Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 40 Minuten

Gjermania: Marrëveshja Kosovë-Serbi duhet ta rrisë stabilitetin e rajonit

Do, 07/02/2019 - 08:36
Shqipëria të vijojë reformat, opozita të miratojë Kodin Zgjedhor thotë për DW, ministri gjerman i shtetit, Michael Roth, pas takimit me kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi.*)
Kategorien: Deutsch Welle

Një kapitull i ri për një Maqedoni "të re" të Veriut

Mi, 06/02/2019 - 16:58
Maqedonia e ardhshme e Veriut dhe NATO nënshkruan një pakt "historik" që hap portën për anëtarësim të plotë në aleancë. Mund të jetë fillimi i një historie suksesi në Ballkanin Perëndimor, komenton Boris Georgievski.
Kategorien: Deutsch Welle

BE: Agjenda e dialogut vendoset nga Prishtina dhe Beogradi

Mi, 06/02/2019 - 12:53
Zëdhënësja e Bashkimit Evropian, të mërkurën (06.01) sqaroi, se BE si lehtësuese e dialogut nuk e përcakton agjendën se çfarë do të diskutohet në negociatat Prishtinë-Beograd dhe se kjo bëhet nga palët.
Kategorien: Deutsch Welle

Afrika Perëndimore e mbërthyer në unionin monetar të Francës

Mi, 06/02/2019 - 08:35
Të rinjtë afrikanë përgëzojnë zëvendësministrin italian Di Maio për kritikën ndaj Francës. Ai u shpreh se franga CFA (CFA-Franc) në Afrikën Perëndimore dhe Qendrore është shkaktare për emigracionin e afrikanëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Statusi i Trepçës përplas Haradinajn me Brukselin

Di, 05/02/2019 - 16:42
Kryeministri Ramush Haradinaj reagon ndaj BE-së: "Trepça kurrë nuk do të jetë pjesë e dialogut Kosovë-Serbi. Sipas tij, “një gjë e tillë dëmton sovranitetin e shtetit të Kosovës”.
Kategorien: Deutsch Welle

Mesha e madhe e Papës në Abu Dhabi

Di, 05/02/2019 - 14:59
Në përfundim të vizitës së tij historike në Emiratet e Bashkuara Arabe, Papa Françesku mbajti një meshë të hapur. Më shumë se 100.000 vetë e ndoqën predikimin e Papës.
Kategorien: Deutsch Welle

E majta e re polake

Di, 05/02/2019 - 08:33
„Pranvera“, partia e re e majtë në Poloni kërkon të kthehet në alternativë ndaj nacional-konservatorëve PiS dhe liberalëve për zgjedhjet europiane. Disa kritikë mendojnë se kjo mund të çojë në forcimin e PiS.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Pozicioni i Gjermanisë ndaj Venezuelës - Një qendrim, por pa efekt

Mo, 04/02/2019 - 17:18
Gjermania e ka njohur si president të tranzicionit udhëheqësin e opozitës në Venezuelë Juan Guaidó. Por Oliver Pieper shpreh dyshim, nëse presioni diplomatik ndaj Karakasit do të ndryshojë vërtetë diçka në vend.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania e mjaft vende të BE njohin Guaidon si president

Mo, 04/02/2019 - 12:05
Gjermania, Franca, Spanja, Britania e Madhe, Suedia dhe Austria e njohën ndërkohë Juan Guiadon si president të përkohshëm të Venezuelës. Vende të tjera pritet të pasojnë.
Kategorien: Deutsch Welle

Gazsjellësi polarizues - Nord Stream 2 përçan Europën

Mo, 04/02/2019 - 08:19
Projekti gjermano-rus për energji po përballet me kundërshtime të shumta. Së shpejti duhet të vendoset lidhur me të ardhmen e gazsjellësit të drejtpërdrejtë nga Rusia deri në Gjermani. Ukraina e SHBA kanë rezerva.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermani: Penalizim për azilkërkuesit që gënjejnë

Mo, 04/02/2019 - 08:05
Për ministrin e Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Horst Seehofer, nëse azilkërkuesit e refuzuar fshehin identitetin do të humbasin „duldung“-un, lejen e përkohshme të toleruar. Planet janë ende duke u përgatitur.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermani: Penalizim për azilkërkuesit që gënjejnë

Mo, 04/02/2019 - 08:05
Për ministrin e Punëve të Brendshme të Gjermanisë, Horst Seehofer, nëse azilkërkuesit e refuzuar fshehin identitetin do të të humbasin „duldung“-un, lejen e përkohshme të toleruar. Planet janë ende duke u përgatitur.
Kategorien: Deutsch Welle

Emigrantët e Ballkanit - Nostalgjia, angazhimi politik dhe ndihmat financiare!

Mo, 04/02/2019 - 08:03
Në Bosnje-Hercegovinë, Kroaci dhe Serbi vijnë sasi rekord të parave nga diaspora. Po sa janë migrantët e këtyre vendeve vërtet të lidhur me vendlindjen dhe a janë të angazhuar ata politikisht?
Kategorien: Deutsch Welle

Emigrantët e Ballkanit - Nostalgjia, angazhimi politik dhe ndihmat financiare!

Mo, 04/02/2019 - 08:03
Në Bosnje-Hercegovinë, Kroaci dhe Serbi vijnë sasi rekord të parave nga diaspora. Po sa janë migrantët e këtyre vendeve vërtet të lidhur me vendlindjen dhe a janë të angazhuar ata politikisht?
Kategorien: Deutsch Welle

Kuvendi i Kosovës miratoi projektligjin për dialog me Serbinë

So, 03/02/2019 - 19:23
Në projektligj thuhet se delegacionit i jepet një mandat i qartë dhe se ai duhet t'i përgjigjet kuvendit të Kosovës dhe qytetarëve. Fjala kryesore e ligjit do të jetë kushtetuta e Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

Kuvendi i Kosovës miratoi projektligjin për dialog me Serbinë

So, 03/02/2019 - 19:23
Në projektligj thuhet se delegacionit i jepet një mandat i qartë dhe se ai duhet t'i përgjigjet kuvendit të Kosovës dhe qytetarëve. Fjala kryesore e ligjit do të jetë kushtetuta e Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

Të gjithë sot kemi nevojë për besën!

So, 03/02/2019 - 09:08
Javën e aktiviteteve të OKB në përkujtim të Holokaustit Alison Smale e mbylli me një aktivitet për Shqipërinë. Ajo theksoi rolin e Shqipërisë në shpëtimin e hebrejve.
Kategorien: Deutsch Welle

Armët atomike: Europianët të pasigurtë mes SHBA e Rusisë

So, 03/02/2019 - 08:37
Shfuqizimi i marrëveshjes INF i bën të pasigurtë europianët, që i tremben një garë të re armatimi. NATO nga ana e saj nuk do armë atomike në Europë.
Kategorien: Deutsch Welle

Armët atomike: Europianët të pasigurtë mes SHBA e Rusisë

So, 03/02/2019 - 08:37
Shfuqizimi i marrëveshjes INF i bën të pasigurtë europianët, që i tremben një garë të re armatimi. NATO nga ana e saj nuk do armë atomike në Europë.
Kategorien: Deutsch Welle

Pas SHBA, edhe Putini largohet nga marrëveshja INF

Sa, 02/02/2019 - 12:17
Pas vendimit të Shteteve të Bashkuara për t'u larguar nga marrëveshja atomike INF, presidenti Putin reagoi duke u tërhequr po ashtu prej saj. Ai dha dritën jeshile për zhvillimin e raketave të reja.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten