Deutsch Welle

Gjermani: Koalicioni qeveritar vazhdon mosmarrëveshjet

Deutsche Welle - Sa, 15/09/2018 - 07:40
Megjithë bisedën urgjente, koalicioni qeveritar vazhdon debatin për Presidentin e Zyrës së Mbrojtjes së Kushtetutës, Hans Georg Maaßen. Ministri i Brendshëm i jep mbështetje, por te CDU ka nisur distancimi i kujdesshëm.
Kategorien: Deutsch Welle

Lavrov dëshiron afrimin me Europën

Deutsche Welle - Fr, 14/09/2018 - 17:40
Katër vjet pas fillimit të krizës së Ukrainës Rusia do të ripërtërijë marrëdhëniet me Bahskimin Europian. Gjermania duhet të marrë një rol drejtues për këtë.
Kategorien: Deutsch Welle

"Pa Ujmanin (Gazivodën), ndalet ekonomia e Kosovës"

Deutsche Welle - Fr, 14/09/2018 - 12:43
Liqeni i Ujmanit është shndërruar kohët e fundit në mollë sherri mes Kosovës dhe Serbisë. Këtë dëshmojnë edhe deklaratat e politikanëve. Po cila është rëndësia e këtij liqeni dhe si mund të zgjidhet kjo çështje?
Kategorien: Deutsch Welle

Vjenë: Qendrat e pranimit të migrantëve sërish në agjendën e BE

Deutsche Welle - Fr, 14/09/2018 - 08:44
Në takimin e ministrave të brendshëm të BE në Vjenë morën pjesë edhe përfaqësuesit e vendeve të Ballkanit Perëndimor e shteteve afrikano-veriore. Fokusi ishte bashkëpunimi i policisë, migracioni dhe mbrojtja e kufijve.
Kategorien: Deutsch Welle

NATO: Krijimi i ushtrisë çështje e Kosovës

Deutsche Welle - Do, 13/09/2018 - 21:28
NATO mbështet zhvillimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës me mandatin aktual, por nëse FSK duhet të zhvillohet, atëherë Këshilli i Atlantikut të Veriut do të duhet të rishqyrtojë nivelin e angazhimit të NATO-s në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Vizita intensive nga bota e jashtme në Shkup në prag të referendumit

Deutsche Welle - Do, 13/09/2018 - 17:29
Ndihmës sekretari amerikan i shtetit për Evropë dhe Euroazinë, Wes Michel, deklaroi në Shkup, se Uashingtoni e mbështet fuqihëm Marrëveshjen e Prespës. Realizimin e saj SHBA e sheh si mundësi për Maqedoninë në NATO.
Kategorien: Deutsch Welle

BE dëshiron "po" në referendumin në Maqedoni

Deutsche Welle - Do, 13/09/2018 - 15:54
Kryeministri i Maqedonisë Zaev shprehet hapur në mbështetje të BE dhe të NATO-s. Me emrin e ri vendi i tij kërkon të anëtarësohet. Parlamenti Evropian e mbështet fushatën e tij për zgjedhësit.
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria e Kosovës “befasishëm” miraton tre ligje që e shndërrojnë FSK-në në ushtri

Deutsche Welle - Do, 13/09/2018 - 14:37
Presidenti Hashim Thaçi veprimin e qeverisë, që në këtë fazë me ligj ta shndërrojë FSK-në në ushtri të Kosovës e quan të ngutshëm. Ai thotë se veprimi i qeverisë është një mesazh i gabuar për bashkësinë ndërkombëtare.
Kategorien: Deutsch Welle

Parlamenti Europian i thotë "PO" heqjes së vizave me Kosovën

Deutsche Welle - Do, 13/09/2018 - 12:37
Parlamenti Europian vendosi me 420 vota pro, 186 kundër dhe 22 abstenime pro liberalizimit të vizave me Kosovën.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermani-Itali: Gati kthimi i migrantëve, por mungon një detaj

Deutsche Welle - Do, 13/09/2018 - 11:47
Qeveria gjermane përmes ministrit të Brendshëm, Horst Seehofer bën të ditur se është gati marrëveshja bilaterale me Italinë për kthimin e migrantëve. Por një detaj i rëndësishëm mungon.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri: Të hetohen apo jo pasuritë e familjarëvë të politikanëve?

Deutsche Welle - Do, 13/09/2018 - 11:05
Partia Demokratike në opozitë kërkon bërjen e vettingut edhe në politikë në Shqipëri. PS e mbështet parimisht nismën për vettingun, por me kusht që të përfshihen edhe pasuritë e anëtarëve të familjes së politikanëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Politika kosovare vë në lëvizje motorët e diplomacisë në rajon

Deutsche Welle - Do, 13/09/2018 - 10:10
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi zhvilloi një tur vizitash në rajon në kërkim të mbështetjes për dialogun me Serbinë, ndërkohë që opozita kosovare i drejtohet me një letër përfaqësueses së BE, Federica Mogherinit.
Kategorien: Deutsch Welle

Ligjet evropiane për të drejtat e autorit do të reformohen

Deutsche Welle - Do, 13/09/2018 - 09:07
Një aleancë e pakëndshme midis gjigandëve të internetit dhe aktivistëve lufton kundër artistëve që kërkojnë mbrojtje më të madhe të punës së tyre. Ligjvënësit kërkojnë të riformulojnë lirinë në internet.
Kategorien: Deutsch Welle

Shefi i shërbimit sekret Maaßen përzihet me politikën

Deutsche Welle - Do, 13/09/2018 - 08:53
Një vëzhgues bën politikë: Shefi i shërbimit sekret të vendit ka zënë prej ditësh axhendën e politikës së brendshme. Procesi tregon se si e intepreton Hans-Georg Maaßen detyrën e tij "në shërbim të demokracisë".
Kategorien: Deutsch Welle

Hardt: Nderprerja e dialogut nuk habit

Deutsche Welle - Mi, 12/09/2018 - 18:45
Jürgen Hardt, zëdhënës i grupit parlamentar CDU-CSU për çështje të jashtme, mendon se kompromisi mes Kosoves dhe Serbise duhet të pasqyrojë shoqëritë në Ballkan
Kategorien: Deutsch Welle

Igor Soltes: Ndryshimi i kufijve vetëm në përputhje me të drejtën ndërkombëtare

Deutsche Welle - Mi, 12/09/2018 - 18:24
Bashkimi Europian do të mbështesë çdo marrëveshje dypalëshe Kosovë-Serbi që do të jetë në përputhje me të drejtën ndërkombëtare, thotë i ngarkuari i BE-së për Kosovën, Igor Soltes.
Kategorien: Deutsch Welle

VMRO-DPMNE: Çdo qytetar të pyesë zemrën

Deutsche Welle - Mi, 12/09/2018 - 16:19
Partia kryesore e opozitës në Maqedoni nuk do të japë rekomandime për referendumin, megjithëse vlerëson se ai është i dëmshëm. Presidenti i Kosovës inkurajon shqiptarët t'i thonë po refernedumit për emrin.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel: Hebrejtë dhe myslimanët janë pjesë e shoqërisë sonë

Deutsche Welle - Mi, 12/09/2018 - 13:52
Kancelarja gjermane Angela Merkel bëri thirrje në Bundestag për tolerancë dhe respektim të shtetit juridik. Ajo vuri në dukje përgjegjësinë e Gjermanisë për ruajtjen e paqes në botë dhe sfidat e migracionit.
Kategorien: Deutsch Welle

Izraelitët dhe palestinezët vajtojnë pezullimin e Marrëveshjes së Oslos të 25 viteve më parë

Deutsche Welle - Mi, 12/09/2018 - 08:10
Shpresat për zgjidhjen e konfliktit izraelito- palestine ishin të mëdha kur u nënshkrua Marrëveshja e Oslos më 1993. Por premtimi për zgjidhjen me dy shtete në një të ardhme të afërt nuk u realizua.
Kategorien: Deutsch Welle

Alexis Tsipras kryeministri i transformuar lavdëron BE

Deutsche Welle - Mi, 12/09/2018 - 08:05
Çfarë ndryshimi: Tre vjet më parë kryeministri grek gjëmonte kundër shteteve të euros. Tani ai shfaqet i përulur dhe mirënjohës para Parlamentit Evropian në Strazburg.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten

Subscribe to Kosova Info Server Aggregator – Deutsch Welle