Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 43 Minuten

Refugjatët në Francë: Stacioni i fundit Brexit

Mi, 13/02/2019 - 08:11
Qindra refugjatë duan të mbërrijnë në Britaninë e Madhe para Brexit. Pasi kontrabandistët po i rrisin gjithnjë e më shumë çmimet, refugjatët, që kanë mbetur në Francë, tentojnë të kalojnë Kanalin e Lamanshit me gomone.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA Kosovës: Pa hequr taksën s'mund të kemi raporte të forta

Di, 12/02/2019 - 18:35
Tre zyrtarë të lartë të SHBA-së i kërkojë Kosovës që ta pezullojë taksën ndaj Serbisë dhe t'i hapet rruga dialogut. Përderisa Kosova nuk e pezullon taksën, nuk do të ketë raporte të fuqishme SHBA-Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosova gjithashtu në agjendë - Takimi ministrave të NATO-s

Di, 12/02/2019 - 17:45
Ministrat e jashtëm të vendeve të NATO-s takohen (13.04) për të diskutuar sigurinë ndërkombëtare, misionet e NATO-s në botë duke përfshirë edhe Kosovën. Për herë të parë e përfaqësuar edhe Maqedonia e Veriut.
Kategorien: Deutsch Welle

Konferenca e Sigurisë në Mynih: Bota si rebus dhe imagjinatë

Di, 12/02/2019 - 08:49
Rendi botëror po shpërbëhet dhe europianët pyesin të shqetësuar: "Kush do i mbledhë copëzat?" Me këtë pyetje merret sivjet Konferenca e Sigurisë në Mynihut. Përgjigja nuk jep vetëm kurajo.
Kategorien: Deutsch Welle

Konferenca e Sigurisë në Mynih: Bota si mister dhe imagjinatë

Di, 12/02/2019 - 08:49
Rendi botëror po shpërbëhet dhe europianët pyesin të shqetësuar: "Kush do i mbledhë copëzat?" Me këtë pyetje merret sivjet Konferenca e Sigurisë në Mynihut. Përgjigja nuk jep vetëm guxim.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa e Orbanit: Me para për nënat e reja dhe me bekimin e Zotit

Di, 12/02/2019 - 08:44
Viktor Orban ka filluar kryqëzatën. Sepse kur me zgjedhjet e majit të ndryshojë parlamenti i Strazburgut, pyetja do të jetë sa orbanizëm do të futet në Bruksel, mendon Volker Wagener.
Kategorien: Deutsch Welle

Një gjeneral i SHBA-së anulon vizitën në Kosovë-shkak taksa ndaj Serbisë

Mo, 11/02/2019 - 18:13
Gjenerali amerikan i gardës kombëtare të Iowas, Timothy Orr, anuloi një vizitë që e kishte paraparë ta bëjë në Kosovë shkak të refuzimit qeverisë së Kosovës për heqjen e taksës ndaj Serbisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Revolucioni iranian që u kthye në një tmerr

Mo, 11/02/2019 - 10:11
Regjimi në Iran i ka deri tani pozitat të forta falë dhunës dhe cenzurës, konstaton nga përvoja personale Jamshid Barzegar, në komentin e tij me rastin e 40 vjetorit të revolucionit. Por ndoshta jo edhe për shumë kohë.
Kategorien: Deutsch Welle

Dhjetramijёra serbё kundёr presidentit Vuҁiҁ

Mo, 11/02/2019 - 08:38
Demonstratat nuk po reshtin - ishte e shtuna e dhjetё nё radhё qё demonstruesit protestuan nё 40 qytete tё Serbisё kundёr presidentit Aleksandar Vuҁiҁ. Qёllimet e demonstratёve megjithatё mbeten jo konkrete.
Kategorien: Deutsch Welle

Ischinger: "BE-ja është shëndosh e mirë"

Mo, 11/02/2019 - 08:37
Në prag të fillimit të Konferenës së 55 të Sigurisë në Mynih, drejtuesi i saj Wolfgang Ischinger në intervistë për DW flet mbi sfidat për vitin 2019 dhe forcën integruese të BE-së.
Kategorien: Deutsch Welle

Dhjetramijёra serbё kudёr presidentit Vuҁiҁ

So, 10/02/2019 - 12:49
Demonstratat nuk po reshtin - ishte e shtuna e dhjetё nё radhё qё demonstruesit protestuan nё 40 qytete tё Serbisё kundёr presidentit Aleksandar Vuҁiҁ. Qёllimet e demonstratёve megjithatё mbeten jo konkrete.
Kategorien: Deutsch Welle

A ka gjasa për një marrëveshje Kosovë-Serbi?

So, 10/02/2019 - 11:59
Analisti i Grupit Ballkanik për Politikat e Zhvillimit, Naim Rashiti, në intervistë për DW, flet sesi do të dukej një marrëveshje finale Kosovë-Serbi dhe pse nuk ka një unifikim ndërkombëtar për këtë marrëveshje.
Kategorien: Deutsch Welle

Qindra mijёra protestojnё nё Romё

So, 10/02/2019 - 11:46
Demonstruesit iu pёrgjigjёn thirrjes sё sindikatave italiane duke protestuar pёr njё politikё ekonomike mё ambicioze tё qeverisё. Prej vitesh nuk ka pasur protesta tё ngjashme nё Itali.
Kategorien: Deutsch Welle

Athina voton pёr antarёsimin e Maqedonisё sё Veriut nё NATO

Sa, 09/02/2019 - 20:09
Paramenti grek ratifikoi protokollin e antarёsimit nё NATO pёr Maqedoninё e Veriut. 153 deputetё votuan pro dhe 140 kundёr.
Kategorien: Deutsch Welle

Sёrish protesta tё "jelekverdhёve" nё Francё

Sa, 09/02/2019 - 19:49
Pёr tё 13 herё nё Francё "jelekverdhёt" kanё protestuar dhe sёrish ka pasur trazira mes policisё dhe demonstrantёve. Nё Paris u plagos njё person.
Kategorien: Deutsch Welle

Më 21 prill Maqedonia zgjedh presidentin e ri

Sa, 09/02/2019 - 19:09
Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë Talat Xhaferi ka shpallur edhe zyrtarisht zgjedhjet presidenciale, të cilat do të mbahen më 21 prill ndërsa raundi i dytë do të jëetë m 5 maj të këtij viti.
Kategorien: Deutsch Welle

Trump dhe Kim takohen nё Hanoi

Sa, 09/02/2019 - 18:44
Takimi i dytё mes presidentit tё SHBA-sё Trump dhe kreut tё shtetit nё Korenё e Veriut Kim do tё zhvillohet nё kryeqytetin e Vietnamit, Hanoi. Planet dallojnё shumё prej atyre tё takimit tё parё.
Kategorien: Deutsch Welle

BE-OKB: Dialogu Beograd-Prishtinë prioritet për të dy vendet

Sa, 09/02/2019 - 11:52
Vendet që përkrahin Kosovën në Këshillin e Sigurimit kërkojnë rishqyrtim të rolit të UNMIK dhe vazhdimin e dialogut Kosovë- Serbi.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Provokimi i zë vendin politikës në Itali

Sa, 09/02/2019 - 11:20
Është e rëndë të shohësh se si populistët në Romë thyejnë porcelanin politik dhe rrezikojnë bashkëpunimin në BE. Grindja me Francën është përshkallëzuar tashmë. Nuk duhet lënë të vazhdojë, mendon Bernd Riegert.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjidhja ende e largët: kriza e Kosovës

Sa, 09/02/2019 - 11:10
Ka 20 vjet që “kriza e Kosovës” shfaqet në titujt e gazetave. Gjendja e staus quo-së ngjan më shumë me një paqe të bllokuar se sa me një paqe të vërtetë. Një prezantim i fakteve.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten