Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 37 Minuten

Mediat: Bundeswehr shqyrton rekrutimin e shtetasve të BE-së

Do, 27/12/2018 - 13:46
A do ta mbrojnë të huajt së shpejti Gjermaninë? Me sa duket Bundeswehri po mendon të angazhojë qytetarë nga vendet fqinje si ushtarë. Por kërkesa të tilla nuk gjejnë fort mbështetje.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Liria e shtypit - themel i çdo demokracie

Do, 27/12/2018 - 11:35
Liria e kufizuar e shtypit nuk është problem vetëm i vendeve autokratike. Gjithnjë e më shumë ajo po kërcënohet edhe tek demokracitë - e me këtë kërcënohet vetë demokracia si formë shtetërore, thekson Ines Pohl.
Kategorien: Deutsch Welle

Donald Trump: SHBA jo më "polici i botës"

Do, 27/12/2018 - 08:53
Që nga marrja e postit, presidenti amerikan nuk ishte shfaqur tek trupat amerikane jashtë vendit, deri në vizitën e së mërkurës në Irak. Por këtë vizitë Donald Trump e përdori për një mesazh të qartë.
Kategorien: Deutsch Welle

Pak shanse për ministër për Merzin - ish-kandidatin për kryetar të CDU-së

Do, 27/12/2018 - 08:06
Në partitë unioniste shumë anëtarë i kanë lidhur shpresat ende me Friedrich Merz-in. Por kryetarja e re e CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauer nuk i jep shpresa për ndonjë post ministri ish-konkurrentit të saj.
Kategorien: Deutsch Welle

Brexit: Para një finishi me shumë rreziqe përpara

Do, 27/12/2018 - 08:02
Për momentin ajo po lëkundet nga të gjitha anët, marrëveshja e Brexitit e Theresa May-t. Në fund të këtij viti thuajse asgjë nuk duket e sigurtë ose e përjashtuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Ekipi negociator i Kosovës ftohet më 8 janar në Bruksel

Mi, 26/12/2018 - 16:45
Grupi negociator i Kosovës në dialogun me Serbinë u mblodh për herë të parë në takim me udhëheqësit më të lartë të shtetit. Në takim u tha se dialogu do të jetë transparent me njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Serbia.
Kategorien: Deutsch Welle

2019: Viti kur Trumpit do t'i merret posti i presidentit?

Mi, 26/12/2018 - 11:39
Historiani Allan Lichtman, ishte ndër të rrallët që ka parashikuar fitoren e Trumpit në zgjedhjet e vitit 2016. Tani ai parashikon një Impeachment në vitin 2019.
Kategorien: Deutsch Welle

Wall Street: Frikë nga"dhjetori i zi"

Mi, 26/12/2018 - 08:53
Presidenti i SHBA, Trump shan Bankën Qendrore të SHBA Federal Reserve. Për mendimin e tij, ajo është përgjegjësja e vetme, që bursat në SHBA ndoshta ndodhen përballë dhjetorit më të zi prej 87 vjetësh.
Kategorien: Deutsch Welle

Perspektiva: Më pak vende pune, më pak rritje ekonomike

Mi, 26/12/2018 - 08:49
Ekonomia gjermane ka përjetuar një periudhë të gjatë lulëzimi ekonomik. Por perspektivat për të ardhmen nuk janë kaq të mira, thotë Presidenti i Dhomës Gjermane të Tregtisë dhe të Industrisë.
Kategorien: Deutsch Welle

"Qenia të ndryshëm nuk na dëmton"

Di, 25/12/2018 - 21:14
Në dhënien e bekimit "Urbi et orbi" Papa Françesk tha se përballë krizave të shumta në botë ka vetëm një zgjidhje: që ta kuptojmë në të gjithë botën njëri-tjetrin si vëllezër dhe motra.
Kategorien: Deutsch Welle

Opozita letër Mogherinit: ”Grupi negociator i Kosovës nuk e përfaqëson shumicën”

Di, 25/12/2018 - 16:25
Partitë opozitare e kundërshtojnë ekipin negociator të Kosovës, të miratuar pa votën e opozitës. Nesër mbahet seancë e jashtëzakonshme për të diskutuar një dokument të qeverisë që parasheh kornizat e dialogut me Serbinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Rreth 430 të vdekur nga cunami

Di, 25/12/2018 - 11:09
Valë të larta i kanë goditur papritur ishujt Sumatra dhe Java dhe kanë shkaktuar dëme tepër të mëdha në njerëz. Rreziku nga katastrofa të reja nuk ka kaluar tërësisht.
Kategorien: Deutsch Welle

Hungari: Demonstruesit e kanë shpallur 2019 "vitin e rezistencës“

Di, 25/12/2018 - 09:16
Protestat në Hungari kundër rregullores për orët e punës jashtë orarit nuk po ndalen. Demonstruesit e kanë shpallur 2019 "vitin e rezistencës“, sindikatat duan të organizojnë greva në mbarë vendin.
Kategorien: Deutsch Welle

Steinmeier: "Demokracia jonë është e fuqishme, por..."

Mo, 24/12/2018 - 13:21
Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier ka bërë thirrrje në fjalimin e tij për Krishtlindje për më shumë afërsi mes njerëzve, më shumë dialog dhe kompromis.
Kategorien: Deutsch Welle

OKB: E drejta e riprodhimit është e drejtë e njeriut

Mo, 24/12/2018 - 09:07
Fuqia e marrjes së vendimit në të drejtën e riprodhimit dhe në ndryshimet demografike „Asnjë vend në botë nuk e ka kthyer të drejtën e riprodhimit në realitet për të gjithë,“ thotë UNFPA, Fondi i Popullsisë së OKB.
Kategorien: Deutsch Welle

Francë: Macronit i ka shkuar koha si lojtar i vetëm

Mo, 24/12/2018 - 09:05
Në vitin e ri Emmanuel Macron do të duhet të japë përgjigje për pyetjet e kritikëve. Të tillë ai ka shumë. Nuk janë vetëm Jelekverdhët që bëjnë presion, por edhe ekonomia. Të paktën tani Macronit i duhet partia e tij.
Kategorien: Deutsch Welle

Helmut Schmidt: Kozmopolit, menaxhues krizash, duhanxhi

So, 23/12/2018 - 22:38
Njё politikan i shekullit, pёr tё cilin nuk vlente ndalimi nё nivel republike i duhanit, njё hanzeatik (nga qyteti i Lidhjes sё Hanzёs) dhe kozmopolit. Mё 23 dhjetor ish-kancelari Helmut Schmidt do tё mbushte 100 vjeҁ.
Kategorien: Deutsch Welle

Indonezi: Shumë të vdekur e të plagosur nga cunami

So, 23/12/2018 - 12:48
Një cunami përfshiu brigjet e Indonezisë duke i marrë jetën 168 vetëve dhe rreth 750 janë plagosur. Vërshimi gjigand ka shkaktuar shkatërrime të mëdha në vend.
Kategorien: Deutsch Welle

Spiegel: Rasti Relotius - Gënjeshtra dhe histori

So, 23/12/2018 - 11:12
Artikujt që shkruante Claas Relotius janë vlerësuar me çmime. Por, ato kanë qenë pjesërisht të sajuara. Autori i revistës „Spiegel“, Për të ruajtur emrin e mirë nuk është duke luftuar vetëm “Spiegel“.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Thirrje për unitet për dialogun me Serbinë - Opozita refuzon

So, 23/12/2018 - 11:05
Dy partitë më të mëdha opozitare në Kosovë LDK dhe Vetëvendosja, refuzuan të marrin pjesë në një tryezë të rrumbullakët ku qëllimi ishte unifikimi për dialog me Serbinë. Opozita kërkon zgjedhje të parakohshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten