Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 49 Minuten

Alaaf! Helau - Festime karnavalesh në zonat pranë Rinit

Mo, 04/03/2019 - 11:05
Në Köln po festohen karnavalet si gjithmonë me paradën tradicionale rreth 7 km të gjatë e qindra mijëra karnavalistë nga e gjithë bota. Thirrjet tradicionale në Köln e Düsseldorf janë Allaf dhe Helau!
Kategorien: Deutsch Welle

Orbani flet për "idiotët e dobishëm" në PE

Mo, 04/03/2019 - 08:04
Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban akuzon rëndë kritikët e tij në PPE. Ai i quan ata "idiotë" dhe paralajmëron vazhdimin e politikës së tij të deritanishme.
Kategorien: Deutsch Welle

Trumpi që tani filloi fushatën elektorale

Mo, 04/03/2019 - 08:01
Zgjedhjet e ardhshme presidenciale në SHBA do të mbahen në vjeshtën e vitit 2020, por presidenti Donald Trump e ka hapur fushatën e tij. Trump sulmoi ashpër kundërshtarët e tij, në veçanti demokratët.
Kategorien: Deutsch Welle

Tetë përqind rriten rrogat në shëndetësi, shkolla...

Mo, 04/03/2019 - 07:59
Pas protestave dhe negociatave të shumta është arritur marrëveshje për ngritjen e rrogave për shumë kategori punonjësish në Gjermani. Rrogat janë rritur tetë përqind për punonjësit në mjekësi, shkolla etj.
Kategorien: Deutsch Welle

Çfarë kërkojnë anijet e NATO-s në Detin e Zi?

So, 03/03/2019 - 08:43
Aleanca veri-atlantike përforcon prezencën e saj në Detin e Zi. NATO dërgon me këtë sinjale si tek Rusia ashtu edhe tek Ukraina. Por mundësia e veprimit është e kufizuar, për shkak të një marrëveshje para 80 vjetësh.
Kategorien: Deutsch Welle

„Shërimi i homoseksualëve“ – Para ndalimit në Gjermani?

So, 03/03/2019 - 08:34
Homoseksualiteti nuk është sëmundje, ky është tanimë konsesus mes mjekëve. Por grupe të krishtera konservatore duan të „shërojnë“ homoseksualët si meshkujt edhe femrat. Kjo mund të ndalohet së shpejti në Gjermani.
Kategorien: Deutsch Welle

McAllister: Qeveria e Kosovës ta pezullojë taksën ndaj Serbisë

Sa, 02/03/2019 - 14:45
Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme në Parlamentin Evropian, David McAllister, tha në Prishtinë se Parlamenti Evropian e do Kosovën dhe Serbinë shumëetnike.
Kategorien: Deutsch Welle

Shumë të vdekur nga sulmet e talebanëve

Sa, 02/03/2019 - 11:53
Pas sulmit të talebanëve ndaj një baze ushtarake në Afganistanin Jugor numri i viktimave është rritur në të paktën 23 vetë. Pavarësisht sulmeve, bisedimet e krerëve talebanë me amerikanët në Katar do të vazhdojnë.
Kategorien: Deutsch Welle

"Luftë civile" mes qeverisë dhe opozitës në Shqipëri?

Sa, 02/03/2019 - 08:56
Presidenti i Parlamentit Europian, Antonio Tajani në kuadër të një vizite në OKB e quajti situatën në Shqipëri shumë të vështirë dhe stabilitetin e Ballkanit shumë të rëndësishëm për Europën.
Kategorien: Deutsch Welle

Twitteri i Erdoganit sulmon opozitën

Sa, 02/03/2019 - 08:48
Me një mesazh në Twitter presidenti turk Erdogan përçan shoqërinë para zgjedhjeve komunale.
Kategorien: Deutsch Welle

Grindje për pastrimin e parave në BE

Sa, 02/03/2019 - 08:43
BE nuk bie dot dakord për "Listën e zezë" të shteteve që pastrojnë paratë. Vendet anëtare nuk pranojnë. Cilat interesa luajnë këtu rol?
Kategorien: Deutsch Welle

Samiti i Dytë i Diasporës – Përpjekje serioze apo fasadë në retorikën e radhës

Fr, 01/03/2019 - 08:36
Në Tiranë janë mbledhur me qindra përfaqësues të mërgatës shqiptare për të marrë pjesë në Samitin e Dytë të Diasporës. Intelektualë paralajmërojnë për politizimin e diasporës.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA Kosovës e Serbisë: Ndalni provokimet, kthehuni në tavolinë të dialogut

Do, 28/02/2019 - 20:09
Dy zyrtarë amerikanë të administratës së presidentit Trump, të cilët këtë javë qëndruan në Beograd dhe Prishtinë, theksuan, se dialogu Kosovë-Serbi duhet të kthehet në binarët e duhur.
Kategorien: Deutsch Welle

Cohen: Trumpi është "racist" dhe "mashtrues"

Do, 28/02/2019 - 13:36
Ish-avokati i presidentit amerikan Donald Trump ka vendosur të përballet seriozisht me ish-shefin e vet. Avokati Michael Cohen e ka akuzuar rëndë Presidentin Trump.
Kategorien: Deutsch Welle

Bilanci i Nimetz: Koha luan rol në zgjidhjen e konflikteve

Do, 28/02/2019 - 10:29
“Unë e mbarova punën time,” thotë ambasadori Matthew Nimetz. Puna e tij ka qenë në 20 vjetët e fundit çështja e emrit të Maqedonisë, tani e Veriut, një konflikt që më në fund u zgjidh.
Kategorien: Deutsch Welle

Para për asgjë – një eksperiment në Gjermani shtron sërish pyetje për të ardhmen e të ardhurave

Do, 28/02/2019 - 10:03
Një eksperiment në Gjermani do t'u japë 250 marrësve të asistencës sociale para pa kushte. A do të jetë ky hapi i parë drejt të ardhurave universale bazë (AUB)?
Kategorien: Deutsch Welle

Taksa ndaj Serbisë sjell zyrtarë të Trumpit në Prishtinë

Do, 28/02/2019 - 09:16
Dy zyrtarë të lartë amerikanë ia ripërsëriten udhëheqësve të Kosovës qëndrimin e qartë të administratës amerikane që taksa ndaj produkteve të Serbisë duhet të hiqet me qëllim që të vazhdojë dialogu Kosovë-Serbi.
Kategorien: Deutsch Welle

Dështon samiti Trump Kim

Do, 28/02/2019 - 08:03
Presidenti Trump dhe pushtetmbajtësi koreanoverior, Kim Jong Un e përfunduan para kohe samitin në Hanoi, Vietnam. Sipas Donald Trump samiti dështoi pas kërkesës së palës koreanoveriore për heqjen e plotë të sanksioneve.
Kategorien: Deutsch Welle

Christian Schwarz-Schilling: Mos i ndryshoni kufijtë në Ballkan!

Do, 28/02/2019 - 07:51
Ajo që u bë e njohur verën e kaluar tani duket se është duke u përmbyllur heshturazi: Këmbimi i territoreve midis Serbisë dhe Kosovës po afrohet. Gabim, thotë Christian Schwarz-Schilling.
Kategorien: Deutsch Welle

Florian Hahn: Nuk ka pse të refuzohet marrëveshja e ndryshimit të kufirit Kosovë-Serbi

Mi, 27/02/2019 - 10:55
Në intervistë ekskluzive me DW, zëdhënësi i grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestag për politikat evropiane, Florian Hahn, për gjendjen aktuale në Shqipëri dhe dialogun Kosovë-Serbi
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten