Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 27 Minuten 19 Sekunden

Çmimi Nobel për mjekësinë për një amerikan e japonez

Mo, 01/10/2018 - 12:39
Çmimi Nobel për Mjekësi iu dha amerikanit James P. Allison dhe japonezit, Tasuku Honjo. Ata kryen zbulime të rëndësishme në fushën e imunologjisë në luftë kundër kancerit.
Kategorien: Deutsch Welle

Salafizmi - Pyetje dhe përgjigje për një fenomen

Mo, 01/10/2018 - 08:24
Salafistë, islamistë, xhihadistë - të gjithë janë një? Jo. Salafistët nuk janë një grupim homogjen. Por si duhen dalluar grupimet e ndryshme të tij?
Kategorien: Deutsch Welle

Ambasada e SHBA - Palestinezët padi në Gjykatën e OKB-së

Mo, 01/10/2018 - 08:23
Autoriteti autonom palestinez kërkon që Gjykata Ndërkombëtare e OKB-së të largojë ambasadën amerikane nga Jeruzalemi. Juridikisht procesi mund të ketë sukses, por në politikën reale kjo nuk sjell ndryshime.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Dёshtimi i referendumit nё Maqedoni njё mёsim i hidhur

Mo, 01/10/2018 - 00:53
Pjesёmarrja e ulёt nё referendumin pёr emrin nё Maqedoni ёshtё njё pikёnisje e keqe pёr zhvillimin e mёtejshёm tё vendit, mendon Adelheid Feilcke.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Rezultati i referendumit - Festojnë të dyja palët

Mo, 01/10/2018 - 00:00
KSHZ në Maqedoni dekalron, se pjesëmarrja e votuesve në referendum 36.52 përqind, Ndër pjesëmarrësit dhe 91.40 përqind janë shprehur pro ndryshimeve në vend.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Pjesёmarje e ulёt - Referendumi i pavlefshёm

So, 30/09/2018 - 21:03
Sipas KSHZ pjesёmarrja nё referendum ishte 34 pёrqind. Si rrjedhojё referendumi pёr tё ardhmen e Maqedonisё rezulton i pavlefshёm, pasi nё tё do tё duhej tё merrnin pjesё mё shumё se gjysma e 1.8 milionё zgjedhёsve.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedonia voton

So, 30/09/2018 - 15:25
Rreth 1.8 milion qytetarë me të drejtë vote janë ftuar t'i përgjigjen pyetjes: "A jeni për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO dhe BE me pranimin e marrëveshjes me Greqisë".
Kategorien: Deutsch Welle

TRADUKI - Përkthimi në fokus

So, 30/09/2018 - 13:04
Rrjeti i përkthimit TRADUKI vepron prej dhjetë vjetësh në Ballkan. Me ndihmën e tij janë përkthyer mbi 900 libra. Në disa vende të rajonit, si në Shqipëri, ka vënë standarde të reja në marrëdhëniet me përkthyesin.
Kategorien: Deutsch Welle

Lavrov: Ballkani, linjë e re konfrontimi në Europë

So, 30/09/2018 - 12:49
Ministri i Jashtëm rus në Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së:: Shqetësim për atë që e quajti "linjë të re konfrontimi në Europë", Ballkanin.
Kategorien: Deutsch Welle

Vizita e Thaҁit në Ujman shqetësoi tej mase Beogradin

So, 30/09/2018 - 12:45
Presidenti serb Aleksandër Vuҁiq tha me prezencën e njësive speciale të policisë së Kosovës ROSU në veri të Kosovës, u kërcënua dhe u sulmua paqja. KFOR-i, po vazhdon ta monitorojë situatën në veri.
Kategorien: Deutsch Welle

Mijëra protestues kundër presidentit Hashim Thaçi

Sa, 29/09/2018 - 16:38
Në një protestë të lëvizjes Vetëvendosja kundër presidentit Hashim Thaçi në Prishtinë kanë marrë pjesë disa mijëra vetë. Ata kërkuan të mos ketë këmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë.
Kategorien: Deutsch Welle

1000 të vdekur nga cunami në Indonezi

Sa, 29/09/2018 - 12:05
Cunam katastrofik në Indonezi. Vetëm në qytetin Palu, autoritetet njoftojnë për 384 viktima, qindra të lënduar. Parashikohet rritja e përmasave të tragjedisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Qindra të vdekur nga cunami në Indonezi

Sa, 29/09/2018 - 12:05
Cunam katastrofik në Indonezi. Vetëm në qytetin Palu, autoritetet njoftojnë për 384 viktima, qindra të lënduar. Parashikohet rritja e përmasave të tragjedisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Erdogan inaguron Xhaminë Qendrore të Kölnit - Protesta

Sa, 29/09/2018 - 11:11
Të shtunën (29.09) presidenti turk, Erdogan merr pjesë në hapjen zyrtare të xhamisë qendrore të Kölnit, shoqëruar nga protestat kundër vizitës së tij. Kritika i drejtohen edhe Shoqatës Ditib.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa ime: Ekstremizëm i djathtë, i zbutur nga paaftësia

Sa, 29/09/2018 - 10:56
Që ministri i Brendshëm i Austrisë kërkon t'i kufizojë mediet, të çudit më pak se fakti, që ai ishte boll budalla, sa ta shkruante këtë.
Kategorien: Deutsch Welle

Italia do ta rrisë borxhin - Komisioni i BE-së dhe bursat reagojnë me shqetësim

Sa, 29/09/2018 - 09:01
Më 2019 Italia përkundër premtimit do ta rrisë borxhin. Borxhi i ri do të jetë 2,4% e rendimentit ekonomik, sipas qeverisë. Por sipas kritereve në eurozonë borxhi nuk duhet ta kalojë 3% të produktit bruto.
Kategorien: Deutsch Welle

Demonstrata kundër vizitës së Erdoganit në Gjermani

Sa, 29/09/2018 - 07:46
Në disa demonstrata në Berlin u protestua kundër vizitës së presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan në Gjermani. Një protestues e quan vizitën e Erdoganit në Berlin "turp për Gjermaninë".
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: 77.6 përqind kundër shkëmbimit të territoreve

Fr, 28/09/2018 - 23:09
Nga hulumtimi i KDI-së, 77.6 përqind e qytetarëve të Kosovës janë kundër shkëmbimit të territoreve Kosovë-Serbi. Kundër shkëmbimit të territoreve janë edhe serbët dhe pakicat e tjera të Kosovës.
Kategorien: Deutsch Welle

Nju Jork: Çfarë biseduan Brnabiq - Guterres?

Fr, 28/09/2018 - 23:04
Sekretari i Përgjithshëm i OKB, Antonio Gueterres u takua në Nju Jork, me kryeministren e Serbisë, Ana Brnabiq. Mediat serbe thonë se Guterres ka thënë në takim se "Kosova kuk është shtet".
Kategorien: Deutsch Welle

Erdogan në Gjermani - "Mospërputhje të thella"

Fr, 28/09/2018 - 16:05
Shumë nuk e pëlqejnë aspak që në Gjermani i shtrohet tapeti i kuq presidentit turk. Pak para pritjes zyrtarisht në Berlin vizita vlerësohet si një provokim i ri.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten