Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 49 Minuten 44 Sekunden

Përplasje e ashpër me deklarata Thaçi-Haradinaj për korrigjim kufijsh

Fr, 31/08/2018 - 12:18
Presidenti Thaçi deklaron, se në Bruksel do ta shtrojë kërkesën që lugina e Preshevës t'i bashkohet Kosovës. Kryeministri Haradinaj thotë, se ridizajnimi i kufijve është një ftesë për tragjedi të reja në Ballkan.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania kundër shkëmbimit të territoreve si zgjidhje

Fr, 31/08/2018 - 10:53
Gjermania e refuzon shkëmbimin e territoreve si zgjidhje për konfliktin prej dekadash mes Serbisë dhe Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

Lamtumirë ndërrim ore - Komisioni Europian vendos

Fr, 31/08/2018 - 09:40
Pas një sondazhi online për ndërrimin e orës në atë të dimrit dhe të verës, ku shumica e qytetarëve është shprehur kundër, Jean-Claude Juncker, kreu i Komisionit Europian shprehet rregullorja do të shfuqizohet.
Kategorien: Deutsch Welle

Ku është shteti? Chemnitz - simbol për Gjermaninë?

Fr, 31/08/2018 - 08:27
Dy herë njëra pas tjetrës demonstruesit ekstremistë të djathtë lanë të shpërthejë e lirë urrejtja ndaj të huajve. Policia u duk e pafuqishme. Disa paralajmërojnë, kjo gjendje mund të përsëritet kudo në Gjermani.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri: Kërkohen autorët e sulmit me armë të banesës së gazetares Klodiana Lala

Fr, 31/08/2018 - 07:37
Pas sulmit me armë të banesës së gazetares Klodiana Lala, gazetare e News24, televizion partner i Deutsche Welle-s reagon edhe OSBE-ja. Ky sulm i shërben klimës së frikës dhe pasigurisë së shtypit në rajon, thekson OSBE.
Kategorien: Deutsch Welle

Kneissl: Më shumë angazhim për Ballkanin Perëndimor në BE

Do, 30/08/2018 - 16:41
Kneissl. Vendet e Europës Juglindore janë pjesë e Europës në kuptimin politik, ekonomik dhe kultutror, shprehet Karin Kneissl, ministrja e Jashtme austriake në prag të takimit me homologët e saj të BE-së në Vjenë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Krerët politik përpiqen të flasin njëzëri në Bruksel

Do, 30/08/2018 - 15:05
Kryeministri Haradinaj dhe kryeparlamentari Veseli takuan presidentin Thaçi. Haradinaj tha, se e ka marrë zotimin e presidentit se në Bruksel nuk do të flitet për kufijtë dhe territorin e Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Debati për migrimin - Përpara në betejën vendimtare

Do, 30/08/2018 - 14:15
Presidenti Macron e pranoi ftesën për duel të kryeministrit hungarez, Viktor Orban e ministrit të Brendshëm italian, Matteo Salvini. Veprimi i duhur, mendon Max Hofmann. Populistëve duhet t'u dalësh ballë me ashpërsi.
Kategorien: Deutsch Welle

Reagimet gjermane: Kufijtë janë të (pa)prekshëm

Do, 30/08/2018 - 09:15
Mundësia e korrigjimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë ka shkaktuar reagime të shumta. Deputetë të Bundestagut në Berlin vazhdojnë të jenë kundër ndryshimit të kufijve, por ka edhe zëra të tjerë.
Kategorien: Deutsch Welle

Tanja Fajon: Kosova e meriton liberalizimin e vizave

Do, 30/08/2018 - 08:51
Pas diskutimeve një ditë më parë në Komitetin e Parlamentit Europian për Çështjet e Lirive Civile, Drejtësisë e të Brendshme (LIBE) të enjten në Bruksel merret vendimi për liberalizimin e vizave me qytetarët e Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

Lotoja e personelit në zyrat e Brukselit

Do, 30/08/2018 - 07:58
Në vitin e ardhshëm do të duhet të gjenden emra të rinj për postet më të rëndësishme në Bashkimin Europian. Kjo nxit ambiciet dhe dëshirat e vendeve të ndryshme anëtare. Në Bruksel spekulimet kanë filluar ndërkohë.
Kategorien: Deutsch Welle

SWIFT: Heiko Maas për fundin e dominancës amerikane

Do, 30/08/2018 - 07:57
Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Mass dëshiron që Gjermania dhe Europa të bëhen të pavarura nga Shtetet e Bashkuara. Një sistem ndërkombëtar pagimi i BE do të ishte një mundësi, por sa shanse do të kishte ai?
Kategorien: Deutsch Welle

Ish-përfaqësuesit e OKB-së: Të braktisen propozimet për shkëmbimin e territoreve mes Kosovës e Serbisë

Mi, 29/08/2018 - 17:39
Bildt, Ashdown,Schwarz-Schilling: Të braktisen propozimet për shkëmbimin e territoreve mes Kosovës e Serbisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Ç'po ndodh në fakt në Chemnitz?

Mi, 29/08/2018 - 17:13
Fillimisht një i vdekur e më pas turmë prej disa qindra e mija demonstruesish - si mund të përshkallëzojë situata në Chemnitz? Një rikonstruktim i ngjarjeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Beograd: Kosova dhe Republika Serpska (nuk) janë të njëjta

Mi, 29/08/2018 - 16:36
Në Serbi është shtuar numri i atyre që flasin për përkufizimin me Kosovën. Por edhe atyre që e ndërlidhin këtë çështje me fatin e Republikës Serpska në Bosnje-Hercegovinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Shtypi gjerman rreth diskutimeve për kufijtë Serbi-Kosovë

Mi, 29/08/2018 - 16:07
Gazetat FAZ dhe NZZ analizojnë diskutimin për ndryshimin e kufijve mes Serbisë e Kosovës. Politikani Karl Bildt paralajmëron për rrezikun e idesë, analisti Andreas Ernst kujton kushte të nevojshme për zbatimin e saj.
Kategorien: Deutsch Welle

Asadi, gazi helmues dhe njoftimi nga Moska

Mi, 29/08/2018 - 08:17
Qeveria ruse paralajmëron nga një sulm me gaz helmues që do të kryhet nga rebelët në Idlib. Por të dhënat nuk janë fort të besueshme. Eskpertët e shohin paralajmërimin si shprehje të pafuqisë ruse.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Qeveria mashtruese e Italisë

Mi, 29/08/2018 - 08:14
Populistët dhe nacionalistët në Romë nuk pranojnë të marrin më migrantët dhe shkelin me këtë rregulloret europiane. Nëse Brukseli vazhdon ende të bëjë sehir, do të hyjë në një krizë të re, mendon Bernd Riegert
Kategorien: Deutsch Welle

Trazirat në Chemnitz: Pushteti i "Fake News"

Mi, 29/08/2018 - 08:12
Lajme të rreme në internet ndezën trazirat në Chemnitz. Ngjarjet që ndodhën në Saksoni tregojnë shumë qartë, se çfarë dëmi mund t'i sjellin shoqërisë gënjeshtrat në internet. Si mund të veprojë media?
Kategorien: Deutsch Welle

Berlini reagon për ngjarjet në Chemnitz

Di, 28/08/2018 - 18:05
A ka një dimension të ri të ksenofobisë dhe dhunës së djathtë në Gjermani? Si mund të përsëritej një natë me trazira në Chemnitz? Reagimet politike nga Berlini.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten