Deutsch Welle

Çeki: Fituesi i zgjedhjeve, Babis me kurs kundër refugjatëve

Deutsche Welle - Mo, 23/10/2017 - 08:27
Kryeministri i ardhshëm i Çekisë, Babis ka në plan të krijojë në BE një aleancë kundër refugjatëve. Për këtë ai nuk do të kufizohet vetëm me shtetet e Vishegradit.
Kategorien: Deutsch Welle

Sanksionet e drejtpërdrejta kundër Turqisë do të ishin kundërproduktive

Deutsche Welle - Mo, 23/10/2017 - 08:24
BE nuk duhet t'i ndëpresë negociatat e anëtarësimit me Turqinë. Po të bëjë këtë, do të humbiste mundësi ndikimi, thotë politologia Alexandra Stiflmayer.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Zgjedhje të qeta pa incidente, balotazhi i nevojshëm

Deutsche Welle - So, 22/10/2017 - 21:29
Në Kosovë u mbajtën zgjedhjet lokale për kryetarë komunash dhe kuvende komunale. Përqindja e daljes në votime jo e kënaqshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Në Kosovë po mbahen mbahen zgjedhjet lokale

Deutsche Welle - So, 22/10/2017 - 11:23
Zgjedhje organizohen në 38 komuna të Kosovës, përfshirë edhe ato në veri të vendit. Këto zgjedhje monitorohen nga mijëra vëzhgues vendorë dhe ndërkombëtarë.
Kategorien: Deutsch Welle

Raka bie, IS-i dëbohet, por zgjidhja është ende larg

Deutsche Welle - So, 22/10/2017 - 11:05
Pas katër vitesh pushtimi, "Shteti Islamik" është dëbuar nga Raka në Siri. Ajo që duket si lajm i mirë në fillim, nuk është arsye për t'u gëzuar në realitetin e atjeshëm, madje as për luftëtarët kurdë që hynë në qytet.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbi: Një kriminel lufte si docent

Deutsche Welle - So, 22/10/2017 - 11:02
Një komandant serb nga lufta e Kosovës do të japë mësim në Akademinë Ushtarake të Beogradit. Qeveria nuk shqetësohet nga fakti, që ai ka qenë në burg për krime lufte. Ajo luan me kartën nacionaliste.
Kategorien: Deutsch Welle

Çështja „Tahiri“ ngec në Komisionin e Mandateve - Mazhoranca e opozita kundërshtojnë njëra-tjetrën

Deutsche Welle - Sa, 21/10/2017 - 20:14
Këshilli i Mandateve e Imuniteteve nuk mori vendim për heqjen e imunitetit të ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Deputetët socialistë dhe ata të opozitës votuan respektivisht pesë kundër e pesë pro çështjes.
Kategorien: Deutsch Welle

Madridi vendos - Katalonjës i hiqen kompetencat

Deutsche Welle - Sa, 21/10/2017 - 14:30
Qeveria spanjolle ka vendosur shfuqizimin e qeverisë rajonale të Katalonjës dhe organizimin e zgjedhjeve të parakohshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Këshilli i Mandateve mbyll mbledhjen, tani shqyrtim akuzave

Deutsche Welle - Sa, 21/10/2017 - 14:17
Këshilli i Mandateve dhe Imuniteteve shqyrton materialet e prokurorisë për të marrë vendimin lidhur me arrestimin e ish-Ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.
Kategorien: Deutsch Welle

Saimir Tahiri vetëmbrohet: Përgjigjen nëse jam fajtor ose i pafajshëm ta japin institucionet

Deutsche Welle - Sa, 21/10/2017 - 12:15
Këshilli i Mandateve vazhdon mbledhjen për t’i hequr ose jo mandatin e deputetit ish-Ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, për të lejuar hetimin e tij korrupsion dhe trafik droge nga Shqipëria drejt Italisë. 
Kategorien: Deutsch Welle

Samiti i BE-së: May shpreson tek dhjetori

Deutsche Welle - Sa, 21/10/2017 - 08:16
Kryeministrja britanike Theresa May largohet nga samiti pa një datë konkrete për fazën e dytë të Brexit, por ajo ka hasur në mënyrë të pazakontë në dashamirësinë e madhe të partnerëve europianë.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Betejë e ashpër për balotazhin e zgjedhjeve loakle

Deutsche Welle - Sa, 21/10/2017 - 08:15
Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoni ka refuzuar të gjitha ankesat e dorëzuara për raundin e parë nga zgjedhjet lokale që u mbajtën të dielën (15.10).
Kategorien: Deutsch Welle

Rasti Tahiri: Opozita e indinjuar, qeveria pret prova

Deutsche Welle - Sa, 21/10/2017 - 08:15
Shtyrjen e mbledhjes së Këshillit për Mandatet dhe Imunitetet për heqjen e imunitetit të ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri, opozita e sheh si sulm ndaj drejtësisë. Këshilli mblidhet sërish të shtunën.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Më 22 tetor zgjedhjet lokale

Deutsche Welle - Fr, 20/10/2017 - 16:29
Zgjedhje organizohen në 38 komuna të Kosovës, përfshirë edhe ato në veri të vendit. Këto zgjedhje monitorohen nga mijëra vëzhgues vendas dhe ndërkombëtarë.
Kategorien: Deutsch Welle

Turqisë "do t'i shkurtohen ndihmat financiare të BE, në mënyrë të arsyeshme".

Deutsche Welle - Fr, 20/10/2017 - 15:56
Samiti i BE në Bruksel diskutoi edhe për qëndrimin ndaj Turqisë, ku gjendja e të drejtave të njeriut është keqësuar. Kancelarja Angela Merkel njoftoi pas samitit shkurtimin e ndihmës financiare të BE për Turqinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Saimir Tahiri para heqjes së imunitetit

Deutsche Welle - Fr, 20/10/2017 - 10:14
Parlamenti i Shqipërisë vendos sot për heqjen e imunitetit të ish-ministrit të Brendshëm, deputetit socialist Saimir Tahiri. Ai dyshohet për përfshirje në një grup kriminal për trafikim lëndësh narkotive.
Kategorien: Deutsch Welle

Turqia, Hungaria, Polonia: Si bëhet politikë me librat shkollorë

Deutsche Welle - Fr, 20/10/2017 - 08:50
Më shumë patriotizëm dhe fe, më pak pluralizëm mendimi: jo vetëm në Turqi planet mësimore po shkojnë në këtë drejtim. Edhe në vendet e BE-së studiuesit e arsimit dhe mësuesit tërheqin vëmendjen për indoktrinim shtetëror.
Kategorien: Deutsch Welle

Xi: Zhvillimi i Kinës "i pabalancuar"

Deutsche Welle - Fr, 20/10/2017 - 08:35
Bursat në Azi punojnë pa të reja, në një kohë kur në Pekin kremtohet kongresi i Partisë Komuniste të Kinës. Në të, kryetari i partisë Xi Jiping foli para së gjithash për probleme ekonomike dhe synime.
Kategorien: Deutsch Welle

Madridi do t'i heqë të drejtat Katalonjës

Deutsche Welle - Do, 19/10/2017 - 13:51
Qeveria spanjolle paralajmëron se të shtunën (21.10) do të zbatojë nenin 155 të kushtetutës që parashikon heqjen e të drejtave të autonomisë dhe kalimin nën qeverinë qendrore të Katalonjës. Çfarë mund të ndërmarrë ajo?
Kategorien: Deutsch Welle

Sorosi jep fondacionit të tij miliarda

Deutsche Welle - Do, 19/10/2017 - 08:50
18 miliardë dollarë për një NGO: investitori amerikan George Soros dëshiron që pjesën më të madhe të pasurisë së tij t'ia kalojë Fondacionit për Shoqëri të Hapur.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle