Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 11 Minuten

Hesseni: Një test i ri për CDU dhe SPD

Sa, 27/10/2018 - 12:51
Gjermania ndodhet të dielën (28.10), sërish para zgjedhjeve të rëndësishme rajonale. Vëzhguesit thonë se rezultati i zgjedhjeve në Landin qendror-perëndimor të Hessenit do të jetë i ndjeshëm për Berlinin.
Kategorien: Deutsch Welle

Shefi i FBI-sё: I dyshuari pёr letrat bombё ёshtё arrestuar

Sa, 27/10/2018 - 10:54
Autoritetet e SHBA janё ptimiste, se e kanё kapur tё dyshuarin si doras i letrave bombё. Shefi i FBI-sё deklaroi, se shenjat e gishtrinjve tё tё arrestuarilorida t nё Fjanё gjetur nё njёrёn nga pakot bombё.
Kategorien: Deutsch Welle

Super të pasurit - Kina kryeson klubin e miliarderëve në botë

Fr, 26/10/2018 - 14:51
Klubi i super të pasurve po rritet - po ashtu edhe pasuria e tyre e përgjithshme. Një studim i bankës zvicerane UBS nxjerr në pah gjithashtu, që Kina u paraprin të gjithëve me disa miliarderë dhe disa miliarda më shumë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Riaktivizim i opozitës për rezolutë kundër Thaçit

Fr, 26/10/2018 - 12:46
Partitë opozitare në Kosovë kërkojnë që përmes vazhdimit të seancës së jashtëzakonshme ta rikthejnë rezolutën e tyre në kuvend përmes së cilës ta ndalojnë presidentin të diskutojë në çfarëdo forme për kufijtë e Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

BE-ja kundër mbetjeve plastike

Fr, 26/10/2018 - 08:42
BE-ja i bashkohet luftës kundër mbeturinave plastike. Në hapin e parë do të ndalohen qeset për një përdorim, do të pakësohen ambalazhet plastike dhe do të jetë i detyrueshëm një riciklim më i mirë.
Kategorien: Deutsch Welle

NATO nis manovrën e madhe "Trident Juncture"

Do, 25/10/2018 - 13:43
NATO ka nisur manovrën e saj më të madhe që nga fundi i Luftës së Ftohtë. 50.000 ushtarë do të stërviten bashkarisht për dy javë në Norvegji si dhe në zonat ajrore dhe detare përreth.
Kategorien: Deutsch Welle

Beyer: "Nuk ka BE pa njohjen e pavarësisë së Kosovës"

Do, 25/10/2018 - 11:50
Deputeti gjerman Peter Beyer ka kërkuar publikisht në Beograd që Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës. Ndryshe nuk do të ketë anëtarësim në BE. Deklarata ka shkaktuar habi të madhe në Serbi.
Kategorien: Deutsch Welle

Logjika e Trumpit

Do, 25/10/2018 - 07:27
Me çdo vit, në të cilin Uashingtoni e lë në fatin e tij oborrin e tij të pasmë, gjendja vetëm përkeqësohet.
Kategorien: Deutsch Welle

Bombat paketë në SHBA shkaktojnë alarm

Mi, 24/10/2018 - 21:38
Në adresë të ish-Presidentit të SHBA Obama dhe të ish-ministres së Jashtme, Clinton janë dërguar paketa "të dyshimta". Një pjesë e lëndëve shpërthyese ishte funksionuese. Bomba të tjera me paketa u kapën në New York.
Kategorien: Deutsch Welle

Ministrit malazez i Mbrojtjes në Kosovë - Beogradi reagon

Mi, 24/10/2018 - 16:25
Beogradi reagoi, pas një vizite zyrtare në Kosovë të ministrit të Mbrojtjes së Malit të Zi, Predrag Boshkoviq, i cili deklaroi, se “Kosova është shtet i pavarur dhe sovran”.
Kategorien: Deutsch Welle

Motoja në ditën e Kombeve të Bashkuara: Mos u dorëzo kurrë

Mi, 24/10/2018 - 11:35
Apel i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB: “Të forcohet angazhimi për kthimin e besimit të humbur tek njeri-tjetri, të shpëtohet planeti, të mos lihet akush pas, të ruhet dinjiteti si për individin edhe për të gjithë”.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri: Shkatërrohet organizata kriminale e trafikimit të drogës

Mi, 24/10/2018 - 11:20
Për herë të parë në Shqipëri kryhet Mega-Operacion kundër krimit të organizuar: Zbulohen lidhje të politikës me krimin, trafikantë dhe politikanë të arrestuar
Kategorien: Deutsch Welle

BE kërkon nga Italia të korrigjojë buxhetin

Mi, 24/10/2018 - 08:32
Komisioni Evropian e ka refuzuar projektbuxhetin e Italisë për 2019-ën. Roma duhet të paraqesë brenda tri javësh një plan të ri, sepse borxhi i ri i planifikuar i shkel rregullat e stabilitetit.
Kategorien: Deutsch Welle

Analisti: Përgatituni për një "luftë të re të ftohtë"

Mi, 24/10/2018 - 08:32
Presidenti Trump i bëri një favor Presidentit Putin duke braktisur një marrëveshje që kufizonte disa armë bërthamore, i thotë një analist i Rusisë DW. Botës mund t'i duhet të përgatitet për një luftë të re të ftohtë.
Kategorien: Deutsch Welle

Deputeti gjerman Peter Beyer në Kosovë: Korrigjimi i kufijve bart rrezik të madh

Di, 23/10/2018 - 16:27
Nënsekretari i shtetit në SHBA Matthew Palmer dhe deputeti i parlamentit gjerman Peter Beyer vizituan Prishtinën. Dialogu Kosovë-Serbi ishte tema kryesore e bisedimeve, që zhvilluan ata me poltikanë drejtues në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Erdogan: Arabia Saudite e ka planifikuar vrasjen e Khashoggit

Di, 23/10/2018 - 14:30
Presidenti turk Erdogan thotë se vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi ka qenë e planifikuar më parë. Ai foli për një vrasje me paramendim dhe kërkoi sqarimin e plotë të ngjarjes.
Kategorien: Deutsch Welle

Bleinroth: Ballkani Perëndimor trafikon armë në BE dhe kudo ku ka konflikt

Di, 23/10/2018 - 08:48
Gjermania dhe Franca kryesojnë nismën në Ballkan: Një rajon pa armë ilegale deri në 2024, flet për DW eksperti Marcus Bleinroth.
Kategorien: Deutsch Welle

Një paqe negative

Di, 23/10/2018 - 08:42
Formati i ri katërsh, për të cilin ka bërë ftesë ndër të tjera edhe Gjermania, thuhet se ka si synim një zgjidhje paqësore për Sirinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Marrëveshja për Brexitin gati e përfunduar?

Di, 23/10/2018 - 08:37
Kryeministrja May e konsideron thuajse të mbyllur marrëveshjen për Brexit. Marrëveshja ka përfunduar në 95 përqind, tha May para parlamentit britanik. Komisioni i BE është dakord vetëm nga pikëpamja sasiore.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhjet në Afganistan: Populli me vullnet, shteti i dobët

Mo, 22/10/2018 - 15:31
Zgjedhësit afganë dëshmuan vullnetin e tyre për demokracinë. Por atë e pengojnë paaftësia e autoriteteve afgane dhe politika appeasement (e pajtimit) e SHBA-së kundrejt talibanëve, mendon Florian Weigand.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten