Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Socialistët fitojnë në Spanjë, por nuk krijojnë dot qeverinë

Deutsche Welle - So, 28/04/2019 - 20:36
Në zgjedhjet parlamentare në Spanjë, partia e kryeministrit, Pedro Sanchez, PSOE kryeson. Por sipas prognozave as kampi i majtë dhe as ai i djathtë nuk mund të krijojnë dot qeverinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Pritshmëritë e Kosovës nga takimi i Berlinit

Deutsche Welle - So, 28/04/2019 - 15:36
Para takimit në Berlin me kancelaren Merkel dhe presidentin Macron, Hashim Thaçi është shprehur se do të bisedohet për mundësinë e vazhdimin e dialogut me Serbinë, që duhet të përmbyllet me një marrëveshje përfundimtare.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Demokracia ka nevojë për demokratë

Deutsche Welle - So, 28/04/2019 - 09:05
Dy studime këtë javë provuan: Në Gjermani dhe Europë gjithnjë e më shumë njerëz nga mesi i shoqërisë i kthejnë kurrizin politikës së qendrës e po anojnë djathtas. Kjo duhet të merret seriozisht, mendon Jens Thurau.
Kategorien: Deutsch Welle

Evropa ime: Politikanët populistë dhe e shkuara

Deutsche Welle - So, 28/04/2019 - 09:04
Populistët e kanë me shumë dëshirë të na kthejnë pas në të shkuarën. Plagë të vjetra e largojnë vëmendjen nga problemet reale të aktualitetit - por kjo është e rrezikshme paralajmëron antropologu bullgar Ivaylo Ditchev.
Kategorien: Deutsch Welle

Vrasje në një sinagogë në Kaliforni

Deutsche Welle - So, 28/04/2019 - 05:44
Në Poway të Kalifornisë hebrejtë ishin mbledhur në Sinagogë për të marrë pjesë në shërbesën fetare ditën e fundit të pashkëve. Por një person hyri dhe vrau një grua dhe plagosi tre vetë.
Kategorien: Deutsch Welle

Samiti i Rrugës së Re të Mëndafshit - Marrëveshje në vlerë 57 miliardë euro

Deutsche Welle - Sa, 27/04/2019 - 12:00
Në samitin e „Rrugës së Re të Mëndafshit“ që u zhvillua në Pekin u nënshkruan marrëveshje në vlerë 57 miliardë euro. Kina premton respektim të parimeve të tregut, por BE e vende të tjera mbeten skeptike ndaj projektit.
Kategorien: Deutsch Welle

Kina premton hapje - Samiti i "Rrugës së Re të Mëndafshit"

Deutsche Welle - Sa, 27/04/2019 - 12:00
Peter Altmeier, ministri gjerman i Ekonomisë përfaqëson Gjermaninë në samitin e „Rrugës së Re të Mëndafshit“ që po zhvillohet në Pekin. Shumica e partnerëve, BE dhe vende të tjera janë skeptike ndaj këtij projekti.
Kategorien: Deutsch Welle

Spanja shkon në zgjedhje shumë e përҫarë

Deutsche Welle - Sa, 27/04/2019 - 10:06
Një muaj para zgjedhjeve evropiane spanjollët zgjedhin të dielën parlamentin e ri. Socialistët kryesojnë, por nëse kjo është e mjaftueshme për të krijuar qeverinë, është e paqartë.
Kategorien: Deutsch Welle

Në Tiranë besim dhe skepticizëm për hapjen e negociatave

Deutsche Welle - Sa, 27/04/2019 - 08:02
Besimi se Këshilli Europian do të hapë negociatat e anëtarësimit në BE me Shqipërinë shoqërohet me skepticizëm dhe pasiguri nga analistë e studiues në Shqipëri.
Kategorien: Deutsch Welle

Çfarë mund të pritet nga takimi i Berlinit?

Deutsche Welle - Fr, 26/04/2019 - 16:56
Megjithëse takimi është joformal, pritet që të ketë një dokumet ku do të përmblidhen rezultatet përfundimtare të takimit, të cilat do të firmosen nga të gjithë pjesëmarrësit.
Kategorien: Deutsch Welle

Lüer: Në Shqipëri mungoi ndjekja penale për krimet e komunizmit

Deutsche Welle - Fr, 26/04/2019 - 09:47
Polarizim, gjuhë denigruese në Shqipëri në debatin për përballjen me të shkuarën. E dimë se kur viktimat rrëfejnë historitë e tyre stresohen shkaktarët e krimeve, thotë drejtori i Komisionit "Drejtësi e Paqe", Jörg Lüer.
Kategorien: Deutsch Welle

Christian Schmidt: Të dënohen autorët e manipulimit të zgjedhjeve

Deutsche Welle - Fr, 26/04/2019 - 08:49
Opozita filloi mosbindjen civile në 5 qarqe të Shqipërisë. Ndërkohë ka nisur në Tiranë një vizitë zyrtare e raportuesit për Shqipërinë në grupin parlamentar gjerman të CDU/CSU, Christian Schmidt.
Kategorien: Deutsch Welle

Rruga kineze e mëndafshit nuk i tremb italianët

Deutsche Welle - Fr, 26/04/2019 - 08:31
Italia është vendi i parë i G-7, që merr pjesë zyrtarisht në projektin kinez të Rrugës së mëndafshit. Çfarë mendojnë italianët vetë për këtë? Cui Mu dhe Giulia Saudelli raportojnë nga qyteti i vogël Vado Ligure.
Kategorien: Deutsch Welle

Macron kërkon të ndalë protestat duke ulur taksat

Deutsche Welle - Fr, 26/04/2019 - 07:45
Atmosfera në Francë vazhdon të jetë e nxehtë. Pas debateve qytetare që zgjatën me muaj, presidenti Emmanuel Macron, tregon planet për zgjidhjen e problemeve në të mirë të gjithë francezëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Putini kërkon garanci sigurie për Korenë e Veriut

Deutsche Welle - Fr, 26/04/2019 - 07:40
Vizita e parë e Kimit tek ish-aleati më i rëndësishëm i Koresë së Veriut, Rusia u zhvillua në harmoni. Mbetet të shihet, nëse prej takimit do të ketë nisma diplomatike.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermani: Populizmi i djathtë po bren qendrën

Deutsche Welle - Do, 25/04/2019 - 12:37
Shumica dërrmuese e gjermanëve e përkrah demokracinë, por cilën? Të drejtat e barabarta për të gjithë dhe pluralizmin nuk e përkrahin të gjithë, thotë një studim me titullin "Studimi për qendrën."
Kategorien: Deutsch Welle

Sanksionet kundër Iranit: Përshkallëzim apo bllof?

Deutsche Welle - Do, 25/04/2019 - 09:58
Qeveria amerikane ka ashpërsuar sanksionet kundër Iranit. Në maj skadon afati i përjashtimeve nga sanksionet. A rrezikon situata të përshkallëzohet apo janë kërcënimet për sanksione biznes à la Trump?
Kategorien: Deutsch Welle

Bëhuni gati për fundin e BE-së që njohim, thotë Ivan Krastev

Deutsche Welle - Do, 25/04/2019 - 08:57
Politologu bullgar, Ivan Krastev, thotë se kurrë më parë BE-ja nuk ka qenë në një krizë kaq të thellë. Ai thotë se Bashkimit Evropian i nevojitet më shumë kurajë dhe më pak druajtje gjermane ndaj riskut.
Kategorien: Deutsch Welle

KQZ nuk çertifikon kandidatët e Listës Srpska për zgjedhjet në veri të Kosovës

Deutsche Welle - Mi, 24/04/2019 - 15:54
Kandidatët e listës “Srpska”, nuk janë çertifikuar nga KQZ-ja për zgjedhjet në katër komuna në veri të Kosovës. Në aktin e dorëheqjes së tyre në nëntor të vitit të shkuar, ata Kosovën e kanë quajtur “Kosovë e Metohi”.
Kategorien: Deutsch Welle

Koalicioni opozitar në Tiranë - jo zgjedhjeve false

Deutsche Welle - Mi, 24/04/2019 - 09:56
Ditën e skadimit të afatit ligjor për regjistrimin në KQZ, u krijua Koalicioni i Bashkuar Opozitar nën drejtimin e Partisë Demokratike. Strategjia: Përshkallëzim i protestave, akte masive të mosbindjes civile.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle