Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 52 Minuten

Suveniret me Donald Trump një hit shitjeje

Sa, 19/01/2019 - 10:34
Prej dy vjetësh Donald Trump është president i SHBA. Figura e tij shitet shkëlqyeshëm si suvenir - e kryesisht ato që e paraqesin atë pa doreza. Reporterja e DW vizitoi një dyqan suveniresh në Uashington DC.
Kategorien: Deutsch Welle

Kryeministri Rama tani edhe ministër i Jashtëm

Sa, 19/01/2019 - 10:15
Emërimi i kryeministrit edhe në postin e Ministrit të Jashtëm është një rast i veҫantë, që nuk parashikohet dhe as ndalohet nga Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë, thuhet në njoftimin e presidencës.
Kategorien: Deutsch Welle

Si funksionon Gjykata Speciale e Kosovës në Hagë?

Sa, 19/01/2019 - 07:49
Zyra e Prokurorisë së Specializuar të Republikës së Kosovës e zhvendosur në Hagë nisi intervistimet. Si funksionon kjo strukturë dhe cilat janë kushtet për ngritjen e akuzave?
Kategorien: Deutsch Welle

Qëndrim i ri i diplomacisë shqiptare ndaj marrëveshjes Kosovë-Serbi?

Sa, 19/01/2019 - 07:48
Kryeministri Edi Rama u dekretua ministër i Jashtëm nga presidenti shqiptar, Ilir Meta. Dekretimi konsiderohet si rast i veҫantë, sipas njoftimit të presidencës, e kryhet për të evituar thellimin e krizës institucionale.
Kategorien: Deutsch Welle

Putini u prit në Serbi më përzemërsisht se në provincat ruse, por...

Fr, 18/01/2019 - 12:00
Vladimir Putini u prit në Serbi më mirë se në shumë vende të Rusisë. Kjo vizitë nënvizoi miqësinë mes Rusisë dhe Serbisë, por la pas vete shumë çështje të hapura.
Kategorien: Deutsch Welle

Guterres: Prioritet më 2019 rritja e besimit tek OKB

Fr, 18/01/2019 - 09:00
Antonio Guterres paraqiti prioritetet e organizatës që drejton. Diplomacia për paqen, klima, zhvillimi i qëndrueshëm, qeverisja më e mirë dhe forcimi i vlerave të OKB në gjithë botën, janë çështjet me me prioritet.
Kategorien: Deutsch Welle

Cilat janë prioritetet e OKB?

Fr, 18/01/2019 - 09:00
Antonio Guterres paraqiti prioritetet e organizatës që drejton. Diplomacia për paqen, klima, zhvillimi i qëndrueshëm, qeverisja më e mirë dhe forcimi i vlerave të OKB në gjithë botën, janë çështjet me me prioritet.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedonia e Veriut

Fr, 18/01/2019 - 08:32
Protesta që një republikë pasardhëse e Jugosllavisë të mbajë emrin Maqedoni, nxorri në Greqi kaq shumë njerëz në rrugë sa edhe pakënaqësia për krizën e borxheve. Reinhard Veser i FAZ komenton:
Kategorien: Deutsch Welle

Hahn në Kosovë: Do të punojmë ngushtë për çështjet e hapura

Do, 17/01/2019 - 19:37
Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerimin Johanes Hahn, qendroi në Kosovë, ku takoi kryeministrin Ramush Haradinaj.
Kategorien: Deutsch Welle

Putin në Beograd: Për stabilitet në Ballkan duhen kompromise

Do, 17/01/2019 - 19:27
Presidenti rus Vladimir Putin bëri thirrje të enjten (17.01) në Beograd për stabilitet në Ballkan. Kreu i Kremlinit po viziton Serbinë, një aleat kyç i Moskës në rajonin e paqëndrueshëm.
Kategorien: Deutsch Welle

Bundestag-u kremton 100 vjet e drejtë e votës për gruan

Do, 17/01/2019 - 18:45
Duke iu referuar barazisë gjinore, kryetari i Parlamentit të Gjermanisë (Bundestag) Wolfgang Schäuble u tërhoqi vëmendjen burrave. Ish-kryetarja e Bundestagut Rita Süssmuth e vuri thkesin tek një grup i veçantë.
Kategorien: Deutsch Welle

Theresa May: "Do të vazhdoj punën"

Do, 17/01/2019 - 11:12
Ajo humbi votimin për marrëveshjen e Brexit, por fitoi votëbesimin të mërkurën. Kryeministrja britanike është ndeshur me disa stuhira politike këto muaj, megjithatë Theresa May tregohet e papërkulur.
Kategorien: Deutsch Welle

Kohë të vështira për të drejtat e njeriut

Do, 17/01/2019 - 10:42
Human Rights Watch, organizata joqeveritare amerikane me aktivitet ndërkombëtar në mbrojtje të të drejtave të njeriut publikoi të enjten (17.01) raportin botëror, për 90 vende. Kosova ka bërë progres të ngadaltë.
Kategorien: Deutsch Welle

Studimi: Integrimi i migrantëve shënon suksese në Gjermani

Do, 17/01/2019 - 09:56
Më shumë punë, më shumë rezultate në shkolla: OECD i jep nota të mira Gjermanisë për integrimin e të huajve. Sfidat mbesin për migrantët pa kualifikime.
Kategorien: Deutsch Welle

Telekom Albania i shitet Bullgarisë për 50 milionë euro

Mi, 16/01/2019 - 18:37
OTE arrin marrëveshjen për të shitur Telekom Albania me vlerën totale të e 50 milion eurove tek kompania bullgare Albania Telekom Invest AD. Zotëruesi i aksioneve të kompanisë bullgare - mbështetës i pikturës dhe artit.
Kategorien: Deutsch Welle

Telekom Albania i shitet Bullgarisë për 50 millon euro

Mi, 16/01/2019 - 18:37
OTE arrin marrëveshjen për të shitur Telekom Albania me vlerën totale të e 50 milion eurove tek kompania bullgare Albania Telekom Invest AD. Zotëruesi i aksioneve të kompanisë bullgare - mbështetës i pikturës dhe artit.
Kategorien: Deutsch Welle

Serbia ngrihet në këmbë - Po vjen Putini!

Mi, 16/01/2019 - 18:24
Serbët e shohin Putinin si shpresën më të madhe që Kosova të mbetet në Serbi, ose të paktën çështje e pazgjidhur. Vladimir Vladimiroviçi po përpiqet që Rusinë e tij nën sanksione ta lidhë sa më fort me vendet e tjera.
Kategorien: Deutsch Welle

Kundër BE-së, pro kombit - Populizmi në rritje

Mi, 16/01/2019 - 08:00
Jo vetëm në Britaninë e Madhe që kërkon Brexit-in, në të gjitha vendet e Bashkimit Europian janë forcuar partitë që e refuzojnë BE siç është sot. Por jo në çdo gjë këto partitë antieuropiane janë të një mendimi.
Kategorien: Deutsch Welle

Proces mё rigoroz negociimi me vendet e Ballkanit Perëndimor

Mi, 16/01/2019 - 07:56
Sipas ekspertëve vendet e Ballkanit Perëndimor në rrugën e tyre për anëtarësim në BE do të përballen me një proces më rigoroz dhe më gjithëpërfshirës se ai nëpër të cilin kanë kaluar vendet e Evropës Lindore.
Kategorien: Deutsch Welle

Parlamenti Britanik rrëzoi marrëveshjen e Brexit

Di, 15/01/2019 - 20:55
Marrëveshja e Brexit u rrëzua nga parlamenti britanik siç ishte parashikuar. Për kryeministren britanike, Theresa May një dështim historik. Deri në minutën e fundit ajo u përpoq me një apel të flaktë të bindte deputetët.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten