Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 12 Minuten

Vendim i gjykatës berlineze kundër mësueses me perçe

Do, 10/05/2018 - 09:06
Gjykata e Berlinit ka marrë një vendim, sipas të cilit një mësuese nuk mund të japë mësim në shkollë fillore e mbuluar me perçe. A është e drejtë kjo?
Kategorien: Deutsch Welle

CIA: Kandidatja e diskutueshme

Do, 10/05/2018 - 08:57
Për herë të parë në histori një grua do të drejtojë shërbimin sekret amerikan. Por, Gina Haspel ka një të kaluar të errët në CIA. Senati duhet të marrë vendim nëse ajo është e përshtatshme si drejtuese e CIA.
Kategorien: Deutsch Welle

Francë: Shtimi i antisemitizmit shtyn gjithnjë e më tepër të rinj hebrenj të largohen

Do, 10/05/2018 - 08:55
Vitet e fundit nga Franca janë larguar 60.000 hebrenj. Ndër to edhe Tsahal Blau. Motra e saj, 17-vjeçarja Yaël do të shkojë gjithashtu aty, menjëherë sapo të mbarojë maturën.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbia ndalon të hyjnë në teritorin e saj sportistë nga Kosova

Mi, 09/05/2018 - 16:04
Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës e cilësuan ndalimin nga Serbia të përfaqësueses së karatesë të Kosovës si akt të papranueshëm që nuk i kontribuon përmirësimit të raporteve Kosovë-Serbi.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Hetimet për tregti organesh kanë ngecur

Mi, 09/05/2018 - 08:31
NZZ: Një gjykatë kosovare dënoi para një viti e gjysëm me burgim tre mjekë për tregti organesh. Gjykatësi amerikan që dha dënimin, mendon se kjo çështje po zvarritet me qëllim, thuhet në një shkrim në gazetën NZZ.
Kategorien: Deutsch Welle

Itali: Mijëra kilometra për një vend pune

Mi, 09/05/2018 - 08:29
Me nivelin e papunësisë tek të rinjtë 30 përqind, Italia ka kuotën më të lartë të papunësisë në vendet e BE-së. Për të gjetur një vend pune shumë të rinj marrin përsipër të bëjnë rrugë të gjata.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Vendimi i Donald Trump - Hap i pritur, pasoja të paditura

Mi, 09/05/2018 - 08:25
Donald Trump i tha "Jo" marrëveshjes atomike me Iranin. Por refuzimi i saj e bën botën më të rrezikshme. Çarmatimi bëhet më i vështirë dhe diplomacia zhvlerësohet në favor të militarizimit, mendon Matthias von Hein.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa dhe marrëveshja atomike me Iranin: Vazhdim pa SHBA?

Di, 08/05/2018 - 14:34
Donald Trump vendos për të ardhmen e marrëveshjes së Iranit. Bashkimi Europian duhet të mendohet tani, se si do të mbetet tek një marrëveshjeje atomike të dëmtuar dhe me gjasë edhe pa SHBA. Alternativa të mundshme.
Kategorien: Deutsch Welle

DIHA: Shqipëria ka përmirësuar klimën e biznesit

Di, 08/05/2018 - 12:13
Shoqata Gjermane e Industrisë dhe Tregtisë prezantoi në Shqipëri rezultatet e një anketimi mbi biznesin. Përmirësime ka, por kërkohet më shumë kualifikim i fuqisë punëtore.
Kategorien: Deutsch Welle

Dështon samiti i Sofjes për shkak të Kosovës?

Di, 08/05/2018 - 10:59
Bashkimi Europian po përpiqet me finesë diplomatike të pengojë përplasjet për shkak të Kosovës në samitin e Ballkanit Perëndimor javën e ardhshme në Sofje. Vendet që nuk e kanë njohur Kosovën kërcënojnë me bojkot.
Kategorien: Deutsch Welle

Çfarë do të vendosë Trump për Iranin?

Di, 08/05/2018 - 10:23
Pas debateve të javëve të fundit mbi marrëveshjen atomike me Iranin, ka ardhur koha e vendimit për presidentin amerikan Donald, Trump. Këtë të martë pritet fjala e presidentit për të ardhmen e marrëveshjes me Iranin.
Kategorien: Deutsch Welle

A do të ketë “cunam politik” në Armeni?

Di, 08/05/2018 - 08:23
Parlamenti armen rivoton sot kandidaturën e liderit të opozitës Nikol Pachinian, ndërkohë që vendi është i paralizuar nga manifestimet.
Kategorien: Deutsch Welle

Konflikti Greqi – Maqedoni: Politikë në kufij

Di, 08/05/2018 - 08:23
Grindjes për emrin midis Greqisë dhe Maqedonisë nuk po i duket fundi. Konflikti është kryesisht ideologjik. Një grup antropologësh nga të dy vendet lufton kundër kësaj duke përdorur si armë kontaktet dhe shkencën.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania e Franca: shkallëzim i situatës po të dështojë marrëveshja atomike me Iranin

Mo, 07/05/2018 - 17:20
Ministrat e jashtëm të Gjermanisë dhe Francës kanë shprehur mbështetjen e tyre për marrëveshjen atomike me Iranin.
Kategorien: Deutsch Welle

Jack Smith, zyrtarisht kryeprokurori i ri i Gjykatës Speciale për krime lufte

Mo, 07/05/2018 - 16:37
Amerikani Jack Smith zëvendëson në postin e kryeprokurorit të Gjykatës Speciale për krime lufte në Kosovë amerikanin tjetër, David Schvendiman. Jack Smith, tha se “është i gatshëm t'i çojë hetimet deri në fund”.
Kategorien: Deutsch Welle

Putin betohet, së shpejti takohet edhe me Merkel

Mo, 07/05/2018 - 13:30
Menjëherë pas betimit të presidentit rus, Vladimir Putin, Kremlini bëri të ditur se Putin do të takohet së shpejti me kancelaren Merkel. Nëse ia lejon shëndeti, Putin do të jetë president i Rusisë deri në vitin 2024.
Kategorien: Deutsch Welle

Macroni në udhëkryq për agjendën e tij reformuese

Mo, 07/05/2018 - 12:17
Një vit më parë, Emmanuel Macron u zgjodh President i Francës. Si reformator u prezantua 40 vjeçari në fushatën elektorale. Tani ai ndodhet në udhëkryq, thotë politologu Emiliano Grossman.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Kërcimi i Italisë mbi vullkan

Mo, 07/05/2018 - 08:01
Në Itali vazhdon sot (07.05) pokeri politik për një koalicion qeveritar. Por varianti pa qeveri mund të jetë ndoshta më mirë për Italinë, se ndonjë koalicion populist, mendon Bernd Riegert.
Kategorien: Deutsch Welle

Identiteti i pandarë - Emri dhe të tjera pjesë identitare

Mo, 07/05/2018 - 08:00
Diaspora maqedonase në SHBA është duke punuar aktualisht për të gjetur një zgjidhje alternative ndaj bllokimit që i bëhet Maqedonisë nga Greqia.
Kategorien: Deutsch Welle

Ballkani Perëndimor - Ka ardhur koha për të vepruar

So, 06/05/2018 - 08:38
"Ka ardhur koha për të vepruar në Ballkanin Perëndimor”, titullohet raporti që katër veteranë të diplomacisë amerikane prezantuan në Institutin Amerikan për Paqen, në Uashington.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten