Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 47 Minuten

EJL: Model i ekuilibruar ekonomie - mungojnë vendet e punës

So, 25/11/2018 - 09:20
Raporti i vitit 2018 i UNCTAD-it për Zhvillimin Ekonomik Botëror e vlerëson ekonominë në Europën Juglindore si të ekuilibruar, por me nevoja të mëdha për krijimin e vendeve të punës.
Kategorien: Deutsch Welle

Samit i BE-së për draftin e marrëveshjes me Britaninë e Madhe

So, 25/11/2018 - 09:18
Të dielën zhvillohet samiti i posaçëm BE-Britani e Madhe për të vulosur deklaratën paraprake të ndarjes mes BE e Mbretërisë së Bashkuar. Grindja për Gjibraltarin hodhi hije deri në minutën e fundit. Spanja e hoqi veton.
Kategorien: Deutsch Welle

Dhuna kundër gruas nuk është çështje e kulturës nga vjen

So, 25/11/2018 - 09:13
25. Nëntori është Dita Ndërkombëtare kundër Dhunës ndaj Gruas. Shumë gjermanë kujtojnë, se ky është një problem që prek vetëm vende të tjera. Por duhet të shohim njëherë para pragut tonë, kërkon Beate Hinrichs.
Kategorien: Deutsch Welle

Pompa uji kundër protestuesve në Paris

Sa, 24/11/2018 - 17:24
Ka një javë që aktivistët e „jelekëve të verdhë“ bllokojnë rrugët në Francë. Në protestat kundër çmimeve të benzinës ka pasur përleshje me policinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Tatim në Gjermani për xhamitë për mënjanimin e fondeve të huaja

Sa, 24/11/2018 - 12:21
Pak ditë para zhvillimit të Konferencës Gjermane të Islamit në Berlin, Ministria e Punëve të Brendshme tregohet e hapur që në Gjermani të zhvillohet debat për futjen e tatimit për xhamitë.
Kategorien: Deutsch Welle

Debat: Tatim në Gjermani për xhamitë për mënjanimin e fondeve të huaja

Sa, 24/11/2018 - 12:21
Pak ditë para zhvillimit të Konferencës Gjermane të Islamit në Berlin, Ministria e Punëve të Brendshme tregohet e hapur që në Gjermani të zhvillohet debat për futjen e tatimit për xhamitë.
Kategorien: Deutsch Welle

Evropa ime: Paqja e akullt e Bosnjës

Sa, 24/11/2018 - 10:15
Dikur viktimë e luftës, sot Bosnja po bëhet pre e harresës. Një gabim, mendon Norbert Mappes-Niediek, sepse konflikti ndërmjet serbëve, kroatëve dhe myslimanëve nuk po zgjidhet.
Kategorien: Deutsch Welle

Tragjedia e pazbuluar polake: Nazistët grabisnin identitetin e fëmijëve

Sa, 24/11/2018 - 10:14
Mijëra fëmijë polakë u rrëmbyen gjatë pushtimit gjerman nga viti 1939 deri në vitin 1945 dhe u gjermanizuan me forcë. Fatet e dokumentuara nga DW dhe Interia.pl u prezantuan tani në një konferencë në Krakov.
Kategorien: Deutsch Welle

Një ekip ëndërrimtar në luftën kundër Brexit-it

Sa, 24/11/2018 - 07:43
Edhe përtej kufijve të partisë, dy deputetë luftojnë kundër Brexit-it, deputetja konservatore Anna Soubry dhe deputeti laburist, Mann Chuka Umunna. Ata bëjnë thirrje për një referendum të dytë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kthimi i gjykatësve polakë: një hap taktik

Fr, 23/11/2018 - 17:03
Papritur Sejmi polak miratoi një ligj, që rregullon kthimin në punë të gjykatësve të Gjykatës së Lartë, të nxjerrë në pension me detyrim. Në qendër të vendimit janë arsye politike të brendshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Taksat 100%: Ekonomia e Bosnjë-Hercegovinës, viktimë e politikës

Fr, 23/11/2018 - 11:58
Futja e taksave prej 100% ndaj mallrave që vijnë nga Bosnjë-Hercegovina në Kosovë është një masë më shumë me karakter politik sesa ekonomik, thonë ekspertët në Sarajevë. Ndërsa çmimin do ta pagujnë të pafajshmit.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Arrestohen të dyshuar për vrasjen e Oliver Ivanoviqit

Fr, 23/11/2018 - 10:39
Policia e Kosovës arrestoi në veri të Mitrovicës katër persona në kuadër të hetimeve për vrasjen e Oliver Ivanoviqit. Dy nga të arrestuarit janë policë serbë të Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

Para divorcit BE-Britani e Madhe: Partneritet "i ndershëm" dhe "i thellë"

Fr, 23/11/2018 - 09:08
Negociatorët e BE dhe Britanisë së Madhe ranë dakord të enjten për deklaratën politike të Brexit, një marrëveshje paraprake se si do të përcaktohen marrëdhëniet pas daljes së Britanisë së Madhe nga BE.
Kategorien: Deutsch Welle

De Bernardi: Sfida më e madhe e Shqipërisë – emigrimi i fëmijëve

Fr, 23/11/2018 - 09:07
Roberto De Bernardi, Përfaqësues i UNICEF në Shqipëri , në intervistë ekskluzive për DW flet për situatën e fëmijëve dhe sfidat që duhen fituar që ata të gëzojnë të drejtat e tyre bazike.
Kategorien: Deutsch Welle

Dhunë në protestën e banorëve në Tiranë

Do, 22/11/2018 - 18:31
Protesta e banorëve që kundërshtojnë prishjen e banesave në gjurmën e projektit së Unazës së Re, ka arritur kulmin mesditën e 22 Nëntorit.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania: Kosova të tërheqë vendimin për taksat

Do, 22/11/2018 - 18:16
Gjermania i është bashkuar thirrjes së BE-së ndaj Kosovës për t’i hequr doganat ndaj Serbisë dhe Bosnjë-Hercegovinës, ndërsa mendon se të dyja palët mund të japin ndihmesë në normalizimin e marrëdhënieve.
Kategorien: Deutsch Welle

BE i kërkon Kosovës dhe Serbisë t’i kthehen bashkëpunimit

Do, 22/11/2018 - 15:41
Koçijançiq i ka ftuar të dyja palët që të respektojnë angazhimet për “pajtim, bashkëpunim rajonal e marrëdhënie të mira fqinjësore”.
Kategorien: Deutsch Welle

Preçi: Vendimi i gabuar i Kosovës për mallrat me Serbinë

Do, 22/11/2018 - 15:07
Eksperti i ekonomisë, Zef Preҫi, në një intervistë ekskluzive për DW e quan të dëmshëm vendimin e qeverisë së Kosovës për rritjen 100% të taksës së mallrave që Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina eksportojnë në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbia bojkoton punimet e CEFTA-s në Prishtinë

Do, 22/11/2018 - 12:56
Importi i deklaruar i mallrave serbe në Kosovë brenda vitit kap shifrën 450 milionë, ndërsa Kosova në Serbi brenda vitit eksporton vetëm 20 milionë euro.
Kategorien: Deutsch Welle

Mattis: "Jo armë kundër migrantëve"

Do, 22/11/2018 - 11:01
Ministri i Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara u shpreh, se nuk do të përdoren armë në raste incidentesh me migrantët në kufirin mes Meksikës dhe SHBA-së. Ushtarët do të përdorin shkopinjtë e gomës.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten