Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 15 Minuten 3 Sekunden

Administrata e Trump degradon misionin e BE në SHBA

Di, 08/01/2019 - 13:56
Administrata e presidentit Donald Trump ka degraduar vitin e kaluar statusin e misionit të Bashkimit Europian pa bërë asnjë njoftim. Zyrtarë të BE-së konfirmojnë për Deutsche Wellen se BE e SHBA po negociojnë.
Kategorien: Deutsch Welle

Arrestohet dhe lirohet personi i dyshuar për vjedhjen e të dhënave

Di, 08/01/2019 - 12:53
Policia ka arrestuar një person të dyshuar për vjedhjen dhe publikimin e të dhënave personale të shumë politikanëve dhe personave publik. Bëhet fjalë për një 20-vjeçar. Ndërkohë ai është liruar.
Kategorien: Deutsch Welle

Bolton në Ankara: Çfarë do të ndodhë me kurdët?

Di, 08/01/2019 - 10:25
John Bolton, këshilltari i presidentit amerikan për sigurinë ndodhet në Turqi për vizitë. Nga njëra anë ai do të qetësojë Ankaranë, nga ana tjetër të mbrojë kurdët. Një mision i vështirë thotë eksperti Serhat Güvenc.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjashtë vetë humbin jetën nga kaosi i krijuar prej borës

Di, 08/01/2019 - 08:23
Dimri ka mbërthyer rajonet e Bavarisë Jugore dhe Austrisë. Reshjet e borës kanë rritur rrezikun për rënien e orteqeve. Katër vetë kanë humbur jetën. Rreziku vazhdon të jetë real.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa Juglindore origjinë dhe destinacion i trafikimit të qenieve njerëzore

Di, 08/01/2019 - 08:04
Raporti global i qenieve njerëzore të trafikuara mbulon 142 vende dhe hedh një vështrim mbi modelet dhe rrjedhat e trafikimit në nivel rajonal dhe kombëtar, bazuar në rastet e zbuluara që nga 2014 deri më 2016.
Kategorien: Deutsch Welle

Popujt e Ballkanit kanë dëshirë më të madhe se qeveritë për bashkëpunim

Di, 08/01/2019 - 07:59
Situata aktuale në terren në Ballkanin Perëndimor lejon veprime të guximshme politike, thotë në intervistë për DW Dr. Gjergj Murra, Drejtor Ekzekutiv i Western Balkan Fund.
Kategorien: Deutsch Welle

Ekipi negociator i Kosovës të martën në Bruksel

Mo, 07/01/2019 - 14:35
Për herë të parë ekipi negociues i Kosovës me Serbinë, takon të martën në Bruksel Federica Mogherinin, që është ndërmjetësuese në dialogun me Serbinë, që aktualisht ka ngrirë. Ekipi negociator refuzohet nga opozita.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA dhe Kina në raund të ri bisedimesh tregtare

Mo, 07/01/2019 - 14:09
Ndërmjetësuesit e të dyja superfuqive kanë filluar një raund të ri bisedimesh për të penguar shkallëzimin e konfliktit në një luftë të hapur tregtare. Negociatat zhvillohen në Pekin, rezultati nuk dihet.
Kategorien: Deutsch Welle

Trafikimi me njerëz dhe shfrytëzimi seksual

Mo, 07/01/2019 - 08:34
Gati 60 % e viktimave të trafikimit me njerëz shfrytëzohen për qëllime seksuale, thuhet në një raport të OKB. Shumica prej tyre janë femra. Po ka shenja për optimizëm
Kategorien: Deutsch Welle

Scholz paralajmëron uljen e të ardhurave nga tatimet në Gjermani

Mo, 07/01/2019 - 08:13
Ministri gjerman i Financave, Olaf Scholz mendon se në Gjermani do të ketë vitet e ardhshme më pak të ardhura nga tatimet. Ekonomia gjermane po shënon rritje prej vitesh. Por kjo mund të ndryshojë.
Kategorien: Deutsch Welle

Lojërat e rrezikshme me kufijtë në Ballkan

Mo, 07/01/2019 - 08:05
Ndryshimet e kufijve dhe krijimi i shteteve të mëdha në Ballkan nuk janë të mundura pa luftë, mendojnë analistët në Sarajevë. Ata flasin edhe për krahasimet mes Kosovës dhe Republikës Srpska.
Kategorien: Deutsch Welle

Nxehje para luftës me populistët në Europë

So, 06/01/2019 - 08:38
Fushata për zgjedhjet europiane po troket. Kandidati i partive popullore europiane për president të Komisionit Europian Manfred Weber paralajmëroi përballje të ashpër me antieuropianët për të mbrojtur projektin europian.
Kategorien: Deutsch Welle

Franca do të ndalë refugjatët në Kanalin e La Manshit

So, 06/01/2019 - 08:33
Prej disa javësh refugjatët përpiqen që nga Franca përmes Kanalit të La Manshit të kalojnë në Britaninë e Madhe. Itinerari është i rrezikshëm. Parisi paraqiti në fundjavë një plan veprimi.
Kategorien: Deutsch Welle

Ngërçi i SHBA - Muri me Meksikën apo buxheti?

Sa, 05/01/2019 - 13:14
Fundjavë vendimtare për grindjen e ashpër buxhetore në SHBA. Trump ka kërcënuar me pezullimin e veprimeve të administratës qeverisëse për disa muaj apo vite. Besoj, se kjo nuk ndodh, por jam i përgatitur, tha Trump.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Përralla për përdorues të pambrojtur dot nga hakerat

Sa, 05/01/2019 - 11:57
Sulmi i fundit haker ndaj të dhënave të politikanëve në Gjermani tregon: Sigurimi i të dhënave është një garë mes sulmuesve dhe të sulmuarve. Por përdoruesit nuk janë pa shanse, mendon Konstantin Klein.
Kategorien: Deutsch Welle

i përjetshëm: 100 vjet Bauhaus - Po për se bëhet fjalë?

Sa, 05/01/2019 - 07:56
A nuk ka aty vida dhe gozhda të të gjitha masave? Po, por "Bauhaus" është edhe një shkollë e lartë arti dhe një stil i veçantë. E themeluar 100 vjet më parë, Bauhaus formëson edhe sot jetën tonë të përditshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Turqi: 137 urdhërarreste ndaj përkrahësve të Gylenit

Sa, 05/01/2019 - 07:46
Në provincat turke policia ka kryer kontrolle ndaj të dyshuarve si përkrahës të lëvizjes Gylen. Ankaraja bën përgjegjës Gylenin për puçin e dështuar të vitit 2016.
Kategorien: Deutsch Welle

Urdhërarrest kundër drejtuesit të protestave në Banja Lukë

Fr, 04/01/2019 - 14:41
Viti 2019 nis me tension në Republikën Serpska të Bosnje-Hercegovinës. Policia në Banja Lukë ka lëshuar urdhërarrestin kundër personave që drejtojnë protestat.
Kategorien: Deutsch Welle

Hakerat sulmojnë politikanët gjermanë - edhe Merkel e prekur

Fr, 04/01/2019 - 12:50
Hakerat kanë sulmuar të dhënat e qindra politikanëve. E prekur është edhe Angela Merkel dhe të gjitha partitë. Përveç AfD-së. Të dhënat janë publikuar në internet.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermanët janë më të lumturit që të paguajnë taksa për infrastrukturën

Fr, 04/01/2019 - 08:41
Një studim i ri ka arritur në përfundimin se për shumë gjermanë është e pranueshme që shpenzimet e qeverisë të financohen nga taksat. Njerëzit në Shqipëri dhe në Mal të Zi janë shumë më skeptikë se gjermanët.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten