Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 51 Minuten

Gjermania kampione në suficit, SHBA në deficit

Di, 21/08/2018 - 13:09
Parashikimet e fundit: Gjermania edhe sivjet do të jetë kampion bote në suficit, ndërsa SHBA në deficit.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Shansi i dytë i Greqisë

Di, 21/08/2018 - 08:39
BE i shpëtoi grekët nga falimentimi. Shpëtimi qe i ashpër dhe nganjëherë edhe i padrejtë. Por nuk kishte alternativë tjetër të vërtetë. Prej së martës nis një eksperiment i ri.
Kategorien: Deutsch Welle

Idlibi - kështjella e fundit e kryengritësve në Siri

Di, 21/08/2018 - 08:37
Lufta midis Bashar Al-Assadit dhe kundërshtarëve të tij po i afrohet fundit. Kryengritësit kanë nën kontroll vetëm provincën Idlib në Sirinë Veriore. Shumë vëzhgues kanë frikë për një ofensivë të trupave qeveritare.
Kategorien: Deutsch Welle

Greqi: Shpresë për kohë më të mira

Mo, 20/08/2018 - 14:27
Fëmija dikur problematik i BE-së në të ardhmen do t'ia dalë pa ndihamt e BE-së. Tetë vjet pas ndihmave financiare duket se Greqia e ka marrë veten ekonomikisht. Helenët kanë megjithatë optimizëm të përmbajtur.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri: Riintegrimi i ish-emigrantëve jo i lehtë

Mo, 20/08/2018 - 13:23
Studimi për emigracionin shqiptar në 25 vitet e fundit: Emigracioni i ligjshëm në Gjermani nuk po i merr trurin Shqipërisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Fillojnë lutjet tradicionale në Mekë

Mo, 20/08/2018 - 12:13
Që nga e diela në Mekë janë mbledhur me qindra mijëra besimtarë në lutjen e Haxhit. Autoritetet e Arabisë Saudite kanë ndërmarrë masa që lutja të kalojë në paqë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Ligjin për migracionin në Gjermani e ka imponuar realiteti

Mo, 20/08/2018 - 11:49
Gjermania do të hartojë dhe miratojë një ligj për migracionin. Ekspertët thonë se kjo do të duhej të ishte bërë me kohë, nëse Gjermania do që ta ruajë aftësinë konkurruese. Po çfarë sjell ligji?
Kategorien: Deutsch Welle

Para 50 vitesh tanket sovjetike përgjakën Pranverën e Pragës

Mo, 20/08/2018 - 11:11
Çekia kujton sot asgjësimin e Pranverës së Pragës para plot 50 vitesh. Trupat sovjetike ndërhynë dhe shuan tendencat për reformat socialiste. Por hijet e kohës së komunizmit shihen edhe sot.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Merkel dhe Putin – Kundёrshtarё tё besueshёm nё kohё tё pasigurta

So, 19/08/2018 - 09:18
Angela Merkel dhe Vladimir Putin takohen pёr tё dytёn herё brenda tre muajve. Atmosfera ёshtё e ftohtё, por falё Donald Trumpit ata ndёrgjegjёsohen pёr tё pёrbashkёtat e tyre, mendon Michaela Küfner.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa Ime: Bukureshti - Triologji

So, 19/08/2018 - 09:13
Ta kuptojnë Bukureshtin e kanë të vështirë edhe vet banorët e tij. Qyteti është sa idilik aq edhe i uniformuar, sa elegant aq edhe i vjetëruar. Një afrim me tre hapa nga Catalin Dorian Florescu.
Kategorien: Deutsch Welle

Tronditje e thellё - Ndahet nga jeta nobelisti Kofi Annan

Sa, 18/08/2018 - 20:45
Ish-Sekretari i Pёrgjithshёm i OKB, Kofi Annan, ndёrroi jetё. Nobelisti i paqes mёngjesin e sё shtunёs )u nda nga jeta nё njё spital nё Bernё, njoftoi fondacioni i tij. Politikanё dhe miq shprehen me dhimbje tё thellё.
Kategorien: Deutsch Welle

Partnerë të vështirë - Gjermania dhe Turqia

Sa, 18/08/2018 - 10:29
Raportet mes Gjermanisë dhe Turqisë janë keqësuar dukshëm dy vitet e fundit. Por Gjermania dhe Turqia kanë edhe shumë interesa të përbashkëta. Kriza Turqi - SHBA jep shkas për përmirësimin e raporteve me Gjermaninë.
Kategorien: Deutsch Welle

Takimi Merkel-Putin: këto janë temat

Sa, 18/08/2018 - 10:23
Vladimir Putini vjen në Gjermani. Çfarë është në rend të ditës së takimit me Angela Merkelin në Pallatin Meseberg? Shumica e temave të bisedimeve ngërthejnë lëndë për konflikt.
Kategorien: Deutsch Welle

Ndryshimi i orës? Jo, faleminderit!

Fr, 17/08/2018 - 12:58
A duhet që bukuria e Europës të shkëlqejë pafundësisht prej orës verore? Anketimi i BE-së mbi ndryshimin e orës në Europë shënon pjesëmarrje rekord. Më 16 gusht afati përfundoi, por duhet kohë për të mësuar rezultatin.
Kategorien: Deutsch Welle

Uashingtoni nuk ka ndryshuar partnerët

Fr, 17/08/2018 - 08:50
Janusz Bugajski, analist në Uashington thotë se SHBA dhe Brukseli po shohin nëse Prishtina dhe Beogradi janë në gjendje të gjejnë vetë një zgjidhje përfundimtare.
Kategorien: Deutsch Welle

E ardhmja e Dollarit

Fr, 17/08/2018 - 08:45
Jam i sigurt, u shpreh ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov këto ditë në Ankara, se abuzimi i rëndë me Dollarin si monedhë orientuese më në fund do ta gremisë atë vet. A është vërtetë kështu?
Kategorien: Deutsch Welle

Cilët janë favortët për titullin e kampionit gjerman në futboll?

Fr, 17/08/2018 - 08:29
Kampionati gjerman në futboll fillon këtë të premte, me ndeshjen Bajern-Hofenheim. Bavarezët sërish janë kandidatët kryesor për titull, por edhe disa ekipe të tjera janë përforcuar mirë.
Kategorien: Deutsch Welle

Ndahet nga jeta "Queen of Soul", Aretha Franklin

Do, 16/08/2018 - 16:25
Ndërroi jetë nëmoshën 76 vjeçare legjenda e muzikës soul Aretha Franklin, njoftuan të enjten (16.08) mediet në SHBA.
Kategorien: Deutsch Welle

Dhunë sistematike ndaj refugjatëve?

Do, 16/08/2018 - 14:48
OJQ ndërkombëtare njoftojnë për raste të dhunës së policisë kroate ndaj migrantëve për t'i detyruar ata të kthehen në Bosnje-Hercegovinë. Drejtoria e policisë së Kroacisë në Zagreb përgënjeshtron.
Kategorien: Deutsch Welle

Mini-hidrocentarlet në Ballkan

Do, 16/08/2018 - 08:39
Lumenjtë e fundit të virgjër të Europës janë në Ballkan. Tani ata kërcënohen nga shkatërrimi prej ndërtimit të mini-hidrocentraleve private. Qytetarët përreth brigjeve të lumejve janë kundër.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten