Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 39 Minuten

Klimë e helmuar para zgjedhjeve për kongresin në SHBA

Sa, 03/11/2018 - 08:27
Pas një jave në SHBA zhvillohen zgjedhjet për kongresin. Këto zgjedhje janë një test i rëndësishëm për presidentin Donald Trump, i cili has në kritika për retorikën agresive elektorale.
Kategorien: Deutsch Welle

Angela Merkeli hapi rrugën për epokën pas saj

Sa, 03/11/2018 - 08:20
Vendimi i Angela Merkelit për t'u tërhequr nga drejtimi i CDU-së u ishte hap dinjitoz. Ajo do të qendrojë kancelare, por tek CDU ka nisur një garë e ethshme për kryesimin e partisë. Po Evropa, si do ta ndjejë këtë?
Kategorien: Deutsch Welle

OKB: Fondi për mbështetjen e të prekurve nga kontaminimi në Kosovë nuk ka para

Sa, 03/11/2018 - 08:13
Komuniteti rom, ashkali e egjiptian në Kosovë ende pret trajtim efektiv për dëmet nga strehimoret në terren të kontaminuar. Deri tani, sipas OKB, asnjë nga shtetet anëtare nuk ka kontribuar në fondin e krijuar për ta.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Marrëveshja e Ohrit në preambulën e Kushtetutës

Fr, 02/11/2018 - 16:06
Qeveria në Maqedoni miratoi projekt-amendamentet për ndryshimet kushtetuese, të cilat janë hartuar në konsensus me grupin e pavarur opozitar të VMRO-DPMNE-së dhe që i janë dorzuar në shqyrtim Kuvendit.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Marrëveshja e Ohrit në prambulën e Kushtetutës

Fr, 02/11/2018 - 16:06
Qeveria në Maqedoni miratoi projekt-amendamentet për ndryshimet kushtetuese, të cilat janë hartuar në konsensus me grupin e pavarur opozitar të VMRO-DPMNE-së dhe që i janë dorzuar në shqyrtim Kuvendit.
Kategorien: Deutsch Welle

Do të qëllojë Trump në rast nevoje ndaj migrantëve?

Fr, 02/11/2018 - 12:06
Donald Trump i paralajmëroi migrantët në kufirin me Meksikën ndaj akteve të dhunës kundër ushtarëve amerikanë. Zëdhënësi i Pentagonit megjithatë nuk u shpreh si do të silleshin trupat amerikane në kufi ndaj migrantëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Në Poloni damkosen gazetarët kritikë

Fr, 02/11/2018 - 11:29
Tensionet politike në Poloni i ndjejnë edhe gazetarët, mund të ndodhë që ata të humbasin punën, kur kritikojnë qeverinë. Mediat konservatore nga ana e tyre ndjehen të sulmuara nga ato liberale.
Kategorien: Deutsch Welle

Shkup: Gjykata ngrin pronat e partisë opozitare VMRO

Fr, 02/11/2018 - 10:17
Një gjykatë në Shkup ka ngrirë pasurinë e partisë opozitarë maqedonase, VMRO-DPMNE. Kjo masë përfshin 69 imobilie të partisë nacionaliste.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel u pёrmbahet sanksioneve ndaj Rusisё

Fr, 02/11/2018 - 08:41
Kancelarja Angela Merkel ёshtё shprehur pёr zgjatjen e afatit tё sanksioneve, qё ka vendosur BE ndaj Rusisё. Sfondi i tyre ka tё bёjё me konfliktin e pazgjidhur nё lindje tё Ukrainёs.
Kategorien: Deutsch Welle

Arta Ramadani: Dinjiteti vjen para karrierës

Fr, 02/11/2018 - 07:30
Arta Ramadani ka ardhur në moshën e adoleshencës në Gjermani. Sot ajo punon prej dhjetë vjetësh si redaktore në ZDF. Sivjet ajo pati debutimin e saj si autore me romanin "Rrugëtimi drejt puthjes së parë".
Kategorien: Deutsch Welle

FSK forcë shumëetnike - Beogradi apel serbëve t'i qendrojnë larg kësaj trupe

Do, 01/11/2018 - 17:41
SHBA-ja dhe Gjermania kritikojnë thirrjen e Presidentit serb Aleksandër Vuҁiq dejtuar serbëve të që mos të marrin pjesë në Forcën e Sigurisë së Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

Kritika pas largimit të Austrisë nga pakti i migrimit të OKB-së

Do, 01/11/2018 - 11:53
Tërheqja e Austrisë nga pakti i OKB-së për migracionin ka shkaktuar reagime dhe kritika ndërkombëtare. Edhe qeveria gjermane nuk e mirëpret këtë hap, por partia populiste AfD ndjehet e konfirmuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Brexit: Politikë e hapave të vegjël

Do, 01/11/2018 - 11:17
Një ujdi e pjesshme për sektorin financiar u arrit mes Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Europian. Por pengesa më e madhe nuk është hequr nga rruga, prandaj shpresat për marrëveshje më 21 nëntor nuk janë të mëdha.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Liri shtypi e llojit të Bolsonaros

Do, 01/11/2018 - 08:58
Askush nuk ka ndërmend ta kufizojë lirinë e shtypit. Aq më pak presidenti i ardhshëm i Brazilit. Por deklaratat e tij nuk të bindin, mendon Astrid Prange de Oliveira.
Kategorien: Deutsch Welle

Facebook: Biznesi ecën, por shumë europianë largohen

Do, 01/11/2018 - 07:57
Një milionë vetë në Europë janë larguar nga rrjeti online. Megjithatë çdo muaj në Facebook janë aktivë 375 milionë anëtarë - vetëm në Europë. Në mbarë botën janë shumë më tepër.
Kategorien: Deutsch Welle

Thorsten Frei: I shqetësuar për gjendjen e krimit të organizuar në Shqipëri

Do, 01/11/2018 - 07:57
Thorsten Frei, raportuesi i grupit parlamentar CDU/CSU për Shqipërinë e quan pozitive dorëheqjen e Fatmir Xhafajt e pret rezultate nga pasardhësi i tij. Hapja e negociatave varet nga lufta kundër krimit të organizuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Thaçi në Bjellorusi - Në Kosovë seancë e jashtëzakonshme për dialogun me Serbinë

Mi, 31/10/2018 - 17:53
Kuvendi i Kosovës debaton për rezolutë mbi dialogun me Serbinë. Opozita kërkon që t'ia ndalojë presidentit të flasë për kufijtë, ndërkohë që Thaçi gjatë qendrimit në Minsk flet për mundësinë e marrëveshjes me Serbinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Atentat kundër shërbimit sekret rus

Mi, 31/10/2018 - 13:39
Në një akt të dyshuar si atentat ndaj shërbimit të fshehtë të brendshëm të Rusisë, FSB, u vra personi që shihet si doras. U plagosën edhe tre nëpunës të FSB.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Hetime për vrasjen e minoritarit grek

Mi, 31/10/2018 - 09:14
Prokuroria e Krimeve të Rënda nis të mërkurën hetime për humbjen e jetës së minoritarit grek Kostandin Kacifa gjatë shkëmbimit të zjarrit mes tij e policisë. Incidenti ka shtuar retorikën nacionaliste në Tiranë e Athinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Hetime për vrasjen e minoritarit grek Kacifa

Mi, 31/10/2018 - 09:14
Prokuroria e Krimeve të Rënda nis të mërkurën hetime për humbjen e jetës së minoritarit grek Kostandin Kacifa gjatë shkëmbimit të zjarrit mes tij e policisë. Incidenti ka shtuar retorikën nacionaliste në Tiranë e Athinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten