Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 18 Minuten

SHBA: Lamtumira e diplomatit kryesor për çështjet europiane

Mi, 23/01/2019 - 13:18
Wess Mitchell, diplomati kryesor për çështjet europiane në Departamentin amerikan të Shtetit tha, se do të japë dorëheqjen muajin e ardhshëm.
Kategorien: Deutsch Welle

Koncernet e mëdha paguajnë shumë pak tatime në BE

Mi, 23/01/2019 - 07:59
Gati askund në BE, koncernet e mëdha nuk paguajnë tatimin e plotë të paraparë. Më pak tatime ato paguajnë në Luksemburg, konkludon një studim i Të Gjelbërve në Parlamentin Europian.
Kategorien: Deutsch Welle

Erdogani në Moskë: Plane të reja për Sirinë?

Mi, 23/01/2019 - 07:58
Presidenti turk, Erdogan takon të mërkurën presidentin Putin në Moskë. Pas njoftimit për tërheqjen e trupave amerikane nga Siria, planet për Sirinë po rishikohen. Në rend të ditës zonat e sigurisë Manbidxh dhe Idlib.
Kategorien: Deutsch Welle

Haradinaj: Taksa ndaj Serbisë mund të mbetet përgjithmonë

Di, 22/01/2019 - 17:40
Kryeministri, Ramush Haradinaj e kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli u takuan të martën me ambasadorin e SHBA-së, Philip Kosnet. Pas takimit Haradinaj theksoi, se taksa ndaj prodhimeve serbe mbetet në fuqi.
Kategorien: Deutsch Welle

Grenell: "Një hap madhështor i qeverisë gjermane!"

Di, 22/01/2019 - 15:13
Ambasadori i SHBA Grenell e lëvdon qeverinë gjermane, sepse ajo i vendos sanksione një linje ajrore iraniane. A do të sjellë kjo shtensionim në raportin gjermano-amerikan?
Kategorien: Deutsch Welle

Turqia kërkon shpjegimin deri në fund të vrasjes së Khashoggit

Di, 22/01/2019 - 14:32
Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Cavusoglu ka kritikuar sjelljen e shteteve perëndimore në rastin e vrasjes së gazetarit Khashoggi. Ankaraja ka inicuar tani një hetim tjetër ndërkombëtar.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Ndjenja pranverore gjermano-franceze

Di, 22/01/2019 - 13:33
56 vjet më vonë, gjermanët dhe francezët përtërijnë partneritetin e tyre. "Marrëveshja e Ahenit" është më tepër se folklor politik. Sepse ajo mund të sjellë një fillim të ri evropian, mendon Christian F.Trippe.
Kategorien: Deutsch Welle

Europa Juglindore me zhvillim të mirë ekonomik

Di, 22/01/2019 - 10:31
Ekonomia botërore pritet të rritet me rreth 3 përqind këtë vit. OKB thekson se vitin e ardhshëm zhvillimi ekonomik do të jetë afërisht si këtë vit.
Kategorien: Deutsch Welle

Kthim rekord azilkërkuesish në shtetet e tjera të BE

Di, 22/01/2019 - 08:42
Autoritetet gjermane kanë kthyer në vitin 2018 më shumë refugjatë sa kurrë më parë në shtetet e tjera të BE. Vendi kryesor i kthimit është Italia. Me Greqinë nga ana tjetër ka pasur probleme.
Kategorien: Deutsch Welle

Marrëveshje e re: Forcohet miqësia Gjermani-Francë

Di, 22/01/2019 - 08:40
Ka shumë gjeste simbolike për miqësinë Gjermani-Francë. Tani shtohet një tjetër: Një version i ri Marrëveshjes së Elizesë të vitit 1963. Ai duhet të përtërijë miqësinë mes dy popujve dhe vendeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Carola Burkert: Ligji për fuqinë punëtore kërkon përgatitjen e administratës

Mo, 21/01/2019 - 11:18
Punë në Gjermani? Me ligjin për fuqinë punëtore kjo do të jetë mundur, sikur të mos ishin disa pengesa. Ekspertja Carola Burkert mbi problemet e ligjit, vonesat në ambasada e punëdhënësin që mund ta lehtësojë situatën.
Kategorien: Deutsch Welle

Matthew Nimetz kërkon të zbatohet Marrëveshja e Prespës

Mo, 21/01/2019 - 08:37
Në një deklaratë lëshuar në Nju Jork, Matthew Nimetz, i Dërguari i Posaçëm i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së kërkon që të bëhen hapat e tjerë për zbatimin e marrëveshjes së Prespës.
Kategorien: Deutsch Welle

Spiunët e rinj gjermanë me shkollë të lartë - gjenerata e re e studentëve

Mo, 21/01/2019 - 08:10
Etika në vend të ndjekjeve me makina në rrugë, studimet e terrorizmit në vend të spiunimit. Këto janë disa nga ofertat e Universitetit Ushtarak në Mynih, ku për herë të parë ofrohen ligjërata edhe për shërbimet sekrete.
Kategorien: Deutsch Welle

"Women’s March" kundër presidentit Trump

Mo, 21/01/2019 - 08:03
Në dy vjetorin e ardhjes së presidentit Trump në këtë post, në shumë qytete amerikane janë mbajtur protestat "Women’s March". Një hije të rëndë mbi këto protesta kanë hedhur mosmarrëveshjet e brendshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Thaçi kritikon liderët kosovar që nuk po përfillin kërkesat e SHBA-së

So, 20/01/2019 - 13:09
Presidenti Hashim Thaçi, tha se arroganca e treguar në raport me BE-në, nuk i bën nder Kosovës. Ai në mënyrë indirekte kritikoi kryeministrin Haradinaj për “kokëfortësinë e tij” në raport me SHBA dhe BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Europa e ka të humbur luftën

So, 20/01/2019 - 08:34
Marrëveshja për ndalimin e raketave me rreze të mesme veprimi nuk mund të shpëtohet më. Me këtë rikthehet Lufta e Ftohtë. Për Europën kjo do të thotë jo vetëm politikisht më ftohtë, por një situatë më të rrezikshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Dy vite Donald Trump - Dy vite surprizash të hidhura

So, 20/01/2019 - 08:30
Më 20 Janar Donald Trump mbush dy vite në postin e presidentit - Në dy vitet e mandatit ai ka bërë realitet disa nga premtimet e tij, e me këtë ka shokuar miqtë e SHBA.
Kategorien: Deutsch Welle

Kryebashkiaku i Gdanskut përcillet në banesën e fundit

Sa, 19/01/2019 - 16:12
Dhjetëra mijëra polakë i dhanë lamtumirën kryetarit të bashkisë të Gdanskut, Pawel Adamowicz të shtunën, i vrarë para pak ditësh. Polakët e shohin vrasjen si pasojë të një atmosfere të ndezur politike në vend.
Kategorien: Deutsch Welle

Seehofer largohet - Markus Söder kryetar i ri i CSU-së

Sa, 19/01/2019 - 13:34
Merr fund një epokë. Horst Seehofer, aktualisht ministër i Punëve të Brendshme dorëzoi të shtunën postin e kryetarit të partisë. Kryeministri bavarez, Markus Söder u zgjodh kryetari i ri i CSU-së me 87,4% të votave.
Kategorien: Deutsch Welle

Evropa ime: Demokracia kundër sundimit të ligjit

Sa, 19/01/2019 - 10:34
Populistët e Evropës Lindore nuk e kanë qejf sundimin e ligjit, ai shihet si diçka, që vetëm e pengon politikën " të mbarojë punë". Kjo është trashëgimi e komunizmit, mendon Ivaylo Ditchev.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten