Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 43 Minuten

Eurogrupi: Greqia në udhën e suksesit

Sa, 28/04/2018 - 08:29
Besimi është i mirë, por kontrolli akoma më i mirë. Ministrat e Financave të eurogrupit në takimin e Sofjes filluan përgatitjet për dhënien fund të programit të ndihmave për Greqinë. Por kontrollet do të vazhdojnë.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel -Trump: Takim harmonik pa rezultate

Sa, 28/04/2018 - 08:24
Të premten kancelarja gjermane, Angela Merkel takoi në Uashington një president amerikan mjaft miqësor. Puthjet e komplimentet e Donald Trump e zbukuruan takimin, por çfarë mbeti në fund? Rezultate konkrete nuk pati.
Kategorien: Deutsch Welle

Trump për Merkel: "Ajo është një grua e jashtëzakonshme“

Fr, 27/04/2018 - 20:10
Urime, puthje, shtrëngim duarsh – Trump megjithë diferencat në qëndrime me kancelaren Merkel, u tregua mjaft i përzemërt në Shtëpinë e Bardhë. Temat e bisedimeve nuk ishin të lehta.
Kategorien: Deutsch Welle

Korea: Bisedime paqeje dhe çarmatim atomik

Fr, 27/04/2018 - 16:21
Ky mund të jetë fundi i ndarjes: pushtetmbajtësi i Koresë së Veriut, Kim dhe homologu i tij koreanojugor Moon u shprehën për çarmatim. Të dyja vendet janë të gatshme që të flasin edhe për dhënien fund formalisht luftës.
Kategorien: Deutsch Welle

"SHBA e shqetësuar me penetrimin rus dhe turk në Balkan"

Fr, 27/04/2018 - 11:22
Debat i ashpër në Columbia për Shqipërinë, rolin e Rusisë dhe Turqisë, problemet e Tiranës zyrtare...
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel në SHBA: Vizitë e vështirë

Fr, 27/04/2018 - 10:50
Kancelarja gjermane Angela Merkel do të takohet sot me presidentin amerikan Donald Trump. Vizita nuk do të jetë fare e lehtë, për dallim prej vizitës së presidentit frances Macron.
Kategorien: Deutsch Welle

Avioni i ri luftarak gjermano-francez do të ndërtohet

Fr, 27/04/2018 - 08:32
Gjermania dhe Franca kanë vendosur zhvillimin e një avioni të përbashkët luftarak, i cili do të zëvendësojë avionët Eurofighter dhe Rafale-Jet. Me këtë projekt ata duan t'u tregojnë vendin konkurrentëve amerikanë.
Kategorien: Deutsch Welle

Tusk në Prishtinë: Liberalizimi i vizave më afër pas ratifikimit të demarkacionit me Malin e Zi

Do, 26/04/2018 - 17:02
Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk, gjatë një vizite në Prishtinë tha se normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi nënkupton implementimin e marrëveshjeve të arritura në kuadër të dialogut.
Kategorien: Deutsch Welle

Qarqet gjermane: Doganat ndëshkuese amerikane më 1 Maj

Do, 26/04/2018 - 12:46
Qeveria gjermane me sa duket nuk llogarit më me përjashtimin e Gjermanisë dhe vendeve anëtare të BE nga doganat ndëshkuese për aluminit dhe çelikun. Kjo u bë e ditur të enjten nga qarqe qeveritare në Berlin.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Mediat në kthetrat e autokratëve

Do, 26/04/2018 - 10:55
Europianëve u pëlqen roli i më të mirit në klasë. Lirinë e kemi të shenjtë, edhe lirinë e medias, ku ka shumë probleme, sidomos në Europën Lindore shkruan Volker Wagener pas publikimit të raportit të Reporterëve pa kufi.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Emmanuel Macron - kundërhelmi për Trump

Do, 26/04/2018 - 09:57
Vizita e presidentit francez, Emmanuel Macron tek Donald Trump ishte e suksesshme. Në fjalimin e tij të fuqishëm para Kongresit Amerikan, Macron tregoi se di t'i dalë përballë mikut të tij Trump mendon Michael Knigge.
Kategorien: Deutsch Welle

Qëndrimi i Berlinit ndaj çeljes së negociatave ende i paqartë

Do, 26/04/2018 - 01:34
Rama zhvilloi të mërkurën takime politike në Berlin për të fituar votën gjermane për çeljen e negociatave. Ai u prit me dashamirësi, por premtime nuk mori.
Kategorien: Deutsch Welle

Media gjermane për Edi Ramën në Berlin

Mi, 25/04/2018 - 11:50
Shqipëria do të hyjë në BE por ka jo pak probleme, shkruan "Die Welt". Kryeminisitri i Shqipërisë, Edi Rama kërkon të bindë kancelaren gjermane se Shqipëria është gati për hapjen e negociatave.
Kategorien: Deutsch Welle

Grekët ndjejnë pak përmirësim

Mi, 25/04/2018 - 08:09
Në prag të takimit të ministrave të Financave të vendeve të Euros qeveria greke dërgon sinjale pozitive në Bruksel. Por tek sipërmarrjet e vogla këto impulse nuk kanë mbërritur ende.
Kategorien: Deutsch Welle

Donald Tusk: Sfida e Shqipërisë - të bindë shtetet anëtare të BE

Mi, 25/04/2018 - 08:03
Gjatë vizitës në Tiranë, presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk theksoi se tani Shqipëria duhet të bindë shtetet anëtare për hapjen e negociatave në qershor. BE mbetet partnerja më e madhe tregtare e Shqipërisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Angela Merkel e mbron pranimin nga Gjermania të 10.000 refugjatëve të OKB-së

Di, 24/04/2018 - 07:52
Kancelarja gjermane Angela Merkel thotë se pranimi në Gjermani i emigrantëve të ligjshëm nga një program i OKB-së ndihmon në eliminimin e emigracionit të paligjshëm.
Kategorien: Deutsch Welle

A mund Merkel dhe Macron të shpëtojnë marrëveshjen atomike?

Di, 24/04/2018 - 07:51
Përmes bisedimeve të veçanta me presidentin Trump, këtë javë si presidenti Emannuel Macron dhe Angela Merkel duan të bindin SHBA për të mos e prishur marrëveshjen atomike me Iranin. Perspektivat janë të zymta.
Kategorien: Deutsch Welle

Tragjedi në Toronto - 10 të vdekur

Mo, 23/04/2018 - 20:31
10 të vdekur e 15 të plagosur. Ky është bilanci tragjik në metropolin kanadez Toronto, kur një kamion transportesh iu drejtua të hënën një grupi kalimtarësh. Ende nuk ka qartësi për sfondin e sulmit.
Kategorien: Deutsch Welle

Një kamion i vërsulet qytetarëve në Toronto

Mo, 23/04/2018 - 20:31
Një kamion transportesh i është drejtuar një grupi kalimtarësh në metropolin kanadez, Toronto duke shkaktuar disa të plagosur.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania planifikon armatime në vlerë prej miliarda euro

Mo, 23/04/2018 - 15:21
Pas kritikave të shumta për gjendjen e keqe në pajisjen e ushtrisë, autoritetet kanë nisur një ofensivë për pajisje. Ministrja e Mbrojtjes von der Leyen planifikon të nënshkruajë 18 kontrata të reja vetëm për këtë vit.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten