Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsch Welle

Calavera: Vettingu në Shqipëri në drejtimin e duhur

Deutsche Welle - Fr, 24/05/2019 - 14:13
Komisioni Europian vlerëson arritjet e deritanishme të reformës në drejtësi në Shqipëri dhe ka hedhur poshtë sulmet kundër reformës, në fillim të kësaj jave nga Presidenti Ilir Meta.
Kategorien: Deutsch Welle

Ultimatum mes partnerëve të NATO-s: SHBA kërcënon Turqinë me sanksione

Deutsche Welle - Fr, 24/05/2019 - 08:46
SHBA i ka dhënë ultimatum Turqisë, partnerit në NATO. Nëse Ankaraja blen sistemin rus të raketave S- 400, atëherë Uashingtoni do të vendosë sanksione kundër Turqisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Nimetz: Në Ballkan fjala kompromis ka kuptim të keq

Deutsche Welle - Fr, 24/05/2019 - 08:42
Diplomati amerikan Matthew Nimetz ia dedikoi 25 vjet të jetës dhe karrierës profesionale ndërmjetësimit në konfliktin për emrin, midis Shkupit dhe Athinës. Në një intervistë për DW ai flet për këtë periudhë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Veseli mohon pretendimet për përfshirje në veprime kriminale

Deutsche Welle - Do, 23/05/2019 - 16:57
Kryetari i kuvendit të Kosovës mohoi përfshirje në akte kriminale pas publikimit të një videoje, ku shihen disa persona duke numëruar para dhe ku lakohet emri i tij. Vetëvendosja kërkon dorëheqjen e kreut të kuvendit.
Kategorien: Deutsch Welle

CDU/CSU politikës në Tiranë: Duhet gatishmëri për kompromise

Deutsche Welle - Do, 23/05/2019 - 16:45
Unioni Kristiandemokrat dhe Kristiansocial (CDU/CSU) përmes një deklarate ekskluzive për Deutsche Welle-n shpreh shqetësimin për gjendjen në Shqipëri. Ndër të tjera sugjerohet shtyrja e datës së zgjedhjeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Kushtetuta gjermane mbush 70 vjet: Njeriu në epiqendër

Deutsche Welle - Do, 23/05/2019 - 11:10
Humanizmi radikal të çudit edhe sot, 70 vite pas miratimit të ligjit themelor gjerman. Por pa përvojën e hidhur të nacionalsocializmit kjo nuk do të ishte bërë.
Kategorien: Deutsch Welle

Presioni ndaj gazetarëve rritet

Deutsche Welle - Do, 23/05/2019 - 08:58
Pas një informacioni mbi një ndryshim të mundshëm në postet më të larta të Rusisë, dy gazetarë të gazetës së Moskës "Kommersant" humbën vendin e punës. Korrespondenti i DW Miodrag Soric raporton nga Moska.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhjet evropiane në Britaninë e Madhe

Deutsche Welle - Do, 23/05/2019 - 07:35
Të enjten (23.05) filluan zgjedhjet europiane në Britaninë e Madhe. Një partie e re roevropiane Change UK gjatë fushatës i shpalli luftë partisë së Nigel Farage-t.
Kategorien: Deutsch Welle

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Deutsche Welle - Mi, 22/05/2019 - 13:54
Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?
Kategorien: Deutsch Welle

Europa heton torturuesit e regjimit të Assadit

Deutsche Welle - Mi, 22/05/2019 - 08:03
Më shumë se 128.000 vetë mendohet të jenë zhdukur në burgjet e aparatit sekret shtetëror sirian. Mijëra vetë kanë qenë viktima torture. Europa kërkon tani të verë në bankën e të akuzuarve ata që kanë bërë tortura.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhjet për Parlamentin e BE: Nervozitet në Berlin

Deutsche Welle - Mi, 22/05/2019 - 07:51
Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në Zgjedhjet për Parlamentin e BE ato do të humbasin. E qartë është kush do të fitojë. Por e paqartë është si do vazhdohet më tutje.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhjet europiane: Nervozitet në Berlin

Deutsche Welle - Mi, 22/05/2019 - 07:51
Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush do të fitojë. Por e paqartë është si do vazhdohet më tutje.
Kategorien: Deutsch Welle

FRONTEX-i nis patrullimin e kufirit Shqipëri-Greqi

Deutsche Welle - Di, 21/05/2019 - 17:54
Fillon zbatimi i marrëveshjes Shqipëri-FRONTEX. 50 oficerë të FRONTEX-it vendosen në kufirin e gjelbër Shqipëri-Greqi. 
Kategorien: Deutsch Welle

QUINT: Zgjedhjet në veri të Kosovës të qeta, por me problemet e së kaluarës

Deutsche Welle - Di, 21/05/2019 - 17:04
QUINT-i, ku bëjnë pjesë Franca, Gjermania, Italia, Britania e Madhe e SHBA thotë se në komunat me shumicë serbe shqetësues mbetet frikësimi i partive që garojnë kundër Listës Serbe.
Kategorien: Deutsch Welle

Avramopoulos: Kapitull i ri bashkëpunimi Shqipëri-BE

Deutsche Welle - Di, 21/05/2019 - 15:20
Fillon zbatimi i marrëveshjes Shqipëri-FRONTEX, e para në Ballkanin Perëndimor. 50 oficerë të FRONTEX-it vendosen në kufirin e gjelbër Shqipëri-Greqi. 
Kategorien: Deutsch Welle

Sebastian Kurz i Austrisë përballet me votën e mosbesimit në kuadër të skandalit të Ibiza-s

Deutsche Welle - Di, 21/05/2019 - 14:52
Kancelari Sebastian Kurz është duke u përgatitur për një votë mosbesimi. Oferta e tij për të shkarkuar ministrin e Brendshëm ekstremist për shkak të një çështjeje korruptive ka shkaktuar reagim të dëmshëm.
Kategorien: Deutsch Welle

Frika nga një luftë e padëshiruar

Deutsche Welle - Di, 21/05/2019 - 12:42
Presidenti amerikan, Trump e kërcënon Iranin me asgjësim. Njerëzit në Iran kanë frikë nga shpërthimi i një lufte aksidentalisht.
Kategorien: Deutsch Welle

Një video me pasoja dramatike

Deutsche Welle - Di, 21/05/2019 - 10:05
Si një video e filmuar në fshehtësi, ku një politikan i lartë i partisë populiste, FPÖ bën pazare me një gjoja oligarke ruse e futi Austrinë në një krizë të thellë shtetërore. Gazetari Otmar Lahodynsky analizon për DW.
Kategorien: Deutsch Welle

Niki Lauda shuhet në moshën 70 vjeçare

Deutsche Welle - Di, 21/05/2019 - 08:46
Piloti i Formula 1 u bë i famshëm me aksidentin në Nürburgring në vitin 1976, kur Ferrari i tij doli nga pista dhe shpërtheu në flakë. Megjithatë Niki Lauda u bë sërish kampion bote.
Kategorien: Deutsch Welle

Kroaci: Observatori i vogël me dobi të madhe

Deutsche Welle - Di, 21/05/2019 - 08:26
Një qendër e vogël vrojtimi për zbulimin e asteroideve në Kroaci vlerësohet mjaft e suksesshme prej NASA-s. Një observator që mbahet me donacione arrin sukses ndërkombëtar falë pasionit individual për astronominë.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle