Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 51 Minuten

Bleinroth: Ballkani Perëndimor trafikon armë në BE dhe kudo ku ka konflikt

Di, 23/10/2018 - 08:48
Gjermania dhe Franca kryesojnë nismën në Ballkan: Një rajon pa armë ilegale deri në 2024, flet për DW eksperti Marcus Bleinroth.
Kategorien: Deutsch Welle

Një paqe negative

Di, 23/10/2018 - 08:42
Formati i ri katërsh, për të cilin ka bërë ftesë ndër të tjera edhe Gjermania, thuhet se ka si synim një zgjidhje paqësore për Sirinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Marrëveshja për Brexitin gati e përfunduar?

Di, 23/10/2018 - 08:37
Kryeministrja May e konsideron thuajse të mbyllur marrëveshjen për Brexit. Marrëveshja ka përfunduar në 95 përqind, tha May para parlamentit britanik. Komisioni i BE është dakord vetëm nga pikëpamja sasiore.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhjet në Afganistan: Populli me vullnet, shteti i dobët

Mo, 22/10/2018 - 15:31
Zgjedhësit afganë dëshmuan vullnetin e tyre për demokracinë. Por atë e pengojnë paaftësia e autoriteteve afgane dhe politika appeasement (e pajtimit) e SHBA-së kundrejt talibanëve, mendon Florian Weigand.
Kategorien: Deutsch Welle

Vendimi "fatal" i presidentit Trump

Mo, 22/10/2018 - 14:59
Qeveria gjermane ka shprehur shqetësimin e saj të thellë mbi paralajmërimet e presidentit Trump për daljen nga marrëveshja INF. Ministria e Jashtme flet për një vendim me pasoja të paparashikueshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Dënohet sulmi ndaj autobusëve me pelegrinë serbë

Mo, 22/10/2018 - 14:42
Sulmi ndaj pelegrinëve serbë në fundjavë në Istog ka ngjallur reagime në Serbi. Politikanët drejtues në Kosovë e dënojnë ashpër këtë sulm.
Kategorien: Deutsch Welle

David Phillips: Debati për ndarjen krijon konfuzion të madh

Mo, 22/10/2018 - 13:23
Prof. David L. Phillips, i cili së fundi u tërhoq nga pozicioni si këshilltar i qeverisë së Kosovës, për DW flet mbi opcionin e ndryshimit të kufijve dhe stadin në raportet e dialogut Kosovë-Serbi.
Kategorien: Deutsch Welle

Donald Trump konfirmon: SHBA do të tërhiqen nga marrëveshja bërthamore me Rusinë

Mo, 22/10/2018 - 08:33
Presidenti Donald Trump bëri të ditur se do t'i tërheqë Shtetet e Bashkuara nga një marrëveshje bërthamore e kohës së Luftës së Ftohtë me Rusinë. Ai e akuzoi Rusinë se e ka shkelur marrëveshjen por nuk dha hollësi.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Italia po kthehet në rrezik

Mo, 22/10/2018 - 08:31
Projektbuxheti i papërballueshëm i qeverisë italiane të përbërë nga populistët dhe radikalët e djathtë e detyron BE të ecë drejt vendimeve delikate. Fjala është për besueshmërinë e BE dhe për tepër shumë para.
Kategorien: Deutsch Welle

Pushime me doktorin: Turizmi mjekësor në Hungari

So, 21/10/2018 - 10:39
Hungaria është „Meka“ e europianëve për trajtimet shëndetësore, sidomos ato të dhëmbëve. Çmimi i leverdisshëm, cilësia e lartë. Vetëm në 2017-n Hungaria pranoi 2,5 milionë turistë për trajtime shëndetësore e wellness.
Kategorien: Deutsch Welle

"Dogfall" - Fuqia e teatrit kundër luftës e urrejtjes

Sa, 20/10/2018 - 15:48
Pjesa teatrale "Dogfall" është një reflektim mbi luftën, pajtimin e të ardhmen e përbashkët në Ballkanin Perëndimor - Premiera e saj në Tiranë e pjesës teatrale „Dogfall“ në kuadër të Tetorit Gjerman 2018.
Kategorien: Deutsch Welle

Urime! Reagimet pas votës pro të parlamentit të Maqedonisë

Sa, 20/10/2018 - 10:37
Me entuziazëm reagojnë Bashkimi Europian dhe Greqia pasi Parlamenti i Maqedonisë hapi rrugën për ndryshimin e emrit të vendit. Me një shumicë të ngushtë prej dy të tretash u vendos në Shkup për ndryshimet kushtetuese.
Kategorien: Deutsch Welle

Çavuşoğlu: Kosova të dëbojë pjesëtarët e "Organizatës FETO"

Sa, 20/10/2018 - 10:07
Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, gjatë një vizite të shkurtër në Prishtinë u kërkoi autoriteteve kosovare të dëbojnë në Turqi pjesëtarët e organizatës “Feto”, organizatë terroriste për Turqinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Komisioni i BE: përgatitje për zgjedhjet evropiane

Sa, 20/10/2018 - 08:58
Në javët e ardhshme do të merret vendimi se cilët do të jenë kandidatët kryesorë të familjeve partiake evropiane për zgjedhjet për Evropën. Megjithëse është shumë herët për të folur: cilët janë kandidatët?
Kategorien: Deutsch Welle

Emri i i Maqedonisë: Parlamenti voton pro ndryshimeve kushtetuese

Sa, 20/10/2018 - 07:47
Me 80 vota pro, deputetët e Parlamentit të Maqedonisë miratuan propozimin e qeverisë për ndryshimet kushtetuese. Tani komisionet duhet të hartojnë ndryshimet e duhura për votimin e dytë dhe të fundit.
Kategorien: Deutsch Welle

Arabia Saudite konfirmon vdekjen e kritikut të regjimit Xhamal Khashogi

Sa, 20/10/2018 - 07:41
Gazetari saudit, sipas të dhënave zyrtare nga Riadi është vrarë në konsullatën saudite në Stamboll. 18 vetë janë arrestuar. Për vdekjen e Khashogit regjimi paraqet një variant të ri.
Kategorien: Deutsch Welle

Arabia Saudite konfirmon vrasjen e kritikut të regjimit Xhamal Khashogi

Sa, 20/10/2018 - 07:41
Gazetari saudit, sipas të dhënave zyrtare nga Riadi është vrarë në konsullatën saudite në Stamboll. 18 vetë janë arrestuar. Për vdekjen e Khashogit regjimi paraqet një variant të ri.
Kategorien: Deutsch Welle

A do t'i zëvendësojnë të Gjelbrit socialdemokratët në qeverinë e Berlinit?

Fr, 19/10/2018 - 17:55
Fituesit e vërtetë të zgjedhjeve parlamentare në Bavari janë të Gjelbrit, humbësit më të mëdhenj socialdemokratët. A ndodhet CDU/CSU para ndërrimit të partnerit në qeverinë federale?
Kategorien: Deutsch Welle

Ç‘ka ndodhur me ish-shefin e Interpolit? Flet bashkëshortja

Fr, 19/10/2018 - 16:26
Meng Hongwei fillimisht u zhduk. Pas një pritjeje me shqetësim Kina njoftoi, se presidenti i organizatës ndërkombëtare të policisë është marrë atje në pyetje. Më pas ai dha dorëheqjen. Më tej nuk dihet.
Kategorien: Deutsch Welle

Ramadani: Veprimi i FSK në të gjithë Kosovën

Fr, 19/10/2018 - 13:58
Zëvendësministri i FSK-së Burim Ramadani në një intervistë për DW, flet për mandatin e ri të FSK-së, (ushtrisë së Kosovës) reagimet e serbëve dhe Beogradit zyrtar, si dhe bashkëveprimin e FSK-së me KFOR-in.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten