Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 21 Minuten 27 Sekunden

Një serb e një boshnjak - nga armiq në miqtë më të mirë

Sa, 19/08/2017 - 12:52
Në luftën e Bosnjes ata qëndruan përballë njëri-tjetrit me armë në dorë, njëri madje qëlloi. Sot boshnjaku Daut dhe serbi Dane janë miq e partnerë në tregti. Historia e tyre u bë film.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Shkarkohet prokurori publik Marko Zvërlevski

Sa, 19/08/2017 - 09:14
Parlamenti më në fund e shkarkoi kryeprokurorin publik Marko Zvërlevski pa praninë e deputetëve të VMRO-DPMNE, që e konsiderojnë shkarkimin antilogjr.
Kategorien: Deutsch Welle

A dinte gjë policia? Pasojat e atentatit për Katalonjën

Fr, 18/08/2017 - 15:11
Atentati në Barcelonë dhe incidenti në Cambrils mund të kenë pasoja në të ardhmen e Katalonjës. Përpjekjet për pavarësi mund të marrin një goditje të fortë.
Kategorien: Deutsch Welle

13 gjermanë të plagosur në Barcelonë

Fr, 18/08/2017 - 12:07
Në sulmin terrorist të kryer me një furgon në Barcelonë kanë humbur jetën 13 viktima e janë plagosur më shumë se 100 të tjerë. Mes tyre janë plagosur edhe 13 gjermanë.
Kategorien: Deutsch Welle

I kërkuar nga Turqia: "Imami i aviacionit luftarak"

Fr, 18/08/2017 - 11:18
Për qeverinë turke nuk ka asnjë dyshim: Pas përpjekjes për puç në korrik 2016, qëndron lëvizja gyleniste. Një nga kokat e saj qëndron sipas palës turke në Gjermani. Ankaraja kërkon tani sqarime.
Kategorien: Deutsch Welle

Pas Barcelonës tentativë terrori edhe në Cambril

Fr, 18/08/2017 - 09:36
Të paktën 13 të vdekur dhe më shumë se 100 të plagosur- ky është bilanci tragjik i sulmit terrorist të së enjtes në Barcelonë. Në Cambril policia qëlloi 5 vetë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kronologji e sulmeve terroriste në Europë

Fr, 18/08/2017 - 07:40
Metropolet europiane gjatë viteve të fundit kanë qenë në shënejstër të terrorit. Një kronologji e sulmeve terroriste në Europë.
Kategorien: Deutsch Welle

+++Alarm terrorist në Barcelonë+++

Do, 17/08/2017 - 19:25
Një automjet transporti u nis drejt një grupi njerëzish në qendër të Barcelonës. Sipas autoriteteve katalanas ka 13 të vdekur e 50 të plagosur rëndë.
Kategorien: Deutsch Welle

Dënohet sulmi ndaj gazetarit hulumtues Parim Olluri

Do, 17/08/2017 - 14:48
Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës u bën thirrje organeve të rendit për ndriçimin sa më të shpejtë të rastit. Përfaqësues të institucioneve ndërkombëtare e vendore dënojnë dhunën ndaj gazetarëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Angela Merkel preferon më shumë Smiley-in

Do, 17/08/2017 - 13:55
Fushatë zgjedhore do të thotë te jesh gjithmonë në kontakt me votuesit, ku bëjnë pjesë edhe të rinjtë. Angela Merkel është e vetëdijshme për fuqinë e mediave sociale. Tani ajo iu përgjigj pyetjeve të yjeve në YouTube.
Kategorien: Deutsch Welle

Mbrojtja e kufijve të jashtëm të BE: "Në raste nevoje me armë"

Do, 17/08/2017 - 12:21
Ministri bullgar i Mbrojtjes, Krasimir Karakachanov shprehet i vendosur për luftimin e migracionit ilegal. Në të ardhmen do të angazhohet më shumë ushtria bullgare për mbrojtjen e kufijve me Turqinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Osmani: Mundësi e artë për zgjidhjen e problemit të emrit

Do, 17/08/2017 - 11:25
Zëvendëskryeministri maqedonas për Çështjet Evropiane, Bujar Osmani vizitoi të mërkurën Berlinin. Forcimi i marrëdhënieve mes Maqedonisë e Gjermanisë e integrimi evropian i vendit ishin në fokus të bisedimeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Hashim Thaçi për gazetën gjermane: "Treni i fundit për paqen e qëndrueshme"

Do, 17/08/2017 - 10:53
Debati që ka shpërthyer në Serbi për çështjen e Kosovës ndiqet me vëmendje nga mediat gjermane. Të enjten e përditshmja "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ka ftuar me një artikull presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.
Kategorien: Deutsch Welle

Presidenti i Serbisë, Vučić: Të flasim disi për Kosovën

Do, 17/08/2017 - 08:17
Presidenti i Serbisë, Vučić bën thirrje për dialog për Kosovën dhe për "pajtim historik me shqiptarët". Për këtë, disa e brohorasin si vizioner. Kritikët dyshojnë për një manovër taktike.
Kategorien: Deutsch Welle

Kandidati i AfD për zgjedhjet parlamentare kërkon mbylljen e kufijve të Gjermanisë

Do, 17/08/2017 - 08:06
Në intervistë me Deutsche Wellen, kandidati kryesor për zgjedhjet parlamentare i Aleancës për Gjermaninë, AfD kërkon një kthim konsekuent të migrantëve. Pranimi i refugjatëve nuk është në interes të Gjermanisë, thotë ai.
Kategorien: Deutsch Welle

Për Banonin po vështirësohet situata në Shtëpinë e Bardhë

Mi, 16/08/2017 - 07:53
Kryestrategu i Shtëpisë së Bardhë, Bannon, sipas informacioneve të medieve ndoshta ndodhet pak para shkarkimit. Si shkak shihen deklaratat e Presidentit Trump për dhunën ekstremiste të djathtë në Virginia.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosova si Qiproja?

Di, 15/08/2017 - 16:23
Oliver Ivanovic, pavarësisht kërcënimeve dhe gjykimit (16.8), do të kandidojë për zgjedhjet komunale në Kosovë. Ai beson se demarkacioni dhe njohja nuk janë zgjidhje e duhur për Kosovën dhe propozon "modelin e Qipros".
Kategorien: Deutsch Welle

Idetë e Daçiçit: Shqipëria e Madhe zonë influence e perëndimit

Di, 15/08/2017 - 09:24
"Pika që gërryen Fushë-Kosovën" - Gazeta gjermane "Frankfurter Allgemeine Zeitung" i kushton vëmendje ideve të hedhura nga ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç në median serbe.
Kategorien: Deutsch Welle

Luftë? SHBA paralajmëron Korenë e Veriut

Di, 15/08/2017 - 08:45
Tonet mes Uashingtonit dhe Phenianit po ashpërsohen gjithnjë e më shumë. Ministri amerikan i Mbrojtjes, James Mattis në një paralajmërin ndaj udhëheqjes komuniste bëri fjalë madje për luftë.
Kategorien: Deutsch Welle

Mësimi "patriotik i edukimit ushtarak" për nxënësit hungarezë

Di, 15/08/2017 - 07:44
Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban urdhëron me dekret mësimin e lëndës së edukimit ushtarak në shkolla. Kjo të sjell në mendje kujtime të një kapitulli të errët të kulturës totalitare-militariste.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten