Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 59 Minuten

Rama: Bizneset serbe të mirëpritura në Shqipëri, Telekom Serbia jo preferenca jonë

Mi, 10/10/2018 - 08:02
Rama: Bizneset serbe të mirëpritura në Shqipëri, Telekom Serbia jo preferenca jonë. Deklaratë ekskluzive e OTE për DW: Nuk kemi vendosur ende për Telekom Albania.
Kategorien: Deutsch Welle

Partia populiste gjermane, AfD: AfD: Ballkani jo në BE

Mi, 10/10/2018 - 07:59
Pak ditë para zgjedhjeve të rëndësishme në Bavari, partia e djathtë gjermane, Alternativë për Gjermaninë i thotë jo anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE. Ata prezantuan në Berlin pozicionin e tyre.
Kategorien: Deutsch Welle

Nikki Haley ambasadore deri në fund të vitit

Mi, 10/10/2018 - 07:58
Nikki Haley largohet nga posti i Ambasadores së SHBA në OKB. Përfaqësuesja e Kosovës në Nju Jork, lëshoi në mediat sociale një video, ku Haley thotë se gjyshi i bashkëshortit të saj, ka ardhur nga Shqipëria në Amerikë.
Kategorien: Deutsch Welle

Ambasadorja e SHBA-sё nё OKB Nikki Haley jep dorёheqjen

Di, 09/10/2018 - 21:10
Erozioni nё personelin e administratёs Trump po vazhdon. Tani ambasadorja nё OKB Nikki Haley nё fund tё vitit do tё tёrhiqet nga pozicioni i saj. Presidenti i SHBA-sё e ka pranuar dorёheqjen e saj.
Kategorien: Deutsch Welle

Studimi: Standartet demokratike në rrezik në vendet e industrializuara

Di, 09/10/2018 - 13:02
Një polarizim i vazhdueshëm në shoqëritë e vendeve të zhvilluara po i rrezikon gjithnjë e më shumë standartet demokratike, thuhet në një studim të Fondacionit Gjerman Bertelsmann.
Kategorien: Deutsch Welle

Shumë statistika ka në Gjermani, por mungojnë ato për numrin e xhamive

Di, 09/10/2018 - 10:36
Të duket e habitshme në një vend që kujdeset kaq shumë për statistika dhe e do rregullin si Gjermania, që askush nuk e di numrin e saktë të xhamive dhe hapësirave për falje. Cilat janë arsyet?
Kategorien: Deutsch Welle

Ndalet druprerja - Fitorja e ambientalistëve gjermanë

Di, 09/10/2018 - 08:05
Javë debati e shoqëruan planin e koncernit RWE për prerjen e drurëve të pyllit Hambacher për përftimin e energjisë nga qymyri i drurit. Një gjykatë e ndërpreu druprerjen. Fitore për ambientalistët, dështim për politikën.
Kategorien: Deutsch Welle

Turqi - Siri: Jeta përgjatë murit ndan dy botë

Di, 09/10/2018 - 08:04
3,5 milionë refugjatë sirianë jetojnë në Turqi. Ndërkohë të afërm të tyre ende përballen me luftën në anën tjetër të kufirit turko-sirian të izoluar prej tre vjetësh nga një mur 800 km. i gjatë dhe i vrojtuar mirë.
Kategorien: Deutsch Welle

Lambertz: "Europa ka qenё dhe ёshtё nё pjesёn mё tё madhe njё projekt elitash"

Di, 09/10/2018 - 07:58
Mund tё kёrkosh gjatё dhe megjithatё nuk e gjen identitetin e vёrtetё tё BE-sё. Presidenti i komisionit tё BE-sё pёr Rajonet, Karl-Heinz Lambertz, pёr DW pёrshkruan gjendjen e unionit.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Qeveria dhe opozita përpiqen të harmonizojnë qëndrimin për dialogun me Serbinë

Mo, 08/10/2018 - 16:03
Në Kosovë gjatë kësaj jave pritet që partitë politike parlamentare të takohen për të harmonizuar qëndrimet për një qasje të përbashkët në dialogun me Serbinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Ish-ministrja dënohet me 6 vite burg

Mo, 08/10/2018 - 15:31
Ish-ministrja e Punëve të Brendshme e Maqedonisë, Gordana Jankullovska u dënua me 6 vjet burgim për shpërdorim të detyrës në aferën e njohur me emrin "Tanku".
Kategorien: Deutsch Welle

Vrasja e gazetares: Shqetësuese gjendja e medias në Bullgari

Mo, 08/10/2018 - 14:59
Pas vrajes së gazetares bullgare, Viktoria Marinova, eksperti për median i Fondacionit gjerman, Friedrich Naumann, Daniel Kaddik kërkon që BE të shohë më me vëmendje zhvillimet në Bullgari.
Kategorien: Deutsch Welle

Pas zgjedhjeve: Një politikë e re në Bosnje-Hercegovinë e pashpresë

Mo, 08/10/2018 - 08:32
Zgjedhjet në Bosnje-Hercegovinë ishin lidhur me shpresën për një politikë të re në shtetin prej vitesh të bllokuar. Por në fund ato treguan se nuk priten ndryshime në shtetin e komplikuar boshnjako-hercegovinas.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Çfarë qëndron pas sjelljes agresive të Rusisë?

Mo, 08/10/2018 - 08:03
Në takimin e ministrave të Mbrojtjes së NATO-s të gjithë bënë të ditur: sulmet e Rusisë janë shtuar. Jo me tanke dhe me raketa, por përmes internetit. Edhe kjo mund të bëhet në bazë të një plani, mendon Miodrag Soric.
Kategorien: Deutsch Welle

Evropianolindorët plotësojnë tregun gjerman të punës

Mo, 08/10/2018 - 07:58
Në një nga dy vende pune që krijohen në Gjermani punësohen të huaj. Shumica e tyre vijnë nga Polonia dhe Rumania. Edhe punësimi i refugjatëve ka shënuar rritje - megjithatë shifrat për këtë janë të vogla.
Kategorien: Deutsch Welle

Referendum në Rumani: Grindje për martesën mes homoseksualëve

So, 07/10/2018 - 09:57
A duhet të mbrohet me kushtetutë lidhja martesore „burrë“ dhe „grua“? Rumunët votojnë në fundjavë për këtë çështje. Në mesin e një krize politike dhe një debati që ndan shoqërinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Polarizimi politik dëmton Gjykatën Supreme në SHBA

So, 07/10/2018 - 09:55
Senati amerikan konfirmoi të shtunën emërimin e Brett Kavanaugh si gjykatës të Gjykatës Supreme. Zgjedhjen e kandidatit të Trump e shoqëroi një betejë e ashpër. A rrezikon 53 vjeçari të shihet si gjykatës jo i pavarur?
Kategorien: Deutsch Welle

Bosnje-Hercegovinë - Votime në një shtet të dështuar

So, 07/10/2018 - 09:55
Bosnja dhe Hercegovina nuk e kanë tejkaluar kurrë ndarjen e thellë etnike në 23 vitet e shkuara. Me shumë gjasë as këto zgjedhje nuk kanë për të ndryshuar diçka.
Kategorien: Deutsch Welle

Rezolutë në Kosovë që çdo marrëveshje me Serbinë të kalojë përmes kuvendit

Sa, 06/10/2018 - 21:53
Partitë politike në pushtet duan që me rezolutë të posaçme të bëjnë të qartë, se vetëm Kuvendi i Kosovës mund të ratifikojë marrëveshjet me Serbinë. Në rezolutë nuk përmendet roli i presidentit.
Kategorien: Deutsch Welle

Kancelarja Merkel nën presion

Sa, 06/10/2018 - 14:30
Vlerat e sondazheve të unionit konservator janë më të ulta se kurrë më parë. Kancelarja Merkel po humbet gjithnjë e më shumë mbështetës brenda partisë së saj, prandaj fjalimi para të rinjve konservatorë ishte me rëndësi.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten