Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 41 Minuten

Kosova bëhet me ushtri

Fr, 14/12/2018 - 11:50
Parlamenti i Kosovës votoi tri ligjet që e shndërrojnë FSK në ushtri të rregullt. Deputetët serbë nuk morën pjesë në seancë.
Kategorien: Deutsch Welle

Historia e minierave gjermane të qymyrit

Fr, 14/12/2018 - 08:28
Mbas më shumë se 150 vjet pezullohet nxjerrja industriale e qymyrit në Gjermani. Më 21 dhjetor në minierën Prosper-Haniel në Bottrop do të nxirret për herë të fundit "ari i zi".
Kategorien: Deutsch Welle

Policia: Atetantori i Strasburgut u vra

Fr, 14/12/2018 - 08:24
Atentatori i pazarit të Krishtlindjeve në Strasburg është vrarë dje në mbrëmje, bëri të ditur policia franceze. Sipas të dhënave Cherif Chekatt është vrarë gjatë një shkëmbimi zjarri në Neudorfin fqinj.
Kategorien: Deutsch Welle

Kuvendi i Kosovës të premten votoi ushtrinë

Fr, 14/12/2018 - 08:21
Megjithë rekomandimin e disa vendeve anëtare të NATO-s për mosformimin e ushtrisë, parlamenti i Kosovës, me bekimin e SHBA-së të premten votoi për transformimin e FSK-së në ushtri.
Kategorien: Deutsch Welle

Kuvendi i Kosovës të premten voton ushtrinë

Fr, 14/12/2018 - 08:21
Megjithë rekomandimin e disa vendeve anëtare të NATO-s për mosformimin e ushtrisë, parlamenti i Kosovës, me bekimin e SHBA-së të premten voton për transformimin e FSK-së në ushtri.
Kategorien: Deutsch Welle

Annen: Ushtria e Kosovës të përfshijë edhe serbët

Do, 13/12/2018 - 16:37
Ministri gjerman i shtetit për punë të jashtme, Niels Annen, thekson në Bundestag se Gjermania nuk e vë në dyshim të drejtën e Kosovës për Ushtri të rregullt.
Kategorien: Deutsch Welle

Mijëra hungarezë protestojnë kundër "ligjit të skllevërve"

Do, 13/12/2018 - 16:33
Parlamenti hungarez ka miratuar një ligj të diskutueshëm mbi kodin e punës që lejon orë shtesë pune edhe jashtë orarit. Pasi opozita në parlament shkaktoi skena kaotike, mijëra vetë dolën në protesta në rrugë.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Drejtësia e reformuar në prag të hetimit të korrupsionit në nivel të lartë

Do, 13/12/2018 - 16:31
Ngrihen KLGJ dhe KLP, në vijim Struktura Speciale Antikorrupsion dhe Byroja e Hetimit. Krijimi i KLGJ dhe KLP vlerësohet si themeli i funksionimit në Shqipëri të drejtësisë së reformuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Brexit hedh hije në samitin e BE: May vjen, problemet mbeten

Do, 13/12/2018 - 13:03
Kryeministrja, Theresa May lufton në Londër për marrëveshjen e Brexit me BE-në. BE-së dëshiron ta ndihmojë atë, por të mos ndryshojë asgjë në samit. Brukseli ka edhe halle të tjera.
Kategorien: Deutsch Welle

Ballkan: Treçereku i lumenjve tabu për HEC-et

Do, 13/12/2018 - 12:25
Dy shoqata ekologjike kanë hartuar një eko-masterplan për lumenjtë e Ballkanit. Flet për DW, drejtori i Euronatur, Gabriel Schwaderer
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Studentët vazhdojnë protestën, nuk pranojnë dialog me qeverinë

Do, 13/12/2018 - 10:53
Studentët shqiptarë protestojnë jo vetëm për kushtet e jetës studentore, por edhe për rikthimin e vlerave universitare. Gjermania jep ndërkohë 3 milion euro për ristrukturimin e konvikteve në Tiranë.
Kategorien: Deutsch Welle

Florian Biber: Dialogu Beograd-Prishtinë ka dalë nga binarët 

Do, 13/12/2018 - 07:57
Eksperti për Evropën Lindore Florian Biber për DW analizon dinamikën e dialogut Beograd-Prishtinë në Bruksel dhe situatën aktuale. Sipas tij dialogu ka dalë nga binarët dhe zgjidhja duket më larg se një vit më parë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosova do një ushtri të vetën, Serbia kërcënon

Mi, 12/12/2018 - 18:11
Të premten (14.12.) Kosova do të hapë rrugën për krijimin e ushtrisë së vet. Serbia kërcënon me reagim ushtarak. Kjo është një pikë kulmore e një spiraleje të përshkallëzimit verbal dhe faktik mes Serbisë dhe Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosova do një ushtri të vetën

Mi, 12/12/2018 - 18:11
Të premten (14.12.) Kosova do të hapë rrugën për krijimin e ushtrisë së vet. Serbia kërcënon me reagim ushtarak. Kjo është një pikë kulmore e një spiraleje të përshkallëzimit verbal dhe faktit mes Serbisë dhe Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

Luftarakja Theresa May mbetet kryeministre

Mi, 12/12/2018 - 12:51
Kryeministrja britanike, Theresa May i mbijetoi të mërkurën mocionit brenda partiak të mosbesimit. Kryetarja e partisë konservatore mori 200 nga 317 votat e konservatorëve në Dhomën e Ulët të parlamentit britanik.
Kategorien: Deutsch Welle

Theresa May luftarake para mocionit të mosbesimit

Mi, 12/12/2018 - 12:51
Kryeministrja britanike, Theresa May përballet të mërkurën me një mocion brenda partiak të mosbesimit. Pas kësaj qëndron kaosi në politikën e Londrës për marrëveshjen e Brexit.
Kategorien: Deutsch Welle

Cufaj: Gjermania është porta për BE

Mi, 12/12/2018 - 09:00
Ambasada e Kosovës në Berlin përmbyll sot një seri aktivitetesh në kuadër të dhjetëvjetorit të marrëdhënieve diplomatike mes Kosovës dhe Gjermanisë. Tri pyetje për ambasadorin Beqë Cufaj.
Kategorien: Deutsch Welle

Shkallë e lartë rreziku për terror në Francë

Mi, 12/12/2018 - 08:29
Në tregun e krishtlindjeve në Strasburg një 29-vjeçar qëlloi pa dallim duke vrarë tre vetë dhe plagosur mjaft të tjerë. Policia është në kërkim të tij, bëhet e ditur, se ai ka qenë i dënuar edhe më parë në Gjermani.
Kategorien: Deutsch Welle

Qipro: "Mund të kemi më shumë sukses së bashku se të ndarë"

Mi, 12/12/2018 - 08:06
Dy greko-qipriotë dhe dy turko-qipriotë, të gjithë 18 vjeç. Një ishull me një histori dramatike. Të gjithë ata morën pjesë në diskutimin "Qiproja e nesërmja", të bashkëorganizuar nga DW dhe gazetat POLITIS dhe Yeniduzen.
Kategorien: Deutsch Welle

Sulm i pёrgjakshёm nё qendёr tё Strazburgut

Mi, 12/12/2018 - 00:28
Nё afёrsi tё tregut tё Krishtlindjeve nё Strazburg, kanё gjetur vdekjen, sipas lajmeve tё fundit, tё paktёn katёr vetё. Atentatori i pandehur ndodhet nё arrati. Prokuroria e anti-terrorit po heton.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten