Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 47 Minuten

Mblidhet Bundestagu i ri, por cila është përbërja e tij?

Di, 24/10/2017 - 11:08
Të martën (24.10) mblidhet Bundestagu gjerman në legjislaturën e re. Bundestagu i ri ka kësaj here më pak femra, më shumë njerëz me sfond migracioni, shumica e deputetëve janë juristë.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania i shet nëndetëse Izraelit - e kontribuon me një pjesë të çmimit

Di, 24/10/2017 - 08:07
Përfundimi i këtij biznesi armatimi qe bllokuar për disa muaj, edhe për shkak të një afere korrupsioni në Izrael. Tani marrëveshja u bë. Taksapaguesit gjerman ajo i kushton më shumë se gjysmë miliardi euro.
Kategorien: Deutsch Welle

Autonomia në Veneto dhe Lombardi - (as)një krahasim me Katalonjën

Di, 24/10/2017 - 08:04
Më shumë pavarësi prej qeverisë qendrore: për këtë votuan qytetarët e Venetos dhe të Lombardisë. A do të bëhet Italia e Veriut një Katalonjë e dytë? Jo. Por disa të përbashkëta ekzistojnë. Dhe shumë dallime.
Kategorien: Deutsch Welle

PS përjashton ish-ministrin e Brendshëm Saimi Tahiri nga grupi parlamentar

Mo, 23/10/2017 - 15:50
PS përjashton Saimir Tahirin nga grupi parlamentar, por ai mbetet deputet i lirë jashtë këtij grupi. Opozita i bën thirrje BE-së dhe qeverisë amerikane: bëjini presion Ramës t'i heqë Tahirit imunitetin.
Kategorien: Deutsch Welle

PS përjatshon ish-ministrin e Brendshëm Saimi Tahiri nga grupi parlamentar

Mo, 23/10/2017 - 15:50
PS përjashton Saimir Tahirin nga grupi parlamentar, por ai mbetet deputet i lirë jashtë këtij grupi. Opozita i bën thirrje BE-së dhe qeverisë amerikane: bëjini presion Ramës t'i heqë Tahirit imunitetin.
Kategorien: Deutsch Welle

Dita Botërore e Vajzave: Jo martesës së të miturave

Mo, 23/10/2017 - 14:29
Miliona vajza në botë më parë martohen se shkojnë në shkollë. Megjithëse ligji e ndalon, ato martohen kundër vullnetit të tyre. Në Ditën Botërore të Vajzave (23 Tetor) OKB drejton apel.
Kategorien: Deutsch Welle

KQZ: Gjysma e komunave të Kosovës në balotazh

Mo, 23/10/2017 - 11:14
Me rreth 44% të votuesve, zgjedhjet lokale në Kosovë shënuan një pjesëmarrje të ulët. Sipas rezultateve preliminare në 19 komuna do të zhvillohet edhe një raund i zgjedhjeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Çeki: Fituesi i zgjedhjeve, Babis me kurs kundër refugjatëve

Mo, 23/10/2017 - 08:27
Kryeministri i ardhshëm i Çekisë, Babis ka në plan të krijojë në BE një aleancë kundër refugjatëve. Për këtë ai nuk do të kufizohet vetëm me shtetet e Vishegradit.
Kategorien: Deutsch Welle

Sanksionet e drejtpërdrejta kundër Turqisë do të ishin kundërproduktive

Mo, 23/10/2017 - 08:24
BE nuk duhet t'i ndëpresë negociatat e anëtarësimit me Turqinë. Po të bëjë këtë, do të humbiste mundësi ndikimi, thotë politologia Alexandra Stiflmayer.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Zgjedhje të qeta pa incidente, balotazhi i nevojshëm

So, 22/10/2017 - 21:29
Në Kosovë u mbajtën zgjedhjet lokale për kryetarë komunash dhe kuvende komunale. Përqindja e daljes në votime jo e kënaqshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Në Kosovë po mbahen mbahen zgjedhjet lokale

So, 22/10/2017 - 11:23
Zgjedhje organizohen në 38 komuna të Kosovës, përfshirë edhe ato në veri të vendit. Këto zgjedhje monitorohen nga mijëra vëzhgues vendorë dhe ndërkombëtarë.
Kategorien: Deutsch Welle

Raka bie, IS-i dëbohet, por zgjidhja është ende larg

So, 22/10/2017 - 11:05
Pas katër vitesh pushtimi, "Shteti Islamik" është dëbuar nga Raka në Siri. Ajo që duket si lajm i mirë në fillim, nuk është arsye për t'u gëzuar në realitetin e atjeshëm, madje as për luftëtarët kurdë që hynë në qytet.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbi: Një kriminel lufte si docent

So, 22/10/2017 - 11:02
Një komandant serb nga lufta e Kosovës do të japë mësim në Akademinë Ushtarake të Beogradit. Qeveria nuk shqetësohet nga fakti, që ai ka qenë në burg për krime lufte. Ajo luan me kartën nacionaliste.
Kategorien: Deutsch Welle

Çështja „Tahiri“ ngec në Komisionin e Mandateve - Mazhoranca e opozita kundërshtojnë njëra-tjetrën

Sa, 21/10/2017 - 20:14
Këshilli i Mandateve e Imuniteteve nuk mori vendim për heqjen e imunitetit të ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Deputetët socialistë dhe ata të opozitës votuan respektivisht pesë kundër e pesë pro çështjes.
Kategorien: Deutsch Welle

Madridi vendos - Katalonjës i hiqen kompetencat

Sa, 21/10/2017 - 14:30
Qeveria spanjolle ka vendosur shfuqizimin e qeverisë rajonale të Katalonjës dhe organizimin e zgjedhjeve të parakohshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Këshilli i Mandateve mbyll mbledhjen, tani shqyrtim akuzave

Sa, 21/10/2017 - 14:17
Këshilli i Mandateve dhe Imuniteteve shqyrton materialet e prokurorisë për të marrë vendimin lidhur me arrestimin e ish-Ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.
Kategorien: Deutsch Welle

Saimir Tahiri vetëmbrohet: Përgjigjen nëse jam fajtor ose i pafajshëm ta japin institucionet

Sa, 21/10/2017 - 12:15
Këshilli i Mandateve vazhdon mbledhjen për t’i hequr ose jo mandatin e deputetit ish-Ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, për të lejuar hetimin e tij korrupsion dhe trafik droge nga Shqipëria drejt Italisë. 
Kategorien: Deutsch Welle

Samiti i BE-së: May shpreson tek dhjetori

Sa, 21/10/2017 - 08:16
Kryeministrja britanike Theresa May largohet nga samiti pa një datë konkrete për fazën e dytë të Brexit, por ajo ka hasur në mënyrë të pazakontë në dashamirësinë e madhe të partnerëve europianë.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Betejë e ashpër për balotazhin e zgjedhjeve loakle

Sa, 21/10/2017 - 08:15
Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoni ka refuzuar të gjitha ankesat e dorëzuara për raundin e parë nga zgjedhjet lokale që u mbajtën të dielën (15.10).
Kategorien: Deutsch Welle

Rasti Tahiri: Opozita e indinjuar, qeveria pret prova

Sa, 21/10/2017 - 08:15
Shtyrjen e mbledhjes së Këshillit për Mandatet dhe Imunitetet për heqjen e imunitetit të ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri, opozita e sheh si sulm ndaj drejtësisë. Këshilli mblidhet sërish të shtunën.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten