PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : SALI BERISHA, ky shqiptar i vėrtetė


faqet : 1 2 [3] 4

oktopodi
30.12.2009, 23:28:38
valla mire e ke Piloti

une akoma e kam shtepin e djegne, dhe askush nuk u kujtue me ma ndertue, e kam lene ashtu si monument ta shofin gjithe qeveritart sa her qe kalojne aty pari, se si duket te gjithe kan harrue sikur kjo histori e jona te ishte para 500 viteve, e jo dhjet vite me pare!!!

kur Hashimi po shperndan traktore po shiqoj mos helbete po gabon e po me ndan edhe mua diqka!

kur Sala po shperndan para per ndertimin e shtepive dhe infrastrukturen e shkieve, po shiqoj mos po gabon e po mi ndan edhe mua ca lek!

po kot se koti, qe dhjet vite akona nuk po ndryshon "moti"!!!

ndoshta me pa qen Rugova gjall, pasi qe kam pall tan kohen per te, ja ma kish ndertue nje shtepi, ja ma kishte marr edh ate qka ka mbet!


More lere punen e shtepise se edhe ashtu ti nuk e ke nddermend te kthehesh po tregona
a bane hall per gru? A tu lajmrua ndonje kandidate ne ate shpalljen qe e kishe dhene me ato kushtet si i kishe percaktua se helbete pleqeria vetem eshte e zorshme.

grepi
30.12.2009, 23:28:41
Flet Berat Luzha, deputet i Kuvendit tė KosovėsSerbėt i frikėsoheshin shumė shtimit tė numrit tė shqiptarėve nė ish-Jugosllavi.

- U lidha me njė organ ilegal tė shtypit, qė quhej “Liria”
- Nė Kosovė atė kohė dėgjohej Radio-Tirana dhe sidomos shikohej Televizioni Shqiptar
- Personalitetin politik tė Enver Hoxhės duhet t’ia lėmė historisė
- Qėndrimi krejtėsisht mohues ndaj tij dhe ndaj njė pjese tė historisė, nuk i shėrben tė vėrtetės historike
- Nė Drenicė, ku iu bashkangjita UĒK-sė
Berat LuzhaMė 21 nėntor, nė Kuvendin e Katėrt tė shoqates “Labėria”, qė u zhvillua nė Kuē tė Kurveleshit, ajo qė tėrhoqi vėmendjen e tė gjithėve ishte pjesėmarrja nė festė edhe e njė prej deputetėve tė Kosovės, Berat Luzha. Kishte shumė aryse qė vėmendja u pėrqendrua tek ai. Sė pari, si deputet, sė dyti, se vinte nga Kosova Martire, sė treti, pėr emrin e veēantė Berat dhe, sė katėrti, sepse ai kishte ardhur me dy (nga tri vajzat e tij) qė quheshin; njėra Labėri dhe tjetra Shqipe (e treta, Vlora). Fjala e tij nė kėtė Kuvend u prit me duartrokitje tė zjarrta. Me tė nė bisedė ndjeheshe sikur ishe njohur prej vitesh. I dashur, i qetė, i menēur, patriot. Pėr Telegraf me tė zhvillova kėtė bisedė:

Z. Berat, mund tė na thoni diēka pėr emrin tuaj? Ne e lidhim me qytetin 2500 vjeēar, qytetin e bukur tė Beratit. Kush jua ka vėnė kėtė emėr dhe nė ēfarė rrethanash?

Nė Kosovė ėshtė krijuar njė traditė e mirė e emėrtimeve tė fėmijėve me emra me kuptim shqip. Nė kėtė kuadėr hyjnė edhe emrat gjeografikė, kryesisht nga toponimet e gjeografisė shqiptare; emra qytetesh, fshatrash, krahinash, malesh e lumenjsh, pastaj emra nga historia ilire – shqiptare etj.
Prindėrit e mi kanė qenė tė pashkolluar. Emrin ma ka vėnė xhaxhai, gjithashtu i pashkolluar, i cili ka punuar nė qytetin e Shkupit, nė fabrikėn e atjeshme tė ēimentos.

Emra tė tillė si priteshin nga regjimi serb nė atė kohė, kur marrėdhėniet ishin shumė tė tensionuara?

Sigurisht se regjimit nuk i pėlqenin dhe nuk u pėrshtateshin emrat me kuptim shqip, veēanėrisht emrat qė lidheshin me Shqipėrinė. Ka pasur raste kur personat qė i bartnin emrat e tillė apo prindėrit e tyre kanė pasur probleme me regjimin. Nė ndonjė rast fėmijėt me emra gjeografikė apo me emra me kuptim tė theksuar shqip, si Liridon, Kushtrim etj., nuk i kanė regjistruar nė librat e tė lindurve apo prindėrit e tyre i kanė detyruar t’ia ndėrronin emrin fėmijės sė vet. Por emrat shqip shpejt kanė mbizotėruar dhe nuk kanė mundur tė ndaloheshin. Familjet e fėmijėve me emra tė tillė shiheshin nga regjimi si familje nacionaliste, ndaj edhe kishin pasoja.
Mė shumė se emrat, regjimit i ka penguar lindshmėria te populli shqiptar. Ata i frikėsoheshin shumė shtimit tė numrit tė shqiptarėve nė ish-Jugosllavi.

Ēfarė pune keni bėrė nė kohėn kur Kosova ishte nėn regjimin serb? Pikėpamjet tuaja pėr pavarėsi, si janė interpretuar prej tyre?

Nė vitin 1976 kam filluar punėn si gazetar nė tė pėrditshmen e vetme shqipe nė ish-Jugosllavi, nė gazetėn “Rilindja”. Qė atė vit, pėrmes njė kolegu, Hydajet Hysenit, i pranuar edhe ai nė punė si gazetar bashkė me mua, rashė nė kontakt me njė organizatė politike qė vepronte ilegalisht nė tėrė Kosovėn e mė gjerė. Organizata nxirrte edhe njė organ ilegal tė shtypit, qė quhej “Liria”. Punoja paralelisht nė dy anė; nė “Rilindja” – legalisht dhe nė “Liria” – ilegalisht. Organizata ilegale zhvillonte veprimtari atdhetare, e pėrqendruar kryesisht nė propagandė dhe agjitacion, me qėllim tė vetėdijėsimit tė popullit pėr luftė ēlirimtare. Platforma e saj politike, si dhe e tė gjitha grupeve dhe organizatave tjera ilegale, ishte ēlirimi i viseve shqiptare nėn ish-Jugosllavinė dhe bashkimi i tyre me shtetin amė – Shqipėrinė.
Organizata jonė, e cila ndiqej nga organet e sigurimit, u zbulua nga fundi i vitit 1981, pas demonstratave tė mėdha tė atij viti nė tėrė Kosovėn. Unė u dėnova me 12 vjet burg, nga tė cilat i mbajta nėntė.
Nė vitet 90-ta, pas lirimit nga burgu, iu kam bashkangjitur dhe kam qenė nė pozita udhėheqėse nė Lidhjen Demokratike tė Kosovės (1992 – 1998), parti e cila lindi si njė lėvizje e rezistencės paqėsore kombėtare, por qė zhvilloi njė politikė pasive, qė nuk i pėrgjigjej realitetit dhe qė nuk e pėrparonte gjendjen e rėndė nė tė cilėn gjendej populli ynė. Nė fillim tė vitit 1998, nė prag tė luftės ēlirimtare, njė grup shokėsh jemi shkėputur nga kjo parti dhe kemi formuar partinė e re, Lėvizjen Demokratike Shqiptare, tė cilėn e ka udhėhequr Prof. Rexhep Qosja. Kam qenė nė pozita udhėheqėse edhe nė Bashkimin e Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės (1997 – 1998), si dhe kryetar i parė i Shoqatės sė tė Burgosurve Politikė tė Kosovės (1996 – 2001).

Si e njihnit Shqipėrinė nė atė kohė? A e kishit vizituar kur ende ishte sistemi komunist?

Organizata jonė mbante disa lidhje tė brishta me shtetin shqiptar pėrmes kontakteve nė ambasadat e Shqipėrisė nė Evropė. Nė Gjermani, nė Zvicėr e nė shtete tjera tė Evropės, ku punonte numėr i madh i emigrantėve shqiptarė nga ish-Jugosllavia, kishte filluar organizimi i bėrthamave tė para politike atdhetare. Kėto bėrthama e furnizonin organizatėn tonė dhe organizatat tjera ilegale nė Kosovė dhe nė viset shqiptare nėn ish-Jugosllavinė me literaturė tė ndryshme tė botuar nė Shqipėri, e cila pastaj shpėrndahej fshehtas, dorė mė dorė. Nė saje tė bashkėpunimit tė atėhershėm kulturor ndėrshtetėror mes Shqipėrisė dhe Jugosllavisė, nė Kosovė, nė mėnyrė legale, importohej literaturė nga Shqipėria, e cila konsiderohej se nuk ishte e rrezikshme pėr shtetin. Nė Kosovė atė kohė dėgjohej Radio-Tirana dhe sidomos shikohej Televizioni Shqiptar, qė merrej aty - kėtu, dhe jo nė tėrė territorin. Kush mund ta merrte TVSH-nė nga fundi i viteve 70-ta tė shekullit tė kaluar, ishte shumė i lumtur, por njėkohėsisht edhe i mbikėqyrur nga Sigurimi i shtetit. Pastaj, ishin ansamblet artistike qė vinin nga Shqipėria, shfaqeshin filma shqiptarė, hapeshin ekspozita tė arteve figurative etj. Kėto ishin kontaktet tona me Shqipėrinė, nė kohėn kur ne vepronim ilegalisht kundėr pushtimit jugosllav.
Pėr fat tė keq nuk kam pasur mundėsinė ta vizitoj Shqipėrinė gjatė sistemit monist. Vizitėn e parė e kam bėrė nė nėntorin e vitit 1992, nė njė kohė mjaft kritike pėr Shqipėrinė. Unė vuaja pasoja shėndetėsore nga burgu, kur erdha pėr shėrim nė Shqipėri. Me kėtė rast dėshiroj ta falėnderoj Klinikėn e Urologjisė tė Spitalit tė Pėrgjithshėm tė Tiranės dhe veēanėrisht doktorin e nderuar, Mustafa Xhanin, pėr kujdesin qė kanė treguar gjatė qėndrimit tim dymujor nė spital.

Cili ėshtė mendimi juaj pėr Enver Hoxhėn? Si do ta pėrkufizoni qėndrimin e tij pėr Kosovėn?

Me emrin dhe personalitetin e Enver Hoxhės mė shumė ėshtė marrė politika se sa historia. Kujtoj se personalitetin e tij politik duhet t’ia lėmė historisė, kurse ne tė shikojmė dhe tė ecim pėrpara. Sidoqoftė, ai ishte udhėheqėsi dhe organizatori kryesor i Luftės sė lavdishme Nacionalēlirimtare, e cila Shqipėrinė e radhiti ndėr shtetet fitimtare tė koalicionit antifashist. Enver Hoxha, siē dihet, ishte udhėheqės i Shqipėrisė pėr 40 vjet. Kjo periudhė kohore, ēfarėdo qoftė ajo, ėshtė pjesė pėrbėrėse e historisė sonė kombėtare. Nė vitet e 90-ta, kur nė Evropė frynė erėrat e demokracisė pluraliste, edhe Shqipėria, si tė gjitha vendet tjera ish-socialiste, e vendosi pluripartizmin dhe e pėrqafoi sistemin kapitalist. Ndryshimi i sistemit ishte njė domosdoshmėri, nga shkaku se Shqipėria kishte ngecur dhe nuk mundte tė zhvillohej mbi bazėn e parimit tė mbėshtetjes nė forcat e veta.
Por, ndryshimi i sistemit ka mundur tė bėhej pa dhembje ose me mė pak dhembje, duke mos e shkatėrruar ekonominė, infrastrukturėn etj. Edhe viti 1997 ka mundur tė mos ndodhte fare. Te ne populli e thotė njė fjalė tė urtė: “Nėse hap bunar tė ri, mos pėshtyjė nė bunarin e vjetėr”.
Qėndrimi krejtėsisht mohues ndaj tij dhe ndaj njė pjese tė historisė, nuk i shėrben tė vėrtetės historike dhe nuk mund tė zgjasė nė pakufi. Duhet kujtuar se regjimi komunist nė Shqipėri ekzistoi nė njė kohė krejtėsisht tjetėr, kur rrethanat historike nė botė ishin shumė tė ndryshme, nga qė janė sot.

A pėlqehej Enver Hoxha nė Kosovė dhe pėrse pėlqehej?

Duhet kuptuar se shqiptarėt e Kosovės dhe tė viseve shqiptare nėn ish-Jugosllavinė aspironin ēlirimin kombėtar dhe bashkimin me shtetin amė – Shqipėrinė. Kjo aspiratė e drejtė dhe e ligjshme zhvillohej qė nga viti i largėt, 1912. Por, aspiratėn e tyre ata nuk mund ta realizonin pa ndihmėn, pa pėrkrahjen dhe pa mbėshtetjen e shtetit amė - Shqipėrisė. Ky ishte motivi kryesor pse adhurohej Shqipėria dhe bashkė me tė edhe udhėheqja e saj, mė konkretisht – udhėheqėsi i saj, Enver Hoxha. Shqipėria si shtet, por edhe Enver Hoxha, si udhėheqės i saj, nė Kosovė dhe nė viset shqiptare nėn ish-Jugosllavinė reflektonte atdhetarizėm. Shqiptarėt e andej kufirit e dėshironin dhe e pėrceptonin njė Shqipėri tė fortė e tė bashkuar, nė tė cilėn mund t’i mbėshtesnin synimet e veta. Shqipėria ishte vetė ideali i shqiptarėve tė andej kufirit. Kjo ndjenjė dhe ky besim i formuar pėr shtetin amė dhe pėr udhėheqėsin e saj rezultuan shumė pozitivisht pėr kultivimin dhe pėrhapjen e ndjenjave atdhetare nė popull.
Mund tė them, pa dilema, se ishin njerėzit qė e donin Shqipėrinė ata qė e mbajtėn gjallė dhe e zhvilluan ndjenjėn kombėtare, qė e zhvilluan dhe e organizuan rezistencėn popullore, qė e organizuan dhe e zhvilluan luftėn heroike ēlirimtare tė UĒK-sė. Atėherė te ne kishte dy rryma politike; ajo (shumicė) projugosllave, e cila kultivonte “patriotizmin socialist jugosllav” dhe (pakica) proshqiptare, e cila kultivonte atdhetarizmin tradicional shqiptar, qė etiketohej si nacionalizėm, irredentizėm, separatizėm, shovinizėm etj. Ata tė cilėt e donin Shqipėrinė regjimi i cilėsonte si “armiq tė Jugosllavisė socialiste vetėqeverisėse”, “armiq tė vėllazėrim – bashkimit tė kombeve e kombėsive tė Jugosllavisė” etj.

Berati, ku u angazhua gjatė luftės pėr pavarėsinė e Kosovės?

Pėr organizim tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe pėr veprimtari tė ashtuquajtur “terroriste”, sigurimi i shtetit tentoi tė mė burgoste, bashkė me njė grup atdhetarėsh nga Kaēaniku e Ferizaj, nė verėn e vitit 1998. Duke e parė rrezikun e arrestimit, u arratisa nga Prishtina dhe kalova nė territoret e ēliruara, nė Drenicė, ku iu bashkėngjita UĒK-sė. Deri sa qėndroja e veproja nė kuadėr tė UĒK-sė nė territoret e lira nė malet e Drenicės, Gjykata serbe e Qarkut nė Prishtinė e organizoi gjykimin tim dhe tė njė grupi atdhetarėsh nga komuna e Kaēanikut. Unė u dėnova me 10 vjet burg, nė mungesė.
Nė fillim tė janarit tė vitit 1999 nė malet e Drenicės arritėm tė themelonim dhe t’i udhėhiqnim dy mediat e luftės; agjencinė e lajmeve “Kosovapress” dhe radion “Kosova e lirė”. Kėto media kishin njė rol dhe rėndėsi tė jashtėzakonshme pėr informimin e opinionit tė brendshėm dhe tė jashtėm pėr luftėn nė Kosovė. Gjatė fushatės sė bombardimeve tė NATO-s ato ishin tė vetmet media qė veprimtarinė e vet informative e zhvillonin nga Kosova, d.m.th. raportonin nga frontet e luftės pėr liri.
Pas ēlirimit e kam udhėhequr tė pėrditshmen e Prishtinės “Rilindja”, e cila, pos gazetės, e kishte edhe njė radio nė Prishtinė dhe njė shtypshkronjė nė Tiranė.

Njė koment tė shkurtėr pėr kėtė luftė?

Nuk ka asnjė dilemė se lufta ēlirimtare e UĒK-sė e shpėtoi Kosovėn nga robėria, madje edhe nga zhbėrja e saj. Politika e regjimeve serbe, jo vetėm ajo e Milosheviqit, pėrpiqej me tė gjitha mėnyrat pėr ta kolonizuar Kosovėn me popullsi sllave, duke ndėrtuar edhe vendbanime tė reja pėr kolonistėt e ardhur nga Kroacia, Bosnja e Serbia. Nga ana tjetėr, qoftė pėr shkaqe politike, qoftė pėr shkaqe ekonomike, kishte njė tendencė tė theksuar tė popullsisė shqiptare pėr t’u shpėrngulur nėpėr botė. Sigurisht se suksesit tė luftės i ka kontribuar nė masė tė madhe ndihma e ardhur nga NATO-ja, SHBA-tė dhe BE-ja, pėr ēka populli i Kosovės u ėshtė mirėnjohės pėrjetė. Mirėpo, pa luftėn ēlirimtare dhe pa gjakun e derdhur tė bijve mė tė mirė tė popullit tonė, nuk do ta kishim as lirinė dhe as ndihmėn e ēmuar tė aleatėve veriatlantikė.

Sot jeni deputet i Republikės sė Kosovės. A shikoni ndryshime midis partive politike shqiptare dhe atyre kosovare nė drejtim tė acarimit dhe ashpėrsisė?

Si popull na kanė ndarė e na ndajnė kufij tė shumtė, por jemi tė gatuar nga njė brumė. Kemi njė mendėsi, kemi veti e vese tė njėjta. E kemi nė gjak bajraktarizmin, kurse organizimin - “thembėr tė Akilit”. Nuk punojmė pėr bashkėsi dhe pėr shtet, qė d.m.th. se jemi vetjakė dhe egocentrikė.
Partitė e shumta, por edhe klasa politike, nė pėrgjithėsi, si nė Shqipėri, ashtu edhe nė Kosovė, nė Maqedoni, nė Mal tė Zi e nė Luginė tė Preshevės, sikur i ka tė njėjtat probleme; pėrēarjen e pakuptueshme (edhe brenda vetes), pjesėzimin e skajshėm, pasivitetin e tepruar, mungesėn e organizimit... Sigurisht, e ka edhe ashpėrsinė e komunikimit tė ndėrsjellė dhe acarimin e raporteve ndėrpartiake. Prandaj, nuk do tė kisha bėrė dallime parimore mes partive nė Shqipėri dhe tė atyre nė Kosovė.

A jeni ju pėr njė Shqipėri natyrale?

Ky ishte dhe ka mbetur ideali im. Por, Shqipėria natyrale do tė vjen nė mėnyrė tė natyrshme, deshėm apo nuk deshėm ne. Sot po bashkohen popujt e Evropės, qė janė shumė tė ndryshėm, e jo mė tė mos bashkohet populli ynė, i ndarė me dhunė. Ne duhet tė punojmė nė atė drejtim, t’i zhdukim barrierat, tė cilat na ndajnė sot.

Fėmijėt tuaj kanė emra tė qyteteve, krahinave, maleve tė Shqipėrisė, si Labėria, Vlora, Shqipja... Pėrse kjo dėshirė juaja pėr emra tė tillė, tė cilėt nė Shqipėri nuk pėrdoren?

Pos Labėrisė, Vlorės e Shqipes, emrat e tė cilave tashmė i mėsuat, nė familjen time, qė janė djemė, vajza, nipėr e mbesa, e kemi edhe Drinin e Shkumbinin, Valbonėn e Tomorin, Ilirin e Agronin, Fitorin e Elirėn, Gazmendin e Abetaren, Blendėn. Nė Kosovė, dhe jo vetėm nė Kosovė, por edhe te shqiptarėt nė Maqedoni, nė Mal tė Zi dhe nė Luginėn e Preshevės e kemi pothuaj tėrė Shqipėrinė nė emra njerėzish. Edhe emėrtimet janė pjesė e identitetit kombėtar, prandaj praktika pėr emėrtimin e fėmijėve nga gjeografia e Atdheut tonė ėshtė mirė tė pėrvetėsohet edhe kėtu, nė Shqipėri. Nuk ka dhe as nuk mund tė ketė fjalė e emra mė tė bukur, mė bukurtingėllues e mė tė ėmbėl se sa fjalėt e emrat e natyrės sė gjuhės sonė shqipe, qė kanė dalė nga gurra e popullit tonė tė lashtė.

Ju morėt pjesė nė Kuvendin e 4-tė shoqatės atdhetare “Labėria”. Si ju dukėn punimet e Kuvendit dhe pėrkujtimi qė iu bė Kuvendit tė vitit 1924?

Ishim tė ftuar nga shoqata atdhetare “Labėria” pėr tė marrė pjesė nė shėnimin jubilar tė Kuvendit Zakonor tė Labėrisė, si dhe nė punimet e Kuvendit tė Shoqatės. Ardhja jonė kėtu, nė Kuē, nė Kurvelesh dhe nė Labėri, ishte njė pėrjetim i rrallė dhe i paharrueshėm.
T’ju kujtoj se kėtyre shtigjeve e kėtyre maleve krenare, para mė shumė se 70 vjetėve, bashkė me trimat labė, pėr lirinė e Atdheut luftoi dhe ra trimi nga Kosova, Xheladin Beqiri – Karadaku, sot Hero i Popullit, i cili nga malėsorėt u quajt edhe “Kosovari i Labėrisė”. Te ne, nė malet e Kosovės, nė mesin e shumė luftėtarėve nga krahinat e ndryshme tė Shqipėrisė, nė luftėn e UĒK-sė, ka luftuar labi nga Golemi, Dilaver Goxhaj, tė cilin me tė drejtė do ta quanim “Labi i Kosovės”. Kėshtu ne e kemi krijuar historinė, duke i bashkuar armėt nė luftėrat pėr ēlirimin e krahinave dhe tė Atdheut tonė tė pėrbashkėt.
Ne nuk mundemi tė kalojmė pa e falėnderuar shoqatėn “Labėria”, e cila me ftesėn qė na bėri, na dha mundėsinė tė jemi kėtu, nė Kuēin heroik, nė zemrėn e Kurveleshit e tė Labėrisė, pėr tė marrė pjesė nė shėnimin jubilar tė njė ngjarjeje tė rėndėsishme nga historia jonė kombėtare. Shoqatės i urojmė suksese edhe mė tė mėdha pėr kultivimin e traditės sė pasur kulturore e historike tė krahinės sė Labėrisė.

Si ju duket Shqipėria sot, a ėshtė ajo, pėr nga infrastruktura, me standardet evropiane?

Sigurisht se jane bėrė pėrparime, por ende ka mbetur shumė pėr tė dėshiruar. Ne u gėzuam jashtė mase pėr hyrjen e Shqipėrisė nė NATO, si dhe pėr hapjen e pjesshme tė “rrugės sė kombit”. Por, kjo rrugė u mbyll! Tash po detyrohemi tė lėvizim pėrsėri rrugės sė vjetėr apo nga Maqedonia, nė rrugė tė gjatė, me pritje e vonesa, me rreziqe, ndoshta edhe me keqtrajtime nė kufi.
Si shtet, qė mėton zhvillimin e turizmit, mund tė themi se Shqipėria ėshtė ende larg standardeve evropiane. Nga ana tjetėr, Shqipėria ka klimė, ka bregdet, ka monumente tė vjetra historike, ka male e fusha tė begata dhe ka resurse tė shumta turistike, tė cilat duhet t’i shfrytėzojė, duke ua afruar ato mė shumė turistėve. Ėshtė fat qė, pos shqiptarėve nga Kosova e Maqedonia, tash nė Shqipėri kanė filluar tė vijnė edhe maqedonasit. Por, me njė pėrkushtim mė tė madh pėr zhvillimin e turizmit, veēanėrisht pėr ndėrtimin dhe pėrmirėsimin e infrastrukturės publike dhe turistike, turizmi mund tė bėjė kthesė tė rėndėsishme.

Intervistoi: Albert Zholi

(Gazeta "Telegraf", Tiranė, 22 dhjetor 2009)

grepi, dora vetė

Kruja
31.12.2009, 00:03:36
Ky artikull inlustron me se miri aspiranten e shqiptareve per te jetuar se bashku. Ne mesazhin tim paraardhes vura theksin ne politika anti kombetare e qeverise se Sali Berishes. Por kjo politike anti kombetare ka filluar qe ne vitin 1990 kur Tirana i ka kthyer krahet Kosoves dhe kastat e borgjezise se re qe po mundohen te afirmohen permes korrupsionit e kane braktisur rrugen e bashkimit kombetar qe trasoi shteti i Enver Hoxhes.

Per kete gje do t'i vere pikat ne "i" historia.

Sidoqofte, vullneti i shqiptareve do te mbijetoje dhe nje dite do te perjetojme aspiraten tone ne nje Shtet Unik Legjitim Shqiptar, qofte ky ne BE ose jashte BEse.

Per mua personalisht prioritet ka bashkimi kombetar. Nese futja e Tiranes ne BE kushtezohet me braktisjen e interesave te Kosoves dhe tolerimin e pafaleshem te rilidhjes se saj me Serbine, kjo eshte rruga e tradhetise kombetare.

Kjo eshte rruga e "Kombit" per te cilen flet z. Berisha sot! Ai sot i ka bere ftese Tadic te vizitoje Tiranen. Kjo i jep nje rast te mire Tadic te deklaroje se nuk do t'a njohe asnjehere shtetin e Kosoves dhe se Serbia do te hyje paralelisht ne BE duke terhequr nga vetja edhe Kosoven. Dmth rruga e "Kombit" e z. Berisha te shpie ne piken e nisjes: ne kohen e Milloshevicit kur Kosova ishte shtojce e Serbise.

Prandaj duhet treguar me fakte se z. Berisha eshte nje anti-shqiptar sepse ashtu ka zgjedhur te jete per aresyet qe i di vete ai. Kjo nuk do te thote se politike antikombetare ndjek vetem z. Berisha ne Tirane. Ate rruge ndjek edhe Ilir Meta si dhe te gjitha ata qe mendojne se Tirana duhet te hyje ne BE me cdo kusht qe i vihet, bile edhe duke shitur kufijte jo vetem te Kosoves por edhe te vete shtetit qe u trashegua nga Enver Hoxha.

Historia do te thote fjalen. Por edhe cdo shqiptar do t'a mbaje te pashuar ndjenjen kombetare sepse kjo ndjenje ndihmon per demokratizimin e kombit dhe e fut ate me dinjitet ne Europe. Shqiptaret do te bashkohen por duhet te kapercejne qeveri anti kombetare si kjo e z. Sali Berisha.

Shpejtimi
31.12.2009, 17:11:58
Shpejtimi, une nuk e kam akuzuar Sali Berishen pse ky eshte martuar me nje mbese te serbomalazezeve, por vetem kam sjellur nje fakt se ēfare shqiptari i "vertete" eshte ai.

Kete fakt nuk e permend askush ne Shqiperi, bile as opozita ne krye me Edi Ramen nuk e permend asnjehere se Sali Berisha gjakun e femijeve te tij e ka te perzier me gjak sllavesh. Jo, une kete fakt e permend vetem per neve shqiptaret e Kosoves sepse ne kemi nje pervoje shume te hidhur me ata politikan qe per grua kane marr nje shkinė.
Apo mbase ke harruar se Rrahman Morina per grua e kishte nje serbe, dhe dihet se kush ishte Rrahmani!
Po Ahmet Krasniqi, Tahir Zema, Azem Vllasi (ky ka per grua boshnjaken Nadira), e shume e shume te tjere qe me veprimtarine e tyre antikombetare shpeshhere na kane djegur ēergen, valle nuk eshte e mjaftueshme te dyshojme se edhe Sali Berisha, i cili ēdo nate e kalon me pinjollen e Serbise mund ta djegė ēergen shqiptare?!
Siq e sheh Shpejtimi, kjo nuk ishte AKUZE pse Sali Berisha eshte i martuar me nje mbese serbomalazeze, por ishte vetem nje fakt qe ne shqiptaret e Kosoves nuk duhet te kemi edhe aq shume besim tek ai.

Ndersa ato akuza tjera qe une ne postimin tim te mesiperm i adresoj ne drejtim te Sali Rame Berishes jane fakte te njohura botrishtė, fakte te cilave duhet shtuar edhe dyshimet tjera rreth antishqiptarizmit te deshmuar te tij, siq eshte p.sh.:
- zhdukja e Remzi Hoxhes nga SHIK-asit e Berishes Gazidede, Sefgjini, Kumbaro, e tjere,
- perndjekjet qe gjate viteve 90“ta regjimi i Sali Berisha u bente njerzve te UĒK-se te cilet si strehe kishin Shqiperine, ne mesin e te cileve ishte edhe Adem Jashari,
- ndalimin e librave te Ukshin Hotit ne portin e Durrsit,
- thyerjen e embargos se naftes kunder Serbise, fakt te cilin Sala ishte i detyruar ta pranonte para gjithe opinionit publik,
- thirrjen e Sali Berishes per mos nenshkrimin e Marrveshjes se Rambujese, thirrje kjo qe perkonte me interesin e Serbise se Sllobodan Millosheviēit,
- bashkpunimin e tij me FARK-un famkeq, te cilin e shfrytzoj edhe ne tentim-grushtshtetin e shtatorit te vitit 1998,
- ......e tjera akuza si keto.

Mirepo ju rugovisto-titistet e Kosoves nuk deshironi te ballafaqoheni me fakte konkrete, por merreni kryesishte me retorika shterpe ideologjike, duke shpifur sa e si te mundeni kunder te gjithe atdhetareve te mirefillte shqiptar, me qellim te mbijeteses politike te atij grushti njerzish qe populli yne vetem sherrin au ka pare.

Ju paturpesishte thoni se komunizmin ne Shqiperi e rrezoj Sali Berisha, kur dihet se ai per dy apo tri mandate ishte Sekretar i organizates baze te PPSH-se ne institucionin shtetror ku ai punonte, dhe se ishte ne sherbim personal te Enver Hoxhes si mjek, sherbim te kryer me besnikeri qeni.
Gjithashtu ju thoni se Ibrahim Rugova e solli demokrecine ne Kosove, pra e "shembi komunizmin", kur dihet se edhe Ibra ishte nje antar i devotshem i LKJ-se, edhe perkunder faktit qe thuhet se familja e tij ishte ne shenjester te UDB-se, gje e cila eshte nje genjeshter e madhe.

Pastaj ju thoni se ishte Ibrahim Rugova ai qe e solli NATO-n ne Kosove, dhe rrjedhimisht edhe Pavaresine e Kosoves, por edhe kjo eshte nje genjeshter me bisht.
E gjithe bota din se NATO-ja intervenoj ne mbrojtje te Kosoves vetem pas krismave te pushkeve te lirise, pra pasi qe UĒK-ja e filloj luften e armatosur kunder forcave policore e ushtarake serbe, ndersa Ibrahim Rugova kurr nuk e pranoj UĒK-ne si forcen kryesore qe Kosoves i solli lirine.

Keto gjera jane diskutuar me qindra here ne kete forum, por ja qe neve na duhet qe keto fakte ti perserisim vazhdimisht, sepse siq e kam thene shume here te tjera ne kete forum, perderisa ende frymon gjenerata e sahanlepiresve te pushtuesit sllav te trojeve tona, shqiptaret jane ne rrezik, e si pasoje neve na duhet qe ne vazhdimesi te luftojme kunder mortajes se quajtur TRADHTI KOMBTARE.

Shpejtimi, nese ti vertete deshiron te diskutosh e ballafaqohesh me faktet (ti i kupton vetem si akuza politike) qe flasin kunder Sali Berishes, atehere thuaje mendimin tend te pakten per ato akuza te atij i ngarkohen lidhur me Kosoven, disa nga te cilat akuza jane ne proces gjyqsor.
Ndersa, lidhur me shitjen ose faljen Greqise te qindra km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise, faljen e dhjetra hektaresh toke ne Porto Romano te Durresit mikut te tij Damir Fazlliēit, tragjedise se Gerdecit, korrupcionit marramendes, krizes se thelle ekonomike, vjedhjes se qindra-milon eurosh ne emer te rruges Durres-Kukes-Morine, mbetjen krahas Bosnjes dhe Kosoves te Shqiperise si vendi i fundit qe perfiton nga liberalizimi i vizave per ne BE, e tjera gjera si keto, edhe pse do te ishte mire te shkruash, megjithate keto jane probleme qe i takojne shtetit shqiptar dhe popullit qe jeton aty, ndaj dhe atyre do tu takonte te flasin, shkruajne e veprojne me teper sesa ne shqiptaret e Kosoves

Shpetimi
E di se veshtire eshte me debatua me idealistet te cilet jane verbua nga urrejtja duke
denese nga nostalgjia per te riprodhua viktima per terene hakmarrjeje ,per te sherua
me helem e lare ne gjak e vaj-ne emer te pseudopatriotizmit ,shtetit dhe memes parti!?
Ashtu siq veproi sherbetori puthadores i Beogradit dhe Moskves xhaxhi i Juaj Enver Hoxha.
Jemi deshmitar te kohes se cfare solli periudha e z.sali Berishes pas viteve te nentedhjeta
per tere popullin shqiptar kendej e andej kufive te cilet ishin vija te ftohta vdekjeprues
per gjat tere dominimit te regjimit komunist shqiptar e yugosllav.Shqiperia e z.Berisha sot
po frymon nene ernat demokratike duke krijua hapesire qe ndonjerite jet krenar me vetvete
shoqerine,shtetin qe te mund te komunikon shlirshem me frytet nacionale ,kulturale, fetare
brenda dhe jasht pa brenga te ndjekjes dhe frikes edhe nga hieja e vet ashtu siq e pat
lincuarhyqmeti komunist i shqiperise enveriane popullin e shqiptar. Vetem te mjeret e bere
niqah me pseudopatritizmin partizan nuk duan te shohin se cfare ka sjelle Shqiperia e z.Sali
Berishes per Shqiperine edhe Kosoven.Ne kohen e komunizmit nuk kemi guxua as antenat
e radios te i kthejme nga Mema Shqiperi.E tani Ju disa shpejt u ngopet dhe u bete bukper-
mbyses ku po e mallkoni Lirine e cila na afroi percafimin ndervllazerore dhe karavanet e
krushqnise nene kenegen ,gezimin dhe haren neper rrget qe na i shtroi Shqiperia e z.Sali
Berishes.Pastaj Shqiperia e z.Berisha diti me na percafua dhe hapi dyert edhe atehere
kur u perplasem me zorre per kembe ne shqiptaret e Kosoves nga kriminelet barbar te
Beogradit qe ishin inkubatori fatkeqe qe lindi dhe rriti idealizmin e tiranit udheheq te komu_
unizmit shqiptar Enver Hoxha.z.Berisha sot po lobon gjithe interesat e popullit shqiptar
gjithe andej kah kuvendohet ne kuvendet e Botes iInternacionale.Per afersisht keto jane
shtyllat fuqimbajtese te sukseseve te politikes kreatore te z.Sali Berisha qe dallojne nga
"Shqiperia e Memes Parti"

piloti
02.01.2010, 18:14:40
une kisha propozue me i dhene funde kesaj teme keshtu;

kush nuk flet Enverqe,

kush nuk flet Milladinqe,

kush nuk flet Stalinisq,

kush nuk flet Bregovishqe,

kush nuk flet Ramoviqe,

kush nuk flet Xhavito Halitqe,

kush nuk flet Kruj-qishqe,

kush nuk flet Shpetimqe,

kush nuk flet ne emer te partise,

kush nuk flet ne emer te idealit te nanes se Svet.Vuk.Tempos,


kush flet ne gjuhen Berishiane,

kush flet ne gjuhen Rugoviane,

kush flet shqip,

kush mendon shqip,

kush punon shqip

kush nderton shqip,

kush bashkon shqip,

te gjithe keta jan nacionalista, jan ballist, burra te kombit, te pushkes, te bashkimit te trojeve shqiptare, keta duhet me i likuidue pa tjeter ne emer te luftes, pa gjykim, pa vendim, pa deshmi, pa ...........

hajmedet per shqiptari!!!

a moret vesh,


tash folni Stalinishqe, Milladinqe, Tempovishqe, Bregoviqe, Ramoviqe, Enverishqe, Krujishqe, Shpetimqe, Oktopadishqe, Halitoviqo xhavidishqe, Sulishqe, Ahemeto-supovishqe, Fadilovishqe, veq shqip kursesi edhe tema mbyllet.

"B A C NUK U KRYE; PO NA U QI NANA ME KETA HAJVANA"

BAC, ISH KRYE PO TE ISHE TI GJALL, me i mshel keta magar, qe te tradhtuan dhe te lan vetun e nuk te ndihmuan qe te jesh i gjalle!

tash BAC ,e emen tanin po han e po pin tan naten, prishin koalicionin nga rakia,

kur ju del gjumi e din qe kan ba tradhti

e nuk kan koken ku me e shti,

e bajn be qe jena kan me raki

se koalicioni po na shkon per mrekulli!!!

nuk kan lan toke, fabrik as pasuri pa e perbi,

bejne be ne te dekun , s

se u knaqem tuj hanger mish te pjekun,

me femna te reja tuj pi Raki,

tuj fal traktora, troje e shtepi

veq me je tu me shkina e me shki,

e Ty B A C ;

"Ty pote thurin vargje se cdo gje U KRY"

u krye BAC, se keshtu deshi nana parti,

qe hala ne dhe nuk e kemi shti, ani qe [B]erisha i gjore prej l990 kishe e vorrosi, po kot se koti!

kafe dynja

kishe u shlirum pej shkive

po jo edhe prej te dresumve te tyne

(siq lexova prej njefar QUNI) lexuar ne nje Forum tjeter, qe ishte i regjun i vjeter,

o shkau u shkue me trup, po me rraj na ka mbat ketu, ketu e aty ku folet shqip, se i ka lan zagart e vete, qe po lehin nat e dite, lehin ne emen te UCK.es, e punojn ne emen te SPS(H)-it, ne emen te idealit, ne emen te votes (qe nuk e fituan), ne emen te tiranise, ne emen te tradhetise e hajmedet.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::


z.Kondita,


Me duket se aq shume paske Pi (Raki - sikur Rugovna) per Vitin e Ri saqe ende ste paska leshuar Pija !!!!,

Ti mbroje Rugovnen e Salih Koburen sa te kishe zogun e qefit ... ama amani te kohft ,mose u thirre ne emrin e legjendes - Adem Jashari...., ta dishe ne kete menyr e ofendon rend te madhin Adem Jasharin !!!!!
bile bile ,mose e nderlidhe me Rugovnen .. sepse i madhi ADEM JASHARI , Flijoi hiq me pak se 20anetar te Familjes per debimin e okupatorit nga toka shqiptare ... ndersa RUGOVNA qka Flijoi ai ? trego, trego!!!!!,
ai madje as nje te vetme shuajte ditore nuk ishte ne gjendje qe te flijoi per atedhe e lere me diqka tjeter , mos fole pallavra Kondita , Rugovna pa te keqen e Salih Kobures ishin dhe mbeten dy figura me te mbrapshta ne historin e re Shqiptare ....


piloti

piloti
02.01.2010, 19:14:06
une nuk e kam lidhe,

ai i MADHI

u lidh vete me te MADHIN,

e ju bu(b)rrecat kokorizni si te doni,

me raki e pa raki,

se hiq nuk eshte te ma ni,

se une nuk e di qka eshte me pi raki

ne ymer timin hala ne goje nuk e kam shti

se e din baca vete,

qe me pi raki nuk din qka flet,

se rakia flet vet!

si qe foli naten mas dymbdhjet te nates numri dy i koalicionit H.Kuqi, se nuk i rrike nga pija kapuqi, e ne mengjes rrejke, se koalicioni eshte funkcional, se i kish dal rakia (masi qe Hashimi ja kish fut nja dy shuplak te nxehta), masi qe kish fol neper media!!!

e more Piloti

kur e kam dite une me kend eshte BACI, ti ke kullot lakna te verdha, edhe ky eshte shkaku qe nuk i doli kush krah diten e "kiamitetit" e sot, sot kokorizni ne emer te tina!

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::Lufta e levdishme kunder okupatorit serbosllav nuk ishte KIAMET siq e quan ti , ndersa Beteja e Prekazit nuk ishte DITA E KIAMETIT -por ishte Darsma me e medhe ne historin e shiqptarve ... ajo ishte Dasum madheshtore .. aty lindi liria e Shqiptarve te Kosoves ..
KIAMET ishte vetem per Titistat, ata te cilet ende anderronin per nje Federat me Jugosllavin..per ta ishte Kiamet e per te kiameti ..sepse u prish kumaria me shkije e me shkina ... Kondita konditapiloti

piloti
02.01.2010, 21:15:45
eee ore Piloti

adoloshent je ti me mi tregue mue keto muhalife!

une mbaj mend edhe 56-shten, e ti po me tregon 9o-tat

fjale po te rrasi o Pilot ooooo,

pune pune

hajde ti ketu ku jam une e kqyr kush po bashkepunon me shkie e me shkina,

a un, a ata qe po i mbron ti?!

e ty pilot oooo, po ta bej nje te pvetne;

ti edhe keta hashimovit tu, pse nuk e ban nji "dasme" te madhe po e shtit kryet ner kembe dhe tash po krrokatni ne emen te huej?

hajt balit, se me kan me fjale me u marue shpia, une i kisha tridhjet copa, po sha Zotin mezi e kam marue i kolibe me djers, se ate qe ma digjen ata jaranat tu shkije qe po me ban ti mue me ta, hala e kallt eshte qashtu monument e kam lan!

qe te doket ty rren lum piloti, kur te vish prej perendimit leshoma i za, hajde ta kallxoj edhe e merr vesh mire ku e kan pas kanakun shkiet, e ku kan djeg e pjek!!!

sot kanakgjit e shkive kan qel firma e po baskepunojne hala me ta e me keta, e une valla spo te kallxoj kurgja, veq ofendime po marr sikur prej teje sikur jam nime "bashkepunetor" i okupatorit shka!

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Ti je kah ia ban sikur ai i cili kish pas thane 10 Para i dhash me hi ne loje e 1000 po japi veq me dal prej loje !!!, besa z.Kondita und nuk te ofendova fare ,por mose te jete hatri ,, se une u mundova vetem disa pergjegje adekuate me jep shkrimeve tua ....
Nese je i gjenerates qe mban mend edhe “56 -es , ateherit , bile gjeneratave te reja duhet tu tregosh te verteten --e jo, nje te vertet te shtremberohet ,
Megjithat ,ketu tema eshte per Salih Koburen , edhe epr kete une flas nga asepekti mbar kombetar ,asesi nga ideologjia politike apo partiake , une e vlersoi punen dhe kontributin e tij qe dha dhe po jap ne drejtimet mbarkombetare ... e kontribut ky i cili eshte tejet i ult ose baras me nje "0" duje marr parasysh poziten ne te cilen ishte ne shekullin e kaluar si dhe ne fillim te ketij shekulli .....


Pershendetje


piloti

grepi
11.01.2010, 20:50:17
"Humaniteti" i Sali Berishės dhe bumerangu nga Zoti!“Atdhetari gjithmonė duhet tė jetė i gatshėm ta mbroj vendin e tij nga qeveria e tij” – Harry Browne.


Sigurisht se jemi duke i ndjekur me shqetėsim tė madh lajmet nga Shqipėria dhe Kosova pėr pėrmbytjet nė Shqipėri. Pėrmbytjet vijnė si kthim i shpejtė dhe i papritur i investimeve tė Sali Berishės nė grantin prej 400.000 euro komunės serbe tė sapokrijuar tė Graēanicės nė periferi tė Prishtinės! Kėshtu nė kohėn e krizės globale financiare kur financimet nga shtetet mė tė zhvilluara janė tkurrur, Shqipėria e Sali Berishės, pothuajse si vendi mė i varfėr i Evropės, na paraqitet si donator ndaj njė shteti tjetėr, me qėllim qė ta forcoj dezintregrimin e tij me popullsi shumicė shqiptare, dhe nė tė njėjtėn kohė ta lehtėsoj integrimin e pjesėve tė tij nė Serbi.

Nėse Sali Berisha gjatė vizitės sė kryetarit tė Serbisė Boris Tadiq nė Shqipėri i premton 4 milionė euro pėr komunat tjera serbe qė do tė themelohen nė Kosovė, atėherė sė shpejti mund t’i harrojmė pėrmbytjet e tanishme dhe do tė shohim pėrmbytjen e tėrėsishme tė Durrėsit!

Desha pak nė mėnyrė mė tė sinqertė dhe serioze tė them se, derisa pėrmbytjet kėrkojnė solidaritet, dikush nga ata tė “pėrmbyturit” dhe ndonjė mendje e arsyeshme sė paku ėshtė dashur tė denoncojnė skandalin e pashembullt me 400.000 euro pėr t’i ndihmuar serbėt nė Kosovė kundėr shqiptarėve. Ēfarėdo qė tė jetė solidariteti i tė gjithė shqiptarėve nė kėtė rast tė pėrmbytjeve, me fatkeqėsinė e kombit tė quajtur Sali Berisha duhet tė merremi vendosmėrisht njė herė e pėrgjithmonė. Sikur ky tė pėrkushtohej mė shumė pėr ekonominė e Shqipėrisė e tė mos e shpenzoj njė pjesė tė pasurisė sė popullit dhe energjisė sė tij pėr llogari tė miqėve tė tij nga Klani i Zemunit dhe kohėve tė fundit edhe pėr enklavat serbe nė Kosovė, me siguri se pasojat e pėrmbytjeve tė tanishme ndėrmjet Matit dhe Bunės do tė ishin mė tė vogla, shteti dhe popullsia do tė kishin mė shumė mjete nė dispozicion, ekipet pėr situata tė jashtėzakonshme do tė ishin mė tė pajisura, popullsia nė zonat e pėrmbytura do tė ishte mė e aftė tė pėrballet me pasojat, etj.


marre nga Info press


grepi, dora vetė

grepi
12.01.2010, 18:05:25
Pėrse me Berishėn shtetin dhe pronėn e merr lumi?Nuk ėshtė e para herė qė me nė krye Sali Berishėn, shtetin, pronat dhe jetėt e jo pak njerėzve “i ka marrė lumi”. Kėshtu ka ndodhur nė vitet ‘90-‘96, kur shqiptarėt humbėn paratė nė piramidat financiare tė toleruara nga Berisha, kėshtu ndodhi nė vitin ‘97 kur shteti u shkatėrrua pėr kokėfortėsi tė Berishės, kėshtu ndodhi nė Gėrdec ku njerėzit humbėn jetė dhe prona pėr shkak se Berisha toleroi njė aktivitet kriminal, kėshtu po ndodh edhe me rrėnimin e tuneleve nė Kalimash dhe humbjen e s’dihet ende sesa nga paratė e taksapaguesve shqiptarė vetėm sepse Berisha nxiti pėrshpejtimin e punimeve pėr nevoja elektorale.


Nė tė gjitha kėto raste vlen thėnia e vjetėr se shtetin, jetėt, pronat dhe paratė e shqiptarėve i “ka marrė lumi”. Por kėtė herė, me rastin e pėrmbytjeve tė papara nė Veri, do ta shkruajmė pa thonjėza: shtetin dhe pronat e njerėzve i ka marrė me tė vėrtetė lumi. Dhe nė rrėnjė tė kėsaj tragjedie tė re, duket se qėndron pėrsėri si kryerrėnjė, vendimmarrja absolute dhe arrogante e njė Kryeministri qė pėr llogari tė pushtetit kėrkon tė sfidojė jo vetėm ligjet e shtetit, por edhe ligjet e Zotit.

Sot, Kryeministri Berisha duhej tė ishte duke i kėrkuar llogari ministrit tė Energjetikės, Dritan Prifti, se pėrse nuk u veprua nė kohė pėr tė mos lejuar qė niveli i ujit nė Fierzė tė ngjitej mbi nivelin 290 metra? Edhe sot, niveli i ujit nė rezervuarin e Fierzės ndodhet mbi kėtė kuotė, qė ėshtė edhe niveli kur medoemos, pėr tė shmangur thellimin e tragjedisė, duhet tė nisė shkarkimi i ujit duke hapur portat e digės. Kryeministri duhet t’i kėrkojė llogari ministrit Prifti se pėrse nė fillim tė muajit nėntor, kur niveli i ujit nė Fierzė arriti 285 metra, qė ėshtė edhe niveli ku duhej tė binin kambanat e alarmit, KESH nuk veproi fare pėr tė parandaluar pėrmbytjen e paparė dhe biblike qė u bė e pashmangshme mė pas? Ka vetėm njė shpjegim: Kryeministri ndihet vetė fajtor pėr mosmarrjen nė kohė tė masave qė duhet tė parandalonin tragjedinė. Dhe specialistėt kanė shpjeguar tashmė se ekzistonin tė gjitha mundėsitė qė me shkarkime graduale qė nuk bėjnė hatanė, me pėrdorimin e njė pjese tė ujit pėr prodhim energjie (e cila mund tė eksportohej ose edhe depozitohej) niveli i ujit mund tė mbahej nė kuotėn 285 metra. Kjo do tė mundėsonte pėrballimin edhe tė ndonjė rritjeje tė beftė tė prurjeve, si ato qė nė pak orė e ēuan nivelin e ujit nė Fierzė mbi 290 metra dhe kapėn nė befasi qeverinė, KESH-in, Berishėn, Priftin dhe gjithė tė tjerėt duke i detyruar qė, pėr tė shmangur njė tragjedi mė tė madhe, tė zgjedhin atė “mė tė voglėn”, pėrmbytjen e popullit!

Mijėra hektarė dhe shtėpi ndodhen sot tė pėrmbytura. Prona, gjė e gjallė dhe katandi gjithashtu. Kryeministri premtoi se tė gjithė do tė dėmshpėrblehen. Ndoshta pret ta listojė dėmshpėrblimin edhe nė “sukseset” e qeverisjes. Por kush do tė dėmshpėrblejė taksapaguesit pėr kėto qindra milionė qė do tė nxirren nga buxheti i shtetit qė mbushet me kontributet e tyre? Kush do dėmshpėrblejė publikun pėr pajisjet mjekėsore qė s’do tė blihen dot, pėr shkollat dhe investimet publike qė do pakėsohen pėr shkak tė kompensimit tė dėmeve tė njė qeverisjeje krejt pa cilėsi? Sepse nuk ėshtė fjala pėr njė tėrmet. Ėshtė fjala pėr njė katastrofė qė mund tė shmangej. Dhe misioni i njė qeverisjeje ėshtė mbi tė gjitha qė tė shmangė katastrofat. Vetėm qeverisjet berishiste janė parė tė mburren me cilėsinė e funeraleve tė tė vrarėve nga keqqeverisja! Qeverisja e Berishės dėshtoi pėrsėri tė shmangė katastrofėn dhe sot po pėrpiqet tė tregohet “shembullore” nė eliminimin e pasojave tė katastrofės qė pėrgatiti me duart e veta.

Po pėrse u arrit deri kėtu? Pėrse nuk u zbatua me rigorozitet rregullorja qė urdhėron marrjen e masave (me eksport, depozitim energjie apo edhe shkarkime tė kujdesshme tė ujit) qė kur niveli arriti nė Fierzė mbi 287 metra? Askush nuk e thotė, por merret lehtė me mend se “forca madhore” qė ka penguar shkarkimin nė kohė tė ujėrave, duket se ėshtė ajo qė ka qenė edhe nė rrėnjė tė tragjedive tė tjera, arroganca e Kryeministrit Berisha. Ministri Prifti e tha si pa dashje, se Berisha i telefonon ose i dėrgon mesazhe ēdo 10 minuta, njė pohim qė tregon se, si nė tė gjitha rastet e tjera, ėshtė Berisha qė i ka gjėrat “nėn kontroll”. Por pikėrisht sepse Berisha i ka tė gjitha gjėrat “nėn kontroll” duke i diktuar edhe teknikėve se ē’duhet tė bėjnė e tė mos bėjnė edhe pėr gjėra qė janė pėrcaktuar qartė me ligj e me rregullore, ujėrat dhe punėt dalin jashtė kontrollit, duke sjellė edhe tragjedira si ato qė kemi pėrjetuar dhe po pėrjetojmė dhe pėr fat tė keq, qė do pėrjetojmė po vazhduam kėshtu. Shqiptarėt duhet tė kuptojnė njė herė e mirė se kryerrėnja e zinxhirit tė katastrofave ėshtė pikėrisht tendenca e daljes sė Kryeministrit (jo thjesht Berishės) mbi institucionet, monopolizimi prej tij i vendimmarrjes teknike, financiare apo ekonomike dhe abuzimi me kėtė monopol pėr interesa tė ngushta pushteti.

Faktet janė sa tė hidhura aq edhe kokėforta. Tragjedia e piramidave nuk do tė kish ndodhur nėse Berisha (vetėm se desh ta keqpėrdorte iluzionin e parajsės financiare pėr tė qėndruar nė pushtet) nuk do tė kish penguar veprimin e ligjit tė piramidave. Shteti nuk do ish shkėrmoqur nė mars ‘97 nėse Berisha nuk do kish rezistuar ēmendurisht tė mbronte deri nė fund njė pushtet qartazi fajtor pėr njė supertragjedi. “Gėrdeci” nuk do tė kish ndodhur nėse Berisha, pėr qėllime tė ngushta pėrfitimi, nuk do t’i bėnte tė heshtin squk mbi 15 institucione qė duhet ta kishin denoncuar me kohė punishten vrasėse. Tė gjitha kėto tragjedi nuk do tė kishin ndodhur, edhe kjo qė nuk ėshtė mbyllur akoma, nėse arroganca dhe pushteti absolut i Berishės, herė si President dhe herė si Kryeministėr, nuk do tė bėnte qė “shtetin” dhe institucionet e tij “t’i merrte lumi”.

Ėshtė kjo arrogancė qė duke toleruar dhunimin e ligjit dhe rregulloreve apo duke urdhėruar njė gjė tė tillė, qė bėhet kohė pas kohe rrėnja e tragjedive. Dhe jo thjesht se ėshtė Berisha mbajtėsi i skeptrit tė absolutizmit tė verbėr. Tragjedi tė tilla do tė ndodhin pėrherė dhe kudo ku njė vullnet i centralizuar dhe despotik, nuk i lejon njerėzit dhe institucionet tė bėjnė si duhet punėn e tyre, kurdoherė qė llogaritė e luftės pėr pushtet dalin mbi llogaritė e teknicienėve. Qeverisje sipas vullnetit tė njė lideri tė vetėm janė tė mundura pa koston e katastrofave tė tilla, vetėm nėn totalitarizmat e tipit enverist kur “kryeministri” vetė vendos dhe vetė vulos i pakėrcėnuar nga opozita politike. Por kostoja e kėtyre regjimeve ėshtė ajo mė e madhja: humbja totale e lirisė sė njerėzve. Praktikisht, shteti kthehet nė njė burg.

Po ēfarė interesi pushteti kishte Berisha qė do ta nxiste tė pengonte zbatimin e rregullores lidhur me menaxhimin e ujėrave nė liqenin e Fierzės? Atė mė mirė se kushdo e di Berisha vetė, por nuk ėshtė ēudi qė njė qėndrim i tillė ekstrem tė jetė bumerang i politikave dhe qėndrimeve tė mėparshme ekstreme tė Kryeministrit. Njė nga shkaqet mund tė jetė ankthi i shkaktuar nga zbrazja e buxhetit, kryesisht pėr shkak tė investimit shumė tė kushtueshėm nė rrugėn Durrės-Kukės. Ndoshta Berisha ka menduar se duke mbledhur sa mė shumė ujė nė rezervuarėt e kaskadės sė Drinit pėr t’i shitur mė vonė, do tė mund tė rikuperonte disa nga milionat aq tė dėshirueshme. Por ka dhe hamendėsime tė tjera nė kushtet kur transparenca e qeverisė mbi menaxhimin e ujėrave nė Fierzė duket mjaft e munguar. Berisha vetė foli pėr prag katastrofe dhe pėr mundėsinė e shpalljes sė gjendjes sė jashtėzakonshme. Por nuk e shpalli atė. Pėrse, pėr sedėr politike (qė do tė ishte njė budallallėk) apo sepse kjo do t’i krijonte mundėsi kompanisė ēeke qė zotėron operatorin e shpėrndarjes, tė anulonte kontratat e importit tė energjisė pa u penalizuar dhe tė blinte te KESH? Po a janė tė interesuar ca qeveritarė qė tė anulohen kontratat e importit tė energjisė me kompanitė e huaja? Pas kėtyre enigmave mund tė fshihen edhe rrėnjėt korruptive tė pėrmbytjeve, tė cilat nėnkupton, mesa duket, edhe lideri i opozitės, Edi Rama, kur flet pėr shkaqet korruptive tė tragjedisė.

Njė pasivitet, i shpjegueshėm ose me injorancė, ose me korrupsion, ose me etje skizofrenike pėr pushtet, bėri qė kuotat nė liqenin e Fierzės tė jenė edhe sot mbi 290 metra. Kjo ėshtė njė situatė qė detyron uljen urgjente tė nivelit, sepse edhe 2-3 metra tė tjera, dhe uji do tė dilte mbi digė. Po kush siguron se uji nuk mund tė rritet 2-3 metra befasisht sikundėr ndodhi edhe nė fund tė dhjetorit? Nėse kėto ditė, prurjet e ujėrave do tė shtoheshin rrezikshėm, atėherė i vetmi shpėtim do tė ishte hapja edhe e portės 3, aq e debatuar pėr pasiguritė qė e shoqėrojnė dhe pasojat qė mund tė sjellė. Dhe pikėrisht kur shmangja e njė tragjedie edhe mė tragjike varet thuajse vetėm nga ndihma e Zotit, nga njė ishallah nuk bie mė shumė shi, pikėrisht tani, Kryeministri demagog dhe kryefajtor del e thotė se “gjendja ėshtė nėn kontroll”. Zoti i ruajtė shqiptarėt, pronat dhe jetėt e tyre nga tė tillė kryeministra tė papėrgjegjshėm qė, ndėrsa humbasin kontrollin mbi punėt e kėsaj bote, pikėrisht sepse duan tė kenė gjitha gjėrat nėn kontroll, shpallin se kanė nėn kontroll edhe punėt e Zotit dora vetė!

Andrea Stefani

10. 01. 2010

marre nga, dervina.com


grepi, dora vetė

grepi
12.01.2010, 21:25:31
Grepi

a po ti japin hua keta te Dervina.com, apo po i merr me kamate - menyre piramidale keto shkrime?!

te gjithe jan duke lexuar edhe ate Forum, ske nevoj te na sjellesh fare ketu sa per te hap dhe shiquar se qfar na kesjelle, dhe ne pamje te pare shifet se asgje nuk ka ndodh perveq asaj qe kemi lexuar ne dervina.com.

pa idhnime a.


Kush ke ti be se me paske dalur nga mendja krejt ?!!

grepi, dora vetė

grepi
15.01.2010, 19:54:37
Shitja e energjisė, darka sekrete e Damir Fazlliē me Shkėlzen BerishėnRoli i qeverisė si shkaktare e pėrmbytjeve nė Veri tė vendit rėndohet edhe mė shumė nga zbulimi i njė takimi sekret tė mbajtur nė njė prej restoranteve luksoze tė kryeqytetit.


Protagonistė tė kėtij takimi ishin djali i kryeministrit Berisha, Shkėlzeni, Damir Fazlliē, "miku i familjes" dhe njė nga importuesit e energjisė elektrike nė vend, si dhe njė nga ministrat e kabinetit.

Ēdo ditė Shqipėria blen energji elektrike nga kompania "Rudnap" ku ėshtė aksioner Fazlliē si dhe kryen veprime shit-blerje me dy kompani tė tjera serbe pas tė cilave mendohet se qėndron sėrish Fazlliē.

Takimi nė fjalė ėshtė zhvilluar mė datėn katėr janar, vetėm dy ditė pasi ishin hapur portat e hidrocentralit tė Fierzės dhe kishte nisur derdhja masive e ujit qė po pėrmbyt ēdo ditė e mė shumė qarkun e Shkodrės. Rojet e sigurisė tė njėrit prej pallateve nė zonėn e ish-bllokut kanė parė serbo-boshnjakun Damir Fazlliē tė shoqėruar nga djali i kryeministrit Berisha, Shkėlzenin.

Tė dy janė ngjitur nė katin e 24-rt tė pallatit nė fjalė ku ndodhet edhe restoranti luksoz. Pak minuta pas tyre ka mbėrritur edhe njė nga ministrat e qeverisė Berisha. Sipas burimeve tė "Shekullit" nė lokalin ku ėshtė zhvilluar takimi, gjatė tė gjithė darkės ėshtė diskutuar vetėm ēėshtja e energjisė elektrike dhe shitja e saj.

Burimet pohuan se "vizita" nė restorantin qė ndodhet nė katin e 24-rt ėshtė filmuar nga kamerat e sigurisė tė ndėrtesės sė njohur.

Verifikimi i mėtejshėm ka treguar se Fazlliē ka qenė shumė aktiv muajt e fundit nė vendin tonė. Qė nė tetor tė vitit tė kaluar, atėherė kur situata hidrike nisi tė kthehej nė njė temė tė nxehtė pėr shkak tė rezervės sė konsiderueshme tė energjisė qė kishte krijuar Shqipėria nga fryrja e kaskadės sė Drinit. Gjatė tė gjithė kėsaj kohe ai ka qėndruar nė hotel Sheraton nė Tiranė. Kjo ėshtė konfirmuar edhe nga regjistrat e hotelit nė fjalė.

Ndėrkohė nė postėn kufitare tė Rinasit janė shėnuar tė gjitha hyrje-daljet e biznesmenit serbo boshnjak nė vendin tonė. Vizitat e tij nė Shqipėri janė shpeshtuar sidomos gjatė muajit dhjetor dhe gjithmonė ėshtė parė nėn shoqėrinė e mikut tė tij Shkėlzen Berisha.
Damir Fazlliē ėshtė njė nga njerėzit mė tė pėrfolur nė Shqipėri pėr shkak tė dhjetėra aferave tė dyshimta qė ai ka kryer me qeverinė shqiptare.

Ai ėshtė favorizuar hapur nė tė gjitha rastet duke blerė prona me ēmim tė lirė e mė pas duke i shitur ato me ēmime shumė mė tė shtrenjta. Nė tė gjitha rastet firma qė bėn konsulencėn juridike si dhe pėrgatit referencat qė pranohen nga qeveria ėshtė e vajzės sė kryeministrit Sali Berisha, Argita Malltezit.

Aferat e Fazlliē me energjinė elektrike janė denoncuar qė nė vitin 2008 nga ish-drejtori i KESH-it dhe deputeti Andis Harasani. "Miqtė e mikut qeveritar Fazlliē, kompania serbe Rudnap nė 2006, shiti energji nė Shqipėri me 30 deri nė 35 pėr qind mė shtrenjtė.

Arriti tė shesė energji, kur ndryshe nga sa thotė ligji i prokurimeve publike, nuk kishte asnjė eksperiencė tė mėparshme nė Shqipėri. A thua se konsulenca dhe referencat e shkėlqyera legale tė firmosura nė zyrėn e Argitės, vlenin mė shumė se ajo qė kėrkon ligji",- ka thėnė Harasani.

Hetuesit dyshojnė se kompanitė e Fazlliē nuk kanė paguar asnjė detyrim nė arkėn e shtetit shqiptare
Prokuroria heton aferėn e Fazlliē me KESH

Skandali i shit-blerjes sė energjisė elektrike nga kompania e Fazlliē apo kompanitė e tjerė tė mbėshtetura prej tij ėshtė objekt hetimi i prokurorisė shqiptare.

Nė dhjetor tė vitit 2008 njėsia e task-forcės e Prokurorisė sė Tiranės nisi hetimet pėr atė qė u quajt "ēėshtja Fazlliē" dhe mė datė pesė zbarkoi nė zyrat e prokurimeve publike tė Korporatės Elektroenergjitike Shqiptare duke sekuestruar njė sėrė dokumentesh qė kanė tė bėjnė me kompaninė austriake "Rudnap" nga e cila shteti shqiptar blen energjinė elektrike.

Sekuestrimi i kėtyre dokumenteve, nė mesin e tyre oferta dhe kontrata mes shtetit shqiptar dhe kompanisė "Rudnap" janė bėrė pjesė e fashikullit tė hetimit tė dosjes hetimore ndaj serbo-boshnjakut Damir Fazliē.

Me urdhėr tė prokurorit Besnik Cani hetuesit e ēėshtjes kanė hyrė nė zyrėn e prokurimeve publike duke kontrolluar dhe sekuestruar tė gjitha ato dokumente qė mendohet se janė tė nevojshme pėr hetimin e shtetasit Damir Fazliē pėr kryerjen e veprės penale tė "pastrimit tė parave".

Burimet nga prokuroria, tė pyetur pėr kėto sekuestrime janė shprehur se "meqenėse Korporata Elektroenergjitike Shqiptare (KESH-i) prej disa viteve importon energji nga kompania austriake "Rudnap" ku dyshohet se edhe personi nėn hetim Damir Fazliē ėshtė pjesė e aksionerėve tė kėsaj kompanie, ėshtė gjykuar e nevojshme sekuestrimi i disa dokumenteve pėr tė verifikuar denoncimet publike pėr lidhjet e personit nėn hetim pėr pastrim parash nga shteti shqiptar me kėtė kompani.

Janė sekuestruar tė gjitha ofertat e kompanisė austriake, tė dhėnat e ndryshme pėr kėtė kompani dhe kontratat e nėnshkruara nga KESH-i me pėrfaqėsuesit e shoqėrisė sė "Rudnap" qė nga viti 2004".

Gjithashtu, sipas akuzės, mėsohet se po verifikohen dhe kontrollohen nė zyrat e drejtorisė sė tatim-taksave pėr tetė kompanitė qė figurojnė nėn emrin e personit nėn hetim pėr pastrim parash Damir Fazilē.

"Deri mė tani ka rezultuar se nė zyrat e tatimorėve asnjė prej tetė kompanive qė janė sekuestruar nga Gjykata me kėrkesė tė prokurorisė nuk kanė derdhur asnjė tė ardhur si detyrim tatimor nė arkat e shtetit, qė kanė lindur dyshimet e shmangies sė detyrimeve tatimore, akuzė kjo qė pritet tė ngrihet nė ditėt nė vazhdim"-thanė burimet.
******************
Kėrcėnimi i kryeministrit nė Kuvend: Po tė doni jua sjell Damir Fazlliē kėtu. Kam filmime pėr korrupsionin tuaj
Berisha: Po, Fazlliē ėshtė miku im!

Nė shtatė tetor tė vitit 2008, nė kohėn kur Damir Fazlliē sapo ishte liruar me arrest shtėpia pas arrestimit pėr korrupsion nė Bosnje, Sali Berisha mburrej pėr mikun e tij.

Kreu i qeverisė jo vetėm qė ka pranuar se e njeh Fazlliē, por nė momente euforie ka deklaruar se ėshtė i gatshėm ta sjellė atė edhe nė Kuvend pėr tė dėshmuar pėr gjithēka flitet nė media dhe jo vetėm nė tė, duke vėrtetuar nė kėtė mėnyrė afrimitetin dhe lidhjet e ngushta qė ka me tė. "Po tė doni jua sjell kėtu edhe zotin Damir Fazliē. Jo e njoh, por dua t'u them kėtu qė nėse s'keni frikė prej tij, pranojeni t'ju dėgjojė se ai ka harxhuar shumė kohė me ju.

Po s'e doni nuk e sjell", - u shpreh kryeministri gjatė fjalės qė mbajti nė Kuvend. "I falėnderoj dhe do ju dėshmoj gatishmėrinė time tė plotė dhe totale, tė paraqitem para kėtij parlamenti.

Tė betohem zonja kryetare qė e pres me kėnaqėsinė mė tė madhe atė mocion vetėm tė pėrgatitemi pėr transparencėn mė tė madhe nė historinė e kėtij vendi, tė arkivės sė krimit. Jam i detyruar tė mbaj njė heshtje qė mezi e kam mbajtur, nuk e mbaj mė", - tha mė tej Berisha.

Pavarėsisht gatishmėrisė sė tij pėr t'iu nėnshtruar kėrkesės pėr debat, Berisha nuk ka nguruar tė kėrcėnojė edhe njė herė deputetėt e opozitės se disponon dosje dhe materiale filmike qė sipas tij implikojnė ata nė afera tė dyshimta.

Sipas tij, dita kur do tė bėhet mocioni pėr debat do tė jetė dita e sė vėrtetės jo vetėm pėr personin e tij, por edhe pėr deputetėt opozitar. "Mos i harxhoni gjėrat tani se siē e dini kjo do jetė ora e transparencės, dita e transparencės. Kaq ju them, do sjell filmime tė vėrteta, fotografi tė vėrteta, do sjell gjithēka tė vėrtetė", - ka kėrcėnuar Berisha deputetėt e majtė.

SHEKULLI

grepi, dora vetė

Brigada128
16.01.2010, 13:45:27
Ku mund te jete kryeminister nje njeri qe shan nga motra kolegun e tij deputet para syve te kamerave ku mund ta shoh e ta ndegjon tan bota i dual ne ndihm edhe cuca e maleve jozefina qe ta kapnin per zhelllle si thonte?????????????????????????????

Brigada128
16.01.2010, 13:51:31
Le ti hap kutit e votimit nese eshte demokrat e do ti shohim votat nese jan ashtu si thot ai ateher ne rregull nese jo ateher le teshkon ne burg per manipulim.
Ende nuk eshte gjetur varri i patriotit Remzi Hoxha qe e ka vrare sherbimi sekret i berishes ne kohen kur ai qeveriste nese eshte patriot i vertet le ta gjen ate e kerkonte udba serbe ne Kosove e shkoi ne Shqiperi duke menduar se eshte i sigurt por gjeti vdekjen mizore.

grepi
17.01.2010, 18:22:09
IRONIA E FATKEQĖSISĖ!


Tafil Duraku


Analistėt e paanshėm shqiptarė, qė i kanė pėrcjellur me vėmendje tė shtuar rrjedhat e “historisė” shqiptare, i dinė grurė tė kuq dhe i kanė tė qarta tė gjitha diversionet e koordinuara antishqiptare dhe antiShqipėri, tė “patriotėve” ‘shqiptarė’, sidomos, qė prej viteve tė ’90-ta e kėtej, por, gjithsesi, edhe ato tė paraviteve tė ’90-ta. Dėshmi e tė gjitha atyre e kėtyre diversioneve “patriotike”, “shqiptare” e “shqiptaro”-titiste, janė edhe kėto qė po ndodhin e po shihen nė vijimėsi, sepse, pėr diversionet “politike” e “patriotike” qė u bėhen SHQIPĖRISĖ dhe SHQIPTARĖVE, janė dėshmi opinionet tona tė publikuara, qė kanė sqaruar dhe tėrhequr vėrejtjen me kohė, pėr tė mos ndodhur diversionet qė po ndodhin nė vazhdimėsi.


Dhe, pėr tė qenė ironia e tė gjitha fatkeqėsive tona kaq e madhe dhe kaq e pambarim, dėshmuan vėrshimet e fillimjanarit 2010, qė pėr dy javė tė plota shkaktuan dėme tė jashtėzakonshme antishqiptare. Po kush e mbanė pėrgjegjėsinė pėr situatėn e shkaktuar, ė?!... Kush dhe cili ėshtė ai “patriot” qė e bėri kėtė vepėr tė shėmtuar antishqiptare, sikurse tė gjitha veprat e tjera tė karakterit tė tillė, antishqiptar, ė?!... Po, a ka mundur qė tė menaxhohet situata me kohė dhe tė mos ndodhin dėme e pamje trishtuese mbi tokat dhe mbi popullatėn shqiptare tė zonave tė pėrmbytura?!... PO. Po, sepse, uji, ashtu siē ėshtė grumbulluar e akumuluar, ka mundur tė lėshohet tė rrjedhė normalisht, pa e bėrė edhe njė dėm tė vetėm.

Po, si tė mos ndodhte tragjedia, kur vetė Sali Berisha, u kishte premtuar, nė njė rreth tė Malėsisė sė vėrshuar, ndėr shumė premtime parazgjedhore, “… se do ua ndėrtonte edhe urėn…!” Ndėrsa, popullata shqiptare i ishte pėrgjigjur se “nuk kishin nevojė pėr urėn, sepse, nuk kishin lumė fare”, ndėrkaq, Salua, si Salė dhe si “patriot” qė shihet se ėshtė, u kishte thėnė: “Unė, do ua sjellė edhe lumin!”… Ē‘ironi e fatkeqėsisė!... Dhe, Salua, e mbajti premtimin, ua ēoi lumin dhe lumi i mori tė tėra ato krahina e rrethe shqiptare…(Sic!)… Dhe, Salua, si Salė qė ėshtė, prapė pret votat e “lira” dhe “demokratike”!...O Zot, ruaje SHQIPĖRINĖ dhe SHQIPTARĖT prej atij kali qė po pjellė aq zi e aq tė zeza pėr Kombin e pėr Atdheun Shqiptar!...

Qė nga ardhja e tij nė “pushtet”, Shqipėrisė nuk iu hoqėn tė zezat. Goditjet e tij nė kurriz tė SHQIPĖRISĖ dhe tė SHQIPTARĖVE, janė tė tmerrshme. Ai e shkatėrroi kuadrin njerėzor, politik, kulturor, akademik dhe ushtarak, tė SHQIPĖRISĖ, gjithmonė, me direktivat qė i vinin dhe nuk kanė pushuara tė vinė prej “patriotėve” “shqiptaro”-titistė, qė kishin rezidentuar me kohė nė Tiranė. E shkatėrroi sistemin e shkollimit, administratėn, industrinė e lehtė dhe tė rėndė, shtetėrore dhe ushtarake. Ėshtė i njohur edhe pėr firmat piramidale. Furnizues me naftė i makinerisė vrastare tė Miloshqviēit. Dogji arkiva, shkolla, institucione… U bė milioner, duke bashkėpunuar me “patriotėt” “shqiptaro”-titistė dhe me Damir Fazliēin. Ėshtė kryefajtor dhe kryeautor i Gėrdecit. Ėshtė kryefajtor pėr copėtimin e Shqipėrisė dhe pėr pėrēarjen e shqiptarėve kėsisoji. E shkatėrroi Permendoren Pesė Heronjtė e Vigut, nė Shkodėr. I ngriti permendore Ahmet Zogut… Lidhi marrėvėshje pėr ujėrat, me Greqinė “mike”… Dėshtoi, plotėsisht, kudo. Dėshtoi edhe nė autoudhėn Durrės – Kukės – Prishtinė, me tunelin e Thirrės. Dėshtoi disa herė pėr pronat, por, ēudi, asnjėherė nuk dėshtoi pėr t’u bėrė milioner nė kurriz tė SHQIPĖRISĖ dhe nė kurriz tė SHQIPTARĖVE. Kėsaj, thjesht e shqip, i thonė keqmenaxhim dhe keqpėrdorim apo shpėrdorim i detyrės zyrtare dhe abuzim i plotė me tė, pėr ēka edhe shkon… Dhe, tash, rishtazi: Pėrmbytjet dhe shkatėrrimet nga uji i pamenaxhuar, apo, i lėshuar me qėllim shkatėrrimi, pėr t’ua blerė tokat fshatarėve me pakėz lekė, pėr interesa tė tij personale, familjare, si dhe pėr interesa tė stafit tė tij!...(Bah!)

Xhaxhi Enver Hoxha i thau tė gjitha kėnetat dhe moqalet, e, sot, Sali Rugovė Berishė Fazliēi i ka kthyer disa zona tė Shqipėrisė nė moqale dhe kėneta(Sic!) Dhe, krejt kėtė e bėn pėr “patriotizėm”!... Po, a ka dikush nė kėtė Dhe Amė qė u thotė STOP kėtyre Faqeve tė Zeza “patriotike” e “shqiptare”, anekėnd Shqipėrisė sė copėtuar dhe trupetėthor shqiptarėve tė pėrēarė?!... A ka shtet, a ka Kushtetutė, a ka ligj qė e mbronė Atdheun e Shqiptarėve dhe shqiptarėt?!...

Demagogėt “shqiptarė” nė tė gjitha pushtetet “shqiptare”, motikohė, i kanė rėnė shqelm Filozofisė sė Lashtėsisė Iliro-Shqiptare. Dhe, kjo, tashmė, dihet botėrisht. I kishte thėnė babai tė birit: “Biro, kur t’thotė dikush se ka pjellė kali, hiē mos u ēudit, vetėm, pyete: Ēfarė mėzi ka bėrė?!”… Fatkeqėsisht, sot, ne, po e shohim dhe po e prekim me dorė se ēfarė mazash e mazujkash po pjellė vota e “lirė” e kėtij populli tė shumėvuajtur e tė shumėmashtruar dhe “demokracia shqiptare”(Bah!)…

Dhe, sot, kryeironia e tė gjitha kėtyre fatkeqėsive ėshtė, kur i shohim udbasho-kosistėt “shqiptaro”-titistė, me pėrkatėsi tė pėrjetshme deputetėsie federative jugosllave, duke u intervistuar nga TVSH dhe nga televizionet tjera publike e private shqiptare(Sic!)… Dhe, fatkeqėsisht, krejt kjo ėshtė vetėm njė ironi e fatkeqėsisė sė provuar nė shekuj… U pėrmbytshin ata e kėta, para Atdheut e para Popullit tim!...

Por, pse bjen kaq poshtė Shteti Amė, shteti i ėndrrave tona shqiptare, nė tė cilin patėm dhe kemi aq besim, nuk na ka shkuar mendja asnjėherė. Dhe, krejt kjo rėnie ėshtė pasojaė e drejtpėrdrejtė dhe e tėrthortė e “politikave” ‘patriotike’, tė ndikuara prej komunistėve tė kuqė ‘shqiptaro’-titistė jugosllavė&Co tė tyre “patriotike”, kudo dhe nė tė gjitha nivelet ‘shqiptare’…

Poshtė kjo ironi dhe fatkeqėsitė qė ua sjellin shqiptarėve dhe Shqipėrisė kėto kasta tė papėrgjegjshme ‘politike’ e ‘patriotike’, tė teledirigjuara prej ‘shqiptaro’-titistėve tė kuqė jugosllavė&Co!... POSHTĖ !...

Burojė, mė 15 janar 2010

furragji
20.01.2010, 18:28:14
Kah po shkon Shqipėria londineze?!

SALI BERISHA PO BĖN TRADHTINĖ E RADHĖS!

Nisma e qeverisė pėr tė "kataloguar" shqiptarėt nė bazė tė ndarjeve fetare dhe etnisė ka gjetur kundėrshtime tė forta te bota akademike shqiptare, e cila e konsideron si plotėsimin e ėndrrės sė vjetėr greke pėr marrjen e territoreve shqiptare. Nėse njė gjė e tillė do tė ndodhė, atėherė Greqia do tė kėrkojė atė qė ajo e quan Vorio-Epir.


NJĖ PROJEKT QĖ KĖRCĖNON TĖRĖSINĖ TERRITORIALE!

- Ministri i Shtetit Genc Pollo: Qeveria Shqiptare ka lajmėruar ngritjen e njė Komisioni Kombėtar pėr regjistrimin e popullsisė mbi baza etnike dhe fetare. (http://www.youtube.com/watch?v=WJJsVXafRhM)
- Sabri Godo: Projekti i kryeministrit Sali Berisha, pėr regjistrimin e popullsisė mbi baza fetare, etnike dhe gjuhėsore -araqet rrezik serioz pėr tėrėsinė tokėsore tė shtetit shqiptarė (http://www.youtube.com/watch?v=JrMiC8Vmlx0). ( Moderatori i pashtriku.org )


Historiani Pėllumb Xhufi (http://www.diplomacia.dk/intervista/pellumb-xhufi.jpg) komenton nismėn e re tė qeverisė,
duke e konsideruar si njė tradhti kombėtare.

furragji
20.01.2010, 18:29:12
Pėllumb Xhufķ: Falja e kufijve - Berisha si Mbreti Zog qė fali Shėn Naumin! (http://www.youtube.com/watch?v=FfzbzWWgS70)


Z. Xhufi, si e vlerėsoni nismėn e qeverisė pėr regjistrimin e popullsisė mbi baza etnike dhe fetare?
Xhufi: E konsideroj tradhtinė e radhės ndaj interesave tė vendit, njė lėshim tė turpshėm ndaj presioneve tė qarqeve nacionaliste greke, zyrtare e jo zyrtare, qė kėrkojnė tė zbatojnė deri nė njė projektin nacionalist tė tjetėrsimit tė Shqipėrisė sė Jugut ("Vorio-Epiri"). Regjistrimi i popullsisė mbi baza etnike e fetare ishte njė ndėr 6 pikat e ultimatumit qė ish-kryeministri grek Miēotaqis i paraqiti nė korrik 1993 Berishės sė Parė. Berisha i Dytė, deri mė sot, kishte zbatuar pesė nga gjashtė pikat, madje nė 2009 i bėri sė bijės sė Miēotaqisit, zonjės Bakojanis, njė dhuratė tė papritur, marrėveshjen pėr faljen e hapėsirės detare, qė babai i saj nuk kishte guxuar ta kėrkonte nė 1993. Dhe, pikėrisht dje, qeveria Berisha, nėpėrmjet njė zėdhėnėsi tė denjė pėr kėsi lloj kumtesh, njoftoi nisjen e procesit pėr realizimin e pikės 6 tė ultimatumit Miēotaqis: regjistrimin e popullsisė me pėrcaktim tė kombėsisė e tė besimit. Shqipėria, qė me kushtetutė vetė-shpallet shteti i qytetarėve pa dallim kombėsie e besimi, detyrohet tani, nėn presionin grek, tė zbresė nė nivelin e njė shteti qė vendos shenja dallimi midis shtetasve tė vet. Nė Evropėn moderne mbizotėron koncepti i shtetit tė qytetarėve, pa pėrcaktime tė karakterit etnik apo fetar. Vėrtet, nė vendin fqinj Kushtetuta heq njė dallim tė qartė midis "grekėve" dhe "ortodoksėve", nga njėra anė, dhe "tė tjerėve", nga ana tjetėr, tė cilėt "tė tjerė", ndryshe nga "grekėt" e nga "ortodoksit", nuk kanė tė drejtė tė vetė-identifikohen, tė organizohen nė parti e shoqata e tė punėsohen nė sektorin publik. Por, Greqia nuk ėshtė njė rast pėr t'u marrė shembull pėr standarde tė tė drejtave tė njeriut e tė minoriteteve: nė fakt, ka refuzuar edhe tė njohė konventat pėrkatėse tė Kėshillit tė Evropės. Ndaj, duke marrė nė konsideratė edhe tė tjera punė tė errėta qė qeveria Berisha ka kryer gjatė kėtyre viteve (marrėveshja e kufirit detar, protokolli pėr varrezat e ushtarėve grekė, hapja e shkollave greke nė vende nevralgjike, si Himarė, Korēė etj.), gjykoj se kemi tė bėjmė me njė shitje tė interesave tė vendit, e pra me njė shkelje tjetėr tė rėndė tė Kushtetutės. Diku e kam quajtur edhe "tradhti kombėtare", dhe e tillė ėshtė.

Ēfarė sjell, sipas jush, kjo ndarje nė marrėdhėniet mes shqiptarėve?
Xhufi: Nuk besoj se do tė sjellė ndonjė dramė nė marrėdhėniet mes shqiptarėve. Ata shqiptarė, qė pėr arsye materiale e njerėzore, do tė pranonin tė vetė-deklaroheshin si "grekė", do tė vazhdonin edhe mė tej tė ndjeheshin shqiptarė. Por, nėse vėrtet qeveria shqiptare do t'i shkojė deri nė fund marrėzisė sė saj, d.m.th., do lejojė qė kombėsia tė njihet e tė regjistrohet si e tillė vetėm mbi bazė tė deklarimit, pa marrė nė konsideratė elementėt e tjerė objektivė, familjarė, historikė, anagrafikė etj., atėherė do tė lindin probleme tė rėnda, qė nuk lėndojnė "sedrėn" kombėtare tė njėrit apo tė tjetrit, por integritetin e shtetit shqiptar dhe vetė sigurinė kombėtare. Qeveria shqiptare, kjo e Berishės, po merr mbi shpatulla njė pėrgjegjėsi tė rėndė, atė tė sajimit artificial tė njė minoriteti grek tė paqenė, prej 100, 200, 300 apo 400 mijė personash. Dhe atėherė, Shqipėria duhet tė fillonte njė "jetė tė re": pikė sė pari do tė duhej tė ripagėzohej si njė shtet multietnik, do tė duhej tė nėnshkruante me Dulen njė marrėveshje si ajo e Ohrit, do tė duhej tė paguante me buxhetin e shtetit helenizimin e shqiptarėve tė vetė-deklaruar si grekė, do tė duhej tė kishte grek presidentin ose kryeministrin e njė mori tė tėrė ministrash. Kur them "grek", e kam fjalėn pėr grekė tė thekur tė tipit Bollano e Ksera, qė janė gati tė fshijnė nga harta jo mė Jugun, por gjithė Shqipėrinė.

Historiani Godo thekson se kjo ndarje sjell rivalitete fetare, sipas jush, a ėshtė e mundshme njė e gjė e tillė?
Xhufi: Sigurisht, nga njė deklarim nėn presion i kombėsisė dhe i besimit, edhe harta fetare e Shqipėrisė do tė ndryshojė rrėnjėsisht. Prej plot 20 vjetėsh, Athina ka ushqyer te shqiptarėt njė refleks tė kushtėzuar: kush deklarohet "vorioepirot" dhe kush ndėrron emrin dhe fenė, i ka shanset pėr tė marrė njė vizė, pėr tė marrė njė dokument, pėr tė marrė njė pension. Pra, veē shtimit ireal tė numrit tė "grekėve", do tė kishim edhe njė proces paralel tė njė proselitizmi tė detyruar. Dhe tė mendosh, qė nė Greqi proselitizmi ndalohet nga vetė Kushtetuta e atij vendi.

Nė ē'mėnyrė mund tė sjellė rivalitete fetare, regjistrimi i popullsisė mbi kėtė bazė?
Xhufi: Sė pari, rivalitetet fetare nė Shqipėri nuk kanė qenė asnjėherė "endogjene": ato janė inspiruar nga politikanė e klerikė tė huaj. Ky ėshtė njė mėsim i patundur i historisė. Sigurisht, njė regjistrim i tillė, plot prapaskena e prapamendime, do t'i jepte dorė krejtėsisht tė lirė qarqeve antishqiptare, brenda dhe jashtė Shqipėrisė, pėr tė mbjellė ndasi, mėri, armiqėsi mes vetė shqiptarėve. Ėshtė njė punė qė e kanė bėrė pėrherė, dhe jo pa rezultate. Por, edhe nė kėtė kuptim, pėrgjegjėsia e autoriteteve shqiptare do tė jetė e jashtėzakonshme: me njė regjistrim tė tillė ato i bėjnė njė atentat tė rėndė kohezionit shoqėror e moral tė popullit shqiptar. ( Shekulli/Bardhi Quku - Tiranė, 16. 01. 2010 )


- MARRĖVERSHJA UJORE ME GREQINĖ, CĖNON EDHE HAPĖSIRĖN AJRORE (http://pashtriku.beepworld.de/files/kosova_2010/tedi_blushi_marreveshja_me_greqine_cenon_hapesiren _ujore_12.1.10.htm)

- DARKA SEKRETE E FAZLLIĒIT ME DJALIN E BERISHĖS...! (http://pashtriku.beepworld.de/files/kosova_2010/pashtriku_darkasekreteefazllimedjalineberishn_14.1 .10.htm)

Shpetimi
27.01.2010, 13:43:27
Nje lajm i gezueshem per te gjithe shqiptaret, sepse bije pertoke pakti i turpshem detar i Sali Berishes me Greqine, e cila gati sa nuk ja mori Shqiperise nje pjese shume te rendesishme te ujrave teritoriale te Detit Jone.

Lexoni dhe gezohuni te gjithe ju qe ju dhimbeset ēdo pllemb toke dhe uji i hapsires teritoriale te Shqiperise.
Ndersa, hidhrohuni te gjithe ju qe edhe kur Sali Berisha dhe shpura e tij antikombetare bejne tradhti kombetare, megjithate per interesat tuaja ideo-politike jeni ne gjendje ta mbroni, e per me keq te perpiqeni qe edhe tradhtine ta shisni si atdhetarizem.

Ja se si vendosi Gjykata Kushtetuese e Shqiperise per paktin e turpit, Pakt te cilin Partia Socialiste e denoncoj si akt tradhtie te Qeverise antikombetare te Sali Berishes, ketij miku te deshmuar edhe me gojen e vet te serbo-malazezeve, qofte per periudhen e viteve sa ai ishte President i vendit, qofte gjate luftes ne Kosove, apo edhe tani pas ri-ardhjes se tij ne pushtet prej vitij 2005 e ketej.

Shpetimi

---------------------------------------------------------------------------------
Rrėzimi i Paktit Detar, deklarata zyrtare e Gjykatės Kushtetuese
Fejzi Braushi | 27/01/2010

UPDATE- Gjykata Kushtetuese ka zbardhur sot vendimin e marrė njė ditė mė parė, me tė cilėn rrėzoi Paktin Detar me Greqinė bėrė nga qeveria shqiptare.
Nė faqen e saj zyrtare, Gjykata Kushtetuese sqaron se rrėzimi i Paktit ėshtė bėrė njėzėri, duke theksuar se nė tė ka pasur shkelje tė rėnda.

Mė poshtė deklarata zyrtare e Gjykatės Kushtetuese

"Gjykata Kushtetuese e Republikės sė Shqipėrisė njofton se nė mbledhjen e saj tė dt.26.01.2010, nė bazė tė nenit 131/ b) tė Kushtetutės, vendosi njėzėri tė deklarojė si tė papajtueshme me Kushtetutėn projekt-marrėveshjen e nėnshkruar ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Greqisė "Pėr delimitimin e zonave pėrkatėse tė shelfit kontinental dhe zonave tė tjera detare qė u pėrkasin nė bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare".

Gjykata Kushtetuese thekson se nė projekt-marrėveshjen nė fjalė konstatohen shkelje procedurale dhe substanciale qė bien nė kundėrshtim me Kushtetutėn dhe Konventėn e Tretė Ndėrkombėtare tė OKB-sė pėr tė Drejtėn e Detit tė vitit 1982.

Vendimi i arsyetuar i kėsaj Gjykate do tė vihet nė dispozicion nė njė kohė tjetėr tė pėrshtatshme.

******
Qeveria merr goditjen e radhės nga Gjykata Kushtetuese, e cila ka rrėzuar me shumicė votash marrėveshjen e shumė debatuar tė pėrcaktimit tė shelfit detar mes Greqisė dhe Shqipėrisė, e njohur ndryshe si marrėveshja pėr ndarjen e kufirit ujor mes dy vendeve tona. Vendimi nuk ėshtė bėrė ende i njohur nė mėnyrė zyrtare, por burime pranė trupit gjykues konfirmojnė se marrėveshja nė fjalė ėshtė konsideruar nė tėrėsinė e saj si antikushtetuese dhe nė kundėrshtim me interesat territoriale dhe ekonomike tė vendit tonė, pa dhėnė detaje tė mėtejshme lidhur me pikat e kontestuara. Ajo qė mėsohet ėshtė se diskutimet brenda tryezės sė gjyqtarėve kanė qenė tė gjata deri nė orėt e vona tė pasdites sė djeshme, ku dhe ėshtė arritur qė shumica e gjyqtarėve t'i japin tė drejtė pretendimeve tė shprehura nga Partia Socialiste nė kėrkesėn e saj tė paraqitur nė muajin nėntor. Burime nga Gjykata Kushtetuese deklaruan fillimisht pėr gazetėn se raporti ka qenė 9 me 0 teksa ėshtė diskutuar verbalisht. Ndėrkohė qė gjatė nėnshkrimit tė procesverbalit mėsohet se ka pasur ndryshime tė qėndrimeve duke kaluar nė raportin 7 me 2. Megjithatė, gjithēka pritet qė tė qartėsohet zyrtarisht nga vetė Gjykata. Ndėrkohė, njė element i rėndėsishėm qė ka luajtur nė marrjen e kėtij vendimi ka qenė edhe sugjerimi qė kjo gjykatė i jep qeverisė pėr tė rinegociuar marrėveshjen me shtetin grek, por kėsaj here duke iu pėrmbajtur parimit tė baraslargėsisė dhe jo atij tė barazisė sė brigjeve tė dy vendeve tona. Faktikisht njė vendimmarrje e tillė ishte paralajmėruar qė gjatė seancės gjyqėsore qė zhvilloi kjo gjykatė nė datėn 8 dhjetor ku pėr mė shumė se 7 orė mbledhje u shqyrtuan tė gjitha pretendimet e palėve nė kėtė debat, PS-sė nga njėra anė, qeverisė, Ministrisė sė Mbrojtjes dhe Kuvendit nga tjetėr. Dhe pika mė e dobėt qė u evidentua nė atė seancė ishte pikėrisht parimi i ndjekur nga pala jonė nė pėrcaktimin e vijės ndarėse ujėrave dhe shefit detarė me Greqinė. Kėshtu, siē edhe kėmbėnguli nė kėtė seancė anėtari i trupės gjykuese dhe njėkohėsisht relatori i ēėshtjes Xhezair Zaganjori, parimi i barazisė i zbatuar nė arritjen e kėsaj marrėveshje kishte qenė i disfavorshėm pėr vendin tonė, pasi kjo kishte bėrė qė shteti grek tė futej nė ujėrat tona detare, duke iu afruar tokės shqiptare. Pėr kėtė arsye ai la tė kuptohej nė kėtė gjyq se rruga mė e mirė dhe praktika mė e ndjekur nė precedentėt e tjerė tė huaj ka qenė ajo e baraslargėsisė. Ndėrkohė, njė tjetėr argument qė duket se ka luajtur rolin e vet deēiziv nė kėtė pėrfundim tė gjykatės ka qenė edhe fakti se nė negocimin e bėrė mes palėve qė hartuan kėtė marrėveshje, ishte anashkalimi i rolit tė presidentit si kryetar shteti. Kanė qenė pėrfaqėsuesit socialistė ata qė kanė ngritur dyshimin se gjatė negocimit pala jonė nuk ka qenė ligjėrisht e autorizuar pėr tė mbrojtur interesat dhe pėr tė folur nė emėr tė shtetit shqiptar. Kjo, pasi atyre u ka munguar autorizimi nga ana e kreut tė shtetit, ashtu siē edhe e pėrcakton ligji pėr hartimin e traktateve dhe marrėveshjeve ndėrkombėtare. Nė nenin 4, tė Ligjit tė sipėrcituar, parashikohet shprehimisht se "Pėrfaqėsuesit e shtetit, qė ngarkohen tė zhvillojnė bisedime dhe tė nėnshkruajnė traktate ose marrėveshje me pėrfaqėsuesit e shteteve tė tjera, ose qė caktohen tė shkėmbejnė instrumente ratifikimi apo tė depozitojnė instrumente ratifikimi, aderimi ose denoncimi pranė njė organizate ndėrkombėtare apo pranė njė shteti, pajisen me plotfuqi tė rregullta". Sipas socialistėve, plotfuqia e rregullt pėrbėn njė kusht absolut pėr fillimin e bisedimeve dhe pėr lidhjen e njė marrėveshjeje ndėrkombėtare. Nė kėrkesė-padinė e tyre socialistėt pretendonin se nga praktika e gabuar e ndjekur dhe pėrllogaritjet e dala prej saj, vendi ynė humbiste njė sipėrfaqe tė konsiderueshme detare nė detin pėrballė Sarandės dhe nė kanalin e Korfuzit. Marrėveshja fillimisht u ankimua nė gjykatė nga njė grup partish tė djathta dhe tė majta opozitare, por mė pas gjykata rrėzojė legjitimitetin e pjesės mė tė madhe tė tyre, duke pranuar vetėm kėrkesėn e Partisė Socialiste.


Gazeta "Shekulli" ishte ndėr tė vetmet media nė Shqipėri qė organizoi nė 12 tetor njė dėgjesė publike pėr faljen e njė pjese tė territorit tė Shqipėrisė nga qeveria. Ftesės sė gazetės iu pėrgjigjėn historianė, politikanė dhe pėrfaqėsues tė medias

Beteja e qėndrimeve prej prillit 2009, mes qeverisė qė mbronte paktin dhe oponentėve

Marrėveshja me Greqinė, si i merrej deti Shqipėrisė

Marrėveshja mes Shqipėrisė dhe Greqisė ishte firmosur nė Tiranė nė prill 2009 nga ish-ministrat e Jashtėm, Lulzim Basha dhe Dora Bakojanis, dhe nė praninė e kryeministrave, ai shqiptar Berisha dhe ai grek Karamanlis. Sipas ministrisė sė Jashtme, pėr tė arritur deri te firmosja e marrėveshjes ishin dashur rreth 2 vite bisedimesh, pėr tė cilat qeveria shqiptare i ishte pėrgjigjur kėrkesės sė qeverisė greke pėr pėrcaktimin e kufijve detarė dhe delimitimin e sheflit kontinental. Sipas variantit tė palės shqiptare, kufiri ujor ishte ndarė nė masė tė barabartė pėr tė dyja shtetet me rreth 150 pika ndarėse (nga Korfuzi deri nė Vlorė) dhe e vetmja pikė, e cila nuk ishte pėrcaktuar, por qė pritej tė merrte pėrgjigje tė shpejtė ishte ajo, ku ujėrat detare bashkojnė tė tria vendet, Shqipėrinė, Greqinė dhe Italinė. Kryenegociator i palės shqiptare ka qenė sekretari i pėrgjithshėm i Ministrisė sė Jashtme, Ferid Hoxha, ndėrsa pėr palėn greke ka qenė kėshilltari special i ministres Bakojanis, Xhorxh Savaides.
"Kufiri detar ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Greqisė do tė caktohet nė pėrputhje me parimin e baraslargėsisė. Nė mėnyrė mė specifike, vetėdija e delimitimit do tė jetė vija e mesme, ēdo pikė e sė cilės ėshtė e baraslarguar nga pikat mė tė afėrta tė vijės bazė (si kontinentale ashtu edhe ishullore), nga e cila matet gjerėsia e ujėrave territoriale detare", thuhej nė nenin 1 tė marrėveshjes ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Greqisė "pėr delimitimin e zonave tė tyre pėrkatėse tė shelfit kontinental dhe tė zonave tė tjera detare, qė u pėrkasin nė bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare". Gjithashtu, nė marrėveshje tė dyja palėt angazhohen tė marrin pėrsipėr pėr tė zgjidhur nė rrugė diplomatike, ēdo mosmarrėveshje qė mund tė lindė nė lidhje me interpretimin apo zbatimin e saj. "Nėse njė mosmarrėveshje e tillė nuk zgjidhet brenda katėr muajve nga dita nė tė cilėn njė nga palėt bėn tė ditur synimin e saj pėr tė filluar procedurėn e parashikuar nė paragrafin e mėsipėrm, ajo do t'i dėrgohet me kėrkesėn e secilės prej palėve, Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, ose ndonjė organi tjetėr ndėrkombėtar", thuhej nė marrėveshje.
Marrėveshja pretendon se respekton nė nenin 1 tė saj, ku shprehimisht thuhet se "kufiri detar ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Greqisė do tė caktohet nė pėrputhje me parimin e baraslargėsisė. Nė mėnyrė mė specifike vija e delimitimit do tė jetė vija e mesme, ēdo pikė e secilės ėshtė e baraslarguar nga pikat mė tė afėrta tė vijės bazė nga e cila matet gjerėsia e ujėrave territorialė detarė. Sipas matjeve, ka rezultuar se pika 30 ėshtė larg nga Kepi i Stillos nė distancėn 2.4 km dhe nga Korfuzi i Greqisė me distancėn 9.6 km ē'ka tregon se shteti helen ka pėrfituar vetėm nė kėtė pikė nga marrėveshja 7.2 km det. Po kėshtu, edhe pika 100, e cila ėshtė larg nga Kepi i Qefalit nė Shqipėri nė distancėn 11 km, kurse nga ishulli i Erikuzės nė Greqi nė distancėn 15.6 km.

Oponenca

Kundėrshtari publik dhe me argumente teknike tė marrėveshjes ishte Prof. Asoc. Dr. Myslim PASHA, mjeshtėr kėrkimesh dhe kolonel nė rezervė i Forcave tė Armatosura. Ai qė pas nėnshkrimit tė marrėveshjes mes qeverive nė prill denoncoi paktin detar si shitje tė detit dhe cenin tė sovranitetit tė vendit. Pėr shumė muaj, z. Pasha shpjegoi me anė tė medias, pikat e errėta tė marrėveshjes dhe moskompetencėn e ekipit negociator shqiptar, i cili vetėm kishte pranuar propozimet greke.
Nė njė letėr tė hapur drejtuar anėtarėve tė Komisionit Parlamentar tė Sigurisė Kombėtare tė Kuvendit tė Shqipėrisė, qė mė 5 tetor 2009, Prof. Asoc. Dr. Myslim PASHA, u shpjegonte ligjvėnėsve pikat e errėta tė marrėveshjes, qė kishte marrė miratimin e Komisionit Parlamentar tė Ligjeve, edhe pse deputetėt nuk kishin pasur mundėsi tė shikonin njė hartė tė marrėveshjes, sepse ajo ende nuk ekziston. Pasha kėrkonte shtyrjen e ratifikimit tė marrėveshjes nė Kuvend, qė ishte vendosur nė 19 tetor 2009, derisa tė qartėsohej gjithēka nga ekspertėt dhe marrėveshje tė bėhej transparente pėr opinionin publik.
Gazeta "Shekulli" ishte ndėr tė vetmet media nė Shqipėri qė organizoi nė 12 tetor njė dėgjesė publike pėr faljen e njė pjese tė territorit tė Shqipėrisė nga qeveria. Ftesės sė gazetės iu pėrgjigjėn historianė, politikanė dhe pėrfaqėsues tė medias ndėrsa ashtu siē pritej mungonin pėrfaqėsuesit e ftuar nga qeveria shqiptare, Ministria e Jashtme dhe ajo e Mbrojtjes.
Njėherėsh blogje dhe rrjete sociale si Facebook, u pėrfshinė nė kundėrshtimin e aktmarrėveshjes pėr kufijtė detarė mes Shqipėrisė dhe Greqisė. Nė njė blog, qė mė 1 tetor 2009 nisi mbledhja e firmave tė atyre qė ishin kundėr.
Nga ana e saj qeveria ishte e vendosur pėr ta mbrojtur paktin detar. Ministria e Mbrojtjes me anė tė kundėradmiral Kristaq Gervenit, dhe ministria e jashtme me anė tė ambasadorit shqiptar nė OKB, Ferit Hoxha, ish-kryetar I ekipit negaciator shqiptar, pėrsėritėn tezat se nuk ishte bėrė asnjė shkelje ligjore dhe nuk ishte falur asnjė milimetėr det. Madje, vetė kryeministri Berisha, duke komentuar analizėn e prof. Pasha e quajti sharlatan dhe u shpreh se qeveria nuk do tė tėrhiqej nga pakti, me justifikimin se Shqipėria dhe Greqia nuk kanė pasur kufi detar mes tyre.

"Shekulli"

Shpetimi
27.01.2010, 14:23:25
Pas leximit te kronologjise se maskarallekut te radhes te shkaktuar nga Josefina Topalli, e cila me vetdije e shkeli rregulloren e Kuvendit te Shqiperise, e rrjedhimisht edhe te Parlamentit Europianjan, besoj se komentet tona jane te teperta.

Te shikojme se;
- ēka beri Josefina Topalli, e cila pa pelqimin e PS-se e caktoj Kastriot Islamin si antar te Delegacionit shqiptar ne PiE, kur dihet se Kastriot Islami ende nuk ka dhene betimin si Deputet i Kuvendit te Shqiperise,
- ēka beri PS-ja, e cila me nje leter e informoj Parlamentin Europian per kete shkelje te Kryetares se Parlamentit te Shqiperise,
- ēka thote Sali Berisha per kete veprim te PS-se,
- e ēka thone perfaqesuesit e PS-se.

Shpetimi

-------------------------------------------------------------------------------
Incidenti nė KiE, Berisha sulmon PS-nė: Mbajti qėndrim antishqiptar
| 27/01/2010

TIRANĖ- Qėndrim tė paprecedentė dhe antishqiptar e ka quajtur kreu i qeverisė, Sali Berishėn letrėn e PS-sė drejtuar Kėshillit tė Europės pėr problemin e delegacionit tonė atje.

Berisha i ėshtė drejtuar me tone tė ashpra opozitės, madje ka deklaruar se ajo duhet tė kėrkojė falje publike pėr qėndrimin qė ka mbajtur ndaj ēėshtjes sė pranisė sė Shqipėrisė nė KiE.

"Partia Socialiste kėrkoi nė tė vėrtetė pėrjashtimin de facto tė vendit pas 15 vitesh anėtarėsi nė Kėshillin e Evropės. Kjo pėrbėn kėrkesėn mė antishqiptare dhe antidemokratike tė formuluar gjatė kėtyre 15 viteve ndaj Shqipėrisė", tha Berisha gjatė fjalės sė tij nė mbledhjen e qeverisė.

Sipas tij, zgjedhja e deputetit socialist Kastriot Islami nė delegacionin shqiptar, nuk u bė pėr diversion ndaj Partisė Socialiste, por se ai ėshtė anėtar i Kryesisė sė saj dhe se i vetmi anėtar i saj qė kishte kredenciale nė Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės.

Dje Komisioni i Rregullores sė Kėshillit Europian, diskutoi mbi kredencialet e Shqipėrisė. Komisioni me 21 anetare te partive te djathta europiane dhe 7 te majta, vendosi te ratifikoje kredencialet e vendit tone.

Shqiperise iu hoq e drejta e votes ne KiE, diten e hene, per shkak te problemeve me shkresen e derguar nga Kuvendi i Shqiperise.
****
Deputetja e PS-sė, Mimi Kodheli iu pėrgjigj deklaratės sė Topallit, duke thėnė se "Sot tė gjithė shqiptarėt kuptuan edhe njė herė se Kuvendi i Shqipėrisė drejtohet nga sharlatanė politikė, tė cilėt njėsoj si ne kohen e diktaturės, shpikin armiq tė brendshėm qė sabotojnė punėt e Shqipėrisė".

Sipas saj, Jozefina Topalli tund letra pėrpara kamerave, por nuk guxon t'i lexojė ato, duke bėrė publike letrėn qė Partia Socialiste i ka dėrguar Kėshillit tė Europės, ku kėrkohet asgjė mė tepėr sesa zbatimi i pėrpiktė i rregullores qė Topalli e shkel me tė dy kėmbėt.

Ne letėr shprehemi si mė poshtė:

"Sipas rregullores sė Kuvendit tė Shqipėrisė, neni 7, pika 3, Kryetarja e Kuvendit emėron anėtarėt e delegacioneve nė bazė tė konsultimeve me kryetarėt e grupeve parlamentare dhe pėrfaqėsimi duhet tė reflektojė pėrbėrjen e Parlamentit. Nė rast mosmarrėveshjesh duhet tė votohet nė Kuvend.
Emėrimi ėshtė bėrė nė mėnyrė arbitrare jo vetėm se nuk ėshtė respektuar rregullorja, por dhe vendet qė i takojnė opozitės janė reduktuar vetėm nė njė. Opozita e drejtuar nga socialistet ka patur dy anėtarė nė delegacionet e mėparshme megjithėse ka patur mė pak vende nė krahasim me vendet qė ka sot.
E njėjta gjė ka ndodhur me anėtarėt zėvendėsues, tė cilėt janė emėruar pa u konsultuar me autoritetet e grupit parlamentar socialist. Ky akt dhunon gjithashtu Nenin 6 - Kredencialet - tė Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Europės".

***
Incidenti nė KiE, Topalli mbrohet me sulm: PS, atentat politik imazhit tė vendit

UPDATE- Kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli ka deklaruar sot se PS-ja me anė tė njė letre i ka kėrkuar zyrtarisht KiE heqjen e kredencialeve tė delegacionit shqiptar atje, duke e cilėsuar gjithė kėtė njė atentat tė qėllimshėn ndaj imazhit politik tė vendit.

Pėrmes njė konference pėr shtyp, Topalli ka theksuar se mėnyrė tė qėllimshme, zyrtarisht, Partia Socialiste mashtron Keshillin e Europės, kur thotė se, citoj, "Kryetarja e Parlamentit ka shkelur rregulloren, duke mos respektuar proporcinalitetin nė pėrbėrjen e delegacionit".

Ajo ka cituar vendimin e Komitetit pėr Rregulloren, Manadatet dhe Imunitetet nė Strasburg pas verifikimit tė sotėm tė mandateve ku thuhet "Nuk ka mungesė balance nė delegacionin shqiptar, se Kuvendi i Shqipėrisė nuk ka shkelur kėrkesat e Rregullores sė Asamblesė Parlamentare. Pėr kėtė arsye u vendos unanimisht, siē thuhet nė raport, se "kredencialet e delegacionit tė Shqipėrisė tė ratifikohen".

NJe dite me pare, KE ngriu kredencialet e delegacionit tone atje, duke deklaruar se ceshtja do kaloje per t'u shqyrtuar ne Komitetin e Procedurave, Imuniteteve dhe Ceshtjeve Institucionale. Do jete ne axhende te enjten ne rendin e pare te ditės. Deri ne sqarim te ceshjtes Shqipėria nuk ka te drejte vote.

Ai qe e ka ngritur si ceshtje eshte Andreas Gross (ka qene kryetar i komisionit) dhe ka marre 10 vota qe te mbeshtetet si propozim.

"Zoti President, unė deshiroj te ngre problemin e kredencialeve te delegacionit shqiptar. Ne kemi informacion te mjaftueshem qe delegacioni qe na eshte propozuar nuk perfaqeson perberjen e Parlamentit shqiptar siē duhet sipas rregullave tona" - ka thene Gross.
****
UPDATE - Asambleja Parlamentare e Kėshillit tė Evropes pezullon Shqiperinė nga e drejta e votės. Argumenti ka qenė se "delegacioni i Shqipėrisė nuk ėshtė nė pėrputhje me vlerat europiane". Ende nuk janė bėrė tė qarta arsyet e kėsaj mase, por ėshtė thėnė se raporti mbi vendimin e marrė pėr Shqipėrinė dhe Armeninė do tė prezantohet gjatė njė debati ditėn e enjte nė kėtė institucion.
***

"Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ka emėruar sipas orekseve tė saj anėtarėt dhe ka grabitur vendet qė i pėrkasin pėrfaqėsuesve tė opozitės nė delegacionin parlamentar nė Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės". Kėshtu ėshtė shprehur deputetja e PS-sė, Arta Dade, pas skandalit tė kryetares sė Kuvendit, Jozefina Topalli e cila ka emėruar pėrbėrjen e re tė delegacionit tė pėrhershėm nė Kėshillin e Europės nė kundėrshtim me rregulloren e Kuvendit. Pėrmes njė shkrese dėrguar Strasburgut, kryetarja e Kuvendit pa mbledhur asnjė nga organet e Kuvendit siē edhe e kėrkon rregullorja e kėtij institucioni ka emėruar nė delegacionin e pėrhershėm si pėrfaqėsues tė PD-sė deputetin Ilir Rusmali, si edhe deputeten Lajla Pėrnaska. Pjesė e delegacionit ėshtė edhe kryetari i PDU-sė, deputeti Shpėtim Idrizi, i cili ėshtė cilėsuar nga ana e kryetares sė Kuvendit si pėrfaqėsues i opozitės. Ndėrkaq, Partisė Socialiste pėr shkak tė bojkotit parlamentar i ėshtė lėnė vetėm njė vend i paplotėsuar. Nė listėn e zėvendėsuesve sėrish Topalli ka pėrfshirė dy pėrfaqėsues tė djathtė, deputetėt Arenca Trashani dhe Mesila Doda. Kėsaj liste i ėshtė bashkangjitur edhe deputeti socialist, Kastriot Islami, i cili siē evidentohet nė njoftimin e KE-sė, nuk pėrcaktohet se kujt partie i pėrket. Nė kėtė rast, mėnyrė krejt flagrante Topalli ka bėrė edhe emėrimin e anėtarėve tė opozitės, duke bėrė diversion tė hapur teksa ka pėrfshire nė kėtė listė deputetin Islami i cili ėshtė shprehur se do tė futet nė Kuvend para datės 4 Mars. "Kjo nė kėndvėshtrimin e opozitės ėshtė e papranueshme dhe e dėnueshme, dhe sigurisht bie ndesh me sugjerimet qė vijnė pikėrisht nė draft rezolutėn e fundit tė Asamblesė Parlamentarė tė Kėshillit tė Evropės pėrmes komisionit tė monitorimit, tė cilėt bėjnė thirrje qė kriza politike duhet zgjidhur pėrmes dialogut. Aktet e Jozefina Topallit jo vetėm qė nuk i shėrbejnė uljeve tė tensioneve, por pėrkundrazi japin njė mesazh tejet negativ lidhur me angazhimin qė duhet tė manifestojė kjo mazhorancė lidhur me zgjidhjen e krizės",- tha Dade.

Delegacioni

Deputetėt e delegacionit janė nisur qė dje pėr tė marrė pjesė nė punimet e sesionit tė Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Europės. Rusmali, Pėrnaska e Idrizi kanė mbėrritur tashmė nė Strasburg dhe do tė flasin pėr kėtė ēėshtje vetėm sot pasi tė jenė kryer procedurat e pranimit tė delegacionit tė Shqipėrisė. Ndėrkaq, deputeti socialist Kastriot Islami, i cilėsuar nė shkresėn drejtuar KE-sė si zėvendėsues, nuk ėshtė nisur nė Strasburg. Pėrveē shkeljes sė pėrfshirjes sė emrit tė tij nė listė pa miratimin e grupit parlamentar tė PS-sė, Islami nuk plotėson edhe kriterin kryesor atė tė ushtrimit nga ana ligjore tė mandatit tė deputetit, pasi ai nuk ka kryer betimin e pėr pasojė nuk mund tė jetė pjesė e delegacionit shqiptar nė Strasburg.

****
Topalli shkel sėrish rregulloren, emėron Kastriot Islamin nė KE

Shqipėria bėhet sėrish problem nė Kėshillin e Evropės, ku dhe ėshtė anėtare me tė drejta tė plota. Dhe sėrish shkak bėhet krye parlamentarja Jozefina Topalli, e cila ashtu si edhe njė vit mė parė kur largoi Aleksandėr Biberaj pa njė vendim tė Kuvendit nga delegacioni ynė nė Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės, ka bėrė tė njėjtėn shkelje por kėsaj here me pėrmasa edhe mė tė mėdha. Kėshtu, nė prag tė startimit tė seancės sė parė tė sesionit tė ri kėsaj Asambleje, Jozefina Topalli i ka nisur ditėt e fundit njė letėr kredencialesh kėtij institucioni, ku nė shkelje tė plotė tė rregullores sė Kuvendit i dėrgon emrat e anėtarėve dhe zėvendėsuesve tė delegacionit shqiptar nė tė, duke mos respektuar sė pari balancat e pėrfaqėsimit politikė dhe sė dyti duke mos ndjekur procedurat pėr ti miratuar fillimisht nė Konferencėn e Kryetarėve dhe mė pas nė seancė plenare.

Delegacioni
Nė vigjilje tė seancės sė parė plenare tė mbledhjes sė Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Evropės qė pritet ti mbaj punimet nė datat 25-29 janar, Kuvendi i Shqipėrisė duke marrė shkas edhe nga projektrezoluta e kėtij organizimi ndėrkombėtar pėr situatėn politike nė vendin tonė, ka nxituar sė fundmi tė plotėsojė detyrimet e tija pėr sa i pėrket pėrfaqėsimit nė tė. Pėr kėtė arsye kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli i ka nisur kreut tė asamblesė Lluķs Maria De Puig listėn e parlamentarėve shqiptar qė do pėrfaqėsojnė vendin tonė nė jetėn parlamentare tė Kėshillit tė Evropės. Njė fakt i tillė bėhet i ditur nga vet faqja zyrtare e Kėshillit tė Evropės nė internet ku ėshtė afishuar nder tė tjera dhe lista e plotė e deputetėve qė propozohen si anėtarė dhe zėvendėsuesve tė tyre. Si pėrfaqėsues tė PD-sė janė sėrish Ilir Rusmajli, i cili do tė mbajė edhe postin e kreut tė kėtij delegacioni dhe Lajla Pėrnaska. Gjithashtu si pjesė e kėsaj liste ėshtė edhe deputeti ēam i PDU-sė Shpėtim Idrizi, ndėrsa opozitės i ėshtė lėnė vetėm njė vend i paplotėsuar. Nė listėn e zėvendėsuesve sėrish Topalli ka pėrfshirė dy pėrfaqėsues tė djathtė, deputetet Arenca Trashani dhe Mesila Doda. Kėsaj liste i ėshtė bashkangjitur edhe deputeti socialistė, Kastriot Islamin, i cili siē evidentohet nė njoftimin e KE-sė, nuk pėrcaktohet se kujt partie i pėrket. Ndėrsa opozitės sėrish i ėshtė lėnė njė vend si zėvendėsues i paplotėsuar, pėr shkak tė refuzimit qė PS i ka bėrė Kuvendit. Tashmė nė bazė tė rregullores sė funksionimit tė Asamblesė, pritet qė kredencialet tė shqyrtohen dhe miratohen nė mėnyrė krejt formale nga njė komision i posaēėm i tij, pėr tė parė rregullsinė e tyre, si dhe tė diskutohen nė rast se ndonjė palė do tė ketė objeksione. Me pas ky komision do tė thiret qė tė shpeh vendimin nė Asamble pėr pėrfaqsuesit e sesionit tė ri 2010.

Shkelja
Por duket se lista e mėsipėrme i ėshtė dėrguar Kėshillit tė Evropės nga kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli nė kundėrshtim me normat qė pėrcakton vet Rregullorja e kėtij institucioni. Kėshtu, sė pari emrat e pėrzgjedhur nga Topalli nuk kanė kaluar nė procedurat normale, pasi nuk janė diskutuar dhe miratuar as nė Konferencėn e Kryetarėve tė Grupeve Parlamentare dhe ajo qė ėshtė mė e rėndėsishme nuk janė miratuar as nė seancė plenare. Shkelja e kėsaj procedure pėrbėnė njė rast tė pėrsėritur tė krye parlamentares Topalli, pasi edhe njė vit mė parė ajo shkarkoi dhe zėvendėsoi nė kėtė delegacion Aleksander Biberajn pa marrė njė vendim mė parė nė seancė plenare, ēka u detyrua ta bėnte mė pas si rrjedhojė e presionit tė medias. Shkelja e dytė ka tė bėj pikėrisht mosrespektimin e balancimit politikė sipas raporteve qė palėt kanė nė Kuvend. Kėshtu, ndonėse dy grupimet e mėdha politike kanė thuajse tė njėjtin pėrfaqėsim (PD 70 dhe PS 64) nė Kuvend, nė kėtė delegacion ato gjenden nė raportet 3 mazhoranca dhe 1 opozita. Njė tjetėr moment i diskutueshėm ėshtė edhe ai qė ka tė bėj me pėrfshirjen nė kėtė listė tė emrit tė deputetit Kastriot Islami, tė cilin nuk dihet se kush e ka propozuar, ndėrsa rregullorja pėrcakton se njė gjė tė tillė duhet ta bėj kryetari i grupit parlamentar pėrkatės. Pėr tė anashkaluar kėtė problem, krye parlamentarja Topalli ndėrsa emrat e tjerė i paraqet si pėrfaqėsues tė partive konkrete, Islamin e prezanton si socialistė. Rasti i Islamit pėrbėnė njėkohėsisht dhe njė shkelje tjetėr rregullores dhe legjislacionit shqiptar pasi ai ashtu si edhe deputetėt e tjerė socialistė nuk i kanė dhėnė fuqi ligjore mandatit tė tyre pasi nuk janė betuar. Pėr tė gjitha kėto parregullsi mėsohet se Asambleja Kombėtare ka kėrkuar Kuvendi i Shqipėrisė dhe njė informacion shtesė. E vetmja rrugė pėr tė korrigjuar tashmė kėto probleme mbetet ankimi dhe sinjalizimi nga e ana e Partisė Socialiste tė strukturave drejtuese tė KE-sė si dhe grupit parlamentar socialistė nė Asamble.

Delegacioni shqiptar nė Asamblenė Parlamentare tė Kėshillit tė Europės

Anėtarė

Shpėtim Idrizi (PDU)
Lajla Pėrnaska (PD)
Ilir Rusmajli (PD)
? (PS)

Zėvendėsues

Mesila Doda (PD)
Arenca Trashani (PD)
Kastriot Islami (Socialistė)

"Shekulli"

Shpetimi
27.01.2010, 14:43:02
Pakti Detar me Greqinė, Meta: Respektojmė vendimin e Gjykatės
Shekulli Online | 27/01/2010

TIRANĖ- Pavarėsisht pretendimeve dhe rezervave, qeveria do tė respektojė vendimin e Gjykatės Kushtetuese, e cila rrėzoi Paktin detar Me Greqinė. Deklarata ėshtė dhėnė nga numri dy i qeverisė, njėherėsh ministėr i Jashtėm, Ilir Meta.

Duke pohuar se nuk mund tė flasė me argumente, pasi pėr kėtė duhet tė pritet zbardhja e plotė e vendimit tė Gjykatės Kushtetuese, Meta ka deklaruar se vendimi do tė respektohet.

"Ne ndryshe nga opozita i respektojmė vendimet e Gjykatave, edhe kur kemi rezerva, apo edhe kur kemi pretendime, nėse na pėlqejnė apo jo"- ka thėnė Meta.

Sa pėr marrėdhėniet me Greqinė, Meta ėshtė shprehur i bindur se ato do tė ecin pėrpara.

Shekulli
----------------------------------------------------

Me poshte po i sjelli vitem disa fragmente nga komentet e lexueseve te Shekullit:

- Vendimet e gjykatave nuk jane respektuar ne Shqiperi.Kete fryme e futi Sali trahetari,dhe po e ndjek me pasion dhe ky super sharlatani zedhes i atij tradhetarit.
PERSE DEL DHE BEN KY DEKLARATEN DHE JO TRADHETARI?
Po si nuk te vjen turp, dhe nuk thua ate qe ke thene ne prill 2009 per kete mareveshje?
Po si nuk te vjen turp, nga pozicioni poshterues qe te ka ngarkuar tradhetari o i pafytyre? Cfare te detyron te mbash kete pozicion, kur ti nuk ke pergjegjesi per kete mareveshje, sepse ti kur ajo u be ishe ne opozite?
Me cfare ta ka mbushur by..en o budalla i Monikes,se kam respekt per skraparllinjte qe te them budalla i Skraparit. Mbytu gjekundi, dhe mos dil me ne selamet, se turperon te gjalle dhe te vdekur.
Ktheni ne pune ata qe kane fituar te drejten nga gjykatat dhe atehere kini goje te thoni se respektoni vendimet e tyre. Opozita e ka deklaruar me mijra here, se i njeh vendimet (megjithe shkeljen e ligjitnnga ana e saj) e gjykates per zgjedhjet, dhe nuk kerkon ndryshimin e mandateve. Ajo kerkon zbardhjen e te vertetes qe fshihet ne kuti ,ku eshte dhe mandati i vjedhur asaj per tu dhene ty.

bardhi tolabi | January 27, 2010 2:13 PM
********
Ilir mavria, respektimi i Kushtetueses eshte minimalja. Tani jep doreheqjen per mbrojten qe i bere marreveshjes tradhetare dhe sulmin kunder gazetareve e opozites. Por ti s'ke turp, ti e ha turpin me buke. Tani ti e saliu e keni vendin ne prokurori. Ptuu, jazek te qofte batakci !!!
Rilind | January 27, 2010 2:07 PM
**************
Po po ,keta hajnat e votave tani don te arsyetohen me paralelizmin:
- Ja se si ne respektojm vendimin e gjykates per shfuqizimin e vendimit per Otranton, ashtu duhet edhe ju ta respektoni vendimin e gjykates per mos hapje te kutive!
Rreziku eshte se po te ngelin ne pushtet hajnat e votave! ata do te shesin prap Otranton dhe gjithe Shqiperine.
Hajnat dihet ku e kan vendin.
Kosova | January 27, 2010 2:05 PM
*****************
Tani qe Gjykata Kushtetuese dha vendimin e saj, gjykoj se prononcimi i Metes ne pozicioni qe mban, eshte i drejte. Nuk ka pse te kete komente me llogje. Po! Tani per kete skandal Prokuroria e Pergjithshme duhet urgjentisht te filloj hetimet se kush me dashje beri kete skandal dhe per cfare arsyesh u perdhos Kushtetuta, legjislacioni shqiptar dhe u dhuruan kufijte sikur te ishin ciflig i babait te atij Germenjit dhe atyre qe qendrojne pas tij, ish ministrit te jashtem Lulzim Basha, aktualisht minister i brendshem me precedent penal, suites se tij dhe kryeideatorit te ketij skandali antishqiptar.

Vezhguesi - F | January 27, 2010 2:01 PM
*****************************
z. Ilir Meta, mire qe respektoni vendimin e Gjykates sepse nuk keni nga t'ja mbani. Puna eshte mire deri ketu.
Por problemi eshte qe ky vendim i gjykates NXJERR NE SHESH QE JU, SALI BERISHA, LULEZIM BASHA DHE ATA QE KANE NENSHKRUAR KETE MARREVESHJE TE ZEZE ME GREQINE kane kryer TRADHETI KOMBETARE dhe kane thyer BETIMIN PER TE MBROJTUR INTERESAT KOMBETARE KUR JANE BETUAR SI KRYEMINISTER OSE MINISTER I JASHTEM I SHQIPERISE.

TANI E KA RADHEN GJYQI PER TRADHETI KOMBETARE ZOTERINJ TRADHETARE!

Historikisht kufijte e vendeve ndryshohen:
1. Pas luftrave dhe derdhjes se gjakut ose
2. Me referendum popullor

Ne Shqiperi eshte bere zakon qe kufijte ndryshohen kur mbretit (Zogu) ose kryeministrit (Berisha) i intereson DUKE SHKELUR ME TE DYJA KEMBET INTERESAT KOMBETARE PER TE CILAT JANE BETUAR.

KA ARDHUR KOHA QE KUSH SHKEL INTERESAT KOMBETARE TE DENOHET PER TRADHETI DHE T'I MBYLLET RRUGA PAZARLLEQEVE TE QEVERISE SE TANISHME DHE ATYRE QE DO TE VIJNE(qofshin te kuqe, blue ose te verdha!) NE KURRIZ TE INTERESAVE KOMBETARE.

Flm
AGENT 007 | January 27, 2010 1:46 PM
*****************
Sali Berisha ti kerkoje falje specialistit per kufitje detare kur i tha sharlatan.
Tani kush eshte SHARLATANI, a nuk doli Saliu SUPERSHARLATAN.
Saliu e ka vendin ne gjyq,per shume fakte.

Populli | January 27, 2010 1:07 PM

Shpetimi
27.01.2010, 19:30:24
Rrėzohet pakti detar, Rama: Ndjej keqardhje pėr qeverinė

Shekulli Online | 27/01/2010

TIRANE - Kryetari i Partisė Socialiste, Edi Rama ka deklaruar sot se rrėzimi i paktit detar nga Gjykata Kushtetuese ka treguar se ishte nė kundėrshtim me Kushtetutėn dhe se Qeveria tradhtoi interesat kombėtare. Sipas tij, PS e ēoi ēėshtjen nė gjykatė sepse kishte impakt tė madh nė publik dhe nuk donte qė tė shndėrrohej nė njė debat politik por teknik ashtu siē ėshtė nė tė vertetė.


Gjatė nė interviste pėr Zėrin e Amerikės, Rama u shpreh se : Reagimi i parė qė vjen ndėr mend ėshtė keqardhja e thellė pėr katandisjen e qeverisjes nė Shqipėri nė njė instrument tė errėt, i cili vepron pėr fat tė keq nė kundėrshtim me interesat e publikut, dhe nė kėtė rast me interesa akoma mė tė mėdha. Arsyeja pse ne iu adresuam Gjykatės Kushtetuese ishte pėr t'i dhėnė mundėsi mendimit tė lirė, tė bazuar nė njė ekspertizė tė thellė, dhe pėr t'a larguar kėtė ēėshtje shumė tė nxehtė qė me tė drejtė provokoi ndjeshmėrinė e mbarė publikut shqiptar nga tryeza e debatit politik, tė vetėdijshėm se bėhet fjalė pėr njė marrėveshje e cila duhet mes Shqipėrisė dhe Greqisė, marrėveshje mes dy vendeve jo vetėm fqinje, por dhe vendesh mike, por njėkohėsisht dhe shumė tė shqetėsuar pėr faktin se ky instrument i domosdoshėm pėr mbarėvajtjen e punėve mes dy vendeve, rezultonte nga shqetėsimet e ngritura si njė instrument jashtė kontrollit tė Kushtetutės dhe ligjit.

Shekulli

Shpetimi
27.01.2010, 19:44:34
Berisha: Myslym Pasha, sharlatan

VOA News | 01/01/2010

Nė intervistėn dhėnė ne 30 dhjetor pėr Zėrin e Amerikės kryeministri Berisha ėshtė pėrgjigjur edhe pėr njė pyetje tė lidhur me Paktin Detar. Sipas tij, kolonel Myslym Pasha ėshtė "njė sharlatan" dhe se ai (Berisha) "nuk do ta ndiqte kėtė ēėshtje, por e ka ndjekur.."

Zėri i Amerikės: Njė tjetėr ēėshtje e cila ka hapur debat ėshtė edhe ajo e marrėveshjes pėr pėrcaktimin e kufirit detar me Greqinė. Nė tė vėrtetė ajo ėshtė shumė teknike dhe pėr kėtė kanė folur shumė specialistė.Edhe seance e parė qė u zhvillua nė Gjykatėn kushtetuese la njė shije jo fort bindėse. Ju mendoni se ka vend pėr korrigjim?

Sali Berisha: Unė natyrisht e kam ndjekur debatin. Unė ēfarė shoh nė debat. Shoh njė sharlatan qė kalon nga ekrani nė ekran dhe cfarė thotė. Thotė qė Gjiri i Sarandės nuk ėshtė ai qė ai vetė ka pėrcaktuar me dorėn e vet dhe institutin qė ka drejtuar, ka vizatuar dhe ua ka dhėnė shqiptarėve nė tė gjitha tekstet dhe e ka pėrcaktuar nė enciklopedinė e Shqipėrisė, por gjiri i Sarandės ėshtė ai qė ka pėrcaktuar legjenda. Se bėhet fjalė te gjiri. Unė nuk do ta ndiqja, do e leja nė dorėn e ekspertėve, por e kam ndjekur.
Sė dyti, bėhet fjalė pėr distancėn ku u thotė shqiptarėve njė herė se kėtu janė humbur 350 kilometra. Kur distanca ėshtė 39 kilometra ai thoshte 21, pastaj thoshte jo nuk e kam deklaruar. Pra absolutisht kemi tė bėjmė, koncepti im mė falni, me njė sharlatan tė mirėfilltė qė nuk jep as edhe njė fakt tė vetėm. Gjykata e Shkupit dhe ajo kushtetuese nuk mori pėrsipėr trajtimin e kėsaj cėshtjeje. Tė njejtėn ēėshtje shtroi edhe atje opozita. Gjykata e Tiranės e mori pėrsipėr.
Dakort. Po e ndjekim. Cfarė argumenti do paraqesė pala tjetėr. Unė gjykoj se tė gjitha argumentat janė paraqitur pėr zbatimin me korrektesė tė traktatit tė detit. Eshtė pėrcaktyuar ajo si bazė dhe ajo pėrdoret si bazė nė shumicėn e vendeve tė botės. Nuk kam as edhe shqetėsimin me tė vogėl pėr tė. Por tė mendoj se ekspertėt shqiptarė shitėn territor. Kjo vjen nga mendėsia mė e vjetėr e kėtij vendi.
Ai ėshtė njė proces transparent. Gjiri i Sarandės ėshtė gjiri i Sarandės. Ka njė pėrkufizim enciklopedik, gjeografik, njė pėrkufizim tė gjithanshėm.
---------------------------------------------------------------------------

Ja pra se si e cilesonte Sali Berisha gjeneralin patriot Myslim Pasha, citoj:

"Pra absolutisht kemi tė bėjmė, koncepti im mė falni, me njė sharlatan tė mirėfilltė qė nuk jep as edhe njė fakt tė vetėm.", fund i cilesimit te kryesharlatanit Berisha.

E pra, mua shume do me interesonte te degjoja, se ēka do te thote tani mendjetredhuri Berisha pas vendimit te guximshem te Gjykates Kushetuese, ku te drejte i jep "sharlatanit" Myslim Pasha, "antikombtarit" Edi Rama, si dhe PSSH-se ne pergjithesi, ndersa e hedh poshte tradhtine e Qeverise Berisha, e cila ne gjyqin e zhvilluar ne Gjykaten Kushtetuese te Shqiperise kishte derguar perfaqesuesit e saj juridik, duke bere keshtu ne menyre paradoksale avokatin e Greqise.

Shpetimi

Shpetimi
27.01.2010, 19:57:18
O PS-ja eshte tradhetia e kombit, per aq kohe sa te kene ne kryeso Kristaq stalinistin, jo PS-ja, po as Shqiperia nuk do leviz para.

keta nuk din asgje tjeter perveq bojkot, tollovi, masakra, hajni, kriminalitet, prostitucion, dhe ndasi kombetare.

kondita, ne vend qe te besh avokatin e mikut te serbo-malazezeve, te deklaruar publikisht edhe ne Kuvendin e Shqiperise, por edhe te deshmuar ne praktike, do te ishte me mire te shprehje mendimin tend personal se si e konsideron ti vendimin e Gjykates Kushtetuese te Shqiperise
Besoj se tani edhe ti e ke te kjart se kjo Gjykate e ka hedhur poshte Paktin e turpit te Qeverise se Berishes me Greqinė, apo jo?

Pastaj, nuk do ishte keq sikur ti personalisht ta japesh mendimin tend edhe per vendimin e fundit te Qeverise se Sali Berishes per regjistrimin e popullit te Shqiperise, ku qytetaret e Republikes se Shqiperise perveq perkatesise kombetare ta deklarojne edhe ate fetare.
Dihet se edhe kjo eshte nje strategji e kahershme antishqiptare, ku permes joshjeve te ndryshme nga na e shovenisteve grek dhe nje grushti shqipfolesish te shitur si Bollano me shoke, do te arrijne qe ortodokset shqiptar ti "shesin" si grek, por do te kete dhe shume shqiptar te tjere qe per hire te marrjes se dyshtetesise (kjo bene te mundur marrjen e pasaportes greke) do ta ndrrojne deklarativisht jo vetem fene, por edhe kombesine.

Shpetimi

Shpetimi
27.01.2010, 20:17:45
Berisha premton regjistrimin e popullsise ne baza etnike dhe fetare

TIRANE- Regjistrimi i popullsisė mbi baza gjuhėsore, e pėrkatėsisė fetare dhe etnike pėrbėn njė rrezik serioz dhe kėrcėnim pėr territorin e vendit. Reagimi i fortė vjen nga njė prej hartuesve tė Kushtetutės, politikanit Sabri Godo, i cili nė kėtė mėnyrė i pėrgjigjet projektit qė kryeministri Berisha premtoi pak javė mė parė nė Kuvend. Nė seancėn e 15 nėntorit tė kėtij viti, Berisha duke iu pėrgjigjur interesimit tė kreut tė PBDNJ-sė Vangjel Dule pėr kėtė cėshtje, do tė zotohej tė kryente regjistrimin e popullsisė mbi baza gjuhėsore, etnike dhe fetare pavarėsisht rekomandimeve tė kundėrta tė ndėrkombėtarėve.

“Megjithė ekzistencėn e disa rekomandimeve nga ndėrkombėtarėt qė tė mos bėhet, unė jam nė regjistrimin e kėtij vendi, qė do tė bėhet nga kjo qeveri. Cdo qytetar do ketė tė drejtė tė shėnojė gjuhėn, pėrkatėsinė etnike, besimin fetar”, deklaroi kryeministri Berisha.

Por politikani Sabri Godo e sheh kėtė projekt si shumė tė rrezikshėm, qė do tė conte nė rritje artificiale tė shtetasve me kombėsi greke nė vendin tonė. Sipas Godos, pas kėsaj Greqia do tė kishte edhe pretendimin pėr territore shqiptare.

“Ndėrsa tė tjerat mund ti marr kalimthi dhe si njė lloj shakaje qė duhet qortuar, kjo ka njė pėrmbajtje tjetėr. Ja cfarė rreziku. Ajo qė thotė Berisha ka tė bėjė mė tė drejtat universale tė njeriut, por si i bėhet me familjet e regjistruara me kombėsi greke? Janė me qindra familje nė Korce, Gjirokastėr, Delvinė e Sarandė qė marrin pensione greke. Nuk jam kundėr pensionit por kundėr dokumentit qė kanė nėnshkruar, i cili i detyron tė ndryshojnė kombėsinė. Kėtu duhet tė vėrė dorė shteti shqiptar. Do tė kemi mė tepėr njerėz me kombėsi greke nga c“kemi realisht, dy ose tre herė mė tepėr. Kjo i jep tė drejtė palės greke tė thotė qė, ky ėshtė territori im sepse ėshtė i banuar nė shumicėn e vetė nga qytetarė qė kanė kombėsi greke. Rrjedhimisht kėrcėnon drejtpėrdrejt tėrėsinė tokėsore tė shtetit shqiptar”, u shpreh Godo.

Godo i ka kujtuar qeverisė shqiptare qė tė ketė kujdes edhe me varrezat greke tė cilat nuk mund tė vazhdojnė pafund.

"Nuk mund ta mbulojmė vendin me varreza. U dha leje dhe u arrit nė njė marrėveshje pėr dy varreza me Greqinė, kėrkonin tre e mė parė katėr. Nuk mund ta mbulojmė territorin e vendit me varreza tė qėna dhe tė paqėna, sikundėr u provua nė fshatin e Pėrmetit.” pėrfundoi Godo.
-------------------------------------------------------------------

Ja, siq po shihet edhe nga reagimi i arsyeshem i Sabri Godos, njeri nder aleatet politik te Berishes (Sabri Godo eshte kryetar nderi i Partise Republikane), Qeveria shqiptare e kryesuar nga Sali Berisha i Vuēidolit te Tropojes ka vendosur qe edhe njehere te provokoj shqiptaret e Shqiperise, duke e detyruar perseri opoziten te protestoj e mospranoj vendimet e institucioneve te shtetit.
Pastaj, kur opozita nuk i bindet shtetit, perseri del Berisha dhe telallet e tij me lloj-lloj akuzash kunder opozites, duke bertitur si te ēmendur se gjoja faji per mos heqjen e vizave per qytetaret shqiptar, si dhe mospranimi i Shqiperise ne BE na qenka jo i Qeverise, por i opozites, duke u bere keshtu edhe qesharak para opinionit nderkombetar.

Shpetimi

Shpetimi
28.01.2010, 11:13:33
Populli thote: " nje budalla e hudh nje gur ne ujė, e njiqind te menqur nuk mund ta nxjerrin"!

Keshtu beri edhe Sali Berisha; provoj ta fali, apo ta shesi tek Greqia nje hapsire te madhe te ujrave teritoriale te Shqiperise, e tani pas vendimit te Gjylates Kushtetuese per ndalimin e kesaj tradhtie kombetare perseri jane shqiptaret dhe shteti shqiptar qe do ta paguaj koston e budallakut (tradhtise) se Sali kobures!

Shpetimi
__________________________________________________ _________________________
Rrėzimi i Paktit, Godo: Deklaratat e Athinės, kėrcėnim e ndėrhyrje

Fejzi Braushi | 28/01/2010

TIRANĖ - Qėndrimi zyrtar i Greqisė se vendimi i dhėnė nga Gjykata Kushtetuese pėr pezullimin e paktit detar me vendin tonė, pėrbėn njė zhvillim negativ nė marrėdhėniet mes dy vendeve, ka sjellė edhe reagimin e historianėve shqiptarė.

Sipas historianit Sabri Godo, ky qėndrim i shtetit fqinj, ėshtė njė notė kėrcėnuese qė i drejtohet Shqipėrisė. Duke pėrdorur njė gjuhė tė tillė, sipas Godos, Greqia po ndėrhyn nė vendimet e gjykatave shqiptare. "Sė pari, term zhvillim negativ pėrbėn njė notė kėrcėnuese pėr vendin tonė.

Sė dyti, kjo ėshtė njė lloj ndėrhyrje e Greqisė nė vendimet juridike qė ndėrmerr njė institucion juridik siē ėshtė Gjykata Kushtetuese e Shqipėrisė", - tha dje Godo pėr gazetėn "Shekulli". Historiani dhe politikani Godo, vuri nė dukje se zgjidhja e kėsaj situate mund tė realizohet pėrmes rinegocimit. Nė zhvillimin e kėtyre rinegociatave midis dy vendeve pėr paktin detar, Godo sugjeron qė tė thirret njė ekspertizė ndėrkombėtare, mundėsisht edhe nga NATO-ja pėr tė ndarė nė mėnyrė tė barabartė hapėsirėn ujore midis Greqisė dhe Shqipėrisė.

"Tani mendoj se duhet vepruar me mend qė tė studiohen mirė objeksionet qė ka bėrė Gjykata Kushtetuese, tė cilat mė duket se janė serioze dhe qėndrojnė dhe tė kėrkohet ndėrhyrja e zgjidhjes qė ėshtė rinegocimi me Greqinė. Unė kam shfaqur qė nė fillim tė debatit mendimin se do tė duhej nė kėtė rast tė thirrej njė ekspertizė ndėrkombėtare, strukturat e tė cilave merren me probleme tė tilla tė pakteve detare. Mbase mund tė kėrkohet edhe asistenca e ndonjė strukture tė NATO-s", - u shpreh Godo. Ai shtoi se Greqia duhet ta njohė vendimin e Gjykatės Kushtetuese dhe ekspertiza ndėrkombėtare do tė bėnte tė mundur arritjen e njė marrėveshjeje tė arsyeshme midis vendeve.

"Nė kushtet qė janė krijuar mė duket se njė ekspertizė e huaj do tė ishte nė dobi tė dyja palėve, qė kanė pėr tė kontestuar domethėnė ndėrmjet nesh dhe Greqisė. Kjo do tė mė dukej si zgjidhja mė e drejtė. Grekėt duhet tė njohin kėtė fakt, qė ėshtė njė vendim i njė institucioni juridik suprem, sepse ata janė pasardhėsit e Sokratit, i cili pėr tė respektuar ligjet e vendit tė tij, piu helmin. Kėtu nuk ėshtė rasti tė pijė helmin ndokush. Por, duhet tė arrihet nė njė marrėveshje tė arsyeshme qė tė jetė e barabartė pėr tė dyja palėt", - nėnvizoi ai.

Ndėrkohė, Gjykata Kushtetuese njoftoi dje se vendimi pėr kthimin e marrėveshjes pėr rinegocim ishte marrė unanimisht. Sipas anėtarėve tė Gjykatės Kushtetuese, pakti detar "Pėr delimitimin e zonave pėrkatėse tė shelfit kontinental dhe zonave tė tjera detare qė u pėrkasin nė bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare" ėshtė i papajtueshėm me Kushtetutėn.
*****
Rrėzimi i Paktit Detar, Athina: Zhvillim negativ, presim sqarime

Pas vendimit tė Gjykatės Kushtetuese pėr marrėveshjen e ujrave detare, Athina zyrtare
e quajti ate "njė zhvillim negativ".
Ishte zv.Ministri i Jashtėm grek, Dimitris Drucas, ai qe shprehu shqetėsimin e pales greke pėr rrėzimin e marrėveshjes.

"Jemi tė shqetėsuar pėr kėtė situatė dhe nė pritje tė sqarimeve tė kėtij vendimi. Ne nuk mund tė komentojmė vendimet e gjykatave, por presim nga pala shqiptare qė tė vendosė njė zgjidhje tė cėshtjes", theksoi numri dy i diplomacisė greke.

Ndėr tė tjera Drucas shtoi se do tė diskutojė me MPJ te Shqiperise Meta pėr kėtė cėshtje. Ky i fundit dha garanci tek z.Drucas, rreth dy muaj me pare gjate takimeve Drucas-Meta per paktin.

********
Rrėzimi i Paktit Detar, Rama: Ishin tradhtuar interesa kombėtare

TIRANE - Kryetari i Partisė Socialiste, Edi Rama ka deklaruar sot se rrėzimi i paktit detar nga Gjykata Kushtetuese ka treguar se ishte nė kundėrshtim me Kushtetutėn dhe se Qeveria tradhtoi interesat kombėtare.

Sipas tij, PS e ēoi ēėshtjen nė gjykatė sepse kishte impakt tė madh nė publik dhe nuk donte qė tė shndėrrohej nė njė debat politik por teknik ashtu siē ėshtė nė tė vertetė.

Gjatė nė interviste pėr Zėrin e Amerikės, Rama u shpreh se : Reagimi i parė qė vjen ndėr mend ėshtė keqardhja e thellė pėr katandisjen e qeverisjes nė Shqipėri nė njė instrument tė errėt, i cili vepron pėr fat tė keq nė kundėrshtim me interesat e publikut, dhe nė kėtė rast me interesa akoma mė tė mėdha. Arsyeja pse ne iu adresuam Gjykatės Kushtetuese ishte pėr t'i dhėnė mundėsi mendimit tė lirė, tė bazuar nė njė ekspertizė tė thellė, dhe pėr t'a larguar kėtė ēėshtje shumė tė nxehtė qė me tė drejtė provokoi ndjeshmėrinė e mbarė publikut shqiptar nga tryeza e debatit politik, tė vetėdijshėm se bėhet fjalė pėr njė marrėveshje e cila duhet mes Shqipėrisė dhe Greqisė, marrėveshje mes dy vendeve jo vetėm fqinje, por dhe vendesh mike, por njėkohėsisht dhe shumė tė shqetėsuar pėr faktin se ky instrument i domosdoshėm pėr mbarėvajtjen e punėve mes dy vendeve, rezultonte nga shqetėsimet e ngritura si njė instrument jashtė kontrollit tė Kushtetutės dhe ligjit.

Shekulli

Brigada128
28.01.2010, 14:12:44
Shprehja se nje ish gjeneral na qenka sharlatan dhe tash na del se kinse ky ,,sharalatan,, paska pasur plotesisht te drejt sepse e te njejtit mendim eshte edhe vendimi i gjykates kushtetuese sipas fjaleve te salihit i bie se edhe gjykata kushtetuese na qenka sharlatane sepse edhe ajo vendosi ne te njejten vije sikur se ish gjenerali Myslim Pasha.

Hajt sali hajt grahi si ne bahqe te babes se te ka ardhur edhe ty koha me lujt me popull qysh te duash,,,,,,, nanen ty greket edhe shkijet me ne krye fazlliqin mikun tand.

Shpetimi
28.01.2010, 18:01:24
Berisha, kundėr historianėve: Regjistrimi nuk sjell pėrēarje

TIRANĖ - Edhe pse historianėt shqiptarė, si Pėllumb Xhufi apo Sabri Godo e kanė kundėrshtuar me argumente historikė nismėn e qeverisė pėr regjistrimin e popullsisė mbi baza etnike dhe fetare, duke e cilėsuar atė tė panevojshme dhe qė mund tė sjellė pėrēarje fetare dhe rritje tė numrit fiktiv tė minoriteteve nė vend, kreu i qeverisė, Sali Berisha, i qėndron argumentit tė tij se regjistrimi i popullsisė nė kėtė bazė nuk pėrbėn asnjė problem.


Sipas Kryeministrit Berisha, pretendimet se deklarimi i besimit fetar sjell pėrēarje fetare, nuk qėndrojnė, pasi, sipas tij, tė gjitha besimet fetare jetojnė nė harmoni mes tyre. "Nė kėtė kontekst tė mendosh se deklarimi i besimit fetar pėrbėn njė element supozojmė pėrēarės fetar, kjo nuk qėndron. Nuk ka asnjė bazė reale, sepse kėtu nė Shqipėri si askund tjetėr njerėz me besime tė ndryshme fetare kanė jetuar nė harmoni nė tė gjitha kohėrat", - tha dje Berisha.


Kreu i qeverisė vuri nė dukje se njerėzit janė tė lirė ta pohojnė ose jo besimin e tyre fetar. Sipas tij, qeveria qė ai drejton ėshtė pėr respektimin e plotė tė besimit. "Nė kėtė kontekst, dua te shtoj se nėse ndokush nuk do tė dojė tė deklarojė besimin e tij, le tė mos e bėjė, si dhe ai qė ndihet ateist le ta deklarojė qė ėshtė ateist. Kjo ėshtė njė shoqėri e lirė. Sigurisht ka dhe ateistė. Nuk shoh kėtu as dėmin mė tė vogėl. Po tė kthehem pas nė vitet '90-tė kishte intelektualė qė mendonin se duhet tė nisnin njė proces masiv konvertimi. Doktrina jonė ishte, aty ku ishin 4 myslimanė, tė ngrihej njė xhami, aty ku ishin 4 tė krishterė njė kishė dhe aty ku ishin 4 bektashinj, njė teqe. Ne jemi pėr respektimin e plotė tė besimit", - u shpreh Kryeministri.


Duke folur nė marrėdhėniet qė ka shteti me besimin fetar, kreu i ekzekutivit nėnvizoi se deklarimi i besimit fetar nuk ka asnjė impakt mbi qėndrimin e shtetit nė raportet me fenė. "Tė gjitha regjimet qė ka provuar ky shtet, qė nga themelimi i tij deri mė sot kanė qenė dhe janė sekulariste se kjo ėshtė njė trashėgimi themelore pozitive, pra edhe nė kėtė rast deklarimi i feve nuk ka asnjė ndikim dhe nuk mund tė ketė asnjė ndikim mbi sekularizmin e Shqipėrisė dhe shqiptarėve", - theksoi ai. Pėr sa i pėrket regjistrimit mbi baza etnike, edhe pse historianėt e kanė cilėsuar si njė mundėsi pėr rritje e numrit fiktiv tė minoriteteve dhe si njė nėnshtrim ndaj interesave tė shteteve fqinje, Kryeministri u justifikua me faktin se populli shqiptar nuk ka nevojė pėr identitet.


Pėr kėtė arsye, sipas tij, deklarimi i enticitetit nuk pėrbėn ndonjė problem. Por, sipas liderit tė mazhorancės, popullsia me shumicė shqiptare duhet tė bėjė kujdes tė mos lėshojė deklarata lėnduese ndaj grupeve minoritare. "Duhet qė shumica tė jetė shumė e vetėdijshme dhe e pėrmbajtur, flas kėtu pėr shumicėn e shoqėrisė, e cila duhet tė ketė vetėdije tė thellė dhe nuk duhet tė bėjė deklarata lėnduese pėr minoritetet dhe grupet etnike", - shtoi Berisha.


Duke pranuar vetė faktin se jo ēdo vend e kryen kėtė formė regjistrimi, Berisha tha se pėr vendin tonė ėshtė e drejtė qė ta bėjė. Megjithatė, sipas tij, regjistrimi i personave nė bazė tė kėtyre elementėve nuk do tė shėnohet nė pasaporta, pasi konsiderohet si diskriminim. "Pavarėsisht se jo nė ēdo vend bėhet kjo formė regjistrimi, ne na takon ta bėjmė. Ėshtė njė dėshirė absolutisht legjitime dhe shumė e drejtė. Nuk do tė shėnohet nė pasaporta. Ky ėshtė njė standard tjetėr, pasi kundėrshtitė globale janė mė tė mėdha duke qenė se kjo konsiderohet si diskriminim. Nuk kam kundėrshtim pėr njė qėndrim tė tillė", - pėrfundoi ai.

*****FP: Regjistrimi i popullsisė dhe marrėdhėnia me Greqinė

Regjistrimi i popullsisė mbi baza etnike dhe fetare ka ngjallur debat nė Shqipėri, duke rihapur ēėshtjen e tė drejtave tė njeriut dhe lirisė qė qytetarėt duhet tė kenė, tė mos deklarojnė pėrkatėsinė e tyre fetare apo etnike.
Por qeveria dhe partia Bashkimi i tė Drejtave tė Njeriut qė mbrojnė kėtė aksion, kėmbėngulin po ashtu se duhen respektuar dhe tė drejtat e atyre qė duan ta theksojnė kėtė identitet tė tyre. Debati zhvillohet nė njė kohė kur vendi fqinj Greqia ka njoftuar se ėshtė e gatshme t'u japė shtetėsinė emigrantėve shqiptarė qė kanė origjinė greke, dhe kur ekspertėt paralajmėrojnė njė spekulim tė mundshėm me identitetin pėr shkak tė standardit tė ulėt ekonomik dhe demokratik qė Shqipėria ka nė raport me vendet fqinje.
Ne editorialin e Faktorit Plus mbi kete teme thuhet:

'..Debatin pėr rrezikun nga vetėdeklarimi i identitetit etnik apo fetar, nuk e nxit as ksenofobia as ndonjė linjė e urrejtjes raciste nė Shqipėri, por standardi i ulėt qė shoqėria shqiptare ka nga pikėpamja ekonomike, dhe liria e lėvizjes nė raport me vendin fqinj, Greqinė.

Pa dashur tė hyj nė argumentet e tė dy palėve, nė atė tė pakicės greke dhe qeverisė nga njė anė dhe nė atė tė shumicės sė ekspertėve historianėve dhe ish-zyrtarėve tė lartė tė shtetit nga ana tjetėr, njė gjė shihet fare qartė, se frika buron nga fakti se shumė shqiptarė pėr tė pėrfituar pasaportė greke, apo pėr tė siguruar njė liri lėvizje mė tė madhe do tė jenė tė gatshėm qė siē kanė ndėrruar emrat nė Greqi, tė ndėrrojnė dhe fenė dhe identitetin e tyre etnik.


Kjo rihap njė temė shumė delikate mbi vlerat reale tė shoqėrisė shqiptare dhe teston nė njė farė mėnyre dhe disa tipare tė deklaruara tė shqiptarėve, siē ėshtė krenaria kombėtare, tė cilat mund tė vihen nė dyshim. Ky debat bėhet shumė social nėse fillon e krahason atė ēfarė i ofron njė qytetari shqiptar, shteti i vet dhe atė ēfarė i ofron shteti fqinj.


Shteti shqiptar i ofron varfėri, mungesė personaliteti, arbitraritet, grabitje prone, dhunim tė lirive njerėzore, lirisė sė shprehjes dhe lirisė ekonomike, ndėrsa shteti fqinj, njė vend anėtar i Bashkimit Evropian ja ofron tė gjitha kėto mundėsi, por e kushtėzon tek identiteti.


Tanimė pyetja lind, a ja vlen qė njė shqiptar mesatar, me njėqind probleme tė tilla nė vendin e vet, tė hezitojė pėr tė mos deklaruar origjinė greke, nė shkėmbim tė gjithė standardeve tė tjera pozitive? Kėsaj dileme ėshtė gabim t'i pėrgjigjesh nė kėto kushte. Ėshtė gabim, pasi nė tė gjitha rastet dikujt duhet t'i hysh nė hak. Mbas tė gjithash, kėsaj pyetjeje nuk bėn t'i japė pėrgjigje nė kėto kushte shteti shqiptar.


Qeveria shqiptare ėshtė pėrgjegjėse pėr varfėrinė, dhe standardin e ulėt tė lirive qė ka prodhuar pėr qytetarėt e saj. Debati qė ajo po hap ėshtė njė debat luksoz, tė cilin ajo nuk e pėrballon dot. Pėrgjigjja ndaj kėtij debati nė kėto momente, do tė jetė e gėnjeshtėrt, pasi qytetarėt shqiptarė dhe kėtu nuk kam parasysh pak vetė, do tė zgjedhin standardet e lirisė dhe mirėqenies, para krenarisė boshe kombėtare nė kėto raste.


Prandaj do tė ishte e udhės qė ky debat tė shtyhej pėr mė vonė, atėherė kur sė paku shqiptarėt, tė kishin standarde tė krahasueshme me fqinjin tonė evropian. Meqė konflikti real qėndron mes Shqipėrisė dhe Greqisė dhe problemi real ėshtė lėvizja e lirisė dhe varfėria, atėherė ky debat duhet tė hapet kur ne dhe Greqia tė jemi nė kushte tė krahasueshme sa u pėrket sė paku kėtyre dy fenomeneve.


Shqipėria duhet tė fitojė njėherė tė drejtėn e lėvizjes sė lirė, me qėllim qė shqiptarėt tė mos joshen sa i pėrket identitetit vetėm pėr njė leje qėndrimi dhe sė dyti Shqipėria duhet tė bėjė hapa serioze drejt luftės kundėr varfėrisė dhe korrupsionit me qėllim qė shqiptarėt tė mos joshen pėr njė copė bukė dhe njė trajtim mė dinjitoz nga shteti, nė shkėmbim tė identitetit tė tyre.


Kėshtu qė ėshtė mirė qė qeveria para se tė mendojė pėr njė debat tė tillė luksoz tani, le tė punojė pėr liberalizimin e vizave dhe luftėn kundėr varfėrisė e korrupsionit pėr t'i vėnė qytetarėt e saj nė pozita tė barabarta me ata fqinjė. Dhe kur tė jemi tė barabartė, atėherė jemi mė tė lirė dhe mė tė drejtė nė zgjedhjen tonė...'

*******


XHUFI: 'Berisha i dytė po bėn tradhti kombėtare'

Nisma e qeverisė pėr tė "kataloguar" shqiptarėt nė bazė tė ndarjeve fetare dhe etnisė ka gjetur kundėrshtime tė forta te bota akademike shqiptare, e cila e konsideron si plotėsimin e ėndrrės sė vjetėr greke pėr marrjen e territoreve shqiptare.


Nėse njė gjė e tillė do tė ndodhė, atėherė Greqia do tė kėrkojė atė qė ajo e quan Vorio-Epir. Historiani Pėllumb Xhufi komenton nismėn e re tė qeverisė, duke e konsideruar si njė tradhti kombėtare.


Z. Xhufi, si e vlerėsoni nismėn e qeverisė pėr regjistrimin e popullsisė mbi baza etnike dhe fetare?

E konsideroj tradhtinė e radhės ndaj interesave tė vendit, njė lėshim tė turpshėm ndaj presioneve tė qarqeve nacionaliste greke, zyrtare e jo zyrtare, qė kėrkojnė tė zbatojnė deri nė njė projektin nacionalist tė tjetėrsimit tė Shqipėrisė sė Jugut ("Vorio-Epiri").


Regjistrimi i popullsisė mbi baza etnike e fetare ishte njė ndėr 6 pikat e ultimatumit qė ish-kryeministri grek Miēotaqis i paraqiti nė korrik 1993 Berishės sė Parė. Berisha i Dytė, deri mė sot, kishte zbatuar pesė nga gjashtė pikat, madje nė 2009 i bėri sė bijės sė Miēotaqisit, zonjės Bakojanis, njė dhuratė tė papritur, marrėveshjen pėr faljen e hapėsirės detare, qė babai i saj nuk kishte guxuar ta kėrkonte nė 1993.


Dhe, pikėrisht dje, qeveria Berisha, nėpėrmjet njė zėdhėnėsi tė denjė pėr kėsi lloj kumtesh, njoftoi nisjen e procesit pėr realizimin e pikės 6 tė ultimatumit Miēotaqis: regjistrimin e popullsisė me pėrcaktim tė kombėsisė e tė besimit.


Shqipėria, qė me kushtetutė vetė-shpallet shteti i qytetarėve pa dallim kombėsie e besimi, detyrohet tani, nėn presionin grek, tė zbresė nė nivelin e njė shteti qė vendos shenja dallimi midis shtetasve tė vet.


Nė Evropėn moderne mbizotėron koncepti i shtetit tė qytetarėve, pa pėrcaktime tė karakterit etnik apo fetar. Vėrtet, nė vendin fqinj Kushtetuta heq njė dallim tė qartė midis "grekėve" dhe "ortodoksėve", nga njėra anė, dhe "tė tjerėve", nga ana tjetėr, tė cilėt "tė tjerė", ndryshe nga "grekėt" e nga "ortodoksit", nuk kanė tė drejtė tė vetė-identifikohen, tė organizohen nė parti e shoqata e tė punėsohen nė sektorin publik.


Por, Greqia nuk ėshtė njė rast pėr t'u marrė shembull pėr standarde tė tė drejtave tė njeriut e tė minoriteteve: nė fakt, ka refuzuar edhe tė njohė konventat pėrkatėse tė Kėshillit tė Evropės.


Ndaj, duke marrė nė konsideratė edhe tė tjera punė tė errėta qė qeveria Berisha ka kryer gjatė kėtyre viteve (marrėveshja e kufirit detar, protokolli pėr varrezat e ushtarėve grekė, hapja e shkollave greke nė vende nevralgjike, si Himarė, Korēė etj.), gjykoj se kemi tė bėjmė me njė shitje tė interesave tė vendit, e pra me njė shkelje tjetėr tė rėndė tė Kushtetutės. Diku e kam quajtur edhe "tradhti kombėtare", dhe e tillė ėshtė.


Ēfarė sjell, sipas jush, kjo ndarje nė marrėdhėniet mes shqiptarėve?


Nuk besoj se do tė sjellė ndonjė dramė nė marrėdhėniet mes shqiptarėve. Ata shqiptarė, qė pėr arsye materiale e njerėzore, do tė pranonin tė vetė-deklaroheshin si "grekė", do tė vazhdonin edhe mė tej tė ndjeheshin shqiptarė.


Por, nėse vėrtet qeveria shqiptare do t'i shkojė deri nė fund marrėzisė sė saj, d.m.th., do lejojė qė kombėsia tė njihet e tė regjistrohet si e tillė vetėm mbi bazė tė deklarimit, pa marrė nė konsideratė elementėt e tjerė objektivė, familjarė, historikė, anagrafikė etj., atėherė do tė lindin probleme tė rėnda, qė nuk lėndojnė "sedrėn" kombėtare tė njėrit apo tė tjetrit, por integritetin e shtetit shqiptar dhe vetė sigurinė kombėtare.


Qeveria shqiptare, kjo e Berishės, po merr mbi shpatulla njė pėrgjegjėsi tė rėndė, atė tė sajimit artificial tė njė minoriteti grek tė paqenė, prej 100, 200, 300 apo 400 mijė personash.


Dhe atėherė, Shqipėria duhet tė fillonte njė "jetė tė re": pikė sė pari do tė duhej tė ripagėzohej si njė shtet multietnik, do tė duhej tė nėnshkruante me Dulen njė marrėveshje si ajo e Ohrit, do tė duhej tė paguante me buxhetin e shtetit helenizimin e shqiptarėve tė vetė-deklaruar si grekė, do tė duhej tė kishte grek presidentin ose kryeministrin e njė mori tė tėrė ministrash.


Kur them "grek", e kam fjalėn pėr grekė tė thekur tė tipit Bollano e Ksera, qė janė gati tė fshijnė nga harta jo mė Jugun, por gjithė Shqipėrinė.


Historiani Godo thekson se kjo ndarje sjell rivalitete fetare, sipas jush, a ėshtė e mundshme njė e gjė e tillė?


Sigurisht, nga njė deklarim nėn presion i kombėsisė dhe i besimit, edhe harta fetare e Shqipėrisė do tė ndryshojė rrėnjėsisht.


Prej plot 20 vjetėsh, Athina ka ushqyer te shqiptarėt njė refleks tė kushtėzuar: kush deklarohet "vorioepirot" dhe kush ndėrron emrin dhe fenė, i ka shanset pėr tė marrė njė vizė, pėr tė marrė njė dokument, pėr tė marrė njė pension.


Pra, veē shtimit ireal tė numrit tė "grekėve", do tė kishim edhe njė proces paralel tė njė proselitizmi tė detyruar. Dhe tė mendosh, qė nė Greqi proselitizmi ndalohet nga vetė Kushtetuta e atij vendi.


Nė ē'mėnyrė mund tė sjellė rivalitete fetare, regjistrimi i popullsisė mbi kėtė bazė?
Sė pari, rivalitetet fetare nė Shqipėri nuk kanė qenė asnjėherė "endogjene": ato janė inspiruar nga politikanė e klerikė tė huaj.


Ky ėshtė njė mėsim i patundur i historisė. Sigurisht, njė regjistrim i tillė, plot prapaskena e prapamendime, do t'i jepte dorė krejtėsisht tė lirė qarqeve antishqiptare, brenda dhe jashtė Shqipėrisė, pėr tė mbjellė ndasi, mėri, armiqėsi mes vetė shqiptarėve. Ėshtė njė punė qė e kanė bėrė pėrherė, dhe jo pa rezultate.


Por, edhe nė kėtė kuptim, pėrgjegjėsia e autoriteteve shqiptare do tė jetė e jashtėzakonshme: me njė regjistrim tė tillė ato i bėjnė njė atentat tė rėndė kohezionit shoqėror e moral tė popullit shqiptar.

Shekulli

Shpetimi
29.01.2010, 10:09:32
Rrėzimi i Paktit Detar, Bakojanis akuzon Ramėn: 'U bashkua me ekstremistėt'

ATHINE - Ish-ministrja e Jashtme greke, Dora Bakojanis ka folur sot ashpėr pėr rrezimin nga Gjykata Kushtetuese te marrėveshjes detare me Shqipėrinė.

Bakojanis akuzoi Edi Ramėn se ka mbėshtetur ekstremistėt, duke nenkuptuar me kete term, mediat dhe aktoret e shoqerise shqiptare qe lobuan rrezimin e Paktit.

Bakojanis, tashme ne opozite, gjithashtu akuza tė forta lėshoi edhe pėr qevreinė greke te Papandreut duke u shprehur se nuk diti ta mbrojė kėtė marrėveshje shumė tė rėndėsishme pėr vendin e saj.

Qėndrimi i znj.Bakojanis u bė i ditur sot pėrmes njė deklarate pėr shtyp ku shkruante se:

"Shpreh keqardhje qė u rrėzua pakti detar me Shqipėrinė. Unė akuzoj qeverinė e re greke qė nuk e dėrgoi pėr ratifikim nė parlament qė nė javėn e parė tė tij".

Sė dyti thotė Bakojanis, ajo u iniciua nga grupe ekstremiste nė Shqipėri qė u mbėshtetėn nga lideri socialist Edi Rama. "PASOK duhet t'ia kishte bėrė tė ditur palės shqiptare rėndėsinė e kėsaj marrėveshjeje qė mbėshtetet nė tė drejtėn ndėrkombėtare", pėrfundon ajo.

Shekulli
__________________________________________________ _______________

Ja pra, edhe per ish minstren e jashtme greke zonjen Bakojanis Edi Rama eshte "estremist", qe sipas shovenisteve grek perkthehet si antigrek, ndersa Sali Berisha po mbetet si "demokrat", ose perkthyer ndryshe si njeri i "arsyeshem" ne raport me pretendimet greke ndaj teritorit shqiptar!

Ky eshte shqiptari i "vertete" Sali koburja, te cilin ende e perkrahin disa karagjoz te Kosoves, duke i dhene edhe dekorata e epitete te pamerituara.

Shpetimi

Shpetimi
29.01.2010, 10:35:58
FJALA E RAMES NE KONFERENCEN PER SHTYP

I zhytur pėrditė e mė shumė nė batakun e njė krize qė e ka shkaktuar vetė, Sali Berisha ka nisur prej disa ditėsh njė nga sulmet e tij rrugaēėrore ndaj Partisė Socialiste.

Pikėrisht dje, kur duhet t'u kėrkonte shqiptarėve ndjesė pėr marrėveshjen qė u rrėzua unanimisht nga Gjykata Kushtetuese pa asnjė votė kundėr, ky Esat Toptan i kohėve moderne, akuzonte si antishqiptare opozitėn pėr ngritjen e zėrit nė Kėshillin e Europės nė mbrojtje tė vlerave dhe parimeve europiane tė demokracisė.

Ndėrsa sot, Sali Berisha nxori gjuhėn pėr tė ndotur me baltėn e akuzave tė tij kriminale Sekretaren Ndėrkombėtare tė partisė pėr faktin se po dėshmon nė Kėshillin e Europės tė vėrtetėn e hidhur tė krizės sė demokracisė nė Shqipėri.

Padyshim qė njė tjetėr padi e pret pėr akuzat e sotme ndaj Arta Dades nė prokurori e nė gjykatė.

Sali Toptani nuk njeh kufi nė paturpėsinė e tij, ditėn qė rrėzohet pėr tė gjashtėmbėdhjetėn herė nė Gjykatėn Kushtetuese pėr shkelje tė Kushtetutės e tė interesave qė Kushtetuta mbron, i vėrsulet opozitės si rrezik pėr vendin, duke nxjerrė gjuhėn pėr tė bėrė pis opozitarėt qė nuk i emėron dot nė delegacionet e parlamentit dhe as i dėrgon dot korridoreve tė Europės pėr tė bėrė avokatinė e pushtetit tė tij tė fundosur nė llumin e padrejtėsive.

Ndėrkohė qė merr shuplakėn e gjashtėmbėdhjetė nga Gjykata Kushtetuese nė katėr vjet, Sali Berisha jo vetėm nuk i thotė popullit tė vet gjysėm fjale pėr kėtė fakt tė rėndė qė flet vetė pėr shkallėn e demokracisė dhe tė transparencės tė qeverisjes nė Shqipėri, po ka paturpėsinė tė dalė para popullit pėr t'i bėrė gjyqin e shpifur tė rradhės opozitės.

Protesta dhe vetėm protesta meriton pushteti i paskrupullt i kėtij Esat Toptani tė veshur me dopiopet qė pushtetin e do vetėm pėr tė sunduar, pėrfituar dhe pėrvetėsuar duke e ēuar korrupsionin deri nė nivel katastrofash kombėtare si nė Gėrdec, Kalimash, Fierzė apo ndjellur fatkeqėsi tė pariparueshme pėr kėtė komb siē do tė ishte edhe hyrja nė fuqi e asaj marrėveshjeje qė u denoncua nga gazetarė kurajozė e u pengua momentin e fundit nga gjykatėsit falė nismės sė kėsaj opozite. Tė cilėn Sali Berisha duhet ta ketė tė qartė njėherė e mirė se as e nėnshtron dot duke e sulmuar si i marrė, as e blen dot duke ofruar thasė parash tė pista, as e shkurajon dot duke bashkėpunuar me njerėz tė veēantė qė flasin nė emėr tė opozitės me gjuhėn e Saliut.

Rezoluta e Kėshillit tė Europės e miratuar pak orė mė parė ėshtė e qartė: Shqipėria ėshtė nė krizė politike. Kriza pėr ne ėshtė brenda nė kutitė e votimit. Ne jemi gati tė dialogojmė qysh nesėr pėr zgjidhjen e krizės. Por ne nuk do tė heqim dorė as nga bojkoti dhe as nga protestat pa u zgjidhur kriza.

I falėnderoj nė emėr tė PS dhe tė gjithė popullit opozitar, tė gjitha grupet e Asamblesė Parlamentare tė Kėshillit tė Europės pėr mbėshtetjen qė i dhanė vendit duke vėnė gishtin nė plagė pėrmes miratimit tė rezolutės sė sotme dhe rrėzimit tė amendamenteve vulgare tė Partisė Demokratike. Ato po, ishin njė sjellje politike qė e turpėron Shqipėrinė nė tempullin e demokracisė europiane.

Mirėpresim njėkohėsisht pėrfshirjen e miqve dhe partnerėve ndėrkombėtarėve nė zgjidhjen e krizės siē thotė edhe Rezoluta.

Beteja jonė pėr demokracinė vazhdon sot edhe me mė shumė bindje e forcė se dje.

Kruja
29.01.2010, 16:59:44
Per ju rugovistet e Kosoves:

A nuk jini ju tradhetare me dashje apo pa dashjen tuaj?!

Frymezimi juaj eshte Tradhetia e Shqiperise. Koha po ju thote: TURP!

Ende ekziston dikush nga ju te marre guximin dhe te justifikoje Tradhetaret qe ju frymezojne?!

Sali koburja, ky 'shqiptar i vertete' e shiti Shqiperine. Ai shiti Shqiperine dhe jo me te mos shese Kosoven?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Vazhdoni dhe mbushjani gjoksin me dekorata 'heroike' per bemat e tij anti kombetare.

Ju rugovistet e Kosoves, dhe ata berishistet pertje Drinit jini turpi i Shqiperise!

Me keqardhje ketu fut edhe te paditurit por sot nuk ka me justifikime: e dija apo nuk e dija.

Gjykata Kushtetuese e rrezoi 'drejtesine' e marreveshjes anti kombetare Berrit berisha me shovinistet greke. Pra, ju rugovstet e paditur dhe te genjyer, ende do te vazhdoni te perkrahni Tradhetine?!

Ky pra eshte Sali Berisha, nje Tradhetar i Vertete!

Shpetimi
29.01.2010, 20:20:23
Ketu me poshte mund te lexojme nje shkrim te bere nga gazeta Shekulli, ku ne menyre te permbledhur paraqet historikun e aferave korruptive te Qeverise Berisha me Rudnap-in serb, aksioner i se ciles firme eshte edhe miku i Sali Berishe serbo/boshnjaku Damir Fazlliē.

Shpetimi
__________________________________________________ _________________

KESH lidh kontratėn e re me kompaninė e Fazlliē

Shekulli | 29/01/2010 |

UPDATE - Kompania serbe e energjisė "Rudnap", nė pronėsi tė biznesmenit serbo-boshnjak Damir Fazlliē, i pėrfolur nė Shqipėri si mik i familjes Berisha dhe i pėrfshirė nė afera korruptive ka rilidhur kontratė pėr 2010 me KESH-in pėr blerjen e energjisė.

KESH bėri publik faktin se ka siguruara kontratat pėr eksport gjatė muajit shkurt me tre kompani, ku Rudnap pritet tė blejė afro 17% tė energjisė sė prodhuar nė vend, duke konfirmuar nė kėtė mėnyrė marrėdhėnien e pandėrprerė mes kėsaj kompanie dhe qeverisė shqiptare.

Sipas drejtorit tė tregtimit tė energjisė nė KESH, Endrit Tafani janė siguruar kontratat edhe me dy kompani tė tjera EFT dhe EGL Zvicėr.

Pėrsa i pėrket ēmimeve me tė cilat do tė shitet energjia, Tafani u shpreh se do tė merret pėr bazė bursa greke, e cila ka dhe ēmimet mė tė larta se bursa gjermane apo ajo rumune.

****
Afera, si ruajti qeveria Fierzėn pėr t'ia shitur energjinė Damir Fazlliē

Fakte tė reja dalin nė drite ne lidhje me mbushjen me ujė tė hidrocentralit tė Fierzės me qėllim shitjen e energjisė. Gjatė gjithė muajit nėntor e deri mė datė 30 dhjetor, sasia e energjisė sė prodhuar nga turbinat e Fierzės nuk i kalon tė 6000 MW/h nė ditė ndėrkohė qė kapaciteti maksimal i kėtij HEC-i ėshtė edhe njėherė sa kaq.

Ajo qė bie mė shumė nė sy ka tė bėjė me ecurinė e energjisė sė prodhuar gjatė fillimit tė muajit nėntor. Mė datė 6 nėntor Fierza ul ndjeshėm prodhimin nga 2600 MW/h qė ishte njė ditė mė parė nė vetėm 300 MĖ/h nė njė moment ku nuk ka tė dhėna pėr avari apo remont nė agregatet prodhues. Ky ritėm prodhimi ndiqet edhe nė ditėt nė vazhdim. Mė datė 7 nėntor Fierza ka prodhur po 300 MW/h energji nė ditė, ndėrsa kulmi arrin mė datė 8 nėntor ku nga ky HEC nuk ėshtė prodhuar asnjė kilovat energji elektrike.

Sipas tė dhėnave qė "Shekulli" ka nė dorė, gjatė kėtyre ditėve ku prodhimi ėshtė nė minimumin e tij, nuk raportohet asnjė defekt qė mund tė ketė shkaktuar probleme. Pėr shkak se nuk ėshtė nxjerrė asnjė metėr kub ujė nga turbinat, mė datė 8 nėntor kuota e Fierzės u rrit me 1.1 metra duke arritur nė 284.57 metra. Mė datė 9 nėntor Fierza rifillon prodhimin e energjisė por me njė kapacitet vetėm 200 MW/h.

Mė datė 11 nėntor, Fierza do tė rriste ndjeshėm prodhimin e energjisė krahasuar me ditėt e mėparshme duke arritur nė 3200 MW/h nė ditė. Kjo rritje prodhimit ndodh pikėrisht nė ditėn kur nė tregun vendas hyn kompania serbe e energjisė RUDNAP, ku ėshtė aksioner Damir Fazlliē, miku i familjes sė Kryeministrit Berisha, fakt ky i pranuar publikisht dhe nga ai vetė gjatė njė seancė parlamentare. Kompania nė fjalė ka blerė energji nga KESH-i deri nė fund tė muajin nėntor me njė kapacitet 2400 MW/h nė ditė.

Gjatė gjithė kėsaj periudhe kompania serbe RUDNAP ka qėnė blerėsi mė i madh i energjisė shqiptare.
Megjithėse sasia e ujit nė hidrocentralet e vendosura mbi lumin Drin kishte arritur nivele tė kėnaqshme, madje duke kaluar edhe kuotat e sigurisė, ēuditėrisht vėrehet ulje e sasisė sė energjisė sė prodhuar nė vend. Nga dita nė ditė sasia e energjisė sė prodhuar nga HEC-et e Drinit vjen nė ulje ndėrkohė qė ky boshllėk fillon tė mbushet nga rritja e importit. Kėshtu, mė datė 26 nėntor prodhimi total i energjisė nga HEC-et e vendit ishte 16.334 MW/h nė ditė.

Mė datė 27 nėntor sasia e energjisė sė prodhuar zbret nė 15472 MW/h, ndėrsa njė ditė mė pas kjo shifėr ulet edhe mė tej duke arritur nė 14937 MW/h ndėrkohė qė nevojat e vendit pėr energji vazhdojnė tė rriten. Kjo gjendje do tė vazhdojė deri nė javėn e dytė tė muajit dhjetor ku vėrehet njė rritje e lehtė e sasisė sė energjisė sė prodhuar nga HEC-et vendase.

Pėr t'u theksuar ėshtė fakti se megjithėse prodhimi i energjisė nė vend gjatė gjysmės sė dytė tė nėntorit varionte mesatarisht nė 16.000 MW/h nė ditė, mė datė 1 dhjetor ajo pėsoi njė ulje tė fortė duke arritur nė 10.676 MW/h nė ditė. Kjo datė pėrkon edhe me ditėn kur kompania RUDNAP nuk rezulton mė tė ketė blerė energji nga Shqipėria.

Duket se agregatet e HEC-it tė Fierzės janė vėnė nė punė vetėm pėr tė plotėsuar nevojat e RUDNAP-it pėr energji dhe me pėrfundimin e marrėveshjes ato kanė vazhduar nė "regjimin" disa javor tė prodhimit tė ulėt nė pritje tė klientit tė radhės megjithėse niveli i ujit kishte kaluar edhe kuotat e sigurisė. Mė datė 1 dhjetor uji nė Fierzė ishte nė nivelin 285.3 metrave duke vijuar rritjen nė ditėt nė vazhdim.

Kruja
30.01.2010, 06:32:22
Rrezik per Shqiperine jane Berisha dhe pastaj femijet e tij. Po ashtu, te Dades apo te Rames.

Degjo, cdo dy jave perfaqesuesi i sigurimit te shtetit per zonen e spitalit ku ishte sekretar partie z. Berisha bente mbledhje koke me koke ne zyren e ketij te fundit. Pra cdo dy jave takimi ishte ne kalendarin e sekretarit. Viti ka 52 jave (dyshoj a e di). Pra i bie keshtu:

25vjet (sekretari partie) x 26 (takime koke me koke) = 650 takime sekrete te Berishes me sigurimsin.

Ketu mbahu, z. Kondita. Keto me banda nuk pine uje. Bandat i menaxhon Berisha sepse Berisha eshte krye-banditi i Bandes qe 'qeveris' duke i dhuruar si malli i Ram Berishes detin grekut.

Ketu qendro pak dhe n'a thuaj a eshte z. Berisha nje shqiptar i vertete apo jo? Tradhetia ju ka zene per fyti ju rugovisteve.

Shpetimi
30.01.2010, 13:35:14
Edi Ramės i duhet Arta Dade pėr bashkimin e bandave tė Aldo Bares me atė tė Hakmarrjes
29-01-2010 / Gazeta 55Edi Ramės i duhet Arta Dade pėr bashkimin e bandave tė Aldo Bares me atė tė Hakmarrjes

Djali i Arta Dades, korrier i Orik Shytit. Provohet varėsia e opozitės nga bandat e Aldo Bares dhe tė Hakmarrjes, ndėrkohė qė s’ka sinjale pėr pėrshkallėzimin e opozitės sė tyre edhe nė veprime operative

Po qarkullojnė argumente tė rėnda tė lidhjeve tė ngushta tė Arta Dades me bandėn famėkeqe tė “Hakmarrjes pėr Drejtėsi”, por nuk ngelet pas nė kėtė pozicion, as ajo e Lushnjes qė kryesohej nga Aldo Bare. Partia Demokratike hedh dritė mbi ato qė deri mė tani mund tė ishin konsideruar si aludime mediatike dhe njėherazi politike, lidhur me segmentet e caktuara tė krimit tė organizuar nė vend dhe marrėdhėniet e tyre me politikėn. S’ka mė mėdyshje se akuzat qė janė hedhur nė drejtim tė “diplomates” sė Edi Ramės Arta Dade, janė tė pabaza.
Tashmė ekzistojnė fakte dhe tė dhėna qė e implikojnė atė familjarisht nė raporte tė ngushta me Orik Shytin dhe Aldo Baren, kapobandat mė tė rrezikshėm tė Ballkanit dhe Europės.
Zėdhėnėsja e Partisė Demokratike, Erla Mėhilli, bėri dje publike pėr mediat provat e rastit qė faktojnė tė gjitha akuzat e mėparshme se Arta Dade dhe familja e saj janė tė lidhura me 100 fije me organizatat mė tė rrezikshme kriminale tė Shqipėrisė dhe Ballkanit.
Nė foton e publikuar, shihen qartė dy koli, pra dy pako qė djali i Arta Dades, Alban Dabulla ia dėrgon me postė Orik Shytit, pra njėrit prej eksponentėve tė organizatės mė tė rrezikshme kriminale tė “Hakmarrjes pėr Drejtėsi”. “Janė pikėrisht lidhjet e krimit ato qė e shndėrrojnė Daden nė njeriun mė tė besuar dhe zėdhėnėsen e jashtme tė Edvin Kristaq Ramės. Daden dhe Ramėn i bashkon Aldo Bare dhe ‘Hakmarrja pėr Drejtėsi’.
Pra zonja, qė nė emėr tė Ramės kėrkon pėrjashtimin e Shqipėrisė nga Kėshilli i Evropės nuk ėshtė gjė tjetėr - dhe kjo foto e fakton - veēse ndrikulla e ‘Hakmarrjes pėr Drejtėsi’, qė zbaton urdhrat e kumbarit Edvin Kristaq Rama”, u shpreh zėdhėnėsja e Partisė Demokratike.
Kėsisoj, s’ka mė nevojė pėr koment gjithēka qė ėshtė gatuar nga kjo klikė malavitėsh kriminalė qė arritėn para dy ditėsh deri te njė kėrkesė me firmėn e Arta Dade Bares, pėr pėrjashtimin e Shqipėrisė nga Kėshilli i Evropės. Ndėrkaq, ėshtė e ditur tashmė se edhe Edi Rama nė sajė tė pėrgjimeve telefonike tė Dondollakut, citohet se personalisht Edi Rama ėshtė i lidhur me “Hakmarrjen pėr Drejtėsi” qė kryesohej nga Orik Shyti. Sipas zbardhjeve tė bisedave telefonike, kapobandat e Lushnjes ishin nė situatė tė sikletshme pasi kryebashkiaku i Tiranės ishte vėnė nėn shėrbimin e “Hakmarrjes pėr Drejtėsi” e tė Orik Shytit, dhe rrjedhimsht edhe po cenonte bizneset e tyre. Paratė nė lojė ishin tė paneglizhueshme dhe kishin tė bėnin kryesisht me akordimin e lejeve tė ndėrtimit, apo – siē citohen mediat e huaja – edhe me pastrimin e parave, por tashmė me Arta Daden energjistė apatride duket se s’do tė ēohen kot, pasi bota e krimit ėshtė bashkuar kundėr autoriteteve shtetėrore, dhe kjo po ndodh nėn “lidershipin” opozitar tė Edvin Ramės.

Edvin Kristaqit me teper po i dhembe qe mos ti zbulohen krimet e krahut qe perfaqson ai dhe vedit, sesa kutit e votimit,

ja pra Shpetim edhe te solla diqka nga gazetat shqiptare qe siq e kan zakon secila shkruan per qejfin e vete,pra edhe na po sjellim sipas qejfit se na ke lodh me kete gazete "shekullit" te kaluar

kondita, une nuk e marr persiper mbrojtjen e Arta Dades nga sulmet qe i bene PD-ja dhe Sali Berisha, sepse ne fund te fundit nese eshte e vertete se djali i saj ka lidhje me banda siq eshte ajo e Aldo Bares apo "Hakmarrja per Drejtesi", atehere eshte ne doren e organeve shtetrore te Shqiperise qe te ndermarr veprimet konkrete kunder tyre.

E sa u peret akuzave kuturu qe bene Berisha ndaj opozites sa here qe atij i turbullohet gjendja, kjo pune tanime eshte e njohur per te gjithe shqiptaret; se Berisha me gojen e vet e ka pranuar para gazetareve se edhe akuzat e sulmet qe i ka bere kunder Fatos Nanos kane qene vetem lojra qe i bente per efekte politike, dhe se sipas Berishes gazetaret nuk duhet ti marrin seriozishte ato ēka ai i thote per kundershtaret e tij politik.

Por nejse, une e dij se per ty zonja kondita ēdo gje qe ka te beje me maskaralleqet qe bene Berisha jane irelevante per diskutim, sepse per kategorine e njerzve qe vehten e konsiderojne se i takojne ideologjise rugoviste (kupto titiste) mjafton qe Sali koburja te pozicionohet krahas juve, pavaresishte se ai deri ne vitin 1990 ka qene njeri nder ish komunistet me besnik te PPSH-se, ashtu siq ishte e Ibrahim Rugova njeri nder me besniket e LKJ-se dhe Titos, per te cilin ka shkruar edhe libra.

Por te vazhdojme me telenovelen (kupto tradhtine e larte kombetare) te Sali Rame Berishes nga Vuēidoli i Tropojes, ketij miku te deshmuar te serbo/boshnjakut Damir Fazlliē.

Edhe po te ishte plotesishte e vertete ajo ēka thuhet per djalin e Arta Dades, se gjoja ai ka lidhje me banda te rrezikshme, megjithate ne krahasim te veprimeve antishqiptare te Kryeministrit te Shqiperise demet qe mund ti shkaktohen kombit jane shumefish me te vogla, ne mos edhe teper qesharake.

Por ja se si dekklaron Sali Berisha per vendimin e Gjykates Kushtetuese te Shqiperise per rrezimin e marrveshjes se turpshme per "Paktin Detar" mes shtetit shqiptar dhe atij helen:

-----------------------------------------------

Pakti Detar, Berisha: 'Pranojmė Kushtetuesen, por do riprovohet'

TIRANĖ- Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se do tė respektojė vendimin e Gjykatės Kushtetuese, e cila rrėzoi Paktin Detar me Greqinė, si antikushtetuese, me shkelje procedurale dhe substanciale.
Por ai ka shtuar se "do tė provohet pėr sė dyti vertetėsia e asaj qė ka vendosur gjykata".

"Megjithese nuk eshte zbardhur vendimi, dy gjėra janė tė sigurta, vendimi i gjykatės nuk mund tė diskutohet, ai do pranohet, dhe e dyta, marrėveshja me Greqinė do tė ecė pėrpara"- tha Berisha, por duke shtuar se percaktimi i kufirit shteteror me vendin fqinj jugor eshte shume i rendesishem.
Ai ka theksuar sot se "ėshtė i bindur se ligji i detit ėshtė zbatuar me korrektėsinė mė tė madhe".
-----------------------------------------------------------

Siq po shihet Berisha eshte i detyruar ta pranoj vendimin e Gjykates Kushtetuese, por megjithate ai nuk pajtohet me kete vendim, ndaj dhe zotohet se do te vazhdoj perpjekjet e tij per shitjen ose faljen e ujrave teritoriale te Shqiperise shtetit grek.
Pra, kryeministri Berisha do ta "riprovoj" edhe njehere qe te tradhtoj interesat tona kombetare, duke i dhene rreth 350 kilometra katror ujra teritoriale Greqise, duke i hapur keshtu mundesine per invazion te metutjeshem te shtetit grek edhe ne te ashtuquajturin "Vorioepir", enderr kjo e kahershme e hegjemonisteve grek.

kondita, tradhtia kunder kombit shqiptar brina nuk ka, por eshte pikerishte kjo qe tani bene Sali Berisha, ky "patriot i vertete", apo jo?!!!

Shpetimi

Shpetimi
30.01.2010, 14:16:34
Berisha: Do tė zbatohet vendimi i Gjykatės Kushtetuese pėr marrėveshje me Greqinė

Vendimi i Gjykatės Kushtetuese pėr marrėveshjen detare me Greqinė nuk mund tė diskutohet, por do tė zbatohet, ka deklaruar kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha.

Ai ka thėnė se “do tė autorizohet menjėherė grupi pėr tė nisur punėn, pasi Shqipėria dhe Greqia do tė kenė marrėveshjen e tyre pėr kufijtė detarė”.

Mediat nė Tiranė citojnė Berishėn tė ketė thėnė se “do tė provohet pėr sė dyti vėrtetėsia e kėsaj qė Gjykata ka vendosur”.

pra siq po shifet Berisha pranoj vendimin e Gjykates Kushtetuese, por Shpetimi duke u yshqyer me propoganda antiberishiane na sjell artiku sa per te na lodh sikur e ka zbuluar ameriken!!!

kondita, leri ti perrallat se une po te lodhi ty apo jo me shkrime gazetash, por thuaje hapur se ne krah te kujt je:

- ne krah te Sali Berishes dhe kukuvajkave si ai qe per interesat e tyre meskine shesin teritoret e Shqiperise tek greku,
- apo ne krah te popullit shqiptar, te cilin kesaj radhe e perfaqeson Gjykata Kushtetuese e Shqiperise, e cila me unanimitet te plote 9 me 0 e hudhi poshte kete tradhti te radhes nga Sali Berisha!

zonja kondita, Sali koburja, ky mik i deshmuar i Damir Fazlliēit, eshte i detyruar qe deklarativisht ta pranoj vendimin e Gjykates Kushtetuese, por ne te vertete ai pis kurr nuk do te pajtohet se ka humbur perballe shqiptareve dhe opozites, ndaj dhe zotohet se do ta vazhdoj betejen per dhenjen e teritorit shqiptar Greqise.
Mjafton te permendet fakti se Berisha thote, citoj:
- “do tė provohet pėr sė dyti vėrtetėsia e kėsaj qė Gjykata ka vendosur”, per ta kuptuar se dhenja e 350 km2 shtetit grek nuk ka qene aspak i rastesishem, dhe as nga padituria e njerzve te Berishes (Lulzim Bashes me shoke), te cilet moren pjese ne bisedimet per pergaditjen e Paktit Detar me Greqine, pr ishte nje perpjekje e tyre e turpshme per ti falur shtetit helen teritore te shtetit shqiptare, per te cilat teritore u derdh gjak e djerse nga gjenerata te tera te atdhetareve shqiptar.

Ky eshte thelbi i problemit, i faktikuar dhe argumentuar me dokumenta konkrete, siq eshte vendimi i Gjykates Kushtetuese te Shqiperise, e jo lojrat me fjale qe i bene, Berisha, ti kondita, apo kushdo qofte tjeter, se gjoja Sali Berisha po zbatoka vendimet e institucioneve shtetrore, kur dihet se ai kurr deri me sot nuk i ka respektuar institucionet e pavarura te vendit, bile as ato qe vet i ka propozuar dhe formuar.
Deshmi per kete loje te ndyre te Sali Berishes ka mjafte, duke u nisur qysh kur ai erdhe per here te pare ne pushtet ne vitin 1992, e deri sot kur eshte ne rolin e Keyeminstrit te vendit, por tani nuk e shoh te nevojshme te humbi kohe me sjelljen e tyre ketu, sepse vetem ne kete forum jane sjellur me qindra here deshmi te tilla diskredituese per Sali koburen.

kondita, mos e merr me zemer kete punen e mbrojtjes se Berishes, sepse atij idioti kur nuk ju kane dashur me edhe shoket e vet te "idealit" i ka hudhur ne koshin e plehrav, e jo me te merzitet per nje anonim te forumit kosova.de siq je ti kondita.

Shpetimi

Shpetimi
30.01.2010, 16:17:52
une jam duke e percjell me vemendje gjithe ngjarjen me aq sa kam mundesi qe te gjitha veprimet te kuptohen ashtu si jan ne te vertete, e jo sikur i shpekullin ti Shpetimi dhe ushqehesh sipas deshires sate nga burime te rrejshme dhe propagandistike.

dikush shul shqip ketu po rren, nga se une sa e kam percjell, Sali Berisha /e jo koburja, e jo pisi, po keto jan shprehi i te tilleve qfar jan vet edhe shkruajn) e ka pranuar Vendimin e Gjykates Kushtetuese, andaj, nuk mundet edhe ta pranosh vendimin edhe te thuash se do luftoj me cdo kusht dhe ta bej timen, nga se keto dy gjera kan nje kahje krejte te kunder njera me tjetren, po per juve qe nuk merrni vesh edhe kur gjanat jan te rreme dhe te propoganduar, ska lidhje juve ju ushqejne, sepse jeni mesuar te ushqeheni me genjeshtra te llojeve te ndryshme.

PS. Faz(f)lliqet i ke ne Kosove shume me te forte dhe punojne legalisht me Qeverin, bejne tregeti shesin e blejne pa nderpre dhe nuk paguajne asnje lloj takse, kupto asnje lloj takse!!!

ty Shpetimi kjo nuk ta vret syrin dhe te marresh nje qik kohe e te shkurash?!

natyrisht se jo, se jan te preferuarit tuaj, andaj per te tillet ti shkep dekorata per keso veprimesh!!!

zonja kondita, leri dredhat me Faz(f)lliēet e Kosoves, sepse ne temat ku flitet per te tillet une kam shprehur mendimin tim, po jepe mendimin tend lidhur me Sali Berishen dhe veprimet e tij ne deme te Shqiperise, sepse ne kete teme per "shqiptarin e vertete" Sali Berisha jemi duke diskutuar.

kondita, ne mes tjerash per Sali koburan thua, citoj: "...e ka pranuar Vendimin e Gjykates Kushtetuese, andaj, nuk mundet edhe ta pranosh vendimin edhe te thuash se do luftoj me cdo kusht dhe ta bej timen..."

Pse, a nuk din ti zonja kondita te lexosh dhe kuptosh drejte se ēfare ka dashur te thote ky dhredharak i shpifur, kur para gazetareve me dyfytyresi thote se "e pranon vendimin e Gjykates Kushtetuese", por nga ana tjeter ai thote se do te vazhdoj te kerkoj se sa ishte i drejte ky vendim i kesaj gjykate?!

Prandaj, nese ti zonja kondita deshiron te jesh konstruktive, pergjigju se a je:

- ne krah te Sali Berishes dhe kukuvajkave si ai qe per interesat e tyre meskine shesin teritoret e Shqiperise tek greku,
- apo ne krah te popullit shqiptar, te cilin kesaj radhe e perfaqeson Gjykata Kushtetuese e Shqiperise, e cila me unanimitet te plote 9 me 0 e hudhi poshte kete tradhti te radhes nga Sali Berisha!

Sali koburja, ky pis e faqezi, mik i deshmuar i serbo-malezezeve, perveq poshtersive tjera, siq jane:
- thyerja e embargo te naftes kunder ish RFJ-se se Sllobodan Millosheviēit,
- gjendja e para vitit 1997 ku per fajin e Sali Berishes gati u zhbe shteti shqiptar,
- zhdukja e njerzve nga SHIK-u, siq eshte rasti i remzi Hoxhes,
- tentim-grushtshteti i shtatorit te vitit 1998,
- shitja (falja) per nje euro (kujto slloganin e Berishes "Shqiperia ne euro") e dhjetra hektareve toke ne Porto Romano te Durresit mikut te tij Fazlliēit, vlera e te ciles toke sipas Fazlliēit tani ka kaluar 50 000 000 euro,
- Tragjedia e Gerdecit,
- vjedhja e kolosale ne emer te rruges se kombit, me pasoje edhe shembjen e tunelit te Thirre-Kalimashit, e tjera
.....tani se fundi ky gjakprishur shqipfoles po tenton qe Greqise ti fal edhe mbi 350 km2 ujra teritoriale te shtetit shqiptar, athua se per ate pak Shqiperi te Pavarur pak gjak, lot e djerse kane dhene nder shekuj atdhetaret shqiptar, ashtu siq pati tentuar te bente Esat Pashe Toptani, apo siq beri Ahmet Zogu i cili Serbise i fali Shen Naumin.
Apo ndoshta per ty kondita edhe falja e Shen Naumit nuk ishte ndonje gje e madhe, ndaj dhe Sali psikopati nuk bene keq qe ti fali Greqise 350 km2, sepse ne fund te fundit "uje i kripur" eshte ai teritor shqiptar!

Prendaj zonja kondita, nese vertete deshiron ta mbrosh e arsyetosh tradhtarin Sali Berisha, atehere ne kete teme perqendrohu ne thelbim e diskutimit, e leri dredhite me problemet qe kemi ne Kosove me Faz(f)lliēet qe na kane mbire ne token tone arberore, sepse ne kete forum jane dhjetra tema te hapura per keto probleme.

zonja kondita, nese ke lexuar ndonje shkrim timin qe kam bere per Faz(f)lliēet e Kosoves, besoj se ke verejtur se une nuk e kam te veshtire dhe as qe kam hezituar qe ti kritikoj e akuzoj edhe ata politikaj te Kosoves qe ti i konsideron si te preferuarit e mij politik, kuptohet kur une kam konsideruar se ata kane gabuar.
Ndersa une kurr nuk kam lexuar nga ana jote ndonje kritike apo akuze thelbesore qe ke bere per titistet shqipfoles te grumbulluar ne folene e qyqeve, as per veprimtarine e tyre ne te kaluaren e larget sa ishte ne kembe kreatura RSFJ, as ne periudhen e para dhe gjate luftes se armatusur ne Kosove, e aq me pak ne periudhen e pasluftes.

Ne ne kete forum shprehim mendimet tona te lira per probleme te ndryshme politike, dhe une keto diskutime nuk i konsideroj si pune sporti.

Shpetimi

kodraliu
30.01.2010, 18:09:51
More burre se jo mahi ky Sala por me shqiptaret bjen njeriu ne hall,nuk e shikojne se nuk e shikojne gjitha keto te mira dhe mrekullira qe u ka sjelle qeverisja e tij.
More mos po ju duket pak te beje Shqiperine kampione apsolute ne Europe
per nga shkalla e ngritjese ekonomike me 4-5% ,te ciles kuote i afrohet vetem Kosova.Merrnje me mend e kemi rroge ne shqiptaret bajrakun e zhvillimit ekonomik ,ne kohen e krizes globale ,madje duke lene pas Gjermanine,Angline,Francen,Italine ,Zvicren,Suedine dhe vete SHBA-te ekonomite e te cilave sillen afer zeros e disa jane edhe ne resecion.

Si ju kane plase syte qytetareve te ketyre shteteve e nuk ja msyjne Shqiperise per te kerkua azil e te knaqen ne begatine e parajses se Sales kur dihet se nuk kane nevoje per viza dhe nuk i kane skafet(njetet e komunikacionit te mafjes )te ndaluara ,keshtuqe mund te hyne nga toka airi e deti e na bahet Shqiperia jone 200 milioneshe.

Nuk po i besojne Sales te huajt edhepse ua ka ofrua Shqiperine per 1 Euro ,por ajo qe me pelcet dhe salen e bene te ulurije ne kupe te qiellit jane keta shqiptaret mosmirenjohes,te cilet nuk shikojne se nuk shikojne "begatine " dhe "parajsen" qe u ka krijua kjo qeveri,uje sa te duan madje edhe me lundra mund te hyjne brenda shtepise , se mos te flasim per rruget e tunelet qe vetem duhet te vozisin mesit te rruges te mos bijne ne
te qarat e asfalteve dhe neper tunele duhet te vozisin si plumbi i pushkes qe mos ti zene tunelet brenda .Po keta thua se nuk kane sy fare msyjne shyt e mbyt te dalin ne ato vende te goditura tmerrsisht nga kriza globale. Dreq o pune ,ne hall eshte kryeministri dhe nuk ka faj ,po shqiptaret nuk kane nevoje as te shikojne as te mendojne.vetem te degjojne e ti besojne kryministrit dhe te shikojne me syte e tij,te mendojne me mendjen e tij,te degjojne me veshte e tij e te knaqene ne begatinee mireqenjen qe ju ofron ai me fjale.Mbylle syte rrase groshe e imagjinoe kaviar.

I vetmi vend ne Eorope qe i rrezikon titullin e kampionit te shkalles se zhvillimit ekonomik Sales eshte Kosova dhe kam frige se do te zhvillohet beteje e rrebte se cila do te behet superfuqi ekonomike se per ate berthamore e ka sigurua Sala.Sa nuk ia ka filluar prodhimi i energjise berthamore.

Ne sundofte Sala deri ne vitin 2025 si ka deklerua te jeni te sigurte se shum nga Shqiptaret do te perfundojne ne Hane,nejse do ti ngjesin per ate rruge se ka mundesi te shkojne edhe per Mars,nuk i dihet por si i ka premtimet ai larte e me larte.Vetm ta lusim te gjithefuqishmin te kete meshire per shqiptaret e mos ti provojne keto prespektiva nukleare e astrologjike pa e marre ate parin ne ato lartesi.

Axhoku
30.01.2010, 18:54:26
Pas shpalljes se pavaresise se Shqiperise(1912) dhe konsolidimit te saj pas LDB,
problemi kryesore per shqipetaret mbetej Kosova dhe viset tjera te okupuara.
Konsolidimi i pergjithshem i shtetit ame(Shqiperise), jo vetem se ishte i rendesise primare per vehten e saj, por ishte dhe mbetet primare per gjithe kombin tone,
sepse pa Shqiperi te sigurt!s'mund te kete siguri per kombin ton.
Nuk kendohet kot:"Pa Shqiperi nuk ka Kosove "dhe anasjelltas.
Historia e kombit ton, nuk njef periudha tjera kohore qe te ken pasur:ngritje,fuqizim,shkollim.zhvillim, rritje te popullit,...,dhe SIGURIE KOMBETARE,seēe ishte nen udheheqjen e ENVER HOXHES.
Pas shpalljes se pavaresise se Shqiperise e deri me sote kombi yne ka kaluar neper rreziqe
te medha! por fatmiresisht i ka mundur ato, ku me me shume e ku me me pak humbje.
Nje rrezik i madh, i pa paramenduar por fatkeqesisht edhe i pa kuptuar ende nga shumica
e popullit tone! erdhi me "demokracine",jo se demokracia eshte e keqja vet!por ajo u perdore
nga anmiqet tane per arritjen e qellimeve te tyre te vjetra! zhberjen e kombit tone.
Per te arrijtur keto qellime ne menyre sa me perfide ata duke sjelle ne skene piunet e tyre!
te tipit Rugovist,Berishist,te stolisur me fama te rrejshme burrash me nam shqipetar! filluan ne menyre "demokratike" largimin e popullit nga vatrat shekullore dhe njekohesisht shkaterrimin e atedheut ne pergjithesi.
Ku dhe ēka arrijten ata me keto metoda deri me sot?
Arrijten shume, teper shume fatekeqesisht!
Gati e pergjysmuan kombin! dhe e shkaterruan per toke ekonomine kombetare, pa lene pothuaj asgje ne kembe! dhe pa ndertuar asgje prej gjeje, vetem ndonje veper fallce,duke zhytur popullin ne borxh deri ne fyt! per te perfituar vete dhe "miqet" e tyre nderkombetar!
Na sollen ne ate pike sa sot:edhe shteti ame Shqiperia qe ishte gati 100% i pa varur ne te gjithe mekanizmat e shtetit, te behet per 20 vite gati 100% i varur po me te ter keta mekanizma! Kosova qe shpalli Ahtisaarine! dihet sa ka pavaresi! dhe ne ē'gjendje te pergjitheshme katastrofale eshte! mos te flasim per Tetove,Ulēin ,Presheve,..
Qe ti vehet kapaku te tere kesaj pune filloi edhe shitja dhe falja e copave me strategjike te atedheut: Otrantos ne Shqiperi, si dhe shume pjese te Kosoves!tani perfundimisht don te bejn edhe tjetersimin e popullsise qe po pergatitet ta perfundoi "QEVERIA" e "SKENDERBEUT TE DYTE"-Berisha, per interesa te miqeve te familjes se tij Serbo-Greke.
Ne favore te ketij tjetersimi shkon edhe kthimi pothuajse ne shumice i magjupeve ne Kosove nga vendet perendimore ,serbeve nga serbia, njohjes se kombit malazeze etj, ne te njejten kohe kur largimi i shqipetareve nga "Kosova e pavarur" ska te ndalur!
Gjykata kushtetuese e Shqiperise i dha nje grushte te fuqishem(por jo sa grushti qe e donte Migjeni) kesaj qeverie te shitur qe ka mar per obligim ta zhduku atedheun e shqipetareve bashk me ata vete! por vetem ky vendim gjyqi nuk mjafton, aspak nuk mjafton!!!
Sepse, "qeni vetėm qimen e ndėrron, kurse hujin jo".prandaj ky piun serbo-greku! s'do te
lere gure pa levizur qe misionin ta qoi deri ne fund, ne te kunderten! punedhenesit dijn te ndeshkojn! aq me teper per projekte te tilla gjigante! edhe pse i ka miq.
Derisa ne Shqiperi gjykata kushtetuese iu tregoi edhe qorrave rrezikun qe i kanoset vendit!
ne Kosove ndersa, qe vetem sa fuqizohen ligjet e Ahtisaarit! nuk priten vendime gjykatash shqipetare ne mbrojtje te interesave te popullit! por priten vendime dhe ndeshkime nga gjykata serbe me "sigel" UNMIK-EULEX qe te denojn bijte e popullit qe i dalin zot atedheut.
Por Albin Kurti dhe vetevendosja nuk njofin frike!
Ne mbrojtje te parimeve elementare demokratike per vetevendosjen e kombeve qe ata mbrojn me vendosmeri, e kan tani edhe nje ze shume te fuqishem shteteror nga shteti ame: Gjykaten kushtetuese te Shqiperise.
Vendimi i kesaj gjykate perfundimisht duhet ti kthjelloi mendjet e semura, qe pa vetedijshem iu behen argat atyre qe shqipetaret popullin me te vjeter te kontinentit don ti lene pa atedhe.
Populli duhet te i bashkoi grushtat per ta bere nje grusht te fuqishem! tani sa ai qe e donte Migjeni, duke i goditur po aq fuqishem shitesit e interesave te atedheut me kryeshitesin Berishovic!si parakusht
i domosdoshem per tu kethyer nga e mbara.
Ne te kunderten ket dhenderr Fazllicesh nuk do te shkoi larg e te eshofim duke ngre gotat e fitores ne Beligrad dhe Athine me miqet e tij per misionin e perfunduar.

Me nderime
Axhoku

Axhoku
30.01.2010, 19:33:41
Pershendetje kondita!
Lexoje me kujdes,rreziku nuk vie nga zagaret kur udhehiqen nga qeni i madh!
duhet qeni i madh (kallauzi) te hiqet, per zagaret eshte lehte pastaj.
Jo rasesisht ky po gjen mbeshtetje nga qarqe te caktuara nderkombetare ! me gjithe keto
tragjedi qe i mbolli kombit.

E quejta Qen! se ujqit te pakten nuk jan servil, i takojn nje familje shtazesh por dallojn shume.

Me nderime
Axhoku

Avalon
31.01.2010, 00:31:28
ah qfar ini ju qfar ini, po shtrejt do ishit shit sikur mos te ju njof populli

Se pari pershendetje atyre qe me pare i njoha per te mire (Tarasi, Shpetimi, Axhoku, Mifta, Hasjani, Grepi ....), sigurisht pershendetje edhe tjereve.

Kush jemi ne Kondita? Ose cfare mendon (shkreton, se po te dinit te medonit, ju do te ishit ndryshe)?
Sa per t'u pergjigjur, (me falni po une po e them ne emer te te gjitheve) ne jemi ata qe na ndoqi Serbia dhe LDK-ja para luftes, ne jemi ata qe na ndoqi Serbia dhe LDK-ja (me dosjet e veta) gjate luftes dhe ne jemi po ata qe ende LDK-ja na identifikon si te rrezikshem sepse ne i dijme te gjitha te larat dhe te palarat tuaja. Ne jemi ata qe gjithcka kishim dhene por kurre nuk morem, ne jemi ata qe gjithmone do te jemi gati kur therret atdheu, ne jemi TMERRI juaj Kondita por njekohesisht edhe KRENARIA e kombit shqiptar, ne jemi ata qe betohen vetem njehere e jo si ju cdo dite e kah fryen era, ne jemi ata qe gjithmone do te jemi ne balle te kombit.

Sa i perket popullit, neve na njeh populli se ai na mban, sikurse ju mbajti juve 10 vite me radhe, po per ndryshim nga ju, ne ia sollem lirine popullit ndersa ju ende i keni te fshehura parate e popullit, 3% e famshem. Prandaj edhe populli tashme e di kush jemi ne e kush jeni ju ;-).

Pershendetje!

Brigada128
31.01.2010, 02:52:26
Mjafton te shikohet se si i shan deputetet ne parlament bashk me ate cucen jozefinen bashkpunon me serb si tash si para luftes si gjat luftes ka vra per interesa te udb-se patriotin REMZI HOXHA po cka me i ba masi spo mundemi me hjek duhet mi than luje mac kryet e bullit ka ndjek patriot e burgos se a i ka vjedh votat a jo kjo as qe mund te diskutohet jam miliard% i bindun se po ata jan ne gjendje per karrik te zhdukin njerez e spo vjedhin vota.

posht tradhtaret e kombit patriot te te gjitha ngjyrave bashkohuni.

Kruja
01.02.2010, 04:13:22
z. Shpetim,

Ju kini plotesisht te drejte kur e evidentoni shume qarte se Sali Koburja 'e pranon' vendimin e gjykates se larte por do t'a riktheje ceshtjen perseri ne favor te pales greke!!!! Vetem nje armik i betuar vepron keshtu. Ky lapangjoz pandeh se shqiptaret do te heshtin perballe kesaj tradhetie sepse me demek keshtu 'futemi' ne Europe! Me zi nuk ka ku te veje me. Mjere ky sharlatan se si do te perfundoje. Eshte shume mendjemadh dhe ben te njejtin gabim fatal qe bejne diktatoret kur pandehin se mund te bejne me atdheun dhe popullin si t'ju doje qefi. Arroganca po i hap gropen mjeranit por nuk e kupton se c'fare do t'a gjeje.

Shume sakte e ka thene Brigada128, atij asgje tjeter nuk i mungon vecse samari sepse trute, veshet dhe pallen e zerit i ka te provuara tashme qe i perkasin llojit te GOMARIT. Por populli do t'ja vere edhe samarin sepse e meriton ate plotesisht. Dhe jo vetem samarin por edhe ngarkesen.

Pandeh ky trap se eshte bere zot i Shqiperise por nuk i shkon aspak ndermend se edhe varr nuk ka per t'i ofruar Shqiperia me keto akte tradhetie te turpeshme qe vetem i shkonin per shtat Esat Toptanit. Dhe ai fund e pret me rrugen e tradhetise qe i eshte futur me zell te madh. Hajvan dhe Gomar me te madh nuk ka njohur ndonjehere Shqiperia.

grepi
01.02.2010, 19:41:18
Pakti me Greqinė, Meta: Respektojmė vendimin e gjykatės


TIRANE- “Dua tė ftoj nė mėnyrė tė vecantė kryetarin e PS por dhė pėrfaqėsues tė tjerė tė opozitės tė heqin dorė nga frymėzimet ksenofobe apo ekstremiste dhe unė dua tju siguroj se ekspertėt kanė punuar me pėrgjegjėsi maksimale nė respekt tė Kushtetutės dhe nė respekt tė konventave ndėrkombėtare ku Shqipėria ėshtė palė.”


Edhe sot, 3 muaj pas kėsaj deklarate dhe vetėm pak ditė pasi Gjykata Kushtetuese ka rrėzuar marrėveshjen e detit me Greqinė si antikushtetuese, Ministri i Jashtėm Ilir Meta nuk tėrhiqet nga deklarata e tij pėr tė akuzuar grupe ekstremiste qė dolėn kundėr saj. Ashtu si disa ditė mė parė , Meta tha se do tė respektohet vendimi i Gjykatės Kushtetuese por si ministėr i jashtėm , tha ai, unė nuk mund tė hesht pėrballė pėrpjekjeve ėpr tė helmuar marėdhėniet Shqipėri- Greqi.

“Absolutisht qė jėmi tė detyruar ta respektojmė dhe do ta respektojmė vendimin e kėsaj Gjykate. Si Ministėr i Jashtėm unė nuk mund tė ehsht kur elementė ekstremistė nė politikėn shqiptare, qė pėr fat tė mirė janė nė pakicė, pėrpiqen tė helmojnė mardhėniet misid dy vendeve dhe midis dy popujve.” u shpreh numri dy i qeverisė.
Meta garantoi se nga takimet qė ka zhvilluar nė Londėr me zv.ministrin e Jashtėm grek nuk ka pasur reagime qė mund tė cėnojnė kėto mardhėnie. Ministri i ajshtėm deklaroi gjithashtu nėnshkrimin e njė marrėvehsje tė re me Greqinė.

Gjykata Kushtetuese vendosi rrėzimin e marrėveshjes pėr pėrcaktimin e kufijve detarė me Greqinė, duke e deklaruar atė si tė papajtueshme me Kushtetutėn. Qeveria shqiptare e kishte mbrojtur fort marrėveshjen nė fjalė , ndėrsa Athina zyrtare u shpreh se edhe pse nuk ishte e kėnaqur pėr kėtė zhvillim do tė respektonte padyshim vendimin e Gjykatės Kushtetuese shqiptare.


marre nga, Albania Press


grepi, dora vetė

Shpetimi
01.02.2010, 19:52:50
Berisha e thene rekordin; per here te 17 zihet mat duke e thyer Kushtetuten e Shqiperise!

Shpetimi
---------------------------------------------------------------------------------

Berisha kundėr Kushtetueses dhe KE-sė pėr 'Dosjet': Do kėrkoj referendum

Shekulli Online | 01/02/2010 |

Partia Socialiste komentoi vendimin e Gjykatės Kushtetuese pėr tė rrėzuar njė tjetėr ligj tė qeverisė, atė pėr lustrimin e figurave. PS tha se ėshtė e 17-a herė kur Berisha kapet mat duke shkelur Kushtetutėn. Para disa kohėsh, Komisioni i Venecias rrėzoi ligjin e pėrgatitur nga mazhoranca. "Sot, nė mė pak se njė javė, Sali Berisha shėnoi njė tjetėr rekord tė turpshėm nė historinė e demokracisė shqiptare, njė rekord tė denjė pėr njė vend si Venezuela, por jo pėr Shqipėrinė qė kėrkon tė integrohet nė Europė. Sot Gjykata Kushtetuese certifikoi atentatin e 17 tė Sali Berishės ndaj Kushtetutės duke hedhur poshtė nė unanimitet ligjin pėr pastėrtinė e figurave, njė ligj ky i kundėrshtuar jo vetėm nga Partia Socialiste, por edhe nga Komiteti i Helsinkit dhe nga Kėshilli i Europės.

Dosjet duhet tė hapen, por pėrmes njė ligji tė ri pėr tė cilin Partia Socialiste ėshtė e gatshme tė japė kontributin e saj; njė ligj i ri, i cili nė radhė tė parė duhet tė respektojė Kushtetutėn dhe rekomandimet e Komisionit tė Venecias. Sepse Sali Berisha duhet ta dijė se hetimi i krimeve tė sė shkuarės nuk mund tė bėhet pėr tė larė mėkatet e sė tashmes," tha deputetja Shegush Ligori.

Nga ana tjetėr, Partia Demokratike ka reaguar pas kėsaj deklarate me anė tė deputetes Mesila Doda. Kjo e fundit deklaroi se gjyqtarėt iu nėnshtruan presionit tė Partisė Socialiste dhe personalisht tė Edi Ramės. Doda tha se vendimi u mor nė konflikt interesi dhe nė kundėrshtim me Deklaratėn Universale tė tė Drejtave tė Njeriut dhe parimet e Gjykatės sė Strasburgut. Grupi parlamentar demokrat ka tre opsione nė shqyrtim, miratimin e njė ligji tė ri, dėrgimin e ligjit tė rrėzuar nė Strasburg, madje Doda tha se deputetė tė grupit do tė shohin mundėsinė pėr pėrpilimin e njė kėrkese pėr referendum.

Mazhoranca sulmon kėshtu pėr herė tė dytė Gjykatėn Kushtetuese, qė kryesohet nga njė njeri qė ka marrė pėrkrahjen e mazhorancės, ish-zv/ministėr demokrat, qė tani akuzohet se ka qenė nė konflikt interesi nė shqyrtimin e ligjit.

Por, pėr kėtė ēėshtje ka dhėnė njė gjykim edhe trupa juridike e Kėshillit tė Europės, Komisioni i Venecias, qė e ka quajtur ligjin antikushtetues. Nė pėrgjigjet e ofruara, Komisioni e barazonte ligjin me njė formė puēi shteti. Sė fundmi Kėshilli i Europės ka pėrgatitur njė rezolutė qė bėn thirrje pėr zgjidhje tė krizės politike nė vend, me ndėrhyrjen e presidentit. KiE ka kėrkuar dhe hetim tė zgjedhjeve.

grepi
02.02.2010, 11:34:58
Shoqata "Aleanca kombėtare e ushtarakėve tė Shqipėrisė"DEKLARATĖ PĖR SHTYP

Shoqata “Aleanca Kombėtare e Ushtarakėve tė Shqipėrisė” vlerėson vendimin e Gjykatės Kushtetuese tė Republikės sė Shqipėrisė pėr anullimin e marrėveshjes shqiptaro-greke pėr kufijtė tanė detarė si njė nga aktet mė tė rendėsishėm atdhetarė nė kėto 20 vite tranzicioni nė mbrojtie tė integritetit territorial tė RSH, por edhe tė dinjitetit e tė frymės tonė kombėtare.


Ne falėnderojmė median vizive dhe tė shkruar pėr ndihmesėn e dhėnė nė bėrien publike tė dokumentit si dhe pėr pėrkrahjen e gjerė dhėnė specialistėve dhe opinionit tė gjerė shoqėror qė denoncuan marrėveshjen, Shoqata e jonė e ushtarakėve, ishte shoqata e parė nė vend qė kundėrshtoi publikisht marrėveshjen nė fjalė, si njė akt qė cėnonte rėndė tėrėsinė territoriale tė vendit. Ajo kėrkoi nga Parlamenti shqiptar mosmiratimin e marrėveshjes nė seancėn plenare edhe kthimin pėr rishqyrtim tė saj. Na jepet rasti tė shprehim konsideratėn tonė pėr vendimin e Parlamentit shqiptar pėr shtyrjen e diskutimit e tė miratimit tė saj, si njė akt tė lartė pėrgjegjėsie atdhetare.


Shoqata e jonė, shpreh bindjen se vendimi i Gjykatės Kushtetuese pėrbėn njė shans tė mirė pėr Qeverinė dhe Parlmentin shqiptar qė, mbi bazėn e problematikės sė ngirtur nė debatet publike si dhe nga specialistė tė fushave tė ndryshme, tė bėjnė njė parapėrgatije serioze, me baza tė shėndosha juridike e nė pėrputhje me aktet ndėrkombėtare nė rinegocimin e marrėveshjes me palėn greke. Pėr kėtė qėllim e nė funksion tė njė pune sa mė tė arrirė pėrgatitore por edhe pėr njė paraqitje sa mė dinjitoze nė bisedime me palėn greke, Shoqata e jonė shpreh gadishmėrinė pėr tė dhėnė ndihmesėn e saj me specialistė tė fushave tė ndryshme pėr gjithė periudhėn pėrgatitore por edhe nė procesin e diskutimit tė projekt marrėveshjes sė re me palėn tjetėr.


Shprehim bindjen nė mirėkuptimin pa paragjykime tė Qeverisė greke pėr vendimin e Gjykatės sonė Kushtetuese. Ky vendim dhe rinegocimi i marrėveshjes do tė shmangė ēdo keqkuptim e keqinterpretim tė mundėshėm e tė panevojshėm nė probleme tė tilla tė mprehta pėr opinionin publik mes tyre, do t’i shėrbejė ēuarjes mė pėrpara e nė baza mė tė shėndosha tė marrėdhėnieve tė ngrohėta mes dy vendeve tona fqinje e aleate, zgjidhjes me marrėveshje tė dyanshme tė drejta e tė barabarta tė problemeve ende tė pa zgjidhura qė na ka lėnė e shkuara historike e pėrbashkėt. Nga ana tjetėr vlerėsojmė se maturia e urtėsia nė gjykimin e vlerėsimin e Vendimit tė Gjykatės Kushtetuese nga institucionet pėrkatėse ligjvenėse e ligjzbatuese tė vendit tonė, larg paragjykimeve e interesave tė ngushta, do tė na vendosė, tė gjithėve, nė lartėsinė e vlerave kushtetuese, atdhetare, tė dinjitetit, tė integritetit e tė sovranitetit territorial kombėtar shqiptar e evropiane qė duhet tė shpalosim e tė mbrojmė nė rrugėn tonė tė pėrbashkėt tė integrimit.

PER “SHOQATEN KOMBETARE TE USHTARAKEVE TE SHQIPERISE”
Dr. shk. Ekonomike Kujtim Ēako
President


marre nga, Albania Press


grepi, dora vetė

grepi
03.03.2010, 20:15:11
Fjalimi i Fan S. Nolit mbi anarkitė e shqiptarėve

(Parathėnie)

Ndonėse artikulli qė keni pėrpara ėshtė shkruar rreth 100 vjet mė parė, ai ka njė pėrqasje dhe me realitetin e sotėm. Nėse do ta lexoni qoftė dhe njė herė me vėmendje, jam e bindur qė do tė shikoni se shumė prej pikave tė kėtij fjalimi janė aktuale edhe sot. Nėse do tė bėnim njė analizė tė kėtij fjalimi, do tė vėrejmė se shumė gjėra janė po kėshtu edhe sot. Pavarėsisht se kohėt e fundit ėshtė rritur ndjeshėm besimi i njerėzve nė ekzistencėn e njė Zoti, pėrsėri devotshmėria e tyre pėr t'ju pėrkushtuar atij lė shumė pėr tė dėshiruar. Ndėrkaq, tė gjithė po e prekim nga afėr, dita-ditės lojėn e tė varfėrve tė cilėt preferojnė tė mos jenė realistė dhe ta pranojnė realitetin duke u hequr si njerėz tė kamur. I njėjti fenomen ndodh edhe nė sferėn e dijes; sot mė shumė vlera kėrkon injoranti se sa intelektuali… Kėto janė vetėm tri prej pikave tė kėtij fjalimi tė cilat gjejnė zbatim edhe nė ditėt e sotme, jam e bindur qė ju do tė gjeni edhe shumė tė tjera".

1 - Anarkia fetare: katėr fe tė ndryshme qė nuk kanė zėnė rrėnjė nė zemrėn e njė populli pagan.

2 - Anarkia sociale: Kėtu s'ka as klasė bejlerėsh, as klasė bujqėsh, as klasė burzhuazie. Kėtu bujku ėshtė mė bej se beu dhe beu mė bujk se bujku. Kemi njė shembull tė bukur pėr partinė popullore, e cila mbahet sot nė fuqi prej bejlerėve nga oxhakėt mė tė vjetėr, kurse anėtarėt e saj lėvdohen se kanė shpėtuar prej bejlerėve.

3 - Anarkia morale: Kėtu qeni nuk e njeh tė zonė, kėtu karakteret dobėsohen, qullosen dhe ndėrrojnė formė e ngjyrė dita me ditė si nė kaleidoskop. Kėtu ambiciet janė pa fre e pa kufi, kėtu i padituri i di tė gjitha dhe i pazoti ėshtė i zoti pėr tė gjitha.

4 - Anarkia patriotike: Kėtu brenda njė dite si me magji tradhėtori bėhet patriot dhe patrioti tradhėtor. Kėtu shohim pėrpara syve tanė tė kapėrdisen si patriotė tė mėdhej ata qė kanė luftuar pėr harfet dhe pėr flamurin e babės, qė kanė djegur Shqipėrinė e Mesme ose ata qė janė puthur me andartet e i kanė ndihmuar shenjtėrojnė anė e mbanė Toskėrinė. Kėtu, si mė thoshte njė mik, ėshtė mė mirė qė njeriu tė jetė tradhėtor e tė shikojė interesat e tij, sepse kėshtu do tė jetė i sigurtė qė tė nesėrmen do tė prokllamohet patriot i madh.

5 - Anarkia e idealeve: Kėtu idealet e shtrembėra, tė errėta e tė mumifikuara tė Fanarit e tė Buhares pėrfyten e pėrleshen nė njė luftė pėr jetė a vdekje me idealet mė tė gjalla mė elegante e mė tė nderitshme tė Perėndimit. Na mungojnė vetėm idealet e antropofagėve. Po pėr tė zėnė vendin e tyre kemi kolltukofagėt, krimba tė verdhė me kokė tė zezė, qė rriten me plagėt e infektuara tė Shqipėrisė nė lėngim, kėpushesh qė mund t'i copėtosh, por jo t'i shqitėsh nga trupi, qė kafshojnė dhe thėthijnė. Herodi tregon se nė betejėn navale tė Salaminės, njė athinas kapi njė anije persiane me dorėn e djathtė e s'e lėshonte, gjersa ja prenė; atėhere e kapi me dorėn e mėngjėr, ja prenė dhe kėtė, atėhere e kapi me dhėmbė e s'e lėshoi gjersa ia prenė kokėn. Sikur tė ngjallej Herodi, pėrsėri do tė shikonte qė kolltukofagėt tanė janė mė tė fortė se ky trim legjendar i vjetėrsisė antike. Qė t'i ēqitėsh kėta tanėt nga kolltuku duhet tė preē jo vetėm duart e kokėn, po dhe kėmbėt e trupin.


marre nga, Gazeta Shqiptare


grepi, dora vetė

Shpetimi
11.03.2010, 11:27:58
Shfrytėzimi mė i padurueshėm i emigrantėve

Preē Zogaj | 11/03/2010 |

Falė tyre, prej dy dekadash tashmė, ekonomia e Shqipėrisė shtrihet nė Greqi, nė Itali, nė thellėsi tė Europės, deri matanė oqeanit Atlantik dhe nuk vdes.

Janė emigrantėt zgjatimi i kėsaj ekonomie pa fizionomi; janė tė larguarit me viza dhe pa viza, kryesisht pa viza, nė njė ikje qė nuk ka shoqe nė histori, me "anijet" e ambasadave tė huaja, me anijet e flotės tregtare, me skafe, me not, me tokė, me zvarritje, me marshime tė gjata nėpėr male, natėn, ditėn, nė shi, nė dėborė, nė vapė, nė uri, nė rraskapitje. Ikja e secilit ėshtė njė odise mė vete, e denjė pėr penėn e Xhek Londonit.

Por, tė gjitha kėto ikje, njė gjysmė milioni a sa mund tė jenė, i bashkon ankthi se mos do tė mbyten nė det, se mos do t'i qėllojnė me armė nga prapa, se mos do tė ngrijnė nga tė ftohtit, se mos do tė rrokullisen nė humnerė, se mos do tė pėrfundojnė nė burg, se mos do t'i kthejnė nga kanė ardhur, se mos nuk do tė gjejnė punė, se mos do tė mbesin rrugėve, se mos nuk do t'ia dalin, se mos nuk tė mbajnė nė kėmbė jetėn e tyre tė re nė vendin e huaj ku nuk u pėrket gjė prej gjejė.

Edhe pse kanė kaluar vite, ky ankth vazhdon nė forma tė reja e nuk ka tė sosur. Kam pėrshtypjen se ėshtė vetė jeta e emigrantit.

E atij qė ka ikur tashmė, por edhe atij qė po kėrkon shtigje tė ikė. Shqipėria vazhdon tė hedhė matanė, ku tė mundet e si tė mundet popullin e vet. Deri dje pėr shkak tė varfėrisė qė la pas diktatura komuniste.

Tani pėr shkak tė paaftėsisė sė qeverisė pėr tė krijuar punė dhe punėsim, standardin e demokracisė dhe shijen e tė jetuarit.

Atyre qė kanė ikur u qan zemra pėr t'u kthyer. Kėtyre qė kanė mbetur u qan zemra pėr tė ikur. E rrallė, epike, e trishtė, por jetėdhėnėse ėshtė saga e emigracionit shqiptar. Kemi folur pak, kemi shkruar pak, kemi bėrė pak ose aspak pėr emigrantėt.

Nganjėherė - tė mė falin tė gjithė pėr kėtė qė po them - mė shkon mendja se nuk presin ata ndonjė gjė prej askujt, se linden vetėm pėr tė bėrė pėr tė tjerėt, se ky qe fati i tyre, tė cilin ata e ēojnė pėrpara me bindje dhe me shpresė se nesėr do tė jetė ndryshe.

Gjithė kėto vite ata kanė qenė komuniteti qė vetėm ėshtė shfrytėzuar. I kanė shfrytėzuar, kundrejt shpėrblimit, brenda dhe jashtė rregullave, padronėt ku janė punėsuar nė tė bardhė dhe nė tė zezė. I kanė shfrytėzuar tėrthorazi vendet ku punojnė dhe jetojnė.

I ka shfrytėzuar nė kuptimin e mirė, por edhe te keq te fjalės atdheu i tyre, Shqipėria. Me paratė qė kanė dėrguar pranė familjeve, ata kanė mbajtur prej dy dekadash ekuilibrat makroekonomikė tė Shqipėrisė.

Mbi mundin, djersėn, bujarinė dhe talentin e tyre ėshtė ngritur mburrja shumėvjeēare e parisė sė Tiranės pėr stabilitetin e lekut, pėr qėndrueshmėrinė e inflacionit, pėr qėndrueshmėrinė e tregut. Megjithėse larg, me paratė e tyre, me prurjet, me dijet, me tė rejat dhe me pėrvojėn e tyre tė re, emigrantėt e kanė bėrė mė civile Shqipėrinė.

Mendjet mė tė kthjellėta tė bashkatdhetarėve tanė jashtė mbajnė nė qortim tė vazhdueshėm deformimet e demokracisė nė pallatet e politikės nė Tiranė.

E kanė merituar njė pėrmendore nė Durrės, nė vendin ku u nisen nė eksodin e parė biblik drejt Italisė; njė tjetėr nė sheshin Omonia tė Athinės, po ta lejonte qeveria greke; i kanė merituar disa lapidarė apo kroje nė vijėn kufitare ku zgjateshin dikur telat me gjemba; e presin emigrantėt dhe jo vetėm ata, por gjithė shqiptarėt njė shtyllė pėrkujtimi pėr tė rėnėt qė nuk ia dolėm dot, qė humben nė fund tė deteve apo nė luginat e maleve.

Nuk kemi bėrė asgjė, u kemi dhėnė mė pak dinjitet me sjelljen tonė nė Shqipėri se sa na kanė dhenė ata ne me sjelljen, me punėn dhe paratė e tyre jashtė Shqipėrisė.

Tė rrimė shtrembėr e tė flasim drejt. Ua kemi premtuar njė projekt tė madh emigrantėve: tė drejtėn e votės.

E kanė pasur dhe e kanė nė program disa parti politike, tė mėdha e tė vogla. U fol gjerė e gjatė nga viti 2005 e kėndej pėr votėn e emigrantėve. U zhvilluan takime, seminare, tubime, debate.

Si pėrfundim, gjithēka mbeti nė nivelin e dėshirės sė mirė, pėr tė mos thėnė tė demagogjisė. Partitė dhe politikanėt nuk gjetėn dot modalitetet dhe mundėsitė pėr tė mbajtur fjalėn e dhėnė.

Por... por - pėr turp e faqe tė zezė - nė disa kuti votimi, qė nuk dihet sa janė pėr arsye se kutitė nuk janė hapur, emigrantėt "votuan" pa qenė tė pranishėm.

Lajmi mė tronditės nga kutia e Ruzhdijes, e vetmja qė ėshtė hapur deri tani, ishte "votimi" me dorėn e komisionerėve tė Partisė Demokratike i tetėdhjetė emigrantėve qė nuk kishin qenė fare nė Shqipėri nė 28 qershor.

Nė Zadrimė tė Lezhės kemi konstatuar tė njėjtėn dukuri. Qindra emigrant s'patėn nevojė tė shpenzonin asnjė qindarkė pėr tė "konsumuar " tė drejtėn e votės.

Votuan bozhibozukėt pėr ta. Kėta e mbajtėn premtimin e partive, nė mėnyrėn mė cinike qė mund tė mendohet: duke firmosur pėr ta, duke votuar pėr ta partinė qė donin vetė. Lista e zgjedhėsve nė emigracion u shndėrrua papritur nė njė rezervė tė artė pėr kaēakėt e zgjedhjeve.

Kjo ėshtė fyerja mė e madhe qė mund t'u bėhet atyre qė kanė mbajtur stabilitetin e treguesve makroekonomike, stabilitetin e lekut, stabilitetin e inflacionit, stabilitetin e familjeve.

Por ky ėshtė ndėrkohė edhe shfrytėzimi mė i padurueshėm qė mund t'i jetė bėrė e mund t'i bėhet kėsaj kategorie. Njė shfrytėzim qė i mohon si qenie dhe i llogarit vetėm si emra pėr hesapet e pushtetit.

Nuk mund t'i dimė pėrmasat e njė maskarade tė tillė. Thjesht me aq sa ka dalė nė dritė nga kutia e fshatit Ruzhdije, dikush duhet tė kėrkojė falje.

Ėshtė minimumi qė mund tė bėhet pėr tė qetėsuar shpirtrat e lėnduar tė mijėra emigrantėve, pavarėsisht nga simpatitė politike. Vota ėshtė shpirti. Ēdo gjė mund tė delegohet, por shpirti nuk delegohet.

Tė votosh ne emėr tė tjetrit ėshtė njėlloj, madje mė keq se t'i futesh tjetrit si hajn nė shtėpi dhe tė mos i lesh gjė pa marrė. Kjo qė ka ndodhur ėshtė njė kambanė alarmi pėr mbarė shoqėrinė. Nuk mjafton dėnimi i falsifikatorėve. Duhen kėrkuar zgjidhje qė kjo maskaradė tė marrė fund.

"Shekulli"
------------------------------------

Preē Zogaj dikur ishte njeriu me i afert i Sali Berishes, tani edhe ky ka nderruar pllakė, duke dalur kundershtar i hidhur i ish shefit te tij, te cilit per nje kohe te gjate i ka sherbyer me besnikeri!

Shpetimi

Shpetimi
11.03.2010, 13:21:12
zonja kondita, populli thote se "fshati qe shihet nuk don kallauz"!
Prandaj, edhe keto konvertimet e liderve politik te Kosoves dhe Shqiperise jane bere si mos me keq me keto kercime; here ne njerin krah here ne tjetrin, duke nderruar qendrimet e tyre sipas interesave te ngushta, pra personale.

Mirepo, kur eshte ne pyetje Sali Berisha, njeri nder tre "dinosauret" e politikes shqiptare , kuptohet krahas dy dinosaureve Nano dhe Rugova, ky i fundit tanime ish dinosaur, besoj se nuk ka shume ēka te flitet e shkruhet, sepse faktet flasin shumė kjartė.

Mjafton te shikohet me vemendje fillimi i karries politike te secilit prej tyre, konvertimi nga ish komunist ne "demokrat", dy te paret (Berisha e Nano) enverist, e ky i fundit (Rugova) titist, pra sllavokomunist, dhe njeriu bindet se ata per interesat e tyre meskine mund te konvertohen edhe ne vet djallin, vetem e vetem te qendrojne ne maje te pushtetit, burim ky i pashterrshem i pasurimit.

Edhe Ilir Meta nuk ju largohet shumė tre te parėve, pa ēka se kaqiki i tij eshte me i vockėl. Kjoi deshmohet me mashtrimin qe u beri rreth 83000 votueseve shqiptar, te cilet votuan per LSI-ne nen slloganet demagogjike te Ilir Metes per rrezimin e, siq e quante deri me 28 qershor 2009 "Sali gerdecit" nga pushteti, por ne fund nuk i rezistoj tundimit per te marrur postin e Zevendes Kryeministrit dhe Ministrit te jashtem te Shqiperise.

Ndersa Edvin Kristaq Rama ende nuk eshte provuar se sa u qendron tundimeve per pushtet, sepse deri me tani ai ka fituar tre mandate rresht per postin e Kryetarit te Tiranes, bile edhe tani kur Berisha e ka pushtetin qendror ne duartė e tij.

Prandaj, nese ty zonja kondita te vije zor te lexosh shkrime e fakte qe e kryqezojne Sali Berishen si antidemokrat e tradhtar i interesave kombetare, siq jane p.sh.:

- thyerja e embargos se naftes kunder Millosheviēit,
- rrezimi me referndum popullor i Prejektkushtetutes se Shqiperise ne vitin 1994, Projektkushtetute thellesishte antikombetare,
- shkatrrimin e ekonomis shqiptare permes firmave piramidale,
- goditjen e rend qe i beri shtetit shqiptar ne vitin 1997, duke provokuar edhe lufte civile, kryekput ne mbrojtje te karrikes se tij si President i vendit,
- tentim-grushtshtetin e organizuar ne shtator te vitit 1998, pikerisht ne kohen kur Kosova gjendjej ne flaket e luftes,
- vjedhjen e madhe te qindra milion eurove te Autostrades Durres-Kukes,
- tragjedin e Gerdecit,
- tentimin per shitjen apo faljen e rreth 350 km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise,
- .....e tjera, atehere mos i lexo fare shkrimet ne kete teme, sepse sigurisht qe vehten do ta ndjesh keq.

zonja kondita, ju te infektuarit me ideologjinė rugoviste (kupto, njemendesinė titiste) keni nje te keqe te madhe, e keqe qe ju percjell vazhdimisht. Pra ju nuk mund ta kuptoni se njeriu mund ta kritikoj edhe krahun politik te cilin e perkrah, e sidomos ju nuk mund ta kuptoni se si ka mundesi qe dikush te ketė mendime te kunderta me lideret politik, ne rastin tuaj me Rugoven apo Sali Berishen.
Kurse nga ana tjeter ne qe jemi te lire nga njemendesia rugoviste jo vetem qe e kritikojme politiken jo te drejte te Ibrahim Rugoves apo te Sali Berishes (te dy eksponent te hershem te partive komuniste), por kur e shohim te nevojshme e kritikojme edhe politken e perfaqesueseve te spektrit demokratik te Kosoves e Shqiperise, ne rastin tone ke mundur ta veresh se ne kete forum ne i kritikojme pa hezitim edhe Hashim Thaēin apo Ramush Haradinajn, perkatesisht PDK-ne dhe AAK-ne, dy parti keto qe thone se kane dalur nga lufta e UĒK-se.

Vlerat e luftes se UĒK-se ne i mbrojme ne ēdo kohe dhe hapsire, vlerat dhe interesat kombetare gjithashtu i mbrojme me fanatizem, por jo edhe veprimet e individeve apo forcave te caktuara politike, siq beni p.sh. ju demagoget qe vetvehten e quani "demokrat", por qe ne te vertete jeni te infektuar me ideologji sllavokomuniste, infektim ky shume i rrezikshem per shendetin e njeriut.

Shpetimi

Shpetimi
11.03.2010, 16:07:31
lexo mes rreshtave, nga se une nuk di te beje germa dalluese,

Nuk ka rendesi se ti nuk din te shkruash me germa dalluese, sepse as une nuk e provoj te shkruaj ashtu.
Jo, rendesi ka se ēka thua, dhe si i shikon ti gjerat.

Ti zonja kondita merresh me lojra fjalesh, por asnjehre nuk shkruan me fakte konkrete per te bėrat e tė pabėrat e politikaneve qe ti i ke per zemėr.

Ti thua se ne Shqiperi nuk ka pasur njeri tjeter pos Sali Berishės qe ka kundershtuar dhe eshte perballur me regjimin komunist, dhe me kete me duhet ta theme pa diplomaci se po genjen sa je e rend.
Jo zonja kondita, ne Shqiperi ka pasur vazhdimisht levizje antikomuniste, dhe besoj se edhe ti e din pas LDB neper burgjet shqiptare gjithnje kishte te burgosur politik.

Ndersa ish te burgosurit politik dergjeshin burgjeve te Shqiperise, Sali Berisha si mjek qe ishte i barte urninen Enver Hoxhes, kuptohet per analizat e nevojshme. Te pakten keshtu thone qytetaret e Shqiperise, dhe deri me sot une nuk kam degjuar se Sali Berisha, ose te pakten perkrahsit e tij, ta demantojne nje fakt te tille.

Por ti te njejten e thua edhe per Ibrahim Rugoven, i cili sipas teje ishte i vetmi qe guxoj haptas ti prin popullit dhe ta merr nje pergjegjesine.
Lidhur me kete mburrje per idolin tend ti zonja kondita shkruan keshtu, citoj:

"nuk e kishte me leht as Ibrahim Rugova ti prin popullit dhe ta merr nje pergjegjesi, te cilen asnje lider, po e them asnje lider i ndonje levizje nuk ka pas guximin te dal haptazi, te formoj parti dhe te luftoj per te drejtat e shqiptarve, ta shtyj te terin nje popull qe te jet i PADEGJUESHEM ndaj pushtuesit, qoft edhe me greva urije, qoft edhe me rrezikun e jetes, rrezikimin e mbijeteses e tjera e tjera, qe te pakt jan ata popuj apo te them UNIKAT qe kan marr nje veprim te tille.", fund i citatit tend.

Vertete per kaq naive perpiqesh ta shesish vehten zonja kondita?!
Ti mund te thuash ēka te duash, sepse siq thote populli "gjuha prej tulit eshte", por e verteta qendron krejt ndryshe.
Sipas teje te gjithe atdhetaret shqiptar qe pas LDB ne perpjekjen e tyre per liri u ballafaquan me pushtuesin e trojeve tona nuk paskan pasur guximin te "dalin hapur", ndersa Ibrahim Rugova, ish Sekretari i organizates baze te LKJ-se, njeri nder diferencuesit e kolegeve te tij te punes, pas ndryshimeve te sistemit politik te ish RSFJ-se na paska qene ai "trimi" i madh qe i paska vene gjoksin armikut shekullor!

Hajde rrenė hajde.
Po kaq shpejt te kesh harruar ti zonja kondita se Rugova gjate luftes se armatosur ne Kosove nuk ka pasur guxim as te ik nga Kosova pa pelqimin dhe "izen" e Millosheviēit, e jo me te guxonte te ballafaqohej me sfida me te medha, siq eshte organizimi i luftes per ēlirim kombetar.
Faktet jane kokforta, prandaj sado te perpiqesh ti zonja kondita ta shtremberosh te verteten, megjithate nuk do te arrish, dhe kam frike se vetvehtes vetem probleme te panevojshme shendetsore do ti shkaktosh.

zonja kondita, e zene ngusht per marrzite qe ka bere Sali Berisha ne 20 vitet e fundit, ti shkruan si vijon, citoj:

"une e denoj cdo veprim te cilit do qoft i cili demton ceshtjen kombetare dhe ceshtjen atdhetare, por i takon popullit te vete qe te zgjedh liderin dhe udheheqesin e vete konform rezultateve, andaj nuk i perjashtoj mundesit e gabimeve edhe te Sali Berishes, po tani per tani udheheqes me te mire Shqiperia nuk ka", fund i citatit tend.

Jo zonje, ti nuk e denon asnje veprim antishqiptar te Sali Berishes, as atehere kur ai idiot sa ishte President i Shqiperise e theu embargon kunder ish RFJ-se se Millosheviēit, dhe as tani tentimin e tij per ti falur Greqise mbi 350 km2 te detit shqiptar.
Jo, ti nuk je ne gjendje ta pranosh asnje tradhti te argumetuar me te gjitha faktet konkrete, ndaj nuk pres nga ti as ne te ardhmen te reflektosh, sepse sipas te gjitha gjasave ti je nje e perbetuar qe ti qendrosh deri ne fund ideologjise regresive te titizmit, tani e kamufluar si rugovizem.

Gomarin veshe me ēfardo garadarobe moderne, ai po veshgjate do te mbetet.
Prandaj, edhe ish komunistet e Titos nuk ka kush ti pastroj e t“ua heq ndytesiren qe per dekada me radhe kane marrė neper shkollat antishqiptare te Kumrovcit.

zonja kondita, kete te fundit mos e merr si etiketim per ty, sepse une fjalen e kam per ata ish komunist te cilet i kane qendruar besnik ideologjise titiste, njeri nder te cilet ka qene edhe idoli yt Rugova.
Por ti je kondita e jo Rugova, dhe shpresoj qe heret apo vone edhe ti do ta kuptosh se kush ne te vertete ishte Ibrahim Rugova.
Sa per Sali Berishen une besoj se ti do te bindesh me shpejte sesa per Rugoven, se ai nuk eshte gje tjeter pos nje njeri qe populli shqiptar krejt aksidentalisht i ka besuar ne fillet e zhvillimeve politike te fillim dekades se shekullit te kaluar, besim qe sot po e vuan ne kurrizin e tij.

Shpetimi

Shpetimi
11.03.2010, 19:17:29
une nuk e kam shprehi ta perdori kete fjalen "rren" edhepse ne te shumten e rasteve te postive tuaja e ka kete kuptim, nga se ashtu e kemi tradite familjare.

megjitahte une per ate qe e them, e them me pergjegjesi, me ndergjegje dhe me argumente.

nese ti e quan diken rrenc, u po te them argumentisht se Sali Berisha nuk ka qen LABORATOR i enver hoxhes, por ka qen mjek, kurse urinen e ka kontrollue dikush krejtesisht tjeter, por qe retorika jote dhe e atyre prej te cileve ti e ke degjuar, jan pikerisht te paverteta, humoristike dhe etiketime.

jo se une po due me e mbrojt Sali Berishen, po po due me te demantua ty rreth fjales qe e ke perdore "rren".

keshtu e kan njerzit e MDHENJ, njeher lindin ne DY MILENIUMA!

zonja kondita, une e shkeputa vetem nje pjese te postimit tend qe ka te beje me Sali Berishen, sepse edhe tema ne diskutim per Sali berishen eshte.
Ndersa per Rugoven, te cilin ne fjaline e fundit ne menyre qesharake e ngrit ne qiell, kur thua, citoj: "keshtu e kan njerzit e MDHENJ, njeher lindin ne DY MILENIUMA!", mund te vazhdosh polemikat ne temen ku behet fjale vetem per te.

Zonja kondita, nese je prekur me shprehjen time "rrenė", me vije keq, por une nuk te kam faj nese ti shkruan broqkulla te pakripa ne kete forum, kur Berishen e ngrit ne nivelin e pameritueshem te prijsit te ndryshimeve politike ne Shqiperi.
Ja pse e theme kete:
Te gjithe njerzit e botes, kuptohet ne perjashtim te juve qe jeni hipnotizuar nga ideologjia titiste, e dijn se ndryshimet politike ne vendet ish socialiste nuk e kane bazen ne veprimtarine e disidences vendase, por ato ndryshime epokale kryesisht kane qene veprimtari politike, ekonomike dhe ushtarake (jo me lufte por me armatim) nga ana e SHBA-ve dhe shteteve qe ishin dhe jane perkrah sajė.

Prandaj, nese nuk do te ndodhte nje ndryshim i tille i politikes botrore, ēfare mendon ti zonja kondita, vall sot Sali Berisha ku do te ishte?!
Une nuk e dij se si ti rezonon, por mua ma merr mendja se ai ende ishte ne sherbim te pushtetit komunist, pra antar i devotshem i PPSH-se, ashtu siq ka qene deri ne dhjetor te vitit 1990.
Pasi qe ti thua se i mban mire ne mend ngjarjet politike te asaj kohe, bile ti thua se ke pasur njohuri edhe me organizatoret e demonstratave te vitit 1968, besoj se nuk ke harruar se ne dhjetor te vitit 1990 Sali Berisha ishte i deleguari i Ramiz Alise per te biseduar me studentet grevist, apo jo?
E pra, po mos te kishte qene besnik i partise (PPSH-se) me siguri qe ish Presidenti Ramiz Alia nuk do ja kishte besuar tij nje detyre te tille.
Por si njeri i pabese qe eshte Sali Berisha, kur e pa se stundentet e universitetit te Tiranes e kishin megjithmend, dhe duke pare forcen e tyre rinore, ai menjehere nderroj pozicion, duke kaluar ne anen e grevisteve.
Por nuk ishte vetem ai qe beri kete konvertim. Ishte edhe Gramoz Pashko njeri nder ish komunistet qe ju bashkua rinise studentore, duke u bere keshtu dy figura te rendesishme te asaj levizje te filluar pa Sali Berishen dhe Gramoz Pashkon.
Para pak kohesh (nuk me kojtohet sakt se kur) Gramoz Pashko perfundoj ne fund te detit, dhe flitet e perflitet neper Tirane se ai aksident me helikopterin e Qeverise shqiptare nuk ishte krejt i rastesishm, por kjo siq duket pergjithmone do te mbetet enigme.

Disa "gojkqinje" te Shqiperise thone se Sali Berisha ne mesin e rinis studentore eshte futur me instrukcionet e Ramiz Alise dhe sigurimit te shtetit te atehershem komunist, por kjo gje nuk eshte konfrmuar nga asnje burim i sigurt, prandaj edhe ky dyshim do te mbetet per te ardhmen per tu skjaruar.
Mirepo, metoda e te berit politik nga ana e Sali Berishes flet shume, sidomos metoda despotike brenda PDSH-se, part qe ka 20 vjet qe e udheheq vetem ai.

Per te mos e zgjatur me shume, dhe nese ti zonja kondita deshiron te jesh konstruktive, pra nese ti don te provosh ta thuash te verteten (tani po te drejtohem me diplomaci), ku sipas teje Sali Berisha ka qene njeriu qe ne Shqiperi e solli demokracine, atehere pergjigju ne pyetjet qe ti kam shtruar kohe me pare ne kete teme.

Prandaj, e nderuara zonja kondita na thuaj se a je:

- ne krah te Sali Berishes dhe kukuvajkave si ai qe per interesat e tyre meskine shesin rreth 350 kim2 te ujrave teritoriale te Shqiperise tek greku,
- apo ne krah te popullit shqiptar, te cilin kesaj radhe e perfaqeson Gjykata Kushtetuese e Shqiperise, e cila me unanimitet te plote 9 me 0 e hudhi poshte kete tradhti te radhes nga Sali Berisha!

Zonja kondita, beso se ke degjuar, lexuar e pare ne televizor se Sali koburja, ky pis e faqezi, mik i deshmuar i serbo-malezezeve, perveq poshtersive tjera, siq jane:
- thyerja e embargo te naftes kunder ish RFJ-se se Sllobodan Millosheviēit,
- gjendja e para dhe gjate vitit 1997, ku per fajin e Sali Berishes gati sa su zhbe shteti shqiptar,
- zhdukja e njerzve nga SHIK-u, siq eshte rasti i Remzi Hoxhes,
- tentim-grushtshteti i shtatorit te vitit 1998,
- shitja (falja) per nje euro (kujto slloganin e Berishes "Shqiperia ne euro") e dhjetra hektareve toke ne Porto Romano te Durresit mikut te tij Damir Fazlliēit, vlera e te ciles toke sipas Fazlliēit tani ka kaluar 50 000 000 euro,
- Tragjedia e Gerdecit,
- vjedhja e kolosale ne emer te rruges se kombit, me pasoje edhe shembjen e tunelit te Thirre-Kalimashit, e tjera
.....tani se fundi ky gjakprishur shqipfoles tentoj qe Greqise ti fal mbi 350 km2 ujra teritoriale te shtetit shqiptar, athua se per ate pak Shqiperi te Pavarur pak gjak, lot e djerse kane dhene atdhetaret shqiptar, ashtu siq pati tentuar te bente Esat Pashe Toptani, apo siq beri Ahmet Zogu, i cili Serbise i fali Shen Naumin.

Ka edhe me marifete e poshtersi nga me te ndryshme te bera nga "patrioti" Sali Berisha, por edhe keto qe i permenda me larte do mjaftonte meritueshem ti atribohet titulli tradhtar i kombit.

Shpetimi

Shpetimi
12.03.2010, 10:39:11
Se sa legjitime eshte Qeveria e Sali Berishes, dhe ēfare "patrioti" e "demokrati" eshte ai sharlatan, i cili ka 20 vjet qe Shqiperine e mbane peng, duke mos lejuar zhvillimin e demokracise se vertete ne vend, e si pasoje pengon e ngadalson edhe pranimin e saj dinjitoz ne familjen europiane, ne mund te shohim edhe nga deshmite e qytetareve te fshatit Ruzhdie, ne emer te te cileve komisioneret rrugaq te PD-se i mbushen kutitė e votimit.
Dikush nga "kosovaret" e hipnotizuar e infektuar me ideologjine titiste as organeve shtetrore nuk u beson, siq eshte p.sh. Prokuroria e Fierit, pa ēka se te gjitha organet e shtetit shqiptar i kontrollon Sali Ramė Berisha.

Lexoni se ēka deshmojne nje numer qytetaresh shqiptar te fshatit Ruzhdie, dhe pastaj veresoni vet se kush ka te drejte, Sali Berisha dhe PD-ja se bashku me Ilir Meten dhe njerzit kantraverz qe ende sillen rreth tij, apo opozita shqiptare dhe shumica e shqiptareve te Shqiperise, te cilet tanime jane lodhur nga politika antidemokratike e despotit te Vuēidolit te Tropojes, i cili thote se kur ishte i ri ka pasur kal, ndaj ai eshte "kavalier"!

__________________________________________________ _____
Zgjedhėsit imponoheshin tė votonin pėr PD-nė!

Shekulli Online | 11/03/2010

Rreth 80 persona, zgjedhės tė fshatit Ruzhdie nuk patėn mundėsi tė vinin nė fshat qė tė votonin pėr partinė qė simpatizonin. Shumica emigrantė pa letra nė Greqi, ata kanė vite pa i parė familjarėt e tyre.

Por nė 28 qershor, ata "votuan", sepse falė falsifikimit dhe manipulimeve me votat, atyre iu shėnua vota pro PD-sė, numri i pasaportės, apo kartės false tė identitetit si dhe firmat qė u hodhėn nga anėtarėt demokratė tė komisionit tė qendrės.

Kėshtu tregojnė fletėt e votimit tė sekuestruara dhe tė analizuara nga prokuroria dhe ekspertėt e Ministrisė sė Brendshme, ndėrsa dėshmitė e banorėve tė Ruzhdies, tregojnė pėr familjarė qė kanė emigruar nė Greqi dhe prej vitesh nuk janė kthyer nė fshat.

Mersin Mullaj, banor i fshatit Ruzhdie qė nuk mundi tė votonte

Nė datėn 29 tetor 2009, Ēlirim Sino, prokuror nė Prokurorinė e Rrethit Gjyqėsor Fier, mban procesverbalin me marrjen e tė dhėnave qė tregojnė rrethanat e veprės penale nga shtetasi Mersin Mullaj, lindur dhe banues ne fshatin Ruzhdie.

Pyetje: A keni marrė pjesė nė votimet pėr zgjedhjet e pėrgjithshme tė zhvilluara nė datėn. 28.06.2009 ju dhe familjaret tuaj madhorė?

Pėrgjigje: Jo nuk kam votuar. Familja ime qė janė, bashkėshortja ime Saqineja, nėna ime Dudija, dhe dy ēunat e mij Ridvan dhe Edison Mullaj kemi hyrė brenda nė qendrėn e votimit nė Ruzhdie dhe nė kėtė kohė ka filluar konflikti midis anėtarėve tė komisionit, anėtarėve tė Partisė Socialiste dhe atyre tė Partisė Demokratike.

Shkak i kėtij konflikti me sa dėgjova dhe pashė aty nė qendrėn e votimit ishte se, anėtarėt e Partisė Demokratike u impononin votuesve qė votėn ta jepnin pėr Partinė Demokratike.

Nė kėtė konflikt ėshtė mbyllur qendra e votimit pasi janė larguar anėtarėt e Partisė Socialiste. Ndodhur nė kėto kushte unė sė bashku me familjaret e mij qė pėrmenda mė lart jemi larguar dhe nuk kemi votuar pėr kėto zgjedhje, pra nuk jemi kthyer mė nė qendrėn e votimit.

Pyetje: Sa ka qenė ora kur ndodhur ky debat?

Pėrgjigje: Nuk e kam tė fiksuar saktė por ishte paradite rreth orės 10.00.

Pyetje: Ju dhe familjarėt tuaj a jeni tė pajisur me karta identiteti dhe pasaporta?

Pėrgjigje: Po jemi paisur tė gjithė por momentalisht unė nuk e kam karten time por do t'ua vė nė dispozicion, kartat e identitetit tė familjarėve tė mij dhe pasaportat qė disponojmė.

Dua te them se djali im Edisoni i cili dhe ky nuk ka votuar ėshtė larguar jashtė nė Greqi pra aktualisht ndodhet nė Greqi dhe nuk mund tė paraqitet nė prokurori. Gjithashtu dhe nėna ime nuk mund tė paraqitet pėr shkak tė moshės sė madhe.

Pyetje: A ka pasur persona tė tjerė pėr tė votuar tė pranishėm kur keni qenė dhe ju me familjen tuaj aty?

Pėrgjigje: Ka pasur plot pasi ka qenė dhe rrėmujė por nuk kam tė fiksuar se kush.

Gjėt tjetėr pėr tė thėnė nuk kam. Procesverbalin pasi e lexoj e firmos pa vėrejtje

Deklaruesi
Ridvan Mullaj
-----------------------------
Deklarata e Fatmir Donaj, nė 2 nėntor 2009, banor i fshatit Ruzhdie

Fėmijėt votues? Kanė vite pa ardhur nga Greqia

Aktualisht jam me banim adresėn e mėsipėrme dhe jam paraqitur kėtu para jush pasi nga ana juaj janė thirrur dy prindėrit e mi nėpėrmjet njė fletė-thirrjeje. Tė dy prindėrit e mi janė nė gjendje shėndetėsore tė renduar dhe nuk mund tė levizin prej banesės sė tyre.

Pyetje: A keni votuar juve ne zgjedhjet vendore tė dt 28.06.2009?

Pėrgjigje: Po unė kam votuar nė kėto zgjedhje dhe jam paraqitur nė qendrėn e votimit me pasaportėn qė kam nė posedim.

Pyetje: A keni dijeni nėse prindėrit tuaj, Taulla dhe Zybe Donaj kanė votuar nė zgjedhjet e mėsipėrme dhe nėse po me ēfarė dokumenti janė paraqitur nė qendrėn e votimit?

Pėrgjigje: Prindėrit e mi nuk kanė marrė pjesė nė kėto votime, pra ata nuk kanė votuar nė datėn 28.06.2009 pasi nuk janė nė gjendje tė mirė shėndetėsore siē e pėrmenda mė lart pėr shkak tė moshės.

Pyetje:A i njihni shtetasit Nazmije, Shkėlqim, Elisabeta, Klodian Donaj?

Pėrgjigje: Po i njoh pasi Nazmija ėshtė ime shoqe, Shkėlqimi dhe Klodiani janė djemtė e mi dhe Elisabeta ėshtė nusja e tim biri, Shkėlqimit.

Pyetje: A keni dijeni nėse kėta shtetas kanė votuar nė zgjedhjet e dt 28.06.2009?

Pėrgjigje: Gruaja ime Nazmija ka votuar sė bashku me mua atė ditė ndėrsa djemtė e mi dhe shoqja e Shkėlqimit, Elisabeta nuk kanė votuar. Ata Kanė qenė qė tė tre nė Greqi nė atė kohė dhe kanė shumė vite pa ardhur. Ata nuk kanė ardhur as pėr tu pajisur me karta tė identitetit.
Gjė tjetėr pėr tė thėnė nuk kam. Procesverbalin pasi e lexoj e firmos pa vėrejtje.

Deklaruesi
Fatmir Donaj
----------------------------
Deklarata e banorit tė fshatit Ruzhdie, Leonard Kararaj, nė 2 nėntor 2009

Ne nuk votuam pasi ishim nė Greqi

Aktualisht jam me banim nė adresėn e mėsipėrme dhe jam paraqitur kėtu para jush pasi nga ana juaj janė thirrur dy vėllezėrit e mi dhe njė nipēe tė cilėt quhen, Gėzim, Lavdosh dhe Spiro Kararaj. Tė tre kėta persona aktualisht ndodhen nė Greqi dhe nuk mund tė paraqiten pasi nuk kanė dijeni pėr njoftimin.

Pyetje: A keni votuar pėr zgjedhjet vendore te dt. 28.06.2009?

Pėrgjigje: Jo unė nuk kam votuar nė kėto zgjedhje pasi unė kam qenė nė Greqi nė kohėn kur janė mbajtur zgjedhjet vendore tė dt 28.06.2009.

Pyetje: A keni dijeni nėse shtetasit Spiro, Gėzim, Lavdosh Kararaj kane votuar ne zgjedhjet e datės sė mėsipėrme dhe nėse po me ēfare dokumenti jane paraqitur nė qendrėn e votimit?

Pergjigje: Personat e mėsipėrm nuk kanė marrė pjesė nė kėto votime, pra ata nuk kanė votuar nė dt 28.06.2009 pasi kanė qenė nė Greqi gjatė gjithė kohės, pėr mė shumė se tre vjet. Pra kanė rreth tre vjet qė nuk kanė ardhur nė Shqipėri.

Pyetje: A janė pajisur me karta identiteti personat e mėsiperm nese keni intormacion nė lidhje me kėtė fakt?

Pėrgjigje: Personat e mėsipėrm nuk janė pajisur me karta identiteti pasi siē thashė kanė qenė nė Greqi nė atė periudhė.
Gjė tjetėr pėr tė thėnė nuk kam. Procesverbalin pasi e lexoj e firmos pa vėrejtje.

Deklaruesi
Leonard Kararaj
-----------------------------
Fatime Donaj, banore nė Ruzhdie

Nuk janė firmat tona sepse nuk kemi votuar

Aktualisht jam me banim nė adresėn e mėsipėrme dhe nė lidhje me sa po me pyesni unė ju pėrgjigjem se: Nė zgjedhjet e 28.06.2009 unė personalisht nuk kam marrė pjesė, pra nuk kam votuar.

Po ju vėmė pėrpara listėn pėrfundimtare tė zgjedhėsve tė Komunės Ruzhdie ku evidentohet fakti se juve keni votuar.

Pyetje: A ėshtė firma juaj ajo qė shikoni nė kolonėn "Nėnshkrimi i Zgjedhėsit" pėrbri emrit tuaj?

Pėrgjigje: Jo kjo nuk ėshtė firma ime, nuk ka si tė jetė firma ime, pasi unė nuk kam shkuar tė votoj nė zgjedhjet e dt. 28.06.2009.

Pyetje: A njihni ndonjė person tjetėr nga lista qė po ju tregojmė ku ka shumė shtetas me mbiemrin Donaj?

Pėrgjigje: Po nė kėtė liste unė shof edhe emrat e djalit tim Marius Donaj dhe bashkėshortit tim Veip Donaj.

Pyetje: A keni dijeni nėse kėta dy persona kanė votuar nė zgjedhjet e dt 28.06.2009?

Pėrgjigje: Djali im Mariusi ka rreth dy vjet nė Greqi dhe nuk ka ardhur qėkur ėshtė larguar, pra nuk ka qenė nė zgjedhjet e dt 8.06.2009, pra nuk ka votuar, ndėrsa burri im ka qenė nė Shqipėri por edhe ai nuk ka votuar nė kėto zgjedhje duke qenė se mė ka thėnė vetė qė nuk ka votuar.

Pyetje: Djali juaj Marius Donaj a ėshtė i pajisur me dokumentacion rregullt pėr qėndrim nė shtetin Grek?

Pėrgjigje: Djali ka ikur klandestin nė Greqi dhe nga fakti qe nuk ka dokumentacion ka edhe shumė kohė qė nuk ėshtė kthyer nė shtėpi pasi ka frikė se mos nuk ikėn dot mė nė shtetin grek.

Gjė tjetėr nuk kam pėr tė shtuar, procesverbalin pasi e lexoj e konfirmoj dhe e firmos pa vėrejtje.

Deklaruesi
Fatime Donaj
________________________________________________

Keso zgjedhjesh te organizuara nga banditet e Sali Berishes nuk ka as ne Avganistan apo "Zululand", e lere me te kete ne ndonje shtet te kontinentit europian.

Shpetimi

Shpetimi
12.03.2010, 11:20:28
Kush e qėlloi qytetarin nga Ruzhdia?!

Nga PAJTIM BELLO

TIRANE- Pa dyshim qė pritej tė ndodhtė kjo qė po ndodh ne Ruzhdie. Me sa duket, po mbyllet cikli i veprimtarisė kriminale... tė skuadroneve tė ton makutėve. Nuk mjaftohen vetėm me vjedhjen e votave. Me vjedhjen e votave ka pėrfunduar gjysma e “heroizmit” tė skuadroneve tė zeza tė ton ton makutėve. Detyra e tyre nuk ėshtė tė vetėm vjedhin votat, as tė falsifikojnė firmat e votuesve nė listė, tė cilėt nuk janė prezent pėr tė votuar...Kėta e kanė pėr detyrė qė tė kryejnė edhe gjysmėn tjetėr tė veprimtarisė heroike, atė tė mbrojtjes sė vjedhjes qė kanė kryer dhe tė zbardhjes sė faqes pėr ustallarėt e tyre. E pra, duket se tė vjedhėsh e tė manipulosh rezultatin zgjedhor ėshtė vetėm gjysma e detyrės, dhe kjo jo vetėm pėr ushtrinė e ton ton makutėve. Kjo vijė sjelljeje ėshtė e njėjtė qė nga ushtari me i thjeshtė i skuadroneve tė specializuara pėr vjedhjen e votave, deri nė krye tė piramidės. Tė gjithėve na vjen ndėrmend indinjimi i zėdhėnėsve tė Partisė Demokratike pėr largimin e komisionerėve tė majtė nga qendra e votimit!...Por, vallė si mund tė harrojnė shqiptarėt se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve votoi pėr ta njohur rezultatin e manipuluar tė kutisė sė Ruzhdies?!
E pra, si mund tė ndahet veprimtaria e komisionerėve tė djathtė tė Ruzhdies nga ajo e stafit elektoral tė PD-sė dhe tė kryeministrit apo kryetarit tė KQZ?!...Filli qė lidh veprimtarinė e gjithsecilit ėshtė i qartė, pėr tė qenė tė saktė fare e kulluar ėshtė edhe ndarja e detyrave sipas hierarkisė nė piramidėn zgjedhore e shtetėrore. Ton ton makutėt, si nivel i ulėt, kanė pėr detyrė tė vjedhin e manipulojnė procesin dhe rezultatin e zgjedhjeve nė qendrat e votimit dhe tė numėrimit, kurse niveli i lartė, tė mbrojė e certifikojė rezultatin e manipuluar nga ton ton makutėt. Me sa duket, niveli i lartė iu ka dhėnė garanci ton ton makutėve, qė atyre nuk do t’iu hyjė asnjė gjemb nė kėmbė, pėrkundrazi!
Po tė kujtojmė pamjet nga qendra e votimit (nė ditėn e votimit) tė Ruzhdies, dhėnė nga media e pavarur, do tė ndiejmė drithėrimė nga falangat e ton ton makutėve qė valėvitnin flamujt e posterat e Partisė Demokratike. Sjellja e tyre tė kujton skuadrėn e terrorit tė Arturo Uise, vetėm se ky i fundit nuk dilte nė skenė.
Qytetarėt para qendrės sė votimit kėrcėnoheshin e terrorizoheshin si tė ishin skllevėr, dhe jo qytetarė tė lirė nė njė vend demokratik. Do tė mjaftonin vetėm ato pamje qė njė njėri me mendje tė kthjellėt, i papėrzier nė kėtė ēorbė tė distancohej nga ajo maskaradė zgjedhore, tė kėrkonte ndėshkimin e autorėve dhe tė shpallte nul rezultatin zgjedhor tė kėsaj qendre votimi. Kjo duhej bėrė nga kryeministri, duhej bėrė nga kryetari i KQZ dhe jo thjesht pėr mos u njėsuar me ta, por sepse ketė ua kėrkon ligji dhe vetėm ligji.
Pėr fatin tonė tė keq nuk ndodhi as denoncimi i veprimtarisė sė tyre, as distancimi, dhe as mos njohja e rezultatit. Pėrkundrazi, KQZ me gjakftohtėsi certifikoi rezultatin, zėdhėnėsit dhe udhėheqėsit e PD-sė i mbrojtėn dhe ende po i mbrojnė publikisht manipulatorėt e zgjedhjeve dhe shkelėsit e ligjit nė Ruzhdie.
Nuk e di se ēfarė mund tė bėjnė mė shumė kėto dy institucione dhe kėta titullarė pėr tė na provuar qė janė tė lidhur nė tė njėjtin zinxhir tė ndryshkur me vjedhėsi dhe manipulatorėt e zgjedhjeve. Dhe, sikur tė mos mjaftonte e gjithė kjo pafytyrėsi, ton ton makutėt vepruan edhe me forcėn fizike. Arsyeja e ftohtė tė shtyn tė pyesėsh; ku e gjejnė kėtė fuqi kėta derbederė?!
Pa dyshim se ata nuk janė aq trima siē u shfaqėn, por “trimėria” e tyre qėndron tek ideatorėt e veprimtarisė sė tyre. Ruzhdia tregoi se nė Shqipėri nuk janė bėrė dhe nuk do tė bėhen zgjedhje tė lira, tė ndershme e tė barabarta, nėse nuk do tė ndėshkohen ata qė kanė vjedhur e manipuluar zgjedhjet nė vijimėsi, pavarėsisht se ku ndodhen e kush janė ata.
Qė zgjedhjet parlamentare tė qershorit 2009 janė manipuluar jo vetėm nė Ruzhdie, kjo nuk ka dyshim. Ne vetė qarkun e Fierit dihet se ka edhe kuti tė tjera, qė kur u hapen nė KQZ folėn shumė mė tepėr se rezultati brenda kutisė.
Zgjedhjet e 2009-s ishin njėsoj tė manipuluara si edhe ato tė qershorit 1996, vetėm se nė mėnyrė mė tė organizuar, tė kontrolluar e tė sofistikuar. Por, nėse paria e shtetit krenohet me atė qė bėnė komisionerėt e djathtė nė Ruzhdie, por jo vetėm atje, ne shqiptaret ndjehemi thellėsisht tė turpėruar. Por jo vetėm kaq, me keq ndihesh kur dėgjon analistė tė “pavarur”, tė cilėt justifikojnė e mbrojnė ton ton makutėt e Ruzhdies.
Kėta analistė “tė pavarur” e pėrdhosin nurin e tyre deri sa arrijnė tė thonė “...pėrse i latė hajdutėt tė vjedhin, edhe pse ata ishin tė armatosur dhe nėn mbrojtjen e qeverisė!
” Sa keq dhe sa turp! Le ta heqin matrikullin e tė pavarurit dhe pastaj tė flasin si tė duan, nėse vetė ata nuk ndihen keq. E theksova ketė qė tė them se qytetarin nga Ruzhdia nuk e qėlloi vetėm ish- komisioneri i Partisė Demokratike me vėllain e vet, por Shteti, ministrat, deputetėt, indiferentizmi i qytetarėve dhe analistėt e pavarur.
Por, kjo kategori e pushtetshme dhe tė lidhur me pushtetin pėrmes shumė fijesh e interesash nuk e qėlluar vetėm qytetarin nga Ruzhdia, por tė gjithė shqiptarėt. Kjo shpurė qėlloi mbi tė gjitha institucionet e shtetit, mbi Kushtetutėn e Republikės sė Shqipėrisė, bile edhe tė “urtin” President. Kjo shpurė na ka turpėruar, na ka hedhur baltė dhe mbi tė tėra, kėrkon tė na frikėsojė, duke thėnė se ne zgjedhjet i kemi vjedhur e do t’i vjedhim; i kemi manipuluar dhe do t’i manipulojmė, e ndėrkohė Juve do t’iu mbyllim gojėn, e pse jo po na bezdiset shume mund t’iu heqim tė drejtėn jo vetėm tė votės, por edhe tė jetės!

O zot, sa keq pėr ne, kur ata qė na vjedhin edhe na rrahin, buzėqeshin me sarkazėm duke u kapardisur nga foltoret e pushtetit!

"Gazeta Shqiptare"

Shpetimi
12.03.2010, 13:37:06
Gjykata: Komisionerėt e PD, ēfarė bėnė nė Ruzhdie

Shekulli Online | 12/03/2010 |

Dosja "Ruzhdie"

Nė deklarimet e tyre nuk kanė pranuar asnjėrėn prej akuzave tė ngritura nga komisionerėt e PS-sė. Madje, tė pestė kanė thėnė tė njėjtat fjalė, duke akuzuar kolegėt e tyre tė majtė se kanė prishur procesin, duke u ankuar dhe duke marrė nė telefon dhe mė pas duke ikur nga komisioni i qendrės 3052, bashkė me vulėn e sekretarit.

Alibia e tyre ėshtė se komisionerėt e PS-sė e bėnė qėllimisht kėtė inskenim, pasi e panė se po vinin shumė votues dhe qė tė gjithė donin tė votonin pėr PD-nė, sepse thonė ata, Ruzhdia, ka votuar gjithmonė djathtas.

Por Prokuroria dhe Gjykata nuk ndajnė tė njėjtin mendim. Ato i kanė akuzuar pėr disa vepra penale, komisionerėt e djathtė, tė cilėt edhe sot, gati njė muaj nga vendimi i 12 shkurtit, janė tė lirė dhe tė qetė, madje tė gatshėm pėr tė linēuar kėdo qė flet kundėr, siē ishte rasti i pak ditėve mė parė i dhunimit tė Isuf Kamberajt nga ish-komisioneri i PD-sė, Pėllumb Myrtaj dhe vėllai I tij.

"Shekulli" nė pjesėn e fundit tė dosjes "Ruzhdie" po vė tė gjitha akuzat e prokurorisė dhe tė gjykatės sė Fierit si dhe deklarimet e ish-kryetarit dhe anėtarit tė qendrės 3052, pėrfaqėsues tė PD-sė.

Tė gjitha akuzat e verifikuara nga prokuroria dhe tė dhėna nga gjykata e Shkallės sė Parė tė rrethit gjyqėsor nė Fier

Mė 12 shkurt 2010, gjyqtarja Irena Maneku, shprehej se kėrkimi i masės nga Prokuroria pėr shpalljen fajtor tė pesė ish-komisionerėve tė qendrės sė votimit numėr 3052 nė fshatin Ruzhdie nė Fier, Bujar Kararaj, Shezaim Kararaj, Veledin Myftaraj, Robert Myftaraj dhe Pėllumb Myrtaj, ishte i bazuar nė ligj e prova e duhej pranuar.

Akuzat ishin provuar dhe Prokuroria e Rrethit Gjyqesor Fier pėr pesė komisionerėt e Ruzhdies kishte filluar procedimin penal nr.410 datė 29.06.2009 pėr veprėn penale tė shpėrdorimit tė detyrės parashikuar nga neni 248 i K.Penal dhe Votimit tė mė shumė se njė herė, tė parashikuar nga neni 169 i Kodit Zgjedhor, ligji 10019 datė 29.12.2008.

Procedimi penal, ishte rregjistruar mbi bazen e kallėzimit penal, tė bėrė nga anėtarėt e komisionit tė qendrės sė votimit 3052 KZAZ 19 Qarku Fier, pėrfaqėsues tė Partisė Socialiste, pasi prej anėtarėve tė tjerė tė komisionit tė qendrės sė votimit 3052 Komuna Ruzhdie, po kryeshin veprime nė kundėrshtim me procedurat e votimit dhe kodit zgjedhor, ku votimi bėhej familjarisht si dhe njė person votonte dhe pėr persona qė nuk ishin tė pranishėm, pa u futur nė dhomėn e fshehtė tė votimit.

Njėri-pas tjetrit jepen edhe vendimet nga gjyqtarja e Gjykatės sė Shkallės sė Parė tė rrethit gjyqėsor tė Fierit, me "detyrim pėr paraqitje nė policinė gjyqėsore".

Provat ishin gjetur nga ekzaminimi i materialeve zgjedhore nė kutinė e qendrėn sė votimit 3052. Me vendimin Nr.19 date 30.05.2009 tė KZAZ-sė Nr.19 Qarku Fier, ishin emėruar nė detyrėn e anėtarėve tė Komisionit tė Qendrės sė Votimit 3052, shtetasit Bujar Kararaj Kryetar, Pėllumb Ferzaj Zv.Kryetar, Pėllumb Myrtaj, anėtar, Qazim Aliaj anėtar, Robert Myftaraj anėtar, Veledin Myftaraj anėtar, Shezai Kararaj anėtar dhe Ervin Myftaraj sekretar.

Pėr shkak tė konfliktit tė ndodhur mes anėtarėve tė komisionit, pėrfaqėsues tė Partisė Socialiste me anėtarėt e tjerė, lidhur me vulosjen e fletėve tė votimit prej sekretarit Ervin Myftaraj, personave qė votonin nė mėnyrė tė hapur dhe pėr persona tė tjerė, anėtarėt e Partisė Socialiste u larguan dhe kėrkuan zėvendėsimin e sekretarit Myftaraj me njė anėtar tjetėr tė komisionit pasi Ervini ishte banor i fshatit dhe kishte njohje me zgjedhėsit dhe anėtarėt e komisionit.

Me vendimin Nr.24 date 28.06.2009, KZAZ Nr.19 liroi nga detyra sekretarin Myftaraj dhe emėroi si anėtar tė komisionit Nazmi Ferzaj. Me vendimin Nr.25 datė 28.06.2009, KZAZ Nr.19, liroi nga detyra e zv.kryetarit tė komisionit Pėllumb Ferzaj dhe emėroi zv.Kryetar tė kėtij kominioni Qazim Ferzaj.

Pėrfaqėsuesit e PS-sė me ndryshimet e pozitave nė pėrbėrjen e komisionit tė qendrės sė votimit 3052, shkuan nė qendrėn e votimit pėr vazhdimin e votimit por nuk u pranuan prej anėtarėve tė tjerė tė komisionit dhe nė kėto kushte, pėrfaqėsuesit e PS-sė u larguan dhe dorėzuan vulėn e sekretarit pranė KZAZ-sė nr.19.

Manipulimet

Nga shqyrtimi i listės sė votuesve tė Komunės Ruzhdie qendra e votimit 3052, rezultoi se pėr zgjedhjet e Kuvendit tė datės 28.06.2009, ishin listuar emrat e votuesve tė cilat janė 592 zgjedhės. Nė kėtė listė, ishin shėnuar me shkrim dore pėrbri emrave tė zgjedhėsve, numrat e dokumentave tė identifikimit dhe nėnshkrimet pėrkatese, sipas pėrcaktimeve tė nenit 105 tė kodit zgjedhor por, pa i hequr vizė, emrit tė zgjedhėsit qė ka votuar.

Sipas librit tė protokollit tė mbledhjeve tė Komisionit tė Qendrės sė Votimit Nr.3052, rezultonte se nė ora 07:30, ishte vendosur nga komisioni hapja e votimit, nė ora 10:35, prej kėtij komisioni me pesė anėtarė duke pėrjashtuar kallėzuesit, u vendos pezullimi i votimit per shkak se komisionerėt e PS, sipas PD-sė, ushtruan presion psikologjik mbi komisionerėt e PD-sė, pėrfundimisht u larguan duke marrė vulėn e sekretarit.

Me vendimin e orės 14:30, komisioni 3052 me pesė anėtarė vendosi hapjen e votimit, nė ora 19:25, komisioni vendosi mbylljen e votimit dhe nė ora 19:30, vendosi pėr pėrcaktimin e personave qė votuan nga ku rezultuan 525 zgjedhės qė votuan. Nga shqyrtimi i kėtij libri tė protokollit nuk rezultojnė qė tė jenė bėrė shėnime pėr personat qė ndihmojnė votuesit sipas nenit 108 tė Kodit Zgjedhor.

Prej anėtarėve tė komisionit Bujar Kararaj, Pėllumb Myrtaj, Shezai Kararaj, Robert Myftaraj dhe Veladin Myftaraj, ishte mbajtur procesverbali model PV-KQV-08 datė 28.06.2009 ora 19:40, i mbylljes sė votimit pėr zgjedhjet pėr Kuvendin e Shqipėrisė tė datės 28 Qershor 2009.

Prej kėtyre anėtarėve, ishin shkelur procedurat ligjore tė votimit, nė kundėrshtim me dispozitat e kodit zgjedhor, duke votuar mė shumė se njėherė, duke shpėrdoruar detyrėn, si dhe duke falsifikuar listėn e zgjedhėsve, si dokument zgjedhor, duke falsifikuar njėkohėsisht dhe rezultatin e votimit si dhe ėshtė shkelur fshehtėsia e votimit fakte kėto tė konfirmuara nga akti i ekspertimit grafik Nr.829 datė 27.01.2010, i ekspertimit tė listės sė zgjedhėsve qendra e votimit 3052 Komuna Ruzhdie.

Gjithashtu, nga verifikimet e bėra nė sistemin TIMS, rezultonte se 111 zgjedhės tė kėsaj qendre votimi nė datėn 28.06.2009 rezultonin jashtė shtetit ndėrkohė qė njė numėr i konsiderueshėm i tyre 80 persona, rezultonin tė kishin votuar, por qė u ishin falsifikuar firmat, numrat e pasaportave dhe numrat e kartave tė identitetit.

Nga tėrėsia e veprime hetimore tė mėsipėrme, rezultoi se prej anėtarėve tė komisionit tė qendrės sė votimit 3052 tė pranishėm deri nė fund tė votimit, ishin kryer shkelje tė dispozitave tė kodit zgjedhor, me pasojė kundėrligjshmėrie sipas dispozitave qė parashikon Kodi Zgjedhor dhe Kodi penal.

Kundėrligjshmėria e kėtyre anėtarėve, ka filluar fillimisht me lėnien e zgjedhėsve pėr tė votuar nė mėnyrė tė hapur pa u futur nė dhomėn e fshehtė tė votimit si dhe kanė votuar dhe nė emėr tė zgjedhėsve tė tjerė, pavarėsisht faktit nese ishin apo jo tė afėrm tė tyre.

Kishin falsifikuar listėn e zgjedhėsve, duke shėnuar nė kėtė listė pėrbri emrave tė zgjedhėsve, numra serie tė dokumenteve tė identifikimit si pasaporta dhe karta e identitetit tė falsifikuara, kishin hedhur nė kutinė e votimit, vota pėr personat qė u kanė falsifikuar nėnshkrimet dhe numrat e serive tė dokumentave tė identifikimit.

Prej anėtarėve tė komisonit tė qendrės sė votimit 3052 Komuna Ruzhdie KZAZ1 19 Qarku Fier, ishin shkelur me dashje, procedurat e votimit, ku dhe vetė anėtarėt kryen veprime tė drejtpėrdrejta me dashje, pėr falsifikimin e rezultatit tė votimit.

Sipas listės sė zgjedhėsve, rezultonte se tė pestė anėtarėt e kėtij komisioni, ishin zgjedhės nė kėtė qendėr votimi ku dhe votuan. Nė bazė tė aktit tė ekspertimit grafik, anėtari i komisionit Shezaim Kararaj, falsifikoi listėn e zgjedhėsve, duke nėnshkruar pėr to dhe shėnuar numra tė serive tė dokumentave tė identifikimit tė rreme, veprime tė kryera nė prani tė anėtarėve tė tjerė.

Anėtari i komisionit, Veledin Myftaraj, votoi pėr bashkėshorten e tij Dallandyshe Myftaraj, zgjedhėsi Buran Donaj, votoi pėr bashkėshorten e tij Fatmira Donaj, zgjedhėsi Elmas Donaj, votoi pėr djalin dhe vajzėn e tij Elton Donaj dhe Aurora Donaj, duke nėnshkruar pėrbri emrave tė kėtyre zgjedhėsve.

Sipas listės sė zgjedhėsve, dhe verifikimeve rezultoi se prej anėtarėve tė komisionit u shėnuan numrat e kartave tė identitetit tė falsifikuara dhe se shtetasi Elton Donaj rezultonte jashtė shtetit diten e zgjedhjeve 28.06.2009 si shumė zgjedhės tė tjerė.

Nga shqyrtimi i listės sė zgjedhėsve dhe provave tė grumbulluara rezulton se, nė qendrėn e votimit 3052 Komuna Ruzhdie KZAZ Nr.19 Qarku Fier pėr zgjedhjet pėr Kuvendin e Shqipėrisė tė datės 28.06.2009, ishin listuar 592 zgjedhės, nuk votuan pa u bėrė shėnimet 67 zgjedhės, dhe prej atyre qė jane bėrė shėnime nė kėtė listė rezultonte se ishin falsifikuar firma, numrat serie, tė kartave tė identitetit dhe pasaportave tė 376 zgjedhėsve.

Vepra penale e "Shpėrdorimit tė detyrės, Falsifikimit tė dokumentave zgjedhore, qė ata kishin kryer parashikon masa dėnimi me burgim deri nė shtatė vjet dhe me gjobė nga treqind mijė deri nė njė milion lekė, por ata janė tė lirė
--------------------------------------------

Sipas Raportit te OSBE/ODHIR zgjedhjet e 28.06.2009 ne Shqiperi kane pasur "ngritje te standardeve zgjedhore" (nuk pritet qe ata te thone diēka tjeter!), por nga ana tjeter po ne ate raport thuhet decidivisht se: "nje e treta (1/3) e votave ka qene e numruar "keq ose shume keq", ēka do te thote se rreth 33% e votave ka qene keq ose shume keq e numruar, ose zberthyer ne gjuhen politike: rreth 33% te votave jane te falsifikuara, duke manipuluar keshtu me rezultatin perfundimtar te zgjedhjeve.

kondita me siper e sjell nje "analize" te OSBE-se per zgjedhjet parlamentare te 28 qeshorit 2009 ne Shqiperi, por ajo nuk e sjell burimin nga e ka marr ate informate, ēka lene te kuptohet se ate informate edhe mund ta kete "qethur" rruges.

Ndersa sa i perket P.S. qe shkruan ne fund ku thote, citoj:

"PS; ndoshta Shpetimi deshi te tregoj se si vodhen PDK-ja,ku Hashim broja shpallte zgjedhje te suksesshme, kurse votohet nga tri e kater here per nje bashkesi apo komune, shkolle te marrur nga Nano-Kostaqet!", me kete gje ajo tregon se sa e politizuar dhe e njeanshme eshte, duke dashur keshtu qe ta ngatrroj temen per shizofrenin Sali Berisha me problemet politike ne Kosove, metode kjo tashme e vjetruar dhe kahere e dalė mode.

Shpetimi

Shpetimi
15.03.2010, 07:25:42
Edhe pse kjo informate i dedikohet vizites se Ilir kokemadhit ne Serbi, megjithate une e gjeta te pershtatshme ta plasoj tek tema per Sali Berishen, sepse ne fund te fundit Ilir Meta eshte Zevendeskryeminister i Qeverise se Shqiperise, pra i Qeverise se udhehequr nga serbofili Sali Rame Berisha.
Une mendoj se vizita e Ilir Metes ne Serbi nuk ka pasur kurrfare mundesie te behet pa pelqimin e Sali Berishes, por se kjo vizite eshte ne vazhden e zbatimit te programit te Qeverise shqiptare, program ky i dizajnuar dhe vene ne zbatim nga burri i shkines "kavalieri" Sali Fazlliēi.
Nese Berisha dhe Meta para pak kohesh tentuan qe Greqise ti falin ose shesin mbi 350 km2 te detit shqiptar, tentativ kjo e nderprer nga Gjykata Kushtetuese e Shqiperise, tani ata pisa antikombetar po tentojne qe Shqiperine ta ngarkojne edhe me nje barre te panevojshme, siq eshte zbatimi i te "drejtave" te nje minoriteti inekzistent (dihet se pos mikut te Berishes Damir Fazlliē ne Shqiperi nuk ka minoritet serb), ne menyre qe pastaj Serbise ti mundesojne te bėjė paralelizma me te drejtat e shqiptareve te Lugines se Preshevės.
Minoriteti malazez i pese fshatrave te rrethit te Shkodres njihet nga shteti shqiptar, dhe deri sot une kurr nuk kam degjuar se ketij minoriteti ti eshte mohuar ndonje e drejte.
Prandaj, une nuk e kuptoj se ku e gjeti Serbia dhe ministri i jashtem shqiptar "minoritetin serb" ne Shqiperi.

Turp e faqja e zeze per Ilir kokemadhin, turp e faqja e zeze per Sali rrumpallen, i cili ka rreth 20 vite qe me politiken e tij antishqiptare Shqiperine dhe popullin e saj e sjell verdallė.

Shpetimi

__________________________________________________ _____________

Majko e Xhufi: I vetmi serb nė Shqipėri, Fazlliē

TIRANE-Vizita e ministrit tė Punėve tė Jashtme, Ilir Meta, nė Serbi ėshtė cilėsuar si “e gabuar” nga ish-kryeministri Pandeli Majko. Ndėrsa deklaratat pro ekzistencės sė njė minoritet serb nė vendin tonė janė vlerėsuar si “lėshime ndaj Serbisė”, nga historiani dhe ish-zv/kryetari i LSI-sė, Pėllumb Xhufi. Ata e kanė kritikuar kėtė vizitė tė Metės, nė reagimet e tyre publike dje. “Kjo vizitė e gabuar nė kohėn e gabuar, nė thelb i shėrben Beogradit. Aktualisht, Shqipėria nga kjo vizitė nuk ka fituar asnjė gjė. Kjo ėshtė vizitė e gabuar, nė kohė tė gabuar”, - deklaroi dje nė njė intervistė televizive, Majko. “Nė njė mėnyrė a nė njė tjetėr e ka ndihmuar Beogradin, tė paktėn nė perceptim, tė shfaqet si njė qendėr e rėndėsishme pėrsėri e vendimmarrjes ballkanike. Kjo vizitė e gabuar, nė kohė tė gabuar realisht krijon telashe, probleme, keqinterpretim dhe njė perceptim negativ. Unė jam i bindur jo vetėm brenda Shqipėrisė, po dhe jashtė asaj”, - nėnvizoi Majko. Sipas tij, “Serbia pas kėsaj vizite bėhet dhe mė e besueshme nė qėndrimin e ashpėr karshi Kosovės. Merr njė fizionomi dhe mė rajonale, duke e pėrdorur kėtė mbikalim qė diplomacia shqiptare i bėn Kosovės”. “Pėr fat tė keq, diplomacia shqiptare ēėshtjen e Kosovės dhe gjatė kėsaj vizite e ka trajtuar si njė ēėshtje ku palėt nuk bien dakord, a thua se ēėshtja e Kosovės ėshtė si ēėshtja e emrit tė Maqedonisė nė marrėdhėniet me Greqinė”, - theksoi ish-kryeministri.
Minoriteti
Qėndrimi i mbajtur nga ministri i Jashtėm, Ilir Meta, nė lidhje me deklaratėn e ministrit tė Jashtėm, serb pėr ekzistencėn e minoritet serb nė Shqipėri, ėshtė kritikuar ashpėr nga Pėllumb Xhufi, ish-drejtues i LSI-sė dhe historian, por edhe nga Majko. Ish-kryeministri e quan naivitet hapjen e diskutimeve pėr ekzistencėn e njė minoriteti serb nė Shqipėri. “Minoritet serb nuk ka pasur dhe nuk mund tė ketė. Mund tė jetė njė gango qė ka ardhur e po bėn namin kėtu, dhe qė emrin e ka Fazlliē”, - tha Majko. Nga ana tjetėr, historiani Pėllumb Xhufi argumenton se pretendimi pėr njė minoritet serb nė Shqipėri nuk ka ekzistuar as nė kohėn e Titos. “Nėse do kishte minoritet tjetėr, do tė ishte pikėrisht kjo periudhė e artė kur edhe Titos i ecte fjala jashtėzakonisht shumė nė Shqipėri dhe mund tė shpikte edhe ndonjė minoritet serb, slloven apo kroat. Nuk ka ndodhur kjo dhe s’ka si tė ndodhė, sepse realisht minoritet serb nuk ekziston nė Shqipėri”, - u shpreh Xhufi. Sipas tij, Meta nė vend qė tė pėrdorte nė kundėrpėrgjigjen e tij ndaj Jeremiē kėto argumente historike, ka sjellė nė vėmendje vetėm faktin se Shqipėria do tė regjistrojė popullsinė nė bazė tė etnisė dhe fesė. Dhe ky, sipas Xhufit, ėshtė njė paralajmėrim pėr lėshime ndaj serbėve, ashtu siē u bėri edhe nė rastin e ujėrave me Greqinė. “Ėshtė njė lėshim ose fillimi i njė lėshimi qė tentohet t’i bėhet Serbisė, ashtu siē po paralajmėrohet t’u bėhet edhe tė tjerėve me njė regjistrim, i cili nėse do bėhet nė ato terma siē ėshtė lajmėruar, do tė jetė njė regjistrim antikushtetues”, - gjykon Xhufi.

"Gazeta Shqiptare"

Shpetimi
15.03.2010, 13:45:03
Perderisa Ministria e Financave hedhė poshtė pretendimet e opozitės pėr krizė ekonomike nė vend, minatoret protestojne para kryeminstrise, sigurisht per shkak te "mireqenjes" dhe "ngritjes" ekonomike te Shqiperise ne "parajsen" e Sali Fazlliēit.

Shpetimi
________________________________________
Minatori humb ndjenjat ne protestė

nga Korrieri E henė, 15 Mars 2010 12:55

TIRANE – Minatorėt dolėn sot pėrsėri nė protestė para kyeministrisė nė Tiranė duke kėrkuar
miratimin e kėrkesave tė tyre nga qeveria.
Minatorėt janė mbledhur para godinės sė qeverisė dhe kanė filluar protestėn me thirrjet qė
qeveria tė reflektojė dhe tė merret seriozisht me kėrkesat e tyre.
Ndėrkohė nė rrethana tė paqarta, njėri nga protestuesit ka humbur ndjenjat para selisė sė
qeverisė duke rėnė pėrtokė. Minatorėt kanė kėrkuar ndihmėn e njė ambulance pėr kėtė person
tė cilit aktualisht po i ofrohet ndihma e parė mjekėsore.

Artikulli i djeshėm: 14 March 2010, ora 17:37

Minatorėt protesta pėr statusin: S`pranojmė bisedime me qeverinė
TIRANE - Minatorėt deklarojnė se do tė pėrshkallėzojnė protestat e tyre ndaj qeverisė, nėse
ekzekutivi nuk miraton nė mėnyrė tė menjėhershme kėrkesat e tyre.
Pas tri episodeve tė protestave masive para kryeministrisė nė Tiranė tė cilat u shoqėruan edhe
me incidente e pėrplasje fizike me policinė, minatorėt deklarojnė pėrsėri se nuk tėrhiqen e
madje nuk pranojnė as bisedime me qeverinė.
Duke komentuar ngritjen e njė grupi pune nga qeveria pėr rishikimin e statusit tė minatorėve,
Fiqiri Xibri, kryetar i shoqatės, thotė se njė veprim i tillė tregon mungesėn totale tė seriozitetit
nga qeveria nė lidhje me kėtė ēėshtje.
“Ne i jemi drejtuar nė mėnyrė institucionale qeverisė, nė kėtė mėnyrė edhe ajo duhet tė na
drejtohet ne”, tha Xibri i cili shton se minatorėt nuk kėrkojnė mė bisedime me qeverinė por duan
miratimin e menjėhershėm tė kėrkesave tė tyre.
Kreu i sindikatės sė minatorėve theksoi se Qeveria ka pasur kohė tė mjaftueshme nė
dispozicion, dhe qindra herė mund ta kishte llogaritur koston e kėrkesave qė kanė minatorėt,
por nuk e ka bėrė kėtė pėr mungesė vullneti.
“Fakti qė Qeveria nuk e ka bėrė kėtė tregon mashtrimin dhe hipokrizinė e radhės”, tha Xibri.
Pas protestės sė fundit te kryeministria, ai ėshtė paditur penalisht nė Prokurori nga Drejtoria e
Policisė sė Tiranės pėr tubim tė paligjshėm dhe bllokimin e Bulevardit pėrtej afatit nė tė cilin
ishte dhėnė leje me shkrim.
Minatorėt kėrkojnė pėrmirėsimin e trajtimit financiar, kompensimin e ēmimit tė rritur tė
energjisė, miratimin e statusit dhe njė sėrė masash ndihmėse nga qeveria.

Korrieri

Shpetimi
15.03.2010, 14:16:27
"Vdes" tregu vendas, gjithēka importohet nga jashtė

Emirjon Senja/Arlinda Gjypi | 15/03/2010

Tashmė patatet kanė filluar tė importohen nga Franca, ndėrsa specat nga Bullgaria e patėllxhanėt nga Turqia

TIRANĖ- Zakonisht kemi ngrėnė patate tė Kukėsit, Kosovės, Maqedonisė apo tė ndonjė shteti pėrreth dhe me ēmime tė pranueshme.

Por ditėt e fundit pjatat e shqiptarėve kanė filluar tė mbushen me patate tė prodhuara nga bujqit evropiane. Ishim mėsuar qė nga njė shtet si Franca tė importonim modėn dhe parfumet, por kurrė ndonjėherė tė hanim patate franceze.

Tregu shqiptar ėshtė mbushur sė fundmi me kėtė produkt francez, i cili mund tė prodhohet nė ēdo vend tė Shqipėrisė, por qė na duhet ta importojmė. Nuk iu zė besė veshėve kur shitėsi tek Pazari i Ri nė Tiranė tė shpjegon se patatet qė ai ka nė tezgė kanė ardhur nga Franca, patėllxhanėt nga Turqia, specat nga Bullgaria, domatet nga Italia, trangujt nga Greqia, etj.

Pyetėm vetėm pėr mallra tė konsumit tė pėrditshėm pa tė cilat nuk do tė kishte kuptim tavolina, siē janė perimet, pasi frutat e tjera pėrveē portokallit do tė ishin njė luks nė kėto kohė tė karakterizuara nga ēmime supėr tė larta.
Shpresa, nje tregtare me pakicė nė Tiranė, rendit disa faktorė qė sipas saj po ndikojnė nė rritjen e ēmimeve nė tregjet shqiptare.

Ndryshe nga shumė tė tjerė qė ia hedhin fajin zhvlerėsimit tė monedhės vendase, ajo i lidh ēmimet e larta me lėnien djerr tė tokave tona. "Si mund tė pretendosh pėr ēmime tė pranueshme kur tokat tona lihen pa u punuar? Nė kėto kushte, ėshtė normale qė edhe produktet bazė tė vijnė nga importi. Nėse nuk prodhohet nė vend, tregu lihet bosh dhe do tė mbushet me mallra tė importit", - thekson ajo.

Produkt tjetėr qė sigurohet pėrmes importit ėshtė qepa e thatė.

Pėr shkak se ka ardhur pėrtej detit, pėrkundėr ēmimit normal prej 45 - 60 lekė qė ėshtė shitur zakonisht, njė kilogram qepė italiane shitej dy ditė mė parė nė treg me 90 lekė.

Jo nė pak raste bujqit shqiptarė shprehen se janė detyruar ta kalbin produktin e tyre nė dhe apo ta hedhin nė lumė pėr shkak tė mungesės sė tregut, njė tregues ky qė shpjegon faktin se jo gjithnjė rritja e ēmimeve lidhet me luhatjet e kursit tė kėmbimit apo mungesės sė prodhimit vendas.

Shtėpiaket: Rritja nė dy muajt e fundit, 20%

Fiqerete N., banore e Elbasanit, shprehet se rritja e ēmimeve ka qenė shumė e ndjeshme nė qytetin e saj. Nėnė e dy fėmijėve ajo tregon se tashmė nuk po dinė se si t'ia dalin. "Alarmohem, - shprehet ajo, - kur dal nė treg. Gjithēka ėshtė rritur: bulmeti, fruta-perimet, gjithēka.

Mund tė thuhet pa frikė qė nga vjet ēmimet janė dyfishuar, ndėrkohė qė rritja vazhdon dhe vetėm dy muajt e fundit ato janė rritur me 20%. Ndėrkohė rrogat nuk kanė lėvizur. Im bir punon te privati dhe rroga e tij vijon tė jetė po ajo e 4 viteve mė parė. Nė tė kundėrt me kėtė ēmimet, vijojnė tė rriten pa pushim", thotė Fiqeretja.

Tregtarėt: Nuk i rrisim ne ēmimet

Vullnet Sinaj ėshtė njė nga personat i cili zotėron njė supermarket nė kryeqytet. "Nuk jemi ne ata qė rrisim ēmimet", thotė ai i pyetur lidhur me atė ēka po ndodh edhe nė supermarketin e tij.

Sipas Sinajt, janė disa faktorė qė kanė ēuar nė njė situatė tė tillė. "Sė pari, ėshtė rritja e ēmimeve nė vendet nga importojmė, - shprehet ai. - Nė Itali rritja e ēmimeve shkon nė 10% dhe njė gjė e tillė ēon automatikisht nė rritjen e taksave qė ne i paguajmė shtetit.

Ato nuk janė pak, pasi janė tatimi mbi vlerėn e shtuar, taksa doganore, taksa pėr transportin, e pas shitjes, tatimi mbi fitimin. Gjithashtu, ka tė bėjė edhe zhvlerėsimi i lekut, pasi gjithēka jashtė blihet me euro. Kėshtu, nėse dikur njė euro kėmbehej me 125 lekė, tashmė ajo kėmbehet me 140, ēka ēon automatikisht nė rritjen e ēmimeve", vijon ai.

I pyetur lidhur me sasinė e mallrave qė importohen, Sinaj pėrgjigjet se importi zė mbi 80% tė kėsaj sasie. "Mund tė them qė vetėm 15-20% e mallrave qė ne shesim janė produkte vendi, pjesa tjetėr importohet e gjitha. Por edhe mallrat qė prodhohen nė vend kanė shėnuar rritje.

Nė njė inflacion qė sipas INSTAT-it shkon nė 4,4% blerėsit shqiptarė ndihen gjithnjė e mė tė frikėsuar pėr ushqimin.

Blerėsit thonė se nuk dinė si t'ia dalin mbanė dhe e njėjta situatė vlerėsohet si pėr pensionistėt, dhe pėr mė tė rinj

Rritja e ēmimeve, konsumatorėt "kruajnė" xhepat

TIRANĖ - E sheh tek kontrollon tezgat me radhė duke kėrkuar mollė nga ato jeshilet pėr tė shoqen me diabet, pasi kėshtu ia ka rekomanduar doktori.

Pasi fut nė qese tre kokrra mollė, fiks njė kilogram dhe paguan 140 lekė, Gėzimi drejtohet pėr tek tezga tjetėr. Aty gjen artikuj nga mė tė ndryshmit me ēmime goxha tė kripura, por atij i duhen arra dhe bajame tė qėruara pėr qerasje pasi kėshtu e ka porositur bashkėshortja. Nuk bėhet fjalė pėr tė pėrmbushur ndonjė tekė tė ēastit, pasi pensioni prej 12 500 lekėsh, si dhe ēmimet e shtrenjta nuk ia lejojnė kėtė luks.

Pasi ka mbushur qesen kursyeshėm ai bėn llogaritė duke parė se ka shpenzuar 500 lekė pėr tė blerė vetėm njė kilogram mollė, 200 gramė arra tė qėruara, si dhe pak mė shumė se 150 gramė bajame. Gėzim Tabaku ėshtė njė nga mijėra pensionistėt shqiptarė tė cilėt pėrballen ēdo ditė me tė njėjtin realitet.

Rritja e ēmimeve tė mallrave tė konsumit tė pėrditshėm po zvogėlon ēdo ditė e mė tepėr numrin e produkteve qė futen nė ēantat e konsumatorėve gjatė bėrjes sė pazarit. Ka dalė nė pension pasi ka punuar pėr 40 vite nė ushtri dhe merr njė pension prej 12 500 lekėsh.

Ai rrėfen se rritja e pėrditshme e ēmimeve, por sė fundmi edhe e energjisė elektrike duke rritur koston e jetesės nė vend po e bėn gjithnjė e mė tė vėshtirė mbylljen e muajit pėr njė ēift pensionistėsh qė kanė tė ardhura nėn nivelin mesatar. "Jam vetėm me bashkėshorten nė shtėpi. Kėsaj radhe fatura e energjisė elektrike mė ka ardhur njė mijė lekė tė reja mė shtrenjtė krahasuar me muajt e kaluar. Tani presim tė shtrenjtohet edhe ēmimi i ujit", - shpjegon Gėzimi.

Qeveria ka rritur nė mėnyrė tė pėrsėritur rrogat dhe pensionet gjatė viteve tė fundit, por rritja e ēmimeve sidomos gjatė gjashtė mujorit tė dytė tė 2009-s dhe fillimit tė 2010-s, e ka bėrė tė paprekshme atė pėr xhepat e konsumatorėve. Tė dhėnat mė tė fundit nga INSTAT-i raportojnė pėr njė nivel inflacioni nė 4,4 pėr qind duke pasqyruar njė rritje tė konsiderueshme tė ēmimeve pėr mallrat e konsumit tė pėrditshėm.

Ulja e blerėsve ul numrin e shitėsve

TIRANĖ- Ulja e blerjeve prej konsumatorėve po zvogėlon ēdo ditė e mė shumė edhe numrin e shitėsve nė tregjet e vendit. Pazari i Ri gjendet thuajse mu nė mes tė Tiranės ēka pėr vendndodhjen bėn tė jetė njė nga mė tė frekuenturit nė kryeqytet. Pėrkundėr kėsaj, numri i tezgave tė braktisura nga tregtarėt ėshtė dyfishuar muajt e fundit. Janė rreth 20 vende tė cilat nuk kanė mė asnjė "pronar" dhe qėndrojnė bosh.

Tregtarėt shpjegojnė se gjetja e njė tezge disa vite mė parė bėhej duke paguar para nėn dorė apo me "mik", ndėrsa tani askush nuk ėshtė i interesuar. "Ka shumė prej shokėve tanė qė kanė lėnė tezgat dhe janė vendosur nė rrugė pėr tė shitur, pasi xhiroja ėshtė ulur deri aty sa taksat na janė bėrė tė papėrballueshme", - shprehet njė prej shitėsve. Krahas problemeve sociale qė sjell pėr familjen, largimi i tregtarėve nga tregjet po ul ndjeshėm edhe tė ardhurat nė arkėn e bashkive.

Lista e ēmimeve

-Domate 180-210 lekė/kg
-Speca 250 lekė/kg
-Patėllxhan 290 lekė/kg
-Patate 75 lekė/kg
-Qepė e thatė 90-95 lekė/kg
-Trangulli 260 lekė/kg
-Sallatė 180 lekė/kg
-Mollė 120-140 lekė/kg
-Portokalli 90-120 lekė/kg
-Dardha 250 lekė/kg
-Qepė e njomė 160 lekė/kg
-Lakėr 70 lekė/kg


Rritja e ēmimeve nė 6 muajt e fundit

Produkti:

- Sheqeri ishte 85 = eshte 110 lekė
- Orizi shte 100 = eshte 120 lekė
- Vaj ishte 145 = eshte 160 lekė
- Makarona ishte 60 = eshte 80 lekė
- Konserva ishte 60 = eshte 80 lekė
- Qumėsht ishte 95 = eshte 110 lekė
- Qumėsht ishte 100 = eshte 125 lekė
- Salēiēe ishte 100 = eshte 120 lekė
- Drithėra ishte 150 = eshte 170 lekė
- Vaj ulliri ishte 620 = eshte 650 lekė
- Margarinė ishte 190 = eshte 210 lekė
- Pula ishte 300 = eshte 320 lekė
- Kos frutash ishte 50 = eshte 60 lekė
- Pije frekuese ishte 160 = eshte 195 lekė
- Detergjent rrobash ishte 730 = eshte 790 lekė
- Llampa ishte 60 = eshte 100 lekė
- Detergjent pllakash ishte 160 = eshte 190 lekė
- Shampo flokėsh ishte 330 = eshte 360 lekė

"Shekulli"
____________________________________
Vėni re detajet e mėposhtmė se ēfare "rritje" ekonomika ka ne Shqiperi:

1. "Vdes" tregu vendas, gjithēka importohet nga jashtė;
2. Shtėpiaket: Rritja nė dy muajt e fundit, 20%;
3. "Mund tė them qė vetėm 15-20% e mallrave qė ne shesim janė produkte vendi, pjesa tjetėr importohet e gjitha;
4. E sheh tek kontrollon tezgat me radhė duke kėrkuar mollė nga ato jeshilet pėr tė shoqen me diabet, pasi kėshtu ia ka rekomanduar doktori. Pasi fut nė qese tre kokrra mollė, fiks njė kilogram dhe paguan 140 lekė;
5. ...pensioni prej 12 500 lekėsh, si dhe ēmimet e shtrenjta nuk ia lejojnė kėtė luks;
6. "Jam vetėm me bashkėshorten nė shtėpi. Kėsaj radhe fatura e energjisė elektrike mė ka ardhur njė mijė lekė tė reja mė shtrenjtė krahasuar me muajt e kaluar. Tani presim tė shtrenjtohet edhe ēmimi i ujit", - shpjegon Gėzimi;
7. Ulja e blerėsve ul numrin e shitėsve;
8. ... numri i tezgave tė braktisura nga tregtarėt ėshtė dyfishuar muajt e fundit. Tregtarėt shpjegojnė se gjetja e njė tezge disa vite mė parė bėhej duke paguar para nėn dorė apo me "mik", ndėrsa tani askush nuk ėshtė i interesuar;

Shpetimi

p.s. Duhet shkruar e folur me fakte, e jo me slloganet e politikes ditore te pushtetareve, te cilet asnjehere nuk pranojne deshtimin, sepse ne te kunderten duhet te japin doreheqjen!

Shpetimi
15.03.2010, 18:13:23
Te gjithe ata qe Sali Berisha i ka share e akuzuar, tani i ka bashkpunetor.
Dhe neser kur te ndryshojne rrethanat politike ne Shqiperi, ai perseri do ti shaj e akuzoj, e mbase disa edhe do ti likujdoj edhe fizikisht, siq ka bere me disa ish shoke te tij te partise!

Shpetimi
---------------------------------------------------------------------------
Ēfarė ka thėnė Saliu pėr Metėn dhe Hajdarin

Taulant Balla


Sali Berisha do tė mbahet mend nė politikėn shqiptare si gojėpėrdali mė i shfrenuar qė me shpifjet, fyerjet dhe sharjet e veta nuk ka kursyer askėnd, duke shkelur ēdo normė morali, e ligji, por edhe pėr paburrėrinė pėr t’u pėrballur nė gjykatė e prokurori sa herė qė kėto institucione i kanė kėrkuar tė dėshmojė lidhur me pisllėqet qė nxjerr prej gojės sė tij.

Sot po sjell nė vemendjen e shqiptarėve ē’ka thėnė Sali Berisha pėr tė ndjerin Azem Hajdari e pėr Ilir Metėn.

Po e filloj me ēfarė ka thėnė Sali Berisha pėr zėvendėsin e tij tė sotėm, Ilir Metėn.

Ja ēfarė thoshte Sali Berisha pėr Ilir Metėn pak vite mė parė:

“Pėr PD-nė, Ilir Meta ėshtė njeriu qė pėrfaqėson klanin mė tė rrėzikshėm tė trafiqeve nė Shqipėri, tė trafikut tė drogės, tė trafikut tė fėmijėve dhe tė trafikut tė vajzave tė mitura. Nė historinė e vendit, ky mbetet njeriu qė me bandat e tij ngjiti Shqipėrinė nė krye tė listės sė vendeve tė planetit, tė trafiqeve tė skllevėrisė sė seksit, tė fėmijėve tė drogės dhe armėve”.

Sali Berisha pėr Ilir Metėn dhe bashkėshorten e tij, pak vite mė parė akuzonte se mbi kėta tė dy rėndojnė dy varre dhe dy krime tė fshehura pas malit tė Dajtit.

Dhe e mbyll duke thėnė qė “nuk do tė jetė e largėt dita kur Ilir Meta do ta mbylli jetėn e tij pas hekurave tė burgjeve.”

Vazhdojmė mė tej me ēfarė ka thėnė dhe sa e ka fyer Sali Berisha pėr tė ndjerin Azem Hajdari.

Sipas Sali Berishės, Azem Hajdari mbetej njė bashkėpuntor i sigurimit tė shtetit, njė shėrbėtor i Ramiz Alisė.

“Cili ėshtė dhe kujt i shėrben nė tė vėrtetė, Z. Azem Hajdari”, thotė Sali Berisha nė vitin 96:

Sipas tij:

“Duke gjykuar mbi faktet e jo mbi fjalėt kemi tė drejtė tė themi se kishim dy Azem. Ai i mitingjeve qė bėnte gjėmėn, kurse ai nė jetė qė bėhej mik me Irakli Koēollarin, e sigurimsa tė tjerė, dehej sa nuk e kontrollonte se ē’nxirrte nga xhepat.”

Pėrsėri pėr Azem Hajdarin,

“Azem Hajdari si Rita Marko”

“-Rita Marko ka qėnė i vetmi pushtetar qė ishte dhe kryetar i sindikatave.”

Lidhur me grevėn e urisė sė Azem Hajdarit Sali Berisha ka thėnė:

“Vendosi tė ndėrpresė grevėn e mezeve dhe tė rakisė:

Nė “kafenenė e Xhelės” thuhet se deputeti Hajdari, i pėrfolur nga shtypi dhe nga zėra tė tjerė pėr problemin e vrasjeve dhe nė prag tė zgjedhjeve tė 22 marsit, i futur nė grevėn e urisė, i aramtosur , rast unikal nė historinė e grevave tė urisė, i braktisur nga tė gjithė, i shtryshur nga Ēupi dhe Kėndezi, i keqtrajtuar nga Kurt Kola, i rrethuar nga ish 80-lekshat (dhe ata janė tė shumtė), vendosi tė ndėrpresė grevėn e mezeve dhe tė rakisė.”

Sali Berisha sėrisht pėr Azem Hajdarin,

“Enigma e njė vetvrasjeje politike :

Dje, deputeti Azem Hajdari hyri nė grevėn e urisė. Kureshtarėt e shumtė, tifozėt e politikės u gjendėn tė befasur nga veprimet e zotit Hajdari dhe sollėn versionet tė ndryshme nė shpjegimet e tyre, duke akuzuar mė pas Azem Hajdarin pėr lidhje tė shumta kriminale, lidhje me sigurimsat e shtetit, nė shėrbim tė Ramiz Alisė e tė tjera me rradhė.

Pėrsėri Hajdari dėshton, askush nė dhjetorin e vitit ‘90 nuk i shkoj pas Azem Hajdarit. Studentėt dhe rinia ju bashkuan PD, me tė vetmin qėllim madhor, shkatėrrimin e totalitarizmit, por jo nė shėrbim tė Azem Hajdarit.

Pėr tė vazhduar mė tej me shumė e shumė pisllėqe qė ky njeri ka hedhur kundrejt njė ndėr figurave themeluese tė PD-sė, sikurse ėshtė Azem Hajdari.

Mė lejoni tė theksoj se ky njeri mbetet modeli i vetėm i politikanit nė Shqipėri, qė ku pėshtyn, lėpin. Prandaj unė jam sot kėtu e nė ditėt nė vijim pėr ti kujtuar kėtij , dhe ēdo qytetari shqiptar pėr pisllėqet qė Sali Berisha ka hedhur pėrkundrejt ēdo politikani qė nė njė moment tė caktuar ka qėnė kundėrshtari i tij, por mė pas ėshtė vėnė nė shėrbim tė tij. Sigurisht qė unė pres prej Sali Berishės tė reagoj lidhur me ēfarė thashė, lidhur me akuzat qė ai ka bėrė kundėr Ilir Metės, me pėrbetimin e tij pėr ta ēuar nė burg Ilir Metėn, por lidhur edhe me pisllėqet qė ai ka thėnė pėrkundrejt Azem Hajdarit.

Akuzat e Berishės pėr Imamin e Cekėn

Nė vijim tė kujtesės publike qė filluam dje pėr gjithēka ka thėnė Sali Berisha pėr disa nga njerėzit qė dikur i bėnte lanet ndėrsa sot i mban mė prehėr, po sjell sot nė vėmendjen e opinionit publik akuzat qė vite mė parė Sali Berisha bėnte nė drejtim tė Ministrit aktual tė Mbrojtjes Arben Imami apo kėshilltarit tė tij Neritan Ceka.

Kėshtu nė vitin 1994, Sali Berisha e akuzon Arben Imamin si gjeneral nė shėrbim tėe Sllobodan Milloshevicit. Duke iu referuar krimit tė 14 janarit nė Shkodėr Sali Berisha akuzon nė gazetėn Rilindja Demokratike (datė 21 janar 1994) se “Z.Imami pėr tė merituar spaletat e Milloshevicit ėshtė turp tė lyesh duart me gjakun e bashkėkombėsve…krimi i Shkodrės ėshtė mesazh i sjellė nė Shqipėri nga Milloshevici, nėpėrmjet seksionit tė tij nė PAD e pėrfaqėsuar nga Imami dhe Ceka…krimi i Shkodrės, fill pas vizitės sė Imamit nė Beograd, na jep tė kuptojmė se Milloshevici nuk ia paska dhuruar akoma spaletat e gradimit z.Imami me shokė dhe se pėr kėtė z.Imami dhe PAD u dashka dhėnė prova mė serioze, dhe se z.Imami mė shokė u dashka lyer duart me gjakun e bashkėkombėsve tė tij. Zoti Imami ėshtė…krim tė vihesh nė dispozicion tė skemės sė njohur tė akademikėve tė Beogradit pėr pėrēarjen e shqiptarėve dhe zhdukjen e tyre”.

Tre vite mė vonė nė vitin 1997, nė gazetėn Rilindja Demokratike (datė 19 korrik 1997), Sali Berisha e akuzon Arben Imamin se nė mars tė vitit 1997 ky i fundit “u vesh si ushtarak dhe hipi mbi tank pėr tė marshuar drejt Tiranės, nė krah tė gjeneralėve tė jugut”.

Sali Berisha ti qė e mban veten pėr patriot, si ka mundėsi qė ti sot ke pėr ministėr tė mbrojtjes njė gjeneral tė Milloshevicit, tė paktėn sipas atyre qė ti ke thėnė Arben Imamin.

Nė fund po tė kujtoj edhe c’ke thėnė pėr Neritan Cekėn:

Neritan Ceka mbetet shėrbėtori kokulur i Ramiz Alisė apo limoni i shtrydhur i Fatos Nanos.

Pėr Sali Berishėn Neritan Ceka i kujton shqiptarėve Koci Xoxen e dytė (Gazeta Rilindja Demokratike).
------------------------------------------------------
Ky eshte Sali Gerdec Fazlliēi, burri i shkines Sllobodanka, alias Liria.

Per te tillet shqiptaret e Malesise se Shqiperise kane nje shprehje popullore, citoj:

"mjere kush e ka mik, e mjere kush e ka armik"!

Shpetimi

Shpetimi
16.03.2010, 13:20:06
Shitja e energjise dhe darka sekrete e Damir Fazlliēit - 14-01-2010, 11:59

Roli i qeverisė si shkaktare e pėrmbytjeve nė Veri tė vendit rėndohet edhe mė shumė nga zbulimi i njė takimi sekret tė mbajtur nė njė prej restoranteve luksoze tė kryeqytetit.

Protagonistė tė kėtij takimi ishin djali i kryeministrit Berisha, Shkėlzeni, Damir Fazlliē, "miku i familjes" dhe njė nga importuesit e energjisė elektrike nė vend, si dhe njė nga ministrat e kabinetit.

Ēdo ditė Shqipėria blen energji elektrike nga kompania "Rudnap" ku ėshtė aksioner Fazlliē si dhe kryen veprime shit-blerje me dy kompani tė tjera serbe pas tė cilave mendohet se qėndron sėrish Fazlliē.

Takimi nė fjalė ėshtė zhvilluar mė datėn katėr janar, vetėm dy ditė pasi ishin hapur portat e hidrocentralit tė Fierzės dhe kishte nisur derdhja masive e ujit qė po pėrmbyt ēdo ditė e mė shumė qarkun e Shkodrės. Rojet e sigurisė tė njėrit prej pallateve nė zonėn e ish-bllokut kanė parė serbo-boshnjakun Damir Fazlliē tė shoqėruar nga djali i kryeministrit Berisha, Shkėlzenin.

Tė dy janė ngjitur nė katin e 24-rt tė pallatit nė fjalė ku ndodhet edhe restoranti luksoz. Pak minuta pas tyre ka mbėrritur edhe njė nga ministrat e qeverisė Berisha. Sipas burimeve tė "Shekullit" nė lokalin ku ėshtė zhvilluar takimi, gjatė tė gjithė darkės ėshtė diskutuar vetėm ēėshtja e energjisė elektrike dhe shitja e saj.

Burimet pohuan se "vizita" nė restorantin qė ndodhet nė katin e 24-rt ėshtė filmuar nga kamerat e sigurisė tė ndėrtesės sė njohur.

Verifikimi i mėtejshėm ka treguar se Fazlliē ka qenė shumė aktiv muajt e fundit nė vendin tonė. Qė nė tetor tė vitit tė kaluar, atėherė kur situata hidrike nisi tė kthehej nė njė temė tė nxehtė pėr shkak tė rezervės sė konsiderueshme tė energjisė qė kishte krijuar Shqipėria nga fryrja e kaskadės sė Drinit. Gjatė tė gjithė kėsaj kohe ai ka qėndruar nė hotel Sheraton nė Tiranė. Kjo ėshtė konfirmuar edhe nga regjistrat e hotelit nė fjalė.

Ndėrkohė nė postėn kufitare tė Rinasit janė shėnuar tė gjitha hyrje-daljet e biznesmenit serbo boshnjak nė vendin tonė. Vizitat e tij nė Shqipėri janė shpeshtuar sidomos gjatė muajit dhjetor dhe gjithmonė ėshtė parė nėn shoqėrinė e mikut tė tij Shkėlzen Berisha.
Damir Fazlliē ėshtė njė nga njerėzit mė tė pėrfolur nė Shqipėri pėr shkak tė dhjetėra aferave tė dyshimta qė ai ka kryer me qeverinė shqiptare.

Ai ėshtė favorizuar hapur nė tė gjitha rastet duke blerė prona me ēmim tė lirė e mė pas duke i shitur ato me ēmime shumė mė tė shtrenjta. Nė tė gjitha rastet firma qė bėn konsulencėn juridike si dhe pėrgatit referencat qė pranohen nga qeveria ėshtė e vajzės sė kryeministrit Sali Berisha, Argita Malltezit.

Aferat e Fazlliē me energjinė elektrike janė denoncuar qė nė vitin 2008 nga ish-drejtori i KESH-it dhe deputeti Andis Harasani. "Miqtė e mikut qeveritar Fazlliē, kompania serbe Rudnap nė 2006, shiti energji nė Shqipėri me 30 deri nė 35 pėr qind mė shtrenjtė.

Arriti tė shesė energji, kur ndryshe nga sa thotė ligji i prokurimeve publike, nuk kishte asnjė eksperiencė tė mėparshme nė Shqipėri. A thua se konsulenca dhe referencat e shkėlqyera legale tė firmosura nė zyrėn e Argitės, vlenin mė shumė se ajo qė kėrkon ligji",- ka thėnė Harasani.

Hetuesit dyshojnė se kompanitė e Fazlliē nuk kanė paguar asnjė detyrim nė arkėn e shtetit shqiptare

Prokuroria heton aferėn e Fazlliē me KESH

Skandali i shit-blerjes sė energjisė elektrike nga kompania e Fazlliē apo kompanitė e tjerė tė mbėshtetura prej tij ėshtė objekt hetimi i prokurorisė shqiptare.

Nė dhjetor tė vitit 2008 njėsia e task-forcės e Prokurorisė sė Tiranės nisi hetimet pėr atė qė u quajt "ēėshtja Fazlliē" dhe mė datė pesė zbarkoi nė zyrat e prokurimeve publike tė Korporatės Elektroenergjitike Shqiptare duke sekuestruar njė sėrė dokumentesh qė kanė tė bėjnė me kompaninė austriake "Rudnap" nga e cila shteti shqiptar blen energjinė elektrike.

Sekuestrimi i kėtyre dokumenteve, nė mesin e tyre oferta dhe kontrata mes shtetit shqiptar dhe kompanisė "Rudnap" janė bėrė pjesė e fashikullit tė hetimit tė dosjes hetimore ndaj serbo-boshnjakut Damir Fazliē.

Me urdhėr tė prokurorit Besnik Cani hetuesit e ēėshtjes kanė hyrė nė zyrėn e prokurimeve publike duke kontrolluar dhe sekuestruar tė gjitha ato dokumente qė mendohet se janė tė nevojshme pėr hetimin e shtetasit Damir Fazliē pėr kryerjen e veprės penale tė "pastrimit tė parave".

Burimet nga prokuroria, tė pyetur pėr kėto sekuestrime janė shprehur se "meqenėse Korporata Elektroenergjitike Shqiptare (KESH-i) prej disa viteve importon energji nga kompania austriake "Rudnap" ku dyshohet se edhe personi nėn hetim Damir Fazliē ėshtė pjesė e aksionerėve tė kėsaj kompanie, ėshtė gjykuar e nevojshme sekuestrimi i disa dokumenteve pėr tė verifikuar denoncimet publike pėr lidhjet e personit nėn hetim pėr pastrim parash nga shteti shqiptar me kėtė kompani.

Janė sekuestruar tė gjitha ofertat e kompanisė austriake, tė dhėnat e ndryshme pėr kėtė kompani dhe kontratat e nėnshkruara nga KESH-i me pėrfaqėsuesit e shoqėrisė sė "Rudnap" qė nga viti 2004".

Gjithashtu, sipas akuzės, mėsohet se po verifikohen dhe kontrollohen nė zyrat e drejtorisė sė tatim-taksave pėr tetė kompanitė qė figurojnė nėn emrin e personit nėn hetim pėr pastrim parash Damir Fazilē.

"Deri mė tani ka rezultuar se nė zyrat e tatimorėve asnjė prej tetė kompanive qė janė sekuestruar nga Gjykata me kėrkesė tė prokurorisė nuk kanė derdhur asnjė tė ardhur si detyrim tatimor nė arkat e shtetit, qė kanė lindur dyshimet e shmangies sė detyrimeve tatimore, akuzė kjo qė pritet tė ngrihet nė ditėt nė vazhdim"-thanė burimet.
__________________________________________________ ___________

"shqiptari i vertete" Sali Berisha ne Parlamentin shqiptar edhe vet e ka pranuar me gojen e tij se Damir Fazlliēin e ka "mik" shtepie, apo e kam gabim?!

Se kush eshte Damir Fazlliēi (nipi i njerit nder UDB-ashet me te rrezikshem te Serbise), kjo gje nuk eshte shume e veshtire te gjendet e vertetohet.
Por se ēka e lidh kete matrapaz me Sali Berishen, Kryemnistrin e Shqiperise, kjo pune duhet hulumtuar e zbuluar nga Prokuroria dhe Gjykata shqiptare.
Por per te ndodhur nje gje e tille, fillimisht duhet qe prokuroria dhe gjykatat shqiptare te lirohen nga kthetrat e pushtetit ekzekutiv te Sali Berishes, sepse ne te kunderten kurr nuk do te zbulohet e nxirret e verteta ne dritė.

Shqiptaret e Kosoves nuk kane luftuar e kerkuar Pavaresi nga Serbia per hater apo per llogari te mikut te Serbise Sali Berisha, por Pavaresia dhe liria e Kosoves ka qene dhe eshte aspirate imediate e te gjithe shqiptarėve te trojeve te pushtuara nga pushtuesi sllav, ashtu siq eshte Bashkimi dhe Integrimi gjithėkombetar aspirate e te gjithe shqiptareve.

Liria dhe Pavaresia e nje populli nuk mund te lidhet per nje emer te perveēem, kushdoqofte ai. Por ja qe ne shqiptaret ende kemi keso fare "mendjendriturish" qe gjithēka e lidhin per individ e mite, athua se jemi ne mesjetė.

Populli thote se "dielli me shoshė nuk mbulohet". Ndaj dhe as:
- miqsia e Sali Berishes me Damir Fazlliēin,
- implikimi i familjes se tij ne Tragjedine e Gerdecit,
- tentimi per shitjen e 350 km2 te teritorit shqiptar Greqisė,
- vjedhjet kolosale ne emer te rruges Durres-Kukes,
- tentimi per regjistrimin e popullsise ne baza fetare, kerkese kjo kahershme e shovenisteve grek,
- korrupcioni galopant,
- varferimi i vazhdueshem i shqiptareve te Shqiperise (shikoni ne nje postim te mesiperm rritjen e ēmimeve),
- vjedhja e votave te zgjedhjeve te 28 qershorit te vitit te kaluar, kokefortesia e tij per mostransparencen e kesaj vjedhje,
- kriza politike, tanime e konfirmuar edhe nga faktori nderkombetar,
- .....e tjera e tjera, nuk mund te mbulohen.

Une do kisha pasur deshire qe ta kisha gabim, dhe asnje nga keto fakte mos te ekzistonin. Por pavaresisht deshires sime apo te dikujt tjeter, faktet jane kokeforta, dhe e verteta eshte vetem nje!
Prandaj, nese dikush deshiron te polemizoj me mua, atehere te sjell fakte e kunderargumente per ato qe theme. ne te kunderten, une nuk e shoh te nevojshme te humbi kohen kot duke sjellur argumente te pafundme per maskarajn, ish besnikun e PPSH-se Sali Ramen, qe fatkeqesisht populli shqiptar i Shqiperise ka mese dy dekada qe po e mbanė ne kurriz.

Shpetimi

Shpetimi
16.03.2010, 14:56:42
Meta kundėr historianėve: Ka ekzistuar gjithnjė minoriteti serb nė Shqipėri

Shekulli Online | 16/03/2010

UPDATE - Zėvendėskryeministri dhe njėherėsh ministri i Jashtėm Ilir Meta, deklaroi dje se ekzistenca ose jo e minoritetit serb nė Shqipėri do tė provohet nėpėrmjet regjistrimit tė popullsisė, ku secili mund tė shprehė besimin e tij fetar dhe pėrkatėsinė etnike. Megjithėse pretendimi i shfaqur nga qeveria e Serbisė, gjatė vizitės sė ministrit shqiptar nė Beograd, pėr ekzistencėn e njė minoriteti serb nė vendin tonė, ėshtė hedhur poshtė nga historianėt shqiptarė me argumente historike, se as nė tė kaluarėn nuk ka ekzistuar njė pakicė e tillė etnike, kreu i diplomacisė shqiptare artikuloi se nė tė shkuarėn ka ekzistuar ky minoritet.


Gjatė njė pronocimi pėr shtyp, Meta vuri nė dukje se nėpėrmjet regjistrimit tė popullsisė, do tė qartėsohet edhe identiteti kombėtar i minoriteteve. Sipas Metės, gjithmonė ka pasur probleme pėrsa i takon pakicave etnike dhe mėnyrės sesi janė cilėsuar ato, pėr shkak tė ndryshimit tė emėrtimit tė shetit serb gjatė gjithė periudhės sė shndėrrimit tė tij, qė nga njė shtet shumėkombėsh e deri nė Serbinė e sotme. "Lidhur me ēėshtjen e pakicave ju e dini qė ka patur disa probleme pėrsa i takon mėnyrės se si janė quajtur ato, pėr arsye se nė tė kaluarėn kishim Jugosllavinė, mė pas kemi pasur Serbinė dhe Malin e Zi si subjekt pasues dhe sot janė disa vende tė ndara. Ne, pa marrė pėrsipėr pėr t'u shprehur nė emėr tė cilitdo jemi treguar tė hapur dhe jemi tė hapur pėr tė realizuar regjistrimin e pėrgjithshėm tė popullsisė, pėr ti dhėnė mundėsinė ēdo qytetari tė shqiptar, qė jeton nė Shqipėri qė tė shprehė edhe pėrkatėsinė e tij etnike",- tha dje Meta.


Pavarėsisht zėrave tė historianėve se nė vend nuk ka ekzistuar njė minoritet serb, as edhe nė periudhėn e viteve 1944-1948 kur Shqipėria kishte marrėdhėnie shumė tė mira me Ish-Jugosllavinė, Meta theksoi se ka ekzistuar njė minoritet i tillė, por qė emėrtimi i tij ėshtė transformuar me kalimin e viteve. "Kjo ėshtė njė gjė qė ėshtė bėrė shumė e qartė, sepse nė tė kaluarėn kemi pasur njė pakicė qė ėshtė quajtur jugosllave, mė pas ėshtė quajtur pakicė serbo-malazeze dhe mė pas malazeze", - u shpreh ai. Megjithatė, sipas ministrit tė Jashtėm askush nuk ka tė drejtė tė pėrcaktojė identitetin kombėtar tė ēfarėdo lloj minoriteti, ndėrsa shtoi se ky pėrcaktim do tė bėhet nėpėrmjet regjistrimit tė popullsisė. "Nuk ėshtė e drejta ime dhe e askujt qė tė pėrcaktojė identitetin kombėtar tė ēdo lloj pakice. Kjo do tė bėhet pėrmes regjistrimit tė pėrgjithshėm tė popullsisė. Ne jemi tė hapur nė kėtė drejtim dhe nuk mendoj se ky standard qė Shqipėria ka vendosur, qė ėshtė detyrim i stadit nė tė cilin ndodhet vendi ynė, tė pėrbėjė ndonjė problem apo ndonjė shqetėsim pėr cilindo",- nėnvizoi Meta. Ai shtoi se, pavarėsisht qėndrimit diametralisht tė kundėrt pėr ēėshtjen e Kosovės, Shqipėria dhe Serbia do tė vijojnė bashkėpunimin e tyre rajonal.
-----------------------

Heu e paq faqen e zeze o Ilir kokemadhi, po poshte ke rene prej se ke kaluar nen urdhrat e Sali Gerdecit, siq e quaje ti deri me 28 qershor te vitit 2009

Shpetimi

Shpetimi
16.03.2010, 15:02:45
Pr/ligji pėr SHISH, Rama: Berisha po i bėn karshillėk SHBA-sė

Shekulli Online | 16/03/2010 |

UPDATE - Kryetari i Partisė Socialiste Edi Rama i ka kėrkuar sot Kryeministrit Berisha qė tė terheqė ligjin pėr SHISH edhe pėr faktin se ėshtė duke cėnuar marrėdhėniet me SHBA-tė.

"Kemi pritur tre ditė me rradhė reagimin e zotit Berisha pėr deklaratėn shumė shqetėsuese tė ambasadorit Withers, i cili vuri alarmin pėr njė projektligj tė ulėt nė qėllim, tė rrezikshėm nė nė pėrmbajtje e tė shėmtuar nė formė, qė nuk e ka pėlqimin e partnerit tonė kryesor", u shpreh Rama.

Sipas Ramės, pa SHBA-nė vendi ynė nuk do tė ishte antėr i NATO-s dhe s'do kishte sigurinė qė ka sot.

Ndaj mungesa e njė reagimi nė pėrgjigje tė anbsadorit Withers ėshtė sjellje qė nuk turpėron thjesht zotin Berisha, po turpėron Shqipėrinė nė marrėdhėniet me Shtetet e Bashkuara. "Nuk ėshtė hera e parė", vijoi Rama, "qė Sali Berisha u bėn karshillėk Shteteve tė Bashkuara nė kundėrshtim me interesat e Shqipėrisė e tė shqiptarėve dhe, edhe kėtė herė, nė sfondin e karshillėkut provincial ėshtė kriza e demokracisė, e shtetit tė sė drejtės, e ekonomisė sė vendit".

"Unė i bėj thirrje zotit Berisha ta tėrheqė menjėherė, pa humbur asnjė ditė, projektin e turpshėm tė kthimit tė Shėrbimit Informativ tė Shtetit nė Shik-un famėkeq qė pėrgjonte e pėrndiqte kundėrshtarėt e tij nė politikė, media e shoqėrinė civile", tha ai.
------------------------------
Letra, NATO: Ligji pėr SHISH tė shqyrtohet nga ne

Nė letrėn qė NATO-ja i ka dėrguar qeverisė shqiptare, kėrkohet qė drafti i fundit i qeverisė, para sė tė miratohet nė Kuvend, tė kalojė mė parė nga ekspertiza e NATO-s


TIRANĖ - Drafti i fundit pėr Shėrbimin Informativ Shtetėror i miratuar pak kohė mė parė vetėm me votat e mazhorancės nė Komisionin e Ligjeve ka vėnė nė lėvizje edhe vetė NATO-n, ku Shqipėria ėshtė anėtare me tė drejta tė plota. Pikėrisht dje, qeveria shqiptare mėsohet se ka marrė njė letėr nga zyra pėrgjegjėse e NATO-s pėr koordinimin global tė sigurisė, i ashtuquajturi NOS.


Kjo zyrė i kėrkon qeverisė shqiptare qė projektligji i ri pėr SHISH-in (para sė tė miratohet nė Kuvend) tė kalojė mė parė nga kjo zyrė, qė pėrbėhet nga 3 degė: Orientimet e pėrgjithshme, Inteligjenca pėr sigurinė dhe Siguria e mbrojtjes.


Pikėrisht ditėn kur Komisioni i Sigurisė do tė diskutonte nė parim draftin nė fjalė, qeveria shqiptare merr nė dorė njė letėr nga zyra pėrgjegjėse e NATO-s pėr koordinimin global tė sigurisė, i ashtuquajturi NOS. Edhe pse letra nuk bėhet publike, qėndrimi i fundit i partnerėve ndėrkombėtare, pėrfshi kėtu edhe deklaratėn e ashpėr tė vetė Ambasadorit amerikan, Xhon Uidhers, nuk lė shumė pėr tė diskutuar mbi pėrmbajtjen.


Pak ditė mė parė, pėrmes njė konference pėr shtyp, vetė Ambasadori i SHBA-sė nė Tiranė, Xhon Uidhers, deklaroi se drafti i miratuar pėr ndryshimet e fundit nė ligjin pėr SHISH-in binte ndesh me standardet e NATO-s dhe po e ēonte Shqipėrinė nė rrugė tė gabuar.


Tė njėjtin qėndrim kanė mbajtur edhe pėrfaqėsues tė opozitės, edhe pse deputetėt nuk kanė marrė pjesė nė seancat kur ėshtė diskutuar drafti nė fjalė. Ndėrkohė, qėndrimi i mazhorancės pėr kėtė ēėshtje mbetet thuajse i njėjtė. Komisioni i Sigurisė ka diskutuar dje nė parim draftin nė fjalė, ndėrsa nuk ka ndėrmend qė tė tėrhiqet nga qėndrimi i saj gjatė shqyrtimit tė sotėm nen pėr nen pėr sa kohė qė pėrmes njė njoftimi pėr shtyp, deputetėt e djathtė, (tė kėtij komisioni) janė shprehur se ligji ishte konform standardeve ndėrkombėtare.


Shumica e djathtė miratoi pak ditė mė parė pa praninė e opozitės dhe nė njė seancė tė mbyllur pėr mediat, ndryshimet nė ligjin "Pėr Shėrbimin Informativ Shtetėror", duke lėnė si pjesė tė draftit qė do t'i paraqitet tashmė seancės plenare, thuajse pjesėn mė tė madhe tė dispozitave qė pėrcaktojnė varėsinė dhe kontrollin direkt tė aktivitetit tė kėtij shėrbimi nga Kryeministri.


Drafti i integruar edhe me amendamentet e SHISH-it pėrmban nė vetvete thuajse tė pandryshuar pikat qė pėrcaktojnė detyrat e kėtij shėrbimi, ku natyrisht mbeten edhe kompetencat dhe tė drejtat qė ka kreu i qeverisė, si ndaj drejtorit ashtu edhe ndaj veprimtarisė sė tij. Nė draftin pėrfundimtar pėrpos mandatit 5-vjeēar qė duhet te ketė Drejtori i SHISH-it ėshtė bėrė edhe njė pėrcaktim kohor pėr zgjedhjen e drejtorit dhe zėvendėsdrejtorit tė ri, procedura tė cilat duhet tė pėrfundojnė brenda dy muajve tė parė nga data e hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji.

---------------------------------

"Trimi" Sali Berisha keshtu e pat filluar karrshillekun kunder SHBA-ve edhe ne vitet 1996/97, por shqiptaret ketij karrshilleku te ketij psikopati ja pane sherrin me buquk.
Siq duket edhe tani pas 13 vitesh Sali Gerdec fazlliēi nuk ka hequr dore nga kokefortesia e tij prej njeriu te shpelles.

Shpetimi

Shpetimi
17.03.2010, 07:27:20
Letra-Ftesė e Ramės: Konsensus nė 18 mars ose largim tė qeverisė!

TIRANĖ- Kreu i PS-sė, Edi Rama i ėshtė drejtuar sot me njė letėr tė hapur kryeministrit tė vendit Sali Berisha. Pikėrisht ditėn kur Komisioni i Ligjeve rrėzoi kėrkesen e socialisteve per hapjen e kutive tė votimit, Rama i kujton Berishes me ane te letres pse duhet qe kutite te hapen dhe te dale ne drite e verteta.

Rama fton Berishen qe kete leter ta konsideroje si nje ftese per ta kthyer 18 marsin, ne diten e nje konsensusi historik per nje hetim qe, nuk synon ndryshimin e rezultatit te zgjedhjeve dhe as delegjitimimin e parlamentit, por vetem cmontimin e mekanizimit te korrupsionit qe ka kapur sistemin e administrimit zgjedhor ne Shqiperi.

Me poshte mund te lexoni te plote letren e Rames drejtuar Berishes:

Zotit Sali Berisha, kryeministėr i Shqipėrisė

Pėr dijeni: Pėrfaqėsuesve tė komunitetit ndėrkombėtar nė Shqipėri

Zoti Kryeministėr,

Do tė kisha dashur sot t'Ju shtrėngoja dorėn pėr kurajon, por fatkeqėsisht nuk mund t'Ju shpreh veēse keqardhje pėr frikėn Tuaj nga e vėrteta qė gjendet nė kutitė e zgjedhjeve tė 28 qershorit.

Do tė ishte dashur shumė qė sot Komisioni i Ligjeve tė kishte hapur rrugėn e zgjidhjes sė problemit tė rėndė qė ekziston jo mes meje e jush, as edhe mes partive a kampeve tona politike, po mu nė mes tė rrugės qė ndan tė shkuarėn me tė ardhmen europiane tė Shqipėrisė, ku prej njėzet vjetėsh nuk bėhen dot zgjedhje tė lira, tė ndershme, tė pakontestueshme, si nė ēdo vend tjetėr europian.

Do tė donin tė gjithė shqiptarėt padyshim, por edhe tė gjithė miqtė e partnerėt tanė ndėrkombėtarė, qė Kuvendi i Shqipėrisė tė jepte nė datėn 18 mars njė provė urtėsie e vullneti politik pėr ta zgjidhur krizėn e vet duke dalė me njė krejt tjetėr pėrfundim nga ky i sotmi i Komisionit tė Ligjeve lidhur me nismėn tonė.

Ndaj edhe Ju shkruaj me shqetėsim tė madh sot, nė vigjiljen e 18 marsit, kur tė gjithė, brėnda e jashtė Shqipėrisė, dėshirojnė ligjėrimin e njė marrėveshjeje dinjitoze qė i jep vendit drejtimin e daljes nga kriza politike dhe vetė parlamentit njė frymėmarrje tė re demokratike.

Vetėm duke u ngritur mbi ndjeshmėritė dhe interesat qė mbajnė mbyllur rrugėn e transparencės sė plotė e tė pakushtėzuar tė zgjedhjeve dhe duke vėnė interesin e vendit e tė popullit sovran nė themelin e njė marrėveshjeje mes palėve, e cila do ta kthente nė ligj, jo vec pėr sot po pėrgjithmonė, tė drejtėn e transparencės sė zgjedhjeve pėrmes hetimit parlamentar, ky Kuvend do tė hynte nė historinė e demokracisė sonė jo si parlamenti pa tė ardhme i Ruzhdies, po si parlamenti i ndarjes pėrfundimtare me standartet zgjedhore tė Ruzhdies.

Kėto standarte, absolutisht tė papranueshme pėr njė vend anėtar tė NATO-s dhe aspirant pėr Bashkimin Europian, deformuan shumėkund si nė Ruzhdie zgjedhjet e 28 qershorit dhe kėrcėnojnė t'a kthejnė nė njė lojė tė paravendosur procesin zgjedhor nė Shqipėri.

Ky ėshtė njė kėrcėnim i patolerueshėm pėr fatin e demokracisė e tė shtetit ligjor nė kėtė vend ku njė tjetėr lojė e paravendosur kundėr lirisė sė zgjedhjeve na mbajti pesėdhjetė vjet larg Europės, ndėrkohė qė njėzet vjet liri nuk kanė mjaftuar ende pėr tė bėrė zgjedhje si nė Europė a tė paktėn si nė vendet e tjera tė rajonit tė trazuar ku jetojmė. Pėrfshirė edhe Kosovėn qė, megjithėse vetėm dy vjet shtet, zgjedh lirisht e garanton transparencė pėr zgjedhėsit e saj.

Vrasja e besimit tė qytetarėve tek zgjedhjet dhe shkrirja pėrfundimtare e kufirit mes shtetit e pushtetit, adresuar si shqetėsim serioz edhe nė raportin e OSBE/ODHIR-it, do tė ishin rrjedhojat mė imediate tė moshetimit tė plotė e tė pakushtėzuar tė shtrirjes sė fenomenit Ruzhdie nė procesin zgjedhor.

Ja pse kėtė letėr zoti Kryeministėr duhet ta konsideroni njė ftesė pėr ta kthyer 18 marsin nė ditėn e njė konsensusi historik pėr njė hetim qė, siē e kemi pohuar pareshtur, nuk synon ndryshimin e rezultatit tė zgjedhjeve nė tavolinė, as delegjitimimin e parlamentit tė dalė prej atyre zgjedhjeve tė korruptuara, por vetėm ēmontimin e mekanizmit tė korrupsionit qė ka kapur sistemin e administrimit zgjedhor nė Shqipėri, siē e tregon rrėnqethshėm prova e kutisė sė Ruzhdies.

Hetimi qė ne kėrkojmė nuk ka tė bėjė me tė shkuarėn, po vetėm me tė ardhmen, sepse ēlirimi i zgjedhjeve tė ardhshme nga korrupsioni mund tė bėhet vetėm pėrmes transparencės sė zgjedhjeve tė shkuara.

Kutitė duhet tė hapen jo pėr tė rinumėruar votat, por pėr tė hetuar numėrimin nė njė proces ku sipas vetė OSBE/ODHIR-it nė njė tė tretėn e tij numėrimi ka qenė i keq dhe shumė i keq, si edhe dokumentacionin zgjedhor ku, ashtu si nė Ruzhdie, janė bėrė nė njė numėr shumė kritik rastesh manipulime qė nuk duhet tė pėrsėriten kurrė mė.

Kuvendi duhet tė vihet nė punė jo pėr tė dubluar institucione tė tjera apo pėr t'iu mbivendosur pushtetit gjyqėsor, sic Ju argumentoni pa asnjė bazė ligjore duke kundėrshtuar kėrkesėn tonė, po pėr tė hetuar si ėshtė implementuar Kodi Zgjedhor dhe sa ėshtė zbatuar nė pėrgjithėsi ligji gjatė zgjedhjeve tė qershorit 2009. E kėtu lejomėni tė besoj se nuk ėshtė e vėshtirė tė ndajmė bashkė bindjen qė jo mungesa e ligjeve tė shkruara, po moszbatimi i ligjeve qė kemi pėrbėn problemin mė tė madh tė Shqipėrisė nė rrugėn drejt Europės. E dimė tė gjithė, nė letėr kemi njė shtet me ligje qė shkruhen sipas standarteve europiane, nė realitet njė shtet prej letre shumė larg standarteve europiane. Eshtė koha tė zbatojmė ligjet qė shkruajmė dhe t'i shkruajmė ligjet pėr t'i zbatuar zoti kryeministėr.

Pėrveēse njė funksion i natyrshėm i organit suprem ligjvėnės, ky qė na refuzohet prej mė shumė se gjashtė muajsh ėshtė njė obligim jo vec kushtetues e ligjor, po edhe moral, etik e qytetar pėr njė parlament ku opozita, si njėra prej dy shtyllave ku mbėshtetet legjitimiteti i tij, kėrkon transparencė tė plotė nė sytė e tė gjithėve sot pėr tė garantuar siguri tė plotė pėr tė gjithė nesėr.

Vetėm kėshtu mund tė pėrmbushim plotėsisht objektivin e pėrcaktuar ligjėrisht tė kontrollit parlamentar pėr hetimin mbi njė ēėshtje tė veēantė me interes publik.

Vetėm kėshtu ky hetim, i mbėshtetur plotėsisht mbi Kushtetutėn e Republikės sonė, do tė pėrmbushė jo vetėm tė drejtėn e ligjshme, po edhe detyrimin tonė tė pėrbashkėt karshi zgjedhėsve:

a) Pėr tė verifikuar zbatimin e legjislacionit gjatė njė procesi zgjedhor kaq tė dyshimtė e tė kontestuar.

b) Pėr tė identifikuar problemet qė lypsen zgjidhur pėr tė ardhmen duke propozuar ndryshimet pėrkatėse ligjore.

c) Pėr tė hedhur dritė mbi pėrgjegjėsitė eventuale pėr moszbatimin e ligjeve nė fuqi, tė cilat, bash ashtu sic e pėrcakton ligji pėr hetimin parlamentar, Komisioni Hetimor i'a con pėr ndjekje tė mėtejshme organeve tė drejtėsisė.

Vetėm kėshtu, falė kėsaj abc-je tė kulturės sė transparences dhe tė kontrollit parlamentar, ne nuk do tė kemi mė nė zgjedhjet e ardhshme jo shumė, po asnjė kuti votimi si nė Ruzhdie; nuk do tė kemi mė nė zgjedhjet e ardhshme jo me dhjetėramijėra si nė 28 qershor, po asnjė numėr identiteti tė rremė nė listat e votuesve; nuk do tė kemi mė nė zgjedhjet e ardhshme jo me mijėra njerėz si gjithnjė deri mė sot, po asnjė zgjedhės qė do tė guxojė tė votojė mė shumė se njė herė me disa dokumenta identiteti tė fallsifikuara; nuk do tė kemi mė nė zgjedhjet e ardhshme jo njė masė tė frikshme emigrantėsh tė vjedhur nė identitetin e tyre si vitin e shkuar, tė cilėt u kthyen nė votues pa qenė fare nė Shqipėri pėr zgjedhje, po asnjė syresh!

Sepse, tekefundit, vetėm kėshtu nuk do tė kemi mė nė sistemin e administrimit tė zgjedhjeve shqiptare me qindra e mė shumė se qindra komisionerė tė cilėt, pasi marrin nėn dorė paratė pėr manipulimin e rezultatit, i kryejnė gjithė ato shkelje kriminale tė ligjit, njėsoj si nė Ruzhdie, me vetėdijen e pėrbuzshme se ēfarėdo paudhėsie tė bėjnė me fletėt e votimit, me identitetet e zgjedhėsve apo me kutitė ku zė fill jeta demokratike, asgjė nuk mund t'i gjejė pėrderisa krimi i tyre kyēet pėrgjithmonė nė terrin e kutive tė pahapshme.

Ju e dini fort mirė zoti kryeministėr se konsensusi i shumėduartrokitur edhe nga komuniteti ndėrkombėtar pėr reformėn elektorale, qė i parapriu zgjedhjeve tė shkuara, u bazua nė garancinė e vendosur prej nesh, Partisė Socialiste, dhe tė pranuar prej jush, Partisė Demokratike, nė nenet 136/3 dhe 138/3 tė Kodit Zgjedhor. Tė cilat shprehin qartėsisht tė drejtėn e pakicės absolute tė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, dy nga shtatė anėtarė, pėr tė hapur ēdo kuti qė e gjykojnė tė arsyeshme pėr rinumėrim.

Pikėrisht kėto nene ishin garancia mbi tė cilėn u bazua edhe premtimi ynė elektoral se cdo votė ishte e sigurtė nė tė gjitha rastet, vėrtet tė shumta, kur qytetarėt e shqetėsuar nga presionet aspak demokratike tė shtetit tė vėnė nė dispozicion tė pushtetit, por edhe nga eksperienca e hidhur e tė shkuarės Suaj nė administrim zgjedhjesh, na pyesnin gjatė gjithė fushatės nėse do tė ishte apo jo opozita nė gjendje tė mbronte votėn e tyre.

Ne qė i shkruam me dorėn tonė e pastaj morėm, jo pa mund e kohė, konsensusin Tuaj pėr kėto dispozita e kishim shumė tė qartė arsyen dhe pėrmbajtjen e tyre.

Ato ishin, le ta themi hapur, lėshimi Juaj pėr opozitėn, kundrejt lėshimeve tė opozitės nė kuadrin e njė marrėveshjeje transparente dhe tė dobishme pėr vendin e pėr palėt. Ishin kėto lėshime reciproke qė pėr herė tė parė i dhanė vendit njė reformė elektorale tė kryer thuajse njė vit pėrpara zgjedhjeve, krejt ndryshe nga tradita shumėvjecare e arrnimeve tė natės sė fundit. Falė kėsaj reforme e klimės sė dialogut qė mundėsoi edhe mė shumė se kaq, duke e nxjerrė politikėn nga kuadri tradicional i konfliktualitetit konstant, Shqipėria kurorėzoi pėrpjekjen pėr integrimin nė NATO dhe u vlerėsua mjaft pozitivisht nga Bashkimi Europian pas shumė vitesh plot kritika nė kėtė drejtim.

Por sot mė duhet t'Jua pėrsėris se kur Partisė Socialiste i'u desh ta pėrdorte fill pas zgjedhjeve tė 28 qershorit tė drejtėn e lartpėrmendur pėr tė hapur e rinumėruar kuti nė Berat, Tiranė dhe Shkodėr, Ju, nėpėrmjet shumicės Suaj nė KQZ, treguat se kėtė tė drejtė pėr transparencė na e kishit dhėnė pėr tė na e hequr pikėrisht kur tė na duhej. Kėshtu, padrejtėsisht, pėrfaqėsuesit Tuaj nė KQZ e bėnė kėtė pėrmes njė shkeljeje flagrante tė ligjit dhe padenjėsisht Ju e mbėshtetėt kėtė padrejtėsi nga casti i parė deri sot e gjithė ditėn.

Kolegji Zgjedhor paskėtaj e vulosi nėn presionin qė dihet shkeljen e bėrė nga KQZ-ja duke vulosur kėsisoj edhe rezultatin e zgjedhjeve pėrmes leximit nė ligj tė dickaje tė paqenė, tė cilėn ne si autorė tė neneve pėrkatėse tė ligjit as e kishim menduar, as e kishim shkruar, as e kishim votuar.

Ju e dini, mė mirė se askush, qė e drejta e pakushtėzuar pėr hapjen e cdo kutie tė kėrkuar nga pakica absolute e KQZ-sė dhe rinumėrimin e votave nė sytė e publikut, ishte celėsi i marrėveshjes sonė pėr reformėn elektorale. Ashtu siē e dini padyshim edhe arsyen pse e hodhėt nė det kėtė ēelės, duke marrė peng edhe kutitė sapo morėt pushtetin qė nuk mishėron vullnetin e qytetarėve qė kanė hedhur votėn nė ato kuti. Megjithatė, opozita sot nuk kėrkon mė atė qė i'u mor padrejtėsisht Partisė Socialiste dhe tė tjera partive jashtė koalicionit Tuaj qė kėrkuan rinumėrim dje. Opozita kėrkon vetėm atė qė nuk duhet t'i merret mė askujt nesėr.

Ne sot nuk kemi mė punė me vendimet e KQZ-sė e tė Kolegjit Zgjedhor, zoti kryeministėr. Ato vendime tė formės sė prerė kanė vulosur rezultatin dhe ndarjen e mandateve tė kėtij parlamenti, ku ne nuk kėrkojmė asnjė karrige mė shumė se c'na kanė dhėnė vendimet nė fjalė, megjithėse shumė tė padrejta. Po, mė anė tjetėr, s'ka asnjė dyshim se ne as mund tė qėndrojmė mbi kutitė e mbyllura ku ėshtė magazinuar mekanizmi i korrupsionit elektoral nė pritje pėr t'u rivėnė nė lėvizje pėr deformimin e rezultatit tė zgjedhjeve tė ardhshme.

Bojkoti ynė nuk futi nė krizė demokracinė, kriza e demokracisė ēoi opozitėn deri nė bojkot. Kjo krizė i ka rrėnjėt tek ai mekanizėm korrupsioni elektoral qė ne ju ftojmė ta ēmontojmė sė bashku, urtėsisht, paqėsisht, drejtėsisht, pėrmes njė transparence qė do tė pengojė degradimin e mėtejshėm tė procesit ligjvėnės e qeverisės. Pa kėtė transparencė ky degradim cdo ditė e mė shqetėsues ėshtė i pandalshėm dhe sfida madhore e procesit tė integrimit europian tė Shqipėrisė ėshtė seriozisht e kompromentuar.

Shqipėria nuk meriton tė shkojė mbrapsht nė njė rrugė ku sot jemi mė tė vonuarit e rajonit. Shqiptarėt nuk meritojnė tė presin ende nė rradhėn e gjatė pas derės sė mbyllur tė Europės pėr njė vizė apo ta shohin tė vazhdojė t'u largohet horizonti i bashkimit me familjen europiane. Nė emėr tė opozitės Ju riftoj ta afrojmė bashkarisht Europėn pėr Shqipėrinė e shqiptarėt, duke bėrė secila palė detyrėn e vet dhe duke mos u fortifikuar nė pozicione aspak ogurmira. Vendi ka nevojė pėr reforma e pėr dialog serioz mes palėve nė pėrballimin e njė krize demokratike, po edhe ekonomike, aspak tė lehtė pėr t'u kapėrcyer. Opozita ka bėrė gjithė sa ka mundur pėr tė ardhur nė pikėn ku po Ju presim tė afroheni e tė bėni Tuajėn.

Ne kemi lėvizur me urtėsi e kurajo drejt pikės ku ēmojmė se konvergojnė interesat e tė gjitha palėve, pa cėnuar parimin e patjetėrsueshėm tė transparencės sė zgjedhjeve tė shkuara, me tė cilin lidhet nė fakt jo thjesht shkalla e lirisė dhe ndershmėrisė sė zgjedhjeve tė ardhshme, por edhe shkalla e respektimit tė lirive e tė drejtave kushtetuese nė Shqipėri nga ana e parlamentit e qeverisė.

Bindja se degradimi i ndjeshėm i kėtyre lirive e tė drejtave gjatė dhe sidomos pas zgjedhjeve tė shkuara, lidhet pikėrisht me vetėsigurinė qė pushtetit i buron nga kontrolli i mekanizmit tė sofistikuar dhe deri sot tė paprekshėm tė korrupsionit zgjedhor, na bėn tė palėkundur nė mbrojtjen e parimit tė transparencės sė plotė e tė pakushtėzuar tė zgjedhjeve.

Por njėkohėsisht bindja se mė e mira nuk mund tė bėhet duke bėrė mė tė keqen pėr palėn tjetėr, si edhe, le ta themi pa ngurrim, respekti pėr opinionin e miqve dhe partnerėve tė pazėvendėsueshėm tė Shqipėrisė nė rrugėn e saj drejt Europės, na bėjnė tė dėgjueshėm ndaj tė gjithė zėrave qė vijnė nga jashtė nesh. Pėrfshirė edhe zėrin e palės Suaj sigurisht.

Prandaj e njohėm rezultatin.

Prandaj pranuam parimin e mosndryshimit tė tij pavarėsisht rezultatit tė hetimit.

Prandaj u treguam tejet tė matur nė organizimin e protestave.

Prandja u kthyem nė parlament dhe morėm mandatet.

Prandaj propozuam njė nisėm konkrete, konform Kushtetutės, konform vendimit tė Gjykatės Kushtetuese, po edhe konform opinionit tė Komisionit tė Venecias - po zoti kryeministėr, ky komision ėshtė shprehur qysh nė vitin 2001 pėr mosngushtimin e objektit tė hetimit parlamentar nga maxhoranca! - si edhe, dėgjojeni me vėmendje, konform faktit tė thjeshtė qė, pas zgjedhjeve tė vitit 2005, komisionit tė atėhershėm hetimor parlamentar pėr zgjedhjet i ėshtė lejuar hapja e kutive tė votimit. Fakti qė ai komision nuk e zhvilloi as sa dhe as si duhet procesin e transparencės, ishte njė gabim tė cilin zgjedhjet e vitit 2009 na mėsuan se nė asnjė mėnyrė nuk duhet tė pėrsėritet.

Ndėrkohė Ju s'keni lėvizur asnjė gjysėm hapi nga pozicioni Juaj fillestar, edhe pse funksioni i kryeministrit tė vendit, aq mė tepėr nė kushtet aspak tė lehta ku ndodhet demokracia dhe ekonomia e vendit, kėrkon prej Jush kurajon e gatishmėrinė pėr ta kuptuar sic ėshtė krizėn shqiptare, tė njohur tashmė ndėrkombėtarisht, duke dėgjuar zėrin e arsyes, jo duke besuar tek arsyeja e forcės.

Ju pėrpiqeni ta fortifikoni pozicionin Tuaj tė vjetėr duke i'u referuar sistematikisht Kushtetutės si njė pengesė, qė thoni se nuk u lejon ta pranoni nismėn ligjore tė Partisė Socialiste. Kujt nuk do t'i vinte mirė, pėrfshirė edhe mua pa as mė tė voglin dyshim, qė kryeministri i Shqipėrisė tė ishte mishėrimi me fjalė e vepra i pėrulėsisė ndaj ligjit themelor tė shtetit!

Por, e vėrteta jofatlume ėshtė se kėto ditė u rrumbullakos nė njėzet numri i ligjeve tė miratuara prej maxhorancės Suaj, qė janė rrėzuar si antikushtetuese nga Gjykata Kushtetuese e Republikės sė Shqipėrisė. Ndėrkohė, po kėto ditė, njė nismė e freskėt e qeverisė Suaj pėr tė amenduar ligjin pėr Shėrbimin Informativ tė Shtetit tonė i shtohet listės sė afro dhjetė akteve tė tjera, tė pagjykuara ende prej Kushtetueses, ku lexohen qartė gjurmėt e antikushtetushmėrisė. Kėto janė rekorde qė fatmirėsisht e ardhmja nuk do t'i thyejė dot kurrė, por qė fatkeqėsisht tregojnė problemin e madh tė sė tashmes shqiptare pėr shkak tė tė kuptuarit qė qeveria Juaj ka me Kushtetutėn qoftė nė gėrmė e qoftė nė frymė. Njė numėr interesash e synimesh tė lexueshme pėr tė gjithė i'a kanė bėrė tė rėndomtė kėsaj maxhorance avazin e shkeljes sė Kushtetutės, prandaj tė gjithė e dinė sot se jeni Ju jo Kushtetuta pengesa pėr transparencėn e kutive tė 28 qershorit.

Jo zoti Berisha, nuk Ju pengon Kushtetuta tė pranoni projektin tone, po mungesa e vullnetit politik pėr ta respektuar Kushtetutėn! Ju i atribuoni Kushtetutės njė kufizim qė ajo nuk e ka. Ju e lexoni sėrish gabim apo sic i'u pėlqen atė, ashtu sic lexoni gabim apo sic i'u pėlqen vendimin e Gjykatės Kushtetuese, qė nė fakt thotė pa asnjė ekuivok, njėsoj si edhe Komisioni i Venecias, se objekti i hetimit pėrcaktohet nga pakica qė propozon ngritjen e komisionit hetimor dhe nuk mund tė kufizohet nga shumica e parlamentit.

Zoti kryeministėr,

Nuk ėshtė ende vonė!

Ēlirimi i zgjedhjeve nga korrupsioni ėshtė ēlirimi i zgjidhjeve pėr shqiptarėt.

18 marsi ėshtė dita e caktuar dhe e duhur pėr ta bėrė sė bashku nė Kuvendin e Shqipėrisė, nė vėmendjen e jashtėzakonshme tė opinionit publik shqiptar dhe miqve e partnerėve tanė ndėrkombėtarė, hapin e madh drejt kėtij clirimi qė do tė ndikojė fuqishėm edhe kundėr fenomenit tė korrupsionit nė tėrėsi.

Le ta bėjmė kėtė hap me kurajo e nė mirėbesim reciprok, tė ftojmė edhe miqtė e partnerėt tanė ndėrkombėtarė tė na ndihmojnė me praninė dhe sugjerimet e tyre nė procesin e transparencės, t'u japim tė shqiptarėve mundėsinė e njė eksperience tė pashlyeshme demokracie, duke e bėrė transparencėn instrumentin e shkuljes sė korrupsionit nga procesi zgjedhor dhe duke u dhėnė tė gjithėve mesazhin shpresėplotė tė shpėtimit tė lirisė e garantimit tė ndershmėrisė sė zgjedhjeve nė Shqipėri.

Ka ende kohė pėr tė reflektuar, folur e zgjidhur kėtė nyje gordiane me shpatėn e kurajos politike e qytetare qė kėrkon njė moment kaq delikat kur duhen hapa kurajozė pėrpara, duke filluar nga transparenca e zgjedhjeve e vazhduar vendosmėrisht me reformat e tjera tė integrimit dhe me implementimin e tyre pėr njė Shqipėri Europiane ku ligjet e shkruara tė jenė ligje tė zbatuara.

Fortifikimi i mėtejshėm i pozicionit Tuaj tė vjetėr, me argumenta qė janė vetėm njė alibi e ngritur mbi frikėn nga transparenca dhe si rrjedhojė refuzimi i transparencės nga ana Juaj nė 18 mars, do tė ishte njė gabim qė sot nuk jemi nė gjendje t'ia parashikojmė dot pasojat.

Uroj qė ky tė mos jetė rasti, por jam i detyruar t'Ju siguroj publikisht se nėse kėshtu do tė ndodhė, opozita ėshtė e pėrgatitur pėr ta vazhduar pėrpjekjen e saj demokratike deri nė largimin e kėsaj qeverie.

Sinqerisht
Edi Rama

Shpetimi
17.03.2010, 15:21:17
Kthimi nė identitet i Sali Berishės

Bledar H. Prifti | 17/03/2010

Duke u nisur nga psikologjia sociale e transformimit tė elitave, Vilfredo Pareto, njė studiues klasik i elitave, arriti nė pėrfundimin se pėrgjatė historisė sė politikės kanė ekzistuar dhelpra dhe luanė, ose e thėnė Shqiptarēe, dhelpra dhe ujqėr.

Dhelprat e marrin dhe e mbajnė pushtetin politik pėrmes zgjuarsisė dhe dinakėrisė, kurse ujqėrit pėrmes forcės dhe dhunės. Ky pėrfundim i Paretos nuk e mohon faktin se nė njė situatė tė caktuar dhelpra mund tė sillet si ujk dhe ujku si dhelpėr. Fundja, kjo i shkon pėr shtat fjalės sonė tė urtė popullore "ujku qimen e ndėrron, por zakonin se harron".

Nė politikėn Shqiptare, ky pėrfundim i Paretos mbėshtetet nė ekzistencėn disa-vjeēare, si tė dhelprės politike ashtu edhe tė ujkut politik. Dhelpra politike ėshtė e pėrfaqėsuar pėrmes figurės sė ish-liderit Socialist, Fatos Nano, dhe ujku politik pėrfaqėsohet pėrmes figurės sė kryeministrit aktual dhe liderit demokrat, Sali Berisha. Nėse i pari, dhelpra, duket i dėrrmuar apo asgjėsuar politikisht, i dyti, ujku, duket se vazhdon ende tė ketė sukses nė arenėn politike.

Nė dukje, dėshtimi i tė parit ka tė bėjė me faktin se ai ngeli ngaherė njė dhelpėr qė "gjuante" me tė njėjtin stil dhe thuajse nė vetmi pėr shkak tė natyrės sė tij dinake dhe mungesės sė agresivitetit politik.

Kurse i dyti, ujku, pėr tė mbijetuar politikisht pas njė disfate politike shkatėrruese nė vitin 1997, perfeksionoi artin e tė ndėrruarit tė qimes, por jo tė zakonit, dhe preferoi tė "gjuaj nė kope" heterogjene, mbase jo ujqėrish por hienash. Kjo ėshtė arsyeja kryesore se pėrse sot e kėsaj dite shumė analistė politik nuk mund ta identifikojnė Berishėn ashtu siē ai ėshtė nė tė vėrtet. A ėshtė Berisha njė ujk politik, njė dhelpėr politike, apo njė ujk i veshur me gėzofin e dhelprės politike?

Ky shkrim orvatet tė shpjegojė qė Sali Berisha ėshtė njė ujk i veshur me gėzofin e dhelprės politike dhe se Berisha i 2010-ės nuk ėshtė i ndryshėm nga Berisha i 1996-ės. Ka njė sėrė arsyesh dhe faktesh qė tė bėjnė tė besosh kėtė hipotezė. Sė pari, hyrja e Berishės nė politikėn shqiptare post-komuniste ka qenė njė lėvizje kurajoze dhe e mbėshtetur nė njohuritė qė Berisha kishte rreth ambientit politik dhe funksionimit tė sistemit si pjesėtar i elitės komuniste.

Gjithashtu, trajtat e grabitqarit politik u demonstruan nė mėnyrė tė hapur pas marrjes sė rrufeshme tė rolit tė lidershipit tė Partisė Demokratike qė nė gjenezėn e saj, dhe eliminimin prej tij tė njė numri tė konsiderueshėm aktivistėsh dhe intelektualėsh popullor tė kėsaj partie, shumė prej tė cilėve enden tani rrugėve tė botės apo kanė dalė nė "pension politik" tė parakohshėm. Nė njė kohė rekord, Berisha arriti qė tė vendos diktatin e tij absolut nė partinė e sapoformuar, diktat i cili vazhdon tė jetė prezent sot e kėsaj dite.

Nė vazhdim, ardhja nė pushtet nė Mars tė vitit 1992 e Partisė Demokratike pėrmes zgjedhjeve demokratike (tė vetmet tė kėtij lloji deri mė tani) pėrforcoi profilin prej ujku politik tė Sali Berishės. Shumė shpejt Berisha kėrkoi dhe mori nė dorė rolin e udhėheqėsit tė shtetit, atė tė Presidentit tė Republikės.

Edhe pse sistemi politik nė Shqipėri operonte bazuar nė principet dhe rregullat e njė "Republike Parlamentare", Berisha nuk vonoi tė zaptonte furishėm tė gjitha degėt e qeverisė, ekzekutivin, legjislativin dhe gjyqėsorin. Pėr mė shumė, Berisha promovoi politika dhe strategji tejet radikale dhe agresive kundėr opozitės duke e kthyer sistemin politik Shqiptar nė njė sistem neofashist. Kjo mėnyrė drejtimi neofashiste do tė kulminonte mė 28 Maj 1996, me shtypjen dhe masakrimin e popullit demonstrues dhe opozitės socialiste nga forcat e sigurisė dhe tė shėrbimit sekret, SHIK.

Por, dhuna pushtetare e aplikuar nga Berisha kundėr popullit dhe opozitės politike, e pasuar dhe nga shembja e firmave piramidale, promovojė njė revoltė popullore tė tė njėjtit intensitet dhe egėrsi. Kjo revoltė popullore vėrtetoi tezėn e Alexis de Tocqueville, i cili thekson se intensiteti i revoltės popullore ėshtė nė pėrpjesėtim tė drejtė me intensitetin e shtypjes qė i ėshtė bėrė popullit prej pushtetit.

Revoltat popullore tė vitit 1997 dhe disfata politike e pėsuar prej tyre e detyruan Berishėn qė tė hynte nė njė proces metamorfoze nga ku ujku do tė shndėrrohej nė dhelpėr, pasi si dele ai nuk mund tė shpresonte tė vinte nė pushtet. Ujku i uritur i Pallatit tė Brigadave shumė shpejt u transformua nė njė dhelpėr qė kėndonte serenata nga kodrat e liqenit artificial. Dikur armik i medias, sot ai ishte bėrė i preferuari dhe "mbrojtėsi" i saj.

Dikur diktator brenda partisė sė tij, sot ai ishte bėrė liberal dhe e kishte hapur partinė pėr tė gjithė, pėrveē fronit tė tij. Nė vijimėsi tė kėtij skenari, ai promovoi njė strategji politike qė do t'i afronte rreth vetes ujqėr tė tjerė qė ishin tė babėzitur pėr pushtet. Ndėr ta binte nė sy lideri i LSI dhe zv.kryeministri i sotėm, Ilir Meta, i cili aspironte tė bėhej me ēdo kusht lideri i Socialistėve pėrmes rrėzimit tė vetė socialistėve dhe Nanos nga pushteti.

Mund tė kishte edhe ujqėr tė tjerė, por ata ishin tė dorės sė dytė dhe mund tė konsideroheshin hiena politike pėr shkak se ata kėnaqeshin edhe me mbeturinat e lėna nga dyshja Berisha-Meta. Bashkėpunimi Berisha-Meta do tė jepte frytet e tij nė zgjedhjet e pėrgjithshme parlamentare tė vitit 2005 dhe 2009 kur Berisha arriti qė nė tė dyja herėt tė marrė pushtetin pėrmes njė minorance votash.

Nė kėtė kohė do tė fillonte tė rishfaqej pėrsėri natyra prej ujku politik e Sali Berishės. Menjėherė pas fitores surprizuese nė zgjedhjet parlamentare tė vitit 2005, falė mbėshtetjes sė Ilir Metės, Berisha demonstroi se ai ishte po ai ujk qė shqiptarėt kishin njohur gjatė qeverisjes sė tij nė periudhėn 1992-1997.

Ashtu si gjatė presidencės Berisha (1992-1997), ai kishte njė oreks tė jashtėzakonshėm pėr tė gėlltitur ēdo pushtet qė i dilte pėrpara.

Pak rėndėsi ka nėse kjo mund tė jetė shprehje apo rrjedhojė e Sindromės Hubris apo e sindromave tė tjera qė mund tė kenė kllaposur Berishėn. Kryesorja ėshtė qė Berisha nuk mund tė pajtohej me asnjė institucion politik qė ishte jashtė juridiksionit tė tij apo qė e kundėrshtonte atė.

Pasi vuri nėn kontrollin e tij gjithė aparatin e shtetit, pėrfshirė kėtu edhe gjykatat, ai u orvat nė mėnyrė tė pandėrprerė tė zaptonte zyrat e Presidentit tė Republikės dhe Prokurorin e Pėrgjithshėm. Pėr tė realizuar kėtė skenar ai I "shpalli luftė" politike tė dyja kėtyre institucioneve. Nuk mund tė harrohen pėr publikun pėrplasjet e Berishės me ish-presidentin Moisiu dhe kryqėzata e lanēuar kundėr ish-kryeprokurorit Sollaku.

Por, ajo qė ka zbuluar sė fundmi fytyrėn e vėrtet tė Berishės si njė ujk i vjetėr politik ėshtė babėzia e tij pėr tė vendosur diktatin e tij mbi shėrbimin sekrete, SHISH, dhe pėr ta kthyer atė nė njė aparat tė ngjashėm me SHIK-un e krijuar nė periudhėn 1992-1997 nga ai vetė, ish-presidenti Berisha.

Duhet pranuar nga tė gjithė qė shėrbimi sekret ėshtė pika e dobėt e Berishės. Ai nuk mund tė gjej prehje pa futur nė kthetrat e tij kėtė institucion dhe pa e shndėrruar atė nė njė instrument politik pėr tė pėrmbushur babėzinė e tij pėr pushtet. Kjo nuk duhet cilėsuar si njė ēėshtje dėshire apo nevoje, por si ēėshtje zakoni dhe sėmundje.

Si tė gjithė diktatorėt dhe autokratėt e tjerė, Berisha nuk mund tė stepet as nga kėshillat e ekspertėve ndėrkombėtar dhe as nga deklaratat e diplomatėve tė huaj, qofshin kėta Europianė apo Amerikanė.

Ai ėshtė ai Berishė qė nė vitin e zi 1997 i "hapi luftė" shėrbimeve sekret dhe kancelarive Amerikane dhe atyre Europiane, duke i akuzuar ata pėr ēorbėn qė ai vetė gatoi gjatė regjimit tė tij post-komunist.

Ai ėshtė ai Berishė qė nuk do tė tėrhiqej nga synimet e tij tė mbrapshta edhe nėse kjo do tė sillte njė kosto tė lartė pėr tė gjithė shtetin dhe Shqiptarėt. Pak rėndėsi kishte pėr Berishėn nė 1997-ėn nėse vendi zhytej nė anarki apo qė Shqiptarėt vriteshin me njėri tjetrin. Rėndėsi kishte qė Berisha tė bėhej president dhe tė ruante fronin e tij aq shumė tė dėshiruar.

Dhe e djeshmja Berishiane na shfaqet papritur pėrsėri sot. Pėr tė ruajtur fronin e tij tė kryeministrit, Berisha ėshtė i gatshėm qė ta fus dhe mbajė vendin nė krizė tė thellė politike dhe ekonomike dhe tė rrezikojė tė ardhmen Europiane tė Shqiptarėve. Shqiptarėt duhet ta kuptojnė se krizat politike dhe ekonomike nė Shqipėri kanė vetėm njė protagonist--Sali Berishėn dhe babėzinė e tij pėr pushtet absolut.

Dje ky Berishė injoronte kėshillat e ekspertėve pėr rrezikun e firmave piramidale dhe inkurajonte popullin tė shkonte drejt "vetėvrasjes" ekonomike dhe politike, kurse sot po ky Berishė mohon krizėn politike dhe ekonomike dhe u premton Shqiptarėve "parajsėn Berishiane". Dje ky Berishė injoronte dhe akuzonte kancelaritė e huaja pėr katrahurėn e vitit 1997, kurse sot po ky Berishė injoron zyrtarėt Amerikan dhe tė NATO-s kur kėta tė fundit kėrkojnė mė forcė qė ai tė largojė duart nga SHISH.

Nė njė kohė kur Ambasadori Amerikan i cilėson manovrat e Berishės pėr tė zaptuar SHISH si manovra totalisht tė gabuara dhe me kosto tė lartė pėr demokracinė Shqiptare, Berisha menjėherė pėrgjigjet nė mėnyrė proletare pėrmes zėdhėnėses sė tij duke sulmuar indirekt zyrtarin Amerikan.

Dje ky Berishė dhunonte dhe masakronte opozitėn politike, kurse sot po ky Berishė po dhunon dhe masakron opozitėn dhe vullnetin e njė populli tė tėrė. Duket hapur qė tashmė Berisha i sotėm ka gjetur vetveten, Berishėn e djeshėm apo ujkun e vjetėr. Simptomat janė po ato tė shfaqura vite mė parė.

Fatmirėsisht, pėr Shqiptarėt, kjo shėnon fillimin e njė epoke tė re nė politikėn Shqiptare dhe fillimin e fundit politik tė ujkut plak, i cili kėsaj radhe duket tė jetė i pakthyeshėm. Gjithsesi, koha kėrkon nga ne dhe na vė pėrpara pėrgjegjėsisė qė tė evitojmė pasojat e papėlqyeshme dhe tė dėmshme pėr shoqėrinė dhe shtetin Shqiptar.

oktopodi
18.03.2010, 10:54:25
Brukseli konfirmon heqjen e vizave para pushimeve tė verės
18-03-2010 / Gazeta 55Brukseli konfirmon heqjen e vizave para pushimeve tė verės

Njė delegacion i Parlamentit Evropian viziton Shqipėrinė pėr tė parė nga afėr se si janė pėrmbushur kushtet teknike qė kėrkohen nga Komisioni Evropian pėr liberalizimin e vizave dhe premton paraprakisht lobimin publik pėr heqjen e tyre para nisjes sė sezonit tė pushimeveNjė pėrfaqėsi e Parlamentit Europian kryesuar nga Eduard Kukan, shefi i Delegacionit pėr Ballkanin do tė jetė nė Tiranė tė dielėn pėr tė parė nga afėr sesi i ka plotėsuar Shqipėria kushtet e kėrkuara pėr liberalizimin e vizave.

“Koha ėshtė shumė e rėndėsishme ndaj po shkojmė dhe kaq shpejt pa lajmėruar nė Shqipėri, sepse liberalizimi i vizave do tė kishte kuptim nėse do realizohej pėrpara pushimeve tė verės, nė mėnyrė qė njerėzit tė mund tė udhėtonin lirshėm. Po aq i rėndėsishėm ėshtė fakti qė janė dėrguar 3 grupe ekspertėsh nė Tiranė pėr tė verifikuar pėrmbushjen e kritereve dhe raportet e dy grupeve tė para ishin pozitive ndaj presim qė dhe grupi i fundit tė ketė po ashtu qėndrim pozitiv. Pra, kemi tė bėjmė me njė situatė ku Shqipėria po pėrmbush kriteret dhe logjikisht Komisioni pėrcaktoi kushtet ju po i plotėsoni ato dhe ne duam tė rekomandojmė gjithandej se nuk duhet pritur mė”, u shpreh Kukan.

Nė pėrbėrje tė delegacionit do tė jenė deputetėt Jelko Kaēin, Simon Busuttil nga Malta, holandezja Marije Cornalissen si dhe raportuesja e Parlamentit pėr liberalizimin e vizave Tanja Fajon.

Vizita konsiderohet private pėr Parlamentin Europian edhe pse me ftesė zyrtare tė autoriteteve shqiptare.

Eurodeputetėt do tė takojnė kreun e shtetit Bamir Topi, Kryeministrin Berisha, Ministrin e Jashtėm, atė tė Punėve tė Brendshme si dhe do tė vizitojnė zyrat kryesore pėrgjegjėse pėr pėrmbushjen e kritereve tė kėrkuara nga BE-sė.

---------------------

Ju lumt Sali Berisha, edhe pse kostaqet te lidhur per kembes, prap se pram nuk ngecet ne proceset e quarjes se Shqipteris perpara, ju lumt z.Bamir Topi, z.Topalli, po edhe atyre socialisteve qe nuk ja vun Rame palarit dhe hecen perpara ashtu si i ka hije burrave te shtetit, atyre qu populli ju dha voten dhe besimin,

I mjeri ti per mendte tua si nuk u mbushe mende kurre.Pa konfrontimet dhe luften primitive per pushtet deri ne gjakderdhje e shkatrrim te Sali Berishes e Fatos Nanos Shqiperise do ti hiqeshin vizat para 10 vjeteve e tash do te ishte anetare e BE-se. As Qaushesku nuk ka qene me pak diktator se Enver Hoxha por ku eshte sot Rumania.
Me mire vone se kurre edhepse e fundit ne Europe mire eshte dhe duhet te gezohemi qe shqiptaret do te levizin te lire, por nuk ka vend per brava e hymne per vampiret e se kaluares te cilet ende perpiqen te emitojne Enverin edhe ne shekullin XXI ,vetem se nuk kane kaqik se ma zi kishin be.
Gjithesesi nuk me befasojne lavderimet nga soji juaj,JU tjeter nuk dini vetem te lavderoni pushtetaret. i keni kenduar,titos,fadilit,Enverit, tani salihut.Ne cilin vend demokratik te Europes u thuren lavde politikajve per punen per te cilen paguhen dhe kane aq privilegji?
Ne asnje ne Europe. ne bote jane disa.Si Koreja e Veriut,Venezuela,Kuba,Libia se zjera nuk besoj se ka.
Jeni poltrone te ppapermiresushem qe nuk keni lidhje me demokraci.

Mos e leni pa ia ndertu salihut nje permendore ne murin kinez ku e theu rekordin ne
ne ngjitje shkalleve .

Shpetimi
18.03.2010, 12:04:57
Bostinaru: Berisha tė pranojė nismat e PS, ose tė mendojė kostot

Shekulli Online | 17/03/2010 | Lajm i fundit |

"Kryeministri Sali Berisha duhet tė marrė vendime tė zgjuara pėr mirėfunksionimin e parlamentit dhe tė mirėn e vendit. Nėse jo, ai duhet tė jetė pėrgatitur pėr kostot". Kėshtu ka deklaruar sot nėnkryetari i delegacionit pėr Evropėn Juglindore nė Parlamentin Evropian, Victor Bostinaru, duke folur pėr situatėn politike nė Shqiperi.

Njė ditė para seancės plenare ku diskutohen nismat e PS-sė pėr hetimin e zgjedhjeve dhe hapjen e kutive, Bostinaru ka theksuar se qeveria duhet tė gjejė njė zgjidhje.

"Mesazhi im si zėvendės kryetar i delegacionit pėr Europėn Juglindore ėshtė i qartė si kristali: Qeveria duhet tė gjeje zgjidhje. Qeveria dhe Kryeministri duhet tė jenė nė kuvend pėr tė realizuar mė nė fund, pėr tė negociuar pėr zgjidhje politike pėr tė zgjidhur krizėn ekzistuese politike. Unė besoj se Zoti Berisha dhe partia e tij do tė ndėrmarrin vendime tė zgjuara pėr mirėfunksionimin e parlamentit, por gjithashtu pėr tė mirėn e vendit. Nėse jo, Zoti Berisha duhet tė jetė pėrgatitur pėr kostot"- ka thėnė ai.

Mė tej, Bostinaru ka sugjeruar qė tė mos gjykohet paraprakisht pėr seancėn plenare, nisur nga vendimi i Komisionit tė Ligjeve qė rrėzoi kėrkesat e PS-sė pėr hetimin e pakushtėzuar.

"Zoti Berisha dhe partia e tij vazhdimisht nė mėnyrė tė pėrsėritur i kanė premtuar Europės se ata do tė gjejnė zgjidhje, se do tė punojnė sė bashku me partinė Socialiste pėr njė zgjidhje politike dhe tani ėshtė koha e duhur pėr ta bėrė kėtė. Nėse nesėr mazhoranca do tė vendosė tė refuzojė propozimet e Partisė Socialiste kjo do t'i kushtojė. Dua tė jem i qartė: do tė jetė me kosto, pasi Shqipėria ka nevojė pėr stabilitet politik"- ka thėnė ai.

Sipas Bostinaru, Shqipėria ka nevojė pėr mbėshtetjen Parlamentit Europian dhe nėse nuk do ketė zgjidhje ai si anėtar i delegacionit pėr Europėn Juglindore nuk do tė ishte thjesht dhe vetėm i shqetėsuar.

"Unė do ta konsideroja kėtė si njė dėshtim tė angazhimeve europiane tė Shqipėrisė dhe konseguencat do jenė nė pėrputhje me kėtė. Por shpresoj ende se vendime tė zgjuara do tė ndėrmerren nesėr nga mazhoranca dhe nė fund do tė kemi njė zgjidhje politike"- pėrfundoi ai.
_____________________________________

Sot e ka Berisha rastin te tregoj se a me teper e donė karriken e tij te Kryeministrit, apo integrimin e Shqiperise ne familjen europiane, qe lidhet edhe me heqjen e vizave edhe per qytetaret shqiptar.

Por une kam frike se Sali Gerdec Fazlliēi do te veproj sikur ne periudhen e viteve te tmerrshme 1996/97 sa ai shizofren ishte President i vendit, periudhe e cila eshte pothuajse identike per sa u perket mardhenjeve te tij me SHBA-ne dhe nje pjese te perfaqesueseve te BE-se.
Edhe pas zgjedhjeve te majit te vitit 1996 opozita e atehereshme nuk u pajtua me vjedhjen manipulimin e zgjedhjeve, por edhe politikanet e SHBA-ve dhe te BE-se i thoshin Berishes te rishikoj rezultatin e vjedhjes se votave, por ai kurrsesi nuk pranonte se ishin bere manipulime.
Pastaj, pas vjedhjes se madhe te rreth 2 miliard dollareve te shqiptareve permes te fameshme firma piramidale, vjedhje te cilen Sali Berisha ende nuk e pranon se ka ndodhur me pelqimin e tij, dihet se ku perfundoj Shqiperia, ne prag te luftes cilvile!
E theme ne prag te luftes civile, edhe pse ne ato trazira vriten mbi 3000 qytetar, e disa dhjetra mijera te tjere plagosen, lirisht mund te thuhet se ne vitin 1997 njefare menyre Shqiperia ishte e perfshire ne lufte civile.

Mirepo une besoj se kesaj radhe Sali Berisha nuk do t“ja arrij qellimit ta provokoj nje dhune te shfrenuar shtetrore kunder popullsise cilvile, sepse tani shqiptaret nuk do ti degjojne militantet e PD-se, te cilet nga Presidenti i atehershem Sali koburja kishin marrur urdhera ti armatosnin perkrahesit e tyre anembane Shqiperise, ne menyre qe me arme ta mbronin fronin e tij.

Te shohim sot ne mbremje vendimet qe do te marr Parlamenti shqiptar, pra te shohim se a do te haj kesaj radhe arsye Sali Berisha e te pranoj hetimin e plote te zgjedhjeve te 28 qershorit te vitit te kaluar, apo do te provokoj nje vale te re protestash ne mbare vendin, protesta te cilat do ta detyrojne ate qe; ose ti hap kutite e votimit, ose ti djeg ato per ta fshehur vjedhjen e madhe!

Shpetimi

Shpetimi
18.03.2010, 12:10:49
Apeli i Tanja Fajon: Hetoni zgjedhjet

TIRANĖ - Njė ditė para miratimit tė amendamenteve nė ligjin pėr komisionet hetimore, faktori ndėrkombėtar ka folur hapur, duke bėrė thirrje klasės politike nė pėrgjithėsi dhe mazhorancės qeverisėse nė veēanti qė tė tregojė pjekurinė e duhur pėr tė lejuar hetimin e plotė tė zgjedhjeve tė shkuara parlamentare.

Thuajse nė njė zė, pėrfaqėsues mė tė lartė tė Bashkimit Europian qė merren direkt me Shqipėrinė, kanė theksuar me forcė dje nevojėn pėr njė dialog mes palėve politike nė Shqipėri, si njė nevojė jo vetėm pėr stabilitetin e vendit, por edhe pėr fatin e procesit tė liberalizimit tė vizave. E ashpėr nė deklaratėn e vet ka qenė edhe Tanja Fajon, anėtare e Parlamentit Europian dhe raportuese pėr liberalizimin e vizave pėr Ballkanin Perėndimor, e cila, duke komentuar zhvillimet politike nė Shqipėri, ka bėrė thirrje pėr maturi.

"Pėrpara votimit nesėr nė parlamentin shqiptar pėr ngritjen e njė komisioni parlamentar hetimi, i cili duhet tė bėjė njė hetim tė plotė tė mėnyrės se si u zhvilluan zgjedhjet parlamentare tė vitit 2009-tė, do tė doja tė theksoja rėndėsinė e njė dialogu bashkėpunues transparent dhe tė pėrgjegjshėm mes palėve.

Tani qė Shqipėria ėshtė nė fazėn finale tė liberalizimit tė vizave bėhet edhe mė e rėndėsishme tė tregohet gatishmėri pėr tė punuar sė bashku pėr mė tė mirėn pėr popullin dhe pėr vendin", - tha Tanja Fajon.

Ajo ka theksuar se seanca e sotme plenare e Kuvendit tė Shqipėrisė, ku dhe ėshtė parashikuar tė diskutohen nismat pėr ndryshimin e ligjit pėr hetimet parlamentare, pėrbėn njė shans pėr gjithė politikėn shqiptare qė tė tregojė pjekuri.

"Nė mėnyrė qė tė vazhdohet nė rrugėn drejt integrimit europian, Shqipėria duhet tė jetė efikase dhe konkrete kur vjen puna tek integriteti, sundimi i ligjit dhe tė drejtat themelore. Unė shpresoj sinqerisht se Parlamenti Shqiptar do ta ketė parasysh se kjo ėshtė po ashtu koha pėr tė provuar pjekurinė politike dhe se nė mėnyrė tė bashkuar do tė arrijė njė zgjidhje pozitive dhe konstruktive", - u shpreh Tanja Fajon, anėtare e PE-sė dhe raportuese pėr liberalizimin e vizave pėr Ballkanin Perėndimor.

Mė tej, Fajon ka bėrė tė ditur se tashmė ėshtė radha e shumicės qeverisėse tė hedhė hapin e saj pėr tė plotėsuar kėrkesat e opozitės pėr sa i pėrket hetimit parlamentar.

"Unė shpresoj qė partitė e qeverisė shqiptare pas kthimit tė opozitės nė parlament do tė japin njė pėrgjigje pozitive ndaj kėrkesave tė opozitės pėr tė ngritur njė komision hetimor dhe pėr tė siguruar transparencėn e zgjedhjeve pėr tė gjitha forcat politike nė parlament ēdo herė, pas zgjedhjeve lokale apo parlamentare.

Hetimi dhe masat e propozuara nga opozita duhet tė arrijnė transparencėn e plotė, si themeli i pėrmirėsimeve tė rėndėsishme nė mėnyrėn se si do tė zhvillohen zgjedhjet nė tė ardhmen pėr tė pėrmbushur standardet ndėrkombėtare.

Vetėm nė kėtė mėnyrė do tė mund tė vendoset themeli i njė dialogu konstruktiv mes qeverisė dhe opozitės. Shqipėria ka nevojė tė tregojė pjekurinė e saj politike mė shumė se kurrė nė kėtė moment vendimtar pėr liberalizimin e vizave dhe duke pasur parasysh fuqizimin e procesit tė integrimit europian tė vendit", - deklaroi Fajon.

Promotori
18.03.2010, 17:48:28
-Berisha ėshtė njė injorantė dhe i marrė qė qėndron akoma nė jeten politike tė Shqiptarėve,edhe pse gjatė gjithė kohes mė shumė u ka sjellur tragjedi se sa mundėsi pėr njė mirėqenie mė tė mirė.
-U kujtohet tė nderuarit e mi tragjedia e Gerdecit?Kaluan dy vite dhe ēfarė po ndodhė?akoma asgjė dhe edhe ca kohė dhe kjo lėndė do pėrfundojė nė koshin e plehrave!Aty do pėrfundojė se ėshtė nė interes tė tij dhe tė njerėzve tė afėrtė tė tij tė cilėt kanė tė bėjnė shumė nė kėtė rast,e kam fjalen pėr djalin e Berishes i cili ėshtė i implikuar nė kėtė histori dhe tė gjithė kėtė e ka shkaktuar ai,sepse kishte marrėveshje me njė Boshnjak nga Bosnja qė tė ndodhte kjo.


Vazhdon mė vonė.....

Shpetimi
19.03.2010, 07:10:59
Ne kete teme po flasim per marrzite e Sali Fazlliēit, e jo per personalitetin e Kryeredaktorit te gazetes Shekulli.
Edhe kjo perralla me "gorillat" e Kokedhimes eshte njera nder pasojat e pushtetit mafioz qe eshte instaluar nga Sali Berisha dhe bandat e tij ne Shqiperi, prandaj nuk ja vlene te diskutohet rreth kesaj ngjarje.
Por megjithate eshte e quditshme se si policia edhe pse e ka arrestuar e marr ne pyetje njerin nga "gorillat", pas intervistimit e paska liruar!

Prandaj, me mire do ishte qe policia, prokuroria dhe gjyqesia shqiptare ti zbuloj (jane te njohur me emer dhe mbiemer), ti arrestoj e ti denoj kindapuesit, turturuesit dhe vrasesit e Remzi Hoxhes, te cilet jane as me pak e as me shume sesa SHIK-asit e Sali kobures, si dhe ti arrestoj e denoj pergjegjesit kryesor te Tragjedise se Gerdecit, pa harruar as vjedhesit e veshur me pushtet te qindra milion eurove ne emer te "rruges se kombit", pra ne emer te Autostrades Durres-Kukes-Morine,....e tjera maskaralleqe te Sali Gerdecit si keto!

Shpetimi

p.s. une lexoj shume gazeta shqiptare qe publikohen permes internetit, dhe sigurisht qe disa nga informacionet e tyre qe per mua kane vlere i sjell edhe per lexuesit e nenforumit per politike te Kosova.de

Shpetimi
19.03.2010, 10:17:01
Kuvend, pritet tė fillojė seanca. Diskutime deri nė mesnatė, pa zgjidhje!

Shekulli Online | 19/03/2010

UPDATE- Mazhoranca dhe opozita nuk kanė mundur tė gjejnė dot sėrish njė kompromis pėr hapjen e kutive tė votimit, si mundėsia e vetme pėr tė hetuar zgjedhjet parlamentare tė 28 Qershorit. Pavarėsisht se mbledhja e djeshme e seancės plenare iu kushtua tėrėsisht debatit pėr hetimin e zgjedhjeve, deri pas mesnate nuk pati asnjė rezultat konkret, veēse fjalime pa fund tė deputetėve tė tė dyja palėve, ku janė konfirmuar nė mėnyrė tė pėrsėritur qėndrimet e tyre tė mėparshme qoftė pėr ndryshimin e ligjit pėr komisionet hetimore ashtu edhe pėr hapjen e kutive. Por, ajo qė ėshtė vėnė re qartė ka qenė pozicioni i pandryshuar i kryeministrit Sali Berisha, i cili disa herė gjatė ndėrhyrjeve tė tij nė seancė ka pohuar nė mėnyrė tė qartė se mazhoranca qė ai drejton nuk do tė pranojė hetimin e zgjedhjeve sipas kėrkesave tė opozitės, me argumentin se njė hetim i tillė bie nė kundėrshtim me Kushtetutėn dhe vendimet e Gjykatės Kushtetuese. Nga ana tjetėr pėrfaqėsuesit e opozitės nė Kuvend nė mėnyrė tė vazhdueshme i kanė kėrkuar prej tij qė t'i bėnte thirrje arsyes dhe pėr tė miratuar projektligjin e paraqitur prej tyre, si mėnyra e vetme pėr tė bėrė njė hetim tė plotė tė zgjedhjeve tė shkuara, si dhe pėr t'i dhėnė fund krizės politike. Thirrje qė tė paktėn deri nė orėt e vona tė natės kur dhe ka vijuar debati nė Kuvend kanė ndeshur nė veshėt e shurdhėr tė pėrfaqėsuesve tė mazhorancės, e cila nuk ka pranuar tė lėshojė pe nga qėndrimi i saj.
Berisha: Kutitė nuk i hap


Megjithėse Kryeministri Sali Berisha gjatė ndėrhyrjeve tė tij (pas thuajse ēdo fjale tė mbajtur nga deputetėt socialistė) tregoi gatishmėri nė hetimin e zgjedhjeve pėrmes ngritjes sė komisionit hetimor, ai e bėri tė qartė se kutitė nuk mund tė hapen pėrmes negocimit politik. "Tė ulemi, ta ndėrtojmė komisionin, ky komision do tė ketė veprimtari tė plotė nė pėrputhje me Kushtetutėn, me shtetin ligjor, qė tė bėjė hetimin e plotė, natyrisht ēdo votė mund tė numėrohet, por, sipas Gjykatės Kushtetuese, nuk mund ta bėjmė ne, kur e ndalon gjykata", - tha dje Berisha. Nė kėtė mėnyrė, sipas tij, ligjvėnėsit nuk mund tė shndėrrohen nė prokurorė pėr tė kryer hetimin e zgjedhjeve. Sipas kreut tė qeverisė, nėse opozita disponon prova pėr manipulimin e zgjedhjeve t'i dėrgojė ato nė prokurori. Megjithėse Kryeministri u shpreh disa herė se ai ėshtė i gatshėm pėr zgjidhjen e krizės politike, Berisha ngulmoi nė qėndrimin e mazhorancės se kjo zgjidhje duhet tė vijė nėpėrmjet mjeteve kushtetuese e ligjore. "Unė jam pėr tė zgjidhur krizėn, sepse po jetė e kundėrta nuk ua kisha dhėnė shumicėn. E kam ofruar me ndėrgjegje tė plotė. Ju do tė jeni shumicė nė ēdo votim. Ne bėjmė njė ligj qė tė paguajmė 100 prokurorė pėr tė hetuar. Jam edhe unė pėr transparencė tė plotė, por mjetet janė Kushtetuese, ju i dini mirė vendimet e Gjykatės Kushtetuese, e cila thotė qė Parlamenti nuk mund tė hetojė apo shqyrtojė vendimet e saj. Deputetėt nuk mund tė bėhen prokurorė. Ėshtė rasti pėr tė bėrė komisionin nė tė cilin ne nuk do tė shkruajmė qoftė edhe njė fjalė tė vetme qė tė jetė nė kundėrshtim me Kushtetutėn", - u shpreh ai. Berisha shtoi se opozita nuk duhet ta shndėrrojė ēėshtjen e transparencės nė njė gjyq publik, duke akuzuar komisionerėt e saj pėr krim elektoral dhe manipulim tė zgjedhjeve.PS: Hetimi pėr proces verifikimi

Pas qėndrimit tė Kryeministrit Berisha, opozita reagoi me anė tė deputetit Pandeli Majko. Sipas tij, hetimi parlamentar nuk ėshtė njėsoj si hetimi i prokurorisė dhe si i tillė, sipas Majkos, puna e komisionit synon vetėm tė kryejė verifikimin e zgjedhjeve. Kjo kėrkesė e opozitės, sipas deputetit socialist, bėhet me qėllim qė tė garantohet liria e zgjedhjeve tė ardhshme. "Nėse ne do tė vinim nė diskutim Kushtetutėn, atėherė ne nuk do tė vinim pėr tė diskutuar. Hetimi parlamentar nuk ėshtė i barasvlershėm nga ai i Prokurorisė, tė dyja janė hetime, por nuk janė njėlloj. Hetimi parlamentar do tė jetė vetėm njė proces verifikimi. Ne po pėrpiqemi qė tė mos lidhim procesin hetimor me vendimet e Gjykatės Kushtetuese. Ėshtė prekur fondamenti i mirėbesimit ndaj njėri-tjetrit. Zoti Berisha ne nuk duam tė penalizojmė askėnd, nuk ka tė bėjė me ēuarjen nė prokurori tė askujt... ", - tha Majko. Por, sipas Berishės, transparenca nuk duhet tė "lyhet" me bojė tė zezė, duke shkelur vendimet e gjykatave. Qėndrimi dhe ndėrhyrja e shpeshtė e kryeministrit Berisha duke replikuar me deputetėt e opozitės, ēoi nė reagimin e kreut tė grupit parlamentar tė PS-sė, Gramoz Ruēit. Sipas kėtij tė fundit, vendi ėshtė nė krizė politike dhe pėr kėtė mazhoranca duhet tė tregohet e ndėrgjegjshme, duke mos provokuar deputetėt e opozitės.
----------------------------------------------------------------------

Berisha pranon ēdo hetim te zgjedhjeve te 28 qershorit te vitit te kaluar, por vetem ne nje gje eshte alergjik; ai nuk deshiron te shikohet se ēka ka brenda kutive!

Po te thjeshtesohej e barazohej kjo gje ne nje proces hetimor te nje rasti vjedhjeje, kesaj pune i thone keshtu:
- sikur nje njeri apo grup njerzish te dyshohen se kane vjedhur nje gjė, e si pasoje kunder tyre te zhvilloheshin hetimet, por qe hetuesve tu ndalohet kontrolli i xhepat dhe shtepive te tyre!
E pra dihet se per nje gjykim te drejte ne radhė te pare duhet siguruar provat materiale, e vetem pas sigurimit te provave materiale merret vendimi per ngritjen ose jo te aktakuzes.

Por siq duket kjo nuk vlene per Sali Berishen, i cili duke u fshehur pas Kushtetutes se Shqiperise, e cila sipas tij e ndaloka hapjen e kutive te votimeve, gje e cila nuk eshte e vertete, kerkon qe ti fsheh vjedhjet e votave te qytetareve shqiptar te Zgjedhjeve Parlamentare me 28 qershorit te vitit te kaluar.

Ani kush thirret ne Kushtetuten e Shqiperise!
Sali Berisha i cili tanime ka thyer rekordin e tentimit te tij per shkeljen e Kushtetutes, kur dihet se vetem ne kater vitet e fundit jane gjithesejt 21 raste kur eshte dashur te intervenoj Gjykata Kushtetuese per ndalimin e tentimit te thyerjes se Kushtetutes nga "patrioti" Sali Fazlliēi, perfshire ketu edhe tentimin per faljen apo shitjen e rreth 350 km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise shtetit grek.

Shpetimi

trixi
19.03.2010, 13:02:14
ZIP
E premte, 19 mars 2010
Eko. VendoreEko. Ndėrkombėtare
Shqipėria, ndėr 4 vendet nė botė me rritje ekonomike
18-03-2010 12:39 CET

Tiranė. Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha deklaron se ekonomia shqiptare ėshtė dinamike dhe po ecėn mirė. I ftuar nė inaugurimin e rrugės qė lidh qendrėn e komunės Prezė me rrugėn kombėtare, rreth 21 km larg Tiranės, kreu i qeverisė
nėnvizon se Shqipėria “ėshtė njė ndėr 4 vendet e botės me rritje ekonomike”.

Kreu i qeverise tha pėr vitin 2009 se Shqipėria nuk pati rėnie ekonomike, por shtoi se u pėrball me njė pėrmbytje tė madhe, duke iu referuar pėrmbytjeve nė qarkun e Shkodrės nė fillim tė vitit.

Marrr nga Zeri Info

oktopodi
19.03.2010, 13:29:15
Replika, Berisha Finos: U arratise nė ’97-ėn
Gjuhėn e urrejtjes nuk duhet ta pėrdorė mė askush nė Kuvend, i cili ėshtė tempulli i debatit dhe i gjetjes sė zgjidhjeve.

Me njė deklaratė tė tillė i ėshtė kundėrpėrgjigjur gjuhės sė ashpėr tė pėrdorur nga deputeti socialist, Bashkim Fino, ndaj tij nė seancė plenare, kryeministri Berisha, duke i kujtuar mė pas vitin 1997, kur “ishte pikėrisht Fino nė postin e kryeministrit qė donte tė arratisej”.

“Kohėn mė tė lavdishme e ke patur me presidentin Sali Berisha”, iu drejtua ai Finos.

Mė tej, duke ashpėrsuar edhe ai tonet, kryeministri tha me ironi: “I dashur Baēi! Kur u sulmua Presidenca nė 1997-ėn dhe deshe t’ia mbathje, s’tė lashė tė ikje dhe ti e di mirė se nuk tė lashė dhe se dėrgova rojet tė tė merrnin”.

“Tė vura kurorė dhe tė bėra dhėndėrr tė demokracisė, por genet e Enver Hoxhės i ke ti dhe jo unė qė m’i pėrmende pak mė parė”, tha mė pas Berisha.

Ndėr tė tjera, ai theksoi lidhur me vitin 1997, meqė Fino ia pėrmendi, se “udhėheqja socialiste premtoi se do t’u kthente ēdo qindarkė shqiptarėve, por kjo nuk ndodhi, prandaj pėrfunduat nė regjimin e Aldo Bareve dhe Nehat Kullave”.

“Po ju gėnjen mendja te ’97 dilni e provojeni qė nesėr. Nė ’97 ua dhashė unė pushtetin se shqiptarėt asnjėherė nuk do t’u kishin votuar juve”, e pėrfundoi replikėn e tij kryeministri Berisha. /NOA

Po po.... apsurdi nuk ka kufi .Vertete "kohe te lavdishme" ishin ato kohe patem "mahnite" boten
me ato pamje te turpshme tecialt nuk shiheshin as ne vendet me te prapametura te Afrikes femijte duke terhequr zvarre kallashnikove e mitroloza,njerze duke palqkutur shitore e fabrika madje duke shkulur edhe keramikat nga muret.
O zot ky Berisha ose eshte i marre ose i konsideron te gjithe te marre ,po si mund te kete lavdi e mburrje per renjen komplete te shetetit kuir ishte president dhe kishte ne dore ushtri,polici,SHIK ,ishte pashe e subashe dhe ra Shqiperia aq ulte sa u deshe si ne kohen e princ Vidit te vije spanjolli Gonzales per prijes te Shqiperise,te vijne polici dhe e ushtri e huaj per te ndale dhunen e normalizua gjendjen.
Lavdi se jo mahi. Hapu toke ,por ndoshta nuk meriton ky popull me mire se Salen e Tosin .
Ne vendet normale Sali Berisha nuk do te zgjedhej kurre as kryeplak fshati. Miza ka gjete vendin ku te leshoje enin.Po..po ka te drejte pra te krenohet edhe me turpin dhe ta shese
ate turp per lavdi e mburrje.Neqoftese vazhdon keshtu nuk eshte large qe ti perseritet "lavdia " e vitit 1997 dhe do te permendet gjatesi nena e lavdive te Shqiperise.

Shpetimi
19.03.2010, 13:37:54
Pasi qe vitin e kaluar Shqiperia ishte nder kater vendet me rritjen me te madhe ekonomike ne bote (hajde rrenė hajde!), tani te gjithe popujt e varfer te Bashkimit Europian duhet t“ia mėsyejn Shqiperise per te kerkuar pune e strehim ne parajsen berishiane.

Bile aq e pasur eshte bere Shqiperia ne keto pese vitet e Qeverise Berisha, sa edhe amerikanet po e ulin koken me respekt para Sali Gerdecit, duke e "uruar" Ambasadori amerikan edhe per ligjet e "bazuara" ne Kushtetuten e Shqiperise qe po i nxjerr perdite, siq eshte ligji per SHISH-in, te cilin po deshiron ta kthej perseri ne SHIK-in e famshem me Gazideden ne krye.

Po ēka ti beshe kohes se keqe qe mori ne fillim te ketij viti, kohe e cila solli reshje te shumta ne kaskaden e Drinit, ēka solli permbytjet e medha ne rrethin e Shkodres dhe Lezhes.
Po per kaq budallenje i konsideron Berisha qytetaret shqiptar, sa mos ta kuptojne se permbytjet e fillimit te ketij viti ishin pasoje e keqmenagjimit te Hidrocentraleve te Shqiperise, kur dihet se udheheqesit e KESH-it kishin vendosur te krijonin rezerva te medha ujore ne tri hidrocentrale, rezerva te cilat ruheshin per shitjen e energjise elektrike RUDNAP-it serb te Damir Fazlliēit?!

Por nejse, permbytjet e Shqiperise Veriore mund te konsiderohen edhe fatkeqesi natyrore.

Po si eshte e mundur qe Berisha ti harroj tragjedite tjera, siq eshte Tragjedia e Gerdecit, ku jo vetem qe humben jetrat e 26 shqiptareve, ne mesin e te cileve edhe femij, pa harruar as baxhanakun e Berishes, por shperthimi i tonelatave municion shkatrroj e zhduku nga faqja e dheut nje fshat te tere, pa llogaritur ketu edhe shkatrrimin qindra milionesh te bizeseve qe ishin te shtrira pergjate autostrades Tirane-Durres.

Po qndra milon euro te vjedhura ne emer te "rruges se kombit", valle nuk jane fature e Qeverise Berisha?!
Jo, Berisha nuk merzitet fare per humbjen e qindra milion eurove ne Autostraden e paperfunduar Durres-Kukes-Morine, sepse ato para te taksapaguesve shqiptar jane zhdukur ne xhepat e thelle te familjes "mbretrore" te Sali Fazlliēit, kuptohet nen perkujdesjen e plote te Lulzim Bashes, njerit nder njerzit e dyshuar qe se bashku me Argiten e berisheve ka bashkpunuar me “hetuesit e UNMIK-ut per pergaditjen e aktakuzave kunder ish pjestareve te UĒK-se.

Ka edhe shume te "arritura" tjera ne pese vitet e qeverisjes se Berishes, por edhe keto dy-tre te "arritura" qe permenda me larte do te mjaftonin "respektin" e thelle te shqiptareve, "respekt" te cilin do duhej t“ia tregonin qysh ne vitin 1997.

Por shqiptareve mire u behet, sepse jemi nje popull qe historikisht eshte vertetuar se harrojme lehte, por edhe me lehte falim!

Shpetimi

oktopodi
19.03.2010, 14:30:21
Pasi qe vitin e kaluar Shqiperia ishte nder kater vendet me rritjen me te madhe ekonomike ne bote (hajde rrenė hajde!), tani te gjithe popujt e varfer te Bashkimit Europian duhet t“ia mėsyejn Shqiperise per te kerkuar pune e strehim ne parajsen berishiane.

Bile aq e pasur eshte bere Shqiperia ne keto pese vitet e Qeverise Berisha, sa edhe amerikanet po e ulin koken me respekt para Sali Gerdecit, duke e "uruar" Ambasadori amerikan edhe per ligjet e "bazuara" ne Kushtetuten e Shqiperise qe po i nxjerr perdite, siq eshte ligji per SHISH-in, te cilin po deshiron ta kthej perseri ne SHIK-in e famshem me Gazideden ne krye.

Po ēka ti beshe kohes se keqe qe mori ne fillim te ketij viti, kohe e cila solli reshje te shumta ne kaskaden e Drinit, ēka solli permbytjet e medha ne rrethin e Shkodres dhe Lezhes.
Po per kaq budallenje i konsideron Berisha qytetaret shqiptar, sa mos ta kuptojne se permbytjet e fillimit te ketij viti ishin pasoje e keqmenagjimit te Hidrocentraleve te Shqiperise, kur dihet se udheheqesit e KESH-it kishin vendosur te krijonin rezerva te medha ujore ne tri hidrocentrale, rezerva te cilat ruheshin per shitjen e energjise elektrike RUDNAP-it serb te Damir Fazlliēit?!

Por nejse, permbytjet e Shqiperise Veriore mund te konsiderohen edhe fatkeqesi natyrore.

Po si eshte e mundur qe Berisha ti harroj tragjedite tjera, siq eshte Tragjedia e Gerdecit, ku jo vetem qe humben jetrat e 26 shqiptareve, ne mesin e te cileve edhe femij, pa harruar as baxhanakun e Berishes, por shperthimi i tonelatave municion shkatrroj e zhduku nga faqja e dheut nje fshat te tere, pa llogaritur ketu edhe shkatrrimin qindra milionesh te bizeseve qe ishin te shtrira pergjate autostrades Tirane-Durres.

Po qndra milon euro te vjedhura ne emer te "rruges se kombit", valle nuk jane fature e Qeverise Berisha?!
Jo, Berisha nuk merzitet fare per humbjen e qindra milion eurove ne Autostraden e paperfunduar Durres-Kukes-Morine, sepse ato para te taksapaguesve shqiptar jane zhdukur ne xhepat e thelle te familjes "mbretrore" te Sali Fazlliēit, kuptohet nen perkujdesjen e plote te Lulzim Bashes, njerit nder njerzit e dyshuar qe se bashku me Argiten e berisheve ka bashkpunuar me “hetuesit e UNMIK-ut per pergaditjen e aktakuzave kunder ish pjestareve te UĒK-se.

Ka edhe shume te "arritura" tjera ne pese vitet e qeverisjes se Berishes, por edhe keto dy-tre te "arritura" qe permenda me larte do te mjaftonin "respektin" e thelle te shqiptareve, "respekt" te cilin do duhej t“ia tregonin qysh ne vitin 1997.

Por shqiptareve mire u behet, sepse jemi nje popull qe historikisht eshte vertetuar se harrojme lehte, por edhe me lehte falim!

Shpetimi

Po te gjitha ato shkatrrime e katastrofa qe vete i shkaktoi Sala i ktheu ne suksese ,fitore e lavderime se si me ai eqeveria e tij reagoj ne menyre te shkelqyshme ne Gerdec.Permbytje,ne trazira,ne kataklizmen qe vete e shkatoi ne vitin 1997 e tani ne Kuvend te shqiperise e quan kohe te lavdise. O tempora o mores ! do te thonin latinet e vjeter.

Shpejtimi
19.03.2010, 22:18:36
Veshtire ka qene me e hjek viktimen (popullin) nga duart e kasapit(pushtetit komunist)
per pa e shemb Shqiperine !?Ngase "Mema Parti)me sherbetoret e pa shpirt pollen pa nda
per nje gjysme shekulli krymba qe brenin nga nen toka dhe mbi toka brenda kurizit populluer.
Ajo periode e kobshme per fatin e gjithe popullit shqiptar e nisi me cpifje e intriga dhe e sosi
me disfate kapitullimi para procesit te pindrrimit te raporteve nga ato deshtake ne ato te
reja bazuar ne vlerat dhe respektin e cdo individi ne ndertimin e ardhmerise se perbashket
shoqerore dhe nacionale ne baza te tregut te lire mendjes se lire duke i vene ne terezi te
rivalitatit dhe konkureces ne menyra qe te fiton gjithmon e dishmja kundrejt me pak te
dishmes,te fiton suksesi i plot ndaj ati me me pak sukses dhe te fiton te drejten drejtimit
te proceseve shoqerore gjithmone dhumica me perkrahjebn e pakices kuptohet dhe te
krijohet nje panagjyre i larminshem gjithmone ne saje te standartit te kokurences ne kuptimin
e nje loje joshese dhe me interes per te gjithe.Ne kete dualitet te aktoreve pjesmarres te
procesit tranzit nga rrshqitja e sistemit totalitar e deri me sot mund te themi se menagjeri
i te djathtes ne Shqiperine Meme z.Sali Berisha shkelqej gjat rruges se tranzicionit duke e
i ndrrua busollen se ndertimit per 180 shkalle duke i dhene shpirt demokracise dhe pluralizmit
taman me shpirt e trup zhvillimit dhe ndertimi te Shqiperise.Me nje fjale Shqiperine e ngriti
nga nje varreze e zgafellave komuniste ne nje ringjallje te te gjitha degeve: ekonomike,
tregetare,politike,sociale turistike gjithnje duke i krijua hapesire veprimi trashigimtares se
komunismit totalitar Partise socialiste po edhe piunave te tjere majtist per pa iu hakmarre
anjehere.Mirepo problemi qendron jo tek z.Sali Berisha por tek dylberistat socialist te cilet
duan te bejen nje rrotullim per 360 shkalle per te qitur vetveten e tyre aty ku kane qene
me pare ne kryeudheheqje te pushteti prap.Askund nuk kaluan trashigimtaret e fronit
te pushteteve gjakpirese komuniste ne bote me lehte se qe shpetuan ne trojet e Shqiperise
Meme .Edhe ate falenderuar kryesisht filozofise se z.Berisha.Se kush e ropi dhe e kalli
Shqiperine para dhe pas pushtetit komunist ate e dine edhe shpend e malit .E ata jane
vet dylberistet komunista.Atyre edhe tani po u xigliten udat qe te kafshojne edhe njehere
Shqiperine ,mirepo harrojne se tani nese duan te tentojne e kane radhen qe vet te ndizen
jo Shqiperia.

Shpejtimi
19.03.2010, 22:22:39
Veshtire ka qene me e hjek viktimen (popullin) nga duart e kasapit(pushtetit komunist)
per pa e shemb Shqiperine !?Ngase "Mema Parti)me sherbetoret e pa shpirt pollen pa nda
per nje gjysme shekulli krymba qe brenin nga nen toka dhe mbi toka brenda kurizit populluer.
Ajo periode e kobshme per fatin e gjithe popullit shqiptar e nisi me cpifje e intriga dhe e sosi
me disfate kapitullimi para procesit te pindrrimit te raporteve nga ato deshtake ne ato te
reja bazuar ne vlerat dhe respektin e cdo individi ne ndertimin e ardhmerise se perbashket
shoqerore dhe nacionale ne baza te tregut te lire mendjes se lire duke i vene ne terezi te
rivalitatit dhe konkureces ne menyra qe te fiton gjithmon e dishmja kundrejt me pak te
dishmes,te fiton suksesi i plot ndaj ati me me pak sukses dhe te fiton te drejten drejtimit
te proceseve shoqerore gjithmone dhumica me perkrahjebn e pakices kuptohet dhe te
krijohet nje panagjyre i larminshem gjithmone ne saje te standartit te kokurences ne kuptimin
e nje loje joshese dhe me interes per te gjithe.Ne kete dualitet te aktoreve pjesmarres te
procesit tranzit nga rrshqitja e sistemit totalitar e deri me sot mund te themi se menagjeri
i te djathtes ne Shqiperine Meme z.Sali Berisha shkelqej gjat rruges se tranzicionit duke e
i ndrrua busollen se ndertimit per 180 shkalle duke i dhene shpirt demokracise dhe pluralizmit
taman me shpirt e trup zhvillimit dhe ndertimi te Shqiperise.Me nje fjale Shqiperine e ngriti
nga nje varreze e zgafellave komuniste ne nje ringjallje te te gjitha degeve: ekonomike,
tregetare,politike,sociale turistike gjithnje duke i krijua hapesire veprimi trashigimtares se
komunismit totalitar Partise socialiste po edhe piunave te tjere majtist per pa iu hakmarre
anjehere.Mirepo problemi qendron jo tek z.Sali Berisha por tek dylberistat socialist te cilet
duan te bejen nje rrotullim per 360 shkalle per te qitur vetveten e tyre aty ku kane qene
me pare ne kryeudheheqje te pushteti prap.Askund nuk kaluan trashigimtaret e fronit
te pushteteve gjakpirese komuniste ne bote me lehte se qe shpetuan ne trojet e Shqiperise
Meme .Edhe ate falenderuar kryesisht filozofise se z.Berisha.Se kush e ropi dhe e kalli
Shqiperine para dhe pas pushtetit komunist ate e dine edhe shpend e malit .E ata jane
vet dylberistet komunista.Atyre edhe tani po u xigliten dudat qe te kafshojne edhe njehere
Shqiperine ,mirepo harrojne se tani nese duan te tentojne e kane radhen qe vet te ndizen
jo Shqiperia.

oktopodi
21.03.2010, 16:33:20
sa her qe Berisha ngrit ekonomin shqiptare, vin enveristet socialist, njeher e plaqwkisin, pastaj e rrenojne ate qe nuk mund ta marri, dhe perseri Berisha fillon nga ZEROJA!!!

Qirak i bane Berisha dhe Nano qe 20 vjete me rrena e mashtrime e ende per turp te zotit kemi njerze te lidhur ne zingjir neper shtepija,mijera shqiptare ne burgje shtepiake nga gjak marrja e per varferi mos pyet si ne vendet me te prapametura afrikane ,papunsi e njemije te zeza e berisha krekoset se eshte nder 4 vendet me zhvillim me te lerte ekonomik ne bote.
Nje dite grinden e nersejne popullin kunder njeri tjetrit neser i rrahi shpatullat njeri tjetrit si dostat me te mire.keshtu beri me Nanon dje,njesoj si me Meten sot,keshtu do te beje nese i duhet edhe me Ramen ,kryesore me e shilu popullin e shqiprise se e dine mire ata se sa ma i varfer dhe me i padijshem te jete populli ma lehte mashtrohet e sundohet.Nuk i len gja mangut Enverit Salihi juaj se ate shkolle e ka te kryer. Mos e qaj enveristin se po e pengon enverizmi.
"Nje popull ka ate pushtet qe e meriton " eshte nje thenje dhe vertete pye veten cili ishte mallkimi qe e denoj kete popull te mbahet ne erresire e varferi nga keta pushtetare duke u ushqyer me intriga e mashtrime per njezete vjete?

Gurke
21.03.2010, 19:04:59
Miremengjesi...


shume shpesh kur njeriu merret me te kaluaren ..harron qastin dhe te ardhmen ,

eshte e vertet se nga e kaluara meson njeriu mirpo nga keto mesime duhen edhe te nderriren masa ne menyre qe ne qastin dhe te ardhmen
te mos perseriten gabomet e te se kaluares.

Eshte e vertet se populli shqiptar eshte i ndar dhe i perbysur qyshe me qindra vite dhe si pasoj eshte sot varferija mjerimi e keshtu me rradhe ,

problemi qendron ketu- deshirojme qe kete gjendje ta ndryshojm apo te vajtojme ende se pse eshte keshtu^!!!


Si lyps ose i humanizuar nga te tjeret nuk mund te te shtrosh kerkesa .
Te tjeret i kane parat dhe jo ne- pra si te vijme deri tek pasurit e tyre !!

Rruga : Demokratizimi i shoqeris ne te gjidha nivelet- sjell edhe investor si dhe shtyne ekonomit para ,keshtu qe me pastaj mund jo veten te shtosh kerkesa por vete ti japesh urdherat ....per bashkim, lirim e keshtu me rradhe ...


Mos dilni ne dimer jashte me rrober te holla sepse dikur ishte vera por
pershtatjnu kohes .

Mirembetshi

Shpetimi
22.03.2010, 14:31:57
FMN, kundėr qeverisė: Mbani pagat dhe pensionet nėn kontroll

TIRANE- Pėrkundėr deklaratave tė kryeministrit Sali Berisha pėr rritje tė pagave dhe pensioneve, Fondi Monetar Ndėrkombėtar sugjeron qeverinė shqiptare tė tregohet e kujdesshme.

Pėrmes njė deklarate zyrtare, FMN deklaron se bashkė me rishikimet e mundshme pėr shkurtimet e shpenzimeve duhet tė bėhet shumė kujdes me rritjen e pagave dhe pensioneve.

"Ėshtė shumė e rėndėsishme qė shpenzimet korrente tė rishikohen dhe pagat dhe pensionet tė mbahen nėn kontroll"- theksohet nė deklaratėn e publikuar nė faqen e FMN-sė. Mė tej, FMN-ja apelon pėr investimet publike.

Duke u ndaluar nė pėrfundimin e aksit Rrėshen-Kalimash, FMN kujton se ėshtė shumė e rėndėsishme qė pas kėsaj, investimet publike tė pėrshkallėzohen nė nivele tė menaxhueshme.

Sa pėr shkurtimin e shpenzimeve, deklaruar nga kreu i qeverisė e mė tej edhe ministri i Financave, FMN thotė se do tė duhen tė tjera shkurtime.

"Ndonėse qeveria shqiptare ka premtuar njė ulje domethėnėse tė shpenzimeve nė programin ekonomik aftmesėm nė masėn 30 miliardė lekė, ecuria aktuale e tė ardhurave nga taksat, paralajmėron njė deficit buxhetor prej 5.6 pėr qind. Por rishikimi i buxhetit duhet tė synojė njė deficit jo mė tė madh se 3 pėr qind," thuhet nė deklaratė.

Me heret, FMN ka kėshilluar qeverinė shqiptare tė zbatojė politika mė konservatore pėr tė mundėsuar uljen e borxhit publik. Gjatė njė konference pėr shtyp, nė praninė e ministrit tė Financave, Ritvan Bode dhe Guvernatorit tė Bankės sė Shqipėrisė, Ardian Fullani shefi i Fondit Monetar Ndėrkombėtar, (FMN) Gervin Bell ka sugjeruar uljen e borxhit, duke synuar kėshtu rritjen ekonomike.

Sipas Bell, rritja ekonomike pėr vitin 2009 nė Shqipėri ka qenė 3%, ndėrkohė qė inflacioni ka shėnuar rritje, pėrtej normės 3%.

Mė tej, Bell theksoi se FMN parashikon qė pėr vitin 2010 rritja ekonomike tė jetė nė shifrat 2 der 2.5%.

Sa i takon vitit tė shkuar, Bell deklaroi se situata ėshtė menaxhuar me sukses nga ana e qeverisė. Ndėrkohė Bode ka pohuar se qeveria ėshtė e gatshme tė marrė nė konsideratė sugjerimet e FMN-sė.

Gjatė mbledhjes sė Komitetit tė Planifikimit tė Strategjive, Berisha ka sqaruar se shkurtimi i shpenzimeve bėhet pėr tė mbajtur deficitin buxhetor nė kontroll, por njė masė e tillė sipas tij nuk do tė prekė investimet dhe pagat.

"Do tė ketė shkurtim tė shpenzimeve, por pa prekur fushat prioritare qė vijojnė: Sė pari, rrogat dhe pensionet. Sė dyti, nuk mund tė preken akset kombėtare qė pėrbėjnė edhe betejėn tonė pėr transformimin e Shqipėrisė nė kėto katėr vite. Rruga e Arbrit, autostrada Tiranė- Elbasan, Korēė - Qafė Plloēė dhe Boshti i Jugut do tė ndėrtohen me ēdo kusht dhe as fondet pėr arsimin"- tha Berisha.

Shuma qė do tė shkurtohet ėshtė rreth 20% e fondit tė investimeve, ndėrkohė qė mėsohet se fondet do tė shkurtohen nga buxheti i secilės ministri tė cilat i kanė dėrguar Kėshillit tė Ministrave propozimet e tyre.

Treguesi mė i mirė i rritjes sė shpejtė tė borxhit publik tė vendit ėshtė kredia tregtare prej 250 milionė euro tė marrė nė maj tė vitit tė shkuar. Kėsaj iu referua edhe kreu i ekzekutivit gjatė diskutimit pėr borxhin.

"Interesi i bankave mė serioze tė Evropės pėr eurobond-et e Shqipėrisė, qė emetohen pėr herė tė parė nė historinė e vendit, ėshtė i lartė, por duhet tė jemi realist se pjesa dėrrmuese e kėtyre fondeve do tė pėrdoret pėr tė likuiduar pėrfundimisht kredinė qė morėm vitin e kaluar, nė mėnyrė qė interesat e saj tė mos rėndojnė nė borxhin dhe financat shqiptare"- tha Berisha.

Lajmin per eurobondet e ka dhene vete Ministria e Financave duke njoftuar pėrmbylljen e fazės se parė te pranimit tė ofertave nga bankat perėndimore pėr marrjen e njė borxhi 300 milionė euro. Deri mė tani janė 15 banka ato qė kanė shfaqur interes, ndėrkohė, sipas financave, i takon kėtij institucioni tashmė qė tė kryejė seleksionimin pėr tė listuar vetėm katėr ose pesė prej tyre tė cilat do tė vazhdojnė mė tej konkurimin. "Procesi i emetimit tė eurobonos sė parė tė Shqipėrise, si procesi mė i rėndesishėm ndonjė herė i operacioneve tė huamarrjes publike tė Shqipėrisė , startoi nė fillim tė Janarit me publikimin e Kėrkesave pėr Ofertė nga Ministria e Financave. Institucionet konkurruese patėn afat deri nė datėn 5 Shkurt pėr tė sjellė ofertat e tyre. Interesi i tregut pėr tė menaxhuar Eurobonon rezultoi tė ishte masiv, ē'ka ėshtė e dukshme edhe nga numri shumė i lartė i ofertave tė paraqitura", - citohet nga Financat.

Si u mor kredia 250 mln euro!

TIRANĖ - Marrja e njė kredie 250 milionė euro nė kulmin e krizės ekonomike botėrore dhe me interesa super tė larta ka rėnduar sė tepėrmi treguesit e borxhit nė vend. Nė maj tė vitit tė shkuar kur u mor edhe kredia 250 milionė euro nga disa banka europiane, normat e interesit ishin nė maksimumin e tyre nisur edhe pėr faktin se kredia e marrė ishte hua tregtare.
Ky ėshtė edhe shkaku se pėrse ekzekutivi shpejton tė shlyejė kėtė kredi duke hyrė nė tregun e eurobonove pėr tė pėrfituara nga interesa mė favorizuese.
Sipas tė dhėnave nga financat, gjatė vitit tė shkuar, qeveria ka shpenzuar rreth 3.6 pėr qind tė Produktit tė Brėndshem Bruto pėr tė paguar interesat e borxhit. Gjatė debatit pėr marrjen e kredisė tregtare nė maj tė 2009, opozita akuzoi qeverinė se kishte marrė hua me norma interesi shumė tė larta vetėm pėr tė financuar investimet elektorale. Pas nėnshkrimit tė marrėveshjes pėr kredinė, Ministri Bode deklaroi se ajo ishte marrė me njė normė interesi rreth 11.3 pėr qind.

PS: Qeveria, si Sudja me buxhetin e shtetit

TIRANĖ- Njė praktikė pa logjikė ekonomike, madje njė praktikė tė pastėr piramidale e ka quajtur sot Partia Socialiste nismėn e qeverisė pėr tė larė borxhet duke marrė borxh. Sipas deputetes Mimi Kodheli, nė kėtė mėnyrė qeveria po sillet si Sudja me buxhetin e shtetit.


"Ministria e Financave njoftoi pėr emetimin e Eurobonove me njė vlerė prej 300-350 milionė eurosh, rreth 200 milionė prej tė cilave do tė shkojnė pėr shlyerjen e njė borxhi tė mėparshėm, ndėrsa pjesa tjetėr pėr tė financuar nevojat e buxhetit. Ministria e Financave e ka quajtur kėtė operacion tė huamarrjes publike tė Shqipėrisė njė sukses, qė do tė ndihmojė ekonominė shqiptare, por nė fakt ky borxh i ri provon edhe njėherė keqmenaxhimin e vazhdueshėm qė i ka bėrė ekonomisė sė vendit qeveria e Sali Berishės"- ka thėnė Kodheli gjatė njė deklarate pėr mediat.


Sipas saj, qeveria nuk ėshtė nė gjendje tė argumentojė se si do ta ndihmojė ekonominė shqiptare ky borxh i ri, qė po i bėhet dhuratė nga qeveria e Sali Berishės; njė borxh i cili nuk do tė shlyhet nga xhepi i Berishes, por nga xhepat e qytetarėve shqiptarė.

****
________________________________________

Rrenave per rritjen ekonomike te Shqiperise mund tu besojne disa fanatik politik te Sali Berishes, por jo edhe organizmat nderkombetar te financave, siq eshte FMN.

Ka edhe aso kokshretesh qe u besojne deklaratave pa mbulese te Sali Fazlliēit, i cili paturpesisht genjen duke thene se gjoja Shqiperia se bashku me kater shtete tjera te botes kishte rritjen me te madhe ekonomike ne bote, ēka eshte jo vetem qesharake te besohet nje perralle e tille, por eshte edhe mjerim kombetar kur te tjeret shohin se ēfare injoranti e udheheq Shqiperine.

Shpetimi

Shpetimi
23.03.2010, 07:24:29
"Mė vjen turp qė vendi im ka njė kryeministėr tė tillė..."

Email nga adresa rajubi@hotmail.com | 22/03/2010

Me vjen turp nga vetja ime qė tė kam ty kryeministėr tė vendit tim Sali Berisha. Kur tė dėgjoj ty zoti Berisha kur flet nė Kuvendin Popullor, kur flet nė mbledhjet e qeverisė,kur flet nėpėr mitingje,kur flet kur vijnė delegacionet e huaja nė Shqipėri, apo kur ju ikni jashtė shtetit,e pėrfaqėson vendin,me vjen shumė turp pėr ty.


Pėrse e them kėtė? E them se jam i detyruar nga veprimet e tua tė papėrgjegjshme. Po i rendis me fakte pėrse mė vjen turp nga ty; Kur thua se jam i sinqertė, pėr mua je njeriu me i pasinqertė nė ato qė thua, bile sa herė e thua dhe e pėrmend sinqeritetin tėnd duhet me tė pasur frikėn se mbas kėsaj fjale do tė presėsh trillimet e tua.


Kur thua se jam i ndershėm,pėr mua je njeriu me i pandershėm qė ka njohur ky vend. Mėnyra se si e more detyrėn tende si kryetar i PD-sė ėshtė ana me e errėt dhe mė e pandershme e karrierės tėnde.


Tė gjitha zgjedhjet qė janė nėn drejtimin tėnd janė zgjedhjet mė tė pandershme e mė tė kontestuara qė janė bėrė, sepse ti asnjėherė nuk i fiton zgjedhjet po nuk i vodhe po nuk i manipulove e sidomos zgjedhjet e fundit i vunė kapak ndershmėrisė tėnde.


Kur thua se je tolerant, pėr mua je njeriu me agresiv qė ka njohur ky vend,asnjėherė ti nuk e ke pranuar rezultatin kur ke dėshtuar, sepse ti realisht asnjė palė zgjedhje nuk ke fituar,por edhe kur ke bėrė opozitėn e ke bėrė opozitėn mė tė egėr ,me destruktive duke bllokuar ēdo gjė e duke mos bėrė asnjėherė kompromise, bile tentove tė marrėsh pushtetin me dhune siē bėre me grushtin e shtetit nė vitin 1998.


Kur thua se jam i hapur,pėr mua je njeriu mė shumė i kėtij vendi qė pėrdor kulisat, prapaskenat, hilet, dredhitė, pėr tė mbytur ēdo konkurrencė, debat konstruktiv,apo ēdo zė qė tė kundėrshton e nuk ėshtė dakord me veprimet e tua.


Ku i ke shokėt e tu qė nga viti 1990? Shikoj se nuk ke me asnjė,sepse ose i ke larguar,ose i ke denigruar,i ke poshtėruar ose janė larguar se nuk kanė duruar ligėsitė e tua,e kultin tėnd tė individit.


Pėr tė mos pėrmendur tė vdekurit. Kur thua se jam pėr shtet ligjor, pėr mua je njeriu me antiligjor qė ka njohur ky vend, ti nuk njeh pėrveē sundimit tėnd asnjė organ shtetėror, je i vetmi kryeministėr nė botė i rrėzuar 20 herė nga Gjykata Kushtetuese e vendit tėnd.


Kur thua se jeni trim me vjen pėr tė qeshur, se je njeriu me frikacak qė ka ky vend. A tė kujtohet 1997 kur u fėrkoja shpatullat opozitės u bėre urė e atyre e ju premtoje se do tė bėje ēfarė tė donin ato , e kėtė ti e bėje vetėm nga frika e paniku qė tė kishte kapur .


Qė thua qė je trim tė shohim kur del nga strofkulla e del nėpėr vizita e mitingje tė shoqėron e gjithė garda e republikės e vihet nė gatishmėri numėr 1 pėr tė tė ruajtur ty nga frika qė ke prej njerėzve qė mashtron pėrditė.


Nė ēdo km rruge ke nga njė patrullė policie, nė ēdo urė kalim e mbi kalimi ke njerėz qė tė ruajnė. Tė ruajnė nga populli yt qė sipas teje tė do shumė .


Ti thashė kėto pėr tė tė thėnė e kujtuar se pėrsėri mė vjen turp shumė turp qė ti je kryeministėr i vendit tim.
__________________________________________________ ______

Keshtu mendon per kryeministrin Sali rrumpalla nje qytetar i Shqiperise.

Po keshtu mendojne edhe qindra mijera te tjere, te cilet nuk kane si e harrojne se krahas te apostrofuarit e mesiperm nga ky Sejdi Peka edhe Sali Fazlliēi ishte njeri nder njerzit me besnik te pushtetit te kaluar komunist ne Shqiperi, bile per dy apo tri mandate, deri ne dhjetor te vitit 1990 ishte edhe Sekretar i PPSH-se ne institucionin ku punonte.

Por koha do ta tregoj se kush ne te vertete eshte ky mizevir, i cili ka rreth 20 vjet qe ne PDSH dikton vetem vullnetin e tij prej diktatori, ndersa pothuajse te gjithe themeluesit e kesaj partie, parti e cila per shume shqiptar ishte parti e shpreses, tanime ose jane larguar teresisht nga politika, ose jane larguar jashte atdheut, kuptohet nga presioni i Sali kobures dhe bandes qe e rrethon ate, e ēka eshte me keq disa te tjere tanime "hanė dhe", siq jane p.sh. Azem Hajdari, te cilin e vranė ish truprojat e Berishes (kryesisht tropojan), Gramoz Pashko, i cili me ne rrethana shume te dyshimta helikopterin e qeverise se Berishes perfundoj ne fund te detit, e tjere.

Populli thote se "gjuha prej tulit eshte", e njeriu mund ti jap nga te doj vet. Mirepo faktet jane me kokėforta sesa fjalet e tregimet fantastike, te cilat sado te zbulurohen, megjithate mbeten vetem fjalė.

Shpetimi

oktopodi
23.03.2010, 11:57:58
100 prokurorė pėr hapjen e kutive mbi faktet e hetimit

Kryeministri Sali Berisha ftoi dje opozitėn qė tė pranojė propozimin e mazhorancės pėr transparencėn e procesit zgjedhor tė 28 qershorit, duke e cilėsuar atė si zgjidhjen mė tė mirė tė ngėrēit politik nė vend. Pėrmes njė prononcimi mediatik, Kryeministri Berisha ripėrsėriti ofertėn e bėrė ndaj opozitės nė seancėn e fundit plenare pėr angazhimin e 100 prokurorėve me mandat tė plotė pėr hetimin nė ēdo qelizė, ēdo fletė votimi, ēdo detaj tė procesit zgjedhor. Ky propozim nė vlerėsimin e Kryeministrit do tė ishte zgjidhja totale e problemit. I pyetur konkretisht nga mediat lidhur me tejkalimin e situatės sė krijuar pas miratimit tė ngritjes sė Komisionit Hetimor pėr transparencėn e zgjedhjeve, Berisha theksoi se refuzimi i kėtij komisioni nga ana e PS dėshmon mungesėn e fakteve konkrete. "Ky 22 mars i gjen shqiptarėt mė tė bashkuar se kurrė. Por nė qoftė se transparencės i themi transparencė, propozimi im pėr angazhimin e 100 prokurorėve me mandat tė plotė pėr transparencė nė ēdo qelizė, skutė, proces, fletė votimi tė procesit zgjedhor, angazhimi i njė buxheti tė mjaftueshėm pėr tė pėrmbushur plotėsisht kėtė detyrė mendoj se ėshtė zgjidhja totale e problemit nė rast se kėrkohet transparenca. Refuzimi i tyre dėshmon se ka vetėm zero fakte. Ka zero fakte, sepse Prokurori funksionon mbi bazėn e fakteve konkrete", sqaroi Kryeministri Berisha. I pyetur se si do tė funksionojė ky komision, pas paraqitjes sė ofertės sė mazhorancės pėr vėnien nė dispozicion tė 100 prokurorėve, Berisha theksoi se komisioni do t'i japė faktet prokurorėve dhe kėto fakte mė pas do t'i nėnshtrohen njė hetimi tė hollėsishėm nga ta. Kryeministri konfirmoi se hetimi i fakteve qė PS pretendon se ka mbi zgjedhjet do tė jetė mė i shpejtė dhe mė profesional. Berisha vlerėsoi se nisja e njė hetimi nga ky grup prokurorėsh do tė jetė nė respekt tė Kushtetutės, e cila pėrcakton qartėsisht ndarjen e pushteteve. "Komisioni i jep fakte prokurorėve. Unė premtova 100 prokurorė nė mėnyrė qė tė mos ketė vonesa nė proces. Imagjino nėse zoti Rama ka 100 fakte dhe 100 prokurorė fillojnė njėherazi hetimin e tyre. Pra, me njė shpejtėsi shumė mė tė madhe nga ēdo mund ta bėnin 15 anėtarė komisioni dhe me njė kompetencė e profesionalizėm shumė mė tė madh, por dhe nė respekt tė plotė tė Kushtetutės sė vendit qė pėrcakton ndarjen e pushteteve, si njė nga 2-3 shtyllat themelore tė sistemit demokratik; nė respekt tė plotė tė vendimeve tė Gjykatės Kushtetuese, tė cilat nuk i lejojnė politikanėt qė tė marrin nė dorė kompetenca tė pushtetit gjyqėsor. Pra, unė mendoj se kjo nuk refuzohet. Uroj dhe shpresoj qė ata qė janė tė interesuar pėr transparencė ta pranojnė kėtė ofertė. Oferta ėshtė mė e ndershmja dhe mė e sigurta pėr transparencė tė plotė", u shpreh Berisha.

Hetimi nga prokurorėt, mjet kushtetues pa ndėrhyrje tek gjykatat

Kėtė ofertė, Kryeministri Berisha ia parashtroi opozitės nė seancėn e fundit plenare, ku Kuvendi u pėrfshi nė njė valė tė gjerė diskutimesh mbi ngritjen e Komisionit Hetimor pėr transparencėn e zgjedhjeve tė 28 qershorit. Konkretisht, kreu i mazhorancės ka deklaruar se ēdo votė mund tė numėrohet, por kjo duhet tė bėhet sipas procedurės kushtetuese. Ai ritheksoi edhe njėherė se njė gjė tė tillė nuk mund ta bėjė Parlamenti, kur e ka ndaluar gjykata, ndaj dhe propozoi mobilizimin e njė grupi prokurorėsh pėr tė bėrė hetimin e plotė tė fakteve qė PS pretendon se ka. "Nėse keni fakte pėr kėta kriminelė elektoralė, urdhėroni t'i hetojė Prokuroria. Nė ēdo ligj, nė ēdo amendim tė Kushtetutės tė mobilizojmė 100 prokurorė dhe tė bėjmė procedurat kushtetuese, por asnjėri nga ne, nė asnjė rrethanė, nuk mund tė marrė atributet e prokurorit apo gjykatėsit, se pastaj kjo godinė shembet, godina e demokracisė shembet", u shpreh kreu i mazhorancės. Kreu i mazhorancės u propozoi deputetėve tė Partisė Socialiste hartimin e njė ligji me qėllim hetimin e shpejtė tė provave dhe fakteve nga njė numėr i lartė prokurorėsh. Berisha theksoi se ai ėshtė i interesuar pėr transparencė, por duke pėrdorur mjetet kushtetuese pa ndėrhyrė nė vendimet e gjykatave. "Ne bėjmė njė ligj nė tė cilin i themi Parlamentit se, do tė paguash 100 prokurorė pėr tė shpejtuar hetimin e kėtij procesi, mjafton qė ju tė keni dokumente. Krimet elektorale duhet tė hetohen. Urdhėro, keni fakte, prova, adresojuni Prokurorisė. S'keni besim tek hetimi i shpejtė? Hajde tė paguajmė 100 prokurorė, urdhėroni tė zgjidhim problemin", vijoi mė tej kreu i qeverisė. Ai theksoi se Parlamenti ėshtė njė institucion i rėndėsishėm, ku palėt nuk duhet tė paraqesin retorika, por fakte konkrete dhe njė vizion tė qartė mbi zhvillimin dhe tė ardhmen e vendit.

Keto jane vetem tullumbaqe allaberishiane per naivet se shqiptaret dhe opinioni vendor e nderkombetare pau ne Ruzhdije ndershmerine dhe standardet e Sali Berishes dhe menyren si e fiton ai pushtetin. Mbi 50% te votave ishin te fallsifikuara. Merrnje me mend sa Ruzhdije ka Shqiperia e ky leshon kesi tuulumbaqe per 100 prokuroret,pune qe nuk behet.
Keni degjuar Berishen per mafiozo-punistet qe ai do u shkule dhembe e dhemballe ,ishte tullumbaqe apo jo se ai tani nuk flete ma per kete ,madje me ate "kryemafiozin punist" u ule gju me gju dhe po te pranonte ai moshapjen e kutive do e merrte per dore e do u thioshte shqiptareve se ato ishin vetem fjale fushate si me Nanon.
Mjere populli qe i beson nje intriganti te tille.

Shpetimi
23.03.2010, 15:10:46
Pse ėshtė pėrsėri kėtu Salep Sulltani?

Viktor Malaj

Nuk ėshtė hera e parė qė shqiptarėt e shohin Salep Sulltanin e tyre "tė ēartur" nė fytyrė, impulsiv e tė ēakorduar nė lėvizje, kėrcėnues, fyes, mashtrues. Sa herė e ndien se i kėrcėnohet pushteti, pėrpiqet tė bėjė trimin, pėr tė fshehur panikun qė e ka zėnė.


I rrethuar nga njerėz pa dinjitet, vlerat e tė cilėve barazohen me kukullat e komanduara pėr tė ngritur njė karton, ai ndihet Zot i gjithēkaje dhe i gjithkujt.


Askush s'e kundėrshton; tė gjithė e duartrokasin. Askush s'ka mendim tė vetin; tė gjithė janė dakord me tė. Asnjė nuk bėn hajėr pa tė; Ai bėn pa ata, pasi me qindra kukulla tė tjera presin nė prapaskenė, tė gatshme pėr t'u pėrdorur si tė dojė dhe kur tė dojė Ai.


Shumė prej kukullave qė e rrethojnė janė tė lidhur me fije tė dukshme e tė padukshme me botėn e krimit: Tender rrugėsh, trafik armėsh, dhunim zgjedhjesh, kontrabandė, drogė. Ka midis tyre, qė nė llogaritė personale bankare kanė edhe para tė Firmave Piramidale, ku punonin dikur vjehėrria dhe tė afėrm tė tjerė.


Pasja pėrreth e njerėzve tė tillė ėshtė ajo ēfarė i nevojitet mė shumė Salep Sulltanit. Vetėm kėta njerėz mund tė shantazhohen e komandohen lehtė. Po tė mos kishim tė tillė njerėz me shumicė (mjerisht) ne nuk do tė kishim as Salep Sulltanin.


Pse kemi kėta dhe njė tufė pambarimisht tė madhe sahanlėpirėsish tė tjerė, kemi edhe njė Sulltan "trim".
Nga ato qė tha Salep Sulltani nė seancėn parlamentare tė 18 marsit, nuk tė bėn aspak pėrshtypje kundėrshtimi pėr tė hapur kutitė e votimit.


Tė presėsh qė hajduti tė tė tregojė vullnetarisht xhepat ku mban tė fshehur sendet e krimit, do tė ishte absurditet dhe mendjelehtėsi. Kėtu, ai ėshtė nė tė drejtėn e tij, ėshtė nė tė drejtėn e hajdutit.


Vazhdoj tė shpresoj ende se shqiptarėt nuk e meritojnė thėnien e markezit francez tė para dy shekujve se "Ēdo popull ka atė qeveri qė meriton". Por, kam frikė, madje shumė frikė. Koha do ta tregojė.

Shpetimi
24.03.2010, 11:33:39
"Amerika numėron thjesht..."

Shefqet Meko, Minneapolis SHBA

Pyes: Kur kėtu nė SHBA nuk me pyet kush se ēfarė besoj, apo ē'komb i pėrkas, pse nė Tiranė ka nxitim?

Sapo mė erdhi kėtė javė formulari i regjistrimit tė popullsisė nė SHBA, ose i njohur si Census 2010! Ky aksion i madh i administratės federale, qė ndodh njėherė nė 10 vjet, ėshtė shoqėruar nga njė parapėrgatitje pėr tė sensibilizuar popullsinė qė gjithkush tė numėrohet dhe llogaritet.

E prita me njė interesim tė veēantė kėtė formular, i cili vėrtet me befasoi me thjeshtėsinė e pyetjeve, por edhe me shpjegimet dhe mbrojtjen ligjore pėr informacionin qė mund tė jepet.

Sipas ligjit federal, tė gjitha pėrgjigjet janė konfidenciale dhe nuk mund tė ndahen me ndonjė palė tė tretė. Sipas kėtij ligji, tė dhėnat mund tė bėhen publike pas 72-vitesh dhe ky informacion mund tė pėrdoret pėr histori familjesh apo kėrkime tė tjera historike.
A e dini se ēfarė mė kėrkon tė deklaroj ky formular?

Fare thjeshtė: Sa njerėz banojnė nė shtėpinė time, nėse jetoj me qira, apo jam pronar i shtėpisė (qoftė edhe kur financon banka).

Ky ėshtė fillimi. Dhe mė pas pėr secilin person nuk kėrkohet me shumė se: mosha mė 1 Prill 2010, ditėlindja e plotė, etj.

Ky formular tė kėrkon vetėm 10 minuta kohė dhe shumė thjeshtė pėr t'u kuptuar qėllimin e tij. Kėshtu pėr secilin person kėrkohet njė informacion i thjeshtė, qė secili tė bėhet e mundur tė numėrohet dhe llogaritet.

Nė kėtė regjistrim tė popullsisė nuk kėrkohet kurrkund se ēfarė nacionaliteti ke, ku ke lindur, apo se cili ėshtė besimi jot fetar.

E lexova dy herė, pėr tė qenė i sigurt se nuk kisha humbur ndonjė pjesė informacioni. Por ishte e qartė. Qeveria Amerikane nuk u kėrkon qytetarėve tė vet tė deklarojnė kombėsinė apo besimin fetar.

Dhe mė erdhi nė mendje njė deklaratė e qeverisė rreth njė regjistrimi tė njėjtė qė synohet tė bėhet nė Shqipėri. Me fodullėk, kryeministri shqiptar thotė: "Njeriu i lirė duhet tė deklarojė kombėsinė dhe besimin...".

Dhe pėr mė tej zv.kryeministri pohon zyrtarisht praninė e njė minoriteti serb (!!), gjė tė cilėn jo vetėm e ka njė "marre tė radhės" siē thonė shkodranėt, por ka demonstruar edhe idiotėsinė e vet si politikan i rritur "me pekule".

Por, shqetėsimi ėshtė tek aksioni i qeverisė shqiptare pėr tė regjistruar popullsinė duke u bazuar nė etninė dhe besimin fetar. Kjo ėshtė njė "minė me sahat" nė Ballkanin e trazuar nga etniciteti dhe shovinizmi.

Qėndrimi i palėkundur i qeverisė pėr tė regjistruar popullsinė e "njė pėllėmbė" vendi bazuar nė kombėsi dhe fe, jo vetėm ėshtė njė shėrbim i majmė ndaj fqinjėve qė nuk e kanė dashur kurrė kombin dhe ekzistencėn shqiptare, por, ndėrkohė, duke ēuar ujė "tek mullinjtė e tyre", duket se qeveria shqiptare ėshtė mė shumė e interesuar pėr tė evidentuar "pakicat kombėtare" se sa pėr tė mėsuar realisht se sa njerėz jetojnė nė territorin shqiptar.

Ėshtė regjistrim i qytetarėve shqiptarė. Thjesht! Duhet pranuar se nė Ballkan ka "xhepa pakicash" sa nė njė shtet tek tjetri, por ėshtė njė mjerim i mjerueshėm tė dobėsosh tė vėrtetėn historike se shqiptarėt nė Ballkan pėrbėjnė kombin mė tė lashtė, madje themeltar tė kulturės dhe lashtėsisė ballkanike. Ky ėshtė kombi mė i ndėshkuar nga fqinjėt dhe politikat e "tė mėdhenjve" nė Ballkan.

Mos harroni shprehjen e bukur popullore: "Mos u bėni mė katolikė se Papa"! Numėroni thjesht siē po numėrohet popullsia nė SHBA! Unė sapo kam postuar formularin Census 2010! Thjesht!
----------------------------------------------------

Tradhtia e larte kombetare nuk ka brirė, por eshte pikerisht keshtu siq po veprojne tandemi Berisha - Meta.
Njeriu qe vehten e konsideron si "mesia" i vendosjes se demokracise ne Shqiperi, por i cili si "rastesishte" ne vetem kater pesė vitet e fundit mbi 20 here tentoj ta shkeli Kushtetuten e Shqiperise, per qudi ende ka ithtarė ne Shqiperi e Kosove.

Por te shpresojme se sė shpejti edhe ketij dinosauri te politikes shqiptare do ti vije fundi, ashtu siq perfunduan dy dinosauret tjere!

Shpetimi

Gjilani 2010
24.03.2010, 21:57:19
Skandaloze
SI RAPORTONIN TE FAZLIĒ MINISTRAT
E SALI BERISHĖS?!
http://pashtriku.beepworld.de/files/Dossier/besnik_bakiu.jpg
Besnik Bakiu-Ish'funksionari i lartė i Ministrisė sė Rendit Publik.
Duket se 33’vjeēari serbo-boshnjak, Damir Fazliē, nuk ka qenė "i dashuruar" me Shqipėrinė vetėm pėr tė bėrė biznes, por edhe pėr tė qenė sa mė brenda ēėshtjeve delikate tė shtetit tonė, siē janė ato tė sigurisė kombėtare. Ish-funksionari i lartė i Ministrisė sė Rendit Publik, Besnik Bakiu, nė njė intervistė pėr gazetėn "Shqip" rrėfen pėr njė takim tė nivelit mė tė lartė qė mund tė organizojė njė shtet, pėr sa i pėrket diskutimit pėr ēėshtje tė sigurisė sė kufijve, porteve, aeroporteve etj., ku ministra, gjeneralė e drejtorė tė pėrgjithshėm janė "rreshtuar" para tij.


Lexoni: Mė gjerėsisht (http://pashtriku.beepworld.de/files/kosovaneudhekryq%6008/Shqiperia-08/skandaloze_fazlic_ne_tirane-10.10.8.htm) (http://pashtriku.beepworld.de/files/kosovaneudhekryq%6008/Shqiperia-08/skandaloze_fazlic_ne_tirane-10.10.8.htm)

Gjilani 2010
24.03.2010, 21:57:34
Skandaloze
SI RAPORTONIN TE FAZLIĒ MINISTRAT
E SALI BERISHĖS?!
http://pashtriku.beepworld.de/files/Dossier/besnik_bakiu.jpg
Besnik Bakiu-Ish'funksionari i lartė i Ministrisė sė Rendit Publik.
Duket se 33’vjeēari serbo-boshnjak, Damir Fazliē, nuk ka qenė "i dashuruar" me Shqipėrinė vetėm pėr tė bėrė biznes, por edhe pėr tė qenė sa mė brenda ēėshtjeve delikate tė shtetit tonė, siē janė ato tė sigurisė kombėtare. Ish-funksionari i lartė i Ministrisė sė Rendit Publik, Besnik Bakiu, nė njė intervistė pėr gazetėn "Shqip" rrėfen pėr njė takim tė nivelit mė tė lartė qė mund tė organizojė njė shtet, pėr sa i pėrket diskutimit pėr ēėshtje tė sigurisė sė kufijve, porteve, aeroporteve etj., ku ministra, gjeneralė e drejtorė tė pėrgjithshėm janė "rreshtuar" para tij.


Lexoni: Mė gjerėsisht (http://pashtriku.beepworld.de/files/kosovaneudhekryq%6008/Shqiperia-08/skandaloze_fazlic_ne_tirane-10.10.8.htm) (http://pashtriku.beepworld.de/files/kosovaneudhekryq%6008/Shqiperia-08/skandaloze_fazlic_ne_tirane-10.10.8.htm)

Shpetimi
25.03.2010, 06:51:36
Faleminderit Z. Gjilani 2010 per kete interviste te Besnik Bakiut.
Per ta lehtesuar leximin e kesaj interviste, ketu me poshte po e postoj te plote.

Shpetimi
__________________________________________________ _____________
Skandaloze! Si raportonin te Fazliē ministrat e Sali Berishės

Duket se 33-vjeēari serbo-boshnjak, Damir Fazliē, nuk ka qenė "i dashuruar" me Shqipėrinė vetėm pėr tė bėrė biznes, por edhe pėr tė qenė sa mė brenda ēėshtjeve delikate tė shtetit tonė, siē janė ato tė sigurisė kombėtare. Ish-funksionari i lartė i Ministrisė sė Rendit Publik, Besnik Bakiu, nė njė intervistė pėr gazetėn "Shqip" rrėfen pėr njė takim tė nivelit mė tė lartė qė mund tė organizojė njė shtet, pėr sa i pėrket diskutimit pėr ēėshtje tė sigurisė sė kufijve, porteve, aeroporteve etj., ku ministra, gjeneralė e drejtorė tė pėrgjithshėm janė "rreshtuar" para tij. Lulzim Basha, Fatmir Mediu, Sokol Olldashi, shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė ushtrisė, drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė, drejtorėt e Pėrgjithshėm tė Aviacionit dhe Porteve, nė mars tė vitit 2006, nė zyrėn e Fatmir Mediut, kanė raportuar e i kanė vėnė nė dispozicion informacion tė klasifikuar, pikėrisht nipit tė kreut tė UDB-sė serbe, Damir Fazliē-it, nė periudhėn kur ky shėrbim sekret famėkeq pėr gjithė kombin shqiptar ishte shndėrruar nė armėn mė tė fuqishme dhe mė tė financuar nga Milosheviēi, kundėr Kosovės dhe Shqipėrisė. Nuk dihet se ēfarė u bė dhe ku e destinoi kėtė informacion tė bollshėm dhe sekret Fazliē. Por zelli i tepruar i pėrfaqėsuesve mė tė lartė tė shtetit pėr tė dorėzuar pikat e dobėta tė sigurisė sė vendit tonė te njė njeri i dyshimtė, i paverifikuar nga shėrbimet tona tė inteligjencės, vetėm e vetėm sepse paraqitet si pjesėtar i njė "ekipi tė lartė amerikan" (i pashoqėruar nga asnjė pėrfaqėsues i ambasadės sė SHBA-sė nė Tiranė), duket se pėrbėn njė skandal pėrtej "pastrimit tė parave tė pista" nga Qipro nė Shqipėri“.

Shqip: Zoti Bakiu, ditėt e fundit ju kemi parė shpesh nė kronikat arkivore tė televizioneve nė njė takim tė zhvilluar nė Ministrinė e Mbrojtjes, ku i pranishėm ka qenė edhe zoti Fazliē, tashmė personazh mjaft i pėrfolur nga media dhe politika shqiptare.

Bakiu: Ka qenė ditė e diel paradite, nė mos gaboj data 4 ose 5 mars 2006, kur mė telefonon drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė nė atė kohė, Bajram Ibraj, i cili mė kėrkoi tė pėrgatisja urgjentisht njė material informativ tė gjerė pėr ministrin mbi gjendjen e sigurisė nė kufi, pasi vinte njė delegacion shumė i rėndėsishėm amerikan. Pasi pėrgatita materialin e zgjeruar dhe e dorėzova, zoti Ibraj mė thotė se nė takim duhet tė merrja pjesė edhe unė. Fillimisht refuzova, pasi nė thashethemnajėn e korridoreve tė ministrisė, unė "pėr nevoja pune isha shkarkuar nga detyra" (gjė qė u vėrtetua shumė shpejt), por kur mėsova prej eprorit tim se delegacioni qė pritej ishte shumė i rėndėsishėm pėr ecurinė e reformave, pranova.

Shqip:Pėrse u organizua ky takim dhe kush merrte pjesė nė tė?

Bakiu: Fillimisht nuk kishim dijeni (as drejtori i Pėrgjithshėm) pėr pėrbėrjen dhe axhendėn e bisedimeve tė delegacionit "shumė tė rėndėsishėm" amerikan (evidente kjo nė atmosferėn e tensionuar pėr seriozitetin dhe rėndėsinė e takimit nė ambientet e Ministrisė sė Mbrojtjes). Kur pyetėm pėr mė shumė hollėsi, na u tha se bėhej fjalė pėr njė delegacion tė nivelit shumė tė lartė amerikan, i cili do tė kryesohej nga ish-sekretari i Sigurisė nė SHBA zoti, Tom Rige. Na u tha gjithashtu se nė atė mbledhje do tė diskutohej pėr sigurinė aeroportuale dhe kontrollin e kufijve tanė. Takimi u zhvillua nė zyrėn e ministrit tė Mbrojtjes, zotit Fatmir Mediu. Pėrveē Mediut, tė pranishėm ishin edhe ministri i Brendshėm, Sokol Olldashi e ministri i Transportit, Lulėzim Basha. Nė takim merrnin pjesė gjithashtu edhe drejtori i Pėrgjithshėm i Aviacionit Civil, Gazmend Dibra; drejtori i Pėrgjithshėm i Porteve, Osman Metalla; shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm, Pėllumb Qazimi; drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit, Bajram Ibraj; kapiteni i Pėrgjithshėm i Kapitanerisė sė Porteve, njė drejtor drejtorie nė Shtabin e Pėrgjithshėm dhe unė. Nė mes tė takimit erdhi edhe kėshilltari i Kryeministrit, zoti Glori Husi. Ndėrsa nga pala amerikane, nė mos gaboj, ishin zoti Tom Rige, zotėria qė na paska qenė Damir Fazliē dhe njė zonjė. Mbaj mend qė nga ana e organizatorėve ishin marrė masat qė ky takim tė kishte njė pasqyrim sa mė tė gjerė mediatik.

Shqip: Ēfarė u diskutua nė takim?

Bakiu: Nė takim u diskutua ose mė saktė u raportua nga ministrat respektivė pėr masat e mara nga dikasteret respektive, gjendjen e sigurisė dhe problemet e vėshtirėsitė nė fushėn e sigurisė nė kufi, porte e aeroporte. Pas bisedės u organizua edhe njė vizitė nė ambientet e qendrės operative tė gatishmėrisė sė Shtabit tė Pėrgjithshėm.

Shqip: Ēfarė ju bėri pėrshtypje nė kėtė takim?

Bakiu: E para ishte ardhja me njė vonesė tė konsiderueshme nė takim e delegacionit amerikan (gjė qė mė bėri nervoz, pasi njė mikut tim i kishte ndodhur njė fatkeqėsi familjare dhe unė duhet t‘i gjendesha atij). E dyta, mosshoqėrimi nga asnjė punonjės i ambasadės amerikane i kėtij "delegacioni tė lartė", sidomos kur tek unė kishte lenė njė shije jo tė mirė shoqėrimi (i pamotivuar protokollar) qė i kishte bėrė njė zyrtar i lartė i kėsaj ambasade gazetarit Nikolas Gejxh gjatė takimit me politikanė tė nivelit tė lartė. E treta, vetėsiguria e zotit Basha (i cili mbėrriti vetėm disa minuta pėrpara se tė vinte delegacioni) dhe servilizmi i paprecedent pėr t‘u bėrė sa mė i pėlqyer i zotit Olldashi. E katėrta, entuziazmi i pajustifikuar i anėtarėve tė delegacionit pėr "reformat e shkėlqyera", qė kishim bėrė nė fushat e mėsipėrme dhe lehtėsia qė ata "pranonin" pėr t‘u gėnjyer.

Shqip: Sot qė e keni marrė vesh se "amerikani" Fazliē paska qenė njė serbo-boshnjak i akuzuar nga drejtėsia jo vetėm nė vendin e tij, si ndiheni?

Bakiu: Personalisht ndihem i fajshėm (nė mirėbesim ministror) dhe institucionalisht i skandalizuar. Duke respektuar parimin e prezumimit tė pafajėsisė, sikur edhe 1% e atyre qė janė botuar nė median shqiptare pėr zotin Fazliē tė jenė tė vėrteta, ėshtė e papranueshme qė ministrat dhe titullarėt e institucioneve kryesore shtetėrore tė sigurisė kombėtare raportojnė pėr problemet e sigurisė dhe masat e marra pėr luftėn kundėr trafiqeve dhe terrorizmit pėrpara njė personi tė tillė. T‘i tregosh pikat e dobėta tė sigurisė sė kufijve tė tu njė personi tė tillė, ėshtė... Mė falni, por gjuha shqipe ėshtė e varfėr pėr ta thėnė. Populli thotė "t‘i varėsh ujkut mėlēitė nė qafė". Shteti nė kėtė rast ėshtė mė shumė se i paqenė. Unė, i ndodhur thuajse rastėsisht nė atė takim kohė mė parė, tani ngre supet, vė pikėpyetjet e mia dhe kur lexoj ato qė thuhen nė faqet e shtypit, tronditem dhe mbetem i pagojė...

Shqip: Si e shpjegoni sot shoqėrimin qė zoti Fazliē i bėnte ish-sekretarit amerikan tė sigurisė, zotit Tom Rige?

Bakiu: Pėr sqarim, tė paktėn unė personalisht (siē m‘u tha), e mora zotin Fazliē si zyrtar tė lartė amerikan. Kurse pėr sa i pėrket pyetjes tuaj, nuk arrij ta kuptoj dot kėtė shoqėrim. Pėr tė zgjeruar pyetjen tuaj, dua tė evidentoj me shqetėsim njė keqpėrdorim qė i bėhet miqėsisė dhe dashurisė qė populli shqiptar ka pėr SHBA, nga ana e politikanėve shqiptarė, duke paraqitur mendimet personale tė disa individėve me shtetėsi amerikane, si qėndrime zyrtare tė politikės amerikane. Kjo ėshtė spekulative, madje e dėnueshme. Kėta politikanė duhet ta dinė mirė se SHBA janė miku mė i madh i popullit shqiptar, duke na ndihmuar e mbėshtetur nė ecurinė e reformave demokratike, dhe nuk ėshtė nė filozofinė e tyre si kampionė tė demokracisė, preferencat pėr politikanė tė veēantė.

vazhdon..........

Shpetimi
25.03.2010, 07:12:05
ketu me poshte po e sjelli vetem pjesen e fundit te shkrimit qe bene Gazeta "Shqip". Kush deshiron ta lexoj ne teresi kete shkrim, ka mundesi ta beje duke "klikuar" ne linkun e sjellur me larte nga zotri Gjilani 2010.

Shpetimi
________________________________________________

Opozita: Lobi serb ėshtė ulur kėmbėkryq nė politikė dhe biznes

Mazhoranca reagon ndaj akuzave: Janė spekulime tė sė majtės

Biznesmeni serbo-boshnjak, Damir Fazlliē, me vizitėn e tij "blitz" nė Tiranė, ka tensionuar mjaft Kuvendin e Shqipėrisė. Mazhoranca dhe opozita kanė replikuar ashpėr me njėra-tjetrėn, duke mos i kursyer akuzat dhe sharjet mes tyre. Nė mėnyrė tė sinkronizuar opozita ka deklaruar se lobi serb po ulet kėmbėkryq ne Shqipėri dhe kjo pėr faj tė Kryeministrit Berisha dhe qeverisė sė tij, e cila po favorizon tė gjitha bizneset serbe tė investojnė nė vendin tonė. Nėnkryetari i grupit parlamentar tė PS-sė, Erjon Braēe, ka renditur disa nga firmat serbe tė cilat ushtrojnė aktivitetet e tyre nė Shqipėri, pasi u ėshtė hapur rruga nga Kryeministri Berisha dhe ministri i Jashtėm, Lulzim Basha. "Shqipėria, 95% tė energjisė sė saj tė importit qė i nevojitet pėr konsum e merr nga Serbia, 5 firma vijnė e shtohen duke rritur ēmimet deri nė 400%. Energjia e importit ėshtė gati 65% e energjisė sė konsumuar, pra ajo ėshtė jetike. Nėse ajo mungon, vendi ėshtė nė kaos. Ne sot jemi tė varur prej tyre dhe kjo ėshtė vepėr e Sali Berishės", ėshtė shprehur Braēe. Sipas tij, sot Shqipėria 60% tė drithit e importon nga Serbia, pra bukėn e gojės. Pjesėn tjetėr e plotėson Rusia dhe Ukraina. Pra, ne sot jemi tė varur totalisht edhe pėr bukėn e gojės prej tyre, dhe kėtu pėrsėri faji ėshtė i Sali Berishės. Sot, tha nėnkryetari i grupit tė PS-sė, veprat mė tė mėdha publike po na "i ndėrtojnė" po pėrsėri serbėt. Mbikalimin kėtu nė mes tė Tiranės e bėri "Alpine", dega e saj nė Serbi, autostradėn Levan - Vlorė, dega e saj nė Serbi, autostradėn Levan-Tepelenė sėrish kompania "Alpine", dega e saj po prapė nė Serbi. ByPass-in e Fierit - SCT me degėn e saj nė Serbi, rrugėn Milot-Rrėshen pjesė e korridorit Durrės-Kukės po prapė dega e saj nė Serbi, terminalin e pasagjerėve nė Portin e Durrėsit po prapė dega e saj nė Serbi. Gati 200 milionė euro punė, tė gjitha para tė marra borxh nė emėr tė qytetarėve shqiptarė nga banka tė huaja. Faji pėr kėto ėshtė pėrsėri i Sali Berishės. Gjithashtu, sipas Braēes, edhe rrjeti mė i madh i shėrbimeve tregtare nė Shqipėri ra nė duart e serbėve dhe ky rrjet zotėron gati 45% tė kėtij tregu. Dhe faji pėr tė ėshtė i Sali Berishės. Po kėshtu, mjaft tė ashpėr nė fjalėn e tyre nė Kuvend kanė qenė edhe deputetė tė tjerė tė opozitės si: Taulant Balla, Pėllumb Xhufi e Pandeli Majko. Ish-Kryeministri Majko e ka cilėsuar vizitėn e Fazlliē nė Tiranė si njė gjest tė paprecedent, kur shteti gjunjėzohet pėrballė njė njeriu me njė CV kriminale tė pėrgjakshme. "Dje Fazlliē na solli kėtu hijen e Dushan Mugoshės. Pėr sa kohė do tė vazhdojmė t‘i kemi kėta horra mbi shpinė", tha Majko. Por deklaratat dhe pretendimet e opozitės janė kundėrshtuar po me kaq forcė nga deputetėt e mazhorancės.

Serbo-boshnjaku rrėfen variantin e tij pėr akuzat e shumta qė janė bėrė ndaj tij nga media dhe politika shqiptare.

Damir Fazliē: Argita, vajza e Berishės, ėshtė avokatja ime pėr disa biznese nė Shqipėri

Njeriu mė i pėrfolur dhe mė i akuzuar aktualisht nė Shqipėri, tashmė jo vetėm nga media, por edhe nga prokuroria pėr pastrim parash, mbrėmė pėr gati dy orė ka rrėfyer variantin e tij, nė emisionin televiziv "Opinion", pėr gjithēka tė thėnė e shkruar kundėr tij kėto ditė nė Shqipėri. Interesante janė pasazhet ku ai rrėfen miqėsitė dhe bashkėpunimin me Berishėn, vajzėn e tij, Bashėn dhe kunatin e kėtij tė fundit, Erion Isufin.

Kush ėshtė Fazliē, sipas Fazliē?

Kam nėnshtetėsi tė dyfishtė, boshnjake dhe britanike. Kam lindur nė Bosnjė tė ish-Jugosllavisė, nė atė pjesė qė u bė Bosnja e sotme mbas lufte. Familja ime ėshtė produkt i gjithė Jugosllavisė sė vjetėr, e pėrzierė. Babai im ėshtė mysliman, kurse nėna serbe-boshnjake. Jam larguar nga Bosnja, kam qenė nė shkollė nė Angli kur filloi lufta dhe familja ime, pėr shkak tė pėrzierjes fetare, u bė e padėshiruar nė pjesėn lindore tė Bosnjės, ku ne jetonim atėherė, kėshtu qė ata u bėnė refugjatė dhe erdhėn e u bashkuan me mua nė Angli, ndėrkohė qė plani ishte qė unė tė mbaroja shkollėn e tė kthehesha nė ish-Jugosllavi. Jam larguar nė vitin 1991 pėr tė vazhduar shkollėn nė Angli. Tani jam 33. Isha 16 atėherė. Unė tani jetoj midis Uashingtonit dhe Londrės. Kompania ime kryesore ėshtė nė Londėr, kėshtu qė shumica e lidhjeve tė mia tė biznesit janė nė Londėr, por familja ime jeton nė Uashington. Unė jetoj shumicėn e kohės nė Uashington DC. Udhėtoj shumė nė botė dhe udhėtoj shumė nė Evropėn Lindore, ku janė disa prej bizneseve tė mia. Por zhvilloj shumė aktivitete biznesi edhe nė Londėr gjithashtu.

Bizneset

Jam investitor, kam disa kompani. Unė investoj, unė kėrkoj pėr mundėsi investimi nė fusha qė kanė leverdi fitimi dhe nuk jam i kufizuar gjeografikisht. Pėr shkak tė sė shkuarės sime, kam kuptuar qė mund tė investoj mė shpejt se njė biznesmen normal amerikan qė nuk kupton kulturėn dhe historinė e Evropės Lindore. Unė kam kuptuar qė mund tė investoj mė shpejt dhe tė reagoj mė shpejt nė Evropėn Lindore. Gjeografikisht mund t‘i gjeni nė Uashington DC, nė Gjenevė tė Zvicrės.

Kam pasuri tė patundshme nė Uashington DC. Jam duke shqyrtuar disa mundėsi tė reja investimi nė Florida tani. Pėr shkak tė krizės financiare nė SHBA, ka mundėsi tė ngjashme me ato qė gjenden kėtu edhe nė SHBA tani. Pra, kam biznese gjithashtu nė Londėr, nė Gjenevė. Nė Evropėn Lindore, pothuajse nė tė gjitha vendet e Evropės Lindore, nga Sllovenia nė Shqipėri. Janė kryesisht nė pasuri tė patundshme dhe energji. Ndoshta unė kam shumicėn e investimeve nė Bosnjė dhe Shqipėri. Pyetjes retorike se "nė Shqipėri ju keni vetėm 4 kompani, me njė total prej 4 mijė dollarėsh dhe nėse ky ėshtė investimi juaj nė vendin tonė", ai i pėrgjigjet: "Jo. Njė nga kompanitė e mia- dhe kam mėsuar se ka pasur shumė keqkuptime rreth kėsaj kompanie nė media -ėshtė ‘Crown Acquisition‘, e cila ėshtė ende nė pronėsinė time. Kjo kompani iu shit ligjėrisht pėr 1,7 milionė euro njė kompanie qipriote tė quajtur ‘Altaria Research lid‘, e cila gjithashtu ėshtė nė pronėsinė time. Mė lini t‘jua shpjegoj kėtė gjė. Unė kam investuar nė Shqipėri nė fushėn e pasurive tė patundshme ende tė pashfrytėzuara, nė fakt kam investuar shumė nė pasuritė e patundshme tė pashfrytėzuara, pėrreth Tiranės dhe nė vende tė tjera, me vizionin pėr t‘i zhvilluar kėto pasuri tė patundshme. Kur bleva kėto pasuri tė patundshme nė Shqipėri, i kam blerė nėn kompaninė ‘Crown Acquisitions‘, nė pronėsi tė Damir Fazliēit. Tani qė po synoj zhvillimin e kėsaj pasurie tė patundur, kam nevojė pėr burimet qė kam nė kompaninė time qipriote, pėr tė menaxhuar investimet e ardhshme nė Shqipėri. Sa tė fillojmė investimin fizik, rigjallėrimin e pasurisė sė patundshme qė kemi blerė, pėr ta vėnė atė nė shfrytėzim, ne do tė kemi njerėzit qė do tė punojnė nė Tiranė, qė do t‘i menaxhojnė kėto investime. Tani pėr tani, kėto janė nėn kompaninė time qipriote, pėr shkak se do na duhet ta zhvillojmė kėtė tokė. Pėr ta zhvilluar kėtė tokė na duhet tė paguajmė arkitektė, studimet gjeometrike, studimet e nevojshme, dhe meqė ra fjala, kėto studimet e nevojshme 90 pėr qind po realizohen nga staf lokal kėtu dhe paguhen nga kompania mėmė nė Qipro".

Pastrimi i parave

Konstatimit dhe pyetjes: "Ju ja keni shitur kompaninė tuaj vetvetes. Ky ėshtė pastrim i pastėr parash, apo jo?", Fazliē i pėrgjigjet: Absolutisht jo. Le tė kthehem edhe njėherė e tė ta shpjegoj se si ndodhi. Tė ftoj ty dhe ēdo gazetar tjetėr tė shkojė nė zyrėn e tatimeve dhe tė shohė se ēfarė zotėron kjo kompani nė pasuri tė patundshme. E bėra vetė. I kėrkova dikujt qė tė shkojė fizikisht nė zyrėn e taksave dhe tė kėrkojė bilancin. Do ta shihni se bilanci i kėsaj kompanie reflekton saktėsisht 1,7 milionė euro, shumė pėr tė cilėn u shit te kompania mėmė, me qėllim zhvillimin e tokės. Kur ta shes kėtė kompani, "Crown Acquisition", nė tė ardhme, nėse planet qė kam ndėrtuar shkojnė mirė dhe nuk kam arsye pėr tė dyshuar, do ta shes, le tė shpresojmė, pėr shumė mė tepėr para. Dhe atėherė do tė jem nė gjendje t‘i paguaj shtetit taksėn pėr diferencėn. Praā€¦ i kam paguar tė gjitha taksat pėrkatėse pėr blerjen e tokės dhe tė gjitha transaksionet nė kompanitė e mia janė tė realizuara. Mė tej gazetari e pyet: "Sipas Zyrės sė Regjistrimit tė Biznesit nė Shqipėri, ju keni 4 kompani me njė kapital total prej 4 mijė dollarė? 1 mijė dollarė secila. Cila ėshtė pasuria juaj e vėrtetė nė Shqipėri"? Fazliē i pėrgjigjet: "Kam investuar nė pasuri tė paluajtshme, tė pazhvilluara. Arsyeja qė e kam bėrė kėtė gjė ėshtė sepse besoj qė qeveria e Shqipėrisė po bėn veprimet e duhura pėr tė tėrhequr investime tė huaja serioze nė Shqipėri. Qeveria e Shqipėrisė ka ulur taksėn nė nivelin e sheshtė prej 10 pėr qind, qė ėshtė shumė i favorshėm pėr investimet e huaja direkte. Nėse kthehemi tek 4 mijė dollarėt, ky ėshtė kapital fillestar, qė duhet pėr tė filluar njė kompani. Nėse kompania fillon aktivitetin, ajo mund tė sigurojė pasuri tė patundshme e ēdo gjė tjetėr. Shpresoj qė bizneset e mia nė Shqipėri tė vlerėsohen nė mė shumė sė 50 milionė euro. Veēanėrisht nė pasuri tė patundshme. Mbasi tė zhvillohet shpresoj se do tė ketė njė vlerė mė tė lartė".

Miqėsia me Berishėn

Pyetjes nėse ai ėshtė ndihmuar apo favorizuar nga administrata shqiptare dhe Kryeministri i Shqipėrisė nė vėnien e pasurisė 50 milionė euro nė Shqipėri, i pėrgjigjet: "Ndihmuar? Besoj se administrata dhe qeveria shqiptare ndihmon ēdo investitor tė huaj qė vjen kėtu. Favorizuar? Nga kush? Kryeministri? Absolutisht jo". Pyetjes: "Si jeni bėrė kaq i pasur. Ju ikėt 16 vjeē e tani jeni 33 vjeē. 33 vjeē dhe kaq i pasur?", ai i ėshtė pėrgjigjur: "Faleminderit Zotit! Unė kam studiuar nė ato qė i konsideroj 3 shkollat mė tė mira tė shkencave politike dhe ekonomisė nė botė. Kam frekuentuar ‘Harrou School for Boys‘, pastaj kam studiuar nė Shkollėn Londineze tė Ekonomisė dhe shkencave politike, gjithashtu kam studiuar nė Shkollėn e Qeverisė ‘Kenedi‘ nė Universitetit Harvard nė SHBA. Nė Angli studiova vetėm pėr dy vjet dhe pastaj fillova tė punoja. Kam studiuar nė tė njėjtin vend ku studioi edhe George Soros dhe e mbarova shkollėn pėr aq kohė sa i ishte dashur edhe atij. Na u desh e njėjta kohė pėr ta pėrfunduar shkollėn. Kėshtu qė kam filluar tė punoj qė kur kam qenė 19 vjeē. Fillova tė punoja pėr Bankėn Britanike mė tė madhe tė investimeve nė vlerė. Pra kam punuar dhe besoj se kam pasur fat gjithashtu". Mė pas, faktit se pėrse ai kishte vendosur tė investonte nė Shqipėri mbas ardhjes nė pushtet tė Partisė Demokratike mė 2005 e jo mė parė, i ėshtė pėrgjigjur: "Kam pėrgjigje fare tė qartė. Sė pari sepse besoj se qeveria e re filloi tė promovonte ligjet e duhura pėr tė nxitur investimet e huaja. Sė dyti, biznesi sikurse edhe politika, ėshtė i gjithi perceptim. Perceptimi nė Evropėn Perėndimore dhe nė Shtetet e Bashkuara pėr qeverinė tuaj tė mėparshėm ishte korrupsion. Erdha kėtu nė vitin 2004, pėr tė parė mundėsi tė ndryshme investimi. Siē thashė, kompanitė e mia kanė bėrė biznes nė kėtė rajon, kompanitė e mia private. Erdha nė Shqipėri pėr tė parė mundėsi tė ndryshme tė pasurive tė paluajtshme. Pėrshtypja ime atėherė ishte se ky vend kishte tė ardhme, por nė atė kohė ishte duke u keqqeverisur. Nė atė kohė, pėrshtypja ime, thjesht pėrshtypja ime, ishte qė njerėzit nė pushtet ishin mė tė preokupuar pėr tė qėndruar nė pushtet, sesa pėr tė ēuar pėrpara Shqipėrinė. Mė lejoni t‘ju them edhe diēka tjetėr. Unė kam mbėrritur nė Tiranė rreth 1 orė e gjysmė mė parė. U ula dhe udhėtova rrugės pėr nė Tiranė. Mė vjen kaq mirė tė shoh sa shumė ėshtė bėrė e nė fakt po mendoja, pėr shaka tė gjithė kėtyre gjėrave, po mendoja pėr herėn e parė qė erdha nė Tiranė dhe herėn e parė qė udhėtova nga aeroporti nė qytet. Ėshtė njė ndryshim kaq i madh. Dhe ky ėshtė tregues i nuhatjes sime prej biznesmeni, sepse qė nė fillim mendova qė kur tė kishte njė qeveri tė re, ajo do tė bėnte diēka dhe mė duket se ata kanė bėra diēka".

Pyetjes: "Ju i hapėt kompanitė tuaj nė Shqipėri nė shtator tė 2005-ės, nė tė njėjtėn kohė kur Berisha u bė Kryeministėr. Si e kuptuat nė 2 muaj, nga 3 korriku kur Berisha fitoi zgjedhjet deri nė shtator, se qeveria e Berishės nuk ishte e korruptuar?", Fazliē i ka dhėnė kėtė shpjegim: "Mė 2004 unė u takova me zotin Berisha. Herėn e parė qė u takuam ai dhe unė folėm natyrisht pėr politikėn. Unė jam njė republikan i zjarrtė, pėr qeverisjen e vogėl, qeveria nuk duhet tė ndėrhyjė nė biznes apo nė jetėt e njerėzve, dhe gjeta nga ana tjetėr e tavolinės dikė me tė cilin, ndoshta pėr herė tė parė nė Ballkan, isha dakord 100 pėr qind pėr mėnyrėn se si duhet tė funksionojė qeveriaā€¦ Unė nuk kam folur kurrė me Sali Berishėn nė opozitė pėr biznes. Kam folur pėr biznes me tė si Kryeministėr vetėm kur mė ėshtė dashur t‘i paraqes qeverisė projekte potenciale. Dhe jam pėrpjekur tė ndihmoj mikun tim Kryeministėr duke i sjellė investitorė tė ndryshėm amerikanė dhe evropianė".

Telefonata me Berishėn pas "arrestimit"

Pyetjes pėr ndalimin e tij nga policia nė Sarajevė, 33-vjeēari boshnjak i ėshtė pėrgjigjur duke mohuar kategorikisht atė fakt: "Ndodhi tė enjten, jo tė shtunėn. Tė premten isha nė Londėr, tė dielėn isha nė Londėr. Tė enjten gjatė ditės po haja drekė me disa miq nė njė restorant nė Sarajevė. Kur shkoj atje mė pėlqen tė ushqehem nė njė restorant tė vogėl tradicional, ku shėrbejnė ushqim boshnjak. Pra unė shkova atje pėr drekė me miq tė mi dhe gjysmė ore mbasi kemi filluar drekė, njė person qė ishte ulur nė tavolinėn ngjitur me ne u arrestua. Ishte njė skenė si ato tė filmave, kur ata erdhėn, forcat speciale, nuk e kam idenė kush ishin. Arrestuan personin, e nxorėn atė jashtė restorantit dhe na kėrkuan ne tė qėndronim aty, sepse duhet tė jepnim dėshmi. Mė vonė morėm vesh qė personi ishte arrestuar pėr shantazh financiar dhe policia donte tė na pyeste nėse kishim parė njeri tė hynte brenda, tė dilte jashtė, qė kishte dhėnė para apo ēfarė ndodhi. Kėshtu qė na mbajtėn atje pėr 1 orė. Dolėm jashtė. Shkuam nė rajonin mė tė afėrt tė policisė dhe dhamė dėshminė tonė. Njė orė mė pas ne ishim nė rrugė"... Deklaratės sė Berishės nė Parlament, 4 ditė mė parė, se "unė mund ta sjell zotin Fazliē kėtu pėr tė folur me ju", ju dha kjo pėrgjigje: "Oh, do tė mė pėlqente shumė kjo. Pas incidentit nė Sarajevė, kam folur njėherė me Berishėn. I telefonova pėr ta pyetur ēfarė ėshtė gjithė kjo gjė qė po ndodh nė Shqipėri. Ai qeshi e mė tha se ėshtė denigrim politik e mė pyeti si ėshtė familja ime".

Miqėsia me Argita Malltezin

Pyetjes nėse kishte miq nė politikėn shqiptare, Fazliē i ėshtė pėrgjigjur nė mėnyrė pohuese: "Po, patjetėr. Kur erdha kėtu gjatė fushatės sė Partisė Demokratike, miku im Berisha mė prezantoi me shumė tė rinj qė ishin kthyer nė Shqipėri nga vende tė ndryshme tė botės, nga shkolla shumė tė mira, pėr t‘u bėrė pjesė e kėsaj. Nuk mė pėlqen tė pėrdor fjalėn lėvizje, por ajo ishte diēka qė vėrtet ngjante me njė lėvizje politike. Mė duket se quhej KOP. Ishin kaq me energji, donin tė ndryshonin vendin dhe po e them pėrsėri qė kanė bėrė njė punė shumė tė mirė pėr ta ndryshuar vendin, dhe i kam takuar tė gjithė. Kam kaluar shumė kohė pothuaj me tė gjithė nė KOP. Pėr shembull Lulin, apo ministrin Basha. Kam lexuar disa nga gjėrat qė kanė shkruar, kjo ėshtėā€¦ Nė vitin 2004, siē ju thashė, e takova zotin Berisha. Mė pėlqyen idetė e tij, mė pėlqeu ai si njeri, dėshiroja ta ndihmoja atė si njeri dhe tė ndihmoja Partinė Demokratike qė tė vinte nė pushtet dhe tė fillonte tė realizonte gjėrat nė mėnyrėn e duhur, qė ky vend tė hapej. Ndėrsa zoti Basha ėshtė shok i mirė. Kurse kunati i tij ėshtė njė djalė i ri, shumė i zoti dhe i zgjuar. I kėrkova nėse mund tė mė ndihmonte me disa nga bizneset. Ai mė ndihmoi. Punuam sė bashku. Ai nuk qe asnjėherė partner nė biznes. Ai ishte administrator i njė kompanie. U pėrpoqėm tė bėnim disa gjėra me atė kompani, por mori mė shumė seē e kisha menduar nė fillim. Ishte njė mundėsi potenciale pėr investime nė pasuri tė patundshme. Dhe njė ditė ai vjen e mė thotė qė do tė donte tė largohej. Nė fakt ai bėri atė qė do tė bėja edhe unė po tė isha nė pozicionin e tij. Ai donte tė ndiqte biznesin e tij personal. Ai ėshtė njė djalė i ri, shumė i zoti dhe besoj qė ka pėr tė qenė i suksesshėm nė tė ardhme". Ndėrkaq, pyetjes nėse e njihte vajzėn e Kryeministrit Berisha ai i pėrgjigjet: "Po, e njoh. Argita Malltezin. Kemi miqėsi dhe ajo gjithashtu, si avokate, trajton njė pjesė tė punėve tė mia nė ligjore nė Shqipėri Firma e zonjės Malltezi ka pėrgatitur dokumente pėr njė pjesė tė kompanive tė mia. Nuk kam vetėm njė avokat...".

Gazeta “Shqip”, Tiranė, 10. 10. 2008
__________________________________________________

Keto jane argumente te faktuara per "atdhetarin" Sali Ramė Berisha, e jo lojrat me fjale per gjoja "antikomunizmin" e nje ish komunisti besnik te PPSH-se, i konvertuar tani ne gjoja demokratin me te "madh" qe njeh historia shqiptare!

Shpetimi

Shpetimi
25.03.2010, 10:33:31
Marrėveshja e fshehtė, Kuvendi miraton sot varrezat e ushtarėve grekė

Fejzi Braushi

TIRANĖ - Kuvendi i Shqipėrisė miraton sot "koncesionin" e radhės ndaj Greqisė. Pas dėshtimit tė "dhurimit" tė ujėrave tona detare, e djathta nė pushtet vendos tė pėrmirėsojė imazhin ndaj shtetit grek, duke i dhėnė kėtij tė fundit tė drejtėn pėr tė ndėrtuar nė territorin tonė shtetėrorė dy varreza pėr tė rėnėt grekė gjatė luftės sė Dytė Botėrore. Bėhet fjalė pėr ratifikimin e marrėveshjes mes dy qeverive tona pėr kėrkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushtarėve grek tė rėnė nė vendin tonė gjatė luftės sė Dytė Botėrore. Mazhoranca e djathtė ka vendosur nė mėnyrė krejt tė fshehtė dhe tė papritur qė tė fusė nė rendin e ditės sė seancės sė sotme plenare edhe kėtė marrėveshje, pavarėsisht debateve publike qė ajo ka shkaktuar nė opinionin e gjerė dhe atė politikė shqiptar.

Kalendari

Konferenca e kryetarėve nė mbledhjen e zhvilluar ditėn e hėnė ka miratuar kalendarin tre javor tė punimeve tė Kuvendit, si nė komisione ashtu edhe nė seancė plenare, ku nder tė tjera ka pėrfshirė edhe projektligjin "Pėr ratifikimin e marrėveshjes sė bashkėpunimit ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe qeverisė sė Greqisė pėr kėrkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushtarėve grekė tė rėnė nė Shqipėri gjatė luftės italo-greke, tė viteve 1940-1941 dhe pėr ndėrtimin e vendprehjes pėr ta brenda territorit tė Shqipėrisė". Nisur pikėrisht nga ndjeshmėria qė ka njė ēėshtje e tillė qoftė nė media ashtu edhe nė opinionin e gjerė, shumica e djathtė ka preferuar qė ēdo gjė qė ka tė bėjė me procedurėn legjislative tė miratimit tė kėsaj marrėveshje ta bėjė nė fshehtėsi. Burime pranė Kuvendit kanė bėrė tė ditur se disa ditė mė parė marrėveshja ka kaluar pėr miratim edhe nė komisionin pėrgjegjės, atė tė Marrėdhėnieve me Jashtė, pavarėsisht se ajo nuk ėshtė njoftuar nė sitin zyrtar tė kėtij institucioni. Por fshehtėsia vazhdon deri aty sa institucioni i Kuvendit ka zhdukur edhe procesverbalet e kėsaj mbledhje ku ėshtė diskutuar kjo marrėveshje. Ndėrsa nė faqen zyrtare tė Kuvendit gjenden thuajse tė gjitha procesverbalet e mbledhjeve tė tjera tė kėtij komisioni, diskutimi i bėrė pėr kėtė marrėveshje nuk ėshtė botuar nė faqe, duke ngritur dyshime edhe pėr qėndrimet e mbajtura nga deputetėt nė Komisionin e Jashtėm, pavarėsisht se nė tė kanė qenė tė pranishėm vetėm pėrfaqėsuesit e shumicės qeverisėse. Misterin pėr kalimin nė fshehtėsi tė kėsaj marrėveshje e bėnė mė tė madh edhe procedura e ndjekur nga Kuvendi pėr kalimin e saj nė seancė plenare. Kėshtu, ndryshe nga herėt e tjera Konferenca e Kryetarėve nuk e ka pėrcaktuar kalendarin e punimeve tre-javore gjatė javės sė shkuar pėr ta miratuar atė nė seancėn e shkuar plenare. Kalendari pėr kėtė tre javor ėshtė pėrcaktuar nga Konferenca vetėm ditėn e martė dhe tashmė pėr tė hyrė nė fuqi duhet tė miratohet mė parė nė seancėn e sotme. Njė procedurė kjo jo e zakonshme, pasi do duhet qė Kuvendi nė seancėn e sotme tė miratojė sė pari kalendarin, ku pėrfshihet edhe rendi i punimeve pėr ditėn e sotme dhe nė tė njėjtėn kohė tė zbatojė pikat e tij, ku natyrisht ėshtė pėrfshirė edhe marrėveshja me Greqinė. Vetė fakti i miratimit tė kalendarit trejavor ndryshe nga procedurat e zakonshme tė bėnė tė dyshosh se njė gjė e tillė ėshtė bėrė pikėrisht pėr tė mbajtur tė fshehtė kalimin e marrėveshjes pėr eshtrat e ushtarėve grek, duke ia vėnė atė pėrpara pėr miratim deputetėve vetėm nė minutat e fundit.

Marrėveshja

Marrėveshja pėr gjetjen dhe rivarrimin e eshtrave tė ushtarėve grekė tė rėnė nė territoret shqiptare gjatė luftės Italo-Greke, pjesė e Luftės sė Dytė Botėrore, u nėnshkrua mė 19 nėntor tė vitit 2008 nė Tiranė, si njė kėrkesė e vazhdueshme e qeverisė greke. Pėr hartimin e saj funksionoi pėr kohė relativisht tė gjatė njė komision i pėrbashkėt i dy ministrive tona tė jashtėm, tė cilat siē bėhet e ditur nė relacionin shoqėrues tė projektligjit e rinegociuan atė disa herė dhe pėr ta pėrmbyllur vetėm nė nėntor tė vitit 2008. Por pavarėsisht se nėnshkrimi i saj mes palėve ėshtė bėrė qė dy vjet mė parė, vet reagimi i opinionit publik detyroi qeverinė shqiptare qė ta zvarrisė ratifikimin e saj nė Kuvend deri nė kėto momente. Nė bazė tė kėsaj marrėveshje pėr rivarrimin e ushtarėve grek tė rėnė nė periudhėn 1940-1941 do tė ngrihen dy varreza, njėra nė Kėlcyrė tė Pėrmetit dhe tjetra nė Gjirokastėr. Ekzaminimet e eshtrave qė do tė vendosen do tė bėhen nga njė grup ekspertėsh tė ngarkuar posaēėrisht pėr kryerjen e kėsaj procedure. Nė to do tė jenė numėr i barabartė anėtarėsh nga tė dyja palėt dhe do tė kenė nė pėrbėrjen e tyre ekspertėve tė mjekėsisė ligjore, ushtarakė dhe historianė, qė do tė merren me administrimin e eshtrave por edhe tė elementėve tė tjerė qė kanė lidhje me zbardhjen e fakteve historike. Skeletet qė do tė nxirren do tė fotografohen dhe dosja do tė mbahet nė dy kopje e protokolluar nga tė dy palėt. Njė rol nė kėtė proces do tė luajė edhe Kisha Ortodokse Shqiptare, e cila do tė administrojė dy vendprehjet e reja tė ushtarėve grek, por vetėm nė aspektin humanitar tė tyre. Po sipas marrėveshjes, pala greke do tė mbulojė shpenzimet pėr kėrkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin si dhe do tė sigurojė pajisjet e nevojshme teknike dhe infrastrukturėn logjistike. Nė marrėveshje ėshtė parashikuar gjithashtu, qė nėse hapėsirat e zėna nga varrezat do tė pėrdoren pėr interesa publike, atėherė pala shqiptare ėshtė e detyruar tė vėrė nė dispozicion tė palės greke njė shesh tjetėr tė pėrshtatshėm, si dhe do tė mbulojė tė gjitha shpenzimet pėr rivarrimin e eshtrave dhe sistemin e varreve tė reja. Gjithashtu, sipas marrėveshjes, ėshtė pėrcaktuar edhe data 28 tetor si dita pėrkujtimore e tė rėnėve grekė. "Ceremonitė zyrtare tė pėrkujtimit tė personave tė rėnė nė luftė do tė organizohen nga pėrfaqėsuesit e Republikės Greke dhe tė Republikės sė Shqipėrisė, ēdo vit, mė 28 tetor. Nė kėtė ceremoni do tė marrin pjesė edhe pėrfaqėsues tė shoqatave tė sė afėrmve dhe miqve tė sė rėnėve", - thuhet nė marrėveshje.
Ndėrkohė, miratimi i kėsaj marrėveshje ėshtė kundėrshtuar nga qarqe tė caktuara shqiptare, tė cilat kanė kėrkuar qė ky koncesion ndaj qeverisė greke duhet tė shkonte paralelisht edhe me zgjidhjen e ēėshtjes ēame. Madje, vetė shoqatat nacionaliste qė mbrojnė ēėshtjen ēame i kanė kėrkuar zyrtarisht Ministrisė sonė tė Jashtme dhe pėrfaqėsisė diplomatike greke nė vendin tonė qė nė shkėmbim edhe shteti grek tė lejojė qė ky komunitet tė ngrejė dy varreza nė Greqi.

Pikat e marrėveshjes sė nėnshkruar:

1. Do tė jenė dy varreza nė Gjirokastėr dhe Kėlcyrė.

2. Marrėveshja pėrcakton se do tė ketė ekspertė tė mjekėsisė ligjore pėr ekzaminimet e eshtrave qė do tė varrosen

3. Numri i anėtarėve tė komisioneve tė pėrbashkėta do tė jetė i njėjtė pėr tė dyja vendet.

4. Pjesė e komisioneve do tė jenė edhe ushtarakė e historianė, tė cilėt do tė zgjidhin nė mėnyrė tė pėrbashkėt dhe do tė zbardhin ēėshtje qė kanė nevojė pėr njohjen e fakteve historike.

5. Skeletet qė do tė nxirren do tė fotografohen dhe dosja do tė mbahet nė dy kopje e protokolluar nga tė dyja palėt.

6. Ceremonitė zyrtare tė pėrkujtimit tė personave tė rėnė nė luftė do tė organizohen nga pėrfaqėsuesit e Republikės Greke dhe tė Republikės sė Shqipėrisė, ēdo vit, mė 28 tetor.
__________________________________________________ ______________

Ja pra, ky eshte "shqiptari" i madh Sali Fazlliēi, i cili nuk heq dore nga tradhtite kunder interesave te kombit shqiptar.

Sikur shteti helen te kerkonte nga Qeveria shqiptare lejen per hulumtimin, zbulimin dhe zhvarrosjen e ushtareve grek te rene ne teritorin shqiptar gjate Luftes se Dyte Botrore, dhe kufomat e tyre ti merrte e ti dergonte ne Greqi, ashtu siq kane bere p.sh. italianet e gjermanet (kujtoni "Gjeneralin e Ushtrise se Vdekur" te Kadarese), do te ishte krejte ne rregull.
Por me kete ndermarrje te tyre greket kerkojne qe me anen e nje memoriali te ushtareve grek, te cilet gjoja kane rene ne lufte per ēlirimin e tokave greke, ne teritorin e Shqiperise ta "ngulin gozhden e Nastradinit", ne menyr qe ne perspektive te kane "fakte" per pretendimet e tyre teritoriale kunder shtetit shqiptar.
E kete ndihme shovenisteve grek po ua jep, kush tjeter pos miku i Damir Fazlliēit, Sali Gerdeci.

Shpetimi

Shpetimi
25.03.2010, 17:04:23
Kryeneēėsia nė zbutje e Berishės

E enjte, 25 Mars 2010

nga Eduard Zaloshnja

Nė javėt e fundit, qeveria “Berisha” ka pasur dy pėrplasje tė forta me partnerėt tanė ndėrkombėtarė - njė nė lidhje me projektligjin pėr reformimin e SHISH-it dhe njė nė lidhje me komisionin parlamentar pėr hetimin e zgjedhjeve. Nė rastin e parė, ishte ambasadori amerikan ai qė, me njė gjuhė shumė tė drejtpėrdrejtė, e kritikoi ashpėr projektligjin e SHISH-it, si njė ligj qė binte ndesh me standardet e njė vendi anėtar tė NATO-s. Ndėrsa nė rastin e dytė, ishte ambasadori i OSBE-sė ai qė kritikoi ashpėr krijimin e njė komisioni parlamentar pėr hetimin e zgjedhjeve nė mėnyrė tė njėanshme.

Kėto pėrplasje publike tė qeverisė “Berisha” me partnerėt tanė ndėrkombėtarė bėjnė pėrshtypje sot te kushdo, por ato ngjajnė si lilipute para pėrplasjeve tė Berishės me SHBA-nė nė vitet ‘90.

Nė fillim tė viteve ‘90, ndėr ambasadat amerikane nė Europėn Lindore, ajo e Tiranės ishte mė aktivja nė mbėshtetje tė forcave demokratike – pėrkrahja qė iu dha demokratėve shqiptarė ishte padyshim mė e hapura dhe mė e drejtpėrdrejta nė Europėn Lindore. Dhe mbėshtetja e ambasadės amerikane, eventualisht, dha njė rezultat tė veēantė – fitorja e koalicionit tė udhėhequr nga Berisha, njeriut qė amerikanėt zgjodhėn pėr tė mbėshtetur nė Shqipėri, ishte mė e thella ndėr tė gjitha forcat demokratike europiano-lindore.

Por nė vitin 1995, Berisha e zhgėnjeu aleatin e tij mė tė fuqishėm, SHBA-nė. Nė njė takim me Presidentin e SHBA-sė, ai premtoi se do tė respektonte pavarėsinė e pushtetit gjyqėsor. Arsyeja pse iu kėrkua ky premtim ishte sepse Gjykata e Lartė shqiptare po pėrgatitej tė lironte minoritarėt grekė qė ishin arrestuar pėr incidentin e postės kufitare tė Peshkėpisė (situata e atėhershme nė Bosnje kėrkonte qė administrata amerikane tė merrte me tė mirė Greqinė, aleaten e pashpallur tė Serbisė). Por ē’bėri Berisha sapo u kthye nė Tiranė? Shkarkoi Kryetarin e Gjykatės sė Lartė!

Nė mes tė vitit 1996, pasi PD-ja fitoi zgjedhjet parlamentare me mbi 90% (!), administrata amerikane i kėrkoi publikisht Berishės qė tė pėrsėriteshin zgjedhjet nė 40 zona. Pra, i kėrkoi qė tė pėrsėriteshin zgjedhjet nė aq zona sa tė mos cenohej fitorja e sė djathtės. Dhe si u pėrgjigj Berisha? Sipas tij, zgjedhjet ishin mbajtur nė mėnyrė shembullore dhe vetėm nė 17 zona mund tė pėrsėriteshin. Me atė pėrgjigje, ai praktikisht shpalli njė “luftė tė ftohtė” me Uashingtonin.

Nė fillim tė vitit 1997, administrata amerikane i propozoi Berishės njė zgjidhje pėr krizėn e firmave piramidale. Kjo zgjidhje pėrmbante tri pika: 1 - Shkarkimin e qeverisė dhe krijimin e njė qeverie tė re tė djathtė; 2 - Bllokimin e tė gjithė parave dhe pasurive tė firmave piramidale; 3 - Mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohshme pas qetėsimit tė situatės. Dhe si iu pėrgjigj Berisha kėtij propozimi? Duke mos denjuar tė takohej me njeriun qė kishte ardhur nė Tiranė pikėrisht pėr tė diskutuar zyrtarisht hollėsirat e zgjidhjes - Z. sekretarin e Shtetit amerikan. Se ēfarė ndodhi mė pas e di i madh e i vogėl nė Shqipėri…

Me kalimin e viteve, pavarėsisht nga e kaluara e vėshtirė me Uashingtonin, si dhe me kancelaritė europiane, Berisha hyri nė zgjedhjet e 2005-s dhe i fitoi ato falė papėrgjegjshmėrisė, korrupsionit dhe miopisė politike tė Nanos. Qė prej atėherė, Shqipėria e qeverisur prej Berishės vazhdon tė mbetet njė vend konfliktual, i cili, nė vend qė tė prodhojė stabilitet, ofron kokėēarje pėr kancelaritė perėndimore.

Por ndryshe nga vitet ‘90, Berisha ka arritur qė, nė pėrplasjet me kancelaritė perėndimore, tė mos mbetet i vetmi “djall” nė sytė e tyre. Duke bėrė herė pas here tėrheqje tė pjesshme, si dhe duke bėrė njė lobing tė fuqishėm, ai ka arritur qė trysnia ndėrkombėtare tė kanalizohet edhe ndaj kundėrshtarėve tė tij politikė. Kėshtu, ai pranoi ngritjen e njė komisioni parlamentar tė udhėhequr nga opozita pėr hetimin e zgjedhjeve, por jo hapjen e kutive. Ai gjithashtu ka pėrmendur Komisionin e Venecias si njė zgjidhje, ose ka propozuar ngritjen e njė grupi prej 100 prokurorėsh pėr hetimin e zgjedhjeve.

Por pavarėsisht kėtyre tėrheqjeve tė pjesshme tė Berishės, duket se do tė vijė njė ēast, kur elasticiteti i tij si politikan do tė vihet nė njė provė tė vėshtirė. Opozita ėshtė mė se e vendosur qė tė mos marrė pjesė nė zgjedhjet lokale pa hapjen e kutive. Dhe nė rast se ajo nuk tėrhiqet nga ky qėndrim, zgjedhjet e parakohshme parlamentare mund tė ofrohen nga partnerėt tanė perėndimorė si e vetmja zgjidhje pėr tė dalė nga ngėrēi politik nė Shqipėri.

Dhe pyetja njė milion dollarėshe ėshtė nėse do ta pranojė Berisha nė atė kohė kėshillėn e partnerėve ndėrkombėtarė, apo do t’u pėrplasė atyre derėn nė fytyrė si nė vitet ‘90?
__________________________________________________ ___________

Sali Fazlliēi mund te thotė ēka te doj pėr Kosovėn dhe ēlirimin e sajė, mund ta mohoj faktin qe nė vitet “90-ta sa ai ishte President i vendit nuk i ka perndjekur, ndaluar hyrjen nė Shqiperi, por edhe e burgosur disa nga themeluesit e UĒK-sė, bile mund ta mohoj edhe implikimin e SHIK-aseve te tij ne zhdukjen e Remzi Hoxhes, mirepo faktet jane me kokeforta sesa deshirat e tij personale, si dhe deshirat e rugovisto titisteve shqipfoles nga Kosova.

Shpetimi

oktopodi
25.03.2010, 18:28:30
Kryeneēėsia nė zbutje e Berishės

E enjte, 25 Mars 2010

nga Eduard Zaloshnja

Nė javėt e fundit, qeveria “Berisha” ka pasur dy pėrplasje tė forta me partnerėt tanė ndėrkombėtarė - njė nė lidhje me projektligjin pėr reformimin e SHISH-it dhe njė nė lidhje me komisionin parlamentar pėr hetimin e zgjedhjeve. Nė rastin e parė, ishte ambasadori amerikan ai qė, me njė gjuhė shumė tė drejtpėrdrejtė, e kritikoi ashpėr projektligjin e SHISH-it, si njė ligj qė binte ndesh me standardet e njė vendi anėtar tė NATO-s. Ndėrsa nė rastin e dytė, ishte ambasadori i OSBE-sė ai qė kritikoi ashpėr krijimin e njė komisioni parlamentar pėr hetimin e zgjedhjeve nė mėnyrė tė njėanshme.

Kėto pėrplasje publike tė qeverisė “Berisha” me partnerėt tanė ndėrkombėtarė bėjnė pėrshtypje sot te kushdo, por ato ngjajnė si lilipute para pėrplasjeve tė Berishės me SHBA-nė nė vitet ‘90.

Nė fillim tė viteve ‘90, ndėr ambasadat amerikane nė Europėn Lindore, ajo e Tiranės ishte mė aktivja nė mbėshtetje tė forcave demokratike – pėrkrahja qė iu dha demokratėve shqiptarė ishte padyshim mė e hapura dhe mė e drejtpėrdrejta nė Europėn Lindore. Dhe mbėshtetja e ambasadės amerikane, eventualisht, dha njė rezultat tė veēantė – fitorja e koalicionit tė udhėhequr nga Berisha, njeriut qė amerikanėt zgjodhėn pėr tė mbėshtetur nė Shqipėri, ishte mė e thella ndėr tė gjitha forcat demokratike europiano-lindore.

Por nė vitin 1995, Berisha e zhgėnjeu aleatin e tij mė tė fuqishėm, SHBA-nė. Nė njė takim me Presidentin e SHBA-sė, ai premtoi se do tė respektonte pavarėsinė e pushtetit gjyqėsor. Arsyeja pse iu kėrkua ky premtim ishte sepse Gjykata e Lartė shqiptare po pėrgatitej tė lironte minoritarėt grekė qė ishin arrestuar pėr incidentin e postės kufitare tė Peshkėpisė (situata e atėhershme nė Bosnje kėrkonte qė administrata amerikane tė merrte me tė mirė Greqinė, aleaten e pashpallur tė Serbisė). Por ē’bėri Berisha sapo u kthye nė Tiranė? Shkarkoi Kryetarin e Gjykatės sė Lartė!

Nė mes tė vitit 1996, pasi PD-ja fitoi zgjedhjet parlamentare me mbi 90% (!), administrata amerikane i kėrkoi publikisht Berishės qė tė pėrsėriteshin zgjedhjet nė 40 zona. Pra, i kėrkoi qė tė pėrsėriteshin zgjedhjet nė aq zona sa tė mos cenohej fitorja e sė djathtės. Dhe si u pėrgjigj Berisha? Sipas tij, zgjedhjet ishin mbajtur nė mėnyrė shembullore dhe vetėm nė 17 zona mund tė pėrsėriteshin. Me atė pėrgjigje, ai praktikisht shpalli njė “luftė tė ftohtė” me Uashingtonin.

Nė fillim tė vitit 1997, administrata amerikane i propozoi Berishės njė zgjidhje pėr krizėn e firmave piramidale. Kjo zgjidhje pėrmbante tri pika: 1 - Shkarkimin e qeverisė dhe krijimin e njė qeverie tė re tė djathtė; 2 - Bllokimin e tė gjithė parave dhe pasurive tė firmave piramidale; 3 - Mbajtjen e zgjedhjeve tė parakohshme pas qetėsimit tė situatės. Dhe si iu pėrgjigj Berisha kėtij propozimi? Duke mos denjuar tė takohej me njeriun qė kishte ardhur nė Tiranė pikėrisht pėr tė diskutuar zyrtarisht hollėsirat e zgjidhjes - Z. sekretarin e Shtetit amerikan. Se ēfarė ndodhi mė pas e di i madh e i vogėl nė Shqipėri…

Me kalimin e viteve, pavarėsisht nga e kaluara e vėshtirė me Uashingtonin, si dhe me kancelaritė europiane, Berisha hyri nė zgjedhjet e 2005-s dhe i fitoi ato falė papėrgjegjshmėrisė, korrupsionit dhe miopisė politike tė Nanos. Qė prej atėherė, Shqipėria e qeverisur prej Berishės vazhdon tė mbetet njė vend konfliktual, i cili, nė vend qė tė prodhojė stabilitet, ofron kokėēarje pėr kancelaritė perėndimore.

Por ndryshe nga vitet ‘90, Berisha ka arritur qė, nė pėrplasjet me kancelaritė perėndimore, tė mos mbetet i vetmi “djall” nė sytė e tyre. Duke bėrė herė pas here tėrheqje tė pjesshme, si dhe duke bėrė njė lobing tė fuqishėm, ai ka arritur qė trysnia ndėrkombėtare tė kanalizohet edhe ndaj kundėrshtarėve tė tij politikė. Kėshtu, ai pranoi ngritjen e njė komisioni parlamentar tė udhėhequr nga opozita pėr hetimin e zgjedhjeve, por jo hapjen e kutive. Ai gjithashtu ka pėrmendur Komisionin e Venecias si njė zgjidhje, ose ka propozuar ngritjen e njė grupi prej 100 prokurorėsh pėr hetimin e zgjedhjeve.

Por pavarėsisht kėtyre tėrheqjeve tė pjesshme tė Berishės, duket se do tė vijė njė ēast, kur elasticiteti i tij si politikan do tė vihet nė njė provė tė vėshtirė. Opozita ėshtė mė se e vendosur qė tė mos marrė pjesė nė zgjedhjet lokale pa hapjen e kutive. Dhe nė rast se ajo nuk tėrhiqet nga ky qėndrim, zgjedhjet e parakohshme parlamentare mund tė ofrohen nga partnerėt tanė perėndimorė si e vetmja zgjidhje pėr tė dalė nga ngėrēi politik nė Shqipėri.

Dhe pyetja njė milion dollarėshe ėshtė nėse do ta pranojė Berisha nė atė kohė kėshillėn e partnerėve ndėrkombėtarė, apo do t’u pėrplasė atyre derėn nė fytyrė si nė vitet ‘90?
__________________________________________________ ___________

Sali Fazlliēi mund te thotė ēka te doj pėr Kosovėn dhe ēlirimin e sajė, mund ta mohoj faktin qe nė vitet “90-ta sa ai ishte President i vendit nuk i ka perndjekur, ndaluar hyrjen nė Shqiperi, por edhe e burgosur disa nga themeluesit e UĒK-sė, bile mund ta mohoj edhe implikimin e SHIK-aseve te tij ne zhdukjen e Remzi Hoxhes, mirepo faktet jane me kokeforta sesa deshirat e tij personale, si dhe deshirat e rugovisto titisteve shqipfoles nga Kosova.

Shpetimi

Ke te drejte Shpetimi,ishin kohe te paperseriteshme dhe vendimtare,kohe te ndryshimeve te medha,kohe kur me shkronja te arta e gjurme graniti dhe rreke gjaku u shenua ndrrimi i historise,varrosja perfundimtare e nje fantazme te zgjebosur dhe lindja e madhe e nje foshnje qe priten me shekuj shqiptaret me emrin Kosove.
Per popullin shqiptare qe kaloj golgoten per te arritur ne Kalvar para kryqezimit,per te kaluar kataklizmen biblike ishin kohe te heroizmit dhe sakrifices sublime ,perpelitje mes jetes dhe vdekjes. Ishte kohe heronjesh qe kalojne suazat e njerzore ku vdekja nuk eshte fundi por ringjallja dhe fitorja e lavdise e perjetesise. Ishin kohe kur buurat shqiptare vdekjen e shendrruan ne ringjallje te madhe,me te madhen ne historine e vete .
Shum nga shqiptaret per fat te keq nuk ishin ne nivelin e atyre momenteve te medha historike.Friga ,egoizmi apo interesa te imta ua mjegulluan syte dhe nuk arriten te prekin driten as te kapine shpejtesine dhe madheshtin e momentit dhe ashtu paprite mbeten robe te erresires per ma keq disa edhe u perpoqen te ndalin agun e drites se lirise.Ketu nuk ishte i vetem Berisha.Nuk eshte ai i vetmi qe sot perpiqet te rishkruaj dhe riformuloje historine.Por njerzit kane arritur shum gjera ne kete bote por asnjehere askush nuk ka mundur te ndryshoje te kaluren ,keshtuqe keta jane te denuar te jetojne tere jeten me hipoteken e sjelljeve antikombetare e qyqare te kohes se ndrrimeve te medha per shqiptaret.Kjo do ti percjelle si hija mortore dhe sa me shum nxitojne ne ikje aq me shpejte i ndjeke e kaluara dhe mekatete e asaj kohe.

Shpetimi
26.03.2010, 08:20:30
Kuvendi miraton paktin pėr varrezat greke
PDU: Dhuratė feste Greqisė!

TIRANE- Kuvendi miraton nė parim marrėveshjen "Pėr ratifikimin e marrėveshjes sė bashkėpunimit ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe qeverisė sė Greqisė pėr kėrkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushtarėve grekė tė rėnė nė Shqipėri gjatė luftės italo-greke, tė viteve 1940-1941 dhe pėr ndėrtimin e vendprehjes pėr ta brenda territorit tė Shqipėrisė".
Me 66 vota pro, 4 kundėr dhe 1 abstenim, mazhoranca ka aprovuar ngritjen e dy varrezave greke nė Gjirokastėr dhe Kėlcyrė.

Idrizi: Shtyni votimin, Greqia tė plotėsojė kėrkesat came

Ora 19: 50- Deputeti i PDU-sė Shpėtim Idrizi deklaroi se votimi pėr varrezat greke duhet shtyrė derisa Greqia tė plotėsojė kėrkesat minimale tė camėve, nė tė kundėr sipas Idrizit, do tė deklarohet vota kundėr.
“Ti imponohet Greqisė pranimi i fajit si shkaktare e genocidit cam. Kėrkoj njohjen e pronave came, lejimin e vizitave tė camėve nė tokant e tyre, si dhe ngritjen e obelisqeve qė nderojnė varret e tė parėve camė. Shtyni marrėveshjen derisa Greqia tė rishikojė cėshtjen came, pėrkundrazi do tė deklarojmė votėn kundėr”- u shpreh Idrizi

Gjatė fjalės sė tij deputeti i PDU-sė ka ngritur edhe disa pikėpyetje tė cilat cuan nė vendimin e tij pėr tė deklaruar votėn kundėr.
“Pse ka kaq shumė varreza, autoritetet nuk kanė lejuar tė diskutohet statusi i ushtarėve grekė, a ishte ajo njė ushtri pushtuese? Histori tregon qė ajo ishte ushtri pushtuese, kjo ushtri ka vepruar nė vendin tonė sipas ligjit tė luuftės qė ėshtė ende nė fuqi. Nėse lejojmė grekėt pse nuk lejojmė edhe pushtuesit e tjerė? Pse shteti shqiptar nuk ka ngritur kėrkesė para Greqisė pėr varrezat, pėr tė kujtuar historinė tragjike tė camėve? Po tė paktėn pse nuk lejohen njė grup pleqsh qė nuk po i tret dheu tė shkojnė tek varret e tė parėve tė vėnė njė tufė lule? Tė reflektohet pėr tė parėt tanė, qė u vranė thjesht se ishin shqiptarė” – u shpreh Idrizi.

Tahiri: Grekėt nuk kanė njohur gjenocidin ndaj cameve
Ora 19: 30- Deputeti i Partisė pėr Drejtėsi dhe Unitet, Dashamir Tahiri deklaroi se marrėveshja me Greqinė pėr varrezat e ushtarėve grekė vjen nė njė moment aspakt tė pėrshtatshėm pėr shqiptarėt.
“Qeveria greke akoma nuk ka njohur gjenocidin ndaj popullsisė came, nuk lejon kėta njerėz tė vizitojnė varret e pėrdhosur tė tė parėve, dhe tė shohin tokėn ku kanė lindur. Pėr ne ėshtė e patolerueshme cdo lloj votimi pėr cdo cėshtje greke” theksoi Tahiri nė foltoren e Kuvedit.

Deputeti i PDU tha se camėt kėkrkojnė tė vėnė nė vend dinjitetin e tyre, gjithmonė nė mbėshtetje tė politikės sė mirė tė fqinjėsisė por , sic tha ai, gjithmonė nė respekt reciprok.
“Cameria ka zot, ka pronarė tė ligjshėm , mos guxojė askush tė luajė me ne. Derisa tė pėrmbushen kėto kushte, ne si PDU do tė vijojmė tė votojmė kundėr cdo nisme tė njė ligji tė tillė” u shpreh Tahiri.
__________________________________________________ _________

Turp per Sali Gerdec Fazlliēin, turp per deputetet "demokrat" e "LSI-st" te Parlamentit shqiptar!

Po tani, vallė ēfare do te thone perkrahesit "kosovar" te Sali Fazlliēit?!

Vallė, a do ta kane guximin dhe fytyren (kuptohet nese u ka mbet ndopak fytyre) qe edhe kesaj radhe ta marrin ne mbrojtje tradhtine e Berishes, apo si gjithnje kur e shohin vehten ngusht heshtin si mumjet?

Por siq duket per rugo-titistet shqipfoles nuk eshte tradhti:
- as bashkpunimi i Berishes me Sllobodan Millosheviēin, duke thyer edhe embargon e naftes kunder ish RFJ-se,
- as shkatrrimi permanent i pasurise kombetare te Shqiperise, kuptohet nen parullen e "shkatrrimit te gjithēkaje komuniste", duke djegur e mbyllur te gjitha ndermarrjet prodhuese te shtetit shqiptar,
- as tentimi i miratimit te Kushtetutes antikombetare ne vitin 1993,
- as perndjekja sa ishte Berisha President i vendit i disa nga atdhetaret shqiptar te Kosoves, perfshire edhe Deshmorin e Kombit Fehmi Lladrovcin, te cilit i pati ndaluar hyrjen ne Shqiperi, si dhe burgosjet e shume ish themelueseve dhe ish ushtareve te UĒK-se, perfshire ketu edhe Adem Jasharin,
- as arrestimi, torturimi, vrasja nen torture dhe zhdukja nga ana e SHIK-ut e biznismenit Remzi Hoxha,
- as falsifikimi i hapur i zgjedhjeve te vitit 1996, pasoje e se ciles veper ishte reagimi i ashper i SHBA-ve dhe botes demokratike ne pergjithesi,
- as shkatrrimi ekonomik i familjeve shqiptare permes firamave piramidale,
- as shkatrrimi i ushtrise dhe policise shqiptare ne vitin 1997, duke rrezikuar keshtu edhe ekzistencen e shtetit shqiptar,
- as tentim grusht-shteti i vitit 1998, e kur pa, ne kohen kur Kosova gjendej ne flaken e luftes,
- as miqsia e familjes se Kryeminstrit Berisha me pinjollin e UDB-se serbe Damir Fazlliēin,
- as Tragjedia e Gerdecit,
- as vjedhja qindra-milion euro ne emer te "rruges se kombit",
- as tentimi per faljen e 350 km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise shtetit grek,
- dhe tani se fundit as kjo maskarada e radhes, ku Qeveria Berisha ka vendosur qe ne Shqiperi tu lejoj grekerve te ngrisin memoriale per ushtaret agresor te Greqise, te cilet ne vitet 1940-1941 nuk luftuan per ēlirimin e shtetit te tyre, sa nuk ndihmuan ēlirimin e Shqiperise nga okupimi fashist, por ne luften e tyre kunder pushtimit italian vazhduan marrshimin ne tokat shqiptare, duke tentuar keshtu ta bejne fakt te kryer aneksimin e Jugut te Shqiperise, enderr kjo e kahershme e shovenizmit megaloman te Greqise.

Keto jane fakte per te cilat duhet te debatohet ne kete teme, e jo te behet lojera fjalesh, siq perpiqen ketu disa perkrahes "kosovar" te monstres Berisha.

Shpetimi

Shpetimi
26.03.2010, 21:37:03
Sheshi "Skenderbej" pėrplasja e re Qeveri-Bashki

TIRANE- Sheshi “Skėnderbej” behet shkak pėr nisjen e pėrplajses sė radhės mes Qeverisė dhe Bashkisė sė Tiranės. Deklaratat ku Berisha angazhohet ta rikonstruktoje sheshin, dhe ato te Bashkise se Tiranes se sheshi ka nje projekt qe do te nise se shpejti, sjellin ne vemendje dhe njehere perplasjen e dy institucioneve para disa vitesh per mbikalimin tek Zogu i Zi.
Kryeministri Sali Berisha urdhėroi sot asfaltimin e sheshit “Skėnderbej” nė qendėr tė Tiranės, i cili prej kohėsh ėshtė dėmtuar.

“Sheshi qėndror i shqiptarėve, sheshi i heroit tė tyre ėshtė nė njė gjendje katastrofave. Nuk ka njė vend tė botės, ju garantoj unė qė ti bini planetit nga veriu nė jug nga lindja nė perėndim nuk gjeni dot njė kryeqytet si ku i yni, ku rrugėtimi nė shesh ėshtė si njė horror. Kėrkoj me urgjencė planin e asfaltimit- deklaroi kreu i qeverisė mbledhjen e qeverisė e cila u zhvillua sot paradite.

Duke akuzuar se lobe tė caktuara po lėnė sheshin kryesor tė kryeqytetit nė gjendje tė mjeruar Berisha urdhėroi marrjen e pėrgjegjėsisė nga kabineti i tij. Ai tha se do tė pėrdoren paratė e fondit prej 10 milionė dollarė qė qeveria Kuvajtiane ka vėnė nė dispozicion prej dy vitesh.

“Nuk mundet qė lobe tė caktuara tė bllokojnė sheshin e qytetit. Qeveria do marrė tė gjitha pėrgjegjėsitė. Qeveria e Kuvajtit ka dhėnė 10 mln dollarė pėr sheshin dhe kalohet nga gropa nė gropė. Tė skuqet faqja tė shkosh nga xhamia te hotel Tirana. Nuk ka qendėr komune nė Shqipėri qė tė jetė nė situatėn e qendrės sė Tiranės.”

“Sa tė bėhen planet tė shtrojmė njė shtresė tė mirė asfalti tė mos tė turpėrojmė vendin. Nuk mund tė lėmė sheshin nė atė gjendje.”- vazhdoi kreu i qeverisė duke urdhėruar vendosjen e kontakteve me qeverinė vendore tė Tiranės pėr tė marrė vendimin pėr tė sheshin

Reagon Bashkia: Tirana nuk ka nevojė pėr asfaltin qeveritar

Bashkia e Tiranės ka reaguar menjėherė ndaj deklaratave tėkryeminsitrit pėr sheshin “Skėnderbej”. Zėdhėnsja e Bashkisė Joana Bushi deklaroi nė njė konferencė pėr shtyp se “ėshtė faji I Berishės qė nė sheshin ‘Skėnderbej’ nuk kanė nisur ende punimet pėr projektin e parashikuar. Qeveria tė bėjė shpronėsimet, ėshtė njė segment nė kėtė shesh qė ka 2 vjet qė nuk po shpronėsohet”.
Mė tej Bushi tha se “Bashkia do tė nisė shumė shpejt punimet pėr sheshin ‘Skėnderbej’ nė bazė tė njė projekti madhor. Tirana nuk ka nevojė pėr asfaltin qeveritar”.
Nė kėto kushte Bashkia i bėri thirrje kryeministrit Sali Berisha, “tė mos thellojė me gropėn e autonomisė vendore.

Deklaratat e kundėrta Qeveria-Bashki tė sjellin nė kujtesė pėrplasjet mė tė forta ku njėri ėshtė ai pėr mbikalimin e Zogut tė Zi apo mė i fundit pėr njė shesh nė qėndėr tė Tiranės, pranė Ministrisė sė Kulturės.

(s.g/d.b/BalkanWeb)
----------------------------------------------------------------

Keshtu e "rregullon" Sali Fazlliēi Sheshin Skenderbej, duke hedhur nje shtresė asfalt, qe sigurisht nuk do kushtoj me shume se nje milion euro, kurse 9 milon te tjerat te dhena nga Qeveria e Kuvajtit do te zhduken neper xhepat e thelle te oborrit te fij familjar, ashtu siq jane zhdukur mbi 100 milion euro per "rrugen e kombit".

Keshtu pati vepruar Sali Gerdeci edhe me Zogun e Zi, ku me vendime dhe veprime arbitrare urdheroj shkatrrimin e asaj veper madhore per Tiranen, duke bere nje rreth-rrotullim qe as per se afermi nuk e ka zgjedhur problemin e shkarkimit te trafikut ne Kryeqytet. Pra edhe Zogun e Zi Sali Gerdeci shtroj me nje shtrese asfalt, ashtu siq po deshiron te beje me Sheshin Skenderbej.

Pas denoncimit qe beri Bashkia e Tiranes te kesaj vepre makabre te Sali kobures, gjyqi pati vendosur ne dobi te denoncuesit, duke i dhene te drejte Bashkise se Tiranes.
Mirepo kurr nuk u muar vesh se a e pagoj apo jo Qeveria e Sales demshperblimin prej 1 milion e 200 mij eurove, dhe kurr nuk u mor vesh se a dha dikush pergjegjesi per kete humbje te parave te taksapaguesve shqiptar.

Ja pra, po te merrej vetem ky fakt i nderhyrjes arbitrare te Sali marrės ne kompetencat e pushtetit lokal, me siguri qe do te mjaftonte qe ai idiot te jepte doreheqje nga posti i Kryeministrit te vendit, dhe pas doreheqjes ti dorzohej gjykates.
Keshtu do te ndodhte ne ēdo shtet demokratik te bote.
Por fatkeqesisht ne Shqiperi nuk mund te ndodh nje gje e tille, sepse ka 20 vite qe aty eshte instaluar anarkia dhe papergjeshmeria ekstreme, kuptohet me protagonistet kryesor Sali koburen dhe Fatos Nanon, te cilet pas vitit 2005 kane lidhur miqesi te ngushte. Tani pas qershorit te vitit te kaluar ketoj tandemi Berisha-Nano, per turpin e tij ju ka bashkuar edhe kokemadhi Ilir Meta, i cili sa ishte ne opozite turrej mbi karrika e tavolina si i qartur kunder Jozefina Topallit, kurse Sali Berishen e kishte pagzuar si Sali Gerdeci.

Shpetimi
-----------------------------------------------------------
Per konditen do ta perseris edhe njehere nje pjese te nje postimi te mesiperm, duke pritur qe te arsyetoj veprimet e "atdhetarit" Sali koburja.
----------
Por siq duket per rugo-titistet shqipfoles nuk eshte tradhti:

- as bashkpunimi i Berishes me Sllobodan Millosheviēin, duke thyer edhe embargon e naftes kunder ish RFJ-se,
- as shkatrrimi permanent i pasurise kombetare te Shqiperise, kuptohet nen parullen e "shkatrrimit te gjithēkaje komuniste", duke djegur e mbyllur te gjitha ndermarrjet prodhuese te shtetit shqiptar,
- as tentimi i miratimit te Kushtetutes antikombetare ne vitin 1993,
- as perndjekja sa ishte Berisha President i vendit i disa nga atdhetaret shqiptar te Kosoves, perfshire edhe Deshmorin e Kombit Fehmi Lladrovcin, te cilit i pati ndaluar hyrjen ne Shqiperi, si dhe burgosjet e shume ish themelueseve dhe ish ushtareve te UĒK-se, perfshire ketu edhe Adem Jasharin,
- as arrestimi, torturimi, vrasja nen torture dhe zhdukja nga ana e SHIK-ut e biznismenit Remzi Hoxha,
- as falsifikimi i hapur i zgjedhjeve te vitit 1996, pasoje e se ciles veper ishte reagimi i ashper i SHBA-ve dhe botes demokratike ne pergjithesi,
- as shkatrrimi ekonomik i familjeve shqiptare permes firamave piramidale,
- as shkatrrimi i ushtrise dhe policise shqiptare ne vitin 1997, duke rrezikuar keshtu edhe ekzistencen e shtetit shqiptar,
- as tentim grusht-shteti i vitit 1998, e kur pa, ne kohen kur Kosova gjendej ne flaken e luftes,
- as miqsia e familjes se Kryeminstrit Berisha me pinjollin e UDB-se serbe Damir Fazlliēin,
- as Tragjedia e Gerdecit,
- as vjedhja qindra-milion euro ne emer te "rruges se kombit",
- as tentimi per faljen e 350 km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise shtetit grek,
- dhe tani se fundit as kjo maskarada e radhes, ku Qeveria Berisha ka vendosur qe ne Shqiperi tu lejoj grekerve te ngrisin memoriale per ushtaret agresor te Greqise, te cilet ne vitet 1940-1941 nuk luftuan per ēlirimin e shtetit te tyre, sa nuk ndihmuan ēlirimin e Shqiperise nga okupimi fashist, por ne luften e tyre kunder pushtimit italian vazhduan marrshimin ne tokat shqiptare, duke tentuar keshtu ta bejne fakt te kryer aneksimin e Jugut te Shqiperise, enderr kjo e kahershme e shovenizmit megaloman te Greqise.
-------------

Kondita, nese shpreh mendimet tua ne lidhje me keto fakte qe i solla me larte, atehere vertete tregon guxim e burreri.
Ne te kunderten, une nuk e kuptoj se ēfare arsye ke ta marresh ne mbrojtje nje anarist te tille, kuptohet nese tere kete nuk e bene vetem sa per ta kaluar radhen.

Shpetimi

Gurke
26.03.2010, 22:34:33
Miremengjesi...


Historia do te sjell ne te ardhmen se kushe ishte fajtor...

mirpo e sotjma si dhe e ardhmja ..paraqiten dhe udhehiqen shume mire nga Z.Berisha dhe Z.Thaqi. Pytja eshte se kushe mund te jete ketu shqipefoles

qe deshiron ta sabotoj kete rruge !?

Shpetimi
27.03.2010, 15:34:05
Metodat e Berishės pėr tė hequr vėmendjen nga kriza politike

Mero Baze | 27/03/2010 |

Pas tėrheqjes nga dy nismat parlamentare tė javės sė shkuar ku Berishės iu desh tė tėrhiqet nga investimi i tij pėr tė kontrolluar SHISH-in kundėr rekomandimeve tė NATO-s dhe tė ngrejė njė Komision Hetimor Parlamentar, pėr tė shpėrdoruar iniciativėn ligjore tė opozitės, sot Berisha ėshtė rishfaqur nė sheshin "Skėnderbej" pėr njė lojė tė re luftash me opozitėn. Teknikė tė njė kompanie tė prokuruar nga qeveria, janė shfaqur nė shesh pėr tė piketuar asfaltimin e saj pas urdhrit verbal tė kryeministrit nė mbledhje tė qeverisė. Shfaqja publike e teknikėve, nė tė vėrtetė ėshtė njė gjest qė synon tė ngrejė njė zhurmė tė re rreth njė ēėshtjeje tėrėsisht tė qartė nga ana ligjore, ku Berisha e ka tė ndaluar tė pėrzihet. Projekti pėr sheshin qendrorė tė Tiranės, ėshtė miratuar dy vjet mė parė nga njė konkurs ndėrkombėtar dhe qeveria e Kuvajtit ka dhuruar 5 milionė dollarė, sipas Bashkisė, dhe dhjetė, sipas Berishės, pėr ta ndėrtuar. Kryetari i Bashkisė ka kėrkuar nė mėnyrė tė pėrsėritur qė qeveria tė shpronėsojė pronarėt e ndėrtesės sė INSIG-ut, ku duhet tė kalojė "Unaza e Vogėl" e parashikuar nė projekt, por kjo nuk ka ndodhur. Atėherė, Bashkia vendosi javėn e shkuar tė nisė nė mėnyrė tė pjesshme zbatimin e projektit. Kaq u desh qė Berisha tė prodhonte njė kundėr betejė, duke bėrė sikur nuk e kishte dėgjuar projektin e Bashkisė. E gjithė beteja synon tė tėrheqė vėmendjen nga kriza reale politike nė vend dhe tė prodhojė njė betejė pėr shantazh, tashmė ndaj kundėrshtarit tė vet politik, pėr ta detyruar atė tė sillet para shqiptarėve si Kryetar Bashkie dhe jo si Lider Opozite.Megjithėse ėshtė e qartė se njė muaj mė pas kjo betejė nuk do tė ekzistojė mė, dhe se ata qė bėjnė gati piketa apo makina asfalti, do tė bėjnė sikur kanė harruar ē'kanė thėnė, sėrish problemi mbetet tek keqpėrdorimi qė Berisha po i bėn grupit parlamentar tė PD-sė, parlamentit dhe tashmė dhe parave tė qeverisė, pėr interesa tė ngushta politike tė tij. Tė poshtėrosh siē ka bėrė zoti Berisha javėn e shkuar gjithė grupin parlamentar, vetėm pėr njė tekė tė tij, tė bėsh tė votojnė kokulur dhjetėra ministra dhe deputetė qė e dinė fare mirė qė votat e tyre do tė hidhen nė koshin e parė tė plehrave qė i del para kryeministrit, dhe t'i detyrosh ata tė heshtin para kėtij poshtėrimi, ėshtė e rėndė. Por, mė e rėndė pėr shqiptarėt ėshtė skena e sotme, ku Berisha po angazhon fonde shtetėrore dhe para nga taksapaguesit shqiptarė, pėr tė realizuar njė tekė tė re politike tė tij, qė synon po ashtu tė fusė nė spiralen e njė beteje banale liderin e opozitės. Dy nismat e tij tė para parlamentare gjetėn rezistencė tė ashpėr te bashkėsia ndėrkombėtare, e cila nuk ra nė kurthin qė ai deshi t'i fuste, pėr t'u marrė me probleme tė reja, nga problemi kryesor, ai i krizės. Shpresoj qė as opozita tė mos bjerė nė kėtė lojė tė re banale, tashmė me paratė e qytetarėve shqiptarė, tė cilat nuk i dhimbsen kur pėrdoren pėr tė ruajtur pushtetin

Gjilani 2010
29.03.2010, 06:33:31
http://www.gazetaexpress.com/web/images/gexGallery/27622/cache/armet-490x320.jpg
Rruga shqiptare drejt Serbisė
Importet, eksportet apo transitet e armėve mes Shqipėrisė dhe Serbisė i fshiheshin rregullisht publikut. Ky sekret mbahej jo vetėm, sepse tė tilla marrėdhėnie i nxirrnin bojėn propagandės patriotike zyrtare pėr dashurinė pėr vėllezėrit kosovarė, por edhe sepse ky bashkėpunim ushtarak shpesh shkelte konventat ndėrkombėtare


Nga Express mė 28.03.2010 nė ora 21:05

Gjatė qeverisjes sė djathtė 2005-2009 marrėdhėniet ushtarake Serbi - Shqipėri arritėn kulmin e zhvillimit. Gjerėsia dhe thellėsia e kėtyre marrėdhėnieve eklipsonte marrėdhėniet e Shqipėrisė me partnerėt e NATO-s pėrfshirė edhe SHBA-nė. Pėr publikun kėto marrėdhėnie ishin totalisht tė panjohura, tė mbajtura sekret pėr "shkak" tė arsyes shtetėrore, sekretit ushtarak etj. Importet, eksportet apo transitet e armėve me Serbinė i fshiheshin rregullisht publikut. Ky sekret mbahej jo vetėm, sepse tė tilla marrėdhėnie i nxirrnin bojėn propagandės patriotike zyrtare pėr dashurinė pėr vėllezėrit kosovarė, por edhe sepse ky bashkėpunim ushtarak shpesh shkelte konventat ndėrkombėtare, embargot e vendosura nga OKB-ja apo shėrbente pėr tė armatosur organizata terroriste tė certifikuara ndėrkombėtarisht. Raportet serbo - shqiptare u shtrinė nė tė gjitha fushat e marrėdhėnieve me jashtė tė forcave tė armatosura shqiptare nė katėr vitet e shkuara. Fushat pėrkatėse ishin disa, ku mund tė pėrmenden fillimisht importimi i armėve dhe municioneve, prodhime tė fabrikave ushtarake serbe.

Tė tilla importe nga Serbia pėrfshinė predha mortaje tė kalibrave tė ndryshėm disa mijėra copė tė gatshme pėr trafikim, (rasti i Memajt). U importua barut pėr rreth gjysmė milioni predha mortaje tė kalibrave tė ndryshme, lėndė shpėrthyese nė sasi prej qindra tonėsh, automatikė serbė M70 dhe M84 tė ngjashėm me kallashnikovėt e ushtrisė shqiptare, predha tanku 100mm tip ASDF, (municion modern anti-blind), sidhe predha katjushka serbe tip ORKAN 262 mm M87.

Sė dyti importim materialesh me pėrdorim tė dyfishtė si psh. kapsolla detonatorė tė tipave tė ndryshėm, fitil zjarr pėrcjellės tė llojeve tė ndryshme, nitrat amoni pėr industrinė ushtarake shqiptare etj. Importimi i nitratit tė amonit pėr Ministrinė e Mbrojtjes shqiptare nga Serbia u krye pas Gėrdecit nga njė firmė private, pronari i sė cilės kishte lidhje me Gėrdecin pėr shkak tė detyrave tė tij funksionale shtetėrore. Nga firma serbe ėshtė tentuar tė importohen edhe armė, municione, pajisje speciale pėr forcat speciale tė policisė shqiptare dhe pėr Forcėn e sigurisė portuale nė Durrės. Kėtu mund tė pėrmendim pistoleta e municione finlandeze, (kompania Patria), pistoleta e municione austriake Glock 19, pushkė precizioni Steyr po austriake, shock granatės, (flash bang), etj. Por serbėt, nė kėtė rast ishin thjesht sekserė pėr t“ua shitur kėto armatime jo-serbe shqiptarėve sa frėngut pulėn. Ndėr kėta sekserė serbė ishte edhe njė ish pjesėtar i grupit paramilitar terrorist "Munja", pjesėmarrės nė njė sėrė krimesh kundra nderit, jetės dhe pronave tė shqiptarėve (1998-1999) nė Prizren, Dushanovė, Hocė e qytetit dhe Billushė. Pra gjate qeverisjes sė djathtė Berisha – Mediu, njė terrorist i grupit paramilitar "Munja", maskuar si tregtar malazez apo maqedonas armėsh do tė furnizonte me armatime policinė shqiptare ende pa iu tharė njollat e gjakut tė viktimave kosovare tė masakruara nga duart e tij. Njė tjetėr dėshmi e qartė e "patriotizmit" tė anėtarėve tė kabinetit Berisha.

Sė treti eksportet e materialeve ushtarake shqiptare drejt Serbisė kryesisht lėndė plasėse TNT dhe RDX, por edhe predha mortajash tė kalibrave tė ndryshėm, fishekė tė kalibrave tė ndryshėm si pėr armėt e kėmbėsorisė edhe pėr mitralozat kundėrajrorė. Si nomenklaturė eksportesh ėshtė e ngushtė, por bėhet fjalė pėr sasi tė mėdha prej qindra e mijėra tonėsh.

Sė katėrti, transitet dhe transportet janė njė tjetėr fushė, ku shtriheshin marrėdhėniet ushtarake serbo shqiptare. Nė periudhėn kohore qė pėrmendet, shumica e eksporteve dhe importeve shqiptare me tokė apo ajėr detyrimisht do tė bėhej me kamionė apo avionė serbė tė drejtuar nga shoferė apo pilotė serbė, detyrimisht tė tranzituara nėpėr Serbi. Fjala vjen edhe kur eksportoheshin armė me vlera muzeale pėr nė Gjermani, kamionėt ishin serbė me shoferė serbė dhe transiti behej nėpėr territorin e Serbisė. Eksportohej barut pėr nė Belgjikė, kamionėt pėrsėri serbė, shoferėt pėrsėri serbė, tranziti sigurisht nėpėr territor serb. Importohej 3.5 ton eksploziv C4 nga Irani dhe miliona metra linear fitil zjarr-pėrcjellės me qėllim ri-eksporti nė drejtim tė organizatave terroriste, (rasti i grupdepove tė Burizanės), transporti bėhej me avionė kargo serbė me pilotė serbė, me Stop over nė aeroportin serb tė Batajnicės.
Nė datė 6 mars 2006 u eksportuan rreth 10 mijė predha mortaje pėr nė Iran me avion serb me numėr fluturimi IL76/HN 76007, i tranzituar nėpėrmjet hapėsirės ajrore serbe.

Sė pesti mallrat e industrisė ushtarake serbe tė penguara deri nė sekuestrim nga organet ligj-zbatuese kroate, shpesh tranzitoheshin nėpėrmjet territorit nacional shqiptar, pėrkatėsisht portit tė Durrėsit dhe aeroporteve tė Rinasit dhe Kuēovės.Tė tilla transite armatimesh serbe kanė ndodhur para dhe pas tragjedisė sė Gerdecit si psh.
Eksporti nga porti i Durrėsit i dhjetėra kontejnerėve me armatime serbe drejt lindjes sė mesme natėn e 16-17 majit 2009. Ky transit realisht rrezikoi qė nė Durrės tė pėrsėritej Gėrdeci nė pėrmasa katastrofike. Partnerėt serbė tė Ministrisė shqiptare tė Mbrojtjes, ishin ndėr pjesa e njohur e "nėntokės" serbe, ndėrmjet tyre edhe kriminelė lufte nė Kosovė, bashkėpunėtorė tė Miloshevicit etj.
Po japim njė listė tė pjesshme tė serbėve qė kanė bashkėpunuar me Ministrinė e Mbrojtjes tė Shqipėrisė Z. Damianovic, S. Tesic, A,Sarajlic, Z.Lalic, J.Djuric, Milovan Micovic, Rade Radojevic, ish-komandant batalioni i policisė serbė nė Kosovė nė vitet 1998-1999, i dekoruar nga Milosheviēi pėr trimėri tė treguar nė luftė nė Kosovė.
Shumė sekserė dhe tregtarė serbė, deri dhe individė tė dyshuar pėr raporte me Bin Ladenin, si p.sh. Ghulam Jilani Dosul, hynin e dilnin nė depot sekrete tė ushtrisė shqiptare si nė han pa porta. Disa prej depove ushtarake tė vizituara prej tyre janė: Bigas, Ullishtė, Shėn Mėhill, Qafmollė, Konisbaltė, Memaj, (Romanat), Gėrdec, Shkozet, (Durrės),etj.
Repartet ushtarake qė janė vizituar prej tyre mbajnė numrat 4450 (Tiranė), 4451 (Qafmollė), 4454 (Elbasan) etj. (MAPO)


Shpėrndaje artikullin:
http://www.gazetaexpress.com/web//themes/cp_global_images/lg_social_bookmarks/favicons/digg.png (http://digg.com/submit?phase=2&url=http%3A%2F%2Fwww.gazetaexpress.com%2Fweb%2Find ex.php%2Fartikujt%2Fshared%2F27622%2F&title=Rruga%20shqiptare%20drejt%20Serbis%EB)http://www.gazetaexpress.com/web//themes/cp_global_images/lg_social_bookmarks/favicons/facebook.png (http://www.facebook.com/sharer.php?u=http%3A%2F%2Fwww.gazetaexpress.com%2F web%2Findex.php%2Fartikujt%2Fshared%2F27622%2F&t=Rruga%20shqiptare%20drejt%20Serbis%EB)http://www.gazetaexpress.com/web//themes/cp_global_images/lg_social_bookmarks/favicons/googlebookmark.png (http://www.google.com/bookmarks/mark?op=edit&bkmk=http%3A%2F%2Fwww.gazetaexpress.com%2Fweb%2Fin dex.php%2Fartikujt%2Fshared%2F27622%2F&title=Rruga%20shqiptare%20drejt%20Serbis%EB)http://www.gazetaexpress.com/web//themes/cp_global_images/lg_social_bookmarks/favicons/linkedin.png (http://www.linkedin.com/shareArticle?mini=true&url=http%3A%2F%2Fwww.gazetaexpress.com%2Fweb%2Find ex.php%2Fartikujt%2Fshared%2F27622%2F&title=Rruga%20shqiptare%20drejt%20Serbis%EB&source={weblog_title}&summary=EXCERPT)

Shpetimi
29.03.2010, 10:58:14
"Skėnderbej", Bashkia e Tiranės nis punėn pėr rindėrtimin e sheshit

TIRANE - Ka nisur sot nė Tiranė puna pėr rindėrtimin e Sheshit "Skenderbej". Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama ishte prezent nė inagurimin e punimeve ku bėri me dije edhe disa detaje tė projektit, por edhe tė prakticitetit. Ajo ē'ka ėshtė problem, tha ai, ėshtė trafiku, pasi qytetarėt mund tė hasin nė vėshtirėsi, por kėrkoi mirėkuptim, pasi bėhet fjalė pėr njė projekt madhor.

Sot sheshi ishte i rrethuar me rrjetė teli dhe pothuaj i pakalueshėm pėr makinat. Rama tha se "pikėrisht trafiku na ka penguar t'a nisim kėtė investim mė parė, pasi godina e INSIG ėshtė ende e pashpronėsuar, por do punohet paralelisht pėr shponėsimin e saj". Me prishjen e kėsaj godine lirohet totalisht rruga dhe bėhet i munduar devijimi i trafikut pėrmes asaj qė njihet si unaza e vogėl e kryeqytetit.

Nė fjalėn e tij Rama u shpreh se "ky ėshtė njė projekt i madh dhe i ndėrlikuar qė realizon bashkia pas njė ecurie tė gjatė pėr tė ardhur deri kėtu. Kjo nisi me njė konkurs tė veēantė, qė u konkludua me fitimin e studios arkitekturoree belge '51N4E', mė pas me njė financim bujar prej 4.3 miliard Euro, tė Emirit tė Kuvajtit, dhe me pėrzgjedhjen e njė firme serioze si Mak Albania dhe njė supervizori austriak".

"Vendi ku jehon historia do tė jetė edhe pasqyrė e shekullit tė ri", tha Rama, duke shtuar se kjo do tė jetė vetėm hapėsira e qytetarėve. Projekti ėshtė i ndėrlikuar dhe do tė zgjasė nė kohė pasi do ketė edhe njė infrastrukturė tė mirėfilltė nėntokėse qė do tė kėrkojė kohė dhe investime po aq sa infrastruktura mbitokėsore. Ujrat qė do tė pėrdoren nė shesh, si pėr shatėrvanin, pėr vaditjen e pemėve, apo pėr tė organizuar lojra pėr fėmijėt, do tė jetė ujė shiu qė do tė pėrpunohet dhe do tė pėrdoret mė pas. Rama kujtoi edhe detajin tjetėr tė projektit, gjelbėrimin me tė cilin do tė jetė i rrethuar sheshi.

Rama pranoi se kompleksiteti i projektit do tė sjellė vėshtirėsi pėr trafikun. Si fillim nuk do tė bllokohet i gjithė sheshi por do tė punohet nė blloqe pune mė pas me hapjen totale tė unazės sė vogėl qė ėshtė zėnė nga godina e INSIG, sheshi "Skenderbej" nuk do tė jetė mė i makinave. Rama nuk dha afate kohore se kur pėrfundon ky projekt gjigand, por tha se punimet janė komplekse, ē'ka nėnkupton se duan kohė tė realizohen.

Projekti i plotė i 51N4E: Ja si do tė jetė Sheshi

Qendra e Tiranės ėshtė konceptuar si njė park, ose si njė shmangie e kaosit siē e cilėson arkitekti qė paraqiti projektin. Sheshi do tė rrethohet nga njė panteon bimėsie dhe do tė jetė i mbrojtur dhe i padukshėm deri nė momentin qė hedh hapin brenda tij. Asnjė nga ndėrtesat ekzistuese nuk do tė shembet, monumeti Skėnderbeu nė kalė, Opera e Baletit, Muzeu Kombėtar, Banka e Shqipėrisė dhe Xhamia do tė jenė tė gjitha aty, por tė rifreskuara dhe tė kompozuara.

"Asnjė monument apo identitet nuk do tė mėvehtėsohet: por tė gjithė nėnvizohen rreth e rrotull hapjes sė sheshit, duke pėrfaqėsuar njė tė kaluar tė pėrbashkėt mbi tė cilėn mund tė ndėrtohet", shjegon arkitekti.

Masterplani propozon ta shkėpusė trafikun nga sheshi dhe tė krijoje njė shesh kėmbėsoresh me konstruksione tė reja.

Brezi, pjesa anėsore e sheshit ėshtė njėherėsh njė tėrheqje nė vetvete. Ai pėrmban kopshte, mjedise tė hapura pėr aktivitete, bare dhe kafe. Skajet e sheshit do tė jenė njė unaze hapėsirash dhe atmosferash tė ndryshme. Kjo unazė do tė jetė njė pjesė natyrale e Bulevardit Dėshmorėt e Kombit.

Brezi do tė strehojė kryesisht programe publike, disa ekzistuese, tė tjera tė alternuara, e disa tė tjera tė reja:

Ndėrtesa e Operas do tė plotėsohet me njė hyrje nė pėrmasa tė mėdha duke mbuluar oborret e jashtme ekzistuese, pėr tė shėrbyer pėr kongrese dhe ngjarje te rėndėsishme.

Xhamia kornizohet nga njė dysheme e re, pak mė e ngritur pėr ti dhėnė asaj vetė mė shumė hapėsire dhe pėr ta bėrė tė duket sikur ėshtė ulur mbi njė qilim madhėshtor.

Ndėrtesat e ministrive janė trajtuar nė njė linjė me kopshtin e fundosur, duke shtuar pemė tė mbjella qė mbulojnė gjithė hapėsirėn e kopshtit dhe tė rrugės.

Teatri i Kukullave e gjen veten nė shesh dhe lidhet me njė hapėsire tė re tė ndėrtuar pėrpara tij duke ripėrdorur pemėt ekzistuese.

Banka Kombėtare, merr se fundi vėmendjen qė meriton, duke shmangur ēdo ndėrhyrje vetėm duke ndryshuar platformėn pėrpara saj.

Qendra Tregtare ngjitur me bankėn ėshtė ripropozuar. Ndėrtesa ėshtė e ngritur nga toka pėr tė lejuar njė hapėsire e cila krijon njė hyrje tė madhe nė shesh, duke kornizuar njėherėsh kolonadėn e ndėrtesės se Operės.

Funksionet tregtare plotėsohen nga njė hapėsire ekspozitash pėr ngjarje kulturore.

Hapėsira kulturore do tė menaxhohet nga qyteti dhe mund tė bėhet partner konkurrent i Galerisė Kombėtare tė Arteve. Edhe pse teknikisht i pėrjashtuar nga konkurrimi, ripropozimi i kėtij projekti ėshtė pjesė integrale e zhvillimit tė ri tė sheshit.

Lidhja e Muzeut Kombėtar me vendin ku qėndron ėshtė ndryshuar duke riorganizuar shkallėt kryesore. Fasada e tij njė-dimensionale do tė ndryshohet nė njė tipografi multidireksionale.

Kulla Qytetare (the Civic Toėer) do tė jetė pėr shėrbime publike tė qytetit, ku qytetaret e Tiranės mund tė shkojnė pėr ceremonitė e jetės sė tyre, si martesa, ardhja nė jetė e njė fėmije, etj. Ndėrtesa jo vetėm do tė pėrmbajė kėto shėrbime por do tė ketė edhe ballkone publike qė shohin sheshin dhe qendrėn e qytetit.

Njė detaj tjetėr i rėndėsishėm ėshtė se sheshi nuk do tė i sheshtė. Ē'ka do tė thotė se sheshi do tė jenė si kodrinėz me ngjitje tė butė nė qendėr (pjerrėsia 3 %). Pjesa e mesit do tė arrijė deri nė 2.3 m mbi lartėsi, krahasuar me skajet.

Ai do tė jetė i pajisur me njė seri tiparesh ujore, sheshi mund tė mbushet ose tė thahet. Ky mekanizėm krijon njė konstelacion gjithmonė nė ndryshim gropash, pellgjesh dhe njollash reflektuese.

Pamja e sheshit lidhet me rrethanat dhe ngjarjet, me motin apo stinėt... Sheshi mund ta ndryshoje fytyrėn e tij totalisht: nga monumentale, boshllėk zyrtar, nė konfuzionin e njė bregu artificial. Prezenca e ujit pėrkohėsisht mund tė aktivizoje njėrin nga skajet ose mund tė fokusohet nė vetė sheshin. Parė nga skajet, pjesė tė sheshit papritur mund tė mbushen me fragmente refleksesh tė ndėrtesės dhe qiellit.

Sheshi nuk bėhet "mė i njerėzishėm" duke reduktuar shkallėn e tij: ai bėhet tėrheqės nga ēfarė ofron, njėherėsh brenda e jashtė tij. Ditėn, brezi i tij do tė ofrojė komfort, hije dhe mbrojtje. Sheshi vetė do tė jetė disi sfidant, duke ofruar njė eksperiencė provokuese. Sheshi do tė mbushet nga skajet por asnjėherė pa tension. I parė nga hija, qendra pėrherė do tė ndjehet si tepėr e ndriēuar. Ndėrsa lenė zonėn e hijes dhe hyjnė nė shesh, gjithkush do tė ndjejė njė ndryshim tė menjėhershėm tė diafragmės nė sytė e tij. Duke e pėrshkuar atė, disa njolla gjithmonė do tė duken tė lagura duke i detyruar njerėzit tė ndryshojnė shtegun qė po ndėrmerrnin.

Natėn, sheshi do te jete e kundėrta e tij: i ndriēuar fort pėrreth brezit, duke krijuar njė zonė muzgu nė qendėr. Tė qenurit nė qendėr tė qytetit do tė jetė njė moment qė do tė jetė vėshtirė tė harrohet.
__________________________________________________

Sali Gerdec Fazlliēi nuk e deshiron ndertimin modern te Qendres se Kryeqytetit shqiptar, por ai idiot deshiron te hedh ca asfalt ne rruget e Sheshit "Skenderbej", duke e lene keshtu qendren e Tiranes ne nje gjendje katastrofale, me nje trafik makinash e tegtaresh ambulant, ne menyre qe te krijoj ndjenjen se gjendesh jo ne nje kryeqytet europjan, por sikur gjendesh neper rruget e qyteteve milionshe te Indisė, Turqisė apo Afganistanit.

Shpetimi

oktopodi
29.03.2010, 23:30:35
inshalla "na" shpetojne keta grek e serrbe, e me lekuren tone i harrnojne keto tesha te veta te qkyera, se qita shpetimat as edhe nje fjale nuk jan duke e shkruar kunder tyre vllezerve greke e serrbe, veq kunder miqve shqiptar!!!

gjitheher kam then se armiqt e popullit shqiptar, njiher i qorrojne keta "shpetimat", i verbojne dhe urrejne mes veti (shqiptaret) e me pastaj lozin me ta "ko.e" si te duan!!!

jam duke e percjell kete antishqiptarizem qe nje kohe te gjate, e askund te has ndonje teme kunder armiqve te shqiptarve, duke e llogarit as rastin me te ri, ku po kerkohet LEKURA E SHQIPTARVE per harrnimin e teshave greko-sllave!!!

mu ka mbush mendja qe edhe keta te ashtuquajtur "shpetima" ju perkasin ketyre te fundit, e kan gjet livadhin ku me e loz atin dhe me i mashtrue shqiptaret kunder shqiptarve, e atllart greko-serrbosllav po lozin lojen e tyre si para tupanit!!!

Shpetimi me shpetimat nuk po shkruajne te nryshojne mendjen trutredhurve te sorollapit tend se kjo eshte mihje ne uje.Shpetimi po kritikon me argumente po tregon te berat dhe lidhjet e pazaret e e ktij "shqiptarit te vertete" me sllavogreket dhe koncesionet qe po ju bene atllareve si i quan ti sllavo-grek, Millosheviqeve.Bullatoviqeve.Fazliqeve,Papadopullo seve.Ne momentin kur atllaret greke kercnonin te benin lekuren e shqiptareve opinga ,mazhoranca e Sali berishes mori vendim ti lejoj ngritjen e varrezave te ushtareve te tyre ne teritorin e Shqiperise. E ndaloi gjykata kushtetuse e Shqiperise se ai deshi tu jepte edhe teritore.
Ti a nuk po kupton a nuk po don te kuptoshe te verteten?

Shpetimi
30.03.2010, 06:52:57
zonja kondita, per te mos humbur kohe me shume, me poshte une po ti perseris edhe njehere pyetjet qe ti kam shtruar me larte lidhur me bėmat e Sali "patriotit". E nese ti ke diēka per te thene ne mbrojtje te ketij tradhtari, i cili ka 20 vjet qe te vetmen pune "atdhetare" ka bere ne dobi te serbeve dhe grekeve, atehere thueje me argumenta, e leri lojrat me fjale, se vertete je bere bajat ne mbrojtje te gjitheēkaje dhe gjithesecilit qe demton ēeshtjen tone kombetare.

----------
Siq po duket per ty zonja kondita nuk eshte tradhti:

- as bashkpunimi i Berishes me Sllobodan Millosheviēin, duke thyer edhe embargon e naftes kunder ish RFJ-se,
- as shkatrrimi permanent i pasurise kombetare te Shqiperise, kuptohet nen parullen e "shkatrrimit te gjithēkaje komuniste", duke djegur e mbyllur te gjitha ndermarrjet prodhuese te shtetit shqiptar,
- as lejimi i nga na e Sali gomarit qe prifti grek Jonutallosi te vihet ne krye te kishesh ortodokse shqiptare,
- as tentimi i miratimit te Kushtetutes antikombetare ne vitin 1993,
- as perndjekja sa ishte Berisha President i vendit i disa nga atdhetaret shqiptar te Kosoves, perfshire edhe Deshmorin e Kombit Fehmi Lladrovcin, te cilit i pati ndaluar hyrjen ne Shqiperi, si dhe burgosjet e shume ish themelueseve dhe ish ushtareve te UĒK-se, perfshire ketu edhe Adem Jasharin,
- as arrestimi, torturimi, vrasja nen torture dhe zhdukja nga ana e SHIK-ut e biznismenit Remzi Hoxha,
- as falsifikimi i hapur i zgjedhjeve te vitit 1996, pasoje e se ciles veper ishte reagimi i ashper i SHBA-ve dhe botes demokratike ne pergjithesi,
- as shkatrrimi ekonomik i familjeve shqiptare permes firamave piramidale,
- as shkatrrimi i ushtrise dhe policise shqiptare ne vitin 1997, duke rrezikuar keshtu edhe ekzistencen e shtetit shqiptar,
- as tentim grusht-shteti i vitit 1998, e kur pa, ne kohen kur Kosova gjendej ne flaken e luftes,
- as miqsia e familjes se Kryeminstrit Berisha me pinjollin e UDB-se serbe Damir Fazlliēin,
- as Tragjedia e Gerdecit,
- as vjedhja qindra-milion euro ne emer te "rruges se kombit",
- as dhenja e qindra-mijera eurove nga buxheti i shtetit shqiptar per rindertimin e kishave ortodokse serbe ne Kosove, para keto te taksapagueseve shqiptar, e jo pasuri e babes se tij Rame Berisha nga Vuēidoli,
- as tentimi per faljen e 350 km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise shtetit grek,
- dhe tani se fundit as kjo maskarada e radhes, ku Qeveria Berisha ka vendosur qe ne Shqiperi tu lejoj grekerve te ngrisin memoriale per ushtaret agresor te Greqise, te cilet ne vitet 1940-1941 nuk luftuan per ēlirimin e shtetit te tyre, sa nuk ndihmuan ēlirimin e Shqiperise nga okupimi fashist, por ne luften e tyre kunder pushtimit italian vazhduan marrshimin ne tokat shqiptare, duke tentuar keshtu ta bejne fakt te kryer aneksimin e Jugut te Shqiperise, enderr kjo e kahershme e shovenizmit megaloman te Greqise.
----------
Ja pra kondita, ti perserita edhe njehere "patriotizmat" e Berishes, me nje shtese te "vogel"; vendosjen e priftit grek Jonutallos ne krye te kishes ortodokse shqiptare, si dhe dhenjen e qindra-mijera eurove nga buxheti i shtetit shqiptar per rindertimin e kishave ortodokse serbe ne Kosove.

Shpetimi

Shpetimi
30.03.2010, 08:54:08
Pajtohem plotesishte me kete shkrim te Kiēo Blushit, i cili permes kesaj analize me te drejte e shpreh mllefin e tij lidhur me poshtrimin qe greket ua bejne shqiptareve, kuptohet me fajin e Sali Fazlliēi dhe bashibuzukeve e tij sahanlepires, te cilet jo vetem qe grekeve u dhurojne respekt e previligje te pamerituara, siq ishte p.sh. tentimi per faljen e 350 km2 te ujrave teritoriale te vendit dhe lejimin e varrezave te ushtareve pushtues grek ne teritorin e Shqiperise, por ēdo fyerje nga shovenistet grek e sllav e pranojne me perunjesi robi!

Shpetimi

------------------------------------------------
O sa mirė me qen…i poshtėruar!

Nga: KICO BLUSHI

Sado mendje djallezore te kesh, edhe sikur te jesh krye komandant i andarteve apo i venizellove, nuk e sajon dot ate incident tė pashembullt qė ndodhi nė tė njėjtėn ditė, rrezik edhe nė tė njėjtėn orė: nė historinė shekullore mes dy popujve “miq”, mes dy vendeve fqinjė, Greqisė dhe Shqipėrisė, pikėrisht nė ditėn e festės kombėtare greke, Kuvendi ynė demokratik mblidhet dhe vendos tė legalizojė me ligj varrezat e ushtarėve grekė (pra politikisht, se realisht varrezat janė ngritur dhe bekuar me vakt e me kohė!), ndėrsa nė Athinė, nė paradėn zyrtare, komandot greke parakalonin dhe kėndonin himne naziskinėsh me vargje kriminale, antishqiptare.

Sigurisht kjo nuk ishte as hera e parė e me siguri qė nuk do tė jetė as e fundit, pavarėsisht nga masat qė medemek “do tė marrė qeveria greke”, sipas “garancisė “ qė na dha edhe ministri ynė i jashtėm, teksa na vuri nė dijeni, pas incidentit, se…se fjalė mė tė qarta se ato tė ministrit grek tė mbrojtjes sė qytetarit pėr kėtė incident nuk mund tė gjesh!…Pra, ministri grek, pėrgjegjės direkt pėr kėtė ceremoni tė ndyrė dhe raciste (e cila nuk ishte pėrgatitur nga repartet ilegale tė “17 nėntorit”), na qenka shqetėsuar mė shumė edhe se autoritetet shqiptare!...Kjo e bėn poshtėrimin shumė mė tė papėrballueshėm, pasi tregon se si dhe pse komandohet klasa jonė politike, se sa pa personalitet dhe pa dinjitet kombėtar qenkemi katandisur ne shqiptarėt e sotėm, se si po tėrhiqet pėr hunde dhe po poshtėrohet publikisht qeveria Berisha nga Athina zyrtare. Sigurisht jo nga Athina demokratike, po nga Athina atavike e atyre megalomanėve ballkanikė qė e bėnė Greqinė tė dalė pėr t’u shitur nė ankand, tė trokasė dyerve tė botės pėr tė lypur lėmoshė, gjė e padėgjuar as nga shtete qė nuk janė shtete! E pra, njė dhi e zgjebosur tė vjen nė derė e tė bėn pis, paēka se ti e ke nderuar!

Kjo ėshtė mė e rėndė edhe se dhurimi e detit, tė cilin pėr fat e anuloi Gjykata Kushtetuese. Ky incident bėhet edhe mė i rėndė edhe pse dy deputetėt ēamė guxuan e mbajtėn fjalime “prekėse” nė Kuvend (duke iu lutur Greqisė tė njohė ēėshtjen ēame!), por ama me qėndrimin e tyre, edhe ata lejuan tė zhvillohej seanca, paēka se votuan kundėr! Ndaj edhe fjalimet e tyre tė nesėrmen, para dyerve tė ambasadės greke nė Tiranė, nuk ngjallėn asnjė shpresė apo entuziazėm se nė Shqipėri ka njė klasė politike apo ndonjė parti, sigurisht jo nacionaliste, po sadopak atdhetare qė tė ketė guximin e mjaftueshėm tė dalė e tė mbrojė nė mos interesat kombėtare, tė paktėn dinjitetin kombėtar para qytetarėve e para botės! Turp tė tillė nuk gjen dot nė histori! Ne jemi katandisur, sigurisht jo pėr fajin tonė, si qytetarė, as se nė Greqi kemi mbi gjysmė milion emigrantė, por tė klasės sė sotme lapėrdhare politike, qė ėshtė padyshim mė e poshtėruara e Ballkanit, mė me pak dinjitet, njė klasė qė pėr tė mbetur nė pushtet ėshtė gati jo vetėm tė falė Shėn Naumin, po edhe tė gjithė Shqipėrinė!
Kėtė na provoi sė fundi edhe incidenti i komandove grekė, bashkė me seancėn e Kuvendit pėr varrezat e ushtarėve grekė, seancė qė padyshim ishte gatuar qėllimisht qė tė jepej si njė dhuratė nė ditėn e festės kombėtare greke, pėr tė dėshmuar edhe me njė provė tjetėr servilizmin e pacak, pas dėshtimit tė kufirit detar…Kjo do t’i tregonte Athinės qė ne, dmth qeveria Berisha, nuk e ka humbur “dashurinė” pa kushte pėr ju, edhe pas dėshtimit tė dhurimit tė kufirit detar, sigurisht “jo pėr faj tė qeverisė”…

E pra kjo shėmti nė marrėdhėniet dypalėshe mesa duket ka shkuar shumė larg…; por kjo nuk ka ndodhur vetėm me grekėt, por edhe me serbėt, edhe me maqedonasit, edhe me italianėt (kujto psh plehrat e Italisė, centralin bėrthamor, Otranton apo batutat e Berluskonit para syve e veshėve tė Kryeministrit tonė lavdimadh!), edhe me ēekėt, tė cilėve iu fal OSSH-ja kur Ēekia kishte kryesimin e BE-sė, vetėm e vetėm qė para zgjedhjeve Berisha tė shkonte nė Pragė e t’i dorėzonte Kryeministrit ēek njė dosje ngjyrė blu, me kėrkesėn pėr vend anėtar tė BE-sė…Dhe si rezultat, qeveria e kėtij vendi tė rraskapitur, qė ka dalė tė shitet pėr njė euro, nuk bėn as gėk as mėk as kur kjo ndėrmarrje private ēeke u vjedh pėr njė muaj mbi njė milion dollarė nga faturat e energjisė elektrike qytetarėve tė varfėr shqiptarė!…

Njė qeveri qė nuk demonstron dinjitet kombėtar para ndėrkombėtarėve, nuk ka si tė ketė dinjitet e nuk mund tė punojė nė tė mirė tė popullit tė vet! Ne nuk e meritojmė kėtė turp e kėtė poshtėrim qė na vjen sė pari nga brenda pastaj edhe nga jashtė!
E pra, edhe mė njė tė tillė degradim, ne kemi guximin dhe shpresėn tė kėrkojmė tė bėhemi sa mė shpejt anėtarė tė BE-sė!…Por si mund tė na respektojnė, si mund tė na legalizojnė vizat, qė tė lėvizim nė Evropė lirshėm kur qenkemi katandisur kaq faqezinj e kaq pa dinjitet?
A kanė faj ndėrkombėtarėt qė na lanė tė fundit, madje, sė voni, edhe pas Bosnjės?!

***
Kush e njeh historinė mes dy popujve, e di qė kjo qė ndodhia me komandot naziskine greke nuk ėshtė njė rastėsi, as lajthitje, po njė frymė qė mesa duket nė Greqi nuk ėshtė shuar as nga demokratizimi i Greqisė, as nga anėtarėsimi i saj nė NATO dhe nė BE. Greqia ka bindjen qė ėshtė kryeqendra e Ballkanit tė trazuar , ajka e kėtij rajoni qė me sa duklet fuēinė e barotit e ka zėvendėsuar me qypet e folklorit, me buzuqet e shishet e uzove…
Por brenga jonė qė vjen nga njė varfėri e trashėguar tė shtohet edhe mė tepėr kur vėren me trishtim se si njė vend si Maqedonia, qė ėshtė ende pa emėr, qė nuk ka njė datė pėr festė kombėtare, si shtet i mėveēėm (nuk ėshtė shtet as njė dhjetė vjeēar), qė ka popullsi mė tė vogėl se ne, qė ka probleme etnike tė pazgjidhura, por ama pakėsh njė klasė politike qė ka guximin e mjaftueshėm e tė admirueshėm t’i vėrė kufirin te thana edhe Greqisė megalomane, duke sakrifikuar madje edhe anėtarėsimin e saj nė NATO, pa e bėrė qejfin qeder!

E pra, pavarėsisht presioneve tė ndėrkombėtarėve pėr t’u marrė vesh me Greqinė pėr emrin, Maqedonia, po edhe Mali i Zi, jo vetėm qė fituan vizat, po janė shumė mė pranė BE-sė se ne!
Sepse ata drejtohen nga dinjiteti i shtetarėve tė tyre, dinjitet qė pėrcillet edhe te qytetarėt e simbolet kombėtare!
Ja pra pėrse atė kėngėn “O sa mir’ me ken’ shqiptar”, ne, mbas sodit, duhet me e kėndue, pėr qejf tė grekėve: ‘O sa mir’ me ken’ i poshtėruar’!
Deri kur kėshtu? Besoj se grekėt, sidomos me ne shqiptarėt do ta kenė shumė shpejt tė humbur davanė! Vetėm se kur tė ndryshohen rolet, ne nuk do tė kėndojmė tė tilla kėngė raciste kundėr tyre pėr shpagim!

Gazeta Shqiptare

Shpetimi
30.03.2010, 10:56:25
Keshtu eshte zonja kondita kur te mungon guximi qe me argumenta konkrete ta marresh ne mbrojtje serbofilin Sali Fazlliēi, kete besnik te PPSH-se, i cili ka 20 vjet qe se bashku me Fatos Nanon, e tani pas qershorit te vitit te kaluar me Ilir Meten, Shqiperine e mbane peng. Ti zonje kot merr turr ne sulmet kunder meje, athua se une i kam fajet qe Sali Gerdec Fazlliēi ka bere vazhdimisht pislleqe ne dem te Shqiperise dhe popullit shqiptar ne pergjithesi.

Ndersa sa i perket Edvin Kristaq Rames, une deri sot nuk e kam marrur kurr ne mbrojtje, dhe as qe do ta marr ndonjehere ne mbrojtje ndonje pushtetar, sepse ne fund te fundit ai nuk ma ka nevojen mua per nje gje te tille.

Une vazhdimisht kam kritikuar dhe do vazhdoj ti kritikoj te gjithe pushtetaret, pavaresisht se cilit krah politik i takojne, kur e shoh se ata bejne nje gje te demshme per popullin.

Ti zonja kondita thua se gjoja une kurr nuk i kam kritikuar socialistet, gje qe nuk eshte aspak e vertete.
Nese ti zonje ke lexuar ne vazhdimesi shkrimet e mija ne kete forum, me siguri duhet ta kesh lexuar se kur socialistet kane qene ne pushtet une edhe Fatos Nanon dhe qeverine e udhehequr prej tij e kam kritikuar, siq i kam kritikuar dhe i kritikoj edhe sot Hashim Thaēin e Ramush Haradinajn, si dy udheheqesit e partive politike qe une i simpatizoj me shume ne Kosove, apo kedo tjeter kur mua ma merr mendja se gabon.
Kjo nuk do te thote se une gjithehere kam te drejte ne konstatimet e mija, por une per te gjitha problemet politike kam mendimin tim, dhe kurr nuk kam qene peng i lidereve apo ideologjive te caktuara politike, ēfare nuk mund te thuhet per disa nga militantet e ideologjise sllavo-komuniste, qe tani per kamuflazhė e quajne ideologji rugoviste.

Mirepo, kritikat me te medha une vazhdimisht i kam drejtuar tek ata qe sipas mendimit tim kane gabuar me rend, e keta jane tre dinosauret e politikes shqiptare; Sali Berisha, Fatos nano dhe Ibrahim Rugova, qe te tre me nje biografi te "pasur" si antar besnik te partive komuniste, pra dy te paret me stazh te gjate ne PPSH, perkatesisht ky i "yni" ne LKJ. Per pasoje, me veprimet e tyre politike kane treguar se nuk jane liruar nga sindromi i doktrines se pjekur me ideologjine komuniste.

Zonja kondita, kot dridhesh e perdridhesh me lojra fjalesh kunder meje si pjestar i ketij forumi, sepse siq e thote populli "fshati qe duket kallauz nuk don"!
Prandaj, nese deshiron te polemizosh me mua perqendrohu ne teme, ne te kunderten, nese deshiron te merresh me mua personalisht, atehere hapi nje teme te veēante, dhe aty ke mundesi te shfrysh gjithe mllefin qe ti ka zene syte.
Edhe per Edvin Kristaq ramen mund ta hapesh nje teme te veēante, dhe te premtoj se edhe une do te te ndihmoj ti zbulosh te gjitha te metat apo paudhesite e tij, kuptohet gjithnje duke u bazhuar ne argumenta, e jo ne sharjet dhe fyerjet personale qe bene Sali koburja kunder tij ne Parlament.
Kondita, besoj se edhe ti ke degjuar se nena e Edi Rames e ka akuzuar Sali marren per shpifje, dhe dje ishte seanca e pare gjyqsore, kur gjyqaret i kerkuan Anila Rames qe te "pajtohet" me Sali Berishen, duke e falur kete te fundit per shpifjet dhe fyerjet e tij publike kunder sajė!
Kerkimi per "pajtim" ne njefare menyre konsiderohet si pranim faji nga i akuzuari, por sipas pervojes se gjyqeve te Shqiperise, kur ne pyetje jane personalitetet e larta shterore, deri me sot "drejtesia" gjithnje ka deshtuar, ndaj edhe kesaj radhe nuk pritet se Sali psikopati te pranoj ti pergjigjet drejtesise duke shkuar ne gjyq.

Shpetimi

kosovari50
30.03.2010, 21:08:47
F.A.R.K.-u nuk kishte,nuk ka e as qė do tė ketė kurrė asgjė tė pėrbashkėt me tė U.Ē.K.-nė.,sepse F.A.R.K-istėt nuk ishin asgjė tjetėr pos lokalna milicija e ardhur nė Kosovė me urdhėr tė qeveritarėve serbosllav dhe ''pejgamberit''pėr t'a shkatėrruar tė lavdishmen U.Ē.K.
Fatmirėsisht kjo dinakėri tradhėtare e klanit mafiozo-tradhėtar u diktue shpejt dhe Tahir Zhena bashkė me zuzarėt e tij iku pėrmes trekufirit Kosovė-M.i Zi-Shqipėri pėr tė vazhduar nė theqafje.

oktopodi
30.03.2010, 21:15:38
Kondita shkruan:
.................................................. .................................................. ..
pa Ibrahim Rugoven, pa daljen ne skene te Ushtrise Clirimtare (FARK)-ut dhe UCK-espa ramjen e Fatos Nanos dhe pa ardhjen e Sali Berishes, PAVARSIA E KOSOVES nuk do te ishte realizuar.

.................................................. .................................................. ..........
Per Konditen :

Sali Berisha ra nga pushteti ne vitin 1997 dhe nuk pyetej fare se edhe si opzite ishte i dobte,ky ishte realiteti ,por me mire e tregon miku,bashkepunetori dhe keshilltari i Salihut ne ate kohe Ylli Rakipi ne letren e tij te hapur drejtuar vete Sali Berishes:

I dashur doktor,


Tė them tė drejtėn, mė ka marrė malli, shumė mė ka marrė! U bėnė vite qė jemi ndarė dhe tani rrallėherė pėrballemi nė ndonjė pritje ambasade apo ndonjė takim kolektiv, ku ti, DOKTOR I MADH, na fton pėr tė deklaruar arritjet dhe sukseset nė udhėn e pandalshme qė ke nisur, por qė edhe ti vetė nuk e di ku tė ēon.
E si tė mos mė marrė malli pėr kohėn kur ti president i vendit dhe unė si biēim ndihmėsi punonim pėr kėtė tokė hallemadhe! Tė kujtohet, besoj, kur mė telefonoje pas orės dy tė mesnatės dhe mė thoshe: ?Pse tė mora unė ty? Pse tė mora unė ty? Pse tė mora unė ty? Hajt, natėn e mirė?. Lodhet doktori i shkretė, i thosha gruas, qė ndihej e tmerruar pas atyre telefonatave.
Ndonjėherė, doktor i dashur, kur mė thėrrisje lart te Vila 4, para se tė mbyllnim gazetėn, e gjithė biseda jonė ishin teshtimat e tua, ngaqė kishe ngatėrruar ilaēet. Po mitingjet? S?kemi mė mitingje ashtu siē dije t?i bėje vetėm ti, DOKTOR I MADH. Dhe kjo gjė mė trishton shumė. Kohė tė arta kanė qenė. Sa patos dhe entuziazėm ke pasur doktor!
?Tė dashur farkarė dhe farkare?, - u the banorėve tė fshatit Farkė nė njė nga mitingjet e atėhershme dhe fshatarėt e shkretė s?dinin ku tė futeshin. Po banorėve tė Patosit, qė u the: ?Tė dashur qytetarė tė Kuēovės!?
Kohė heroike ka qenė, DOKTOR I MADH. Sinqerisht, nė atė vrapim tė marrėsh qė kishim nisur, s?dihej pėr ku, m?u zmadhua mėlēia dy herė mė shumė. Sikur tė tė kisha ndjekur edhe dy vjet, tani do tė isha harruar. Por, nė fund tė fundit, pėr ty DOKTOR I MADH dhe pėr atdheun s?kishte sakrificė qė tė mos e bėnim. Vetėm ishte njė gjė e vėshtirė qė na sikletoste shumė dhe mua dhe ndonjė mikun tjetėr tėndin, si pėr shembull Mero Bazen, kur duhej tė bėnim sikur qeshnim me shakatė e tua. Tė them tė drejtėn, shtrėngoheshim si tė ishim kinezė, pėr ta nxjerrė atė tė shkretė tė qeshur, sidomos kur kishte shumė njerėz, pėr tė treguar se Doktori ynė i dashur ėshtė edhe shakaxhi i madh. Ē?t?i bėsh, shpesh njeriu vrapon pas gjėrave qė s?i ka.
.........................................

DOKTOR I MADH! Tė kujtohet, besoj, koha e luftės nė Kosovė. Shumė u trishtova nė atė kohė kur tė shihja ty tė vetmuar, mė tė vetmuar se nė vitin 1997. Nė atė kohė u kėput e gjithė udhėheqėsia politike dhe ushtarake e botės dhe erdhi nė Tiranė. Takonin Majkon, Metėn, Meidanin, tė gjithė fisin komunist dhe ty s?tė afrohej dhe s?tė afrohej askush. Sikur na kishte zėnė lebrosa nė atė kohė, Doktor. Tė shihja tė vuaje dhe mė dhembte shpirti. Ishte ajo drama e madhe e ?Kolonelit s?ka kush t?i shkruajė? e Gabriel Markezit. Po ku e ku vetmia e kolonelit plak tė Markezit me vetminė e mareshalit tonė. Tė kujtohet, besoj, se u gjet njėfarė Vitore Zgarbi, qė tė takonte edhe ty. Darkuam te pesėmbėdhjetėkatėshi. Atė natė fluturoje Doktor i dashur. Kaq shumė tė ngazėlleu takimi me kėtė Zgarbin, saqė pas darkės ndenje me mua dhe fillove tė mė tregoje gabimet e pafalshme qė po bėnte gjenerali Klark nė luftėn e Kosovės. Se ti je gjeneral mbi gjeneralėt, DOKTOR I MADH.
Mė shpjegove se nėse nuk pėrdoreshin kundėrajrorė krahu nė Kosovė do tė shkonte gjaku deri nė gju… Unė tė vėshtroja i tmerruar, sepse helbete, s?kisha njohuri nga arti yt ushtarak. Iku ky Zgarbi dhe ne prapė mbetėm vetėm, nė shoqėrinė e vėllezėrve Kushnini, tė vetmit tė huaj qė as unė, as ti i dallonim dot kush ishte njėri dhe kush tjetri.

.................................................

Tė gjitha kėto, por edhe ēaste tė tjera tė panumėrta, m?u kujtuan ndėrsa njė kolegu im mė telefonoi dhe mė tha se Doktori sapo ka botuar te gazeta e vet shkrimin e dytė pėr ty dhe Mero Bazen. Te ky i dyti ka futur edhe Andi Bushatin, mė tha.
?Ē?thotė?? - e pyeta. ?Mos pyet, - ma ktheu, - sikur tė qeverisė edhe vendin kėshtu siē ka bėrė edhe shkrimet, na mori nė qafė?. ?Mos u mėrzit, - i thashė, - se Doktori ynė vetėm me qeverisjen s?ka punė?.
E mora gazetėn me ndjesinė se pas kaq e kaq vitesh edhe Doktori ynė, me siguri, ka mėsuar tė shkruajė ndonjė gjė, por tė them tė drejtėn mbeta i shtangur. Turp, DOKTOR I MADH, turp! Po si s?mėsove tė hedhėsh njė shkrim tė saktė nė letėr?! Njėlloj si atėherė kur tė kishim kryeredaktor tė pashpallur tė gazetės. Ē?kemi hequr qė tė rregullonim dhe korrektonim shkrimet e tua! Morėm me rrogė tė lartė njė korrektore speciale, enkas pėr ty, Kadrien, motrėn e shkrimtarit tė madh Kadare, qė t?i rregullonte shkrimet. Pas njė ore punė Kadria e shkretė dorėzohej. ?Mė mirė mė mbyllni nė hale, se tė korrektoj shkrimet e kėtij malokut. M?u ēa koka?, - thoshte. ?Pusho, komuniste e qelbur, - i thoshte Bejdo Malo, - mos fol kėshtu pėr Doktorin!?
Shumė na ke lodhur ato kohė, Doktor i dashur, sidomos me shkrimet qė na jepje nė telefon dhe qė s?kishte zot qė ta kuptonte se ē?doje tė thoshe. Shumė vėshtirė e kishin edhe njerėzit e Televizionit qė tė rregullonin figurėn tėnde. Se atėherė vetėm njė televizion kishim dhe aty nga mėngjesi nė darkė kėndoje vetėm ti. Jepnin e merrnin njerėzit e Televizionit, por figura jote Sali qė Sali dilte. Sidoqoftė, ca gjėra ndodhte qė edhe t?i rregullonin. Pėr shembull, kur mbledhjet e partisė nuk kishin entuziazėm pėr ty dhe dominoheshin nga armiqtė, Aida Shehu i merrte duartrokitjet e armikut Eduard Selami, po dhe tė armikut tjetėr Petrit Kalakula dhe t?i kalonte ty. Kishim dėgjuar atėherė pėr lloj-lloj vjedhjesh, DOKTOR I MADH, por qė tė kishte edhe vjedhje duartrokitjesh, nuk na kishte shkuar kurrė mendja!
Kjo puna e rregullimit tė performancės tėnde ėshtė e vjetėr, DOKTOR I MADH dhe i ditur. Besoj ke dėgjuar qė televizioni u shpik nė kohėn qė nė kėtė botė u shfaq Adolf Hitleri. Nė atė kohė edhe Gebelsi i shkretė ka hequr tė zitė e ullirit pėr tė rregulluar figurėn e Hitlerit tė ēmendur. Ka hequr, po jo sa ne, DOKTOR I MADH, sepse Hitleri nuk bėnte shkrime. Sikur t?i mbushej mendja qė tė shkruante vėrtet si puna jote, me siguri Gebelsi do ta kishte vrarė veten shumė kohė para se e vrau.
Copa-copa mė bėje mua dhe Mero Bazen nė shkrim. Urrejtje e madhe, qė tė shkonte deri nė racizėm. Fundin na ke nxjerrė nė atė shkrim. Deri kėtu e pranojmė se, helbete, kemi qenė miq tė ngushtė, se fundi i fundit i yti mishin ta ha, por kockėn ta ruan, po me gazetarin Andi Bushati dhe koqet e tij ē?kishe? Turp, DOKTOR I MADH, njė mijė herė turp! Populli dhe atdheu pret qė ta qeverisėsh, por ti merresh me koqet e njė gazetari.
E mora Andi Bushatin nė telefon dhe e pyeta: ?Mirė me mua dhe me Mero Bazen, po me ty ē?ka DOKTORI I MADH??. ?Ku e di unė ē?pati!? - u pėrgjigj Bushati i shkretė. ?Ne si familje e kemi trajtuar dhe mbajtur mirė. E mori gjyshi (Hysni Kapo) nga mjek spitali dhe e bėri doktor personal, qė t?i bėnte analizat e ujit tė hollė dhe tė trashė, por ky paska bėrė analizat e spermės time!?
?Se mos bėni ndonjė shkrim dhe thoni qė me kėtė punėn e koqeve tė Bushatit Saliu ka shkelur betimin e Hipokratit!? - mė tha miku ynė i pėrbashkėt, Aleksandėr Meksi, DOKTOR I MADH. ?Me nder njė mut ka qenė Doktor. Gjithė kohėn sekretar partie i spitalit ka qenė?.
Allah, Allah, DOKTOR I MADH! Me ē?shohim e dėgjojmė, si mė i rėnduar dukesh kėto kohė. Ndoshta ky ėshtė edhe shkaku qė njerėzit qė tė rrethojnė tani dhe qė iu lutesh tė lexojnė shkrimin tėnd, thonė se Doktori ka ndryshuar.
Botė e madhe kjo, Doktor i dashur, tė cilėn s?kemi si ta njohim tė gjithėn, por unė nė tė vėrtetė nuk kam njohur njė njeri tė dytė si puna jote, qoftė edhe tė ngjashėm. Ndoshta ti je njeriu i vetėm nė kėtė botė qė nuk do tė dijė se ē?mendojnė tė tjerėt pėr ty. Ti i cakton vetė edhe pėrmasat e ndershmėrisė tėnde, edhe madhėshtinė, edhe fitoret dhe arritjet. Ty tė duket se ajri qė ne thithim na e lėshon ti. Edhe toka tė duket sikur rrotullohet rreth teje, ndryshe nuk kanė si shpjegohen shpėrthimet gėrdeciane, qė tė ndodhin jo rrallė. Ti je Smithi te ?Komedianėt? e Graham Grinit, i lindur nė njė vend pa rrėnjė dhe ku njerėzit e shkretė e marrin jetėn jo vetėm si t?u vijė, por dhe si t?ua vėrtitėsh ti.
DOKTOR I MADH dhe i dashur! Ndoshta tani nė pleqėri mund tė fillosh tė kuptosh pse jeta ėshtė kaq e shkurtėr. Pėrfytyro pėr njė moment sikur ajo tė ishte 800 vjet dhe gjithė kėtė kohė tė na shfaqeshe pėrballė ti? O Zot, hapu dhe?????????????????? tė futemi!
Shpeshherė, i dashur Doktor, kam pyetur veten ē?deshėm dhe pse u bashkuam ne me kėtė njeri?! Pėrgjigja ėshtė shumė e thjeshtė tani. Lirinė qė erdhi nė atė kohė na e rrėmbeve ti dhe ne, me paditurinė qė kishim pėr tė, tė morėm pėr padronin e saj. E ku ta dinim ne tė shkretėt se ti DOKTOR I MADH s?ishe veē xhelati i lirisė! Mė fal, Doktor i dashur. Nė atė palo shkrimin tėnd thua se unė dhe Mero Baze qenkemi vetėm njė, pavarėsisht se nė mėngjes dalim si dy tė ndryshėm. Po ti, cili je ti, zoti Berisha? I pangjashėm me asnjė qenie njerėzore tė kėsaj toke, ti je fatkeqėsia jonė, ti je njeriu qė i erdhi kėtij vendi pikėrisht atėherė kur s?duhej. Ishte koha kur shqiptarėt po i mbyllnin derėn sė keqes dhe ti hyre nga dritarja.
Doktor i dashur dhe i madh! Kam njė lutje fare tė vogėl, qė ndoshta edhe tani nė pleqėri tė hyn nė punė. Lėri pseudonimet! Si s?u lodhe kėto 20 vjet me pseudonime?! Tė gjithė njerėzit qė ke pasur dhe ke pėrreth tė janė dashur pėr pseudonime. Ti ishe Aleksandėr Meksi, Tritan Shehu, Bashkim Gazidede, Agim Shehu, Mero Baze, Ylli Rakipi e qindra tė tjerė. Tani ti je Jozefina Topalli, Lulzim Basha, Fatmir Mediu, Bujar Nishani, Aleksandėr Frangaj, Blendi Fevziu e qindra e qindra tė tjerė. Dhe e di pse tė janė dashur kaq shumė emrat tanė pėr pseudonime? Sepse ti, o njeri, ke 20 vjet nė luftė. Ke 20 vjet qė rron si pseudonim. Por fatmirėsisht ke 20 vjet nė njė luftė ku emrat tanė s?tė kanė ndihmuar dot tė fshehėsh SALIUN.
Besoj kėtu ėshtė mirė t?i mbyllim kėto rreshta. Ashtu si me shaka dhe me humor, pak si karagjozė dhe jo seriozisht, DOKTOR I MADH. Se po tė jetė pėr seriozisht, kemi shumė gjėra pėr t?i thėnė njėri-tjetrit… Hė po, se gati harrova. Po tė kujtoj njė postulat biblik qė thotė: ?Me atė gjykim qė ke gjykuar do tė tė gjykojnė?.


Ylli Rakipi
Albania


30 Prill 2008

PS : Ne pasusin e kesaj letre mes pikash Rakipi tregon per kontributin e Sali Berishes dhene luftes per lirine e Kosoves ne ate kohe. Lexo edhe njehere Kondita se kete nuk e kane shkrua shpetimat por bashkepunetori ne ate kohe me i afert i Berishes:DOKTOR I MADH! Tė kujtohet, besoj, koha e luftės nė Kosovė. Shumė u trishtova nė atė kohė kur tė shihja ty tė vetmuar, mė tė vetmuar se nė vitin 1997. Nė atė kohė u kėput e gjithė udhėheqėsia politike dhe ushtarake e botės dhe erdhi nė Tiranė. Takonin Majkon, Metėn, Meidanin, tė gjithė fisin komunist dhe ty s?tė afrohej dhe s?tė afrohej askush. Sikur na kishte zėnė lebrosa nė atė kohė, Doktor. Tė shihja tė vuaje dhe mė dhembte shpirti. Ishte ajo drama e madhe e ?Kolonelit s?ka kush t?i shkruajė? e Gabriel Markezit. Po ku e ku vetmia e kolonelit plak tė Markezit me vetminė e mareshalit tonė. Tė kujtohet, besoj, se u gjet njėfarė Vitore Zgarbi, qė tė takonte edhe ty. Darkuam te pesėmbėdhjetėkatėshi. Atė natė fluturoje Doktor i dashur. Kaq shumė tė ngazėlleu takimi me kėtė Zgarbin, saqė pas darkės ndenje me mua dhe fillove tė mė tregoje gabimet e pafalshme qė po bėnte gjenerali Klark nė luftėn e Kosovės. Se ti je gjeneral mbi gjeneralėt, DOKTOR I MADH.
Mė shpjegove se nėse nuk pėrdoreshin kundėrajrorė krahu nė Kosovė do tė shkonte gjaku deri nė gju… Unė tė vėshtroja i tmerruar, sepse helbete, s?kisha njohuri nga arti yt ushtarak. Iku ky Zgarbi dhe ne prapė mbetėm vetėm, nė shoqėrinė e vėllezėrve Kushnini, tė vetmit tė huaj qė as unė, as ti i dallonim dot kush ishte njėri dhe kush tjetri.

Gjilani 2010
31.03.2010, 19:21:44
Ne po i prijmė tė keqesPublikuar mė 30 mars, 2010 nė orėn 00:19 ( Para 1 ditė e 18 orėve )Afrim Morina | Opinion (http://kosova.de/forum/kategoria/2/Opinion/) | http://kosova.de/forum/images/font_plus.jpg (http://kosova.de/forum/#)http://kosova.de/forum/images/font_min.jpg (http://kosova.de/forum/#)“Si po prishet gjuha shqipe
Nga shkollat e huaja”
(Filip Shiroka)

http://www.albaniapress.com/fotot/lajme_foto/mar_10/432Shqipria.jpg

http://kosova.de/forum/fotot/lajme_foto/mar_10/432Shqipria.jpg (http://kosova.de/forum/fotot/lajme_foto/mar_10/432Shqipria.jpg)
Nė hapėsirėn kombėtare po ndodhin gjėra tė cilat shekuj me radhė janė munduar t’i bėjnė pushtuesit, por me pėlqimin tonė nuk kanė mundur t’ia arrijnė qėllimit, pos kur kanė gjetur ndonjė tradhtar, qė mė vonė edhe ėshtė derdhur gjak pėr t’i shlyer tradhtitė. A do tė ndodh e njėjta gjė edhe nė kėtė histori mė tė re sot dhe asaj qė do tė vije nesėr?!
Tokat shqiptare jo vetėm se janė tė ndara nė gjashtė pjesė, por edhe janė tė vėrshuara nga fqinjėt tanė pėr tė marrė edhe mė tepėr. Kėtė janė duke e bėrė falė “syqeltėsisė” sė institucionalistėve dhe “gaditshmėrisė” pėr t’i kundėrshtuar ato, nė njėrėn anė dhe turraje pėr tė qenė pjesė e Evropės, nė anėn tjetėr.

O, ndale dorėn Sali Bertisha!

Mirėpo kjo po ndodh edhe me bekimin e qeveritarėve, siē ndodhi dy herė kohėve tė fundit nga Qeveria e Shqipėrisė londineze me Grekėt, e para pėr kufirin detar, tė cilėn e hodhi poshtė Gjykata Kushtetuese, ndėrsa tė dytėn pėr ngritjen e komplekseve tė varrezave tė ushtarėve grek, qė do tė pėrcillen me lapidar, e nė to do tė shėnohet kėtu pushojnė eshtrat e dėshmorėve tė kombit helen qė luftuan pėr Verio Epirin, qė ende mbahet i pushtuar nga shqiptarėt”. Kjo kėrkesė Greke u tumirė nga Parlamenti, nė ditėn kur garda kombėtare greke kėndonte himnin e vet kundėr shqiptarė, qė nuk ėshtė hera e parė, besojė se nuk do tė jetė edhe hera e fundit, prandaj kot z. Ilir (emri si duket nuk i pėrkujton asgjė) Meta thotė, se rasti ėshtė i izoluar. Ditėn kur vendosi Parlamenti pėr dhėnien e tė “drejtės historike” a ishte nė dijeni ky, se presidenti z. Bamir Topi kishte marrė njė letėr pėr njė Autonomi mė tė gjerė pėr “Verio Epirin”?
Gjithė kėsaj ka kohė qė i paraprinė feja, duke pėrgatitur terrenin pėr “vetėdijesimin” e “grekėve” nė kėtė pjesė tė truallit shqiptarė, me monumente fetare e gjuhė tė “shenjtė” dhe me pėrcaktim kufiri gjer nė Himarė, ku edhe zyrtarisht i pari i saj bėnė mbishkrime greke pėr tė treguar “historinė” e tė qenit kjo pjesė greke.
Nuk mungoi as loja e diplomacisė z. Berisha me Serbinė, kur dėrgoi misionarin e vet z. Meta, i cili u kthye sipas motos “shkoi dhia ti marri brirėt, i la dhe veshėt”
Prandaj ėshtė momenti i fundit qė z. Berisha dhe sorollopit tė tij t’i thuhet ndale dorėn dhe mos vė nėnshkrime kundėr interesit kombėtar shqiptarė, sepse Ti udhėhiqesh nga ndjenjat e dashurės sė gruas, qė ajo pėrfill amanetin tė babės dhe gjak tė pėrzier, dhe ai truall si asnjėherė mė tepėr ėshtė mbushur me misionar serb nga tė gjitha llojet dhe joshje pėr pushtet nė format mė tė mundshme, si “vizionar” i demokracisė.

Fajtor ėshtė Parlamenti

Qė nė fillim tė vitit pata kėrkuar publikisht nė kėtė faqe tė internetit, qė ky vit duhet tė jetė vit i ndryshimit tė kushtetutave, sepse nga kėto na vije e keqja kombėtare dhe pa ndryshimin e kėtyre nė Kosovė, Maqedoni, Mal tė Zi, Serbi e Greqi, jo vetėm se e kemi vėshtirė e kemi tė ecim pėrpara, por edhe do tė gjendemi pėrherė nė pozita tė pa favorshme kombėtare. Nisur nga kjo kam dhėnė mendimin se si duhet bėrė kėtė, ndėrsa nė njė publikim tjetėr, kur kamė bėrė fjalė pėr platformėn kombėtare, jam munduar tė japi sqarime se me fqinjėt tanė nuk mund tė bisedojmė pėr pjesėt qė i mbajnė tė robėruara.
Se kjo ėshtė domosdoshmėri po e shohim tė gjithė, prandaj nuk kemi pse t’i hedhim fajin akėcilit institucion, individ apo mekanizmi ndėrkombėtar, sepse vet jemi shkaktar dhe kemi tumirė qė tė kemi kėto kushtetuta, qė tė paktėn nė Maqedoni dhe Mal tė Zi kemi mundur tė ndikojmė, e mos tė flasim pėr Kosovė.
Rastet qė po ndodhin nė hapėsirėn kombėtare po na mėsojnė se ēfarė pasojash na sjellin kėto akte, ndėrsa ne po reagojmė dhe nuk ėshtė keq, pasi ato po na ndodhin, duke fajėsuar atė apo kėtė individ. U deshtė tė futet gjuha maqedone nė tė gjitha nivelet e arsimit nė shkollat shqipe pėr tė parė efektet e asaj Kushtetute. U deshtė tė hiqet emblema e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit pėr tė parė efektet e Kushtetutės sė Kosovės, tė cilėn ne e pranuam.
Ne vet jemi pajtuar qė tė kemi njė Kushtetutė multietnike, me minoritetin serb shtetformues, me tė drejtė pėrdorimin tė gjuhės shqipe dhe serbe nė nivel tė shtetit dhe nė nivel lokal gjuhėt e minoriteteve. Institucionalistėt e shpallėn edhe si ditė feste nxjerrjen e kėtij akti, ndėrsa si ditė pėrkujtimi na i lėnė datat e Kushtrimit kombėtar qė erdhi nga Prekazi, ditėn e Ēlirimit nga UĒK- ja dhe ditėn e shpalljes sė Pavarėsisė nga Ismail Qemali. Ne mohuam historinė tonė, e pse mos ta bėjnė tė tjerėt?
E logjikshme ėshtė se pse nuk pranohet emblema e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit. Aty pėr tė parėn herė shqiptarėt, pas Lezhės sė Skėnderbeut, u mblodhėn dhe hedhen themelet e shtetit shqiptarė, qė pėr tri vjet edhe e mbrojti ushtarakisht. Nuk do ta pranojnė myslimanėt, shqiptarė tė konvertuar nė turq e mysliman, sepse dihet sa kanė qenė deri nė mbarim tė shekullit tė nėntėmbėdhjetė tė parėt dhe gjer nė vitin 1971 tė dytėt. Tė parėt nuk e pranojnė, sepse ajo Lidhje ishte kundėr perandorisė Otomane, do tė thotė kėta tė sotmit tė moderuar janė tė tė njėjtit mentalitete tė asaj kohe, ndėrsa tė dytėt sė pari dallimin e bėnė nė gjuhė, qė ėshtė njė pėrzierje gjuhėsh, pastaj feja dhe edhe ata nė kokė e kanė tė ngulitur se Lidhja Shqiptare e Prizrenit ka qenė ėshtė e do tė jetė pėr tė keqėn e Tyre.
Nga tė gjitha kėto qė po ndodhin, fajin nuk kemi pse e kėrkojmė jashtė truallit kombėtar, por pėrbrenda vetės, se shumė bukur na trajtojnė tė tjerėt krahasuar me veprimet tona, rasti pėr tė parė patriotizmin tonė ėshtė nė Shqipėri nė relacion me grekėt dhe bisznismenėt serb e sllavė, nė Maqedoni me pranimin e Kushtetutės dhe zgjedhjen e Presidenti nga shqiptarėt, nė Mal tė Zi votėn pėr pavarėsi tė saj, pa kurrfarė tė drejte kombėtare tė garantuar mė parė, ndėrsa te ne nė Kosovė nė relacion me “fqinjėt”. Ne duhet tė jemi ata qė mund tė veprojmė si tė bashkuar, duke grumbulluar potencialin mendor, biologjik e financiar, pėr tė zgjidhur njė herė e pėrgjithmonė ēėshtjen shqiptare nė kėtė Gadishull.

Prishtinė, 29.03.2010

Gjykata Kushtetuese e Kosovės kėto ditė bėri interpretimin e zbatimit tė kushtetutshmėrisė dhe konstatoi se ėshtė shkelur Kushtetuta. Megjithėse me Kushtetutė Ajo ka mėvetėsinė e veprimit, si duket gjykatėsit nuk e kuptojnė kėtė dhe shkelin betimin e dhėnė.
Kjo gjykatė shkeli parimin e saj tė parė- demokracinė, pra votėn e qytetarit, tė cilėn votė e pėrfaqėsojnė kuvendarėt e komunės nė Kuvendin Komunal. Nėse kėta gjykatės shkelin kėtė parim themelor, atėherė jepet pėr tė nėnkuptuar se z. Feith i gėzohet kėsaj dhe i cytė edhe mė tutje tė bėhen shkelje tė tjera kushtetuese.

Neni 9 Trashėgimia kulturore dhe fetare
Nė Nenin 9 ėshtė pėrcaktuar e drejta e trashėgimisė kulturore dhe fetare, nė tė cilin grup bien edhe tė drejtat e monumentet historike. Kuvendarėt e Prizrenit nė mėnyrėn demokratike, pra me votėn shumicė nė Kuvend, madje edhe me mė shumė se dy tė tretat e ndėrmarrjeve tė veprimeve tė jashtėzakonshme, miratoi pamjen e emblemės sė kėsaj Komune, me njė monument tė njohur historiko kulturor, tė cilin dy herė pushtuesi serb e rrėnoi pėr t’ia humbur gjurmėt nė pesė dekadat e fundit tė shekullit tė kaluar.
Duke mos mundur ta shlyej nga kujtese te shqiptarėt, tash kėrkojnė tė paktėn tė mos personifikohet historiku i kėtij qyteti nė emblemė, i cili njihet edhe historikisht si njė qendėr diplomatike para Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit.
Pra duke u nisur nga parimi i demokracisė, ku vota e lirė e qytetarit ėshtė domosdoshmėri pėr respektim e para dhe duke shkelur Nenin 9, kjo Gjykatė me vendimin e vet paraqet mospjekuri, mosmvehtėsi, dhe poltronizėm.

Neni 20 pika 2 Bartja e Sovranitetit

Ky vendim e Gjykatės Kushtetuese na bėnė pėr tė dyshuar se edhe nė kėtė segment janė bartė kompetencat te tė tjerėt, siē parashihet nė Nenin 20 pika 2

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues

Alb_Kos
01.04.2010, 00:41:20
Me pas qene "shqiptar i vertet" Sali Berisha, edhe nikoqiri i kesaj teme nuk e kish hapen temen per me na binde se kush eshte Sali Fazliqi!

Armiqet e shqiptarve perhere, kane "lavdruar" publikisht ne forma te ndryshme ata individ (si puna e sali fazliqit) qe i kane sjelle deme te pakrahsueshme popullit shqiptar. Eshte nevojite te kaloj kohe deri sa shumica e popullit te kuptoj se kush eshte ne te vertet dhe peri nteresa te kujt, punon dhe vepron X apo Y politikani. Keshtu qe armiku, perher ka qene (dhe eshte edhe sot) ne avantazh dhe ka pas e ka kohe te perdore strategji te ndryshme per pengimin e unifikimit te popullit shqiptar ne kerkesat e tyre te drejta qe shumica e popllit te jetoj ne shtetin etnik, sikurse qe jetojne shumica e popujve te tjere.

Shpetimi
14.04.2010, 09:07:15
Jo, titulli i artikullit te Balkanweb "Shqiperia heq vizat me Serbine" nuk eshte i qelluar , por kjo informate duhet titulluar drejte: - "Shqiperia njeanshem dhe ne menyre (vet)diskriminuese i heq vizat per shtetasit e Serbise", gje te cilen Serbia as qe ja ka kerkuar Shqiperise, dhe as qe ka ndermend qe ne menyre reciproke ti heq vizat per shtetasit shqiptar.

Keshtu eshte kur ne krye te Shqiperise jane instaluar Sali Fazlliēi dhe Ilir kokemadhi, dy nga figurat me te peshtira te politikes aktuale te Shqiperise.

Shpetimi
__________________________________________
Shqipėria heq vizat me Serbinė

TIRANE-Kur sapo ka kaluar njė muaj nga premtimi qė Ministri i Jashtėm Ilir Meta bėri nga Beogradi se do tė heqė vizat pėr serbėt qė shkelin nė Shqipėri, qeveria shqiptare e konkretizon kėtė vendim.

Sic njofton nė njė njoftim pėr shtypzry pėr shtyp e Kėshillit tė Ministrave, Qeveria miratoi sot njė shtesė nė vendim “Pėr pėrcaktimin e kritereve dhe procedurave dhe tė dokumentacionit pėr hyrjen qėndrimin dhe trajtimin e tė huajve nė Republikėn e Shqipėrisė”.

Tė njėjtat burime saktėsuan se me anė tė kėtij vendimi, Ministria e Punėve tė Jashtme propozon liberalizimin e regjimit tė vizave tė qėndrimit afatshkurtėr pėr shtetasit e Serbisė. “Kjo masė do tė lehtėsojė lėvizjen edhe tė shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės dhe tė gjithė shtetasve serbė me kombėsi shqiptare, tė cilėt pėr shkak tė regjimit tė vizave, qė tė hyjnė nė Shqipėri u duhet tė marrin vizė nė ambasadėn shqiptare nė Beograd”, thuhet nė vendim.

Mundėsia e heqjes sė vizave me Serbinė ėshtė premtuar fillimisht nga Ministri i Punėve tė Jashtme Ilir Meta gjatė vizitės qė nisi mė 11 Mars nė Serbi. Nė takimet e tij Meta premtoi heqjen e vizave me shtetin serb. Ne takimet me Meten, zyrtare serbe nuk shprehen asnje deklarate per heqje vizash me Shqiperine.

Ndėrkohė shteti i Serbisė aplikon pėr Shqipėrinė sistemin e vizave, ku pėr njė udhėtim nė kėtė vend duhet tė aplikosh pėr vizė nė ambasadėn serbe qe ndodhet ish-Bllokun e Vilave, nė Tiranė.

(d.b/BalkanWeb)

Shpetimi
15.04.2010, 15:27:12
Zbardhet vendimi i Kushtetueses pėr rrėzimin e Paktit Detar

TIRANĖ - Njė faqen online tė Gjykatės Kushtetuese sot publikohet vendimi i plotė pėr shpalljen si tė papajtueshėm me Kushtetuetėn tė Marrėveshjes mes qeverisė shqiptare dhe asaj greke "Pėr delimitimin e zonave tė tyre pėrkatėse, tė shelfit kontinental dhe zonave tė tjera detare qė u pėrkasin nė bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare".

Nė vendimin voluminoz prej 46 faqesh, Gjykata Kushtetuese argumenton me detaje se pse marrėveshja ishte e pabazuar nė ligjet shqiptare dhe ndėrkombėtare.

Gjykata ėshtė pėrqendruar tek pikat e mėposhtme: titulli dhe pėrmbajtja e marrėveshjes si dhe nevoja e pėrcaktimit tė hapėsirave detare respektive, b) zbatimi i parimit tė barazlargėsise strikte pėr ndarjen e hapėsirave detare qė u pėrkasin tė dy vendeve, c) ndikimi i ishujve dhe masave shkėmbore nė pėrcaktimin e hapėsirave detare dhe ē) mosparaqitjen e hartave analoge si pjesė shoqėruese tė marrėveshjes.

****

Pėrkundėr asaj qė ka pretenduar qeveria shqiptare se ne nuk kemi pasur kufinj me Greqinė, Gjykata Kushtetuese deklaron se "kufijtė shtetėrorė, pėrfshi natyrshėm edhe kufirin e Detit Territorial ndėrmjet Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Greqisė, kanė ekzistuar dhe gjenden nė Protokollin e Firences dt.27.01.1925 pėr Delimitimin e Kufirit Jugor tė Republikės sė Shqipėrisė theksohet. Aty ndėr tė tjera thuhet se "...kufiri tokėsor pret Detin Jon nė Gjirin e Ftelias sipas njė vije pingule me drejtimin e pėrgjithshėm tė bregut, deri nė kufirin e ujrave territoriale...".

Ndaj Gjykata Kushtetuese gjykon se duhet tė ishin verifikuar vetėm rastet e mbivendosjeve tė pretenduara ose nevoja e saktėsimit tė kėtij kufiri shtetėror (vijės sė jashtme tė Detit Territorial), nė pėrputhje me dispozitat e Konventės sė OKB-sė mbi tė Drejtėn e Detit.

"Nė ndarjen e hapėsirave detare, rol tė rėndėsishėm luan pėrcaktimi i vijės bazė nga tė dy shtetet palė. Ndonėse nuk pėrmendet shprehimisht nė marrėveshjen qė kemi pėr objekt shqyrtimi, rezulton se nė rastin e Shqipėrisė si kriter nė pėrcaktimin e kėsaj vije ėshtė marrė ai i vijės bazė normale, qė ėshtė vija e zbaticės gjatė bregdetit respektiv. Nė tė kundėrt, nė rastin e Greqisė praktikisht ėshtė marrė si kriter ai i vijės bazė tė drejtė", thuhet nė vendimin e Gjykatės. Mė tej shkruhet se "kjo rezulton jo vetėm pėr shkak tė mbylljes sė Gjirit tė Korfuzit (me sipėrfaqe mbi 8 miliard m2), por edhe nė pjesėn veriore tė Kanali tė Korfuzit ku vija bazė bashkon brigjet e jashtme tė tė gjithė ishujve apo masave shkėmbore tė palės greke pa pėrjashtim, duke u dhėnė atyre efekt tė plotė, pavarėsisht vendosjes, madhėsisė, tė qenit i banuar ose jo, etj. Kjo duket qartė nga rrathėt e hequr pėr pėrcaktimin e Vijės sė Mesit. Po nė kėtė kuadėr, nga pala shqiptare ėshtė dashur tė saktėsohej baza e brendshme ligjore si dhe studioheshin, verifikoheshin dhe pėrcaktoheshin paraprakisht kriteret kryesore tė Konventės mbi heqjen e vijave bazė".

Gjithashtu Kushtetuesja gjykon se: Duhej tė merreshin parasysh karakteristikat e bregdetit shqiptar dhe, nė kėtė kuadėr, duhej tė ishte pėrcaktuar gjithashtu edhe hapėsia (sipėrfaqja) e Ujrave tė Brendshme detare qė pėrfiton secila palė pėr shkak tė heqjes sė vijave bazė. Duket qartė qė sipas marrėveshjes objekt shqyrtimi, nė rastin konkret, ka njė disproporcion tė theksuar nė disfavor tė palės shqiptare.

"Lidhur me pretendimin pėr zbatimin e parimit tė barazlargėsisė strikte pėrcaktimi i qartė i shtrirjes sė juridiksionit tė shteteve bregdetare me brigje pranė apo pėrballė njeri tjetrit, ėshtė njė ēėshtje sa e rėndėsishme aq edhe e vėshtire e delikate. Ajo i shėrben njėkohėsisht edhe shmangies sė mosmarrėveshjeve apo situatave tė pasigurta nė marrėdhėnieve mes shteteve qė lagen nga ujrat detare", citohet nė vendim.

Ndaj Gjykata Kushtetuese konstaton se zbatimi vetėm i parimit tė barazlargėsisė strikte nė marrėveshjen objekt gjykimi ėshtė nė kundėrshtim me standartet ndėrkombėtare si dhe me detyrimet qė burojnė nga neni 3 i Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė.
__________________________________________________ ____

Sali Berishes fare nuk i bene pershtypje ky vendim i Gjykates Kushtetuese, por perkundrazi, ai tradhtar i kombit eshte zotuar se do te vazhdoj perpjekjet e tij per ta arritur marrveshjen e turpshme per shitjen e mbi 350 km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise, ashtu siq veproj edhe me lejimin e varrezave te ushtareve pushtues te shtetit grek ne token shqiptare.

Shpetimi

furragji
15.04.2010, 22:44:09
Rapsodi tropojane pėr Sali Berishėn


Nga Nik Camaj
Rapsodi tropojane pėr Sali Berishėn
1.
Ku e ke djalin nene Jovanka ?
Ne Tirane, tek Sllobodanka,
Na eshte kthy dhendrri n’pushtet
Tash do te dalim n’selamet.
Dobro doshli, daj Fazllici !
E uron Shkelzen-o-vici
Zdravo unuka Argite !
Te gezojme qe erdh kjo dite !
Tash fitojme ē’far t’na doje zemra:
Pare t’pista, prona, tendera,
Me rrite normen e fitimit,
Jem bashkue me boten e krimit.
2.
Babe Salihi jep udhezimet,
Si me i shtue superfitimet:
“Gjithsecili ne klanin tonė,
T’angazhohet ne korrupsion !”
Ne mandat te pare si president,
Jam tregu koqe, pa mend,
Me duket vetja anormal,
Pse nuk vuna kapital !
Eshte momenti te fitojme sot,
Vitet qe na iken kot,
Due me u ba pasanik,
Me jetue si sheik!!
Objektiv i madh per mu:
Keto milionat me i fitu
Si ti fusim ne xhepin tone,
Ka metoda ti pastrojme.
Arme, droge e kontrabande,
Jane per burrat: pune e rande,
Ketu, Argite mos i fut hundet,
Kem Shkelzenin per kesi punesh.
More Shkelzen, t’ka baba trim,
Je i lind per demontim,
Ti Argita, bija ime,
Fokusou n’ privatizime.
Sokoleshe, ti moj malesore,
Na e hap studion ligjore,
Gjithe projektet qe ka shteti,
Do i perlajme t’ tana per vedi.
Ē’fare ka prona ky milet,
Ne mal, n’fushe a ne bregdet,
Turru pra, ti moj azgane,
Me i kalu n’llogarine tane.
Thuri planet me ngadale,
Futju bregdetit me radhe,
Nga Ksamili ne Velipoje
S’leme parcele te na shpetoje !
Ty Jamarber t’kam si djale
T’i zaptosh tokat ne Jale
Per Zenin kam tjeter plan
Jane dy mije hektare ne Seman
Nuk na vjen me fati ne dere,
Ta shfrytezojme per te fundit here,
Te mos mbese aset pa shit,
Te mos leme prone pa grabit.
Hyrjen n’ NATO, me sa te mund,
Do ta shtyj ne maksimum.
Po te na bajne neve anetar,
S’mund te vjedhim si me pare.
Do veme kapital pa mase,
Do fitojme para me thase,
Me i pastrue sipas ligjit,
Kemi firmat e Fazllicit.
Shkina ime, moj Argite,
Mire i “qan” keto “sukses fite”
Ēdo projekt qe konsulton,
Dhjete perqindeshin e “rrafshon”.
Nga qe pronat ke synim,
Po te jap mendimin tim:
Toke me ēmim “badiava”
Veē n’ Porto Romano ka.
Jane pronare ca katundare,
I genjejme me pak dollare.
Bejme nje Vendim historik:
E kthejme n’ Park Energjetik.
Vlera e tokes shkon n’stratosfere,
Rritet ēmimi 300 here !!
Sa firmos nje V.K.M.
Pare te madhe fitojme ne !!
Shkelzeno, qepju Gerdecit,
Eshte mbreti i biznesit.
Gjithe mafjozat ma t’nderu
N’trafik armesh jane perqendru.
Eshte biznes fantastik !
Demontim dhe trafik.
Do ta bejme ne menyra te fshehta,
T’ mos leme gjurme ne evidenca.
Trafikojme edhe raketa,
Sa te doje Al-Qaida.
Ne rruge sekrete permes Ēadit,
I ēojme arme edhe Xhihadit.
Nuk na duhen ne uzinat,
Fillo, e ngre llamarinat.
Perdor mjetet e ushtrise,
Ke dhe ēiken e Farise.
Kam mendu per proceduren,
Gati ke infrastrukturen.
Alibe e Aldo Bumēe,
I ke vartes n’ grupin e punes.
Mos humb kohen me liēencat,
Ti jep baba kompetencat.
Qeveria, perfshi mua,
Do te jete nen urdherat tua !!
Ne poligon shko ndonjehere, n’te rralle,
Veē me mbush thaset me dollare,
Non-stop, n’supervizion,
Baxhanakut i takon.
Per fitimin maksimal,
Nuk njoh ligj, as moral,
Puna del me leverdi
Kur shfrytezohen gra e femi.
Keto jane pune qe leverdisin,
Pasunohemi me tane fisin,
Fitim te tille nuk ka pare bota,
Pesedhjete breza s’na dhemb koka.
3.
Kam kerkese nga njerzt e grues:
T’u jap serbve akses n’Durres.
Kam mendue qe per Serbine
Te baj aksin Laē-Morine!!
Kosovaret nuk i due hiē,
Sepse jane anti-Fazlliē.
Ēmendurisht une kam dashni,
N’dajallaret e femijve t’mi.
Rruga qe i sherben vatanit,
Do kalonte grykes Komanit.
Ky opsion nuk me pelqen:
Me demton si biznesmen.
Une nuk jam aq rrote budalli
Me e ndertu nga thote Topalli.
Rruga bregut lumit Drin,
Le pa pune tragetin tim.
Jam i lute prej Erdoganit,
T’kaloje rruga bregut Fanit.
Keshtu, kane shansin osmanllinjte,
Per here te pare me shkel n’Mirdite!!
Pra, Kosova eshte sebepi,
Perfitues jane turku e serbi.
Do ta haje buxheti i shtetit,
Edhe xhepat e miletit.
Nga miliardat qe do hedh,
Gjysmen n’rruge-tjerat i vjedh.
Jemi te “ndershem” ne publik,
Eshte projekt patriotik !!
Do ta nisim me nxitim,
Pa projekt e preventiv,
Keshtu nuk kapet abuzimi,
N’xhepat tane shtohet fitimi.
Gropes se zeze te korrupsionit,
I veme emrin “Rruga e Kombit”
Se ky popull eshte i trashe,
E ha sapun per djathe.
Keshtu, per dite vjedhim miliona,
Me parullen: “rrofte Kosova”.
Plan biznesi me te mire s’ ka,
Miliardere ka me na ba!!
Eshte projekt qe suporton,
Ēdo lloj vjedhje e korrupsion.
Jane pa tru shqiptaret e ngrate,
I mashtrojme dhe per fushate.
Une jam Sale talebani,
Me vjen ne ndihme dhe Erdogani
Me sebep te inagurimit,
Dy dite para votimit !!
(Dasem te madhe do te banim,
Te kishim ketu dhe Sllobodanin !!)
Po u ba ndonje padi,
E dergojme Sollakun n’shpi.
Me mbrojt fort korrupsionin,
Kemi gati “lustracionin”.
Kemi eksperience nga bota,
Siē vepronte Penelopa.
Keshtu do bajme me tunelin,
E ndertojme pastaj e shembim.
Siē na meson arithmetika,
Kete e thote edhe Argita:
Qe te fitohet sa me shume,
Duhet rrit puna n’volum.
Sukses-fija eshte derivat,
Punet e vogla japin pak.
Po kur shifra eshte me billiona.
Ēahen brinjesh llogarite tona !!
4.
Nga Argita due’ i projekt:
Si ta fusim ARMO-n ne xhep.
T’u krijojme pershtypjen t’taneve,
Se ua dhame amerikaneve.
Nga Teksasi, nje firme hiēi,
Na e gjejne Toma e Fazlliēi.
Koperture n’afera krimi,
Rezart Taēi esht me kopili.
Thirre Taēin me urgjence !
Fillo, jepi konsulence !
Te startoje, me korrupsion,
T’paguaje mediat, sa t’kerkojne.
Taēi-Oil, ky Taē-rrufjani,
Fonde sjell nga Azerbaijani.
Nuk prish pune, t’ zeza a t’kuqe,
Mire se te vijne nga mafia ruse !
Vlere fiktive veme n’ offerte,
Me u “pague” per 5-6 vjet,
Po u zbuluem nga konkurentat,
I nderron Ruli dokumentat.
Nuk e ban ai per shoqni,
Ai ka ketu pjesen e tij,
“Druri i arres” qe nje nxitim,
Sot e kam ortakun tim.
Per “OK”-n ne parlament,
Duhet ba nje marifet:
Vec te kete emerin “garanci”
Boshe e fallco, s’ka rendesi.
Grupi im parlamentar,
Jane ca koqe, e ca gomare,
S’jane te zot as “per nje pune”,
Miratojne ē’far u tham une.
Pse jane arti, politika ?!
I blejme ca nga opozita,
Kur ta mbyllim kete pazar,
U ēojme ftesat per iftar.
Per parate, s’kemi siklet,
ARMO-n e marrim pa leke,
Po t’na pyese ndonje gazete,
“Jane pague”, por jo n’buxhet.
Po e teproi ndonje gazetar,
Do ta shpalle une tradhetar,
Do ia djeg gjithe pasurine,
Me shtypshkronje, e me makine.
Per transferta kriminale,
Kemi banken personale,
Me Tan Santo e Elvane,
Kryebandit Adrian Fullane.
I bajme ligjet si t’i dona,
Qe ARMO t’jete e jona.
Ky qe plani, me startuu,
Eshte sukses i garantuu !!
ESHTE PROJEKTI I FITORES !
JA KALOJME DHE AL KAPONES !!
5.
Merakoset nene Jovanka:
Motra ime, Sllobodanka !
Mos ma lini n’balte Fasllicin,
Pse e kemi Kryeministrin?!
Sal Berisha mban fjalimin:
Mos ma ngucni “gospodinin”
Mbyllni gojen deputete !
Se ua sjell ketu n’parlament.
Nis veprimet paranoja:
O Damir, o “srdce moja” !
Merre ēarterin per Tirane
Je ne bes’time n’ TV Klan.
Ne aeroport shtrohet tapeti,
Me urdher te nalte nga shteti,
Zbret me nderet e nje princi,
Dora vete: druzhe Faslliēi.
Angazhohet i gjithe shteti,
Policia e prefekti,
Shantazhojne Sala e Liria:
Te rrije urte prokuroria !!.
Se eshte koke, per koke te mikut,
Eshte koka e trafikut,
Kontrabanda e Ballkanit,
Kontrollohet prej “viganit”.
6.
Fakte te reja kan dale ne drite:
Kush e nxori Azemin ne prite,
Kush e shfrytezoi arkivolin,
Me ba 14 shtatorin !
S’e harrove o Sale, traditen,
Keshtu e vrave edhe Trebicken,
E verteta po del ne pah,
Kush e ēoi Kosten “per gjah”.
Po te zbardhet prej fillimit,
Tragjedia e 2 Prillit:
Dora qe gjakosi Shkodren,
Ajo vrau dhe Remzi Hoxhen.
Kur Kosova ngrinte krye,
Behej shqipja “lesh e li”,
Luks i madh per Serbine,
Kur shtie n’kaos Shqiperine.
Hej Sali, miku i Fazlliēit,
Ia kalove Karaxhiēit,
Karburant i dhé Serbise,
Me vra djemte e Dardanise!!
U rrjeshtove n’krah te Rugoves,
Kundra trimave te Kosoves
I gjithe populli u ēudit
Kur i shpallet “terroriste” !!
Trimat, ne lufte me dushmanin,
Ti, biznes me Arkanin.
Dosja jote ne Beograd,
Filloi te jape rezultat.
Kur Kosovės po i vinte fati,
Direktiven jep lugati.
Me urdher te UDB-se
I the “jo”, Rambuje-se.
Ti ke ba nje mal me krime,
Vrave popullin ne lufte civile,
Mbolle ngjarjen me vrastare
“Hiroshimen” gerdecare.
Tym e helm mbushe kete vend:
Bloze qymyri, nafte e cement,
Ke dhe plane me mizore,
Me centralet berthamore !!
Si familje, je ba llum
Ju ka vene mafia perfund:
Delijorgji, Medi dobiēi
Rezart Taēi e Fazlliēi.
Qe ta themi hapur fare,
Eshte gjithe mafia nderkombetare,
Kriminelet ke ortakė,
Me t’ēue ne Hage, ti e ke pak!
7.
Jam Sali, Sali “qėndresa”
Vrava, vodha gjithe sa desha
Per pushtet, une djeg Shqipnine,
Per Gerdecin, hiē s’ma ndin.
Madje jam shume i vendose,
Per nje tjeter katastrofe !
Me barut u ba shume buje,
Kete here do jete me uje !!
Shkodren do ta bej det,
Ta mbaje mend perjete !
Tragjedi qe s’e ka pase,
Ne Kafe te Madhe permbi skaf !!
Vi nga kulla e Vicitolit.
Jam nga shpella e Mit Sokolit,
Qe ju turr topit per ment’ krese,
Tu mendue se eshte n’sigurese !
As kurkujt nuk ia kam friken,
E kam “tredh” une opoziten
N’ unison me Edi Ramen,
Kushtetutes ia kam “kajt nanen”.
Le t’vazhdoje me batuta,
Tu tregue perralla me flutura
Nuk me tremb mue Johni II-te,
Une nuk pyes per Amerike !!
Derisa t’permbyset globi,
Me rruen trapin “Silvia Konti”,
Se ia marr erzin n’publik,
Ia kam ba nje vidioklip !
Me gjyqsorin s’kam problem
Aty kam une klanin tem,
Bamirit ia kam ba bene,
Do t’ia marr dhe KLD-ne.
Me i vu krimit kapak,
Mua m’duhet edhe nje mandat
Kam nje plan te sterhollue,
Me lane popullin pa votue.
Kur te vije dita per votim,
Jam usta n’manipulim.
E ujdis dhe me Europen,
N’qeveri me kokelopėn.
8.
Mire ia ban more faqezi,
Kur ka t’marre qe t’besojne ty,
Se ēdo popull ne planet
Nuk do tė sillte me ne pushtet.
Per faturen dhjetra mijera
Brenga, plage edhe viktima,
Per gjithe krimet ndaj vatanit,
Do ta benin si Sadamit.
9.
Hapi blloqet moj Argite:
A ka mbet ndonje gje pa u shit ?
Nga vemendja si na doli ?
INSIG-u , ALBPETROL-i ?!
Duhet te kesh n’vemendjen tate,
Dhe repartet ushtarake.
Ē’fare ka: toke e ndertim,
Ta kthejme ne perfitim!!”.
Te punojme ma me kujdes,
Po na dalin letrat n’shesh.
“Bomba” e pare qe faksi djalit,
Tash, e-mailat e Ansarit !
Ne publik erzin na muaren,
s’na paguan as faturen,
Me aferat qe t’zbuloi Tema
Mos t’jem une, t’kishin fut brenda.
Per ēdo gje, rrofte kapari,
Se ta fusin si arabi
Ta kesh rregull n’punen tane:
Leket merren paradhanie !
Mos u ban more babe zevzek,
I thote t’jatit ēika e vet:
“Veē me tenderat qe kam n’proces,
Jam tu e mbushe edhe nje thes !”
Asetet qe ti permende,
I kam te shkrume n’listen teme.
Une i bej punet me grafik,
I kam ne plan per kete vit.
Nuk pajtohem me kritikat,
Mos mi humb babo meritat.
M’ gjej nje tjeter ne Planet,
Qe eshte ba bos per 4 vjet ?!
Per ēdo prone qe eshte kthy,
Une e Zeni kem nderhy.
Ne ēdo projekt e investim,
Aty eshte dhe emri im !!
Koncesione e tenderime,
Kane kalue ne doren time.
S’jam mjaftue si konsultare,
me perqindje, jam pronare !!
A e ke pa si po hedh shtat,
QTU-ja e re ne Farke ?
Veper qe se ka Shqipnia,
Ashte tu u ba me leket e mija !
Lumenjte: Drin, Vjose e Devoll,
I kam une nen kontroll !
Po s’pagoi taksen tek une,
S’fiton asnje konsorcium !!
Fantazia ime s’ndalet,
Kam fillue te zaptoj dhe malet:
Dajt, Terbun e Veleēik,
Tash jam ngule dhe n’Bukanik.
Me ndihmen e dajes Fazlliē,
Kem ba lek e fitue miq:
Mishkovicin e Arkanit,
Dhe djalin e Sllobodanit !!
Kam arrite me menaxhu,
Procesin me te korruptu.
I rashe vize VITOL gjigandit,
Ia dhashe ARMO-n Taēit mamit.
Edhe pse jam billionare
Ne shume projekte, aksionare,
Do te vazhdoj ta rrjep Shqipnine,
Vete e deshen borgjezine !
Pra, ē’ka lidhje me terrenin,
E godisim bashke me Zenin,
Ti kujdesu veē per vedi:
Mos me ra nga pushteti
Qe t’i gezojme na pasunite,
Mos prano me i hap kutite.
Se po i hape, fiton Rama,
E na i konfiskon te tana !!
Po erdhi ai n’pushtet,
E sigurte: burgu na pret.
Krimet tona sa nje mal,
Nuk mjafton kodi penal.
Qe te shpetojme duhet me ik,
Ne azil politik,
Nese duem nje vend tamam,
Shkojme drejt e n’Teheran.
***
Zonjė e madhe Jozefinė,
Ke merita n’sigurim,
Qė kur re nė banane,
Ti je ba pulitikane.
Nga besimi europiane,
Nė politike je talebane,
Pėr tė tjerat je hibride,
Nuk e flet as gjuhėn shqipe.
Si kryetare je e dhunshme,
Nga fjalori: e paturpshme !
Histerike si njė vrasėse !!
I njeh mirė dhe lėndet plasėse !!
***
Kush e solli kete cunam ?
Kryeministri sharlatan !
“Hena blu” as “dielli gri”,
Dora vete shoku Sali !
Hapi syte o milet,
Pse fajtore jemi vete:
Se ēdo votė pėr atė lubi,
Eshte burim pėr tragjedi !!
Moj malesia e Gjakovės,
Ke pas qene e pararojes,
Ti ke pase burra model,
Turp, qe nxore ate kriminel !
Do t’mbuloje Sale turpi i zi
Per afera e per tradheti,
Do te mbetet brez pas brezit:
“Kryeministri i Gerdecit”.
Para teje ne tradheti,
Jane zhyt Zogu e daja i tij.
Por s’kane bere te tilla pazare!!,
Me ujrat territoriale.
Kjo do te thote se n’ qeveri
Esat Pasha na eshte kthy.
Problemi qe ka sot vendi:
A do vi dhe Avni Rustemi ?!
Jeni nje tufe me kusare,
Me Ballinje e Selmanllare,
Delijorgje dhe Fazlliēё,
Taē e maē e berishiēe.
Kjo eshte klike qeveritare,
Eshte nje bande kriminale,
Ruli, Basha dhe Mediu,
Kapobanda eshte Saliu.
Sa krimet i keni ba,
Me lekure keni me e la.
Do ta zbojme ne korrupsionin,
Bashke me Gerdec-kualicionin.
***
Moj PD – e bija e “nanes”,*
Paske qene ti “piēka e s’ames”.
N’kryesine tende ka hyp llumi,
Me shume turp ty po t’vjen fundi !
Je e mbushe me antivlera,
Me ministra kriminela.
Ne moral je e pafytyre,
Boll qė ke “bythėn e mirė” !!
- End -

Shpetimi
16.04.2010, 10:58:05
Berisha po ben rolin e dordolecit!

Nga: SHKELQIM CANI

Ka njė dallim thelbėsor midis sulmeve personale denigruese, ofenduese dhe mediokre, pėr fat te keq, tė kryeministrit tė Shqipėrisė ndaj njė individi, i cili ėshtė pėrpjekur me modesti tė paralajmėrojė nė kohė (nė mėnyrė tė pėrsėritur dhe nė periudha tė mėparshme) ngjarjet negative dhe dėmet qė do t'i vijnė ekonomisė shqiptare, tashmė pėr fat tė keq tė vėrtetuara. Gjatė tėrė studimeve, publikimeve, analizave dhe prononcimeve qė kam dhėnė pėr to, jam pėrpjekur tė jap vlerėsime realiste dhe rrugėzgjidhje nė tė mirė tė ekonomisė. Kam menduar se ėshtė detyra ime si ekonomist pėr t'i shėrbyer edhe kėsaj Qeverie dhe kėtij Kryeministri, gjithnjė nė tė mirėn e vendit dhe publikut. Por, debati mbeti nė njė terren shterpė me njerėz qė jo vetėm nuk arritėn tė kuptonin situatėn qė po evolonte me shpejtėsi, por pėrkundrazi reaguan negativisht dhe nė kundėrshtim me atė ēka duhej tė bėnin, gjė qė ēoi nė njė realitet fatkeqėsisht tė hidhur. Vlerėsimet e mia kanė qenė konservatore, tė rezervuara, ndėrkohė qė realiteti provoi vėrtetimin e kėtyre parashikimeve, madje nė njė masė tė pėrkeqėsuar. Nervozizmi i papėrmbajtur i Kryeministrit e ka bazėn pikėrisht nė vėrtetimin e kėtyre pohimeve e transparencėn tashmė tė bėrė tė ekonomisė shqiptare.
* * *
Lanēimet e shigjetave tė helmatisura me sharje e ofendime tė Z. Berisha si Zeusi nga maja e Olimpit janė tė njohura prej dekadash pėr stilin dhe malinjitetin e tyre. Eshtė nė stilin e tij tashmė tė mirėnjohur qė tė sulmojė kėdo qė mendon ndryshe, qė tregohet transparent dhe thotė tė vėrtetėn pa ndrojtje. Kėto mjete presioni e shantazhi me kėrcėnimin e shpalljes "heretik", mė japin pėrshtypjen se po jetojmė diku nė Mesjetė, ku deklarimi se "toka ėshtė e rrumbullakėt" tė rrezikon me vajtjen nė "turren e druve". Komenti im pėr gjithė shigjetimet dhe fyerjet e kryeministrit ndaj meje ėshtė: ai po bėn rolin e dordolecit.
* * *
E kam pėr turp dhe nuk do tė replikoj pėr ēėshtje ekonomike me njė njeri profan nė fushėn ekonomike, eksperimentet e pėrsėritura tė tė cilit nė vitet 1996, 1997 dhe nė 2008, 2009 e 2010 janė certifikuar tashme si tė dėshtuara.
Mendoj se Z. Berisha i ka ardhur koha tė marrė bluzėn e mjekut dhe nėse e pranon tregu tė shėroje ndonjė tė sėmurė. Sa i takon ekonomisė, ai mund t'i shkaktojė asaj vetėm vuajtje, por s'e shėron dot mė. Le tė marrė me vete dhe tė gjithė turrėn e pseudoekspertėve dhe drejtuesve mediokėr qė s'dinė gjė tjetėr veē tė bėjnė deklarata servile e oportuniste qė bien nė kontradikte me njėra-tjetrėn dhe qė s'bėjnė gjė tjetėr veēse i bėjnė mė tė pabesueshėm dhe qesharake para publikut e ndėrkombėtarėve. U kujtoj kėtyre zotėrinjve "goglaxhinj" qė ekonomia nuk i merr zgjidhjet nėpėrmjet njė kėrkimi tė rėndomtė nė motorin e internetit "Google".
Nė mbyllje tė kėtij reagimi tė detyruar, po i drejtohem mė shumė publikut. Nė shėnimet e tij pastor Martin Niemoller shkruante: sė pari erdhi radha pėr socialistet, unė nuk fola sepse nuk isha socialist. Pastaj u erdhi radha sindikatave dhe unė nuk fola sepse nuk isha sindikalist. Pastaj u erdhi radha izraelitėve dhe pėrsėri nuk fola se nuk isha izraelit. Pastaj mė erdhi radha mua, por nuk kishte mbetur mė asnjė pėr tė folur pėr mua.

(Gazeta Shqiptare)

Gjilani 2010
16.04.2010, 12:14:31
Koha e kusarėve! (http://pashtriku.beepworld.de/files/Kosova_09/korrik_09/pashtriku_koha_e_kusarve_4.7.09.htm)

RUAJE ZOT SHQIPĖRINĖ DHE SHQIPTARĖT
NGA UDHĖHEQĖSIT E TILLĖ SI SALI BERISHA!
__________________________________________________ ___________________________________________
Qeveria Berisha i dhuroi Greqisė pasuri tė Shqipėrisė
me miliarda dollarė

Kolonel Pasha: Ja tė fshehtat e marrėveshjes detare me Greqinė (http://www.youtube.com/watch?v=9V4BKedccnc&feature=player_embedded)


Nga marrėveshja detare shqiptaro-greke, e nėnshkruar nga qeveria Berisha, ku njė pjesė e konsiderueshme e hapėsirės detare tė Shqipėrisė i ėshtė dhėnė Greqisė, zona qė i ėshtė dhėnė palės greke ėshtė e pasur me rezerva tė mėdha tė naftės dhe gazit, vlera e tė cilave llogaritet me miliarda dollarė. Zona veriore e detit Jon, qė fillon nė veri tė ishullit Pakso e qė kalon pėrreth ishullit tė Korfuzit, Gjirit tė Igumenicės deri nė veri tė ishujve Erikusa, pas Sazanit, ėshtė e pasur me naftė dhe gaz. Sasitė e kėtyre lėndėve vlerėsohet tė jenė rreth 4 miliard fuqi naftė dhe 1 triliardė metėr kub gaz. Dekada mė parė, pas hulumtimeve tė zhvilluara nė kėtė zonė nė vitet e ’60-ta, ekspertėt sovjetik i kishin njoftuar autoritet e Shqipėrisė se kjo zonė ėshtė tejet e pasur me naftė. Pėrveē kėsaj, nė kėto zona fillon rryma detare e Jonit, qė shquhet pėr shpejtėsinė e saj, e cila nė njė tė ardhme tė afėrt mund tė shfrytėzohet pėr prodhimin e energjisė.

Historianėt tėrheqin vėrejtjen pėr pasojat qė do tė ketė Shqipėria
nga ndėrtimi i varrezave greke nė territorin e saj

Shikoni: Historianėt kundėr varrezave (http://www.youtube.com/watch?v=gPuj3V-ZM3Y)


Historianėt kanė tėrhequr vėrejtjen pėr pasojat qė do tė ketė Shqipėria nga Marrėveshja pėr lejimin e palės greke pėr tė ndėrtuar varreza pėr ushtarėt e saj tė vrarė nė territorin e Shqipėrisė. Profesorė tė institutit tė historisė kanė vlerėsuar se kjo marrėveshje duhet tė rishikohet pasi qė nė rrethana tė caktuara politike mund tė shfrytėzohet nga Greqia pėr pretendime territoriale ndaj territor shqiptar. Njohėsit e marrėdhėnieve shqiptaro-greke, kanė pėrkujtuar se ushtarėt e vrarė nė Shqipėri nuk kanė luftuar pėr ēlirimin e saj por pėr shtrirjen e administratės greke edhe nė kėtė pjesė tė Shqipėrisė. Nė territoret qė ata hynė, nė Korė, Ersekė, Leskovik, e deri nė Gjirokastėr, dihet qė ata ngritėn flamurin grek, ka pėrkujtuar historiania, Fatmira Rama. Duke shprehur habinė e tyre me marrėveshjet e realizuar nga Qeveria Berisha dhe tė miratuara nga Kuvendi, historianėt kanė nėnvizuar se marrėveshja pėr varret duhet tė ishte reciproke dhe nė kėtė rast Shqipėria duhet tė kėrkonte ndėrtimin e njė memoriali nė Ēamėri prej nga u dėbua dhunshėm popullata autoktone shqiptare nga ushtria greke.

LEXONI:
GJYKATA KUSHTETUESE RRĖZON MARRĖVESHJEN PĖR KUFIJT DETAR ME GREQINĖ (http://pashtriku.beepworld.de/files/kosova_2010/24_31.1.10/pashtriku_gjykata_rrezon_marreveshjen_greqi_shqipe ri_per_kufijt_detar_27.1.10.htm)

Shpetimi
27.04.2010, 12:34:49
Kongresmeni i SHBA, letėr Berishės: Hetoni zgjedhjet, hapni kutitė!

Shekulli Online | 26/04/2010 |

"Hapni kutitė e kontestuara tė votimit". Kėshtu i shkruan Kryetari i Nėnkomitetit pėr Europėn i Komitetit tė Politikės sė Jashtme tė Kongresit tė Shteteve tė Bashkuara, Bill Delahunt, kryeministrit Sali Berisha, pėrmes njė letre, nė tė cilėn shpreh shqetėsimin pėr ngėrēin politik ku ndodhet vendi.


Nė letrėn drejtuar kreut tė qeverisė shqiptare, Delahunt bashkė me pėrgėzimet pėr sukseset e arritura, kėrkon zgjidhjen e krizės politike nė vend.


"Jam nė dijeni se njė delegacion i kohėve tė fundit i Kėshillit tė Europės ka propozuar njė zgjidhje tė krizės politike bazuar nė parimet e mėposhtme, parime qė janė tė bazuara tek korniza kushtetuese e Shqipėrisė: Krijimin e njė komisioni hetimor parlamentar pėr zgjedhjet e qershorit 2009, tė kryesuar nga njė pėrfaqėsues i opozitės dhe nė tė cilin opozita do tė ketė njė mazhorancė efektive; amendime tė Kodit Elektoral, tė pėrgatitura nga komisioni hetimor dhe nė pėrputhje me rekomandimet e misionit tė vėzhguesve ndėrkombėtarė, si dhe me Rezolutėn 1709; dhe dhėnien opozitės sė njė pjese tė drejtė tė kryesive tė komisioneve parlamentare. Pėr mė tepėr, ju nxis juve qė tė hapni kutitė e kontestuara tė votimit, nė kuadrin e hetimit parlamentar tė propozuar. Ky veprim ėshtė nė pėrputhje me njė pėrkushtim tė fortė ndaj procesit demokratik tė lirė e tė ndershėm dhe do tė mundėsonte njė vlerėsim tė qartė nė funksion tė pėrmirėsimit tė sistemit elektoral nė tė ardhmen", shkruan ai.
------------------------------------------

Ku po te qonė mushka, o Sali "kavalieri"!
Vallė, nuk more mesim ne vitin e tmerrshem 1997, por po donė qe edhe njehere ne lekuren tende te trashė ta provosh dhunen popullore?! Por kujdes, se kesaj radhe nuk e ke Fatos Nanon qe te te marri ne mbrojtje, por perballė do kesh zemrimin e qindra-mijera shqiptareve, te cilet po te moren edhe njehere perpara, nuk ka zot qe te shpeton.
Eh mjer populli qe ka keso fare gomarshė, he mozomakeq!

Shpetimi

Shpetimi
27.04.2010, 14:52:03
si jo ore Sali Berisha, ti duhet ta degjosh sejcilin qe i teket dhe te prishesh shtet e parlament, ti besh qejfin edhe keti Shpetimi-t, per hire te ketyre marrinave te perdoresh edhe dhunen ndaj veprimtarve te Kombit, te prishni edhe cereminit mortore te veprimtarve dhe atdhetarve te kombit OPS, gadi harrova te pyes Shpetim, nuk te lexova ndonje reagim tuajin ndaj rasitit te fundit "KURTI"!!!

..........

zonja kondita, edhe po ta lexosh reagimin tim lidhur me ngjarjen e turpshme te policise kunder Kurtit, ti nuk je ne gjendje ta kuptosh porosine time.
Jo, sepse ti i brumosur me ideologjine titiste te nenshtrimit ndaj ēdo pushtetit (edhe ndaj pushtuesit serbu ju rugo-titist keni qene te nenshtruar), ndaj dhe kurren e kurres nuk ke per tu ngritur ne lartesine e te kutpuarit drejte te shkrimeve te mija.

Edhe pse nuk merrem ne menyre aktive me politike, une jam i interesuar per politiken shqiptare ne pergjithesi, ndaj dhe mua me pengon, me bene pershtypje e me brengos ēdo devijim nga zhvillimi progresist ne gjithe hapsiren shqiptare, qofshin ato zhvillime per ēlirimin dhe ruajtjen e trojeve tona, qofshin ato per zhvillimin ekonomik apo politik te Shqiperise dhe Kosoves, pa i harruar as aspiratat e shqiptareve nen pushtimin maqedonas, serb, malazez apo grek.

Shpetimi

Shpetimi
28.04.2010, 07:54:16
Nga Sali Berisha: Pėr Fatos Nanon, nėnat e fėmijėve janė prostituta!

Kuvendi i Shqiperisė, 15.06.2004

Pjesė nga fjalim i S. Berishės nė Kuvend, nė 15.06.2004 gjatė njė seance tė mocionit me debat, me F. Nanon. Ky i fundit ka kundėrshtuar pretendimet e ngritura nga deputetėt reformatorė pėr situatėn e rėnduar ekonomike nė Shqipėri, dhe mė pas, edhe pse mocioni duhej tė zhvillohej nė prani tė tij, ka lėnė sallėn e Parlamentit:

Pėr kryekleptokratin Fatos Nano, fėmijėt dhe nėnat e tyre, qė vuajnė janė vetėm numra, janė kriminelė tė vegjėl... Ky ėshtė cinizėm ekstrem ndaj vuajtjes sė gjysmės sė fėmijėve nė vend. Ata janė viktima qė nisin ditėn nė listat e dyqaneve. Pėr Fatos Nanon, nėnat e kėtyre fėmijėve janė gra tė ulėta, prostituta, janė anonime dhe amorfe. Pėr kryekleptokratin, gra janė vetėm ato qė shpallen biznesmene.
Raporti qė Nano mbajti nė kėtė mocion, ėshtė raporti i njė krimineli me viktimat dhe jo i kryeministrit me qytetarėt. Kėta qeveritarė kanibalė me kanibalizmat e tyre marrin jetė njerėzish. Prandaj, ata janė 10 herė mė tė liq dhe 100 herė mė tė ulėt se kanibalėt.
Fatos Nano tė mos vėrė kompanitė e krimit nė emėr tė familjarėve tė tij. Ti je importuesi kryesor i helikopterėve kontrabandė nė Shqipėri, por edhe i grurit kontrabandė dhe duhanit, drogės, por nuk je i vetėm, sepse ke edhe Dukėn, Naēin, Baēin. Ti je faktori kryesor i bllokimit tė procesit tė integrimit, i bllokimit tė 90% tė ndihmave pėr Shqipėrinė. Dosja jote personale, ka me vete vrasje tė fshehura, trafiqe droge, benza tė blinduar gjysmė milion dollarėsh, lekė e pallate pa leje. Urrejtja qė po mbjell, do tė kthehet e tėra mbi kurriz.

*************

A ka lidhje Berisha me Benzin e Artur Grorit?

Nga Fatos Nano, me 21/07/2004

Deklaratė e F. Nanos nė 21/07/2004, nė pėrgjigje tė akuzave tė Berishės nė Kuvend gjatė debatit pėr deklarimin e pasurisė sė tij dhe bashkėshortes Xhoana Nano:

Inspektorati i Deklarimit tė Pasurive duhet t'u japė pėrgjigje disa pyetjeve: A ka lidhje Sali Berisha me njė autoveturė "Mercedes Benz" tė blinduar qė ka qenė pronė e Arben Grorit (tė dėnuar me burg tė pėrjetshėm pėr vrasje) dhe Elvis Gjetės (tė dėnuar me 7 vjet burg pėr drogė nė Itali).
E ftoj Sali Berishėn tė vetėdeklarojė sa ka pėrfituar vetė dhe sa ka pėrfituar klani i tij nė 5 vjet privatizime abuzive kur kishit pushtetin. Kujtoj se me vendim tė regjimit tė Berishės, dosjet dokumentare tė kėtyre privatizimeve janė asgjėsuar nė mėnyrė periodike vit pas viti.
Sali Berisha duhet tė pėrgjigjet pėr fatet e 1 miliard dollarėve ndihma e kredi qė mori nga vendet partnere kur regjimi i tij qeveriste Shqipėrinė, pasi trashėgim na la vetėm 5 km rrugė. Sali Berisha duhet tė pėrgjigjet pėr kontrabandėn e naftės dhe cigareve nė favor tė regjimit tė Milosheviēit, duke thyer embargon e NATO-s dhe aleatėve strategjikė tė Shqipėrisė nė favor tė kriminelėve tė kėrkuar nga drejtėsia ndėrkombėtare.
Ai duhet tė tregojė se sa para tė pista dhe tė pėrgjakura shkuan nė xhepat e tij dhe sa nė xhepat e klanit tė tij kriminal. Sali Berisha duhet tė tregojė se sa para ka marrė nga bosėt e piramidave qė nuk i arrestoi dhe nuk u bllokonte pasuritė pėr njė vlerė prej 1.2 miliard dollarė qė i kishin grabitur qytetarėve shqiptarė.
*****************

Me F.Nanon s'mund tė ketė integrim tė vendit nė BE

Nga Sali Berisha, me 12 tetor 2004

*Fjalim nė mbledhjen e grupit parlamentar tė PD, lidhur me njė deklaratė tė F. Nano se "ndėrkombėtarėt duhet ta trajtojnė Shqipėrinė si partner dhe jo si nxėnės" dhe pas njė takimi dyditor nė Lucernė tė Zvicrės:

Nano sot pėrdor kėtė tezė pėr tė mbrojtur dhe ruajtur ekonominė e tij kriminale. Kjo ėshtė njė tezė tmerrėsisht e rrezikshme. Kryeministri duhet tė thirret me urgjencė nė komisionin e Jashtėm tė Kuvendit, nė mėnyrėn mė urgjente sepse me kėtė tezė ai synon tė largojė Shqipėrinė me shpejtėsi tė madhe nga procesi i integrimit.

Ne me transparencė tė plotė duhet t'u qartėsojmė shqiptarėve se jo sot, por tė paktėn edhe disa dekada, nėse duam tė kapėrcejmė problemet madhore tė trashėguara dhe tė krijuara, ka vetėm njė rrugė, ajo e nxėnėsit tė mirė...

Hidhni sytė drejt historisė sė Irlandės qė sot ėshtė bėrė nga njė vend 30 vjet mė parė shumė i varfėr, njė nga vendet me ritmet mė tė shpejta tė zhvillimit nė botė. Praktika e nxėnėsit tė mirė ėshtė praktika e suksesit, e integrimit.

Teoria e Nanos ėshtė njė teori reminishente, e cila nuk synon asgjė tjetėr veēse interesat e tij tė ekonomisė kriminale dhe pėr t'i ruajtur e mbrojtur ato. Ndaj, dhe kryeministri duhet thirrur urgjent nė komisionin e Jashtėm dhe duhet t'i thuhet se je nxėnėsi mė i keq pas Milosheviēit nė historinė e Europės pas shembjes sė perdes sė hekurt...

Natyrisht paraqita para tė pranishmėve tė gjitha pikėpamjet e regjimit kleptokratik, papėrgjegjshmėrinė e kryeministrit Fatos Nano nė ndėrrimin e 6 drejtorėve tė doganave nė kėto dy vjet dhe tė 5 ministrave tė rinj. Unė bėra njė ekspoze se kontributi mė i madh i Shqipėrisė nė rajon, ėshtė qė tė ecė nė shinat e integrimit europian.

Por, kjo faktikisht nuk po ndodh... Unė mund t'ju them se ata qė bėnė konkluzionet pėr integrimin europian, theksuan sa vijon: Me shkallėn e lartė tė korrupsionit dhe krimit tė organizuar Shqipėria nuk ka shpresa pėr integrim europian. Njė apel pėr shqiptarėt, qė tė ngrihen kundėr balozit tė krimit tė organizuar, qė po dhunon me shpejtėsi tė ardhmen, qė kėtė copė toke po e izolon nė njė monopol tė krimit dhe trafiqeve.
************************
__________________________________________________ __

Nga Sali Berisha Kryeministėr, me 20 prill 2010

Pjesė nga deklaratat pas takimit nė Vjenė:

Nė Vjenė, unė ftova liderin historik tė sė majtės nė njė takim, i cili kishte disa arsye pėr tė mė takuar, dhe nuk mund tė anashkaloja pa e takuar F. Nanon nė kėtė moment historik...

Pavarėsisht se ku ndodhet, ai ka meritat e tij dhe askush nuk mund t'ia mohojė... Biseda kishte tė bėnte me progresin e Shqipėrisė dhe perspektivėn europiane tė saj. Ky moment historik e donte qė unė ta njihja zotin Nano me proceset integruese, pasi ai ka kontributin e tij nė tė gjitha marrėveshjet, qė janė nėnshkruar me Bashkimin Europian.

Tė gjitha marrėveshjet qė kam firmosur me Nanon i kanė shėrbyer kauzės evropiane tė Shqipėrisė. Unė jam i preokupuar pėr ēėshtjen e liberalizimit tė vizave, ecurinė e saj dhe hapat qė po ndiqen... Kam jo vetėm sinjale pozitive, por dhe vlerėsime shumė pozitive pėr ēdo gjė... Jam takuar me shefin historik tė sė majtės shqiptare... (etj)

*****************
__________________________________________________ ______________

Ja se kush jane Sali kopuki dhe Fatos kazinoja, dy dinosauret e politikes shqiptare!

Deri sa Nano ishte ne krye te Partise Socialiste, si atehere kur ishte ne pushtet, si atehere kur ishte ne opozite, per Sali Berishen ai ishte kriminel, vrases, kleptokrat, mafioz, ....e tjera e tjera.
Mirepo, pas zgjedhjeve te vitit 2005 Fatos Nano dhe doreheqje nga posti i Kryetarit te PS-se, por edhe pasi qe vet PS-ja nuk e deshiron kthimin e tij ne krye te sajė, tani eshte Sali Berisha ai qe me se shumti i vardiset dhe e mitizon ate, bile duke deshiruar edhe rikthimin e tij ne krye te opozites.
Se perse tani per Sali Rame Berishen e Vuēidolit Fatos Nano nuk eshte me "krimineli", "kleprokrati", "mafiozi", "padrinoja" i droges e prostitucionit, e tjera akuza te bere deri ne vitin 2005, nuk eshte edhe aq e veshtire per ta kuptuar.
Mirepo per mua eshte e veshtire per ti kuptuar disa truthare qe ende nuk e kane marr vesh se Sali Berisha nuk ka asgje te perbashket me demokracine, antikomunizmin dhe atdhetarizmin, por ai eshte nje ish komunist lapanjoz e sahanlepires, nga ata njerz te ligj e kameleon, te cilet sipas ambientit dijne te ndrrojne edhe ngjyren e lekures.

Shpetimi

Shpetimi
29.04.2010, 08:04:12
Kėrcėnohet Myslim Pashaj: 'Do pėrfundosh si Trebicka..'

"Edhe ti si Trebicka do pėrfundosh o tellall. Paret qė tė ka dhėnė Edi Rama do t'i marrėsh me vete nė varr, se ditėt tė numėruara i ke".
Ky ėshtė vetėm njė nga mesazhet qė kolonel Myslym Pasha, profesori i hartografisė, i njohur si denoncues i Paktit Detar me Greqinė, ka marrė nė adresėn e tij nė Facebook dhe nė telefonin celular.
Mesazhet janė dorėzuar prej javėsh nė organet pėrkatėse, por deri mė tani nuk ka asnjė ecje pėrpara me hetimet. Profesor Pasha ka preferuar tė hesht pėr to, pėr tė mos shqetėsuar nė veēanti familjarėt e tij, megjithėse rrethi i ngushtė i miqve tė kolonelit ka qenė nė dijeni tė tyre qė nė kohėn qė u dėrguan.
Pas angazhimit publik nė mbrojtje tė intergritetit territorial tė vendit, qeveria nė detyrė e kryeministrit S.Berisha, zhvilloi njė fushatė denigruese ndaj z.Pasha.
Gazeta e PD, "Rilindja Demokratike", e quante Pashėn "pensionist tė lajthitur" dhe "folklorist". Ajo botonte nė faqe tė parė foto ku hartografi i moshuar shfaqej duke kėnduar me grupin polifonik tė Mallakastrės.
Vetė S.Berisha, nė njė intervistė tė dhėnė pėr "Zėrin e Amerikės" nė ditėt e fundit tė vitit tė kaluar e etiketoi profesor Pashėn si "sharlatan".

***********************
Njė libėr pėr Paktin Detar

Doli nga shtypi libri " Deti qė nuk falet" i Kolonel (R) Prof. Myslim Pashaj, i cili i pėrcillet lexuesit me trajtesa dhe pėrfytyrime tė cilat zgjojnė njė interes tė veēantė.

Kush do tė ishte ajo shtysė dhe prej kujt drejtimi do tė vinte? Kush do tė ishte ajo erė qė do tė frynte? Njė bashkėsi e tėrė, pėr herė tė parė do tė njihej prej tronditjejes qė do t'i sillte Pakti Detar, dypalėsh Shqipėri-Greqi. Ky libėr na sjell pėrballjen dhe sfidat: (1) pėr tė takuar Ligjin e Detit dhe (2) pėr tė kundėrshtuar njė Padrejtėsi qė ishte bėrė nė tė Drejtėn Ndėrkombėtare.

Kuptimėsia e saktė dhe implementimi dypalėsh diplomatik, do tė vihej nė tavolinė, pėr tė kėnaqur interesat e ndėrsjellta por edhe drejtėsinė e Ligjit tė Detit. Sfida bėhej edhe mė e madhe, sepse kėtu kishim tė bėnim me njė fushė me shumė dimensione qė pėrfshinte nė vete shumė nėnfusha tė tjera. Aty kish kufij historikė, jurisprudencė, marinė detare, oqenografi, pasuri nėnujore si naftė e gaz, peshkim, arkeologji, projekte tė transportit tė energjisė nė brigjet Apenine, gjeologji, gjeografi, mjedis dhe nė tėrėsi interesa kombėtare.

Qeveria mori njė grusht tė befasishėm, megjithate, ajo me buzėqeshje cinike, e hodhi poshtė, me sharje, pėrbaltje, pėbuzje dhe njė besim tė plotė se gjithēka ishte njė sajesė, e ndėrtuar dhe frymėzuar nga armiqė politikė, kur nė tė vėrtetė kishim tė bėnim me Ligjin e Detit, dhe ndėrjen e kufijėve detarė. Ky ishte njė projekt profesional nė tri fusha : (I) Diplomaci (II) Ligji i sė Drejtės Ndėrkombėtare Detare dhe (III) Hartografi. Del tanimė e qartė se pėr tri kėto fusha aktorėt shqiptarė ishin tė papėrgatitur, e nė tė gjithė krahėt, po kaq tė tronditur.

Kjo ndodhi sepse autori i kėtij libri dhe i studimit pėrkatės u paraqit jo thjesht si njė roja i interesave kombėtare, por si njė roja i profesionit, i kulturės dhe formimit tė tij. Kjo ishte pak a shumė e pazakontė, pėr njė mjedis shqiptar kur shumė institucione studimore, janė kredhur nė njė gjumė letargjik tė frikshėm. Nė kėtė vėshtrim, ky libėr, ėshtė vijim i njė vepre qė u mbrojt para njė auditori me njė ndjeshmėri tė lartė, por edhe qė mbriti deri nė kullėn Rojtare tė Gjykatės Kushtetuese tė Shqipėrisė.

Aty u mbyll perdja e kėsaj shfaqeje duke u dhėnė verdikti, pėr njė drame e cila ishte luajtur nga aktorė shqiptarė, qė kishin qėnė nė fund, tė gjithė humbės, duke ekspozuar pėr herė tė parė nė historinė e Ligjit tė Detit, se si brenda njė shteti, lozte absurdi i madh, i erozionit qė e prodhonte vetvetja shqiptare.

Autori, pėr herė tė parė paraqet njė pėrvojė tė re se ligjet ndėrkombėtare janė njė instrument i diplomacisė, por qė mund tė ndėrthuren tė dyja: politika dhe ligji ndėrkombėtar. Ėshtė konsideruar si diēka heretike qė tė quhej pėrcaktimi i kufijėve detarė, vetėm si njė sfidė diplomatike.

Botimi " Deti qė nuk falet" ruan njė pėrpjestim tė lakmueshėm tė shkencės sė hartografisė qė i shėrbeu implementimit tė ligjit, me vet Ligjin e Detit, duke u bėrė pėr herė tė parė, njė lėndė, e cila ra nė duar tė njė drejtėsie tė vėrtetė, si Gjykata Kushtetuese e Shqipėrisė e cila me vendimin e saj nuk ruajti vetėm tė Drejtėn Detare Shqiptare, por nė radhė tė parė, tiparin thelbor tė parimėsisė sė lartė, duke mos e lėnė atė tė pėrlyhet, si jo rrallė, ka ndodhur nė Shqipėri.

Nė libėr do tė gjeni studim, pėrjetime publiēistike, esse intervista tė cilat e bėjnė atė tė larmishėm dhe tė lexueshėm nga njė lexues i gjerė. Teksa del botimi " Deti qė nuk falet" i Prof. Myslim Pashės, qė rrėfen, atė betejė tė pabarabartė, ne s'kemi si rrijmė si ndoca spektatorė tė pėrhumbur, por si pjesė e mitit dhe e mbijetesės sė racės sonė, gjejmė nė tė dinjitetin kombėtar qė qeveria shqiptare, pėr shkaqe qė s'ėshtė vendi t'i analizojmė, nuk e ruajti dot.

Botimi i tanishėm i Pashajt ėshtė pjesė e shpirtit tonė tė qėndresės, nė rrugėn e gjatė tė progresit, nė integrimin Europian dhe Botėror, si pjesė edhe e trashėgimisė sonė qė nuk mungon.

Libri ėshtė botuar me kontributin financiar tė avokatit Alban Mėsonjėsi, gazetarėve Adrian Thano e Mero Baze dhe ish-zv.shefit tė Shtabit tė Ushtrisė, Armand Vinēani. Ai do shpėrndahet nga Shtėpia Botuese MAX.
____________________________________

"Kavalieri" mbi gomar i ka leshuar langaraqet e tij ne perndjekje te Gjeneralit Muslim Pashaj, te cilin duan edhe ta vrasin, ashtu siq e vranė Trebicken, pasi qe ky i fundit e kishte denoncuar tragjedine e Gerdecit si veper te vet Qeverise shqiptare te udhehequr nga Sali rrumpalla.
Por Sali katrani harron se Gjeneral Pashaj nuk ja ka friken nje serbofili me damke, pa ēka se Gjenerali e din se Karagjiēi i Vuēidolit ka mundesi qe permes marimanges se tij te zezė, si njeri i pabese qe eshte, edhe ta vrasė pas shpine.

Shpetimi

Gjilani 2010
29.04.2010, 22:06:03
Letėr e hapur zotėrive Berisha kryeministėr i Shqipėrisė dhe Meta zv. kryeministėr dhe ministėr i punėve tė jashtme. Publikuar mė 29 prill, 2010 nė orėn 21:45 ( Para 14 minutave )Lidhur me deklaratėn e z. Meta dhėnė Alsat M "Shqiptarėt e Maqedonisė tė mos provokohen"

http://www.albaniapress.com/fotot/lajme_foto/apr_10/458ltr1.jpg

Tė nderuar,
Ne ēmojmė lartė qėllimet e Shtetit Shqiptar qė nė regjion tė mbretėrojė qetėsia dhe paqja, pa dyshim se kėtė e dėshirojnė edhe 7 milionė shqiptarė tė regjionit. Por, me qė nuk e kam ndėr mend tė tregohem i "kulturuar" dhe t'ju shkoj juve sipas qejfit, do t'ju them shkurt: Mos na e mbani mė gajlen tonė as ju as kushdo tjetėr, ngase ngado qė jeni jeni mjerim pėr fatin e keq tė shqiptarėve.
Ju mundohuni ta bindni Evropėn t'ua heqin vizat se do tė korrni fitore tė madhe, ngase jeni turr drejt Evropės sikur atje tė keni shpėtimin pėr tė hyrė nė Xhenet! Mbase ju keni dhėnė njė kontribut tė jashtėzakonshėm pėr vėnien e kufijve ndėr-shqiptarė, keni mė sė paku tė drejtė tė flisni dhe t'ju jepni leksione shqiptarėve tė Maqedonisė. Ne zotėri, nuk duam mė tė jemi viktima qė ju tė arrini qėllimet tuaja tė ulėta - qėndrim sa mė tė gjatė nė kolltuk duke u shkuar pėr qejfi "kėrkesave" ndėrkombėtare dhe duke shqelmuar kėrkesat jetike tė shqiptarėve. Ju nuk keni tė drejtė.
Tentoni tė bėheni miq me tė huajt, duke mos u mėrzitur fare se a do tė bėni armiq tek populli tė cilit i takoni! Politikė se jo mahi!
Ju zotėri, pėr tė ruajtur kolltuqet tuaja, e harroni historinė tuaj, tė vetmit politikanė tė rruzullit tokėsor qė nuk iu intereson historia kombėtare janė shqiptarėt ngado qė i kemi nė pushtet (Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, Lugine"tė Preshevės, Mal tė Zi) e dini pse? Sepse historia ua lėkund juve karriget e buta, privilegjet, rrogat e majme, tenderėt, e ēka jo tjetėr!
Ju nuk keni tė drejtė, ngase duke ju dėgjuar juve jemi ku jemi, nuk keni tė drejtė tė na akuzoni se nuk kemi qenė tė dėgjueshėm, sepse kemi qenė edhe atė e kemi tepruar, jo mė, mė nuk do t ju dėgjojmė, na sollėt buzė greminės, na sollėt nė njė gjendje psikike tė mjerueshme, s'ka shtėpi apo familje shqiptare qė nuk ėshtė i prekur nga kjo sėmundje aq e rėndė, dhe ju ende mundoheni tė na jepni leksione?!
Jo mė, morri fund shkolla juaj tek shqiptarėt e Maqedonisė, ata qė pretendojnė se pėrfaqėsojnė shqiptarėt ne Maqedoni gjithashtu nuk kanė legjitimitet, dhe si tė tillė nė mes jush mund tė ketė dialog dhe muhabete tė pafundme, ndėrsa ne u lodhėm me politikat tuaja.
Ju nė vend se si anėtare e NATO-s tė kushtėzoni fuqishėm Maqedoninė me barazinė e plotė tė shqiptarėve, mundoheni ende t'ju thoni shqiptarėve tė mos provokohen!?
Po qe se jeni vėrtetė tė mėrzitur pėr shqiptarėt, ja njė kėshillė vėllazėrore:
Ngritni tonin nė Evropė si pėr Shqipėrinė si pėr shqiptarėt kudo qė jetojnė, do tė jeni me tė ēmuar se ē'jeni, tė mė besoni. Nėse jo, atėherė mos na jepni leksione si duhet tė veprojmė, ngase ne e dimė mė sė miri pėr vetveten.

Alisetar Ramadani - Nyon

29.04.2010

Shpetimi
04.05.2010, 07:40:46
Me poshte mund ti lexoni lajthitjet e Sali Berishes, i cili per fatin e keq te shqiptareve ende vazhdon te qendroj ne krye te ekzekutivit te shtetit shqiptar.

Ne vend qe ne mbledhjen e grupit parlamentar te partise se tij te flas per zhvillimet politike ne vend, ne vend qe te flas per zgjidhjen e shume problemeve qe e ka kapluar ekonomine e vendit, ne vend qe nga ligjvensit shqiptar te kerkoj plotesimin e reformave demokratike, e si rrjedhoje edhe integrimet europiane, si dhe ne vend qe te kerkoj llogari per humbjet qindra-milion euro vetem ne keq-menagjimin dhe humbjen (kupto vjedhjen) e mbi 100 milion eurove per Autostraden Durres-Kukes-Morine (perveq shkeljes se kontrates nga ana e firmes Bechtel&Enka per hapjen e Autostrades qysh veren e vitit te kaluar, tani vetem per shembjen e tunelit nga buxheti i Shqiperise duhet paguar edhe rreth 30 000 000 euro me shume), ky idiot merret me zbulimet e teknologjise moderne, zbulime te cilat ky karagjoz paska "30 vjet qe po i pritka" (hajde rrenė hajde).

Por te shohim se ēka nxjerr nga goja e tij ky Karagjiqi i Shqiperise.

---------------------------------------------------------------

K/Ministri: Pasioni im, teknologjia. Ekonomia? Ritvani lufton me krahmarrje

K/Berisha ne mbledhjen e grupit parlamentar tė Partisė Demokratike, ka mbajtur nje fjale te gjate per nje kompjuter qe ai e ka pasion te vjeter dhe per ekonomine shqiptare qe sipas tij, i "rezistoi krizes globale me njė rritje ekonomike, mė tė madhe nė Evropė".
Me poshte, pjese fjala e S.Berishes qe mund te gjendet edhe ne sajtin zyrtar te K/Ministrise:

Zonja deputete, zotėrinj deputetė!

Sot para jush dua tė paraqes dy ēėshtje tė rėndėsishme. Pėr njėrėn ju mund tė ndjeheni pak tė ēuditur, se vėrtetė ėshtė e pazakontė, por njeriu nuk mund tė mos ndajė tė mirėn me tė tjerėt. Dhe ajo qė unė dua tė ndaj me ju, ėshtė kėnaqėsia e Ipad. Ky ėshtė kompjuteri qė unė kam pritur prej 30 vitesh...
Steve Jobs i bėn njerėzimit njė dhuratė tė madhe shumė. Bill Gates, 5 vite mė parė, nė njė editorial tė botuar nė Herald Tribune, Nju Jork Times, do tė paralajmėronte se 5 vitet qė vijnė, do tė jenė vitet tė cilat nė fushėn e ICT do tė sjellin mė shumė se 25 vitet e shkuara. Nė kėtė shkrim fondamental Gates paralajmėronte kompjuterin tablet. Por ėndrrėn e Gates dhe tė gjithė atyre qė pritėn me padurim kėtė kompjuter qė ka pėrmasat e faqes sė njė libri, i ka shkrirė nė njė.
Natėn qė shumė prej jush ndiqnin Interin me Barcelonėn, unė ndiqja pasionin tim tė vjetėr. Mund ta lija, por po familjarizohesha. Mund t'u them se nuk kam patur kurrė nė dorė njė gjė mė tė mrekullueshme. Po bėj unė njė reklamė tregtare pėr kėtė prodhim tė Steve Jobs? Steve Jobs ka qenė idhulli im.
Dhe kushdo qė lexon pėr tė nuk mund tė ketė tjetėr veēse njė admirim tė pakufishėm. Kėshtu qė nuk ka tė bėjė asgjė me aspektin tregtar, pėrveēse me vendimin tim qė njė tė mirė mund ta ndajė edhe bashkėpunėtorėt dhe qytetarėt e mi. Kjo ishte ēėshtja e parė qė unė doja tė paraqisja para jush.

Ēėshtja e dytė, ėshtė njė lajm pozitiv qė ka tė bėjė me ekonominė e vendit. Sot sėrish nė botė flitet pėr krizė. Dhe kjo ėshtė njė vėrtetė e pamohueshme.
Sot flitet pėr papunėsi dhe ky ėshtė njė realitet shumė i hidhur. Vendet qė pėr dekada kanė patur papunėsi prej 3-4 pėr qind, apo papunėsi fiziologjike siē quhet, thjeshtė ēėshtje pėrzgjedhje dhe asgjė tjetėr, sot e kanė rreth 10 pėr qind. Rreth 10 pėr qind ėshtė papunėsia nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, 10 pėr qind ėshtė papunėsia nė zonėn mė tė mėkėmbur tė Evropės, qė nuk e ka patur ndonjėherė, nė zonėn e Euros. Nuk ka dyshim se ku cunam i madh financiar botėror, u shoqėrua me humbjen e miliona e miliona vendeve tė punės.
Megjithatė dua tė them se nė kontrast tė plotė me ekonomitė nė krizė, ėshtė ekonomia shqiptare. Them qė i ka ndjerė pasojat, por qė ėshtė mbajtur dhe qė rezistoi me njė rritje ekonomike, mė tė madhe nė Evropė, gjatė vitit tė kaluar. Dhe qė gjatė kėtij viti ka disa tregues jashtėzakonisht premtues.

Ndaj edhe ata tė cilėt bėrtasin se papunėsia dhe u fryjnė borive tė krizė dhe borive tė zisė, dua tu them se pa diskutim krizėn dhe zinė, e keni nė mendjet tuaja. Ata qė hedhin gjyq institucionet e statistikave tė vendit, le tė shkojnė dhe tė hedhin gjyq sipėrmarrjet qė prodhojnė qindra mijėra tonė mallra mė shumė se vitin e kaluar. Tė mos bėjnė Don Kishotin me Institutin e Statistikave.

Zotėrinj deputetė, zonja deputete!

Asgjė nuk sintezon nė njė kėta faktorė sė bashku, mė shumė se eksporti "Made in Albania". Ne nuk jemi njė ekonomi e udhėhequr nga eksportet; kėto nuk kanė ndodhur nė parqe industriale eksportesh, do t'i kemi edhe ato dhe ėshtė gjė shumė pozitive, kėto kanė ndodhur nga gėlimi i ekonomisė shqiptare kudo, nė ēdo vend.

Kemi njė inflacionin thellėsisht tė kontrolluar dhe leku, mė duhet t'u them kėsaj here, se ka qėndruar njėlloj si Skėnderbeu. Ritvani tė gjitha betejat nuk i bėnte ballė pėr ballė, disa i bėnte edhe me krahėmarrje.

Me mediat do tė kisha folur edhe pėr njė ēėshtje shumė tė rėndėsishme, por e pata temė tė njė konference shtypi dhe nuk po ndalem aty. Ju ftoj edhe ju gazetarėve qė tė blini Ipad, pasi do tė ngeleni shumė tė kėnaqur.

Ju faleminderit!

*******

Nga fjalimet me teme teknologjine - pasioni i k/ministrit: Makina me 1.5 kuaj fuqi (!) dhe zėvendėsim llampash me urgjencė!

Kryeministri premtoi ne dhjetor te vitit te kaluar qe administrata shtetėrore do tė zėvendėsojė automjetet qė ka nė pėrdorim me makina me fuqi minimale motorike. Sipas tij, "duke marrė shėmbull nga fqinji ynė jugor Greqia, ministrat qė tė marrin nė pėrdorim makina me cilindrat tė ulėt".
"Greqia qė ėshtė njė vend shumė mė i pasur se ne ka vendosur veturėn 1 kuaj e gjysem fuqi - tha pa hezitim kryeministri.
Problemi eshte qe makina me 1.5 kuaj fuqi nuk ka. 1.5 kuaj fuqi prodhon nje njeri i zakonshem, 2 kuaj fuqi prodhon nje atlet.

"Sikundėr tha zoti Ministėr i Financave, operacioni me veturat do tė shtrihet mė thellė nė kuptimin qė do tė disponohet njė fond me tė cilėn do tė blejmė veturėn mė tė mirė dhe mė tė lirė qė konsumon mė pak sepse ėshtė interesi mė i mirė. Greqia qė ėshtė njė vend shumė mė i pasur se ne ka vendosur veturėn 1,5 kuaj fuqi. Duhet tė jemi rigorozė, pėrveē veturave tė krerėve tė institucioneve kushtetuese dhe ministrave, vetura tė tjera qė janė pėr punė tė tjera do tė jenė vetura qė konsumojnė minimumin e mundshėm tė benzinės", - tha Berisha.

Makina e vetme ne bote me 1.5 kuaj fuqi i perket historise. Ajo ka tri rrota druri dhe eshte e shekullit XIX. Per te mund te lexoni http://www.ssplprints.com/image.php?id=95166&idx=0&keywords=&filterCategoryId=1010&fromsearch=true
Makinat lodra me telekomande, kane fuqi "1 kuaj e gjysem" gjithashtu.

Kryeministri, paralajmeroi edhe masa te ashpra kunder atyre qe nuk zevendesojne llampat.

"Zoti sekretar i Pėrgjithshėm i Kėshillit tė Ministrave nė bashkėpunim me Sekretarėt e Pėrgjithshėm tė tė gjitha institucioneve do tė ushtroni kontrollin mė tė rreptė, tė zhduken me urgjencė tė gjitha llambat e zakonshme dhe tė zėvendėsohen ato. Llambat inkandeshente nuk mund tė jenė mė nė asnjė institucion shtetėror. BE-ja qė ėshtė nga ana tjetėr dhe bashkimi i tė pasurve tė botės i ndaloi ato llamba, me vendim tė veēantė. Ne kemi marrė njė vendim pėr kėto llamba, por kėto nuk mund tė ekzistojnė mė zotėrinj Ministra nė asnjė shkollė tė Shqipėrisė, nė asnjė spital tė Shqipėrisė nė asnjė institucion tė vendit. Zėvendėsimi tyre me urgjencė ėshtė kushti i tė gjitha kushteve pėr tė frenuar rritjen e shpenzimeve administrative. Mos tė detyrohemi pastaj tė veprojmė nė mėnyra shumė tė rrepta", - tha Berisha
----------------------------------------------------

E lexuat, Berisha kerkon makina me 1.5 kauj fuqi (1.5 PS), makina te cilat nuk ekzistojne fare ne qarkullim.
Por ndoshta Sali Berisha do ti prodhoj ne Shqiperi ato makina me rrota te drurit, e mbase me vone i "modernizon" duke i bere me rrota prej gezhojave te municionit, diēka ashtu si municioni qe pati shperthyer ne Gerdec!

Shpetimi

Burri.
19.06.2010, 21:09:54
Publikuar mė 19 qershor, 2010 nė orėn 00:17 ( Para 20 orė e 49 minutave )Fadil Shyti | Opinion (http://kosova.de/forum/kategoria/2/Opinion/) | http://kosova.de/forum/images/font_plus.jpg (http://kosova.de/forum/#)http://kosova.de/forum/images/font_min.jpg (http://kosova.de/forum/#)Nė poezinė e famshme, “Krishti me kamxhik” nė vitet 30-ta, Noli i madh shkruante:

Nė kėshtjellė t'atdheut, nė tempull tė fesė
Janė shtruar sarafėt') pa shpirt e pa besė,
Tregėtojn' e gėnjejnė, rrėmbejn' e sfrutojnė,
Thon' ashtu Israelin e mbrojn' e shpėtojnė.

-Ja, sa aktuale tingėllon sot e mot, gjer - nė ditėt tona kjo poezi e gjeniut poet!

http://www.albaniapress.com/fotot/lajme_foto/jun_10/551ramizi.jpg

-Qė prej ndryshimit tė sistemit politik nė Shqipėrinė administrative, kur morėn hov tė pandalshėm hapat e prapakthimit, kur morėn hov “ndryshimet pozitive”, kur erdhėn nė pushtet bijtė dhe bijat e atyre qė kishin luftuar pėrkrah fashistėve italo-gjermanė me nė “krye” Sali Ramė Berishėn sulmet e pa fre, mbi ish--udhėheqjen shqiptare s “po kanė tė ndalė; kėto sulme tė ndihmuara nga tė gjitha aspektet revanshiste, pėr t“i quar nė vend: amanetet fashiste tė Hitlerit dhe Musolinit, qė kur e kur ata, si arritėn dot qė, disa nga udhėheqėsit e PKSH-sė dhe tė rinisė shqiptare, t“i burgosnin atėbotė-kėtė e arritėn pinjollėt e aleatėve tė tyre besnikė...

-Elementė reaksionarė, vandalistė tė politikės jo tė mirėfilltė shqiptare, janė tė ndihmuar nga faktorė tė jashtėm dhe tė brendshėm jo vetėm shqipfolės ; por, nė veēanti ishin dhe janė tė ndihmuara nga qarqe reaksionare tė vendeve fqinje si : Serbia, Mali i Zi, Maqedonia. Kanė kaluar kaq vite dhe kurrsesi, nuk po kthjellohen mendjet e turbulluara tė “liderucėve” “demo (n) kratė”, nė pasionin e tyre tė ndjekjes sė shtrigave...

-Nuk po pėrfundojnė gjithashtu, turpet e krimet e njė politike reaksionare-barbare, mbi atdhetarėt nė veēanti dhe shqiptarėt nė pėrgjithėsi: qė nga koha e piramidave; qė, pastaj pasuan trazirat e 97-tė,kur: atėbotė ”Salo ”trimi”, gati e bombardoi Shqipėrinė, pėr ta ndarė nė dysh-Jugun; t“ia jepte peshqesh, -Greqisė, dhe Veriun;- Serbisė, -po pėr fatin e atdheut, pilotėt nuk e dėgjuan, pastaj u larguan nė Itali , pasi nuk deshėn tė marrin damkat e kriminelėve duke qėlluar nga ajri , mbi popullin e pafajshėm. Protestat nė Vlorė filluan nė fillim tė Janarit 97, dhe pėr 2 muaj rresht populli i Vlorės , dhe i tėrė Shqipėrisė, u rrah, u burgos dhe u vra nga shikasit e Gazidedės.

-Nuk po pėrfundojnė as tragjeditė masive mbi kombin tonė; nė tokė e nė det...

-Skandalet dhe turpet e tė gjitha llojeve as skenarėt nga mė tė tmerrshėm, s“po kanė tė ndalė nga kjo “epokė e artėØ” e tradhtive blu, -kur, udhėheqėsit e harlisur , janė duke pėrfituar pasuri pėrrallore, mbi djersėn e popullit, -kjo klasė e majmur politike, nuk u ngop dot; me gjakun e popullit shqiptar: si tragjedia e Otrantos, tragjedia e 36 dibranėve tė zhdukur nga valėt e detit; tragjedia e Gėrdecit, -pastaj, tragjeditė aq tė shpeshta tė minatorėve nė minierėn e Bulqizės dhe nė miniera tė tjera, fryrja e lumenjve nga hidrocentralet gjigante si ai i Komanit;- tė cilat nuk i ngriti dhe as nuk po kanė si duhet pėrkujdesje nga qeveritarėt sharlatanė; ato, pastaj, si nga revolta ndaj kohės sė kėtij pushteti po “hakmerret “ edhe natyra ; po marrin furi sikur pėr ironi tė dėshmojnė se, po kėtė furi e ka korrupsioni astronomik , qė u bė gazi i zi dhe shembulli mė i keq nė botė; i qeverive “demo (n ) kratike; nė kohėn e sotme; tė dėshmojnė se, po kėto pisllėqe e tragjedi ziejnė nė “kupolėn shqiptare” sikur atje nė male qė shpėrthejnė hidrocentralet.

-Dėshtimet ekonomike dhe krimet politike s“kanė tė ndalė!

Pasi u pėrurua e ashtuquajtura “rruga e kombit”, tuneli i saj, u rrėnua vetėm ca javė mė vonė, pasi i arrit “bashkimi i kombit”, pasi pėrfundoi balada e pėrqafimeve, Salo-Thaēi nė tunelin e Kalimashit, papritur ra masivi shkėmbor-pra, ra si korrupsioni mizor qė, madje jo vetėm djersėn, por edhe gjakun po ua thithė si shushunja shqiptarėve.

-Askund nė botė, madje as nė Afganistanin e luftėrave disavjeēare nuk ndodhė qė aq hapur tė shkelet e drejta mė elementare siē ėshtė vota-si me shqiptarėt. Qė prej vitit 1996 kur u vodh vota e shqiptarėve po habitet e neveritet bota me organizimin tyre, me mashtrimet e pacipė tė qeveritarėve. Bile atje, kur pati njė kontestim nga opozita, por sė shpejti qeveria fituese ra dakord pėr rishikimin e votimit; -ra dakord Hamid Karzaja , por nuk bie dakord, as pas njė viti, Sali Belaja!

-Opozita shqiptare me nė krye Edi Ramėn, hyri nė protesta dhe nė grevė 19 ditore bile, bile, tek pastaj, u zgjua e tėrė diplomacia evropiane dhe amerikane pėr t“i bindur qeveritarėt berishistė se, duhet tė hapen kutitė- por, jo se jo, -kjo nuk arrihet dot; sepse, ashtu ia do puna, Saliut me kompani, pėr faktin se, po i hapi kutitė –hapen “kutitė e Pandorės” e, pastaj lumi e merr gjithēka, humbet pushteti, humbet korrupsioni dhe bėhet ēameti!!!

I gjendur pėrballė kėsaj situate nė rrugė pakrye, Sali Gjurulldisė i shkoi mendja, prej tė krisurit, nė aheng, qė tani, t“i ngatėrrohet Ramiz Alisė! T“i ngatėrrohet sipas asaj fjalės sė urtė popullore; kur dhelprės iu kall bishti, -tha – u kallė dynjaja”.

-Tani, kur po i rrezikohet pushteti dhėndrit tė malazezėve, Sali “Shqiptarit” , zgjohet nė letargji e vajton si kukuvajka pėr tragjedinė e Tivarit.!!!

-Vajton dhe akuzon dhe e drejton gishtin e akuzės ndaj atij qė nuk duhet; vajton dhe akuzon me nder lexuesve –jo tek serbėt sepse, atje b... i druhet, kur e ka dėshmuar se, nga hija e vet frikėsohet, prandaj, ruhet...!

Pse Sali Berisha, nuk ngre akuzė ndaj gjakatarėve serbė, tė cilėt atėbotė e kryen krimin?!

-Pėr tragjedinė e Tivarit, janė fajtorė ēetnikėt serbomėdhenj ata qė nuk u ngopėn kurrė me gjak shqiptarėsh. E, jo komandantėt as komisarėt partizanė shqiptarė qė luftuan pėr ēlirimin e trojeve shqiptare dhe tė popujve tė ish_Jugosllavisė nga fashizmi, kur atėbotė, ishte nė aleancė e tėrė bota anti-fashiste duke i pėrfshirė kėtu edhe shumė vende qė, pėr nga sistemet ndryshonin, -por, kur rreziku fashist i kėrcėnonte t“i pėrpinte si lubi; -prandaj, u bashkuan dhe fituan, me njė det gjak dhe sakrifica mbinjerėzore.

Jo, ore zotėri!
-Nuk bėn tė hidhen akuza mbi ēlirimtarėt shqiptarė, por sulmi duhet tė pėrqendrohet mbi tradhtarėt “kosovarė”, qė, nė kėtė rast ishin bėrė si gjaku me zemrėn pėr gati 40 vjet me radhė me shovinistėt, jugosllavė. Tė ngresh akuza kundėr vėllezėrve tuaj, do tė thotė tė rehabilitosh krimin e huaj! E kjo pastaj , me tė drejtė; nė mos asgjė tjetėr, -mė sė paku do tė konsiderohej marrėzi!
Nė radhė tė parė pėr Serbinė gjenocidale e herėpashershme e shqiptarėve , kjo akuzė , shpifje ndaj ēlirimtarėve anti-fashistė shqiptarė; ėshtė ndihma mė madhe, qė nuk do t“mund ta ėndėrronte as ajo, asnjėherė!...

-Pse tė mos akuzohen dhe tė kėrkohen tė vihen para pėrgjegjėsisė historike fjala vjen: Ali Shukria, Fadil Hoxha, Xhavit Nimani, e tė tjerė ish-udhėheqės tė KSAK, sepse, nė radhė tė parė ishin ata, qė me hatėr o me zor, i rekrutuan qindra e mijėra shqiptarė nė Srem , Vojvodinė, Trogir e gjetiu ; tragjedia e Tivarit nuk ishte rasti i vetėm: tė parėt tanė prej kohėsh kanė tregua si janė prerė nė besė nga shovinistėt jugosllavė, ushtarėt e komandantit Shaban Haxhia, tė cilėt duke shkuar drejt Serbisė –nė Srem , janė vrarė nga ēetnikėt serbomėdhenj me urdhra tė xhelatėve “komunistė” si Dushan Mugosha , Bllazha Jovanoviqi e tė tjerė...

...Dhe, pikėrisht, duke e parė kėtė tradhti nė sy- komandanti i partizanėve shqiptarė tė Drenicės Kreshnike, Shaban Palluzha, nė Besianė, kuvendon me 7 komandantėt e tij duke e shtruar pyetjen e natyrshme: “ E tani nė kėto rrethana tė krijuara, a tė shkojmė pėr Serbi ta ndjekim fashizmin gjerman, apo tė ndalojmė e t“i mbrojmė vatrat tona, tė cilat po sulmohen nga ēetnikėt e konvertuar si partizanė tė Titos”?!

.... Pas njė konsultimi dhe analize tė ngjeshur dhe me peshė tė madhe, kėshilltari i tij kryesor Miftar Bajraktari i thotė: “Shoku kryekomandant, mendimi im ėshtė qė, mos tė bėjmė asnjė hap andej, drejt veriut, -pra, tė mos nisemi pėr nė Serbi, sepse, shqiptarėt nga Drenica, Gjilani, Peja e nė rrethe tė tjera po vriten pėrditė”! Kėtij mendimi, pastaj i bashkohen njėzėri tė gjithė dhe aty e vendosin qė t“i thonė JO , aleancės” me tradhtarėt jugosllavė.

-Shumė nga ish-ushtarėt e Shaban Palluzės qė kanė qenė aty, kanė rrėfyer kėtė ngjarje , gjithashtu, kėtė e kam dėgjuar shumė herė edhe nga gjyshi im , Hajzer Tafa Shyti dhe vėllai i tij Kamber Tafė Shyti, qė ishin tė pranishėm –ata, i kam dėgjuar disa herė duke treguar nė odat tona, revoltėn e shprehur tė Fadil Hoxhės, ndaj Shaban Palluzhės, kur ky ia jep njoftimin e refuzimit.

-N“mes tė tjerash dialogu zhvillohet n“mes Fadil Hoxhės dhe “Shaban Shypnisė”- siē e quanin ata, komandantin e tyre –qė, nė luftė nė Dezhevė- nė Tregun e Ri, me ēetnikėt , ia kishin dhėnė me vete, vėllain, Muharremin, i cili qe vrarė mė 1942. -Shumė me mallėngjim dhe revoltė e kujtonin rastin kur; Fadil Hoxha, me zė tė lartė dhe kėrcėnues, ia thotė kėto fjalė: “O, Shaban Palluzha, po ēfarė komandanti je ti, qė i pyet vartėsit tu- komandantėt e brigadave dhe ushtarėt a shkojmė nė front, apo jo” ?!

-Me atė rast, Shabani revoltohet fort dhe me njė zė tė fortė prej burri, ia ktheu: “O, ngadalė he, rrospia e Gjakovės, (me nder lexuesve), se asnjė hap se bėj andej pa vullnetin e komandantėve dhe ushtarėve tė mi “!

-“Mirė pra, ia ktheu Fadili, -tejet i nxehur..., “ veē, dijeni mirė pra, se tash e tutje , ( me nder lexuesve) -topin do ta keni pas b....”; gjakrat nxehen mė tej, kur Shabani e fyen rėndė:“ Kurrė, pikė falė mos tė kjofsha, e ngadale he..., se qe besa, aspak s“po ua kemi frikėn”!...

-Po aty, -siē tregonte gjyshi im, “e kemi parė se keq u thye puna, ushtria u nda nė dy taborre, -bile, edhe pa u fjalosur udhėheqėsit e ushtrisė partizane; mė herėt, i kemi parė serbėt kolonė tė rrethit tonė, tė cilėt i njihnim se, kishin qenė ēetnikė, -tė cilėt e kishin qitė yllin e Titos nė ballė e hiqeshin si partizanė”.

-Dihet pastaj, si kanė rrjedhur ngjarjet–kur me urdhėr tė Shabanit u larguam nga Besiana dhe u nisėm drejt Drenicės. Kur kemi mbėrri nė katundet Gllamnik , Babimoc e Barilevė, na e krisėn me minahedhės e mitraloza “bashibozukėt” e Fadilit”! Aty, pėr fat se ishim nė largėsi fort tė madhe, nuk patėm tė vrarė, por, shkonte tym e mjegull, po atė natė kemi qėndruar disa brigada nė katundin Kullė ( ish-Kolla) nė rrethin e Vushtrrisė, ku janė zhvilluar luftime tė rrepta me paritzano-ēetnikėt e Titos- e tė Drazh Mihajoviqit. Prej asaj nate, ka vazhduar ajo e famshmja luftė ēlirimtare, qė nė histori quhet, “Kryengritja e Drenicės”!

-Kur jam duke i trajtuar ato ngjarje tė asaj kohe epike, nuk mundem tė kaloj radhėt pa e shpjeguar dhe njė fakt: se, rrejnė tė gjithė ata qė thonė, partizanėt e Shqipėrisė sė Enver Hoxhės, kinse, teØnxitur nga “vėllazėrim bashkimi” internacionalist proletar, paskan vrarė shqiptarė, -civilė tė pafajshėm nė rrethin e Vushtrrisė!!!

-Po, nga tė parėt tanė luftėtarė tė “Shaban Shypnisė”- siē e quanin ata, komandantin e tyre; e kam dėgjuar kėtė tė vėrtetė historike;-kur nė katundin Druvar ( ish-Dėrvar) nė rrethin e Vushtrrisė, partizano-ēetnikėt i kishin vrarė 22 shqiptarė, ato ditė tmerri, shqiptarėt me gra fėmijė e pleq kishin dalė nė male tė Qyqavicės, natyrisht, duke u pėrballur me dimrin e pėrgjakur e tė rėndė, pėr tė shpėtuar nga masakrat e xhelatėve serbė.

-Pastaj, rrėfenin ata: “Fati e deshi qė, po ato ditė arritėn nga Shqipėria, brigadat partizane, tė cilat iu qepėn maleve tė Qyqavicės, dhe i kthyen tė shpėrngulurit duke i siguruar pėr qėndresėn tyre, nė rast se do tė sulmohen nga ēetnikėt. Pra, ata ishin shpėtimtarėt tanė” –tregonin me lot nė sy, pleqtė tanė tė uruar.

Vazhon..

Burri.
19.06.2010, 21:12:20
E ritheksoj qė, edhe pėr kėtė tragjedi tė shqiptarėve, shkretanėt historianė me bindje tė errėta djathtiste, shigjetat e akuzave i gjuajnė qėllimisht dhe gabimisht!

-Me kėtė rast dua tė theksojė qė, ėshtė vėrtetė se, partizanėt e Enver Hoxhės, tė cilėt e luftonin fashizmin, natyrisht se i kanė luftuar, bashkėpunėtorėt e tij, -ata, qė e kishin lidhur qerren pas tij, pra, i luftonin ballistėt me damkė, si : ish-ushtarėt e rekrutuar tė ashtuquajtur, SS-ėt e Xhafer Devės, Pajazit Buletinit, Rexhep Mitrovicės e tė tjerė, tė cilėt paraprakisht, gjatė mesit viteve dyzeta, kishin shkuar nė Tiranė e nė rrethe tė tjera tė Shqipėrisė, tė ftuar e tė nxitur nga bajraktarė; ballistė e legalistė si Muharrem Bajraktari, Mehdi Frashėri, Mit“hat Frashėri; Gjon Markagjoni, Kolė Biba, e tė tjerė; atje e kishin pėrfunduar atė mision turpi, duke bėrė krime tė rėnda dhe duke e plaēkitur si mos mė keq, popullsinė e pafajshme.

-E them kėtė edhe pėr njė fakt: a nuk do tė gjen tani e tutje Serbia alibinė e atij krimi masiv se, ja ishin shqiptarėt ata, qė u prenė e u grinė n“mes vete, sepse, brigada tė tėra nga radhėt e tyre, ishin rekrutė qė ishin marrė me dhunė, sepse nuk donin ta luftojnė fashizmin. Kur, dihet botėrisht fakti qė , ata nuk janė vrarė si dezertorė, por janė vrarė vetėm pėr “fajin” e vetėm, sepse ishin shqiptarė.

-Pėr tė gjitha ato turpe dhe krime qė kanė ngjarė dhe po ngjajnė pėrditė nė Shqipėri, fajin kryesor e kishte dhe e ka a PD-ja por , pa pjesėn e tij tė fajit nuk mbetet as Ramiz Alia, i cili i besoi verbėrisht nė demokracinė e “ njėqind luleve”, pastaj, ua dorėzoi pushtetin me dafine miqve tė shovinistėve sllavo-grekė tė udhėhequr nga Sali Berisha& Co .

...Dihet nga tė gjithė se, dikur Saliu qe njė ish-komunist i devotshėm, tė cilit PPSH-ja, do t“i besonte tė udhėtonte drejt Parisit, pėr kurimin e njėrit nga shokėt mė besnik tė Enver Hoxhės; -birit tė Labėrisė, udhėheqėsit tė madh tė LANĒ, Hysni Kapo. Ndėrsa, tani ky servil serbofil e grekofil i mjerė, u konvertua (si shumė tė tjerė qė u ka marrė koka erė fashiste); nė njė anti-komunist ekstremist deri nė marrėzi; i cili nė emėr, apo mė saktė nėn maskėn e luftės anti-komuniste, po e lufton nga tė gjitha aspektet ēėshtjen shqiptare nė pėrgjithėsi.
Dihet gjithashtu fort mirė, nga tė gjithė lexuesit e nderuar se, posa e mori pushtetin Salua me kompani , nuk e filloi punėn me ndėrtimin e shtetit, por e filloi dhe si duket do ta mbaroj me shkatėrrimin e tij: -filloi shkatėrrimin e ekonomisė, me shkatėrrimin e tė gjitha resurseve tokėsore , nėntokėsore dhe detare e madje, madje -edhe qiellore.

-Ato pasuri tė fituara me djersė e gjak tė popullit shqiptar , pėr dyzetė vjet , vandalistėt dhe “piromanėt-shkretanė”, me qėllim qė ta kthenin gjendjen nga kuota zero; i shkatėrruan pamėshirė pėr mė pak se 2-3 vite. Kėta qeveritarė “trutharė” nė emėr tė hapjes tė tregtisė me botėn, e sollėn gjendjen e katastrofave ekonomike; shqiptarėt sot po jetojnė pėrditė e mė tė varfėruar, po jetojnė nė zgrip tė jetės, qė , jo rrallė herė po i ndanė kufiri sa njė qime floku; midis jetės dhe vdekjes –tė rėnė nė depresione dhe kriza tė rėnda shpirtėrore ata/ato, po bėjnė sot ato qė, aq rrallė pėr tė mos thėnė –kurrė..., s“i kanė bėrė: po bėjnė vetėvrasje! Po, a ka mė zi e mė keq se kjo- pasqyrė e pistė e kėtij regjimi kriminal dhe tejet...mashtrues. Kjo, pėr pasojė ka shitjen e pasurive tokėsore, nėntokėsore dhe detare pėr tė huajt, -siē thotė populli,”sipas ēmimit: “pėr njė copė bukė“” !

E tmerrshme apo jo?! Gjendja nė anarki e regjimit berishisht, ka arritur deri sa tė shiten dhe pasuritė me vlera tė mėdha edhe pėr mbrojtjen e atdheut, -u shitėn dhe po shitet teknika dhe materialet e ushtrisė shqiptare, fishekėt dhe armėt; -bile, edhe tanket iu shiten e po shiten pėr hekur tek serbo-malazezėt!!!

Nė situatat mė kritike dhe njėkohėsisht mė tė favorshme pėr kombin; kur po shkatėrrohej ish-Jugosllavia e Titos , ato margaritare tė mbrojtjes do tė duhej tė ruheshin e tė lubrifikoheshin se, luftėrat pėr shqiptarėt ishin nė prag. Ato, nuk i shihnin pėrtej syzeve tė zeza, vetėm kopukėt e politikės pacifiste , tė klikave, Salo-Rugova.

O, sa keq!...
Armėt u shitėn e po shiten tek armiqtė e pėrbetuar gjatė shekujve tė shqiptarėve, u shitėn jo vetėm nafta dhe trasetė hekurudhave por, u shitėn dhe shpirtrat e servilėve “demo (n ) kratė”!

-Forcat e errėta anti-kombėtare, qė nga viti 1990 e morėn nėn kontroll shtypin, vazhduan si mos mė zi, tė bėjnė punėn e djallit e tė birit; duke i defirencuar tė gjithė veprimtarėt qė pėr vite tė tėra, kishin dhėnė prova sakrificash pėr zgjidhjen e drejtė tė ēėshtjes kombėtare si nė Shqipėrinė administrative, ashtu edhe nė pjesėt e okupuara tė saj, nga sllavėt gjakatarė.

Tani, ėshtė bėrė zhurmė e pėrditshme qė, nė fakt se beson askush me mend nė kokė dhe qė logjikon gjakftohtė se, kinse “Shqipėria Socialiste, paska qenė njė oazė e pakalueshme e konstrukteve diktatoriale nga mė tė egrat nė botė”!!!

-Mjerim, mė i madh se kjo ide s“ka ku shkon! Ėshtė, pėrgjėrim tek tė huajt dhe pėrgojim pėr tė vetėt!
Vėllezėrit dhe miqtė e djeshėm dhe tė sotėm shqipfolės, tė sllavėve okupatorė, “harrojnė” mbase dhe duan tė harrojnė sa krime tė panumėrta janė bėrė ( pėr tė mos shkuar mė lart) vetėm gjatė pushtimit ushtarako-policor tė kohės sė xhelatėve Tito-Rankoviq.

-Po, as kjo llapa-qitje e tyre , njerėzit pėrparimtarė nuk i befason, pėr faktin se asnjėherė dhuna dhe terrori serbė-malazez e maqedon , nuk ka rėnė mbi puthadorėt dhe mizorėt shqipfolės-servilėt dhe spiunėt e njohur dhe tė panjohur, gjatė gjithė atyre viteve, tė rėnda sa shekujt pėr shqiptarėt atdhetarė.

-Prandaj, vajtimet e tyre nuk kanė tė bėjnė aspak me akuzat ndaj armiqve, por ato shkojnė krejt natyrshėm dhe stuhishėm, vetėm ndaj vėllezėrve tė tyre tė gjakut dhe tė gjuhės –por, jo edhe tė rrugės sė nderit dhe tė lirisė. Pėr kėta shkretanė/e, ish-Jugosllavia titiste, nuk ishte shtet diktatorial, ajo ish-Jugosllavi, “liberale” “ e hapur ndaj perėndimit” ajo ish-Jugosllavi “demokratike”, -siē e quajnė me pėrkėdhelje miqtė e saj titistėt shqipfolės, nga Tirana nė Prishtinė e gjetiu; nuk i paska vrarė as ata mijėra shqiptarė nė Tivar e gjetiu, por kėtu kinse, “paskan gisht”, udhėheqėsit komunistė shqiptarė!...

Dhe, ja pikėrisht tani kur “nyja gordiane” e votave tė vjedhura i ka hasur nė gozhdė, pėr t“i fshehur tė gjitha kėto turpe e krime dhe dėshtimet e tij ekonomike, shkencore e tė tjera; Sali Ram Berisha del nė opinion me njė “zbulim epokal” me njė sulm tė pacipė tejet monstruoz, ndaj Ramiz Alisė, dhe pėr ēudi e akuzon atė, pėr masakrėn Tivarit. Kur dihet qė, vetėm para pak ditėsh , Ramiz Alia deklaroi nė gazetėn “Shekulli” se, “nė atė kohė isha nė luftime nė Bosnjė”.

-Duke u bazuar mė tej nga kjo maskaradė politike e Saliut; shtroj pyetjen, pse fjala vjen pasi udhėheqja shqiptare e asaj kohe , “paska pasur gisht” nė krimin aq tė rėndė sa malet; pėrse, Sali Berisha , fj. vjen, nuk e akuzon mikun e serbėve, grekofilin, Koēi Xoxe, i cili sipas komandantit legjendar, Shefqet Peēit, “Koēi Xoxe u soll shumė keq me ata dhe tejet i papėrgjegjshėm”!Madje, - edhe kur i treguan pėr masakrėn- u tregua shumė gjakftohtė duke i thėnė Peēit; “O, Peēi, s“ke pse tė shqetėsohesh aq shumė pėr ata kosovarė , -ata , ishin tė gjithė ballistė qė i kishin duart tė lara me gjak, duke luftuar me partizanėt shqiptarė” ?!

-Nga kjo konstatoj qė, Sali Berisha, si mik i serbėve, nuk dėshiron qė as pas vdekjes me turp, ta trazon mikun e tyre, Koēi Xoxen , i cili atėbotė tėrė natėn, pinte raki me Rankoviqin, kur shqiptarėt terrorizoheshin si mos mė keq nė Kosovė e gjetiu, nga ky xhelat.

Nga tė gjitha kėto konstatoj se, Sali Berisha& Co, janė duar tė zeza tė atyre qė dikur e kishin lidhur qerren pas titistėve dhe serbomėdhenjve e qė pastaj i morėn dėnimet e merituara nga pushteti popullor, nga diktatura e proletariatit e cila qe e hapur dhe shkėlqyese si drita e diellit: luftė kundėr reaksionit tė brendshėm dhe tė jashtėm, pėr tė ruajtur kufijtė e copėtuar tė atdheut.

Sulme tė tilla bėhen vetėm ndėr faktorėt shqiptarė, sepse nuk ėshtė rasti i Armenisė dhe raportet e saj me Turqinė, ku sot nuk i mungon pėrkrahja ndėrkombėtare. Kėtė e din fort mirė Sali Berisha, nėse e paska ndier aq shumė dhimbjen e atyre rekrutėve tė Kosovės qė u vranė me tradhti nė Tivar dhe pastaj nė masakrat e Drenicės gjatė luftės dhe nė vitin 1945 pse kurrė deri tani nuk e ngriti zėrin dhe duke qenė nė poste tė larta qe kaq vite, reagon vetėm tani , kur Ramiz Alia e botoi librin nė tė cilin thekson qartė se kush janė Sali R. Berisha dhe Fatos Th. Nano, tė cilėt pėr gati dy decenie kanė luajtur dhe po luajnė “lojėra bixhozi “ me ēėshtjen e pazgjidhur shqiptare dhe si tė pa kurrizorė qė janė nė politikė- pas shumė fyerjeve tė ndėrsjella, pas gjithė atij tensionimi tė situatave politike nė Shqipėrinė administrative; mė nė fund gjatė njė nate “tė dehur” pėr pushtet, u pajtuan, ashtu sikur “homologėt” e tyre nė Prishtinė, dueti i “baladave”, gjatė netėve tė “paqes”, Sejdiu-Thaēi dhe partitė e tyre...

Ata, qė nuk i bashkoi lufta ēlirimtare, i bashkoi pushteti pa shtet tė pavarur , tė ribashkuar dhe pa sovranitet...

Tani, S.Berisha , po e lėvdon siē dina i- mė! Pa harruar tė theksoj qė, Nano ka merita kur ia hoqi qafet popullit, kėtė mashtrues tė piramidave tė vj, 1997. Nuk harrohet fakti qė Nano dhe PS-ja e stabilizuan shtetin dhe filloi njė lloj perspektive pėr sė mbari, me ē“rast u arrit njė fitore e madhe nė aspektin kushtetues tė shtetit shqiptar: u aprovua Kushtetuta e Shqipėrisė, ku sipas nenit 8 , institucionet e shtetit, janė tė obliguara tė kujdesen pėr ribashkim kombėtar. Ėshtė, pikėrisht kjo Kushtetutė “halė nė sy” dhe Fatos Nano qė e nxori atė - pėr serbėt dhe grekėt, prandaj, me tė format dhe mjetet, e pėrkrahin pa rezerva Sali Berishėn., sepse ėshtė ky njėri ndėr tė parėt qė nuk e zbaton as e respekton Kushtetutėn e Shqipėrisė., qė tė arrihet kjo fitore e madhe historike. Dhe, tragjikomedia e politikės shqiptare nuk pėrfundon nė Tiranė- si duket atje fillon, dhe pėrfundon nė Prishtinė; kohė mė parė njė “analistė i hollė” nga fuqia i mendjes, njė pro-serbomadh, njėfarė Halil Matoshi tė cilin uroj qė ta njeh bile mėhalla e tij, merr mundimin tė na rrėfejė “pėrralla dimėrore”, kur thotė si nė jerm se: “Ballkani, nuk ka qetėsi pasi Kushtetuta shqiptare ėshtė burimi kryesor i konflikteve e cila sipas neneve dhe obligimeve tė saj, kombi shqiptar i kėrkon pjesėt e trojeve shqiptare nė Maqedoni, e kėrkon Kosovėn me tri komunat nė pjesėn e lindore, pjesėt e territorit, Malėsinė e Madhe nė Mal tė Zi dhe Ēamėrinė”!!!

Vlen tė theksohet se, menjėherė pas kėtij “zbulimi epokal” tė Lil Mat ( o ) shit, -me doza tė theksuara spiunazhi, sipas stilit “tė demaskimit” tė irredentizmit shqiptar , si nė kohėrat e errėta tė Titos; zj. Jozefina Topalli , u zgjua nga lemeria dhe pa u vonuar filloi iniciativėn pėr “pėrmirėsimin “ e Kushtetutės sė Shqipėrisė!!! E bėri kėtė qė t“i ruan kufijtė e shtetit tė sotėm shqiptar-sipas Konferencave tė “famshme” nė Versajė dhe nė Londėr e gjetiu...

E, kjo natyrisht u shkon pėrshtati vetėm pushtuesve sllavė nė Ballkan.

Pėr tragjedinė e shqiptarėve nė brigjet e Tivarit, kam shkruar njė poezi me kėto vargje akuzuese:

Viktimave tė Tivarit

Gjendet njė det
I kuq, i kuq, i kuq,
Nė Ballkanin e Zi.
Brigjeve tė Tivarit,
Njė det gjak!

( “Nė kėrkim drite” ( Tiranė, 1996)

Tragjedinė e shkaktuar nga shovinistėt jugosllavė, kombi shqiptar pėrjetėsisht e ka tė pėrcaktuar nė shėnjestėr; kohėrat nė dritėn e historisė sė vėrtetė tė sė ardhmes do tė dėshmojnė, kush ishin projektuesit dhe realizuesit e vėrtetė tė saj. Tani, vetėm injorantėve fanatikėve dhe pėrēarėsve politikė, iu shkon pėrshtati , qė padrejtėsisht pėr kėtė t“i akuzojnė udhėheqėsit shqiptarė, anti-fashistė.

Suedi, 18.06.2010

Jetmiri
19.06.2010, 23:39:04
Sali Ram Berisha esht kryeminister i REP SHQIPERISE respekt,

Po degjoj qe ne SHQIPERI po thojn SKENDERBEU i 2,

Sala ka ba shume per KOSOVE, sa ishte kryetar shteti, pat than 1 gazetari te huaj nese lufta ja fillon ne KOSOVE,ka me fut ushtrin atje ,kjo pra esht qe e larguan nga pushteti serbo-greket( e me evropian francez,gjerman,)me bashkepuntoret e tyne qe i largun nga burgu e i than me shkue ne mergim e me ba percarje ndermjet veti, se aty e dike serbia qe jan te fort SHQIPTARET.

Shpetimi
07.09.2010, 15:41:23
Kryegjyshi (Sali Berisha) dhe babai i Erisonit (njeri nga femijeve te vrare ne tragjedine Gerdecit)

Arben Rrozhani | 07/09/2010

Njė media pranė tij do ta quante gjyshi i parė i Shqipėrisė. Njė gjysh i mrekullueshėm qė gėzon mes nipit dhe mbesave, i shoqėron ata pėr tė blerė kancelaritė shkollore njė ditė para se tė ulen nė banka. Pranon dhe plotėson dėshirat e tyre pėr fletoret, lapsat dhe duket se nuk ka pasur kohė as tė ndėrrohet, sepse mban tė njėjtėn veshje, kėmishė bojėqielli dhe pantallona bezhė, si nė pėrurimin elektoral nė Darėzezė tė Fierit. Kjo media, por edhe tė tjerat e dhanė njoftimin, edhe tė shoqėruar me pamje filmike, ku ēifti Berisha me tre mbesat dhe nipat bėnte shoping-un shkollor nė njė shitore. Lajmi ishte i dukshėm nė tė gjitha gazetat dhe shumicėn e televizioneve, duke i mėshuar anės shpirtėrore tė kryeministrit tė Shqipėrisė, kėtij kryegjyshi tė pėrkushtuar: "Kryeministri dhe bashkėshortja e tij, i kanė shoqėruar mbesat dhe nipin teksa kanė pėrshkruar njė e nga njė stendat e kancelarisė, duke pėrzgjedhur gjėrat e fundit qė u kanė mbetur si mjetet shkollore, ēantėn, fletoret dhe kancelari tė ndryshme qė ata do t'i pėrdorin nė kėtė vit tė ri shkollor... Kryeministri Berisha, u shpreh i kėnaqur se kėto ishin blerjet mė tė gėzueshme tė vitit, ndėrsa ka uruar ēdo fėmijė qė ulet nesėr nė bankat e shkollės, pėr njė vit sa mė tė mbarė e suksese nė mėsim".


Njė lajm tjetėr do tė vinte nė redaksitė e gazetave pasditen e tė dielės. Ishte nėnshkruar nga babai mė i mjerė i Shqipėrisė. Qė prej tre vitesh nuk mundet ta pėrgatisė mė djalin pėr nė shkollė, jo se nuk do, por sepse Erisoni i vogėl ka kaluar matanė...
Babai i mjerė duket qė nga sytė e skuqur e tė buhavitur nga ngashėrimat pa fund. Quhet Feruzan Durdaj dhe prej dy vitesh ėshtė kryetari i "Shoqatės sė Familjarėve tė Viktimave tė Shpėrthimit nė Gėrdec".
Nė tė njėjtėn ditė, ndėrsa kryegjyshi bėnte blerjet mė tė gėzueshme tė vitit, babai i mjerė hartonte njė lutje njerėzore ndaj drejtėsisė shqiptare qė tė paktėn gjyqi ndaj vrasėsve tė Erisonit dhe 25 tė tjerėve nė Gėrdec, njė ditė tė fillojė si duhet dhe kriminelėt tė marrin dėnimin e merituar.


Njoftimin e Feruzan Durdajt mediat mė shumė nuk e dhanė, sepse ishin tepėr tė ekzaltuara pas figurės sė kryegjyshit tė Shqipėrisė edhe pse letra ishte lutėse dhe prekėse: "I drejtohemi opinionit publik nė shpresė pėr mbėshtetje e solidaritet nė kėtė ēėshtje qė deri mė sot ka luajtur me emocionet e me lotėt e nėnave e baballarėve qė kanė humbur fėmijėt, me ndjenjat e familjarėve qė kanė humbur tė afėrmit nė atė krim, pėr tė cilin ende nuk ka asnjė tė ndėshkuar, edhe pse ndodhi nė mes tė ditės, nė mes tė Shqipėrisė, fare pranė institucioneve qendrore tė shtetit tonė. Lufta jonė ligjore pėr drejtėsi e shpresa jonė tek institucionet funksionale ėshtė lufta e ēdo qytetari shqiptar qė dėshiron tė jetojė nė njė shtet funksional, nė njė shoqėri tė shėndetshme ku tė gjithė duhet tė jenė tė barabartė pėrballė ligjit e askush nuk duhet tė gėzojė statusin e tė paprekshmit, pavarėsisht pozicionit tė tij zyrtar, apo lidhjeve politike, familjare a klanore", - thuhej ndėr tė tjera nė letrėn qė babai Feruzan i drejtonte Kryetarit tė Gjykatės sė Rrethit Tiranė dhe Trupit Gjykues sė Gjykatės sė Shkallės sė Parė, i cili gjykon ēėshtjen e shpėrthimit tė Gėrdecit.


Nė 27 nėntor 2010, Erison Durdaj do tė ishte 10 vjeē. Dje duhej tė shkonte nė klasė tė katėrt. Prej tij, sot na kanė mbetur kujtim tre foto, qė publicisti Ardian Klosi i ka vėnė nė librin e tij "Katastrofa e Gėrdecit". 7-vjeēari duket njė djalė i hedhur dhe gazmor: pozon para njė sfondi tė pėrflakur dhe tė trazuar me re, pastaj nė tavolinė, duke bėrė detyrat nė tavolinėn e kuzhinės e mė pas nė oborrin e shtėpisė nė Marqinet. Aty do ta kapte vala vrasėse e Gėrdecit, ashtu tmerrshėm siē pėrshkruhet nė librin e Klosit: "...Tym, zjarr, zjarri brenda kurrizit, zjarri nė bark. Oh mami, mami, nuk e duroj dot... O ba, mė falni qė e mora biēikletėn pa leje. Ta kemi falur bir, po mė thuaj ēfarė tė dhemb. Mė dhemb shumė koka ba, edhe barku... Gjithė atė pasdite e darkė Erisoni pėrmendej dhe binte prapė nė errėsirė. I recitonte tė ėmės vjersha nė spital, i linte porosi te fletoret e detyrave, pėr vėllanė e motrėn. Tė nesėrmen e nisėn bashkė me tė atin nė spital tė Brindizit. Por, nuk u pėrmend mė. 18 ditė rresht Feruzan Durdaj pa agoninė e tė birit prapa njė xhami, pa mundur tė fliste dot mė me tė".


Sot, mbi dy vite pas tragjedisė qė i mori tė birin dhe tė afėrm tė tjerė, Feruzan Durdaj pėrgjėrohet ende pėr drejtėsi. Lutet qė tė akuzuarit si pėrgjegjės sė masakrės tė mos pėrfitojnė lirinė nga mbarimi i afateve tė paraburgimit, pas seancave qesharake, apo atyre tė shtyrave, nga mungesa e impenjimit, korrektesės dhe papėrgjegjshmėrisė kriminale tė avokatėve Mbrojtės sė tė pandehurve. Babai Feruzan, nuk kėrkon asgjė mė shumė se sa tė bėhet gjyq. Kujton seancėn e fundit nė korrik, para marrjes sė lejes njėmujore tė gjyqtarėve, kur me njė justifikim tejet banal tė gjykatėses seanca u vonua me disa orė, apo njė seancė e disa muajve mė parė qė u shty, sepse njė pjesė e mirė e palėve ligjore u largua pėr tė parė nė stadium ndeshjen Inter-Milan, si dhe shumė raste tė tjera kur papėrgjegjshmėria flagrante ishte mbuluar me arsyetime tė palogjikshme, qė sollėn vonesa tė pambarimta nė shqyrtimin e ēėshtjes. Dhe mė tragjikja, kryegjyshi ėshtė po prapė nė atė detyrė qė kishte kur iu vra i biri, ministri i Mbrojtjes ėshtė sėrish ministėr nė qeverinė e kryegjyshit, ndėrsa babai i Erison Durdajt lutet pėr drejtėsi, pėr tė tretin vit radhazi.

Arben Rrozhani

Kruja
24.10.2010, 05:52:24
z. Shpetim, ende keta titistat e Kosoves vazhdojne te shiten si atdhetare?! Ende i bejne levdata sali beogradit/athines? Ende keta mendojne se ka analfabeta qe t'u tregojne 'tradhetaret' e kombit dhe 'heronjte' e kombit?. Keta titistat si ngahera jane me aleancen sllavo-greke kunder kombit shqiptar. Kane edhe 'udheheqes largpames', 'kombetare', dhe 'shqiptare te vertete' si sali ram berisha, bythe-lepires i sllavo-grekeve.

Ku jane Meni, Marku, Dani... a jane ende te zellshem te bejne avokatine e armiqve te Shqiperise?

Shpetimi
24.10.2010, 10:03:17
Zonja kondita, te kuptoj drejte ne kete reagim tendin, sepse ti dhe fara juaj titiste (sllavo-komuniste) jeni shume te merzitur qe perfundoj periudha e juaj e arte ne sherbim te ish RSFJ-se, dhe keni plotesishte te drejte qe per kete gje ta akuzoni e denoni plejaden e atdhetareve shqiptar, te cilet sipas teje ne vitin 1981 (por edhe me heret) me veprimtarine e tyre atdhetare (qe ti e quan stalinizem) ja futi flaken ish RSFJ-se, fundi i se ciles erdhi ne vitet 90-ta, duke u ndare e coptuar ne 7 shtete te pavarura!

Ehhhh zonja kondita, zonja kondita, mbase te tjeret (te rinje ne moshe) nuk ju kuptojne juve qe me aq zell i sherbyet titizmit se ēfare jete komode benit ju atehere, ani pse ky komditet i juaji ishte si shperblim per besnikerine qe tregonit ndaj socializmit dhe pushtetit te klases punetore, por une ju kuptoj, sepse vet e kam perjetuar se me ēfare urrejtje i patet denuar Demonstratat studentore (te kthyera pastaj ne Demonstrata popullore) te 11 Marsit e ne vazhdimesi.

Kondita, edhe pse ne menyre te rafinuar, ti vet e pranon se per dhunen dhe terrorin serbo/sllav mbi ushtaret shqiptar ne ish RSFJ ju titistet shqipfoles fajtor i benit jo ata qe ushtronin dhunen (KOS-in dhe UDB-se jugosllave), por i fajsonit atdhetaret shqiptar, te cilet kurr nuk pushuan se luftuari per lirine e Kosoves dhe viseve tjera shqiptare qe pas vitit 1913 ne Konferencen e Londres nga ambasadoret e fuqive te kohes padrejtesishte i ishte falur Serbise.

Keto teorira qe ti Zonja kondita tani po i servire ketu une i kam degjuar drejteperdrejte nga UDB-ashet shqipfoles, te cilet gjate marrjes ne pyetje krahas dhunes fizike qe ushtronin mbi mua dhe shoket e mij te idealit, ata idiot perpiqeshin qe me teorira te tilla te na e mbushnin mendjen se per gjithe dhunen e ushtruar nga pushtuesi serb fajtor ishim ne shqiptaret qe nuk e ulnim koken e ta pranonim pushtimin, por perkundrazi kerkonim ndarje nga "parajsa" titiste e quajtur RSFJ.

Por ketu ne diskutim eshte tema per Sali Berishen dhe marrezite e tij politike (per mendimin tim nuk eshte fjala per marrzite e tij politike, por ai eshte tradhtar i kombit), e jo per Stalinin, Milladin Popoviēin apo te tjere si ata qe ka mbi 50 vjet qe kane vdekur.

Tradhtia ndaj atdheut nuk plaket kurr, prandaj nese nuk do te denohen sa jane gjalle, tradhtia dhe tradhtaret e ēdo kombi heret apo vone do ta marrin denimin e tyre nga historia.
Keshtuqe, ajo periudhe qe ti kondita po deshiron te na kthesh i takon historise, dhe sigurishte qe historia do te merret me te.
Ndersa ne ketu ne kete forum shkruajme e japim vlersimet (pse jo edhe kontributet) tona personale per aktualitetin politik, ndaj dhe do ishte mire sikur te shkruanim per njerzit qe sot jane gjalle dhe aktiv ne politike, pa harruar biografine e ēdo njerit nga ata, pra edhe biografine e Sali Berishes dhe te gjithe politikaneve tjere te Shqiperise e Kosoves, sepse kjo ka rendesi themelore per te ardhmen e kombit tone.

Tani per te gjithe eshte e njohur se Sali Berisha ka qene sherbetor besnik i PPSH-se, dhe per dy apo tri mandate Sekretar i Organizates Baze te PPSH ne institucionin ku ka punuar.
Ne dhjetor te vitit 1990 Sali Berisha ka qene njeri nder kandidatet per organet me te larta te PPSH-se (nese nuk gaboj ka qene kandidate per KQ te PPSH-se), ndaj duke pasur parasysh se ishte njeri nder besniket e partise Ramiz Alia e pati derguar tek grevistet student, me te cilet duhet te bisedonte per daljen nga situata, me qellim te fashitjes se Levizjes studentore per ndryshimet politike ne Shqiperi.
Pas bisedes me studentet, duke pare vendosmerine e tyre, dhe pasi u bind se ndryshimet politike ishin vetem ēeshtje kohe, si karrierist e i rafinuar qe eshte, Sali Berisha e ndrroje plaken, duke "tradhtuar" Ramiz Aline dhe PPSH-ne, dhe kaloj ne krahun e studenteve, ēka nuk i doli keq, sepse nga aty ai filloj karrieren e bujshme te tij, duke u bere edhe President dhe Kryeminister i Shqiperise.
Kaq sa i perket te kaluares komuniste dhe konvertimit te Sali Berishes ne "demokrat".

Ndersa sa i perket periudhes pas konvertimit te tij ne "demokrat" opinioni shqiptar tashme eshte i njohur mire, duke filluar me shkatrrimet ne mase te ekonomise, kultures dhe te gjitha institucioneve te shtetit shqiptar, duke perfundur me rrezikimin e ekzistences se Shqiperise ne vitin 1997, kohe kur perveq administrates shtetrore edhe ushtria dhe policia shqiptare ishin inekzistente.

E gjithe kjo ishte si pasoje e nje politike antikombetare te Sali Berishes dhe nje grushte njerzish rreth tij, shumica nga te cilet me vone u eliminuar fizikisht ose politikisht nga vet Sali Berisha.

Nuk e shoh te nevojshme qe ti perseris gjithe poshtersite e Sali Berishes ne periudhen 1990-1997, sepse per te gjithe eshte e njohur se si ky antishqiptar bashkpunoj me Millosheviēin (kujtoni thyerjen e embargos se naftes, fakt te cilin Berisha e ka pranuar me gojen e tij te ndyre), por jane te njohura edhe perndjekjet dhe eliminimet fizike te atdherareve shqiptar nga Kosova te cilet ne Shqiperi gjenin strehe dhe mundesi per ta pergaditur logjistiken per UĒK-ne.

Prandaj, sa flasim per periudhen e stalinizmit dhe komunizmit tanime te perenduar ne Shqiperi dhe gjithe Europen Lindore, me mire do ishte sikur te flasim e mirremi me aktualitetin e sotshem, pa perjashtuar ketu as veprimtarine e mikut te Serbise Sali Rame Berisha.

Zonja kondita, pa mendo sikur dikush tjeter (ata qe ti i akuzon e kritikon) te ishin burra te shkinave, valle si do ta shfrytzonje kete fakt per ti akuzuar e denuar si armiq e tradhtar te kombit?!
Po sikur p.sh. te ishte njeri nga ata qe ti i urren i martuar me Lirien e Sali Berishes, valle a do ta perdornje kete si argument per ti akuzuar si tradhtar?!
Besoj se po.
E pra Zonja kondita Lirie Berisha nenen e kishte serbe.
Babaj i Lirie Berishes vije nga nje fshat shqiptar i pushtuar nga Mali i Zi.
Gjate periudhes sa Shqiperia kishte marrdhenje te mira me Jugosllavine (vitet 1945-1948) babai i Lirie Berishes ka qene ne shkollen per oficer ne Beograd.
Aty e ka njohur, jane dashuruar dhe jane martuar me nenen e Liries, te cilen e ka marrur per grua dhe e ka sjellur ne Shqiperi.

Pse Sali Berisha eshte martuar pikerishte me nje mbese te Serbise, une nuk mund ta gjykoj dhe as ta konsideroj e denoj si tradhtar te kombit.
Mirepo, perse Sali Berisha ne dem te Kosoves bashkpunoj me Sllobodan Millosheviēin, perse Sali Berisha sot e ka mik shtepie (keshtu ka thene vet ai ne Parlamentin e Shqiperise) nje mafioz boshnjal, nip te Serbise, me emrin Damir Fazlliē, te cilit i ka dhene mundesi te pasurimit marramendes ne Shqiperine e varfer (mbi 50 milion euro i ka vetem ne Porto Romano te Durresit), dhe perse ky idiot deshiroj qe Greqise ti fale mbi 350 mk2, e tjera maskarralleqe antishqiptare si keto, atehere lind dyshimi se edhe martesa e Sali Berishes me nje mbese te Serbise ka ndikur per kete veprimtari prej tradhtari te Sali Rame Berishes nga Vuēidoli i Tropojes.

Zonja kondita, keto rreshta i shkrova jo se e ndej te nevojshme te perseris faktet e njohura per tradhtite e nje psikopati si Sali Berisha, sepse per te gjithe tanime eshte e njohur historia e tij e bujshme si njeri qe e ka shkatrruar Shqiperine, por ne shenje respekti qe kam per Krujen, desha te pergjigjem ne reagimin tend, ne menyre qe mos ti mbes borgj nje atdhetari shqiptar, siq eshte i nderuari Kruja.

Shpetimi

mo
24.10.2010, 14:36:16
realiteti i kondites eshte sikur te themi se alaska eshte ne afrike ;)

Shpetimi
24.10.2010, 18:18:55
Kot vajton ti kondita per te kaluaren e arte te ish RSFJ-se, se une e di se ty te qane zemra qe tani ne Kosove nuk udheheqni ju komunistet e Titos, por jane Hashim Thaēi dhe shoket e tij ata qe jo i kane frenat e pushtetit, e si pasoje ju nuk keni mundesi te vazhdoni veprimtarine antishqiptare ne sherbim te UDB-se.

Vertete nuk ja vlene qe te komunikoj me ty per probleme qe tanime dihen boterishte, aq me teper kur ti edhe vet e deshmone se gjate kohes se pushtimit klasik te Kosoves ti me plote bindje ke qene kunder veprimtarise ēlirimtare te atdhetareve shqiptar, veprimtari te cilen ti deshiron ta zbresesh ne veper kundervajtese (jo veper penale per ēka jane denuar me mijera atdhetar shqiptar) te kalimit te kufirit te disa te rinjeve shqiptar, te cilet pas kthimit te tyre (me te drejte) nga Shqiperia nga organet gjyqesore te Kosoves u denuan per kundravajtje, qe sipas ligjeve te jugosllave nuk shkonin me larte sesa dy muaj.

Prandaj, edhe pse kam mjafte ēka te theme lidhur me pretendimet tua djallzore, une nuk e shoh te nevojshme te leshohem ne replika te panevojshme me ty, edhe per faktin se ketu zhvillohet tema per te berat e antishqiptarit (ish Sekretarit te PPSH-se) Sali Berisha, aq me teper per faktin se siq thote populli, citoj: "nuk ja vlene ta zbraz timen e ta mbushe tenden"!

Zonja kondita, nese ke se me ēfare ta arsyetosh e justifikosh tradhtine e Sali Berishes, duke filluar nga fakti i pakontestueshem se ai:
- per dy-tri mandate ka qene Sekretar i organizates se PPSH-se ne institucionin ku punonte,
- ka qene kandidat per organet qendrore te POPSH-se,
- ka qene i besuari i Ramiz Alise per te biseduar (ne emer te PPSH-se) me studentet grevist,
- ka qene njeri nder personat qe pas renjes se komunizmit ka bere thirrje per "shaktrrimin e gjithēkaje komuniste" ne Shqiperi, duke shkatrruar edhe ate pak ekonomi qe ekzistonte,
- ka qene njeri nder njerzit kryesor qeju ka prire turmave te irrituara per djegjen e shume ndermarrjeve prodhuese, fabrikave e magazinave shtetrore, shkatrrimin e serrave te perimeve, prerjen e plantazheve me fruta, bile edhe te ullinjeve qindravjeqar, e tjera,
- pas ardhjes ne pushtet ka bashkpunuar me Sllobodan Millosheviēin, duke thyer edhe embargon e OKB-se kunder Serbise,
- ka lejuar (dyshohet se edhe ka bere inicimin) formimin e te ashtuquajturave Firma Piramidale, ne te cilat shqiptaret e ikane futur dhe ne fund i kane humbur miliarda dollar,
- me kryeneqesi idioti i ka falsifikuar votat e 26 majit te vitit 1996,
- nuk ka pranuar kritikat dhe keshillat e bashkesise nderkombetare, e veēmas te SHBA-se, per te permiresuar gabimet e bera, perfshire ketu ndalimin e firamave piramidale dhe hetimin e permiresimin e zgjedhjeve te 26 majit,
- me kryeneqesi prej idioti ka lejuar shkatrrimin e shtetit per hire te pushtetit, duke e derguar vendin ne prag te luftes civile, sepse ky idiot ka lejuar (dyshohet se ka urdheruar) hapjen e magazinave te armeve duke i armatosur antaret dhe simpatizantet e partise se tij, ne menyre qe keta ti ndersej kunder kundershtareve te tij,
- tentimin e grushtshtetit te shtatorit te vitit 1998, kohe kur Kosova ishte ne lufte te armatosur me Serbine,
- deklarimin e tij te hapur kunder UĒK-se, duke e quajtur kete si "organizate terroriste", zhargon ky i fjalorit te miqve te tij serb dhe nje pjese te tradhtareve shqipfoles te Kosoves,
- mbeshtetja dhe perkrahja qe ai i beri FARK-ut, kuptohen ne perpjekje per ti bere karrshillek, diverzion e sabotim UĒK-se,
- delkarimin e tij poblik kunder Marrveshjes se Rambujese, perseri ne unison me miqte e tij serb,
- tentimi per faljen (mbase edhe shitjen) e 350 km2 te detit shqiptar Greqise,
- ......e shume e shume maskaralleqe te tij, pa permendur ketu politiken e tij prej shizifreni ne raport me opoziten shqiptare, dhe pa harruar eliminimet politike e fizike te bashkpunetoreve te tij gjate gjithe periudhes 20 vjeqare sa ai eshte ne skenen politike.

Krejte ne fund nuk duhet harruar se ky "demokrat e patriot shqiptar" tani si armik kryesor e ka Kryetarin e PS-se Edi Ramen, por me nuk i ka Fatos Nanon (qe per ty kondita eshte grek) dhe Ilir Meten, sepse ky pis para gazetareve vet e ka pranuar se, citoj: "akuzat e tij kunder Fatos Nanos, se gjoja ai eshte "padrinoja" i krimit dhe mafijes nuk kane qene te verteta, por ashtu i duhej te thoshte kunder tij, ne menyre qe te vije ne pushtet....!"

Une ta shtroj nje pyetje ty kondita, a i beson edhe metutje Sali Berishes, i cili vet e pranon se:
- me ndergjegje e ka thyer embargon e OKB-se kunder Serbise, gjoja per "ti ngrohur shqiptaret" (vertete na ka ngrohur, sepse ne luften e armatosur ne Kosove tankset dhe autoblindat serb kane levizur me karburante te marra nga Sali Berisha),
- se e ka mik shtepie serbo/boshnjakun Damir Fazlliēin, i cili pas 2005-tes ne Shqiperi ka fituar mbi 50 000 000 euro, kete e ka arritur edhe me ndihmen e tezakes se tij Argita Berishes, vajzes se Sllobonakes dhe Salihut,
- se akuzat kunder Fatos Nanos kane qene te rrėjshme, dhe tani pasi Fatosi ka rene ne kundershtim me Edi Ramen, oponentin kryesor te Berishes, me te eshte miqesuar me te, dhe nuk eshte aspak e quditshme qe neser se bashku me Ilir Meten ta propozojne Fatos Nanon si President te Shqiperise, enderr kjo e kahershme e ketij te fundit,
- se ka dashur qe Greqise ti fale 350 km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise,
-....e tjera.

Ka edhe shumēka te thuhet per kete mik shtepie te serbeve (Sali Berishen), por edhe keto qe i shkrova me larte do te mjaftonin per nje mendje te shendoshe qe ta kuptoj se kush eshte ai, dhe sa i rrezikshem eshte qendrimi i tij i metejshem ne pushtet.

Prandaj, nese ti Zonja kondita deshiron te tregohesh e sinqerte, shkruaj se ēka mendon per keto qe i thashe me larte, e pastaj renditi edhe ti akuzat (por te argumentuara me shembuj konkret, e jo me akuza paushalle ideologjike) kunder atyre politikanve shqiptar qe ti mendon se jane armiq te piopullit, e une me siguri qe do ta kthej pergjigjen.

Shpetimi

Kruja
25.10.2010, 00:31:54
Kot vajton ti kondita per te kaluaren e arte te ish RSFJ-se, se une e di se ty te qane zemra qe tani ne Kosove nuk udheheqni ju komunistet e Titos, por jane Hashim Thaēi dhe shoket e tij ata qe jo i kane frenat e pushtetit, e si pasoje ju nuk keni mundesi te vazhdoni veprimtarine antishqiptare ne sherbim te UDB-se.

Vertete nuk ja vlene qe te komunikoj me ty per probleme qe tanime dihen boterishte, aq me teper kur ti edhe vet e deshmone se gjate kohes se pushtimit klasik te Kosoves ti me plote bindje ke qene kunder veprimtarise ēlirimtare te atdhetareve shqiptar, veprimtari te cilen ti deshiron ta zbresesh ne veper kundervajtese (jo veper penale per ēka jane denuar me mijera atdhetar shqiptar) te kalimit te kufirit te disa te rinjeve shqiptar, te cilet pas kthimit te tyre (me te drejte) nga Shqiperia nga organet gjyqesore te Kosoves u denuan per kundravajtje, qe sipas ligjeve te jugosllave nuk shkonin me larte sesa dy muaj.

Prandaj, edhe pse kam mjafte ēka te theme lidhur me pretendimet tua djallzore, une nuk e shoh te nevojshme te leshohem ne replika te panevojshme me ty, edhe per faktin se ketu zhvillohet tema per te berat e antishqiptarit (ish Sekretarit te PPSH-se) Sali Berisha, aq me teper per faktin se siq thote populli, citoj: "nuk ja vlene ta zbraz timen e ta mbushe tenden"!

Zonja kondita, nese ke se me ēfare ta arsyetosh e justifikosh tradhtine e Sali Berishes, duke filluar nga fakti i pakontestueshem se ai:
- per dy-tri mandate ka qene Sekretar i organizates se PPSH-se ne institucionin ku punonte,
- ka qene kandidat per organet qendrore te POPSH-se,
- ka qene i besuari i Ramiz Alise per te biseduar (ne emer te PPSH-se) me studentet grevist,
- ka qene njeri nder personat qe pas renjes se komunizmit ka bere thirrje per "shaktrrimin e gjithēkaje komuniste" ne Shqiperi, duke shkatrruar edhe ate pak ekonomi qe ekzistonte,
- ka qene njeri nder njerzit kryesor qeju ka prire turmave te irrituara per djegjen e shume ndermarrjeve prodhuese, fabrikave e magazinave shtetrore, shkatrrimin e serrave te perimeve, prerjen e plantazheve me fruta, bile edhe te ullinjeve qindravjeqar, e tjera,
- pas ardhjes ne pushtet ka bashkpunuar me Sllobodan Millosheviēin, duke thyer edhe embargon e OKB-se kunder Serbise,
- ka lejuar (dyshohet se edhe ka bere inicimin) formimin e te ashtuquajturave Firma Piramidale, ne te cilat shqiptaret e ikane futur dhe ne fund i kane humbur miliarda dollar,
- me kryeneqesi idioti i ka falsifikuar votat e 26 majit te vitit 1996,
- nuk ka pranuar kritikat dhe keshillat e bashkesise nderkombetare, e veēmas te SHBA-se, per te permiresuar gabimet e bera, perfshire ketu ndalimin e firamave piramidale dhe hetimin e permiresimin e zgjedhjeve te 26 majit,
- me kryeneqesi prej idioti ka lejuar shkatrrimin e shtetit per hire te pushtetit, duke e derguar vendin ne prag te luftes civile, sepse ky idiot ka lejuar (dyshohet se ka urdheruar) hapjen e magazinave te armeve duke i armatosur antaret dhe simpatizantet e partise se tij, ne menyre qe keta ti ndersej kunder kundershtareve te tij,
- tentimin e grushtshtetit te shtatorit te vitit 1998, kohe kur Kosova ishte ne lufte te armatosur me Serbine,
- deklarimin e tij te hapur kunder UĒK-se, duke e quajtur kete si "organizate terroriste", zhargon ky i fjalorit te miqve te tij serb dhe nje pjese te tradhtareve shqipfoles te Kosoves,
- mbeshtetja dhe perkrahja qe ai i beri FARK-ut, kuptohen ne perpjekje per ti bere karrshillek, diverzion e sabotim UĒK-se,
- delkarimin e tij poblik kunder Marrveshjes se Rambujese, perseri ne unison me miqte e tij serb,
- tentimi per faljen (mbase edhe shitjen) e 350 km2 te detit shqiptar Greqise,
- ......e shume e shume maskaralleqe te tij, pa permendur ketu politiken e tij prej shizifreni ne raport me opoziten shqiptare, dhe pa harruar eliminimet politike e fizike te bashkpunetoreve te tij gjate gjithe periudhes 20 vjeqare sa ai eshte ne skenen politike.

Krejte ne fund nuk duhet harruar se ky "demokrat e patriot shqiptar" tani si armik kryesor e ka Kryetarin e PS-se Edi Ramen, por me nuk i ka Fatos Nanon (qe per ty kondita eshte grek) dhe Ilir Meten, sepse ky pis para gazetareve vet e ka pranuar se, citoj: "akuzat e tij kunder Fatos Nanos, se gjoja ai eshte "padrinoja" i krimit dhe mafijes nuk kane qene te verteta, por ashtu i duhej te thoshte kunder tij, ne menyre qe te vije ne pushtet....!"

Une ta shtroj nje pyetje ty kondita, a i beson edhe metutje Sali Berishes, i cili vet e pranon se:
- me ndergjegje e ka thyer embargon e OKB-se kunder Serbise, gjoja per "ti ngrohur shqiptaret" (vertete na ka ngrohur, sepse ne luften e armatosur ne Kosove tankset dhe autoblindat serb kane levizur me karburante te marra nga Sali Berisha),
- se e ka mik shtepie serbo/boshnjakun Damir Fazlliēin, i cili pas 2005-tes ne Shqiperi ka fituar mbi 50 000 000 euro, kete e ka arritur edhe me ndihmen e tezakes se tij Argita Berishes, vajzes se Sllobonakes dhe Salihut,
- se akuzat kunder Fatos Nanos kane qene te rrėjshme, dhe tani pasi Fatosi ka rene ne kundershtim me Edi Ramen, oponentin kryesor te Berishes, me te eshte miqesuar me te, dhe nuk eshte aspak e quditshme qe neser se bashku me Ilir Meten ta propozojne Fatos Nanon si President te Shqiperise, enderr kjo e kahershme e ketij te fundit,
- se ka dashur qe Greqise ti fale 350 km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise,
-....e tjera.

Ka edhe shumēka te thuhet per kete mik shtepie te serbeve (Sali Berishen), por edhe keto qe i shkrova me larte do te mjaftonin per nje mendje te shendoshe qe ta kuptoj se kush eshte ai, dhe sa i rrezikshem eshte qendrimi i tij i metejshem ne pushtet.

Prandaj, nese ti Zonja kondita deshiron te tregohesh e sinqerte, shkruaj se ēka mendon per keto qe i thashe me larte, e pastaj renditi edhe ti akuzat (por te argumentuara me shembuj konkret, e jo me akuza paushalle ideologjike) kunder atyre politikanve shqiptar qe ti mendon se jane armiq te piopullit, e une me siguri qe do ta kthej pergjigjen.

Shpetimi

Ju pershendes z. Shpetim per faktet e renditura ketu. Ky forum ka patur jo pak analfabete si puna e kesaj kondites. Megjithate edhe analfabetet e dine tashme se kush eshte sali ram berisha. vetem serbet, greket, dhe titstet e kosoves si dhe miitantet e tij maskarenj ne Shqiperi refuzojne t'a shohin 'liderin' e tyre ne driten e diellit. Historia po e ben punen e vet. Ka ikur koha e progagandes bajate 'antikomuniste' te pseudo-demokratit sali ram berisha. Pa-aftesia, servilizmi dhe perulja ndaj te huajve nga njera ane dhe urrejtja UDBeske e sali ram berishes ndaj shqiptareve te ndershem nga ana tjeter tregon qarte qe ai bashke me pasuesit e tij militante e merritojne nje trekembesh te perbashket pikerisht atje ku ngrihej dikur monumenti i Enver Hoxhes. Keta maskarenj qe kane abuzuar ne kurriz te popullit e meritojne cdo lloj denimi, perfshire ketu edhe denimin me varrje publike, si sherbetore servile te sllavo-grekeve. bema me e fundit per regjistrimin e popullsise shqiptare sipas oreksit greko-sllav tregon edhe nje here se sali ram berisha e ka pak burgun. Per te tille njerez si sali ram berisha me militantet e tij analfabete dhe mafioze Historia e Shqiperise nuk rezervon asgje tjeter vecse turpit dhe perbuzjes.

Me respekt, Kruja.

Shpetimi
25.10.2010, 09:08:03
z.Kruja, ja paske fut tallava!

me mire te themi, paska then dikush diqka, e tani e marim si te vertete dhe sillemi e peshtillemi edhe neve rreth ati muhabeti, suke e zgukuruar, heq apo shtuar diq, dhe ne fund te mos e nohesh as ate se qfar ke shkruar ti vete.

ky postimi juaj eshte shume kontraverz dhe i pa kuptueshem!

ndoshta ti e din se qfar ke dasht te thuash, ama te tjeret nuk do te kuptojn perveq fjalise se pare se gjeja Shpetimi paska sjell argumente (te pa qena) se Sali R.Berisha qena sllav.!

eshte per te ardh keq se si ne shkrimet e vete Shpetimi, Kruja, Tarasi e shume taras, me me endje e mbrojne Milladinin, Tempon, Stalinin e Leninin po edhe stalinistet ne pergjithesi, sesa nje shqiptar si Sali Berisha i cili rezoi komunizmin e stalinizmin, hapi dyert Shqiperise drejte integrimeve euro-atlantike (si po thot Hasha me duar e me krye), dhe po e ben vendin - Shqiperit me te bukuren ne rajon.

mos jeni duke e prit ju ndonje rast qe serish ta prishni Shqiperin per inat te Sali Berishes, pasi qe nuk keni mund te pastroni Kosoven nga shkiet dhe flamuri i tyre?!

eh, mos me ju njoft dikush, shtrenjt do te ishit shit ju eneristo-stalinistet, sidomos po te ishte PPSH-ja akoma ne fuqi!

Zonja kondita, sa perpiqesh te "grishė uje ne havan", pergjigju ne pyetjet e mija (sipas teje te paargumentuara) qe ti kam bere ne postimin tim te fundit, citoj:

"Zonja kondita, nese ke se me ēfare ta arsyetosh e justifikosh tradhtine e Sali Berishes, duke filluar nga fakti i pakontestueshem se ai:
- per dy-tri mandate ka qene Sekretar i organizates se PPSH-se ne institucionin ku punonte,
- ka qene kandidat per organet qendrore te PPSH-se,
- ka qene i besuari i Ramiz Alise per te biseduar (ne emer te PPSH-se) me studentet grevist,
- ka qene njeri nder personat qe pas renjes se komunizmit ka bere thirrje per "shkatrrimin e gjithēkaje komuniste" ne Shqiperi, duke shkatrruar edhe ate pak ekonomi qe ekzistonte,
- ka qene njeri nder njerzit kryesor qeju ka prire turmave te irrituara per djegjen e shume ndermarrjeve prodhuese, fabrikave e magazinave shtetrore, shkatrrimin e serrave te perimeve, prerjen e plantazheve me fruta, bile edhe te ullinjeve qindravjeqar, e tjera,
- pas ardhjes ne pushtet ka bashkpunuar me Sllobodan Millosheviēin, duke thyer edhe embargon e OKB-se kunder Serbise,
- ka lejuar (dyshohet se edhe ka bere inicimin) formimin e te ashtuquajturave Firma Piramidale, ne te cilat shqiptaret e ikane futur dhe ne fund i kane humbur miliarda dollar,
- me kryeneqesi idioti i ka falsifikuar votat e 26 majit te vitit 1996,
- nuk ka pranuar kritikat dhe keshillat e bashkesise nderkombetare, e veēmas te SHBA-se, per te permiresuar gabimet e bera, perfshire ketu ndalimin e firamave piramidale dhe hetimin e permiresimin e zgjedhjeve te 26 majit,
- me kryeneqesi prej idioti ka lejuar shkatrrimin e shtetit per hire te pushtetit, duke e derguar vendin ne prag te luftes civile, sepse ky idiot ka lejuar (dyshohet se ka urdheruar) hapjen e magazinave te armeve duke i armatosur antaret dhe simpatizantet e partise se tij, ne menyre qe keta ti ndersej kunder kundershtareve te tij,
- tentimin e grushtshtetit te shtatorit te vitit 1998, kohe kur Kosova ishte ne lufte te armatosur me Serbine,
- deklarimin e tij te hapur kunder UĒK-se, duke e quajtur kete si "organizate terroriste", zhargon ky i fjalorit te miqve te tij serb dhe nje pjese te tradhtareve shqipfoles te Kosoves,
- mbeshtetja dhe perkrahja qe ai i beri FARK-ut, kuptohen ne perpjekje per ti bere karrshillek, diverzion e sabotim UĒK-se,
- delkarimin e tij poblik kunder Marrveshjes se Rambujese, perseri ne unison me miqte e tij serb,
- tentimi per faljen (mbase edhe shitjen) e 350 km2 te detit shqiptar Greqise,
- ......e shume e shume maskaralleqe te tij, pa permendur ketu politiken e tij prej shizifreni ne raport me opoziten shqiptare, dhe pa harruar eliminimet politike e fizike te bashkpunetoreve te tij gjate gjithe periudhes 20 vjeqare sa ai eshte ne skenen politike.

Krejte ne fund nuk duhet harruar se ky "demokrat e patriot shqiptar" tani si armik kryesor e ka Kryetarin e PS-se Edi Ramen, por me nuk i ka Fatos Nanon (qe per ty kondita eshte grek) dhe Ilir Meten, sepse ky pis para gazetareve vet e ka pranuar se, citoj: "akuzat e tij kunder Fatos Nanos, se gjoja ai eshte "padrinoja" i krimit dhe mafijes nuk kane qene te verteta, por ashtu i duhej te thoshte kunder tij, ne menyre qe te vije ne pushtet....!"

Une ta shtroj nje pyetje ty kondita, a i beson edhe metutje Sali Berishes, i cili vet e pranon se:
- me ndergjegje e ka thyer embargon e OKB-se kunder Serbise, gjoja per "ti ngrohur shqiptaret" (vertete na ka ngrohur, sepse ne luften e armatosur ne Kosove tankset dhe autoblindat serb kane levizur me karburante te marra nga Sali Berisha),
- se e ka mik shtepie serbo/boshnjakun Damir Fazlliēin, i cili pas 2005-tes ne Shqiperi ka fituar mbi 50 000 000 euro, kete e ka arritur edhe me ndihmen e tezakes se tij Argita Berishes, vajzes se Sllobonakes dhe Salihut,
- se akuzat kunder Fatos Nanos kane qene te rrėjshme, dhe tani pasi Fatosi ka rene ne kundershtim me Edi Ramen, oponentin kryesor te Berishes, me te eshte miqesuar me te, dhe nuk eshte aspak e quditshme qe neser se bashku me Ilir Meten ta propozojne Fatos Nanon si President te Shqiperise, enderr kjo e kahershme e ketij te fundit,
- se ka dashur qe Greqise ti fale 350 km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise,
-....e tjera.
---------------------------
....e pastaj vazhdo me "antikomunizmin e antienverizmin" tend, qe sipas meje nuk eshte gje tjeter pos titizem i maskuar me gjoja "rugovizmin", qe asgje nuk dalon nga ideologjia sllavokomuniste e shqipfolesve titist te ish LKJ-se per Kosove e "Metohi"!

Hajt Zonja kondita, beni goce (apo zonje) e mire e pergjigju njehere ne pyetjet e mesiperme, e pastaj vazhdojme tutje!

Shpetimi

Shpetimi
25.10.2010, 11:59:31
Sali Berisha eshte shqiptari me i aft dhe ma i suksesshem ne Shqiperi, i cili mgjithe pengesat e stalinisteve arriti qe Shqiprin ta integroj ne Europe, Nato dhe me gjere.

a nuk jan keto sukese, a nuk jan keto argumente ......

Jo zonja kondita, keto jane vetem sllogane te kota, e jo argumente.
Argumente jane te gjitha prapesite e renditura nga une qe ka bere Sali Berisha, duke filluar ne vitet 70-ta te shekullit te kaluar, koha kur Berisha eshte antaresuar ne PPSH, e deri ne ditet e sotme, kohe kur ky katran po bene perpjekje qe Greqise ti fale teritore shqiptare, kohe kur po bene perpjekje qe ne sherbim te Greqise popullsine shqiptare ta regjistroj ne baza fetare (qellimi i greko/sllaveve eshte qe 20% te ortodoksve shqiptar ti paraqes si grek!), dhe kohe kur ky matrapaz po kerkon qe Shqiperine ta kthej ne deponi mbeturinash per mbetjet toksike te Italise se Berluskonit, pa renditur ketu perseri nurmin e tradhtive te ketij idioti, ketij burri te shkines dhe mikut te deshmuar te Damir Fazlliēit.

Ja Zonja kondita, nese ti deshiron qe ta marresh Berishen ne mbrojtje, shpjegoj keto poshtersi te tij qe une i kam renditur me siper, e leri dredhite, se kjo eshte metode sllave, zanat te cilin duket se ti e ke pervetesuar per mrekulli.

Shpetimi

Shpetimi
25.10.2010, 18:13:04
Shpetim

elektorati eshte ai i cili e ka fjalen, ai edhe e ka sjell ne krye te shtetit, ai edhe e hjek, njeri pa gabime nuk ka, por nuk qon fjala juaj pesh se e gjithe elektoratit, andaj ky eshte argumenti se Sali Berisha eshte personaliteti me i mire tani per tani per shqiptaret dhe Shqiperin.

une nuk jam sllav as nuk kam asgje te perbashket me sllavet, ate sllogan e keni ju ne goje qe tere kohen dhe kur e pa nderpre po e riperseritnei mu sikur te ishit ne shkollen e kumrovcit, edhe nese ju jo, ather baballaret tuja ua kan lene amanet!!!

Zonja kondita, une nuk te kam thene se ti je sllave, por kam thene si ti perdor metoda sllave te komunikimit ne kete forum, sepse siq mund ta kesh degjuar edhe ti, vet serbet e pranojne se metode e tyre strategjike eshte qe permes perseritjes se genjeshtres te arrine qellimet e tyre politike.

Ndersa sa i perket Sali Rame Berishes, as per kete idiot nuk kam thene se eshte sllav e as serb me nacionalitet, por kam thene ate qe e dine te gjithe shqiptaret:
- se ai eshte i martuar me nje mbese te Serbise (shikoje biografine e Lirie, alias Sllobodanka Berishes),
- se ai vet ne Parlamentin e Shqiperise e ka pranuar se ne vitet 90-ta, kohe kur ky pis ishte President i vendit, ka bashkpunuar me S. Millosheviēin duke e thyer embargon e OKB-se,
- se vet ne Parlamentin e Shqiperise e ka pranuar se serbo8boshnjakun Damir Fazlliē e ka mik shtepie, ndaj po te jete nevoja ai maskara ka kercnuar se Damir Fazlliēin do ta sjell edhe ne Parlamentin e Shqiperise, duke bere keshtu hapur provokim,
- se ai idiot deshti qe Greqise ti fale jo me pak se 350 km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise, por fale padise nga ana e opozites dhe vendimit te Gjykates Kushtetuese te Shqiperise u stopua kjo inisiative tragjike,
- se ky tradhtar i kombit ka vendosur qe Regjistrimin e popullsise se Shqiperise ta beje edhe ne baza fetare, duke realizuar keshtu qelliminn e shovenisteve greko/sllav qe 20% te ortodoksve shqiptar ti paraqesin si minoritar grek,
- se ky maskara po tenton qe tani Shqiperine ta kthej ne deponim te mbetjeve (plehrave) toksike nga Italia e Berluskonit, te cilin edhe BE-ja e ka paralajmeruar Italine te zgjidhe kete problem te madh ekologjik,
- se ky dyfyyresh duke dashur qe ta dobesoj opoziten shqiptare ne krye me Edi Ramen tani kolaboron me Fatos Nanon e Ilir Meten, me dy nga kundershtaret e deridjeshem, te cilet i ka etiketuar si kriminel, kleptokrat, te korruptuar e mafioz,
- .......e kush ka qe i numron te gjitha poshtersite e Sali Fazlliēit?!

Ja Zonja kondita, ti me keto fakte duhet te ballafaqohesh e tu pergjigjesh, e jo ta na mbash ketu pa kurrfare argumenti anen e nje psikopati e antishqiptari te deshmuar si Sali Berisha.
Ndersa sa i perket votes se qytetarit shqiptar, qe sipas teje ja paska dhene Sali Berishes, besoj se ti duhet ta kesh degjuar se opozita kurr nuk e ka pranuar ate rezultat, sepse votat jane te vjedhur e te tjetersuara ne dobi te PD-se, megjithese as me ato vjedhje PD-ja nuk ka pasur me shume se 70 deputet, aq sa ka pasur PS-ja dhe LSI-ja, dy partite e majta te Shqiperise.
Mirepo ne baze te tradhtise qe Ilir Meta i beri elektoratit te tij te majte, Berisha arriti qe ta marr pushtetin e pamerituar, pushtet i cili nuk ashte legjitim, e per pasoje Shqiperia do te vuaj edhe per njefare kohe.

Zonja kondita, edhe po te ishte e vertete se Sali Berisha e ka marr verdiktin e popullit per te udhehequr me vendin, e sipas teje ky eshte leternoftimi i tij si atdhetar (!), atehere perse nuk vlene e njejta gje edhe per PDK-ne, te cilen ti kurrsesi nuk e pranon se eshte legjitime?!
Kesaj i thone "matje me dy kute", ose perndryshe metode djalli, e perdorur per te "mundur" kundershtarin!

Une nuk do te vazhdoj kete dialog te panevojshem me ty, sepse edhe sikur ta bije te gjalle tradhtine e Sali Berishes, ketij miku te deshmuar te serbeve, perfshire ketu edhe kryexhelatin Sllobonan Millosheviē, perseri ti do te nxjerresh diēka nga zhargoni i yt i metodes sllave per te kundershtuar.

Zonja kondita, nese ti nuk ju pergjigjesh ne menyre kronologjike pyetjeve dhe fakteve konkrete qe une kam sjellur me larte per paudhesite e tradhtite e Sali Berishes, tani e tutje vetem mund te beshe monolog, sepse une nuk kam kohe te merrem me njerz si puna jote qe kurrsesi nuk ke arsye e logjike te zberthimit te problemeve politike, ose me mire thene; nuk deshiron te merresh me fakte e gjera konkrete, por me borqkulla nga zhargoni i slloganeve titiste te mesuara permendesh ne shkollen e djellit ne Kumrovc!

Shpetimi

Kruja
26.10.2010, 03:56:13
z. Kondita, une nuk perkrah Shpetimin ashtu kot. Dielli me shoshe nuk mbulohet. Faktet flasin vete.
sali ram berisha te mos merret me 'makjazhet' e ndertesave te socializmit sepse kjo thjesht tregon paaftesine e tij. Sepse nese ai ishte vertet 'shqiptar i afte' i binte te n'a sillte demokracine kur ishte Enver Hoxha gjalle. Ja pra qe bien poshte te gjitha ato qe ju shkruani sikur ky na solli 'lirine' si Skenderbeu. Kjo eshte qesharake. sali ram berisha ishte komunist i devoteshem gje e cila nuk mund te mohohet. sali ram berisha e perforconte diktaturen e Enver Hoxhes, ja zgjaste jeten me aq fuqi sa kishte. Por te kunderten nuk e bente ama. Mendo pak me paanesi. Ky njeri i sherbeu diktatures me zell, pastaj 'nderoi' mendje pas leshimit te pushtetit nga Ramiz Alia, kurse sot eshte vene ne sherbim te plote te interesave sllavo-greke. Faktet flasin vete.
sali ram berisha e ka nje 'aftesi' te vecante: ai eshte KONFORMIST, pra behet me ate qe fiton. Po fitoj neser socializmi, sali ram berisha behet menjehere komunist, pra konform me ate qe 'fiton' behet ai.

Ju pergjigjuni fakteve qe jep z. Shpetim. Bile une nuk dua te dukem sikur po nderhyj ne biseden tuaj dhe aq me pak nuk dua t'ju kundervihem me keqdashje. Thjesht nje mendim kisha... por ju fokusohuni me kunder-argumenta nese kini te tilla, ndaj fakteve qe te jane parashtruar. Tradheti nuk ka brire, megjithese tradhetise se sali ram berishes i kane dole jo vetem briret por edhe dhembet e elefantit. Nuk ka me te verber se ata qe shikojne por nuk duan t'i shikojne briret dhe dhembet e tradhetise.

Ndejse ndaj z. Shpetim per kete nderhyrje.

Shpetimi
26.10.2010, 18:12:56
Zamir Shtylla: Sulmet politike mė larguan nga dosja “Gėrdeci”

Zamir Shtylla: Sulmet politike mė larguan nga dosja “Gėrdeci”TIRANE- Zamir Shtylla vendos tė thyejė heshtjen dhe tė rrėfejė pėrse u largua nga Prokuroria e Pėrgjithshme atėherė, kur nė duart e tij ndodhej dosja “Gėrdeci”, qė mund tė konsiderohet pa frikė si dosja e shekullit. Nė njė intervistė pėr “GSH”, ish-kreu i hetimit tė dosjes “Gėrdeci” tregon mbi veprimet hetimore pėr zbardhjen e njė prej ngjarjeve mė tė rėnda, tė ndodhura nė Shqipėri mė 15 mars 2008, ku humbėn jetėn tragjikisht 26 qytetarėtė pafajshėm, mes tyre dhe fėmijė. Zamir Shtylla nuk nguron tė bėjė pėrgjegjės tė largimit tė tij sulmet politike tė maxhorancės aktuale, si dhe tė vetė kryeministrit Berisha

“Synimi im si pėrgjegjės i grupit tė hetimit ishte qė procedimi penal nė muajin dhjetor tė pėrfundonte dhe ēėshtja t’i kalonte gjykatės. Me qėllim sė pari tė mos zvarritej, sė dyti, na pėrfundonin afatet e hetimit nė muajin mars, dhe sė treti, tė mos na komprometohej
procesi politikisht, sepse ishim edhe nė njė vit zgjedhjesh. Pikėrisht nė kėtė kohė unė u sulmova politikisht nga kryeministri dhe figura tė tjera kryesore tė PD-sė”,- deklaron Shtylla pėr Gazetėn Shqiptare.

Kėtu, sipas tij, nisen dhe pėrplasjet me znj.Ina Rama, qė ishte emėruar nė krye tė kėtij institucioni dhe ishte cilėsuar si njė “Silvia Konti shqiptare”. Ish-prokurori Shtylla qė ka zgjedhur tė jetė pjesė e sistemit tė drejtėsisė, tashmė si njė avokat, shprehet se kryeministri dhe njerėzit e PD-sė e kanė sulmuar edhe pėr ēėshtjen e Damir Fazlliēit. “Deri nė kėtė moment nuk kam pasur asnjė pėrplasje me kryeprokuroren. Pas sulmit politik qė m’u bė, i cili nuk mund tė them se ishte i pari, pasi unė u sulmova politikisht dhe kur ishte rasti i ēėshtjes ‘Fazlliē’, atėherė po mendoja se duhet tė jepja njė zgjidhje, sė pari pėr tė mos bllokuar ecurinė e mėtejshme tė procesit (nėnkupton Gėrdecin), pasi gjithė prokurorėt pothuajse e lanė punėn dhe u tėrhoqėn pėr shkak tė kėtij sulmi politik dhe duke dashur qė prokuroria si institucion ta vazhdontepunėn me tė njėjtat ritme, pėr tė vėnė para pėrgjegjėsisė penale cilindo fajtor qė na rezultonte nė atė kohė pėr Gėrdecin”,- shton Shtylla, ndėrsa tregon mė pas edhe paraqitjen e dorėheqjes tek kryeprokurorja.

Pėr herė tė parė, Shtylla flet edhe pėr ēėshtjen ndaj Lulzim Bashės, ish-ministrit tė Transporteve, qė sipas tij duhet tė ishte gjykuar nga Gjykata e Lartė, dhe jo tė ishte mbyllur ēėshtja pėr shkak tė procedurave. “Unė kam qenė pjesė e prokurorisė, nė mendimin tim gjykata duhet ta kishte gjykuar kėtė ēėshtje dhe duhet tė kishte dhėnė njė vendim. Problemet procedurale ishin tė ligjshme dhe nuk ishin bllokuese pėr gjykatėn qė tė shqyrtonte dosjen”,- thekson Zamir Shtylla.

(Lexoni intervistėn e plotė nė Gazeta Shqiptare)

altari_i_lirisė
26.10.2010, 19:00:50
Shpetimi,

ka njerez qe e urrejne Sali Berishen, dhe ne mesin e tyre ben pjese edhe ti.

E tani?

Gjėja ma normale ne kete bote, kjo. Prandaj s'ke pse e kthen forumin ne propagande te edi rames.

A ke ndi qe po dalin dosjet e UDB-sė, ku disa nga themeluesit e UĒK-sė paskan qenė sherbetore te paguar te sigurimit jugosllav?!

Le ti Sali Berishen, sepse i mire e i keq, ai trojet etnike shqiptare i bėri me autostradė, prishtinėn edhe Tiranen i afroi vetem ne dy ore rruge. Shqiptaret i bashkoi me ameriken e me NATOn, ua hoqi vizat e i futi nė BE. Kompani nga e gjithe bota po investojne sot miliarda ne ekonomine shqiptare.
Tash e ka ndermend me e rrafshu piramiden e karaonit, piramiden e enverit, edhe ne vend te saj me e ndertu nji tempull te demokracise qe i jep dinjitet shqiptarit.

Nuk mundesh me i ba 2 milion miq, pa i pasė nja 3-4 armiq. Apo, jo?

Gjilani 2010
26.10.2010, 22:50:10
Shkruan: Azam DAUTI (http://pashtriku.beepworld.de/files/bashkpunetoret/azem_dauti.jpg) - 25. 10. 2010


Familja Gėrvalla: Dosjet inskenimi jodinjitoz i Thaēit (http://alsat-m.tv/lajme/vendi/43926.html)Si ka ardhur njė kohė e ēuditshme. Dikur, kur ishim fėmijė, kur lindte njė foshnje nė familje, na thoshin: E ka sjellė lejleku nė oxhak. Ose sorra! Dhe lodhnim mendjen si ėshtė e mundur qė njė shpend tė mbajė njė fėmijė me kėmbėt e veta, tė fluturojė nė qiell e ta sjellė pikėrisht nė oxhakun e shtėpisė sonė. Pastaj duke u lodhur edhe mė tutje, do tė pyesnim veten: prej nga lejleku ose sorra (sepse ndonjėherė nė vend tė lejlekut pėrmendnin sorrėn) e ka marrė fėmijėn qė ta sjellė nė oxhak... E, pra, ka ndryshuar koha dhe tash, kur edhe fėmijėt e dinė se lejleku nuk sjell foshnjat, kėtė lojė tash tė rriturit e kanė transferuar nė oborr!
Nė oborre, tash nė kėto kohėra tė ndryshuara, lejleku sjell materiale pėr “spiunėt”!!! Ne nuk jemi fėmijėt e dikurshėm tė besonim nė mrekullinė e lejlekut. Por si fėmijėt e atėhershėm kureshtarė, mund tė pyesim:
· vallė nga i solli lejleku materialet pėr “spiunėt e UDB’sė” nė oborrin e qytetarit tė ndėrgjegjshėm?
· Pėrse pikėrisht te oborri i tij, e jo te oborri i njė qytetari tjetėr?
Ajo qė tash mund tė konstatohet, edhe ky lejleku do tė jetė lodhur shumė gjersa ka ardhur nga Beogradi deri nė Tetovė. Plus kėsaj, nuk do tė jetė ndalur as nė kufi, nuk ka kaluar doganė e as e ka paraqitur fare ē’ka nė “bagazh”.
Kjo, marrė nė tėrėsi, e sjell nė pyetje besueshmėrinė. Si nė atė novelėn e Kadaresė “Kush e solli Doruntinėn”. Njė ditė kthehet Doruntina nga larg, por askush nuk e di si ka ardhur. E ka sjellė i vėllau, i cili ka vdekur para shumė vjetėsh. Ka shumė pikėpyetje, vetėm njė fakt: se ajo ka ardhur. Gjithēka tjetėr ėshtė nė mjegull: si ka mundur ta sjellė vėllai i vdekur, siē ka pohuar ajo. Si ka mundur tė udhėtojė vetėm natėn? Si ka mundur tė ngjallet dhe pėrse...
Dhe ne kėtu kemi faktin. Gjetėsit tė materialeve “interesante” dikush ia ka hedhur nė oborr njė troē letrash, tė cilat s’janė tė zakonshme. Domethėnė, personi apo subjekti tė cilit i kanė mbėrritur dokumente tė kėtilla, duhet tė jetė vėrtet “i besueshėm”. Para do zgjedhjeve, njė gazetė e Tiranės botoi njė dokument tė ngjashėm pėr njėrin nga tė apostrofuarit e tashėm. Nė ato faksimile shumė fakte ishin tė papėrputhshme me personin qė pėrmendej,
· por si qe e mundur shėrbimet e Boegradit, ato qė vazhdimisht kanė punuar kundėr Shqipėrisė, Kosovės, shqiptarėve, t’i ofrojnė njė dokument tė tilla njė gazete shqipe tė Tiranės dhe pėr njė shqiptar nga Maqedonia?!
Njeriu duhet tė ketė fantazi tė bujshme pėr t’u besuar kėtyre gjėrave “tė rastėsishme”. Kur t’i pėrgjigjemi pyetjes:
· “Si ėshtė e mundur?” pėr tė gjitha dilemat qė i solli lejleku, atėherė do tė duhet tė shohim ēfarė ka nė atė troē letrash. Kemi tė bėjmė me letra qė flasin tė vėrtetėn, apo trillojnė pėr dikė?
Edhe dy dilema tjera pėr ndėrgjegjen qytetare dhe kombėtare: A do t’i kishte ēuar nė Komisionin e lustrimit ky qytetar, nėse ato do tė kishin qenė pėr persona qė janė tė ndonjė obcioni tjetėr politik, e qė do tė ishte i afėrt me tė?! Dhe e dyta: sipas rregullit tė shkruar mė normale do tė ishte, kur diēka e dyshimtė tė hudhet nė oborr, fillimisht duhet njoftuar policinė lokale qė t’i merr dhe tė vėrtetoj kėto materiale tė dyshimta pėr qytetarin. Sepse nė kuverta tė panjohura mund tė ketė edhe antraks, e pėrbėrje tė tjera kimike qė janė tė rrezikshme pėr njeriun. Kur gjetėsi i tyre ato mė i hap dhe pastaj vlerėson vetė se pėr cilin institucion janė tė rėndėsishme ato materiale e humbin origjinalitetin e “gjetjes” sė tyre.
Kėshtu si kanė filluar punėt, kur njėra parti akuzon e tjetra mbrohet me kundėrakuza, nuk e di a mund tė ndodhė “gjetja e spiunėve”?! Kjo, mė tepėr i ngjan asaj qė as njėra, as tjetra nuk janė shumė tė disponueshme pėr tė gjetur spiunė nė radhėt e tyre. Ndoshta edhe kanė tė drejtė, por tė paktėn mos e maltretojnė elektoratin me kėto tregime lejlekėsh. Shumė mė e dobishme do tė ishte, qė tė dy partitė, tė krijojnė mekanizma tė verifikimit tė fakteve brenda strukturave tė sigurimit shtetėror dhe bashkėrisht tė gjejnė spiunėt e tė kaluarės dhe tė tashmės, dhe kėto fakte tė shėrbejnė pėr mosinfiltrimin e tyre nė strukturat e larta partiake dhe shtetėrore. Ma merr mendja, qė kjo do tė ishte kombėtarja e tyre, e jo tė dėrgojnė, njerėz tė partisė nė struktura shumė tė larta, por qė tė njejtit karrierėn e tyre policore e kanė begatuar ose e pasurojnė me dhėnie informata tė rrejshme pėr personalitete publike shqiptare. Ose e kundėrta dėrgojnė njerėz shumė tė aftė, por qė nė kėto struktura janė tė vetmuar nė mesin e tė tjerėve, sepse nuk mund tė bėjnė ekipėn e vet, ngaqė nuk e kanė mbėshtetjen politike tė atij qė e ka deleguar. E kjo do tė thotė, qė edhe me shqiptarė tė aftė, edhe me shqiptarė promaqedoans, nuk ke qasje nė dosjet e shumta qė janė krijuar pėr shqiptarėt.
Ndėrkaq, nė ato dosje ka pėrplot gėnjeshtra dhe trillime qė as fantazia mė e bujshme e shkrimtarit tė trillerit nuk mund t’i zbėrthejė. Por, kėto dosje nuk janė vepra letrare qė fisnikėrojnė shpirtin, janė dosje qė ua nxijnė jetėn dhe shpirtin atyre qė janė nė to. Pra, si qytetar do tė propozoja partive shqiptare, tė ulen dhe tė merren vesh pėr diēka qė ėshtė interes i pėrgjithshėm kombėtar dhe qytetar, nė lidhje me spiunėt, qė bashkėrisht tė krijojnė qasje reale nė dokumentacionet shtetėrore tė sigurimit. Pėrndyshe, cili ėshtė qėllimi i aktiviteteve tė tyre partiake, nėse pėr gjėra elementare nuk merren vesh. “Konfliktet virtuale” qė mėtojnė poena politikė, jo qė nuk sjellin poena politikė, pėrkundrazi e ulin ndikimin nė elektorat dhe e shtojnė mosineteresimin pėr to. Nga anketat e fundit u pa qė shqiptarėt janė mė tė painteresuarit pėr tė votuar. Qė ironia tė jetė mė e madhe “kryepolici maqedonas” qė dikur thoshte se strukturat e tij e kanė inkurajuar njė lider tė tashėm tė themeloj parti, sot e thotė tė kundėrtėn!. E kjo, mua nuk mė duket aspak e rastėsishme, pėrkundrazi dėrgohen sinjale tė ripėrtrirjes sė aleancave tė vjetra. E pabesueshme, nė vend qė shqiptarėt tė krijojnė aleancat e natyrshme tė gjakut, nė vazhdimėsi krijojnė aleanca qė shkojnė nė dėm tė tyre!

Shpetimi
27.10.2010, 08:33:23
altari_i_lirise, une nuk e njoh personalishte Sali Berishen, dhe si shqiptar i Kosoves qe jam, mua nuk me godet drejtepersedrejti mbrapshtia e tij 20 vjeqare ne politiken e shtetit shqiptar (Shqiperise).
E theme se nuk me godet drejtpersedrejti, por kur e shoh se ēfare dhembjesh u ka shkaktuar ky idiot shqiptareve te Shqiperise, se ēfare tragjedishe njerzore ka pergaditur e ushtruar sa ishte President, e tani sa eshte Kryeminister, se ēfare pengesash te zhvillimit ekonomik te Shqiperise ka bere, e tjera e tjera, une nuk kam se si mos te shpreh mendimet e mija, qe sigurisht se nuk i pelqejne gjithkojte, e me se paku ju pelqejne atyre njerzve shqipfoles qe nder dekada kane qene ne anen e kunderte te Levizjes Ēlirimtare te popullit shqiptar te pushtuar nga sllavet e jugut.

altari_i_lirise, une ne kete teme i kam dhene shume argumente e fakte konkrete per paudhesite e Sali Berishes, fakte qe kane ndikuar qe une te formoj bindje te thelle se Sali Berisha eshte tradhtar i kombit, me elemente te nje shizofreni, te cilin e kane shfrytezuar edhe njerz dhe forca te errta politike brenda Shqiperise, por me se shumti e kane shfrytezuar amiqte e jashtem te kombit tone, siq jane sllavet dhe greket.

Por te shohim se ēka thua ti altari_i_lirise ne shkrimin tend te fundit, dhe sigurishte qe do te pasojne edhe komentet e mija.

Ti thua si vijon:
"Shpetimi, ka njerez qe e urrejne Sali Berishen, dhe ne mesin e tyre ben pjese edhe ti.
E tani?
Gjėja ma normale ne kete bote, kjo. Prandaj s'ke pse e kthen forumin ne propagande te edi rames."

Komenti im:

- Une personalisht nuk kam ndonje nevoje ta urrej Sali Berishen, por kjo nuk do te thote se kur e shoh se ēfare demesh i sjell kombit tim nuk kam arsye ta kritikoj e akuzoj per tradhti ndaj kombit shqiptar.
Faktet per tradhtite e Sali Berishes ndaj ēeshtjes sone kombetare i kam renditur me larte, ndaj nuk e shoh te nevojshme ti perserise edhe njehere ketu.
Prandaj, nese altari_i_lirise ke kunderargumente, shkruaj ketu qe ti lexoj edhe une, e mos shkruaj si kondita vetem dy-tre rreshta me sllogane politike (gjoja antikomuniste), sepse kjo nuk mjafton per tua mbushr mendjen te tjereve se ke te drejte.

Ndersa sa i perket Edi Rames, qe sipas teje une po beje propagande e sherbim te tij, perseri gabohesh, sepse une nuk e ndjej te nevojshme ta lavderoj ate, dhe as qe ma ka Edi Rama nevojen per nje gje te tille.
Nese neser edhe Edi Rama (sikur vepruan Fatos Nano dhe Ilir Meta) gabon, une do jam nder te paret qe nuk do hezitoj ta kritikoj e akuzoj, edhe pse e dij se kjo nuk do ti sjell ndonje dem kushedi sesa, ngase kete forum nuk e lexojne me shume se disa qindra njerz, shumica shqiptar te Kosoves.

altari_i_lirise, duke dashur qe ta ngrisesh figuren e Sali Berishes ne vazhdim ti shkruan si vijon, citoj:

"Le ti Sali Berishen, sepse i mire e i keq, ai trojet etnike shqiptare i bėri me autostradė, prishtinėn edhe Tiranen i afroi vetem ne dy ore rruge."

Komenti im:

- Pavaresishte se a do te vinte (ne vitin 2005) Sali Berisha ne pushtet apo jo, Autostrada Durres-Kukes-Morine do te ndertohej, sepse Qeveria shqiptare me ne krye ish Kryeministrin Pandeli Majko kishte projektuar ndertimin e kesaj arterie kryesore te bashkimit fizik (me autostrade) te Prishtines me Tiranen, dhe per ndertimin e kesaj vepre madhore Qeveria kishte bere hapat e pare, duke grumbulluar rreth 100 milion dollar, para te cilat i trashegoj Qeveria e Shqiperise me Sali Berishen Kryeminister.

altari_i_lirise, nese je i informuar se si kane rrjedhur punet ne ndertimin e kesaj autostrade, atehere nuk duhej te kesh harruar se sipas plan-projektit te Qeverise Majko kjo autostrade do te kushtonte rreth 418 milion euro.
Mirepo me ta marre pushtetin Sali Berisha, dhe me ta vene ne krye te Ministrise se Transporteve Lulzim Bashen, kjo shifer u trefishua, dhe as sot qe ka perfunduar ndertimi i kesaj rruge ende nuk dihet se sa ka kushtuar. Ēka me siguri dihet eshte fakti se per autostraden Durres-Kukes-Morine jane dhene mbi 1 miliard e 200 milion euro, pra tre fishe me shume sesa ishte planifikuar, dhe gjithashtu dihet se Kontrolli i Larte i Shtetit ka konstatuar se ne ndertimin e kesaj rruge jane bere shkelje te madha financiare, shuma e te cilave i kalon te 100 milion eurove.
Mirepo, as pas ketij hetimi Sali Berisha nuk lejoj qe pergjegjesi kryesor te jep llogari para drejtesise, sepse dihet se Lulzim Basha eshte mik i "ngusht" i vajzes se tij Argites!
Dhe ne vend qe Lulzim Basha te perballej me drejtesine, Sali Berisha e shperbleu ate me postin e Ministrit te Jashtem te Shqiperise, dhe pas zgjedhjeve te kontestuara te 28 qershorit te vitit te kaluar e beri Minister te Brendshem, duke i dhene te gjithe kohen dhe mundesite per te manipuluar faktet me te cilat duhej qe te perballej para drejtesise.

- altari_i_lirise, nuk eshte as per se afermi e vertete se Berisha shqiptaret i "bashkoi me ameriken e me NATOn", sepse dihet se amerikanet nuk jane ne krah te Berishes, perkundrazi ata gjithmone e kane kritikuar per politiken e tij kontraverze, e sidomos pas thyerjes se embargos se OKB-se kunder Serbise.
Pavaresishte se kush do ishte ne pushtet, ne NATO Shqiperia do te pranohej, sepse kjo eshte strategji dhe interes i SHBA-ve. Kete fakt edhe bufi e din, por ja qe jane disa si puna jote qe nuk jeni ne gjendje ta kuptoni, ose nuk doni ta kuptoni!


- E kush ta ka mbushur ty altari_i_lirise mendjen se Berisha shqiptareve "ua hoqi vizat e i futi nė BE"?!
Jo, Shqiperise ende nuk ju kane hequr vizat nga BE-ja, por sipas te gjitha gjasave kjo gje do te ndodhe shume shpejte, dhe shqiptaret kane mundesi qe nga djetori i ketij viti te levizin lirshem ne hapsiren e Shengenit.
Por mos harro altari_i_lirise se perveē Kosoves, Shqiperia (krahas Bosnjes) eshte vendi i fundit i Ballkanit qe i hiqen vizat!
Une mendoj se edhe heqja e vizave per shtetin e fundit te Ballkanit eshte nje veprim politik i BE-se, dhe pavaresishte nga gjendja qe mbretron ne Shqiperi, pavaresishte se kush eshte ne pushtet, kjo gje do te ndodhte.
Keshtuqe, ne vend qe te turperohet Berisha (edhe te tjeret) per kete vonese ne heqjen e vizave (edhe Serbise, Maqedonise dhe Malit te Zi BE-ja ua hoqi vizat para Shqiperise), ky idiot mburret, pa ēka se duhej te denonohej nga populli shqiptar.

Nders sa i perket futjes se Shqiperise ne BE, une nuk e kuptoj se si ti altari_i_lirise genjen kur thua se gjoja Berisha shqiptaret u "futi ne BE"!
Ka mundesi qe sot BE-ja te kete marr vendim qe Shqiperine ta pranoj si antare te BE-se, por deri mbreme kjo gje nuk ka ndodhur.

Prandaj, nese ti altari_i_lirise ke nje informacion kaq te gezuar per shqiptaret, te lutem na e thuaj qe te gezohemi!

altari_i_lirise, ti thua se, citoj: "Kompani nga e gjithe bota po investojne sot miliarda ne ekonomine shqiptare."

Komenti im:
- E ku jane ato "miliarda" qe une nuk po i shoh?!
altari_i_lirise, duhet ta pranoj se ti ke imagjinate te mrekullueshme per te ndjellur vetknaqesi, por kjo nuk mjafton per ti bere endrrat realitet, apo jo?!

Ndersa sa i perket asaj se, siq thua ti altari_i_lirise, citoj:
"Sali Berisha ka ndermend me e rrafshu piramiden e faraonit, piramiden e enverit, edhe ne vend te saj me e ndertu nji tempull te demokracise qe i jep dinjitet shqiptarit",

- une mendoj se nuk eshte keq. Megjithese, a je ti i sigurt se ky plan i Sali Berishes nuk ka prapavije politike, dhe a dyshon ti se Sali Berisha deshiron qe duke e kthyer "piramiden e faraonit" ne Parlament Enver Hoxhes ti beje sherbimin e fundit per ta perjetesuar kujtimin per te?!
Une jam i sigurt se populli i Tiranes nuk do ta harrojne lehte shprehjen, qe ku duan te lene nje takim me dike, thone: "ku po takohemi, tjetri ja kthene, tek Piramida e Enverit"!

E pra, ka mundesi qe populli i Tiranes dhe gjithe Shqiperise Parlamentin e ardhshem do ta pagezoj "Parlamenti i Shqiperise tek Piramida e Enverit"!, apo jo?!

altari_i_lirise, nuk ka mundesi qe nga 2 milion banor une te jam ne mesin e 3-4 armiqeve te Sali Berishes, por nejse!
Nese eshte ashtu siq thua ti (e dij qe as vet nuk beson, sepse nuk je i ēmendur te fantazosh deri ne ate shkalle), atehere me siguri qe Sali Berisha duhet te ndjehet krejte i sigurt, e ti dhe kondita nuk do kishit pasur nevoj te marrnit mundimin te humbisni asnje sekond ne replikat me mua, pra me njerin nder 3-4 armiqte e vetem te Sali Berishes, apo jo?!

Shpetimi

P.S.
altari_i_lirise, sa i perket asaj qe ti thua, citoj:
"A ke ndi qe po dalin dosjet e UDB-sė, ku disa nga themeluesit e UĒK-sė paskan qenė sherbetore te paguar te sigurimit jugosllav?!"
- nuk eshte teme diskutimi ketu, megjithese Gjilani 2010 ne shkrimin e sjellur nga Azam DAUTI "Familja Gėrvalla: Dosjet inskenimi jodinjitoz i Thaēit ", ta paska dhene pergjigjen e mirituar, ndaj pa i shtuar apo hequr asnje presje une i bashkohem ketij shkrimi.

JaGuArJa
27.10.2010, 11:44:57
Sali Bery esht met vertet Shqiptar i vertet, me pelqen qe ka thon se 5 Mio. Shqiptar kan mundsin ta marin Nénshtetsiné e Shqipérisé..kshtu don me thon se fund se fundi apet krejt nje PoPull jem, nje Shqiperi e madhe pa mar para sysh a jan aty ''kufit provizorik'' na e dim se jem nje :D me nje Flamur, at kuq e zi me Shqiponjé dhe asgje tjeter !! Do ta mar edhe un at Nénshtetsi me gjeth qef !!

Shpetimi
27.10.2010, 16:17:02
Ne nje forum shqiptar lexova nje reagim te ne qytetari te Shqiperise, i cili me shume te drejte shpreh dyshimet e tij se Sali Berisha dhe Josefina Topalli tentojne qe te vjedhin e abuzojne edhe me ndertimin e Parlamentit te ri te Shqiperise, edhe ate duke manipuluar me Qndren Nderkombetare te Kultures (ish Piramidės se Enverit), e cila ka kushtuar jo me pak se 5 milion euro.
Por kjo nuk eshte hera e pare qe Sali idioti i qonė dėm milionat e eurove te taksapagueseve te Shqiperise se varfer, sepse ky plangprishes keshtu e pati shembur edhe nėn- dhe mbikalimin tek Zogu i Zi, duke humbur keshtu rreth 1 milion e 200 mije euro.
Pas shembjes se nėn- dhe mbikalimit tek Zogu i Zi Bashkia e Tiranes e pati hedhur ne gjyq Qeverine e Sali Berishes, dhe gjyqi pati vendosur ne dobi te Bashkise se Tiranes.
Por pavaresishte vendimit te Gjyqit (ashtu siq bene gjithmone) Berisha nuk e pranoj verdiktin e gjyqsorit, dhe jo vetem qe i shkoj mendja te demshperblei Bashkine e Tiranes per 1 milion e 200 mij euro, por ky shezofren nuk e mori mbrapshte vendimin per shembjen e Zogut te Zi.

Shpetimi
__________________________________________________ _________________
'Piramida dhe devijimi i debatit qė fsheh abuzimin'

Kryeministri Sali Berisha po pėrpiqet tė devijojė debatin e hapur dy ditė mė parė rreth varrosjes sė mbi 5 milionė eurove abuzim me rikonstruksionin e dėshtuar tė Qendrės Ndėrkombėtare tė Kulturės (Ish- Piramidės), dhe mbi gjysmė milionė euro pėr projektin, duke provokuar njė debat politik dhe urban pro dhe kundėr ekzistencės sė ndėrtesės nė qendėr tė Tiranės.

Devijimi i debatit synon tė zhurmojė problemin simbol qė ka qeverisja e Berishės prej vitit 2005, mungesėn e vizionit dhe pėrgjegjėsisė pėr paratė e qytetarėve dhe mė tej akoma rihap debatin mbi retorikėn me tė cilėn ai po pėrpiqet tė fshehė krimet kundėr financave publike nė vend, herė si patriot e herė si antikomunist.

Pyetja e parė qė na lind tė gjithėve me Sali Berishėn ėshtė, pėrse para tri vjetėve ai vendosi tė harxhojė 5 milionė euro pėr tė rindėrtuar piramidėn dhe sot fare papritur u fut vizėn rreth 6 milionė eurove dhe thotė do tė ndėrtojmė njė sallė parlamenti?

Pėrse para dy vjetėsh bėri njė konkurs ndėrkombėtar pėr tė ndėrtuar njė parlament tė ri tek kompleksi ekzistues i ish- Komitetit Qėndror, bėri pėr kėtė dhe tender ndėrkombėtar, shpalli dhe njė fitues dhe ka anuluar gjithēka nė heshtje?

Pėrse pėrpara dy vjetėsh nuk ishte antikomunist dhe nuk i vriste sytė forma e piramidės dhe sot e pėrdor kėtė si motiv pėr tė fshehur abuzimet e njerėzve tė vet me 5 milionė eurot?

Pėrse zonja Topalli nuk shqetėsohet qė rri nė zyrėn e Enver Hoxhės, por shqetėsohet pėr njė vepėr publike, e cila mbart gjurmėt e diktaturės, vetėm si relike nė kėtė vend? Pėrse ka harxhuar sivjet gjatė verės mė urgjencė qindra mijėra euro pėr tė rindėrtuar sallėn e re tė parlamentit ekzistues, kur kishte ndėrmend tė bėnte kėtė qė po bėn?

Tė gjithė kėto pyetje qė nuk kanė nevojė pėr pėrgjigje, na bindin lehtė se qeverisja aktuale ėshtė njė rrumpallė, e cila nuk ka asnjė vizion nė vendimet qė merr, por diktohet nga nevojat e ditės.

Kjo mėnyrė tė sjelluri me paret e qytetarėve, ėshtė jo vetėm mė harbutja qė ndonjė qeveri ka demonstruar nė historinė e kėtij vendi, por dhe mė e liga nė raport me detyrimin qė qeveria ka pėr tė qenė transparente me qytetarėt. Dhe si pėr t'i vėnė kapakun gjithė kėsaj historie, kemi njė mungesė tė thellė respekti tė qeverisė qendrore pėr mėnyrėn se si duhet tė zhvillohet kryeqyteti dhe si duhet tė qeveriset ai.

Ky kryeqytet ka njė plan urbanistik pėr Qendrėn tė miratuar dhe pranuar, ka njė plan pėr Tiranėn, ka njė plan pėr Sheshin Skėnderbej, por ajo qė bėhet ligj, ėshtė njė dėshirė idiote e njė gruaje qė pėrkėdhel veten nė zyrėn e Enver Hoxhės nė ish- Godinėn e Komitetit Qendror dhe drejton gishtin nė ndėrtesėn pėrballė saj pėr tė imituar arrogancėn e Enver Hoxhės me kėtė qytet.

Ky ėshtė i vetmi kujtim i gjallė i Enver Hoxhės qė duhet shembur nė kėtė qytet dhe ky kujtim nuk mbartet tek mermeri tashmė i vjedhur i ish- Piramidės, por tek mentaliteti i hijeve qė sillen nė ish zyrėn e Enver Hoxhės dhe Mehmet Shehut dhe ėndėrrojnė tė bėhen si ata. Nuk harrohet Enver Hoxha duke ėndėrruar tė sillesh si ai, nė ish- zyrėn e tij.

Shpetimi
28.10.2010, 10:34:16
Gafa e qeverisė shqiptare: Serbia, shtet fqinj

Shekulli, 27/10/2010

Qeveria shqiptare e cilėson Serbinė shtet fqinj dhe pse nuk ka asnjė pikė ku takohet territori serb me atė shqiptar, veē nė qoftė se do tė shihej nė gjeografinė e dikurshme tė Ish.Jugosllavisė apo nė gjeografinė para vitit 2004 kur Mali i Zi, fqinj me ne, u shkėput nga federata me Serbinė. Por nė Projektligjin "Pėr ratifikimin e marrėveshjes ndėrmjet Kėshillit tė Ministrave tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Qeverisė sė Republikės sė Serbisė "Pėr bashkėpunimin nė fushėn e luftės kundėr krimit tė organizuar, trafikut tė paligjshėm ndėrkombėtar tė lėndėve narkotike dhe terrorizmit ndėrkombėtar", qė u miratua dje nė Komisionin e Ligjeve dhe atė pėr Politikėn e Jashtme Serbia cilėsohet "fqinj". Kėtė gafė tė hartuesve tė ligjit, pra Kėshillit tė Ministrave, e pikasi deputeti socialist Pandeli Majko dhe e votoi kundėr, ndėrsa socialistėt e tjerė abstenuan. Sipas socialistėve, cilėsimi i Serbisė si vend fqinj, cenon direkt sovranitetin e Kosovės. Por mazhoranca nė komision tha se socialistet po tregojnė nacionalizėm politik tė pavend, duke thėnė mė tej se ky dokument ka si qellim vetėm luftėn kundėr korrupsionit. Shqetėsimi i dytė i opozitės kishte tė bėnte me nenin 3 tė marrėveshjes, ku thuhet se palėt kontraktuese, informojnė njėra-tjetrėn duke shkėmbyer te dhėnat. Nė kėtė pikė deputeti socialist Arben Isaraj, hodhi dyshimin e ndonjė rrjedhjeje informacioni, ndaj duhet tė ketė konsulta paraprake dhe me SHISH-in. Nė realicionin shoqėrues shkruhej saktėsisht: "Pozita gjeografike si pjesė e tė ashtuquajturės "Rruga Ballkanike" favorizon veprimtarinė e paligjshme qė kėrcėnojnė rendin dhe sigurinė publike pėr vendet dhe rajonin. Nisur nga kjo dhe mbėshtetur nė kėrkesat e angazhimet pėr bashkėpunim me vendet fqinje pėr tė krijuar njė klimė tė shėndetshme mirėbesimi e bashkėrendimi, palėt nė kėtė marrėveshje tė bindura pėr rėndėsinė e bashkėpunimit nė luftėn kundėr krimit ndėrkufitar, tė shqetėsuara pėr shkak tė rrezikut nga pėrhapja e trafikimit tė paligjshėm tė lėndėve narkotike dhe subsantancave psikonarkotike e forma tė tjera tė krimit ndėrkombėtar, bien dakord pėr dispozitat e kėsaj marrėveshje dhe pėr finalizimin e saj".

Shekulli
__________________________________________________ _______________

Ketu me poshte po i sjelli tri reagime te qytetareve te Shqiperise lidhur me kete gafė (per mua te qellimshmshme) te madhe te Qeverise se Sali Berishes, ne menyre qe te shihet se si e shohin ata problemin e Kosoves dhe Pavaresise se sajė.

Shpetimi
__________________________________________________ __________________

ROBERT PRIFTI | October 27, 2010 10:49 PM

Ore me falni se mund te kepus edhe ndonje "mufke" se vone eshte por ē'eshte kjo ēudi citoj sa me siper: SHQIPERIA CILESON SERBINE SHTET FQINJE; GAFE?!
More ... deputete (opozitare),politikane de..le (opozitare) dhe ju te pakte "ēatista" opozitare JU "patriote" qe slate blog pa u "mas..rbuar" duke thene KOSOVA eshte SHQIPERI, toke Shqipetare, etj. dhe tani na e nxirkeni KOSOVEN shtet, nuk e di se ēfare pikerisht ju qe bertisni per Shqiperine e madhe (shqiperi, kosove ,mali i zi pjeserisht , maqedoni, pjeserisht dhe tani nuk e pranoni qe SHQIPERIA e MADHE (bashke me KOSOVEN) na u kufizorkeka me SERBINE (realisht). Ēfare do te thote kjo qe ju mohoni qe Kosova eshte "toke shqiptare" dmth SERBIA nuk kufizohet me Shqiperine (nenkupto ketu KOSOVEN) more ēfare logjike eshte kjo ??!!!SERBIA kufizohet me SHQIPERINE (KOSOVEN) dhe eshte FQINJ ME SHQIPERINE;

-----------------------------------------------------------------------------------
Bardhi Tolabi replike per komentin nga ROBERT PRIFTI | October 27, 2010 11:13 PM | Replikė

More Robert Prifti!

Ne je prift prej verteti,je nga ata qe bejne cfare u thote Janullatosi.Ne Shqiptaret,nuk flasim per Shqiperine e madhe,ne flasim per troje mbarekombetare qe banohen ne shekuj prej SHQIPTARESH,pra per Shqiperine etnike.Te tjere,qe nuk kane trojet e tyre,kerkojne te bejne Mega-eladhen dhe Veliko-serbine,pra te zaptojne trojet e te tjereve.Ne jemi te ndergjegjshem,Kosova sot eshte nje shtet me vehte,Saliu nuk e njeh.Me qene se ne e njohim Kosoven shtet ,sot per sot,ne jemi larg nga Serbija,aq sa ze teritori i Kosoves.Kosova,eshte fqinje me Serbine,ne jemi fqinje me Kosoven.Neser,ne nje bashkim te mundshem,si na e desheron zemra me Kosoven ne nje shtet te vetem,atehere do te jemi fqinj me Serbine.Keto jane te vertetat.Shkurt,insinuatat e tua,jane endra Berishiste per te injoruar shtetin e sotem te pavarur te Kosoves.
------------------------------------------------------------------------------------
Neti Vjosa replike per komentin nga ROBERT PRIFTI | October 28, 2010 12:03 AM | Replikė

Po me embel, o Robert, se e ke marre shume perpjekur!

Historia behet keshtu sic eshte dhe jo si do te jete!...Sot per sot Shqiperia dhe Kosova jane dy shtete te pamevarura,pamvarsisht se banohen nga shqiptare.De fakto dhe dejure Serbia kufizohet me Kosoven dhe jo me Shqiperine!Eshte thike me dy presa ajo qe na thuaj zotrote.Kur i thuaj fqinje Serbise, duket sikur Kosova nuk ekziston.A me kuptooooon?!...
Mos i ngaterro librat me njera tjetren! Kur te shpallen dhe te njihet nje shtet Shqiperia dhe Kosova, atehere behet fqinje Serbia.Se kur do ndodhe kjo akoma nuk e dime...Prandaj po te them mos i kalo shkallet nga tre e nga kater tok, se te merren ment...
-------------------------------------------------------------------------

trixi
08.11.2010, 13:24:15
BE heq vizat pėr Shqipėrinė e Bosnjen
Shtetasit e Shqipėrisė dhe Bosnjes morėn tė hėnėn, konfirmimin nga Bashkimi Evropian pėr tė lėvizur pa viza nė zonėn Shengen. Vendimi u mor nga ministrat e brendshėm dhe tė drejtėsisė tė vendeve anėtare tė BE-sė. ...
Postuar: 12:47:41 / 08.11.2010
Vendimi qė u bė publik pas mbledhjes sė zhvilluar nė Bruksel, ku u miratua me unanimitet nga tė gjithė ministrat e brendshėm tė Bashkimit Evropian. Lėvizja e lirė do tė hyjė nė fuqi nė muajin dhjetor.

Ndėrkaq nė bazė tė kėtij vendimi dhe pas botimit nė Fletoren Zyrtare, shtetasit e Shqipėrisė dhe Bosnjes do tė mund tė udhėtojnė pa viza nė tė gjitha vendet e zonės Shengen, duke pėrjashtuar kėtu Anglinė dhe Irlandėn.

Sipas kushteve konkrete tė pėrcaktuara nė rregullat e lėvizjes sė lirė, parashikohet qė liria me vizat do tė jetė vetėm pėr 3 muaj dhe pas kėsaj, tė gjithė ata qė do tė shkelin rregullat, do t’u duhet tė kthehen mbrapsht dhe pėr 5 vjet ta kenė tė hequr mundėsinė pėr tė udhėtuar drejt vendeve tė zonės Shengen.

Me kėtė rast, kryeministri nė dorėheqje Hashim Thaēi e ka uruar homologun e tij nė Shqipėri, Sali Berisha pėr vendimin e ministrave tė brendshėm tė BE-sė pėr heqjen e vizave pėr qytetarėt shqiptarė. Thaēi tha se ky ėshtė njė sukses historik pėr Shqipėrinė si dhe pėr paqėn dhe stabilitetin nė rajon.

marr nga RTK

Shpetimi
08.11.2010, 14:10:32
Lajm shume i mire per shqiptaret e Shqiperise, por edhe per shqiptaret e Kosoves gjithashtu eshte lajm i gezuar.
Eshte lajm i gezuar edhe per shqiptaret e Kosoves ,sepse pas heqjes se vizave per Shqiperine dhe Bosnjen, kuptohet duke perjashtuar disa vende te ish Bashkimit Sovjetik, ne gjithe Europen vetem Kosova mbetet jashte ketij procesi, dhe pikerishte kjo do te jetė arsyeja me e forte qe BE-ja edhe Kosoves se shpejti do t“ia heq vizat.

Edhe pse shqiptaret si gjithmone te fundit te proceseve progresiste, kjo pjeserishte edhe me fajin e politikes sone jo te duhur, (merreni me mend, para Shqiperise BE-ja ua hoqi vizat edhe minishteteve si Mali i Zi me rreth 600 000 banor, dhe Maqedonis me mė pak se 50% te popullsise me kombesi sllavomaqedonase) megjithate me mire vone se kurre.

Te shpresojme qe se shpejti edhe shqiptaret e Kosoves te levizin lirshem ne zonen e ashtuquajtur Shengen, e mos te mbesim vetem ne shqiptaret si geto ne mes te Europes.

Shpetimi

Shpetimi
22.11.2010, 07:33:20
Vokshi: Me dėnimin tim po merret Sali Berisha

Luis Tanushi | 21/11/2010

Deputetja: Ngjarja po sqarohet nė nivel ndėrqeveritar. Kam njoftuar Berishėn, Bashėn, Nishanin, Haxhinaston dhe Topallin

Sipas deputetes Albana Vokshi, autoritetet e Kosovės abuzuan me detyrėn e tyre, duke tejkaluar kompetencat e tyre

TIRANĖ - Deputetja Albana Vokshi ka kundėrshtuar policinė dhe gjykatėn kosovare duke i akuzuar ato se e kanė futur nė kurth kur e kanė ndaluar dhe mė pas dėnuar me gjobė. Pas skandalit tė ndodhur nė kufi njė javė mė parė, Vokshi ka kėrkuar ndihmėn e krerėve mė tė lartė tė qeverisė shqiptare, duke i bėrė presion shtetit tė ri tė Kosovės qė tė tėrheqė tė gjitha akuzat.

"Pėr kėtė ngjarje tė shėmtuar, kam vėnė nė dijeni Kryeministrin e vendit, Kryetaren e Parlamentit, ministrin e Brendshėm, ministrin e Drejtėsisė, ministrin e Punėve tė Jashtme, Drejtorin e Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit. Ngjarja po sqarohet nė nivel ndėrqeveritar", -tha deputetja e PD-sė, Albana Vokshi.

Duke pranuar ngjarjen e ndodhur mė datė 14 nėntor 2010, teksa po shkonte nė Kosovė pėr njė vizitė tė shkurtėr jo zyrtare me motrėn dhe dy mikeshat e saj, Vokshi theksoi se ka kėrkuar qė kjo ngjarje tė zbardhet deri nė detaje, duke identifikuar dhe vėnė para drejtėsisė si ata qė e planifikuan, ashtu edhe ata qė e ekzekutuan kėtė incident.

"Meqenėse, kjo ngjarje, ndėrmjet tė tjerash, po sqarohet nė nivel ndėrqeveritar, do tė preferoja qė pėr momentin tė mos jap mė shumė sqarime, nė respekt tė konfidencialitetit tė procedurave tė nisura", - deklaroi Vokshi. Sipas saj, disa autoritete kosovare, tė policisė dhe gjyqėsorit, kanė abuzuar dhe tejkaluar kompetencat e tyre, duke thyer ligjet e duke mos respektuar asnjė tė drejtė elementare themelore njerėzore, jo vetėm si deputete, por edhe si qytetare shqiptare.

Pėrfaqėsuesja e mazhorancės mohoi akuzat qė ka thyer rregullat dhe procedurat e policisė kufitare Kosovare, duke i sulmuar autoritetet e shtetit mė tė ri pėr moszbatim tė drejtave tė njeriut. "Nuk ėshtė e vėrtetė qė kam refuzuar kontroll tė dokumenteve apo tė makinės me tė cilėn udhėtoja; e mbi tė gjitha nuk ėshtė e vėrtetė qė kam fyer cilindo zyrtar tė policisė kufitare kosovare", - u shpreh Vokshi. Deputetja kėrkoi zbardhjen e plotė tė shkaqeve qė sollėn kėtė incident, duke pėrfshirė nė kėtė ēėshtje gjysmėn e qeverisė shqiptare.

E mbėshteture edhe nga kryeministri dhe disa prej ministrave tė qeverisė, Vokshi ka kėrcėnuar institucionet kosovare qė tė dėnojnė veprimet e policisė dhe gjykatės, ose nė tė kundėrt ajo vetė do tė marrė masa. "Nė tė kundėrt, unė personalisht do tė bėj publike detajet e hollėsishme dhe rrethanat qė ēuan nė kėtė ngjarje tė jashtėzakonshme. Do ta bėj kėtė nė emėr tė mbrojtjes sė emrit, nderit, moralit dhe dinjitetit tim", - tha Albana Vokshi.

Implikimi i qeverisė

Pėr tė sqaruar situatėn e krijuar midis autoriteteve tė Kosovės dhe deputetes Albana Vokshi ka ndėrhyrė edhe Kryeministri i vendit, Kryetarja e Parlamentit, ministri i Brendshėm, ministri i Drejtėsisė, ministri i Punėve tė Jashtme, Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit. Madje, vetė Ministri Basha dhe kreu i Policisė sė Shtetit kanė zhvilluar nė Kukės njė takim me homologėt e tyre kosovarė nė Kukės.

Pranimi i incidentit

Ėshtė e vėrtetė qė nė kufirin me Kosovėn, nė Vėrmicė, ka ndodhur njė incident shumė i rėndė me policinė kufitare kosovare.

Disa autoritete kosovare, tė policisė dhe gjyqėsorit, kanė abuzuar dhe tejkaluar kompetencat e tyre, duke thyer ligjet e duke mos respektuar asnjė tė drejtė elementare themelore njerėzore, ndaj meje, jo si deputete, por si femėr dhe si qytetare shqiptare.

Basha dhe krerėt e policisė shqiptare vizitė nė Kosovė pėr "tė bindur" kolegėt se e kanė gabim pėr Vokshin

Policia dhe Gjykata: Vokshi ėshtė fajtore

Deklaratat e deputetes sė PD-sė, Albana Vokshi, bien ndesh me deklarimet e zyrtarėve tė lartė tė policisė sė Kosovės dhe me vendimin e gjykatės sė Kosovės, tė cilėt e kanė dėnuar atė se ka fyer punonjėsit e policisė.

Zėvendėskomandanti i pikės sė Kalimit Kufitar tė Vėrmicės, Shaban Osmanollaj, pohoi se deputetja Vokshi ka pėrdorur njė fjalor jo tė hijshėm ndaj autoriteteve tė Kosovės. "Nuk na lejohet qė tė japim asnjė prononcim lidhur me ngjarjen.

Pėr ēdo gjė drejtohuni zotit Shaban Guda nė Prishtinė, apo zyrės sė shtypit. Por, si qytetar i kėtij vendi dhe si shqiptar, dua tė them se zonja deputete ka pėrdorur ndaj nesh njė fjalor tejet tė papėrshtatshėm dhe tė padenjė edhe pėr njė qytetar tė rėndomtė", - theksoi Osmanollaj. Pas 8 orė qėndrimi nė dhomat e shoqėrimit, Gjykata Komunale e Prizrenit e dėnoi deputeten me 250 euro, duke e shpallur fajtore pėr fyerje ndaj policit nė kryerjen e detyrės sė tij zyrtare dhe e dyta pėr moszbatim tė urdhrave tė personit zyrtar.

Pėr tė zgjidhur ēėshtjen Vokshi, ditėn e mėrkurė nė Kukės shkoi edhe vetė ministri Basha i shoqėruar me drejtuesit mė tė lartė tė policisė sė shtetit pėr tė takuar homologun e tij.

Ministri i Brendshėm nė detyrė i Kosovės, Bajram Rexhepi, drejtori i Policisė sė Kosovės, Reshat Maliqi, ushtruesi i detyrės sė drejtorit tė Kufirit, Shaban Guda, janė takuar nė Kukės me ministrin shqiptar tė Punėve tė Brendshme, Lulzim Basha, ministrin e Drejtėsisė, Bujar Nishani, drejtorin e Policisė sė Shtetit, Hysni Burgaj, drejtorin e Policisė Kufitare, Pėllumb Nako etj. Pėr ta mbajtur tė fshehtė, takimi u mbajt i fshehur dhe larg kamerave.

Ēfarė ndodhi mė 14 nėntor nė Vermicė

Deputetja Albana Vokshi e shoqėruar nga motra dhe dy mikeshat e saj tentoi qė tė kalojė pikėn kufitare me Kosovėn nė Vėrmicė pa treguar mjetin e identifikimit. Madje, ajo nuk ka pranuar qė tė zbatojė procedurėn e kontrollit rutinė nė kufi.

Meqė pikėn e kalimit kufitar kishte radhė, ajo tentoi tė kalojė pikėn duke tejkaluar tė tjerėt, por ėshtė ndaluar nga pjesėtarėt e Policisė Kufitare. Ka qenė ky momenti kur ka filluar edhe pėrplasje midis deputetes Vokshi dhe autoriteteve tė shtetit mė tė ri. "Ju s'dini gjė", - mėsohet t'iu jetė drejtuar anėtarja e grupit parlamentar Demokrat policit kufitar tė Kosovės.

Fyerjet e deputetes shkuan edhe mė tej nė drejtim tė punonjėsve tė policisė sė shtetit aq sa detyroi autoritetet qė tė marrin masėn e arrestit dhe ta nxjerrin para ligjit. "Ti qenke kafshė. Do ta shikoni ju se kush jam unė", - i ka thėnė ajo policit nė mesditėn e sė dielės sė kaluar. Pėr kėto gjeste Vokshi ėshtė mbajtur pėr tetė orė nė dhomėn e izolimit dhe mė pas ka dalė pėrpara gjykatėsve. Edhe nė sallėn e gjyqit, ajo ka mbajtur tė njėjtin qėndrim, duke sharė togat e zeza, tė cilat e shpallėn fajtore dhe e dėnuan me gjobė.

Burri.
30.11.2010, 00:28:02
Incidenti, KMDLNJ: Vokshi tė kėrkojė falje publikehttp://www.balkanweb.com/kosova/2686/images/spacer.gifhttp://www.balkanweb.com/kosova/2686/images/spacer.gifhttp://www.balkanweb.com/kosova/2686/images/spacer.gifhttp://www.balkanweb.com/foto/36241_9.jpgPRISHTINE- Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave e tė Lirive tė Njeriut nė Kosovė reagon pėr incidentin me deputeten Albana Vokshi nė pikėn kufitare tė Vermicės mė 14 nėntor.

Ky institucion konstaton se policėt e Policisė sė Kosovės kanė vepruar krejtėsisht nė pėrputhje me ligjin dhe se ata janė fyer rėndė nga deputetja Albana Vokshi. Gjithashtu, KMDLNj mendon se Gjykata Komunale pėr Kundėrvajtje ka vepruar nė pėrputhje me ligjin dhe se nuk e ka shfuqizuar vendimin pėr gjobitjen e deputetes Vokshi. E dėnuar pėr fyerje, arrogancė dhe kėrcėnim ndaj personave zyrtarė! KMDLNj del nė mbrojtje tė policėve tė pezulluar duke e konsideruar kete vendim politik dhe kėrkon qė ata tė kthehen nė vendet e tyre tė punės. Sipas tyre ky veprim me policėt e Policisė sė Kosovės pėr KMDLNj “paraqet shkelje tė rėndė tė drejtave tė njeriut”, ndaj kerkohet qė tė hetohet rasti i pezullimit nga detyra dhe tė ndėrmerren masa ndaj tė gjithė atyre qė janė pėrgjegjės .

“Ėshtė e pakuptimtė qė nė njėrėn anė tė kėrkohet nga policėt ta respektojnė ligjin ndėrsa nė anėn tjetėr tė dėnohen pse e kanė zbatuar ligjin me pėrpikėri tė plotė “Deputetja Albana Vokshi nė kohėn kur ka tentuar te kaloj kufirin nuk ka pasur imunitet diplomatik dhe as qė ėshtė dashur tė trajtohet si e tillė sepse ishte nė vizitė private dhe kishte sjellje shumė jonjerėzore!” ”- thuhet nė njoftimin pėr shtyp tė KLMDNJ.

Mė tej KMDLNJ bėn apel se policinė e Kosovės duhet ta mbrojė puna e tyre, eprorėt e tyre dhe institucionet e Kosovės.

Deklaratė mbyllet duke i kėrkuar deputetes Albana Vokshi tė bėjė falje publike ndaj Policisė sė Kosovės nė pėrgjithėsi dhe policėve tė pezulluar nė veēanti si dhe opinionit kosovar.
(s.g/BalkanWeb) http://www.balkanweb.com/kosova/2686/images/spacer.gif
http://www.balkanweb.com/kosova/2686/images/spacer.gifhttp://www.balkanweb.com/images/spacer.gif

kodraliu
30.11.2010, 06:47:30
Reagim plotesisht me vend i KMDLNJ-se,sepse askujt nuk i shkruan ne balle pa u identifikur ne eshte depuetet apo kriminel,fundja ka pase raste qe deputetet ishin edhe kriminel.Pse nuk lejohen qe policet te kryejne punen e tyre ,se paku ne pritje ne kufi te jene te barabarte politikajt,kur jane udhetime private, me varfanjaket.
Zonja Vokshi po te kishte kulture dhe ndergejgeje nuk do te perpiqej te kalonte pa radhe ,por do te ishte shembull i miresjelljes.Flasim per Europen e na sillen si bajloze dhe grate e mveshura me pushtet.Jane shenrruar ne tranvestite duke ua kaluar edhe burrave me fjalorin primitiv. I degjoni neper debate televizive zonjat e parlamentit te Shqiperise,garojne se cila do te qete me teper ndytesi nga goja ne perbaltjen e kundershtarit per tu bere qejfin eproreve,te cilet kundermojne nga ndytesiaj ,shpifjet dhe genjeshtrat duke mos kursyer as nenat,motrat,femijte e njeri tjetrit.
Perbehen ne shtetin e se drejtes dhe ne demokraci,ne Shqiperine europiane e sillen si ne mesjete. Kur degjoj se si flasin femrat deputete ,madje edhe kryetarja e tyre ( e kam fjalen per shumicen e tyre,pa dallime partiake)une e fik televizionin:Po a mendojne ndonjehere keto te gjora se i degjojne femijte ,niperit e mbesat e tyre se sa per bashkeshorte te mjeret ata me kend e qojne jeten.
Sa per reagimin e kryeministrit dhe ministrit te Kosoves nuk din njeriu si te reflektoje. Nga njera ane mund te arsyetohen se pasi detyrophen te perkulen para te huajve qe mbisundojne ne Kosove,atehere pse te mos bejne keshtu edhe ndaj vllezerve dhe kolegeve shqiptare,per tua ruajte sedren e tyre ,por si duket nuk po qajne koken fare per autoritetin dhe sedrene e tyre .Policen jane vetem viktima kolaterale.Si lum ne per pushtetaret tone.

trixi
30.11.2010, 08:46:24
Sikur keta policet te tregonin "trimeri" me tadiqin ne Graqanic,Patrikanen e pejes e boganoviqat e shume te tjere qe kur dojn hyjn e dalin neper Kosove para hunve te ketyre "trimave" ,atehere do ti arsyetoja edhe une keta polic-doganjere,por mos harroni se Zonja Vokshi eshte se pari nje shqiptare me origjin nga Gjakova,nje femer shqiptare dhe nje deputete ne Parlamentin e Shqiperise .....ju qe tere diten keni ne goje bashkimin -kombetar e kendej doni ta forconi kufirin shqiptaro-shqiptar me polic-doganjer......ncncncncn diqka nuk po shkon ketu........hajdeni TRIMA dhe dilni andej kah veriu i Kosoves ,se Kosova po renkon per kesi lloj trimash qe bllokojn ne Verrmice !!!

ps.mendoni me logjik e jo me inate !

Grasha_1
30.11.2010, 10:09:38
Pleqt thojshin ketynehere:Kurva eshte ne gjendje me i kall dy Katune,kurse kjo gati na paska shti ne lufte dy shtete me nje popull te njejte,e nime me i kall dy shtete e me qesh krejt bota me neve.
Sala nuk ka pune te tjera vetem te merret me Deputetet e tije kah sillen si Tarzana neper kufije,marre duhet ti vije,u ba ma i zi se Fatos Nano qe e shtypke njeriun me makin e lente te vdekur ne mes te Autostrades, dhe shkojke njeriu si qeni n“rrush qi thot populli.
Turp eshte per Salih Berishen ,Lulzim Bashen dhe kata Tarzanat e Kosoves Kryeministrin Hashim THaqi dhe doktoorin Bajram Regjepin.
Keta Tarzana ne vend se te bisedojne per ta largue at kufi ne mes te Shqiptareve,i cili nuk na nevojitet fare,keta bisedojne per nje sjellje te poshter te nje Deputetes se Kuvendit te Shqiperise, dhe shkak bahet kjo sjellje e saj dhe largohen nga puna 4 polic, dhe te mbeten 4 familje pa rroge,mandej ulet dinjiteti i nje Gjyqetari, i cili e kryen punen me nder dhe e denon deputeten per sjellje te pahijshme qe i ka ba ndaj policeve kufitar,(a nuk eshte kjo nderhyrje e Politikes ne Drejtesi?)kete turp nuk mund ta laj as Drini i bardh me gjithe drinin e zi.
Turp,turp dhe vetem turp.

Shpetimi
30.11.2010, 11:27:48
Sikur keta policet te tregonin "trimeri" me tadiqin ne Graqanic,Patrikanen e pejes e boganoviqat e shume te tjere qe kur dojn hyjn e dalin neper Kosove para hunve te ketyre "trimave" ,atehere do ti arsyetoja edhe une keta polic-doganjere,por mos harroni se Zonja Vokshi eshte se pari nje shqiptare me origjin nga Gjakova,nje femer shqiptare dhe nje deputete ne Parlamentin e Shqiperise .....ju qe tere diten keni ne goje bashkimin -kombetar e kendej doni ta forconi kufirin shqiptaro-shqiptar me polic-doganjer......ncncncncn diqka nuk po shkon ketu........hajdeni TRIMA dhe dilni andej kah veriu i Kosoves ,se Kosova po renkon per kesi lloj trimash qe bllokojn ne Verrmice !!!

ps.mendoni me logjik e jo me inate !

Trixi, kesaj radhe (duket per inate, e me shume, per anime politike) paske dalė ne krah te Hashim Thaēit, te cilin mezi nuk pret qe te beje ndonje gafe e ta kritikosh e kryqzosh si mos me keq.

Eshte interesant se sa here qe dikush e shkel ligjin, e keqperdor poziten zyrtare per interesa politike, e ulė kurrizin para te huajve (kesaj radhe Berishen po e konsiderojme te huaj, sepse eshte Kryeminister i nje shteti tjeter), e tjera maskaralleqe si keto, ju qe vehten e konsideroni demokrat me "vulė ne ballė" (rugovistet) ose heshtni duke e futur koken ne rėrė si struci, ose dilni ne krah te shkelesve te ligjit.

Nga militantet e PDK-se ne kete forum une nuk kam pritur ndonje reagim, sepse po te reagonin ata ose duhej qe te pozicionoheshin ne krah te se drejtes dhe zbatimit te ligjit, ose duhej qe ta kritikonin Hashim Thaēin per intervenimin dhe perzierjen e tij ne punet e institucioneve te pavarura te shtetit te Kosoves.

Mirepo, une kam pritur reagimin e atyre qe nuk len rast pa e shfrytzuar per te kritikuar e kryqezuar me lloj-lloj akuzash (ne te shumten e rasteve te pabaza) Kryeministrin ne dorheqje te Qeverise se Kosoves.
Por siq po shihet kesaj radhe atyre ju ka shkuar pershtati ky veprim i padrejte e krejte jashte normave demokratike i Hashim Thaēit, ndaj nuk deshten shfrytzonin rastin, edhe pse kete here mund Hashen mund ta denonconin si njeri qe vehten e tij e vendos mbi ligjin, si njeri qe me rastin e Albana Vokshit beri jo vetem trysni mbi Gjyqin per Kundervajtje te Komunes se Prizrenit, duke e shfuqizuar denimin me 250 euro te milioneres Albana Vokshi, por ai ne menyre te ulte u be shkaktar i largimit (suspendimit me pagese!) te kater Policeve te Kosoves nga puna, per "fajin" e vetem se ata guxuan ta zbatojne ligjin!

Trixi, athua si do te reagonje ti sikur skandalin ne kufirin Shqiperi-Kosove ta bente ndonje Deputet i Partise Socialiste te Shqiperise, e jo kjo "trimeresha" me origjine nga Gjakova?!

E dij se ti ose nuk do te pergjigjesh fare ne kete pyetje, ose do te thuash se te njejten gje do ta thoshe edhe per deputetet te PS-se (te cilet per shume nga rugovistet jane "grek" ose "progrek"), por sa per kurreshtje une ta bera kete pyetje.

Ne postimin e radhes do ta sjell nje permbledhje te shkrurter te skandalit te Albana Vokshit ne kufi, intervenimit skandaloz te dy Kryeminstrave dhe dy Ministrave te Brendshem lidhur me kete skandal, si dhe nje biografi te shkurter te Deputetes Albana Vokshi.

Shpetimi

Shpetimi
30.11.2010, 11:29:55
Superdeputetja

Albana Vokshi, deputetja e Kuvendit tė Shqipėrisė, vėrtet mund tė ndihet e fuqishme.
Jo vetėm sepse nė krah asaj i dolėn kryeministrat e dy shteteve, i Shqipėrisė dhe Kosovės, por edhe para gjyqtarit tė Gjykatės Komunale pėr Kundėrvajtje nė Prizren ajo ka vazhduar me sjllje arrogante. E pavarėsisht tė gjithave, ajo arriti nė fund ta pezullojė vendimin e kėsaj gjykate.

Express ka siguruar aktvendimin e gjykate e cila nė faqen e parė fillon me dėnimin e shqiptuar prej 250 euro ndaj deputetes Vokshi, e gjetur pėrgjegjėse pėr akuzėn "prishje tė rendit dhe qetėsisė publike", pasi ka ofenduar rėndė policėt kufitarė tė Kosovės.
Por, ky aktvendim tash ėshtė ndryshuar, sepse nė faqen e tretė gjykata e shfuqizon vendimit tė vet, duke e pezulluar atė pa dhėnė ndonjė arsyetim tė veēantė.

Nė fillim, nė aktvendimin e Gjykatės Komunale pėr Kundėrvajtje nė Prizren, gjyqtari Nazim Vllaho pasi e dėnon Albana (Sadik) Vokshin me 250 euro, jep edhe shpjegimet pėrkatėse pėrse e ka marrė kėtė vendim.

Nė dokument shkruan se Vokshi ka ofenduar policin e pikės kufitare tė kalimit nė Vėrmicė, Bujar Shala, i cili ka qenė duke e kryer detyrėn e tij zyrtare.

- "Ju jeni kafshė dhe silleni si kafshė", citon aktvendimi i Gjykatės fjalėt e deputetes, Albana Vokshi.

- "Kafshė je ti dhe do shihemi, se ti kujton se mund t'ia kalosh lehtė me mua, unė jam deputete", vazhdon mė tej citati i deputetes Vokshi.

- "Ti qenke kafshė, jeni mėsuar ju me serbėt andaj silleni nė kėtė mėnyrė", i referohet mė tej citati Albana Vokshit, e cila nė kėtė mėnyrė ka biseduar me policėt kufitarė tė Kosovės.

Kėshtu, sipas gjykatės, me kėtė veprim, Vokshi ka kryer kundėrvajtjen nga neni 5, pika 3, tė Ligjit mbi rendin dhe qetėsinė publike.
"...Prandaj, dėnohet me 250 euro. E pandehura ėshtė e obliguar qė gjobėn e shqiptuar ta paguajė nė afat prej 15 ditėsh nga dita e plotfuqishmėrisė sė aktvendimit, nė tė kundėrtėn gjoba do tė zėvendėsohet me dėnim burgimi nė atė mėnyrė qė pėr ēdo 15 euro tė gjobės tė mbahet nga njė ditė burg...", thuhet nė kėtė aktvendim.
Por, menjėherė nė faqen e dytė tė kėtij aktvendimi, versioni i fundit i siguruar nga Express pezullohet procedura kundėrvajtės kundėr tė pandehurės Albana Vokshi nga Tirana, Republika e Shqipėrisė.
"....gjatė procedurės ėshtė konstatuar se nuk ka kryer kundėrvajtjet e cekura si mė lart pėr tė cilat me kėrkesė i vihet nė barrė..." thuhet nė kėtė dokument, i cili gjithashtu ėshtė i nėnshkruar nga gjyqtari Nazim Vllaēo, i njėjti i cili nė fletėn paraprake e dėnon deputeten Vokshi.


Ngjarja sipas Gjykatės

Sipas dokumentit zyrtar, gjendja faktike e pėrshkruar nė dispozitiv tė aktvendimit ėshtė vėrtetuar nė bazė tė deklaratės tė sė pandehurės, Albana Vokshi dhe deklaratės sė dėshmitarėve-zyrtarėve policorė, Bujar Shala, Bekim Morina dhe Mjellma Shala, e posaēėrisht nė bazė tė procesverbalit mbi ballafaqimin e tė pandehurės dhe dėshmitarit Bujar Shala.

Nė dokumentin e gjykatės shkruan se e pandehura Albana Vokshi, nė deklaratėn e vet tė cilin e ka dhėnė nė prezencė tė avokatit tė saj, Orhan Rekathatit, pėrveē tė tjerave ka theksuar se nė ditėn kritike rreth orės 13 ka qenė nė cilėsinė e bashkudhėtares me veturėn e udhėtarėve tė tipit "Peugeot" me targa shqiptare TR 1938 R.

"....Vetura drejtohej nga motra e saj, Mimoza Vokshi dhe nė vendin e kontrollimit tė dokumenteve Albana Vokshi ka dalė nga vetura dhe me sjelljet e saj tė pahijshme dhe arrogante ka ofenduar zyrtarin e policor tė Policisė Kufitare, Bujar Shala me fjalėt: "Ju jeni kafshė dhe silleni si kafshė'", thuhet nė kėtė dokument.
Nė kėtė pjesė janė tė pėrfshira tė gjitha shprehjet e thėna nga ajo, tė njėjta me ato tė arsyetimit tė aktvendimit tė gjykatės.

Gjykata vlerėson se deklaratat e dhėna nga dėshmitarėt rastit, policėt Bujar Shala, Bekim Morina dhe Mjellma Shala, nė tėrėsi janė identike nė pjesėn qė ka tė bėjė me atė se e pandehura Albana Vokshi, nė orėn kritike tė asaj dite ka ofenduar rėndė me shprehjet qė nė tė gjitha rastet pėrmbajnė fjalėn "kafshė".

"Pranė kėsaj deklarate, nė tėrėsi kanė mbetur edhe gjatė ballafaqimit me tė pandehurėn edhe dėshmitari Bujar Shala", thuhet dokumentin zyrtar tė gjykatės.
"...Duke vlerėsuar deklaratėn e tė pandehurės dhe deklaratėn e dėshmitarėve, ėshtė konstatuar se e pandehura ka kryer kundėrvajtjen nga neni 5 pika 3 e Ligjit mbi rendin dhe qetėsinė publike dhe pas administrimit tė tė gjitha provave ėshtė shpallur pėrgjegjėse...", shkruan nė dokument.
Madje aty pėrmendet edhe njė fakt tjetėr. - "...Si rrethanė rėnduese ėshtė marrė parasysh qėndrimi i saj (Albana Vokshit) jo korrekt dhe i vrazhdė ndaj dėshmitarit-personit zyrtar, Bujar Shalės gjatė procedurės gjyqėsore..", thuhet nė fund tė arsyetimit tė gjyqtarit, pasi ka marrė vendimin pėr dėnimin e deputetes me 250 euro.

Politika

Kryeministri i Kosovės nė largim, Hashim Thaēi, i ka kėrkuar ndjesė Sali Berishės, Kryeministrit tė Shqipėrisė, lidhur me incidentit e ndodhur me Albana Vokshin, deputete e Kuvendit tė Shqipėrisė nga radhėt e Partisė Demokratike.

Pavarėsisht se gjykata ka konstatuar se deputetja Vokshi ishte shkaktare e tėrė kėsaj tollovie, Kryeministri Sali Berisha, doli hapur nė mbrojtje deputetes sė PD-sė.

Kreu i ekzekutivit shqiptar fajėsoi Kosovėn pėr atė qė ndodhi. "Ky ka qenė akt i papėrgjegjshėm dhe vetėm kaq. Kryeministri i Kosovės mė ka telefonuar mua po atė natė. Ka paraqitur ndjesėn e tij, mė ka kėrkuar t'ia pėrcjell deputetes Vokshi ndjesėn e tij pėr aktin dhe garantuar se do tė nxirren tė gjitha pėrgjegjėsitė.
Mė tutje kjo ėshtė kaq dhe vetėm kaq dhe absolutisht asgjė tjetėr. Njė gjė qė ndodh, por ka njė qeveri qė qėndron tėrėsisht nė pozicionet e duhura", ka thėnė Sali Berisha.
(Express)

Shpetimi
30.11.2010, 11:30:44
KMDLNJ: Policėt vepruan sipas ligjit, Albana Vokshi tė kėrkojė falje

Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut (KMDLNJ) njoftoi sot se policėt e Kosovės kanė vepruar krejtėsisht nė pėrputhje me ligjin dhe se ata janė fyer rėndė nga deputetja Vokshi.

Nė njoftimin e KMDLNJ-sė po ashtu thuhet se Gjykata Komunale pėr Kundėrvajtje nė Prizren ka vepruar nė pėrputhje me ligjin.
"E dėnuar pėr fyerje, arrogancė dhe kėrcėnim ndaj personave zyrtarė! KMDLNj del nė mbrojtje tė fuqishme tė policėve tė suspenduar dhe kėrkon qė ata menjėherė tė kthehen nė vendet e tyre tė punės nga janė suspenduar me vendim politik! Pezullimi i policėve tė Policisė sė Kosovės pėr KMDLNJ-nė paraqet shkelje tė rėndė tė drejtave tė njeriut. KMDLNj kėrkon qė tė hetohet rasti i suspendimit tė policėve dhe tė ndėrmerren masa ndaj tė gjithė atyre qė janė pėrgjegjės pėr pezullimin e tyre!", thuhet nė komunikatė.

Sipas Kėshillit, ky rast, i ka shqetėsuar jo vetėm personat e pėrfshirė nė tė, por edhe shumė funksionarė e titullarė tė Shqipėrisė dhe Kosovės, duke shtuar se "shqetėsimi i udhėheqėsve tė Shqipėrisė dhe Kosovės jo vetėm qė ėshtė i paarsyeshėm por ėshtė krejtėsisht i panevojshėm dhe ndėrhyrės".

"Ėshtė skajshmėrisht e pakuptimtė qė nė njėrėn anė tė kėrkohet nga policėt ta respektojnė ligjin ndėrsa nė anėn tjetėr tė dėnohen pse e kanė zbatuar ligjin me pėrpikėri tė plotė! Deputetja Albana Vokshi nė kohėn kur ka tentuar ta kaloi kufirin nuk ka pasur imunitet diplomatik dhe as qė ėshtė dashur tė trajtohet si e tillė sepse ishte nė vizitė private dhe kishte sjellje shumė jonjerėzore", thuhet nė komunikatėn e Kėshillit.

Mė tej, sipas KMDLNJ-sė, deputetja Albana Vokshi i detyrohet njė falje publike Policisė sė Kosovės nė pėrgjithėsi dhe policėve tė suspenduar nė veēanti si dhe opinionit kosovar.
"Eprorėt e Policisė sė Kosovės duhet t'i marrin nė mbrojtje policėt e tyre sikur ata amerikanė ndėrsa politikanėt kosovarė duhet tė veprojnė si Barack Obama dhe tė kėrkojnė falje nė rast kur kanė gabuar".


Pak dite me pare, Gjyqtari kosovar Nazim Vllaqo akuzoi ka akuzuar kryeministrin e Shqipėrisė Sali Berisha dhe homologun e tij kosovar Hashim Thaci, se kanė nėpėrkembur punėn e tij. Siaps gjyqatrit, I cili pak ditė mė parė dėnoi mė gjobė, 250 euro depuetetn e PD-sė Albana Vokshi pėr veprėn penale tė fyerjes sė policit zyrtar tė Kosovės dhe prishjen e rendit dhe qetėsisė publike.

--------------------------------------
Gjyqtari Vllaho shprehet se ėshtė ndjerė i paragjykuar nė punėn e tij nga tė dy kryeministrat.

"Mua mė ka ardhur shumė keq pse kanė folur ashtu, pa u parė dhe pa u konstatuar gjendja faktike...Prandaj, mendoj se janė ngutur pėr shkak se ka procedura tė ankesės, nėse nuk pajtohen me vendimin qė e kam marrė unė. Ato deklarime janė paragjykime", shprehet Vllaqo, i bindur se ka vepruar drejt.

Vllaho shprehet se ėhstė ndijerė shumė I fyer kur deputetja I ka quajtur policėt e kosovės kriminelė dhe kur ajo u ka pėrmendur policinė e Kosovės.

"Sjelljet e deputetes kanė qenė arrogante. Edhe nė gjykatė ka bėrė sjellje tė pahijshme, nuk e ka pėrfillur asnjė procedurė, vazhdimisht e ngrinte zėrin, madje ėshtė munduar qė t'i tregonte procesmbajtėses se ēfarė tė shkruante. Katėr avokatė i ka shfrytėzuar, me asnjėrin nuk ka arritur tė bashkėpunonte dhe avokatėt i largoheshin", tregon Vllaho.

Shpetimi
30.11.2010, 11:33:02
Kush eshte Albana Vokshi, dhe nga ēfare familje rrjedhe

Nė 23 nėntor 1941 nė shtėpinė e Bijes u themelua Rinia Komuniste e Shqipėrisė. Strehonte dhe mbante nė shtėpi Enver Hoxhėn

Albana Vokshi nuk e ka fshehur asnjėherė origjinėn e saj nga Kosova, dhe si pinjolle tė njė familjeje tė shquar nė historinė e Kosovės dhe tė Shqipėrisė. Nė njė rrėfim pėr rrėnjėt familjare, jetėn dhe motrat e saj, Albana Vokshi shprehej: "Unė rrjedh nga familje tė njohura kosovare, si nga ana e mamit, ashtu edhe e babit. Im atė rrjedh nga familja e madhe dhe e njohur Vokshi, pjesėtarė tė sė cilės janė tashmė tė njohur dhe kanė lėnė emėr nė histori, si Sulejman Vokshi, Bije Vokshi, Asim Vokshi etj.
Por, nė ndryshim nga familja e babait, e cila ėshtė e njohur edhe nė Shqipėri, familja nga e cila rrjedh mamaja ime, Gashi, ėshtė po aq e njohur, ėshtė familje e madhe, me tradita dhe e respektueshme nė Kosovė".
Sipas saj nė vitin 1929, Ali dhe Nafije Vokshi (gjyshi dhe gjyshja nga ana e babait) u detyruan tė kalonin kufirin dhe tė vinin nė Shqipėri, pėr shkak tė represionit tė egėr serb, veēanėrisht ndaj familjeve patriotike, ku pėrfshihej edhe fisi i Vokshėve. Rrugės u hasėn me vėshtirėsi tė panumėrta, mungesė strehimi, punėsimi, deri Mbreti Zog e sistemoi gjyshin nė Berat dhe i dha tokė pėr tė punuar. Nė Berat qėndruan deri nė vitin 1943. Nė 1936, nė Berat vjen nė jetė edhe babai im, Sadiku. Mė tej ata janė kthyer dhe kanė jetuar nė Tiranė.

Enver Hoxha, lidhja me Bije Vokshin

Sipas tė dhėnave qė jep historiografia komuniste, Bije Vokshi, gjyshja e Albana Vokshit nga ana e tė atit, ishte njė figurė e rėndėsishme e lidhur me ata qė do tė merrnin pushtetin pas ēlirimit tė vendit.
Nė historinė e themelimit tė PKSH-sė dhe tė organizatės sė rinisė shkruhet: "Enver Hoxha pas bashkimit tė grupeve komuniste nė Shqipėri , mė 8 nėntor 1941 nė Tiranė krijon PKSH-nė edhe me kosovarė. Pas dy javėve mė 23 nėntor 1941 Enver Hoxha themelon organizatėn e Rinisė Komuniste tė Shqipėrisė po nė Tiranė, nė shtėpinė e patriotes kosovare Sabrie (Bije Vokshit) nga Gjakova mbesa e Sylejman Vokshit dhe halla e Asim Vokshit. Bije Vokshi ishte luftėtare e veprimtare e Komitetit pėr mbrojtjen kombetare tė Kosovės, pastaj ishte komuniste e grupit tė Shkodrės. Shtėpia e Bije Vokshit ishte bazė e ilegalitetit ku Bija pėrgatiste ushqimin, lante rrobat e ushtarėve dhe aty strehohej edhe Enver Hoxha. Mė 1942 Bije Vokshi u dėrgua nė Kosovė pėr tė ndihmuar organizatėn e luftės ANĒ tė popullit kosovar. Bije Vokshi ishte delegate nė Konferencėn e Bujanit (1943-44), aty foli nė emėr tė grave antifashiste tė Kosovės. Nė Shqipėri para Luftės sė Dytė Botėrore dhe gjatė fillimit tė saj ishin rreth 100 patriotė-komunistė shqiptarė kosovarė dhe shqiptarė tjerė nga viset shqiptare tė Jugosllavisė pėr t'u shkolluar atje. Edhe kėta atje shumica ishin nė grupet komuniste sdm. tė Shkodrės. Edhe kėta mė kryesorėt mbanin lidhje me Enver Hoxhėn, Haxhi Lleshin, Gogo Nushin etj. Takimet bėheshin sidomos nė shtėpinė e Bije Vokshit. Edhe kėta u dėrguan nė Kosovė pėr tė ndihmuar LANĒ".

Shpetimi
30.11.2010, 11:34:08
"Kafshėt" e ligjit!

Reagim i Valentin Macaj, Kryetar i Sindikatės sė Shėrbimeve Policore tė Shqipėrisė!

Ngjarja e pak ditėve mė parė e ndodhur nė pikė kalimin e Vėrmicės tregon se ligji po shkelet nga ata qė e votojnė dhe rojtarėt e tij po ndėshkohen me pa tė drejtė, vetėm se duan ta zbatojnė atė. Sjellja arrogante e deputetes sė parlamentit kundrejt punonjėsit tė Policisė sė Kosovės tregon se niveli i ulėt kulturor ka mbėrthyer Kuvendin e Shqipėrisė.

Kėrkesa e policėve pėr tė kryer njė kontroll rutinė ėshtė pėrballur me sharjet nga mė tė ulėtat e "tė paprekshmes" Vokshi e cila pretendon se ka forcė mandati edhe nė njė shtet tjetėr shqiptar, por me mentalitet europian.

Ndėshkimi pėr shkeljen e ligjit na qenka fyerje pėr deputeten e ndėrsa sharjet me libėr shtėpie pėr policėt nė krye tė detyrės nuk mbarojnė me kaq, pasi ka njė periudhė elektorale nė tė cilėn Thaēi e shfrytėzon me pėrulje pėr tė plotėsuar tekat e hakmarrjes ndaj rojtarėve tė shtetit ligjor, vetėm qė tė fitojė disa pikė nė bursėn e tij politike.

Nėse duhej qė tė kėrkonte llogari pėr sjelljen e shtetases Vokshi nė territorin e shtetit tė tij, Hashimi nuk ngurron qė tė pezullojė 4 punonjės policie dhe tė kėrkojė ndjesė me korrespondencė pėr "fajin" e tė tijve.

Sjellja brutale e deputetes shqiptare ndaj policisė sė Kosovės tregon se nė Shqipėri ekziston klima e presionit ndaj punonjėsit tė policisė dhe se askush nuk mundet tė ndalojė zyrtarė apo deputetė nė asnjė pikė kontrolli policie. Forca e mandatit tė deputetit nė Shqipėri do tė thotė paprekshmėri, arrogancė, hakmarrje, reformė, transferim e largim nga detyra.

Pagat e ulėta, mungesa e uniformave, transferimet e largimet pa kriter nga puna janė shkaqet kryesore qė njė punonjės policie heziton tė zbatojė ligjin dhe bėhet pre' e shkeljes sė tij . Ngjarjet qė po mbushin ekranet dhe gazetat e pėrditshme tregojnė se krimi i rrugės po fiton terren dhe po krijon njė klimė tensioni nė mes qytetarėve dhe policisė.

Nėse trumbetohet me tė madhe pėr rritjen e shėrbimit policor nė komunitet, vetė policia ėshtė shpallur nė kėrkim nga qytetarėt , pasi denoncimet e tyre nuk po merren nė konsideratė dhe nė shumė raste personat me precedentė kriminale po i bėjnė konkurrencė uniformės sė ligjit. Qytetet e vogla nė veri dhe jug tė vendit janė kthyer nė arenė sherresh publike ku policia ndėrhyn vetėm kur qetėsohet situata dhe si zakonisht autorėt largohen nė drejtim tė paditur.

Qytetarėt po humbin durimin ēdo ditė nga neglizhenca e zbatimit tė ligjit dhe nga indiferenca e drejtuesve tė komisariateve, tė cilėt i gjen nga mėngjesi deri nė orėt e vona tė darkės nėpėr kafe e restorante dhe nėn shoqėrinė e atyre qė e kanė vendin nė burg. Prezencė policore ka vetėm nėpėr kryqėzime autostradash gjatė kontrolleve pėr targa e dokumente mjetesh. Policė ka vetėm nė Tiranė dhe disa nga qytetet kryesore tė vendit ndėrsa nė pjesėn tjetėr tė vendit, duhet tė kėrkosh qė tė gjesh njė "syresh".

Liberalizimi i vizave me BE-nė do tė sjellė vėshtirėsi nė funksionimin normal tė punės nė polici pasi efektivė tė shėrbimeve tė ndryshme qė operojnė nė vend do tė zgjedhin rrugėn e largimit pėr njė jetė mė dinjitoze dhe larg abuzimit me djersėn e tyre.

Ēdo ditė ata shprehen pėr neglizhencė lidhur me pagat,trajtimin ushqimor,transportin dhe me strehimin duke drejtuar gishtin tek shteti. Policėt shqiptarė kanė frikė nga politika dhe nga arroganca qė nė shumė raste ka pėrcėlluar karrierėn e tyre. Nuk munden tė besojnė qė situata do tė kthehet nga ana e tyre dhe e ligjit pasi kanė frikė nga "Voksh-et" dhe kopjet e tyre , kanė frikė nga hakmarrja e "shtetit brenda shtetit" kur dikush tenton tė ndalojė njė kriminel apo shkelės me mandat .

Policėt e Kosovės janė pezulluar nga detyra dhe nuk po shohim sindikatėn e tyre qė t'u dalė nė krah. A thua se ajo ėshtė larguar nė drejtim tė paditur, apo Thaēi i ka nisur nė fushatė elektorale ? Ndėrsa ne i urojmė deputetes Vokshi qė tė shtojė gamėn e sharjeve kur tė dalė nė Europė dhe mė pas tė provojė "forcėn" e mandatit tė saj pėrballė zbatimit tė ligjit pėr ēdo qytetar .

Shpetimi
30.11.2010, 13:38:51
Protestė nė mbėshtetje tė policėve

Njė grup tė rinjsh nga Prizreni kanė shpėrndarė fletushka nė mbėshtetje pėr policėt e suspenduar, pas incidentit me deputeten e Shqipėrisė, Albana Vokshi. Ata kėrkojnė kthimin e policėve nė punė. Nėse kjo nuk ndodh, tė rinjtė prizrenas paralajmėrojnė protesta. Pėrkrahje dhe kthimin e policėve nė punė e kėrkon edhe KMDLNJ

Nga Nexhmije Ahmeti mė 30 nėntor 2010 nė ora 11:39
Nuk janė pamflete propagandistike pėr ndonjė parti politike e as thirrje pėr ndonjė protestė. Janė thjesht fletushka. Disa tė rinj tė qytetit tė Prizrenit u bashkuan qė t’i mbėshtesin katėr policėt kufitarė qė u suspenduan, pas incidentit me deputeten nga Shqipėria, Albana Vokshi.

Mbrėmjen e sė hėnės, 1 mijė e 400 fletushka u shpėrndanė kudo nėpėr Prizren. Ato u vendosėn kudo. Nėpėr dyer tė shtėpive, hyrje tė banesave dhe makina tė qytetarėve tė Prizrenit.“Nėse ėshtė krim ta mbrojmė ligjin, atėherė tė gjithė jemi kriminelė”, ėshtė motoja e kėsaj mbėshtetjeje, qė tė rinjtė prizrenas po u japin policėve tė suspenduar. Kjo parullė ėshtė hijezuar me ngjyrat kuq dhe zi, por mė tė zbehta se zakonisht. Kjo, sipas njė tė riu nga ky qytet, ėshtė bėrė me qėllim qė t’u bėhet e qartė qytetarėve se deputetja Vokshi me sjelljen e saj nė kufi i ka zbehur kėto ngjyra.

“Pasi qė shqiptarėt e Kosovės i duan me shpirt ato ngjyra, ne kemi dashur qė mos t’i theksojmė ngjyrėn kuq e zi sepse me rastin e fundit paksa janė zbehur”, thotė i riu nga Prizreni. Nė fletushkė ėshtė cituar edhe deklarata e Albana Vokshit, me anė tė sė cilės ajo ka fyer policin kufitar Bujar Shala duke i thėnė “ti je kafshė”.

“Ju jeni kafshė dhe silleni si kafshė. Do shihemi sepse ti mendon se t’ia kalosh lehtė me mua. Ti qenke kafshė, ju jeni mėsuar me serbėt, andaj silleni nė kėtė mėnyrė...”, citohet deklarata e Vokshit nė fletushkė.

I riu nga Prizreni thotė se me kėto fjalė, deputetja i ka fyer tė gjithė qytetarėt e Kosovės sepse policėt qė patėn problem me tė janė tė Kosovės. Por, tė rinjtė, edhe pse tė irrituar nga kjo sjellje e mė shumė nga vendimi i dy kryeministrave, tė Kosovės dhe Shqipėrisė, thonė se ata do tė sillen nė mėnyrė tė kulturuar.

“Me kėtė formė tė pėrkrahjes ne tregojmė se kemi kulturė qytetare”, thotė ky i ri pėr Express. Ai paralajmėron se pas kėsaj do tė ketė edhe pėrkrahje tjera e qė, sipas tij, ka mundėsi tė ketė protesta. Kėta tė rinj kėrkojnė qė policėt e suspenduar menjėherė tė kthehen nė punė.

Por, nuk janė vetėm tė rinjtė prizrenas qė mbėshtesin policėt e Kosovės tashmė tė suspenduar. Mbėshtetjen pėr policėt e suspenduar e shprehu publikisht edhe Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut(KMDLNJ). Ky Kėshilli njofton tė hėnėn se e ka hulumtuar rastin e deputetes sė Shqipėrisė, Albana Vokshi dhe nė kėtė rast kanė konstatuar se policėt e Kosovės kanė vepruar krejtėsisht nė pėrputhje me ligjin dhe se ata janė fyer rėndė nga deputetja Vokshi.

KMDLNJ njofton po ashtu se Gjykata Komunale pėr Kundėrvajtje nė Prizren ka vepruar nė pėrputhje me ligjin.“E dėnuar pėr fyerje, arrogancė dhe kėrcėnim ndaj personave zyrtarė,KMDLNj del nė mbrojtje tė fuqishme tė policėve tė suspenduar dhe kėrkon qė ata menjėherė tė kthehen nė vendet e tyre tė punės nga janė suspenduar me vendim politik”, thuhet nė deklaratėn e KMDLNj-sė. Sipas Kėshillit, suspendimi i policėve tė Kosovės paraqet shkelje tė rėndė tė tė drejtave tė njeriut.

Sipas Kėshillit... ky rast i ka shqetėsuar jo vetėm personat e pėrfshirė nė tė, por edhe shumė funksionarė e titullarė tė Shqipėrisė dhe Kosovės, duke shtuar se “shqetėsimi i udhėheqėsve tė Shqipėrisė dhe Kosovės jo vetėm qė ėshtė i paarsyeshėm, por ėshtė krejtėsisht i panevojshėm dhe ndėrhyrės”.
KMDLNj kėrkon nga deputetja Vokshi qė tė kėrkojė falje publike Policisė sė Kosovės

Ngjarja

Suspendimi: Bujar Shala, polic kufitar, Azem Mala, pėrgjegjės pėr rajonin kufitar me Shqipėrinė, Qemal Kroni, komandant i pikės kufitare nė Vėrmicė dhe Sylejman Hoxha, shef i ndėrrimit nė kėtė pikė kufitare janė suspenduar javėn qė shkoi. Ata u suspenduan pėr tė vetmin shkak se nė pikėn kufitare nė Vėrmicė kanė ndaluar deputeten e Kuvendit tė Shqipėrisė Albana Vokshi. Pas kėtij incidenti Gjykata e Prizrenit kishte dėnuar me 250 euro deputeten nė fjalė, vendim i cili u tėrhoq mė vonė dhe dyshohet se ėshtė bėrė pas intervenimit tė kryeministrit tė Kosovės Hashim Thaēi dhe atij tė Shqipėrisė Sali Berisha.

Gazeta Expres
-----------------------------------------------------------------

Ata qe duan te pozicionohen ne anen e shkelsve te ligjit (Albana Vokshit, "bukuroshes" qindkilshe), apo te pozicionehen ne mbeshtetje te keqperdueseve te pozites zyrtare (dy Kryemnistrat e dy shteteve shqiptare), te cilet me papergjegjesi te pashembullte e moren ne mbrojtje dhunuesen e kodit te miresjelljes se nje perfaqesueseje te popullit ne Parlamentin e Shqiperise, eshte pune e tyre.

Mirepo edhe pse e dij se atyre fare nuk u bene pershtypje kjo qe theme une, megjithate me duhet ta theme se te tillet mua kurr nuk mund te me bindin se jane ne anen e se drejtes dhe zbatimit te ligjit e Kushtetutes se shtetit, te pakten jo ata qe ne kete forum ka 10 vite qe na shiten si "analist", "demokrat", "patriot" e "atdhetar" te perbetuar.

Demagogu mbetet demagog edhe atehere kur deklarativishte perbetohet se e mbrone dhe perkrah te drejten, ligjin, apo qofte edhe luften e drejte te popullit shqiptar per liri.
Prandaj ne kete raste qofte ata qe ka 20 vite qe jane te hipnotizuar nga politika rugoviane, qofte ata qe ne vazhdimesi jane pozicionuar (dekrataivishte) ne perkrahje te UĒK-se dhe vlerave te sajė, nuk kane te drejte te na shesin ketu demagogji, duke bere perpjekje qe incidentit skandaloz te shkaktuar nga Albana Vokshi ti japin kahje tjeter, se gjoja kufiri Kosove-Shqiperi nuk duhet te jete barriere e kalimit te lire te qytetareve, apo duke bere krahasime e paralelizma banale te sjelljes se Policise se Kosoves ndaj qytetareve serb ne kufirin Serbi-Kosove.

Po tua mbaj b...a Sali Berishes dhe Hashim Thaēit te propozojne heqjen e kufirit ne mes Kosoves dhe Shqiperise, dhe une jam i sigurt qe populli ynė do ti mbeshtes deri ne fund, ashtu siq e mbeshteti luften e drejte te UĒK-se, ne krye te se ciles krahas tjereve ishte edhe Hashim Thaēi.

Por jo, as njeri as tjetri nuk kane guxim ta permendin nje gje te tille. Bile ky i yni (Hashimi) shkone edhe me larg, dhe me gjithe shpirt (aty ku i jepet rasti e mundesia) mundohet qe sa me shume ta forcoj "identitetin kosovar" te popullit shqiptar te Kosoves.
Shembuj nuk po sjelli sepse te gjithe shqiptaret jane te informuar per kete politike aspak dinjitoze te nje numri te caktuar te (palo)politikaneve tane.

Mbase Hashim Thaēi mendon se me nje sjellje te tille mund te perfitoj ndonje vote me shume me 12 dhjetor. Por une mendoj se ai gabon ne perllogaritje sepse me keto veprime ai humb shume me shume sesa fiton, ngase mbeshtetsit e Sali Berishes ne Kosove kurr nuk do e perkrahin apo votojne PDK-ne, ashtu siq nuk ishin as para dhe gjate luftes ne mbeshtetje te UĒK-se.

Shpetimi

Shpetimi
30.11.2010, 13:49:24
Na falni qė na fyet

Me ndjesėn e shprehur kryeministrit Sali Berisha, homologu i tij nė ikje, Hashim Thaēi, nuk bėri gjė tjetėr vetėm i hapi rrugė shkeljes sė ligjit, e jo zbatimit tė tij. Nė Kosovė mund tė vijnė edhe tė tjerė zyrtarė nga Tirana, t’i fyejnė e t’i turpėrojnė policėt nė kufi. Reagimi i Prishtinės do tė jetė nėnshtrues e plot faj: na falni qė na fyet!

Nga Imer Mushkolaj mė 30 nėntor 2010 nė ora 12:24

Jam ndier i fyer. I tmerruar. Jo aq nga veprimi i deputetes sė Kuvendit tė Shqipėrisė, Albana Vokshi, sa nga epilogu i ngjarjes sė turpshme me policėt kosovarė nė kufi. Me ndėrhyrjen e politikės dhe dhunimin e ligjit.

Ishte njė ndėr herėt jo tė shpeshta kur organet e rendit dhe tė drejtėsisė kosovare vepruan me shpejtėsi dhe ashtu siē duhet, nė njė rast qė do tė pėrmendet gjatė si arrogant, nėnēmues dhe fyes.

A nėnkupton tė qenit deputet edhe mundėsinė pėr tė bėrė ēfarė tė teket, pėr tė mos respektuar rregulla e institucione, pėr tė mos respektuar uniformė e ligj? A nėnkupton tė qenit deputet edhe papėrgjegjėsi, arrogancė e mungesė dinjiteti? Duket se po. Rasti i Albanės sė Durrėsit e dėshmon kėtė mė sė miri.

Njė tė diel tė bukur nėntori iu tek zonjės (qė ligjėrisht ėshtė zonjushė) t’ia mėsyjė Kosovės me makinė. Mbase pėr mė shumė relaks. Gjithēka nė rregull deri kėtu. Albana, personazhi i shpeshtė i akuzave tė opozitės shqiptare, as qė do tė ishte marrė vesh se ka ardhur nė Kosovė, po qė se do tė respektonte ligj e procedurė. Thjesht, do tė ishte njė vizitor mė shumė. Por, ajo nuk deshi kėshtu. Prepotenca prej femre arrogante bėri qė ajo tė shndėrrohet nė njė rast. Njė rast unikat. Me epilog unikat.

Pasi shau e pėrēmoi policėt kosovarė, tė cilėt vetėm u pėrpoqėn ta kryejnė punėn nė mėnyrė sa mė profesionale, tė njėjtėn gjuhė e pėrdori edhe nė gjykatė, ku u dėrgua pėr tė marrė dėnimin. Me siguri duke menduar se pozita e deputetes i jep privilegjin tė sillet si kapadai, pa guxuar t’ia prish kush tymin e duhanit.

Por, do tė kishte pėrfunduar me dėnimin prej 250 eurosh gjithė ky marifet, po tė mos ndėrhynte politika. Kryeministri i Kosovės i telefonon atij tė Shqipėrisė, duke i kėrkuar falje, vendimi i gjykatės shfuqizohet shpejt e shpejt, ndėrkaq katėr zyrtarė tė Policisė Kufitare, po ashtu shpejt e shpejt, suspendohen nga detyra. Pse? Sepse zbatuan ligjin!

Sali Berisha i Shqipėrisė, ngjarjen e ndodhur nė kufi e quan akt tė paprecedent. E Hashim Thaēi i Kosovės nuk komenton rreth kėsaj ēėshtjeje, duke e quajtur punė tė drejtėsisė!

A ėshtė punė e policisė kufitare tė legjitimojė ēdo qytetar qė hyn nė Kosovė?
Po.
A ėshtė punė e gjykatės qė tė gjykojė dhe dėnojė tė gjitha ata qė prishin rendin dhe qetėsinė publike, qė fyejnė e shajnė zyrtarėt e shtetit?
Po.
A ėshtė normale, nė njė vend normal, qė krerė institucionesh tė ndėrhyjnė nė punė gjykatash e drejtėsie?
Jo.

Epo, nė Kosovė ėshtė. Sepse nuk ėshtė vend normal. Nė vend qė policėt tė shpėrblehen, ata ndėshkohen. Nė vend qė tė dėnohet rasti i Albanės, e cila policėt na i quan kafshė, ajo pėrkėdhelet. Dhe nė vend qė e paprecedentė tė quhet sjellja e saj, e tillė quhet sjellja e policėve!

Me ndjesėn e shprehur kryeministrit Berisha, homologu i tij nė ikje, Thaēi, nuk bėri gjė tjetėr vetėm i hapi rrugė shkeljes sė ligjit, e jo zbatimit tė tij. “Askush mbi ligjin” mbetet jo mė shumė se parullė. Nė vend se ta dėnojnė sjelljen e Albanės, si ai, ashtu edhe Berisha legjitimuan njė veprim tė rrezikshėm pėr sundimin e tė drejtės dhe pėr demokracinė.

Tė trimėruar nga “rasti Albana”, nė Kosovė mund tė vijnė edhe tė tjerė zyrtarė nga Tirana, t’i fyejnė e t’i turpėrojnė policėt nė kufi. Reagimi i Prishtinės do tė jetė nėnshtrues e plot faj: na falni qė na fyet!

trixi
30.11.2010, 20:53:38
Trixi, kesaj radhe (duket per inate, e me shume, per anime politike) paske dalė ne krah te Hashim Thaēit, te cilin mezi nuk pret qe te beje ndonje gafe e ta kritikosh e kryqzosh si mos me keq.

Eshte interesant se sa here qe dikush e shkel ligjin, e keqperdor poziten zyrtare per interesa politike, e ulė kurrizin para te huajve (kesaj radhe Berishen po e konsiderojme te huaj, sepse eshte Kryeminister i nje shteti tjeter), e tjera maskaralleqe si keto, ju qe vehten e konsideroni demokrat me "vulė ne ballė" (rugovistet) ose heshtni duke e futur koken ne rėrė si struci, ose dilni ne krah te shkelesve te ligjit.

Nga militantet e PDK-se ne kete forum une nuk kam pritur ndonje reagim, sepse po te reagonin ata ose duhej qe te pozicionoheshin ne krah te se drejtes dhe zbatimit te ligjit, ose duhej qe ta kritikonin Hashim Thaēin per intervenimin dhe perzierjen e tij ne punet e institucioneve te pavarura te shtetit te Kosoves.

Mirepo, une kam pritur reagimin e atyre qe nuk len rast pa e shfrytzuar per te kritikuar e kryqezuar me lloj-lloj akuzash (ne te shumten e rasteve te pabaza) Kryeministrin ne dorheqje te Qeverise se Kosoves.
Por siq po shihet kesaj radhe atyre ju ka shkuar pershtati ky veprim i padrejte e krejte jashte normave demokratike i Hashim Thaēit, ndaj nuk deshten shfrytzonin rastin, edhe pse kete here mund Hashen mund ta denonconin si njeri qe vehten e tij e vendos mbi ligjin, si njeri qe me rastin e Albana Vokshit beri jo vetem trysni mbi Gjyqin per Kundervajtje te Komunes se Prizrenit, duke e shfuqizuar denimin me 250 euro te milioneres Albana Vokshi, por ai ne menyre te ulte u be shkaktar i largimit (suspendimit me pagese!) te kater Policeve te Kosoves nga puna, per "fajin" e vetem se ata guxuan ta zbatojne ligjin!

Trixi, athua si do te reagonje ti sikur skandalin ne kufirin Shqiperi-Kosove ta bente ndonje Deputet i Partise Socialiste te Shqiperise, e jo kjo "trimeresha" me origjine nga Gjakova?!

E dij se ti ose nuk do te pergjigjesh fare ne kete pyetje, ose do te thuash se te njejten gje do ta thoshe edhe per deputetet te PS-se (te cilet per shume nga rugovistet jane "grek" ose "progrek"), por sa per kurreshtje une ta bera kete pyetje.

Ne postimin e radhes do ta sjell nje permbledhje te shkrurter te skandalit te Albana Vokshit ne kufi, intervenimit skandaloz te dy Kryeminstrave dhe dy Ministrave te Brendshem lidhur me kete skandal, si dhe nje biografi te shkurter te Deputetes Albana Vokshi.

Shpetimi

O nale doren o Shpetim Burri more hej.....shume paske shkru e une ate qka kam pyt hiq kerkun ,por nejse....

Une e perkrahu vetem te verteten ashtu si ma merr mendja,Thaqin nuk e urrej ,por e kritikoj kur mendoj se ka gabu ,sikurse Fatmir Sejdiun qe e kam kritiku,ndersa rreth pytjes se po te ishte deputet socialist si do te reagoja.Ti Sheptim vet me pyet dhe per mua vet pergjigjesh !!!
Une e qmoj shume Pandeli Majkon,edhe pse eshte i partis socialiste kam shume konsiderat( e kupton se nuk i ndaj njerzit qe punojn mire ne parti,por ne vlera,edhe ne partin e Thaqit kam shume konsiderat per disa ).

Edhe diqka rreth kestij skandali,ne secilen hyrje te pikave doganore jane te vendosura kamerat vezhguse,pse ato nuk mirren si deshmi.A te ka ndodh qe shume here policia e Kosoves,mundohen me imitu milicin e shkaut,sepse mendojn se ashtu ky popull merr vesh !!!

Mungon kultura policore (te nje pjese e madhe),vete me ka ndosh disa here e kam ndie veten te perbuzur karshi doganijerit apo policit shqiptar,mbas dy mij e kusur km udhetim,kam qene edhe i provokuar edhe pse kam pasaport gjermane,por ketu nuk dua qe ti personalizoj gjerat,me vjen keq qe policia e Kosoves nuk eshte ashtu sikurse Ne deshirojm.NE SHERBIM TE QYTETARIT,po mendojn dhe veprojn ndryshe ,fatkeqesisht,keshtu eshte te policia me kurse 5-6 javeshe,ne Vushtrri ka shebuj te shumet !

klm Shpetim

trixi
30.11.2010, 21:05:38
O ti dost, kta e kan hup udhen n`oborr, jan bae nervoz e edhe kane ra n`paranoje t`thelle. Ani nale doren i kish thane, gagagagaga.

Doktorri kish thane qishtu do dite para deke forcohet pacienti. Vec mos u merzitni a., eh : ).

hahhahahah e qka me i than tjeter ,shum kopje ka ba,bile te ishin ka 5 cent....ndoshta dikush kish fitu diqka......(kejo e keshmja jote dost ,diqysh sikur e njofshme pom doket)......hahahahahahahaha

trixi
30.11.2010, 21:39:21
Po tybe, hiq pa shybe i moqem jam ksajde. Qe dosti ta qet i kafe per piken e qefit se jam kah e lypi moti ni shoq ksajde qe m`kupton. : ),qy !

Te befte mire
http://img87.imageshack.us/img87/9463/k04860747924592.jpg

flm,po me gjith deshir,edhe shqip qe nuk kuptohemi qysh kemi me u kuptu ndryshe ?!
(ndoshta nuk ka nevoj me na nderhy DELL)

trixi
30.11.2010, 21:58:19
Eh pra ty tu rrite nera e muhabeti. A pe di kush do me fitu n`derbi pub, n`at moqmin, : )?

jo valla nuk pe di ,dikush po e .........hahahahahaha

Shpetimi
01.12.2010, 07:18:31
O ti dost, kta e kan hup udhen n`oborr, jan bae nervoz e edhe kane ra n`paranoje t`thelle. Ani nale doren i kish thane, gagagagaga.

Doktorri kish thane qishtu do dite para deke forcohet pacienti. Vec mos u merzitni a., eh : ).

Apache Derby, tash e paske gjet "dostin" tend ne kete forum!

Mua me vije mire se e paske gjetur bashkmendimtarin (qe ti e quan "dost"), por megjithate duke ju njohur juve une mendoj se nese ju te dy vazhdoni te shkembeni per nje kohe te gjate ne mes veti, nuk e besoj se do ju shkoj shume kohe e do te bini ne kundershtim me njeri tjetrin, sepse edhe pse juve ju lidh diēka se bashku (urrejtja personale kunder Hashim Thaēit), megjithate ka shume gjera qe ju ndajne.
Por nejse, ky eshte vetem mendimi im per sa i perket bashkrendimit dhe percaktimeve tuaja ne te kuptuarit te politikes, ndaj nuk po vazhdoj me tutje.

Apache Derby, besoj se edhe ti e din se gati te gjithe pjesmarresit e ketij forum e dijne se kush fshihet pas gjithe atyre nikave qe ti ne vazhdimesi i regjistron ne forum, nika te cilet shpejt i merr era, keshtuqe nuk e shoh te arsyeshme te humbas kohe me ty.

Apache Derby, sinqerisht te deshiruar sherim te shpejt nga "nikomania" ne kete forum.

Shpetimi

Shpetimi
01.12.2010, 08:25:18
O nale doren o Shpetim Burri more hej.....shume paske shkru e une ate qka kam pyt hiq kerkun ,por nejse....

Une e perkrahu vetem te verteten ashtu si ma merr mendja,Thaqin nuk e urrej ,por e kritikoj kur mendoj se ka gabu ,sikurse Fatmir Sejdiun qe e kam kritiku,ndersa rreth pytjes se po te ishte deputet socialist si do te reagoja.Ti Sheptim vet me pyet dhe per mua vet pergjigjesh !!!
Une e qmoj shume Pandeli Majkon,edhe pse eshte i partis socialiste kam shume konsiderat( e kupton se nuk i ndaj njerzit qe punojn mire ne parti,por ne vlera,edhe ne partin e Thaqit kam shume konsiderat per disa ).

Edhe diqka rreth kestij skandali,ne secilen hyrje te pikave doganore jane te vendosura kamerat vezhguse,pse ato nuk mirren si deshmi.A te ka ndodh qe shume here policia e Kosoves,mundohen me imitu milicin e shkaut,sepse mendojn se ashtu ky popull merr vesh !!!

Mungon kultura policore (te nje pjese e madhe),vete me ka ndosh disa here e kam ndie veten te perbuzur karshi doganijerit apo policit shqiptar,mbas dy mij e kusur km udhetim,kam qene edhe i provokuar edhe pse kam pasaport gjermane,por ketu nuk dua qe ti personalizoj gjerat,me vjen keq qe policia e Kosoves nuk eshte ashtu sikurse Ne deshirojm.NE SHERBIM TE QYTETARIT,po mendojn dhe veprojn ndryshe ,fatkeqesisht,keshtu eshte te policia me kurse 5-6 javeshe,ne Vushtrri ka shebuj te shumet !

klm Shpetim

Trixi, nuk e kam pasur te veshtire ti sjell keto informacione lidhur me skandalin e Albana Vokshit ne kete teme, sepse ajo bushter eshte bere personazhi kryesor ne shumicen e gazetave shqiptare, por edhe ne Kosove nuk ka kaluar pa u trajtuar.

Prandaj mua nuk me ka kushtuar as 5 cent kopjimi dhe sjellja e tyre ketu.

Ti Trixi thua se e perkrah te verteten, apo jo?!
Une do te besonja se ti e perkrah te verteten sikur kesaj radhe te viheshe ne anen e ligjit dhe te se vertetes, pra ne anen e zbatueseve te ligjeve te shtetit, e jo ne anen e pushtetareve (Sali Berishes e Hashim Thaēit) dhe shkelesve te ligjit, siq eshte kjo "bukuroshja" qindkileshe Albana Vokshi.

Trixi. ti thua se une vet pyeti e vet pergjigjem!

Jo, une nuk pergjigjem ne pyetjet qe i shtroj vet, por duke te njohur shume mire (kuptohet ne baze te shkrimeve ne kete forum) une e kam ditur se ne pyetjet qe nuk te pelqejne ti ose nuk pergjigjesh fare, ose edhe nese pergjigjesh ja jep "koder pas bregut", siq vertete paske vepruar ne kete pergjigjen tende te mesiperme, duke mos thene asgje, ne perjashtim te permendjes se Pandeli Majkos, te cilin ti thua se e ēmon dhe ke konsiderate per te, ashtu siq thua se edhe per disa te partise se Thaēit ke konsiderate(!), gje qe une nuk kam se si te besoj, por nejse po e zeme se e ke sinqerishte.

Trixi, lidhur me skandalin e Albana Vokshit ne kufi ti thua se "ne pikat doganore ka edhe kamera vezhguese", duke pretenduar qe keto mjete te sofistikuara teknike ti kishte shfrytzuar Gjykata Komunale per Kundervajtje e Prizrenit!

Trixi, une nuk kam qene prezent ne rastin e sjelljes arrogante te A. Vokshit ndaj policeve te doganes, por ne baze te te gjitha informacioneve te publikuara ne shtyp dhe televizione kombetare te Shqiperise une jam plotesishte i bindur se si policet ashtu edhe gjyqtaret kane pasur te drejte dhe argumente te mjaftueshme per ta paditur e denuar ate idiote per fyerje ndaj personave zyrtar te veshur me uniforme, te cilet ne ate rast e perfaqesojne shtetin e Kosoves, si dhe per prishjen e rendit dhe qetesise publike.


Si mendon ti Trixi, valle ishin te ēmendur doganieret e pikes doganore te Morines qe pa kurrfare arsye ta provokonin, ta arrestonin dhe ta padisnin ne Gjyqin per Kundervajtje te Komunes se Prizrenit nje Deputete te Parlamentit te Shqiperise?!

O jo zotri, kete gje nuk ka kush qe e beson, kuptohet ne perjashtim te njerzve me paragjykime te renda politike e ideologjike siq je edhe ti, si dhe ata qe as vet nuk e din se ēka duan, siq eshte p.sh. ky "dosti" i njeqind nikave, me te cilin ti i paske vene mendime dhe binjet politike ne "dyzen"!

Trixi, ti pa menduar fare thua se policet e Kosoves "mundohen me imitu milicin e shkaut, sepse mendojn se ashtu ky popull merr vesh", me ēka deshmon se ti nuk je fare ne "toke te bukes", siq thote nje fjale e urte popullore.
Po si more zotri bene krahasime te tilla banale?!
Po a nuk e kupton se me kete perceptim ti pozicionophesh ne krah te atyre njerzve qe ne asnje menyre nuk kane deshire qe te zbatohet ligji dhe rregullat demokratike ne Kosove?!

Trixi, sipas mendimit tend ēka duhet te bejne doganieret e pikave kufitare te Kosoves;
- ta zbatojne ligjin, pra ta kryene detyren me nder,
- apo te jane te korruptuar, te mos zbatojne ligjin, tu nenshtrohen presioneve politike, e tjera?!

Duke dashur te justifikosh pozicionimin ne krah te atyre qe gabuan (Hashim Thaēit dhe Sali Berishes) duke u perzier dhe ndikuar drejteperdrejte ne organet e pavarura, siq eshte policia dhe gjyqesori, fund ti Trixi thua, citoj:

"Mungon kultura policore (te nje pjese e madhe),vete me ka ndosh disa here e kam ndie veten te perbuzur karshi doganijerit apo policit shqiptar,mbas dy mij e kusur km udhetim,kam qene edhe i provokuar edhe pse kam pasaport gjermane,por ketu nuk dua qe ti personalizoj gjerat,me vjen keq qe policia e Kosoves nuk eshte ashtu sikurse Ne deshirojm.NE SHERBIM TE QYTETARIT,po mendojn dhe veprojn ndryshe ,fatkeqesisht,keshtu eshte te policia me kurse 5-6 javeshe,ne Vushtrri ka shebuj te shumet !"

Komenti im:

- Nuk je vetem ti qe ke pervojen e kalimit te kufinjeve mes Kosoves dhe Shqiperise, por jemi edhe ne te tjeret qe kemi pervojat tona.
Eshte e vertete se neper kufinjet e shteteve te Ballkanit ka shume police te doganes qe sillen shume keq.
Mirepo, megjithate keto sjellje te doganiereve dallojne nga shteti ne shtet, dhe sigurisht qe nese dikush kalon nga disa pika doganore te shteteve te ndryshme, patjeter duhet te dij te beje edhe dallimet.
Per shembull une kam konstatuar se doganieret e Kroacise dhe Sllovenise kane sjellje deri diku me korrekte sesa te shteteve tjera ballkanike.
Per doganieret e Serbise nuk di se ēfare te theme, sepse ka me shume se 20 vite qe une nuk kam kaluar neper ate shtet.
Ndersa sa u perket doganiereve te Malit te Zi, Maqedonise dhe Shqiperise me bindje te plote e theme se jane doganieret me te korruptuar te Ballkanit, me te cilet eshte shume veshtire te merresh vesh, kuptohet nese atyre nuk u jep ndonje "bakshish"!
Une asnjehere nuk u kam dhene doganiereve "bakshish", pa ēka se ata me insistim kane kerkuar. Ne dy raste kam qene i detyruar qe doganiereve malazez tu paguaj "denimin" me nga 10 euro per sjellje sipas tyre jo korrekte, edhe ate jo me fajin tim por per shkak se ata inskenonin kurthe, duke me thene se gjoja une nuk i kam zbatuar rregullat ne komunikacion!
"Problemi" ishte tek shenja STOP ne vijen doganore, vije te cilen une e kisha shkelur me goma te makines, por edhe ajo ishte si rrjedhoje e urdherit te njerit nga doganieret malazez i cili me thoshte te levzja edhe pak metra perpara.
Pra ky ishte nje kurth, te cilin kurth e kane perjetuar shume te tjere.

Ndersa doganieret e pikave doganore te Shqiperise vazhdimisht me kane kerkuar "lek", gje te cilen une ne asnje rast nuk e kam bere.
Jo se me dhimbseshin 100 apo 200 lek, por mua me vinte shume rend kur i shihnja ata idiot se si kerkonin lemoshe, duke e ulur dinjitetin e uniformes se policit te shtetit, te cilet ne fund te fundit jane pasqyra e ēdo vendi.

Te njejten sjellje me ata te Shqiperise dhe Malit te Zi e kane edhe doganieret e Maqedonise, megjithese keta te fundit kishin frike me te madhe te ekspozoheshin shume.

Ndersa doganieret e pikave doganore te Kosoves ne krahasim me te gjitha dokganat e vendeve ballkanike per mua kane qene shembull i meresjelljes, dhe me sinqeritet e pergjegjesi morale e theme se asnjehere, e perseris ASNJEHERE, nuk kam pasur as problemin me te vogel, ashtu siq nuk kam degjuar nga askush se kane pasur probleme.

Prandaj, ne vend qe ti pergjithesosh gjerat, duke dashur qe te justifikosh arrogancen dhe sjelljen prej gangstereje te Albana Vokshit, si dhe pozicionimit tend ne krah te shkelesve te ligjit, etikes dhe pozites zyrtare te dy Kryeminstrave te shteteve shqiptare, shume me mire do te ishte sikur ti Trixi te na i tregosh ato "perbuzjet" qe paske pesuar nga doganijeret apo policet shqiptar, jo atyre te Shqiperise, por policeve te Kosoves, sepse per keta te fundit e kemi fjalen.

Edhe ti kalofsh mire Trixi, e mos u merzit shume per Albana Vokshin, sese ajo edhe pa ty e mua eshte bere multi-milionere!

Shpetimi

Shpetimi
01.12.2010, 11:51:17
Ketu me poshte po e postoj opinioni i nje ish gazetari shqiptar, i cili ka shume vite qe jeton ne SHBA lidhur me skandalin e Alaban Vokshit.

Shpetimi
__________________________________________________ ___
NDREQ GABIMIN.. SA NUK ESHTE VONE ZOTI THAĒI!


- Je kryeminister i Kosoves... Jo zevendes i Berishes!


- Nga Alban Dega, Nju Jork


Nje gabim foshnjarak. I nxituar. I imponuar. Nen shterngim. Po gjithsesi nje gabim qe krijon nje precedent te rrezikshem per te sotmen dhe te ardhmen e shtetit te Kosoves. Paralizon, frikeson, tut simbolin e shtetit, pararojen e luftes kunder krimit, dhenesin e drejtesise gjykaten ligjore dhe zbatuesin e ligjit e rregullit, policin.

Shteti tut shtetin! Kur shteti tut shtetin inkurajon, nxit trimeron antishtetin, antiligjin, krimin.

Pranoni se keni gabuar duke suspenduar 4 policet dhe vendimin e Gjykates se Prizrenit, Zoti Hashim Thaci. As Zoti vet nuk eshte mbi Ligjin!

Keni gabuar ju dhe ministri i Brendshem Bajram Rexhepi.E ke marre ne qafe te shkretin duke e vendosur ne nje detyre qe nuk ia ka haberin hic... " Policet kane gabuar", thote Rexhepi pa filluar ende hetimet per incidentin, per ngjarjen, per te cilen ka dhene vendimin gjykata ligjore. Gabim mbi gabime!

Ndreq gabimin e bere nen presion Zoti Thaēi.

Kthej ne pune e gradoi te pakten nje shkalle me lart te kater policet e suspenduar padrejtesisht per zbatimin e ligjit dhe rregullit. Edhe gjykatesin e Prizrenit...

Bej shembull e frymezim edhe per koleget e tyre jo vetem ne Kosove por edhe ne Shqiperi.

Te gabosh nuk eshte mekat. Te kembengulesh ne gabim eshte faj! Duke ndrequr gabimin, vetem do te shtosh vota per PDK-ne dhe Hashim Thacin!

Egoja juaj vlen shume me pak se buka e gojes se femijeve dhe familjeve te atyre fakirave qe lartuan emrin dhe prestigjin e Republikes se Kosoves.

Egoja juaj dhe e cilitdo eshte nje hic perballe ligjit. Barazia para ligjit eshte A-ja e te drejtave e lirive te njeriut, A-ja e demokracise, themeli i cdo shteti ligjor, thelbi i cdo Kushtetute demokratike

Jeni kryeminister i Kosoves i zgjedhur demokratikisht nga populli i Kosoves dhe jo zevendes e sherbetor i Sali Berishes, qe ka nje mal me faje e pabesi ndaj Kosoves dhe popullit te saj, per cka do te lexoni se shpejti me fakte konkrete.

Aq me pak vlen fytyra e pafytyre e cilesdo deputete si Albana Vokshi qe shan, kercenon, neperkemb jo vetem policin, simbolin e ligjit, fytyren e shtetit te Kosoves, por edhe koleget e vete ne Kuvendin Popullor te Shqiperise, duke imituar Berishen, Topallin dhe klanin e tyre me te korruptuar ne historine e Shqiperise....

Eshte pikerisht kjo deputete e Shqiperise qe shkoi deri aty sa denoncoi, spiunoi para kamerave bashejetuesin e saj Tartari si nxites e ushqyes korrupsioni te mirefillte me shuma marramendese qe i kalonjn te 100 milione eurot per Lepujt e krimit.

Jeni Kryeminister i Kosoves me voten e popullit te saj, perfshi edhe kater policet e suspenduar e familjet e tyre.... e jo me votat e Berishes, Topallit, Bashes apo Vokshit.

Jane kater vota plus ato te familjeve te tyre, plus mijera vota ne mbare Kosoven.

Vetem ne Prizren sot u shperndane rreth 1 500 thirrje rinore ne perkrahje te tyre dhe kunder mujshaneve, arroganteve dhe tiraneve te Tiranes, Albana Vokshi e Sali Berisha me compani. Ato u vendosėn kudo. Nėpėr dyer tė shtėpive, hyrje tė banesave dhe makina tė qytetarėve tė Prizrenit.

“Nėse ėshtė krim ta mbrojmė ligjin, atėherė tė gjithė jemi kriminelė”, ėshtė motoja e kėsaj mbėshtetjeje, qė tė rinjtė prizrenas po u japin policėve tė suspenduar. Kjo parullė ėshtė hijezuar me ngjyrat kuq dhe zi, por mė tė zbehta se zakonisht. Kjo, sipas njė tė riu nga ky qytet, ėshtė bėrė me qėllim qė t’u bėhet e qartė qytetarėve se deputetja Vokshi me sjelljen e saj nė kufi i ka zbehur kėto ngjyra.

Mesazhi eshte i qarte jo vetem per Vokshin, por edhe per cilindo qe e perkrahu arrogancen, rrugacerine, krimin e saj te ndeshkuar nga Gjykata e Prizrenit.

Mesazh qytetar! Mesazh atdhetar! Mesazh ligjor per cdo shkeles te ligjit!

Per me pak se dy jave, me 12 dhjetor 2010, do te zgjidhesh ose jo me votat e rinise, policeve e popullit te Kosoves. Jo me votat e Albana Vokshit arrogante apo te Sali Mujshan Berishes e klanit te tij me shkeles te ligjit ne historine e Shqiperise Ligji i vetem qe njeh e zbaton Sali Berisha dhe klani i tij eshte lighji i "Luigjit te 14-te" " Ligji jam une "!!! .

Degjo mesazhin e rinise se Prizrenit. Nuk eshte vetem rinia e Prizrenit, por edhe e Pejes, Mitrovices, Gjilanit, Skenderajt, Drenasitm, Prishtines ... e krejt Kosoves! Sot. Neser do te jete shume vone… Kambanat bien per Ata qe kane veshe te degjojne!

trixi
02.12.2010, 14:00:08
Trixi, nuk e kam pasur te veshtire ti sjell keto informacione lidhur me skandalin e Albana Vokshit ne kete teme, sepse ajo bushter eshte bere personazhi kryesor ne shumicen e gazetave shqiptare, por edhe ne Kosove nuk ka kaluar pa u trajtuar.

Prandaj mua nuk me ka kushtuar as 5 cent kopjimi dhe sjellja e tyre ketu.

Ti Trixi thua se e perkrah te verteten, apo jo?!
Une do te besonja se ti e perkrah te verteten sikur kesaj radhe te viheshe ne anen e ligjit dhe te se vertetes, pra ne anen e zbatueseve te ligjeve te shtetit, e jo ne anen e pushtetareve (Sali Berishes e Hashim Thaēit) dhe shkelesve te ligjit, siq eshte kjo "bukuroshja" qindkileshe Albana Vokshi.

Trixi. ti thua se une vet pyeti e vet pergjigjem!

Jo, une nuk pergjigjem ne pyetjet qe i shtroj vet, por duke te njohur shume mire (kuptohet ne baze te shkrimeve ne kete forum) une e kam ditur se ne pyetjet qe nuk te pelqejne ti ose nuk pergjigjesh fare, ose edhe nese pergjigjesh ja jep "koder pas bregut", siq vertete paske vepruar ne kete pergjigjen tende te mesiperme, duke mos thene asgje, ne perjashtim te permendjes se Pandeli Majkos, te cilin ti thua se e ēmon dhe ke konsiderate per te, ashtu siq thua se edhe per disa te partise se Thaēit ke konsiderate(!), gje qe une nuk kam se si te besoj, por nejse po e zeme se e ke sinqerishte.

Trixi, lidhur me skandalin e Albana Vokshit ne kufi ti thua se "ne pikat doganore ka edhe kamera vezhguese", duke pretenduar qe keto mjete te sofistikuara teknike ti kishte shfrytzuar Gjykata Komunale per Kundervajtje e Prizrenit!

Trixi, une nuk kam qene prezent ne rastin e sjelljes arrogante te A. Vokshit ndaj policeve te doganes, por ne baze te te gjitha informacioneve te publikuara ne shtyp dhe televizione kombetare te Shqiperise une jam plotesishte i bindur se si policet ashtu edhe gjyqtaret kane pasur te drejte dhe argumente te mjaftueshme per ta paditur e denuar ate idiote per fyerje ndaj personave zyrtar te veshur me uniforme, te cilet ne ate rast e perfaqesojne shtetin e Kosoves, si dhe per prishjen e rendit dhe qetesise publike.


Si mendon ti Trixi, valle ishin te ēmendur doganieret e pikes doganore te Morines qe pa kurrfare arsye ta provokonin, ta arrestonin dhe ta padisnin ne Gjyqin per Kundervajtje te Komunes se Prizrenit nje Deputete te Parlamentit te Shqiperise?!

O jo zotri, kete gje nuk ka kush qe e beson, kuptohet ne perjashtim te njerzve me paragjykime te renda politike e ideologjike siq je edhe ti, si dhe ata qe as vet nuk e din se ēka duan, siq eshte p.sh. ky "dosti" i njeqind nikave, me te cilin ti i paske vene mendime dhe binjet politike ne "dyzen"!

Trixi, ti pa menduar fare thua se policet e Kosoves "mundohen me imitu milicin e shkaut, sepse mendojn se ashtu ky popull merr vesh", me ēka deshmon se ti nuk je fare ne "toke te bukes", siq thote nje fjale e urte popullore.
Po si more zotri bene krahasime te tilla banale?!
Po a nuk e kupton se me kete perceptim ti pozicionophesh ne krah te atyre njerzve qe ne asnje menyre nuk kane deshire qe te zbatohet ligji dhe rregullat demokratike ne Kosove?!

Trixi, sipas mendimit tend ēka duhet te bejne doganieret e pikave kufitare te Kosoves;
- ta zbatojne ligjin, pra ta kryene detyren me nder,
- apo te jane te korruptuar, te mos zbatojne ligjin, tu nenshtrohen presioneve politike, e tjera?!

Duke dashur te justifikosh pozicionimin ne krah te atyre qe gabuan (Hashim Thaēit dhe Sali Berishes) duke u perzier dhe ndikuar drejteperdrejte ne organet e pavarura, siq eshte policia dhe gjyqesori, fund ti Trixi thua, citoj:

"Mungon kultura policore (te nje pjese e madhe),vete me ka ndosh disa here e kam ndie veten te perbuzur karshi doganijerit apo policit shqiptar,mbas dy mij e kusur km udhetim,kam qene edhe i provokuar edhe pse kam pasaport gjermane,por ketu nuk dua qe ti personalizoj gjerat,me vjen keq qe policia e Kosoves nuk eshte ashtu sikurse Ne deshirojm.NE SHERBIM TE QYTETARIT,po mendojn dhe veprojn ndryshe ,fatkeqesisht,keshtu eshte te policia me kurse 5-6 javeshe,ne Vushtrri ka shebuj te shumet !"

Komenti im:

- Nuk je vetem ti qe ke pervojen e kalimit te kufinjeve mes Kosoves dhe Shqiperise, por jemi edhe ne te tjeret qe kemi pervojat tona.
Eshte e vertete se neper kufinjet e shteteve te Ballkanit ka shume police te doganes qe sillen shume keq.
Mirepo, megjithate keto sjellje te doganiereve dallojne nga shteti ne shtet, dhe sigurisht qe nese dikush kalon nga disa pika doganore te shteteve te ndryshme, patjeter duhet te dij te beje edhe dallimet.
Per shembull une kam konstatuar se doganieret e Kroacise dhe Sllovenise kane sjellje deri diku me korrekte sesa te shteteve tjera ballkanike.
Per doganieret e Serbise nuk di se ēfare te theme, sepse ka me shume se 20 vite qe une nuk kam kaluar neper ate shtet.
Ndersa sa u perket doganiereve te Malit te Zi, Maqedonise dhe Shqiperise me bindje te plote e theme se jane doganieret me te korruptuar te Ballkanit, me te cilet eshte shume veshtire te merresh vesh, kuptohet nese atyre nuk u jep ndonje "bakshish"!
Une asnjehere nuk u kam dhene doganiereve "bakshish", pa ēka se ata me insistim kane kerkuar. Ne dy raste kam qene i detyruar qe doganiereve malazez tu paguaj "denimin" me nga 10 euro per sjellje sipas tyre jo korrekte, edhe ate jo me fajin tim por per shkak se ata inskenonin kurthe, duke me thene se gjoja une nuk i kam zbatuar rregullat ne komunikacion!
"Problemi" ishte tek shenja STOP ne vijen doganore, vije te cilen une e kisha shkelur me goma te makines, por edhe ajo ishte si rrjedhoje e urdherit te njerit nga doganieret malazez i cili me thoshte te levzja edhe pak metra perpara.
Pra ky ishte nje kurth, te cilin kurth e kane perjetuar shume te tjere.

Ndersa doganieret e pikave doganore te Shqiperise vazhdimisht me kane kerkuar "lek", gje te cilen une ne asnje rast nuk e kam bere.
Jo se me dhimbseshin 100 apo 200 lek, por mua me vinte shume rend kur i shihnja ata idiot se si kerkonin lemoshe, duke e ulur dinjitetin e uniformes se policit te shtetit, te cilet ne fund te fundit jane pasqyra e ēdo vendi.

Te njejten sjellje me ata te Shqiperise dhe Malit te Zi e kane edhe doganieret e Maqedonise, megjithese keta te fundit kishin frike me te madhe te ekspozoheshin shume.

Ndersa doganieret e pikave doganore te Kosoves ne krahasim me te gjitha dokganat e vendeve ballkanike per mua kane qene shembull i meresjelljes, dhe me sinqeritet e pergjegjesi morale e theme se asnjehere, e perseris ASNJEHERE, nuk kam pasur as problemin me te vogel, ashtu siq nuk kam degjuar nga askush se kane pasur probleme.

Prandaj, ne vend qe ti pergjithesosh gjerat, duke dashur qe te justifikosh arrogancen dhe sjelljen prej gangstereje te Albana Vokshit, si dhe pozicionimit tend ne krah te shkelesve te ligjit, etikes dhe pozites zyrtare te dy Kryeminstrave te shteteve shqiptare, shume me mire do te ishte sikur ti Trixi te na i tregosh ato "perbuzjet" qe paske pesuar nga doganijeret apo policet shqiptar, jo atyre te Shqiperise, por policeve te Kosoves, sepse per keta te fundit e kemi fjalen.

Edhe ti kalofsh mire Trixi, e mos u merzit shume per Albana Vokshin, sese ajo edhe pa ty e mua eshte bere multi-milionere!

Shpetimi


Shpetim,e kam bindjen se po shkrun shume,e konkret nuk po pergjigjesh ne ato qe une kam shtru per diskutim,lexoje edhe nje here afishimin tim para se te me pergjigjesh....ato qe une i kam thene per policin e Kooves jane me se te verteta dhe fatkeqesisht ato qendrojn !
Vet fakti se ne pikat kufitare kan perparesi diplomatet ,kjo duhet te kuptoj se Polici nuk duhet te luan rolin e Pashait,keto far arrogancash nuk po i tregojn para Tadiqit & Co,pastaj nuk po treojn "forcen" para shkijeve qe me rexhistrime te Kosoves e Metohis i kalojn para hunve,por i hapin syt se kush po vjen prej diaspores me tregu se kush jam une !!!
Mos harro se kultura e nje shteti tregohet pikrisht ne pikat kufitare,kam shum shembvuj per te keq ,por nejse.....(ka edhe raste te mira ,por nuk jane te shum)

Ndersa Thaqin qe e perkrahu ne kete raste eshte se une mendoj se mire ka vepru !

klm Shpetim edhe mos beso krejt qka te lexosh nga socialistat !

Shpetimi
02.12.2010, 15:28:42
Shpetim,e kam bindjen se po shkrun shume,e konkret nuk po pergjigjesh ne ato qe une kam shtru per diskutim,lexoje edhe nje here afishimin tim para se te me pergjigjesh....ato qe une i kam thene per policin e Kooves jane me se te verteta dhe fatkeqesisht ato qendrojn !
Vet fakti se ne pikat kufitare kan perparesi diplomatet ,kjo duhet te kuptoj se Polici nuk duhet te luan rolin e Pashait,keto far arrogancash nuk po i tregojn para Tadiqit & Co,pastaj nuk po treojn "forcen" para shkijeve qe me rexhistrime te Kosoves e Metohis i kalojn para hunve,por i hapin syt se kush po vjen prej diaspores me tregu se kush jam une !!!
Mos harro se kultura e nje shteti tregohet pikrisht ne pikat kufitare,kam shum shembvuj per te keq ,por nejse.....(ka edhe raste te mira ,por nuk jane te shum)

Ndersa Thaqin qe e perkrahu ne kete raste eshte se une mendoj se mire ka vepru !

klm Shpetim edhe mos beso krejt qka te lexosh nga socialistat !

Trixi, une tu pergjigja (ashtu siq di une, e jo siq deshiron ti) per sjelljen e doganiereve te vendeve ballkanike, por ti duket se nuk i lexon fare ato qe theme une, ose i lexon me syza ideologjik.

Nuk jane deputetet qe bejne ndonje udhtim privat ne ndonje shtet diplomat, pra as Albana Vokshi, prandaj mos bene krahasime banale se nuk te shkojne.

Ndersa sa u perket pervojave tua personale per "sjelljen e keqe" te policeve (doganiereve) te Kosoves ti nuk na i deshmon me asgje, prandaj edhe ne kete pike je plotesishte i pabesueshem.

Trixi, tregona vetem nje rast te vetem nese ndonjehere doganieret e Kosoves te kane maltretuar e keqtrajtuar, apo qofte nese ke qene prezent ose ke degjuar per sjelljen e tyre te keqe ndaj ndonje kalimtari te rastit neper pikat doganore te Kosoves, e leri ti fjalet e pergjithesuara, se as keto nuk po te shkojne fare.

Kurse sa i perket problemit ne dy pikat doganore ne Veri te Kosoves gjithashtu ti nuk ke aspak te drejte te besh krahasim me sjelljen e policeve tane ne pikat tjera kufitare, sepse ne ato pika nuk jane fare prezent doganieret e Policise se Kosoves. Besoj se edhe ti e din se ato pika jane nen kontrollin e KFOR-it dhe Policise se EULEX-it, apo e kam gabim?!

Trixi, une nuk mendoj se Qeveria e Kosoves ka bere gjitheēka ka mundur per sa u perket problemeve ne pikat doganore ne mes Kosoves dhe Serbise, e veēmas kontrollimin e njerzve dhe mallrave qe futen kontrabande, por megjithate disa here Policia e Kosoves i ka kthyer mbrapshte politikanet (diplomatet) e larte te Serbise.
Prandaj, edhe krahasimi (akuze per mosguxim te policise se Kosoves ne raport me serbet e Serbise) qe ti bene lidhur me sjelljen e doganiereve te pikes doganore te Morines ndaj deputetes Vokshi perseri nuk eshte i drejte.

Jo Trixi, une nuk besoj se ti Thaēin e perkrah kur ky vepron drejte, sepse deri me tani ti asnje merite te tij nuk ja njeh, por kesaj radhe ty te ka pelqyer shkelja e ligjit nga ana e tij, dhe as qe te bene pershtypje precedenti i perzierjes se politikes ne punet e organeve te pavarura te shtetit te Kosoves, e aq me pak te dhimbsen 4 politcet e shkarkuar nga detyra me fajin e vetem se zbatuan ligjin!

Besoj se nuk ja vlene te diskutohet me tutje per kete problem, sepse jo vetem socialistet e Shqiperise, qe sipas teje une po u besokam aq shume, por te gjithe ata qe jane te informuar per kete incident skandaloz jane habitur dhe e kane gjykuar si te gabueshem veprimin e dy Kryeminstrave )Berishes e Thaēit), si dhe e kane denuar e gjykuar sjelljen prej dallkaukeje e arroganteje te Albana Vokshit.

Shpetimi

trixi
03.12.2010, 11:12:16
Shpetim ,une mbasi e lexova tu pergjegja,por veq zhurem per asgje !!!

Albana Vokshi eshte me preardhje nga Gjakova ,ajo vjen ne vendin e vet !

Ka shume raste por po e ceku veq nje ,doganjeri insistojke me ma vulos paspoorten gjermane duke me than : a shum pot dhimet ky pasaport ,ndersa une kur i thash po mir hajde neser shkojm bashk ne Preshev se kam familje atje(me vule nuk kam te drejt ) atehre e rrutulloj pllaken .


Kosova qe tri vjet eshte e lire ,nuk ka veri-jug,kompetencat duhet te zbatohen ne krejt Kosoven ,nese jnuk jan te zotet le tja lshojn vendin Albin Kurtit !!!

Sa here kan dasht diplomatet serb kan hy edhe kan dal neper kosove ,ehe me paralajmrim bile.


Shpetim Politika nuk ehte pasul me honger me buke,por ne politik njeriu duhet te shoh edhe pertej gardhit !!!
Nese don me diskutu diskuto ,nese jo ,pune per ty......veq edhe policet duhet te kuptojn se DIPLOMATI-JA eshte njeri qe duhet respektu kudo qe te shkon !!!

klm Shpetim

Shpetimi
03.12.2010, 12:07:41
Shpetim ,une mbasi e lexova tu pergjegja,por veq zhurem per asgje !!!

Albana Vokshi eshte me preardhje nga Gjakova ,ajo vjen ne vendin e vet !

Ka shume raste por po e ceku veq nje ,doganjeri insistojke me ma vulos paspoorten gjermane duke me than : a shum pot dhimet ky pasaport ,ndersa une kur i thash po mir hajde neser shkojm bashk ne Preshev se kam familje atje(me vule nuk kam te drejt ) atehre e rrutulloj pllaken .


Kosova qe tri vjet eshte e lire ,nuk ka veri-jug,kompetencat duhet te zbatohen ne krejt Kosoven ,nese jnuk jan te zotet le tja lshojn vendin Albin Kurtit !!!

Sa here kan dasht diplomatet serb kan hy edhe kan dal neper kosove ,ehe me paralajmrim bile.


Shpetim Politika nuk ehte pasul me honger me buke,por ne politik njeriu duhet te shoh edhe pertej gardhit !!!
Nese don me diskutu diskuto ,nese jo ,pune per ty......veq edhe policet duhet te kuptojn se DIPLOMATI-JA eshte njeri qe duhet respektu kudo qe te shkon !!!

klm Shpetim

Keshtu po, kur sjell argumenta dhe shkruan me kulture, une jam i gatshem te diskutoj me gjithkend.

Dhe ja se ēfare argunmenti sjell ti, kuptohet duke e lidhur me sjelljen e "keqe" te policeve te Kosoves ndaj Albana Vokshit:

"Albana Vokshi eshte me preardhje nga Gjakova ,ajo vjen ne vendin e vet !

Ka shume raste por po e ceku veq nje ,doganjeri insistojke me ma vulos paspoorten gjermane duke me than : a shum pot dhimet ky pasaport ,ndersa une kur i thash po mir hajde neser shkojm bashk ne Preshev se kam familje atje(me vule nuk kam te drejt ) atehre e rrutulloj pllaken ."

Komenti im:

- Trixi, ti e paske pasur ate problem me doganieret e Kosoves, dhe te besoj plotesishte sepse edhe mua shume here me kane pyetur doganieret tanė se a duhet (a guxojne) ta vulosin pasaporten time (edhe une e kam nje pasaporte te huaj, pra e kam dyshtetesine), dhe une gjithnje u kam thene: VULOSENI, sepse une asnjehere nuk e kam pasur ndermend te kaloj neper Serbi, te pakten jo deri sa Serbia ti njoh pasaportat e Kosoves.

Edhe bashkurdhtaret e mij (pjestar te familjes sime) vazhdimishte kane marrur vula ne pikat kufitare te Kosoves, dhe ka qene diēka shume e bukur kur njeri nga femijet e mij me krenari shokeve te vet ua tregonte Vulen e Republikes se Kosoves ne Pasaporte, gje qe nuk e kishte bere sa ishte vula e UNMIK-ut.

Trixi ky problemi qe paske pasur ti me kufitaret tane mund te llogaritet si problem per ata qe deshirojne te udhtojne neper Serbi, por per pjesen tjeter nuk ka kurrfare rendesie.
Mirepo, megjithate une e kuptoj se ky eshte nje problem shqetesues per nje numer jo te vogel mergimtaresh, por kur ti u paske kerkuar doganierve shqiptar te pikes kufitare te Kosoves qe mos ta vulosin pasaporten ATA qenkan bindur, e nuk te paskan berė problem per ate pune.

Trixi, shtroja vetvehtes pyetjen: pse valle doganieret tane nuk qenkan sjellur edhe me ty si me Albana Vokshin, por kur u ke thene atyre se ti ke ndermend te shkosh per vizite ne Presheve (pra ta kalosh kufirin Kosove-Serbi) ata qenkan "terhequr" nga tentimi per ta vulosur pasaporten me vulen e Republikes se Kosoves?!

Nejse, ky nuk paska qene kurrfare problemi, te pakten jo per mua.

Ndersa se kush eshte Albana Vokshi, "diplomatja" para te ciles sipas teje doganieret e Kosoves duhej ta ulnin koken, lexoje ketu me poshte se ajo nuk bene skandale vetem ne kufi (kuptohet bene skandale me shqiptar, se me doganieret e shteteve tjera nuk besoj se ja mbane), dhe perseri shtroja vetvehtes pyetjen, perse valle ajo duhet qe per dy ore te pergjigjet para Prokurorise se Tiranes.

Trixi, para se ta lexosh informacionin lidhur me skandalin tjeter te Albana Vokshit, mendo po e shpreh nje mendim timin personal.
Po te jet e vertete se babai i femijeve te Albana Vokshit (Albana nuk ka kuror me babain e femijeve, ndaj zyrtarishte nuk mund te quhet si burri i saje) ka dhene 100 milion euro ryshfet, athere edhe ai per kete shkelje te ligjit duhej qe sot te ishte prapa grilave, apo jo.

Pastaj, por te jete e vertete se 100 milion euro jane dhene se ryshfet, e kjo eshte vetem 20 % e punes se njė leje ndėrtimi qe paska marrur nga Bashkia e Tiranės, atehere del se tenderi paska qene diku rreth 500 milion euro.
Prandaj shtrohet pyetja, valle bashkjetuesi i Albana Vokshit a e ka paguar tatimin e fitimit ne shtet, apo ja ka fut ashtu ne te zezė, siq bejne shumica e biznismeneve te lidhur me pushtetin.

Nejse, lexoje Trixi vet se perse ishte sot Alban Vokshi ne Prokurorine e Tiranes.

__________________________________________________ ________________
Akuzat ndaj Bashkisė, Albana Vokshi, dėshmon nė prokurori

TIRANE- Deputetja e PD, Albana Vokshi, ėshtė thirrur sot pėr tė dytėn herė nė prokurorinė e Tiranės. Burime pranė kėsaj prokurorie bėjnė tė ditur se, deputetja e PD ėshtė marrė nė pyetje pėrreth 2 orė, gjatė paradites sė sotme nga njėsa task-force e prokurorisė sė kryeqytetit, nė lidhje me deklaratat e saj publike se personi qė bashkėjeton me tė, Arjan Tartari i ka dhėnė 20% tė aksioneve tė njėrės nga kompanitė e tij, vlera e tė cilave shkon rreth 100 milionė euro, shtetasit Dritan Avllaj.

Sipas saj, kjo gjė ėshtė bėrė nė formė rryshfeti pėr tė pėrfituar njė leje ndėrtimi nga Bashkia e Tiranės. Ndėrkaq ajo ėshtė pytur edhe pėr ēėshtjen e dhėnies me koncesion tė disa hidrocentraleve dhe tė drejtės pėr kėrkimin e naftės pėr bashkėjetuesin dhe babanė e fėmijės sė saj, Arjan Tartari.

Njėsia e pėrbashkėt hetimore nisi pak kohė mė parė hetimet kryesisht pėr ēėshtjen duke regjistruar procedimin penal pėr akuzat e korrupsionit aktiv tė personave qė ushtrojnė funksione publike, por pa ndonjė autor konkret.
----------------------------------------------------------

Kalofsh nje dite te mire Trixi, e siq te kam thene edhe ne postimin e mesiperm, mos u merzit shume per Albana Vokshin, sepse asaj "kosovareje" nga Gjakova nuk po ndike qoshja per asken!

Ndersa une, si shqiptar i shtetit me te ri ne bote, besoj kam arsye me shume te shqetsohem per perzierjes se politikes ne punet e institucioneve te pavarura te shtetit tim, (precedent ky i rrezikshem per te ardhmen), poashtu kam arsye te shqetsohem edhe per fatin e 4 policeve shqiptar te pikes kufitare te Morines, te cilet jane viktima te nderhyerjes se politikes ditore ne punen e tyre ne zbatim te ligjit.

Shpetimi

trixi
03.12.2010, 13:00:50
Shpetim po e filloj nga fundi,une nuk e kam problemin e Albana Vokshit ,por e kam problemin e doganjerve kosovar qe duhet te ken respekt dhe pergjegjesi per punen qe e kryejn.Ndersa per jeten e saj private te Albanes pak ka rendesi ajo derisa te jete deputete,sepse gezon respektin e deputetes ,sikurse Lima dhe te tjeret qe jane te akuzuar por derisa nuk eshte asgje e vendosur ,jane ata qe jane.Ndersa per pasaporten time nuk eshte fjala se u terhiq por fjala ishte se pas nje gjendje te acaruar ,ai thoshte se e kam urdher per vulosje !!!Kur kerkova ta shoh ate urdher dhe e thash argumentin tim ,ai u terhiq.....e sa i perket doganjerve tjere nga Ballkani nuk me intereson shume sepse as qe pres diqka ma te mire nga ata !!!

Te deshiroj edhe une ty nje dite te mire ,klm

Shpetimi
03.12.2010, 13:34:32
Shpetim po e filloj nga fundi,une nuk e kam problemin e Albana Vokshit ,por e kam problemin e doganjerve kosovar qe duhet te ken respekt dhe pergjegjesi per punen qe e kryejn.Ndersa per jeten e saj private te Albanes pak ka rendesi ajo derisa te jete deputete,sepse gezon respektin e deputetes ,sikurse Lima dhe te tjeret qe jane te akuzuar por derisa nuk eshte asgje e vendosur ,jane ata qe jane.Ndersa per pasaporten time nuk eshte fjala se u terhiq por fjala ishte se pas nje gjendje te acaruar ,ai thoshte se e kam urdher per vulosje !!!Kur kerkova ta shoh ate urdher dhe e thash argumentin tim ,ai u terhiq.....e sa i perket doganjerve tjere nga Ballkani nuk me intereson shume sepse as qe pres diqka ma te mire nga ata !!!

Te deshiroj edhe une ty nje dite te mire ,klm

Trixi, nuk eshte krejte "problem i jetes private" kjo sjellja e Albana Vokshit, qofte ne Shqiperi qofte me sjelljen e saje jashte ēdo kulture ne kufirin e Morines (kujto fjalorin e saje prej rrugaqeje), sipse ajo edhe perfaqesuese e popullit ne Parlamentin e Shqiperise.
Por nejse, ti ashtu mendon dhe e arsyeton kete problem, ndaj le te mbetemi gjithsecili ne qendrimet tona.

Ndersa, sa i perket vules qe doganieret e nje pike kufitare te Kosoves paskan tentuar qe me dhune ta vendosin ne pasaporten tende, mbase ti e merr shume tragjike, e per me teper tenton qe kete "incident" tendin ta krahasosh me sjelljen e "keqe" te tyre ndaj arrogances se Albana Vokshit. Por sipas mendimit tim kjo paralele nuk ka se si terhiqet, sepse nuk qendron.

Une nuk vij nga ndonje planet tjeter qe mos ta dij se ne mesin e policeve te Kosoves ka edhe njerz te pandergjegjshem. Bile disa nga ata jane ish milic te kohes kur Kosova ishte e pushtuar nga ish RSFJ-ja, perkatesishte Serbia, dhe para se ta veshnin uniformen e Policise se Kosoves, ata ishin milic te Serbise, ndaj dhe ka mundesi qe ndonjeri nga ata ka nostalgji per te kaluaren kur me apo pa arsye maltretonin e rrahnin kur ju tekej shqiptaret e Kosoves.

Megjithate, deri me tani une ende nuk kam degjuar se policėt e Kosoves, perfshire ketu edhe doganierėt, te jane sjellur p.sh. sikur policet e Serbise, Shqiperise, Malit te Zi apo Maqedonise, te cilet jo vetem qe udhtaret shqiptar i provokojne ne pikat kufitare, por me keq atyre pa kurrfare frike e hezitimi u kerkojne "bakshish".

Nejse, pavaresishte se une dhe ti Trixi ne shume pikpamje nuk jemi te nje mendimi, gje normale kjo, megjithate me duket se deri diku u skjaruam per sa i perket skandalit te perzierjes se polikes ne punet e policise kufitore dhe gjyqsorit, duke provokuar nje precedent te rrezikshem per (mos)zbatimin e ligjit nga institucionet e pavarura shtetrore te Kosoves, prandaj nuk ja vlene te humbasim kohe me bemat e nje skandalozeje siq eshte Albana Vokshi.

Shpetimi

Shpetimi
09.12.2010, 09:12:40
Katėr policėt kthehen nė punė

Nga Jeton Musliu

Katėr oficerėt e Policisė sė Kosovės tė suspenduar nga detyra lidhur me incidentin me deputeten e Kuvendit tė Shqipėrisė, Albana Vokshi, tashmė janė rikthyer nė vendet e tyre tė punės.

Me vendim tė Inspektoratit tė Policisė sė Kosovės, i cili ka hetuar rastin, ata u janė kthyer punės, pas disa javė qėndrimi nė shtėpi.

Rikthimin e tyre nė punė e ka konfirmuar pėr Express edhe vetė Enver Rrustemi, Kryeshef i Inspektoratit Policor tė Kosovės.

Sipas tij, ditėn e martė, pas mbledhjes sė tė gjitha provave dhe dėshmive nė lidhje me kėtė rast, ata i kanė rekomanduar Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Kosovės, Reshat Maliqi, heqjen e masės sė suspendimit nga puna me pagesė, pėr katėr policėt e suspenduar.

“Ne kemi vlerėsuar se kanė pėrfunduar shkaqet pėr vazhdimin e masės sė suspendimit ndaj kėtyre oficerėve tė policisė. Tash ėshtė ēėshtje e Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Kosovės, pėr tė marrė vendim pėr rikthimin e tyre nė vendet e punės”, thotė Rrustemi pėr Express.

Ndėrkohė, zyrtarė tė Policisė sė Kosovės, tregojnė se shkresat pėr pėrfundimin e hetimeve nga ana e Inspektoratit Policor tė Kosovės ende nuk i kanė mbėrritur Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Kosovės.

“Vendimi i Inpektoriatit pėr pėrfundim tė hetimeve ėshtė marrė tė martėn nė mbrėmje dhe ne ende i presim shkresat”, thotė Bakli Kelani zėdhėnės i Policisė sė Kosovės pėr Express.

Sipas tij, brenda ditės do tė kuptohet se ēfarė vendimi do tė marrė Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Kosovės nė lidhje me kėtė rast, nėse katėr policėt do tė rikthehen nė detyrė ose jo.

Pavarėsisht kėsaj, burime tė Expressit tregojnė se mundėsitė pėr kthimin e policėve nė vendet e tyre tė punės janė shumė tė mėdha dhe se njė vendim i tillė pozitiv, pritet tė nėnshkruhet nga shefi i Policisė sė Kosovės, nė orėt e pasdites.

Suspendimi i katėr policėve ka ndodhur kur deputetja Albana Vokshi ishte duke udhėtuar pėr vizitė private nė Kosovė, kur nė pikėn kufitare nė Vėrmicė, me 14 nėntor tė kėtij viti, ishte ndaluar nga policia pėr sjelle tė ashpra dhe ofenduese ndaj zyrtarėve tė rendit.

Mė pas, Gjykata Komunale pėr kundėrvajtje nė Prizren e ka dėnuar atė me 250 euro gjobė, e cila mė vonė pezullohet pasi dyshohet e zyrtarėt e larėt tė dy shteteve janė pėrfshirė nė heqjen e kėsaj gjobe.

Madje edhe vetė gjyqtari i ēėshtjes nė Gjykatėn Komunale pėr Kundėrvajtje nė Prizren kishte deklaruar se deputetja Albana Vokshi ishte sjell nė mėnyrė shumė arrogante.

Gazeta Express

Shpetimi
09.12.2010, 09:35:23
Me poshte do e sjell nje reagim te njefare "albanit" nga Prishtina (nuk ma merr mendja se eshte shqiptar i Kosoves), i cili ne shenje revolte per kthimin e policeve te suspenduar ne detyre jo vetem qe shpif ne menyre te turpshme lidhur me skandalin e Albana Vokshit, por ky idiot nuk heziton ti kercnoj ne menyre te vrazhdet doganieret e Kosoves, e per ti vene majen ai i atakon e akuzon edhe Hashim Thaēin e Jakup Krasniqin, duke dashur qe para opinionit ti paraqes si skenarist te ketij skandali te pashembullte.

Mirepo, sipas mendimit tim, nese ky flliqanė Jakup Krasniqin e merr kot neper goje, Hashim Thaēit shume mire ja bene, sepse ky i fundit me nje servilizem te peshtire, dhe pa pasur kurrfare te drejte i kerkoj falje Sali Berishes per sjelljen e policeve tane doganor te postes kufitare te Morines, faji i vetem i te cileve ishte zbatimi me rigorozitet i ligjit, e per me keq Hashimi intervenoj te shfuqizohej denimi prej 250 eurosh kunder Albana Vokshit, dhe ne shkelje flagrante te kompetencave te tij si Kryeminister i Kosoves urdheroj te suspendoheshin kater policet qe guxuan ta zbatonin ligjin.

Por te shohim se ēka shkruan, kercnon dhe fyen ky fare "albani" nga Prishtina(!), deshmi kjo e asaj qe une e kam thene me larte ne kete teme, se Hashim Thaēi kot mundohet ta merr me te mire e ti laritet Sali Berishes, sepse ky dhe partia e tij jane ne lidhje te forte me LDK-se dhe pjesen e mafiozeve te AAK-se, e jo me PDK-ne dhe njerzit qe me angazhimin e tyre personal ne radhet e UĒK-se Kosoves i sollen lirine.
__________________________________________________ _____________________
albani(prishtine): para 21 oreve
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi dhe mbajtėsi pėrkohėsisht i detyrės sė Presidentit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, janė personat qė kanė detyrim t' u pėrgjigjen disa pyetjeve pėr atė qė i ndodhi Albana Vokshit nė 14 nėntor tė kėtij viti, nė Vėrmicė dhe Prizren. Kjo pėr faktin se shumė veprime tė policėve dhe gjyqtarėve kosovarė nuk mund tė bėheshin veēse nė rastin kur ata qenė tė urdhėruar informalisht dhe kishin mbėshtetjen e autoriteteve mė tė larta tė Kosovės, pėr tė bėrė gjėra tė cilat ata nuk do tė guxonin qė t' i kryenin, nėse do tė ishin duke e bėrė gjithēka nga mendja e tyre. Pyetjet janė kėto:
1) Z. Thaēi dhe Krasniqi, a e mohoni ju se ka pasur njė operacion tė planifikuar dhe tė drejtuar personalisht nga ju me telefon, pėr tė krijuar njė incident me deputeten e Kuvendit tė Shqipėrisė, Albana Vokshi, i cili do tė shkallėzohej deri nė njė skandal?
2) Nėse ju e mohoni kėtė gjė, atėherė a nuk ėshtė logjike qė vetėm dy njerėz nė Kosovė, pra ju tė dyve, u mbetet nė derė detyrimi pėr t' u dhėnė pėrgjigje pyetjeve tė mėposhtme?
3) Kur automjeti i markės "Peugot" me targė Tr 1938 R arriti nė vendkalimin kufitar tė Morinės (nė anėn e Republikės sė Shqipėrisė), rreth orės 10 paradite, pėrse gjendej atje polici kosovar me emrin Afrim, i cili iu afrua automjetit dhe komunikoi me zonjėn Vokshi, duke i premtuar se do ta ndihmonte qė tė kryente me shpejtėsi procedurat nė vendkalimin e Vėrmicės dhe kur tė arrinte atje, tė pėrmendnin emrin e tij. Duke konsideruar se procedurat e kalimit tė kufirit mes Republikės sė Shqipėrisė dhe Kosovės janė shumė tė thjeshta dhe tė shpejta, nuk ka asnjė arsye qė njė polic kosovar tė shprehet kėshtu. A gjendej polici Afrim nė vendkalimin kufitar tė Morinės, si pararojė e operacionit, pėr tė mėsuar ardhjen e zonjės Vokshi dhe pėr tė njoftuar "komandot" nė Vėrmicė qė tė bėheshin gati.
4) Me cilin ka komunikuar polici Afrim nė telefon nė kėtė moment, pra rreth orės 10 para dite, kur Albana Vokshi arriti nė Morinė?
5) A do tė jetė kjo gjė pjesė e hetimit qė po bėn Inspektorati i Policisė sė Kosovės?
6) Si ndodhi qė nė intervalin e kohės mes takimit tė Albana Vokshit me policin Afrim, dhe arritjes sė automjetit tė saj nė hyrje tė vendkalimit kufitar kosovar tė Vėrmicės, oficeri-hetues i Policisė sė Kosovės, Bujar Shala, i cili nuk ishte pjesėtar i personelit policor tė vendkalimit kufitar tė Vėrmicės, u ngrit nga njė kafeteri dhe erdhi nė trotuarin pranė sportelit ku kryheshin procedurat e kalimit tė kufirit?
7) Si shpjegohet qė oficeri Bujar Shala, i cili nuk kishte asnjė tė drejtė qė tė pėrzihej nė ēfarėdolloj mėnyrė me personat qė kryenin procedurat e kalimit nė dy anėt e kufirit, pasi iu pėrgjigj njė telefonate qė i erdhi nė momentin qė Albana Vokshi po dilte nga automjeti, pėr t' ju afruar sportelit kosovar tė Vėrmicės, u drejtua nga Albana Vokshi dhe e pyeti se ēfarė kėrkonte ajo atje???!!! A nuk e kuptonte oficeri Bujar Shala se ēka donte njė njeri me dokumente identifikimi nė dorė nė njė vendkalim kufitar?
8) A nuk kishte Albana Vokshi plotėsisht tė drejtė ta shpėrfillte kėtė njeri dhe tė vazhdonte rrugėn pėr tek sporteli, duke qenė se vetėm atje gjendeshin personat qė kishin tagėr ligjor pėr tė bėrė pyetje, e natyrisht se jo kaq absurde?
9) Kur Albana Vokshi i tregoi megjithatė Bujar Shalės dokumentet qė vėrtetonin statusin diplomatik tė saj, ēka e ngarkonte palėn kosovare me detyrimin pėr t' i siguruar kalim tė privilegjuar, a mos kjo pėr Bujar Shalėn do tė thoshte konfirmim i plotė se personi me tė cilin po komunikonte, Albana Vokshi ishte pikėrisht targeti i operacionit? Vetėm kėshtu shpjegohet shpėrthimi i Bujar Shalės nė atė moment, duke i lėshuar Albana Vokshit njė batare sharjesh, sipas skenarit tė operacionit.
10) Kur policėt tuaj Bujar Shala, Dėfrim Morina dhe polici Sylė shajnė njė femėr shqiptare, deputete tė Kuvendit tė Shqipėrisė me fjalėt "kudėr" (bushtėr), "pise", "unė tė shtrij e tė tėrheq zhag", a nuk tregon kjo veē tė tjerash se nė mendjen e kėtyre njerėzve ėshtė ngulur thellė trauma qė u ka shkaktuar qenia dėshmitarė nė legjitimimin e nėnave, motrave, grave, vajzave tė tyre nga policėt dhe paramilitarėt serbė?
11) Apo mos ndoshta kėta njerėz janė bijtė e kėtij legjitimimi tė femrave shqiptare kosovare nga ana e policėve dhe paramilitarėve serbė?
12) Pėrse gėnjeu komandanti i postės policore tė vendkalimit kufitar tė Vėrmicės, Azem Shala, i cili tha se ai nuk gjendej nė postė se ishte ditė pushimi, kur ai kishte qenė sė bashku me Bujar Shalėn nė kafeterinė prej nga ky doli nė momentin qė mori telefonatėn?
13) Derisa nė Vėrmicė nuk gjendej as komandanti, Azem Shala, pėrse gjendej Bujar Shala atje nė ditėn e pushimit? Apo nė ditėn e pushimit si zyrtar punonte si bandit?
14) A ėshtė koincidencė qė edhe komandanti i postės policore, edhe oficeri qė kreu pjesėn mė tė madhe tė operacionit (Bujar Shala), edhe policja bashkėpunėtore e ngushtė e tij (Mjellma Shala), tė tre kanė tė njėjtin mbiemėr, "Shala"?
15) Kush e urdhėroi Azem Shalėn qė atė ditė ta linte postėn e policisė sė Vėrmicės nėn komandėn e Bujar Shalės?
16) Pėrse kur Albana Vokshi, pasi e pa se ndaj saj ishte ngritur njė kurth, dhe u tėrhoq nė automjetin e saj, qė gjendej nė zonėn neutrale mes dy vendkalimeve kufitare, duke u kthyer mbrapsht, oficeri Bujar Shala dhe Mjellma Shala e ndoqėn pas dhe msynė automjetin pėr ta nxjerrė me forcė?
17) A ėshtė e mundur qė njė oficer i policisė sė Kosovės dhe njė kudėr e kėsaj policie tė kenė kurajė qė nė mendjen tė bėjnė veprime tė tilla, duke shqyer derėn e automjetit, nė kohėn qė i demonstronin prangat personit qė po ndiqnin?
18) Me ēfarė atributi oficeri i policisė Bujar Shala urdhėroi policen Mjellma Shala qė tė arrestonte Albana Vokshin, edhe pse tashmė kishte dijeni se ajo kishte status diplomatik?
19) Si shpjegohet qė Bujar Shala, i cili ka kryer tė gjitha veprimet agresive kundėr Albana Vokshit, mė pas shfaqet thjesht si dėshmitar nė procesin ndaj saj, jo si paditės?
20) Pėrse komandanti i postės policore tė Vėrmicės Azem Shala dhe komandanti kosovar i policisė sė kufirit, Qamil Kroni, edhe pse janė vėnė nė dijeni pėr atė qė po ndodhi qė nė fillim, dhe pastaj nė vazhdim ka pasur shumė telefonata nė adresė tė tyre, duke kėrkuar qė tė ndėrhyjnė, kanė refuzuar duke thėnė se ėshtė ditė pushimi pėr ta?
21) A nuk tregon fakti qė kėta dy zotėrinj nuk erdhėn me urgjencė se ata qenė nė dijeni tė skenarit qė po implementohej? Nėse nuk do t' u kishte thėnė dikush nga eprorėt e tyre qė tė rrinin mėnjanė, ata do tė kishin shkuar me shpejtėsi nė vend, se e kuptonin qė njė ngjarje e tillė, e cila pėrbėnte incident tė rėndė mes dy vendeve, vinte nė rrezik postin e tyre.
22) A mund tė guxonte Bujar Shala, nėse nuk vepronte me urdhrin tuaj, qė kur nė Vėrmicė erdhi drejtori i Doganės sė Kukėsit, z. Ali Tota, pėr t' u interesuar pėr ngjarjen sipas praktikės normale mes autoriteteve kufitare nė tė gjithė botėn, ai, pra Bujar Shala, t' i drejtonte armėn, duke e kėrcėnuar se do ta arrestonte? Nė vazhdim z. Tota e dėbuan duke ushtruar dhunė fizike ndaj tij.
23) A mund tė guxonte Bujar Shala, nėse nuk vepronte pa urdhrin tuaj, qė t' u bėnte tė njėjtin trajtim edhe zyrtarėve tė tjerė shqiptarė, tė cilėt erdhėn nė vend, si z. Sadri Ramocaj, drejtor i Drejtorisė sė Policisė tė Qarkut tė Kukėsit, z. Fatos Ahmataj, komandant i pikės kufitare tė Morinės? 24) Kush e udhėzoi komandantin e postės sė policisė tė Vėrmicės, Azem Shala, qė nė orėn 17, tė komunikonte me Albana Vokshin, nėpėrmjet telefonit mobil tė Bujar Shalės, se telefonin e Albanės e kishin rrėmbyer, dhe kinse t' i lutej nė emrin e tij, tė kombit, qė ajo tė shkonte pesė minuta nė gjykatė pėr njė procedurė rutinė tė verifikimit tė statusit tė saj diplomatik? Se "lutja" e Azem Shalės ishte njė kurth pėr ta bėrė Albana Vokshin tė bashkėpunonte nė implementimin e skenarit.
25) Nė emėr tė cilit komb bėnte kinse lutej Azem Shala, nė emėr tė kombit tė pėrbėrė nga pinjollėt e legjitimimit tė femrave shqiptare tė Kosovės nga policėt dhe ushtarėt serbė?
26) Pėrse u dėrgua Albana Vokshi nė Gjykatėn e Prizrenit e shoqėruar me tre automjete policore, qė tė shikonin qytetarėt e Prizrenit se si njė deputete nga Shqipėria po dėrgohej nė gjyq si kriminele? 27) Si shpjegohet qė atė ditė tė diele, kur nė Vėrmicė mungonte komandanti Azem Shala, nė Gjykatėn pėr Kundėrvajtje tė Prizrenit gjendej kryetari Alija Fazliē, njė turk apo boshnjak, a tė dyja bashkė, dhe gjyqtari Nazim Vlaqo?
28) Sipas udhėzimeve tė kujt pėrveēse tuajave, kryetari i Gjykatės, Alija Fazliē, mori pjesė aktive jozyrtarisht nė gjyqin ndaj Albana Vokshit, kur pėr tė ishte i ngarkuar gjyqtari Nazim Vlaqo?
29) Pse gjyqtari Vlaqo refuzoi qė t' ja bėnte tė ditur akuzėn Albana Vokshit, kur kjo kėrkoi qė tė informohej pėr ēka akuzohej, dhe pėrse kur ajo kėrkoi 24 orė kohė qė tė pėrgatiste mbrojtjen e saj, kryetari dhe gjyqtari i thanė, qartėsisht duke e shantazhuar, se nė kėtė rast duhej qė ta kalonte natėn nė qeli si e arrestuar?
30) Pėrse kryetari dhe gjyqtari sollėn nė gjykatė dy avokatė, tė cilėt qenė njerėzit e tyre, dhe ia sugjeruan Albana Vokshit pėr mbrojtjen e saj?
31) Pėrse komandanti i postės sė Vėrmicės, Azem Shala, pėrgjėruesi i kombit, me tė arritur nė gjykatė, nė kundėrshtim me ēdo ligj, e kėshilloi Albana Vokshin, kinse me dashamirėsi qė tė pranonte qė gjyqi tė kryhej pa avokat?
32) Pėrse Gjykata refuzoi kėrkesėn e zonjės Vokshi qė tė thirreshin e pyeteshin dėshmitarėt nė ngjarje?
33) Pėrse nė relacionin pėr ngjarjen tė Policisė sė Kufirit tė Kosovės, qė u paraqit nė gjyqin e Albana Vokshit, thuhej se oficeri-hetues, Bujar Shala, ishte dėshmitar nė ngjarje, kur ai kishte qenė aktori kryesor nė krejt atė qė ndodhi? A nuk tregon kjo se Policia e Kufirit qe bashkėpunėtore nė njė operacion ilegal tė kryer sipas njė skenari?
34) Pėrse gjykatėsi nuk i bėri asnjė pyetje Bujar Shalės se pėrse gjendej atė ditė nė postėn e Vėrmicės?
35) Pėrse gjykata pyeti si dėshmitarė vetėm policėt e postės sė Vėrmicės dhe nuk pyeti asnjė nga dėshmitarėt e kėrkuar nga Albana Vokshi?
36) Kush e porositi kryetarin e Gjykatės sė Prizrenit, Alija Fazliē, qė t' i thoshte Albana Vokshit qė tė mos harronte se ajo kishte dy vajza, ēka qartėsisht ishte njė kėrcėnim? Kush i tha Alijas se Albana Vokshi kishte pikėrisht dy vajza? Me porosi tė kujt Alija Fazliē e kėrcėnoi Albana Vokshin qė tė bindej, ndryshe do ta dėrgonte nė burg dhe ajo nuk do t' i shihte mė fėmijėt?
37) A e di ky Alija se kur njė gjykatės flet kėshtu, atėherė nuk ėshtė mė i mbrojtur nga ligji dhe se kurrkush nuk e mbron dot nga ndėshkimi qė u bėhet banditėve nė mungesė tė ndėshkimit zyrtar? A e di Alija se kur njė boshnjak i flet kėshtu njė shqiptareje, kjo nuk ėshtė mė ēėshtje mes asaj dhe atij, por bėhet dhe ēėshtje e shqiptarėve tė tjerė, tė cilėt dijnė ta bėjnė kėtė turko-boshnjak qė ta paguajė nė mėnyrė meritore fyerjen qė u bėn shqiptarėve.
38) Kur kryetari i Gjykatės sė Prizrenit, Alija Fazliē, gjyqtari Nazim Vlaqo, oficeri i policisė, Bujar Shala, komandanti Azem Shala, polici Dėfrim Morina, procesmbajtėsja, policja Mjellma Shala, polici Sylė, komunikonin tė gjithė turqisht ndėrmjet tyre nė sallėn e gjyqit, a nuk duket se gjyqi i Albana Vokshit ngjante me gjyqin e stėrgjyshit tė saj Sylė Vokshit, i cili dikur doli para gjyqit osman, si komandant i ushtrisė tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit? "Mos e pvet se e thotė vetė", thonė nė Kosovė. Dhe ata e thanė vetė se ēka ishin.
39) Kur u tha se ėshtė suspenduar, apo pezulluar, siē thuhet nė shqip, akt-vendimi i Gjykatės pėr Kundėrvajtje tė Prizrenit, gjė qė nuk ishte e vėrtetė, a nuk u bė kjo gjė qė Albana Vokshi tė rrehej dhe tė mos bėnte ankim nė shkallėn mė tė lartė tė Gjykatės, me ē' rast do tė humbte afatin e ankimit dhe vendimi i dėnimit tė saj do tė mbetej nė fuqi? Kėshtu edhe Gjykata e Lartė pėr Kundravajtje nė Prishtinė do tė ēlirohej nga kjo ēėshtje e bezdisshme?
40) Kur shefi i inspektorėve tė Policisė Kufitare tė Kosovės deklaron nė Tiranė, ku erdhi pėr pyetjen e dėshmitarėve, se edhe ndaj tij ka presion tė madh pėr tė mos e zbuluar tė vėrtetėn e kėsaj ngjarjeje, kė mund tė ketė tjetėr parasysh ai veē jush, Hashim Thaēi dhe Jakup Krasniqi? (....)
42) Kur e pėrdorėt policen jetime Mjellma Shala nė kėtė lojė tė ndyrė a menduat se kėtė vashė tė mjerė e keni vėnė para rrezikut qė tė marrė ndėshkimin zakonor qė u rezervohet femrave qė bėjnė gjėra tė tilla dhe qė u le vulė nė fytyrė pėr gjithė jetėn?
43) A ėshtė e mundur qė tė gjitha kėta zyrtarė, oficerė hetues tė policisė, gjyqtarė tė jenė ēmendur tė gjithė brenda njė ditė dhe tė kenė vepruar kėshtu me mendjen e tyre?
44) Kur tė gjitha mediat nė Kosovė tė kontrolluara nga ju e raportuan ngjarjen sikur gazetar, kryeredaktor, kolumnist tė ishte Bujar Shala, a nuk ishte njė boomerang kjo pėr ju, se me kėtė tradhtuat veten qė ishit ju pas kėtij skenari?
45) Kur vutė Shalėn tjetėr tė KMLDNJ, qė tė shkruante njė pamflet nė gazetė duke i thėnė Albana Vokshit qė t' u kėrkonte falje policėve, a nuk pėrmbushėt me kėtė rrethin e turko-anadollakėve joshqiptarė, se ky Shala tjetėr njihet si fundamentalist islamik, i cili kishat shqiptare i krahason me kishat serbe?
46) A mendoni se pas kėsaj qė ndodhi Lumnija mund tė vijė lirisht nė Tiranė me Endritin, sikur i takon ēdo shqiptareje, kahdo qė tė jetė nė trojet shqiptare, pavarėsisht kufijve?
47) Pėrse i telefonuat kryeministrit Berisha dhe i kėrkuat falje pėr ngjarjen, vetėm pasi qeveria shqiptare reagoi fort pėr ngjarjen?
48) Kur i telefonuat kryeministrit Berisha dhe i kėrkuat falje pėr ngjarjen, pėrse nuk dolėt publikisht qė ta bėni kėtė gjė, ose sė paku tė nxirrnit zėdhėnėsin e qeverisė sė Kosovės? (...)
__________________________________________________ ______

Siq mund te kuptohet nga keto 48 pyetjet publike qe ky fare "albani" i Prishtines (!) ua shtron Hashimit e Jakupit del se ky ose paska qene pjese e ketij "skenari" te pergaditur kunder Albana Vokshit, ose ka qene pjese e "eskortes" se saj!

Mirepo askush qe ka dy fije mend ne koke nuk mund tu besjoje ketyre fare "regjishė" e "skenaresh" te "denja" per filma te Hollivudit.

Ketyre genjeshtrave te "albanit" nuk ju paska besuar as nje mergimtar i yni ne Gjermani, i cili ne pergjigje te tij shkruan si me poshte, citoj:

"Kastriot Perqarsi(Gjermani)

Ky komentuesi qe paraqitet si "Albani nga Prishtina", ose e ka marre komentin e tij fund e krye nga gazeta "Sot " online, te shkruar nga Kastriot Myftaraj, ose eshte Kastriot Myftaraj vete, i cili di vetem te shpife. Kush nuk beson, ja Linku ketu: http://www.sot.com.al/index.php?option=com_content&view=article&id=36546%3Apyetjet-te-cilave-duhet-t-u-pergjigjen-hashim-thaci-dhe-jakup-krasniqi-per-ceshtjen-qvokshiq&catid=55%3Akomente&Itemid=58 Ky ka shkruar para ca kohesh gjithashtu nja artikull shume denigrues per intelektualet kosovare, duke i krahasuar ata me barbare, qe nuk dine asgje,me nje gjuhe qe e kishte perdorur edhe Albana Vokshi me policet. Kush nuk beson, le ti lexoj shkrimet e tij ne "Sot " online dhe le te bindet vete. Ky madje pothuaj ne cdo shkrim te tij, i ofendon shqiptaret e besimit mysliman dhe eshte i njohur ne Shqipėri si percares dhe nxites i urrejtjes nderfetare. Redaksi, te lutem ma boto kete reagim, me duket shume i rendesishem. Flm."


Shpetimi

Z@F
09.12.2010, 09:56:26
Me poshte do e sjell nje reagim te njefare "albanit" nga Prishtina (nuk ma merr mendja se eshte shqiptar i Kosoves), i cili ne shenje revolte per kthimin e policeve te suspenduar ne detyre jo vetem qe shpif ne menyre te turpshme lidhur me skandalin e Albana Vokshit, por ky idiot nuk heziton ti kercnoj ne menyre te vrazhdet doganieret e Kosoves, e per ti vene majen ai i atakon e akuzon edhe Hashim Thaēin e Jakup Krasniqin, duke dashur qe para opinionit ti paraqes si skenarist te ketij skandali te pashembullte.Shpetimi

z. Shpetim
Shkrimin qe ke sjellur, nuk eshte reagim i njefare "Albanit" nga Prishtina por eshte shkrim i njefare Kastriot Myftarajt, n'ia paske degjuar zerin ndonjehere.


*

Gentiani
09.12.2010, 11:56:31
Albana, se ketyre qe lypin pashosha ne kufirin shqiptaro-shqiptare, shuplake shoku surratit edhe me ti ndjeke arave deri tu Republika e pashoshave tu Malisheves :D

Shtetasit shqiptare, kane te drejten te shkelin evropen tani me marreveshje te liberalizimit, e dalin keta hunjet e shpk-se po lypin pashosha e terrorizojne deputete te shtetit te vetem, qe kudo ama kudo ka trokitur per kete shtetin e tu Kosoves.

Jam shume i bindur se ta kishin bere me IRJM nje incident te tille, per nje jave minimum do ua kishin mbyllur kufirin dhe tak, ama asnje fjale nuk do kishit thene!

kodraliu
10.12.2010, 08:52:04
Albana, se ketyre qe lypin pashosha ne kufirin shqiptaro-shqiptare, shuplake shoku surratit edhe me ti ndjeke arave deri tu Republika e pashoshave tu Malisheves :D

Shtetasit shqiptare, kane te drejten te shkelin evropen tani me marreveshje te liberalizimit, e dalin keta hunjet e shpk-se po lypin pashosha e terrorizojne deputete te shtetit te vetem, qe kudo ama kudo ka trokitur per kete shtetin e tu Kosoves.

Jam shume i bindur se ta kishin bere me IRJM nje incident te tille, per nje jave minimum do ua kishin mbyllur kufirin dhe tak, ama asnje fjale nuk do kishit thene!

Pajtohem se duhet te heqim ate kufi,por perderisa nuk behet kjo nga te dyja anet atehere edhe Albana a kushdoqofte duhet te sillen si gjithe te tjeret :po ku sillen shqiptaret keshtu se,sidomos pushtetaret mendojne se shteti eshte prone e tyre dhe se as zot nuk ka pos tyre,po ku i ka hije femres arroganca e banaliteti ,por jane mesua te flasin me fjalore rrugaqesh edhe ne parlament.

Dje u perhap lajmi se prokuroria e shtetit kroat ka leshuar urdherarrestin per kryeministrin qe vrante e kethjellte deri dje ne Kroaci tash deputet per korrupcion dhe abuzim me detyre.U arratis ne Slloveni disa minuta para se
tti trokasin policet ne dere sepse heqja e imunitetir zgjati disa minuta.Kroacia i ka leshuar urdherarrestin nderkombetare permes interpolit.
A thua pushtetaret e Shqiperise dhe te Kosoves te cilet abuzimet dhe korrupcionin e kane rutine a kane frige se edhe tek ne do te te funksionoje nje dite shteti i se drejtes dhe mund ti gjene si Sanaderin dhe ministrat e tij(dy jane tashme te denuar nga gjykakat).A e dine keta se sa e shkurte eshte rruga nga froni deri ne biruce?
Ata qe luajne me popullin e varfer nje dite do te paguajne mekatet ne nje menyre a ne nje tjeter sado te medhej dhe arrogant te duken,ju duket e madhe bira minit me zi se Sanaderit i cili sillej si te ishte vete zoti vetem para gjashte shtate muajve.

Shpetimi
10.12.2010, 11:01:25
Pajtohem se duhet te heqim ate kufi,por perderisa nuk behet kjo nga te dyja anet atehere edhe Albana a kushdoqofte duhet te sillen si gjithe te tjeret :po ku sillen shqiptaret keshtu se,sidomos pushtetaret mendojne se shteti eshte prone e tyre dhe se as zot nuk ka pos tyre,po ku i ka hije femres arroganca e banaliteti ,por jane mesua te flasin me fjalore rrugaqesh edhe ne parlament.

Dje u perhap lajmi se prokuroria e shtetit kroat ka leshuar urdherarrestin per kryeministrin qe vrante e kethjellte deri dje ne Kroaci tash deputet per korrupcion dhe abuzim me detyre.U arratis ne Slloveni disa minuta para se
tti trokasin policet ne dere sepse heqja e imunitetir zgjati disa minuta.Kroacia i ka leshuar urdherarrestin nderkombetare permes interpolit.
A thua pushtetaret e Shqiperise dhe te Kosoves te cilet abuzimet dhe korrupcionin e kane rutine a kane frige se edhe tek ne do te te funksionoje nje dite shteti i se drejtes dhe mund ti gjene si Sanaderin dhe ministrat e tij(dy jane tashme te denuar nga gjykakat).A e dine keta se sa e shkurte eshte rruga nga froni deri ne biruce?
Ata qe luajne me popullin e varfer nje dite do te paguajne mekatet ne nje menyre a ne nje tjeter sado te medhej dhe arrogant te duken,ju duket e madhe bira minit me zi se Sanaderit i cili sillej si te ishte vete zoti vetem para gjashte shtate muajve.

Keni te drejte i nderuari kodraliu, por eshte e kote te debatosh me njerz te paarsyeshem e joserioz.
Ja, vetem lexoj shkrimet e disa prej tyre, dhe me siguri do ta ke shohesh se si luajne me dy e me shume politika (fytyra).

Per shembull, nese dikush e lavdron Hashim Thaēin dhe Qeverine e Kosoves per pune te mira dhe rezultatet qe kane arritur ne keto 3 vjete te qeverisjes me vendin, ata jo vetem qe nuk pajtohen, por per me keq shajne e fyejne kedo qe u del perpara.

Ndersa kur dikush e kritikon Hashim Thaēin dhe disa segmente te caktuara te Qeverise se Kosoves per disa fenomene antidemokratike e gabime siq ishte rasti me kete "bukuroshen" e dhjamosur Albana Vokshi, atehere per ēudi te njejtit dalin ne mbrojtje te tij.

Fatkeqesishte ne shqiptaret jemi shume larg te kuptuarit se;

- ēka eshte kritika e shendoshe, e ēka sulmi i paarsyeshem ndaj institucioneve te vendit,
- ēka eshte opozita konstruktive, e cila deri sa te vije ne pushtet eshte nje lloj rregullatori i demokracise, e ēka eshte destruktiviteti e mosdurimi i saj per te pritur deri ne zgjedhjet e ardhshme,
- ēka eshte atdhedashuria, qe per synim ka Bashkimin e natyrshem kombetar te nje kombi, e ēka eshte keqerdorimi i "patriotizmit" deklarativ me qellim te sulmit ndaj kundershtarit politik,
- ēka eshte zbatimi me vendosmeri i ligjit, e ēka eshte nderhyrja e politikes per interesa te politikes ditore,
-.....e tjera.

Prandaj, shikuar ne kompleksitetin e te gjitha dukurive te tilla negative qe po ndodhin ne trojet tona, njeriu vjen ne perfundim se si ne Kosove ashtu edhe ne Shqiperi ka nevoje per nje qeverisje te forte, e cila jo vetem qe do te deklarohet ne teori per "zero tolerance" ndaj krimit, korrupcionit dhe sjelljes jodemokratike, por vertete ti hapet rruge zbatimit te ligjit me gjithe forcen e vet, ne menyre qe si njerzit e veshur me pushtet ashtu edhe gjithe shoqeria jone te kuptojne se nuk ka as liri, as demokraci dhe as zhvillim ekonomik pa respektimin e te ligjit.

Dikush qe ne koken e tij fantazon per nje lloj demokracie liberale, e cila shume lehte mund te kaloj ne anarki, kete qe e thashe me larte mund ta kuptoj si instalim te nje shteti policor ne Kosove dhe Shqiperi.
Por me bindje te plote e theme se kjo nuk qendron aspak.
Le ta provoj dikush nga politikanet e ndonje shteti te BE-se te bije ne kundershtim me ligjin dhe Kushtetuten e vendit te vet, pa do ta shohim se si do te reagonin organet shtetrore.

Ka shume shembuj ne shtetet e BE-se qe pas nje gabimi shume te vogel te ndonje njeriu te veshur me pushtet jo vetem qe ky behet objekt perfoljesh ne shtyp e hetimi nga drejtesia, por te tillet menjehere shkarkohen nga te gjitha funkcionet shtetrore e politike, dhe ne fund edhe denohen sipas ligjit.

Ndersa politikanet shqiptar, e veēmas ata te Shqiperise, edhe pasi vertetohet se ata kane shkelur ligjin e Kushtetuten, jo vetem qe nuk denohen, por ne te shumten e rasteve ngriten ne poste edhe me te larta.

Shembuj konkret kemi akuzen kunder Lulzim Bashes, ku Kontrolli i Larte i shtetit e vertetoj keqperdorimin dhe zhdukjen e mbi 100 milion eurove per Autostraden Durres-Kukes-Morine, ai jo vetem qe nuk e perball me drejtesine, per per fqen e zeze te Sali Berishes u ngrit nga posti i Ministrit te Transporteve ne postin e Ministrit te Jashtem.
Dhe kur plasi sherri me faljen (ose shitjen) e mbi 350 km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise shtetit grek, perseri Sali Berisha e shperbleu Lulzim Bashen, duke ja dhene postin e Ministrit te Brendshem!
Me kete te fundit Berisha ja dha mundesine Lulzim Bashes qe ta fus nen kontrollin e tij edhe policine dhe te gjitha levat e sigurise kombetare, ne menyre qe me kohe ti zhdukė te gjitha deshmite e tradhtive te tij dhe grupit te grumbulluar rreth PD-se se Sali Berishes.

E njejta ndodhi edhe me Fatmir Mediun, i cili edhe pse akuzohet per Tragjedine e Gerdecit, ku humben jeten 26 dhe u plagosen e mbeten te gjymte edhe qindra shqiptar te tjere, perseri Sali Berisha vetem sa e shkarkoj per nje kohe te shkurter nga detyra e Ministrit te Mbrojtjes, e tani perseri e ka ne kabinetin e tij qeveritar si Minister te Ambientit.
Me kete te fundit Sali Berisha shqiptareve u thote:
"une edhe ju vras e plagos, ua shaktrroj shtepite dhe objektet e biznesit, por perseri ne krye te Ministrise se Ambientit ua vendos njeriun i cili eshte pergjegjesi kryesor per ndotjen e ambientit te rrethines se Gerdecit, ku pas shperthimit te "fabrikes se vdekjes" mijera hektareve toke jane te "mbjellura" me predha e municione tjera luftarake.

Por Sali Berisha ka "shperblyer" me poste politike edhe nje ish minister tjeter, i cili edhe pse ne moshe te thyer, deshti qe nje "zogez" ta fuste ne kthetrat e tij te ndyra.
Fjala eshte per ish ministrin e kultures Ylli Pango.

Ky Ylli Pango, mos te harrojme se ishte edhe Profesor ne Universitetin e Tiranes, ra "viktime" e epsheve te tij perverze, ku duke e keqperdorur postin e tij zyrtar si minister kulture tentoj qe "ta fuste ne dore" nje vajze e cila kerkonte pune ne Ministrine qe ai drejtonte.
Mirepo pas plasjes se ketij skandali Sali Berisha reagoj shpejte, dhe vetem pas 5 minutave e shkarkoj ministrin Pango.
Te gjithe e lavdruan kete veprim te shpejte e te arsyeshem te Berishes.
Mirepo, pas pak kohesh ishte po Berisha qe Ylli Pangos ja dha nje post te larte ne instucinet e Shqiperise (per momentin nuk me kujtohet se ne ēfare posti e ka ngritur), dhe me kete veprim ky idiot shqiptareve ua dha mesazhin me te keq te mundshem, duke dashur tu thote:
"jo vetem hajnat, shitesit e atdheut, vrasesit dhe shkatrruesit e ekologjise se vendit i dua ne Qeverine time, siq jane Lulzim Basha e Fatmir Mediu, por une prane vehtes i dua edhe kurvaret e dhunuesit, siq eshte ky majmuni Ylli Pango"!

Ka shume se ēka shkruhet e thuhet per "shqiptarin e vertete" Sali Berishen, por edhe vetem keto fakte qe i solla me larte do te mjaftonin per ta kuptuar se kush eshte ky idiot.

Shpetimi

Doktori
10.12.2010, 11:30:15
Per Vershimet qe perseriten viteve te fundit cdo vit ne veriperendim te Shqiperise!

Eshte koha te dale Sali Berisha para popullit dhe tua sqaroj se cfar donte te thoshte ne vitet 1991-93 ne Shqiperi kur ndizte euforine dhe u bente thirrje popullit te ngriten e te shkatrrojne fabrikat ne emer te luftes kunder komunizmit, te shkatrrojne kanalizimet e fermat ne emer te komunizmit me arsyetim se do te ngriten kanalizime tjera te Demokracise!! fabrika tjera e bla bla bla...

Ky qe perjetojme sot eshte fryti i nje politike banditeske e shkatrruese dhe per fat te keq si gjithmone ai qe vuan eshte Populli!

Gentiani
10.12.2010, 12:39:16
Pajtohem se duhet te heqim ate kufi,por perderisa nuk behet kjo nga te dyja anet atehere edhe Albana a kushdoqofte duhet te sillen si gjithe te tjeret :po ku sillen shqiptaret keshtu se,sidomos pushtetaret mendojne se shteti eshte prone e tyre dhe se as zot nuk ka pos tyre,po ku i ka hije femres arroganca e banaliteti ,por jane mesua te flasin me fjalore rrugaqesh edhe ne parlament.

Dje u perhap lajmi se prokuroria e shtetit kroat ka leshuar urdherarrestin per kryeministrin qe vrante e kethjellte deri dje ne Kroaci tash deputet per korrupcion dhe abuzim me detyre.U arratis ne Slloveni disa minuta para se
tti trokasin policet ne dere sepse heqja e imunitetir zgjati disa minuta.Kroacia i ka leshuar urdherarrestin nderkombetare permes interpolit.
A thua pushtetaret e Shqiperise dhe te Kosoves te cilet abuzimet dhe korrupcionin e kane rutine a kane frige se edhe tek ne do te te funksionoje nje dite shteti i se drejtes dhe mund ti gjene si Sanaderin dhe ministrat e tij(dy jane tashme te denuar nga gjykakat).A e dine keta se sa e shkurte eshte rruga nga froni deri ne biruce?
Ata qe luajne me popullin e varfer nje dite do te paguajne mekatet ne nje menyre a ne nje tjeter sado te medhej dhe arrogant te duken,ju duket e madhe bira minit me zi se Sanaderit i cili sillej si te ishte vete zoti vetem para gjashte shtate muajve.

Po, po, kodraliu ama nuk ka parime te dyfishta per ata qe hyjne nga veriu dhe pjesa e tjeter. Ka mundur ky skandal te evitohet ne momentin qe ta kishin kuptuar ato "kafshet" qe eshte fjala per deputete dhe te mbetesh i bindur,qe nuk do permendej ai rast.

Po nese shkohet sipas asaj logjike kush eshte Albana dhe ēfare fjalori perdore ose ta zeme rastin ... edhe Cicciolina, nje ex aktore e pornofilmave ka qene deputete ne parlamentin e tu Italise, demek ndodhi te kishte kaluar qanenaj ka Vermica, po per ti thene ata duganjerat "zdeshi breket" qitash se ta rregullojme pashoshen :D shembull banal, por sipas logjikes se arsyetuarit qe lexova ketej, del se keshtu do te perfundonte !!!

Shume dakord, nese do te ishte personi ne fjale ne kerkim, ama njehere doli, o motra pashoshen e paske falls, e pastaj na ka then "kafshe" edhe ne fund hajde ne qitash po ta tregojme shtetin ligjore ne gjykaten e Prizrenit!

Ndersa kete punen e procedurave e kam diskutuar edhe ne nje forum tjeter, kur insistonin ne procedura... ēka thuani sikur, ama sikur shteti Shqiptar me 1998 dhe ne 1999 te ju thoshte, oh vellezer jemi, ama ketu eshte kufi shteterore dhe nuk mundem te ju le te hyni ketej, pos atyre qe kane pasaporta! ... e qita tjeret qe nuk kena pashosha ?... po na vie keq, ama ky eshte kufi shterore!

kodraliu
10.12.2010, 14:42:11
Po, po, kodraliu ama nuk ka parime te dyfishta per ata qe hyjne nga veriu dhe pjesa e tjeter. Ka mundur ky skandal te evitohet ne momentin qe ta kishin kuptuar ato "kafshet" qe eshte fjala per deputete dhe te mbetesh i bindur,qe nuk do permendej ai rast.

Po nese shkohet sipas asaj logjike kush eshte Albana dhe ēfare fjalori perdore ose ta zeme rastin ... edhe Cicciolina, nje ex aktore e pornofilmave ka qene deputete ne parlamentin e tu Italise, demek ndodhi te kishte kaluar qanenaj ka Vermica, po per ti thene ata duganjerat "zdeshi breket" qitash se ta rregullojme pashoshen :D shembull banal, por sipas logjikes se arsyetuarit qe lexova ketej, del se keshtu do te perfundonte !!!

Shume dakord, nese do te ishte personi ne fjale ne kerkim, ama njehere doli, o motra pashoshen e paske falls, e pastaj na ka then "kafshe" edhe ne fund hajde ne qitash po ta tregojme shtetin ligjore ne gjykaten e Prizrenit!

Ndersa kete punen e procedurave e kam diskutuar edhe ne nje forum tjeter, kur insistonin ne procedura... ēka thuani sikur, ama sikur shteti Shqiptar me 1998 dhe ne 1999 te ju thoshte, oh vellezer jemi, ama ketu eshte kufi shteterore dhe nuk mundem te ju le te hyni ketej, pos atyre qe kane pasaporta! ... e qita tjeret qe nuk kena pashosha ?... po na vie keq, ama ky eshte kufi shterore!

Cicciolina...!!! me siguri rralle e ka perdore passaporten neper kufij,ama Albana edhepse emrin e bukur nuk e kane njohur policet se ne eshte apo nuk eshte deputete,nuk i percjellin te gjithe mbledhjet ekuvendit te Shqiperise si une e ti.Ajo fare nuk eshte prezentuar si deputete por ka injorua procedurat.Askujt nuk i shkruan ne balle se kush eshte dhe ata e kane ndaluar edhe per faktin pse i ka injorua:Pastaj ka fillua me epitete e sharje dhe policet e kane krye detyren sipas ligjit,per ate edhe jane kthyer ne pune.
Duhet te jene shembull deputetet dreqi ta marre dhe te sillen me mmodesti e jo si te kishin pike nga qielli.Modestia e nderon njeriun dhe me siguri se po te ishte sjelle ne menyre njerzore do te kishte hase ne respekt e mirekuptim :Por i ke degjuar ne debate e kane bere gojen qenef dhe kur degjoj fjalorin dhe menyren e te folurit te shumices se deputeteve te Shqiperise ,me neveritet edhe femra,neperka te verteta. Nuk i shkon femre vrazhdesia dhe arroganca. Ciciolina,... ahh shejtan je edhe ti,ku na qite ne mend tash, ,ajo do te ishte sjelle aq embel sa policet do te harronin ti kerkonin pasaporten ,madje edhe ti po te ishe ne vend te tyre.
Shendetin pra.

Gentiani
10.12.2010, 23:41:50
Cicciolina...!!! me siguri rralle e ka perdore passaporten neper kufij,ama Albana edhepse emrin e bukur nuk e kane njohur policet se ne eshte apo nuk eshte deputete,nuk i percjellin te gjithe mbledhjet ekuvendit te Shqiperise si une e ti.Ajo fare nuk eshte prezentuar si deputete por ka injorua procedurat.Askujt nuk i shkruan ne balle se kush eshte dhe ata e kane ndaluar edhe per faktin pse i ka injorua:Pastaj ka fillua me epitete e sharje dhe policet e kane krye detyren sipas ligjit,per ate edhe jane kthyer ne pune.
Duhet te jene shembull deputetet dreqi ta marre dhe te sillen me mmodesti e jo si te kishin pike nga qielli.Modestia e nderon njeriun dhe me siguri se po te ishte sjelle ne menyre njerzore do te kishte hase ne respekt e mirekuptim :Por i ke degjuar ne debate e kane bere gojen qenef dhe kur degjoj fjalorin dhe menyren e te folurit te shumices se deputeteve te Shqiperise ,me neveritet edhe femra,neperka te verteta. Nuk i shkon femre vrazhdesia dhe arroganca. Ciciolina,... ahh shejtan je edhe ti,ku na qite ne mend tash, ,ajo do te ishte sjelle aq embel sa policet do te harronin ti kerkonin pasaporten ,madje edhe ti po te ishe ne vend te tyre.
Shendetin pra.

Jo be Kodraliu, ama pernime qita policat qe nuk jane edhe aq te menēur kjo dihet ku jane te organizuar ne tane dynjene, ama keta perhere i degjon tu thene, se jane ne sherbim te qytetarit, kur shihe ti tre police bashke me gjyqtarin behen bashke e kunder qytetarit.

Po ēfare Cicioline vjen aty, garant pa i pas thene a mos i pate be nja 20 ojra nuk e kishin lene... po ku nuk lane sfere pa korruptue :D

E kaluam ne humor, ama ekcesi ne fjale nuk arsyetohet ne asnje menyre me zbatim ligji.

Shnetje Kodraliu :)

Kruja
24.12.2010, 17:55:55
A i pate fotografite e shokut Sali ju titstat e Kosoves?! Ama, burre t'a pish ne kupe eshte ky shoku katastrofa... i ka hedhur balte vetes ketu e 20 vjet rresht me akuza me bllokmene. Ku je or ti shoku Sali! Te merrej goja ne kuvend te burrave dje dhe flisje pa lidhje, kodra pas bregut, 'fotografi te shkelqyme' i quajte ato me varken e 'noes'. Je bere legen or ti 'burre' malsie! Pale, more or ti shoku, doje dhe origjinalet e fotove, gjoja sikur ato nuk i ke ti ne albumin e familjes origjinal. Ike ore c'fare legeni u katandise.

Medet per ne se kush qeveris! A do ti therrasin mendjes keta qeveritaret tane ne te dy anet e kufirit apo jo?! U doli boja krejt, ler menjane rrobat te cilat u kane rrene me kohe. Kane dale krejt dac ne sy te miletit.

Pse keshtu jane shqiptaret e vertete, or ju adhuruesit e Sal Kobures?!

trixi
24.12.2010, 19:18:41
A i pate fotografite e shokut Sali ju titstat e Kosoves?! Ama, burre t'a pish ne kupe eshte ky shoku katastrofa... i ka hedhur balte vetes ketu e 20 vjet rresht me akuza me bllokmene. Ku je or ti shoku Sali! Te merrej goja ne kuvend te burrave dje dhe flisje pa lidhje, kodra pas bregut, 'fotografi te shkelqyme' i quajte ato me varken e 'noes'. Je bere legen or ti 'burre' malsie! Pale, more or ti shoku, doje dhe origjinalet e fotove, gjoja sikur ato nuk i ke ti ne albumin e familjes origjinal. Ike ore c'fare legeni u katandise.

Medet per ne se kush qeveris! A do ti therrasin mendjes keta qeveritaret tane ne te dy anet e kufirit apo jo?! U doli boja krejt, ler menjane rrobat te cilat u kane rrene me kohe. Kane dale krejt dac ne sy te miletit.

Pse keshtu jane shqiptaret e vertete, or ju adhuruesit e Sal Kobures?!

ma i mire se nanosi e ramosi eshte ......e ka bere Shqiperin lulishte ,edhe planin vjetor e ka kalu 149 % !

..

Belle
25.12.2010, 02:44:58
shqiptari vun e kur vun e shan edhe nanen e vet haj haj medet, smbeti askush i mir !
Nji her kishte ndodh qe hungaria skishte burr shteti dhe shkoi ne kojshi e luten mbretin e austris a pranon te behesh mbret te ne ? po pranoi ai

kush ka kurajo te shkoi ti thot berishes a na qeveris edhe ne ? pik !

Shpetimi
25.12.2010, 08:58:02
Populli thote: "Qeni i keq ne fund e kafshon (e hanė) edhe te zotin"!

Prandaj, ish komunisti besnik i PPSH-se, tani "antikomunisti" me i "vendosur" qe ka njohur historia shqiptare, kur ja donte interesi i tij i lepihej (ja lepinte duarte, per mos te thene b...) Enver Hoxhes, kurse sot per te qendruar ne pushtet me paturpesine me te madhe mohon vetvehten.
Bile ky pizeveng shkon aq larg ne genjeshtrat e tij, sa thote se "kur ishte bere komunist (atehere ishte diku rreth 20 vjeqar) kishte ndikuar levizja antikomuniste ne Ēekosllovaki", gje e cila nuk besohet as nga me injorantet, kuptohet ne perjashtim te atyre qe me vetdeshire duane te genjehen!

Ja, lexojeni me poshte se kush ne te vertete eshte Sali Berisha, dhe sa "antikomunist" eshte ai!

------------------------------------------------------------------------------
Liljana Hoxha: Saliu ėshtė pritur pėr vite si mik i familjes, na u largua pas 90-s

Lindita Ēela | 24/12/2010 |

Flet nusja e Enver Hoxhės pėr fotot familjare me ēiftin Berisha nė Pogradec: Ishim me pushime, Saliu dhe Liria erdhėn tek ne pėr 2-vjetorin e djalit. Publikimi, metodė e pahijshme e njė opozite me mungesė vizioni

E pyetur dje nga "Shekulli" pėr fotot familjare me Sali e Liri Berishėn nė mes-vitet '80, nusja e djalit tė Enver Hoxhės, Liljana, shpjegon momentet e fotografimit dhe i quan kėto publikime "metoda tė pahijshme dhe dhunuese tė opozitės".
Foto janė bėrė nė njė njė takim qė ka pėrkuar me ditėlindjen e nipit tė Enver Hoxhės. Nė ndryshim nga S.Berisha, Liljana Hoxha kurrė nuk e mohon miqėsinė e tyre familjare, miqėsi kjo qė sipas znj.Hoxha ka ekzistuar deri nė vitet '90.
Nga sa rrėfen ajo, kjo miqėsi i ka bashkuar ata edhe nė vilėn e E.Hoxhės nė Pogradec, momente prej sė cilės janė fiksuar edhe nė fotografi. "Atė vit ne ndodheshim me pushime nė Pogradec. Ky takim ku janė publikuar edhe fotot ėshtė pėr shkak tė dy vjetorit tė djalit tim. Saliu ėshtė pritur pėr vite tek ne si mik i familjes. Deri para viteve '90, ne jemi takuar shpesh, por sot nuk mund tė flasim pėr ekzistencė miqėsie ndėrmjet dy familjeve tona", - thotė znj.Hoxha pėr gazetėn "Shekulli". Disa minuta para kėsaj bisede ajo ka nisur njė email, teksti i plotė i tė cilit ėshtė mė poshtė:

"Ėshtė pėr tė ardhur keq qė opozita nė mungesė tė vizionit pėrsiat vajtueshėm vetėm ndasitė nė llogore, nė rastin konkret sorollatet me kėto metoda tė pahijshme dhe dhunuese por qė s'pėrfaqėsojnė asnjė domethėnie politike e as sociale pėr tė sotmen.
Me rėnien e regjimit ne nuk kemi tė bėjmė me asnjė nga personazhet e kėtyre fotove rrethanore, madje pėrveē kryeministrit qė vetvetiu tė ndan hierarkia, me B.Salėn e I.Kalon jemi ndarė pėr papajtueshmėri karakteresh nga ana jonė qė nė regjimin e kaluar e pėr revansh politik nga ana e tyre mė pas. Cilido tė jetė qėllimi i emetimit tė kėtyre fotove nuk mund tė jemi dakord me botimin pirat tė tyre sė paku pa dijeninė tonė. E para ėshtė e gabuar nė principin themelor tė shkeljes sė tė drejtave tė njeriut. E dyta dihet qė jemi principalisht opozitarė tė pushtetit por edhe tė opozitės kur ajo nuk qėndron drejt. Kėsisoj s'bėjmė asnjė anė pėrveēse qėndrimit analitik ndaj problemeve konkrete.
Ndaj e ndjejmė fort lėndimin tashmė tė tejpėrdorimit politik tė profilit tonė nga vetė politika, media e shoqėria. Kur edhe logjika nuk tė ēon pėrpara veēse pas sepse reciprokisht nuk ėshtė fshehur ndonjėherė miqėsia jonė e ndėrprerė tashmė me kryeministrin, qė pėr atė kohė ishte normale si njė nga intelektualėt mė nė zė dhe me integritet". - Sokol e Liliana Hoxha

Fotot, Berisha mbrėmė nė Kuvend: Nuk thyhem

Kryeministri i vendit Sali Berisha, qė ka si njė tezė tė fortė tė artikulimit tė tij politik anti-komunizmin, ka pėrdorur metodėn e njohur tė banalizimit tė sė vėrtetės pėr tė ulur efektin publik tė fotove tė botuara dje ku shihet nė familjaritet me fėmijėt e Enver Hoxhės.
Dje nė Kuvend ai ka shoqėruar njė deklaratė mbi fotot e publikuara me njė tė qeshur, qė nuk dihej nėse fshihte sikletin e kėtij botimi, nė njė kohė kur ai akuzon opozitėn pėr lidhje shpirtėrore me diktatorin, apo tregonte nostalgji pėr atė kohė tė rinisė sė tij.
Me disa fjali pa shumė lidhje njėra me tjetrėn ai tha pak a shumė: "Do t'u kėrkoj tė mė ēojnė origjinalet, 30 vjet mė parė duket si 8 vjet mė parė, e parė. Menduan se do tė mė thyejnė, po.. por unė nuk thyhem kollaj, thyhem atje ku thyhem etj".

Zbulohen fotot: Pushimet e ēiftit Berisha me fėmijėt e Enver Hoxhės

Nė kėtė foto shihet nė njė varkė nė Liqenin e Pogradecit, kryeministri i sotėm i Shqipėrisė, Sali Berisha dhe gruan e tij, sė bashku me Sokol Hoxhėn, djalin e Enver Hoxhės, dhe gruan e tij. Nė prehrin e gruas ėshtė dhe njė fėmijė i vogėl, qė pėr nga mosha ka gjasa tw jetw vajza e ēiftit Berisha, Argita Berisha. Por kėtė presim ta konfirmojė vetė zoti Berisha.

Nė foton tjeter (GALERI FOTO) ėshtė njė pamje edhe mė familjare. Pranė oxhakut ėshtė i shtrirė Sokol Hoxha, djali i Enver Hoxhės, dhe nė krah tė tij ėshtė nusja e tij. Nė krah tė saj ėshtė Liri Berisha, dhe i ulur kėmbėkryq nė plan tė parė ėshtė... Sali Berisha.
Skena ėshtė familjare dhe e ngrohtė, njė atmosferė mes miqsh.

Fotot natyrisht kanė nevojė pėr sqarime tė mėtejshme nga vetė autorėt pėr arsyen e kėsaj feste familjare tė familjes Berisha me familjen Hoxha. Shekulli po boton kopje tė orgjinaleve tė tyre, qė transmetoi dje emisioni "Fiks Fare".

Shekulli

Shpejtimi
25.12.2010, 14:59:42
Socialistet jane bishti i komunistave te ish Partise se Punes
sepse tani koka iu ka ra nga pl;uralizmi.Mirepo ky bishti i
komunistave prap i rrezikshem po i ngjan bishtit te
krokodilit.Sa here qe te luajne bisht soscialistet godasin
duke shkaktuar plage popullit dhe interesave te tije.Ashtu
i pat msua Nena parti ashtu ua ka lane amanet.Keta nuk u
distancuan as njehere prej te palarave te atyre ,por me bisht nder kembe tani zbriten nga koka miletit dhe i hyne nen sqetulla.Tashi nga ky strehim kane fillua te i rrissin dhembet dhe te kafshojne sa here qe te u epet mundesia.
Ketu pari mundohen disa tutor te lidhin fraza e prralla te
bukura nostalgjike per ish diktaturen komuniste e sa here
qe nuk u shiten prrallat e tilla ne shenje zhgenjimi zgjatin
gishtin drejt kah masa qe te marrin edhe ndoje viktime pas
veti.Edhe, edhe kur nuk munden te sundojne me pushtet
atehere deshirojne qe te njollosin figura te tjera bazuar
qe edhe ky si na ka qene!?Nuk ua hane vetem te shkojne ne gjehnem por duan qe te letojne shpirtin e tyre maskara
tue e rrit numrin pas veti.Per te ua kujtua ketyre servileve
qe duan te i marrin nene mbrojtje keta karkalecet e
Partise socialiste se tani ne kohen e pluralizmit nuk po
kerkohet me i shkurtua te gjithe ata qe dualen gjalle nga
klika moniste por po lypet distancim nga ajo dore e zeze
dhe te perkrahin rilindjen e raporteve te reja shoqerore.
Sali Berisha e ka dergue misionin e vet ne vend.Shqiperia
po lulzone per dite e me shume ne te gjitha pjeset e saja .
Shqiperia nuk vuan ma nga dokrrat e komunizmit qe
Shqiperine e paten bere keshtjelle te parajses me kenge
e duartrokitje !?Tashi secili njeri e ka te qarte se duhet
te angazhohet qe te gezoi jeten e vete sa me shume e me mire.E jo qe te ia falin jeten "Nenes Parti".Ketu eshte ai
qelesi i pluralizmit qe sjell ndryshime ,ua kthen vetedien
secilit se nuk eshte mekat apo turp qe secili te mundohet
te krijoje personalitet te vetin e jo te te ia shtrin qafen
diktatoreve qe te denoje e te ua shkurtoi koken.Andaj
me z.Berisha-populli shqiptar po luftojne se bashku
per te miren e cdo individi per te krijua ardhmerine e
Shqiperise se sigurt per te gjithe.Shqiperia ne keto njezet
vitet e fundit perveq perfytjeve dhe plageve qe pesoi nga
germadhat e ish diktatutres se proletrariatit po shenone rrite dhe zhvillim te madh vazhdimisht .Sot Shqiperia ka lshua shtate te vetin dhe eshte ne hapa te sigurte drejt vendeve te zhvilluara.

Kruja
23.01.2011, 08:00:21
Qeveria e saliut ekzekutoi me arme zjarri qytetare te paarmatosur nga selia e vet. saliu e ktheu godinen e kryeministrise ne 'kulle' te tijen prej nga gjuante 'hasmin' pra qytetaret e vet. Milloshevici nuk i vrau serbet kurse saliu j'a kaloi kriminelit serb duke i vrare shqiptaret nga 'kulla' e tij.

E trishtueshme per te gjithe ne shqiptaret kudo qe jemi.

A eshte ky saliu nje shqiptar i vertete?! Shpresojme qe saliu te mos thellohet me tej ne krime te reja ne te ardhmen dhe jep doreheqien si kryeminister i paafte per te qeverisur shqiptaret, perfshire edhe ata shqiptare qe jane ne opozite te cilet i qellon me plumba. Shpresa vdes e fundit.

Grasha_1
23.01.2011, 10:52:31
Qeveria e saliut ekzekutoi me arme zjarri qytetare te paarmatosur nga selia e vet. saliu e ktheu godinen e kryeministrise ne 'kulle' te tijen prej nga gjuante 'hasmin' pra qytetaret e vet. Milloshevici nuk i vrau serbet kurse saliu j'a kaloi kriminelit serb duke i vrare shqiptaret nga 'kulla' e tij.

E trishtueshme per te gjithe ne shqiptaret kudo qe jemi.

A eshte ky saliu nje shqiptar i vertete?! Shpresojme qe saliu te mos thellohet me tej ne krime te reja ne te ardhmen dhe jep doreheqien si kryeminister i paafte per te qeverisur shqiptaret, perfshire edhe ata shqiptare qe jane ne opozite te cilet i qellon me plumba. Shpresa vdes e fundit.

Kete demonstrat e kan shfrytezue disa anetare te partise socijaliste per ti qerue hesapet ne mes veti.
Kush thot se nuk ka pase dhune nga demonstruesit, ose eshte i verber, ose eshte i trente,e pa e gjithe bota se si sillshin njerezit e partis socijaliste me stupca ne ata polic pleq, qe eshte per te ardhur gjynah,mandej gjithe ato makina te djegura, dhe shenja te demtuara, rruget dhe trotuaret e demtuara.
Kruja, ne e dijme se ti je socialist i perbetuar,por mos vill vner ketu more burre se nuk eshte vendi ketu.
Shikoje kete video se si eshte vra ky demonstrues ne menyren ma tinzare qe mund te vrahet dikush,si e kan mbulue keta tre njerez vrasesin dhe si iken ai quni qe shtiu ne demonstrues.http://www.gazetastart.com/videogaleri/132/1/
keto vrasje u ban me qellim hakmarrje dhe doni tash te fajsoni policine e shtetit
Prit pak he burre se e verteta gjithnje del ne shesh.

Gurke
23.01.2011, 11:22:06
Mund edhe te shpekulojm lidhur me politiken e Z.Berisha per te arriturat
ose jo te arriturat!

Mirpo vete fakti se Z.Berisha arriti qe vendin ta sjell ne nje pozite ,ku
populli mund te leviz lirshem ne EU pa viza, eshte nje arritje e madhe !!

Z.Berisha ...mbrojti dhe mbron Kosoven ne te gjitha sverat nderkometare !!

Prandaj keto Demo nga Socjaslistet jo vetem qe nuk kane te bejn me kohen ...por jane edhe nje dam i madhe per Shqiptaret ne pergjithesi,
si dhe ne nje kohe qe askujt nuk i duhen !!

Me se kjo u eshte e qarte te gjithve ....,strohet pyetja nga kush shtyhen keto ide te Socialistve * !?

Nje Politikan mund te numroi 2+2 ...mirpo si duket Edi Rama jo ..a thua nuk din te numroi ky
apo eshte nje gje e qellimt !? Kush qendron ne mbrapavije !?!?

piknik
23.01.2011, 11:57:27
po shihet si ai person rrin para portes e shkon ne qoshe aty,pret diqka
pastaj masi i flet ai tjetri,vrapon shpejt!!
mozomakeq,tjeter ska qka thot njeri
rrebela bre,rrebela kurgje tjeter

mergimtarja
23.01.2011, 12:27:48
Qeveria e saliut ekzekutoi me arme zjarri qytetare te paarmatosur nga selia e vet. saliu e ktheu godinen e kryeministrise ne 'kulle' te tijen prej nga gjuante 'hasmin' pra qytetaret e vet. Milloshevici nuk i vrau serbet kurse saliu j'a kaloi kriminelit serb duke i vrare shqiptaret nga 'kulla' e tij.

E trishtueshme per te gjithe ne shqiptaret kudo qe jemi.

A eshte ky saliu nje shqiptar i vertete?! Shpresojme qe saliu te mos thellohet me tej ne krime te reja ne te ardhmen dhe jep doreheqien si kryeminister i paafte per te qeverisur shqiptaret, perfshire edhe ata shqiptare qe jane ne opozite te cilet i qellon me plumba. Shpresa vdes e fundit.

I nderuar Kruja, me vije per te qare e qesh deri ne kupe Qielli...me Krahasimin qe ke bere ti!
Ti ore do na tregosh neve ketu:Se kush ishte Millosheviqi!!! Je ore ti ne VETE!???
Ti krahason Salihun me Milloshin! Ani e qeshura me vije kur thua:"Millosheviqi nuk i Vrau Serbet?!? Je ti i Sigurt qe Millosheviqi nuk Vrau Serb..? apo mos don te thuash nuk Vrau as njeri apo as nje Shqiptare? Ai beri Gjenocid...Zotrate...ate e din Bota e ti se Ditke?!!!Apo don te antarsosh ne Partin Nene! jo jo ka ikur ajo kohe...ne me se mire e dim si eshte me jejtuar ne Liri se ate kurr se patem?!!!ok ke kujdes mos na preke ne Plage...
Une jetoje Zotrate ne mergim si shumica ketu qe jemi ne DF....
Dil organizo ti zotria e juaj ta zem ne Gjermani a ku do ēoft... edhe para Ministrise edhe Tento me dhun me Hy Brenda...jo qe nuk ke Gjasa me bere kete se per Toke...toke te shtrin bile ta ngjesin edhe nje "nofk" Terrorist...per prishje rendi e qetsie e rrezik jetrash...
Kush ishin ata Demostrusit? Ishin Delagacion per Vizit qe priteshin? Jo, jo Zotrate?
Ati ishin te Ftuarit ne Dasum te Edi Rames te bine "Kurban" per te!Qe ai po priste kur ti thonin e Morem Ministrin! Eja Edi Rama e Hype ne "Kale" se Gomari i Vockel....
Pra Zotria Kruaja neve bile te Shqiptareve te Kosoves mos na Prediko per MIlloshin!
*E nje te theme Zotrate, se populli i Kosoves....ka bere pervoja te mira me Demostrata Paqesore...ne me duar Thote kemi dal Gjithnje para shkjakut...e dim mire ēka duam...e kur polli nuk ka thiruar per Vellavrasje edhe pse edhe Politkuajt tone kane nje gjuhe...ne Zgjedhje...per "vota" me vjelle...nga ai Fjalor kercenues apo edhe e ben pastaj popullin mos me dal fare ne Zgjidhje...sa shtin voten ne Gjepe....bejne" miqesi,kumari,darka,dreka e kualicione" e pra ne nuk u zem per te madhe...se "Politika eshte lavire qe te len vet ajo kur don e jo ti" bile te len si Edi Ramen...e pse ai nuk mundet me u pajtuar me ralitetin.
Po kur ai qenka me Shqiptare me me Atdhetar pse ore nuk i harron ato "Vota" njeriu qe don Atdheun me shume se Veten e tij...shikon Ardhmerin e Vendit qe popullit e Femijeve te Vegjel t`lu le nje shembull per te mire?
Ah, po po femija si te mendojne ata e si te kuptojne ralitetin e cili ka te drjte e cili jo...
e cili don vendin e cili don ta kthen vendin mbrpapa???
Pra per hir te gjitha ato te mbrime qe ka ber Shqiperia e populli i saj edhe Polikuajt bashke me popullin qe Edi ju ka Hutuar ne Mjegull ...Shikoni perpara e mendone Shqiperin ...vetum Vera qe vije do kishin Vershuar milona Turist...apo kjo ju pengon?
Zoti me ju?
Vetum nje me thuaj ti zotria e juaj si te themi neser ne Pune?
Kur te na behet pyetja;ēka u ber ne Shqiperi ēka po don ai Rama!
Albania ...deri dje ishte vendi i sigurt e me Turistik?
Po jo ore se vendisonu se Shteti eshte ne Nato e si menduar ata Gjinushat e Ramosat ta
marin Qeverin nga kush ore se Saliu a Serb Qenka,Grek a Turk? Jo ore Shiptare...
Bile njeriu qe me se shumti i ka pruar Shqiperise!
Po shiqo ti zotrate me miq e me rrethin qe ke Gjykoni Drejte e mos e shpinini Vendin Mbrapa...ne Vend se ju te jeni Stabil e te jeni Zeri me forte per ne,ne keto Qaste te Vendimatare per Kosoven....ju dilni ne rruge po kontroll...

mergimtarja

MI-2
23.01.2011, 12:47:23
Sot shqiptaret me shume s ekure duhet patur unitet Kosova si gjithnje duhet te jet e vendosur qe te jet mburoja me mire e atdheut tone perbashket.Shqiperia thjeshte duhet thene hapur se eshte ne rezik nga hordat dhe mercenaret sebo-grekofil te cilet per 200 leke te rinj sa marin normalisht per nje demonstrate jane te orjentuar drejt renimit te pushtetit dhe marjes se pushtetit me dhune, ate dite kure u vrane ata tre tradhetaret e atdheut ishte planifikuar qe te miren institucionet me dhune te miret pushteti dhe te renohet demokracia,ishte plani i bastionit komunist Tiranas, ku pjese me e madhe e ketij qyteti jane socialist dhe anarkist te perbetuar dhe gjithnje kane tentuar te destabilizojne Shqiperin.Sot shifen qarte intencat e socialisteve ashtu si heren e kaluar te krijojne qregullime dhe anarki, nuk ju kuvendon parlamenti por rruga dhe anarkia eshte i vetmi argument qe kane.Sot shihet qarte kush eshte Edi Rama dhe sateliti i tij Skender Gjinushi.Ju te gjithe pate pamjet renqethese te dhunes se anarkisteve te cilet sulmuan institucionet, sulmuan rendin demokratik ,askush nuk permend hudhjen e flamurit dhe shkeljen e tij nga anrkistet, shikoni filmin se si si shkilet mbi flamur nga keta anarkist dhe terorist shqiptarogrekoserb.Keta jane teroriste as me shume as me pak nuk me dhimbsen asnjeri nga keta tradhetare por uroj qe nese edhe njehere sulmohet qeveria te jete dhjetfishi i ketyre trasdhtarve qe lajne rruget me gjakun e tyre te ndyre.Sali Berisha eshte patrioti me i madhe dhe dashamiri me i madh i Kosoves dhe mbare shqiptaris.

piknik
23.01.2011, 13:00:32
I nderuar Kruja, me vije per te qare e qesh deri ne kupe Qielli...me Krahasimin qe ke bere ti!
Ti ore do na tregosh neve ketu:Se kush ishte Millosheviqi!!! Je ore ti ne VETE!???
Ti krahason Salihun me Milloshin! Ani e qeshura me vije kur thua:"Millosheviqi nuk i Vrau Serbet?!? Je ti i Sigurt qe Millosheviqi nuk Vrau Serb..? apo mos don te thuash nuk Vrau as njeri apo as nje Shqiptare? Ai beri Gjenocid...Zotrate...ate e din Bota e ti se Ditke?!!!Apo don te antarsosh ne Partin Nene! jo jo ka ikur ajo kohe...ne me se mire e dim si eshte me jejtuar ne Liri se ate kurr se patem?!!!ok ke kujdes mos na preke ne Plage...
Une jetoje Zotrate ne mergim si shumica ketu qe jemi ne DF....
Dil organizo ti zotria e juaj ta zem ne Gjermani a ku do ēoft... edhe para Ministrise edhe Tento me dhun me Hy Brenda...jo qe nuk ke Gjasa me bere kete se per Toke...toke te shtrin bile ta ngjesin edhe nje "nofk" Terrorist...per prishje rendi e qetsie e rrezik jetrash...
Kush ishin ata Demostrusit? Ishin Delagacion per Vizit qe priteshin? Jo, jo Zotrate?
Ati ishin te Ftuarit ne Dasum te Edi Rames te bine "Kurban" per te!Qe ai po priste kur ti thonin e Morem Ministrin! Eja Edi Rama e Hype ne "Kale" se Gomari i Vockel....
Pra Zotria Kruaja neve bile te Shqiptareve te Kosoves mos na Prediko per MIlloshin!
*E nje te theme Zotrate, se populli i Kosoves....ka bere pervoja te mira me Demostrata Paqesore...ne me duar Thote kemi dal Gjithnje para shkjakut...e dim mire ēka duam...e kur polli nuk ka thiruar per Vellavrasje edhe pse edhe Politkuajt tone kane nje gjuhe...ne Zgjedhje...per "vota" me vjelle...nga ai Fjalor kercenues apo edhe e ben pastaj popullin mos me dal fare ne Zgjidhje...sa shtin voten ne Gjepe....bejne" miqesi,kumari,darka,dreka e kualicione" e pra ne nuk u zem per te madhe...se "Politika eshte lavire qe te len vet ajo kur don e jo ti" bile te len si Edi Ramen...e pse ai nuk mundet me u pajtuar me ralitetin.
Po kur ai qenka me Shqiptare me me Atdhetar pse ore nuk i harron ato "Vota" njeriu qe don Atdheun me shume se Veten e tij...shikon Ardhmerin e Vendit qe popullit e Femijeve te Vegjel t`lu le nje shembull per te mire?
Ah, po po femija si te mendojne ata e si te kuptojne ralitetin e cili ka te drjte e cili jo...
e cili don vendin e cili don ta kthen vendin mbrpapa???
Pra per hir te gjitha ato te mbrime qe ka ber Shqiperia e populli i saj edhe Polikuajt bashke me popullin qe Edi ju ka Hutuar ne Mjegull ...Shikoni perpara e mendone Shqiperin ...vetum Vera qe vije do kishin Vershuar milona Turist...apo kjo ju pengon?
Zoti me ju?
Vetum nje me thuaj ti zotria e juaj si te themi neser ne Pune?
Kur te na behet pyetja;ēka u ber ne Shqiperi ēka po don ai Rama!
Albania ...deri dje ishte vendi i sigurt e me Turistik?
Po jo ore se vendisonu se Shteti eshte ne Nato e si menduar ata Gjinushat e Ramosat ta
marin Qeverin nga kush ore se Saliu a Serb Qenka,Grek a Turk? Jo ore Shiptare...
Bile njeriu qe me se shumti i ka pruar Shqiperise!
Po shiqo ti zotrate me miq e me rrethin qe ke Gjykoni Drejte e mos e shpinini Vendin Mbrapa...ne Vend se ju te jeni Stabil e te jeni Zeri me forte per ne,ne keto Qaste te Vendimatare per Kosoven....ju dilni ne rruge po kontroll...

mergimtarja
------------------------------------------------------------------------
boll mir i paske tregue po kujna po i tregon se!
ky qasi koka,rrebel hesapi. si intereson kti kto qka i ke tregue hiq,ky merr pare prej grekve me siguri,e qka pritet nga kti dihet.
shteti duhet me majt ren,kur del dikush prej reni.
duhet me kqyr sa i ka shkel Rama ligjet, kushtetuten dhe me i qi nanen e nburg me gjinusha e gramoz-osa, e e

Kruja
24.01.2011, 05:24:03
Zoterinj, fjalet tuaja mbajne ere gjak. Ne jemi shqiptare, edhe une jam po aq shqiptar sa ju. Stergjysherit e mi hapen shkollen e pare shqipe ne Korce, pra luftuan per kombin. Sot ne duhet te kuptojme se c'fare eshte demokracia.

U vrane kater shqiptare. Ata nuk ishin tradhetare por njerez te varfer, njerez hallexhinj qe protestuan kunder qeverise jo per t'i bere hatrin socialisteve. Une nuk jam socialist, une jam enverist por jam shqiptar dhe e dua demokracine si ju por jo me plumba sepse as Enver Hoxha nuk e gjuajti popullin me plumba. Te rime shtrember e te flasim drejt, ne 1991-shin PPSh nuk vrau asnje njeri me plumba edhe kur u rrezua monumenti i Enver Hoxhes dhe pushtetin PPSh-ja e la vete me vota, nese ju kujtohet. Bile votimi u perserit dy here qe te fitonte PD-ja sepse heren e pare humbi PD-ja. Mirepo shqiptaret nuk votuan per te zevendesuar PPSH-ne me nje PPSH tjeter edhe me te eger dhe gjakese.

Mos harroni se berisha ka hyre ne gjak me kater fise sot sepse i ka vrare me plumb ne distance ata kater qytetare. Nuk ka ligj qe thote te ekzekutohet qytetari kur ndodhet jashte kangjellave te kryeministrise, dhe ekzekutimet ndodhen, i kane filmuar kamerat dhe jane fakt qe jane kryer ne panik nga gardistet e frikesuar te berishes nga brenda Kryeministrise. Jo mor burra, nuk kthehet Kryeministria ne Kulle. Ajo eshte institucion qe i bindet kushtetutes e cila thote qarte se qytetaret e paarmatosur nuk asgjesohen. Kudo ne bote goditen policet me pankarta, shkopinj, gurre. Por asnjehere ne vendet demokratike perendimore nuk asgjesohen me plumb qytetaret, nuk lejohet kjo sepse shteti ka mjete te tjera ndaj dhunuesve te rendit si per shembull arrestimet por jo edhe ekzekutimet ndaj te paarmatosurve. Nuk eshte demokratike ajo qeveri qe vret qytetaret e vet te paarmatosur te cilet protestojne me te drejte apo pa te drejte kunder saj.

Sali Berisha ka hyre ne gjak me kater fise dhe ka fituar urrejtjen e shqiptareve sepse e ka leshuar shume gojen ne kuvend te burrave, e ka shthurur gojen dhe i ka zemeruar shume shqiptaret. Qeveria e tij do te rrezohet me siguri te plote, jo me dhune por me vota. Eshte me mire per Sali Berishen te jap doreheqie dhe te behen zgjedhjet e reja te ndershme sa me pare. Kjo i sherben Shqiperise. Keshtu funksionin demokracia, dhe dihet se partia e tij do te humbe ne keto zgjedhjet e ardheshme por jo ama edhe Shqiperia sic thoni ju. Shqiperia nuk eshte as PDja dhe as qeveria e saliut, as PSja dhe as edi rama. Kur i tejkalon caqet populli te ndeshkon me demostrata, protesta, dhe me vota kushdo qeveri te jesh.

Ata fatkeqe u rrezuan nga plumbi ne lule te rinise, te kap trishtimi kur i sheh t'i vrase qeveria e tyre edhe pse ata nuk e donin ate qeveri. Eshte vertet marre te ekzekutosh nga distance qytetare, djem te rinj per paarmatosur, te derdhesh gjak shqiptari ne ate qe ne e kemi Bulevardi Deshmoret e Kombit. Ata u vrane jo sepse donin te rrezonin sistemin, shtetin ligjor sic thote saliu por ata nuk donin saliun dhe kusaret e tij ne qeveri. Nuk barazohet qeveria me shtetin ligjore bre burra sepse keshtu biem ne diktature te kulluar.

Shqiperia eshte shume afer demokracise perendimore vetem kur te behen zgjedhje te pakontestuara sepse vetem komunistet e PPSh-se i bene te ndershme zgjedhjet dhe pas asaj te gjitha zgjedhjet e tjera kane qene te parregullta. Kjo nuk tingellon mire qe komunistet i bene te mira zgjedhjet kurse 20 vjet rresht vidhen ato. Nuk shkon kjo, ka hipur hajnia ne kup te qiellit, papunesia, krimi, imoraliteti, droga jane te gjitha brenda ne qeverine e saliut, me dokumenta dhe video i kane pare njerezit prandaj nuk mbulohen keto me fjale te ndyra ne kuvend te burrave. Duhet nderim qeverie. Une keshtu mendoj. Qofte edhe socialiste, por qeveria te nderohet sepse hajnia i ka hipur ne zverk qytetareve.

Sa per Milloshevicin, une e thashe qe ai ishte nje kriminel qe vrau enite e tjera me cdo mjet shfaroses por te pakten ai nuk i vrau serbet. Kurse ky saliu po vret shqiptare bre burra, kjo nuk shkon aspak... na korriti besa ne sy te botes, nuk e vret shqiptari shqiptarin qofte edhe per pushtet; duhet kompromis, dialog dhe jo te kercase pushka se kalon ne vellavrasje kjo pune pa qene nevoja. NUk u be qameti te ike saliu nga qeveria sepse ka burra te tjere shqiperia plot sic i ka edhe europa qe i nderon qeverite pa sherre.

trixi
24.01.2011, 09:58:33
Letėr Enver Hoxhės: Ja sa vramė

Posted by shqipmedia1 on Shk 28th, 2010 // No Comment
Share

vrasje ekzekutime masaker komuniste 270303540 Letėr Enver Hoxhės: Ja sa vramė

Pushkatim ne Shqiperine komuniste

Pėr herė tė parė, raporti sekret qė Spiro Koleka i dėrgonte Enver Hoxhės, ku pėr tė rrėfyer zellshmėrinė e atyre qė punonin pėr diktatorin ku rrėfehen krimet monstruoze dhe ku pėr statistikat

Nėse kishe vrarė dikė shanset qė regjimi komunist tė tė dėnonte me vdekje ishin tė mėdha, por asnjėherė aq tė mėdha sa tė atij qė akuzohej se kishte folur keq kundėr partisė apo ishte klasifikuar nė listėn e tė ashtuquajturve armiq. Nė letrėn qė Spiro Koleka, nėnkryetar i Presidiumit Popullor, i shkruante diktatorit Hoxha, shpjegohen qartė pse tė dėnuarit pėr krime politike apo siē cilėsohen kėtu krime kundėr shtetit, dėnoheshin mė shumė me vdekje, gati dyfishi i tė njėjtit dėnim tė dhėnė pėr tė dėnuarit pėr vrasje. “Punonjėsit tonė, krimet kundėr shtetit (sabotimi, arratisja dhe puēet) dhe autorėt e tyre i urrejnė, i luftojnė dhe i dėnojnė pa asnjė rezervė, pse rrezikshmėria e kėtyre krimeve ėshtė mė e qartė pėr ta. Por krimet e tjera, si vrasje, rrahje, fyerje, vjedhje, dėmtime tė pronės socialiste nuk i kuptojnė kudo e kurdoherė sa e si duhet”, – shkruan Koleka. Kjo ėshtė dėshmi e qartė pse vrasjet dhe ekzekutimet tė lidhura me krimet politike janė rreth dy herė mė tė larta se ato pėr krimet ordinere. Po ashtu ėshtė e qartė pse njerėzit qė akuzoheshin pėr krime politike, edhe pse nė pjesė mė tė madhe intelektualė e tė shkolluar faleshin disa herė mė pak sesa ata qė akuzoheshin pėr vrasje banale. Tė dhėnat deri mė tani tė papublikuara zbardhin njėkohėsisht edhe vitet mė tė egra tė regjimit komunist. Nė njė raport, kur pėr dėnimin me vdekje flitet si pėr “planin 5-vjeēarė tė duhanit”, theksohet se vitet 1952 deri 1954 e mė tej vitet ‘75-‘77 janė vitet me numrin mė tė madh tė tė ekzekutuarve pėr krime politike. “Ndėrsa nė vitet 1975-1977 ka njė farė ngritje, si pasojė e punės armiqėsore tė puēistėve nė ushtri, e grupit tė sabotatorėve nė ekonomi dhe i atij nė fushėn e kulturės dhe tė arteve, qė u goditėn nga Plenumet e IV, V, VI, E VII tė Komitetit Qendror tė Partisė”, thuhet nė letrėn qė Koleka i dėrgon Hoxhės. Mė poshtė gazeta publikon tė plotė raportin, por edhe tė dhėnat dhe dėnimet me vdekje nė vite.

Presidiumi i Kuvendit Popullor Dosja Nr.118 Viti 1977 Tiranė mė 10.12.1977

Shokut Enver Hoxha Tepėr Sekret

Sekretar i Parė i Komitetit Qendror PPSH Lėnda: Mbi dėnimet me vdekje nga viti 1952 deri nė nėntėmujorin e vitit 1977. Sipas njė porosie qė mė kini dhėnė gjatė vitit vazhdues tė studionim “sa dėnime me vdekje janė dhėnė qė nga viti 1950 e deri nė vitin 1977 e pse” bėmė studimin tė cilin po ju a dėrgojmė. Pėr kėtė studim u kėshilluam edhe me Gjykatėn e Lartė. Studimi ėshtė bėrė nga viti 1952 e kėndej, sepse pėr 1950 e 1951 Gjykata e Lartė nuk ka evidenca tė plota tė shumės sė dėnimeve, pėr tė cilat ligja parashikon dėnimin deri me vdekje. Nėnkryetari i Presidiumit Spiro Koleka *** Tepėr Sekret Dėnimet me vdekje nga organet e drejtėsisė janė dhėnė pėr krime kundėr shtetit, pėr vrasje dhe pėr vjedhje tė pasurisė socialiste (e njė pėr shpėrdorim tė pozitės zyrtare). Gjatė periudhės 25 vjet e nėntė muaj janė dhėnė dėnime pėr 6.937 krime, pėr tė cilat ligja parashikon dėnimin deri me vdekje, tė ndara kėshtu: 3.347 krime kundėr shtetit, 1.424 vrasje me dashje dhe 2.166 pėrvetėsime tė pasurisė socialiste. Nė Presidiumin e Kuvendit Popullor kanė ardhur nga Gjykata e Lartė 747 dėnime me vdekje, tė ndara nė kėtė mėnyrė: 283 ose 37,8 pėr qind pėr krime kundėr shtetit, 320 ose 42,87 pėr qind pėr vrasje dhe 142 ose 19,07 pėr qind pėr vjedhje. U ėshtė falur jeta 255 vetėve ose 34,1 pėr qind tė tė dėnuarve janė zbatuar 492 vendime. Po t’i marrim tė dėnuarit sipas llojit tė krimit del: u ėshtė falur jeta 24.38 pėr qind tė tė dėnuarve pėr krime kundėr shtetit, 37.5 pėr qind tė tė dėnuarve pėr vrasje dhe 45.77 pėr qind tė tė dėnuarve pėr vjedhje. Nga ata qė u ėshtė falur jeta 27.05 pėr qind janė pėr krime kundėr shtetit, 47.06 pėr qind pėr vrasje dhe 25.49 pėr qind pėr vjedhje. Nė numrin gjithsej tė tė dėnuarve bėjnė pjesė vetėm 10 gra ose 1,33 pėr qind. Prej tyre dy pėr krime kundėr shtetit dhe 8 pėr vrasje, tė kryena pėr shkaqe tė dobėta. Katėr prej tyre iu fal jeta. Janė dėnuar me varje gjithsej 8 veta ose 1.08 pėr qind, nga tė cilėt 2 pėr krime kundėr shtetit, 2 pėr vrasje dhe 4 pėr pėrvetėsim tė pasurisė socialiste. Nga kėta 3 janė varur, 5 janė pushkatuar. Pėr krime kundėr shtetit: Shihet se nga viti 1952 deri nė vitin 1964, me pėrjashtim tė viteve 1956, 1957, 1958 e 1960, nė asnjė vit tjetėr numri i tė dėnuarve me vdekje nuk ka zbritur nėn 10 veta, goditja e drejtėsisė proletare ka qenė e fortė, nė veēanti gjatė viteve 1952- 1955. Nga viti 1965 gjer nė vitin 1974 numri i tė numri i tė dėnuarve me vdekje ėshtė nėn 10 veta, nga 1 nė vitet 1971 e 1972, nga 2 nė vitet 1965 e 1974, 4 nė vitin 1967, nga 6 nė vitet 1966 e 1969, e nga 8 nė vitet 1968 e 1973. Nė kėto 10 vjet (1964- 1974) dėnimet me vdekje pėr kėtė lloj krimi kanė qenė mė tė pakėt. Ndėrsa nė vitet 1975-1977 ka njė farė ngritje, si pasojė e punės armiqėsore tė puēistėve nė ushtri, e grupit tė sabotatorėve nė ekonomi dhe i atij nė fushėn e kulturės dhe tė arteve, qė u goditėn nga Plenumet e IV, V, VI, E VII tė Komitetit Qendror tė Partisė. Vetėm nė vitin 1970 nuk ka tė dėnuar me vdekje pėr kėtė lloj krimi. Pėr vrasjet: Vihet re se dėnimet me vdekje nuk kanė qenė nėn 10 pėr ēdo vit, qė nga viti 1952 deri nė vitin 1968, me pėrjashtim tė vitit 1961, kur kanė qenė 9 dhe tė viti 1964, kur kanė qenė 7. Nga viti 1969 deri nė fund tė nėntė mujorit 1977 ato shkojnė nga 2 deri nė 7 nė vit. Nuk ka asnjė vit nė kėtė periudhė qė tė mos ketė pasur tė dėnuar me vdekje pėr vrasje po tė gjykoē, pa marrė parasysh ata tė dėnuar me 10,15,20 e 25 vjet burg, gjendja paraqitet shqetėsonjėse. Prandaj organet e Partisė e tė pushtetit, organet e drejtėsisė dhe organizatat e masave, ashtu si deri tani, duhet tė bėjnė njė punė shumė mė tė gjerė edukuese me punonjėsit pėr parandalimin e kėtij krimi. Pėr vjedhjet e pronės socialiste: Dėnimet me vdekje vetėm nė vitet 1952-1955 janė mbi 10 nė vit (nga 16 deri nė 31). Nga viti 1956 gjer nė vitin 1977 ato kanė zbritur nga 8 nė 1. Nė kėta tė 25 vjet e nėntė muaj ka vetėm 7 vjet, nė tė cilėt nuk ėshtė dėnuar me vdekje asnjė pėr kėtė lloj krimi (vitet 1959, 1963, 1970, 1971, 1972, 1973 dhe 1976). Pra 90 dėnime me vdekje pėr vjedhje janė dhėnė nė vitet 1952-1955 qė llogaritet 63,38 pėr qind tė krejt dėnimeve me vdekje tė dhėna pėr kėtė lloj krimi nga vitet 1952 deri nė vitin 1977. Pakėsimi i tyre nė kėta tė 22 vjetėt e fundit ndodh jo se dėmet e shkaktuara nga krimet qė janė zbuluar gjatė kėsaj kohe kanė qenė mė tė pakta, por se vetė gjykatat janė kufizuar nė zbatimin e kėtij dėnimi. Nga tė dhėnat qė paraqiten nė pasqyrė del se nė vitet 1952, 1957, 1960, 1962, 1965,1967,1969,1972 tė marrun sė bashku rreth 43 pėr qind e tė dėnuarve me vdekje pėr krime kundra shtetit iu ėshtė falur jeta nga Presidiumi. Po kėshtu, pėr vitet 1952,1954, 1956,1957, 1958, 1960, 1961, 1963, 1965, 1969, 1970 rreth 50 pėr qind tė dėnuarave me vdekje, pėr krimin e vrasjes dhe tė vjedhjes sė pasurisė socialiste, ju ėshtė falur jeta nga Presidiumi. Nga pasqyra del e qartė se politika e Partisė sonė pėr ta parė dėnimin me vdekje si njė fenomen tė jashtėzakonshėm ėshtė zbatuar nga gjykatat tona: p.sh, kundrejt gjithsej 3.347 raste krimesh kundra shtetit nė kėta tė 25 vjet e nėntė muaj, pėr tė cilėt ligja parashikon dėnimin deri me vdekje, janė dhėnė vetėm 8.5 pėr qind, pėr krimin e vrasjes 25.3 pėr qind dhe pėr atė tė vjedhjes 6.6 pėr qind. Megjithėkėtė nė punėn e gjykatave dhe tė kolegjit Penal tė Gjykatės sė Lartė ka pasur tek-tuk ndonjė teprim nė vendosjen e dėnimeve me vdekje, ēka tregon se nuk janė ēmuar gjithnjė politikisht dhe me kujdes rrethanat dhe shkaqet e kryerjes sė krimeve si dhe pėrbėrja politiko-shoqėrore e ndonjė tė gjykuarit, pėr tė cilat ka tėrhequr vėmendjen edhe Presidiumi i Kuvendit Popullor. Nė politikėn e dėnimeve me vdekje, nė pėrgjithėsi organet e drejtėsisė duhet tė tregohen shumė mė tė kujdesshėm e mė tė matur. Punonjėsit tonė, krimet kundra shtetit dhe autorėt e tyre i urrejnė, i luftojnė dhe i dėnojnė pa asnjė rezervė, pse rrezikshmėria e kėtyre krimeve ėshtė mė e qartė pėr ta. Por krime e tjera, si vrasje, rrahje, fyerje, vjedhje, dėmtime tė pronės socialiste nuk i kuptojnė kudo e kurdoherė sa e si duhet, si shprehje e veprimtarisė sė armiqve pėr tė thyer unitetin e popullit tonė e pėr tė degjeneruar e kompromentuar punonjėsit dhe pėr tė dėmtuar pronėn e shenjtė socialiste. Nė kėrkesat pėr falje tė paraqitura nė organet e pushtetit e nga kėto nė Presidiumin e Kuvendit Popullor, jo pėr falje tė dėnuarish me vdekje, por pėr falje tė dėnimeve me heqje tė lirisė ose me zhdėmtim tė pronės socialiste, vėrehet njė liberalizim jo i vogėl nga organizatat e masave dhe nga ndonjėherė edhe nga organet e pushtetit qė bėjnė propozime pėr falje. Letra e Komitetit Qendror tė Partisė, drejtuar Komiteteve tė Partisė nė rrethe e nė ushtri, qė tė analizohesh nė Plenume gjatė muajit tetor, gjendja mbi kriminalitetin dhe tė merren masa tė veēanta nga Partia e levat e saja pėr tė pėrmirėsuar rrėnjėsisht gjendjen nė kėtė fushė, do tė ndihmojė shumė qė tė kuptohet drejt e tė zhvillohet mė me forcė, lufta e klasave, duke forcuar sa mė shumė e organizuar sa mė mirė sqarimin dhe edukimin ideologjik tė punonjėsve pėr parandalimin e krimeve e tė shkeljeve tė ligjeve e si rrjedhim tė rrisin vigjilencėn e tė kufizojnė sa mė shumė veprimtarinė armiqėsore.

---------------------------------------------------------------------------------------

Kete sistem dhe keto "vlera" don Edi Ramoviqi me i vendos ne Shqiperi,kur kerkon demimet me vdekje.......hmmmm........Sali Berisha po ju afron kah Evropa ,ndersa Komunistat po shkojn kah vllezrit kinez me keto veprime.....

Kruja
24.01.2011, 15:34:08
Shume mire j'ua bente Enver Hoxha se per ate periudhe shqitaret ishin bere si kembet e pules, nje serb, tjetri grek, tjetri turk, pothuajse po shfaroseshim ne ate kohe. Shume mire ka bere me fashistet dhe spiunet. ne ate kohe kish kuptim plumbi ndaj hajnave po sot qe jemi ne 'demokraci' perse ekzekutohen qytetaret ne mes te rruges?!

Letėr Enver Hoxhės: Ja sa vramė

Posted by shqipmedia1 on Shk 28th, 2010 // No Comment
Share

vrasje ekzekutime masaker komuniste 270303540 Letėr Enver Hoxhės: Ja sa vramė

Pushkatim ne Shqiperine komuniste

Pėr herė tė parė, raporti sekret qė Spiro Koleka i dėrgonte Enver Hoxhės, ku pėr tė rrėfyer zellshmėrinė e atyre qė punonin pėr diktatorin ku rrėfehen krimet monstruoze dhe ku pėr statistikat

Nėse kishe vrarė dikė shanset qė regjimi komunist tė tė dėnonte me vdekje ishin tė mėdha, por asnjėherė aq tė mėdha sa tė atij qė akuzohej se kishte folur keq kundėr partisė apo ishte klasifikuar nė listėn e tė ashtuquajturve armiq. Nė letrėn qė Spiro Koleka, nėnkryetar i Presidiumit Popullor, i shkruante diktatorit Hoxha, shpjegohen qartė pse tė dėnuarit pėr krime politike apo siē cilėsohen kėtu krime kundėr shtetit, dėnoheshin mė shumė me vdekje, gati dyfishi i tė njėjtit dėnim tė dhėnė pėr tė dėnuarit pėr vrasje. “Punonjėsit tonė, krimet kundėr shtetit (sabotimi, arratisja dhe puēet) dhe autorėt e tyre i urrejnė, i luftojnė dhe i dėnojnė pa asnjė rezervė, pse rrezikshmėria e kėtyre krimeve ėshtė mė e qartė pėr ta. Por krimet e tjera, si vrasje, rrahje, fyerje, vjedhje, dėmtime tė pronės socialiste nuk i kuptojnė kudo e kurdoherė sa e si duhet”, – shkruan Koleka. Kjo ėshtė dėshmi e qartė pse vrasjet dhe ekzekutimet tė lidhura me krimet politike janė rreth dy herė mė tė larta se ato pėr krimet ordinere. Po ashtu ėshtė e qartė pse njerėzit qė akuzoheshin pėr krime politike, edhe pse nė pjesė mė tė madhe intelektualė e tė shkolluar faleshin disa herė mė pak sesa ata qė akuzoheshin pėr vrasje banale. Tė dhėnat deri mė tani tė papublikuara zbardhin njėkohėsisht edhe vitet mė tė egra tė regjimit komunist. Nė njė raport, kur pėr dėnimin me vdekje flitet si pėr “planin 5-vjeēarė tė duhanit”, theksohet se vitet 1952 deri 1954 e mė tej vitet ‘75-‘77 janė vitet me numrin mė tė madh tė tė ekzekutuarve pėr krime politike. “Ndėrsa nė vitet 1975-1977 ka njė farė ngritje, si pasojė e punės armiqėsore tė puēistėve nė ushtri, e grupit tė sabotatorėve nė ekonomi dhe i atij nė fushėn e kulturės dhe tė arteve, qė u goditėn nga Plenumet e IV, V, VI, E VII tė Komitetit Qendror tė Partisė”, thuhet nė letrėn qė Koleka i dėrgon Hoxhės. Mė poshtė gazeta publikon tė plotė raportin, por edhe tė dhėnat dhe dėnimet me vdekje nė vite.

Presidiumi i Kuvendit Popullor Dosja Nr.118 Viti 1977 Tiranė mė 10.12.1977

Shokut Enver Hoxha Tepėr Sekret

Sekretar i Parė i Komitetit Qendror PPSH Lėnda: Mbi dėnimet me vdekje nga viti 1952 deri nė nėntėmujorin e vitit 1977. Sipas njė porosie qė mė kini dhėnė gjatė vitit vazhdues tė studionim “sa dėnime me vdekje janė dhėnė qė nga viti 1950 e deri nė vitin 1977 e pse” bėmė studimin tė cilin po ju a dėrgojmė. Pėr kėtė studim u kėshilluam edhe me Gjykatėn e Lartė. Studimi ėshtė bėrė nga viti 1952 e kėndej, sepse pėr 1950 e 1951 Gjykata e Lartė nuk ka evidenca tė plota tė shumės sė dėnimeve, pėr tė cilat ligja parashikon dėnimin deri me vdekje. Nėnkryetari i Presidiumit Spiro Koleka *** Tepėr Sekret Dėnimet me vdekje nga organet e drejtėsisė janė dhėnė pėr krime kundėr shtetit, pėr vrasje dhe pėr vjedhje tė pasurisė socialiste (e njė pėr shpėrdorim tė pozitės zyrtare). Gjatė periudhės 25 vjet e nėntė muaj janė dhėnė dėnime pėr 6.937 krime, pėr tė cilat ligja parashikon dėnimin deri me vdekje, tė ndara kėshtu: 3.347 krime kundėr shtetit, 1.424 vrasje me dashje dhe 2.166 pėrvetėsime tė pasurisė socialiste. Nė Presidiumin e Kuvendit Popullor kanė ardhur nga Gjykata e Lartė 747 dėnime me vdekje, tė ndara nė kėtė mėnyrė: 283 ose 37,8 pėr qind pėr krime kundėr shtetit, 320 ose 42,87 pėr qind pėr vrasje dhe 142 ose 19,07 pėr qind pėr vjedhje. U ėshtė falur jeta 255 vetėve ose 34,1 pėr qind tė tė dėnuarve janė zbatuar 492 vendime. Po t’i marrim tė dėnuarit sipas llojit tė krimit del: u ėshtė falur jeta 24.38 pėr qind tė tė dėnuarve pėr krime kundėr shtetit, 37.5 pėr qind tė tė dėnuarve pėr vrasje dhe 45.77 pėr qind tė tė dėnuarve pėr vjedhje. Nga ata qė u ėshtė falur jeta 27.05 pėr qind janė pėr krime kundėr shtetit, 47.06 pėr qind pėr vrasje dhe 25.49 pėr qind pėr vjedhje. Nė numrin gjithsej tė tė dėnuarve bėjnė pjesė vetėm 10 gra ose 1,33 pėr qind. Prej tyre dy pėr krime kundėr shtetit dhe 8 pėr vrasje, tė kryena pėr shkaqe tė dobėta. Katėr prej tyre iu fal jeta. Janė dėnuar me varje gjithsej 8 veta ose 1.08 pėr qind, nga tė cilėt 2 pėr krime kundėr shtetit, 2 pėr vrasje dhe 4 pėr pėrvetėsim tė pasurisė socialiste. Nga kėta 3 janė varur, 5 janė pushkatuar. Pėr krime kundėr shtetit: Shihet se nga viti 1952 deri nė vitin 1964, me pėrjashtim tė viteve 1956, 1957, 1958 e 1960, nė asnjė vit tjetėr numri i tė dėnuarve me vdekje nuk ka zbritur nėn 10 veta, goditja e drejtėsisė proletare ka qenė e fortė, nė veēanti gjatė viteve 1952- 1955. Nga viti 1965 gjer nė vitin 1974 numri i tė numri i tė dėnuarve me vdekje ėshtė nėn 10 veta, nga 1 nė vitet 1971 e 1972, nga 2 nė vitet 1965 e 1974, 4 nė vitin 1967, nga 6 nė vitet 1966 e 1969, e nga 8 nė vitet 1968 e 1973. Nė kėto 10 vjet (1964- 1974) dėnimet me vdekje pėr kėtė lloj krimi kanė qenė mė tė pakėt. Ndėrsa nė vitet 1975-1977 ka njė farė ngritje, si pasojė e punės armiqėsore tė puēistėve nė ushtri, e grupit tė sabotatorėve nė ekonomi dhe i atij nė fushėn e kulturės dhe tė arteve, qė u goditėn nga Plenumet e IV, V, VI, E VII tė Komitetit Qendror tė Partisė. Vetėm nė vitin 1970 nuk ka tė dėnuar me vdekje pėr kėtė lloj krimi. Pėr vrasjet: Vihet re se dėnimet me vdekje nuk kanė qenė nėn 10 pėr ēdo vit, qė nga viti 1952 deri nė vitin 1968, me pėrjashtim tė vitit 1961, kur kanė qenė 9 dhe tė viti 1964, kur kanė qenė 7. Nga viti 1969 deri nė fund tė nėntė mujorit 1977 ato shkojnė nga 2 deri nė 7 nė vit. Nuk ka asnjė vit nė kėtė periudhė qė tė mos ketė pasur tė dėnuar me vdekje pėr vrasje po tė gjykoē, pa marrė parasysh ata tė dėnuar me 10,15,20 e 25 vjet burg, gjendja paraqitet shqetėsonjėse. Prandaj organet e Partisė e tė pushtetit, organet e drejtėsisė dhe organizatat e masave, ashtu si deri tani, duhet tė bėjnė njė punė shumė mė tė gjerė edukuese me punonjėsit pėr parandalimin e kėtij krimi. Pėr vjedhjet e pronės socialiste: Dėnimet me vdekje vetėm nė vitet 1952-1955 janė mbi 10 nė vit (nga 16 deri nė 31). Nga viti 1956 gjer nė vitin 1977 ato kanė zbritur nga 8 nė 1. Nė kėta tė 25 vjet e nėntė muaj ka vetėm 7 vjet, nė tė cilėt nuk ėshtė dėnuar me vdekje asnjė pėr kėtė lloj krimi (vitet 1959, 1963, 1970, 1971, 1972, 1973 dhe 1976). Pra 90 dėnime me vdekje pėr vjedhje janė dhėnė nė vitet 1952-1955 qė llogaritet 63,38 pėr qind tė krejt dėnimeve me vdekje tė dhėna pėr kėtė lloj krimi nga vitet 1952 deri nė vitin 1977. Pakėsimi i tyre nė kėta tė 22 vjetėt e fundit ndodh jo se dėmet e shkaktuara nga krimet qė janė zbuluar gjatė kėsaj kohe kanė qenė mė tė pakta, por se vetė gjykatat janė kufizuar nė zbatimin e kėtij dėnimi. Nga tė dhėnat qė paraqiten nė pasqyrė del se nė vitet 1952, 1957, 1960, 1962, 1965,1967,1969,1972 tė marrun sė bashku rreth 43 pėr qind e tė dėnuarve me vdekje pėr krime kundra shtetit iu ėshtė falur jeta nga Presidiumi. Po kėshtu, pėr vitet 1952,1954, 1956,1957, 1958, 1960, 1961, 1963, 1965, 1969, 1970 rreth 50 pėr qind tė dėnuarave me vdekje, pėr krimin e vrasjes dhe tė vjedhjes sė pasurisė socialiste, ju ėshtė falur jeta nga Presidiumi. Nga pasqyra del e qartė se politika e Partisė sonė pėr ta parė dėnimin me vdekje si njė fenomen tė jashtėzakonshėm ėshtė zbatuar nga gjykatat tona: p.sh, kundrejt gjithsej 3.347 raste krimesh kundra shtetit nė kėta tė 25 vjet e nėntė muaj, pėr tė cilėt ligja parashikon dėnimin deri me vdekje, janė dhėnė vetėm 8.5 pėr qind, pėr krimin e vrasjes 25.3 pėr qind dhe pėr atė tė vjedhjes 6.6 pėr qind. Megjithėkėtė nė punėn e gjykatave dhe tė kolegjit Penal tė Gjykatės sė Lartė ka pasur tek-tuk ndonjė teprim nė vendosjen e dėnimeve me vdekje, ēka tregon se nuk janė ēmuar gjithnjė politikisht dhe me kujdes rrethanat dhe shkaqet e kryerjes sė krimeve si dhe pėrbėrja politiko-shoqėrore e ndonjė tė gjykuarit, pėr tė cilat ka tėrhequr vėmendjen edhe Presidiumi i Kuvendit Popullor. Nė politikėn e dėnimeve me vdekje, nė pėrgjithėsi organet e drejtėsisė duhet tė tregohen shumė mė tė kujdesshėm e mė tė matur. Punonjėsit tonė, krimet kundra shtetit dhe autorėt e tyre i urrejnė, i luftojnė dhe i dėnojnė pa asnjė rezervė, pse rrezikshmėria e kėtyre krimeve ėshtė mė e qartė pėr ta. Por krime e tjera, si vrasje, rrahje, fyerje, vjedhje, dėmtime tė pronės socialiste nuk i kuptojnė kudo e kurdoherė sa e si duhet, si shprehje e veprimtarisė sė armiqve pėr tė thyer unitetin e popullit tonė e pėr tė degjeneruar e kompromentuar punonjėsit dhe pėr tė dėmtuar pronėn e shenjtė socialiste. Nė kėrkesat pėr falje tė paraqitura nė organet e pushtetit e nga kėto nė Presidiumin e Kuvendit Popullor, jo pėr falje tė dėnuarish me vdekje, por pėr falje tė dėnimeve me heqje tė lirisė ose me zhdėmtim tė pronės socialiste, vėrehet njė liberalizim jo i vogėl nga organizatat e masave dhe nga ndonjėherė edhe nga organet e pushtetit qė bėjnė propozime pėr falje. Letra e Komitetit Qendror tė Partisė, drejtuar Komiteteve tė Partisė nė rrethe e nė ushtri, qė tė analizohesh nė Plenume gjatė muajit tetor, gjendja mbi kriminalitetin dhe tė merren masa tė veēanta nga Partia e levat e saja pėr tė pėrmirėsuar rrėnjėsisht gjendjen nė kėtė fushė, do tė ndihmojė shumė qė tė kuptohet drejt e tė zhvillohet mė me forcė, lufta e klasave, duke forcuar sa mė shumė e organizuar sa mė mirė sqarimin dhe edukimin ideologjik tė punonjėsve pėr parandalimin e krimeve e tė shkeljeve tė ligjeve e si rrjedhim tė rrisin vigjilencėn e tė kufizojnė sa mė shumė veprimtarinė armiqėsore.

---------------------------------------------------------------------------------------

Kete sistem dhe keto "vlera" don Edi Ramoviqi me i vendos ne Shqiperi,kur kerkon demimet me vdekje.......hmmmm........Sali Berisha po ju afron kah Evropa ,ndersa Komunistat po shkojn kah vllezrit kinez me keto veprime.....

trixi
24.01.2011, 15:55:01
Shume mire j'ua bente Enver Hoxha se per ate periudhe shqitaret ishin bere si kembet e pules, nje serb, tjetri grek, tjetri turk, pothuajse po shfaroseshim ne ate kohe. Shume mire ka bere me fashistet dhe spiunet. ne ate kohe kish kuptim plumbi ndaj hajnave po sot qe jemi ne 'demokraci' perse ekzekutohen qytetaret ne mes te rruges?!

Une nuk e gjykoj se a k bere mire apo keq,por e sjell ketu per te bind se edhe ne kohen e Enverit kishte vrasje,internime .......
Ndersa sot ne demokraci te cilen komunistat shqiptar nuk e prekun,kane te drejt te gjith te protestojn por jo te shkatrrojn,rrenojn ,kercnojn......edhe demokracia i ka kufijt e vet.
Ketu ku jetoj ne gjermani mbahen ato protestat e njohura kunder mbetjeve atomike qe deponohen ne veri te gjermanise(jo shume larg nga une ),por secili protestus e dine se nese qon dore kunder policise do te perballesh me masa te rrepta te policise .
Ne Shqiperi ,me vjen keq por shume larg jeni nga kjo DEMOKRACI !

Grasha_1
24.01.2011, 16:06:22
Ka pas nje lloj simpatije ne shkrimet tua,por tash me ke ba me dyshue se tī nuk din se qka eshte demokracija.
Ne demokraci pushteti fitohet me voten e popullit, e jo me dhune apo grushtshtet.
Mos harroni ju Socijalistat se Shqiperija ka hy ne Nato,dhe se nje shtetet anetare te Natos nuk mund te kete grushtshtet.
O ishalla nuk e perdorni dhunen te premten, se ka me ju shkel me tanksa si ne Kine.
Qfar populli eshte ai qe lufton kunder shtetit, per te ardhe edhe nje here hajnat Socijalist ne pushtet,a pak ju kan rjep lekuren Socijalistet a?

Kruja
24.01.2011, 16:47:29
Une nuk e gjykoj se a k bere mire apo keq,por e sjell ketu per te bind se edhe ne kohen e Enverit kishte vrasje,internime .......
Ndersa sot ne demokraci te cilen komunistat shqiptar nuk e prekun,kane te drejt te gjith te protestojn por jo te shkatrrojn,rrenojn ,kercnojn......edhe demokracia i ka kufijt e vet.
Ketu ku jetoj ne gjermani mbahen ato protestat e njohura kunder mbetjeve atomike qe deponohen ne veri te gjermanise(jo shume larg nga une ),por secili protestus e dine se nese qon dore kunder policise do te perballesh me masa te rrepta te policise .
Ne Shqiperi ,me vjen keq por shume larg jeni nga kjo DEMOKRACI !

pra, jam dakort. cdo shtet ka ligjet e veta, te drejta apo jo te drejta qofshin. por ama i ka ligjet. ne 21 janar berisha i shkeli ligjet e shtetit kapitalist, vrau jashte ligjit. ti e di mire se nuk qellohet me arme zjarri ne popull pa dallim sepse nuk e di ke qellon. prandaj polici ne perendim qellon vetem kur personi eshte i armatosur, ose me mjete vrasese se per shembull makine, buldozier, autobus, maune, dhe behet killer, futet ne territorin e ndaluar, behet rrezik publik per vrasje apo dhunim te shtetit. Te pakten per tre qytetare ne Tirane nuk duket aspak se jane te kesaj kategorie. Berisha u tremb dhe qelloj me arme, e beri kryeministrine si kullen e te jatit ne vicidol, u kthye prapa ne mesjete; akti primitiv. edhe me kanun nuk mund te qellosh nga kulla nje person te paarmatosur thjesht sepse ke frike. Ti arestoje ate person qe te bezdis, policia eshte atje ne shesh per dy gjera: te mbroje kryeministrine, dhe te mbroje, krijoje kushte per qytetaret te protestojne ne kushte sigurie jetese dhe jo te kercenuar nga larg me automatike. A kupton c'fare ka ndodhur?! ai qe thyen, djeg makina, etj arrestoje ti, per ate pune eshte policia, te rivendose rendin. Kjo behet pas demostrates, si kudo ne i kemi pare tani se jetojme ne perendim. Jo me ekzekutime sepse tani berisha duhet te nxjerre ne baze te cilit ligj i ka ekzekutuar ata qytetare. Esht shume e rrende kjo! me pasoja per shoqerine.

Kruja
24.01.2011, 17:00:29
Ka pas nje lloj simpatije ne shkrimet tua,por tash me ke ba me dyshue se tī nuk din se qka eshte demokracija.
Ne demokraci pushteti fitohet me voten e popullit, e jo me dhune apo grushtshtet.
Mos harroni ju Socijalistat se Shqiperija ka hy ne Nato,dhe se nje shtetet anetare te Natos nuk mund te kete grushtshtet.
O ishalla nuk e perdorni dhunen te premten, se ka me ju shkel me tanksa si ne Kine.
Qfar populli eshte ai qe lufton kunder shtetit, per te ardhe edhe nje here hajnat Socijalist ne pushtet,a pak ju kan rjep lekuren Socijalistet a?

Grasha, ketu behet fjale per shkelje ligji. I bie qe neser ti kur te jesh i pakenaqur me qeverine e radhes te kesh frike te dalesh ne rruge te shfrysh dufin, bile edhe kunder policit, sepse pastaj polici nxjerr koburen dhe te ekzekuton ne vend! Polici prandaj eshte i specializuar, te perdore mburojen moderne plastike, te shtyje mbrapsh, te jete profesionist dhe bile edhe te largohet kur njerezit e kalojne kufirin e dhunes me gurre, shkopinj, shtyrje dhe sharrje. Pastaj shko ti dhe arestoje ate qe ka bere zullum te tepert. Ky eshte ligji, jo ti i bie me pushke bam e bam e bam dhe i le thes ne vend i mbulon ne gjak. Kjo eshte terror a kupton. Ja neser ata dalin prape, se prape do t'ju bjere saliu me pushke? atje ne mes te rruges. Ata duan te ulerijne, shajne, hedhin gurre, shkopinj, perjashta gardhit por ama t'i c'fare do besh, do tu biesh me automatik? Sepse kete gje do t'a bejne prape ata ne 28 janar, bile do bejn me shume sepse jane te revoltuar. Kjo eshte demokracia, mire esht te mos ndodhin fare por ka vjedhje, korrupsion prandaj qeveria me mend ne kesi rastesh u thote qytetareve bujrum beni zgjedhje te reja dhe shohim pastaj kush fiton. Sepse Grasha asnje qeveri nuk do te jete e kulluar, por ama kjo qe eshte sot i ka dale boja krejt, e ka ndy krejt me vjedhje, korrupsion, sharrje te ulta ne kuvend te burrave, imoralitet, shume ministra akuzohen direkt nga populli, gerdeci, rruga e kombit, tenderat, genc ruli, meta, luli, ai mediu, jane te gjithe bande keta, nuk pyesin per ligjin keta vetem per xhepat e tyre. Mirepo ka njerez qe vuajne per buke ne Shqiperi edhe ne Kosove ka, si i behet ketyre, keta dihet qe kur vjen dita do te bejne demostrata. une nuk e kam me saliun, sepse ai tani edhe te doje te ike nuk e le te ike banda sepse i thote pa dil atje dhe fol, mashtro, genje, bej c'fare te duash vetem dil dhe n'a mbro me fjale dhe me polica. Sepse kane frike ata, kane vjedhur shume prandaj duhet nderpre ky zullum qe te mos behet edhe me keq. Demokracia e ka mekanizmin per zbutje, bej zgjedhje, pike.

malsori
24.01.2011, 17:01:42
Vdekje kryekriminelit Sali Ramė Berisha.

Nuk i kuptoj njerezit qe me naften e Berishes u jane vrare shoke dhe familjare,e ketu na mbrojne kete pis pisit.

Kruja
24.01.2011, 17:15:03
dicka tjeter Grasha, mos e ngaterrojme shtetin me qeverine. jane dy gjera te ndryshme. nje qeveri ndryshon me vota, shteti mbetet. keta demostrues nuk jane atje te rrezojne shtetin, presidentin, bile edhe qeverine nuk e rrezojne dot sepse duhet te hyjne ne zyrat e qeverise si ne 2008-ten te kujtohet. atehere po, i cenuar shtetin dhe ai qe eshte i armatosur dhe futet ne territor te ndaluar edhe mund te qellohet por jo ai qe eshte atje tutje larg, atij nuk ke c'fare ti besh jo me tanke por as me nje brisk roje sepse ligji te ndalon duart bile ligji ti lidh duart qofsh edhe kryeminister.
degjome mua Grasha, sala e ka pisk punen kesaj here sepse e ka qelb krejt me hajni ngado, po mbron hajdutet, po shkel ligjet sipas qefit te vet, njerezit nuk jane budallenj sot ne 2011-ten. qeveria e tij do te largohet, jo me dhune por ajo opozita do t'a beje punen e vet sepse nuk merren vesh palet, jane bere hasem. sala duhet te largohet nga politika tani se u be gati 70 vjet a kupton, duhen te rinj tolerante jo me kanune, komunizma, etj si keto, iku ajo kohe.

Grasha_1
24.01.2011, 17:15:50
Grasha, ketu behet fjale per shkelje ligji. I bie qe neser ti kur te jesh i pakenaqur me qeverine e radhes te kesh frike te dalesh ne rruge te shfrysh dufin, bile edhe kunder policit, sepse pastaj polici nxjerr koburen dhe te ekzekuton ne vend! Polici prandaj eshte i specializuar, te perdore mburojen moderne plastike, te shtyje mbrapsh, te jete profesionist dhe bile edhe te largohet kur njerezit e kalojne kufirin e dhunes me gurre, shkopinj, shtyrje dhe sharrje. Pastaj shko ti dhe arestoje ate qe ka bere zullum te tepert. Ky eshte ligji, jo ti i bie me pushke bam e bam e bam dhe i le thes ne vend i mbulon ne gjak. Kjo eshte terror a kupton. Ja neser ata dalin prape, se prape do t'ju bjere saliu me pushke? atje ne mes te rruges. Ata duan te ulerijne, shajne, hedhin gurre, shkopinj, perjashta gardhit por ama t'i c'fare do besh, do tu biesh me automatik? Sepse kete gje do t'a bejne prape ata ne 28 janar, bile do bejn me shume sepse jane te revoltuar. Kjo eshte demokracia, mire esht te mos ndodhin fare por ka vjedhje, korrupsion prandaj qeveria me mend ne kesi rastesh u thote qytetareve bujrum beni zgjedhje te reja dhe shohim pastaj kush fiton. Sepse Grasha asnje qeveri nuk do te jete e kulluar, por ama kjo qe eshte sot i ka dale boja krejt, e ka ndy krejt me vjedhje, korrupsion, sharrje te ulta ne kuvend te burrave, imoralitet, shume ministra akuzohen direkt nga populli, gerdeci, rruga e kombit, tenderat, genc ruli, meta, luli, ai mediu, jane te gjithe bande keta, nuk pyesin per ligjin keta vetem per xhepat e tyre. Mirepo ka njerez qe vuajne per buke ne Shqiperi edhe ne Kosove ka, si i behet ketyre, keta dihet qe kur vjen dita do te bejne demostrata. une nuk e kam me saliun, sepse ai tani edhe te doje te ike nuk e le te ike banda sepse i thote pa dil atje dhe fol, mashtro, genje, bej c'fare te duash vetem dil dhe n'a mbro me fjale dhe me polica. Sepse kane frike ata, kane vjedhur shume prandaj duhet nderpre ky zullum qe te mos behet edhe me keq. Demokracia e ka mekanizmin per zbutje, bej zgjedhje, pike.

Nuk merret pushteti e dhune o njeri.

Grasha_1
24.01.2011, 17:16:50
Vdekje kryekriminelit Sali Ramė Berisha.

Nuk i kuptoj njerezit qe me naften e Berishes u jane vrare shoke dhe familjare,e ketu na mbrojne kete pis pisit.

malesori,a ishe at dite ne Tirane?

malsori
24.01.2011, 18:16:29
Grasha1,

he,po themi se keto viktima jan direkt nga dora e Rames,mire.A mund te justifikohen vrasjet qe ka bere vete Berisha,o si kryetar shtetit,si opozite dhe tani si kryeminister? Me mijera vrasje nga dy anet e kufirit dhe per kete heshtin njerezit?Per c'arsye?
Rezymeja e Berishes eshte e perlyer me gjak dhe korrupsion 1 milion here me shume se e Edvinit.

Berisha eshte kryekriminel.
Per ta shpetuar Shqiperine,ky duhet vrare,o nga "avni rrustemi" o nga ligji.

Grasha_1
24.01.2011, 18:27:39
Juve socijalisteve u ka mbet embel nga e 97_ta,kjo nuk do te perseritet kurre,harrojeni.Atehere tjeter kush ka dhan urdher per grushtshtet e jo partija Socijaliste,por nuk due te flas per 97_ten
Mos u ngutni or burra, sepse Sala e ka mandatin e fundit si Kryeminister i Shqiperise,ai do te pensionohet,kurse pas zgjedhjeve te ardhshme do te jete Lulzim Basha Kryeminister.
Ju pelqeu apo jo,e bajshit me shendet.

Shpejtimi
24.01.2011, 18:34:48
Komunistet po edhe kjo akrabaja e tyre socialistet qe jane
te nje gjaku politik taktiken dhe tekniken e goditjes befasuese e kane,brenda perbrenda perberjes se tyre,
si mjet dominimi te epshit shtazarak te kopese se vet
politike.Qe nga fillimi i qelulave partiake te komusteve
te Enver Hoxhes e deri ne perfundimin e asaj kulle
perbindershe u zhvillua nje beteje paranoiste e cmendur
tue likvidua njerez te rrethit te ngusht nga frika se po
ia grabisin pushtetin.Po edhe socialistet tani jane zdeshe
lakuriq tue emitua lloj lloj intrigash e nderskamca deri
te vrasja e tifozve te vet me te vetemen aresye qe te
fajsojne krahun e Sali Berishes .Ky fare rasati fund e krye e ka te tharmin nga politika e Serrbise.Dhe nuk duhet
te na habit As ky enveristi Kruja dhe ky fatosi tjeter i tij
malsori qe po i bien politikes ne nje tel.Keta fare tipash
ne njeren ane e mbrojne politiken vrastare te Enver Hoxhes a ne anen tjeter kerkojne demokraci te pa kufi
nga pushteti aktual qe udheheqin demokratet!?Paraqitet
pyetja, sikur ne kohen e pushtetit te Enverit ta sulmonte
masa qeverine a thua cfare do te behej?Nen dy a thua cfare do te behej me prokurorine e shtetit e cila do te i
kerkonte pergjegjesi kriminale ne radhe te pare nga
radha e gardes ushtarake te mbrojtjes dhe sigurise te
Qeverise!?Imagjinone tani cfare kasaphanje do te bente
Enver Gjakpirsi jo vetem perballe atyre qe do te i shpallnin
lufte por edhe brenda rrethit te shtabit te vet.Tani politika
rrenqethese nga kata drakullat pasardhes te atij labirinthi
politik luajne me dy hije shituese >njera vajton tjetra
sulmon,njera thot po tjetra thot jo, kame thane s'kam thane me nje fjale perballe irreales cpikun fantazma
ndersa prej reales krijojne shpifje rrena me te cilat
thrrasin e ndiellin kob pa nda.Deputetet socialist per as
nje perqindje nuk i mbrojten,nuk i reprezentuan te drejtat
e tifosve te vet ne parlament Ata ne Parlamentin shqiptar
nis e sos e pervetesuan vetem per interesa te tyre.Ata
qendruan ne parlament vetem si hije shkatrrimtare tue
ruajt mandatin e vet per mos me i humb te ardhurat e
tyre qe ua garant ligji.Ata munguan te shumten e kohes
ne pjesmarrje ne mbledhjet parlamentare ,vetem kur
donte te u skadoj afati paraqiteshin ne parlament me
sharje e pshtymje dhe iknin jasht true rezervua te drejten
edhe per nje kohe qe ua garantonte marrjen e te ardhurave.E tere kete loje te poshter e kufizuan vetem
per interesat e veta pa qa koken per popull qe ua dha
voten per te i reprezentua interesat e tyre ne parlament.
Tani me ne fund kur e pane se nuk jane te zotet qe te
hane me dy luge ; te marrin rroga pa pjesmarrje te
rregullt ne parlament dhe te rrxojne qeverine ata
perpiluan planin qe te barrikadojne popullin ne lojen
e intrigave per te shemb Qeverine e Berishes.E tere
pergjegjesine per tragjedine e 21 Janarit qe ndodhi
ne prag te institucionit qeveritar e ka kryesia e PS ne
krye me Edi Ramen.

hotiani
24.01.2011, 18:40:26
Juve socijalisteve u ka mbet embel nga e 97_ta,kjo nuk do te perseritet kurre,harrojeni.Atehere tjeter kush ka dhan urdher per grushtshtet e jo partija Socijaliste,por nuk due te flas per 97_ten
Mos u ngutni or burra, sepse Sala e ka mandatin e fundit si Kryeminister i Shqiperise,ai do te pensionohet,kurse pas zgjedhjeve te ardhshme do te jete Lulzim Basha Kryeminister.
Ju pelqeu apo jo,e bajshit me shendet.

Politika konfliktuoze dhe primitive duhet te merr fund ne Shqiperi sepse ajo nuk sjelle asgje te mire per popullin .Ne shqiperi po behet nje lufte e eger per pushtet te oligarkeve dhe klaneve mafioze te lidhura me politike.Kjo mund te sjelle vetem fatkeqesi.Po te kishte Sali Berisha perballe ndonje politikan tjeter si Pandeli Majkon,e jo Edi Ramen nuk do te hesitoja as edhe per nje moment te perkrahja oponencen e Sales:Jo per arsye ideologjike se ne kete aspekt ne Shqiperi nuk eshte lehte te percaktoshe kush eshte me i majte PS apo PD sot,por thjeshte qe te mundesohet nje normalitet politik ,nje politikberje pa perjashtime,konflikte,perplasje ,fyerje e akuza monstruoze.
Sa te jete ne pushtet Sali Berisha kurre nuk do te kete Shqiperi normale dhe demokratike sepse ai ai pa konflitke e perplasje nuk mund te mbijetoje politikisht me sa peshku pa uje.me salen e ramen Shqiperia ka rruge shum te gjate te behet normale se lere te hyje ne BE.

malsori
24.01.2011, 18:44:54
Juve socijalisteve u ka mbet embel nga e 97_ta,kjo nuk do te perseritet kurre,harrojeni.Atehere tjeter kush ka dhan urdher per grushtshtet e jo partija Socijaliste,por nuk due te flas per 97_ten
Mos u ngutni or burra, sepse Sala e ka mandatin e fundit si Kryeminister i Shqiperise,ai do te pensionohet,kurse pas zgjedhjeve te ardhshme do te jete Lulzim Basha Kryeminister.
Ju pelqeu apo jo,e bajshit me shendet.

Po de,kush nuk eshte me Berishen eshte socialist.Po mire po e kopijoni.

Kurr ky nuk eshte fajtor.Kur eshte ne pozite,fajin opozita.Kur eshte ne opozite,fajin ka pozita.

tarasi
24.01.2011, 18:46:59
.Po te kishte Sali Berisha perballe ndonje politikan tjeter si Pandeli Majkon,e jo Edi Ramen nuk do te hesitoja as edhe per nje moment te perkrahja oponencen .

Kėtu jemi bashkė!

Grasha_1
24.01.2011, 19:01:15
Politika konfliktuoze dhe primitive duhet te merr fund ne Shqiperi sepse ajo nuk sjelle asgje te mire per popullin .Ne shqiperi po behet nje lufte e eger per pushtet te oligarkeve dhe klaneve mafioze te lidhura me politike.Kjo mund te sjelle vetem fatkeqesi.Po te kishte Sali Berisha perballe ndonje politikan tjeter si Pandeli Majkon,e jo Edi Ramen nuk do te hesitoja as edhe per nje moment te perkrahja oponencen e Sales:Jo per arsye ideologjike se ne kete aspekt ne Shqiperi nuk eshte lehte te percaktoshe kush eshte me i majte PS apo PD sot,por thjeshte qe te mundesohet nje normalitet politik ,nje politikberje pa perjashtime,konflikte,perplasje ,fyerje e akuza monstruoze.
Sa te jete ne pushtet Sali Berisha kurre nuk do te kete Shqiperi normale dhe demokratike sepse ai ai pa konflitke e perplasje nuk mund te mbijetoje politikisht me sa peshku pa uje.me salen e ramen Shqiperia ka rruge shum te gjate te behet normale se lere te hyje ne BE.

Pandeli Majko eshte politikani me i mire qe e ka pas Shqiperija ndonjehere,por per fat te keq eshte ne parti te gabuar.

Kruja
24.01.2011, 20:23:16
zgjedhjet e parakoheshme jane te domosdoshme, jo per te fituar mafijozet por thjesht per te testuar legjitimitetin e kesaj qeverie. nese sala fiton le te rije ndac edhe 100 vjet sa here t'a votojne por votat duhet te mos preken sepse vjen anarshia. ne e dime kete qe prej 20 vjetesh. Boll me zemer; duhet edhe mendja te vihet ne pune sepes me zemer nuk behet as biznes dhe jo me te behet nje qeveri.

e ka ndy shume sala ne kuvend, eshte bere si grua e keqe me thene te drejten, asgje nuk i beson njeri ketij njeriu prandaj duhen zgjedhjet e parakoheshme. nuk eshte kryeministria prone private, kulle malesie, qe e kam trashegim dhe nuk ma merr dot por pas 4 vjetesh po te doni. sepse kesaj i thone qe cilado qeveri te marre votat dhe pastaj t'i nxjerre ujin e zi per 4 vjet. ky sala e ka menderosur krejt, mediun e mbrojti e shperbleu, lulin po ashtu, genc rulin po e po, meta iku qe te vije prape sepse i ka shoket atje, edhe keta olldashrat i leshon si zagare neper tirane si 'trima' duke provokuar me keq popullin... po vazhdoi keshtu jo 97ta por me keq do te shkoje. Ligji mbi te gjitha, ndryshe sala do shkoje per lesh kesaj here.

trixi
24.01.2011, 20:40:41
pra, jam dakort. cdo shtet ka ligjet e veta, te drejta apo jo te drejta qofshin. por ama i ka ligjet. ne 21 janar berisha i shkeli ligjet e shtetit kapitalist, vrau jashte ligjit. ti e di mire se nuk qellohet me arme zjarri ne popull pa dallim sepse nuk e di ke qellon. prandaj polici ne perendim qellon vetem kur personi eshte i armatosur, ose me mjete vrasese se per shembull makine, buldozier, autobus, maune, dhe behet killer, futet ne territorin e ndaluar, behet rrezik publik per vrasje apo dhunim te shtetit. Te pakten per tre qytetare ne Tirane nuk duket aspak se jane te kesaj kategorie. Berisha u tremb dhe qelloj me arme, e beri kryeministrine si kullen e te jatit ne vicidol, u kthye prapa ne mesjete; akti primitiv. edhe me kanun nuk mund te qellosh nga kulla nje person te paarmatosur thjesht sepse ke frike. Ti arestoje ate person qe te bezdis, policia eshte atje ne shesh per dy gjera: te mbroje kryeministrine, dhe te mbroje, krijoje kushte per qytetaret te protestojne ne kushte sigurie jetese dhe jo te kercenuar nga larg me automatike. A kupton c'fare ka ndodhur?! ai qe thyen, djeg makina, etj arrestoje ti, per ate pune eshte policia, te rivendose rendin. Kjo behet pas demostrates, si kudo ne i kemi pare tani se jetojme ne perendim. Jo me ekzekutime sepse tani berisha duhet te nxjerre ne baze te cilit ligj i ka ekzekutuar ata qytetare. Esht shume e rrende kjo! me pasoja per shoqerine.

E para ,ende nuk dihet se kush ke e qelloj !
Ne mesin e protestuesve shihen HIJENAT qe nga afer shtien ne protestus,andaj duhet te zbardhet njehere kush ke qelloj,dhe e dyta ,ne mesin e gjith atyre policve mund te ket qene ndonje "Kruj" aty qe per interesa te Edvin Rames e realizon skenarin e pergatitur,edhe diqka Kruja,sikur "dikush" shume mire po i kordinon keto flakvenje te Shqiperise mu ne kohen kur ne Kosove eshte gjendja serioze,1990,1997......2011....interesant a ?

MI-2
24.01.2011, 23:46:18
Politika konfliktuoze dhe primitive duhet te merr fund ne Shqiperi sepse ajo nuk sjelle asgje te mire per popullin .Ne shqiperi po behet nje lufte e eger per pushtet te oligarkeve dhe klaneve mafioze te lidhura me politike.Kjo mund te sjelle vetem fatkeqesi.Po te kishte Sali Berisha perballe ndonje politikan tjeter si Pandeli Majkon,e jo Edi Ramen nuk do te hesitoja as edhe per nje moment te perkrahja oponencen e Sales:Jo per arsye ideologjike se ne kete aspekt ne Shqiperi nuk eshte lehte te percaktoshe kush eshte me i majte PS apo PD sot,por thjeshte qe te mundesohet nje normalitet politik ,nje politikberje pa perjashtime,konflikte,perplasje ,fyerje e akuza monstruoze.
Sa te jete ne pushtet Sali Berisha kurre nuk do te kete Shqiperi normale dhe demokratike sepse ai ai pa konflitke e perplasje nuk mund te mbijetoje politikisht me sa peshku pa uje.me salen e ramen Shqiperia ka rruge shum te gjate te behet normale se lere te hyje ne BE.

Pale na thuaj qfare Shqiperie normale pate sa ishin socialistet ne pushtet, na thuaj se mos Shqiperia pati prosperitet e vetmja gje qe ksihte ishte kriminaliteti dhe klanet mafioze per export,socialistetne krye me F.Nanon benin marveshje te mshefta me Milosheviqin ne Krete, jujeni vazale serbo greke dhe se nje Shqiperi qe shkone drejt integrimeve Europian eehste bere hale ne sy per serbet dhe greket qe tentojne me qdo kusht pertej vazalve te vet te bejne qregullime ne Shqiperi.Sot kur Shqiperia ka shansin historik te konsolidoj ekonomin dhe turizmin pasi qe Greqia eshte ne krise ekonomike financiare ju socialistet tentoni te kamufloni qellimet e juaja kinse me protesta kunder korupcionit, kure dihet se ju socialistet jeni vet gjeneza e korupcionit.Ju tenton te beni grushtshtet dhe pastaj te merni pushtetin dhe te katandisni Shqiperin dhe te vuni nen ndikimin serbo grek, ky eshte qellimi i juaj.Por sa te ka shqipetare qe urejne grekun dhe shkaun do te ket edhe Shqiperi kure te vdesim ne ateher ndoshta do beni diqka.Lus zotin qe te premten te behet vriten se paku 100 tradhetare te shtetit te SHQIPERIS

hotiani
25.01.2011, 00:22:22
Pale na thuaj qfare Shqiperie normale pate sa ishin socialistet ne pushtet, na thuaj se mos Shqiperia pati prosperitet e vetmja gje qe ksihte ishte kriminaliteti dhe klanet mafioze per export,socialistetne krye me F.Nanon benin marveshje te mshefta me Milosheviqin ne Krete, jujeni vazale serbo greke dhe se nje Shqiperi qe shkone drejt integrimeve Europian eehste bere hale ne sy per serbet dhe greket qe tentojne me qdo kusht pertej vazalve te vet te bejne qregullime ne Shqiperi.Sot kur Shqiperia ka shansin historik te konsolidoj ekonomin dhe turizmin pasi qe Greqia eshte ne krise ekonomike financiare ju socialistet tentoni te kamufloni qellimet e juaja kinse me protesta kunder korupcionit, kure dihet se ju socialistet jeni vet gjeneza e korupcionit.Ju tenton te beni grushtshtet dhe pastaj te merni pushtetin dhe te katandisni Shqiperin dhe te vuni nen ndikimin serbo grek, ky eshte qellimi i juaj.Por sa te ka shqipetare qe urejne grekun dhe shkaun do te ket edhe Shqiperi kure te vdesim ne ateher ndoshta do beni diqka.Lus zotin qe te premten te behet vriten se paku 100 tradhetare te shtetit te SHQIPERIS

Kjo retorike me te cilen me drejtohesh mua si te isha lider i socilisteve te Shqiperise eshte plotesisht e zbrazet sepse me asnje fjale nuk permenda te arriturat e socialisteve as ndonje merite a perparesi te njerit apo tjetrit grupacion politik,perkundrazi per mua jane keta oligarket politik te majte e te djathte me nje mentalitet dhe filozofi te se kaluares qe jane fajtoret kryesor per tranzicionin e tejzgjatur dhe per fakzin se e shkatrruan disa here deri ne themel shtetin dhe ekonomine shqiptare .Jane Nano,Berisha,Meta,Rama ata te cilet
e identifikojne shtetin dhe pushtetin me veten e tyre dhe po e mbajne peng demokracine dhe prosperitetin e vendit te tyre.Keta jane ata te cilet me pare e djegin Shqiperine deri ne themel se sa te terhiqen nga popzicionet dhe pushteti i tyre.
U beme gazi i botes fale ketyre matrapazeve te pa afte te cilet i kane zene frymen shtetit dhe demokracise dhe po e sjellin vendin per te saten here ne buze te gremines vetem e vetem per te ardhe apo per te qendruar ne pushtet.
Shqiperia ne te gjitha parametrat ishte dhe mbetet vendi me i varfer i Europes edhe sot e kesaj dite njezet vjete pas renjes se diktatures.Fale kryeneqesise dhe fanatizmit te politikes dhe lidereve primitiv ajo edhe sot eshte ne buze te gremines per te saten here.
Eshte normale ne tere boten demokratike se ata qe jane ne pushtet bajne pergjegjesi
me shume se ata te cilet e perbejne opoziten, pa marre parasysh cila pale ishin dhe jane ne pushtet ne momentet e renjeve te medha.
Sa per dijeni te siguroj se nuk jam socialist as komunist,madje nuk besoj se Edi Rama
do te ishte me demokrat se Berisha.Per mua asnjeri dhe as tjetri nuk mund te ndryshojne per mire Shqiperine.Shqiperise nuk i duhen "supermen" te politikes por politikaj te urte dhe te ndergjegjeshem ,njerze normal demokrat ose socialiste te cilet mund te tejkalojne keto perplasje dhe konfrontime dhe te krijojne nje ambjent te shendoshe politik ku pozita dhe opozita do te marrin pozicionet e veta fale votes se lire dhe ku si njera ashtu edhe tjetra do te kontribojne per demokratizimin dhe zhvillimin e Shqiperise:Pra te jene ne nje front per qellimet madhore e jo si tani ku po manifestohet nje armiqesi e padurueshme dhe perjashtuese e cila mund te rezultoje me nje katastrofe per te gjithe sepse elektorati neShqiperi pothuajse eshte i ndare pergjsme dhe nuk mund te kete qetesi pa konsenzus per qeshtjet madhore.

Kruja
25.01.2011, 05:58:53
Qeveria e Saliut eshte dashte me jau kajt nanen tanve atyne qe i rrinin para deres se kulles se tij dhe dojshin me ja djeg oborrin. T'isha kane une aty pa jau shkerdhy nanen njo me njo atyne kriminelave se kisha lane.

shume gabim! shumica dermuese e atyre qytetareve ishin hallexhinj, te papune, atje i nxorri halli dhe ju dha mundesia te demostronin. Kishte edhe nje pakice qe mund te kishte qellim thyerjen e deres se kryeministrise si ne 98ten ashtu sic beri sala me arkivol. vecse askush nuk u fut i armatosur ne oborr te 'kulles' kesaj rradhe; kete e treguan qarte videot.

po te ishe ti Dio ne demostrim kunder qeverise dhe te te ekzekutonin vellane me nje plumb si do te ndjeheshe?! demostrata ishte anti-qeveritare dhe jo anti-shtet se ndryshe demostruesit do te sulmonin parlamentin, presidencen, gjykatat. kjo nuk ndodhi. edhe ne 28 janar do kete demostrim anti-qeveritar, populli nuk vritet dot se pastaj perfundon si Hitleri.

Per mendimin tim qytetaret duhet te jene te permbajtur ndaj qeverise se tyre qofte kjo edhe me vota te vjedhura. qytetari duhet te mbroje interesat e veta me votim plebishitar kunder nje qeverie te korruptuar ose nese nuk beson ne vote sepse ajo vidhet, qytetari te bojkotoje 100% votimet. Opozita eshte mekanizem qe mbron shtetin, bile mbron edhe mazhorancen. kjo duket ne mesazhet qe japin edhe nderkombetaret. Iluzionet se opozita do te prije interesat e qytetareve jane te demeshme per mendimin tim. Pra dy jane rruget per qytetaret: ose votim plebishitar kunder qeverse se korruptuar, ose bojkot total nese besimi ne votime mungon.

Une personalisht nuk kam shume besim se kapitalizmi garanton te gjitha te drejtat qytetare. Shikoni si sillen nderkombetaret ndaj qytetareve shqiptare. Ata mbrojne ne heshtje qeverine e korruptuar vetem e vetem te 'zbutin' qytetaret, t'i thyejne ata. Ashtu e do puna e interesave te borgjezise dhe sala e di kete gje sepse duke qene komunist e ka lexuar Manifestin e Marksit dhe sala ben pikerisht te kunderten. ndjehet i garantuar sala nga kapitali prandaj sillet si padrino. qytetaret duhet te sofistikohen dhe kuptojne me thelle kapitalizmin. Shqiptaret u mesuan me Enver Hoxhen qe u garantonte drejtesi per vegjeline dhe barazi shoqerore. Shqiptaret nuk jane "mesuar" ende me pabarazine sociale, korrupsionin, krimin, imoralizimin e familjes, papunesine etj prandaj thone nderkombetaret qe ne duhet te ndryshojme, domethene ne duhet te tolerojme keto fenomene te kapitalizmit perndryshe levizjet e forta qytetare shtypen me plumb. Kjo eshte e drejta e kapitalit.

ti Dio nuk je as kapitalist mor burre qe te behesh kaq fanatik dhe i eger kunder atyre hallexhinjve qe demostrojne kunder qeverise. lere qeverine t'i vrase sepse i vret mire qeveria, ja ka marre doren asaj pune.

Kruja
25.01.2011, 06:35:31
E para ,ende nuk dihet se kush ke e qelloj !
Ne mesin e protestuesve shihen HIJENAT qe nga afer shtien ne protestus,andaj duhet te zbardhet njehere kush ke qelloj,dhe e dyta ,ne mesin e gjith atyre policve mund te ket qene ndonje "Kruj" aty qe per interesa te Edvin Rames e realizon skenarin e pergatitur,edhe diqka Kruja,sikur "dikush" shume mire po i kordinon keto flakvenje te Shqiperise mu ne kohen kur ne Kosove eshte gjendja serioze,1990,1997......2011....interesant a ?

Trix, ti jep dy variante: ose jane vrare nga brenda me njeri tjetrin qytetaret, ose ndonje polic i infiltruar ka qelluar pa urdher me qellim te vinte ne pozite te veshtire qeverine e sales.
Varianti i pare bie poshte sepse videot i kane kapur shume qarte ekzekutimet me plumba nga ferngjite e 'kulles' se berishajve; nuk e kane fajin 'krujat' aty [pse ti vertet mendon se njerez si une mund te kryejne krime prapa kraheve dhe te fsheh doren si saliu!!!]. bile berisha vete diten e dyte kur dolen videot e ktheu gjuhen dhe tha qe me demek shteti do te mbrohet me cdo kusht, a kupton, u justifikua saliu, pra e pranoi qe i vrau. Varianti i dyte bie gjithashtu sepse sala nuk pranon hetimet e prokurorise, pra nuk ka infiltrime pasi te gjithe u dekoruan nga sala si heronj packa se keta 'heronj' 'luftuan' me popullin e paarmatosur!!! Mburje burracakesh e klasit te pare! sala u tremb, i mbushi breket nga frika dhe u tha qelloni sa me pare sepse nuk mbahen dot keta ndryshe. Kjo eshte e verteta e asaj tragjedie.
sa per ato koordinime me ngjarjet ne Kosove une nuk i besoj se jane komplote antishqiptare more Trix. ne tirane ka kaq vite qe sala ua ka shpene ne maje te hundes njerezve, populli nuk e do salen ne fakt. sala mbrohet me sejmena, ka frike te dale ne popull prandaj ndodhin ato demostrata. sipas teje qytetart duhet te presin deri sa Kosova te rregullohet mire fare dhe t'i lene demostratat per me vone. po sala more Trix u be 70 vjet ky, i kane rrene dhembet krejt, ka rohitur nga mendja... ky dhe ata qe ky perfaqeson jane hajnat qe me korrupsion marramendes krijojne situata te tilla kunder shqiptareve ne shqiperine e coptuar edhe ne Kosove.
qeveria e sales ka rene tashme dhe ju do te shihni qe vec ndonje te mire asgje me keq se si eshte katandisur shqiperia e kosova nuk ka per te ndodhur.

hotiani
25.01.2011, 06:52:14
E para ,ende nuk dihet se kush ke e qelloj !
Ne mesin e protestuesve shihen HIJENAT qe nga afer shtien ne protestus,andaj duhet te zbardhet njehere kush ke qelloj,dhe e dyta ,ne mesin e gjith atyre policve mund te ket qene ndonje "Kruj" aty qe per interesa te Edvin Rames e realizon skenarin e pergatitur,edhe diqka Kruja,sikur "dikush" shume mire po i kordinon keto flakvenje te Shqiperise mu ne kohen kur ne Kosove eshte gjendja serioze,1990,1997......2011....interesant a ?

Vetem ti i sheh ato hiena sepse po te kishte qofte me te voglin indicion se keta tre hallexhinje nuk i vrau shteti ,do te kishte uluritur Sala me zagaret etij deri ne kupe te qiellit,por ai e pranoj se vrasjet u bene ne mbrojtje te kryeministrise.Ti ende tek ura more burre.Sot nuk ka mundesi skenare te tille ,por si duket ata qe vrane i bene llogarite pa hanxhiun.Prokuroria eshte i vetmi institucion kredibel per hetime te vrasjeve dhe ajo i lokalizoj vrasesit.

Adilkosova
25.01.2011, 06:56:35
Njeri nga te vraret kishte ardhe enkas nga Greqia.Kush e dergoi ate?
Dhuna ishte e programuar dhe e paralajmeruar.Ku ishte Edvini i Kristaqit kur demonstruesit sulmonin policine? Avokati psikopat tha se edhe 13.000 viktima nuk jane kurgje.Zaloshnja e dha nje porosi: Mos provoni me e frigesu Sali Berishen.Ai nuk e njeh frigen.E ka linde nena per Shqiperi.Per te ndertuar autostrada e tunele,per te cilat Edvin piktori thote se jane rruge asgjekundi.

Kruja
25.01.2011, 07:10:41
jo mor zoteri, pse e dinte ai gardisti qe ai atje ne mes te turmes kish ardhur se spiun nga greqia per te rrezuar salen dhe e vrau ky. po jo mor zoteri, te gjithe e pane qe sala i mbushi breket dhe nga frika urdheroi te beheshin kater ekzekutime... frikacak deri tek sala dhe ktheu, a e ka pare ti ne kuvend kur flet, e kthen koken 'burri' sa majtas djathtas dhe mbrapa i frikesuar sepse eshte duke share me prag shtepie te tjeret. ka frike 'buri' prandaj e kthen koken ashtu sepse kerkon aprovim nga banda dhe gardistet qe ti rine afer.

ka frike sala, ka shume, ka qare ai si kalama ne 97-ten, qante po ti nuk e ke pare. hiqni dore nga sala se do t'ju beje edhe ju ne kosove carap si ne shqiperine e coptuar, ka rrjedhur ai, duhet shpene ne azil te pleqve, nuk eshte per ate pune.

Adilkosova
25.01.2011, 10:03:44
Mos u brengos ti per ne ne Kosove.Ne jemi maja e kombit.100 vjet nuk mundi te na nenshtronte shkau i Serbise.As kur u be me shkijet e Shqiperise bashke (Enveri dhe PPSH) nuk munden te na mashtrojne.Sot kemi bere nje shtet te ri ne ballkan qe per tri vjet jep leksione demokracie.Sepse ne e duam Shiperine e shqiptaret.Nuk e duam Grekun e Serbin e besa as Italianin.E shtrenjte eshte lekura jone zotni.Jo more zotni ne nuk shkojme per pushime ne Budva,po vijme ne Adratikun e Jonin Shqiptare.Sala, zoti e ruajte,na beri me rruge:Vijme vetem per kafe ne Tirane. Ne nje grushtshtet vriten tre,tridhjete e mudne te vriten edhe treqind,tha Saliu.Ashtu eshte, ata shkuan si qeni ne rrush.Tash Edvini i Kristaqit i vret per dite duke i perdore per mitingje.

trixi
25.01.2011, 12:59:43
Trix, ti jep dy variante: ose jane vrare nga brenda me njeri tjetrin qytetaret, ose ndonje polic i infiltruar ka qelluar pa urdher me qellim te vinte ne pozite te veshtire qeverine e sales.
Varianti i pare bie poshte sepse videot i kane kapur shume qarte ekzekutimet me plumba nga ferngjite e 'kulles' se berishajve; nuk e kane fajin 'krujat' aty [pse ti vertet mendon se njerez si une mund te kryejne krime prapa kraheve dhe te fsheh doren si saliu!!!]. bile berisha vete diten e dyte kur dolen videot e ktheu gjuhen dhe tha qe me demek shteti do te mbrohet me cdo kusht, a kupton, u justifikua saliu, pra e pranoi qe i vrau. Varianti i dyte bie gjithashtu sepse sala nuk pranon hetimet e prokurorise, pra nuk ka infiltrime pasi te gjithe u dekoruan nga sala si heronj packa se keta 'heronj' 'luftuan' me popullin e paarmatosur!!! Mburje burracakesh e klasit te pare! sala u tremb, i mbushi breket nga frika dhe u tha qelloni sa me pare sepse nuk mbahen dot keta ndryshe. Kjo eshte e verteta e asaj tragjedie.
sa per ato koordinime me ngjarjet ne Kosove une nuk i besoj se jane komplote antishqiptare more Trix. ne tirane ka kaq vite qe sala ua ka shpene ne maje te hundes njerezve, populli nuk e do salen ne fakt. sala mbrohet me sejmena, ka frike te dale ne popull prandaj ndodhin ato demostrata. sipas teje qytetart duhet te presin deri sa Kosova te rregullohet mire fare dhe t'i lene demostratat per me vone. po sala more Trix u be 70 vjet ky, i kane rrene dhembet krejt, ka rohitur nga mendja... ky dhe ata qe ky perfaqeson jane hajnat qe me korrupsion marramendes krijojne situata te tilla kunder shqiptareve ne shqiperine e coptuar edhe ne Kosove.
qeveria e sales ka rene tashme dhe ju do te shihni qe vec ndonje te mire asgje me keq se si eshte katandisur shqiperia e kosova nuk ka per te ndodhur.

..

http://www.youtube.com/watch?v=0WLoeCIaE5I

Kruja ,filmimet jane me mire te shihen se sa fjalet ......

trixi
25.01.2011, 13:01:48
Vetem ti i sheh ato hiena sepse po te kishte qofte me te voglin indicion se keta tre hallexhinje nuk i vrau shteti ,do te kishte uluritur Sala me zagaret etij deri ne kupe te qiellit,por ai e pranoj se vrasjet u bene ne mbrojtje te kryeministrise.Ti ende tek ura more burre.Sot nuk ka mundesi skenare te tille ,por si duket ata qe vrane i bene llogarite pa hanxhiun.Prokuroria eshte i vetmi institucion kredibel per hetime te vrasjeve dhe ajo i lokalizoj vrasesit.

..

http://www.youtube.com/watch?v=0WLoeCIaE5I

.edhe per ty vlen Hotjani,shiqoje insertin,edhe lej fjalet e shumeta se jane fukarallak....

Kruja
25.01.2011, 16:37:36
..

http://www.youtube.com/watch?v=0WLoeCIaE5I

Kruja ,filmimet jane me mire te shihen se sa fjalet ......

Trix prokuroria ka kerkuar te investigoje dhe po pengohet. Prokuroria i ka pare videot qe jep ti, ato i ka pare i gjithe populli. Duhet hetim, Trix. Por ky hetim pengohet nga sala. sala nuk ka nevoje per hetim, si puna jote, ai thote u vrane me njeri tjetrin. Vetem se te nesermen kur dolen incizimet ne publik sala e ktheu hapur ne publik: do vrasim edhe 3, apo edhe 30 per 'shtetin ligjor', pra e pranoi sala qe ata u vrane nga garda.

Trix nje keshille: mos merrni shembullin per te mbeshtetur politikane si ata te shqiperise sidomos te sales sepse do jini ju populli qe do vuani edhe ne Kosove. Mesoni nga keto fatkeqesi, mos perkrahni politikane qe vrasin popullin me arme. Sepse Shqiperia po te ishte vertet vend i NATOS me merite, i binte qe sala te jepte doreheqie me gerdecin, me skandalin e ilir metes, genc rulit etj etj. Qeverite e vendeve te NATOS nuk e lejojne te mberije gjendja ne ate pike sa te detyrohen te qellojne demostrues me plumba. Ato qeveri demokratike japin doreheqie me kohe per te parandaluar acarime te ketij niveli me popullin.

Trix, nuk luftohet me populli dhe nuk ka popull te dhuneshem apo popull te keq. Ka qeveri te dhuneshme dhe te keqe. Nuk ka mundesi qe populli te mos doje qetesine dhe mireqenien e tij.

Kruja
25.01.2011, 16:50:19
Mos u brengos ti per ne ne Kosove.Ne jemi maja e kombit.100 vjet nuk mundi te na nenshtronte shkau i Serbise.As kur u be me shkijet e Shqiperise bashke (Enveri dhe PPSH) nuk munden te na mashtrojne.Sot kemi bere nje shtet te ri ne ballkan qe per tri vjet jep leksione demokracie.Sepse ne e duam Shiperine e shqiptaret.Nuk e duam Grekun e Serbin e besa as Italianin.E shtrenjte eshte lekura jone zotni.Jo more zotni ne nuk shkojme per pushime ne Budva,po vijme ne Adratikun e Jonin Shqiptare.Sala, zoti e ruajte,na beri me rruge:Vijme vetem per kafe ne Tirane. Ne nje grushtshtet vriten tre,tridhjete e mudne te vriten edhe treqind,tha Saliu.Ashtu eshte, ata shkuan si qeni ne rrush.Tash Edvini i Kristaqit i vret per dite duke i perdore per mitingje.

shume gabim! harron ti qe sala e beri grushtin e shtetit ne 98-ten. ai nuk mbron shtetin ligjor por perfaqeson banden e tij e cila e shtyn perpara ne krime te reja. dhe ti je pjese e asaj bande, me dashje apo pa dashje [me ngjan se je me dashje mbeshtetes i bandes se sales]. rruget apo c'faredo ato i ben populli dhe taksat e tij...edhe huate e huaja populli do t'i paguaje me breza dhe jo familja berisha apo banda e tij qe ka futur ne xhepa gjysmen e pareve te asaj rruge. njerezit i dine keto prandaj bejne demostrata. kjo rruge po e shpie salen dhe ju te tjeret ne krime te tjera; mos e ngrini doren ndaj populli. a pa sala, disa mijra dolen ne 21 janar dhe i mbushi breket; po rritet numuri i te pakenaqurve...

Kruja
25.01.2011, 16:57:52
Vrasja e njė Protestuesi: Metodologjia Specnaz GRU dhe Ligji i Tretė i NjutonitDy pamje filmike nga protestat e dhunshme nė Tiranė mė 21 janar 2011 kanė lėnė dyshime pėr vrasjen e njė protestuesi se cili mund tė jetė autori i vrasjes: i) roja nga ndėrtesa e kryeministrisė, apo ii) ai ēubardhaku (gjithashtu protestues) aty afėr viktimės sė ardhshme. Nė kėtė analizė do tė pėrdorim Ligjin e Tretė tė Njutonit pėr tė gjetur se kush mund tė ketė qenė vrasėsi, por duke marrė parasysh se e tėra ėshtė bazuar nė dy pamje xhiruese me kamerė. Xhirimin e parė mund ta shikoni nė kėtė adresė:

http://www.youtube.com/watch?v=YRjRqCefA7U

Ēka thotė Ligji i Tretė i Njutonit, ose Ligji i Aksionit-Reaksionit?

“Forcat e ndėrsjella tė aksionit dhe reaksionit ndėrmjet dy trupave janė tė barabarta, tė kundėrta dhe kolineare (drejtvijėzore), kjo do tė thotė se kurdo qė trupi i parė vepron me forcė F nė trupin e dytė, trupi i dytė tendosė njė forcė −F nė trupin e parė. F dhe −F janė tė barabarta nė pėrmasė, dhe tė kundėrta nė drejtim. Ky ligj nganjėherė ėshtė i njohur si Ligji i Aksionit-Reaksionit, ku F quhet "aksioni" (veprimi) dhe −F "reaksioni" (kundėrveprimi). Aksioni dhe reaksioni janė tė njėkohshėm, por nė rastet kur objektet ose trupat nuk e kanė tė njėjtėn masė, nxitimi (nė fizikė i njohur edhe si “akceleracioni) i dy trupave mund tė jetė i ndryshėm.”

Nė bazė tė asaj qė shihet nga xhirimi, duket sikur plumbi ka ardhur nga ndėrtesa e kryeministrisė. Viktima bie papritmas prapa nė shpinė. Cili ishte aksioni i drejtimit tė kėtij kundėrveprimi nga plumbi i cili nuk shihet? Sipas Ligjit tė Tretė tė Njutonit, forca e ushtruar nė trupin e viktimės ka ardhur ana e pėrparme ose drejtimit kah shikonte protestuesi (mė vonė viktima) – ndėrtesa e kryeministrisė, dhe kjo shkaktoj rrėzimin e tij nė anėn e prapme, ēka ėshtė normale. Ai njeriu ēubardhak aty pėrbri viktimės, po ta kishte qėlluar, viktima do tė binte anash ose nė anėn e djathtė po qė se ēubardhaku do ta godiste nė anėn e majtė, e jo prapa.

Pėrjashtime:

Nga kjo analizė pėrjashtohet lloji i municionit tė pėrdorur dhe kalibri i tyre. Supozojmė se tė dyja palėt kanė mundur tė kenė qasje nė municione tė ndryshme. Nuk mund tė jemi tė sigurt se ēfarė municioni ka pasur policia nė karikator nė ato momente, pavarėsisht deklarimeve se nuk e pėrdorė municionin ose plumbin me tė cilin ėshtė qėlluar viktima. Referenca nė llojin e municionit mund ta pėrforcoj dyshimin se vrasja mund tė jetė inskenuar nga ndėrtesa.

Nėse e shikoni me kujdes xhirimin dhe e pėrcillni viktimėn prej fillimit e deri nė fund, asnjė protestues tjetėr nuk ka qene mė paqėsor se ky (pėr atė pjesėn qė shfaqet nė xhirim).

Vrasja e tė njėjtit protestues nga pamja xhiruese tjetėr

Xhirimin e dytė mund ta shikoni nga kjo adresė:

http://www.youtube.com/watch?v=T6sZ1BY6nS8

Nga ky material shihet se viktima nuk qenka rrėzuar prapa nė mėnyrė drejtvijėzore siē e thotė Ligji i Njutonit, por sė pari qenka pėrkulur bukur fort nė anėn e djathtė. Viktima bie pėr tokė nė vend pas lėvizur asnjė kėmbė, qė lė pėrshtypjen se ai mund tė jetė qėlluar nga afėr, ose ai ēubardhaku. Goditja nga largėsia mė e madhe me plumb, nė bazė tė Ligjit tė Njutonit, ka nxitim mė tė vogėl (kushedi se pėr sa tė qindėshet e sekondės!), dhe reaksioni ndaj forcės goditėse ndoshta do tė ishte mė i ngadalshėm (edhe kėtu kushedi se pėr sa tė qindėshet e sekondės!), ceteris paribus (pėrjashto llojin e municionit, plumbit, raketės, etj.).

Vrasja Specnaz e protestuesit mė paqėsor nga ēubardhaku

Pamja e dytė ku shihet Aksioni-Reaksioni, e ndryshon dukshėm hipotezėn se viktima ėshtė qėlluar nga gardiani nė ndėrtesėn e kryeministrisė.

Hipoteza 1: Arma e gardianit nuk mund ta qėlloj viktimėn (incizimi i dytė)
Arsyetim:

Xhiruesi me kamerė (“kameramani”) nga News24 gabimisht po e shėnjon me rreth tė kuq pozicionin e gardianit, a pastaj tė viktimės. Shikoni me kujdes tė madh se si viktima ėshtė gati plotėsisht i maskuar nga rrethoja e hekurt ose dera e kryeministrisė. Dera me shufra metalike qėndron pjerrtas dhe mbulon drejtimin e pozicionit tė gardianit pėr ta qėlluar protestuesin. Bashkoni dy pikat me vijė tė drejtė prej pozicionit te gardianit deri te viktima. Trajektorja e plumbit nuk ėshtė e dredht por e drejtė. Po tė shkrepej arma nga ai pozicion, plumbi do tė ndalej nga rrethoja e hekurt. Mandej, shikoni se si rrethoja ėshtė mė e lartė se shtati i viktimės, dhe pozicioni i gardistit thuajse nė kat pėrdhes. E vetmja gjasė qė plumbi i gardianit ta godas viktimėn, ndoshta ėshtė dora e djathtė e viktimės ndonėse edhe me kėtė rast ėshtė dashur precizitet i lartė pėr tė mos u ndalur plumbi nga rrethoja e hekurt e derės, e cila nė atė pozitė tė hapur nuk lejon pėrshkueshmėri tė plumbit prej gardianit te viktima.

Hipoteza 2: Gardiani do tė qėllonte dikė tjetėr

Arsyetim 1:
Siē u theksua mė lartė, tė dy incizimet e paraqesin viktimėn si protestuesin me tė qetė. Gardiani ka mundur ta godasė kėdo tjetėr jashtė oborrit tė kryeministrisė ku tė gjithė ishin mė tė lėvizshėm, e disa gjuanin me gurė, pra ishin mė tė dhunshėm.
Arsyetim 2:
Incizimi i dytė tregon rrethin e kuq nė pozicionin e gardianit saktėsisht nė kohėn kur fare brenda oborrit ėshtė futur njė ēun me pantallona me shirit tė bardhė anash. Gjersa gardiani merr “plumbat” (gurėt) e ēunit, dhe ēuni e zbraz gurin e fundit nė drejtim tė gardianit dhe ia kthen shpinėn pėr tė dalė jashtė oborrit, protestuesi pranė ēubardhakut shtrihet pėrtokė.

Pyetje:
Pse gardiani nė atė kohė nuk e qėlloj me plumb nė shpinė (ose mė herėt n’lul t’ballit, ose gjoks) atė ēunin qė ishte me i dhunshmi me gurė dhe kishte hyrė fare brenda nė oborr, por goditi protestuesin mė paqėsor jashtė oborrit, madje e kishte tė pamundur ta godas pėr shkak tė pengesės sė rrethojės ose derės me shufra metalike?!

Hipoteza 3: Reaksioni i pėrkuljes nė anėn e djathtė tė viktimės si pasojė e goditjes nga ana e majtė
Arsyetim:
Shikoni se si i ofrohet me afėr ky ēubardhaku viktimės dhe i duket dora vetėm deri ne bėrryl (pjesėn e pėrparme e ka te drejtuar me armė kah viktima). Nxjerr revolen dhe godet diku nėn kraharor ose nė stomak viktimėn. Vrasja duket se bėhet me dorėn e majtė kur ēubardhaku fut dorėn e majtė me revole nėn sqetullėn e dorės sė djathtė. Pasi bie pėrtokė viktima, ēubardhaku tek atėherė lėshon dorėn teposhtė dhe i duket e tėrė dora (para kėsaj i dukej vetėm prej kraharorit deri nė bėrryl). Kėtė e pėrforcon edhe xhirimi i parė ku i thinjuri duket duke bėrė diēka me duar (duke manipuluar me revole pėr ta fshehur).

Refuzim i shenjave tė New24 nė xhirim:

Hiqeni pėr njė moment vėmendjen nga rrethi i kuq i shėnjuar nga News24 tek pozicioni i gardianit, dhe shikoni se ēfarė bėnė ēubardhaku nė atė moment. Atij i duket dora duke lėvizur nė drejtim tė stomakut tė viktimės. Pas kėsaj lėvizje tė dorės nė drejtim tė viktimės, viktima bie pėrtokė. Menjėherė tmerrohen tė gjithė protestuesit qė janė disa metra larg. Ēubardhaku qė e kishte nė krah viktimėn dhe ishte ngjitur me tė, i kthen shpinėn viktimės dhe fillon tė ecė i qetė nė drejtim tė shtyllės ku pėrforcohet dera dhe grilat metalike tė rrethojės sė kryeministrisė. Pas vrasjes sė viktimės, ēubardhaku para se tė filloj tė ecė i qetė nė atė drejtim, duket se i jep diēka nė dorė njė ēuni i cili vjen nga drejtim ku do tė shkoj ēubardhaku.

Provė 1:
Shikoni me shumė vėmendje sekondat 11-12 nga xhirimi i dytė:

(http://www.youtube.com/watch?v=T6sZ1BY6nS8)
http://www.youtube.com/watch?v=T6sZ1BY6nS8

Dora e ēubardhakut duket qartas duke ekzekutuar nė stomak viktimėn – protestuesin.

Provė 2:
Nė momentin kur fillon tė bie viktima, nga pozicioni i gardianit i shėnjuar me rreth tė kuq nga News24 nuk vėrehet ndonjė e shtėnė. Nė fakt, nė tė njėjtėn kohė vėrehet dora e ēubardhakut e drejtuar kah barku i viktimės.

Provė 3:
E shtėna nga pozicioni i gardianit vėrehet (nė formė tė pikės sė bardhė) nė tė qindėshet e fundit tė sekondės 13 dhe fillimin e sekondės sė 14-tė. Nė kėtė kohė viktima ėshtė tėrėsisht e shtrirė pėrtokė.

Hipoteza 4: Xhirimi i parė vėrteton xhirimin e dytė – dorėn e ēubardhakut – dorasin
Shikoni mė vėmendje sekuencėn e xhirimit ndėrmjet sekondave 12-13-14, ose momentin kur viktima fillon tė bie pėrtokė! Ē’dreqin bėnė diēka me dy duart me njė objekt (pos ēadrės) qė i shihet ēubardhakut?

Provė:
Shikoni me vėmendje se si nė sekuencėn e filmuar tek sekondat 21-23 ēubardhaku nxjerr njė mjet tė zi (duart i duken tė bardha) dhe shumė qartė shihet duke e futur atė mjet nė ēadrėn e tij pak tė hapur.

Arsyetim:
Revolja ka ngjyrė tė zezė dhe kurrfarė tjetėr nė xhirimin e parė.

Pėrfundim: Protestuesin e ka ekzekutuar ēubardhaku aty afėr

Nėse plumbi e ka goditur protestuesin ēoftė vetėm njė centimetėr nė atė qė njihet si gjysma e majtė e trupit, atėherė vrasjen e ka kryer ēubardhaku. Ekzistojnė gjasa shumė tė vogla qė gardiani tė ketė mundur ta godas protestuesin, dhe atė siē u theksua mė lartė, me precizitet tė lartė vetėm nė dorėn e djathtė ose njė pjesė tė djathtė tė kraharorit pėr shkak tė pengesės metalike e cila qėndron si “cover” (mburojė) e protestuesit kundrejt pozicionit tė gardianit.

Nuk vėrehet e shtėna e gardianit kur fillon tė bie pėrtokė viktima. Vėrehet ēdo gjė nė tė dy xhirimet nė veprimet e ēubardhakut se ai ėshtė ekzekutori.

Ligji i Njutonit nuk gabon, pėrndryshe duhet ta flakim nga pėrdorimi shkencor, ose tė ofrojmė alternativė. Xhirimi i parė lė pėrshtypjen se e shtėna ka ardhur nga krymenistria, ndonėse nė asi drejtimi ka mundur tė shkrep edhe ēubardhaku, sepse dora (pėllėmba, shuplaka dhe gishtat) ėshtė manovruese dhe e lėvizshme nė tė gjitha drejtimet. Edhe nė rastin e vetėvrasjes, dora mund ta drejtoj revolen nė ēfarėdo pozite nė pjesėn e pėrparme tė trupit qė tė duket se ka ardhur nga ndėrtesa e kryeministrisė.

Xhirimi i dytė tregon se viktima nuk u rrėzua nė mėnyrė drejtvijėzore me pozicionin e gardianit por fillimisht kishte pėrkulje tė dukshme nė anėn e djathtė. Kjo pėrkulje ishte reaksion i goditjes nga ana e majtė, qė dukej se ishte nė formė tė pjerrtė, pra pozicioni ndėrmjet anės sė majtė dhe drejtimit kah kryeministria tė viktimės, ose njė lloj kėndi diku 45 shkallė ndėrmjet drejtimit kah pozicioni i gardanit dhe ēubardhakut (duke mos pėrfshirė dorėn e kėtij tė fundit qė u zhvendos para dhe ia drejtoj protestuesit aty pėrbri revolen nga 45 apo mė shumė shkallė).

--
IsaMulaj

Mobile: +377 (0)44 112 397

Koment :

Quote pėr gjithė kėta pėrkrahėsit e verbėr tė Edi Rama nė kėtė Forum. Ai me flokė tė bardha (nė moshė) ėshtė vrasėsi profesional i akullt nė dukje por i gjallė kur i kėrcen dora e majtė pas shkrepjes se armės nė trupin e protestuesit, ashtu qė mė pas vrasja poliitike tė dukej e kuridsur me paramendim, se protestuesi u qėllua nga Garda Kombėtare e Kryministrisė, me qėllimin e vetėm qė: kjo vrasje ti vishej Salih Berishės. Komplot ky i tmerrshėm me paramendim dhe me pasoja tė mėdha pėr vet Seline Rozė dhe gjithė pėrkrahėsit e saj nė Shqipėri e Kosovė.

Atehere kur ti e ke zgjidhur keshtu, i thuaj sales te mos ngaterroje miletin duke deklaruar gjera te ndryshme sepse se fundi i ka pranuar vrasjet ne mbrojtje te 'shtetit ligjor'. shko ndihmoje pak dhe keshilloje te lejoje prokuronine te hetoje sepse duket qe kjo eshte dicka formale pasi ti e ke gjetur me ligjin e Njutonit.

malsori
25.01.2011, 17:22:05
lady gaga gagagaaga me ligjin e njutonit hyn ne fushen e kriminalistikes loooool

plumbi,sipas lady gaga gagaga nuk kalon rrethojat e hekurta

garda e sales ka smart bullets ne municionin e vete

trixi
25.01.2011, 20:49:41
Trix prokuroria ka kerkuar te investigoje dhe po pengohet. Prokuroria i ka pare videot qe jep ti, ato i ka pare i gjithe populli. Duhet hetim, Trix. Por ky hetim pengohet nga sala. sala nuk ka nevoje per hetim, si puna jote, ai thote u vrane me njeri tjetrin. Vetem se te nesermen kur dolen incizimet ne publik sala e ktheu hapur ne publik: do vrasim edhe 3, apo edhe 30 per 'shtetin ligjor', pra e pranoi sala qe ata u vrane nga garda.

Trix nje keshille: mos merrni shembullin per te mbeshtetur politikane si ata te shqiperise sidomos te sales sepse do jini ju populli qe do vuani edhe ne Kosove. Mesoni nga keto fatkeqesi, mos perkrahni politikane qe vrasin popullin me arme. Sepse Shqiperia po te ishte vertet vend i NATOS me merite, i binte qe sala te jepte doreheqie me gerdecin, me skandalin e ilir metes, genc rulit etj etj. Qeverite e vendeve te NATOS nuk e lejojne te mberije gjendja ne ate pike sa te detyrohen te qellojne demostrues me plumba. Ato qeveri demokratike japin doreheqie me kohe per te parandaluar acarime te ketij niveli me popullin.

Trix, nuk luftohet me populli dhe nuk ka popull te dhuneshem apo popull te keq. Ka qeveri te dhuneshme dhe te keqe. Nuk ka mundesi qe populli te mos doje qetesine dhe mireqenien e tij.

Populli Shqiptar ka perfitu shume nga udheheqja e Sali Berishes,vetem njeriu i verbet politikisht mund te mos e vrej,mos ja mbaj krahun Edi Bregoviqit ,kunder rrebelizmit duhet mos me lshu pe.......nuk eshte me viti i mbrapsht 1997.....

Kruja
25.01.2011, 22:25:56
Populli Shqiptar ka perfitu shume nga udheheqja e Sali Berishes,vetem njeriu i verbet politikisht mund te mos e vrej,mos ja mbaj krahun Edi Bregoviqit ,kunder rrebelizmit duhet mos me lshu pe.......nuk eshte me viti i mbrapsht 1997.....

c'lidhje interesi kam une me edin. aq me ben nese behet apo jo kryeminister. une dua qe qeveria te ciklohet me vota te rregullta ashtu sic i ka hije nje qeverie te nje vendi te NATOS. per meritat dhe punen qe ben une e nderoj cdo kryeminister por te njejtin e denoj per korrupsion dhe shkelje te shtetit ligjor. ne vuajme per kulture ligjore, nuk kemi respekt per ligjin, kjo n'a e ha koken. ne i zgjedhim qeverite me zemer dhe jo me mend ne koke.

Dio
26.01.2011, 14:56:26
shume gabim! shumica dermuese e atyre qytetareve ishin hallexhinj, te papune, atje i nxorri halli dhe ju dha mundesia te demostronin. Kishte edhe nje pakice qe mund te kishte qellim thyerjen e deres se kryeministrise si ne 98ten ashtu sic beri sala me arkivol. vecse askush nuk u fut i armatosur ne oborr te 'kulles' kesaj rradhe; kete e treguan qarte videot.

po te ishe ti Dio ne demostrim kunder qeverise dhe te te ekzekutonin vellane me nje plumb si do te ndjeheshe?! demostrata ishte anti-qeveritare dhe jo anti-shtet se ndryshe demostruesit do te sulmonin parlamentin, presidencen, gjykatat. kjo nuk ndodhi. edhe ne 28 janar do kete demostrim anti-qeveritar, populli nuk vritet dot se pastaj perfundon si Hitleri.

Per mendimin tim qytetaret duhet te jene te permbajtur ndaj qeverise se tyre qofte kjo edhe me vota te vjedhura. qytetari duhet te mbroje interesat e veta me votim plebishitar kunder nje qeverie te korruptuar ose nese nuk beson ne vote sepse ajo vidhet, qytetari te bojkotoje 100% votimet. Opozita eshte mekanizem qe mbron shtetin, bile mbron edhe mazhorancen. kjo duket ne mesazhet qe japin edhe nderkombetaret. Iluzionet se opozita do te prije interesat e qytetareve jane te demeshme per mendimin tim. Pra dy jane rruget per qytetaret: ose votim plebishitar kunder qeverse se korruptuar, ose bojkot total nese besimi ne votime mungon.

Une personalisht nuk kam shume besim se kapitalizmi garanton te gjitha te drejtat qytetare. Shikoni si sillen nderkombetaret ndaj qytetareve shqiptare. Ata mbrojne ne heshtje qeverine e korruptuar vetem e vetem te 'zbutin' qytetaret, t'i thyejne ata. Ashtu e do puna e interesave te borgjezise dhe sala e di kete gje sepse duke qene komunist e ka lexuar Manifestin e Marksit dhe sala ben pikerisht te kunderten. ndjehet i garantuar sala nga kapitali prandaj sillet si padrino. qytetaret duhet te sofistikohen dhe kuptojne me thelle kapitalizmin. Shqiptaret u mesuan me Enver Hoxhen qe u garantonte drejtesi per vegjeline dhe barazi shoqerore. Shqiptaret nuk jane "mesuar" ende me pabarazine sociale, korrupsionin, krimin, imoralizimin e familjes, papunesine etj prandaj thone nderkombetaret qe ne duhet te ndryshojme, domethene ne duhet te tolerojme keto fenomene te kapitalizmit perndryshe levizjet e forta qytetare shtypen me plumb. Kjo eshte e drejta e kapitalit.

ti Dio nuk je as kapitalist mor burre qe te behesh kaq fanatik dhe i eger kunder atyre hallexhinjve qe demostrojne kunder qeverise. lere qeverine t'i vrase sepse i vret mire qeveria, ja ka marre doren asaj pune.

Shoku Kruja (se e paske edhe nofken e nje qyteti te madh, mos merrni kesi emra bre bac, se po i turpnoni) aty nuk duel kush te demonstroje as kunder korrupsionit, as per rritje pagash, as per jete ma te mire. Ma bre burre mos na shit gogla per dushk, se me thmi spo flet. Protesta u organizue prej PS-se dhe na te Kosoves mos kofshim per gja tjeter, per protesta jemi te specializuem dhe ja niejme eren qellimit te saj meihere.

Krenat e PS ma nuk i pame, edhe pse ata ishin organizatore protestes. Pame kriminela qe rrehnin policine, pame burra pleq per marre t'zotit te ngjyem me bojica. Besome qe shpierti me ka dhimte per ata police qe u dasht me u ballafaque me njerez te krimit te paguem prej Ed Rames, me i marr institucionet e shtetit. Na jemi popull i mire, por kem edhe kriminela n'mesin tone. Nuk i thuhet mor burre kriminelit popull, se ishalla s'jemi met me u krahasue me krimin. T'isha kane une qaty kur kriminelat rrishin te dera e kryeministrise here tu hi here tu dale, e garda e paralajmerojke me t'shtena n'ajer qe rrini larg se mrena su lejojme me hi, pa jau kajt nanen krejt t'shtrim per toke me i lane se kisha lane. Vallahi bilahi edhe vellau jem me ba qashtu vet plumin ne balle ja kisha dhane, se ftyre asht kjo bre burre, e nuk duhet per ni pis me u flliq ni fis, e le ma ni komb i tane.

trixi
26.01.2011, 18:35:23
c'lidhje interesi kam une me edin. aq me ben nese behet apo jo kryeminister. une dua qe qeveria te ciklohet me vota te rregullta ashtu sic i ka hije nje qeverie te nje vendi te NATOS. per meritat dhe punen qe ben une e nderoj cdo kryeminister por te njejtin e denoj per korrupsion dhe shkelje te shtetit ligjor. ne vuajme per kulture ligjore, nuk kemi respekt per ligjin, kjo n'a e ha koken. ne i zgjedhim qeverite me zemer dhe jo me mend ne koke.

Kruja ,ti po e mbron Edvin Bregoviqin,kjo shihet shume mire ,ndersa tere kohen pretendon per respektim te ligjit. Si mendon se do te mbrohet Institucioni dhe Shteti kur dhuna del nga kontrolli...te mire apo te keqij qeveritaret qe udheheqine Shqiperin ,duhet te pranohen si te till deri ne zgjedhjet e ardheshme,e jo te tentohet me shune te mirren institucionet ....ka ik koha e Zani Qaushit .....njehere e pergjithmon ,kuptojeni kete !!!

Burri.
26.01.2011, 22:47:50
TĖ VRARĖT NUK DO TĖ KTHEHEN MĖ

Shkruan: Bedri Islami (http://pashtriku.beepworld.de/files/AdemJashari/bedrislamifletneravensburg98.jpg) ( * ) Vjenė 22 janar 2011


LEXONI: REALPOLITIKA E SALI BERISHĖS! (http://pashtriku.beepworld.de/files/Kosova_2011/23_29.11/isak_reka_realpolitika_e_sali_berishes_23.1.11.htm )E premtja e 21 janarit 2011, do tė mund tė quhet plotėsisht si njė ditė e zezė nė historinė e Shqipėrisė. Jo vetėm e thjeshtė se u vranė katėr demonstrues, tė cilėt, pėr turpin e atyre qė i quajtėn bandė dhe kriminelė, ishin tė gjithė mbi 35 vjeēar, njėri nga tė cilėt vllai i vetėm i 4 motrave, pėrgjithsisht familjarė, por mbi tė gjitha sepse, shteti dhe qeveria, tė cilėt duhet tė pėrjetojnė mė shumė se tė tjerėt krizėn mbi qytetarėt, e rėnduan atė me dhunė dhe gjak.
Do tė vijnė ditė tė tjera dhe njerėzit do i rikthehen punėve tė tyre, stacionet TV do tė kenė qė pas disa ditėsh lajme tė reja, njerėzit do tė kenė halle e mundime plot, Berisha do tė shkojė pėrsėri nė zyrėn e tij, do tė kalojė mbi njollėn e gjakut qė ėshtė tek hyrja e ndėrtesės qeveritare, duke i mbushur mendjen vetes se, ai vetė, "ėshtė djali qė lufton me kuēedrėn", por tė vrarėt nuk do tė kthehen mė.
Skena tė tilla, kur policia, ende pa filluar mirė demonstrata fillon tė ushtrojė dhunėn e saj, kemi parė tė ushtrohet mbi shqiptarėt nė Prishtinė nė vitin 1997 dhe, kjo qė ndodhi, nuk ishte asgjė tjetėr, veēse varianti serb i ngjarjeve tė Tiranės. Kush e solli kėtė skenar serb, kjo tashmė ėshtė e qartė, Bashoviēėt e rinj tė politikės shqiptare i kanė sėbashku me tė inkriminuarit serb pazaret, bizneset, punėt e piste dhe tani kanė edhe gjakun.
Nuk kam nė mend tė marr nė mbrojtje demonstruesit, tė cilėt, me ēadra dhe mbetjet e pllakatave me tė cilat donin tė demonstronin, sulmuan policinė, e mbrojtur me skafandra. Nė mes tė njerės palė dhe tjetrės, ishte njė njeri, i cili, pasi i tregoi dhėmbėt shqiptarėve disa ditė rradhas, dha edhe urdhėrin pėr gjuajtjen me plumba. Mirėpo, e gjithė kjo, do tė mė kishte lėnė tė shokuar dhe tė heshtur, nėse nuk do tė mendoja pėr disa ngjarje, tė cilat kanė lidhje me 21 janarin dhe e kanė pėrgatitur nė njė farė mėnyre atė.
Ngjarja e parė: Nė Shqipėri, nė 20 vitet e fundit, herė pas here, ka pasur ngjarje tė tilla si e 21 janarit, tė cilat kanė qenė tė shoqėruara me vrasje, djegje, dhunė dhe shkatrrime. Deri mė tani, tė gjitha kėto kanė pasur njė autor, Partinė Demokratike dhe Sali Berishėn. Nė Shkodėr, PD, me 2 prill 1991, organizoi demonstratėn kundėr votimeve tė 31 marsit 1991. U vranė katėr djem tė rinj, njėri prej tė cilėve jetonte nė njė oborr me mua, Arben Broci. Liderėt lokalė demokratė, Pjetėr Arbnori, Ali Spahia dhe njė Xhemal, sekretar i degės sė PD, qė pa 2 prillit iku nė Amerikė, nuk morėn pjesė nė demonstratė. Asnjėri prej tyre. Nuk morėn pjesė as vajzat e Ali Spahisė, gjimnaziste nė shkollėn e mesme "Jordan Misja", nga ku filloi demonstrata. Nuk u lejua tė bėhej autopsia e tė vrarėve. Vrasėsit e 2 prillit nuk janė gjetur akoma, megjithėse njė vit pas ngjarjes, Berisha erdhi nė pushtet dhe organizoi njė gjyq qesharak. I akuzuari kryesor ishte kryeministri Fatos Nano. Tani ai ėshtė miku mė i ngushtė i Berishės. Bėjnė bashkė pazaret dhe ujditė. Gjaku i 2 prillit, u harrua. I gjithė 2 prilli u regjistrua nga ekipi TV i Malit tė ZI, vetėm nga ai. Kush i thirri ato?
Ngjarja e parė-b; nė njė qytet nė veriun e Shqipėrisė, gjatė njė sulmi mbi barakat e furnizimeve, vdiqėn me dhjetra vetė. Qyteti quhet Fushė-Arrės. Mė sė shumti u dogjėn. Shkaktarėt nuk janė gjetur ende. Kryeministėr ishte Fatos Nano, protestuesit ishin nga PD-ja. Fatos Nano vazhdon tė jetė miku i afėrt i Berishės, tashmė, sipas tij, reformator, udheheqės historik i tė majtės, deri dje vrasės, bos i drogės, vampirės. Ēfarė ka ndryshuar? Asgjė.
Ngjarja e parė-c; trazirat e vitit 1997, tė cilėt e quanin shtetin nė kolaps dhe nė pragun e luftės civile. Ata e kishin njė parathėnie, dhunėn mbi opozitėn e vitit 1996, kur maji i atij viti u pėrgjak. Nga njėra anė pėrsėri Berisha, dhe, nga ana tjetėr, askush nuk e dinte se kush ishte. Berisha armatos vullnetarėt e mobilizuar pėr tė luftuar kundėr jugut. Populli shkatėrron depot. Anarki, vrasje, mbi 4 mijė vetė tė vrarė, ndergjegja historike e shqiptarėve e masakruar. Askush nuk ėshtė dėnuar,askush nuk mban pėrgjegjėsi.
Shtator 1998, Kosova ėshtė nė kulmin e luftės pėr liri. Berisha, nga njėra anė pėrsėri, sulmon kryeministrinė, rrėmben tanket, shkallon dyert, njė legalist pushton TV shqiptar, bėhet thirrje pėr pėrmbysje. Arkivoli me trupin e tė ndjerit Azem Hajdari shėrben si tra pėr tė shkallmuar dyert e qeverisė. Qeveria e asaj kohe pranon tė ikė dhe tė mos derdhė gjak. I akuzuar pėr vrasje pėrsėri Fatos Nano, miku i sotėm i Berishės. Shkaqet e vėrteta tė vrasjes sė Azem Hajdarit ende nuk dihen, ashtu si nuk u sqarua kurrė se nga e diti Berisha se kush kishte qėlluar, vetėm njė gjysėm minute pas vrasjes. Azemi kujtohet kur i shėrben qeverisė sė sotme. Qeveria e asaj kohe, shtator 1998, ra, i pari i qeverisė u bė Pandeli Majko, pėrsėri Berisha filloi sulmet kindėr tij dhe demonstratat, nganjėherė dy nė ditė. Nuk kishte tė vrarė. Pėrsėri nga njėra anė ishte Berisha, nga tjetri, drejtuesi i rradhės pėr PS.
Pastaj erdhi Meta. Ky u quajt vrasės, vjedhės i zgjedhjeve, hajdut, bosi i mafias shqiptare, klani mė i rrezikshėm nė Ballkan, manipulues, pėr fat nuk u derdh gjak, por u akuzua pėr vrasje pas shpine. Nga njėra anė Berisha, nga tjetra Meta. Ky i fundit ėshtė njėri nga dy miqtė mė tė afėrt tė Berishės sė sotėm. Se ēfarė qėndron pas kėsaj miqėsie, kjo ėshtė e qartė...pėr disa minuta fitohen qindra mijra euro. Cila ėshtė pjesa e luanit dhe cila ėshtė pjesa e tigrit , nuk dihet.
Konkluzion i ngjarjes sė parė: Nė tė gjitha trazirat, dhunėn, vrasjet gjatė protestave, thyerjet dhe anarkinė, nga njėra anė ėshtė Berisha dhe nga ana tjetėr, drejtuesi i rradhės i palės tjetėr. Kushdo qoftė ai. Kushdo qė tė jetė nesėr. Nga tė gjithė kėto tė fundit, dy tė akuzuarit mė ashpėr, si vrasės serialė dhe shefa mafiozė, Meta dhe Nano , janė miqtė mė tė afėrt tė Berishės. Ēfarė duhet bėrė: duhet ndėrruar njėri shef i njerės palė, ai qė qėndron gjithnjė aty, ku ėshtė ngjarja e dhunshme. Rrugė tjetėr nuk ka dhe nuk do tė ketė. Njeriu qė mendon se lufton me bajlozin e detit, duhet kthyer prapsht.
Ngjarja e dytė: Nė deklarimin e 21 janarit, nė mbrėmje vonė, Berisha deklaroi se vrasjet janė bėrė me armė qė nuk i ka policia e shtetit. Ēuditėrisht, ai e dinte kėtė para tė gjithėve. Mundet qė ndonjėra prej tyre tė jetė bėrė me armė tė tilla, qė mund tė mos jenė nė inventarin e policisė sė shtetit, por qė elementė tė kėsaj policie mund t'i kenė. Pėrse e mendoj kėtė? Policia e shtetit, pak pas ngjarjes, deklaroi se vrasjet nuk kanė ndodhur nė shesh, por kur po grabiteshin dyqanet. Pra, demonstruesit i kthye hajdutė tė rėndomtė. Nuk pamė , as nė TV Klan - qeveri, pamje tė dyqaneve tė vjedhura e tė shkatrruara, me pėrjashtim tė njė lokali luksoz, pėrballė qeverisė dhe nė krah tė kuvendit,qė e shkatėrroi pikėrisht policia. Pra, policia "e ndershme", deklaroi se vrasjet nuk ishin bėrė nė shesh. Xhirimet e mėpasme deshmuan se jo vetėm janė bėrė nė shesh, por pikėrisht para ndėrtesės sė qeverisė, e para, mbi njė njeri qė ishte me duar nė xhepa, dhe e dyta, para Kuvendit, mbi njė njeri qė ndodhej sa gjėrėsia e rrugės larg dyerve tė qeverisė, e kėshtu nuk kishte se si tė sulmonte askėnd. Vrasjet e regjistruara u bėnė njėkohsisht. Tė dy tė vrarėt ranė njėkohsisht. kjo do tė thotė se urdhėri pėr tė qėlluar ėshtė dhėnė njėkohsisht. Kush e dha urdhėrin. TV Ora New deklaroi se njėra nga vrasjet u bė me Snajper nga policia. Njė vrasje tjetėr, shikohet qartė se bėhet po nga policia, tė tjerat, sigurisht qė do tė zbardhen.
Konkluzioni i ngjarjes sė dytė: Berisha dhe policia po pėrpiqen tė mbulojnė krimin. Ose se janė vetė fajtorė, dhe janė tė tillė, ose se duan tė japin zemėr pėr krime tė tjera. Kjo nuk jep asnjė lloj shprese pėr tė ardhmen. Synimi i Berishės ėshtė i qartė, tė jap mesazhin se kushdo e pėson si kėto njerėz qė janė kundėr meje. pra, mos guxoni. Nė shtete perėndimore po digjen makina nuki ėshtė mirė), po gjuhen policė (ėshtė e dėnueshme), po bllokohet shteti (i bejnė dėm veē vetes), por nuk vriten njerėz dhe nuk dhunohet njė demonstratė qė filloi paqėsisht dhe qė u pėrgjak, Po pėrpiqem tė mendoj se ēfarė do tė bėnte Berisha po tė ishte nė anėn e dėmtuar: Sado qė mund tė mendohesh, nuk e gjen dot.
Ngjarja e tretė: Berisha deklaroi se pėr pak orė i kishin ardhur mijra mesazhe, nga qytetarė qė ishin tė gatshėm tė shkonin pėr tė mbrojtur institucionet. Shkurt e saktė, nga pėrkrahės qė ishin tė gatshėm tė pėrlesheshin me demonstruesit. Sikur nuk ishte e mjaftė policia. Ky deklarim i Berishės ėshtė edhe mė i rrezikshmi. Faktikisht, pėr pak orė, nė asnjė telefon celular nuk mund tė vijnė mijra mesazhe. Nė njė orė nuk mund tė tė vijnė mė shumė se 120 mesazhe dhe nė pak orė, jo mė shumė se 700 ose 800 tė tilla, por, nga ana tjetėr, duhet tė shuash ata qė kanė ardhur mė parė, sepse asnjė paisje nuk mban mijra mesazhe.
Atėherė pėrse e thuri Berisha kėtė: shkaku ėshtė i qartė, ai donte tė bėnte thirrje ndaj njerėzve tė tij, qė tė ishin tė gatshėm, tė zbrisnin nė Tiranė e kudo, pėr t'i treguar vendin opozitės. Ai donte t'u thonte atyre se nuk ishin vetėm, se tani janė me mijra. Ēudi, mijra njerėz e dijnė celularin e berishės dhe tė gjithė janė tė pasionuar pas tij. Njė thirrje tė tillė ai e ka bėrė edhe nė vitin 1997, kur mobilizoi gjithkėnd pėr tė nėnshtruar jugun. Pėrfundimi dihet.
Konkluzioni i ngjarjes sė tretė: Berisha, askujt tė mos i shkojė nė mendje, nuk ėshtė gatshėm tė heqė dorė nga pushteti. Mė parė ai ishte i pasionuar pas pushtetit. Tani nuk ėshtė mė vetėm pasioni. Nė fakt, ėshtė pėrlyerja makabėr e tij, e familjes sė tij dhe e grupit rreth tij, nė dhjetra e qindra afera. Ai ka filluar tė mendojė se ēfarė mund tė ndikojė pas tij, cili ėshtė fati i tij politik dhe fati i familjes sė tij. Do e gėzojnė apo jo pasurinė qė kanė vėnė nė tė fshehtė me ndihmėn e f
azlliqėve.
Konkluzioni i fundit:
Duhet larguar nga pushteti njė njeri qė po ēmend tė gjithė vendin. Le tė provojė Shqipėria tė jetė njė herė pa diktator. Po bėhen 70 vite qė kemi ecur vetėm duke ndėrruar diktaturė dhe diktatorė. Tani le tė vijė njė kohė tjetėr. Dhe , tė jeni tė bindur, atėherė Shqipėria do tė jetė e bukura e dheut.
Por edhe asaj here, tė vrarėt e 21 janarit nuk do tė mund tė ringrihen.

* ) Autori ėshtė publicist, ndėrsa gjatė viteve tė luftės ishte Kryetar i Lėvizjes Popullore tė Kosovės

Kruja
27.01.2011, 06:04:48
Kruja ,ti po e mbron Edvin Bregoviqin,kjo shihet shume mire ,ndersa tere kohen pretendon per respektim te ligjit. Si mendon se do te mbrohet Institucioni dhe Shteti kur dhuna del nga kontrolli...te mire apo te keqij qeveritaret qe udheheqine Shqiperin ,duhet te pranohen si te till deri ne zgjedhjet e ardheshme,e jo te tentohet me shune te mirren institucionet ....ka ik koha e Zani Qaushit .....njehere e pergjithmon ,kuptojeni kete !!!

Trix edhe ti si Tarasi fajesoni ramen, gjinusin, rucin se jane opozite tradhetare dhe sabotuese ndaj qeverise qe Shqiperia te mos hyje ne BE. kjo opozite ben remuje, nxjerr filmime me korrupsion, bojkoton etj etj ne kohe te papershtateshme me qellimin e vetem te sabotoje qeverine e cila eshte ok sepse po te mos ishte opozita tradhetare ne do te ishim kandidat per ne BE. Sipas jush opozita duhet te prese deri sa te behemi kandidat per anetar te BEse dhe pastaj le te filloje t'i tregoje ato qe di per korrupsionin e qeverise. por a ka opozite te tille ne ndonje vend perendimor qe te heshte, te mos beje politike, te pushoje per nje kohe sa te kete kohe qeveria te mbaroje punet e veta?

Kam nje pyetje per ju: Nga te gjitha vendet e lindjes qe tashme jane ne BE, a ka ndonje rast te vetem qe te kene patur sukses me anetaresimin ne BE thjesht se opozita e tyre nuk i ka denoncuar korrupsionin dhe i ka lejuar te shkelin ligjet e shtetit? Apo ka ndodhur e kunderta, qe eshte kjo: Qeveria ka luftuar me sukses te mjaftueshem korrupsionin, ka zbatuar ligjet e shtetit, dhe paralelisht opozita ka vijuar natyreshem aktivitetin e vet oponent ndaj qeverise pa pritur e kushtezuar nga qeveria se kur do te beje apo kur nuk duhet te beje oponence.

Ne duam keshtu: le te kete korrupsion, le te shkelet ligji, opozita le te prese dmth te pushoje se ekzistuari perkohesisht. Qeveria ka miq ne Europe qe do te n'a pranojne si anetare te BEse packa se jemi vend me korrupsion te perhapur ngado, pa shtet ligjor, dhe pa opozite. Pra BE-ja ka nje kandidat per anetaresim i cili nuk i ploteson asnje nga reformat kushtezuese per kandidim. Ky perjashtim behet per Shqiperine.

Une kete logjike nuk e kuptoj dhe habitem se si shume shqiptare ne Shqiperi besojne se mund te ndodhe keshtu. Perderisa na dhane vizat dhe n'a pranuan ne NATO keshtu sic jemi sot perse te mos n'a pranojne edhe ne BE. Megjithese europes dhe amerikes i ka vajtur goja prapa veshit duke n'a thene aresyet se perse u dhane vizat dhe u pranuam ne NATO [inkurajim per reforma te thella te metejshme per t'u bere kandidat per anetaresim: jo korrupsion, po shtet ligjor, parlament me opozite].

Nuk e di a kuptoni ju Trix se c'fare nonsensi mbroni. A harruat qe europa e tha troc: mos aplikoni per kandidat per ne BE sepse duhen bere reformat e thella me pare, nuk jini gati ne tre dretime themelore: Ka korrupsion, nuk ka shtet ligjor, dhe parlament funksional me opozite. E tha troc BE-ja kete gje. Raporti i BE mbi Shqiperine nuk thosh qe i vetmi shkak eshte opozita e keqe. Keshtu thote qeveria jone dhe jo BE-ja. Po ju perse e mbroni nje qeveri te korruptuar qe nuk lejon as shtet ligjor te funksionoje, kurse opoziten e ka armikun e brendeshem. Nese nuk e doni opoziten sepse eshte e keqe, atehere perse duhet t'a doni qeverine e cila po ashtu eshte e keqe. Nuk e kuptoj vertet! Mendoni se europa dhe amerika jane debila apo mendoni se do na vene note kaluese me hater si ato diplomat qe leshojne "universitetet" ne tirane?

Kruja
27.01.2011, 06:36:39
Shoku Kruja (se e paske edhe nofken e nje qyteti te madh, mos merrni kesi emra bre bac, se po i turpnoni) aty nuk duel kush te demonstroje as kunder korrupsionit, as per rritje pagash, as per jete ma te mire. Ma bre burre mos na shit gogla per dushk, se me thmi spo flet. Protesta u organizue prej PS-se dhe na te Kosoves mos kofshim per gja tjeter, per protesta jemi te specializuem dhe ja niejme eren qellimit te saj meihere.

Krenat e PS ma nuk i pame, edhe pse ata ishin organizatore protestes. Pame kriminela qe rrehnin policine, pame burra pleq per marre t'zotit te ngjyem me bojica. Besome qe shpierti me ka dhimte per ata police qe u dasht me u ballafaque me njerez te krimit te paguem prej Ed Rames, me i marr institucionet e shtetit. Na jemi popull i mire, por kem edhe kriminela n'mesin tone. Nuk i thuhet mor burre kriminelit popull, se ishalla s'jemi met me u krahasue me krimin. T'isha kane une qaty kur kriminelat rrishin te dera e kryeministrise here tu hi here tu dale, e garda e paralajmerojke me t'shtena n'ajer qe rrini larg se mrena su lejojme me hi, pa jau kajt nanen krejt t'shtrim per toke me i lane se kisha lane. Vallahi bilahi edhe vellau jem me ba qashtu vet plumin ne balle ja kisha dhane, se ftyre asht kjo bre burre, e nuk duhet per ni pis me u flliq ni fis, e le ma ni komb i tane.

Dio, une asnjeher nuk kam mbrojtur parti te cilat perdorin dhunen per te marre pushtetin ne kapitalizem. une mund te perkrah ndryshimin e sistemit me dhune por jo marrjen e pushtetit me dhune ne kapitalizem. Ne 2008ten e beri benjamini juaj kete gje i pari, i rra me arkivol qeverise, i ra me kallash parlamentit, i vuri zjarrin tankeve te braktisura te ushterise atje perpara kryeministrise dhe deklaroi me gojen e tellalleve te tij ne televizionin shteteror marrjen e pushtetit. Vete rrinte i heshtur, ne pritje per te degjuar perendimin. Perendimi i tha: hej, koke-trekendesh, nuk njihen qeveri permes dhune ne kapitalizem! Atehere doli ky kok-trekendeshi dhe u be 'demokrat', tha nuk e bera une. Edhe ne 21 janar, po te binte qeveria me dhune une nuk do t'a perkrahja ate gje ashtu sikurse bera ne 2008-ten. Mirepo kjo gje nuk ndodhi sepse garda mire beri qe nuk lejoi futjen e njerezve permes deres se kryeministrise. Mirepo garda nuk beri mire kur u ra me pushke qytetareve te pafajshem dhe i vrau jashte ligjit. Kete denoj une. Sepse ne 2008-ten ai tanku i shteti qe u dogj nuk u ra qytetareve te revoltuar ne bulevard dhe t'i bente hi me kuc e me mac bashke me arkivolin ne krah. A kupton ti bre a jo?!

Kruja
27.01.2011, 07:01:37
viti 2008 qe i referohem per grushtin e shtetit eshte lapsus i perseritur, ka qene viti 1998... e c'fare rendesie ka kjo... a ka ndryshuar mentaliteti yne ndaj ligjit gjate kesaj kohe? aspak. ne jemi pothuaj po aq te dhuneshem ndaj ligjit njelloj si atehere. Nuk kemi bere asnje progres ne kete drejtim sepse e tolerojme pa te keq shkeljen e ligjit. politiken e kemi ne zemer, ligjin e kemi hasem dhe i biem me cka te mundemi: me arkivol i biem, me kobure i biem dhe nuk n'a dhimbset... ama kur i biem ligjit me cader behemi jo-tolerante.

Kruja
27.01.2011, 07:49:50
Dhe, mjerisht duke vjedhur ngapak. E kur vjedh pak atehere vjedh edhe shume sa te vie n`kuti. Apo jo Kruja, pa te keq a.

pse pretendoni ju qe te shuhet korrupsioni?! kapitalizmi ka 300 a 400 vjet qe nuk i ben derman kesaj murtaje, e ka vete sistemi, ku ka prone private ka korrupsion, jane te lidhura dhe vdesin pa njera tjetren. prandaj e thote Marksi qe kapitalizmi nuk eshte i perjeteshem, nga korrupsioni do t'i vije vdekja. kriza e fundit e vertetoi diagnozen qe Marksi i beri kapitalit ketu e 200 vjet te kaluara, aq shume e vertetoi sa analistet e kapitalit j'u rikthyen shkrimeve te Marksit dhe citonin akzakt parashikimin e tij dhe ngjashmerine ne vitin 2008, vitin e krizes se madhe. shkrimet e marksit dukej sikur ishin bere enkas per c'fare po ndodhte ne vitin 2008-te. po c'te te them une ty, ti si shume te tjere jini konformista, dmth shkoni sipas berihajt, me hoxhen me hoxhen, me priftin me priftin.

Burri.
27.01.2011, 22:13:32
Roli i Berishės nė grushtin e shtetit tė 14 shtatorit
Publikuar mė 27 janar, 2011 nė orėn 20:13 ( Para 1 orė e 52 minutave ) Histori |
http://www.albaniapress.com/fotot/lajme_foto/jan_11/824Brisha19shtator1998.JPG

Duke ndjekur ultimatumin e Berishės pėr dorėheqjen e Nanos, rreth dy mijė nga ithtarėt e tij marshuan drejt selisė sė kryeministrisė dhe, duke thirrur "Vdekje Fatos Nanos!", shtinin nė ajėr me armė dhe qėllonin pareshtur me gurė godinėn qeveritare. Turma hyri me forcė nė ndėrtesė, ku Fatos Nanoja dhe kabineti i tij ishin duke mbajtur njė takim me ngut, dhe, pasi shkėmbeu ca tė shtėna me rojet, i vuri flakėn katit tė parė.


Ministrat ikėn nė panik nga njė dalje anėsore midis shpėrthimeve tė serbatorėve tė veturave, qė protestuesit u kishin vėnė flakėn. Njerėz tė armatosur mandej plaēkitėn zyrėn e kryeministrit dhe zyra tė tjera, ndėrkohė qė mbėshtetės tė opozitės tė hipur nė vetura dhe tė armatosur rėndė valėvisnin flamujt kombėtarė duke rendur me shpejtėsi rrugėve tė kryeqytetit.

Ambasadori i OSBE-sė, Daan Everts, ambasadorja e Shteteve tė Bashkuara, Mariza Lino, si dhe ambasadori italian Spatafora ishin ndėrkohė nė takim me Fatos Nanon dhe zyrtarė tė tjerė tė lartė pėr tė diskutuar mbi krizėn.
Ditėn tjetėr u pa njė dhunė edhe mė e egėr kur u mbajt funerali i Azem Hajdarit, truprojės sė tij dhe njė protestuesi qė ishte vrarė nė pėrleshjet e sė dielės.

Gjatė funeralit, Berisha pėrsėriti deklaratėn e tij se Nanoja ishte pėrgjegjės pėr vrasjen e Hajdarit, ndėrsa bėri thirrje pėr 'njė ditė paqeje' pėr tė nderuar kujtimin e ish-udhėheqėsit karizmatik tė studentėve. Kjo retorikė kontradiktore veēse e ndezi mė keq situatėn.

Gjatė ceremonisė sė pėrmortshme, qindra nga demonstruesit antiqeveritarė mbajtėn nė krahė arkivolin e Azemit duke ecur pėrgjatė bulevardit qendror tė kryeqytetit nė drejtim tė zyrės sė kryeministrit (e cila ishte sulmuar dhe djegur gjatė trazirave tė sė dielės).

Pėrleshje tė ashpra u bėnė kur turma u pėrpoq tė fuste tre arkivolet nė zyrėn e kryeministrit. Turma, as mė shumė e as mė pak, i pėrplasi arkivolet si dash pėr tė goditur dyert, tė cilat u shqyen dhe nisi grabitja e u bė njė ferr i vėrtetė.

Mė vonė zyrtarėt e PD-sė pretenduan se gjithė ē'ndodhi ishte reagim ndaj tė shtėnave qė erdhė nga ndėrtesa e kryeministrisė. Por zėvendėsshefi i Misionit tė OSBE-sė, Tim Isles, ishte njė nga dėshmitarėt okularė qė kishte ndjekur pareshtur ngjarjet nė bulevardin qendror. Ai ka njoftuar se nuk ėshtė e vėrtetė qė tė shtėnat erdhėn nga godina qeveritare.

Edhe granata u hodhėn drejt godinės qeveritare gjatė atij sulmi. Pas njė shkėmbimi tė dendur zjarri, turma lėvizi drejt rezidencės sė Nanos aty pranė. Tanke dhe mjete tė tjera tė blinduara dolėn nė rrugė, nja dy prej tė cilėve u rrėmbyen nga turma e armatosur.

Njė grup protestuesish u dyndėn drejt studiove tė TV shtetėror, duke nxjerrė jashtė me dhunė punonjėsit e tyre. Shikuesit panė pastaj njė burrė tė panjohur duke njoftuar nga ekrani se 'Ne kemi marrė pushtetin'. Pastaj ai i kėrkoi popullit tė priste me durim derisa qeveria tė jepte dorėheqjen.

Situata u pėrkeqėsua me shpejtėsi pasi u pa se qeveria kishte humbur kontrollin e kryeqytetit. Nga pasditja, mijėra njerėz vinin rrotull sheshit Skėnderbej, duke shtėnė vazhdimisht me armė nė ajėr dhe duke plaēkitur dyqanet (tė cilat ishin mbyllur pėr funeralin e Hajdarit). Hajdutėt harbutėrisht iu turrėn Ministrisė sė Drejtėsisė dhe filluan tė mbushnin makinat e tyre me mobiljet, tapetet dhe aparaturat kompjuterike.

Nė kėtė moment, sipas njė vėzhguesi, ambasadori i OSBE, Everts vendosi tė takohej me krerėt mė tė lartė tė politikės pėr tė testuar gjendjen. Ai thirri Kastriot Islamin, Presidentin Meidani dhe Sali Berishėn, pasi kryeministri Nano nuk gjendej gjėkundi.

Islami ishte krejtėsisht i ēoroditur dhe i kėrkoi ambasadorit se ēfarė duhej tė bėnte Presidenti Meidani ishte shumė i shqetėsuar, por me shumė qetėsi shprehu rezervat pėr bisedimet me Berishėn.

Evertsi takoi mandej Gramoz Pashkon, i cili ndodhej nė ministrinė e Brendshme. Sipas Pashkos, ai dhe ministri i Brendshėm Perikli Teta, kishin rreth 100 njerėz tė armatosur dhe kishin ndėrmend tė vrisnin cilindo nga protestuesit qė do tė pėrpiqej tė hynte nė ndėrtesė.

Pashko ka thėnė se i kėrkoi ambasadorit Everts t'u jepte njė mesazh protestuesve duke u thėnė se ishte mė e udhės qė ata tė tėrhiqeshin menjėherė nga ndėrtesa, pėrndryshe njerėzit e tij do tė hapnin zjarr.

Pas kėsaj Evertsi bėri dy telefonata. Fillimisht ai kishte nė linjė Islamin dhe mandej, ndėrsa edhe Islami dėgjonte, i telefonoi Genc Pollos. Evertsi i kėrkoi Pollos tė zmbrapste protestuesit nga godina.

Pollo tha se do tė pėrpiqej, por shtoi se 'rebelimi popullor' ishte tepėr i vėshtirė pėr t'u kontrolluar. Ambasadori Everts iu pėrgjigj me zemėrim se 'Ky ėshtė njė konfrontim i armatosur qė duhet tė ndalet. Nė kėto kushte nuk mund tė bisedohet'. Pėr fat tė mirė, pas pak protestuesit u tėrhoqėn.

Mes gjithė kėsaj rrėmuje, u vranė disa mbėshtetės tė Berishės dhe u plagosėn 14 tė tjerė. Vetė Berisha mbeti i mbyllur nė selinė e Partisė Demokratike deri vonė natėn e sė hėnės. Pėr habinė e qeverisė dhe tė huajve qė ishin nė Tiranė, nuk dihej vendndodhja e Fatos Nanos.

Ėshtė e pabesueshme, por kryeministri kishte fikur telefonin celular dhe ishte zhdukur. Nanoja ishte gjendur krejtėsisht i befasuar kur turma e PD-sė iu turr zyrės sė tij, ndaj dhe braktisi detyrėn dhe shkoi drejt Maqedonisė ku gjeti strehė pėr disa ditė, duke lėnė Presidentin Meidani tė mbante barrėn e shtetit.

Meidani, me cilėsinė e Komandantit tė Pėrgjithshėm tė forcave tė armatosura, nė mungesė tė Nanos thirri forcat speciale pėr tė bėrė zap turmat e ndėrkryera dhe tė armatosura tė Berishės si dhe pėr tė vėnė nėn kontroll rrugėt brenda kryeqytetit. Nė mbrėmje vonė forcat qeveritare rifituan kontrollin nė pozitat kyēe tė zėna nga mbėshtetėsit e Berishės nė ditėn e rrėmujshme tė dhunės.

Presidenti Meidani bėri njė deklaratė nė TV ku i bėnte thirrje popullit pėr qetėsi, ndėrsa policisė i kėrkoi tė gjente sa mė shpejt tė ishte e mundur vrasėsit e Hajdarit. Nga ana e saj, Ministria e Brendshme njoftoi se kishte caktuar njė shumė prej 200 mijė dollarėsh pėr informatorėt qė do tė ēonin nė arrestimin e vrasėsve.

Mė 16 shtator situata ishte qetėsuar nė mėnyrė tė konsiderueshme. Qeveria kishte rifituar kontrollin e qendrės sė qytetit, duke mposhtur mbėshtetėsit e Berishės qė ruanin selinė e PD-sė me kallashnikovė dhe me dy tanke qė ia rrėmbyen ushtrisė tė hėnėn. Tė dy tanket u dorėzuan pa ēak pa bamp tė martėn vonė, ndėrsa njerėzit e armatosur tė Berishės ia kishin mbathur nga ndėrtesa e PD-sė para se tė mbaronte afati qė u ishte vėnė pėr t'u larguar nga godina.

Forcat speciale qėndruan mandej tė ruanin selinė e PD-sė dhe tė arrestonin Berishėn nė rast se ai do tė pėrpiqej tė arratisej nga vendi. Por kreu i PD-sė i tha CNN-it se ai 'nuk do tė largohej nga Shqipėria'. Nė pėrfundim, tri ditėt e dhunės patėn si bilanc tetė tė vdekur dhe rreth 100 tė plagosur.

Pėrleshje tė ashpra u bėnė kur turma u pėrpoq tė fuste tre arkivolet nė zyrėn e kryeministrit. Turma, as mė shumė e as mė pak, i pėrplasi arkivolet si dash pėr tė goditur dyert, tė cilat u shqyen dhe nisi grabitja e u bė njė ferr i vėrtetė. Mė vonė zyrtarėt e PD-sė pretenduan se gjithė ē'ndodhi ishte reagim ndaj tė shtėnave qė erdhė nga ndėrtesa e kryeministrisė.

Por zėvendėsshefi i Misionit tė OSBE-sė, Tim Isles, ishte njė nga dėshmitarėt okularė qė kishte ndjekur pareshtur ngjarjet nė bulevardin qendror. Ai ka njoftuar se nuk ėshtė e vėrtetė qė tė shtėnat erdhėn nga godina qeveritare. Edhe granata u hodhėn drejt godinės qeveritare gjatė atij sulmi.

Nė njė pėrpjekje pėr tė fituar mbėshtetjen e uniformave blu, kryeministri i vetmuar Nano nxitoi tė dyfishonte rrogat e policėve.

Nanoja, pasi u kthye nga udhėtimi i tij nė panik nė Maqedoni, fajėsoi pėr dhunėn bandat e Berishės, duke e quajtur atė 'organizatorin kryesor tė pėrpjekjes pėr grushtin e shtetit'. Por Berisha i shpėrfilli akuzat ndaj tij duke i quajtur ato 'qesharake', ndėrsa pėr trazirat tha se ishin 'provokuar' nga SHIK-. Ai e quajti Fatos Nanon njė 'terrorist leninist' dhe kėmbėnguli nė dorėheqjen e Nanos dhe krijimin e njė 'qeverie teknike' qė tė pėrgatiste zgjedhjet e reja.

Nėse ka patur njė grusht shteti nė Shqipėri, pas rėnies sė komunizmit, ka qenė ai i shtatorit 1998. Kėshtu thonė dy studiues tė huaj, qė e njohin dhe njihen mirė nė Tiranė, pėr botimet e tyre kushtuar ēėshtjes shqiptare.

James Pettifer dhe Miranda Vickers, do tė botonin 3 vite mė parė librin "Ēėshtja Shqiptare", ku ngjarjet nisin mė 1997 dhe vazhdojnė deri nė ditėt tona. Nė epiqendėr tė tij janė konfliktet e armatosura, ai i vitit 1997 nė Shqipėri, grushti i shtetit 14 shtator 1998, vitit 1999 nė Kosovė dhe ai i vitit 2001 nė Maqedoni. Autorėt theksojnė se Perėndimi duhet t'i kushtojė njė vėmendje tė madhe kėtij kombi tė shpėrfillur pėr njė kohė tė gjatė qė ai tė bėhet njė partner europian.

Pėr mė tepėr, autorėt pohojnė se mostrajtimi si duhet i ēėshtjes shqiptare mund ta fusė krejt rajonin nė njė konflikt tė armatosur. Miranda Vickers ėshtė njė analiste politike qė punon pėr Grupin Ndėrkombėtar tė Krizave dhe autore e disa librave pėr shqiptarėt. James Pettifer ėshtė autor, gazetar dhe akademik britanik qė ėshtė i specializuar nė ēėshtjet e Ballkanit. Ekspertiza e tyre ka prodhuar disa libra nė anglisht mbi ēėshtje qė prekin shqiptarėt dhe vetė rajonin.

Dyshimet e tė huajve pėr implikimin e Sali Berishės nė eleminimin e liderit tė Dhjetorit
Faksi nė anglisht, PD e dinte vrasjen e Azem Hajdarit?

Gjatė vapės sfilitėse tė javės sė parė tė shtatorit klima politike nė Tiranė u bė edhe mė e tensionuar. Qyteti i ngjante njė qendre gjeratoreje tė krizės sė madhe dhe gjeopolitikisht gjithėpėrfshirėse tė konfliktit tė Kosovės qė ishte duke ndodhur. Thashethemnaja e fundit mbi njė pėrpjekje tė mundshme nga besnikėt e Sali Berishės pėr tė rrėzuar qeverinė kishin krijuar njė atmosferė elektrizuese nė kryeqytet.

Forcat e sigurisė ishin vėnė nė gjendje alarmi tė shkallės mė tė lartė dhe patrullonin si policė tė maskuar rrugėt sapo fillonte tė errėsohej, ndėrsa shumėkush priste me ankth se ēoē do tė ndodhte.

Dhe nuk do tė prisnin gjatė.
Nė mbrėmjen e 12 shtatorit 1998, njė nga figurat mė tė shquara tė opozitės, 35 vjeēari Azem Hajdari, njė nga politikanėt mė popullorė tė Shqipėrisė u qėllua pėr vdekje ndėrsa po dilte nga selia e Partisė Demokratike nė Tiranė.

Ai u qėllua nga njerėz tė armatosur nė njė veturė tė parkuar mu pėrpara godinės sė PD-sė. U vra gjithashtu edhe njė truproje e tij. Hajdari, pėrfaqėsuesi mė i zjarrtė i tė djathtės shqiptare, kishte udhėhequr studentėt e Tiranės nė demonstratat antikomuniste mė 1990.

Ashtu si edhe Berisha, ai ishte me origjinė nga rrethi verior i Tropojės dhe kishte qenė njė nga kandidatėt pėr udhėheqės tė demokratėve mė 1991, por njė marifet i sajuar nga amerikanėt, nė vend tė tij nxori Berishėn nė krye.

Hajdari, i pėrshkruar nga njė vėzhgues i huaj si "i ri, rrondokop dhe poterexhi i pagdhendur", e dinte qė ishte duke jetuar njė kohė tė dhuruar, pasi u kishte mbijetuar njė sėrė atentatesh, duke pėrfshirė dhe pėrpjekjen pėr vrasjen e tij nė parlament nė shtatorin e mėparshėm.

Nuk ishte i mundur asnjė hetim i skenės sė krimit pasi, menjėherė pas vrasjes, trupat e Hajdarit dhe truprojės sė tij u transportuan nė spital pa u ekzaminuar.

As autopsi zyrtare apo ndonjė ekzaminim nuk iu bė trupit tė Hajdarit dhe hetuesit nuk qenė nė gjendje tė siguronin ndonjė nga sendet personale tė tij nė kohėn e vrasjes.

Rrobat e tij tė pėrgjakura dhe dokumentet vetjake, si dhe telefoni celular ishin zhdukur para se policia tė mbėrrinte nė skenėn e ngjarjes. Ėshtė bėrė e ditur se Hajdari ka marrė telefonatėn e fundit, e cila bėri qė ai tė dilte nga zyra e tij nė rrugė, pak minuta para vrasjes.

Telefoni i tij celular nuk u gjet kurrė. Njė element imponues qė flet pėr dijeninė paraprake tė vrasjes sė tij ėshtė njė deklaratė pėr shtyp nė njė anglishte shumė tė mirė qė shpėrndau selia e Partisė Demokratike brenda 20 minutash pasi kishte ndodhur vrasja.

Sipas njė vėzhguesi, njė njoftim zyrtar i PD-sė pėr vdekjen e Hajdarit mbėrriti nė zyrėn e OSBE-sė nė Tiranė me anė tė faksit njė orė pas vdekjes sė tij. Faksi jo vetėm qė ishte shkruar shumė mirė, por ai ishte gjithashtu shumė i hollėsishėm, duke akuzuar njerėz konkretė pėr rolin e tyre nė vrasje.

Faksi dukej tej mase i ujdisur pėr njė ngjarje tė njė nate tė shtune. Fakset e PD-sė gjatė orarit tė punės shumė rrallė mund tė krahasoheshin me kėtė pėr nga qartėsia dhe saktėsia, ndaj dhe njė numėr njerėzish kanė spekuluar duke thėnė se faksi mund tė jetė pėrgatitur qysh mė parė. Por, se pėr ēfarė qėllimi, askush nuk ishte i sigurt pėr kėtė.

Me pėrhapjen e lajmit tė vrasjes, tronditja qė pėsoi vendi u shndėrrua nė ankth. Para sė gjithash, shumėkush mendoi se ēfarė kapitali politik do tė fitonte Berisha nga vdekja e njė njeriu, tė cilin shumica e njerėzve besonin se ai personalisht e kishte neveri, por qė tani bėhej mė shumė se i vlefshėm si njė martir 'i sakrifikuar pėr demokraci'.

Turmat u mblodhė gjatė natės nė selinė e PD-sė ku nė mėngjes herėt u mbajt nxitimthi njė konferencė shtypi. Atje, pėrballė turmave qė shtoheshin e shtoheshin, me njė pamje prej meiti, Sali Berisha fajėsoi kryeministrin Fatos Nano pėr vrasjen e Hajdarit dhe e paralajmėroi atė tė jepte dorėheqjen brenda 24 orėve, pėrndryshe ai do tė pėrballej me 'pasoja katastrofike'. Shtypi opozitar u pėrgjigj me shpejtėsi duke i rėnduar dyshimet pėr vrasjen e Hajdarit mbi shpatullat e kryeministrit.

Titujt e tė pėrditshmes pro-PD Albania me piskamėn 'Azem Hajdarin e vrau Fatos Nanoja!' i hidhnin mė shumė benzinė zjarrit. Nga ana tjetėr, mbėshtetėsit e qeverisė ishin tė bindur se Berisha vetė e kishte sajuar vdekjen e Hajdarit me synimin pėr tė krijuar njė martir qė pastaj tė fitonte mbėshtetje nė popull nė pėrpjekjen e tij pėr t'u rikthyer nė pushtet me anė tė njė revolte popullore.

Nė njė intervistė televizive nė orėt e para tė sė njėjtės ditė Nanoja, dukshėm i shqetėsuar u kishte bėrė thirrje shqiptarėve qė tė mos lejonin kundėrshtarėt e tij tė merrnin pushtetin me forcė.

Berisha me siguri ishte i implikuar nė ngjarjet e 12 shtatorit nėpėrmjet njėrit prej tre njerėzve qė mė vonė u dyshuan pėr vrasjen e Hajdarit: Jaho Salihit (Mulosmani), njė shef policie, gjithashtu nga Tropoja (vendi i origjinės sė Hajdarit).

Nė maj tė vitit 2001, Salihi pranoi nė gjyq se e kishte vrarė Azem Hajdarin. Megjithatė, vetėm dy muaj mė vonė ai tha nė gjyq se, pavarėsisht se kishte marrė pjesė nė vrasje, Azemi u qėllua nga Fatmir Haklaj, i cili ishte jo vetėm shef i policisė sė Tropojės, por edhe kreu i bandave kriminale tė qytetit. Hajdari ishte ngatėrruar keqas nė tregtinė plot dyshime tė shitjes sė armėve UĒK-sė, e cila e kishte bazėn nė Tropojė. Ky ishte njė biznes mjaft fitimprurės qė hapi shumė gjakmarrje si pasojė e konkurrencės sė egėr midis tregtarėve tė armėve.

Kishte a s'kishte dorė Berisha nė vdekjen e Hajdarit, drejtpėrdrejtė apo tėrthorazi ėshtė njė ndėr akuzat qė ende kanė mbetur tė paprovuara. Po kjo mund tė thuhet dhe pėr akuzat e anasjellta tė PD-sė kundėr Fatos Nanos.

Sulmi i parė ndaj kryeministrisė nė 13 shtator 1998 i turmave tė zemėruara pėr vrasjen e Azem Hajdarit. Rikthimi nė 14 shtator, pushtimi i selisė sė qeverisė, ministrisė sė Drejtėsisė dhe Televizionit Shtetėror. Arratisja e Nanos nė Maqedoni dhe rėnia e Tiranės nėn kontrollin e bandave.

James Pettifer
Miranda Vickers

trixi
28.01.2011, 12:42:22
Trix edhe ti si Tarasi fajesoni ramen, gjinusin, rucin se jane opozite tradhetare dhe sabotuese ndaj qeverise qe Shqiperia te mos hyje ne BE. kjo opozite ben remuje, nxjerr filmime me korrupsion, bojkoton etj etj ne kohe te papershtateshme me qellimin e vetem te sabotoje qeverine e cila eshte ok sepse po te mos ishte opozita tradhetare ne do te ishim kandidat per ne BE. Sipas jush opozita duhet te prese deri sa te behemi kandidat per anetar te BEse dhe pastaj le te filloje t'i tregoje ato qe di per korrupsionin e qeverise. por a ka opozite te tille ne ndonje vend perendimor qe te heshte, te mos beje politike, te pushoje per nje kohe sa te kete kohe qeveria te mbaroje punet e veta?

Kam nje pyetje per ju: Nga te gjitha vendet e lindjes qe tashme jane ne BE, a ka ndonje rast te vetem qe te kene patur sukses me anetaresimin ne BE thjesht se opozita e tyre nuk i ka denoncuar korrupsionin dhe i ka lejuar te shkelin ligjet e shtetit? Apo ka ndodhur e kunderta, qe eshte kjo: Qeveria ka luftuar me sukses te mjaftueshem korrupsionin, ka zbatuar ligjet e shtetit, dhe paralelisht opozita ka vijuar natyreshem aktivitetin e vet oponent ndaj qeverise pa pritur e kushtezuar nga qeveria se kur do te beje apo kur nuk duhet te beje oponence.

Ne duam keshtu: le te kete korrupsion, le te shkelet ligji, opozita le te prese dmth te pushoje se ekzistuari perkohesisht. Qeveria ka miq ne Europe qe do te n'a pranojne si anetare te BEse packa se jemi vend me korrupsion te perhapur ngado, pa shtet ligjor, dhe pa opozite. Pra BE-ja ka nje kandidat per anetaresim i cili nuk i ploteson asnje nga reformat kushtezuese per kandidim. Ky perjashtim behet per Shqiperine.

Une kete logjike nuk e kuptoj dhe habitem se si shume shqiptare ne Shqiperi besojne se mund te ndodhe keshtu. Perderisa na dhane vizat dhe n'a pranuan ne NATO keshtu sic jemi sot perse te mos n'a pranojne edhe ne BE. Megjithese europes dhe amerikes i ka vajtur goja prapa veshit duke n'a thene aresyet se perse u dhane vizat dhe u pranuam ne NATO [inkurajim per reforma te thella te metejshme per t'u bere kandidat per anetaresim: jo korrupsion, po shtet ligjor, parlament me opozite].

Nuk e di a kuptoni ju Trix se c'fare nonsensi mbroni. A harruat qe europa e tha troc: mos aplikoni per kandidat per ne BE sepse duhen bere reformat e thella me pare, nuk jini gati ne tre dretime themelore: Ka korrupsion, nuk ka shtet ligjor, dhe parlament funksional me opozite. E tha troc BE-ja kete gje. Raporti i BE mbi Shqiperine nuk thosh qe i vetmi shkak eshte opozita e keqe. Keshtu thote qeveria jone dhe jo BE-ja. Po ju perse e mbroni nje qeveri te korruptuar qe nuk lejon as shtet ligjor te funksionoje, kurse opoziten e ka armikun e brendeshem. Nese nuk e doni opoziten sepse eshte e keqe, atehere perse duhet t'a doni qeverine e cila po ashtu eshte e keqe. Nuk e kuptoj vertet! Mendoni se europa dhe amerika jane debila apo mendoni se do na vene note kaluese me hater si ato diplomat qe leshojne "universitetet" ne tirane?

Kruja ,njeriu e ne kete rast politikani qe ka pergjegjesi duhet te thrret logjiken dhe ndergjegjen per situaten ne te cilen gjindet populli,ne kete raszt Berisha ne marrveshtje me faktorin e mbrendshgem po ashtu edhe me ate nderkombetar anuloi mitingun e te shtunes,ndersa ky Edi nuk perfilli asnje kerkes te BE-se apo SHBA-ve apo te Presidentit Topi qe thirren per ulje gjakrash dhe mosmbajtje te protestave...ato mund te quhen site doni ndash homazhe ndash... por ne fakt kush mund ti kontrolloj ata te cilet nuk njohin SHTETIN ( e kam fjalen per rrebela ).

Ne Shtetet e lindjes mendoj ne ato postkomuniste ,ka pasur trazira te ndryshme por nuk duhet bere krahasime me Shqiperin,besoj se me kupton !

klm...

Burri.
28.01.2011, 16:06:24
[quote=Burri.;

-----------------------------------------
ev po burri qe ishe,nime burr ahahhaahaaa

Ev ev po sipas jush si u dashka te jet Burri?!!...

Kruja
30.01.2011, 05:58:10
Kruja ,njeriu e ne kete rast politikani qe ka pergjegjesi duhet te thrret logjiken dhe ndergjegjen per situaten ne te cilen gjindet populli,ne kete raszt Berisha ne marrveshtje me faktorin e mbrendshgem po ashtu edhe me ate nderkombetar anuloi mitingun e te shtunes,ndersa ky Edi nuk perfilli asnje kerkes te BE-se apo SHBA-ve apo te Presidentit Topi qe thirren per ulje gjakrash dhe mosmbajtje te protestave...ato mund te quhen site doni ndash homazhe ndash... por ne fakt kush mund ti kontrolloj ata te cilet nuk njohin SHTETIN ( e kam fjalen per rrebela ).

Ne Shtetet e lindjes mendoj ne ato postkomuniste ,ka pasur trazira te ndryshme por nuk duhet bere krahasime me Shqiperin,besoj se me kupton !

klm...

Trixi, homazhet perfunduan dhe asgje e keqe nuk ndodhi. provokime nuk kishte. sigurisht berisha dhe fanatiket e tij po e kuptojne se durimi ka nje kufi. prandaj mire bene qe nuk provokuan perkujtimoren. boll i ka dale boja berishes duke shkelur etiken dhe traditat shqiptare duke share ne kuvend te burrave, pergojuar grate e te tjereve, duke permendur organe seksuale ne fjalime publike me te rritur por edhe me femije pjesemarres etj c'te te them, turp.
berisha e anulloi mitingun me pahir sepse i tha amerikani, pa ulu pak se tre veta i vrave kot. kurse opozita nuk mund te rrinte pa i bere perkujtomoren atyre njerezve qe duke bere sehir u vrane nga plumbi. kerciti kafka dhe kraharori nga plumbi, a kupton se c'fare ka ndodhur. keto i ben vetem nje pushtet diktature i mbushur plot urrejtje ndaj atyre qe jane kunder tij. pra perkujtimorja eshte tradite shqiptare dhe viktimat pershpirten ne te 7-tat, sipas zakonit shqiptar.
vetem nje gje te them Trix, kesaj here berisha ka marre fund politikisht por rrezikon shume te perballet edhe me ligjin per vrasjen e tre personave te pafajshem.
ne mbase nuk jemi si vendet e ish lindjes sepse kemi dale nga nje shoqeri me lufte klasore gati gjysem shekullore dhe shperthimi i urrejtjes mund te provokohet relativisht me lehte, vete nje gje ketu Trix, te vazhdosh te akuzosh opoziten si komuniste sot ne vitin 2011 eshte e pafaleshme sepse mundohesh te mbash te ndezur me pahir luften e klasave dhe kete politike e ndjek berisha; ai ben c'ben dhe permend bllokmenet kot me kot, dhe thjesht per te krijuar 'llogoren' me opoziten. une nuk e kuptoj se si mundet nje udheheqes partie te ndjeke nje politike te tille e cila shume shpejt do te perfundoje ne qorsokak, dmth rruge pa krye. kete e ka kekuar berisha me pahir per 20 vjet dhe ja ku perfundoj tani, vrau 3 njerez te pafajshem per te mbrojtur pushtetin e tij, karrigen e tij, pra u zhyt ne gjak... 'lufta e klasave' i ra ne koke te vet dhe nuk di tani c'fare te beje dhe shpik pucistat si ne kohen e diktatures. pra nje turp i madh jo vetem per simpatizantet e tij por per te gjithe shqitaret, na beri gazin e botes.

MI-2
30.01.2011, 15:09:31
Dua te shtroj nje pyetje per "Krujen" se si eshte e mundur qe te arsyetohet dhuna te cilen e perdoren nje pjes e demnstruesve ne njeren ane e te gjykojsh dhunen ne anen tjeter te perdorur nga mbrojtesit e rendit.Mere shikoj storjet filmike dhe do shofesh se ne te vertet policia ishte ajo e cila hiqte te zite e ullirit ta mbronte rendin dhe kushtetuten e qe ishte me me rendesi ishte mbrojtja e institucioneve shteterore te cilat Edvin Krristaq Rama me mercenaret e tij tentoi ti shkateronte, si mundesh ne njeren te arsyetosh E.Ramen i cili ne njeren ane fol per lirin,demokracin dhe te drejtat e njeriut e ne anen tjeter mu po ky E.Rama me zagaret Tiranas tentoi te dhunoi te njejtet institucione te cilat deshiron ti udheheq.Te gjithe pame fort mire se si teroristet shqiptare sulmonin policin thene troq Stupc me gjithe forcen po paramendo sikur te ishte koka yte ne vend te kokes se atij polici qe e goditi, apo koka e vellaut tend apo djalit tend a do ishe qirur kaq shume per Edi Ramen e njefare veekend demokracie te tij, mendoni se keta polic te cilet edhe pse nuk kishin mbrojtjen e trupit adekuate dhe tentonin ta largonin nga pjesa nen atak policin e plagosur perseri teoristet e Edi Rames pa asnje fije meshire sulmonin me te gjitha mjetet, kete e quan ti demonstrues paqesor dhe te pafajshem.Jo ore Kruja shqiperin e kane katandisur njerezit prokomunist dhe pro serbo-grek mu sikur ju dhe tentojne te bejne trazira e qregullime ne momentin kure shqiperia ishte ne rrugen me te mire drejt prosperitetit ekonomik dhe zhvillimit te turizmitsi nje nga burimet kryesore te devizave qe do forcojne lekun shqipetare, por jo kjo j pengon juve se pasi qe keni mare urdher nga Tadiqi ja dhate dhunes dhe kercenimeve per rezimin e pushtetit.Te pyes si u sinkronizuan njekohsisht miratimi i rezolutes per hetime mbi trafikimin e organeve dhe demonatratat e janarit ne Shqiperi, pse vazhdojne keto demonstrata keto nuk jane protesta fund e krye ka qen tentim grushteshteti dhe asgje tjeter nese nuk e ke te kjarte kete ateher ske nevoj per atdhe.

Shpejtimi
30.01.2011, 19:38:01
E majta shqiptare duhet te shortohet me nje reformim
te shumanshem ne menyre qe te perballon peshen e rende
demokratike ne lojrat e pluralizmit politik sipas modelit
europian.Pike se pari duhet te largohen nga tradita e prapte politike qe mbisundoi me dekada te tera ku antaret e partise duhej te edukoheshin nepermjet kursave partiak nga kryenana e politikes komuniste ne Moskve.Se dyti duhet te rikujtojme se per te dashte Atdheun nuk nevoiten kurrfare reqetash te vulosura nga paria partiake!? Pra duhet te ua perkujtojme se numer nje eshte Zoti numer dy eshte Atdheu e jo Nena parti!?Keta te mjere ne krye te
kesaj bote ne vend te Zotit e kane hype "Nenen Parti ."Ku
per te dashte atdheun e tyre kerkohet leje (certifikate) nga "Nenes Parti" e per me respektue Zotin qe besa nuk
ka guxua askush as te betohet ne Zot se ata te cilet e kane
respektua Zotini i ka prit tmerri nga "Nena Parti".Kshtu qe ju hasharati i Partise Socialiste duhet te i hallakatni se pari
pandlat brenda partise tuaj.Aty duhet te amputoni metilat
qe ua kane perfshi trurin e ua kane bere koken parti,te laheni e te ziheni ne shtat a tete ujra te vluara edhe te ndaheni njehere e pergjithmon nga e kaluarja e zeze qe ua ka dehe mendjen.
S'duhet harrue pra se Atdheu duhet edhe pa parti edhe pa
pushtet edhe pa hyqmet e mos te flasim per Zotin qe Ayyy
e fali njeriun edhe pa lejen e hyqmetit dhe shtetit!

Shpejtimi
30.01.2011, 19:40:43
E majta shqiptare duhet te shortohet me nje reformim
te shumanshem ne menyre qe te perballon peshen e rende
demokratike ne lojrat e pluralizmit politik sipas modelit
europian.Pike se pari duhet te largohen nga tradita e prapte politike qe mbisundoi me dekada te tera ku antaret e partise duhej te edukoheshin nepermjet kursave partiak nga kryenana e politikes komuniste ne Moskve.Se dyti duhet te rikujtojme se per te dashte Atdheun nuk nevoiten kurrfare reqetash te vulosura nga paria partiake!? Pra duhet te ua perkujtojme se numer nje eshte Zoti numer dy eshte Atdheu e jo Nena parti!?Keta te mjere ne krye te
kesaj bote ne vend te Zotit e kane hype "Nenen Parti ."Ku
per te dashte atdheun e tyre kerkohet leje (certifikate) nga "Nenes Parti" e per me respektue Zotin qe besa nuk
ka guxua askush as te betohet ne Zot se ata te cilet e kane
respektua Zotini i ka prit tmerri nga "Nena Parti".Kshtu qe ju hasharati i Partise Socialiste duhet te i hallakatni se pari
pandlat brenda partise tuaj.Aty duhet te amputoni metilat
qe ua kane perfshi trurin e ua kane bere koken parti,te laheni e te ziheni ne shtat a tete ujra te vluara edhe te ndaheni njehere e pergjithmon nga e kaluarja e zeze qe ua ka dehe mendjen.S'duhet harrue pra se Atdheu duhet edhe pa parti edhe pa pushtet edhe pa hyqmet e mos te flasim per Zotin qe Ayyye fali njeriun edhe pa lejen e hyqmetit dhe shtetit!

Kruja
31.01.2011, 02:15:16
Dua te shtroj nje pyetje per "Krujen" se si eshte e mundur qe te arsyetohet dhuna te cilen e perdoren nje pjes e demnstruesve ne njeren ane e te gjykojsh dhunen ne anen tjeter te perdorur nga mbrojtesit e rendit.Mere shikoj storjet filmike dhe do shofesh se ne te vertet policia ishte ajo e cila hiqte te zite e ullirit ta mbronte rendin dhe kushtetuten e qe ishte me me rendesi ishte mbrojtja e institucioneve shteterore te cilat Edvin Krristaq Rama me mercenaret e tij tentoi ti shkateronte, si mundesh ne njeren te arsyetosh E.Ramen i cili ne njeren ane fol per lirin,demokracin dhe te drejtat e njeriut e ne anen tjeter mu po ky E.Rama me zagaret Tiranas tentoi te dhunoi te njejtet institucione te cilat deshiron ti udheheq.Te gjithe pame fort mire se si teroristet shqiptare sulmonin policin thene troq Stupc me gjithe forcen po paramendo sikur te ishte koka yte ne vend te kokes se atij polici qe e goditi, apo koka e vellaut tend apo djalit tend a do ishe qirur kaq shume per Edi Ramen e njefare veekend demokracie te tij, mendoni se keta polic te cilet edhe pse nuk kishin mbrojtjen e trupit adekuate dhe tentonin ta largonin nga pjesa nen atak policin e plagosur perseri teoristet e Edi Rames pa asnje fije meshire sulmonin me te gjitha mjetet, kete e quan ti demonstrues paqesor dhe te pafajshem.Jo ore Kruja shqiperin e kane katandisur njerezit prokomunist dhe pro serbo-grek mu sikur ju dhe tentojne te bejne trazira e qregullime ne momentin kure shqiperia ishte ne rrugen me te mire drejt prosperitetit ekonomik dhe zhvillimit te turizmitsi nje nga burimet kryesore te devizave qe do forcojne lekun shqipetare, por jo kjo j pengon juve se pasi qe keni mare urdher nga Tadiqi ja dhate dhunes dhe kercenimeve per rezimin e pushtetit.Te pyes si u sinkronizuan njekohsisht miratimi i rezolutes per hetime mbi trafikimin e organeve dhe demonatratat e janarit ne Shqiperi, pse vazhdojne keto demonstrata keto nuk jane protesta fund e krye ka qen tentim grushteshteti dhe asgje tjeter nese nuk e ke te kjarte kete ateher ske nevoj per atdhe.

MI-2 une e denoj dhunen kur ajo rrezikon shtetin. Por gjykoj se dhuna e demostrates nuk e rrezikoi shtetin. Policia ben detyren, edhe perleshet me demostrues, edhe plagoset. Dihet qe keto i ka puna e policit. Nuk mund te rrezohet shteti nga nje grup njerezish me shkopinj te cilet edhe kur hapen deren e jashtme te oborit te kryeministrise nuk u futen brenda sepse u perballen me garden e armatosur dhe forcat speciale te armatosura deri ne dhembe. Dhe mire bene ato forca qe demostruan fuqine e armeve sepse ajo i dekurajoi njerezit te futeshin ne territor. Deri ketu besoj se je dakort me mua. Atehere lind pyetja se perse u qellua populli me pushke nga distanca dhe u vrane tre sehirxhinj. Keto akte jane krim i nje pale te armatosur [garda] kundrejt popullit te paarmatosur. Pra palet nuk jane policia nga njera ane dhe populli nga ana tjeter dhe ty te erdhi keq per policet qe u goditen ne koke me shkop. Sepse policia edhe pse u godit me shkop ne koke nuk nxorri koburen te vriste njerez. Dhuna me arme ndodhi atehere kur nuk duhej te ndodhte, ishte e panevojeshme dhe ishte thjesht nje mjet terrori. Ketu qendron krimi. Habitem si nuk e kuptoni ju shqiptaret e Kosoves kete gje qe e kini provuar nga serbet kete lloj terrori me arme! Pra vrasjet ne popull nuk kane te beje aspak me mbrojtjen e shtetit por vrasjet u kryen per te ngjallur terror ne popull.

Pra dhuna ishte jo proporcionale. Nga shteti nuk u vra askush kurse demostrues u vrane tre dhe te paarmatosur, njerez sehirxhinj. Si mund te gjuash turmen me pushke?! Ku e di ti se ke godet atje?! Pastaj edhe nje pyetje: Si e shpjegon ti zoteri qe ne te tre vrasjet rezultoi qe personat nuk ishin as me shkopinj, as agjente, as terroriste, as kriminela, etj si keto por thjesht tre njerez te thjeshte sehirxhinj?! Nuk tregon kjo se hipoteza e sales qe turma ishte pro-serbe, pro-greke, terroriste, komuniste etj bie poshte. SEpse sipas probabilitetit i binte qe te ishin vrare njerez te ketyre kategorive atje.

e c'fare te te them MI-2, ku di ti nga bie probabilitieti, demokracia, shteti ligjor. demokracia nuk vret me plumb opozitarin, shteti ligjor garanton barazine e qytetarit perpara ligjit. Ato qe vrasin me plumba jane diktaturat.

Kruja
31.01.2011, 02:35:29
mi-2 'sinkronizimi' me raportin dick marty mund te jete i vertete. nuk perjashtohet ky skenar megjithese i pavertetuar. por po e marr te vertetuar kete skenar. ateher c'fare shfrytezoi serbia ketu? serbia shfrytezoi revolten e nje pjese te madhe te popullit kunder qeverise se berishes. revolta ishte e njerezve per halle,papunesi, varferi. Kujt i bie pergjegjesia per korrupsionin, fyerjet publike te sales, acarimit te popullit?!!!!!!!! serbise i bie?!!!!!!!! kush i beri keto provokime dhe keto vjedhje? nese e shrytezoi serbia, tregon se qeveria ka pergjegjesi direkte.

jini bere bajate me keto gjera... nuk e mbron qeveria kombin or ti sepse po te ishte per salen ai ja fali grekut detin a kupton or ti, kushtetuesja nuk e la; pra shteti nuk eshte qeveria, kombi nuk eshte qeveria, atdheu nuk eshte sala apo rama neser or ti. kini imituar kultin e E. Hoxhes dhe faleni me fanatizem perpara idhullit tuaj, dishepull dhe produkt i diktatures.

kjo qeveri eshte qesharake, sales i doli boja krejt u be legen, nuk e do populli sepse si mund te te doje populli kur ti i bie me pushke?! por dardhe e ka bishtin prapa thote populli, vetem doreheqia mund t'a zbuse situaten, cdo rruge tjeter do t'a beje gjendjen edhe me te rrende dhe dihet ne fund nuk e vret dot te gjithe popullin me pushke. ai sala nuk esht aq trim ju e dini vete, eshte amerika mbarpa qe e ben sehir. por sehiri ka nje fund dhe atehere do te shihni salen me bisht ne shale te largohet... shenjen e pare e dha. e anulloi mitingun 'per paqen' pasi vrau me pushke. i tha amerikani ulu, ulu pak ti se i vrave kot tre njerez.

MI-2
31.01.2011, 11:27:19
MI-2 une e denoj dhunen kur ajo rrezikon shtetin. Por gjykoj se dhuna e demostrates nuk e rrezikoi shtetin. Policia ben detyren, edhe perleshet me demostrues, edhe plagoset. Dihet qe keto i ka puna e policit. Nuk mund te rrezohet shteti nga nje grup njerezish me shkopinj te cilet edhe kur hapen deren e jashtme te oborit te kryeministrise nuk u futen brenda sepse u perballen me garden e armatosur dhe forcat speciale te armatosura deri ne dhembe. Dhe mire bene ato forca qe demostruan fuqine e armeve sepse ajo i dekurajoi njerezit te futeshin ne territor. Deri ketu besoj se je dakort me mua. Atehere lind pyetja se perse u qellua populli me pushke nga distanca dhe u vrane tre sehirxhinj. Keto akte jane krim i nje pale te armatosur [garda] kundrejt popullit te paarmatosur. Pra palet nuk jane policia nga njera ane dhe populli nga ana tjeter dhe ty te erdhi keq per policet qe u goditen ne koke me shkop. Sepse policia edhe pse u godit me shkop ne koke nuk nxorri koburen te vriste njerez. Dhuna me arme ndodhi atehere kur nuk duhej te ndodhte, ishte e panevojeshme dhe ishte thjesht nje mjet terrori. Ketu qendron krimi. Habitem si nuk e kuptoni ju shqiptaret e Kosoves kete gje qe e kini provuar nga serbet kete lloj terrori me arme! Pra vrasjet ne popull nuk kane te beje aspak me mbrojtjen e shtetit por vrasjet u kryen per te ngjallur terror ne popull.

Pra dhuna ishte jo proporcionale. Nga shteti nuk u vra askush kurse demostrues u vrane tre dhe te paarmatosur, njerez sehirxhinj. Si mund te gjuash turmen me pushke?! Ku e di ti se ke godet atje?! Pastaj edhe nje pyetje: Si e shpjegon ti zoteri qe ne te tre vrasjet rezultoi qe personat nuk ishin as me shkopinj, as agjente, as terroriste, as kriminela, etj si keto por thjesht tre njerez te thjeshte sehirxhinj?! Nuk tregon kjo se hipoteza e sales qe turma ishte pro-serbe, pro-greke, terroriste, komuniste etj bie poshte. SEpse sipas probabilitetit i binte qe te ishin vrare njerez te ketyre kategorive atje.

e c'fare te te them MI-2, ku di ti nga bie probabilitieti, demokracia, shteti ligjor. demokracia nuk vret me plumb opozitarin, shteti ligjor garanton barazine e qytetarit perpara ligjit. Ato qe vrasin me plumba jane diktaturat.

Dale ore se ende nuk janė kryer hetimet dhe asgje ende nuk eshte e qartė se kush i vrau, ne filllim thonit se u vrane me snajper tanim del se nuk ishin plumba snajperi por krejt diq tjeter,storjet filmike te ciles i referohesh nuk eshte aspak e kjarte dhe nese shikon trajektoren e plumbit ateher do bindesh edhe vet se muri ishte para dhe parmaket e dyerve ishin pengese reale.Prit te behen hetimet e pastaj deklarohu,une pajtohem me ju kur thoni se pjesa dermuese ishte aty te protestonin per nje jete me te mirė ate aspak nuk e kontestoj por edhe vet TVSH dhe te gjitha mediumet kane bere qartazi ndarjen e grupit militant dhe anarkisteve te E.K.Rames nga ajo pjes e protestuesve qe i kishin ra pishmanit pse kishin dale ne proteste.Per keta behet fjale e keta tre ishin te dedikur te vriteshin qe nga fillimi kur Edi Rama deklaroi se Ose do leshojsh pushtetin ose do shkelesh mbi kufoma keta ata 300 leke te cilen i moren nga E.Rama e paguan me koke, pra e shiten vehten per 300 leke andaj nuk me vie aspak meshire.Tash ndoshta do te ndodhte qe do ishte dikush tjeter ne vend tyre por dikush duhej ta paguante me koke.E.Rama kishte njerez te vet edhe brenda gardes dhe andaj duhet pritur hetimet dhe perfundimin e tyre.Sa i perket asaj se ne Kosovaret edhe pse une tanim jame ne SHBA por banoj ne Dures gjate veres une jam banor i Shqiperis por jam krenar ti them vehtes shqiptare i Kosoves e mos krahaso protestat e Kosovarve ndaj regjimit te eger serb me protestat e tuaj kunder qeveris te cilen vete e zgjodhet, keot jane dy gjera diametralisht te kunderta, neve shkau na vrite vetem se ishte kafja e ftohet e mengjesit dhe torturonn e burgosnin kete ju se keni perjetuar dhe nuk e din si eshte te perjetojsh burgun e Nishit dhe Pozharevcit, andaj ri i qete para kesaj pune mos i hy puneve pa krye.Une me ra rasti te ndodhem ne Suedi kur u mbajt mbledhja e G8 ne Gothemburg, dhe si veshtrues pasiv pashe dhunen qe perdori policia kunder demonstruesve, edhe pse Suedia ka nje demokraci te avancuar dhe kujdes rigoroz mbi te drjetat e njeriut aty dhuna e perdorur ndaj demonstruesve ishte 10 fish me e madhe se ajo qe perdori Policia e shqiperis meri shikoj strorjet filmike te kesaj ngjarje dhe do shofesh se nuk ben ashtu siq pretendon E.Rama.Pastaj mendon se me ndrimin e qeveris do zgjidhni te gjitha problemet si me shkop magjik jo ore shiko ne Kosove dhe do bindesh edhe vet,Edi rama ka qellim pushtetin dhe asgje me pak, s aper ju demonstrues ju keni fatin e kondomit only for one use.

trixi
31.01.2011, 21:18:21
Trixi, homazhet perfunduan dhe asgje e keqe nuk ndodhi. provokime nuk kishte. sigurisht berisha dhe fanatiket e tij po e kuptojne se durimi ka nje kufi. prandaj mire bene qe nuk provokuan perkujtimoren. boll i ka dale boja berishes duke shkelur etiken dhe traditat shqiptare duke share ne kuvend te burrave, pergojuar grate e te tjereve, duke permendur organe seksuale ne fjalime publike me te rritur por edhe me femije pjesemarres etj c'te te them, turp.
berisha e anulloi mitingun me pahir sepse i tha amerikani, pa ulu pak se tre veta i vrave kot. kurse opozita nuk mund te rrinte pa i bere perkujtomoren atyre njerezve qe duke bere sehir u vrane nga plumbi. kerciti kafka dhe kraharori nga plumbi, a kupton se c'fare ka ndodhur. keto i ben vetem nje pushtet diktature i mbushur plot urrejtje ndaj atyre qe jane kunder tij. pra perkujtimorja eshte tradite shqiptare dhe viktimat pershpirten ne te 7-tat, sipas zakonit shqiptar.
vetem nje gje te them Trix, kesaj here berisha ka marre fund politikisht por rrezikon shume te perballet edhe me ligjin per vrasjen e tre personave te pafajshem.
ne mbase nuk jemi si vendet e ish lindjes sepse kemi dale nga nje shoqeri me lufte klasore gati gjysem shekullore dhe shperthimi i urrejtjes mund te provokohet relativisht me lehte, vete nje gje ketu Trix, te vazhdosh te akuzosh opoziten si komuniste sot ne vitin 2011 eshte e pafaleshme sepse mundohesh te mbash te ndezur me pahir luften e klasave dhe kete politike e ndjek berisha; ai ben c'ben dhe permend bllokmenet kot me kot, dhe thjesht per te krijuar 'llogoren' me opoziten. une nuk e kuptoj se si mundet nje udheheqes partie te ndjeke nje politike te tille e cila shume shpejt do te perfundoje ne qorsokak, dmth rruge pa krye. kete e ka kekuar berisha me pahir per 20 vjet dhe ja ku perfundoj tani, vrau 3 njerez te pafajshem per te mbrojtur pushtetin e tij, karrigen e tij, pra u zhyt ne gjak... 'lufta e klasave' i ra ne koke te vet dhe nuk di tani c'fare te beje dhe shpik pucistat si ne kohen e diktatures. pra nje turp i madh jo vetem per simpatizantet e tij por per te gjithe shqitaret, na beri gazin e botes.

Kruja,do ti del duqi ,Edvinit dhe bashkpuntoreve te tij me deshifrimin e bisedave telefonike.....nje fjale e urte shqipe thot:"me i keq eshte shtisi se sa dorasi" !
Berisha e ka Ameriken me veti ,andaj edhe ka arrit aq shume mbrenda ketyre viteve..dihet kur Berisha ja ktheu shpinen Amerikes se si kaloj.......Berisha eshte i menqur dy here nuk gabon ,ka mbledh mend edhe mir....

klm

Kruja
01.02.2011, 05:05:37
Kruja,do ti del duqi ,Edvinit dhe bashkpuntoreve te tij me deshifrimin e bisedave telefonike.....nje fjale e urte shqipe thot:"me i keq eshte shtisi se sa dorasi" !
Berisha e ka Ameriken me veti ,andaj edhe ka arrit aq shume mbrenda ketyre viteve..dihet kur Berisha ja ktheu shpinen Amerikes se si kaloj.......Berisha eshte i menqur dy here nuk gabon ,ka mbledh mend edhe mir....

klm

Trixi konstatimin tuaj e mbeshtes, bile isha menduar te shkruja dicka per kete fakt, dmth qe sala beri mire qe ndoqi politiken pro-amerikane me ushtaret ne afganistan sidomos. megjithate mos harrojme se amerika ben kthesa te befasishme ne politiken e jashtme dhe te le me gisht ne goje sic po ja ben Mubarakut ne egjypt. vetem qe te krijoje nje krize ne Lindjen e Mesme, amerika ja futi sa krahu mubarakut, e la ne balte. keshtu do te ndodhe me berishen, ekzakt si Mubaraku.
bisedat telefonike le te zbardhen per mua, aq me ben. ato biseda c'faredo qofshin nuk e ndryshojne dot nje fakt Trixi, qe garda vrau tre njerez te pafajshem dhe kreu krim qe denohet nga ligji. Nese edhe kesaj here nuk denohen fajtoret atehere nuk ka per tu denuar asnje vrasje ne te ardhmen sepse keto vrasje te gardes i pa i gjithe populli ne mes te dites, ne publik, ashiqare. Nuk ka ku te fshihet, ben MUUUUU e pane te gjithe kush i vrau. sala eshte bere si haxhi lleshi, e beri kuvendin e burrave me nje parti si kuvendin e haxhi lleshit dhe qeverine e barazon me shtetin. Prokuroria ka dhene urdher-arestet per te ngritur akuzat. sala i thote nuk dua une. si mund te gjykohet nje ceshtje pa u ngritur akuzat?! pastaj gjykata vendos per fajesine. sala thote jo, mos ngrini akuza ju se ata u vrane me stilolapsa, dmth akuza nuk ngre dot, gjyq nuk ben dot, pafajesi dhe fajesi nuk vendos dot. C'fare eshte kjo gje Trixi, vecse Diktature nuk kam emer tjeter. Si Mubaraku do perfundoje... e beri opoziten hasem, kuvendin e beri si te haxhiut. ai ne vend qe te fitonte simpatine e opozites duke i bere asaj disa koncesione: hapjen e kutive [c'te keqe kishte, ato partite te gjitha kishin vjedhur vota], ai c'beri i dogji kutite per inat. i shau ne publik me nene e moter dhe tani thote do bejme reforma. e ka kot, opozita nuk ulet me me vrases sic i quan ajo, tani gjeti sebep tjeter opozita. u beme si me haxhi lleshin, kuvend me nje parti.

Kruja
01.02.2011, 05:17:21
Dale ore se ende nuk janė kryer hetimet dhe asgje ende nuk eshte e qartė se kush i vrau, ne filllim thonit se u vrane me snajper tanim del se nuk ishin plumba snajperi por krejt diq tjeter,storjet filmike te ciles i referohesh nuk eshte aspak e kjarte dhe nese shikon trajektoren e plumbit ateher do bindesh edhe vet se muri ishte para dhe parmaket e dyerve ishin pengese reale.Prit te behen hetimet e pastaj deklarohu,une pajtohem me ju kur thoni se pjesa dermuese ishte aty te protestonin per nje jete me te mirė ate aspak nuk e kontestoj por edhe vet TVSH dhe te gjitha mediumet kane bere qartazi ndarjen e grupit militant dhe anarkisteve te E.K.Rames nga ajo pjes e protestuesve qe i kishin ra pishmanit pse kishin dale ne proteste.Per keta behet fjale e keta tre ishin te dedikur te vriteshin qe nga fillimi kur Edi Rama deklaroi se Ose do leshojsh pushtetin ose do shkelesh mbi kufoma keta ata 300 leke te cilen i moren nga E.Rama e paguan me koke, pra e shiten vehten per 300 leke andaj nuk me vie aspak meshire.Tash ndoshta do te ndodhte qe do ishte dikush tjeter ne vend tyre por dikush duhej ta paguante me koke.E.Rama kishte njerez te vet edhe brenda gardes dhe andaj duhet pritur hetimet dhe perfundimin e tyre.Sa i perket asaj se ne Kosovaret edhe pse une tanim jame ne SHBA por banoj ne Dures gjate veres une jam banor i Shqiperis por jam krenar ti them vehtes shqiptare i Kosoves e mos krahaso protestat e Kosovarve ndaj regjimit te eger serb me protestat e tuaj kunder qeveris te cilen vete e zgjodhet, keot jane dy gjera diametralisht te kunderta, neve shkau na vrite vetem se ishte kafja e ftohet e mengjesit dhe torturonn e burgosnin kete ju se keni perjetuar dhe nuk e din si eshte te perjetojsh burgun e Nishit dhe Pozharevcit, andaj ri i qete para kesaj pune mos i hy puneve pa krye.Une me ra rasti te ndodhem ne Suedi kur u mbajt mbledhja e G8 ne Gothemburg, dhe si veshtrues pasiv pashe dhunen qe perdori policia kunder demonstruesve, edhe pse Suedia ka nje demokraci te avancuar dhe kujdes rigoroz mbi te drjetat e njeriut aty dhuna e perdorur ndaj demonstruesve ishte 10 fish me e madhe se ajo qe perdori Policia e shqiperis meri shikoj strorjet filmike te kesaj ngjarje dhe do shofesh se nuk ben ashtu siq pretendon E.Rama.Pastaj mendon se me ndrimin e qeveris do zgjidhni te gjitha problemet si me shkop magjik jo ore shiko ne Kosove dhe do bindesh edhe vet,Edi rama ka qellim pushtetin dhe asgje me pak, s aper ju demonstrues ju keni fatin e kondomit only for one use.

pse te shikoj filmimet kur une i pashe vete policet ne G20 ne Kanada se si u sollen me protestuesit. ata kishin ngritur nje rrjete metalike vertikale nja 5-6 metra te larte ane e mbane zones se G20 nxorren urdheresen qe te mos afrohej njeri ne gardhi deri ne nje distance 2-3 metra. vete policet ishin te shperndare neper qytet [downtown]. protestuesit ishin ku e ku me te egersuar se ne Tirane, dogjen nje mori makinash te policise, policia i bente sehir makinat e veta kur u vihej zjarri a kupton, i la... pastaj kur u qetesuan protestat i arrestoi te gjithe ata qe donte. pra nuk u vra njeri, askush nuk qelloi me arme. pra keto i kam pare une vete me syte e mi. kurse sala dha urdher nga frika dhe gardistet qelluan atehere kur demostrata ishte ne perfundim, pra ndodhi e kunderta, e pa i gjithe populli, fshati qe duket nuk do kallauz. I thashe edhe Trixi-t po nuk u denuan edhe keto vrasje ne mes te dites, ne syte e te gjithe popullit atehere le ti mbyllin gjykatat, prokurorite nuk ka c'ju duhen, dhe burgjet le t'i kthejnene klube. jane te mbaruar keta, sala me komision ne kuvend me nje parti do te denoje grupet puciste, pra jemi ne diktature aktualisht, per salen ne diktature jemi, te shoshim cdo bejne gjykatat dhe prokuroria. po e mbuluan krimin prape me keq do te behet me vone.

MI-2
01.02.2011, 11:20:44
pse te shikoj filmimet kur une i pashe vete policet ne G20 ne Kanada se si u sollen me protestuesit. ata kishin ngritur nje rrjete metalike vertikale nja 5-6 metra te larte ane e mbane zones se G20 nxorren urdheresen qe te mos afrohej njeri ne gardhi deri ne nje distance 2-3 metra. vete policet ishin te shperndare neper qytet [downtown]. protestuesit ishin ku e ku me te egersuar se ne Tirane, dogjen nje mori makinash te policise, policia i bente sehir makinat e veta kur u vihej zjarri a kupton, i la... pastaj kur u qetesuan protestat i arrestoi te gjithe ata qe donte. pra nuk u vra njeri, askush nuk qelloi me arme. pra keto i kam pare une vete me syte e mi. kurse sala dha urdher nga frika dhe gardistet qelluan atehere kur demostrata ishte ne perfundim, pra ndodhi e kunderta, e pa i gjithe populli, fshati qe duket nuk do kallauz. I thashe edhe Trixi-t po nuk u denuan edhe keto vrasje ne mes te dites, ne syte e te gjithe popullit atehere le ti mbyllin gjykatat, prokurorite nuk ka c'ju duhen, dhe burgjet le t'i kthejnene klube. jane te mbaruar keta, sala me komision ne kuvend me nje parti do te denoje grupet puciste, pra jemi ne diktature aktualisht, per salen ne diktature jemi, te shoshim cdo bejne gjykatat dhe prokuroria. po e mbuluan krimin prape me keq do te behet me vone.


Aham ne Suedi u plagos rende nje djalosh besoj 18-20 vjeq dhe ate edhe pse ne momentin kur u plagos nuk bente asgje por dis sekonda para hodhi gurin mbi polic.Por tanim the ate qe te vret ne zemer ty nuk te penguaka as papunsia,as korupcioni, e as standardi jetesor por thjesht Salihu,idoli yt Edvin Krisaq Rama qenka alfa dhe omega juaj dhe nuk shef pertej hundes,une nuk dua te qaj koken e tju spjegoj ate se qfare eshte shteti progrekeve dhe proserbeve si juve, tanim that te verteten qe ju rendon.

Kruja
01.02.2011, 15:38:54
Aham ne Suedi u plagos rende nje djalosh besoj 18-20 vjeq dhe ate edhe pse ne momentin kur u plagos nuk bente asgje por dis sekonda para hodhi gurin mbi polic.Por tanim the ate qe te vret ne zemer ty nuk te penguaka as papunsia,as korupcioni, e as standardi jetesor por thjesht Salihu,idoli yt Edvin Krisaq Rama qenka alfa dhe omega juaj dhe nuk shef pertej hundes,une nuk dua te qaj koken e tju spjegoj ate se qfare eshte shteti progrekeve dhe proserbeve si juve, tanim that te verteten qe ju rendon.

MI-2, ne duhet te kemi me shume respekt per ata qe humben jeten ne te kunderten ne qytetaret ja ulim cmimin jetes tone. keto vrasje duhet te zbardhen dhe pergjegjesit te pergjigjen perpara ligjit. Prokuroria te beje punen e vet, gjykata po ashtu. se kush denohet per mua dhe per ty nuk duhet te kete shume rendesi. Rendesi ka te vendoset drejtesia dhe t'i hapet rruge ligjit. Duhet bere disa shembuj, ligji duhet t'i tregoje dhembet kesaj here. Megjithes ju nuk kuptoni se c'fare them une. ti mendon se duke akuzuar salen une mbroj automatikisht ramen. salen e akuzoj se ashtu jam sot i bindur qe ai i vrau. po t'i kete vrare rama edhe ai njelloj te pergjigjet perpara prokurorise dhe gjykates. Por jo ama edhe perpara komisionit te haxhi lleshit.

Duket qarte kush e kreu krimin. Prandaj nxitoj sala te shpalle pucin, te ngreje komisionin e haxhi lleshit dhe te akuzoje prokurorine, shikun, presidentin, opoziten. Nxitoj qe te mos dilte te pergjigjej perpara organeve qe ngarkon kushtetuta per kesi krimesh dhe beri komisionin e haxhiut qe te denoje te tjeret, gazetaret. ti nuk i kupton keto sepse nuk do ti kuptosh. ti mbron nje kriminel dhe ul cmimin e vetes tende si qytetar. neser te del gardisti ty dhe te tregon koburen, c'fare do ti thuash ti atij sepse ti e mbrojte kriminelin, ai eshte i lire dhe ben perseri krime sepse nuk denohet. keto gjera jane perseritur ne shqiperi shume here prandaj mjaft me krime te perseritura. kriminelet perpara gjyqit. shteti ligjor mbi partite, nuk ka komisione te haxhi lleshit per te denuar 'pucistet'.

trixi
01.02.2011, 18:46:06
Trixi konstatimin tuaj e mbeshtes, bile isha menduar te shkruja dicka per kete fakt, dmth qe sala beri mire qe ndoqi politiken pro-amerikane me ushtaret ne afganistan sidomos. megjithate mos harrojme se amerika ben kthesa te befasishme ne politiken e jashtme dhe te le me gisht ne goje sic po ja ben Mubarakut ne egjypt. vetem qe te krijoje nje krize ne Lindjen e Mesme, amerika ja futi sa krahu mubarakut, e la ne balte. keshtu do te ndodhe me berishen, ekzakt si Mubaraku.
bisedat telefonike le te zbardhen per mua, aq me ben. ato biseda c'faredo qofshin nuk e ndryshojne dot nje fakt Trixi, qe garda vrau tre njerez te pafajshem dhe kreu krim qe denohet nga ligji. Nese edhe kesaj here nuk denohen fajtoret atehere nuk ka per tu denuar asnje vrasje ne te ardhmen sepse keto vrasje te gardes i pa i gjithe populli ne mes te dites, ne publik, ashiqare. Nuk ka ku te fshihet, ben MUUUUU e pane te gjithe kush i vrau. sala eshte bere si haxhi lleshi, e beri kuvendin e burrave me nje parti si kuvendin e haxhi lleshit dhe qeverine e barazon me shtetin. Prokuroria ka dhene urdher-arestet per te ngritur akuzat. sala i thote nuk dua une. si mund te gjykohet nje ceshtje pa u ngritur akuzat?! pastaj gjykata vendos per fajesine. sala thote jo, mos ngrini akuza ju se ata u vrane me stilolapsa, dmth akuza nuk ngre dot, gjyq nuk ben dot, pafajesi dhe fajesi nuk vendos dot. C'fare eshte kjo gje Trixi, vecse Diktature nuk kam emer tjeter. Si Mubaraku do perfundoje... e beri opoziten hasem, kuvendin e beri si te haxhiut. ai ne vend qe te fitonte simpatine e opozites duke i bere asaj disa koncesione: hapjen e kutive [c'te keqe kishte, ato partite te gjitha kishin vjedhur vota], ai c'beri i dogji kutite per inat. i shau ne publik me nene e moter dhe tani thote do bejme reforma. e ka kot, opozita nuk ulet me me vrases sic i quan ajo, tani gjeti sebep tjeter opozita. u beme si me haxhi lleshin, kuvend me nje parti.

Kruja ,flm qe se paku ne nje pike jemi te nje mendimi.......ndersa ne Politiken e Jashtme te Amerikes shume pak ka ndryshime pa marr parasysh se nga kush qeveriset Amerika.Shtetet Diktatoriale nje perfundim te njejt e kane herdo kur,ndersa Shqiperia dhe Kosova kanew perfitu shume nga ndihmat Amerikane ne te gjitha menyrat ,"Amerikanet nuk shkelin ne drras te kalbur",andaj mos beni krahasime te ndryshme sikur me Mubarakun....sepse nuk qendrojn.
Ne te gjitha shtetet demokratike te Botes ,nuk lejohet rrenimi i Institucioneve te Shtetit permes dhunes, e perseris Shtetet Demokratike !

Ne Shqiperi ka shume mangesi dhe kultur demokratike,por ato rregullohen me voten e lire e jo me dhune !
Kush eshte fajtor per vrasjen e tre protestusve ,padyshuim se do te zbardhet e tere ngjarja ,vetem durim se ata qe kane kryer KRIM do te dalin para drejtsis ,le te jene kush te jen,zbardhja e ketyre vrasjebve do te zbardhe sepse eshte bere ne mes te dites dhe provat jane aty .Une besoj se zbardhjen e se vertetes do ta beje nje ekip nderkombetar ne menyre qe mos te ket dilema ne anime partiake .

Edhe nje Kruja ,me kete protest Edvini e ka kthyer shume mbrapa Shqiperin ,e jo Sali Berishen,e kupton SHQIPERIN !

Tung Kruja

Kruja
01.02.2011, 19:53:34
Kruja ,flm qe se paku ne nje pike jemi te nje mendimi.......ndersa ne Politiken e Jashtme te Amerikes shume pak ka ndryshime pa marr parasysh se nga kush qeveriset Amerika.Shtetet Diktatoriale nje perfundim te njejt e kane herdo kur,ndersa Shqiperia dhe Kosova kanew perfitu shume nga ndihmat Amerikane ne te gjitha menyrat ,"Amerikanet nuk shkelin ne drras te kalbur",andaj mos beni krahasime te ndryshme sikur me Mubarakun....sepse nuk qendrojn.
Ne te gjitha shtetet demokratike te Botes ,nuk lejohet rrenimi i Institucioneve te Shtetit permes dhunes, e perseris Shtetet Demokratike !

Ne Shqiperi ka shume mangesi dhe kultur demokratike,por ato rregullohen me voten e lire e jo me dhune !
Kush eshte fajtor per vrasjen e tre protestusve ,padyshuim se do te zbardhet e tere ngjarja ,vetem durim se ata qe kane kryer KRIM do te dalin para drejtsis ,le te jene kush te jen,zbardhja e ketyre vrasjebve do te zbardhe sepse eshte bere ne mes te dites dhe provat jane aty .Une besoj se zbardhjen e se vertetes do ta beje nje ekip nderkombetar ne menyre qe mos te ket dilema ne anime partiake .

Edhe nje Kruja ,me kete protest Edvini e ka kthyer shume mbrapa Shqiperin ,e jo Sali Berishen,e kupton SHQIPERIN !

Tung Kruja

Trixi, a mendon se shteti ligjor funksionon ne Shqiperi dhe pse nuk funksionon, c'fare e pengon valle? A ka nevoje Shqiperia per shtet ligjor? Atehere perse te mos e shfrytezojme kete situate ku institucionet shqiptare te drejtesise te gjykojne ngjarjen e 21 janarit. Kjo do te ishte nje pike kthese per Shqiperine drejt shoqerise moderne. Kjo nuk bie ndesh me interesat amerikane dhe europiane. Puna eshte sa jemi ne te zotet t'a bejme kete kthese.

rama dhe kushdo tjeter nuk e ka kthyer prapa Shqiperine. Konkretisht, prokuroria te jape akuzat, gjykata te denoje krimet e 21 janarit dhe kaq mjafton qe bota demokratike te kuptojne se Shqiperia ka bere nje progres te jashtezakoneshem per pak kohe. Pra jemi ne prove, ne testin e kohes. E bejme dot kete gje? Besoj me kupton drejt. Edhe shoqeria unifikohet, gjen besimin ne ligji, politika ulet poshte ligjit atje ku i takon, gjendja normalizohet ne kahje te deshiruar, pikerisht ne rrugen e progresit per nje shoqeri me te mire dhe moderne. Ne kete kendveshtrimi ne jemi ekzakt ne nje test te madh qe duhet t'a kalojme vete kesaj here. Degjo europen edhe ameriken se c'fare thone, te njejten gje thone.

MI-2
02.02.2011, 15:17:09
MI-2, ne duhet te kemi me shume respekt per ata qe humben jeten ne te kunderten ne qytetaret ja ulim cmimin jetes tone. keto vrasje duhet te zbardhen dhe pergjegjesit te pergjigjen perpara ligjit. Prokuroria te beje punen e vet, gjykata po ashtu. se kush denohet per mua dhe per ty nuk duhet te kete shume rendesi. Rendesi ka te vendoset drejtesia dhe t'i hapet rruge ligjit. Duhet bere disa shembuj, ligji duhet t'i tregoje dhembet kesaj here. Megjithes ju nuk kuptoni se c'fare them une. ti mendon se duke akuzuar salen une mbroj automatikisht ramen. salen e akuzoj se ashtu jam sot i bindur qe ai i vrau. po t'i kete vrare rama edhe ai njelloj te pergjigjet perpara prokurorise dhe gjykates. Por jo ama edhe perpara komisionit te haxhi lleshit.

Duket qarte kush e kreu krimin. Prandaj nxitoj sala te shpalle pucin, te ngreje komisionin e haxhi lleshit dhe te akuzoje prokurorine, shikun, presidentin, opoziten. Nxitoj qe te mos dilte te pergjigjej perpara organeve qe ngarkon kushtetuta per kesi krimesh dhe beri komisionin e haxhiut qe te denoje te tjeret, gazetaret. ti nuk i kupton keto sepse nuk do ti kuptosh. ti mbron nje kriminel dhe ul cmimin e vetes tende si qytetar. neser te del gardisti ty dhe te tregon koburen, c'fare do ti thuash ti atij sepse ti e mbrojte kriminelin, ai eshte i lire dhe ben perseri krime sepse nuk denohet. keto gjera jane perseritur ne shqiperi shume here prandaj mjaft me krime te perseritura. kriminelet perpara gjyqit. shteti ligjor mbi partite, nuk ka komisione te haxhi lleshit per te denuar 'pucistet'.

Ju silleni gjithnje reth ligjit dhe demokracis, por si duket haroni thelbin e esences ligji eshte per te respektuar dhe jo te thyhet, ligjin u dhunua ate dite kure masat sulmuan institucionet e qeveris kure me automjet mu sikurse vetevrasit ne lindjen e mesme ju sulen dyerve te institucioneve te shtetit.Nes nuk ke shtet nuk ke as demokraci eshte fundamenti i demokracis ajo qfare u ofrua nga ajo pjese e militante e protestuesve ishte anarkia dhe ajo i pergjigjes me shume se askujt E.Rames.Pse pra ky zotriu nuk doli para atyre militanteve dhe nuk tentonte te ju bej te qarte se dhuma nuk ka vend ne keto protesta, pse nuk shperndau protestat kur pa se po devijojne dhe te largoj pergjegjsin nga vehtja, ne kete menyre do mbeteshin vetem teroristat dhe anarkistet vetem dhe policia do i qeronte hesapet me ta shume lehte, por jo ai qendronte ne prapavij deri sa militantet e tij sulmonin institucionet po atij shteti te cilin pretendon ta udheheq.Sala i ka gabimet e veta por nuk eshte vrases e as diktatore siq pohoni ju,ai dha urdher qe te ndriqohen rastet por ju nuk deshironi te ndriqohen sepse e dini edhe vet qe ketu eshte puna e perzier dhe do dale diq krejt tjeter.Pa mare parasysh se qfare do bej S.Berisha ju gjithnje do jeni kunder dhe gjithnje do te ddyshoni ne nje komplot te mundshem.

Shiko si veprohet ne shtetet demokratike me demokraci shume fish me te avancuar se Shqiperia kur rezikohet rendi, epastaj arsyetoj militantet.

http://www.youtube.com/watch?v=RPnQUcRqepQ

Brigada128
02.02.2011, 23:03:35
Merrni informacione te dashur bashkatdhetare e shikoni se cfare dhune eshte bere ne beograd kur ra nga pushteti milloshi se si kan hyre me dhune ne institucionet e shtetit shkijet edhe e rrezuan qeverin e nuk u shkaktua asnje viktime shkijet per interesa te veta e kan rrezuar qeverin jo per neve pastaj si u be qe berisha mu ne kohen kur behej lufta ne kosove ky sulmon institucionet me tanke dhe i pushton aty askush nuk vritet.

Ai e meriton me shum politikan bashke me fatosin me i qu ne goli otok. e keni pa ne video te metes se si funksionon qeveria berisha ashtu eshte ne te gjitha ministrit e them me bindje te plote.

malsori
02.02.2011, 23:39:00
Sepse demonstruesit serb nuk kishin paisje te sofistikuara sikur kishin "pucistat" e Shqiperise looool

Me stilolapse, me cadra,thika me helm,agjente te huaj dhe agjent nga mbrenda!

prit tash kur te del filmi James Bond-Mission Impossible-destination Albania.

malsori
03.02.2011, 04:03:38
23.04.2006, 00:57:00

Sali Berisha po e largon me rrenje korrupcionin dhe mafian ne Shqiperi, me nje fjale po e pastron Shqiperine nga semundja e gjate qe i shkaktoi aq shume shkaterrim Shqiperise.
Edhe pse sjam per sistem mbreteror, por sikur te kisha mundesi Sali Berishen do ta kisha bere MBRET TE SHQIPTARVE.
Ju pershendes.

Vini re daten kur REALI hapi kete teme per t'u tallur (me veteveten,dhe disa ushtare te oborrit berishian)!

Si asnjehere me pare nuk ka korrupsion me te larte se qe eshte ky i cili menaxhohet nga mbreti i REALIT,Sali Ēmenduria!

trixi
04.02.2011, 22:10:27
http://www.youtube.com/watch?v=k4STs9UCM8Q

juniku
05.02.2011, 18:12:23
http://www.youtube.com/watch?v=k4STs9UCM8Q

__________________________________________________ _________________________

Ani qyre Shqiperi po ndryshon, oooooooooooooooo Trix jo qe po ndryshon por npaqt ymer Sali Berisha edhe nja dy mandate tjesh i bindun se Shqiperia ka mu bo superfuqi ne Ballkan, kan mu harru grekt e serbt .

trixi
05.02.2011, 20:13:33
__________________________________________________ _________________________

Ani qyre Shqiperi po ndryshon, oooooooooooooooo Trix jo qe po ndryshon por npaqt ymer Sali Berisha edhe nja dy mandate tjesh i bindun se Shqiperia ka mu bo superfuqi ne Ballkan, kan mu harru grekt e serbt .

More le te kryen edhe kete mandat ,shqiptaret kurr nuk kane mbet pa Lider,ka edhe ne gjeneraten e re shume te mire.....

Kruja
08.02.2011, 04:52:50
Plumbi qe vrau demostruesin e pare ne shesh eshte qelluar nga nje arme e Gardes. sala tha se beri rekoshete. mirepo ne fillim e akuzoi Gazeten Shekulli per shpifje kur ajo gazete dha nje ekpertize paraprake ku tregohej qe plumbi kishte goditur deget e nje pishe perpara se te vriste qytetarin. Kete plumb sala e quajti me ironi si 'plumbi i shtypur', me demek qe nuk vret. tani ky plumb ka vrare por me rikoshete nga dega e pishes ka bere rekoshete pasi nuk ka pasur mundesi t'a shpoje degen e pishes!!! pra plumbi i armes ka bere rikoshete ne dru!!! vetem sala mund te beje deklarata te tilla te denja per rekordin Ginis.

Kruja
08.02.2011, 05:00:58
Pra ekspertiza e pare vertetoj se demostruesi u vra nga Garda por sala tha u vra me rikoshete. Te shohim tani se c'fare do thote per plumbin qe vrau demostruesin e dyte. Patjeter qe plumbi do kete bere ne mos rekoshete ndonje levizje te papritur ne drejtim te paditure dhe e ka vrare padashje demostruesin.
rikoshete beri i pari, po plumbi i dyte c'fare ka bere, zig-zage?! Te presim rrenen e radhes te sali kobures.

Kulla*
22.02.2011, 13:23:05
Dėnohet i fundmit i Haklajve. Historia e familjes tropojane e njohur pėr armiqėsinė me Sali Berishėn


http://www.gjkr.gov.al/show_image.php?file_id=45

TIRANĖ- Gjykatės sė Shkallės sė Parė nė kryeqytet, iu deshėn 25 seanca gjyqėsore pėr t'u bindur se i pandehuri nė mungesė Hamdi Haklaj, qė tashmė ka fituar azilin politik nė Suedi, ėshtė fajtor pėr tre vrasje tė kryera nė rrethin e Tropojės pėr "hasmėri". Ishte treshja gjykuese e kryesuar nga gjyqtari Gerd Hoxha, tė cilėt pasi shqyrtuan dosjen penale tė ardhur nga Tropoja pėr t'u gjykuar nė kryeqytet pėr arsye sigurie, vendosi qė tė deklarojė fajtorė tė pandehurin Haklaj pėr akuzėn e "vrasjes me paramendim" ndaj tre shtetasve, vėllezėrve Demaj dhe Hoxhės. Pėr kryerjen e kėtyre krimeve, sipas gjykatės, pėr tė pandehurin Haklaj jepet dėnimi maksimal ai i "burgimit tė pėrjetshėm", por pėr shkak tė shqyrtimit tė ēėshtjes nė aplikim tė gjykimit tė shkurtuar, tė pandehurit i ulet 1/3 e dėnimit, duke u dėnuar pėrfundimisht me 25 vite heqje lirie. Kėtė masė dėnimi, sipas vendimit tė togave tė zeza, e ka kėrkuar edhe vetė prokurori i ēėshtjes i ardhur nga Tropoja, i cili pėr tė provuar akuzat ndaj tė pandehurit nė mungesė kishte urdhėruar zhvarrimin pas 18 viteve tė dy vėllezėrve Demaj, tė cilėt janė ekzekutuar mė 7 gusht 1993. Ndėrsa, pėrfaqėsuesi i mbrojtjes, nė parashtrimin e pretendimeve tė tija mbrojtėse, kėrkoi nga gjykata qė klienti i tij tė shpallet i pafajshėm pėr shkak tė mungesės sė provave. Treshja gjykuese, pasi dėgjoi palėt, vendosi qė i pandehuri tashmė 73-vjeēar Hamdi Haklaj, nė aplikim tė gjykimit tė shkurtuar tė dėnohet pėrfundimisht me 25 vite burg.
http://www.shekulli.com.al/fatmir%20haklaj%20hamdi%20feriz%20kernaja.jpg (http://www.shekulli.com.al/fatmir%20haklaj%20hamdi%20feriz%20kernaja.jpg)
Fatmir Haklaj, Hamdi Haklaj (nė mes) dhe Feriz Kernaja
Hamdi Haklaj ėshtė hetuar dhe gjykuar nė mungesė. Nė familjen Haklaj, i pandehuri ėshtė djali i madh i Muharrem Haklajt, i cili nė janar tė vitit 2008 fitoi statusin e azilantit politik nė Suedi pėr shkak vrasjeve dhe hasmėrive qė kanė nė Shqipėri. Vendimi pėr kėtė status, ėshtė marrė nga Gjykata e Goteborgut nė Suedi. Sipas kėtij vendimi, autoritetet e drejtėsisė suedeze argumentojnė faktin se e kaluara e hidhur e Hamdi Haklajt (dhe familjes sė tij), si dhe akuzat e shumta politike tė hedhura nė drejtim tė tij dhe familjes janė arsye tė forta qė dėshmojnė se drejtėsia shqiptare, nuk mund ta gjykojė nė mėnyrė tė paanshme tė pandehurin Haklaj, pėr tė cilin shteti shqiptar kėrkoi ekstradimin.

********

1
Berisha-Haklaj, ja teksti i audio-kasetės qė ndezi hasmėrinė


Pėr tė Lexuar artikullin e plote dhe artikuj tė tjere Dossier
hapni Web faqen dhe Rubriken Dossier


www.zeriikosoves.org