Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 36 Minuten

Ngrihet sipari për finalen e zgjedhjeve evropiane

So, 26/05/2019 - 08:44
Këtë të diel votojnë 21 shtete anëtare të BE-së - shtatë tashmë kanë votuar. Pritet që të shtohen ulëset e partive djathtiste. Kampi liberal është nën presion.
Kategorien: Deutsch Welle

"Europianët mund të jenë krenarë për arritjet e tyre"

So, 26/05/2019 - 08:25
Para zgjedhjeve për Parlamentin e BE, Gallup International ka matur pulsin politik në BE. Atmosfera politike në Europë nuk është entuziaste. Por ka vend edhe për optimizëm, mendon drejtori i Gallup, Kancho Stoychev.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranё: Protesta e gjashtё kombёtare e opozitёs kundёr qeverisё

Sa, 25/05/2019 - 22:34
Në Tiranë protesta e 6-të kombëtare kundër qeverisë të shtunën ( 25.05) u mbyll paqësisht, pa dhunë e sulme ndaj institucioneve si dy javë më parë. Thirrjet e ndërkombëtarëve kësaj here nuk ranë në vesh të shurdhër.
Kategorien: Deutsch Welle

Christopher R. Hill: Kjo është ora e Europës

Sa, 25/05/2019 - 09:03
Ambasadori Christopher R. Hill mendon se në çështjet midis Kosovës dhe Serbisë, ka ardhur ora e Europës. Në Universitetin e Denverit, Hill përgatit brezin e ardhshëm të diplomatëve amerikanë.
Kategorien: Deutsch Welle

Reagimi i Merkelit pas lajmit për dorëheqjen e Mayt

Sa, 25/05/2019 - 08:39
Shtetet e tjera të BE të tërhequra kur pyeten për pasojat për procesin e Brexit. E qartë është se edhe kryeministri i ardhshëm i Londrës nuk mund të presë ndonjë trajtim të veçantë.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbia paralajmëron masa të rrepta kundër Kosovës-reagon Prishtina zyrtare

Sa, 25/05/2019 - 02:25
Presidenti Vuciq, thotë se nëse Kosova nuk e heq taksën ndaj Serbisë, Serbia ka përgatitur masa tepër të fuqishme dhe të mprehta dhe që do t'i perdorë pas takimit të Parisit me një korrik.
Kategorien: Deutsch Welle

Audrey Glover – Do mbajmë sytë hapur për blerje votash

Sa, 25/05/2019 - 02:16
Në Shqipëri, OSBE/ODIHR-i nisi zyrtarisht misionin e vëzhgimit për zgjedhjet lokale 2019. Opozita ka thënë se nuk do të marrë pjesë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kryeministrja britanike deklaron dorëheqjen - Ç'ndodh më tej?

Fr, 24/05/2019 - 14:47
Kryeministrja britanike Theresa May bëri të ditur me lot në sy se do të largohet nga posti i saj më 7 qershor. Ajo lë pas një gjendje kaotike. Johnson pasuesi i mundshëm.
Kategorien: Deutsch Welle

Calavera: Vettingu në Shqipëri në drejtimin e duhur

Fr, 24/05/2019 - 14:13
Komisioni Europian vlerëson arritjet e deritanishme të reformës në drejtësi në Shqipëri dhe ka hedhur poshtë sulmet kundër reformës, në fillim të kësaj jave nga Presidenti Ilir Meta.
Kategorien: Deutsch Welle

Ultimatum mes partnerëve të NATO-s: SHBA kërcënon Turqinë me sanksione

Fr, 24/05/2019 - 08:46
SHBA i ka dhënë ultimatum Turqisë, partnerit në NATO. Nëse Ankaraja blen sistemin rus të raketave S- 400, atëherë Uashingtoni do të vendosë sanksione kundër Turqisë.
Kategorien: Deutsch Welle

Nimetz: Në Ballkan fjala kompromis ka kuptim të keq

Fr, 24/05/2019 - 08:42
Diplomati amerikan Matthew Nimetz ia dedikoi 25 vjet të jetës dhe karrierës profesionale ndërmjetësimit në konfliktin për emrin, midis Shkupit dhe Athinës. Në një intervistë për DW ai flet për këtë periudhë.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Veseli mohon pretendimet për përfshirje në veprime kriminale

Do, 23/05/2019 - 16:57
Kryetari i kuvendit të Kosovës mohoi përfshirje në akte kriminale pas publikimit të një videoje, ku shihen disa persona duke numëruar para dhe ku lakohet emri i tij. Vetëvendosja kërkon dorëheqjen e kreut të kuvendit.
Kategorien: Deutsch Welle

CDU/CSU politikës në Tiranë: Duhet gatishmëri për kompromise

Do, 23/05/2019 - 16:45
Unioni Kristiandemokrat dhe Kristiansocial (CDU/CSU) përmes një deklarate ekskluzive për Deutsche Welle-n shpreh shqetësimin për gjendjen në Shqipëri. Ndër të tjera sugjerohet shtyrja e datës së zgjedhjeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Kushtetuta gjermane mbush 70 vjet: Njeriu në epiqendër

Do, 23/05/2019 - 11:10
Humanizmi radikal të çudit edhe sot, 70 vite pas miratimit të ligjit themelor gjerman. Por pa përvojën e hidhur të nacionalsocializmit kjo nuk do të ishte bërë.
Kategorien: Deutsch Welle

Presioni ndaj gazetarëve rritet

Do, 23/05/2019 - 08:58
Pas një informacioni mbi një ndryshim të mundshëm në postet më të larta të Rusisë, dy gazetarë të gazetës së Moskës "Kommersant" humbën vendin e punës. Korrespondenti i DW Miodrag Soric raporton nga Moska.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhjet evropiane në Britaninë e Madhe

Do, 23/05/2019 - 07:35
Të enjten (23.05) filluan zgjedhjet europiane në Britaninë e Madhe. Një partie e re roevropiane Change UK gjatë fushatës i shpalli luftë partisë së Nigel Farage-t.
Kategorien: Deutsch Welle

Beogradi rol kyç në zgjedhjet në Veri të Kosovës

Mi, 22/05/2019 - 13:54
Beogradi ka luajtur rol vendimtar në zgjedhjet lokale në Veri të Kosovës. Por a ka gjasa për dorëheqje të reja?
Kategorien: Deutsch Welle

Europa heton torturuesit e regjimit të Assadit

Mi, 22/05/2019 - 08:03
Më shumë se 128.000 vetë mendohet të jenë zhdukur në burgjet e aparatit sekret shtetëror sirian. Mijëra vetë kanë qenë viktima torture. Europa kërkon tani të verë në bankën e të akuzuarve ata që kanë bërë tortura.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhjet për Parlamentin e BE: Nervozitet në Berlin

Mi, 22/05/2019 - 07:51
Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në Zgjedhjet për Parlamentin e BE ato do të humbasin. E qartë është kush do të fitojë. Por e paqartë është si do vazhdohet më tutje.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhjet europiane: Nervozitet në Berlin

Mi, 22/05/2019 - 07:51
Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush do të fitojë. Por e paqartë është si do vazhdohet më tutje.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten