Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 38 Minuten

Dermanoviq: Nuk është ide e mirë korrigjimi i territoreve

vor 5 Stunden 47 Minuten
Vizita në Kosovë e ministrit të jashtëm malazez Darmanoviq përkon me një vjetorin e ratifikimit në Parlamentin e Kosovës të demarkacionit Kosovë-Mali i Zi. Kjo marrëveshje duhej të korrigjohej, por akoma nuk ka ndodhur.
Kategorien: Deutsch Welle

Viktor Orbanit i tregohet kufiri - EVP nxjerr tek dera partinë Fidesz

vor 11 Stunden 7 Minuten
Partitë popullore europiane (EVP) kanë marrë një vendim: Partia hungareze simotër, Fidesz do të qëndrojë jashtë dere, të paktën përkohësisht. Me të drejtë, mendon Volker Wagener.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Opozita zhvillon protestën e saj të gjashtë antiqeveritare

vor 13 Stunden 19 Sekunden
Opozita rifillon të enjten (21.03.) serinë e protestave antiqeveritare. Ndërkohë Presidenti Meta ka deklaruar, se është gati të ndërmarrë veprime ekstreme që vendi të dalë nga kriza politike deri në dorëzimin e mandatit.
Kategorien: Deutsch Welle

Brexiti ka kohë që është komedi - vetëm më pak zbavitëse

vor 13 Stunden 27 Minuten
Brexiti kalon në kohën shtesë dhe askush nuk di më shumë nëse, si dhe kur do të vijë ai. Theresa May i imponoi vendit të saj një udhëtim me zigzake, në fund të të cilit sheh vetëm përzierje stomaku e mungesë orientimi.
Kategorien: Deutsch Welle

Blanusha: E rëndësishme është të mundësohet puna e mëtejshme e RYCO-s:

vor 13 Stunden 42 Minuten
Serbia nuk lejon pjesëmarrjen e përfaqësueses serbe në Konferencën e RYCO-s në Kosovë. Lidhur me këtë vendim të qeverisë serbe flet për DW, Djuro Blanusa, Sekretar i Përgjithshëm i RYCO-s.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Edhe ju do të përfundoni në burg!

vor 15 Stunden 5 Minuten
Vendimi i Gjykatës së Hagës (20.03.2019) për ta dënuar me burg të përjetshëm Radovan Karaxhiçin është një lajm i mirë për të drejtën ndërkombëtare, mendon Rüdiger Rossig.
Kategorien: Deutsch Welle

Dënimi i Karaxhiҁit - BE vlerëson vendimin e Tribunalit

Mi, 20/03/2019 - 22:12
Reagimii Bashkimit Europian pas shqiptimit të vendimit nga Tribunali për ish-udhëheqësin e serbëve të Bosnjes Radovan Karazhiҁ.
Kategorien: Deutsch Welle

Vendimi për Karaxhiç: burgim i përjetshëm

Mi, 20/03/2019 - 08:18
Gjykatësit e Tribunalit të Hagës për Krime lufte e dënuan kriminelin e luftës Radovan Karaxhiç përfundimisht me burgim të përjetshëm. Të mërkurën (20.03)u dha verdikti përfundimtar pas apelimit të burgimit me 40 vjet.
Kategorien: Deutsch Welle

Krimineli i luftës që shkruante poezi

Mi, 20/03/2019 - 08:18
Thuajse saktësisht tri vjet më parë gjykatësit e Tribunalit të Hagës për Krime lufte e dënuan serbin nga Bosnja, Radovan Karaxhiç me 40 vjet burg. Të mërkurën (20.03) Tribunali jep verdiktin përfundimtar pas apelimit.
Kategorien: Deutsch Welle

BE dhe Kina: Konkurrentë miqësorë?

Mi, 20/03/2019 - 08:04
Ministrat e Jashtëm të BE u takuan në Bruksel me homologun e tyre kinez, Wang Yi. Komportimi mes tyre u karakterizua jo vetëm prej atmosferës së etikës diplomatike, por edhe prej interesave të qarta ekonomike.
Kategorien: Deutsch Welle

Distancimi i Moskës nga Beogradi

Mi, 20/03/2019 - 07:57
Trazirat në Serbi e vënë në mendime Moskën. Serbia është tradicionalisht e lidhur ngushtë me Moskën. Në lojë, krahas interesave politike, janë edhe interesa ekonomike.
Kategorien: Deutsch Welle

A është e dënueshme shpërndarja e videove të një atentati terrorist?

Mi, 20/03/2019 - 07:52
Një neozelandez 18 vjeçar e shpërndau në Facebook transmetimin live të atentatit - dhe prandaj ndodhet para gjyqit. A do ta priste atë edhe në Gjermani ndjekja penale?
Kategorien: Deutsch Welle

Hahn: Maqedonia e Veriut pishtar shprese

Di, 19/03/2019 - 18:13
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev mori lëvdata nga Brukseli zyrtar lidhur me reformat drejt antarësimit në BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjykata Kushtetuese e Bavarisë i përmbahet ndalimit të shamisë së kokës për gjykatëset e prokuroret

Di, 19/03/2019 - 09:58
Gjykata Kushtetuese e Bavarisë ka konfirmuar ligjshmërinë e ndalimit nga Bavaria që gjykatëset e prokuroret të mbajnë shami koke. Ajo bëri të ditur më tej se prania e kryqeve në sallat e gjyqit është një çështje tjetër.
Kategorien: Deutsch Welle

Spirale dhune? IS-i kërcënon me hakmarrje pas Christchurch

Di, 19/03/2019 - 09:49
Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët xhihadistë të të ashtuquajturit "Shteti Islamik" kanë bërë thirrje për hakmarrje.
Kategorien: Deutsch Welle

Schütz: Qeveria aktuale e legjitimuar në mënyrë demokratike

Di, 19/03/2019 - 08:29
Ambasadorja gjermane në Tiranë Suzanne Schütz u ka bërë thirrje palëve në Shqipëri të zbatojnë pa humbur kohë pesë prioritetet e kërkuara nga BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Greqi: A do t'i ndërpresë shteti rrogat e priftërinjve?

Di, 19/03/2019 - 07:43
Rreth 10.000 priftërinj në Greqi paguhen nga shteti dhe kanë status nëpunësi. Kjo do të ndryshojë. Qeveria e kryeministrit Cipras në valën e masave të kursimit synon, që në të ardhmen ata të paguhen nga kisha.
Kategorien: Deutsch Welle

3 viktima pas të shtënave në një tramvaj në Utrecht

Mo, 18/03/2019 - 15:16
Në një sulm në qytetin holandez, Utrecht janë vrarë sipas kryebashkiakut, Jan van Zanen tre vetë, nëntë të tjerë janë plagosur.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjurma ballkanike e atentatorit të Zelandës së Re

Mo, 18/03/2019 - 13:32
Mbrojtës i vendeve të krishtera? Terroristi djathtist që vrau të paktën 50 vetë në dy xhami të Christchurch me emrat e shkruar në alfabetin cirilik krijonte lidhje me luftërat e dikurshme kundër osmanëve në Ballkan.
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria e Francës pranon "difekte" në siguri në protestat e Parisit

Mo, 18/03/2019 - 11:18
Ministri i Financave dhe ministri i Brendshëm i Francës do t'u përgjigjen këtë javë senatorëve, kur qeveria franceze përballet me kaosin dhe prishjen e rendit të protestave të "jelekverdhëve". Kërkohet përgjigje e fortë.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten