Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 8 Minuten

Gjermania pas Spanjës: Ekstradimi i Puigdemontit varet nga gjykatësit

Mo, 26/03/2018 - 08:38
Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert tha se rasti i Puigdemont u trajtua sipas ligjit. Ky rast nuk do të rëndojë marrëdhëniet me Spanjën është shprehur Seibert.
Kategorien: Deutsch Welle

Katalanasi Puigdemont vë Gjermaninë në dilemë

Mo, 26/03/2018 - 08:38
Politikanët gjermanë reagojnë të shqetësuar për arrestimin e Carles Puigdemont në landin Shlesvig-Holshtajn. Njëra palë flet për "turp", tjetra se Gjermania futet me këtë arrestim në një konflikt të brendshëm spanjoll.
Kategorien: Deutsch Welle

Heiko Maas dëshiron t'i përmirësojë marrëdhëniet gjermano-izraelite

Mo, 26/03/2018 - 08:09
Përkujtimi i Holokaustit karakterizoi ditën e parë të vizitës prezantuese të ministrit të jashtëm gjerman Heiko Maas në Izrael. Kryediplomati bëri thirrje për luftë kundër antisemitizmit dhe racizmit.
Kategorien: Deutsch Welle

Fillimi i fundit? Stuhi kundër Facebook

Mo, 26/03/2018 - 08:07
Për platformën sociale, Facebook nuk janë ditët më të mira. Pas skandalit me të dhënat, firmat e para i kanë kthyer kurrizin rrjetit social. Ndërkohë Cambridge Analytica po hetohet nga autoritetet britanike.
Kategorien: Deutsch Welle

Ish- Presidenti rajonal i Katalonjës, Carles Puigdemont arrestohet në Gjermani

So, 25/03/2018 - 13:28
Ndalimi i ish-Presidentit të Katalonjës është lajmi i fundit në mediat gjermane.
Kategorien: Deutsch Welle

Si e ndikojnë rrjetet sociale atë që mendojmë

So, 25/03/2018 - 12:43
Përdorues në Gjermani kalojnë nga pasiguria në revoltë: rrjetet sociale veprojnë pa na pyetur me gjurmët tona digjitale. Po a ka vërtet rrugëdalje? Informacion sfond nga Auron Dodi i përgatitur për bisedën me News24.
Kategorien: Deutsch Welle

BE-Turqi: Samit apo matje forcash në Varnan bullgare?

So, 25/03/2018 - 10:29
Klimë e acartë në marrëdhëniet e BE me Turqinë. Në samitin e së hënës (26.03) në Bullgari, si Ankaraja ashtu edhe Brukseli e Berlini duan të flasin për të drejtat e njeriut dhe operacionet ushtarake.
Kategorien: Deutsch Welle

Shfuqizimi i unanimitetit në BE- Gjermania pro Juncker

So, 25/03/2018 - 10:28
Gjermania mbështet propozimin e Jean Claude-Juncker që në çështjet e politikës së jashtme BE të mos ngecë në parimin e unanimitetit. Kjo reformë mund të prekë edhe zgjerimin e BE me vendet e Ballkanit.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë - Vettingu ndez motorët për një gjyqësor pa ryshfet dhe korrupsion

So, 25/03/2018 - 10:12
Dalin rezultatet e para të prekshme të procesit të vettingut në Shqipëri. Në këtë mënyrë rritet shpresa për hapjen e negociatave të anëtarësimit.
Kategorien: Deutsch Welle

Evropa ime - Sa realiste është data 2025 për Ballkanin Perëndimor?

Sa, 24/03/2018 - 14:35
Nëse një shoqërie i kërkohet të adoptojë një sistem të ri vlerash, afatet nuk maten me vite, por me dhjetëvjeçarë, beson shkrimtarja Anila Wilms. Dhe kjo vlen edhe për Ballkanin Perëndimor.
Kategorien: Deutsch Welle

Takimi i nivelit të lartë të BE: Dogana ndëshkuese të SHBA nuk duhet të ketë

Sa, 24/03/2018 - 08:54
SHBA e kanë përjashtuar BE vetëm përkohësisht nga doganat ndëshkuese për çelikun dhe aluminin. Në takimin e nivelit të lartë të BE qeveritë shfaqen me besim në vetvete përballë Uashingtonit.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: John Bolton mund të jetë gozhda që mbyll arkivolin e marrëveshjes me Iranin

Sa, 24/03/2018 - 08:54
Edhe po ta masësh me standardet e Donald Trumpit, zëvendësimi i Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare McMaster me John Bolton-in është i rrezikshëm. Emërimi të paktën nuk është gjë e mirë për politikën e jashtme të SHBA.
Kategorien: Deutsch Welle

Takimi Thaçi - Vuçiq: konstruktiv por pa rezultate

Sa, 24/03/2018 - 08:54
Në Bruksel u takuan presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq. Takimi i ndërmjetësuar nga Federica Mogherini ishte më i shkurtër se ç' pritej dhe përfundoi pa asnjë marrëveshje.
Kategorien: Deutsch Welle

Në Bruksel vazhdoi dialogu për Kosovën

Fr, 23/03/2018 - 20:19
Pas dështimit të dialogut teknik presidentët e Kosovës dhe të Serbisë do të bisedojnë për çështje globale, pra implementin e marrëveshjeve të nënshkruara deri tani dhe normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Pengmarrja në një supermarket në Francë merr fund

Fr, 23/03/2018 - 15:12
Forcat e sigurisë i dhanë fund pengmarrjes në një supermarket në Francën jugore.
Kategorien: Deutsch Welle

Kocias në Shkup - Bisedohet për emrin

Fr, 23/03/2018 - 14:28
Ministrat e Jashtëm të Greqisë dhe të Maqedonisë Nikos Kocias dhe Nikolla Dimitrov u shprehën me optimiszëm për ndërtimin e një raporti më të mirë dhe bashkëpunues në të ardhmen.
Kategorien: Deutsch Welle

Thaçi dhe Vuçiq takohen në Bruksel

Fr, 23/03/2018 - 11:39
Takimi Thaçi dhe Vuciq ndërmjetësohet nga përfaqësuesja e lartë e BE-së Federika Mogherini. Përmirësimi i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë është pikë e veçantë në strategjinë e zgjerimit të BE-së për Ballkanin.
Kategorien: Deutsch Welle

BE merr frymë lirisht - U shmang lufta tregtare me SHBA

Fr, 23/03/2018 - 09:42
Një luftë tregtare mes SHBA e BE duket të jetë shmangur për momentin. Sipas të dhënave të qeverisë amerikane, BE e partnerë të tjerë do përjashtohen nga doganat ndëshkuese për çelikun dhe aluminin që eksportojnë në SHBA.
Kategorien: Deutsch Welle

Dhunë turko-kurde në rrugët e Gjermanisë

Fr, 23/03/2018 - 07:34
Misioni ushtarak turk në Siri duket se po shkakton dhunë në Gjermani. Policia mendon se grupe kurdësh që jetojnë në Gjermani u kanë vënë zjarrin objekteve fetare turke apo dyqaneve të turqve në Gjermani.
Kategorien: Deutsch Welle

Kohë të këqia për demokracinë

Fr, 23/03/2018 - 07:31
Në të gjithë botën liria e mendimit është e kufizuar. Ka më shumë zgjedhje jo korrekte dhe etja për pushtet e populistëve po shtohet. Në këtë përfundim arrin një studim i fundit i Fondacionit Bertelsmann.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten