Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 53 Minuten

75-vjetori i D-Day

Do, 06/06/2019 - 15:50
Edhe pse fotografitë tregojnë diçka tjetër, në operacionin e trupave aleate, që zbarkuan në Normandi, kishte ushtarë nga 14 vende.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqiptarët të parët në Gjermani që marrin ndihmën e kthimit

Do, 06/06/2019 - 09:52
Më shumë se 100.000 azilkërkues marrin që nga viti 2014 para që të largohen nga Gjermania, në formë ndihme. Shqiptarët renditen të parët për marrjen e saj.
Kategorien: Deutsch Welle

KE përshëndet braktisjen nga Rumania të reformës problematike juridike

Do, 06/06/2019 - 08:55
Bukureshti nuk do ta bëjë realitet zbutjen e planifikuar të ligjit penal të korrupsionit. Me këtë hap ai bashkohet me Komisionin Evropian. Shtysa për këtë hap është dënimi me burg për një politikan të njohur.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëria dhe Kosova në fokusin e shtypit gjermanofon

Mi, 05/06/2019 - 20:38
Gazeta gjermane Bild, boton sot një artikull mbi Shqipërinë dhe krizën e saj, pak javë para zgjedhjeve. Kurse gazeta zvicerane NZZ, boton një artikull për provokimet e Thaçit me "Shqipërinë e madhe".
Kategorien: Deutsch Welle

Haradinaj të enjten në Berlin takon kancelaren Angela Markel

Mi, 05/06/2019 - 17:07
Kryeministri kosovar para nisjes për në Berlin tha se “Gjermania vazhdon të jetë një ndër partnerët kryesorë të Kosovës dhe përkrahja e tyre është jetike në arritjen e objektivave të përbashkëta”.
Kategorien: Deutsch Welle

Komisioni Evropian rekomandon procedurë penale për borxhin e Italisë

Mi, 05/06/2019 - 14:27
Brukseli ka kohë që ankohet, tani është koha për ta marrë seriozisht. Komisioni Evropian do ta detyrojë qeverinë italiane me anë të një procedure të deficitit të kthehet në rrugën e virtytit buxhetor
Kategorien: Deutsch Welle

Kaminsky: Në Shqipëri e shkuara komuniste mungon në tekstet shkollore

Mi, 05/06/2019 - 13:19
Dr. Anna Kaminsky, Drejtore e Fondacionit Federal për Trajtimin e Diktaturës Komuniste në Gjermani, për DW: Ndonëse ka progres në zbardhjen e diktaturës komuniste në Shqipëri, ajo periudhë u mungon teksteve shkollore.
Kategorien: Deutsch Welle

Po tani? Ngjarjet te SPD dhe pasojat

Mi, 05/06/2019 - 08:13
Dorëheqja e Andrea Nahlesit si kryetare i SPD-së e tronditi politikën gjermane. Zgjedhje të reja, ndryshim i koalicionit, qeveri pakice - si do të ecë puna më tej? Skenarët e mundshëm për të ardhmen dhe statuskuoja.
Kategorien: Deutsch Welle

Hakerët vjedhin të dhëna studentësh nga universiteti elitar i Australisë

Mi, 05/06/2019 - 08:11
Një "operator i sofistikuar" ka depërtuar në mbrojtjen kibernetike të Universitetit Kombëtar Australian (ANU) e ka vjedhur të dhëna me vlerë të studentëve. Shumë nga ish-studentët e ANU punojnë për qeverinë australiane.
Kategorien: Deutsch Welle

Erdogan: Turqia i përmbahet blerjes së raketave ruse

Di, 04/06/2019 - 17:20
Tensionet midis SHBA dhe Turqisë nuk po ulen. Presidenti Erdogan e shpërfill Uashingtonin, sepse - pavarësisht anëtarësisë në NATO - nuk do ta anulojë kontratën e armatimit me Rusinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Pse e kujtojmë Masakrën në Tiananmen

Di, 04/06/2019 - 08:38
A duhet të kujtohet sot kryengritja studentore në Kinë në vitin 1989? Kanë kaluar 30 vjet, është histori, thonë shumë vetë. Perry Link thotë pse është i rëndësishëm përkujtimi i shtypjes së kryengritjes studentore.
Kategorien: Deutsch Welle

Delegacioni gjermano-francez takon krerët e Kosovës

Mo, 03/06/2019 - 15:18
Një delegacion i këshilltarëve të kancelares Merkel dhe presidentit Macron po qëndron për vizitë në Kosovë, në përgatitje të takimit të Parisit. Krerët e institucioneve thonë se nuk duan dialog me kushte.
Kategorien: Deutsch Welle

Stoltenberg: Me padurim ju presim në familjen e NATO-s

Mo, 03/06/2019 - 12:14
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg gjatë vizitës në Shkup theksoi se Maqedonia e Veriut po i gëzon që tani përfitimet si anëtare e ardhshme e NATO-s.
Kategorien: Deutsch Welle

Socialdemokratët drejtohen nga trio përkohësisht deri në zgjedhje

Mo, 03/06/2019 - 11:15
Partia Socialdemokrate gjermane që pësoi një tronditje të fortë pas dorëheqjes së papritur të kryetares, Andrea Nahles, pritet të drejtohet përkohësisht nga një trio politikanësh.
Kategorien: Deutsch Welle

Papa kujton viktimat e komunizmit në Rumani

Mo, 03/06/2019 - 08:01
Në përfundim të vizitës në Rumani, Papa Françesku ka kujtuar viktimat e krishtera të kohës së komunizmit.
Kategorien: Deutsch Welle

Trumpi nuk duhet të përzihet në çështjet e brendshme të Britanisë së Madhe

Mo, 03/06/2019 - 07:57
Presidenti amerikan Donald Trump, i cili të hënën qëndron në Britaninë e Madhe do të preferonte që Boris Johnson të bëhet kryeministri i këtij vendi. Kjo ka shkaktuar protesta të shefit të laburistëve, Jeremy Corbyn.
Kategorien: Deutsch Welle

Forsa: Ekologjistët në Gjermani në vendin e parë!

Mo, 03/06/2019 - 07:52
Në sondazhet e fundit të Institutit Forsa thuhet se në Gjermani po ndodh ajo që nuk ka ndodhur kurrë më parë: Ekologjistët për herë të parë janë partia më e fuqishme në Gjermani!
Kategorien: Deutsch Welle

Stoltenberg apel në Tiranë të gjitha forcave politike: Vendosni konsensus politik

Mo, 03/06/2019 - 00:23
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-, Jens Stoltenberg u bëri thirrje të dielën, (2.06.) të gjitha forcave politike në Shqipëri të zgjidhin mospajtimet mes tyre përmes dialogut.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Opozita vijon protestat kombëtare antiqeveritare

So, 02/06/2019 - 21:23
Mijëra mbështetës të opozitës në Shqipëri sërish protestojnë kundër qeverisë duke kërkuar zgjedhje të reja, pavarësisht thirrjeve nga pala ndërkombëtare që palët të ulen për të gjetur zgjidhje në tryezën e bisedimeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Tensione në protestën e shtatë të opozitës

So, 02/06/2019 - 21:23
Mijëra mbështetës të opozitës në Shqipëri sërish protestojnë kundër qeverisë duke kërkuar zgjedhje të reja, pavarësisht thirrjeve nga pala ndërkombëtare që palët të ulen për të gjetur zgjidhje në tryezën e bisedimeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten