Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 11 Minuten 43 Sekunden

Tiranë: Akte dhune dhe zjarr pemëve në protestën e opozitës

Sa, 16/02/2019 - 16:24
Gaz lotsjellës dhe plumba gome nga policia gjatë protestës së ditës së shtunë në Tiranë. Faktori ndërkombëtar dënon aktet e dhunës. Protestuesit do të rikthehen të protestojnë javën e ardhshme, më 21 shkurt.
Kategorien: Deutsch Welle

Kaos në protestën e opozitës në Tiranë

Sa, 16/02/2019 - 15:16
Protesta e madhe e opozitës kundër qeverisë Rama shoqërohet me rrëmujë dhe dhunë nga grupe protestuesish. Opozita kërkon largimin e qeverisë Rama dhe një qeveri tranzitore.
Kategorien: Deutsch Welle

Zoran Zaev: Nuk ka ndryshim kufijsh të Maqedonisë së Veriut

Sa, 16/02/2019 - 13:18
Në Konferencën e Sigurisë që zhvillohet në Mynih (15-17.02) merr pjesë edhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Deutsche Welle e pyeti kryeministrin Zaev për debatin aktual të kufijve mes Kosovës e Serbisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Si e ndikoi Ticiani artin në Venecia

Sa, 16/02/2019 - 10:22
Gjatë "epokës së artë" në Venecia Ticiani studioi tek piktori me më zë i kohës së tij, të cilin më vonë e arriti dhe e kaloi. Një ekspozitë në Muzeun Städel të Frankfurtit tregon se si ai e rinovoi artin.
Kategorien: Deutsch Welle

Trazira në protestën e opozitës në Tiranë

Sa, 16/02/2019 - 10:07
Të shtunën u shoqërua me tensione protesta e opozitës kundër qeverisë Rama, disa protestues prishën skelën para kryeministrisë. Nga brenda kryeministrisë u reagua me gaz lotsjellës. Disa protestues u dërguan në spital.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Protestë masive e opozitës për rënien e qeverisë Rama

Sa, 16/02/2019 - 10:07
Të shtunën zhvillohet një protestë e madhe e opozitës kundër qeverisë Rama, të cilën opozita e akuzon për korrupsion e lidhje me krimin. Policia e Shtetit gjendet në gatishmëri të lartë për shmangien e dhunës.
Kategorien: Deutsch Welle

Një guerilas gjerman në Kroaci dhe Kosovë

Sa, 16/02/2019 - 08:34
Roland Bartetzko ka shërbyer në Bundeswehrin gjerman, por u pushua nga detyra. Më vonë ai ka luftuar vullnetarisht në Bosnje dhe Kosovë. Përjetimet e luftës Roland Bartetzko i ka mbledhur në një libër.
Kategorien: Deutsch Welle

Prishtina del me platformë zyrtare për dialog me Serbinë

Fr, 15/02/2019 - 12:39
Prishtina zyrtare në platformën e saj për dialogun kërkon garanci paraprake të delegacionit serb se e ka autoritetin për njohjen e shtetit të Kosovës. Ky është kushti para uljes në tryezën e bisedimeve me Serbinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Konferenca e Sigurisë në Mynih - diplomacia e heshtur

Fr, 15/02/2019 - 10:27
Në Mynih debatojnë çdo vit nga 15-17 Shkurt të pushtetshmit e kësaj bote. Konferenca e Sigurisë nuk është vetëm një skenë e pushtetit, por edhe laborator i diplomacisë për mundësitë që ofrojnë takimet e dhomave të pasme
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Rasti i abuzimit në Drenas dhe shumë pikëpyetje

Fr, 15/02/2019 - 10:22
Abuzimi me minorene në Drenas: Tri instutucionet kryesore që do të duhej të dëshmonin qëndrueshmërinë e një shteti, janë përfshirë në një skandal dhunimi seksual që ka ngjallur një debat të madh në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Berlinale: Me trup në Evropë, me zemër në Kosovë

Fr, 15/02/2019 - 08:39
"Në Mes", filmi me metrazh të shkurtër që e solli Kosovën për herë të parë në Berlinale është debutimi i Samir Karahodës. Një poezi fotografike për Kosovën rurale.
Kategorien: Deutsch Welle

A380: Përse gjiganti duhet të vdesë

Fr, 15/02/2019 - 08:29
Një fund i paralajmëruar: Prodhimi i A380, avioni më i madh i për pasagjerë në botë, nuk do të prodhohet më nga viti 2021. Prodhimi ndërpritet para kohe. Vetëm 17 avionë do të konstruktohen tani.
Kategorien: Deutsch Welle

NATO: Jemi duke e shqyrtuar nivelin e angazhimit me FSK-në

Do, 14/02/2019 - 14:33
Në ditën e dytë të takimit të ministrave të mbrojtjes të vendeve të NATO-s (14.02) ka vazhduar diskutimi për nivelin e angazhimit të aleancës me Forcën Kosovare të Sigurisë pas transformimit të saj në ushtri më 2018.
Kategorien: Deutsch Welle

Luigi Soreca për DW: Manifestim paqësor, jo dhunë më 16 shkurt

Do, 14/02/2019 - 09:04
Ambasadori i BE në Tiranë bën apel ekskluziv në Deutsche Welle për zhvillimin e një manifestimi paqësor në demonstratën e 16 Shkurtit në Tiranë. Mendoni për të ardhmen, thotë ai.
Kategorien: Deutsch Welle

Fridays for Future: Nxënësit europianë në mbrojtje të klimës

Do, 14/02/2019 - 08:15
Me nismën "Fridays for Future" suedezja 16 vjeçare, Greta Thunberg ka frymëzuar nxënësit në mbarë Europën të protestojnë për klimën. Synimi është vënia në lëvizje e politikanëve për mbrojtjen e klimës.
Kategorien: Deutsch Welle

Çarmatimi: Çdo gjë në zero

Do, 14/02/2019 - 08:11
Çfarë do të ndodhë tani pas deklarimit të Moskës dhe Uashingtonit se do t'i kthejnë krahët Paktit të Çarmatimit? Ministrat e mbrojtjes së NATO-s këshillohen për herë të parë për konsekuencat e mundshme.
Kategorien: Deutsch Welle

OKB afër zbatimit të plotë të Marrëveshjes së Prespës

Do, 14/02/2019 - 08:07
Njoftimi zyrtar për ndryshimin e emrit të Maqedoonisë ka mbërritur ndërkohë në OKB, e cila po punon për përfundimin e procedurave administrative.
Kategorien: Deutsch Welle

Prishtinë: Mobilizohet skena politike pas letrës paralajmëruese nga SHBA-ja

Mi, 13/02/2019 - 16:50
Ekipi negociator i Kosovës në fund të kësaj jave e dorëzon në parlament platformën për dialog. Presidenti Thaçi dhe ambasadori i SHBA pajtohen që të shmangen të gjitha pengesat për vazhdimin e dialogut me Serbinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Studimi: Hendeku midis tregut të punës dhe imigrimit

Mi, 13/02/2019 - 15:28
Digjitalizimi kërkon punëtorë të kualifikuar, por në tregun e punës në Gjermani po hyjnë më shumë të pakualifikuar, paralajmëron një studim i Fondacionit Bertelsmann.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjyqi më i madh i kokainës në Gjermani lidhet me shqiptarët

Mi, 13/02/2019 - 08:26
Prokuroria e Landit në Bavari ka bërë gati aktakuzën për një nga proceset më të mëdha gjyqësore të kokainës në Gjermani. Priten rezultate dhe përparime në luftën kundër trafikut të drogës.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten