PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Burrat dhe klasifikimi i tyre ...


gjithesia
12.12.2005, 14:50:00
1- Burrė shembullorKy burrė i ngjanė Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], i cili ka qenė i butė me gratė e tija dhe ka thėnė:
“Ju porosis qė tė silleni me gratė mirė. Sepse gruaja ėshtė krijuar nga briu, kurse pjesa me shtrembėrt nė bri ėshtė maja: nėse dėshiron ta drejtosh, mundet ta thejsh, e nėse e le tė tillė, mbetet e shtrembėr. Ju porosis tė kujdeseni ndaj grave”.E mėshironte dobėsinė e tyre, i nderonte, sepse nė nderimin e tyre fshehet edhe nderimi i vetvetes, duronte dėmet qė i pėrjetonte nga shkaku i tyre, sepse siē ka thėnė:
“Nėse ia urren njė sjellje, tė pėlqen tjetra”. (Muslimi). U jep pėrparėsi etj.


Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė:
“Besimtarėt me besim mė tė plotė, janė ata qė kanė moral mė tė mirė. Kurse mė tė zgjedhurit e juaj janė ata qė mė sė miri sillen me gratė e tyre”. (hadithi ėshtė sahih, transmeton Tirmidhiu).

Ky lloj i burrave e di se dunjaja ėshtė kėnaqėsi, kurse kėnaqėsia mė e mirė ėshtė gruaja e mirė, andaj i ndihmon nė ibadet. Para se tė martohet kėrkon tė martohet me grua besimtare tė vėrtetė, e nėse martohet me grua tė tillė, sillet me te ashtu siē meriton. Mirėpo kjo nuk e ndalon nga kėshillimi dhe udhėzimi, nga urdhėrimi dhe ndalimi, nga mėsimi dhe edukimi.

I ngjanė nė tėrė kėtė sjelljes sė Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. Ėshtė pronar i epėrsisė, tė cilėn e ka fituar me serizotet duke u mbėshtetur nė sherijat. Ėshtė njeri me xhelozi tė lavdėruar, e cila e largon sprovėn nga shtėpia e vet duke mos e lėnė pas dore kėtė punė dhe duke mos pasur mendim tė keq pėr askend.


vazhdon me :

2- Burrė i realtė !!! , inshallah ,

ps.komentet tuaja jane te mireseardhura !!!


nderime nga,

gjithesia

odessa
12.12.2005, 15:30:00
qy qy paska hala ''burra'' a ??????

gjithesia
12.12.2005, 15:41:00
ISTOGASJA_CH afishoj me 2005-12-12 15:18 :


Burri duhet te jete njeri, kaq...

------------------------------------------------

po de ,

po fjala ishte mbi seleksionimin , rradhitjen , ndarjen e tyre , se normal qe jan njerez e jo arusha !!!

Feni-X
12.12.2005, 15:47:00
Femra e ka me zor ta zgjedh nje burre!

Nese ajo e zgjedh burrin e saj i cili pelqehet nga grate (femrat) e tjera, ajo nuk eshte e qete dhe e rehatshme.
Ndersa ajo preferon nje burre, i cili burre nuk pelqehet nga femrat dhe eshte i shemtuar, ajo grua padyshim nuk eshte e lumtur.


Pershendetje..

Index
12.12.2005, 15:48:00
Pershendetje per temen.

Qenkam BURRI i pare qe po shkruaj te kjo teme.

Gjithesia,
Te pershendes dhe te deshiroj sukses ne zberthimin sa me te mire te temes. Gjithsesi do te kete "fluturime akrobative" edhe ketu me shkrime e komente te ndryshme nga postues te ndryshem, por nejse...

Istogasja,
Secili burre eshte njeri ne kuptimin e ngushte te fjales, tjeter eshte sa ka mbete njerzilleku te shume burra e gra te koheve te fundit, sepse shume prej tyre kane rene ne nivel edhe me te ulet se kafsha, sikur qe ka pershkruar edhe Allahu ne Kuranin Fisnik.

Odessa,
Ka akoma burra kjo bote, ka. /forum/images/smiles/icon_smile.gif<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Index mė 2005-12-12 15:52 ]</font>

Index
12.12.2005, 15:50:00
Ups!

Feni-X-i ma pasku kalu per pak, nuk qenkam i pari!

odessa
12.12.2005, 16:00:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
ISTOGASJA_CH afishoj me 2005-12-12 15:55 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gjithesia afishoj me 2005-12-12 15:41 :

ISTOGASJA_CH afishoj me 2005-12-12 15:18 :


Burri duhet te jete njeri, kaq...

------------------------------------------------

po de ,

po fjala ishte mbi seleksionimin , rradhitjen , ndarjen e tyre , se normal qe jan njerez e jo arusha !!!

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Ka edhe te atille qe sillen sikur arusha, majmuna, kuaj... Po nejse...

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: ISTOGASJA_CH mė 2005-12-12 15:56 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

ata qe dikush i thirr njerz une shkurt i thirri shtaz /forum/images/smiles/icon_wink.gif

me tmira

gjithesia
12.12.2005, 16:00:00
vazhdim...

2- Burrė i realtė

Burrė i cili ia jep hakun gruas sė vet dhe kėrkon hakun e vet. Edhe ky lloj i burrave nuk akuzohet, mirėpo lloji i parė ėshtė mė i mirė dhe mė fisnik.

Muhamedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]u pergjegj ne pyetjen:

" Cilat janė detyrat tona ndaj grave tona ???" dhe tha:

- “Ta ushqesh kur edhe ti ha, ta veshish kur edhe ti veshesh, mos ti biesh nė fytyrė, mos ta ofendosh dhe mos tė largohesh nga shtėpia”. Nėse vjen puna, mundet ta rrahish, mirėpo sipas pėrkufizimeve tė sherijatit dhe mos ti biesh nė fytyrė.


Muhamedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:

“Mos i rrehni robėreshat e All-llahu”.

Erdhi Omeri [radijall-llahu anhu] te Pejgamberi [alejhis-] dhe i tha:

-"gratė u trimėruan mbi burrat e tyre", -atėhere Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] lejoi rrahjen e tyre.

-me vone erdhėn shumė gra qė tė ankohen te gratė e Pejgamberit [alejhis- nga burrat e tyre ], atėhere Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] tha: “Kanė ardhur shumė gra duke u ankuar pėr burrat e tyre te gratė e mija, le ta dinė ata burra se nuk janė me tė mirėt”. (hadithi sahih, transmeton Ebu Davudi).

vazhdon me :

3- Burrė qė dyshon shumė ! (inshaallah)


pershendetje nga,

gjithesia


ps. INDEX , me ndihmen e Allahut do i dal ne krye , por pres edhe asistimin tuaj real , gjithashtu !!!

gjithesia
12.12.2005, 16:05:00
ISTOGASJA afishoi :

Ka edhe te atille qe sillen sikur arusha, majmuna, kuaj... Po nejse...


dhe

odessa afishoj me 2005-12-12 16:00 :


ata qe dikush i thirr njerz une shkurt i thirri shtaz /forum/images/smiles/icon_wink.gif


----------------------------------------------------------------


motra te nderuara

andaj duhet edukimi e jo deshperimi , e posaqerisht per "burrat " qe do pasojne pas nesh (kam fjalen per bijet tane )


ju pershendet ,

gjithesia

Feni-X
12.12.2005, 16:18:00
Ndrova ore Index mos me ke llogarit ne taborrin tjeter, se per ate qe t'u ka pervjedh gabimisht shkrimi, nuk ka shum dert. /forum/images/smiles/icon_razz.gif

Edhe diqka Index, eshte shum mire te jesh i pari . /forum/images/smiles/icon_wink.gif /forum/images/smiles/icon_biggrin.gifPershendetje ...

gjithesia
12.12.2005, 16:24:00
Feni-X afishoj me 2005-12-12 15:47 :


Femra e ka me zor ta zgjedh nje burre!

Nese ajo e zgjedh burrin e saj i cili pelqehet nga grate (femrat) e tjera, ajo nuk eshte e qete dhe e rehatshme.
Ndersa ajo preferon nje burre, i cili burre nuk pelqehet nga femrat dhe eshte i shemtuar, ajo grua padyshim nuk eshte e lumtur.


Pershendetje..

-----------------------------------------------------------------


dhe ..... VICE-VERSA ,

e njejta vlen edhe per mashkujt !!!

po me thuaj ti sa ideale do ishte sikur ai/ajo te pelqehej nga te tjeret e ai/ajo te pelqej vetem ate qe e ka "prone " !!!!

pershendetje nga,

gjithesia


[/quote]

Feni-X
12.12.2005, 16:28:00
Kesi lloj pyetjesh megalomane nuk e kam princip te u jap pergjigje, por per hir te sinqeritetit tim, kesaj here po bej leshim :


Une them se BUKURIA eshte per t'u pare ...

gjithesia
12.12.2005, 16:30:00
pa marr parasysh transparentitetin , Feni-x !!!


sendi i mire shihet edhe n' thes me e shti , a po jo ( kan than ata te dijshmit )

dhe "pas at-it t' mire gjithmon qohet pluhur ( edhe keshtu kane then , te vjetrit , une shum i kam ne konsiderat thenjet e te menēmeve )

Feni-X
12.12.2005, 16:37:00
Jo.. gjerat e mira ne thes nuk duken te mira, dhe kjo hipoteza yte dhe e atyre te 'moēmeve" nuk "pin uje" tek askushi, e me se paku te Une.

Macen ne thes nuk e ka blen askush, po aq sa edhe minarja ne thes nuk futet ...


Gjerat e bukura, jan te mira vetem permes fokusimit te syrit-pamjes.Pershendetje...

Feni-X
12.12.2005, 16:44:00
Asnje burre dhe grua ne bote s'kan mebtur te pamartuar, ne perjashtim te atyre qe s'kan dashur apo kan mbetur per ndonje shkak tjeter ..

Mirpo askush , nuk mundet t'ua shoh lumturine ndonje ēifti, fundja as ata nuk i'a din njeri tjetrit gjerat me intime..
Edhe une kam pare lloj-lloj ēifte, po rnuk do te thot se lumturia e tyre shihet permes syve te mi, apo nga syt e tu e dikujt tjeter.

Dhe ne fund Hana, po ta them se askush s'ka mundur te i iken marteses, aq sa nuk munden te u iken as vdekjes..Pershendetje ...

gjithesia
12.12.2005, 16:49:00
Feni-X afishoj me 2005-12-12 16:37 :


Jo.. gjerat e mira ne thes nuk duken te mira, dhe kjo hipoteza yte dhe e atyre te 'moēmeve" nuk "pin uje" tek askushi, e me se paku te Une.

Macen ne thes nuk e ka blen askush, po aq sa edhe minarja ne thes nuk futet ...


Gjerat e bukura, jan te mira vetem permes fokusimit te syrit-pamjes.


-------------------------------------------

Feni-x ,

te ti shume ēka nuk po pine uje , e posaqerisht ne raport me mu ( gati met buka pa u zene per shkak te tharmit , majes a kfasacit /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif !!!

nuk te kuptoi ku e ke poenten , ose po provokon ose me te vertet ke nje urrejtje te panevojshme ndaj meje !!!


po ti theme edhe dy thjenje nga te menēurit si vijim edhe pse tema s' ka te beje fare me , por pasi po te kuptoi shume bukur se ku po aludon urdhero :

- "me mire shofin kater sy se dy"; dhe

- "nuk eshte ari krejt ēka shkelqen "


besoi se kuptove ē' deshi te thote ,

gjithesia

gjithesia
12.12.2005, 16:56:00
hej , hej , hej


qellimi i kesaj teme nuk eshte bukurija apo pamja e jashtme , krejt e keni ndryshu , nc nc cn

burrat dhe klasifikimi i tyre , e jo

burrat , grat dhe bukurija e tyre !!!

mos dilni nga tema , edhe mos me detyroni edhe mu me ju pasu pastaj se po habitna , qy

gjithesia
12.12.2005, 17:00:00
vazhdim...


3- Burrė qė dyshon shumė

Nuk kemi pėr qėllim burrin i cili posedon xhelozi tė lavdėruar dhe tė kontrolluar me sherijat, mirėpo kemi pėr qėllim atė burrė i cili dyshon pa nevojė dhe pa shkak dhe ia ngushton jetėn gruas, kėshtu tensionohet atmosfera nė shtėpi pa nevojė.

E qortojmė atė burrė, i cili ėshtė vetjak dhe kėrkon nga gruaja e tij qė vetėm pėr te tė kujdeset, ėshtė xheloz edhe ndaj fėmijėve. Kur tė hyjė nė shtėpi tė gjith duhet tė heshtin dhe mbarė shikimet duhet drejtuar drejt tij.

Ky burrė pėrcjellė gjėrat intime tė gruasė, ka mendim tė keq pėr te, e spiunon. Kurse Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka ndaluar pėrcjelljen e gjėrave intime tė gruas ose befasimi i sajė gjatė kthimit nga rruga.

Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] kur u kthye nė Medine nga njė udhėtim tha: “

“Mos u hyni grave natėn”. Nė transmetimin tjetėr qėndron: “derisa tė largon gjėrat e panevojshme dhe tė krehet”.

Dy njerėz e kundėrshtuan kėtė urdhėr dhe gjetėn nė shtėpi gjėra tė cilat nuk i kėnaqėn. (Buhariu).

Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka dalluar xhelozinė duke thėnė:
“Njė lloj xhelozie e urren All-llahu, [subhanehu ve teala], e ajo ėshtė xhelozia e burrit ndaj gruas pa shkak tė dyshimit”. (Muslimi).

Xhelozi e lavdėruar ėshtė kur tė dyshon me shkas, kur nuk dakorodohet burri me veshmbathjen e gruas psh , etj, gjėra me tė cilat e mbron shtėpinė nga mėkatet tė cilat i sjellin mediat e ndryshme.


vazhdon me

4- Burrė dejuz (pa turp) ...

Feni-X
12.12.2005, 17:02:00
Ja prap i ke perzie mollat me dardhat ...

S'kam asnje poente, asnje synim apo diqka te ngjajshme me ty...une pash temen te cilen e ke hapur ti dhe u inicova ne te. Dhe, asnje dufi patalogjike apo ndonej inat te formes galaktike nuk me pecjell me ty dhe per ty..... dhe personalitetin tend..
Ajo ēfar te kam thene edhe me heret se je paksa kokeforte ne bidnjet e tua dhe paraqitesh iracionale ne shum raste,duke mos i bere leshim askujt ne fjalimet e tua te 'famshme'... dhe asgje me shume..
jo kater sy.. por as kateēind sy nuk shohin ne errėsire . kaqPershendetje ...
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Feni-X mė 2005-12-12 17:04 ]</font>

gjithesia
12.12.2005, 17:09:00
Feni-X afishoj me 2005-12-12 17:02 :


Ja prap i ke perzie mollat me dardhat ...

S'kam asnje poente, asnje synim apo diqka te ngjajshme me ty...une pash temen te cilen e ke hapur ti dhe u inicova ne te. Dhe, asnje dufi patalogjike apo ndonej inat te formes galaktike nuk me pecjell me ty dhe per ty..... dhe personalitetin tend..
Ajo ēfar te kam thene edhe me heret se je paksa kokeforte ne bidnjet e tua dhe paraqitesh iracionale ne shum raste,duke mos i bere leshim askujt ne fjalimet e tua te 'famshme'... dhe asgje me shume..
jo kater sy.. por as kateēind sy nuk shohin ne errėsire . kaq

---------------------------------------------

Feni-x

po a leshohet pe qiftit tend kur , vazhdimisht hudh posht (perpiqesh te hudhesh posht ) ēdo gje fisnike dhe njerezore ( jo se jam une e tille por mesimet e mija ) !!!


sa i keq eshte terri , a po e veren se kot eshte te kesh nje mori sysh e te ngelesh ne terr !!!


une u mbetem dhe inshallah do u mbetem gjithmon besnike dhe kokeforte mesimeve humane nga Krijuesi i cili krijoi nje krijes me nje rradake si ,

gjithesia

Nacionalist_i
13.12.2005, 13:35:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Feni-X afishoj me 2005-12-12 15:47 :
Femra e ka me zor ta zgjedh nje burre!

Nese ajo e zgjedh burrin e saj i cili pelqehet nga grate (femrat) e tjera, ajo nuk eshte e qete dhe e rehatshme.
Ndersa ajo preferon nje burre, i cili burre nuk pelqehet nga femrat dhe eshte i shemtuar, ajo grua padyshim nuk eshte e lumtur.


Pershendetje..

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kshtu qe shqipet dojn burre..........,pe din ti fenix.. se kshtu sbohen rehat... !

Hana bend, adin kur e sehh ajo at drite e sinqeritet, atehere kur ti bojn do vjet....,sa te eshte e re jo valla....

femra eshte e komplikume njerzi edhe veq dajakin ngat vete edhe mos u lshoni ne to kishe ashtu e kshtru me rezulute 1244, po duhet me dite kur me i dhan qehre e kur jo....,femra eshte si shtypja e ujit.... gjithmon ka me kqyr ku eshte me dobet e me shperthye me depertue...,e ndersa kam ndegjueu se eshte edeh si kaliiiiiii femra (ngo istogaseeee),se kalin thojn te moqmit kur te kap per freni....,e din qfar daie e ka kap..(e lexon), i merr ere,e aty e din qysh e tek.....,a i shitet a jo...

Burri duhet me kon i shtire per femer e per miq....,se ndryshe sbohet...<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Nacionalist_i mė 2005-12-13 13:43 ]</font>

Nacionalist_i
13.12.2005, 13:44:00
[/quote]

Kshtu qe shqipet dojn burre..........,pe din ti fenix.. se kshtu sbohen rehat... !

Hana bend, adin kur e sehh ajo at drite e sinqeritet, atehere kur ti bojn do vjet....,sa te eshte e re jo valla....

femra eshte e komplikume njerzi edhe veq dajakin ngat vete edhe mos u lshoni ne to kishe ashtu e kshtru me rezulute 1244, po duhet me dite kur me i dhan qehre e kur jo....,femra eshte si shtypja e ujit.... gjithmon ka me kqyr ku eshte me dobet e me shperthye me depertue...,e ndersa kam ndegjueu se eshte edeh si kaliiiiiii femra (ngo istogaseeee),se kalin thojn te moqmit kur te kap per freni....,e din qfar daie e ka kap..(e lexon), i merr ere,e aty e din qysh e tek.....,a i shitet a jo...

Burri duhet me kon i shtire per femer e per miq....,se ndryshe sbohet...

odessa
13.12.2005, 14:17:00
ahhaha prap ky me kete 1244sh, sdi pse pe ndrron nickun kur krejt pe dim kush je /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ti kthehna temes:

beauty is in the eye of the beholder, kan thon ATA TMEQMIT /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif,

ne mos te perpiqemi te kuptojm pse nje femer shume e bukur e ka burrin te shemtum, ajo e din vet. As mos te mendojm qe ne dim a eshte qifti i lumtur apo jo, qka ndodh mbas dyerve te mbyllura dhe si dhe ne qfar menyera ja shprehin lumturin botes se jashtme eshte diqka qe vendos ai qift.

mire tha gjithesia: nuk eshte arė gjithqka qka shkelqen.


me tmira

gjithesia
13.12.2005, 14:30:00
odessa afishoj me 2005-12-13 14:17 :


ahhaha prap ky me kete 1244sh, sdi pse pe ndrron nickun kur krejt pe dim kush je /forum/images/smiles/icon_wink.gif


ef , po qysh je oo vlla , posht 1224-shi !!!

---------------------------------

/forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif , po po shtatqind shpirta i ka ky si terminatori /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif , sen s'muj e myt !!!!


vazhdim ...

4- Burrė dejuz (pa turp)

Ky njeri i cili nuk xhelozon aspak, i cili nuk posedon as xhelozi tė lavdėruar e as tė urrejtur. Nuk interesohet se kush hy nė shtėpinė e tij, nuk interesohet se me kėnd shoqėrohet gruaja e tij.

Lejon qė nė shtėpinė e tij tė hyjnė burra tė huaj, kur nuk ėshtė i pranishėm ai.

Lejon qė gruaja e tij tė shfaqė atė qė ia ka ndaluar All-llahu qė ta shfaq, duke dalur nga shtėpia lakuriq ose e parfymosur.

Ky lloj burri, i cili dakordohet qė tė ndodhin marėzira me gruan e tij, nuk e sheh xhennetin e as qė do ta nuhas erėn e tij.

Ky ėshtė tradhėtar i emanetit tė cilin ia ka dhėnė All-llahu,
pasiqė burri ėshtė bari nė shtėpinė e vet dhe do tė jap llogari pėr tufėn e tij.

Andaj festimet dhe kremtimet e pėrziera mes burrave dhe grave, vetmimi i grave me burra tė huaj, krejt kjo ėshtė e ndaluar dhe e meriton kėtė denim.


vazhdon me ....

5- Burri i pakujdesshėm

ps. deklaroni motra per cilin do orientoheshit dhe ku e gjeni mbeshtetjen me te mire !!!


ju pershendete,

gjithesia

Nacionalist_i
13.12.2005, 15:31:00
odesa e ka marak qesi tippi......

4- Burrė dejuz (pa turp) ,.... te rezulutes 1244, moderno....


te kisha tregue me te pa pas veq nja.... 1 muj, hmmmmmmmmmm


Nuk i ndrron kumara prej qeffi niknamet,por bjen ne kundershtim me rregulloren e granimit, nuk ja u bon rrafsh.... e kur ti shan kaj here... normal qe duhet me perjashtue,skan faj as admini....

ps: njomza,per mue kot e ke ti at far...statusi te moderatores, jeh......... ,mos u bo xeher tash kishe tippi pa turp.

ps: Inxhja hatixhe, mos mju maj ders ketu....ktyne femrave te 1244-t,se nuk e meritojn kto dersin.......kto e dojn burrin me kon xeher,edhe qe sja qkoq dajakin kurre....... binxhi te fort.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Nacionalist_i mė 2005-12-13 15:35 ]</font>

Fjolla
14.12.2005, 08:43:00
Gjithesia pershendetje kjo teme qenka fantastike , nga pervoja ime po flas tash qe nuk vjen ne pyetje ky klasifikim Perse?: Nobody is perfeckt nuk besoi kurrsesi qe egsiston burri nr 1 nr 2 nr 3 nr 4 ose nr 5 sepse do te ishte fatale ose e mrekullushme per ato femra .Jam e mendmit se te gjithe burrat nganjere posedojne veti pozitive e nganjeher negative sipas rrethaneve , problemeve ose deshtimeve se di sa po me kuptoni por p.sh kur jam martu me burrin tim ( pak ka asi qe e tregojne kete gje hapur ketu , por ja qe une jam e tille) i ka taku nr 1 pra mu ka duk perfeckt , pastaj ka kalu ne nr 2 , 3 e keshtu me radhe e nganjeher tash valla edhe nr 5 i takon e bahet kogja dejuz( hahahahahha se me ba mi lexu kto fjale kris po te verteten dua ta tregoi ksaj radhe ) Si perfundim nuk eshte asnje burre i persosur me te gjitha dhe nuk ka njeri qe eshte shume i keq ose fort i mire ...! mirmbetshi se e zgjata pak si shume

gentelmeni
14.12.2005, 09:20:00
Hana....


Secilin numer e gjene te bali....zgidh /forum/images/smiles/icon_wink.gif

gjithesia
14.12.2005, 10:42:00
vazhdim...

5- Burri i pakujdesshėm :

-Ky lloj i burrave ėshtė pėrhapur me tė madhe ditėve tė fundit.

-Nuk kujdeset pėr tufėn e vet, nuk kujdeset as pėr gruan e as pėr fėmijėt e vet, duke u angazhuar ose me epshet e veta ose duke menduar se ėshtė i zėnė me punė, qė i sjellin tė mira tė gjithėve.

-Ai mendon se pasiqė u ka siguruar vendbanim tė gjėrė, mjet transporti komod, ushqim tė mirė, se me kėtė i ka kryer detyrat qė i ka ndaj familjes.

-Pa dyshim se kėto tė mira shkaktojnė lumturi, mirėpo shkaku kryesor i jetės sė lumtur familjare ėshtė pėrkujdesi psiqik i burrit ndaj gruasė dhe fėmijėve tė vet.

-Ēfarė fitojnė nga kėto tė mira, nėse fėmijėt ndiejnė boshllėk emocional dhe mosudhėzim nga prindėrit.

-Ēka i bėn dobi ajo shtėpi e madhe dhe e bukur, nėse gruaja ndihet e vetmuar, rrallė herė e sheh burrin e sajė, kurse All-llahu [subhanehu ve teala] ka thėnė:
-“O ju qė besuat, ruane veten dhe familjen tuaj prej njė zjarri, lėnda djegėse e tė cilit janė njerėzit dhe gurėt. Atė (zjarrin) e mbikėqyrin engjėjt tė rreptė e tė ashpėr qė nuk e kundėrshtojnė All-llahun pėr asgjė qė Ai i urdhėron dhe punojnė atė qė janė tė urdhėruar”. (Tahrim: 6).


-Kurse Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė:

-“Tė gjith jeni bari dhe tė gjith do tė jepni llogari pėr tufėn tuaj”.
Andaj, ēfarė pėrkujdesi i jep familjes sė vet ky lloji i burrave, ēfarė mburoje nga zjari u jep ky njeri i cili rrallė takohet dhe rri me to.


Ja pra nje klasifikim real i burrave !!!


une per veten time lakmoj nr 1 eventualisht 2 , keta te tjeret mos ma "prefshin as udhen" si thone nje fjale popullore !!!

e nderuara Fjolla,

edhe bashkeshorti yte ,si shume te tjere , kane te drejte gabimet mirepo fatbardhesisht jem ne grate prezente dhe te detyruara qe me sjelljen tone ( asesi me perlamje e urrejtje , por me dashuri e rrespekt ) tu terheqim verejtjen dhe ti drejtojme ne rruge te drejte .
Por per te pasur sukssesse duhet ne te jeme te udhezuara se pari NE vet !!!


me nderime ,

gjithesia !!!

ps. genti , mos kce pej numri n' numer /forum/images/smiles/icon_wink.gif !!!

bardha
14.12.2005, 10:50:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gentelmeni afishoj me 2005-12-14 09:20 :
Hana....


Secilin numer e gjene te bali....zgidh /forum/images/smiles/icon_wink.gif

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Bali i ka gjitha numrat bile i ka edhe do qe hala kan mu shkru ....


Gjithesi .

Respekt per temen .


Edhe pse un nuk pajtohem me shkrimet dhe klasifikimin e Burrave simbas teje .
Ti pershkruan klasifikimin e tyre ne baze te thenjeve te nje libri i cili eshte shkruar mija vjet me heret ,kure Burrat kan pas nje dhi ,gomar apo deve ,nje shkop dhe nje kolib ,ku i kan majt nje kallaballk gra e femi ,sod eshte krejt ndryshe dhe ky klaslifikim nuk i takon kohes son .
Simbas meje egzistojn Tre lloj njerzish (burra ,gra) te mire ,te keq dhe te smur .
Njeriu krijohet nga rethi ,statusi qe ka dhe inteligjenca .
Nje njeri i cili kupton veten do e kuptoj edhe rrethin ,nje njeri qe respekton veten do e respektoj edhe rrethin ,nje njeri qe don veten do e doj edhe rrethin .Ai njeri pa tjeter do te jet i mire se fillon nga vetja .Gruaja pran tije do te jet grua e lumtur e respektuar dhe femijet do te ken baba te mire ,kjo vie per arsye se nje njeri i till do te kerkoj nga partneri te jen te barabart e ate mendoj qe do te kerkoj nga gruaja te kontriboj njejt ,te mere pjes ne edukim ne gjendje materiale ,dhe do kerkoj nga ajo te respektoj ndjenjat e tije aq sa ai respekton te sajat .
Ne syt e mije ky burr eshte nje burr i mire ,i cili ka ngritje shpirtnore .
Njerzit nuk jan perfekt ,fatmirsisht ,ka edhe asi te kqinje ,qe e urejn veten dhe te tjeret ,po ai njeri nuk eshte i lindur i keq ,gjithmon egziston nje arsye pse njeriu behet i eger ,pse dyshon ,nuk qmon ,nuk arsyeton nuk di te don ,Ky njeri eshte bere nga rrethi i till .

Pastaj kemi njerz te smur ,te cilet veproj ne menyre te keqe per arsye se nuk e kan veten nen kontroll .
Burri i mire ,apo edhe i keq krijohet se pari nga vet edukimi familjar e pastaj edhe nga partneri .
Nje burr te mire mund ta prish dhe ta bej shume te keq nje grua e keqe ,po edhe te kunderten .
pershendetje nga bardha

NENTORI
14.12.2005, 11:12:00
valla siklet i madh ju ka rrok bre juve femrav o mos u tutni se perpara ka pas burra dburrav e tash ka veq burra dgrave se vallai qka po thojn dhe se po thojn grat po bohet sot edhe mos u shitni edhe ju bash kishe nuk kini kurrfar drejte se tgjitha drejtat i kini .

gjithesia
14.12.2005, 12:01:00
bardha afishoj me 2005-12-14 10:50 :

Gjithesi .

Respekt per temen .


Edhe pse un nuk pajtohem me shkrimet dhe klasifikimin e Burrave simbas teje .
Ti pershkruan klasifikimin e tyre ne baze te thenjeve te nje libri i cili eshte shkruar mija vjet me heret ,kure Burrat kan pas nje dhi ,gomar apo deve ,nje shkop dhe nje kolib ,ku i kan majt nje kallaballk gra e femi ,sod eshte krejt ndryshe dhe ky klaslifikim nuk i takon kohes son .
Simbas meje egzistojn Tre lloj njerzish (burra ,gra) te mire ,te keq dhe te smur .
Njeriu krijohet nga rethi ,statusi qe ka dhe inteligjenca .
Nje njeri i cili kupton veten do e kuptoj edhe rrethin ,nje njeri qe respekton veten do e respektoj edhe rrethin ,nje njeri qe don veten do e doj edhe rrethin .Ai njeri pa tjeter do te jet i mire se fillon nga vetja .Gruaja pran tije do te jet grua e lumtur e respektuar dhe femijet do te ken baba te mire ,kjo vie per arsye se nje njeri i till do te kerkoj nga partneri te jen te barabart e ate mendoj qe do te kerkoj nga gruaja te kontriboj njejt ,te mere pjes ne edukim ne gjendje materiale ,dhe do kerkoj nga ajo te respektoj ndjenjat e tije aq sa ai respekton te sajat .
Ne syt e mije ky burr eshte nje burr i mire ,i cili ka ngritje shpirtnore .
Njerzit nuk jan perfekt ,fatmirsisht ,ka edhe asi te kqinje ,qe e urejn veten dhe te tjeret ,po ai njeri nuk eshte i lindur i keq ,gjithmon egziston nje arsye pse njeriu behet i eger ,pse dyshon ,nuk qmon ,nuk arsyeton nuk di te don ,Ky njeri eshte bere nga rrethi i till .

Pastaj kemi njerz te smur ,te cilet veproj ne menyre te keqe per arsye se nuk e kan veten nen kontroll .
Burri i mire ,apo edhe i keq krijohet se pari nga vet edukimi familjar e pastaj edhe nga partneri .
Nje burr te mire mund ta prish dhe ta bej shume te keq nje grua e keqe ,po edhe te kunderten .
pershendetje nga bardha


----------------------------------------------------


Bardha,

-mu ky "liber" siē e quajte ti dhe pasimi i udhezimeve te tije jane shpetim per familjen si qelis primare dhe tere shoqeris ne pergjithesi!!!


-ka pasur Muhamedi as.9 gra dhe supozohet 4 roberesha dhe kurr nuk i ka fy , sha , rraf , por ne te kunderten qe te gjitha me mburrje e kan bart titullin prej bashkeshortjeje te tij (savs)!!!

- sot , shtyhet martesa , ngase praktikohet kurverija , behet martesa dhe prap praktikohet kurverija , behet martesa dhe shpejt pason ndarja , shtrohet pyetja pse???

- ngase kem dro njeri tjetrin , e jo "Autorin " e atij "libri" ;

- perpiqemi te krijojme(dhe krijojme ) ligje dhe nene sa me te pershtatshme ne te keqen tone dhe ēorras mendojme se jane ne te miren tone !!!;


- nuk kem konsiderat as qellime te shendosha per veten dhe pasardhesit tane !;

- futemi grackave te djallit pa u hamend , dhe ne fund pyesim "perse valle ndodhi kjo??;"Libri " te cilin e kem lene plotesisht pas dore , po na therret ne shpetim por pak nga ne kuptojme !!!

- te mundeson te kombinosh modernen me primitiven dhe te jesh i lumtur ,

- te udhezon qe te udhezohesh , dhe te martohesh me te udhezuar qe nga fillimi ti qiten presat te keqijave ;

-te fton qe te krijosh gjenerata te shendosha me moral dhe virtyte te larta !!!

Sa i vogel ai "liber " , por me permbajtje te madhe hyjnore , si udhezuesi i vetem per nje te ardhme te paster te mire e te shendosh !!!


Lum ai qe u udhezua , u shkaterrua ai qe nuk deshiron te udhezohet , heret a von !!!


me nderime ,

gjithesia !!!

gjithesia
14.12.2005, 12:07:00
HaNa afishoj me 2005-12-14 10:53 :

e vertet se ky lloj burrash esht ka dominon kohen e sodme sidomos ketu ne zvicerr verehet!


por per nje nuk jam e mendimit tend me kete se kinse fjala prej neve nvaret vetem sjellja e burrave.
ne qoft se takon nr. 3, 4 ose 5 vshtir ta bejsh ate nr. 1 i "humburi, verberi, i padegjueshmi" esht dhe mbetet i tille...ne do allahu vetem mundet ta drejton ne rruge te drejt etj.

ne duhet te jemi per burrat ndihmese, oaze qetsimi dhe knaqesije po kur nuk te vjen aj hic ne shpi si ky prototipi nr. 5 ti parajs bonja shtepijen aj prap se prap nuk e sheh vleren tende /forum/images/smiles/icon_smile.gif


t pershendes perzemersisht


---------------------------------------------------


Hana ,


-mu per kete qe nga fillimi , duhesh ti vet ti takosh numrit 1 , e pastaj te kesh te drejte te zgjedhish numrin 1 , dhe te krijoni gjitheqka nr° 1 !!!


te pershendete ,

gjithesia!!!

bardha
14.12.2005, 12:47:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gjithesia afishoj me 2005-12-14 12:01


Bardha,

-mu ky "liber" siē e quajte ti dhe pasimi i udhezimeve te tije jane shpetim per familjen si qelis primare dhe tere shoqeris ne pergjithesi!!!

Gjithesi .
Eshte qeliz primare ne nje mase te popullit i cili si baze e ka frigen mbi te panjohuren dhe ne baze te saj edhe nderton menyren e jetes .

Gjithsija po thot .

-ka pasur Muhamedi as.9 gra dhe supozohet 4 roberesha dhe kurr nuk i ka fy , sha , rraf , por ne te kunderten qe te gjitha me mburrje e kan bart titullin prej bashkeshortjeje te tij (savs)!!!

E un mendoj
Duhet te jesh mentalisht e prapambetur qe te arsyetosh burrin me 9 gra dhe te jesh e lumtur qe nuk te fyen ,nuk te raf.Po ai edhe me dasht ska vakt se duhet te plotsoj normen 9 here .
Nuk e di se a do pranoje ti te jeshe vete e nenta nme nje burr !!!!!
Gjithsija po thot
- sot , shtyhet martesa , ngase praktikohet kurverija , behet martesa dhe prap praktikohet kurverija , behet martesa dhe shpejt pason ndarja , shtrohet pyetja pse???
Un mendoj .
Per nje jete me te mire njeriu kerkon partnerin ideal ,asgje te keqe .Sexsi eshte nevoj biologjike ,dikush me shume e dikush me pak ka nevoj ,si ushqimi dikush han shum e dikush me pak ,sikur gjumi dikush flen shume e dikujt i mjaftoj 4-5 ore
Gjithsija prap .
- ngase kem dro njeri tjetrin , e jo "Autorin " e atij "libri" ;

- perpiqemi te krijojme(dhe krijojme ) ligje dhe nene sa me te pershtatshme ne te keqen tone dhe ēorras mendojme se jane ne te miren tone !!!;
Bardha po thot .
Ligjet dhe nenligjet qe njeriu krijon ne diten e sodit ,jan aftesija mentale dhe shpirtnore per te vetvendos vet dhe te dirigjoj jeten simbas nevojes ,e jo simbas deshires se dikujt apo simbas nje libri ,proverbe ,apo thenje te dikujt .

Gjithesija .
- nuk kem konsiderat as qellime te shendosha per veten dhe pasardhesit tane !;

- futemi grackave te djallit pa u hamend , dhe ne fund pyesim "perse valle ndodhi kjo??;
bardha .
Gjdo gje nvaret nga deshira dhe piksynimi i njeriut ,grackat jan ramje te jetes ndersa suksesi eshte ngritje ,per te qen i sukseseshem duhet njohur ramjen .
Sod jetojn njerzit shume me gjat dhe me shendosh duke ju falemderuar ngritjes intelektuale dhe shpirtnore ,duke i len anash priftet dhe hogjallaret qe piksynim kryesor kan te frigoj njerzimin nga jeta e plot .

Gjithesija

"Libri " te cilin e kem lene plotesisht pas dore , po na therret ne shpetim por pak nga ne kuptojme !!!

- te mundeson te kombinosh modernen me primitiven dhe te jesh i lumtur ,

- te udhezon qe te udhezohesh , dhe te martohesh me te udhezuar qe nga fillimi ti qiten presat te keqijave ;

-te fton qe te krijosh gjenerata te shendosha me moral dhe virtyte te larta !!!

Sa i vogel ai "liber " , por me permbajtje te madhe hyjnore , si udhezuesi i vetem per nje te ardhme te paster te mire e te shendosh !!!


Lum ai qe u udhezua , u shkaterrua ai qe nuk deshiron te udhezohet , heret a von !!!

Bardha ne fund .
Librin qe ti e pershkruan si te gjithfuqishem ,un nuk e praktikoj ,per mua vler hynore ka vetbesimi dhe deshira per te jetuar pa frigen e atij apo ketij ,te jetosh ashtu siq don ,per mua eshte me se hynore .

me nderime ,

gjithesia !!!
gjithashtu shpreh nderimet e mija
bardha</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

gjithesia
14.12.2005, 13:48:00
bardha afishoj me 2005-12-14 12:47 :

Gjithesi .

Eshte qeliz primare ne nje mase te popullit i cili si baze e ka frigen mbi te panjohuren dhe ne baze te saj edhe nderton menyren e jetes .
E un mendoj
Duhet te jesh mentalisht e prapambetur qe te arsyetosh burrin me 9 gra dhe te jesh e lumtur qe nuk te fyen ,nuk te raf.Po ai edhe me dasht ska vakt se duhet te plotsoj normen 9 here .


Nuk e di se a do pranoje ti te jeshe vete e nenta nme nje burr !!!!!


Un mendoj

Per nje jete me te mire njeriu kerkon partnerin ideal ,asgje te keqe .

Sexsi eshte nevoj biologjike ,dikush me shume e dikush me pak ka nevoj ,si ushqimi dikush han shum e dikush me pak ,sikur gjumi dikush flen shume e dikujt i mjaftoj 4-5 ore

Ligjet dhe nenligjet qe njeriu krijon ne diten e sodit ,jan aftesija mentale dhe shpirtnore per te vetvendos vet dhe te dirigjoj jeten simbas nevojes ,e jo simbas deshires se dikujt apo simbas nje libri ,proverbe ,apo thenje te dikujt .


Gjdo gje nvaret nga deshira dhe piksynimi i njeriut ,grackat jan ramje te jetes ndersa suksesi eshte ngritje ,per te qen i sukseseshem duhet njohur ramjen .
Sod jetojn njerzit shume me gjat dhe me shendosh duke ju falemderuar ngritjes intelektuale dhe shpirtnore ,duke i len anash priftet dhe hogjallaret qe piksynim kryesor kan te frigoj njerzimin nga jeta e plot .


Librin qe ti e pershkruan si te gjithfuqishem ,un nuk e praktikoj ,per mua vler hynore ka vetbesimi dhe deshira per te jetuar pa frigen e atij apo ketij ,te jetosh ashtu siq don ,per mua eshte me se hynore .
--------------------------------------------------------------------

bardha,

-ti si "shkenctare " , asesi nuk ban te mohosh faktin se familja eshte qeliza primare e shoqerise n'daq me frig ndaq pa frig ( po ma mire me frig ) , nejse e para , e dyta :e nderuar,

- une preferoi prapambeturin dhe te ligjshmen(kuroren) , e asesi modernen dhe te paligjshmen (kurverine ) ,

-dajaku eshte i ndaluar nga Krijuesi , pos ne rast nevoje dhe ate vetem sa dhemb kur ta hin dikush me brush te dhembeve ( misvak) !!!

a po e sheh sa ma mire me qen primitiv se jo modern me ta nxjerr synin , ose me ta thy naj gjymtyr /forum/images/smiles/icon_wink.gif !!!!

-ai qe eshte i zoti te plotesoj normen 9 here , eshte i zoti edhe te rrahe 900 here se SIGURISHT ka "kapacitet" , a po jo???

- as une nuk e di a do pranoja te jem e 9 -ta grua , mirepo gjithesesi me me deshire do pranoja kete , se sa te jeme e 9- ta" shfalerk" ose e para grua dhe ai ti kete 9-te shfalerka pos meje !!!bardhushe ,


- po normal se njeriu kerkon partnerin ideal , por nuk duhet harruar se per te kerkuar diēka ideale , duhet te jesh vet ideale para se gjithash !!!


- ahaaaaa , sexi qenka nevoj biologjike , edhe per Muhamedin as . ka qene nevoj pra , a po e kupton tani dikush 1 dikush 2 dikush 3 , e ai 9 , mirpo legalisht e jo qosheve e skajeve , nejse .........bardhushe ,

- ne te kunderten :

njeriu po krijon ligje dhe nene ne ditet e sotit qe te diligjojne jeten vetem e vetem sipas deshires se tyre e asesi simbas nevojes .

- te lutem mos fyej diēka hyjnore ( LIBRIN ) , per hir tendin e asesi ate timin !!!bardha ,

- ashtu si posedojme me vetin e deshires gjithashtu posedojme edhe vetin e vendimit dhe kontrollit ( elhamdylilah) dhe perderisa e kem timonin e te gjitha ketyre ne duart tona , nuk ka nevoj per ramje te cilat te detyrojne ne ngritje dhe suksesse te vonuara , qellimi eshte qe te kem suksses qe nga fillimi dhe te evitojme ramjet , e assesi ashtu si mendon ti dhe qendrimi juaj shkenecore !!!!

p.sh.
- ti ke pas deshire te shkosh ne nje lokal ku nderrohen partneret , mirepo ne te njejten kohe ke pasur edhe zgjedhjen te mos shkosh pas parasysh demet e atij lokali , ti prap ke zgjedhur te shkosh , sikur te kishe frig Krijuesin nuk do shkoje ( jam informu per shkuarjen tende ne ate lokal , nga nje shkres e jotja diku ne njeren nga temat ) !!!


bardha,

- une nuk pershkruaj asgje qe nuk eshte e panjohur ;

- friga dhe turpi jane tipare , me te cilat na ka dekoruar Krijuesi andaj eshte mekat ti perbuzim .

-ai qe nuk ka frig eshte budall ;

-ai qe nuk ka turp nuk renditet ne rendin e njerezve !!!

friga me e lavderuar eshte ajo ndaj Krijuesit ( frigrrespekti) , gjersa te gjitha frigat tjera nga krijesat do evitoheshin dhe nuk do ishin te nevojshme ( ceku edhe njehere ) , nese posedon ate te paren !!!


- duke deshiruar qe secili te jetoje ashtu si deshiron dhe duke e konsideruar ate edhe "hyjnore" pos te tjerash , ka ardh bota deri ku ka ardhe ,

- ngase per nje bashkjetes te suksesshme duhet patjetetr kompromis , dhe nuk ka kompromis pa tolerim dhe nuk ka tolerim pa frigen se do humbesh kompromisin per nje bashkjetes ,

andaj e shef bardha se te gjitha keto tipare me te cilat na ka dekoruar i Madherishmi jane hallka te kapura ngusht mes veti duke formuar keshtu zingjir te pakeputshem bashkejetesie !!!


fola pa terme shkenctare , por mbetet me shpres se ishte e kjarte ,

gjithesia

NENTORI
14.12.2005, 16:59:00
A u lodhet a jo .

Rrezja_djellit
15.12.2005, 03:11:00
Valla Nentor u kputen..............

Oj Gjithesi gabim je motra jeme,

pse je gabim une tkallxoj.......

ka edhe sot edhe ne te kaluaren ka patur femra qe jau ka kojt
s'kan kqyr qfar numri te burrit ka.

per bira te gardhit e kan kry punen e tyre,
po mos te raft nkonak asi femre se krejt mahallen e flliq,

Nje rast i kohes se gjyshes sime, nje grua tri vjet pas vdkjes se burrit ka lind nje djal, dhe krejt katunin i ka mashtu gruja "vejushka" tu ju than grave qe mu ka rrotullu fmija nbark prej merzis se burrit e nuk esht zhvilluar qe prej vdekjes se burrit. Dmth fmijen e ka mbajt ne bark per 3 vjet e masi osht qetsu gruja nga merzija ka fillu fmija te zhvillohet...
dhe krejt katuni ja kan besu........

kjo ngjarje ka ndodh ne vitet e '30-ta
skish kush qe i bind plakat e katunit qe nuk esht e mundur te lindet fimija pas 3 vitev.

po du me te kallxu qe edhe pse ka pas burra te shtir, kan qen naiv dhe qysh ju ka than gruja e kan pranu, e sot nuk ka burra naiv,

E ishalla ju djemt keni nafak e gjeni grue te moralshme.

NENTORI
15.12.2005, 08:54:00
Femra thojn e ka shti dreqin nshish jo spo mundet me tradhtu nje burr e kam fjalen nese don gruja me tradhtu,
Mbasi ti RRezja diellit e tregove nje te kaluar po e tregoj edhe une nje
nje dru kishte qen duke gatuar per dark por nete njejten koh e kish len takimin tek gardhi ,duke gatuar duart plot miell i thot burrit vet zgidhma ushkurin se i kam duart me mill se po shkoj ne WC keshtu qe burri ia zgidhi ushkurin edhe ajo nuk shkoj ne WC por shkoj te Gardhi edhe boll e bet ju femrat ne ket forum se neve gjinin mashkullore na lat Minoritet.
Kalofshi sa me mir.

gjithesia
15.12.2005, 22:57:00
HaNa afishoj me 2005-12-13 15:02 :


gjithesi...nese e sheh najkun nje "nr. 1 ose nr. 2" te lutem tregom /forum/images/smiles/icon_smile.gif

------------------------------------------------------

e nderuar HaNa ,

ka koheve te fundit po bijn si kepurdhat .

miiiirepoooo, kem nje pengese a dy:

- kan pantoll pak me te shkurter dhe kan mjekrra te theksuara ; dhe

- si kusht per martese kan namazin dhe mbulojen e gruas te cilen do e kurorzoi , perndryshe nuk vjen ne shprehje /forum/images/smiles/icon_wink.gif ( heeeem ...... /forum/images/smiles/icon_wink.gif )


ēka po ta merr mendja , nese je e interesuar do perpiqem te ndermjetsoi /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif ?????!!!!!!me padurim pret pergjegjen ,

gjithesia

gjithesia
15.12.2005, 23:01:00
ISTOGASJA_CH afishoj me 2005-12-15 10:21 :


E gjithesia, po cka te bejme nese ndonje njeri ne fillim eshte si nder numrin 1 ose 2 dhe pas nje kohe verejme se me shume i ngjane tipareve te numrave 3, 4 ose 5?
Si mund ta ndihmojme ne ate njeri qe te kthehet serish ne numrin 1 ose te pakten ne numrin 2?

*Istogasja*
------------------------------------------------


vajze nga Istogu ,

per zgjidhjen e numrit 1 , duhet se pari te plotesohen ca kushte (lexo me lart )

te garantoj se numri 1 kurren e kurres nuk do devijon dhe bije ne 2 ,3,4 a 5 , jo per hater tendin a timin , por per hater te Krijuesit a.xh.


gjithesia

Maraklia
16.12.2005, 08:54:00
Burri eshte direku(trari) i shtepis...(kuptohet kur e ka gruan te zojen)

Fjolla
16.12.2005, 08:57:00
[quote]
Maraklia afishoj me 2005-12-16 08:54 :
Burri eshte direku(trari) i shtepis...(kuptohet kur e ka gruan te zojen

---------------------------------------------------------------------------------

kurse Gruaja eshte temeli pra pra dyreku i shtepise nuk mbahet pa pasur temel !Peace °°°°Peace

gentelmeni
16.12.2005, 09:05:00
Gruaja asht taksirati i shpise

Me majt qysh me majt,zor boll pasha balin

Mos me majt,nuk po rrihet edhe pa ta...

Keshtuqe hyp se t'vrava e zhdryp se t'vrava...


funi i funit ma mire se dora jote kush nuk ta maro qejfin....


tha bali edhe ia rrasi kerrkkkkk "dergoj"

Maraklia
16.12.2005, 10:26:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gentelmeni afishoj me 2005-12-16 09:05 :
Gruaja asht taksirati i shpise

Me majt qysh me majt,zor boll pasha balin

Mos me majt,nuk po rrihet edhe pa ta...

Keshtuqe hyp se t'vrava e zhdryp se t'vrava...


funi i funit ma mire se dora jote kush nuk ta maro qejfin....


tha bali edhe ia rrasi kerrkkkkk "dergoj"
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Bali Gent a ti jau ke shkrue TINGULLI T'TRENT kengen: APET SE APET DORA ESHTE MA E MIRA a? /forum/images/smiles/icon_eek.gifl:

bardha
16.12.2005, 10:53:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gjithesia afishoj me 2005-12-14 13:48 :
bardha afishoj me 2005-12-14 12:47 :

Gjithesi .

Eshte qeliz primare ne nje mase te popullit i cili si baze e ka frigen mbi te panjohuren dhe ne baze te saj edhe nderton menyren e jetes .
E un mendoj
Duhet te jesh mentalisht e prapambetur qe te arsyetosh burrin me 9 gra dhe te jesh e lumtur qe nuk te fyen ,nuk te raf.Po ai edhe me dasht ska vakt se duhet te plotsoj normen 9 here .


Nuk e di se a do pranoje ti te jeshe vete e nenta nme nje burr !!!!!


Un mendoj

Per nje jete me te mire njeriu kerkon partnerin ideal ,asgje te keqe .

Sexsi eshte nevoj biologjike ,dikush me shume e dikush me pak ka nevoj ,si ushqimi dikush han shum e dikush me pak ,sikur gjumi dikush flen shume e dikujt i mjaftoj 4-5 ore

Ligjet dhe nenligjet qe njeriu krijon ne diten e sodit ,jan aftesija mentale dhe shpirtnore per te vetvendos vet dhe te dirigjoj jeten simbas nevojes ,e jo simbas deshires se dikujt apo simbas nje libri ,proverbe ,apo thenje te dikujt .


Gjdo gje nvaret nga deshira dhe piksynimi i njeriut ,grackat jan ramje te jetes ndersa suksesi eshte ngritje ,per te qen i sukseseshem duhet njohur ramjen .
Sod jetojn njerzit shume me gjat dhe me shendosh duke ju falemderuar ngritjes intelektuale dhe shpirtnore ,duke i len anash priftet dhe hogjallaret qe piksynim kryesor kan te frigoj njerzimin nga jeta e plot .


Librin qe ti e pershkruan si te gjithfuqishem ,un nuk e praktikoj ,per mua vler hynore ka vetbesimi dhe deshira per te jetuar pa frigen e atij apo ketij ,te jetosh ashtu siq don ,per mua eshte me se hynore .
--------------------------------------------------------------------

bardha,

-ti si "shkenctare " , asesi nuk ban te mohosh faktin se familja eshte qeliza primare e shoqerise n'daq me frig ndaq pa frig ( po ma mire me frig ) , nejse e para , e dyta :e nderuar,

- une preferoi prapambeturin dhe te ligjshmen(kuroren) , e asesi modernen dhe te paligjshmen (kurverine ) ,

-dajaku eshte i ndaluar nga Krijuesi , pos ne rast nevoje dhe ate vetem sa dhemb kur ta hin dikush me brush te dhembeve ( misvak) !!!

a po e sheh sa ma mire me qen primitiv se jo modern me ta nxjerr synin , ose me ta thy naj gjymtyr /forum/images/smiles/icon_wink.gif !!!!

-ai qe eshte i zoti te plotesoj normen 9 here , eshte i zoti edhe te rrahe 900 here se SIGURISHT ka "kapacitet" , a po jo???

- as une nuk e di a do pranoja te jem e 9 -ta grua , mirepo gjithesesi me me deshire do pranoja kete , se sa te jeme e 9- ta" shfalerk" ose e para grua dhe ai ti kete 9-te shfalerka pos meje !!!bardhushe ,


- po normal se njeriu kerkon partnerin ideal , por nuk duhet harruar se per te kerkuar diēka ideale , duhet te jesh vet ideale para se gjithash !!!


- ahaaaaa , sexi qenka nevoj biologjike , edhe per Muhamedin as . ka qene nevoj pra , a po e kupton tani dikush 1 dikush 2 dikush 3 , e ai 9 , mirpo legalisht e jo qosheve e skajeve , nejse .........bardhushe ,

- ne te kunderten :

njeriu po krijon ligje dhe nene ne ditet e sotit qe te diligjojne jeten vetem e vetem sipas deshires se tyre e asesi simbas nevojes .

- te lutem mos fyej diēka hyjnore ( LIBRIN ) , per hir tendin e asesi ate timin !!!bardha ,

- ashtu si posedojme me vetin e deshires gjithashtu posedojme edhe vetin e vendimit dhe kontrollit ( elhamdylilah) dhe perderisa e kem timonin e te gjitha ketyre ne duart tona , nuk ka nevoj per ramje te cilat te detyrojne ne ngritje dhe suksesse te vonuara , qellimi eshte qe te kem suksses qe nga fillimi dhe te evitojme ramjet , e assesi ashtu si mendon ti dhe qendrimi juaj shkenecore !!!!

p.sh.
- ti ke pas deshire te shkosh ne nje lokal ku nderrohen partneret , mirepo ne te njejten kohe ke pasur edhe zgjedhjen te mos shkosh pas parasysh demet e atij lokali , ti prap ke zgjedhur te shkosh , sikur te kishe frig Krijuesin nuk do shkoje ( jam informu per shkuarjen tende ne ate lokal , nga nje shkres e jotja diku ne njeren nga temat ) !!!


bardha,

- une nuk pershkruaj asgje qe nuk eshte e panjohur ;

- friga dhe turpi jane tipare , me te cilat na ka dekoruar Krijuesi andaj eshte mekat ti perbuzim .

-ai qe nuk ka frig eshte budall ;

-ai qe nuk ka turp nuk renditet ne rendin e njerezve !!!

friga me e lavderuar eshte ajo ndaj Krijuesit ( frigrrespekti) , gjersa te gjitha frigat tjera nga krijesat do evitoheshin dhe nuk do ishin te nevojshme ( ceku edhe njehere ) , nese posedon ate te paren !!!


- duke deshiruar qe secili te jetoje ashtu si deshiron dhe duke e konsideruar ate edhe "hyjnore" pos te tjerash , ka ardh bota deri ku ka ardhe ,

- ngase per nje bashkjetes te suksesshme duhet patjetetr kompromis , dhe nuk ka kompromis pa tolerim dhe nuk ka tolerim pa frigen se do humbesh kompromisin per nje bashkjetes ,

andaj e shef bardha se te gjitha keto tipare me te cilat na ka dekoruar i Madherishmi jane hallka te kapura ngusht mes veti duke formuar keshtu zingjir te pakeputshem bashkejetesie !!!


fola pa terme shkenctare , por mbetet me shpres se ishte e kjarte ,

gjithesia

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

E dashur .

Un as qe pres e as qe insistoj qe ti te kesh mendimin e njet me mua sa i perket klasifikimit te mashkujve .
Un jam e rit dhe edukuar ne frymen e liris ,respektit ndaj mendimit te lire dhe vetvendosjen .Ne familjen time dy gjinit peshojn njejt .
Ndersa ti ke nje edukim te natyres tjeter ,prandaj mendimet dhe shprehjet e mija ty te duken apstrakte siq me duken mua mendimet tuaja ,po per kete arsye as ti e as un nuk jemi me e mira ,me e pasterta ,me hynorja .
Te lutem behu me objektive dhe me realiste .
Un kam respektin qe jeta jote eshte e ndertuar ne binaret e fes ,por nuk jam e pajtimit qe te behet klasifikimi i gjinis mashkullore simbas fes .Qfar do te ndodhte me mshkuj qe i takojn fes tjeter ,apo nuk jan fetar hiq ,ata nuk hyn ne klasifikim apo nuk i takojn aspak races njerzore .

E pa mohushme qe familja eshte qeliza (berthama ) primare ,por vetem ne ate rast kue familja eshte e ndertuar ne binare te dashuris dhe barazimit ,pa frig ,pa kercnim dhe pa dajak e malltretime tjera qe pasojn ,si ai sexsual dhe psiqik .
Dajakun apo rahjen qe ti e tregon si nje gje te lejuar nga perendija ,un e quaj krim ndaj me te dobetit dhe eshte e ndaluar ,eshte nje keqperdorim i pozites si burr ,dhe me i forti ne ate rreth ,ku femija dhe gruaja jan total te pa mbrojtur ,prandaj edhe eshte krim qe duhet denuar e asesi arsyetuar .
Gjithesi .
Sexsi eshte vertet nevoj biologjike qe thuaja as nje njeri i shendosh nuk jeton pa te ,por sexsi eshte normal ,apo edhe i drejt kure behet me gjinin madhore e asesi me femije (pedofili) deri ne moshen 16 vjeqare .
Pastaj sexsi me disa partner eshte sexs bigamist ,ndersa si i pejgamberit tuaj e disa sheik ne boten arabe ,ata bejn sexs ne grup ,qe eshte e njejt si lojrat degjeneruse te kohes romake .
Un vertet e kam vizituar ate lokal ,edhe te them drejten un nuk kam frig se do digjem ne fer ,por perkundrazi jam e lumtur qe kam nje liri te jetoj ashtu siq deshiroj te qendroj aty ku deshiroj e jo te me ndalet fryma dhe te jetoj ashtu siq dikush e preferon .
Nese nuk e ke ditur te tregoj se un kam nje partner ideal ,po eshte nje mashkull i mire .e tek un egzitojn dy loje te njerzve
a-i mire
b-i keq
Ne nje bashkjetes te sukseseshme duhet te jen te barabart ,te mirekuptushem dhe duhet respektuar deshiren e njeri tjetrit .

Per te tjeret .

Mashkulli eshte nje qenje njerzore ,sikure edhe femra ,mundet te jet i ndishem ,i dashur ,pasionus ,avanturier ,egoist ,prandaj mua me duket e pakuptimt klasifikimi i burave .
Se tek e fundit secili e gjen sojin e vet .Tek ne ne qytetin ku un jam ritur thojn HARNI PER THES .

besoj qe e ke kuptuar qendrimin tim .

p.s njerzit qe jetojn ne frig ,jan njerz qe jetojn nga paragjykimet ,shembull konkret je ti Gjithesi .Me te lexuar te nje artikulli te shkruar nga un permbi amoralitetin siq e quan ti ,e per qka un kam nje qendrim normal pa paragjykime ,ti ke pregaditur skenarin dhe ke ver etiket e gruas qe shkon ne nje klub te till ,se diapazoni i te menduarit eshte i kufizuar .
Edhe pse mua nuk me ha palla per etiketime qe un i quaj te pavlefshme ,e ndi veten te detyruar qe te tregoj qe njeriu pse viziton nje klup te till ,apo shkon ne teater per ta pa shfaqjen Monologui i vagines ,apo nese mer pjes ne nje party ku ka striper ,apo stripere .nuk eshte menjehere i amoralshem ,i prisht ,lavire ,i poshter apo ndonje etiketim.
Un kuptoj qe feja qellim kryesor ka ti mbaj disa knaqesi te jetes Tabu .
Por nuk kuptoj qe nje grua e zgjuar sikur ju te kete paragjykime ne gjera qe nuk i njef .
pershendetje bardha

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: bardha mė 2005-12-16 11:05 ]</font>

Fjolla
16.12.2005, 11:08:00
[quote]
gentelmeni afishoj me 2005-12-16 09:05 :
Gruaja asht taksirati i shpise

Me majt qysh me majt,zor boll pasha balin

Mos me majt,nuk po rrihet edhe pa ta...

Keshtuqe hyp se t'vrava e zhdryp se t'vrava...


funi i funit ma mire se dora jote kush nuk ta maro qejfin....


tha bali edhe ia rrasi kerrkkkkk "dergoj"--------------------------------------------------------------------------------

O Bal bre take it easy se qeto 50- 60 vjet e ardheshme e kena zor se ......!

gjithesia
16.12.2005, 11:29:00
bardha afishoj me 2005-12-16 10:53 :

E dashur .

Un as qe pres e as qe insistoj qe ti te kesh mendimin e njet me mua sa i perket klasifikimit te mashkujve .
Un jam e rit dhe edukuar ne frymen e liris ,respektit ndaj mendimit te lire dhe vetvendosjen .Ne familjen time dy gjinit peshojn njejt .
Ndersa ti ke nje edukim te natyres tjeter ,prandaj mendimet dhe shprehjet e mija ty te duken apstrakte siq me duken mua mendimet tuaja ,po per kete arsye as ti e as un nuk jemi me e mira ,me e pasterta ,me hynorja .
Te lutem behu me objektive dhe me realiste .
Un kam respektin qe jeta jote eshte e ndertuar ne binaret e fes ,por nuk jam e pajtimit qe te behet klasifikimi i gjinis mashkullore simbas fes .Qfar do te ndodhte me mshkuj qe i takojn fes tjeter ,apo nuk jan fetar hiq ,ata nuk hyn ne klasifikim apo nuk i takojn aspak races njerzore .

E pa mohushme qe familja eshte qeliza (berthama ) primare ,por vetem ne ate rast kue familja eshte e ndertuar ne binare te dashuris dhe barazimit ,pa frig ,pa kercnim dhe pa dajak e malltretime tjera qe pasojn ,si ai sexsual dhe psiqik .
Dajakun apo rahjen qe ti e tregon si nje gje te lejuar nga perendija ,un e quaj krim ndaj me te dobetit dhe eshte e ndaluar ,eshte nje keqperdorim i pozites si burr ,dhe me i forti ne ate rreth ,ku femija dhe gruaja jan total te pa mbrojtur ,prandaj edhe eshte krim qe duhet denuar e asesi arsyetuar .
Gjithesi .
Sexsi eshte vertet nevoj biologjike qe thuaja as nje njeri i shendosh nuk jeton pa te ,por sexsi eshte normal ,apo edhe i drejt kure behet me gjinin madhore e asesi me femije (pedofili) deri ne moshen 16 vjeqare .
Pastaj sexsi me disa partner eshte sexs bigamist ,ndersa si i pejgamberit tuaj e disa sheik ne boten arabe ,ata bejn sexs ne grup ,qe eshte e njejt si lojrat degjeneruse te kohes romake .
Un vertet e kam vizituar ate lokal ,edhe te them drejten un nuk kam frig se do digjem ne fer ,por perkundrazi jam e lumtur qe kam nje liri te jetoj ashtu siq deshiroj te qendroj aty ku deshiroj e jo te me ndalet fryma dhe te jetoj ashtu siq dikush e preferon .
Nese nuk e ke ditur te tregoj se un kam nje partner ideal ,po eshte nje mashkull i mire .e tek un egzitojn dy loje te njerzve
a-i mire
b-i keq
Ne nje bashkjetes te sukseseshme duhet te jen te barabart ,te mirekuptushem dhe duhet respektuar deshiren e njeri tjetrit .

Per te tjeret .

Mashkulli eshte nje qenje njerzore ,sikure edhe femra ,mundet te jet i ndishem ,i dashur ,pasionus ,avanturier ,egoist ,prandaj mua me duket e pakuptimt klasifikimi i burave .
Se tek e fundit secili e gjen sojin e vet .Tek ne ne qytetin ku un jam ritur thojn HARNI PER THES .

besoj qe e ke kuptuar qendrimin tim .

p.s njerzit qe jetojn ne frig ,jan njerz qe jetojn nga paragjykimet ,shembull konkret je ti Gjithesi .Me te lexuar te nje artikulli te shkruar nga un permbi amoralitetin siq e quan ti ,e per qka un kam nje qendrim normal pa paragjykime ,ti ke pregaditur skenarin dhe ke ver etiket e gruas qe shkon ne nje klub te till ,se diapazoni i te menduarit eshte i kufizuar .
Edhe pse mua nuk me ha palla per etiketime qe un i quaj te pavlefshme ,e ndi veten te detyruar qe te tregoj qe njeriu pse viziton nje klup te till ,apo shkon ne teater per ta pa shfaqjen Monologui i vagines ,apo nese mer pjes ne nje party ku ka striper ,apo stripere .nuk eshte menjehere i amoralshem ,i prisht ,lavire ,i poshter apo ndonje etiketim.
Un kuptoj qe feja qellim kryesor ka ti mbaj disa knaqesi te jetes Tabu .
Por nuk kuptoj qe nje grua e zgjuar sikur ju te kete paragjykime ne gjera qe nuk i njef .
pershendetje bardha

----------------------------------------------------

euuu , euuu


-po a u kuptum moj zemer une e ti te shkembejm mendime , e assesi te fyejm njera tjetren , mos e thyej kompromisin se "droj" qe nuk do kem rast te shkembejm mendime me ne te ardhmen !!!


-une nuk kam bere asnje lloj etiketimi , siē the ti

-nese marrja shembull diēkafen , qenka etiketim per ty , atehere me vije shuume keq qe e ke nje mize te madhe pas veshi ( pse e ke ate mize , tashme eshte e dijshme )


- te tregon motra gjithesi , se mjerisht eshte rritur ne nje rreth komunist ku ka dominuar lirija e plote e te dalurit e te menduarit , e te veshurit thene shkurt nje liri e pa kufi , sot jetoi ne nje shtet demokratik krishtere , ku askush nuk guxon te me thot se i kam syt e zi edhe pse i kam te zi !!!

-te tregoi se shuum shpesh me vije te qaj per lirin qe e kam pasur , per edukimin e ēfrenuar dhe tolerimet e prinderve te mi ndaj meje , motrave dhe vellezerve te mi .

-kam dalur si adoleshente ne nje shtet demokratik dhe Allahu a.xh , me zgjodhi dhe me udhezoi ne nje tjeter fryme .

-frym e cila nuk njeh krijes por vetem Krijuesin !!!

- me vete deshire u kufizova , u turperova dhe u FRIGOVA , theme edhe njehere jo nga krijesat por nga Krijuesi a.xh.

- te tregon gjithesia se une tani ne raport me te gjithe , e posaqerisht me partnerin tim kuptohem me dy fjale , e ne te shumten e rasteve me nje shiqim i beje t' ju vije turp nga fjala apo vepra e tyre .


ti e nderuar ,

sa per gjithesin , gjithmon shko ne klube ku nderrohen partneret , ku dominojne dreqerit ( ngase ne kushte normale , jo vetem fetare nje kembim i till eshte djallezore ) ;

-shko: ne vend se ne klub te qete ku mund te nderrosh ca llafe dhe te kenaqesh me partnerin ose shoqen , gjithmon zgjedh klube ku ka striptiz mafi dhe droge ( edhe kjo ne kushte normale e jo fatare nuk eshte e preferuar ) ;

-ndaq shko shiqoje " monologun vaginor" ose shko shiqoje Shekspirin , per mua eshte krejt njejt por assesi mos prit qe me vepra dhe zgjedhje te tilla te te numeroi ne rangun e njerezve normal e assesi fetar ( une e as nje njeri tjeter pa marr parasysh religjionin , perderisa ne te mbreterojne veti njerezore , nuk do te te arsyetoi ) !!!


sidoqofte te pershendete ,


gjithesia


ps.Muhamedi as. nuk e martoi Ajshen 16 vjeq po kur ajo ishte 9 vjeq , dhe ky fakt aspek nuk e rradhite ne rradhet e pedofileve modern , ngase ai ishte nje krijes e zgjedhur nga i Madherishmi per misionin e tij te persosur prej te derguari SALALLAHU ALEJHI WE SELEM !!!!

gjithesia
16.12.2005, 11:31:00
meraklija dhe genti ,

me shume keqardhje , ju lutem te keni konsiderate ne te ardhmen !!!


ps. besoi se i takojme nje gjenerate pak me te pjekur se asaj ku duart praktikohen !!!


ju pershendet,

gjithesia

bardha
16.12.2005, 11:43:00
Gjithesi .

Asesi nuk dua ti jap temes nje kahje tjeter .

E as qe dua te gjykoj veprimin e Muhametit ,nuk kam un privilegj te ofendoj apo te gjykoj veprimiet e nje njeriu hynore per shume popuj .

E asq me pak te kthej biseden ton ne ofendime .

Un mendoj ndryshe dhe ti mendon ndryshe .

Ashtu siq ti jeton ,un per veten time nuk kisha mujt ,e per ate luajn shume faktor .

Un jam nje grua e lire ,dhe dua te mbes e lire .

Kam guxim te them ate qfar mendoj dhe te veproj ashtu siq me thot mendja ime .

E sa per informim .
Un kam nje martes 17 vjeqare ,me nje jete stabile dhe te lumtur ,perkunder asaj qe kam liri te madhe ,un kam pas nje partner ne jeten time ,edhe ato jo duke ju falemderuar friges ,por dashuris dhe respektit qe kemi ndaj njeri tjetrit .

Edhe pse nuk me plqen te arsyetohem ,ndjeva nje nevoj te informoj me mire se kush jam .qe mos len vend paragjykimeve .

te deshiroj shkrim te kendshem .
Un per veten time kisha kaq ,tek un egzistojn dy klasifikime ,prandaj edhe nuk kisha dit qfat te shkruaj me shum .
takohemi prap ne tema tjera .
me nderime per ty dhe menyren e jetes tuaj .
bardha

Maraklia
16.12.2005, 11:55:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gjithesia afishoj me 2005-12-16 11:31 :


meraklija dhe genti ,

me shume keqardhje , ju lutem te keni konsiderate ne te ardhmen !!!


ps. besoi se i takojme nje gjenerate pak me te pjekur se asaj ku duart praktikohen !!!


ju pershendet,

gjithesia
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

hahahhahahah rrespekt per ju dyja...veq beli n'qetele e kini qit kit punen e mashkujve...
bilahi une mashkull jom(qishtu m'ka pa thane Daut Xharrahi) veq do sene qka pi shkruni ju dyja beli ni si kom perpara /forum/images/smiles/icon_lol.gif

gentelmeni
16.12.2005, 13:01:00
Gjithesi llokume


Une nuk kam shkru me lexu ti po Maraklija edhe Hana....Aiha...a po ma fal ksiheri.Pash Allahun /forum/images/smiles/icon_wink.gif


Veq falma se ma durt nuk i preki me dore a...please

Maraklia
16.12.2005, 13:07:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gentelmeni afishoj me 2005-12-16 13:01 :
Gjithesi llokume


Une nuk kam shkru me lexu ti po Maraklija edhe Hana....Aiha...a po ma fal ksiheri.Pash Allahun /forum/images/smiles/icon_wink.gif


Veq falma se ma durt nuk i preki me dore a...please
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Qy HANA?
jo bre ajo se kom nie qi ish e rrezitshme /forum/images/smiles/icon_lol.gif

gjithesia
16.12.2005, 13:42:00
bardha afishoj me 2005-12-16 11:43 :

Gjithesi .

Asesi nuk dua ti jap temes nje kahje tjeter .

E as qe dua te gjykoj veprimin e Muhametit ,nuk kam un privilegj te ofendoj apo te gjykoj veprimiet e nje njeriu hynore per shume popuj .

E asq me pak te kthej biseden ton ne ofendime .

Un mendoj ndryshe dhe ti mendon ndryshe .

Ashtu siq ti jeton ,un per veten time nuk kisha mujt ,e per ate luajn shume faktor .

Un jam nje grua e lire ,dhe dua te mbes e lire .

Kam guxim te them ate qfar mendoj dhe te veproj ashtu siq me thot mendja ime .

E sa per informim .
Un kam nje martes 17 vjeqare ,me nje jete stabile dhe te lumtur ,perkunder asaj qe kam liri te madhe ,un kam pas nje partner ne jeten time ,edhe ato jo duke ju falemderuar friges ,por dashuris dhe respektit qe kemi ndaj njeri tjetrit .

Edhe pse nuk me plqen te arsyetohem ,ndjeva nje nevoj te informoj me mire se kush jam .qe mos len vend paragjykimeve .

te deshiroj shkrim te kendshem .
Un per veten time kisha kaq ,tek un egzistojn dy klasifikime ,prandaj edhe nuk kisha dit qfat te shkruaj me shum .
takohemi prap ne tema tjera .
me nderime per ty dhe menyren e jetes tuaj .
bardha


------------------------------------------------------------


-eeeurekaaaa :

burri yte po i takojka shkalles se 4 , atehere /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif !!!- lirija e tepert kalon ne ē' frenim me kohe , andaj nuk eshte e pelqyer !!!


te pershendete ,

gjithesia !!!!ps.

merakli dhe gent,


- nuk vertetohet se je burr duke u bind nga xharrahi e as me praktikimin e duarve , ne te kunderten burrin e karakterizojne disa tipare te larte shenuara , po nejse !!!

nese keni qellim talljen = hahahah , perndryshe edhe une e di ēka eshte " xharrahi" e duart , dhe nese eshte nevoja nuk me vije fare turp ti permendi edhe une pasi ju me fjale tjera po perpiqeni te demostroni diē mes rrreshtave , une kshtu ashiqare po ju tregoj ate qe ceka me larte !!!motra ,

gjithesi ju pershendete perzemersisht dhe mbetet me shpres se nuk do shkojme me larg se kaq !!!

Maraklia
16.12.2005, 13:47:00
heh ku ma paska vjedh shkallen burri i Bardhes! /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Gjithesi moter a ta ban bali Marakli nje t'vetne ty si e mrrime qe je:

Burri a karakterizohet burr nga virtytet apo nga pamja fizike?

gjithesia
16.12.2005, 13:51:00
Maraklia afishoj me 2005-12-16 13:47 :


heh ku ma paska vjedh shkallen burri i Bardhes! /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Gjithesi moter a ta ban bali Marakli nje t'vetne ty si e mrrime qe je:

Burri a karakterizohet burr nga virtytet apo nga pamja fizike?


--------------------------------------------------


marakli,


-stokfurullah , kush po rren se jom e mrrine une , nc nc nc , eeeh ndryshe jan ato t' mrrimet pasha motren !!!


- sa pytje t' leht , une u tuta njihere tyben , po qe t' kallxoi :

-me ta qit Zoti t' hjeshem e kerkushi , t' bohet dreq para syve ;


- pra me ta qit Zoti pa nji sy , kur osht inson , thu ti veq n' to po nxejka dilli !!!


qishtu edhe mes ia lsho gjithkujt shkallt n' dor se po ngjitet kush n' pengjere tonen e mes vet mandej !!!


gjithesia

NENTORI
16.12.2005, 13:53:00
O lumt ata burra per veti qe ju kan juve ,athu kesaj i thoni ju liri 24 or ne kompjuter kush iav ben dreken atyne burrav te juej a nuk e keni me renda mir valla pi dojshi e pi rrespektojshi shum e ketu folni jo un keshtu , jo burri jem keshtu ,Burri pregadit mengjesin ,Burri dreken ,Burri darken , po prap nuk keni faj ju se demokracia eshte nveprim ,vetem fjalin Demokraci me perkethy bukfalisht i bie Robri e Popullit.
Pershendetje per te gjithe.

Maraklia
16.12.2005, 14:06:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gjithesia afishoj me 2005-12-16 13:51 :

marakli,


-stokfurullah , kush po rren se jom e mrrine une , nc nc nc , eeeh ndryshe jan ato t' mrrimet pasha motren !!!


- sa pytje t' leht , une u tuta njihere tyben , po qe t' kallxoi :

-me ta qit Zoti t' hjeshem e kerkushi , t' bohet dreq para syve ;


- pra me ta qit Zoti pa nji sy , kur osht inson , thu ti veq n' to po nxejka dilli !!!


qishtu edhe mes ia lsho gjithkujt shkallt n' dor se po ngjitet kush n' pengjere tonen e mes vet mandej !!!


gjithesia

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

a m'fal qitu moter,

zoti ku e ka jaratis t'hjeshum(per qefi t'vet maaaa) kurqysh s'munet me kane kerkushi...a qorrin me nji sy beli (zoti ka thane ruajuni nga njerezit qi i kom lan me shej se sakat t'bajn)

iqi qopa bir shejtan ahhahahahahahahh

m'fal a?

p.s a bahet a? ishalla kur s'jam une asajde... /forum/images/smiles/icon_lol.gif

gjithesia
16.12.2005, 14:07:00
NENTORI afishoj me 2005-12-16 13:53 :


O lumt ata burra per veti qe ju kan juve ,athu kesaj i thoni ju liri 24 or ne kompjuter kush iav ben dreken atyne burrav te juej a nuk e keni me renda mir valla pi dojshi e pi rrespektojshi shum e ketu folni jo un keshtu , jo burri jem keshtu ,Burri pregadit mengjesin ,Burri dreken ,Burri darken , po prap nuk keni faj ju se demokracia eshte nveprim ,vetem fjalin Demokraci me perkethy bukfalisht i bie Robri e Popullit.
Pershendetje per te gjithe.


------------------------------------------------


valla bre ti NANDORI ,

mu ma ka pru eshe nji gru n' shpi me i bo punt e shpis e mi kqyr fmin e buken , e mu m' tha : "- ti veq para kompjuterit rri e jep fetfa ,vajz a predikim fetar , se une merzitna per tjerat ( hej at grun e pagun , se jo kshtu n' kunor hala se ka marr asnjo , si ka hi hala ajo menje , ēka bohet ma von s' di tyben po qysh koft hajr me kallajllak , inshallah) !!!


a po e sheh sa mire me e pas burrin nr°1 , a ???? /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif


ju pershendet ,

gjithesia

NENTORI
16.12.2005, 14:14:00
Tash spo muj me kuptu cili burr eshte me numer 1 ai qe i ka dy gra apo ai qe ka vetem ni grua .

Nentori

gjithesia
16.12.2005, 14:15:00
Maraklia afishoj me 2005-12-16 14:06 :


a m'fal qitu moter,

zoti ku e ka jaratis t'hjeshum(per qefi t'vet maaaa) kurqysh s'munet me kane kerkushi...a qorrin me nji sy beli (zoti ka thane ruajuni nga njerezit qi i kom lan me shej se sakat t'bajn)

iqi qopa bir shejtan ahhahahahahahahh

m'fal a?

p.s a bahet a? ishalla kur s'jam une asajde... /forum/images/smiles/icon_lol.gif


----------------------------------------------------------------


/forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif , AMIN , per qit duan e funit , po mes ja le seri edhe ti qyy , edhe ai o qillu marakli , ēka me bo tash !!!


ncuk , nuk ka thon Allahu kerkun qysh po thu ti

po kan thon te na se edhe une e kom ndi kete thenje t' mbrapsht , por mos t' ja veshim te Madherishmit se na denon , stokfurullah !!!

SELAM ,

gjithesia


ps. perkthema qat rreshtin te shejtani se se kuptova /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif

gjithesia
16.12.2005, 14:20:00
NENTORI afishoj me 2005-12-16 14:14 :


Tash spo muj me kuptu cili burr eshte me numer 1 ai qe i ka dy gra apo ai qe ka vetem ni grua .

Nentori

---------------------------------------------------------


NANDOR,

-ai qe eshte numer °1 , hiq nuk i ngjeh kshtu njo , dy , tri , a kater , ai qysh t' ka qef ja bon se osht nr°1 !!!


-atij qysh t' ja bojsh venin e ki kuvenin , se osht nr°1!!!


- lumi ai qe eshte nr° 1 , per dyje e per ahret t' vetin !!!

bardha
16.12.2005, 14:20:00
valla bre ti NANDORI ,

mu ma ka pru eshe nji gru n' shpi me i bo punt e shpis e mi kqyr fmin e buken , e mu m' tha : "- ti veq para kompjuterit rri e jep fetfa ,vajz a predikim fetar , se une merzitna per tjerat ( hej at grun e pagun , se jo kshtu n' kunor hala se ka marr asnjo , si ka hi hala ajo menje , ēka bohet ma von s' di tyben po qysh koft hajr me kallajllak , inshallah) !!!


a po e sheh sa mire me e pas burrin nr°1 , a ???? /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif


ju pershendet ,

gjithesia
[/quote]

Valla Gjithsi nuk eshte keq me pas burin numer 1,veq ma mire eshte me kon vet numer 1 .

gjithesia
16.12.2005, 14:22:00
bardha afishoj me 2005-12-16 14:20 :


Valla Gjithsi nuk eshte keq me pas burin numer 1,veq ma mire eshte me kon vet numer 1 .

--------------------------------------------------


po a t' kallxova qe dhete here se ai s' merr tjeter pos nr° 1 , se eshte vete nr °1 !!!!

bardha
16.12.2005, 14:26:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gjithesia afishoj me 2005-12-16 14:22 :

bardha afishoj me 2005-12-16 14:20 :


Valla Gjithsi nuk eshte keq me pas burin numer 1,veq ma mire eshte me kon vet numer 1 .

--------------------------------------------------


po a t' kallxova qe dhete here se ai s' merr tjeter pos nr° 1 , se eshte vete nr °1 !!!!

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Me fal pash mu ,se sepasna lexu mire .

Ti demek e paske numer 1 .ishalla ta run zoti prej synit te keq .

pershendetje

gjithesia
16.12.2005, 14:27:00
bardha ,


hahahahaha .....

une veq po baj hajgare heej , se kush e di nashta punt llug i kom n' realitet , po veq po kam deshir me e demonstru sa mire kish me qen sikur te ishin qe te dy te nr°1


te pershendete ,

gjithesiaps. nime ma perkujtove :

-qe msyshi t' kput , n' qaf t' merr !!!
Mashallah !!!

/forum/images/smiles/icon_biggrin.gif /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: gjithesia mė 2005-12-16 14:31 ]</font>

NENTORI
16.12.2005, 14:29:00
E qe mkeni nxerr pun ju mu tash mduhet me dal mu shetit , mduhet me hargju pere ntelefon e mule me shkru imela per mi vet krejt shoqet kah i kam a jam numer o ; a numer 1 a sjam kerkun hiq se per numer 2-3-4- skam qka i veti se qaty sjam.

pershendetje.

bardha
16.12.2005, 14:30:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gjithesia afishoj me 2005-12-16 14:27 :bardha ,


hahahahaha .....

une veq po baj hajgare heej , se kush e di nashta punt llug i kom n' realitet , po veq po kam deshir me e demonstru sa mire kish me qen sikur te ishin qe te dy te nr°1


te pershendete ,

gjithesia</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Ani de njeri fol ato qa ka qef ,sosht e ndalune .

Une valla jom e knaqne me qato te katertin .edhe pse sdi qfar tipare ka ,veq po nisem prej logjikes ,eshte vet i katerti ,numer 1-2-3 i ka perfshi tanat ne nje boshqe .

tung .

gjithesia
16.12.2005, 14:33:00
bardha afishoj me 2005-12-16 14:30 :


Ani de njeri fol ato qa ka qef ,sosht e ndalune .

Une valla jom e knaqne me qato te katertin .edhe pse sdi qfar tipare ka ,veq po nisem prej logjikes ,eshte vet i katerti ,numer 1-2-3 i ka perfshi tanat ne nje boshqe .

tung .

--------------------------------------------------


hahahahah

s' thojn badihava : " dashurija t' ēorron dy sysh " !!!


bardhe , mos u idhno se na veq muhabet po bojm , a ????

gjithesia

NENTORI
16.12.2005, 14:40:00
Po kshtu e ka jeta ,dikush knaqet di kush nuk knaqet
dikush qan
dikush qesh kryesore dikush mu knaq .

NENTORI
16.12.2005, 15:35:00
Jo bre ju prap jeni gra te mira se tash koha me fillu me pregadit darken e i lat kompjuterat.

Pershendetje
Nentori

Maraklia
16.12.2005, 16:05:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gjithesia afishoj me 2005-12-16 14:15 :

ps. perkthema qat rreshtin te shejtani se se kuptova /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

dmth kshtu:

dy sakata bajn sa nji shejtan... (turqisht) hahahahahahah

Kema
16.12.2005, 22:39:00
s' thojn badihava : " dashurija t' ēorron dy sysh " !!!

VAllah bre gjithsi, gjithmon ja qellon e pran fjalve Tua s'kam qa me shtu, veē edhe kėtė thėnjė mė duhet tani ta perkrahi, mė heret, se kisha besu...!
Po ishte shumė shtir mu dashuru nė ndonjė qė nuk t'kupton...!

Kema

gjithesia
16.12.2005, 23:59:00
hahahah , Kema n' dert je ra me to (dashurin ) edhe ti ,jaaaa seri je kah ja len !!!

sprov eshte dashurija , oo Kemooo sprov kurgja ma shum , saber e ruju mos rrshit ma !!!


te pershendet ,

gjithesia

Monteverest
17.12.2005, 11:08:00
egzistoin dy lloj burrash,burra edhe burreca hahahahha

Dredhza_20
17.12.2005, 12:13:00
''Burrat'' e kohes te sodme jan KREJT burreca!!

PeAcE /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif

Proverbi
17.12.2005, 22:01:00
Burri qe i thote vetes burre duhet te jete keshtu sipas meje:

Te jete njeri i sinqerte.
Fjalen ta shenderroj ne veper, pra kur premton diē ate edhe e realizon.
Te di ta menaxhoj veten dhe familjen e tij, pra te kete rregull ne shtepi, te dominoj toleranca dhe meresia.
Te kete respekt ne shoqeri.
Te jete i dashur per mikun.
Te jete trim.
Te jete humanitar.
Te jete atdhetar dhe te qete pushke vetem per atdhe.

Monteverest
17.12.2005, 23:40:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Proverbi afishoj me 2005-12-17 22:01 :
Burri qe i thote vetes burre duhet te jete keshtu sipas meje:

Te jete njeri i sinqerte.
Fjalen ta shenderroj ne veper, pra kur premton diē ate edhe e realizon.
Te di ta menaxhoj veten dhe familjen e tij, pra te kete rregull ne shtepi, te dominoj toleranca dhe meresia.
Te kete respekt ne shoqeri.
Te jete i dashur per mikun.
Te jete trim.
Te jete humanitar.
Te jete atdhetar dhe te qete pushke vetem per atdhe.


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

qasi jam valla hahahhahah........... pa hajgare a

gentelmeni
18.12.2005, 00:53:00
Proverb...une kokna per ty numer 1 /forum/images/smiles/icon_lol.gif


hahahha

Maraklia
19.12.2005, 08:23:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Proverbi afishoj me 2005-12-17 22:01 :
Burri qe i thote vetes burre duhet te jete keshtu sipas meje:

Te jete njeri i sinqerte.
Fjalen ta shenderroj ne veper, pra kur premton diē ate edhe e realizon.
Te di ta menaxhoj veten dhe familjen e tij, pra te kete rregull ne shtepi, te dominoj toleranca dhe meresia.
Te kete respekt ne shoqeri.
Te jete i dashur per mikun.
Te jete trim.
Te jete humanitar.
Te jete atdhetar dhe te qete pushke vetem per atdhe.


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
pi ja shtoj edhe nja dy sene per qef temin:

Te jete njeri i sinqerte.
Fjalen ta shenderroj ne veper, pra kur premton diē ate edhe e realizon.
Te di ta menaxhoj veten dhe familjen e tij, pra te kete rregull ne shtepi, te dominoj toleranca dhe meresia.
Te kete respekt ne shoqeri.
Te jete i dashur per mikun.
Te jete marakli
Ti baj hyzmet grues tej t'des
Te jete trim.
Te jete humanitar.
Te jete atdhetar dhe te qete pushke vetem per atdhe.

/forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Nacionalist_i
19.12.2005, 14:58:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
HaNa afishoj me 2005-12-18 00:17 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Proverbi afishoj me 2005-12-17 22:01 :
Burri qe i thote vetes burre duhet te jete keshtu sipas meje:

Te jete njeri i sinqerte.
Fjalen ta shenderroj ne veper, pra kur premton diē ate edhe e realizon.
Te di ta menaxhoj veten dhe familjen e tij, pra te kete rregull ne shtepi, te dominoj toleranca dhe meresia.
Te kete respekt ne shoqeri.
Te jete i dashur per mikun.
Te jete trim.
Te jete humanitar.
Te jete atdhetar dhe te qete pushke vetem per atdhe.


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


karateristikat e nr. 1 te kohes moderne
e paske harru edhe te jet besimtar edhe fales i namazit
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Bingo....... xhek pot,......!!!!!!!!

KUSHERI&lt; duhet me ja plostue standartin e pare dhe kryesor qaj eshte, me i nejt gati.... e per tjerat plotsohen vete... i mbush edhe vet ajo formullart si flutur... shkon tu fluturue kshtu me qef edhe ata..<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Nacionalist_i mė 2005-12-19 15:02 ]</font>

Nositi
19.12.2005, 17:06:00
Meqe fjala qenka per burra, cilit numer i perkas une athu ? /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif

LoRiKu_Pr-1
19.12.2005, 18:13:00
Allahu na rujt prej te kqiave te djallit te mallkum qajo Bardha ajo nuk kish ne tok te bukes nuk e ka dert edhe nese djeget ne ferr thot ajo ķnshAllah Allahu e udhzon subhnAllah qka ndegjova por nasht se betohem ne Allahun nese ajo nuk pendohet ne ket bot ka me u pendue neser ne boten tjter jo veq ajo por dot te pendohen edhe ate muslimanet e mire per ato vepra te mira qe i kan lan pa i ba e ate qe kan ba vepra te kqija Allahu na rujt prej tynve. gjithsia Alllahu te shperbleft inshAllah nese ke fol me hadithe me thenje te profetit a,s ke fol drejt inshAllah

bardha
19.12.2005, 22:38:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
LoRiKu_Pr-1 afishoj me 2005-12-19 18:13 :
Allahu na rujt prej te kqiave te djallit te mallkum qajo Bardha ajo nuk kish ne tok te bukes nuk e ka dert edhe nese djeget ne ferr thot ajo ķnshAllah Allahu e udhzon subhnAllah qka ndegjova por nasht se betohem ne Allahun nese ajo nuk pendohet ne ket bot ka me u pendue neser ne boten tjter jo veq ajo por dot te pendohen edhe ate muslimanet e mire per ato vepra te mira qe i kan lan pa i ba e ate qe kan ba vepra te kqija Allahu na rujt prej tynve. gjithsia Alllahu te shperbleft inshAllah nese ke fol me hadithe me thenje te profetit a,s ke fol drejt inshAllah

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


PA pa pa na kpute men ....E shyqyr prej allahut e fal krishtit qe nuk i takoj rases tonde ....
Hej o takllagjyn kom kontrat me at zotrin nalt ,me ka then bon qat dush se venin ngat meje e ki

LoRiKu_Pr-1
20.12.2005, 10:13:00
PA pa pa na kpute men ....E shyqyr prej allahut e fal krishtit qe nuk i takoj rases tonde ....
Hej o takllagjyn kom kontrat me at zotrin nalt ,me ka then bon qat dush se venin ngatme mir takllagjyn. se sa injorant lavire apo lavir :)! e flm Allahun qe me ka udhzue e me ka rujt nag te kqijat e nuk me ka lan si do qe i ka denue si tye p.sh dihet ty lavire tu kam pergjigje ne tira shkresa :)! ti qe e shet trupin tand per pak knaqsi tye qe kuna ti qohet i qfryht ne tye keta nuk e lejoj une me ma ba dikush as nuk e ljejoj dikush me ma ba mue :)!
turpi edhe besmi jan te pa ndar kur ngrhit njana ngrihet edhe tjetra Allahu e don turpin edhe i do ate qe kan turp elhmdulilah :)!

bardha
20.12.2005, 10:53:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
LoRiKu_Pr-1 afishoj me 2005-12-20 10:13 :
PA pa pa na kpute men ....E shyqyr prej allahut e fal krishtit qe nuk i takoj rases tonde ....
Hej o takllagjyn kom kontrat me at zotrin nalt ,me ka then bon qat dush se venin ngatme mir takllagjyn. se sa injorant lavire apo lavir /forum/images/smiles/icon_smile.gif! e flm Allahun qe me ka udhzue e me ka rujt nag te kqijat e nuk me ka lan si do qe i ka denue si tye p.sh dihet ty lavire tu kam pergjigje ne tira shkresa /forum/images/smiles/icon_smile.gif! ti qe e shet trupin tand per pak knaqsi tye qe kuna ti qohet i qfryht ne tye keta nuk e lejoj une me ma ba dikush as nuk e ljejoj dikush me ma ba mue /forum/images/smiles/icon_smile.gif!
turpi edhe besmi jan te pa ndar kur ngrhit njana ngrihet edhe tjetra Allahu e don turpin edhe i do ate qe kan turp elhmdulilah /forum/images/smiles/icon_smile.gif!


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Trujt ty zoti .E per mu mos ta nin se ku te shkoj veti ven i boj .
Sherptori kure zotni nuk bohet jet sherptor .

LoRiKu_Pr-1
20.12.2005, 11:53:00
Trujt ty zoti .E per mu mos ta nin se ku te shkoj veti ven i boj .
Sherptori kure zotni nuk bohet jet sherptor .

Bardha mue as gje ne gjep nuk me hyn por e kemi me borgj qe njerin tjetrin me kshillue e jo me lan me hye llugave si ti p.sh je shkue ne ate lolak e inshAllah kurr me nuk shkon.une mendoj per ate qe shkojn aty jan shtaz se veq shtaza bon i kcen shtzes se eshte shtaze nuk ka mend por neve zoti na ka dhan trunin mendet edhe ne me shkue edhe me u ba si shtazet Allahu na rujt. e kemi obligim me keshillue /forum/images/smiles/icon_smile.gif! nuk shes mend se mue askush nuk me njef ne intrnet por obligim e kemi me i ndhmue njerit tjtrit pershndtje Bardha

gjithesia
20.12.2005, 14:02:00
selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu inderuari vella loriku ,

zemrat e tyre jan te vulosura , i kote eshte keshillimi perderisa vazhdimisht e hidherojne te Madherishmin !!!

gjithesia
20.12.2005, 14:23:00
Nositi afishoj me 2005-12-19 17:06 :

Meqe fjala qenka per burra, cilit numer i perkas une athu ? /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif

---------------------------------------------------


i nderuari Nosit ,

ne nuk kem kompetenc e as mundesi te vleresojme , mirepo nuk e keni veshtir ju burrat vet te hulumtoni dhe te gjeni se ne cilen pike qendroni , testi eshte shume i lehte e i thjesht , vetem duhet te qendroni real gjat "plotesimit "te atij testi .


me nderime ,

gjithesia

Maraklia
20.12.2005, 14:26:00
Valla une gjehnemin e kom sigurue...ihaaaaa u msuem ma pa uje,pa struj,pa telefon...ndryshe as gjehnemi so nashta...bile atje uje t'val ka sa t'duesh qysh kom ni... /forum/images/smiles/icon_lol.gif...po edhe shkallen s'kam nevoj me bajt n'shpine se u kputa...

Luli`79
20.12.2005, 20:24:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Maraklia afishoj me 2005-12-20 14:26 :
Valla une gjehnemin e kom sigurue...ihaaaaa u msuem ma pa uje,pa struj,pa telefon...ndryshe as gjehnemi so nashta...bile atje uje t'val ka sa t'duesh qysh kom ni... /forum/images/smiles/icon_lol.gif...po edhe shkallen s'kam nevoj me bajt n'shpine se u kputa...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


valla Merakli, ne gjehnem dimnit mir e nxeht, veq veres pak zahmet se po te qojshin ne mal me mledh dru mu pregadit per dimen..

qajo problem, veres nuk munem me shku ne deti, po duhet me dal ne mal me mledh bujashka e druna te ahit e te bungit. /forum/images/smiles/icon_lol.gif
nejse,than q'i kishte edhe vejushka me bollek, bile per fun ni ngushllim i vockel. /forum/images/smiles/icon_biggrin.gifOK,
tash ju pershendes...

Maraklia
21.12.2005, 08:58:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Luli`79 afishoj me 2005-12-20 20:24 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Maraklia afishoj me 2005-12-20 14:26 :
Valla une gjehnemin e kom sigurue...ihaaaaa u msuem ma pa uje,pa struj,pa telefon...ndryshe as gjehnemi so nashta...bile atje uje t'val ka sa t'duesh qysh kom ni... /forum/images/smiles/icon_lol.gif...po edhe shkallen s'kam nevoj me bajt n'shpine se u kputa...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


valla Merakli, ne gjehnem dimnit mir e nxeht, veq veres pak zahmet se po te qojshin ne mal me mledh dru mu pregadit per dimen..

qajo problem, veres nuk munem me shku ne deti, po duhet me dal ne mal me mledh bujashka e druna te ahit e te bungit. /forum/images/smiles/icon_lol.gif
nejse,than q'i kishte edhe vejushka me bollek, bile per fun ni ngushllim i vockel. /forum/images/smiles/icon_biggrin.gifOK,
tash ju pershendes...

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Ah Lul he jaran...bile nji qik me gezove qy /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Timi_hoot
21.12.2005, 09:58:00
Thelle qenkeni hy bre ja tybe teme ma palidhje ne ket forum ende skam pa.