Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 57 Minuten

Koment: Koreja e Veriut do të jetë fuqi atomike

Fr, 01/12/2017 - 08:50
Koreja e Veriut me raketat që ka vënë në provë mund të prekte çdo skaj të SHBA-së, thuhet në Penjan. Por a e do vërtetë këtë Kim Jong Un? Qëllimi i tij është ruajtja e pushtetit, mendon Jürgen Hanefeld.
Kategorien: Deutsch Welle

Steinmeier krijon ura pёr formimin e qeverisё

Fr, 01/12/2017 - 08:41
Nё njё rreth tё ngushtё, presidenti u pёrpoq t'i afrojё krerёt e partive CDU, CSU dhe SPD. Por formimi i njё koalicioni me ata qё grinden pas humbjes sё zgjedhjeve nuk ёshtё i lehtё.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania kufizon marrëdhëniet diplomatike me Korenë e Veriut

Do, 30/11/2017 - 18:41
Gjermania reagoi ndaj testit të ri me raketa atomike të Koresë së Veriut. Por ky hap i qeverisë gjermane nuk shkon deri në atë masë sikurse kërkon SHBA-ja. Kina dhe Rusia nuk duan t'i përgjigjen thirrjes së SHBA-së.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Fund vdekjeprurës dhe fije shprese

Do, 30/11/2017 - 12:19
Vetëvrasja spektakolare e një të dënuari nuk e ul vlerën dhe rëndësinë e Tribunalit të Hagës për ish-Jugosllavinë, mendon Zoran Arbutina.
Kategorien: Deutsch Welle

Shërbimi i fshehtë gjerman kthen vështrimin nga Ballkani, fokusohet në Bosnjë

Do, 30/11/2017 - 12:18
Shërbimi Federal Informativ gjerman, BND e ka përqendruar vëmendjen gjithnjë e më shumë në Ballkan, veçanërisht në Bosnjë-Hercegovinë, bën të ditur Berliner Zeitung. Shtetet e brishta të rajonit janë shqetësim për BND.
Kategorien: Deutsch Welle

Schomburg: "Gjykata Speciale është diskriminim për Kosovën"

Do, 30/11/2017 - 09:11
Me dënimin kundër ish-udhëheqësve të kroatëve të Bosnjes Tribunali i Hagës (ICTY) përfundoi misionin. Meritat e drejtësisë ndërkombëtare janë të jashtëzakonshme, mendon ish-gjyqtari i këtij Tribunali Wolfgang Schomburg.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel: T'i kundërvihemi migracionit ilegal

Do, 30/11/2017 - 08:59
Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, në kuadër të samitit BE-Afrikë u shpreh e indinjuar mbi tregtinë skllavërore me refugjatët në Libi dhe bën thirrje për një luftë energjike kundër migracionit ilegal.
Kategorien: Deutsch Welle

Mërgata shqiptare faktor zhvillimi

Do, 30/11/2017 - 08:57
Ç'rol mund të luajë mërgata shqiptare në zhvillimin e vendeve të prejardhjes? Intervistë me ministrin e Zhvillimit Ekonomik të Kosovës Valdrin Lluka.
Kategorien: Deutsch Welle

Incident në Tribunalin e Hagës: gjenerali kroat që u dënua vdes në klinikë

Mi, 29/11/2017 - 16:46
Gjenerali boshnjako-kroat Slobodan Praljak i dënuar nga Tribunali i Hagës për krime lufte vdiq sipas raporteve të medieve në Hagë. Pasi burgimi i tij u konfirmua, ai besohet se piu helm.
Kategorien: Deutsch Welle

Koalicioni i madh qeveritar i Merkelit: nuk ishte edhe kaq i keq, apo jo?

Mi, 29/11/2017 - 12:24
Koalicionet mes partive të mëdha nuk janë të preferuara. Ato e paralizojnë opozitën dhe margjinalizojnë partnerët e vegjël, argumentojnë kritikët. SPD e njeh këtë. Por tani sërish kemi para vetes një koalicion të tillë.
Kategorien: Deutsch Welle

Azilkërkimi në Gjermani rrugë e gabuar

Mi, 29/11/2017 - 07:57
Novoseja është fshat në qarkun e Kukësit, ku pothuajse të gjithë të rinjtë kanë ikur në emigrim në Angli dhe Gjermani. Ata që tentuan azilin në Gjermani janë kthyer sërish në vendlindje dhe nuk kanë asnjë të ardhur.
Kategorien: Deutsch Welle

Numri i emigrantëve të paligjshëm nga Kosova ende i lartë

Mi, 29/11/2017 - 07:56
Edmond Gashi, nga Qendra Gjermane e Informimit për Migrim, Aftësim Profesional dhe Karrierë thotë se numri i emigrantëve të paligjshëm nga Kosova është ende i lartë.
Kategorien: Deutsch Welle

Juncker për DW: "Të hapen rrugë legale për në Europë"

Mi, 29/11/2017 - 07:55
Në sfondin e "tregtisë me skllevër" që po bëhet me migrantët në Libi, BE nuk duhet të heshtë, thotë për DW, kryetari i Komisionit, Jean-Claude Juncker. Ai bën thirrje për hapjen e rrugëve legale për imigrimin në BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Rama: Ëndrra jonë bashkimi kombëtar përmes Bashkimit Evropian

Di, 28/11/2017 - 20:06
Si mund të bashkohet Kosova me Shqipërinë pa përsëritur historinë e konflikteve të përgjakshme në ish-Jugosllavi? Formula është gjetur: përmes Bashkimit Europian
Kategorien: Deutsch Welle

Juncker: "Të hapen rrugë legale për migrimin në Evropë"

Di, 28/11/2017 - 16:43
Përballë "tregtisë skllavërore" me migrantë në Libi, BE nuk duhet të heshtë, thotë Presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker në intervistë me DW dhe kërkon më shumë migrim legal në BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Arrestohen të akuzuarit për mësymjen në parlament

Di, 28/11/2017 - 16:21
Prokuroria Publike e Maqedonisë në valën e hetimeve për dhunën më 27 prill në parlamentin e Shkupit arrestoi 36 të akuzuar, ndër ta edhe deputetë e ish-funksionarë. Oppzita bë thirrje për protestë kundër arrestimeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Sulm me thikë kundër kryetarit të bashkisë së Altenas: ndihmoi refugjatët

Di, 28/11/2017 - 11:23
Ai ofroi që në qytetin e tij të pranohen më shumë refugjatë, se sa qe parashikuar. A u bë Andreas Hollstein viktimë e një sulmi? Autoritetet besojnë se motivi është politik.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermani: Sërish koalicion qeverisës me bazë të gjerë?

Di, 28/11/2017 - 08:30
Katër vjet me radhë CDU/CSU dhe SPD qeverisën në qetësi. Por një kapitull i ri i këtij koalicioni nuk është i vetëkuptueshëm. Rindërgjegjësimi i SPD-së për temat sociale mund t'i vështirësojë kompromiset.
Kategorien: Deutsch Welle

Kina investon miliarda në Evropën Lindore dhe Juglindore

Di, 28/11/2017 - 08:30
Kina u premton vendeve të Evropës Lindore dhe Juglindore investime në miliarda. BE-ja është skeptike.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Paqetësi para shtrëngatës në Rumani?

Mo, 27/11/2017 - 17:48
Rreth 50.000 rumunë protestuan të dielën në të gjithë vendin kundër reformës së planifikuar të drejtësisë të qeverisë. Vetëm një shoqëri civile e fortë mund ta shpëtojë pavarësinë e drejtësisë, mendon Robert Schwarz.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten