Deutsche Welle

Subscribe to Deutsche Welle Feed Deutsche Welle
Albanian Homepage
Aktualisiert: vor 2 Stunden 49 Minuten

Angazhimi i NATO-s në Kosovo rishikohet nëse ligji për FSK-në ndryshon

Mi, 17/10/2018 - 12:52
Kuvendi i Kosovës do të procedojë ligjin për shndërrimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në ushtri, por pa ia ndryshuar asaj emërtimin. Ky ndryshim mund ta detyrojë NATO-n të rishikojë angazhimin e vet në Kosovë.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermani: Të mos e harrosh kurrë diktaturën

Mi, 17/10/2018 - 09:14
Fondacioni për Përballjen me Diktaturën komuniste në Republikën Demokratike Gjermane, RDGJ mbush 20 vjet nga themelimi i tij të mërkurën (17.10). Një vështrim 360 gradë drejt RDGJ-së, por edhe Europës Lindore.
Kategorien: Deutsch Welle

Drama e Brexit: Kaos apo marrëveshje - Si do veprohet më tej?

Mi, 17/10/2018 - 09:14
Pas dështimit të bisedimeve për Brexit në fundjavë, i janë vënë shumë pikëpyetje suksesit të samitit të BE ditën e mërkurë (17.10). Po shkojmë drejt një Brexiti pa asnjë marrëveshje?
Kategorien: Deutsch Welle

Sfida e Ballkanit Perëndimor për të mbajtur rininë në rajon

Mi, 17/10/2018 - 09:13
30% e rinisë nga Ballkani Perëndimor që kryen intership në kompanitë gjermane në nuk kthehet në atdhe. Për DW Antje Müller, Drejtore e Programit për Ballkanin Perëndimor, Programi intership i Biznesit Gjerman.
Kategorien: Deutsch Welle

Zhdukja e gazetarit arab - Lojëra taktike nga të gjitha anët

Di, 16/10/2018 - 19:07
Në rastin e gazetarit të zhdukur arab, Xhamal Khashogi duket se gjërat po lëvizin. Sekretari i Departamentit të Shtetit, Mike Pompeo zhvilloi bisedime me palën arabe. Ndërkohë turqit kontrolluan banesën e konsullit arab.
Kategorien: Deutsch Welle

Hungari: Ndalohen të pastrehët

Di, 16/10/2018 - 14:16
Në Hungari hyn në fuqi ligji për ndalimin e të pastrehëve. Qeveria pretendon, se me këtë ligj do të shpëtojë jetë: Kritikët e konsiderojnë atë si "jo human". Në Budapest së shpejti nisin kontrollet.
Kategorien: Deutsch Welle

A ishte pengmarrja në Këln akt terrorist?

Di, 16/10/2018 - 10:53
Në stacionin hekurudhor në Këln është kthyer normaliteti. Por hetuesia nuk përjashton motivet terroriste të pengmarrjes së të hënës . Ende nuk dihet nëse letërnjoftimi i gjetur i takon sirianit të arrestuar.
Kategorien: Deutsch Welle

Negociatat e Brexit - pa ndonjë zgjidhje

Di, 16/10/2018 - 08:44
Negociatat mes BE dhe Britanisë së Madhe për Brexit-in janë futur në qorsokak. Ndërkohë që koha po kalon. Një takim në fundjavë përfundoi pa sukses.
Kategorien: Deutsch Welle

Moria: Terror në strehimoren e refugjatëve

Di, 16/10/2018 - 08:44
Në strehimoren e refugjatëve Moria në Greqi komandojnë bandat kriminale, që paraqiten si grupim i Shtetit Islamik (IS). Autoritete greke nuk shohin se ka prova për lidhjen e tyre me grupet islamiste të terrorit.
Kategorien: Deutsch Welle

Gjermani: Numri i të huajve bie në tërësi, por rritet ai i ballkanasve

Di, 16/10/2018 - 08:34
Në vitin 2017 ka rënë numri i përgjithshëm i migrantëve që kanë ardhur në Gjermani, megjithatë Gjermania mbetet një vend atraktiv, sidomos për qytetarët e BE-së. Shënon sërish rritje numri i të ardhurve nga Ballkani.
Kategorien: Deutsch Welle

Parlamenti i Kosovës e “shndërron FSK-në në ushtri” këtë javë

Mo, 15/10/2018 - 15:26
Me tre ligje të veçanta, parlamenti i Kosovës do ta shndërrojë FSK-në në ushtri të Kosovës, por pa ia ndërruar emrin. Serbia e kundërshton shndërrimin e FSK-së në ushtri, duke e cilësuar si kërcënim për rajonin.
Kategorien: Deutsch Welle

Maqedoni: Lufta për të mbajtur gjallë marrëveshjen për emrin

Mo, 15/10/2018 - 14:42
Parlamenti i Maqedonisë të hënën (15.10) nisi debatin për votimin e Marrëveshjes së Prespës për ndryshimin e emrit të vendit, të arritur pas më shumë se dy dekadash negociata të ndërmjetësuara nga OKB-ja.
Kategorien: Deutsch Welle

Koment: Tërmeti në Bavari

Mo, 15/10/2018 - 12:20
Partia Kristiansociale, CSU pësoi goditje të fortë në zgjedhjet e landit bavarez. Përgjegjësinë kryesore për këtë e ka sidomos Horst Seehofer, kreu i partisë, me pasoja për politikën e Berlinit, mendon Rosalia Romaniec.
Kategorien: Deutsch Welle

Qeveria italiane ashpërson kursin ndaj refugjatëve

Mo, 15/10/2018 - 08:17
Fshati Riace në jug të Italisë është një shembull i integrimit të suksesshëm të refugjatëve - ndërsa tani ata duhet të largohen. Kështu ka vendosur Ministria e Brendshme.
Kategorien: Deutsch Welle

Markus Söder - kryeministri më i padashur

Mo, 15/10/2018 - 08:14
Kryeministri bavarez, Markus Söder është mjeshtër i ndryshimit. Por shumë vetë në Bavari nuk i ka bindur kthesa e tij nga përçarës në babanë e përkushtuar të bavarezëve.
Kategorien: Deutsch Welle

Markus Söder - kryeministri bavarez më i padashur

Mo, 15/10/2018 - 08:14
Kryeministri bavarez, Markus Söder është mjeshtër i ndryshimit. Por shumë vetë në Bavari nuk i ka bindur kthesa e tij nga përçarës në babanë e përkushtuar të bavarezëve.
Kategorien: Deutsch Welle

CSU dhe SPD humbëset më të mëdha të zgjedhjeve në Bavari

So, 14/10/2018 - 19:20
Në Bavari u mbajtën zgjedhjet parlamentare për këtë land. Sipas rezultateve të para, fituese e zgjedhjeve është CSU, por kjo parti ka shënuar rënie serioze.
Kategorien: Deutsch Welle

Demonstrata të mëdha kundër racizmit dhe ndarjeve në Gjermani

So, 14/10/2018 - 10:06
Një spektër i gjërë organizatash shoqërore dhe politike ka organizuar në Berlin dhe shumë qytete të tjera demonstrata të mëdha kundër racizmit dhe ndarjeve. Në protestën e Berlinit morën pjesë mbi 240.000 njerëz.
Kategorien: Deutsch Welle

Zgjedhjet në Bavari mund të sjellin ndryshime personeli tek CSU-ja

So, 14/10/2018 - 08:45
Zgjedhjet e sotme në landin e Bavarisë mund të sjellin trazira politike në Gjermani. Partneri i koalicionit CSU-ja mund të riorganizohet, Seehofer mund të largohet, por cilët janë skenarët e mundshëm pas së dielës?
Kategorien: Deutsch Welle

Do të përmbytet Ballkani me dizelët e vjetër gjermanë?

So, 14/10/2018 - 08:37
Ku do të shkojnë dizelët e vjetër që në Gjermani nuk po gjejnë më blerës? Pse të mos hidhen sytë nga Ballkani, thonë disa? A do të kthehen vërtet këto vende në vendshkarkim makinash të vjetra?
Kategorien: Deutsch Welle

Seiten