Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 9 Minuten

Jeta e rrezikshme e gazetarit

Do, 02/11/2017 - 07:33
Të rrëmbyer, të torturuar, të vrarë: në të gjithë botën dhuna kundër gazetarëve është shtuar. Por vetëm një në dhjetë krime sqarohet. Armiqtë më të mëdhenj të gazetarëve shpesh janë shtetet ku punojnë gazetarët.
Kategorien: Deutsch Welle

Si gjermanët: Rituale të papritura në zyrat gjermane

Do, 02/11/2017 - 07:31
Gjermanët janë të njohur për përpikmërinë e tyre. Në një zyrë gjermane duhet të mbash parasysh megjithatë gjëra të tjera. Me një copë ëmbëlsirë mund të arrish diçka.
Kategorien: Deutsch Welle

Parandalohet "një atentat i rëndë terrorist" në Gjermani

Mi, 01/11/2017 - 08:51
Një sirian 19 vjeçar është arrestuar nën dyshimin se kishte planifikuar një atentat terrorist në Gjermani. Personi ishte i gatshëm ta kryente sulmin duke përdorur materiale shumë shpërthyese, sipas prokurorëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Katalonjë: "Rajoy nuk do të plotësojë dëshirat e askujt"

Mi, 01/11/2017 - 08:50
Qeveria rajonale në Barcelonë u shkarkua. Si do të vejë më tej puna? Günther Maihold i Fondacionit Shkenca dhe Politika në Berlin i rekomandon qeverisë së Madridit që të veprojë e rezervuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Putini dhe hija e Stalinit

Mi, 01/11/2017 - 08:47
Politikanёt, qё falsifikojnё historinё, bёjnё mёkat ndaj popullit tё tyre. Sepse ata e rrisin rrezikun, qё njerёzit tё mos mёsojnё nga pёrvoja. Kjo vlen edhe pёr politikanёt rusё, mendon Miodrag Soric.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermania kremton Reformacionin - kishat të orientuara te pajtimi

Di, 31/10/2017 - 18:24
Në Wittenberg u mbajt mesha qendrore për jubileun e 500-të të Reformacionit. Edhe Kancelarja Angela Merkel dhe Presidenti Steinmeier ishin ndër të ftuarit.
Kategorien: Deutsch Welle

Azilkërkuesve u duhet durim - Zgjaten sërish procedurat

Di, 31/10/2017 - 11:22
Në fillim të vitit Zyra Federale për Migracionin dhe Refugjatët, (BAMF) punoi me ritëm të lartë, por tani ndryshime në personel po sjellin vonesa të reja në trajtimin e kërkesave.
Kategorien: Deutsch Welle

Madridi me mençuri në vend të dorës së fortë

Di, 31/10/2017 - 10:31
U zyrtarizua arratia në Belgjikë e kreut të rrëzuar të qeverisë katalane, Carles Puigdemont. Shumë politikanë katalanë janë larguar nga detyra. Shumica e popullit spanjoll vlerëson strategjinë e përmbajtur të Rajoyt.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Reformacioni i papritur

Di, 31/10/2017 - 08:30
Martin Luther paraqiti tezat e tij për reformimin e kishës katolike më 31 Tetor. Sot Gjermania feston Ditën e Reformacionit. Por a është ky vend, vendi i Reformacionit? Shumica e protestantëve nuk jetojnë në Gjermani.
Kategorien: Deutsch Welle

100 vjet Revolucioni i Tetorit - Fryma e revolucionit rus sot

Di, 31/10/2017 - 08:24
Para 100 vjetёsh Lenini nisi nё Shёn Peterburg revolucionin. Por me rastin e jubileut nuk janё parashikuar festime tё mёdha. Kjo pёr arsyen, se revolucioni shёnon njё kthesё tё madhe, gjё qё nuk e entuziazmon Putinin.
Kategorien: Deutsch Welle

Afera e Rusisë: Ish-menaxheri i Trumpit Manafort i paditur për komplot

Mo, 30/10/2017 - 18:19
Akuza të rënda të hetuesit të posaçëm të SHBA kundër ish-menaxherit të fushatës elektorale të Donald Trumpit, Paul Manafort: bëhet fjalë për bashkëpunim ilegal me Rusinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Pse zien Beogradi?

Mo, 30/10/2017 - 10:17
Gazeta gjermane "Die Welt" i kushton vëmendje debatit që ndezën në Beograd fjalët e shkrimtares nobeliste, Herta Müller mbi mentalitetin serb ndaj historisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Kontestime të rezultateve në zgjedhjet e balotazhit

Mo, 30/10/2017 - 08:32
LSDM dhe BDI shpallin fitoren në zgjedhjet lokale të së dielës. 35 komuna të Maqedonisë dolën në balotazh. LSDM dhe VMRO-DPMNE garuan në 20 komuna ndërsa partitë shqiptare në 15 komuna.
Kategorien: Deutsch Welle

Arrestohen shumё tё dyshuar tё IS-it nё Turqi

Mo, 30/10/2017 - 08:09
Sipas tё dhёnave zyrtare vitet e fundit janё zbuluar mbi 5000 tё dyshuar tё IS-it. Tani autoritetet nё Turqi njoftojnё pёr njё sukses tjetёr.
Kategorien: Deutsch Welle

Apeli i Papa Franҁeskut ndaj qeverive nё Europё

Mo, 30/10/2017 - 08:08
Ndoshta jo patjetёr tё shkon mendja tek Papa, nёse kёrkon njё referent pёr njё kongres mbi tё ardhmen. Por fjalimi qё mbajti Franҁesku nё njё konferencё nё Vatikan, ishte udhёrrёfyes pёr tё ardhmen.
Kategorien: Deutsch Welle

Mijёra protestojnё nё Drezden kundёr racizmit

So, 29/10/2017 - 11:11
Qё prej tre vjetёsh pёrkrahёsit e lёvizjes Pegida protestojnё nё rrugёt e kryeqatetit tё Saksonisё. Por atyre tё shtunёn (28.10) iu kundёrvunё me njё demonstratё kundёr racizmit disa mijёra qytetare e qytetarё.
Kategorien: Deutsch Welle

Dokumentat e bёra publike mbi vrasjen e John F. Kennedy

So, 29/10/2017 - 09:42
Pёr vrasjen e John F. Kennedy edhe sot vazhdojnё tё qarkullojnё teori komploti. Por tё gjitha janё dёshmuar si tё rreme. E megjithatё sa mё pak qё ato shpjegojnё tё kaluarёn, aq mё shumё ato dёshmojnё pёr tё sotmen.
Kategorien: Deutsch Welle

Botёt paralele tё Carles Puigdemont

So, 29/10/2017 - 09:35
Presidenti rajonal katalonjas i shkarkuar Carles Puigdemont ndodhet nё njё kontradiktore. A ёshtё kjo arsyeja, pёrse ai mban njё qendrim kontradiktor?
Kategorien: Deutsch Welle

Evropa ime: Corrida, Katalonja dhe pavarësia

Sa, 28/10/2017 - 10:55
Grindja e gjatë dhe e vështirë për statusin e Katalonjës është acaruar javët e fundit. Stanislaw Strasburger është i bindur se kultura dhe identiteti janë çështje rajonale.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Balotazhi i zgjedhjeve lokale

Sa, 28/10/2017 - 10:53
Balotazhi për pushtetin lokal të dielën (29.10) zhvillohet në 35 komuna, përkatësisht në 1.517 qendra votimi, ku të drejtë vote kanë 833.710 qytetarë. Në raundin e dytë marrin pjesë 70 kandidatë për kryetarë komunash.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten