Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 48 Minuten

Mogherini:BE të mbajë premtimin për negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Mi, 29/05/2019 - 14:10
Komisioni i BE rekomandoi hapjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Raporti i progresit vlerëson rezultatet pozitive të arritura nga Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria.
Kategorien: Deutsch Welle

Ministri i shtetit Roth rithekson kërkesën për çeljen e negociatave të BE-së me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Mi, 29/05/2019 - 13:44
Në prag të publikimit të progres-raporteve të BE për vendet e Ballkanit Perëndimor, ministri gjerman i shtetit, Michael Roth, i është drejtuar opinonit gjerman me një koment në gazetën "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Kategorien: Deutsch Welle

Schwarzenegger krijon ekip me Greta Thunberg në Samitin e Klimës

Mi, 29/05/2019 - 08:32
Një samit për klimën i organizuar nga organizata mjedisore e Arnold Schwarzenegger u hap në Vjenë. Aktivistja e re suedeze Greta Thunberg tha gjatë fjalës së hapjes se liderët janë të dështuar me masat e tyre.
Kategorien: Deutsch Welle

Newscoop: Gërshetimi i lajmeve të Facebook me informacionin e Wikipedia

Mi, 29/05/2019 - 08:29
Kompania e re me seli në Amsterdam synon demokratizimin e lajmit duke maksimalizuar një rrjet botëror të gazetarëve. Platforma shfrytëzon teknologjinë blockchain për verifikimin e përmbajtjes dhe kontrollin e fake news.
Kategorien: Deutsch Welle

Shpirt rebelimi nё Francё, por me humor: Delet nё shkollё

Mi, 29/05/2019 - 08:24
Nё shkollёn e vogёl nё Crêts en Belledonne rrezikohet tё mbyllet njё klasё, sepse numri i nxёnёsve ёshtё pakёsuar. Por prindёrit, nxёnёsit dhe mёsuesit me humor, por protesta mund tё radikalizohen.
Kategorien: Deutsch Welle

OKB bën thirrje të mos preket stafi i UNMIK

Di, 28/05/2019 - 19:09
Dy nga punonjësit e UNMIK u arrestuan sot nga policia e Kosovës. Njëri prej tyre është liruar ndërkohë. Të dy ndodhen në spital për trajtim.
Kategorien: Deutsch Welle

Proges-raportet për Ballkanin nën hijen e zgjedhjeve në BE

Di, 28/05/2019 - 16:17
Komisioni Evropian, të mërkurën (29.05) i paraqet Parlamentit Evropian raportet e progresit për shtetet në procesin e zgjerimit, ku përfshihen shtetet e Ballkanit Perëndimor dhe Turqia.
Kategorien: Deutsch Welle

BE fton për përmbajtje dhe zbatim të ligjit

Di, 28/05/2019 - 12:55
Bashkimi Evropian ka reaguar pas aksioneve të fundit të Policisë së Kosovës në duke kërkuar që ato “të bëhen në mënyrë ligjore dhe duhet të komunikohen në mënyrë të duhur”.
Kategorien: Deutsch Welle

Dora e fortё e drejtёsisё nё Rumani – Drangea nё burg

Di, 28/05/2019 - 12:12
I ashtuquajturi politikani mё i pushtetshёm i Rumanisё, Liviu Dragnea, u dёnua me tre vite e gjysmё burgim, sipas vendimit tё Gjykatёs sё Lartё.
Kategorien: Deutsch Welle

Shumë të arrestuar dhe të plagosur në veri të Kosovës

Di, 28/05/2019 - 11:52
Gjatë një aksioni të Policisë së Kosovës në veri të vendit dhe ne Drenicë, janë arrestuar shumë persona. Policia njofton për të plagosur me armë zjarri.
Kategorien: Deutsch Welle

Të arrestuar dhe të plagosur në veri të Kosovës

Di, 28/05/2019 - 11:52
Gjatë një aksioni të Policisë së Kosovës në veri të vendit janë arrestuar shumë persona. Policia njofton për të plagosur me armë zjarri.
Kategorien: Deutsch Welle

Steinmeier: Platformat e mediave sociale kanë përgjegjësi të mëdha

Di, 28/05/2019 - 08:55
Në një prononcim me Drejtorin e Përgjithshëm të DW, Peter Limbourg, gjatë hapjes së Global Media Forum, presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier paralajmëroi vetëkënaqësinë e politikës dhe medias.
Kategorien: Deutsch Welle

Vjenë: Votë mosbesimi ndaj kancelarit Sebastian Kurz

Mo, 27/05/2019 - 17:12
Me mocionin e votëbesimit opozita rrëzoi kancelarin Kurz dhe të gjithë kabinetin qeveritar. Ky ishte mocioni i parë i votëbesimit që u miratua në historinë e Austrisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhje të parakohshme parlamentare në Greqi

Mo, 27/05/2019 - 14:15
Pas humbjes në zgjedhjet për Parlamentin e BE të dielën, kryeministri i majtë Aleksis Cipras deklaroi zgjedhje të parakohshme në Greqi. Zgjedhjet mund të zhvillohen më 30 qershor.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Rezultati i zgjedhjeve në BE tregon për të ardhmen e pasigurt të qeverisë gjermane

Mo, 27/05/2019 - 08:23
Rezultati i zgjedhjeve në BE tregon për të ardhmen e pasigurt të qeverisë gjermane. Partitë pro-europiane morrën shumicën e votave, por rënia e SPD mund të rrezikojë koalicionin qeverisës, mendon Ines Pohl.
Kategorien: Deutsch Welle

Tkurren partitë e Qendrës në Parlamentin Europian

Mo, 27/05/2019 - 08:19
"Zgjedhjet vendimtare" bënë që shumë zgjedhës të shkojnë në kutitë e votimit. Partitë e mëdha janë tkurrur. Parlamenti Europian do ketë shumë ngjyra. Populistët e djathtë shtojnë vendet.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhjet pёr Parlamentin e BE - Dёshtim i partive popullore

So, 26/05/2019 - 22:26
Humbje nё zgjedhjet pёr Parlamentin e BE pёr partitё e mёdha nё Gjermani: Vota tregon, se sa radikalisht ka ndryshuar pejzazhi partiak. Pikё kanё fituar ekologjistёt. Humbёsit janё CDU/CSU dhe SPD.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhjet pёr Parlamentin e BE – Rezultatet paraprake

So, 26/05/2019 - 18:16
Zgjedhjet pёr Parlamentin e BE nё Gjermani: CDU/CSU 28,0%, Tё Gjelbёrit 22,0 %, SPD 15,5 %, AfD 10,5 %, E Majta 5,5 %, FDP 5,5 %, Tё tjerat 13,0 %
Kategorien: Deutsch Welle

Pjesëmarrje e lartë në votimet për Parlamentin Evropian

So, 26/05/2019 - 14:16
Zgjedhjet në shumë vende kanë tejkaluar pjesëmarrjen para pesë vitesh. Në Gjermani dhe rreth 20 vende të tjerat vendvotimet mbyllen në mbrëmje.
Kategorien: Deutsch Welle

Martin Schulz do të rikthehet në krye të SPD?

So, 26/05/2019 - 11:27
Partia Socialdemokrate (SPD) mund të pësojë humbje të mëdha në zgjedhjet për Parlamentin Evrpopian. A do të rrezikonte kjo humbje postin e kryetares së partisë Andrea Nahles? Dhe a do të rikthehet Schulz?
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten