Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 18 Minuten 49 Sekunden

Harta e Dodikut për ndarjen e Kosovës dhe Bosnje-Hercegovinës

Di, 21/11/2017 - 15:19
Presidenti i Republikës Srpska, Millorad Dodik pa hezituar fare nga reagimet publike, ndan Kosovën dhe Bosnje-Hercegovinën.
Kategorien: Deutsch Welle

Angela Merkel nuk mendon të dorëhiqet

Di, 21/11/2017 - 11:00
Si do të venë punët në Gjermani? Kjo është çështja kryesore që debatohet aktualisht në këtë vend. Kancelarja Merkel deklaroi ndërkohë se është gati për rikandidim në rastin e zgjedhjeve të reja.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëria mbështet Maqedoninë në proceset integruese

Di, 21/11/2017 - 10:02
Shqipëria e Maqedonia duhet të shpenzojnë më tepër kohë për të bashkëpunuar e ndërtuar të ardhmen se sa të gjykojnë njëri tjetrin është shprehur Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta në vizitën zyrtare dyditore në Maqedoni.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Përvishjuni punës! Presidenti Steinmeier u kujton partive thelbin e politikës

Di, 21/11/2017 - 08:39
Ishin fjalë të qarta ato që erdhën nga Pallati Bellevue. Presidenti duket se nuk do të lejojë shpejt zgjedhje të reja. Me këtë mbetet e hapur si do të vejë puna më tej, mendon Christoph Strack.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA e kategorizojnë Korenë e Veriut sërish si shtet terrorist

Di, 21/11/2017 - 08:37
Pushtetmbajtësi korean Kim Jong Un mbetet kundërshtari i preferuar i Presidentit të SHBA. Pas toneve gati pajtuese, Donald Trump shprehet sërish ashpër. Po cilat sanksione do të pasojnë?
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri - Maqedoni: Takimi i dy presidentëve në Shkup

Mo, 20/11/2017 - 16:20
Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta në takimin me homologun e tij Ivanov tha: Të dy vendet më tepër duhet të shpenzojnë kohë për bashkëpunimin dhe ndërtimin e së ardhmes se sa për ta gjykuar njëri-tjetrin.
Kategorien: Deutsch Welle

Genoveva Ruiz Calavera – Cilësia para shpejtësisë në kryerjen e vettingut në Shqipëri

Mo, 20/11/2017 - 11:55
Vettingu lidhet me të ardhmen e qënieve njerëzore dhe duam të jemi të sigurtë që gjithë puna që po bëjnë institucionet është shumë rigoroze, e ndershme dhe e ekuilibruar, - thotë për DW-në Genoveva Ruiz Calavera.
Kategorien: Deutsch Welle

Ndryshime pushteti në disa komuna të Kosovës

Mo, 20/11/2017 - 09:34
Në Kosovë në 19 komuna, përfshirë gjashtë qendrat e mëdha, u zhvillua raundi i dytë i zgjedhjeve për kryetar komunash. Pjesëmarrja në këtë raund ishte rreth 40 %.
Kategorien: Deutsch Welle

Pa zhurmë e bujë - Calvin Klein feston 75-vjetorin

Mo, 20/11/2017 - 08:37
Moda e tij nuk karakterizohej nga ngjyra apo prerje ekstravagante, kurse fushatat publicitare të Calvin Klein ishin provokuese dhe efikase.
Kategorien: Deutsch Welle

Presidenti çek akuzon BE-në për standarde të dyfishta

Mo, 20/11/2017 - 08:34
Presidenti çek deklaron para një vizite në Rusi, se BE-ja ka njohur ndarjen e Kosovës nga Serbia, kurse në rastin e Krimesë ndjek standarde të dyfishta.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Gjermania e shokuar

Mo, 20/11/2017 - 08:24
Askush nuk e kishte menduar: Krijimi i qeverisë së ardhshme në Gjermani dështoi. Tani zhvillimet e tjera nuk dihen - flitet si për qeveri pakice ashtu edhe për mundësinë e zgjedhjeve të reja. Indes Pohl nga Berlini.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Votime familjare dhe përpjekje për votim të dyfishtë

So, 19/11/2017 - 20:26
Zgjedhje të qeta pa ndonjë parregullsi të madhe në 19 komuna të Kosovës, përfshirë edhe gjashtë qendrat e mëdha, Prishtina, Prizreni, Gjakova, Ferizaj, Gjilani dhe Mitrovica.
Kategorien: Deutsch Welle

Në Kosovë po mbahen zgjedhjet e balotazhit

So, 19/11/2017 - 10:19
Në 19 komuna të Kosovës, përfshirë gjashtë qendrat e mëdha, po zhvillohet raundi i dytë i zgjedhjeve për kryetarë komunash. Komuna e Parteshit e banuar me shumicë serbe shkon në rivotim.
Kategorien: Deutsch Welle

Në Kosovë mbahen zgjedhjet e balotazhit

So, 19/11/2017 - 09:30
Në Kosovë zhvillohet të dielën raundi i balotazhit për kryetar komunash. Komuna e Parteshit e banuar me shumicë serbe shkon në rivotim.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: Edhe të huajt mund të jenë racistë

So, 19/11/2017 - 08:59
Pasi të lexoni këtë titull, ndoshta do të shqetësoheni. Por unë, Krsto Lazarevic, më duhet t’iu zhgënjej sërish - shumica e të huajve janë në rregull.
Kategorien: Deutsch Welle

Orë vendimtare për koalicionin në Gjermani

So, 19/11/2017 - 08:55
Një fundjavë shumë e rëndësishme për mundësinë e koalicionit të parë mes unionit konservator, liberalëve të FDP-së dhe të Gjelbërve në Gjermani. Koalicion tresh apo zgjedhje të reja?
Kategorien: Deutsch Welle

Në Kosovë të dielën mbahen zgjedhjet e balotazhit

Sa, 18/11/2017 - 14:51
Të dielën në 19 komuna të Kosovës, përfshirë gjashtë qendrat e mëdha, zhvillohet raundi i dytë i zgjedhjeve për kryetar komunash. Komuna e Parteshit e banuar me shumicë serbe shkon në rivotim.
Kategorien: Deutsch Welle

Bisedimet për koalicionin në Gjermani- Ngecje e shtyrje

Sa, 18/11/2017 - 09:20
Në fundjavë krerët e partive kryesore që negociojnë për koalicionin e njohur si „Xhamajka“, unioni, CDU/CSU, liberalët e FDP-së e të Gjelbrit e shtynë afatin për arritjen e një ujdie. Bisedimet vazhdojnë në fundjavë.
Kategorien: Deutsch Welle

Paradoks dhe poezi =- Sislej Xhafa në Berlin

Sa, 18/11/2017 - 08:44
"shadow of curls" ekspozita e parë vetjake e Sislej Xhafas në Berlin ka 15 vepra, shumica e të cilave janë "ready mades" në stilin e Duchamp-it dhe i fton vizitorët të marrin pjesë me përsiatjet e tyre. Një provë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Me hapa të vegjël kundër ndryshimit të klimës

Sa, 18/11/2017 - 08:43
Konferenca Botërore për Klimën në Bon të habit. Ecet vërtet përpara, por shumë ngadalë. Qymyri po bëhet një ndër problemet gjithnjë e më të mëdha - kryesisht për Gjermaninë të vëtëshpallur si model, mendon Jens Thurau.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten