Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Dora e fortё e drejtёsisё nё Rumani – Drangea nё burg

Deutsche Welle - Di, 28/05/2019 - 12:12
I ashtuquajturi politikani mё i pushtetshёm i Rumanisё, Liviu Dragnea, u dёnua me tre vite e gjysmё burgim, sipas vendimit tё Gjykatёs sё Lartё.
Kategorien: Deutsch Welle

Shumë të arrestuar dhe të plagosur në veri të Kosovës

Deutsche Welle - Di, 28/05/2019 - 11:52
Gjatë një aksioni të Policisë së Kosovës në veri të vendit dhe ne Drenicë, janë arrestuar shumë persona. Policia njofton për të plagosur me armë zjarri.
Kategorien: Deutsch Welle

Të arrestuar dhe të plagosur në veri të Kosovës

Deutsche Welle - Di, 28/05/2019 - 11:52
Gjatë një aksioni të Policisë së Kosovës në veri të vendit janë arrestuar shumë persona. Policia njofton për të plagosur me armë zjarri.
Kategorien: Deutsch Welle

Steinmeier: Platformat e mediave sociale kanë përgjegjësi të mëdha

Deutsche Welle - Di, 28/05/2019 - 08:55
Në një prononcim me Drejtorin e Përgjithshëm të DW, Peter Limbourg, gjatë hapjes së Global Media Forum, presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier paralajmëroi vetëkënaqësinë e politikës dhe medias.
Kategorien: Deutsch Welle

Vjenë: Votë mosbesimi ndaj kancelarit Sebastian Kurz

Deutsche Welle - Mo, 27/05/2019 - 17:12
Me mocionin e votëbesimit opozita rrëzoi kancelarin Kurz dhe të gjithë kabinetin qeveritar. Ky ishte mocioni i parë i votëbesimit që u miratua në historinë e Austrisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhje të parakohshme parlamentare në Greqi

Deutsche Welle - Mo, 27/05/2019 - 14:15
Pas humbjes në zgjedhjet për Parlamentin e BE të dielën, kryeministri i majtë Aleksis Cipras deklaroi zgjedhje të parakohshme në Greqi. Zgjedhjet mund të zhvillohen më 30 qershor.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Rezultati i zgjedhjeve në BE tregon për të ardhmen e pasigurt të qeverisë gjermane

Deutsche Welle - Mo, 27/05/2019 - 08:23
Rezultati i zgjedhjeve në BE tregon për të ardhmen e pasigurt të qeverisë gjermane. Partitë pro-europiane morrën shumicën e votave, por rënia e SPD mund të rrezikojë koalicionin qeverisës, mendon Ines Pohl.
Kategorien: Deutsch Welle

Tkurren partitë e Qendrës në Parlamentin Europian

Deutsche Welle - Mo, 27/05/2019 - 08:19
"Zgjedhjet vendimtare" bënë që shumë zgjedhës të shkojnë në kutitë e votimit. Partitë e mëdha janë tkurrur. Parlamenti Europian do ketë shumë ngjyra. Populistët e djathtë shtojnë vendet.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhjet pёr Parlamentin e BE - Dёshtim i partive popullore

Deutsche Welle - So, 26/05/2019 - 22:26
Humbje nё zgjedhjet pёr Parlamentin e BE pёr partitё e mёdha nё Gjermani: Vota tregon, se sa radikalisht ka ndryshuar pejzazhi partiak. Pikё kanё fituar ekologjistёt. Humbёsit janё CDU/CSU dhe SPD.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhjet pёr Parlamentin e BE – Rezultatet paraprake

Deutsche Welle - So, 26/05/2019 - 18:16
Zgjedhjet pёr Parlamentin e BE nё Gjermani: CDU/CSU 28,0%, Tё Gjelbёrit 22,0 %, SPD 15,5 %, AfD 10,5 %, E Majta 5,5 %, FDP 5,5 %, Tё tjerat 13,0 %
Kategorien: Deutsch Welle

Pjesëmarrje e lartë në votimet për Parlamentin Evropian

Deutsche Welle - So, 26/05/2019 - 14:16
Zgjedhjet në shumë vende kanë tejkaluar pjesëmarrjen para pesë vitesh. Në Gjermani dhe rreth 20 vende të tjerat vendvotimet mbyllen në mbrëmje.
Kategorien: Deutsch Welle

Martin Schulz do të rikthehet në krye të SPD?

Deutsche Welle - So, 26/05/2019 - 11:27
Partia Socialdemokrate (SPD) mund të pësojë humbje të mëdha në zgjedhjet për Parlamentin Evrpopian. A do të rrezikonte kjo humbje postin e kryetares së partisë Andrea Nahles? Dhe a do të rikthehet Schulz?
Kategorien: Deutsch Welle

Ngrihet sipari për finalen e zgjedhjeve evropiane

Deutsche Welle - So, 26/05/2019 - 08:44
Këtë të diel votojnë 21 shtete anëtare të BE-së - shtatë tashmë kanë votuar. Pritet që të shtohen ulëset e partive djathtiste. Kampi liberal është nën presion.
Kategorien: Deutsch Welle

"Europianët mund të jenë krenarë për arritjet e tyre"

Deutsche Welle - So, 26/05/2019 - 08:25
Para zgjedhjeve për Parlamentin e BE, Gallup International ka matur pulsin politik në BE. Atmosfera politike në Europë nuk është entuziaste. Por ka vend edhe për optimizëm, mendon drejtori i Gallup, Kancho Stoychev.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranё: Protesta e gjashtё kombёtare e opozitёs kundёr qeverisё

Deutsche Welle - Sa, 25/05/2019 - 22:34
Në Tiranë protesta e 6-të kombëtare kundër qeverisë të shtunën ( 25.05) u mbyll paqësisht, pa dhunë e sulme ndaj institucioneve si dy javë më parë. Thirrjet e ndërkombëtarëve kësaj here nuk ranë në vesh të shurdhër.
Kategorien: Deutsch Welle

Christopher R. Hill: Kjo është ora e Europës

Deutsche Welle - Sa, 25/05/2019 - 09:03
Ambasadori Christopher R. Hill mendon se në çështjet midis Kosovës dhe Serbisë, ka ardhur ora e Europës. Në Universitetin e Denverit, Hill përgatit brezin e ardhshëm të diplomatëve amerikanë.
Kategorien: Deutsch Welle

Reagimi i Merkelit pas lajmit për dorëheqjen e Mayt

Deutsche Welle - Sa, 25/05/2019 - 08:39
Shtetet e tjera të BE të tërhequra kur pyeten për pasojat për procesin e Brexit. E qartë është se edhe kryeministri i ardhshëm i Londrës nuk mund të presë ndonjë trajtim të veçantë.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbia paralajmëron masa të rrepta kundër Kosovës-reagon Prishtina zyrtare

Deutsche Welle - Sa, 25/05/2019 - 02:25
Presidenti Vuciq, thotë se nëse Kosova nuk e heq taksën ndaj Serbisë, Serbia ka përgatitur masa tepër të fuqishme dhe të mprehta dhe që do t'i perdorë pas takimit të Parisit me një korrik.
Kategorien: Deutsch Welle

Audrey Glover – Do mbajmë sytë hapur për blerje votash

Deutsche Welle - Sa, 25/05/2019 - 02:16
Në Shqipëri, OSBE/ODIHR-i nisi zyrtarisht misionin e vëzhgimit për zgjedhjet lokale 2019. Opozita ka thënë se nuk do të marrë pjesë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kryeministrja britanike deklaron dorëheqjen - Ç'ndodh më tej?

Deutsche Welle - Fr, 24/05/2019 - 14:47
Kryeministrja britanike Theresa May bëri të ditur me lot në sy se do të largohet nga posti i saj më 7 qershor. Ajo lë pas një gjendje kaotike. Johnson pasuesi i mundshëm.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle