Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 23 Minuten

Andrra - një ballafaqim me nënat

So, 13/05/2018 - 11:06
Në shumicën e vendeve perëndimore sot festohet dita e nënës. Një festë që në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni mungon. Po a nuk janë nënat shqiptare ato që meritojnë më së shumti një festë të tillë?
Kategorien: Deutsch Welle

Saimir Tahiri në arrest shtëpie - hetohet për korrupsion dhe trafik droge

So, 13/05/2018 - 10:45
Ish-ministri Brendshëm, Saimir Tahiri, nuk mund të largohet nga banesa e tij. Avokati i tij mbrojtës, Maks Haxhia: Arrest shtëpie pa prova të reja, do ta apelojmë.
Kategorien: Deutsch Welle

Roth: Gjermania po verifikon arritjet e Shqipërisë

So, 13/05/2018 - 10:39
Gjermania vlerëson arritjet e Shqipërisë. Vettingu model edhe për vendet tjera, por Gjermania ende nuk ka vendosur se si do të pozicionohet lidhur me negociatat e anëtarësimit.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime – Dashuria ime

So, 13/05/2018 - 09:45
„Europa është e ardhmja jonë, tjetër nuk kemi.“ Kjo fjali e ish-ministrit të Jashtëm gjerman, Hans-Dietrich Genscher, citohet shumë këto kohë. Europa ka lidhje me secilin prej nesh, mendon Jagoda Marinic.
Kategorien: Deutsch Welle

Ambasadori amerikan shton presionin ndaj Europës

So, 13/05/2018 - 09:34
Ambasadori i ri amerikan në Berlin, Richard Grenell nuk pret ashpërsimin e konfliktit të doganave mes Shteteve të Bashkuara dhe Europës. Por ai vazhdon të rrisë presionin ndaj Europës.
Kategorien: Deutsch Welle

Irak: Zgjedhje parlamentare pas fitores kundër IS-it

Sa, 12/05/2018 - 11:55
Votimi në Irak konsiderohet si mjaft orientues për të ardhmen e vendit. Një temë qendrore është nëse Iraku i qeverisur nga shiitët do të afrohet më shumë me vendin fqinj shiit, Iranin në të ardhmen.
Kategorien: Deutsch Welle

Mali i Zi: Pse sulmohen gazetarët

Sa, 12/05/2018 - 10:15
Para pak ditësh u qëllua gazetarja Olivera Lakić e gazetës „Vijesit“, një medieje partnere të Deutsche Welles në Malin e Zi. Opozita e media të tjera akuzojnë presidentin Gjukanoviç se ka përgatitur terrenin për sulmin.
Kategorien: Deutsch Welle

Rusi: Eksperti gjerman për dopingun person i padëshiruar

Sa, 12/05/2018 - 07:48
Rusia shpall "person të padëshiruar" ekspertin për dopingun e televizionit publik gjerman ARD dhe nuk e lejon të ndjekë ndeshjet e Kampionatit Botëror të Futbollit.
Kategorien: Deutsch Welle

OBSH: Frikë nga shpërthimi i ebolas

Sa, 12/05/2018 - 07:47
Në Republikën Demokratike të Kongos mund të shpërthejë një epidemi e madhe e ebolas. Të gjitha shpresat për ta frenuar pjesën tjetër të virusit, janë tani tek një vaksinë, e cila ende nuk është miratuar për përdorim.
Kategorien: Deutsch Welle

Ambasadori i SHBA në Gjermani mbron "të folurit troç" për Iranin

Fr, 11/05/2018 - 17:18
Me një mesazh në twitter për marrëdhëniet e biznesit të sipërmarrjeve gjermane me Iranin, Richard Grenell, ambasadori i ri i SHBA në Berlin, shkaktoi iritime. Tani republikani shkon më tej.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel: Trumpi shkel besimin në rendin ndërkombëtar

Fr, 11/05/2018 - 15:07
Kancelarja gjermane, Angela Merkel mendon se bashkëpunimi ndërkombëtar është në krizë - mes të tjerash preh të tërheqjes së SHBA nga marrëveshja atomike me Iranin. Në këtë kuadër ajo kërkon të forcohet multilateralizmi.
Kategorien: Deutsch Welle

Michael Roth: Mbështetje e fortë e Gjermanisë për Shqipërinë dhe Maqedoninë

Fr, 11/05/2018 - 13:36
Samiti i Ballkanit Perëndimor në Sofie do të konfirmojë perspektivën e BE-së për gjithë shtetet e rajonit, thotë në intervistë me DW ministri i shtetit për Çështje Evropiane në Ministrinë e Jashtme gjermane Michael Roth.
Kategorien: Deutsch Welle

Orban: "Fundi i demokracisë liberale"

Fr, 11/05/2018 - 08:40
133 deputetë të partisë Fidesz dhe përfaqësuesit e pakicës gjermane votuan pro zgjedhjes së Viktor Orbanit si kryeministër. 28 anëtarë të opozitës votuan kundër tij, 36 abstenuan.
Kategorien: Deutsch Welle

Trumpi takohet me Kimim më 12 qershor në Singapor

Fr, 11/05/2018 - 08:40
Spekulime për një takim mes Trumpit dhe Kim Jong Unit kishte prej kohësh. Tani Presidenti i SHBA-së njoftoi në Twitter për kohën dhe vendin e samitit.
Kategorien: Deutsch Welle

Politika dhe simbolika: Çmimi Karl i Madh për Macronin

Do, 10/05/2018 - 20:02
Macroni është Presidenti i dytë francez që e merr Çmimin Karl i Madh. Në ceremoni ai e përsëriti vizionin e tij për Evropën, kurse kancelarja Merkel që mbajti fjalën e nderit e vlerësoi atë personalisht.
Kategorien: Deutsch Welle

Rainer Wieland: Mos bëni premtime me data për liberalizimin e vizave

Do, 10/05/2018 - 18:42
Zëvendëspresidenti i Parlamentit Evropian, eurodeputeti gjerman Rainer Wieland, porosit udhëheqësit kosovarë që mos të bëjnë premtime me data se kur do të bëhet librealizimi i vizave për Kosovën.
Kategorien: Deutsch Welle

Roth: Çështja e emrit të Maqedonisë duhet të zgjidhet këtë vit

Do, 10/05/2018 - 11:47
Ministri i shtetit për Çështje Evropiane në ministrinë e Jashtme gjermane Mihael Roth, vizitoi Maqedoninë. Në konferencën e përbashkët me kryeministrin Zaev, ai tha se kontesti me Greqin duhet të zgjidhet këtë vit.
Kategorien: Deutsch Welle

Konflikti: Izrael-Iran: Macron Merkel thirrje për çtensionim

Do, 10/05/2018 - 11:38
Pas sulmeve ajrore të Izraelit Teherani kishte kërcënuar me kundërpërgjigje. Tani të dy vendet shkëmbejnë sulme ushtarake. Merkel dhe Macron thirrje për çtensionimin e situatës.
Kategorien: Deutsch Welle

Emmanuel Macron: Europa është fati ynë

Do, 10/05/2018 - 10:43
Bashkimi Europian duhet të shpëtojë rendin multilateral, që po vihet në pikëpyetje nga SHBA, kërkon presidenti francez, Macron në intervistë me Deutsche Wellen dhe ARD. Ishte intervista e parë me një televizion gjerman.
Kategorien: Deutsch Welle

Vendim i gjykatës berlineze kundër mësueses me perçe

Do, 10/05/2018 - 09:06
Gjykata e Berlinit ka marrë një vendim, sipas të cilit një mësuese nuk mund të japë mësim në shkollë fillore e mbuluar me perçe. A është e drejtë kjo?
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten