Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 43 Minuten

Juratovic: Konstatoj sindromën Sanader në Ballkanin Perëndimor

Do, 13/06/2019 - 11:50
Në Shqipëri progresi i reformës në drejtësi është shumë i rëndësishëm, theksoi deputeti, Josip Juratovic, pjesë e një delegacioni të grupit parlamentar gjerman për Europën Juglindore, i cili po viziton Shqipërinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Trump do të dërgojë ushtarë shtesë në Poloni

Do, 13/06/2019 - 10:29
Presidenti polak, Andrzej Duda arriti një sukses prestigjioz në vizitën e tij në Uashington. Presidenti Trump është shprehur për dërgimin e 2000 ushtarëve shtesë në Poloni. Me gjasë një pjesë do të merren nga Gjermania.
Kategorien: Deutsch Welle

Rüb: Skenari më i mirë - shtyrja e zgjedhjeve lokale me ujdi

Do, 13/06/2019 - 09:06
Ka mundësi për kompromis, të gjithë aktorët politikë janë të thirrur ta kërkojnë atë, thekson në intervistë për Deutsche Wellen korrespondenti i "Frankfurter Allgemeine Zeitung", Matthias Rüb që mbulon Shqipërinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbia dhe Kosova - Shtete të papërfunduara

Do, 13/06/2019 - 08:49
20 vjet pas fundit të luftës në Kosovë konflikti ende jeton në kokat e shumë njerëzve. Ndodh kështu edhe sepse ka të tillë, që kjo u shkon përshtat, u tha ndër të tjera në panelin e fondacionit Heinrich Böll në Berlin.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Manifestime në 20 vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-s

Mi, 12/06/2019 - 16:20
Personalitete të shumta nga rajoni dhe bota demokratike morën pjesë në manifestimin qendror që u mbajt në qendër të Prishtinës me rastin e 20 vjetorit të futjes së trupave të NATO-s, prej nga dhe mori fun lufta më 1999.
Kategorien: Deutsch Welle

#Generation '99 - Të ardhmen duhet ta ndërtojmë ne

Mi, 12/06/2019 - 16:04
Studentë nga Beogradi dhe Prishtina, të lindur në vitin e bombardimeve të vitit 1999, bënë hapin e parë. Ata u takuan dhe u shoqëruan në territorin neutral, në Shkup dhe Kumanovë, në kuadër të projektit DW #generation99.
Kategorien: Deutsch Welle

Porosia e studiuesve: Lani dhëmbët kundër demencës!

Mi, 12/06/2019 - 07:37
Bakteret „Gingivitis“ që gjenden në hapësirën e gojës dhe grykës mund të depërtojnë deri në tru. Aty ato shkatërrojnë qelizat nervore dhe mund të shkaktojnë edhe alzheimer, thonë studiuesit.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Jo një “mrekulli në Teheran"

Mi, 12/06/2019 - 07:36
Udhëtimi i Heiko Maasit në Iran tregon se në Lindjen e Mesme Evropa luan jo më shumë sesa rolin e statistit dashamirës. Por megjithatë, këto përpjekje diplomatike janë të rëndësishme, mendon Matthias von Hein.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Kremtohet 20 vjetori i hyrjes së trupave të NATO-s

Di, 11/06/2019 - 16:42
20 vjet pas hyrjes së trupave të NATO-s, Kosova synon anëtarësimin në këtë aleancë ndonëse ende pa ushtri të vetën.
Kategorien: Deutsch Welle

Bruksel: Takime të ministrave e kryeministrit të Shqipërisë

Di, 11/06/2019 - 15:58
Një delegacion ministrash nga Shqipëria promovojnë në Bruksel platformën shtetërore për çeljen e negociatave për anëtarësim në BE. Kryeministri i Shqipërisë ka takime me zyrtarë të BE-së.
Kategorien: Deutsch Welle

BE gati planet për fuqizimin e rolit të saj në botë

Di, 11/06/2019 - 12:22
Bashkimi Europian kërkon të rrisë ndikimin e tij në botë në 5 vitet e ardhshme e të luajë rolin e tij në formimin e të ardhmes globale. Kjo del nga strategjia e unionit deri në vitin 2024.
Kategorien: Deutsch Welle

Bremen: Sulmohet sërish një xhami

Di, 11/06/2019 - 08:32
Në një sulm antiislamik në një xhami në Bremen, një ose më shumë të panjohur kanë grisur rreth 50 kopje të Kuranit.
Kategorien: Deutsch Welle

Rritet numri i shqiptarëve që kërkojnë azil në vendet e BE

Di, 11/06/2019 - 08:32
Muajt e parë të vitit 2019 shënojnë një rritje të numrit të azilkërkuesve në Bashkimin Europian. Mijëra qytetarë nga Venezuela, Kolumbia por edhe nga Shqipëria kanë kërkuar azil në BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Turqi: Kërkim i dëshpëruar i drejtësisë

Di, 11/06/2019 - 08:24
Javën e kaluar, Komisioni Evropian i dëshmoi Turqisë një hap prapa në të drejtat themelore dhe në sundimin e ligjit. Opozitarët në Turqi nuk presin shumë nga reforma e drejtësisë e shpallur nga Presidenti Erdogan.
Kategorien: Deutsch Welle

Ashpërsohet gjuha e palëve- Nga takimi i Këshillit të Sigurimit për Kosovën

Di, 11/06/2019 - 00:36
Takimi informues për Kosovën në Këshillin e Sigurimit, i dyti për këtë vit u mbyll pa ndonjë ndryshim në fronte, pas gati tre orë fjalimesh. Palët akuzojnë njëra tjetrën për gënjeshtra dhe mbështetje të gabuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Ilir Meta: Në rrezik stabiliteti demokratik e siguria publike

Mo, 10/06/2019 - 13:29
Presidenti Meta firmosi të hënën dekretin për shfuqizimin e 30 qershorit si datë për Lokalet 2019. Pas firmosjes PS deklaroi se do te nisë procedurat për shkarkimin e tij.
Kategorien: Deutsch Welle

Këshilli i Sigurimit mban takimin e radhës për Kosovën

Mo, 10/06/2019 - 11:59
Këshilli i Sigurimit mban të hënën (10.06.) takimin e dytë informues për Kosovën, nga tre të planikikuara për këtë vit.
Kategorien: Deutsch Welle

Anastasi: Pavlefshmëria e dekretit të Presidentit mund të vendoset vetëm me vendim gjykate.

Mo, 10/06/2019 - 11:42
Konstitucionalistja Aurela Anastasi, në intervistë eksluzive për Deutsche Wellen thekson se vlefshmërinë ose jo të shfuqizimit të 30 qershorit si datë për zgjedhjet lokale e vendos vetëm Gjykata.
Kategorien: Deutsch Welle

UNMIK do të vazhdojë të mbjellë pemë në Kosovë

Mo, 10/06/2019 - 08:07
Në kushtet kur financat e OKB i shkaktojnë dhimbje koke të gjithë drejtuesve, diskutohet edhe buxheti i misioneve paqeruajtëse. Mes tyre edhe buxheti i UNMIK-ut.
Kategorien: Deutsch Welle

Brexit: Presion BE-së me 44 miliardë euro?

Mo, 10/06/2019 - 08:06
Pas largimit të Theresa Mayt filloi gara për postin drejtues të partisë konservatore Tory dhe vendin vakant të kryeministres. Por disa mëkate të së shkuarës u hapin probleme rivalëve. Ndërkohë Boris Johnson kërcënon BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten