Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 25 Minuten

Ischingeri dëshiron një "shans të fundit për diplomacinë"

Fr, 17/05/2019 - 11:10
Shqetësimet për përshkallëzimin në Lindjen e Mesme po shtohen. Kreu i Konferencës së Sigurisë së Mynihut, Wolfgang Ischinger, ka propozuar një konferencë ndërkombëtare paqeje për të frenuar kërcënimin e luftës.
Kategorien: Deutsch Welle

"Europianët mund të jenë krenarë për arritjet e tyre"

Fr, 17/05/2019 - 10:30
Para zgjedhjeve europiane Gallup International ka matur pulsin politik të Bashkimit Europian. Atmosfera politike në Europë nuk është entuziaste. Por ka vend edhe për optimizëm, mendon drejtori i Gallup, Kancho Stoychev.
Kategorien: Deutsch Welle

Fushata e shtrenjtë elektorale e zgjedhjeve europiane në Itali

Fr, 17/05/2019 - 07:33
Zhurma elektorale mund të kushtojë shumë. Pak para zgjedhjeve europiane është duke e provuar Italia: Zëvendëskryeministri Salvini gjëmon kundër rregullave të BE dhe detyrimet qeveritare fshihen.
Kategorien: Deutsch Welle

Kuvendi i Kosovës miratoi rezolutë për gjenocidin serb të kryer në Kosovë

Fr, 17/05/2019 - 00:40
Me 79 vota për dhe pa praninë e deputetëve serbë, Kuvendi i Kosovës miratoi “rezolutën për gjenocidin serb të kryer në Kosovë”. Kjo i hap rrugën procedurave për krijimin e një Tribunali për krimet serbe në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Hahn: Një pamje thotë më shumë se njëmijë fjalë

Do, 16/05/2019 - 16:10
Në një intervistë ekskluzive me Deutsche Welle-n, komisioneri i zgjerimit, Johannes Hahn, thotë se imazhi aktual i Shqipërisë e vështirëson shumë një vendim pozitiv pro negociatave.
Kategorien: Deutsch Welle

Austria ndalon shaminë e kokës për vajzat e fillores

Do, 16/05/2019 - 13:16
Një vendim me fuqi të madhe simbolike. Parlamenti austriak ka vendosur të ndalojë vendosjen e shamisë së kokës për vajzat në shkollën fillore. Menjëherë pasuan protestat.
Kategorien: Deutsch Welle

Prishtinë: Zhgënjim nga mosuniteti i BE-së për proceset në Kosovë

Do, 16/05/2019 - 09:13
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë një takimi me ambasadorët dhe shefat e misioneve ndërkombëtare, kërkoi unitet ndërkombëtar për Kosovën.
Kategorien: Deutsch Welle

Problemet e Vuçiqit për shkak të radikalëve

Do, 16/05/2019 - 07:45
A do të arrestohen në Serbi radikalët Vjerica Radeta dhe Petar Jojiq, të cilët duhet të dërgohen në Gjykatën e Hagës? Ata janë kolegë të dikurshëm të Vuçiqit.
Kategorien: Deutsch Welle

Hungari: Një kryebashkiak nga provinca i kundërvihet Orbanit

Do, 16/05/2019 - 07:38
Para zgjedhjeve europiane Viktor Orban nxit urrejtjen sidomos kundër BE-së dhe refugjatëve. Kryetari i Bashkisë, Peter Marki-Zay i kundërvihet me guxim dhe lufton për një Hungari të hapur ndaj botës, si pjesë e Europës.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA tërheq personel diplomatik nga Iraku

Mi, 15/05/2019 - 14:50
Prej tensioneve me Iranin, SHBA kanë reduktuar personelin diplomatik në Bagdad dhe Erbil. Trupat amerikane në Irak dhe Siri u vendosën në "gatishmëri të lartë". Ushtria gjermane pezullon trajnimin e trupave në Irak.
Kategorien: Deutsch Welle

Pompeo: SHBA nuk ka interes për luftë me Iranin

Mi, 15/05/2019 - 13:19
Mosbesimi midis Uashingtonit dhe Moskës është i thellë. Në vizitën në Rusi të ministrit të Jashtëm të SHBA, Mike Pompeo të dyja palët megjithatë u treguan optimiste që mund të ketë një afrim.
Kategorien: Deutsch Welle

Trumpi kërkon dialog me Xi-në

Mi, 15/05/2019 - 07:55
Megjithë shkallëzimin e mosmarrëveshjes tregtare me Kinën, Presidenti amerikan njoftoi për një takim me homologun e tij kinez. Nëse ai do të vendosë dogana të reja mbi importet kineze, këtë Trumpi e ka lënë të hapur.
Kategorien: Deutsch Welle

Marrëdhëniet Bosnje-Kosovë: Shansi i humbur i Hashim Thaçit

Mi, 15/05/2019 - 07:53
Analistët në Sarajevë thonë se raportet mes Bosnje-Hercegovinës dhe Kosovës janë komplikuar për shkak të vendimeve të nxituara të politikanëve. Viktimë janë banorët e këtyre dy vendeve.
Kategorien: Deutsch Welle

Kur është i mundur liberalizimi i vizave për Kosovën?

Mi, 15/05/2019 - 07:52
Ndërkohë që kryeministri i Kosovës, Haradinaj shprehet optimist për mundësinë e liberalizimit të vizave me Kosovën në Bruksel askush nuk flet për datën e heqjes së vizave për kosovarët. Por si realizohet ky proces në BE?
Kategorien: Deutsch Welle

Gjykata Evropiane e Drejtësisë kufizon ekstradimet e refugjatëve me vepra penale

Di, 14/05/2019 - 15:04
Edhe refugjatët që kanë kryer krime të rënda, në disa rrethana nuk mund të ekstradohen. Kjo u vendos nga Gjykata më e lartë e BE në Luksemburg. Por ata gjithashtu nuk kanë të drejtë për statusin e refugjatit të BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Michael Roth: BE-ja duhet të çelë negociatat me Shqipërinë

Di, 14/05/2019 - 14:55
Pavarësisht protestave të opozitës, qeveria gjermane është për hapjen sa më parë të bisedimeve për Shqipërinë, konfirmoi për DW ministri shtetit Michael Roth, pas takimit me ministrin e Jashtëm në detyrë të Shqipërisë.
Kategorien: Deutsch Welle

SHBA-Rusi: Konfrontim pa pushim

Di, 14/05/2019 - 12:17
Edhe nëse, ndryshimet afatshkurtra të planit të kryediplomatit amerikan, Mike Pompeo të bëjnë të shpresosh për një fillim të ri -mos prisni përmirësim të shpejtë të marrëdhënieve, SHBA-Rusi, mendon Miodrag Soric.
Kategorien: Deutsch Welle

Të drejtat e homoseksualëve nuk janë realitet kudo në BE

Di, 14/05/2019 - 10:30
Në Bashkimin Europian ka një hendek të thellë mes Europës Lindore e asaj Perëndimore në trajtimin e homoseksualëve dhe grupeve të tjera. Shoqata ILGA publikoi raportin vjetor dhe jep rekomandim për zgjedhjet europiane.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Seancë e jashtëzakonshme për krijimin e Tribunalit për Krime Lufte

Di, 14/05/2019 - 08:24
Me një seancë të jashtëzakonshme dhe një rezolutë Kuvendi i Kosovës pritet të autorizojë një komision shtetëror për themelimin e Tribunalit për krimet serbe në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Tiranë: Sërish dhunë në protestën e pestë antiqeveritare

Mo, 13/05/2019 - 23:44
Protesta kombëtare antiqeveritare e rradhës, që opozita dhe mbështetësit e saj zhvilluan në Tiranë, në mbrëmjen e së hënës, ( 13.05.2019) nuk u shpëtoi akteve të dhunës.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten