PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Magjia e zeze dhe e bardhe


KFORI2001
21.01.2006, 03:34:00
Cka mendoni, a ekzistojn te ashtuquajturat magji e zeze dhe magjia e bardh?
Duke u bazuar nga magjite popullore (te bamet), qe dominojne ne shoqerine tone, ku nje pjese e popullates besojne dhe miren me gjera te tilla, lind pyetja se a ekzistojne vertet gjerat te tilla dhe a dominojne efektivishte?
Nga provoja e hidhur tek te afermit e mi, ka pasur raste te tilla qe jane "diagnostifikuar" si magji te zeza.
Dhe e kunderta, ana positive e tyre -sherimi- qe kryet nga persona te ashtuquajtur sherues magjike. Kjo dukuri quhet magji e bardhe.
Qfare mendoni ju? Ju lutem mendime te sinqerta.

tung kfori

Nasi
21.01.2006, 04:29:00
I nderuar zoti Kfori,
mire kishit theksuar:"nga pervoja e hidhur", ngase edhe shume njerez apo familje te tjera kane nje pervoje te hidhur ne kete aspekt.
Une s“mun te te flase as si i " mbrime" e as si mjek psikiater, por gjera te tilla, nese s“munde te them dominojne, ato besohen ne popullaten tone.
Dua te zjerohem pake ne teme: Gjera te tilla s“ekzistojne vetem tek ne por po thuaj edhe ne mbare boten.Zanafilla e tyre eshte edhe mjafte e lashte.
Poashtu s“mund te thuhet se nje dukuri e tille perfshine apo besohet vetem nga nje shtrese e nje religjioni te posaqem.
Psh. dite me pare ishte e mundur te ndiqet nje emision i posaqem ne lidhje me filmin qe tani vazhdone ne kinema " Exorzismus von Emelie Rose". Por ne pikepamjet mjekesore , ketu kemi te bejme vetem me nje lloje Epilepsie.
Pra ne aspektin Mjekesor nje gje e tille s“pranohet.
Une kame pare edhe nje Filme tjeter dokumentar, i gjiruar nga nje vete mjeke- psikiater gjerman Elsasser qe titullohej "ZE"
Atu tregohet per Sherimet magjike poashtu nga mjeke te diplomuar, por ne preventiva jo normale sikur parashef mjekesia, do thoja normale.
Ketu behet fjale per nje te ashtuquajtur Sherues praktik brazilian, meqe edhe ngjarjet zhvillohen ne Brazil.
Kisha Rastin edhe vete Regjisorin apo mjekun gjerman ta njof personalisht, ku edhe pata rastin te ndegjoj ne lidhje me tretmanet sheruese nga keta mjek brazilian.
Bile edhe vete ky regjisore ishte sheruar-edhe pse vete ishte mjek psikiater me diplome gjermane- nga mjeket Brazilian.
Po te shohesh menyrat se si punihej dhe ne qfare tretmane , mund ta quash edhe si keqperdorim i pacienteve. Shifet se si pacientet,zakonisht ata te kapluar apo te semuret nga maxhite, operoheshin ne metoda te primitive: Me mjete te pa sterilizuara etj
E vertata qendronte ndryshe , ngase siq theksova ewdhe me larte, ai mjek ishte sheruar nga mjeket brazilian, ne q“raste i ishte bere largimi i njeri sy pa narkoze, ku ai jo vetem qe kishte ballafaquar por edhe ishte sheruar definitivisht nga semundja e tije. Ishte pak qesharake , ndoshta edhe jo te ndegjoje kur ai thekesonte se " Tani une shofe prape me te dy syte, me njerin ne boten e jashteme, kurse me njerin ne boten e mbrendeshme.

Une u nderlidha pak vetem sa per ta krahasuar edhe me popujt tjere.
Kurse sa i perkete maxhive ne shoqerine tone, ato jane mjafte te njohura apo te perhapura, e pse jo te besuara nga shume njerez.
Bile ne pikpamje fetare, po flase vetem ne religjionin musliman, jane te pershkruara edhe nga Libri i shejte Kurani. Ne gjuhen popullore(jane hak).
Se a jane te efekteshme apo jo, se mund te u pergjgjem definitivisht, por une s“besoj fare ne to, edhe pse ndoshta...
Nje gje duhet pasur parasysh, e ashtuquajtura Zhiva, dihet se eshte element kimik helmuse - Hg.
Ndoshta dikush tjeter di te flase me qarte ne lidhje me kete.

Ferrari
21.01.2006, 10:43:00
EGZISTOIN DHE JANE SHUM TE SHPREHURA TEK NE.

gjithesia
21.01.2006, 10:51:00
egzistojn dhe jan shuume te rrezikshme dhe rreptesisht te ndaluara me fe !!!

pak jan te shprehura te ne , sa jan te shprehura ne perendim ne boten krishtere si dhe ne afriken e zeze ( VUDU) .Kjo e fundit eshte nje nder me dominantet dhe me efektivet gjithashtu me e rrezikshmja nga te gjitha ( INDIANA JONES , nese e keni pare )

Ferrari
21.01.2006, 11:00:00
gjithsia po me duket ti nuk paske qene moti ne kosove per me e pa se ne qfar permasash jane te shprehura dhe prezente tek ne,do te habitesh.

Belle
21.01.2006, 13:58:00
Me interson me dit kush i ban keto magji ?
me interson me dit, se kur nji njeri shkon i thot, du me ja prish jeten kesaj gruje me gjunjezu , si ndihet ai person qe ban ket ?

Une nuk kam besu kurr por kur te kesh vet problem ki me mendu : qka u ba more ????, vetem nji send , dhe asht e vertet !

Mu personalisht sme kapin se nuk besoj fare ! /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif po nese antaret e familes besojn ...prap je e humbur !(se lind grindja dhe mos biseda , ska dialog vetem urrejtje...)

Nji gja kam ndegju, se ai person qe thrret dreqnit me ba asosh gjera per pej dhe gjilpera.me dyll e druj e gjethe ,edhe ate e rrafin shpesh asht vred nga rrahjet /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Por si te ndalohet kur presidenti Franqez Miterand gjeth kish punu me "falloren" Elisabeth Tissier /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif
mjer !

tarasi
21.01.2006, 15:31:00
Tė shtuqujturat magji e zezė dhe magji e bardhė nuk ekzistojnė fare: ato janė pjellė te mendja e njerėzve me njė edukatė primitive...Mė kujtohet se shpeshherė thuhet pėr njė njeri( grua apo burrė) se po bajnė magji( gjithmonė gjenden tė tillė qė nė pamje janė tė shėmtuar) e me kanė ata qi mujn me ba diēka i kishin ba vetes...Hajt MOS HARXHONI KOT KOHĖ ME KESO PRIMITIVIZMA....

Dredhza_20
21.01.2006, 17:15:00
Existojn shum gjera ndermjet tokes dhe qiellit..

PeAcE

Scarface
21.01.2006, 22:26:00
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Scarface mė 2006-03-01 21:55 ]</font>

Belle
22.01.2006, 16:54:00
hahahhahahahhahaahahahahaha vetem prej ture de /forum/images/smiles/icon_smile.gif
por mos e ngux shpesh se nji dit e ben pernime po du me then edhe koken e madhe /forum/images/smiles/icon_smile.gif e kan met ra ndermend edhe fjalt e mija /forum/images/smiles/icon_smile.gif

shekulli
30.01.2006, 10:49:00
hahhaha

paska nis kfori me u mar dhe me magji te bardh dhe te zeze,

o na ruajni kufijt e na ruajni paqen e qetesine kfor,
me ose pa magji! /forum/images/smiles/icon_smile.gif:)


pershendetje,

Grasha_1
06.07.2006, 19:50:00
Une nuk u besoj atyne magjive,kush u beson atyne seneve nuk i ka punet mire.

djegsi
06.07.2006, 20:32:00
Pse bre ma keni vjedh temen aaaaaaaaaaaaa?????????

OOOO KFORIIIIIIIII

Timi_hoot
07.07.2006, 01:35:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
KFORI2001 afishoj me 2006-01-21 03:34 :

Nga provoja e hidhur tek te afermit e mi, ka pasur raste te tilla qe jane "diagnostifikuar" si magji te zeza.

tung kfori
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Nga kush qenka "diagnostifikuar" ? Nga cili univeristet nga cila land shkencore qenka diagnostifikuar? Sa budallki ka populli nc nc nc.

Leni more ato gjera se sjan tjeter perpos Money Money Money sa me ti marr paret sharllatane krejt ata njerz qe duhet te arrestohen si kriminel ordiner.

akulli_gl
12.07.2006, 23:51:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Dredhza_20 afishoj me 2006-01-21 17:15 :
Existojn shum gjera ndermjet tokes dhe qiellit..

PeAcE
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

PRISHTINALIA
19.07.2006, 23:12:00
ju besuat apo nuk ju besuat ato jane te verteta kjo eshte edhe ne Kuran ne Suren EL BEKARE ajeti 102 me duket nese nuk gaboj ku ALL-LLAHU na tregon se magjia ekziston por prap se prap asgje nuk mund te ndodh pa deshiren e ALL-LLAHUT xh.sh.

latina_girly
20.07.2006, 10:34:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
PRISHTINALIA afishoj me 2006-07-19 23:12 :
ju besuat apo nuk ju besuat ato jane te verteta kjo eshte edhe ne Kuran ne Suren EL BEKARE ajeti 102 me duket nese nuk gaboj ku ALL-LLAHU na tregon se magjia ekziston por prap se prap asgje nuk mund te ndodh pa deshiren e ALL-LLAHUT xh.sh.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

dmth ALL-LLAHU paska qef mi shkatrru jeten dikuj a? ncncncnc!

Index
20.07.2006, 12:56:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
latina_girly afishoj me 2006-07-20 10:34 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
PRISHTINALIA afishoj me 2006-07-19 23:12 :
ju besuat apo nuk ju besuat ato jane te verteta kjo eshte edhe ne Kuran ne Suren EL BEKARE ajeti 102 me duket nese nuk gaboj ku ALL-LLAHU na tregon se magjia ekziston por prap se prap asgje nuk mund te ndodh pa deshiren e ALL-LLAHUT xh.sh.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

dmth ALL-LLAHU paska qef mi shkatrru jeten dikuj a? ncncncnc!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

JO latina vajze, Allahu nuk ia don shkaterrimin e jetes askujt!
Sepse, si t'ia shkaterron dikujt ate qe i ka fale?
Allahu na dhuroi shpirtin, na fali edhe mendjen, na dha edhe Keshillen.
Te keqijat e kesaj bote vijne vetem prej njeriut injorant qe nuk njeh Ligjin e Zotit.
Megjithate, asgje nuk ndodh pa DIJEN e Allahut. Por kjo DIJE nuk do te thote edhe imponim i gjerave negative.
Magjia eshte e vertete, por kjo edhe ne Librin e Shenjte, Kur'anin Fisnik, konsiderohet si nje veper e shemtuar, mekat i madh dhe i pafalshem. Allahu na ruajt prej magjise dhe atyre qe e praktikojne ate.

gjithesia
20.07.2006, 15:30:00
Index afishoj me 2006-07-20 12:56 :

JO latina vajze, Allahu nuk ia don shkaterrimin e jetes askujt!
Sepse, si t'ia shkaterron dikujt ate qe i ka fale?
Allahu na dhuroi shpirtin, na fali edhe mendjen, na dha edhe Keshillen.
Te keqijat e kesaj bote vijne vetem prej njeriut injorant qe nuk njeh Ligjin e Zotit.
Megjithate, asgje nuk ndodh pa DIJEN e Allahut. Por kjo DIJE nuk do te thote edhe imponim i gjerave negative.
Magjia eshte e vertete, por kjo edhe ne Librin e Shenjte, Kur'anin Fisnik, konsiderohet si nje veper e shemtuar, mekat i madh dhe i pafalshem. Allahu na ruajt prej magjise dhe atyre qe e praktikojne ate.

--------------------------------------------------------


qashtu bre Index , kallxoi se jaaaa me t' plas ,

ja s' po dijm me kallxu ja s' po na marrin vesh se kshtu s' kom pa tyben , jo !!!!


gjithesia !!!

latina_girly
20.07.2006, 20:36:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Index afishoj me 2006-07-20 12:56 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
latina_girly afishoj me 2006-07-20 10:34 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
PRISHTINALIA afishoj me 2006-07-19 23:12 :
ju besuat apo nuk ju besuat ato jane te verteta kjo eshte edhe ne Kuran ne Suren EL BEKARE ajeti 102 me duket nese nuk gaboj ku ALL-LLAHU na tregon se magjia ekziston por prap se prap asgje nuk mund te ndodh pa deshiren e ALL-LLAHUT xh.sh.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

dmth ALL-LLAHU paska qef mi shkatrru jeten dikuj a? ncncncnc!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

JO latina vajze, Allahu nuk ia don shkaterrimin e jetes askujt!
Sepse, si t'ia shkaterron dikujt ate qe i ka fale?
Allahu na dhuroi shpirtin, na fali edhe mendjen, na dha edhe Keshillen.
Te keqijat e kesaj bote vijne vetem prej njeriut injorant qe nuk njeh Ligjin e Zotit.
Megjithate, asgje nuk ndodh pa DIJEN e Allahut. Por kjo DIJE nuk do te thote edhe imponim i gjerave negative.
Magjia eshte e vertete, por kjo edhe ne Librin e Shenjte, Kur'anin Fisnik, konsiderohet si nje veper e shemtuar, mekat i madh dhe i pafalshem. Allahu na ruajt prej magjise dhe atyre qe e praktikojne ate.


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

qashtu bre Index , kallxoi se jaaaa me t' plas ,

ja s' po dijm me kallxu ja s' po na marrin vesh se kshtu s' kom pa tyben , jo !!!!


gjithesia !!![/quote]

i nderuari Index dhe e nderuara gjithesi


sa i perket temes se magjis se zez apo te bardhes, nuk esht me rendesi se ciles, deshta te them se aj mendimi im ndaj nofkes PRISHTINALIA, sepse aj e forumulaj pak me dyshim at mendimin e vet. per ate arsyje un edhe e formulova at pytjen time: dmth ALL-LLAHU paska qef mi shkatrru jeten dikuj a? ncncncnc!...

ky ishte vetem nje pytje, sa per te treguar se nje person, i cili se ka lexuar fare librin shenjt, do te mendoj ashtu si pyeta une. pra ngase une jam ende duke lexuar librin e shenjt (BIBLEN) dhe me pas do te vijoj edhe libri i shenjt i fes islame (KURANI), deshta te pajtohem me mendimin e Indexit!

nderimet e mija

vajza e latines (siq me quan gjthesia /forum/images/smiles/icon_razz.gif)

Gjiki
21.07.2006, 08:46:00
kush e ka pa prom ka RTK-ja bre nifar Hoxhė Pacėrrka a s'di qysh e pat emrin, se m'kish zon gjumi, veq fillimin e pashė qė e kish mbajt nanan 18 muj n'bark /forum/images/smiles/icon_lol.gif qashtu tha vet qy /forum/images/smiles/icon_lol.gif

bash pata qef me ndigu qa do me tregu rreth magjies bardhė po i pita prom njo 17 birra t'pejes e m'kishin trullav pak, kur m'dul gjumi ish kan Resul Sinani tu blu "Programi mėngjezit" kish fillu /forum/images/smiles/icon_lol.gif

vana
21.07.2006, 15:39:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Gjiki afishoj me 2006-07-21 08:46 :
kush e ka pa prom ka RTK-ja bre nifar Hoxhė Pacėrrka a s'di qysh e pat emrin, se m'kish zon gjumi, veq fillimin e pashė qė e kish mbajt nanan 18 muj n'bark /forum/images/smiles/icon_lol.gif qashtu tha vet qy /forum/images/smiles/icon_lol.gif

bash pata qef me ndigu qa do me tregu rreth magjies bardhė po i pita prom njo 17 birra t'pejes e m'kishin trullav pak, kur m'dul gjumi ish kan Resul Sinani tu blu "Programi mėngjezit" kish fillu /forum/images/smiles/icon_lol.gif

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


/forum/images/smiles/icon_confused.gif

Asgje s“kuptova!!!!

Skifteri
21.07.2006, 16:02:00
Vana,


A e din ti atė Anekdotėn: Llapushniku e marojnė, Orllati e pinė, Negrofcin i nxen ? /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif

vana
21.07.2006, 16:06:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Skifteri afishoj me 2006-07-21 16:02 :
Vana,


A e din ti atė Anekdotėn: Llapushniku e marojnė, Orllati e pinė, Negrofcin i nxen ? /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


/forum/images/smiles/icon_confused.gif
/forum/images/smiles/icon_confused.gif
/forum/images/smiles/icon_rolleyes.gif

Gjiki
21.07.2006, 16:07:00
vana... ktheje ka zagrebi /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Skifteri
21.07.2006, 16:10:00
Vana,


Gjynahi, na e bė hallall /forum/images/smiles/icon_lol.gif , por nga zagrebi mos e le pa e kthy /forum/images/smiles/icon_lol.gif

vana
21.07.2006, 16:21:00
Gjiki &amp; Skifteri !!

Kaj ZAgrebi spo e kthej sepse se kam merak sllavishten /forum/images/smiles/icon_razz.gif

Po kthene ju te dyt pak kaj Albania e msohuni pak shqip /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif

Skifteri
21.07.2006, 18:10:00
Vana, dana, thana,...! /forum/images/smiles/icon_lol.gifKur t'thojnė dy vet je i/e pitė (dehur) mbaju pėr gardhit ndaq pėr huni a? /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Gjiki
22.07.2006, 01:01:00
a pe sheh sun pe mrrin mullarin, pi vana pi /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Skifteri
22.07.2006, 12:54:00
,...sigurisht, qė edhe karkullnaxha tani e ka kapė ? /forum/images/smiles/icon_lol.gif

vana
22.07.2006, 13:06:00
U knaqet ju dyt, njeri me tjetrin /forum/images/smiles/icon_razz.gif

Laloshe
22.07.2006, 21:55:00
Se di valla a eksistojn...po qka nuk ka n“ket bot pse mos me pas edhe magji ... por une perveti nuk merrem me kesi senesh e kshtu nuk me interesojn edhe nuk e lodhi veten me mendu shum per magji, fall etj-

PRISHTINALIA
26.07.2006, 23:00:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
latina_girly afishoj me 2006-07-20 10:34 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
PRISHTINALIA afishoj me 2006-07-19 23:12 :
ju besuat apo nuk ju besuat ato jane te verteta kjo eshte edhe ne Kuran ne Suren EL BEKARE ajeti 102 me duket nese nuk gaboj ku ALL-LLAHU na tregon se magjia ekziston por prap se prap asgje nuk mund te ndodh pa deshiren e ALL-LLAHUT xh.sh.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

dmth ALL-LLAHU paska qef mi shkatrru jeten dikuj a? ncncncnc!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Latina te gjitha keto jane sprova per ne dhe ke kujdes se qka po fol .
se mos po shkaterrohesh pernime.

siq na ka treguar ALL-LLAHU xh.sh. se magjia ekziston, ALL-LLAHU xh.sh. ne KUR AN na ka treguar edhe si dhe me qka te mbrohemi prej tyre .

te kisha preferuar qe ta lexosh nje here KUR ANI-N .

PRISHTINALIA
26.07.2006, 23:07:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
latina_girly afishoj me 2006-07-20 20:36 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Index afishoj me 2006-07-20 12:56 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
latina_girly afishoj me 2006-07-20 10:34 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
PRISHTINALIA afishoj me 2006-07-19 23:12 :
ju besuat apo nuk ju besuat ato jane te verteta kjo eshte edhe ne Kuran ne Suren EL BEKARE ajeti 102 me duket nese nuk gaboj ku ALL-LLAHU na tregon se magjia ekziston por prap se prap asgje nuk mund te ndodh pa deshiren e ALL-LLAHUT xh.sh.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

dmth ALL-LLAHU paska qef mi shkatrru jeten dikuj a? ncncncnc!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

JO latina vajze, Allahu nuk ia don shkaterrimin e jetes askujt!
Sepse, si t'ia shkaterron dikujt ate qe i ka fale?
Allahu na dhuroi shpirtin, na fali edhe mendjen, na dha edhe Keshillen.
Te keqijat e kesaj bote vijne vetem prej njeriut injorant qe nuk njeh Ligjin e Zotit.
Megjithate, asgje nuk ndodh pa DIJEN e Allahut. Por kjo DIJE nuk do te thote edhe imponim i gjerave negative.
Magjia eshte e vertete, por kjo edhe ne Librin e Shenjte, Kur'anin Fisnik, konsiderohet si nje veper e shemtuar, mekat i madh dhe i pafalshem. Allahu na ruajt prej magjise dhe atyre qe e praktikojne ate.


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

qashtu bre Index , kallxoi se jaaaa me t' plas ,

ja s' po dijm me kallxu ja s' po na marrin vesh se kshtu s' kom pa tyben , jo !!!!


gjithesia !!!</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

i nderuari Index dhe e nderuara gjithesi


sa i perket temes se magjis se zez apo te bardhes, nuk esht me rendesi se ciles, deshta te them se aj mendimi im ndaj nofkes PRISHTINALIA, sepse aj e forumulaj pak me dyshim at mendimin e vet. per ate arsyje un edhe e formulova at pytjen time: dmth ALL-LLAHU paska qef mi shkatrru jeten dikuj a? ncncncnc!...

ky ishte vetem nje pytje, sa per te treguar se nje person, i cili se ka lexuar fare librin shenjt, do te mendoj ashtu si pyeta une. pra ngase une jam ende duke lexuar librin e shenjt (BIBLEN) dhe me pas do te vijoj edhe libri i shenjt i fes islame (KURANI), deshta te pajtohem me mendimin e Indexit!

nderimet e mija

vajza e latines (siq me quan gjthesia /forum/images/smiles/icon_razz.gif)
[/quote]

Latina ty te duket e dyshimte por po te them prap se gjithqka ndodh me Dijen dhe deshiren e ALL-LLAHUT xh.sh.
dhe krejt qka ndodh ne toke e ne qiell ndodh me Dijen dhe deshiren e ALL-LLAHUT xh.sh.
si e mira ashtu edhe e keqja e mira eshte rezultat e berjes se puneve te mira dhe e keqja eshte rezultat e puneve te keqija................

latina_girly
27.07.2006, 12:22:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
PRISHTINALIA afishoj me 2006-07-26 23:07 :

Latina ty te duket e dyshimte por po te them prap se gjithqka ndodh me Dijen dhe deshiren e ALL-LLAHUT xh.sh.
dhe krejt qka ndodh ne toke e ne qiell ndodh me Dijen dhe deshiren e ALL-LLAHUT xh.sh.
si e mira ashtu edhe e keqja e mira eshte rezultat e berjes se puneve te mira dhe e keqja eshte rezultat e puneve te keqija................
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

pajtohem me mendimin tend PRISHTINALIA, ke plotesisht te drejt se ckado qe te ndodh, pa deshiren e tmadhit Zot nuk ndodh asgje! Si e mira, ashtu edhe e keqja!

pershendetje


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: latina_girly mė 2006-07-27 12:23 ]</font>

gjithesia
27.07.2006, 13:06:00
latina_girly afishoj me 2006-07-27 12:22 :

pajtohem me mendimin tend PRISHTINALIA, ke plotesisht te drejt se ckado qe te ndodh, pa deshiren e tmadhit Zot nuk ndodh asgje! Si e mira, ashtu edhe e keqja!

pershendetje

-----------------------------------------------------------------


qy qy ,


a prap , a /forum/images/smiles/icon_evil.gif


ēdo gja ndodhe me deshiren e Allahut a.xh . por eshte rezultat i zgjedhjes dhe aktit tone .


psh . shkon Israfili as. ( meleku i vdekjes ) dhe i thote nje te merriut ( evlija) : "sot dy muj do vi me ta marr shpirtin , andaj pregaditu" !!!


qohet ky i mrrimi (evlijaja) , edhe shkon krejt kend e njeh far e fis , shok e dashamir , armiq e miq dhe i viziton e "hallashtiset " me ta e ju thot se e ka afer deken dhe pasi i viziton qe te gjithe kthehet ne shtepi edhe pe pret Israfilin as .prit , priiit, priiiit , s' ka . s' po vjen Israfili as.


edhe pas do kohe vjen Israfili as .per vizit prap , dhe ky evlijaja i drejtohet e i thote se nuk eshte diēka ne rregull , ngase ti si melek i Allahut e me rrejt asessi nuk ban !!!


-"estakfirAllah, nuk genjej une kurren e kurres " , -ia kthen meleku , " une e kam pas ate urdher , mirepo vizitat qe i ke bere te afermve kan ndryshu kaderrin ( caktimin ) e Allahut a.xh. andaj edhe mu me eshte nderru urdheri per termin !!!ka edhe shume shembuj tjere per te demnstruar ate qe po themi , por pas parasysh se ti je nje vajz inteligjente /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif ,po e le me kaquuuu nime je edhe prej latini , keshtu qe pa problem ,a /forum/images/smiles/icon_razz.gif !!!!

latina_girly
27.07.2006, 15:15:00
gjithsi, qka theeeeee? /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif

gjithesia
27.07.2006, 17:00:00
a???
/forum/images/smiles/icon_biggrin.gif

latina_girly
27.07.2006, 18:59:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gjithesia afishoj me 2006-07-27 17:00 :


a???
/forum/images/smiles/icon_biggrin.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

t“rujt Zoti prej mizave e ti leshoft Grejzat /forum/images/smiles/icon_razz.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif


PS: em falni qe dola prej temes pak /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif

gjithesia
27.07.2006, 19:03:00
ku eshte nime Grejzi se moti se kom pa ????

/forum/images/smiles/icon_razz.gif


kerkoi falje se dolem nga tema : maxhia e bardh dhe e zez , runa Zot prej tyne , Amin !!!

Xuki
27.07.2006, 21:16:00
A ka kush nevoj me i fry pak? Di edhe plumb me shkri! /forum/images/smiles/icon_biggrin.gif

Grasha_1
27.07.2006, 21:29:00
Xuki ( Disa po lypin me ja u shkri nga ni plum ne lul te ballit)

Magjija i rrok veq ata qe tuten prej magjive,kurse ata qe nuk besojne ne to atyne ska qka ju ban se thojne qe nuk i rrokun.

Kurse mendimi im eshte qe nuk ka magji,por ato sene i kan qpike disa Hoxhollar te pa shkolle, te cilet shkruajn hajmali edhe fitojne pare te majme,e qatyne duhet Xuki me ja u shkri ka ni plum ne ball.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Grasha_1 mė 2006-07-27 21:35 ]</font>

PRISHTINALIA
31.07.2006, 15:23:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
latina_girly afishoj me 2006-07-27 12:22 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
PRISHTINALIA afishoj me 2006-07-26 23:07 :

Latina ty te duket e dyshimte por po te them prap se gjithqka ndodh me Dijen dhe deshiren e ALL-LLAHUT xh.sh.
dhe krejt qka ndodh ne toke e ne qiell ndodh me Dijen dhe deshiren e ALL-LLAHUT xh.sh.
si e mira ashtu edhe e keqja e mira eshte rezultat e berjes se puneve te mira dhe e keqja eshte rezultat e puneve te keqija................
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

pajtohem me mendimin tend PRISHTINALIA, ke plotesisht te drejt se ckado qe te ndodh, pa deshiren e tmadhit Zot nuk ndodh asgje! Si e mira, ashtu edhe e keqja!

pershendetje


&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: latina_girly mė 2006-07-27 12:23 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

ALL-LLAHU te udhezoft Latina .

Pershendetje

Alexandra
03.08.2006, 10:42:00
Besoj qe egzistojne dhe jan hak simbas Kuranit por nuk ben per tju besuar.