Fehlermeldung

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (Zeile 2396 von /homepages/23/d468029689/htdocs/kosova.de/includes/menu.inc).

Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 1 Stunde 14 Minuten

Mynihu ndër kryesuesit në renditjen si atraksion turistik më 2019

Mo, 14/01/2019 - 08:14
"New York Times" e rendit Mynihun si një ndër atraksionet kryesore të udhëtimeve për vitin 2019. Por ҁfarë e bën tërheqës kryeqendrën e Bavarisë?
Kategorien: Deutsch Welle

Si i ka punët Europa Juglindore në vitin 2019?

Mo, 14/01/2019 - 08:08
Prof. Dr. Christian Schwarz-Schilling, ish -ministër i Postës dhe Telekomunikacionit në Gjermani, ish- përfaqësues i lartë dhe i ngarkuari i BE në Bosnjë-Hercegovinë, për DW hedh një vështrim në Europën Juglindore 2019.
Kategorien: Deutsch Welle

Greqi: Tsipras do ta provojё sёrish

So, 13/01/2019 - 22:36
A e fut nё krizё dorёheqja ministrit tё tij tё Mbrojtjes kryeminstrin grek Alexis Tsipras? Politikani i majtё ka sidoqoftё shanse tё mira tё fitojё votёn e mosbesimit nё Parlament.
Kategorien: Deutsch Welle

Kosovë: Dy ish komandantë të UÇK-së udhëtojnë për në Hagë

So, 13/01/2019 - 14:26
Dy ish-komandantë të UÇK-së nisen për në Hagë të ftuar nga Prokuroria Speciale që funksionon në kuadër të Gjykatës Speciale për krime lufte. Asnjë aktakuzë deri tani nuk është ngritur nga Gjykata Speciale.
Kategorien: Deutsch Welle

Ekonomia gjermane lëkundet, po vjen recesioni?

So, 13/01/2019 - 12:51
Jemi mësuar me një imazh të Gjermanisë këto vite: Ky vend ka bum ekonomik, të ardhurat nga tatimet rriten gjithmonë. Por kohët e fundit po shtohen shenjat se ekonomia gjermane po e humb hovin e viteve të fundit.
Kategorien: Deutsch Welle

Ish-ministri i Brexit: Akuza të rënda Gjermanisë

So, 13/01/2019 - 12:49
David Davis, ish-ministri i Brexit, para votës për marrëveshjen e Theresa May me BE në parlamentin britanik të martën (08:01), kritikon kancelaren gjermane dhe BE për qëndrimin e tyre në negociatat e daljes nga BE.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: SHBA po e shton më shumë kaosin në Lindjen e Mesme

So, 13/01/2019 - 12:45
Tërheqja e paralajmëruar e trupave amerikane nga Siria është e rrezikshme dhe bën të qartë, se SHBA nuk ka një koncept të qëndrueshëm për rajonin, mendon Rainer Sollich.
Kategorien: Deutsch Welle

Heqja e kufirit Kosovë-Shqipëri bashkim apo lehtësim i procedurave?

Sa, 12/01/2019 - 16:47
Njohësit e çështjeve të Ballkanit thonë se moszgjidhja e problemit të Kosovës e Serbisë ka filluar të japë efektet e para të dështimit të iniciativave rajonale. Kosova e Shqipëria synojnë që të heqin barrierat kufitare.
Kategorien: Deutsch Welle

Dëborë e paparë në Bavari

Sa, 12/01/2019 - 12:21
Një pushim i shkurtër nga sulmi i dëborës për rajonet bavareze në jug të Gjermanisë dhe Austri ka qenë vetëm nata e së premtes. Në fundjavë kërcënon sërish ashpërsimi i gjendjes.
Kategorien: Deutsch Welle

Evropa ime: Dy shpirtrat në gjirin e Evropës Lindore

Sa, 12/01/2019 - 11:21
Aktualisht ka shumë demonstrata në vendet e Evropës Lindore dhe Juglindore. Shumë njerëz kërkojnë ndryshime politike. Por ka edhe shumë që nuk protestojnë, e ata mbi të gjitha duan stabilitet, thotë Boris Kalnoky.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri: Fëmijët bëjnë punë të rënda

Sa, 12/01/2019 - 10:11
Kush është i varfër është i varfër pavarësisht nga mosha. Varfëria detyron fëmijët të punojnë në Shqipëri.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri: Fëmijët bëjnë edhe punë të rënda

Sa, 12/01/2019 - 10:11
Kush është i varfër është i varfër pavarësisht nga mosha. Varfëria detyron fëmijët të punojnë në Shqipëri.
Kategorien: Deutsch Welle

Merkel në Athinë: „Sot vini në një Greqi krejtësisht tjetër“

Sa, 12/01/2019 - 08:44
Kancelarja Angela Merkel, ndryshe nga vizita e vitit 2014, u prit kësaj here me shumë mirënjohje në Athinë. Tsipras dhe Merkel bëjnë bilancin e një marrëdhënie të trazuar e jo pa konflikte në katër vitet e fundit.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedonia miraton ndryshimet kushtetuese

Fr, 11/01/2019 - 22:43
Me 81 vota "për" dhe asnjë kundër, Kuvendi i Maqedonisë, votoi ndryshimet kushtetuese, duke kurorëzuar kështu procesin e Marrëveshjes së Prespës. Tashmë emri zyrtar i shtetit është Republika e Maqedonisë së Veriut.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri: Krizë institucionale presidencë - kryemninistri?

Fr, 11/01/2019 - 18:53
Mosdekretimi i Gent Cakajt si ministër i Jashtëm nga presidenti Ilir Meta nxjerr në pah krizën mes institucionit të Presidencës dhe Kryeministrisë në Shqipëri.
Kategorien: Deutsch Welle

Shqipëri: Kufiri me Kosovën hapet sivjet në pranverë

Fr, 11/01/2019 - 14:00
Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama deklaroi në pritjen e trupit diplomatik: "Komunikim politik dhe të drejttpërdrejtë në rajon, në rradhë të parë me shqiptarët në Maqedoni, Mal të Zi dhe Serbi".
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria gjermane e dyzuar për çështjen e liberalizimit të vizave

Fr, 11/01/2019 - 12:37
Ndërsa ministri i jashtëm Heiko Maas del hapur pro liberalizimit të vizave për Kosovën, Ministria e Brendshme e Gjermanisë për DW shprehet me rezerva.
Kategorien: Deutsch Welle

Mali me borxhe i studentëve në SHBA

Fr, 11/01/2019 - 09:00
Asnjëherë më parë studentët në SHBA nuk kanë pasur kaq borxhe sa aktualisht. Kreditë e studentëve janë mali i dytë me borxhe të armerikanëve pas atij të hipotekave. Disa madje e konsiderojnë këtë si një dukur Lehman dy.
Kategorien: Deutsch Welle

Fillon në Bruksel gjyqi kundër terroristit

Fr, 11/01/2019 - 08:59
Pesë vjet pas sulmit me katër të vrarë në Muzeun Hebre, në Belgjikë del para gjyqit i akuzuari, për të cilin dyshohet të jetë terrorist i Shtetit Islamik.
Kategorien: Deutsch Welle

Kroatët Çoviq dhe ambasadori kroat festojnë kriminelët serbë në Banjalukë

Fr, 11/01/2019 - 08:49
Prania e liderit të HDZ Dragan Çoviq në shënimin e ditës së Republikës Serpska nuk ka qenë tepër befasuese. Por habi të madhe ka shkaktuar prania në Banjalukë e ambasadorit kroat në Bosnje-Hercegovinë.
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten