Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

"Ushtria na mbështet ne"

Deutsche Welle - Do, 02/05/2019 - 09:43
Sipas presidentit kalimtar të vetëemëruar Guaidó, në Venezuelë edhe ushtria e mbështet një ndryshim pushteti. Ushtria nuk ndodhet më në anën e kryetarit të shtetit, i tha Guaido Deutsche Welles.
Kategorien: Deutsch Welle

Takimi i populistëve Orban - Salvini

Deutsche Welle - Do, 02/05/2019 - 07:58
Kryeministri i Hungarisë Viktor Orbán do të takohet të enjten me Salvinin. Gjatë fushatës për zgjedhje ai do të takojë edhe ekstremistë të djathtë politikë.
Kategorien: Deutsch Welle

Si vlerësohet në Kosovë samiti i Berlinit

Deutsche Welle - Do, 02/05/2019 - 07:50
Kosova nuk i beson krejtësisht BE për dialogun me Serbinë, kërkon përfshirje të SHBA-së në proces. Për presidentin e Kosovës, perspektiva e premtuar e BE-së për Kosovën është vetëm një “frazë”, por jo diçka konkrete.
Kategorien: Deutsch Welle

Themeluesi i Wikileaks Assange dënohet me rreth një vit burg

Deutsche Welle - Mi, 01/05/2019 - 14:00
Themeluesi i platformës Wikileaks u dënua në Londër për shkak të shkeljes së kushteve të garancisë së sigurisë me 50 javë burg. Ky nuk mendohet se do të jetë i vetmi vendim gjyqësor kundër Assange.
Kategorien: Deutsch Welle

Debat i nxehtë për shaminë e kokës në Gjermani

Deutsche Welle - Mi, 01/05/2019 - 10:08
Çfarë simbolizon shamia e kokës për një myslimane? Për këtë debatohet shumë në Gjermani. Shkaku i ri: një konferencë e Universitetit Goethe në Frankfurt, e organizuar nga studiuesja, Susanne Schröter.
Kategorien: Deutsch Welle

Johann Wadephul: Negociatat të mos ngecin në grindje për territor

Deutsche Welle - Mi, 01/05/2019 - 09:35
Intervistë ekskluzive me DW me nënkryetarin e grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestag për samitin e Berlinit, negociatat Serbi-Kosovë, zgjidhjen e krizës në Shqipëri dhe çeljen e negociatave të Shqipërisë me BE.
Kategorien: Deutsch Welle

BE bën thirrje për vetëpërmbajtje në Venezuelë

Deutsche Welle - Mi, 01/05/2019 - 08:53
Kriza në Venezuelë duhet të zgjidhet në mënqyrë paqësore, ka thënë e ngarkuara e BE për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini. Nicolas Maduro është shprehur, se disa ushtarë kanë rebeluar, por kryengritja ka dështuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Mesazhi i samitit të Berlinit: Angazhimi krahpërkrah i Francës dhe Gjermanisë

Deutsche Welle - Di, 30/04/2019 - 16:26
Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert, konfirmoi se më 1 korrik do të zhvillohet takimi i ardhshëm Gjermani, Francë, Serbi, Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Reagimet nga Serbia pas samitit të Berlinit

Deutsche Welle - Di, 30/04/2019 - 16:22
Pas samitit të djeshëm në Berlin, ku në fokus ishte konflikti mes Kosovës dhe Serbisë si presidenti serb, Aleksandar Vuçiq edhe ministri i Jashtëm, Ivica Daçiq kanë kometuar në Beograd zhvillimin e tij.
Kategorien: Deutsch Welle

Emergjente - ndalimi i emigrimit të mjekëve nga vendet e BP

Deutsche Welle - Di, 30/04/2019 - 11:30
Emigrimi në masë i mjekëve nga Ballkani Perëndimor në BE është shqetësues. Një konferencë e Fondacionit "Konrad Adenauer" në Tiranë kërkoi më shumë angazhim nga politika për të kthyer besimin tek sistemet e shëndetësisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Një impuls i ri për çështjen e Kosovës?

Deutsche Welle - Di, 30/04/2019 - 10:49
Stabiliteti në Ballkan është në interes të Europës - me këtë formulë Franca dhe Gjermania gjejnë një emërues të përbashkët në politikën për Ballkanin Perëndimor. Por kjo nuk mjafton, mendon Adelheid Feilcke.
Kategorien: Deutsch Welle

Samiti i Berlinit nuk arrin emërues të përbashkët

Deutsche Welle - Di, 30/04/2019 - 09:08
Samiti i Berlinit përfundoi pa arritur një emërues të përbashkët për zgjidhjen e konfliktit mes Kosovës e Serbisë. Angela Merkel presidenti francez Emmanuel Macron ishin shprehur se nuk donin të impononin një zgjidhje
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania dhe Franca forcojnë angazhimin në Ballkan

Deutsche Welle - Mo, 29/04/2019 - 19:25
Gjermania dhe Franca duan të forcojnë bashkëpunimin e tyre për stabilitetin e rajonit të Ballkanit Perëndmor nëpërmjet një agjende rajonale  në sektorin e zhvillimit social, të sigurisë, të mbrojtjes dhe drejtësisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Rama takon kancelaren Merkel

Deutsche Welle - Mo, 29/04/2019 - 17:43
Kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim dypalësh me Kancelaren e Republikës Federale te Gjermanisë Angela Merkel.
Kategorien: Deutsch Welle

"Qetësia mashtron"- Deputetët gjermanë kërkojnë të hidhet poshtë ideja e ndryshimit të kufijve

Deutsche Welle - Mo, 29/04/2019 - 12:24
Pritshmëritë gjermane në prag të takimit të Berlinit janë që të hidhet poshtë përfundimisht ideja e ndryshimit të kufijve.
Kategorien: Deutsch Welle

"Merkel mbron trashëgiminë e saj në Ballkan"

Deutsche Welle - Mo, 29/04/2019 - 09:54
Konferenca e Ballkanit që zhvillohet të hënën në Berlin ka tërhequr fort vëmendjen e shtypit gjerman. Mjaft gazeta i kushtojnë vëmendje sidomos çështjes së Kosovës - toni sundues - jo ndryshim kufijsh në Ballkan.
Kategorien: Deutsch Welle

Deutsche Welle hap kanalin YouTube në turqisht

Deutsche Welle - Mo, 29/04/2019 - 08:05
Deutsche Welle e tre partnerë mediatikë ndërkombëtarë, BBC, Voice of America, France 24 bashkëpunojnë për herë të parë me hapjen e një kanali turk në YouTube. Synimi është forcimi i lirisë së fjalës dhe medias në Turqi.
Kategorien: Deutsch Welle

Apeli i Christian Schwarz-Schilling për konferencën e Ballkanit në Berlin: Kapeni këtë shans

Deutsche Welle - Mo, 29/04/2019 - 07:55
Konferenca e Ballkanit Perëndimor që fillon të hënën në Berlin (29.04) ka potencialin e hapjes së një kapitulli të ri, thotë njohësi i Ballkanit dhe ish-politikani gjerman, Christian Schwarz-Schilling.
Kategorien: Deutsch Welle

Përse shpenzohen 1822 miliardë dollarë në botë?

Deutsche Welle - Mo, 29/04/2019 - 07:52
SHBA, Kina, Arabia Saudite, India dhe Franca japin së bashku më shumë para për armatimin, se të gjitha vendet e tjera në botë, sipas Institutit Ndërkombëtar për Studimet e Paqes në Stokholm, SIPRI.
Kategorien: Deutsch Welle

Socialistët fitojnë në Spanjë

Deutsche Welle - So, 28/04/2019 - 20:36
Në zgjedhjet parlamentare në Spanjë, partia e kryeministrit, Pedro Sanchez, PSOE kryeson. Por sipas prognozave as kampi i majtë dhe as ai i djathtë nuk mund të krijojnë dot të vetme qeverinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle