Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Tiranë: Protestë masive e opozitës për rënien e qeverisë Rama

Deutsche Welle - Sa, 16/02/2019 - 10:07
Të shtunën zhvillohet një protestë e madhe e opozitës kundër qeverisë Rama, të cilën opozita e akuzon për korrupsion e lidhje me krimin. Policia e Shtetit gjendet në gatishmëri të lartë për shmangien e dhunës.
Kategorien: Deutsch Welle

Një guerilas gjerman në Kroaci dhe Kosovë

Deutsche Welle - Sa, 16/02/2019 - 08:34
Roland Bartetzko ka shërbyer në Bundeswehrin gjerman, por u pushua nga detyra. Më vonë ai ka luftuar vullnetarisht në Bosnje dhe Kosovë. Përjetimet e luftës Roland Bartetzko i ka mbledhur në një libër.
Kategorien: Deutsch Welle

Prishtina del me platformë zyrtare për dialog me Serbinë

Deutsche Welle - Fr, 15/02/2019 - 12:39
Prishtina zyrtare në platformën e saj për dialogun kërkon garanci paraprake të delegacionit serb se e ka autoritetin për njohjen e shtetit të Kosovës. Ky është kushti para uljes në tryezën e bisedimeve me Serbinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Konferenca e Sigurisë në Mynih - diplomacia e heshtur

Deutsche Welle - Fr, 15/02/2019 - 10:27
Në Mynih debatojnë çdo vit nga 15-17 Shkurt të pushtetshmit e kësaj bote. Konferenca e Sigurisë nuk është vetëm një skenë e pushtetit, por edhe laborator i diplomacisë për mundësitë që ofrojnë takimet e dhomave të pasme
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Rasti i abuzimit në Drenas dhe shumë pikëpyetje

Deutsche Welle - Fr, 15/02/2019 - 10:22
Abuzimi me minorene në Drenas: Tri instutucionet kryesore që do të duhej të dëshmonin qëndrueshmërinë e një shteti, janë përfshirë në një skandal dhunimi seksual që ka ngjallur një debat të madh në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Berlinale: Me trup në Evropë, me zemër në Kosovë

Deutsche Welle - Fr, 15/02/2019 - 08:39
"Në Mes", filmi me metrazh të shkurtër që e solli Kosovën për herë të parë në Berlinale është debutimi i Samir Karahodës. Një poezi fotografike për Kosovën rurale.
Kategorien: Deutsch Welle

A380: Përse gjiganti duhet të vdesë

Deutsche Welle - Fr, 15/02/2019 - 08:29
Një fund i paralajmëruar: Prodhimi i A380, avioni më i madh i për pasagjerë në botë, nuk do të prodhohet më nga viti 2021. Prodhimi ndërpritet para kohe. Vetëm 17 avionë do të konstruktohen tani.
Kategorien: Deutsch Welle

NATO: Jemi duke e shqyrtuar nivelin e angazhimit me FSK-në

Deutsche Welle - Do, 14/02/2019 - 14:33
Në ditën e dytë të takimit të ministrave të mbrojtjes të vendeve të NATO-s (14.02) ka vazhduar diskutimi për nivelin e angazhimit të aleancës me Forcën Kosovare të Sigurisë pas transformimit të saj në ushtri më 2018.
Kategorien: Deutsch Welle

Luigi Soreca për DW: Manifestim paqësor, jo dhunë më 16 shkurt

Deutsche Welle - Do, 14/02/2019 - 09:04
Ambasadori i BE në Tiranë bën apel ekskluziv në Deutsche Welle për zhvillimin e një manifestimi paqësor në demonstratën e 16 Shkurtit në Tiranë. Mendoni për të ardhmen, thotë ai.
Kategorien: Deutsch Welle

Fridays for Future: Nxënësit europianë në mbrojtje të klimës

Deutsche Welle - Do, 14/02/2019 - 08:15
Me nismën "Fridays for Future" suedezja 16 vjeçare, Greta Thunberg ka frymëzuar nxënësit në mbarë Europën të protestojnë për klimën. Synimi është vënia në lëvizje e politikanëve për mbrojtjen e klimës.
Kategorien: Deutsch Welle

Çarmatimi: Çdo gjë në zero

Deutsche Welle - Do, 14/02/2019 - 08:11
Çfarë do të ndodhë tani pas deklarimit të Moskës dhe Uashingtonit se do t'i kthejnë krahët Paktit të Çarmatimit? Ministrat e mbrojtjes së NATO-s këshillohen për herë të parë për konsekuencat e mundshme.
Kategorien: Deutsch Welle

OKB afër zbatimit të plotë të Marrëveshjes së Prespës

Deutsche Welle - Do, 14/02/2019 - 08:07
Njoftimi zyrtar për ndryshimin e emrit të Maqedoonisë ka mbërritur ndërkohë në OKB, e cila po punon për përfundimin e procedurave administrative.
Kategorien: Deutsch Welle

Prishtinë: Mobilizohet skena politike pas letrës paralajmëruese nga SHBA-ja

Deutsche Welle - Mi, 13/02/2019 - 16:50
Ekipi negociator i Kosovës në fund të kësaj jave e dorëzon në parlament platformën për dialog. Presidenti Thaçi dhe ambasadori i SHBA pajtohen që të shmangen të gjitha pengesat për vazhdimin e dialogut me Serbinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Studimi: Hendeku midis tregut të punës dhe imigrimit

Deutsche Welle - Mi, 13/02/2019 - 15:28
Digjitalizimi kërkon punëtorë të kualifikuar, por në tregun e punës në Gjermani po hyjnë më shumë të pakualifikuar, paralajmëron një studim i Fondacionit Bertelsmann.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjyqi më i madh i kokainës në Gjermani lidhet me shqiptarët

Deutsche Welle - Mi, 13/02/2019 - 08:26
Prokuroria e Landit në Bavari ka bërë gati aktakuzën për një nga proceset më të mëdha gjyqësore të kokainës në Gjermani. Priten rezultate dhe përparime në luftën kundër trafikut të drogës.
Kategorien: Deutsch Welle

Refugjatët në Francë: Stacioni i fundit Brexit

Deutsche Welle - Mi, 13/02/2019 - 08:11
Qindra refugjatë duan të mbërrijnë në Britaninë e Madhe para Brexit. Pasi kontrabandistët po i rrisin gjithnjë e më shumë çmimet, refugjatët, që kanë mbetur në Francë, tentojnë të kalojnë Kanalin e Lamanshit me gomone.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA Kosovës: Pa hequr taksën s'mund të kemi raporte të forta

Deutsche Welle - Di, 12/02/2019 - 18:35
Tre zyrtarë të lartë të SHBA-së i kërkojë Kosovës që ta pezullojë taksën ndaj Serbisë dhe t'i hapet rruga dialogut. Përderisa Kosova nuk e pezullon taksën, nuk do të ketë raporte të fuqishme SHBA-Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosova gjithashtu në agjendë - Takimi ministrave të NATO-s

Deutsche Welle - Di, 12/02/2019 - 17:45
Ministrat e jashtëm të vendeve të NATO-s takohen (13.04) për të diskutuar sigurinë ndërkombëtare, misionet e NATO-s në botë duke përfshirë edhe Kosovën. Për herë të parë e përfaqësuar edhe Maqedonia e Veriut.
Kategorien: Deutsch Welle

Konferenca e Sigurisë në Mynih: Bota si rebus dhe imagjinatë

Deutsche Welle - Di, 12/02/2019 - 08:49
Rendi botëror po shpërbëhet dhe europianët pyesin të shqetësuar: "Kush do i mbledhë copëzat?" Me këtë pyetje merret sivjet Konferenca e Sigurisë në Mynihut. Përgjigja nuk jep vetëm kurajo.
Kategorien: Deutsch Welle

Konferenca e Sigurisë në Mynih: Bota si mister dhe imagjinatë

Deutsche Welle - Di, 12/02/2019 - 08:49
Rendi botëror po shpërbëhet dhe europianët pyesin të shqetësuar: "Kush do i mbledhë copëzat?" Me këtë pyetje merret sivjet Konferenca e Sigurisë në Mynihut. Përgjigja nuk jep vetëm guxim.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle