PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : SALI BERISHA, ky shqiptar i vėrtetė


faqet : 1 [2] 3 4

grepi
13.05.2007, 17:18:00
Tekstet, zbulohet urdhri Bode-Pollo


Arben Rrozhani
13-05-2007


Bode dhe Pollo"Mafia e teksteve", grabitje e buxhetit tė shtetit, tė familjeve shqiptare dhe tė pronės intelektuale

Udhėzim Bode-Pollo pėr rritjen e ēmimit, ndėrsa MASH nis udhėzimin nė 2200 shkolla pėr shitjen e stoqeve, me ēmim disa herė mė tė lartė

Vjedhje flagrante e buxhetit tė shtetit, grabitje e pashpirt e buxhetit tė varfėr tė familjeve shqiptare, por edhe vjedhja e pronės intelektuale. Tre "punė" me njė rrugė, e cila ēon milionat nė duart e disa njerėzve qė kontrollojnė librin shkollor nė vend.

Njė skandal i paprecedentė ėshtė zbuluar, falė denoncimeve tė botuesve tė librit shkollor nė Shqipėri, njė xhiro shumėmilionėshe, qė prek njė nga sektorėt mė problematikė tė vendit, atė tė arsimit.

Bėhet fjalė pėr njė urdhėr ministrash pėr tė shitur librat stoqe nė depot e drejtorive arsimore, dhe me ēmime disa herė mė tė larta se ato tė ēmimit tė subvencionuar nga shteti.

Nė kundėrshtim tė hapur me ligjin, Ministria e Arsimit dhe Shkencės, u dėrgoi njė udhėzim pėr vitin shkollor 2006-2007, drejtorive arsimore dhe 2200 shkollave nėpėr Shqipėri. Ėshtė njė letėr bakalli, pa kokė zyrtare dhe me njė shėnim se librat do tė shit-blihen me ēmime mė tė larta se ēmimi i tyre nė kopertinė. Dhe ato janė shitur nga 110 lekė, sa ishte ēmimi i subvencionuar deri nė 480 lekė.

Njė udhėzim i pėrbashkėt i firmosur nga ministrat Ridvan Bode dhe Genc Pollo, i datės 7 shtator 2006 dhe qė e posedon "Shekulli", thotė nė pikėn 2 tekstualisht: "Tė gjitha tekstet gjendje, nė pėrdorim, nė magazinat e DAR dhe ZA do tė shiten me ēmimet e reja. Diferenca qė do tė rezultojė mes ēmimit tė ri dhe atij tė mėparshėm, do tė pėrdoret sipas pėrcaktimit qė do tė bėjė MASH-i".

Vendimi i Kėshillit tė Ministrave Nr.144, dt 08.03.2006 "Pėr botimin e librave shkollorė", ia ndalon Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės ēdo funksion botimi dhe shitje dhe shpėrndarje tė teksteve shkollorė. Pėr mė tepėr, ende nuk dihet se kush i shiti ato libra dhe ku u arkėtuan paratė e shitblerjes, ndėrkohė qė ministrisė i ndalohen kėto funksione. Nė pikėpyetje ėshtė edhe shpėrblimi i autorėve dhe botuesve pėr shfrytėzimin e veprės sė tyre, nė bazė tė masės qė pėrcakton ligji.

Sipas botuesve qė kanė zbuluar kėtė skandal pėr gazetėn "Shekulli", nė kėtė rast ėshtė shkelur nė mėnyrė flagrante, si "Ligji pėr tė drejtėn e autorit dhe tė drejta tė tjera tė lidhura me tė", Nr.9380, dt. 28.04.2005, pėrsa i takon shpėrblimit dhe masės sė shpėrblimit tė autorit, ashtu edhe Vendimi i Kėshillit tė Ministrave Nr.144, dt. 08.03.2006 "Pėr botimin e librave shkollorė". Sipas tyre, nė ligjin pėr tė drejtėn e autorit, ndryshimi i ēmimit tė shitjes sė librit pa pyetur autorin pėrbėn shkelje, aq mė tepėr pėrbėn shkelje mos shpėrblimi i autorit pėr shkak tė atij ndryshimi.

***

Sipas botuesve, Vendimi i Kėshillit tė Ministrave Nr.144, dt. 08.03.2006 "Pėr botimin e librave shkollorė" ėshtė njė nga vendimet mė tė mirė dhe mė efikas, ndaj luftės kundėr korrupsioni tė pėrvitshėm nė MASH. Ky vendim i ndalon Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės ēdo funksion botimi, shtypje, shpėrndarjeje dhe shitje tė librave shkollorė. Vendimi i ngarkon detyrė ligjore MASH, tė merret vetėm me miratimin e librave shkollorė pėr pėrdorim nė shkollat e Republikės sė Shqipėrisė. Por, nėpunėsit e shtetit nė MASH, vendimin e mrekullueshėm dhe tė pritur prej shumė vitesh nė tė mirė tė arsimit shqiptar, e kanė shkelur me tė dyja kėmbėt. Kjo duket, mjafton tė lexohen Vendimi i Kėshillit tė Ministrave Nr.144, dt. 08.03.2006 pėr botimin e librave shkollorė, Udhėzimi i Ministrit tė Arsimit dhe Shkencės pėr zbatimin e VKM Nr.144, dt. 08.03.2006, si dhe Certifikata e Lejes sė Librit. Dhe ja se si vepron korrupsioni: Nė Udhėzimin e Ministrit tė Arsimit pėr zbatimin e VKM 144, fjalėn "miratim" e zėvendėsojnė me fjalėn "lejim". Kėshtu, nė vend tė njė dėshmie miratimi tė librit pėr t'u pėrdorur nė shkollė, nxirret nė dritė njė mjet censure me emrin "Certifikatė e Lejes sė Tekstit" e cila i jep MASH atribut tė lejojė botimin, shtypjen, shpėrndarjen, gjė tė cilėn jo vetėm ia ndalon vendimi i cituar, por edhe ligji i tė drejtės sė autorit, i cili pėrcakton se leja e qarkullimit tė librit ėshtė atribut i njė zyre nė Ministrinė e Kulturės!

MASH, pėr miratimin e librave shkollorė, organizon njė vlerėsim tė fshehtė tė librave, megjithėse, sipas botuesve, nuk mund tė ketė fshehtėsi kurrė njė maket libri! Asgjė tė fshehtė s'ka nė vlerėsimin e MASH, sepse vlerėsuesit e rekrutuar pyesnin me telefon miqtė e tyre botues pėr shenjat e librave dhe ata u shpjegonin figurat nėpėr faqe, dhe rezultati merret me mend.

Ndėrkohė qė, MASH detyrohet tė bėj Katalogun e Librave tė Miratuar, por ajo nuk e bėn, duhet tė informojė paraprakisht shkollat pėr librat me subvencion tė plotė e tė pjesshėm nga shteti dhe masėn e subvencionimit pėr ēdo tekst, por nuk e bėn. Ministria duhet tė marrė masat pėr funksionimin e rregullt tė strukturės sė pėrzgjedhjes sė teksteve nga shkollat, si dhe tė gjithė sistemit, por kėtė e bėn formalisht dhe vitin qė shkoi ky proces u bė kur shkollat ishin mbyllur dhe nė `to nuk kishte as mėsues, as prindėr e as nxėnės.

Gjithashtu, MASH ka edhe njė mori kundėrvajtjesh juridike tė dokumentuara nė dokumentet e veta tė pajisjes sė shkollave me libra, si edhe kundėrshti me Vendimin 144 tė Kėshillit tė Ministrave dhe kjo sepse, MASH, prej shumė vitesh ėshtė mėsuar dhe punon me praktikėn qė shteti duhet tė paguajė pėr librat shkollorė 2 herė, njė herė pėr nėpunėsit korruptues dhe njė herė tjetėr me gjyq pėr tė drejtėn! Dhe kur humbet shteti gjyqet, i paguan ai paratė dhe jo nėpunėsit e tij pėrgjegjės! Kėshtu, Vendimi i Kėshillit tė Ministrave Nr.144 firmosur nga kryeministri Sali Berisha, pėr heqjen e korrupsionit shtetėror nė MASH, ėshtė kthyer nga bordi i miratimit tė librave nė instrument censure pėr korrupsion.

Botuesit

Ja rruga pėr tė dalė nga rrjeti korruptiv

Botues tė cituar nga "Shekulli", por qė duan tė ruajnė anonimatin, pėr tė mos u ndėshkuar nga Ministria e Arsimit, propozojnė njė plan masash urgjente pėr prishjen e rrjetit korruptiv me tekstet shkollore.

Sipas tyre, MASH-i duhet tė hartojė sa mė parė Katalogun e Librave Shkollorė tė Miratuar pėr Pėrdorim nė Shkollė, ku pėrveē tė tjerave tė tregohet pėr ēdo libėr masa e subvencionimit nga shteti.

2. Shkollat, zgjedhjen dhe kėrkesėn pėr libra pėr vitin 2007-2008, ta pėrfundojnė brenda pėrfundimit tė vitit shkollor 2006-2007.

3. Pėrgjegjės i pėrdorimit tė parave tė buxhetit tė shtetit, nė cilėsinė e blerėsit tė librave pėr plotėsimin e kėrkesave tė shkollave, tė jenė ato qė kanė aftėsi likuidimi ligjor, me konfirmim nga DAR e ZA.

4. Bordi i Miratimit tė Teksteve (BOMIT) tė merret vetėm me miratimin e teksteve dhe tė heqė dorė nga censura.marre nga, Gazeta Shekulli

grepi

grepi
13.05.2007, 21:43:00
Berisha: PD po braktiset, te rikthehemi

E Diele, 13 Maj 2007


Selia e PD-se ne dore te aparatcikeve te nivelit te trete, kryetari, sekretariati jane zhvendosur drejt ekzekutivit

Momentalisht, Partia Demokratike eshte ne dore te aparatcikeve partiake te nivelit te trete, te cilet me gjithe vullnetin e mire te zbatimit te detyrave, fuqia e tyre politike eshte shume e paket per te perballuar punet e shumta, qe dalin per mbajtjen ne kembe te nje strukture gjigante partie, sic eshte Partia Demokratike. E cila aktualisht gjendet jo vetem pa kryetar, por nuk ka as sekretariat, per shkak te “migrimit” te tyre ne drejtim te ekzekutivit, pas tete vitesh agjerimi politik ne opozite dhe ku selia e PD-se per tete vite me radhe, ishte kthyer ne nje ferr politik, qe nuk prodhonte pushtet por vetem skema dhe skema per te ardhur ne pushtet. Gje e cila u arrit vetem me 3 korrik 2005, dhe qe solli ne kete rast dhe zhvendosjen e tere kupoles drejtuese te partise me te madhe qeverisese drejt ekzekutivit dhe legjislativit. Nderkohe qe, ne seline e Partise Demokratike, tashme ka mbetur vetem sekretari i organizimit, Flamur Noka, i cili me gjithe qendrimin non-stop ne seli, nuk e ka karizmin e duhur per te perballuar punet e shumta dhe per t’u dhene atyre drejtim. Mangesi e cila u reflektua edhe ne zgjedhjet vendore te 18 shkurtit, ku Partia Demokratike dhe aleatet e saj ne qeverisje, nuk munden te marrin asnje nga qytetet kryesore te vendit, perfshi ketu dhe kryeqytetin Tirane dhe Durresin, por humben dhe qytetet qe kishin nga zgjedhjet e 2003, sic ishte rasti i Elbasanit, Korces dhe Lushnjes. Pikerisht duke pare kete rezultat zhgenjyes ne zgjedhje, pavaresisht deklaratave per fitore, Berisha ka vendosur rikthimin ne seli te drejtuesve te partise. Nepermjet kerkeses se papajtueshmerise se dy mandateve, kreu i PD-se, kerkon lenien e njerit post nga ana e Bodes, qe eshte dhe Sekretar i Pergjithshem i PD-se dhe minister i Financave, Topalli qe eshte nenkryetare e PD dhe kryetare Parlamenti, Bamir Topi qe eshte nenkryetar i PD dhe aspirant per President, Ilir Rusmali, sekretar ligjor ne PD dhe minister i Drejtesise, Sokol Olldashi, kryetar i PD Tirane, kryetar i FRPD dhe minister i Transporteve, Bujar Nishani sekretar organizativ i PD Tirane dhe minister i Brendshem. Shtuar ketu, dhe vete kryetari i PD Berisha, qe eshte kryetar i PD-se dhe njekohesisht Kryeminister, cka ka sjelle dhe boshatisjen e selise se PD-se dhe domosdoshmerine e sjelljes emergjente te drejtuesve te rinj. A.G

PD, mungojne emrat

Me gjithe perpjekjet e kryetarit te Partise Demokratike, Berisha, per te zhvilluar zgjedhjen e drejtuesve te rij dhe aplikimin e vendimit politik per papajtueshmerine e dy mandateve, ende nuk eshte arritur te sigurohet plotesimi i vendeve vakant ne drejtimin e niveleve te dyta te kesaj partie. Duke qene se me zbatimin e vendimit, qe askush te mos kete dy mandate, nje partiak dhe nje qeveritar, disa nga figurat kryesore te kesaj partie, te vene ne dilemen e perzgjedhjes, do te zgjedhin sigurisht postet e larta ne ekzekutiv dhe legjislativ. Berishes i bie si detyre te perzgjedhe nga radhet e strukturave drejtuese te PD-se, dhe drejtuesit e rinj. Mungesa e ketyre figurave, ka bere qe mbledhjet e kryesise dhe te Keshillit Kombetar, pa permendur me pas kongresin e partise, te mbeten pezull. Nje bllokim i tille, pervec “thatesires” disa vjecare te prurjeve te reja ne PD, ka ardhur dhe per shkak te peshes politike, qe kane drejtuesit aktuale, qe jane te angazhuar dhe ne poste te larta ne qeverisje dhe legjislativ, pasi per vite me radhe, ne momentet me te veshtira te PD-se ne opozite, ata kane investuar gjithcka per partine ne te cilen militonin. Keshtu qe, eshte paksa e veshtire te zevendesohen ne postin e nenkryetareve te PD, Topalli dhe Topi, karizma e te cileve eshte e cilesuar ne tere keto vite. Po keshtu, edhe Sekretari i Pergjithshem Bode, per vendin e te cilit pretendojne anetari i kryesise Astrit Patozi, me mbeshtetje ne kryesi dhe drejtori i kabinetit te Kryeministrit, Arben Imami, i kontestuar nga te gjithe. Po keshtu, pretendimi i Olldashit per te zene postin e Sekretarit Politik, tashme eshte shuar me emerimin e tij minister i Transporteve. Nga ana tjeter, pavaresisht doreheqjes se Mustafajt nga posti i ministrit te Jashtem, kjo nuk do te thote qe ky njeri i shquar i letrave do te kete ndonje motiv te forte per te qene ne menyre te vazhdueshme ne seline e PD-se si sekretar i marredhenieve nderkombetare. Nderkohe qe, aktualisht, vendet e nenkryetareve jane teresisht te paprekshem. Po keshtu dhe PD e Tiranes, ka mbetur pa dy drejtuesit kryesore. Ne kete kendveshtrim, per vetem angazhimin ne qeverisjen e vendit, dhe ne legjislativ, normale kjo, “shterpesia” e prodhimit te figurave partiake mund te sjelle dhe unifikimin e kesaj partie me qeverisjen dhe shkeputjen totale te saj nga baza. Nje “semundje” kjo, qe ze te gjitha partite politike qe vijne ne pushtet, por qe tek PD ne mazhorance, kjo duket shume me e avancuar. Pasi ne rast se socialistet ne pushtet, kishin nje Ruci, here nje Majko e here dike tjeter qe rrinte “non- stop” ne seline e PS, demokratet me nje Flamur Noke, e kane te veshtire te kapercejne problemet, madje dhe konsumimin qe sjell normalisht nje parti ne pushtet. A.G

Jane me dy mandate

1. Sali Berisha, Kryeminister dhe kryetar i PD

2. Jozefina Topalli, Kryetare Parlamenti, nenkryetare e PD

3. Bamir Topi, kryetari i Grupit parlamentar, nenkryetar i PD

4. Ritvan Bode, minister i Financave, Sekretar i Pergjithshem i PD

5. Ilir Rusmali, minister Drejtesie, Sekretar i Ceshtjeve Ligjore ne PD

6. Sokol Olldashi, minister i Transporteve, kryetar i FRP dhe PD Tirane

7. Bujar Nishani, minister i Brendshem, sekretar organizativ PD Tirane


marre nga, Koha Jone

grepi

grepi
13.05.2007, 22:02:00
Ringjallet Enver Hoxha, Rama 99 pėrqind

Grada e perdoruesve-ve: / 6
I varferI mire
Saturday, 12 May 2007
Zgjedhjet e djeshme nė partinė Socialiste shėnuan dje rikthimin nė identitetin e saj komunist, nga e ka prejardhjen kjo parti. Kryetari i PS, Edi Rama ka fituar me njė rezultat tė thellė kundrejt rivalit tė tij, Shkėlqim Meta, me 99% nė rang vendi. Gjithēka ėshtė realizuar si proceset e dikurshme tė Partisė sė Punės ku kishte vetėm njė kandidat, (pasi Meta nuk ėshtė vlerėsuar kurrė si rival nga Rama) dhe ku tė gjithė votonin tė bindur pro udhėheqjes. Por edhe pse mund tė thuhet se Rama fitoi bindshėm dhe kjo e bėn tė plotfuqishėm Ramėn nė partinė vet, nga ana tjetėr ėshtė pikėrisht njė rezultat i tillė ai qė shkeli mė tė dyja kėmbėt demokracinė e brishtė tė PS pėr tė cilėn ajo ka luftuar pėr 17 vjet. Rama u vuri vulėn e shkeljes dhe pėrdhosjes demokracisė sė brendshme duke mos lejuar qė tė kishte rivalė potencialė, ku realisht do tė tregohej forca e secilit prej tyre. Edhe kryetari i Partisė sė Punės Enver Hoxha i impononte me tė njėjtėn mėnyrė diktatin e tij ndaj popullit tė vet, duke kandiduar pėrherė pėrballė vetes dhe duke mos lejuar kurrė rivalė. Ashtu si Rama kjo me siguri nga frika e humbjes sė pushtetit.
Votimi
Edhe pse kishte konsideruar si hapin e vėrtetė tė demokracisė sė partisė, duke i dhėnė fund politikės sė vjetėr tė saj, kreu i PS iu rikthye bindshėm asaj, duke mos lejuar zėrin e lirė dhe kundėrshtar qė tė shprehej ashtu siē dėshironte. Dhe nuk bėhet fjalė pėr kthim nė vitet ’90, por pėr vite tė diktaturės komuniste. Rama ėshtė votuar dje unanimisht, ashtu si Enver Hoxha dikur thuajse me mė shumė se 95% tė votave nė tė gjithė vendin. Ndėrsa rivali i tij, Shkėlqim Meta, maksimumin e votave tė tij e ka arritur vetėm nė qytetin e Beratit, ku ka marrė 89 vota. Konkretisht, Rama ka fituar nė Tiranė me 99% tė votave, ndėrsa Meta vetėm 1%, nė Kuēovė, Rama ka fituar 100%, nė Shkodėr, Rama me 680 vota, Meta me 20 vota. Nė Berat, Rama ka fituar me 517 vota, ndėrsa Meta me 98 vota. Nė Sarandė, Rama ka fituar me 99% tė votave, ndėrsa Meta 1%. Nė Gjirokastėr, Rama ka fituar me 697 vota, ndėrsa Meta ka marrė vetėm 18 vota. Nė Rrėshen, Rama 273 vota, Meta 5 vota. Vlorė, Rama me 2358 vota, Meta, 69 vota. Ndėrsa sa pėr Durrėsin deri dje nė orėt e vona tė mbrėmjes numėrimi ėshtė bllokuar disa herė dhe kjo ka bėrė qė tė shtyhej shpallja e rezultatit. Ndėrsa nė qytetin e Korēės, Rama ka marrė 720 vota, ndėrsa Meta, 15 vota. Nė Maliq, Rama ka marrė 113 vota, ndėrsa Meta 0 vota.
Kontestimet
Por pavarėsisht rezultatit tė thellė qė ka arritur Rama nė kėto zgjedhje tė cilat i ideoi dhe i organizoi me mbėshtetėsit e vet, sėrish procesi i djeshėm rezultoi qė tė ishte me mjaft probleme. Problemet nisnin qė nga ato teknike dhe ku anėtarėsia nuk ishte nė dijeni se si duhet tė vepronte, e shkonin deri tė sherret, pėrjashtimet. Rasti tipik ėshtė ai i minibashkisė numėr dhjetė, ku u vu re qė nga lista ishin larguar anėtarėt mė tė vjetėr tė PS dhe ēuditėrisht lista ishte shtuar me shkrim dore dhe kishte anėtarė qė nuk ishin tė kėsaj njėsie. Megjithėse kulmin e vet ky proces e arriti me dorėheqjen e Zamira Ēakės, kryetares sė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve pėr PS e cila deklaroi se gjithēka kishte ardhur pas tentativave tė shumta qė ajo kishte hasur pėr manipulime.

Tiranė:
Edi Rama: 99%
Shkėlqim Meta: 1%

Shkodėr
Edi Rama: 680 vota
Shkėlqim Meta: 20 vota

Kuēovė:
Edi Rama: 100%

Berat:
Edi Rama: 517 vota
Shkėlqim Meta: 98 vota

Sarandė:
Edi Rama: 99%
Shkėlqim Meta:1%

Gjirokastėr:
Edi Rama: 697 vota
Shkėlqim Meta: 18 vota

Rrėshen:
Edi Rama: 273 vota
Shkėlqim Meta: 5 vota

Vlorė:
Edi Rama: 2358 vota
Shkėlqim Meta: 69 vota

Durrėsi:
Edi Rama: ?
Shkėlqim Meta: ?

Maliq:
Edi Rama: 113 vota
Shkėlqim Meta: 0 vota

Korēė:
Edi Rama: 720 vota
Shkėlqim Meta: 15 vota


marre nga Info ...............................

grepi

grepi
13.05.2007, 22:23:00
z. Xhuvanini

rri ti ende i lidhur me te brahim dinarit /forum/images/smiles/icon_wink.gif

grepi, dora vetė

xhemo
14.05.2007, 10:08:00
(BURIMI: www.mitrovicapress.com (http://www.mitrovicapress.com))


Letra sekrete e Gorbaēovit pėr Ramiz Alinė


"Sistemi ynė tanimė ėshtė drejt kapitullimit pėrballė sistemit kapitalist.Kėshtu na lind si detyrė qė tė ndryshojmė strategjinė tonė. Ndryshimet do tė jenė nė dy drejtime kryesore: nė krijimin e pluralizmit politik dhe nė respektimin e tė drejtave tė njeriut. Me kėto tė fundit edhe mund tė abuzohet, pasi tė drejtat janė gjėra qė rregullohen brenda pėr brenda me ligj, por pluralizmi duhet tė vendoset patjetėr. Le tė krijojnė kundėrshtarėt tanė parti tė djathta, tė majta apo tė qendrės, madje do t'i nxisim dhe ne vetė, por kryesore ėshtė qė tė gjitha kėto parti tė mar nga shqipėria sot.kontrollohen nga ne vetė. Pėr kėtė, edhe programet e themelimit duhet t'i formulojmė ne. Pėr drejtimin e kėtyre partive duhet tė gjenden njerėz qė tė pėrkrahin strategjinė tonė. Partia qė do tė marrė pushtetin, jo vetėm qė ėshtė e lirė tė shajė pushtetin, por kėtė ta bėjė fort, sepse kėshtu do tė fitojmė simpatinė e Perėndimit dhe tė disidencės antikomuniste.*Tė persekutuarit politikė** *Ata qė janė nėpėr burgje, tė dėnuarit dhe tė persekutuarit politikė antikomunistė, sigurisht qė do tė na shajnė. Por edhe pse kėta e urrejnė komunizmin, do ta shihni qė do tė na vijnė afėr dhe do tė na pėrkrahin. Kėta do t'i afrojmė dhe do t'u japim punė tė ndryshme, por jo tė rėndėsishme; por kurrė nuk do t'i lėmė tė na pėrvetėsojnė pushtetin.Dhe e dini pse?! Sepse sapo tė marrin fuqinė, do tė fillojnė tė hakmerren dhe do t'u shėrbenin atyre, nė vend qė ta tė na shėrbejnė neve. Nė zbatim tė tė drejtave tė njeriut, duhet t'u japim edhe kompensimin nė para, tė burgosurit polikė t'i kompletojmė me komoditetet banimi. Tė sekuestruarve dhe tė shpronėsuarve dot'u japim nga njė letėr nė dorė qė t'u njihet prona,por prona vetėm nė pak duar do tė bjerė, pasi ligji do t'i ngatėrrojė njėri me tjetrin. Por njė gjė duhet tė kemi parasysh; tė kemi kujdes nga fėmijėt e tė persekutuarve politikė, pasi ata vetė janė aq pleq apo tė sėmurė sa mezi rrinė nė kėmbė.Kėsaj kategorie mendoj qė t'i japim pasaportė pėr t'ularguar nga Shqipėria mė mirė dhe me kaq do tė jenė tė kėnaqur. Pasuria e tyre na pėrket neve,sepse ne e bėmė.*Ramizi …Pėr Kosovėn** *Gorbaēovi mė dėrgoi disa dokumente e plane dhe po i studioj prej kohėsh. Ata janė shumė mė pėrpara se ne, por kėto janė gjėra qė nei kemi diskutuar afėrsisht dhe jo me tė gjithė anėtarėt e Byrosė, pasi nuk dihet se kush ėshtė miku dhe kush ėshtė armiku. Kjo ėshtė njė mbledhje vetėm pėr ne mė tė besuarit, ndaj le tė flasim hapur. Ne kemi kuadro sa pėr shtatė Komitete Qendrore, pra frika nuk duhet tė ekzistojė. Shumė intelektualė do tė na kundėrshtojnė, por me ta do tė rregullohemi duke udhėnė punė apo ngritur paksa rrogėn. Problem mund tė jenė intelektualėt pensionistė. Kėtyre do t'u ofrojmė krijimin e Shoqatės sė Veteranėve tė Luftės dhe tė Punės, pastaj do t'u japim nga njė minipension. Kosova ėshtė nė pragun e shpalljes sė Kushtetutės. Ėshtė punė e tyre, ne e kemi programin dhe platformėn tonė.Strategjia ėshtė e qartė dhe kemi pėrcaktuar rrugėt pėr zbatimin e qėllimit dhe tė misionit tonė. Nėn njė propagandė ekstreme kundėr komunizmit dhe me disa ndėshkime tė vogla, sa pėr sy e faqe ndaj nomenklaturės sė lartė komuniste.*Strategjia e re*Ne, komunistėt reformatorė, do tė zbatojmė strategjinė tonė nė ekonomi, sipas sė cilės kapitalistėt dhe pronarėt e ardhshėm nė njė vend socialist tė jemi ne apo njerėzit tanė. Me strategjinė tonė tė re,brenda dy-tre legjislaturash do tė arrijmė qė nga klasa komuniste tė krijojmė klasėn kapitaliste, e cila do tė na pėrjetėsojė nė pushtetin politik tė sė ardhmes.Tė jeni tė sigurtė qė e ardhmja do tė jetė jona. Kurrė nuk do tė lejojmė restaurimin e pushtetit politik tė armiqve tanė. E ardhmja e fėmijėve tanė do tė jetė e mrekullueshme, gjithnjė e sigurt, sepse pėr kėtė kemi derdhur kaq gjak dhe do tė derdhim pėrsėri po tė jetė nevoja. Shqipėrinė do ta gėzojmė Ne dhe pasardhėsit tanė. Po rastisi qė tė na e pėrvetėsojnė pushtetin apo tė rrezikohemi, atėherė mos u gėzofshim asnjėherė, nėse nuk do tė dimė t'i mbrojmė fitoret e arritura, qoftė edhe me grykėn e pushkės, si nė rininė tonė tė hershme. Ndaj, pėr tė mbrojtur mbajtjen e pushtetit duhet tė jemi tė pėrgatitur nė tė dyja anėt; nė rrugėn paqėsore dhe nė atė tė luftės sė armatosur.*Kėrcėnimi*Ne jemi tė pėrgatitur pėr tė dyja rrugėt; kemi njerėzit e vendosur dhe guximtarė, tė cilėt i kemi pėrgatitur me sakrifica e mund pėr vite me radhė,por kemi edhe organet tona tė dhunės. Ndaj, mjerė ata qė do tė guxojnė tė na kundėrvihen. Jua them kėtė qė tė mbani lart moralin dhe asnjėri prej jush tė mos ketė frikė. Nėse do tė jetė e nevojshme, do tė kemi edhe mbėshtetjen e aleatėve tė jashtėm ideologjikė nė pushtet, qė ju i dini mirė se sa na kanė ndihmuar. Pavarėsisht konflikteve tė fundit qė kemi pasur me ta, duhet ta dini se na bashkon akuza e pushtetit tė komunistėve, pavarėsisht nga nuancat dhe pėrplasjet e pėrkohshme. Pėrveē aleatėve ideologjikė, do tė kemi edhe mbėshtetjen e aleateve tė Perėndimit, me tė cilėt kemi ruajtur fijet e lidhjeve tė vjetra pėr hir tė interesave tė mėdha.Kėta tė fundit do t'i pėrdorim vetėm nėse do tė jetė shumė e nevojshme.Shoku Enver dikur, dhe unė sot, i kemi ruajtur kėto lidhje tė qė garantojnė pushtetin tani edhe nė tė ardhmen, pėrgjithmonė! Ju garantoj se pavarėsisht nga rrethanat e vėshtira aktuale, sido qė tė shkojnė punėt, uji do tė rrjedhė nė mullirin tonė. Pėr kėtė jeni tė garantuar sot e pėrgjithmonė. Kėrkoj nga ju qė tė mos keni frikė, tė mos shtrėngoni radhėt dhe tė mos dekurajoheni nga situatat e vėshtira qė po kalojmė, sepse nė fund tė fundit rėndėsi ka pushteti, qė do tė jetė plotėsisht yni. Ju uroj punė tė mbarė, mobilizim dhe mendje tė kthjellėt! Mbajeni mend: Fitorja dhe pushteti do tė jenė pėrjetėsisht tonat! Do tė bisedojmė dhe do tė vendosim pėrsėri nė pėrputhje me evoluimin e situatave. *Ju uroj punė tė mbarė.
www.Shqipėriasot.com

Shpetimi
15.05.2007, 11:27:00
Raporti per '97- Agim Shehu donte tė godiste protestuesit

• Mė 26.01.1997, Presidenti Berisha, nėn tagrin e Komandantit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura, nxjerr urdhrin "Pėr pėrdorimin e forcave tė armatosura nė ndihmė tė rendit publik”


Le tė vijmė tani tek analiza dhe pėrfundimi qė ka arritur komisioni pėr ēėshtjen e tretė, qė ka tė bėjė me shkaqet qė i shndėrruan revoltat paqėsore nė konfrontime me shtetin, nė pėrleshje dhune e tė armatosura qė u shoqėruan me viktima. Pėrpara se tė analizojmė ēka thamė mė sipėr, le tė paraqesim disa nga faktet dhe dokumentet e hetuara nga komisioni:
Nė datėn 26.01.1997, me vendimin nr 294, Kuvendi Popullor autorizon Presidentin e Republikės dhe Komandantin e Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura, “Pėr tė pėrdorur forcat e armatosura nė ndihmė tė rendit publik pėr ruajtjen e institucioneve shtetėrore”. Po nė kėtė ditė, pra nė 26.01.1997, Presidenti Berisha nėn tagrin e Komandantit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura, nxjerr urdhrin nr. 25 “Pėr pėrdorimin e forcave tė armatosura nė ndihmė tė rendit publik”. Nė kontekstin e vendimit nr. 294, dt.26.01.1997, tė Kuvendit Popullor dhe tė urdhrit nr. 25 dt. 26.01.1997 tė Komandantit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura, shohim se ka njė kapėrcim nė preēizimin e kontekstit tė vendimit me pėrmbajtjen e urdhrit, sepse nėse vendimi nr. 294 i Kuvendit Popullor shprehet pėr pėrdorimin e forcave tė armatosura nė ruajtjen e institucioneve shtetėrore nė mbarė vendin, urdhri nr. 25 dt.26.01.1997 i Komandantit tė Pėrgjithshėm, nuk shprehet se sa duhet tė jenė forcat qė do kalojnė nga ushtria nė rend dhe qė pėrdorimi i tyre do tė jetė vetėm pėr mbrojtjen e institucioneve shtetėrore.
Ėshtė ky pikėrisht akti i parė juridik antikushtetues i ish-Komandantit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė, Sali Berisha, i cili kapėrcen kompetencat e tij ligjore si President dhe Komandant i Pėrgjithshėm me kėtė akt, ndėrkohė qė siē rezulton, Kėshilli i Mbrojtjes i drejtuar nga Sali Berisha, megjithėse e kishte pėr detyrė, nuk kishte miratuar planin operativ strategjik tė mbrojtjes sė vendit pėr vitin 1997, gjė e cila pėrsėri pėrbėn njė anomali tė theksuar nė ushtrimin e kompetencave tė tij. Diskordanca midis vendimit nr. 294 dt.26.01.1997 tė Kuvendit Popullor dhe urdhrit nr. 25 dt.26.01.1997 tė Komandantit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura, z. Sali Berisha, na sjell nė urdhrin nr. 19 tė shefit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė, Z. Sheme Kosova dhe mė pas tė urdhrit nr. 22, dt.28.01.1997, tė ministrit tė Mbrojtjes, z. Safet Zhulali, qė urdhėron Brigadėn Komando tė Tiranės tė ēojė nė Fier pėrforcime pėr Brigadėn e Fierit. Siē shihet, jemi nė momentet kur popullsia e qyteteve tė Jugut, Vlorė etj, ėshtė ende e paarmatosur, por ushtria tė krijon pėrshtypjen se po pėrgatitet pėr goditje. Kėtu lind njė pyetje qė duhet sqaruar nga hetime tė mėtejshme: A ishte nė gjendje popullsia civile e zonave tė Jugut tė Shqipėrisė tė bėjė qartė dallimin pėr pėrdorimin e ushtrisė nė mbrojtje tė institucioneve nga pėrdorimi i saj kundėr revoltave?
Por le tė japim edhe njė dėshmi tjetėr kronologjike tė bėrė para komisionit nga drejtuesi i policisė sė Vlorės, zoti Bizhga e cila na jep njė tablo edhe mė tė qartė tė kėtij pėrfundimi:
“Nė datėn 5.02.1997 nė mbrėmje, ka ardhur nė Vlorė zv. ministri i Brendshėm, Agim Shehu sė bashku me shumė forca nga Tirana. Sė bashku kanė ardhur edhe Pashk Tusha, Muhamet Rrumbullaku, Arben Pėrrenjasi, Hilė Lushaku dhe disa forca tė reparteve speciale, si Brisku, RENEA etj. Nė mbrėmjen e asaj dite, kėto forca u ndeshėn me popullin tek vendi i quajtur Kali i Trojės, por forca e tyre u mposht menjėherė nga masivi i madh i njerėzve. Edhe paraditen e datės 6.02.1997 forcat e policisė u konfrontuan pėrsėri me popullin, por vetė populli u miqėsua me to dhe policėt e plagosur i shoqėruan nėpėr spitale. Kur u mblodhėn nė zyrėn e shefit tė komisariatit nė atė mbrėmje, Agim Shehu tha se pėrfundimisht Vlora nuk shtrohet me forca speciale. Atėherė kam ndėrhyrė dhe i kam thėnė zv. Ministrit, qė ėshtė mė mirė qė nga Vlora tė ikė shefi i komisariatit, Sokol Mulosmani, pasi nga turma ka reagime tė ashpra ndaj tij. Bile, atė ditė kur turma ka manifestuar edhe pėrpara komisariatit dėgjoheshin sharje e kėrcėnime kundrejt tij. Ashtu u bė, ditėn e nesėrme shef komisariati u komandua kolonel Pashk Tusha. Nė datėn 7.02.1997, paradite turma u drejtua pėrsėri nė drejtim tė Bashkisė e mė pas nė sheshin para prefekturės, por nuk ishte agresive si njė ditė mė parė. Komunikuam me ta, derisa u shpėrndanė dhe nga forcat e policisė nuk u ushtrua dhunė. Kur u mblodhėm pėr tė raportuar nė zyrėn e shefit tė komisariatit aty kam parė Agim Shehun, Muhamet Rrumbullakun, Arben Pėrrenjasin, Adriatik Ago, Hilė Lushaku, Shik Stėrmasin, Vasil Soten dhe shumė oficerė tė tjerė tė Tiranės, tė cilėve nuk ua di emrat. Kur mė pyeti Agim Shehu se ēfarė thotė turma, unė i thashė qė ajo ėshtė e heshtur dhe nuk ka pasur asnjė incident. Ai mė pyeti: Po sikur t’i godasim? Unė iu pėrgjigja: Nė asnjė mėnyrė, sepse do tė pėrfundojė siē pėrfundoi dje. Nė kėtė kohė shumė oficerė qė ishin nė zyrė i thanė qė tė bisedonte me ministrin pėr njė zgjidhje politike, por ai nuk foli dhe u largua qysh atė ditė nė Tiranė.
Nė datėn 9.02.1997, turma e irrituar, meqenėse nuk po merrte asnjė pėrgjigje nga qeveria, vendosi tė nisej nė Fier. Kur turma u nis, unė kam shkuar nė zyrė dhe i kam thėnė Pashk Tushės se a do ta shoqėrojmė turmėn. Ai mė tha se do ta shoqėroni si edhe mė parė pa krijuar incidente. Nė kėtė kohė nė zyrė vjen Xhait Xhaferri dhe na thotė se pėrse nuk e ndaloni turmėn. Unė i thashė se janė shumė dhe nuk mund tė ndalohet. Ai dha qė ata janė vetėm 300 vetė dhe po nuk i ktheni ju do t’i kthej unė, dhe doli nga zyra. Unė dola pėr tė zbatuar detyrėn e shefit tė komisariatit dhe sė bashku me turmėn, herė nė fund, herė nė mes e herė nė krye tė saj, e shoqėroja atė sė bashku me shefin e rendit dhe me policė tė tjerė. Rrugės bisedonim qetėsisht me njerėzit nė turmė dhe fjalėt e tyre nė pėrgjithėsi ishin qė me policinė nuk kemi punė. Rreth orės 14.00 kur kishim mbėrritur nė fshatin Panaja, nė fund tė turmės u dėgjuan disa krisma armėsh. Njerėzit tė frikėsuar u grumbulluan tek unė dhe shefi i rendit, Kristaq Ferro dhe na thanė qė po vrasin njerėzit nė shpinė. U ndodhėm tė papėrgatitur dhe nuk dinim ē’tė bėnim, veē u thashė qė nga forcat e policisė askush nuk ka qėlluar. U ktheva menjėherė prapa dhe pashė njė grup prej 10 vetash me automatikė nė dorė qė po qėllonin nė ajėr dhe popullin qė iu drejtua me egėrsi nė drejtim tė tyre. Bashkė me ta ishte edhe Xhait Xhaferri, tė cilėt kur e panė qė populli u nis drejt tyre, ata u ngjitėn sipėr rrugės pėr nė fshatin Oshėtimė. Personat e armatosur ishin punonjės tė SHIK-ut, tė cilėt nuk kishin marrė ndonjė detyrė prej nesh. Mesa mėsuam aty, ata kishin shoqėruar nė komisariat edhe njė person. Atėherė turma u kthye dhe pas njė ore u grumbullua e gjitha nė komisariat dhe filluan tė manifestonin pėr personin qė ishte shoqėruar. Atij nuk ia mbaj mend emrin, por ka qenė rreth 40 vjeē. Nė kėtė kohė turma u qetėsua pėrsėri. Ndėrkohė qė turma u qetėsua dhe po fillonte tė largohej, pranė firmės Kamberi, qė ėshtė rreth 100 metėr larg komisariatit, mbėrritėn shumė makina tė policisė tė tipit IVECO, tė cilat vinin nga Tirana dhe turma e irrituar u nis drejt tyre. Aty filloi njė pėrleshje e ashpėr me gurė dhe Paulin Sterkaj, i cili ishte komandant i tyre, mezi mundi tė futej nė komisariat. Brenda nė komisariat filluan tė qėllonin me armė forcat e ardhura. Armėt e komisariatit tė policisė ishin ēuar qysh mė 1 shkurt nė Repartin e Bunavisė, pasi kishim informacione qė mund tė sulmohet komisariati. Nga radhėt e turmės u hodhėn shishe me lėndė djegėse dhe u plagosėn disa policė.
Efektivi i komisariatit tė policisė gati ishte larguar i gjithi dhe komanda jepej vetėm nga forcat e Tiranės. Format e ardhura nga Tirana kapėn taracat pėrpara komisariatit pėr tė bėrė mbrojtjen e tij. Hilė Lushaku mundohej tė hynte nė negociata me turmėn por ishte e pamundur. Atėhere forcat e policisė mbroheshin duke goditur me gurė. Kjo situatė vazhdoi deri nė orėn 20.00. Pas kėsaj kohe situata u qetėsua.
Duke gdhirė data 10.2.1997 njė numėr i madh makinash (nuk e di se sa) erdhėn nė komisariat tė policisė dhe bashkė me to edhe Agim Shehu. Ai urdhėroi Arben Prrenjasin tė bėnte planin e dislokimit tė forcave pėr ditėn e nesėrme. Forcat e policisė Vlorė shumė pak ose aspak janė impenjuar nėpėr shėrbime. Veē mbaj mend qė kanė ardhur forca nga Durrėsi tė komanduara nga Bedri Dani, forca nga Elbasani me Shemsi Prenēin, forca nga Tirana me Nexhmi Zotin, Albert Dervishin, forca nga Lushnja, Mallakastra, Saranda dhe shumė tė tjerė qė nuk i njihja. Unė si zakonisht kam ndarė detyrat me njė plan tė veēantė nė tė cilėn vija detyra qė efektivi i policisė kriminale tė dilte i paarmatosur dhe tė kontrollonte gjithė objektet pėr tė parandaluar ndonjė sulm tė mundshėm.
Nė orėt e para tė mėngjesit u bė shpėrndarja e forcave nėpėr udhėkryqet e qytetit dhe rreth orės 09:00 filloi pėrleshja me popullin, e cila zgjati rreth 15 minuta. Forcat u shpėrbėnė dhe shumė prej tyre ishin gjakosur. Unė kam qenė tek varrezat e Dėshmorėve dhe ndiqja me radio se si zhvillohej situata. Kam dėgjuar nė radio qė tek xhamia ka mbetur i rrethuar tek lokali Hollyday njė grup i Sarandės dhe i Tiranės dhe Agim Shehu qė thėrriste nė radio “Ndihmoni Mondin”.
Rreth orės 12:00 forcat e shpėrbėra u grumbulluan nė komisariat dhe aty u mėsua qė kishte mbetur i vrarė njė person, tė cilin mė vonė e mora vesh qė quhej Artur Rustemi. Turma erdhi pėrsėri nė Komisariat dhe u zhvillua pėrsėri njė pėrleshje e ashpėr me gurė, ku pati shumė tė plagosur nga efektivat e policisė, tė cilėt filluan ti ēonin me helikopter nė drejtim tė Tiranės. Rreth orės 20:00 situata u qetėsua dhe unė shkova nė shtėpi tė flija pasi isha shumė i lodhur. Nė orėn 24:00 vjen korieri nė shtėpi dhe mė thotė qė tė kėrkon Gjenerali. Shkova nė komisariat dhe Agim Shehu mė tha se ne do tė ikim. Do tė marrim gjithė letrat dhe tė burgosurit. Nė dispozicion tė komisariatit do tė lemė disa forca tė Tiranės. Mė kishin shkruar njė plan masash pėr ruajtjen e komisariatit dhe u larguan. Nė mėngjes forcat e Tiranės qė kishin mbetur erdhėn nė komisariat qė tė merrnin detyrėn, por kur e panė qė pjesa mė e madhe e forcave ishin larguar mė thanė qė edhe ne do tė largohemi”.
Si konkluzion tė atyre qė thamė mė lart rezulton se persona si Agim Shehu, Bashkim Gazidede, Xhait Xhaferri, Sokol Mulosmani etj, drejtues tė strukturave ushtarake tė shtetit, kanė marrė pjesė dhe luajtur njė rol tė veēantė nė kėtė situatė nė pėrplasjet me revoltat paqėsore tė popullit nė fillimet e saj nė Vlorė, duke ndikuar direkt nė acarimin e situatės.
A ishte kjo e nevojshme e bazuar ligjėrisht apo u bė qėllimisht pėr tė shtypur me dhunė revoltat paqėsore? Ne mendojmė se tė gjitha veprimet e dhunės pėr tė shtypur revoltat paqėsore tė popullit ishin veprime tė pamotivuara ligjėrisht, e me sens antidemokratik. Jo pėr herė tė parė shteti dhe strukturat e tij u sulėn me egėrsi pėr tė frenuar dhe shtypur revoltat paqėsore, pėr t’i dhėnė fund kėrkesės sė saj tė ligjėruar pėr ndryshime brenda kufirit tė ligjshėm tė njė shoqėrie demokratike.
Kjo ėshtė gjendja e situatės nė Shqipėri deri nė ēastet kur befas ndodh ngjarja qė lidhet me provokimin e studentėve grevistė tė urisė dhe pas saj djegja e ndėrtesės sė SHIK-ut nė Vlorė dhe mėnjėherė pas kėsaj armatosja e popullsisė sė kėtij qyteti, armatosje kjo qė solli vendosjen e gjendjes sė jashtėzakonshme nga Parlamenti dhe qeveria shqiptare.

"Gazeta Shqiptare": 15/05/2007 - 07:24
----------------------------------------------------------------

Dhe Sali koburja jo qė nuk ėshtė penduar dhe nuk turpėrohet pėr gjakderdhjen e bėrė sa ishte President i vendit, por pėr ta vazhduar idiotizmin e poshtersinė e tij tė skajshme, ai pėrseri i ktheu gjakatarėt Agim Shehun dhe Bashkim Gazideden nė Shqipėri, duke u dhėnė atyre edhe detyra e poste tė larta nė administratėn shtetrore, qė nė fakt duhej ti jepeshin drejtėsisė, e tė denoheshin meritueshėm.

Por meqe Fatos marrja e amnistoj Sali Ramė Berishėn (tani kohėve tė fundit ata dy po flitrojnė hapur me njėri tjetrin), pse ky i fundit mos ti amnistoj e shpėrblej me poste bashkpėrgjegjėsit e tij pėr tragjedinė e pranverės sė vitit 1997?!

Deri sa Shqipėria do ti ketė Sali Berishėn dhe Fatos Nanon nė skenėn politike, e pėr me keq edhe nė krye tė institucioneve mė tė larta tė shtetit, atėherė shqiptarėt duhet tė presin edhe njė kohė shumė tė gjatė pėr tė gėzuar zhvillim dhe prosperim normal.

Shpetimi

Shpetimi
16.05.2007, 11:54:00
vazhdim:

Raporti per 97, Zhulali: Te goditet burgu ku rri Nano

• Per dy muaj Zhulali leshoi 22 urdhra per bobmardimin dhe goditje te tankeve deri mbi burgun e Bences dhe urdhra per hedhjen ne ere te ures se Mifolit.

Njė ēėshtje e cila pėrbėn objekt analize tė komisionit, ėshtė edhe problemi i domosdoshmėrisė sė vendosjes sė gjendjes sė jashtėzakonshme.
Nė qoftė se do ta shohim kėtė ēėshtje nėn njė prizėm strikt juridik, konstatojmė se nė Kushtetutėn aktuale, ajo pėrmendet vetėm njė herė dhe vetėm nė kompetencat e Presidentit neni 28, pika 17. ....
Tė gjitha kėto ēėshtje nuk marrin asnjė pėrgjigje tė saktė nga strukturat juridike dhe konstitucionale tė shtetit aktual. Por nė anėn tjetėr, ėshtė pikėrisht kjo paqartėsi e plotė juridike e cila solli miratimin e ligjit nr. 8195, datė 3.3.1997, qė nxori Kuvendi Popullor “Pėr disa masa pėr gjendjen e jashtėzakonshme”.
Brenda kėsaj inkonseguence dhe paqartėsi juridike, si dhe brenda defekteve konstitucionale qė pėrmendėm mė lart nė lidhje me kompetencat e Parlamentit, shoqėria ėshtė ndodhur pėrballė kėtij fakti juridik tė pamotivuar.
Komisioni disponon njė bazė tė gjerė dokumentare, tė pėrbėrė nga plane e karta operacionale luftarake, nga urdhra pėr mobilizim tė pjesshėm, zhvendosje trupash, dhe armatim tė lehtė dhe tė rėndė luftarak drejt Jugut tė Shqipėrisė nga ana e ushtrisė, urdhra pėr armatosjen e strukturave tė Ministrisė sė Brendshme, Gardės dhe SHIK-ut me armatim tė rėndė, si raketa e topa, transportues tė blinduar, mitralozė, granata etj.
Tė gjitha kėto urdhra tė dhėna nga drejtuesit e ushtrisė, si Safet Zhulali, Adem Ēobani, Leonard Demi, Halit Shamata, Asllan Bushati etj, u shoqėruan me veprime goditėse luftarake kundėr popullsisė sė qyteteve kryesore nė Jug, duke filluar nga mitralime e goditje me raketa nga ajri, e deri tek pėrgatitjet pėr goditje me lėndė helmuese pėr shkatėrrimin e urave kryesore tė vendit, si ajo e Rrogozhinės e Mifolit etj.
Pa dashur tė zgjatemi kėtu, mjafton tė pėrmendim shkurt sa pėr ilustrim, se gjatė periudhės 25.1.1997-9.3.1997, vetėm S. Zhulali ka lėshuar 22 urdhra pėr pėrdorim tė aviacionit, pėr bombardimin dhe goditje tė tankeve dhe mjeteve tė transportit deri mbi burgun e Bėnēės dhe urdhra pėr hedhjen nė erė tė urės sė Mifolit.
Janė 42 fonograme dhe telegrame tė Adem Ēobanit pėr mobilizimin dhe kompletimin e rretheve Kukės, Pukė, Burrel, Shkodėr, me synim marshimin drejt Jugut. Janė dhjetėra urdhra tė Sheme Kosovės pėr marrje nė ruajtje tė objekteve nga ushtria dhe synimin e lėvizjes sė lirė nė rrugėkalimet e gjithė Shqipėrisė, pėr lėvizjet e trupave, tė tankeve e forcave komando, nė drejtim tė Fier-Vlorė. Po kėshtu, janė dhėnė dhe disa urdhra jashtė ēdo kompetence tė Leonard Demit, siē ėshtė ai me nr. 42 tė datės 5.3.1997, pėr t’i dorėzuar SHIK-ut kompaninė e raketave kundratanke (kjo kėrkohet nga reparti 8800 Tiranė). Urdhri 55, datė 6.3.1997 pėr vėnien nė gatishmėri dhe pėrdorimin e aviacionit, urdhri luftarak nr. 2, datė 5.3.1997, drejtuar forcave detare pėr vėnien nė gatishmėri dhe pėr tė bashkėvepruar me forcat e SHIK-ut dhe Ministrisė sė Brendshme, si dhe pėr tė realizuar veprime luftarake me njė ēift avionėsh (pėr tė goditur portin e Sarandės). Radiogrami nr. 5, datė 2.3.1997 i L. Demit drejtuar komandantit tė rep. 7799 Shijak, pėr t’u pėrgatitur me materiale e mjete pėr hedhjen nė erė tė urės nė Qafėn e Sokolit nė Rrogozhinė (kėtu kemi dhe urdhrin e pushtetarėve lokalė tė Kavajės, qė nxitėn forcat rezerviste tė zinin prita nė Qafėn e Sokolit pėr tė pritur vlonjatėt qė gjoja po vijnė nė drejtim tė Kavajės). Duket qartė se kemi tė bėjmė me pragun e njė lufte civile, pėr kundėrvėnien e njė krahine ndaj njė krahine tjetėr.
Jo pak urdhra, fonograme, telegrame kanė lėshuar dhe ish-shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm, Sheme Kosova, pėr lėvizje mjetesh e trupash dhe pėr kalimin e tyre nė dispozicion tė SHIK-ut dhe tė Ministrisė sė Brendshme, siē ėshtė urdhri nr. 34, datė 28.2.1997, pėr lėvizjen e trupave nga Tirana pėr nė Fier (trupat komando) dėrguar rep. 8800 Tiranė dhe pritės rep. 6600 Fier, po ashtu urdhri nr. 35, datė 1.3.1997, pėr lėvizjen e brigadės sė tankeve tė Zall Herrit pėr nė Fier (janė gjithsej 19 urdhra, nga 3-12, datė 13-22.1.1997, pėr sigurimin e lėvizjes sė lirė tė forcave).
Safet Zhulali e Sheme Kosova informojnė Sali Berishėn me shkresėn nr. 250, datė 8.2.1997, pėr zbatimin e detyrave tė dhėna Ministrisė sė Mbrojtjes, ku theksohet se “sipas detyrave tuaja verbale, kemi marrė nė ruajtje dhe disa objekte private nė Fier (Gjallicė) nė Vlorė e Gjirokastėr. Tė shtohen nė urdhrin tuaj, sepse janė pronė private”.
Ekzistojnė 10 urdhra tė kundėrligjshėm qė ka lėshuar Bashkim Gazidede me cilėsinė e komandantit tė operacionit, qė shkojnė deri nė arrestimin e kuadrove qė nuk ju bindėn urdhrave tė tyre, siē ėshtė rasti i shefit tė Shtabit tė Brigadės sė tankeve Zall Herr, z. Bajram Hamzallari dhe komandanti i Brigadės sė Tankeve Laē, z. Pėllumb Lame. Kėto janė urdhrat respektivė nr. 28, datė 4.8.1997 dhe nr. 30, datė 4.1997, tė firmosura dhe nga Adem Ēobani. Urdhri tjetėr urgjent, nr. 82, datė 9.3.1997 dėrguar rretheve Has, Kukės, Tropojė, Pukė, Mirditė, Shkodėr, Burrel, Dibėr, Kurbin, Lezhė, Malėsi e Madhe, ku thuhet: tė gjithė rezervistėt tė pėrgatiten, tė vishen, tė armatosen dhe tė paraqiten urgjent nė Shkollėn e Bashkuar.
Nė rast se do ta shohim me vėmendje situatėn shoqėrore brenda revoltės sė saj, nė momentin e vendosjes sė gjendjes sė jashtėzakonshme, nė datėn 3.3.1997 dhe precipitimin e ngjarjeve mė pas, konstatojmė se menjėherė pas vendosjes sė gjendjes sė jashtėzakonshme dhe pėrplasjen midis SHIK-ut dhe popullit nė Vlorė, vėrejmė se nė mėnyrė tė rrufeshme nė territorin jugor tė Republikės sė Shqipėrisė shpėrthehen depot ushtarake dhe popullsia civile armatoset nė mėnyrė krejt spontane dhe tė pakontrolluar me qindra mijėra armė automatike tė kalibrit tė lehtė dhe tė rėndė, armė antitank, mortaja etj. Pikėrisht nė kėtė sfond politik tė tensionuar duhet parė nė sensin e saj tė kundėrvėnies, edhe veprimi pėr rizgjedhjen e Sali Berishės President nga Parlamenti. A ndikoi nė qetėsimin e situatės ky veprim? Zhvillimi kronologjik i ngjarjeve qė rrodhėn mė pas, dėshmuan pikėrisht se situata me rizgjedhjen e sforcuar tė Berishės President jo vetėm nuk u qetėsua, por u acarua mė tej.
Kėshtu, Komisioni konstatoi se nė kėtė kohė nga strukturat e Ministrisė sė Brendshme, Gardės sė Republikės, SHIK-ut, u janė shpėrndarė armė personave civile me preferencė politike. Kemi tė dhėna se njė shpėrndarje e tillė armėsh me lista ėshtė nxitur e motivuar nga disa drejtues tė pushtetit lokal, si masa “pėr tė mbrojtur shtetin dhe qeverinė nga kryengritėsit” dhe “rebelėt e Jugut” nga “kėrcėnimi komunist” pėr tė rrėzuar qeverinė, ku veēanėrisht mė aktive rezulton se janė treguar Shaban Memia nė zonėn e Tiranės, Sabah Jemishta nė zonėn e Durrėsit, Ibrahim Mullaliu nė Kavajė, Blerim Ēela nė Progonat etj.
Ne mendojmė se administrata e lartė shtetėrore, drejtuesit kryesorė tė shtetit e humbėn ekuilibrin nė kėto ēaste dhe me mendjengushtėsi, e konceptuan revoltėn qė kishte plasur nė Jug si njė pėrplasje zonale Jug-Veri. E themi kėtė, sepse nga materialet qė disponojmė, edhe mobilizimi i pjesshėm ushtarak bėhet vetėm nė zonat veriore pėr tė goditur Jugun, ndonėse brenda soliditetit tė unitetit kombėtar vetė kėto zona nuk i janė pėrgjigjur kėtij lloj mobilizimi, gjė qė tregon se pėr kėtė ēėshtje koshienca e popullit ka qenė mė e lartė se koshienca e politikės qė e qeveriste atė.
6. Brenda kėsaj analize faktike qė i bėjmė momentit tė gjendjes sė jashtėzakonshme, pasi analizuam momentin defektoz tė strukturave juridike, kundėrvėnien e shtetit ndaj revoltave paqėsore tė popullsisė, patjetėr qė shtrohet ēėshtja, se pėr ē’arsye nė krye tė shtabit qė drejtonte gjendjen e jashtėzakonshme u vendos kryetari i SHIK-ut, Bashkim Gazidede. A ishte i ligjshėm dhe i motivuar ky veprim i Presidentit tė Republikės?
Nė lidhje me kėtė, Komisioni u detyrua qė tė shihte nė mėnyrė tė pėrgjithshme se si ka funksionuar gjatė periudhės 1992-1997 institucioni i SHIK-ut. Me keqardhje konstatojmė se SHIK-u nė veprimtarinė e tij, ėshtė lejuar tė dalė jashtė strukturės ligjore qė pėrcakton nė mėnyrė tė prerė veprimtarinė e tij dhe pa asnjė bazė ligjore, ka ndjekur dhe survejuar opozitėn nė veprimtarinė politike tė saj, si dhe liderė politikė qė ndėrkohė kanė qenė deputetė tė Kuvendit Popullor.
Duke qenė se shoqėria shqiptare ka vuajtur shumė nė tė kaluarėn nga pėrdorimi i policisė sekrete politike pėr survejime masive tė shoqėrisė, pa asnjė kriter dhe barbarisht, mendojmė se pėr funksionimin e SHIK-ut nė periudhėn 1992-1997, tė ndėrmerret njė hetim serioz nga Parlamenti me pjesėmarrjen e domosdoshme tė opozitės, nė mėnyrė qė tė ndėrpritet njėherė e pėrgjithmonė momenti abuziv nė institucionin e SHIK-ut, nė mėnyrė qė tė mos rėndohet edhe mė tej emocionalisht psikika shoqėrore, e cila ka vuajtur pėr njė periudhė shumė tė gjatė nga prezenca e policisė sekrete politike nė gjirin e saj. E shohim kėtė si njė gjė tė domosdoshme nė ecurinė e konsolidimit tė demokracisė dhe nė respektimin e lirive dhe tė drejtave tė njeriut nė shoqėrinė tonė.
Nė funksion tė kėtyre qė shprehėm, vendosja e kryetarit tė SHIK-ut si komandant i operacionit pėr shtypjen e revoltave gjatė gjendjes sė jashtėzakonshme, e ka acaruar mė tepėr opinionin publik dhe mendojmė se ėshtė njė nga shkaqet ose arsyet, qė popullsia civile e rriti edhe mė tepėr shqetėsimin e vet nė lidhje me rrezikun e situatės pėr kundėrveprim me dhunė.
Vendosja e kreut tė SHIK-ut nė detyrėn e komandantit tė pėrgjithshėm vjen nė kundėrshtim me ligjin nr. 7553, datė 11.12.1991, ku thuhet se “Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm pėrgjigjet pėrpara komandantit tė pėrgjithshėm dhe ministrit tė Mbrojtjes, pėr pėrgatitjen dhe gatishmėrinė luftarake tė ushtrisė, si dhe pėr drejtimin dhe organizimin e operacioneve luftarake”.
Nga dokumentet qė disponojmė, tė bėn pėrshtypje se ndonėse Bashkim Gazidede, komandant i operacionit, firmos nėn tagrin e gjeneralit, deri tani ne nuk kemi gjetur asnjė dekret presidencial me anė tė tė cilit, gjithmonė sipas ligjit, ky tė ketė marrė gradėn e gjeneralit. Kuptohet se njė fakt i tillė ėshtė tepėr sinjifikativ, pėr tė mbėrritur te konkluzioni se shteti nė kėto momente e ka humbur sensin ligjor dhe logjik, gjė kjo qė padyshim e ka ēuar edhe mė tej destabilizimin e vendit, ku pa dyshim pėrgjegjėsinė kryesore pėr kėto veprime e mban ish-Presidenti Sali Berisha si drejtues i vendit, i cili edhe nė kėtė rast, duke vėnė nė krye tė operacionit luftarak kryetarin e SHIK-ut, ka shkelur rėndė kompetencat e tija, ligjin pėr Forcat e Armatosura dhe dispozitat kushtetuese, neni 28/1.
Nė lidhje me kėtė duhen analizuar edhe fenomeni i shkatėrrimit tė ushtrisė, qė zė fill me momentet e dezertimit tė forcave tė operacioneve tė drejtuar nga Gazidede, si nė Fier, si dhe ngjarjet e Pėrmetit nė 9 mars, pikėrisht nė ditėn qė Berisha shpalli armėpushimin, ku ushtria dhe SHIK-u goditėn dhe vranė nė pabesi 6 njerėz tė pafajshėm pėr tė cilat disponohen dokumente. Kėshtu, repartet e ushtrisė tė ardhura nga Veriu, nėn komandėn e oficerėve Pėrparim Gega dhe Flamur Mello dhe forcat e SHIK-ut tė drejtuara nga gjeneral Bujar Rama, goditėn e vranė nė Pėrmet 6 persona tė pafajshėm (nė Pėrmet deri njė orė pėrpara masakrės ka qenė edhe S. Zhulali).
Nė kėto ngjarje zė fill edhe shpėrbėrja totale e ushtrisė. Realiteti i shtetit shqiptar i kėsaj periudhe dėshmon qartė se drejtuesit e kėtij shteti e shkatėrruan ushtrinė, (forcat ushtarake, policinė, SHIK-un, rendin, gardėn). Pėrballė kėtij fakti, ne ēmojmė si veprim antiligjor dhe krijimin nga ish-Presidenti Sali Berisha i njė formacioni tjetėr special (garda dy), nė pėrbėrje tė njerėzve tė rekrutuar pa kritere ish-kriminelė, veprim i cili i ka kushtuar 100 milionė lekė pėr ta pėrdorur atė pėr qėllimet e tij, saqė nė strukturat e armatimit tė kėsaj garde u vendosėn edhe raketa.
Krijimi i kompanisė sė dytė operative prej 111 vetash si strukturė ushtarake pranė Presidentit, u bė nė kundėrshtim me nenin 15 tė ligjit nr. 7602, datė 9.9.1992, “Pėr Gardėn e Republikės sė Shqipėrisė”, i cili thotė se nė rastin e gjendjes sė jashtėzakonshme, nė vartėsi operative tė Gardės sė Republikės dhe vetėm me urdhėr tė komandantit tė pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura, kalojnė njėsi dhe reparte tė ushtrisė, tė cilat parashihen nė planin operativo-strategjik tė mbrojtjes sė vendit”.

"Gazeta shqiptare"

grepi
17.05.2007, 12:43:00
Lufta pėr Kryetar tė PS midis Don Kishotit dhe Sanēo Panēės, socialistėt preferojnė tė parin

Wednesday, 16 May 2007

Nga Pirro Prifti - Nė njė nga sentencat e famshme tė Servantesit drejtuar njerėzve tė ngjashėm me Don Kishotin dhe Sanēo Panēėn thuhet `Stultorum infinitus est numerus`, qė do tė thotė : `I pafundmė ėshtė numri i budallenjve`.Prandaj nėnkuptohet vetvetiu qė ata qė qėndrojnė nė krye tė drejtimit e dinė kėtė sentencė, megjithėse jo tė tėrė e kanė lexuar pjesėn e dytė tė Don Kishotit tė Manēės, kanė ditur tė pėrfitojmė instinktivisht sa mė shumė nga ky numėr qė mesa duket nė vende tė ngjashme me Shqipėrinė ėshtė i madh. Rezultati duket sa qesharak aq dhe dramatik kur mendon sesa rėndėsi ka pėr vendin qė jeton nė njė sistem demokratik perėndimor qė aspiron pėr integrim nė KE, si dhe dėshiron sinqerisht tė dalė nga bataku i tranzicionit qė, njė Parti e madhe opozitare si PS organizon zgjedhje tė tilla, tė cilat i lėnė shije tė hidhur, jo vetėm elektoratit shqiptar nė pėrgjithėsi, por edhe tė majtės evropiane, e cila pavarėsisht nga i deleguari i saj nuk mund tė mos vėrė re disproporcionin dhe pėrzgjedhjet jo cilėsore nė kėtė Parti tė madhe. Rizgjedhja e Kryetarit tė mėparshėm tė PS pėrsėri, nuk do tė pėrbėnte risi apo lajm nė shumicėn e mediave tona nė shumė raste tėrėsisht tė politizuara nėse do tė ishte konkurrent ndonjė nga ish-deputetėt e PS, por nė fakt konkurrenti aktual i Ramės, i cili po t`ju kujtohet disa vite mė parė se tė krijohej LSI, vendosi pėr herė tė parė kandidaturėn pėr Kryeministėr dhe ishte nga ata persona tė ngjashėm me Sanēo Panēėn qė duke i u bindur `His Master`s Voice`, duke deklaruar dy shprehjet e famshme : `dua Formularin` dhe ` aty ku vė Ilir Meta kėmbėn unė do tė vė kokėn`, shprehje tė cilat ngelin nė histori pėr budallallėkun e tyre dhe populli i kujton me humor gjate ndonjė `qoke` apo ahengu mes qejflinjsh ; por tė kujtojnė gjithashtu se ngjashmėria midis budallallėkut ėshtė e madhe nėse ju kujtohen dy shprehjet gjithashtu tė famshme tė Haxhi Qamilit tė preferuarit tė E. Hoxhės, i cili pėrmendte shprehjet `pėr kėtė Tyrqni qė kom` shprehje, e cila pėrmendet tek komedia `Prefekti`, dhe `Dum Babėn` arsenali potencial negativ i sė cilės ėshtė akoma njė nga element i frikshėm nėse pėrqafohet sot nga individė a komunitete injorante qė manipulohen lehtė. Kėshtu pra zgjedhjet nė PS vetėm duke marrė si fakt pėrzgjedhjen anormale tė kandidaturės sė dytė, le shteg pėr interpretime dhe komente, pa i hyrė grindjes sė Edi Ramės me kryetaren e Komisionit tė zgjedhjeve Zamira Caka dhe dorėheqjes sė njė anėtareje tjetėr tė komisionit, duke lėnė njė hije dyshimi tė fortė nėse ka apo jo demokraci tė vėrtetė nė PS, sepse njė pėrzgjedhje e tillė mund tė ngrejė disa pyetje (tė cilat sigurisht kanė njė bazė logjike pėrgjigjet e tė cilave mund tė jenė edhe kambana alarmi nėse vlerėsohen): - A ėshtė aq demokratike zgjedhja `njė anėtar njė votė` nė kėtė periudhė tranzicioni apo kjo mėnyrė ėshtė njė variant pėr tė manipuluar votat sidomos nė zonat rurale? - Nėse pėrzgjedhja e kandidaturės sė Shkėlqim Metės ėshtė njė pėrzgjedhje reale apo ėshtė e manipuluar (pra mund tė jetė njė kokė turku? njė mėnyrė pėr tė shmangur tė tjerėt ? njė mėnyrė pėr tė diskredituar zgjedhjet nga kundėrshtarėt e Edi Ramės? apo njė alternativė e dhėnė nga simotra e saj nė ndihmė tė Edi Ramės?) - A mundet programi ri pėr njė qeverisje nė potencė pėr tė ardhmen sapo propozuar nga Edi Rama tė jetė njė program po aq real nė tė cilin problemet e rėnda qė po kalon vėndi si papunėsia, korrupsioni, gjėndja e rėndė nė spitale, informaliteti, gjėndja e rėndė e sistemit rrugor, dhe klientelizmi politik- biznes tė kenė mundėsi tė zgjidhen? - A ka lidhje rizgjedhja e Edi Ramės me idenė se shkėputja nga e kaluara e PPSH ėshtė evidente dhe se kjo ėshtė meritė e rizgjedhjes sė tij? - A do ta largojė gardėn e vjetėr (ish-sigurimsa e ish-spiunė) dhe ish-nomenklaturėn e kuqe tė inkuadruar qė prej 16 vitesh nė parlament si parlamentarė (pra tė mos i propozojė mė si kandidatė pėr deputetė apo pėr lokalet), nė postet politike partiake etj, etj ? - A do tė mundet tė pėrballojė mė Kryetari i ri dy postet e rėndėsishme qė ka Kryetari njė si Kryetar Bashkie dhe tjetri si Kryetar Partie dhe a do tė vazhdojnė tė imitojnė drejtuesit e majtė idenė e `dy e mė shumė kunguj nėn sqetuj` qė nė fakt ėshtė njė vazhdim i ideologjisė komuniste qė njerėz tė zgjedhur tė Partisė tė mbajnė sa mė shumė poste? Pyetje tė tilla dhe pyetje tė tjera qė nuk janė shkruar kėtu mund nė shumė raste ta kenė pėrgjigjen brenda, por e rėndėsishme nė kėtė shkrim ėshtė shqetėsimi i drejtė qė ngrihet pėr partinė mė tė madhe opozitare nė vend nė tė cilėn akoma edhe pas 16 vitesh i mungon demokracia e brendshme e nė tė cilėn akoma vazhdojnė tė komandojnė ligje tė pashkruara prej tė cilave pėrfitojnė dhe fitojnė gjithmonė jo mė tė mirėt, pėrfitojnė dhe fitojnė jo mė tė aftėt, pėrfitojnė dhe fitojnė jo mė tė respektuarit, pėrfitojnė dhe fitojnė jo hierarkia dhe meritokracia politike, dhe pėrfitojnė dhe fitojnė jo profesorati i angazhuar nė politikė, por nė pėrgjithėsi zbatohet ajo qė thamė mė sipėr, pra pėrreth liderėve si politikanė nė potencė pėrzgjidhen nga ata sipas traditės sė vjetėr ish-komuniste nė pėrgjithėsi servilėt militantėt pa perspektivė etj. Nė kėtė mėnyrė pėr kėta drejtues tė vjetėr tė ish-nomenklaturės sė kuqe rikonfirmohet shprehja biblike :`ata rrinė tek dera duke penguar ata qė duan tė hyjnė, por duke penguar dhe ata qė duan tė dalin..`. Sikurse thotė dhe Gėte : `Tė thurėsh njė kurorė ėshtė shumė mė e lehtė se tė gjesh njė kokė tė denjė pėr ta mbajtur atė`, kurora nė pėrgjithėsi nga partitė politike u vendoset kokave qė s`e meritojnė dhe kjo ėshtė vėrtetuar katėrcipėrisht nga zgjatja e pa bazė e tranzicionit, megjithatė edhe nė Shqipėri ndikon si nė tė gjithė botėn probabiliteti nė pėrzgjedhjen e njerėzve qė do tė drejtojnė vendin, por dallimi qėndron se bota e menaxhon mirė pėrzgjedhjen e kandidatėve potencialė kurse tek ne akoma nuk ka njė pėrzgjedhje elitare dhe meritokrate. Le tė shpresojnė se probabiliteti pėr tė zgjedhur Don Kishotėr dhe Sanēo Panēora nė politikėn shqiptare tė ulet dhe tė kontrollohet nė mėnyrė qė metodat bizantinike dhe jo demokratike na Partitė 16 vjeēare shqiptare tė zėvendėsohen njėherė e mirė me metodat e sprovuara perėndimore nė pėrzgjedhjen e politikanėve.

marre nga, Korrieri

grepi

grepi
17.05.2007, 13:07:00
Qeveria «Berisha» nė epigrame

Wednesday, 16 May 2007

Nga Kastriot Myftaraj - Kryeministri Sali Berisha: Nė botėn ku jetojmė ka pasur dhe ka kryeministra qė janė bėrė dhe duan tė bėhen Presidentė tė Republikės, por nuk ka pasur asnjė ish-President tė Republikės qė tė jetė bėrė kryeministėr, veē Milo Gjukanoviēit tė Malit tė Zi dhe Koshtunicės nė Serbi.Zėvendėskryeministri Gazmend Oketa: Nėse do ta shikonte konstruktin e karrierės sė vet politike me syrin e njė inxhinieri ndėrtimi, ēka ėshtė profesioni i tij, do tė shikonte se ka njė artificializėm tė frikshėm nė kalimin nga Kėshilli Bashkiak nė Durrės, nė zėvendėskryetar nė Kėshillin e Ministrave, pavarėsisht zgjedhjes deputet midis kėtyre dy pikave. Edhe pse u ngjit befasisht kaq lart, duket se do tė mbetet, sipas shprehjes sė Dizraelit: Njė hije e habitshme jetėshkurtėr. Ministri i Drejtėsisė Ilir Rusmali: Derisa si avokat ka bashkėpunuar shumė mirė me institucionet e drejtėsisė tė cilat sot, nga pozita e ministrit tė Drejtėsisė, gjykatat dhe prokurorinė, i quan tė korruptuara dhe tė lidhura me krimin, atėherė duhet menduar se e di mirė pėr ēfarė flet. Ministri i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve Ylli Pango: Edhe pse ėshtė ministėr i qeverisė shqiptare adresėn e-mail e ka tė Fondacionit “Soros” (ypango@xs4all.soros.al). Duket se ky njeh pėr kryetar qeverie Sorosin dhe jo Berishėn. Ministri i Arsimit, Genc Pollo: Me tė Shqipėria pėr herė tė parė ka ministėr arsimi njė njeri qė nuk ka qenė kurrė mėsimdhėnės nė jetėn e vet. Ministri i Jashtėm, Lulzim Basha: Deri tash shquhet pėr buzėqeshjen e vet; mbetet tė presim qė nė intervalin mes buzėqeshjeve tė tregojė nė mėnyrė tė veēantė intelektin e vet pėr tė cilin Berisha e ka thirrur nė PD. Ministri i Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės, Genc Ruli: Duke qenė ministėr nė disa qeveri, qė nga viti 1991, kur e ka lėnė postin, shqiptarėt kanė dalė mė tė varfėr, ndėrsa ai ka dalė mė i pasur. Ministri i Brendshėm Bujar Nishani: Kėto ditė duket i tronditur nga njė sektor pėr tė cilin normalisht duhet tė preokupohet kolegu i vet i shėndetėsisė, morgun. Ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu: Si politikane flet pėr integrimin nė Europė, si nuse e urtė shtėpie dėgjon me respekt pėr tė mirat e integrimit islamik. Ministri i Mjedisit, Lufter Xhuveli: Nėse me kėtė zgjedhje kryeministri Berisha nuk i bėri ndonjė tė mirė mjedisit, madje duket se i bėri keq, nuk mund tė thuhet e njėjta gjė pėr satirėn shqiptare, sė cilės i bėri mirė, falė Arben Dukės. Ministri i Bujqėsisė, Jemin Gjana: Nėse bujqėsia do tė varej ashtu siē e imagjinonin nė Antikitet, nga njė perėndeshė e bukur, qė duhet marrė me tė mirė dhe joshur, pėr tė dhėnė prodhime, atėherė Jemini do tė ishte zgjedhja mė e mirė pėr nė kėtė post. Ministri i Financave, Ridvan Bode: Nė mandatin e vet tė dytė si ministėr duket se po e zhduk epitetin qė iu vu nė mandatin e parė, si “ministri i piramidave”, por vetėm se po bėhet faraoni i Financave. Ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu: Nėse retorika do tė prodhonte fuqi ushtarake, atėherė Shqipėria do tė ishte superfuqi falė retorikės sė ministrit Mediu. Ministri i Punėve Publike dhe Transportit, Sokol Olldashi: Pėr tė mund tė thuhet se provoi rastin mė tė lumtur tė shprehjes “mbeti nė mes tė katėr rrugėve”, pasi humbi befasisht dhe menjėherė vendin nė parlament, portofolin e ministrit dhe postin e kėrkuar tė kryebashkiakut tė kryeqytetit, duke qenė se me ministrinė qė mori pas kėsaj, ka “dalė nė rrugė”. Ministri i Shėndetėsisė, Nard Ndoka: Nėse ka Zot dhe Krisht dhe unė besoj se ka, ministri demokristian i Shėndetėsisė, i ka punėt vėrtet keq me ta, pėr shkak se nė punėn e vet si ministėr ka dhunuar tė paktėn nja shtatė nga dhjetė urdhėresave tė Zotit, tė cilat Nard Ndoka nė njė emision televiziv u zbulua se nuk i dinte, edhe pse pretendon se do tė induktojė filozofinė kristiane nė politikėn shqiptare, padijeni qė zor se do ta ndihmojė atė ditė. Ministri i Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, Koēo Barka: Njė ministėr, i cili qė nga emri (Barka), tė bėn pesimist pėr njė ministri me emėr qė pėrmban njė oqean problemesh pėr gjendjen e Shqipėrisė.

marre nga, Korrieri

grepi

grepi
17.05.2007, 18:45:00
Hetimet e 1997, Braho: Ne SHIK gjetem dosjen e Gazidedes per Azemin

Derguar me: 17/05/2007 - 08:00

• Ish-anėtari i komisionit hetimor parlamentar pėr ngjarjet e ’97-s Spartak Braho rrefen pas 10 vjertesh si u kryen hetimet per ngjarjet e 1997

Ish-anėtari i komisionit hetimor parlamentar pėr ngjarjet e ’97-s rrėfen nė njė intervistė pėr “GSH”, detajet e punės tremujore tė deputetėve. Sipas tij, komisionerėt janė shokuar nga faktet qė kanė dalė nė dritė nga hetimi. Braho pohon se prapa atyre ngjarjeve tė tmerrshme, kanė patur dorė shėrbimet e huaja inteligjente.
Zoti Braho, ju keni qenė pjesė e hetimit parlamentar tė ngjarjeve tė ’97. A mund tė na tregoni diēka rreth eksperiencės tuaj tė punės sė bėrė gjatė kėtij hetimi parlamentar?
Duke lexuar kėtė raport, tė cilit i kanė kaluar tashmė 9 vjet dhe duke e krahasuar me njė botim tė njė libri qė kanė bėrė dy analistė anglezė, “Riformėsimi i Ballkanit”, kuptohet qė hetimet dhe vetė pėrmbajtja e raportit, me gjithė devocionin, kanė prirje politizimi tė theksuara. Natyrisht, mua mė vjen mirė qė konkluzionet pak a shumė janė tė njėjta. Ajo qė kujtoj, ėshtė impresioni i thellė negativ dhe llahtaria qė kryetari i komisionit, Spartak Ngjela ndjeu gjatė hetimeve. Ne konstatuam aty destruktivitete, makabritet tė veprimtarisė sė SHIK-ut, ku nė mėnyrė evidente raportohej pėr dhomat e torturave, pėr udhėheqjen e operacioneve ndėshkuese tė gjeneral Gazidedes, tė ndjekjes sė opozitės dhe pėrgatitjes sė dosjeve pėr tė goditur pėrfaqėsuesit mė nė zė dhe ajo qė ishte mė e ēuditshmja, ishte dosja voluminoze me materiale komprometuese pėr Azem Hajdarin dhe persona tė tjerė qė kishin qėndruar nė krahė tė Sali Berishės pėr shumė vite.
Pėrfundimisht, nė komision u konkludua se pėrgjegjėsit kryesorė tė ngjarjeve tė ’97, ku pėrfshihej Sali Berisha dhe njė pjesė e mirė e drejtuesve ushtarakė dhe tė SHIK-ut, tė kalonin nė hetim tė mėtejshėm tė organeve tė Prokurorisė. Tėrė materiali, relacioni si dhe dokumentacioni shoqėrues, iu dėrguan Prokurorisė nė atė kohė. Ironia e pėrfundimeve dhe qėllimeve tė komisionit, ėshtė se asnjėherė Prokuroria nuk e nisi punėn pėr tė hetuar mbi ato materiale. Ato humbėn nė kuptimin figurativ dhe nuk pati mė asnjė iniciativė ligjore, tė cilėn ky organ e kishte pėr detyrė.
Sipas jush, Prokuroria ka marrė njė urdhėr politik, apo ishte vullneti i saj pėr tė mos hetuar mbi raportin e komisionit hetimor?
Pėrpos tė tjerave, pati edhe njė mungesė tė vullnetit politik nga drejtuesit e asaj kohe tė PS-sė, ku pėrgjegjėsia kryesore i bie edhe Nanos, i cili padyshim duhet tė ketė ndikuar edhe mbi Prokurorinė pėr tė mos vepruar nė atė kohė. Fakti qė nuk pati asnjė veprim dhe fakti qė mbetėn pa u hetuar nga organet e specializuara emrat e vėrtetė tė fajtorėve pėr shkatėrrimin e shtetit dhe tė pasojave tė tjera tė dhimbshme qė pati populli shqiptar nė atė periudhė, ėshtė njėsoj si thuash qė nė Shqipėri asnjėherė nuk janė dėnuar seriozisht krimet e udhėheqėsve komunistė. Gjithsesi, ka shumė arsye tė tjera qė lidhen me frenimin e hetimeve tė mėtejshme duke bėrė analizėn kėtyre ngjarjeve sot. Nisur edhe nga pėrfundimet e dy analistėve anglezė, unė bindem plotėsisht se ’97 ishte e nxitur edhe nga shėrbimet e huaja qė ishin tė interesuara tė krijonin kėtė katrahurė, edhe shėrbimet greke, edhe shėrbimet serbe si edhe tė tjera, si franceze apo amerikane, tė cilat kėrkonin qė pėr interesat e tyre, tė shkatėrronin shtetin shqiptar. Ata synonin tė realizonin largimin e klikės sė Berishės, e cila tashmė ishte bėrė e rrezikshme jo vetėm pėr Shqipėrinė, por edhe pėr demokracinė nė Ballkan, qoftė edhe pėr njė ēėshtje qė sapo kishte lindur, siē ishte ēėshtja e Kosovės.
Mendoni se qeverisja e atėhershme ishte njė pengesė pėr ēėshtjen e Kosovės?
Padyshim qė ishte pengesė, sepse Berisha ishte furnitori kryesor, ashtu siē e ka pranuar edhe vetė, i makinės ushtarake tė Milosheviēit. Komenti qė lejoi trafikun e karburantit pėr tė mbrojtur kosovarėt, ėshtė qesharak. Plus kėsaj, lėvizja pėr pavarėsi e kosovarėve nė atė periudhė nuk gjeti asnjė mbėshtetje shqiptare, madje mjaft drejtues tė lėvizjes pėr pavarėsi tė Kosovės qė janė edhe liderė aktualė, u ndoqėn dhe njė pjesė e tyre u burgosėn nga Berisha.
Gjatė analizės sė atyre ngjarjeve, ju deklaruat pėrfshirjen edhe tė shėrbimeve tė huaja, gjė e cila ėshtė thėnė edhe nga kreu SHIK-ut, Gazidede nė njė fjalim qė ai ka mbajtur nė Parlament. Ju personalisht, gjatė punės hetimore, keni konstatuar ndonjė fakt konkret qė tė mund tė justifikohen deklarata tė tilla?
Jo. Domethėnė, fillimi jonė pėr hetim nė atė periudhė nuk na krijoi mundėsinė qė ne tė krijonim njė pėrfundim tė tillė, tek-tuk nė imazh kishte mjaft gjera qė nuk shpjegoheshin, por qė nuk arrinim dot tek ky pėrfundim. Mė pas, duke i vlerėsuar edhe deklarimet e Gazidedes ,qė ishin tendencioze nė njė farė mase, por veēanėrisht duke u mbėshtetur nė analizat qė bėjnė dy analistėt anglezė, tė cilėt kanė hyrė thellė nė dokumentacionin pėrkatės tė kohės, unė bindem edhe pėr faktin se tradicionalisht dy shėrbimet kryesore, ai grek dhe ai jugosllav kanė qenė mė tė interesuar pėr tė nxitur, jo pėrmbysjen e pushtetit tė Berishės, se sa shkatėrrimin total tė shtetit shqiptar dhe tė strukturave tė tij, ekonomisė, ushtrisė etj., pra themeleve qė ka njė shtet dhe kėto u interesonin kėtyre dy vendeve.

Bisedoi: E. Murati

marre nga, balkan web

grepi

Shpetimi
18.05.2007, 07:54:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
grepi afishoj me 2007-05-17 12:43 :
Lufta pėr Kryetar tė PS midis Don Kishotit dhe Sanēo Panēės, socialistėt preferojnė tė parin

Wednesday, 16 May 2007

Nga Pirro Prifti - Nė njė nga sentencat e famshme tė Servantesit drejtuar njerėzve tė ngjashėm me Don Kishotin dhe Sanēo Panēėn thuhet `Stultorum infinitus est numerus`, qė do tė thotė : `I pafundmė ėshtė numri i budallenjve`.Prandaj nėnkuptohet vetvetiu qė ata qė qėndrojnė nė krye tė drejtimit e dinė kėtė sentencė, megjithėse jo tė tėrė e kanė lexuar pjesėn e dytė tė Don Kishotit tė Manēės, kanė ditur tė pėrfitojmė instinktivisht sa mė shumė nga ky numėr qė mesa duket nė vende tė ngjashme me Shqipėrinė ėshtė i madh. Rezultati duket sa qesharak aq dhe dramatik kur mendon sesa rėndėsi ka pėr vendin qė jeton nė njė sistem demokratik perėndimor qė aspiron pėr integrim nė KE, si dhe dėshiron sinqerisht tė dalė nga bataku i tranzicionit qė, njė Parti e madhe opozitare si PS organizon zgjedhje tė tilla, tė cilat i lėnė shije tė hidhur, jo vetėm elektoratit shqiptar nė pėrgjithėsi, por edhe tė majtės evropiane, e cila pavarėsisht nga i deleguari i saj nuk mund tė mos vėrė re disproporcionin dhe pėrzgjedhjet jo cilėsore nė kėtė Parti tė madhe. Rizgjedhja e Kryetarit tė mėparshėm tė PS pėrsėri, nuk do tė pėrbėnte risi apo lajm nė shumicėn e mediave tona nė shumė raste tėrėsisht tė politizuara nėse do tė ishte konkurrent ndonjė nga ish-deputetėt e PS, por nė fakt konkurrenti aktual i Ramės, i cili po t`ju kujtohet disa vite mė parė se tė krijohej LSI, vendosi pėr herė tė parė kandidaturėn pėr Kryeministėr dhe ishte nga ata persona tė ngjashėm me Sanēo Panēėn qė duke i u bindur `His Master`s Voice`, duke deklaruar dy shprehjet e famshme : `dua Formularin` dhe ` aty ku vė Ilir Meta kėmbėn unė do tė vė kokėn`, shprehje tė cilat ngelin nė histori pėr budallallėkun e tyre dhe populli i kujton me humor gjate ndonjė `qoke` apo ahengu mes qejflinjsh ; por tė kujtojnė gjithashtu se ngjashmėria midis budallallėkut ėshtė e madhe nėse ju kujtohen dy shprehjet gjithashtu tė famshme tė Haxhi Qamilit tė preferuarit tė E. Hoxhės, i cili pėrmendte shprehjet `pėr kėtė Tyrqni qė kom` shprehje, e cila pėrmendet tek komedia `Prefekti`, dhe `Dum Babėn` arsenali potencial negativ i sė cilės ėshtė akoma njė nga element i frikshėm nėse pėrqafohet sot nga individė a komunitete injorante qė manipulohen lehtė. Kėshtu pra zgjedhjet nė PS vetėm duke marrė si fakt pėrzgjedhjen anormale tė kandidaturės sė dytė, le shteg pėr interpretime dhe komente, pa i hyrė grindjes sė Edi Ramės me kryetaren e Komisionit tė zgjedhjeve Zamira Caka dhe dorėheqjes sė njė anėtareje tjetėr tė komisionit, duke lėnė njė hije dyshimi tė fortė nėse ka apo jo demokraci tė vėrtetė nė PS, sepse njė pėrzgjedhje e tillė mund tė ngrejė disa pyetje (tė cilat sigurisht kanė njė bazė logjike pėrgjigjet e tė cilave mund tė jenė edhe kambana alarmi nėse vlerėsohen): - A ėshtė aq demokratike zgjedhja `njė anėtar njė votė` nė kėtė periudhė tranzicioni apo kjo mėnyrė ėshtė njė variant pėr tė manipuluar votat sidomos nė zonat rurale? - Nėse pėrzgjedhja e kandidaturės sė Shkėlqim Metės ėshtė njė pėrzgjedhje reale apo ėshtė e manipuluar (pra mund tė jetė njė kokė turku? njė mėnyrė pėr tė shmangur tė tjerėt ? njė mėnyrė pėr tė diskredituar zgjedhjet nga kundėrshtarėt e Edi Ramės? apo njė alternativė e dhėnė nga simotra e saj nė ndihmė tė Edi Ramės?) - A mundet programi ri pėr njė qeverisje nė potencė pėr tė ardhmen sapo propozuar nga Edi Rama tė jetė njė program po aq real nė tė cilin problemet e rėnda qė po kalon vėndi si papunėsia, korrupsioni, gjėndja e rėndė nė spitale, informaliteti, gjėndja e rėndė e sistemit rrugor, dhe klientelizmi politik- biznes tė kenė mundėsi tė zgjidhen? - A ka lidhje rizgjedhja e Edi Ramės me idenė se shkėputja nga e kaluara e PPSH ėshtė evidente dhe se kjo ėshtė meritė e rizgjedhjes sė tij? - A do ta largojė gardėn e vjetėr (ish-sigurimsa e ish-spiunė) dhe ish-nomenklaturėn e kuqe tė inkuadruar qė prej 16 vitesh nė parlament si parlamentarė (pra tė mos i propozojė mė si kandidatė pėr deputetė apo pėr lokalet), nė postet politike partiake etj, etj ? - A do tė mundet tė pėrballojė mė Kryetari i ri dy postet e rėndėsishme qė ka Kryetari njė si Kryetar Bashkie dhe tjetri si Kryetar Partie dhe a do tė vazhdojnė tė imitojnė drejtuesit e majtė idenė e `dy e mė shumė kunguj nėn sqetuj` qė nė fakt ėshtė njė vazhdim i ideologjisė komuniste qė njerėz tė zgjedhur tė Partisė tė mbajnė sa mė shumė poste? Pyetje tė tilla dhe pyetje tė tjera qė nuk janė shkruar kėtu mund nė shumė raste ta kenė pėrgjigjen brenda, por e rėndėsishme nė kėtė shkrim ėshtė shqetėsimi i drejtė qė ngrihet pėr partinė mė tė madhe opozitare nė vend nė tė cilėn akoma edhe pas 16 vitesh i mungon demokracia e brendshme e nė tė cilėn akoma vazhdojnė tė komandojnė ligje tė pashkruara prej tė cilave pėrfitojnė dhe fitojnė gjithmonė jo mė tė mirėt, pėrfitojnė dhe fitojnė jo mė tė aftėt, pėrfitojnė dhe fitojnė jo mė tė respektuarit, pėrfitojnė dhe fitojnė jo hierarkia dhe meritokracia politike, dhe pėrfitojnė dhe fitojnė jo profesorati i angazhuar nė politikė, por nė pėrgjithėsi zbatohet ajo qė thamė mė sipėr, pra pėrreth liderėve si politikanė nė potencė pėrzgjidhen nga ata sipas traditės sė vjetėr ish-komuniste nė pėrgjithėsi servilėt militantėt pa perspektivė etj. Nė kėtė mėnyrė pėr kėta drejtues tė vjetėr tė ish-nomenklaturės sė kuqe rikonfirmohet shprehja biblike :`ata rrinė tek dera duke penguar ata qė duan tė hyjnė, por duke penguar dhe ata qė duan tė dalin..`. Sikurse thotė dhe Gėte : `Tė thurėsh njė kurorė ėshtė shumė mė e lehtė se tė gjesh njė kokė tė denjė pėr ta mbajtur atė`, kurora nė pėrgjithėsi nga partitė politike u vendoset kokave qė s`e meritojnė dhe kjo ėshtė vėrtetuar katėrcipėrisht nga zgjatja e pa bazė e tranzicionit, megjithatė edhe nė Shqipėri ndikon si nė tė gjithė botėn probabiliteti nė pėrzgjedhjen e njerėzve qė do tė drejtojnė vendin, por dallimi qėndron se bota e menaxhon mirė pėrzgjedhjen e kandidatėve potencialė kurse tek ne akoma nuk ka njė pėrzgjedhje elitare dhe meritokrate. Le tė shpresojnė se probabiliteti pėr tė zgjedhur Don Kishotėr dhe Sanēo Panēora nė politikėn shqiptare tė ulet dhe tė kontrollohet nė mėnyrė qė metodat bizantinike dhe jo demokratike na Partitė 16 vjeēare shqiptare tė zėvendėsohen njėherė e mirė me metodat e sprovuara perėndimore nė pėrzgjedhjen e politikanėve.

marre nga, Korrieri

grepi
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari grepi,

nese ke mundėsi, tė lutem na tregosh se ēfarė lidhje ka ky shkrim i "Korrierit" rreth zgjedhjeve brėnda Partisė Socialiste tė Shqipėrisė me temėn "SALI BERISHA, ky shqiptar i vėrtetė".

Unė e lexova nė tėrsi shkrimin e sjellur nga ti, por askund nuk pashė se pėrmendej Sali Berisha, dhe as "patriotizmi" i tij, apo tė paktėn diēka qė sadopak do tė kishte lidhje me Qeverinė shqitare, Kryeministėr i sė cilės ėshtė Berisha, ose Partinė Demokratike tė Shqipėrisė, nė krye tė sė cilės gjendet Sala.

I deriuri grepi, unė nuk kam kurrfarė qellimi qė ti degradoj shkrimet e tua, qofshin ato edhe bartje nga ndonjė gazetė shqiptare, por pėr mendimin tim nese vazhdohet edhe mėtutje tė ngatrrohen temat (nė Dukagjin dhe Drenicė pėr kėtė gjė populli ka shprehjen e tij; "si strajca e gabelicės), atėherė temat do ta humbnin kuptimin, ndaj dhe si pasojė edhe leximi i shkrimeve bėhet i pa dėshirueshėm, por edhe pjestarėt tjerė tė forumit nė diskutim e humbin pėrfundimisht interesimin.

Shpetimi

Shpetimi
19.05.2007, 19:03:00
Ngjela: Nė ‘97 Berisha shkatėrroi shtetin pėr pushtet


Personalisht kam kontrolluar SHIK-un si institucion. Por pėr tė rrėfyer se ēfarė ka ndodhur dhe ēfarė kemi gjetur brenda asaj godine, pėr kėtė duhet njė tjetėr intervistė”. Spartak Ngjela, kryetari i Komisionit parlamentar hetimor pėr hetimin e ngjarjeve Janar-Qershor 1997, rrėfen pėr Gazeta Shiptare mėnyrėn sesi u hartua raporti qė sot nuk gjendet nė arshivėn dhe zyrat e Kuvendit. Pėr njeriun qė dikur mes dokumentave tė SHIK-ut siē tregoi mė parė pėr Gazetėn edhe Spartak Braho, gjeti edhe dosjen e Azem Hajdarit dhe u shokua nga ky fakt, puna e kėtij institucioni nuk ka qenė nė parametrat e veta demokratike.


Si do ta vlerėsonit sot, pas gati 10 vitesh, punėn e Kominsionit Parlamentar Hetimor pėr ngjarjet e vitit 1997?

10 vjet nuk janė pak pėr tė vlerėsuar ose rivlerėsuar punėn e njė Komisioni Parlamentar. Nė tė vėrtetė ēėshtja nisi pa njė ligj, i cili duhej tė pėrcaktonte modalitetet dhe mėnyrat sesi do tė mund tė ecej pėr hetime specifike parlamentare. Pėr kėtė arsye, menjėherė pas konstituimit tė komisionit ose paralel me tė, unė ndėrmora nismėn parlamentare pėr miratimin e njė ligji tė posaēėm; por iniciator nė formulimin e ligjit ishte edhe Pandeli Majko, atėherė kryetar i grupit parlamentar tė PS. Mė pas ky ligj u bė vetė bėrthama e ligjit aktual pėr hetimin parlamentar.


Kėshtu pra, ne atėherė i hymė njė pune tė parė hetimore, e cila, sigurisht, si e tillė pati tepėr vėshtirėsi, sepse dhe ngjarjet kishin qenė tė rėnda dhe me pasoja tė mėdha shoqėrore. Gjė kjo qė dihet tani. Megjithatė, brenda vlerėsimit tim dhe optikės aktuale qė kam pėr hetimin parlamentar, mendoj se ai Komision ka punuar mirė. Komisioni hetoi atėherė tė gjithė aspektet qė kishin prekur shoqėrinė shqiptare nė ngjarjet e marsit tė vitit 1997. Kur e pranova drejtimin e Komisionit, kisha parasysh vendosjen e moralitetit nė politikėn shqiptare, sepse ngjarjet kishin qenė tepėr tė rėnda dhe shoqėria kėrkonte pėrgjegjėsinė e shkaktarėve. Por a ia arriti Komisioni qė ta profilizonte tė faktuar pėrgjegjėsinė pėr ngjarjet ose jo, kjo mbetet sigurisht ende pėr t’u biseduar, por unė mendoj se edhe gjatė kėsaj interviste do merremi konkretisht me kėtė ēėshtje.


Duke qenė se hetimet janė kryer nė kohėn kur nė pushtet ishin tė majtėt, a ndikoi kjo nė mospėrpilimin drejt tė kėtij raporti?

Sigurisht qė ngarkesa politike e Komisionit do ta dėmtonte cilėsinė e tij. Por unė e dija ndėrkaq se kėsaj ēėshtjeje nuk mund t’i shmangeshe dot. Shoqėria shqiptare kishte kaluar njė situatė tejet tė rėndė, me ngjarje tė cilat kishin shkaktuar njė dėm tė madh shoqėror dhe sigurisht qė dėmi ka kosto. Pikėrisht kėtu duhej mbėshtetur hetimi; pra kush do ta mbante pėrgjegjėsinė dhe kush do tė pėrgjigjej pėr koston e madhe tė dėmit qė kishte shkaktuar kjo ngjarje. Ja, te kjo ēėshtje vjen dhe ngėrthehet ajo qė pak mė lart i thamė “ngarkesė politike” nė trajtimin e fakteve dhe sidomos nė konkluzionet pėr pėrgjegjėsi. Opozita e djathtė nuk kish pranuar qė tė pėrfaqėsohej nė Komision, kėshtu qė unė isha i vetmi i djathtė nė njė kompozim qė anonte natyrshėm nga pushteti i atėhershėm politik. Por pėrgjegjėsia ėshtė ligjore, sepse ajo, nė fuksion tė drejtėsisė, ka karakter juridik dhe jo karakter politik. Kjo mendoj se ka qenė arsyeja qė unė gjatė gjithė kohės kam mbetur nė minorancė dhe krejt i vetėm nė tendencėn e asnjėanėsisė.


I qėndroni tė gjitha kon-kuzioneve tė raportit tė lexuar nė Kuvend?

Po ta shihni me pak vėmendje, do tė gjeni se pėrpara miratimit tė raportit pėrfundimtar, ka pasur edhe njė raport paraprak i cili ėshtė pranuar nga tė gjithė anėtarėt e Komisionit. Kėtė raport paraprak e kam lexuar vetė nė Kuvend dhe e kam shkruar thuajse tė gjithin vetė. Ky raport paraprak nė fakt, mund tė quhet faza e parė e hetimit, ku janė nxjerrė tė gjitha konkluzionet esenciale pėr shkaqet qė sollėn ngjarjet e rėnda tė vitit 1997. Por Komisioni mė tej iu shmang kėsaj fryme, prandaj unė nuk e ndoqa mė karakterin e theksuar politik qė morri ai hetim. Dhe kjo ka qenė arsyeja qė unė nuk i pranova konkluzionet e raportit pėrfundimtar, dhe prandaj nuk e kam nėnshkruar atė.


A mendoni se nėse politikanėt e asaj kohe do tė ishin paksa mė tė zgjuar, do ta kishin shmangur tragjedinė e vitit 1997?

Raporti paraprak merret thellėsisht me kėtė ēėshtje dhe ka arritur nė konkluzionin se ngjarjet tragjike tė vitit 1997, me njė politik tė urtė dhe tė menēur mund tė shmangeshin. Mund tė pėrmend kėtu edhe faktin qė njė nga shkaqet mė thelbėsorė qė unė vetė kam nxjerrė nė pah ishte mungesa e njė kushtetute solide dhe demokratike. Kushtetuta e atėherėshme lindtte absolutizėm, dhe i gjithė shkatėrrimi qė sollėn ngjarjet e vitit 1997, ka qėnė pa dyshim karakteri absolute i regjimit si dhe paaftėsia qė tregoi Peresidenti i atėhershėm pėr tė kuptuar se, pėr tė shpėtuar shtetin, duhej tė kishte sakrifikuar pushtetin e tij.


Njė nga konkluzionet e kėtij raporti thotė se nėse Qeveria “Meksi” do tė ishte dorėhequr nė kohėn e duhur, protesta popullore do tė kishte reshtur dhe ngjarjet e 1997-ės do tė ishin evituar. Jeni sėrish i mendimit se PD e meritonte edhe 4 vjet nė pushtet?

Histotria nuk mund tė trajtohet dhe as mund tė analizohet me “sikur”. Megjithatė, nėse PD do tė kishte treguar sens menexherial ne kapėrcimin e krizave, koha pa dyshim do tė kishte rrjedhur ne njė tjetėr sens, edhe pėr PD-nė por edhe pėr vetė zhvillimin kombėtar. Por unė ua thashė pak mė lart se asgje nuk mund tė analizohet historikisht me “sikur”, por gjithėsesi eksperienca ėshtė eksperiencė, dhe kjo pa dyshim qė ka vlerėn e vet.


Njė tjetėr konkluzion, ėshtė edhe ai qė bėn fjalė pėr reagimin e gabuar tė shtetit nė menaxhimin e protestave. A gaboi shteti me kėto metoda dhune dhe a u inkriminuan opozitarė tė atėhershėm duke shfrytėzuar kėtė situatė pėr rebelimin e shtresave tė popullit?

Unė ua thashė qė nė fillim se Komisioni u nda politikisht, dhe prandaj nuk ia arriti qė tė nxirrte konkluzionet e duhura. Mendimi i mėsipėrm ėshtė pa dyshim mė i drejti, sepse PD nė pushtet atėherė gaboi demokratikisht. Shqiptarėt e kishin fituar njėherė demokracinė, dhe kjo natyrshėm u kishte ardhur jo nga veprat e njė grupi njerėzish, ashtu siē propagandonte me injorancė politika e atėhershme zyrtare, por u kishte ardhur si pasojė e zhvendosjes qė kishte bėrė historia duke eliminuar nga skena totalitarizmin e majtė apo komunizmin. Kjo ishte harruar, sepse nė qeverisjen e atėhershme nuk kishte ndryshuar mentaliteti punist. Por shoqėria ishte mė pėrpara nga politika, e cila ishte e vjetėr, me paragjykime dhe gjithė xhelozi pėr ndėrrimin e pushteteve. Tė gjitha veprimet politike ishin banale, tė vjetėruara dhe qė tentonin nga forca, por nga nje forcė e pamjaftueshme, e cila mė tepėr acaroi se stabilizoi diēka. Pėrfundimisht, sot mund tė themi se ajo gjendje erdhi si pasoje e mungesės sė qartėsisė pėr sistemin dhe sidomos nga dyshimi qė kishte kreu i shtetit se demokracia ėshtė njė sistem solid dhe i qėndrueshėm nė kohė.


Ėshtė hasur gjėkundi nė ndonjė dokument thirrja “Komunistėt po na marrin pushtetin” e pėrdorur pėr tė rekrutuar rezervistė e pėr ti dėrguar nė jug?

Nė tė vėrtetė ēėshtja kishte degraduar nė njė gati kryengritje, dhe pėr faktin se kjo gati-kryengritje drejtohej nga tė majtėt, brenda saj kishte edhe revoltė tė tipit komunist. Nė fakt ishte njė pėrplasjė e majtė: ishte njė shtet i drejtuar gjithmonė majtas qė goditej po majtas. Kjo ėshtė e vėrteta e atyre ngjarjeve: ishte njė pakėnaqėsi e majtė, qė drejtohej kundrejt njė rregjimi tė majtė. Kjo ėshtė arsyeja qė ngjarjet degraduan ashtu sikundėr qė i pamė: nė njė anarki. Demokracia, kur nuk funksionon, degradon ose nė tirani ose nė anarki. Atėherė nė Shqipėri demokracia po degradonte nė tirani, njėrėzit nuk e pranuan kėtė, sepse nuk mund ta duronin mė tiraninė, u ngritėn, dhe prandaj gjendja degradoi nė njė anarki sui generis. Ky mendoj se ėshtė thelbi i atyre ngjarjeve, nėse i shohim nga distance qė na mundėson koha sot.

"Gazeta Shqiptare"

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Shpetimi mė 2007-05-19 19:05 ]</font>

Shpetimi
21.05.2007, 08:10:00
Fakti/Gjysma e Berishes serbe

Tiranė- Nė regjistrin nr.15/15 tė vitit 1950- 74, rezulton se familja e bashkėshortes sė kryeministrit ka njė anė serbe. Nė trungun familjar tė Lirije Ramaj (Berisha) me gjashtė persona, njė prej tyre ka lindur nė Beograd. Bėhet fjalė pėr tė ėmėn e bashkėshortes sė kryeministrit, e cila figuron e ditėlindjes sė vitit 1926 pikėrisht nė Beograd. Ajo e ka emrin Milica dhe ėshtė e bija e Dhimitrit dhe Natalia. Tė dhėnat e shėnuara nė regjistrin themeltar tė shtetasve tregojnė saktė pėr origjinėn e bashkėshortes sė kryeministrit. Kjo do tė thotė se njė gjysėm e familjes sė kreut tė qeverisė ka prejadhjen serbe. Njė arsye e mundshme, por shumė e fortė pėr tė ndikuar tek Berisha nė cdo vendimmarrje tė tij. Ndikimi ėshtė i pashmangshėm, siē kanė treguar rastet, sidomos rastet e fundit.

"ZP"
-------------------------------------------------------------------------

Po mos tė ishte e vėrtetė se nėna e Lirie Berishės (gruasė sė Sali Berishės) Milica ishte serbe e lindur nė vitin 1926 nė Beograd, atėherė me siguri qė Sali Berisha dhe gruaja e tij Liria kishin pėr ta denoncuar gazetėn "Zeri i Popullit" pėr shpifje, e si pasojė kjo gazetė dhe artikullshkruaesi i saj do tė jepnin llogari penale.

Por e vėrteta qendron nė anėn e kundėrt tė familjės sė Kryeministrit shqiptar, prandaj kėsaj familjeje (nė gjakun e pjestarėve tė tė cilėve rrjedh gjak serb) i duhet tė heshtė, duke e pranuar kėshtu kėtė fakt tronditės pėr shqiptarėt, tė cilėt janė tė detyruar qė edhe mėtutje nė krye tė qeverisė sė tyre ta pranojnė dhėndrrin e Serbisė, fyerje kjo e shumėfishtė pėr shqiptarėt jashtė Shqipėrisė londineze.

Shpetimi

Shpetimi
21.05.2007, 08:12:00
Nafte-jete Sllobos

Data e Publikimit: 19/05/2007

Autori i Lajmit:
A.K.

Tiranė- Nė njė artikull tė botuar dy ditė mė parė nė revistėn "Mapo" Hidhet dritė mbi njė ēėshtje shumė tė rėndėsishme pėr Shqipėrinė, nė lidhje me thyerjen e Embargos sė naftės me OKB-nė nė vitet kur Berisha ishte president. Aty janė botuar disa fakte qė tregojnė se pse ėshtė bėrė thyeja e Embargos qė nuk ishte aspak pėr patriotizėm, dhe nga ana tjetėr tregon interesin e grekėve nė kėtė "marrėveshje".

Fakti i parė, Mesiē:
"Serbia me kursim tė naftės, rezerva edhe pėr 45 ditė"
Sipas tė dhėnave tė publikuara nė revistėn "Mapo" vėrehet se nė librin e tij "Si ėshtė shkatėrruar Jugosllavia", botuar sė fundmi nė shqip, presidenti aktual i Kroacisė Stipe Mesiē, numri njė i federatės Jugosllave nė fillim tė viteve '90, hedh dritė mbi furnizimet me karburante qė kishte Jugosllavia e kohės. Nė faqen 293 tė kėtij libri Mesiē shkruan se "... Serbia, me njė pėrdorim me kursim tė naftės kishte rezerva edhe pėr 45 ditė". Pra kjo tregon se nė asnjė moment ajo qė ka bėrė Berisha, pra se ai nuk e theu embargon pėr partiotizėm siē e deklaroi jo mė larg se njė vit mė parė, por e ka bėrė pėr interesa tė tjera dhe ėshtė fshehur pas kėsaj, duke thėnė se e bėri pėr patriotizėm.

Fakti i dytė, ndėrhyrja e grekėve
Fakti qė ajo qė bėri Berisha me Serbinė dhe Malin e Zi lidhur me embargon e Naftės, nuk ishte pėr patriotizėm, tregohet edhe nė njė tjetėr fakt, tė botuar dy ditė mė parė nė media. Sipas informacioneve janė zbuluar dokumenta qė tregojnė se Greqia ishte e interesuar qė tė shiste naftė pėrmes territorit shqiptar ashtu si nė tė njėjtėn kohė, Serbia, duke patur njė mungesė nė naftė, ishte e interesuar dhe e lumtur tė binte naftė pėrmes territorit shqiptar, jo vetėm naftė por edhe karburante avionėsh etj. Ajo qė tregon se edhe Greqia ishte e interesuar nė kėtė drejtim, vėrtetohet nėpėrmjet njė dokumenti tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė shatorit tė vitit 1993, ku thuhet se Greqia ishte shumė e interesuar nė lidhje me takimin qė do tė zhvillohej vetėm pak kohė mė vonė nė Shqipėri, mes presidentit Shqiptar dhe kryeministrit Jugosllav Momir Bullatoviē.

Deklarata e Berishės, e papranueshme
Ajo qė vetė Berisha deklaroi vetėm pak kohė mė parė nė lidhje me embargon e naftės mė OKB-nė dhe se e kishte thyer atė pėr patriotizėm, del qė ėshtė e papranueshme nė njė kohė qė dalin gjithė kėto fakte qė vėrtetojnė tė kundėrtėn. "Nėse i riktheheni viteve '92-'96 do tė gjeni nė mėnyrė tė pėrsėritur deklaratat e mia ku unė nuk jam dakort me embargon e vendosur ndaj Kosovės dhe Malit tė Zi. Kėtė e kam shprehur publikisht dhe nuk e kam fshehur. Unė nuk isha dakort, sepse Serbia furnizohej anije pas anijeje nga Danubi dhe, ndėrsa kėto vende i linte nė acar, nė Beograd nuk mungonte asgjė. Kjo ishte e vėrteta e qendrimit tim. Jam pėrpjekur tė ndihmoj kėto dy vende, por sa kanė pėrfituar ato nuk ishte puna ime, sepse nuk e kontrolloja unė territorin e tyre, as tė Kosovės dhe as tė Malit tė Zi. E rėndėsishme ėshtė qė ajo ėshtė bėrė jashtė ēdo lloj interesi tė njėanshėm tė Shqipėrisė. Nuk mė dukej e drejtė qė ata merrnin ēdo natė anije nga Danubi, ndėrsa kėto mbeteshin pa ngrohje", tha Berisha nė dekalratėn e tij mė datė 30 nėntor tė vitit qė shkoi.

Ēdo gjė me
miratimin e
Sllobos,
Presidenti i
Federatės

Tiranė- Gjithēka ka patur tė bėjė me takimin mes ish- presidentit Shqiptar Sali Berisha dhe ish- kryeministri serb Bullatoviē, pa patur miratimin dhe ka qenė nė mbikėqyrjen edhe tė ish- presidentit tė Federatės sė Ish- Jugosllavisė, Sllobodan Millosheviē. Kjo ėshtė mėse e vėrtetuar pėrsa kohė qė nė njė material qė ėshtė hartuar dhe ėshtė zyrtar nga Ministria e Punėve tė Jashtme tė asaj Kohe nė Shqipėri, thuhet dhe motivimi i vizitės sė Bullatoviēit nė Shqipėri. Nė deklaratėn e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė asaj kohe citohet tekstualisht se "Takimi me Berishėn nė Shqipėri ėshtė miratuar nė nivel tė Federatės dhe pėr kėtė takim ka dhėnė njė mendim shumė pozitiv edhe kryeministri Micotaqis. Pra pėrsa kohė qė takimi qė kishte pėr tė ndodhur jo shumė kohė pas kėsaj deklarate tė ministrisė sė Jashtme shqiptare, tregon se kishte mbėshtetjen e Federatės sė Ish- Jugosllavisė, atėherė nė mėnyrė automatike del qė edhe vetė Millosheviēi ishte nė dijeni tė kėtij takimi dhe tė ēfarė kishte pėr tė ardhur si pasojė e tij. Kjo pėrsa kohė qė vetė Millosheviēi ishte kreu i federatės Jugosllave dhe e drejtonte atė, dhe nė tė njėjtėn kohė e kishte mbėshtetur njė takim me kryeministrit tė Jugosllavisė sė asaj kohe, dhe presidentit shqiptar nė atė kohė, qė ėshtė Sali Berisha, qė sot ėshtė sėrish kryeministėr i shqiptarėve.

Fakti/Gjysma e Berishes serbe

Tiranė- Nė regjistrin nr.15/15 tė vitit 1950- 74, rezulton se familja e bashkėshortes sė kryeministrit ka njė anė serbe. Nė trungun familjar tė Lirije Ramaj (Berisha) me gjashtė persona, njė prej tyre ka lindur nė Beograd. Bėhet fjalė pėr tė ėmėn e bashkėshortes sė kryeministrit, e cila figuron e ditėlindjes sė vitit 1926 pikėrisht nė Beograd. Ajo e ka emrin Milica dhe ėshtė e bija e Dhimitrit dhe Natalia. Tė dhėnat e shėnuara nė regjistrin themeltar tė shtetasve tregojnė saktė pėr origjinėn e bashkėshortes sė kryeministrit. Kjo do tė thotė se njė gjysėm e familjes sė kreut tė qeverisė ka prejadhjen serbe. Njė arsye e mundshme, por shumė e fortė pėr tė ndikuar tek Berisha nė cdo vendimmarrje tė tij. Ndikimi ėshtė i pashmangshėm, siē kanė treguar rastet, sidomos rastet e fundit.

Hetim, u shkelen marreveshjet
me OKB-nė

Tiranė- Tashmė ėshtė e padiskutueshme qė duhet tė ketė njė hetim tė imtėsishėm nė lidhje me ēfarė ka ndodhur me kontrabandėn e naftės nė vitet kur Berisha ishte president. Kjo pėrsa kohė qė megjithėse organet kompetente shtetėrore dhe drejtuesit mė tė lart tė shtetit tė asaj kohe, si Sali Berisha nė rolin e Presidentit dhe Aleksandėr Meksi nė rolin e Kryeministrit, e dinin se e gjithė kjo kontrabandė vėzhgohej nga misione tė specializuara tė pranuara legalisht nė vendin tonė, nuk u trazuan shumė pėr ta frenuar atė. Vetėm pasi OKB hartoi rezolutė tė posaēme ku paralajmėronte sanksione ndaj vendit tonė, qe detyruar mbyllja e aktivitetit tė njėrės nga kompanitė qė i mor nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė me trafikun e naftės. Gjithashtu njė hetim duhet edhe pėrsa kohė qė ish- presidenti Berisha me veprimet e tij ka shkelur 2 vendimet e qeverisė Meksi tė cilat i shkeli me vetėdije ashtu si edhe embargon me OKB-nė.

Ku shkuan parate
e fituara nga kontrabanda e naftes?

Tiranė- Kush pėrfitoi paratė e kontrabandės sė naftės qė u bė me lejen e presidentit Berisha dhe kush i mori paratė e firmės sė Partisė Demokratike, "Shqiponja" qė ishte drejtuese e kėsaj kontrabande? Pyetjet janė tė drejta, nėse rezulton se marrėveshja e pashkruar mes presidentit tė Malit tė Zi dhe atij shqiptar, Berisha ėshtė bėrė me kushtin qė Shqipėria tė pėrfitonte njė markė pėr njė litėr naftė tė kontrabanduar. Kjo do tė thotė se shuma tė konsiderueshme parash qė janė kontrolluar bashkė me trafikun e naftės nga zyrtarė dhe pėrfaqėsues tė shtetit shqiptar, nuk gjenden mė se ku e kanė patur destinacionin. Bazuar nė faktet qė dalin nga dėshmia e presidentit malazes, Momir Bulatoviē nė librin e tij qė kujton bisedėn me kryeministrin Berisha qė i hapi rrugėn kontrabandės sė naftės pėrmes Shqipėrisė. Sipas Bulatoviē, Berisha ka rėnė dakord pėr shkeljen e embargos tė vendosur nga OKB ndaj ish Jugosllavisė.

"ZP"

Arbėr B.
25.05.2007, 23:01:00
Nipi i Sali Berishes, perjashtuar nga policia, behet profesor


( 25/05/07)


Policia i gjen njė vend pune si specialist tė kurrikulave nė Akademinė e Policisė “Arben Zylyftari”, kryeinspektorit Dritan Berisha, nip i Kryeministrit Sali Berisha. Emėrimi ėshtė kryer vetėm pak ditė mė parė, ose njė muaj pas kėrkesės sė kryeinspektorit Berisha pėr t’u rifutur nė Polici. Dritan Berisha u pėrjashtua me “ceremoni” nga policia, teksa ushtronte detyrėn e oficerit tė INTERPOL Tiranės, 21 qershorin e vitit tė kaluar. Sė bashku me tė u pėrjashtua edhe i vėllai, Agron Berisha, agjent nė Shėrbimin e Kontrollit tė Brendshėm nė Ministrinė e Brendshme. Sipas burimeve nė Ministrinė e Brendshme, tė cilat nuk preferuan tė citoheshin, mėsohet se Dritan Berisha u ėshtė nėnshtruar tė gjitha procedurave tė emėrimeve. Njė muaj mė parė ai kishte paraqitur kėrkesėn pėr t’u rikthyer nė punė. Bashkangjitur nė dosjen e tij ishte edhe vendimi i gjykatės, qė e rrėzonte vendimin e ministrisė pėr pėrjashtimin e nga policia, si dhe kėrkonte rikthimin nė punė. Emėrimi nuk ka vonuar tė ketė pasur edhe interpretime nga forcat politike tė sė majtės. Pėr to, emėrimi ėshtė mjaft kontradiktor me zhvillimet nė Akademinė e Policisė. Ai vjen pas njė reforme, qė me motivacionin e shkurtimit tė funksionit, i kushtoi vendin e punės gati 50 pėr qind tė gjithė personelit, shumica e tė cilėve janė nė gjyq me shtetin pėr shkarkim tė padrejtė.

Peripecitė
Vendimi pėr pėrjashtimin u mor pas incidentit me studentin e juridikut, Nelson Ruēi, ku dy vėllezėrit, nė gjaknxehtėsi e sipėr qėlluan me armėt e shėrbimit nė bulevardin “Dėshmorėt e Kombit”. Emėrimi i Dritan Berishės nė zyrėn e kurrikulave tė lėndėve tė Akademisė sė Policisė dhe kurseve, vjen nė njė kohė kur nė emėr tė reformės janė pėrgjysmuar mė shumė nga gjysma e punonjėsve tė shkollės sė policisė. Ndėrsa janė nė radhė duke pritur qė Drejtoria e Burimeve Njerėzore t’u gjej njė vend tė lirė pune, me dhjetėra oficerė dhe punonjės policie, tė cilėt si edhe Dritan Berisha kanė fituar pafajėsinė nė akuzat e ngritura ndaj tyre, si dhe kanė fituar nga gjykata tė drejtėn pėr t’u rikthyer nė punė.

Vendimi
Ka qenė njė maratonė e vėrtetė gjyqėsore pėr Dritan Berishėn pėr tė shfuqizuar vendimin e Ministrisė sė Brendshme pėr pėrjashtimin nga detyra dhe “detyrimin” e saj pėr ta rikthyer nė punė. Pas denoncimit tė kryer nga studenti Ruēi, Dritani dhe i vėllai, Agroni, u pėrballėn fillimisht me nisjen e njė procedimi penal nga Prokuroria. Por siē duket, edhe vetė interesi i studentit pėr tė ndjekur ēėshtjen, ka rėnė shumė shpejt. Ēėshtja u zgjidh me pajtimin e palėve dhe u mbyll qė nė Prokurori. Beteja e dytė pėr Dritanin ishte shfuqizimi i vendimit tė pėrjashtimit nga policia. Si mbi 80 pėr qind e oficerėve tė policisė tė pėrjashtuar, Dritani nuk e pati aspak tė vėshtirė tė fiton kėtė betejė me shtetin. Por Dritani duket se ka pasur mjaft mė shumė fat se e gjithė kjo masė ish-oficerėsh tė policisė, pasi nė krye tė njė muaji nga kėrkesa e tij pėr t’u rifutur nė polici, ėshtė marrė nė punė. Grada e ulėt nė krahasim me shumicėn e tė “pėrzėnėve” nga policia, e ka favorizuar Berishėn qė ta gjejė mjaft shpejt njė vend pune. Tė paktėn ky ėshtė versioni zyrtar pėr emėrimin nė postin e specialistit tė kurrikulave nė Akademinė e Policisė, pėr Dritan Berishėn. re.kro.

-Olldashi pėrjashtoi nga policia Dritan Berishėn
Nė qershor tė vitit tė kaluar, ish-ministri i Brendshėm i asaj kohe, Sokol Olldashi pėrjashtoi nga Policia e Shtetit nipin e Kryeministrit, Dritan Berishėn. Motivacioni i kėtij ndėshkimi ishte pėr “thyerje tė rėndė tė disiplinės, duke kryer veprime qė cenojnė dinjitetin e punonjėsit tė policisė”. E njėjta masė u mor edhe pėr vėllain e Dritanit, Agron Berishėn, i cili gjithashtu u pėrjashtua njė vit mė parė nga radhėt e Policisė sė Shtetit. Ky vendim i ish-ministrit tė Brendshėm, erdhi pasi dy vėllezėrit Berisha, qė nė njėjtėn kohė janė nipa (djemtė e tė vėllait) tė Kryeministrit Sali Berisha, u grindėn me njė student nga qyteti i Vlorės, Nelson Ruēi, pėrballė tavernės “Dajti”, nė bulevardin kryesor tė Tiranės. Pėrveē grushteve, vėllezėrit Berisha kishin qėlluar nė ajėr edhe me armėt e tyre tė shėrbimit. Motivi i kėsaj ngjarjeje ka qenė banal, pėr njė vend parkimi pėrpara tavernės “Dajti”. I pari qė kishte nisur konfliktin me studentin ishte Agron Berisha, i cili pas goditjes qė mori nga studenti i ishte kundėrpėrgjigjur. Mė pas, nė ndihmė tė vėllait tė tij erdhi edhe Dritani. Gjatė grindjes, studenti tentoi tė largohej me autoveturėn e tij dhe nė kėtė moment, dy vėllezėrit Berisha kanė qėlluar nė ajėr me armėt e tyre tė shėrbimit. Ngjarja krijoi njė situatė paniku nė bulevard, ku krismat e armėve traumatizuan kalimtarėt, qė ishin tė shumtė nė atė moment. Nė lidhje me kėtė ngjarje reagoi menjėherė Ministria e Brendshme, e cila dy ditė mė pas, pasi kishte njoftuar nisjen e hetimeve pėr vėllezėrit Berisha, ka njoftuar zyrtarisht edhe pėrjashtimin e tyre nga Policia e Shtetit.

-PS: Nishani evidenton specialistė pėr dhunė
Riemėrimi nė Policinė e Shtetit tė Dritan Berishės, nipit tė Kryeministrit Sali Berisha, ka shkaktuar reagimin e partisė mė tė madhe opozitare nė vend. Nė njė komunikim pėr shtyp, zėdhėnėsi i Partisė Socialiste, Sajmir Tahiri e ka cilėsuar emėrimin e Dritan Berishės si plotėsimin e tablosė sė servilizmit tė ministrit tė Brendshėm, Bujar Nishani ndaj Kryeministrit. Duke ju referuar emėrimit tė Dritan Berishės si specialist nė zyrėn e kurrikulave nė Akademinė e Rendit, zėdhėnėsi i Partisė Socialiste, Tahiri ėshtė shprehur se, ėshtė absurde tė mendohet se ēfarė edukimi mund t’u japė studentėve tė policisė, njė person qė pėr tė parkuar makinėn private, pėrdor armėn e shtetit pėr tė vrarė njė qytetar tė ndershėm. “Ky person, qė duke vlerėsuar rrethanat e ngjarjes nuk mund tė cilėsohet tjetėr veēse njė kaēak i kohėve moderne, njė kriminel ordiner i emėruar nė atė kohė nė Policinė e Shtetit nė kundėrshtim me kriteret ligjore, vetėm sepse pėrmbushte kriterin e farefisnisė me Kryeministrin, ėshtė ngarkuar sėrish nga Bujar Nishani tė trajnojė policėt e rinj qė diplomohen nė Akademinė e Rendit”, - citohej nė komunikatėn pėr shtyp tė Partisė Socialiste. Mė tej, zėdhėnėsi i PS- sė, Tahiri ka denoncuar nepotizmin e qeverisė Berisha, qė sipas tij ka kapėrcyer ēdo kufi tė imagjinatės, nė njė vend ku shkarkohen specialistėt mė tė mirė tė trajnuar nga partnerėt ndėrkombėtarė dhe emėrohen kriminelė ordinerė me rrezikshmėri tė lartė shoqėrore, nė institucionin qė pikėrisht duhet tė edukojė oficerėt e rinj tė policisė. Riemėrimin e nipit tė Kryeministrit nė radhėt e Policisė sė Shtetit, Partia Socialiste e ka cilėsuar si njė tallje dhe pėrdhosje tė institucioneve tė shtetit dhe tė gjithė shqiptarėve.

Arbėr B.
25.05.2007, 23:16:00
Si ndodhi konflikti i qershorit 2006 me studentin nga Vlora

Sherri me armė “flaku” nga policia 2 nipat e Berishės

Qėlluan me pistoletė pas sherrit pėr parkimin


Nipat e Kryeministrit Berisha do tė shndėrroheshin nė personazhe kryesore tė kronikės sė zezė, pas njė zėnke banale me njė student vlonjat tė Fakultetit Juridik. Ngjarja qė u kushtoi largimin nga puna Dritan e Agron Berishės, respektivisht inspektor i INTERPOL Tirana dhe tjetri oficer i policisė gjyqėsore nė Drejtorinė e Antikrimit tė Organizuar nė
Polici, ndodhi rreth orės 21.00 tė mbrėmjes sė 21 qershorit tė vitit tė kaluar, pėrballė tavernės “Dajti”, pranė Parkut Rinia, nė Tiranė. Dy
nipat e kreut tė Ekzekutivit ishin duke udhėtuar me makinėn e tyre, tip “Land Rover”, ngjyrė gri dhe targa, Policia 1616, kur janė konfliktuar
me studentin Nelson Ruēi, 21 vjeē, i cili drejtonte njė makinė tip Benz E-Class. Sipas dėshmitarėve okularė tė ngjarjes, sherri mes dy vėllezėrve Berisha, qė pėr pak sa nuk i ka kushtuar jetėn tė riut nga qyteti bregdetar, ka nisur pėr parkimin e makinave. Fillimisht drejtuesit e dy automjeteve kanė nisur tė shkėmbejnė tė shara. Por brenda pak sekondash, vendin e fjalėve e kanė zėnė shkėmbimi i grushteve.
Nė kėtė moment dyshohet tė jetė thyer edhe xhami i pasmė i Benzit E Class i Nelajt. Sikur tė mos mjaftonte kaq, kryeinspektori i INTERPOL
Tirana, Dritan Berisha, ka nxjerrė pistoletėn e shėrbimit, tip “Berreta” dhe
ka qėlluar dy herė nė ajėr. Sipas versionit zyrtar tė policisė sė Tiranės, oficeri ka qėlluar nė kushtet e tentativės sė studentit Nelaj pėr t’u larguar nga vendi i ngjarjes. Situata ėshtė qetėsuar me ndėrhyrjen e policisė, e
cila ka shoqėruar pėr nė komisariat dy vėllezėrit Berisha dhe 21-vjeēarin Ruēi. Gjatė marrjes nė pyetje, studenti ka akuzuar dy oficerėt e policisė pėr kanosje, duke theksuar se vetėm fati e kishte shpėtuar nga plumbat. Ndėrsa vėllezėrit Berisha nuk hezitonin ta akuzonin Nelajn, se pėr pak sa nuk u kishte shkaktuar njė aksident automobilistit dhe kishte kundėrshtuar me dhunė dy punonjėsit e policisė. Pas disa orėsh qėndrimi nė ambientet e policisė, situata ėshtė zgjidhur me pajtim. Dritan e Agron
Berisha i kanė dhėnė dorėn studentit Ruēi, duke i dhėnė kėshtu fund konfliktit mes tyre. Por ngjarja nuk do tė mbyllej pa bujė. I shpejtė do tė ishte reagimi i Partisė Socialiste, e cila i kėrkoi Prokurorisė tė hetojė seriozisht veprėn penale tė kryer nga dy nipat e Kryeministrit Berisha. Vetėm dy ditė pas ngjarjes, Ministria e Brendshme bėri tė ditur pėrjashtimin nga policia tė Dritan e Agron Berishės. Nė njė njoftim pėr shtyp tė kėtij dikasteri, thuhej se “pėrjashtimi i Dritan dhe Agron
Berishės ėshtė kryer me motivacionin, “Pėr thyerje tė rėndė tė disiplinės, duke kryer veprime qė cenojnė dinjitetin e punonjėsit tė policisė”. Nė njoftimin pėr shtyp theksohej gjithashtu: “Ministria e Brendshme i siguron
tė gjithė qytetarėt se nuk do tė tolerojė asnjė shkelje apo abuzim, sidomos kur kėto vijnė nga radhėt e punonjėsve tė Policisė sė Shtetit”. Pėr muaj tė tėrė, dy djemtė e vėllait tė kreut tė ekzekutivit shqiptar, Sali
Berisha do tė qėndronin larg radhėve tė Policisė sė Shtetit, pėr t’u rikthyer vetėm pak ditė mė parė.

NJOFTIMI I MISTRISE
“Pėrjashtimi i Dritan dhe Agron Berishės ėshtė kryer me motivacionin, “Pėr thyerje tė rėndė tė disiplinės, duke kryer veprime qė cenojnė dinjitetin e punonjėsit tė policisė”.

PAJTIMI
Pas disa orėsh qėndrimi nė ambientet e policisė, situata ėshtė zgjidhur me pajtim. Dritan e Agron Berisha i kanė dhėnė dorėn studentit Ruēi, duke i dhėnė kėshtu fund konfliktit mes tyre.

Arbėr B.
25.05.2007, 23:29:00
Policia, asnjė i pėrjashtuar s’u rikthye

Rasti i nipit tė Berishės, njė pėrjashtim

Kthimi, pas pėrjashtimit, i nipit tė Kryeministrit Berisha sėrish nė radhėt e
policies, ėshtė njė precedent qė ndodh pėr herė tė parė nė kėto vite tė fundit. Pasi nė radhė pėr tu ribashkuar me policinė kanė 3-4 vite qė rrinė njė numėr i madh policėsh e oficerėsh, njė pjesė shumė tė njohur. Vitet e fundit e konceptuar si njė reformė radikale pėr tė hequr qafe tė padenjėt,
policia nuk largoi, si ishte vepruar mė parė, por pėrjashtoi nga radhėt e saj efektivė tė rangjeve tė ndryshme. Furtuna mė e madhe nė fakt kaloi nė kohėn e ish-ministrit tė Rendit Igli Toska, kohė kur pėrjashtimet nga policia njohėn emra tė pėrmendur oficerėsh tė lartė si edhe njė numėr policėsh tė thjeshtė. Por, edhe pse u pretendua, mė saktė u dėshirua, me ardhjen nė pushtet tė Partisė Demokratike dhe tė aleatėve tė saj, nė polici nuk u rimor asnjė nga tė pėrjashtuarit nė kohėn e socialistėve.
Natyrshėm edhe pėrgjatė gati dy viteve qė drejtojnė tė zgjedhurit e demokratėve, pati sėrish tė pėrjashtuar nga policia, si nė rastin e nipit tė Kryeministrit Sali Berisha. Nė tė dyja kohėt, pėr shkak tė veprimeve tė nxituara, keqdashėse apo tė keqmenduara, pothuaj tė gjithė tė pėrjashtuarit fituan gjyqet me Ministrinė e Rendit dhe njė pjesė madje fituan edhe tė drejtėn e rikthimit nė punė, tė pėrfshirė nė vendimin e gjykatave. Por askush nuk u rimorr nė detyrė. Demokratėt u mjaftuan
me risjelljen nė punė tė tė larguarve qė kishin mbėshtetur linjėn e tyre
partiake, por nuk u kthyen asnjėherė nga tė pėrjashtuarit. Mbase pėr shkak se i konsideronin larg lidhjes militante me forcėn e tyre politike. Kthimi me punė nė polici i nipit tė Kryeministrit ėshtė i pari rast, nė njė kohė qė personazhe tė njohur tė policisė shqiptare, qė kanė shkruar faqe tė historisė sė saj, presin ende jashtė dyerve tė ministrisė.GJYQET E FITUARA
Pothuaj tė gjithė punonjėsit e policisė tė pėrjashtuar kanė fituar gjyqet me
Ministrinė e Rendit. Vendimet e gjykatės u kanė njohur atyre rikthimin nė punė dhe marrjen e rrogės pėr njė periudhė tė caktuar

VETĖM NJĖ RAST
Ka patur vetėm njė rast tė njohur tė kthimit tė njė tė pėrjashtuari sėrish nė punė. Specialist i njohur i policisė, autor i disa librave ku janė pėrfshirė
edhe strategji policore, ai ėshtė sistemuar nė Akademinė e PolicisėDisa tė pėrjashtuar nga radhėt e policisė
&amp;#56256;&amp;#56452; JAKOV PANXHI, shef i Zyrės Rajonale sė Luftės kundėr Terrorit nė policinė e Tiranės, akuzuar pėr “pengim hetimesh”
&amp;#56256;&amp;#56452; ASTRIT VESHI, shef i seksionit tė Policisė Kriminale, nė Krujė, akuzuar pėr “pengim hetimesh”
&amp;#56256;&amp;#56452; VASIL KAĒORRI, specialist kartoteke nė Drejtorinė e Policisė Tiranė, akuzuar pėr “pengim hetimesh”
&amp;#56256;&amp;#56452; ALBERT PILO, inspektor nė krimet e rėnda tė ministrisė, akuzuar pėr “shkelje e rėndė e detyrės”
&amp;#56256;&amp;#56452; XHEVAHIR KARAJ, ish-drejtor i policisė sė Shkodrės
&amp;#56256;&amp;#56452; AGIM ĒIRAKU, ish-drejtor i qarkullimit rrugor, akuzuar pėr “abuzime tė rėnda”.
&amp;#56256;&amp;#56452; ARTAN REXHEPI, kryeinspektor specialist nė laboratorin rajonal tė Policisė Shkencore Tiranė, akuzuar pėr “veprime qė cėnojnė ligjin dhe detyrėn”
&amp;#56256;&amp;#56452; BARDHI KAĒORRI, ish-drejtor i Forcave Speciale
&amp;#56256;&amp;#56452; ARBEN CAKA, ish-drejtor i Policisė sė Objekteve
&amp;#56256;&amp;#56452; GJOVALIN LOKA, ish-drejtor nė Vlorė e Lezhė

piloti
25.05.2007, 23:30:00
Salih Berisha esht njeri Idiot

Belle
25.05.2007, 23:34:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
piloti afishoj me 2007-05-25 23:30 :
Salih Berisha esht njeri Idiot
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
nese ke jetu me te , te besoj qe asht ...:)

grepi
26.05.2007, 19:54:00
Berisha braktis Topin, kompromis me Ramėn

Friday, 25 May 2007

Mė sė fundi edhe kryeministri shqiptar e kuptoi se nuk ka mė president nga Partia Demokratike, ē’do tė thotė se kandidatura e Topit ashtu si hyri edhe doli. Tashmė me sa duket ndėrkombėtarėt e kanė detyruar sė fundmi kryeministrin shqiptar dhe kryetarin e mazhorancės tė kėrkojė uljen nė tryezėn e bisedimeve e cila tė nxjerrė kandidaturėn e presidentit konsensual. Lidhur me zgjedhjen e presidentit nė prononcimin e dhėnė nė mbledhjen e Kėshillit tė Ministrave kryeministri Berisha nėnvizoi se gjatė takimeve nė Bruksel ai siguroi ndėrkombėtarėt se “qeveria ėshtė e vendosur pėr zgjedhje konsensuale.Natyrisht shpresoj qė edhe opozita do tė mbajė zotimin e saj, e cila ėshtė shprehur pėr zgjedhje konsensuale, duke interpretuar saktė kėtė nocion. Nė ēdo rrethanė garantova se Kushtetuta dhe ligjet e vendit do tė respektohen plotėsisht.” Tashmė “topin e Presidentit” kryeministri Berisha e hodhi nė tavolinėn opozitare nga ku pritet tė vijnė dhe reflektimet pėr kandidaturėn e mundshme qė do tė nxjerrė ky formacion politik. Ndėrkohė qė po nga vetė Berisha ka kėrkuar edhe zbatimin e kushtetutės me rigorozitet e cila mund tė merret me dy kuptime, e para do tė ndiqen tė gjitha hapat ligjorė tė zgjedhjes sė kreut tė shtetit, dhe e dyta e qė nėse kėto nuk zgjidhin deri nė fazėn e katėrt do tė kemi presidente zonjėn Topalli gjė qė sipas mazhorancės jua lejon kushtetuta. Nėse Sali Berisha braktisi kandidaturėn e parė tė tij Bamir Topin, nga ish lideri i tė majtėve Nano vijnė sinjale qė tregojnė se ky i fundit nuk ka ndėrmend tė tėrhiqet nga kandidimi i tij pėr president duke bėrė tė qartė se nė arenėn ndėrkombėtare ky i fundit ka pėrkrahje tė gjerė. Tashmė loja e kandidaturave pėr president hyri nė fazėn paraeliminatore, ku sekserėt politikė do tė fillojnė kontaktet me palėt qė tė konkretizojnė uljen nė tavolina tė bajlozėve tė politkės. Sali Berisha bėri tėrheqjen e parė nga kandidatura e Topit gjė qė do tė detyrojė edhe tė majtėt mė nė krye Ramėn tė jenė tė matur nė kandidaturat e tyre, duke prezantuar kandidatė me cilėsi jomilitante. Kėrkesa e ndėrkombėtarėve pėr kandidaturė konsensuale tė Presidentit nė rastin konkret goditi edhe dėshirėn e zjarrtė tė tė majtėve pėr zgjedhje tė parakohshme gjė qė nė njėfarė mėnyre futi pėrēarje nė kampin e tyre. Skėnder Gjinushi duke qenė pėrfaqėsuesi i vijės sė ashpėr kėrkon mosuljen e tė majtės nė tavolinėn e bisedimeve, por zgjedhjet e parakohshme tė cilat sipas tij nuk do i lenė Berishės qeverisje deri nė ‘09. Pra mė sė fundi me ndėrhyrjen e ndėrkombėtarėve Sali Berisha zgjat dorėn e bisedimeve pėr tė majtėt duke i lėnė vetes tė drejtėn e qeverisjes deri nė ‘09 dhe duke nxjerrė jashtė loje figurėn e Bamir Topit pėr tė cilėn u deklarua pro kandidaturės pėr President. Nėse Sali Berisha po justifikohet ashtu si ishte parashikuar pėrpara kandidatit tė vet me alibinė e ndėrkombėtarėve, ky i fundit po e ndjen shumė rėndė talljen e bėrė nga kryetari i tij, i cili tashmė nuk po i afron as kandidimin nė seancėn e parė ku kandidati Topi do tė rrėzohej nga mungesa e votave, por do tė vinte nė njė farė mėnyre nė vend nderin e humburnga tallja e Berishės.

marre nga, Info .................

grepi

grepi
26.05.2007, 22:41:00
Bamirin e prene ne bese
E Enjte, 24 Maj 2007
Nga Mikel Kodra

Me nje pamje te ngrysur, te revoltuar, por edhe te pafuqishme qe te ktheje per mbare fatin e tij, Bamir Topi u shfaq pak dite me pare para mediave me kerkesen deshperuese, qe partite e pozites te mblidheshin qe ta propozonin ate si kandidat zyrtar per postin e Presidentit te Republikes.

Absurde nje kerkese e tille publike, ne nje kohe kur ai eshte nenkryetari i PD-se dhe kryetar i grupit parlamentar te kesaj partie. Ajo deklarate publike para mediave jashte salles se Konferencave te Kuvendit, nen hijen e pishave perballe, erdhi pas nje bisede te tensionuar mes Bamir Topit dhe Sali Berishes. Burime te besueshme per gazeten “Korrieri” thone se nenkryetari i PD-se nje dite pas publikimit te lajmit se Rama dhe Mediu negociuan per ceshtjen e Presidentit te Republikes shkoi me urgjence ne zyren e Berishes. Topi ishte ne dijeni te temes se bisedes mes Rames dhe Mediut dhe per faktin se kryetari i PR-se i kishte sugjeruar kryesocialistit qe, ne nje tryeze te afert me kryeministrin, te mos diskutonte per emrat kandidatesh, por per parime dhe me pas per te kaluar te emrat.

Topi me siguri qe ndjere i prere ne bese, kur ka pare qetesine ne fytyren e Berishes, kur ai i permendte i shqetesuar ate qe po ndodhte dhe qe perjashtonte cdo mundesi qe Topi te kandidonte vertete per President. Cfare po ndodh???!!! Cfare po negociojne ata??!! S’mjafton qe shpalli Godon per President, po tani?? Ky mesohet te kete qene toni i shqetesuar me te cilin Topi i eshte drejtuar kryetarit te partise se tij. Ne shkembim ka marre disa fjale qetesuese, miqesore, nje kafe dhe nje shishe uje pa gaz ne zyren e kryeministrit.

Me vone Bamir Topi lajmeroi mediat se do te fliste per ceshtjen e Presidentit, per dicka te rendesishme? Gazetaret vrapuan dhe disa nuk u besuan vesheve kur degjuan numrin dy te partise me te madhe te mazhorances, qe drejtonte nje thirrje per partite me te vogla, qe te mblidheshin dhe ta propozonin ate president. Kete kerkese Topi me siguri qe e ka bere edhe ne zyren e Berishes dhe menyra sesi ai u paraqit ne media, tregon se pergjigjja nuk ka qene aspak shpresedhenese. Shqetesimi i Topit eshte me se i ligjshem po te kihet parasysh se ai u perball i vetem me Ben Blushin ne Kuvend, kur ky i fundit i kerkoi qe te terhiqej nga kandidimi per postin e Presidentit. Reagimi qe dha Berisha pas Blushit nuk konfirmonte aspak kandidimin e Topit, por i ngjante nje replike me kreun e grupit parlamentar.

Diten kur Sali Berisha e prezantoi Topin si kandidatin e ri per postin e Presidentit te Republikes, pak vete e moren seriozisht ate qe tha. Komentet jashte radheve te politikes ishin: “Ta hodhi perseri”. Aq e papritur u duk kjo deklarate e Berishes, sa Topi vete nuk e komentoi menjehere, ndersa u desh rikonfirmimi i zedhenesit te PD-se, Gazmend Oketes. Por, vetem kaq. Berisha e permendi disa here Topin si kandidati qe sjell konsensus maksimal, por nuk reagoi aspak ne momentin kur Fatmir Mediu propozoi Sabri Godon per President.

Topi duket se e ndjen se nje takim i pritshem Rama-Berisha eshte shume afer dhe ne nje rast te tille ai nuk do te kete shume shanse qe te perzgjidhet si kandidat. Kjo eshte edhe arsyeja qe ne komunikimin e fundit me median, Bamir Topi kerkoi mbledhjen e tryezes se mazhorances, per ta propozuar ate kandidat dhe garantoi se ai kishte pas vetes edhe votat e disa deputeteve socialiste. Disa nga ata qe mendohet se mund ta votojne reaguan menjehere, duke thene se kjo ishte deklarate ne deshperim e siper? Nese s’do te kete konsensus, te gjithe te majtet do braktisin sallen vetem nese merr voten e Fatos Nanos dhe Taulant Balles, - thone ata. Por premtimi se ai ka te sigurta vota nga e majta, tregoi se Topi edhe vete eshte i qarte se kete here s’eshte i sigurt as ne mbeshtetjen e sinqerte te partise se tij.

I veshtire!

Veshtiresia per t’u marre vesh me shumicen, vecmas me kryeministrin, edhe nga ngutja e saj per te deklaruar paraprakisht mosdhenien e pelqimit per kryetarin e ri te Gjykates Kushtetuese kur kerkoi keshillime nga kryetari i shtetit dhe rasti i perfundimit te mandatit dhe kalimit te kompetencave te kryekuvendarja, renditen si shkaku kryesor i refuzimit te detyres nga tre anetare te kesaj gjykate.

Presidenti Alfred Moisiu dekretoi emerimin e gjyqtarit Vladimir Kristo si kryetar te Gjykates Kushtetuese, duke i hapur paraprakisht rrugen shqyrtimit te disa ceshtjeve qe lidhen me interpretimet kushtetuese, perfshi zgjedhjen e vete presidentit dhe kalimin e kompetencave te tij te kryetarja e Kuvendit, ne rast se nuk do te jete zgjedhur pasardhesi per shkak te mosarritjes se mirekuptimit nga partite. Presidenti tha se procesi ishte intensiv dhe relativisht i gjate, andaj “duhet te merret ne konsiderate jo vetem percaktimi i kandidatit, por edhe pranimi i detyres nga vete ai”. Presidenti konfirmoi gjithashtu se, “tre kandidatet e pare te propozuar nga Presidenti nuk pranuan te kandidojne, duke i hapur rruge keshtu kandidimit te nje prej anetareve me te rinj te Gjykates Kushtetuese”. Dekreti iu dergua dje Kuvendit. Por gjyqtari Kristo duhet te votohet patjeter nga Kuvendi perpara se te nise detyren dhe nese kjo nuk ndodh, atehere mund te kemi nje shtrirje me te gjere te krizes kushtetuese. Mirepo, pak duket se ka shanse te ndodhe kjo, perderisa gjyqtari Kristo eshte konfirmuar nga shumica ne pushtet si kandidature e pelqyeshme dhe perderisa duhet kujtuar qe ai ka qene “qemoti”, pra qe nga ardhja ne pushtet e PD-se, si zevendesminister i Drejtesise. Nje numer anetaresh te Kushtetueses refuzuan ta merrnin persiper detyren, ndonese negociatat vijuan sikurse ishte bere me dije qe mbremjen e vone te se martes nga “Korrieri” me presidentin. Refuzimi i gjyqtareve ishte ne nje rreth te ngushte dhe i perqendruar tek ish-ambasadori ne Gjermani ne vitet 1992-1997, Xhezair Zaganjori, te kryetari qe sapo perfundoi mandatin, Gjergji Sauli dhe te anetari tjeter, Petrit Plloci. Ishte i thjeshte perqendrimi te keta gjyqtare, per shkak se njeri nga 9 qe jane gjithsej, Sokol Berberi, shihej si me i ri qofte nga mosha, qofte nga pervoja, ndonese ploteson kriterin e qenies 15 vjet te ushtrimit te profesionin jurist. Kater anetare te tjere jane ne fund te mandatit 9-vjecar, Kristofor Peci (1998), Sokol Sadushi, Kujtim Putoi dhe Fehmi Abdiu (1998), ndaj ata u perjashtuan qe ne fillim nga perzgjedhja. Vladimir Kristo me graden “Doktor i Shkencave” u emerua, dhe pritet te marre detyren pasi te jete votuar ne Kuvend sipas nenit 125, pika 1 e Kushtetutes, qe kerkon pelqimin e organit ligjvenes. Vladimir Kristo ka qene ne gare me ish-ambasadorin Zaganjori. Ky besohej se kishte mbeshtetje serioze nga Partia Demokratike dhe eshte anetar i Gjykates Kushtetuese qe ne 2003, ndersa gjyqtari Kristo qe nga prilli. Gjykata Kushtetuese duhet ta kete kryetarin detyrimisht nga radhet e 9 anetareve te saj. Vladimir Kristo ka qene kryetar i Komisionit Qendror te Zgjedhjeve ne zgjedhjet vendore 1992 dhe anetar i Keshillit te Larte te Drejtesise. Mandati i kryetarit te Gjykates Kushtetuese eshte 3-vjecar me te drejte riemerimi, ndersa i anetarit 9-vjecar, pa te drejte per mandat te dyte. Burime te rezervuara thane se ngurrimi vinte duke pasur parasysh qendrimet e veshtira me drejtuesit e shumices ne pushtet dhe rastin e mundshem te shqyrtimit te ceshtjes se kompetencave te presidentit nese i perfundon mandati pa u zgjedhur pasardhesi, gje qe do te nxiste synimet per marrjen e ketyre kompetencave nga kryekuvendarja. Marredheniet e veshtira jane konfirmuar gjithashtu nga “rrezimi” i kandidatures se gjyqtarit Zaganjori, i njohuri i kahershem i PD-se qekurse perfaqesonte diplomacine ne Berlin per 5 vjet gjate te qeverisjes se pare te PD-se. Kur mbaron afati i zgjedhjes se presidentit, me 24 korrik, Kushtetuta ia kalon kompetencat e tij kryetares se Kuvendit. Kjo ndodh ne nenin 91, pika 1. Por kjo ndodh edhe nese Kuvendi eshte ne procedurat e zgjedhjes se presidentit, pra edhe nese nuk eshte zgjedhur, tani mbeshtetur edhe ne Rregulloren e Kuvendit, presidenti i le kompetencat.

marre nga, Korrieri

grepi

Arbėr B.
29.05.2007, 09:46:00
Nė Korēė nxėnėsit mėsojnė se Jugu i Shqipėrisė ėshtė Greqi


(Derguar me: 29/05/07) Nė qytetin ku 120 vjet mė parė u ēel Mėsonjėtorja e Parė Shqipe kėta fėmijė, falė liēencės qė “Omiros” ka marrė nga Ministria jonė e Arsimit, e nisin ditėn me mėsimin: “Vorio-Epiri iu bashkua padrejtėsisht shtetit shqiptar


Fėmijėt shqiptarė tė fshatrave pėrreth Korēės, Boboshticė e Drenovė po mėsojnė njė “tė vėrtetė” tė hidhur: qė toka ku ata u lindėn e po rriten ėshtė greke. Janė rreth 180 nxėnės, bijė e bija shqiptarėsh qė po u mėsohet falas nga shkolla jopublike greke “Omiros” njė histori e shtrembėruar qė i paraqet stėrgjyshėrit e tyre si pushtues tė Vorio-Epirit. Ėshtė njė brez fėmijėsh, i ciklit fillor qė A-nė e lexon alfa, qė gdhihet ēdo mėngjez me hymin grek dhe qė nuk di asnjė varg tė atij shqiptar, qė thotė “Kalimera” e jo “Mirėmengjez” qė kėrcen “zeivefiko” dhe nuk di ē’ėshtė pogonishtja.
Nė qytetin ku 120 vjet mė parė u ēel Mėsonjėtorja e Parė Shqipe kėta fėmijė, falė liēencės qė “Omiros” ka marrė nga Ministria jonė e Arsimit, e nisin ditėn me mėsimin: “Vorio-Epiri iu bashkua padrejtėsisht shtetit shqiptar. Banorėt grekė tė zonės nuk e pranuan kėtė vendim dhe organizuan grupe ushtarake pėr tė siguruar pavarėsinė e tyre”.
Ėshtė pikėrisht njė mėsues grek qė ua mėson kėto fėmijėve tanė gjatė orės sė historisė. “Mė 9 Nėntor 1921, ministrat e jashtėm tė Fuqive tė Mėdha vendosėn nė Paris se cilat do tė ishin pėrfundimisht kufijtė e Shqipėrisė. Sipas kėtij vendimi Greqisė i merreshin territoret qė kishte ēliruar gjatė Luftės sė Parė Botėrore”, vijon mė tej mėsuesi. Ai sillet mirė me fėmijėt e shqiptarėve megjithėse me historinė qė u mėson i konsideron si bij “pushtuesisht”.
Ja si e shpjegon ai Luftėn e Dytė e Botėrore: “Edhe pse forcat ushtarake greke ishin tė pakta para superfuqisė sė Italisė dhe ndihmės sė aleatit tė vogėl (Shqipėrisė), ushtria greke mundi tė frenojė ushtrinė italiane nė kufirin me Shqipėrinė (28 tetor – 14 nėntor 1940). Nė vazhdimėsi ushtria greke kaloi nė mėsymje tė pėrgjithshme nė Epir dhe nė veriperėndim tė Maqedonisė (14 nėntor 1940 – 6 janar 1941)”. Tashmė nė mbyllje tė vitit shkollor, kėta 180 fėmijė shqiptarėsh e kanė mėsuar nė shkollė atė qė deri dje thuhej lartė e poshtė: “nga Pogradeci nė Himarė, toka ėshtė greke”.
Si u mor licensa
Licensa pėr ēeljen e njė shkolle 9 vjeēare greke nė Korēė ėshtė lėshuar nga Ministria e Arsimit e Shqipėrisė, rreth dy vjet mė parė. Nė bazė tė ligjit pėr arsimin ėshtė kjo ministri qė kontrollon kurrikulat mėsimore e qė rrjedhimisht ėshtė institucioni qė ka legalizuar dhe vazhdon tė heshtė pėrballė kėtij skandali. Ndaj dhe nuk ėshtė aspak faji i drejtoreshės greke tė “Omiros”, Vasiliki Baraki qė pėrballė kėsaj “dashamirėsie” tė qeverisė shqiptare tė deklarojė: “Ēdo vit ngjitim nga njė shkallė. Perspektiva jonė ėshtė qė tė plotėsojmė njė sistem tė plotė tė shkollės sė mesme e t“i pėrgatisim nxėnėsit pėr tė vazhduar shkollėn e lartė kudo qė ata do tė dėshirojnė, nė universitetet shqiptare, greke apo ato evropiane”.

Nga i dėrguari ynė nė Korēė Tedi Blushi

grepi
31.05.2007, 15:27:00
Ceka : Berisha po greqizon Jugun e Shqipėrisė

Derguar me: 31/05/2007 - 09:30

• Ish-kryetar i komisionit dypalėsh greko-shqiptar, Neritan Ceka, pėr rishikimin e teksteve tė historisė pohon se libri i shkollės "OMIROS" pėrbėn skandal

Ish-kryetar i komisionit dypalėsh greko-shqiptar pėr rishikimin e teksteve tė historisė, Neritan Ceka pohon pėr "GSH" se libri i shkollės "OMIROS" pėrbėn skandal dhe ėshtė pjesė e politikės greke pėr greqizimin e Jugut tė Shqipėrisė.
Si njė njohės i mirė i historisė, cili ėshtė vlerėsimi juaj pėr pėrmbajtjen e tekstit tė historisė qė mėsohet nė shkollėn greke, "Omiros" nė qytetin e Korēės?
Libri qė ju keni publikuar pėrbėn njė skandal, pėrballė tė cilit shteti shqiptar, e nė veēanti Ministria e Arsimit duhet tė reagojė nė mėnyrė tė menjėhershme, pasi ėshtė kjo ministri, filtri i parė ku duhet tė kalojnė kėto tekste. Publikimin e kėtij skandali do e konsideroja si njė nga tė shumtat raste, qė dėshmon dhe vėrteton angazhimin e politikės greke qė investohet me mish e me shpirt pėr tė greqizuar atė qė ajo e cilėson si Vorio-Epir, qė ėshtė territori shqiptar nga Jugu deri nė lumin Shkumbin. Ėshtė pikėrisht kjo politikė greke qė synon tė greqizojė gjysmėn e Shqipėrisė, duke u dhėnė rreth 300 mijė shqiptarėve pensione dhe qė falė bashkėpunimit mes PBDNJ-sė dhe Partisė Demokratike, po realizon tashmė edhe ėndrrėn e hershme pėr ta quajtur Himarėn zonė minoritare. Libri qė ju keni botuar ka vėrtetuar pėrfundimisht se Sali Berisha nga antigreku mė fanatik, ėshtė konvertuar nė njė puro grek.
Qeveria shqiptare, e nė veēanti ministri i Arsimit, Genc Pollo ka preferuar tė heshtė pėrballė skandalit "Omiros" ndėrkohė qė i vetmi reagim zyrtar pėr ēėshtjen nga shteti shqiptar vjen nga njė instancė "periferike", siē ėshtė Drejtoria Arsimore Rajonale e Korēės. Cili ėshtė komenti juaj?
Ministri Pollo duket se po e pėrdor si kokė turku kėtė drejtor. Si titullar i Ministrisė sė Arsimit, pėrballė kėtij rasti i takon atij tė urdhėrojė njė kontroll nė kėtė shkollė, pėr tė verifikuar nėse tekstet mėsimore qė bėhen aty janė ose jo nė pėrputhje me programin shqiptar. Pavarėsisht se "Omiros" ėshtė shkollė greke, Pollo nuk ka pse ta privojė atė nga kontrolli.
Nė vitin 2004 ėshtė ngritur njė komision dypalėsh greko-shqiptar, me qėllim pastrimin e teksteve shkollore respektive nga notat antikombėtare pėr palėn tjetėr, i cili brenda vitit 2006 duhej qė tė kishte pėrfunduar kėtė mision. Ju keni qenė kryetar i palės shqiptare, ndaj mund tė na sqaroni se sa herė ėshtė mbledhur ky komision dhe cilat kanė qenė rezultatet e tij?
Kemi bėrė verifikime nė tekstet shkollore greke dhe pėr tė gjitha rastet kur kemi konstatuar pėrmbajtje tė notave antishqiptare ia kemi bėrė tė ditur palės greke. Nga ana e Ministrisė greke tė Arsimit na ėshtė premtuar se shumė shpejt do tė bėhej pastrimi i kėtyre pjesėve nga tekstet e tyre mėsimore, ndėrkohė qė tekstet tona tashmė besoj se janė pastruar pėrfundimisht.
Konkretisht, cila ka qenė pėrmbajta e relacionit pėrfundimtar tė punės sė kėtij komisioni dypalėsh?
Nė detaje nuk mė kujtohet. Pėr kėtė duhet tė gėrmoni nė Ministrinė e Arsimit, pasi aty ndodhet njė kopje me rezultatet pėrfundimtare.
Tedi Blushi

marre nga, balkan web

grepi

grepi
01.06.2007, 13:19:00
Nano president, Berisha kryeministėr, Shqipėria si mė 1913


Arben Rrozhani
01-06-2007


Fatos Nano dhe Sali Berisha
Ish-deputeti dhe anėtari i kryesisė sė LSI-sė, kundėr rikthimit tė dyshes bipartizane

Zgjedhja e Fatos Nanos president dhe me Sali Berishėn kryeministėr, do tė ishte njė fatkeqėsi kombėtare pėr Shqipėrinė. Spartak Braho, ish-deputet dhe anėtar i kryesisė sė LSI-sė sulmoi ashpėr dyshen e veteranėve tė politikės bipartizane, duke e krahasuar mbretėrimin e tyre nė krye tė shtetit dhe tė qeverisė, me rikthimin e vendit 100 vite pas. "Nėse Nano do tė ishte president dhe Berisha kryeministėr, Shqipėria do t'i ngjante asaj tė vitit 1913, me konflikte politike, me njė humbje tė vlerave tė saj kombėtare",- deklaroi z.Braho, nė njė intervistė pėr Televizionin A.

Debatet

Ish-deputeti Braho pranoi se ka debate mes partive tė majta nė opozitė pėr zgjedhjen e presidentit, por edhe emrin e tij. Ai pėrmendi kėtu variantet e hedhura nga pėrfaqėsues tė majtė, pėr ta zgjedhur presidentin me votim nga populli, apo pėr tė mbėshtetur kandidaturėn e presidentit aktual Alfred Moisiu, pėr njė mandate tė dytė. "Personalisht jam qė z.Moisiu e meriton njė rizgjedhje, sepse ai ka qenė nė lartėsinė qė duhet tė ketė kreu i shtetit nė Shqipėri, me gjithė sulmet e ashpra dhe denigruese politike apo personale qė kanė drejtuar ndaj tij, Nano, Berisha dhe mbėshtetėsit e tyre nė politikė". Tė tilla i komentoi z.Braho edhe debatet e lindura dy javė mė parė pėr tė vendosur nė krye tė shtetit, kryetaren aktuale tė Kuvendit, Jozefina Topalli, deri nė zgjedhjen e presidentit. "Qėndrime tė tilla janė qėndrime injorantėsh dhe tregojnė edhe dėshirėn e papėrmbajtur, pėr tė kapur tė gjitha pushtetet nga ana e PD-sė",- deklaroi Braho.

Kandidati

Z.Braho iu rikthye historisė sė zgjedhjes sė presidentit pesė vite mė parė, pėr tė treguar mėnyrat se si palėt politike janė tė dėnuara tė bashkėpunojnė, pėr tė gjetur njė zgjidhje konsensuale. Ai kujtoi se nė pranverėn e vitit 2002, nė listė ishin disa emra qė nuk gjetėn miratim tė pėrbashkėt dhe zgjidhja doli nga "asi nėn mėngė", apo ajo qė u vendos pas "kulisave". "Kėshtu do tė ndodhė edhe kėsaj radhe",- u shpreh i sigurt ish-deputeti i majtė. Ai pėrjashtoi nė mėnyrė kategorike qė kjo kandidaturė konsensuale qė do tė arrihet, tė ketė emrin e Fatos Nanos.

"Ai ka njėfarė mbėshtetje nė grupin parlamentar tė PS-sė, tė Berishės, apo tė ndonjė deputeti tjetėr tė djathtė, por nuk ka votat pėr tė qenė kryetari i ri i shtetit",- deklaroi z.Braho.

Duke iu hreferuar lėvizjes sė Nanos pėr tė marrė mandatin e kreut tė shtetit, ish-deputeti Braho, e krahasoi me Fatos Nanon me Esat Pashėn dhe besimin se kjo nuk ėshtė lėvizja qė do ta ēojė atė nė dyert e Presidencės".

Ai shprehu keqardhjen edhe pėr figurėn e nėnkryetarit tė PD-sė, Bamir Topi, emri i tė cilit ishte hedhur nė tavolinė si i kandidaturės konsensuale tė shumicės. "Mua mė vjen keq, qė figura e Topit u pėrdor nga Berisha nė kėtė rast",- deklaroi Braho.

Akuzat

Nano-Berisha kanė ende probleme tė hapura me drejtėsinė

Mė 18 shtator 1998, Spartak Braho, me cilėsinė e kryetarit tė Komisionit parlamentar tė Ligjeve dhe Mandateve kishte firmosur heqjen e imunitetit pėr kryetarin e PD-sė, Sali Berisha. "Ishte njė kėrkesė e bėrė nga deputetėt e majtė",- kujton Braho atė qė ndodhi rreth 10 vite mė parė.

Akuza ishte pėr "grusht shteti" dhe lidhej me trazirat e 13-14 shtatorit, kur nė Tiranė mbretėroi anarkia pas rėnies sė institucioneve qė u sulmuan nga turmat e PD-sė, tė zemėruara nga vrasja e Azem Hajdarit, mė 12 shtator 1998. "Ne e thirrėm disa herė Berishėn atėherė, por ai nuk iu pėrgjigj kėrkesave tona, sepse kishte frikė",- kujton Braho.

Megjithatė kryetari i atėhershėm i opozitės, prej dy vitesh Kryeministėr, nuk u thirr nga Prokuroria e asaj kohe, pėr tė dėshmuar pėr akuzat e ngritura. Braho vėren se, ai nuk ėshtė pėrgjigjur pėr asnjė prej akuzave, ashtu si dhe rivali i tij politik, Nano, pėr tė cilin Berisha kishte bėrė akuza shumė tė rėnda. Ai kujtoi akuzėn e Berishės ndaj Nanos, si vrasės tė Azem Hajdarit, apo pėr vrasjen e shtetasit Petrit Ismaili nė 2001, nė Shkallnuer tė Durrėsit.

Box

Braho, ish-avokat i kryesocialistit kur ishte nė burg

"Nano abuzoi me qelinė, ėshtė njeri me vese tė shumta"

Mėse 13 vite mė parė, Spartak Braho ishte njėri prej njerėzve mė tė angazhuar, pėr tė siguruar provat ligjore qė vėrtetonin se burgimi i Fatos Nanos ishte thjesht politik. Pėr shumė kohė, nė vitet kur kryetari i PS-sė ishte nė burgun e Bėnēės, z.Braho merrej me dosjen e abuzimeve financiare me ndihmat italiane pėr Shqipėrinė, mė 1991, kohė kur kryeministėr ishte Fatos Nano. "Ishte e qartė se burgimi i tij ishte thjesht njė hakmarrje politike. Ai ishte burgosur pėr abuzime tė kryer nga tė tretėt, pra nga pala italiane dhe ndėrsa nė Itali kėta persona kishin marrė pafajėsinė, kryetari i PS-sė vazhdonte tė mbahej nė burg me akuza pėr shpėrdorime",- kujton z.Braho, vitet kur bėnte ecejaket Shqipėri-Itali pėr tė mbrojtur Nanon nga akuzat e Berishės.

Ai shprehet se, nuk ėshtė i penduar nga koha kur bėnte mbrojtjen ligjore tė ish-kryetarit tė PS-sė, por ndjehet i zhgėnjyer se ish-klienti i tij e shpėrdoroi kėtė kohė tė privuar prej lirisė, duke shfaqur mė pas vese tė shumta, qė u bėnė pengesa kryesore qė ai tė drejtonte Partinė Socialiste dhe qeveritė e saj.marre nga, Gazeta Shekulli

grepi

Shpetimi
06.08.2007, 08:38:00
Amatorizėm politik me pazaret e armėve

Hamdi Jupe

Pazaret e armėve tė Qeverisė

Shqiptare me vende tė ndryshme tė rajoneve tė nxehta tė botės, janė bėrė ēėshtje e ditės nė median shqiptare. Shqipėria ėshtė nė fokusin e kritikave tė shumta nga anė tė ndryshme tė vendeve tė rajonit nė fjalė e mė gjerė. Amatorizmi nė kryerjen e veprimeve tė tilla delikate, siē ėshtė shitja e armėve, ėshtė e pakta gjė qė duket nė kėtė histori pazaresh, tė dalė tashmė nė "pazarin" e shtypit. Tė tjera probleme tė fshehta mund tė jenė "under ground" dhe mund tė dalin nesėr nė shesh.
E para gjė e gabuar qė bie nė sy nė kėtė histori me shitje armėsh, ėshtė veprimi pėr ta bėrė kėtė tregti me njė vend me marrėdhėnie tė tensionuara me fqinjėt e saj. Tregti armėsh natyrisht qė bėhet kudo nė botė. Dhe armėt dihet qė pėrdoren pėr luftra e pėr tė vrarė. Por tė futesh me pazare armėsh nė zona tė vrojtuara nga OKB ose nga partnerė strategjikė tė vendit tonė, siē ėshtė Turqia, kjo ėshtė mė shumė se njė aventurė.
Natyrisht qė rasti i tanishėm, na sjell nė mendje pazaret e qeverisė shqiptare nė vitet 92-96, me naftėn qė i shiste Sėrbisė, nėn embargon e Kombeve tė Bashkuara pėr arsye tė luftės nė Bosnje. Pėr shumė kohė kjo tregti karburantesh u mbajt e fshehtė, nė se mund tė quhet kėshtu heshtja e atėhershme e qeverisė shqiptare pėr tė. Sepse nė praktikė dihej nga tė gjithė shqiptarėt qė tregtia vazhdonte ditėn dhe natėn. Historitė me thyerje tė embargos ndėrkombėtare pra, nuk janė tė panjohura pėr kėtė qeveri qė ėshtė sot nė pushtet. Kėshtu qė nuk ka shumė elemente habije pėr opinionin publik shqiptar nė kėtė rast tė fundit tė shitjes sė armėve.
Ajo qė tėrheq vėmendjen nė episodin e fundit, ėshtė fakti se ndryshe nga karburantet, armėt nuk mund tė "ngrohin" popullin e Azerbajxhanit, ashtu siē "ngrohte" dikur nafta kontrabandė nga Shqipėria shqiptarėt e Kosovės, siē pretendoi disa muaj mė parė kryeministri Berisha. Gėnjeshtra nė rastin e armėve pra, ėshtė e vėshtirė pėr t'u kapėrdirė nga publiku shqiptar.
Problemi i shitjes sė armėve Armenisė, ėshtė mė i komplikuar se sa ai i shitjes sė karburanteve Sėrbisė. Ai implikon vendin tonė nė njė konflikt tė rėndė jo me njė, por me disa shtete tė rajonit njėherėsh. Kėshtu, kundėr shitjes sė armėve shqiptare Armenisė ishte Azerbajxhani, qė ka konflikte direkte me tė. Prandaj edhe marrėdhėniet e acaruara midis kėtyre dy vendeve, janė nė qendėr tė kėtij konflikti, ku pėrzihet edhe Shqipėria pėr njė grusht para.
Por kundėr kėsaj shitjeje armėsh ėshtė shprehur edhe Turqia, e cila natyrisht qė ka qėndrimet e saj dhe interesat e saj nė atė rajon. Ndėrkohė, Turqia ėshtė njė nga partnerėt mė tė ngushtė politikė e ushtarakė tė vendit tonė dhe njė nga kolonat e fuqishme tė NATO-s, ku kėrkon tė integrohet Shqipėria. Dihet ndihma qė i ka dhėnė dhe po i jep Turqia ushtrisė shqiptare. Dihet edhe roli i saj gjatė ndėrhyrjes sė NATO-s nė Kosovė. Tė hysh tani nė njė koflikt me tė pėr shkak tė disa parave qė do tė merren nga shitja e armėve Armenisė, ėshtė tepėr foshnjarake ta mendosh. Turqia konsiderohet si njė nga mbėshtetėsit kryesorė tė vendit tonė pėr anėtarėsim nė NATO dhe kuptohen pasojat e veprimeve tė tilla tė pamatura tė qeverisė sonė nė ēėshtje ku preken edhe interesat e Turqisė.
Nga ana tjetėr, Armenia reagon sipas mėnyrės sė saj nga prishja e njėanshme e kontratės sė armėve prej palės shqiptare. Nė kėtė rast ajo bėn atė qė ka nė dorė tė bėjė, duke anulluar njė vizitė zyrtare tė ministrit tė saj tė Mbrojtjes nė Kosovė. Se ē'lidhje ka Kosova mė Shqipėrinė nė kėtė rast, hajde gjeje, po tė duash. Por Ministri armen i mbrojtjes kėtė formė proteste kishte nė dorė dhe kėtė zgjodhi tė bėnte.
Kėshtu Shqipėria, dashur pa dashur, i bėn njė dėm nė planin diplomatik Kosovės, nė kėto momente deēizive tė pėrpjekjeve tė saj pėr tė fituar statusin e pavarėsisė. Ėshtė e tepėrt tė themi se veprime tė tilla aspak diplomatike ka bėrė qeveria shqiptare edhe me vende tė tjera qė kanė nė dorė njė votė tė rėndėsishme pėr tė ardhmen e Kosovės.
Armenia ėshtė ajo qė ka deklaruar publikisht se nuk do ta njohė statusin e pavarėsisė sė Kosovės, me tė njejtat pretekste qė ngre edhe Rusia. Ajo madje u ka bėrė thirrje edhe vendeve tė tjera tė mos e njohin pavarėsinė e Kosovės. Kėshtu diplomacia shqiptare nuk ka asnjė arsye afeksioni tė veēantė pėr tė hyrė nė kėto pazare armėsh me tė. Mė shumė se njė grusht parash nga shitja e tyre, ėshtė interesi kombėtar i Kosovės nga i cili duhet tė udhėhiqet diplomacia shqiptare.
Njė element tjetėr aspak diplomatik bie nė sy nė tė gjithė kėtė histori me pazaret e armėve shqiptare nė zonat e nxehta tė botės. Sė pari, vetė Armenia e mohoi tė kishte njė kontratė tė tillė tė blerjes sė armėve me Shqipėrinė. Ajo luajti bllofin, duke dashur t'i shpėtojė kėsaj historie, me mohimin e faktit, pėrballė ndonjė sanksioni tė mundshėm ndėrkombėtar ndaj saj.
Nga ana e saj qeveria shqiptare u tregua shumė "tranparente" nė kėtė rast, duke deklaruar publiksht se vėrtetė ishte bėrė njė kontratė pėr shitje armėsh Armenisė, por ajo ėshtė anulluar pas telefonato-novelės sė Ministrit tė Jashtėm shqiptar Basha, me Ministrin e Jashtėm azerbajxhanas. Kėshtu ministri ynė mendon se shpėton nga pasojat politike dhe diplomatike tė kėtij veprimi.
Amatorizėm ėshtė edhe dalja me prononcime publike nė kėtė rast e titullarėve tė lartė tė dikastereve shqiptare. Kėshtu, pas telefonatės me homologun azerbajxhanas, ministri shqiptar bėri njoftim publik me anė tė deklaratės pėr mediat, duke thėnė se ėshtė anulluar kontrata e shitjes sė armėve. Zoti Basha mendoi se kėshtu do t'i bėjė qejfin homologut azerbajxhanas. Por ai harroi se ka edhe njė palė tjetėr, qė ėshtė homologu nga Armenia qė preket nė kėtė rast dhe kėshtu, nė vend qė tė verė vetulla, Ministri ynė i Punėve tė Jashtme nxjerr sytė. Shkallė mė e lartė amatorizmi nė fushėn e diplomacisė nuk mund tė gjendet.

"ZP"

REALI
06.08.2007, 09:23:00
Shikojini komunistat duke na sjellur propagande te ZERIT TE POPULLIT. As edhe vete socialistat e Shqiperise nuk i besojne gazetes ZERI I POPULLIT e keta ketu na sjellin propaganda kunder qeverise me te paster te Shqiperise.
Ju mund te thuani e te beni propagande sa te doni por faktet po flasin se qeveria e nderit te Kombit Sali Berishes eshte duke arritur suksese maksimale.
Berisha arriti qe ti percaj e ti shkaterroj socialistat aq shume sa qe sot njerezit ne Shqiperi kane turp te thone se i perkasin Partise Socialiste.

juniku
06.08.2007, 09:42:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
REALI afishoj me 2007-08-06 09:23 :
Shikojini komunistat duke na sjellur propagande te ZERIT TE POPULLIT. As edhe vete socialistat e Shqiperise nuk i besojne gazetes ZERI I POPULLIT e keta ketu na sjellin propaganda kunder qeverise me te paster te Shqiperise.
Ju mund te thuani e te beni propagande sa te doni por faktet po flasin se qeveria e nderit te Kombit Sali Berishes eshte duke arritur suksese maksimale.
Berisha arriti qe ti percaj e ti shkaterroj socialistat aq shume sa qe sot njerezit ne Shqiperi kane turp te thone se i perkasin Partise Socialiste.


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


__________________________________________________ ___________

Jo jo Real mos thuaj se i ka perqa socialistat("progresistat") zt.Berisha se kjo nuk tingellon aq mire, por po te isha une ne vendin tend do te thoja se zt.Berisha i ka NGUL mire kta "progresistat" e Edi Rames.
A te kujtohet kur thonin keta Shpejtimat se Berisha nuk din me bo politik, ksaj here ju ka tregue mire zt.Berisha se perveq qe eshte njeri prej politikanve me te ndershem din te jete edhe prej politikanve me te zotet qe ka Shqiperia ne kete art qe ne e quajm politik.

"Telenovela" e tyre vazhdon se nuk besoi se kta i dhan fund telenoveles tyre me zgjedhjen e zt.Topi si President i Shqiperis.

REALI
06.08.2007, 10:30:00
JUNIKU, mire e ki valla, se pernime keq i ka ngul kesaj here Nderi i Kombit Sali Berisha keta kuqalosht e Edi Rames.
Paramendo se cfar kryetari kane socilistat, Ne shqiperi duhej te zgjidhej Presidenti e qe zgjidhet nga Kuvendi, kurse Edi Rame Enderrimtari bente fushate zgjedhore per zgjedhje te parakohshme. Nga ky fakt mund ta kuptojme se Edi Rama nuk eshte ne gjendje me e pa realitetin me sy sepse ju kishin pas perzi zgjedhjet per kryetar me zgjedhje te parakohshme.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: REALI mė 2007-08-06 10:32 ]</font>

Shpetimi
06.08.2007, 14:04:00
Se kush ėshtė Sali Berisha dhe si-vllau i tij Fatos Nano, besoj se tani tė gjithė shqiptarėt e kanė marrė vesh. Kuptohet, nė pėrjashtim tė atyre qė janė tė infektuar me virusin e mitomanisė, ose mė mirė thėnė fanatikėve tė kultit tė individit.

Se binomi Berisha/Nano e kanė katandisur Shqipėrinė si mos mė keq, pėr shumė kėnd kjo gjė mė nuk bėnė ndonjė lajm.

Kur para disa vitesh nė kėtė forum kishte tė tillė qė thonin se treshja Berisha/Nano/Rugova ėshtė e keqja mė e madhe e ēeshtjės sonė kombėtare.
Por kėtu kishte shumė nga ata qė pėrpiqeshin ti merrnin nė mbrojtje Berishėn e Rugovėn, ndėrsa thoshin se vetėm Fatos Nano ishte i keq, ishte i korruptuar, ishte tradhtar i kombit, ishte pro-grek e pro-serb, e njėqind akuza si kėto.
Por kishte edhe disa tė tjerė qė duke i vlersuar si tė keqen mė tė madhe Berishėn dhe Rugovėn, nė mbrojtje e merrnin Nanon, pa marr parasysh se edhe ai ishte katandisur nė gjendjen mė tė ult qė mund tė bije njė politikan i ditėve tė sotshme.

Kurse pėr "qudi", sot Berisha dhe Nano bėjnė marrveshje tė fshehta, bėjnė pazarllėqe tė ulta nė kurriz tė shqiptarėve, dhe nė fund nga "kundėrshtar" pėr vdekje, sot janė miq e shkuar miqėve, duke i huazuar njėri tjetrit edhe deputet (votat e tyre), me qellim tė ruajtjės sė pushtetit tė tyre personal.
Sot Fatos Nano i ka aktivizuar "kamikazėt" e tij (gjashtė deputet) pėr ta mbrojtur pushtetin e Sali Berishės, kurse nesėr sigurisht qė do tė jet Berisha ai i cili do ta mbroj Fatos Nanon nga ndonjė e keqe qė mund ti vije.

Por unė tani nuk e kam ndėrmend tė ripėrseriti mendimet e mija lidhur me binomin Nano/Berisha (Rugova tani u mungon kėtyre dinosaurėve tė politikės shqiptare), sepse besoj se ėshtė thėnė e shkruar mjaft pėr ta nė kėto 17 vitet e fundit.

Mirėpo, meqė Reali dhe Juniku paskan reaguar nė bartjen nga ana ime e njė shkrimi tė gazetarit tė ZP Hamdi Jupe lidhur me shitjen e armėve shqiptare Armenisė, atėherė pėr tė qenė korrekt me ta, por edhe pėr ta vėrtetuar se unė nuk merrem me thashethėme tė kota, unė do ti sjell edhe disa informata tjera lidhur me kėtė ēeshtje, informata tė cilat nuk e kanė burimin nga Zeri i Popullit.

Ja disa nga shkrimet e Gazetės Shqiptare lidhur me kėtė skandal tė ri tė Qeverisė sė Shqipėrisė:
-------------------------------------------------------------------------------
1 - Tregtia e armėve, tėrhiqet Shqipėria. Basha: Nuk cojme arme ne Armeni
(shkrim i dates 01/08/07)

Pak ditė mė parė, Azerbajxhani i dėrgoi njė notė proteste ministrisė sė Jashtme shqiptare pėr trafik tė paligjshėm armėsh drejt Armenisė. Azerbajxhani dhe Armenia janė nė njė konflikt tė hershėm mes tyre, konflikt i cili ka shkaktuar qindra mijėra viktima dhe miliona tė deportuar nga vendbanimet e tyre.

2 - Armet, Azerbajxhani note proteste Shqiperise
(shkrim i dates 28/07/07)

Ministria e Jashtme e Azerbajxhanit do t’i dėrgojė njė notė proteste Shqipėrisė pėr trafik tė paligjshėm armėsh. Kėtė e paralajmėroi dje ministri i Jashtėm i Azerbajxhanit Elmar Mammadyarov gjatė njė konference pėr mediat.

3 - Bllokimi, armėt magazinohen nė depo
(shkrim i dates 28/07/07)

Marrėveshja ndėrmjet Ministrisė sonė tė Mbrojtjes, e pėrfaqėsuar nga njė subjekt i licencuar pėr tregti armėsh dhe palės armene, nuk ėshtė prishur

4 - Armenia mohoi tregtinė me Shqipėrinė
shkrim i dates 28/07/07)

“Armenia nuk ka blerė kurrė armė nga Shqipėria dhe nuk ka ndėrmend ta bėjė njė gjė tė tillė”, tha koloneli Seyran Shahsuvaryan

5 - Durres, Armet jane kthyer ne ngushticen e Bosforit
(shkrim i dates 27/07/07)

Marreveshja ndermjet Ministrise sone te Mbrojtjes e perfaqesuar nga nje subjekt i licencuar per tregti armesh dhe pales Armene nuk eshte prishur

6 - Armėt, konflikt diplomatik me Turqinė
(shkrim i dates 19/07/07)

Qeveria shqiptare rrezikon tė prishė marrėdhėniet me njė ndėr aleatėt mė tė ngushtė Turqinė, pėr shkak tė trafikut tė armėve drejt Armenisė

7 - Turqia “bllokon” armėt shqiptare pėr Armeninė
(shkrim i dates 18/07/07)

Autoritetet turke i kanė thėnė jo kalimit nga territori i tyre i njė sasie tė konsiderueshme armatimi dhe municioni tė ushtrisė shqiptare, me destinacion Armeninė.
-----------------------

Tregtia e armėve, tėrhiqet Shqipėria. Basha: Nuk cojme arme ne Armeni

Derguar me: 01/08/2007 - 07:33

• Pak ditė mė parė, Azerbajxhani i dėrgoi njė notė proteste ministrisė sė Jashtme shqiptare pėr trafik tė paligjshėm armėsh drejt Armenisė. Azerbajxhani dhe Armenia janė nė njė konflikt tė hershėm mes tyre, konflikt i cili ka shkaktuar qindra mijėra viktima dhe miliona tė deportuar nga vendbanimet e tyre.

Ministri i Jashtėm, Lulėzim Basha siguroi dje homologun azerbajxhanas, Elmar Mammadyarov se qeveria shqiptare nuk do ta lejojė kompaninė “MEICO” tė transportojė armė nė Armeni. Gjatė njė bisede telefonike, shefi i diplomacisė shqiptare i shprehu ministrit tė Jashtėm tė Azerbajxhanit se marrėdhėniet midis dy vendeve janė shumė tė rėndėsishme nė ēdo sferė. “Qeveria shqiptare nuk do ta lejojė “Meico”-n t’i shesė armė Armenisė. Kontrata ėshtė anuluar dhe armėt nuk do tė lėvizin nga Shqipėria”, i tha ministri Basha homologut tė tij, citon agjencia shtetėrore e lajmeve tė Azerbajxhanit. Sipas kėtij njoftimi, ministri Mammadyarov ra dakord me ministrin shqiptar dhe u shpreh i kėnaqur nga vendimi i qeverisė.

Pak ditė mė parė, Azerbajxhani i dėrgoi njė notė proteste ministrisė sė Jashtme shqiptare pėr trafik tė paligjshėm armėsh drejt Armenisė. Azerbajxhani dhe Armenia janė nė njė konflikt tė hershėm mes tyre, konflikt i cili ka shkaktuar qindra mijėra viktima dhe miliona tė deportuar nga vendbanimet e tyre. Ministri i Jashtėm i Azerbajxhanit, Mammadyarov deklaroi se sipas rezolutės sė OKB-sė asnjė shtet nuk mund t’i shesė armė njė vendi tjetėr nė konflikt. Azerbajxhani i dėrgoi pak ditė mė parė njė notė tė fortė proteste Shqipėrisė, pėr trafikun e paligjshėm tė armėve drejt Armenisė. “Baku ėshtė kundėr luftės dhe e konsideron shitjen e ngarkesave me pajisje ushtarake dhe armė ndaj Armenisė, si njė akt kundėr Azerbajxhanit”, - citohet nota e protestės, qė mbante firmėn e ministrit tė Jashtėm azerbajxhanas, Elmar Mammadyarov.

Nė tė ai i bėnte thirrje homologut tė tij shqiptar, Lulėzim Basha, qė tė ndėrhyjė pėr anulimin e shitjes sė armėve drejt Armenisė, pasi sikundėr shprehej, “njė fakt i tillė thyen rezolutėn e Konferencės Islamike”. Azerbajxhani, qė ėshtė nė konflikt me Armeninė, njihet botėrisht si njė nga shtetet qė ėshtė shprehur pro pavarėsisė sė Kosovės, si aleati i ngushtė i SHBA-sė nė luftėn kundėr terrorizmit, por edhe si njė shtet qė gėzon mbėshtetjen e Konferencės Islamike, nė tė cilėn bėjnė pjesė 57 vende anėtare me njė popullsi tė konsiderueshme myslimane. Por kjo nuk ėshtė hera e parė qė Berisha u shet armė apo ndihmon vendet qė janė nė konflikt dhe qė pėr mė tepėr udhėhiqen nga liderė, tė cilėt shprehin njė frymė tė theksuar antishqiptare.

Njė rast i ngjashėm por mė tragjik ishte edhe ai nė mesin e viteve ‘90, kur Berisha shkeli embargon e OKB-sė ndaj Jugosllavisė sė mbetur dhe furnizoi me naftė makinerinė ushtarake tė Millosheviēit. Ishte pikėrisht ky furnizim me naftė qė bėri tė mundur qė agonia dhe vrasja e civilėve tė merrte pėrmasa edhe mė tė mėdha.

“Gazeta Shqiptare” ishte media e parė nė Shqipėri qė i dha zė skandalit tė tregtisė sė armėve me Armeninė, njė shtet pro-rus dhe anti-Perėndim. Pas publikimit nė “GSH” tė skandalit tė tregtisė sė armėve qė Shqipėria zhvillonte nė mėnyrė tė fshehtė me Armeninė, vėrshuan artikujt dhe analizat lidhur me kėtė ēėshtje. Tė gjitha faktet, detajet apo citimet e pėrdorura nė artikujt e e Gazetės u riprodhuan mė pas sistematikisht nga tė gjithė reporterėt dhe analistėt e mediave tė huaja, tė cilėt i pėrdorin kėto tė dhėna nė shkrimet e tyre.

"Gazeta Shqiptare"
------------------------------------

Armėt, konflikt diplomatik me Turqinė

Derguar me: 19/07/2007 - 07:28

• Qeveria shqiptare rrezikon tė prishė marrėdhėniet me njė ndėr aleatėt mė tė ngushtė Turqinė, pėr shkak tė trafikut tė armėve drejt Armenisė

Armenia ėshtė nė njė konflikt tė hapur me fqinjin e vet Azerbajxhanin dhe ky konflikt mund tė marrė pėrmasat e mesit tė viteve '90 ku mijėra vetė vdiqėn nė luftime. Siē dihet nė Azerbajxhan jeton njė shumicė e konsiderueshme e popullsisė turke dhe shteti turk ka qenė historikisht sensibėl ndaj kėtij konflikti. Vendi ynė tentoi pak ditė mė parė tė shiste armė tė rėnda nė Armeni, por Turqia e ndaloi kėtė. Pėr tė fituar disa qindra mijėra euro, Shqipėria rrezikon tė prishė marrėdhėniet me aleatin e saj, Turqinė. Po tė shtosh kėtu faktin qė Turqia ėshtė vend anėtar i NATO-s ku Shqipėria synon tė anėtarėsohet, skandali merr pėrmasa mė tė mėdha.

Nuk ėshtė hera e parė qė qeveria Berisha shet armė nė vendet qė janė nė konflikt. Nė mesin e viteve '90, Berisha shkeli embargon e OKB-sė dhe trafikoi armė nė mėnyrė tė paligjshme nė Zaire dhe nė Kongo. Autoritetet turke i kanė thėnė jo kalimit nga territori i tyre i njė sasie tė konsiderueshme armatimi dhe municioni tė ushtrisė shqiptare me destinacion Armeninė. Ato e kanė detyruar anijen shqiptare qė tė kthehet andej nga ishte nisur me gjithė ngarkesė. Njė anije e flotės sonė detare e ngarkuar rrafsh me konteinerė tė mbushur plot e pėrplot me armatime kryesisht me gryka zjarri tė artilerisė sė rėndė dhe me municione ėshtė riankoruar kėto ditė nė portin e Durrėsit.

Anija kishte udhėtuar nga porti i Durrėsit nė drejtim tė portit tė Stambollit e ngarkuar me 60 konteinerė tė mbushur me armatim artilerie dhe me municionet pėrkatėse me synim tranzitimin e tyre nė shtetin armen. Ditė mė parė njė pėrfaqėsues ushtarak i Ministrisė sė Mbrojtjes Armene kishte kontaktuar me pėrfaqėsuesin e Ministrisė sė Mbrotjes Shqiptare dhe kishte bėrė porosinė pėr blerjen e njė sasie tė konsideruesheme grykash zjarri tė artilerisė tokėsore dhe asaj kundėrajrore tė kalibrave tė ndryshėm duke filluar nga topat 75 mm e deri te topat obuz me kalibėr 122 mm tė shoqėruara me kompletet e tyre tė municioneve. Pėr tė realizuar shitjen e kėsaj sasie armatimi Ministria jonė e mbrojtjes caktoi firmėn "MEIKO" me eksperiencė nė kėtė sferė biznesi pasi njihet pėr shitjen e armatimeve qė nė kohėn kur dikasterin e Mbrojtes e drejtonte Safet Zhulali.

Nė atė kohė armėt kishin si destinacion vendet Afrikane tė cilat ndodheshin nė konflikte luftarake. Firma "MEIKO" nga ana saj mori kontakte me Armeninė si dhe kreu tregėtinė me tė. Por kur gjėrat dukeshin se po ecnin mirė sharra ngeci nė gozhdė nė Turqi pasi anija e ngarkuar me armatime u kthye mbrapsht nga autoritetet turke tė cilat nuk lejuan tranzitimin e tyre nė drejtim tė Armenisė. Mė pas armatimi ėshtė magazinuar sėrish nėpėr deopot e ushtrisė. Ende nuk dihet motivi zyrtar me tė cilėn turqia i ėhstė pėrgjigjur negativisht autoriteteve tona ushtarake, pėr tranzitimin e municioneve luftarake. Por anija ėshtė kthyer mbrapsht plot e pėrplot me armatime luftarake, tė cilat nuk u lejuan tė futen nė Armeni.

HISTORIA E TRAFIKUT
Ish-presidenti amerikan, Bill Klinton vlerėson se mosndėrhyrja e OKB-sė nė luftėn civile nė Ruanda ėshtė keqardhja mė e madhe e administratės sė tij. 800 mijė vetė u vranė brenda 100 ditėve, duke nisur qė nga 6 prilli i vitit 1994 deri nė mesin e muajit korrik. E ndėrsa genocidi i milicisė Hutu mbi fiset Tutsi rėndon nė ndėrgjegjen e gjithė botės, disa raporte tė institucioneve ndėrkombėtare hedhin dritė mbi trafikun e armėve nga disa vende tė Europės drejt Afrikės Qendrore. "Albania", "Meico", "ammunition" "Mil-Tec" janė disa nocione qė tė shkėputura nuk tė thonė asgjė, por nėse bashkohen nxjerrin nė pah njė tė vėrtetė tronditėse: Qeveria shqiptare ka realizuar nė mesin e viteve '90 trafikun e armėve drejt Ruandės nėpėrmjet kompanive tė huaja, duke pėrfituar miliona dollarė dhe duke thyer tė gjitha ligjet ndėrkombėtare qė i nėnshtroheshin embargos qė OKB-ja kishte vendosur nė ato vite.

"GSH"
__________________________________________________ ____


Siq mund tė shihet edhe nga shkrimet e mėsipėrme, unė nuk merrem asnjėherė me propaganda tė kota tė gazetave tė ndryshme, por brėnda mundėsive dhe kapacitetit tim gjithnjė i komentoj dhe jap mendimin lidhur me informacionet qė pėr mua kanė rėndėsi pėr ēeshtjėn tonė kombėtare, pavarėsishtė se a bėhet fjalė pėr problemet e Kosovės, Shqipėrisė londineze, apo tė trojeve tona tė pushtuara nga Maqedonia, Serbia, Mali i Zi apo Greqia.

Unė nuk i lexoj vetėm gazetat Zeri i Popullit, Koha Jonė, Gazeta Shqiptare, Rilindja Demokratike, Expresi, e tjera gazeta qė publikohen pėrmes internetit, por kur kam mundėsi i lexoj edhe gazetat e huaja, kuptohet nė ato gjuhė qė i njoh.
Dhe nese njė shkrim mua mė duket pėrmbajtėsor dhe e ndjej tė nevojshme qė ta lexojnė edhe tė tjerėt, sipas mendimit tim vendi mė i pėrshtatshėm pėr ta komentuar (dhe shkembyer mendime edhe mė tė tjerėt) mua mė duket forumi kosova.de.
-------------------------------------------------
Lidhur me reagimet e Realit dhe Junikut qė bėnė lidhur me bartjen e shkrimit tim tė mėsipėrm unė nuk e shoh tė arsyeshme tė replikoj me ta, sepse as njėri e as tjetri nuk i komentuan, dhe as nuk i kundėrshtuan asnjė nga ato akuza (tė bazuara) qė kishte sjellur gazetari Hamdi Jupe pėr Qeverinė e Sali Berishės.
Sidomos ėshtė shumė interesante se si kėta dy (Reali dhe Juniku) mua ma shohin pėr tė madhe pse unė e sjelli njė shkrim tė Hamdi Jupės nė kėtė temė, por quditrishtė ata nuk thonė asgjė lidhur me faktin se Sali Berisha dhe Qeveria e tij kėtė lloj skandali qė tani e bėjnė me shitjen e armėve Armenisė, njė tė tillė e kishin bėrė edhe me thyerjen e embargos kundėr shtetit terrorist serbo/malazez, tė cilit shtet i kishin shitur me qindra-mijėra ton naftė, duke e furnizuar kėshtu makinerinė luftarake tė Slobodan Millosheviēit.

Kėtė fakt (thyerjen e embargos) "patrioti" Sali Berisha vitin e kaluar ishte i detyruar ta pranonte publikisht, por si njeri i poshtėr qė ėshtė, ai kėtė tradhti kombtare e pati justifikuar se gjoja shitjen e naftės dhe benzinės ish RFJ-sė (Serbisė dhe Malit tė Zi) e pati bėrė me qellim tė "ngrohjes" sė shqiptarėve tė Kosovės, athua se shqiptarėt e Kosovės stufat dhe kaldajat e tyre pėr ngrohje i kishin me benzin e naftė!!!

Shpetimi


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Shpetimi mė 2007-08-06 14:19 ]</font>

Shpejtimi
09.08.2007, 14:48:00
Veshtire eshte me e ndreq Shqiperine e Enver Hoxhes !
Se pari ka qene shume veshtire me ua kthye dinjitetit qytetareve
qe te besojne ne veten e vet. Per 50 vite regjimi komunist ua pat
marre identitetin vetanak cdo qytetari. Identiteti i tyre ka qene
Partia e Punes ne krye me vozitsin e lokomotives se proletariatit
te pa shprese Shoku Enver Hoxha. Kurse tani po fryne erera tjera.
Se pari e kene prek vete qytetaret realitetin . Tani nuk ka nevoje
per duartokitje askujt .Te gjithe duhet pervjelur manget per te punuar
pari per jeten e vet e njekohsisht edhe per te ndertuar vendin .
z.Sali Berisha u tregua se eshte burre i afte ne perleshje me germadhat
e monizmit. Ka arrit qe te i ep shpirt e moral cdo qytetari ,ka arrit qe
te mobilizon forcat perparimtare .

Shpetimi
09.08.2007, 15:31:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Shpejtimi afishoj me 2007-08-09 14:48 :
Veshtire eshte me e ndreq Shqiperine e Enver Hoxhes !
Se pari ka qene shume veshtire me ua kthye dinjitetit qytetareve
qe te besojne ne veten e vet. Per 50 vite regjimi komunist ua pat
marre identitetin vetanak cdo qytetari. Identiteti i tyre ka qene
Partia e Punes ne krye me vozitsin e lokomotives se proletariatit
te pa shprese Shoku Enver Hoxha. Kurse tani po fryne erera tjera.
Se pari e kene prek vete qytetaret realitetin . Tani nuk ka nevoje
per duartokitje askujt .Te gjithe duhet pervjelur manget per te punuar
pari per jeten e vet e njekohsisht edhe per te ndertuar vendin .
z.Sali Berisha u tregua se eshte burre i afte ne perleshje me germadhat
e monizmit. Ka arrit qe te i ep shpirt e moral cdo qytetari ,ka arrit qe
te mobilizon forcat perparimtare .
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Po Shpejtimi, sikur Sali Berisha tė kishte vepruar me metoda demokratike, tė paktėn brėnda PDSH, kryetar i sė cilės ėshtė qė rreth 17 vite, vėrtetė edhe unė do tė pajtohesha se ai ka arritur tė lirohej nga e kaluara e tij komuniste.
Por fatkeqsisht Sali Berisha (ashtu sikurse Fatos Nano) nuk ka arritur qė tė lirohet nga mentaliteti i politikės sė vjetėr tė PPSH-sė, sepse ai vazhdimisht ka treguar se mė shumė i pelqen diktati nga pozita politike tė cilėn e ka, sesa tė bėrit politikė nė frymėn e zhvillimeve tė reja demokratike nė Shqipėri. Mos harro Shpejtimi se Sali Berisha pėr disa mandate (dy apo tri) ishte Sekretar i OB tė PPSH nė institucionin ku punonte, dhe pothuajse me asgjė nuk ka treguar se ka ndryshuar qendrim.
Sa pėr "duartrokitje", unė e thėmė me bindje tė plotė se gati tė gjithė liderėt politik nė Shqipėri dhe Kosovė e kanė njė mani tė tillė.
Pa mendoni se sa mitingje kanė bėrė nė kėto 17 vite tė demokracisė nė Shqipėri PDSH-ja, PS-ja, LSI-ja, PR-ja, e tjera, dhe sa duartrokitjet, sa ovacionet e sa ngritje gishtash i bėjnė ata mijėra mitingash pėr Sali Berishėn, Fatos Nanon (tani Edi Ramėn), Ilir Metėn, e tjerė?!
Vallė, a nuk u pelqejnė Salihut, Fatosit e tė tjerėve kėto ovacione e duartrokitje tė qindra-mijėra shqiptarėve?!
Besoj se po.
A nuk janė edhe kėta njėlloj diktatorėsh tė vegjėl?!
Besoj se po.
Por pėr fat tė mirė, kėta tani nuk e kanė forcėn e Enver Hoxhės, se me siguri qė do ja kalonin edhe atij.

Shpetimi

mili2
09.08.2007, 18:50:00
shpejtimi:
"z.Sali Berisha u tregua se eshte burre i afte ne perleshje me germadhat
e monizmit. Ka arrit qe te i ep shpirt e moral cdo qytetari ,ka arrit qe
te mobilizon forcat perparimtare"

Sali Berisha vertet u tregue burr i afte per te rrenua Shqiperin. Te gjitha ato qe u ndertuan per 50 vite Sali Berisha me banden e tyre i shkatrruan per 4-5 vite sa ishte ne pushtet. Sali Berisha u dha moral e shpirt qytetarve dhe arriti te mobilizoj qytetaret qe te gjitha kursimet e tyre "investojn" neper sisteme piramidale qe pastai bandat e tij ti vjedhin dhe dergojne nper bankat e Greqis. Gjithashtu arriti tu jep moral dhe shpirt qytetarve sa qe per nje dite te shkojne dhe mbyten 80 veta ne Otranto.
Sali Berisha akuzonte Nanon se po i shet Albkomin Turqis per te perfitue per vete, ndersa kur erdhe ne pushtet u shiti vet turqve dhe per drejtor vendosi djalin e tij.
tregona edhe naj prralle se ja kishe zanat ne kete drejtim.

Shpejtimi
10.08.2007, 03:10:00
Neokomunistet njehere dy here apo tri here me u shkri si sapuni
nuk mund te spastrohen nga errgja meningjite e ideologjise se huazuar nga marksizem leninizmi "proljeteri svi zemalja ujedinite". Per 50 vite rresht Partia e punes nuk mundi me u clirua prej modelit te ideologjoise qe ia imponoi armiku me i perbetuar ,Ruso serb, i popullit shqiptar . Kurse simpatizantet e saj sot e 500 vjet nuk do te munden me u lirua nga fjalori i xeherluar qe ua nguli ne koke Partia e punes ne krye me xhaxhin Enver!! Edhepse Sali Berisha muarr ne thua nga kurthat , piramidat dhe revolucioni i vonuar, prap arriti te qendron ne kembet e veta .Jo vetem qe arriti te mbijeton por arriti qe te ua ep terapine e merituar kuqaloshve duke i qetesua nen hije per te mrizua per nje kohe te pacaktuar! Populli shqiptar edhe pse i stresuar nga i ashtu quajturi "pushteti popullor pa klasa mbi pronen shoqerore nen diktaturen e partise se punes" shume shpejt arriti te hece lirisht mbi kembet e veta pa 'nekujdesin e nenes parti'. Shprehja e
mendimeve lirisht,lvizja e lire brenda e jashte ,lidhja familjare sipas deshires, multi sistemi partiak, prona private ,shkollimi i pa imponuar ,
religjioni pa pengesa etj etj. sot jane preokupimet e cdo individi ne Shqiprine e Sali Berishes po edhe te Nanos. Ia kajti s'ja kajti dikujt duhet te kemi te qarte se nuk mund te bane politike kushdo e kurdo. Me kete po dua me thane se nuk mund te bane politike ai i cili nuk ka kariere politike ne ndonje parti politike. Puna e tejshkuar (stazhi) i cdo individi brenda sukseseve qe ka bere ne partine e vet politike, jane kriteret qe e avancojne secilin ne vendet udheheqese.Qofte brenda partise se tije politike apo ne postet me rendesi te pushtetit shteteror. Ateher kur kjo apo ajo parti fiton ne garat zgjedhore besimin e pushtetit nga qytetaret.
Pershendetje te gjithve
posaqerisht kritikuesve te mije!

mili2
10.08.2007, 07:20:00
Gjeja me pozitive kishte me qene qe si pike e pare qe te lirohet vetevehtja nga fjalori dhe idet komuniste dhe mos me u mundue qe vetit personale tu hudhesh te tjerve qe nuk kane pas lidhje me kete ideologji. Ka kalue koha e recitimeve te bukra dhe teksteve shabllon te mesuara permendesh ku masa duartroket dikush nga mosdija, dikush nga deshira e dikush nga friga. Fatmiresisht, sot edhe tek shqiptaret ka fillue te vlersohet puna dhe rezultatet konkrete e jo fjalet boshe dhe recitimet e bukura. E rezultatet konkrete ne lidhje me Sali Berishen jane ato qe permenda ma nalt te pelqejne ty apo jo. Nuk eshte e mjaftueshme ti vendosesh vetit emrin e demokratit dhe per nga fjalori dhe idet je vet komunist apo kuqalosh quaje si te duash. Faktet flasin (te pelqen apo jo) se edhe Salua ishte kuqalosh dhe fatkeqesisht mbeti i till. Duhet te jemi te lumtur qe u shkatrru komunzimi se perndryshe tipat si Sala do t'ia kalonte te gjithve diktatorve te tjere.


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mili2 mė 2007-08-10 07:23 ]</font>

REALI
10.08.2007, 07:58:00
MILI2, cka ndertoj Enver Stalinisti per 50 vjet e qe Berisha i rrezoi ej???????
Ahaaaaa une e dij per cka e ki fjalen. Enver Hoxha per 50 vjet ndertoi permendore te Stalinit kurse Sali Berisha ja ka rrezu menjehere.

Perndryshe Enver Hoxha ska ndertu asgje tjeter per Shqiperine pervec permendore te rusve.

hasjani
10.08.2007, 11:46:00
Nuk ka dilema se rexhimi i Enverit ka qene diktatorial dhe stalinist.
Gjate asaj diktature pati dhune deri ne likuidime te armiqeve te regjimit .Padrejtesia me e madhe eshte bere ndaj familjareve te kundershtareve te ketij regjimi.
Por te te thuhet se nuk u punua dhe nuk u ndertua asgje kjo eshte apsurde.U punua shume ne bujqesi dhe ne disa dege te industrise.
Ne Kohen e Enverit nuk kishte Benza e porsh por nuk kishte prostitucion. Nuk kishte dhjetramijera vajza shqiptare qe shfryjne epshet e hamshureve te Europes per para. Nuk ishin rruget e Frances dhe Italise te mbushura me prostitutka shqiptare. Nuk pati as prostitutka politike te tipit te Sali Berishes dhe Fatos Nanos ,te cilet per pushtet e dogjen dy here deri ne themel Shqiperine. U be mire qe u rrexuan permendoret e Stalinit e Enverit.Por te rrexosh uzina,ndertesa ,kazerma,te preshe plantazhet e ullijve,te rrenosh qdo gje qe me djersen e ketij populli u ndertu me dekada ,pa marre parasysh se kush ishte ne pushtet ,vetem evetem per te ardhur apo per te qendrua ne pushtet,eshte me keq se diktatura e Enverit .
Ndryshe more reali ,ti vetm bazohu ne kete fakt . Gjate regjimit Enverian pa mendyshje Shqiperia ka qene hteti me i varfer i Europes.I varfer i izoluar por me dinjitet dhe moral.
Pas 17 vite te regjimit te Berishes dhe Nanos Shqiperia prap eshte vendi me i varfur i Europes por me dinjitet dhe moral te neperkembur.
Te mjere jane ata te cilet perpiqen ta lartesojne ne kult personin qe i barte shurrenm Enver Hoxhes neper laboratore . personin i cili eshte ne gjendje ta djege dhe rrafshoje Shquperine per te qendruar ne pushtet.
Te kishte qene ky Sala ne poziten e Enverit do te pushkatonte gjysmen e Shqiperise.

mo
10.08.2007, 12:42:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
mili2 afishoj me 2007-08-10 07:20 :
Gjeja me pozitive kishte me qene qe si pike e pare qe te lirohet vetevehtja nga fjalori dhe idet komuniste dhe mos me u mundue qe vetit personale tu hudhesh te tjerve qe nuk kane pas lidhje me kete ideologji. Ka kalue koha e recitimeve te bukra dhe teksteve shabllon te mesuara permendesh ku masa duartroket dikush nga mosdija, dikush nga deshira e dikush nga friga. Fatmiresisht, sot edhe tek shqiptaret ka fillue te vlersohet puna dhe rezultatet konkrete e jo fjalet boshe dhe recitimet e bukura. E rezultatet konkrete ne lidhje me Sali Berishen jane ato qe permenda ma nalt te pelqejne ty apo jo. Nuk eshte e mjaftueshme ti vendosesh vetit emrin e demokratit dhe per nga fjalori dhe idet je vet komunist apo kuqalosh quaje si te duash. Faktet flasin (te pelqen apo jo) se edhe Salua ishte kuqalosh dhe fatkeqesisht mbeti i till. Duhet te jemi te lumtur qe u shkatrru komunzimi se perndryshe tipat si Sala do t'ia kalonte te gjithve diktatorve te tjere.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


pėrshendetje mili2

pajtohem plotėsisht dhe topi nuk e luan! ai shpejtimi aty mė lart kishte harruar tė na tregoj me cilin "sapun" u pastruan sali berisha &amp; ibrahim rugova, kėta "antikommunista" tė mėdhenj!

mė tė zėshmit kundėr komunizmit janė ish-komunistėt, e tėrė dashnia qė kishin pėr tė u ėshtė shėndrruar nė urrejtje sot.

mė katastrofalėt janė ish-jugokomunistat e "shokut" tito ngase janė njė miks tepėr kundėrmues, jo vetėm qė ishin shumė besnik ndaj titos dhe jugosllavis por edhe u shquan pėr njė servilizem tė pashoq.

mo
10.08.2007, 12:55:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
REALI afishoj me 2007-08-10 07:58 :
MILI2, cka ndertoj Enver Stalinisti per 50 vjet e qe Berisha i rrezoi ej???????
Ahaaaaa une e dij per cka e ki fjalen. Enver Hoxha per 50 vjet ndertoi permendore te Stalinit kurse Sali Berisha ja ka rrezu menjehere.

Perndryshe Enver Hoxha ska ndertu asgje tjeter per Shqiperine pervec permendore te rusve.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


ashtu ėshtė reali, sali berisha rrėzoj pėrmendoret nga guri, tė stalinit, enverit dhe gjithėqka qė kishte tė bėj me komunizmin por ngriti pėrmendore dhe mė tė larta...... por jo nga guri!

pas vdekjes sė stalinit prezenca ruse-serbe nė shqipėri ishte nė minimum ndėrsa sali berisha u kujdes pėr ndryshime nė ketė drejtim. me kėshillat e serbisė dhe rusisė ndėrtoj "njė demokraci" ashtu si i pėrshtatej pushtetit serb, dhe kėshtu u bashkuan nė njė front kundėr armikut tė pėrbashkėt por qė pėr shkaqe "teknike" armiku u pėrbashkėt nuk mund tė quhej njėjt kėshtuqė pėr serbinė ishin "terrrorista" ndėrsa pėr sali berishen "enverista"!

ata tė cilėt pėrkrahin sali berishen nė luftė kundėr "enveristave" nuk janė tjetėr vetėm se vegel serbo-ruse!

Shpetimi
10.08.2007, 13:09:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
hasjani afishoj me 2007-08-10 11:46 :

Nuk ka dilema se rexhimi i Enverit ka qene diktatorial dhe stalinist.
Gjate asaj diktature pati dhune deri ne likuidime te armiqeve te regjimit .Padrejtesia me e madhe eshte bere ndaj familjareve te kundershtareve te ketij regjimi.
Por te te thuhet se nuk u punua dhe nuk u ndertua asgje kjo eshte apsurde.U punua shume ne bujqesi dhe ne disa dege te industrise.
Ne Kohen e Enverit nuk kishte Benza e porsh por nuk kishte prostitucion. Nuk kishte dhjetramijera vajza shqiptare qe shfryjne epshet e hamshureve te Europes per para. Nuk ishin rruget e Frances dhe Italise te mbushura me prostitutka shqiptare. Nuk pati as prostitutka politike te tipit te Sali Berishes dhe Fatos Nanos ,te cilet per pushtet e dogjen dy here deri ne themel Shqiperine. U be mire qe u rrexuan permendoret e Stalinit e Enverit.Por te rrexosh uzina,ndertesa ,kazerma,te preshe plantazhet e ullijve,te rrenosh qdo gje qe me djersen e ketij populli u ndertu me dekada ,pa marre parasysh se kush ishte ne pushtet ,vetem evetem per te ardhur apo per te qendrua ne pushtet,eshte me keq se diktatura e Enverit .
Ndryshe more reali ,ti vetm bazohu ne kete fakt . Gjate regjimit Enverian pa mendyshje Shqiperia ka qene hteti me i varfer i Europes.I varfer i izoluar por me dinjitet dhe moral.
Pas 17 vite te regjimit te Berishes dhe Nanos Shqiperia prap eshte vendi me i varfur i Europes por me dinjitet dhe moral te neperkembur.
Te mjere jane ata te cilet perpiqen ta lartesojne ne kult personin qe i barte shurrenm Enver Hoxhes neper laboratore . personin i cili eshte ne gjendje ta djege dhe rrafshoje Shquperine per te qendruar ne pushtet.
Te kishte qene ky Sala ne poziten e Enverit do te pushkatonte gjysmen e Shqiperise.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Tė gjitha ato qė i thua ti Hasjani qendrojnė.
Por kot e ke me "reala" si ky Reali i forumit, sepse ata kurr nuk hanė arsye kur ėshtė nė pyetje e kaluara e Shqipėrisė, pra regjini i Enver Hoxhės, tė cilin regjim e urrejnė shumė mė tepėr sesa regjimin (gjithashtu komunist) tė pushtuesit tė trojeve tona, nga i cili regjim pėsuan me dhjetra e qindra-mijėra shqiptar tė Kosovės dhe viseve tjera shqiptare nėn ish RSFJ-nė e Titos.
Gjithashtu kėta "reala" nuk e pranojnė asnjė gabim tė nomenklaturės pushtetmbajtse tė Sali Ramė Berishės, i cili gjatė kėtyre 17 viteve tė "demokracisė" disa herė e ka dėshmuar se atij shumė pak i intereson demokratizimi dhe zhvillimi i mirėfilltė i Shqipėrisė, e shumė mė shumė i intereson mbajtja e pushtetit, pavarėsishtė nga ēmimi qė do ta paguaj Shqipėria dhe populli i saj.
Edhe sivllau i Sali marrės, pra Fatos Nano, ec po tė njėjtės rrugė tė sikurse ai, pa ēka se ky i fundit (F.N.) pėrpiqet qė tė tregohet mė i moderuar, mė pro-perendimor e pro-amerikan.

Mirėpo, koha e ka dėshmuar se si Sali Berisha si Fatos Nano janė tė gatuar nga i njėjti brum, dhe jo vetėm qė e kanė tė vėshtirė tė lirohen nga mentaliteti i tyre i vjetėr diktatorial, por ēka ėshtė mė tragjike ata as qė duan tė lirohen.

E keqja mė e madhe nė kėtė mes ėshtė se kėta dy keqbėrės (tė cilėt fatkeqėsishtė ka 17 vite qė Shqipėrinė e mbajnė nė tranzicion) kanė shumė pėrkrahės, dhe pėr pasojė gati po mbushėn dy dekada qė vazhdon rrethi vicioz, ku nė pushtet vjenė herė Sali Berisha e herė Fatos Nano.
Pas zgjedhjeve tė fundit tė pėrgjithshme tė gjithė menduan se Fatos Nano do tė pėrfundonte pėrgjithmonė si reliktė e vjetėr. Dhe ishte e logjikshme se pas Nanos radhen e kishte si-vllau i tij Sali Barisha, i cili nuk ka se si tė mbijetonte (politikisht) pa "kundershtarin" e tij historik Fatos Nanon.
Mirėpo, siq u pa me rastin e zgjedhjes sė Presidentit tė Shqipėrisė, jo vetėm qė nuk ka marr fund e keqja me emrin Fatos Nano, por kjo e keqe u rikthye edhe njėherė fuqishėm nė politikėn shqiptare. Kėtė ri-kthim (kupto ri-faktorizim) spektakolar tė Fatos Nanos nė politikė e bėri tė mundur Sali Ramė Berisha, sepse vetėm pėrmes Fatos Nanos dhe gjashtė kamikazėve tė tij nė Parlament ishte i mundur vazhdimi edhe pėr dy vjet i pushtetit tė Sali Berishės.

Se kur do ti ndalet turri Sali koburės, kėtė unė nuk mund ta parashikoj. Por se derisa Sali Berisha tė jetė nė krye tė saj Shqipėria kurr nuk do tė gjejė qetsinė dhe as rrugėn e saj tė zhvillimit normal tė ekonomisė dhe demokracisė sė mirėfilltė nė vend, pėr kėtė gjė unė jam mėse i sigurt.

Prandaj, sa mė shpejtė qė Sali Berisha dhe Fatos Nano tė eliminohen nga skena politike e Shqipėrisė, aq mė shpejtė dhe aq mė sigurtė Shqipėria do tė eci drejtė progresit dhe zhvillimit tė saj nė tė gjitha fushatė dhe lėmenjėt e jetės, qoftė nė politikė, ekonomi apo nė rrugėn e integrimit dhe bashkimit kombėtar tė shqiptarėve, e pse jo edhe tė bashkimit tė vendit tonė me vendet e integruara nė BE.

Shpetimi

Shpejtimi
10.08.2007, 13:48:00
Shihet kjart se kush po mundohet me i personalizua gjerat. Ne as nje rast
nuk u ndala ne coptimin e cungave te ndonjerit. As nuk recitova as nuk
paraqita endrra e as prralla. U mundova qe per afersisht te shprehi
mendimet figurativisht qe te kapen edhe prej avioni. Fakt eshte qe Partia
e punes ne krye me xhaxhin ka qene monstrum i ideologjise komuniste
Ruso -serbe. Hyri dhe mbeti ne te. Me lehte e me shpejt u ndane ata vet qe krijuan shtetin monist se sa kopjuesit e tyre. Tere ato intriga qe polli
ideologjia marksiste leniniste, Partia e punes ne krye me xhaxhin me zhig
i vulosi mbi lkuren dhe ne shpirtin e popullit shqiptar. Sikur Shqiperia te ishte hape me kohe ndaj qendrave me rendesi politike dhe ekonomike boterore, cfare ndikimi do te kishte luajt sot ne ceshtjen e pergjithshme kombetare.Kuptohet se kujt i ka konvenua nje Shqiperi e varfur dhe e izoluar!? Me siguri se popullit shqiptar jo. Paralel me ngjarjet tragjike te popullates shqiptare nen pushtimin e jugo-sllaveve Shqiperia po calon ende me hallet dhe problemet e veta te brendshme qe ka pas rastin te i kryen shume me heret ne nje kohe bile shume me te volitshme . Psh. sot eshte shume me veshtire qe pernjiher te hapet tregu i lire edhe te i bahet balle (konkurence) atyre qe moti jane duke mbizoteruar ne kete fushe.Eshte veshtire qe sot te i ngulen mexhat prones private edhe sot te fillon me qene produktive, paralel ne interes te individit dhe te shoqerise. Tjeter duhet me ra krejt ai investim i shkolles socialiste qe eshte bere per nje gjymse shekulli, per te mundur me krijua diturine e cila do te lvize shlirshem, ne panagjyrin e vlerave te shoqerise profitabile kapitaliste. Per te kaluar ne keto ndryshime,duhet te ndertohen se pari ura qe lidhin dhe bashkojne forcat.Mjerisht te ne po na kushtojne 50 fish me shtrenjet sepse kemi rrshqit ne kohe dhe mendje. Keto nuk jane recitime apo lahi te msuara permendesh por keto jane fakte.Cdo hap, cdo lvizje e dores, syrit dhe veshit e puntorit ne punen e kapitalistit duhet te jet efektive jo e shprazet.Te perciellura edhe me buzqeshje bile.

hasjani
10.08.2007, 17:47:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kondita afishoj me 2007-08-10 12:45 :

hasjan

sipas mendimit time, po qe eshte edhe e vertete, nga se po kerkohet qe te hapen dosjet e “97-tes, te gjitha keto shkatrrime i beri "revolucioni i vonuar demokratik" i tipit Qosjan!!!

po te kishte frike nga keto shkatrrime se ka gisht apo dore Sali Berisha, nuk do te kishte kerkuar qe te rihapen te gjitha dosjet e 1997-tes!

perveq kesaj, te gjitha burgjet jan te mbushura dhe stermbushura me mafiat e “97-tes, te burgosura qe nga marrja e pushtetit te funidt nga e djathta.

ata te cilet u dhan sinjale per shkatrrimin e Shqiperise, vetem e vetem qe te vin ne pushtet, nuk burgosen askend, me perjashtim qe hapnin gerrmazin duke akuzuar Opoziten (te djathten-Sali Berishen) se ata kishin shkatrruar dhe djeg Shqiperin!

tani eshte koha te binden te gjithe se Sali Berisha po e drejton Shqiperin ne rrugen me te mire drejt integrimeve Euro-atlantike dhe po punon per ti plotesuar te gjitha standardet per kete inkuadrim, pra edhe te NATO-s.

tani po shifet se edhe disa parti te se majtes se kaluar jan ne krahun e Sali Berishes - te djathes se sotme!!!

u pa edhe ne rastin e zgjedhjes se Presidentit, ku njerzit e menjes se holl dhe atdhedashes, me potezin e tyre te fundit, kontribuan per te mire ne shume aspekte, e njeri me i madhi prej tyre ishte ajo situata ne te cilen gjendet Kosova!!!

PS ne Krye me shimpanzen Edi Rama, nuk i han palla per Kosove, ai ka pune qe te dhuroj me shume qelesa te Tiranes brregoviq-ve!

une nuk pajtohem se Sali Berisha eshte i persosur, por them se eshte shume shume me i mire se te tjeret - kundershtaret e tije politik.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Une per lisa e ti per fshisa. Une per burgosjet e atyre qe vrane ,plaqkiten dhe shkaterruan vendin e tyre jam plotesisht ne dakord. Por jam me se i sigurte se nuk eshte fajtore per firmat piramidale dhe vjedhjen e qinderamiliona dollareve kursime te popullit ,Enver Hoxha dhe askush tjeter me shume se Sali Berisha i cili ne ate kohe ne dore e kishte plotesisht pushtetin dhe shtetin e Shqiperise. Ai kishte ne dore organet e rendit,te drejtesise ,te mbrojtjes ,sherbimin informativ. Ai kishte pushtet apsolut sa edhe Enver Hoxha kur ishte gjalle.
Te fajsosh te tjeret per ate katrahure rrenimi ,vrasjesh e turperimi te plote para syve te opinionit boteror eshte e padrejte. Nese nuk te ka ikur fare kujtesa ,me siguri te kujtohet se tere nomenklatura e pushtetit ra si kulle letrash,te kujtohen sqenat kur femijte ngrehni nga disa kallashnikove,te kutohen se us shkaterrua qdo gje ne tere Shqiperine.
Hyne forcat nderkombetare per ta rregulluar situaten . te kujtohet AFORI ?
Tani ti burgosjen e disa pjestareve te bandes se Cerikut e merre si pretekst te fajsosh opoziten per ate katrahure.
Pergjegjesia eshte teresisht e pushtetit sepse pushteti paguhet per te mbaje rendine qetesine ,per funksionimin e shtetit dhe ligjit dhe per penguar katrahura te tilla.
Nuk mbrojta as te djathten e as te majten ne afishimin tim.
Une ceka vetem nje te vertete te pamohushme.
Shqiperia ishte vendi me i varfer dhe me i izoluar ne Europe ne kohen e sundimit te Enverit ,por me dinjitet dhe ndere si thote populli.
Shqiperia pas 17 viteve te sundimit te Sali Berishes dhe Fatos Nanos prape eshte vendi me i varfer ne Europe ,por me dinjitet dhe ndere te neperkembur. Ne statistikat e interpolit qendron ne krye te listes per korrupcion,krime,prostitucion,droge e qka jo.
Ti dukete lexon shtypin e verdhe apo propagandues te Salos . kriminaliteti dhe korrupcioni ne Shqiperi sipas vleresimeve nderkombetare jane ne rritje. Mafia shqiptare eshte ne krye te listave Europiane.
Para se te beshe vleresime paushalle mendo dy here. Mos kce perpejete nga marketingu politik te cilin po e servon Sali berisha.
Shqiperia eshte ne nje krize qe po kanoset me kolaps te ekonomise .populli po vuan edhe per uje te pijes .nuk ka drita nuk ka zhvillim.
Ky eshte realiteti.

mili2
10.08.2007, 18:15:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
mo afishoj me 2007-08-10 12:42 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
mili2 afishoj me 2007-08-10 07:20 :
Gjeja me pozitive kishte me qene qe si pike e pare qe te lirohet vetevehtja nga fjalori dhe idet komuniste dhe mos me u mundue qe vetit personale tu hudhesh te tjerve qe nuk kane pas lidhje me kete ideologji. Ka kalue koha e recitimeve te bukra dhe teksteve shabllon te mesuara permendesh ku masa duartroket dikush nga mosdija, dikush nga deshira e dikush nga friga. Fatmiresisht, sot edhe tek shqiptaret ka fillue te vlersohet puna dhe rezultatet konkrete e jo fjalet boshe dhe recitimet e bukura. E rezultatet konkrete ne lidhje me Sali Berishen jane ato qe permenda ma nalt te pelqejne ty apo jo. Nuk eshte e mjaftueshme ti vendosesh vetit emrin e demokratit dhe per nga fjalori dhe idet je vet komunist apo kuqalosh quaje si te duash. Faktet flasin (te pelqen apo jo) se edhe Salua ishte kuqalosh dhe fatkeqesisht mbeti i till. Duhet te jemi te lumtur qe u shkatrru komunzimi se perndryshe tipat si Sala do t'ia kalonte te gjithve diktatorve te tjere.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


pėrshendetje mili2

pajtohem plotėsisht dhe topi nuk e luan! ai shpejtimi aty mė lart kishte harruar tė na tregoj me cilin "sapun" u pastruan sali berisha &amp; ibrahim rugova, kėta "antikommunista" tė mėdhenj!

mė tė zėshmit kundėr komunizmit janė ish-komunistėt, e tėrė dashnia qė kishin pėr tė u ėshtė shėndrruar nė urrejtje sot.

mė katastrofalėt janė ish-jugokomunistat e "shokut" tito ngase janė njė miks tepėr kundėrmues, jo vetėm qė ishin shumė besnik ndaj titos dhe jugosllavis por edhe u shquan pėr njė servilizem tė pashoq.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
--------------
Te ashtuquajturit "djathtista" (lexo=titistat) edhe ne te kaluaren kane qene percarsit me te mdhej kombetar sepse keshtu i kishte dresue politika e "vllazrim-bashkimit"(varrit kolektiv te shqiptarve) te mbetur jashte shtetit Ame, ndersa ideatori kryesor per shkatrrue shtetin shqiptar nga harta politike e botes. Te njejtin fjalor e perdornin atehere, te njetin perdorin edhe tani sepse keshtu jane programue. Disa, kete pune e bejne falas sepse titizmi ishte kujdesue qe ne tru tu mbjelle virusin e percarjes ndervllazerore (edhe pse nga dy anet e kufinit ishin te njetes ideologji komuniste) dhe veshtire kane te largojne kete virus sepse eshte i pasherueshem deri sa te vdesin. Disa e bejne nga mosdija (por ato i dallon simbas shkrimeve te tyre) e besa disa edhe me pages nga qarqe te ndryshme antishqiptare.
Leht e ke ti identifikosh. Ne secilin rast, kur u sjelle argumente konkrete dhe virusi titist nuk u bene pune, atehere humbin kontrollin dhe fillojne e te quajn "kuqalosha" e epitete te tjera qe vetem ne fjalorin e tyre i gjene, te gjithe ato qe nuk perkrahin idet e tyre percarse antikombtare! Ketu e shpalosin surratin e tyre se mbeturina te kujt kane qene dhe fatkeqesisht, mbeturina te kujt kane mbet. Eshte e cart se edhe gjat kohes sa ishte Enveri ne pushtet ka pase edhe gabime te cilat disa prej tyre mund edhe te arsyetohen e disa jo, mirpo shtrohet pyetja se kush jane keto individ qe sot ne vend qe te gjitha forcat dhe potencialin mendor- intelektual angazhojn ne drejtim te armiqve shekullor te shqiptarve, keta hapin tema (duke os prijahtuar edhe ato me qellime fetare) te cilat kryesiht kane per qellim te vazhdojne percarjet, fyerjet dhe sharjet, ndermjet shqiptarve? Eshte interesant se te njetit, kur kritikohet politika disfatiste, nenshtruese dhe kapituluse e Ibrahim Rugoves kerkojne qe "askush mos te mirret me ta "sepse ai tash ka vdeke", ndersa per Enverin edhe pse ka vdeke vite me heret se Rugova nuk vlen, kjo kerkese!
Perndryshe, sot ende jane gjall vet akteret e organizimeve te demonstratave te studentve ne Shqiperi dhe tregojn se Sali Berisha ishte nje shpiun i Ramiz Alis i cili kishte per detyre qe te merr timonin ne dore dhe reformat behen simbas planit te "kuqaloshave" dhe mos te vjen deri tek lufta qytetare dhe vllavrasja. Deri sa me mencurin e "kuqaloshave" nuk ndodhi ajo qe pritej nga armiqet e shqiptarve, ndodhi ne vitin 1997 duke ju falenderue Sali Berishes. Jo vetem qe e rrenoj at qe ishte ngrite per 50 vite me djersen e shqiptarve, por me dijen e tij e lejoj banden e tij qe te ngritin sitemin piradimal per te plackitur popullin dhe pastai te gjitha kursimet e tyre dergohen neper banka te Greqis. Per keto plackitje e kishin paralajmrue edhe amerikanet se populli kur te kupton se cfar i ka ndodhe do te reagoj dhe normal qe armiqet do te shfrytezojne rastin e paknaqesis dhe turmat drejtojne edhe ne drejtime tjera, por ky as qi e kishte marr parasysh se cfar flasin miqet tane! Fal, amerikanve edhe kesaj radhe shpetoj gjysma e Shqiperis nga aneksimi grek.

Me rrezimin e bustit te Enverit, Sali Berisha i dha mesazh Botes demokratike se nuk eshte tjeter vetem se nje primitiv qe Shqiprine do ta rrenoj ashtu siq e rrenoj te teren duke mos lane anash as ullinjet.
Me keto gjeste ai i deshmoj botes se edhe pse gjeografikisht ndodhemi ne Europe, per nga sjelljet, shqiptaret nuk ndryshojn shume nga popujt primitiv qe nuk dijne se e kaluara qoft edhe e idhet eshte pjese e historise dhe nuk vlersohet bardh e zi dhe nga turmat e organizuara ne menyre histerike, por vlersimet u mbeten historianve se cfar duhet te menjanohet e cfar te mbetet si pjese e te kaluares sone.

kalofsh mire

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mili2 mė 2007-08-10 19:20 ]</font>

Shpejtimi
10.08.2007, 21:01:00
Per te qene politikan se pari duhet te kesh orientimin e paster
politik. Nuk mundet me qene as per kah burrnia, burre, i mire ai
qe hane cfare te i qitet perpara. Te mbrohet Enver Hoxha nga
adhuruesit e vet krejt ne rregull.Per kuptmin tim secili ka te
drejte te zgjedh simbolin e ideologjise se vet.Mirepo edhe enverist
edhe demokrat amerikan nuk shkon.Ketu eshte problemi. Te gjithe ata
qe mbshtesin prisin Enver Hoxha duhet te i mbesin besnik me veper. E
jo vetem duke sha,urrejt e gjykua cka te u del perpara. Enveri i ka
pas edhe do vese tjera; Nuk ka lejua fe, nuk ka lejua pasuri , nuk ka
lejua prone private , kredi bankare nga jasht ,s'ka bashpunua me
imperializmin amerikan , ska lejua turizem ...Pra ju perkrahsit e xhaxhit
te juaj, nese i keni shkel keto amanete atehere kot shani e pshtyni .Nuk
mjafton vetem emri por duhet me i perpunua ato ide ne praktike.Vetem
kur te arritni qe ju te i mbeteni besnik ne vepra keni me pa se sa u paska
mungua titizmi e stalinizmi. Perndryshe me u zgjua xhaxhi prej vorrit
e me u pa kah skiatni ne demokracine amerikane...cfare do te thoni!?

hasjani
10.08.2007, 21:35:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Shpejtimi afishoj me 2007-08-10 21:01 :
Per te qene politikan se pari duhet te kesh orientimin e paster
politik. Nuk mundet me qene as per kah burrnia, burre, i mire ai
qe hane cfare te i qitet perpara. Te mbrohet Enver Hoxha nga
adhuruesit e vet krejt ne rregull.Per kuptmin tim secili ka te
drejte te zgjedh simbolin e ideologjise se vet.Mirepo edhe enverist
edhe demokrat amerikan nuk shkon.Ketu eshte problemi. Te gjithe ata
qe mbshtesin prisin Enver Hoxha duhet te i mbesin besnik me veper. E
jo vetem duke sha,urrejt e gjykua cka te u del perpara. Enveri i ka
pas edhe do vese tjera; Nuk ka lejua fe, nuk ka lejua pasuri , nuk ka
lejua prone private , kredi bankare nga jasht ,s'ka bashpunua me
imperializmin amerikan , ska lejua turizem ...Pra ju perkrahsit e xhaxhit
te juaj, nese i keni shkel keto amanete atehere kot shani e pshtyni .Nuk
mjafton vetem emri por duhet me i perpunua ato ide ne praktike.Vetem
kur te arritni qe ju te i mbeteni besnik ne vepra keni me pa se sa u paska
mungua titizmi e stalinizmi. Perndryshe me u zgjua xhaxhi prej vorrit
e me u pa kah skiatni ne demokracine amerikane...cfare do te thoni!?
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kjo teme eshte per Sali Berishen si shqiptar i vertete e jo per Enver Hoxhen . Demokracia e Salihut bazohet ne pushtetin apsolut te individit mbi gjitha shtyllat e shtetit . Kjo eshte demokraci Enveriane e cila edhe po shkakton keto perplasje politike.

Shpejtimi
10.08.2007, 23:09:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
hasjani afishoj me 2007-08-10 21:35 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Shpejtimi afishoj me 2007-08-10 21:01 :
Per te qene politikan se pari duhet te kesh orientimin e paster
politik. Nuk mundet me qene as per kah burrnia, burre, i mire ai
qe hane cfare te i qitet perpara. Te mbrohet Enver Hoxha nga
adhuruesit e vet krejt ne rregull.Per kuptmin tim secili ka te
drejte te zgjedh simbolin e ideologjise se vet.Mirepo edhe enverist
edhe demokrat amerikan nuk shkon.Ketu eshte problemi. Te gjithe ata
qe mbshtesin prisin Enver Hoxha duhet te i mbesin besnik me veper. E
jo vetem duke sha,urrejt e gjykua cka te u del perpara. Enveri i ka
pas edhe do vese tjera; Nuk ka lejua fe, nuk ka lejua pasuri , nuk ka
lejua prone private , kredi bankare nga jasht ,s'ka bashpunua me
imperializmin amerikan , ska lejua turizem ...Pra ju perkrahsit e xhaxhit
te juaj, nese i keni shkel keto amanete atehere kot shani e pshtyni .Nuk
mjafton vetem emri por duhet me i perpunua ato ide ne praktike.Vetem
kur te arritni qe ju te i mbeteni besnik ne vepra keni me pa se sa u paska
mungua titizmi e stalinizmi. Perndryshe me u zgjua xhaxhi prej vorrit
e me u pa kah skiatni ne demokracine amerikane...cfare do te thoni!?
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kjo teme eshte per Sali Berishen si shqiptar i vertete e jo per Enver Hoxhen . Demokracia e Salihut bazohet ne pushtetin apsolut te individit mbi gjitha shtyllat e shtetit . Kjo eshte demokraci Enveriane e cila edhe po shkakton keto perplasje politike.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE> Vertetete? Ajo se cfare thua ti eshte mendimi i yt.Une mendoj se Shqiperia e sotit e udhehequr nga forcat demokratike ne krye me
Sali Berishen ka ndrruar shume per te mire . Te identifikohet pushteti
demokratik i Sali Berishes me pushtetin absolut te Enver Hoxhes eshte
sikur me thene se nata edhe dita jane te errta njesoj. Mirepo demokraci
eshte tani. Ndac thuaj nates dite e ndac dites nate nje qime floku nuk te
mungon .E qe besa ne kohen e xhaxhit vetm pamja e ftyres nese i ka luajt ndonjerit dihet se cka e ka prit. E gjithe kesj urrejtje po i vie era
primitivizem "per inat te rese me vdekt djali"

mo
10.08.2007, 23:48:00
shpejtimi zotnia mundon vehten tė na tregoj se gjoja sali berisha ėshtė demokrat e djathist...! aty mė lart na tregoj njė mesele tė sapunave por nuk na tregoj me cilin sapun ėshtė pastruar vet dhe salo i tij i dashur.

gjoja salo demokrat, djathtist e atdhetar! salo nuk ėshtė as njėrėn as tjetren, as demokrat, as djathtist e hiq se hiq patriot e atdhetar. salo ėshtė njė palaqo psikopat, pėrkrahėsit e tij tė kosovės janė ish-titista besnik.

jam i bindun se shpejtim zotnia bashkė me nikoqirin e temės reali kanė shky gėrmazin "rroftė shokut tita, rroftė komunizmi, rroftė jugosllavia" sa kishin pėrfitim prej tyre.... tani janė dredh: "rroftė djathtizmi, demokracia" etj..etj... njashtu edhe salo, pėrfitues tė pėrhershem pa marrė parasysh si quhen sistemet.
nė mėnyrėn mė idioteske mundohen tė pastrojn vehten dhe tė pėrlyejn tjert.... edhe atėher kur e kaluara e tyre flet gjuhėn e paster. sali berisha ishte vet shumė vjet komunist dhe enverist besnik. jo vetėm qėr kurrė nuk ishte nė konflikt me komunizmin por pėrkundrazi reprezentues i tij..... e tani gjoja antikomunist!

mbeturinat tipike tė komunizmit janė salo, reali, shpejtimi &amp; co....

Pavaresia2008
11.08.2007, 00:00:00
Sali Berisha ka bere shume gjera, te mira dhe shume gabime gjate jetes politike ,nuk jam i sigurte se a eshte i dobishem apo i demshem per Shqiperine ndersa sa i perket Xhaxhit ai ishte i mire per kohen qe jetoj por ne pluralizem dhe demokraci te vertete nuk ka vend.

Shpejtimi
11.08.2007, 01:15:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
mo afishoj me 2007-08-10 23:48 :

shpejtimi zotnia mundon vehten tė na tregoj se gjoja sali berisha ėshtė demokrat e djathist...! aty mė lart na tregoj njė mesele tė sapunave por nuk na tregoj me cilin sapun ėshtė pastruar vet dhe salo i tij i dashur.

gjoja salo demokrat, djathtist e atdhetar! salo nuk ėshtė as njėrėn as tjetren, as demokrat, as djathtist e hiq se hiq patriot e atdhetar. salo ėshtė njė palaqo psikopat, pėrkrahėsit e tij tė kosovės janė ish-titista besnik.

jam i bindun se shpejtim zotnia bashkė me nikoqirin e temės reali kanė shky gėrmazin "rroftė shokut tita, rroftė komunizmi, rroftė jugosllavia" sa kishin pėrfitim prej tyre.... tani janė dredh: "rroftė djathtizmi, demokracia" etj..etj... njashtu edhe salo, pėrfitues tė pėrhershem pa marrė parasysh si quhen sistemet.
nė mėnyrėn mė idioteske mundohen tė pastrojn vehten dhe tė pėrlyejn tjert.... edhe atėher kur e kaluara e tyre flet gjuhėn e paster. sali berisha ishte vet shumė vjet komunist dhe enverist besnik. jo vetėm qėr kurrė nuk ishte nė konflikt me komunizmin por pėrkundrazi reprezentues i tij..... e tani gjoja antikomunist!

mbeturinat tipike tė komunizmit janė salo, reali, shpejtimi &amp; co....

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE> Ti edhe shume te tjere mund te urreni Sali Berishen por nuk mund te ia anuloni te arriturat shume te rendsishme qe po i shenon
tani Shqiperia. E pse prekni nese ndonjeri ep mendimin per te pranua
dhe inkurajua keto rezultate ajo eshte pune e jueja.Nuk eshte aspak
e befasishme kur ju mundoheni te hudhni kundershatrin andej kah juve
ju leverdise. Sepse jeni te brumosur nga "patriotizmi" i Partise se punes
e cila nje nga nje i ngreni pas shpine antaret e vet me te shquar.Kotille
se jo mahi.

mili2
11.08.2007, 01:27:00
shpejtimi
"Mirepo edhe enverist
edhe demokrat amerikan nuk shkon"

Ketu shihet se cfar analfabeti politike je. Amerikanet per interesa te tyre bashkpunojn me secilin, pa marr parasysh ideologjin apo perkatesin fetare. Edhe Enveri sikur Sali koburja ishte i zgjedhun nga populli. Kush ka pas koqe e ka kundurshtue dhe nuk e ka perkrah kur eshte dasht me kundershtue dhe sot dihen se clet jane ato. Po te kritikojne te njetit (kam fjalen per ato qe kane jetu ne Shqiperi se keto far titista ne jugovine, jo vetem qe e kane pas te lire te shajne e fyejne te vrasin, burgosin dhe perndjekin "enverista" por, per keto vepra patriotike ne sherbim te jugovines jane dhe shperblye me poste politike dhe rroga te majme) te gjitha ato qe e kundershtuan atehere edhe kritikat u zane vend. E salua e disa te tjere te cilet me vetdeshire i kane sherbye. Tani, kur ai ka vdeke dalin e cirren se cfar "demokrat" kane qene edhe ne kohen e Enverit e tregojne nivelin e tyre tejet te ulet njerezor. Nese, Salua paska qene demokrat dhe njekosisht anetar i zellshem i PP, atehere edhe vet Enveri paska qene demokrat.<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mili2 mė 2007-08-11 01:31 ]</font>

mo
11.08.2007, 02:23:00
Shpejtimi afishoj me 2007-08-11 01:15 :

[/quote]
Ti edhe shume te tjere mund te urreni Sali Berishen por nuk mund te ia anuloni te arriturat shume te rendsishme qe po i shenon
tani Shqiperia. E pse prekni nese ndonjeri ep mendimin per te pranua
dhe inkurajua keto rezultate ajo eshte pune e jueja.Nuk eshte aspak
e befasishme kur ju mundoheni te hudhni kundershatrin andej kah juve
ju leverdise. Sepse jeni te brumosur nga "patriotizmi" i Partise se punes
e cila nje nga nje i ngreni pas shpine antaret e vet me te shquar.Kotille
se jo mahi.
[/quote]


tema titullohet: "sali berisha shqiptar i madh..... apo i vėrtetė".

unė e urrej salon dhe e luftoj politiksht por qėshtja nuk ėshtė kėtu. pėr arritjet e tij nuk kam ēka flas, ka mbi 17-vjet qė tensionon shqipėrinė politikisht deri nė pėrmasa dramatike. kėto nuk janė arritje, ti, reali dhe shumė si ju arritje konsideroni palljet e tij gomareske kundėr komunizmit, korrupsionit etj..etj...etj.. realiteti flet gjuhė tjetėr kėtu ėshtė qėshtja.

sali berisha ishte komunist i enver hoxhes, reprezentues i komunizmit tė enver hoxhes, dhe u nda nga ai vetėm kur i erdhe fundi. sali berisha jo vetėm qė nuk kisht as saksionin mė tė vogel pėrkundrazi ishte shumė i preivilegjuar......

kjo sa i pėrket komunizmit..


sa shqiptar i madh ėshtė salo: nė kohen e pushtimit barbar serbo-millosheviqian tė kosoves dhe luftes nė bosnjė qeveria sali berisha furnizoj serbinė duke thyer embargon ndėrkombtare ndaj saj. pra, lėre qė nuk ndihoj shqiptarėt por edhe mė keq furnizonte makinerinė kriminale e cila pėrdhunoj nė pėrmasa tepėr tė vrazhda mė sė gjysmen e shqiptarėve...!

...prapė ėshtė nė krye tė qeverisė dhe lavdohet kėtu..

unė i lutem zotit qė ti jap edhe kėtij "dhuraten" e merituar

amin

juniku
11.08.2007, 12:46:00
Zt.Berisha tha ne "zerin e Amerikes" Serbet(koshtunica+Tadiqi) prap po vazhdoin me politiken dhe doktrinen e Millosheviqit, por e vetmja qe tani i ndan nga koha e Millosheviqit eshte se ata me nuk e kane forcen siq e kishin dikur qe kishin tere arsenalin ushtarak te ish armates jugosllave.

E une po them se edhe kta mo-jat e "brigadirat" po vazhdoin me politiken e dhe doktrinat e "xhaxhit te tyre Enver Hoxha, por per fat te keq edhe ktyre ju mungon forca sepse nuk e kan me sigurimin e shtetit sikur e kishin dikur, se po ta kishin edhe kta jam shume i bindur se moti do i shpallnin luft jo vetem Amerikes por edhe Shqipetarve te Kosoves,Maqedonis si dhe Shqipetarve te Shqiperis.

Mirpo si Koshtunica e Tadiqi ashtu edhe mo-ja me mo-jistat e vet tani vetem se ma kujtoin Tigrin pa dhemb te cilet vetem sa turren por ne fakt vetem ditet i kane te numruara sepse shpejt do "ngordhin"(politikisht).

mo
11.08.2007, 13:21:00
pėr zėrin e amerikes ka folė prostitutka politike sali berisha pėr df-in prostituka nė kub, juniku, hehehehhehhe eehhh kėshtu ėshtė kur ligjerojn mbi moralin laviret e pufave.. e pastaj flejn me secilin qė u jap pak lekė! shkurt, fjalėt si demushi e punėt si kurrkushi. me fjalė e llafe ua kalojn edhe demokratėve mė tė mėdhenj tė botės.... me punė e vepra anti-demokratėve mė tė mėdhenj.

pėr salon: ai kurrė nuk kishte problem me serbinė dhe millosheviqin, pėrkundrazi u ndihmuan reciprokisht shumė herė.

pėr junikun: "mahalla jote" nė junik den-baba-den kishte qenė e shquar si qerdhe mikėpritėse pėr oficerėt e serbisė....

hasjani
11.08.2007, 14:04:00
Ata te cilet mendojne se Shqiperia mund te ece drejte BE-se me regjimin e Sali Berishes do te zhgenjehen. Merrnje me mend pricipialitetin dhe burrerine e tij . Ai kur ishte ne opozite qirrej kunder Fatos Nanos duke e quajtur me epitetet me zeza qe dalin vetm nga goja e rrugaqeve . Keto qirrje te tija u bene nga foltorja e parlamentit shqiptar dhe me kete monedhe erdhi ne pushtet .
E rroku perdore Nanon dhe e solli ne sqenen politike si aleat pa u bere dy vite ,per te ruajtur dhe forcuar pushtetin e tij autokrat .E lavderoj dhe ne pyetjen se qka eshte e vertete ato qe thoshte kur ishte ne opozite apo keto tani ? Ai pegjigjej se ati ishin genjeshtra elektorale.
Nese ju mendoni se ne Europe shkohet me manipulatore te tille dhe me kuklla politike te tipit Berisha mashtrohi .
Fundja thone populli si hoxha ashtu xhemati.Duket seshqiptaret endejane ne pubertetin politik ,dhe i besojne atij qe din ti rrej me se shumti.
Berisha me goje e ben vershime edhe kur njerzit nuk e kane nje pike uje te shuajn etjen.

kesaj teme me se shumti do ti shkonte titulli : Sali Berisha genjeshtar i madh.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: hasjani mė 2007-08-11 14:05 ]</font>

juniku
11.08.2007, 17:05:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
hasjani afishoj me 2007-08-11 14:04 :
Ata te cilet mendojne se Shqiperia mund te ece drejte BE-se me regjimin e Sali Berishes do te zhgenjehen. Merrnje me mend pricipialitetin dhe burrerine e tij . Ai kur ishte ne opozite qirrej kunder Fatos Nanos duke e quajtur me epitetet me zeza qe dalin vetm nga goja e rrugaqeve . Keto qirrje te tija u bene nga foltorja e parlamentit shqiptar dhe me kete monedhe erdhi ne pushtet .
E rroku perdore Nanon dhe e solli ne sqenen politike si aleat pa u bere dy vite ,per te ruajtur dhe forcuar pushtetin e tij autokrat .E lavderoj dhe ne pyetjen se qka eshte e vertete ato qe thoshte kur ishte ne opozite apo keto tani ? Ai pegjigjej se ati ishin genjeshtra elektorale.
Nese ju mendoni se ne Europe shkohet me manipulatore te tille dhe me kuklla politike te tipit Berisha mashtrohi .
Fundja thone populli si hoxha ashtu xhemati.Duket seshqiptaret endejane ne pubertetin politik ,dhe i besojne atij qe din ti rrej me se shumti.
Berisha me goje e ben vershime edhe kur njerzit nuk e kane nje pike uje te shuajn etjen.

kesaj teme me se shumti do ti shkonte titulli : Sali Berisha genjeshtar i madh.

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: hasjani mė 2007-08-11 14:05 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


__________________________________________________ ____

Hasjan Ti si duket nuk e paske "DIGITALBIN" se perndryshe nuk do te shprehej keshtu.

Kqyri more burr ndonihere lajmet edhe te "TOP CHANNEL" se nuk bohet nami, po me ardhjen e Berishes si Kryeminister Shqiperia nenshkroi marrveshjen e asociozimit me BE, qe don te thot hapi pare drejt BE-se.
8 vite te shkreta patem socialistat dhe kjo marrveshje nuk u nenshkrua kurr sepse korrupcioni,trafikimi me qenje te gjalla,krimi,trafiqet e droges ishin pengesa kryesore qe BE-ja kundershtonte ne menyr kategorike qdo marrveshje me Shqiperin drejt BE-se.
Pra nje klas politike siq ishte ajo e socialisteve te prir nga Fatos Nano pengoi dhe mbajti larg Shqiperin nga BE-ja, e kete e din edhe Ti Hasjan qe nuk e paske "DIGIT ALBIN" ne shtepin Tuaj.

Me ardhjen e Sali Berishes shteti Amerikan tha se besoim ne sigurin e Presidentit Bush qe te vizitoi Shqiperin, me ardhjen e Sali Berishes si Kryeminister Shqiperia ne pranveren e 2008 do te antarsohet ne Nato me te drejta te plota.

Me ardhjen e Sali Berishes ne postin e Kryeministrit Shqipetar kemi sot President njeriun me me kultur dhe ndershmeri te pa shembullt zt.Bamir Topi.

Nuk po ti numroi te tjerat sepse te tjerat i ki te "DIGIT ALB" dhe i gjen aty.

hasjani
11.08.2007, 17:20:00
He more Juniku,

Ti fare mire e din se marreveshja per stabilizi, -asocim u nenshkrua menjehere pas ardhjes se berishes ne pushtet dhe vete ai pranoji se kjo u be fale angazhimit edhe te qeverise se perparme. nuk e kam ndermend te mbroje qeverisjen e Fatos Nanos nga se si njeri ashtu edhe tjetri po e mbajne Shqiperine ne rruge te tranzicionit e cila ka zgjate 17 vite dhe e ndoshta do te zgjase eshe dhjetra vite nese qeverisin Nano e Berisha.
Ti qe e paske Digitalbin ,e din ti se Rumania edhepse ka qene vendi me i varfer perveq Sgqiperise tani eshte abtare e BE-se.
Duhet ose te jete i verber ose i marre per te pa se fajtoret kryesore per krizat dhe perplasjet qe ndodhen dhe ende po ndodhin ne Shqiperi e te cilat e mbajne large BE-se jane Fatos Nano dhe Sali Berisha te cilet me perpara pranojne ta kthejne Shqiperine ne kohen e sistemit skllavopronar se sa te hiqen nga pushteti.
Ti Juniku qenke mjaft i informuar fale Digitalbit e Top Chanellit dhe ashtu eshte por e din ti se Berisha nuk po lene gje pa be per ta mbyllur . Madje i ka caktuar nje gjobe prej 12 milion Eurosh.
E din ti se Berisha me perpara e ndeze tere Shqiperine se ta leshoje pushtetin.
Duhet lutur zotin qe ne Shqiperi dhe Kosove kurre ,pra kurre te mos qeverisin matrapaze te politikes si Berisha ,Nano dhe Rugova. Ata jane sstereotipe te pushtetareve te shekullit te kaluar.

Shpejtimi
11.08.2007, 17:49:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
mili2 afishoj me 2007-08-11 01:27 :
shpejtimi
"Mirepo edhe enverist
edhe demokrat amerikan nuk shkon"

Ketu shihet se cfar analfabeti politike je. Amerikanet per interesa te tyre bashkpunojn me secilin, pa marr parasysh ideologjin apo perkatesin fetare. Edhe Enveri sikur Sali koburja ishte i zgjedhun nga populli. Kush ka pas koqe e ka kundurshtue dhe nuk e ka perkrah kur eshte dasht me kundershtue dhe sot dihen se clet jane ato. Po te kritikojne te njetit (kam fjalen per ato qe kane jetu ne Shqiperi se keto far titista ne jugovine, jo vetem qe e kane pas te lire te shajne e fyejne te vrasin, burgosin dhe perndjekin "enverista" por, per keto vepra patriotike ne sherbim te jugovines jane dhe shperblye me poste politike dhe rroga te majme) te gjitha ato qe e kundershtuan atehere edhe kritikat u zane vend. E salua e disa te tjere te cilet me vetdeshire i kane sherbye. Tani, kur ai ka vdeke dalin e cirren se cfar "demokrat" kane qene edhe ne kohen e Enverit e tregojne nivelin e tyre tejet te ulet njerezor. Nese, Salua paska qene demokrat dhe njekosisht anetar i zellshem i PP, atehere edhe vet Enveri paska qene demokrat.&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mili2 mė 2007-08-11 01:31 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE> Hehehe aq me keq kur edhe "nje analfabet politik" si une, qe ti me quan nuk te pelqen "Cicerrimat" e tuaja politike. Ti edhe pse je mbrojtes dhe perfaqsues i enverizmit te rren mendja dhe pa fie turpi don te paraqitesh si reklamues i potikes amerikane .Nuk bahet politike me fjalime te endrrave .Politika ka platformat e veta qe me plan e program don te shkoqit e perpunon gjer ne detaje mardhenjet shoqerore te brendshme dhe percakton raportet e interesave nderkombetare.Xhaxhi
i yt Enver Hoxha ska [as asgje te perbashket me politiken demokratike
te standarteve boterore.Bile mos te past lshua memorja duhet te kujtohen
qirrjet e idolit tend Xhahit Enver.Kur u mundnte te ndal diellin me shoshe
duke thene, "Se imperializmi amerikan eshte armiku me i math i rruzullit
boterore".Dikur i mbush mendja taman kshtu si ty dhe e perjashtoi
edhe te atin politik BRSS duke ia mvesh edhe ati do petka finikat te reja
dhe e pakzoi me "revizionizmin".Shtyri edhe ate ne njeren ane dhe dual vet me kmish e dane ne krye te komustllakut boterore qe ta mbron nga
imperializmi amerikan dhe revizionizmi i BRSS.Kshtu qe edhe ti do te
bahesh hore nese don te dalesh me pizhama te xhaxhit Enver e te marresh nen mbrojtje apo te adhurosh politiken e amerikanve verior a.
Nuk eshte e vertete kur thua paushall se "edhe Enveri sikur Sali koburja
ishte i zgjedhur nga populli"Enver hoxha as qe ka lejua te behen zgjidhje
as qe iu dha rasti popullit te shprehin vullnetin se cilit deshirojne te ia
apin kokrren per pushtet, plot 50vjet.Kurse Sali Berisha s'pari ndimoi popullin te dalin nga kafazi i kthetrave te xhaxhit tende. Pastaj i thirri qe te votojne sipas deshires. Prej qe doli ne skenen politike Saliu, sa zgjedhje u mbajten. Kuptohet Saliu ne baze te kontributeve qe dha nuk fitoi vetem ai por fitoi edhe opozita fitoi i mbare vendi.
Per kete qe nuk ke vrejte far ndryshimi mbes Enver Hoxhes e Sali Berishes ti Mili2 me plot krenari po e quan veten "bilbili i politikes ".
I ep veti te drejte kryekput nga tabiati per te i "shperblyer" te tjeret qe mendojne ndryshe me" titista ,jugo,sahan lpirsa ..." ashtu sipas "fjalorit te pasur te Partise se punes ne krye me shokun Enver" . Njehere nje nane qe po e percillte djlain ushtar ne kohen e mbreterise yugosllave i thot djalit te vet"Biro mos iu turr hallkut qysh po i turresh nanes se hallku nuk ta durojne turrin si qe ta duron nana e ta qesin kryet te bytha"

juniku
11.08.2007, 17:52:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
hasjani afishoj me 2007-08-11 17:20 :

He more Juniku,

Ti fare mire e din se marreveshja per stabilizi, -asocim u nenshkrua menjehere pas ardhjes se berishes ne pushtet dhe vete ai pranoji se kjo u be fale angazhimit edhe te qeverise se perparme. nuk e kam ndermend te mbroje qeverisjen e Fatos Nanos nga se si njeri ashtu edhe tjetri po e mbajne Shqiperine ne rruge te tranzicionit e cila ka zgjate 17 vite dhe e ndoshta do te zgjase eshe dhjetra vite nese qeverisin Nano e Berisha.
Ti qe e paske Digitalbin ,e din ti se Rumania edhepse ka qene vendi me i varfer perveq Sgqiperise tani eshte abtare e BE-se.
Duhet ose te jete i verber ose i marre per te pa se fajtoret kryesore per krizat dhe perplasjet qe ndodhen dhe ende po ndodhin ne Shqiperi e te cilat e mbajne large BE-se jane Fatos Nano dhe Sali Berisha te cilet me perpara pranojne ta kthejne Shqiperine ne kohen e sistemit skllavopronar se sa te hiqen nga pushteti.
Ti Juniku qenke mjaft i informuar fale Digitalbit e Top Chanellit dhe ashtu eshte por e din ti se Berisha nuk po lene gje pa be per ta mbyllur . Madje i ka caktuar nje gjobe prej 12 milion Eurosh.
E din ti se Berisha me perpara e ndeze tere Shqiperine se ta leshoje pushtetin.
Duhet lutur zotin qe ne Shqiperi dhe Kosove kurre ,pra kurre te mos qeverisin matrapaze te politikes si Berisha ,Nano dhe Rugova. Ata jane sstereotipe te pushtetareve te shekullit te kaluar.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

__________________________________________________ __________

hasjan sa i perket DIGIT ALBIT sigurisht qe Ti e kupton se ishte vetem nje mahi e vogel nga ana ime dhe per kete besoi se kam edhe mirkuptimin tend.

Ngase nganjehere edhe pse jemi "armiq" politik shakat e vogla na lejohen reciprokisht apo jo zt.Hasjan.

Te them shkurt dallimet e Juaja dhe te mijat jane teper te mdha sa i perket Sali Berishes por nje pik na bashkon te dyve e ai eshte Fatos Nano, pra aty kemi nje mendim sepse Nanon nuk e meritoin Shqipetaret .

Me vie mire qe te pakten diqka na bashkon , por sido qe te jete nuk e kam ndermend te insistoi qe edhe Ti zt.Hasjan nje dite ta kuptosh se fale Berishes Shqiperia po ec perpara.

Mirpo sinqerisht vlersoi shume kulturen tende per te shprehur dallimet edhe athere kur jane rrenjesisht ndryshe nga ato qe ndoshta Ti i mendon si me te mirat.

Bile Hasnjan po ma kujton Pandeli Majkon qe ishte vertet nje Opozitar shume i kulturuar, dhe nuk besoi se do te mbes hatri per nje krahasim te till.

Nese po athere qysh tash te kerkoi ndjes per kete krahasim timin.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: juniku mė 2007-08-11 17:55 ]</font>

hasjani
11.08.2007, 18:39:00
Juniku,

Une debatin ne forume e konsideroj si muhabetin ne oda te burrave,ku besoj se eshte ndere dhe obligim qe secili te kujdesemi qe mos te fyejme dhe lendojme ata me te cilet nuk pajtohemi se me bashkemendimtaret nuk ka arsye per debate te gjata.Kjo nuk do te thote se jemi te persosur secili nga ne kemi momente ku harrojme kete parim .
Kur jen ne pyetje politikajt qofshin te majte apo te djathte.Jam plotesisht se ideologjia majtiste apo djathetiste fare nuk i bene ata apriori te mire. Siq nuk e bene besimi fetare njeriun apriori te mire qofte mysliman apo ai katolik.
Politikajt duhet vleresuar ne baze te veprave dhe sukseseve. ne kete aspekt Sali Berisha dhe Fatos Nano jane dy faqe te se njejtes medale .Ata duke luftuar per pushtet madje edhe me qmimin e shkaterrimit te Vendit e mbajten Shqiperine peng te politikave te tyre. Per 17 vite nuk kaluan as gjysmen erruges per BE. Shqipria mbeti shteti me i varfer dhe me pa prespektive ne Europe. Mbeti per fat te keq oaza e krimit ,korrupcionit,prostitucionit per te cilat gjendet ne krye te listave boterore.
Sot ne Shqiperi nuk ka drita ,njerzit vuajne per uje te pishem,nuk ka fare prespektive ndersa berisha sikur tallet me popullin ende zhvillon beteja donkishoteske me institucionet epavarura thua se ndrrimi i sollakut,Mojsiut apo dikuj tjetr do ta permiresoje gjendjen e mjeruar te qindera mijera varfanjakeve te Shqiperise.
Ai beri disa shaka si Shqiperia 1 Euro. Ku per ma se nje vit askush nuk ia mesyni te investoje ne Shqiperi .
E din ti kush u pasurua mese shumti per dy vite te pushtetit te Berishes ? Argita ,po ajo u be milionere ne Euro .
E permende Majkon ndaj te cilit une kam konsiderate.Per fat te keq polikajt racional nuk mund te vijne ne shprehje. Salihut dhe Nanos ju duhen poltron dhe lavire politike qe ju ndajne komplimente dhe i imitojne . keni pare kete fare Rusmajlin? Eh ,te tille ju duhen lidereve autorutare .

Shnet se ju qdo gje e lidhni per liderin ,nuk mund te dilni nga levozhga juaj .

mili2
11.08.2007, 19:29:00
shpejtimi,

tani paske kalue ne kombinim nga recitimet e prrallat e qendisura simbas zanatit edhe na fantazi! Une qe nga fillimi qe jam ka debatoj me ty te sjella argumentet ne lidhje me rezultatet konkrete te punes Sali Berishes. Keto argumente e fakte ti sollen edhe shume te tjere. E ti ne vend qe ti pranosh ato ashtu siq jane ne realitet apo te sjellesh dicka konkret qe nuk eshte ashtu, fillove te na quash "kuqalosha", pernderyshe shkrimet jane aty dhe secili qe deshiron te ket nje pasqyre se kush filloj me fyerje te ulta je TI shpejtimi.
Pra, ti tere kohen jo vetem qe i jep te drejten e rezervuar vetevetes te mendosh ndryshe (duke mendue se je ka mbane fjalime ne ndonje kongres komunist te jugovines dhe per teme debati jane distancimet dhe denimi i "enveristave" te cilet po dojne me shkatrrue "vllazrim_bashkimin"), por edhe te fillosh e te fyesh te tjeret qe nuk pajtohen me demagogjin tuaj.
E ketu nuk jemi ne kongres komunist ku shpejtimi mban fjalime e recitime te bukra te mesuara permendesh e na te tjeret edhe pse ato recitime e kopalla nuk kane te bejne asgje me realitetin ti duartrokasim dhe ne te njeten kohe ta falenderojm dhe i ndajm mirnjohje shokut shpejtim. Ketu eshte forum ku flitet per politike dhe vlejne faktet dhe kundra argumenti konkret e jo demagogjia per interesa te atij apo ketij.

E une nja e di si nga jeta e perditshme ashtu edhe nga kjo virtuale se te gjithe ato qe kane pas per idol titizmin kane perdore dhe perdorin edhe tani fyerje te tilla kundra te gjithe atyre qe nuk u duartrokasin, per te perca shqiptaret ne mes veti.
Nga privilegjet qe kane pas nga titizmi keta perher kane ndi veten superior ndaj te tjerve dhe i kane rezervue vetes te drejta qe vetem ata te flasin e na te tjeret te degjojm dhe miratojm me duartrokitje. Kur dikush u tregon se kush kane qene ne realitet dhe mbeturina te kujt jane ende fillojne e vajtojne ashtu siq jane te mesuar.


Pasi qe tere kohen po fantazon se kush ka qene idoli im po te plotesoj deshiren dhe po te tregoj se: Enverin e kam pas "idol" per arsye qe ju ka tredhe koqet atyre qe per idol kane pas titizmin dhe qellimin per te aneksue shtetin shqiptar.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mili2 mė 2007-08-11 19:39 ]</font>

Shpejtimi
11.08.2007, 20:40:00
E tani pas shume mundimesh duke u msheh pa lidhje nen petkat
e demokracise keni dal per ledine Mili2 si burrat. Ku me kte thenjen
e fundit shtoni "Enverin e kame pas "idol" per arsye se ju ka tredh koqet
atyre qe per idol kane pas titizmin dhe qellimin per te aneksue shtetin shqiptar" Kur shtine fjalen idol ne thonjeza mos dashte ende me 'taktizua '
se duke dorezua mbretin don ta rush ushtarin. Se kush i ka ndihmua titizmit duke derguar trupa shqiptar per te i clirua yugosllavet ne luften e dyte boterore ajo eshte shume e qarte.Por e qarte eshte edhe ajo se kush pat idol titizmin duke sjellur trojken yugosllave per te hartuar harten politike klases komuniste te Shqiperise . E se i gzohesh "idolit"tende qe preu shqiptar per gjat tere sundimit te tije me ne fund u ba e qarte. Fjala kuqalosh qe e kame shkrua diku nuk besoj se ka qen shkas qe ti te revoltohesh aq shume qe duke mu hakmarr mua te i hakmirresh mbare popullit shqiptar.Fjala kuqalosh ka gjenezen andaj nga armata e kuqe sovjetike qe per fat te keq u soll nga partia komuniste shqiptare ne krye me xhaxhin Enver e na e fiku deren krejt shqiptareve. Jo vetem Sali Berisha po krejt shqiptaret jemi tue marre ne thue ne te . E ti mbroje, gzoju dhe ujite per mua flej me te nen nje jargan.Por mos te kuqet qafa kur nuk ta han pazari. Nuk te kane faj konsumatoret sepse komunizmi nuk ka pas treg.

mili2
11.08.2007, 22:00:00
Nuk ta thash kot se edhe fantazia mire te punon /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Fjalen idol ne thojza e shtyna sepse nuk ka qene idol i imi, por ngase e kam perkrahe ne kete drejtim qe u ka tredhe koqe shpejtimave qe kane bere qmos te shkatrrojne sovranitetin e shtetit shqiptar. Une edhe ma nalt thash se, "normal edhe Enveri nuk eshte pa gabime" te cilat duhet te gjykohen", por ti aq te bejne pershtypje ato cfar une flas. Per ty eshte me rendesi qe veten ta paraqitesh si mbrojtes i demokracis e neve si "kuqalosha" te Enverit.

Dikur, "kuqaloshat" ishin partner edhe te amerikanve e anglezve ne luftimin e nazizimit, por pse Enveri me vone e izoloj Shqiperin jane pyetje qe nuk kane te bejne fare me kete teme, por shihet se edhe ti je njeri nder ata qe i ka tredhe Enveri e tani te gjithe tu kane ba enverista. Me fal, por per kete arsye une e kam perkrahe, Enverin dhe do ti japja nje merite edhe per se vdekuni qe ka ruajt sovranitetin e shteit shqiptar e ti ne dash tranohu e ne dash pelsit.
JO vetem Sali Berisha si ish anetar i zelshem ne kierarkin e PP te Shqiperis, por edhe te gjithe ata te tjeret qe kane qene ne sherbim te ideologjis se "kuqaloshave" (e tani na mbajne ders per demokraci duke akuzuar te tjeret per komunista) jashte shtetit Ame kane me zane ne thua.
Ata qe nuk kane qene asnjeher ne jeten e tyre pjese e ketyre ideologjive e klaneve te ndryshme nuk kane veshtersi ta shkatrrojne kete virus.

Fatmirsisht, kohet kane ndryshue dhe teknologjia dite e per dite po zhvillohet edhe me shume ne persosjen e ANTI-VIRUSIT per te luftuar kete viruse te kaluares.

Dhe per fund Ti vet ke deshmua se ketu ne forum merr pjese me qellim te gjetjes se "konsumatorve" qe te japin mirenjohje dhe te duartrokasin edhe ateher kur fyen te tjeret. Une askend nuk po urdheroj te me jep mirnjohje apo te me kerkoj falje, por po sjelli fakte dhe argumente per probleme neper te cilat po kalojm dhe si ti tejkalojm duke nxjerr mesim nga e kaluara vetanake dhe normalisht edhe nga gabimet e te tjerve.

E ti vazhdo me fantazit tuaja.....!

Tung

Shpejtimi
11.08.2007, 23:50:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
mili2 afishoj me 2007-08-11 22:00 :


Nuk ta thash kot se edhe fantazia mire te punon /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Fjalen idol ne thojza e shtyna sepse nuk ka qene idol i imi, por ngase e kam perkrahe ne kete drejtim qe u ka tredhe koqe shpejtimave qe kane bere qmos te shkatrrojne sovranitetin e shtetit shqiptar. Une edhe ma nalt thash se, "normal edhe Enveri nuk eshte pa gabime" te cilat duhet te gjykohen", por ti aq te bejne pershtypje ato cfar une flas. Per ty eshte me rendesi qe veten ta paraqitesh si mbrojtes i demokracis e neve si "kuqalosha" te Enverit.

Dikur, "kuqaloshat" ishin partner edhe te amerikanve e anglezve ne luftimin e nazizimit, por pse Enveri me vone e izoloj Shqiperin jane pyetje qe nuk kane te bejne fare me kete teme, por shihet se edhe ti je njeri nder ata qe i ka tredhe Enveri e tani te gjithe tu kane ba enverista. Me fal, por per kete arsye une e kam perkrahe, Enverin dhe do ti japja nje merite edhe per se vdekuni qe ka ruajt sovranitetin e shteit shqiptar e ti ne dash tranohu e ne dash pelsit.
JO vetem Sali Berisha si ish anetar i zelshem ne kierarkin e PP te Shqiperis, por edhe te gjithe ata te tjeret qe kane qene ne sherbim te ideologjis se "kuqaloshave" (e tani na mbajne ders per demokraci duke akuzuar te tjeret per komunista) jashte shtetit Ame kane me zane ne thua.
Ata qe nuk kane qene asnjeher ne jeten e tyre pjese e ketyre ideologjive e klaneve te ndryshme nuk kane veshtersi ta shkatrrojne kete virus.

Fatmirsisht, kohet kane ndryshue dhe teknologjia dite e per dite po zhvillohet edhe me shume ne persosjen e ANTI-VIRUSIT per te luftuar kete viruse te kaluares.

Dhe per fund Ti vet ke deshmua se ketu ne forum merr pjese me qellim te gjetjes se "konsumatorve" qe te japin mirenjohje dhe te duartrokasin edhe ateher kur fyen te tjeret. Une askend nuk po urdheroj te me jep mirnjohje apo te me kerkoj falje, por po sjelli fakte dhe argumente per probleme neper te cilat po kalojm dhe si ti tejkalojm duke nxjerr mesim nga e kaluara vetanake dhe normalisht edhe nga gabimet e te tjerve.

E ti vazhdo me fantazit tuaja.....!

Tung


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE> B Tani dukesh " funny" mbi politiken tuaj te mjere.
Edhe une po te them tung.

Shpetimi
15.08.2007, 08:01:00
Le tė kėrcejė populli!

Nga Ymer Minxhozi
14-08-2007

Nė fjalorin e gjuhės shqipe ka zėnė vend prej vitesh njė fjali e re, e paparė e dėgjuar nė asnjė gjuhė tjetėr tė botės: "Simfonia e gjeneratorėve". Nuk besoj tė hasen tė bashkuara, nė asnjė gjuhė tjetėr, fjalėt "simfoni" dhe "gjenerator", ndėrsa ne kemi fatin ta hasim simfoninė e gjeneratorėve nė ēdo trotuar tė qyteteve tona, madje edhe kur qethemi tek berberi ose jemi ulur nė karrigen e dentistit. Tani mund tė themi me plot gojėn se Shqipėria, falė gjenisė sė qeveritarėve tė saj, i dha botės edhe njė krijim tė ri muzikor dhe kjo nuk ėshtė pak. Shumė njerėz tė shquar nė botė, kanė hyrė nė histori vetėm me njė fjalė apo fjali. Edhe krerėt e qeverive shqiptare (majtas e djathtas) e meritojnė tė hyjnė nė histori dhe tė mbretėrojnė sa t'iu dojė qejfi, qoftė edhe vetėm me kėtė shpikje unikale. Si qytetar i kėtij vendi tė lirė e tė lumtur dėshiroj qė, edhe unė, tė jap kontributin tim modest, me synimin pėr ta pasuruar e pėr ta zhvilluar mė tej "simfoninė e gjeneratorėve". Madje, pėr ta kthyer atė nė njė traditė muzikore kombėtare. Propozimet e mia janė:

E para, duke marrė parasysh perspektivat qė na hap qeveria aktuale pėr sigurimin e dritave 24 orė pa ndėrprerje, tė urdhėrohen biznesmenėt qė merren me importimin e gjeneratorėve, tė sjellin nga jashtė edhe dy apo tre milionė pajisje tė tilla, nė mėnyrė qė ēdo shqiptar tė ketė mundėsi tė mbajė njė gjenerator me naftė edhe nė dhomėn e gjumit.

E dyta, tė hyhet nė marrėveshje me firmat prodhuese, kudo qė janė, nė mėnyrė qė gjeneratorėt e destinuar pėr Shqipėrinė tė kenė njė stampė tė veēantė "Buono per l'Albania" dhe qeveria shqiptare tė ketė monopolin e tyre. E veēanta e gjeneratorėve me stampėn "Buono per l'Albania" do tė jetė: nė vend tė mekanizmit qė jep zhurmėn e zakonshme, si kjo qė dėgjojmė sot nėpėr rrugė, secili gjenerator tė ketė tė instaluar njė aparat tė posaēėm pėr transmetime tė muzikės popullore shqiptare.

Pėrparėsitė e kėtyre mekanizmave qė transmetojnė jo zhurmė e tym nafte, por muzikė popullore, do tė jenė tė pallogaritshme pėr mbarė kombin. Ja disa prej avantazheve:

1. Popullariteti i qeverisė do tė pėsojė njė ngritje tė paprecedent, sepse secili shqiptar, kudo qė tė ndodhet, do tė ketė mundėsinė tė marrė pjesė nė harenė e pėrgjithshme qė krijon muzika. Nė vend tė mallkimeve nė adresė tė shkaktarėve tė errėsirės, njerėzit, ndėrsa kalojnė nė rrugė, do tė nxjerrin shamitė nga xhepi dhe, tė kapur dorė pėr dore, do tė nisin tė hedhin valle labe, tropojane, shkodrane, tiranase, gjirokastrite. Do tė kėrcehet nė trotuare, dyqane, kafene, nė hyrje tė apartamenteve tė banimit, te doktori, nė pavionet e spitaleve e nė mbledhjet kushtuar integrimit nė Evropė e mė gjerė.

2. Populli, i pėrfshirė nga euforia e drejtimit tė "shkėlqyyyr" qeveritar, nuk do tė pyesė as pėr ujė (pėr drita jo e jo!), as pėr vende pune, as pėr strehim, as pėr varfėri! Madje dhe pensionistėt do ta harrojnė fare premtimin pėr dyfishimin e pensionit, apo pagesėn me dollarė nė dorė. Muzika ka magjinė e dehjes masive dhe njė popull qė kėrcen nėpėr rrugė (jo nė demonstrata) e ka entuziazmin me tepri e nuk ankohet pėr asgjė. Nė kėtė mėnyrė, edhe qeveritarėve do t'u jepet mundėsia tė mendojnė me qetėsi pėr punėt e veta.

3. Kėrkesat pėr gjeneratorė do tė rriten nė pėrmasa tė paimagjinueshme dhe kėshtu biznesi do tė marrė zhvillim tė dhjetėfishuar, bile mė shumė sesa ėshtė premtuar nė fushatat elektorale.

4. Sjellja e dy apo tre milionė gjeneratorėve do tė bėjė qė populli tė ketė drita jo 24 orė, por 36 orė, nė 24. Ky rekord botėror do t'i nxisė organizmat ndėrkombėtarė pėr ta futur Shqipėrinė jo vetėm nė BE, por edhe nė CE, edhe nė NE.

5. Kjo do tė bėjė qė qeveria t'i realizojė e t'i tejkalojė planet e saj tė eksportimit tė energjisė elektrike, siē ka premtuar Kryeministri dhe siē premton zoti Ruli. Nga ky eksport ne do tė kemi edhe njė pėrfitim tjetėr, qė nuk na kishte shkuar nė mend deri mė sot: nė qoftė se nuk do tė arrijmė t'i shkatėrrojmė digat mbi lumin Drin, si mbeturina tė komunizmit, atėherė energjinė e kėtyre hidrocentraleve mund ta eksportojmė duke e zėvendėsuar me gjeneratorė, si fjala e fundit e prodhimit tė energjisė elektrike. Njė rrugė e dy punė: zhdukim simbolet e fundit tė monizmit qė na ngatėrrohen nėpėr kėmbė dhe njėkohėsisht ndihmojmė edhe vendet e rajonit, se edhe ata hallexhinj janė, siē vepruam me naftėn, nė kohėn e luftės serbe kundėr Bosnjės e Kosovės!

6. Duhet pritur qė nė Shqipėri tė ketė vėrshim tė madh tė turistėve nga e gjithė Evropa e mė gjerė. Tek ne do tė vijnė nga ana e anės, pėr tė parė nga afėr se si kėrcen populli nga lumturia; njė fenomen qė nuk kanė mundėsi ta shohin nė asnjė vend tjetėr tė kontinentit.

7. Me siguri, eksperimenti shqiptar do tė ngjallė edhe zili (sidomos tek fqinjėt) dhe shembullin tonė do tė pėrpiqen tė na e vjedhin apo fotokopjojnė nga ajri. Natyrisht, kjo do tė ketė vėshtirė tė arrihet prej tyre sepse do t'u duhet shumė kohė pėr tė prishur TEC-et dhe burimet e tjera tė energjisė nėn shembullin shqiptar. Por, sidoqoftė, organet tona kompetente duhet tė jenė shumė vigjilente pėr ta ruajtur monopolin, sepse po na iku monopoli "gjenerator", do tė nė vjedhin mėnyrėn e qeverisjes alla-shqiptare, qė ėshtė edhe krenaria jonė kombėtare.

8. Pėrparėsinė e tetė unė e lashė pėr nė fund, jo pėr nga rėndėsia, por pėr ta prezantuar si konkluzion tė tė gjitha atyre qė pėrmenda mė sipėr. Jam i bindur se gjeneratorėt muzikorė do t'ia lehtėsojnė barrėn e rėndė edhe zotit Ruli, qė po rraskapitet duke marrė nė kurriz pėrgjegjėsitė pėr tė sotmet dhe hartimin e planeve pėr tė ardhmen. Unė personalisht kam njė admirim tė veēantė pėr zotin Ruli, se, veē tė tjerave, ai ka edhe trimėri. Me tė vėrtetė ishim pa drita edhe njė vit mė parė, por ama, nė kulmin e errėsirės ai u bė burrė dhe doli nė televizion e na e tha troē: "Gjithė pėrgjegjėsinė pėr krizėn e kam unė!". Ja, thashė me vete, shėrbėtorė tė tillė tė devotshėm i duhen qeverisė (sigurisht edhe popullit), shėrbėtorė qė nuk i bėjnė bisht pėrgjegjėsisė, qė i dalin mburojė shefit e nuk e ngarkojnė me gjėra tė kota. Prej atij momenti unė fillova tė mos e ndjej peshėn e rėndė tė errėsirės. Edhe pse endesha nėpėr shtėpinė pus pėr tė gjetur shkrepėsen e qiririn, prapė thosha me vete: S'kemi drita, por kemi burra! Popullit kjo i mjafton, tė tjerat janė detaje. Dhe ja tani, nė krizėn e re (do tė ishte mirė qė kėtyre krizave t'u vinim emra grash, si tornadove nė Amerikė), pėrsėri zoti Ruli na e ngrohu zemrėn: pas 13 vjetėve ne do tė kemi edhe drita. Ju duket larg? Mua pėr veten time, 13 vjet mė duken si 13 ditė. Ndofta kjo vjen sepse ne pensionistėt e kemi kohėn me bollėk, ne mund tė presim pa limit. Pėrse tė mėrzitemi? Ministrat janė pasuri kombėtare, janė monumente qė ruajnė shtetin, janė kuadro tė "shkėlqyyyr" e tė "pėrkushtuuur". Le t'i lemė tė qetė e tė kavėrdisen me ato ēika rrogėzash tė fituara me djersėn e ballit. Po tė mos kishim tė tillė dhe saliberishra, ne s'do tė kishim sot gjeneratorė, as shkripėzim tė ujit tė detit qė furnizon Durrėsin, as drita pas 13 vjetėsh. Ē'jetė e mėrzitshme qė do tė ishte! Shyqyr qė i kemi! Dritat shkojnė e vijnė, ose shkojnė e nuk vijnė fare, puna ėshtė tė mos na ikin berishėt.

Shpetimi
20.08.2007, 08:04:00
Gjatė gjithė periudhės sė qeverisjės sė tij, "patrioti" Sali Berisha edhe nė sferėn ushtarake e dėmtoj Shqipėrinė, edhe atė nė mėnyrė tė vazhdueshme.

Ja se ēka thotė lidhur me kėtė fakt gazetari Genc Kondi:

-------------------------------------------------------------------------------

Shqipėria shet 3.3 milion euro armė

Derguar me: 20/08/2007 - 07:19

• Mė 1996, eksportet e kėtyre mallrave rezultojnė nė vlerė 500.000 euro. Tre vjetėt qė pasojnė, Shqipėria nuk rezulton tė ketė kryer kurrfarė eksporti tė armatimeve. Eksporti nė kėtė drejtim rifillon nė vitin 2000, me shitje nė vlerė 800.000 euro.


Shqipėria bėn hapa tė ndjeshme pėrpara nė fushėn e "tregtisė sė vdekjes". Sipas raportit mė tė fundit tė Bankės sė Shqipėrisė, lidhur me importin dhe eksportin, del se, gjatė vitit tė kaluar Ministria e Mbrojtjes ka kryer njė volum eksporti, tė armatimeve, municioneve dhe pjesėve qė lidhen me to, nė vlerėn 3,3 milionė euro. Shifėr, nė dukje, jo shumė e lartė, po tė mbajmė parasysh se vlera e armatimeve ėshtė e e konsiderueshme. Por, duket shumė mė i rėndėsishėm fakti qė, nė vitin 2006, autoritetet shtetėrore tė vendit tonė kanė ndryshuar "trendin" e eksportit tė "mallrave" tė tilla. Duke shitur njė sasi mė tė tė madhe armatimesh, krahasuar me tė gjitha vitet e mėparshme tė periudhės sė demokracisė.
Sipas raporteve zyrtare, nė zėrin "Armė e municione, pjesėt e plotėsuesit e tyre", viti 2006 rezulton mė i frytshmi pėr pronarin e tyre, qeverinė shqiptare. Mė 1996, eksportet e kėtyre mallrave rezultojnė nė vlerė 500.000 euro. Tre vjetėt qė pasojnė, Shqipėria nuk rezulton tė ketė kryer kurrfarė eksporti tė armatimeve. Eksporti nė kėtė drejtim rifillon nė vitin 2000, me shitje nė vlerė 800.000 euro. Nga viti 2001 deri nė 2005-ėn, vazhdimisht ka patur shitje jashtė vendit tė materialit ushtarak, por nė shifra, qė luhaten nga 300.000 euro, nė vitin 2003, nė 700.000 euro, nė vitin 2002. Me njė mesatare prej 550.000 eurosh nė vit.
Kjo tendencė duket se ka ndryshuar ndjeshėm nė vitin 2006. Sipas raportit mė tė fundit tė Bankės sė Shqipėrisė, Shqipėria ka kaluar nė njė shifėr shumė mė tė lartė tė eksporteve tė saj tė materialit ushtarak, qė arrin 6,6 herė mė shumė nivelin e njė viti mė parė.
Importi
Nė pėrputhje me angazhimin e mbarė shoqėrisė shqiptare pėr tė hyrė nė Paktin politiko-ushtarak tė Atlantikut tė Veriut (NATO), qeveria Berisha vendosi njė rritje tė konsiderueshme tė shpenzimeve qeveritare pėr qėllime tė mbrojtjes. Kėshtu, nė Ligjin pėr Buxhetin e Shtetit pėr vitin 2007, pėrcaktohet njė shifėr shumė e lartė, prej dy pėrqindėsh tė Prodhimit tė Brendshėm Bruto, pėr shpenzime pėr qėllime ushtarake. Ky raport midis PBB dhe shpenzimeve pėr qėllime ushtarake ėshtė njė nga kushtet e padiskutueshme pėr tė gjithė vendet, qė janė, ose aspirojnė tė jenė anėtarė tė Aleancės sė Atlantikut. Deri nė vitin 2006, kohė kur qeveria Berisha ėshtė nė pushtet, nuk duket tė jetė bėrė ndonjė lėvizje e rėndėsishme nė drejtim tė importit tė armatimeve moderne, sipas kėrkesavė tė NATO-s. Vetėm 700.000 euro armatime rezultojnė tė jenė blerė nga Shqipėria vitin e kaluar, ndėkohė qė viti mė i frytshėm nė kėtė drejtim ėshtė 1 999-ta, kur, nga shteti shqiptar, janė blerė armatime, municione e pajisje ushtarake, nė vlerė tė pėrgjithshme prej 1 milion e shtatėqindmijė eurosh. Gjatė vitit 2005, qeveria shqiptare ka shpenzuar njė milion euro pėr kėtė qėllim. Por, mė 2006, vihet re njė ulje 30 pėrqind nė kėtė zė tė shpenzimeve buxhetore.

Genc Kondi -Gazeta Shqiptare

gentelmeni
20.08.2007, 10:33:00
Ne kete video me poshte mund te shihni se si udheheqesit duhet te afrohen me popullin.
Merrni msim pak.
http://www.youtube.com/watch?v=jVS8fCc541I&amp;NR=1

Xhuvanini
20.08.2007, 10:54:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gentelmeni afishoj me 2007-08-20 10:33 :
Ne kete video me poshte mund te shihni se si udheheqesit duhet te afrohen me popullin.
Merrni msim pak.
http://www.youtube.com/watch?v=jVS8fCc541I&amp;NR=1
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Tė gjithe titistet dhe Rugovistet do largohen nga forumi posa te shofin xhaxhin Enver ne video,pra ,,AI ESHTE I GJALLE''

gentelmeni
20.08.2007, 17:54:00
Ai ka vra kliken politike,por ka qene shume i qarte si burrshtetas.Ka qene afer popullit,ndersa keta te sotit kqyre se qfar po bejne.Sali koburja e bani djalin drejtor te Albtelekomit.Ne kohen e xhaxhit kjo do te denohej ndoshta me vdekje.

Desara
20.08.2007, 17:59:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gentelmeni afishoj me 2007-08-20 17:54 :
Ai ka vra kliken politike,por ka qene shume i qarte si burrshtetas.Ka qene afer popullit,ndersa keta te sotit kqyre se qfar po bejne.Sali koburja e bani djalin drejtor te Albtelekomit.Ne kohen e xhaxhit kjo do te denohej ndoshta me vdekje.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

ehh i lumi ti per mendt e tuja bashk me ate siper...po ,,,,,njerez qe jeni phaaaa,,,,,

Aliu
20.08.2007, 23:57:00
Shkresa tė bartura nga “Tema: DJALI I sali berishes EMEROHET DREJTOR I ALBAKOMIT”

Aliu;
XXXXXXXX
XXXXXXXX

Tema: DJALI I sali berishes EMEROHET DREJTOR I ALBAKOMIT
Brigada128


Anėtar qė nga: 07.03.2007
Afishime: 203 Afishuar me: 20.08.2007 14:41


Prape ndodh ajo per te cilen as qe mund te mendohej se do te ndodhte.


Djali i sali berishes shkelzen berisha emerohet drejtor i firmes calik firma e cila beri blerjen e telekomit shqiptar ne kohen kur ne pushtet ishin socialistet.Dhe kur sali berisha bertiste dhe ulurinte me te madhe se kjo eshte shitje e interesit te Shqiperise posa erdhi ne pushtet e perforcoi marreveshjen dhe tash e cakton djalin e tij per drejtor te asaj firme.

Kjo ddo te ishte ne rregull sikur kjo te behej per te miren e Shqiperise por nga qarqe mire te informuara mirret vesh se sali berisha ka refuzuar nje firme gjermane shume serioze e cila Shqiperise do ti sillte te ardhura shume te medha.Me siguri se arsyeja e refuzimit eshte se me firmen gjermane nuk do te mund te bente manipulime.


Ju kisha lutur qe te diskutojme rreth kesdaj qeshtje por jo debate te behet me veshtrime apo fyerje partiake.

me nderime dhe respekt
Shiqoj profilin e Brigada128 Afishim ndryshoj - shlyej Pėrgjigje me citat
piramida


Anėtar qė nga: 28.02.2007
Afishime: 39 Afishuar me: 20.08.2007 15:29
Quote:


Brigada128 afishoj me 2007-08-20 14:41 :Prape ndodh ajo per te cilen as qe mund te mendohej se do te ndodhte.


Djali i sali berishes shkelzen berisha emerohet drejtor i firmes calik firma e cila beri blerjen e telekomit shqiptar ne kohen kur ne pushtet ishin socialistet.Dhe kur sali berisha bertiste dhe ulurinte me te madhe se kjo eshte shitje e interesit te Shqiperise posa erdhi ne pushtet e perforcoi marreveshjen dhe tash e cakton djalin e tij per drejtor te asaj firme.

Kjo ddo te ishte ne rregull sikur kjo te behej per te miren e Shqiperise por nga qarqe mire te informuara mirret vesh se sali berisha ka refuzuar nje firme gjermane shume serioze e cila Shqiperise do ti sillte te ardhura shume te medha.Me siguri se arsyeja e refuzimit eshte se me firmen gjermane nuk do te mund te bente manipulime.


Ju kisha lutur qe te diskutojme rreth kesdaj qeshtje por jo debate te behet me veshtrime apo fyerje partiake.

me nderime dhe respekt


Po edhe djali i ish kryeministrit Fatos Nano-Sokol Nano,nė kohėn kur babai i tij ishte kryeministėr u zgjodh njė nga Menaxherėt e kompanisė celulare Vodafone.Normal se biznesi dėshiron ti forcoj lidhjet me pushtetin,kėshtuqė ai qė i ka paratė e ka edhe pushtetin.

Shiqoj profilin e piramida Afishim ndryshoj - shlyej Pėrgjigje me citat
Brigada128


Anėtar qė nga: 07.03.2007
Afishime: 203 Afishuar me: 20.08.2007 15:43 te dyte me nje thes te dyte m... te dyte te shitur te dyte antipopullor turp edhe per ne qe ju japim votat
Shiqoj profilin e Brigada128 Afishim ndryshoj - shlyej Pėrgjigje me citat
Surki


Anėtar qė nga: 19.11.2005
Afishime: 988 Afishuar me: 20.08.2007 16:22 O Brigada mu spo me qudite fakti se nje gje e till ka ndodhe po me qudite ti dhe njerezite si ti qe befasohen per diqka, per nje kultur traditore me shekuj qe nga lindja qe e kemi ne shqiptart.me te mira e urime djalit te sali begut
Shiqoj profilin e Surki Afishim ndryshoj - shlyej Pėrgjigje me citat
hasjani


Anėtar qė nga: 21.06.2007
Afishime: 83 Afishuar me: 20.08.2007 17:42 Kjo tregon ndershmerine eSali Kobures dhe drejtesine e tij.Ardita Berisha milionere tash edhe i biri na behet milioner . Kjo eshte drejtesia dhe ndershmeria e Sali Berishes dhe kujdesi per varferine e popullit.
Ky demagog dhe genjeshtare ka cipe te flas per vasken e floririt.Ku jane ata qe trumbetojne epr ndershmerine dhe moralin e Sali Berishes.Si nuk i vjen turp?
Shiqoj profilin e hasjani Afishim ndryshoj - shlyej Pėrgjigje me citat
gentelmeni


Anėtar qė nga: 20.06.2001
Afishime: 6507
Vendbanimi: angli-londer
Afishuar me: 20.08.2007 17:55 XXXXXX

[ Ky afishim u ndryshua nga: aliu mė 2007-08-20 23:48 ]
Shiqoj profilin e gentelmeni Email gentelmeni Afishim ndryshoj - shlyej Pėrgjigje me citat

gentelmeni
21.08.2007, 01:50:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Desara afishoj me 2007-08-20 17:59 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gentelmeni afishoj me 2007-08-20 17:54 :
Ai ka vra kliken politike,por ka qene shume i qarte si burrshtetas.Ka qene afer popullit,ndersa keta te sotit kqyre se qfar po bejne.Sali koburja e bani djalin drejtor te Albtelekomit.Ne kohen e xhaxhit kjo do te denohej ndoshta me vdekje.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

ehh i lumi ti per mendt e tuja bashk me ate siper...po ,,,,,njerez qe jeni phaaaa,,,,,
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
O lum bofsh Desara e na rrofsh bre bal

hasjani
21.08.2007, 10:28:00
Pasurimi marremendes i bijes se tij dhe moslejimi i formimit te komisionit hetimor te Kuvendit te shqiperise ,tash edhe zgjedhja e te birit ne kete post,tregon karakterin e vertete te Sali Berishes i cili eshte edhe me i prishte se i Fatos Nanos.
Kjo tregon se kur Sala flete per luften kunder korrupcionit eshte e njejete sikur prostitutka kur flete per ndershmeri dhe per luften kunder prostitucionit.
Kisha pase deshire te degjojme nga ata qe moralizojne dhe glorifikojne ndershmerine dhe drejtesine e Sali Berishes si do ta arsyetojne kete "aftesi" te femijeve te Sales qe aq shpejte avansohen ne poste dhe pasuri ne nje vend ku gjysma e popullit jetojne ne nje varferi te skajshme. Mos shtetin ligjor per te cilin aq shume ulurine Sala e paramendon si demokracine e Kolumbise _

grepi
23.08.2007, 19:54:00
14:45/23.08.07 - Xhufi: Shkrirja e Akademise se shkencave eshte veprim antikombetar i qeverise


Historiani i njohur dhe deputet i KLuvendit, Pellumb Xhufi, e ka cilesuar si veprim antikombetar qendrimin e qeversie se Shqipersie per shkrirjen e Akademise se Shkencave. Xhufi eshte shprehur se ai eshte dakord me reforma edhe ne fushen e shkences, por shkrirja qe ju be me vendim Akademise se Shkencave, eshte nje nder veprimet antikombetare te qeverise Berisha.

|||Lajme.Net|||

grepi

Axhoku
23.08.2007, 21:54:00
Nese Akademia e Shkencave nuk iu duhet 6-7 milion shqipetareve ?! ,q'i duhet Salos ,sejmeneve te tije dhe larove te tjere gjoja shqipetar ane e kende trollit tone.
Ka gati dy dekada qe ky salua dhe keta larot tjere s'bejne tjeter veq veprimtari antishqipetare dhe ate nene thirrjen e Votes se "Lire" dhe "Demokratike",shqipetaret i durojne ,i durojne dhe knaqen duke i par se si po ua bejne Qejfin miqeve Nderkombetar.
Fundja keta po e permbushin Misionin e tyre per qka jane zgjedhur dhe perkrahen fuqishem nga keta miq.

Cilesimi veprim Antikombetar i salos se paska hequr me nje levizje Akademin Shqipetare te Shkencave nuk qendron,sepse ky eshte veprim Antishqipetar,Salua dhe keta Laro zoti e di se q'komb dijne per te vetin.
A'sishte keshtu edhe me Kapllan" Resulin" qe shqipetaret e ngrisnin ne qiell dikur.

Eshte lehte ,shume lehte ta dallosh ngjyren e bardhe nga e zeza,e kuqja e..., por te bardhen nga e bardha,te zezen nga e zeza etj.

Tek ne shumica siq po shifet deri me tash as te bardhen nga e zeza s'po e dallojme!?,se na ukane erre syte kjo s'do mend per te mos thene jemi qorrue fare.

Axhoku

mo
23.08.2007, 22:39:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kondita afishoj me 2007-08-23 22:34 :


ngadaleni burra, mos shkruani kuturu

nese Salua e paskesh vendos djalin drejtor "Telekomi", ai kete e ka bere per hire te ruajtjes nga hajdutet e deridjeshem, te cilet vodhen gjersa u trashen se kush me shume!!!

socialistet majtist nuk duhet lejuar te vin ne pushtet kurren e kurres, nga se ata jan pasardhes te "tarasit" te vdekur, e mos dhasht Zoti xh.sh. qe popullit shqiptar ti lind edhje nje Enver Hoxha. Nga se po te linde dhe te behet pushtetar, ka per tu lidhe me Putinin, Koshtunicen dhe TAdiqin dhe ka per ta shit serish Kosoven, por duhet gjetur edhe nje Ali Shukri dhe Fadil Hoxh
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>nuk ka rrezik, mos u tut ngase ketė punė e ka rregullu ish-presidenti ibrahim rugova, dhe sala ėshtė nė tė njėjtėn linjė. edhe ai ka vėrtetu miqėsinė e ngushtė me serbinė nė ditėt mė tė vėshtira.

juniku
23.08.2007, 23:41:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kondita afishoj me 2007-08-23 23:37 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
mo afishoj me 2007-08-23 22:39 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kondita afishoj me 2007-08-23 22:34 :


ngadaleni burra, mos shkruani kuturu

nese Salua e paskesh vendos djalin drejtor "Telekomi", ai kete e ka bere per hire te ruajtjes nga hajdutet e deridjeshem, te cilet vodhen gjersa u trashen se kush me shume!!!

socialistet majtist nuk duhet lejuar te vin ne pushtet kurren e kurres, nga se ata jan pasardhes te "tarasit" te vdekur, e mos dhasht Zoti xh.sh. qe popullit shqiptar ti lind edhje nje Enver Hoxha. Nga se po te linde dhe te behet pushtetar, ka per tu lidhe me Putinin, Koshtunicen dhe TAdiqin dhe ka per ta shit serish Kosoven, por duhet gjetur edhe nje Ali Shukri dhe Fadil Hoxh
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>nuk ka rrezik, mos u tut ngase ketė punė e ka rregullu ish-presidenti ibrahim rugova, dhe sala ėshtė nė tė njėjtėn linjė. edhe ai ka vėrtetu miqėsinė e ngushtė me serbinė nė ditėt mė tė vėshtira.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

une shkrova realitetin e dhimbshem ma larte, ti futja kot sa te duash, aq me ben,
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


__________________________________________________ ________

Aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii kondit edhe Ti, po ky mo-ja ja ka "fut" edhe Thaqit e nuk pja fut kot forumit.

REALI
24.08.2007, 08:10:00
Sali Berisha ja u ka fut krejt komunistve kuqalosh, krejt kuq ja u ka ba.

RROFTE SALI BERISHA KRYEPATRIOT E KRYESHQIPTAR.

hasjani
24.08.2007, 23:25:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
REALI afishoj me 2007-08-24 08:10 :
Sali Berisha ja u ka fut krejt komunistve kuqalosh, krejt kuq ja u ka ba.

RROFTE SALI BERISHA KRYEPATRIOT E KRYESHQIPTAR.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kjo eshte genjeshter REALI apo jo ? Nuk besoj se Salua yt ka mundur te ja fus veti . Ka qene komunist me dokument dhe testeren e partise se Xhaxhit e mbante apo jo.E din ti se demokratin ish komunist as lavatriqja nuk e lane. Sikur Salen ta fusesh ne lavatriqe e din ti se pas procesit te larjes del uji i ndotur dhe komunisti i paster.


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: hasjani mė 2007-08-24 23:46 ]</font>

malsori
24.08.2007, 23:33:00
hasjan!

realit i nevoiten rreth 15 vjet me kuptua se c'bahet,tash per tash i flet kot.

Shpetimi
28.08.2007, 14:24:00
PD homologe me komunistet e Kines

E Hene, 27 Gusht 2007

Partia Demokratike hedh nje hap te madh drejt forcimit te miqesise me Kinen komuniste. Nje agjenci kineze lajmesh tha mbreme se partia e kryeministrit Berisha do te jete mikpritese e nje delegacioni te Partise Komuniste te Kines. Sipas agjencise, ka qene vete PD ajo qe ka bere ftesen per delegacionin e Partise Komuniste Kineze ne Shqiperi. Agjencia kineze e lajmeve Xinhua, njoftoi mbreme se nje delegacion i Partise Komuniste te ketij vendi do te vizitoje vendin tone me ftese te Partise Demokratike te Shqiperise. Delegacioni ne fjale do te jete ne Shqiperi ne kuadrin e nje vizite ne pese vende aziatike dhe europiane ku pervec Shqiperise ne axhende ka edhe Taxhikistanin, Gjeorgjine, Maqedonine dhe Turkmenistanin. “Delegacioni i Partise Komuniste te Kines, u nis nga Urumqi, kryeqyteti i rajonit veriperendimor te Xinjang Uygur, te dielen mbrema per te vizituar pese vende te Azise dhe Europes”, shkruante agjencia Xinhua e cila listonte mes vendeve te vizites edhe Shqiperine. Delegacioni i cili do te kryesohet nga Eang Jiarui, kryetar i Departamentit Nderkombetar te Komitetit Qendror te Partise Komuniste te Kines, ka marre ftesa, sipas agjencise nga forca politike ne te gjitha vendet qe do te vizitoje. Teksa rreshton emrat e partive qe kane derguar ftesat, bie ne sy se homologia shqiptare e PK te Kines eshte pikerisht partia qe proklamon me se shumti luften kunder komunizmit ne Shqiperi. Partia Demokratike, e kryeministrit Sali Berisha.

"Korrieri"

-------------------

Po kėsaj pune ēka i thonė?!!!
Vallė, PDSH-ja e Sali Berishės po e heq "vellon" e antikomunizmit, prapa sė cilės ka 17 vite qė e proklamon, dhe po del hapur se ajo nuk ėshtė gjė tjetėr pos Parti neokomuniste, e mbuluar me vellon e demagogjisė, duke u vetquajtur Parti "Demokratike" e Shqipėrisė!

Sikur delegacionin e Partisė Komuniste tė Kinės ta kishte ftuar e pritur PKSH-ja e Hysni Milloshit, ose ndonjė parti e majtė politike e Shqipėrisė, edhe do mund tė kuptohej. Po se ēka i duhet ftesa dhe pritja e delegacionit tė kumunistėve kinez PDSH-sė sė Sali Berishės, kėtė gjė ėshtė vėshtirė pėr ta kuptuar.

Ndėrsa, sikur delegacionin e komunistėve kinez ti kishte ftuar pėr vizitė Kryeminstri Sali Berisha, apo qoftė edhe ndonjė ministėr ose institucion tjetėr shtetror, kjo gjė do ishte mėsė normale, sepse nė fund tė fundit me Kinėn komuniste mardhėnje ekonomike zhvillojnė tė gjitha shtetet e botės, pėrfshirė kėtu edhe SHBA-tė.
Mirėpo, kjo vizitė e komunistėve kinez do tė zhvillohet nė bazė tė ftesės sė PDSH-sė, dhe edhe nese ky delegacion do pritet nga Kryeminstri Sali Berisha dhe institucionet shtetrore tė Shqipėrisė, megjithatė kjo vizitė e komunistėve kinez ka karakterin e mardhėnjeve ndėrpartiake, pra nė mes Partisė Demokratike tė Shqipėrisė dhe Partisė Komuniste tė Kinės!

Shpetimi

Belle
29.08.2007, 22:57:00
Kur lexoj gjera pa lidhje mendoj.......kush asht armik i shqiptarit ?????
ju vet, se pari nuk dini kush asht i mir per atdheun per shqiptar ?

prap mendoj...... qka doni ju qe jeni kunder Sali Berishes ?
ju jeni ata qe shkatrrojn krejt shqiptariiiin ...PIK!.....

Po nuk o zor me dit cili asht bardhi e cili zi ?.....
po pse po i theni dhomt se ju duhen .....se qe besa se shpejti ju duhet me hanger pshesh ....

Shpetimi
04.09.2007, 10:33:00
Belle, gabon nese mendon se ne qė e kritikojmė Sali Berishėn, jemi ashtu kot kundėr tij!
Jo Belle, besoj se askush nga ne qė shkruajmė nė kėtė forum nuk kemi ndonjė lidhje direkte, pra personale, me Sali Berishėn, dhe as qė na ka bėrė personalisht, diēka keq.
Jo, ne e kritikojmė Sali Berishėn pėr dėmet qė ai i shkaktoj Shqipėrisė, jo vetėm gjatė periudhės 1992 - 1997, por edhe tani.

Nese mund tė arsyetohet e justifikohet revani i tij i furishėm kundėr gjithė kundėrshtarėve tė tij politik, duke e konsideruar si luftė pėr tė ardhur nė pushtet, kurr nuk mund tė arsyetohen shkatrrimet qė i shkaktoj piromani Sali Berisha ekonomisė, kulturės dhe institucioneve shqiptare.

Nese gjatė periudhės 1992-1997 Sali Berisha i shkatrroj tė gjitha ndėrmarrjet prodhuese tė Shqipėrisė, duke lėnė shqiptarėt pa punė, i shkatrroj dhe dogji qindra-mijėra hektar me pemė dhe agrume anekėnd vendit, duke e lėnė fshatarin pa punė e pa bukė, i shkatroj e degjeneroj administratėn, ushtrinė dhe policinė shqiptare, si bazatė kryesore tė njė shteti tė pavarur, lejoj themelimin e firmave piramidale, tė cilat pėrmes mashtrimit ua zhvatėn mbi 2.000 000 000 (dy miliard) dollar qytetarėve shqiptar, tani ky idiot ju ka vėrsulė insitucioneve tjera tė pavarura, siq ėshtė Akademia e Shkencave tė Shqipėrisė, Institucioni i Prokurorit tė Pėrgjithshėm, e tjera, e nė fund kėrkon edhe retushimin dhe ndryshimin e historisė sė popullit shqiptar.

Mirėpo, krahas kėtyre karagjozllėqeve tė lartshėnuara, Kryeministri i vendit Sali Ramė Berisha ėshtė bėrė kampion i korrupcionit nė Shqipėri, pa ēka se ai me 3 korrik tė vitit 2005 pėrmes slloganit tė luftės kundėr korrupcionit erdhi nė pushtet.

Se nė ēfarė pėrmasash ka degjeneruar korrupcioni i Qeverisė sė Sali Berishės, mund tė shihet edhe me rastin e keqpėrdorimeve dhe korrupcionit maramendės nė investimet pėr rrugėn Durrės-Kukės, veēmas tė segmentit Kalimash-Rrėshen.

Ja se ēka shkruan "Gazeta Shqiptare" lidhur me kėtė problem:

_____________________________________

Kalimash-Rrėshen, gati arrestimet e para

04/09/2007 - 07:42
• Gazmend Janku

TIRANE-Dosja penale e tenderit Rrėshen-Kalimash, sė shpejti pritet tė plotėsohet me fletė-arrestet e personave tė dyshuar si pėrgjegjės tė shkeljeve tė konstatuara. Burime tė gazetės janė shprehur se organi i akuzės ka ngushtuar rrethin e zyrtarėve dhe ish-zyrtarėve qė mendohet se janė personat pėrgjegjės, jo vetėm pėr shkeljet e procedurave tė tenderit, por edhe pėr dėmin ekonomik qė i ka ardhur shtetit si pasojė e ēmimit mjaft tė lartė qė ėshtė paguar pėr ndėrtimin e segmentit Rrėshen-Kalimash, i cili ėshtė pjesė e aksit Durrės-Morinė. Pėr disa nga tė dyshuarit pritet qė sė shpejti tė firmosen edhe fletė-arrestet, tė cilat mund tė jenė tre tė tilla. Sipas burimeve tė lartpėrmendura, bėhet e ditur se personat e dyshuar kanė qenė dhe disa prej tyre janė aktualisht zyrtarė tė Ministrisė sė Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit. Ka qenė pikėrisht kjo ministri, e cila i ka propozuar Kėshillit tė Ministrave procedurat e tenderit, njė pjesė e mirė e tė cilave janė vlerėsuar si tė paligjshme nga organi i akuzės dhe me pasoja tė rėnda ndaj interesave ekonomike tė shtetit. Pėr shkak tė ruajtjes sė sekretit hetimor, burimet nuk kanė pranuar tė bėjnė publike emrat e personave tė dyshuar pėr kėto shkelje, por janė shprehur se shumė shpejt identitetet e tyre do tė mėsohen.
Shkeljet
Segementi Rrėshen-Kalimash mund tė cilėsohet si rrugė e florinjtė, duke pasur parasysh vlerėn e fondeve qė janė miratuar nga qeveria shqiptare, e cila deri mė tani ka arritur nė rreth 700 milionė euro. Shifra gati ėshtė dyfishuar me vlerėn fillestare tė miratuar pėr ndėrtimin e kėtij segmenti rrugor, qė ishte 418 milionė euro dhe qė gjithashtu ishte vlerėsuar si mjaft e lartė. Duke pasur parasysh vlerėn prej 700 milionė eurosh dhe gjatėsinė e segmentit Rrėshen-Kalimash, qė ėshtė 57 kilometra, rezulton se njė kilometėr rrugė i kėtij segmenti kushton rreth 12 milionė euro. Por ēuditė nuk mbarojnė me kaq. Burime pranė organit tė akuzės janė shprehur se fondi prej 700 milionė eurosh nuk ėshtė pėrfundimtari, pasi ende nuk ka njė projekt pėrfundimtar tė ndėrtimit tė kėtij segmenit rrugor. Kėto shifra tė frikshme janė miratuar pa asnjė bazė ligjore. Kėtė fakt e vėrteton edhe kundėrshtimi i ministrit tė Financave, Ritvan Bode, cili ka qenė nga ministrat e vetėm qė ka nuk ka pranuar superfinancimin e qeverisė shqiptare pėr rrugėn Rrėshen-Kalimash. Por si oponencė e vetme, kundėrshtimi tij nuk ėshtė marrė parasysh, pasi anėtarėt e tjerė tė Kėshillit tė Ministrave, me nė krye Kryeministrin Sali Berisha dhe ish-ministrin e Transporteve, Lulėzim Basha i kanė miratuar me urgjencė fondet, duke u bėrė bashkėfajtorė nė kėtė skandal financiar tė paprecedentė nė vendin tonė. Dhe si i tillė, ky skandal po pėrpiqet tė fshihet nga qeveria, e cila tė paktėn nė tre raste nuk ka pranuar t’i japė organit tė akuzės procesverbalet e mbledhjeve tė qeverisė, ku janė miratuar shtesat e fondit pėr ndėrtimin e rrugės nė fjalė.

"Gazeta Shqiptare"
--------------------------------------

Unė nuk kam pėr qellim ta marr nė mbrojtje Qeverinė e kaluar tė Shqipėrisė, por ajo qeveri e kishte filluar procesin e ndėrtimit tė kėsaj rruge, e kishte financuar dhe bėrė fizibilitetin e saj, si dhe e kishte planifikuar kushtueshmėrinė dhe afatin e pėrfundimit tė saj. Por pas ardhjės sė Sali berishės nė pushtet, ritmet e punės sė filluar i ngadalsuan, koha e planifikuar pėr pėrfundimin e rrugės u zgjatė pėr njė vit, kurse kushtueshmėria u dyfishua!

Prandaj, nese kjo nuk quhet; keqmenagjim, keqpėrdorim, korrupcion dhe vjedhje, atėherė unė nuk dij se si mund tė vlerėsohet ndryshe.

E pėrseris, unė mendoj se askush nga kritikuesit e Sali Berishės nė kėtė forum nuk kanė diēka personale kundėr tij, sepse nė fund tė fundit shumica nga pjesmarrėsit e kėtij forumi jemi shqiptar nga Kosova. Por ne jemi kundėr formės sė bėrjės sė politikės nga Sali Berisha, i cili jo njėherė ka dėshmuar se ai nuk din tė zhvilloj politikė demokratike, nuk din tė ndėrtoj e zhvilloj Shqipėrinė, por ai kryesisht merret me konflikte, bėnė shkatrrim pėrmanent tė asaj qė tė tjerėt kanė ndėrtuar para tij, dhe se nė vazhdimėsi rrezikon destabilitet ekonomik e politik tė vendit.

Edhe sa i pėrket ēeshtjės kombėtare Sali Berisha ka luajtur rol shumė negativ. Lidhur me kėtė tė fundit mjaftė kemi shkruar nė kėtė temė, ndaj dhe nuk e shoh tė nevojshme ti pėrseris gjėrat.

Shpetimi

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Shpetimi mė 2007-09-04 10:53 ]</font>

gentelmeni
04.09.2007, 15:55:00
qeb kqyrne berishen qyshty se si flet

http://www.youtube.com/watch?v=rS9RWcdj0qE&amp;mode=related&amp;search=

http://www.youtube.com/watch?v=D6Mer_zttuI&amp;mode=related&amp;search=

gentelmeni
04.09.2007, 16:17:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gentelmeni afishoj me 2007-09-04 15:55 :
qeb kqyrne berishen qyshty se si flet

http://www.youtube.com/watch?v=rS9RWcdj0qE&amp;mode=related&amp;search=

http://www.youtube.com/watch?v=D6Mer_zttuI&amp;mode=related&amp;search=
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
http://www.youtube.com/watch?v=lhKKhUBY7XE&amp;mode=related&amp;search=

grepi
04.09.2007, 19:36:00
"Qeni i keq sjell ujkun nė torishtė…"


hadiferizaj@hotmail.com
04-09-2007


E-mail Print
Komentet Komenti juaj + -
"Qeni i keq, sjell ujkun nė torishtė", - kanė thėnė tė parėt tanė. Tash po e kuptoj kėtė sentencė… Per deri sa te ekzistoje Sali Berisha e Fatos Nano kanė te drejte te shiten shqiptare per grekė per shkak te pashaportes. Turp! Turp i madh! Jam i sigurt qė ėshtė i njėjti projekt i Nanos pėr ndryshimin e teksteve tė historisė me kėrkesė tė Athinės, qė po vijohet tashmė nga Berisha nė pushtet. Nuk janė thjesht dy "profesorė" qė kanė hartuar kėtė tekst. Jo o lum miku, jo. E dinė fare mirė kėtė gjė, qė nga ministri e deri tek kryeministri (apo mė mirė kaptinministri?).

Ata kanė menduar qė mund ta kalonin kėtė pikė me dinakėri, duke krijuar kontekstin e "punės pėr ndryshimin e historisė", ndėrkohė qė librat e parė qenkan prodhuar dhe ato u mėsojnė fėmijėve tanė qė gjysma e Shqipėrisė i pėrket Greqisė. (!). Lavdi Zotit qė ka media qė mbajnė sytė dhe veshtė hapur akoma. Turp i madh pėr intelektualėt e Shqipėrisė nėse do ta kalojnė lehtė kėtė punė kaq tė mbrapshtė sa tė prish gjakun. Urgjentisht duhet t'i bėjnė oponencė me argumente kėsaj politike qė nuk di ēfarė emri tjetėr t'i ve pėrveēse tradheti. Ēfarė bėjnė xhanėm historianėt, opozita? Hanė bare? Ka ndonjė more qė nuk ia ka marrė ende mendjen e shpirtin leku aty nė Tiranė? Apo kanė marrė arratinė tė gjithė dhe ata qė kanė ngelur u ka zėnė dhėmbi mish, dhe janė gati tė shesin nėnė e babė vetėm tė ruajnė ato llogaritė e fryra bankare? Nuk ėshtė paraja ēdo gjė mbi kėtė dhe, o burra tė dheut. Turp!

marre nga, Gazeta Shekulli

grepi

grepi
05.09.2007, 00:56:00
http://www.youtube.com/watch?v=3dsWncy9WsY&amp;NR=1

grepi

Shpetimi
06.09.2007, 17:46:00
Katundi ynė i vėnė pėrfund nga "Njeriu me top"

06/09/2007 - 07:34

• Nga Kiēo Blushi

Nuk ka qėnė kurrė Shqipėria nė ngėrē e mbi njė kapėrcyell tė tillė kaq asfiksues e kaq tė pasigurt.Jo, nuk ėshtė vetėm mungesa e energjisė
elektrike dhe e ujit, ēmenduria e ēmimeve dhe e pasigurisė sė frikėshme pėr jetėn.Ka njė mėrmėritė pėrgjithėshme, nėnėshtrim,
heshtje, pėrulje, pajtim tė thiktė me prapėsitė, ligėsitė, vulgaritetin, poshtėrsitė, pabesitė, abuzimet, theqafjet dhe fatkeqėsitė qė na...
vijnė nga lart e nga poshtė e qė po na kapllosin pėrditė e mė shumė. Askush nuk bėzan.Shėėėėt, mos e ngri zėrin! Ka edhe mė keq, mos u anko, mos fol se do tė na dėgjojė "dikushi"dhe, nė mos ty, gruan e zė papritur e pakujtuar "reforma", pallatit i pritet "rastėsisht" uji, biznesit i vijnė apansėz tatimorėt, ndėrtimit i vjen policia ndėrtimore…E shikon si e pėsoi filani? E padashje kthejmė kokėn prapa se mos (largqoftė!), na ka dėgjuar ndonjė "kokėrruar" qė e ēon llafin "aty", te i ligu…Mos pandeh se ke ku tė ankohesh! Provo , o njeri, tė trokasėsh nė ndonjė zyrė! Bjeri telefonit tė hapur (mė sak: tė prishur) tė kryeministrit! Shumica e shqiptarėve sot flasin me vete. Shėtit nė bulevard darkave, kur nuk ke drita qė tė shikosh se sa qytetarė flasin me vete e vėshtrojnė lart, nė qiell, kotmėkot!
Ja pėrse lajmet pėr kobet, pėr vdekjet (nė fakt duhet thėnė: pėr vrasjet) e minatorėve nė Bulqizė, pėr krimet nė shoqėri (nė Shkodėr u vranė dy njerėz pėr njė kanerinė), pėr krimin brenda famljes (nė Lezhė babai vrau tė birin pėr ujin, ndėrsa nė Tiranė nusja mbyti vjehėrrėn me mėsallė) si dhe aksidentet e pėrditėshme nėpėr rrugė nuk na bėjnė mė pėrshtypje.As arroganca e zyrtarėve, kur halli na ēon nė ndonjė zyrė, nuk na fyen mė, madje na duket se pikėrisht atė sjellje harbutėrore e kemi hak, dmth e meritojmė.Aman, mos fol sa tė mbarojmė punė, thuaj vetėm lepe peqe! Se po tė mori inat ndonjė zyrtar, po tė futi nė rreth tė kuq, gjej vrimė e futu! Ku tė ankohesh?Jemi bėrė si palestinezėt, afganėt dhe irakenėt qė tashmė janė pėrshtatur me mėnxyrat e "fatit", me vdekjet e vrasjet, me shkatėrrimet e keqpėrdorimet, me kuturunė e jetės qė nuk dihet se si do tė na vijė nesėr! Zjarret qė kanė shkrumbuar vendin nuk na djegin ne, nuk na pėrkasin ne; madje as nuk na bėjnė mė pėrshtypje edhe kur qeveria jonė e dhembsur i dhuron 60 mijė euro viktimave tė Greqisė dhe nuk kujtohet pėr viktimat e kėtushme, pėr tė shkrumbuarit e kėtushėm, pėr tė vrarėt shqiptarė nėpėr rrugė, nėpėr lokale e miniera…Jeta e njė shqiptari vlen mė pak se jeta e njė qeni apo e njė maceje nė njė vend tė Europės e Amerikės! Me njė qetėsi olimpike Shqipėria po shkretohet dita pėr ditė nga mosbesimi i ndėrsjellė e sidomos nga shpėrdorimi i pandėrprerė i pushteteve qė mbjellin mosbesim te vendi e te "shteti yt", i cili, nuk dėshiron tė na ketė aleatė, po armiq, hasmė, njėlloj si dikur. E ky ndoshta ėshtė shkaku kryesor qė po rrėnon e shkėrmoq atė "lėndė"ēimentuese qė e ngjiz njė komb!
Ky moral pa moral prej zhelanėsh tė paguar nėn dorė me "tendera politikė" po na pėrvėlon mė shumė edhe se zjarret e vrasjet e sherret e ikjet e pėrditėshme tė shqiptarėve nga vendi i shqiponjave qė mbetėn tė drobitura, duke shpesuar mė kot se, nesėr do tė jemi mė mirė; se medemek po tė futemi nė NATO e nė BE, mė nė fund do tė dalim nga ky qorrsokak! Kush e ka fajin,dreqi e mori qė ne, krejt ndryshe nga popujt e tjerė, madje edhe mė keq se fqinjėt e vegjėl rrotull nesh, po hamė kėsisoj veten me dhėmbė? Ku ndodh qė njė zyrtar i lartė, pasi ka vjedhur miliona, pasi e kanė nxjerrė nga hiēi pėr ta tjetėrsuar nė njė zyrtar lake, guxon e del nėpėr ekrane e gazeta e shet moral e na mėson, duke e bėrė surratin leckė, (dje me Nanon, sot me Berishėn, nesėr me Ramėn), se si duhet tė kuptojmė zhvillimet politike nė vend, nė rajon e mė gjėrė? Kėta "analistė" tė paguar shtrėnjt nga politika i japin Fjalės publike ndikim, ndikimin e transformojnė nė opinion publik, opinionin publik nė pushtet tė pakontrolluar tė njė grupi tė caktuar politik, rėndom tė njė njeriu tė vetėm, tė atij qė aktualisht ka pushtet, po qė gjithėsesi rezultati pėrherė mbetet i njėjtė: qytetari trajtohet si njė enė bosh qė mbushet vetėm me "propagandė", dmth me mashtrime…Individi (vetja) ėshtė krejt i pambrojtur, i dobėt, pa asnjė ndikim dhe fuqi pėr tė kundėrshtuar, nga qė ėshtė i destinuar tė jetė i vetėm!Ai qė quhet popull ėshtė pra njė shumėsi vetjesh qė nuk kanė pikė mundėsie tė ndjehen si njė shoqėri e vetėdijėshme, e organizuar dhe e pėrbashkuar nė njė trup qė di tė mbrojė interesat e tė drejtat e veta.Populli nuk ėshtė i falimentuar; ai ėshtė i ēmontuar, i demotivuar, i dekurajuar, i paralizuar, i copėzuar nė tre milion vetje qė nuk kanė lidhje mes vedi. Pėr kėtė arsye ne nuk jemi bėrė akoma shoqėri.Mė sak, ne jemi detyruar tė gjallojmė si njė parashoqėri, ku gjithsecili lufton "nė pyll" vetėm pėr vete, vetėm pėr familjen dhe pėr fisin e vet! Qeveritė qė venevinė nuk na lėnė tė organizohemi, pėrkundrazi, bėjnė tė pamundurėn tė na sundo-pėrēajnė dhe tė na detyrojnė tė besojmė se vetėm Zoti mund tė mendojė pėr ne tė gjithė. Vetėm nėse do Zoti e bie shi ne mund tė kemi drita e ujė, mund tė shuhen madje edhe zjarret jo vetėm nėpėr pyje, po edhe nė shoqėri, nėpėr partira e nė familjet tona!
Nė kėtė situatė mjerane e quaj gabim tė akuzosh e tė bėsh me faj popullin qė nuk ngrihet e nuk reagon pėr tė pėrmbysur kėtė klikė tė ndyrė e tė paturp qė nuk na qeveris, po na leqendis! Nuk gaboj po tė them se sindikatat, si instrumente qė kanė lindur nga nevoja pėr organizime e protesta kolektive, nė Shqipėri janė veglat mė tė ndyra tė atyre qė kanė pushtet! Madje jo vetėm minatorėt, po as gazetarėt, si pjesa mė e ndėrgjegjshme e shoqėrisė, nuk kanė sindikata tė mirėfillta!As shkrimtarėt, as artistėt, as shkencėtarėt…Gazetarėt mund tė mbrojnė "Fjalėn e lirė" kur kėtė e dėshiron dhe e lejon pronari, po nėse pronari e kthen fletėn, asnjė gazetar nuk ka fuqi e mundėsi tė ndikojė. Shumica e partive nė Shqipėri janė parti informale, tė xhuvelizuara qė nė lindje, tė varura nga "aleancat" qė shtėrzojnė e pastaj pjellin pushtete informale, tė papėrfaqėsuara nga vota dhe vullneti ynė. Ceka psh.nuk vepron ashtu si po vepron se dėshiron, po se ėshtė i shtėrnguar, pėr tė mbijetuar, qė tė bėjė ato qė po bėn…Ndėrsa partitė e mėdha "flasin" me gjuhėn e kryetarit tė padiskutueshėm! Kur nuk flasin, se si e se nga dalin nja "gjashtė" copė deputetė anonimė qė fėt e fėt na prodhojnė njė President "tė tė gjithė popullit"! Po a ka faj populli nė kėtė rast?A ėshtė populli i pėrfaqėsuar nė Presidencė? Ku ėshtė pėrnjimend i pėrfaqėsuar populli, ku?Pėrherė thuhet qė vota e tij manipulihet, dmth vidhet! Kjo do tė thotė qė populli nuk e zgjedh qeverinė qė e drejton. Tė gjitha pushtetet kanė qėnė e janė nėn sundimin e Njėshave tė padiskutueshėm e tė pazėvendėsueshėm tė kryetarėve tė partive tė mėdha qė tashmė "u vjen prapa historia"; tė udhėheqėsve qė qytetarėt i trajtojnė si plastelinė, por jo si popull. Populli i ka ndjekur pas nėpėr metingje, po a ka tė drejtė ai, populli pra, tė ndjekė sėrish pas kėta dinsėzė nė kėtė situatė kaq zhgėnjyese, nė kėtė tatėpjetė tė terrtė qė nuk ka "autor"? Kujt mund ti japėsh besimin tend, duke qėnė i sigurtė se nuk ka pėr tė tė mashtruar? Edhe institucionet e pavaruara dhe adminstrata janė vėnė nėn hyqmin e uzurpatorėve tė pluralizmit.Vetė pluralizmi ėshtė bėrė informal, fallc, kallp, jo vetėm nė politikė, po edhe nė atė qė quhet "shoqėri civile". Nuk gjen as edhe njė OJQ apo OJF, njėlloj si partitė e sindikatat, apo firmat e ndėrtimit, mediat apo institucionet "e pavarura" tė cilave mund t'u shkojė njė "kontroll shtetėror" dhe tė mos u gjejė ndonjė veprimtari informale dhe abuzive.E si mund tė guxojnė drejtuesit e tyre tė sakrifikojnė veten pėr tė mbrojtur tė vėrtetėn, interesat e shoqėrisė e tė popullit?Si mund ata tė na ndėrgjegjėsojnė?A mund tė paguhet njė e vėrtetė me faturėn e njė gjobe disa miliona eurosh qė tė ve qeveria? Pse nuk reagon bota e biznesit, ku janė kėta biznesmenėt tanė kaq tė fuqishėm? Kur nuk pipėtijnė biznesmenėt nė kėtė krizė tė paparė, pra, kur nuk organizohen ata, si mund tė reagojė individi fukara dhe i pambrojtur qė del te "ushtari i panjohur"? Kush pra, kush mund tė japė njė model qė lipset tė ndiqet pas?
Ja pra pėrse tė gjithė flasin, shajnė e mallkojnė vetėm me vete! Shoqėrisė shqiptare i ėshtė vrarė nervi i reagimit dhe i ndjeshmėrisė sepse tė zezėn ia kanė bėrė sistematikisht tė bardhė e tė bardhėn tė nesėrmen sterrė tė zezė! Pėr kėtė mosbesim total nuk e ka fajin as populli, as historia; fajin e ka propaganda me altoparlantėt e keqpolitikės qė kanė shvlerėsuar Fjalėn publike, kuptimin e lirisė dhe nevojėn e demokracisė! Ja pėrse Shqipėria ėshtė transformuar nė njė katund tė madh e tė ēorganizuar qė pėrherė, si nė njė mallkim ritual, drejtohet domosdo e ritmikisht nga njė "Njeri me top"!
***
E pra, nė kėtė terr mbrėkombėtar ja tek po vjen njė lajm i gėzuar: qeveria ka vendosur tė rishkruhet historia! Ky paskėrka qėnė halli ynė i madh!.Historia, e kaluara jonė e ndritur, qėnkėsh shkruar keq e pėr faqe tė zezė! Fėmijėt janė edukuar keq, ata po rrinė rrugėve, po mbeten analfabetė, po pėrdorin drogė dhe po braktisin shkollat se nuk duan tė mėsojnė kėtė histori tė mallkuar tė shkruar mosmėkeq! Kjo do tė thotė se e sotmja i ka punėt nė rregull jo vetėm me veteveten, dmth me historinė, po edhe me ne tė gjallėt. Kjo do tė thotė se fajin qė ne po na venė punėt jo dhe aq mirė e ka shkrimi i keq i historisė! Dmth edukimi! Dmth e kaluara, pasi e sotmja me ca vėshtirėsi tė vogla po shkėlqen! Pra, fajin e kanė shėmbujt e kėqinj qė jep historia e shkruar keq! E sotmja nuk i ka as edhe njė borxh sė shkuarės, (i paska vetėm kėtė: rishkrimin e historisė, dhėnien e modeleve tė vėrteta e tė pastra!) madje nuk ka frikė as nga e nesėrmja gjė qė do tė thotė se e sotmja e ka fytyrėn tė pastėr e tė larė! E pra, le tė rishkruhet historia me rrėnjė e me degė sepse e sigurt ėshtė qė nė historinė e kėtij mijėvjeēari, pavarėsisht se kush dhe si do ta shkruajė atė tė flamosur, kjo do tė jetė qeveria dhe qeverisja mė kobzezė, mė e papėrgjegjėshme, mė dėshpėruese e mė shpresėvrasėse nė historinė e Shqipėrisė!
Me keqardhje tė thellė e them, po kam frikė se kjo pandehmė (largqoftė) do tė jetė e vėrtetė! Po ikin edhe 20 vjet tė tjera me gėnjeshtra e "lugė tė zbrazur"! Po ikėn e po shuhet jeta e disa brezave! Ky vend po rrėnohet nga zjarret e qeverisjet e mbrapshta si nė asnjė vend tjetėr! Nuk e meritojmė ne kėtė "fat"! I pushtuar nga kėto mendime ogurzeza jam ulur nė darkė te bordurat pėrballė Piramidės dhe shoh se bulevardi i madh ėshtė pa drita, i pushtuar nga terri, si nė njė okupim qė ngallon prej frikės sė bombardimeve tė befta. Regėtijnė ca neone te kryeministria dhe te Kuvendi. Kam dalė nga shtėpia si shumica e qytetarėve se, nė orė tė caktuara, me pėrpikmėri ushtarake nuk kemi drita. Bulevardi madhėshtor i kryeqytetit ndriēohet edhe nga llamburitjet e reklamanve tė dy Kullave binjake qė ushqehen nga gjeneratorėt qė zhurmojnė gjithandej!…Gjithė vendi ėshtė kthyer tashmė nė njė koshere gjigande…Kurrė nuk ka qėnė bulevardi i madh pa drita, as kur ishte gjėndja e jashtėzakonshe nė 97-tėn!Askurrkund nė botė nuk mund tė gjesh njė qytet tė vetėtransformuar nė kryeqytet tė gjeneratorėve qė nuk kanė tė ngopur me atė zhėrzhėrin e tyre qė tė cingėrit jo vetėm nervat!Jemi nė okupim tė territ, nuk kemi shpėtim!Jemi tė kapur rob nga terri dhe nga qeveria e gjeneratorėve qė del e thotė se kjo krizė do tė zgjidhet vetėm nė nga vitet 2020! Dimri ka pėr tė qėnė edhe mė i terrtė! TEC-et dhe kabllot nėnujore me Italinė na serviren si lavazhe tė trurit qė nuk thith mė gėnjeshtra, po edhe qė nuk reagon dot kur i futin nė gojė e nė vesh gėnjeshtra rozė-e-blu! Ėshtė pak tė thuash: jemi tė mashtruar! Jemi tė poshtėruar aty ku nuk mban mė!
Si nuk u vjen pak turp atyre qė drejtojnė aktualisht vendin?Si ėshtė e mundur qė ata dalin nė publik e ngjajnė aq tė vetėkėnaqur e tė lumtur?Kėshtu llafos vetmevete, teksa dėgjoj njė sirenė alarmi tė policisė. Mollois, natyrisht mė kot e nėpėr tym, fare kot, tamam si ai i papuni i Migjenit e si shumica dėrrmuese e shqiptarėve! E ndoshta se po parakalon, me ndihmėn e sirenave alarmuese tė policisė njė udhėheqės i madh e i lartė i vendit tonė tė lirė e demokratik qė me siguri po nxiton pėr nė zyrė ku e presin vendime shumė tė rėndėsishme pėr fatet tona!…Ndoshta ėshtė Presidenti i ri, ndoshta kryeministri, kush dreqin e di? Pas xhamave tė zinj nuk dallohet fytyra e udhėheqėsit, as targat e veturave tė tyre, tė cilat pėrherė do tė kenė shifrėn 1 pėr tė treguar edhe me targa se ata (ata pra!) mė nė fund janė bėrė njėshat e kėtij vendi!…Polici i gjorė nuk vė dot regull, i bie mė kot bilbilit me alarm e frikė se mos e pushojnė nė vend, ngaqė nuk po e hap dot shtegun e kalimit pėr udhėheqėsin. Nuk mund tė gjesh kurrkund nė botė njė pamje mė groteske! Pavarėsisht se nuk ka faj, polici prapė ka faj: po kalon udhėheqėsi e mileti mospėrfillės nuk po e hap rrugėn! Njerėzit kuturisin nėpėr errėsirė pa ēarė mė kokėn pėr sirenėn alarmuese tė udheheqėsit...Ka edhe nga ata qė e shajnė udhėheqėsin me zė nga nėna e me libėr shtėpie, si thonė vlonjatėt…E ē'faj ka nėna e gjorė e udhėheqėsit nė fjalė?- guxoj e i them njė kalimtari qė po shante me zė tė lartė. - Po ty ē'tė duhet?-mė kėrcėnon i panjohuri i ndėrkryer me mua. Uh, ja, udhėheqėsi ynė po na pėrshėndet me dorė nga xhami i makinės sė tij tė zezė, ndoshta se kujtoi qė ai qė po e shante nga nėna po thėrriste emrin e tij pėr ta pėrshėndetur! Nė darkė me siguri kemi pėr ta parė e dėgjuar nė lajme! O Zot, sa i dashur, i qetė, krenar, i lumtur, i sigurt, largpamės dhe i thjeshtė ėshtė ai edhe kur Shqipėrinė e ka pllakosur tejembanė terri, zjarret dhe skamja!E ē'rėndėsi ka kjo?Rėndėsi ka qė targa e makinės sė tij ka jo njė njėsh, si Presidenti, po tri njėsha!
Ky ėshtė Njeriu me top! Ky ėshtė udhėheqėsi ynė i shquar, mė i shquari nė shekuj, atė qė po e ndjek pas sė gjalli historia, ai qė gjuan me top e nuk i bėn syri tėrr, ai qė nuk do t'ia dijė pėr vogėlsitė e pėr hallet e vockla tė kėtij vendi dhe tė kėsaj shoqėrie, atij qė nuk i bėjnė pėrshtypje si janė dritat dhe uji! Ai ka hallin e NATOS, tė Kosovės e tė rajonit! Ai ka hallin se si tė shitet Shqipėria njė euro! Ai ka hallin se si tė instalojė internetin nė ēdo katund! Ai ka hallin se si tė ēojė edhe disa djem tė tjerė nė Irak qė tė meritojė ndonjė fjalė tė mirė nga SHBA…dhe, natyrisht, edhe se si do tė rishkruhet historia…Ėshtė udhėheqėsi karizmatik qė mė njė saktėsi e siguri tė admirueshme, sa herė t'i teket gjuan me top opozitėn dhe e trullos, gjuan me top institucionet dhe i paralizon, gjuajti me top presidencėn dhe e mori, gjuajti natėn me top RTSH-nė dhe KKRTSH-nė dhe e zaptoi, gjuaji me top KQZ-nė dhe e mori, gjuajti me top Kėshillin e Lartė tė Drejtėsisė dhe po e vė nėn kontroll, gjuajti me top Zogun e Zi dhe e rrafshoi, po gjuan me top prokurorinė e pėrgjithėshme dhe e ka ngrirė, i ra me top Shėrbimit Civil dhe po e zapton, shkon nė Kuvend dhe gjuan me top kush i del pėrpara e askush nuk bėn as gėk as mėk, shkon ndonjėherė nė partinė e tij dhe kur edhe aty bėhen votime rezultati del vevetiu 99,99%, flet pėrditė nė qeveri dhe tė gjithė e shohin nė sy si njė Mesi! Madje madje edhe ambasadori i ri i SHBA-sė, nė takimin e parė me tė, u shkri sė qeshuri!
Shqipėria tashmė ėshtė transformuar nė njė katund tė madh qė ka rėnė nė duart e marrėzisė, tė marrėzisė sė drejtuar nga sundimi absolut i "njeriut me top"…Ai e di se sot, prej dėshpėrimit mbarėkombėtar, ka plot qė nuk shohin "njeriun me top", po ia venė fajin popullit: populli e ka fajin qė ne kemi rėnė nė kėtė krizė tė paparė!Se kėtė qeveri qė kemi ne e meritojmė, vetė e votuam, etj etj.E kjo mė kujton njė katundar qė kur shkuan avionėt e ardhur nga jashtė pėr tė shuar zjarrin, ai menjėherė nxorri shkrepsen e i vuri zjarrin pyllit. Njė fshatar e ndaloi dhe e qortoi: -Pse po i ve zjarrin pyllit? -Qė tė shof se si do ta shuajė aeroplani i jashtėm! E pikėrisht kėtė katundar duhet ta marrin e ta bėjnė ndonjė zėvėndės ministėr, se katundari nė fjalė donte t'i vinte zjarrin njė pylli pėr tė provuar efektivitetin e ndėrkombėtarėve, ndėrsa qeveritarėt tanė e po i vėnė pėrditė zjarrin Shqipėrisė dhe po ngrihen lart e mė lart nė pjedestalin e historisė e tė vetėlavdisė!
Ėshtė e vėrtetė edhe kjo: qeveria jonė, para ca ditėsh nisi helikopterėt urgjent pėr nė veri, nė vendlindjen e kryeministrit pėr tė shuar zjarret dhe…dhe i pajisi zjarrfikėsit me purteka! Ndėrsa nė darkė "Njeriu me top" na lajmėroi me gėzim se ne jemi gati pėr tė hyrė nė NATO dhe se, nė ndryshim nga Greqia, ne nuk na janė djegur njerėz tė gjallė, gjė qė ėshtė edhe njė tjetėr sukses i qeverisė!
A janė tė mjaftueshėm kėto shėmbuj tė ndritur pėr t'ia vėnė fajin popullit dhe pėr tė mos e hedhur gjithė pėrgjegjėsinė mbi ne, qytetarokatundarėt e ndershėm, krenarė e tė urtė shqiptarė?

"Gazeta Shqiptare"

Shpetimi
07.09.2007, 11:42:00
Sali Berisha, ky "shqiptar i vėrtetė", vazhdon tė qeverisė me "duar tė pastėrta" (lexo, tė zhytura deri nė bėrrylė me m....pisllak).
Leri tė tjerat, por ky idiot e shfrytzon e keqpėrdorė edhe ndėrtimin e autostradės Durrės-Kukės-Morinė pėr tė vjedhur e zhvatur sa mė shumė para tė shqiptarėve, edhe atė duke u fshehur prapa "patriotizmit" dhe "dashamirėsisė" sė tij ndaj shqiptarėve tė Kosovės.

Ja se si e vjedhin buxhetin shtetror cubat e Sali Ramė Berishės:

------------------------------------------

Rrėshen- Kalimash dhe prova e Sollakut


07/09/2007 - 07:46

• Nga ANILA BASHA

Nė 15 shtator tė vitit tė kaluar, njė drejtoreshė rrugėsh, gati-gati pa identitet, u vendos nė atė detyrė dhe u shkarkua me shpejtėsi rrufe,
gati gati sėrish pa e marrė vesh, vetėm pėr tė nėnshkruar njė tender: atė tė rrugės Rrėshen Kalimash, nė njė vlerė fi llestare
prej 418 milionė eurosh, para tė taksapaguesve shqiptarė. Por doli pak mė vonė, qė kontrata e nėnshkruar nuk i kishte bėrė
saktė tė gjitha llogaritė.
Kalkulime pas kalkulimesh, me pak fjalė u vėrtetua, se rruga nuk do tė hante mė vetėm ato para qė ishin premtuar, por tė tjera e tė tjera, sikur tė ishte njė gropė thithėse qė duhet tė tėrhiqte gjithė paratė e buxhetit tė shtetit.
Ama, ėshtė njė rrugė qė nga pikėpamja gjeostrategjike e vendit tonė, ka njė rėndėsi tė veēantė: bashkon Shqipėrinė me Kosovėn, dhe nė kėtė kontekst, punė e madhe sesa para mund tė hante rruga; e rėndėsishme ishte qė ajo tė bėhej.
Kur ideja fillimisht u deklarua nga zyrtarėt mė tė lartė tė qeverisė, askush nuk e kundėrshtoi; tė gjithė e mirėpritėn nė emėr tė njė lidhjeje shqipėri Kosovė, aq shumė tė dėshiruar nė vite, jo vetėm nga shqiptarėt, por edhe nga kosovarėt, jo vetėm nga qytetarėt, por edhe nga biznesmenėt, jo vetėm nga turistėt, por edhe nga artistėt...
Por rruga kaloi pėrtej ēdo lloj parashikimi, pėrpiluar nė kontratė, firmosur e vulosur nga qeveria shqiptare, e deri tek abuzime, me tė cilat, edhe sot e kėsaj dite nuk po qartėsohet dot as prokuroria shqiptare. Kohė mė vonė, opozita ngriti zėrin duke kėrkuar njė kopje tė kontratės firmosur mes qeverisė shqiptare dhe firmės Bechtel Enka qė ka marrė nė dorėzim punimet pėr ndėrtimin e kėtij segmenti. Por asnjė institucion qeveritar nuk u bė i gjallė qė tė publikonte termat e kontratės. Ish ministri i dikurshėm i Transporteve Lulzim Basha, i deklaroi nė Kuvend deputetit socialist Erjon Braēe, se po tė donte ky i fundit, mund ti dorėzonte edhe njė kopje tė kontratės. Kėrkesės sė kėtij tė fundit pėr t'i dhėnė kontratėn pikėrisht nė moment, Basha iu pėrgjigj: mė duhet ta sjellė seancėn tjetėr. U pa pak mė vonė, se jo vetėm kontrata nuk po bėhej publike, por ajo (edhe pse duhet tė jetė njė dokument transparent) nuk po bėhej publike as pas kėrkesave tė parezistueshme tė medias; u bė e qartė se gjithė debatet e bėra nė qeveri, deri nė firmosjen e kėsaj kontrate, nuk iu dhanė as prokurorisė sė pėrgjithshme, duke u etiketuar nėn argumentimin "sekret shtetėror" nga organet qeveritare kompetente.
Por ē'ėshtė nė fakt ky sekret shtetėror, qė lidh Shqipėrinė me Kosovėn, kur pėr kryeministrin shqiptar Sali Berisha nuk ishte mė sekret shtetėror thyerja e embargos sė naftės ndaj regjimit tė Milosheviēit, e pėrbėn sekret shtetėror njė njė kontratė e thjeshtė ndėrtimi rruge? Mos ndoshta shifrat e kėsaj kontrate, qė konsiderohet si sekret shtetėror, i papublikuar nė media do tė jenė ndoshta edhe mė tė mėdha sesa vetė shifrat e futura nė Shqipėri nga kontrabanda e naftės nė atė kohė?
Pyetjet dyshuese, janė vetėm politike nė rastin konkret dhe nuk kanė asnjė lidhje me thelbin teknik tė problemit, sa i pėrket shkeljes sė procedurave tenderuese, apo rritjes sė shifrės sė investimit nga 418 milionė euro, nė 700 milionė euro, duke u llogaritur kostoja e ēdo kilometri katror nė 12 milionė euro. Sepse nė ēėshtjet teknike tė tenderit, do tė duhet tė investohet vetė kryeprokurori Theodhori Sollaku. Qė nė kėtė tender, ka korrupsion, kjo tashmė ėshtė shumė evidente. Por qė nuk po bėhet zė, kjo ka disa arsye:
E para, po pėrballemi pėrditė e mė shumė me njė opozitė apatike, krejt tė paaftė qė tė menaxhojė vetveten dhe jo tė bėjė oponencėn e qeverisė. Njė opozitė, e cila ka frikė edhe nga kopertura e emrit tė firmės qė po udhėheq apo drejton punimet nė segmentin e kėsaj rruge. Njė opozitė, e cila ėshtė njollosur kaq keq pėr ēėshtjen e shpėrndorimit tė fondeve gjatė tetė viteve tė qeverisjes sė saj, sa e ka krejt tė vėshtirė qė tė merret apo tė rikthehet me tė njėjtėn akuzė gjatė qeverisjes sė kundėrshtarit. Nė kėto kushte, pėrballemi me njė opozitė ineficente pėr tė bėrė njė oponencė tė qenėsishme pėr projektin e ndėrtimit tė kėsaj rruge, edhe pse nė tetė vite tė qeverisjes sė socialistėve dhe tė sė majtės, ka pasur kaq e kaq ministra transportesh, e po aq drejtorė tė pėrgjithshėm tė rrugėve qė mund tė bėjnė oponencėn; por kėta tė fundit, janė rregulluar kaq mirė me punėt e tyre private, sa nuk ia vlen tė prishin punėt me qeverinė;
E dyta, po pėrballemi me njė prokurori apatike, njė prokurori e cila sa tėrheq pak perin e lėshon sėrish atė; njė prokurori e cila gjendet pėrballė presionit gjithnjė e mė shumė nė rritje tė politikės pėr shkarkimin ose jo tė prokurorit tė pėrgjithshėm; pėrballemi gjithashtu edhe me njė kryeprokuror, qė nė njė farė mėnyre e ka gati tė faktuar abuzimin me njė tender tė madh si ky i ndėrtimit tė rrugės, por ka frikė tė reagojė thjesht dhe vetėm se nesėr do ta konsiderojnė si njė hakmarrje tė tij personale ndaj qeverisė e cila i ka bėrė gati letrėn e shkarkimit; po pėrballemi me njė prokurori, e cila ka evidentuar nė tė gjitha vitet e tranzicionit, se nuk ėshtė e thjeshtė tė luftosh me shtetin, apo me struktura qė kanė nė koperturė qeverinė, sepse ēdo prokuror qė do tė ndėrmarrė iniciativėn, do tė jetė ai i rradhės qė do tė duhet tė lėrė detyrėn apo tė presė transfertėn. Njė prokurori e varur gjithnjė e mė shumė nga politika, ėshtė e pafuqishme pėr tė ndėrmarrė hapat e duhura nė luftėn kundėr korrupsionit;
E treta, dhe jo mė pak e rėndėsishme, ka tė bėjė me reagimin e opinionit publik e qytetar. Tė gjithė ne, as nuk e vrasim mendjen fare sesa para ka harxhuar kjo rrugė; sesa para u morrėn nga taksat tona pėr tė shkuar nė xhepat e disa taksidarėve, kėtė rradhė me uniformė qeveritare apo ndėrkombėtare ndėrkohė qė ne vuajmė pėrditė e mė shumė mungesėn e energjisė elektrike, ujit tė pijshėm e vendeve tė punės. Opinioni qytetar dhe intelektual nė Shqipėri nuk e ka idenė fare sesa lekė harxhohen nė ndėrtimin e rrugėve, mjafton qė rruga tė "jetė e bėme". Pėr opinionin qytetar, ėshtė po aq e parėndėsishme se kush zyrtar i x apo y qeverie ėshtė i korruptuar, sepse tė gjithė nė Shqipėri, mendojnė qė tė gjithė janė tė korruptuar.
Nuk dua tė besoj se hetimet e prokurorisė pėr rastin e kėtij tenderi, shifrat e tė cilit janė dyfishuar nė pak muaj, tė pėrfundojė si ēdo rast korrupsioni qė ėshtė mbyllur nė Shqipėri nė favor tė tė korruptuarit. Ashtu sikurse dua tė besoj, se nė Shqipėri, ka ende persona tė aftė, tė cilėt nuk i tremben presioneve tė politikės, dhe do tė ketė pėrditė e mė shumė, persona tė paaftė, sikurse e atyre qė deklarojnė sot nė dyert e prokurorisė se "nuk do tė dėshironin ta firmosnin tenderin, por e bėnė kėtė me urdhėr nga lart".

"Gazeta Shqiptare"

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Shpetimi mė 2007-09-07 11:43 ]</font>

tarasi
07.09.2007, 11:52:00
Ja, cilėt i bėri Salih Berisha heronjė, dke qenė mercenarė e kuislingė...
( marrė nga gazeta " Panorama"),,,


Kėto ditėt e fundit, gazeta PANORAMA ka botuar nė shumė numra tė saj materiale sekrete tė Byrosė Politike. Shprazet aty gjithė turpi, gjithė mizerja e kupolės komuniste. Por botimi i kėtij arkivi u ndoq me vėmendje nga opinioni, jo vetėm sa pėr tė shuar kuriozitetin. U ndoq pėr atė qė mosnjohja e tė vėrtetave ka ndikuar thellė mbi tė sotmen. Po sjellim vetėm njė shembull. Tė bėnte pėrshtypje qė nė kėto dokumente pėrmendej emri i njė muzikanteje tė njohur, i Dhora Lekės. Emri i saj lidhet me problemin qė sapo e ngritėm, me fabrikimin e disidentėve tė rremė. Deri mė tani ne e njihnim kėtė zonjė si njė disidente tė madhe. Ka njė fondacion me emrin e saj. Ka njė shkollė me emrin e saj. Ka nderime e ēmime tė mėdha pėr tė. Mundet dhe njė emėr rruge mban emrin e saj. Dhe tė gjitha kėto asaj ju dhanė qysh nė gjallje.

( Nė kohėn e Demokracisė Salijane megjithėse Dhora leka ishte denuar nga pushteti i Enver Hoxhės si bashkėpunėtore e Jugosllavėve - vėrejtja ime)
Ndėrkaq, veē tė tjerash, ne lexojmė nė dokumentet e “Panorama”, se Dhora Leka na paska qenė njė denoncuese e shquar kundėr shkrimtarėve, artistėve, intelektualėve e politikanėve. Sidomos pas Konferencės sė Tiranės mė 1956.
Me dhjetėra njerėz janė dėnuar nga kėto denoncime. Bedri Spahiu, ish-prokuror i pėrgjithshėm dhe ish-udhėheqės komunist i penduar, ka folur pėr kėtė denoncuese disa vite mė parė.
Mirėpo kujtesa shqiptare ėshtė e shkurtėr. Kjo grua vazhdoi tė marrė nderime edhe pas kėsaj.
Ky ėshtė vetėm njė shembull qė tregon se sa e nevojshme ka qenė hapja e dosjeve dhe arkivave tė fshehta, qė u kėrkua me kėmbėngulje shumė vite mė parė nga shkrimtarė dhe artistė tė njohur.
,,,Nė kėtė shkrim do tė pėrqendrohemi pėr shtrirjen e fenomenit nė sferėn e kulturės, kryesisht tė letėrsisė. Pėr kėtė dukuri ka pasur shkrime tė shumta, emisione televizive, debate e polemika, shoqėruar kėto nga mendime kontradiktore. Por ende nuk ka njė mendim pak a shumė tė kristalizuar. Sė paku, pėr disa gjėra themelore. Kjo do tė ndihmonte jo vetėm pėr njė analizė shkencore e objektive, jo vetėm pėr njė vlerėsim konstruktiv tė letėrsisė shqipe, por mė gjerė: pėr hartimin e teksteve shkollore me nivel mė tė lartė. Pėr programet shkollore e universitare etj.
Kėshtu do tė ndėrpritej sėmundja e kaosit, qė ka zėnė rrėnjė nė shkolla e po vazhdon pėr vite me radhė.
Vlerat dhe antivlerat nė art dhe kulturė
Vlerėsimi objektiv i letėrsisė sė njė epoke ėshtė pjesė e historisė sė njė kombi. Kjo kėrkon njė vullnet e njė pėrgatitje serioze. Ka njė ligj universal: ēdo letėrsi e ēdo art vlerėsohet nga majat, nga kuotat mė tė larta tė tij. Askush nuk merret me shkrimtarėt e rėndomtė, me ata qė nė ēdo regjim janė tė destinuar tė harrohen. Nė kėtė pikė krijohet gjithmonė njė problem: cilat janė vlerat e cilat antivlerat? Ka njė pėrpjekje pėr seleksionim. Ēdo vend, sipas nivelit kulturor qė ka, e zgjidh kėtė problem.
Nė vende me tranzicion si i yni, problemi ndėrlikohet. Vetė kalimi nga njė epokė nė tjetrėn, nga robėria nė liri, e sjell ndėrlikimin. Pėrveē faktorit tė vlerave, qė ėshtė themelor nė ēdo letėrsi, njė faktor tjetėr pėrzihet: ai i moralitetit.
Kjo ėshtė e njohur. Janė shfaqur dy mendime: Njėri qė njeh vetėm faktorin vlerė dhe nuk ēan kokėn pėr qėndrimet morale e politike tė shkrimtarit. Tjetri, qė i merr parasysh tė dyja.
Mendimi ynė ėshtė me kėtė tė fundit
Mirėpo orientimi nuk ėshtė i lehtė. Ka shumė spekulime. Njė shkrimtar qė ka vuajtur nga regjimi, natyrisht, me tė drejtė kėrkon qė t’i njihet kjo. Por nuk mundet vetėm nga mundimet, sado tė mėdha qofshin, tė pėrcaktohet vendi i tij nė letėrsi, se, nė radhė tė parė, shkrimtarėt vlerėsohen nga vlerat e mirėfillta letrare. Vlera morale e favorizon, pa asnjė dyshim. Ndėr dy shkrimtarė, me vlera artistike tė afėrta, natyrisht, ai qė ka vuajtur nga regjimi, vetvetiu ėshtė mė i vlerėsuar dhe kjo ėshtė absolutisht e drejtė. Problemi tek ne lind kur kalohet nė ekstremin tjetėr: pėrpjekja qė, pėr shkak tė biografisė, shkrimtari tė zėrė pa tė drejtė njė vend, vend qė vlera e veprės nuk ia siguron dot. E vėrteta ėshtė se tek ne, nė shumicėn e rasteve, shkrimtarėt e artistėt nuk janė dhėnė pas njė spekulimi tė tillė. Kėshtu, pėr shembull, i ndieri Pjetėr Arbnori, ndonėse me njė vuajtje gati legjendare, e ruajti modestinė si shkrimtar, pa kėrkuar qė, pėr shkak tė biografisė tė ngrihet mbi tė tjerėt. E raste tė tilla ka plot, si Visar Zhiti, Edi Hila, Sherif Merdani, Frederik Rreshpja etj. Pa pėrmendur kėtu dėshmitarin e madh At Zef Pllumbin dhe veprėn e tij monumentale “Rrno vetėm pėr me tregue”.
Problem krijojnė disa shkrimtarė tė tjerė, qė janė pėrpjekur e vazhdojnė tė pėrpiqen me tė gjitha mėnyrat e tė gjitha spekulimet tė zėnė atė vend qė arti i tyre nuk ua jep.
Jo vetėm kaq. Kėta bėjnė zhurmė tė tepruar pėr vuajtjet e tyre,
sajojnė mite e gjėra tė paqena. Me fjalė tė tjera, jo vetėm qė shpesh mashtrojnė e spekulojnė me vetėviktimizimin, por janė jashtėzakonisht agresivė ndaj tė tjerėve: shpifin kundėr tė tjerėve, kėrkojnė t’i rrėzojnė ata me ēdo kusht.
Te kėta hyjnė disa nga “disidentėt e rremė”, pėr tė cilėt kanė folur nė shkrimet e tyre Mehmet Kraja, Ardian Ndreca, Rushen Alimerko, Arben Kallamata, Skėnder Gjoni etj.
Duke qenė marrė me njėrin nga shembujt, atė tė Kasėm Trebeshinės, ne do tė pėrqendrohemi te ky shkrimtar, pėr tė trajtuar mė gjerėsisht fenomenin.
Histori me disidentė tė rremė
Menjėherė pas rėnies sė komunizmit mė 1992, u shfaq edhe emri i Kasėm Trebeshinės si “shkrimtar dhe disident i jashtėzakonshėm”. U bėnė tė gjitha pėrpjekjet pėr ta paraqitur atė si tė tillė, por, pėr njė ēudi tė madhe, zhurma pėr kultivimin e kėtij miti hasi gati nė shpėrfilljen e plotė tė lexuesit dhe opinionit publik shqiptar.
Cili ishte shkaku?
Vetė autori Kasėm Trebeshina si edhe mbėshtetėsit e tij ngulnin kėmbė me shumė britma e rrahje gjoksi, se ky shkrimtar e disident i paparė luftohej ende prej shtetit komunist. Meqenėse shteti komunist ishte rrėzuar, kjo tezė nuk ishte fort e besueshme.
Por kėmbėngulja vazhdonte. Flitej pėr 150 vepra tė tij, ose mė mirė pėr kryevepra, pėr rreth 70 romane e 40 drama etj., etj., qė do ta mahnitnin publikun shqiptar dhe atė botėror. Paralelisht me kėtė zhurmė, vazhdonte legjenda e pengesės. Ky shkrimtar ende po pengohej! Nga kush? Kjo nuk kuptohej!
Mė nė fund, autori vetė e gjeti ēelėsin e enigmės. K.Trebeshina pengohej nga I.Kadareja! Sipas Trebeshinės, megjithėse "diktatori" i parė i Shqipėrisė, Enver Hoxha, kishte vdekur, kishte mbetur gjallė "diktatori" tjetėr, I. Kadareja. Sipas tij, kėta dy "diktatorė" e kishin sunduar sė bashku Shqipėrinė, bile "diktatori" I.Kadare ishte edhe mė i keq se diktatori E.Hoxha.
Me kėto pėrralla njerėzit qė sigurisht do tė qeshnin.
Dhe ata qeshėn vėrtet.
Ndėrkaq, K.Trebeshina botoi rreth 15 vepra, qė pas njė shuarje tė kuriozitetit prej bujės sė krijuar nė media e nė shtyp prej adhuruesve tė tij, ato u pasuan nga mospėrfillja dhe indiferenca absolute. Si duket orkestruesit e bujės mediatike u ndodhėn para njė bumerangu. U ra mbi kokė heshtja, jo lavdia, ajo qė pritej. Heshtje dhe shurdhėri brenda dhe jashtė vendit. Por Trebeshina prapė ankohej se ishte pėrsėri I.Kadareja qė ia organizonte kėtė indiferencė.
Shpjegimi i asaj qė dukej si enigmė, shpėrfillja e publikut pėr kėtė shkrimtar, gjendet pikėrisht te kėto 15 vepra tė botuara. Ato jo vetėm s’kishin ndonjė gjė pėr t’u dalluar, por ishin vepra fare tė rėndomta, tė ngjashme me ato tė letėrsisė shqipe tė realizmit socialist, e disa herė tė letėrsisė sovjetike, po tė realizmit socialist. Ishin vepra me partizanė e gjermanė, me shqiptarė e turq, me histori folklorike e me ndonjė imitim gjoja modernist nė formė.
Meqenėse nuk po linte dot mbresė me veprėn letrare, K. Trebeshina e hodhi gjithė shpresėn te disidenca. Ai u vetėshpall si i tillė e, fill pas kėsaj, u shpall prej mbėshtetėsve tė tij si i vetmi disident i jashtėzakonshėm i Shqipėrisė, madje i gjithė ish-kampit socialist.
Treēereku i lavdisė sė disidencės sė tij i kushtohet njė “Promemorieje”, qė ai ia paska dėrguar Enver Hoxhės nė 1953(!). Nė kėtė promemorie ai nuk paska lėnė gjė pa i thėnė diktatorit shqiptar: qė ti sillesh si monarku Luigji XIV, qė ti me shokėt e tu do ta mbytni Shqipėrinė nė gjak etj., etj.
Kjo “promemorie” u botua mė 1992 dhe i la tė habitur krejt njerėzit. Si gjithmonė u gjendėn njerėz naivė ose edhe jo naivė, qė e besuan. Tė tjerėt prapė qeshėn dhe e quajtėn thjesht njė mashtrim.
Analizėn mbi ēėshtjen e “promemories” do ta bėjmė mė pas. Pas kėtyre rropatjeve, K.Trebeshina ra po nė harresė. Mendimet pėr tė mbetėn prapė tė ndara. Ndjekėsit e tij, me nė krye tė kushėririn, Ardian Klosin, vazhdonin ta ngrinin nė qiell, duke mos i kursyer asnjė lavdėrim, qoftė pėr veprėn, qoftė pėr “promemorien” e tij. Kėto lavdėrime shoqėroheshin gjithmonė me zemėrim tė madh kundėr Kadaresė, penguesit tė tij. Ky i fundit ėshtė shprehur dy herė fare shkurt dhe pa ndonjė respekt pėr K.Trebeshinėn. Njė herė e ka pėrmendur si pseudodisident tė ēuditshėm (qė sulmon kolegėt e vet nga pozita staliniste). Herėn e dytė si oficer tė Sigurimit. Tė tjerė si Arben Kallamata, Ardian Ndreca, Dr.Skėnder Gjoni etj., kanė mbajtur jo vetėm qėndrim mosbesues, por edhe mjaft kritik ndaj Trebeshinės, si shkrimtar dhe si njeri.
Midis kėtyre dy qėndrimeve tė kundėrta, ishte dhe mbetet indiferenca e lexuesit.
Publicisti A.Kallamata, nė njė shkrim tė tij bėnte pyetjen: kundėr kujt ankohet K.Trebeshina? Pėrgjigjja ishte: kundėr lexuesit shqiptar qė nuk e lexon!...
vijon nesėr

cercizi
07.09.2007, 12:49:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
REALI afishoj me 2006-04-23 06:57 :
Sali Berisha po e largon me rrenje korrupcionin dhe mafian ne Shqiperi, me nje fjale po e pastron Shqiperine nga semundja e gjate qe i shkaktoi aq shume shkaterrim Shqiperise.
Edhe pse sjam per sistem mbreteror, por sikur te kisha mundesi Sali Berishen do ta kisha bere MBRET TE SHQIPTARVE.
Ju pershendes.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ ________
Real
Populli thot lidhu per fjalen.
Sa i perket qeshtjes kombetare kjo figure ogurzeze vetem sa ngushtoi rrethin e bashkimit kombetar.
Kjo figure vetem sa forcoi pushtetein serb ne kosove gjate kohes se qeverisjes se post komunizmit dhe vazhdon edhe ne ditet e sotme si kryeminister, mos i merr deklaratat e tija emocionale si relitet sepse ata qe njohin per se afermi rrethanat e shofin me sy skeptik dhe shume kontradiktor perkitazi me temen e hapur nga ju.
Sa i perket qeshtjes kombetare dua vetem disa pika te permbledhi qe edhe sot e kesaj dite nuk kane pergjigje.
1 si u be e mundur qe UDB te operoje ne shqiperi konkretisht ne Tirane dhe mu permes zyres se Kosoves te dekonspirohen grupi i pare i ilkegales me ne krye Adem Jasharin dhe Zahir Pjazitin?
2 si u be e mundur qe takimet e njeshit te SHIK-ut (te etehrshem) B.Gazidedes ddhe njeshit te UDB-se te mos shihen nga Sali(protopapa)Berisha?
3 si eshte e mundur qe nje perfaqsi e nje "shteti"-Kosova ti ket duart e hapura dhe te perpiloj lista per djemt e ilegales per denoncim te organet okupuese serbe dhe me vone te UCK-se e te mos shifen nga ShIK-u i atehershem?
4 si eshte e mundur qe Zahir Pajaziti ne vitin 1995 te burgoset per rreth pese jave nga Shteti Shqiptar me iniciative te UDB-se dhe ekzekutiv te Gazidedes-Shikut?
5 si eshte e mundur qe shtetii me ne krye sali berishen te lejoj ndertimin e piramidave me para te UDB.se dhe rrenimin e ekonomise ne fiasko deri te lufta qytetare edhe pse per kete gje i mishte terhequr verejtja nga qevereia e Bill Klintonit?
Per periudhat e luftes se Kosoves ka shume gjera te shkruhen por kjo periudhe le te mbetet ne ndergjegjen e historianeve me te vertet kombtar.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: cercizi mė 2007-09-07 12:52 ]</font>

Arbėr B.
08.09.2007, 00:13:00
HISTORI E “HARRUAR” E PD-sė

Deputetėt, pa dallim boje, bėnė ligjin qė burrat shqiptarė tė dalin nė pension 65 vjeē. Gratė 60 vjeē. Vetė deputetėt dalin nė pension 55 vjeē. Normale! I lodhi politika. I rraskapitėn hallet e popullit! Qelepir edhe unė: marr si pensionist 40 pėr qind tė rrogės sė deputetit?!.. Kam fituar postin e kėshilltarit tė Filip Ēakulit! Jap kėshilla me honorare pėr ndonjė kompani… Vetėm Berisha nuk mė qas nė “barkun” e qeverisė. Dhe bėn mirė! Njė qeveri serioze nuk ka pse hap vende pune pėr politikanė tė dėshtuar si puna ime! Mund tė marr nė qafė, me paaftėsinė time, vetė qeverinė! Ruajna Zot! Ku tė futen gjithė ata djemka e ēupa tė bukura, me origjinė KOP, qė dredhin zinxhirė sot zyrave tė qeverisė?!... Po kusurin e kohės? Bėj vrap nga kodrat e liqenit artificial, duke u pėrshėndetur ēdo sabah me njė bankier tė huaj! Herė pas here shkruaj pėr honorare!. I lėpihem ndonjė biondeje...nga ballkoni!

MITRO ĒELA
I nderuari kėndonjės!
Disa ditė mė parė, dėgjuam nga goja e vetė Kryeministrit tonė tė nderuar njė haber tė rėndė: Do tė ribėhet historia! Fjalė e hata! Haberi tronditi tė madh e tė vogėl. Disa u gėzuan. Tė tjerė u hidhėruan. Pėr mirė ose pėr keq, llafi I Kryeministrit vuri nė lėvizje trutė e njerėzisė. Nuk ka gjė mė tė mirė se sa meditimi, sidomos kur kemi “kallkan” drita dhe jetojmė nė errėsirė! Njė natė pa drita, i frymėzuar nga komentet mbi
haberin e Doktorit, thashė tė bėhem pak Sokrat, d.m.th. tė fėrkoj hundėn pėr tė njohur vetveten nė “sinorėt” e historisė sė PD-sė! O njerėz tė bekuar! U befasova! Ndjeva se nė dejtė e mi rridhte gjak i njė politikani tė dėshtuar! Lexoni dhe gjykoni:
Dymbėdhjetė vjet mė parė kisha qenė anėtar i Byrosė Politike tė PDsė. Madje, edhe njė ēikė mė lart, njė nga 16 themeluesit e partisė! Kisha qenė “baba kombi”, kryeredaktor i sė parės gazetė demokratike! Po sot? Ikėn e vanė tė gjitha nishanet! Nga politika mė ka mbetur copė njė: Anėtar i Kėshillit Kombėtar tė PD-sė. Pėr hir tė sė vėrtetės: Edhe jam, edhe nuk jam anėtar i kėtij forumi tė nderuar. Sipas statutit tė PD-sė, nėse bėn tre mungesa nė mbledhje, automatikisht pėrjashtohesh nga forumi. Me sa di unė, Kėshilli Kombėtar nė dy vitet e fundit ėshtė mbledhur vetėm njė herė. Kjo do tė thotė, qė jo vetėm unė, por tė 125 anėtarėt e Kėshillit Kombėtar, duke kallur brenda Doktorin, Jozefinėn, Boden a Gjanėn dalim tė pėrjashtuar...?!
Si e vras kohėn? Rri nė radhė para kioskės, pėr tė marrė pension qeverie. Edhe pensioni im, ka njė histori brenda. Deputetėt, pa dallim boje, bėnė ligjin qė burrat shqiptarė tė dalin nė pension 65 vjeē. Gratė 60 vjeē. Vetė deputetėt dalin nė pension 55 vjeē. Normale! I lodhi politika. I rraskapitėn hallet e popullit! Qelepir edhe unė: marr si pensionist 40 pėr qind tė rrogės sė deputetit?!.. Kam fituar postin e kėshilltarit tė Filip Ēakulit! Jap kėshilla me honorare pėr ndonjė kompani… Vetėm Berisha nuk mė qas nė “barkun” e qeverisė. Dhe bėn mirė! Njė qeveri serioze nuk ka pse hap vende pune pėr politikanė tė dėshtuar si puna ime! Mund tė marr nė qafė, me paaftėsinė time, vetė qeverinė! Ruajna Zot! Ku tė futen gjithė ata djemka e ēupa tė bukura, me origjinė KOP, qė dredhin zinxhirė sot zyrave tė qeverisė?!... Po kusurin e kohės? Bėj vrap nga kodrat e liqenit artificial, duke u pėrshėndetur ēdo sabah me njė bankier tė huaj! Herė pas here shkruaj pėr honorare!. I lėpihem ndonjė biondeje...nga ballkoni!
Vrava mendjen. Po sikur tė shkruaj dėshtimin tim brenda PD-sė? Sepse, kur njeriu qenka i dėshtuar, e ka mė lehtė tė gjejė edhe ide. Mėsim i nxjerrė nga Sokrati. Vetėm kur u bind qė ishte i dėshtuar, u bė filozofi mė i madh i Greqisė... Dhe rrėmbeva kompjuterin...

DHJETOR ‘90 - OLIMPI I DEMOKRACISĖ

8 dhjetor 1990. E shtunė. Asgjė pėr tė shėnuar, pikėrisht nė ēastin kur nė vendin kishin nisur tallazet qė do tė shembnin njė diktaturė. Pse? Pas krizės sė ambasadave. Pas arratisjes sė mijėra shqiptarėve drejt Evropės. Pas shembjes sė Murit tė Berlinit. Pas Gorbaēovit... Shqipėria nakatosej me ideologjinė marksiste. Errėsirė brenda errėsirės. Radio Tirana-memece. “Zėrin e Amerikės” – duke pasur lepurin nė bark, e dėgjoje, por nuk e pėrtypje. E dėgjoje, por nuk e komentoje...
9 dhjetor. E diel. Nė mėngjes erdhi Irena. Studente.
- Mos ka pasur ndonjė rrėmujė nga Qyteti i Studentėve?
- pyeta.
- Diēka kam dėgjuar. Por nuk di.
Ka tė drejtė tė mos dijė. Bota e saj ėshtė ushtari. E ka njohur qė nė shkollė tė mesme. Sot? Ai ėshtė ushtar. Ajo studente. Kur studentėt ngrenė krye, ajo ėshtė nė krahėt e ushtarit, nėn kurorėn e ndonjė pishe. Lavdi Zotit edhe pyllin e ka afėr...edhe jarani ėshtė nė formė, sepse, pėr mungesė valute, nuk ėshtė importuar nga ajo esenca qė hidhet nė ēaj dhe dobėson bateritė e ushtarėve...

POSHTĖ DINASTIA!

11 dhjetor 1990. E Martė. Qė nė mėngjes shkova nė Qytetin e Studentėve. Grumbull djem e vajza. Ishte improvizuar njė podium. Flisnin oratorė tė ndryshėm. Secili pėr hesap tė vet. Dikush mė tregoi njė djalė me xhakavento tė zezė dhe balluke: Ėshtė Azem Hajdari!... Pashė Spiro Deden. Ai ėshtė kryeredaktor i “Zėrit tė Popullit” dhe Sekretar i KQ tė Partisė sė Punės. E kishin rrethuar studentė. Dukeshin armiqėsorė. U afrova.
- Pse nuk botoni informacion pėr ne? Pse shqiptarėt duhet tė dėgjojnė tė vėrtetėn nga “Zėri i Amerikės”?
... Ndėrkohė erdhi pasditja... Dikush tha se ishte mbledhur Plenumi i KQ tė Partisė sė Punės. Kishte pasur debate tė forta. Nė fund Plenumi kishte hequr 7 anėtarė tė Byrosė Politike. Ishte ky kurbani i parė... Me dy vota kundėr, - Spiro Koleka dhe Shefqet Peēi,- Plenumi kishte vendosur qė nė Shqipėri tė lejohet pluralizmi politik. Dhe sė fundi nga radha, por jo nga rėndėsia: Ramiz Alia do tė takohej me njė pėrfaqėsi tė studentėve!
Ora 20:00: Nė autobus hipėn pėrfaqėsuesit e studentėve. Ne shikonim gjithė ankth rrugėn. Shoferi e preu timonin majtas. Nė turmė u shtua ankthi. Pas disa minutash, dikush tha: Autobusi u fut nė Pallatin e Brigadave... Natė. Errėsirė. Kallkan. Mijėra njerėz kodrave tė Qytetit tė Studentit. Shumica studentė. Bashkė me ta, prindėr. Kishte punėtorė nga Kombinati i Autotraktorėve “Enver Hoxha”. Tipografė. Qytetarė nga Tirana, por edhe nga Durrėsi, Shkodra, Kavaja... Thirrje nė kor: Poshtė Diktatura! Hekuran-Sllobodan! Enver-Hitler! Poshtė Dinastia! Nga parullat nė kėngė. Korale. Motive patriotike: “Se mjaft nė robėri, o e mjera Shqipėri”...
Brenda Pallatit tė Brigadave. Presidenti nė mes. Nė njė krah Skėnder Gjinushi. Nė anėn tjetėr Lisien Bashkurti. Karshi studentė e pedagogė. Qetėsi. Frymėmarrje tė tensionuara. Akullin e theu Presidenti. E nisi me doza humori: “Ju shkodranėt do tė mė komprometoni, - tha duke takuar Arben Brocin dhe Arben Likėn”. Dhe qeshi, ashtu siē di tė qeshė Sekretari i Parė i Partisė.
Por gazi ngriu vetėm nė gojėn e Presidentit. Studentėt nuk qeshėn. Tė ulur. Tė rrethuar nga mure tė lartė. Piktura. Korniza madhėshtore. Tapete tė trashė. Mbi tapete balta e studentėve. U vendos qė biseda tė incizohej...
Kaluan rreth tri orė. Autobusi mori rrugėn pėr nė Qytetin e Studentėve. Nė podium u ngjitėn me radhė disa oratorė. Pashko, Berisha, Imami etj. Kudo thirrje entuziazmi. Berisha iu drejtua turmės. Me pasion. Me fjalė ritmike. Shenja tė njė politikani karizmatik qė tėrheq si magnet turmat. Folėn edhe tė tjerė. Studentė e pedagogė. Nė fund foli Pashko.Ai tha:
- Nė magnetofon do tė vėmė kasetėn, ku ėshtė incizuar biseda me Ramiz Alinė. Ju dėgjojeni! Ne do tė mblidhemi, sepse do tė hartojmė programin e Partisė...
U mblodhėn nė njė nga zyrat e Drejtorisė tė Qytetit tė Studentėve. Debate. Me bereqet dhe pa bereqet. Mbi tė gjitha shkėlqeu njė batutė e Aleksandėr Meksit: “Lėrini budallallėqet! Nė asnjė vend tė botės nuk ka parti studentėsh...”.

KOMISIONI I PARĖ NISMĖTAR

13 dhjetor 1990. E enjte. Ora 15:00. Do tė bėhej njė mbledhje nė kinoteatrin “Studenti”. Salla ishte plot. Nė presidium dallova Pashkon, Saliun, Azemin, Arben Imamin...Pashė edhe njė burrė me mustaqe. Kishte
veshur njė xhakavento. Mė shumė bėnte shenja se sa fliste. Mė thanė se ishte Aleksandėr Meksi. Ishin pėrgatitur dokumentet pėr nė Ministrinė e Drejtėsisė. Duheshin edhe 300 firma pėr tė legalizuar Partinė Demokratike.
- Sa tė merren firmat nė sallė,- tha dikush nga presidiumi,- do tė zgjedhim njė Komision Nismėtar. Mendohet qė tė ketė 16 anėtarė. 7 studentė. Po kaq intelektualė. Dy do tė jenė nga klasa punėtore.
Po lexoheshin emrat me njė karakteristikė tė shkurtėr. Kur pėrmendej emri, kandidati ngrihej nė kėmbė. Nė fillim studentėt: Azem Hajdari, Blendi Gonxhe, Edmond Budina, Shinasi Rama, Arben Lika, Alma Bendo, Arben Sula. Pas studentėve, intelektualėt. U ngritėn Berisha, Gramoz Pashko, Eduart Selami, Aleksandėr Meksi, Preē Zogaj, Arben Demeti... I fundit... Mitro Ēela, gazetar dhe ekonomist i njohur. Punon nė gazetėn “Bashkimi”... Instinktivisht u ngrita nė kėmbė. Buzėqesha dhe u ula, duke ngritur supet.
Isha befasuar! Nuk dija gjė. Nuk mė kishin pyetur!
- Tani duhet tė zgjedhim dy pėrfaqėsues tė punonjėsve, - tha dikush nga podiumi.
Ra qetėsi. Nuk ishim mėsuar me kėtė lloj demokracie. Kandidatėt i gatuante piramida e Mihal Bishės, Mjeshtri i Madh i Kuadrit. Kishte raste, qė nuk fuste duart Sigurimi i Shtetit. U ngrit njė djalė i ri... Jam pedagog nė Institutin Bujqėsor. Quhem Eduart Zaloshnja. Unė do tė bėj njė propozim. Do tė duket jashtė logjike: Propozoj tė zgjidhet motra ime Merita Zaloshnja! Ėshtė ekonomiste nė ndėrmarrjen artistike “Migjeni”. Shkollėn e ka mbaruar natėn...
Pati ilaritet. Disa ngritėn supet. Diēka ngeci. Por akullin e theu presidiumi. Le tė vazhdojmė me kandidatura tė tjera. Nė fund janė votat ato qė vendosin... Motra fitoi. Sė bashku me tė edhe Ilir Myftari,
inxhinieri nė minierėn e Valiasit...
Shėnim: Pas disa ditėsh nė Komisionin Nismėtar u kooptua edhe Genc Ruli.

KU JANĖ NISMĖTARĖT E PD-sė?

7 shtator 2007. Nga dita e krijimit tė Komisionit Nismėtar kanė kaluar 17 vjet. Kėndonjėsi me tė drejtė mund tė pyesė: Ku janė sot themeluesit e PD-sė?
Azem Hajdari; u vra para zyrave tė PD-sė.
Blendi Gonxhe; Ka marrė arratinė. Nuk dihet ku jeton.
Edmond Budina; Emigrant nė Itali.
Shinasi Rama; Emigrant nė SHBA.
Arben Lika; Pasi bėri dy vjet burg, sot ėshtė biznesmen.
Alma Bendo; Emigrante. E harruar nga tė gjithė.
Arben Sula; Emigrant qė nga viti 1991.
Berisha; Kryeministėr.
Pashko; I vdekur.
Eduart Selami; Emigrant nga viti 1995 nė SHBA.
Aleksandėr Meksi; Pensionist.
Preē Zogaj; Deputet i PD-sė.
Arben Demeti; Njė nga drejtuesit e PAD-sė.
Mitro Ēela; Pensionist si ish-deputet, kėshilltar nė “Top Channel”.
Merita Zaloshnja; Emigrante nė SHBA.
Ilir Myftari; Nė PD nuk ka asnjė informacion. I harruar?!
(Vijon)

Arbėr B.
08.09.2007, 00:52:00
TRADHTIA DHE DEMOKRACIA

„Eshtė qesharake tė shohėsh dhe dėgjosh PD dhe berishistėt t’i japin opozitės dhe PS leksione demokracie. Sepse PD mbetet partia mė pa demokraci nė vend, partia mė e nėnshtruar ndaj diktatit tė liderit. Kjo ka qenė dhe mbetet sėmundja e saj kronike qė nga themelimi. Ky ėshtė edhe shkaku i disfatave dhe tragjedive tė PD, por edhe tė demokracisė e tė Shqipėrisė. Sikur PD tė kish pasur demokraci brenda vetes, vendit do t’i ishin shmangur shumė tragjedi dhe konflikte nė kėto 18 vjet. Kėshtu, nėse nė fund tė vitit 1996 dhe nė fillim tė vitit tė mbrapshtė ‘97 do tė ishin dėgjuar zėrat ndryshe, nėse qeveria do tė kish dhėnė me kohė dorėheqjen, duke u hapur rrugė me kohė zgjedhjeve tė
parakohshme, vendi nuk do tė kish kaluar as nė gjendje tė jashtėzakonshme, as nė shkatėrrimin e ushtrisė dhe kolapsin e shtetit dhe as nė vrasjen e rreth 2000 njerėzve.
Berisha mbeti, sikundėr ėshtė edhe sot e kėsaj dite, lider i padiskutueshėm dhe simbol i mungesės sė
demokracisė nė PD. Dhe rierdhi nė pushtet, nė radhė tė parė jo pėr meritė tė tij, por pėr shkak tė “meritave” tė Fatos Nanos, liderit po aq historik tė PS. Nano i ka bėrė kėshtu shėrbimin mė tė madh Berishės. Ka bėrė qė tė rivijė nė pushtet (duke habitur jo pak botėn mbarė) njė lider qė ėshtė fajtori kryesor pėr kolapsin e shtetit nė vitin ’97. Prandaj Berisha nuk i pėrmend mė skandalet dhe krimet dhe
korruptimin e Nanos pėr ndėshkimin e tė cilave, betohej duke shkumėzuar deri dje nėpėr mitingje.
Ndėrsa sot, Nano po i bėn shėrbime tė tjera Berishės, nė rolin e “Kalit tė Trojės” nė PS. Natyrisht, duke
shpresuar edhe ai vetė ndonjė thelė tė majme pushteti.“

ANDREA STEFANI

Kush ėshtė klima e tradhtisė, liria apo shtypja, demokracia apo diktatura? Duket se ca politikanė ruajnė besimin komunist se kapitalizmi, si sistem politik dhe ekonomik, ka nė thelbin e vet pabesinė. Besojnė se nė kėtė sistem tė lirisė mund tė pėrparosh vetėm duke mashtruar, duke shkelur premtimin, fjalėn e dhėnė qė shqiptarėt tradicionalisht e kanė quajtur besė. Shkurt, ruajnė pėr kapitalizmin imazhin e sistemit tė kalbur dhe pa moral, imazh qė ka rrėnjosur nė trutė e tyre propaganda e dikurshme komuniste. Ndryshe nuk ka si shpjegohet qė 6 deputetė dhe lideri i tyre Fatos Nano, pasi i bėjnė njė tradhti tė hapur interesave tė Partisė Socialiste, elektoratit tė saj dhe gjithė opozitės, vėrdallosen krenarisht duke i kėrkuar PS dhe lidershipit tė saj edhe “kusurin”.
Vetėm individė besėpakė qė e mendojnė tradhtinė si njė tė drejtė dhe liri personale, si lubrifikant tė makinės politike, mund ta ushtrojnė krenarisht dhe kaq pa turp zanatin e tradhtisė. Sepse a nuk votuan kėta 6 deputetė fare hapur kandidaturėn pėr President Republike tė mazhorancės kundėrshtare, duke u shtirur sikur po bėnin aktin mė patriotik nė botė? A nuk u justifikuan se e zhbllokuan makinėn politike (lubrifikanti) duke e shpėtuar vendin nga zgjedhjet e parakohshme? E vėrteta ėshtė se atė votim e bėn tė pashembullt jo vet tradhtia, sepse tradhti ka pasur e do ketė sa kohė do tė jetė politika. Nė atė votim i pashembullt ėshtė fakti se tradhtia guxoi tė dilte hapur, duke sfiduar nderin politik, fjalėn e dhėnė elektoratit. Asnjė votues i vetėm i kėtyre 6 “patriotėve” nuk do ta ketė ēuar nėpėr mend ndėrsa hidhte votėn pėr ta, se njė ditė ata qė sapo ishin betuar pėr mposhtjen e autoritarizmit berishist do ta pėrdornin mandatin e deputetit pėr tė mbėshtetur Berishėn.
Dhe ai votim, duke qenė njė besėthyerje, jo vetėm qė nuk mund tė kontribuonte nė shpėtimin e demokracisė, por pėrkundrazi, ka krijuar premisa tė reja pėr nėnshtrimin e saj nga autoritarizmi berishist.
Ajo pabesnajė zėvendėsoi konkurrencėn (dhe bashkė me tė edhe konsensusin qė po shfaqej si produkt i saj), me njė pazar korruptiv antipluralist. Parlamenti u shndėrrua nė njė “bursė” ku deputetėt, pėr interesa
klanore dhe tė kultit tė Fatos Nanos, tregtuan mandatet politike sikur tė ishin letra me vlerė. Dhe lidershipit tė PS, pėr tė shpėtuar jo vetėm veten dhe partinė, por edhe shoqėrinė nga kjo gangrenė e tradhtisė, nuk i mbetet rrugė tjetėr pėrveēse ndarja e pėrfundimtare me ta.

* * *

Pėrjashtimi i tė gjashtė nanoistėve nga radhėt e socialistėve u ka krijuar kriptoaleatėve tė tyre berishistė
rastin pėr tė akuzuar Edi Ramėn si diktator, qė njėsoj si Enver Hoxha ndėshkon ata qė mendojnė ndryshe. Por i gjithė ky sulm dhe kjo avokati “liridashėse” e kėtyre skllevėrve politikė, qė tuten edhe tė mendojnė (e jo mė tė shqiptojnė) njė germė ndryshe nga lideri i tyre Berisha, ėshtė njė provė tjetėr e pėrfitimit qė kampi berishist pati nga tradhtia e fundit nanoiste. Tregon se tradhtia punon pėr ta. Vetėm kėshtu mund tė shpjegohet simpatia qė berishistėt po tregojnė kėto ditė pėr pabesnajėn nanoiste, si dhe mbrojtja qė pėrpiqen t’i bėjnė asaj. Dhe kėshillat qė japin pėr mospėrjashtimin e tyre nga partia, tė kujtojnė ato kėshilla qė i bindėn trojanėt tė fusin kalin e drunjtė nė qytet. Por ėshtė lehtėsisht e kuptueshme se berishistėve u leverdis qė ushtarėt e “Uliksit” tė mbeten brenda PS.
Dhe nė kėtė rast “Uliksi” nuk ėshtė Nano. “Uliksi” ėshtė vetė Berisha. Po Nano ēfarė ėshtė? Nano tashmė
ėshtė kali i drunjtė qė i mban ushtarėt e “Uliksit” nė barkun e vet. Pra tė mbajė apo tė flakė tė 6-ėt dhe shefin e tyre nga partia, ėshtė pėr PS po aq jetike sa ishte pėr trojanėt dilema pėr kalin grek. Dhe demokracia, dhe liria e mendimit ndryshe, nuk e dėnon asnjė parti apo lidership tė mbajė gjarprin nė gji, tė falė tradhtinė. Demokracia nuk burgos, nuk pushkaton, nuk cilėson si tradhti ndryshimin e bindjes dhe rreshtimit politik. Por ajo nuk mund tė tolerojė deputetėt tė shpallen tė majtė dhe tė votojnė djathtas, tė betohen si socialistė dhe tė votojnė si demokratė.
Asnjė parti, sado demokratike, nuk mund ta tolerojė njė anarki tė tillė. Vėrtet demokracia nuk shpik dhe pėrjashton “tradhtarė” si Enveri, por kjo nuk do tė thotė se mund tė tolerojė tradhtinė. Aq mė tepėr kur ata qė bėnė tradhtinė nuk kėrkojnė falje, por krenohen me tradhtinė. E gjitha kjo ėshtė madje, tej konceptit tė lirisė dhe skllavėrisė, ėshtė marrėzi politike. Ėshtė marrėzi tė votosh nė favor tė demokratėve kundėr kandidaturės sė socialistėve dhe mbarė opozitės, dhe tė kėmbėngulėsh tė mbetesh nė partinė e socialistėve. Ėshtė arrogancė (unė bėj ē’tė dua) qė s’ka tė bėjė fare me lirinė dhe me mėnyrėn si funksionon demokracia nė parti, ku vėrtet duhet lejuar mendimi ndryshe (deri edhe fraksionet), por nuk mund tė tolerohet veprimi politik ndryshe. Aq mė tepėr pėr ēėshtje me ndikim strategjik nė ndeshjen mes demokracisė dhe autoritarizmit, lirisė dhe nėnshtrimit. Kėshtu, njė pakicė ka liri dhe tė drejtė tė propozojė
mėnyrėn e veprimit tė partisė, tė japė argumente, tė kėmbėngulė fort dhe publikisht, por nė rast se nuk arrin tė marrė mbėshtetjen e shumicės, i bindet vendimit tė partisė qė nuk mund tė mos jetė vendim i shumicės. Por nėse vepron nė kundėrshtim me vendimin e shumicės, i heq tė drejtėn politike dhe morale vetes pėr tė milituar nė atė parti.
Asnjė parti, sado liberale dhe demokrate, nuk mund tė lejojė qė deputetėt e saj tė votojnė strategjikisht kundėr partisė dhe elektoratit qė i ka zgjedhur. Si tė gjashtėt shpėtuan atdheun duke shmangur zgjedhjet e parakohshme? Broēkulla! Kjo nuk ėshtė aspak e vėrtetė. Sepse zgjedhjet e parakohshme mund tė shmangeshin duke votuar edhe pėr Cekėn madje, duke arritur kėshtu edhe pėrzgjedhjen e njė kandidature konsensuale. Por edhe nė kėtė rast shihet se tradhtia, si njė nga format e poshtėrisė politike, kėrkon tė gjejė strehė pėrsėri tek atdhetarizmi. Ndėrkaq, mos vallė bindja ndaj vendimit tė shumicės bėn qė partia tė bjerė pashmangėsisht nėn tiraninė e shumicės sė njė lideri, sikundėr edhe po ndodh prej 18 vjetėsh nė PD? Aspak, nėse ka me tė vėrtetė demokraci nė parti. Demokracia i jep liri pakicės qė edhe tė analizojė pasojat politike tė njė vendimi. Dhe nė rast se do tė rezultonte qė vendimi i shumicės e ka shpėnė partinė nė disfatė, ndėrsa propozimi i refuzuar pakicės do ta kish shpėnė nė njė pėrfundim mė tė mirė, atėherė partia duhet tė bėjė ndryshimet jo vetėm nė politikėn e saj, por edhe nė udhėheqje.
Kėshtu, pakica e djeshme bėhet gradualisht shumicė dhe shumica pakicė. Por kėto nuk ndodhin nė ato parti ku nuk ka demokraci, ku shumicat janė tė skllavėruara nga lideri i pėrjetshėm. Natyrisht pakica nuk i bindet shumicės edhe nė ato parti ku njė lider i dorėhequr dhe humbės si Nano pėrdor pabesisht klanet dhe besnikėt e tij pėr tė rrėmbyer kreun e partisė. Duke votuar me urdhėr tė Nanos, tė gjashtėt treguan qė nuk i pėrkasin mė PS, por Nanos. Dhe nėpėrmjet Nanos, i pėrkasin Berishės. Ata nuk janė tė lirė, prandaj tradhtojnė. Vetėm njeriu i lirė qė ndjek bindjen e tij nuk tradhton. Dhe ėshtė tamam ashtu sikundėr ka thėnė Kim Filbi: qė tė tradhtosh duhet qė tė jesh pronė e dikujt. Dhe duhet ta besoni se Filbi, ky spiun me famė i njohur edhe nė Shqipėri pėr bėmat e tij agjenturore, e njihte mirė mekanizmin e tradhtisė.

* * *

Ndėrkaq ėshtė qesharake tė shohėsh dhe dėgjosh PD dhe berishistėt t’i japin opozitės dhe PS leksione demokracie. Sepse PD mbetet partia mė pa demokraci nė vend, partia mė e nėnshtruar ndaj diktatit tė liderit. Kjo ka qenė dhe mbetet sėmundja e saj kronike qė nga themelimi. Ky ėshtė edhe shkaku i disfatave dhe tragjedive tė PD, por edhe tė demokracisė e tė Shqipėrisė. Sikur PD tė kish pasur demokraci brenda vetes, vendit do t’i ishin shmangur shumė tragjedi dhe konflikte nė kėto 18 vjet. Kėshtu, nėse nė fund tė vitit 1996 dhe nė fillim tė vitit tė mbrapshtė ‘97 do tė ishin dėgjuar zėrat ndryshe, nėse qeveria do tė kish dhėnė me kohė dorėheqjen, duke u hapur rrugė me kohė zgjedhjeve tė parakohshme, vendi nuk do tė kish kaluar as nė gjendje tė jashtėzakonshme, as nė shkatėrrimin e ushtrisė dhe kolapsin e shtetit dhe as nė vrasjen e rreth 2000 njerėzve. Por mungesa e demokracisė nė PD bėri qė tė triumfojė kulti, prepotenca dhe arroganca e Berishės, tė triumfojė strategjia e tij e mbajtjes sė pushtetit me ēdo kusht, edhe atėherė kur shihej qartė se besimi dhe mbėshtetja e popullatės pėr qeverinė jo vetėm kish firuar, por ishin me qindra mijėra njerėz ata qė kėrkonin me protesta largimin e saj.
Krejt nė kundėrshtim me kėto zhvillime, ata qė propozuan dorėheqjen e qeverisė si zgjidhje politike qė do tė shmangte shumė kosto, u anatemuan nė debate tė ashpra me Berishėn si “karrigethyer” dhe u trajtuan si armiq tė partisė dhe agjentė tė kundėrshtarit. Dhe u bė ashtu sikundėr deshi Berisha. Por e keqja nuk mbaron kėtu. Edhe pse kjo strategji e Berishės ēoi nė konfrontime tė armatosura (lufta cilivie u shmang vetėm nga ndėrhyrja e tė huajve), edhe pse qeveria u detyrua tė dorėhiqej kur ky akt nuk sillte mė ngushėllim, edhe pse Berisha nuk e arriti qėllimin pėr mbajtjen me ēdo kusht tė pushtetit, por pėrkundrazi
rriti kostot politike jo vetėm pėr PD, por edhe pėr demokracinė dhe shtetin, askush nė PD nuk guxoi tė ngrihej dhe tė analizonte gabimet fatale tė Berishės.
Po tė kish ndodhur kėshtu, po tė kish funksionuar demokracia nė PD, “doktori” do tė qe sot nė shtėpi, ndėrsa PD me njė lidership tė ri (mjerisht nė PD vazhdojnė tė thonė se PD vdes pa tė pazėvendėsueshmin
Berisha), ndoshta do tė kish ardhur nė pushtet shumė mė parė se viti 2005. Por kjo nuk ndodhi. Berisha mbeti, sikundėr ėshtė edhe sot e kėsaj dite, lider i padiskutueshėm dhe simbol i mungesės sė demokracisė nė PD. Dhe rierdhi nė pushtet, nė radhė tė parė jo pėr meritė tė tij, por pėr shkak tė “meritave” tė Fatos Nanos, liderit po aq historik tė PS. Nano i ka bėrė kėshtu shėrbimin mė tė madh Berishės. Ka bėrė qė tė rivijė nė pushtet (duke habitur jo pak botėn mbarė) njė lider qė ėshtė fajtori kryesor pėr kolapsin e shtetit nė vitin ’97. Prandaj Berisha nuk i pėrmend mė skandalet dhe krimet dhe korruptimin e Nanos pėr ndėshkimin e tė cilave, betohej duke shkumėzuar deri dje nėpėr mitingje.
Ndėrsa sot, Nano po i bėn shėrbime tė tjera Berishės, nė rolin e “Kalit tė Trojės” nė PS. Natyrisht, duke shpresuar edhe ai vetė ndonjė thelė tė majme pushteti. Ndaj PS jo vetėm nuk duhet tė humbasė kohė me
dialogė pėr bashkėpunim me tė gjithė kontributet (pra edhe me ato tė tradhtisė) sikundėr edhe po pėrflitet
kėto ditė, por duhet ta flakė sa mė shpejt kėtė “kalė” jashtė mureve tė veta. Natyrisht nėse nuk dėshiron tė digjet pėrsėri nė zjarrin e pashuar tė epshit pėr pushtet tė Nanos dhe Berishės, tė kėtyre dy liderėve historikė qė pėr tė keqen e tyre dhe tė demokracisė refuzojnė tė kalojnė nė histori.

aipedine
08.09.2007, 05:40:00
Greku eshte armiku i jone.
Greket e dojne Nanon dhe e urrejn Salen.
Per ate aresye une e dua Salen.
Kah ne thojn fol e mbushma mendjen.
Shnetin.

GURKEPI
18.10.2007, 08:44:00
Projektet shqiptare nė kėtė shekull


Sali BERISHA


Ndjehem shumė i nderuar qė ndodhem kėtu, i ftuar nė Oksford Union, jo vetėm se nė kėtė tribunė kanė folur personalitete botėrore, disa prej tė cilėve i kam njohur dhe tė tjerė admiruar, ndėr ta edhe gruaja mė e shquar e shekullit qė kaloi, bashkėkombėsja ime, Nėnė Tereza, por nė veēanti se unė flas kėtu nė njė tribunė qė pothuaj pėr rreth dy shekuj ėshtė njohur dhe bėrė e famshme si tribunė e fjalės sė lirė.

Prandaj dhe dua t'ju falenderoj me pėrzemėrsi, zoti President, pėr rastin e madh qė mė keni krijuar tė flas dhe debatoj sonte pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt, tė paraqes kėtu projektet e tyre tė kėtij shekulli.

Shqipėria ėshtė njė vend i vogėl nė Europėn Juglindore qė, pas rėnies sė "perdes sė hekurt", po ndėrton demokracinė e bazuar nė treg. Nė hartėn e Gadishullit tė Ballkanit, ajo pėrbėn bririn mė perėndimor tė tij. Nga veriu, lindja, jugu kufizohet pėrkatėsisht nga Mali i Zi, Kosova, Maqedonia e Greqia. Kurse nė perėndim, brigjet e saj, prej rreth 400 km, lagen nė 2/3 nga Deti Adriatik dhe nė 1/3 jugore nga Deti Jon. Bregu i saj ka plazhe tė mrekullueshėm qė po tėrheqin gjithnjė e mė shumė turistė. Vetėm dy vitet e fundit, numri i turistėve ėshtė rritur me shpejtėsi. Nė tėrėsi, Shqipėria ėshtė njė vend malor, me lartėsinė mesatare mė tė madhe nė Europė, rreth 640 metra, me peizazhe mahnitėse, pėr tė cilat e kanė quajtur kopshti shkėmbor i Europės Juglindore. Peizazhet e saj magjepsėse bėnė qė Eduart Lear tė vizitojė Shqipėrinė 6 herė nga 1848-1864. Nė Britaninė e Madhe, prej shekujsh janė shkruar nga historianė, shkrimtarė, poetė, piktorė, analistė, librat dhe studimet nė tėrėsi mė tė mira, mė tė ndershme pėr tė vėrtetat e lidhura me shqiptarėt. Ndėr anglezėt e mėdhenj qė e kanė vizituar Shqipėrinė, nga kohėra tė kaluara gjer nė ditėt e sotme, do tė pėrmendja Lordin Bajron, qė i ka kushtuar asaj strofat mė tė bukura tė poemės sė "Child Harold", Eduart Lear qė i ka kushtuar njė libėr tė ēmuar dhe mbi 200 punime, piktura, skica, litografi, ndėr mė tė mirat e krijimtarisė sė tij, Edith Durham qė shkroi librat ndėr mė tė mirėt pėr shqiptarėt. Por unė, nė morinė e autorėve tė shumė botimeve, do tė pėrmend gjithashtu edhe Profesor Noel Malcolm, qė me librin e tij, tė shkruar pak vite mė parė, pėr Kosovėn, ndriēoi me vėrtetėsi historinė, realitetin e atij vendi nga lashtėsia nė ditėt e sotme. Vitet e fundit, Shqipėrinė e kanė vizituar Kryeministri Tony Blair dhe shumė ministra dhe zyrtarė tė lartė tė Britanisė sė Madhe. Sot, me "British Airways", nė mė pak se tre orė fluturim, secili nga ju mund tė gjendet nė Tiranė. Ju ftoj tė gjeni kohė tė vizitoni vendin tim! Do tė jeni shumė tė mirėpritur. Shqipėria ka nevojė pėr miq si ju.

Vendi, nė historinė e tij tejet tė gjatė, ka njohur dyndje tė shumta qė nga dorėt, grekėt, romakėt, barbarėt, sllavėt, spanjollėt, frankėt, otomanėt dhe ka qenė pjesė e mbretėrive dhe e perandorive tė mėdha tė kohės. Historianėt, nė tėrėsi, besojnė se Ilirėt janė paraardhėsit tanė dhe se shqiptarėt nuk kanė ndryshuar kurrė shtėpitė e tyre, ata janė aty qė nga fillimi. Edhe studime tė shkencave tė tjera kanė faktuar identitetin e tyre qartėsisht tė veēantė nga tė gjitha kombet e tjera tė rajonit dhe kontinentit. Nė tėrėsi, popullata ka qenė e pėrqėndruar nė zona tė thella dhe male, por njė pjesė edhe nė qytete, qė janė ndėr mė tė lashtat e Europės.

Gjuha shqipe qė flasim, shumė e pasur dhe e bukur, i pėrket familjes indo-europiane, vjen direkt nga trungu i kėsaj familjeje dhe shkruhet nė alfabet latin. Shqiptarėt janė komb me vokacion perėndimor, me letėrsi, art, kulturė nė tėrėsi perėndimore. Shkrimtari ynė i njohur Ismail Kadare, pėr tė stigmatizuar disfatėn qė pėsuan nga fundi i shekullit tė 13-tė ushtritė e koalicionit tė gjashtė vendeve tė Ballkanit, nė betejėn me ushtritė otomane nė Fushė-Kosovė shkruan se: "vendi fjeti Europė dhe u zgjua Azi". Mirėpo, megjithėse rreth pesė shekuj ndėn perandorinė otomane, pra gjumi aziatik, sėrish shqiptarėt u zgjuan europianė. Rilindja shqiptare ishte e vonuar, por punoi dhe krijoi ndėn moton se: pėr shqiptarėt dielli lind nga Perėndimi.

Shqiptarėt, ndonėse njihen si ndėr themeluesit e krishtėrimit, sot ata janė njė komb plurireligjioz, myslimanė, ortodoksė, katolikė. Kjo sepse linja e demarkacionit mes tė dy kishave tė mėdha, asaj romake dhe asaj bizantine apo linja e Teodosit, kaloi nė gjatėsinė e territorit tonė dhe mė vonė sundimi otoman imponoi njė konvertim tė rėndėsishėm tė popullatės nė myslimanė. Megjithėkėtė, megjithėse jetojnė nė njė kontinent nė tė cilin jo pak kombe, gjatė gjithė historisė sė tyre dhe sidomos asaj moderne, pėrjetuan luftėra dhe konflikte tė egra fetare, kombi im, nė tėrė historinė e tij shekullore, nuk ka tė regjistruar as edhe njė rast tė vetėm konflikti ndėrfetar. Toleranca fetare e shkėlqyer ėshtė njė nga virtytet mė tė arrira, vlerat shpirtėrore mė tė ēmuara tė tij. Kjo tolerancė ėshtė e njėjtė dhe nė marrėdhėniet ndėretnike. Mbi 90 pėr qind e popullatės ėshtė me origjinė shqiptare, pjesa tjetėr janė pakicė me origjinė greke, arumune, romė, sllavė. Kam shumė kėnaqėsi t'ju informoj se raporte serioze ndėrkombėtare faktojnė se Shqipėria ka pėrmbushur standardet e OSBE-sė pėr arsimimin e pakicave.

Shqipėria ėshtė nga vendet mė tė pakta nė botė, nė tė cilin numri i hebrenjve gjatė Luftės sė Dytė Botėrore ishte shumė mė i madh nė fund se sa nė fillim tė saj. Asnjė hebre nuk u dorėzua tek nazistėt. Historia e kombit tim nuk ėshtė njė histori e sheshtė, pėrkundrazi ėshtė e shoqėruar nga vėshtirėsi, madje edhe drama tė vėshtira.

Nga viti 1389 gjer nė vitin 1480, territoret e banuara nga shqiptarėt u pushtuan njėra pas tjetrės nga Perandoria Otomane dhe u ndanė nė katėr vilajete tė kėsaj Perandorie. Vitet 1870 gjer nė vitet 1928 janė vitet e pėrpjekjeve tė mėdha tė shqiptarėve pėr tė formuar shtetin e tyre nė territoret ku ata ishin vilajete. Kjo pikėpamje u mbėshtet edhe nga disa fuqi tė mėdha tė kohės. Por, fuqi tė tjera mė tė fuqishme, nė njė nga padrejtėsitė mė tė mėdha historike, nė disa konferenca ndėrkombėtare, duke filluar nga Kongresi i Berlinit, mė pas Konferencat e Londrės dhe e Versajės, vendosėn dhe realizuan me forcėn e tyre copėtimin e territoreve shqiptare nė pesė shtete tė rajonit, ndonėse kėto territore, nė asnjė rast, nuk ishin enklavė, por vazhdimėsi etnike dhe gjeografike. Nė vitin 1912, pas njė seri kryengritjesh tė mėdha qė u zhvilluan nė Kosovė, u shpall pavarėsia e Shqipėrisė. Por, sėrish vazhduan pėrpjekjet dhe projektet pėr njė copėtim tjetėr tė ri tė Shqipėrisė, mirėpo kjo u kundėrshtua nga Presidenti Willson, i cili refuzoi t'i firmosė kėto marrėveshje. Nė vitin '22 tė shekullit qė kaloi, Shqipėria do tė ishte vendi i vetėm nė Ballkan qė zhvilloi zgjedhje parlamentare dhe vendosi njė parlament pluralist dhe regjim republikan. Nė vitin '27 vendi do tė shpallej mbretėri.

Mė 7 Prill tė vitit 1939, Shqipėria do tė ishte vendi i parė nė Europė qė do tė pushtohej dhe do tė mbetej e tillė gjer nė tetor tė vitit '44. Shqiptarėt, gjatė Luftės sė Dytė Botėrore bėnė njė luftė tė vendosur pėr ēlirimin e tyre. Ata patėn nė kėtė luftė njė ndihmė tė madhe me armė, mjete financiare, ekspertė ushtarakė nga qeveria e Madhėrisė sė Saj. Rreth 160 ushtarė, aviatorė, oficerė madhorė tė ushtrisė britanike ranė nė luftė nė territoret shqiptare, pėr lirinė e kombit tim. Ne do t'i nderojmė ata gjithmonė.

Vendi u ēlirua mė 28 nėntor tė vitit '44. Por, historia do tė dėshmohej sėrish njerkė e pamėshirė ndaj nesh. Pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore, gjer nė vitin 1990, nė Shqipėri u vendos diktatura mė e egėr komuniste, e cila e shkėputi tėrėsisht vendin nga bota e lirė, e bunkerizoi nė tė gjitha aspektet, ngriti gulagė, mė shumė dhe mė tė rreptat se nė ēdo vend tjetėr, ekzekutoi pa gjyqe apo me farsė politike gjyqėsore mijėra qytetarė, pothuaj tė gjithė intelektualėt e shkolluar nė Perėndim, ndaloi pronėn private dhe e renditi atė nė 3-4 vendet mė tė varfra tė planetit, ngriti njė propagandė kaprolalike monstruoze, kundėr botės sė lirė. E tillė erdhi Shqipėria nė vitet '90. Tė shumtė ishin ata, nė Europė dhe botė, qė mendonin qė ky vend tė mbetej si muzeumi i socializmit, si njė lloj Kube e Adriatikut.

Por kėtė nuk e mendonin intelektualėt shqiptarė, tė cilėt, pas rėnies sė "perdes sė hekurt", shfrytėzuan ēdo mundėsi pėr tė kėrkuar liritė e munguara. Kėtė nuk e mendonin studentėt dhe pedagogėt e Universitetit tė Tiranės, tė cilėt, nė Dhjetor tė vitit '90, mbushėn rrugėt dhe sheshet e kampusit tė tyre dhe Tiranės, nėn moton "Liri-Demokraci", "E duam Shqipėrinė si Europa". Ata menjėherė themeluan partinė e parė opozitare shqiptare, Partinė Demokratike tė Shqipėrisė, e cila nė zgjedhjet e pėrgjithshme tė 22 Marsit tė vitit 1992 do tė shėnonte njėrėn prej fitoreve mė tė thella nė vendet ish-komuniste. Qeveria demokratike e dalė nga kėto zgjedhje ndėrmori reforma tė thella tė gjithanshme, politike, institucionale, liberalizoi ekonominė, aplikoi terapinė e shock-ut dhe privatizimin e shpejtė tė tokės, banesave, ndėrmarrjeve shtetėrore, nxori vendin nga izolimi dhe e hapi atė drejt vendeve mike, Bashkimit Europian, NATO-s dhe institucioneve tė tjera ndėrkombėtare.

Nė tė gjitha kėto pėrpjekje, opozita shqiptare dhe mė pas qeveria demokratike, pati ndihmėn e madhe dhe tė ēmuar tė qeverisė sė Madhėrisė sė Saj, forcave politike, institucioneve tė Britanisė sė Madhe. Unė, si kryetar i opozitės, kam hapur fushatėn elektorale qė solli fitoren e forcave tė opozitės, me Sir Joefry, dhe po si kryetar i opozitės jam pritur nga kryeministri Major dhe kam patur njė takim tejet mbresėlėnės me Lady Thacher, nga e cila u largova e bindur se nė rast se ajo nuk do tė kishte dhėnė dorėheqjen, Sllobodan Millosheviēi do tė kishte marrė pėrgjigjen e merituar shumė mė herėt, dhe se Ballkani i viteve '90 do tė ishte njė histori tjetėr. Po nė atė kohė jam takuar me Presidentin aktual tė Universitetit tuaj, Lord Patten, pėr tė cilin ruaj njė respekt dhe miqėsi tė veēantė. Mė pas, si President i Republikės kam vizituar dy herė vendin tuaj tė madh, jam pritur nga Mbretėresha Elisabeth, Kryeministri Major dhe zyrtarė tė tjerė mė tė lartė tė kėtij vendi.

Gjej rastin pėr t'u shprehur njė mirėnjohje shumė tė thellė autoriteteve, institucioneve dhe taksapaguesve tė Britanisė sė Madhe, pėr tė gjithė ndihmėn e tyre tejet tė ēmuar qė i kanė dhėnė dhe i japin Shqipėrisė.

Zonja dhe zotėrinj,

Nė kėto 15 vite tė pluralizmit politik, ndėrtimit tė lirisė dhe vlerave tė saj, Shqipėria ka njohur vėshtirėsi serioze, por, nė rast se kemi parasysh nivelin, gjendjen nga nisi, dua t'ju siguroj se ajo ka ndryshuar mė shumė se ēdo vend tjetėr. Kėshtu, nga vendi i monizmit mė ekstrem, izolimit mė tė thellė, militarizimit tė plotė, lirive dhe tė drejtave njerėzore tė ndaluara me Kushtetutė, ateizmit tė imponuar, hiperkolektivizmit ekstrem, varfėrisė dhe mjerimit tė madh, ėshtė sot vendi i pluralizmit politik tė konsoliduar, i demokracisė sė re, por qė funksionon, i shtetit ligjor, i respektimit tė lirive dhe tė drejtave njerėzore dhe minoriteteve, i mediave tė lira, vendi i pluralitetit religjioz dhe tolerancės sė shkėlqyer fetare dhe etnike, vendi i ekonomisė sė lirė tė tregut, nė tė cilin 90 pėr qind e Prodhimit Bruto tė Brendshėm vjen nga sektori privat dhe ku tė ardhurat pėr frymė, nga 200 dollarė, qė ishin nė vitin '92, janė sot mbi 4000 dollarė. Shqipėria ėshtė sot anėtare e KE-sė, partnere e NATO-s, ka firmosur Marrėveshjen e Stabilizim-Asociimit me BE-nė. Nė Samitin e Rigės ėshtė deklaruar si njė vend qė, nė Samitin e Bukureshtit mund tė marrė ftesėn pėr anėtarėsim tė plotė nė NATO.

Qeveria qė unė kryesoj ka pėrcaktuar si objektiv mė madhor konsolidimin e shtetit ligjor, luftėn me tolerancė zero kundėr krimit dhe korrupsionit, qė kanė dėmtuar rėndė qytetarėt shqiptarė nė vend dhe imazhin e Shqipėrisė nė botė, shndėrrimin e Shqipėrisė nė vendin mė tėrheqės tė investimeve tė huaja, vendi me ngarkesėn fiskale mė tė ulėt nė Europė, reformėn e thellė tė sistemit arsimor, sjelljen e vendit nė moshėn dixhitale, reformėn e pronėsisė.

Nė njė luftė me zero tolerancė ndaj krimit tė organizuar, agjencitė e zbatimit tė ligjit, nė rreth dy vjet, kanė ēmontuar rreth 204 grupe dhe organizata kriminale dhe vendosura para ligjit, 850 anėtarė dhe bosė tė tyre, kudo qė janė ndodhur, nė Shqipėri apo vende tė tjera. Parlamenti, nė kėtė kuadėr, miratoi njė moratorium pėr ndalimin e skafeve tė shpejta nė ujėrat tona, mbasi ato pėrdoreshin pėr trafiqe. Shqipėria, sot, ėshtė njė nga vendet mė tė qeta dhe mė tė sigurta nė Europė. Nga viti 2005 nė vitin 2007, numri i turistėve ėshtė rritur me 70 pėr qind dhe nuk ėshtė regjistruar as edhe njė incident i vetėm ndaj tyre.

Pėr njė luftė me zero tolerancė ndaj korrupsionit, ne kemi ndėrmarrė: zvogėlimin e qeverisjes qendrore me 25 pėr qind tė portofoleve dhe 30 pėr qind tė punonjėsve, kemi nxjerrė administratėn jashtė konfliktit tė interesit, kemi vendosur kritere, tė cilat nuk lejojnė tė pėrdoren paratė publike pėr qėllime private dhe personale, parlamenti ka miratuar njė ligj pėr mbrojtjen e denoncuesve tė korrupsionit njėlloj si ato tė krimeve tė rėnda dhe shpėrblimin me 6 pėr qind tė vlerės qė vjen nga denoncimi i tyre, janė privatizuar njė seri procedurash dhe decentralizuar tė tjera. Rezultatet e kėsaj lufte kanė bėrė tė mundur shkurtimin e shpenzimeve operative tė administratės qendrore me 40 pėr qind, uljen e kostos sė prokurimeve publike me 23 pėr qind. Megjithė uljen drastike tė taksave, nėpėrmjet luftės kundėr kontrabandės, evazionit dhe informalitetit, qeveria ka dėrguar dy vjet me radhė, nė muajin qershor, njė buxhet tė dytė nė parlament, me vlerė rreth 24 pėr qind tė buxhetit vjetor. Tė ardhurat buxhetore janė rritur nga 22 pėr qind e GDP-sė nė vitin 2005, nė 27 pėr qind tė GDP-sė nė vitin 2007. Pėrveē kėtyre, dhjetra zyrtarė tė tė gjitha rangjeve janė dėrguar para ligjit.

Pėr pėrmirėsimin e klimės sė biznesit dhe shndėrrimin e Shqipėrisė nė vendin mė tėrheqės pėr investimet e huaja, kemi ulur barrėn dhe pengesat burokratike pėr biznesin, kemi shkurtuar kohėn e regjistrimit nga 42 ditė nė njė ditė, pas inaugurimit tė "One Stop Shop"; kemi liberalizuar licensat dhe lejet si dhe pothuajse pėrgjysmuar ato; sė shpejti do tė nisė puna pėr vendosjen e "One Stop Shop" pėr lejet dhe licensat. Dje, ne kemi inauguruar taksėn online, ėshtė miratuar ligji i ri pėr partneritetin publik, privat si dhe prokurimet publike; po aplikohet gjithnjė e mė shumė iniciativa "Shqipėria njė euro", nė tė cilėn investitorėt mund tė pėrfitojnė me njė euro objekte apo edhe tokėn pėr investime industriale, bujqėsore, turistike dhe tė gėzojnė njė seri shėrbimesh me njė euro.

Nė kėto dy vjet, ne kemi ndėrmarrė njė revolucion tė vėrtetė fiskal. Kemi vendosur taksėn e sheshtė me 10 pėr qind, ulur taksėn e korporatave dhe atė tė ardhurave personale pėrkatėsisht nga 25 dhe 23 nė 10 pėr qind, taksėn e biznesit tė vogėl me 50 pėr qind, kontributin e sigurimeve shoqėrore me 31 pėr qind, ēmimin e energjisė pėr biznesin me 33 pėr qind. Mė 1 janar tė vitit 2008, Shqipėria ėshtė vendi me barrėn fiskale mė tė ulėt nė Europė. Rezultatet dėshmojnė se ekonomia shqiptare ėshtė nė njė shkėputje tė vėrtetė, rritja ekonomike ishte 6 pėr qind vitin qė shkoi, pritet mė e lartė kėtė vit; inflacioni ėshtė 2-4 pėr qind, deficiti buxhetor 2.6 pėr qind; krediti bankar pėr ekonominė ėshtė rritur tre herė, krahasuar me vitin 2005; eksportet kėtė vit janė 28 pėr qind mė tė mėdha se vitin qė kaloi; investimet e huaja nė vitin 2006 ishin tre herė mė tė larta se nė mesataren e 10 viteve qė shkuan; indeksi i shitjeve ėshtė rritur me 22 pėr qind; depozitat bankare janė rritur me 25 pėr qind. Shqipėria ka ardhur nė fokusin e kompanive tė mėdha europiane dhe botėrore, tė cilat me projektet e tyre nė fushėn e energjisė, turizmit, manifakturės, minierave, ēimentos, bankave dhe sigurimeve shoqėrore, kanė nisur dhe do tė nisin nė muajt qė vijnė investime me shumė miliard euro.

Po punojmė pėr krijimin e zonave tė lira dhe parqeve industriale.

Nė pėrpjekjen tonė pėr tė sjellė Shqipėrinė nė moshėn dixhitale, ne kemi nėnshkruar njė marrėveshje me Microsoft, qė do tė hapė njė qendėr inovative nė Tiranė, si dhe dy akademi. Me UNDP-nė pėrfundojmė projektin pilot tė e-shkolla, kemi pėrfunduar e-dogana, e-taksa, e-prokurime, e-regjistėr biznesi dhe nga mesi i vitit 2008 pėrfundon e-regjistri civil dhe do tė pėrfundojė me e-government.

Nė dy vjet kemi liberalizuar plotėsisht universitetet tona. Numri i studentėve ėshtė rritur nga 50.000 nė 100.000 dhe kemi katėrfishuar investimet pėr arsimin e lartė, ndėrsa jemi duke dyfishuar buxhetin pėr arsimin.

Kėto reforma qė unė pėrmenda mė sipėr si dhe ato tė ndėrmarra nė institucione dhe fusha tė tjera, bėnė tė mundur shpejtimin e procesit tė integrimit tė vendit. Pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt, anėtarėsimi i vendit tė tyre nė BE dhe NATO janė projektet mė madhore, ndaj dhe jemi tė vendosur tė ndėrmarrim dhe zbatojmė tė gjitha reformat e domosdoshme pėr tė merituar kėto anėtarėsime.

Nė kėto 15 vite, Gadishulli i Ballkanit u shndėrrua nė njė teatėr tragjedish, luftėrash, barbarisht tė vėrteta ēnjerėzore. Shkaku themelor i tyre qėndron nė ultranacionalizmin, obsesionin e njė kombi qė ndjehej hegjemon ndaj komeve tė tjera dhe mbizotėrohej nga ideja e shtetmadhėsisė sė tij. Sot, Ballkani ėshtė rajon paqeje dhe integrimi rajonal nė Europė. Nė tė gjitha zhvillimet, luftėrat dhe konfliktet, Shqipėria mbėshtet fuqishėm pėrpjekjet e NATO-s dhe komunitetit ndėrkombėtar pėr paqe dhe stabilitet nė rajonin tonė dhe mė gjerė.

Nė kėtė kuadėr, njėsitė ushtarake tė Shqipėrisė janė tė shpalosura nė misionin paqeruajtės tė NATO-s, nė Bosnjė, Afganistan dhe nė kuadrin e luftės kundėr terrorizmit ndėrkombėtar nė Irak. Por sot, zgjidhja e statusit tė Kosovės pėrbėn njėkohėsisht kusht vendimtar pėr paqen dhe stabilitetin jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė rajon dhe mė gjerė. Qeveria shqiptare ka mbėshtetur dhe mbėshtet projektin e Presidentit "Ahtisaari" si projektin mė tė mirė pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės. Ky projekt vendos, nga njėra anė, standardet mė tė gjera pėr liritė dhe tė drejtat e minoriteteve, standarde qė nuk ekzistojnė nė ndonjė vend tjetėr dhe, nga ana tjetėr, respekton vullnetin e shumicės pėr pavarėsi.

Ne mbėshtesim pėrpjekjet aktuale tė Trojkės, por mendojmė se zgjatja e mėtejshme e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės kėrcėnon seriozisht stabilitetin e rajonit. Zgjidhja e statusit tė Kosovės duhet tė ndihmojė serbėt tė shkėputen nga e shkuara e luftėrave dhe barbarive, genocideve qė provoi nė rajon diktatura e Millosheviēit dhe i orienton ata drejt sė ardhmes.

Ne pėrshėndesim dokumentin e paraqitur nga autoritetet e Kosovės pėr bashkėpunim, pajtim dhe miqėsi midis serbėve dhe kosovarėve, dhe besojmė se shqiptarėt dhe serbėt duhet tė angazhohen pėr njė kapitull tė ri nė marrėdhėniet ndėrmjet tyre.
R.D.

TAFILIBRIGI
18.10.2007, 11:32:00
Populli thotė shija dijėn e punėn pa vlersoje. Sali Berisha ėshtė njė Kombtar,patriot,i ditur,e trim i vėrtet.
ani pse shum kuisling,demagoga,hajdut,mafioz,tė pa ditur e psikopat e kritikojn e vjellin nga goja e tyre lloj lloj fekale dhe tentojn qė nė ēdo mnyr tja ulin reputacionin nė popull,po e kanė tė kotė.

GURKEPI
18.10.2007, 11:40:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
TAFILIBRIGI afishoj me 2007-10-18 11:32 :

Populli thotė shija dijėn e punėn pa vlersoje. Sali Berisha ėshtė njė Kombtar,patriot,i ditur,e trim i vėrtet.
ani pse shum kuisling,demagoga,hajdut,mafioz,tė pa ditur e psikopat e kritikojn e vjellin nga goja e tyre lloj lloj fekale dhe tentojn qė nė ēdo mnyr tja ulin reputacionin nė popull,po e kanė tė kotė.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

z.Tafil nuk e di a ashete qaqe sa e velereson ti, por shifet se eshete nji nder me te miret ne krahasim me garden majtiste e dalun prej mesimeve te partis ruso-shkinore gjinusho-ramo-meto-nano-milo majkot.
Dhashet zoti qe ti ndihemojen z.Berishes ne kete betej per ekzistenecen e Kombit shqipetar ,se ka lehete me kete mbeturin grekofilo serbo-ruse.

Shpetimi
18.10.2007, 13:10:00
Kondita, ose nuk e kupton se ēka do tė thotė mardhėnje ndėrshtetrore, ose qellimisht paraqitesh se nuk e kupton.

Edhe unė kam thėnė se ėshtė nė interes tė Shqipėrisė zhvillimi i mardhėnjeve ekonomike me tė gjitha shtetet e botės, qoftė edhe me shtetet qė kanė regjime jodemokratike.
Pėrjashtim kėtu duhej bėrė zhvillimi i mardhėnjeve tė ēfardollojshme tė Shqipėrisė me shtete siq ishte Serbia nėn udhėheqjėn e S. Millosheviēit, kur dihet se Serbia e asaj kohe kishte sankcione ekonomike nga OKB-ja.
Ndėrsa Berisha duke i shkelur sankcionet e OKB-sė bėri mardhėnje tė fshehta ekonomike me Serbinė, pasojat e sė cilave mardhėnje tani mė dihen nga tė gjithė.

Mirėpo, kėtu fjala nuk ėshtė tek mardhėnjet ekonomike tė Shqipėrisė me RP tė Kinės, por fjala ėshtė pėr mardhėnjet partiake nė mes Partisė Demokratike tė Shqipėrisė me Partinė Komuniste tė Kinės.
Ja se ēka thotė nė njė informacion tė saj gazeta "Korrieri":

"PD homologe me komunistet e Kines

E Hene, 27 Gusht 2007

Partia Demokratike hedh nje hap te madh drejt forcimit te miqesise me Kinen komuniste. Nje agjenci kineze lajmesh tha mbreme se partia e kryeministrit Berisha do te jete mikpritese e nje delegacioni te Partise Komuniste te Kines. Sipas agjencise, ka qene vete PD ajo qe ka bere ftesen per delegacionin e Partise Komuniste Kineze ne Shqiperi."

Komentet rreth mardhėnjeve nė mes PDSH-sė sė Sali Berishės dhe Partisė Komuniste tė Kinės janėtė tepėrta, sepse vet fakti qė njė parti "demokratike" e Shqipėrisė ėshtė nikoqire e njė partie komuniste fletė mė shumė sesa njėqind debate e polemika tona nė kėtė forum.

Shpetimi

zoguizi
18.10.2007, 13:20:00
Kryqėzata e re politike…!

SHTETI I SULLTANIT DHE FERMANI I PASHAIT


· Sjellja e demokratėve na rikthen nė vėmendje shtetin e sulltanėve, tė cilėt po tė donin i merrnin nė konsideratė fermanėt e pashallarėve, qė vinin nga cepat e perandorisė, e po tė donin jo. Por sot askush prej shtetasve tė pėrgjegjshėm nuk duhet tė pajtohet me njė sulltan tė ri, sado paēavure tė jetė fermani.


Shkruan: Mentor KIKIA

Tiranė, 17. 10. 2007


Shteti shqiptar po bėhet kėto dy ditė arenė e njė ndodhie tė paprecedentė nė fushėn institucionale, duke vėnė nė rrezik seriozitetin e funksionimit tė vetė shtetit. Prokuroria e Pėrgjithshme ka nisur njė kėrkesė pėr tė hequr imunitetin e deputetit demokrat, Lulzim Basha, pasi hetuesit duhet ta marrin atė nė pyetje pėr procedurat e njė segmenti rrugor, pjesė e korridorit Durrės-Kukės, nė funksionin e ish-ministrit tė Transporteve.


Lajmi pėr nisjen e kėsaj kėrkese ishte njė sihariq, nė njė farė mėnyre, pėr tė gjithė formacionet politike, grupet shoqėrore dhe njerėzit e thjeshtė, tė cilėt ndjejnė vėrtet pėrgjegjėsi qė jetojnė nė njė vend, i cili vazhdon tė jetė nė krye tė listės sė vendeve tė korruptuara. Pėrtej bindjeve politike tė gjithkujt dhe pa paragjykuar asnjė grimė punėn e zotit Basha, pasi vendimin pėr fajėsinė e tij e jep vetėm gjykata, ne mirėpritėm zgjimin e prokurorisė, si organizmi qė mban pėrgjegjėsinė kryesore pėr mosluftimin e korrupsionit.


Padyshim qė nisja e njė kėrkese pėr heqjen e imunitetit tė njė deputeti-ministėr, do tė ndizte flakė tė reja nė luftėn politike, e cila edhe pa kėtė, ėshtė flakė e zjarr. Qeveria dhe Partia Demokratike, sė cilės i pėrket edhe ministri i akuzuar, lanė mėnjanė premtimet pėr tė luftuar korrupsionin, lanė mėnjanė gatishmėrinė pėr t‘u zhveshur lakuriq para drejtėsisė, nėse ajo do ta kėrkonte kėtė dhe nisėn njė kryqėzate tė re politike, e cila pėrveēse pjell kaos institucional, nuk pritet tė japė asnjė dobi tjetėr.


Lėmė mėnjanė kėtu faktin se pėrse prokuroria e dėrgoi kėrkesėn nė Kuvend ditėn qė, deputetėt e djathtė zyrtarizuan njė nismė pėr krijimin e komisionit hetimor parlamentar tė ashtuquajtur "Sollaku 2", por sjellja e Kuvendit pas kėsaj ėshtė njė njollė vėrtet e zezė. Nga koha e shkollės tetėvjeēare mbajmė mend kur i fshihnim penėn ndonjė shoku, duke thėnė se e ka "ai", "ai" thoshte nuk e di, se ia dhashė "atij", ndėrsa ai tjetri thoshte se nuk di gjė, pasi "ai" nuk ma ka dhėnė. Pikėrisht kėshtu po luan me njė kėrkesė zyrtare tė Prokurorisė sė Pėrgjithshme, Kryesia e Kuvendit tė Shqipėrisė, organi ku bėhen ligjet e vendit.


Nuk ka rėndėsi se ēfarė kėrkese ka bėrė Prokurori i Pėrgjithshėm, nuk ka rėndėsi se sa serioze apo sa politike ėshtė; ajo ėshtė njė kėrkesė e firmosur nga Prokurori i Republikės dhe kjo mjafton qė tė trajtohet me gjithė seriozitetin institucional. Nėnkryetari i Kuvendit, i gjendur nė rolin e njeriut qė duhet tė "fshehė" letrėn, u justifikua dje, duke thėne se nėpunėsi qė e mori tė hėnėn ia dha atij qė duhej ta protokollonte, ndėrsa ai qė duhej ta protokollonte, u sėmur tė martėn dhe nuk dihet ku e ka lėnė. Epo, turp mė tė madh nuk ka. Nė zyrat mė tė larta tė pushtetit dhe shtetit luhet "e ka kush e ka", duke u bėrė gazi i botės, pasi gazi i Shqipėrisė janė bėrė me kohė.


Ajo qė duhet tė bėnte Kuvendi ishte ta zyrtarizonte kėrkesėn, duke nxjerrė njė zėdhėnės para kamerave, ashtu siē bėjnė kur u vjen ndonjė mysafir nė zyrė e qė nuk ka pikė vlere si lajm pėr publikun. Mė pas, tė ndiqte procedurėn e ta fuste nė seancė, atje pastaj mazhoranca ta rrėzonte me votė, pasi vota ėshtė e tyrja dhe nuk i paragjykojmė dot. Shumėkush prej nesh mund ta paragjykojė njė mijė herė mė shumė kėrkesėn e zotit Sollaku, si njė pėrpjekje pėr t‘u mbrojtur e hakmarrė njėkohėsisht ndaj shkarkimit tė tij tė mundshėm, por ne nuk mund tė bėhemi spektatorė tė njė talljeje tė tillė me institucionet. Sollaku mund tė jetė trafikant, kontrabandist, punėtor e bashkėpunėtor nė krim, por sot ai ėshtė Prokurori i Pėrgjithshėm i Republikės sė Shqipėrisė dhe ai duhet tė respektohet si i tillė, pikė pėr pikė, deri ditėn kur Presidenti i Republikės tė firmosė shkarkimin e tij nga detyra.

Sjellja e demokratėve na rikthen nė vėmendje shtetin e sulltanėve, tė cilėt po tė donin i merrnin nė konsideratė fermanėt e pashallarėve, qė vinin nga cepat e perandorisė, e po tė donin jo. Por sot askush prej shtetasve tė pėrgjegjshėm nuk duhet tė pajtohet me njė sulltan tė ri, sado paēavure tė jetė fermani. Pak vite mė parė, njė drejtor policie, qė fitoi famė si i fortė, i mbante tė arrestuarit nė qeli edhe pasi gjykata vendoste qė ata tė liheshin tė lirė pėr mungesė provash apo duke marrė para. Avokatėt i paraqisnin vendimin e gjykatės, i cili mund tė ishte edhe i padrejtė, por ai nuk e merrte nė konsideratė. Kryepolici ishte i bindur se ata ishin fajtorė dhe i mbante aty edhe disa ditė tė tjera, nė mėnyrė krejt tė paligjshme.

Nėse dikush mendon se ėshtė bėrė pronar i shtetit dhe sillet me zyrat e tij si tė dojė, kjo ėshtė njė tjetėr ēėshtje dhe ne s‘na mbetet veēse tė pėrpiqemi tė gjithė sa t‘ia heqim kėtė "ves". Ky do tė ishte njė konstatim fatal, ndaj shpresojmė qė e gjithė kjo tė jetė njė kapriēo politike qė do tė shkojė shpejt, pėr t‘ua lėnė vendin punėve mė tė vyera.

E botume te siti www.pashtriku.org (http://www.pashtriku.org)

Luani1
18.10.2007, 19:27:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
cercizi afishoj me 2007-09-07 12:49 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
REALI afishoj me 2006-04-23 06:57 :
Sali Berisha po e largon me rrenje korrupcionin dhe mafian ne Shqiperi, me nje fjale po e pastron Shqiperine nga semundja e gjate qe i shkaktoi aq shume shkaterrim Shqiperise.
Edhe pse sjam per sistem mbreteror, por sikur te kisha mundesi Sali Berishen do ta kisha bere MBRET TE SHQIPTARVE.
Ju pershendes.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ ________
Real
Populli thot lidhu per fjalen.
Sa i perket qeshtjes kombetare kjo figure ogurzeze vetem sa ngushtoi rrethin e bashkimit kombetar.
Kjo figure vetem sa forcoi pushtetein serb ne kosove gjate kohes se qeverisjes se post komunizmit dhe vazhdon edhe ne ditet e sotme si kryeminister, mos i merr deklaratat e tija emocionale si relitet sepse ata qe njohin per se afermi rrethanat e shofin me sy skeptik dhe shume kontradiktor perkitazi me temen e hapur nga ju.
Sa i perket qeshtjes kombetare dua vetem disa pika te permbledhi qe edhe sot e kesaj dite nuk kane pergjigje.
1 si u be e mundur qe UDB te operoje ne shqiperi konkretisht ne Tirane dhe mu permes zyres se Kosoves te dekonspirohen grupi i pare i ilkegales me ne krye Adem Jasharin dhe Zahir Pjazitin?
2 si u be e mundur qe takimet e njeshit te SHIK-ut (te etehrshem) B.Gazidedes ddhe njeshit te UDB-se te mos shihen nga Sali(protopapa)Berisha?
3 si eshte e mundur qe nje perfaqsi e nje "shteti"-Kosova ti ket duart e hapura dhe te perpiloj lista per djemt e ilegales per denoncim te organet okupuese serbe dhe me vone te UCK-se e te mos shifen nga ShIK-u i atehershem?
4 si eshte e mundur qe Zahir Pajaziti ne vitin 1995 te burgoset per rreth pese jave nga Shteti Shqiptar me iniciative te UDB-se dhe ekzekutiv te Gazidedes-Shikut?
5 si eshte e mundur qe shtetii me ne krye sali berishen te lejoj ndertimin e piramidave me para te UDB.se dhe rrenimin e ekonomise ne fiasko deri te lufta qytetare edhe pse per kete gje i mishte terhequr verejtja nga qevereia e Bill Klintonit?
Per periudhat e luftes se Kosoves ka shume gjera te shkruhen por kjo periudhe le te mbetet ne ndergjegjen e historianeve me te vertet kombtar.

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: cercizi mė 2007-09-07 12:52 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
/////////////////////////////////////////////////////////////////////
Mos paske punue ti nė UDB-e qė po i ditke kaq mirė kėto rrena?

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Luani1 mė 2007-10-18 19:30 ]</font>

Pa_dorza
20.10.2007, 01:57:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
TAFILIBRIGI afishoj me 2007-10-18 11:32 :

Populli thotė shija dijėn e punėn pa vlersoje. Sali Berisha ėshtė njė Kombtar,patriot,i ditur,e trim i vėrtet.
ani pse shum kuisling,demagoga,hajdut,mafioz,tė pa ditur e psikopat e kritikojn e vjellin nga goja e tyre lloj lloj fekale dhe tentojn qė nė ēdo mnyr tja ulin reputacionin nė popull,po e kanė tė kotė.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ __________

Tafilibrigi per salen nje barcolet

Imamit t'gjamise s'Krajkoves policia serbe ia kishin ngule syte m'e rrehe.Per me i zen diten ni dite ia qojnte dyrte n'i thi t'eger,si e kishin vra ne gjueti,diku ne kosmaq policia i thon .Hoxhes me na e rue kit thi,dej neser,kur t'evjen kerri m'e marre !!

Po more pse jo, u tha hoxha nje i katunit po i thot hoxhe e majte thiun n'shpi je hy ne gjyna t' madhe ? hoxha po i'thot ait kojshis ani qka se ekam majte, thiun I joni u kane! Bashke me gja tona u rrite n'Kosmaq

Shpejtimi
20.10.2007, 03:09:00
Aiiii qy, qy cfare shembulli me rrotulla!!!! Domethene se per gjehnemlit
kryesorja eshte qe mos te u shpeton asnje per pa u fundos me ta ne
gjehnem. Apo sipas thirrjes nese humbi une kishin me humbe te gjithe.
Psh ne ate fare zamani ishin kane dale nje familje me korre grure.
Ku dy nuse (kunata)i kishin pas bebat mocanik te nje gjinie dhe shume
identik njeri me tjtrin. I kishin lane te lidhur ne djepa dhe kishin fillua me
korre me te tjeret.Mirepo me te larguar nga vendi ku i kishin vendosur
djepat me beba ,kishte dalur ujku dhe kishte rrembyer njeren foshnje.
Me te kthyer te nenave te djepat e bebave kishte filluar gjema dhe
vaji ku nuk kishte munguar as kacafyja e kunatave duke thene secila
se fmiu i mbetur gjalle ishte i veti .Kur i zoti i shtepise shehe se si
kacafyteshin kunatat duke u paraqitur qe te dya si nena te foshnjes gjalle.
Plaku i shtepise i pyet me degjoni mua? po i thane.Une nuk di se cila jeni
nena e vertete e foshnje se mbetur gjalle,por thote une do te ua ndaje
per gjymse .Merr foshnjen ne njeren dore dhe draperin ne tjetren dore
edhe thote do te ua ndane pergjymse kunatave.A pajtoni i pyet?
Po, tha njera ndaje! Kurse tjetra pisket, jo thot, mos e ndaj por epja te terin asaj (kunates).E thot plaku tani po dihet se cila jeni nane e vertete.
Dhe ia dha asaj qe tha, mos e prej ne dysh.Ja ju jeni nena e vertete.
Kshtu po i bjen thirrja e socialistave .Pasi qe e humben pushtetin, me 1997,filluan te djegin Shqiperine ne menyre qe mos te i takonte askujt!!!!
E cka beri Sali Berisha? U tha komunisteve ja pushteti i tere vetem mos
e digjni Shqiperine. Tani populli duhet te kupton se kush e don me
shume Shqiperine.

grepi
31.10.2007, 21:33:00
16:15/31.10.07 - Berisha: Une nuk do ta kisha shkruar ne ate menyre Planin Ahtisari


Kryeministri i Shqiperise Berisha shpreh rezervat e tij ndaj Planit Ahtisari duke thene se nuk do ta kisha shkruar ne ate menyre. Por pajtohet se eshte me i sakti plan. Kete deklarate e beri ne fjalen qe mbajti ne Konferencen e Ambasadoreve ne Tirane. Midis te tjerash Berisha tha se: «Besimi ynė I palėkundur ėshtė se projekti i Presidentit Ahtisaari ėshtė projekti mė i mirė,mė i mundshėm. Ne nuk kemi kundėrshti pėr shqyrtime, por ky ėshtė projekti mė I mirė sepse parashikon standardet mė tė larta pėr minoritetin serb dhe minoritete e tjera, standarde qė nuk ekzistojnė nė asnjė vend tjetėr, por qė meritojnė tė ekzistojnė nė Kosovė meqenėse ajo ėshtė njė zonė e plagosur, me plagė tė freskėt. Ėshtė e domosdoshme qė nė Kosovė serbėt tė mund tė jetojnė tė lirė, tė ndėrtojnė tė ardhmen e tyre, sė bashku me shqiptarėt dhe anėtarėt e pakicave tė tjera nė vend. Por projekti i Presidentit Ahtisaari ėshtė njė projekt I cili reflekton vullnetin e shumicės.

Dihet ka njė lloj ngadalėsimi. Rusia, e cila bllokoi krahas Beogradit, projektin e presidentit Ahtisaari, ka mundėsi qė tė mos lejojė, pra tė pėrdorė veton pėr njė rezolutė nė Kėshillin e Sigurimit. Nė kėtė rast nė mėnyrė tė pashmangshme imponohet njohja njė nga njė, e pavarėsisė sė Kosovės. Nė gjitha takimet me udhėheqjen politike tė Kosovės, ne u japim atyre mbėshtetje tė plotė, por ne mendojmė se deklarimet e njėanshme tė pavarėsisė, nuk janė tė dobishme. Deklarime tė tilla duhet tė bashkėrendohen me qeverinė e SHBA-ve, qeveri e cila ka mbėshtetur projektin e Ahtisaarit dhe mbėshtet zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės, bazuar nė vullnetin e qytetarėve tė saj . Duhet tė bien dakord me qeveritė e vendeve tė grupit tė Kontaktit, Francėn , Britaninė e madhe, Gjermaninė , Italinė sepse dhe kėto vende kanė dėshmuar njė kuptim pėr zgjidhjen e problemit nė tėrėsi nė pėrputhje me projektin e presidentit Ahtisaari. Ai ėshtė njė projekt,tė cilin siē e kam deklaruar edhe mė parė nuk do ta kisha shkruar nė atė mėnyrė, por do ta pranonim pa asnjė hezitim. Ėshtė njė projekt nė limitet e tė pranueshmes pėr shqiptarėt, por ėshtė njė projekt i cili pavarėsisht nga objeksionet, nė rast se zbatohet me ndershmėri dhe rigorozitet garanton ato ēka janė mė tė ēmuara, paqe, stabilitet nė Kosovė. Ideja e dy shteteve shqiptare , ėshtė thjesht ksenofobi. Ėshtė ksenofobi ndaj shqiptarėve. Edhe sot nė Evropė ka jo njė por disa shtete qė flasin njė gjuhė e ndajnė njė kulturė. Nė histori janė tė panumėrta rastet e tilla. Ēėshtja ėshtė, nė se ėshtė I vėrtetė projekti I qytetarėve tė Kosovės pėr pavarėsi. Askush nuk mund tė sjellė njė fakt tė ndryshėm nga ky dhe ne e respektojmė atė.

|||Lajme.Net|||

grepi

Luani1
02.11.2007, 21:55:00
Dr.Sali Bersiha, pa diskutim ėshtė shqiptari mė i ndershėm dhe mė i pa korrupturi nga tė gjithė funksionarėt shqiptar tė trojeve tona etnike. Nuk ka funksionar, politikan e diplomat shqipar cili punon me zell dhe zemėr pa interesa personale, ashtu siē punon Dr.S.B. pėr tė miren e popullit tė vet. Mė ra tė lexoj shkrime tė ndryshme, tė gazetave e tė forumistėve, as gjė nuk mbėshtetet nė dokumente, dėshmi e fakte. Lapsi-makina shkruan ēka ti thotė mendja, por kushė u beson gėnjeshtrave?-pak kushė vetėm ndonjė "naiv"
Sali Berisha, tė lumt ,vetem vazhdo, je duke pastrue Shqipėrin prej bandave e kriminelve, bandat donė tė bėjnė ligjin dhe drejtėsin, qė as njė vend nė botė nuk lejon njė gjė tė tillė. Edhe pse nuk do ta ketė lehtė ta luftoj korrupsionin, me gjithate shpresojmė se do ja arrij.
Rrėnjėt e kriminalitetit dhe korupsionit nė Shqipėri janė tė thella, sepse P.S. erdh nė pushtat me ndihmen e bandave, prandaj edhe qeverisi pėr 8 vjet rresht me banda, si shpėrblim qė bandat i ndihmuan Nanon me kompani tė vinė nė pushtet, edhe ate me ndihmen e Greqisė dhe Serbisė.
Kjo qė pohova unė nuk do u pėlqej vetėm atyre cilėt kanė bashkpunue me banda pėr interesa tė ndryshme personale.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Luani1 mė 2007-11-02 21:57 ]</font>

hasjani
02.11.2007, 23:02:00
[quote]
Luani1 afishoj me 2007-11-02 21:55 :
Dr.Sali Bersiha, pa diskutim ėshtė shqiptari mė i ndershėm dhe mė i pa korrupturi nga tė gjithė funksionarėt shqiptar tė trojeve tona etnike. Nuk ka funksionar, politikan e diplomat shqipar cili punon me zell dhe zemėr pa interesa personale, ashtu siē punon Dr.S.B. pėr tė miren e popullit tė vet. Mė ra tė lexoj shkrime tė ndryshme, tė gazetave e tė forumistėve, as gjė nuk mbėshtetet nė dokumente, dėshmi e fakte. Lapsi-makina shkruan ēka ti thotė mendja, por kushė u beson gėnjeshtrave?-pak kushė vetėm ndonjė "naiv"
Sali Berisha, tė lumt ,vetem vazhdo, je duke pastrue Shqipėrin prej bandave e kriminelve, bandat donė tė bėjnė ligjin dhe drejtėsin, qė as njė vend nė botė nuk lejon njė gjė tė tillė. Edhe pse nuk do ta ketė lehtė ta luftoj korrupsionin, me gjithate shpresojmė se do ja arrij.
Rrėnjėt e kriminalitetit dhe korupsionit nė Shqipėri janė tė thella, sepse P.S. erdh nė pushtat me ndihmen e bandave, prandaj edhe qeverisi pėr 8 vjet rresht me banda, si shpėrblim qė bandat i ndihmuan Nanon me kompani tė vinė nė pushtet, edhe ate me ndihmen e Greqisė dhe Serbisė.
Kjo qė pohova unė nuk do u pėlqej vetėm atyre cilėt kanė bashkpunue me banda pėr interesa tė ndryshme personale.

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Luani1 mė 2007-11-02 21:57 ]&lt;/font>
[/quot

Konsultou me Salen se ai kete titull nuk e pranon nese nuk e ndane me Fatos Nanon , Pra titullin e shqiptarit e te ndershem dhe me te pakorruptuar ti duhesh tua ndashe Sali Barishes dhe Fatos Nanos.Keshtu e do Salihu se ai pa Nanon nuk bene dot.Te kujtohet se si turrej ky shqiptari i ndershem nga Nano duke u qirrur se ai ishte strubullari i mafise,kleptamanise,hajnise,krimit, korrupcionit. Me qinda here, Kur u bene miqe e bashkepunetore ai dekleroj se te gjitha ato qe kishte thene per Nanonkishin qene vetem genjeshtra elektorale.
Ti Luani 1 sikur tallesh me popullin shqiptar more. Nuk mendoj se je aq naiv sa te besoshe se zonja Argita Maltezi u be milionere nga pagat e saja dhe se ashtu rastesisht shoqja esaj Hargji dhe miku i saj Basha rastesisht u bene minister dhe zevendesmister.
Ju talleni zoteri sepse nuk besoj se jeni i marre.

Luani1
03.11.2007, 11:16:00
[quote]
hasjani afishoj me 2007-11-02 23:02 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Luani1 afishoj me 2007-11-02 21:55 :
Dr.Sali Bersiha, pa diskutim ėshtė shqiptari mė i ndershėm dhe mė i pa korrupturi nga tė gjithė funksionarėt shqiptar tė trojeve tona etnike. Nuk ka funksionar, politikan e diplomat shqipar cili punon me zell dhe zemėr pa interesa personale, ashtu siē punon Dr.S.B. pėr tė miren e popullit tė vet. Mė ra tė lexoj shkrime tė ndryshme, tė gazetave e tė forumistėve, as gjė nuk mbėshtetet nė dokumente, dėshmi e fakte. Lapsi-makina shkruan ēka ti thotė mendja, por kushė u beson gėnjeshtrave?-pak kushė vetėm ndonjė "naiv"
Sali Berisha, tė lumt ,vetem vazhdo, je duke pastrue Shqipėrin prej bandave e kriminelve, bandat donė tė bėjnė ligjin dhe drejtėsin, qė as njė vend nė botė nuk lejon njė gjė tė tillė. Edhe pse nuk do ta ketė lehtė ta luftoj korrupsionin, me gjithate shpresojmė se do ja arrij.
Rrėnjėt e kriminalitetit dhe korupsionit nė Shqipėri janė tė thella, sepse P.S. erdh nė pushtat me ndihmen e bandave, prandaj edhe qeverisi pėr 8 vjet rresht me banda, si shpėrblim qė bandat i ndihmuan Nanon me kompani tė vinė nė pushtet, edhe ate me ndihmen e Greqisė dhe Serbisė.
Kjo qė pohova unė nuk do u pėlqej vetėm atyre cilėt kanė bashkpunue me banda pėr interesa tė ndryshme personale.

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Luani1 mė 2007-11-02 21:57 ]&lt;/font>
[/quot

Konsultou me Salen se ai kete titull nuk e pranon nese nuk e ndane me Fatos Nanon , Pra titullin e shqiptarit e te ndershem dhe me te pakorruptuar ti duhesh tua ndashe Sali Barishes dhe Fatos Nanos.Keshtu e do Salihu se ai pa Nanon nuk bene dot.Te kujtohet se si turrej ky shqiptari i ndershem nga Nano duke u qirrur se ai ishte strubullari i mafise,kleptamanise,hajnise,krimit, korrupcionit. Me qinda here, Kur u bene miqe e bashkepunetore ai dekleroj se te gjitha ato qe kishte thene per Nanonkishin qene vetem genjeshtra elektorale.
Ti Luani 1 sikur tallesh me popullin shqiptar more. Nuk mendoj se je aq naiv sa te besoshe se zonja Argita Maltezi u be milionere nga pagat e saja dhe se ashtu rastesisht shoqja esaj Hargji dhe miku i saj Basha rastesisht u bene minister dhe zevendesmister.
Ju talleni zoteri sepse nuk besoj se jeni i marre.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
/////////////////////////////////////////////
Zotri Hasjani, unė nuk tallem, ti i di tė vėrtetat, por ti nuk i pranon ato, punė pėr ty. Sa pėr zonjėn Argita Maltezi, pasi po tė intereson me ditė e unė besoj se ti i di tė gjitha, por me gjithate pyeti ata tė administratės sė UNMK-ut, edhe kur ajo punonte nė Shqipėri dhe mė vonė nė Kosovė pse i dhanė aq rroga tė majme?
Sa i pėrket raporteve Nano Berisha, mendon ti se Berisha ėshtė i marė, e nuk di tė pėrdorė potezat-metodat e politikės dhe diplomacisė nė kohen e duhur?- jo zotri Berisha ėshtė shumė i sinqert, por tani ai ka kuptuar dredhitė mashtruese tė njė politikani tė pa cipė dhe pa ndjenja kombėtare siē ėshtė Nano.

grepi
08.11.2007, 22:05:00
Berisha: Central bėrthamor nė Shqipėri


Shekulli
08-11-2007


E-mail Print
Komentet Komenti juaj + -Kryeministri Sali BerishaBerisha njihet me njė projekt qė synon prodhimin e energjisė bėrthamore nė Shqipėri
Pėrfaqėsues tė kompanive amerikane “Westinghouse” dhe “Camozzi Holding s.p.a” kanė paraqitur projektin para qeverisė

Pasi i kanė raportuar pėr ecurinė e investimit tė tyre nė ngritjen e njė fabrike pėr prodhimin e pjesėve tė kėmbimit pėr industrinė bėrthamore nė Durrės, pėrfaqėsuesit e “Camossi Holdin s.p.a” i kanė prezantuar kryeministrit Berisha interesin e kompanisė sė tyre dhe “Westinghouse” (njė kompani e njohur kjo nė Amerikė pėr prodhimin e reaktorėve bėrthamorė) pėr tė prodhuar edhe nė Shqipėri energji bėrthamore. Berisha pasi ka prezantuar situatėn energjetike nė Shqipėri, me programin dhe hreformat qė ka ndėrmarrė qeveria nė kėtė drejtim, u ka bėrė me dije pėrfaqėsuesve tė kėtyre dy kompanive, se qeveria qė ai drejton ėshtė e hapur pėr futjen e energjisė bėrthamore nė Shqipėri. Pasi tė vlerėsohet dhe tė studiohet nė mėnyrė tė gjithanshme problemi, nė kuadrin e pėrfshirjes sė tė gjitha alternativave pėr tė siguruar energjinė elektrike nė vend, do tė konsiderohet edhe ndėrtimi i njė centrali bėrthamor nė Shqipėri. Nė kėtė kuadėr, ka sqaruar mė tej Berisha, qeveria do tė pėrgatisė ligjin atomik sipas standardeve ndėrkombėtare, do tė ngrejė strukturat e kėrkuara dhe procedurat e duhura. Pėr kėtė qėllim, qeveria do tė konsultohet dhe bashkėpunojė ngushtė me Agjencinė Bėrthamore tė Vjenės.

Mė tej, Berisha u ka bėrė me dije pėrfaqėsuesve se, Shqipėria do tė vazhdojė tė nėnshkruajė tė gjitha traktatet dhe konventat ekzistuese tė panėnshkruara akoma; se Shqipėria do tė krijojė tė gjitha instancat rregullatore sipas standardeve tė Komisionit tė Energjisė Atomike tė Sigurisė Nukleare, tė sistemit tė kontrollit dhe inspektorateve tė sigurisė. “Qeveria shqiptare e konsideron energjinė bėrthamore si pjesė tė diversifikimit tė burimeve energjetike tė saj. Ajo synon qė nė tė ardhmen ta kthejė Shqipėrinė, nė njė qendėr prodhuese dhe eksportuese tė energjisė nė rajon”,- ka bėrė tė ditur Berisha. Energjia bėrthamore ėshtė vlerėsuar si njė nga burimet e reja tė lėvizjes nė botė, por nga ana tjetėr, Bashkimi Europian ka tė vendosura rregulla strikte pėr vendet qė pėrdorin kėtė teknologji.


marre nga, Gazeta Shekulli

grepi

hasjani
08.11.2007, 22:55:00
Ndoshta berisha eshte marre vesh me Ahmedinnexhadin e Iranit qe na behet vend i prodhimit te energjise berthamore . Ide gjeniale ka Salihu me i zoti se Don Kishoti i Manches eshte. Ece e mos thuaj se nuk eshte i zoti. Ne vazhdofte me qeverise sikur deri tash Ka me sjelle Shqiprine ne formulen 4 ore me korent e 20 ore me vajguri .

Zefi
08.11.2007, 23:16:00
Disa shkrimeve spo mundem as me iu gjemu por ja qe sejcili e ka mendimin e vete.

Behet mire ore behet. Po kuj ore i pengon Centrali Atomik ne Shqiperi?

Po hiq mos u befte ore mire qe bile mendohet dhe planifikohet nje gje e tille. Edhe per "Hygjym asfaltin" u bene qindra e mijera kundershtime por Ai zoteriu po e arrine ta bashkoje Shqiperine me Kosoven edhe me kete shirit autostradeje.
Sa e njo une deri sot ēdo gje qe e ka premtuar edhe e ka realizuar. Fundja gabojne te gjithe ne disa punera gje qe e ka pranuar edhe ai vete duke deklaruar se atehere ishim te ri ne politike. Por sot Shqiperia ne krye me Sali Berishen eshte duke shkuar pra edhe pse i ka disa kundershtare qe as me luftu e as me u shkatrru me ta spo mundet sepse jane pjese e jona qe punojne per djallin.

hasjani
09.11.2007, 00:49:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Zefi afishoj me 2007-11-08 23:16 :

Disa shkrimeve spo mundem as me iu gjemu por ja qe sejcili e ka mendimin e vete.

Behet mire ore behet. Po kuj ore i pengon Centrali Atomik ne Shqiperi?

Po hiq mos u befte ore mire qe bile mendohet dhe planifikohet nje gje e tille. Edhe per "Hygjym asfaltin" u bene qindra e mijera kundershtime por Ai zoteriu po e arrine ta bashkoje Shqiperine me Kosoven edhe me kete shirit autostradeje.
Sa e njo une deri sot ēdo gje qe e ka premtuar edhe e ka realizuar. Fundja gabojne te gjithe ne disa punera gje qe e ka pranuar edhe ai vete duke deklaruar se atehere ishim te ri ne politike. Por sot Shqiperia ne krye me Sali Berishen eshte duke shkuar pra edhe pse i ka disa kundershtare qe as me luftu e as me u shkatrru me ta spo mundet sepse jane pjese e jona qe punojne per djallin.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

O pasha Perendine me pase mundesi Shqiperine e kisha bere SHBA e udheheqesine e saje ma te miren ne bote more Zef ,me beso . Po kjo puna e Energjise berthamore per Shqiperine tone eshte sikur me i thane atij qe po vdes nga urija : Qendro deri ne lamnaje se kemi me hanger samuna.
Populli eshte lodhe pa drita ,pa uje te pijes e me paprespektive e ky tregon prralla se keto projektet e centraleve te energjise berthamore kerkojne vite e vite kohe ndoshta edhe salihu nukk e mbrrine me pa ate dite.
Po gjuha e tulit eshte por mos po i agfrohet pak ironise ne kete situate.

grepi
09.11.2007, 01:12:00
po more hasjan djali, po franca i ka ofruar edhe me heret shqipris tja shes reaktoret e tij berthamos qe i ka, edhe i shet, dhe ja heq vetes rrezikun dhe pastaj blen rrym nese ka nevoj, ata qe i ka me modern i len per qellime te tija berthamore !!
qfar do fitoj Shqipria ??? po shqipria esht sa nje provinc e frances dhe rreziku esht teper i madh per Shqiprin !!
salo koburja smerr vesh gje nga kjo, por kam besim se do dalin forca ta studiojn mire se a esht e vetmja zgjidhje per shqiprin te krijoj reaktor berthamor qe te plotsoj nevojat e rrymes !!

por nese Shqipria ka nevoj per nje reaktor qe te bej kerkime berthamore, ather edhe une pajtohem qe shqipria te ndertoj nje reaktor berthamor !!
kjo esht e nevojshme per kerkime te reja kimike, biologjike dhe bile per do jet e nevojshme per ata qe duan te shkojn ne han per te bere kerkime !!!
mbase sala po i prodhon qdo gje ne vend, le ta bej edhe kete /forum/images/smiles/icon_lol.gif

grepi, dora vetė

cercizi
11.11.2007, 17:23:00
Godo:Kabineti Berisha vlon nga Korrupsioni

Sunday, 11 November 2007
ImagePartia Republikane zhvilloi ditėn e djeshme nė ambientet e TOB, punimet e Kongresit tė V Zgjedhor tė saj, nė pėrfundim tė sė cilit u rizgjodh kryetari Fatmir Mediu. Gjithashtu Kongresi i 5 i PR ka miratuar ndryshimet nė statutin e partisė si dhe ka zgjedhur anėtarėt e rinj tė komisionit statutor. Duke pėrshėndetur tė pranishmit qė ishin nė sallė, Presidenti i Nderit i Asamblesė Kombėtare tė PR, Sabri Godo, vuri nė dukje "se aktualisht vendi po pėrjeton ndryshime me rėndėsi, pasi nė dy vitet e fundit ėshtė pėrmirėsuar qeverisja dhe i ėshtė shpallur luftė korrupsionit".Megjithatė, sipas tij, "nuk mund tė thuhet se ēdo gjė ėshtė bėrė mirė pasi qeverisja socialiste ishte njė batak i korrupsionit dhe demagogjisė, dhe nuk mund tė pretendohet qė ky batak tė thahet nė 2 vjet e sipėr". "Janė hapur perspektiva tė ngritjes ekonomike, por ritmet janė ende tė ulėta, kemi njė nivel tė lartė tė luftės kundėr korrupsionit, por kjo luftė ende nuk ėshtė ngritur mbi sistemin. Nuk mund tė lėmė pa pėrmendur edhe rivendosjen e pronės ligjore dhe pėr realizimin e kėtij prioriteti ka mungesė studimi dhe paqartėsi, pasi ėshtė spekuluar me tokėn nė gjithė territorin e Shqipėrisė. Duhet tė zėrė vend toka dhe prona, qė tė zėrė vend shteti dhe shoqėria", deklaroi Godo.
Kritika koalicionit
Presidenti i Nderit i Asamblesė Kombėtare tė PR Sabri Godo ka bėrė tė qartė nė fjalėn e tij se "nė bazėn e gjithēkaje qė duam tė arrijmė janė sistemi ligjor dhe shteti i sė drejtės, ndaj duhet tė ecim shpejt me reformat, tė cilat duhet tė jenė tė matura dhe tė qėndrueshme". Nė kėtė drejtim, konstitucionalist Godo vuri nė dukje se "pėr t'i bėrė ballė problemeve tė shumta, koalicioni qeverisės duhet tė mbledhė tė gjitha energjitė dhe tė forcohet si e vetmja alternativė qeverisėse pėr tani dhe vitet qė vijnė". Duke u ndalur te funksionimi i kėtij koalicioni, Godo u shpreh se "duhet tė ketė transparencė brenda koalicionit, por edhe komunikim tė vazhduar institucional". "PR ka dhėnė njė kontribut tė ēmuar pėr koalicionin, kemi provuar se jemi tė besės dhe qė dimė t'i qėndrojmė aleatėve tanė, dhe kjo duhet tė dėshmohet. Nėse funksionarė lokal tė PD mbajnė qėndrime nėnvlerėsimi dhe patronazhi ndaj PR, konstatime tė tilla nuk duhet tė na pengojmė tė ecim sė bashku drejt objektivave qė kemi pėr integrim", deklaroi Godo duke sjellė nė vėmendje problemet nė degėt e partive respektive. Ndėrsa, lidhur me ēėshtjet e funksionimit tė PR, Godo solli nė vėmendje se "ky kongres mbahet pėrtej afateve, ndėrkohė qė respektimi i statutit nuk do tė lejojė sjellje tė tilla nė tė ardhmen". Nė kėtė aspekt, ai kėrkoi qė "tė bėhen ndryshimet nė statut si dhe tė zgjidhet Asambleja Kombėtare dhe Kryetari i PR”. "Duhet tė bėjmė kujdes nė ēdo rast tė mos humbasin nga sytė strategjinė pėr hir tė ndonjė pozicioni politik, duhet tė zgjerojmė partinė, si dhe tė plotėsojmė marrėdhėniet tona me publikun. Ndėrsa grupi ynė i deputetėve duhet tė jetė i pranishėm nė Kuvend", tha Godo.
Ēėshtja e Kosovės
Presidenti i Nderit i Asamblesė Kombėtare tė PR u ndal veēanėrisht nė ēėshtjen e Kosovės, duke theksuar se "Kosova po numėron ditėt pėr tė arritur pavarėsinė pas njė robėrie tė gjatė dhe tė rėndė, ndėrkohė qė kjo pavarėsi qė do tė arrihet nė mbarim tė kėtij viti, do tė vendosė paqen nė rajon dhe do tė shėnojė ngjarjen mė tė shkėlqyer tė gjithė shqiptarėve". "Kuvendi ynė e ka njohur pavarėsinė e Kosovės 12 vjet tė shkuara, tani na takon tė jemi tė parėt nė aktin formal tė njohjes sė saj", tha Godo. Ndėrkohė lidhur me integrimin euroatlantik tė Shqipėrisė, Godo vuri nė dukje se "integrimi nė NATO kėrkon reforma me rėndėsi ku tė shprehet vullneti i mazhorancės dhe minorancės, por opozita e sotme po e mban si nė rrethim integrimin nė NATO dhe BE, ndaj le tė shpresojmė se disa nga faktorėt politikė nuk do tė ecin verbėrisht edhe mė tej". Gjithsesi, sipas tij, "koalicioni qeverisės nuk duhet tė lėrė mangėt asnjė pėrpjekje nė kėtė drejtim, pasi vullneti i shqiptarėve pėr integrim nuk duhet tė pėsojė zhgėnjime". Tė pranishėm nė punimet e kėtij Kongresi ishin edhe Kryeministri Sali Berisha, Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, pėrfaqėsues tė partive aleate nė koalicionin qeveritar, si dhe pėrfaqėsues tė trupit diplomatik tė akredituar nė Shqipėri.

Belle
12.11.2007, 08:32:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
REALI afishoj me 2006-04-23 06:57 :
Sali Berisha po e largon me rrenje korrupcionin dhe mafian ne Shqiperi, me nje fjale po e pastron Shqiperine nga semundja
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
--------------------------------------
e vertet BRAVO
jemi shum muftjaq edhe ne KS.....
ska dert te jet Berish Gash apo Krasnike veq te na pastron nga hajnat ne qdo lami .....na muren ftyren ne diaspor !
-------------------------------------------------------------------
sa arrijta te bej miq te mir me vite me rradh ne mergim.
tash me duhet te shoqrohem me arab se edhe fermeret e perendimit e din me mir politiken e vendit TIM !
---------------------------------------------------

grepi
13.11.2007, 23:34:00
http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=24721


grepi

cercizi
14.11.2007, 14:16:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
REALI afishoj me 2006-04-23 06:57 :
Sali Berisha po e largon me rrenje korrupcionin dhe mafian ne Shqiperi, me nje fjale po e pastron Shqiperine nga semundja e gjate qe i shkaktoi aq shume shkaterrim Shqiperise.
Edhe pse sjam per sistem mbreteror, por sikur te kisha mundesi Sali Berishen do ta kisha bere MBRET TE SHQIPTARVE.
Ju pershendes.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ ___________


Ikėn Shehri: Rusmali, i korruptuar e mafioz

Biseda e plotė e pėrgjuar me vėllain e ministrit

Sajmir Shehri ka shpėrthyer dje nė akuza shumė tė ashpra ndaj ministrit tė Drejtėsisė, Ilir Rusmali. Nė njė konferencė pėr shtyp, gjatė sė cilės ka komunikuar vendimin pėr tė dhėnė dorėheqjen e parevokueshme nga pozicioni i drejtorit tė pėrgjithshėm tė Burgjeve, Shehri nuk ka ngurruar ta quajė tė korruptuar dhe mafioz ish-shefin e tij: "Sot po jap dorėheqjen pėr tė demonstruar publikisht se kėtė sistem po e gllabėron gradualisht njė grup mafiozėsh, pa principe e moral, qė mendon dhe vepron vetėm pėr t‘u pasuruar nė mėnyrė tė paligjshme, pasi mė parė kanė futur nė thes hipotekat, pronat apo ndonjė sektor tjetėr". Marrėdhėniet midis kreut tė Burgjeve dhe atij tė Drejtėsisė ishin krejt tė ngrira prej dy javėsh, kohė kur Rusmali shkarkoi nga detyra krahun e djathtė tė Shehrit, Zija Teferiēi.


Takimi me Berishėn

Duket se nuk ka shkuar siē e kishte menduar takimi me Kryeministrin Berisha. Shehri ėshtė takuar me shefin e ekzekutivit tė hėnėn, menjėherė pas kthimit nga Finlanda. Ai i ka paraqitur shefit tė madh akuzat dhe problemet qė kishin lindur me ministrin e Drejtėsisė, duke shpresuar nė mbėshtetjen e Berishės. Burime tė sigurta nga Drejtoria e Burgjeve saktėsojnė madje se Shehri ka paraqitur edhe dorėheqjen verbale, nė rast tė mos ndėrhyrjes nga ana e Kryeministrit pėr tė zgjidhur situatėn. Por, Berisha duket se nuk ka dashur tė pėrplaset me asnjė. Ai ėshtė pėrpjekur tė qetėsojė gjakrat dhe i ka kėshilluar Shehrit qė tė mos dorėhiqet e madje tė vazhdojė punėn pa krijuar konflikte me Rusmalin. Ndoshta ky qėndrim i Kryeministrit e ka vendosur Shehrin pėrpara dilemės nėse duhet tė vazhdonte tė pėrballonte sulmin e Rusmalit, apo tė kundėrsulmonte.


Beteja e "akuzave"

Nėse deri dje Drejtoria e Burgjeve dhe Ministria e Drejtėsisė ishin pėrpjekur ta anashkalonin publikisht sherrin mes tyre, dje Shehri dhe Rusmali hoqėn dorezat pėr tė thėnė mė tė zezat e mundshme ndaj njėri-tjetrit. Shehri: "Jap dorėheqjen, pasi nuk mund tė bashkėpunoj me njė ministėr si Ilir Rusmali, i cili nga ministėr i Drejtėsisė kthehet nė ministėr tė dhunimit tė ligjit... qė bllokon fondet pėr mbarėvajtjen e punėve nė burgje, sikur kėto tė ishin prona private e Saimir Shehrit". Rusmali: "Ngjarja qė ka ndodhur sot me largimin e drejtorit tė pėrgjithshėm tė Burgjeve ju siguroj qė nuk ndikon aspak negativisht, pėrkundrazi besoj se mund edhe tė ndihmojė implementimin e shpejtė tė procesit tė reformave. Sigurisht, unė nuk mund tė ndalem nė betejėn time kundėr korrupsionit nga forma tė tilla tė ulėta tė presionit". Shehri: "Nuk mund tė bashkėpunoj me njė ministėr si Ilir Rusmali, vėllai i tė cilit vjen dhe kėrkon tė pėrfitojė nė mėnyrė tė paligjshme dhe tė pamerituar tenderin pėr ndėrtimin e paraburgimit nė Durrės, njė skandal i vėrtetė. Kryetari i Komisionit tė Tenderit, z. Zija Teferiēi, i cili guxoi dhe nuk shpalli fitues firmėn e preferuar tė vėllait tė Ilir Rusmalit, u largua nė mėnyrėn mė banale dhe antiligjore nga puna prej ministrit, qė duhet tė bėjė drejtėsi". Rusmali: "Njė nga shkaqet qė zotėria ėshtė larguar nga detyra ėshtė edhe mosfunksionimi i tij si zyrtar, shfrytėzimi i kurtheve tė ulėta ordinere, pėr t‘i bėrė presion eprorit pėr qėllime tė ulėta tė errėta tė kundėrligjshme".pėrgjimi


Shehri publikon regjistrimin e bisedės mes vėllait tė ministrit dhe Zija Teferiēit


Mond Rusmali kėrkoi tenderin: "Na ikėn dy vjet dhe s‘po punojmė dot"Njė bisedė mes vėllait tė ministrit Rusmali dhe kryetarit tė Komisionit tė Tenderit pėr paraburgimin e Durrėsit ėshtė publikuar dje nga Shehri. Ai ka deklaruar se gjatė kėsaj bisede Edmond Rusmali ka kėrkuar qė tenderi tė fitohej nga njė miku i tij. Regjistrimi, i cili zgjat rreth 7 minuta dhe ėshtė bėrė nė zyrėn e Teferiēit, pėr shkak ndoshta tė mėnyrės sė realizimit ėshtė i shoqėruar me zhurmė nė pjesė tė ndryshme tė tij.

Rusmali: ...Tani, qė tė hyj drejt e nė temė. Unė erdha pėr njė bisedė... Ju jeni kryetar i Komisionit tė Tenderit.

Teferiēi: Pėr tenderin e Durrėsit?

Rusmali: Po pėr tenderin e Durrėsit... Unė do tė doja tė interesohesha pėr njė mik. Kam pasur njė mik qė i plotėson tė gjitha kushtet, veēse duket se duhet tė (nuk dėgjohet mirė).

Teferiēi: Kush ėshtė miku?

Rusmali: ...Lika. "Lika" shpk

Teferiēi: Tani, pėr tė qenė i sinqertė fare. Ky ėshtė njė tender qė... Ai po plotėsoi tė gjitha kriteret. Po qe se...

Rusmali: Mė kupto Mondin. Unė nuk dua qė ta marri ai. Unė dua, pėr shembull, qė nė rast se i plotėson tė gjitha kushtet dhe ka bazė ligjore nuk mund tė ketė njė ēikė preference? Kėtė dua unė. S‘dua tė them unė tė hiqet... Ėshtė Mondi aty qė i plotėson kushtet, t‘i themi Mondit ik ti se do ta marri ky.

Teferiēi: Njė gjė tė garantoj unė, qė hakun s‘ia ha kurrkush. Kjo ėshtė natyra ime, jo e sotmja, se kam 20 e ca vite qė punoj. Gjithandej ku kam qenė nuk di qė tė jenė ankuar qė unė t‘i kem ngrėnė hakun. Edhe kėtė radhė tė garantoj me siguri qė...

Rusmali: Nuk e diskutoj. Problemi ėshtė qė si kudo edhe nė kėtė rast vijnė e futen lloj-lloj firmash qė janė nga mė monstruozet. Mua kjo mė shqetėson edhe normalisht s‘po arrijmė tė punojmė. Na ikėn dy vjet dhe s‘po punojmė dot. Kjo ėshtė e gjitha.

Teferiēi: Ēa tė them unė. Unė jam kryetar i njė komisioni tė njė tenderi. Kam qenė dhe herė tė tjera dhe nuk di tė kem pasur ndonjė kontestim. Jam i prirur tė fitojė ai qė i takon.

Rusmali: Nė rregull edhe unė atė po them se pėr tre vjet... (nuk dėgjohet mirė) ėshtė goxha eksperiencė, nuk ėshtė firmė kėshtu...

Teferiēi: Unė tė tė them e fiton a s‘e fiton, nuk e them dot. Ėshtė njė komision. Tė vijė tė marri pjesė nė tender, hakun nuk ja ha kurrkush.

Rusmali: ...Pėr njė fije preferencė. Nė rast se njė zgjedhje midis dy tė barabartėve... Kėtė po them unė. Qė ndėrmjet dy tė barabartėve tė ketė preferencė ky. Vetėm kaq dua unė. D.m.th. jemi nė kushte tė barabarta... Unė s‘mund tė them qė shiko ky do vijė me duar nė xhepa, hajde t‘i japim ... (nuk dėgjohet mirė). Nė kėtė mėnyrė futem edhe unė nė fushėn e ndėrtimit, duke qenė se arsimin, si shkollė tė mesme kam teknik ndėrtimi. Ky ėshtė interesi im.

Teferiēi: Jo unė tė kuptoj. Bėn mirė qė interesohesh.


__________________________________________________ ________
po ky salo paloqoja siq eshte vet ka edhe ministrat ehste i zhytur ne stilin e kosa nostra-s.
..kush do merrr pergjegjsine ne rast te voneses apo refuzimit per nato ne samitin e bukureshtit vitin e ardhshem!


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: cercizi mė 2007-11-14 14:21 ]</font>

Shpetimi
14.11.2007, 15:25:00
Jep dorėheqje Ilir Rusmajli!

Ish Zėvėndės-kryeministri i Shqipėrisė, tani ministėr i Drejtėsisė pranė Qeverisė sė Sali Berishės, zoti Ilir Rusmali, pėr shkak tė aferave korruptive dhe keqpėrdorimit tė postit tė tij, sot jep dorėheqje nga posti i tij ministror.

Tė shpresojmė se me kėtė dorėheqjė tė Ilir Rusmajlit tė filloj shthurja e lėmshit tė ngritur nga marimanga me emrin Sali Berisha, duke vazhduar pastaj me largimin e "ministrit qė qeshė" nga posti i tij i pamerituar nė krye tė diplomacisė shqiptare, e tė pėrfundoj me njė dezinfektim gjeneral tė institucioneve shqiptare nga tė korruptuarit dhe shushunjat qė kurrsesi tė ngopėn me djersėn dhe gjakun e popullit tė varfėr shqiptar.

Edhe pse unė nuk shpresoj se Sali Berisha do tė reflektoj dhe ndryshoj pėr mirė pas kėsaj goditjeje qė e pėsoj nga zbulimi i korrupcionit dhe keqpėrdorimit tė postit ministror pėr pėrfitime materiale tė njėrit nga njerzit mė besnik tė tij, siq ėshtė Ilir Rusmajli, por megjithatė kam shpresė se tani e tutje do tė ketė njė terheqje tė njerzve tė veshur me pushtet nga vjedhjet kolosale qė i bėjnė buxhetit tė vendit, pra vjedhjes qė u bėjnė taksapaguesėve shqiptar.

Mirėpo, nga na tjetėr unė konsideroj se pas kėtej shqiptarėt duhet tė kanė edhe mė shumė kujdes nga hakmarrja e Sali Berishės, i cili jo njėherė ka dėshmuar se kur pėson goditje, Ai bėhet shumė i dhunshėm, ashtu diēka sikur bisha e plagosur, nga e cila veēmas duhet pasur kujdes kur ajo plagoset.

Shpetimi

grepi
15.11.2007, 10:58:00
http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=24782


grepi

grepi
15.11.2007, 11:24:00
http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=24792

grepi

grepi
15.11.2007, 11:33:00
http://www.balkanweb.com/gazetav4/index.php?id=24790

grepi

grepi
15.11.2007, 22:32:00
http://lajme.dervina.com/?sherbimi=lajme&amp;lajmi=6208-2210:822
Letėr e Hapur - Qendėr Bėrthamore nė ShqipėriDisa shoqėri tė huaja shumėkombėshe po kėrkojnė me insistim ndėrtimin e njė Qendre Bėrthamore nė Shqipėri. Kryeministri shqiptar z. Berisha theksoi pėr median se ėshtė konsultuar me kompaninė italiane Camozzi Holding spa pėr ndėrtimin e kėsaj qendre bėrthamore nė Durrės.

A ka nevojė Shqipėria pėr njė qendėr vdekjeje nė zemrėn e saj? Shqipėria, njė nga vendet me pasuritė mė tė mėdha ujore nė Evropė, nė tė cilėn mund tė ndėrtohen hidrocentrale tė panumėrta? Shqipėria, vendi i alpeve, maleve dhe lartėsive, nga mund tė pėrfitohet energjia e erės? Shqipėria, vendi i diellit mesdhetar qė ngroh tė katra stinėt, nga i cili mund tė pėrfitohet energjia diellore?

A ka nevojė Shqipėria pėr njė qendėr vdekjeprurėse? Mos valle na kane lėne pa drita nė gjithė kėto kohė, si nė mesjetėn e largėt, qė kur tė vinte lajmi i ndėrtimit tė njė qendre nukleare, njerėzit nga stresi i pėrditshėm i errėsirės, tė mos pyesin mė as pėr radioaktivitet, as pėr tumore e as pėr kancer, pėr pak energji mė shumė?Pse pikėrisht njė kompani italiane ofrohet pėr ndėrtimin e kėsaj qendre tė vdekjes? Mos ndoshta sepse ne Itali nuk lejohet mė ndėrtimi dhe pėrdorimi i qendrave nukleare qė nga viti 1987, kur nė baze tė njė referendumi mbarėpopullor u mor vendimi pėr mbylljen e tyre, pasi konsiderohen si qendra tė njė rrezikshmėrie tė larte pėr shėndetin e njeriut? Pra mos vallė kompania italiane mund tė bej nė Shqipėri atė qė nuk bėn dot nė Itali?

Pse pikėrisht nė Durrės do tė ndėrtohet kjo qendėr bėrthamore? Mos valle mbetjet nukleare qė janė faktori mė i dėmshėm pėr ambietin dhe sidomos pėr njeriun dhe qė shkenca e kohės nuk ka gjetur akoma njė mėnyre pėr ti eliminuar ato, kjo kompani ka menduar ti shpėrndajė nė urat e bregdetit Durrsak? Investimi mė i kushtueshėm pėr njė qendėr nukleare nuk ėshtė ndėrtimi i saj, por ėshtė pikėrisht izolimi i mbetjeve nukleare nė disa faza tė ndryshme pėrpunimi qe megjithatė humbin radioaktivitetin e tyre vetėm pas me shume se 1000 (njėmijė) vjetėsh. A ėshtė kjo dhurata qė duam t’i bėjmė fėmijėve dhe nipėrve tanė? T’ju lemė amanet mbetje nukleare qė shkenca mė e pėrparuar perėndimore nuk ka arritur akoma sot t’i eliminojė?Mos vallė shtetet fqinje shohin tek ne vendin e varfėr dhe tė korruptuar, ku mund tė ndėrtojnė qendra nukleare, tė marrin energjinė e pastėr tė kėtyre qendrave nė shtetet e tyre dhe tė na lėne neve bakshish mbetjet nukleare?

Mos valle kėto vende nuk duan ti ndėrtojnė kėto qendra nukleare nė vendet e tyre pasi sot qendrat nukleare janė shėnjestra numėr njė e terroristėve pėr atentate terroriste. Pasi shpėrthimi i njė bombe nė njė qendėr nukleare ėshtė ekuivalente e njė Hiroshime tė dytė?

Mos vallė kėtyre vendeve, ndėrtimi i njė qendre bėrthamore nė Shqipėri nuk ju dhimbset shumė pasi, nuk do tė vdesin nga leucemia, tumori apo kanceri fėmijėt e tyre, por fėmijėt e shqiptarėve tė varfėr dhe tė urtė?Vendet e Komuniteti Evropian kanė mbi njė dekadė qė po diskutojnė mbi heshtjen e mbetjeve tė tyre nukleare, duke kėrkuar njė vend ideal pėr depozitimin e tyre... Mos ndoshta jemi ne vendi fatlum?

Nėqoftėse nuk do qė nė Shqipėri tė ketė njė Ēernobil tė ri, nėqoftėse nuk do tė tė marri dheu nga leucemia, tumori apo kanceri, nėqoftėse nuk do qė fėmija tė tė lindi me dy kokė dhe njė kėmbe, dhe qė tė afėrmit dhe familjaret tė tė lėne njė nga njė pėr shkaqe misterioze tė natyrės, atėherė thuaji:

JO VDEKJES! JO NDĖRTIMIT TĖ NJĖ QENDRE NUKLEARE Nė SHQIPĖRI!
PO JETĖS! PO NDĖRTIMIT TĖ QENDRAVE EKOLOGJIKE TĖ ENERGJISĖ NĖ SHQIPĖRI!

Me respekt!
Rrjeti i Studentėve Shqiptare nė Botė

marre nga, dervina.com

grepi

Sternx
16.11.2007, 22:40:00
grep allahile mos sill ketu berllog te atyre qe jetojne me enderra!

kjo eshte ajo me e rendesishmja per krejt popullin shqyptare,nese Berisha
mundet ta ndertoje nje -central berthamore-,po de vetem per rryme qyyy.

ngo qka po ju thome;pasha Maoqrrin ai shtet qe nuk ka -atom-ai nuk e ka te sigurte te ardhmen-shkurt e ka vdekjen te dera!

shnet

grepi
08.02.2009, 19:49:29
Pse heshtet akoma per zhdukjen e 1245 femijeve shqiptare ne Greqi?

E Diele, 08 Shkurt 2009


Nga Shpetim Zinxhirija

Shqiperia vazhdon te mbetet nje shtet i pafuqishem ne Evrope, sa i perket mbrojtjes se vecante te femijeve, edhe pse per kete qellim ka institucione dhe dikastere perkatese. Nga te dhenat e publikuara ne Strategjine Kombetare per Femijet, mesojme se 4.000 femije jane larguar nga Shqiperia drejt emigracionit klandestin te pa shoqeruar nga prinderit. Nga keta 3.000 drejt Greqise dhe 1.000 Italise, nje numer i madh per Shqiperine. Nga ana ligjore shikojme se, ligji Nr.3920 i dates 21/11/64 u jep nje mbrojtje te vecante dhe njekohesisht nje perkrahje femijeve te emigranteve. Nga ana tjeter, ne aspektin ligjor per te drejtat e femijeve ne Shqiperi thuhet se, femijeve u garantohen te drejtat e tyre me Kushtetuten e Republikes se Shqiperise ne nenin nr.54, i cili sanksionon: Femijet kane te drejten e nje mbrojtje te vecante nga shteti. Po a mjaftojne keto vetem per t'i pasur ne leter?

Shteti ne asnje menyre nuk mund te vecoje femijet e vet, si brenda vendit ashtu edhe jashte truallit te tij, sa i perket mbrojtjes ne aspektin ligjor. Asnje institucion shqiptar nuk di sakte numrin e femije shqiptare te larguar ne rruge te paligjshme drejt emigracionit (te rrembyer, dhene me qera nga familja per te punuar lypes rrugesh, prostitucion etj). Politika shqiptare kur ndeshet perball ketij problemi social, gjithmone ka qene per t'i minimizuar gjerat, por faktet ja me tronditese. Shqiperia duhet te kerkoje shpjegime shtetit helen perse nuk njoftohej ambasada shqiptare ne Athine, si dhe perse sot nuk eshte bere e mundur akoma gjetja e tyre. Shteti shqiptar me heshtjen e tij duket se ka ndermend ta mbylle kete problem, po te njejten gje po kerkon te beje edhe shteti fqinje. Ne Shqiperi asnje institucion perkates nuk ka marre rrugen drejt vendeve ku kane emigruar femijet ne rruge te paligjshme, per te verifikuar se a ndodhen sot ne jete.

Trafiku i femijeve, OKB akuzon Greqine

Organizata e Kombeve te Bashkuara akuzon Greqine per zhdukjen e 500 femijeve shqiptare nga qendrat greke te mbajtjes se te miturve. Sipas Raportit te publikuar dje, shteti grek ka mbledhur rreth 600 femije ne qendren "Aghia Varvara" dhe nga kontrollet ka rezultuar se 500 prej tyre jane zhdukur pa lene gjurme. Ne raport jane permendur edhe raste ku eshte verejtur perdorim i tepruar i dhunes dhe i armeve te zjarrit nga policia dhe rojet kufitare greke, ndaj shtetasve shqiptare. Madje ne disa raste, policia dhe rojet kufitare greke kane kryer edhe vrasje te pamotivuara si dhe abuzime seksuale ne ngarkim te shtetasve shqiptare. Raporti ne fjale eshte perpiluar nga Grupi Grek i Helsinkit dhe eshte paraqitur para Komitetit te Organizates se Kombeve te Bashkuara kunder Tortures.

"Komiteti eshte i shqetesuar per abuzimet e vazhdueshme te policise dhe rojeve kufitare greke ndaj shtetasve shqiptare. Ne kemi verejtur raste te perdorimit te tepruar te dhunes, armeve qe perfshijne edhe vrasjen e shtetasve shqiptare, por edhe abuzime seksuale. Per kete gje me shume pergjegjes jane rojet kufitare greke",- thuhet ne raportin e Grupit Grek te Helsinkit. Sipas tij, disa nga shifrat jane fshehur nga shteti grek. Raporti i publikuar dje nuk ka paraqitur raste konkrete te dhunes, vrasjeve ose abuzimeve seksuale qe jane ushtruar mbi shtetasit shqiptare nga autoritetet greke. Ne raportin e tij, komiteti shpreh shqetesimin edhe ne lidhje me nje numer te madh femijesh shqiptare qe jane zhdukur ne Greqi. "Sipas materialeve te siguruara nga Grupi Grek i Helsinkit, gjate periudhes 1998- 2003 nje numer i madh femijesh jane marre nga autoritetet greke dhe jane vene nen kujdesin e shtetit. Ne vecanti ne jemi shqetesuar per rreth 600 femije qe jane derguar ne qendren e "Aghia Varvaras", ku me pas 500 prej tyre jane zhdukur pa lene gjurme. Ne kete rast, nuk ka pasur asnje hetim nga ana e autoriteteve gjyqesore greke"

Organizata Terres Des Hommens (Toke per njerezit), ne Greqi ka studiuar dhe vezhguar per me se dy vjet trafikun e paligjshem te femijeve nga Shqiperia per ne Greqi. Nga te dhenat e kesaj organizate del se vetem nga rrethet e Elbasanit dhe Korces u futen te paligjshem per ne Greqi 3.800 femije, ku 1.245 prej tyre nuk u gjeten me kurre. Vetem 15% prej tyre, pra 570 shpetuan nga kthetrat e mafies, ndersa 1.986 te detyruar per te punuar ne pune te tjera. Perfundimisht organizata thekson se vetem nga trafikimi klandestin i femijeve nga rrethet Elbasan dhe Korce kane humbur gjurmet 1.245 femije.

Ne muajin nentor te vitit 2005 Kombet e Bashkuara, nepermjet perfaqesuesit Zam Migel Petit, i dhane Greqise nje raport tjeter prej 24 faqesh rreth problemit te femijeve. Po vend per kritika ka dhe per Shqiperine e cila tregohet e gatshme per te bashkepunuar me qeverine e Greqise dhe deri me sot nuk ka bere te mundur bashkepunimin reciprok.

Po me gjithe kritikat e bera nga organizmat nderkombetare te dy vendet ende nuk po gjejne gjuhen e perbashket per te filluar hetimet, ne nje kohe kur numri i femijeve shqiptar nuk eshte i vogel. Drejtesia vendase eshte mjaftuar vetem te dhenat e kritikat e organizmave nderkombetare, por ne te kunderten ka vepruar Avokati i Popullit grek. Ky fenomen sa vjen dhe shtrihet gjithnje e me shume, dhe per kete eshte e nevojshme bashkepunimi i organizmave te ndryshme ndermjet shteteve, me qellim qe femijet

Avokati i Popullit, deshmitaret nuk u derguan ne Greqi

Ne nje raport te Avokatit te Popullit mesojme se i ka derguar nje informacion (23/03/2006), per sugjerim Ministrise Puneve te Jashtme dhe Ministrise se Brendshme, si dhe Prokurorise se Pergjithshme, per te bere te mundur qe te dergohen ne shtetin helen si deshmitare ( 4 femije te humbur), ne shtepine e Femijes "Agia Varvara" Singru 221 ne Athine. Behet fjale per deshmitare te kerkuar nga Prokuroria e Pergjithshme te Greqise, por me gjithe interesimin e Avokatit te Popullit, deshmitaret nuk u derguan nga shteti shqiptar. Behet fjale per skandalin me te madh qe ka ndodhur ndonjehere ne shtetin fqinje, ku ne kete institucion shteteror, u zhduken gjate viteve 1998-2002, pa asnje gjurme 502 femije, ku 84 per qind ishin shqiptar. Ky shqetesim u pa vetem tek Ermir Dobjani, Avokati i Popullit, ndersa per shtetin shqiptar as nuk u vu uji ne zjarr. Edhe takimet e mevonshme te Avokatit te Popullit, me koleget e tij ne Greqi, tregojne se ky institucion nuk do te heshte perball ketij skandali te turpshem. Nje problem shqetesues mbetet dhe eshte, perse shteti yne nuk ben detyren ka ne mbrojtjen e femijeve, ne mbrojtjen e shtetasve te tij.

Ambasada Shqiptare, nuk jane 480 te humbur por vetem 12-te

Ne ambasaden tone ne Athine, nje vit me pare mesova nga personi perkates A.L., se te ashtuquajturit te zhdukur ishin vetem 12, dhe jo aq sa thuhet ne raportin e OKB. Kjo tregon se vendi jo vetem qe nuk ka asnje informacion te sakte, por as qe do te mesoje realitetin nepermjet organizatave te huaja. Faktikisht mbahen akoma femije shqiptare ne disa institucione, ku per kete as qe lajmerohet ambasada jone. Por edhe kur ajo lajmerohej me anen e OKB, dhe ne menyra te ndryshme nuk merrte mundimin per zgjidhjen e problemit. Femijet Afrim Duda nga Kavaja dhe Seit Hajdari nga Tirana ishin rrembyer e sjell me force ne Greqi per t i hedhur ne rruget e semaforeve si lypes, por edhe pse kishin kaluar dy jave qe ambasada shqiptare ne Athine ishte lajmeruar me te gjitha te dhenat kjo nuk kishte marre asnje veprim konkret per njoftimin e familjeve te tyre, Theofani Rasvani, drejtoreshe e Organizmit Kombetar te Ndihmes Shoqerore, ka thene se, gjate 11 muajve te pare te vitit 1999, megjithese shqiptaret perbenin 99 per qind te numrit te pergjithshem u lidhem vetem me dy familje shqiptare.OKB akuzon Greqine

(Nentor 2003 )

Organizata e Kombeve te Bashkuara akuzon Greqine per zhdukjen e 500 femijeve shqiptare nga qendrat greke te mbajtjes se minoreneve. Sipas Raportit te publikuar dje, shteti grek ka mbledhur rreth 600 femije ne qendren "Aghia Varvara" dhe nga kontrollet ka rezultuar se 500 prej tyre jane zhdukur pa lene gjurme. Ne raport jane permendur edhe raste ku eshte verejtur perdorim i tepruar i dhunes dhe i armeve te zjarrit nga policia dhe rojet kufitare greke, ndaj shtetasve shqiptare. Madje ne disa raste, policia dhe rojet kufitare greke kane kryer edhe vrasje te pamotivuara si dhe abuzime seksuale ne ngarkim te shtetasve shqiptare. Raporti ne fjale eshte perpiluar nga Grupi Grek i Helsinkit dhe eshte paraqitur para Komitetit te Organizates se Kombeve te Bashkuara kunder Tortures.

"Komiteti eshte i shqetesuar per abuzimet e vazhdueshme te policise dhe rojeve kufitare greke ndaj shtetasve shqiptare. Ne kemi verejtur raste te perdorimit te tepruar te dhunes, armeve qe perfshijne edhe vrasjen e shtetasve shqiptare, por edhe abuzime seksuale. Per kete gje me shume pergjegjes jane rojet kufitare greke",- thuhet ne raportin e Grupit Grek te Helsinkit. Sipas tij, disa nga shifrat jane fshehur nga shteti grek. Raporti i publikuar dje nuk ka paraqitur raste konkrete te dhunes, vrasjeve ose abuzimeve seksuale qe jane ushtruar mbi shtetasit shqiptare nga autoritetet greke. Ne raportin e tij, komiteti shpreh shqetesimin edhe ne lidhje me nje numer te madh femijesh shqiptare qe jane zhdukur ne Greqi. "Sipas materialeve te siguruara nga Grupi Grek i Helsinkit, gjate periudhes 1998- 2003 nje numer i madh femijesh jane marre nga autoritetet greke dhe jane vene nen kujdesin e shtetit. Ne vecanti ne jemi shqetesuar per rreth 600 femije qe jane derguar ne qendren e "Aghia Varvaras", ku me pas 500 prej tyre jane zhdukur pa lene gjurme. Ne kete rast, nuk ka pasur asnje hetim nga ana e autoriteteve gjyqesore greke".

Femijet mbaheshin pa dijenine[ e shtetit shqiptar

Femijet shqiptar mbaheshin ne keto institucione te izoluar pa dijenine e shtetit shqiptar, dergoheshin dhe izoloheshin me urdher te prokurorit te femijeve. Edhe pse ky institucion kishte karakter shteteror te habit, duke pare se me cfare lehtesie u zhduken 500 femije. Koha e mbajtjes se femijeve ishte e pakufizuar, ne nje kohe kur duhej te lajmerohej perfaqesia shqiptare. Greqia ka pergjegjesi jo vetem per te dhene llogari se ku kane vajtur, ose ku kane perfunduar keta femije, po ajo duhet te pergjigjet perse nuk ka lajmeruar shtetin shqiptar per mbajtjen e tyre si dhe per zhdukjen misterioze. Te gjitha keto ndodhnin ku ne Greqi zbuloheshin grupe trafikantesh te organesh te brendshme te femijeve.

Vetem ne kater muajt e pare te inaugurimit ne kete shtepi, nga 84 femije qe jetonin, 80 ishin nga Shqiperia. Me 7 dhjetor 1998, midis Ministrise se Rendit dhe Ministrise se Shendetesise bihet dakord qe te ngrihet nje organizem i karakterit kombetar, ndihmes per femijet e rrugeve. Nderkohe, dhjete muaj me vone po ne Ministrine e Rendit, organizohet nje takim per hapjen e programit me pjesemarrjen e shume personaliteteve te tjera, me qellim qe te ndihmohen nga Ministria e Shendetesise keta femije, persa kohe te qendrojne ne Greqi. Nje ide kjo aq e mire, pasi femijet e kapur nga policia, tani e tutje nuk do te qendronin me ne dhomat e ndalimit ne polici, por do te trajtoheshin ne menyre njerezore dhe te kontrolluar, gjithashtu kujdesur nga vete dora e Shtetit...

Lidhja me ambasaden behej nepermjet OKB-se

Ndoshta e pabesueshme, por eshte nje realitet. Nje realitet per te cilen askush nuk mund ta mohoje. Kete gje e ka faktuar ish drejtoresha e Shtepise se Femijes "Agia Varvara", Ana Kuri, per te cilen pata fatin qe te bisedoja nga afer. Per nje bashkepunim ndermjet dy vendeve, Ana Kuri, (ish-drejtoresha e Agias Varvara) eshte shprehur se lidhja me ambasaden shqiptare behej nepermjet OKB. Ka shume raste qe femijet shqiptare, pasi shoqerohen nga policia perkatese per ne Shqiperi, lihen ne kufi ne meshire te fatit. Edhe pse Shteti Shqiptar ka njoftim, nuk merr masat e duhura per t'i pritur, megjithese ne Tirane ka nje zyre perkatese ende nuk eshte bere e mundur lidhja direkte me te. Per femijet shqiptare, nuk kemi ndonje program te vecante. Por edhe kur lajmerohej personeli perkates i ambasades sone ne Athine, kishte nje indiferentizem dhe nuk vepronte sipas ligjit, per rikthimin e femijeve prane familjeve te tyre.

Nga organizata nderkombetare ne mbrojtjen e te drejtave te njeriut, Terres des Homes ne raportin e saj me temen, The Traffiickking of Albanian Chil dren in Greece, ne tabelen e meposhtme raportohet se nga 661 femije qe u strehuan ne kete "vareze shtepi", autoritetet greke kthyen prane familjeve te tyre vetem 90 femije. Keto te dhena dolen nga raporti i organizates nderkombetare "Terres Dess Homes".

1 U larguan 502

2 U dhane familjeve te tyre 90

3 U transferuan ne vende te tjera 47

4 U debuan nga policia per ne vendet e tyre 22

5 Numri i pergjithshem i femijeve 661

Ne 9 muaj, 65 femije te zhdukur

Te dhenat zyrtare te Ministrise se Rendit se Greqise bejne fjale se vetem per nente muajt e pare te vitit te shkuar ( 2005), u zhduken 65 femije te moshave 6 -12 vjecar, ose ne cdo muaj 6 femije te zhdukur ( rrembyer), ku deri me sot nuk eshte gjetur asnje gjurme e tyre. Nga viti 2000 deri ne nentor te vitit 2005 jane zhdukur 3.000 femije. Tre jane arsyet qe femijet zhduken dhe bien ne kthetrat e mafies.

-Me e rendesishmja per mafien eshte shitja e tyre ne klinika private, ku atje u merren organet e brendshme, si zemra, veshka, sy etj.

-Hedhja e femijeve ne rrugen e prostitucionit, ku dhe fitimet jane nga me te medha.

-Adoptimi i femijeve kundrejt nje shume te madhe nga familjet qe nuk kane mundesi te kene femijen e tyre.

Italia dhe Holanda mendohet se jane epiqendra e kesaj makabre ne bashkepunim me mafiet shqiptare, bullgare, polake dhe bullgare, ku ne qendra te ndryshme klinike behen edhe operacionet ku u merren organet e porositura.

Vetem 90 femije u kthyen prane familjeve

Zhdukja misterioze ne "Agjia Varvara" tregoi se nuk ishte e gatshme per te pritur kaq te madh femijesh, nuk ishte e gatshme pasi nuk u mbeshtet me programe te vecanta nga vete shteti grek, ku dhe nuk solli gje pozitive ashtu sic ishte menduar. Persa i perket te ardhmes ky rast tregon se kjo shtepi tregoi se nuk ishte nje shtepi pritje ne mbrojtje te jetes se femijeve, por ne fakt ishte nje "shtepi" ikje, nga ku zhdukeshin pa lene gjurme cdo dite femije te moshave 6 -12 vjecare.

Autoritetet greke i kishin te gjitha mundesite per te parandaluar kete fenomen, por sic duket interesimi i tyre u pa qe ne fillim kur keta refuzuan per te lene tek porta e "shtepise se femijes" nje polic, pasi roja civil kishte kohe qe kishte dale ne pension, ndersa sot nuk bejne perpjekje per te nisur hetimet etj. Nga organizata nderkombetare ne mbrojtjen e te drejtave te njeriut, Terres des homes ne raportin e saj me temen, The Traffiickking of Albanian Chil dren in Greece, ne tabelen e meposhtme raportohet se nga 661 femije qe u strehuan ne kete "varreze shtepi", autoritetet greke kthyen prane familjeve te tyre vetem 90 femije. Keto te dhena dolen nga raporti i organizates nderkombetare "Terres Dess Homes".

marre nga, Koha Jone

grepi, dora vetė

grepi
08.02.2009, 21:59:44
Amnistia '97, si u falėn arkitektėt e kaositShekulli


Debatet nė Kuvend pėr mosfaljen e ushtarakėve dezertorė dhe atyre qė iu kundėrvunė popullit


Pas amnistisė sė fundit tė regjimit komunist nė korrik 1991, nė Shqipėri janė bėrė shumė ligje pėr amnisti. Shumica bėheshin nė pėrvjetorė ēlirimi apo festash fundviti. Por, nė kėto 18 vitet e fundit, amnistia e marsit 1997 ishte mė famėkeqja, sepse pėrfitues tė saj ishin ata qė u bėnė strumbullari i nisjes sė trazirave dhe armatosjes sė popullsisė nė muajt e parė tė vitit.


Debatet nė Kuvendin Popullor, ku mungonin prej nisjes sė legjislaturės deputetėt e PS-sė, pas zgjedhjeve skandaloze tė 26 majit 1996, u bėnė mes deputetėve tė djathtė. Shumica e tyre ishin kundėr faljes sė atyre ushtarakėve qė kishin dezertuar, duke u lėnė mijėra depot e armatimeve e municioneve nė duart e popullatės sė revoltuar pėr humbjen e kursimeve nė firmat piramidale mashtruese.


Nė seancėn e 11 marsit 1997, kur u debatua dhe u votua ligji pėr amnistinė, fryma e pėrgjithshme ishte pro ligjit, por duke lėnė pa ndėshkuar kategori tė shumta qė kishin kryer krime gjatė trazirave.


Megjithėse thuhej se nga amnistia nuk pėrfitonin ata qė thyen rendin kushtetues, asnjė prej atyre qė pėrgatitėn dhe zbatuan trazirat e dhunshme nuk shkuan para gjyqit. Askush nuk u pėrgjigj pėr masakrimin dhe vrasjen e nėpunėsve tė shtetit qė ishin urdhėruar tė siguronin rendin publik dhe ranė pre e turmave tė egėrsuara.


Asnjėri prej atyre qė dhanė urdhra pėr tė sulmuar popullsinė e pafajshme nė jug tė vendit nuk doli para drejtėsisė. Ishte mė pas edhe amnistia e qershorit 1997 ajo qė liroi nga pėrballja me ligjin e shumė prej atyre qė ishin ndėrtuesit dhe pėrfituesit e kaosit tė pranverės 1997.


Pjetėr Arbnori- Sot kemi pėr tė shqyrtuar, sipas rendit tė ditės, projektligjin "pėr amnistinė pėr personat civilė dhe ushtarakėt qė u implikuan nė revoltat pas falimentimit tė skemave piramidale mashtruese"...


Bashkim Kopliku- Kur ėshtė vendosur rendi i ditės? Se unė kam njė problem pėr rendin e ditės dhe nuk kam dėgjuar tė diskutohet e tė miratohet rendi i ditės.


Pjetėr Arbnori- Po ne e kemi miratuar futjen nė rendin e ditės tė kėsaj ēėshtjeje.


Bashkim Kopliku- Po kur ėshtė miratuar? Prandaj, si fazė e parė e hapjes sė seancės duhet tė jetė miratimi i rendit tė ditės.


Pjetėr Arbnori- Ne kemi vetėm njė pikė zotėri, sonte.


Bashkim Kopliku- E keni ju, po unė kam dhe njė pikė tjetėr, prandaj ju lutem fillojeni procedimin me miratimin e rendit tė ditės.


Pjetėr Arbnori- Mirė mund ta keni pikėn tuaj, edhe unė e kam parasysh, por ne do tė shqyrtojmė kėtė qė ėshtė mė urgjente.


Bashkim Kopliku- Dakord, por unė mendoj qė Kuvendi duhet tė caktojė rendin e ditės, ėshtė procedurė. Ne, 22 deputetė, kemi kėrkuar qė tė lejohet shtypi dhe tė hiqet ligji qė vret njerėz pa paralajmėrim.


Jozefina Topalli- Zoti Kryetar, ne jemi tė mendimit qė neni 2 duhet pėrjashtuar nga ky ligj dhe pastaj, gjatė shqyrtimit nen pėr nen, kemi vėrejtje edhe pėr nenin 1, ku do tė bėhet njė shtesė, si dhe pėr nenet 3 dhe 4, ku do tė ndryshohen datat. (shih ligjin pėr amnistinė-shėn. im)


Sali Rexhepi- Jam i detyruar nga rrethanat tė jem dakord nė parim me kėtė ligj, duke uruar njėkohėsisht qė as ky Parlament dhe asnjė Parlament i ardhshėm shqiptar...


Pjetėr Arbnori- Hapet votimi. Kush ėshtė pėr miratimin nė parim tė projektligjit "pėr amnistinė pėr personat civilė dhe ushtarakė qė u implikuan nė revoltat pas falimentimit tė skemave piramidale mashtruese? Mbyllet votimi. Miratohet nė parim me 62 vota pro, 5 kundėr, 18 deputetė nuk morėn pjesė nė votim.


Jozefina Topalli- Zoti Kryetar, ne jemi tė mendimit tė shtojmė nė rreshtin e tretė tė nenit 1, pas fjalėve "falimentimit tė skemave piramidale mashtruese", fjalėt "nė periudhėn nga 10 janari deri mė 11.3.1997". Megjithatė, pėr datėn 10 janar nuk jam e sigurt dhe kėrkoj edhe mendimin e tė tjerėve.


Agron Musaraj- Nė emėr tė Komisionit tė Mbrojtjes pėr t'i pėrmbledhur komplet ngjarjet e kėtij fenomeni, mendoj qė duhet tė fillojė nga data 10 janar, pėr arsye se mė 11 dhe 12 kanė qenė revoltat e para, qė kanė bėrė mė pak dėm se revoltat e dyta.

Kėshtu qė mendoj se duhet futur...Propozojmė edhe njė ndryshim tjetėr: data 16 tė bėhet 20, se aq shumė armė sa janė marrė, nuk ma ha mendja qė tė grumbullohen tė gjitha pėr kaq kohė. Ky ėshtė mendimi i Komisionit tė Mbrojtjes.


Bedri Ēollaku- Unė mendoj qė duhet bėrė edhe njė shtesė, se tani ne vėmė datėn 11, kur ora ėshtė 20, por ka edhe katėr orė kjo datė. Menjėherė masmedia do tė transmetojė. Kjo i lė hapėsirė 4 orė dhe nė kaq kohė bėhet kėrdia. Kam mendimin qė duhet tė jemi njė ēikė mė precizė se ėshtė ligj pėr amnistinė.


Jozefina Topalli- Zoti Kryetar, ne jemi tė mendimit se pas nenit qė porsa miratuam, tė shtohet njė nen tjetėr, ku tė thuhet se ngarkohen pėr zbatimin e kėtij ligji Ministria e Drejtėsisė, Ministria e Mbrojtjes, Prokuroria dhe Ministria e Brendshme". Sidoqoftė, mund tė marrim edhe mendimin e specialistėve.


Azem Hajdari- Zoti Kryetar, unė jam plotėsisht dakord me propozimin e Kryetares sė Komisionit tė Ligjeve, por duhet shtuar qė "ngarkohen me zbatimin e kėtij ligji Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Rendit, Shėrbimi Informativ Kombėtar, Ministria e Drejtėsisė dhe Prokuroria e Pėrgjithshme, tė cilat duhet tė raportojnė ēdo ditė nė komisionet parlamentare tė Mbrojtjes, Rendit e SHIK-ut dhe tė Ligjeve".


Duhet tė ketė njė kontroll tė rreptė nga Parlamenti ndaj kėtyre institucioneve, tė ketė njė raportim tė pėrditshėm tė tyre rreth veprimtarisė sė tyre. Parlamenti nuk shpėrndahet, ai aktivizohet me deputetėt e vet dhe secila ministri raporton ēdo ditė nė komisionin pėrkatės.


Bashkim Kopliku- Jam dakord me zonjėn Jozefina, qė specialistėt tė pėrcaktojnė vargun e institucioneve qė duhet tė merren me armėt. Por, nga ana tjetėr, Parlamenti nuk duhet tė bėhet ortak me ekzekutivin. Nė ēdo shtet ekzekutivi dhe Parlamenti janė tė ndarė, ėshtė ndarja e pushteteve.


Dashamir Shehi- Kam shpjegim vote. Ndoshta s'e pata shumė tė qartė. Unė nuk mendoj qė SHIK-u ka tė bėjė me kėtė ēėshtje. Ne nuk po shkojmė tė gjejmė armėt qė janė fshehur, qė tė na duhet SHIK-u, aty po shkojmė tė numėrojmė armėt qė njerėzit po i dorėzojnė vullnetarisht.


Duhet tė kemi tė qartė njė gjė: qė nė shumė zona tė Shqipėrisė ka njė lloj reaksioni pėr kėtė ēėshtje dhe nė momentin qė futen personat e SHIK-ut pėr tė numėruar, kush e dorėzoi, si e dorėzoi...


Agron Musaraj- Unė mendoj se duhet tė pėrjashtohet Shėrbimi Informativ, thjesht pėr mentalitetin qė ai merret me probleme tė tjera.


Vasil Ndreko- Amnistia, nė qoftė se do t'i shpėtojė shqiptarėt, le tė bėhet, por kjo le tė bėhet brenda kuadrit ligjor, le tė bėhet pėr flamurin shqiptar, pėr nderin e kombit...Greku Gramoz Pashko nuk e do flamurin shqiptar.


Thashethemet e Gramoz Pashkos e tė tė tjerėve i vrasin shqiptarėt. Pėr mua, ushtaraku, qė ky popull i besoi armatimin pėr tė mbrojtur kėtė komb, duhet tė dėnohet. Civilėt le tė falen. Civilėt janė ata tė cilėt bėnė revolta tė ndryshme ndaj fajdeve dhe problemeve tė tjera, bėnė gabime, tė cilat ishin tė dėnueshme dhe ne sot si Parlament duhet t'i falim. Por ushtarakėt nuk do t'i shpėtojnė kėtij ligji.


Ushtarakėt janė ata, tė cilėt populli u besoi armatimin e tij pėr tė mbrojtur kėtė vend, por ata ua falėn alabakėve pėr tė sulmuar popullin e ndershėm dhe shtėpitė e tyre


Pjetėr Arbnori- Mbyllet votimi. Miratohet me 54 vota pro, dy kundėr dhe 16 abstenime ligji "Pėr amnistinė pėr personat civilė dhe ushtarakė qė u implikuan nė revoltat pas falimentimit tė skemave piramidale mashtruese".


Ja Ligji pėr amnistinė 1997

L i G J
Nr. 8202, datė 27.3.1997
PĖR AMNISTINĖ
Nė mbėshtetje tė nenit 16 tė ligjit nr. 7491, datė 29.4.1991 "Pėr dispozitat kryesore kushtetuese" me propozimin e Qeverisė sė Pajtimit Kombėtar
KUVENDI POPULLOR
I REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ


V E N D O S I:


Neni 1
Tė pėrjashtohen nga ndjekja penale dhe vuajtja e dėnimit tė mėtejshėm tė gjithė personat civilė dhe ushtarakė, me pėrjashtim tė atyre qė kanė kryer:
a. vrasje me dashje ose me paramendim, tė parashikuara si vepra penale nga nenet 76, 77, 78 e 79 tė Kodit Penal dhe 77 tė Kodit Penal Ushtarak;
b. marrėdhėnie seksuale me dhunė, tė parashikuara nga nenet 100, 101/2, 102, 103 e 104 tė Kodit Penal;
c. rrėmbim personi, tė parashikuar nga neni 109-a tė Kodit Penal;
d. shfrytėzim tė prostitucionit, tė parashikuar nga nenet 114, 114-a dhe 114-b tė Kodit Penal;
dh. vjedhje tė pasurisė, tė parashikuar nga nenet 135, 136, 141, vjedhje tė pasurisė private, tė parashikuar nga nenet 139, 140 tė Kodit Penal, si dhe vjedhje tė pronės ushtarake, me pasojė vdekje, tė parashikuar nga neni 59/2 i Kodit Penal Ushtarak;
e. mashtrim tė parashikuar nga neni 143 i Kodit Penal;
ė. gjenocid dhe krime kundėr njerėzimit tė parashikuara, pėrkatėsisht nga nenet 73 e 74 tė Kodit Penal;
f. tortura me pasoja tė rėnda, tė parashikuar nga neni 87 i Kodit Penal;
g. krime kundėr pavarėsisė dhe integritetit tė vendit, tė parashikuar nga nenet 208, 209, 210, 211, 212, 217 dhe 218 tė Kodit Penal;
gj. krime kundėr rendit kushtetues, tė parashikuar nga nenet 219 e 220 tė Kodit Penal;
h. krime qė cenojnė marrėdhėniet me shtete tė tjera, tė parashikuar nga nenet 226, 227, 228 e 229 tė Kodit Penal;
i. akte terroriste tė parashikuara nga neni 230 i Kodit Penal.


Neni 2
Tė gjithė personave, qė janė nė ndjekje penale ose janė tė dėnuar pėr kryerjen e krimeve tė pėrmendura nė nenin 1, u falet 1/3 e dėnimit nėse kthehen vullnetarisht nė burg brenda datės 12.4.1997, ndėrsa tė dėnuarve me burgim tė pėrjetshėm apo me vdekje u kthehet nė 20 vjet burgim.


Neni 3
Nga kjo amnisti nuk pėrfitojnė personat qė kanė kryer vepra penale, tė parashikuara nga nenet 256, 257, 258, 259 e 260 tė Kodit Penal.


Neni 4
Personat qė pėrfitojnė nga kjo amnisti dhe brenda njė periudhe pesėvjeēare nuk kryejnė vepra penale tė njėjta ose mė tė rėnda nga ato pėr tė cilat janė amnistuar, nuk do tė quhen tė dėnuar.


Neni 5
Ngarkohen pėr zbatimin e kėtij ligji Ministria e Drejtėsisė, Ministria e Brendshme, Ministria e Mbrojtjes dhe Prokuroria e Pėrgjithshme.


Neni 6
Ky ligj hyn nė fuqi mė datėn 5.4.1997.
Shpallur me dekretin nr. 1771, datė 3.4.1997 tė Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, Sali Berisha

marre nga, Gazeta Shekulli

grepi, dora vetė

grepi
09.02.2009, 20:40:36
Gjyqi ndaj 2 tė rinjve tė fshatit Toē, lajmėrohen protesta nė Gjirokastėr
GJIROKASTĖR- Paralajmėrohen tė tjera protesta nė mbrojtje tė dy tė rinjve nga fshati Toē, qė janė nė proces hetimi nga gjykata. Kėtė herė ato zhvendosen nga Tepelena drejt qytetit tė Gjirokastrės, ku edhe do tė zhvillohet gjyqi ndaj tė rinjve nga fshati Toē. Nėpėrmjet thirrjeve tė shpėrndara sot nė qytet kėrkohet sensibilizimi i banorėve pėr t'u bėrė pjesė e kėsaj proteste paqėsore.
"Bashkėatdhetarė! Ju bėjmė thirrje pėr tė protestuar kundrejt gjyqit tė shtirur ndaj dy djemve, Orgen Hasanbegaj dhe Luan Halili, tė cilėt ngritėn lart flamurin shqiptar dhe kundėrshtuan ēdo veprimtari antishqiptare nga Vasil Bollano, Spiro Ksera e tė tjerė qeveritarė, tė cilėt i mbrojnė ata"- shkruhet nė fletėthirrjen qė ėshtė shpėrndarė sot nė qytet.
Sipas saj, mė datė 11 shkurt, ora 09.00 lajmėrohet njė protestė nė Gjirokastėr, nė sheshin pėrpara monumentit tė "Ēerēiz Topullit". "Atdheu dhe flamuri na pėrket tė gjithėve. Ne e duam gjuhėn tonė, traditėn, kombin dhe besojmė nė njė jetė mė tė mirė dhe tė lirė si kanė dashur tė parėt tanė", thuhet mė tej.
Nė tė njėjtėn datė, (11 shkurt) nė Gjykatėn e Shkallės sė Parė tė rrethit tė Gjirokastėr do tė zhvillohet seanca e radhės ndaj dy tė rinjve nga fshati Toē dhe protesta do t'i paraprijė zhvillimit tė tij.


Letra e njėrit prej tė rinjve qė po gjykohet drejtuar lexuesve tė "Shekullit"
Protesta jonė paqėsore dhe shumė demokratike, pėr hir tė prefektit tonė antishqiptar, na doli protestė pa leje. Me postin qė ka (prefekti), e ka luksin dhe mundėsinė qė tė bardhėn ta bėjė tė zezė.
Ne protestuam kundėr dy zyrtarėve qė kanė shkelur Kushtetutėn e Shqipėrisė me tė dyja kėmbėt, pra kundėr V. Bollanos dhe S. Kserės. Kėta dy persona nuk pėrfaqėsojnė minoritetin grek, as qeverinė greke, kjo u vėrtetua me ratifikimin e MSA-sė nga Parlamenti grek, kėta pėrfaqėsojnė ekstremistėt grekė, tė cilėt, nė Parlament votuan kundėr ratifikimit.
Ne protestuam me leje dhe paqėsisht kundėr dy ekstremistėve antishqiptarė dhe tani po pėrballemi me ligjin e shtetit tonė, se mbrojtėm dinjitetin kombėtar. Ne ushtruam tė drejtėn tonė demokratike, tė cilėn nuk na e ndalon dot askush, aq mė tepėr kur ėshtė me karakter kombėtar.
Nuk jemi heronj, kemi bėrė thjesht detyrėn, por kėrkojmė qė ligjin tė mos e bėjė Maliqi. Disa pėrfaqėsues tė Kserės dhe Bollanos, u mblodhėn para Parlamentit grek pėr tė mos u ratifikuar MSA-ja. Ēfarė shkeljeje tė ligjit kemi bėrė o POLITIKANĖ?!
Policia e Tepelenės na dha lejen dy ditė para protestės, por pėr arsye qė nuk dihen, policia na shkon e na bėn kallėzim penal nė prokurori, pėr "organizim tė tubimeve tė paligjshme". Na thoni o shqiptarė, nė Shqipėri a ėshtė vepėr penale tė mbrosh dinjitetin kombėtar dhe tė ngresh flamurin?
Me respekt Orgen Hasanbegamarre nga, Gazeta Shekulli

grepi, dora vetė

grepi
18.02.2009, 23:59:23
Nėnė Jovanka qetėson Damirin nė TiranėI dashur Damir!

U gėzova qė kishe qėndruar nė Tiranė. Mė the dje nė telefon qė do nisesh me charter dhe u bėra merak. Harrova qė e ke zakon qė ti tė gėnjen nė telefon, se ke hall se tė pėrgjohet. U gėzova qė tė pashė nė Tiranė prapė. Tė dha televizori tė qeshur dhe tė sigurt. U qetėsova shumė, se gjithė natėn kam parė ėndrra tė kėqija.Damir FazlicSe goditi dhe keq sot kjo dita qė ėshtė pavarėsia e Kosovės. Ti e di qė ne serbėt kemi problem me ta, por unė kam ndryshuar mendim, qė kur ke shkuar ti nė Tiranė. Fakti qė ty tė kanė pritur krahėhapur dhe tė kanė mbėshtetur, mė ka ndryshuar mendimin pėr shqiptarėt. Ēfarė s’mė kishin thėnė pėr ta. Jo janė antiserbė, jo duan tė na pjekin tė gjallė nė hell. Dhe pėr kėtė Berishėn kisha dėgjuar qė ishte antiserb. Po ti mė qetėsove. Jo vetėm se tė mbėshteti ty, po s’ka lėnė serb pa mbėshtetur. Ai ka merita tė mėdha pėr ne serbėt, se ėshtė kryeministri i parė shqiptar qė i ka hapur dyert biznesit serb nė Shqipėri. Bravo i qoftė! Nuk ka pyetur as pėr bindje politike, as pėr ndasi etnike. E ka treguar sidomos me ty dhe Lazareviēin. Aty duket qė ėshtė serioz. Se mirė me ty se djalė i ri, por Lazareviēi ėshtė shumė i njohur. Ka qenė kryetar partie nė Mal tė Zi pro Millosheviēit. Mė thoshte kushėriri gjithmonė, ai Jovica Stanishiē, qė ka qenė nė shėrbimin sekret tė Millosheviēit. Nė Mal tė Zi vetėm Lazareviēin kemi, thoshte, qė ėshtė pro Serbisė. Atė Gjukanoviēin nuk e duronte dot. Ėshtė kontrabandist dhe antiserb, thoshte. Do ta ketė Malin e Zi pronė private. S’pyet pėr ideale. Ndaj tė thashė qė atėherė, lidhu me Lazareviēin, se ėshtė dora jonė. Ja ku tė doli pėr mbarė. Aty ma ka mbushur mendjen Berisha qė ėshtė burrė shteti. As ka pyetur fare qė ėshtė malazez proserb, por i ka dhėnė gjithė tenderėt e energjisė elektrike. S’i thonė pak, 130 milionė dollarė. Aty ka treguar qė ka shtet ligjor dhe liri ekonomike. Po tė ishte Fatos Nano, asnjė cent s’tė jepte. Le tė ishte ortodoks, as qė pyeste pėr ne. Ndihmonte nga pak grekėt dhe shikonte punėt e veta. Ky duket qė ėshtė i hapur me ne.

Tė them tė drejtėn, kur futėt “Lukoil”-in rus me atė firmėn sllovene, u tremba. Epo thashė, gjithė ata emra serbėsh pronarė dhe ē’tė jetė ai kryeministėr, do plasė kur t’i shohė. U ēudita. Asnjė llaf nuk tha. Dhe tokat qė bletė nė bregdet pėr llogari tė rusėve, as qė i mori vesh njeri fare. Futėn pak hundėt ata amerikanėt, po ju u treguat tė shkathėt. U ndihmon dhe ajo Argita. Ju bė fat ajo vajzė.

Nuk e di si ke shkuar me prokurorėt, por jam e qetė, se je nė duar tė sigurta. Bėre mirė qė nuk lėvize, se kudo qė tė vesh, mė i sigurt se nė Tiranė s’je asgjėkundi. Aty ke tė paktėn kryeministrin qė tė mbron. S’ke ku shkon gjetkė. Nė Serbi ti e di qė kėta tė rinjtė na kanė inat ne Stanishiēėt, se thonė keni bashkėpunuar me Millosheviēin. Por, dhe po vajte atje, do shash Kosovėn. Po shave Kosovėn, do kesh telashe nė Shqipėri. Jo nga qeveria, po nga njerėzit. Ē’tė duhet, je mirė aty. Se kanė dhe kėtė festėn tani ata. Dhe Lazareviēi ėshtė mirė tė mos dalė shpesh nė Shqipėri. E njeh dhe ai Berishėn, se ka qenė nė parlament atėherė mė ‘94-’95, kur u bė ajo marrėveshja e fshehtė qė tė futej nafta nga Shqipėria. Qė atėherė i hipi qejfi tė merrej me naftė Lazareviēit. Dhe mė thoshte gjithmonė: “Paratė qė kam bėrė atėherė me Berishėn, s’bėhen mė.” Ndaj e ka fiksim qė u lidh me “Lukoil”-in rus dhe e solli nė Tiranė me ty. E ka fiksim qė aty bėhet parį me naftė. I ka mbetur qė atėherė.

Por as nga prokurorėt mos u shqetėso. Se dhe ata njerėz janė, s’kanė ē’bėjnė. Mė kanė thėnė qė kėta dy tė tutė janė tė rinj dhe s’kanė qenė komunistė. Por mė thanė qė kryeministri po kėrkon te tė afėrmit e vet. Njė komunist do ta kenė pas nė fis ata. Ama po e gjeti, s’kanė ku shkojnė. Ua tregon ai qejfin pastaj, rri i qetė ti. Ky na doli kryeministri mė i mirė pėr ne serbėt. Kurrė s’na kishte shkuar mendja tė bėnim biznes nė Tiranė si me kėtė. Ne kemi tani gjithė tenderėt publikė nė Shqipėri. Rrugėn Vlorė-Levan ne, rrugėn Levan-Tepelenė ne, kompjuterėt e Ministrisė sė Arsimit ne, energjinė elektrike ne. E ē’duam mė shumė ne serbėt nga Shqipėria se kaq. Duhet tė jemi tė ndėrgjegjshėm qė ai ka rrezikuar shumė pėr ne si komb. Dhe ti s’duhet t’ia harrosh kurrė.

Nė fund desha tė tė them diēka dhe pėr Bashėn. Mė thanė qė je mėrzitur me tė, se s’keni ndarė mirė lekėt me kunatin. Tė keqen nėna, mos u zini pėr parį se keni plot. Pėrpiquni t’i ndani nė rregull, se sherri nuk ėshtė gjė e mirė. Lulzimi ėshtė djalė i mirė dhe do na duhet nė tė ardhmen.

Tė pėrqafoj nga larg,

Jovanka Stanishiē (Fazlliē)

Nga Antena brenda familjes

Gazeta Tema

grepi, dora vetė

i rikthyeri
19.02.2009, 18:09:43
Pas gjithe ketyre aferave dhe skandaleve korruptive ne pellgun e te cilave po perpelitet kryeministri dhe qeveria e Shqiperise sllogani me te cilin erdhi ne pushtet Sali Berisha per "qeverisje me duar te pastra" po deshmohet se ose ka qene i shkruar gabim ose populli e ka lexuar gabimisht sepse qeverisjes ne fjale i shkon me se miri sllogani " qeveri me duar te pista".
Realiteti dhe faktet e deshmojne kete dhe nuk asnje argument real qe e demanton kete perveq qirrjeve dhe frazave te thata dhe kunderakuzave qesherake te Berishes.
_ Gerdeci, tragjedia e shkaktuar nga qeveritaret 26 viktima,qindera te
lenduar shum prej te cileve te gjymtuar dhe te sakatosur per jete fizikisht dhe shpirterisht dhe aty ne ate menagjmentin e fabrikes se vdekjes per qudi,
ishte i angazhuar kunati i Sali Berishes,Muharrem Hoxha. A nuk eshte tallje dhe ironi deklerata e Kryemistrit te Shqiperise se gjoja nuk e dinte ku gjendej Gerdeci dhe se nuk e paska pase bnjohur kurre burrin e motres se bashortes se tij edhe pse kane jetuar ne nje

grepi
20.02.2009, 16:03:04
Nė Shqipėri rikthehet nė skenė ēėshtja Fazlliē
Armand Mero
Tiranė
17-02-2009


Nė Shqipėri rikthehet nė skenė ēėshtja Fazlliē. Biznesmeni serbo-boshnjak i cili ėshtė nėn hetim nga prokuoria shqiptare pasi dyshohet pėr pastrim parash dhe evazion fiskal, ishte dje pasdite nė Tiranė, ku u paraqit pėrpara prokurorėve tė cilėt e morėn nė pyetje pėr afėr dy orė, deri nė mbrėmje.

Biznesmeni Damir Fazlliē u bė mjaft i njohur vjeshtėn e kaluar jo vetėm pėr akuzat e publikuara nė shtypin ballkanik pėr lidhje tė tij me personazhe tė errta tė rajonit, por edhe pėr miqėsinė me drejtues tė lartė tė shtetit shqiptar, Kryeministrin Sali Berisha dhe Ministrin e Jashtėm Lulėzim Basha.

Fazlliē zotėron disa aktivitete tregtare nė Shqipėri dhe vajza e Kryeministrit Berisha, siē ka pohuar vetė serbo boshnjaku, ėshtė konsulentja ligjore e disa prej kėtyre aktiviteteve. Kryeministri megjithatė ka mohuar qė Fazlliē tė ketė pėrfituar nga lidhjet e tij me atė vetė, nė zhvillimin e bizneseve nė Shqipėri.

Prokuoria shqiptare nis hetimet ndaj tij pas publikimeve nė shtyp tė disa transaksioneve financiare me anė tė tė cilave Fazlliē kishte shitur pėr shuma tė mėdha kompani tė tij tė regjistruara nė Shqipėri, pavarėsisht se ato nuk kishin zhvilluar asnjė aktivitet. Nė atė kohė Fazlliē erdhi nė Tiranė pėr disa orė pėr tė dhėnė njė intervistė nė televizionin Klan dhe arriti tė largohej pėrpara se prokurorėt ta merrnin nė pyetje. Ēėshtja provokoi njė pėrplasje tė fortė mes Prokurorisė dhe qeverisė.

Dje pasdite Fazlliē u paraqit vullnetarisht nė prokuorinė shqiptare, ndonėse hetuesit kishin kėrkuar ndihmėn e autoriteteve boshnjake pėr kėtė gjė. Mbi seancėn e pyetjeve e cila zgjati afėr dy orė nuk u dha asnjė njoftim. Vetė Fazlliē u mjaftua tė thotė se ai kishte respektuar drejtėsinė shqiptare.

Prokurorėt e konsiderojnė megjithatė pozitive mundėsinė e marrjes sė deklarimeve nga vetė biznesmeni edhe pėr tė ballafaquar dokumentet qė ata disponojnė dhe qė presin tė marrin akoma nga Bosnja apo dhe Qiproja ku janė regjistruar disa prej kompanive tė zotit Fazlliē.//ii


marre nga, VOA

grepi, dora vetė

grepi
20.02.2009, 23:12:40
Shoku i qelisė: Ēfarė mė tregoi Shoshori pėr Berishėn


Zeqir Kollobani, shok qelie dhe strehues i Hysen Shoshorit, rrėfen jetėn e ish-tė dėnuarit me pushkatim nė qeli dhe nė 17 vitet e demokracisė

TIRANĖ - Duket e pamundur tė kontaktosh Hysen Shoshorin. Kalvari i gjatė i vuajtjeve, keqtrajtimeve, por edhe mungesa e kujdesit i kanė shtuar pleqėrinė njeriut mė enigmatik tė kėtyre ditėve nė Shqipėri. Megjithatė, mė mirė se ai, zor se e njeh kush ish-tė dėnuarin me pushkatim, pėr shpėrndarjen e 41 100 trakteve antikomuniste. Kanė ndarė bashkė jo vetėm qelitė e burgut, por edhe jetėn, pas ardhjes sė demokracisė. Zeqir Kollobani ėshtė bashkėvuajtėsi, por edhe bamirėsi i 74-vjeēarit, fatkeqėsia e tė cilit ėshtė kthyer nė ēėshtjen mė tė nxehtė tė politikės shqiptare. Nė njė intervistė tė botuar nė vitin 2002 nė gazetėn “Plaga”, Shoshori ka pohuar pėr herė tė parė dhe tė vetme, se nė gjyqin e tij kishte dalė dėshmitar Sali Berisha. Historia, mė shumė sesa fakteve, i pėrngjan njė legjende nga ato qė thuhen rėndom nėpėr lokalet e Tiranės. Madje, nuk janė tė paktė ata qė kanė dyshuar edhe pėr ekzistencėn e njeriut qė mundi pėr 14 vjet tė shpėrndante trakte antikomuniste nė regjimin mė tė egėr diktatorial nė botė. Por dėshmia e shokut tė qelisė sė Hysen Shoshorit, dhėnė gazetės “Korrieri”, hedh dritė jo vetėm mbi veprimtarinė ilegale tė tij, por edhe pėr akuzėn e madhe tė Shoshorit pėr kryeministrin Sali Berisha. -Zoti Kollobani, a ėshtė e vėrtetė qė ju keni jetuar pėr shumė vite nė tė njėjtėn shtėpi me Hysen Shoshorin? Po, pėr afro 17 vjet. Nė fakt, unė kisha njė dhomė tė lirė dhe gjatė gjithė kėsaj kohe, Ceni ka jetuar aty. Derisa u pėrkeqėsua gjendja e tij shėndetėsore, i ka ngrysur ditėt nė kėtė dhomė bashkė me mua. Nė fakt, mezi i mbushėm mendjen, bashkė me gruan time, qė ai tė shkonte tek i biri, sepse kohėt e fundit kishte nevojė edhe pėr pėrkujdesje. Nė fakt ėshtė normale, duke pasur parasysh gjithė ato vuajtje apo dhe tortura qė Ceni kishte kaluar. Nuk ka shumė qė ai ka ikur tė jetojė me tė birin.-Cila ishte arsyeja qė Shoshori erdhi tė jetonte me ju? Nė fakt, ne kemi qenė shokė burgu dhe pasi u lirua, nė fund tė vitit ‘90, erdhi dhe trokiti nė derėn time. Arsyet se pėrse e bėri kėtė mund tė ishin personale, por derisa unė kisha mundėsi ta ndihmoja, kurrsesi nuk mund ta nxirrja rrugėve. Veē kėsaj, nė burg kemi ndarė tė kėqijat edhe ato pak tė mira qė mund tė ketė njė burg komunist.-Z. Kollobani, ju e dinit se pėrse ishte arrestuar Hyseni dhe a keni folur pėr arsyet e dėnimit tė tij gjatė kohės sė qėndrimit nė qeli apo edhe mė vonė, pas viteve ‘90? Sigurisht. Pothuajse i dinim ēdo gjė njėri-tjetrit. Veē kėsaj, gjatė kohės qė erdhi demokracia, ne mund tė flisnim lirisht pėr ēdo gjė, edhe pėr atė situatė. Ėshtė e vėrtetė qė Ceni ėshtė dėnuar pėr shpėrndarjen e trakteve antikomuniste nė Tiranė. Nė fakt, kėtė punė e ka bėrė nga viti 1960 deri nė vitin 1974, pra deri nė ditėn qė ėshtė kapur dhe arrestuar.-Traktet ishin tė shkruara me dorė?Jo. Me makinė shkrimi dhe me sa mė ka thėnė, kėtė makinė e kishte marrė nga ish-Muzeu i Luftės qė ndodhej aty ku sot janė pallatet nėntėkatėshe. E kishte marrė kėtė makinėn e vjetėr dhe me tė shtypte tė gjitha komunikatat kundėr regjimit tė Enver Hoxhės, mungesės sė lirisė dhe vjedhjes sė pronės.-Z. Kollobani, ju jeni tiranas i vjetėr. Asokohe, a flitej nė kryeqytetet pėr kėtė ēėshtjen e trakteve?Nė fakt, kjo histori, sidomos nė fund tė viteve ‘60, ishte bėrė tema e ditės nė kryeqytet. Kuptohet, jo haptazi, por mes miqsh dhe nėn zė njerėzit flisnin pėr kėto trakte qė i gjenin o poshtė derės apo edhe nėpėr cepat e mureve, por askush nuk dinte kush i shtypte apo dhe se kush i ngjiste. Madje, ishte e rrezikshme edhe po t’i lexoje, sepse menjėherė mund tė tė akuzonin pėr bashkėpunėtor apo edhe agjitacion dhe propagandė. Por ishte fakt qė nė kėtė kohė, Tirana ziente pėr kėto trakte dhe sidomos pėr faktin qė nuk po arrihej tė kapej autori. -Po ju keni biseduar sesi ishte e mundur qė asokohe Ceni t’ia arrinte jo vetėm tė shtypte, por edhe t’i shpėrndante kėto trakte?Fakti qė ai gjithė kėtė punė e ka bėrė vetėm, e ka shpėtuar disi qė tė mos binte shumė shpejt nė duart e Sigurimit. Kryesisht i shpėrndante natėn, nėpėr lagje tė ndryshme tė Tiranės. E gjithė revolta antikomuniste e Cenit zė fill atėherė kur i kanė marrė tokėn. Mė thoshte se prona e tij ishte te zona qė tiranasit e vjetėr e njohin si Pėrroi i Pol Poēit. Ironia e fatit ėshtė se edhe sot e kėsaj dite, Ceni kėtė tokė pėr tė cilėn ka vuajtur aq sa natės sė varrit do ia tregojė, ende nuk e ka marrė. -Z. Kollobani, nė fakt historia e Shoshorit ėshtė kthyer nė qendėr tė opinionit publik, falė dėshmisė sė tij pėr gazetėn “Plaga”, ku ai ka akuzuar kryeministrin Sali Berisha si dėshmitar nė gjyqin e tij politik. A keni biseduar ju me Hysenin pėr kėtė ēėshtje dhe ēfarė u ka thėnė?Sigurisht qė kėtė histori e kam dėgjuar edhe nga Ceni, para sė tė botohej ajo intervistė te gazeta “Plaga”. Nė fakt, unė dyshoj shumė se Ceni ta ketė dhėnė kėtė intervistė, megjithėse insistonte qė kundėr tij kishte dėshmuar edhe Sali Berisha. Unė dėshmoj tė kundėrtėn, jo se dua tė mbroj Berishėn, sepse nuk kam asnjė lloj interesi. Por e vėrteta ėshtė se Ceni, pas daljes nga burgu, kishte humbur disi ekuilibrin mendor, ndaj dhe mendoj se kjo historia e Berishės ėshtė mė shumė njė fakt i fiksuar apo edhe i stisur nga njerėz me tė cilėt Ceni qėndronte gjatė ditės nėpėr kafene.-Po konkretisht, ēfarė u thoshte Hysen Shoshori pėr Berishėn?Po ja, me tregonte se nė gjyqin e tij ishte ngritur dikush nga fundi i sallės dhe kishte kėrkuar qė Ceni tė dėnohej me varje, pėr veprimtarinė e tij tė shpėrndarjes sė trakteve. Ceni thoshte se ai student ishte Sali Berisha, por unė dyshoj se kjo nuk ishte aspak e vėrtetė, por njė gjė e fiksuar nga Ceni. Kėtė gjė nuk ma ka dėshmuar nė burg, por shumė vonė, nė kohėn kur jetonte me mua nė shtėpinė time. -Po pėrse nuk e besonit Shoshorin pėr kėtė dėshmi? Po sepse, asokohe, sė pari gjyqet nuk bėheshin tė hapura. Sidomos pėr njerėz kaq tė rrezikshėm, siē konsiderohej atėherė Ceni. Dhe nė fakt, veprimtaria e tij duhet lavdėruar, sepse nė atė regjim askush nuk ia ka dalė tė hedhė aq shumė trakte saē ka mundur tė bėjė Ceni. Aq mė tepėr, kėtė e ka bėrė pėr 14 vjet rresht dhe ishte kthye nė njė problem pėr shtetin dhe policinė e asaj kohe. Sė dyti, Ceni e ka bėrė i vetėm tėrė kėtė veprimtari dhe besoj se nė gjyqin e tij, pėrveē trakteve, nuk ka pasur dėshmitarė. Pastaj pėr historinė e gjyqit, Ceni nuk mė ka folur asnjė fjalė kur ishim nė burg. Por kjo ēėshtje ėshtė vėnė nė diskutim shumė kohė mė vonė, ndaj dyshoj se ėshtė abuzim. Ju thashė pastaj se kohėt e fundit Ceni kishte humbur ekuilibrin mendor.-Zoti Kollobani, kur e keni takuar pėr herė tė parė Hysen Shoshorin?Nga fillimi i viteve ‘80. Pas burgut tė Spaēit, na sjellin nė Sarandė, nė burgun e “Shėn-Vasilit”. Aty ishim nė njė qeli dhe nė fakt, Ceni ishte aq i torturuar, saqė nuk mundte tė punonte pėr tė siguruar ushqimin. Nė burg, qė tė merrnim ushqim mė tė mirė, supė apo ēaj, duhej tė punonim. Por Ceni nuk ishte nė gjendje tė punonte nga torturat e rėnda qė kishte pėsuar. Madje, edhe nė varr e kishin futur pėr t’i treguar vdekjen. Kėshtu qė shpirtin e mbante gjallė vetėm me bukėn thatė.-Po nė fakt, si kanė mundur ta arrestonin Shoshorin?E kanė kapur tek Ambulanca Qendrore, teksa po shpėrndante traktet. Mė ka treguar se qė aty, menjėherė e kanė dėrguar te bodrumi i Ministrisė sė Brendshme. Pėr afro dy muaj e kanė torturuar deri nė vdekje. Nuk flitet vetėm pėr rrahje, por edhe lidhje duarsh dhe kėmbėsh me zinxhirė dhe helmetė nė kokė. Mė thoshte se pas njė agonie tė gjatė torturash, tė vetmin fytyrė qė kishte fiksuar ishte ajo e Kadri Ismailotit. Mė pas ka vazhduar periudha e hetuesisė, e cila i kishte zgjatur rreth njė vit. Tė tėra torturat i bėheshin pėr t’u siguruar qė ai nuk kishte bashkėpunėtorė. Dhe kur nė hetuesi nuk ėshtė nxjerrė asnjė emėr, ėshtė vendosur qė ai tė dėnohet me pushkatim. Madje, vetėm pėr faktin qė ai kishte punuar vetėm iu fal edhe jeta, duke u dėnuar me 25 vjet heqje lirie.-Ku e kreu dėnimin Shoshori?Deri nė vitet ‘80 nė Spaē, ndėrsa mė pas erdhi te burgu i “Shėn-Vasilit” nė Sarandė. Por Ceni, edhe pse ishte dėnuar, kurrė nuk hoqi dorė nga tė qenit antikomunist. Mė thoshte se asokohe, njė shtysė e madhe pėr ndjenjat e tij antikomuniste ka qenė radio “Moska”, tė cilėn e dėgjonte edhe pas ndėrprerjes sė marrėdhėnieve me Bashkimin Sovjetik. Asokohe nė radio, nė seksionin shqip flitej hapur pėr rebelimin e shqiptarėve ndaj regjimit tė Enver Hoxhės, ndaj dhe Ceni kishte marrė krah.-Po pėrse thoni se nuk hoqi dorė nga rebelimi i tij?Edhe nė burg Ceni shprehte inatin e tij ndaj regjimit. Nė fakt, nuk punonte se nuk kishte fuqi dhe ditėn e kalonte tė mbyllur apo duke sajuar gjėra qė sėrish i shtonin vuajtjet. Mbaj mend se njėherė shkoi nė izolim vetėm pse kishte prerė kokat e fotografive tė Enverit, tė Qemal Stafės dhe tė disa anėtarėve tė tjerė tė Byrosė. Nė fakt, kokat e atyre fotografive ishin si tė prera me gijotinė, kėshtu qė Ceni i bėri sėrish edhe ca kohė tė tjera nė birucė. Mė pas e kthyen prapė, mė tė torturuar se mė parė.

(Vijon nė numrin e ardhshėm)

marre nga, Gazeta Korrieri

grepi, dora vetė

kodraliu
21.02.2009, 19:01:57
Lexova me vemendje ate qe kishte dekleruar ne intervisten e tij Rexhep Qosja per Kryeministrin aktual te Shqiperise.Vleresim plotesisht i vertete i cili duhet te duhet te godet si guxhum daullje ne ndergjegjejen e qytetareve shqiptare per ti kthjelle qe me voten e lire kete fillim vere ti tregojne vendin qe meriton ketij politikani primitiv dhe bizantin te cilit eshte veshtire ti gjendet qifti as ne Ameriken Latine e Afrik se lere me ne Europe.
Keshtu shkruan Qosja per kete dinosour politik:

Kundėrshtarėt e tė djathtės, natyrisht, nuk janė engjėj, por autori kryesor i politikės sė konfliktit nė Shqipėri padyshim ėshtė kryetari i Partisė Demokratike, Sali Berisha. Konflikti, trysnia, dhuna - kjo ėshtė natyra e tij. Anatomia e tij mendore, shpirtėrore, ndjenjore, ėshtė, si do ta quante Erih Fromi, anatomi e destruksionit. Ajo ėshtė thellėsisht kundėrdemokratike. Shembuj qė e dėshmojnė kėtė nė sjelljet e tij dhe, madje, nė gjykimet e tij politike, ai sjell pėr ditė. Ai e pėrdor Kuvendin pėr ndryshime thelbėsore nė Kushtetutėn qė ėshtė miratuar nė referendum! Ai i pengon hetimet e tragjedisė sė Gėrdecit pėr tė cilėn ėshtė vetė kryefajtori politik kurse, hetimet e prokurorisė duhet tė tregojnė a ėshtė faji i tij vetėm politik! Ai e shpartallon Akademinė e Shkencave dhe i anulon zgjedhjet dhunshėm! Ai thotė se kush akuzon tė dyshuarin pėr shpėrdorime nė tenderat pėr Rrugėn Durrės-Kukės-Morinė ka punė me mua! Ai thotė se Fazlliēin nuk e ka takuar, por, po ta kishte takuar, do ta ēonte nė Kuvend - si tė ishte Kuvendi i Shqipėrisė hani i tij! Ai shqipton gėnjeshtra, mashtrime, shpifje, pa u lodhur pėr pasojat qė shkaktojnė ato nė shoqėrinė shqiptare! Ai bėn pėrurime tė godinave arsimore ende tė paafta pėr punė dhe tė ujėsjellėsve ende pa pikė ujė vetėm e vetėm pėr tė mashtruar njerėzit! Ai fyen deputetė, politikanė tė tjerė tė opozitės, intelektualė, akademikė nga foltorja e Qeverisė dhe e Kuvendit tė Shqipėrisė si tė ishin ato foltore tė tij private! Ai akuzon sot pėr krime njerėz, tė cilėve dje u ka thurur lėvdat! Ai shpall heronj sot njerėz qė dje nė gazetėn e tij i ka quajtur vrasės dhe terroristė!
Ai e heq prej kabinetit qeveritar fotografinė e themeluesit tė Shqipėrisė, Ismail Qemali, pa pyetur popullin nė referendum a deputetėt nė Kuvend! Pėr hir tė mbėshtetjes qė synon t'i jepet, ai sillet para ndėrkombėtarėve me pėrulje fyese pėr shtetin si tani sė fundi para kryeministrit italian, Berluskoni!
Shkurt: me sjelljet e tij, me dhunėn e tij, me trysnitė e tij, me gjuhėn e tij, me primitivizmin e tij ai po e komprometon idenė e demokracisė dhe kulturėn politike tė Shqipėrisė. Cili shtet demokratik nė Ballkan a nė Europė do tė duronte kryeministėr tė tillė? Asnjėri! Cila rini studentore do e shikonte dhe do e dėgjonte e heshtur dhe e qetė tragjikomedinė qė luan njė Sali Berishė nė shtetin e saj? Asnjė rini studentore nė Europė.
Intelektualėt, nuk po i pėrmend. Ata qė nuk janė kthyer nė shėrbėtorė tė dhunėtarit, ata kanė heshtur si tė vdekur!


Nuk ka njeriu qfare ti shtoje ketij portretizimi te vertete vetem duhet te pranojme se Qosja zeri i ndergjegjejes dhe nderi i kombit shqiptar.

Brigada128
22.02.2009, 00:08:49
rugova e berisha kane qene pararoja e udb-se bashk me nanon kto tjerat skan rendesi mos u mirrni me histori se ne po e jetojm historine.

grepi
23.02.2009, 17:23:28
Sali Berisha dhe kryetari i tij Bamir Topi i dekoruan pro-serbosllavėt qė e patėn rrėzuar shtatoren e Enver HoxhėsNė rrėzimin e shtatores sė Enver Hoxhės kanė marrė pjesė, toptanė, zogistė, ballistė, serbosllavė dhe sllavė (siē e patėm parė e dėgjuar njė serbosllav nė gjuhėn serbe duke folur fjalėt mė tė ndyera pėr Enver Hoxhėn).

Gazeta Zėri i Popullit, 30 shtator 2000. Ja si serbėt kthyen Sllobodankėn nė Liri dhe Milicėn nė Vera.


Historia e trishtė e gruas dhe vjehrrės sė Sali Berishės.
Ja pse Berisha ėshtė dhėndėrr i Serbisė.
Ja si Sllobodanka (gruaja ) u kthye Liri kur u martua me Berishėn . Ja si Milica (vjehrra) u kthye nė Vera.Tė gjitha me firma nė UDB dhe Ozna .
…Vjehrra e tij, z.Milica, ishte njė malazeze , e lindur dhe e rritur nė Beograd. Ishte njė oficere e OZNA-s jugosllave( shėrbimi i fshehtė jugosllav )….Ajo u martua me njė kuadėr ushtarak , i quajtur Rexhep Rama (Balidemaj) , me origjinė nga fshati Martinaj, komuna e Plavės…ishte vendosur nė Shkodėr nė vitet 20. Kishte mbaruar Akademinė Ushtarake nė Itali para LDB…hyri nė radhėt e partizanėve.
Nė vitin 1946 dėrgohet pėr "specializim" nė Beograd .Atje pas njė "dashurie" martohet me Milicen. Kjo martesė ( politike e ndoshta agjenturore) I kishte befasuar dhe zhgėnjyer tė afėrmit dhe bashėluftetarėt e tij.
Nė vitin 1948 pas prishjes me "vėllėzėrit" jugosllavė, Rexhep Ramės i vihet kushti pėrfundimtarė : "O me Milicėn, o me ushtrinė shqiptare".Rexhepi vendosi pėr Milicen. Rrjedhojė ishte largimi nga ushtria. Njė personalitet, deri atėherė i njohur , shėndrrohet nė njė tė dyshimt. Kurse Milica i bėn kėrkesė gjygjit tė Shkodrės dhe e ndryshon emrin nė "Vera" …Edhe zonja Liri Berisha, ( e lindur Rama) , ishte regjistruar nė Shkodėr me emrin " Sllobodanka" . Edhe ajo me gjyq e kishte ndryshuar emrin nė " Liri".
Zėri i Popullit 26 tetor 2000. Ē’punė bėn vajza e Berishės nė Mitrovicėn qė mbajnė serbėt?
Dy shqiptarėt qė respektivisht janė vajza e Sali Berishės… dhe dhėndrri i tij ose djali i Luan Malltezit kanė mbėrritur nė Kosovė muaj mė pare dhe janė sistemuar aty ne njė shtėpi banimi…Dy bashkėshortėt qėndrojnė dhe ditė tė tėra nė pjesen qė mbajnė peng serbėt….Dy bashkėshortėt…kanė ushtruar punen e tyre pėr shumė javė nė fushen e mbledhjes sė dėshmive lidhur me krimet qė shqiptarėt kanė kryer gjatė luftės e mė pas ndaj serbėve nė Mitrovicė…
Libri Abdi Baleta Kundėrshpifografi Tiranė 2005 fq.110. shkruan: Vajza e Berishės ėshtė e para qe ka shkuar nė Kosovė me ndihmėn e njė zotėrie Skandinav qė kishte qenė ne Shqipėri si ekspert pėr hetimin e vrasjes sė A.Hajdarit. Pikėrisht vajza e S.berishes ka punuar nė Mitrovicėn Veriore, ka shkuar pėr punė deri nė Beograd meqenėse ajo ne Serbi ka edhe njerzė tė gjyshes sė saj Milices…
Gazeta Republika, qershor 2008 nr.5 Lublana..Remzi Hoxha survejoi takimin e Millosheviēit me Sali Berishėn
…Remzi Hoxha i zhdukur nga agjentėt e SHIK-ut mė 21 tetor 1995. Bashkėluftėtarė tė Remzi Hoxhes sollėn dėshmi pėr veprimtarinė e tyre nė fillimin e viteve 90-ta. Bastri Zuka, sekretar i Sindikatės sė Ekonomis sė Vogėl dhe Zejatarisė sė Kosovės, njėherėsh edhe njė nga veprimtarėt aktiv tė Frontit tė Rezistences, rrėfeu nė lidhje me dyshimet pėr njė takim tė ish presidentit tė Serbisė Sllobodan Millosheviē,presidentit tė Maqedonisė Kiro Gligorov dhe presidentit tė Shqipėrisė Sali Berisha. Sipas Zukės, takimi ėshtė ralizuar nė ish rezidencen verore tė Josip Broz Titos, nė Shėn Naum, pranė kufirit me Shqipėrinė. Remzi Hoxha, njė nga eksponentėt kryesorė tė shėrbimit informativ tė Frontit tė Rezistecės e ka surrvejuar kėtė takim duke njoftuar mė pas kolegėt e tij pėr tė informuar presidentin e Republikės sė Kosovės Ibrahim Rugova. Sipas Zukės, pa u mbushur mirė dy javė nga ky informacion i Hoxhės, ai u rrėmbye dhe u zhduk pa lėnė gjurmė…
Libri Makthi Etnik i Jugosllavisė, Tiranė 1998 fq. 235…Nė maj 1994, Rugova dhe presidenti shqiptarė Sali Berisha u takua nė Tiranė dhe ranė dakord qė tė punonin pėr njė dialog midis shqiptarėve tė Kosovės dhe autoriteteve serbe. Milan Paniq, kryeministri ( pėr njė kohė tė shkurtur ) i Jugosllavisė sė mbetur, ėshtė nismėtar i bisedimeve me Rugovėn qė me 1992…pėrf. citati.
Mars 1993, Paniqi ishte ne Tiranė pėr tė parandaluar luftėn e shqiptarve kunda Serbisė, qė ishin dakord S.Berisha dhe I.Rugova.
Po mė 1995 ish kryeministri i Jugosllavisė sė mbetur Momir Bullatoviq pos a u kthye nga Tirana pati deklaruar, se "Shkodra i ėshtė marrė me pa tė drejtė Malit te Zi .
Gazeta Zėri 5 nėntor 2008. Pas vizitės sė Mitropolitit serb nė Shqipėri: Hapet konsullata serbe nė Shkodėr? Shkodra pėruroi Qendren Informative Serbi-Shqipėri, vtėm pak ditė pasi metropoliti serb nė Mal tė Zi, Amfilohije Radoviē vizitoi kėtė qytet. Sipas donatorėvė, qenda, shpejt do tė kryejė misionin e Konsullatės nė Shkodėr…
Gazeta, Express, 16 tetor 2008. Fazliē nė Tiranė... Damir Fazlic si pronar ndėrsa administrator Erion Isufin, kunati i ministrit tė Jashtėm pa imunitet Lilzim Basha. Kuvendi i Shqipėrisė u pėrfshi nga debate tė ashpra lidhur me inplikime korruptive tė zyrtarėve tė lartė tė qeverisė me Damir Fazlicin. Kryeministri Berisha kėrcėnoi deputetėt e opozitės se do tė bėnte publike dosjet e tyre nėsė ata do tė vijonion tė akuzonin atė publikisht pėr afera tė mundshme korruptive me Damir Fazlicin...
Gazeta javore Tema: Plani sekret pėr ndarjen e Vorioepirit…
Gazeta Express 16 tetor 2008, Jugu ėshtė Greqi.
Libri, Konventa Evropiane pėr tė drejtat e njeriut nėpėr qasje me kushtetuten e Shqipėrisė, Arben Puto, Tiranė 2002, fq.179, shkruan:
Nga pikėpamja organizative bashkimi demokratik i minoritetit grek i quajtur OMONIA vepron nė 18 rrethe tė Shqipėrisė dhe ka rreth 200 organizata nė fshatra dhe vendbanime tė ndryshme. Organizata OMONIA greke ka katėr degė kryesore: nė Sarandė, Delvinė, Gjirokastėr dhe Tiranė, si dhe katėr nėndegė: nė Korēe, Vorė, Pėrmet dhe Himarė.
Libri, Krishterizmi ndershqiptarė, Zef Mirdita, Prizren 1998 fq.236 shkruan: Mė 9 prill 1992 dr.Sali Berisha zgjidhet pėr kryetar tė Shtetit. Maj 1992 ripėrtėrihet hierarkia kishtare e kishės Ortodokse nė Shqipėri apo kisha lindore e ritit Greko-Bizantin. Kryepeshkop i kishės Ortodokse Autoqefale nė Shqipėri emėrohet Anastas Janullatosi nga Greqia qė ėshtė njėherėsh edhe kryepeshkop i Tiranės...
Libri Human Rights ėatch/ Helsinki- Tė drejtat e njeriut nė Shqipėrinė Post-Komuniste, fq. 131
…Pas nėnshkrimit tė marrėvėshjės sė Dejtonit, dhjetor 1995, presidenti Berisha u tha shpitarėve ne krahinėn e Kosovės, nėn sundim serbė, se ata duhet tė pranojnė autonominė nė vend tė pavarsisė sė plotė nga Jugosllavia, siē kanė kėrkuar…

Libri, Historia e Shqipėrisė pėrgjatė shekullit XX, Nina Smirova, Tiranė 2004. fq.135,151 shkruan: Mė 11dhjetor, ēetat e Zogut, sėbashku me njė pjesė tė trupave jugosllave dhe bjellogardistėve tė ushtrisė sė Vragelit, tashmė kishin nisur betejėn me trupat qeveritare nė kufij... Nė Shqipėri, atė e mbėshtetėn bajraktarėt e veriut dhe Kosovės: Isuf Elezi, Markė Gjoni, Aqif Lleshi, Muharrem Bajraktari, Ceno Kryeziu etj.
Jugosllavia, pėrmes sė cilės ai (A.Zogu) u kthye nė pushtet, ajo (Jugosllavia) e morri shpėrblimin, nė korrik tė vitit 1925, nė territoret e saj u kalua manastiri i Shėn Naumit, nė brigjet e Liqenit tė Ohrit dhe njė pjesė e Vermoshit nė kufirin me Malin e Zi...
Libri, Mandelėt e Shqipėrisė, aut. Agim Musta (ishte ballist, diversant pas ēlirimit dhe ende punon anikombėtarisht) Sh.B. Naim Frashėri Fq.83, shkruan: ...Kisha dėgjuar se disa shokė tė mi i kishin pushkatuar partizanėt nė Berat dhe nė Korēė. Pra patjetėr duhej tė ikja; nga sytė kėmbėt...
Mė 2 nėntorė u nisa pėr nė Shkodėr... Shihej nė rrugė turli njerzish tė armatosur; ballistė,...zogistė,...mirditorė tė Marka Gjonit, xhandarė me uniforma, dibranė tė Halil Alisė, oficerė shqiptarė me automatik..., komunistė tė dezertuar me Sadik Premta nė krye, tė dėnuar me vdekje nė mungesė nga Partia Komuniste, ēetimkė me mjekrra tė zeza, bullgarė, kaukazllinjė e deri grekė, tė kuislingut Luras... ...Tė gjithė qemė si nė ethe... Komanda gjermane ishte e irrituar... Kolonat gjermane tėrhiqeshin drejtė veriut...Brigadat e shumta partizane po mbyllnin darėn e rrethimit pėrreth Shkodrės. Zbarkimi aleat spo dukej. Disa krerė po zhdukeshin pa lėnė gjurmė, ''Komitetet" u shkrinė si krypa nė ujė, O burra t'ia mbathim! Njė shumicė e madhe u drejtua nga Ulqini... Disa qindra tė tjerė, me nė krye Halil Alinė, Prengė Calin e Idriz Jazon iu ngjitėn maleve me borė... Nė mbrėmje mbėrrim nė Podgoricė...

Kosova ua ka ndarė ēmimin ''Doktor Honoris Causa" edhe presidentit Bamir Topi dhe Kryeministrit Sali Berisha kur ishin nė Kosovė.

Me nderime nga R. Megjuani 21.02.2009

marre nga, Albania Press

grepi, dora vetė

Shiggaz
23.02.2009, 21:05:33
kush e lexon Rexhepo Qosen, duhet ta kuptoj se ky eshte nje anti shqiptar, jo se ai shkruan ne kete rast kunder Berishes, por ky psikopat, ky i uritutr per pushtet, por qe nuk ja mban prapanica, eshte njeri i smur, xheloz i smure dhe ne njeren ane ja kenda e ne anen tjeter nuk ja mban, andaj edhe e quan popullin shqiptar, popull budall, duke mos e dite se edhe ai vedi i thot shqiptar, ndoshta edhe nuk eshte, andaj me leht neve na quan ashtu!!!

eshte e pa besueshme qe ky shizofren, e vedi i thot akademik, ne vend se te shkruaj kunder tradhetarve te ombit qe lan me shume toke jasht shteti ame per hire te stalinisto milladinoviqve, kunder atyre qe torturuan ket popull matan dhe kete ane te kufirit, ky grindavec pa kurfar kontrolli grindet kunder figurave ma te shquara te kombit shqiptar!

kam bindjen se, po te ishte edhe Skenderbeu tani i gjall, ai edhe me te do te grindej dhe do i thoshte se ti je qyqar!!!

une te gjitha veprat e tina, edhe pse nje kohe kam patur shume respekt te veqant per te, i kam hedh ne mbeturina, bile me disa edhe pse i kam pagua me dinar, marka e tj. ua kam dhene flaken, pavarsisht se jo te gjitha kan qene te kqija.

kete gjest nuk e kam bere deri vone edheperkunder faktit se ishte jashtzakonist ne armiqesi me Rugoven, por kur filloj edhe me figura tjera e deri edhe me Ismajl Kadaren, ateher nuk me mbeti tjeter vetem te marr nje veprim te tille.


Nuk ka faj Qosja por ke faj ti qe dashurohesh ne politikan apo ne parti dhe qe nuk mund ti pranon kritikat. Reagoni emocionalisht sikur te ishte ne kritike baba yt, ndoshta edhe ateher nuk do te kishte reaguar si tash. Njerzit qe nuk i pranojn kritikat jane labil dhe me karakter te ulte. Edhe ato kur dashurohen shume ne nje person reagojn ashtu sikur ti duke hedhur cdo gje te te dashurit. lol
Reagimi yt vetem tregon mentalitetin komunist dhe jo me shume edhe pse ndoshta deshira eshte e kunderta por veprimet jane ende ato te vjetra.
Besoj qe librat e Qosjes jane "gezuar" veprimit tend se ashtu ashtu i ka prish pluhuri i vitrines tende dhe nuk besoj qe ke arritur ti kupton edhe pse ndoshta i ke shfletuar ndonjeher.
Te pershendes dhe te uroj sukses edhe ne te ardhmen gjate shkaterrime te veprave te kritikeve te ndryshem ndoshta do te "pastrohesh" emocionalisht edhe pse ky veprim nuk preferohet nga psikologet.

kodraliu
23.02.2009, 21:56:31
kush e lexon Rexhepo Qosen, duhet ta kuptoj se ky eshte nje anti shqiptar, jo se ai shkruan ne kete rast kunder Berishes, por ky psikopat, ky i uritutr per pushtet, por qe nuk ja mban prapanica, eshte njeri i smur, xheloz i smure dhe ne njeren ane ja kenda e ne anen tjeter nuk ja mban, andaj edhe e quan popullin shqiptar, popull budall, duke mos e dite se edhe ai vedi i thot shqiptar, ndoshta edhe nuk eshte, andaj me leht neve na quan ashtu!!!

eshte e pa besueshme qe ky shizofren, e vedi i thot akademik, ne vend se te shkruaj kunder tradhetarve te ombit qe lan me shume toke jasht shteti ame per hire te stalinisto milladinoviqve, kunder atyre qe torturuan ket popull matan dhe kete ane te kufirit, ky grindavec pa kurfar kontrolli grindet kunder figurave ma te shquara te kombit shqiptar!

kam bindjen se, po te ishte edhe Skenderbeu tani i gjall, ai edhe me te do te grindej dhe do i thoshte se ti je qyqar!!!

une te gjitha veprat e tina, edhe pse nje kohe kam patur shume respekt te veqant per te, i kam hedh ne mbeturina, bile me disa edhe pse i kam pagua me dinar, marka e tj. ua kam dhene flaken, pavarsisht se jo te gjitha kan qene te kqija.

kete gjest nuk e kam bere deri vone edheperkunder faktit se ishte jashtzakonist ne armiqesi me Rugoven, por kur filloj edhe me figura tjera e deri edhe me Ismajl Kadaren, ateher nuk me mbeti tjeter vetem te marr nje veprim te tille.

Sjelljet,veprimet,fjalimet madje edhe debatet parlamentare dhe teevizive te Sali Berishes deshmojne te gjitha keto qe i thekson akademik Qosja.Nuk ka sot udheheqes te ndoni shteti apo qeverie ne Europe me keto cilesi bizantine e primitive qe nuk kane asgje te perbashket me politikanet modern te popujve dhe vendeve te civilizuar.Kryeministri i Shqiprise me teper ulurine se sa flete,grindet se sa debaton,shane ,genjen,intrigon,ne menyren aq vullgare sa vertete turprohem pse shteti Shqiptar perfaqesohet nga nje njeri i tille.
Pse e gjithe kjo energji negative dhe ky primitivizem i pakontrolluar tek ky politikan eshte veshtire te spjegohet.A nuk eshte tejet primitive dhe shokuese kur nje 70 vjeqar per me teper kardiolog e prind, per fat te keq edhe kryeminister i Shqiperise ,fyen ne parlament para auditoriumit shqiptar ne menyren me vullgare me nene ,moter e grau nje deputet qe per nga mosha mund te ishte edhe nipi i tij?
Mos valle ne Shqiperi apo ne vete PD-ne nuk ka njeri me te matur mos te them me normal se Sali Berishen?
Qosja ishte dhe mbetet zeri i arsyes dhe se vertetes i cili i pengon vetem ata qe nuk shikojne realitetin.

grepi
23.02.2009, 23:05:14
Kosova esht pjesė e Shqiperis Etnike dhe ashtu duhet dhe tė Integrohet e Vlersohet nga Politikat e Shqiperis !!
Pra Kosova duhet te kete qasje nė qdo Port tė Shqiperis dhe duhet te vlersohet si veriu i Shqiperis dhe ate tė drejt qė e ka Kuksi apo tropoja ta kete dhe Kosova, Prizreni apo Gjakova dhe Lllapi e Gollaku !!
Kosova ska dhe sduhet tė kete nevoje tė i falen Sheshe apo Porte e Rrugė, ajo duhet te jete pjese e ati Porti, ati Sheshi apo asaj rruge, Kosova duhet tė jete Pjesė e Shqiperis dhe Vetė Shqiperia, ashtu siq duhet tė jete Shkupi, Presheva, Ulqini dhe Prishtina e prizreni !!

ata qė tentojn ta fusin Kosovėn nė Shqiperi nga Dritarja dhe jo nga e ka vendin, nga Dera, ata nuk ja duan tė miren as Shqiperis dhe as Kosovės !!

vetem Bashkimi Kombtar i zgjidh Problemet e Shqiperis dhe Shqiptarve anemban !!

grepi, dora vetė

kodraliu
23.02.2009, 23:53:18
Sali Berisha sot edhe zyrtarisht firmos ne prani te delagacionit zyrtar te Ministrise se Komunikacionit te Kosoves dhe i jap ne shfrytzim portin e Shengjinit.

SALI BERISHA, ky shqiptar i vertete,

pra ja vlen edhe titulli i kesaj teme.

Kodraliu, kete nuk e beri Nano i cili mbajti peng automjetet me plot arme ne portin shqiptar dhe nuk i lejoj te hyn ne Kosove, arme ato te sjellura nga diaspora shume me moderrne se ato qe bliheshin nga nanoistet tri e kater here deri sa vinin ne Kosove.

veprat flasin Kodralio, jo fjalet, fjalet i merr era, kurse vepran ngelin te pashlyeshme.

Qosja eshte tipik njeri ngucakeq dhe grindavec,

Qosja duhet te ishte ne keto raste URE lidhese ne mes njerzve te mdhenje dhe partive ne rast konflikti, e jo ky vet te sjell konflikte, ndasi dhe perqarje, nga se keto veprime te Qoses, vetem se qojne uje ne mulli te armikut shqiptar.


Aha ,kesaj i thone fushate elektorale apo jo dhe ti u beson ketyre?
Pra sipas Salihut dhe sejmeneve te tij Shqiperia eshte ne vendin e pare ne Europe per zhvillim ekonomik dhe ka bere bum ekonomik sa qe thone se as kjo kriza ekonomike globale nuk i preke fare.
Si jane verbuar keta shqiptaret e Shqiperise e nuk shohin me syte e Salos thua ti? Si msyjne shyt e mbyte te ikin ne Itali,Greqi,Gjermani, etj ne ato vende qe i mbyti kriza ekonomike ne vend qe te gezojne begatine e mireqenjen ekomike qe eshte arritur me meritat e kesaj qeverie.
Habitem more si nuk po msyjne italian,grek,gjerman e francez te hyjne ne Shqiperi per te gezua bumin dhe lulzimin e ekonomise qe solli Sali Barisha.
Do te isha njeriu me i lumtur po te ishte Shqiperia vendi me i zhvilluar dhe me i begatshem ne Europe.Por realiteti eshte ndryshe dhe shum i hidhur.

Shqipria per fat te keq eshte vendi me i varfur i Europes dhe merita te medha per kete i ka edhe Sali berisha e cili udhehoqi pushtetin gjysmen e kohes se stergjatur te tranzicionit brenda se ciles Salo dhe Nano e dogjen dhe e shkatrruan dy here.

Podrima-No
24.02.2009, 01:56:39
Edhe Skenderbeu e ka pas nenen Malazeze. Qka te bejme ta hudhemi tani?
Dikush nuk dine as te kritikoje sepse disa per te u shitur patriote kane rene ne paranoje.

Sali Berisha i dha sot Kosoves portin e Shen Gjinit.
Ke zemer o Sali Berisha dhe je patriot.
Rrofsh pergjithmone.
Kosova e done dhe qmon Sali Berishen.

kodraliu
24.02.2009, 14:21:15
Edhe Skenderbeu e ka pas nenen Malazeze. Qka te bejme ta hudhemi tani?
Dikush nuk dine as te kritikoje sepse disa per te u shitur patriote kane rene ne paranoje.

Sali Berisha i dha sot Kosoves portin e Shen Gjinit.
Ke zemer o Sali Berisha dhe je patriot.
Rrofsh pergjithmone.
Kosova e done dhe qmon Sali Berishen.

Nuk ka qka i jep Berisha Kosoves pasi Kosova eshte pjese e Shqiperise dhe duhet te gjitha ti kene te perbashketa sepse e gjitha eshte prone e shqiptareve.Berisha i dha serbit Fazliq toke shqiptare.kjo eshte trishtuese sepse shumica e shqiptareve jetojne ne mjerim e ai i fajson pse nuk po shohin me syte e Berishes mireqenjen dhe bumin ekonomik e begatine qe u solli qeverisja e tij.
Sipas tij shqiptaret me bark bosh ,pa uje dhe drita duhet vetem ti mbyllin syt dhe kenaqen duke shijuar me imagjinaten tyre ne boten virtuale qe u pershkruan Berisha ne kete epoken e internetit dhe mireqenjes si populli qe po jetojne ne vendin me shkallen me te larte te zhvillimit ekonomik.
Nuk e kuptoj eshte kjo paranoje apo shizofreni berishiane.

grepi
24.02.2009, 16:13:06
Shqipėria, oazi i shfrytėzimit seksual


Arben Rrozhani

Dossier

Raporti botėror pėr personat e trafikuar, publikuar mė 12 shkurt 2009 nga Zyra e Kombeve tė Bashkuara pėr Drogat dhe Krimin (UNODC) - Tė dhėna turpėruese pėr trafikimin e qenieve njerėzore nė Shqipėri. Mė shumė viktima dhe mė pak tė dėnuar pėr trafikimin e grave, vajzave dhe fėmijėve. Rritet numri i vajzave pėr shfrytėzim seksual.
Shqipėria ėshtė ndėr vendet ku lulėzon krimi qė na turpėron tė gjithėve, nėse do t'i referoheshim hyrjes, me tė cilėn nis "Raporti botėror pėr Personat e trafikuar, i publikuar, mė 12 shkurt 2009 nga Zyra e Kombeve tė Bashkuara pėr Drogat dhe Krimin (UNODC)".


Botimi i 10 ditėve mė parė, pėrmbledh tė dhėna nga 155 vende dhe sjell njė vėshtrim botėror mbi trafikimin njerėzor, hapat ligjorė dhe informacione pėr secilin vend. Nė prezantimin e raportit nė Nju Jork, drejtori ekzekutiv i UNODC-it, Antonio Maria Costa, i mėshoi faktit se, ndėrsa numri i trafikantėve tė qenieve njerėzore po rritet, dy nė ēdo pesė vende qė janė mbuluar nga raporti i zyrės, nuk kanė shėnuar asnjė trafikant tė arrestuar apo dėnuar.


Sipas raportit, forma mė e pėrhapur e trafikimit njerėzor (79 pėr qind) ėshtė pėr shfrytėzim seksual, ku dominojnė gratė dhe vajzat. Grupi i dytė pėrbėhet nga punėtorė me forcė (18 pėr qind), ndėrsa nė mbarė botėn, mbi 20 pėr qind e viktimave tė trafikimit janė fėmijė. Megjithatė, nė disa pjesė tė Afrikės, si nė atė Perėndimore, fėmijėt pėrbėjnė edhe 100 pėr qind tė qenieve tė trafikuara.


Shqipėria ka "vendin e saj" nė hartėn botėrore tė trafikimit, ku bie nė sy mungesa e tė dhėnave tė dy viteve e fundit. Nė faqet 232-234, ku ėshtė vendi i Shqipėrisė dhe nė faqet qė zėnė raportet pėr vendet fqinje, si Italia dhe Greqia, bie nė sy tendenca shqiptare pėr tė "ulur" shifrat, ndėrkohė qė janė shtuar zyrtarisht viktimat e trafikuara. Nė raportin pėr vitin 2007, thuhej se, "Afro gjysma e tė gjitha viktimave shqiptare tė trafikimit janė nėn moshėn 18 vjeē dhe se trafikimi i brendshėm pėr seks i femrave dhe fėmijėve, ėshtė nė rritje".


Megjithatė, ashtu siē e tregojnė grafikėt, ndėshkimi i trafikantėve ėshtė i vogėl.
Sipas tė dhėnave tė marra nga Prokuroria e Pėrgjithshme pėr vitet 2003-2006, pėr trafikantėt e arrestuar, bie nė sy se nė vitin 2006 ishin vetėm 14 tillė, ndėrsa nė vitin 2003 ishin 93, nė 2004 ishin 1004 dhe nė 2005-ėn ishin arrestuar 27 tė akuzuar pėr trafikim qeniesh njerėzore. Nė ulje drastike ka ardhur edhe numri i personave tė hetuar pėr trafikim nga vitet 2003 deri mė 2006.


Nga 98 qė ishin nė 2003-shin, 185 nė 2004-ėn, dhe 55 nė 2005-ėn, nė 2006-ėn ishin vetėm 17 persona tė hetuar pėr kėtė krim.


Fatmirėsisht, ka ardhur nė rritje numri i personave tė dėnuar pėr trafikim dhe, ndėrsa nė vitin 2003 ata ishin 40, nė 2004- ėn 44, dhe nė 2005- ėn ishin 49, nė 20060-ėn ishin 58 persona tė dėnuar. Por, sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Drejtėsisė, shumica e dėnimeve kanė qenė tė ulėta pėr trafikantėt.


Ndėrsa nė 2003-shin dhe 2004-ėn, 28 trafikantė u dėnuan mė shumė se 10 vite burg dhe, nė 2005- ėn, u dėnuan 32, nė vitin 2006 u dėnuan vetėm 18 persona, qė akuzoheshin pėr trafikim tė qenieve njerėzore.


Sipas tė dhėnave tė marra nga Qendra e Pritjes sė Viktimave tė Trafikut, ka njė rritje domethėnėse numri i t ė trafikuarve brenda pak vitesh dhe sidomos numri i vajzave, numėr i cili, nga viti 2005 nė vitin pasardhės, e kalon atė tė grave qė ishin identifikuar si kontigjent i trafikuar.


Ministria e Brendshme: Lufta jonė antitrafik


Sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Brendshme, kujdes i ėshtė kushtuar luftės ndaj korrupsionit dhe masave ndaj punonjėsve tė policisė dhe punonjėsve tė tjerė tė shtetit, tė pėrfshirė nė veprimtari tė jashtėligjshme. Gjatė vitit 2006, kėto shkelje kanė konsistuar kryesisht nė shpėrdorim detyre apo falsifikime tė bėra nė sektorin e pasaportave, duke pajisur me pasaportė pėr jashtė shtetit persona nė kėrkim pėr krime tė rėnda, etj.


Ndėrsa, gjatė vitit 2007, shkeljet kanė konsistuar kryesisht nė bashkėpunim tė oficerėve tė policisė nė kontrabandimin e personave. Nė organin e Prokurorisė, gjatė vitit 2006 janė referuar 175 kallėzime penale pėr 244 subjekte policore, ku, 15 roli i lartė, 87 i mesėm dhe 142 bazė, prej tyre, 71 tė arrestuar.


Vetėm gjatė vitit 2007, nga Drejtoria e SHKB-sė janė dėrguar pranė organit tė Prokurorisė 4 kallėzime penale pėr dhėnie ndihme pėr kalim tė paligjshėm tė kufijve, pėr 12 subjekte policore, ku, 4 tė rolit tė mesėm dhe 8 tė rolit bazė, 10 prej tyre tė arrestuar nė flagrancė. Nga hetimet e deritanishme implikohen 35 persona, nga tė cilėt 15 janė punonjės policie.Refreni i njėjtė i raporteve tė Departamentit tė Shtetit 2004-2008, pėr trafikimin nė Shqipėri


Shqipėria, vendburimi pėr trafikimin, trafikantėt nuk dėnohen

Se sa pėrparim ėshtė bėrė nė Shqipėri pėr luftėn kundėr trafikimit tė femrave dhe fėmijėve, e tregojnė edhe vrojtimet e raportuara vit pas viti nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Raportet e pesė viteve tė fundit kanė pak a shumė tė njėjtėn pėrmbajtje negative dhe vetėm viti i pėrmendur bėn dallimin.


Prej shumė vitesh, Shqipėria renditet ndėr vendet e grupit 2, nė listėn e Vrojtimit, qė do tė thotė se, ashtu si dhe vendet e tjera qė bėjnė pjesė nė kėtė grup, Shqipėria nuk ka bėrė "pėrpjekje nė rritje" gjatė vitit tė kaluar; ka shmangur statusin e Grupit 3, bazuar mbi angazhime ndaj reformave antitrafikim gjatė vitit pasues, ose ka njė numėr shumė domethėnės viktimash trafikimi, ose njė popullsi domethėnėse viktimash nė rritje.


Mė poshtė janė raportet pėr vitet 2003, 2004, 2005, 2006 dhe 2007, tė prezantuara nga Ambasada Amerikane nė Tiranė dhe qė janė njė pikė e fortė referimi pėr hapat qė ka ndėrmarrė vendi nė luftėn kundėr trafikut.


2003


Shqipėria ėshtė njė vendburimi pėr trafikimin e grave dhe fėmijėve, pėr qėllim shfrytėzimi seksual dhe pune tė detyruar, kryesisht nė Greqi dhe Itali, dhe nė njė masė mė tė vogėl, nė Mbretėrinė e Bashkuar, Francė dhe Holandė.


Qeveria Shqiptare nuk i pėrmbush plotėsisht standardet minimale pėr eliminimin e trafikimit, megjithatė, ajo ka ndėrmarrė pėrpjekje serioze pėr ta bėrė njė gjė tė tillė.


Arrestimet dhe ndjekjet penale pėr vepra tė lidhura me trafikimin janė rritur nė mėnyrė tė dukshme, dhe qeveria e vazhdoi parandalimin e trafikimit me skafe pėrmes Adriatikut.


Nė vitin 2003, qeveria arrestoi 317 tė dyshuar pėr krime tė lidhura me trafikimin, dhe, nė 75 nga 102 raste dėnimesh, u dhanė vendime me nga dy deri nė mbi dhjetė vjet burgim. Disa gjykata liruan trafikantė tė dėnuar, ndėrkohė qė prisnin gjykimin nė apel, pa ofruar mbrojtje pėr dėshmitarėt dhe viktimat.


Korrupsioni i lidhur me trafikimin ishte problem; qeveria arrestoi katėr oficerė policie pėr akuza tė ngjashme, si dhe hetoi 11 raste tė pėrfshirjes sė policisė nė trafikim. Nė korrik 2003, qeveria filloi funksionimin e Qendrės Kombėtare tė Pranimit pėr viktima nė moshė madhore dhe fėmijė, e njohur me parė si Qendra e Linzės.


2004


Shqipėria ėshtė njė vendburimi pėr gratė dhe fėmijėt e trafikuar, pėr qėllimet e shfrytėzimit seksual dhe punės sė detyruar, kryesisht nė Greqi dhe Itali, ku shumė viktima mė pas kalohen tranzit pėr nė Mbretėrinė e Bashkuar, Francė dhe Holandė. Qeveria e Shqipėrisė nuk i pėrmbush plotėsisht standardet minimale pėr eliminimin e trafikimit; sidoqoftė, ajo po bėn pėrpjekje domethėnėse pėr kėtė.


Nė vitin 2004, Qeveria e Shqipėrisė vazhdoi tė arrestonte, tė ndiqte penalisht dhe tė dėnonte trafikantėt. Gjykatat e saj ndoqėn penalisht 132 trafikantė dhe dhanė 121 dėnime.


Katėr oficerė policie u hetuan pėr kundėrvajtje nė lidhje me trafikimin. Qeveria administroi disa programe parandalimi dhe vazhdoi tė mbėshtetet kryesisht te OJQ-tė dhe organizatat ndėrkombėtare pėr kryerjen e veprimtarive tė tilla.2005


Shqipėria ėshtė, nė radhė tė parė, njė vendburimi pėr gra dhe fėmijė tė trafikuar pėr qėllime shfrytėzimi seksual dhe pune tė detyruar. Viktimat trafikohen nė Greqi dhe Itali, ku shumė prej kėtyre viktimave trafikohen mė tej nė Mbretėrinė e Bashkuar, Francė, Belgjikė, Norvegji, Gjermani dhe Holandė.


Qeveria e Shqipėrisė vazhdoi nė mėnyrė aktive tė hetonte dhe ndiqte penalisht trafikimin; hetoi 49 raste, ndoqi penalisht 51 trafikantė dhe dėnoi 54 trafikantė.

Gjykatat shqiptare dėnuan mė shumė se gjysmėn e trafikantėve tė dėnuar pėr 5 deri 10 vjet - me disa dėnime mbi 10 vjet - ēka pėrbėjnė dėnime domethėnėse nė nivel rajoni.


2006


Shqipėria ėshtė vend origjinė pėr gratė dhe vajzat e trafikuara ndėrkombėtarisht dhe brenda vendit, me qėllim shfrytėzimi seksual komercial; vendi nuk konsiderohet mė njė vend kryesor tranziti dhe nuk ėshtė njė vend i rėndėsishėm destinacioni. Viktimat shqiptare trafikohen nė Greqi dhe Itali, shumė prej tė cilave trafikohen mė tej nė Mbretėrinė e Bashkuar, Francė, Belgjikė, Norvegji, Gjermani dhe Holandė.


Trafikimi i brendshėm seksual i femrave dhe fėmijėve ėshtė nė rritje. Qeveria e Shqipėrisė nuk i pėrmbush plotėsisht standardet minimale pėr eliminimin e trafikimit; megjithatė, vendi po bėn pėrpjekje domethėnėse pėr ta arritur kėtė.


Qeveria vazhdoi tė tregonte njė pėrpjekje domethėnėse pėr tė ndjekur penalisht dhe dėnuar trafikantėt, instaloi njė linjė telefonike tė posaēme falas nė mbarė vendin dhe ratifikoi njė marrėveshje dypalėshe me Greqinė kundėr trafikimit tė fėmijėve. Policia i referoi 51 ēėshtje tė reja trafikimi Prokurorisė sė Pėrgjithshme, e cila vuri nėn hetim 65 persona pėr akuza tė lidhura me trafikimin.


Dyzet e tre ēėshtje iu ēuan pėr referim Gjykatės sė Krimeve tė Rėnda, nė tė cilėn pati 62 procedime dhe 57 vendime fajėsie pėr trafikim.


Katėr shkelės u dėnuan deri nė dy vjet burgim, 10 u dėnuan me nga 2 deri nė 5 vjet burgim, 26 u dėnuan me nga 5 deri nė 10 vjet burgim, dhe 25 tė tjerė u dėnuan me mbi 10 vjet burgim. Nė vitin 2006, vetėm 20 nga 227 viktimat e trafikimit tė identifikuara apo tė dyshuara si tė tilla ofruan dėshmi kundėr trafikuesve tė tyre.


Ligji shqiptar i lejon viktimat tė bėjnė padi civile; viktimat, pėrgjithėsisht, nuk ndėrmarrin padi tė tilla, pėr shkak tė mosbesimit tek policia dhe gjyqėsori. Qeveria nuk penalizon viktimat e trafikimit pėr veprime tė jashtėligjshme, kryer si pjesė e trafikimit tė tyre.


Aktualisht, nuk ka dispozitė ligjore pėr akordimin e lejes sė pėrkohshme apo tė pėrhershme tė qėndrimit pėr viktima tė trafikimit nga vende tė treta; viktimat mund tė aplikonin pėr azil.


2007


Shqipėria ėshtė njė vendburimi pėr gra dhe vajza tė trafikuara, pėr qėllime tė shfrytėzimit seksual, pėr pėrfitim dhe punė tė detyruar; ajo nuk konsiderohet mė si njė vend kryesor tranzitimi. Viktimat shqiptare trafikohen nė Greqi, Itali, Maqedoni, dhe Kosovė, dhe shumė prej kėtyre trafikohen mė tej pėr nė vende tė Europės Perėndimore, si Mbretėria e Bashkuar, Franca, Belgjika, Norvegjia, Gjermania dhe Holanda.


Fėmijė u trafikuan gjithashtu nė Greqi pėr tė lypur dhe forma tė tjera tė punės sė fėmijėve. Afro gjysma e tė gjitha viktimave shqiptare tė trafikimit janė nėn moshėn 18 vjeē. Trafikimi i brendshėm pėr seks i femrave dhe fėmijėve ėshtė nė rritje. Qeveria e Shqipėrisė nuk pėrmbush plotėsisht standardet minimale pėr eliminimin e trafikimit; megjithatė, ajo po bėn pėrpjekje domethėnėse pėr ta arritur kėtė.


Qeveria e Shqipėrisė ėshtė vendosur nė Listėn e Vrojtimit tė Grupit 2, pėr shkak se dėshtoi tė demonstronte prova tė pėrpjekjeve nė rritje pėr tė luftuar trafikimin gjatė vitit tė shkuar, sidomos nė fushėn e mbrojtjes sė viktimave.


Qeveria nuk identifikoi si duhet viktimat e trafikimit gjatė vitit 2007. Gjithashtu, ajo nuk ka demonstruar se po heton apo ndjek penalisht nė mėnyrė energjike zyrtarėt fajtorė. Qeveria e Shqipėrisė nuk paraqiti fakte bindėse pėr pėrparim nė pėrpjekjet ligjzbatuese pėr tė luftuar trafikimin njerėzor gjatė vitit 2007. Shqipėria e ndalon penalisht trafikimin e seksit dhe punės nėpėrmjet kodit penal, i cili parashikon ndėshkime nga pesė nė 15 vjet burgim.


Kėto dėnime janė mjaftueshėm shtrėnguese dhe mė tė rėnda se ato qė parashikohen pėr pėrdhunimin.


Gjatė vitit 2007, Shqipėria ndoqi penalisht 49 trafikantė tė dyshuar dhe dėnoi shtatė kundėrvajtės pėr trafikim njerėzor. Shtatė nga ndjekjet penale ishin pėr trafikim tė punės sė fėmijėve. Dėnimet pėr trafikantėt e dėnuar ishin tė ashpra sa duhet, duke variuar nga pesė vite burgim dhe gjoba deri nė 16 vite burgim dhe gjoba.


Midis qershorit dhe korrikut 2007, qeveria pushoi nga puna afro 20 pėr qind tė oficerėve tė policisė, qė kishin qenė tė specializuar dhe kishin marrė shumė trajnim, si pjesė e njė pėrpjekjeje tė gjithanshme pėr ristrukturimin e policisė.


Nė tri raste tė veēanta, Ministria e Brendshme arrestoi 12 oficerė policie tė akuzuar pėr trafikim tė qenieve njerėzore gjatė vitit 2007, pėrfshi gjashtė oficerė qė kishin pėrgjegjėsi tė drejtpėrdrejtė pėr antitrafikimin nė kufi.


Ndjekjet penale tė kėtyre ēėshtjeve dhe shumė ēėshtjeve tė tjera, nga periudha e mėparshme e raportimit mbeten nė proces.
Qeveria e Shqipėrisė dėshtoi nė vazhdimin konseguent tė pėrpjekjeve pėr tė identifikuar, referuar, mbrojtur dhe riintegruar viktimat e trafikimit gjatė vitit 2007.


Nė vitin 2007, qeveria identifikoi vetėm 13 gra dhe shtatė fėmijė si viktima tė trafikimit gjatė periudhės sė raportimit, njė rėnie prej 25 pėr qind nė krahasim me 25 viktimat e trafikimit raportuar nga qeveria gjatė periudhės sė raportimit tė vitit 2006. Sipas qeverisė dhe vėzhguesve tė tjerė, autoritetet identifikuan si viktima vetėm ata qė e identifikuan veten si tė tillė nė mėnyrė aktive. Megjithatė, nė tė njėjtėn kohė, strehat e OJQ-ve raportuan 146 viktima tė trafikimit gjatė vitit tė raportimit.UNODC-i, sot seminar pėr trafikimin nė Tiranė


UNODC-i do tė mbajė sot seminarin Rajonal mbi Forcimin e Kapaciteteve Profesionale nė Hetimin dhe Asgjėsimin e Trafikut tė Qenieve Njerėzore nė Vendet e Ballkanit Perėndimor. Ky ėshtė seminari i katėrt rajonal, qė zhvillohet nė kuadėr tė Projektit Rajonal mbi forcimin e kapaciteteve profesionale tė forcave tė ruajtjes se rendit dhe ligjit nė vendet e Ballkanit Perėndimor. Seminari do te hedhe dritė mbi punėn e bėrė nė kėtė fushė, si dhe do tė prezantojė instrumentet e hartuara nga zyra e UNODC-it nė forcimin e bashkėpunimit rajonal dhe atij ndėrkombėtar, si hartimi i letėrporosive, kėrkesės pėr asistencė ligjore dypalėshe, ekstradimet, etj. Pėr mė tepėr, seminari do tė jetė dhe njė mundėsi pėr prezantimin e Raportit Global tė UNODC-it mbi Trafikimin e Qenieve Njerėzore, i cili u lancua mė 12 shkurt 2009, nė New York.

marre nga, Gazeta Shekulli

grepi, dora vetė

rrefyesi
24.02.2009, 16:46:06
Do donim te ishte keshtu,dhe kjo da na bente nder neve,Shiperise dhe vet Sali Berishes.
Por faktet flasin te kunderten,sepse sali Berisha eshte nder figurat me te zeza.qe kombi yne ka patur ndonjehere.
Pse eshte keshtu,kete e ka deshmuar vete,me:
1.Thyrjen e embargos se OKB dhe furnizimin e Serbise me karburante
2.Varret e medhaja qe i ka hapur shqiptareve
3.Marrveshjet dhe takimet sekrete me Millosheviqin,Bullatoviqin,Arkanin etj
4.Zjarrin qe i`a ka vene Shiperise sone,si dhe grabitjen e pasurise
5.Vrasjet enigmatike qe rendojne mbi te
6.Shperfytyrimin qe ja ka ber Shqiperise
7.Rreshtimin e tij kunder luftes,ne kohen e luftes se UĒK
8.Grusgtetin qe e improvizoje ne 98 per ta demtuar dhe shkatrruar luften e UĒK
9.Gerdecin,qe eshte veper e tij dhe e familjes se tij
10.Emrimet qe u ka bere ish puntoreve te UNMIK-ut,duke i shperblyer me poste Ministrije gjithe ata shqiptare te shqiperise qe kishin arritur ta njellosnin luften e UĒK,dhe qe punonin ne kuader te administrates se UNMIK-ut,te perzgjedhur nepermjet Beogradit dhe ne bashkrenditje me superagjenten e Beogradit,Znj.Argita Berisha
11.Korrupcionin e madhe qe e ka riinstaluar ne Shiperi
12.Lidhjet e tij me individ te dyshimt,si puna e Damir Fazlliqit,te cilet jane personalitete qe punojne per Sherbimet sekrete te Beogradit.
Ka edhe shume mekate ky Tradhtar i madhe i kombit tone.

i rikthyeri
24.02.2009, 17:08:17
Fobia me e madhe e Berishes eshte humbja e pushtetit .po te kishte mundesite dhe forcen e pushtetit te kohes se Enverit,ky psikopat do te
vriste gysmen e Shqiptareve ,Edhe ashtu per ardhjen ne pushtet dhe mbajtjen e tij u vrane per 15 vite me shum se jane vra per 40 vite te pushtetit te Enver Hoxhes.
Eshte koha e fundit qe populli i Shqiperise ti nep shqelmin e fundit diktatorit te fundit te Europes i cili po mban peng popullin e Shqiperise.

grepi
28.02.2009, 00:44:17
Sali berisha i ka premtuar edhe maqedonis dhenjejn e Portit tė Durresit, athua kojo far loje e sali Kobures esht patriotozem apo hoqi Shqiptaret nga Durresi dhe solli Sllavet, enderr e kamotshme e Sllaveve pėr dalje nė Durres !!
Duket nje loje e paramenduar mire, Loje Portesh e sali Kobures duke hequr Shqiptaret nga Porti i Durresit dhe zhvendosur nė Shengjin !!

Kosova esht pjesė e Shqiperis Etnike dhe ashtu duhet dhe tė Integrohet e Vlersohet nga Politikat e Shqiperis !!
Pra Kosova duhet te kete qasje nė qdo Port tė Shqiperis dhe duhet te vlersohet si veriu i Shqiperis dhe ate tė drejt qė e ka Kuksi apo tropoja ta kete dhe Kosova, Prizreni apo Gjakova dhe Lllapi e Gollaku !!
Kosova ska dhe sduhet tė kete nevoje tė i falen Sheshe apo Porte e Rrugė, ajo duhet te jete pjese e ati Porti, ati Sheshi apo asaj rruge, Kosova duhet tė jete Pjesė e Shqiperis dhe Vetė Shqiperia, ashtu siq duhet tė jete Shkupi, Presheva, Ulqini dhe Prishtina e prizreni !!

ata qė tentojn ta fusin Kosovėn nė Shqiperi nga Dritarja dhe jo nga e ka vendin, nga Dera, ata nuk ja duan tė miren as Shqiperis dhe as Kosovės !!

vetem Bashkimi Kombtar i zgjidh Problemet e Shqiperis dhe Shqiptarve anemban !!

grepi, dora vetė

Nderi
02.03.2009, 02:30:45
Do donim te ishte keshtu,dhe kjo da na bente nder neve,Shiperise dhe vet Sali Berishes.
Por faktet flasin te kunderten,sepse sali Berisha eshte nder figurat me te zeza.qe kombi yne ka patur ndonjehere.
Pse eshte keshtu,kete e ka deshmuar vete,me:
1.Thyrjen e embargos se OKB dhe furnizimin e Serbise me karburante
2.Varret e medhaja qe i ka hapur shqiptareve
3.Marrveshjet dhe takimet sekrete me Millosheviqin,Bullatoviqin,Arkanin etj
4.Zjarrin qe i`a ka vene Shiperise sone,si dhe grabitjen e pasurise
5.Vrasjet enigmatike qe rendojne mbi te
6.Shperfytyrimin qe ja ka ber Shqiperise
7.Rreshtimin e tij kunder luftes,ne kohen e luftes se UĒK
8.Grusgtetin qe e improvizoje ne 98 per ta demtuar dhe shkatrruar luften e UĒK
9.Gerdecin,qe eshte veper e tij dhe e familjes se tij
10.Emrimet qe u ka bere ish puntoreve te UNMIK-ut,duke i shperblyer me poste Ministrije gjithe ata shqiptare te shqiperise qe kishin arritur ta njellosnin luften e UĒK,dhe qe punonin ne kuader te administrates se UNMIK-ut,te perzgjedhur nepermjet Beogradit dhe ne bashkrenditje me superagjenten e Beogradit,Znj.Argita Berisha
11.Korrupcionin e madhe qe e ka riinstaluar ne Shiperi
12.Lidhjet e tij me individ te dyshimt,si puna e Damir Fazlliqit,te cilet jane personalitete qe punojne per Sherbimet sekrete te Beogradit.
Ka edhe shume mekate ky Tradhtar i madhe i kombit tone.

Fushata elektorale ne kete forum kunder Dr.Sali Berishes po vazhdon pa u ndalur.
Kete fushate po e bajne disa individe,qe nuk kane te bajne fare me realitetin dhe
bindjen e shqiptareve te Republikes se Kosoves,te cilet e duan ,e respektojne dhe e nderojne Sali Berishen si birin e vete.
Asnji personalitet nga Shqiperia nuk asht prite ma mire ne Kosove se sa Sali Berisha.
Por kjo nuk iu intereson demagogeve dhe shpifarakeve te ketij Forumi!
Dr. Sali Berisha eshte personalitet i forte .Ai eshte njeri me vitalitet te jashtezakonshem
fizik dhe mendor.Ka graden ma te larte shkencore profesor doktor ne mjekesi.Flet rrjedhshem 5 gjuhe boterore,ka oratori dhe kujtese te te jashtezakonshme. Me fuqine e tij te mendjes dhe zerit i rrezon pertoke kundershtaret e tij politik.Ata nuk mund ti perballojne energjise se tije dhe vetem shpifin e shpifin si te mjere.
Veprat e medha kombetare ,me te cilat do te mbetete ne histori emri i tij jane:

1.Miqesia shume e mire me Bushet,babe e bire dhe sjellja e tyre ne Tirane ku u premtua publikishte se Kosova do te jete e pavarur.Gjorgj Bushi e ngarkoj Berishen qe te jete ne kontakt me Sejdiun dhe Thaqin qe te pergaditet pavaresia e Kosoves.
2.Ndertimi i Autostrades Kukes _Durres.
3.Hyrja e Shqiperise ne Paktin NATO
Keto tri vepra epokale shenohen ne mandatin e Dr.Sali Berishes qe jarget e shpifarakeve
nuk mund ti shlyejne kurre!
Nderi

Brigada128
02.03.2009, 14:54:13
prandaj une e propozoj sali rame berishen komentator te boksit ne meqin e luan krasniqit me kundershtarin e radhes

kodraliu
02.03.2009, 15:47:47
Fushata elektorale ne kete forum kunder Dr.Sali Berishes po vazhdon pa u ndalur.
Kete fushate po e bajne disa individe,qe nuk kane te bajne fare me realitetin dhe
bindjen e shqiptareve te Republikes se Kosoves,te cilet e duan ,e respektojne dhe e nderojne Sali Berishen si birin e vete.
Asnji personalitet nga Shqiperia nuk asht prite ma mire ne Kosove se sa Sali Berisha.
Por kjo nuk iu intereson demagogeve dhe shpifarakeve te ketij Forumi!
Dr. Sali Berisha eshte personalitet i forte .Ai eshte njeri me vitalitet te jashtezakonshem
fizik dhe mendor.Ka graden ma te larte shkencore profesor doktor ne mjekesi.Flet rrjedhshem 5 gjuhe boterore,ka oratori dhe kujtese te te jashtezakonshme. Me fuqine e tij te mendjes dhe zerit i rrezon pertoke kundershtaret e tij politik.Ata nuk mund ti perballojne energjise se tije dhe vetem shpifin e shpifin si te mjere.
Veprat e medha kombetare ,me te cilat do te mbetete ne histori emri i tij jane:

1.Miqesia shume e mire me Bushet,babe e bire dhe sjellja e tyre ne Tirane ku u premtua publikishte se Kosova do te jete e pavarur.Gjorgj Bushi e ngarkoj Berishen qe te jete ne kontakt me Sejdiun dhe Thaqin qe te pergaditet pavaresia e Kosoves.
2.Ndertimi i Autostrades Kukes _Durres.
3.Hyrja e Shqiperise ne Paktin NATO
Keto tri vepra epokale shenohen ne mandatin e Dr.Sali Berishes qe jarget e shpifarakeve
nuk mund ti shlyejne kurre!
Nderi

Salen dhe secilin udheheqes e ulin dhe e ngrisin veprat e veta. Te gjitha ngjarjet qe pershkuan periudhen pas renjes se diktatures komuniste, personazhe kryesore te se ciles ishin Sali Berisha dhe Fatos Nano,periudhe e cila karakteriziohet me tronditje shkatrruese dhe te pergjakshme ,me viktima e stampedo te papara ne vendet tjera qe dolen nga regjimet komuniste e keto ne radhe te pare si pasoje e nje lufte te paskurpullt per pushtet ,te nje politike primitive perjashtuese dhe konfliktuoze te cilen e lansoi ne radhe te pare Berisha dhe e cila e solli dy here Shqiperine buze shkatrrimit total,sepse si duket ky njeri politikisht mund te veproje dhe mbijetoje vetem ne konflikte perjashtuese dhe situata te jashtezakonshme.
18 vite po zgjat tranzicioni i dhembshem i Shqiperise,tranzicion me nje lufte vulgare perjashtuese te Berishes me opoziten dhe institucionet e pavarura, dhe te politikaneve te PD-se te cilet guxojne te kritikojne politiken e tij. Veshtire e ka njeriu te kuptoje prej nga gjithe kjo energji negative dhe kjo urrejtje tek nje kardiolog i cili me aq besnikeri i sherbej regjimit komunist si funksionar i larte i tij deri ne momentin e renjes.Asnje shtet i botes nuk mund te zhvillohet dhe te prosperoje normalisht me politike konfliktuoze dhe perjashtuese qe e imponon ky njeri i cili ne momentin qe hyn ne Kuvend e shendrron dialogun ne akuza ,intriga dhe konflikte duke akuzuar e ofendua secilin madje deri ne fyerje te familjes pa asnje argument. nese ti i nderuar Nderi mendon se kjo eshte demokraci e mirefillte me trego nje kryeminister te Euriopes qe sillet me kaq egersi primitive, po ai duhet te jete kryemister i te gjithe shqiptareve e jo te perdore fjalor rrugaqerie.
Une kam dro se politika primitive konfliktuoze pa norma morale dhe etike njerzore qe e lansoi Berisha do te mbetet edhe pas vdekjes se tij politike dhe natyrore trashegimi si nje plage kancerogene qe do ta mbaje ne dhembje dhe ngerqe per nje kohe te gjate Shqiperine dhe popullin e saje , sepse me se veshtiri eshte ta shpetoshe tjetrin nga vetja e tij.

Mendoj se populli i Shqiperise vete duhet te percaktoje fatin e tij dhe ketu nuk ka dilema " nje popull ka udheheqjen qe e meriton" -kur e zgjedhe vete,por megjitheate i deshiroj popullit shqipetar syqeltesi dhe menquri ne keto zgjedhje pa bere preferenca per partite politike sepse ishin Berisha dhe Nano se jo partite e tyre ,ata qe e ngerthyen popullin e Shqiperise duke e mbajtur te mberthyer ne ngerqe dhe konflikte sa e sollen ne pozite qe te zgjedhe mes dy te keqijave te keqen me te vogel ,ne vend qe te zgjedhe mes dy te mirave me te miren.
Gjuha dhe retorika e Berishes si edhe sjelljet dhe veprimet e tij vetem sa thellojne ndasit dhe konfliktet dhe nese vazhdohehet keshtu perseritja e se kalueres eshte e paevitushme sepse mentaliteti tij komunist nuk mund as te kuptoje se lere te jetesoje demokraci te mirefillte dhe funksionim normal te shtetit ligjor.Koha e tij kahere ka perendua dhe shqiptaret duhet ta ballafaqojne me voten e tyre me kete te vertete.Kjo eshte e paevitushme ashtu siq eshte e paevitushme shkuarja e njeriut nga kjo bote.

Nderi
03.03.2009, 02:07:59
Salen dhe secilin udheheqes e ulin dhe e ngrisin veprat e veta. Te gjitha ngjarjet qe pershkuan periudhen pas renjes se diktatures komuniste, personazhe kryesore te se ciles ishin Sali Berisha dhe Fatos Nano,periudhe e cila karakteriziohet me tronditje shkatrruese dhe te pergjakshme ,me viktima e stampedo te papara ne vendet tjera qe dolen nga regjimet komuniste e keto ne radhe te pare si pasoje e nje lufte te paskurpullt per pushtet ,te nje politike primitive perjashtuese dhe konfliktuoze te cilen e lansoi ne radhe te pare Berisha dhe e cila e solli dy here Shqiperine buze shkatrrimit total,sepse si duket ky njeri politikisht mund te veproje dhe mbijetoje vetem ne konflikte perjashtuese dhe situata te jashtezakonshme.
18 vite po zgjat tranzicioni i dhembshem i Shqiperise,tranzicion me nje lufte vulgare perjashtuese te Berishes me opoziten dhe institucionet e pavarura, dhe te politikaneve te PD-se te cilet guxojne te kritikojne politiken e tij. Veshtire e ka njeriu te kuptoje prej nga gjithe kjo energji negative dhe kjo urrejtje tek nje kardiolog i cili me aq besnikeri i sherbej regjimit komunist si funksionar i larte i tij deri ne momentin e renjes.Asnje shtet i botes nuk mund te zhvillohet dhe te prosperoje normalisht me politike konfliktuoze dhe perjashtuese qe e imponon ky njeri i cili ne momentin qe hyn ne Kuvend e shendrron dialogun ne akuza ,intriga dhe konflikte duke akuzuar e ofendua secilin madje deri ne fyerje te familjes pa asnje argument. nese ti i nderuar Nderi mendon se kjo eshte demokraci e mirefillte me trego nje kryeminister te Euriopes qe sillet me kaq egersi primitive, po ai duhet te jete kryemister i te gjithe shqiptareve e jo te perdore fjalor rrugaqerie.
Une kam dro se politika primitive konfliktuoze pa norma morale dhe etike njerzore qe e lansoi Berisha do te mbetet edhe pas vdekjes se tij politike dhe natyrore trashegimi si nje plage kancerogene qe do ta mbaje ne dhembje dhe ngerqe per nje kohe te gjate Shqiperine dhe popullin e saje , sepse me se veshtiri eshte ta shpetoshe tjetrin nga vetja e tij.

Mendoj se populli i Shqiperise vete duhet te percaktoje fatin e tij dhe ketu nuk ka dilema " nje popull ka udheheqjen qe e meriton" -kur e zgjedhe vete,por megjitheate i deshiroj popullit shqipetar syqeltesi dhe menquri ne keto zgjedhje pa bere preferenca per partite politike sepse ishin Berisha dhe Nano se jo partite e tyre ,ata qe e ngerthyen popullin e Shqiperise duke e mbajtur te mberthyer ne ngerqe dhe konflikte sa e sollen ne pozite qe te zgjedhe mes dy te keqijave te keqen me te vogel ,ne vend qe te zgjedhe mes dy te mirave me te miren.
Gjuha dhe retorika e Berishes si edhe sjelljet dhe veprimet e tij vetem sa thellojne ndasit dhe konfliktet dhe nese vazhdohehet keshtu perseritja e se kalueres eshte e paevitushme sepse mentaliteti tij komunist nuk mund as te kuptoje se lere te jetesoje demokraci te mirefillte dhe funksionim normal te shtetit ligjor.Koha e tij kahere ka perendua dhe shqiptaret duhet ta ballafaqojne me voten e tyre me kete te vertete.Kjo eshte e paevitushme ashtu siq eshte e paevitushme shkuarja e njeriut nga kjo bote.

Ti ke te drejte te thuash mendimin tuaj per Shqiperine, shqiptaret dhe udheheqesit e tyre ,por e verteta nuk eshte ashtu siq ti e thua.
E verteta eshte se Shqiperia eshte shume ma e zhvilluar tash se sa per 50 vitet e komunizmit.Shqiperia ka qene vendi ma i varfer i Europes ,por tani sipas Fondit monetar nderkombetar po zhvillohet me nji tempo prej mbi 6%.
Zhvillimi ekonomik i nji vendi matet me investimet financiare.Ne Shqiperi po investohet me miljarda euro ne infrastrukturen rrugore,energji elektrike dhe turizem.
Viti qe shkoi e radhiti Shqiperine nder vendet qe kane pase zhvillim ma te madh ne Europe.Kuptohet se nuk i ka arrijte ende vendet e tjera ,por trendi i zhvillimit ka qene ma i shpejte se sa i vendeve te rajonit.Kete nuk po e them une,po kete po e thone institucionet e specializuara nderkombetare .
Ti thua se Sali Berisha nuk eshte demokrat,por eshte diktator,konfliktuoz ,primitiv etj.
Ti gjitha keto i kemi ndegjuar nga opozita dhe disa kundershtar tjere si Rexhep Qosja .
Rexhep Qosja po i hyne thell ne hak Sali Berishes.Per mendimin tim fare pa te drejte.
Sali Berisha nuk e ka burgos asnji gazetar,qytetar, deputet,qe ka shpreh mendim te kunderet me te.Ky kryeminister eshte tip luftarak dhe perballet me secilin qe verbalisht e sulmon .Sali Berisha eshte shqiptar me dinjitet dhe nuk punon pas shpine ,por ne Kuvend ,ku eshte vendi per te fole,apo ne konferencat per shtyp me gazetaret,e mbron veten nga kushdo qe e sulmon ,po them vetem verbalisht dhe jo me polici dhe akuza gjyqesore per ata qe e fyejne dhe e shajne publikisht.Ky kryeminister perballet me ta dhe ne te gjitha rastet del fitimtar me argumente.
Fundi i fundit une i kam nda tri veprat e medha qe u arriten nen qeverine e Dr.Sali Berishes:
1.Miqesia me Gjorgj Bushet(Babe e bir).
2.Rruga Durres _Kukes dhe
3.Hyrja e Shqiperise ne NATO.
Shqiperia ,Kosova dhe shqiptaret kurre nuk kane qene ma mire!Ky eshte konstatimi i i shumices dhe kush nuk e sheh kete, atehere duhet te mesoj ma shume per te kaluaren,
dhe ta studijoj te tashmen e shqiptareve..
Nuk eshte me randesi ma kush do te vjen ne pushtet: Sali Berisha apo Edi Rama?
Shqiptaria ka hyre ne rrugen e mbare dhe po ece vetem perpara!
Nderi

Shiggaz
03.03.2009, 12:22:30
jeni shume te pa informuar ne lidhje me ndertimin e autostrades. Ideja e pare erdhi nga Pandeli Majko ne vitin 1999, ndersa punimet filluan ne vitin 2003 nga te ashtuquajturat "Taksat Majko" ku ishte kryeminister Nano. Berisha vetem vazhdon punen me tutje por nuk eshte ai qe e ndertoi vetem. Prandaj nuk eshte veper e tij por veper e dy qeverive shqiptare duke filluar nga Pandeli Majko e deri te Berisha.

Nderi
03.03.2009, 13:08:22
jeni shume te pa informuar ne lidhje me ndertimin e autostrades. Ideja e pare erdhi nga Pandeli Majko ne vitin 1999, ndersa punimet filluan ne vitin 2003 nga te ashtuquajturat "Taksat Majko" ku ishte kryeminister Nano. Berisha vetem vazhdon punen me tutje por nuk eshte ai qe e ndertoi vetem. Prandaj nuk eshte veper e tij por veper e dy qeverive shqiptare duke filluar nga Pandeli Majko e deri te Berisha.

Zotri ,nji fjale e urte popullore thote:"Tri here mendo dhe njihere fole"
Ti qenke vertete shume i painformuar per kete veper te madhe,nder ma te madhen ne historine e shqiptareve.Idene per kete rruge e kane dhane shume shqiptar,e nji takse per kete u mbledhe nga Amandamenti i propozuar prej Pandeli Majkos.Por ,ta dish se ato para nuk jane perdore fare per kete rruge dhe nuk eshte ba madje asnji projekt,nuk eshte lidhe asnji kontrate.Kjo eshte e vertete zotri.Une me rrena kurre nuk jam marre dhe nuk mirrem.Ia njoh meriten edhe Majkos dhe Nanos per ate fillim te mbledhjes se takses,por ata nuk e konkretizuan ndertimin me asnji kontrate.
Ndegjo tash te verteten:Vendimin per ndertimin e Autostrades Durres Kukes e mori qeveria e Sali Berishes,e cila e shpalli tenderin nderkombetar ne gazeten Finacielltims dhe siguroi mbi 650 milion euro kredi nga Banka boterore .Ne tender fitoi firma Amerikanoturke ,e cila po i kryen punet ne afat ,duke punuar ne tri nderrime,ashtuqe te kryhet ne afat vepra sipas kontrates.
Pra zotri ,kjo eshte e verteta.
Nderi

kodraliu
03.03.2009, 17:08:30
Zotri ,nji fjale e urte popullore thote:"Tri here mendo dhe njihere fole"
Ti qenke vertete shume i painformuar per kete veper te madhe,nder ma te madhen ne historine e shqiptareve.Idene per kete rruge e kane dhane shume shqiptar,e nji takse per kete u mbledhe nga Amandamenti i propozuar prej Pandeli Majkos.Por ,ta dish se ato para nuk jane perdore fare per kete rruge dhe nuk eshte ba madje asnji projekt,nuk eshte lidhe asnji kontrate.Kjo eshte e vertete zotri.Une me rrena kurre nuk jam marre dhe nuk mirrem.Ia njoh meriten edhe Majkos dhe Nanos per ate fillim te mbledhjes se takses,por ata nuk e konkretizuan ndertimin me asnji kontrate.
Ndegjo tash te verteten:Vendimin per ndertimin e Autostrades Durres Kukes e mori qeveria e Sali Berishes,e cila e shpalli tenderin nderkombetar ne gazeten Finacielltims dhe siguroi mbi 650 milion euro kredi nga Banka boterore .Ne tender fitoi firma Amerikanoturke ,e cila po i kryen punet ne afat ,duke punuar ne tri nderrime,ashtuqe te kryhet ne afat vepra sipas kontrates.
Pra zotri ,kjo eshte e verteta.
Nderi

Rrugen mbarekombetare nuk po e nderton Sali Berisha as Edi Rama ,jo ajo ndertohet me parate pra me djersen e taksapaguesve shqiptar. qeveritaret ne keto raste kane merita vetem nese nuk vjedhin dhe keqperdorin djersen e popullit siq po bejne qeveritaret aktual me rrugen Durres-Kukes-Morine. Po ia se te tille jemi ne shqiptaret gjithenje.
Mijera vete luftuan dhe u flijuan per lirine e Kosoves dhe per shum shqiptare meritat i ka nje lider politik i cili ne kulmin e luftes dhe katrahures iku me airoplanin e Millosheviqit me tere familjen e tij per tu rrezitur plazheve te Italise.Ne i ngrhim mashtruesit e politikes aq larte sa edhe ata vete fillojne me besua se jane vertete te derguarit e Allahut qe erdhen ne toke per ti prore popullit per ne dheun e premtur ,por qka se lakmia per pushtet dhe pasuri ua erreson mendjen dhe fillojne te mbushin xhepat dhe thaste per vete dhe farefisin.
E keni verejte ? Nuk ndodhe afere e madhe korruptive ne Shqiperi ku nuk jane te perzier familjaret apo oborrtaret e Berishes.
Shembet Gerdeci dhe aty edhe kunati i Berishes Muharrem Hoxha ." pa dijenine " e Berishes , se ky i fundit as ku eshte Gerdeci nuk e dinte .
Ndodhe Afera korruptive e tregetise se fishekeve dhe aty i biri I Berishes Shkelzeni.
Ndodhe Fazliqi dhe aty Argita e bija e Kryeministrit me partneren e saje.
Afera e shembjes se shtepive ne Jal dhe aty Jamaber Malltezi,dhendrri i Berishes, pra bashkshorti i Argites.

Djalle o pune sa biznismen te zgjuar dhe te afte keta familjaret e Berishes au kalojne edhe dinastive te Korese se Veriut.

Kush ju ka faj femijeve te punetoreve dhe fshatareve te Shqiperise pse nuk kane kete "zgjuarsi" te femijeve te Kryeministrit.

- Edhe une vete mahnitem sa i zhdervjellte dhe i afte eshte Marko im!
pat dekleruar per djalin e saj,tani ne arrati, ne kohen kur ka qene Millosheviqi ne kulmin e pushtetit, Mira Markoviq ,bashkeshortja e Sllobodan Millosheviqit.

Nderi
03.03.2009, 18:34:21
Rrugen mbarekombetare nuk po e nderton Sali Berisha as Edi Rama ,jo ajo ndertohet me parate pra me djersen e taksapaguesve shqiptar. qeveritaret ne keto raste kane merita vetem nese nuk vjedhin dhe keqperdorin djersen e popullit siq po bejne qeveritaret aktual me rrugen Durres-Kukes-Morine. Po ia se te tille jemi ne shqiptaret gjithenje.
Mijera vete luftuan dhe u flijuan per lirine e Kosoves dhe per shum shqiptare meritat i ka nje lider politik i cili ne kulmin e luftes dhe katrahures iku me airoplanin e Millosheviqit me tere familjen e tij per tu rrezitur plazheve te Italise.Ne i ngrhim mashtruesit e politikes aq larte sa edhe ata vete fillojne me besua se jane vertete te derguarit e Allahut qe erdhen ne toke per ti prore popullit per ne dheun e premtur ,por qka se lakmia per pushtet dhe pasuri ua erreson mendjen dhe fillojne te mbushin xhepat dhe thaste per vete dhe farefisin.
E keni verejte ? Nuk ndodhe afere e madhe korruptive ne Shqiperi ku nuk jane te perzier familjaret apo oborrtaret e Berishes.
Shembet Gerdeci dhe aty edhe kunati i Berishes Muharrem Hoxha ." pa dijenine " e Berishes , se ky i fundit as ku eshte Gerdeci nuk e dinte .
Ndodhe Afera korruptive e tregetise se fishekeve dhe aty i biri I Berishes Shkelzeni.
Ndodhe Fazliqi dhe aty Argita e bija e Kryeministrit me partneren e saje.
Afera e shembjes se shtepive ne Jal dhe aty Jamaber Malltezi,dhendrri i Berishes, pra bashkshorti i Argites.

Djalle o pune sa biznismen te zgjuar dhe te afte keta familjaret e Berishes au kalojne edhe dinastive te Korese se Veriut.

Kush ju ka faj femijeve te punetoreve dhe fshatareve te Shqiperise pse nuk kane kete "zgjuarsi" te femijeve te Kryeministrit.

- Edhe une vete mahnitem sa i zhdervjellte dhe i afte eshte Marko im!
pat dekleruar per djalin e saj,tani ne arrati, ne kohen kur ka qene Millosheviqi ne kulmin e pushtetit, Mira Markoviq ,bashkeshortja e Sllobodan Millosheviqit.

Kodrali ,vertet hyre jo neper rruge, por dole kodrave per trup.Keshtu more burr nuk folet as shkruhet per nji udheheqes shqiptar.Keshtu nuk besoj se ke shkruar per sulltanet,kralet e serbise ose Titon qe ishin te huaj dhe na sundonin.Si ore burr shkruan ne kete menyre per nji Kryeminister shqiptar,qe eshte zgjedh ne menyre demokratike nga votat e popullit shqiptar.A nuk mendon se ne kete menyre i fyen ma shume se se gjysmen e shqiptareve qe kane votuar per te.Si akuzon keshtu me fjale te gazetave,opozites destruktive,e cila akuzonte se sherbimi sekret e vrau Kosta Trebicken,i cili gjoja ka ditur per Gerdecin, ishte me nenshtetesi amerikane dhe ekspertet amerikan e vertetuan te kunderten,dmth Kosta Trebicka ka vdeke ne aksident komunikacioni..Marrja neper goje pa fakte eshte veper penale Kodrali.Pergojimi ,pa fakte denohet me ligjet e zotit dhe te robit.Prokuroria e Shqiperise dhe gjykatat ende nuk i kane vertetuar akuzat dhe ti ngutesh e perbetohesh se keto jane te verteta.Derisa keto qe i tha opozita e Shqiperise nuk vertetohen nga gjyqi Kodrali jane vetem propogande e ulte me qellim te njollosjes se kundershtarit ,per me e marre pushtetin.Pra,ti po kercen sipas valles se Edi Rames dhe partise socialiste.
Ti thua se rruga nuk po ndertohet me paret e Berishes dhe Rames,por te popullit.
Me kete zotri po tregon nji vetedije shume te ulte.Me vjen keq, por nji femij 10 vjeqar me thane kete eshte marre.Populli shqiptar nuk eshte komunitet primitiv,qe te jetoj pa udhehqes,pa ligje, pa qeveri qendrore dhe komunale.Shqiptaret zotri kane shtet dhe udheheqes te atij shteti dhe fyerja qe ti ia u bane ketyre udheheqsve ,qe kane orientuar paret e popullit, siq thua ti, ne kete veper epokale qe duket dhe peshon nji miljard euro ,eshte shume e rande per nji shqiptar te ndershem.Sikur te ishin vjedh nuk do te kishte rruge!

Nderi

Brigada128
03.03.2009, 20:10:44
birisha eshte magare me simptome te qenit.

Ja se pse:

sepse nen pushtetin e tij u krijuan firmat piramidale te cilat moren nga populli qindra miliona dollare dhe kjo ndodhi para syve te birishes edhe pse nje veprim te tille ne ate kohe e kritikuan miqte tane amerikane. Sherbimi sekret i sali birishes e vrau edhe biznesmenin dhe patriotin shqiptar Remzi Hoxha dhe tash e 14 vjet as shenjen se eshte i vrare dikund nuk po mund ta gjejn, etj,etj,etj.

te gjitha kto nuk jan veq llafe

po te qarta dhe me fakte

magari qe bertet se eshte patriot

sesht gje tjeter por idiot.

kodraliu
03.03.2009, 22:22:19
Kodrali ,vertet hyre jo neper rruge, por dole kodrave per trup.Keshtu more burr nuk folet as shkruhet per nji udheheqes shqiptar.Keshtu nuk besoj se ke shkruar per sulltanet,kralet e serbise ose Titon qe ishin te huaj dhe na sundonin.Si ore burr shkruan ne kete menyre per nji Kryeminister shqiptar,qe eshte zgjedh ne menyre demokratike nga votat e popullit shqiptar.A nuk mendon se ne kete menyre i fyen ma shume se se gjysmen e shqiptareve qe kane votuar per te.Si akuzon keshtu me fjale te gazetave,opozites destruktive,e cila akuzonte se sherbimi sekret e vrau Kosta Trebicken,i cili gjoja ka ditur per Gerdecin, ishte me nenshtetesi amerikane dhe ekspertet amerikan e vertetuan te kunderten,dmth Kosta Trebicka ka vdeke ne aksident komunikacioni..Marrja neper goje pa fakte eshte veper penale Kodrali.Pergojimi ,pa fakte denohet me ligjet e zotit dhe te robit.Prokuroria e Shqiperise dhe gjykatat ende nuk i kane vertetuar akuzat dhe ti ngutesh e perbetohesh se keto jane te verteta.Derisa keto qe i tha opozita e Shqiperise nuk vertetohen nga gjyqi Kodrali jane vetem propogande e ulte me qellim te njollosjes se kundershtarit ,per me e marre pushtetin.Pra,ti po kercen sipas valles se Edi Rames dhe partise socialiste.
Ti thua se rruga nuk po ndertohet me paret e Berishes dhe Rames,por te popullit.
Me kete zotri po tregon nji vetedije shume te ulte.Me vjen keq, por nji femij 10 vjeqar me thane kete eshte marre.Populli shqiptar nuk eshte komunitet primitiv,qe te jetoj pa udhehqes,pa ligje, pa qeveri qendrore dhe komunale.Shqiptaret zotri kane shtet dhe udheheqes te atij shteti dhe fyerja qe ti ia u bane ketyre udheheqsve ,qe kane orientuar paret e popullit, siq thua ti, ne kete veper epokale qe duket dhe peshon nji miljard euro ,eshte shume e rande per nji shqiptar te ndershem.Sikur te ishin vjedh nuk do te kishte rruge!

Nderi

Une nuk u mora me vetedijen tende z. Nderi dhe nuk u perbeva asnjehere dhe asqe do te gjeshe ndonje perbetim nga ana ime kur jane ne pyetje politikajt ,ok?
Per fat te keq ne zgjedhjet e fundit parlamentare votuesit e Shqiperise kane pase vetem nje alternative: Nga dy te keqija te zgjedhin te keqen me te vogel.Pra edhe Fatos Nano edhe Sali Berisha kishin djegur e shkaterruar Shqiperine strukturat shtetrore deri ne themele dy here ,madje aq rende sa u desh te vije politikani spanjoll GOnzales si Princ Vidi ne kohen e tij me ushtri te NATO-se nese nuk ke harruar AFOR-in per te rimekembur sadopak normalitetin.
Te them te drejten ne ate kohe po te votoja mes Sali Berishes dhe Fatos Nanos ndoshta do votoja per Berishen sepse kam besura se perkunder gjitha te metave eshte me i ndershem. kam besuar ne ndershmerine e tij,por pas ketyre aferave korruptive te cilat po i procedon drejtesia shqiptare dhe sjelljeve dhe veprimeve te tij lidhur mwe keto raste une nuk besoj ne ndershmerine e tij.
Une nuk besoj se Kryemistri i Shqiperise nuk ka ditur per Gerdecin dhe se nuk e ka ditur se ne ate fabriken e vdekjes punonte bagjanaku i tij Muharrem Hoxha i cili eshte nje nga viktimat e eksplodimit te Gerdecit.
Kur kam pa se si e merr ne mbrojtje serbin Fazliq dhe ka deklerua me gojen e tij publikisht se e ka mik dhe do ta sjelle edhe ne parlamentin e Shqiperise kam mbetur i shokuarar.
Une uroj qe Shqiperia dhe populli i saje te lirohen nga politika e konfliktit dhe ngerqeve e cila i zgjati tranzicionin dhe mjegulloj ardhmerine .
Te them te drejten jam skeptik edhe per sa i perket politikes dhe sjelljeve te Edi Rames i cili me retoriken e tij nuk jep shenja qe edhe nese fiton do te sjelle ne binaret e rrjedhave normale dhe moderne sqenen politike shqiptare ku forcat politike do te mateshin me programe idesh e jo me kacafytje ideologjike primitive te tejkaluara tashme ne Europe , mos mendon se demokracia dhe mireqenja ndertohen duke vazhduar luften e dyte boterore pas 65 viteve te perfundimit te saje?

kodraliu
03.03.2009, 23:58:53
Z. Nderi,

E kam te veshtire te perceptoj kuptimin tuaj te demokracise. Kur lexoj ate qe ti shkruan:

Si ore burr shkruan ne kete menyre per nji Kryeminister shqiptar,qe eshte zgjedh ne menyre demokratike nga votat e popullit shqiptar.A nuk mendon se ne kete menyre i fyen ma shume se se gjysmen e shqiptareve qe kane votuar per te.
*

Mos me kete don te thuash se vota e lire e popullit te zgjedhurit i amneston nga kritika dhe pergjegjesia per veprimet dhe sjelljet e tyre? Apo ndoshme mendon se vota ata i bene te pagabushem?
E din ti se ne demokraci eshte e kunderta ,pra ata qe zgjedhen dhe mbveshen me pushtet te sovranit shfrytezojne priovilegjite dhe te mirat materiale por jane tere kohen te perballur me kritiken e mediave,opozites dhe opinionit me pare se me drejtesine. Po te ishte ashtu si shprehesh ti atehere lideret politik do te shendrroheshin ne diktatore dhe do te kontrollonin tere sistemin dhe shtetin,do te na rikthehej perseri diktatura.
Normat e demokracise nuk i kane lene askujt ne ndergjegjeje dhe burreri
disponimin me pushtetin e sovranit. Klintonit ju deshte te perballet me jurine e madhe ,publikisht para qindera miliona njerzish per marredhenje intime me pelqim te dyaneshem me nje femer ,per te cilin veprim po ta benim une a ti askush nuk do te na trazonte perveq grave tona.
Gjithnje kam lexuar me venmendje shkrimet tua andaj me ke befasue me
qendrimin tenmd per njerzit te mveshur me pushtet sepse paprekshmeria e tyre eshte rreziku me i madh i demiokracise.

Shiggaz
04.03.2009, 00:20:16
Zotri ,nji fjale e urte popullore thote:"Tri here mendo dhe njihere fole"
Ti qenke vertete shume i painformuar per kete veper te madhe,nder ma te madhen ne historine e shqiptareve.Idene per kete rruge e kane dhane shume shqiptar,e nji takse per kete u mbledhe nga Amandamenti i propozuar prej Pandeli Majkos.Por ,ta dish se ato para nuk jane perdore fare per kete rruge dhe nuk eshte ba madje asnji projekt,nuk eshte lidhe asnji kontrate.Kjo eshte e vertete zotri.Une me rrena kurre nuk jam marre dhe nuk mirrem.Ia njoh meriten edhe Majkos dhe Nanos per ate fillim te mbledhjes se takses,por ata nuk e konkretizuan ndertimin me asnji kontrate.
Ndegjo tash te verteten:Vendimin per ndertimin e Autostrades Durres Kukes e mori qeveria e Sali Berishes,e cila e shpalli tenderin nderkombetar ne gazeten Finacielltims dhe siguroi mbi 650 milion euro kredi nga Banka boterore .Ne tender fitoi firma Amerikanoturke ,e cila po i kryen punet ne afat ,duke punuar ne tri nderrime,ashtuqe te kryhet ne afat vepra sipas kontrates.
Pra zotri ,kjo eshte e verteta.
Nderi

Ajo fjale e urte shume e mire dhe ja shtoj pak "Lexo tri here para se te pergjegjesh"...
Nuk e di ku po sheh dallim prej asaj qe thash edhe une? Edhe ne TVSH qe edhe sot paradite perseriti perseri emisionin se si erdhi te projekti dhe realizimi i saj, dhe kjo nuk eshte vetem merite e Berishes por qe nga 1999 ne krye me Pandeli Majkon dhe puna filloj ne vitin 2003 kur nuk ishte Berisha ne pushtet. Berisha kur erdhi shpalli tenderin mbasi qe fitoj edhe kredi nga banka boterore dhe vazhdoj puna qe ishte e filluar. Kjo te tregon qe jo vetem Berisha ka merite por eshte merite qe nga Pandeli Majko e deri sot te Berisha prandaj nuk mund ta quajm se kjo eshte merite e Berishes.
Edhe po mos te ishte zgjedhur Berisha, qeveria e tjeter kishte vazhduar projektin qe eshte filluar. Pra edhe njeher po perserise se nderitimi i autostrades nuk eshte merite e vetme e Berishes sic shpreheni ne forum por te gjithe kan merite.

Nderi
04.03.2009, 12:38:53
Z. Nderi,

E kam te veshtire te perceptoj kuptimin tuaj te demokracise. Kur lexoj ate qe ti shkruan:

Si ore burr shkruan ne kete menyre per nji Kryeminister shqiptar,qe eshte zgjedh ne menyre demokratike nga votat e popullit shqiptar.A nuk mendon se ne kete menyre i fyen ma shume se se gjysmen e shqiptareve qe kane votuar per te.
*

Mos me kete don te thuash se vota e lire e popullit te zgjedhurit i amneston nga kritika dhe pergjegjesia per veprimet dhe sjelljet e tyre? Apo ndoshme mendon se vota ata i bene te pagabushem?
E din ti se ne demokraci eshte e kunderta ,pra ata qe zgjedhen dhe mbveshen me pushtet te sovranit shfrytezojne priovilegjite dhe te mirat materiale por jane tere kohen te perballur me kritiken e mediave,opozites dhe opinionit me pare se me drejtesine. Po te ishte ashtu si shprehesh ti atehere lideret politik do te shendrroheshin ne diktatore dhe do te kontrollonin tere sistemin dhe shtetin,do te na rikthehej perseri diktatura.
Normat e demokracise nuk i kane lene askujt ne ndergjegjeje dhe burreri
disponimin me pushtetin e sovranit. Klintonit ju deshte te perballet me jurine e madhe ,publikisht para qindera miliona njerzish per marredhenje intime me pelqim te dyaneshem me nje femer ,per te cilin veprim po ta benim une a ti askush nuk do te na trazonte perveq grave tona.
Gjithnje kam lexuar me venmendje shkrimet tua andaj me ke befasue me
qendrimin tenmd per njerzit te mveshur me pushtet sepse paprekshmeria e tyre eshte rreziku me i madh i demiokracise.

Kodrali ,me ju mund te diskutohet ,por ne po humbim kohe pa nevoje per demokracine.

Ja se si une e kuptoje demokracine:"Demokraci do te thote,konkurimi i partive si subjekte politike dhe individeve te pavarur me programet e tyre duke kerkuar votat e popullit,qe ta perfaqesojne si udheheqes politik dhe ta udheheqin per njin periudhe te caktuar.Nese ata i fitojne votat e popullit ata fitojne te drejten qe te sundojne dhe perfaqesojne ate popull,por vetem ne baze te ligjeve dhe kushtetutes te atij populli.
Nese punojne keq nderrohen me votat e popullit dhe keqperdoruesit denohen"

Pra ata kane te drejte qe te punojne sipas programeve te tyre,por japin edhe pergjegjesi.

Opozita ,qe nuk i ka fitua votat eshte kontrolluese dhe kritikuese,por edhe ajo duhet ta kete pergjegjesine ligjore duke u bazuar ne te verteten.

Une e di se qeveria e Sali Berishes dhe vete Berisha kane gabime.Por jam realist se mundesite e tyre nuk kane qene ma te medha.Une si ekonomist me profesion,e di fare mire se investimet financiare jane baraz me zhvillimin.Pa investime nuk ka zhvillim.

Ne qeverine e fundit Berisha, e cila ka mandat deri ne qershor te ketij viti jane investuar miljarda euro ne infrastrukturen rrugore dhe jane lidhe kontrata deri ne 3 miljard euro per energji elektrike.Keto zotri i nderuar jane ABC-ja e zhvillimit dhe jo sharjet e njifar Brigades ketu ne Forum,me te cilin une nuk do te komunikoj.
Ti dhe qdo shqiptar ka te drejte te kritikoj qeverine shqiptare dhe ate te Kosoves ,qe besoj se na perket ma shume mua dhe ty edhe disa te tjereve,por te akuzosh ,perbaltesh dhe te shpifesh ,nuk ke as ti dhe as une te drejte morale dhe ligjore.Shqiperia dhe Kosova kane shtetin e tyre qe ka Prokurori dhe Gjykata qe jane te paguara te mirren me ata qe e shkelin ligjin ,qofte ai President ,kryeminister apo qytetar.
Nuk ashte puna e jote ketu ne forum te akuzosh sipas fjaleve te gazetave ,qe jane te paguar nga dikush supozoje une ,ose ndoshta mendojne se ashtu ashte se Berisha Shkaktoi vete Gerdecin ,mbyti 26 qytetar te Shqiperise dhe i mori parat e fishekeve te shitur.Jane te burgosur dhe po burgosin njerzit pergjegjes per kete pune.Me kete pune po merret Prokuroria e Shqiperise dhe te shohim se qfare vendimesh do te nxjerrin Gjykatat.
Keto qka shkruani ju disa ne Forum jane vetem propgande elektorale ne dobi te Partise socialiste ,e cila e pati pushtetin per 8 vjete dhe nuk realizoi asnji veper te madhe edhepse nuk them se nuk ka ba asgje.Edhe ata e kane mbajtur nji adminstrate ,por te pakten eshte dashte ,qe qytetaret ti pajisin me leternjohtime dhe pasaporta biometrike,por nuk e bane ,pune qe po e bane kjo qeveri.
Damir Fazliq,i perzier nga prinder musliman dhe serb eshte nji biznismen me neshtetesi angleze dhe ka investue ne Shqiperi.Mua kjo nuk me pelqen ,por ta dish se edhe nji serb i Beogradit ,nese nuk eshte kriminel lufte ose mafioz mund te investoj parate e tij ku te don,por duke i respektuar ligjet e atij vendi dhe duke paguar tatimin.Edhe Damir Fazliq po hetohet dhe te shohim se qka po bajne gjykatat.
Pra,qellimi im nuk eshte qe ta mbroje Berishen as qeverine e tij ,por jam kunder atyre ,qe
te gjithe udheheqesit shqiptar i bajne hajna,tradhetar,...etj.Kjo nuk na qon askund ,perveq se ne anarki.Udheheqesit dhe populli duhet te bashkepunojne ngusht sepse perndryshe ka vetem anarki.Sikur te jane te verteta keto qe shkruhen per Berishen sot ,ose ato qe shkruheshin per Nanon dje,keta do te duhej te shkonin ne litar se burgu do te ishte pak.Nese shqiptaret shkruajne dhe flasin keq per udheheqesit qe i kane zgjedh vete ,qka te iu bjen ne mend ,kjo do te thote se duhet te kerkojme udheqes tjere nga jo shqiptaret, mos o zot,se mjaft i kishim!?Ne Shqiperi askush nuk do te ndiqet per mendim te lire ,ka thane Berisha dhe vertete dikush po e keqeperdore kete.
Kodrali ti nuk i ke thane te gjitha keto ,por po shkruaj edhe per te tjeret,se nuk kam ma kohe as deshire te mirrem me te tillet.
Mua me kujtohet lutja e Imamit te nderuar dhe patriot Naim Ternava:
"O zot ndihmoj udheheqsit tane ,jepu mend dhe dije dhe udhezoj ne pune te mbar se kane pergjegjesi te madhe.Amin!"

Nderi

Brigada128
04.03.2009, 13:22:56
z.Nderi

Duhet jo te kritikohen vetem po edhe te burgosen sepse politikanet tane nuk qajn koken per popullin une them keshtu jo nga mosdituria e te shkruarit dy tre rreshta me fjalor te bukur drejtshkrimor por nga mllefi si thone populli me plasi barku. Po si mendon zoteri Nderi ata te na vjedhin e te rrejne e te na plaqkisin te na perzene nga trojet tona shekullore e ne ti shetisim ata me makina luksoze poshte e lart e me bodigoard nga 20 a 30 para mbrapa te bejn biznese me serb ne midis Shqiperise ne dem te Shqiperise e ne fund te ruhem ketu ne forum ku as emrin nuk e kam ne origjinal qe mos te flas keq per ta une e di se cka meritojn ata po spo mundem qe ta realizoj se une i kisha fut ne burg me thes ne koke edhe nuk i kisha leshuar nga burgu pa u sqaruar njeher e mire bizneset e tyre te pista ne kurriz te popullit.

Pse nuk pat berisha me kend te bej pazare po ka shkuar e ka gjetur ate damirin bile don ta beje edhe sherif ta sjelle edhe ne parlament etj,etj,etj,etj,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

kodraliu
04.03.2009, 14:08:16
Kodrali ,me ju mund te diskutohet ,por ne po humbim kohe pa nevoje per demokracine.

Ja se si une e kuptoje demokracine:"Demokraci do te thote,konkurimi i partive si subjekte politike dhe individeve te pavarur me programet e tyre duke kerkuar votat e popullit,qe ta perfaqesojne si udheheqes politik dhe ta udheheqin per njin periudhe te caktuar.Nese ata i fitojne votat e popullit ata fitojne te drejten qe te sundojne dhe perfaqesojne ate popull,por vetem ne baze te ligjeve dhe kushtetutes te atij populli.
Nese punojne keq nderrohen me votat e popullit dhe keqperdoruesit denohen"

Pra ata kane te drejte qe te punojne sipas programeve te tyre,por japin edhe pergjegjesi.

Opozita ,qe nuk i ka fitua votat eshte kontrolluese dhe kritikuese,por edhe ajo duhet ta kete pergjegjesine ligjore duke u bazuar ne te verteten.

Une e di se qeveria e Sali Berishes dhe vete Berisha kane gabime.Por jam realist se mundesite e tyre nuk kane qene ma te medha.Une si ekonomist me profesion,e di fare mire se investimet financiare jane baraz me zhvillimin.Pa investime nuk ka zhvillim.

Ne qeverine e fundit Berisha, e cila ka mandat deri ne qershor te ketij viti jane investuar miljarda euro ne infrastrukturen rrugore dhe jane lidhe kontrata deri ne 3 miljard euro per energji elektrike.Keto zotri i nderuar jane ABC-ja e zhvillimit dhe jo sharjet e njifar Brigades ketu ne Forum,me te cilin une nuk do te komunikoj.
Ti dhe qdo shqiptar ka te drejte te kritikoj qeverine shqiptare dhe ate te Kosoves ,qe besoj se na perket ma shume mua dhe ty edhe disa te tjereve,por te akuzosh ,perbaltesh dhe te shpifesh ,nuk ke as ti dhe as une te drejte morale dhe ligjore.Shqiperia dhe Kosova kane shtetin e tyre qe ka Prokurori dhe Gjykata qe jane te paguara te mirren me ata qe e shkelin ligjin ,qofte ai President ,kryeminister apo qytetar.
Nuk ashte puna e jote ketu ne forum te akuzosh sipas fjaleve te gazetave ,qe jane te paguar nga dikush supozoje une ,ose ndoshta mendojne se ashtu ashte se Berisha Shkaktoi vete Gerdecin ,mbyti 26 qytetar te Shqiperise dhe i mori parat e fishekeve te shitur.Jane te burgosur dhe po burgosin njerzit pergjegjes per kete pune.Me kete pune po merret Prokuroria e Shqiperise dhe te shohim se qfare vendimesh do te nxjerrin Gjykatat.
Keto qka shkruani ju disa ne Forum jane vetem propgande elektorale ne dobi te Partise socialiste ,e cila e pati pushtetin per 8 vjete dhe nuk realizoi asnji veper te madhe edhepse nuk them se nuk ka ba asgje.Edhe ata e kane mbajtur nji adminstrate ,por te pakten eshte dashte ,qe qytetaret ti pajisin me leternjohtime dhe pasaporta biometrike,por nuk e bane ,pune qe po e bane kjo qeveri.
Damir Fazliq,i perzier nga prinder musliman dhe serb eshte nji biznismen me neshtetesi angleze dhe ka investue ne Shqiperi.Mua kjo nuk me pelqen ,por ta dish se edhe nji serb i Beogradit ,nese nuk eshte kriminel lufte ose mafioz mund te investoj parate e tij ku te don,por duke i respektuar ligjet e atij vendi dhe duke paguar tatimin.Edhe Damir Fazliq po hetohet dhe te shohim se qka po bajne gjykatat.
Pra,qellimi im nuk eshte qe ta mbroje Berishen as qeverine e tij ,por jam kunder atyre ,qe
te gjithe udheheqesit shqiptar i bajne hajna,tradhetar,...etj.Kjo nuk na qon askund ,perveq se ne anarki.Udheheqesit dhe populli duhet te bashkepunojne ngusht sepse perndryshe ka vetem anarki.Sikur te jane te verteta keto qe shkruhen per Berishen sot ,ose ato qe shkruheshin per Nanon dje,keta do te duhej te shkonin ne litar se burgu do te ishte pak.Nese shqiptaret shkruajne dhe flasin keq per udheheqesit qe i kane zgjedh vete ,qka te iu bjen ne mend ,kjo do te thote se duhet te kerkojme udheqes tjere nga jo shqiptaret, mos o zot,se mjaft i kishim!?Ne Shqiperi askush nuk do te ndiqet per mendim te lire ,ka thane Berisha dhe vertete dikush po e keqeperdore kete.
Kodrali ti nuk i ke thane te gjitha keto ,por po shkruaj edhe per te tjeret,se nuk kam ma kohe as deshire te mirrem me te tillet.
Mua me kujtohet lutja e Imamit te nderuar dhe patriot Naim Ternava:
"O zot ndihmoj udheheqsit tane ,jepu mend dhe dije dhe udhezoj ne pune te mbar se kane pergjegjesi te madhe.Amin!"

Nderi

Nderi,

Ti ne shkrimin tend me perpara kerkova nga une, nje anonimus i forumit pergjegjesi per shkrimet te cilat me siguri ndikojne fare pak apo aspak ne krijimin e opinionit publik ,pra per akuzat publike te cilat nuk i sajova une por jane objekt i trajtimit edhe i prokurorise se pergjitheshme te Shqiperise se lere me i mediave dhe debateve parlamentare te Shqiperise.
Pra kerkon me te drejte objektivitet dhe argumente per akuzat ndaj Sali Berishes, sepse edhe une pajtohem se nuk eshte e drejte askend ,madje as politikanet te akuzohen pa faje dhe pa argumente.
Tani me lejo te drejtohem me disa pyetje dhe tu kisha lutur per pergjegjegjeje te sinqerta e objektive:

E din ti se ky shqiptar i vertete i versulet secilit qe nuk pajtohet me te dhe politiken e tij me akuza e ofendime,pa asnje argument madje nuk hesiton te familjare te gjalle e te vdekur,akuzon femijte per prinderit e prinderit per femijte.Madje ne nje rast e shau ne menyre me banale nje deputet qe mund te ishte nipi i tij me nene ,moter e grua dhe kete e beri ne parlamentin shqiptar para kamerave televizive?
E din ti se ky nuk la akuze pa bere per Fatos Nanon ,duke e quajtur vjedhes ,kleptoman,mafiash,shef te koza nostres madje duke premtuar se diten qe do te vinte ne pushtet do ta sillte para drejtesise ?
Atehere une i besoja ketij njeriu ,por kur ne prag te zgjedhjeve e vendore dhe presidenciale e mori dhe e priti dhe dekleroi haptazi para kamerave televizive se te gjitha ato akuza ishin vetem retorike fushate elektorale ,si ti besohet dhe si te konsiderohet ndryshe ky njeri veqse si Fatos Nano?

Eshte fakt se ne tragjedine e Gerdecit humbi jeten edhe Muharrem Hoxha, bashkeshorti i motres se Lirie Berishes ,pra bagjanaku i Sali Berishes. A duhet te besojme dekleraten e Berishes se nuk dinte per Gerdecin dhe nuk dinte ai e familja e tij se ku punonte i ndjeri Muharrem?

Sa per serbo-boshnjakun Fazliq puna qendron paksa ndryshe zotri Nderi.Ai ka themelua katerpese firma fiktive ne Shqiperi te cilat nuk kane zhvilluar asnje aktivitet financiar ne Shqiperi, dhe ai vete del e thote se ne
Shqiperi ka pasuri ne vlere 50 milion euro. Zbulohet se ky serbo-boshnjak ka blere toke nga fshataret ne Porto Romano me qmime tejet te ulta per gjithesejt 200.000 euro. Del pastaj se qeveria ka planifikuar per koinsidence te ndertoje ne ate paluajtshmerine e blere nga Fazliqi nje park energjetik dhe si per qudi tani kjo toke kap vleren e 50 milion eurosh. Me keqja eshte
kur del kryemistri i Shqiperise dhe dekleron publikisht se ky serbo-boshnjak eshte miku i tij dhe se do ta sjelle ne parlamentin e Shqiperise.Kur zbulohet se ndermjetsimin ne blerje e ka krye zyra e Argites dhe partnerja e saje dhe kur Prokuroria e pergjitheshme don ta marre ne pyetje Fazliqin e merr ne mbrojtje dhe percjellin ne airoplan oficeret e policise shqiptare duke e penguar prokurorine ne vend qe ti mundesojne prokurorise te kryj procedimin e saj.
Nuk eshte kjo e tera por mos harro se Berisha deri dje embante e postin e drejtorit te doganave njeriun qe eshte pergjegjes direkt per vrasjen e Remzi Hoxhes i cili ka statusin e te akuzuarit per kete krim.
Mos harro se per akuzat e lartpermendura jane duke u zhvilluar procedura gjyqesore madje ne faza perfundimtare nga prokuroria e pergjitheshme ne kry te se ciles eshte Ina Rama e propozuara e berishes te cilen ai e quajti Silvia Konti.

Neasnje shtet demokratik te botes nuk mund tu mbyllish veshte as gojen njerzeve te lire te flasin dhe ghykojne haptazo para ketare aferave dhe skandaleve qeveritare me te cilat merret edhe drejtesia shqiptare.
Sa me larte qendron ne piramiden e pushtetit dallget e kritikes jane me te forta.Po te heshtet para ketyre sjelljeve dhe veprimeve atehere kthehemi ne kohen e Enverit dhe nuk jemi te denje per te qene njerze te lire.

Nderi
05.03.2009, 01:52:01
Nderi,

Ti ne shkrimin tend me perpara kerkova nga une, nje anonimus i forumit pergjegjesi per shkrimet te cilat me siguri ndikojne fare pak apo aspak ne krijimin e opinionit publik ,pra per akuzat publike te cilat nuk i sajova une por jane objekt i trajtimit edhe i prokurorise se pergjitheshme te Shqiperise se lere me i mediave dhe debateve parlamentare te Shqiperise.
Pra kerkon me te drejte objektivitet dhe argumente per akuzat ndaj Sali Berishes, sepse edhe une pajtohem se nuk eshte e drejte askend ,madje as politikanet te akuzohen pa faje dhe pa argumente.
Tani me lejo te drejtohem me disa pyetje dhe tu kisha lutur per pergjegjegjeje te sinqerta e objektive:

E din ti se ky shqiptar i vertete i versulet secilit qe nuk pajtohet me te dhe politiken e tij me akuza e ofendime,pa asnje argument madje nuk hesiton te familjare te gjalle e te vdekur,akuzon femijte per prinderit e prinderit per femijte.Madje ne nje rast e shau ne menyre me banale nje deputet qe mund te ishte nipi i tij me nene ,moter e grua dhe kete e beri ne parlamentin shqiptar para kamerave televizive?
E din ti se ky nuk la akuze pa bere per Fatos Nanon ,duke e quajtur vjedhes ,kleptoman,mafiash,shef te koza nostres madje duke premtuar se diten qe do te vinte ne pushtet do ta sillte para drejtesise ?
Atehere une i besoja ketij njeriu ,por kur ne prag te zgjedhjeve e vendore dhe presidenciale e mori dhe e priti dhe dekleroi haptazi para kamerave televizive se te gjitha ato akuza ishin vetem retorike fushate elektorale ,si ti besohet dhe si te konsiderohet ndryshe ky njeri veqse si Fatos Nano?

Eshte fakt se ne tragjedine e Gerdecit humbi jeten edhe Muharrem Hoxha, bashkeshorti i motres se Lirie Berishes ,pra bagjanaku i Sali Berishes. A duhet te besojme dekleraten e Berishes se nuk dinte per Gerdecin dhe nuk dinte ai e familja e tij se ku punonte i ndjeri Muharrem?

Sa per serbo-boshnjakun Fazliq puna qendron paksa ndryshe zotri Nderi.Ai ka themelua katerpese firma fiktive ne Shqiperi te cilat nuk kane zhvilluar asnje aktivitet financiar ne Shqiperi, dhe ai vete del e thote se ne
Shqiperi ka pasuri ne vlere 50 milion euro. Zbulohet se ky serbo-boshnjak ka blere toke nga fshataret ne Porto Romano me qmime tejet te ulta per gjithesejt 200.000 euro. Del pastaj se qeveria ka planifikuar per koinsidence te ndertoje ne ate paluajtshmerine e blere nga Fazliqi nje park energjetik dhe si per qudi tani kjo toke kap vleren e 50 milion eurosh. Me keqja eshte
kur del kryemistri i Shqiperise dhe dekleron publikisht se ky serbo-boshnjak eshte miku i tij dhe se do ta sjelle ne parlamentin e Shqiperise.Kur zbulohet se ndermjetsimin ne blerje e ka krye zyra e Argites dhe partnerja e saje dhe kur Prokuroria e pergjitheshme don ta marre ne pyetje Fazliqin e merr ne mbrojtje dhe percjellin ne airoplan oficeret e policise shqiptare duke e penguar prokurorine ne vend qe ti mundesojne prokurorise te kryj procedimin e saj.
Nuk eshte kjo e tera por mos harro se Berisha deri dje embante e postin e drejtorit te doganave njeriun qe eshte pergjegjes direkt per vrasjen e Remzi Hoxhes i cili ka statusin e te akuzuarit per kete krim.
Mos harro se per akuzat e lartpermendura jane duke u zhvilluar procedura gjyqesore madje ne faza perfundimtare nga prokuroria e pergjitheshme ne kry te se ciles eshte Ina Rama e propozuara e berishes te cilen ai e quajti Silvia Konti.

Neasnje shtet demokratik te botes nuk mund tu mbyllish veshte as gojen njerzeve te lire te flasin dhe ghykojne haptazo para ketare aferave dhe skandaleve qeveritare me te cilat merret edhe drejtesia shqiptare.
Sa me larte qendron ne piramiden e pushtetit dallget e kritikes jane me te forta.Po te heshtet para ketyre sjelljeve dhe veprimeve atehere kthehemi ne kohen e Enverit dhe nuk jemi te denje per te qene njerze te lire.

Zotri Kodraliu,u mendova gjate per pergjegje ne kete shkrimin tuaj ,sepse po sillemi shpesh ne rrethin vicioz,po humbim kohe,por kur e lexova me vemendje shkrimin tuaj ,nxorra perfundimin se e ke me sinqeritet ate qka e shkrove,vendosa qe ta kethej nji pergjigje te shkurte.
Rasti i Remzi Hoxhes eshte shume i rande dhe edhe une mendoj se Sali Berisha e ka nji pergjegjesi.Jo se ai ishte president ne ate kohe,jo se ai ka gisht direkt ne zhdukjen e tij,
jo se Berisha ka dite se kush ka qene Remzi Hoxha(patriot apo spiun),sepse SHIK -u ka mund ta kete arrestuar,ose kidnapuar ne baze te informatave te spiuneve serb ,qe kane mund te jene edhe shqiptar te Kosoves dhe Shqiperise.Por Pergjegjesia e Sali Berishes eshte se nuk ka ba asgje per ta thane se paku nji fjale te mire per kete patriot shqiptar,por ka thane se ky rast ka qene ne gjyq dhe gjyqi i ka shpalle te pafajshem kidnapuesit dhe i ka liruar ne mungese te fakteve dhe se ai ashte i detyruar ta respektoje vendimin e gjyqit.
Rasti i Damir Fazliqit ,gjithashtu eshte shume i dyshimte.Ky njeri shume i ri,shpejt i pasuruar,me neshtetesi angleze ,me lidhje te forta me amerikanet, iu ka ofruar Berishes ,gjoja per ndihem dhe simpati,siq thote ai ,por une mendoje se ky njeri ka shfrtezuar edhe Slloganin e Sali Berishes "Shqiperia nji Euro" per terheqjen e investitoreve te
jashtem ,per interesa te veta.Ai ka ble lire dhe tani shet shtrejt.Mund te kete ketu edhe korrupcion,por une nuk mund te akuzoje askend me hamendje.Per kete duhet te kete deshmitar edhe fakte te dokumentuara,te cilat mund ti vertetoje vetem gjykata.Permndryshe derisa nji njeri nuk gjykohet ashte i pafajshem.Rasti eshte ne gjyq
dhe nese qeveria ka shkel ligjin me rastin Fazliq,atehere nuk mund ta shpetoj askush,mos sot neser.Por nese ka shkuar qdo gje sipas ligjeve te Shqiperise llafet dhe shpifjet i merr era.

Mendimi im eshte se Sali Berisha nuk eshte diktator,nuk ia mundeson kushtetuta edhe nese don ai dhe nuk mund te akuzohet per gjitheqka,qka bajne ma teper se mijera punetore te administrates juridike dhe ekonomike te tij.Qdokush i nderuar i ka detyrat e veta dhe Kryeministri te vetat.Shteti ka Presidentin ,i cili e ka per detyre ta percjell zbatimin e kushtetutes dhe ligjeve ne fuqi,ka kuvendin i cili eshte organi ma i larte legjislativ dhe vendimmarres,ka gjykaten kushtetuese,ka prokurorine,etj.
Pra,Sali Berisha nuk eshte as mbret ,qe mund te vendos dhe te baje gjtheqka e te mos
guxoje askush qe ta ndaloje dhe te mos i jep askujt pergjegjesi.Jo .,zotri Kodrali dhe ju te tjere, mua nuk mund te me bindeni se Berisha ashte aqe i fuqishem .Ate po dele edhe nji Skol Balla dhe e provokon duke ia pergojuar vajzen,del nji Erion Braqe dhe e fyen sikur ky te ishte nji jetim i shkrete dhe i pakrah e jo qe eshte kryeminister dhe atyre nuk iu hyne as nji therre ne kamb,etj.
Une mendoje se ne keto raste ka dyshime ,por ma teper jane propgande per pushtet,qe edhe Berisha e ka ba ndaj Nanos ashtu siq the ti.
Ne Shqiperi ,mendoj une ka intelektual te forte ,por mungon morali dhe respekti ndaj njeri tjetrit.A i ke degjuar se si flasin sikur bylbylat ,por kurre nuk e lane njeri tjetrin me mbarue fjalen.Ata njerze ,mendoj ,keta te poltikes ne te dy krahet demokrate dhe socialiste nuk kane respekt ndaj kundershtarit ,bajne lufte te paprincip.Nuk eshte vetem Berisha ,por shumica qe e fyejne njeri tjetrin ,ia nderpresin fjalen .Ne Kosove nuk ndodhe keshtu.Keta tanet se paku e lejojne njeri tjetri me fole e ndegjojne,ose nuk folin fare para gazetareve ,por keta tanet punojne ma pak dhe jane pasurua ma shume .

Kjo eshte pergjigja e ime dhe nuk kam ma teper.
Nderi

kodraliu
05.03.2009, 08:42:02
Zotri Kodraliu,u mendova gjate per pergjegje ne kete shkrimin tuaj ,sepse po sillemi shpesh ne rrethin vicioz,po humbim kohe,por kur e lexova me vemendje shkrimin tuaj ,nxorra perfundimin se e ke me sinqeritet ate qka e shkrove,vendosa qe ta kethej nji pergjigje te shkurte.
Rasti i Remzi Hoxhes eshte shume i rande dhe edhe une mendoj se Sali Berisha e ka nji pergjegjesi.Jo se ai ishte president ne ate kohe,jo se ai ka gisht direkt ne zhdukjen e tij,
jo se Berisha ka dite se kush ka qene Remzi Hoxha(patriot apo spiun),sepse SHIK -u ka mund ta kete arrestuar,ose kidnapuar ne baze te informatave te spiuneve serb ,qe kane mund te jene edhe shqiptar te Kosoves dhe Shqiperise.Por Pergjegjesia e Sali Berishes eshte se nuk ka ba asgje per ta thane se paku nji fjale te mire per kete patriot shqiptar,por ka thane se ky rast ka qene ne gjyq dhe gjyqi i ka shpalle te pafajshem kidnapuesit dhe i ka liruar ne mungese te fakteve dhe se ai ashte i detyruar ta respektoje vendimin e gjyqit.
Rasti i Damir Fazliqit ,gjithashtu eshte shume i dyshimte.Ky njeri shume i ri,shpejt i pasuruar,me neshtetesi angleze ,me lidhje te forta me amerikanet, iu ka ofruar Berishes ,gjoja per ndihem dhe simpati,siq thote ai ,por une mendoje se ky njeri ka shfrtezuar edhe Slloganin e Sali Berishes "Shqiperia nji Euro" per terheqjen e investitoreve te
jashtem ,per interesa te veta.Ai ka ble lire dhe tani shet shtrejt.Mund te kete ketu edhe korrupcion,por une nuk mund te akuzoje askend me hamendje.Per kete duhet te kete deshmitar edhe fakte te dokumentuara,te cilat mund ti vertetoje vetem gjykata.Permndryshe derisa nji njeri nuk gjykohet ashte i pafajshem.Rasti eshte ne gjyq
dhe nese qeveria ka shkel ligjin me rastin Fazliq,atehere nuk mund ta shpetoj askush,mos sot neser.Por nese ka shkuar qdo gje sipas ligjeve te Shqiperise llafet dhe shpifjet i merr era.

Mendimi im eshte se Sali Berisha nuk eshte diktator,nuk ia mundeson kushtetuta edhe nese don ai dhe nuk mund te akuzohet per gjitheqka,qka bajne ma teper se mijera punetore te administrates juridike dhe ekonomike te tij.Qdokush i nderuar i ka detyrat e veta dhe Kryeministri te vetat.Shteti ka Presidentin ,i cili e ka per detyre ta percjell zbatimin e kushtetutes dhe ligjeve ne fuqi,ka kuvendin i cili eshte organi ma i larte legjislativ dhe vendimmarres,ka gjykaten kushtetuese,ka prokurorine,etj.
Pra,Sali Berisha nuk eshte as mbret ,qe mund te vendos dhe te baje gjtheqka e te mos
guxoje askush qe ta ndaloje dhe te mos i jep askujt pergjegjesi.Jo .,zotri Kodrali dhe ju te tjere, mua nuk mund te me bindeni se Berisha ashte aqe i fuqishem .Ate po dele edhe nji Skol Balla dhe e provokon duke ia pergojuar vajzen,del nji Erion Braqe dhe e fyen sikur ky te ishte nji jetim i shkrete dhe i pakrah e jo qe eshte kryeminister dhe atyre nuk iu hyne as nji therre ne kamb,etj.
Une mendoje se ne keto raste ka dyshime ,por ma teper jane propgande per pushtet,qe edhe Berisha e ka ba ndaj Nanos ashtu siq the ti.
Ne Shqiperi ,mendoj une ka intelektual te forte ,por mungon morali dhe respekti ndaj njeri tjetrit.A i ke degjuar se si flasin sikur bylbylat ,por kurre nuk e lane njeri tjetrin me mbarue fjalen.Ata njerze ,mendoj ,keta te poltikes ne te dy krahet demokrate dhe socialiste nuk kane respekt ndaj kundershtarit ,bajne lufte te paprincip.Nuk eshte vetem Berisha ,por shumica qe e fyejne njeri tjetrin ,ia nderpresin fjalen .Ne Kosove nuk ndodhe keshtu.Keta tanet se paku e lejojne njeri tjetri me fole e ndegjojne,ose nuk folin fare para gazetareve ,por keta tanet punojne ma pak dhe jane pasurua ma shume .

Kjo eshte pergjigja e ime dhe nuk kam ma teper.
Nderi

Nderi,

Nuk ke asnje obligim te me pergjigjesh, por nuk shkrove asnje fjale per ate qe mua me pengon me se shumti tek kryeministri i Shqiperise. A eshte normale qe Kryeministri te sulmoje me akuza e intriga , madje me fyerje banale dhe fjale qe perdoren nga rrugaqet ata qe nuk mendojne si ai politikisht.Mua me duket se eshte ai Sali Berisha qe lansoi kete forme primitive te debatit sepse e kame degjuar me qindera here kur ishte ne opozite dhe tani kur sulmon kundershtaret me akuza per femijte e tyre,per prinderit ,dajte e kusherinjte. Duke perdore intrigen si mjet ,madje edhe ndaj njerzeve te ndershem .Ai etiketoj dhe akuzoj shum nga bashkethemeluesit e PD-se e te mos flasim per kundershtaret politik.
Une nuk ndihem mire kur degjoj kryeministrin e Shqiperise kur flete dhe sillet ne kete menyre sepse do te deshiroja qe shqiptaret te ngriten ne nivelin europian te kultures se dialogut ku respektohet kundershtari dhe ku nuk debatohet pa fyerje dhe shantazhe: Mendoj se Shqiperine e dogjen dhe e shkatrruan vete politikanet me sjellje bizantine jotoleruese dhe se po te sihte ne vend te Sali Berishes dhe Fatos Nanos : Bamir Topi dhe Panadeli Majko nuk do ti ndodhnin ato tragjedi popullit te Shqiperise.
Un me teper kam dro se nje menyre e tille bizantine dhe perjashtuese e te berit politike mund te shkaktoje deme edhe ne te ardhmen sepse shihet kjarte se Berisha nuk mund te ndryshoje, ati si duket i konvenojne situatat konfliktuoze.

grepi
05.03.2009, 20:54:29
Ylli Pango: Hiqi rrobat tė fitosh vendin e punės


Skandali seksual. Ministri Pango me pizhama, ia lyp gazetares


• Datė: Mar 05, 2009
Qeveria pėrfshihet nė njė skandal seksual. Ish-ministri i Kulturės, Ylli Pango ėshtė kapur mat nga kamera e fshehtė e emisionit investigativ “Fiks Fare”, teksa nė kėmbim tė njė vendi pune nė dikasterin qė drejtonte, i ofronte shtratin njė vajze tė re. Kamera ėshtė realizuar nė muajin shkurt tė kėtij viti. Nė transkriptet e plota tė bisedave tė zhvilluara mes Pangos e vajzės sė re, fillimisht nė telefon, mandej nė zyrėn e tij e mė pas nė ambientet e shtėpisė sė ish-ministrit, lexohet qartė presioni psikologjik qė Pango ushtron ndaj saj pėr ta joshur seksualisht, duke i premtuar njė vend tė mirė pune e njė rrogė tė majme nė Ministrinė e Kulturės. Ylli Pango ka hyrė kėshtu nė historinė e shtetit shqiptar, si i parė zyrtar i lartė i vendit qė pėrfshihet nė njė skandal seksual. Fill pas transmetimit tė kamerės sė fshehtė nė emisionin investigativ “Fiks Fare”, kryeministri Sali Berisha e ka shkarkuar me urgjencė ministrin e Kulturės.

TELEFONATA E PARE
Ylli Pango - Po.
Vajza e “Fiks Fare” – Alo.
Ylli Pango – Ē’kemi?
Vajza e “Fiks Fare” - Mirėmbrėma profesor Ylli.
Ylli Pango - Mirėmbrėma.
Vajza e “Fiks Fare” - Mė fal qė nuk e hapa telefonin pak mė parė, por isha me familjen tek QTU-ja dhe nuk mund tė flisja.
Ylli Pango - Nuk ka problem, unė kujtova se ishe nė gjumė (qesh).
Ylli Pango - Meqenėse pėr sot kaloi, se unė tani prapė po merrem me gjėra tė tjera, nesėr ta fiksojmė njė ēikė qė tė tė takoj pak, mirė?
Vajza e “Fiks Fare” – OK, por rreth ēfarė ore?
Ylli Pango – Shiko, ta bėjmė kėshtu, se kam hall qė tė tregoj rrugėn shoferi ty, ose tė tė sjell nja dy makina tė ndryshme, ose nė njė makinė, si tė duash ti. Nuk ka asnjė problem. Ti tė vish tek ministria, le tė themi rreth orės 5-5.30. Nga 5.30 tek ministria, mė kupton? Pastaj do tė tregoj, ėshtė aty ajo ku tė thashė, aty tek Tirana e Re.
Vajza e “Fiks Fare” - Tek Tirana e Re... a mund tė ma thuash edhe njė herė se nuk e...
Ylli Pango - Mė mirė tė ta tregoj shoferi, qė mos tė ngatėrrohesh, ta tregon shoferi.
Vajza e “Fiks Fare” – Hė, se kam makinė vetė, mund tė vij edhe vetė.
Ylli Pango - Lėre makinėn tėnde, me makinėn e tij qė mos tė shqetėsohesh. Nuk ka asnjė problem. E kupton, edhe njė herė kur tė vish, do tė tė presė shoferi me makinėn time.
Vajza e “Fiks Fare” - Shoferi juaj...
Ylli Pango - Shoferi i imi, i imi. Ti me makinėn tėnde, vazhdoni. Do tė tregojė se ku ėshtė instituti, dhe kaq.
Vajza e “Fiks Fare” - OK. Do ndalem njė herė tek ministria apo tė vazhdoj?
Ylli Pango - Te ministria, te ministria.
Vajza e “Fiks Fare” - Dokumentet i pe?
Ylli Pango - Dokumentet i pashė, prandaj thashė qė duhet tė bėjmė pak muhabet, sepse kam disa idera qė lidhen edhe me... prandaj po tė them edhe pėr institutin, sepse lidhen edhe me institutin. D.m.th, kam disa gjėra pėr punėn, gjithmonė qė po tė jesh dakord ti, shkon mirė. Gjithsesi, pasi ta shikosh ti, sepse edhe ti ke tė drejtėn e zgjedhjes, e ke parasysh?
Vajza e “Fiks Fare” - Ok, Ok. Tė thashė qė kam mesatare tė mirė dhe kam njė CV tė pasur, besoj qė...
Ylli Pango - Po e pashė, pra, e pashė. Ti the qė mesataren e ke kėshtu mesatare, por atė nuk e kishe dhe aq mesatare, mirė e kishe. Po pra mirė ishte, e vlerėsova, e kupton? Hajde nė 5.30 nė ministri, a e kupton?
Vajza e “Fiks Fare” - Tek instituti, do jemi nė zyrė, nė lokal do ulemi...
Ylli Pango - Po pra po. Jo mo, ka zyrė aty, ka zyrė, ėshtė normale, ka zyra, asnjė gjė tjetėr. Hajde nė ministri, qė tė tė tregoj shoferi se ku ėshtė instituti dhe kaq, asgjė tjetėr. Pastaj nė institut punėt qė janė atje pėr t’u bėrė dhe kaq. Do rrimė njė ēikė vetėm, dhe ik pastaj.
Vajza e “Fiks Fare” - Ok. Nė orėn 5.30?
Ylli Pango - Nė 5.30 jam nė ministri, si ta kesh mė kollaj, se po tė tė them unė dil atje, dil kėtu nuk e gjen dot se ku ėshtė instituti, a mė kupton, sepse do tė vijė shoferi. Qė tė tė tregojė rrugėn ty, qė ta gjesh menjėherė. Po tė duash ta shpjegoj edhe kėshtu unė, nuk ka ndonjė problem, mė kupton?
Vajza e “Fiks Fare” – OK, ma shpjego se po vij mė mirė se e kupton... tė vij...
Ylli Pango – Mirė, dil tek kjo qė tė bėj njė kalim andej unė, qė sot tė ta tregoj si vend ku ėshtė dhe tė vazhdoj pastaj. Dil tek kjo... e di bankėn “Pro Credit”?
Vajza e “Fiks Fare” - “Pro Credit”, ku i bie?
Ylli Pango - Ajo rruga qė tė thashė unė qė tė nxjerr te... si quhej?
Vajza e “Fiks Fare” - Tek “Koha Jonė”?
Ylli Pango - Po eee, por rruga e gjatė. Kjo ėshtė aty te... ku del sheshi i rrumbullakėt qė tė ēon tek Tirana e Re.
Vajza e “Fiks Fare” – Po, po, tek Tirana e Re.
Ylli Pango - Tek sheshi, sa fillon sheshi, d.m.th.
Vajza e “Fiks Fare” - E kam idenė, “Pro Credit Bank” tek LSI-ja, aty?
Ylli Pango - Aty LSI-ja, bravo, aty afėr LSI-sė. Pėr sa vjen ti, vonohesh shumė?
Vajza e “Fiks Fare” - Po pėr 20 min them nga Vora.
Ylli Pango - Ok, ok. Hajt pra ciao.
Vajza e “Fiks Fare” – Ok, kur tė jem aty pastaj do tė tė bėj telefon.

Telefonata 2
Ylli Pango - Ke ardhur?
Vajza e “Fiks Fare” - Alo Profesor Ylli, mė fal se tė mora pėr tė njoftuar se ngaqė ka shumė trafik kėtu, sepse po bėhen punime nė autostradė edhe nuk e di se sa mund tė vonohem.
Ylli Pango - E pashė, e pashė ,se edhe kėtu ka njė trafik tė tmerrshėm tek kjo, por dėgjo...
Vajza e “Fiks Fare” - Po pra.
Ylli Pango - Kėtė mund ta gjesh shumė lehtė ti. Atėherė kėtė po ta them nė telefon unė qė mos tė ashtu... tė vish me nge. D.m.th, LSI-ja ėshtė kur vjen nga Tirana pėr tė shkuar tek Tirana e Re, ėshtė nė krah tė majtė apo jo, ėshtė kėshtu?
Vajza e “Fiks Fare” - Po, po.
Ylli Pango - Kur vjen tek rruga e gjatė qė ėshtė kjo rruga e gjatė me pemė anash, nė fund fare, para se tė kalosh tek sheshi i madh nė krah tė djathtė ėshtė “Pro Credit Bank”. E ke tė shėnuar “Pro Credit Bank”, duket ajo.
Vajza e “Fiks Fare” - Po, po e kam parasysh.
Ylli Pango – E ke parasysh. kalon kėto mobilieri, lojėra fati, ēfarė janė tė gjitha me radhė. I kalon tė gjitha kėto dhe para se tė dalėsh tek sheshi i madh, krahė pėr krahė ėshtė banka “Pro Credit”. Pėrballė asaj ėshtė pallati 10-katėsh jeshil. Tek ky pallati ėshtė instituti nė kat tė 6-tė dhe ka tabelėn tek dera “Instituti Shqiptar i Studimeve Sociale dhe Psikologjike”. E ka tė shėnuar tek dera me tabelė tė kuqe tė madhe. D.m.th, pallati jeshil ėshtė pėrballė bankės, nė krah tjetėr tė rrugės, e ke parasysh?
Vajza e “Fiks Fare” – Po, po, e kam parasysh.
Ylli Pango - Do hysh nga mbrapa, do ngjitesh nė kat tė gjashtė, shikon atė tabelėn e kuqe. Kėshtu qė mė mirė ta fiksojmė nesėr nga ora 5.30 atje direkt dhe e gjen, d.m.th.
Vajza e “Fiks Fare” - Nė orėn 5.30 tė vij direkt atje, mos tė vij fare tek ministria?
Ylli Pango – Jo, po nėse e ke kėshtu ti, kontrolloje njė herė nė mėngjes, mund ta gjesh direkt. Kontrolloje gjatė mėngjesit, mirė? D.m.th, bjeri njė herė andej nė mėngjes, shiko dhe do e gjesh kollaj, po nuk e ke gjetur mė thuaj nuk e kam gjet dhe vij e tė marr edhe tek ministria po tė duash. Ėshtė shumė kollaj.
Vajza e “Fiks Fare” – Ok, se unė mendova qė meqenėse do fle sonte nė Tiranė, mund tė vij nesėr nga ora 9-10 tek ministria.
Ylli Pango – Epo, tek ministria e ke njė ēik zor ti, sepse unė nesėr jam shumė nė lėvizje, kam aktivitete e ke parasysh? Nė ministri ti do vish nuk ka problem, kjo ėshtė sepse nė institut ka edhe gjėra tė tjera, kam pėr tė treguar edhe disa gjėra se unė kam tjetėr ide ta thashė prandaj do bėjmė pak muhabet. Kam idera edhe tek instituti brenda, se janė dy gjėra, ministria dhe instituti. Edhe aty ka njerėz si puna jote tė tjerė, mė kupton?
Vajza e “Fiks Fare” - E kuptoj.
Ylli Pango - Se mė duhet aty, edhe aty mė duhet juriste. Kėshtu qė nuk ka... kjo ėshtė thjesht pėr tė... emrin e mundshėm, pastaj bėj ēfarė tė duash, vendos ēfarė tė duash ti. Dakord?
Vajza e “Fiks Fare” - Ok. D.m.th, gjithsesi mos tė tė bėj telefon, sepse unė jam nisur nė Tiranė, ora ėshtė 7.30 e kupton? Nuk e di se sa mund tė vonohem, mos tė tė bėj telefon?
Ylli Pango - Po ja, ti po ashtu bėj, ta llogaris ēfarė tė tė them unė ty, gjithsesi unė vendin ta thashė se ku ėshtė.
Vajza e “Fiks Fare” – Ok, por thjesht qė mos tė tė prish punė se mund tė takohemi edhe sot. Nuk e di a ėshtė vonė pėr ty?
Ylli Pango - Nuk mė prish punė. Unė jam tek rrugica tek “Kapriēo”. Edhe kėtu ka njė trafik tė tmerrshėm, nuk e di, ti je duke ecur tani?
Vajza e “Fiks Fare” - Po pra, jam bllokuar nė trafik.
Ylli Pango - Ku nė trafik, nė ē’vend ėshtė kjo...?
Vajza e “Fiks Fare” - Ėshtė aty tek kjo autostrada qė ka filluar... po bėhen punime.
Ylli Pango – Mirė, gjithsesi kur tė vish, mė bėj njė telefon se unė edhe mund tė lėviz, se telefonin e mbaj hapur. Po qe se kam mbaruar punė, shikohemi edhe sot, po qe se do jem i zėnė ta lėmė nė orari e nesėrm. Dakord?
Vajza e “Fiks Fare” - Ora ėshtė 7.30, mendoj qe maksimumi, maksimumi nė orėn 8 tė darkės unė jam aty.
Ylli Pango - Po nejse ti, kurdo qė tė vish mė bėj njė telefonatė. Ok?
Vajza e “Fiks Fare” - Jam e penguar nga trafiku dhe jam si nė siklet, se nuk e di pėr ēėshtjen e punės, besoj qė...
Ylli Pango - Pse, pse je nė siklet? Ēfarė sikleti ke?
Vajza e “Fiks Fare” - Po e kupton, mė pėlqen shumė ai vend pune edhe... u bė edhe shumė qė jam papunė edhe...
Ylli Pango - Sa kohė ke ti pa ashtu?
Vajza e “Fiks Fare” - Ka 8 muaj.
Ylli Pango - Po jo, mo jo, se nėse ti i plotėson kriteret ėshtė normale ajo nuk ka asnjė gjė, pse duhet ta kesh me kėshtu? Mos ki siklet fare. Unė pėr tė mirė po mundohem nuk e kam pėr kėshtu.
Vajza e “Fiks Fare” - Nuk e di nėse e keni parė CV-nė, unė personalisht mendoj qė deri diku i plotėsoj kriteret.
Ylli Pango - I pashė, i pashė. I pashė, por nuk ėshtė problemi aty. Do t’i shikojmė me detaje, pastaj se ēfarė kishe ti. Ajo puna e gjuhės njė herė, ėshtė e rėndėsishme, sepse anglishtja e ka njė vlerė, sepse edhe njė fraksion i huaj...

Vazhdon .................................................. .................................................. ................................................

grepi
05.03.2009, 20:55:04
Bisedat e gazetares se “Fiks Fare” me ministrin Ylli Pango
Gazetarja e “Fiks Fare” shkon nė Ministrinė e Kulturės pėr tė kėrkuar punė.
Ministri Ylli Pango e pret personalisht nė zyrė.

Ylli Pango – Ē’kemi?
Ylli Pango – Do mė sjellėsh dokumentet. Do mė sjellėsh ēfarė ke mbaruar, fotokopjen e diplomės … gjuhė tė huaj ke?
Vajza e “Fiks Fare” – Po, anglisht, italisht, tani jam duke mbrojtur frėngjishten.
Ylli Pango– Atėherė do tė m’i sjellėsh tė gjitha dokumentet. Ku jeton tani?
Vajza e “Fiks Fare” – Kėtu.
Ylli Pango – Me kė rri?
Vajza e “Fiks Fare” – Vetėm.
Ylli Pango– Sa e ke numrin?
Vajza e “Fiks Fare” – 069 …
Ylli Pango – (lexon nr qė i dha gazetarja dhe e regjistron nė cel)
Ylli Pango – E ke telefonin me vete? (I bėn zile nė celular gazetares me celularin e tij).
Vajza e “Fiks Fare” – Normal.
Ylli Pango– Ai ėshtė numri im.
Vajza e “Fiks Fare” – Ok.

Pasi ministri i ēon njė mesazh nė celular ku i kėrkon takim nė orėn 21.15, gazetarja niset pėr ta takuar.
Fillimisht komunikon me ministrit nė celular.

Vajza e “Fiks Fare” - Unė jam, me aq sa ma shpjeguan ėshtė kėtu tek Club 24 orėsh. Ėshtė kėtu pėrballė shtėpisė tuaj? Ok, unė jam kėtu jashtė.

Ministri e ka lėnė takimin nė banesėn e tij private.
(Ministri i hap derėn e shtėpisė)

Vajza e “Fiks Fare” - Mirėmbrėma. Si jeni mirė?
Ylli Pango - Si jeni mirė? Je me njeri?
Vajza e “Fiks Fare” – Jo.
Ylli Pango - Tė pret njeri?
Vajza e “Fiks Fare” - Jo.
Ylli Pango - Hajde ngjitu mė lart. Po ē’kemi ndonjė gjė?
Vajza e “Fiks Fare” - Asgjė, tė pėrditshmet.
Ylli Pango – Eeeee, pra. Po ēfarė ke bėrė?
Vajza e “Fiks Fare” - Asgjė. Mbarova shkollėn dhe tani jam nė kėrkim pune.
Ylli Pango- Hiqe xhupin.
Vajza e “Fiks Fare” - Kjo ėshtė zyra juaj?
Ylli Pango - Unė kam tė gjithė kėtė vilėn kėtu. Kjo ėshtė me oxhak, njė nga dhomat.
Vajza e “Fiks Fare” - Se mos ju kam bezdisur, mbase....
Ylli Pango – Jo, pėrkundrazi, nuk mė keni bezdisur, mė keni dhėnė kėnaqėsi. Mbase tė kam bezdisur unė ty?
Vajza e “Fiks Fare” - Jo, jo.
Ylli Pango - Se mos ke njeri qė tė pret, se the dua telefonin apo nuk ke njeri?
Vajza e “Fiks Fare” - Telefonatat nuk dihen, e kupton? Mund tė realizohen nga familja.
Ylli Pango - E ēfarė mendon qė tė fillosh?
Vajza e “Fiks Fare” - Po nuk e di tė them tė drejtėn. Unė kam punuar vetėm tek .....
Ylli Pango - Ēfarė bėje aty?
Vajza e “Fiks Fare” - Tek ..... kam punuar si...
Ylli Pango - Po. Sa kohė ndenje aty?
Vajza e “Fiks Fare” - Kam ndenjur rreth 7 muaj se kisha shkollėn.
Ylli Pango - Shkollėn e mbarove tani ti? Sa t’u bė?
Vajza e “Fiks Fare” - Vjet.
Ylli Pango - Qė vjet d.m.th nuk ke kapur ndonjė punė tjetėr?
Vajza e “Fiks Fare” - Jo. Thjesht mendova njė herė tė trokas, se mbase. Nuk e kisha idenė nėse kishit nevojė pėr tė punėsuar.
Ylli Pango - Po mirė. Ēdo gjė bėhet, ēdo gjė rregullohet kur femra ėshtė e guximshme edhe i lindin idera, tė gjitha rregullohen. Varet se si e koncepton jetėn dhe sa guxim ka. (qesh ) Si mė shikon.
Vajza e “Fiks Fare” - Shtėpia shumė gjigante.
Ylli Pango - Eeee. Ka edhe ambiente tė tjera tė vogla qė do t’i tregoj. Ē’kemi tjetėr?
Vajza e “Fiks Fare” - Asgjė.
Ylli Pango - Ēohu njė herė tė tė shikoj.
Vajza e “Fiks Fare” - Uuuuuuuuuu.
Ylli Pango - Mė pėlqen shumė ekspozeja jote, mė pėlqeu qė kur tė pashė ( Momenti kur tenton tė zbėrthejė kėmishėn).
Vajza e “Fiks Fare” – Uauuuuuuuuuuuuu, tė lutem.
Ylli Pango - Nuk tė bėj gjė, nuk tė bėj gjė.
Vajza e “Fiks Fare” - Jo nuk ėshtė... tė lutem.
Ylli Pango - Tė jap fjalėn qė vetėm do tė tė shikoj se si je transformuar, asgjė tjetėr. (qesh)
Vajza e “Fiks Fare” - Jo, por.... tė lutem, tė luuuuuuuuutem
Ylli Pango - Nuk do qė tė tė shikoj fare? Fare, fare, fare?
Vajza e “Fiks Fare” - Ju nuk mė keni parė mė parė se si kam qenė.
Ylli Pango - Tė thashė mė parė, qė duhet tė jesh vajzė qė duhet tė guxosh. Derisa erdhe e mė takove guxove. Nejse, nuk ka problem, dilni aty, sepse unė nuk tė prek.
Vajza e “Fiks Fare” - Po mė vini nė siklet.
Ylli Pango - Nuk tė vė nė siklet, sepse problemi ėshtė ky qė ti mund tė hysh nėpėr panairet e turizmit. Panairet e turizmit paraqiten kėshtu... ti pamjen e ke. Nė kėto lloj panairesh nėse ti je gocė e guximshme dhe futesh tamam nė kėtė punė, ti mund tė bėsh ekspozera shumė tė mira, sepse ne shkojmė nėpėr panaire nė Berlin, nė Londėr, nėpėr panairet mė tė mira dhe aty shkojmė... kemi marrė edhe femra kosovare. Kėshtu qė unė kam qejf tė shikoj ekspozenė tėnde. Po tė jesh e guximshme mirė, i ēan tė tėra. Po qe se e ke problem pastaj mė thuaj, unė nuk ėshtė se ashtu.
Vajza e “Fiks Fare” - E guximshme nė ē’sens?
Ylli Pango - Sensi i parė ėshtė tė tė shikoj njė herė, qė tė tė vlerėsoj se aty mund tė dalėsh me rroba banjoje.
Vajza e “Fiks Fare” - Tė dal me rroba banjoje?
Ylli Pango - Po mo, dalin tė gjitha, nuk ka problem aty qė nga vendet e Amerikės Latine dhe tė gjitha vendet qė vijnė, normal siē del nė plazh. E dyta mund tė dalėsh me rrobe qė paraqitesh me kostum kombėtar. D.m.th janė disa variante, ka plot ēdo vit aty. Kemi marrė nga dy vendet Kosova dhe Shqipėria. Njė variant qė mendova pėr ty ėshtė se do tė tė fus tek agjencia e turizmit qė kam vend pėr goca, qė tė tė vlerėsoj. Tani kjo ėshtė pjesa e guximit. Nėse ti qė tani rezervohesh dhe thua aaaaa, mos, tė lutem, mė lėr mbaroj.
Vajza e “Fiks Fare” - Jo unė....
Ylli Pango - Dėgjo diēka, mbaje mėnd, siē hyre do dalėsh. Nuk prekesh, nuk tė bėhet gjė. Tani unė tė thashė ja, them qė tė shikoj njė herė si fillim se kėshtu paske ndryshuar goxha, pastaj vazhdojmė e flasim. Hajt moj hajt, se ke guxim ti, hajde. Pastaj, qė kur ke ardhur nė Tiranė e ke kapur jetėn. Kėshtu qė si fillim hiq vetėm kėtė kėmishėn qė tė tė shikoj si lėkurė deri ku ke rėnė.
Vajza e “Fiks Fare” - Tė lutėm, uuu, mė qenka zbėrthyer.... tė lutem mė vjen shumė rėndė, tė lutėm shumė.
Ylli Pango - Asnjėherė prej meje, kurrė. Unė jam ai i fushės, s’mė vjen fare asnjė kėshtu....
Vajza e “Fiks Fare” - Tė lutem.
Ylli Pango - Asnjė gjė, vetėm tė tė shikoj, ke rėnė nga shėndeti aq sa duhet.
Vajza e “Fiks Fare” - Shėndeti shikohet edhe pa hequr kėmishėn.
Ylli Pango - Ēa i ke kėto dreq mbėrtheckash qė nuk hiqen ( tenton tė heqė kėmishėn ).
Vajza e “Fiks Fare” - Tė lutem, shėndeti shikohet edhe pa hequr kėmishėn, tė lutem profesor.
Ylli Pango - Ti do ta heqėsh pėr tė tjerė, si nuk do ta heqėsh pėr mua?
Vajza e “Fiks Fare” – Joooo, tė lutem profesor, tė lutem profesor, profesor tė lutem, tė lutem.
Ylli Pango - Ja deri kėtu, deri kėtu ( pėr tė zbėrthyer bluzėn).
Vajza e “Fiks Fare” - Po nuk ėshtė gjė se... boll tė lutem, boll.
Ylli Pango - Deri kėtu, deri kėtu (ndėrkohė zbėrthen disa kopsa tė kėmishės )
Vajza e “Fiks Fare” - Tė luuuutem, a mund ta mbėrthej kėmishėn?
Ylli Pango - Lėre pra deri kėtu, lėre deri kėtu pra se nuk po tė prek.
Vajza e “Fiks Fare” - ( E Shtyn ).
Ylli Pango – Shih...
Vajza e “Fiks Fare” - A mund tė qetėsohem pak?
Ylli Pango - Po qetėsohu ti, qetėsohu.
Vajza e “Fiks Fare” - A mund tė qetėsohem tė lutem. Po mė vjen shumė rėndė...
Ylli Pango - Po nuk u mėsove me mua ti i bie qė...
Vajza e “Fiks Fare” - Si do mėsohem tė mė shikosh para...
Ylli Pango – Po, po.
Vajza e “Fiks Fare” - Tė mė shikoni ju nudo para dhe pastaj?
Ylli Pango – Jo, nudo jo.
Vajza e “Fiks Fare” – Ok, me tė brendshme.
Ylli Pango - Avash mos bėrtit se nuk ėshtė ndonjė gjė. Mos u trondit se nuk do tė vras. Me dal me rroba banjoje shiko si bėn, imagjino...
Vajza e “Fiks Fare” – Jo, unė tronditem. Nėse ju mė shpjegoni paraprakisht pozicionin e punės, nėse pranon kėtė lloj pune, Ok! Por, nė kėto kushte, ora 9 i darkės, nė shtėpinė tuaj, tė zhvishem unė, tronditem.
Ylli Pango - Hė moj qetėsohu, se nuk tė bėn gjė njeri me zor, se nuk jam ajo kategori. Ideja ėshtė kjo, nė agjencinė e turizmit e kam menduar qė ka njė vend pėr vajzė me pamje dhe me shkollė. Tani nė atė agjenci qė varet nga unė se ėshtė drejtoria ime, zakonisht bėhen panairet e Shqipėrisė pėr turizmin, dakord? Nė kėto panaire ne veēojnė pjesėt mė tė bukura tė turizmit shqiptar, si malet detet e me radhė. Duhet pak anglishtja, si je me anglisht ti?
Vajza e “Fiks Fare” - Mirė, shumė mirė.
Ylli Pango - Ok. Kam marrė edhe njė tekst aty qė po munde ta pėrkthesh ta marrėsh me vete. Tekst anglishteje, ėshtė njė nga fjalimet e mia qė do ta mbaj kur tė shkoj atje. Nėse ti i jep kėto prova dhe i plotėson, ky ėshtė vendi. Vendi ėshtė shumė i mirė, do tė jesh pranė meje. Unė kur tė kem panaire jashtė nė tė gjitha bashkė me grupin do tė tė marr edhe ty. Nė Evropė do tė shėtisėsh, mundėsitė i ke, rrogėn do ta kesh tė mirė, kėto. Kėtė ofertė unė e kam pėr ata lloj vajzash qė janė tė mira nė paraqitje, qė janė tė guximshme dhe jetėn e kap pėr fyti qė sot. E bėn mirė, nuk e bėn ma thuaj, se nuk ka gjė, unė nuk tė shqetėsoj.
Vajza e “Fiks Fare” - Duhet domosdoshmėrish tė kthej njė pėrgjigje tani, qė tė mendohem edhe unė?
Ylli Pango - Aha duhet tė mendohesh? Po mirė mendohu, si tė duash?! Pastaj ēfarė prisje, ēfarė pune prisje? Tė punoje nė zyrė, tė rrije aty? Zyrė ėshtė ajo, ka zyrė ku lėviz herė pas here nėpėr panaire.
Vajza e “Fiks Fare” - Ka kėtė pjesėn qė unė nuk e kisha menduar, qė unė mund tė dal edhe me rroba banje.
Ylli Pango - Nuk ėshtė gjithmonė kjo. Kjo mund tė jetė njė herė nė vit, nė verė ndėrsa periudhėn tjetėr mund tė jesh organizatore nė panaire. Do bėhesh specialiste pėr kėtė punė, nė sensin qė do marrėsh njohuri pėr fletėpalosjet, pėr albumet, pėr turizmin. Do kesh njohuri pėr spotet qė bėjmė ne, publicitare. Kėto janė nė pėrgjithėsi ndėrsa ēfarė tė dalė ndonjė rast i veēantė.
Vajza e “Fiks Fare” - Nuk e di nėse do mė lini tė paktėn tė mendohem deri nesėr?
Ylli Pango - Unė nesėr jam pėr rrugė. Unė jam pėr nė Korfuz nesėr, do rri 2-3 ditė, do kthehem tė dielėn. E mbaj tė hapur telefonin, nėse do mė bėj telefon.
Vajza e “Fiks Fare” – Ok, do komunikojmė nė telefon.
Ylli Pango - Do lėvizėsh ti tani? Ke shqetėsim, do tė ikėsh?
Vajza e “Fiks Fare” - Po .
Ylli Pango – Ok, nė dorėn tėnde ėshtė, unė kisha kėnaqėsi tė tė mbaja, ti e di. Tė presin apo nuk tė pret njeri.
Vajza e “Fiks Fare” - Mua nuk mė pret njeri, por kam plane tė tjera.
Ylli Pango - Tani, sonte?
Vajza e “Fiks Fare” – Po.
Ylli Pango - Ēudi
Vajza e “Fiks Fare” - Mendova qė do ishte njė takim i shkurtėr, thjeshtė dorėzim dokumenti dhe kaq prandaj.
Ylli Pango – Dakord, herėn tjetėr rrimė mė gjatė, dakord?
Vajza e “Fiks Fare” - Do shikohemi nė ministri herėn tjetėr?
Ylli Pango - Herėn tjetėr do mė marrėsh nė telefon dhe do mė thuash a e pranon apo jo, si punė? Pastaj....
Ylli Pango – Ato, m’i solle mua, dokumentet?
Vajza e “Fiks Fare” - Po. Janė thjeshtė njė curiculum dhe lista e notave dhe diploma. Po tė duhen certifikatat e gjuhės t’i sjell.
Ylli Pango - Kur t’i marrėsh m’i bėj gati edhe ato dhe m’i sjell, mirė?
Vajza e “Fiks Fare” – Ok, natėn e mirė.
Ylli Pango - Natėn e mirė. Ciao.


marrre nga, Gazeta Shqiptare

grepi, dora vetė

grepi
05.03.2009, 20:57:47
“Pango”, ylli i shėrbesave


• Datė: Mar 05, 2009


Nga ERL MURATI

Mund tė themi qė qeverisja “Berisha” ka fytyrėn e Ylli Pangos, por mund tė jemi tė padrejtė se do tė kishim njė qeveri thjesht tė pamoralshme. Mund tė themi qė ka fytyrėn e Fatmir Mediut, por do tė ishte e pandershme nė prag tė 15 marsit. Mund tė risjellim Lulzim Bashėn, “shinning star” i fushatės dhe ikonė e qeverisjes, por mund tė jemi tė ashpėr duke qenė se ai po gjykohet pėr njė vjedhje 230 milionė euro. Mund tė pėrmendim Ilir Rusmalin, por atė e dorėhoqi Berisha pėr njė skandal korruptiv tė vėllait tė tij. E kėshtu me rradhė, pėr t’i vėnė njė notė pėrmbyllėse qeverisjes sė PD-sė nė fund tė mandatit, nuk do tė ishte e udhės tė analizohej puna e ministrave tė Berishės.
Skandali seksual i medet-ministrit Pango, ēudi pse nuk ēudit: paraardhėsi i tij donte t’i fuste njė gozhdė kushedi se ku, kreut tė Federatės sė Futbollit dhe paraardhėsi i kėtij tjetrit, sipas Berishės u pėrfshi nė njė skandal seksual nė Poloni. Ngjarja u komentua si precedent, por precedent nuk ėshtė. Nuk ėshtė, sepse “Fiksi” mungonte kur “profesori” i thoshte studenteve tė Psikologjisė se pėr tė marrė provimin, duhet tė informoheshin pėr ngjyrėn e tavanit nė dhomėn e tij tė gjumit.
Kryeministri deklaroi mbrėmė se sjellja e Pangos “ėshtė jashtė standardit dhe e pamoralshme pėr qeverinė” e tij. Po njė qeveri e ngjizur mbi moralin e xhuvelizmit nuk mund tė kishte epilog tjetėr pėrveē qershizės “Pango”. Ahere, mbi ē’standard ta gjykosh punėn e qeverisė Berisha? Mbi bėmat e magjistarit tė biznesit Damir Fazliē, mbi dacibaot e Jozefinės dhe Alibeajt drejtuar prokurorisė apo mbi thinjat e lyera nė pleqėri tė aleatit tė ri, Neritan Ceka? Fatkeqėsisht, qeverisja e PD-sė nė kėto 4 vite ishte njė qeverisje qė edhe kampioni i skandaleve Fatos Nano do ta kishte zili.
Ishte njė qeveri qė nuk u dha tokat pronarėve, megjithėse ia premtoi. Ishte njė qeveri qė nuk dėmshpėrbleu tė-pėrndjekurit politikė, ndonėse edhe atyre ia premtoi. Ishte nje qeveri qė na armiqėsoi me SHBA, sepse mendoi se mund t’i japė asaj leksione demokracie. Njė qeveri qė shkaktoi baticė shifrash mbi faturat tona tė energjisė, telefonit, karburatit etj. Njė qeveri qė fatkeqėsisht pati luksin tė vjedhė, por edhe qė pati shansin e humbur tė punojė; pėrballė njė opozite qė po lufton pėr t’u shkėputuar pėrfundimisht nga trashėgimia e saj e errėt. Njė qeveri qė bėn kokėfortin me europianėt dhe s’e ka problem t’u thotė: Shtėpia juaj fut ujė, por jo e jona. Ishte njė qeveri qė luftoi me presidentin, gjykatat, prokurorinė, opozitėn dhe ndėrkombėtarėt. Ishte njė qeveri, sepse qeveri nuk ėshtė. Nuk ka qenė kurrė.
Nė kohėn ku u konstituua nė parlament kabineti “Berisha”, Partia Socialiste nxitoi tė pėrēmojė dhe media nisi tė tallė ministrin e Mjedisit. Nė kėtė kohė bilancesh, Lufter Xhuveli mund tė quhej njeriu mė i suksesshėm, fytyra e vėrtetė e ekzekutivit tė sotėm. Ndoshta thinjat e tij nuk janė tė lyera mė drogė, siē deklaronte kryetari i PD-sė kur ishte nė opozitė, por njė gjė ėshtė e sigurt: ndotja e ambjentit regjistron shifra mė tė ulta se 4 vjet mė parė.
Berisha deklaroi nė 2005-n se kjo do tė ishte njė qeveri shėrbimi dhe shėrbesash. Kjo rezultoi njė qeveri qė s’di tė bėjė asgjė: as tė menaxhojė njė mbėrtheckė kėmishe.


marre nga, Gazeta Shqiptare

grepi, dora vetė

grepi
15.03.2009, 11:30:18
"Gėrdeci" zyrtarėt i falėn Delijorgjit 8 milionė $

Flamur Vezaj


Sipas kėrkesės pėr gjykim, "Albademil", ka pėrfituar nga transporti, vlerėsimi i ulėt i municioneve dhe qeraja e papaguar


Punishtja e ēmontimit, sipas kontratės, duhej tė kishte nė dispozicion 250 m2 ambiente ndėrsa nė realitet mori 9 mijė metra


TIRANĖ- Shoqėria "Abademil" qė kryente demontimin e municioneve nė Gėrdec i ka shkaktuar shtetit shqiptar njė dėm prej 9.6 milionė dollarė, vetėm nga mos pagimi i qerasė nė ambientet e Gėrdecit, vlerėsimet jo reale tė ēmimeve tė municioneve qė demontoheshin dhe transportimin e tyre nga depot ushtarake nė punishten e ēmontimit nė ish-repartin e tankeve.

Ky lajm konfirmohet nga tė dhėnat e renditura nė 167 faqet e kėrkesės pėr gjykim tė dosjes sė Gėrdecit, qė pasditen e sė premtes bashkė me 81 fashikujt e dosjes hetimore janė dorėzuar pranė Gjykatės sė Lartė pėr gjykimin e 29 tė pandehurve, si pėrgjegjės pėr shpėrthimin nė Gėrdec.

Sipas kėrkesės pėr gjykim, dėmi material qė i ėshtė shkaktuar shtetit, konkretisht Ministrisė sė Mbrojtjes nga vlerėsimi i ulėt i ēmimeve tė municioneve pėr demontim, nga mos pagimi i qerasė sė ambienteve qė pėrdoreshin nga "Albademil", nga mos pagimi i faturave tė energjisė, si dhe nga transporti i fishekėve qė kryheshin nga Forcat e Armatosura, kap vlerėn e rreth 9.6 milionė dollarėve amerikanė.


Kontratat


Kjo vlerė, sipas kėrkesės pėr gjykim, ėshtė nxjerrė nė pėrfundim tė analizave tė shkresave tė sekuestruara tashmė dhe qė janė pjesė e fashikullit pėr gjykim. Nė to janė evidentuar tė gjitha shkeljet e konstatuar tė dy kontratave mes MEICO-sė dhe "Albademil"-it.

"Nga hetimet e kryera, ka rezultuar se anėtarėt e Komisionit tė Vlerėsimit tė Ēmimeve tė Municioneve qė janė marrė tė pandehur, kanė bėrė vlerėsime qesharake pėr ēmimin e fishekėve dhe municioneve tė tjetra pėr demontim.

Nė kontratėn e parė tė firmosur nė 6 qershor tė 2007 dhe qė ka pėrfunduar nė fund tė tetorit 2007, objekti i kontratės kishte si qėllim shitjen e municioneve nga Ministria e Mbrojtjes nėpėrmjet procesit tė ēmontimit tek kompania "Albademil".

Pėr shitjen dhe demontimin e 150 milionėve fishekėve tė kalibrave nga 12.7 mm deri tek ai 54 mm, dėmi kapte vlerėn totale tė 1 milion e 611 mijė dollarėve amerikanė. Ndėrsa, nė kontratėn e dytė qė ėshtė firmosur mes MEICO-s dhe "Albademil"-it nė dhjetor 2007, me objekt shitjen nėpėrmjet demontimit tė municioneve tė kalibrave tė rėndė nga 20 deri 152 mm.

Kjo kontratė ishte vlerėsuar gjithashtu me njė vlerė qesharake dhe vlera qė duhej tė pėrfitonte shteti, kapte shumėn e rreth 582 mijė dollarė. Nė total, tė dy kontratat mbartin njė ēmim prej 2 milionė e 200 mijė dollarė, shifėr kjo e pėrcaktuar nga anėtarėt e Komisionit tė Vlerėsimit tė Ēmimeve pėr Municionet e rėnda dhe tė lehta.

Kjo shifėr, sipas ekspertėve tė prokurorisė, ėshtė qesharake , pasi pas pėrllogaritjes sė ēmimit mesatar tė kėtyre pėrmasave tė demontimit nė rajon, qeveria shqiptare duhej tė pėrfitonte edhe rreth 8 milionė dollarė tė tjera pėrveē atyre 2.2 milionėve qė figuronin nė kontrata",- thuhet nga prokuroria, duke shtuar se ky vlerėsim jo real i ēmimeve e ka favorizuar kompaninė "Albademil" me rreth 8 milionė dollarė amerikanė nė dy kontratat.


Qeraja


Gjithashtu, kėto burime nėnvizuan se pėrveē kėtij dėmi material nė kontrata, Ministria e Mbrojtjes e ka favorizuar kompaninė "Albademil" edhe nė mos pagimin e qerasė sė ambienteve nė Gėrdec, mos pagimin e faturave tė dritave dhe shpenzimet e transportit tė municioneve pėr demontim nga depot ushtarake nė tė gjithė Shqipėrinė nė punishten e demontimit tė ngritur nė Gėrdec.

"Nga hetimet e kryera, ka rezultuar se kompania "Albademil" ėshtė favorizuar nga MEICO dhe Ministria e Mbrojtjes, duke mos i vjelė asnjė qindarkė kėsaj kompanie pėr ambientet e marra me qira.

Nė dokumentet e sekuestruara figuron se shoqėria "Albademil" i ka marrė Ministrisė sė Mbrojtjes 250 metra katror ambiente me qira nė ish-repartin e tankeve nė Gėrdec, por, realisht kjo shoqėri kishte uzurpuar dhe kishte nė pėrdorim rreth 9 mijė metra katror.

Pėr kėto ambiente, shoqėria "Albademil" nuk ka paguar asnjė qindarkė nė arkėn e shtetit. Pėrveē kėsaj, Ministria e Mbrojtjes e ka marrė pėrsipėr edhe kryerjen e transportit tė municioneve nga depot e ushtrisė nė Gėrdec, qė sipas akuzės, duhet t'i ngarkoheshin shpenzimet kompanisė private",-thuhet nė kėrkesėn pėr gjykim.

Nga mos marrja e kėtyre detyrimeve, tė pagesės sė qerasė dhe shpenzimeve tė transportit shteti shqiptar i ėshtė shkaktuar njė dėm prej rreth 1 milion e 100 mijė dollarė amerikan.


marre nga, Gazeta Shekulli

grepi, dora vetė

GURKEPI
16.03.2009, 17:09:20
Delijorgji, ne Gerdec qe me 2004


E Shtune, 14 Mars 2009

Mihal Delijorgji, administratori i kompanise private te demontimit te armatimeve, "Albademil", ishte ne Gerdec i ptranishem me aktivitetin e tij qe ne vitin 2004. Fakti i ri eshte zbuluar nga dosja voluminoze e Prokurorise se Pergjithshme e cila dje i shkoi per shqyrtim gjyqesor, Gjykates se Larte. Burime nga organi qendror i akuzes, thane dje per "Koha Jone", se behet fjale per deshmine e nje oficeri ushtarak i cili sherbente ne sektorin e ruajtje-vrojtimit ne repartin ushtarak te shnderruar ne fabrike demontimi ne Gerdec.

Ne deshmine e tij, ushtaraku, tregon per grupin hetimor te Prokurorise se Pergjithshme, si e ka njohur Mihal Delijorgjin. Kjo ka ndodhur ne vitin 2004 kur oficeri sherbente ne repartin e demontimit. Atje, sikunder tregon ne deshmine e tij, ne maj te vitit 2004, Mihal Delijorgji aktivohej me cmontimin e tankeve te ushtrise. "Dua te sqaroj se Mihal Delijorgjin une e kam njohur tre vite me pare se te ndodhte ngjarja e Gerdecit. Rrethanat e njohjes sime me te kane qene se une beja sherbim roje ne rajonin ushtarak te Gerdecit ne kohen kur atje ndodheshin te grumbulluara pjese artilerie, topa te kalibrit te ndryshem, makina transporti te dala jashte perdorimit dhe Mihal Delijorgji erdhi per t'i marre ato per skrap". Ushtaraku kujton edhe se "une ne ate kohe kam qene roje dhe te porta e repartit eshte paraqitur Mihali me nje person tjeter i cili ishte veshur civil dhe me paraqiti nje dokumente fletehyrje si punonjes i Ministrise se Mbrojtjes". Ketu ai sqaron se "une nuk i lejova te hynin ne repart". "Ata paraqiten edhe nje dokument te Ministrise se Mbrojtjes. Por une i ndala te dera duke i thene se ky dokumente vlen per ne Ministri dhe jo per ketu. Njeri prej tyre me beri llafe duke me thene se "po nuk e hape deren une te heq nga puna" dhe "a e di se kush jam une". Me pas mora vesh se ai ishte Elidoni, shoqeruesi i Ministrit te asaj kohe Pandeli Majkos". Ushtaraku kujton me tej: "Ky person ishte qethur shkurt, flokekuq dhe i shendetshem. Ne kete moment mbaj mend se Mihal Delijorgji i tha atij se roja ben detyren e vet dhe s'ke pse i ben keq. Pasi ai pa se une nuk e lashe, ky i fundit shkoi tek makina e tij dhe mori nje autorizim te firmosur nga Shefi i Shtabit te Pergjithshem, Pellumb Qazimi dhe pas kesaj une i lashe te futeshin brenda. Me pas Mihal Delijorgji vinte perdite ne kete repart. Keto ishin rrethanat qe une e kam njohur Mihal Delijorgjin", - tregon ushtaraku ne deshmine e tij.

Me tej, ushtaraku tregon: "Ne daten 29 prill 2007 rreth ores 09:00 te porta e repartit erdhi serish Mihal Delijorgji, i cili mori kontakt me mua duke me thene se "prape bashke do te perplasemi", kjo tregon qe ai me mbante mend per sa thashe me siper. Une i thashe se nuk kemi cfare te bejme se keshtu jane rregullat dhe ai na nxori nje autorizim me gjashte emra punonjesish qe te lejoheshin per te punuar ne Gerdec". Deshmitari thote se ky autorizim ishte me firme dhe vule, por "nuk e mbaj mend se ishte vulosur nga Komanda e Forcave te Bashkuara ose nga ana e Shtabit te Pergjithshem". Ndersa thote se "mban mend se kete autorizim e kemi vendosur ne xhamin e nje kornize ne hyrje te vendit qe ne e perdorim si truproje", duke shtuar se "ky autorizim duhet te jete i depozituar ne sekretari".

i rikthyeri
16.03.2009, 20:08:20
Delijorgji, ne Gerdec qe me 2004


E Shtune, 14 Mars 2009

Mihal Delijorgji, administratori i kompanise private te demontimit te armatimeve, "Albademil", ishte ne Gerdec i ptranishem me aktivitetin e tij qe ne vitin 2004. Fakti i ri eshte zbuluar nga dosja voluminoze e Prokurorise se Pergjithshme e cila dje i shkoi per shqyrtim gjyqesor, Gjykates se Larte. Burime nga organi qendror i akuzes, thane dje per "Koha Jone", se behet fjale per deshmine e nje oficeri ushtarak i cili sherbente ne sektorin e ruajtje-vrojtimit ne repartin ushtarak te shnderruar ne fabrike demontimi ne Gerdec.

Ne deshmine e tij, ushtaraku, tregon per grupin hetimor te Prokurorise se Pergjithshme, si e ka njohur Mihal Delijorgjin. Kjo ka ndodhur ne vitin 2004 kur oficeri sherbente ne repartin e demontimit. Atje, sikunder tregon ne deshmine e tij, ne maj te vitit 2004, Mihal Delijorgji aktivohej me cmontimin e tankeve te ushtrise. "Dua te sqaroj se Mihal Delijorgjin une e kam njohur tre vite me pare se te ndodhte ngjarja e Gerdecit. Rrethanat e njohjes sime me te kane qene se une beja sherbim roje ne rajonin ushtarak te Gerdecit ne kohen kur atje ndodheshin te grumbulluara pjese artilerie, topa te kalibrit te ndryshem, makina transporti te dala jashte perdorimit dhe Mihal Delijorgji erdhi per t'i marre ato per skrap". Ushtaraku kujton edhe se "une ne ate kohe kam qene roje dhe te porta e repartit eshte paraqitur Mihali me nje person tjeter i cili ishte veshur civil dhe me paraqiti nje dokumente fletehyrje si punonjes i Ministrise se Mbrojtjes". Ketu ai sqaron se "une nuk i lejova te hynin ne repart". "Ata paraqiten edhe nje dokument te Ministrise se Mbrojtjes. Por une i ndala te dera duke i thene se ky dokumente vlen per ne Ministri dhe jo per ketu. Njeri prej tyre me beri llafe duke me thene se "po nuk e hape deren une te heq nga puna" dhe "a e di se kush jam une". Me pas mora vesh se ai ishte Elidoni, shoqeruesi i Ministrit te asaj kohe Pandeli Majkos". Ushtaraku kujton me tej: "Ky person ishte qethur shkurt, flokekuq dhe i shendetshem. Ne kete moment mbaj mend se Mihal Delijorgji i tha atij se roja ben detyren e vet dhe s'ke pse i ben keq. Pasi ai pa se une nuk e lashe, ky i fundit shkoi tek makina e tij dhe mori nje autorizim te firmosur nga Shefi i Shtabit te Pergjithshem, Pellumb Qazimi dhe pas kesaj une i lashe te futeshin brenda. Me pas Mihal Delijorgji vinte perdite ne kete repart. Keto ishin rrethanat qe une e kam njohur Mihal Delijorgjin", - tregon ushtaraku ne deshmine e tij.

Me tej, ushtaraku tregon: "Ne daten 29 prill 2007 rreth ores 09:00 te porta e repartit erdhi serish Mihal Delijorgji, i cili mori kontakt me mua duke me thene se "prape bashke do te perplasemi", kjo tregon qe ai me mbante mend per sa thashe me siper. Une i thashe se nuk kemi cfare te bejme se keshtu jane rregullat dhe ai na nxori nje autorizim me gjashte emra punonjesish qe te lejoheshin per te punuar ne Gerdec". Deshmitari thote se ky autorizim ishte me firme dhe vule, por "nuk e mbaj mend se ishte vulosur nga Komanda e Forcave te Bashkuara ose nga ana e Shtabit te Pergjithshem". Ndersa thote se "mban mend se kete autorizim e kemi vendosur ne xhamin e nje kornize ne hyrje te vendit qe ne e perdorim si truproje", duke shtuar se "ky autorizim duhet te jete i depozituar ne sekretari".

Kjo vetem deshmon se Sali Berisha dhe qeveria e tij nuk ndryshon fare nga ajo e Nanos kur eshte ne pyetje korrupcioni,perfitimet familjare dhe klanore ,madje ne disa segmente ia kalon edhe vete Nanos. Si njeri ashtu tjetri e kane shendrruar Shqiperine ne qiflik dhe me inrtriga ,mashtrime ,perqarje dhe kondfrontime e sajesa artificiale politike e ropen per se gjalli popullin duke e lene ne varferi te skajshme.
Populli shqiptar me voten e tij duhet ta denoje dinosaurin dhe diktarin e fundit komunist ne Europe.Duhet politikisht ti konzervoje ne depote e vjetersinave Salen e Nanon qe i sollen popullit aq vuajtje e fatkeqesi.
Me ta duhet te merret drejtesia .

grepi
26.03.2009, 23:34:05
Deshmia ekskluzive: Ju rrėfej vrasjen e 4 shkodraneve
• Datė: Mar 15, 2009
Ai ėshtė njė ndėr dėshmitarėt okularė tė ngjarjeve tė 2 prillit 1991 nė Shkodėr, ku katėr njerėz, mes tyre i riu Arben Brozi, u vra dhe 20 policė u plagosėn rėndė. Nė dukje 2 prilli ishte njė protestė e qytetarėve kundėr komunizmit, e kjo vetėm dy ditė pas zgjedhjeve tė 31 marsit, ku Partia e Punės sė Shqipėrisė vazhdonte tė ishte pjesė e parlamentit shqiptar. Por, sipas Gjek Celajt, ish-zėvendėsdrejtorit tė Policisė sė Shkodrės, masakra e 2 prillit ėshtė mė e thellė se njė protestė antikomuniste. Nė librin e shkruar prej tij: “Kush vrau nė 2 prill?”, Celaj shpjegon detajet e kėsaj ngjarjeje, tė pėrdorura sipas qejfit kohė pas kohe. Ai pranon tė japė njė intervistė ekskluzive pėr G.SH. ku sqaron rrethanat e ngjarjes qė ndryshoi rrjedhėn e demokracisė nė Shqipėri.
Kush ėshtė Gjek Celaj?
Nė radhė tė parė, mė lejoni t’ju falėnderoj pėr intervistėn dhe tė pėrshėndes tė gjithė lexuesit tuaj.
Unė jam shtetas shqiptar nga Lezha. Nė vitin 1983 pėrfundova studimet nė Akademinė e Policisė, nė Tiranė dhe pėr tetė vjet kam kryer detyrėn e zėvendėsshefit tė policisė nė rrethin e Pukės dhe tetė muaj nė rrethin e Shkodrės, qė nė atė kohė pėrfshinte edhe rrethin e Malėsisė sė Madhe. Pas ngjarjes sė 2 prillit tė vitit 1991, u arrestova pėr veprėn penale tė shpėrdorimit tė detyrės, me arsyetimin se nuk kisha instruktuar mirė policėt, dhe pėr pasojė, “ata nuk e kishin kryer mirė detyrėn”. Pėrfundimisht, nuk u dėnova pėr shpėrdorim detyre, por pėr “vrasje me dashje indirekte”, akuzė e formuluar nga politikanė tė papėrgjegjshėm dhe e kthyer nė vendim gjykate nga shėrbėtorė tė neveritshėm. Kalvari i vuajtjeve zgjati pėr njė kohė tė gjatė. Njė dėnim i padrejtė i ka mė tė hidhura pasojat.
Cili ka qenė funksioni, roli dhe detyra juaj nė ngjarjet e 2 prillit 1991?
Siē ju thashė, unė isha zėvendėsshefi i policisė pėr shėrbimet. Ky funksion mbulonte problemet e rendit dhe tė qetėsisė publike. Nė ngjarjen nė fjalė unė kam qenė drejtues i forcave tė policisė, qė merreshin me sigurimin e objekteve tė rėndėsisė sė veēantė dhe me shpėrndarjen e turmave qė grumbulloheshin nė mėnyrė tė paligjshme. Pjesėrisht, kėto turma pėrbėheshin nga njerėz tė motivuar pėr tė ushtruar dhunė ndaj objekteve, me qėllim pėr t’i shkatėrruar me zjarr e lėndė plasėse, pėr tė vjedhur e plaēkitur pronėn.
Ēfarė ndodhi nė 2 prill 1991 nė Shkodėr?
Tashmė, ngjarja e 2 prillit 1991 pėrgjithėsisht ėshtė e njohur pėr shumicėn e shtetasve shqiptarė qė nė atė kohė ishin nė moshė madhore. Por, ideja qė kanė njerėzit pėr ngjarjen ėshtė e ndryshme nė varėsi tė aftėsive tė gjithsecilit pėr tė kuptuar ēfarė ėshtė e vėrtetė dhe ēfarė ėshtė e sajuar. Propaganda mashtruese ka krijuar pėshtjellimin e fakteve tė vėrteta, me sajesat, pėshtjellim qė depėrtoi edhe nė mendjet e njerėzve.
Ajo qė ėshtė e provuar dhe dihet nga tė gjithė, ėshtė se atė ditė u vranė katėr njerėz tė pafajshėm dhe u plagosėn disa tė tjerė, duke pėrfshirė edhe rreth 20 policė e oficerė policie.
Kush e organizoi dhe pėrse e organizoi grumbullimin e paligjshėm tė qytetarėve?
Kėto ditė ka dalė nė shitje libri im: “Prapaskenat e Krimit Politik - Kush vrau nė 2 Prill”. Besoj se aty merr pėrgjigje pyetja juaj dhe ndriēohen disa tė vėrteta tė padėshirueshme pėr njerėz tė caktuar.
Kush, pse dhe si i vrau katėr njerėz tė pafajshėm dhe plagosi 13 tė tjerė gjatė atij tubimi?
Nė libėr janė paraqitur fakte dhe janė pėrshkruar veprime, tė cilat i krijojnė mundėsi ēdo lexuesi pėr tė nxjerrė pėrfundime, qė mund tė jenė tė ndryshme nga pėrfundimet ku kam arritur unė. Do ishte e tepėrt, por do ishte edhe e pamundur qė t’i pėrgjigjesha kėsaj pyetje me pak fjalė.
Kush dhe pse e shkatėrroi godinėn e PPSH dhe tentoi tė prishte godinat e bibliotekės dhe radios sė qytetit?
Ata qė kryen kėto akte janė tė njohur dhe kushdo mund t’i shikojė kur mblidhen nė ēdo pėrvjetor pėr tė festuar njė tragjedi. Tragjedia nuk festohet, por ata kanė tė drejtė ta festojnė, se u ka sjellė shumė pėrfitime. Madje, shumė prej tyre edhe janė dekoruar para disa vitesh, “pėr merita nė luftėn kundėr komunizmit”.
Tė vetmit qė njė pėrvjetor tė tillė e presin me trishtim dhe dhimbje, janė tė afėrmit e katėr njerėzve tė vrarė si dhe tė afėrmit e pesė njerėzve tė dėnuar padrejtėsisht pėr atė ngjarje, pėr t’i vėnė njė vulė juridike propagandės sė gėnjeshtėrt politike.
Ēfarė u luajt nė prapaskenė, para, gjatė dhe pas ngjarjes?
Ajo qė u luajt para dhe pas ngjarjes nuk ishin rastėsi, por e paramenduar. Fakte tė panumėrt e provojnė kėtė. Rastėsi nuk ishte as njė pjesė e asaj qė u luajt gjatė ngjarjes, por jo e gjitha, sepse kur njė ngjarje fillon, ideatorėt e saj nuk e kontrollojnė dot plotėsisht. Unė nuk kam informacion tė drejtpėrdrejt qė tė ndaj se ēfarė u krye dhe ēfarė jo sipas asaj qė ishte paraparė qė tė kryhej, por informacioni i pasqyruar tek “Prapaskenat e Krimit Politik-Kush vrau nė 2 Prill?” ėshtė i begatė pėr tė parė atė qė u luajt nė prapaskenė.
Kush e drejtoi nė prapaskenė gjyqin e quajtur tė “2 prillit” dhe kush ishte nė tė vėrtetė akuzuesi, prokurori dhe gjyqtari i kėsaj ēėshtjeje?
Personi qė vetmori rolet qė pėrmban pyetja juaj, ėshtė Shefi i Klinikė sė Duarve tė Pastra, i cili besonte se duke pėrdorur “doreza” nuk do tė linte gjurmė gishtash dhe duke vėnė maskė, nuk do t’i bėhej kurrė e njohur fytyra. Mirėpo, koha ėshtė e pamėshirshme pėr zullumqarėt. E vėrteta ua heq maskėn. Para pak ditėsh, ky njeri akuzoi Prokuroren e Shqipėrisė se po bėn akuza politike ndaj stafit tė vet. Nė libėr ka fakte tė plota qė vėrtetojnė se ky zotėri, qė pėrbetohet pėr shtet ligjor, thėrriste nė zyrėn e tij presidenciale prokurorėt dhe hetuesit e ēėshtjes sė “2 prillit” dhe i urdhėronte tė ndryshonin akuzėn, vetėm njė ditė pasi ata tė mjerė na kishin komunikuar njė tjetėr akuzė; ai priste nė zyrėn e tij tė afėrmit e viktimave dhe merrte guxim, natyrisht prej tė marri, qė t’iu tregonte se cili nga tė pandehurit e kishte fajin kryesor; ai dėrgonte letra nė gjyq pėr tė komanduar drejtimin qė duhej tė merrte gjyqi; dėrgon zyrtarė tė lartė politikė pranė zyrės sė tij tė organizonin rrugaēėt pėr tė shkaktuar kaos nė sallėn e gjyqit; ai urdhėronte heqjen e gjyqtarėve tė Gjykatės sė Apelit, pasi frikėsohej se mund tė na jepnin pafajėsinė. Kėto dhe tė tjera akte tė paligjshme i kryente ditėn pėr diell, dhe po ditėn pėr diell fliste pėr shtet ligjor dhe drejtėsi tė pavarur nga politika.
Ky zotėri tha, me tė drejtė, para pak ditėve se shqiptarėt duhet tė respektojnė Kodin e Vdekjes, sikur tė mos ishte ky qė nė mėnyrėn mė tė turpshme dhe permanente, ka pėrdorur shpirtrat e tė vdekurve dhe trupat e tyre, qė nga arkivolet e 2 prillit e deri tek arkivoli i Azem Hajdarit, qė e pėrdori si dash pėr tė thyer dyert e institucioneve kushtetuese pėr tė zėnė me forcė atė ēfarė ishte fituar me votė. Ky, pra ėshtė Kalorėsi i Palodhur i Luftės False kundėr Komunizmit tė Vdekur. Hapėsirėn qė ka zėnė nė libėr nuk ia kam dhėnė unė, e ka zėnė vetė me bėmat dhe gjėmat e tij.
A ishte “2 prilli” njė masakėr komuniste mbi demokracinė apo skenar i diktaturės kundėr demokracisė?
Ajo qė mund tė them, si pėrgjigje pėr pyetjen, ėshtė se 2 prilli ishte nė thelb krejt e kundėrta e asaj ēfarė i ėshtė paraqitur deri tani popullit, jo vetėm nga politika, por edhe nga “Drejtėsia” e shteti shqiptar. Faktet, dhe bazuar mbi to, konkluzionet e mia, i kam paraqitur nė libėr.
A ishte kjo atėherė, sikurse mendonte opozita e kohės, njė grackė politike e realizuar me sukses?
Besoj se ka ndodhur e kundėrta. Ėshtė e njohur dhe e pranuar gjerėsisht se ajo qė pėrfitoi nga ngjarja ishte opozita e asaj kohe. Faktet e parashtruara nė faqet e librit flasin pėr veprime tė kryera me qėllime tė qarta qė pasojat tė vinin.
Si e njihni ju para ngjarjes sė 2 prillit, Pjetėr Arbnorin dhe Azem Hajdarin, si dy deputetėt e parė tė PD-sė tė zgjedhur nė Shkodėr?
Kam pasur disa kontakte me ata nė atė kohė dhe me mua kanė qenė korrektė. Ndėrsa, rolin e tyre para, gjatė dhe pas ngjarjes e kam vlerėsuar nė libėr, si nė aspektin moral, ashtu edhe nė aspektin ligjor. Analiza rolit tė tyre nuk ka tė bėjė me njohjen personale. Ai ka qenė rol qė e kishin zgjedhur ata vetė (ose ua kishin ngarkuar), unė vetėm e pėrshkruaj dhe bėj vlerėsime sipas gjykimit tim.
A keni pasur ndihmė nga drejtuesit e PD-sė pėr tė shpėrndarė turmėn e njerėzve qė ishin nė protestė gjatė 2 prillit?
Kontaktet e policisė me drejtuesit e PD-sė nė Shkodėr kanė qenė tė pandėrprera qė nga themelimi i saj dhe kanė vazhduar edhe pas ngjarjes sė 2 prillit. Nė disa raste, bashkėpunimi ka qenė i mirė dhe me dobi pėr rendin, por nė mjaftė raste tė tjera bashkėpunimi i kėrkuar nga policia nuk ėshtė realizuar, edhe pse ėshtė premtuar nga drejtuesit e PD-sė. Nė rastin e 1 prillit, drejtuesit e PD-sė u janė pėrgjigjur kėrkesave tona me hezitim e vonesė, por gjithsesi ne e vlerėsuam kontributin qė dhanė pėr qetėsimin e turmės dhe shpėtimin e objekteve shtetėrore nga shkatėrrimi. Qėndrimi i drejtuesve tė PD-sė nė 2 prill ka qenė i pakrahasueshėm me gjithė rastet e mėparshėm. Ata refuzuan nė mėnyrė kategorike tė kontribuonin nė evitimin e grumbullimit tė paligjshėm dhe tė shpėrndanin turmėn e irrituar. Kėsaj “kthese” nė marrėdhėnie me policinė dhe me turmėn, krerėt e PD-sė i kanė dhėnė disa pėrgjigje, tė cilat kundėrshtojnė njėra-tjetrėn. Pėrgjigjet kontradiktore tė njėkohshme dhe nė kohė tė ndryshme kanė zėnė vend nė libėr dhe mbėshteten nė fakte tė dokumentuara, tė tilla, si: ndėrsa i qėndruan deri nė fund pretendimit se ata (drejtuesit e PD-sė) nuk kishin punė me turmėn, se protestuesit nuk kishin asnjė lidhje me ta, nga ana tjetėr pretendonin se kishin shkuar pėr tė ndihmuar policinė, por ajo i vrau pas shpine. Kur erdhėn nė pushtet, i dekoruan zjarrvėnėsit pėr tė cilėt kishin pretenduar se nuk kishin qenė tė tyre.
Kush qėlloi mbi personat e vrarė nė 2 prill, a dhatė ju urdhėr pėr tė qėlluar si drejtues policie?
Ēėshtja e “urdhrit” ka qenė njė legjendė e krijuar nga ata qė e organizuan ngjarjen dhe nė shėrbim tė qėllimit tė organizimit. Dy vjet hetim dhe tri javė gjykim vėrtetua se nuk kishte ekzistuar kurrfarė urdhri pėr tė qėlluar. Kushdo e kupton se po tė jepej dhe zbatohej njė urdhėr i tillė do tė bėnte qė atė ditė qyteti i Shkodrės tė pėrcillte nė varreza qindra qytetarė tė tij.
Po tė dinim se kush qėlloi do kishim njė tjetėr fat dhe hamendjet e spekulimet do kishin marrė fund. Mirėpo, fatkeqėsisht as lloj i armėve me tė cilėn u vranė dy nga katėr djemtė nuk u pėrcaktuan, sepse nuk kishte vullnet dhe u bė presion qė tė mos pėrcaktoheshin.


(Vijon nesėr)

marre nga, Gazeta Shqiptare

grepi, dora vetė

grepi
27.03.2009, 11:17:06
Berisha, 320 milionė lekė pėr njė "Crans Montana"

Arben Rrozhani

27/03/2009 Dossier


Nė faqen online, ku prezantohet forumi i Crans Montanės nė Tiranė, z. Genc Pollo ėshtė ende ministėr i Arsimit, kur prej disa muajsh ėshtė zėvendėskryeministėr. Por, kjo s'e pengon themeluesin Jean Paul Carteron, tė ribėjė pėr tė katėrtin vit radhazi, Forumin e Crans Montanės nė Tiranė, njė shfaqje treditore, qė ka pas njė faturė tė shtrenjtė, sidomos nė kėtė kohė krize financiare, ku gjithēka e tepėrt nė shpenzimet buxhetore lihet mėnjanė.

Ka vetėm njė faturė zyrtare, tė deklaruar nga qeveria shqiptare, ajo pėr sesionin e dytė tė Forumit tė Crans Montanės nė Tiranė, nė maj 2007, kur me vendim tė Berishės, paratė qė ishin caktuar pėr kompaninė qė do tė kontrollonte privatizimin e kompanisė shtetėrore Albtelecom, kalonin pėr llogari tė biznesit tė Carteron-it. Plot 320 milionė lekė tė vjetra.

Nė fakt, nuk jemi tė vetmit nė rajon qė i hapin derėn dhe qesen Forumit tė Carteron-it, sepse kėtė e kanė bėrė edhe serbėt, kroatėt, malazezėt apo boshnjakėt, por njė ose dy herė, ndėrsa Shqipėria ėshtė "donatore" e pėrvitshme te zvicerani.

"Forumi Crans Montana ėshtė bėrė tashmė njė institucion i vėrtetė, i cili e ndihmon shumė kėtė vend pėr ta kthyer valėn, nga njė vend, dikur jo shumė i preferuar pėr investimet e huaja, nė njė vend vėrtetė tėrheqės pėr kėto investime",- shprehej Berisha nė fjalėn e tij pėrshėndetėse, tė mėrkurėn mbrėma, mė 25 mars 2009. Po kush janė kėta biznesmenė tė fuqishėm dhe tė interesuar pėr tė financuar nė Shqipėri?


Lista e pjesėmarrėsve ėshtė e gjatė. Ka vėrtet disa drejtues biznesesh nga vendet arabe, si Jordania, Katari, Arabia Saudite, Maroku, apo Sudani i Jugut, institucione financiare islamike, siē ka edhe njė ish-zyrtar tė lartė nga Mongolia, drejtues OJF-sh me qendėr nė Shqipėri, zyrtarė tė nivelit tė lartė edhe tė ulėt tė administratės shqiptare, ambasadorė tė akredituar nė Tiranė, dhe disa pėrfaqėsues shqiptarė tė bizneseve rajonale.

Kulmi i pjesėmarrjes sė pėrfaqėsuesve tė biznesit tė huaj qė do tė investojė nė Shqipėri, ėshtė ardhja e David Nhanack Tonye, Etienne Biholong Ndjem dhe Ambroise Jean-Marie Oloko, qė tė tre zyrtarė tė Ministrisė sė Sporteve dhe Edukimit Fizik tė Kamerunit, kėtij shteti tė largėt afrikan, qė njihet nė Shqipėri vetėm pėr ekipin kombėtar tė futbollit dhe qė nuk kuptohet se ēfarė lidhjeje ka me investimet e huaja qė i duhen Shqipėrisė.


Buxheti, si sigurohen paratė

Se si ndahen paratė e buxhetit tė shtetit pėr tė bėrė Forumin e Crans Montanės, e tregon analiza e buxhetit tė aktivitetit tė parė, tė bėrė mė 10-12 maj 2006 nė Tiranė.


Sipas Ministrisė sė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės, u ngarkua Agjencia Shqiptare pėr Biznes dhe Investime (AlbInvest) pėr organizimin e kėtij forumi, i cili kushtoi 77 milionė lekė tė vjetra, fonde qė, sipas ministrisė, u shpenzuan pėr akomodimin dhe transportin e 40 tė ftuarve.

Nga 126 pjesėmarrės tė huaj nė kėtė forum, vetėm akomodimi dhe transporti i 40 tė ftuarve u mbuluan nga buxheti i vėnė nė dispozicion tė organizimit tė forumit, pjesa tjetėr e pjesėmarrėsve i mbuluan vetė shpenzimet e udhėtimit dhe qėndrimit.

Sipas ministrisė, gjysma e fondeve ishin financuar nga donatorėt privatė, banka, apo firma shqiptare nė masėn 47 milionė lekė tė vjetra. Edicioni i dytė i Forumit u zhvillua nė 10-12 maj 2007, me temėn "Shqipėria dhe Europa Juglindore nė rrugėn drejt Bashkimit Europian", ka pėr qėllim promovimin e imazhit ndėrkombėtar tė Shqipėrisė nė rrethet europiane dhe ndėrkombėtare, si dhe tė rrisė interesimin e publikut ndėrkombėtar pėr disa aspekte specifike tė Shqipėrisė, politikave tė saj dhe potencialeve ekonomike.

Sipas METE-s, jo vetėm qė u regjistrua dyfishi i pjesėmarrėsve krahasuar me edicionin e parė, por pėr organizimin e kėtij aktiviteti, METE u mbėshtet edhe nė ndihmėn e biznesit privat shqiptar.

Pėr kėtė qėllim u dha me VKM shuma prej 320 milionė lekėsh, pa pėrfshirė kėtu donacionet nga firmat private. Pėr edicionin e tretė, tė mbajtur nė 2008-ėn, nuk thuhet asnjė shifėr dhe e dhėnė zyrtare nga ana e ministrisė. Ndėrsa, sipas organizatorėve tė saj, pėr edicionin e katėrt, ende nuk ka ndonjė shifėr tė saktė se sa do tė kushtojė.

Ilir Zhilla, Kryetar i Unionit tė Dhomave tė Tregtisė nuk i vė njė shifėr tė saktė Forumit, duke u shprehur se ka financime nga donatorėt, por edhe nga vetė Crans Montana: "E rėndėsishme ėshtė se ne po sjellin investime prej rreth 120 milionė euro", - u shpreh ai pėr "Shekulli"-n, duke shtuar se njė shifėr e saktė do tė dalė pas disa ditėsh.Edhe Fazlliēi nė Crans Montana

Qė Crans Montana ėshtė njė takim pėr punė pazaresh, kėtė e tregon edhe prania e njė sekseri tė njohur nė Shqipėri, e cili prej vitit 2005 kėshillon, ndėrmjetėson dhe fiton nga Kryeministri Berisha.

Ėshtė famėkeqi Damir Fazlliē. Ai kishte marrė pjesė njė njėrin nga forumet, si shoqėrues i ish-Sekretarit tė Shtetit dhe ish-Kėshilltarit pėr Sigurinė Kombėtare nė administratėn Bush, Tom Ridge.

E konfirmonte ministrja e Integrimit dhe zėdhėnėsja e qeverisė, Majlinda Bregu, gjatė njė konference shtypi, mė 12 tetor 2008, nė kulmin e debateve pėr rolin e serbo-boshnjakut, duke deklaruar se:

"Jam takuar me Damirin nė forumin "Crans Montana", nė njė moment kur ai po pėrshėndetej bashkė me pjesėmarrės tė tjerė qė ishin nė kėtė forum dhe mund tė them se zotin Fazlliē e njoh qė nga viti 2005...Zoti Fazlliē ka shoqėruar zotin Ridge nė takimet e tij edhe nė workshopin, i cili ėshtė zhvilluar dhe pėr tė cilin ju pyesni".


Qershor 2004, kur Carteron akuzonte Fatos Nanon


Jean Paul Carteron i do shumė paratė dhe nuk ka sesi t'i shpėtojnė borxhet. Si ato qė thuhej se kishte lėnė ish-Kryeministri Fatos Nano qė nė qershor 1998 dhe qė pėrmendeshin gjashtė vite mė vonė nė qershor 2004 nga ana e drejtuesit tė Forumit Krans Montana.

Borxhi u kėrkua publikisht nga Carteron-i, pesė vite mė parė, duke sjellė edhe reagimin e qeverisė shqiptare, qė atėherė drejtohej po nga Fatos Nano, i cili hidhte poshtė pretendimet pėr tė "ashtuquajturat shpenzime tė pashlyera tė Kryeministrit Fatos Nano gjatė udhėtimit tė tij nė Krans Montana, nė qershor 1998".

Ndėrsa Carteron-i fliste pėr disa dhjetėra mijėra dollarė shpenzime tė pashlyera, zyra e Nanos thoshte se gjatė udhėtimit ishin shpenzuar gjithsej 1617 dollarė dhe, gjithė udhėtimi, pėrfshirė edhe takimet nė Salzburg tė Austrisė, shkonin nė 3388 dollarė amerikanė.


Tetor 2009

Carteron, tjetėr forum nė Sarandė

Carteron do tė vijė sėrish nė Shqipėri, sepse nė agjendėn 2009-2010, ėshtė edhe Forumi i Crans Montanės nė Sarandė, nė datat 14-16 tetor 2009.

Tema do tė jetė shumė sarkastike nė rastin e Sarandės sė degraduar nga betonizimi vrasės, shkatėrrimi i Ksamilit, mbipopullimi dhe ndotja e bregdetit jonian: "Zhvillimi i Turizmit dhe mbrojtja e bregdetit", ku do tė ftohen pėrfaqėsues tė resorteve turistike, kompanive tė udhėtimit detar dhe operatorėve turistikė

Forumi do tė mbahet nė bashkėpunim me Bashkinė e Sarandės, nė njė kohė kur sezoni turistik do tė jetė mbyllur dhe kur nė Sarandė zbarkojnė mė sė shumti nga anijet me turistė, vetėm pushues qė rrinė disa orė nė qytet, vizitojnė Butrintin dhe nuk ndikojnė kushedi nė bilancet turistike tė vendit.


Vendimi i Berishės, 320 milionė lekė pėr Carteron

Vendim
Nr. 795, datė 27.11.2006
Pėr njė shtesė FONDI nė buxhetin e vitit 2006, miratuar pėr Ministrinė e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės, pėr mbulimin e shpenzimeve pėr organizimin e veprimtarive tė Crans Montana Forum.
Nė mbėshtetje tė nenit 100 tė Kushtetutės, tė nenit 21 tė ligjit nr. 8379, datė 29.7.1998, "Pėr hartimin dhe zbatimin e Buxhetit tė Shtetit tė Republikės sė Shqipėrisė" dhe tė nenit 12 tė ligjit nr. 9464, datė 28.12.2005, "Pėr Buxhetin e Shtetit tė vitit 2006", me propozimin e ministrit tė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės, Kėshilli i Ministrave
Vendosi:
1. Ministrisė sė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės, nė buxhetin e miratuar pėr vitin 2006, zėri "Shpenzime korrente", t'i shtohet fondi prej 32 000 000 (tridhjetė e dy milionė) lekėsh pėr mbulimin e shpenzimeve tė nevojshme pėr organizimin e veprimtarive tė Crans Montana Forum, qė do tė zhvillohen jashtė shtetit dhe nė Shqipėri, nė maj tė vitit 2007, nė kuadėr tė marrėveshjes sė bashkėpunimit tė Kėshillit tė Ministrave tė Republikės sė Shqipėrisė dhe kėtij Forumi.
2. Ky fond tė pėrballohet nga pjesa e papėrdorur e fondeve, tė dhėna me vendimin nr. 67, datė 9.2.2006 tė Kėshillit tė Ministrave, "Pėr pėrzgjedhjen e shoqėrisė, qė do tė bėjė kontrollin e procedurave dhe tė ligjshmėrisė sė kontratės pėr privatizimin e "Albtelecom" sh.a.".
3. Ngarkohen Ministria e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės dhe Ministria e Financave pėr zbatimin e kėtij vendimi.
Ky vendim hyn nė fuqi pas botimit nė Fletoren Zyrtare.
Kryeministri
Sali Berisha

Fatura financiare e aktivitetit qė do sjellė nė Shqipėri investimet e huaja dhe "investitorė" si zyrtarėt nga Kameruni pėr Sportet dhe Edukimin Fizik!!!. Dy vitet e fundit, asnjė shifėr se sa fonde ka dhėnė buxheti i shtetit pėr Forumin e Karteronmarre nga, Gazeta Shekulli


grepi, dora vetė

Desara
27.03.2009, 11:23:17
...edhe kjo gazeta shekulli..po shume po boton!! :)

grepi
27.03.2009, 18:25:54
“Urdhri i Ruēit pėr tė qėlluar turmėn s’do zbatohej”
» Dėrguar mė: 27/03/2009 - 14:03Artemida Ēollaku

Gjek Celaj, ish zv.drejtori i Policisė sė Shkodrės, i cili ka qenė nė shesh datėn e 2 prillit 1991 ku gjatė protestave dhe pėrleshjes me policinė u vranė 4 vetė, tregon nė kėtė pjesė tė dytė tė intervistės ekskluzive pėr “Gazeta Shqiptare”, rolin e disa prej drejtuesve kryesorė tė qeverisė dhe tė opozitės sė kohės nė ngjarjen e 2 prillit. Njė prej dėshmive tė veēanta ėshtė ajo qė jepet pėr Gramoz Ruēin, i cili qė nga koha kur mbajti detyrėn e Ministrit tė Brendshėm, nuk ka marrė mė pas asnjė funksion ministri.
Janė tė paqarta edhe pėr ish kryepolicin motivet, por edhe personat qė kanė qėlluar nė 2 prill 1991. Nė librin e tij “Kush vrau nė 2 prill”, ai analizon faktin se nuk ka pasur ekspertizė mjekoligjore dhe ekzaminime te viktimat, dhe ēdo deklaratė e dhėnė nė gjyq nga ekspertėt mjekoligjorė, nuk ka hedhur dritė tek e vėrteta.
Ndėrsa drejtuesit e PD sė kohės nė Shkodėr, nė deklarimet e tyre para gjykatave, kanė pasur shumė kundėrthėnie.
***
Cili ishte roli i Gramoz Ruēit, Ministėr i Brendshėm nė atė kohė, pėr urdhrin e dhėnė pėr tu qėlluar mbi turmat e njerėzve tė irrituar nė Shkodėr?
Roli i Gramoz Ruēit si ministėr, si i ēdo zyrtari tjetėr nė atė kohė ėshtė hetuar me imtėsi. Tė gjitha dokumentet e hartuara nė ditėn e ngjarjes dhe nė ditėt para e pas saj, jo vetėm tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, por edhe tė Presidencės, tė Qeverisė, tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė, tė Kėshillit tė Mbrojtjes etj. i janė nėnshtruar shqyrtimit gjyqėsor. Kur them tė gjitha dokumentet kam parasysh edhe komunikatat ditore, edhe protokollet e mbledhjeve, deri edhe tek blloqet e shėnimeve sekrete tė gjithė kuadrove tė Ministrisė dhe tė Degės sė Punėve tė Brendshme nė Shkodėr. Me qė pėrmenda blloqet e shėnimeve tė kuadrove, dua tė precizoj pėr lexuesit, qė nuk e kanė parasysh se si funksiononte administrata e asaj kohe, se blloku i shėnimeve ishte individual dhe i protokolluar nė sekretarinė sekrete, prej tij nuk mund tė hiqje asnjė fletė, jo vetėm se po ta hiqje nuk e mbaje dot tė fshehtė, por edhe se e pėsoje keq.
Nėse ministri Ruēi apo dikush tjetėr do kishte dhėnė urdhėr pėr tė shtirė mbi turmėn, ky urdhėr nuk kishte gjasa tė zbatohej sepse ishte haptazi i kundėrligjshėm dhe ēdo oficer e polic kishte njohuri tė mjaftueshme pėr ligjet dhe rregulloret ushtarake qė e ndalonin zbatimin e urdhrave tė tillė. Nga ana tjetėr, nėse do qėllohej mbi turmėn numri i viktimave do ishte jashtėzakonisht i madh.
Gramoz Ruēi ėshtė thirrur disa herė nė hetuesi dhe ka dhėnė shpjegimet e tij pėr ngjarjen, gjithashtu ėshtė pyetur dy herė nga gjykata. Duke pasur parasysh dosjen hetimor dhe gjyqin e bėrė, unė mendoj se roli i Ruēit dhe i atyre qė drejtonin nė atė kohė nė institucionet e shtetėrore pėrkatėse ka kaluar nė skanerin e organeve tė drejtėsisė dhe nuk ka rezultuar asnjė me “njollė tė murrme”, se pėrndryshe ata do t’u ishin nėnshtruar tė gjitha fazave tė “krimit”. Nuk mund tė ketė rol pėr diēka qė nuk ekziston.
E keqja ėshtė se askush nuk ua ka bėrė ende skanerin atyre qė iniciuan ngjarjen dhe pastaj morėn rolin e “engjėllit mbrojtės”. Nė njė komunitet “tė sėmurėsh” duhet t’i nėnshtroheshin testit ligjor tė gjithė pjesėtarėt e atij komuniteti qė e quajmė politik. Nė tė vėrtetė, nė libėr do t’i gjeni tė gjithė ata qė nuk hezituan tė paraqiten pėr “testin” dhe ata qė bėnė ēmos pėr t’iu shmangur atij testi. Arsyet e shmangies merren lehtė me mend.
Ju thoni nė libėr se vrasjet ishin tė paligjshme? Por kush i urdhėroi ato dhe kush i ekzekutoi nė njė kohė qė vetėm policia ishte e armatosur?
Ėshtė e vėrtetė e padiskutueshme se vrasjet janė tė paligjshme. Ky ėshtė pėrfundim juridik dhe nuk ka tė bėjė me dėshirėn e atyre qė derdhin “lot krokodili” pėr viktimat.
Ju pėrsėri pyesni lidhur me “urdhėrimet dhe ekzekutimet” dhe unė po pėrsėrisė se fatkeqėsisht ende nuk dihet. Trajtimi i hollėsishėm qė u bėj nė libėr provave dhe rrethanave pėr secilin person tė vrarė janė tė rėndėsishme pėr shumėēka, por tė pamjaftueshme pėr tė provuar se kush ėshtė ekzekutori i secilit. Ndėrsa konstatimi i shprehur nė pyetjen tuaj se vetėm policia ishte e armatosur, nuk ėshtė i saktė. Nė atė kohė, nė Shkodėr dhe jo vetėm, kishte shumė njerėz me armė pa leje. Pak pas ngjarjes nė afėrsi tė Tiranės policia ndaloi njė person qė ishte pranė Pjetėr Arbėnorit me njė pushkė pa leje, me qytė tė prerė. Ndėrsa para tre vjetėsh, njėri prej atyre qė ka marrė medalje trimėrie pėr ngjarjen e 2 prillit, ka pohuar nė njė revistė qė botohet nė SHBA se ai dhe disa shokė tij kishin armė snajper pa leje qysh pėrpara vitit 1990, me tė cilat do tė luftonin komunizmin. Kush mund tė dijė nėse janė pėrdorur apo jo ato armė, kur dhe kundėr kujt. Pėrmenda dy raste qė pasqyruar nė shtyp, por rastet e armėmbajtjes pa leje janė tė panumėrt.
Sa kohė qėndruat i arrestuar si arritėt tė dilnit nga burgu dhe si arritėt pas kėsaj ngjarjeje tė iknit nga Shqipėria dhe tė merrnit edhe azilin politik?
Nga burgu dola nė vitin kaotik 1997, gjatė trazirave, si gjithė tė dėnuarit tjerė. Kur u hap burgu, para se tė largohesha kontaktova me drejtuesit burgut duke i pyetur se ēfarė duhej tė bėja. Dhe ata, pasi shprehėn habinė pėr “budallallėkun” tim mė thanė tė ikja nė shtėpi. Azilin polik e mora siē e shpjegova, duke paraqitur si provė edhe njė kopje nė dorėshkrim tė librit qė ka dalė nė shitje tani.
Pse keni fituar azilin politik nė Kanada, dhe sa vite dėnim keni kryer nė Shqipėri?
Pas paraqitje sė fakteve dhe dokumenteve nga ana ime, autoritetet e shtetit bėn verifikime nė Shqipėri, rezultatet e tė cilave ishin mbresėlėnėse edhe pėr mua pėr sa i pėrket saktėsisė deri nė imtėsi. Autoritet kanadeze vendosėn qė tė trajtohesha si azilant politik, me arsyetimin se jam dėnuar nga gjykata tė korruptuara tė cilat, nėn influencėn e faktorėve jashtė juridik dhe tė paligjshėm, e kishin paravendosur dėnimin tim nė mėnyrė tė padrejtė. Po thuajse ky ėshtė fjalė pėr fjalė motivacioni i vendimit. Nė Shqipėri kam kryer shtatė vjet burg.
Cili ka qenė roli i Nafiz Bezhanit nė kėtė proces? meqė ai ka shkruar edhe njė libėr kėtė?
Roli i zotit Nafiz Bezhani ėshtė njė rol i pafat, ndonėse ai ndihej fatlum qė iu dha rasti tė merrte pjesė nė atė proces gjyqėsor, ēka e shpreh edhe pretendimi i tij qė mishėrohet tek titulli i librit tė tij “Procesi i Shekullit”.
Zoti Bezhani mori pjesė nė proces me pretendimin se pėrfaqėsonte familjet e viktimave. Kjo detyrė nuk ishte e parashikuar nė ligj, ēka do tė thotė shumė, madje thotė gjithēka pėr rolin e tij. Ai ishte pėrfaqėsuesi i tretė i Sali Berishės nė proces, krahas gjyqtarit Qazim Gjonaj dhe prokurorit Neshat Fana. Tė tre, edhe me ndihmėn e lumpenit qė mbanin nė sallėn e gjyqit tė zgjedhur nga PD-ja, i shėrbyen Sali Berishė pėr t’i manipuluar disa nga familjarėt e viktimave tė mendonin siē e kishte paracaktuar ai.
Kush e ka lexuar librin e z. Bezhani e ka vėnė re se ai nuk ka bėrė ndonjė pėrpjekje tė madhe pėr tė fshehur qenien nė shėrbim tė presidentit tė vendit. Ai ka zėnė mjaft vend nė librin tim pikėrisht pėr tė shpjeguar prapaskenat e procesit gjyqėsor. Analiza mbėshtetet nė sjelljet e tij antiligjore tė shprehura nė gjyq dhe nė shtypin e kohės, si dhe nė tė pavėrtetat qė ka shkruar nė “Procesin e Shekullit”.
A ka qenė kjo njė vrasje politike nė atė kohė?
Gjykata nuk i ka dhėnė pėrgjigje kėsaj pyetje. Pėrgjigjja ėshtė ligjėrisht e domosdoshme sepse prej saj varet pėrcaktimi i motivit tė vrasjes pėr secilin person. Por gjykatės nuk i duheshin as vrasėsit, as motivi i vrasjeve. Ajo kishte misioni tė paracaktuar. Kishte marrė urdhėr tė dėnonte pėr vrasje ata qė nuk kishin vrarė. Nė libėr pėrshkruhet njė denoncimi nga burgu i ish-shefit tė policisė, z. Dilaver Papare dhe reagimi i shtetit pėr t’i mbyllur gojėn atij dhe personit qė e informoi.
A keni pasur ju gjatė gjithė kėtyre viteve kontakte me familjet qe iu janė vrarė njerėzit e tyre mė tė dashur?
Po. Kam pasur njė rast, tė cilin e kam pėrshkruar me hollėsi nė libėr. Nė vitin 1993, mė ka takuar njėri nga vėllezėrit e njė prej tė vrarėve. Nė atė takim konstatova shqetėsimin e tyre tė drejtė lidhur me enigmėn e autorėsisė dhe bashkova me tė bindjen time se gjetja e autorėve tė vėrtetė do tė ndihmonin tė gjitha palėt e dėmtuara nė atė ngjarje. Njėkohėsisht m’u krijua pėrshtypja se tė ndikuar nga propaganda politike, ata vazhdonin tė ruanin rezerva dhe tė kishin dyshimet e tyre. Sigurisht qė edhe sot unė i kuptoj qartėsisht shqetėsimet e tyre. Tjetėr kontakt nuk kam pasur. Me palėn e dėmtuar nuk mė lidhte gjė, pėrveē fatkeqėsisė sė pėrbashkėt. Natyrisht qė ata e pėsuan mė keq, por, jo pak edhe ne qė akuzoheshim padrejtėsisht pėr fatkeqėsinė e tyre. Gjatė analizės nė libėr ka dalė vetiu konkluzioni se kush ishin ata qė pėrfituan nga fatkeqėsia e shumėfishtė.
A keni ardhur gjatė kėtyre viteve nė Shqipėri dhe a do tė donit tė ktheheshit?
Sigurisht qė Shqipėria mė mungon dhe dėshiroj ta shoh atė sa mė parė. Por ardhja ime aty do tė jetė ardhja e njė shqiptari tė zakonshėm qė fatkeqėsitė qė e ndoqėn, edhe pse nuk vareshin prej tij, e kanė detyruar tė jetojė larg tė afėrmve, shokėve dhe miqve tė shumtė. Mė lejonin qė me kėtė rast t’i pėrshėndes tė gjithė ata, si dhe tė gjithė personat qė kanė kontribuar nė lehtėsimin e vuajtjeve shpirtėrore tė njerėzve tė familjes time. Gjithashtu, dua tė falėnderoj edhe shumicėn e punonjėsve tė policisė tė burgjeve tė Tiranės, Bėnēės dhe Lezhės tė asaj kohe pėr korrektėsinė e treguar ndaj meje. Nuk ka pyll pa derra, por le tė jetojnė edhe “derrat”.

marre nga, Gazeta Shqiptare

grepi, dora vetė

grepi
28.03.2009, 16:02:43
Berisha: Ramiz Alia arrestoi Nexhmijen

F.Braushi | 28/03/2009


TIRANĖ- "Ish-Presidenti i vendit, Ramiz Alia, ėshtė njeriu qė arrestoi Nexhmije Hoxhėn". Kėshtu ka deklaruar mbrėmė Kryeministri i vendit, Sali Berisha, teksa ėshtė pyetur pėr raportet e tij me Enver Hoxhėn, Nexhmije Hoxhėn dhe Ramiz Aline.

Pėr kėtė tė fundit, Kryeministri Berisha tha mbrėmė nė emisionin "Log", se ishte pikėrisht ai, i cili e arrestoi. "Nexhmijen e arrestoi Ramizi. Kurthet e pallateve tė kuqe kanė qenė mė bizantinet.

E arrestoi Ramizi, sepse shembja e Causheskut u futi frikėn deri nė palcė dhe mendonte se, duke arrestuar Nexhmijen vetė, do tė lehtėsohej",- tha mbrėmė Berisha. Nė fakt, Nexhmije Hoxha ėshtė arrestuar nė kohėn kur ishte Berisha President, nė vitin 1994, ndėrsa Ramiz Alia ka dhėnė dorėheqjen me 30 prill tė vitit 1992.

Kryeministri Berisha nuk ka sqaruar konkretisht se nė ē'kuptim ishte deklarata e tij, porse ka vijuar, me qėndrimin e tij, duke theksuar madje, se ishte pikėrisht Ramiz Alia, qė, sipas tij, donte tė rrėzonte edhe Fatos Nanon pas zgjedhjeve tė vitit 1992.

Sipas Berishės, Ramiz Alia filloi tė mobilizonte kryetar kooperativash, por nuk ia mori dot Nanos partinė. "Bėri gati tė kthehej prapė Sekretar i Parė i Komitetit Qendror tė Partisė",- shtoi Berisha.

Kryeministri tha se kishte pasur kontakte zyrtare me Ramiz Alinė gjatė periudhės dyvjeēare '90-'92, por, pas kėtij viti, ai shtoi se nuk kishte pasur mė tė tilla. Kryeministri Berisha deklaroi gjithashtu se, nuk ka qenė mjek personal i Enver Hoxhes. "Po tė mė kėrkonte, do ta jepja, siē kanė bėrė kolegėt e mi.

Po ata dhe unė qė jam kėtu, jemi kujdesur pėr qytetarė tė tė gjitha kategorive. Mjeku ka njė kod, qė duhet t'i pėrmbahet. Kur nė vitin '90-tė filluan tė thonė qė ka qenė doktor, nuk u mora fare me to, sepse nuk kisha qenė doktor i tij, sepse nuk ma kishte kėrkuar. Unė nuk mund tė refuzoja me bluzėn e bardhė", -tha ai.


Mediu


Edhe pse tragjedia e Gėrdecit solli 26 tė vdekur dhe 300 tė plagosur, Kryeministri Berisha ka deklaruar mbrėmė gjatė emisionit se, do tė dilte nė fushatė pėrkrah Kryetarit tė PR-sė, Fatmir Mediu, duke u shprehur deri diku se ky i fundit ėshtė i pafajshėm, edhe pse gjykata nuk ka dhėnė ende verdiktin e saj. "Mos kėrkoni ju qė unė ta paragjykoj Mediun.

Ai ishte njė aksident tragjik, por nėse sot shkojmė nė NATO, nė tė gjithė administratėn, njeriu qė ka besuar me vendosmėrinė mė tė madhe se kjo do ndodhė, ka qenė Fatmir Mediu. Ka njė kontribut shumė tė rėndėsishėm pėr kohėn qė drejtoi Ministrinė e Mbrojtjes",- tha ai.

Berisha ka adresuar, nė tė njėjtėn kohė, akuza tė ashpra ndaj organit tė akuzės, duke theksuar sėrish se ky organ ėshtė shndėrruar nė parti politike. "Kur Prokuroria merr pėrsipėr tė bėhet parti politike, i bėn dėmin mė tė madh vetvetes. Akuza qė iu lėshua Mediut ishte e rėndė sa Dajti.

Duke shmangur ata qė ishin kryesorė nė atė proces ēmontimi, ti vendose njė raport tė caktuar me zotėrinė e tij. Unė isha Kryeministėr, unė kisha dosjen. Aty ishin 32 dokumente, me secili 3-7 firma. Si mund tė pranojė unė qė kam vendos firmėn, tė them qė unė nuk jam? Kjo shkatėrroi hetimin.

U bė pėr tė mbrojtur pėrgjegjėsit e vėrtetė, sepse aty duhet tė kishte njė hetim tė fortė serioz",- vijoi Berisha. Duke i qėndruar besnik kėsaj ideje, Berisha mohoi, gjithashtu, qė koalicioni me Mediun tė ketė kosto tek elektorati i djathtė.


Pasardhėsi & prioritetet


Nėse Partia Demokratike do tė humbiste zgjedhjet dhe Berisha tė tėrhiqej, atėherė, sipas Kryetarit tė selisė blu, pasardhėsit do tė ishin tė shumtė, por qė ashtu si edhe herėt e tjera, Kryeministri i vendit nuk i ka bėrė publike.

"PD-ja nuk ėshtė pronė e imja dhe larg ēdo koncepti qė unė ta konsideroj si trashėgimi. Sot ka njė seri personalitetesh nė atė parti, me eksperiencė, me talent. Ia lėmė kongresit", -tha ai.

Motoja e mazhorancės nė fushatė, do tė jetė sėrish lufta kundėr korrupsionit, ndėrkohė qė Berisha deklaroi se prioritetet e programit qė ai do tė paraqesė gjatė fushatės, do tė jenė shėndetėsia, infrastruktura, si dhe rritja e mėtejshme e rrogave dhe e pagave.


marre nga, Gazeta Shekulli

grepi, dora vetė

grepi
30.03.2009, 00:14:14
Greqia zgjeron vijen Kufitare ne Dete deri afer brigjeve te Shtetit Shqiptare ku 2 Ishuj edhe pse Gjeografikisht jane ne kufijt e Shqiperis, Qeverija e Shqiperis dhe ajo e Greqis ne nje marrveshje te bere dje kane vendosur tja lene Greqis !!

marre nga, Top News


grepi, dora vetė

hasanhyseni
30.03.2009, 09:35:00
Krejt muta jan kta tipa qe plaken e nuk e nshojn vendin e poziten.
Sali Berisha dhe krejt kta pleqte qe jane ne pushtet jan mafi!

Shikojeni kete video klip e do te bindeni:
http://www.youtube.com/watch?v=8Je3Zv1wtRY&feature=related

Llapjani_HH
30.03.2009, 18:55:39
Greqia zgjeron vijen Kufitare ne Dete deri afer brigjeve te Shtetit Shqiptare ku 2 Ishuj edhe pse Gjeografikisht jane ne kufijt e Shqiperis, Qeverija e Shqiperis dhe ajo e Greqis ne nje marrveshje te bere dje kane vendosur tja lene Greqis !!

marre nga, Top News


grepi, dora vetė


Grepi a ka mundėsi me na tregue burimin ose linkun ku gjindet ky lajm?

grepi
30.03.2009, 19:53:22
z. Lipjanas

nese ka genjyer mbreme Top News, ather dhe une po genjej, ndryshe mbreme ka qene ne Lajmet e Top News !!


grepi, dora vetė

Llapjani_HH
31.03.2009, 18:58:08
z. Lipjanas

nese ka genjyer mbreme Top News, ather dhe une po genjej, ndryshe mbreme ka qene ne Lajmet e Top News !!


grepi, dora vetė

Grep nuk jam Lipjanas por Llapjan

Tė pyeta pė informat ngase ėshtė lajm i hidhur.
Edhe pse e kėrkova gjithkah nė internet nuk munda asgjė tė gjejė nė lidhje me kėtė lajm.

Ishalla nuk ėshtė e vėrteė

grepi
31.03.2009, 21:31:12
z. Llapjani

pa qellim te kam quajtur lipjanas, sinqerisht se kame dalluar mire, te theme te verteten vitet e kane bere te veten !!

Nė lajmet e Top News e kame ndegjuar jo vetem njehere por 2-3 here esht perseritur ate nate se Shqiperia dhe Greqia kane bere nje marveshje !!
Pėrfundimisht javen qe vjene Bokajonos, qesht ajo ministria e jashtme do vije tė neshkruaj pėrfundimisht marveshjen ne Tiran !

titulli ishte se Greqija zgjeron kufijtDetar deri afer brigjeve Shqiptare dhe 2 ishuj qe gjeografikisht jane nen kufijt e Shqiperia do i kalojn Greqis !!

Top News esht shume serioze dhe sben shaka me keso gjera !!

Pastaj nje dihet se vitin e kaluar nje Firm e kerkimeve te naftes amerikane, ka vertetuar se ne brigjet e Bregdetit Shqiptar gjinden rezerva te medha nafte qe mund te jene tė 4-tertat ne radhe !!
keto gjera sbehen rastesisht, as pėr uje deti dhe as pėr peshqi por qellime te medha !!

grepi, dora vetė

grepi
02.04.2009, 18:29:59
26 maj 1996, si i vodhi Berisha zgjedhjetArben Rrozhani


Dossier


Zgjedhjet parlamentare tė 26 majit 1996, kanė mbetur prej 13 vitesh njė pikė referimi pėr manipulimin flagrant tė votės sė elektoratit shqiptar.

Megjithėse ishin zgjedhjet e treta parlamentare nė njė vend qė kishte vetėm 6 vite qė kish rrėzuar perden e izolimit me botėn, ato ishin shumė mė tė kėqija se zgjedhjet e para pluraliste tė marsit 1991 dhe nė leksikun politik tė zgjedhjeve, ato nėnkuptojnė degradimin e partisė nė pushtet, pėr tė mbajtur me ēdo ēmim pushtetin qendror, edhe nė kurriz tė imazhit tė vendit.

Ėshtė thėnė dhe folur shumė pėr manipulimin skandaloz tė votave nė votimet e 26 majit 1996. Pėr ta ilustruar hartėn shqiptare tė manipulimit tė votave gjatė asaj dite votimesh, mjafton tė pėrmendet edhe njė rast periferik nė njė zonė zgjedhore tė largėt, sepse nga makutėria pėr tė marrė tė gjithė deputetėt, zyrtarėt e PD-sė, manipuluan shifrat edhe nė ato zona ku fitorja kishte shumė pak vlerė dhe nuk e ndryshonte rezultatin e pėrgjithshėm. Ja njė shembull nga zona zgjedhore numėr 14 nė Has:

"Procesi i votimit nė disa qendra votimi, ka vazhduar pėr mbi 1 orė dhe janė nxjerrė rezultatet e votimit nė 33 qendra, votimi pa qenė i pranishėm pėrfaqėsuesi i subjektit elektoral tė opozitės; 75 zgjedhės kanė votuar 2 herė.

Figurojnė se kanė votuar 160 emigrantė tė larguar, 6 ushtarė me shėrbim ushtarak nė rrethe tė tjera, 8 tė burgosur qė vuajnė dėnimin nė rrethe tė tjera, 4 persona tė vdekur dhe 6 persona nėn 18 vjeē, kanė votuar persona tė paregjistruar, janė futur shumė fletė votimi false nė kutitė e votimit.

Nga
krahasimi midis procesverbaleve tė komisioneve tė qendrave tė votimit, me procesverbalin e komisionit tė zonės, del mospėrputhje pėr shkak tė pakėsimit tė numrit tė votave, duke i shtuar pėr kandidatin e PD-sė dhe 108 votues votuan pėr 15 minutat e fundit nė qendrėn e votimit nr. 18 tė zonės zgjedhore numėr 14 nė Has"Zgjedhjet e 26 majit 1996, ishin njė test pėr popullaritetin e PD-sė dhe lidershipi ishte i vetėdijshėm pėr kėtė, sepse nė sfidat e tjera kishin dalė tė humbur, kur vetėm katėr vite mė parė, mė 22 mars 1992, kishin korrur njė fitore peblishitare.

PD-ja kishte humbur nė zgjedhjet e para parlamentare tė 31 marsit 1991, kur Partia e Punės, ish-Partia Komuniste, sėrish mbajti kontrollin nė Kuvendin Popullor, duke fituar 169 vende nga 250, ndėrsa Partia Demokratike fitoi 65 vende. Zgjedhjet e dyta parlamentare tė 22 marsit 1992, ishin tė parakohshme dhe PD-ja arriti tė fitojė mbi 67 pėr qind tė vende nė Kuvendin e ri me 140 deputetė.

Por, pas kėsaj fitoreje bindėse, pak muaj mė vonė, partia e Berishės humbi zgjedhjet vendore, qė u fituan nga PS-ja dhe si shkak pėr votėn kundėr, u fajėsuan reformat e privatizimeve dhe tė liberalizimit tė tregut, qė shkaktuan probleme tė mėdha sociale, pėr njė popull qė ende mbahej gjallė me ndihmat e qeverisė italiane dhe tė vendeve tė tjera perėndimore.

Por, Berisha dhe partia e tij mori votė kundėr edhe nė referendumin pėr Kushtetutėn e re qė do tė zėvendėsonte atė tė vitit 1976 dhe kjo u nėnkuptua si njė test real pėr popullaritetin qė gėzonte PD-ja dhe Presidenti Berisha nė popull. Zgjidhja: fitorja me ēdo ēmim e zgjedhjeve parlamentare, pėrballė njė opozite tė ēoroditur, nė presionin psikologjik, kėrcėnimin fizik dhe me kryetarin nė burg.


Zgjedhjet e turpit u bėnė mes votimeve tipike totalitariste ndaj edhe rezultati nuk qe befasues, 122 vende i fitoi PD-ja, 10 PS-ja dhe tė tjerat partitė e vogla. Opozita, qė kishte bojkotuar komisionet e qendrave tė votimit qė pasditen e 26 majit 1996, do tė ēonte deputetėt e saj nė Kuvendin e dalė nga ato zgjedhje vetėm nė 9 prill 1997, kur kishte rėnė qeveria e dalė nga ato zgjedhje dhe vendi drejtohej nga Qeveria e Pajtimit Kombėtar.

Dhunimi i votės sė 26 majit u pasua nga dhunimi i opozitės mė 28 maj, nė sheshin "Skėnderbe", ku protestohej pėr manipulimin flagrant tė rezultatit.


Si pėr ironi tė fatit, mėngjesin e 26 majit 1996, Sali Berisha, President i asaj kohe, e quante atė ditė "historike", ndėrsa kishte votuar qė nė orėn 09.30 nė qendrėn e votimit nr. 5, tė zonės elektorale nr. 56, ngritur pranė shkollės "Jeronim De Rada". Berisha kishte bėrė nė kėmbė ato 40 metra nga banesa te shkolla, i shoqėruar nga bashkėshortja, i rrethuar nga zgjedhėsit qė kishin ardhur pėr tė votuar, gazetarė dhe vėzhgues.

Pasi voton, Berisha deklaron: "Ėshtė njė ditė historike pėr shqiptarėt. Ėshtė njė ditė, qė i shkėput ata nga tranzicioni.

Ėshtė njė ditė, nė tė cilėn ata bashkojnė shpirtin, mendjen, energjitė e tyre, pėr tė shtyrė vitet e tyre, pėr tė shtyrė Shqipėrinė rreth viteve 2000 nė Europėn Perėndimore. Uroj tė gjithė shqiptarėt nė kėtė ditė, ata qė votojnė pėr herė tė parė, tė cilėt firmosin me Shqipėrinė kontratėn me demokracinė shqiptare".

Ai kishte bėrė njė fushatė tė gjatė nėn parullėn "Vizion 2000", duke sulmuar ashpėr opozitėn e majtė dhe duke premtuar se do tė bėnte shumė mė tepėr se gjatė mandatit tė parė.


PD-ja, qė nė muajin shkurt 1996, ishte mundur qė tė pėrgatiste opinionin pėr manipulimin e rezultatit tė zgjedhjeve. Pėrmendej njė sondazh i organizuar nga Instituti Ndėrkombėtar Republikan Amerikan, qė, sipas selisė blu, i jepte PS-sė, partisė mė tė madhe e opozitės, 19 pėr qind tė votave, apo 8 pėr qind mė pak se rezultati i saj nė zgjedhjet e 22 marsit 1992.

Festimi pėr fitoren e PD-sė nė zgjedhje, nisi ende pa u mbyllur qendrat e votimit dhe i shoqėruar me breshėri armėsh nėpėr rrugėt e qyteteve dhe tė fshatrave, ndėrsa arkat me fishekė dilnin nga magazinat e komisariateve tė policisė.


Njė ditė mė vonė, Berisha del nė ballkonin e selisė sė PD-sė dhe pėrshėndet fitoren ndaj tė "kuqve", ndėrsa mė pas, nė njė intervistė pėr TVSH-nė, shprehet:

"Unė shfrytėzoj kėtė rast pėr t'i shprehur nderimin tim tė thellė elektoratit shqiptar, i cili me votėn e tij tė lirė, i dha verdiktin mė tė merituar komunizmit, nė njė nga momentet historike tė kombit shqiptar. Kam qenė gjithnjė i bindur se kjo ditė ndan historinė. Shqiptarėt ndanė historinė. Zoti e bekoftė votėn e tyre.

Tė gjithė ata qė votuan kundėr PD-sė, dua t'i siguroj se do tė jenė tė fituar, sepse kam bindjen time mė tė thellė se ata nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me ato principe, tė cilat u krijuan shqiptarėve dramėn e madhe tė kėtij shekulli, tėrė dramat mė tė mėdha tė historisė sė tyre.

Dua t'i garantoj ata se vota e tyre do tė respektohet, do tė nderohen dhe se unė do ta lexoj mirė votėn e tyre".


Sa pėr sy e faqe, KQZ-ja evidentoi disa zona me "parregullsi serioze" dhe vendosi tė bėjė rivotime nė
2 dhe 16 qershor 1996.

Pas pėrfundimit tė votimeve dhe rezultatit tė zgjedhjeve tė raundit tė parė e tė dytė nė 98 zona elektorale, si dhe tė rezultatit tė zgjedhjeve nė 17 zona elektorale, ku u pėrsėritėn votimet e raundit, PD-ja kishte "marrė" 105 deputetė, PS-ja 5 deputetė, dhe disa tė tjerė partitė e vogla.


Nga ndarja e mandateve shtesė pėr partitė, Kuvendi i dalė nga zgjedhjet e 26 majit 1996, do tė kishte 122 deputetė tė PD-sė, 10 deputetė tė PS-sė, 3 nga PR-ja dhe nga PBDNJ-ja dhe 3 nga PBK-ja.

Me kėtė pėrbėrje, shumica ishte vetė zot e vetė shkop nė Kuvendin qė e pati jetėn e shkurtėr, sepse ai u shkri pak para zgjedhjeve tė parakohshme tė 29 qershorit 1997, pas tė cilave PD-ja do tė dilte pėr tetė vjet.


Masakrimi i votės popullore tė 26 majit dhe mė pas masakrimi i protestuesve tė majtė dy ditė mė pas, nė sheshin "Skėnderbe", do tė alarmonin Komunitetin Ndėrkombėtar, i cili vėrejti me shqetėsim degjenerimin e partisė sė parė tė pluralizmit nė Shqipėri, nė njė llum totalitarizmi.

Raporti i vėzhguesve ishte i zi, por Berisha dhe partia e tij nuk reagoi. Nė zgjedhjet e 20 tetorit pėr pushtetin vendor, ku kandidatėt e PD-sė dolėn tė sponsorizuar nga krerėt e fajdeve, PD-ja shkoi me nismėn pėr tė pėrsėritur rezultatin e 26 majit.

Njė ditė mė pas, duke folur sėrish nga ballkoni i PD-sė, Berisha do tė falėnderonte popullin, "sepse nė prani tė qindra vėzhguesve tė huaj, dėshmoi pėr kulturėn e tij demokratike, dėshmoi angazhimin e tij ndaj lirisė".

Dhe pėrfundonte: "Unė, si qėllim tė parė kam patur t'u bėj thirrje shqiptarėve qė, me votėn e tyre tė lirė, tė mbrojnė dinjitetin e tyre. Historia e demokracisė ėshtė historia e votimeve.

Asgjė nuk ėshtė mė thelbėsore nė historinė e demokracisė se sa vota e lirė. Kjo ėshtė e vėrteta. Nga votimet e zgjedhjet pėrbehet esenca kryesore e njė demokracie. Shqiptarėt dėshmuan dhe kėsaj here se dinė ta bėjnė historinė e tyre".

Fjalime tė tilla, Berisha, prej shtatorit 2005 Kryeministėr i Shqipėrisė po bėn prej muajsh nėpėr Shqipėri, ndėrsa flet pėr zgjedhjet e ardhshme tė 28 qershorit 2009, duke premtuar se ato do tė jenė tė ndershme dhe tė lira. Por, kėto janė zgjedhjet e para parlamentare, pas atyre tė 26 majit '96 dhe nė krye ėshtė sėrish Berisha.marre nga, Gazeta Shekulli

grepi, dora vetė

TAFILIBRIGI
02.04.2009, 19:08:32
26 maj 1996, si i vodhi Berisha zgjedhjetArben Rrozhani


Dossier


Zgjedhjet parlamentare tė 26 majit 1996, kanė mbetur prej 13 vitesh njė pikė referimi pėr manipulimin flagrant tė votės sė elektoratit shqiptar.

Megjithėse ishin zgjedhjet e treta parlamentare nė njė vend qė kishte vetėm 6 vite qė kish rrėzuar perden e izolimit me botėn, ato ishin shumė mė tė kėqija se zgjedhjet e para pluraliste tė marsit 1991 dhe nė leksikun politik tė zgjedhjeve, ato nėnkuptojnė degradimin e partisė nė pushtet, pėr tė mbajtur me ēdo ēmim pushtetin qendror, edhe nė kurriz tė imazhit tė vendit.

Ėshtė thėnė dhe folur shumė pėr manipulimin skandaloz tė votave nė votimet e 26 majit 1996. Pėr ta ilustruar hartėn shqiptare tė manipulimit tė votave gjatė asaj dite votimesh, mjafton tė pėrmendet edhe njė rast periferik nė njė zonė zgjedhore tė largėt, sepse nga makutėria pėr tė marrė tė gjithė deputetėt, zyrtarėt e PD-sė, manipuluan shifrat edhe nė ato zona ku fitorja kishte shumė pak vlerė dhe nuk e ndryshonte rezultatin e pėrgjithshėm. Ja njė shembull nga zona zgjedhore numėr 14 nė Has:

"Procesi i votimit nė disa qendra votimi, ka vazhduar pėr mbi 1 orė dhe janė nxjerrė rezultatet e votimit nė 33 qendra, votimi pa qenė i pranishėm pėrfaqėsuesi i subjektit elektoral tė opozitės; 75 zgjedhės kanė votuar 2 herė.

Figurojnė se kanė votuar 160 emigrantė tė larguar, 6 ushtarė me shėrbim ushtarak nė rrethe tė tjera, 8 tė burgosur qė vuajnė dėnimin nė rrethe tė tjera, 4 persona tė vdekur dhe 6 persona nėn 18 vjeē, kanė votuar persona tė paregjistruar, janė futur shumė fletė votimi false nė kutitė e votimit.

Nga
krahasimi midis procesverbaleve tė komisioneve tė qendrave tė votimit, me procesverbalin e komisionit tė zonės, del mospėrputhje pėr shkak tė pakėsimit tė numrit tė votave, duke i shtuar pėr kandidatin e PD-sė dhe 108 votues votuan pėr 15 minutat e fundit nė qendrėn e votimit nr. 18 tė zonės zgjedhore numėr 14 nė Has"Zgjedhjet e 26 majit 1996, ishin njė test pėr popullaritetin e PD-sė dhe lidershipi ishte i vetėdijshėm pėr kėtė, sepse nė sfidat e tjera kishin dalė tė humbur, kur vetėm katėr vite mė parė, mė 22 mars 1992, kishin korrur njė fitore peblishitare.

PD-ja kishte humbur nė zgjedhjet e para parlamentare tė 31 marsit 1991, kur Partia e Punės, ish-Partia Komuniste, sėrish mbajti kontrollin nė Kuvendin Popullor, duke fituar 169 vende nga 250, ndėrsa Partia Demokratike fitoi 65 vende. Zgjedhjet e dyta parlamentare tė 22 marsit 1992, ishin tė parakohshme dhe PD-ja arriti tė fitojė mbi 67 pėr qind tė vende nė Kuvendin e ri me 140 deputetė.

Por, pas kėsaj fitoreje bindėse, pak muaj mė vonė, partia e Berishės humbi zgjedhjet vendore, qė u fituan nga PS-ja dhe si shkak pėr votėn kundėr, u fajėsuan reformat e privatizimeve dhe tė liberalizimit tė tregut, qė shkaktuan probleme tė mėdha sociale, pėr njė popull qė ende mbahej gjallė me ndihmat e qeverisė italiane dhe tė vendeve tė tjera perėndimore.

Por, Berisha dhe partia e tij mori votė kundėr edhe nė referendumin pėr Kushtetutėn e re qė do tė zėvendėsonte atė tė vitit 1976 dhe kjo u nėnkuptua si njė test real pėr popullaritetin qė gėzonte PD-ja dhe Presidenti Berisha nė popull. Zgjidhja: fitorja me ēdo ēmim e zgjedhjeve parlamentare, pėrballė njė opozite tė ēoroditur, nė presionin psikologjik, kėrcėnimin fizik dhe me kryetarin nė burg.


Zgjedhjet e turpit u bėnė mes votimeve tipike totalitariste ndaj edhe rezultati nuk qe befasues, 122 vende i fitoi PD-ja, 10 PS-ja dhe tė tjerat partitė e vogla. Opozita, qė kishte bojkotuar komisionet e qendrave tė votimit qė pasditen e 26 majit 1996, do tė ēonte deputetėt e saj nė Kuvendin e dalė nga ato zgjedhje vetėm nė 9 prill 1997, kur kishte rėnė qeveria e dalė nga ato zgjedhje dhe vendi drejtohej nga Qeveria e Pajtimit Kombėtar.

Dhunimi i votės sė 26 majit u pasua nga dhunimi i opozitės mė 28 maj, nė sheshin "Skėnderbe", ku protestohej pėr manipulimin flagrant tė rezultatit.


Si pėr ironi tė fatit, mėngjesin e 26 majit 1996, Sali Berisha, President i asaj kohe, e quante atė ditė "historike", ndėrsa kishte votuar qė nė orėn 09.30 nė qendrėn e votimit nr. 5, tė zonės elektorale nr. 56, ngritur pranė shkollės "Jeronim De Rada". Berisha kishte bėrė nė kėmbė ato 40 metra nga banesa te shkolla, i shoqėruar nga bashkėshortja, i rrethuar nga zgjedhėsit qė kishin ardhur pėr tė votuar, gazetarė dhe vėzhgues.

Pasi voton, Berisha deklaron: "Ėshtė njė ditė historike pėr shqiptarėt. Ėshtė njė ditė, qė i shkėput ata nga tranzicioni.

Ėshtė njė ditė, nė tė cilėn ata bashkojnė shpirtin, mendjen, energjitė e tyre, pėr tė shtyrė vitet e tyre, pėr tė shtyrė Shqipėrinė rreth viteve 2000 nė Europėn Perėndimore. Uroj tė gjithė shqiptarėt nė kėtė ditė, ata qė votojnė pėr herė tė parė, tė cilėt firmosin me Shqipėrinė kontratėn me demokracinė shqiptare".

Ai kishte bėrė njė fushatė tė gjatė nėn parullėn "Vizion 2000", duke sulmuar ashpėr opozitėn e majtė dhe duke premtuar se do tė bėnte shumė mė tepėr se gjatė mandatit tė parė.


PD-ja, qė nė muajin shkurt 1996, ishte mundur qė tė pėrgatiste opinionin pėr manipulimin e rezultatit tė zgjedhjeve. Pėrmendej njė sondazh i organizuar nga Instituti Ndėrkombėtar Republikan Amerikan, qė, sipas selisė blu, i jepte PS-sė, partisė mė tė madhe e opozitės, 19 pėr qind tė votave, apo 8 pėr qind mė pak se rezultati i saj nė zgjedhjet e 22 marsit 1992.

Festimi pėr fitoren e PD-sė nė zgjedhje, nisi ende pa u mbyllur qendrat e votimit dhe i shoqėruar me breshėri armėsh nėpėr rrugėt e qyteteve dhe tė fshatrave, ndėrsa arkat me fishekė dilnin nga magazinat e komisariateve tė policisė.


Njė ditė mė vonė, Berisha del nė ballkonin e selisė sė PD-sė dhe pėrshėndet fitoren ndaj tė "kuqve", ndėrsa mė pas, nė njė intervistė pėr TVSH-nė, shprehet:

"Unė shfrytėzoj kėtė rast pėr t'i shprehur nderimin tim tė thellė elektoratit shqiptar, i cili me votėn e tij tė lirė, i dha verdiktin mė tė merituar komunizmit, nė njė nga momentet historike tė kombit shqiptar. Kam qenė gjithnjė i bindur se kjo ditė ndan historinė. Shqiptarėt ndanė historinė. Zoti e bekoftė votėn e tyre.

Tė gjithė ata qė votuan kundėr PD-sė, dua t'i siguroj se do tė jenė tė fituar, sepse kam bindjen time mė tė thellė se ata nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me ato principe, tė cilat u krijuan shqiptarėve dramėn e madhe tė kėtij shekulli, tėrė dramat mė tė mėdha tė historisė sė tyre.

Dua t'i garantoj ata se vota e tyre do tė respektohet, do tė nderohen dhe se unė do ta lexoj mirė votėn e tyre".


Sa pėr sy e faqe, KQZ-ja evidentoi disa zona me "parregullsi serioze" dhe vendosi tė bėjė rivotime nė
2 dhe 16 qershor 1996.

Pas pėrfundimit tė votimeve dhe rezultatit tė zgjedhjeve tė raundit tė parė e tė dytė nė 98 zona elektorale, si dhe tė rezultatit tė zgjedhjeve nė 17 zona elektorale, ku u pėrsėritėn votimet e raundit, PD-ja kishte "marrė" 105 deputetė, PS-ja 5 deputetė, dhe disa tė tjerė partitė e vogla.


Nga ndarja e mandateve shtesė pėr partitė, Kuvendi i dalė nga zgjedhjet e 26 majit 1996, do tė kishte 122 deputetė tė PD-sė, 10 deputetė tė PS-sė, 3 nga PR-ja dhe nga PBDNJ-ja dhe 3 nga PBK-ja.

Me kėtė pėrbėrje, shumica ishte vetė zot e vetė shkop nė Kuvendin qė e pati jetėn e shkurtėr, sepse ai u shkri pak para zgjedhjeve tė parakohshme tė 29 qershorit 1997, pas tė cilave PD-ja do tė dilte pėr tetė vjet.


Masakrimi i votės popullore tė 26 majit dhe mė pas masakrimi i protestuesve tė majtė dy ditė mė pas, nė sheshin "Skėnderbe", do tė alarmonin Komunitetin Ndėrkombėtar, i cili vėrejti me shqetėsim degjenerimin e partisė sė parė tė pluralizmit nė Shqipėri, nė njė llum totalitarizmi.

Raporti i vėzhguesve ishte i zi, por Berisha dhe partia e tij nuk reagoi. Nė zgjedhjet e 20 tetorit pėr pushtetin vendor, ku kandidatėt e PD-sė dolėn tė sponsorizuar nga krerėt e fajdeve, PD-ja shkoi me nismėn pėr tė pėrsėritur rezultatin e 26 majit.

Njė ditė mė pas, duke folur sėrish nga ballkoni i PD-sė, Berisha do tė falėnderonte popullin, "sepse nė prani tė qindra vėzhguesve tė huaj, dėshmoi pėr kulturėn e tij demokratike, dėshmoi angazhimin e tij ndaj lirisė".

Dhe pėrfundonte: "Unė, si qėllim tė parė kam patur t'u bėj thirrje shqiptarėve qė, me votėn e tyre tė lirė, tė mbrojnė dinjitetin e tyre. Historia e demokracisė ėshtė historia e votimeve.

Asgjė nuk ėshtė mė thelbėsore nė historinė e demokracisė se sa vota e lirė. Kjo ėshtė e vėrteta. Nga votimet e zgjedhjet pėrbehet esenca kryesore e njė demokracie. Shqiptarėt dėshmuan dhe kėsaj here se dinė ta bėjnė historinė e tyre".

Fjalime tė tilla, Berisha, prej shtatorit 2005 Kryeministėr i Shqipėrisė po bėn prej muajsh nėpėr Shqipėri, ndėrsa flet pėr zgjedhjet e ardhshme tė 28 qershorit 2009, duke premtuar se ato do tė jenė tė ndershme dhe tė lira. Por, kėto janė zgjedhjet e para parlamentare, pas atyre tė 26 majit '96 dhe nė krye ėshtė sėrish Berisha.marre nga, Gazeta Shekulli

grepi, dora vetė
Ore ti Grepi i Peshkut Lexoje edhe kėtė artikull tek Gazeta Panorama marr nga Gazeta Expres,e mos jep vetėm artikuj tė Gazetės Shekulli se edim qė ėshtė gazet e tė majtėve (komunistave).Lexo pak Gazetat qė jan tė pavarura ato jan ma reale,se sa tė majtėve apo tė djathtėve.Se na mbyte tue reklamu Gazetėn Shekulli.


Berisha: Nano
gaboi qė takoi
Millosheviēin nė Kretė


“…Siē mė thotė parandjenja ime dhe
siē e thashė edhe nė Parlament, le
tė pėrgatiten qė Sali Berisha do tė
mbetet edhe pėr 35 vjet nė politikė,
nėse nuk mė thėrret i Gjithėfuqishmi…”.
Bushi Plak mė foli pėr Kosovėn, nė vitin
1992. Presidenti Bush, nė vizitėn e Tiranės,
mė pyeti nėse mjaftonin dy javė pėr shpalljen
e pavarėsisė sė Kosovės. Kam raporte
shumė tė mira me Kryeministrin Thaēi. Rruga
qė do ta lidhė Kosovėn me Shqipėrinė ėshtė
njė gjė e jashtėzakonshme. Po e pres pėrfundimin
e saj, qė tė vij nė Kosovė. Gjuha
shqipe duhet tė rishikohet. Nėse nuk mė thėrret
i Gjithėfuqishmi, do tė mbetem nė politikė
edhe pėr 35 vjet. Kryeministri Sali Berisha
flet pėr “Express”.
A ėshtė e vėrtetė se nuk keni qenė
shumė optimist pėr nėnshkrimin e Marrėveshjes
sė Rambujesė?
Jo, e vėrteta ėshtė kėshtu: Dola nė konferencė
pėr shtyp dhe thashė se rusėt kanė paraqitur
njė dokument, tė cilin nuk ka shqiptarė
qė mund ta nėnshkruajė...
A keni pasur kontakte me delegacionin
nė Rambuje?
Tė vazhdueshme...
Dhe...?
Dhe... unė deklarova se ēdo njeri qė do ta
firmoste atė dokument, do tė mbetet me damkėn
e tradhtisė kombėtare. Pastaj, seē ndodhi
dhe u tėrhoq dokumenti. Por, ē’ndodhi
pastaj? Ideologjikisht dhe jo ideologjikisht
u shpalla si njeri qė shtyva firmosjen. Por, ai
dokument ishte njė tradhti kombėtare. Po tė
bėje atė, ishte si tė firmosje kapitullimin. Bėra
njė formulim dhe natyrisht akuzova ambasadorin
e palės ruse.
Partia Socialiste, qė ėshtė partia e dytė
mė e madhe nė Shqipėri, nuk e fitoi dot
simpatinė e kosovarėve. Megjithatė, ishte
njė Kryeministėr i Shqipėrisė, gjatė kohės
sė luftės, Pandeli Majko, i cili ėshtė i vetmi
qė nė Kosovė shihet me simpati. Si e vlerėsoni
ju rolin e tij gjatė luftės?
Tėrėsisht pozitiv. Fillimisht argumentet
ishin tė ndryshme. Ekzistonin fobira nga mė
tė ndryshmet. Por, ky, pėr aq sa ishte Kryeministėr,
ishte nga mė pozitivi qė do tė kishin.
Mė kėrkuan edhe mua qė tė formulonim disa
teza tė pėrbashkėta tė luftės, me tė cilat nė
fillim nuk isha pajtuar, meqė shprehnin disa
pikėpamje antikombėtare. Mė vonė, me ta,
ne firmosėm njė platformė tė pėrbashkėt, dhe
kėtė e bėmė nė hotel “Rogner”.
Fatin e tij nuk e ka pasur Fatos Nano, nė
Kosovė. Ai kishte pasur njė takim nė vitin
1997 me Sllobodan Millosheviēin nė Kretė.
Ndoshta ėshtė fajtori kryesor pse socialistėt
shqiptarė dhe liderėt e tyre asnjėherė nuk
kanė mundur tė kenė doza simpatie nė
Kosovė? Si e vlerėsoni atė takim? Aty, ai
edhe kishte bėrė njė deklaratė tė pamatur?
Po, jam dakord. Ishte njė deklaratė e pamatur,
nė ndikim tė tė tjerėve. Nė qoftė se Fatosi
do tė takohej me tė, me miratimin e udhėheqjes
politike tė Kosovės, kjo pėrbėnte
ndryshim. Por, qė tė takohej me tė, pa kėtė
miratim, ishte njė gabim. Pa diskutim, ishte
njė gabim.
Ėshtė njė vizitė e parealizuar juaja nė
vitin 2000, nė Kosovė. U bllokuat pėr arsye
tė panjohura deri mė tash. Thuhet se
pėrgjigjes pėr kėtė ndalim ishte ministri i
Jashtėm i Francės, Bernard Kouchner, i cili
asokohe ishte Kryeadministrator i Kosovės.
A jeni takuar me z. Kouchner, a e keni diskutuar
kėtė ēėshtje bashkė?
Kouchner ėshtė mik i vjetėr. E kam takuar
dhe e takoj. Por, nuk e kam diskutuar atė
problem ndonjėherė. Unė e kam takuar
shumė miqėsisht. Bernard Kouchner mbetet
ndėr miqtė mė tė shquar tė kombit shqiptar
dhe mik imi. Ai me shumė ndjenja, me shumė
dashuri, punoi pėr Kosovėn. Qe njė moment
konjukture, dikush ia kėrkoi. Ka mundėsi
shumė qė ishte Tirana zyrtare, sepse kishin
shumė frikė. Ka shumė mundėsi t‘ia ketė
kėrkuar Tirana zyrtare. Por, kjo nuk ka
lėkundur ndjenjat e mia ndaj tij, sepse ai qe
fat i madh qė ishte i dėrguari i parė i
Perėndimit nė Kosovė. Dhe e mbylli me
shumė nder misionin e tij.
Njė moment tjetėr interesant ėshtė njė
vit para shpalljes sė pavarėsisė. Vizita e
Presidentit Bush mė 2007. Prapė njė dhuratė
e madhe pėr ju. Vjen Presidenti i
SHBA-ve dhe i kėnaq tė gjithė ata qė kanė
menduar vazhdimisht se Shqipėria ka rol
mbi Kosovėn. Vjen dhe e deklaron Pavarėsinė
e Kosovės, nė Tiranė...
Pavarėsia e Kosovės po komplikohej.
Mendoj se Shqipėria ia doli tė luajė rolin e
vet, duke e mbrojtur nė mėnyrė tė palėkundur
kėtė.
Ju e kishit mik edhe Bushin Plak...
Ai ka filluar i pari bisedat pėr Kosovėn...
Kur u takuat pėr herė tė parė, apo jo?
Kur jam takuar me Bushin Plak, nė korrik
tė vitit 1992, nė takimin e parė, ka filluar tė
flasė pėr Kosovėn, e jo pėr Shqipėrinė. Mori
atllasin dhe mė tha: “Mė thuaj si ėshtė puna
me Kosovėn?”. I shpjegova qė Serbia ka synim
ndaj Kosovėn, dhe ky synim ėshtė fatal. I
thashė se duhet tė bėhet ēdo gjė, qė ata tė
mbeten nė shtėpitė e tyre. Tutje, Bushi Plak i
pėrcaktoi njė kufi Millosheviēit, se nė qoftė
se zbret ushtrinė nė Kosovė - do tė pėrballej
me tė gjithė bombarduesit, pėrpos nuklearėve.
Po takimi me Bushin e Ri? Cila ishte gjėja
mė e veēantė? A dha indikacione kur do
tė shpallet, sepse u mbajt pak sekrete kjo
gjė?
Momenti mė i veēantė i takimit ishte kur
mė tha: “Unė dua mendimin tėnd. A do ti dy
javė, apo sa, pėr shpalljen e pavarėsisė sė
Kosovės?”. Ata tė administratės, qė ishin aty,
u shtangėn. Unė i thasė: Merre kohėn tėnde,
aq sa tė duhet ty.
E pėrcollėt kėtė mesazh nė Kosovė?
Po, i takova.
Ēfarė raportesh keni me Kryeministrin
Hashim Thaēi?
Shumė tė mira, absolutisht shumė tė mira.
Edhe me Presidentin, edhe me Kryeministrin.
Ka vetėm njė vit qysh se Qeveria e Kosovės
ka kompetenca mė tė plota, meqė nga
pas lufta ishim nėn administrimin e UNMIK-
ut. Cilėn rrugė duhet tė ndjekė Kosova,
si shtet i ri, sipas jush?
Mendoj se Qeveria e Kosovės realisht po i
pėrgjigjet stadit nė tė cilėn ndodhet. Mendoj
se po tregojnė pjekuri dhe maturi tė jashtėzakonshme,
e cila ėshtė e domosdoshme.
Mendoj se po bėjnė pėrpjeke serioze pėr tė
tėrhequr investimet. Pėr tė valorizuar burimet
qė ekzistojnė. Kam informacion se ka
njė disiplinė doganore, disiplinė fiskale.
Janė nė njė presion tė njohjeve, normale ėshtė,
por edhe pėr tė ecur - ka ecur. Por duhet tė
jemi realistė, pėrderisa Rusia ka bllokuar
Kėshillin e Sigurimit, rruga ėshtė zgjatur.
Ama ėshtė nė njė rrugė tė pakthyeshme. Ka
nevojė qė tė jemi shumė aktivė tė gjithė. Qeveria
e Kosovės, Qeveria e Shqipėrisė. Por, ėshtė
njė rrugė e pakthyeshme.
Pra, mendoni se Qeveria e Kosovės po
ecėn nė rrugėn e duhur?
Po. Pėr mendimin tim, po. Edhe Kosova
po ecėn nė rrugėn e duhur, nė tėrėsi. Edhe
opozita po ecėn nė rrugėn e duhur.
Shumė shpejtė do tė inaugurohet rruga
qė lidh Kosovėn me Shqipėrinė. Sa do tė
ndikojė kjo ekonomikisht, pos tjerash?
Unė mendoj se ka njė ndikim tė jashtėzakonshėm,
jo vetėm ekonomik, por nė tė gjitha
aspektet. Ajo i jep Kosovės akses nė Evropė.
Ėshtė njė gjė e jashtėzakonshme. Ka njė rėndėsi
shumė tė madhe jo vetėm pėr Kosovėn, por
edhe pėr Shqipėrinė.
Ju keni thėnė se do tė ndėrtoni edhe njė
rrugė tjetėr?
Absolutisht, po. Kam premtuar se do t’i
ndėrtoj akset e shkurtra. Nėse shqiptarėt do
tė mė votojnė nė mandatin tjetėr, do tė bėj tė
gjitha akset e shkurta. Kėshtu distanca Tiranė
– Shkup do tė jetė pėr 100 kilometra mė e
shkurtėr. Do tė jetė rruga e bregut tė Drinit
nga Fierza nė Koman, qė do tė shkurtojė 120
kilometra Kosovėn Perėndimore. Do tė afroj
Sarandėn 100 e ca kilometra me Tiranėn...
Ndėrtimi i largpėrēuesit, ndėrtimi i portit
pėr Kosovėn, janė kontribute tė jashtėzakonshme
pėr Kosovėn...
Po, po shkrihet Muri i Berlinit midis
shqiptarėve.
A do tė vini kur do tė inaugurohet rruga
pėr Kosovėn?
Po, pa diskutim. Atė po e pres.
Mė nė fund, Shqipėria po hyn nė NATO.
Ne e dimė ēfarė do tė thotė kjo pėr
Shqipėrinė, por ēfarė do tė thotė kjo pėr
Kosovėn?
Shpirti i kombit ėshtė njė. Nuk ndahet me
asgjė. Ėshtė njė gjė historike pėr ēdo shqiptar.
Tani pavarėsia ėshtė mbyllur, ndėrkohė
debati pėr identitetin kosovar vazhdon.
Ē’mendim keni ju pėr kėtė? A keni ju problem
ta kuptoni, pėr shembull, gjuhėn qė e
flasin kosovarėt?
Identitet kombėtar u pėrpoqėn tė krijojnė
serbėt, por dėshtuan...
Ėshtė absolutisht e domosdoshme tė
rishqyrtohet problemi i gjuhės, sepse gjuha
po varfėrohet, po dalin fjalė jashtė pėrdorimit
me shpejtėsi tė madhe. Po del fondi fjalor i
saj nga korniza tepėr e ngushtė, u pėrjashtua
gjuha liturgjike tėrėsisht prej saj, qė ėshtė
shqipja mė e rrjedhshme. Ata duhet tė kenė
kurajo. I dhanė njė kontribut vendit me drejtshkrimin,
nuk e mohoj. Nuk ka asnjė rėndėsi
a ėshtė ky apo ai dialekt...
Po tė jetė puna pėr nė gegėrishte, gjuha e
nobilitetit ėshtė e Shkodrės. Por, nuk them se
duhet tė jetė. E rėndėsishme ėshtė qė tė hapen
kanalet. Me rėndėsi janė prurjet. Unė nuk jam
qė tė vihet as dialekti shkodran. Megjithėse
aq sa kanė pasur fisnikėri shqiptarėt, aty nė
atė dialekt ka njė fjalor fisnikėrie. Por, u larguam
tėrėsisht nga liturgjia. S’kishte pse tė largohej,
duhej tė merrnin nga ajo anėt pozitive.
Shko nė njė kishė dhe dėgjo gjuhėn qė flitet
aty, ėshtė shumė e bukur, tingėllon aq bukur.
Janė bėrė shumė gjėra absurde. Duhet tė korrigjohen.
Kush duhet ta bėjė kėtė?
Akademikėt.
Shqiptarėt e Kosovės kanė njė kompleks,
se kur flasin nuk kuptohen mirė...
Jo, jo, kuptohen shumė mirė. Nuk ka pse tė
kompleksohen. Por, problemi i rishqyrtimit
tė disa normave standarde nė gjuhė, ėshtė i
domosdoshėm. Sepse gjuha jonė po varfėrohet,
ėshtė gjuhė shumė e pasur, shumė e bukur.
Kėtu ėshtė e gjithė ēėshtja.
A do tė largoheshit prej skenės politike,
nėse i humbni zgjedhjet qė po vijnė?
Nė mėnyrė absolute do ta respektoj verdiktin
e shqiptarėve. Por, siē mė thotė parandjenja
ime dhe siē e thashė edhe nė Parlament,
le tė pėrgatiten qė Sali Berisha do tė mbetet
edhe pėr 35 vjet nė politikė, nėse nuk mė thėrret
i Gjithėfuqishmi. Por, shqiptarėt e kanė
ndėrmend tė mė mandatojnė edhe njė herė.
(marrė nga gazeta “Ekspres”)
Berisha e Thaēi

grepi
02.04.2009, 20:50:45
ore tafo

po ky sali Koburja takoj Arkanin nė Shkoder e ti na flete pėr pralla !! pastaj brahim dinari u ruajt nga beretat e kuqe tė arkanit ne velanin e krimit dhe ti sflet gje pėr keto, ky do lajme me tė pavarura se keto !!!!
po shkuarja e brahim dinarit nė beligrad, sishte gje ajo apo si ??


grepi, dora vetė

grepi
02.04.2009, 21:24:53
Gėnjeshtrat e panevojshme tė Berishės pėr KosovėnKryeministri, Sali Berisha, ėshtė njė politikan i respektuar nė Kosovė dhe ai duhet ta respektojė Kosovėn. Pėr dhjetėra arsye, qė nisin nga historia e politika e pėrfundojnė te gjeografia, Sali Berisha ėshtė parė dhe vazhdon tė shikohet aty dhe si udhėheqės i tyre.Ėshtė ndoshta i vetmi lider qė e duan dhe marksistėt, dhe enveristėt qė dominuan partitė e dala nga UĒK, por dhe njė pjesė e LDK dhe shoqėrisė sė Kosovės. Pėr kėtė arsye Sali Berisha duhet tė jetė i kujdesshėm dhe tė dėshmojė respekt ndaj tyre, dhe sidomos kur flet pėr raportet e tij politike me Kosovėn.

Nė intervistėn e dhėnė pėr gazetėn “Express” e vetmja gjė e sinqertė ishte “mahnitja” e gazetarėve prej karizmės sė tij. Mėnyra se si Berisha ka filluar t’i riformojė nė mendje tė tij ngjarjet kyēe qė lidhen me Kosovėn nė funksion tė sė sotmes sė tij politike, ėshtė e padobishme dhe nuk ėshtė se ndryshon ndonjė gjė nga raportet e mira tė Kosovės me tė. Thjesht dėshmon njė mungesė respekti tė tij pėr tė vėrtetat rreth Kosovės, tė cilat, dhe ashtu siē janė, nuk janė kundėr tij.

Do tė desha tė veēoja kėtu disa nga kėto gėnjeshtra tė panevojshme.

E para ėshtė “atentati “ ndaj Ibrahim Rugovės nė vitin 1991. Unė jam gazetari i parė qė kam shkruar pėr kėtė ngjarje qė nė pranverėn e vitit 1992, pra ende pa u mbushur njė vit nga kjo ngjarje. Nuk bėhet fjalė pėr njė skenė atentati klasike, por pėr njė kėrcėnim tė dy ish-oficerėve tė Sigurimit tė Shtetit qė u revoltuan pėrse Ibrahim Rugova dhe Bujar Bukoshi, qė kishin mbėrritur nė Shqipėri nė javėn e dytė tė muajit shkurt 1991, nė Tiranė, shkuan te monumenti “Nėnė Shqipėri”, vendosėn aty njė kurorė me lule dhe nuk u kthyen tė vendosnin kurorėn me lule pranė varrit tė Enver Hoxhės, nė tė cilin ishin rreshtuar veteranėt. Sipas njė dokumenti qė ka pas dhėnė nė atė kohė ish-shefi i arshivės i Sigurimit tė Shteti, zoti Goxhaj, tregohej se dy oficerė ishin revoltuar dhe kishin kėrkuar armė tė vrisnin Ibrahim Rugovėn. Kaq ishte e gjitha. Sali Berisha s’ka lidhje me kėtė kėrcėnim, pėrveē faktit se pas vizitės nė Varrezat e Dėshmorėve Rugova dhe Bukoshi u takuan me Sali Berishėn. Natyrisht qė gjesti i fortė antikomunist i Rugovės ishte shokues pėr komunistėt shqiptarė, dhe ishte i vetmi gjest i qartė kundėr Enver Hoxhės nga gjithė politikanėt shqiptarė, pėrfshi dhe Sali Berishėn deri nė atė kohė. Madje, ishte ky akt qė e armiqėsoi Rugovėn me tė majtėn shqiptare, e cila mbajti njė distancė tė ligė ndaj tij. Ky dokument qė unė kam botuar nė vitin 1992 ėshtė ribotuar disa herė nė shtypin shqiptar dhe Sali Berisha nuk ka thėnė asnjėherė se ka qenė pjesė e rrezikut nga ky kėrcėnim. Duke qenė lider i opozitės antikomuniste nė Shqipėri, ai ishte potencialisht i rrezikuar tė vritej nė atė kohė, por ai regjim ishte kalbur dhe s’kishte fuqi tė vriste liderė politikė, sidomos liderė, tė cilėt ende shpresonin se ishin tė tyret. E vėrteta reale ėshtė se Ramiz Alia ishte lideri i fundit komunist i Shqipėrisė, i cili kishte tezėn se “pa Shqipėri nuk ka Kosovė”, ēka do tė thoshte se ai vinte interesat e tij politike nė pushtet para Kosovės. Por problemet qė pasuan paraushtarakėt e Kosovės qė stėrviteshin nė Labinot dhe Tiranė nė vitin 1991, Berisha po i ekspozon pėr herė tė parė si tradhti tė Ramiz Alisė. Nė tė vėrtetė pėr shumė kohė ai i ka quajtur vepra tė njerėzve tė Kosovės qė punonin nė zyrat e Kosovės nė Tiranė dhe qė mund tė kishin lidhje me UDB, por dhe me veprimtarinė e UDB nė Tiranė, e cila ka pas boll lidhje me administratėn e shtetit shqiptar. Sigurisht, po t’i duhej Ramiz Alisė pėr interes tė vet politik, do t’i kishte shitur me gjithė qejf, por mė 1991 s’kishte mė asnjė shpresė qė tė mbetej nė politikė, dhe sikur tė shiste Enver Hoxhėn, siē e shiti.

Momenti i dytė reflektiv i Berishės ishte viti 1996. Kriza politike qė po akumulohej nė Shqipėri, dhe kriza e Berishės me komunitetin ndėrkombėtar u pasuan dhe me ftohjen e tij reale me Ibrahim Rugovėn. Nė tė vėrtetė, prej vitit 1995 ata nuk kishin marrėdhėnie shumė tė ngrohta, pėr shkak tė distancės qė Rugovės i krijoi Berisha qė tentonte tė merrej me problemet brenda LDK. Nė vitin 1996, Berisha kėrkonte njė nxitje tė revoltave dhe protestave nė Kosovė paralelisht me opozitėn serbe nė Beograd, jo aq pėr tė rrėzuar Millosheviēin apo pėr tė rrėzuar Rugovėn, por pėr tė tėrhequr vėmendjen e Perėndimit nga kriza shqiptare. Rugova, nga ana tjetėr, e refuzoi ashpėr kėtė ofertė, jo pėr qėllimet e Berishės, por pėr stilin e vet paqėsor dhe inaktiv, tė cilin nuk e ndryshoi nė asnjė rrethanė, duke e kthyer nė identitet tė tij. Pėr kėtė arsye interpretimi i ri i Berishės nė kėtė pikė nuk ėshtė i nevojshėm, pasi ai kishte probleme tė ndryshme nga tė Rugovės dhe nuk ishin nė konflikt pėr pikėpamjet e tyre pėr Kosovėn, por pėr hallet e tyre tė ndryshme nė Shqipėri dhe Kosovė. Sa pėr pėrfshirjen e serbėve nė skemat piramidale nė Shqipėri, duhet thėnė se kjo ėshtė njė histori qesharake. Problemi i skemave piramidale nuk janė aktorėt e tyre, por ata qė i lejojnė. Nė ato skema kanė futur lekė shqiptarėt, por ka patur dhe grekė, bullgarė, maqedonas e ndoshta dhe serbė, por ata janė viktima dhe jo autorė. Pėrgjegjėsia ėshtė shqiptare dhe zyrtare. Pėr atė pėrgjegjėsi Sali Berishės i ka rėnė shteti para syve tė vet, dhe s’ka mundur ta ndalė. Ėshtė mirė qė tė mos shpiken armiq pėr ēdo histori dėshtimi tė tij.

Sė treti, ėshtė shumė kontroverse historia e raporteve tė Berishės me UĒK. E vėrteta ėshtė se ushtarėt e UĒK adhuronin dy politikanė shqiptarė, Enver Hoxhėn dhe Sali Berishėn. Por liderėt politikė tė UĒK ishin enveristė dhe ata u lidhėn fort me kundėrshtarėt e Berishės nė Tiranė. Madje, nė disa raste ata dhe u keqpėrdorėn kundėr tij. Kur ata zunė shtėpinė ku ka lindur Sali Berisha nė Viēidol, nuk ėshtė e vėrtetė se kanė marrė leje nga Berisha, por thjesht u rekomanduan aty nga segmente tė Shėrbimit Informativ tė Tiranės dhe qeveria zyrtare nė Tiranė e pėrdori kėtė nė shtypin ndėrkombėtar se UĒK po e organizon Berisha. Madje, simbolika tė tilla perverse bėnė qė tė justifikohej mė vonė dhe vrasja e Azem Hajdarit, qė nėn zė raportohej si pastrim fushe nga pėrzierja e opozitės sė Berishės me luftėn e UĒK, ēka nuk ishte fare-fare e vėrtetė.

Berisha ka qenė nė dilema tė mėdha gjatė konfliktit tė Kosovės, pėr shkak tė izolimit tė tij dhe pafuqisė pėr tė ndikuar nė ato ngjarje dhe jo pėr shkak tė protagonizmit. Ai ishte nervoz, se s’kishte rol nė njė periudhė tė historisė, e cila po ndryshonte historinė e kombit tonė. Unė kam qenė nė Konferencėn e Rambujesė dhe shpesh komunikoja me Berishėn. Problemi i tij ishte se ai donte tė jepte konferenca tė panevojshme shtypi pėrditė, pėr gjėra qė ndodhnin aty. Kjo krijoi dhe atė keqkuptimin e madh se ai ishte kundėr firmosjes sė marrėveshjes. Berisha nuk ka qenė kundėr Marrėveshjes sė Rambujesė. Berisha ka qenė i izoluar dhe si i tillė ai bėnte deklarata tė pėrditshme pėr gjėra qė shpesh nuk ishin ashtu siē i dinte ai. Rasti kur ai ka thėnė tė mos firmoset, ka qenė njė provokim diplomatik mbi palėt pėr t’i krijuar negociatorit amerikan, Krist Hill, mundėsinė tė bisedonte pėr herė tė fundit me Millosheviēin. Thjesht Berisha nuk e dinte ē’po ndodhte dhe duke folur ia ka futur kot. Por nuk ishte kundėr marrėveshjes, por ishte duke protestuar nė njėfarė mėnyre ndaj izolimit dhe mospėrfilljes ndėrkombėtare pėr tė. Pėr kėtė arsye nuk ėshtė e nevojshme qė ai tė rikrijojė njė sfond pėr tė justifikuar deklaratėn e tij. Njėsoj si ai atė ditė, ka folur dhe Surroi, dhe gazetat e Kosovės, dhe gjithkush tjetėr. Kundėrshtarėt e tij ngritėn mitin e asaj deklarate dhe ia pėrdorėn politikisht. Dhe, ē’ėshtė e vėrteta, ia pėrdorėn pse mbėshteti Ibrahim Rugovėn, kur ai mbeti peng nė Prishtinė dhe doli nė fotografi me Millosheviēin. Atėherė Tirana zyrtare nuk ia fali dhe ia rikujtoi kėtė deklaratė krejt tė parėndėsishme.

Dilemat e Berishės, nėse duhet tė ishte me Rugovėn apo UĒK, nuk reshtėn asnjėherė. Dhe kjo ishte arsyeja qė dhe Rugova ruajti distancėn me tė dhe pas rikthimit nė Kosovė dhe ishte pjesė e enturazhit politik qė ndaloi vizitėn e tij nė Kosovė.

Duke lexuar intervistėn e Sali Berishės tė krijohet ideja se ai tani po pėrpiqet tė ringrejė njė histori sipas versionit tė vet pėr Kosovėn, duke menduar se nė kėto momente kėshtu ėshtė mė mirė. Nė tė vėrtetė, ai ėshtė njė politikan qė i ka shėrbyer me karizmėn e vet Kosovės, duke i forcuar besimin asaj shoqėrie qė vuante ėndrrėn e “shtetit amė” se ekziston njė lider i fortė shqiptar, autoritar, i pamposhtur, dhe duke krijuar kėshtu njė lloj “nacionalizmi demokratik”, nė vijim tė nacional-komunizmit qė ngjallte Enver Hoxha nė Kosovė. Kjo ėshtė arsyeja, pse deformimet e tij pėr rrjedhėn e historisė nė Kosovė dhe raportet me tė janė tė panevojshme. Ata e duan pėr atė qė ai ka bėrė dhe jo pėr atė qė ai mendon se duhet tė kishte bėrė.

Gazeta TEMAgrepi, dora vetė

TAFILIBRIGI
02.04.2009, 22:19:37
ore tafo

po ky sali Koburja takoj Arkanin nė Shkoder e ti na flete pėr pralla !! pastaj brahim dinari u ruajt nga beretat e kuqe tė arkanit ne velanin e krimit dhe ti sflet gje pėr keto, ky do lajme me tė pavarura se keto !!!!
po shkuarja e brahim dinarit nė beligrad, sishte gje ajo apo si ??


grepi, dora vetė
Ore Grepi kot sthot Proverbi Popullor "SHIFJA PUNĖN PA VLERSOJE NJERIUN" kallxona ti neve kur Shqipria dhe Shqiptarėt i kan pasur punėt ma mir se sot,kur ta krahasojm prej 1945 e deri sot?Tregona or lum Grepi?!............kurrėn e kurrės ore zotri.
Tene thojn puna qė duket kallaus nuk do.


Ish Nėnsekretari i Shtetit Grosman: Shqipėria, Kroacia e merituan anėtarėsimin nė NATO
Erjon Kruja
Zėri i Amerikės, Uashington
02-04-2009

Shėndet or Grepi

Grasha_1
02.04.2009, 23:06:06
z. Lipjanas

nese ka genjyer mbreme Top News, ather dhe une po genjej, ndryshe mbreme ka qene ne Lajmet e Top News !!


grepi, dora vetė


Nifar Hasanit ja kishin pas ngjit emrin Hasan Rrenci,edhe po e pyet njani? allahile Hasan a shume rren ti qi po te thojne Hasan Rrenci a?
Hasani tha: jo tybe kurr nuk rrej,por vetem tregoj qka thojne te tjeret,dmth (ban llafe thojne grat)

GURKEPI
03.04.2009, 19:24:24
"Masakra e 2 Prillit, rihapni hetimet"
» Dėrguar mė: 03/04/2009 - 13:52Brikena Shllaku

SHKODER -Nė pėrvjetorin e 2 Prillit dhe tė nderimit tė katėr dėshmorėve tė demokracisė, shoqata qė mban kėtė emėr ka kėrkuar rihapjen e hetimeve pėr zbardhjen e plotė tė kėsaj ngjarjeje. Madje njėri nga ish-organizatorėt e protestės antikomuniste, Alfons Grizha ka deklaruar se organet e drejtėsisė duhet tė kėrkojnė ekstradimin e zėvendėsshefit tė Policisė sė Shkodrės tė asaj kohe, Gjekė Ēela. Vetėm pak ditė mė parė, Ēela nė njė intervistė ekskluzive dhėnė pėr "Gazeta Shqiptare", tregoi me detaje (parė e vlerėsuar nė kėndvėshtrimin e tij) rrjedhjen e gjithė ngjarjes qė tronditi mbarė opinionin publik. Ndėrkohė, Alfons Grizha nė njė shkrim tė dėrguar me postė elektronike nga Michigan e akuzon Ēelėn se ai urdhėroi rreshtimin e policėve dhe dha urdhėr pėr tė qėlluar mbi protestuesit qė kishin mbushur sheshin. Jo vetėm kaq, por ish-drejtuesi i protestės sė 2 Prillit tė vitit 1991, shkruan se Shoqata Antikomuniste "2 Prilli" dhe Shoqata Antikomuniste "13 Dhjetori", duhet tė mbledhin dėshmitarė dhe fakte, qė nė njė peticion tė ardhshėm t'i dėrgojė pranė ambasadės kanadeze nė Tiranė pėr tė rihapur ēėshtjen e ish-kryepolicit Gjekė Ēela. Ndėrkohė, paraditen e djeshme janė zhvilluar ceremonitė e rastit nė kujtim tė katėr dėshmorėve tė demokracisė: Arben Brocit, Bujar Bishanakut, Besnik Cekės dhe Nazmi Kryeziut. Pėr herė tė parė pas kaq vitesh mungoi nė kėtė ditė pėrkujtimore kryetarja e Parlamentit shqiptar, Jozefina Topalli. Arsyeja e mungesės sė saj ishte seanca plenare e Kuvendit tė Shqipėrisė, ku u miratua ligji pėr dėmshpėrblimin e ish-tė pėrndjekurve politikė.
CEREMONIA
Ndonėse tragjedia e 2 Prillit ka ndodhur tetė vite mė parė, pėr shkodranėt ajo ėshtė ende e freskėt. Dhimbja vazhdon tė ndihet ēdo 2 prill. Ceremonitė me rastin e kėsaj dite ishin njėlloj si vitet e tjera. Rreth orės 10:00 u vendosėn kurora me lule nė memorialin e 2 Prillit, ndėrsa mė pas u bėnė vizita nė varreza si dhe nė shtėpitė e katėr dėshmorėve tė demokracisė. Tė pranishėm nė kėtė ceremoni ishin deputetėt shkodranė, pėrfaqėsuesit mė tė lartė tė pushtetit lokal, familjarė tė tė vrarėve si dhe pėrfaqėsues tė shoqatave tė ndryshme antikomuniste. Aktivitetet u mbyllėn me njė takim pėrkujtimor nė Teatrin "Migjeni", ku organizatorėt e kėtij aktiviteti sollėn edhe njė herė nė mendjen e shkodranėve dėshmi tė asaj dite tragjike. Ndėrkaq ata pohuan se urdhėruesit e kėsaj masakre asnjėherė nuk kanė dalė pėrpara drejtėsisė pėr tė marrė dėnimin e merituar. Ndryshe nga njė vit mė parė, tė majtėt nuk morėn pjesė nė ceremonitė e zhvilluara nė kujtim tė ditės sė 2 Prillit.
SHOQATA
Ndėrsa zhvilloheshin ceremonitė e rastit nė kujtim tė katėr dėshmorėve tė demokracisė, kryetari i Shoqatės "2 Prilli", Ibrahim Bilali ka kėrkuar rihapjen e hetimeve pėr zbardhjen e ngjarjes sė rėndė, tė ndodhur nė qytetin e Shkodrės nė vitin 1991. Nė fjalėn e tij pėrshėndetėse, Bilali u shpreh se "mė 2 prill u vranė 4 tė rinj si dhe u plagosėn qindra vetė. Komentet janė tė tepėrta. Megjithatė, urdhėruesit e masakrės sė asaj kohe janė ende tė lirė, madje shumė prej tyre janė nė politikė. Madje ata guxojnė tė na trashin edhe zėrin". Nė tė njėjtėn linjė me kreun e kėsaj shoqate ėshtė dhe njė prej organizatorėve tė protestės antikomuniste tė 2 Prillit, Alfons Grizha.

GURKEPI
03.04.2009, 19:37:26
"E njoh vrasesin e tim biri"
Thursday, 02-04-2009, 08:24pm (GMT+1)Arben Broci, " Martir i Demokracisė"
Nga Rudina Llazari

Shkoder - Prej 18 vitesh, ndodh po keshtu. Nje ceremoni ne Monumentin e 2 Prillit, vizitat ne familjet e kater deshmoreve dhe me pas, nje aktivitet ne teatrin "Migjeni". Me pas qyteti rikthehet ne te njejtin normalitet. Ne paradoks me kete, askush nuk ka mundur te dije se kush i ka vrare me te vertete, kater personat qe u fiken me 2 prill 1991. Ate dite, ne qender te qytetit te Shkodres u ekzekutuan kater djem. Arben Broci, Bujar Bishanaku, Besnik Ceka dhe Nazmi Kryeziu, moren plumbat e "bishes" qe perjetonte ditet e fundit te saj. Nena e deshmorit Arben Broci, kembengul te deklaroje fajtore, tre nga kreret e pushtetit te atehershem.

Rrefimi

Cdo pervjetor, shtepia e Lije Brocit mbushet plot me njerez dashamires, miq dhe te aferm. Por asaj i mungon Arbeni, djali inteligjent dhe nje prej te rinjve qe ne vitin 1991, njihej si potencial per te ardhmen e vendit. Per Lije Brocin, tre jane personat qe urdheruan vrasjen e kater deshmoreve dhe plagosjen e disa dhjetera te tjereve; Ramiz Alia, Fatos Nano dhe Gramoz Ruci, qe sipas saj, mbajne mbi supe pergjegjesine e 2 prillit 1991. Kurse per here te pare flet edhe per ate qe sipas saj ishte ekzekutori faktik i masakres. "Kam njohur ate qe vrau djalin tim. E kam njohur ashtu si rastesisht, personin qe ka shtene mbi djalin", - thote ajo. Enderron te rihape gjyqin, por mbetet e zhgenjyer se, nuk i eshte mundesuar kjo gje. Sipas Lije Brocit, vrasja ka qene e qellimshme. "Im bir ishte planifikuar qe te vritej. Ai e dinte kete dhe shpesh me thoshte se, do te me vrasin nene, por ti duhet te jesh e forte. Ishte pikasur qe ne dhjetor te vitit 1990, ne takimin qe studentet e dhjetorit paten me presidentin e asaj kohe, Ramiz Aline. Pas fjales mashtruese te Alise, im bir ka kundershtuar duke i kujtuar qellimin e atij takimi, pluralizmin", - rrefen Lija. Madje me tej kujton nje detaj qe djali ia kishte rrefyer. "Kur dolen nga takimi, Beni me tregoi se Ramiz Alia i kishte kapur lehte floket. Ishte si veprimet e Enver Hoxhes, qe i rrihte shpatullat, atyre qe donet te eliminonte. Beni e kishte kuptuar kete fakt dhe e ruajten rastin me 2 prill", - rrefen me tej nena e deshmorit. Por ajo qe ka ndodhur me pas ka qene edhe me e rende. Dy muaj pas ngjarjes, jane thirrur nga Ramiz Alia. "Edhe pse nuk desha ne fillim, me pas me shtyu kurioziteti. Me eshte lutur te mbyll ceshtjen. Ti, me tha, duhet te falesh, ose te dhurosh gjakun e djalit tend. Ne mund te te pergjigjemi edhe me leke, sa te duash, ne miliona. I jam pergjigjur se edhe sikur te me shtrojne ne ar te gjithe Shqiperine, nga Vermoshi ne Konispol, nuk e fal gjakun e tim biri", vijon Lija. Ramizi e ka pyetur nese e dinte njeri tjeter ajo qe gjendej aty. "I thashe se kam biseduar me doktorin, (Berishen) dhe se kane ardhur me mua te pakten 2 000 shkodrane. Edhe nje fije floku po te me preket, do te behet nami ne Tirane. Kur dola nuk kam folur me askend deri ne Shkoder", - tregon ajo.

Dyshimet

Gjyqin e 2 prillit e cileson si nje farse dhe eshte shpejtuar qellimisht. "Ata qe ishin ne bangon e te akuzuarve, nuk ishin pa faj. Ne radhe te pare per shkak se pranuan te qellonin me arme. Por une dua te rihap gjithcka per kete ceshtje. E kam zbuluar rastesisht vrasesin e tim biri", rrefen ajo dhe me tej, momentin kur eshte befasuar nga zbulimi. "Ka qene nje polic qe vinte pas 2 prillit ne shtepine time, vinte para gjoksit nje Kur'an e thoshte se ate e kishte mbrojtur ai liber i Shenjte nga plumbat. Pese vjet me pare, me 2004, teksa kam qene duke ardhur nga varrezat, ky polic donte te me paguante 20 lekeshin e biletes te urbanit. I thashe te me linte te qete dhe ai reagoi shume keq. Nuk desha ta vrisja me tha. Me urdheruan. I gjithe autobusi reagoi keq. I thashe se kishte shume per te paguar. Jam e tronditur akoma, pasi ai mban ende uniformen e policit", shpjegon Lije Broci, e cila jeton ne Tirane dhe here pas here shkon ne Shkoder, vetem per te vajtur ne varreza. "Kam shkuar edhe ne mes te plumbave, me 1997. Madje mbaj mend se nje djale i ri me ndaloi dhe me tha se ku shkoja. I thashe tek im bir, Beni. Kur mori vesh se kush isha, i foli me ze te larte shokeve. Mos qelloni se eshte nena e Arben Brocit", perfundon rrefimin nena e pervuajtur.

Si u vrane kater "Deshmoret e Demokracise"

Me 2 prill te vitit 1991, ne qender te Shkodres vriten kater djem te qytetit. Arben Broci, Bujar Bishanaku, Besnik Ceka dhe Nazmi Kryeziu, moren plumbat e "bishes" qe perjetonte ditet e fundit te saj. Pak kohe pas ngjarjes, te kater u nderuan me emrin "Deshmore te Demokracise", ndersa me nje vendim te Keshillit Bashkiak te qytetit, 2 Prilli do te ishte dita e "Deshmoreve te Shkodres". Per 18 vite me radhe, krimi perkujtohet si nje nder me makabrit, qe kishte ne sfond motivet politike. Festimet e cdo viti mbajne emrin e perbashket te shoqates "2 Prilli", qe se bashku me bashkine e Shkodres, organizojne ne sheshin me te njejtin emer, ceremonine perkujtimore, ku nen tingujt e bandes se qytetit, prane permendores se ngritur ne kujtim te ketyre martireve, kryhen ritet. E njejta ceremoni pritet te mbahet edhe sot ne vendin ku humben jeten pas protestave demokratike, kater deshmoret. Por kjo dite ne qytetin verior, njihet edhe si dita e fitores se demokracise.

"Duam qe te kene vendin e tyre"

"Ata derdhen gjakun per kete demokraci dhe detyra jone eshte te krijojme ate lloj demokracie per te cilen ata rane, per te cilen ata enderruan. Sa me teper kalojne vitet, aq me te dashura dhe te dhembshura behen figurat e tyre. Ata duhen vleresuar si te tille, deshmore". Keshtu jane shprehur anetaret e shoqates antikomuniste "2 Prilli" ne prag te 18 vjetorit te ngjarjes. Ata kerkojne qe deshmoret te kene vendin e tyre dhe nuk vene ne dyshim faktin, se dora e shtetit komunist me te fundit ne Evrope, ekzekutoi kater djemte e Shkodres qe kerkonin eren e ndryshimit dhe te demokracise. "Ne duam qe ata te kene vendin e tyre ne histori dhe asgje me shume", thone ata per gazeten "KJ".

"Kepuce, kunder te akuzuarve"

Shume kush e mban mend procesin gjyqesor dhe kepucen e hedhur ne drejtim te te akuzuarve, (me siguri gazetari iraken duhet te kete pare kete seance, para se te hedhe kepucen ne drejtim te ish-presidentit te SHBA-ve, Xhorxh Bush), apo sharjet per ta. Ndersa vete familjet e dinin mire, se ata qe ishin ne ate banke te akuzuarish nuk qene fajtoret e vertete te ngjarjes. Ne gjyqin qe u be ne Shkoder nuk u permenden kurre emrat, ndersa u mjaftua me nje deklarate ekspertize, qe nuk u krye kurre. Madje u tha se ne ekspertizen balistike rezultoi se plumbi i dale nga automatiku "Kallashnikov", pikerisht nga dritarja e dezhurnit te Komitetit te Partise se Rrethit, eshte perplasur ne rruge dhe ka bere rikoshete, duke u ngritur perpjete e duke e goditur Arbenin ne bel, pastaj eshte ulur disa centimetra poshte barkut. E njejta gje, paska ndodhur edhe me vrasjen e Nazmi Kryeziut.

Arben Broci

Mosha: 21 vjec
Profesioni: Student
Vrare: 2 prill 1991
Vendi: Shkoder
Motivi: Politik

Bujar Bishanaku

Mosha: 22 vjec
Profesioni: Student
Vrare: 2 prill 1991
Vendi: Shkoder
Motivi: Politik

Nazmi Kryeziu

Mosha: 22 vjec
Profesioni: Student
Vrare: 2 prill 1991
Vendi: Shkoder
Motivi: Politik

Besnik Ceka

Mosha: 21 vjec
Profesioni: Student
Vrare: 2 prill 1991
Vendi: Shkoder
Motivi: Politik

grepi
04.04.2009, 22:36:03
Nifar Hasanit ja kishin pas ngjit emrin Hasan Rrenci,edhe po e pyet njani? allahile Hasan a shume rren ti qi po te thojne Hasan Rrenci a?
Hasani tha: jo tybe kurr nuk rrej,por vetem tregoj qka thojne te tjeret,dmth (ban llafe thojne grat)

Grasho

a neper zhurka e ke takuar kete hasanin tende, ste ka dal ndoj zhurk siq te ka premtuar ?!!

grepi, dora vetė

grepi
06.04.2009, 12:37:00
Ramiz Alia: Berisha lejoi kontrabandėn e naftės pėr tė vrarė kosovarėt


» Dėrguar mė: 05/04/2009 - 13:30

Ramiz Alia

Kryeministri Berisha ka filluar serinė e fundit tė gėnjeshtrave dhe tė mashtrimeve. Siē duket, nė kėtė mėnyrė kujton se do tė bėjė pėr vete votuesit dhe do t’i pėrballojė zgjedhjet e qershorit. Natyrisht, kėto janė shpresa tė kota, sepse shqiptarėt e njohin tashmė Sali Berishėn. Njohin bėmat e tij tė viteve ‘90-tė, kur ai ishte President, qė pėrfundoi me 2500 tė vrarė dhe me vjedhjen e pasurisė sė qytetarėve tė varfėr me anėn e tė ashtuquajturave “piramida”, tė cilat nė intervistėn dhėnė njė gazete kosovare, pėrpiqet t’ua faturojė serbėve. E njohin dhe me bėmat e kėtyre viteve, kur ai udhėheqė qeverinė, gjatė sė cilėve, tė paktėn dy gjėra nuk mund tė harrohen: “Gėrdeci”, me tė vrarėt, tė plagosurit e shkatėrrimet e tij, dhe mega-korrupsioni i pėrqendruar nė rrugėn Durrės-Kukės.
Nė intervistat e fundit, nė qendėr tė sulmeve tė Berishės ka qenė figura ime. Natyrisht, mua nuk mė intereson tė njoh shkaqet e vėrteta dhe arsyet pėrse Sali Berisha ndihet i shqetėsuar nga personi im. Unė jam mėsuar me kritika e polemika tė niveleve tė ndryshme, brenda e jashtė shtetit. Prandaj, nė ēdo rast jam i qetė dhe gjakftohtė, sidomos kur kam tė bėj me shpifje dhe gėnjeshtra. Nė fillim, Berisha mė akuzoi se paskam arrestuar Nexhmije Hoxhėn, nė njė kohė qė gjithė shqiptarėt e dinė se futja nė burg e saj ishte kėrkesė e ultimatumit qė Berisha i bėri (nė dhjetor 1991), Qeverisė sė Stabilitetit. Dhe, pasi kjo kėrkesė u kundėrshtua nga Presidenti i kohės, pra nga unė, dhe nuk gjeti mbėshtetje nė Parlament, Berisha me njerėzit e tij detyroi ish-prokurorin e pėrgjithshėm tė lėshojė fletė-arrestin.
Njė prilli nxori njė “pėrrallė” tjetėr, akoma mė “gjakatare”. Zoti Berisha shpalli se Ramiz Alia, as mė shumė e as mė pak, paska dashur tė vrasė nė vitin 1991, Sali Berishėn dhe Ibrahim Rugovėn, “sepse kishin sharė Enver Hoxhėn”!? Ēfarė tė thuash pėr kėto pėrralla, pėr kėto trillime, qė janė fund e krye stisje pa asnjė bazė? Ēfarė tė thuash pėr faktin e thjesht se, siē vepron rėndom nė aktivitetin e tij tė pėrditshėm, ky kryeministėr akuzon kaq hapur dhe rėndė ish-presidentin e vendit tė tij, pa dhėnė asnjė provė apo fakt?
Ēfarė tė thuash gjithashtu edhe pėr deklaratėn e vetė zotit Rugova, se “ndėr tė gjithė udhėheqėsit shqiptarė, Ramiz Alia ėshtė ai qė ka bėrė mė shumė pėr Kosovėn”?
Berisha zgjodhi shtypin kosovar pėr tė hedhur nė treg fantazitė e tij tė sėmura. Siē duket, tani ai kėrkon edhe pėrkrahjen e kosovarėve. Intervista e tij ishte e mbushur me shpifje kundėr shtetit tė mėparshėm shqiptar, kundėr Enver Hoxhės, gjoja se ata e paskan braktisur Kosovėn dhe ē’ėshtė mė e keqja, “ata kurrė nuk kanė dashur qė Kosova tė jetė e lirė dhe e pavarur, republikė mė vete”.
Shikoni!? Doli Berisha i vitit 2009 qė t’i bindė kosovarėt se Enver Hoxha nuk e ka dashur Kosovėn dhe lirinė e saj!? Nuk ka e nuk mund tė ketė njeri, as nė Kosovė, as nė Shqipėri, askund nė botė qė tė besojė pėrralla tė tilla, tė denja vetėm pėr 1 Prillin.
Nuk mund t’i besojė, sepse tė gjithė shqiptarėt, e mbi tė gjitha vetė kosovarėt, e njohin Sali Berishėn e bėmat e tij kundėr Kosovės. Kush ishte ai qė lejoi kontrabandėn e naftės nė vitet ’90, duke shkelur embargon ndėrkombėtare, me tė cilėn udhėhiqej ushtria serbe pėr tė vrarė kosovarėt?
A nuk ishte Sali Berisha ai qė kundėrshtoi kompromisin e Rambujesė, qė shėnoi parathėnien e bombardimeve tė NATO-s mbi Beograd dhe fitoren e pavarėsisė sė Kosovės, ndėrsa pjesėmarrėsit e saj shqiptarė (Rugovėn e Thaēin me shokė), i demaskoi si tradhtarė? Kujtoj se zoti Berisha e quajti UĒK-nė “grup terrorist”, ashtu siē e quanin serbėt. Ndėrsa, tani na thotė se shtėpia e tij paska qenė “depo armėsh pėr UĒK-nė”!
Sė fundi, dėshiroj tė pyes se kush ishte ai qė i hapi dyert e shtėpisė sė vet njė farė Fazlliēi, qė jo vetėm dėmton interesat e Shqipėrisė, por luan edhe nė emėr tė interesave tė Ballkanit?
I nderuari Berisha, u kujtove shumė vonė pėr Kosovė, tė cilėn e ke trajtuar vetėm nga kėndvėshtrimi i interesave tė tua personale. Ekziston njė ndryshim i madh thelbėsor midis meje dhe teje, zoti Berisha, pėr sa i pėrket karakterit tė lidhjeve dhe tė marrėdhėnieve me Kosovėn e popullin e saj. Me t’u ēliruar Shqipėria nga pushtuesit fashistė, pra nė fillim tė muajit dhjetor 1944, unė kam shkuar me Divizionin e Pestė tė ushtrisė NĒL shqiptare pėr tė ndihmuar kosovarėt qė tė fitojnė lirinė, kurse ti, zoti Berisha, 50 vjet mė vonė, vetėm pėr interesa personale, i hape rrugė kontrabandės dhe furnizimit me naftė tė Millosheviēit, pėr tė vrarė kosovarėt qė luftonin pėr liri. Besoj se lexuesi shqiptar dhe ai kosovar nuk ka nevojė pėr mė shumė argumente, qė tė dallojė shpifjet e Berishės dhe pozitėn e palakmueshme tė tij nė prag tė zgjedhjeve tė qershorit.


marre nga, Gazeta Shqiptare

grepi, dora vetė

GURKEPI
08.04.2009, 11:02:04
Drejtues tė Shoqatės Antikomuniste 2 Prilli kėrkojnė ekstradimin nė Shqipėri tė Gjekė Ēelės


Si u organizua masakra e 2 prillit


Nga Alfons GRISHAJ


Eshtė bėrė e udhės qė fajtorėt tė tjerrin lesh e li, tė krijojnė alibira, tė betohen si krijesa inoēente, dhe mė keq tė akuzojnė tė tjerėt; karakteristikė e njohur e njerėzve tė Sigurimit tė Shtetit, tė atyre qė kanė larė duart me gjak. Jam munduar tė mos i kujtoj emrat e Ēapajev Taēit, Dilaver Papares dhe Gjekė Ēelės. Emrat e tyre ishin si njė sėmundje e njė kohe tė kaluar, e cila i ka kushtuar rėndė Shkodrės dhe familjes sė martirėve.

Do mundohem tė hedh dritė nė dy data: 13 Dhjetor 1990 dhe 2 Prill 1991.

Dilaver Paparen dhe Gjekė Ēelėn i njoha nė demonstratėn e 13 Dhjetorit 1991. Emrin e Ēapajev Taēit vetėm se e kisha dėgjuar si njė enverist tė tėrbuar.


Njohja me Dilaver Paparen

Nė demonstratėn e 13 Dhjetorit, demonstruesit mė mbajten pėr njė copė kohė nė krahė dhe brohorisnin emrin tim. Dilaveri e shikoi kėtė skenė dhe m'u afrua, duke mė zgjatur megafonin: "A mund t'i bėsh thirrje pėr qetesi?" Fytyra e tij nuk tregonte mendimin real, por ai me njė nėnqeshje rikėrkoi, qė unė tė qetėsoja demonstruesit. "Nuk dėshiroj tė pėrdori dhunėn!" Unė e kuptova mirė se ēfarė nėnkuptonte ajo fjali e stėrbezdisshme, qė mė kumbonte nė veshė prej vitesh. Hypa mbi mikrobuz dhe, porsa u bėra gati tė flisja, poshtė mikrobuzit shikova njė spiun tė njohur, qė nuk dua t'i pėrmend emrin, se tashmė ka shkuar nė botėn tjetėr bashkė me mekatet e tij. Ai thirri, "Duam gjak!". E shikova atė mjeran qė kėrkonte qė demonstratėn paqėsore ta kompromentonte. Desha tė flisja pėr PD dhe ta shpallja aty. "Le tė mbledhim njė pėrfaqėsi dhe tė bisedojmė me autoritetet! "Nuk mė lanė tė mbaroja fjalėn, se spiuni thirri pėrsėri: "Duam gjak, kemi biseduar!" E shoqėruan dhe disa zėra…U ula prej mikrobuzit dhe e kapa prej xhakete pisin, qė provokonte turmėn…Fatbardh Bilali, qė ishte njė nga ata qė mė mbante mbi shpatullat e tija, hyri dhe ai. Gjithēka ishte me sekonda. Pas meje hypi mbi mikrobuz Apollon Haxhi, (dukej si i pirė) ai tha: "Eshtė themeluar PD, me nė krye Gramoz Pashkon. "Ishte njė e vėrtetė, por jo krejt e saktė… Hypa pėrsėri mbi mikrobuz, thirra: "Rroftė Liria", duke ngritur dy gishtat lart … "Pas meje !" Demonstruesit, mė shoqėruan nė xhiron e parė, duke brohoritur…


Ballafaqimi me Gjekė Ēelėn

Pėr herė tė parė e shikova kėtė njeri tek rreshtonte policėt nė formacion pushkatimi, pėr tė qėlluar mbi demonstruesit dhjetorist. U plagosėn me dhjetra… Pasi demonstruesit ngjeshėn radhėt, e detyruan kėtė person bashkė me policėt e tij tė futej brenda Komitetit tė Partisė. Aty, ky sėbashku me shokėt e tij, hapnin zjarr (pothuajse i njėjti skenar si mė dy prill 1991, duke plagosur dhe njė grua qė kalonte aty afėr, (lexuesit tė mė falin se nuk ja mbaj mend emrin), e cila nuk pyeti pėr plumbin qė mori, por pati hallin e fėmijės qė mbante. Ajo thirri: "Gati mė vratė fėmijėn, more ju vraftė Zoti".

Disa demonstrues i vunė zjarrin katit tė parė tė KPP-ės.

Shkova pėrballė Komitetit tė Partisė, pėr tė qetėsuar demonstruesit.

Protestuesit kishin kapur njė oficer qė po kalonte aty pranė, tė cilin po e godisnin, duke menduar se ishte oficer sigurimi. Ia hoqa nga duart, duke i thėnė demonstruesve, se ai ishte oficer ushtrie dhe jo sigurimi. E strehova oficerin tek njė familje aty afėr dhe e vendosa njė mikun tim pėr ta ruajtur. Menjėherė shkova pėrsėri nė shesh. I ndala demonstruesit qė tė hynin brenda Komitetit tė Partisė, mendoja se do t'i vrisnin. Nipi i Ler Martinit, mė tha se e kanė vrarė Lerin dhe e kanė futur brenda KPP-sė. I premtova se do ngjitesha vetė lart dhe ashtu bėra. Hyra brenda KPP-sė, kur ē'tė shikoj! Njė mal me karrike e tavolina, qė policėt kishin vėnė, qė tė pengonin demonstruesit tė ngjiteshin nė katin e dytė. Me zor u ngjita nėpėr karrike dhe tavolina dhe pėrfundova nė katin e dytė. Aty takova Lerin, i cili ishte plagosur nė kokė. I tregova Lerit se njerėzit kujtonin se ai ishte i vrarė, prandaj ai duhej tė ulej poshtė. Leri ishte i turbulluar dhe dukej sikur nuk mė dėgjonte. Aty pėr aty hyri Xhorxhi Grabova: "Nuk e lė Lerin tė dalė nga kjo godinė, se kush e di ēfarė do t'i ndodhe, Leri mė shpėtoi jetėn". Tek fliste sekretari i partisė, dėgjova njė zė, i cili kėrkonte furnizime me fishekė, se i ishin mbaruar…

Ktheva kokėn dhe menjėherė e njoha, qė ai ishte personi, i cili komandonte, komandanti qė rreshtonte policėt pėr tė qėlluar. Ky person ishte Gjekė Ēelaj. Nė tokė gjeta njė plumb dhe ia drejtova Gjekė Ēelės. "Ruani plumbat pėr armiqtė dhe jo pėr vėllezėrit tuaj, qė kėrkojnė liri!". Ai, me njė fytyrė habitore, mė pyeti: "Kush je t'i dhe pėr cilėt armiq e ke fjalėn!?"-"Jam pėrfaqėsues i popullit, armiqtė janė serbėt dhe jo shqiptarėt!", ishte pėrgjigjia ime.

Isha i mbushur deri nė fyt me fėlliqėsitė, gėnjeshtrat, manipulimet, paburrėrinė

dhe krimin komunist. Mė 13 Dhjetor 1990, vėrtetova dhe njėherė kanibalizmin dhe tiraninė e kastės sė kuqe. Natėn e 13 Dhjetorit erdhėn hijenat sigurimsa, rrethuan pallatin tim. U arrestova. Nė rrugė ishin dy IFA plot me policė. Nė IFE-ėn qė mė hypėn gjeta tė arrestuar dhe Zamir Fajėn, i cili kishte mbajtur mbi supe Olsi Lorjen gjatė kohės qė thėrmoi me ēekan pjesėn e kokės sė mbetur tė diktatorit. Olsi Lorja (ky Gavrosh Lirie) u vra nga forcat e sigurimit pas kėsaj ngjarje.

Porsa na ulėn nga IFA, nė Degė tė Punėve tė Brendshme u ballafaqova me njė tablo rrėnqethėse. Ajo ngjante me arenėn e Koleseut tė Romės, kur besimtarėt e krishterė hidheshin pėr t'i shqyer bishat. Kėshtu kishin bėrė dhe sigurimsat nė Degėn e Punėve tė Brendshme Shkodėr. Tė plagosurit qė besonin nė LIRI i kishin hedhur nė oborr, ku bazhibozukėt pa uniformė, tė veshur keq (praktikė e sigurimsave qė futeshin nė popull, ku rrallė herė dhe i manipulonin), tė cilėt godisnin pamėshirė tė plagosurit. Bepin Torta dhe Sokol Drasati, dhe pse tė plagosur, ishin tė paepur. Aljosha dhe Mondi, tė cilėt vetėm rrobėn kishin tė sigurimit, se nė shpirt ishin demokratė, u shprehėn: "Kėta janė tė 326, i udhėheq Labo Ēomo, kėta nuk kanė shpirt". Bazhibozukėt, sa mė panė u turrėn mbi mua, "Shiko erdhi A-si, ky ėshtė ai zotėria qė i ka udhėhequr, ky zotėria i kollarisur!" Njėri nga ato me futi stėrkėmbėsen, pėr tė mė rrėzuar. Fjalėt e mia tė ashpra i shtangėn. Nė ndihmė mė erdhi dhe Aljosha dhe Mondi, tė cilet thanė: "Alfonsin mė mirė vriteni, se ta prekni me dorė, mos e prekni me dorė…". Mė vonė Dilaver Papare do tė dilte kundėr tė gjithėve, pėr tė mė liruar mua.. E pyeta Dilaverin gjatė ditėve qė ai vinte nė PD pėr tė kordinuar veprimet pėr mitingjet tona: "Dilaver pse mė lirove mė 13 Dhjetor". Ai m'u pėrgjigj: "As unė nuk e di, por mė je dukur ndryshe me tė tjerėt!".


Tani vetiu lindin disa pyetje pėr Gjekėn:

Pse i rreshtonte policėt dhe urdhėronte tė qėllonin mbi demonstruesit !?

Pėrse kėrkonte municione nė radio dhe pėr kė i donte plumbat !?

Pse i masakronin tė plagosurit dhe tė arrestuarit nė Degėn e Punėve tė Brendshme.!?

Kush e vrau djaloshin hero, Olsi Lorja, i cili me ēekan, hoqi kokėn e mbetur tė diktatorit?


Kaq pėr 13 Dhjetorin, duke pasur dhjetra dėshmitarė…


2 Prilli, masakra e parashikuar dhe roli i kriminelėve tė Sigurimit


Mė kujtohet nata e 31 Marsit dhe bataret qė shkrehėn komunistėt, pėr fitoren e tyre nė Shqipėri. Isha nė selinė e PD-sė, duke pritur e pėrcjellur aktivistėt e PD-sė. Disa aktivistėt tanė qė banonin pranė Degės sė Punėve tė Brendshme erdhėn duke thėnė qė bataret e pushkėve erdhėn nga dega. Ardian Tahiri, njė aktivist i flaktė i lirisė, tha: "ky ėshtė fillimi i njė provokimi!"

Mė 1 Prill 1991, demokratėt e Shkodrės vėrshuan para selisė sė PD-sė, me lot nė sy pyesnin pėr rezultatet. Dikush ishte dhe i acaruar. "Prep kta kriminela!" U munduam t'i qetėsonim. Folėn para selisė Kolec Ndoja, Viktor Martini, Azem Hajdari. Azemi ishte shumė i qartė nė fjalėn e tij…Mė kėrkuan disa herė qė tė flisja. Isha shumė i lodhur, kisha netė pagjumė. Ngarkesa dhe barra mė e madhe binte mbi mua, jo vetėm pėr njohjen e madhe me tė rinjtė e Shkodrės, por dhe si njė demokrat qė nuk njihja kompromise me ish-kastėn e kuqe.

Eshtė e vėrtetė qė Dilaveri dhe Gjeka erdhėn e kėrkuan "bashkėpunim", pėr tė qetėsuar situatėn. Por, cila ishte arsyeja e vėrtetė? Vetė prania e tyre ngjallte neveri tek demonstruesit. Ata nuk shihnin tek Dilaveri dhe Gjeka figurat e rendit kushtetues, por kukullat e metalta tė njė rendi anti-kushtetues dhe ilegjitim, tė cilėt me serumet e trureve tė tyre tė lara i shėrbenin njė kaste gjakpirėse e delirante qė, pėr 47 vjet kishte burgosur torturuar e vrarė.

Pse duheshin shqetėsur aq shumė kėta policė, kur demonstruesit po demonstronin si qytetarė tė njė bote tė lirė? Ata po protestonin pėr manipulimin e votės sė vjedhur, dhe ata nuk protestonin pėr veten e tyre, por pėr Shqipėrinė, se Shkodra nuk ishte republikė nė vete, ashtu siē kėrkonin bazhibozukėt e sigurimit, qė hidhnin parulla serbe: "Shkodra Republikė!" etj…Pse nuk u shqetėsuan kėta zotėrinj, kur makinat e tyre tė policisė dhe tė ushtrisė shkonin pėr tė votuar, sa nė njė zonė nė tjetrėn pėr tė manipuluar?

Nė lagjen Xhabije, populli gati sa nuk u konfrontua me kėta mjeranė, qė pėr tė dytėn herė donin tė votonin. Vetė Sokol Shazi, pėrfaqėsues i Frontit Demokratik, ky njė njeri kurajoz dhe i ndershėm, i tha oficerit mustaqemi: "Ju keni votuar dhe njėherė, ēfarė doni kėtu!?".

Devocioni i tepruar i kėtyre zanatlive tė pafe, qė pėr ta nėna dhe babai ishte PP-ja, ky devocion katetonik do ta ēonte nė kolaps shtetin komunist.

Gjeka duhet ta dinte, se Shkodra ka qėnė fuēi baruti pėr antikomunizėm.

Atje janė zhvilluar dy lėvizje tė mėdha anti-komuniste '45-'46. Si kishte harruar Gjeka tė gjithė ata priftėrinj e hoxhallarė shkodranė, qė ishin burgosur e martirizuar?

Pra, as Dilaveri dhe as Gjeka nuk e njihnin historinė antikomuniste tė Shkodrės. Ata vinin si dilitantė pėr tė nakatosur dhe, jo pėr tė qetėsuar.

Pėr t'i kujtuar Gjekės, se Dilaveri u plagos mė 13 Dhjetor, pikėrisht se ai nuk e njihte situatėn, dhe ajo ishte njė shenjė e mirė pėr t'i treguar atij se Shkodra nuk ishte Puka.

Mė 1 Prill, kemi ndenjur deri nė 10:30 tė natės, duke qetėsuar demonstruesit para KPP. Kemi qenė disa pėrfaqėsues tė PD-sė: Unė, Arben Broci, Eduard Perjaku, Kolec Ndoja, Nikolin Thana, Pjetėr Arbnori, Artan Broci dhe Eduard Grishaj. Me ne ishte dhe Dilaver Papare. Dilaveri tha: "Se, nėqoftėse nesėr mblidhen demonstrues para KPP-sė, ne do tė veprojmė ndryshe". Cila ishte arsyeja qė ky njeri qė i dridheshin duart duke drellur cigaren, tė ishte nė atė ankth? Kush e kishte urdhėruar dhe pėrse!?" Dy Prilli do tė ishte pėrgjigja mė e mirė. Pas shpėrndarjes sė demonstruesve, shkuam tek selia e jonė. Pėr tė nesėrmen u caktuan tė hapnin zyrėn Arben Broci dhe Eduard Grishaj, me ta u bashkuan dhe Frano Gjergji dhe Fatmir Bėrdica, pėrkatėsisht anėtarė tė Kėeshillit tė PD-sė.

Pėrpjekjet e zv/ministrit Hajredin Shyti pėr t'u kapur si i mbyturi pas fijes sė kashtės, siē tha nė gjyq, qė gjoja PD e ka ēuar Arben Brocin tek KPP-sė Shkodėr, i duhet njė pėrgjigje e saktė kėtij rrufjani. Tek KPP, nuk ka qenė vetėm Arben Broci, por ka qenė dhe Frano Gjergji, Fatmir Bėrdica, Eduard Grishaj, Eduard Perjaku, Unė, dhe mė vonė Ali Spahia dhe Pjetėr Arbnori. Jam i bindur se Arben Broci, ishte piketuar qė nė takimin me Ramiz Alinė. Mbase, ishte i vetmi, nė atė takim qė e injoroi Presidentin komunist.

Shumica e tė pranishmėve nė atė takimi ia dhanė dorėn Ramizit, kurse Arben Broci jo.

Si mund tė harrohej ky injorim qė i bėri Arbeni tė paprekshmit Ramiz Alia? Shpesh herė Arbeni shprehej: "Kėta kriminela kan me mė vra!". Me qė rrinim dhe nė njė lagje, ishim mė afėr njėri-tjetrit; Unė, Arbeni dhe Kujtim Asllani, bisedonim dhe jashtė mbledhjes pėr problemet e PD-sė.

Tė njėjtėn shprehje do ta dėgjoja mė vonė prej mikut tim, tė paharrueshmit Hajdari, i cili njė ditė mė tha: "Alfons, kriminelet e Nanos jane duke u pėrpjeke me mė vra, dhe kan me e ba. Nėse gjaku im ka me i shėrby demokracisė dhe Shqipėrisė, ja kisha ba hallall, por nėse jo, do mė vinte keq!"


Si nisi

2 Prilli filloi me njė protestė model tė shkollave tė mesme "Jordan Misja", "Oso Kuka" dhe "29 Nėntori". Kjo protestė mund tė krahasohej vetėm me protestat e vendeve tė civilizuara botėrore. E ardhmja e Shqipėrisė kishte zgjedhur njė model civilizues pėr tė protestuar. Ishte njė krenari dhe habi pėr kėtė organizim ideal. Siē duket kėto nxėnės kishin menduar ta zbusnin klimėn e protestuesve dhe komunistėve. Mbase dora e zotit po mundohej tė ēlironte atė atmosferė (megjithėse komunistėt nuk besojnė nė zot) tė rėndė.

Ēdo qytetar shkodran qė e ka parė kėtė skenė ėshtė mallėngjyer.

Por, jo! Engjėjt e lirisė nuk i njihnin mirė skeletonėt e komunizmit. Si bisha tė tėrbuara u hodhėn bashibozukėt mbi nxėnėsit e pambrojtur …Pse e gjithė kjo egėrsi mbi fėmijėt qė ishin tė ulur mbi ēantat e tyre!? Bashibozukėt laramanė, shumica ishin pa uniformė policie, praktikė kjo e vendeve diktatoriale. Vetė kjo pėrzierje tregon pėr njė taktike dinake tė pėrpunuar mirė nga Ēapajev Thaēi dhe mvartėsit e tij… Shkodranėt, duke parė kėtė skenė, u hodhėn pėr tė mbrojtur fėmijėt e tyre. Babai pėr fėmijėn, komshiu pėr komshiun, shoku pėr shokun, dhe kėshtu reaksion zinxhir si bomba me hidrogjen plasi kjo demonstratė. Demonstrata e 2 Prillit ishte e katėrta brenda njė viti. Nga pėrmasat ishte demonstrata mė e pėrgjakshme nė historinė e pluralizmit politik shqiptar. Hebrejt kanė njė shprehje, "Helkath-Hazurim", qė do tė thotė, "fushė beteje". U vranė pesė anėtarė tė PD-sė, dhe jo katėr. Kėtė e kam thėnė dhe e kam shkruar nė shkrimet e tjera pėr 2 Prillin: Arben Broci, Nazmi Kryeziu, Besnik Ceka, Bujar Bishanaku dhe vdiq mė vonė prej plagėve Artur Gila. U plagosėn mbi 100 demonstrues, shumica me armė zjarri dhe pjesa tjetėr me mjete tė forta. Nuk mund tė lė pa pėrmendur Harris Moranėn, qė mori plumbin nė gjoks para Komitetit PP-sė, Shkėlqim Lisin, qė nuk ishte mė shumė se 12 vjeē, mori plumbin nė bark dhe, ashtu i plagosur ngrinte dy gishtat lart. Ēlirim Bajri mbeti i paralizuar, nga dy plagė zjarri etj. Mirė se kėto ishin trima, po me vajzat ēfarė patėn ata tė panderė e tė pafe? Po pėrmend disa vajza qė shkuan deri nė humbje ndjenjash: Marsida Bruceti, Suela Basha, Blerina Tuzi, Elida Nika, Sidola Vata, Aida Krroqi, Flora Kurbini. Kėto vajza nuk e kalonin moshėn 17-vjeēare. Pra, siē shikojmė ishte njė verbim total i sigurimsave me dhe pa uniformė… Pse e gjithė kjo verbėri?!

GURKEPI
08.04.2009, 11:06:06
Ballė pėr ballė me Ēapajev Taēin

Gjatė ngjarjes sė 2 Prillit, Blerim Ēela, Kolec Ndoja, Agustin Shqalsi dhe unė, shkuam dy herė pėr t'i kėrkuar Ēapajev Taēit, qė policia mos tė qėllonte mė me armė, as nė ajėr dhe as mbi popull. Kėrkuam qė forcat e policisė tė tėrhiqeshin brenda objekteve tė tyre. Mbi tavolinėn e tij kishte njė kallashnikov dhe pesė karikatorė me fishekė. Kolec Ndoja e pyeti nė mėnyrė tė ashpėr: "Pse e mban kėtė automatik dhe kėto krehėra me fishekė mbi tavolinė, pėr tė vrarė!?". Hyri menjėherė Agustini, qė me qetėsi shmangu njė debat tė pangeshėm. Ēapajevit i spjegova situatėn, duke i kėrkuar maturi dhe menēuri pėr kėrkesėn tonė, se pėr ēdo rėndim tė situatės, pėrgjegjėsia do tė binte mbi tė. Ai me njė triumfalizėm tha: "Forca tė reja po vijnė nga Tirana, pėr tė marrė situatėn nė dorė!" U larguam pėr tė vazhduar detyrėn tonė…


Dezinformimi dhe manipulimi, formė dhe mjet i Sigurimit tė Shtetit

Kam shkuar shtrat mė shtrat tek tė plagosurit, duke shėnuar emrat e tė vrarėve dhe tė plagosurve (sėbashku me doktor Spahinė dhe doktor Grezdėn rregjistruam rreth 60 tė plagosur qė ishin paraqitur pėr mjekim), tė cilėt tregonin plagėt e tyre. Mė vonė lista do tė rritej…

Atė pasdreke po u jepja intervistė gazetarėve tė huaj. Njėkohėsisht po komunikoja direkt me Frrok Ēupin, i cili shėnonte ato ēfarė thoja. Emrat e martirėve ia komunikova tė saktė, por njė spiun i sigurimit mė gjeti "fjetur", ose mė mirė ma hodhi (e spjegova mė lart kisha netė pa gjumė), mė tha pėr Bujar Bishanakun: "Nuk ėshtė emri i tij Bujar, por ėshtė Ilir Leshanaku", duke u pėrbetuar se ishte i afėrm i tij.

E hėngra nga sigurimsi pėr herė tė dytė dhe tė fundit. I thashė Frrokut tė ndryshonte emrin. Shikoni se si shokėt e Gjekės nuk luftonin vetėm me pushkė, por dhe me dizinformim. Siē doli dhe mė vonė nė Parlamentin Shqiptar, shkrimi im dhe i Rudolf Markut nuk ishin tė saktė... Makina propagandistike e sigurimit nuk ngurroi qė, mbas kėtyre vrasjeve tė shkruanin nė muret e Shkodrės se, Arben Brocin e vrau Arbnori. Gėnjeshtrat, sajimet, manipulimet, dizinformimet ishin shpesh herė njė armė e fuqishme propagandistike nė duart e mjeshtrave tė Sigurimit. Por, kjo lojė e pabesė nuk eci tek shkodranėt demokratė.


"Harresa", bumerang per inteligjencėn e kriminelit

Gjekė Ēelaj ka "harruar" tė pėrmendė, kur ai i thotė eprorit tė vet qė, "policėt nuk po pėrmbahen!". Ai harron pėrsėri tė pėrmendė, urdhėrin e eprorit tė vet: "Veproni!" Ēfarė don me thanė fjala veproni pėr zbatuesin e verbėr? Ai harron, "Harron" pėrsėri lutjet e Terezina Marubit (nė atė kohė Kryetarja e Komitetit), qė pėrgjėrohej deri nė pėrulje pėr tė ndalur zjarrin mbi demonstruesit. Ai pėrgjigjej: "Nuk mė dėgjojnė!"

Ai "Harron" pėrsėri qė tanket dhe autoblindat me 12.7 dolėn pėr tė ekzekutuar dhe jo pėr tė parakaluar si pėr 1 Maj.

Ai "Harron" pėrsėri qė, Fadil Cani, i tha sekretarit tė PD-sė, "do tė hedh nė erė KPP-sė, sėbashku me demonstruesit!".

Pse e gjithė kjo "harresė" pėr njė polic profesionist!?

Nuk e kisha njohur nga afėr zv/ministrin Hajredin Shyti. E takova nė zyrėn e PD-sė Shkodėr, pas kėrkesės qė ai bėri pėr t'u takur me ne. E pyeta: "Pse i gjithė ky gjak?" (ndofta i shpėtoi fjala, ndoshta me hipokrizi) Ai m'u pėrgjigj: "Nga injoranca. Po, po, polic tė pakualifikuar!".

Eshtė mė e ndershme pėr tė pranuar nė skutat e errta tė ndėrgjegjes sė Gjekės, se ai nuk e kishte parashikuar njė gjėmė tė tillė dhe se situata i doli jashtė kontrollit, se sa tė ringrinte pėrseri njė mal demonian, pėr t'u tallur me gjakun e martirėve. Nėse njėherė do tė kėrkonte ndjesė, do tė tregonte se shpirti i tij i mbushur me mėkate pasqyronte njė kthesė pozitive. Por, ai jo vetėm qė nuk kėrkon ndjesė, por vazhdon me njė logjikė sterile kriminale, tė shpėrndajė tymnajė nė qiellin e kaltėr tė sė vėrtetės.


Berisha nė rolin e 2 Prillit

Pėr 2 Prillin, Berisha ka njė kontribut tė jashtėzakonshėm pėr shmangjen e gjakderdhjes. Po kujtoj vetėm njė fakt qė, kur i nxorėm policėt nga biblioteka "Marin Barleti", tė cilėve i kishin mbaruar fishekėt, duke qėlluar mbi popull (populli i irrituar donte t'i hante tė gjallė), ishte Berisha, qė ka porositur me telefon dhjetra herė tė ruhet gjakftohtėsia. Dhe ne kemi ndaluar njė gjakderdhje tė pėrmasave tė paparashikueshme.

Mos tė kujtojė Gjeka dhe shokėt e tij, se pa ndihmėn e PD-sė, do ta kalonin paqe. Pa ndihmėn e PD-sė, ata do tė ishin nė atė botė ku fryn erė. Pėr tė ilustruar kėtė, do t'i tregoj lexuesve njė ndodhi:

Gramoz Ruēi, po hynte nė Gjykatėn e Shkodrės pėr tė deponuar pėr 2 Prillin. Ai hyri nė derėn e gjykatės me fjalėt: "Jam nė besė tė shkodranėve" (besoj se Gramozi i mban mend fjalėt e veta), dhe me tė vėrtetė unė e mbrojta atė nga njė i plagosur i 2 Prillit, qė deshti tė hakmerrej. Ai nuk e kuptoi kurrė, sa i rrezikuar ka qenė nė ato momente. Pra, unė duke mbrojtur atė, bėra detyrėn time si anėtar i PD-sė. Njėkohėsisht qetėsova dhe ish-tė plagosurin qė, pas disa vitesh mė falenderoi, qė nuk e kisha lejuar tė veproja…

Ne nuk donim hakmarrje, por drejtėsi dhe shtet ligjor…


Alibitė me pėrllogaritje tmerrėsisht tė gabuara nė kohė dhe hapėsirė

Alibitė e tij prej dhelpre pėr pushkėn e Ibrahim Bilalit, qė u arrestua bashkė me shoferin e PD-sė, Kujtim Asllani, tek shkonin pėr tė shoqėruar anėtarin e kėshillit drejtues Zhani Sekuj, nuk ishte pėr tė vrarė shokėt e vet, por pėr tė mbrojtur veten e ato nga pusitė dhe pabesitė e Gjekave. Gjatė atyre ditėve, njė sėrė atentatesh u bėnė kundėr nesh.

Mua mė qėlluan me pistoletė nga njė IFE policie. Shoku im qė ishte me mua (Gėzimi), u hodh nė kanal prej frikės sė plumbave. Pėr herė tė parė nė jetėn time dėgjova se si plumbat vėrshėllyen pranė kokės sime…Tek shtėpia e Pjetėr Arbnorit vunė dinamit dy herė. Xhemal Uruēit, i vunė dinamit nė dritare. Familjen e Brahim Bilalit e kishin kėrcėnuar disa herė. Kėrcėnuan Kolec Ndojen, Eduard Pėrjakun etj… etj.

Kurse pėr pushkėn me precizion e tė ndjerit R.V, qė ia kishte dhuruar Kadri Hazbiu, bėhet fjalė pėr vitin 1973-'75, dhe ajo pushkė iu mor tė ndjerit nga sigurimi pas arrestimit tė Kadri Hazbiut. Pra, ajo nuk e mbėrriti vitin 1990. Ēdo pėrpjekje e mjeruar e tij, pėr t'u shfajėsuar dhe pėr tė ngritur alibira trashanike, nuk ėshtė asgjė tjetėr vetėm njė humnerė qė sa vjen e thellon veprėn e tij kriminale…


Tablloja e Gjyqit

Nė bangėn e tė akuzuarve rrinin Hajredin Shyti, Ēapajev Taēi (njė monstėr. Mjafton tė kujtojmė vrasjen e martirit, Pėllumb Pėllumbi dhe ėshtė mjaft), Dilaver Papare dhe Gjekė Ēelaj. Tek i shikoja, mendova se ata ishin vetėm zbatuesit e radhės sė masakrės

47-vjeēare komuniste, qė nė mėnyrė sistematike (Byroja Politike dhe Komiteti Qendror) nėpėrmjet instrumentit tė tij, Sigurimit tė Shtetit, burgoste e vriste kundėrshtarėt e vet, por dhe shokėt e vet… Duke gjykuar me gjakftohtėsi dhe nė mėnyrė filozofike, shpjegova ngjarjen dhe akuzova urdhėrdhėnėsit e krimit, tė cilėt ishin nė Tiranė. Ata qė ishin nė bangėn e tė akuzuarve ishin pjesa e dukshme e trularėve tė PP-sė dhe veglės sė fortė tė diktaturės sė proletariatit, Sigurimit tė Shtetit. Pra, kėta ishin zbatuesit e urdhėrit. Populli thotė: "Ma zi gėrgasi, se dorasi". Gjatė deponimit tim, Gjeka, nuk e ka ēuar kokėn asnjėherė, pėr tė mė shikuar nė sy. Ai e di mirė pėrse…(!!!) Nuk e thashė nė gjyq dhe nuk po e shkruaj dhe sot…


Takimi i familjes sė "Martirit tė Demokracisė" Nazmi Kryeziu me Gjekėn…

Familja Kryeziu ėshtė njė nga ato familje shkodrane, tė cilat e vuajtėn nė shpinė persekucionin komunist. E gjithė familja e tij u bashkua me Partinė Demokratike.

Nazmiu ishte njė djalė trim dhe demokrat i orėve tė para. Njihej si njeri i sakrificės.

Si kryetar i PD-sė i seksionit nė ndėrmarrjen ku punonte, ishte i kudondodhur. Ai ishte njė nga anėtarėt e PD-sė, qė shkoi tė qetėsojė demonstruesit. Pushka rrėnuese e kriminelėve i mori jetėn. Ai vdiq nė spital nga plagėt.

Pas vrasjes sė Nazmiut, familja e tij dhe e martirėve tė tjerė kėrkonin jo vetėm dorasin, por dhe urdhėrdhėnėsin e krimit, gjė qė nė gjyq nuk doli urdhėrdhėnėsi. Familja Kryeziu shkoi pėr t'a takuar Gjekėn jo se ai ishte i pafajshėm, por pėr tė biseduar burrėrisht me tė dhe pėr t'i dhėnė atij njė shans pėr zbardhjen e ngjarjes. Matematikisht, Gjeka ishte i katėrti nė hierarkinė e tė akuzuarve, pra, mė i vogli nė gradė ushtarake. Ai e humbi shansin qė i dhanė familja Kryeziu…


Zgjimi dhe mjerimi i njė idioti

Pas 18 vjetėsh u zgjua pėrsėri Fajtori! Jo mė rrufjan siē ishte, por njė idiot…Me njė libėr tymnaje na rifreskon kujtesėn. Libri i tij nuk ėshtė pėr tė sqaruar 2 Prillin, por pėr t'i hedhur hi syve shtetit kanadez, qė ta pranonte si azilant. Kanadezėt janė tė prirur tė pranojnė shumė peticionere pėr humanizėm. Dhe sigurisht ky aktor i keq, qė nuk ua hodhi antikomunistėve amerikanė, preku zemėrgjerėsinė e autoriteteve kanadeze.

Shoqata Antikomuniste "2 Prilli" dhe Shoqata Antikomuniste "13 Dhjetori", duhet tė mbledhin dėshmitarė dhe fakte, qė nė njė peticion tė ardhshėm t'i dėrgojė pranė ambasadės kanadeze nė Tiranė, pėr tė rihapur ēėshtjen e Gjekė Ēelės, pėr ta ekstraduar nė Shqipėri jo vetėm si kriminelin e 2 Prillit, por dhe pėr gjakun e derdhur mė 13 Dhjetor 1990 . Ky denoncim ndihmon pėr ndriēuar mashtrimin e madh qė i ėshtė bėrė drejtėsisė kanadeze.

Nė tė gjithė intervistėn e tij, ai ka vetėm njė tė "drejtė", kur shprehet se ai ka fituar azilin nga Gjykata kanadeze me motivin i dėnuar nga "kangaroo-court".

Po, Gjeka e ka mashtruar shtetin kanadez, se nuk i ka shpjeguar, se, atė e kanė dėnuar shokėt e kauzės sė vet. Kur e kanė arrestuar, nė pushtet ka qenė pėrsėri Ramiz Alia. Pra, babai i tij shpirtėror.


Konkluzioni

Sot e kėsaj dite ka mjaft tė tillė nė Prokurori dhe Gjykatė. Pėrsa i pėrket qė ai del si mbrojtės i rreptė i ligjit, pėrsėri ėshtė njė gėnjeshtėr e madhe, sepse ėshtė njė ndėr njerėzit mė antiligjor, pikėrisht se theu burgun, dhe ky ėshtė dhe njė nga shkaqet qė Gjykata e emigracionit amerikan i vuri hekurat dhe e dėrgoi nė Shqipėri (ky informacion ėshtė i hapur pėr publikun nė internet, mjafton tė google emrin e tij), ku megjithėse i kėrkuar nga Interpoli, ai hyri dhe u largua nga Shqipėria pėr nė Kanada pa i hyrė ferrė nė kėmbė.

Shteti shqiptar duhet tė rihapė njė hetim tė ri pėr kėtė precedent tė rrezikshėm.

Kjo, pėr arsye se nė Shqipėri janė pikėrisht finokėt e sigurimit, qė nė ēdo cep tė shtetit demokratik shqiptar presin tė bėjnė njė 1997, tė bėjnė 2 Prille, tė manipulojnė nė Gjykata, tė manipulojnė nė aerodrome, nė polici dhe t'i lėnė tė lirė kriminelėt, qė kanė larė duart me gjak. Ata tmerrohen nga rrugėt dhe superrugėt qė po ndėrtohen. Tmerrohen nga NATO, nga SHBA dhe demokracia botėrore!

Duke e mbyllur po citoj fjalėt e Krishtit, "Ai qė pėrdor shpatėn prej saj ka me vdekė!" Lavdi heronjve tė demokracisė, tė gjithė atyre djemve, vajzave, nėnave e baballarėve, qė luftuan pėr demokraci nė Shqipėri!

Lavdi heronjve tė 2 Prillit!

Michigan, 29 Mars 2009

Ylli
13.04.2009, 12:19:02
Ndegjone sali-djathtistin

http://www.youtube.com/watch?v=xBDxzMB38vU&eurl=http%3A%2F%2Fwww.forumishqiptar.com%2Fshowthr ead.php%3Fp%3D2227414&feature=player_embedded

Ylli
13.04.2009, 16:09:31
http://www.youtube.com/watch?v=iramc...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=FsTGV...eature=related

grepi
13.04.2009, 18:05:46
Arrestimi i NexhmijesMarrja nė pyetje e Nexhmijes nga avokat Beshiri
• Datė: Apr 13, 2009
Kanė kaluar 18 vjet qyshatėherė, kur rreth 20 ish- zyrtarė tė Partisė sė Punės u gjykuan pėr krime e shkeljet qė kishin bėrė gjatė qėndrimit nė pushtet. Mes tyre ishte vetėm njė femėr, Nexhmije Hoxha, bashkėshortja e diktatorit Enver Hoxha, atėherė 71 vjeēe. Po pse ėshtė gjykuar Nexhmije Hoxha, cilat kanė qenė akuzat karshi gruas qė vazhdon tė quhet "truri" i regjimit socialist, pse avokatėt hezitonin mbrojtjen e saj, cilat janė letrat drejtuar Hetuesisė dhe Gjykatės, bisedat e zbardhura me avokatin e saj, detajet e qėndrimit nė burg... deri nė ditėn e fitimit tė lirisė. Avokati i Nexhmije Hoxhės, Dhimitėr Beshiri, rrėfen gjithė historinė e gjyqeve me gruan e fortė tė ish-Partisė sė Punės, histori tė cilėn ai e quan "Gjyqi i Kafeve".
Pikėnisja
Ishte data 4 dhjetor i vitit 1991. Nexhmije Hoxha, e akuzuar pėr pėrvetėsim tė pasurisė shtetėrore, paraqitej nė hetuesi pėr t'u dhėnė pėrgjigje pyetjeve mbi akuzat. Kishte marrė pjesė nė 12 seanca dhe qė ditėn e parė kishte kėrkuar tė bėnte njė deklaratė proteste. "Ata mė premtuan se nė fund tė hetimeve unė do ta bėja deklaratėn e protestės, por nė mėnyrė tė pabesė dhoma ku ndodhesha u mbush me policė dhe mė njoftuan arrestimin, madje pa njoftuar familjen time, mė futėn nė burg. Nė njė furgon me 13 policė mė dėrguan te 313-ta dhe gjithė kėsaj kohe me gjithė presionin qė kisha, ruajta gjakftohtėsinė dhe u kėrkova punonjėsve tė burgut tė lajmėronin familjen", ėshtė shprehur nė njė intervistė tė dhėnė pak muaj mė parė nė Gazetėn Shqiptare Nexhmije Hoxha. Shtatė avokatė, mes tė cilėve dhe miq tė familjes sė saj, refuzuan mbrojtjen dhe sipas zonjės Hoxha, ata ishin thjesht tė frikėsuar. Njeriu qė mori pėrsipėr riskun duke respektuar pikė sė pari profesionin e tij, ishte avokat Dhimitėr Beshiri, qė nė atė kohė ishte i punėsuar nė kolegjin e Avokatėve tė Tiranės. Sapo ishte kthyer pranė familjes sė tij, sepse pas vdekjes sė Mehmet Shehut, atė e larguan nė Pėrmet ku punoi 7 vjet, i ndarė nga gruaja e djemtė. Mė 24 dhjetor tė vitit 1991 avokat Beshiri merr nė mbrojtje tė pandehurėn Nexhmije Hoxha, e arrestuar vetėm 20 ditė mė parė, detyrė qė iu ngarkua nga Ministria e Drejtėsisė. "Atė ditė u ktheva nė shtėpi pėr drekė mė herėt se zakonisht. Gruaja dhe dy djemtė e mi, njėri 21 dhe tjetri 18-vjeēar, sapo mė panė, vunė re se diēka duhet tė mė kishte ndodhur. Pa pritur tė mė pyesnin, u tregova se ēfarė kisha marrė pėrsipėr dhe me qetėsi prita reagimin. Pas njė heshtjeje tė shkurtėr familja ime mė bėri disa pyetje; Nėse nuk do tė kisha pranuar kėrkesėn zyrtare qė mė ishte bėrė, a ishte i detyruar shteti shqiptar t'i siguronte tė arrestuarės Nexhmije Hoxha avokat mbrojtės nga jashtė shtetit? A do tė mund tė pėrballoja si duhet nė aspektin profesional tė mbrojtjes juridike tė tė arrestuarės duke qenė i vetėm kundrejt njė grupi tė madh specialistėsh, cilėsisht tė zgjedhur, qė i kishte angazhuar shtetit, pėr tė argumentuar akuzat nė tė gjitha fazat e procesit penal? Iu pėrgjigja pyetjeve dhe mbeta i kėnaqur nga reagimi i familjes sime", kujton avokat Dhimitėr Beshiri. Nexhmije Hoxha u arrestua mė 4 dhjetor 1991, ndėrsa Shqipėria ndodhej nė njė situatė tė tensionuar politike ku "lufta" kryesore bėhej pėr ērrėnjosjen e komunizmit. Mė 22 mars ishin zgjedhjet e reja parlamentare, tė cilat i fitoi bindshėm Partia Demokratike. Avokati kujton se akuzat e publikuara ndaj Nexhmije Hoxhės ishin tė shumta, me natyrė kriminale, tepėr tė ashpra dhe me pasoja tė rėnda, ndėrsa e vėrteta e pasqyruar nė dokumentet pėrfundimtare tė institucionit tė akuzės shtetėrore ishte krejt ndryshe.
Takimi i parė
me Nexhmijen
Nė atė kohė nė burgjet evropiane ndodhej e prangosur femra mė e vjetėr e kontinentit, Nexhmije Hoxha. Prokurori dhe hetuesi i prezantuan asaj avokatin qė kishte pranuar ta mbronte. "Tė mė falė avokati, por nuk e njoh cili ėshtė, ēfarė aftėsish profesionale ka dhe a ėshtė nė gjendje ta mbrojė ēėshtjen time. Pėr shkak tė mungesės sė informacionit, momentalisht jam e papėrgatitur pėr ta pranuar apo pėr ta refuzuar si mbrojtėsin tim. Megjithėkėtė, do tė jetė mirė qė avokati tė mė informojė vetė pėr sa kėrkoj", u shpreh Nexhmije Hoxha, ndėrsa avokat Beshiri iu pėrgjigj se kjo situatė nuk ishte krijuar pėr fajin e tyre. "Nuk do tė kisha ardhur, po ta dija se ata qė ma ngarkuan me insistim kėtė detyrė, nuk do tė kishin marrė mė parė pėlqimin tėnd", u pėrgjigj avokati, ndėrsa shtoi qė kjo fjali sikur e ndryshoi pak pėr mirė ēehren e gruas qė pak muaj mė parė ishte nė krye tė udhėheqjes bashkė me presidentin. Impresioni qė la gruaja e Enver Hoxhės te avokati i pėrngjante njė tė sėmure nė reaminacion, e pėrhumbur e nė gjendje psikike tė tronditur qė sipas tij, shto edhe temperaturat e ulėta tė atyre ditėve, pėr moshėn e saj 71-vjeēare pėrballoheshin me shumė vėshtirėsi. Pas njė bisede tė shkurtėr avokat Beshiri kėrkoi qė tė lajmėroheshin dhe familjarėt e saj dhe e pandehura ta pranonte njė zgjidhje tė tillė nė mėnyre tė lirė, ndryshe ai do tė hiqte dorė nga marrja e detyrės. Po atė ditė nė shtėpinė e tij u prezantua kunati i vajzės sė Nexhmijes, i cili tha se familja e Enverit e mirėpriti zgjidhjen e tij si avokat mbrojtės. Tė nesėrmen nė mėngjes, para derės sė burgut, i biri i Nexhmijes, Sokoli i shprehu tė njėjtėn konsideratė. Kjo ishte dita kur e veja e Enverit pranoi tė mbrohej nga Dhimitėr Beshiri. Avokati u njoh me procesverbalet e marrjes nė pyetje tė znj.Hoxha, qė gjithsej ishin 11. "Fillimisht ajo ishte akuzuar pėr pėrvetėsim tė pasurisė shtetėrore nė shumėn 4.169.993 lekė, e parashikuar nga neni 62 i Kodit Penal. Nė vazhdim tė hetimeve, organi i akuzės kishte bėrė ndryshimin e cilėsimit ligjor tė veprės penale nga pėrvetėsim tė pasurisė shtetėrore, nė shpėrdorim tė detyrės, duke ulur shumėn e dėmit ekonomik tė shkaktuar shtetit rreth 60 pėr qind. Kjo vepėr parashikohej nga neni 106 i Kodit Penal. E pandehura nuk pranonte asnjė nga akuzat. Krijova bindjen se Nexhmija e kishte zgjidhur drejt detyrėn strategjike ndaj akuzave qė i bėheshin", kujton Dhimitėr Beshiri.
Akt-akuza e Nexhmijes
"Nė mesditėn e datės 29 dhjetor 1991, dy ditė pas pėrfundimit tė hetimeve paraprake, nėpėrmjet tė pandehurės m'u vu nė dispozicion akt-akuza. Ajo pėrbėnte aktin procedural tė organit tė hetuesisė, ku paraqiteshin konkluzionet e hetimeve mbi tė cilat mbėshtetej dėrgimi i tė pandehurės nė gjyq. Nga ky akt rezultonte se Nexhmija do tė gjykohej nė njė ēėshtje penale sė bashku me nėntėmbėdhjetė tė pandehur tė tjerė. Ata ishin: Kryeministri, zėvendėskryeministrat, ministri i Punėve tė Brendshme, i Mbrojtjes, Financės, Industrisė, sekretarėt e KQ-sė, drejtori i Drejtorisė sė Pritjes, tė gjithė tė shkarkuar nga kėto detyra", kujton avokati, ndėrsa pėrpjekja e tij ishte gjykimi personal i Nexhmije Hoxhės dhe jo ai kolektiv. Pas njė letre tė pėrpunuar nga ai dhe tė firmosur nga Nexhmija pėr gjyqtarin e ēėshtjes, mė 24 shkurt 1992, ky i fundit shpalli vendimin e pranimit tė kėrkesės qė ēėshtja tė kalohej nė seancė pėrgatitore, duke fiksuar pėr kėtė datėn 6 mars 1992. Nė ditėn e caktuar, trupi gjykues i cili kryesohej nga njė anėtar i Kolegjit tė Lartė Ushtarak tė Gjykatės sė Lartė dhe dy ndihmėsgjyqtarė dhanė vendimin qė dosja duhej t'i kthehej hetuesisė pėr plotėsim sepse hetimi nuk ishte i plotė; Pėr Nexhmije Hoxhėn, duhet me dalė qartė bashkėpunimi i saj me tė pandehurit e tjerė dhe midis saj e Kino Buxhelit, drejtor i Drejtorisė sė Pritjes. Bashkėpunimi duhet tė jetė evident nė njėrėn nga format e pranuara nga ligji. Pretendimet e saj, nė radhė tė parė duhen nisur nga detyrat shtetėrore e shoqėrore qė ajo ka pasur konkretisht. Kur ajo ka vepruar nė kundėrshtim me pėrmbushjen e rregullt tė detyrės, sepse pėrfitime e privilegje kanė pasur edhe anėtarė e kandidatė tė tjerė tė Komitetit Qendror tė PPSH-sė. Hetuesia duhet tė shqyrtojė dhe problemin e veēimit tė ēėshtjes, por sigurisht kur nuk do tė mund tė vėrtetohet bashkimi mes tė pandehurve. Pėr tė pandehurit e moshuar tė arrestuar qė vuajnė nga sėmundje tė ndryshme, nė bazė tė nenit 49 shkronja "a" tė Kodit tė Procedurės Penale, tė shqyrtohet ndryshimi i masės sė sigurimit sipas pretendimeve tė tė pandehurve dhe avokatėve tė mbrojtjes. Tė pyeten mjekėt pėr gjendjen e tyre shėndetėsore. Ndryshimi i masės sė sigurimit, pėr vetė natyrėn e kėtij procesi, jo vetėm qė nuk e pengon organin e hetimit pėr tė zbuluar tė vėrtetėn, por do tė jetė nė pėrputhje me aktet ndėrkombėtare nė tė cilat shteti ynė ka aderuar. Ky ishte konkluzioni i gjykatės, ku theksohej se akuza nuk ishte e plotė. Pas zgjedhjeve parlamentare tė 22 marsit 1992, ku fitoi bindshėm Partia Demokratike, avokati mbrojtės i Nexhmije Hoxhės dėrgon njė tjetėr kėrkesė pėr ndryshimin e masės sė sigurisė, por pėrgjigjia ishte negative. Mbėshtetur nė dispozitat procedurale penale tė asaj kohe, mė datėn 2 prill Nexhmije Hoxha e drejtuar nga avokati i saj e ankimuan ēėshtjen te Kryetari i Hetuesisė sė Pėrgjithshme.

(vijon)


marre nga, Gazeta Shqiptare


grepi, dora vetė

grepi
13.04.2009, 18:14:40
Njė Prilli dhe Sali Berisha


Sali Berisha zgjodhi shtypin kosovar pėr tė hedhur nė treg fantazitė e tij tė sėmura. Siē duket tani ai kėrkon edhe pėrkrahjen e kosovarėve. Intervista e tij ėshtė e mbushur me shpifje kundėr shtetit tė mėparshėm shqiptar


Nga: Ramiz Alia


Kryeministri Berisha ka filluar serinė e fundit tė gėnjeshtrave e tė mashtrimeve. Siē duket nė kėtė mėnyrė kujton se do tė bėjė pėr vete votuesit dhe do t’i pėrballoje zgjedhjet e qershorit. Natyrisht kėto janė shpresa tė kota, sepse shqiptarėt e njohin tashmė Sali Berishėn. Njohin bėmat e tij tė viteve 90-te kur ai ishte President, qė pėrfundoi me 2500 tė vrare dhe me vjedhjen e pasurisė se qytetareve tė varfėr me anėn e tė ashtuquajturave “piramida“, tė cilat nė intervistėn dhėnė njė gazete kosovare, pėrpiqet t’ua faturojė serbėve! E njohin edhe me bėmat e kėtyre viteve, kur ai udhėheq qeverinė, gjatė tė cilave, tė paktėn dy gjėra nuk mund tė harrohen: “Gėrdeci“ me tė vrarėt, tė plagosurit e shkatėrrimet e tij dhe mega-korrupsioni i pėrqendruar nė rrugėn Durrės-Kukės.


Nė intervistat e fundit nė qendėr tė sulmeve tė Berishės ka qene figura ime. Natyrisht mua nuk me intereson tė njoh shkaqet e vėrteta dhe arsyet perse Sali Berisha ndihet i shqetėsuar nga personi im. Unė jam mėsuar me kritika e polemika tė niveleve tė ndryshme, brenda e jashtė shtetit. Prandaj nė ēdo rast jam i qete e gjakftohtė, sidomos kur kam tė bej me shpifje e gėnjeshtra.

Nė fillim Berisha mė akuzoi se paskam arrestuar Nexhmije Hoxhėn, nė njė kohė qė gjithė shqiptaret e dine se futja nė burg e saj ishte kėrkesė e ultimatumit qė Berisha i bėri (nė dhjetor 1991) Qeverisė sė Stabilitetit. Dhe pasi kjo kėrkesė u kundėrshtua nga Presidenti i kohės, pra nga unė, dhe nuk gjeti mbėshtetje nė Parlament, Berisha me njerėzit e tij detyroi ish-Prokurorin e Pėrgjithshėm tė lėshojė flete-arrestin.


Njė prilli nxori njė ”pėrralle“ tjetėr, akoma mė ”gjakatare“. Zoti Berisha shpalli se Ramiz Alia, as mė shumė e as me pak, paska dashur tė vrasė nė vitin 1991 Sali Berishen dhe Ibrahim Rugoven “sepse kishin sharė E. Hoxhėn“!? Ēfarė tė thuash pėr kėto pėrralla, pėr kėto trillime qė janė fund e krye stisje pa asnjė bazė? Ēfarė tė thuash pėr faktin e thjeshtė, se, siē vepron rėndon nė aktivitetin e tij tė pėrditshėm, ky kryeministėr akuzon kaq hapur dhe rėndė ish-presidentin e vendit tė tij, pa dhėnė asnjė provė apo fakt?!


Ēfarė tė thuash gjithashtu edhe pėr deklaratėn e vetė zotit Rugova, se “ndėr tė gjithė udhėheqėsit shqiptarė, Ramiz Alia ėshtė ai qė ka bėrė mė shumė pėr Kosovėn”?


Berisha zgjodhi shtypin kosovar pėr tė hedhur nė treg fantazitė e tij tė sėmura. Siē duket tani ai kerkon edhe pėrkrahjen e kosovarėve. Intervista e tij ėshtė e mbushur me shpifje kundėr shtetit tė mėparshėm shqiptar, kundėr Enver Hoxhės, se gjoja ata e paskan braktisur Kosovėn dhe ē’ėshtė mė e keqja, “ata kurrė nuk kanė dashur qė Kosova tė jetė e lirė dhe e pavarur, Republikė mė vete”.


Shikoni!? Doli Berisha i vitit 2009 qė t’i bindė kosovarėt se Enver Hoxha nuk e ka dashur Kosovėn dhe lirinė e saj!? Nuk ka e nuk mund tė kėtė njeri as nė Kosovė, as nė Shqipėri, askund nė botė qė tė besojė pėrralla tė tilla, tė denja vetėm pėr 1 prillin.
Nuk mund t’i besojė, sepse tė gjithė shqiptarėt, e mbi tė gjithė vetė kosovarėt, e njohin Sali Berishėn e bėmat tij kundėr Kosovės. Kush ishte ai qė lejoi kontrabandėn e naftės nė vitet ’90, duke shkelur embargon ndėrkombėtare, me tė cilėn ushqehej ushtria serbe pėr tė vrarė kosovarėt?


A nuk ishte Sali Berisha ai qė kundėrshtoi kompromisin e Rambujesė, qė shėnoi parathėnien e bombardimeve tė NATO-s mbi Beograd dhe fitoren e pavarėsisė sė Kosovės, ndėrsa pjesėmarrėsit e saj shqiptarė (Rugovėn e Thaēin me shokė) i damkosi si tradhtarė? Kujtoj se zoti Berisha e quajti UĒK-nė ”grup terrorist”, ashtu siē e quanin serbėt. Ndėrsa tani na thotė se shtėpia e tij paska qenė ”depo armėsh pėr UĒK-nė”!


Sė fundi, dėshiroj tė pyes se kush ishte ai qė ia hapi dyert e shtėpisė sė vet njė farė Fazlliēi, qė jo vetėm dėmton interesat e Shqipėrisė, por luan edhe nė emėr tė interesave tė qarta serbe nė kėtė pjesė tė Ballkanit?


I nderuari Berisha, u kujtove shumė vonė pėr Kosovėn, tė cilėn e ke trajtuar vetėm nga kėndvėshtrimi i interesave tė tua personale. Ekziston njė ndryshim i madh thelbėsor midis meje dhe teje zoti Berisha, pėrsa i pėrket karakterit tė lidhjeve dhe tė marrėdhėnieve me Kosovėn e popullin e saj. Me t’u ēliruar Shqipėria nga pushtuesit fashistė, pra nė fillim tė muajit dhjetor 1944, unė kam shkuar me Divizionin e Pestė tė ushtrisė NĒL shqiptare pėr tė ndihmuar kosovarė qė tė fitojnė lirinė, kurse ti zoti Berisha, 50 vjet mė vonė, vetėm pėr interesa personale i hape rrugė kontrabandės dhe furnizimit me naftė tė Millosheviēit, pėr tė vrarė kosovarėt qė luftonin pėr liri. Besoj se lexuesi shqiptar dhe ai kosovar nuk ka nevojė pėr mė shumė argumenta qė tė dallojė shpifjet e Berishės dhe pozitėn e palakmueshme tė tij nė prag tė zgjedhjeve tė qershorit.09.04.2009


marre nga, Shqiperia Info

grepi, dora vetė

grepi
15.04.2009, 13:26:13
Shqipėria u 'jep' maqedonasve Liqenasin


Fejzi Braushi | 15/04/2009TIRANE - Natyra e sistemit tė ri zgjedhor, ka detyruar mazhorancėn qė, nė kėtė prag fushate elektorale, tė luftojė fort nė ēdo front pėr tė siguruar ēdo votė tė mundshme. Ajo po kėrkon tė marrė jo vetėm votat e shqiptarėve, por edhe ato tė minoriteteve nė Juglindje tė vendit, zonė qė banohet nga njė pakicė maqedonasish. Ndėrkohė qė, pak ditė mė parė, mazhoranca i ka bėrė njė ofertė edhe PBDNJ-sė, e cila njihet si pėrfaqėsuese e interesave tė minoritetit grek nė vend, si dhe komunitetit rom dhe egjiptian, tė cilėve Kryeministri Berisha u premtoi karta identiteti falas.
Propozimi
Nė kėtė kuadėr, nė Kuvend ka mbėrritur njė propozim i rrallė nga njė anėtar i lartė i mazhorancės qeverisėse. Kryetari i Komisionit tė Ekonomisė dhe Financave, Edmond Spaho, ka paraqitur nė Komisionin e Ligjeve njė projektligj, ku kėrkon ndryshimin e emrit tė fshatit Liqenas nė Pustec. Propozimi pėr kthimin e emrit nė Pustec, nga deputeti i zonės, Spaho, ka ardhur pas njė peticioni tė bėrė nga ky minoritet, i cili kėrkon tė quajė vendbanimin e tij me emrin e tij tė mėparshėm. Ky peticion ėshtė hartuar kohė mė parė, por propozimi i kthyer nė projektligj ėshtė dorėzuar nė Kuvend vetėm dy muaj para zgjedhjeve tė pėrgjithshme, ēka tregon mė sė miri pėrpjekjen e shumicės sė djathtė pėr tė joshur kėtė komunitet maqedonasish, nė kėtė prag procesi elektoral. Por, natyrisht, njė nismė e tillė, ashtu siē argumentojnė edhe nismėtarėt, vjen edhe si njė detyrim i shtetit shqiptar pėr tė respektuar tė drejtat e pakicave kombėtare nė vendin tonė dhe, nė rastin konkret, tė popullsisė maqedonase qė, pas pėrcaktimit tė kufijve zyrtar, mbeti brenda territorit shqiptar, pavarėsisht se njė gjė e tillė nuk reflektohet nė mėnyrė reciproke nga shteti maqedonas kundrejt popullsisė shqiptare atje, e cila shpeshherė ėshtė ankuar pėr mosrespektim tė marrėveshjes sė Ohrit dhe tė drejtave tė tyre.
Relacioni
Fshati Liqenas ėshtė ngritur nė buzė tė liqenit te Prespės sė Vogėl, nė qarkun e Korēės, dhe ėshtė qendra e komunės, me 3500 banorė, me popullsi maqedonase dhe qė mban tė njėjtin emėr. Faktikisht, nisma e ndėrmarrė nga deputeti Spaho pėrbėn vetėm njė hap pėr ta njohur kėtė fshat edhe nė mėnyrė zyrtare me emrin e tij tė mėparshėm Pustec, pasi vetė banorėt e zonės, qė nga koha e rrėzimit tė sistemit komunist, e njohin vetėm me kėtė emėr. Ndryshimi i emrit tė fshatit ėshtė bėrė nė vitin 1970, me dekret Presidiumit tė Kuvendit Popullor dhe qė mban firmėn e Haxhi Lleshit. Siē edhe bėhet e ditur nė relacionin shoqėrues, nė atė kohė, nė kuadėr tė luftės kundėr ndikimeve tė huaja, pushteti i atėhershėm vendosi qė tė ndryshojė emrin, nga Pustec, nė Liqenas. Ndėrkohė qė, me ardhjen e pluralizmit dhe me rikthimin e tė drejtave themelore tė njeriut dhe tė minoriteteve, popullsia e kėsaj zone vazhdimisht ka bėrė pėrpjekje pėr tė kthyer toponimet autentike tė fshatrave, midis tė cilave dhe fshatin mė kryesor tė kėsaj zone, Pustec. Pėr kėtė, banorėt kanė nėnshkruar njė peticion, i cili ėshtė nėnshkruar edhe nga Kėshilli i Komunės. Duke qenė se ndryshimi i emrit tė fshatit qendėr komune, bėhet me ligj tė veēantė, nė mbėshtetje tė Kushtetutės dhe ligjit, "Pėr pushtetin vendor" dhe atė "Pėr ndarjen administrativo-territoriale tė njėsive tė qeverisjes vendore", ditėt e fundit, propozimi i mėsipėrm, ka mbėrritur pėr miratim nė Kuvend, si projektligj i ardhur me nismėn e deputetit tė zonės, Edmond Spaho.marre nga, Gazeta Shekulli


grepi, dora vetė

grepi
15.04.2009, 21:06:14
"Jemi tė izoluar, fėmijėt tanė po flasin serbisht"


» Dėrguar mė: 15/04/2009 - 13:15Brikena Shllaku

SHKODER -Konsiderohen si lagje e qytetit tė Shkodrės, po qė vetėm tė tillė nuk e ndiejnė veten. Bėhet fjalė pėr banorėt e zonės turistike tė Zogajve. Ata nuk kanė rrugė, s'kanė mundėsi komunikimi normal me pjesėn tjetėr tė qytetit, madje nuk kanė as sinjal pėr televizionet shqiptare. Mundėsia e vetme e tyre pėr t'u informuar janė kanalet televizive malazeze. Tė revoltuar nga ky izolim total, banorėt e Zogajve deklarojnė se ata nuk mund tė informohen mbi ngjarjet e ndryshme qė ndodhin nė Shqipėri. "Prej shumė vitesh kemi kėrkuar qė tė dalim nga ky izolim, por askush nuk ka dashur t'ia dijė pėr ne. Tani jemi tė lodhur nga premtimet boshe tė deputetėve dhe drejtuesve lokalė. Fėmijėt kanė nisur tė flasin serbisht, pasi televizioni gjithė ditėn ėshtė vetėm nė stacionet e Mali tė Zi", - protestojnė banorėt. Ndėrkohė, ata shprehen se janė taksapagues tė rregullt tė Televizionit Shqiptar, ndonėse tė privuar nga ndjekja e programeve e informacioneve tė dhėna prej tij.
ZOGAJ
Ndodhet nė rrėzė tė malit tė Taraboshit. Deri nė fillim tė 1990-ės kjo zonė ėshtė njohur si fshati turistik i Zogajve. Pas '90-ės, fshati Zogaj sė bashku me Shirokėn u bėnė pjesė administrative e qytetit tė Shkodrės. Por, realisht tė qenit pjesė e qytetit ėshtė vetėm nė shkresat zyrtare. Banorėt e kėsaj zone e konsiderojnė vetėm tė shkėputur nga qyteti i Shkodrės. Shkaku kryesor ėshtė infrastruktura rrugore. Pėr tė shkuar nė Zogaj ėshtė njė rrugė shumė e ngushtė, njėkalimshe, ku pjesa mė e madhe e saj ėshtė e mbushur me gropa. Drejtuesit e mjeteve tė ndryshme dhe kryesisht tė autobusėve qė transportojnė turistė, e konsiderojnė si ferr udhėtimin nė kėtė aks rrugor. Nė ēdo prag fushate, banorėve iu ėshtė premtuar se do tė bėhen investime nė infrastrukturė, por situata ėshtė e njėjtė si kėtu e 18 vite mė parė.
IZOLIMI
Fshati turistik Zogaj, megjithėse ndodhet poshtė malit tė Taraboshit, ku janė tė pozicionuara antenat e transmetuesve televizivė shqiptarė, privohet nga e drejta pėr t'u informuar nga kėta tė fundit, pėrveēse nga televizionet e Malit te Zi. Shkak pėr kėtė ėshtė bėrė mos pėrforcimi i transmetuesve televizive nė malin e Taraboshit. "Para '90-ės, ndiqnim programet dhe emisionet e Televizionit Shqiptar. U bėnė gjithė kėta vjet qė ne nuk mund tė ndjekim asnjė kanal televiziv qė flet dhe informon nė shqip. E vetmja mėnyrė informimi apo argėtimi, mbeten televizionet malazeze", - thonė banorėt. Sipas tyre, ky problem ndikon direkt edhe nė zhvillimin e turizmit nė sezonin e verės. Kjo, pėr faktin se ka pasur plot raste kur pushuesit janė larguar nga Zogaj, vetėm pėr shkak se nuk kanė pasur mundėsinė e informimit nga televizionet shqiptare. Situata bėhet edhe mė shqetėsuese kur mėson se nė kėtė zonė nuk shkojnė as gazetat. "Ne realisht jemi tė izoluar. Nuk kemi stacione televizive nė shqip, nuk na vijnė as gazeta dhe revista. Ne shohim vetėm stacionet e Malit tė Zi.
Nėse doni tė dinė se ēfarė bėhet nė Mal tė Zi, na pyesni ne. Ndėrsa, pėr nė Shqipėri nuk e dimė se ēfarė bėhet", - pohon njėri prej banorėve, Ilmi Baleni.


marre nga, Gazeta Shqiptare


grepi, dora vetė

grepi
22.04.2009, 11:53:44
Reagim 'diplomatik' pėr rastin Bollano

Aleksandėr Furrxhi
BBC, Tiranė


Reagimi i z. Berisha ishte i papritur


Kryetari i Partisė Bashkimi pėr tė Drejtat e Njeriut, pėrfaqėsueses politike tė pakicės greke nė Shqipėri, Vangjel Dule ka dėnuar vendimin e njė gjykate nė Shqipėri tė anėtarit tė partisė sė tij, Vasil Bollano.
Z. Dule tha se dėnimi me burg dhe gjobitja e z. Bollano nga Gjykata e Vlorės, ishte 'i turpshėm', 'i motivuar politikisht'.

Gjykata e dėnoi z. Bollano, qė ėshtė dhe kryetar i bashkisė sė Himarės me 6 muaj burg, njė gjobė 500 mijė lekė dhe me heqjen e sė drejtės sė ushtrimit tė funksioneve publike per 3 vjet.

Zoti Bollano u akuzua si pėrgjegjės pėr heqjen dhe fshirjen e tabelave rrugore nė gjuhėn shqipe, nė aksin kombėtar qė kalon nėpėr Himarė, nė jug tė Shqipėrisė nė vitin 2007.

Gjykata e gjeti atė fajtor pėr shpėrdorim detyre, por z. Dule tha se pas vendimit fshiheshin interesa te paligjshme tė pronave nė zonėn e Himarės.

Reagim 'diplomatik'

Por reagimi mė interesant ndaj dėnimit tė z. Bollano erdhi papritur nga kryeministri Berisha.

Me njė gjuhė shumė tė pėrkujdesur diplomatike, ai tha: "interpretime dhe zbatime tė ligjeve, tė cilat mund tė mbartin nuanca politike dhe arkaike, nuk i shėrbejnė qėllimit tė vendosjes sė ligjit".

Reagimi i kryeministrit Berisha nė mbrojtje tė z. Bollano, mund tė lidhet edhe me vizitėn e pritshme nė Tiranė pas pak ditėsh tė kryeministrit grek Karamanlis.

Vendimi i gjykatės kundėr dhe deklarata e zotit Berisha nė mbrojtje tė tij ,mund tė shihen si dy anė tė sė njėjtės medalje.

Me njerėn qetėsohen ndjenjat e acaruara kombėtare prej urdhėrit tė z. Bollano, me tjetrėn i tregohet mysafirit vullneti pėr tė respektuar tė drejtat e njeriut, nė kėtė rast, ato tė pakicės greke nė Shqipėri.

Qeveritė nė Shqipėri kėtė tė fundit e kanė mbajtur mirė parasysh, pasi kanė mėsuar tashmė se njė votė kundėr e Greqisė, kushton mjaft nė rrugėn e integrimit nė Europė.

Dhe Maqedonia ėshtė njė shembull i gjallė pėr kėtė.

Apelim

Vendimi i gjykatės nuk zbatohet menjėherė, por vetėm nėse i dėnuari nuk apelon brenda 10 ditėsh.

BBC mėsoi se zoti Bollano do tė apelojė.

Mė herėt pėrmes avokatėve ai ėshtė mbrojtur se urdhėrin pėr heqjen e tabelave nė gjuhėn shqipe e kishte dhėnė sepse pėr vendosjen e tyre nuk ishte marrė nė konsideratė pushteti lokal.

Z. Bollano ėshtė vetė pėrfaqėsuesi mė i lartė i puhtetit lokal, i zgjedhur dy herė si kryetar i bashkisė sė Himarės.

Por akuza ka argumentuar se vendosja e tabelave ne akset kombėtare ėshtė kompetencė e pushtetit qendror.

Zoti Bollano besohet se gėzon mbėshtetje tė mirė nė Athinė pėrderisa ai ėshtė edhe drejtues i OMONIA-s, organizatės politike tė pakicės greke ne Shqipėri.

Vėzhguesit mendojnė se pikėrisht kėtu qendron liria me tė cilėn veproi ai pėr tė hequr tabelat nė gjuhėn shqipe brenda territorit tė shtetit shqiptar.

Kėtu e mori ai ndoshta edhe guximin vitin e kaluar, pėr tė kėrkuar autonomi pėr njė zonė tė gjerė nė jug tė Shqipėrisė, me qendėr Himarėn, qytet i banuar nė masė nga popullsi greqishtfolėse, por zyrtarisht e njohur si shqiptare e jo si greke.


marre nga, BBC


grepi, dora vetė

grepi
22.04.2009, 12:05:34
Godo: Bollano? Berisha, fajtor pse nuk e shkarkoi"

Arben Rrozhani

Dossier


Kryetari i nderit i PR-sė dhe ai i PBDNJ-sė, pėrplasje pėr dėnimin e Vasil Bollanos


Rrėfimi i plakut republikan: Berisha kėrkoi falje pėr arrestimin e minoritarėve mė 1994-n


Kryetari i nderit i asamblesė sė PR-sė, Sabri Godo, fajėsoi dje kryeministrin Berisha pėr fenomenin "Bollano", duke dėnuar mosveprimin e tij kohė mė parė, kur kryetari i Bashkisė sė Himarės kishte shkelur kompetencat e drejtuesit vendor.

"Vendimi i gjyqit ėshtė i ekzagjeruar, por fajin e ka Berisha qė duhet ta kishte shkarkuar, pse tregon antishqiptarizmin e tij dhe tė kishim shpėtuar tė dyja palėt",- u shpreh mbrėmė Godo pėr emisionin "Fakt", ku ishte i ftuar sė bashku me kryetarin e PBDNJ-sė, Vangjel Dule, pėr tė komentuar vendimin e gjykatės pėr dėnimin e Bollanos.


Ish-kryetari republikan, njėri prej kritikėve mė tė ashpėr tė Bollanos, u shpreh se si qytetar i kishte bėrė disa herė apel kryeministrit Berisha qė ta pushonte nga detyra kryetarin e bashkisė, dhe sipas tij ai ka bėrė gabim qė nuk e ka shkarkuar.

"Kam ngritur disa herė zėrin: Doktor, pushoje kėtė kryetar bashkie se ka dalė nga binarėt dhe nuk tė bėn mirė",- deklaroi Godo, qė refuzoi ta cilėsonte gjyqin ndaj kryebashkiakut tė Himarės "politik": "

Ky do tė ishte njė gjyq politik nėse do ta nxirrte Bollanon tė pafajshėm, sepse ia kemi frikėn Greqisė",- u shpreh ai, duke iu kthyer njė precedenti pak tė ngjashėm tė 15 viteve mė parė, kur ishin arrestuar disa minoritarė dhe duke bėrė publik pėr herė tė parė ndjesėn e ish-presidentit Berisha: "Drejtėsia ka punėn e vet.

Nė vitin 1994 minoritarėt u arrestuan, sepse dikush e kishte fryrė Berishėn se do tė kishte komplot dhe ai e ka pranuar kėtė gabim si president.

Drejtėsia tani duhet tė ecė pa pyetur konjukturat politike",- u shpreh plaku i republikanėve.


Por kryetari i PBDNJ-sė, Vangjel Dule, tha se pėr dėnimin e Bollanos ka njė keqinformim. Sipas tij, pėr vendosjen e tabelave nė gjuhėn shqipe ishte shkelur procedura, pėr tė cilėn duhej tė ishin pėrfshirė autoritetet vendore. Kėshtu qė Bollano i ndaloi kėto tabela dhe i magazinoi nė Bashkinė e Himarės.

Ai e mbrojti veprimin e kryetarit tė bashkisė, duke shtuar se vendimi i fundit ėshtė pjesė e njė ndėshkimi qė ka nisur prej vitit 2000 ndaj Bollanos, qė ka qenė nė shėnjestėr qė kur kandidoi nė vitin 2000 pėrballė PD-sė dhe PS-sė.

"Atėherė iu privua e drejta dhe e gjitha kjo u shoqėrua edhe me pėrpjekje pėr ta denigruar Bollanon nėpėrmjet mediave. Nė kėto 5 vite ai ka dėrguar dosje pėr abuzime me trojet, qė kanė prapa njerėz qė kanė nė drejtim mediat", u shpreh Dule.


Ndėrkohė Godo replikoi ashpėr me kėtė qėndrim tė kryetarit tė PBDNJ-sė, duke e cilėsuar fjalėn e tij "apologji ndaj Bollanos", pėr ta nxjerrė tė larė. "Ky nuk ėshtė gjyq politik, se ndryshe duhej filluar tetė vite mė parė, kur ai e shpalli Himarėn zonė minoritare. Rruga ėshtė nacionale dhe nuk varet nga bashkia.

Aty vepron policia e shtetit dhe shteti duhet tė reagojė. Njė qytetar do tė ishte burgosur nė ēast. Nuk e di pse Dule i del pėr zot Bollanos pėr ēdo ēast, kur banorėt e Himarės thonė se ai ka vėnė dorė mbi pronat e tyre.

Nė Himarė ka shumė pakėnaqėsi. KLSH-ja e ka penalizuar Bollanon pėr shkelje detyre. Bollano dhe njerėz qė bėjnė si ai, dėmtojnė marrėdhėniet mes Greqisė dhe Shqipėrisė, qė janė jetike pėr ne. Nuk ėshtė pėrgjegjėse qeveria greke pėr kėto, por individė qė janė kudo nėpėr botė.

Ai qė kryen akte qė kanė tė bėjnė me tėrėsinė tokėsore, duhet t'i ndalet rruga",- reagoi ashpėr kryetari i nderit i Asamblesė sė PR-sė. Ndėrsa kryetari i partisė sė minoritetit grek vijoi edhe mė tej duke pėrmendur ato qė ai i cilėsoi ndėshkime tė tjera ndaj banorėve tė Himarės: "Ky ėshtė gjyq me prapavijė politike dhe Bollano ėshtė target.

Gjykata e Lartė la dėnimin pėr dėnimin e pesė minoritarėve pėr ngjarjet nė Himarė me akuza tė paqena, 15 familje tė tjera janė nėn akuzė pėr rezistencė ndaj policisė.

Ėshtė krijuar njė atmosferė qė kėrkon ndėshkimin e tyre. Duhet tė hiqet dorė, sepse nuk ėshtė nė interes tė askujt demonizimi i komunitetit tė Himarės".


Fraza e fundit pėr "demonizimin" e Himarės ėshtė rimarrė disa herė nga Godo, duke replikuar ashpėr me Dulen pėr njerėzit qė kishin prishur zgjedhjet nė Himarė: "Unė pashė njerėz tė dalė nga vetja e tyre qė e bėnė sallatė Himarėn dhe, nėse nuk do tė kishte vėnė dorė shteti, nesėr aty do tė ishte ngritur flamuri grek.

Standardet nuk duhet tė jenė kurrė tė dyfishta, kur je emigrant nė Greqi apo arvanitas, apo minoritar nė Shqipėri.

Pse Greqia nuk i proklamon tė drejtat e arvanitasve dhe ne nuk i quajmė kurrė ata si minoritet shqiptar, siē ka bėrė Italia pėr arbėreshėt?

Bollano ėshtė problem prej tetė vitesh. Ka tė drejtė edhe gjykata shqiptare ta gjykojė kur ai nuk bėn detyrėn si kryetar bashkie, por bėn anarki, kur bėn kėrcėnime pėr tėrėsinė territoriale tė Shqipėrisė",- u shpreh Godo.


Dule komentoi edhe vendimin e drejtėsisė qė Bollano tė mos marrė funksione publike pėr 3 vite duke e quajtur atė dyshues: "Ajo qė nuk u arrit me manipulimin e zgjedhjeve, po arrihet me vendime turpi tė drejtėsisė, tė segmenteve tė saj".

Por sipas tij, kėto vendime politike nuk do tė ndikojnė nė koalicionin me PD-nė, dhe as nė qenien nė njė koalicion me PR-nė nė qeverisjen aktuale.


marre nga, Gazeta Shekulli


grepi, dora vetė

grepi
26.04.2009, 10:12:17
Humori i zi i Sali BerishėsShkruan: Akademik Rexhep Qosja


Njė humor qė bėri kėto ditė kryeministri Sali Berisha pothuajse kaloi nė heshtje megjithėse ky humor tregon si sundohet, nė tė vėrtetė si despotohet Shqipėria sot dhe cili ėshtė qėllimi i sundimtarit. U harrua se me humor jo rrallė janė paralajmėruar tragjedi apo tragjikomedi tė mėdha politike. Pikėrisht nė fillim tė prillit tė vitit 2009 e quajti tė arsyeshme kryeministri Sali Berisha qė shqiptarėt e Shqipėrisė shtetėrore, shqiptarėt e Kosovės, shqiptarėt e tė gjitha viseve shqiptare dhe shqiptarėt e diasporės t'i gėzojė me premtimin: "Siē po mė thotė parandjenja ime dhe siē e thashė edhe nė Parlament, le tė pėrgatiten qė Sali Berisha do tė mbetet edhe pėr 35 vjet nė politikė, nėse nuk mė thėrret i Gjithėfuqishmi"! Dėgjuesit qė e duan dhe dėgjuesit qė nuk e duan, por nuk kanė guxim bash tė hapėt tė tregojnė pėr ē'arsye krejt nuk e duan, e bėnė hesapin: kryeministri premton se do tė mbetet nė politikė deri nė vitin 2044! Natyrisht, nė qoftė se s'ēohet kundėr tij i Gjithėfuqishmi, i cili deri tani vetėm nė vitin 2007 ia ka shqiptuar njė dėnim tė vogėl prej tė cilit ē'ėshtė e vėrteta,e ka liruar shpejt, duke i dhėnė ashtu mundėsi qė tė kthehet prapė ku ishte: nė fronin nga i cili po e sundon Shqipėrinė. Shumė shqiptarė u habitėn si i gjithėfuqishmi e lejoi Sali Berishėn tė kthehet nė fronin e Shqipėrisė! Si fryt i zi i politikės sė tij, nė vitin 1997 u vranė mbi 2500 shqiptarė dhe u bėnė shumė shkatėrrime nė Shqipėri!Nuk e di sa shqiptarėt i gėzoi dhe sa shqiptarėt i pikėlloi ky premtim i kryeministrit. Dhe, nuk e di cilėt shqiptarė i gėzoi e cilėt i dėshpėroi mė shumė: ata tė Shqipėrisė shtetėrore, apo ata tė Kosovės? Sidoqoftė, e rėndėsishme nė kėtė mes ėshtė se kjo nuk ėshtė hera e parė dhe sigurisht nuk do tė jetė as hera e fundit qė kryeministri i gėzon dhe i dėshpėron shqiptarėt me kėso premtimesh. Edhe para njė kohe u premtoi shqiptarėve, pa caktuar sa vjet, se do tė mbetet nė politikė derisa tė mos e thėrrasė i Gjithėfuqishmi nė detyrė tjetėr! Kėsaj radhe, prapė, e denjėsoi tė Gjithėfuqishmin, duke ia pėrmendur emrin, por e pėrkujtoi: mos nxitoi, tė them unė ty, se nė politikėn e Shqipėrisė dua tė mbetem edhe rrum 35 vjet, domethėnė deri nė vitin 2044. I Gjithėfuqishmi u tregua i dėgjueshėm! E ka kuptuar edhe ai tė vėrtetėn: i nėnshtrohet Partia Demokratike me partitė e koalicionit! I nėnshtrohet Qeveria! I nėnshtrohet Kuvendi! Pse tė mos i nėnshtrohet, nė tė vėrtetė, ku ta marrė guximin e tė mos i nėnshtrohet, edhe Ai, i Gjithėfuqishmi, pavarėsisht pse ashtu, i Gjithėfuqishėm, e quajnė shumė qytetarė!


Premtoi se do tė mbetet nė politikė edhe 35 vjet, domethėnė deri nė vitin 2044, kryeministri sigurt mendoi se do ta drejtojė, do ta sundojė a do ta despotojė Shqipėrinė herė si kryeministėr, herė si kryetar, herė si kryetar i Kuvendit - se mė poshtė ai nuk zbret - dhe gjithnjė si kryetar i Partisė Demokratike.


Kryeministri i sotėm i Shqipėrisė, Sali Berisha, ėshtė i lindur nė vitin 1945 dhe deshi s'deshi i Gjithėfuqishmi, sivjet ai i mbush 64 vjet. 64 vjet, sa do tė ketė sivjet, plus 35 vjet tė ardhshme, sa premton se do tė mbetet nė politikė, bėjnė 99 vjet. Kryeministri i sotėm i Shqipėrisė, Sali Berisha, premton kėshtu se do ta drejtojė, do ta sundojė e do ta despotojė Shqipėrinė deri nė moshėn kur tė gjitha krijesat e tjera njerėzore, tė cilat i Gjithėfuqishmi i ka dėnuar tė jetojnė aq gjatė, detyrohen ta presin urdhrin e tij, tė tė Gjithėfuqishmit, me mjekė, me infermiere, me aparate pėr zemėr, pėr frymėmarrje, pėr evakuim dhe me havruz afėr.


Mund tė dalė ndonjė lexues dhe tė mė thotė: mos nxito ti me atė ironinė tėnde qė tė nxjerrėsh pėrfundim tė paqėndrueshėm. A nuk je nė gjendje tė kuptosh se kryeministri ka bėrė humor? Bash humor. Kohėve tė fundit kryeministri ynė ėshtė plot humor! Pse nuk do tė shohėsh se gėzimi dhe humori janė tė pandashėm nė shpirtin e tij tė tejndjeshėm!


Dakord, i pėrgjigjem, mund tė ketė bėrė humor kryeministri. Mund tė ketė bėrė shaka kryeministri. Humor dhe shaka me opozitėn! Dhe, pse jo: humor dhe shaka me shumė votues shqiptarė! Por, tė mos harrojmė se humori qė pėrsėritet dy herė e tenaltė zakonisht mbėshtetet nė dėshirat e humoristit tė cilat ai, humoristi, do tė bėjė ēmos qė t'i sendėrtojė, kuptohet, nė qoftė se e lejojnė votuesit e, sidomos i Gjithėfuqishmi. Kėtė mėsim na e jep edhe historia e vjetėr dhe historia e re. Ta lėmė tė vjetrėn e ta kujtojmė tė renė. Shoku Stalin, shkruajnė jetėshkruesit e tij, ishte shumė shakaxhi. Nė Kremlin, nė daēėn e tij, nė mbledhje tė Politbyrosė, tė Qeverisė, tė Sovjetit Suprem ai dinte tė bėnte humor vetė, ndonjėherė duke premtuar se nuk e ka ndėrmend tė vdesė fare, se ėshtė i pėrjetshėm si Urali, por dinte tė kėrkonte edhe prej tė tjerėve qė tė bėnin humor. Nė ndejat e gjata, nė Kremlin e, sidomos nė daēėn e tij afėr Moskės, qė zgjasnin deri nė mėngjes, nganjėherė, kur kishte sulme humori, si kryeministri ynė viteve tė fundit, kėrkonte prej disa bashkėpunėtorėve tė vallėzonin gopek - se e donte gopekun. Posaēėrisht shpesh, thuhet, me urdhrin e vallėzuesit e stoliste bashkėvendėsin e tij, shefin e NKVD-sė Berinė, qė e mbante gjithė afėr edhe pse e pėrbuzte shumė.


Nuk e di a u ka premtuar shqiptarėve kryeministri se do tė jetė nė politikė edhe 35 vjet, deri nė moshėn 99 vjeēare pėr seriozitet apo pėr humor, por e di se premtimi i kryeministrit, Sali Berisha, se do tė jetė nė politikėn shqiptare deri nė moshėn 99-vjeēare flet shumė, shumė dhe qartė , seriozisht dhe humorshėm pėr gjendjen politiko-morale tė tij; pėr gjendjen politiko-morale tė shoqėrisė shqiptare; pėr veēoritė e pushtetit shqiptar, dhe pėr nivelin e demokracisė shqiptare. Ashtu siē flasin shumė, shumė dhe qartė pėr kėtė gjendje vetjake dhe pėr kėtė gjendje kombėtare, edhe veprimet e tij tė tjera sa humoristike aq edhe tragjike si, fjala vjen, kėto: premtimi se herėn tjetėr, deputetit tė opozitės, XY - nit, do t'ia bėrė fytyrėn kėpucė - pikturė surrealiste! Premtimi se mister Fazlliēin do ta sillte nė Kuvend, qė t'i drejtohet Kuvendit tė Shqipėrisė, po ta kishte takuar nė Tiranė! Diagnoza qė i bėn kryetarit tė opozitės, nė njė mjedis ku kishte edhe fėmijė - filloristė, se duket ėshtė i tredhur. E shaka tė tjera, tė zeza numri i tė cilave premton tė rritet edhe mė shumė ditėve tė ardhshme tė fushatės!


Humori ėshtė bėrė shprehi dhe dhunti e vonė e kryeministrit Sali Berisha. Prej ditės sė parė kur ėshtė futur nė politikėn shqiptare pas komuniste - se ai bėnte pjesė edhe nė politikėn komuniste - kryeministri i sotėm, Sali Berisha, ishte shumėēka po jo humorist: i hallakatur, i vrazhdė, i egėr dhe, sidomos, kėrcėnues. Ishte edhe shpesh puthadorės ndaj tė huajve, natyrisht, po, jo humorist! Mund tė shkruajmė sa tė duam pėr tė! Mund tė bėjmė emisione nė radio e nė televizione sa tė duam pėr tė! Mund tė bėjmė sa tė duam hulumtime politikologjike, psikologjike dhe sociologjike pėr tė dhe pushtetin e tij, nė tė vėrtetė pėr suksesin e tij marramendės dhe maratonik nė politikėn shqiptare, por njė pohim do tė mbetet i vėrtetė: suksesi i tij marramendės nė politikėn shqiptare u detyrohet pikėrisht hallakamės, vrazhdėsisė, egėrsisė dhe kėrcėnimeve tė tij. Pse jo? E njeh mirė ai mentalitetin e bashkėkombėsve, "mentalitetin islamik", "mentalitetin oriental", si e quan pėr qejf racist Maks Velo mentalitetin e bashkėkombėsve dhe e di ai, kryeministri Sali Berisha, bashkė me diagnostifikuesin e kėtij mentaliteti, Maks Velo, se ky mentalitet ende mund tė sundohet e tė despotohet vetėm ashtu siē po e sundon ai partinė e tij dhe Shqipėrinė tonė: me dhunė politike dhe pushtetore!


Dhuna politike ėshtė e pėrmbajtur nė gjuhėn e tij politike! Dhuna politike ėshtė e pėrmbajtur nė humorin e tij! Dhuna politike ėshtė e pėrmbajtur, mė nė fund, nė vendimet dhe premtimet e tij! Tani e 18 vjet ai sillet, vepron nė jetėn politike kombėtare vetėm me kėtė teknologji politike: me teknologjinė e dhunės politike. Si vėzhgues i sjelljeve dhe i gjykimeve tė tij politike kam parė se dy tre vjetėve tė fundit ai ka filluar gjithnjė e mė shpesh t'i stolisė me humor gjykimet, sjelljet, vendimet e tij politike! Pse? Nga vjen ky humor. Nga vjen tani sė voni humori nė sjelljet dhe nė gjykimet e tij politike? Kam vetėm njė pėrgjigje: vjen prej sigurisė qė ndjen ai. Vjen prej epėrsisė qė ndjen ai! Vjen prej megalomanisė qė ka ai! Ka pasur mjaft kohė qė tė bindet ai se sa rrafsh janė rrafshuar bashkėpunėtorėt e tij nė partinė e tij! Ka pasur mjaft kohė tė bindet ai se sa shumė janė pėrēarė dhe se sa shumė janė zvogėluar kundėrshtarėt e tij nė opozitė. Ka pasur mjaft kohė tė bindet ai se sa tė heshtur janė bėrė studentėt! Ka pasur mjaft kohė tė shohė ai se sa puthadorės janė bėrė jo pak krijues artistikė e shkencorė! Ka pasur mjaft kohė tė bindet ai se sa shumė janė dėshpėruar nė politikėn shqiptare qytetarėt shqiptarėt. Me tė dėgjueshmit, me tė pėrēarėt, me tė zvogėluarit, me puthadorėsit, me tė dėshpėruarit ėshtė e lehtė tė bėsh ēka tė duash! Ēka tė duash e si tė duash! T'ju thuash se ua bėn fytyrėn kėpucė! T'ua pėrgojosh e fyesh familjarėt! T'i quash tė tredhur! T'ua ndėrrosh nė Kuvend Kushtetutėn e miratuar nė referendum! T'ua pėrmbysėsh kryeprokurorin! Tė miratosh ligje qė janė nė kundėrshtim me njė varg paragrafėsh tė Kushtetutės! Tė marrėsh me vete nė OKB ministrin qė ėshtė nėn hetimet e Kryeprokurorisė! Tė marrėsh nė mbledhje tė NATO-s edhe kryetaren e Kuvendit - ēka nuk e parashihte protokolli! Tė sundosh i paprekur edhe mbastragjedisė sė Gėrdecit zhduket njė fshat, vriten 26 burra, gra e fėmijė dhe plagosen e sakatosen mbi 200 vetė! Tė shantazhosh dhe tė kėrcėnosh shpesh prokurorėt, gjyqtarėt, politikanėt qė s'i ke pėr qejfi!


Tė pėrndjekėsh me argatėt tu, qė janė bėrė pronarė mediash e firmash tė tjera, intelektualė qė nuk ngurrojnė tė demaskojnė regjimin e despotit.


Tė prodhosh shpifje, denoncime, gėnjeshtra, fyerje, mė shumė se asnjė qytetar nė tokat shqiptare sot dhe mė shumė se asnjė njeri i politikės nė historinė e popullit shqiptar! Tė pengosh, suksesshėm, zbardhjen e tė bėrave tė dyshimta, korruptive, nė tė cilat janė pėrzier besnikėt tu, madje edhe nė korrupsionin kolosal tė rrugės Durrės-Kukės! Tė thuash, prej kabinetit kryeministror, se si duhet tė rishkruhet historia e popullit dhe e shtetit, si dhe historia e arteve! Tė tregosh, prapė prej kabinetit kryeministror, si duhet tė jetė gjuha standarde pėr tė cilėn s'ke as dije tė njė maturanti!


Gjuhė, shfytyrime, sjellje, veprime tipi despotike qė fyejnė demokracinė!


Pse jo?


Qė tė jetė nė politikė edhe 35 vjet, deri nė moshėn 99 vjeēare, ai, Sali Berisha, varet vetėm prej tė Gjithėfuqishmit tė Qiellit po jo prej askujt tjetėr, sidomos jo prej kujtdo nė tokėn shqiptare. Jo dhe jo! As prej Partisė sė tij! As prej opozitės sė Shqipėrisė! As prej Kuvendit tė Shqipėrisė! As prej sovranit tė Shqipėrisė - popullit tė Shqipėrisė. Qė tė jetė edhe 35 vjet nė politikė, deri nė moshėn 99 vjeēare ai, Sali Berisha, varet vetėm prej Atij nė Qiell dhe prej Sali Berishės! Ky ėshtė humori i tij! Kjo ėshtė logjika e tij e gjithnjėshme politike! Dhe, kjo ėshtė "demokracia" e tij tribaliste!


Humori, e kanė thėnė studiuesit e tij, ėshtė brezi me tė cilin notojmė nėpėr detin e jetės. Nuk bėn humor kryeministri Sali Berisha pėr kėtė qėllim: pėr tė notuar sadopak mė lehtė nėpėr detin e turbullt politik shqiptar! Jo. Nuk i duhet humori atij! Humori nuk ėshtė dhuntia e tij. Ai bėn humor, bėn shaka, pėr tė treguar se sa tė vegjėl, ndoshta se sa kurrkush, janė ata qė e dėgjojnė atė humor!


Humori i tij ėshtė humor shumė i zi!


Le tė vazhdojė tė bėjė kėsi humori mbasi e lejojmė!


Prishtinė, 3.4.2009

marre nga, Nėnėshqiperi Info

grepi, dora vetė

grepi
24.05.2009, 18:19:59
Shkėlzen Berisha "lė”Gėrdecin, pėr “fenė• Datė: May 24, 2009
Shkėlzen Berisha, djali i kryeministrit mė nė fund u bė i gjallė. Edhe pse ishte folur dhe pėrfolur nė media pėr pėrfshirjen e tij nė tragjedinė e Gėrdecit dhe ai nuk u gjend asnjėherė pėr tė sqaruar pozicionin e tij, bėhet i gjallė. Po si? Ne tė stafit tė Bluetooth e zbuluam mė nė fund Shkėlzenin, kėrkim pas kėrkimi nė Facebook. Siē duket edhe pėr djalin e kryeministrit, kjo ėshtė njė modė e re. Eshtė tejet i shqetėsuar. Jo pėr dosjen Gėrdeci. As pėr pėrfshirjen e tij nė aferin e biznesit qė mbi njė vit mė parė i mori jetėn 26 personave.
Eshtė i shqetėsuar pėr bindjet “personale” fetare. “Tė dashur miq nė respekt tė bindjeve fetare personale dhe tė tė tjerėve, ju lutem tė mos postoni nė e-mail-in tim asnjė koment me pėrmbajtje fetare. Flm”. Ky ėshtė statusi mė i ri i Shkėlzen Berishės.
Dihet tashmė se Shkėlzeni dhe Argita janė tė lidhur shumė me fenė. I pėrkasin besimit mysliman. Pėr herė tė fundit janė parė bashkė me ‘Sheraton’ pėr Iftar. Ndėrkohė qė Shkėlzeni prej kohėsh ėshtė akuzuar nga media e shkruar dhe vizive pėr lidhjet e tij me Delijorgjin e Mediun nė skandalin e Gėrdecit. Vetėm 38 minuta pas tragjedisė ish-ministri i Mbrojtjes foli me djalin e kryeministrit. Se ēfarė ėshtė biseduar mes tyre 38 minuta pas ngjarjes tragjike askush nuk di ta thotė. Pėr kėtė telefonatė, nuk ka folur as Fatmir Mediu dhe as Shkėlzen Berisha. Dhe pas botimit tė kėtyre fakteve, Shkėlzeni bėhet i gjallė. Por siē duket, pas asaj tragjedie tė rėndė, i ka kthyer sytė mė shumė tek ēėshtjet fetare.


marre nga, Gazeta Shqiptare


grepi, dora vetė

grepi
12.06.2009, 00:43:51
Ja edhe nje krim tjeter i radhes i ketij banditi gjakatar!Si mund te lejosh hajdutet e prones private apo shteterore,ushtaret e tu besnike qe te shlyejne detyrimet e hajduterise se tyre me letra per te fshire bythen???Se ashtu i katandise ti ,o kriminel pa cipe,letrat qe i quajte me clere,por qe vete i bere pa vlere!Dhe tani gjete fushaten per tu bere edhe nje premtim,qe do te thote ,se ata nuk do te paguajne asgje shtetit,boll qe i vodhen!Pse nuk privatizove OSSH-ne,INSIG-un,ALB-TELECOM-in etj me letra me vlere qe te merrte pjese i gjithe populli???!!!Nje veprim kriminal plotesisht i urryer me efekte elektorale!Tani edhe nje rast me shume ,qe hajdutet e tokave rreth Tiranes te ulurasin me fort per kete perbindesh te pasurise se popullit!!! Po ne te tjeret ,qe nuk kemi vjedhur asnje cope toke e qe jetojme me djersen e ballit, cfare do te perfitojme nga ajo pasuri prallore qe u ke falur ti,more kriminel,falangisteve te tu???Si e shet Shqiperine per nje cope buke jenicereve te tu,sikur ta kishje pronen tende???Po si nuk te ndalon njeri ty,more perbindesh,qe po ben me pasurine kombetare si te doje qejfi???PO OPOZITA DHE ORGANIZATAT E PAVARURA JO QEVERITARE ,KU JANE QE NUK NGRENE POPULLIN NE KEMBE PER KETE POSHTERSI TE RADHES TE KETIJ SERBI PA GJAK SHQIPTARI!!!NUK PASKAN TE SOSUR MARREZITE E KETIJ KRIMINELI!!!ME SIGURI QE KETO PISLLEQE I MERR NGA PADRONET E TIJ SERBE,SE VIJNE NJE NGA NJE DUKE U SHTUAR DHE BEN GJERA QE NJE MENDJE NORMALE NUK MUND TI BEJE!!!NGRIHU ,O POPULL SE NA MORI LUMI!!!SALI BERISHA PO NA GROPOS TE TEREVE SI GERDECIN!!!PO JU ,O PRONARE QE VOTONI PER KETE KRIMINEL DHE QE NUK KENI MARRE ASNJE LEK,PER PRONAT TUAJA TE ZAPTUARA,KU JENI,O TE FLAMOSUR???SHKONI NEPER MITINGJET E KETIJ HITLERI SE LLESHT KENI PER TE MARRE!!!HARRAM TA KENI!!!


zefi | June 11, 2009 6:46 PM | Repliko


marre nga, Gazeta Shekulli


grepi, dora vetė

TAFILIBRIGI
12.06.2009, 21:27:33
O Grep po a sje lodhur hiē bre tue naj citu shkrimet nė gazetėn e shekullit,paaaaaa............paaaaaaaaaaaaaa po ēdo kush e din qė kjo gazet shekulli pėrfaqson mendimet e socialistve(komunistave) tė shipnis.Po boll se na lodhe o burr.

grepi
22.06.2009, 16:55:46
Tuneli: Shqipėria dhe NorvegjiaShkruan: Bashkim KoplikuKeqpėrdorimi elektoral i tunelit tė Kalimashit, po kalon nė budallallėqe, po krijon nė mendjen e njerėzve pėrfytyrime absurde si tuneli “mė i gjati”, “mė i liri”, “mė i...”. Me kėtė shkrim po japim njė krahasim tė kėtij tunelit tonė, me njė tunel nė njė vend tjetėr tė Evropės, me njė tunel po pėr rrugė automobilistike, po nė mes tė maleve. Kemi zgjedhur pėr krahasim tunelin Laerdal – Aurland, tė ndėrtuar nė Norvegji. Krahasim shpresojmė se do tė kontribuojė pėr tė shmangur njė pjese tė idiotėsive qė tamtamet e pėrditshme propagandistike po u ngulin nė kokė shqiptarėve.* * *Nė vazhdim vijojnė disa tė dhėna pėr tunelin e Kalimashit (tė njėrės pjesė, asaj qė u bashkua), si dhe pėr tunelin e Laerdal – Aurland nė Norvegji. Pėr ēdo tė dhėnė, po bėjmė dhe krahasimin nė mes tyre. Tė dhėnat i kemi sistemuar sipas renditjes qė vijon: Numri rendor (Nr); e dhėna, apo parametri qė krahasohet (P); e dhėna pėr tunelin nė Shqipėri (Sh); e dhėna pėr tunelin nė Norvegji (N); ndryshimet e sė dhėnės, nė mes Shqipėrisė dhe Norvegjisė (Sh-N).Nr.1 (Numri rendor 1); P (E dhėna qė krahasohet): U inaugurua mė datė; Sh (pėr tunelin nė Shqipėri): mė 31.5.2009; N (pėr tunelin nė Norvegji): mė 27.11.2000; Sh-N (Ndryshimet e sė dhėnės nė mes Shqipėrisė dhe Norvegjisė): Nė Norvegji tuneli u inaugurua 8-9 vjet para.Nr.2; P: Zgjatja e ndėrtimit, nė vite; Sh: 1 (njėra pjesė!); N: 5; Sh- N: Nė Norvegji ndėrtimi zgjati 3 vjet mė shumė, por tuneli ishte mė i gjatė (shih Nr.3 mė poshtė).Nr.3; P: Zgjatja e ndėrtimit tė 1 km, nė vite; Sh: 0,18; N: 0,20; Sh-N: Nė Shqipėri u ndėrtua mė shpejt se nė Norvegji, megjithėse mėtohet se ka pasur shkėmbinj tė fortė tek ne, prandaj gjoja dhe kostoja mė e madhe (shih nr. 8). Kemi shkruar pėr rritjen e madhe tė kostos, kur vihet detyrė qė vepra tė mbarohet shumė shpejt, p.sh. para zgjedhjeve, siē ėshtė rasti i tunelit tonė.Nr.4; P: Gjatėsia e tunelit, nė km; Sh: 5,6; N: 24,5; Sh-N: Nė Norvegji tuneli ėshtė mė shumė se 4 herė mė i gjatė, ose rreth 18 km mė i gjatė.Nr.5; P: Numri i korsive; Sh: 2; N: 3 (njėra ėshtė korsi emergjence); Sh-N: Nė Norvegji tuneli ėshtė me njė korsi mė shumė, dhe ka disa hapėsira pushimi. Nė Norvegji ka edhe galeri ndihmėse pėr ventilim, siguri etj., njėra ėshtė e gjatė 2,1 km, si dhe njė fabrikė tė pastrimit tė ajrit.Nr.6; P: Sasia e shkėmbinjve tė nxjerrė nga tuneli, nė milionė m3; Sh: 0,5; N: 2,5; Sh-N: Nė Norvegji i bie pak mė shumė m3 shkėmbinj pėr 1 km, meqė tuneli ka prerjen tėrthore mė tė madhe.Nr.7; P: Kosto e tunelit, nė milionė Euro; Sh: (125?) Nuk gjejmė tė dhėna zyrtare tė sakta; N: 100; Sh-N: Nga tė dhėnat e gjetura, i bie qė yni tė kushtojė sė paku 25 milionė euro mė shumė se ai i Norvegjisė qė ėshtė mė shumė se 4 herė mė i gjatė. Nė Norvegji kosto e tunelit jepet nė qindra mijėra faqe tė ndryshme interneti, kurse nė Shqipėri nuk jepet gjėkundi.Nr.8; P: Kosto pėr 1 km tunel, nė milionė Euro; Sh: 22, 32; N: 4,08; Sh-N: Pavarėsisht se nuk ka tė dhėna tė sakta pėr Shqipėrinė, pasi qeveria i mban sekret, por me sa kemi gjetur, i bie qė njė km yni tė ketė kushtuar mbi 5 fishin e norvegjezit, ose se norvegjezėt do ta kishin bėrė tė gjithė tunelin tonė, me tė dy pjesėt e tij, me sė paku 200 milionė euro mė pak, qė do tė mjaftonin, trashė e trashė, pėr tė asfaltuar nja 20 000 km rrugė normale (p.sh. nga ato rrugėt qė lidhin fshatrat me akset kryesore). Qeveria jonė duket nuk ka pasur interesa me Norvegjinė, qė “t’ia jepte asaj qė ta bėnte tunelin tonė”, shumė mė lirė—do tė shkruajmė herėn tjetėr sesi dhe pėrse!* * *Natyrisht qė krahasimet nė mes dy tuneleve, janė tė vėshtira, sepse ndryshojnė si materialet nga tė cilat pėrbėhen shkėmbinjtė nė Norvegji dhe nė Shqipėri, e po kėshtu ndryshojnė dhe shumė gjėra tė tjera. Por ama truri i njeriut punon edhe me krahasime tė trasha: “kjo mė e madhe se ajo, kjo mė e vogėl”. Pavarėsisht se jo me saktėsi matematikore, por disa mendime/dyshime i lindin ēdo njeriu normal.13.6.2009


marre nga, Info


grepi, dora vetė

grepi
05.07.2009, 21:08:54
Koha ėshtė e maskarenjve, por atdheu i shqiptarėve!

Shqipėria ime
Shqiponjė e plagosur
Vidh e vidh tė gjithė
Dhe ti s'ke tė sosur!

Tė shpojnė me thikė
Tė shqyejnė me dhėmbė
E ti, moj e zezė
Mezi rri nė kėmbė!

Shqipėria ime
Vendi i fanarėve
Ke kohė qė jeton
Kohėn e kusarėve!

Jo kusarė ēfarėdo
Po me grada shteti
Thėrrimen e bukės
Mezi nxjerr mileti!

Koha e kusarėve
Polli lukuni
Poshtė dhjamit tė bardhė
U rrjedh gjak i zi!

Koha e kusarėve
Nuk mbaron zinxhiri
U rrjedh gjak i zi
Gjak i zi vampiri!

Po s'janė dokudo
S'mban ēdo gjė kanistra
Se kusarėt janė
Deputetė, ministra!

Deputetė, ministra
Askush s'rri nė hije
Drejtorė tė pėrgjithshėm
Kryetarė Partie!

S'mbaron e s'mbaron
Gjithė kjo lukuni
Nga polic i vogėl
Gjer nė Ministri!

S'mbaron e s'mbaron
Gjithė kjo dekadencė
Nga aparatēiku
Gjer nė Presidencė!

S'mbaron e s'mbaron
Djeg si vetėtima
Nga rojė e spitalit
Gjer tek Jozefina!

S'mbaron e s'mbaron
Lot' mėnd e njeriut
Qė nga infermierja
Tek ēupė e Saliut!

S'mbaron e s'mbaron
Gjė pa vjedhur s'ngeli
Fillon tek shoferi
Mbaron tek Xhuveli!

Koha e kusarėve
Njerėzit porsi bisha
Nga shefi i zyrės
E gjer tek Berisha!

Koha e kusarėve
Qė keq na i ngopi
Nuk i bėn dot hall
As dhe Bamir Topi!

Koha e kusarėve
Kudo ka rėnė flama
Nga rojė e Bashkisė
Gjer tek Edi Rama!

Koha e kusarėve
Kohė e pafytyrė
Ėshtė veē e zezė
Dhe s'ka tjetėr ngjyrė!

Sado tė kėrkoni
S'do gjeni kėtu
As Kusarė tė Kuq
As Kusarė Blu!

Se me njėra tjetrėn
Ngjyrat janė tretur
Ndaj vetėm kusarė
Keni pėr tė gjetur!

Kusarė e kusarė
O, popull i shkretė
Kryesorėt janė
Me imunitet!

Dhe nė bazė tė ligjit
Me sens e me masė
Jo qė mund tė vjedhė
Po dhe mund tė vrasė!

Se nė vendin tonė
Kėshtu bėhen ligjet
Hajduti tė vret
Dhe aspak s'pėrgjigjet!

Dhe aspak s'pėrgjigjet
More i uruar
Se kėtu kusarėt
Janė tė blinduar!

Janė tė blinduar
Si do zoti vetė
Dhe nuk i mbron shteti
Se janė shteti vetė!

Dhe bufi dhe lopa
Tani e kupton
Njėzet' vjet me radhė
Mafia na drejton!

(sic)
______________________
Marrė nga pashtriku


grepi, dora vetė

Kruja
21.08.2009, 17:31:20
Berisha deklaroj se eshte per bashkim kombetar...

Kjo deklarate eshte e rastesishme dhe e njeaneshme apo dicka ne kontekst te nje plani per bashkim kombetar qe si te thuash mbahet i fshehur nga publiku?

A eshte i mundur bashkimi kombetar nga lart poshte? Jane te bindur politikanet se mund t'a realizojne kete gje qofte edhe gradualisht... dhe a mendojne ata se pjesemarrja aktive e popullit shqiptar eshte e panevojeshme ne kete proces?

C'fare mendimi dominon sot per kete ceshtje kur dihet se procesin e bashkimit kombetar e ka nisur Vetevendosja me kahje nga poshte lart. A mos valle ka ardhur koha qe politikanet dhe Vetevendosja te shpallin publikisht projektin e perbashket per bashkim? Kush e pengon kete bashkim vec Serbise? A jemi te gatshem te gjithe ne shqiptaret per kete gje?

Ka shume pyetje por deklarata e papritur e Berishes tingellon me shume si retorike se sa shprejhje e nje realiteti qe perjetojme... sikurse shihet ky realitet nuk tregon se po punohet si duhet per bashkim kombetar kur vendimet e nderkombetareve vendosen permbi vullnetin e popullit shqiptar per vetevendosje.

Sternx
22.08.2009, 17:27:16
krujė,qyshe o rama ejj?

Kruja
27.08.2009, 20:27:23
krujė,qyshe o rama ejj?

Njatjeta Sternx, e pashe me vonese "pergjigjen" tuaj... tani a eshte z. Berisha shqiptar i vertete apo jo, ketu eshte puna.

Berisha deklaroj pas kaq e kaq kohesh se eshte tani per bashkim kombetar! Shpesh habitesh nga Berisha, eshte "valute"... sepse me sa di une (ne mos gabofsha) ky njeri ka arestuar Adem Jasharin dhe ishte 'mik' i zotniut tuaj (rugoves). Si keshtu ky papritur e nderoi kahjen?! Sepse politika disfatiste e rugoves ka qene per nje shtet 'multietnik' KOSOVAR dmth kosovar kuptohen te gjitha ata qe dine te flasin sllavisht pamvaresisht nese ajo eshte gjuha e pare (e nenes) apo gjuha e dyte (domethene e njerkes).

Tani ky doli me bashkim kombetar! Vetevendosja, Adem Jashari, UCk-ja, te gjithe shqiptaret e ndershem po luftojne prej kohesh per kete synim. Perse doli ky Berisha keshtu papritur per bashkim kombetar, mos kushedi ka filluar te pije rakine dhe eshte bere 'esell' kur ka deklaruar. Mesa dime te gjithe ky njeriU nuk e ve ne goje rakine dhe megjithate flet gjithmone si i dehur. Mbase ky njeriU eshte ndryshe nga te gjithe ne, behet essell kur e pin rakine!

Ylli
24.09.2009, 15:46:24
Skandalet e Sali Berishes

1. Shtator 2005: Menjėherė pas krijimit tė kabinetit qeveritar, Berisha anulon shitjen e Albtelekomit. “Nuk mund tė lejojmė privatizimin e Albtelekom mė shifra tepėr tė ulėta”, tha ai pėr Calik. Por vetėm pak muaj mė vonė, kreu i qeverisė sėrish ua dha Albtelekomin turqve.

2. 5 prill 2006: Spartak Ngjela, ish sekretar i marrėdhėnieve me Publikun nė Partinė Demokratike, realizon njė pėrgjim mes tij dhe kryeministrit Sali Berisha nė zyrėn e Jozefina Topallit. Nė pėrgjime Ngjela akuzon Berishėn: “Ti e ke idhull Enverin”. Ndėrkohė qė Berisha i pėrgjigjet: tė pėrjashtoj nga partia. Doje tė bėje si Nano me Metėn. Biseda e pėrgjuar mes tyre bėri xhiron e mediave, ndėrkohė qė ky ishte sinjali i parė i pėrgjimeve brenda qeverisė sė PD.

3. Qershor 2006: Nipi i Sali Berishės, Dritan Berisha, i punėsuar nė ministrinė e brendshme shkakton njė incident me armė zjarri pėrpara hotel “Dajtit” nė qendėr tė Tiranės nė qershor tė vitit 2006. Por edhe pse ish ministri Olldashi e zhveshi nga policia, me ndėrhyrjen e kryeministrit, nipi i Berishės emėrohet nė sektorin e kurrikulave nė Akademinė e Rendit vetėm njė vit mė vonė.

5. Nėntor 2006. Berisha shpėrblen 250 mijė euro Jean Paul Carteron. Qeveria shqiptare nėnshkroi njė marrėveshje tė fshehtė me forumin e Crans Montanės dhe nė marrėveshje specifikohej organizimi i dy seminareve. Carteron, ėshtė miku personal i kryeministrit Sali Berisha. Qeveria shqiptare kėrkoi qė termat e kontratės tė mos publikohen. Kėsti i parė i parave u dha me nėnshkrimin e marrėveshjes.

6. Shkurt 2007: Pėr shkak tė ndryshimeve nė administratė dhe “fshesės Berisha”, buxheti i shtetit u detyrua tė paguajė 1 milionė euro pėr tė gjithė ata qė u hoqėn padretėsisht nga puna. Ishte vetė Komisioni i Shėrbimit Civil qė zbuloi abuzimet e bėra nė administratė nga ministrat kryesorė tė qeverisė.

7. 15 shkurt 2007. Skandali, rruga Levan-Vlorė i jepet firmės “Alpine”. Firma menaxhohet nga kunata e Fahri Balliut, anėtarit tė kėshillit Kombėtar tė Partisė Demokratike dhe botues i gazetės “55”. Ndėrkohė qė menaxherja e “Alpine” ishte njėkohėsisht sekretare e pėrgjithshme e Ministrisė sė Kulturės. Ndėrkohė qė austriakėt e Alpine ishin tė implikuar nė njė proces korrupsioni nė Gjermani.

8. 28 shkurt 2007. Pėr shkak tė deklaratave politike, Qeveria humb betejėn me Turqinė nė ekstradimin e Aldo Bares, kapobandės sė Bandės sė Lushnjes. Avokati turk paraqiti para gjykatės sė lartė prova politike, njė spot elektoral tė PD. Qė atėherė e deri tani, ekstradimi i eksponentit shumė tė kėrkuar, nuk ėshtė kryer.

9. 25 prill 2007. Vetėm pak ditė para vizitės sė presidentit tė SHBA nė Shqipėri, George Ė.Bush, pas njė sherri me kryeministrin Sali Berisha jep dorėheqjen nga detyra ministri i jashtėm Besnik Mustafaj. Mes tyre ėshtė zhvilluar njė sherr nė zyrė.

10. Maj 2007: Qeveria ndėrmerr nismėn pėr miratimin e ligjit “pėr procedurat tatimore nė Republikėn e Shqipėrisė” ose atė qė u konsiderua si “Ligji i gjobave”. Sipas projektit, parashikohej vėnia e gjobave nga tatimet nė masėn 15% edhe pse nuk kishte pėr kėtė njė vendim gjykate. Ligjin e kundėrshtoi biznesi dhe opozita dhe pėrfundoi nė gjykatė kushtetuese.

11. Qershor 2007: Del skandali i shkollės “Omiros” nė Korēė. Ministria e Arsimit qė miraton kurrikulat e shkollės miratoi edhe njė tekst historie nė kėtė shkollė greke nė Korēė, duke deformuar historinė e Shqipėrisė. Ēėshtja hapi debate tė shumta nė parlament, opozita kėrkoi shkarkimin e ministrit Genc Pollo.

12. 15 korrik 2007- Qeveria vendos njė gjobė marramendėse ndaj televizionit Top Channel. Bėhet fjalė pėr gjobėn 13 milionė euro, nėn arsyetimin evazion fiskal. Njė rast i paprecedent nė vendosjen e gjobave nga organi tatimor. Gjoba nuk u zbatua asnjėherė ndėrkohė qė ėshtė ende e vlefshme. Vetėm dy vite mė vonė, qeveria penalizon gjithashtu me 8 milionė lekė, televizionin NEWS 24, vetėm sepse transmetoi njė spot televiziv tė grupimit G99

13. 18 korrik 2007: Bllokohen nga Turqia 60 kontenierė me armė tė nisura nga Shqipėria nė drejtim tė Armenisė. Tregtia e armėve shkaktoi njė superskandal diplomatik kur Azerbajxhani menjėherė i dėrgoi letėr konferencės islamike pėr penalizmin e Tiranės zyrtare. Armenia nė kėtė kohė ishte nė konflikt tė hapur me Azerbajxhanin. Baku e konsideroi aktin e Shqipėrisė si njė akt kundėr Azerbajxhanit. Tregtia u krye nga ndėrmarrja Meico.

14. 29 gusht 2007: vdes punėtori i katėrt nė minierėn e kromit nė Bulqizė. Menjėherė ministria ndėrpret punėn nė minierė derisa tė plotėsoheshin kushtet. Por duke filluar qė nga viti 2007 e deri mė sot, fabrika nuk ėshtė mbyllur dhe nė Bulqizė kanė humbur jetėn nėn shkėmbinjtė e galerive rreth 30 punėtorė.

15. 8 shtator 2007: Mungesė totale rendi nė Gjirokastėr. 100 lazaratas fusin nė komisariat tė gjithė policėt. Djegin edhe godinėn e komisariatit. Shkak u bė vrasja nga forcat renea tė tė kėrkuarit Sabri shurdhi.

16. 15 shtator 2007: Arrestohet kreu i tatimeve tė Tiranės Flamur Mallkuēi sė bashku me 4 inspektorė tė tjerė. U vinte gjoba bizneseve.

17. 18 shtator 2007: Korrupsioni me tenderat e rrugėve, arrestohet zv.ministri i transporteve Nikolin Jaka, ish drejtori i rrugėve Ilir Berzani si dhe 7 zyrtarė tė tjerė tė administratės shtetėrore. Kėrkonin ryshfet pėr fitimin e tenderave nga firmat private. Aktualisht janė jashtė dyerve tė burgut tė gjithė tė akuzuarit pėr ryshfet gjatė kėsaj kohe.

18. 28 shtator 2007: Zbulohet kontrata sekrete e Berishės me amerikanin Tom Ridge. Kontrata prej 500 mijė dollarėsh. Kompania e Ridge premtoi 2 seminare njė ditore dhe kėrkoi qė kontrata tė ishte sekret. KLSH akuzoi kryeministrin se shkeli ligjet pėr Tom Ridge. Nė qershor 2008, Ridge u detyrua nga departamenti i drejtėsisė nė SHBA tė bėnte publike kėtė kontratė.

19. 9 tetor 2007: Durrės-Kukės, plas skandali mė i madh financiar i kėsaj qeverie. Kėtė periudhė, Prokuroria fillon hetimet. Dikasteri i Transporteve nėn akuzė. Procedurat pėr tenderin nė Shqipėri, bazohen mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisė cuan deri nė heqjen e imunitetit tė Lulzim Bashės. Sipas KLSH, nė raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri nė 232 milionė euro. Firma nis punėn pa pasur njė projekt konkret. Fatura deri tani mbi 1 miliardė euro. Pritet inaugurimi para zgjedhjeve ndėrkohė qė ministri Basha ėshtė pa imunitet dhe ēėshtja e korrupsionit ka mbėrritur deri nė gjykatėn e Lartė. Qeveria, asnjėherė nuk bėri publik projektin dhe kontratėn me firmėn “Bechtel Enka”. Ende sot, nuk ka njė faturė tė qartė financiare.

20. 1 nėntor 2007: Lulzim Basha, ministėr i jashtėm kėrkon ndryshimin e mandatit tė OSBE: Nga ndėrhyrja tė kalojė tek ekspertiza. Kėrkesa u bė gjatė konferencės sė ambasadorėve nė Tiranė. Debati rikthehet sėrish nė gusht 2008. OSBE i con letėr Lulzim Bashės: duam tė qėndrojmė, s’duam tė ndryshojmė mandatin
vazhdon

Ylli
24.09.2009, 15:47:07
Skandalet e Sali Berishes

21. 6 nėntor 2007. Kuvendi voton shkarkimin, Sollaku nė dorėn e Bamir Topit. Dėshira e fundit e Sollakut: “Zoti e shpėtoftė Shqipėrinė”. Shkarkimi u bė me anė tė votimit me 77 vota pro, 36 kundėr dhe 3 abstenime, tė raportit tė komisionit hetimor tė hartuar nga pėrfaqėsuesit e maxhorancės, qė kėrkonte largimin e kryeprokurorit nga detyra, me argumentin e shkeljeve tė rėnda ligjore gjatė ushtrimit tė kėtij funksioni. Ndėrkohė qė me ardhjen e qeverisjes sė PD, Sollaku dhe bashkėshortja e tij u gjendėn nėn hetim permanent dhe nėn presionin e maxhorancės.

22. 14 nėntor 2007: Largohet ish drejtori i burgjeve Saimir Shehri. Akuzoi vėllain e ish ministrit tė drejtėsisė Ilir Rusmali, se donte ta korruptonte pėr njė tender te drejtoria e burgjeve. Vetėm njė ditė mė vonė, nė 15 nėntor, jep dorėheqjen Ilir Rusmali i cili akuzoi Berishėn se kishte mbrojtur Saimir Shehrin.

23. 7 dhjetor 2007. Qeveria Berisha e korruptuar. Publikohet raporti i Transparency Internacional pėr korrupsionin nė 66 vende. Sipas raportit mė problematike paraqitet Shėndetėsia dhe gjyqėsori, Rreth 80 % e shqiptarėve nuk besojnė tek qeveria.

24. 10 shkurt 2008: Hapet dosja e “Argita Berishės”, vajzės sė kryeministrit Sali Berisha. Studio ligjore e saj fshihet nga regjistri kombėtar ndėrkohė qė vajza e kryeministrit vėrtetohet se kishte evazion fiskal. Vajza e kryeministrit nuk deklaron llojin e aktivitetit tė saj tregtar. Pas presionit tė medias, Argita Berisha bėn ndryshimin e deklarimeve nė Qendrėn kombėtare tė regjistrimit tė Bizneseve: nė datėn 4 shkurt 2008 figuronte si “shėrbim konsulence dhe avokatie”, ndėrsa nė 8 shkurt u shndėrrua nė aktivitet tė pėrgjithshėm.

25. 15 mars 2008: Shpėrthen Gėrdeci, skandali mė i madh korruptiv nė Administratėn Berisha. Njė biznes fitimprurės pėr kompaninė Albademil dhe SAC, por qė nga shpėrthimi i Gėrdecit, humbėn jetėn 26 persona (mes tyre dhe baxhanaku i kryeministrit), u plagosėn mbi 300 vetė dhe u dėmtuan mbi 4000 prona. Tre ditė mė vonė jep dorėheqjen Ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu, ndėrkohė qė prangoset Ylli Pinari, drejtor i MEICO, Mihal Delijorgji pronar i Albademil dhe Dritan Minxolli drejtor i fabrikės. Hetimet njė vjeēare vunėn nėn akuzė 29 persona dhe ēėshtja shqyrtohet nė gjykatėn e Lartė.
Korrupsioni i Gėrdecit, dhe dosja hetimore nxorrėn nė pah shumė elementė. Njė ndėr njerėzit qė kishte influencuar nė bėrjen e akteve nėnligjore dhe ligjore qė ēuan nė tragjedi ishte djali i kryeministrit, Shkėlzen Berisha. Vetėm 38 minuta pas shpėrthimit tė Gėrdecit, Mediu flet nė telefon me djalin e kryeministrit. Ndėrkohė qė tre ditė pas tragjedisė, Shkėlzeni takohet me mediun nė zyrėn e kėtij tė fundit, pak minuta pasi mediu ishte takuar me Ina Ramėn dhe pak minuta para se tė arrestohej Ylli Pinari. I pėrfshirė nė kėtė aferė rezultoi edhe Rahman Selmanllari, shoku i ngushtė i djalit tė kryeministrit, i cili ishte administrator i kompanisė amerikane SAC. E po ashtu edhe Fahri Balliu, anėtar i Kėshillit Kombėtar tė PD, i cili kishte bėrė pronare vajzėn e tij Henris Balliu, aksionere me djalin e Delijorgjit nė firmėn “Trans Digging”, e cila ndėrtoi fabrikėn e Gėrdecit. U pėrfshi edhe ish ministri Aldo Bumēi, i cili vendimin e qeverisė qė i hapi rrugėn Gėrdecit ia besoi Shkėlzen Berishės. Denoncuesi kryesor i gjithė kėsaj afere u bė ish biznesmeni Kosta Trebicka.

26. 28 mars 2008: Publikohet artikulli i Neė York Times, pėr armė tė skaduara nga Shqipėria drejt Afganistanit. MEICO e pėrfshirė nė trafik. Ylli Pinari, drejtor i MEICO kontaktoi me Efraim Diverolin, pronar i AEY i cili kishte fituar kontratė nga Pentagoni pėr tė pajisur me armė ushtrinė afgane, nėpėrmjet njė prej njerėzve tė listės sė zezė sė SHBA, Henry Tomei, nėpėrmjet firmės Evdin. Nė pazarin e shitjes sė fishekėve u pėrfshi edhe djali i kryeministrit, pas njė bisede tė regjistruar mes Kosta Trebickės dhe Efraim Diverolit. Amerikani pretendonte se nė kėtė aferė ishte edhe djali i kryeministrit. Sali Berisha e konsideroi Neė York Times si njė letėr higjenike, ndėrkohė qė gazetari amerikan nė njė intervistė nė Gazeta Shqiptare tregoi pėr presionet e ish ministrit Fatmir Mediu mbi tė pėr marrjen e kasetave filmike. Municionet kineze hiqeshin nga depot shqiptare dhe u fshihej etiketa “Made in China”.

27. 2 prill 2008. Qeveria shqiptare i bėn presion gazetės prestigjioze Financial Times qė tė shihte edicionin special nė kėmbim tė reklamave shtetėrore qė duhet tė merrte nga ministritė. Por gazeta nuk pranoi kėtė akord. Specialja botohet pa reklamėn shtetėrore, ndėrkohė qė menaxheri i gazetės Financial Times deklaroi pėr Gazeta Shqiptare se Berisha prishi kontratėn me kėtė gazetė.

28. 8 prill 2008: Qeveria nėpėrmjet ministrisė sė Kulturės paguan 300 mijė euro pėr spot turistik nė CNN. Dokumentet zbuluan qė Pango e bleu spotin katėr herė mė shtrenjtė sesa normalja. U publikua kontrata e ministrisė me firmėn holandeze, ku CNN merrte 90 mijė euro ndėrsa studioja grafike merrte 210 mijė euro pėr 90 sekonda e 6 ditė xhirime. Ndėrkohė qė ofertat e CNN tė vitit 2006 kishin qenė shumė herė mė tė lira.

29. 5 maj 2008: Gjykata shkarkon nga puna Arben Sefgjinin, drejtorin e pėrgjithshem tė tatimeve nė administratėn e Sali Berishės. Akuzohet pėr zhdukjen e biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha. Drejtori vendoset nė arrest shtėpie. Gjyqi vazhdon edhe aktualisht.

30. 16 qershor 2008: Mazhoranca e PD rrėzon kandidaturat e Bamir Topit pėr anėtar tė Gjykatės sė Lartė. Rrėzimi i kėtyre kandidaturave ka shkaktuar reagimin e menjėhershėm tė komunitetit ndėrkombėtar, SHBA, OSBE, dhe Kėshilli i Evropės kundėr praktikave tė ndėrhyrjes sė qeverisė nė institucionet e pavarura.

31. 11 korrik 2008: Prangoset kunati i zv.ministrit Ferdinand Pone. Pas hetimeve pėr pazare nė zonėn e bregdetit ndalohen tre ish zyrtarė tė hipotekave. Arrestohet edhe sekretari i degės sė PD nė Vlorė. Ish drejtori Genc Panozaqi i lidhur me Ferdinand Ponin. Nė 2005 kandidoi pėr deputet nė Vlorė pas humbjes u emėrua tė zyra e Kthimit tė Pronave.

32. 1 gusht 2008: Qeveria pėrgatit ligjin pėr prokurorinė. Shkakton reagime tė forta nga SHBA: akuza e SHBA: Presione tė forta pėr tė vėnė nėn kontroll prokurorinė. Flet edhe Berisha: Shqetėsimet e SHBA pėr ligjin pėr prokurorinė, njė trillim

33. 13 gusht 2008: Gazeta Shqiptare zbret nė Lazarat. Filmohen nga NEWS 24 plantacionet e hashashit qė ujiten me autobote shtetėrore. Qeveria dhe policia nuk pranojnė dot dėshtimin nė luftėn kundėr kultivimit tė kanabis sativa.

34. 26 gusht 2008: Gjendet 1 kilogramė kokainė nė makinėn e ambasadorit shqiptar nė itali. Skadali nė Milano. Policia prangon arsen Selmanllarin, shoferin e ambasadorit Llesh Kola. Arsen Selmanllari, kushėriri i parė i Rahman Selmanllarit, shokut tė ngushtė tė Shkėlzen Berishės, djalit tė kryeministrit.

35. 13 shtator 2008: Humb jetėn nė rrethana misterioze aksidenti ish biznesmeni Kosta Trebicka, i pari biznesmen qė denoncoi aferėn korruptive tė Gėrdecit dhe trafikut tė Armėve nga Shqipėria drejt Afganistanit. Hetimet e prokurorisė dhe konkluzionet e njė eksperti amerikan nxorrėn se vdekja e tij nė njė fshat tė Korēės ishte aksidentale, edhe pse nė opinion ky mendim nuk gjeti vend. Mė pas emri i tij u pėrdor pėr luftė politike nga tė dy palėt.

36. 5 tetor 2008: Prangoset nė Sarajevė Damir Fazlliē. Nė Shqipėri kishte krijuar firmėn SRF Developments, me administrator Erjon Isufin, kunatin e ministrit tė jashtėm Lulzim Basha. Pas zgjedhjeve 2005, regjistroi nė QKR tre firma. Ndėrkohė qė te Kompania Rompetrol kishte punėsuar mbesėn e Sali Berishės, shpresa Breēani. U verifikua blerja e tokave nė Porto Romano, para se kryeministri Berisha ta deklaronte kėtė si njė park industrial. U akuzua edhe pėr ndėrhyrje nė blerjen e energjisė pėr llogari tė Shqipėrisė nga Rudnap. Ortakja e Argita Berishės, Flutura Kola i bleu Fazllicit njė kompani nė vlerėn e 1.7 milionė eurove pėr firmėn Croėn Acquisitions. Prokurorėt ndalohen pėr herė tė parė tė pyesin Damir Fazllic, i ndihmuar nga policia pėr t’u larguar nga vendi. Berisha akuzon Ina Ramėn: Eshtė prokurore e diktaturės. Pasuritė e Fazlliēit po i bllokon mafia.

37. 1 shtator 2008: Njė tjetėr skandal nė fushėn e bujqėsisė. Shfaqet pėr herė tė parė misri pa kokrra. Sabotohen tė gjithė fermerėt shqiptarė. Farėn e misit pa kokrra e solli nė Shqipėri Fiqiri Ismaili, qė ėshtė njėkohėsisht edhe kryetar i Bashkisė sė Vorės, i zgjedhur nga Partia Demokratike. Pas mė shumė se njė jave ankese nga tė gjitha fshatrat, firma e Ismailit premtoi kompensimin e gjithė fermerėve. Ndėrkohė, dėshtimi i prodhimit tė misrit nė Shqipėri, favorizoi Serbinė.

38. 23 shtator 2008: Qeveria largon FMN nga Shqipėria. Nė vitin 1996, ka qenė Fondi Monetar Ndėrkombėtar ai qė tėrhoqi nė mėnyrė demonstrative, pėrfaqėsinė e tij nga Shqipėria. Ishte pragu i kolapsit tė piramidave, president i plotfuqishėm i Republikės ishte Sali Berisha dhe ministėr Financash, Ridvan Bode. Aktualisht, e njėjta dyshe komandon financat e shtetit, por kėtė herė, ėshtė FMN-ja qė kėrkon tė qėndrojė, ndėrkohė qė Tirana zyrtare nuk duket se synon tė rinovojė marrėveshjet e saj me kėtė institucion financiar ndėrkombėtar. Tė pyetur lidhur me tė ardhmen e lidhjeve tė ngushta FMN-Shqipėri, qė zyrtarisht pėrfundojnė nė janar tė vitit tė ardhshėm, pėrfaqėsuesit e tė dy palėve dje kanė dhėnė pėrgjigje tė kundėrta. Sipas Gerėin Bell, shumė vende tė botės e kanė kėrkuar zgjatjen e mandatit tė misionit tė FMN-sė, sidomos nė periudha elektorale. Ministri Bode ka replikuar thatė, duke thėnė se qeveria shqiptare ka pėrballuar deri tani situata shumė mė tė vėshtira sesa njė vit elektoral. “Ėshtė njė ēėshtje, qė ne nuk e kemi shqyrtuar. Qeveria ka treguar kapacitet pėr tė administruar nė favor tė ekonomisė sė vendit situata shumė mė komplekse sesa zgjedhjet dhe mandati i kėsaj qeverisjeje, pėr fat tė keq, qėlloi me zhvillime jo fort tė favorshme nė tregun rajonal dhe botėror. Por, menaxhimi i kėtyre situatave ka dėshmuar kapacitete tė mjaftueshme tė institucioneve tė shtetit shqiptar, midis tė cilave edhe qeverisė, pėr t’u pėrballur me sukses me kėto zhvillime. Nėse do tė ketė zhvillime tė tjera, ne do tė jemi tė hapur pėr ēdolloj diskutimi”, - tha kreu i Financave.

39. 26 tetor 2008: Qeveria ndėrmerr hapin e miratimit tė njė ligji tė ri pėr lejet e ndėrtimit “Pėr territorin”. Projekti shkaktoi skandal nė zyrat e Bankės Botėrore dhe Kėshillit tė Evropės: Qeveria po cenon autonominė e pushtetit vendor. Jemi kundėr.

40. 16 dhjetor 2008: Ligji i “Spiunėve”, berisha akuzon Zamir Shtyllėn drejtorin e hetimeve nė Prokurorinė e Pėrgjithshme si hetues komunist. “ky ėshtė njė ligj qė prek shtyllėn dhe gjithė shtyllat e tjera” deklaroi berisha. Zamir Shtylla jep dorėheqjen nga prokuroria, ndėrkohė qė hetonte cėshtje tė rėndėsishme si Gėrdeci, Fazllic e Durrės-Kukės. Rifillon presioni i SHBA: “Dosjet” njė ligj me probleme, duhet reflektim dhe debat publik. OSBE gjithashtu del kundėr ligjit pėr “dosjet”: shkelet kushtetuta

41. 29 janar 2009: Skandali me pronat pėr herė tė parė emri i kryetarit tė grupit parlamentar tė PD Astrit Patozi nė skandalin e “Plazhit tė Gjeneralėve”. Arrestohet Fatos Gjuzi, i cili ishte edhe kryeregjistruesi i Kavajės, njėkohėsisht kushėri me kryetarin e grupit parlamentar tė PD.

42. Shkurt 2009: Shpėrthen skandali i “Jalės”, i implikuar dhėndėrri i kryeministrit Sali Berisha, Jamarbėr Malltezi. Bėhet fjalė pėr prishjen e shtėpive tė banorėve nė Jalė nėn argumentin se do tė zbatohej njė projekt i Bankės Botėrore. Por BB sapo mori ankesat e banorėve nisi njė panel inspektimi nė terren pėr tė parė tė gjitha shkeljet, dhe nxorri me pėrgjegjėsi njė pjesė tė zyrtarėve tė vet lokalė dhe po ashtu edhe drejtorin e projektit tė menaxhimit tė bregdetit tė Jugut, dhėndėrrin e kryeministrit. Ēėshtja hapi debate tė forta nė Parlament.

43. 29 prill 2009. Kryeministri grek Kostas Karamanlis zbret nė Tiranė, nė njė takim me krerėt mė tė lartė tė shtetit dhe qeverisė, nė njė vizitė dy ditore. Berisha dhe Karamalis nėnshkruan marrėveshjen pėr “sheltin detar” qė u konsiderua si skandali i radhės. Marrėveshja u mbajt sekret nga qeveria shqiptare ndėrkohė qė kjo ishte arritja e vetme e kėtij takimi. Sipas kordinatave tė reja tė vendosura mes Shqipėrisė dhe Greqisė, qeveria shqiptare i fali Greqisė rreth 225 kilometra katrorė det. Baraslargėsia e pikave nuk ėshtė ruajtur, ndėrkohė qė pėr kordinatėn 150, fundore, kanė pretendime dhe italianėt. Qeveria u negociua brenda vitit, por ajo pas presionit tė ushtruar nga media dhe njė pjesė e politikės, nuk kaloi nė legjislaturėn e kaluar parlamentare.

44. 12 maj 2009. Vajza e kryeministrit Berisha, Argita Malltezi, ka ndėrhyrė nė institucionet shtetėrore pėr miratimin e lejes sė ndėrtimit tė njė parku energjetik nė tokat qė kishte blerė pak kohė mė parė miku i familjes, Damir Fazlliē. Nė e-mailet konfidenciale tė Argita Malltezit dhe shtetasit arab Zafar Ansar pėr shitjen e tokave tė Damir Fazlliē ėshtė diskutuar edhe ndėrhyrja e saj nė disa institucione. Madje ka qenė vetė vajza e kryeministrit ajo qė ka premtuar tė ndėrhyjė nė Koorporatėn Energjetike Shqiptare pėr tė marrė lejen prej saj. Mė pas janė marrė edhe lejet nga Ministria e Energjetikės, Kėshilli i Ministrave dhe sė fundmi, KRT-ja e Durrėsit. Tė gjitha kėto institucione kanė varėsi direkt ose lidhje tė afėrta me kryeministrin Sali Berisha. Edhe pse vajza e kryeministrit pretendon qė ėshtė njė avokate qė nuk ka lidhje me punėn e tė atit, tė gjitha kėto vendime janė nė shkelje tė hapur dhe nė konflikt me detyrėn e tė atit. Madje pėr tė rregulluar takim me drejtorin e KESH vajza e kryeministrit kėrkonte 800 euro.
Marr nga nji forum shqiptar

Lui
03.10.2009, 17:48:30
Berisha pėr ndėrtimin e Autostradės ėshtė Kryeministėr i vėrtetė

Por ana tjetėr e medaljes:

Berisha, ky dėshtak i vėrtetė!

http://www.youtube.com/watch?v=8cFCAN8RRJ4

Ylli
04.10.2009, 14:35:20
Drejtori i Gazetes Albania, Ylli Rakipi , shkruan: "Letƫr e hapur RAPSODIT Sali Berisha"
30 April, 2008 01:34:00 Ylli Rakipi

http://www.24-ore.com/thumbnail.php?file=logo_gazeta_albania_711267576.g if&size=article_medium
Logo e gazetes Albania

I dashur doktor,

Tė them tė drejtėn, mė ka marrė malli, shumė mė ka marrė! U bėnė vite qė jemi ndarė dhe tani rrallėherė pėrballemi nė ndonjė pritje ambasade apo ndonjė takim kolektiv, ku ti, DOKTOR I MADH, na fton pėr tė deklaruar arritjet dhe sukseset nė udhėn e pandalshme qė ke nisur, por qė edhe ti vetė nuk e di ku tė ēon.
E si tė mos mė marrė malli pėr kohėn kur ti president i vendit dhe unė si biēim ndihmėsi punonim pėr kėtė tokė hallemadhe! Tė kujtohet, besoj, kur mė telefonoje pas orės dy tė mesnatės dhe mė thoshe: “Pse tė mora unė ty? Pse tė mora unė ty? Pse tė mora unė ty? Hajt, natėn e mirė”. Lodhet doktori i shkretė, i thosha gruas, qė ndihej e tmerruar pas atyre telefonatave.
Ndonjėherė, doktor i dashur, kur mė thėrrisje lart te Vila 4, para se tė mbyllnim gazetėn, e gjithė biseda jonė ishin teshtimat e tua, ngaqė kishe ngatėrruar ilaēet. Po mitingjet? S’kemi mė mitingje ashtu siē dije t’i bėje vetėm ti, DOKTOR I MADH. Dhe kjo gjė mė trishton shumė. Kohė tė arta kanė qenė. Sa patos dhe entuziazėm ke pasur doktor!
“Tė dashur farkarė dhe farkare”, - u the banorėve tė fshatit Farkė nė njė nga mitingjet e atėhershme dhe fshatarėt e shkretė s’dinin ku tė futeshin. Po banorėve tė Patosit, qė u the: “Tė dashur qytetarė tė Kuēovės!”
Kohė heroike ka qenė, DOKTOR I MADH. Sinqerisht, nė atė vrapim tė marrėsh qė kishim nisur, s’dihej pėr ku, m’u zmadhua mėlēia dy herė mė shumė. Sikur tė tė kisha ndjekur edhe dy vjet, tani do tė isha harruar. Por, nė fund tė fundit, pėr ty DOKTOR I MADH dhe pėr atdheun s’kishte sakrificė qė tė mos e bėnim. Vetėm ishte njė gjė e vėshtirė qė na sikletoste shumė dhe mua dhe ndonjė mikun tjetėr tėndin, si pėr shembull Mero Bazen, kur duhej tė bėnim sikur qeshnim me shakatė e tua. Tė them tė drejtėn, shtrėngoheshim si tė ishim kinezė, pėr ta nxjerrė atė tė shkretė tė qeshur, sidomos kur kishte shumė njerėz, pėr tė treguar se Doktori ynė i dashur ėshtė edhe shakaxhi i madh. Ē’t’i bėsh, shpesh njeriu vrapon pas gjėrave qė s’i ka.
DOKTOR I MADH! Tė kujtohet, besoj, koha e luftės nė Kosovė. Shumė u trishtova nė atė kohė kur tė shihja ty tė vetmuar, mė tė vetmuar se nė vitin 1997. Nė atė kohė u kėput e gjithė udhėheqėsia politike dhe ushtarake e botės dhe erdhi nė Tiranė. Takonin Majkon, Metėn, Meidanin, tė gjithė fisin komunist dhe ty s’tė afrohej dhe s’tė afrohej askush. Sikur na kishte zėnė lebrosa nė atė kohė, Doktor. Tė shihja tė vuaje dhe mė dhembte shpirti. Ishte ajo drama e madhe e “Kolonelit s’ka kush t’i shkruajė” e Gabriel Markezit. Po ku e ku vetmia e kolonelit plak tė Markezit me vetminė e mareshalit tonė. Tė kujtohet, besoj, se u gjet njėfarė Vitore Zgarbi, qė tė takonte edhe ty. Darkuam te pesėmbėdhjetėkatėshi. Atė natė fluturoje Doktor i dashur. Kaq shumė tė ngazėlleu takimi me kėtė Zgarbin, saqė pas darkės ndenje me mua dhe fillove tė mė tregoje gabimet e pafalshme qė po bėnte gjenerali Klark nė luftėn e Kosovės. Se ti je gjeneral mbi gjeneralėt, DOKTOR I MADH.
Mė shpjegove se nėse nuk pėrdoreshin kundėrajrorė krahu nė Kosovė do tė shkonte gjaku deri nė gju... Unė tė vėshtroja i tmerruar, sepse helbete, s’kisha njohuri nga arti yt ushtarak. Iku ky Zgarbi dhe ne prapė mbetėm vetėm, nė shoqėrinė e vėllezėrve Kushnini, tė vetmit tė huaj qė as unė, as ti i dallonim dot kush ishte njėri dhe kush tjetri.
Tė gjitha kėto, por edhe ēaste tė tjera tė panumėrta, m’u kujtuan ndėrsa njė kolegu im mė telefonoi dhe mė tha se Doktori sapo ka botuar te gazeta e vet shkrimin e dytė pėr ty dhe Mero Bazen. Te ky i dyti ka futur edhe Andi Bushatin, mė tha.
“Ē’thotė?” - e pyeta. “Mos pyet, - ma ktheu, - sikur tė qeverisė edhe vendin kėshtu siē ka bėrė edhe shkrimet, na mori nė qafė”. “Mos u mėrzit, - i thashė, - se Doktori ynė vetėm me qeverisjen s’ka punė”.
E mora gazetėn me ndjesinė se pas kaq e kaq vitesh edhe Doktori ynė, me siguri, ka mėsuar tė shkruajė ndonjė gjė, por tė them tė drejtėn mbeta i shtangur. Turp, DOKTOR I MADH, turp! Po si s’mėsove tė hedhėsh njė shkrim tė saktė nė letėr?! Njėlloj si atėherė kur tė kishim kryeredaktor tė pashpallur tė gazetės. Ē’kemi hequr qė tė rregullonim dhe korrektonim shkrimet e tua! Morėm me rrogė tė lartė njė korrektore speciale, enkas pėr ty, Kadrien, motrėn e shkrimtarit tė madh Kadare, qė t’i rregullonte shkrimet. Pas njė ore punė Kadria e shkretė dorėzohej. “Mė mirė mė mbyllni nė hale, se tė korrektoj shkrimet e kėtij malokut. M’u ēa koka”, - thoshte. “Pusho, komuniste e qelbur, - i thoshte Bejdo Malo, - mos fol kėshtu pėr Doktorin!”
Shumė na ke lodhur ato kohė, Doktor i dashur, sidomos me shkrimet qė na jepje nė telefon dhe qė s’kishte zot qė ta kuptonte se ē’doje tė thoshe. Shumė vėshtirė e kishin edhe njerėzit e Televizionit qė tė rregullonin figurėn tėnde. Se atėherė vetėm njė televizion kishim dhe aty nga mėngjesi nė darkė kėndoje vetėm ti. Jepnin e merrnin njerėzit e Televizionit, por figura jote Sali qė Sali dilte. Sidoqoftė, ca gjėra ndodhte qė edhe t’i rregullonin. Pėr shembull, kur mbledhjet e partisė nuk kishin entuziazėm pėr ty dhe dominoheshin nga armiqtė, Aida Shehu i merrte duartrokitjet e armikut Eduard Selami, po dhe tė armikut tjetėr Petrit Kalakula dhe t’i kalonte ty. Kishim dėgjuar atėherė pėr lloj-lloj vjedhjesh, DOKTOR I MADH, por qė tė kishte edhe vjedhje duartrokitjesh, nuk na kishte shkuar kurrė mendja!
Kjo puna e rregullimit tė performancės tėnde ėshtė e vjetėr, DOKTOR I MADH dhe i ditur. Besoj ke dėgjuar qė televizioni u shpik nė kohėn qė nė kėtė botė u shfaq Adolf Hitleri. Nė atė kohė edhe Gebelsi i shkretė ka hequr tė zitė e ullirit pėr tė rregulluar figurėn e Hitlerit tė ēmendur. Ka hequr, po jo sa ne, DOKTOR I MADH, sepse Hitleri nuk bėnte shkrime. Sikur t’i mbushej mendja qė tė shkruante vėrtet si puna jote, me siguri Gebelsi do ta kishte vrarė veten shumė kohė para se e vrau.
Copa-copa mė bėje mua dhe Mero Bazen nė shkrim. Urrejtje e madhe, qė tė shkonte deri nė racizėm. Fundin na ke nxjerrė nė atė shkrim. Deri kėtu e pranojmė se, helbete, kemi qenė miq tė ngushtė, se fundi i fundit i yti mishin ta ha, por kockėn ta ruan, po me gazetarin Andi Bushati dhe koqet e tij ē’kishe? Turp, DOKTOR I MADH, njė mijė herė turp! Populli dhe atdheu pret qė ta qeverisėsh, por ti merresh me koqet e njė gazetari.
E mora Andi Bushatin nė telefon dhe e pyeta: “Mirė me mua dhe me Mero Bazen, po me ty ē’ka DOKTORI I MADH?”. “Ku e di unė ē’pati!” - u pėrgjigj Bushati i shkretė. “Ne si familje e kemi trajtuar dhe mbajtur mirė. E mori gjyshi (Hysni Kapo) nga mjek spitali dhe e bėri doktor personal, qė t’i bėnte analizat e ujit tė hollė dhe tė trashė, por ky paska bėrė analizat e spermės time!”
“Se mos bėni ndonjė shkrim dhe thoni qė me kėtė punėn e koqeve tė Bushatit Saliu ka shkelur betimin e Hipokratit!” - mė tha miku ynė i pėrbashkėt, Aleksandėr Meksi, DOKTOR I MADH. “Me nder njė mut ka qenė Doktor. Gjithė kohėn sekretar partie i spitalit ka qenė”.
Allah, Allah, DOKTOR I MADH! Me ē’shohim e dėgjojmė, si mė i rėnduar dukesh kėto kohė. Ndoshta ky ėshtė edhe shkaku qė njerėzit qė tė rrethojnė tani dhe qė iu lutesh tė lexojnė shkrimin tėnd, thonė se Doktori ka ndryshuar.
Botė e madhe kjo, Doktor i dashur, tė cilėn s’kemi si ta njohim tė gjithėn, por unė nė tė vėrtetė nuk kam njohur njė njeri tė dytė si puna jote, qoftė edhe tė ngjashėm. Ndoshta ti je njeriu i vetėm nė kėtė botė qė nuk do tė dijė se ē’mendojnė tė tjerėt pėr ty. Ti i cakton vetė edhe pėrmasat e ndershmėrisė tėnde, edhe madhėshtinė, edhe fitoret dhe arritjet. Ty tė duket se ajri qė ne thithim na e lėshon ti. Edhe toka tė duket sikur rrotullohet rreth teje, ndryshe nuk kanė si shpjegohen shpėrthimet gėrdeciane, qė tė ndodhin jo rrallė. Ti je Smithi te “Komedianėt” e Graham Grinit, i lindur nė njė vend pa rrėnjė dhe ku njerėzit e shkretė e marrin jetėn jo vetėm si t’u vijė, por dhe si t’ua vėrtitėsh ti.
DOKTOR I MADH dhe i dashur! Ndoshta tani nė pleqėri mund tė fillosh tė kuptosh pse jeta ėshtė kaq e shkurtėr. Pėrfytyro pėr njė moment sikur ajo tė ishte 800 vjet dhe gjithė kėtė kohė tė na shfaqeshe pėrballė ti? O Zot, hapu dhe?????????????????? tė futemi!
Shpeshherė, i dashur Doktor, kam pyetur veten ē’deshėm dhe pse u bashkuam ne me kėtė njeri?! Pėrgjigja ėshtė shumė e thjeshtė tani. Lirinė qė erdhi nė atė kohė na e rrėmbeve ti dhe ne, me paditurinė qė kishim pėr tė, tė morėm pėr padronin e saj. E ku ta dinim ne tė shkretėt se ti DOKTOR I MADH s’ishe veē xhelati i lirisė! Mė fal, Doktor i dashur. Nė atė palo shkrimin tėnd thua se unė dhe Mero Baze qenkemi vetėm njė, pavarėsisht se nė mėngjes dalim si dy tė ndryshėm. Po ti, cili je ti, zoti Berisha? I pangjashėm me asnjė qenie njerėzore tė kėsaj toke, ti je fatkeqėsia jonė, ti je njeriu qė i erdhi kėtij vendi pikėrisht atėherė kur s’duhej. Ishte koha kur shqiptarėt po i mbyllnin derėn sė keqes dhe ti hyre nga dritarja.
Doktor i dashur dhe i madh! Kam njė lutje fare tė vogėl, qė ndoshta edhe tani nė pleqėri tė hyn nė punė. Lėri pseudonimet! Si s’u lodhe kėto 20 vjet me pseudonime?! Tė gjithė njerėzit qė ke pasur dhe ke pėrreth tė janė dashur pėr pseudonime. Ti ishe Aleksandėr Meksi, Tritan Shehu, Bashkim Gazidede, Agim Shehu, Mero Baze, Ylli Rakipi e qindra tė tjerė. Tani ti je Jozefina Topalli, Lulzim Basha, Fatmir Mediu, Bujar Nishani, Aleksandėr Frangaj, Blendi Fevziu e qindra e qindra tė tjerė. Dhe e di pse tė janė dashur kaq shumė emrat tanė pėr pseudonime? Sepse ti, o njeri, ke 20 vjet nė luftė. Ke 20 vjet qė rron si pseudonim. Por fatmirėsisht ke 20 vjet nė njė luftė ku emrat tanė s’tė kanė ndihmuar dot tė fshehėsh SALIUN.
Besoj kėtu ėshtė mirė t’i mbyllim kėto rreshta. Ashtu si me shaka dhe me humor, pak si karagjozė dhe jo seriozisht, DOKTOR I MADH. Se po tė jetė pėr seriozisht, kemi shumė gjėra pėr t’i thėnė njėri-tjetrit... Hė po, se gati harrova. Po tė kujtoj njė postulat biblik qė thotė: “Me atė gjykim qė ke gjykuar do tė tė gjykojnė”.

Ylli Rakip
http://images.google.de/imgres?imgurl=http://www.24-ore.com/thumbnail.php%3Ffile%3Dlogo_gazeta_albania_7112675 76.gif%26size%3Darticle_medium&imgrefurl=http://www.24-ore.com/Shqiperia/1550.html&usg=__5qFhGURUCu7zmm_Vg8jyODVuczE=&h=65&w=318&sz=8&hl=de&start=7&tbnid=KK_nmow1Pu987M:&tbnh=24&tbnw=118&prev=/images%3Fq%3DYlli%2BRakipi%26gbv%3D2%26hl%3Dde%26s a%3DG

Kruja
14.10.2009, 17:48:14
Pra kjo eshte pyetja.

Ne Kosove shume shqiptare mendojne se 'zotniu' Berisha eshte vertet shqiptar. "Rruga e Kombit" dhe fakti qe Berisha flet gegerisht i ben shume shqiptare te Kosoves te ndjehen mire me nje njeri si Berisha.

Ndjenja jane te kuptueshme por a jane ndenjat ato qe vendosin mbi 'statusin' e z. Berisha? Apo jane veprimet konkrete dhe pasojat tregues te ketij statusi.

Grepi dhe Ylli kane dhene plot fakte ose bema te z. Berisha. Une po jap si shembull faljen e Detit Jon (300 apo 350km katrore - goxha cope e madhe apo jo).

C'fare tregoi marreveshja e shemtuar e z. Berisha me Kara karisin e greqise? A ja futi Berisha Kara karisit apo ky i fundit j'a futi Berishes?

Po Vorio-Epiri c'fare eshte? Vorio do te thote veri, Epir do te thote kontinent. Greket jetonin neper ishuj dhe c'do territor ne veri e quanin kontinent. Kete e kane ender dhe duan te perhapen ne veri... kjo eshte historike, p.sh. kolonet greke kane jetuar ne Durres dhe jane perzene me vone, apo me ne juge nga deti jon ne veri me Saranden dhe Butrint kemi patur kolone greke te rrethuar nga illiret vendas etj etj.

Sot greket duan te jene jo kolone por te shtrijne shtetin e tyre ne veri. Dhenia e Detit Jon a nuk shkon ne kete kahje te perhapjes drejt veriut? z. Berisha e aprovoi kete gje.

Le te thote dikush se z. Berisha eshte shqiptar i vertete. Perse eshte i tille? Sepse flet gegerisht? Dhe si duket geget jane shqiptare kurse te tjeret jane greke!!! A nuk shkon kjo ndjenje primitive e krahinizmit ne kahjen e zgjerimit grek ne "Vorio Epir"?

A duhen kryeministra njerez te tille si Berisha qofte edhe pse flasin gegerisht?

Tani ajo "Rruga e Kombi" sic e dime shtrihet nga Jugu ne Veri. Ajo nuk eshte "Rruga e Krahinave" qe me aq ngazellim i emocionon shume shqiptare ne Kosove. Ajo u perket njelloj te gjithe shqiptareve dhe te gjithe gezohen. Mirepo sikur po perdoret kjo rruga si mjet politik per pushtet duke shfrytezuar ndjenjat krahinore. Sepse TAKSAT e kesaj rruge nuk do t'i paguaje "krahina" por kryesisht cdo shqiptar. Po ashtu borxhet do te paguhen jo nga krahina por nga breza te tere shqiptaresh sepse me kete korrupsion qe kemi me qeveri si kjo e z. BErisha ajo arka e shtetit shqiptar zorr se do te mbushet ndonjeher nga TAksat qe do te vjele rruga. PRA A JANE KETO FENOMENE tregues se z. Berisha eshte shqiptar i vertete?

Sepse ne e dime qe ato para te rruges ky njeriU nuk i ka te trasheguara nga famija e tij por jane parate te te tjereve. Ky vetem po kerkon te pozohet dhe pompohet pak si shume dhe pa merite.

Tung,

grepi
14.10.2009, 22:00:15
z. Kruja

Keni Plotsisht tė drejt sepse Sali Koburja mund te jete dhe prosllavė e progrek dhe prosllavomaqedon por Shqiptar i vertet sesht sepse po tė ishte sdo e sillte serbo boshnjakun Fazlliēin tė ulet nė Zyrat e ēeveris Shqiptare dhe te marr pjes nė mbledhjen e Grupit pėr siguri tė lart Kombtare !!
Sali Koburja po tė ishte Shqiptar sdo i jepte Porto Romanon Fazlliēit dhe kurr sdo i Falte Detin Grekut qė tash me 19 Tetorė 2009 Parlamenti do e miratoi gjė qė e kame shume frig se do miratohet nje marveshje qė Shqipris i merren teritore dhe i cenohet Integriteti Teritorial detar dhe Aijror dhe nga njeher vertet po mendoj se mos Qeveritaret e Shqipris po e bejn Shqiprin si te jete nje Krahin Greke !!

edhe Deklarata e Edi Rames ishte shume e ceket dhe e zbehtė, pėrse veshtir ta dish por kam frig se dhe Edi ka frig te fus briret me Qeverin Greke dhe sdo te armiqsohet me Grekun por pyes se kush do Mbroj Shqiperin dhe Tokat Shqiptare nese asnje nga Kista Poltike se mbron !!

Shqiptaret duhej tė ishin tė Hėnen qė vije para parlamentit Shqiptar dhe ti beje me dije Sali Kobures se Shqiptaret skan as Detė dhe Toka pėr ti falur apo shitur Grekut dhe Sllaveve tė Jugut !!


grepi, dora vetė

grepi
14.10.2009, 22:02:36
Shqipėria u 'jep' maqedonasve Liqenasin


Fejzi Braushi | 15/04/2009TIRANE - Natyra e sistemit tė ri zgjedhor, ka detyruar mazhorancėn qė, nė kėtė prag fushate elektorale, tė luftojė fort nė ēdo front pėr tė siguruar ēdo votė tė mundshme. Ajo po kėrkon tė marrė jo vetėm votat e shqiptarėve, por edhe ato tė minoriteteve nė Juglindje tė vendit, zonė qė banohet nga njė pakicė maqedonasish. Ndėrkohė qė, pak ditė mė parė, mazhoranca i ka bėrė njė ofertė edhe PBDNJ-sė, e cila njihet si pėrfaqėsuese e interesave tė minoritetit grek nė vend, si dhe komunitetit rom dhe egjiptian, tė cilėve Kryeministri Berisha u premtoi karta identiteti falas.

Kritikuiembel
14.10.2009, 22:16:30
Aferim Kruje, plotesisht me vend e ke. Ky njeri i matufosur po shet ēka po mundet. Ai qe shet eshte me i dobet se ai qe blen, thot mileti. Duhet theksuar edhe nje gje ketu. Siē zakonisht flitet nder shqiptar se Berisha e ka bere namin, nuk qendron. Kete duhet ta dine ne grure te kuq te gjithe. Berisha nuk e futi Shqiperine ne NATO e as nuk e ndertoi rrugen, arterien kryesore per komunikim te Shqipetarve. Ishte Amerika dhe ndikimi i saj ajo qe i realizoi per interesa tjera, shume me te thella strategjike, keto dy arritje ne Shqiperi.

grepi
14.10.2009, 22:17:15
Fshati Liqenas ėshtė ngritur nė buzė tė liqenit te Prespės sė Vogėl, nė qarkun e Korēės, dhe ėshtė qendra e komunės, me 3500 banorė, me popullsi maqedonase dhe qė mban tė njėjtin emėr. Faktikisht, nisma e ndėrmarrė nga deputeti Spaho pėrbėn vetėm njė hap pėr ta njohur kėtė fshat edhe nė mėnyrė zyrtare me emrin e tij tė mėparshėm Pustec, pasi vetė banorėt e zonės, qė nga koha e rrėzimit tė sistemit komunist, e njohin vetėm me kėtė emėr. Ndryshimi i emrit tė fshatit ėshtė bėrė nė vitin 1970, me dekret Presidiumit tė Kuvendit Popullor dhe qė mban firmėn e Haxhi Lleshit. Siē edhe bėhet e ditur nė relacionin shoqėrues, nė atė kohė, nė kuadėr tė luftės kundėr ndikimeve tė huaja, pushteti i atėhershėm vendosi qė tė ndryshojė emrin, nga Pustec, nė Liqenas. Ndėrkohė qė, me ardhjen e pluralizmit dhe me rikthimin e tė drejtave themelore tė njeriut dhe tė minoriteteve, popullsia e kėsaj zone vazhdimisht ka bėrė pėrpjekje pėr tė kthyer toponimet autentike tė fshatrave, midis tė cilave dhe fshatin mė kryesor tė kėsaj zone, Pustec. Pėr kėtė, banorėt kanė nėnshkruar njė peticion, i cili ėshtė nėnshkruar edhe nga Kėshilli i Komunės. Duke qenė se ndryshimi i emrit tė fshatit qendėr komune, bėhet me ligj tė veēantė, nė mbėshtetje tė Kushtetutės dhe ligjit, "Pėr pushtetin vendor" dhe atė "Pėr ndarjen administrativo-territoriale tė njėsive tė qeverisjes vendore", ditėt e fundit, propozimi i mėsipėrm, ka mbėrritur pėr miratim nė Kuvend, si projektligj i ardhur me nismėn e deputetit tė zonės, Edmond Spaho.marre nga, Gazeta Shekulli


grepi, dora vetė

Shpetimi
15.10.2009, 12:34:26
Se Sali Gerdec Fazlliēi nuk e ka per gje te shes mbi 300-350 km katror te ujrave teritoriale te Shqiperise, kjo gje nuk eshte as e re dhe as e quditshme, edhe per faktin se ai (Berisha) me kohe ka deshmuar se eshte antishqiptari me i rrezikshem qe sot ka politika shqiptare ne pergjithesi.
Por qe me shitjen e Shqiperise do te pajtohej dhe angazhohej edhe Ilir Meta, tani ne krye te diplomacise shqiptare, kete gje une nuk do ta kisha besuar kurr para zgjedhjeve te 28 qershorit te ketij viti.
E theme nuk do ta kisha besuar deri me 28 qershor, sepse deri me ate date te kobshme per demokracine shqiptare dhe te vet Ilir Metes, i cili u pajtua me vjedhjen e hapur te votes se elektoratit shqiptar nga Sali Gerdeci (siq e quante vet Ilir kokemadhe Saliun deri atehere), e per me keq duke u bashkuar me kete te fundit ne rrugen e tradhtise kombetare, une kisha besimin se sido qe te ndodhte Ilir Meta dhe LSI-ja nuk do te deshtonin aq turpshem, duke i tradhtuar rreth 83 000 votues te majte shqiptar.
Por tani kjo ka marr fund, Ilir Meta eshte futur ne rrugen e pakthim te tradhtise, dhe sigurisht qe ai do te deshtoj me turp, deshtim qe njeriu nuk ja deshiron kurr nje shqiptari te vertete.

Siq e thoshte me larte edhe grepi, as opozita (PSSH-ja dhe personalisht Edi Rama) nuk eshte ne lartesine e detyres per sa i perket reagimit dhe kundershtimit te fuqishem ndaj kesaj tradhtie kombetare (faljen e mbi 300-350 km katror te ujrave teritoriale te Shqiperise) qe duan te bejne Sali Berisha dhe Ilir Meta, ndaj dhe populli shqiptar duhet te jet shume me i kujdesshem dhe i vendosur ne mbrojtjen e sovranitetit dhe integritetit teritorial te Shqiperise.

Ne kete forum, por edhe ne mediat tjera publike jane shkruar e lexuar me qindra e mijera artikuj e fjale ofenduese, pastaj jane realizuar e shikuar me qindra e mijera emisione "dokumentare" kunder Enver Hoxhes dhe regjimit socialist te Shqiperise.
Eshte thene se Enver Hoxha ka qene "antishqiptar, se ka qene "proserb e prorus", "prokinez e progrek", stalinist e diktator, por askush nuk ka guxuar te genjej se Enver Hoxha e ka shitur nje milimeter te tokes shqiptare.

Po, eshte e vertete se shqiptaret protitist te Kosoves e kane thene, dhe vazhdojne ende te thone, se gjoja Enver Hoxha e ka shitur Kosoven tek Tito apo ish RSFJ-ja. Por kjo gje kurr nuk eshte vertetuar, sepse e gjithe bota e din se pas LDB, sado dhe sido qe te ishte angazhuar Enver Hoxha per bashkimin e Kosoves me Shqiperine, kjo gje nuk kishte per te ndodhur. Jo vetem se RSFJ-ja ne raport me Shqiperine ishte aq e fuqishme per te mos lejuar bashkimin kombetar te shqiptareve, por nje gje te tille nuk do ta lejonte kurrsesi bota, e veēmas Europa, ngase fajtor per coptimin e trojeve shqiptare ishin pikerisht ata.

Kurse sot, ne kohen e "demokracise", na dalin Sali Gerdec Fazlliēi dhe kokemushka Ilir Meta si dy nga tradhtaret me te rrezikshem te kombit shqiptar, duke mos i lene vetem Esat Pashe Toptanin dhe Ahmet Zogun te cilet tanime jane sinonimi i tradhtise se larte kombetare.

Te shohim reagimin e vaket te Edi Rames kunder marrveshjes se turpshme Shqiperi-Greqi, si dhe deklaratat kontradiktore te LSI-se dhe Ilir Metes lidhur me kete akt tradhtie.

__________________________________________________ ______________________

Rama: Do t'i drejtohemi Gjykatės Kushtetuese pėr Paktin Detar me Greqinė

dt. 15 tetor, ora: 02:15

Marreveshja Shqiperi-Greqi per ndarjen e ujerave territoriale ka qene objekti i intervistes se kryetarit te PS, Edi Rama dhene per emisionin Top Show ku ai u shpreh se opozita do ndermarre si iniciative dergimin e kesaj marreveshje ne Gjykaten Kushtetuese para ratifikimit te saj ne parlament.

"Do t'i drejtohemi Gjykates Kushtetuese, e cila ne liri te plote dhe me konsultimin e eksperteve shqiptare e te huaj duhet te thote edhe fjalen e fundit", tha Rama.

Rama tha se opozita e ka ndjekur me vemendje ceshtjen dhe debatin qe ka mberthyer opinionin publik dhe sidomos ate mediatik shqiptar duke pritur analizen e eksperteve te fushes te cilet jane ngarkuar me ceshtjen ne fjale.

Me tej kryetari socialist kerkoi transparence te marreveshjes dhe tha se qendrimi i Partise Socialiste do te jete ne perputhje me interesat kombetare.

"Qysh ne krye te heres kam kerkuar informacion per marreveshjen dhe jam konsultuar me eksperte te mirefillte qe me kane sugjeruar nje qendrim te tille ndaj kesaj marreveshje. Marreveshja eshte transparente ne nje pjese te vogel te saj ndersa pjesa kryesore, qe jane hartat mbetet edhe sot e pa sqaruar. Qendrimi i Partise Socialiste diktohet nga interesat kombetare", tha Rama.

Per kryetarin socialist qendrimi indiferent i kryeministri dhe ministri te Jashtem, kane qene nje shtyse per t'u shprehur per kete marreveshje.

"Me kete ceshtje po merren nje grup ekspertesh qe une kam ngarkuar prej disa ditesh dhe u takon atyre te japin bazen logjike per te drejten kushtetuese. Kemi te bejme me nje ceshtje jashtezakonisht serioze dhe duhet te jemi te kujdesshem qe te mos biem ne anen tjeter te medaljes pasi behet fjale per nje miqesi dhe nje marredhenie qe duhet pare me respekt", vijoi ne fjalen e tij Rama.

Numri nje i Selise Roze ne perfundim te fjales se tij tha se retorika nacionaliste nuk sherben per te miren e interesave kombetare dhe se asnjehere nuk mund te ngurohet per te vepruar e aq me pak per te folur per interesat kombetare, nderkohe qe qeveria shqiptare sipas tij asnjehere nuk ka patur vetedijen dhe kurajon per ta zbarthur kete marreveshje.

__________________________________________________ _____________________

Dyfytyrėsia e LSI-sė: nė prill denonconte marrėveshjen, tani e mbron

"Dallėndyshe ktheje ndryshe". Nė prill LSI-ja deklaronte se ishte kundėr marrėveshjes pėr kufirin detar, duke e quajtur atė vepėr antikombėtare tė qeverisė sė Berishės, ndėrsa dje Ilir Meta, duke folur si kryetar i LSI-sė, si zv kryeministėr dhe ministėr i Jashtėm i Shqipėrisė e mbrojti atė marrėveshje, madje akuzoi opozitėn se kishte "qėndrim ksenofob", pse premtoi tė ngrinte grup ekspertėsh pėr marrėveshjen.

Pėr hir tė transparencės ndaj publikut, atė transparencė qė sot kėrkohet pėr marrėveshjen detare, "Shekulli" po boton tė plotė, dy deklaratat, atė tė Ilir Metės si zv. kryeministėr dhe ministėr i Jashtėm, dhėnė dje para Ministrisė dhe atė tė Ilir Metės si kryetar i LSI-sė, lexuar mė 29 prill nga zv. sekretari i Pėrgjithshėm, Besjan Pesha:

Reagimi i zv. Kryeministrit dhe Ministrit tė Punėve tė Jashtme, Ilir Meta dje

"Marrėveshja, detyrim i Shqipėrisė, opozita po spekulon"

"Lidhur me ēėshtjen e shumėpėrfolur sė fundmi nė media pėr marrėveshjen mes Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Greqisė, pėr pėrcaktimin e kufirit detar dhe shelfit kontinental, dua tė sqaroj se e gjithė kjo ėshtė njė spekulim i pastėr dhe keqinformim i opinionit publik. Pėr tė shuar ēdo aludim, keqinterpretim apo keqdashje, do tė ndiqet rruga me transparencė pėr ratifikimin e kėsaj marrėveshjeje nė Kuvendin e Shqipėrisė, si dhe do tė sqarohen nė mėnyrė tė plotė tė gjitha shqetėsimet dhe pretendimet e ngritura, nė mėnyrė qe t'u jepet fund spekulimeve dhe falsifikimeve mbi tė vėrtetėn e kėsaj ēėshtjeje.

Dua tė garantoj tė gjithė opinionin publik se pėr realizimin e kėsaj marrėveshjeje, e cila ėshtė njė detyrim ndėrkombėtar i Shqipėrisė qė rrjedh nga aderimi i saj nė Konventėn e Detit, janė angazhuar specialistėt mė tė mirė tė Ministrisė sė Mbrojtjes, Ministrisė sė Jashtme dhe institucioneve tė tjera dhe janė ndjekur nė mėnyrė strikte tė gjitha rregullat dhe procedurat qė parashikon legjislacioni shqiptar dhe ai ndėrkombėtar. Dua tė shpreh keqardhjen time tė thellė pėr trajtimin qė lidershipi i opozitės i ka bėrė kėsaj ēėshtjeje, duke hyrė nė njė rrugė pa krye e tė rrezikshme qė nxit ndjenjat e ksenofobisė ndaj vendeve fqinje, rikthen frymėn e konfliktualitetit dhe izolimit nė politikėn rajonale tė paqes dhe stabilitetit qė Shqipėria nė vazhdimėsi ka ndjekur nė rajon, duke synuar cenimin e marrėdhėnieve tė shkėlqyera qė ekzistojnė mes vendit tonė dhe Greqisė.

Ftoj opozitėn tė gjykojė me kthjelltėsi dhe pa emocione, si dhe tė ndjekė rrugėn institucionale pėr realizimin e transparencės sė plotė tė kėsaj ēėshtjeje, duke u distancuar nga frymėzimet ekstremiste qė cenojnė marrėdhėniet e fqinjėsisė sė mirė, sikurse mund tė jenė thirrjet pėr djegien publike tė flamujve kombėtarė tė vendeve fqinje, apo siē ėshtė edhe rasti nė fjalė, pasi epoka e nacionalizmit dhe ekstremizmit nė Ballkan ka pėrfunduar dhe raste tė tilla janė episodike dhe tė nxitura nga qarqe qė kėrkojnė tė na kthejnė pas, apo qė pėr arsye tė mbijetesės sė tyre nxisin kėtė frymė regresive.

Nuk ėshtė dhe nuk mund tė jetė kjo, linja e politikės sonė tė jashtme, e cila ka si objektiv kryesor integrimin e vendit dhe tė gjithė rajonit nė rrjedhat dhe institucionet Euro -Atlantike dhe Bashkimin Evropian. Qeveria shqiptare ėshtė e angazhuar tė pėrmbushė tė gjitha detyrimet e saj ndėrkombėtare dhe ato kushtetuese, duke garantuar nė ēdo rast dhe mbi tė gjitha, sovranitetin territorial tė Republikės sė Shqipėrisė. U bėj edhe njėherė thirrje tė gjitha palėve tė interesuara dhe veēanėrisht opozitės, tė bėhen pjesė e transparencės mbi kėtė ēėshtje dhe tė mos krijojnė me qėllim apo pa dashje emocione tė dėmshme, por tė respektojnė punėn e ekspertėve dhe legjitimitetin e saj.
-----------
Deklarata e zėvendėssekretarit tė pėrgjithshėm tė LSI-sė, Besjan Pesha nė 29 prill 2009

"Jo! - marrėveshjes sė fshehtė dhe grabitqare tė Sali Berishės"

Ndihem shumė i indinjuar dhe i fyer sot, nė rradhė tė parė si shqiptar dhe mbi tė gjitha si vlonjate, nga marrėveshja e fshehtė dhe grabitqare qė Sali Berisha dhe qeveria e tij antikombėtare ka nėnshkruar me shtetin Grek pėr delimitimin e territorit ujor. Siē ėshtė bėrė e ditur nga mediat shqiptare, kjo marrėveshje parashikon faljen e 220 km2 territor ujor nga ana e Sali Berishės shtetit grek. Ėshtė e papranueshme, jo vetėm pėr popullin e Vlorės, por pėr tė gjithė shqiptarėt qė Berisha tė sillet me Shqipėrinė sikur ajo tė ishte prona e tij private, tė cilėn mund t'ia shesė apo t'ia falė kujt tė dojė dhe si tė dojė pa informuar mė parė dhe pa marrė mendimin e shqiptarėve.

Territoret ujore tė vendit tonė, qofshin ato pranė Karaburunit, pranė Sazanit apo pranė Ksamilit nuk janė dhe s'kanė pėr tė qenė kurrė mjet pazari personal midis Berishės dhe Karamanlisit, por duhet tė jenė siē kanė qenė nė jetė tė jetėve mjet pėr pėrmirėsimin e jetės sė shqiptarėve dhe pasuri e tyre e patjetėrsueshme. Tokat dhe detet rreth Shqipėrisė kanė qenė, janė dhe do tė jenė pjesė e pasurisė kombėtare shqiptare dhe ne nuk do tė lejojmė kurrė asnjė flamur tė huaj qė tė valėvitet mbi to. Gjaku shqiptar i derdhur nė vite pėr mbrojtjen e kufijve, nuk do tė mohohet dot kurrė nga Sali Berisha, i cili po tregon se ėshtė gati ta shesė dhe vendin pėr njė pėrkėdheli greke.

Nė emėr tė Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, por dhe nė emėr tė gjithė shqiptarisė i bėj thirrje Sali Berishės qė urgjentisht ta bėjė transparente kėtė marrėveshje tė pistė, qė i ngjan pėr nga pėrmasat marrėveshjes pėr shitjen e vendit nga Ahmet Zogu. Kjo marrėveshje duhet t'ju vihet nė dispozicion tė gjithė shqiptareve dhe janė ata dhe vetėm ata, qė mund tė vendosin se si do tė pėrdoren territoret tona ujore. Unė, si drejtues i LSI-sė pėr Qarkun e Vlorės, nuk do tė rresht kurrė sė foluri, denoncuari dhe vepruari kundėr kėsaj marrėveshjeje tė pistė dhe antikombėtare. Nė vend qė nė bisedimet me Greqinė tė shtrohej dhe tė kėrkohej zgjidhje pėr ēėshtjen ēame, pėr ēėshtjen e pronave tė shqiptarėve nė Greqi, pėr tė drejtat e emigrantėve tanė aty, pėr ēėshtjen e gjendjes sė luftės dhe ēėshtje tė tjera nė interes tė Shqipėrisė, Berisha pranon pa kushte pushtimin nė tavolinė tė 220 km2 territor ujor.

Sali Berisha sapo na dha tė gjithėve edhe njė shembull tjetėr tė antishqiptarizmit tė tij, shembull qė tregon qartė se ai ėshtė i gatshėm ta shesė Shqipėrinė te Greqia apo ēdo ofrues tjetėr pėr njė mandat tjetėr qeverisės. U bėj thirrje tė gjithė vlonjateve, qė tė reflektojnė pėr kėtė akt tė turpshėm tė Berishės dhe i bėj thirrje tė gjithė spektrit politik shqiptar, faktorėve tė shoqėrisė civile dhe medias qė tė reagojnė menjėherė dhe pareshtur deri nė zbardhjen dhe anulimin e kėsaj marrėveshjeje antikombėtare.

Shekulli, me 15/10/2009
----------------------------------------------------------------

Shpetimi

Kruja
15.10.2009, 16:51:39
Kjo puna e shitjes se territoreve nga kastat tradhetare duket si gangrene qe po perseritet jo ne kuader shekujsh por dekadash, perjashto epoken e Enver Hoxhes.

Me vjen shume keq t'a them por duhet me e thene hapur:

Ne shqiptaret e ketij brezi po dalim te paafte qe ne shekullin e 21te t'i ndalim duart tradhetise. Sepse kjo eshte tradheti e perseritur, nuk eshte dicka e panjohur ne historine tone te afert si komb. Sa vjet kane kaluar nga shitja e Shen Naumit prej tradhetarit Ahmet Zogu?! Duket se jo me kot tradhetari Sali Berisha ka nisur 'fushaten' me elozhe per Zogun dhe kthimin e eshtrave te atij tradhetari ne Shqiperi. Si duket Berisha ka nevoje per prezencen e Zogut edhe nga ana psikollogjike per te perfunduar aktet e turpeshme te tradhetise kombetare.

Tani u drejtohem te gjithe atyre shqiptareve qe me te drejten e tyre njerezore perkrahin Berishen:

A E DINI JU ZOTERINJ SE PO U MIRATUA MAREVESHJA NGA PARLAMENTI I TIRANES KUFIJTE NUK NDRYSHOJNE VECSE ME LUFTE?!

Apo tradhetaret i shesin territoret kurse Luften e bejne shqiptaret si ata qe u inkuadruan ne rradhet e UCKse!!!

Sa bukur pra vellezer me qene 'shqiptar i vertete'!!!!

Brezat do te n'a denojne rrende, kjo eshte e sigurt. Atdheu dhe kombi nuk jemi ne, brezi i tanishem, por Atdheu dhe Kombi jane brezat qe iken, ne, dhe ata qe do te vijne. A do te hyjme ne me nder ne histori apo me turp?

Nese perkrahim tradhetarin Berisha e kemi ngrene turpin me buke sikurse thote populli. Turpit nuk i shpetojme edhe te vdekur, kjo sa per informacion te atyre qe mendojne qe pas vdekjes time zjarri te bjere. E pra shqiptaret e vertete nuk jane te tille. Shqiptaret e vertete kane falur jeten per te nderuar Shqiperine. Shembull eshte komandant Adem Jashari. Kurse faqia e zeze e turpit jane te tille si tradhetari Ibrahim Rugova. Te dy kane vdekur vecse Heroi nderohet kurse tradhetari denohet... dhe kjo gje vazhdon sa te jete bota dhe kombi shqiptar ne te.

Sali Berisha me kompani kane zgjedhur me kohe rrugen e tradhetise dhe do te denohen nga historia sikurse denohen te gjithe tradhetaret.

p.s. ku jane titistet e kosoves qe shanin Nanon per tradhetar? Po Berisha a nuk i dha 'duart e pastra' ketij tradhetari duke u bere Berisha edhe me i neveritur se Nano?!

Tung

Shpetimi
16.10.2009, 13:15:50
Eshte e quditshme qe deri me tani nga Kosova zyrtare, por edhe nga intelektualet dhe Akademiket shqiptar te Kosoves, ende nuk ka reagime per tradhtine e radhes nga Sali Gerdec Fazlliēi.
Kur eshte ne pyetje njollosja e ndonje politikani shqiptar, sidomos nga radhet e politikaneve te partive te majta shqiptare, me apo pa arsye nga Kosova degjohen zera te shumte.
Kurse kur eshte ne pyetje dhenderri i Serbise Sali Gerdeci, edhe po ta shes gjithe teritorin e Shqiperise tek greku apo serbi, nga Kosova ka vetem heshtje varri.
Turp e faqe e zeze per Qeverine, Parlamentin, Presidencen dhe politiken shqiptare te Kosoves!
Turpi dhe faqja e zeze i mbulofte edhe akademiket, intelektualet dhe gazetaret "kosovar", te cileve deri me tani ende nuk u eshte degjuar zeri per te kundershtuar tradhtine berishiane.
Ti falen nga Qeveria e Sali Gerdecit dhe Ilir kokederrit 354.4 km2 sipėrfaqe ujore nė detin Jon Greqise, kurse shqiptaret te heshtin, dhe me heshtjen e tyre te behen bashkfajtor ne kete tradhti te radhes, kjo nuk me kishte shkuar kurr ne mendje.

Pa mendoni sikur kete tradheti kombetare ta kishte bere Enver Hoxha, ose Fatos Nano, Pandeli Majko apo Ilir Meta sa kohe PS-ja kishte mandatin per ta qeverisur Shqiperine, valle ēfare do te thoshin titistet shqiptar te Kosoves, te cilet per ēdo gjė e fajsonin Shqiperine?!
Me siguri qe do te ulerinin deri ne kupė te qiellit, do ta mallkonin e shanin ēdo gjė qe do te vinte nga Shqiperia (siq kane bere titistet shqipfoles per rreth 50 vjet), dhe sigurishte qe edhe une do tu bashkohesha thirrjeve te tyre ne mbrojtje te tersise teritoriale te Shqiperise.
Por ja, pasi qe kete tradhti dhe shitje te qindra km2 te teritorit shqiptar po e bene i adhuruari i titisteve shqipfoles, pra po e bene dhenderri i Serbise Sali Gerdec Fazlliēi, nga Kosova heshtet, e ēka eshte me tragjike heshtet edhe nga ish luftetaret e UĒK-sė qe sot jane ne krye te institucioneve dhe partive politike te Kosoves.

- heshte Hashim Thaēi,
- heshte Ramush Haradinaj,
- heshte Jakup Krasniqi,
- heshte Ali Ahmeti,
- heshtin shumica e ish udheheqesve dhe komandanteve te UĒK-sė te cilet sot jane ne krye te institucioneve dhe partive politike te Kosoves dhe te shqiptareve te Maqedonise, dhe kjo gje eshte sa e quditshme aq edhe tragjike.

Dhe kur te larteshenuarit heshtin, eshte krejte e natyreshme heshtja e Fatmir Sejdiut, Nexhat Dacit, Behxhet Pacollit, Menduh Thaēit, Sabri Hamitit, Veton Surrojt, Blerim Shales, e shume titisteve tjere shqipfoles qe sot i gezojne frytet e luftes se armatosur te UĒK-se dhe gjakun e Deshmoreve te Kombit, sepse nga kjo kaste shpirt e gjak shiturish nuk pritet diēka tjeter.

Por te shpresojme se marrveshja e turpshme dhe shume e rrezikshme e nenshkruar nga pizevengu Lulzim Basha dhe ministrja greke Dora Bokajanis, marrveshje e cila tragjikishte e cenon teresine teritoriale te Shqiperise nuk do te realizohet, sepse tani kane filluar te levizin per se mbari disa parti politike te Shqiperise, duke ju bashkuar reagimit dhe kundershtimit te atdhetareve shqiptar, e veēmas te ushtarakeve te Shqiperise, njeri nder te cilet eshte edhe koloneli Pashaj, i cili beri studimin 117 faqesh te kesaj marrveshjeje antishqiptare.

Shpetimi
__________________________________________________ __________________
Falja e kufijve, ankesa e 7 partive sot nė Kushtetuese

TIRANE- Shtatė parti politike tė majta dhe tė djathta, bashkė me ish- drejtues tė LSI-sė i drejtohen sot Gjykatės Kushtetuese tė shpallė antikushtetuese marrėveshjen pėr kufijtė ujorė mes Shqipėrisė dhe Greqisė.

Marrėveshja pėr pėrcaktimin e kufirit detare me Greqinė, qė u firmos mes dy qeverive nė 27 prill tė kėtij viti u bė e njohur pas publikimit tė fakteve tronditėse nga “Gazeta Shqiptare”, e cila ishte e para media nė vend qė zbuloi se nga ky pakt me Athinėn cenohej rėndė sovraniteti territorial i vendit. Studimi prej 117 faqesh i kolonelit Pashaj zbulon se nga kjo marrėveshje cenohej rėndė sovraniteti territorial i Republikės sė Shqipėrisė, me 354.4 km2 sipėrfaqe ujore nė detin Jon

Tė mbledhur nė njė tryezė tė pėrbashkėt, Edi Rama, Skėnder Gjinushi, Erion Veliaj, Spartak Ngjela, Nard Ndoka dhe Ndre Legisi, firmosėn dje ankimimin e hartuar nga ekspertėt ligjorė tė PS-sė. Pritet qė ankesa tė firmoset sot edhe nga kreu i PDS-sė, Paskal Milo dhe ai i LZHK-sė, Dashamir Shehi dhe mė pas tė dėrgohet me tė gjitha firmat nė Gjykatėn Kushtetuese. Firma nuk ėshtė hedhur nė kėtė ankimim nga kreu i PBDNJ-sė, Vangjel Dule, i cili nuk ka qenė as i pranishėm nė kėtė takim. Ankesa drejtuar Kushtetueses pėr marrėveshjen qė pritet tė kalohet nga maxhoranca nė Parlament nė javėt qė vijnė, bazohet mė sė shumti nė nenet e para tė Kushtetutės sė vendit ku flitet pėr parimet themelore. Burimet bėjnė tė ditur se ankimimi mbėshtetet nė nenin 2 tė Kushtetutės, ku thuhet se: “Sovraniteti nė Republikėn e Shqipėrisė i pėrket popullit. Populli e ushtron sovranitetin nėpėrmjet pėrfaqėsuesve tė tij ose drejtpėrsėdrejti. Pėr ruajtjen e paqes dhe tė interesave kombėtare, Republika e Shqipėrisė mund tė marrė pjesė nė njė sistem sigurimi kolektiv, nė bazė tė njė ligji tė miratuar me shumicėn e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit”.

Ankesa bazohet edhe nė nenin 3 tė Kushtetutės, ku thuhet se: “Pavarėsia e shtetit dhe tėrėsia e territorit tė tij, dinjiteti i njeriut, tė drejtat dhe liritė e tij, drejtėsia shoqėrore, rendi kushtetues, pluralizmi, identiteti kombėtar dhe trashėgimia kombėtare, bashkėjetesa fetare, si dhe bashkėjetesa dhe mirėkuptimi i shqiptarėve me pakicat janė baza e kėtij shteti, i cili ka pėr detyrė t’i respektojė dhe t’i mbrojė”. Kėto dhe tė tjera baza kushtetuese janė ato shtylla ku ėshtė mbėshtetur ankesa e koalicionit tė kėtyre partive, sipas tė cilave me kėtė marrėveshje preket tėrėsia territoriale e vendit.

Parlamenti ka shtyrė paafat ratifikimin e marrėveshjes pėr pėrcaktimin e kufirit detar mes Shqipėrisė dhe Greqisė pas presionit mediatik nė rritje tė “Gazeta Shqiptare”. E parashikuar pėr tė kaluar nė seancėn plenare tė sė hėnės, nė datėn 19 tetor, marrėveshja tanimė nuk ekziston nė axhendėn parlamentare. Nė tė nuk shkruhet asnjė datė dhe asnjė rresht pėr ditėn se kur do tė bėhet ratifikimi i saj.

(s.g/BalkanWeb)

Kritikuiembel
16.10.2009, 14:01:58
O tjera halle kane keta qe i ke permend o Shpetim. Jane te zene tash me tjera obligime te medha rreth mireqenijes personale. Parollat BE, Strukturat Euroatlantike, Mireqenja Sociale , Ekonomia e Zhvilluar, premtimet boshe per vende pune, rrenat e dolloveret e tyne..., jane vetem farsa. Keta nuk do ndalen deri sa t`u kerset krese. Jane mashtru keq keta far uzurpatoresh, e kane qite mas mensh se, Kosova e Shipnia ka hale Avni Rrustema. Nuk ka nevoje me u bashku krejt shqiptaret per keso tradhetishe. Mjafton disa me i kurtalise per me i mushe mend tjeret perkohesisht, ngaqe historia po na meson se kjo fare e tradhtarve ne forme qarku , rilinde serish. Kjo dite e A. RR. po vjen!

Kruja
16.10.2009, 15:54:58
Aresyeja e vertete eshte pushteti dhe grabitja e pasurive kombetare.

Arsyetimi i mbrapshte i Berishes eshte sa vijon:

"integrimi" ne Europe behet i kushtezuar me Berishen kryeminister. Kushtezimi ka imponuar pazare me Greqine... c'fare kerkon Greqia? territore! ok, jepi "dicka" dhe siguro mbeshtetjen e saj. Edhe ky 'integrim' eshte apo jo? Ne fund te fundit territori i detit Jon nje shteti europian i falet. Kjo eshte 'rruga' e integrimit alla-berisha: ne Europe do te hyjme me cdo mjet!!!!

Kurse reformat qe kerkohen nga Keshilli i Europes jane te dores se dyte per Berishen. Sepse reformat e ulin ne maksimum fuqine e partive politike ne jeten e vendit dhe forcojne shume pamvaresine e institucioneve te shtetit te se drejtes. Kjo eshte rruga e veshtire por e ndershme. Kete rruge nuk e do Berisha sepse reformat i kerkojne klikes se tij dorezimin e pushtetit dhe te te gjitha priviligjeve qe ka sot mbi institucionet e shtetit dhe pasurive kombetare.

Prandaj ka ardhur koha qe te gjithe shqiptaret e vertete t'i tregojne vendin berishave sepse kemi te bejme me nje KLIKE anti-kombetare.

Shpetimi
19.10.2009, 12:12:25
Kulisat e marrėveshjes detare me Greqinė

Fejzi Braushi/Arben Rrozhani | 19/10/2009

Deputeti socialist Erjon Braēe analizon marrėveshjen e qeverisė pėr t'i falur territorin shqiptar Greqisė. "Familja nė pushtet po shet kufijtė e Shqipėrisė, por do tė pėrballet me shqiptarėt".

Siē edhe jeni vėnė nė dijeni, Kuvendi ka shtyrė miratimin e marrėveshjes sė shumėdebatuar pėr delimitimin e kufirit ujor mes Shqipėrisė dhe Greqisė. Si i zgjedhur i popullit a jeni njohur me pėrmbajtjen e saj dhe si do ta vlerėsonit ndarjen qė i bėn ajo kufijve detarė mes dy vendeve?

-Pėrmendėt Kuvendin, marrėveshjen, cilėsuat "tė zgjedhurin nga populli" si element vendimmarrės dhe kėrkoni njė vlerėsim. Po e bėj! "Kuvendi", qė nė Shqipėri ėshtė "biznesi personal" i kanakares Jozefinė ėshtė nė kaos total! Nuk funksionon, as mbi rregulla detyruese, as mbi ligj sovran!

Funksionon sipas "qejfit" tė zonjės Jozefinė. Ky ėshtė standardi, "qejfi" nė moshėn e saj arliset duke kujtuar cakun biologjik e del mbi ēdo gjė, aq sa askush, normal, nuk gjen kund procedurė e arsye demokratike si fill veprues nė institucionin ligjbėrės nė vend! Me "qejfin", Jozefina kalėron rregull, ligj e institucion. Dhe kėnaqet!

Sipas rregullores, duhet qė Kuvendi tė funksionojė e tė mblidhet nė bazė tė njė kalendari tre - javor. Ai ėshtė votuar e nė tė thuhet qė marrėveshja duhet votuar mė 19 Tetor. Por ėshtė festė, me njė fjalė "pushim" - siē zhargoni banal i njė administrate tė tėrė e shquan. Ēdo rishtypje e kalendarit nuk e bėn atė tė ligjshėm!!

Po sipas rregullores, Kuvendi pėr tė funksionuar nė pėrmbushje tė detyrės sė tij kushtetuese, mblidhet nė seanca plenare tri herė nė javė. Por, kriza politike qė po zhbėn Kuvendin ka pėrkėdhelur "qejfin" e zonjės Jozefinė, i cili ėshtė arsye e mjaftueshme qė ajo - sipas "qejfit" - tė urdhėrojė njė ditė punė nė javė!

Duke limituar nė ekstrem funksionet e Kuvendit, por dhe aksesin e njerėzve nė vendimmarrjen e tij. Pra, punohet vetėm tė enjte, ėshtė 22 tetor! Nė fund, pėr fundjavė, dikush pa titull ka bėrė me dije se njė kalendar i ri punė po del nė dritė, nė ditėpunėt e tij marrėveshja nuk ėshtė gjėkundi (ky ėshtė i vetmi ndryshim nė rishtypje)! Por, nuk ėshtė terhequr. Ky do tė ishte lajmi qė tė gjithė presin. Ėshtė shtyrė prej kaosit.

Kaq nga pikpamja formale. Nė thelb, unė nuk jam njohur nga Kuvendi me marrėveshjen. Nė Kuvend ėshtė depozituar njė dhjetė faqesh, nė tė cilin ndodhet njė projektligj, pėrmes sė cilit ratifikohet marrėveshja. Marrėveshja ėshtė disa faqe. Vetėm me kaq quhet i informuar Kuvendi!

Asnjė dokument shoqėrues, informues, jo mė pastaj njė relacion qė tė spjegojė rrugėn e shkurtėr tė negocimit tė kėsaj marrėveshjeje. Mbi tė gjitha, asnjė hartė administrative tė territorit, pėrfshirė nė marrėveshje. Ju siguroj, se vetėm nga kaq, as kryetarka Jozefinė dhe secili nga 74 deputetėt qė militojnė me tė, nuk kuptojnė gjė! Edhe tė zanatit qofshin.

Tamam pėr kėtė, ligjvėnėsi ka hartuar njė sėrė rregullash tė shtrira nė kohė e me pėrmbajtje, qė bėjnė tė gjerė, pėrfshirės, demokratik, procesin ligjbėrės si dhe dėgjues, ekspertues, kontrollues, vendimmarrės Kuvendin! Por, rregulla tė tilla janė zhbėrė.

Kjo ėshtė arsyeja qė Kuvendi ka "diskutuar" marrėveshjen vetėm 20 minuta! Ne vetėm njė komision, formalisht, por fshehtas! Unė disponoj relacionin e asaj mbledhjeje dhe kjo konfirmohet botėrisht! Nuk ėshtė mbledhur Komisioni i Sigurisė Kombėtare pėr t'u njohur e pėr tė diskutuar mbi tė, nisur nga sfera tejet strategjike qė mbulon.

Nuk ėshtė mbledhur Komisioni i Ekonomisė pėr t'u njohur me interesat ekonomike qė pėrfitojmė apo nga tė cilat heqim dorė nė tė. Nuk ėshtė mbledhur Komisioni i Industrisė pėr tė njohur nė detaje marrėveshjen e analizuar me qetėsi pėrmbajtjen e saj nė raport me njė sėrė zhvillimesh ekonomike e industriale tė lajmėruara si projekte nė territorin me tė cilin lidhet kjo marrėveshje.

Nuk ėshtė zhvilluar asnjė seancė debati profesional. Nuk ėshtė zhvilluar asnjė seancė dėgjimore me grupe interesi, kur shqetesimi ka qenė shumė i madh. Nė fund tė fundit kjo qė pėrshkrova tregon qartė katandisjen, nė njė kasolle banale tė Kuvendit tė Republikės, ku FAMILJA nė pushtet jashtėnxjerr, pshur i thonė nga anėt tona, nė formė projekt - aktesh, dokumenta ku materializohen interesat e saj tė paligjshme deri antikombėtare!

Pra, njohja ime me marrėveshjen ka qenė si qytetar shqiptar. Vjen prej medias, Gazetes Shqiptare sė pari, juve dhe veēanėrisht njė qytetari tė pėrgjegjshėm, profesionisti serioz Dr. Myslim Pashaj!

Pra, transparenca si detyrim themelor demokratik, i refuzuar nga Familja, prej saj dhe nga Kuvendi ėshtė plotėsuar thjesht prej shpirtit tė lirė, pėrgjegjėsisė, ndershmėrisė sė njė pjese te medias dhe zotit Pashaj! Nga kjo njohje, e cila ka qenė e thellė, nė gjykimin tim, marrėveshja ėshtė skandaloze!

Drejtoresha juridike nė Ministrinė e Jashtme, gjatė mbrojtjes qė i bėrri marrėveshjes nė Komisionin e Ligjeve deklaroi, se kjo ministri nuk kishte njė hartė tė sajėn pėr ndarjen e kufirit ujor mes dy vendeve. Sa seriozitet tregon njė fakt i tillė kur dihet qė Ministria e Jashtme ishte njė nga aktorėt kryesorė nė arritjen e kėsaj marrėveshjeje?

-Ky ėshtė njėri nga elementet seriozė tė kėtij skandali. Hartė nuk ka as tani, pas disa pėrpjekjeve pėr transparencė tė "zv ministrave" Meta, Imami! Konfirmon faktin se nė Kuvend nuk ėshtė depozituar asnjė instrument qė tė spjegojė konkretisht, nė detaje, marrėveshjen dhe efektet e saj mbi kufijtė e Shqipėrisė! Qė kjo ndodh nė Kuvend do tė thotė se njė hartė e tillė nuk egziston. Ky ėshtė krim! Nėse fshihet atėherė po fshehin njė krim! Nė fakt edhe mė gjerė se kaq!

Deri tani, nuk ka asnjė dokument qė tė na tregojė nisjen, ecurinė, konkluzionet e arritura nė negociata, ekipet negociuese, veēmas atė shqiptar, protokollet e mbledhjeve qė materializojnė negociatat, qėndrimin e tanėve nė negociata.

Mė shumė, dokumentat tona, tė palės shqiptare, synimet qėllimet, stategjinė, me tė cilat jemi paraqitur nė kėto negociata! Mbledhjet e Qeverisė sė Sali Berishės, ku janė miratuar kėto dokumenta, nė pėrcaktim tė qartė tė "kufijve" nė negociata pėrtej tė cilave asnjė zyrtar shqiptar nuk mund tė vepronte.

Nuk ka! Ndaj, kemi pėrfunduar ketu! Dimė qė kėtė proces e ka pėrmbyllur ministri i Jashtėm i periudhės, Lulzim Basha. I njėjti problematik. I tillė prej cektėsisė qė i qesh, mungesės sė njohjes, mungesės sė punės e profesionalizmit! Por dhe pėr shkak tė interesave tė FAMILJES qė pėrfaqėson. Tani shqiptarėt e njohin.

Por ajo qė tė revolton, ka tė bėjė me faktin se edhe pse ka njė kėrkesė kombėtare pėr transparencė, kjo rracė nuk lėviz asfare tė pėrmbushė kėtė nevojė! "Nuk kemi lėshuar asnjė milimetėr territor" - kaq thotė Sali Berisha! Papagajtė Meta, Imami, por dhe Feriti i lashtė-i ngritur nė detyrė tashmė, Kristaqi i sertė - i graduar Gjeneral, kėtė perserisin! Pa asnjė provė! Pa asnjė hartė!

E kur i kujton pėr tė, papagalli Ferit thotė: nuk ua japim tė gjithėve! Hartėn e kufijve tė vendit tim e vendit tėnd. Ejjjjj! Gjenerali i zėnė rob, nxiton tė korrigjojė: mes hartės e koordinatave ne zgjodhėm tė kemi koordinatat! Pra, jo hartėn. Kulmi!!

Specialistė tė fushės kanė kundėrshtuar kėtė marrėveshje duke argumentuar se ajo favorizon palėn greke, duke i falur asaj njė sipėrfaqe tė konsiderueshme ujore. A jeni njohur me argumentat qė parashtrojnė ata dhe a pajtoheni me pėrfundimet e tyre?

-Pa diskutim qė jam i njohur, deri nė detaje. Ato janė profesionale dhe dėshmojnė fakte shumė tė rėnda. Refuzim tė interesave tona, shkelje tė ligjeve tona, shkelje tė Kushtetutės sė Republikės, shkelje tė konventave ndėrkombėtare nė fuqi!

Unė nuk dua tė flas pėr favoret qė i shkojnė dikujt. Ajo qė ka shqetėsuar gjithkėnd tė interesuar, ka tė bėjė me dėmin qė i shkaktohet Shqipėrisė, atdheut tonė tė pėrbashkėt.

Detajet qė e dėshmojnė kėtė janė tė shumta, tashmė falė medias shumė tė njohura!
Unė do t'i pėrmblidhja nė njė: Janė ndryshuar kufijtė e Shqipėrisė, pėrmes njė akti thellėsisht tė errėt e jotransparent, duke cenuar rėndė sovranitetin e vendit. Tė gjitha teknikalitetet tė sjellin kėtu!

Marrėveshja percakton njė kufi tė ri detar pėr Shqipėrinė, duke i dhėnė Shqipėrisė tė drejta mbi platformėn kontinentale e nėntokėn nė anėn tonė tė kufirit, e cila pa diskutim qė ėshtė mė pak se ajo qė kemi, pra nė dėm tė interesave tona kombėtare!

FAMILJA nė pushtet, ajo na pėrfaqėson si shtet palė edhe nė kėtė rast, po i cakton shqiptarėve njė kufi tė ri, pėrmes sė cilit i detyron tė heqin dorė nga njė sėrė interesash kombėtare nė jug tė vendit, nga gjiri historik i Sarandės, nė detin Jon deri nė ngushticėn strategjike tė Otrantos, duke cenuar rėndė sovranitetin e vendit e duke na kthyer, pse jo nė njė faktor pa rėndėsi nė kėtė anė tė botės, ku na vendosi Zoti!

Kjo po ndodh e kjo duhet ndaluar. Janė kėto argumenta qė kanė detyruar tė gjithė "avokatėt civile" tė FAMILJES tė mos sqarojnė asgjė, por tė sulmojnė egėr tė gjitha faktet dhe tė gjithė ata qė i sjellin me profesionalizėm si dėshmi pėr cenim tė kufijve e sovranitetit! Kjo, nuk ėshtė transparencė, por thjesht pėrpjekje pėr "PR" nė kushtet kur njė shumicė dėrrmuese shqiptarėsh i akuzon pėr shitje!

Mendoni se pas kėsaj marrėveshjeje qėndrojnė edhe interesat ekonomike qė mund tė vijnė nga shfrytėzimi i hapėsirės ujore dhe asaj nėnujore?

-Ėshtė njė hipotezė pėr tė cilėn po mblidhet informacion, po analizohet pėr ta provuar! Por ajo qė tashmė ėshtė e qartė ka tė bėjė me faktin se duke u tkurrur nė kufijtė tanė detarė, nė gjirin e Sarandės, nė detin Jon, nė ngushticėn e Otrantos, kemi hequr dorė nga njė sėrė interesash ekonomikė nė kėtė rajon tė pėrshkuar nga njė sėrė hapėsirash e korridoresh po ekonomike! Shikoni, marrėveshja ėshtė ndėrtuar mbi njė sėrė vijėzash bazė dhe vijės sė mesme tė barazlaguar nga to.Vija bazė ėshtė jetike.

Nga ajo nisin tė gjitha pėrcaktimet dhe tė drejtat e ushtrueshme, duke nisur nga "ujėrat e brendshme" - zona midis vijės bazė e bregut; "zona territoriale" - zona deri 12 milje detare pas vijės bazė; (mbi to shteti ka sovranitet tė plotė) "zona e vijimėsisė" - zona deri 24 milje detare pas vijės bazė; "zona ekonomike" - zona deri 200 milje detare pas vijės bazė; "platforma kontinentale" - zona deri 200 milje detare nėn ujė pėrtej vijės bazė.

Pėrcaktimi i gabuar i vijės bazė pėr shkak tė pėrdorimit skandaloz kundėr interesave tona tė konventave ndėrkombėtare, jo vetėm ka tkurrur kufijtė tanė, pra ka sjelle gabimisht kufirin mė pranė nesh, nė dėmin tonė, por dhe ka lėshuar njė sėrė interesash ekonomike.

Mė sipėr mė pyetėt pėr hartėn administrative, ajo do duhej tė tregonte kufijtė e rinj. Por vetėm kaq nuk mjafton. Qeveria do tė duhej tė na paraqiste dhe njė hartė tė interesave ekonomike nė kėtė rajon, atyre qė po shfrytėzohen tani.

Por edhe tė interesave potenciale ekonomike, pėr shkak tė projekteve tashmė tė formalizuar nė marrėveshje,tė tjera ndėrshtetėrore apo tė grupeve tė mėdha tė biznesit qė kalojnė e do tė zhvillohen nė kėtė rajon!

Dyshimet janė tė mėdha! Papagalli nė detyrė, Ferit, u mundua tė largonte mendjen prej tyre, veēanėrisht prej atyre qė kanė tė bėjnė me naftėn. por ja qė ka dėshmitarė e dėshmi qė kėto interesa kanė qenė tė njohura prej dekadash, jo tani, e prej tyre me kėtė marrėveshje po heqim dorė!

Nėse vėrtetohen edhe nė lėmin e interesave ekonomike - kombėtare janė edhe ato, atėherė kemi tė bėjmė me njė krim tė dyfishtė! Marrėveshja merr edhe natyrėn korruptive, e cila ėshtė shenja mė dalluese e Qeverisė aktuale nėn ndikimin e interesave tė gjera tė FAMILJES! Nė kundėrshtim me interesat e ēdo shqiptari!!

Ndėrkohė gjatė kėtyre ditėve kreu i Ministrisė sė Jashtme disa herė ka dalė hapur nė mbrojtje tė kėsaj marrėveshjeje, pavarėsisht se mė parė forca qė ai drejton e kishte kundėrshtuar, duke akuzuar PS-nė pėr veprimeve qė nxisin urrejtjen konfliktin mes dy vendeve.... Madje, dhe pėr mosnjohje tė marrėveshjes, duke i ftuar nė zyrėn e tij pėr t'u dhėnė detaje..

-T'u them diēka: Njė njeri qė pėshtyn kurdo e ngado, patjetėr qė lėpin! Ky ėshtė, e bėri! Nejse! Ai nuk e njeh fare marrėveshjen! Ai nuk di asgjė pėr tė, thjesht ka dėgjuar nėpėr tė, duke e pasur mendjen gjetkė - Ledian!

Pėr nj arsye tė qenėsishme: ai nuk lexon! Ėshtė i mbushur me banalitetin e njė shqiptari tė rėndomtė, tė mbetur shumė pas nė kohė, pėr shkak tė dijeve tė kufizuara por edhe pėr shkak tė harxhimit tė ditės sė Perėndisė me aktivitete tė padenja pėr njė zyrtar tė shtetit, interesash familjare, biologjike e politike, duke lėnė mėnjanė detyrimin pėr t'u pėrshtatur me kohėn dhe dokumentat, parimet, interesat qė zhvillohen bashkė me kohėn!

Por, mesa duket, "nėnteja" e Sali Berishės si "mbipeshė e mishtė" nė Qeveri, nga roli i "topes sė artė" nė "kandarin politik" qė i krijoi Familjes mundėsinė tė bėjė Qeverinė, ka marrė pėrsipėr tė sulmojė, i paguar nga taksat tona, opozitėn nė kėtė vend.

I qoftė e lehtė! Por, bashkimi nė kėtė marrėveshje antikushtetuese, pėr interesa tė ulėta, banale do ta zhbėjė deri nė fund. I zhbėrė ėshtė politikisht! Pantallonat e verdha e xhaketa gurkali, ashtu siē linja e riaktivizuar Tiranė -Beograd me tė dhe Jeremiē si pasagjerė, nuk e ribėjnė dot!

Nė njė moment kaq tė vėshtirė, opozita gjendet jashtė Kuvendit. Ēfarė do tė bėjė ajo pėr tė mbrojtur interesat teritoriale tė vendit?

Tashmė ėshtė publike. PSSH-ja ka formalizuar angazhimin e saj pėr ta sulmuar marrėveshjen nė Gjykatėn Kushtetuese. Ēėshtja nuk ėshtė politike, por thellėsisht kushtetuese. Madje, ėshtė vėshtirė tė besohet si produkt i vendimmarrjes politike!

Mė shumė duket afėr vendimmarrjes sė paaftė deri korruptive, gjithnjė tė diktuar nga nevoja dhe interesat e FAMILJES! Njė burrė me kurajė si Berisha, tė vret, siē vrau nė Gėrdec, por edhe tė shet Atdheun, siē nė kėtė rast!

Pikėrisht pėr kėtė, Gjykata ėshtė vendi mė legal pėr t'u gjykuar si akt antikushtetues! Mesa duket, iniciativa e PS-sė do tė mbėshtetet dhe nga faktore tė tjerė ineteresi.

Tė gjithė legjitimohemi, nė pėrmbushje tė detyrimit kushtetues - nė kėrkesėn tonė pėr gjykimin e marrėveshjes nė Gjykatėn Kushtetuese, nisur nga interesi kombėtar, si interes themelor i PS-sė, partive tona edhe i opozitės si e tėrė! Paraqitja e kėrkesės nė Gjykatė e detyron kėtė tė fundit tė bllokojė miratimin e kėsaj marrėveshjeje nga Kuvendi i kanakares Jozefinė!

Ka shumė dyshime rreth lirisė kushtetuese tė Gjykatės, sidomos pėr kėtė rast. Por, kjo ėshtė e vetmja mundėsi.

Natyrisht, ne i kėrkojmė pushtetit tė FAMILJES tė ndalė presionin mbi Gjykatėn, i cili ka qenė permanent pėr ēėshtje tė tilla me ndjeshmėri kaq tė madhe! Jemi nė kushtet kur sistemi ka rėnė ndaj kjo e bėn tė forte dyshimin. Por kėsaj radhe FAMILJA ka e do tė ketė pėrballė njė Shqipėri tė madhe!

"Shekulli"

Shpetimi
28.10.2009, 08:45:53
Se Sali Gerdec Fazlliēi eshte injorant, kete gje e dijne te gjithe shqiptaret qe koken nuk e mbajne kot mbi supe.
Por qe edhe nje minister kulture te jet aq trap dhe injorant sa mos ta dij se ku ndodhen eshtrat e Ismail Qemalit, njeriut i cili ne historine e Shqiperise futet si njeriu me meritor per shpalljen e Pavaresise se shtetit shqiptar, kjo vertete nuk me kishte shkuar kurr ne mendje.

Por te shohim se ēka thote Ministri shqiptar i Kultures Ferdinand Xhaferi ne nje emision televiziv, emision te cilin duhet qe ta kanė percjellur shume shqiptar, te cilet sigurisht qe jo vetem qe jane shqyer se qeshuri, por edhe jane shokuar kur kane kuptuar se cilin kane per Minister Kulture!

__________________________________________________ ____________
Gafa e Ministrit tė Kulturės: Po negocioj pėr eshtrat e I.Qemalit

Shekulli Online | 27/10/2009 |

Ministri i ri i Kulturės Ferdinand Xhaferri, ka bėrė njė gafė qė ndoshta mund ti falej, dikujt tjeter, por jo nje ministri kulture.

Duke folur pėr deklarimet e kohėve tė fundit mbi kthimin e eshtrave tė Ahmet Zogut e Nėnė Terezės nė Shqipėri, nė njė emission televiziv nė Ora News, ai u shpreh se ishte angazhuar personalisht qė tė rikthente nė atdhe "eshtrat e shumė personaliteteve dhe shqiptarėve tė mėdhenj, mes tė cilėve edhe eshtrat e Ismail Qemalit" (!!)

Replikės sė moderatorit tė emisionit qė thoshte "me sa di unė, eshtrat e Ismail Qemalit nė Shqipėri janė...", ministri i Kulturės i Republikės iu pėrgjigj mė shumė se njėherė, duke kėmbėngulur nė tė vetėn, madje duke shtuar se ai ishte duke negociuar vetė pėr kėtė problem me Italinė (!!).

Eshtrat e Ismail Qemalit prehen nė Vlorė. Jane levizur ne vitin 1932 nga qeveria e Ahmet Zogut. Ismail Qemali lindur ne 1844 vdiq ne Itali ne 1919, dhe trupi i tij u sol ne Kanine te Vlores, ku u varros fillimisht.

******************

Si u sollėn eshtrat e Ismail Qemalit nė Vlorė

Kastriot Dervishi

Megjithėse kishte vdekur qysh nė vitin 1919, qe sjellė nga Italia dhe qe varrosur nė Kaninė tė Vlorės, varri i kryeministrit tė parė shqiptar Ismail Qemali kishte mbetur i harruar dhe pa kujdes, aqsa revista "Minerva" e 8 janarit 1932 shkruan nė faqe tė parė tė saj se ishte "zbuluar" varri i njeriut qė zė fillin nė krye tė listės sė kryeministrave tė Shqipėrisė.

Mė mbledhjen e Parlamentit tė datės 11 dhjetor 1931, deputeti Petro Poga thotė se ka vizituar sė bashku me kolegun e tij Ibrahim Xhindi, varrin e Ismail Qemalit nė Vlorė, dhe se ėshtė befasuar nga gjendje jo tė mirė e varrit. Pasi u bisedua pėr rregullimin e varrit tė Ismail Qemalit, sjelljen e eshtrave tė tij nė Vlorė si dhe ngritjen e njė monumenti kėtu, deputeti Abdurrahman Salihu ka thėnė se pėr njė qėllim tė tillė, Mbreti Zog kishte paguar shumėn e 1 mijė frangave ar.

Po nė kėtė seancė tė Parlamentit, deputeti Fejzi Alizoti kishte kėrkuar tė zbardhej destinacioni i parave tė grumbulluara mė parė nė fillim tė viteve 20‑t, pėr qėllimin e sipėrpėrmendur, duke bėrė pėrgjegjės pėr njė shpėrdorim tė tillė Q.K dhe Z.P.

Disa dittė mė vonė mė 18 dhjetor 1931, nė gazetėn "Besa", ish prefekti i Vlorės, Zenel Prodani i dėrgon njė letėr tė hapur deputetit Fejzi Alizoti, tė titulluar "qeveria tė hetojė". Midis tė tjerash nė kėtė letėr ai thotė:

"Nė njė diskutim qė mbajta me rastin e 28 nėntorit 1922, kur isha prefekt nė Vlorė, propozova ngritjen e njė monumenti plakut tė kombit. Propozimi im u prit me duatrokitje tė nxehta dhe pa humbur kohė u formua njė komision prej patriotėsh tė vėrtetė e tė ndershėm pėr tė pėrgatitur fushatėn e ndihmave. Nga shumė vise tė Shqipnis muarėm pėrgjigje pėrgėzimesh pėr iniciativėn e marrė dhe s'mungonin tė na siguronin se apelit tonė do t'i pėrgjigjeshin me gjithė shpirt. Megjithė qė ėshtė kohė e gjatė prej 9 vjetėsh dhe ėshtė e natyrshme qė tė mos mbaj mend mirė hollėsitė e zhvillimit tė ēėshtjes, di me siguri se pėrveē 4 ‑ 5 napolonash tė dėrguara nga n/prefektura e Leshit (Lezhės ‑ shėnim) dhe diēka nga Vlora, nuk u mblodhnė gjė tjetėr sa isha unė atje mbase mė vonė u transferova nė Berat".

Parlamenti cakton pėrfaqėsuesit e tij pėr ceremoninė e Vlorės

Mė 22 nėntor 1932 nisi punimet Parlamenti shqiptar. Seanca e parė e tij u ēel nga deputeti mė i vjetėr Petro Poga duke patur si sekretar, deputetin mė tė ri Zoi Xoxa. Nė fillim tė seancave tė para tė tij Parlamenti pėrpara se tė zgjidhte kryesinė e tij (mė 3 dhjetor), zgjodhi pėrfaqėsuesit e tij nė ceremonitė qė do tė zhvilloheshin nė Vlorė pėr nder tė kryeministrit tė parė shqiptar Ismail Qemali, tė cilėt ishin Eshref Frashėri dhe Zoi Xoxa.

Pėrveē tyre nė ceremoni morėn pjesė edhe pėrfaqėsuesi i Mbretit Zog, gjenerali Leon Gilhardi, si dhe pėrfaqėsuesit e qeverisė, Milto Tutulani dhe Hilė Mosi

Ceremonia e zhvilluar nė Vlorė

Mė 29 nėntor 1932, gazeta "Besa" pėrshkruan ceremonitė e zhvilluara njė ditė mė parė nė Kaninė dhe Vlorės. Ndėr tė tjera gazeta shkruan:

"Njė brohoritje e zjarrtė dhe e zgjatur qė ushtoi tėrė sheshin, i pėrshėndeti autoritetet kur erdhėn dhe duartrokitjet vazhduan tė paprera gjersa prefekti z.Abidin Nepravshta, u ngrit pėr tė marrė fjalėn e hapjes sė kremtimit dhe pėr tė pėrshėndetur pėrfaqėsuesit qė kishin ardhur tė merrnin pjesė nė gėzimin e popullit vlonjat".

Kortezhi i formuar nė sheshin e Vlorės ka vazhduar mė pas rrugėn drejt Kaninės, ku pas hapjes sė varrit, trupi i Ismail Qemalit ėshtė gjetur pjesėrisht i tretur. Pas fotografimit nė shumė plane, trupi pa jetė i Qemalit ėshtė vendosur nė njė arkivol tė posaēėm.

Me flamurin qė ėshtė ngritur nė Vlorė mė 28 nėntor 1912, janė bėrė fotografitė e rastit dhe flamuri, nga Et'hem Vlora i dorėzohet prefektit i cili ja jep ministrit tė Arsimit Hilė Mosi, i cili do ta dorėzonte nė Muzeun Kombėtar.

Ceremonia nė Kaninė ia ka lėnė radhėn asaj tė qė do tė zhvillohej nė Vlorė. Nėn tingujt e muzikės sė pėrmotshme, trupi i Ismail Qemalit pritet nė Vlorė nga formacione paraushtarakėsh. Nė sheshin qendror tė qytetit, gjeneral Leon de Gilhardi, nė emėr tė Mbretit Zog zbuloi pllakėn e monumentit tė punuar nga skulptori Odise Paskal dhe mbajti fjalėn nė emėr tė Mbretit.

Pas tij ministri i Arsimit, Hilė Mosi ka thėnė midis tė tjerash:

"...I dashtuni Mbreti ynė, Zog I, i frymėzuem nga ndjenja e nderimit pėr hartonjėsin plak tė indipendencės sonė, desh qė eshtnat e kėtij veterani tė prehen nė njė varr madhėshtor nė njė shesh tė dukshėm historik tė qytetit tė tij lindor, pėr t'i simbolizuar brezave tė sotėm e tė ardhshėm, bindjen e dashuninė qė duhet tė kenė rrėnjosur ndėr zemrat e tyne pėr atdhe e pėr flamur".

Mesazhin telegrafik tė Mbretit nė kėtė aktivitet e ka lexuar prefekti Nepravishta. Ai kishte kėtė pėrmbajtje:

"Me kėnaqėsinė ma tė madhe marr pjesė nė gėzimin e popullit tė Vlorės, nė kėtė ditėlindje pėr kombin tonė. Sakrificat qė ka ba populli i Vlonės pėr pavarėsinė dhe mbrojtjen e atdheut tonė janė fakte patriotizmi ta paharruem. Siguroni popullin kreshnik tė Vlonės se bashkė me patriotin e madh tė kombit tonė, Ismail Qemali, tė gjithė dėshmorėt janė gjallė nė shpirtin tim".

Aktivitetet e kėsaj ditė nė Vlorė janė mbylluar me shfaqjen e pjesės teatrore "Agimi i Lirisė" dhe tė nesėrmen me pjesėn "Besa shqiptare".

Kush ishte ISMAIL QEMALI (1844 - 1919)

Lindi mė 24 janar 1844 nė qytetin e Vlorės nė njė familje tė pasur dhe me tradita. Mė 1858 studioi nė gjimnazin "Zosimea" tė Janinės. Nė moshėn 16 vjeēare ishte pėrkthyes nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Perandorisė Osmane. Ndoqi studimet nė jurisprudencė. Nė vitin 1862 ishte zv/drejtor i ēėshtjeve politike nė Vilajetin e Janinės. Mė 1868 ishte kryesekretar i Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Perandorisė. Mė 1870 ishte guvernator i Varnės dhe i Danubit tė Poshtėm. Kalon mė pas nė detyra tė tjera tė rėndėsishme nė Perandorinė Osmane. Mė 1990 u largua nga Stambolli pėr tė qėndruar pėrkohėsisht nė Athinė. Mė 1908 vjen nė Vlorė dhe zgjidhet deputet i Beratit. Mė 5 nėntor 1912 shkoi nė Vienė ku bisedoi me pėrfaqėsues tė fuqive tė mėdha. Inicoi njė Kuvend Kombėtar i cili mė 28 nėntor 1912 shpalli pavarėsinė e Shqipėrisė. Me vendim tė kėtij Kuvendi u emėrua kryeministri i parė i Shqipėrisė, dhe ushtroi pushtet simbolik nė njė pjesė tė vogėl tė vendit pasi pjesa mė e madhe ishte pushtuar nga hordhitė serbo‑malazeze dhe greke. Dha dorėheqjen mė 22 janar 1914 pas tė ashtuquajturit komplot tė Beqir Grebenesė dhe pushtetin ia dorėzoi Komisionit Ndėrkombėtar tė Kontrollit. Pas kėsaj u largua nga Shqipėria pėr nė Nicė tė Francės, pėr t`u kthyer disa muaj mė pas e pėr t'u larguar sėrish nė Itali. Vdes nė rrethana tė dyshimta nė Peruxhia tė Italisė mė 24 janar 1919.

Ėshtė botuar libri i tij me kujtime "Kujtime" (anglisht) nė Londėr mė 1920, i cili edhe ėshtė ribotuar kėto vitet e fundit nė Shqipėri.

"Shekulli"

Shpetimi
10.11.2009, 08:12:08
Baze: Argita foli si 'vajzė e babit'. Ja mėnyra si punon Studioja e saj

Shekulli Online | 09/11/2009 |

UPDATE - Gazeta "TemA" boton ne numrin e sotem njė dosje tė zgjeruar se si e bija e kryeministrit, Sali Berisha, Argita Malltezi, negocion me njė biznesmen tė huaj nga Lindja e Mesme pėr t'i garantuar atij njė koncesion.

"Letėrkėmbimi mes studios ligjore tė Malltezit dhe biznesmenit Zafar Ansar, i cili kėrkon tė ndėrtojė njė termocentral nė Shqipėri, nxjerr nė pah qartė se ėshtė Malltezi ajo qė qėndron pas blerjes sė tokave nė Porto Romano, pėr t'i rishitur ato me ēmime tė kripura te biznesmenėt e ndryshėm. Kjo tregon qartė se serbo-boshnjaku, Damir Fazlliē, ėshtė pėrdorur si sekser i familjes sė kryeministrit, kur nė tė vėrtetė pas blerjes sė kėtyre pronave ėshtė studio e Argita Malltezit. Ky skandal bėhet edhe mė i rėndė, pėr shkak se letėrkėmbimi tregon se studio ligjore e Argita Malltezit, e cila ėshtė regjistruar si njė person fizik, d.m.th., si biznes i vogėl, lėshon fatura shumė tė majme, madje kėrkon qė tė marrė tre pėr qind tė vlerės sė investimit si pagesė suksesi. Duke ditur se suksesi ėshtė i garantuar, me njė pėrllogaritje tė thjeshtė i bie qė pėr koncesione tė tilla prej qindra miliona eurosh studio e Malltezit tė marrė disa milionė thjesht duke ndikuar me emrin e babait, - shkruan Tema e Mero Bazes.

Letėrkėmbimi

Fillimisht, Zafar Ansar kėrkon nga studio ligjore e Malltezit disa tė dhėna tė shpejta nė lidhje me zonėn ku do tė ndėrtohet TEC-i prej 120 MW. Nė pėrgjigje, studio ligjore i deklaron atij se duhet tė bėjė njė pagesė prej 8150 eurosh, pėr 42.5 orė pune. Kėshtu, nė formularin e pagesės, njė avokat i studios sė Malltezit paguhet 200 euro nė muaj, ndėrsa njė ndihmės avokat me 130 euro (FAKSIMILE 1).

Mė pas, nė vijim tė letėrkėmbimit, ortakja e Malltezit i bėn tė ditur se pagesa qė do bėhet nė vijim tė punės pėr marrjen e koncesionit do jetė 1 mijė euro nė muaj si pagesė e detyrueshme, dhe mė pas do paguhet ēdo orė pune. Nė rast se marrja e kontratės pėr ndėrtimin e TEC-it do pėrfundojė me sukses, studio e sė bijės sė kryeministrit i kėrkon njė pagesė prej 3 pėr qind, (investimi do jetė tė paktėn 300 milionė euro).Studio e Malltezit ėshtė e regjistruar si person fizik dhe kėtė e vėrtetojnė dokumentet qė boton gazeta "TemA".

E thėnė ndryshe, Argita nė dokumentet e shtetit figuron si avokatja e vetme e kėsaj zyre avokatie qė ushtron veprimtarinė ekonomike me objekt: "Shėrbime avokatie dhe konsulence", ndėrkohė qė nė tė punojnė shumė tė tjerė.

Regjistrimi i saj nė gjykatė, por dhe nė organet tatimore ėshtė si "person fizik", pra si biznes i vogėl qė xhiron nė njė vit jo mė shumė se 80 milionė lekė tė vjetra. Nė rast tė kundėrt, nėse kjo zyrė avokatie do tė regjistrohej si biznes i madh, sikundėr funksionon realisht, pasi nė tė punojnė mė shumė se dy avokatė, kuptohet qė detyrimet fiskale karshi shtetit do tė ishin mė tė mėdha. Aktualisht xhiroja vjetore qė Argita deklaron nga kjo veprimtari llogaritet nė rreth 76 milionė lekė tė vjetra, prej tė cilave 4 milionė lekė tė vjetra, sipas saj, janė fitimet e vetme.

Koncesioni

Pasi biznesmeni nga Lindja e Mesme paguan shumėn e majme pėr disa orė bisede, madje edhe pėr e-mail-in paguan 100 euro, nė lojė hyn Argita. Letėrkėmbimi fillimisht ishte mes biznesmenit dhe ortakes sė Malltezit, Flutura Kola. Por mė pas ėshtė momenti pėr Malltezin, e cila nga e-mail-et shpalos qartė aftėsinė e saj pėr tė negociuar me KESH pėr tė pėrshpejtuar procedurat. Nė e-mail-in e fundit bie qartė nė sy se Malltezi ka njė nxitim pėr tė marrė njė pėrgjigje nga biznesmeni, pėr shkak se ajo kėrkon qė tė procedojė sa mė shpejt me blerjen e tokave. Kjo ėshtė dhe shumė e rėndėsishme, pasi, sipas Malltezit, agjentėt e saj nė terren duhet tė vijojnė me marrjen e pronave. Malltezi i jep disa opsione biznesmenit nga Lindja e Mesme, dhe duket qartė se bėhet fjalė pėr zonėn industriale nė Porto Romano. Komunikimi i saj me biznesmenin nis edhe me disa urime me rastin e pėrfundimit tė muajit tė Ramazanit, njė sinjal afrimi i saj, por dhe njė sinjal se ajo ėshtė njė njeri qė ka tė njėjta bindje fetare me njeriun qė kėrkon tė marrė koncesionin.

***************************

Pergjigja e gazetes TEMA per deklaraten e Argita Malltezit mbi akuzat per lidhjet me Taēin:

Si "vajzė e babit", jo si "vajzė e kryeministrit"

'.... Vajza e kryeministrit, Sali Berisha, ėshtė pėrfshirė dje nė fushatėn kundėr gazetarit dhe drejtorit tė gazetės "TemA", Mero Baze. Shfaqja e saj publike pasoi mediokritetin shokues dy avokatėve tė tjerė tė Rezart Taēit nė njė TV tė Tiranės, tė cilėt kanė filluar tė shpikin dhe skena tė ngjarjes, me shpresė se mund t'i blejnė tė vėrtetėn me parį.

Vajza e kryeministrit pėrpiqet tė shfajėsohet se nuk ėshtė avokate e Rezart Taēit.

Nė tė vėrtetė ka shumė biznesmenė shqiptarė tė mėdhenj qė janė dhe nuk janė klientė tė vajzės sė kryeministrit. Ka biznesmenė qė marrin fabrika ēimentoje, fshatra turistikė, licenca hidrocentralesh apo tregtie nafte qė nuk e deklarojnė qė janė klientė tė zonjės Malltezi dhe mbajnė avokatė tė tjerė formalė, kurse atė e paguajnė me njė taksė fikse nė muaj qė t'u zgjidhė problemet nė rrugė ligjore. Rezart Taēi ishte njė prej tyre. Nėse zonja Malltezi nuk e ka deklaruar nė Tatime zotin Taēi, kjo ėshtė njė ēėshtje e evazionit tė saj fiskal. Ajo nuk ka deklaruar atje as shėrbimet qė i ka bėrė kompanisė qė mori kaskadėn e Devollit, as Bashkim Ulajt, qė mori fabrikat e ēimentos, as Samir Manes, qė po merr fshatra turistikė nė Lezhė, as kėtij biznesmeni, qė po i botojmė korrespodencėn me Argita Berishėn, tė cilit i kėrkon 30 milionė euro nė njė faturė.

Argita Berisha, pėr shqiptarėt qė nuk e njohin, ėshtė njė avokate e thjeshtė, qė punon e vetme, qė e ndihmon i vėllai dhe qė paguan taksa sa njė person fizik. Ky ėshtė dhe njė nga turpet e mėdha tė qeverisjes sė Sali Berishės. Avokatėt qė punojnė nė dispozicion tė saj janė dhe konsulentėt kryesorė tė qeverisė shqiptare nėpėr borde ministrish dhe hartues ligjesh pėr koncesionet. Mėnyra se si Argita Berisha pėrpiqet tė fshehė aktivitetin e saj ekonomik ėshtė njė problem i hetimeve qė duhet tė hapen nė kėtė vend kundėr saj, natyrisht, sapo tė vritet frika nga babai i saj.

Sė dyti, Argita Berisha ėshtė njė person qė duhet tė thirrej nė pyetje nė vend tė Flutura Kolės, koleges sė saj tė zyrės, pasi ajo ėshtė pėrfaqėsuesja ligjore e biznesit tė Damir Fazlliēit, dhe ka tėrhequr nga llogaritė e tij private parį tė padeklaruara pėr nga burimi i fitimit. Ajo ėshtė de facto pronare e bizneseve tė tij, dhe pėrmes pushtetit politik bllokoi hetimet duke djegur afatet.

Dhe sė fundmi zonja Argita gėnjen pa iu dridhur syri, kur thotė se zoti Mero Baze ka qenė klient i saj. Shpikjet e saj pėr pėrpjekje pėr tė shitur dhe blerė gazetėn pa lekė, janė qesharake dhe shumė tė verifikueshme. Biznesi i gazetės "TemA" ėshtė shitur nė vitin 2005 dhe kompania qė e ka blerė, ka pezulluar aktivitetin nė vitin 2007. Titulli Gazeta "TemA" ėshtė pronėsi intelektuale e Mero Bazes dhe ky titull mund tė botohet nga ēdo kompani qė ai dėshiron tė bashkėpunojė.

Nėse zonja Argita do tė shfajėsohet dhe tė thotė qė nuk kam ndonjė dokument, se nuk e kam pasur tė regjistruar si klient, atėherė ajo duhet tė dėnohet pėr fshehje tė tė ardhurave ose duhet tė pranojė se dhe Rezart Taēin, dhe biznesmenėt e tjerė, tė cilėve u merr gjoba tė rregullta mujore, nuk i deklaron.

Sė fundmi na vjen mirė qė vajza e kryeministrit e ka problem tė jetė tanimė avokate e Rezart Taēit. Figura e tij si bandit natyrisht qė i prish imazhin. Do t'i luteshim tė kėshillonte dhe nėnėn e saj, Liri Berisha, tė kthente paratė qė ka marrė nga persona nė kėrkim dhe njerėz tė Rezart Taēit, qė kanė marrė pjesė nė aktin e shėmtuar, kur ka bėrė mbrėmje bamirėsie, me ardhjen e Milanit nė Shqipėri.
Do t'i luteshim po ashtu t'i thoshte dhe babait tė saj ta mbronte deklaratėn qė ka bėrė pėr kėtė person si kontrabandisti mė i madh i naftės nė vend nė vitin 2005, dhe tė tėrheqė deklaratėn se nuk ka thėnė pėr Taēin, por pėr Cacin.

Kėshtu Argita do tė bėjė ndonjė punė tė dobishme duke u pėrpjekur tė ndreqė diēka si vajzė e kryeministrit. Por duke shpifur thjesht na kujton babanė e saj, dhe atė pėr fat tė keq e kemi ēdo ditė nė televizor, s'ka nevojė tė dalė dhe e bija.." - perfundon pergjigja e Bazes per deklaraten e Argita Berishes.

************************************************** *****************
Ne nje deklarim botuar sot ne nje gazete prane qeverise, vajza e kryeministrit Argita Malltezi, ka hedhur poshte akuzat e Mero Bazes per lidhjet e studios se saj ligjore me emrin e Rezart Tacit dhe ka nxjerre nje pjese te se vertetes, sipas saj, per prishjen mes Berishes dhe Bazes.

Znj.Malltezi, thone ne deklarimin e saj se sulmet e Bazes kane nisur kur ajo refuzoi te bashkepunonte me Bazen per nje ēeshtje transaksioni.

'Sulmet vijnė pėr shkak se refuzova tė bashkėpunoj nė transaksionet e shitblerjes sė gazetes TemA, tė cilat vinin erė pastrim parash[ - thote vajza e kryeministrit e njohur per fuqine e studios se saj ligjore sidomos ne marredheniet shtet-biznes, aq sa ne mjediset e biznesit ne Tirane ka nisur te perdoret shprehja: 'vetem ajo e ēan deri ne fund', - duke iu referuar 'mureve' te burokracise se veshtire te Tiranes.

'E vėrteta ėshtė, se Mero Baze ka qenė klient i studios sime deri nė kohėn kur studioja i refuzoi tė pėrpilonte sipas kėrkesave tė tij, njė praktikė pėr rimarrjen pa shpėrblim tė gazetės Tema tė cilėn ai mė parė e kishte shitur me njė ēmim qindra milionėsh. Kur ne i bėmė tė qartė se njė praktikė e tillė binte erė pastrimi parash. Mero Baze vendosi tė mos ishte mė klient i studios sonė dhe nisi serinė e tij tė shpifjeve", u shpreh Malltezi, sipas gazetes 55.

Avokatja Malltezi ka hedhur poshte edhe nje deklarim te Bazes ne njė shkrim ku thotė se ajo ka pasur klient tė biznesit tė saj kėshillim ligjor, edhe biznesmenin e naftes Rezart Taēi.

'Sqaroj me pėrgjegjėsi tė plotė, se Rezart Taēi, nė asnjė rast dhe nė asnjė rrethanė nuk ka qenė klient i studios sime. Jam e hapur t'i pėrgjigjem ēdokujt qė pretendon se ka prova pėr tė kundėrtėn", deklaron Malltezi.

'Gjej rastin tė shpreh keqardhjen e thellė dhe t'i urojė shėrim Mero Bazes si dhe tė dėnojė ashpėr dhunėn ndaj tij dhe cilitdo gazetari tjetėr si njė akt absolutisht tė papranueshėm dhe qė lėndon mbarė shoqėrinė, - perfundon deklarata e vajzes se kryeministrit

Shekulli

Shpetimi
23.12.2009, 08:59:24
Rama padit S.Berishėn: Shpifje dhe fyerje pėr shkak tė detyrės

Shekulli | 22/12/2009

TIRANĖ- Kreu i PS-sė, Edi Rama, njėherėsh kryetar i bashkisė sė kryeqytetit i ėshtė drejtuar Prokurorisė sė Pėrgjithshme me njė padi ndaj Sali Berishės pėr shpifje dhe fyerje pėr shkak tė detyrės. Pas valės sė fjalimeve fyese nė adresė tė tij dhe familjes, Rama ka kėrkuar nga Prokurorja e Pėrgjithshme legjitimimin e tė dėmtuarit nė cilėsinė e paditėsit civil nė procesin penal ndaj Berishės, me qėllim shpėrblimin e dėmit tė shkaktuar. Padia penale eshte dorezuar sot nga avokatet Arian Salati dhe Eno Bushi.

Vetėm pak ditė mė parė, nėna e tij, Aneta Rama iu drejtua Gjykatės sė Tiranės me padi ndaj Berishės.

Mė poshtė mund tė lexoni tė ploptė padinė e Ramės:

K A L L Ė Z I M

KALLĖZUESI : Edi Rama, i biri i Kristaqit , i vtl. 1964, lindur dhe banues nė Tiranė, me adresė PSSH, Sheshi "Austria", nr. 91.

KUNDĖR : Sali Berisha, i biri i Ramės, i vtl. 1944, lindur nė Viēidol, Tropojė dhe banues nė Tiranė, me adresė Kėshilli i Ministrave i RSH, Blv. "Dėshmorėt e Kombit", Tiranė.

ME OBJEKT : 1) Regjistrimin e procedimit penal dhe fillimin e hetimeve ndaj shtetasit Sali Berisha, pėr kryerjen nė dėmin tim tė veprave penale tė shpifjes dhe tė fyerjes pėr shkak tė detyrės, tė kryera botėrisht, parashikuar nga nenet 240/2 dhe 239/2 tė Kodit Penal;

2) Legjitimimin e tė dėmtuarit nė cilėsinė e paditėsit civil nė procesin penal ndaj tė kallėzuarit prej meje, me qėllim shpėrblimin e dėmit tė shkaktuar.

BAZA LIGJORE : Nenet 58, 75/b, 284 dhe 62 tė KPrP.

PROKURORISĖ SĖ PĖRGJITHSHME

T I R A N Ė

Zonja Prokurore e Pėrgjithshme,

Nė cilėsinė e personit tė dėmtuar nga vepra penale e kryer, kallėzoj me anėn e kėtij akti shtetasin Sali Ram Berisha, me detyrė Kryeministėr i Republikės sė Shqipėrisė, pasi nė mėnyrė tė pėrsėritur dhe botėrisht ka konsumuar, nė dėmin tim, veprat penale tė shpifjes pėr shkak tė detyrės dhe tė fyerjes pėr shkak tė detyrės si Kryetar i Partisė Socialiste tė Shqipėrisė dhe Kryetar i Bashkisė sė Tiranės, parashikuar pėrkatėsisht nga nenet 240/2 dhe 239/2 tė Kodit Penal.

Veprat e mėsipėrme janė konsumuar nė Kuvendin e Shqipėrisė, gjatė fjalės sė mbajtur nė seancėn plenare tė datės 26.11.2009 dhe nė konferencėn pėr shtyp tė dhėnė nė datėn 02.12.2009.

I. Gjatė fjalės sė mbajtur nė datėn 26.11.2009 nė Kuvendin e Shqipėrisė, deputeti Sali Berisha ka pėrhapur botėrisht thėniet e mėposhtme, tė cituara nė vijim nė ligjėratė tė drejtė :

1. "Cili ėshtė ai burrė qė bashkėshorten e vet e akuzon se e ka djalin me tė atin e tij ...? Zoti Rama, thuaju shqiptarėve cili ėshtė ai baba qė i mohon djalit kafshatėn e gojės? Ēfarėdo qė tė ketė bėrė djali, kafshata nuk mohohet! Aq mė tepėr qė ai ka qenė i vogėl, i mitur..." Nė vijim tė sulmeve shpifėse ai artikulon frazėn: "Ti akuzon babėn si baba tė djalit!". Pohoj me bindje e pėrgjegjėsi tė plotė para ligjit e shoqėrisė pėrmbajtjen shpifėse tė kėtyre frazave qė nuk kanė absolutisht asgjė tė vėrtetė. Unė nuk kam bėrė e as ēuar kurrė ndėrmend akuza tė tilla tė pėrbindshme, tė cilat i hedh poshtė me neveri, kurse djalit tim i kam blatuar tė gjithė dashurinė, kujdesin dhe ndihmėn e nevojshme pėr t'u rritur dhe edukuar normalisht.

2. Duke shpifur pėr gjoja devijime tė jetės sime intime, i kallėzuari nxjerr fjalėt e mėposhtme : "Zoti Rama, cili ėshtė ai burrė i cili ngrihet nga shtrati i sė shoqes nė kullėn e Myslym Pezės dhe shkon nė shtratin e Dashit dhe e detyron gruan e tij tė largohet natėn e lemeritur?". Kjo ėshtė njė tjetėr shpifje e pashembullt qė meriton tė gjithė neverinė time, por edhe ndėshkimin e ligjit.

3. I kallėzuari shpif edhe pėr gjoja dhunė tė pėrdorur prej meje nė publik ndaj bashkėshortes: "Zoti Rama, mė thuaj, cili ėshtė ai burrė qė e rreh si kafshė te Piazza dhe i mbush fytyrėn me gjak bashkėshortes nė prani tė personaliteteve shqiptare dhe kosovare?". S'ka absolutisht asgjė tjetėr pėrveē shpifjes edhe nė monstruozitetin e sipėrcituar dhe nėnvizoj se kurrė, nė asnjė rast dhe pėr asnjė arsye, jeta ime s'ka pasur tė bėjė me dhunėn ndaj kujtdoqoftė.

4. Duke iu drejtuar nėnės sime Aneta Rama, i kallėzuari Sali Berisha shqipton fjalėt e mėposhtme: "Tani do t'i them zonjės: kam shumė respekt pėr ty po do ishte nė nderin tėnd dhe tė integritetit tėnd qė t'u tregosh shqiptarėve qė e ke mjekuar djalin tėnd 10 vjet pėr skizofreni! ... dil me kurajo si nėnė shqiptare dhe thuaju tė vėrtetėn, e ngrihu mbi sentimentet e njė djali qė tė ka nxjerrė me lecka, nga shtėpia e tij, me rroba gjumi nė pazar." Nė shpifjet e mėsipėrme qė Sali Berisha i pėrhap publikisht si tė dhėna pėr qėllimin e tij tė ulėt tė diskreditimit tė personit tim publik, duke cėnuar rėndė e nė mėnyrė tė pafalshme edhe dinjitetin e nėnės sime, jo vetėm nuk ka kurrėfarė tė vėrtete, po ka njė urrejtje veēanėrisht tė patolerueshme pėr dikė qė flet nga foltorja e parlamentit.

5. Duke mė akuzuar deri edhe pėr lidhje me botėn e krimit dhe si vrasės i Denis Ginės, i kallėzuari nxjerr deri edhe fjalėt e mėposhtme: "I nise aferat me Denis Ginėn, i cili u vra nė njė rrethim me policinė. E vranė me antitank... (pauzė) ...pėr hir tė sė vėrtetės, tė mė falė zonja (ėshtė fjala pėr Zj. Rudina Magjistari) po mori pėr burrė, vrasėsin e burrit tė parė! Kjo ėshtė e vėrteta, ti themi kėto gjėra, jemi shqiptarė! Dhe iu desh kohė qė tė kuptonte. Iu desh qė ta pėsonte pėr tė kuptuar gabimin qė kishte bėrė!". Nuk gjej fjalė pėr tė shprehur indinjatėn time pėr ultėsinė e pashoqe ku ka zbritur i kallėzuari qė artikulon tė tilla perversitete, por theksoj, gjithnjė me pėrgjegjėsi tė plotė ligjore e morale, karakterin shpifės kriminal tė kėtyre sajesave fundekrye, tė cilat nuk ėshtė hera e parė qė deputeti Sali Berisha i kumton publikisht dhe pėr tė cilat kėrkoj hetimin e gjykimin deri nė fund nga ana e drejtėsisė.

6. Nė vijim tė akuzave tė tė njėjtės natyrė, pėr lidhje tė fantazuara nga deputeti Sali Berisha me persona tė akuzuar nga drejtėsia pėr krime tė rėnda, i kallėzuari shprehet: "Zoti Rama, cilat janė lidhjet e tua me Aldo Baren. Transkriptimet flasin se mes tij dhe Dondollakut ti firmos si njė bajloz." Dhe mė tutje shton akuzat duke mė quajtur kreun e njė mafieje tė supozuar prej tij duke thėnė shprehimisht: "Unė tė jap fjalėn qė me atė vullnet e me atė pėrkushtim qė jam pėrballur nė vitin 1990-91 me njė sistem qė duhej shembur po me atė vullnet tė hekurt dhe vendosmėri pėrballem sot me mafian qė ti kryeson!". E konsideroj absolutisht tė domosdoshme transparencėn e plotė lidhur me kėto shpifje shumė tė rėnda, tė cilat bashkojnė emrin tim me emra personash qė s'kanė pasur tė bėjnė kurrė me mua, nė asnjė mėnyrė, rrugė apo rast.

7. I kallėzuari shpif duke insinuuar paturpėsisht: "Cila ėshtė arsyeja pse Fideli brilanton flokėt dhe nuk tė ndahet? Eshtė vetėm intime? Nuk besoj se ėshtė vetėm intime, jo... Sepse nuk ka dashuri tė pėrjetshme.. E ka tjetėrkund hallin ai. Unė do jua them shqiptarėve.". E sfidoj deputetin Sali Berisha t'u tregojė shqiptarėve gjithshka ai di lidhur me personin tim duke i vėnė drejtėsisė nė dispozicion ēdo fakt qė ka dijeni apo provė qė disponon, pėr tė mbėshtetur kėto turpe qė ka nxjerrė nga goja duke shpifur pėr shkak tė detyrės.

II. Sulmet e tij shpifėse ndaj personit tim i kallėzuari i pėrsėriti botėrisht edhe nė konferencėn e tij pėr shtyp tė datės 02.12.2009. Duke pėrmendur me emėr biznesmenė tė ndryshėm, ai pėrhapi ndaj meje sulme shpifėse me pretendimin se sipėrfaqe tė caktuara ndėrtimi janė dhėnė me firmėn time nė dhunim tė ligjeve tė shtetit.

Nė vijim po riprodhoj nė ligjėratė tė drejtė:

"Ilir Mata ka me firmėn e Edi Ramės 21.350 metėr katror leje ndėrtimi. Nė njė vendim 11 mijė metėr katror, nė tjetrėn 9700, e tenderė tė tjerė. Tė gjitha janė nė dhunim tė pronave e ligjeve. ... Fidel Ylli, 4.320 metėr katror sipėrfaqe, me firmė tė Kryetarit Edi Rama, 21.532 metėr katror, nė vitin 2008, e tėra nė dhunim tė hapur tė ligjeve, me firmė tė Kryetarit Edi Rama, sipėrfaqja tjetėr e Yllit tė partisė, Fidelit tė Ramės, 21.532 metėr katror, me firmė tė Kryetarit Edi Rama..."

Po nė kėtė konferencė pėrmenden edhe biznesmenė tė tjerė dhe sipėrfaqe tė tjera ndėrtimi qė, nė kontekstualitetin e kėtij prononcimi publik, aludohet se janė dhėnė prej meje nė shkelje tė ligjeve tė shtetit. I kallėzuari, nė tė gjithė tekstin e konferencės sė lartpėrmendur pėr shtyp, mė vendos mua kallėzuesin nė krye tė njė grupimi qė, sipas tij vepron sipas rregullave tė mafies.

Nė kėto pohime nuk ka asgjė tė vėrtetė, ato janė shpifje fund e krye, tė pėrhapura me qėllimin pėr tė dėmtuar emrin dhe respektin qė unė gėzoj ndėr votuesit e forcės politike qė drejtoj dhe nė shoqėrinė shqiptare nė pėrgjithėsi.

Kėrkoj nga Ju tė administroni tė gjithė dokumentacionin e nevojshėm qė vėrteton qė Kryetari i Bashkisė nuk ėshtė autoriteti i ngarkuar nga ligji pėr tė dhėnė leje apo sipėrfaqe ndėrtimi dhe nuk ka dhėnė tė tilla. I kallėzuari prej meje e di mjaft mirė kėtė, por ka qėllim tė deformojė me sulme shpifėse personalitetin tim publik.

Zonja Prokurore e Pėrgjithshme,

Thėniet e cituara mė sipėr, tė pėrhapura nga Sali Berisha botėrisht dhe nė mėnyrė tė pėrsėritur, pėrmbajnė tė gjitha elementet e veprės penale tė shpifjes pėr shkak tė detyrės.

Thėniet e mėsipėrme jo vetėm janė krejt tė pavėrteta, por nuk kanė as karakter tė pėrgjithshėm. Janė thėnie me pėrmbajtje konkrete, qė prekin padrejtėsisht dhe qėllimisht aspekte tė jetės sime private dhe publike.

Ato plotėsojnė gjithashtu, tė gjitha elementet subjektive tė veprės penale tė konsumuar duke qėnė se unė jam kryetari i partisė mė tė madhe opozitare. Kėto thėnie u artikuluan nė formė sulmesh publike fill pas protestės sė madhe popullore pėr grabitjen e votave nga ana e pushtetit qė drejton i kallėzuarit Sali Berisha. Eshtė krejt e qartė se kėto sulme shpifėse bėhen pėr shkak tė detyrave institucionale dhe shtetėrore qė unė kryej, duke synuar tė dėmtojnė personalitetin njerėzor e politik tė kundėrshtarit nė opozitė.

Thėniet me pėrmbajtje shpifėse janė pėrhapur publikisht dhe nė mėnyrė tė pėrsėritur. Ky ėshtė fakt i njohur botėrisht.

Faktet e mėsipėrme provojnė se i kallėzuari Sali Berisha i ka konsumuar plotėsisht elementėt e krimit tė shpifjes pėr shkak tė detyrės, tė kryer botėrisht dhe mė shumė se njėherė, parashikuar nga neni 240/2 i Kodit Penal.

Sulmet shpifėse tė Sali Berishės ndaj personalitetit tim shoqėror, nė pjesė tė veēanta tė fjalimeve tė tij publike, bashkėshoqėrohen edhe me fyerje tė hapura ndaj personit tim.

I kallėzuari, i akuzuar publikisht prej meje si kryetar i opozitės pėr manipulim tė votės sė shqiptarėve nė zgjedhjet e 28 qershorit, nuk ėshtė nė gjendje tė kontrollojė fjalėt dhe nuk ndalet vetėm nė sulmet me qėllim diskreditimin e rolit tim publik. Ai synon edhe cėnimin e nderit dhe dinjitetit vetjak me anėn e sulmeve fyese, tė kryera faqe deputetėve tė Kuvendit, pėrfaqėsuesve tė mediave pamore dhe tė shkruara si dhe pėrballė opinionit tė gjerė publik.

Nė vijim, po citoj kėto sulme fyese nė ligjėratė tė drejtė:

"Por ti je njė pėrbindėsh... Nga tė gjithė politikanėt shqiptarė ti je skllav i krimit... Provoje... vazhdo se do jetė si pėr ata burrat me klimaks, po ti ke qenė me klimaks tėrė jetėn, ti ke lindur me klimaks... Nuk mund tė zgjidh unė botėn tėnde hormonale..."

Etiketime tė tilla tė qėllimshme nuk ka dyshim qė janė kryekėput ēnjerėzore dhe cėnojnė nderin e dinjitetin tim njerėzor. Ato janė artikuluar botėrisht dhe nuk kanė karakter privat, karakteri i tyre ėshtė pėr shkak tė detyrės sime institucionale si Kryetar i forcės mė tė madhe opozitare dhe tė detyrės shtetėrore si Kryetar i Bashkisė sė Tiranės. Beteja ime me Sali Berishėn nuk kryhet pėr ēėshtje private, por pėr ēėshtje tėrėsisht publike dhe me interes tė gjerė shoqėror, ndaj edhe sulmet e tij fyese ndaj meje duhet tė cilėsohen si tė konsumuara pėr shkak tė detyrės.

Lidhur me sa mė sipėr, kėrkoj qė Prokuroria e Pėrgjithshme t'i kėrkojė Kuvendit tė Shqipėrisė autorizimin pėr tė proceduar kundėr Sali Berishės, pėr shkak se ai ka konsumuar veprat penale tė shpifjes pėr shkak tė detyrės dhe tė fyerjes pėr shkak tė detyrės, tė parashikuara pėrkatėsisht nga nenet 240/2 dhe 239/2 tė Kodit Penal.

Gjithashtu, nė mbėshtetje tė nenit 62 tė KPrP kėrkoj qė tė legjitimohem nė cilėsinė e paditėsit civil nė procesin penal me qėllim mbrojtjen e interesave tė mia nė proces dhe shpėrblimin e dėmit tė shkaktuar nga veprat penale tė kryera nė dėmin tim nga i kallėzuari Sali Berisha.

Bashkėlidhur kėtij kallėzimi:

- Njė kopje elektronike dhe tė printuar fjalėn e tė kallėzuarit nė Kuvendin e Shqipėrisė si dhe fjalėn nė konferencėn e shtypit nė foltoren e Kryeministrisė.

- Kopje tė gazetave tė mėposhtme, tė datės 27.11.2009, tė cilat kanė pasqyruar fjalėn e Z. Berisha nė Kuvendin e Shqipėrisė si mė poshtė :

- Gazeta "Rilindja Demokratike",

- "Gazeta Shqiptare"

- Gazeta "Panorama",

- Gazeta "Korrieri",

- Gazeta "Shekulli".


- Kopje tė gazetave tė mėposhtme tė datės 03.12.2009 tė cilat kanė pasqyruar fjalėn e Z. Berisha nė konferencėn e shtypit nė foltoren e Kryeministrisė si mė poshtė :

- "Gazeta Shqiptare"

- Gazeta "Shekulli",


- Gazeta "Shqip",

- Gazeta "Korrieri",


- Gazeta "Koha Jone".

Me respekt,
Kallėzuesi

Edi Rama 
 


Nė cilėsinė e Kryetarit tė PSSH dhe tė Kryetarit tė Bashkisė sė Tiranės 

__________________________________________________ _____________

Edhe po te kishte diēka te vertete nga te gjitha akuzat qe Sali Gerdec Fazlliēi i bene kunder Edi Rames, edhe po te ishte i vertete pretendimi i dhendrrit te serbo-malazezeve Sali faqeziu se Edi Rama eshte sjellur ne menyre mizore me familjen e tij (nxjerrja e nenes se tij ne veshje te nates, pra ne pizhama, ne mes te qytetit, rrahja publike e gruas se tij, akuza se gjoja babai i Edi Rames ka pasur afera seksuale me gruan e djalit te vet(!), e tjera shpifje si keto), kurrsesi nuk mund te justifikohet keqperdorimi i foltores se Kuvendit te Shqiperise per perhapjen e nje "te vertete" te tillė, edhe ate duke e publikuar permes radiotelevizionit per gjithe publikun shqiptar dhe boteror.

Por ja qe pafytyresia, poshtersia dhe shizofrenia e Sali Rame Berishes nuk paska kufi, e per pasoje shqiptaret duhet te turperohen per njeriun qe ka shume kohe qe i perfaqeson.

Turp i madh per Sali Berishen, por turp shume here me i madh per ata shqiptar qe ende vazhdojne ta votojne kete idiot, duke u bere gazi i botes me idiotizmin qe ne vazhdimesi e tregon ky pinjoll i ndyer i pjeses me negative te PPSH-se, parti te ciles sa ishte ne pushtet Sali Berisha i ka sherbyer me devotshmeri e besnikeri qeni.

Ndersa sa i perket padise qe ka bere Edi Rama dhe nena e tij kunder Sali marrės, une nuk besoj se Prokuroria e Pergjithshme (Prokurorja Ina Rama, alias "Selvia Konti", siq e quante Sali katastrofa) do te guxoj te filloj hetimet e te ngrisė padi penale kunder "te fortit" Sali Gerdec Fazlliēit, sepse ky pis deri me sot asnjehere nuk ju ka bindur ligjit, bile as atehere kur ishte ne opozitė, e lerė mė tani kur ne dore ka edhe "gurin edhe arren", ose siq thote populli; "Sali Berisha ne dore i ka te dy anet e shkopit"!

Shpetimi

Kruja
24.12.2009, 15:35:13
C'do te thote bujtje ne Tirane per kreun e serbise?

C'tju them me teper. Per te marre mbeshtetje te huaj per pushtetin e vet, z. Berisha ben 'marredhenie' paqesore me fqinjet... jam europian me demek, keshtu po shitet. Ne juge e shiti detin, ne veri shkeli mbi mijra viktima te krimit shteteror serb dhe mbi gjakun e deshmoreve te lirise.

Te gjitha keto ne emer te 'kombit' per te hyre ne Europe!!! Valle rruga e vetme eshte shitja e interesave kombetare per te hyre ne Europe.

A eshte kjo rruga e shqiptarit te vertete?

A nuk eshte rruga drejt Europes duke ndertuar shtetin ligjor, forcuar ekonomine, shendoshur jeten sociale, zhvilluar ekonomine, bashkepunuar me opoziten?

Cila eshte rruga e shqiptarit te vertete? Bashkepunim me grekun pasi cenohet integriteti territorial i vendit! Bashkepunim me serbin perpara se te jepen demshperblimet njerezore, materiale, dhe kulturore te luftes se Kosoves dhe perpara se te njihet shteti legjitim i Kosoves nga Serbia! KJO ESHTE RRUGA E SHQIPTARIT TE VERTETE?!

Pres ndonje koment nga simpatizante te z. Berisha ne Kosove.

Kritikuiembel
24.12.2009, 16:03:09
Po cfare komenti po pret o Kruje? Prej kujt, me ke, per cka? A spe di ku rriten hithat mas shumti a? Per pa u ldir edhe njehere qare ska, msa per pa deke, sebeti i lazmit, haramit e qifarllakut.., perndryshe hanedan ka me i ardhe ere,...

Kruja
24.12.2009, 17:55:21
Po cfare komenti po pret o Kruje? Prej kujt, me ke, per cka? A spe di ku rriten hithat mas shumti a? Per pa u ldir edhe njehere qare ska, msa per pa deke, sebeti i lazmit, haramit e qifarllakut.., perndryshe hanedan ka me i ardhe ere,...

Me falni per shprehjen Kritikuiembel por fatkeqesisht pa u pastruar 'gropat septike' (shembull i tille ishte tradhetari dhe frikacaku Ibrahim Rugova, kurse sot Berisha) fatkeqesisht pra ceshtja kombetare dhe prosperiteti i shqiptareve jane ne pikepyetje, te rrezikuara shume.

I vetmi shpetim eshte qe edhe te gjithe ata qe jane te mashtruar te bashkohen me shqiptaret e ndershem qe te civilizuar dhe me dinjitet te hyme me respekt ne deren e Europes. Ajo dera eshte e mbyllur per ne. 'Celesi' eshte faktori i brendeshem shqiptar dhe gjendet ne Shqiperi (kupto Kosove gjithashtu) ai celes. Ai Celes nuk gjendet as ne Greqi dhe as ne Serbi apo Bruksel. Kete gje po e thone hapur shume njerez te mencur.

Kur te ndergjegjesohen te mashtruarit (fatkeqesisht shume prej tyre e kane nga kapaciteti relativisht i ulet kulturor, edukativ, dhe intelektual) vetem atehere do te ndihet levizje progresi ne Shqiperi (kupto Kosoven gjithashtu).

Ne duhet t'a meritojme prosperitetin. Nuk mund te kete prosperitet pa PUNE dhe pa VESHTIRESI. Nese duam rruge te lehta, te shpejta, dhe pa pune, atehere duhet dicka te shesim ne. Per kete kemi z. Berisha qe na 'udheheq' si duhet ne rrugen e shitjes se interesave kombetare. Po brezat qe vijne c'fare do te thone per ne! A do te mburen me ne? Perse jemi kaq me probleme ne edhe pas pothuaj nje shekull shtet shqiptar? Perse Belgjika fjala vjen per te njejten periudhe kohore ka bere progres? Duhet te mendojme se cila eshte rruga e progresit. Eshte puna, kultura, edukimi, dhe demokracia. Jo matrapazlleqet dhe korrupsioni shteteror i nje klike anti-kombetare.

Me respekt.

Kritikuiembel
24.12.2009, 22:13:47
Ne kuader te temes:

Ndihma pėr bosnjezimin e Kosovės

...

Por pėrderisa vetė vizita dhe pritja e Petroviqit mund tė cilėsohet si shfaqje politike, dy deklarata tė kryeministrit Berisha janė befasi e hidhur pėr shumicėn e qytetarėve shqiptarė ngado qė jetojnė ata. Deklarimi i kryeministrit pėr pėrmirėsim tė marrėdhėnieve mes shtetit shqiptar dhe atij serb nė kohėn kur ky i fundit po shfrytėzon ēdo mjet e strategji pėr ta dobėsuar fuqinė politike shqiptare, ėshtė pa vend. Kryeministri Berisha sikur harroi se ishte Serbia qė para disa javėsh me gjithė forcė lobonte kundėr liberalizimit tė vizave pėr qytetarėt e Shqipėrisė. Ky lėshim pe i autoriteteve tė Shqipėrisė vetėm sa forcon pozitėn dominuese tė Serbisė nė rajon dhe, rrjedhimisht, dobėson pozitėn e Kosovės.

...

http://www.vetevendosje.org/

piloti
24.12.2009, 23:13:51
Salih Berisha , nuk eshte asegje tjeter ,vetem nje penges e madhe drejt realizimit te projektit SHQIPERIA NATYRALE , Salih Berisha eshte vazhdimesi e Ibrahim Rugoves ,
keshtu qe besoi se me kete kemi thene mjaft - ANTIKOMBETAR prej kokes deri tek gishtrinjet e kembes ....


piloti

Kruja
25.12.2009, 08:14:03
Ne si popull i lashte gjithmone kemi nxjerre burra dhe gra me virtyte, vertete burra trima dhe gra trimeresha dhe me intelekt. Keta e kane ditur shekuj me pare rrugen e nderit e cila ka kerkuar mund, pune, sakrifica. Pervoja tregon se vetem ne ate rruge behet progres. Dhe Shqiperia ka mbijetuar per hir te atyre burrave dhe grave.

Imagjinoni sikur heronjte tane te vepronin si Berisha me Rugoven?! Le t'a imagjinojme per pak caste se ku do te kishim perfunduar ketu e shekuj me pare! Do te ishim asimiluar dhe zhdukur nga faqia e dheut. Pikerisht kjo eshte rruga e turpit dhe rruga e turpit sjell vetem fatkeqesi. Rruga e turpit nuk mund te n'a beje partnere me popujt e tjere te Europes, perkundrazi, ketu e dekada kjo rruge eshte vetevrasje, asgjesim.

Pra shitja e interesave kombetare eshte rruga ku ecen sot z. Berisha. Rruga e Korrupsionit eshte rruga e tradhetise kombetare dhe aspak Rruga e Kombit sikurse rreket z. Berisha. Europa nuk i do sherxhinjte si z. Berisha dhe klika e tij e korruptuar.

Vecse rikthehem tek populli i cili gjithmone i ka dhe i nxjerr ata burra dhe gra me virtyte te cilet dine t'a vrasin tradhetine ashtu sic veproj Avni Rustemi shekullin e kaluar.

Virtyti Jeton, tradhetia vdes!

gjarperi
25.12.2009, 13:28:05
Ju pershendes te gjithve, ne kete forum po i vrej disa forumist me dy fetyra, njeren e kane per mbramje e tjetren per diten, shembull tipik, kur Rama e dekoronte bregoviqin e arsytonin me arsytime te ndryshme, kurse tani kur Salihu bane nje gjeste te ngjashem(duke i shperblyar shkiet e Kosoves me 400000 euro), versulen si sharova, kurse une nuk e arsytoj as njeren dhe as tjetren, por kur dihen rethanat, ateher vendimi i Berishes eshte disi politikisht ne favor te Kosoves, sepse eshte nje sukses qe shkiet e kosoves per here te pare shkojne ne Shqiperi pa e pytur beogradin, kjo do te thote se edhe ata e kane kuptuar se ma mire te drejtohen nga Tirana si gjithe populli i Kosoves, sepse nga beogradi nuk kane asgje, dhe kjo eshte nje shenje qe ma se fundi shkiet e kosoves kane fillua te integrohen ne mesin e shqipetarve, i cili integrim(edhe pse pa deshiren tone) do te jete vendimtare per rrugen e integrimt te Kosoves ne BE, prandaj i luse keta dy ftyresh qe te zhvishen njeher e per gjithmone nga urrejtja vllazerore.

gjarperi
25.12.2009, 14:58:19
Te pershendes Kondita, nuk eshte me randesi se nga cili vend jame,(por pasi me pyetni )jame shqipetar nga Kosova pikrisht nga Prishtina kurse qe 18 jetoj e punoj ne Malmö te Suedis, une nuk kame deshir te imponohem, dhe une jame tolerant dhe i pershendes mendimet dhe idet e cdo afishuesit, por jame dhe do te jeme kundershtare i rrepet ndaj atyre qe matin me dy kute, e sidomos atyre dy ftyreshve dhe atyre qe per idet e tyre te erreta jane ne gjendje ta eliminojn gjysmen e popullit Shqipetar, e keta e beren para, gjate dhe pase luftes se popullit shqipetar per Pavarsin e Kosoves, Pavarsi e cila u paguar aqe shtrejt, une kerkoj falje nga njeri afishues Kruja, por me duhet ta marre si shembull, deri sa Kosova ishte ne vlugun ma te madhe drejt Pavarsis, ai thonte se Kosova duhet te jete nje regjion apo qytet i shqiperis sikur Kruja, kurse pas Pavarsis se Kosoves na dalin ma te zeshmit se gjeja ata e Pavarsun dhe ishin per Pavarsin e Kosoves, pra gjerat e tilla mua me pengoj dhe gjithnje do te reagoj, e kursesi une nuk reagoj ne mendimet e lira te cdo njerit afishues, sepse cdo njeri mate me kutin e vete, sipase mundesis dhe aftesis se tyre, pra edhe une e zgjata, por isha jame dhe do te mbetem gjithne kunder, pervetsuesve, kopjuesve dhe dy ftyrshve te meritave te te tjerve.

gjarperi
26.12.2009, 12:44:14
Te pershendes edhe une Kondita, jame i lumtur qe Sot e dine tere bota, dhe dihet ne cdo vend te Botes se kush ishin jane dhe do te jene shqipetaret, sot tere Bota e dine se shqipetaret e kane prejardhjen nga iliret, se jane autokton ne trojet e tyre, edhe pse ende te coptuara, e dine se kushe ishte Skenderbeu, Nane Tereza, Ibrahim Rugova, dhe Adem Jashari, e shume figura tjera te meritura, por bota nuk i njef do mjerana te keti forumi, edhe pse e hapin germazin per ti njollos keto figura te ndritshme te Kombit, prandaj edhe une te pershendes nga Suedija.

oktopodi
26.12.2009, 13:08:13
Zhvillimi i informatikes,hallet e medha dhe lufta heroike e sakrifica e tragjedia e tere nje populli ishin faktoret kryesor pse bota njohu shqiptaret . Ne radhe te pare zhvillimi i hovshem i sistemit te informimit sot mundesone te kemi njohuri dhe percjellim ngjarjet qe ndodhin ne skajet me te largeta te botes.
Dalja masive e shqiptareve dhe shperndarja e tyre gjitheandej neper bote , e kete e bene nga hallet,beri te mundur kontaktet njohjet dhe njohurite e vendeve te ndryshme te botes me shqiptaret per mire e per keq e qe ne luften per lirine e Kosoves ishte nje nder faktoret vendimtare per sensibilizimin e botes karshi problemeve dhe tragjedise se Kosoves.
Lufta ,heroizmi , sakrifica dhe tragjedia me permasa biblike qe ndodhi ne Kosove ne vitet 1998-1999 fale zhvillimit mediatik beri qe mbare bota live te njohe jo vetem problemin,tragjedine por edhe gadishmerine e nje populli qe te sakrifikohet per te jetuar i lire si gjithe te tjeret.
Ibrahim Rugova e Sali Berisha nuk bene asgje me te cilat do te beheshin te njohur shqiptaret ,perkundrazi demtuan imazhin e shqiptareve si prostitutka te politikes dhe te jeni te sigurte se 99 % te njerzeve te planetit po ti pyesish nuk do te kene as me te voglen ide se kush jane keta individe fare.

Shpejtimi
26.12.2009, 18:46:40
Si duket nje rryme e caktuar me paravi e prapavi marksiste leniniste
nepermjet shtypit i fryu dhe po i fryne vazhdimisht zjarrit qe pas
perdhosjes se filozofise klluqe te marksisem leninizmit te djegun gjithe
cfare eshte shqiptare.Forcat e tilla destruktive se pari e paten per
detyre qe te sulmojne pa zgjedhur mjete filozofine rugovase dhe u
gatuan ne Tiranen e kuqe .Qellimi i tyre ka qene qe se pari te gelltitin
e tere arsenalin e posa filluar per ndertimin e infrastruktures mbrojtese
e pastaj te sulmojne qe nga rrenjet iden e mirfillt demokratike ne meny-
re qe te perdhosin njeher e per gjithmone karakterin e shpirtit luftarak
te popullit shqiptar.Meqense forcat e tilla fatkeqesisht ia arriten te i
i ligun bukur shume kerkesat gjithe popullore ne Kosove me cka shihet
nga aeroplani se si perdhunuan filozofine demokratike popullore qe thirrej
"nje per te gjthe e te gjithe per nje"me nderskamca te vazhdueshme pa
fije turpi ia arriten qe te nenekambin faktorine e pluralizmit dhe ia arriten
te krijojne klasen politike te kopjuar nga ish Partia e Punes ne krye me
tiranin Enver Hoxhen.Tani e njetjta taktike dhe teknike po luhet ne te
gjitha trevat shqiptare e sidomos ne Shiperine ame.Populli shqiptar me
ne fund duhet te kendjellet nga agonia e propagantistikes se komunistave
e te marrin ardhmerine e tyre ne duart e veta duke i dhene vendin e meri-
tuar njehere e per gjithmone germadhave komuniste qe akoma po grryejne
mbi kurrizin e lodhur kombetar.

oktopodi
26.12.2009, 18:57:36
Si duket nje rryme e caktuar me paravi e prapavi marksiste leniniste
nepermjet shtypit i fryu dhe po i fryne vazhdimisht zjarrit qe pas
perdhosjes se filozofise klluqe te marksisem leninizmit te djegun gjithe
cfare eshte shqiptare.Forcat e tilla destruktive se pari e paten per
detyre qe te sulmojne pa zgjedhur mjete filozofine rugovase dhe u
gatuan ne Tiranen e kuqe .Qellimi i tyre ka qene qe se pari te gelltitin
e tere arsenalin e posa filluar per ndertimin e infrastruktures mbrojtese
e pastaj te sulmojne qe nga rrenjet iden e mirfillt demokratike ne meny-
re qe te perdhosin njeher e per gjithmone karakterin e shpirtit luftarak
te popullit shqiptar.Meqense forcat e tilla fatkeqesisht ia arriten te i
i ligun bukur shume kerkesat gjithe popullore ne Kosove me cka shihet
nga aeroplani se si perdhunuan filozofine demokratike popullore qe thirrej
"nje per te gjthe e te gjithe per nje"me nderskamca te vazhdueshme pa
fije turpi ia arriten qe te nenekambin faktorine e pluralizmit dhe ia arriten
te krijojne klasen politike te kopjuar nga ish Partia e Punes ne krye me
tiranin Enver Hoxhen.Tani e njetjta taktike dhe teknike po luhet ne te
gjitha trevat shqiptare e sidomos ne Shiperine ame.Populli shqiptar me
ne fund duhet te kendjellet nga agonia e propagantistikes se komunistave
e te marrin ardhmerine e tyre ne duart e veta duke i dhene vendin e meri-
tuar njehere e per gjithmone germadhave komuniste qe akoma po grryejne
mbi kurrizin e lodhur kombetar.

Plotesisht me vend por nuk e kane te lehte ta largojne nga pushteti germadhen si thua ti e dinosourin e fundit te komunizmit punist Sali Berishen i cili me kokefortesi po perpiqet te ktheje diktaturen komunisto-puniste sepse e keqja qe populli i Shqiperise shpresonte se po e perzente nga dera ,permes njeriut te Ramiz Alise hyri nga dritarja dhe sot e mbane te ngerthyer politiken shqiptare me tere ate arsenalin dhe metodat kunder se cilave u ngriten
rinia dhe populli para afer 20 viteve.Tandemi Nano- Berisha e mbajten e po e mbajne tash njezet vjete Shqiperine dhe popullin e saj brenda germadhave te komunizmit dhe kjo eshte fatkeqesia me e madhe e tyre.

Shpejtimi
26.12.2009, 19:12:06
Plotesisht me vend por nuk e kane te lehte ta largojne nga pushteti germadhen si thua ti e dinosourin e fundit te komunizmit punist Sali Berishen i cili me kokefortesi po perpiqet te ktheje diktaturen komunisto-puniste sepse e keqja qe populli i Shqiperise shpresonte se po e perzente nga dera ,permes njeriut te Ramiz Alise hyri nga dritarja dhe sot e mbane te ngerthyer politiken shqiptare me tere ate arsenalin dhe metodat kunder se cilave u ngriten
rinia dhe populli para afer 20 viteve.Tandemi Nano- Berisha e mbajten e po e mbajne tash njezet vjete Shqiperine dhe popullin e saj brenda germadhave te komunizmit dhe kjo eshte fatkeqesia me e madhe e tyre.

Se kush eshte pasardhes i komunismit nuk do as koment .Shihet kjarte se cerdhja
e ramceve po mundohet te pregadite truall edhe njehere qe te e lakon ne kurriz
demokracine shqiptare ashtu si e paten ladruar me 1997.Saliu eshte nje promotorr
qe po mbane ne lvizje mekanizmin e shpirtit demokratik edhe pse nuk i ka mjetet
qe i pat disponua Partia e Punes ne Krye me xhaxhin Enver.Partia e komunistave
eshte njesoj pa mare para sysh se a thirrej Partia e Punes, Mema parti apo kjo
e tanishmja Partia socialiste.Ne te gjitha momentet kyqe te definimit kombetar
komunistet apo socialistet shqiptar kane dite me e ngatrruar problemin kombetar
kundra veteveti .

oktopodi
26.12.2009, 23:13:25
Se kush eshte pasardhes i komunismit nuk do as koment .Shihet kjarte se cerdhja
e ramceve po mundohet te pregadite truall edhe njehere qe te e lakon ne kurriz
demokracine shqiptare ashtu si e paten ladruar me 1997.Saliu eshte nje promotorr
qe po mbane ne lvizje mekanizmin e shpirtit demokratik edhe pse nuk i ka mjetet
qe i pat disponua Partia e Punes ne Krye me xhaxhin Enver.Partia e komunistave
eshte njesoj pa mare para sysh se a thirrej Partia e Punes, Mema parti apo kjo
e tanishmja Partia socialiste.Ne te gjitha momentet kyqe te definimit kombetar
komunistet apo socialistet shqiptar kane dite me e ngatrruar problemin kombetar
kundra veteveti .

More tallesh ti apo si e ke hallin? Ishte Berisha apo Rama anetar dhe funksionare i PPSH-se? Cilin e dergoi Ramiz Alia ti qetesoje studentet Barishen apo Ramen? Cili mbajti fjalimen para studenteve duke ngritur gjer ne re figuren dhe vepren e kryetarit te atehereshem te Shqiperise dhe sekretarit te PPSH-se shokut Ramiz Alia?
Nuk ndertohet demokracia me intriga e mashtrime.Une mendova se po debaton ne menyre parimore dhe te perkraha , por tani kuptova se ri ende shpreson se komunisti punist mund te transformohet ne demokrat.E ke shum gabim se edhe ne njeqind lavatriqe po ta fusish Sali Berishen e Fatos Nanon vetem do te ndotish ujin se ne fund do dalin komunista te paster.
Nuk ka demokraci dhe liri te vertete derisa te kete ish komuniste ne pushtet.

Kruja
27.12.2009, 10:56:29
Lexoj se keqkuptohem nga disa ne forum si z. Kondita dhe z. Gjarpri. Une personalisht gjithmone i kam respektuar mendimet e te tjereve ashtu sic jane nderkohe qe kam dhene mendimin tim. Cdo njeri ne fakt duket se e percepton realitetin ne menyre 'origjinale'! Bile ka perceptime mbeshtetur mbi deshira, simpati, etj si keto dhe jo mbi fakte dhe prova konkrete.

Ne jemi per te qene se bashku dhe aspak per te luftuar njeri tjetrin. Dhashe nje shembull, z. Berisha. Ky perfaqeson nje fenomen social sot. Sigurisht populli eshte shume me i madh se nje grupim social qe simpatizon zotniun Berisha. Me keta qe e simpatizojne une nuk jam kundra sepse cdo njeri ka te drejten e tij por une respektoj cdo shqiptar si parim. Ne fakt, jam kundra me z. Berisha, me sjelljen dhe veprimet e tij qe duken ashiqare bien ndesh me interesat e te gjithe shqiptareve sot dhe sidomos me shqiptaret qe do te jetojne pas nesh.

z. Berisha shan me nene dhe moter njerezit ne kuvendin e burrave dhe grave. Genjen dhe mashtron cdo dite sa qe i eshte ngjitur edhe nofka Sali Pinoku. Ben veprime te pamatura, lufton kedo qe eshte kunder mendimeve dhe veprimeve te tij. Te gjitha keto e bejne ate MONIST dhe fatkeqesisht aspak demokrat. Tani sepse z. Berisha zgjedh te jete i tille, ky nuk eshte faji as imi dhe as i atyre qe e simpatizojne z. Berisha.

Populli nuk i do njerez te tille si z. Berisha apo Rugoven sepse keta kane qene kunder atyre burrave dhe grave me virtyte qe i vune gjoksin Kosoves ne dite te veshtira, bile ata dhane edhe jeten per Kosoven. Atehere si mundet qe njerez si Berisha dhe Rugova te duhen nga Populli?! Si ka mundesi qe Populli te doje njerez qe veprojne kunder interesave te popullit?! Une kete gje asnjere nuk do t'a kisha pranuar. Mund t'a pranoja, po, vecse me pare duhet te beja prostitucion intelektual.

Ju lutem z. Kondita dhe z. Gjarpri, sepse i shoh tradhetare dhe regresiste idhujt tuaj, kjo nuk do te thote me domosdo qe une jam edhe kundra jush si shqiptare qe i simpatizoni ata. Shpresa vdes e fundit thote populli. Shpresojme qe edhe ju se bashku me mijra si ju te pranoni faktet per hir te se ardhmes se Shqiperise dhe shqiptareve qe do jetojne pas nesh. Rruga e Rugoves dhe e Berishes jane rruga e asimilimit dhe e degjenerimit. Ky rezultat tragjik, nese ndiqen keta lloj njerezish, nuk vjen per nje dita apo per 10 vjet. Zhdukja dhe degjenerimi kombetar eshte proces gradual...

Une mendoj se vetem me virtyt, sakrifice, djerse dhe mundim shkohet ne prosperitet dhe ne kemi tradita te forta qe jane meshiruar ne udheheqes si Adem Jashari, Isa Boletini, Ukshin Hoti, dhe te tjere me radhe ka plot, Nene Tereza, sigurisht Gjergj Kastrioti... Po te jemi bashke edhe mundi i rruges se progresit do te jete me i vogel. Te percare nuk behet progres. Duhet marre pozitivja nga cod periudhe historike perfshire edhe ate socialiste. Filtri mund te funksionoje me sukses per te ndekur virtytin dhe shmangur veset si korrupsioni, sharrjet me nene e moter ne publik, shpifjet, thashethemet per familjet e te tjereve, etj si keto sepse nuk besoj qe edhe ju t'i perkrahni sjellje dhe veprime te tilla ose t'i justifikoni ato ne nje menyre apo tjeter.

Sic e thashe une ju respketoj ne mendime dhe deshira por une kam mendimet e mija te cilat i argumentoj si fjala vjen ben Oktopodi, Kritikuembel, Shpejtimi sipas menyres se vet dhe te tjere. Pra ju lutem mos prisni qe une te simpatizoj me domosdo ata qe ju i simpatizoni sepse kjo gje shpie ne diktature dhe monizem apo jo?!

gjarperi
28.12.2009, 02:10:38
te pershendes Vella Kruja, une jame kritik ndaj te gjithe asaj qe behet ne dame te Shqiptaris, njashtu e kritikoj edhe kete veprim te Berishes, por nese njeriu deshiron te jete real dhe te kritikoj nga Logjika e jo nga Zemra, ateher duhet qene ma i logjikshem, ju e kritikoni nje ndihme te Berishes, per cka edhe une jame kritik, por nese njeriu logjikon ma larget, ateher urrejtja e juaj ndaj Berishes, do te kthehej ne nje kritik destruktive, por ju gjithnje nisen nga ideologjija, ideologjie cila e qoje gjithnje popullin ne urrejtje, dhe kur urrejtja vehet para arsyes, ateher nuk mundemi te kemi ide apo diskutime destruktive, ne kete rast kemi nje fenomen qe me shekuj nuk ka qene e njohur, qe shkiet(serbet), te kerkojn lemosh apo te behen per vitra te Shqipetarve, per mua kjo ka domethanje, dhe per here te pare minoriteti serb kthene kryet nga kryeqyteti i ardheshem i Shqiptaris Tirana duke mos e pyetur beogradin, ketu nuk eshte me randesi se a eshte Sali Berisha kryeminister, sepse kryeminister ka mundur me qene edhe ndokush tjeter, kurse nese ju e kritikoni kete ndihme dhe i epni ngjyrime ma te ndryshme, e per te pasur te drejt ne kete kritik(urrejtje), ateher eshte dashur ti kritikoni edhe ndihmat tjera, te mahershme sepse kjo nuk ishte ndihma as e para dhe as qe do te jet e fundit, me keqe ardheje por me duhet te permendi edhe ndihmen e Qeveris Rexhepi(2004) qe ishte hiqe ma pak 5 miljon euro edhe 20 viktima, pastaj ndihma e qeveris Thaqi 3 miljon euro per ndertimin e kompleksit te banimit per shkiet e graqanices, por per keto i shtini veshet ne lesh, mu kjo me shtyne te dyshoj ne sinqeritetin e kritikave te juaja, dhe mu kjo me shtyne te dyshoj ne sinqeritetin e mirfillt kritikues, dhe mu kjo me shtyne te mendoj se gjitha keto kritika(urrejtje) kane ngjyrime ideologjike, qe shifen nga aeroplani, prandaj i nderuari vella Kruja te pershendes perzemersisht.

gjarperi
28.12.2009, 02:14:09
Edhe kete i nderuari Kruja populli Shqipetar i ka dhe do ti kete heronjet e vete gjithnje, por ata qe i kame cekur ishin per ate moment qe afishova sepse per ti futur te gjithe ne keto faqe do te me duhej me kohe me vite.

Kruja
28.12.2009, 06:03:55
z. Gjarpri,

Tema titullohet: Sali Berisha, ky shqiptar i vertete.

Pikerisht sillen fakte per z. Berisha per te provuar nese vertet mbron interesat e shqiptareve te thjeshte si une dhe si ju apo ai mbron dicka tjeter. Nese Mejdani, Thaci etj veprojne ndesh me interesat kombetare kjo nuk i ben ata aspak me pak fajtore. Pra nuk eshte ceshtje ideologjike, te pakten ashtu sic e shoh une.

Dikur kam shkruar se njeriu nuk eshte ai qe eshte por ai c'ka zgjedh te jete. Varet kjo, c'fare zgjesh te besh, ai je.

Ju thoni qe e urrej z. Berisha! E perse duhet t'a urrej kur nuk e njoh si person? Une kritikoj dhe bile denoj veprimet e tij qe bien ndesh me interesin tim dhe tuajin, ashtu sikurse e mendoj une ate interes. Per shembull z. Berisha takoi ate te ashtuquajturin e serbeve te Kosoves, Petrovicin ne mos gaboj. Degjo tani si qendron meseleja ketu ashtu popullorce. Petrovic ka perkrahje te kufizuar te serbeve te Kosoves, te pakices se serbeve atje. Nese gaboj me korrigjo per kete pike. Ky Pertrovici deklaron se eshte per zgjedhjet, per kuvendin e Kosoves, etj si keto, deklaron se eshte per BEne ne Kosove... Nga ana tjeter duket ashtu nga jashte se i ka te 'acarruara' lidhjet me Beogradin. Kurse po lidhet me Tiranen! Po orientohet nga Tirana! z. Berisha i jep 400 mije euro ndihme per serbet!!! C'fare do beje Petrovici? Ca lek do t'i hedhe atje ne Kosove per te zgjeruar nese mundet besimin e serbeve, kurse domosdo nje pjese te caktuar te atyre parave qe i jep z. Berisha(valle ku i gjen ky parate per Petrovicin kur nuk ka te paguaje shqiptaret ne Shqiperi, nejse) ky Petrovici pra i fut ne xhepin e vet ca para, dmth pasurohet nga 'pak'. Keshtu mund te beje Petrovic edhe me ndonje vend te zhvilluar europian me vone nese i ecen si me Berishen. Fakt eshte qe Beogradi sot kontrollon shumicen e serbeve ne Kosove. Duart e forta ne Beograd, edhe nese Petrovic vertete orientohet nga Tirana, do t'a kene fuqine per t'ja 'kthyer' fytyren Petrovicin qofte edhe me pahir nga Beogradi.

Ku e kam fjalen z. Gjarper? E kam ketu: kur z. Berisha e ka pershesh gjendjen ne Shqiperi, shteti ligjor eshte i kompromentuar, gjendja ekonomike e rrende, opozita e mire apo e keqe qofte ajo nuk i bashkepunon aspak, korrupsioni duket sheshit se e ka raskapitur Shqiperine. Pra si ka mundesi qe Tirana te kete kaq fuqi terheqese per Petrovicin i cili nga ana e vet do te terheqe shumicen e serbeve pas vetes(!) per t'i orientuar nga Tirana apo Prishtina!!! Te kishte forcuar shtetin ligjor, ekonomine, jeten sociale, punesimin, te ishte gati per anetaresim dinjitoz ne BE, mbase mund t'i gjente ca para z. Berisha per t'ju dhene serbeve te Kosoves. Mirepo fatkeqesisht situata nuk eshte aspak e tille. Prandaj e them une se veprimet e z. Berisha jane thjesht ne sherbim te pushtetit te tij personal dhe kastes se korruptuar qe ka perreth. Pushteti, sidomos ne ekonomine e tregut, te korrupton nese qendron me teper se c'e meriton ne post. Kete po ben z. Berisha, po qendron ne pushtet me cdo mjet. Jo per te forcuar demokracine, as per te lehtesuar jeten e shqiptareve por per te zezen dhe mjerimin e tyre. Me dashje apo pa dashje z. Berisha eshte korruptuar dhe i vetmi veprim demokratik per te mbetet doreheqia.

Doreheqia, ne kushtet e Berishes, eshte i vetmi veprim i denje per nje shqiptar te vertete. Cdo shqiptar do t'a kuptonte dhe bile do t'a vleresonte doreheqien e tij. Mbase me vone z. Berisha mund te zgjidhet me vota vertete demokratike, kjo do te ishte tjeter mesele sepse do te ushtronte pushtet pas nje shkeputje 4 - 5 vjecare. Mbajtja e pushtetit ne vazhdimesi do te thote vijim i panderprere bile zhvillim i lidhjeve korruptive qe bashkeshoqerojne cdo pushtet ne ekonomine e tregut.

Pra kokefortesi per te mos njohur Doreheqien si institucion i rendesishem ne demokraci eshte nje ves i Berishes qe bie ndesh me intresin timin dhe tuajin por jo edhe te z. Berisha apo Petrovicit. Keta kerkojne te behen Familje te medha sipas 'tradites' se 'lashte' se lidhjeve te oxhaqeve te medha feudale shqiptare dhe serbe.

Ne keto kushte, kur Shqiperia eshte cope, larg Europes, larg reformave te mirefillta demokratike, e dobet ekonomikisht, z. Berisha i tradheton hapur interesat e shqiptareve kur u ofron para serbeve ne Kosove. Sic e thashe, une nuk paragjykoj ndihmen per cilendo etni por ne kushtet qe permenda me siper veprime te tilla jane thjesh anti-kombetare.

Te siguroj qe te gjitha keto nuk jane ideologji, as urrejtje ndaj z. Berisha.

Shpetimi
28.12.2009, 09:37:44
te pershendes Vella Kruja, une jame kritik ndaj te gjithe asaj qe behet ne dame te Shqiptaris, njashtu e kritikoj edhe kete veprim te Berishes, por nese njeriu deshiron te jete real dhe te kritikoj nga Logjika e jo nga Zemra, ateher duhet qene ma i logjikshem, ju e kritikoni nje ndihme te Berishes, per cka edhe une jame kritik, por nese njeriu logjikon ma larget, ateher urrejtja e juaj ndaj Berishes, do te kthehej ne nje kritik destruktive, por ju gjithnje nisen nga ideologjija, ideologjie cila e qoje gjithnje popullin ne urrejtje, dhe kur urrejtja vehet para arsyes, ateher nuk mundemi te kemi ide apo diskutime destruktive, ne kete rast kemi nje fenomen qe me shekuj nuk ka qene e njohur, qe shkiet(serbet), te kerkojn lemosh apo te behen per vitra te Shqipetarve, per mua kjo ka domethanje, dhe per here te pare minoriteti serb kthene kryet nga kryeqyteti i ardheshem i Shqiptaris Tirana duke mos e pyetur beogradin, ketu nuk eshte me randesi se a eshte Sali Berisha kryeminister, sepse kryeminister ka mundur me qene edhe ndokush tjeter, kurse nese ju e kritikoni kete ndihme dhe i epni ngjyrime ma te ndryshme, e per te pasur te drejt ne kete kritik(urrejtje), ateher eshte dashur ti kritikoni edhe ndihmat tjera, te mahershme sepse kjo nuk ishte ndihma as e para dhe as qe do te jet e fundit, me keqe ardheje por me duhet te permendi edhe ndihmen e Qeveris Rexhepi(2004) qe ishte hiqe ma pak 5 miljon euro edhe 20 viktima, pastaj ndihma e qeveris Thaqi 3 miljon euro per ndertimin e kompleksit te banimit per shkiet e graqanices, por per keto i shtini veshet ne lesh, mu kjo me shtyne te dyshoj ne sinqeritetin e kritikave te juaja, dhe mu kjo me shtyne te dyshoj ne sinqeritetin e mirfillt kritikues, dhe mu kjo me shtyne te mendoj se gjitha keto kritika(urrejtje) kane ngjyrime ideologjike, qe shifen nga aeroplani, prandaj i nderuari vella Kruja te pershendes perzemersisht.

gjarper, me shkrimet tua ne kete forum, gjoja pa ngarkesa ideologjike, ti perpiqesh qe me ēdo menyre ta mbroshe ideologjine titiste te Ibrahim Rugoves dhe gjithe arsenalit te shqipfolesve te tjere UDB-ash qe jane te rreshtuar pas ideologjise se shpifur rugoviste (disa njerz rugovizmin padrejtesishte e quajne si ideologji pacifiste, "levizje gandiste", e ēka jo tjeter, por ne fakt nuk eshte asgje tjeter pos servilizem, disfatizem dhe dorzim pa kushte para armikut te popullit shqiptar, pra para pushtuesit serbosllav, gje kjo e deshmuar katerciperisht nga veprimtaria politike e LDK-se gjate periudhes dhjetor 1989 - qershor te vitit 1999), dhe tani ne kete teme ti po perpiqesh qe edhe politiken antikombetare te Sali Berishes ta ngrisesh ne nivelin e politikes atdhetare, gje kjo krejte e pa mundur, sepse faktet flasin vet.

Disa mbrojtes te politikes tradhtare te rugovizmit (kupto titizmit) ne Kosove, dhe berishizmit (kupto anen me negative te komunizmit dhe totalitarizmit, apo thene ndryshe te mbeturinave te ideologjise komuniste te PPSH-se, sherbetor i te ciles per dekada me radhe ishte vet Sali Rame Berisha) ne Shqiperi, permes retorikes stereotipe te disa termave teorik te ideologjise gjoja demokratike, po perpiqen qe me ēdo kushte te mbajne gjalle nje fryme te errėt politike ne trojet tona, me qellimin e fundit mbijetesen e tyre politike, e permes kesaj mbijetese vazhdimin e shkatrrimit te metejshem te qenjės sone kombetare, mision ky i lene trashegim nga pushtuesi shekullor i nje pjese te atdheut tone, Shqiperise etnike.

Shkrimet e te nderuarit Kruja ne kete forum jane nje vlere e pasuri shume e madhe, por fatkeqesishte te pa pranuara e te pa kuptuara drejte nga nje dore njerzish jo mire te informuar, per te mos thene nga ajo kategori njerzish qe ne kokat e tyre kane te rrenjosur ideologjine sllavo/komuniste, ideologji e cila nuk eshte aq lehte te shkulet nga koka e tyre.

Kjo kategori njerzish (shqiptar te Kosoves) nuk jane ne gjendje ta kuptojne se edhe pas "konvertimit" te Sali Berishes nga komunist i devotshem e "besnik i partise" ne "demokrat", ne koken e atij njeriu pergjithmone ka ngelur pjesa me negative e ideologjise komuniste, pra ka ngelur metoda e diktatit nga larte, ashtu siq ishte p.sh. ne kohen e pushtetit komunist ne Shqiperi, ku vendimet e Partise se Punes ishin ligji i vetem qe duhej deoemos te zbatohej nga organizata baze e partise, e rrjedhimisht edhe nga i gjithe populli. Ne te kunderten, per moszbtim vendimesh nga larte jo vetem qe pasonon kritikat e denimet ne aspektin politik, por shpeshhere "fluturonin" edhe kokat e njerzve qe u benin rezistence urdhrave dhe vendimeve te udheheqjes se larte te PPSH-se.

Per ta ilustruar kete qe po e theme per "demokratin" dhe shqiptarin e "vertete" Sali Berisha mjafton te permendet vetem fakti se ne radhet e Partise Demokratike te Shqiperise, Kryetar i se ciles ka 20 vjet qe vazhdon te jet Sali Berisha, kane ngelur vetem nje grushte njerzish nga ata qe ishin themelues te kesaj partie politike, siq jane p.sh. ish Kryeministri Aleksander Meksi, Eduard Selami, Neritan Ceka, Spartak Ngjela, e shume te tjere qe tani ose kane formuar parti tjera politike, ose nen presionin e padurueshem te berishizmit jane larguar nga Shqiperia, ose kane hequr dore te merren ne menyre aktive me politike.
Por me e keqja eshte se shume nga ish shoket e Sali Berishes, shume nga ish ideatoret dhe themeluesit te Partise Demokratike te Shqiperise tani jane te vdekur, siq jane p.sh.:
- Azem Hajdari i vrare nga vet njerzit e Sali Berishes, deri tek truproja e tij tropojani Jaho Mulosmani, tanime i denuar me burgim te perjetshem,
- mbytja ne det e Gramoz Pashkos, mbytje kjo e cilesuar si "aksidentale", por megjithate shume e dyshimte,
- vrasja e Arben Brocit dhe shokeve te tij ne Shkoder, vrasje e cila kurr nuk u skjarua deri ne fund, e tani koheve te fundit nga disa ish bashkpunetor te sali Berishes dalin ne shesh fakte tronditese se edhe vrasja e atyre ka qene veper e ndyr e vet njerzve te PD-se, me qellim te tensionimit te situates politike, dhe me qellimin e fundit arritjen e ardhjes se Sali Berishes ne pushtet, qellim ky i realizuar me sukses,
- ....e tjera marifete si keto, permes se cilave Sali Berisha i pastron nga partia e tij te gjithe ata njerz qe i rrezikojne atij poziten e numrit nje ne krye te partise, metode kjo tipike e nje diktatori te paskrupullt.

gjarperi, kondita e ndonje tjeter, me shkrimet e tyre ne mbrojtje te Sali Berishes, perpiqen te bejne krahasime mes veprimeve antikombetare te tij me disa gabime trashanike te kundershtareve te tij politik ne Shqiperi, siq ishte p.sh. dhenja nga ana e Kryetarit te Tiranes Edi Rama te "ēelsit te Tiranes" Goran Bregoviēit, nje kengetari serb te Beogradit, nacionalst ky per te cilin kam degjuar e lexuar se gjate luftes se armatosur ne Kosove ai haptas eshte pozicionuar ne krah te Sllobodan Millosheviēit, ashtu siq kane qene te pozicionuar gati 100% e popullit serb, ne perjashtim te ndonje individi nga inteligjenca progresive e Serbise. Bile edhe ata pak individ serb qe nuk e perkrahen represionin, terrorin dhe gjenocidin serb mbi Kosoven dhe shqiptaret, megjithate sa i perket ēeshtjes se Pavaresise se Kosoves une nuk kam degjuar se ndonjeri nga intelektualet serb te kete thene se Kosova duhet te pavaresohet nga Serbia, por ata gjithnje kane kerkuar qe shqiptaret te trajtoheshin me mire nga regjimi serb, pra ti kane te gjitha te drejtat njerzore.

Mirepo, gjarperi, kondita e bashkmendimtaret e tyre nuk kane shume deshire te ballafaqohen me faktet diskredituese te Sali Berishes, siq jane p.sh.:

- fakti qe Sali Berisha per tre mandate rresht ishte Sekretar i Organizates Baze te PPSh-se,
- fakti qe Sali Berisha ishte i derguari i Ramiz Alise per ti qetsuar studentet qe demonstronin kunder pushtetit komunist ne Shqiperi duke kerkuar lejimin e pluralizmit politik ne vend,
- fakti qe kur Sali Berisha gjendej ne mesin e studenteve e kuptoj se ne Shqiperi nuk ka mundesi te mbijetoj regjimi komunist ju bashkua demonstrueseve, me qellim te fillimit te karrieres se re politike, duke u konvertuar brenda nates nga nje komunist konseguent ne nje demokrat te flaktė (per mua krejtesishte i pabesueshem),
- fakti qe Sali Berisha eshte dhenderr i serbo/malazezeve, gje e cila e bene edhe me te dyshimt ne angazhimin e tij ne dobi te ēlirimit te trojeve shqiptare te pushtuara nga miqte e tij,
- fakti qe Sali Berisha ne vitin 1992 me qellim te krijimit te terenit per te ardhur ne pushtet urdheroj falangat e keqberesve dhe anarkisteve te cilet dogjen dhe shkatrruna gjithe pasurine kombetare te Shqiperise, me moton: "te shkatrrohet gjitheēka qe ndertoj komunizmi", duke pretenduar keshtu fillimin nga "zero", gje kjo qe ekonomine shqiptare e solli jo ne zero, por ne minus shume te madh,
- fakti qe Sali Berisha ne vitin 1996 haptas vodhi votat e shqiptareve, duke fituar me rreth 96%, gje kjo e pabesueshme edhe ne vendet diktatoriale,
- fakti qe ne maj te vitit 1996 policia dhe SHIK-u i Sali Berishes i pergjaken sheshet dhe rruget e Tiranes dhe gjithe shqiperise me gjakun e kundershtareve te tij politik, bile edhe te disa sahan(byth)lepiresve si Arben Imami qe sot perseri Sali Berisha e ka ne kabinetin e tij qeveritar,
- fakti qe Sali Berisha e theu embargon e Naftes kunder mikut te tij Sllobodan Millosheviēit, fakti ky i pranuar botrishte nga vet ai ne Parlamentin e Shqiperise, duke arsyetuar se gjoja kete nafte te marrur nga Sala serbet e paskan perdorur per ti "ngohur" shqiptaret e Kosoves, gje e vertete kjo, sepse gjate luftes vertete Serbia e ngrohu Kosoven duke i djegur mbi 200 000 shtepi, e duke djegur e vrare dhjetra mijera shqiptar,
- fakti qe Sali Berisha permes te ashtuquajturave firma piramidale shqiptaret i demtoj me rrth dy miliard (2.000 000 000) dollar,
- fakti qe per shkak te kokfortesise se tij ne vitin 1997 Shqiperia perjetoj periudhen e tmerrshme te vellavrasjes, e cila shqiptareve u kushtoj me mijera te vrare e te plagosur, dhe gati me humbjen perfundimtare te pavaresise se vendit,
- faktin se me qellim te ardhjes se tij ne pushtet, por mbase edhe me qellime tjera antishqiptare ne dióbi te miqve te tij serbo/malazez, ne shtor te vitit 1998 beri grushtshtet (fatbardhsishte te deshtuar) ne Shqiperi, e kur pa(?!), ne kohen kur ne Kosove zhvillohej lufte e armatosur ne mes shqiptareve me ne krye famemadhen UĒK dhe falangave militare e paramilitare te Serbise,
- fakti qe Sali Berisha e pranon se e ka mik personal Damiq Fazlliēin, pinjoll (nip) ky i njerit nder njerzit e larte te UDB-se serbe, dhe te cilit per nje grushte lekesh ja fali dhjetra hektar toke ne Porto Romano te Durresit, toke se ciles tani i ka hipur vlera ne mbi 50 000 000 euro,
- fakti se vajza e Sali Berishes Argita ka punuar ne UNMIK ne dem te shqiptareve, e cila se bashku me bandillin Lulzim Basha nen urdherat dhe patronazhin e UNMIK-aseve antishqiptar kane pergaditur aktakuzat kunder ish Komnandanteve dhe ushtareve te UĒK-se, per gjoja krimet e luftes kunder serbeve dhe bashkepuntoreve shqipfoles te pushtuesit,
- fakti qe me fajin direkt te Sali Berishes dhe Fatmir Mediut (perseri pas zgjedhjeve te fundit te rizgjedhur ne kabinetin e Qeverise se Sali Berishes) ndodhi tragjedia e Gerdecit, ku humben jeten 26 persona, mijera te tjere mbeten te plagosur e te djegur nga predhat e baroti i municioneve te grumbulluara ne fabriken e vdekjes, mijera shtepi shqiptaresh te shkatrruara, e tjera deme ekonomike, duke mos harruar se ne ate tragjedi aksidentalisht vdes edhe baxhanaku i Berishes, si dhe dyshimet se edhe djali i Sali Berishes Shkelzeni kishte dore ne ate biznes vdekjeprures,
- fakti se Sali Berisha nuk pranon transparencen e votes se shqiptareve pas zgjedhjeve te dyshimta te 28 qershorit, transparence e cila permes rinumrimit te vetem disa qendrave te votimit do ta stabilizonte skenen politike te Shqiperise,
- faktin se me fajin e Sali Berishes (pa perjashtuar ketu edhe fajin e politikaneve tjere shqiptar), krahas Bosnjes dhe Kosoves te cilat kane probleme tjera nga Shqiperia, kjo e fundit mbetet i vetmi vend europian qe nuk behet liberalizimi i vizave per qytetaret e saj,
- fakti qe Sali Berisha i falė Greqise mbi 350 km2 ujera teritoriale te teritorit te Shqiperise,
-......e tjera e tjera,

...por merren me teorira te thata, duke e sulmuar opoziten shqiptare, pa harruar ta sulmojne edhe PDK-ne ne Kosove, duke bere krahasime banale mes politikes qe zhvillohet ne Shqiperi dhe Kosove.

Por gjarpri, kondita e bashkmendimtaret e tyre ne kete forum pak ose aspak nuk flasin e nuk shkruajne se kush eshte fajtori kryesor per mos liberalizimin e vizave per qytetaret shqiptar.
Nuk e dij se si mendojne ky grup njerzish, por shtrohet pyetja logjhike; valle kush e ka fajin kryesor per mos arritjen e nje synimi te tille: pozita apo opozita?!

Une mendoj se ne gjithe boten fajin per gjera te tilla madhore e ka pozita, pra Qeveria e vendit, megjithese duhet pranuar se ne rastin tone nje pjese te fajit e ka edhe opozita, pa ēka se faji i saj eshte minimal ne krahasim me fajin e Sali Berishes dhe njerzve te tij qe e rrethojne.

E theme edhe njehere, per mendimin tim Sali Berisha jo qe nuk eshte shqiptar i vertete, siq duan disa njerz ta vleresojne, por ky shizofren eshte katastrofa dhe rreziku i vertete i shqiptarizmit ne pergjithesi, duke u bere krahas titisteve shqipfoles te Kosoves pengesa kryesore per integrimin dhe bashkimin kombetar, por edhe pengesa e pakalueshme per integrimin e Shqiperise ne strukturat e BE-se, deshmi konkrete mund te merret edhe mos heqja e vizave per udhtim te shqiptareve ne Bashkimin Europian, e arritur kjo e Maqedonise, Malit te Zi dhe Serbise, tri shtete keto qe ne krahasim me Shqiperine, ne shume sfera, as per se afermi nuk i kane arrituar standardet e nevojshme.

Shpetimi

p.s.
i nderuari Kruja, ju lutem mos i krahasoni postimet e mija me postimet e Shejtimit, sepse une dhe ai jemi dy persona te ndryshem, dhe me sa kam lexuar shkrimet e tij (te Shpejtimit), per sa i perket politikes ne te dy dallojme ne shume pikpamje me njeri tjetrin.

Burimi35
28.12.2009, 22:25:41
edhe sa shqiptar i ka Kosova, te ishin shpetima e krujana, Kosoven nuk do ta kishin nxjer-lirua nga kthetrat e Serrbise, nga se te ketillet do ta kishin praptuar qerren ne mes te rrafshit!

Ishte politika e Ibrahim Rugoves ajo qe me kohe dhe me menquri beri senzibilizim e problemit te Kosoves, me te cilin problem u muar e tere bota paqedashese.

eshte mire qe populli i besoj dhe e perkrahu vertete ne menyre gandiste dhe i dha publicitet qytetarit te paqes, andaj vetem nje politike kesi soji e shtyri faktorin nderkombetar qe qeshtjen e Kosoves ta kete parasysh, per qka Rugova edhe kishte marr premtimin qe nga koha e Xhorxh W Bush-it te pare qe problemin e Kosoves do ta kete parasysh deri ne zgjedhjen e problemit perfundimtar.

une e di qe kete e din edhe Shpetimi po edhe kruja, por qe nga inatet, mundohen te hedhin gjithqka qe nuk i takon Rugoves dhe partise se tije per ta paraqit ashtu si edhe po mundohen-

nuk po i blen askush keto forem me, ani tash mbas rastit Bllaca-Syla, jan bere edhe me te pa kripta!!!

Ahmakhonja ska kufi !
Rugova e ka pas sensibilizue edhe problemin e Bosnjes, Avganistanit , Irakit , etj , per ate Amerikanet intervenuan kamos...
Lopes sja kun per te madhe kush sepse ska Fiqir, thuj njeqind her mos hi ne Kollomoq prap hin,pse hin sepse ska Fiqir.
Kondit ti dhe Njrz si ti sdalloni nga Lopa-veq Brinat ju mungojn.
Mos me ia pas filluar UQK luftes, Kosova do te ishte ende nen Serbi.
Nato ka intervenu per interesa te veta ,por UQK ka ditur te shfrytezoj ket forc .

Kruja
29.12.2009, 00:07:51
z. Shpetim une menjehere qe pa lexuar rreshtin e pare te mesazheve te z. Shpejtim e kuptoj se nuk jini ju qe shkruani sepse niveli i shkrimeve ndryshon shume ne permbajtje dhe ne stil.

Tani Burimi perdori metaforen e Lopes dhe cuditem se si lopet kudo jane njelloj dhe sillen njelloj mirepo une nuk nundet t'a besoj se simpatizantet e z. Berisha edhe Lope te kishin qene nuk do te kishin kuptuar tashme te verteten. z. Kondita eshte ofenduar nga metafora me Lopen mirepo nga ana tjeter nuk eshte ne gjendje te paraqese fakte dhe argumenta per te mbrojtur pozicionin e vet. Ai eshte kufizuar me levdata ose sharje dhe vetem kaq. Une mendoj se metafora me Lopen eshte shume e goditur jo per te ofenduar z. Kondita por per te treguar shkurt se te verteten tashme e shohin dhe e kuptojne te gjithe. Mbase Lopa mundet te mos e 'kuptoje' ende.

Te gjitha ato bema anti kombetare te z. Berisha jane aq te shumta sa do t'ja kishin kalonin ne numur kollomboqit te mbjelle neper parcela. Mbase syzet partiake dhe ideologjike e kane fajin per te dalluar grurin nga egjeri sepse nuk besoj se truri i cdo njeriu, pamvaresisht nga shkalla e intelektit, te mos ishte me i afte se truri i Lopes.

z. Kondita, kjo me Lopen nuk ju adresohet ju. Lopa me shume me kujton Ibrahim Rugoven. Ju z. Kondita mos u deshperoni nese njerezit mendojne ndryshe nga ju. Ne fund te fundit demokracia e lejon kete gje.

Shpejtimi
29.12.2009, 02:54:43
Meqense disa ketu pari paskan fillua te gardhojne panagjyr lopesh me
cka me ne fund u plasi pelhura e politikave tejet te t'holluara dhe si shifet
ky fare marifeti tani paska fillua te bageloi pak per cef pak per inati.Mirepo
se paku per hire te publicitetit duhet te u perkujtojme atyre te cilet nga
lazdrimi, zhgenjimi apo urrejtja humbin durimin se cdo loje ka rregulllat e
pjesmarrseve .Cka do te thot se ka perendua koha kur u nencmua dhe per-
dhunua populli ne te gjitha lojrat qe luheshin vetem me nje pjesemarres.
Tani psh.ne kete kohe Partia socilaiste ne zgjidhjet e pushtetit qendrore
ka harrua se ishte vetem pjesmarrese nder pjesmarresit tjere per marrjen
e pushtetit ne organet legjislative dhe ekzekutive ne fitimin e kokrrave
nga vete vota e qytetarit te lire dhe te garantuar ne voten e lire .Tani
per inati se humbi ne votimet e Qeshorit 2009 Partia socialiste done te
djeg e tere vendin dhe te shkatrron e tere nje sistem rregullash qe vete
ishte pjesemarrese ne definimin dhe caktimin e tyre.Sikur socialistet te
kishin dell te flijimit te atdhedashurise per asnje milimeter nuk do te ngelnin
ne dyshimin se a eshte me mire te fiton Shqiperia apo Partia socialiste apo
ne te kunderten qe me mire eshte te fundoset e tere Shqiperia nese nuk
do te fitonte timonin e pushtetit Partia spcialiste!?Me kete loje te ndyte
socialistet shumehere e kane kalle e shkrumbue tere Shqiperine.Andej Ju
flakadanet qe po digjeni si flake e qiririt per humbjen qe pesoi Ramce me
kotillen e juve duhet te i pastroni para se gjthash vathet brenda hasharatit
te Juaj e jo te i gjuhen ne cafe pales rivale qe eshte me se paku pergjegjese
per humbjen e Juaj a?!

Shpetimi
29.12.2009, 07:05:17
Eshte shume interesante se si disa njerz kur duan te mbrojne nje ide, nje qendrim te tyrin politik, nje njeri, ose nje parti politike, siq eshte tani fjala per Sali Berishen, ne mungese provash per tu ballafaquar me realitetin din te dredhin e perdredhin muhabetin me lloj-lloj teorish, por fakteve u dredhojne me nje kokefortesi prej mushke.

Ne kete teme flitet per Sali Rame Berishen, i cili per disa njerz konsiderohet si "nje shqiptar i vertete", kurse per shumicen e popullit shqiptar te Shqiperise dhe nje numri te konsideruar shqiptaresh te Kosoves dhe viseve tjera shqiptare jashte shtetit amė Sali Berisha eshte njeri shume i dyshimtė, dhe te cilit populli shqiptar jo njehere ja ka pare sherrin.

Duke mos dashur te lodhem kot duke shkruar mendimet e mija lidhur me "shqiptarin e vertete" Sali Ramė Berishen e Vuēidolit te Tropojes une po e perserise edhe njehere nje pjese te shkrimit qe bera ne nje postim timin te djeshem ne kete teme, duke shpresuar qe gjarperi, kondita apo Shpejtimi te pergjigjen dhe arsyetojne te pakten disa nga bėmat e idolit te tyre, sidomos ti arsyetojne veprimet antikombtare te Berishes gjate periudhes se luftes se armatosur ne Kosove.

gjarperi, kondita, Shpejtimi, nese e shihni te arsyeshme perpiquni qe me pak fjale te pergjigjeni ne disa nga veprimet e Sali Berishes qe do ti theme me poshte, e lerini fyerjet personale kunder te tjereve, sepse ato gjera askujt nuk i sjellin asgje.

Une mendoj se faktet qe me se shumti e diskreditojne Sali Berishen para opinionit shqiptar jane:

- fakti qe Sali Berisha per tre mandate rresht ishte Sekretar i Organizates Baze te PPSh-se,
- fakti qe Sali Berisha ishte i derguari i Ramiz Alise per ti qetsuar studentet qe demonstronin kunder pushtetit komunist ne Shqiperi duke kerkuar lejimin e pluralizmit politik ne vend,
- fakti qe kur Sali Berisha gjendej ne mesin e studenteve e kuptoj se ne Shqiperi nuk ka mundesi te mbijetoj regjimi komunist ju bashkua demonstrueseve, me qellim te fillimit te karrieres se re politike, duke u konvertuar brenda nates nga nje komunist konseguent ne nje demokrat te flaktė (per mua krejtesishte i pabesueshem),
- fakti qe Sali Berisha eshte dhenderr i serbo/malazezeve, gje e cila e bene edhe me te dyshimt ne angazhimin e tij ne dobi te ēlirimit te trojeve shqiptare te pushtuara nga miqte e tij,
- fakti qe Sali Berisha ne vitin 1992 me qellim te krijimit te terenit per te ardhur ne pushtet urdheroj falangat e keqberesve dhe anarkisteve te cilet dogjen dhe shkatrruna gjithe pasurine kombetare te Shqiperise, me moton: "te shkatrrohet gjitheēka qe ndertoj komunizmi", duke pretenduar keshtu fillimin nga "zero", gje kjo qe ekonomine shqiptare e solli jo ne zero, por ne minus shume te madh,
- fakti qe Sali Berisha ne vitin 1996 haptas vodhi votat e shqiptareve, duke fituar me rreth 96%, gje kjo e pabesueshme edhe ne vendet diktatoriale,
- fakti qe ne maj te vitit 1996 policia dhe SHIK-u i Sali Berishes i pergjaken sheshet dhe rruget e Tiranes dhe gjithe shqiperise me gjakun e kundershtareve te tij politik, bile edhe te disa sahan(byth)lepiresve si Arben Imami qe sot perseri Sali Berisha e ka ne kabinetin e tij qeveritar,
- fakti qe Sali Berisha e theu embargon e Naftes kunder mikut te tij Sllobodan Millosheviēit, fakti ky i pranuar botrishte nga vet ai ne Parlamentin e Shqiperise, duke arsyetuar se gjoja kete nafte te marrur nga Sala serbet e paskan perdorur per ti "ngohur" shqiptaret e Kosoves, gje e vertete kjo, sepse gjate luftes vertete Serbia e ngrohu Kosoven duke i djegur mbi 200 000 shtepi, e duke djegur e vrare dhjetra mijera shqiptar,
- fakti qe Sali Berisha permes te ashtuquajturave firma piramidale shqiptaret i demtoj me rrth dy miliard (2.000 000 000) dollar,
- fakti qe per shkak te kokfortesise se tij ne vitin 1997 Shqiperia perjetoj periudhen e tmerrshme te vellavrasjes, e cila shqiptareve u kushtoj me mijera te vrare e te plagosur, dhe gati me humbjen perfundimtare te pavaresise se vendit,
- faktin se me qellim te ardhjes se tij ne pushtet, por mbase edhe me qellime tjera antishqiptare ne dióbi te miqve te tij serbo/malazez, ne shtor te vitit 1998 beri grushtshtet (fatbardhsishte te deshtuar) ne Shqiperi, e kur pa(?!), ne kohen kur ne Kosove zhvillohej lufte e armatosur ne mes shqiptareve me ne krye famemadhen UĒK dhe falangave militare e paramilitare te Serbise,
- fakti qe Sali Berisha e pranon se e ka mik personal Damiq Fazlliēin, pinjoll (nip) ky i njerit nder njerzit e larte te UDB-se serbe, dhe te cilit per nje grushte lekesh ja fali dhjetra hektar toke ne Porto Romano te Durresit, toke se ciles tani i ka hipur vlera ne mbi 50 000 000 euro,
- fakti se vajza e Sali Berishes Argita ka punuar ne UNMIK ne dem te shqiptareve, e cila se bashku me bandillin Lulzim Basha nen urdherat dhe patronazhin e UNMIK-aseve antishqiptar kane pergaditur aktakuzat kunder ish Komnandanteve dhe ushtareve te UĒK-se, per gjoja krimet e luftes kunder serbeve dhe bashkepuntoreve shqipfoles te pushtuesit,
- fakti qe me fajin direkt te Sali Berishes dhe Fatmir Mediut (perseri pas zgjedhjeve te fundit te rizgjedhur ne kabinetin e Qeverise se Sali Berishes) ndodhi tragjedia e Gerdecit, ku humben jeten 26 persona, mijera te tjere mbeten te plagosur e te djegur nga predhat e baroti i municioneve te grumbulluara ne fabriken e vdekjes, mijera shtepi shqiptaresh te shkatrruara, e tjera deme ekonomike, duke mos harruar se ne ate tragjedi aksidentalisht vdes edhe baxhanaku i Berishes, si dhe dyshimet se edhe djali i Sali Berishes Shkelzeni kishte dore ne ate biznes vdekjeprures,
- fakti se Sali Berisha nuk pranon transparencen e votes se shqiptareve pas zgjedhjeve te dyshimta te 28 qershorit, transparence e cila permes rinumrimit te vetem disa qendrave te votimit do ta stabilizonte skenen politike te Shqiperise,
- faktin se me fajin e Sali Berishes (pa perjashtuar ketu edhe fajin e politikaneve tjere shqiptar), krahas Bosnjes dhe Kosoves te cilat kane probleme tjera nga Shqiperia, kjo e fundit mbetet i vetmi vend europian qe nuk behet liberalizimi i vizave per qytetaret e saj,
- fakti qe Sali Berisha i falė Greqise mbi 350 km2 ujera teritoriale te teritorit te Shqiperise,
-......e tjera e tjera.

Nese ne duam qe me seriozitet te bisedojme me njeri tjetrin, me qellim te informimit dhe kuptimit me te drejte te politikes dhe ēeshtjes sone kombetare ne pergjithesi, atehere ne duhet qe pa hezitim te shprehim mendimet tona per lideret dhe partite politike te te gjitha travave shqiptare.
Ne te kunderten, nese ne ketu nė forum vetem shkruajme broēkulla e shpifje pa mbulese kunder atyre qe nuk na pelqejne jo vetem qe nuk arrijme asgje dhe humbim kohen kot, por perkundrazi, me apo pa qellim, ne i shkaktojme deme shume te medha edhe kombit tone ne pergjithesi.

Shpetimi

Shpejtimi
29.12.2009, 15:06:10
z.Shpetimi ketu Shpejtimi ! Me detyrove qe shkurt,shpejt te pergjigjem
rreth shkreses tende te fundit.Si duket gjat hartimit te kesaj
shkrese keni rradhitur dhe perpiluar kjart duke e sinkronizua nepermjet
paragrafave per te akuzuar me nje permbajtje dhe fjalor tipik te sherbimeve
sekrete z.Kryeministrin e Shqiperise, ashtu siq fliste gjuha vrastare e
suites vrastare per 40 vite rresht e Partise se Punes xhaxhiste me intriga
,cpifje dhe ekzekutime te panderprera deri ne perfundimin e atij sistemi
gjakpires.Sa mujta me numrua une ne shkresen e Juaj lexova diku 19pika
akuzuese qe i kishit drejtuar z.Sali Berishes dhe lypni nga une qe ta shpalli
denimin!? Kete fare akuzimi beso qe e keni adresua ne adrese te gabuar!
Kezo akuzimesh mundeni te i dergoni tek SHSHAT ops SHIKAT e partive te
Juaja qe te ua bejne qaren.Mirepo me duhet te pergjigjem vetem ne nje
pike aty ku e kishit akuzuar z.S.Berishen per martesen dhe familjen e Tij.
Fatmiresisht qe cdonjeri vendos per te krijua familje sipas deshires dhe nuk
ka nevoje qe i dyti itreti apo partia te i cakton kriteret se cili me cilen me u
martua.Andaj martesa dhe familja jane dhurate hyjnore ne domenin e cdo
individi.Une e pergezoj martesen e cdo cifti dhe u uroje jete dhe familje te
harmonizuar per te krijua nje shoqeri njerezore te lumtur.

Kruja
30.12.2009, 05:02:27
po ore po,

beni ju muhabet per lopa e per viqa, se ju ma shume edhe nuk dini.

Sali Berisha hoqi diktaturen popullit shqiptar, e da fiqfiliqa qe diktaturen e kan ne zemer, e kritikojne ate qe ishte kunder diktatures!

Ibrahim Rugova na solli boten qe te na pavarsoj, kurse ata te cilet roberin e kishin ne zemer, e kritikojne ate se ju solli lirin!!!

lum shqiptaria qe ka sot Sali Berishen dhe kishte Ibrahim Rugoven.

PS;ja se si punojne te tjeret per ne, deri sa ne grindemi mes vedi;

Serbia duhet ta njohė Kosovėn, nėse dėshiron nė BE
Nėse Serbia dėshiron tė bėhet anėtare e Bashkimit Evropian duhet ta njohė Kosovėn, ka porositur deputeti gjerman Klaus-Peter Willsch nga Parita nė pushtet e Unionit Demokristian.
Serbia duhet ta njohė Kosovėn, nėse dėshiron nė BE

"Para Serbisė gjendet njė rrugė e vėshtirė, sepse lufta nė Ballkan, tė cilėn e nisi Milosheviqi, nuk ka shuėm kohė qė ka pėrfunduar. Bashkimi Evropian ėshtė i gatshėm pėr normalizimin e marrėdhėnieve, por tema e Kosovės ėshtė njė test pėr Serbinė. Nuk shoh mėnyrė tjetėr", ka thėnė Willsch!

per keto dhe gjera si keto as nuk flet Kruja, as Shpetimi, Burimi apo dikush qe per cdo dite shkruan kunder shqiptarve dhe mundohet te dhez lufte vellavrasese!!!

krujanve, shpetimave dhe burimave, as nuk po ju konvenon diktatura as liria!!!

z. Kondita, pamvaresisht se ju me kini marre inat sepse mendoj ndryshe nga ju, po ju kujtoj se:

Luften Clirimtare te Kosoves e beri UCK-ja zoteri dhe nese ka patur lufte nga e cila Serbia doli e humbur kjo nuk ka qene 'lufta paqesore' e Lopes. Pra ishte lufta qe nisi Adem Jashari dhe perfundoi me zmbrapsjen e ushterise serbe nga Kosova. Lufta e UCKse e shkroi tashme Historine. Librat e Historise nuk jane shkruar ende. Ato do te shkruhen nga brezi tjeter i cili do t'i peshoje ngjarjet dhe efektin e tyre pozitiv dhe negative ne funksion te interesave te atij brezi, pra te brezit te ardheshem. Ju nuk i kuptoni keto gjera. Duket qarte. Brezi i ardheshem do t'i peshoje edhe bemat antikombetare te Ibrahim Rugoves dhe ato te Sali Pinokut. "Kombi Kosovar", shitja e detit grekut, jane vetem dy fakte qe bien ndesh me interesat kombetare te se sotmes dhe se ardhmes.

Ju mbaini mendimet tuaja nese ashtu ndiheni mire. Por duhet t'a dini se te tjeret pas nesh nuk kane per t'ja ditur per ndjenjat e tua apo ato te miat. Adam Jashari perfaqeson interesin e se ardhmes, Rugova dhe Berisha perfaqeson interesat ani-kombetare. Veprat flasin keshtu.

Mos u deshpero per fatin e idhujve te tu. Do te marrin ate qe meritojne nga brezi pas nesh.

Shpetimi
30.12.2009, 07:49:16
z.Shpetimi ketu Shpejtimi ! Me detyrove qe shkurt,shpejt te pergjigjem
rreth shkreses tende te fundit.Si duket gjat hartimit te kesaj
shkrese keni rradhitur dhe perpiluar kjart duke e sinkronizua nepermjet
paragrafave per te akuzuar me nje permbajtje dhe fjalor tipik te sherbimeve
sekrete z.Kryeministrin e Shqiperise, ashtu siq fliste gjuha vrastare e
suites vrastare per 40 vite rresht e Partise se Punes xhaxhiste me intriga
,cpifje dhe ekzekutime te panderprera deri ne perfundimin e atij sistemi
gjakpires.Sa mujta me numrua une ne shkresen e Juaj lexova diku 19pika
akuzuese qe i kishit drejtuar z.Sali Berishes dhe lypni nga une qe ta shpalli
denimin!? Kete fare akuzimi beso qe e keni adresua ne adrese te gabuar!
Kezo akuzimesh mundeni te i dergoni tek SHSHAT ops SHIKAT e partive te
Juaja qe te ua bejne qaren.Mirepo me duhet te pergjigjem vetem ne nje
pike aty ku e kishit akuzuar z.S.Berishen per martesen dhe familjen e Tij.
Fatmiresisht qe cdonjeri vendos per te krijua familje sipas deshires dhe nuk
ka nevoje qe i dyti itreti apo partia te i cakton kriteret se cili me cilen me u
martua.Andaj martesa dhe familja jane dhurate hyjnore ne domenin e cdo
individi.Une e pergezoj martesen e cdo cifti dhe u uroje jete dhe familje te
harmonizuar per te krijua nje shoqeri njerezore te lumtur.

Shpejtimi, une nuk e kam akuzuar Sali Berishen pse ky eshte martuar me nje mbese te serbomalazezeve, por vetem kam sjellur nje fakt se ēfare shqiptari i "vertete" eshte ai.

Kete fakt nuk e permend askush ne Shqiperi, bile as opozita ne krye me Edi Ramen nuk e permend asnjehere se Sali Berisha gjakun e femijeve te tij e ka te perzier me gjak sllavesh. Jo, une kete fakt e permend vetem per neve shqiptaret e Kosoves sepse ne kemi nje pervoje shume te hidhur me ata politikan qe per grua kane marr nje shkinė.
Apo mbase ke harruar se Rrahman Morina per grua e kishte nje serbe, dhe dihet se kush ishte Rrahmani!
Po Ahmet Krasniqi, Tahir Zema, Azem Vllasi (ky ka per grua boshnjaken Nadira), e shume e shume te tjere qe me veprimtarine e tyre antikombetare shpeshhere na kane djegur ēergen, valle nuk eshte e mjaftueshme te dyshojme se edhe Sali Berisha, i cili ēdo nate e kalon me pinjollen e Serbise mund ta djegė ēergen shqiptare?!
Siq e sheh Shpejtimi, kjo nuk ishte AKUZE pse Sali Berisha eshte i martuar me nje mbese serbomalazeze, por ishte vetem nje fakt qe ne shqiptaret e Kosoves nuk duhet te kemi edhe aq shume besim tek ai.

Ndersa ato akuza tjera qe une ne postimin tim te mesiperm i adresoj ne drejtim te Sali Rame Berishes jane fakte te njohura botrishtė, fakte te cilave duhet shtuar edhe dyshimet tjera rreth antishqiptarizmit te deshmuar te tij, siq eshte p.sh.:
- zhdukja e Remzi Hoxhes nga SHIK-asit e Berishes Gazidede, Sefgjini, Kumbaro, e tjere,
- perndjekjet qe gjate viteve 90“ta regjimi i Sali Berisha u bente njerzve te UĒK-se te cilet si strehe kishin Shqiperine, ne mesin e te cileve ishte edhe Adem Jashari,
- ndalimin e librave te Ukshin Hotit ne portin e Durrsit,
- thyerjen e embargos se naftes kunder Serbise, fakt te cilin Sala ishte i detyruar ta pranonte para gjithe opinionit publik,
- thirrjen e Sali Berishes per mos nenshkrimin e Marrveshjes se Rambujese, thirrje kjo qe perkonte me interesin e Serbise se Sllobodan Millosheviēit,
- bashkpunimin e tij me FARK-un famkeq, te cilin e shfrytzoj edhe ne tentim-grushtshtetin e shtatorit te vitit 1998,
- ......e tjera akuza si keto.

Mirepo ju rugovisto-titistet e Kosoves nuk deshironi te ballafaqoheni me fakte konkrete, por merreni kryesishte me retorika shterpe ideologjike, duke shpifur sa e si te mundeni kunder te gjithe atdhetareve te mirefillte shqiptar, me qellim te mbijeteses politike te atij grushti njerzish qe populli yne vetem sherrin au ka pare.

Ju paturpesishte thoni se komunizmin ne Shqiperi e rrezoj Sali Berisha, kur dihet se ai per dy apo tri mandate ishte Sekretar i organizates baze te PPSH-se ne institucionin shtetror ku ai punonte, dhe se ishte ne sherbim personal te Enver Hoxhes si mjek, sherbim te kryer me besnikeri qeni.
Gjithashtu ju thoni se Ibrahim Rugova e solli demokrecine ne Kosove, pra e "shembi komunizmin", kur dihet se edhe Ibra ishte nje antar i devotshem i LKJ-se, edhe perkunder faktit qe thuhet se familja e tij ishte ne shenjester te UDB-se, gje e cila eshte nje genjeshter e madhe.

Pastaj ju thoni se ishte Ibrahim Rugova ai qe e solli NATO-n ne Kosove, dhe rrjedhimisht edhe Pavaresine e Kosoves, por edhe kjo eshte nje genjeshter me bisht.
E gjithe bota din se NATO-ja intervenoj ne mbrojtje te Kosoves vetem pas krismave te pushkeve te lirise, pra pasi qe UĒK-ja e filloj luften e armatosur kunder forcave policore e ushtarake serbe, ndersa Ibrahim Rugova kurr nuk e pranoj UĒK-ne si forcen kryesore qe Kosoves i solli lirine.

Keto gjera jane diskutuar me qindra here ne kete forum, por ja qe neve na duhet qe keto fakte ti perserisim vazhdimisht, sepse siq e kam thene shume here te tjera ne kete forum, perderisa ende frymon gjenerata e sahanlepiresve te pushtuesit sllav te trojeve tona, shqiptaret jane ne rrezik, e si pasoje neve na duhet qe ne vazhdimesi te luftojme kunder mortajes se quajtur TRADHTI KOMBTARE.

Shpejtimi, nese ti vertete deshiron te diskutosh e ballafaqohesh me faktet (ti i kupton vetem si akuza politike) qe flasin kunder Sali Berishes, atehere thuaje mendimin tend te pakten per ato akuza te atij i ngarkohen lidhur me Kosoven, disa nga te cilat akuza jane ne proces gjyqsor.
Ndersa, lidhur me shitjen ose faljen Greqise te qindra km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise, faljen e dhjetra hektaresh toke ne Porto Romano te Durresit mikut te tij Damir Fazlliēit, tragjedise se Gerdecit, korrupcionit marramendes, krizes se thelle ekonomike, vjedhjes se qindra-milon eurosh ne emer te rruges Durres-Kukes-Morine, mbetjen krahas Bosnjes dhe Kosoves te Shqiperise si vendi i fundit qe perfiton nga liberalizimi i vizave per ne BE, e tjera gjera si keto, edhe pse do te ishte mire te shkruash, megjithate keto jane probleme qe i takojne shtetit shqiptar dhe popullit qe jeton aty, ndaj dhe atyre do tu takonte te flasin, shkruajne e veprojne me teper sesa ne shqiptaret e Kosoves.

Shpetimi

piloti
30.12.2009, 09:59:15
Salih Koburja vazhdon zemerėgjersin e tij jo vetem ndaj Grekėve por tanim ka filluar qė tė ndihmoi Serbėt .... si duket pak nuk po mjaftoin Traktoret apo qindra shtepia moderne te ndertuara nga bugjeti i Kosoves per keta shkije te cilet shumė prej tyre ende duert i kan perlyer me gjak Shqiptari , -por qe SALIH Koburja premton se do ti ndohmoi me 400000€


PIloti

piloti
30.12.2009, 18:37:14
valla mire e ke Piloti

une akoma e kam shtepin e djegne, dhe askush nuk u kujtue me ma ndertue, e kam lene ashtu si monument ta shofin gjithe qeveritart sa her qe kalojne aty pari, se si duket te gjithe kan harrue sikur kjo histori e jona te ishte para 500 viteve, e jo dhjet vite me pare!!!

kur Hashimi po shperndan traktore po shiqoj mos helbete po gabon e po me ndan edhe mua diqka!

kur Sala po shperndan para per ndertimin e shtepive dhe infrastrukturen e shkieve, po shiqoj mos po gabon e po mi ndan edhe mua ca lek!

po kot se koti, qe dhjet vite akona nuk po ndryshon "moti"!!!

ndoshta me pa qen Rugova gjall, pasi qe kam pall tan kohen per te, ja ma kish ndertue nje shtepi, ja ma kishte marr edh ate qka ka mbet!

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::


Qe de , mos e vet se t“kallzon vet!!!!,

Kondita, shko e merre Pasaportin e Shkijeve ( nese veq nuk e ki) dhe mose harro tregoju qe ke Pall shume kohen per Rugovnen dhe i urren qlirimtaret -garant ki me marr traktorin ose edhe shtepin e re e ndoshta edhe naj Lek prej Salih Koburje


piloti

Kruja
30.12.2009, 22:53:29
z. Berisha ne postin e kryeministrit mendon vetem per interesa te ngushta. Per te Kosova nese hyn ne BE e bashkuar me Serbine ashtu si ne kohen e Milloshevicit kjo gje per z. Berisha eshte normale sepse jemi ne demokraci.

Per z. Berisha shteti shqiptar nuk ka perse te sakrifikoje marredheniet me Serbine per hir te interesave te Kosoves. A kemi thene qe prioriteti i pare eshte futja ne BE? He pra nuk ka rendesi nese Kosova i bashkengjitet Serbise dhe paralelisht te dyja se bashku hyne ne BE dhe bashkohen pastaj ashtu 'natyreshem'. Shteti shqiptar per z. Berisha nuk duhet te konfliktohet me Serbine sepse ne jemi per politike stabilizuese ne rajon dhe vetem keshtu mund te hyme ne BE. Ne nuk n'a pranon Europa keshtu sic jemi dhe jo me te n'a pranoje se bashku me Kosoven.

Perderisa Europa i toleron Serbise krimet e luftes dhe po i lutet te futet ne BE atehere c'fare i duhet z. Berisha te prishe 'marredheniet' me Europen dhe Serbine?! A futet Kosova ne BE? C'fare duan me shume shqiptaret e Kosoves?! Ne BE do te futen me Serbine. z. Berisha si kryeminister i shtetit shqipar nuk ka perse te sakrifikoje interesat e Tiranes per ne BE per hir te Kosoves a kupton?

Prandaj z. Berisha e ftoj Tadicin ne Tirane megjithese eshte e sigurt se Beogradi nuk e njeh Kosoven si shtet sepse duhet te hyje paralelisht me Serbine ne BE, paralelisht.

Keshtu z. Berisha ja u ka futur sa krahu te gjithe atyre shqiptareve te Kosoves qe sinqerisht mendojne per pamvaresine e vertete dhe shtetin e Kosoves. Vetem rugovisto-titistet nuk kane problem me kete gje. Per ta futja e Kosoves si pjese e Serbise ne BE eshte dicka e 'natyreshme'.

Ja pra ky eshte z. Sali Berisha, nje 'shqiptar i vertete'?

Kruja
30.12.2009, 23:08:48
z. Berisha ne postin e kryeministrit mendon vetem per interesa te ngushta. Per te Kosova nese hyn ne BE e bashkuar me Serbine ashtu si ne kohen e Milloshevicit kjo gje per z. Berisha eshte normale sepse jemi ne demokraci.

Per z. Berisha shteti shqiptar nuk ka perse te sakrifikoje marredheniet me Serbine per hir te interesave te Kosoves. A kemi thene qe prioriteti i pare eshte futja ne BE? He pra nuk ka rendesi nese Kosova i bashkengjitet Serbise dhe paralelisht te dyja se bashku hyne ne BE dhe bashkohen pastaj ashtu 'natyreshem'. Shteti shqiptar per z. Berisha nuk duhet te konfliktohet me Serbine sepse ne jemi per politike stabilizuese ne rajon dhe vetem keshtu mund te hyme ne BE. Ne nuk n'a pranon Europa keshtu sic jemi dhe jo me te n'a pranoje se bashku me Kosoven.

Perderisa Europa i toleron Serbise krimet e luftes dhe po i lutet te futet ne BE atehere c'fare i duhet z. Berisha te prishe 'marredheniet' me Europen dhe Serbine?! A futet Kosova ne BE? C'fare duan me shume shqiptaret e Kosoves?! Ne BE do te futen me Serbine. z. Berisha si kryeminister i shtetit shqipar nuk ka perse te sakrifikoje interesat e Tiranes per ne BE per hir te Kosoves a kupton?

Prandaj z. Berisha e ftoj Tadicin ne Tirane megjithese eshte e sigurt se Beogradi nuk e njeh Kosoven si shtet sepse duhet te hyje paralelisht me Serbine ne BE, paralelisht.

Keshtu z. Berisha ja u ka futur sa krahu te gjithe atyre shqiptareve te Kosoves qe sinqerisht mendojne per pamvaresine e vertete dhe shtetin e Kosoves por qe vazhdojne te 'lene koken' per z. Berisha. Besoj se tani edhe per kete kategori shqiptaresh naive ne Kosove ka ardhur koha te kuptojne qarte se z. Berisha ka kohe qe i ka kthyer krahet Kosoves dhe do t'ja fute prapa shpine si Ibrahim Rugova. Pra kjo qarte eshte rruga e tradhetise kombetare. Vetem rugovisto-titistet nuk kane problem me kete gje. Per ta futja e Kosoves si pjese e Serbise ne BE eshte dicka e 'natyreshme'.

Ja pra ky eshte z. Sali Berisha, nje 'shqiptar i vertete'?