Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 8 Minuten

Italia ashpërson politikën e migracionit

Di, 25/09/2018 - 08:43
"Kriminelë" dhe"azilkërkues të rremë" përmes një dekreti të ri do të dëbohen më shpejt nga vendi, tha ministri i Brendshëm Matteo Salvini. Krahas Kishës Katolike kritika pati edhe nga partneri i koalicionit qeverisës.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Historike dhe delikate - Marrëveshja mes Kinës e Vatikanit

Di, 25/09/2018 - 08:42
Marrëveshja provizore mes Kinës dhe Vatikanit hap rrugën për një dialog të mëtejshëm. Një sipërmarrje e guximshme e Kinës, por hapi i duhur, mendon Christoph Strack.
Kategorien: Deutsch Welle

Valë protestash para zgjedhjeve në Bosnjë-Hercegovinë

Di, 25/09/2018 - 08:36
Vdekja e një 21 vjeçari ka bashkuar etnitë në Bosnjë-Hercegovinë. Nën moton "Drejtësi për Davidin" prej muajsh dhjetra mijëra vetë protestojnë për zbardhjen e vdekjes së tij. Vendi ndodhet para zgjedhjeve parlamentare.
Kategorien: Deutsch Welle

Komisioni Europian ngre padi kundër Polonisë

Mo, 24/09/2018 - 12:50
Për shkak të nxjerrjes të detyruar në pension të gjykatësve në Poloni, Komisioni Europian ka ngritur padi kundër një anëtari të tij. Nëse këtë qëndrim e ndan edhe Gjykata Evropiane, Polonia duhet ta ndryshojë ligjin.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel pranon gabimin në rastin e "Maaßenit"

Mo, 24/09/2018 - 12:19
Kancelarja gjermane, Angela Merkel pranoi se janë bërë gabime në vlerësimin e rastit "Maaßen" duke shtuar se ajo nuk e mori parasysh aq sa duhet opinionin publik.
Kategorien: Deutsch Welle

Nuk të dëgjon kush? Vuçiq mos u zemëro kaq

Mo, 24/09/2018 - 10:54
Pse presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka refuzuar të shkojë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB? Dhe cilat janë shkaqet për zemërimin e tij?
Kategorien: Deutsch Welle

BE dhe OKB ndajnë të njëjtat shqetësime për multilateralizmin dhe rendin global

Mo, 24/09/2018 - 09:22
Aktualisht multilateralizmi e një rend botëror i bazuar tek rendi e ligji shihen si sfida globale. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara António Guterres ka filluar iniciativën në mbështetje të multilaterizmit.
Kategorien: Deutsch Welle

Peter Brandt: Mjaft me qorrsokaqet neoliberale

Mo, 24/09/2018 - 08:12
Në intervistën e javës për DW flet historiani Peter Brandt, i biri i ish-kancelarit Willy Brandt. Socialdemokratët duhet t'i kthehen rrënjëve të veta, sepse rënia e tyre në elektorat nuk ka të ndalur.
Kategorien: Deutsch Welle

Fushatat e kundërshtarëve dhe mbështetësve të Brexitit

Mo, 24/09/2018 - 08:05
Me një fushatë të re, kundërshtarët e kryeministres britanike Theresa May tentojnë ta dobësojnë pozitën e saj. May nuk përjashton mundësinë e zgjedhjeve. Ndërsa laburistët kërkojnë referendum tjetër.
Kategorien: Deutsch Welle

Kinë - SHBA: Ngrijnë bisedimet tregtare

So, 23/09/2018 - 08:35
Zëvendëskryetari i qeverisë kineze duhej të vizitonte Uashingtonin për të biseduar mbi konfliktin tregtar mes dy vendeve. Por nga Pekini nuk vjen askush, vizita anulohet, atmosfera është e akullt.
Kategorien: Deutsch Welle

Desir: Sulmet ndaj gazetarëve sjellin klimë kërcënimi e vetëcensure

So, 23/09/2018 - 08:33
Zhvillimi i mediave të pavarura në vendet e Ballkanit Perëndimor mbetet si edhe më parë një temë qendrore e vendeve të Ballkanit Perëndimor, thotë Harlem Desir, i ngarkuari i OSBE për lirinë e medias.
Kategorien: Deutsch Welle

Aktorja Romy Schneider - Ylli tragjik i kinemasë

So, 23/09/2018 - 08:29
Më 23 Shtator Romy Schneider do të kishte mbushur 80 vjeç. Jeta e aktores u shenjua nga dallgëzime të forta, ngjitje në maja pastaj rënie tragjike në jetën private. Një retrospektivë.
Kategorien: Deutsch Welle

Japonezi rekordmen Shinzo Abe

Sa, 22/09/2018 - 11:37
Partia në pushtet LDP e zgjodhi Abe-n për një herë të dytë si kryetar të saj. Me këtë ai shënon rekord në mbajtjen e postit.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania të ndërmjetësojë për njohjen e Kosovës

Sa, 22/09/2018 - 11:35
Në një intervistë ekskluzive për Deutsche Wellen, deputetja gjermane liberale Renata Alt kërkon nga qeveria gjermane që të bëjë më shumë presion për njohjen e Kosovës. Ajo nuk e mbështet planin për ndryshimin e kufijve.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Gjermani thirri arsyes!

Sa, 22/09/2018 - 08:03
Në sondazhin e ARD-së për tendencat elektorale në Gjermani populistët e djathtë të AfD-së për herë të parë renditen para socialdemokratëve, SPD. Demokratët në Gjermani tani duhet të ruajnë arsyen, mendon Jens Thurau.
Kategorien: Deutsch Welle

"Fort Trump" në Poloni?

Sa, 22/09/2018 - 08:03
Askund tjetër në Evropë nuk gëzojnë SHBA një simpati si në Poloni. Ka të bëjë me historinë, me Rusinë dhe me një porcion mosbesimi përballë NATO-s. Polonia kërkon ushtarë të SHBA - është e gatshme të paguajë për këtë.
Kategorien: Deutsch Welle

Bashkimi Evropian shkon në Nju Jork në përkrahje të multilaterizmit

Sa, 22/09/2018 - 00:25
Bashkimi Evropian merr pjesë me një delegacion të nivelit të lartë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB që fillon të hënën e ardhshme në Nju Jork. Në program edhe Ballkani Perëndimor.
Kategorien: Deutsch Welle

Samiti i BE-së - Në vendnumëro për politikën ndaj refugjatëve

Fr, 21/09/2018 - 16:10
BE në Salcburg sërish konstatoi, që lidhur me politikën ndaj refugjatëve ka unitet në disa aspekte, por në thelb vazhdon të ketë mosmarrëveshje. Pavarësisht atmosferës së mirë bisedimet nuk shënuan asnjë përparim.
Kategorien: Deutsch Welle

Cilat do të jenë mesazhet ruse në Bosnje-Hercegovinë?

Fr, 21/09/2018 - 13:55
Vizita e shefit të diplomacisë ruse Sergej Lavrov në Bosnje-Hercegovinë vjen në kohën e fushatës elektorale. Të rëndësishme do të jenë mesazhet që dërgohen në Sarajevë dhe Banjalukë.
Kategorien: Deutsch Welle

Rudina Hajdari: Mungesa e transparencës na pengon të kuptojmë çfarë po ndodh

Fr, 21/09/2018 - 08:31
Deputetja Rudina Hajdari ndodhet në Nju Jork në kuadër të Asamblesë së Përgjithshme të OKB. Ajo rikthehet në Universitetin Columbia në për të diskutuar për Ballkanin dhe politikat amerikane.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten