Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 4 Minuten

Kosovë: 18 vjet pas luftës, mungesa e personave të zhdukur ende një plagë e hapur

Do, 31/08/2017 - 15:33
Kosovë: Ende 1656 persona konsiderohen të zhdukur nga periudha e luftës në vitet 1998/99. Zyrtarë nga Komisioni për të Zhdukurit i thanë DW-së, se "mungesa e personave të zhdukur ende mbetet një plagë e hapur".
Kategorien: Deutsch Welle

Përkujtohet "Mbretëresha e zemrave" - 20 vjetori i vdekjes së Lad Di

Do, 31/08/2017 - 12:17
Në 20 vjetorin e vdekjes së princeshës së Uellsit Diana britanikët kujtojnë idhulin e tyre. Para pallatit Kensington në Londër kalimtarët kanë vendosur lule dhe kanë ndezur qirinj.
Kategorien: Deutsch Welle

Një informator i rëndësishëm në luftën kundër IS-it

Do, 31/08/2017 - 07:58
Me valët e refugjatëve në vitin 2014 nga Siria kanë ardhur në Gjermani shumë anëtarë organizatash militante islamike. Një i ri kurd ndihmon për identifikimin e tyre.
Kategorien: Deutsch Welle

Rojet personale të Erdoganit dhe SHBA

Mi, 30/08/2017 - 17:11
SHBA kanë paditur roje të tjera personale të Erdoganit pas rrahjes në Uashington.
Kategorien: Deutsch Welle

Izolimi, që nuk duhet të quhet kështu

Mi, 30/08/2017 - 14:50
Evropa synon t'i ndalojë afrikanët të arratisen përmes Mesdheut - u konkludua në takimin e nivelit të lartë në Paris. Por a është në gjendje Evropa ta bëjë këtë? Ekspertë dhe politikanë të opozitës shprehin kritika.
Kategorien: Deutsch Welle

Migrantët janë më nacionalistë se vendasit

Mi, 30/08/2017 - 13:58
Migrantët në Bosnje-Hercegovinë kanë zhvilluar një lloj nacionalizmi në distancë. Tani ka dhe dëshmi shekencore, pas një studimi të sociologes Ana Mijiq nga Universiteti i Vjenës.
Kategorien: Deutsch Welle

Migrantët janë më nacionalistë se vendorët

Mi, 30/08/2017 - 13:58
Migrantët në Bosnje-Hercegovinë kanë zhvilluar një lloj nacionalizmi në distancë. Tani ka dhe dëshmi shekencore, pas një studimi të sociologes Ana Mijiq nga Universiteti i Vjenës.
Kategorien: Deutsch Welle

Sezoni i pushimeve në Santorini - Parajsë për disa dhe ferr për të tjerë

Mi, 30/08/2017 - 08:07
Greqia po arrin të shënojë një rekord të ri vizitorësh: 30 milionë turistë sivjet. Janë të shumtë ata që përfitojnë në degën e turizmit prej krahut të lirë të punës.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Schulzi thyen dhëmbët te Merkeli

Mi, 30/08/2017 - 08:03
Sfiduesi nga SPD e akuzon kancelaren në intervistë televizive se "fluturon". Kështu flet një njeri, të cilit i kanë mbaruar argumentat dhe i cili fshehtas është pajtuar me disfatën e tij, beson Marcel Fürstenau.
Kategorien: Deutsch Welle

Takimi Thaçi-Vuçiq - fazë e re e dialogut Kosovë Serbi?

Di, 29/08/2017 - 14:50
Presidenti i Kosovës dhe ai serb takohen të enjten më 31.08 në Bruksel. Federika Mogherini, është e bindur se deri në fund të vitit 2019, vendet e Ballkanit do të arrijnë hapa konkretë drejt integrimit në BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Perandoria e Trumpit planifikonte një kullë në Moskë

Di, 29/08/2017 - 14:17
Firma imobiliare e presidentit amerikan, Donald Trump në kohën e fushatës elektorale ka konkretizuar planet për ndërtimin e një kulle të re në Moskë. Avokati i Trumpit e konfirmon këtë.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel kërkon lirimin e gjermanëve të arrestuar në Turqi

Di, 29/08/2017 - 12:52
Kancelarja gjermane Angela Merkel flet për raporte të komplikuara me Turqinë. Në konferencën pas pushimeve ajo u prononcua edhe për Poloninë, refugjatët dhe disa çështje të tjera.
Kategorien: Deutsch Welle

Shtypi gjerman: Prokurori shqiptar rrezikon jetën

Di, 29/08/2017 - 10:45
Gazeta gjermane "tageszeitung" mbi një prokuror shqiptar, të cilit i është rrezikuar jeta, pas hetimeve brenda rrjetit të mafias së ndërtimit në Vlorë. Arben Jorgaqi humbi punën si pasojë e hetimeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Eksod i milicëve të IS-it nga Libani

Di, 29/08/2017 - 08:11
Ishte presioni ushtarak, ai që i bëri milicët terroristë të të ashtuquajturit "Shteti Islamik" të pranojnë evakuimin nga rajoni kufitar libanezo-sirian. Kolona e parë me milicët terroristë u nis drejt lindjes siriane.
Kategorien: Deutsch Welle

Minisamiti i Parisit: Të ndalen migrantët që në Afrikë

Di, 29/08/2017 - 07:56
Vendet e BE-së dhe ato të tranzitit në Afrikën Veriore u takuan në Paris të hënën për të diskutuar për fatin e migrantëve që vijnë në BE. Qëllimi është pengimi i tyre në rrugën drejt Europës.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkeli: si e neutralizon opozitën

Mo, 28/08/2017 - 17:45
Aftësia e Angela Merkelit për të përvetësuar tema qendrore të partive të tjera bën pjesë në konceptin e pushtetit të saj. Në të njëjtën kohë ajo ka një sy gjithmonë nga demoskopët.
Kategorien: Deutsch Welle

Në Shqipëri prezantohet kabineti qeveritar "Rama 2"

Mo, 28/08/2017 - 13:02
Një ditë pasi zyrtarizoi emrat e kandidatëve për ministra, kryeministri Edi Rama do të zhvillojë sot takimin e parë me kabinetin e tij të ri. Mbledhja do të mbahet në Vlorë.
Kategorien: Deutsch Welle

Takim i nivelit të lartë midis evropianëve dhe afrikanëve në Paris

Mo, 28/08/2017 - 12:33
Për ta ndaluar migrimin ilegal, shtetet evropiane duan të bashkëpunojnë më ngushtë me shtetet tranzit në Afrikë.Për këtë, Kancelarja Merkel do të takohet me përfaqësues të Libisë, të Çadit dhe të Nigerisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Majlinda Kelmendi fitoi "Everestin"

Mo, 28/08/2017 - 10:32
Majlinda Kelmendi ka fituar çmimin “Xhudistja më e mirë e sotme” (Best Female Judoka Today) nga Federata Ndërkombëtare e Xhudos. Çmimi është si "topi i artë" në futboll!
Kategorien: Deutsch Welle

Londra do të dalë nga BE, por kërkon të ruajë përparësitë

Mo, 28/08/2017 - 08:08
Britania e Madhe ka përgatitur shumë dokumente për vazhdimin e procesit të daljes nga BE. Por Londra kërkon që dalja të ndërlidhet me marrëveshje për partneritet.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten