Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 53 Minuten

Jerofejev: "Solzhenicin do ta njohim edhe pas 200 vitesh"

Di, 11/12/2018 - 18:26
Më 11 dhjetor, laureati rus i Çmimit Nobel në Letërsi Aleksandër Solzhenici do të mbushte 100 vjeç. Shkrimtari Viktor Jerofev dikur e ka pasur idhull atë. Por, ai kritikon afërsinë e tij të mëvonshme me Putinin.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Brexit pranë pemës së Krishtlindjes

Di, 11/12/2018 - 17:31
Theresa May vendosi në çastin e fundit shtyrjen e votimit për Brexitin në parlamentin britanik. Në këtë ajo siguroi pushtetin në kurriz të vendit të saj. Ky është një teatër tragjik, mendon Barbara Wessel.
Kategorien: Deutsch Welle

Prishtina nuk e heq tarifën doganore ndaj Serbisë

Di, 11/12/2018 - 16:53
Në Prishtinë po diskutohet për mundësinë e vendosjes së masave të tjera ndaj Serbisë. Kryeministri Haradinaj, thotë se Serbia duhet të heqë dorë nga ”agresioni ndaj Kosovës, dhe t’i hapë rrugë normalizimit”.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri: Studentët protestues ultimatum për grevë urie

Di, 11/12/2018 - 12:27
Protestës së studentëve në Shqipëri për kushte më të mira në arsimi e lartë i janë bashkuar edhe bashkohen mijëra gjimnazistë. Studentët paralajmërojnë për grevë urie.
Kategorien: Deutsch Welle

Ç'pёrmban Pakti Global i OKB-sё pёr Migracionin?

Di, 11/12/2018 - 08:53
Në Marakesh është duke u zhvilluar konferenca e OKB për migracionin. Pakti Global i Migracionit që morri mbështetjen e 150 vendeve që në ditën e parë të konferencës, do të kalojë edhe në Asamblenë e Përgjithshme të OKB.
Kategorien: Deutsch Welle

Knaus: "Nuk ka ligj pёr migracionin"

Di, 11/12/2018 - 08:47
Emigracioni legal nё Europё ёshtё i rёndёsishёm, thotё eksperti i migracionit Gerald Knaus, nё intervistё pёr DW. Migraconi i parregullt duhet tё kufizohet pa e cёnuar Konventёn e Gjenevёs.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Sinjal i fortë kundër dhunës seksuale

Mo, 10/12/2018 - 14:58
E megjithatë Çmimi Nobel i Paqes për angazhimin kundër dhunës seksuale mund të jetë vetëm një fillim, mendon Dirke Köpp.
Kategorien: Deutsch Welle

70 vjet Deklaratë Universale për të drejtat e njeriut, por miliona njerëz në botë nuk janë të lirë dhe të barabartë

Mo, 10/12/2018 - 11:49
70 vjet Deklarata universale për të Drejtat e Njeriut. Në celebrimin e përvjetorit, Michelle Bachelet, Komisarja e Lartë e OKB për të Drejtat e Njeriut reflekton për arritjet e Deklaratës por dhe sfidat aktuale.
Kategorien: Deutsch Welle

"Ne do të bindim me fuqinë tonë vetjake": Annegret Kramp-Karrenbauer flet për DW

Mo, 10/12/2018 - 08:21
Kryetarja e re e CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauer u shpreh gjatë kongresit të partisë në Hamburg për strategjitë e ardhshme të CDU-së dhe trajtimin e Rusisë përballë krizës së Krimesë.
Kategorien: Deutsch Welle

Londra përgënjeshtron shtyrjen e votimit për Brexitin

Mo, 10/12/2018 - 08:19
Qeveria britanike i ka hedhur poshtë raportimet për një shtyrje të votimit për Brexitin në parlament. Përgjithësisht pritet që kryeministrja May të pësojë disfatë në votimin në Parlament.
Kategorien: Deutsch Welle

Mafia shfrytëzon dallimet në legjislacionin brenda BE-së

So, 09/12/2018 - 11:32
Bashkëveprimi ndërkombëtar në shkallë të gjerë ndaj mafias në BE çoi në arrestimin e mbi 80 të dyshuarve si anëtarë të Ndrangheta-s. Por lufta ndaj mafies kërkon bashkëpunim më të thellë, komenton Tomasz Bielecki për DW.
Kategorien: Deutsch Welle

Kthimi i çështjes së Alzasës

So, 09/12/2018 - 11:26
Për një shekull Alzasa ka qenë kapitull i mbyllur midis Gjermanisë dhe Francës. 100 vjet më parë rajoni u bë përfundimisht pjesë e Francës. Por pakënaqësia kundër njerëzve të pushtetshëm në Paris është rritur sërish.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Studentët në protestë për ndryshime në arsimin e lartë

Sa, 08/12/2018 - 21:48
Studentët e Universitetit të Tiranës të mbështetur edhe nga studentë të Universiteteve Publike të qyteteve të tjera nisën protestën në fillim të javës me kërkesë përmirësimin e kushteve në sistemin e arsimit të lartë.
Kategorien: Deutsch Welle

Itali: Shumё viktima gjatё njё paniku nё diskotekё

Sa, 08/12/2018 - 12:34
Gjatё njё koncerti nё njё diskotekё nё Ankona u pёrhap paniku, pasi dikush me sa duket ka hedhur gaz lotёsjellёs. Gjatё pёrpjekjeve tё turmёs pёr t’u larguar nё panik kanё gjetur vdekjen tё paktёn gjashtё vetё.
Kategorien: Deutsch Welle

„Pulse of Europe“ – Rinia kosovare zhgënjimin për vizat e kthen në shpresë

Sa, 08/12/2018 - 11:16
Kosova sërish mbetet e privuar nga udhëtimi pa viza, konfirmuan zyrtarë të BE-së dhe institucionet e Kosovës. Të rinjtë kosovarë megjithatë nuk i humbasin shpresat dhe përpiqen ta sjellin Evropën në vendin e tyre.
Kategorien: Deutsch Welle

Annegret Kramp-Karrenbauer - CDU ka në krye sërsish një grua

Sa, 08/12/2018 - 10:51
Annegret Kramp-Karrenbauer është kryetarja e re CDU-së. Sërish një grua në krye të demokristianëve. Dhe për herë të parë prej 40 vjetësh, CDU-ja ka në krye një person që nuk është deputet në Bundestagu.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Merkeli mbetet kancelare

Fr, 07/12/2018 - 23:29
E vogël përparësia, me të cilën u zgjodh Annegret Kramp-Karrenbauer kryetare e re e CDU-së. E besuara e Merkelit duhet të sjellë tani fillimin e ri në CDU, të nevojitur urgjentisht, mendon kryeredaktorja e DW, Ines Pohl.
Kategorien: Deutsch Welle

Annegret Kramp-Karrenbauer u zgjodh kryetare e re e CDU-së

Fr, 07/12/2018 - 17:28
Annegret Kramp-Karrenbauer është kryetare e re CDU-së. Ajo mori 51 përqind të votave në kongresin e Hamburgut të CDU-së. Para votimit ajo u tha delegatëve se ka personalitetin e vet dhe nuk është një "mini Merkel".
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel: "Koha për një kapitull të ri"

Fr, 07/12/2018 - 14:21
Delegatët e partisë kristiandemokrate CDU janë mbledhur në Hamburg ku do të zgjidhet sot pasardhësja/pasardhësi i kryetares së partisë, Angela Merkel, e cila do të vazhdojë të mbetet kancelare.
Kategorien: Deutsch Welle

Vizitë në krizë: Cipras në Moskë

Fr, 07/12/2018 - 08:48
Kryeministri i Greqisë Aleksis Cipras zhvillon një vizitë pune në Moskë. Kohët e fundit marrëdhëniet mes dy vendeve kanë qenë të tensionuara. Ekspertët mendojnë, se ka nevojë për bisedime.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten