PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : UDBASHI I KOSOVES KA EMER E MBIEMER !


Burimi35
26.05.2006, 10:08:00
-NE SHBA;

Ne SHBA Qytetet publikojn ne internet emrat e Pedofileve ,Dhunuesve te Femijeve ose Vrasesve ...
Qytetaret kan mundesi te informohen se ne lagjen e tyre a jeton ndonje Pedofil...Qytetari Amerikan ka mundesi te mbroj Femijet e ti dhe vetveten.

-NE GJERMANI;

Ne Gjermani mbas renjes se Murit te Berlinit u mrren Dosjet e STASTIT ku din Gjermanet kush ishte Viktim dhe kush Kryesit e Vepres...

-NE KOSOVE;
Mbas ikjes se Serbeve nga Kosova ,ku morren edhe Dosjet e puntoreve te tyre u krijua nje boshllek.

Qe te ket mundesi te njet, te mbroj edhe Shqiptari Femijen e tij dhe vetveten nga UDB-ashi/et, propozoj te hapet nje DOSJE !
Pse?
a)Udbashi i Kosoves shkon ne Gjami te ndigjon qka flitet e jo te lutet...
b)Udbashi i Kosoves shkon ne UQK, jo te lufton, por per Spiunazh...
Nje shembull:

Nje Udbash ne vitin 1989 e ngre gishtin per supirmim te Autonomis se Kosoves edhe pse ska qen Deputet...
Disa dit mbas perfundimit te luftes e dergon djalin e tij me tesha te UQK-es edhe pse kurri ska qen ne UQK-e te nxe nje Banes te Shkive ne Prishtin...Vet ia mesyn Fabrikes etj.
Demi qe perjetoi Kosova ishte i madhe, imzhi i UQK-es u zbeh edhe pse veprat i bente UDB-eja.

DOSJA :UDBASHI I KOSOVES KA EMER E MBIEMER !

Udbashet e Kosoves kan vepruar dhe veprojn ne menyre te rafinuar...ku kan demtuar Shqiptaret dhe Kosoven.

Pirroja disa dit me pare tha nje mendim interesant !
Arkivat jan ne Popull... secili nga ne njeh nje UDBASH ose ma shume...
Propozimi im:
Ne ket Dosje te i renditim nje nga nje UDBASHET.
Ne sistem rendor...
Mundesisht sa me precize te jen te dhenat. Jo ne ngjarje-histori te gjata ,por me disa fjal te shkurta te thuhet e tera.

Vrejtje; te dhenat e publikuara te shtypen per qdo rast edhe ne leter ne rast se atakohet Forumi te mos zhduken te dhenat...

Secili qe publikon te dhenat e UDBASHIAT Shqiptar duhet te ket keto te dhena ose shumicen , si:
-EMRI
-MBIEMRI
-PROFESIONI
-VENDBANIMI I TASHEM DHE I DIKURSHEM (PASI DISA I KAN NDERRUAR ME QELLIM VENDBANIMET)
-FOTOJA
-VENDI I PUNES (I TASHEM DHE I DIKURSHEM)
-E TE NDRYSHME

tarasi
26.05.2006, 10:55:00
Mehmet Shoshi - spiun ( minister i Udbes)- merrte vetė pjesė nė torturimin e tė burgosurve
2. Fevzi Ajvazi - spiun
3. Jusuf karakushi - spiun udbash mė vonė minister i Udbes

4.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetėror(UDB-sė)nė Prishtinė;
5.NAZMI JUNIKU-ish-sekretar Krahinor i Jurisprodencės dhe Administratės sė Pėrgjithshme;
5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatės hetues;
6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;
7.DURMISH KOĒINAJ-ish-kryetar trupit gjykues
8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatės;
9.FEHMI GASHI-ish-gjyqtar porot;
10.Ymer Osaj - gjyqtarė
11.HASAN BERISHA-ish-gjyqtar porot;
12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtėse nė gjykim;
13.ISAK HASANI-gazetar i „RILINDJES“;
14.ALI OLLONI ish-gazetar i”Zėrit tė rinisė”
15.FAHREDIN GUNGA-ish-kryeredaktor i Radio Televizionit tė Prishtinės(RTP);


Udbash qė torturonin tė burgosurit
1.Bafti Jakupi,
2.Lutfi Ajvazi
3. Ejup Bajgora
4.Mehmet Haskaj
5..Ibush Kllokoqi
5.Drago Dragojeviq
6.Muharrem Dana
7.Sllobodan Mijoviq
8.Asllan Sllamniku
9.Shefqet Hashani
12.Zenun Shala
13.Naip Hoxha
14.Refik Tashi
15.Metush Sadiku
16.Zejnullah Shala
17.Hasan Mehmeti
18.Shefqet Obria
19.Faik Nura
21.Metė Kuqi

PAK A SHUMĖ TĖ GJITHĖ KĖTA GJENDEN EDHE TE " DOSJA ADEM DEMAĒIT"..

vazhdojmė me tė tjerėt

1.Metush latifi - gjyqtarė
2. tadej Rodiqi - gjyqtarė
3. Hilmi Zhitia - gjyqtarė
4. Nexhat Ajro - prokuror
5. Mehmet maliqi - minister i udbes ( babai i Skėlzen maliqit)
6. Flori Bruqi - gauetar i tanjugut ( lexo Ninit)
7. Isak Nishevci - gjyqtarė..

Tė tjerė qė qiten nė kurtha rininė studentore

1. Rrahman kastrati ( oficer Jugosllav dorė nė burgosjen e Gjyle Krasniqit)
2.Adem Ymeri arsimtar, shkolla e mesme Shtimje

3. Hasan Murena, fshati Hade Obiliq spiunoi 29 veta tė gjithė ushtarė shqiptarė ( Zėri I kosovės numri 6 viti 1983 faqe 15).

4. Sadik Blakaj nga Komuna e Istogut nė bashkėpunim me udbashėt Selim Brosha e Jusuf Karakushi i ka qitur nė kurthė plakun Qazim Sabit dhe Tahir Demajn, tė dy nga Gjilani... Mė vonė ky Sadik Blakaj ka shkuar nė Paris i cili ma vonė e ka qitur nė kuthė Hysen Gegen i cili u dėnua me 13 vjet Burgė..

5. hasan Cėrvadiku - profesor udbash nė Prishtinė ( profesor nė shkollen kulturologjike ku qenė burgosur dy nxėnės tė asaj shkolle Afrim Zhitia dhe Esat Brajshori)

6.Halil Mujė Kabashi i fshatit Gjurakoc
7. Ismail Horri - nga Istogu
Sami Aliēkaj fshati Carrabreg
( tė dhėna mė tė hollėsishme rreth bėmave tė tyre mund tė gjenden te ( Zėri I Kosovės numer 5 viti 1983 faqe 15)


8. Isuf pllana fshati Shtitaricė ish-arsimtar i historisė nė Obiliq ( Zėri I Kosovės numer 7/1983 faqe 14

9. **** Shoshi dhe Hajdar Shoshi ( babė e bir) fshati Staradran Komuna e Istogut
10. Istref Sadiku udbash - Ozdrim ( 7/83 zėri I Kosovės).

11.Zenun Ēelaj, profesor i kimisė dhe rrahim Pėrēuku ( qė tė dy profesor tė QAMO" Muharrem bekteshi. Vushtrri) ( zėri I Kosovės numer 7 viti 1983

12. Rexhė Ze4iraj nga Pasjaki afėr Gjilanit i njohur si Rexhė pasjaku vegėl e Selim Broshės

13. Bajram Troshupa, - arsimtar i fiskulltures nė prishtinė
14. Klodin Shiroka , arsimtare e matematikes ( mbesa e Kolė Shirokes)

15: fatmir rexhepi, - aktivist i LSP punonjes tė Prishtines ( tani ėshtė zgjedhur minister i punėve tė brendshme nė qeverin e re tė A. Qekut)
16. Jonuz Salihu, arsimtar i kimis ( minister i drejtsisė sot) dhe aktivist i Lidhjes Komuniste ( sekretar nė Qamo " Milladin popoviq ( normalja e Prishtines)

17.Hasim Milici fshati papaz komuna e Ferizajt
18. Januz Loshi udbash Skėnderaj

19. Bahtir Asllani i Makermalit ( zėri i Kosovės numer 4 viti 1983 faqe 15)

20.Vuksan Vuksanaj, udbash qė pėrcillte emigracionin nė Nju Jork

21ZYHRA KURTESHI( ZYHRA KASTRATI) fshati Lebushė Komuna e Deēanit.

22. Demė Muja pejė, udbash plagos pėr vdekje tre fshatarė tė Radavcit dhe pėr kėtė as edhe njė ditė nuk mbanė burgė.

23. Bajram fazliu ose Bajram Ēarraniku ose PATLIGJANI, fshati Iligje pejė

24. Izet Imeri Komogllav ferizaj

25. Hasan Lekiqi , udbash gadime Komuna e Lipjanit
26. Asllan hetem Ibrahimi Gadime e Epėrme me vajzen e gruas XHEVAHIREN..Kjo punonte nė udbė...

27. Agim Tasholli - gadime e Ulėt, nip i kryeudbashit faik Dudushi
28. Faik Dudushi . kryeudbash

29. Ejup Kamerolli nga Llapashtica
Ahmet Deliu , Podujevė

30. Ahmet Ahmeti gjykatės ( dėnopi kadri osmanin).
31. Sokol Osman oruqi - Turiqevc Skėnderaj
32. maliq dhe Fatmir Sheholli ( babė e bir),- ky i dyti edhe sot punon per UNMIKUN..

33.Nijazi hasani fshati rakovicė ose qysh e kanė quajtur ndryshe Nijazi Kisha ( pėr tė gjithė kėta mund tė lexohet nė Zėrin e Kosovės numer 10 viti 1984 si dhe nė ZIK numer 5 viti 1985).

34. Fehmi Bradashi, profesor i gjeografis nė shkollėn e mesme 8 Nėntori nė Podujevė

35. Ramiz Shehu " Hitleri" mėsues
Ukė Muēaj , - gjykatės nė pejė
36. Nezir Sherifi udbash nė Ferizaj
37. Shaqir Uka dhe Vahide Uka ( burrė e grua njeri dhender i Halit Ternavcit e tjetra e motra)..


38.Xhafer Qorri(i vrare nga nje police magjup gjate luftes se fundit ne trafastacionin e Drenasit,perndryshe ky kishte dore ne masakrat e Qirezit,Likoshanit dhe Abrise).

39.Hamze Shtutica(njejte sikur xhafer qorri,por ky i vrare pas luftes nga TRIMI Burim Ramadani me shoke i cili u denua para ca javeve me 30 vjet burg-qudi apo)

40.Zenel Hoti nga fshati Godanc i Drenasit EMRA TJERĖ TĖ SPIUNĖVE

Zymer Maqastena - spiun
Ibush Arifi - bashkpuntor i udbes me tė bijtė nga bakshia
Murat zhevelli

Ibėr Hasku - udbash ( vrau Haxhi Tishakun)
Januz Haklaj, - spiun
Hysen prushi - bashkėpunėtor
Shaban Abazi
Agim Muhagjiri - gazetar ( ky nė vitin 1990 publikisht nė gazeten Rilindja kishte kėrkuar falje pėr bėmat e tija dhe natyrisht..hm.. ishte falur sepse megjithat e kishte kuptuar gabimin qė kishte bėrė punėn e dreqit)

Ramė Ademaj - udbashė Pejė
Istref sadikaj - udbashė Pejė
Ramė Ademi - kryeudbashė pejė

Rrahman Zylfiu - udbashė Kumanovė

Rabit Zylfiu ( ishte dėrguar nė Turqi pėr tė bėrė atentat nė Sabri Novosellen dhe pasi e kishte burgosur policia turke ky nė njė proqes gjyqesor edhe kishte pohuar kėtė gjė se: " ishte derguar pėr tė pėrcjellė njė emigrant shqiptar nga Jugosllavia) - pėr kėtė mė hollėsisht shkruan " Zėri I Kosovės" numėr 6 viti 1983..

Behxhet Jashari - udbash hajdut
Behxhet Behxheti - Shkup
Januz Panjolli - Shkup ( Zėri I Kosovės numer 7 vitit 1983
Rexhep Musliu - Shkup
Hasan Abazi - historian Kėrēovė
Selman Sadiku -
Nexhemedin Rustemi - Kėrēovė

Hamit hamiti ( dėbohet nga Shqipėria si agjent i udbes dhe vazhdon punen nė Maqedoni, pra kjo verteton qė Jugosllavia tentonte tė qonte spiun nė Shqiperi tė cilet gjoja si tė pėrndjekur nga serbet...pra shifet se si ky spiun ishte zbuluar nga Tirana dhe me ta kthaer ky kishte vazhduar punen e tij nė SPB tė Maqedonisė).
Zylal Abedini - udbash SPB Maqedonis

Abdyl Zhuta - udbash Ohėr
Edin Marku - udbashDibėr
Ajrush Toska - udbash Strugė
Sherif Trema - udbash Kėrēovė
Kaim Murtishi ( zik numer 3 viti 1984).

Mehmet Hasku - udbash Pejė
Halit Deliu - spiun nga majaci
Xheladin beēiri - udbash

Kristė Gegaj - Istog ( personalisht shkon dhe burgosė Emine Mahmutajn)
Xhelil Shala - Hade
Nijazi Limanowski ( Limani)
Xhabir Alija ( Ilijowski) ( zik numer 3 viti 1985 faqe 19)

Esat limani - arsimtar bilologji
Mustafa Abedinoski

Qamil Muhagjeri ( udbash nė ambasaden e e Jugosllavis nė Tiranė - ma vonė e patėn dėrguar nė Cyrih pėr tė pėrcjellur emigracionin ( zėri I kosovės 7-8 gusht -shtator) 1986
Nezir Sferifi - udbash Ferizaj
Enver Gashi - diplomat Cyrih

Sali bajrami, Ibush maraj, Sinan Blakaj, Nimon Blaka tė gjithė nga Vrella ( Zėri I kosovės 4 prill 1987)...Murat shevelli..me pastaj pasojne.
Enver shevelli
Naser Shevelli(inspektor)

Ramadan sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan

Livadhi
26.05.2006, 20:32:00
Ramė Ademaj - udbashė Pejė
Istref sadikaj - udbashė Pejė
Ramė Ademi - kryeudbashė pejė

.................................................. .................
cili nga keta tre udbashe jetonte ne gjermani gjate vitit 1998 ?
DHe eshte i fshatit Loxhe

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Livadhi mė 2006-05-26 20:35 ]</font>

ABE-a
26.05.2006, 20:39:00
***

KUSH E PĖRBĖNTE STRUKTURĖN E OZN-sė-UDB-sė NĖ KOSOVĖ NĖ VITET 1945-1990 ?!

Ata qė pėrbėnin strukturat udhėheqėse tė kėtij shėrbimi famėkeq dhe qė pėrgatitėn mijėra procese gjyqėsore, nė bashkėpunim me strukturat politike nė Kosovė,kundėr atdhetarėve shqiptarė,

ishin:

1.Ēedo Mijoviq
2.Sedo Topalloviq
3.Rajko Vidaēiq
4.Miqa Mijushkoviq
5.Lluka Tomanoviē
6.Vllado Shilegoviq
7.Budimir Gajiq
8.Milosllav Bllagojeviq
9.Andrija Vujoviq
10.Radomir Bojaniq
11.Novak Samargjiq
12..Kosta Mihajlloviq
13.Radovan Tapushkoviq
14.Jovan Rosandiq
15.Gojko Medenica
16.Mirko Iliq
17.Zhivko Gjurishiq
18.Vesho Cvetkoviq
19.Drago Cėrnigiq
20.Angjellko Armush
21.Shaban Kajtazi
22.Xhevdet Hamza
23.Mehmet Shoshi
24.Jusuf Karakushi
25Mustafa Sefidini
26.Xheladin Beqiri
27.Istref Sadikaj
28.Bedrush Shala
29.Cvetko Llakoviq
30.Jakup Hoti
31Ahmet Asllani
32.Sahit Meraku
33.Bafti Jakupi,
34.Pavle Jelisaviq
35.Mehmet Haskaj
36.Ibush Kllokoqi
37.Drago Dragojeviq
38.Muharrem Dana
39.Sllobodan Mijoviq
40.Asllan Sllamniku
41.Shefqet Hashani
42.Svetisllav Dollasheviqi
43.Zenun Shala
44.Naip Hoxha
45.Refik Tashi
46.Metush Sadiku
47.Zejnullah Shala
48.Hasan Mehmeti
49.Shefqet Obria
50.Rajko Ēalloviqi
51.Metė Kuqi
52.Ramēe nga Prizreni
53Ahmet Dobruna
54.Faruk Mehmeti
55.Mexhid Beqiri
56.Lutfi Ajvazi
57.Hajredin Bujupi
58.Ramush Isaku
59.Sahit Zogaj
60.Halim Hajdari
61Bashkim Qerkini
62.Osman Veliqi
63.Fahredin Sllamniku
64.Imer Sllamniku
65.Xhemajl Bilkiqi
66.Hyzer Ahmeti
67.Nexhmedin Mehmeti
68.Hasan Salihu
69.Nevzat Jashari
70.Ahmet Blakēori
71.Zenel Hoti
72.Ismet Haziri
73.Pal Selmani
74.Imer Kuēi
75.Naman Sijarina
76.Ejup Azemi
77.Ali Halili
78.Jusuf Hashani
79.Shaban Hoti
80.Shaqir Krasniqi
81.Pashk Berisha
82.Zeqir Hasangjekaj
83.Mustafė Aliu
84.Xhafer Kaliqani
85.Adem Ibishi
86.Ramadan Ferizi
87.Avni Sadriu
88.Nexhdet Gjoci
89.Sahit Ismajli
90.Ismail Gėrbeshi
91.Ejup Bajgora
92.Sllobodan Mijoviq
93.Bejtush Beka
94.Ismet Baleci
95.Kemajl Shabani
96.Xhavit Kuēi
97.Isa Bunjaku
98.Zyber Zyberi
99.Sylejman Salihu
100.Hakif Latifi
101.Hashmet Baxhaku
102.Hilmi Syla
103.Rifat Berisha
104.Bajram Munishi
105.Haki Velija
106.Hasan Shahini
107.Muamer Novobėrdaliu
108.Drita Novobėrdaliu
109.Ahmet Delia
110.Ejup Kamerolli
111.Murat Tėrnava
112.Ibush Kllokoēi
113.Lorenc Selmani
114.Refik Tashi
115.Faik Nura
116.Sabah Muhaxheri
117.Sabit Myftari
118.Ndrec Preni
119.Selim Ndrecaj
120.Ali Vllasi-vėllau i Azem Vllasit
121.Xhafer Bejiqi
122.Hajredin Bujupi
123.Bejtush Beka
124.Qerim Sllamniku
125.Abaz Ajvazi
126.Hajrulla Jashari
127.Zejnulla Hajrizi
128.Halit Hasani
129.Nexhmedin Ajeti
130.Hilmi Hasani
131.Dėrgut Jakupi
132.Ilaz Maxhuni
133.Enver Dragusha
134.Demė Mujaj
135.Abdurrahman Mulla
136.Enver Kelmendi
137.Jakup Llonēari
138.Nazif Zymberi
139.Hasan Banushi
140.Kajtaz Bacaj
141.Halit Muhaxheri
142.Vesel Krasniqi
143.Latif Dulla
144.Daut Morina
145.Isa Kastrati
146.Glauk Dulla
147.Astrit Koshi
148.Zenel Celina
149.Musa Jorganxhiu
150Jusuf Konstandini
151.Kemajl Celina
152.Xhemali Shasivari
153.Hysen Bajrami
154.Qerim Buzhala
155.Hasan Rrystemi
156.Ilaz Vranovci
157.Shefazim Tėrshnjaku
158.Lulėzim Neziri
159.Mustafė Maliqaj
160.Azem Haliti
161.Shaban Maloku
162.Hysni Topalli
163.Bajram Luri
164.Hebib Koka
165.Avdi Musa
166.Hamėz Shefkiu
167.Raif Sėrmaxhaj
168.Xhavit Basha
169.Aliriza Osmani
170.Mehmet Neziri
171.Fatmir Dėrmaku
172.Halim Hajdari
173.Naser Shavelli
174.Fadil Ibrahimi
175.Avdi Maliqi
176.Ramadan Sėrmaxhaj
177.Sejdi Kastrati
178.Emin Kastrati
179.Haki Haziri
180.Ramadan Syla
181.Selim Brosha
182.Faik Nura
183.Musa Bajgora

..../..../...../

Kjo listė e gjatė nuk pėrfundon kėtu...!!!

..................................

KUSH ISHIN EKZEKUTUESIT E DENIMEVE TĖ MIJĖRA ATDHETARĖVE SHQIPTARĖ- GJATĖ VITEVE 1950-1990

Gjyqtarėt dhe prokurorėt qė vepruan me urdhėra tė UDB-sė dhe tė strukturave politike e shtetėrore tė kohės,ishin:

1.Arif Korapi-gjyqtar
2.Ali Abdullahu
3.Ismail Xhemaili
4.Bozhidar Zuloviq
5.Dragolub Neshiq
6.Rexhep Kryeziu
7.Abdyl Demė Hoxha
8.Branko Zhuiq
9.Radosllav Cerovqanin-prokuror
10.Vasilije Gjorgjeviq
11.Vidak Petroviq-gjyqtar
12.Isa Omeragiq
13.Pavle Armush
14.Mirko Spasiq
15.Shaqir Zogaj
16.Ratomir Paternogiq
17.Mustafė Hoxha
18.Vebi Memeti
19.Sefė Sherifi
20.Tuna Tomiq
21.Millorad Llazareviq-prokuror
22.Tahir Ibrani-gjyqtar
23.Ramo Vodopiq-prokuror
24.Zhivojin Cvejiq-gjyqtar
25.Sahit Meraku
26.Sherif Boshnjaku
27.Trajko Angjelkoviq
28.Osman Bytyqi
29.Sefedin Bakalli
30.Lubomir Veloviq
31.Zyhdi Sadiku
32.Minush Xėrxa
33.Hazir Haziri
34.Tefik Shala
35.Nebih Qena
36.Mirko Matoviq-prokuror
37.Nazmi Juniku-gjyqtar
38.Beqir Shehi
39.Mehmet Spanqaliu
40.Isak Nishevci
41.Durmish Koēinaj
42.Shefqet Bytyqi
43.Durak Jashari-gjykatės hetues
44.Mr.Halil Kelmendi-prokuror
45.Fehmi Gashi-gjyqtar
46.Hasan Berisha
47.Metush Sadiku
48.Azem Emini
49.Qazim Goxhufi
50.Maksimoviq Dojqin
51.Njazi Burgideva-prokuror
52.Riza Loci-gjyqtar
53.Orhan Basha
54.Bajram Blakaj
55.Orhan Rekathati
56.Ilaz Alija
57.Mentor Qoku
58.Verosllava Dimiq,
59.Reshat Millaku-prokuror
60.Ymer Osaj-gjyqtar
61.Sllobodan Zhivkoviq
62.Ukė Muēaj
63.Adem Gorani
64.Ibish Maraj
65.Kėrsto Radoviq
66.Tadej Rodiqi
67.Nikė Lumezi
68.Refik Halili
69.Sabit Sylaj
70.Sherif Selishta
71.Qerim Metaj
72.Ndue Selmanaj
73.Ismet Emra
74.Riza Fazlu
75.Metush Latifi
76.Xhevat Halili
77.Halil Halilaj
78.Miftar Jasiqi-prokuror
79.Qazim Tolaj-gjyqtar
80.Masar Pirana
81.Aqif Tuhina
82.Nekibe Kelmendi
83.Bujar Juniku
84.Aziz Rexha
85.Kapllan Baruti-prokuror
86.Ruzhdi Kozmaēi
87.Flamur Kelmendi
88.Hamit Gashi
89.Jakup Gurmani
90.Selman Ukaj
91.Xhemajlije Mustafa
92.Zeqir Bėrdynaj
93.Muharrem Skėnderi-gjyqtar
94.Jusuf Mejzini
95.Sylejman Limani
96.Ahmet Ahmeti
97.Bajrak Kadriu
98.Sali Duja
99.Safet Gorani
100.Pjetėr Pėrgjokaj
101.Skėnder Morina-gjykatės hetues
102.Nikollė Vazura-gjyqtar
103.Shefki Sylaj
104.Abdylselam Seladini
105.Mahmut Halimi
106.Kadri Sylaj
107.Shefki Sylaj
108.Nikollė Gegaj
109.**** Rexha
110.Rifat Abdullahu
111.Sudan Gorani
112.Hilmi Zhitia
113.Shaban Berisha
114.Shyqri Qerimi
115.Bejtė Alidemaj
116.Qazim Goxhufi
117.Osman Sylejmani
118.Miftar Jasiqi,
119.Spasoje Zamfiroviq-prokuror
120.Ramadan Vraniqi......

..../..../..../...

Kjo listė nuk ėshtė e pėrkryer!

&amp;

Sheradin Berisha
ABE-a

provokimy
26.05.2006, 21:58:00
Muharrem Dana eshte i lire dhe jeton ne banesen e tij ne Dardani! Nese keni te dhena me shume lidhur me ket person eshte mire qe ato te dalin publikisht pse jo edhe ne te gjitha gazetat e perditshme ne Kosove, ne menyre qe te nxitet procedure e hetimeve ndaj ketij te dyshimti, ne menyre qe ai ose te denohet ose te mos kete fytytre te jetoje ne Kosove por le tre shkoje ne Serbi dhe ata le ta heqin qafe!

Alfonsi
27.05.2006, 01:22:00
Provokimy,

Sa per kete njeri Muharremin shko lirisht pyete Ramushin ose Thaqin se keta i kan shume trash me kesi njerz.
Une kur e kam pa ne nje mbramje ne RTK, Thaqin i cili kishte shkuar ne nje darke te shtruar nga B.Pacolli jam habitur.Apo per ramushin i cili thone se shume trashe e ka me Ekrem Lluken.....e shume e shume tjere si ai drejtori i Aeroportit si e ka emrin.

Po nejse, prit ti ata denimet deri sa ti marrin.Ata sot dhe shumica mirren me bisnese dhe shkojn ja qojn fare kuzhine apo mobile ketyre carav qe bejn politike dhe e shofish ti pastaj qfar denime ata marrin.

Tung

gentelmeni
27.05.2006, 02:11:00
Tungi Alfonsi...

A keni ju ndonje emer apo keni qene ne rregull gjate asaj kohe te shpiunllakut?

Arbeni2002
27.05.2006, 09:03:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
ABE-a afishoj me 2006-05-26 20:39 :

***

KUSH E PĖRBĖNTE STRUKTURĖN E OZN-sė-UDB-sė NĖ KOSOVĖ NĖ VITET 1945-1990 ?!

Ata qė pėrbėnin strukturat udhėheqėse tė kėtij shėrbimi famėkeq dhe qė pėrgatitėn mijėra procese gjyqėsore, nė bashkėpunim me strukturat politike nė Kosovė,kundėr atdhetarėve shqiptarė,

ishin:

1.Ēedo Mijoviq
2.Sedo Topalloviq
3.Rajko Vidaēiq
4.Miqa Mijushkoviq
5.Lluka Tomanoviē
6.Vllado Shilegoviq
7.Budimir Gajiq
8.Milosllav Bllagojeviq
9.Andrija Vujoviq
10.Radomir Bojaniq
11.Novak Samargjiq
12..Kosta Mihajlloviq
13.Radovan Tapushkoviq
14.Jovan Rosandiq
15.Gojko Medenica
16.Mirko Iliq
17.Zhivko Gjurishiq
18.Vesho Cvetkoviq
19.Drago Cėrnigiq
20.Angjellko Armush
21.Shaban Kajtazi
22.Xhevdet Hamza
23.Mehmet Shoshi
24.Jusuf Karakushi
25Mustafa Sefidini
26.Xheladin Beqiri
27.Istref Sadikaj
28.Bedrush Shala
29.Cvetko Llakoviq
30.Jakup Hoti
31Ahmet Asllani
32.Sahit Meraku
33.Bafti Jakupi,
34.Pavle Jelisaviq
35.Mehmet Haskaj
36.Ibush Kllokoqi
37.Drago Dragojeviq
38.Muharrem Dana
39.Sllobodan Mijoviq
40.Asllan Sllamniku
41.Shefqet Hashani
42.Svetisllav Dollasheviqi
43.Zenun Shala
44.Naip Hoxha
45.Refik Tashi
46.Metush Sadiku
47.Zejnullah Shala
48.Hasan Mehmeti
49.Shefqet Obria
50.Rajko Ēalloviqi
51.Metė Kuqi
52.Ramēe nga Prizreni
53Ahmet Dobruna
54.Faruk Mehmeti
55.Mexhid Beqiri
56.Lutfi Ajvazi
57.Hajredin Bujupi
58.Ramush Isaku
59.Sahit Zogaj
60.Halim Hajdari
61Bashkim Qerkini
62.Osman Veliqi
63.Fahredin Sllamniku
64.Imer Sllamniku
65.Xhemajl Bilkiqi
66.Hyzer Ahmeti
67.Nexhmedin Mehmeti
68.Hasan Salihu
69.Nevzat Jashari
70.Ahmet Blakēori
71.Zenel Hoti
72.Ismet Haziri
73.Pal Selmani
74.Imer Kuēi
75.Naman Sijarina
76.Ejup Azemi
77.Ali Halili
78.Jusuf Hashani
79.Shaban Hoti
80.Shaqir Krasniqi
81.Pashk Berisha
82.Zeqir Hasangjekaj
83.Mustafė Aliu
84.Xhafer Kaliqani
85.Adem Ibishi
86.Ramadan Ferizi
87.Avni Sadriu
88.Nexhdet Gjoci
89.Sahit Ismajli
90.Ismail Gėrbeshi
91.Ejup Bajgora
92.Sllobodan Mijoviq
93.Bejtush Beka
94.Ismet Baleci
95.Kemajl Shabani
96.Xhavit Kuēi
97.Isa Bunjaku
98.Zyber Zyberi
99.Sylejman Salihu
100.Hakif Latifi
101.Hashmet Baxhaku
102.Hilmi Syla
103.Rifat Berisha
104.Bajram Munishi
105.Haki Velija
106.Hasan Shahini
107.Muamer Novobėrdaliu
108.Drita Novobėrdaliu
109.Ahmet Delia
110.Ejup Kamerolli
111.Murat Tėrnava
112.Ibush Kllokoēi
113.Lorenc Selmani
114.Refik Tashi
115.Faik Nura
116.Sabah Muhaxheri
117.Sabit Myftari
118.Ndrec Preni
119.Selim Ndrecaj
120.Ali Vllasi-vėllau i Azem Vllasit
121.Xhafer Bejiqi
122.Hajredin Bujupi
123.Bejtush Beka
124.Qerim Sllamniku
125.Abaz Ajvazi
126.Hajrulla Jashari
127.Zejnulla Hajrizi
128.Halit Hasani
129.Nexhmedin Ajeti
130.Hilmi Hasani
131.Dėrgut Jakupi
132.Ilaz Maxhuni
133.Enver Dragusha
134.Demė Mujaj
135.Abdurrahman Mulla
136.Enver Kelmendi
137.Jakup Llonēari
138.Nazif Zymberi
139.Hasan Banushi
140.Kajtaz Bacaj
141.Halit Muhaxheri
142.Vesel Krasniqi
143.Latif Dulla
144.Daut Morina
145.Isa Kastrati
146.Glauk Dulla
147.Astrit Koshi
148.Zenel Celina
149.Musa Jorganxhiu
150Jusuf Konstandini
151.Kemajl Celina
152.Xhemali Shasivari
153.Hysen Bajrami
154.Qerim Buzhala
155.Hasan Rrystemi
156.Ilaz Vranovci
157.Shefazim Tėrshnjaku
158.Lulėzim Neziri
159.Mustafė Maliqaj
160.Azem Haliti
161.Shaban Maloku
162.Hysni Topalli
163.Bajram Luri
164.Hebib Koka
165.Avdi Musa
166.Hamėz Shefkiu
167.Raif Sėrmaxhaj
168.Xhavit Basha
169.Aliriza Osmani
170.Mehmet Neziri
171.Fatmir Dėrmaku
172.Halim Hajdari
173.Naser Shavelli
174.Fadil Ibrahimi
175.Avdi Maliqi
176.Ramadan Sėrmaxhaj
177.Sejdi Kastrati
178.Emin Kastrati
179.Haki Haziri
180.Ramadan Syla
181.Selim Brosha
182.Faik Nura
183.Musa Bajgora

..../..../...../

Kjo listė e gjatė nuk pėrfundon kėtu...!!!

..................................

KUSH ISHIN EKZEKUTUESIT E DENIMEVE TĖ MIJĖRA ATDHETARĖVE SHQIPTARĖ- GJATĖ VITEVE 1950-1990

Gjyqtarėt dhe prokurorėt qė vepruan me urdhėra tė UDB-sė dhe tė strukturave politike e shtetėrore tė kohės,ishin:

1.Arif Korapi-gjyqtar
2.Ali Abdullahu
3.Ismail Xhemaili
4.Bozhidar Zuloviq
5.Dragolub Neshiq
6.Rexhep Kryeziu
7.Abdyl Demė Hoxha
8.Branko Zhuiq
9.Radosllav Cerovqanin-prokuror
10.Vasilije Gjorgjeviq
11.Vidak Petroviq-gjyqtar
12.Isa Omeragiq
13.Pavle Armush
14.Mirko Spasiq
15.Shaqir Zogaj
16.Ratomir Paternogiq
17.Mustafė Hoxha
18.Vebi Memeti
19.Sefė Sherifi
20.Tuna Tomiq
21.Millorad Llazareviq-prokuror
22.Tahir Ibrani-gjyqtar
23.Ramo Vodopiq-prokuror
24.Zhivojin Cvejiq-gjyqtar
25.Sahit Meraku
26.Sherif Boshnjaku
27.Trajko Angjelkoviq
28.Osman Bytyqi
29.Sefedin Bakalli
30.Lubomir Veloviq
31.Zyhdi Sadiku
32.Minush Xėrxa
33.Hazir Haziri
34.Tefik Shala
35.Nebih Qena
36.Mirko Matoviq-prokuror
37.Nazmi Juniku-gjyqtar
38.Beqir Shehi
39.Mehmet Spanqaliu
40.Isak Nishevci
41.Durmish Koēinaj
42.Shefqet Bytyqi
43.Durak Jashari-gjykatės hetues
44.Mr.Halil Kelmendi-prokuror
45.Fehmi Gashi-gjyqtar
46.Hasan Berisha
47.Metush Sadiku
48.Azem Emini
49.Qazim Goxhufi
50.Maksimoviq Dojqin
51.Njazi Burgideva-prokuror
52.Riza Loci-gjyqtar
53.Orhan Basha
54.Bajram Blakaj
55.Orhan Rekathati
56.Ilaz Alija
57.Mentor Qoku
58.Verosllava Dimiq,
59.Reshat Millaku-prokuror
60.Ymer Osaj-gjyqtar
61.Sllobodan Zhivkoviq
62.Ukė Muēaj
63.Adem Gorani
64.Ibish Maraj
65.Kėrsto Radoviq
66.Tadej Rodiqi
67.Nikė Lumezi
68.Refik Halili
69.Sabit Sylaj
70.Sherif Selishta
71.Qerim Metaj
72.Ndue Selmanaj
73.Ismet Emra
74.Riza Fazlu
75.Metush Latifi
76.Xhevat Halili
77.Halil Halilaj
78.Miftar Jasiqi-prokuror
79.Qazim Tolaj-gjyqtar
80.Masar Pirana
81.Aqif Tuhina
82.Nekibe Kelmendi
83.Bujar Juniku
84.Aziz Rexha
85.Kapllan Baruti-prokuror
86.Ruzhdi Kozmaēi
87.Flamur Kelmendi
88.Hamit Gashi
89.Jakup Gurmani
90.Selman Ukaj
91.Xhemajlije Mustafa
92.Zeqir Bėrdynaj
93.Muharrem Skėnderi-gjyqtar
94.Jusuf Mejzini
95.Sylejman Limani
96.Ahmet Ahmeti
97.Bajrak Kadriu
98.Sali Duja
99.Safet Gorani
100.Pjetėr Pėrgjokaj
101.Skėnder Morina-gjykatės hetues
102.Nikollė Vazura-gjyqtar
103.Shefki Sylaj
104.Abdylselam Seladini
105.Mahmut Halimi
106.Kadri Sylaj
107.Shefki Sylaj
108.Nikollė Gegaj
109.**** Rexha
110.Rifat Abdullahu
111.Sudan Gorani
112.Hilmi Zhitia
113.Shaban Berisha
114.Shyqri Qerimi
115.Bejtė Alidemaj
116.Qazim Goxhufi
117.Osman Sylejmani
118.Miftar Jasiqi,
119.Spasoje Zamfiroviq-prokuror
120.Ramadan Vraniqi......

..../..../..../...

Kjo listė nuk ėshtė e pėrkryer!

&amp;

Sheradin Berisha
ABE-a
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Qe kesaj liste po ia shtoi edhe nje udbash te ri. Krye shpiunin e Kosoves, Agim Cekun.

Ky nuk eshte shpiun i rraketave kozmike apo i bombave atomike. Ky eshte shpiun i thjesht. Gjer sa ishte ne krye te TMKes, i pat shpiunu te gjith ata trima dhe luftare te Kosoves, qe as shkiet nuk kishin se qka me ju bo. Ky i arrestoi te gjithe. I eliminoi nje nga nje.

Edhe ajo qe eshte edhe me e keqe, eshte ajo qe ky far kryeshpiuni eshte edhe kryeminister i Kosoves. Pa kurrfar votash te popullit, ne te njejten menyre sikurse edhe Rahmon Morina, u be kryeminister i Kosoves e tash po don me i kthy shkiet edhe njeher ne Kosove.

Spiro Butka pat then para 4-5 viteve qe ky eshte shpiun i UDBes, por kurkush nuk i besonte atije ne at kohe, e tash dita dites po i shplohet fetyra. Vetem ngoni komentat e tije. Ta qon mallin e Azem Vllasit , ja te Ali Shukris tynehereve. Megjithe se vete Azem Vllasi dhe Mahmut Bakalli e paten hyp aty ket far shpiuni.

Po don me na akuzu eshe njeher si irredintista, si shovenista, dhe me keto parrola po don me ua prish jeten njerzve.

Burimi35
27.05.2006, 16:23:00
Do te ishte mir qe UDBASHAT ti i venim me rradhe ...
Do te thot secili Forumist do ta vazhdoj atje ku e ka len tjetri .

Sot do te publikoi Emrin e keti UDBASHI !

EMRI -----------------------------------EMIN
MBIEMRI--------------------------------UKA
DATLINJA-------------------------------TASH DIKU 55-60 VJEQAR
VENDLINDJA----------------------------BLAQ
VENDQENDRIMI------------------------PRIZREN/I PANJOHUR...
PROFESIONI----------------------------MESUES
PUNOI NE SPB--------------------------PRIZREN NE VITET E TETDHJETA

EMIN UKA ka punuar ne vitet e tetdhjeta ne SPB-en e Prizrenit .Mjaft te rinje Shqiptar kan ren viktim nga ky Spiun.

Intrigantet
27.05.2006, 17:57:00
Hapja e kesaj teme eshte pune shum e mire dhe e domosdoshme.
Porosia ime, si qytetar i rendomt, do te ishte, qe te gjithe ata te cilet ndihmojne resp. punojne qe keto ndytesira te ndricohen tash e jo me vone te jene objketiv, pa emocione, dhe preciz: Qellimi duhet te jete e verteta.
Nje propozim tjeter do te ishte qe udbashet qe veprojne ende ne diaspor te demaskohen sa me shpjete dhe ne nje kategorie te vecante.

Ju lumte dhe ju uroj qe me punen e juaj te arrini ta ndriconi kete ndytesire ne teresi.

Ju pershendes

KAMARIERI
27.05.2006, 18:55:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>


Ramadan sermagjaj (kryudbash) Ne Gjilan</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

A veq (kryeudbasha) jo mor ma shum epitete ka pas ky far mut burri .
Oooooooooooo pasha zotin more vllazni kam dek une mas pari e keni dek edhe ju krejt qe keni hjek prej tyne.

Une spo tham kurgja veq po ju baj be ne Brit e mija qe mi kan thy se ky far ramadani ni far Fatmiri po ashtu nga gjilani , Hamz Shefkiu nga vitia na kan rjep valla ne qdo aspekt etj. etj. etj.

Hynė e dalin pa trokit fare ne zyret e ministrave e kryeministrit te Kosoves ton te dashur qe e kan marr ne dor do politikana RRaspija e po e dhunojn po e shkatrrojn e po e vjedhin po ja shesin nderin e rrespektin per pak Ueuro..........

HEU BRE QE ME KE SHFRY PAK ME KET TEM SE SE KAM ZAKON ME SHKRU HIQ KTU VEQ ME PASKE PREK KU ME DHEM.

Burimi35
29.05.2006, 10:41:00
UDBEJA ISHTE E NDERTUAR NE SISTEM PRIAMIDE; DHE E NJETA ENDE VEPRON!

1.Sektori i Politikes dhe Propagandes !
a)Politikan Aktiv...
b)Personel i cili punonte ne Media...

2.Sektori i Mbrojtjes dhe Reparti Rezerv!
a)Oficer Aktiv te APJ dhe Oficer Aktiv te Mbrojtjes Territoriale...
b)Personel i cili punonte ne Sektorin e Mbrjtjes Popullore neper Komuna...
b)Oficer Rezerv te Mbrojtjes Territoriale...

3.Sektori i Puneve te mbrendshem!
a)Puntor Aktiv ne UDB
b)Puntor Aktiv si Agjent te UDB-es
c)Policet
d)Informantet...

4.Sektori i Administrates
a)Puntor ne Adminstraten Shtetrore...

5.Sektori i Gjyqesis
a)Prokurorit
b)Gjyqtaret
c)Avokatet...

6.Sektori i Botes se Jashtme
a)Pesononeli i Ambasadave dhe Konzulatave
b)Personeli i Klubeve...

Ne princip secili sektor e ka ndimuar sektorin tjeter...

Burimi35
29.05.2006, 10:56:00
Sot do te publikoi Emrin e keti UDBASHI !

EMRI -----------------------------------LULI
PRINDI----------------------------------NAZIFI
MBIEMRI--------------------------------xxxx
DATLINJA-------------------------------XXX VJEQAR
VENDLINDJA----------------------------XXX
VENDQENDRIMI------------------------KRAGUJEVC/SERBI /I PANJOHUR...
PROFESIONI----------------------------XXXX
PUNOI NE SMP--------------------------XXXX

Ky ka braktis Kosoven me Kapitullimin e Serbis dhe simbas informacioneve qe qarkullojn, jeton tash ne Serbi...
Aktiviteti i tij i tashem:
1.Pajis me Pasaporta Serbe -Shqiptaret ...
2. Pajis me Diploma Universiteti te Falsifikuar dhe te ndryshme personelin e UDBES .

Shpetimi
29.05.2006, 13:37:00
Temė shumė e qelluar.
Tė pėrgėzoj Burimi35!

Ne shqiptarėt sikur e kemi nė traditė qė shumė shpejtė ti harrojmė vuajtjet tona, individuale apo kolektive qofshin ato, e sigurishtė qė gati-gati i harruam edhe ata shqipfolės qė pėr shumė dekada i sherbyen armikut mė tė egėr tė popullit shqiptar qė ka njohur ndonjėherė historia.

Edhe unė mendoj se nuk ėshtė e nevojshme qė nė kėtė temė tė shkruajmė histori tė gjata pėr bėmatė e poshtra tė spiunėve dhe tradhtarėve shqipfolės, por ėshtė mirė qė kryesishtė tė demaskohen
UDB-ashėt shqipfolės, edhe atė me emėr dhe mbiemėr, e veqanarishtė tė demaskohen ata ish UDB-ash qė edhe sot e kėsaj dite "notojnė" nė ujra tė turbullta, bile disa nga ata janė tė veshur edhe me pushtet, duke u paisur kėshtu edhe me njėfarė imuniteti politik.

Unė kėtu mė poshtė po i shkruaj vetėm disa emra tė (ish) UDB-ashėve shqipfolės:

- Enver Krasniqi.
Ky UDB-ash ka qenė i punėsuar deri nė fillim tė viteve “90-ta nė stacionin e milicisė sė Klinės, edhe atė si pasardhės i famkeqit, krye-UDB-ashit Ajet Gashi. (Kėtė tė fundit e ka likujduar fizikisht UĒK-ja gjatė luftės, pėr tė cilin as familja e tij nuk ka treguar ndonjė interesim qė "fajtorėt tė gjinden e vėhen para drejtėsisė UNMIK-istaneze, ashtu siq ka ndodhur me familjet e disa ish UDB-ashėve tjerė).
Ish UDB-ashi Enver Krasniqi sot ėshtė nė detyrėn e Sekretarit tė Pėrhershėm nė MSHP, pra ėshtė nė shėrbim tė Melihate Tėrmkollit.
Nese dikush ka dyshim nė kėtė fakt qė e solla anė kėtu, atėherė lirisht mund tė pyes banorėt e Klinės, dhe me siguri qė ata do ti tregojnė se kush ishte Enver Krasniqi para luftės nė Kosovė, dhe ēka u ka bėrė ai atyre atdhetarėve shqiptar qė i binin nė dorė kėtij kriminelķ.

- Zymer Zymeri.
Para se tė punėsohej si UDB-ash, ky bashkpuntor i pushtuesit serb ka qenė arsimtar i shkollės sė mesme, ku ka dhėnė lėndėn e gjeografisė ekonomike. Mė vonė Zamer Zameri vėhet kėmb e krye nė sherbim tė Sherbimit tė Sigurimit Shtetror (UDB), ku dallohet nga tė gjithė kolegėt e tij pėr dhunėn fizike dhe terrorin qė e shkaktoj mbi tė burgosurit politik nė Prishtinė e gjetiu nėpėr Kosovė.
Siq duket, pas luftės ky UDB-ash i egėr sė bashku me forcat serbe arratiset nga Kosova.

- Ajet Istogu.
Ky ishte njėri ndėr UDB-ashėt qė ka vepruar nė Drenicė, rajon ky ku kishte edhe numrin mė tė madh tė burgosurėve politik tė Kosovės. pėr dhunėn dhe terrorin e shkaktuar ish tė burgosurve nga ky bastard, as qė ja vlenė tė hargjohet kohė, sepse janė qindra e qindra dėshmitar tė gjallė, tė cilėt ishin "klient" (kupto viktima) tė kėtij tradhtari.
Edhe ky pis e ka gjetur atė qė e ka kėrkuar.

Disa nga puntorėt e UDB-sė nė Pejė, tė cilėt burgosėn dhe torturuan mizorishtė me mijėra atdhetar shqiptar tė Pejės, Klinės, Deqanit, Gjakovės dhe Burimit, janė:

- Demė Muja,
- Xheladin Beqiri,
- Asllan Sllamniku,
- Qazim Masdreku,
- Ajet Gashi,
- Ramė Bala,
- Enver Krasniqi (e pėrshkrova mė lartė se ku ndodhet ky pis njeri!)
- Jakup Llonqari,
..........e tjerė, shumica nga tė cilėt sot janė strukur nėpėr skuta, por disa edhe nuk fshihen fare. Pėrjashtim bėnė Demė Muja e ndonjė tjetėr si ai, i cili pas luftės sė bashku me ushtrinė dhe policinė serbe ėshtė larguar nė drejtim tė Serbsisė ose Malit tė Zi.

Shpetimi

p.s.
nese do kam kohė, mė vonė do vazhdoj me sjelljėn e emrave tė
UDB-ashėve tjerė.

tarasi
29.05.2006, 14:29:00
Kėtu do ta shtojė edhe emrin e Murat Ajvazit..
Ai ka qenė sekretar shkolle nė shkollėn " Ismail Qemali" tė Prishtines. Nė vitet e 90-ta qe bėrė inspektor shkolle i vėnė nga serbet si " Drejtori e Dhunshme" ndersa mė vonė e kishin emeruar nė SPB tė punonte si inspektor...
Gjatė atyre viteve ka qenė i njohur pėr tėrė qytetin e prishtines si " spiun " i rrezikshum...

Pas lufte mendohet qė edhe ai pėr njė kohė ka shkuar nė Serbi por qė pastaj serish ėshtė kthyer nė Kosovė...

Adilkosova
29.05.2006, 15:22:00
Nė Ferizaj inspektorė tė sigurimit serb :
Fadil Hyseni me profesion profesor i filoz.Marksiste,i vjetėr rreth 55 vjet.
Adem Ibrahimi ,ish profesor i gjuhės ruse,nese jeton duhet te jet mbi 60 vjet.
Qenan Hajdini ,prof i anglishtes nga Kumanova ,ka vdekur.
I poshtri Halit Loku mesues nga Kaqaniku qe ende shetite poshte e larte i lire.

Jezerci
29.05.2006, 18:08:00
Nga dy Gadimet keni shėnue disa emra,por unė do tė kontestoi vetėm njė qė nuk kam informacione se ka qen punėtor i UDB-sė.Fjalen e kam pėr Hasan Lekajn ose Lekiqi si jan qujtur mė heret.Nuk kam informacione se ka qen nė atė linjė.

Unė kėsaj liste do ia shtoi edhe Fehmi Tashollin.Ėshtė edhe sot shumė aktiv.Sa do ti shkoi ta shofim.

Kan qen edhe nja dy apo tre nga Gadimja por kan vdekė, fatmirėsisht.Me ta sduhet as tė merremei.

Pėr tre tė tjerėt janė shum tė sakta kėto qė shkruhen.

Pėrshendetje Jezerci.

Intrigantet
29.05.2006, 19:00:00
Eshte me shume se per te cuditur se sa pak ju ka ineteresu kjo teme e rendesishme qytetareve tane.
Pse nuk shkruani, pse nuk sillni informatat ne lidhje me ndytesiren qe ka folur dhe flete shqip?
Ndytsirat e ateherehme dhe ato te sotme, si ne Kosve dhe jasht saj, duhet te demaskohen pamshireshem. Kjo eshte ndihma me madhe qe i behet popullit shqiptar.

Ju pershendes.

kastrati
29.05.2006, 19:36:00
Taras,

tani po te shkon per shtati profesioni /forum/images/smiles/icon_wink.gif

allahile po ju baj rigja, veq mos i futni ne list do njerz qe jau keni zili, te cilet nuk kan lidhje me ato pune te ndyta, se na e kemi si marak me i shtue senet si qe po shifet ne kete Forum qe prej se egziston /forum/images/smiles/icon_wink.gif

po hajt, hajt, te shofim deri ku po shkon kjo radhitje, se ketu u permend nje shifer deri mbi 50.000 (pesdhjet mij), a thue a i ka Baca Adem krejt ne regjister /forum/images/smiles/icon_wink.gif

qka nuk i din Baca Adem, i din kryenalti Rexhep Qosja /forum/images/smiles/icon_wink.gif

se per tarasin ska dyshim, ai ka pervoja prej kohes se Milladinit /forum/images/smiles/icon_wink.gif

te gjithe bashkepunetoret e UDB-es duhet denuar patjeter kushdo qofshin ata /forum/images/smiles/icon_wink.gif

PS; i kam edhe une ca ne regjister, por nuk do i paraqes deri ne fund qe te bindem se a po njifen me te vertete, apo ndoshta si qe e kishte cek dikush me heret, jan nga ata qe po ua mbajne grazhdin disa te forteve dhe nuk do te etiketohen /forum/images/smiles/icon_wink.gif

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-05-29 19:38 ]</font>

Intrigantet
29.05.2006, 20:29:00
[quote]
kastrati afishoj me 2006-05-29 19:36 :allahile po ju baj rigja, veq mos i futni ne list do njerz qe jau keni zili, te cilet nuk kan lidhje me ato pune te ndyta, se na e kemi si marak me i shtue senet si qe po shifet ne kete Forum qe prej se egziston /forum/images/smiles/icon_wink.gif


Anėtar qė nga: 05.02.2006
Afishime: 14 Afishuar me: 27.05.2006 17:57
--------------------------------------------------------------------------------
Hapja e kesaj teme eshte pune shum e mire dhe e domosdoshme.
Porosia ime, si qytetar i rendomt, do te ishte, qe te gjithe ata te cilet ndihmojne resp. punojne qe keto ndytesira te ndricohen tash e jo me vone te jene objketiv, pa emocione, dhe preciz: Qellimi duhet te jete e verteta.
Nje propozim tjeter do te ishte qe udbashet qe veprojne ende ne diaspor te demaskohen sa me shpjete dhe ne nje kategorie te vecante.

Ju lumte dhe ju uroj qe me punen e juaj te arrini ta ndriconi kete ndytesire ne teresi.

Ju pershendes

tarasi
29.05.2006, 21:07:00
EMRI:Ibrahim
EMRI I BABES: UKĖ
Mbiemri: Rugova

Ky njeri pas vrasjes sė babait tė tij ishte betuar qė ndaj tyre do tė hakmerret sa tė jetė gjallė...
Sjkollen e mesme e kishte kryer nė serbishte dhe qė atėherė ishte rekrutuar nga agjenetet e udbes...
Kur ishte nė moshė tė pjekur shkroi sa mundi pėr vėllazerim Bashkimin dhe per " druzhe Titon" idolin e tij...

UDB-a me vite tė tėra i pergadiste njerzit e saj qė pasi tė bjenė nga pushteti njeri tė hyp nė tė tjetri... Kėshtu bėri Me Azem Vllasin tė cilin e pergaditen afer Fadil Hoxhes pastaj Rrahman Morinen afer vllasit dhe nė fundė Rugoven afėr Morinės...

Ky udbash njihet qė gjatė viteve tė 90-ta kishte punuar qė tė mundte tė pėrqante ēdo organizim publik kundėr Serbisė; ēdo demonstratė apo ēfaredo pakėnaqesie tė qytetarėve shqiptarė..

Po ashtu dihet qė vetin ka pas qejfė me quajt president. Ai njeri ka bė tirrje qė tė gjithė spiunat dhe udbashet tė mblidhen dhe sė bashku tė zbulojnė se kush fshihet pas UĒK-ės..
Kur nuk arriti ta bėjė kėtė gjė me lakejt e tij Ai i bėri thirrje edhe FBI qė tė vijė e tė ndihmojė nė zbulimin e ēlirimtarėve...
pasi qė ishte shumė i rėndėsishum, UDB-a e ruante se mos po e vret ndokush ndersa gjatė luftres e kishte strehuar nga frika se mund ta vrisnin ...
Po shtu dihet qė ky udbash duke ju falenderuar mashtrimeve tė ndryshme kishte arritur tė mblidhte para me thes dhe tė ndertonte njėshtepi me para tė vjedhura....

Fatkeqėsisht edhe ky si shumė tė tjerė ka vdekė pa dal para drejtsis sė popullit...
Kishte lanė amanet qė nėse vdesė me ja marue njė VoRR njojtė si IDOLIT TĖ TIJ SHPIRTROR DRUZHE TITOS"..

Sherbetoret e tij ashtu edhe kishin vepruar. Por ekziston frika qė nė fundė tė perfundojė njejtė si idoli i tij shpirtror....

Dongil
29.05.2006, 21:12:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
tarasi afishoj me 2006-05-29 21:07 :
EMRI:Ibrahim
EMRI I BABES: UKĖ
Mbiemri: Rugova

Ky njeri pas vrasjes sė babait tė tij ishte betuar qė ndaj tyre do tė hakmerret sa tė jetė gjallė...
Sjkollen e mesme e kishte kryer nė serbishte dhe qė atėherė ishte rekrutuar nga agjenetet e udbes...
Kur ishte nė moshė tė pjekur shkroi sa mundi pėr vėllazerim Bashkimin dhe per " druzhe Titon" idolin e tij...

UDB-a me vite tė tėra i pergadiste njerzit e saj qė pasi tė bjenė nga pushteti njeri tė hyp nė tė tjetri... Kėshtu bėri Me Azem Vllasin tė cilin e pergaditen afer Fadil Hoxhes pastaj Rrahman Morinen afer vllasit dhe nė fundė Rugoven afėr Morinės...

Ky udbash njihet qė gjatė viteve tė 90-ta kishte punuar qė tė mundte tė pėrqante ēdo organizim publik kundėr Serbisė; ēdo demonstratė apo ēfaredo pakėnaqesie tė qytetarėve shqiptarė..

Po ashtu dihet qė vetin ka pas qejfė me quajt president. Ai njeri ka bė tirrje qė tė gjithė spiunat dhe udbashet tė mblidhen dhe sė bashku tė zbulojnė se kush fshihet pas UĒK-ės..
Kur nuk arriti ta bėjė kėtė gjė me lakejt e tij Ai i bėri thirrje edhe FBI qė tė vijė e tė ndihmojė nė zbulimin e ēlirimtarėve...
pasi qė ishte shumė i rėndėsishum, UDB-a e ruante se mos po e vret ndokush ndersa gjatė luftres e kishte strehuar nga frika se mund ta vrisnin ...
Po shtu dihet qė ky udbash duke ju falenderuar mashtrimeve tė ndryshme kishte arritur tė mblidhte para me thes dhe tė ndertonte njėshtepi me para tė vjedhura....

Fatkeqėsisht edhe ky si shumė tė tjerė ka vdekė pa dal para drejtsis sė popullit...
Kishte lanė amanet qė nėse vdesė me ja marue njė VoRR njojtė si IDOLIT TĖ TIJ SHPIRTROR DRUZHE TITOS"..

Sherbetoret e tij ashtu edhe kishin vepruar. Por ekziston frika qė nė fundė tė perfundojė njejtė si idoli i tij shpirtror....
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Flm.per ket informacion ,por po me qudit fakti se disa tė larte permendur jan edhe sote e kesaji dite antar tė qeveris aktuale ,dhe perseri populli i duron keta udbash.

kastrati
29.05.2006, 21:50:00
Tarasi

mbas Dr.Ibrahim Rugoves jan edha ja 1.700.000 e me teper njerez qe ne fillim ishin pas tije dhe te antarsuar po thauj se mbi 500.000 e tj. e tj.

se di a do te gjeni laps e fletore me i shenua te gjithe, apo do shkoni dhe do i merrni regjistrat e anarsise ne LDK ne vitet e 90 dhe veq beri fotokopje e qiti te gjithe qe ta din e gjithe bota mbar se kush ishte ne Kosove i Pare dhe shqiptar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

allahile Taras&amp;Co, nese e gjei edhe emrin e baballarve, vllezerve dhe motrave tuaja ne ato lista, mos i ndryshoni se po kemi deshire me i pa, e sidomos te prinderve te dhe vllezerve te disa liderve kundershtar te Rugoves /forum/images/smiles/icon_wink.gif

keq valla ky Dr.Ibrahim Rugova i ndjer qe nuk e ka shkrue edhe nje liber per Xhaxhin dhe vllaun e tije Milladinin, Mao ce Dunin dhe Stalinin, veq qka me i ba, si djal ballisti qe ja vran babain dhe gjyshin nuk ja ka marr menja me qkarravit per taraset /forum/images/smiles/icon_wink.gif

po me duket taras pata te drejte kur thash me larte apo me heret;

mos ja futni kot vetem se disave ua kini inat e ti shtini ne listat e tradhtarve tarasian /forum/images/smiles/icon_wink.gif

po hajt, hajt ime se ty te ka hie kjo pune dhe po te shkon shpiunazhi per shtati, se prej shkolles se Milladinit e kie dhe pa te nuk mund te jetosh, nga se taraset kan elinminuar njerz te kalibrit te lart te atdhetarizmit shqiptar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ke neve thon;

vakti e han kashten

po tani ne keto kohra, kashta nuk po shitet, per fat ajo vetem grurin po ja marrin dhe po e hudhin ne pleh, ose po e kallin /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Intrigantet
29.05.2006, 21:53:00
Shkrimet e mesiperme jane tendencioze.
Demaskimi i udbashve eshte i domosdoshem dhe nje pune shum e mire, por ajo duhet te behet pa hile. Cdo person duhet te jete vete i pergjegjshem per ate se cka shkruan ne lidhje me kete teme.
Te gjithe ata qe shkruajne rreth kesaj teme duhet te mundohen qe "rreshqitjet", njollosja tendencziose, te demaskohet ne te njejten menyre sikurse do te duhej te demsakohen vete udbashet.


Ju pershendes

_-----------------------------------------------------------------------
Neve na duhet e verteta, jo njollosjet tendencioze.

tarasi
29.05.2006, 21:58:00
kastrat

se kisha ndermend por thonė " mos e vet se tė kallxon vet" e duke tė lexuar Ty mė ra ndermend qė " Xheronimon e tė gjithė Udbashėve me emėr" e kisha harruar"...

Kjo pėr tė ishte vetum njė CURRICULUM VITAE!
Po preit sa tė kryhet kjo, pastaj do ja fillojmė me ata qė kanė bė gjumin nė Konsullata tė jugosllavis nė Zvicer e Gjermani...me shendet

kastrati
29.05.2006, 22:16:00
[quote]
tarasi afishoj me 2006-05-29 21:58 :
kastrat

se kisha ndermend por thonė " mos e vet se tė kallxon vet" e duke tė lexuar Ty mė ra ndermend qė " Xheronimon e tė gjithė Udbashėve me emėr" e kisha harruar"...

Kjo pėr tė ishte vetum njė CURRICULUM VITAE!
Po preit sa tė kryhet kjo, pastaj do ja fillojmė me ata qė kanė bė gjumin nė Konsullata tė jugosllavis nė Zvicer e Gjermani...me shendet
[/quote


-----------------

Taras

mos per riza te Zotit se po te shkon fytyra e po bahet qameti /forum/images/smiles/icon_wink.gif

/forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif /forum/images/smiles/icon_lol.gif

aksiomi
29.05.2006, 22:34:00
Me ujė tė ndytė NUK pastrohen duartė!

Pėrshėndetje

Burimi35
30.05.2006, 14:17:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Shpetimi afishoj me 2006-05-29 13:37 :
Temė shumė e qelluar.
Tė pėrgėzoj Burimi35!

Ne shqiptarėt sikur e kemi nė traditė qė shumė shpejtė ti harrojmė vuajtjet tona, individuale apo kolektive qofshin ato, e sigurishtė qė gati-gati i harruam edhe ata shqipfolės qė pėr shumė dekada i sherbyen armikut mė tė egėr tė popullit shqiptar qė ka njohur ndonjėherė historia.

Edhe unė mendoj se nuk ėshtė e nevojshme qė nė kėtė temė tė shkruajmė histori tė gjata pėr bėmatė e poshtra tė spiunėve dhe tradhtarėve shqipfolės, por ėshtė mirė qė kryesishtė tė demaskohen
UDB-ashėt shqipfolės, edhe atė me emėr dhe mbiemėr, e veqanarishtė tė demaskohen ata ish UDB-ash qė edhe sot e kėsaj dite "notojnė" nė ujra tė turbullta, bile disa nga ata janė tė veshur edhe me pushtet, duke u paisur kėshtu edhe me njėfarė imuniteti politik.

Unė kėtu mė poshtė po i shkruaj vetėm disa emra tė (ish) UDB-ashėve shqipfolės:

- Enver Krasniqi.
Ky UDB-ash ka qenė i punėsuar deri nė fillim tė viteve “90-ta nė stacionin e milicisė sė Klinės, edhe atė si pasardhės i famkeqit, krye-UDB-ashit Ajet Gashi. (Kėtė tė fundit e ka likujduar fizikisht UĒK-ja gjatė luftės, pėr tė cilin as familja e tij nuk ka treguar ndonjė interesim qė "fajtorėt tė gjinden e vėhen para drejtėsisė UNMIK-istaneze, ashtu siq ka ndodhur me familjet e disa ish UDB-ashėve tjerė).
Ish UDB-ashi Enver Krasniqi sot ėshtė nė detyrėn e Sekretarit tė Pėrhershėm nė MSHP, pra ėshtė nė shėrbim tė Melihate Tėrmkollit.
Nese dikush ka dyshim nė kėtė fakt qė e solla anė kėtu, atėherė lirisht mund tė pyes banorėt e Klinės, dhe me siguri qė ata do ti tregojnė se kush ishte Enver Krasniqi para luftės nė Kosovė, dhe ēka u ka bėrė ai atyre atdhetarėve shqiptar qė i binin nė dorė kėtij kriminelķ.

- Zymer Zymeri.
Para se tė punėsohej si UDB-ash, ky bashkpuntor i pushtuesit serb ka qenė arsimtar i shkollės sė mesme, ku ka dhėnė lėndėn e gjeografisė ekonomike. Mė vonė Zamer Zameri vėhet kėmb e krye nė sherbim tė Sherbimit tė Sigurimit Shtetror (UDB), ku dallohet nga tė gjithė kolegėt e tij pėr dhunėn fizike dhe terrorin qė e shkaktoj mbi tė burgosurit politik nė Prishtinė e gjetiu nėpėr Kosovė.
Siq duket, pas luftės ky UDB-ash i egėr sė bashku me forcat serbe arratiset nga Kosova.

- Ajet Istogu.
Ky ishte njėri ndėr UDB-ashėt qė ka vepruar nė Drenicė, rajon ky ku kishte edhe numrin mė tė madh tė burgosurėve politik tė Kosovės. pėr dhunėn dhe terrorin e shkaktuar ish tė burgosurve nga ky bastard, as qė ja vlenė tė hargjohet kohė, sepse janė qindra e qindra dėshmitar tė gjallė, tė cilėt ishin "klient" (kupto viktima) tė kėtij tradhtari.
Edhe ky pis e ka gjetur atė qė e ka kėrkuar.

Disa nga puntorėt e UDB-sė nė Pejė, tė cilėt burgosėn dhe torturuan mizorishtė me mijėra atdhetar shqiptar tė Pejės, Klinės, Deqanit, Gjakovės dhe Burimit, janė:

- Demė Muja,
- Xheladin Beqiri,
- Asllan Sllamniku,
- Qazim Masdreku,
- Ajet Gashi,
- Ramė Bala,
- Enver Krasniqi (e pėrshkrova mė lartė se ku ndodhet ky pis njeri!)
- Jakup Llonqari,
..........e tjerė, shumica nga tė cilėt sot janė strukur nėpėr skuta, por disa edhe nuk fshihen fare. Pėrjashtim bėnė Demė Muja e ndonjė tjetėr si ai, i cili pas luftės sė bashku me ushtrinė dhe policinė serbe ėshtė larguar nė drejtim tė Serbsisė ose Malit tė Zi.

Shpetimi

p.s.
nese do kam kohė, mė vonė do vazhdoj me sjelljėn e emrave tė
UDB-ashėve tjerė.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari Shoku Shpetim,

Para disa viteve vendosa ta hapi nje Bunar-Pus!
Nje Qytetar me pyeti ?
Qka je ka bone?
I thash ja kam msy me hap nje Bunar...
Me tha, le se mos po mytesh ,sosht pune per ty...
I thash ja kam msyr edhe do ta hapi...
Me ndimoi edhe nje Shok...
Mbas disa diteve kaloi ai Qytetari dhe e thirra eja shihe Bunarin.
Feshoni dhe tha ; O sle send pa bo...

Kerkoj ndimen tende por edhe te tjerve ,keti Bunari qka ja kam nis, ti dalim ne krye.

Burimi35
30.05.2006, 14:21:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-29 21:50 :
Tarasi

mbas Dr.Ibrahim Rugoves jan edha ja 1.700.000 e me teper njerez qe ne fillim ishin pas tije dhe te antarsuar po thauj se mbi 500.000 e tj. e tj.

se di a do te gjeni laps e fletore me i shenua te gjithe, apo do shkoni dhe do i merrni regjistrat e anarsise ne LDK ne vitet e 90 dhe veq beri fotokopje e qiti te gjithe qe ta din e gjithe bota mbar se kush ishte ne Kosove i Pare dhe shqiptar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

allahile Taras&amp;Co, nese e gjei edhe emrin e baballarve, vllezerve dhe motrave tuaja ne ato lista, mos i ndryshoni se po kemi deshire me i pa, e sidomos te prinderve te dhe vllezerve te disa liderve kundershtar te Rugoves /forum/images/smiles/icon_wink.gif

keq valla ky Dr.Ibrahim Rugova i ndjer qe nuk e ka shkrue edhe nje liber per Xhaxhin dhe vllaun e tije Milladinin, Mao ce Dunin dhe Stalinin, veq qka me i ba, si djal ballisti qe ja vran babain dhe gjyshin nuk ja ka marr menja me qkarravit per taraset /forum/images/smiles/icon_wink.gif

po me duket taras pata te drejte kur thash me larte apo me heret;

mos ja futni kot vetem se disave ua kini inat e ti shtini ne listat e tradhtarve tarasian /forum/images/smiles/icon_wink.gif

po hajt, hajt ime se ty te ka hie kjo pune dhe po te shkon shpiunazhi per shtati, se prej shkolles se Milladinit e kie dhe pa te nuk mund te jetosh, nga se taraset kan elinminuar njerz te kalibrit te lart te atdhetarizmit shqiptar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ke neve thon;

vakti e han kashten

po tani ne keto kohra, kashta nuk po shitet, per fat ajo vetem grurin po ja marrin dhe po e hudhin ne pleh, ose po e kallin /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kastrat kjo tem nuk esht per diskutim.
Ndimon me deshmi ose jo esht qeshtje vullnetare.

Burimi35
30.05.2006, 14:42:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Jezerci afishoj me 2006-05-29 18:08 :
Nga dy Gadimet keni shėnue disa emra,por unė do tė kontestoi vetėm njė qė nuk kam informacione se ka qen punėtor i UDB-sė.Fjalen e kam pėr Hasan Lekajn ose Lekiqi si jan qujtur mė heret.Nuk kam informacione se ka qen nė atė linjė.

Unė kėsaj liste do ia shtoi edhe Fehmi Tashollin.Ėshtė edhe sot shumė aktiv.Sa do ti shkoi ta shofim.

Kan qen edhe nja dy apo tre nga Gadimja por kan vdekė, fatmirėsisht.Me ta sduhet as tė merremei.

Pėr tre tė tjerėt janė shum tė sakta kėto qė shkruhen.

Pėrshendetje Jezerci.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari Jezerci,

Edhe te vdekurit duhet te permenden, te njetit kan pasur Familje dhe ne princip atje ku prindet e kan perfunduar e kan vazhduar Femijet...
E dim te pakten cila Shtepi Shqiptare esht marr me pune te tilla...

delidreqi
30.05.2006, 18:03:00
Serbia ka pasur shume udbasha ne radhet e shqiptareve.Disa kane qene te punesuar ne sherbim te tyrte dhe kane marre rroga .Ka pasur edhe asi qe jane paguar me honorar. Per ta ditur cili ka qene kryeudbashi i Kosoves mund ta gjeni ne baze te pageses qe ka bere Serbia. Ai si e ka vjedhe bleten e ka mizen nder kapuq.Udbashit me te madhit ju kane gjete thaste me dinare ne shtepi.

Pasha haktalane krejte Udba e serbise me krejte ushtri ,nuk kish mundur me i nenshtrua shqiptaret dhe me luje harushe me ta per aq vite sikur jau kreu detyren lideri i politikes paqesore.

Shaljani
30.05.2006, 18:15:00
Merreni me mend edhe ne ministrit e sotshme paska udbasha LUUUUUJE MACE KRYET E BULLIT.

kastrati
30.05.2006, 18:42:00
a bene vella me bere ndonje amnesti, apo doni me vazhdue keshtu si Tarasi i ketyre herit e me ja nis me vra njerz NE EMER TE POPULLIT? /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Burimi35
31.05.2006, 11:01:00
TE DHENAT E PERSONAVE QE DUHET TE TE MOS PUBLIKOHEN ,DO TE FSHIHEN NE:
UDBASHI I KOSOVES KA EMER DHE MBIEMER!

1:DEPUTETET E KOSOVES QE E SHPALLEN KOSOVEN E PA VARUR(ESHT FJALA PER PARLAMENTIN QE E SHPALLI KOSOVEN E PA VARUR)!
-Ketyre personave do tju njofim nje Imunitet.A ka qen ndonje nga keta persona nuk kam te dhena .Por edhe ne qoft se ka qen ndonje nga ata persona rastsisht Spiun (te dhenat e tyre nuk duhet te publikohen).
-PREJASHTIM:Ndonje qe esht marr me spiunazh mbas Shpalljes se Pavarsis.
-KUSHT:Ai qe do te publikoj se ndonjeri nga ata esht marr me spiunazh mbas Shpalljes se Pavarsis duhet ta deshmoj.

2. USHTARET E UQK-ES DHE OFICERET E SAJ!
-KUSHT: Ushtaret te cilet kan respektuar urdherat e SHP TE UQK-es...
-PERJASHTIM: Ne qoft se mbas luftes esht marr me spiunazh.

3.PERSONAT QE E DENONCOJN VETEN DHE BETOHEN SE ME SPIUNAZH -NUK DO TE MERREN;NUK DO TE BASHKPUNOJN ME UDB-EN...
KUSHT :Te denoncojn te gjith koleget ose 5-10 UDASH tjer, personat qe i njofin qe kan punuar ne UDB-e ose ende punojn.

Keto do te ishin perjashtime te vetme, te tjerit ia pashin hajrin.
Ate qka e kan mbjell le ta korrin...

Shpetimi
31.05.2006, 14:43:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-30 18:42 :


a bene vella me bere ndonje amnesti, apo doni me vazhdue keshtu si Tarasi i ketyre herit e me ja nis me vra njerz NE EMER TE POPULLIT? /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ ______

Kastrati kėrkon amnisti pėr UDB-ashėt shqipfolės!!!

Kastrat, mos harro se pas vitit 1990 tė gjithė ata shqiptar qė njė njė mėnyrė apo tjetėr i kanė sherbyer pushtuesit, e kanė pasur mundėsinė qė tė heqin dorė nga poshtėrsitė e tyre, e ti kthehen punėve tė mbara nė sherbim tė popullit tė tyre.
Disa nga ata, qė pėr shumė kohė me verbėri i patėn sherbyer armikut, pas ndryshimeve politike tė vitit 1990 e kuptuan se kishin gabuar, e si rezultat hoqėn dorė nga tradhtia e mėtutjeshme.
Ndaj kėtyre tė penduarėve nuk u ndėrmorr asnjė masė, por tė tillėt u amnistuan (nese mund tė shprehem kėshtu), bile disa nga ata ish shėrbėtor tė regjimit pushtues u graduan edhe me poste politike nė kuadėr tė LDK-sė dhe institucioneve fikse qė ekzistonin nė Kosovėn e paraluftės.
Mirėpo, fatkeqsisht njė numėr i UDB-ashėve shqipfolės e vazhduan edhe pas vitit 1990 rrugėn e tyre tė turpit, dhe nė vazhdimėsi ju kundėrvuan rrugės sė lirisė, duke i bėrė kėshtu sherbimin e fundit pushtuesit serb.
Disa nga kėta tradhtar qė nuk hoqėn dorė nga sherbimi i pushtuesit u treguan edhe mjeshtėr tė "mirė" tė zanatit tė tyre.
Ata tani nuk e denonin publikisht luftėn dhe pėrpjekjet e popullit shqiptar pėr liri dhe pavarėsi, por nė mėnyrė tė kamufluar u futėn nėpėr subjekte politike (kryesishtė nė LDK), nga ku bėnin punėn e djallit.
Prandaj, nuk ishte aspak e quditshme qė edhe gjatė luftės sė armatosur nė Kosovė shqiptarėt nuk arritėn tė bashkoheshin nė njė front tė vetėm. Nuk arritėn tė bashkoheshin sepse kėto larva tė UDB-sė e kishin pushtuar tėrsishtė LDK-nė, "presidencėn" dhe "Qeverinė e Kosovės", dhe si pėrfundim arritėn qė tė manipulonin me njė numėr shumė tė madh naivėsh shqiptar, ku pėr pasojė e formuan FARK-un famkeq, duke i bėrė kėshtu karrshillėk dhe paralelizėm UĒK-sė.

Tanimė nuk janė tė rrezikshėm ata UDB-ash shqipfolės qė pas luftės u larguan sė bashku me forcat serbe nga Kosova, por tė rrezikshėm janė ata UDB-ash tė kamufluar si "patriot" e "atdhetar", e tė cilėt ditėn mirė tė notojnė nė ujra tė turbullta, e pėr pasojė disa nga tė tillėt edhe sot i kemi tė involvuar nė disa nga institucionet kryesore tė Kosovės.

Shpetimi

kastrati
31.05.2006, 15:08:00
Shpetimi mes tjerash postoi;Prandaj, nuk ishte aspak e quditshme qė edhe gjatė luftės sė armatosur nė Kosovė shqiptarėt nuk arritėn tė bashkoheshin nė njė front tė vetėm. Nuk arritėn tė bashkoheshin sepse kėto larva tė UDB-sė e kishin pushtuar tėrsishtė LDK-nė, "presidencėn" dhe "Qeverinė e Kosovės", dhe si pėrfundim arritėn qė tė manipulonin me njė numėr shumė tė madh naivėsh shqiptar, ku pėr pasojė e formuan FARK-un famkeq, duke i bėrė kėshtu karrshillėk dhe paralelizėm UĒK-sė.

Tanimė nuk janė tė rrezikshėm ata UDB-ash shqipfolės qė pas luftės u larguan sė bashku me forcat serbe nga Kosova, por tė rrezikshėm janė ata UDB-ash tė kamufluar si "patriot" e "atdhetar", e tė cilėt ditėn mirė tė notojnė nė ujra tė turbullta, e pėr pasojė disa nga tė tillėt edhe sot i kemi tė involvuar nė disa nga institucionet kryesore tė Kosovės.

Shpetimi


----------------

duke mos uj leshuar ne analize me te larget te tekstit te postuar nga ju z. Shpetim, shkoqita vetem keto dy fjalit e fundit te ketij postimi;

me sa di une, cdo njeri qe tenton te ngritet shkallve larte, se pari shkel ne shkallen e pare,dyte e keshtu me radhe teri ke shkalla e fundit.

sipas postimit tuaj, keto shkalle po fillojne nga larte e teposht, andaj po ta shtroj nje pyetje;

si u be qe forcat e FARK-ut hyne si ushtri e rregullt ne Kosove per ta luftuar armikun shekullor para UCK-es dhe si ndodhi qe te ashtuquajturit perfaqsuesit e UCK-es nuk deshiruan qe se bashku ta luftojne armikun, por u kercnuan se; do ta kallim luften nese neve takohemi mes vedi si me shka /forum/images/smiles/icon_wink.gif

pra kush kuj ju kercnue me lufte dhe perse ?

ceshtja e dyte eshte ku ju thuani se;

Tanimė nuk janė tė rrezikshėm ata UDB-ash shqipfolės qė pas luftės u larguan sė bashku me forcat serbe nga Kosova, por tė rrezikshėm janė ata UDB-ash tė kamufluar si "patriot" e "atdhetar", e tė cilėt ditėn mirė tė notojnė nė ujra tė turbullta, e pėr pasojė disa nga tė tillėt edhe sot i kemi tė involvuar nė disa nga institucionet kryesore tė Kosovės.

edhe per kete pjese shtrohet pyetja;

sikur te ishin te gjithe te vetedijshem se i kan bere tradheti popullit shqiptar (fjalen e kam per keta shqipefolesit tjere sipas teje qe paskan mbete ne Kosove) me siguri qe edhe keta do te kishin hik ne pjese te ndryshme te serrbise apo edhe jasht atdheut dhe nuk do te kishin qendruar fare ketu /forum/images/smiles/icon_wink.gif

une ta shtroj edhe ketu nje pyetje;

kush i mbron kufijt e Kosoves, qe UDB-ashet e vertete te cilet paskan hik ne serrbi nuk kthehen dhe nuk bejne atentate te ndryshme (si qe ishte rasti bile edhe i policve shkie diku rreth Rerizajit deri pak para ca kohesh ku edhe u arrestuan), sidomos ata shqipfoles, te cilet perjashtuar nga vendbanimi i tyre, per pjeset tjera te Kosoves nuk mund ti njof askush, te cilet me porosi t caktuar kan mundesin te veprojne te lire dhe te kryejne akte nga ma te ndryshmet ?


duke i analizuar keto postime tuajat, kam pershtypjen se ju z.Shpetim inkuadroheni ketu vetem sa per ti bere rejtingun krahut te cilit ti i takon dhe nuk bene nje analize se sa mund te kete efekt ky sherbim i juaji, duke menduar se propogandat tuaja kan zene vend te duhur ne tregun popullor dhe si te tilla do te shiten si hallva a?

jo z. Shpetimi, fatmirsisht historia e Kosoves nuke eshte e para dy-tre shekujve qe populli te mos e dije se kush ishte FARK-u, kush ishte UCK-ja, kush ishte LDK-ja, kush mblodhi ajken e fondeve dhe eliminoj njerzit pas shpine per ti fshehur fondet me motivacion-arsyetim se ato i ishin shperndar popullit apo dhene per armatim e tj. e tj.

sipas nje teme me te re se qfar po ndodh ne Drenas - rreth rasti te Kryetari te deritashem **** Syle, veq kan filluar te shpalosen dalngadal te gjitha marifetet e ndryshme, andaj do te jesh deshmitar (per qka besoj se i din edhe me mire se une) i te gjitha marifeteve me Fondet e ndryshme dedikuar popullit dhe Ushtrise se Kosoves se ku me shumice dhe ne duar te kuj kan perfunduar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Shpetimi
31.05.2006, 16:12:00
Kastrati afishoj:

"si u be qe forcat e FARK-ut hyne si ushtri e rregullt ne Kosove per ta luftuar armikun shekullor para UCK-es dhe si ndodhi qe te ashtuquajturit perfaqsuesit e UCK-es nuk deshiruan qe se bashku ta luftojne armikun, por u kercnuan se; do ta kallim luften nese neve takohemi mes vedi si me shka."

Pėrgjigja ime:

- UĒK-ja ishte nė Kosovė, ndaj dhe nuk kishte se si futej pas forcave tė NATO-s nė Kosovė si "ushtri e rregulltė", siq i quan ti FARK-istat mė nė krye Tahir Zemėn!
- Nuk ishin pėrfaqsuesit e UĒK-sė ata qė nuk i lejuan shqiptarėt tė bashkohen nė njė front tė pėrbashkėt nė luftėn kundėr armikut serb, por ishin FARK-istat ata qė nėn urdhėrat e tė ashtuquajturėve institucionalist i bėnė karrshillėk UĒK-sė, e mė kėtė bėnė edhe tradhti e pėrqarje kombtare!
Prandaj, ēdo tradhtari tė qeshtjės kombtare duhej shpallur luftė e hapur, ashtu sikurse armikut tė jashtėm, sepse tradhtia vetėm njė gjuhė njeh, apo jo?!

Kastrati afishoj:

"sikur te ishin te gjithe te vetedijshem se i kan bere tradheti popullit shqiptar (fjalen e kam per keta shqipefolesit tjere sipas teje qe paskan mbete ne Kosove) me siguri qe edhe keta do te kishin hik ne pjese te ndryshme te serrbise apo edhe jasht atdheut dhe nuk do te kishin qendruar fare ketu."

Pėrgjigja ime:

- nuk duket tė jesh aq naiv ti kastrat sa mos ta kuptosh se mė tė rrezikshėm janė ata tradhtar qė kamuflohen e fshihėn mė mirė ditėn se natėn, sesa ata qė hapur kanė qenė nė sherbim tė armikut.
- gjithashtu nuk dukesh tė jesh aq naiv ti kastrat sa mos ta dijsh se nė Kosovė kanė qenė mijėra bashkpuntor tė Serbisė. Pra, ku mbetėn kėta mijėra ish bashkpunėtor tė UDB-sė?! I lėshoj toka, apo janė kamufluar nė mes tė popullit?!
Tė gjithė e dijnė se streha mė e mirė pėr kėtė kategori tradhtarėsh ka qenė LDK-ja, ndaj dhe pėrmes saj janė sot tė ngritur edhe nė detyra tė larta shtetrore.

Kastrati afishoj:

"kush i mbron kufijt e Kosoves, qe UDB-ashet e vertete te cilet paskan hik ne serrbi nuk kthehen dhe nuk bejne atentate te ndryshme (si qe ishte rasti bile edhe i policve shkie diku rreth Rerizajit deri pak para ca kohesh ku edhe u arrestuan), sidomos ata shqipfoles, te cilet perjashtuar nga vendbanimi i tyre, per pjeset tjera te Kosoves nuk mund ti njof askush, te cilet me porosi t caktuar kan mundesin te veprojne te lire dhe te kryejne akte nga ma te ndryshmet ?"

Pėrgjigja ime:

Tjetėr ėshtė nese tradhtarėt shqipfolės qė janė larguar nga Kosova herė-pasherė futėn nė Kosovė me qellim tė subversionit dhe veprimtarisė tradhtare e antishqiptare, e tjetėr ėshtė rrezikshmeria e atyre UDB-ashėve tė kamufluar nė jetėn politike dhe shoqėrore tė Kosovės.
Nese ti e sheh ndryshe kėtė punė, atėherė ėshtė tjetėr gjė. Por ti nzuk dukesh aq naiv sa mos ta kuptosh njė gjė kaq tė tjeshtė, apo jo kastrati?!
---------------------------------------------------

Kam edhe shumė pėr tė thėnė nė kėtė temė, por meqč nuk po kam kohė po e pėrfundoj me kaq.

Vazhdoj nesėr.

Shpetimi

Intrigantet
31.05.2006, 23:48:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-30 18:42 :


a bene vella me bere ndonje amnesti, apo doni me vazhdue keshtu si Tarasi i ketyre herit e me ja nis me vra njerz NE EMER TE POPULLIT? /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

UDBASHET kane vrare dhe kane demtu shume jetra, sidomos ate te rinjeve shqiptare. Pas demaskimit profesional resp. pa hile UDBASHET duhet edhe te vriten!! Per kete nuk duhet hamendet askush.

Intrigantet
31.05.2006, 23:51:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-30 18:42 :


a bene vella me bere ndonje amnesti, apo doni me vazhdue keshtu si Tarasi i ketyre herit e me ja nis me vra njerz NE EMER TE POPULLIT? /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


__________________________________________________ ________
UDBASHET kane vrare dhe kane demtu shume jetra, sidomos ate te rinjeve shqiptare. Pas demaskimit profesional resp. pa hile UDBASHET duhet edhe te vriten!! Per kete nuk duhet hamendet askush.
__________________________________________________ ________

gentelmeni
01.06.2006, 00:55:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-05-30 18:42 :


a bene vella me bere ndonje amnesti, apo doni me vazhdue keshtu si Tarasi i ketyre herit e me ja nis me vra njerz NE EMER TE POPULLIT? /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Pse,je njeri nder ta edhe ti????

Alfonsi
01.06.2006, 01:48:00
Shume jemi larg ne,mu per at edhe si jemi njeher u bam hor gjat luftes,marrja zotit me tregon nje njeri se gjat asaj kohe te luftes tha ne Gjermani kah u sillshe kan qen pllakatat neper qytet"Tragjedi ne Kosove" si pasoj e asaj marre u quen dynjaja me na ndihmu.Pastaj tani kqyr qysh kemi met,prap marrja e zotit..Kemi mbet se ne ende mirremi me Titon e Azem Vllasin kurse fare nuk dime te bisedojm per vitin 2009.Sepse nuk dime,me shume dhe me teper jam i bindur se nuk dime.

Ky fare Tarasi&amp;Co ne vend qe te mirret me partin e tij po qese ka dhe te mundohet disi te pergaditen per zgjedhjet e ardhshme e te i fitoj ato zgjedhje,merret ketu me Xhaxhin Enver,Titon,Azem Vllasin dhe me shume me Rugoven bile ket e quan edhe UDB-ash. Ne RTK ne nje emision dukementar une ndegjova krejt diqka tjeter per Rugoven,kurse tani nga z.Tarasi krejt tjeter.
A jemi more na njerz normal. Neve qajm koken ketu duke ja futur pa lidhje kurse ata politikanet ne Prishtin duke pire bashke me E.Lluken e shum te tjer.Une kur e pava ma heret ne RTK Pacollin i cili kishte shtruar darke nuk me kujtohet per qka, kur qka me pa Thaqin aty .
Adem Demaqi me siguri se per qdo dite eshte ne kontakt me Vllasin se per M.Bakallin ai u kan pas kput tu e thirr gjat luftes per ndihme Mahmutin.Po edhe Azemi une vet e kam ndegjuar ne nje intervist kur ka then se Ademi me ka ftuar per bashpunim.

Te ishin Sllovenet sikur Tarasi me shoke qysh moti Kuqanin e kishin likuiduar apo kroatet Mesiqin sepse na ishte dikur Kryetar i Jug. Por ata jan paksa me te menqur se na,bile kur u p.urr ai sistem ata te paret u quan ne lufte,dhe sot te gjithe ata se bashku me Kryetarin e tyre i takojn nje sistemi tjeter dhe ecin perpara,fare nuk shiqojn mbrapa se kush qka punoi .
Ato i bejm ne dhe jemi aty ku jemi.

Tung

STUPCI_Fr
01.06.2006, 01:50:00
Lum Kosova qe ju ka juve /forum/images/smiles/icon_smile.gif

Doni mi zbulu UDB-Agjentat ne Kosove, sikur me kon tu e kqyr filmin Mission Impossible 3 /forum/images/smiles/icon_lol.gif ( qe ju kisha kshillu me e kqyr ) e toni me ja ndu vetit gishtin ne kry e me pyt veten; Mos osht pun e sherbimeve te kunderzbulimit me i gjet ata agjenta apo puna e turli far dibiduzi qe bon veq copy &amp; past ktu " Ani ne forum PUBLIK ( pi zbulojkan ata Agjeta)" ??????

Hajt me t'mira e ishalla i gjoni /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Arbeni2002
01.06.2006, 05:47:00
Stupc, qdo gje qe e shef ne ket faqe apo ne ket forum, rregjistrohet. Ketu rregjistrohet edhe mentaliteti i yt.
Pra keta qe sjellin emna te udbashave ne ket forum, e ndihmoin qeshtjen kombtare.

Vetem se kisha me i keshillu diqka keta bashkforrumistat, dhe bashkatdhetaret e mij, qe kur te sjellin emra ne ket forum, duhet edhe me e specifiku se kush eshte gjall, apo kush eshte vra.

Per shembull, Ibush Klokoqin, ati ja kan hjek flamen menjeher pas luftes, e kan vra ne prag te shtepis se tije. e shume e shume te tjere. Pra ata qe jan vra, apo ata udbasha qe kan cofe, duhe me ia ngjit ka nje kryq afer emrit, keshtu qe dihet edhe sa shpiuna jan met gjall.

Sote ka njerez ne Kosove qe si profesion e kan eliminimin e shpiunave.
Pra ata sillen gjithe diten duke shpresu qe kan me e taku ndonje shpiun.
Pershembull Eqrem Kryezuiu, flen me allti ner jastak, edhe pse ai nuk din me e perdore ate.
Por ai nuk guxon me dal as te dera e shtepis, se ja boin edhe ma zi se sa Tahir zemes e ibush klokoqit. Bile nje dite do femije kishin lujt me nje kuti te Koka kolles para shtepis se Eqrem Kryeziut, ai i pat ftu me UNMIK e me KFOR, se gjaja ajo ishte nje bombe. Ai i frikohet edhe hijes se tije.

kastrati
01.06.2006, 08:20:00
Arben2002 mes tjerash postoi;

Sote ka njerez ne Kosove qe si profesion e kan eliminimin e shpiunave.
Pra ata sillen gjithe diten duke shpresu qe kan me e taku ndonje shpiun.
Pershembull Eqrem Kryezuiu, flen me allti ner jastak, edhe pse ai nuk din me e perdore ate.
Por ai nuk guxon me dal as te dera e shtepis, se ja boin edhe ma zi se sa Tahir zemes e ibush klokoqit. Bile nje dite do femije kishin lujt me nje kuti te Koka kolles para shtepis se Eqrem Kryeziut, ai i pat ftu me UNMIK e me KFOR, se gjaja ajo ishte nje bombe. Ai i frikohet edhe hijes se tije.

---------------

Arben, a nime keta njerez qe si profesion paskan eleminimin e shpiunave meniher si ti zatetin shpiunat po i vrajkan a /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ani valla me shpetove, se qati qi tja kam inati kam me ja qit emnin qitu ne Forum, edhe si ta nijne ata profesionallcat, shkojne e e vrasin /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Arben, a ta shkruj edhe emnin tan qitu /forum/images/smiles/icon_wink.gif

jo spo ta shkruj se te koke djal i mire anipse fjalt i paske me zarare te mdhaja, po me doket qe kokshe i pa sherr /forum/images/smiles/icon_wink.gif

vakia e Zotit, turli nieri i shtin hunt ne Ode, e lidhje me muhabe nuk kan /forum/images/smiles/icon_wink.gif

shkoni more merrnu me ndonje pune profitabile te ndershme e me djers e mos u merrni me keso maskasrallaqe e munafikish, se nuk dini ju kush jan e qka jan shpiunet dhe si duhet te zbulohen te tillet qy /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ani kishe po di une se kush si vepron e sene e sen e sen,

runa Zot, nieri me kan tue kap lepurin me dore ne gjume, keta far Arbenat ta tremin para syve /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Spiunet dhe tradhetaret duhet te arrestohen, sjellen para drejtesise dhe te denohen NE EMER TE POPULLIT me argumente te gjalla, qe mos te shpekullohet pastaj, jo ky, jo aj, jo keshtu e jo ashtu, vlla e eliminoj krahu i Rugoves, valla e eliminoj krahu i Hashes, (uh, gadi u habita me shkrue Taqit) e tj. e tj.


&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-06-01 08:22 ]&lt;/font>

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-06-01 08:26 ]</font>

Burimi35
01.06.2006, 11:01:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
STUPCI_Fr afishoj me 2006-06-01 01:50 :
Lum Kosova qe ju ka juve /forum/images/smiles/icon_smile.gif

Doni mi zbulu UDB-Agjentat ne Kosove, sikur me kon tu e kqyr filmin Mission Impossible 3 /forum/images/smiles/icon_lol.gif ( qe ju kisha kshillu me e kqyr ) e toni me ja ndu vetit gishtin ne kry e me pyt veten; Mos osht pun e sherbimeve te kunderzbulimit me i gjet ata agjenta apo puna e turli far dibiduzi qe bon veq copy &amp; past ktu " Ani ne forum PUBLIK ( pi zbulojkan ata Agjeta)" ??????

Hajt me t'mira e ishalla i gjoni /forum/images/smiles/icon_lol.gif</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Gur, Gur, behet Mur !

Ti e njef ?,ose nuk e njef!, asnje Udbash !

Ne do ta ndertojm "Murin"-"Dosjen" ton ,me materialin qka e kemi.
Dikush ka pasur me Udbashet direkt "pune", dikush indikrekt.
Pra Deshmit i kemi te shprendara neper Popull ,e tash ato duhet te:
- mblidhen...
-sistemohen
-publikohen, e tej

PSE TE MBLIDHEN KETO INFORMATA!

Keto informata duhet te mblidhen ,jo te vriten keta Udbash por te kemi njohuri se kush esht dhe q'bejn ....
NE MUND TE MBROHEMI ;NE KEMI TE DREJT TE MBROHEMI;NE DUHET TE MBROHEMI!
Nje Shembull:
Dy Shqiptar- Dhendur Serb dhe nje Shqiptar- Nip Serb kishin shkuar ne nje Tubim te Shqiptarve ...
Nje Prishtinali i kishte ndigjuar se si ata i ftonin te tjeret ta prishin tubimin...
Gati ishin ber Shiqiptaret Kerrsh...
Me dit kush esht Udbash, njerz te till nuk i lejon te hyn fare ne tubim... ose kudo qe te jet.

Pra Arkivi-Dosja e Udbashit na duhet ,esht i domosdoshem.

Serbia e kam marr "Arkivin" me veti, por ketu kan mbet Deshmit...
Pra ne do ta Rikonstruktojm ket Arkiv...
Ne qoft se do te arrijm te i mbledhim 80% te dhenave , une do te jem i knaqur.

Ashtu siq e Rikonstrukton nje Objekt te rrenuar nje Arqiktet...ashtu do ta Rikonstruktojm ket Dosje te Udbasheve.

Pra le te ndimoj kush mundet dhe don.

ZOTI NA NDIMOFT...

MIFTA_28
01.06.2006, 21:39:00
Pėr ti zbuluar spiunat te cilet veprojn ne konspiracion tė thellė nuk ėshtė punė e lehtė,ama per ti cekur ata te cilet kan qen ne sherbim te sherbimit sekret serb ku kan punuar hapur ajo ėshtė punė fare e lehtė.
Bashkpuntoret e regjimit shovenist serb, te cilet pa dyshim se kan emer e mbiemer e te cilet kan krye veprime ne dam te popullit te vet duke keqtrajtuar,burgosur dhe likuiduar shqipetar atdhetar sipas porosis se politikes hegjemoniste serbė,duhet bė publike,sepse nuk kemi asnjė arsye qe ato te cilat i dim ti heshtim.
Jemi deshmitar te gjall ne, te cilet kaluam neper zyrat e torturuesve shqipfoles te cilet per nga arroganca dhe ashpersia ua kalonin shkieve.

Ka nga ata te cilet me ėndje do ti heshtnin tė bėmet e tyre sepse ne njė formė apo tjeter kan qen bashkmendimtar nese jo bashkveprues te tyre.
Perse mos ta zėm ne goj po ta zėm Gjeladin Beqirin apo Istref Sadikun te cilet aq shum krime kan bėr?!
Perse mos ta zėm ne goj Tadej Rodiqin qe aq shum shqiptar ka denuar si armiq te hegjemonis serbomadhe.

Kujt i pėndon publikimi i emrave te tyre dhe perse?!

Unė i kuptoj ata qe kan arsye te frigohen nga e kaluara e tyre por nuk i kuptoj ata qe pa ndonjė arsye vihen ne mbrojtje te gjelatve te cilet kurr su ngopen me gjakun e popullit te vet.

Ata qe i kan sherbyer serbis me besnikri duhet te pendohen dhe te kerkojn falje publikisht pėr tė bėmet e tyre,duhet te pendohen sinqerisht dhe te betohen se nuk do te bėjn mė vepra te tilla te ndyta.

Ne ,ish viktimat e tyre ndoshta do ti falim kur ti plotsojnė kėto kondita,por siq po veprojnė ata po shifet se jo qe nuk jan penduar per krimet e bėra por perpiqen qe ti legjitimojnė,te tilla jan edhe dekleratat e kohė pas kohshme te Azem Vllasit.

Pra te tillet,te papėrmiosueshmit do ti arrij dora e drejtsisė her do kurė.

Ti Shqipėri me jep nder me jep emrin shqipėtar....


Isha unė Mifta ,dora vet.

Intrigantet
01.06.2006, 22:16:00
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Intrigantet mė 2006-06-01 22:53 ]</font>

Kruja
01.06.2006, 22:29:00
Kjo pune ishte shume e lehte per Enverin. Ai i mblidhte kutullac keta te gjallet, j'ua vinte koqet ne bige dhe tregonin ata qe c'ke me te edhe te fshehurit edhe ata qe kishin ndermend te beheshin spiuna.

Tani kjo puna e spiunave duhet bere publike sepse ndihmon shume per te ardhmen tone.

Krye UDB-ashin e dime te gjithe sepse kemi prova publike. Ish-lideri i LDK-se, sot ne varr, ishte kryespiuni me damke, kampion me medalje te arte per spiunllek.

Ceshtje me rrendesi ka qe te behet nje diferencim funksional. Ata spiuna qe kane patur poste ne UDB dhe kane dhene urdhera duhet te listohen sipas grupit funksional alfabetikisht. Spiunat e vegjel qe ishin masha te funksionareve te listohen ne nje liste te vecante sepse keta mund t'i zere ndonje amnisti ne te ardhmen me perjashtim te atyre qe kane qene te zellshem per te lyer duart me gjak shqiptari.

Po ashtu mendoj se lista e UDB-shave duhet perpiluar si Arkive nga nje shoqate e dedikuar per mbledhjen e te dhenave si baze per denoncim ne gjyqet e ardheshme per krime te kryera ndaj shqiptareve. Nisma e kesaj teme eshte shume e mire per perpilimin e nje liste bruto e cila duhet te verifikohet konkretisht me deshmi qe duhet t'i bashkengjiten dosjes se cdo UDB-ashi ne liste.

Kam nje kerkese modeste. A ka mundesi qe te listohen ne nje liste te vecante te gjithe UDB-shat qe sot jane ne qeveri te Kosoves? Mendoj se keta jane me te rrezikshmit qe duhen spastruar. Lista ne fillim pastaj te kerkohet ngritja e pikave denoncuese. Pikat denoncuese duhet te shpallen nga qeveria e Kosoves. Do te kete rezistence nga UDB-shat ne qeveri por populli duhet te beje presion demokratik per te vendosur hapjen e pikave denoncuese.

Keshtu mendoj se drejtesia gjen rrugen e saj; njerezit mbledhin mendjen te mendojne per hallet e tyre; qeveria punon per ekonomine e kulturen e keshtu me radhe shkojme drejt te ardhmes sikurse tha Alfonsi sepse sipas tij shqiptaret nuk dine te flasin per te ardhmen por vetem per te shkuaren. Ne fakt shqiptaret flasin per tmerret e te shkuares dhe jo per te shkuaren prandaj duhen c'rrenjosur UDB-shat shushunja per te hapur rrugen drejt te ardhmes qe do Alfonsi [pa] [me] UDBasha.

Intrigantet
01.06.2006, 22:35:00
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Intrigantet mė 2006-06-02 10:53 ]</font>

Intrigantet
01.06.2006, 22:37:00
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Intrigantet mė 2006-06-01 22:52 ]</font>

Intrigantet
01.06.2006, 22:37:00
I lusim te gjithe ata te cilet e njohin kete Person:

Nazmi Morina
i lindun ne Topanice, Gjilan

Jeton ne Zvicerr.

qe te na shkruajne se cfare personi eshte ky?
Eshte ky UDBASH?

Ju pershendesim

Intrigantet
01.06.2006, 22:51:00
A eshte Nazmi Morina nga Topanica e Gjilanit me te vertete UDBASH?

Per njefare Nazmi Morinen, i lindur ne Topanice te Gjilanit dhe i cili jeton ne Zvicerr, thuhet se eshte njeri i dyshimt. Per kete njeri thuhet se se bashku me nje tjeter nga Presheva kane qene musafire te mireseardhur ne Ambasaden Jugosllave. Ai resp qe te dyte jane ende ne kontakt me Ambasaden e Serbise. Per kete e dime ne me siguri. Ne duam qe ju lexues dhe lexuese te nderuara te na ndihmoni ne menyre qe te jemi te sigurte ne lidhje me kete Person.

Si e njifni Nazmi Morinen?

Ju falednerojme per informatat e juaja.

Ju pershendesim

Marksi
01.06.2006, 23:02:00
Kruja shkruan:

Krye UDB-ashin e dime te gjithe sepse kemi prova publike. Ish-lideri i LDK-se, sot ne varr, ishte kryespiuni me damke, kampion me medalje te arte per spiunllek.
___________________________

Eh more Krujė i mjerė! Ti mė mirė ėshtė ta marrėsh njė legen e ta mbushėsh me ujė e aty tė bėsh harakiri sepse ndryshe nuk e meriton.
Sipas teje edhe 5 milion shqiptarėt qė qanin pėr figurėn madhore tė Dr. Rugovės, ishin UDB-ash she spiuj. Vetėm ti ke mbetė i pa prekur!!!!!!!!!

Na ishte njė herė njė njeri dhe shkon ta shkruan njė hajmali te hoxha, sepse iu kishin ēmendur shtatdhjetė rob shpie. Por hoxha ia shkruajti hajmalinė atij herifit sepse i tha:-shtatdhjetė tė ēmendur e ti me mend valla ska askund!

Jeni bėrė pėr hajmali ju bijt e Hrushqovit. Zoti u ndihmoftė edhe pse jeni ateist!

Burimi35
02.06.2006, 14:32:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Marksi afishoj me 2006-06-01 23:02 :
Kruja shkruan:

Krye UDB-ashin e dime te gjithe sepse kemi prova publike. Ish-lideri i LDK-se, sot ne varr, ishte kryespiuni me damke, kampion me medalje te arte per spiunllek.
___________________________

Eh more Krujė i mjerė! Ti mė mirė ėshtė ta marrėsh njė legen e ta mbushėsh me ujė e aty tė bėsh harakiri sepse ndryshe nuk e meriton.
Sipas teje edhe 5 milion shqiptarėt qė qanin pėr figurėn madhore tė Dr. Rugovės, ishin UDB-ash she spiuj. Vetėm ti ke mbetė i pa prekur!!!!!!!!!

Na ishte njė herė njė njeri dhe shkon ta shkruan njė hajmali te hoxha, sepse iu kishin ēmendur shtatdhjetė rob shpie. Por hoxha ia shkruajti hajmalinė atij herifit sepse i tha:-shtatdhjetė tė ēmendur e ti me mend valla ska askund!

Jeni bėrė pėr hajmali ju bijt e Hrushqovit. Zoti u ndihmoftė edhe pse jeni ateist!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Kjo esht Sfida me e madhe e Popullit Shqiptar.
Te sqaron te kaluaren, e mandej te vazhdon me hapa te sigurt ne te ardhmen.
Ok, Serbia nuk do te i na dorzon Arkivat .A na i dorzon?, a nuk na i dorzon!, Zoti e din...
Ne qdo Shtet te Botes ruhen Deshmit ,edhe qindra vite...
Arkivi na duhet, edhe pse dikush esht kunder.
Te njetit persona esht dashur te mendojn me heret, tash esht von.
A do te denohen a jo esht e parendsishme...
E rendesishme esht qe ne ta dim kush jan-ishin...

Sa njerz e kan qar Stalininin ose Titon as mund te numrohen...
Por dihet se kush ishin ata.
Varrosja e Rugoves ishte "Spektakli" i fundit i Udbasheve.

Ne qoft se ke Deshmi urdhero-ndimo...

Burimi35
02.06.2006, 14:39:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Kruja afishoj me 2006-06-01 22:29 :
Kjo pune ishte shume e lehte per Enverin. Ai i mblidhte kutullac keta te gjallet, j'ua vinte koqet ne bige dhe tregonin ata qe c'ke me te edhe te fshehurit edhe ata qe kishin ndermend te beheshin spiuna.

Tani kjo puna e spiunave duhet bere publike sepse ndihmon shume per te ardhmen tone.

Krye UDB-ashin e dime te gjithe sepse kemi prova publike. Ish-lideri i LDK-se, sot ne varr, ishte kryespiuni me damke, kampion me medalje te arte per spiunllek.

Ceshtje me rrendesi ka qe te behet nje diferencim funksional. Ata spiuna qe kane patur poste ne UDB dhe kane dhene urdhera duhet te listohen sipas grupit funksional alfabetikisht. Spiunat e vegjel qe ishin masha te funksionareve te listohen ne nje liste te vecante sepse keta mund t'i zere ndonje amnisti ne te ardhmen me perjashtim te atyre qe kane qene te zellshem per te lyer duart me gjak shqiptari.

Po ashtu mendoj se lista e UDB-shave duhet perpiluar si Arkive nga nje shoqate e dedikuar per mbledhjen e te dhenave si baze per denoncim ne gjyqet e ardheshme per krime te kryera ndaj shqiptareve. Nisma e kesaj teme eshte shume e mire per perpilimin e nje liste bruto e cila duhet te verifikohet konkretisht me deshmi qe duhet t'i bashkengjiten dosjes se cdo UDB-ashi ne liste.

Kam nje kerkese modeste. A ka mundesi qe te listohen ne nje liste te vecante te gjithe UDB-shat qe sot jane ne qeveri te Kosoves? Mendoj se keta jane me te rrezikshmit qe duhen spastruar. Lista ne fillim pastaj te kerkohet ngritja e pikave denoncuese. Pikat denoncuese duhet te shpallen nga qeveria e Kosoves. Do te kete rezistence nga UDB-shat ne qeveri por populli duhet te beje presion demokratik per te vendosur hapjen e pikave denoncuese.

Keshtu mendoj se drejtesia gjen rrugen e saj; njerezit mbledhin mendjen te mendojne per hallet e tyre; qeveria punon per ekonomine e kulturen e keshtu me radhe shkojme drejt te ardhmes sikurse tha Alfonsi sepse sipas tij shqiptaret nuk dine te flasin per te ardhmen por vetem per te shkuaren. Ne fakt shqiptaret flasin per tmerret e te shkuares dhe jo per te shkuaren prandaj duhen c'rrenjosur UDB-shat shushunja per te hapur rrugen drejt te ardhmes qe do Alfonsi [pa] [me] UDBasha.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari Kruja,

Ideja ime ishte disi te nxem "Peshqit e mdhenje" dhe "Ngjalat"!,qe po notojn pa problem...
Rrjeten ua kemi qit...
Shume Forumist nuk po e njofin asnje Udbash!
Qudi!

Kruja
02.06.2006, 15:06:00
z. Burimi,

Ju pyesni me te drejte nese keta forumistat e tjere nuk njohin UDB-asha?! Mbase druhen te shprehen publikisht ne nje forum i cili, duhet te jemi te sinqerte, nuk i ka atributet dhe autoritetin per te cilesuar njerin apo tjetrin UDB-ash. Kjo ceshtje eshte ceshtje drejtesie.

Mirepo forumi ka te drejte te permende UDB-asha te cilet publikisht jane demaskuar si te tille kurse per ata te fshehurit ose te dyshuarit duhet te shqyrtohen deshmi dhe fakte per UDB-ashat.

Dikush thote, e perse ti hyme kesaj pune me telashe kur kemi gjera te tjera per te zgjidhur, si punesimin, shendetin, shkollimin? Mendoj se deklarimi publik nga organe autoritare te popullit e Listes UDB-ashe te Kosoves i ndihmon edhe punesimit, edhe shendetit, edhe shkollimit sepse pa drejtesi nuk mund te vije drejtesi. Ata UDB-asha qe dje urryen cdo shqiptar dhe vrane e prene nuk kane ndryshuar; ata jane e zeza e Kosoves, burimi i tollovirave sociale, burimi i korrupsionit qe synon te shembe shoqerine e Kosoves dhe ta nenshtroje ate ne forma te tjera [nenshtrim ekonomik] ndaj beogradit.

Shqiptaret nuk kerkojne hakmarrje ndaj krimit UDB-ash. Gjyqet titiste te UDB-sheve ne Kosove nuk do te zevendesohen me gjyqe hakmarrese. Ajo c'fare kerkojne shqiptaret eshte DREJTESIA e cila i hap rruge te ardhmes ekonomike e sociale te Kosoves.

Pra shqiptaret kerkojne DREJTESI dhe jo hakmarrje.

Me shume respek per ju.

AmazInG
02.06.2006, 15:58:00
ka mundsi njé pyetje Vllazni cetu ..

Ceta emra qé i cekét mé lart té gjith ktynve UDBASHVE ( phoo po gjeth kta kokan ) , Jetojn shumica ende né trojet e Kosovés ,, apo kurkush prej ktynve far cenve nuk egziston mo mbi Tokén e Kosovés .. ?????

Livadhi
02.06.2006, 22:57:00
-Dote ishte mire qe kjo puna e udbashve te rregulloheje me ligje,se paku keshtu ne nje fare menyre dote ndaheje e mirta ndaje te keqes.Se pse parlamenti i Kosovese nuk merret me keso qeshtje eshte veshtire te thuhet, ndoshta dikushe ka ndonje pergjigjje adekuate.Personalishte mendoje se nje ligje i tille nuk dote kishte implikime materjale por vetem dote letsonte punen e institucijoneve dhe dote kthente besimin e qutetarve tek institucijonet.

Propozoje ( edhe pse ndoshta nuk dote ndodhe)

-Udbashve qe i sherbyen pushtetit te serrbise jugosllavise tu ndalohete marrja me politike dhe punsimi ne institucijon lokale psh Komuna ,ajroport ,organizata shoqerore.
-Ishe Policve tu ndalohete marrja me politik dhe punesimi ne organizatat shoqerore poqese nuk raportojen para nje komisijonit per te kaluaren e tyre.
-Pjestarve te TMK dhe policise aktuale ti ndalohete marrja me politik deri 6 muaje pase largimit nga detyra.

Besoje se keshtu parandalojem qe ndonje sekretare ministrije te jete ish udbashe dhe hapim rruge per njeze te ndershem ku nje dite me siguri dote jan shumice.

kastrati
03.06.2006, 00:17:00
hajde vllazni ti hjekom qafe keta shqiptar te gjithe qka punuen ne institucionet e ish sistemit monist shka, e ti biem shkiet ne Kosove, tu ndertojme kisha, shtepia, ambullanta, spitale, patriarkana, ti punesojme ne TMK dhe ti avansojm bile ne pozita te larta, ti punesojme ne Polici, tju sigurojme nje infrastruktur me cdo kusht e tj. e tj. e tj.

ooooooooo nuk po me del zeri sa shume deshta me protestue e me emonstrue e .......

leni more keto muhalife, se ka kush merret me ato pune dhe e din kohen kur duhet dhe kur eshte koha me e pershtatshem per gjara e tilla, e mos u merrni me pune te kota pa lidhje qy

Intrigantet
03.06.2006, 00:26:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>


leni more keto muhalife, se ka kush merret me ato pune dhe e din kohen kur duhet dhe kur eshte koha me e pershtatshem per gjara e tilla, e mos u merrni me pune te kota pa lidhje qy


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Po mire athere pse nuk po mirren apo nuk jane marr deri tash me kete pune ata te cilet sipas jush duhej te mirrkan me kete problem?

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Intrigantet mė 2006-06-03 14:33 ]</font>

Burimi35
03.06.2006, 18:04:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-03 00:17 :


hajde vllazni ti hjekom qafe keta shqiptar te gjithe qka punuen ne institucionet e ish sistemit monist shka, e ti biem shkiet ne Kosove, tu ndertojme kisha, shtepia, ambullanta, spitale, patriarkana, ti punesojme ne TMK dhe ti avansojm bile ne pozita te larta, ti punesojme ne Polici, tju sigurojme nje infrastruktur me cdo kusht e tj. e tj. e tj.

ooooooooo nuk po me del zeri sa shume deshta me protestue e me emonstrue e .......

leni more keto muhalife, se ka kush merret me ato pune dhe e din kohen kur duhet dhe kur eshte koha me e pershtatshem per gjara e tilla, e mos u merrni me pune te kota pa lidhje qy


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kastrart diqka spo te gutet!
Arsyet s'jan ka me interesojn.Me njerz te till, Kosova nuk arrin te ndertoj ardhmeri.
Problemi i Kosoves nuk esht vetem Pavarsia.
Kosova duhet te merret ,me te gjitha problemet,pa marr parasysh te ciles natyr i perkasin.

Intrigantet
03.06.2006, 22:31:00
[quote]
Burimi35 afishoj me 2006-06-03 18:04 :
[quote]
kastrati afishoj me 2006-06-03 00:17 :


hajde vllazni ti hjekom qafe keta shqiptar te gjithe qka punuen ne institucionet e ish sistemit monist shka, e ti biem shkiet ne Kosove, tu ndertojme kisha, shtepia, ambullanta, spitale, patriarkana, ti punesojme ne TMK dhe ti avansojm bile ne pozita te larta, ti punesojme ne Polici, tju sigurojme nje infrastruktur me cdo kusht e tj. e tj. e tj.

ooooooooo nuk po me del zeri sa shume deshta me protestue e me emonstrue e .......

leni more keto muhalife, se ka kush merret me ato pune dhe e din kohen kur duhet dhe kur eshte koha me e pershtatshem per gjara e tilla, e mos u merrni me pune te kota pa lidhje qy


Kastratit nuk i pelqene hapja e kesaj teme, prandaj ai mundohet ta menjanoj vemendjen e lexueseve. Ndoshta Kastrati vete ka bere faje te tilla, ose eshte e mundur qe ka ndonje te aferm qe ka punuar ose punon ende per UDBEN.<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Intrigantet mė 2006-06-03 22:33 ]</font>

kastrati
03.06.2006, 23:43:00
[quote]
Intrigantet afishoj me 2006-06-03 22:31 :
[quote]
Burimi35 afishoj me 2006-06-03 18:04 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-03 00:17 :


hajde vllazni ti hjekom qafe keta shqiptar te gjithe qka punuen ne institucionet e ish sistemit monist shka, e ti biem shkiet ne Kosove, tu ndertojme kisha, shtepia, ambullanta, spitale, patriarkana, ti punesojme ne TMK dhe ti avansojm bile ne pozita te larta, ti punesojme ne Polici, tju sigurojme nje infrastruktur me cdo kusht e tj. e tj. e tj.

ooooooooo nuk po me del zeri sa shume deshta me protestue e me emonstrue e .......

leni more keto muhalife, se ka kush merret me ato pune dhe e din kohen kur duhet dhe kur eshte koha me e pershtatshem per gjara e tilla, e mos u merrni me pune te kota pa lidhje qy


Kastratit nuk i pelqene hapja e kesaj teme, prandaj ai mundohet ta menjanoj vemendjen e lexueseve. Ndoshta Kastrati vete ka bere faje te tilla, ose eshte e mundur qe ka ndonje te aferm qe ka punuar ose punon ende per UDBEN.&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Intrigantet mė 2006-06-03 22:33 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

...............


o Intrigant

ti nuk ke aftesi ti analizosh postimet e mia /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ketu po shifet se je i ceket per politike, andaj te kisha preferuar qe kur nuk i kupton domethenjet e postimeve qofshin ato te miat apo dikuj tjeter, me mire eshte te mos provosh te debatosh - polemizosh rreth tyre /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Intrigantet
04.06.2006, 00:40:00
[quote]
kastrati afishoj me 2006-06-03 23:43 :
[quote]
Intrigantet afishoj me 2006-06-03 22:31 :
[quote]
Burimi35 afishoj me 2006-06-03 18:04 :
[quote]
kastrati afishoj me 2006-06-03 00:17 :
leni more keto muhalife, se ka kush merret me ato pune dhe e din kohen kur duhet dhe kur eshte koha me e pershtatshem per gjara e tilla, e mos u merrni me pune te kota pa lidhje qy


[quote]

E vertete eshte qe nuk jame ne gjendje ti kuptoj shkrimet e juaja. Ajo se cka kam kuptu eshte ajo qe e permban ne vehte fjalia e siperme.

Burimi35
04.06.2006, 16:06:00
Z. Kruja,

Udbashet jan nje Anomali ,"Kancer", i Shoqris Shqiptare.Ne rrethanat e tashme ky faktor "Anti Shqiptar" mund te luftohet ,dhe duhet te luftohet ne Kosove ,me ndimen e fjales publike me "Demaskimi Publik"...
A kam kerukar shum?, ose a kerkoj shum?
Jo.
Kolaboratoret zakonisht ikin se bashku me Okupatorin.
Une kerkova qe te tillet te publikohen-aktiviteti i tyre ne te ardhmen te veshtirsohet...
Keto dit ne Prizren disa Ushtar te UQK gjykohen...
Deshimtar jan disa Udbash...
Te kishim pasur me kohe dosjen e Udbasheve te njetit, do ta kishin me veshtir.
(Simbas informacioneve ka Dosje te Udbasheve-,Nuk me esht e qart pse e njeta nuk esht ber publike...)
Me frytedhenes luftimi i Udbasheve do te ishte ,po te behej ne menyr te organizuar dhe profesionalisht.
Jo vetem Kosova por edhe Trevat e tjera Shqiptare mbas Luftes se Dyte Botrore jan demtuar deri ne Subsanc nga i njeti faktor.

Ne nje mesazh te mesiperm kam kerkuar qe publikuesi duhet te ket deshmi te 100%.

Te njetes pune esht dashur te ia fillojm menjeher mbas luftes,(Udbashet do ta kishin ma veshtir te i pershtaten rrethanave te reja).
Me siguri do te kishim me pak viktima, (veshtro numri i viktimave mbas luftes ka kaluar shifren 1000 te vrar)... por edhe rrethanat politike ne Kosove do te ishin krejt ndryshe...

Ju pershendes

stinori
04.06.2006, 16:52:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2006-06-04 16:06 :

Z. Kruja,

Udbashet jan nje Anomali ,"Kancer", i Shoqris Shqiptare.Ne rrethanat e tashme ky faktor "Anti Shqiptar" mund te luftohet ,dhe duhet te luftohet ne Kosove ,me ndimen e fjales publike me "Demaskimi Publik"...
A kam kerukar shum?, ose a kerkoj shum?
Jo.
Kolaboratoret zakonisht ikin se bashku me Okupatorin.
Une kerkova qe te tillet te publikohen-aktiviteti i tyre ne te ardhmen te veshtirsohet...
Keto dit ne Prizren disa Ushtar te UQK gjykohen...
Deshimtar jan disa Udbash...
Te kishim pasur me kohe dosjen e Udbasheve te njetit, do ta kishin me veshtir.
(Simbas informacioneve ka Dosje te Udbasheve-,Nuk me esht e qart pse e njeta nuk esht ber publike...)
Me frytedhenes luftimi i Udbasheve do te ishte ,po te behej ne menyr te organizuar dhe profesionalisht.
Jo vetem Kosova por edhe Trevat e tjera Shqiptare mbas Luftes se Dyte Botrore jan demtuar deri ne Subsanc nga i njeti faktor.

Ne nje mesazh te mesiperm kam kerkuar qe publikuesi duhet te ket deshmi te 100%.

Te njetes pune esht dashur te ia fillojm menjeher mbas luftes,(Udbashet do ta kishin ma veshtir te i pershtaten rrethanave te reja).
Me siguri do te kishim me pak viktima, (veshtro numri i viktimave mbas luftes ka kaluar shifren 1000 te vrar)... por edhe rrethanat politike ne Kosove do te ishin krejt ndryshe...

Ju pershendes
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>-----------------------------------------------------------------------------------
Tė pėrshendes i nderuar,
Mė mirė se tė burgosurit politik dhe familjet e tyre nuk i njeh kush kėta njerėz,por i nderuar ata pėrveē sakrificave tė shumta bėnė edhe kėtė sakrificė;"Pėr hirė tė unitetit tė kombit dhe luftės pėr liri nė etapa tė ndryshme nuk i denoncuan kėta njerėz.
Po tė them miqėsisht se secili nė rrethin e vet i njeh kėta ,por ata dje ishin koloborator dhe tė "mdhej",sot janė nė Kosovė dhe nė vende shumė me rėndėsi.Ata janė bė shumė e shumė "patriota",kanė pasė dhe e kanė shtue pasurinė dhe kanė gjetė mbėshtetje-edhe ata janė farė e jonė!
Ju pėrdoret fjalėn "anomali" qė mu duk pa vend-sepse anomali do tė thot ērregullim dmth diēka qė mė parė ishte nė rregull dhe tash ėshtė ērregullue.Duhet ta dishė dhe me siguri se e di se;n'Kosovė kjo s'ka qenė kurrė nė rregull dhe s'ėshtė ende.Pse?Sepse tė tillėt i nuhasin mirė gjėrat.Janė mėsuar tė mos i ngacmoj askush,po pėrkundraz po i afrojnė ,po u falin dhe ata normal se t'jetėr zanatė s'kan.Bizniset e tyre janė vetėm mbulojė dhe alibi sepse te ne nuk jemi popull 100 miljonsh qė tė ketė fitime aq tė mėdha,po gjindu ditėn nė dyqan e qepoi natėn.Shėrbimet paguhen shtrenjėt,prandaj u bėnė shumė miljoner,po na ruejt zoti se sa pėr emra tė UDB-ashve ta mbushi njė listė qė s'muj e kryej dy ditė ,e dy net dhe atae si po thua ti 100% tė sakta,po ē'dobi do tė kemi-mbushet Kosova me jetim dhe hasmėri,por edhe ne kėtu bėhemi kėrrsh mes veti.Prandaj pėr fund po tė them diēka"Mė mirė ėshtė mos me i tregue askujtė se ēka ka bė -sepse e di ai vet dhe po e muar vesh-nėse s'ka zgjidhje ,nga friga tė vret.Zatėn edhe njė dhi me marr e me pre kur ta sheh thikėn ,veēs'ka ē'bėnė,e lere kėta qė janė me pėrvojė qė gjejnė tė pagdhendur dy metra tė mdhej qė me ba me i thėnė pėr naj burrė shumė tė mirė se; ja filani ėshtė tradhtar ta hjek flamėn dhe shkon "si cjapi tė kasapi" dmth kėta njerėz janė mė pėrvojė tė madhe,prandaj mos tė mundohemi "me i krue vetullat e po i nxjerrim sytė" njėherė se ka kohė gjithmonė.Tung

Intrigantet
05.06.2006, 12:40:00
[/quote]-----------------------------------------------------------------------------------
Tė pėrshendes i nderuar,
Mė mirė se tė burgosurit politik dhe familjet e tyre nuk i njeh kush kėta njerėz,por i nderuar ata pėrveē sakrificave tė shumta bėnė edhe kėtė sakrificė;"Pėr hirė tė unitetit tė kombit dhe luftės pėr liri nė etapa tė ndryshme nuk i denoncuan kėta njerėz.

...........................................
[/quote]

Arsyetimi i juaj "kinse per hire te unitetit ....." nuk me bind. Demaskimi dhe publikimi i emrave te UDBASHVE dhe atyre te ngjajshem me ta nuk e cenon aspak unitetin. Publikimi vetem ndihmon qe kjo ndytesire te zvoglohet ose edhe shum me mire te eliminohet.

Burimi35
05.06.2006, 15:41:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-04 16:52 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2006-06-04 16:06 :

Z. Kruja,

Udbashet jan nje Anomali ,"Kancer", i Shoqris Shqiptare.Ne rrethanat e tashme ky faktor "Anti Shqiptar" mund te luftohet ,dhe duhet te luftohet ne Kosove ,me ndimen e fjales publike me "Demaskimi Publik"...
A kam kerukar shum?, ose a kerkoj shum?
Jo.
Kolaboratoret zakonisht ikin se bashku me Okupatorin.
Une kerkova qe te tillet te publikohen-aktiviteti i tyre ne te ardhmen te veshtirsohet...
Keto dit ne Prizren disa Ushtar te UQK gjykohen...
Deshimtar jan disa Udbash...
Te kishim pasur me kohe dosjen e Udbasheve te njetit, do ta kishin me veshtir.
(Simbas informacioneve ka Dosje te Udbasheve-,Nuk me esht e qart pse e njeta nuk esht ber publike...)
Me frytedhenes luftimi i Udbasheve do te ishte ,po te behej ne menyr te organizuar dhe profesionalisht.
Jo vetem Kosova por edhe Trevat e tjera Shqiptare mbas Luftes se Dyte Botrore jan demtuar deri ne Subsanc nga i njeti faktor.

Ne nje mesazh te mesiperm kam kerkuar qe publikuesi duhet te ket deshmi te 100%.

Te njetes pune esht dashur te ia fillojm menjeher mbas luftes,(Udbashet do ta kishin ma veshtir te i pershtaten rrethanave te reja).
Me siguri do te kishim me pak viktima, (veshtro numri i viktimave mbas luftes ka kaluar shifren 1000 te vrar)... por edhe rrethanat politike ne Kosove do te ishin krejt ndryshe...

Ju pershendes
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>-----------------------------------------------------------------------------------
Tė pėrshendes i nderuar,
Mė mirė se tė burgosurit politik dhe familjet e tyre nuk i njeh kush kėta njerėz,por i nderuar ata pėrveē sakrificave tė shumta bėnė edhe kėtė sakrificė;"Pėr hirė tė unitetit tė kombit dhe luftės pėr liri nė etapa tė ndryshme nuk i denoncuan kėta njerėz.
Po tė them miqėsisht se secili nė rrethin e vet i njeh kėta ,por ata dje ishin koloborator dhe tė "mdhej",sot janė nė Kosovė dhe nė vende shumė me rėndėsi.Ata janė bė shumė e shumė "patriota",kanė pasė dhe e kanė shtue pasurinė dhe kanė gjetė mbėshtetje-edhe ata janė farė e jonė!
Ju pėrdoret fjalėn "anomali" qė mu duk pa vend-sepse anomali do tė thot ērregullim dmth diēka qė mė parė ishte nė rregull dhe tash ėshtė ērregullue.Duhet ta dishė dhe me siguri se e di se;n'Kosovė kjo s'ka qenė kurrė nė rregull dhe s'ėshtė ende.Pse?Sepse tė tillėt i nuhasin mirė gjėrat.Janė mėsuar tė mos i ngacmoj askush,po pėrkundraz po i afrojnė ,po u falin dhe ata normal se t'jetėr zanatė s'kan.Bizniset e tyre janė vetėm mbulojė dhe alibi sepse te ne nuk jemi popull 100 miljonsh qė tė ketė fitime aq tė mėdha,po gjindu ditėn nė dyqan e qepoi natėn.Shėrbimet paguhen shtrenjėt,prandaj u bėnė shumė miljoner,po na ruejt zoti se sa pėr emra tė UDB-ashve ta mbushi njė listė qė s'muj e kryej dy ditė ,e dy net dhe atae si po thua ti 100% tė sakta,po ē'dobi do tė kemi-mbushet Kosova me jetim dhe hasmėri,por edhe ne kėtu bėhemi kėrrsh mes veti.Prandaj pėr fund po tė them diēka"Mė mirė ėshtė mos me i tregue askujtė se ēka ka bė -sepse e di ai vet dhe po e muar vesh-nėse s'ka zgjidhje ,nga friga tė vret.Zatėn edhe njė dhi me marr e me pre kur ta sheh thikėn ,veēs'ka ē'bėnė,e lere kėta qė janė me pėrvojė qė gjejnė tė pagdhendur dy metra tė mdhej qė me ba me i thėnė pėr naj burrė shumė tė mirė se; ja filani ėshtė tradhtar ta hjek flamėn dhe shkon "si cjapi tė kasapi" dmth kėta njerėz janė mė pėrvojė tė madhe,prandaj mos tė mundohemi "me i krue vetullat e po i nxjerrim sytė" njėherė se ka kohė gjithmonė.Tung
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Nje djalosh para disa viteve me tha ket thenje?

Skenderbeu Gaboi !
Te them te drejten, ne jet nuk kam menduar se Skenderbeu ka gabuar ndonjeher,deri ate dit kam menduar ashtu!
Djaloshi tha: Skenderbeu e fali Moisi Golemin!
Mois Goliemi ua tregoi shtegun Turqeve, ku u vran shume Shqiptar.
Mos tua kishte treguar Moisi Golemi shtegun Turqeve ,shum bashkluftetar te Skenderbeut at kohe nuk do te vriteshin...
U pajtova me mendimin e ati Djaloshi.


Rreth mesazhit tend!

Diku ne fillim te viteve te nentdhjeta diskutoja me nje Shok...
Ai me tha per hier te "Unitetit" mos te flasim ...ne e dim kush ka qen Rugova...
Rezultati i ati "Uniteti" u vrejt disa dit mbas zgjedhjes se tij.Ne kohe te luftes dhe mbas Luftes ,per Unitet as qe behej fjal...
Kaq rreth "unitetit"...

Edhe pse pajtohem me "mendime" tua ,rreth te njetes problematik!
Por edhe kam vrejtje!
Qytetari i Kosoves ka te drejt te dij, kujt ia jep voten, (disa i din njerzit e till, e disa edhe mund te mos i din)...

Do te thot dikush i "voton pse i din kush jan" ose ka edhe te till qe i votojn per ate se nuk i dijn kush jan, ne te kunderten nuk do ti votonin...

Ne qoft se ne nuk e informojm ,ather nuk kemi pse ankohemi ,pse zgjedh populli yne njerz te till...
Njerz te till te "zgjedhur" ose te "inkuadruar ne sistem" ,do te thot probleme te reja per Kosoven dhe Shqiptaret,probleme te programuara....

Problemet nuk zgjedhen vet, ato duhet zgjedhur.

Ju pershendes

Bardhyli-Iliri
06.06.2006, 05:03:00
Uuuuurrrrrrrraaaaaaaa e gjeta!!!!!??????!!!!!!

Plani Serb i ASHAS-(Dobrica Qosiqi) parashihte pėr zgjidhjen e problemit tė Kosovės si vijon:

500.000 Shqiptarė duhej vrarė, 1.000.000 duhej pėrzėnė nga Kosova dhe 500.000 tė mbeten nė Kosovė pėr tė jetuar nėn sundimin Serb.

Zgjidhja si vijon:

500.000 si anėtarė dhe simpatizant tė krahut tė luftės do tė dėboheshin nė Shqipėri. ( atje ata do ti hyshin nė punė SHIK-ut Shqiptarė dhe Fatos Nanos n luftė kundėr Malokut tė veriut Sali Berishės, dhe Nano do ta kishte fitoren nė zgjedhje tė sigurt edhe pėr shumė vite- kjo ishte edhe pėrmbajtja e bisedės nė K R E T ),

500.000 qė do tė mbeteshin nė Kosovė do tė ishin LDK-ja me anėtarėt e vetė nė krye me Rugovėn, dhe sė fundi

1.000.000 do tė shpėrnguleshin nė perendim dhe prej andej ata si simpatizues tė LDK-sė dhe Rugovės do tė paguanin 3% dhe kėshtu Serbia nuk do t ė kishte nevoj tė ju japė paga Shqiptarėve q ė mbeten nė Kosovė pėr punėn qė bėjnė.

A ja kam qėlluar hiq ajo!!!!?????!!!!

(P.s. ju qė bėni dosje tė tilla jeni tė marrė)

Intrigantet
06.06.2006, 10:33:00
Te gjithe ata te cilet kontribojne me te vertete pa hile ne demaskimin e UDBASHVE bejne nje pune qe meriton respekt, ata nuk jane te marre.

kastrati
06.06.2006, 12:43:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-06 10:33 :
Te gjithe ata te cilet kontribojne me te vertete pa hile ne demaskimin e UDBASHVE bejne nje pune qe meriton respekt, ata nuk jane te marre.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

----------------

oooooooo po or po, neve "UDB-ashet" shqiptar te gjithe do i zbulojm dhe do i likuidojm, po spo di si ti kthejm shkiet me shpejt, tu sigurojme levizje te lire, gjume te rehatshem dhe tu hapim vende te punes, qe ta marrin nga nje rroge nga Kosova e nje nga Serrbia /forum/images/smiles/icon_wink.gif

Intrigantet
06.06.2006, 13:04:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-06 12:43 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-06 10:33 :
Te gjithe ata te cilet kontribojne me te vertete pa hile ne demaskimin e UDBASHVE bejne nje pune qe meriton respekt, ata nuk jane te marre.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

----------------

oooooooo po or po, neve "UDB-ashet" shqiptar te gjithe do i zbulojm dhe do i likuidojm, po spo di si ti kthejm shkiet me shpejt, tu sigurojme levizje te lire, gjume te rehatshem dhe tu hapim vende te punes, qe ta marrin nga nje rroge nga Kosova e nje nga Serrbia /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Kete cka thu ti e kam shkru shume me perpara. Ja ketu nje shkrim timin:


Intrigantet


Anėtar qė nga: 05.02.2006
Afishime: 38 Afishuar me: 02.06.2006 19:09
Quote:


heineken afishoj me 2006-05-18 14:49 :
Fatmir Sejdiu propozon qė aeroporti i Prishtinės tė emėrohet “Ibrahim Rugova” Aktuale

Nė njė njoftim nga kryetari i Kosovės, Fatmir Sejdiu, thuhet nė bazė tė kompetencave kushtetuese dhe pas konsultimeve tė zhvilluara me kryeadministratorin Soren Jesen-Petersenin, ka vendosur qė t’i kėrkojė Qeverisė sė Kosovės qė, nė bashkėpunim me AKM-nė, tė fillojė procedurėn e riemėrtimit tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės nė pajtim me dispozitat ligjore nė fuqi.


“Propozoj qė ky aeroport tė emėrtohet Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės – Dr. Ibrahim Rugova”, thuhet nė njoftimin Sejdiut. “Ky propozim pėr riemėrtimin e Aeroportit tė Prishtinės ėshtė marrė mbi bazėn e vlerėsimeve mė tė larta qė i bėhen figurės sė jashtėzakonshme tė ish-Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova”, pėrfundon shkresa e Dr. Fatmir Sejdiut, President i Kosovės, dėrguar Kryeministrit tė Kosovės, Agim Ēekut, kopje e sė cilės u ėshtė dėrguar edhe Kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Kolė Berisha, udhėheqėsit tė Shtyllės IV tė UNMIK-ut, Joachim Rucker, dhe Ministrit tė Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit tė Kosovės, Qemajl Ahmeti.


RTK 18/05/2006 14:20:46Adem Jashari duhet te quhet aeroporti i prishtines e jo ibrahim rugova.
se Adem jashari ka ber ma shume se ibrahim rugova krejt familjen e vet e beri Kurban per kosove per ate duhet te jet

ADEM JASHARI AIRPORT PRISHTINAPuna e Sejdiut dhe e atyre te tjereve, te cilet rrogat e tyre i marrin nga tatimet e qytetareve te Kosves, eshte te ulen e ta lodhin kryet per

1) punsimin e qytetareve te Kosoves
2) per kethimin dhe reintegrimin e refuxhateve shqiptare, te cilet ende edhe sot vazhdojne te jetojne te shperndare neper vendet e botes, dhe te cilet deshirojne te kethehen ne vendlindjen e tyre.

Nuk eshte puna e Sejdiut dhe e te tjerve te mirren me emrime te aeroporteve dhe te dycaneve ne Kosove!!!!!!


Nje teme me titull "Cka beri dhe cka bene "qeveria" e Kosoves per punsimin e qytetatreve te Kosoves dhe kethimin e refuxhateve shqiptare si dhe reintegrimin e tyre ne vendlindjen e tyre" kam tentu ta hapi qysh heret. Kjo teme u mbyll menjehre nga moderatoret -shpekuloj- e tu, te cilet e cenzurojne kete forum.

Intrigantet
06.06.2006, 13:11:00
Te dashur shqiptare te gjakut te paster.
Pas shkrimeve me te cilat tentojne te ju bindin se hapja e kesaj teme nuk eshte e mire, se nuk e ka kohen, se qenka e demshme per ne shqiptaret, etj, etj. fshihen vete UDBASHET ose te afermit e tyre. Secili prej jush e din se fajtori frigohet. Ju mos lejoni qe ata ta pengojne punen e juaj, deemaskimin deri ne fund te te gjtihte UDBASHEVE.

Ju pershendes perzemersisht.

Burimi35
06.06.2006, 13:21:00
Informimi "Shanz", per Kosoven,

Informimi mbi te kaluaren e Udbasheve esht "Shanz" ,per Kosoven dhe Shqiptaret.

Informimi te kuptohet si nje: "VAKSINIM- KOLEKTIV" ,Udbashet do te luftohen leht ,te njetit veshtir do ta ken ne te ardhemen te veprojn/operojn...
Edhe Qytetari i Kosoves do te ket mundesi te mos keqperdoret nga nje Udbash.Qytetari i Kosoves do ta dinte kush esht Udbashi...

Po te kishim ber nje informim me kohe, do te kishim rrethana tjera tash...
Partit do te ishin me ta matura, kend e pranojn si antar, por edhe ne politiken e tyre kadrovike do te mendonin "mir", kend e kandidojn...
Ne te kunderten zgjedhesi do tua jepte "KARTONIN E KUQ"...
Nuk do te kishte nevoi askush te demtohet. Fitues do te ishte populli Shqiptar dhe Kosova...

Intrigantet
06.06.2006, 13:27:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2006-06-06 13:21 :

Informimi "Shanz", per Kosoven,

Informimi mbi te kaluaren e Udbasheve esht "Shanz" ,per Kosoven dhe Shqiptaret.

Informimi te kuptohet si nje: "VAKSINIM- KOLEKTIV" ,Udbashet do te luftohen leht ,te njetit veshtir do ta ken ne te ardhemen te veprojn/operojn...
Edhe Qytetari i Kosoves do te ket mundesi te mos keqperdoret nga nje Udbash.Qytetari i Kosoves do ta dinte kush esht Udbashi...

Po te kishim ber nje informim me kohe, do te kishim rrethana tjera tash...
Partit do te ishin me ta matura, kend e pranojn si antar, por edhe ne politiken e tyre kadrovike do te mendonin "mir", kend e kandidojn...
Ne te kunderten zgjedhesi do tua jepte "KARTONIN E KUQ"...
Nuk do te kishte nevoi askush te demtohet. Fitues do te ishte populli Shqiptar dhe Kosova...
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Ashtu eshte, i bashkangjitem pa kurrfare verejtje mendimit te juaj.

Bardhyli-Iliri
06.06.2006, 14:28:00
zotrinj,

se duhet t5 bėhet demaskimi i tė gjith atyre qė punuan pėr UDB-nė nuk ka dyshim, por jo nga ju dhe jo n perendim. Atje nė vend. Por rrethanat politike, juridike dhe tė sigurisė ende nuk janė nė nivel qė tė bėhet njė gjė e tillė. Shqiptarėt nė Kosovė, sau pėrket ēėshtjeve tė tilla ende asgjė skanė nė dorė. Populli thotė: Peshku nė deti e Fėrterja nė zjarrė.

Mirėpo mendimi ėshtė se kėtu duhet tė bėhet dallimi nė mes atyre qė ishin nėpunės(prej tė cilėve mund tė ruheshe) dhe atyre qė punuan msheftas d.m.th. spiunėve. E sa pėr Gjyqtarėt nuk do t'i v5ja nė atė listė se atyre u janė servuar denimet, ata vetėm i kanė lexuar (me pėrjashtim tė ndonjėrit), tė mos i kishin lexuar ata do t' i lexonin tė tjerėt.

Sa u pėrketė Dosjeve qė vijnė nga numra t5 ndryshėm tė Zėrit tė Kosovės ajnė mė se tė dyshymta. P.sh. nė dosje tė tilla kanė qenė edhe shumė persona qė mė vonė kanė dalė mė patriota se ata tė Zėrit!!!!!

ju pėrshėndes

stinori
06.06.2006, 14:35:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-05 12:40 :


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>-----------------------------------------------------------------------------------
Tė pėrshendes i nderuar,
Mė mirė se tė burgosurit politik dhe familjet e tyre nuk i njeh kush kėta njerėz,por i nderuar ata pėrveē sakrificave tė shumta bėnė edhe kėtė sakrificė;"Pėr hirė tė unitetit tė kombit dhe luftės pėr liri nė etapa tė ndryshme nuk i denoncuan kėta njerėz.

...........................................
[/quote]

Arsyetimi i juaj "kinse per hire te unitetit ....." nuk me bind. Demaskimi dhe publikimi i emrave te UDBASHVE dhe atyre te ngjajshem me ta nuk e cenon aspak unitetin. Publikimi vetem ndihmon qe kjo ndytesire te zvoglohet ose edhe shum me mire te eliminohet.


[/quote]

------------------------------------------------------------------------------------
Nuk kisha qėllim tė bindė njeri,por shpreha mendimin tim.
Ju vazhdoni pra -demaskoni po kujdesė se u del gjysma e Kosovės e pastaj.........pastaj kemi punė me tė menqura dhe mė me rėndėsi,kurse sa i pėrket kėsajė kategorie -kėta plakėn e gjeneratat ndrrohen"e bija ose i biri tjetėrsohen nė shoqėri si nė shoqėritė tjera tė civilizuara dhe unė do tė deshiroja qė tė pėrfundon kėshtu".Logjika ime e "kapė" kėshtu kurse se ku "fle lepuri" i atyre qė medoemos u ngutet kjo ēėshtje ,vetėm ata e dinė.Fundja gjuha,jo ajo qė e flasim -po atė qė e kemi nė gojė dhe na nevoitet pėr shumė ēka;"Ėshtė miku dhe armiku mė i madh i njeriut"......."Po me ngjanė se;"Mė tė zėshmit pėr denoncimin e kėsajė kategorie, janė ata qė s'kanė qenė edhe aq tė dėmtuar nga UDB-eja se sa ata qė vėrtetė e kanė pėsuar dhe nė emėr tė tyre flasin ata qė" e kanė me tė dėgjuar",kurse kundershtimet nė postime vinė mu nga shkaku se janė gjysmake dhe se bazuar nė afishime shumėkush si "Profesionist"-"dredhė e ē'dredhė me amatorėt" e njė problematike qė ėshtė tėrsisht materje e pa njohur pėr ta,prandaj tė shqiptarėt s'ka anomali sepse ne gjithmonė sherbėtorėt dhe qyqaret i kemi madhėruar,kurse "prenė" e tyre apo atdhetaret i kemi injorue dhe shpallė armiq.Absurditetet e tilla vėshtirė se mund tė pėsojnė "anomali pozitive" pa ndrrimin e gjeneratave,pa zhvillim dhe civilizim tė mirėfillt -ekonomik dhe demokratik.Koha e intrigave.linqimeve dhe manipulimeve po lulėzon dhe vetėm akteret e tyre tė cilėt janė tė shumtė mund ta ndėrpresin dhe zhdukin kėtė njollė tė zezė tė historisė shqiptare-atėherė kur tė ngopėn me destruktivitetet dhe sherbimet nė dėmė tė kombit -karshi egove injorante tė tyre.

Malvesa
06.06.2006, 14:57:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Bardhyli-Iliri afishoj me 2006-06-06 14:28 :
zotrinj,

se duhet t5 bėhet demaskimi i tė gjith atyre qė punuan pėr UDB-nė nuk ka dyshim, por jo nga ju dhe jo n perendim. Atje nė vend. Por rrethanat politike, juridike dhe tė sigurisė ende nuk janė nė nivel qė tė bėhet njė gjė e tillė. Shqiptarėt nė Kosovė, sau pėrket ēėshtjeve tė tilla ende asgjė skanė nė dorė. Populli thotė: Peshku nė deti e Fėrterja nė zjarrė.

Mirėpo mendimi ėshtė se kėtu duhet tė bėhet dallimi nė mes atyre qė ishin nėpunės(prej tė cilėve mund tė ruheshe) dhe atyre qė punuan msheftas d.m.th. spiunėve. E sa pėr Gjyqtarėt nuk do t'i v5ja nė atė listė se atyre u janė servuar denimet, ata vetėm i kanė lexuar (me pėrjashtim tė ndonjėrit), tė mos i kishin lexuar ata do t' i lexonin tė tjerėt.

Sa u pėrketė Dosjeve qė vijnė nga numra t5 ndryshėm tė Zėrit tė Kosovės ajnė mė se tė dyshymta. P.sh. nė dosje tė tilla kanė qenė edhe shumė persona qė mė vonė kanė dalė mė patriota se ata tė Zėrit!!!!!

ju pėrshėndes
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Po ju zoteri ciles kategori i takoni ?

Gjyqtare?

nepunes ne byrot e sherbimit sekret.. ?????( ketu munde te ndihmooni ket faqe ..te jepni emrat e atyre qe veproni ne menyre tinzare..ah ata ishim me te rrezikshmit.. ne cdo dritare.. ne oret e vona i gjeje maskarenjet ..pergjuesit e ndyre )


Vazhdoni .... vetem duke njohur tradhetaret munde te Bejme nje KOSOVE me Bazament te Forte..Te duash Atdheun..permbane ne vetvete protomaterien e jetes Shqipetare, lenden fillestare prej te ciles eshte plazmuar HISTORIA KOMBETARE.
GJERGJ FISHTA

Intrigantet
06.06.2006, 15:01:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-06 14:35 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-05 12:40 :


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>-----------------------------------------------------------------------------------
Tė pėrshendes i nderuar,
Mė mirė se tė burgosurit politik dhe familjet e tyre nuk i njeh kush kėta njerėz,por i nderuar ata pėrveē sakrificave tė shumta bėnė edhe kėtė sakrificė;"Pėr hirė tė unitetit tė kombit dhe luftės pėr liri nė etapa tė ndryshme nuk i denoncuan kėta njerėz.

...........................................
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Arsyetimi i juaj "kinse per hire te unitetit ....." nuk me bind. Demaskimi dhe publikimi i emrave te UDBASHVE dhe atyre te ngjajshem me ta nuk e cenon aspak unitetin. Publikimi vetem ndihmon qe kjo ndytesire te zvoglohet ose edhe shum me mire te eliminohet.


[/quote]

------------------------------------------------------------------------------------
Nuk kisha qėllim tė bindė njeri,por shpreha mendimin tim.
Ju vazhdoni pra -demaskoni po kujdesė se u del gjysma e Kosovės e pastaj.........pastaj kemi punė me tė menqura dhe mė me rėndėsi,kurse sa i pėrket kėsajė kategorie -kėta plakėn e gjeneratat ndrrohen"e bija ose i biri tjetėrsohen nė shoqėri si nė shoqėritė tjera tė civilizuara dhe unė do tė deshiroja qė tė pėrfundon kėshtu".

Dardha pike nen dardhe.

Logjika ime e "kapė" kėshtu kurse se ku "fle lepuri" i atyre qė medoemos u ngutet kjo ēėshtje ,vetėm ata e dinė.

Te ne flene "lepuri" ne urrejtjen qe e kemi per kete fare te felliqur te definuar : Necista krv shiptara.[/quote]

stinori
06.06.2006, 15:19:00
[quote]
Burimi35 afishoj me 2006-06-05 15:41 :
[quote]
stinori afishoj me 2006-06-04 16:52 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afis


Rreth mesazhit tend!

Diku ne fillim te viteve te nentdhjeta diskutoja me nje Shok...
Ai me tha per hier te "Unitetit" mos te flasim ...ne e dim kush ka qen Rugova...
Rezultati i ati "Uniteti" u vrejt disa dit mbas zgjedhjes se tij.Ne kohe te luftes dhe mbas Luftes ,per Unitet as qe behej fjal...
Kaq rreth "unitetit"...

Edhe pse pajtohem me "mendime" tua ,rreth te njetes problematik!
Por edhe kam vrejtje!
Qytetari i Kosoves ka te drejt te dij, kujt ia jep voten, (disa i din njerzit e till, e disa edhe mund te mos i din)...

Do te thot dikush i "voton pse i din kush jan" ose ka edhe te till qe i votojn per ate se nuk i dijn kush jan, ne te kunderten nuk do ti votonin...

Ne qoft se ne nuk e informojm ,ather nuk kemi pse ankohemi ,pse zgjedh populli yne njerz te till...
Njerz te till te "zgjedhur" ose te "inkuadruar ne sistem" ,do te thot probleme te reja per Kosoven dhe Shqiptaret,probleme te programuara....

Problemet nuk zgjedhen vet, ato duhet zgjedhur.

Ju pershendes

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

-----------------------------------------------------------------------------------
Edhe unė ju pėrshendes,
Nėse marrim pėr bazė teoritė marksiste tė cilat te ne janė keqinterpretue,kurse shtetet e mėdha-pa i pėrmendur fare i kanė zbatue nė praktikė.Pra kur thuhet"Baza materjale pėrcakton vetdijen shoqėrore",apo "Familja ėshtė bazė e shoqėrisė" dhe nėse i pėrshtatim shqip dmth "Barku plot e mendja e kthjellėt" dhe "Familje e shėndoshė-shoqėri e shėndoshė",atėherė vimė nė pėrfundim se jemi larg asajė qė do tė dėshironim dhe kėtu"Ujku" shfrytzon mjegullėn.Problemeve duhet t'u qasemi nė thelbė e jo tėrsisht nė periferi.
Mendoj se kėtu qėndron thelbi i problemit tė asajė qė ju kėrkoni sepse nėse njė nė mesin e njėmijve ėshtė pėrpjekė tė ndikoj pozitivisht,edhe nėse 999 veta kanė qenė tėpainformuar,apolitik ,por edhe tė pangritur dhe tė paarsimuar-mė kot ka qenė dėshira e tyre pėr prosporitet kur qarqe tė caktuara antishqiptare kanė manipulue me tė gjithė arsenalin e tyre propogandistik dhe me aleatet e tyre brendashqiptar tė cilėt kanė ditė tė luajnė rolin e prisave,hyjnive,atdhetarve e ēka jo.Dhe mu kjo shtresė e vobekt,pastaj shtresa e tėprivilegjuarve dhe antishqiptarve pėrbėjnė shumicėn,por fatmirėsisht jo edhe shumicė 50%+1 sepse na kish rrue dreqi.Mbetėt tė shihet,duhet punė dhe pėrkushtim,prandaj shpresoi nė gjeneratat qė do tė vinė se........!?

Intrigantet
06.06.2006, 15:30:00
.................................
Dhe mu kjo shtresė e vobekt,pastaj shtresa e tėprivilegjuarve dhe antishqiptarve pėrbėjnė shumicėn,por fatmirėsisht jo edhe shumicė 50%+1 sepse na kish rrue dreqi.Mbetėt tė shihet,duhet punė dhe pėrkushtim,prandaj shpresoi nė gjeneratat qė do tė vinė se........!?
[/quote]

Fjaline e siperme nuk e kuptoj dot, une nuk e kuptoj se cka keni deshirue te thoni. Ju lus te ma sqaroni kete.

Falemdnerit.


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Intrigantet mė 2006-06-06 15:32 ]</font>

stinori
06.06.2006, 15:32:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-06 15:01 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-06 14:35 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-05 12:40 :


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>-----------------------------------------------------------------------------------
Tė pėrshendes i nderuar,
Mė mirė se tė burgosurit politik dhe familjet e tyre nuk i njeh kush kėta njerėz,por i nderuar ata pėrveē sakrificave tė shumta bėnė edhe kėtė sakrificė;"Pėr hirė tė unitetit tė kombit dhe luftės pėr liri nė etapa tė ndryshme nuk i denoncuan kėta njerėz.

...........................................
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Arsyetimi i juaj "kinse per hire te unitetit ....." nuk me bind. Demaskimi dhe publikimi i emrave te UDBASHVE dhe atyre te ngjajshem me ta nuk e cenon aspak unitetin. Publikimi vetem ndihmon qe kjo ndytesire te zvoglohet ose edhe shum me mire te eliminohet.


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

------------------------------------------------------------------------------------
Nuk kisha qėllim tė bindė njeri,por shpreha mendimin tim.
Ju vazhdoni pra -demaskoni po kujdesė se u del gjysma e Kosovės e pastaj.........pastaj kemi punė me tė menqura dhe mė me rėndėsi,kurse sa i pėrket kėsajė kategorie -kėta plakėn e gjeneratat ndrrohen"e bija ose i biri tjetėrsohen nė shoqėri si nė shoqėritė tjera tė civilizuara dhe unė do tė deshiroja qė tė pėrfundon kėshtu".

Dardha pike nen dardhe.

Logjika ime e "kapė" kėshtu kurse se ku "fle lepuri" i atyre qė medoemos u ngutet kjo ēėshtje ,vetėm ata e dinė.

Te ne flene "lepuri" ne urrejtjen qe e kemi per kete fare te felliqur te definuar : Necista krv shiptara.[/quote]
[/quote]

-------------------------------------------------------------------------------------
A veē ju paskeni urrejtje apo....
Urrejtja duhet bazuar nė fakte!
Dhe kur i ke faktet prite momentin !
Kur tė vie momenti hidhja ftyrės!
Nėse s'ulė kokėn,ati duhet shtypė atė.
Fara e keqe shtohet shumė dhe shpejt,asajė duhet kėputė degėt,duhet shartue dhe nga dardha e egėr me kultivue dardhė tė butė.
Po e di ku po tė dhemb,po.......tung

Intrigantet
06.06.2006, 15:41:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-06 15:32 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-06 15:01 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-06 14:35 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-05 12:40 :


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>-----------------------------------------------------------------------------------
Tė pėrshendes i nderuar,
Mė mirė se tė burgosurit politik dhe familjet e tyre nuk i njeh kush kėta njerėz,por i nderuar ata pėrveē sakrificave tė shumta bėnė edhe kėtė sakrificė;"Pėr hirė tė unitetit tė kombit dhe luftės pėr liri nė etapa tė ndryshme nuk i denoncuan kėta njerėz.

...........................................
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Arsyetimi i juaj "kinse per hire te unitetit ....." nuk me bind. Demaskimi dhe publikimi i emrave te UDBASHVE dhe atyre te ngjajshem me ta nuk e cenon aspak unitetin. Publikimi vetem ndihmon qe kjo ndytesire te zvoglohet ose edhe shum me mire te eliminohet.


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

------------------------------------------------------------------------------------
Nuk kisha qėllim tė bindė njeri,por shpreha mendimin tim.
Ju vazhdoni pra -demaskoni po kujdesė se u del gjysma e Kosovės e pastaj.........pastaj kemi punė me tė menqura dhe mė me rėndėsi,kurse sa i pėrket kėsajė kategorie -kėta plakėn e gjeneratat ndrrohen"e bija ose i biri tjetėrsohen nė shoqėri si nė shoqėritė tjera tė civilizuara dhe unė do tė deshiroja qė tė pėrfundon kėshtu".

Dardha pike nen dardhe.

Logjika ime e "kapė" kėshtu kurse se ku "fle lepuri" i atyre qė medoemos u ngutet kjo ēėshtje ,vetėm ata e dinė.

Te ne flene "lepuri" ne urrejtjen qe e kemi per kete fare te felliqur te definuar : Necista krv shiptara.</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
[/quote]

-------------------------------------------------------------------------------------
A veē ju paskeni urrejtje apo....
Urrejtja duhet bazuar nė fakte!
Dhe kur i ke faktet prite momentin !
Kur tė vie momenti hidhja ftyrės!
Nėse s'ulė kokėn,ati duhet shtypė atė.
Fara e keqe shtohet shumė dhe shpejt,asajė duhet kėputė degėt,duhet shartue dhe nga dardha e egėr me kultivue dardhė tė butė.
Po e di ku po tė dhemb,po.......tung
[/quote]

Neve nuk eshte duke na dhimt askund, kjo ndodhe me juve. Ata qe me cdo kusht deshirojne te pengojne zbulimet -pa hile, objektive, keshtu e kemi precizu kete pune, shiko shkrimet e vjetra tonat- e tilla tregojne se pikerisht atyre eshte duke i dhimtur dikund. E kete une nuk e dij, une nuk jam UDBASH.

Shkrimi thot majft: Ju keni frige nga te tjeret se ju dalin perpara dhe ne kete menyre po humbni pushtetin, ndegjueshmerine e mases, te cilen shpresoj se as nuk e keni dhe as nuk do ta keni.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Intrigantet mė 2006-06-06 15:44 ]</font>

stinori
06.06.2006, 15:50:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-06 15:30 :
.................................
Dhe mu kjo shtresė e vobekt,pastaj shtresa e tėprivilegjuarve dhe antishqiptarve pėrbėjnė shumicėn,por fatmirėsisht jo edhe shumicė 50%+1 sepse na kish rrue dreqi.Mbetėt tė shihet,duhet punė dhe pėrkushtim,prandaj shpresoi nė gjeneratat qė do tė vinė se........!?
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Fjaline e siperme nuk e kuptoj dot, une nuk e kuptoj se cka keni deshirue te thoni. Ju lus te ma sqaroni kete.

Falemdnerit.


&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Intrigantet mė 2006-06-06 15:32 ]&lt;/font>
[/quote]

------------------------------------------------------------------------------------
Fjala vobektė-i varfėr,po unė ekisha me politikė qė dome thėnė;i painformuar,qė s'njeh apo si intereson politika,i paarsimuar dhe qė manipulohet lehtė.
Tė privilegjuar dmth vjen nė pushtet dhe i punėson tė gjithė akrabat,familjen,shokė miq dhe njerėz qė tė nėnshtrohen dhe ta bėjnė "lepe Pasha"-qė nė fjalorin mė tė ri quhet nepotizėm.
Antishqipėtar-tė gjithė ata qė punojnė kundėr interesave shqiptare,pra edhe ish UDB-ash
Logjiko pakėz dhe i gjenė-Tung

stinori
06.06.2006, 15:58:00
Intrigantet
Neve nuk eshte duke na dhimt askund, kjo ndodhe me juve. Ata qe me cdo kusht deshirojne te pengojne zbulimet -pa hile, objektive, keshtu e kemi precizu kete pune, shiko shkrimet e vjetra tonat- e tilla tregojne se pikerisht atyre eshte duke i dhimtur dikund. E kete une nuk e dij, une nuk jam UDBASH.

Shkrimi thot majft: Ju keni frige nga te tjeret se ju dalin perpara dhe ne kete menyre po humbni pushtetin, ndegjueshmerine e mases, te cilen shpresoj se as nuk e keni dhe as nuk do ta keni.

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Intrigantet mė 2006-06-06 15:44 ]&lt;/font>
[/quote]

------------------------------------------------------------------------------
Mos po nguteni ju nga pak,apo si duket s'po i kuptoni afishimet e mia sepse mua s'po me dhembė askund o zotėri,dhe s'ka pse me dhembė e aq mė tepėr tė ju dukem UDB-ash---Ku ta di, ndoshta edhe jam!?

Intrigantet
06.06.2006, 15:58:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-06 15:50 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-06 15:30 :
.................................
Dhe mu kjo shtresė e vobekt,pastaj shtresa e tėprivilegjuarve dhe antishqiptarve pėrbėjnė shumicėn,por fatmirėsisht jo edhe shumicė 50%+1 sepse na kish rrue dreqi.Mbetėt tė shihet,duhet punė dhe pėrkushtim,prandaj shpresoi nė gjeneratat qė do tė vinė se........!?
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Fjaline e siperme nuk e kuptoj dot, une nuk e kuptoj se cka keni deshirue te thoni. Ju lus te ma sqaroni kete.

Falemdnerit.


&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Intrigantet mė 2006-06-06 15:32 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

------------------------------------------------------------------------------------
Fjala vobektė-i varfėr,po unė ekisha me politikė qė dome thėnė;i painformuar,qė s'njeh apo si intereson politika,i paarsimuar dhe qė manipulohet lehtė.
Tė privilegjuar dmth vjen nė pushtet dhe i punėson tė gjithė akrabat,familjen,shokė miq dhe njerėz qė tė nėnshtrohen dhe ta bėjnė "lepe Pasha"-qė nė fjalorin mė tė ri quhet nepotizėm.
Antishqipėtar-tė gjithė ata qė punojnė kundėr interesave shqiptare,pra edhe ish UDB-ash
Logjiko pakėz dhe i gjenė-Tung
[/quote]

Kjo do te thote se ju mendoni dicka dhe shkruani dicka tjeter. Fjalia juaj nuk kuptohet sakte. Lexuesi e ka veshtire te kuptoj se a keni mendu i vobeket dhe i priveligjuar ne pikepamje ekonomike apo politike?

Intrigantet
06.06.2006, 16:16:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-06 15:58 :

Intrigantet
Neve nuk eshte duke na dhimt askund, kjo ndodhe me juve. Ata qe me cdo kusht deshirojne te pengojne zbulimet -pa hile, objektive, keshtu e kemi precizu kete pune, shiko shkrimet e vjetra tonat- e tilla tregojne se pikerisht atyre eshte duke i dhimtur dikund. E kete une nuk e dij, une nuk jam UDBASH.

Shkrimi thot majft: Ju keni frige nga te tjeret se ju dalin perpara dhe ne kete menyre po humbni pushtetin, ndegjueshmerine e mases, te cilen shpresoj se as nuk e keni dhe as nuk do ta keni.

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Intrigantet mė 2006-06-06 15:44 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

------------------------------------------------------------------------------
Mos po nguteni ju nga pak,apo si duket s'po i kuptoni afishimet e mia sepse mua s'po me dhembė askund o zotėri,dhe s'ka pse me dhembė e aq mė tepėr tė ju dukem UDB-ash---Ku ta di, ndoshta edhe jam!?
[/quote]

Secili duhet ta dije se cka eshte. Une e shkrova me pare se une nuk jam UDBASH.

Intrigantet
06.06.2006, 16:20:00
Te dashur shqiptare te gjakut te paster.
Pas shkrimeve me te cilat tentojne te ju bindin se hapja e kesaj teme nuk eshte e mire, se nuk e ka kohen, se qenka e demshme per ne shqiptaret, etj, etj. fshihen vete UDBASHET ose te afermit e tyre. Secili prej jush e din se fajtori frigohet. Ju mos lejoni qe ata ta pengojne punen e juaj, deemaskimin deri ne fund te te gjtihte UDBASHEVE.

Ju pershendes perzemersisht.

stinori
06.06.2006, 16:23:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-06 15:58 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-06 15:50 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-06 15:30 :
.................................
Dhe mu kjo shtresė e vobekt,pastaj shtresa e tėprivilegjuarve dhe antishqiptarve pėrbėjnė shumicėn,por fatmirėsisht jo edhe shumicė 50%+1 sepse na kish rrue dreqi.Mbetėt tė shihet,duhet punė dhe pėrkushtim,prandaj shpresoi nė gjeneratat qė do tė vinė se........!?
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Fjaline e siperme nuk e kuptoj dot, une nuk e kuptoj se cka keni deshirue te thoni. Ju lus te ma sqaroni kete.

Falemdnerit.


&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Intrigantet mė 2006-06-06 15:32 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

------------------------------------------------------------------------------------
Fjala vobektė-i varfėr,po unė ekisha me politikė qė dome thėnė;i painformuar,qė s'njeh apo si intereson politika,i paarsimuar dhe qė manipulohet lehtė.
Tė privilegjuar dmth vjen nė pushtet dhe i punėson tė gjithė akrabat,familjen,shokė miq dhe njerėz qė tė nėnshtrohen dhe ta bėjnė "lepe Pasha"-qė nė fjalorin mė tė ri quhet nepotizėm.
Antishqipėtar-tė gjithė ata qė punojnė kundėr interesave shqiptare,pra edhe ish UDB-ash
Logjiko pakėz dhe i gjenė-Tung
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kjo do te thote se ju mendoni dicka dhe shkruani dicka tjeter. Fjalia juaj nuk kuptohet sakte. Lexuesi e ka veshtire te kuptoj se a keni mendu i vobeket dhe i priveligjuar ne pikepamje ekonomike apo politike?
[/quote]

------------------------------------------------------------------------------------
Nėse s'me beson mua merre fjalorin drejtshkrimor dhe konsultoje pastaj e gjenė realitetin sepse termi apo fjala vobekt me atė privilegj s'janė tė njejta,po n'kontekstin qė i kam pėrdorė kanė kuptim tė qartė,vetėm nėse ti po don me qitė cpirra si thuhet ose s'po kupton sepse afishimet kishin karakter krahasues qė juve po u dukem se tjetėr mendoi dhe tjetėr shkruaj.Po pate kurajo shko dhe lexoi disa afishim tė miat tė tema"Kush po e merr drejtėsinė nė duart e veta" dhe e gjenė njė pjesė tė asajė se ēka mendoj unė.fundja unė s'po ta pėrqeshė aspak temėn-pėrkundrazi.Dallimet janė nė qasje.Ju keni formėn se si i qaseni kėsaj teme ,kurse unė kam metodėn time qė nė asnjė mėnyrė nuk po tė kundrvihem se jeni tėrsisht gabim pėr kėtė plagė tonėn,por po e jap kontributin tim qė juve po u duket pa kuptim dhe ju po e doni copė e nė dorė;ja ky e ai ishte kėshtu dhe mbaroj puna.Unė s'jam i zoti me t'i dhėnė faktet pėr shkakun si e paraqita nė afishimete mia mė lartė dhe jo se s'mund te tė jep emra.Kurse nėse ju mendoni se po me djeg diēka,atėherė s'po ta prishė fare qefin.Ti mbaje bindjen-sot ishe i suksesėshem !Zbulove stinorin UDB-ash.Tung

stinori
06.06.2006, 16:34:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-06 16:20 :
Te dashur shqiptare te gjakut te paster.
Pas shkrimeve me te cilat tentojne te ju bindin se hapja e kesaj teme nuk eshte e mire, se nuk e ka kohen, se qenka e demshme per ne shqiptaret, etj, etj. fshihen vete UDBASHET ose te afermit e tyre. Secili prej jush e din se fajtori frigohet. Ju mos lejoni qe ata ta pengojne punen e juaj, deemaskimin deri ne fund te te gjtihte UDBASHEVE.

Ju pershendes perzemersisht.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


----------------------------------------------------------------------------------------

O mos u nxejė dhe mos u deshpro se e ke gabue adresėn o zotėri.As s'po tė provokoj dhe as nėnēmoj,po ti po ngutesh se s'kam qenė dhe s'jam i tillė(UDB-ash)po kam vuajt nga ta.Pastaj s'mjafton vetėm deklarativisht tė thuash se s'jam UDB-ash,po jam atdhetar.Tema s'po tė mbyllet,prit se diskutojm akoma

Intrigantet
06.06.2006, 16:51:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-06 16:34 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-06 16:20 :
Te dashur shqiptare te gjakut te paster.
Pas shkrimeve me te cilat tentojne te ju bindin se hapja e kesaj teme nuk eshte e mire, se nuk e ka kohen, se qenka e demshme per ne shqiptaret, etj, etj. fshihen vete UDBASHET ose te afermit e tyre. Secili prej jush e din se fajtori frigohet. Ju mos lejoni qe ata ta pengojne punen e juaj, deemaskimin deri ne fund te te gjtihte UDBASHEVE.

Ju pershendes perzemersisht.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Qellimi i im, qysh nga fillimi, ka qene diskutimi ose nxitja e diskutimit konstruktiv.
Gati ne cdo shkrim i kam perdorur ne menyre eksplicite fjalte "ne menyre objektive, pa hile ...". Ketu e kam pasur nje qellim: Qe te lexuesit te nxitet ndjenja e pergjegjsise vetiake per ate se cka shkruan dhe si shkruan. Nuk ka qene dhe nuk eshte qellimi im te krijoj huti dhe qrregullime, por te ndryshohet, te levize dicka ne drejtim pozitiv: Te nxitet mendimi kritik, si te une poashtu edhe te tjeret. Te kryhet pune e te mos filtet dhe fjalimeve tu dortrokasim si qyqe qe nuk marrim asgje vesh.


----------------------------------------------------------------------------------------

O mos u nxejė dhe mos u deshpro se e ke gabue adresėn o zotėri.As s'po tė provokoj dhe as nėnēmoj,po ti po ngutesh se s'kam qenė dhe s'jam i tillė(UDB-ash)po kam vuajt nga ta.Pastaj s'mjafton vetėm deklarativisht tė thuash se s'jam UDB-ash,po jam atdhetar.Tema s'po tė mbyllet,prit se diskutojm akoma
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

stinori
06.06.2006, 21:27:00
Tani po u pėrshendes edhe nė shumės ,e edhe njejės-intrigantet
Fjala UDB-ash medoemos qė ėshtė kogja e rėnd,aq mė tepėr kur kjo mund tė adresohet gabimisht.Nėse i keni lexuar tė gjitha postimet e mia,atėherė mbetėt qė tė njejtat edhe t'i keni kuptuar drejt, sepse nga njė fjalė mund tė nxjerrim shumė kuptime,por e pranoj se mund tė kemi edhe keqkuptime ngase jo rrallė i biem rrugėve mė tė shkurtėra ,apo siē thuhet nė popull"i biem trup".Para se ta denoncojmė dike publikisht ,mendoj se ka infinit metoda qė denoncimi tė bėhet mė butėsisht dhe pa pasoja dhe kjo do tė ishte fitore pėr tė gjithė-pra pėr tė dy palėt.Ndėrsa njė denoncim i ashpėr doemos se mbartė pasoja tė paparashikushme.Pra e gjithė ajo qė dua tė them ėshtė se;"Nuk jam kundėr ecjes nė kėtė drejtim,po njė ecje e sigurt dhe pa pasoja sepse po deshta tė tregohem "Trim",ndoshta ,dhe jo vetėm ndoshta po kam x arsye qė tė denoncoj shumėkė "por jam shum i bindur se shumė e kanė kuptue,kurse ata qė s'duan ta kuptojnė edhe pėr ata ka ilaq.
Unė s'kam nevojė qė deklarativisht t'i them ndokujtė se nuk jam UDB-ash ngase kėtu ne nuk njihemi.Neve na njeh vetėm rrethi ku jetojmė ,apo ku kemi jetuar.Pra unė nuk pres qė psh hajduti tė lajmėrohet dhe tė thot"Ja ku jam"-s'kam ndėgjue ndojherė,e aq mė tepėr ishpuntorėt e UDB-ės.Jam i vetdishėm se kėtė duhet bėrė ne dhe askush tjetėr,por kursesi pa u sqaruar mirė tė bėrat e ndokujtė.
Ja kėshtu unė po kontriboi nė temėn tuaj dhe kursesi s'po e kundėrshtoi dhe asgjė s'po me djeg pėr vetėn dhe familjen time tė gjėrė,spse s'kam frigė aspak nga ajo qė thuani ju se;" tė gjithė ata qė tentojnė ta pengojnė denoncimin janė UDB-ash".Pastaj ajo thirrja juaj"Tė dashur shqiptar tė gjakut tė pastėr"po me duket tė mos them banale -po shterpe sepse s'mund t'i jepni ju vetės pėrparėsi pėr "pastėrtinė e gjakut shqiptar".Sido qė tė jet ju i keni ndoshta kėto vetėm mendime rasti dhe nga emocione tė momenteve me ngarkesa-qė na ndodhė tė gjithėve.
U pėrshendes ngrohtėsisht

Burimi35
07.06.2006, 13:48:00
Bardhylit-Ilirit,

Ne nje mesazh te mesiperm me kerkesen e Kastratit per "Amnisti" kam parapar tri "Kategori Personash" te cilt nuk do te duhej te publikohen !
Arsyeja : angazhimi i tyre i mevonshem ne dobi te qeshtjes Nacionale.(Nuk don te thot se te njetit nuk do te mund te ndiqen Penalisht per vepra te kryera).

Personat tjer qe kan demtuar Shqiptaret ,nuk kan kontribuar per qeshtje Shqiptare ,ose kan kontribuar kunder vendit duhet te publikohen.
Ne kemi te drejt te mbrohemi.

MOSI GOLEMI UA TREGONTE, SHTEGUN TURQEVE !
UDBASHET PRAP UA TREGOJN, SHKIVE SHTEGUN !

Intrigantet
07.06.2006, 21:06:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2006-06-07 13:48 :

Bardhylit-Ilirit,

Ne nje mesazh te mesiperm me kerkesen e Kastratit per "Amnisti" kam parapar tri "Kategori Personash" te cilt nuk do te duhej te publikohen !
Arsyeja : angazhimi i tyre i mevonshem ne dobi te qeshtjes Nacionale.(Nuk don te thot se te njetit nuk do te mund te ndiqen Penalisht per vepra te kryera).

Personat tjer qe kan demtuar Shqiptaret ,nuk kan kontribuar per qeshtje Shqiptare ,ose kan kontribuar kunder vendit duhet te publikohen.
Ne kemi te drejt te mbrohemi.

MOSI GOLEMI UA TREGONTE, SHTEGUN TURQEVE !
UDBASHET PRAP UA TREGOJN, SHKIVE SHTEGUN !
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Burimi35

Ti nuk e ke mire. A e din pse?
Demaskimi dhe vrasja e UDBASHVE demton ekonomine e Kosoves.
Shembull: demaskohen 20 000 UDBASH te cilet marrin paga diku rreth 2000 Euro ne mauj. Keta UDBASH hane per shembull qershija. Ata duhet ti blejne keto ne Kosove. Po u demaskuan ata do te thote humbje e 40 000 000 Eurosh. E kupton tash? Mos e kuptosh edhe kesaj here, ateher pyeti ata te cilet kan shkruar me siper dhe kane bere thirrrje per mbylljen e temes.

Ju pershendesim.

stinori
07.06.2006, 21:14:00
Pėrshendetje
Ata qė punojnė akoma nė dėmė tė shqiptarėve dhe s'duan tė kuptojnė-ata duhet me i bė huduma ose me jau pre nga njė vesh siē ua ka bėrė Azem Bejta,po prap fajet janė tė shumta dhe gjendja ekonomike nė nivel kombėtar e bėnė tė vetėn,sa qė njerzit pėr ekzistencė bien aq ulėt qė janė nė gjendje tė bėjnė ēmos.Ne e dimė se UDB-ashi ka emėr dhe mbiemėr,po nėse bėjmė krahasim psh(jo qė dua tė dal nga tema)sa e dėmton shoqėrinė droga,prostitucioni,shkatrrimi i ekonomisė,ngulfatja e bujqėsisė,plaqkitja e bugjetit tė Kosovės,nepotizmi dhe krimet e ndryshme qė janė shumė.Sa ėshtė dėmtuar Kosova kur me dhjetra fabrika janė tė mbyllura,s'punon "Trepēa"me tė gjitha ndėrmarrjet pėrcjellėse,manipulohet me "Feronikelin",me dhjetra fabrika janė buzė shkatrrimit nė Gjakovė,s'di kush se ē'ndodhė me"Termocentralet" nė Kastriot(Obiliq),sa funkcjonojnė Gjykatat dhe a kanė kredibilitet,sa jemi tė korruptuar si shoqėri,dhe ajo qė pėr mua ėshtė mė kryesorja;si funkcjonojnė institucionet dhe Qeveritė tona,dhe pastaj kur t'i eliminojmė kėto dukuri negative,tė krijojmė mekanizma pėr shumė fusha,e me prioritet tė veēant-mbrojtjen dhe sigurinė e atdheut dmth Ushtrinė dhe Sigurimin shtetėror i cili do tė mirrej edhe me kėtė kategori tė njerėzve tė cilėt padyshim se i kanė krijuar dėme tė mėdha kombit shqipėtar dhe jam fare i bindur se zejen e tyre nuk e kanė ndėrpre shumė nga ata.
Kėshtu mendojė unė qė duhet tė rrjedh procedura dhe ėshtė shumė mirė qė diskutohet kjo temė,nė mos pėr asgjė sė paku qė t'ua kujtojmė kėtyre njerėzve se dikush nuk fle,se kemi shumė ēka t'u themi dhe tė kėrkojmė nga ta ,por pėrderisa jemi si jemi dhe i kemi punėt si i kemi,perderisa ne votojmė pėr parti ,e jo pėr kandidat,brohorasim dhe ēierremi kundėr njeri tjetrit pa ditur pse dhe si,derisa s'kemi status tė zgjedhur nga se shtyhet dhe zhagitet pėr qėllime tė caktuara, doemos se kėta njerėz regrutohen dhe zėnė vende kyqe ashtu siē kanė zėnė dhe;vonohen e abuzohen ligjet,korruptohen dhe kėrrcnohen gjykatat dhe Sherbimi policor,vriten njerzit dhe dorasit gjejnė strehė me dokumente tė falcifikuara-pra ėshtė paraja dhe nepotizmi(Familjarizmi) qė hapė rrugė tė ndryshme qė kulmon me korrupcion etj,etj.Pra mendoj se kjo kategori ėshtė rehabilituar dhe e kanė gjetė vetėn si mė mirė dhe ate me vulėn tonė dhe me bekimin e tė fuqishmit UNMIK.Pėr kėtė dhe shumė arsye tjera mendoi se pa u zgjedhė edhe shumė dukuri negative qė i pėrmenda mė lartė ,e qė janė esenciale-zor se do ta zgjedhim edhe kėtė dukuri tė shėmtuar.Sido qė tė jet diskutimi nė kėtė temė mundė tė na shėrbej si parapėrgaditje pėr tė ardhmen.Jungjatėjeta

stinori
07.06.2006, 22:05:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-07 21:06 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2006-06-07 13:48 :

Bardhylit-Ilirit,

Ne nje mesazh te mesiperm me kerkesen e Kastratit per "Amnisti" kam parapar tri "Kategori Personash" te cilt nuk do te duhej te publikohen !
Arsyeja : angazhimi i tyre i mevonshem ne dobi te qeshtjes Nacionale.(Nuk don te thot se te njetit nuk do te mund te ndiqen Penalisht per vepra te kryera).

Personat tjer qe kan demtuar Shqiptaret ,nuk kan kontribuar per qeshtje Shqiptare ,ose kan kontribuar kunder vendit duhet te publikohen.
Ne kemi te drejt te mbrohemi.

MOSI GOLEMI UA TREGONTE, SHTEGUN TURQEVE !
UDBASHET PRAP UA TREGOJN, SHKIVE SHTEGUN !
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Burimi35

Ti nuk e ke mire. A e din pse?
Demaskimi dhe vrasja e UDBASHVE demton ekonomine e Kosoves.
Shembull: demaskohen 20 000 UDBASH te cilet marrin paga diku rreth 2000 Euro ne mauj. Keta UDBASH hane per shembull qershija. Ata duhet ti blejne keto ne Kosove. Po u demaskuan ata do te thote humbje e 40 000 000 Eurosh. E kupton tash? Mos e kuptosh edhe kesaj here, ateher pyeti ata te cilet kan shkruar me siper dhe kane bere thirrrje per mbylljen e temes.

Ju pershendesim.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

---------------------------------------------------------------------------------
Fillimisht po ju them se prap po gaboni nėse aludoni edhe nė mua-ēka po bindem se po,por unė s'kerkova qė ta mbyllim kėtė temė.Tjetra-ti qenke i zoti baco-dil e vraj kė tė duash,por as qė i ke kuptue postimet e mia dhe s'ke aftėsi kurrė t'i kuptosh,prandaj fajet bien mbi mua qė merrem me ata qė s'kuptojn,sepse e kam pa nga fillimi se ti zotėri se kupton terminologjin shqipe,por me kryeneqėsi kėrkon zgjidhje si nė mesjetė-pra gjakmarrje dhe likuidim pa gjygj.Derėn e ki hapur ,andaj vepro ,veē ruaju se nė priten me zhurmė bie vet dhe qeshė dynjaja me ty dhe aftėsitė tuaja.Sigurisht se mund tė ju dukem UDB-ash kur ti logjikon me teka dhe inate ,e jo me arsye.Nuk bėhet nami se ndokush mendon ndryshe ,por qė nuk e konteston kurrė temėn dhe mendimin tėnd.Kjo s'do tė thotė se"Ata qė s'janė me mua-janė tradhėtar".Fundja ku e dimė ne se kush je ti o zotėri.Ja unė po tė them se s'jam UDB-ash dhe ti besom,apo tė kundėrten dhe ti prap besom.Unė nė mėnyrė deklarative si besoi askujtė,por nėse i them dikuj tradhtar apo UDB-ash ia numroj faktet ,e jo shabllon.Mos mendo se ma hedhė lehtė me mendimet e tua amatore,tė cekta dhe boshe.Edhe durimi ka kufi ,prandaj mos e tepro fort me mua se nuk tė kam asgjė borgj dhe pėr kėto gjėra flej i qetė,kurse ti vazhdo se mua s'me ki fare pengesė,por as pėrkrahės nė mendimt e tua,ndėrsa temėn e ke tė mirė !E pėrkrahu por i qasem ndryshe dhe kjo qasja ndryshe nuk ėshtė provė qė ti mund ta ofendosh aske,apo ta etiketosh si UDB-ash,kurse nėse ti mendon me i vra 20.000 t'paska dalė kogja punė,veē n't'i lidhtė ndokush e ki mė lehtė.
Tung o trim

Intrigantet
07.06.2006, 22:23:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-07 22:05 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-07 21:06 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2006-06-07 13:48 :

Bardhylit-Ilirit,

Ne nje mesazh te mesiperm me kerkesen e Kastratit per "Amnisti" kam parapar tri "Kategori Personash" te cilt nuk do te duhej te publikohen !
Arsyeja : angazhimi i tyre i mevonshem ne dobi te qeshtjes Nacionale.(Nuk don te thot se te njetit nuk do te mund te ndiqen Penalisht per vepra te kryera).

Personat tjer qe kan demtuar Shqiptaret ,nuk kan kontribuar per qeshtje Shqiptare ,ose kan kontribuar kunder vendit duhet te publikohen.
Ne kemi te drejt te mbrohemi.

MOSI GOLEMI UA TREGONTE, SHTEGUN TURQEVE !
UDBASHET PRAP UA TREGOJN, SHKIVE SHTEGUN !
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Burimi35

Ti nuk e ke mire. A e din pse?
Demaskimi dhe vrasja e UDBASHVE demton ekonomine e Kosoves.
Shembull: demaskohen 20 000 UDBASH te cilet marrin paga diku rreth 2000 Euro ne mauj. Keta UDBASH hane per shembull qershija. Ata duhet ti blejne keto ne Kosove. Po u demaskuan ata do te thote humbje e 40 000 000 Eurosh. E kupton tash? Mos e kuptosh edhe kesaj here, ateher pyeti ata te cilet kan shkruar me siper dhe kane bere thirrrje per mbylljen e temes.

Ju pershendesim.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

---------------------------------------------------------------------------------
Fillimisht po ju them se prap po gaboni nėse aludoni edhe nė mua-ēka po bindem se po,por unė s'kerkova qė ta mbyllim kėtė temė.Tjetra-ti qenke i zoti baco-dil e vraj kė tė duash,por as qė i ke kuptue postimet e mia dhe s'ke aftėsi kurrė t'i kuptosh,prandaj fajet bien mbi mua qė merrem me ata qė s'kuptojn,sepse e kam pa nga fillimi se ti zotėri se kupton terminologjin shqipe,por me kryeneqėsi kėrkon zgjidhje si nė mesjetė-pra gjakmarrje dhe likuidim pa gjygj.Derėn e ki hapur ,andaj vepro ,veē ruaju se nė priten me zhurmė bie vet dhe qeshė dynjaja me ty dhe aftėsitė tuaja.Sigurisht se mund tė ju dukem UDB-ash kur ti logjikon me teka dhe inate ,e jo me arsye.Nuk bėhet nami se ndokush mendon ndryshe ,por qė nuk e konteston kurrė temėn dhe mendimin tėnd.Kjo s'do tė thotė se"Ata qė s'janė me mua-janė tradhėtar".Fundja ku e dimė ne se kush je ti o zotėri.Ja unė po tė them se s'jam UDB-ash dhe ti besom,apo tė kundėrten dhe ti prap besom.Unė nė mėnyrė deklarative si besoi askujtė,por nėse i them dikuj tradhtar apo UDB-ash ia numroj faktet ,e jo shabllon.Mos mendo se ma hedhė lehtė me mendimet e tua amatore,tė cekta dhe boshe.Edhe durimi ka kufi ,prandaj mos e tepro fort me mua se nuk tė kam asgjė borgj dhe pėr kėto gjėra flej i qetė,kurse ti vazhdo se mua s'me ki fare pengesė,por as pėrkrahės nė mendimt e tua,ndėrsa temėn e ke tė mirė !E pėrkrahu por i qasem ndryshe dhe kjo qasja ndryshe nuk ėshtė provė qė ti mund ta ofendosh aske,apo ta etiketosh si UDB-ash,kurse nėse ti mendon me i vra 20.000 t'paska dalė kogja punė,veē n't'i lidhtė ndokush e ki mė lehtė.
Tung o trim
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Une i kam kuptu shkrimet e tua dhe pajtohem pjeserisht me to.
Shkrimi i fundit ka qene thjesht nje provokim -humor, edhe pse tema eshte serioze- dhe me duket se ka qene lehte edhe te kuptohet se eshte i tille.
Me vleresime qe i bene ti gabon shume. Eshte pune e jotja a done me e kuptu se eshte nje gabim i yti kjo cka them.

stinori
07.06.2006, 23:22:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-07 22:23 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-07 22:05 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-07 21:06 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2006-06-07 13:48 :

Bardhylit-Ilirit,

Ne nje mesazh te mesiperm me kerkesen e Kastratit per "Amnisti" kam parapar tri "Kategori Personash" te cilt nuk do te duhej te publikohen !
Arsyeja : angazhimi i tyre i mevonshem ne dobi te qeshtjes Nacionale.(Nuk don te thot se te njetit nuk do te mund te ndiqen Penalisht per vepra te kryera).

Personat tjer qe kan demtuar Shqiptaret ,nuk kan kontribuar per qeshtje Shqiptare ,ose kan kontribuar kunder vendit duhet te publikohen.
Ne kemi te drejt te mbrohemi.

MOSI GOLEMI UA TREGONTE, SHTEGUN TURQEVE !
UDBASHET PRAP UA TREGOJN, SHKIVE SHTEGUN !
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Burimi35

Ti nuk e ke mire. A e din pse?
Demaskimi dhe vrasja e UDBASHVE demton ekonomine e Kosoves.
Shembull: demaskohen 20 000 UDBASH te cilet marrin paga diku rreth 2000 Euro ne mauj. Keta UDBASH hane per shembull qershija. Ata duhet ti blejne keto ne Kosove. Po u demaskuan ata do te thote humbje e 40 000 000 Eurosh. E kupton tash? Mos e kuptosh edhe kesaj here, ateher pyeti ata te cilet kan shkruar me siper dhe kane bere thirrrje per mbylljen e temes.

Ju pershendesim.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

---------------------------------------------------------------------------------
Fillimisht po ju them se prap po gaboni nėse aludoni edhe nė mua-ēka po bindem se po,por unė s'kerkova qė ta mbyllim kėtė temė.Tjetra-ti qenke i zoti baco-dil e vraj kė tė duash,por as qė i ke kuptue postimet e mia dhe s'ke aftėsi kurrė t'i kuptosh,prandaj fajet bien mbi mua qė merrem me ata qė s'kuptojn,sepse e kam pa nga fillimi se ti zotėri se kupton terminologjin shqipe,por me kryeneqėsi kėrkon zgjidhje si nė mesjetė-pra gjakmarrje dhe likuidim pa gjygj.Derėn e ki hapur ,andaj vepro ,veē ruaju se nė priten me zhurmė bie vet dhe qeshė dynjaja me ty dhe aftėsitė tuaja.Sigurisht se mund tė ju dukem UDB-ash kur ti logjikon me teka dhe inate ,e jo me arsye.Nuk bėhet nami se ndokush mendon ndryshe ,por qė nuk e konteston kurrė temėn dhe mendimin tėnd.Kjo s'do tė thotė se"Ata qė s'janė me mua-janė tradhėtar".Fundja ku e dimė ne se kush je ti o zotėri.Ja unė po tė them se s'jam UDB-ash dhe ti besom,apo tė kundėrten dhe ti prap besom.Unė nė mėnyrė deklarative si besoi askujtė,por nėse i them dikuj tradhtar apo UDB-ash ia numroj faktet ,e jo shabllon.Mos mendo se ma hedhė lehtė me mendimet e tua amatore,tė cekta dhe boshe.Edhe durimi ka kufi ,prandaj mos e tepro fort me mua se nuk tė kam asgjė borgj dhe pėr kėto gjėra flej i qetė,kurse ti vazhdo se mua s'me ki fare pengesė,por as pėrkrahės nė mendimt e tua,ndėrsa temėn e ke tė mirė !E pėrkrahu por i qasem ndryshe dhe kjo qasja ndryshe nuk ėshtė provė qė ti mund ta ofendosh aske,apo ta etiketosh si UDB-ash,kurse nėse ti mendon me i vra 20.000 t'paska dalė kogja punė,veē n't'i lidhtė ndokush e ki mė lehtė.
Tung o trim
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Une i kam kuptu shkrimet e tua dhe pajtohem pjeserisht me to.
Shkrimi i fundit ka qene thjesht nje provokim -humor, edhe pse tema eshte serioze- dhe me duket se ka qene lehte edhe te kuptohet se eshte i tille.
Me vleresime qe i bene ti gabon shume. Eshte pune e jotja a done me e kuptu se eshte nje gabim i yti kjo cka them.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

----------------------------------------------------------------------------------
Po e shoh sa i keni kuptue,aq mė tepėr edhe seriozitetin tėndė.Unė e bajė kokėn time edhe nėse me vjen rėndė,por kurrė kokat e tė tjerėve sepse ju nuk sjellni argumente, pos konstatime sepse kur i thua ndokujtė "po gabon" duhet t'i tregosh pse?Pastaj ai qė ėshtė serioz merret ndryshe nga ti sepse s'kam kurfar arsyje te tė provokoj as te bindi me atė ēka unė mendojė sepse pikrisht ju na bėtė humor me atė shifren e UDB-ashve,por humoret e tė tjerėve doemos se u pėlqejnė mė shumė.Me kaq mendoj se mund t'i dhėmė fund kėsaj polemike pa kuptim,kurse po tė propozoi seriozisht"nėse tė ėshtė mbushur mendja keq ndaj meje;po ta dha emrin e eja filloja nga unė"se nuk di ēka tė flas mė me ty-neve na ndajnė mendimet dhe qasjet ,prandaj "dy mendime tė kundėrta nuk qojnė nė tė njejtėn rrugė"Tė falenderoi qė pate kohė tė merresh me mue,por ti mos u deshpro se s'paku e zbulove njė UDB-ash ,tash gjeje tjetrin.
Sukses

Burimi35
09.06.2006, 13:05:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-07 21:06 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2006-06-07 13:48 :

Bardhylit-Ilirit,

Ne nje mesazh te mesiperm me kerkesen e Kastratit per "Amnisti" kam parapar tri "Kategori Personash" te cilt nuk do te duhej te publikohen !
Arsyeja : angazhimi i tyre i mevonshem ne dobi te qeshtjes Nacionale.(Nuk don te thot se te njetit nuk do te mund te ndiqen Penalisht per vepra te kryera).

Personat tjer qe kan demtuar Shqiptaret ,nuk kan kontribuar per qeshtje Shqiptare ,ose kan kontribuar kunder vendit duhet te publikohen.
Ne kemi te drejt te mbrohemi.

MOSI GOLEMI UA TREGONTE, SHTEGUN TURQEVE !
UDBASHET PRAP UA TREGOJN, SHKIVE SHTEGUN !
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Burimi35

Ti nuk e ke mire. A e din pse?
Demaskimi dhe vrasja e UDBASHVE demton ekonomine e Kosoves.
Shembull: demaskohen 20 000 UDBASH te cilet marrin paga diku rreth 2000 Euro ne mauj. Keta UDBASH hane per shembull qershija. Ata duhet ti blejne keto ne Kosove. Po u demaskuan ata do te thote humbje e 40 000 000 Eurosh. E kupton tash? Mos e kuptosh edhe kesaj here, ateher pyeti ata te cilet kan shkruar me siper dhe kane bere thirrrje per mbylljen e temes.

Ju pershendesim.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Un nuk e kam mir, a!
A e din pse?
Pse spo te pelqen.
E pse spo te pelqen, ti e din vet.
Ai qe shitet per pare/e shet edhe vllaun e vet per pare.
A i e shet edhe Fabriken ,Minjeren e Kosoves,Kosoven per nje grusht pare.
E kuptova tash, se qenke "Expert i Ekonomis"!

Intrigantet
09.06.2006, 14:28:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2006-06-09 13:05 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-07 21:06 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2006-06-07 13:48 :

Bardhylit-Ilirit,

Ne nje mesazh te mesiperm me kerkesen e Kastratit per "Amnisti" kam parapar tri "Kategori Personash" te cilt nuk do te duhej te publikohen !
Arsyeja : angazhimi i tyre i mevonshem ne dobi te qeshtjes Nacionale.(Nuk don te thot se te njetit nuk do te mund te ndiqen Penalisht per vepra te kryera).

Personat tjer qe kan demtuar Shqiptaret ,nuk kan kontribuar per qeshtje Shqiptare ,ose kan kontribuar kunder vendit duhet te publikohen.
Ne kemi te drejt te mbrohemi.

MOSI GOLEMI UA TREGONTE, SHTEGUN TURQEVE !
UDBASHET PRAP UA TREGOJN, SHKIVE SHTEGUN !
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Burimi35

Ti nuk e ke mire. A e din pse?
Demaskimi dhe vrasja e UDBASHVE demton ekonomine e Kosoves.
Shembull: demaskohen 20 000 UDBASH te cilet marrin paga diku rreth 2000 Euro ne mauj. Keta UDBASH hane per shembull qershija. Ata duhet ti blejne keto ne Kosove. Po u demaskuan ata do te thote humbje e 40 000 000 Eurosh. E kupton tash? Mos e kuptosh edhe kesaj here, ateher pyeti ata te cilet kan shkruar me siper dhe kane bere thirrrje per mbylljen e temes.

Ju pershendesim.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Un nuk e kam mir, a!
A e din pse?
Pse spo te pelqen.
E pse spo te pelqen, ti e din vet.
Ai qe shitet per pare/e shet edhe vllaun e vet per pare.
A i e shet edhe Fabriken ,Minjeren e Kosoves,Kosoven per nje grusht pare.
E kuptova tash, se qenke "Expert i Ekonomis"!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Mos u ngut, lexoje edhe njehere tekstin dhe ne qetesi "pertype" se cka kam thene ne te vertete. Shkrimi nuk eshte kunder teje.

gjarperi
09.06.2006, 16:28:00
Te pershendes burimi35, si duket ngadal po sigurt po vini te mendimi i Rugoves se ne mesin e UCK-s, ka te infiltruar edhe (UDBASH siq thoni ju sepse per mua kjo fjal nuk egziston), dhe plotsisht pajtohem me ju se ky eshte vetem nje rast nga te qindrat, dhe nja duhet te jesh i sigurt, se kesi njerez pate ka dhe do te kete edhe ne te ardhmen, por te jesh i bindur se te gjithe do te zbulohen, dhe cdo vlersim i ngutshem siq u be deri me tani, do te pengon zbulimin e tyre

hotiani
09.06.2006, 17:54:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gjarperi afishoj me 2006-06-09 16:28 :
Te pershendes burimi35, si duket ngadal po sigurt po vini te mendimi i Rugoves se ne mesin e UCK-s, ka te infiltruar edhe (UDBASH siq thoni ju sepse per mua kjo fjal nuk egziston), dhe plotsisht pajtohem me ju se ky eshte vetem nje rast nga te qindrat, dhe nja duhet te jesh i sigurt, se kesi njerez pate ka dhe do te kete edhe ne te ardhmen, por te jesh i bindur se te gjithe do te zbulohen, dhe cdo vlersim i ngutshem siq u be deri me tani, do te pengon zbulimin e tyre
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Tema e UDB-sheve eshte teme e vjeter e vendeve ne tranzicion,e atyre vendeve ku ka pase diktature dhe terror ndaje popullsise dhe kundershtareve politik.Ne disa shtete jane hapur dosjet e mshefta te sigurimit. Disa shtete kane aprovu ligjet me te cilat shume individve ju ka ndaluar zgjedheja ne funksione politike per shkak te se kaluares se tyre ne sherbime kunder interesave te popullit.
Parlamenti Europian e ka aprovua nje rezolute kete vit me te cilen rekomandon hetimin e te gjitha krimeve qe kane bere rexhimet komuniste ndaj popullit dhe kundershtareve politik.
Nuk eshte kjo nje specifike e Kosoves.
Te ne Udbashet kane kryer pune te dyfishte. 1. Kane marre pjese ne eliminimin e kundershtareve ideologjik dhe familjeve te tyre. 2. Kane ndihmuar rexhimin serbosllave duke eliminuar te gjithe atedhetaret dhe patriotet qe punonin dhe luftonin per lirine e Kosoves.
Bazuar ne kete te gjithe ata qe e duan Kosoven dhe pavaresine e saje duhet te angazhohen ,te punojne nate e dite per te zbuluar te gjithe argatet e okupatorit,te gjithe udbashet,zyrtaret e lemive te ndryshme qe muaren pjese ne kryerjen e krimeve me permasa te papara kunder popullit shqiptare ne Kosove.
Nuk ka fshat a laxhe ku njerzit nuk i dijne cilet ishin ata argate te djallit.

stinori
10.06.2006, 13:28:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-09 14:28 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2006-06-09 13:05 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Intrigantet afishoj me 2006-06-07 21:06 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2006-06-07 13:48 :

Bardhylit-Ilirit,

Ne nje mesazh te mesiperm me kerkesen e Kastratit per "Amnisti" kam parapar tri "Kategori Personash" te cilt nuk do te duhej te publikohen !
Arsyeja : angazhimi i tyre i mevonshem ne dobi te qeshtjes Nacionale.(Nuk don te thot se te njetit nuk do te mund te ndiqen Penalisht per vepra te kryera).

Personat tjer qe kan demtuar Shqiptaret ,nuk kan kontribuar per qeshtje Shqiptare ,ose kan kontribuar kunder vendit duhet te publikohen.
Ne kemi te drejt te mbrohemi.

MOSI GOLEMI UA TREGONTE, SHTEGUN TURQEVE !
UDBASHET PRAP UA TREGOJN, SHKIVE SHTEGUN !
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Burimi35

Ti nuk e ke mire. A e din pse?
Demaskimi dhe vrasja e UDBASHVE demton ekonomine e Kosoves.
Shembull: demaskohen 20 000 UDBASH te cilet marrin paga diku rreth 2000 Euro ne mauj. Keta UDBASH hane per shembull qershija. Ata duhet ti blejne keto ne Kosove. Po u demaskuan ata do te thote humbje e 40 000 000 Eurosh. E kupton tash? Mos e kuptosh edhe kesaj here, ateher pyeti ata te cilet kan shkruar me siper dhe kane bere thirrrje per mbylljen e temes.

Ju pershendesim.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Un nuk e kam mir, a!
A e din pse?
Pse spo te pelqen.
E pse spo te pelqen, ti e din vet.
Ai qe shitet per pare/e shet edhe vllaun e vet per pare.
A i e shet edhe Fabriken ,Minjeren e Kosoves,Kosoven per nje grusht pare.
E kuptova tash, se qenke "Expert i Ekonomis"!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Mos u ngut, lexoje edhe njehere tekstin dhe ne qetesi "pertype" se cka kam thene ne te vertete. Shkrimi nuk eshte kunder teje.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

-----------------------------------------------------------------------------------
Po kundėr meje,mos u mėrzit ti fare

L.Drinasi
10.06.2006, 19:01:00
Te nderuar Forumist:

Po e jap mendimin tim lidhur me ket tem te cilen qe nga fillimi i kam percjell gjitha postimet.
Tema eshte mjaft e qelluar dhe sdo koment ,mandej mendoj se me teper ketu po diskutohet se a esht desh te hapet kjo apo jo, shkakton dem apo jo...etj etj.Ketu mendoi se ma shum po hupet kohe ne keto diskutime se sa ne publikimin e Listav kush i njef mir ato.
Po flitet per vrasje,publikimi i emrav te atyre qe pak eshte ti quajm Udbash apo kolaborocist nuk duhet ti dhem askuj dhe secili Prind, Nen,Moter,Vlla apo Femi duhet ta din se qka dhe kush ishte aj njeri, kjo eshte mendoi ma teper se Vrasje edhe pse normal ne nje Shtet ton Kombtar kte duhej ta bante Shteti i cili ne gjykim te drejtperdrejt do ti tregonte gjdo Femiu se kush ishte Baba i tij.Ktu kisha me i ven edhe ata qe ne qfardo menyre qoft politike,Financijare,etj qe i sollen dem kti Populli qoft per ate qe e ben drejtperdrejt apo per ate qe se ben kur ajo kerkohej nga ai.
Dhe tani pasi mungon Shteti Ligjor seshte aspak e pa vler nese emri i tyre vihet ne ket forum dhe ta njofim gjith fetyren e tyre.Nga se Kungulli s"shkon gjith mbi uj-Thot Populli. Dhe seshte faree njejt te jesh i ter ne sherbim te Atdheut dhe te jesh kunder tij.Nga se mu keta Njerz sot jo vetem qe shesin Fraza te Liris por jan edhe ne Poste te Partive dhe Qeveris.Kta Njerz duhet demaskuar ne gjitha menyrat,dhe duhet te ju thuhet ne fytyr -ky eshte imazhi i yt, i thyer, i ndyer dhe i turpit.

Me nderime...ju pergezoi per ket tem dhe ju lus me intereson gjdo emer dhe ne veqanti me intereson per Lorenc Selmanaj edhe ai Bashkpuntor i Selim Broqes e Broqve te tjer.

Me nderime:L.Drinasi

xharremi
11.06.2006, 09:57:00
Edhe une mendoje se tema e hapur eshte e qelluar. Ne duhet patjeter ti publikojme emrat e te gjithe atyre te cilet punuan dhe punojne ende kunder interesave te popullit.

Une mendoj se arsyetimet qe i kane bere disa persona, se gjoja tema sjelle rrezik, nuk duhet te mirren parasyshe.

Ju pershendes.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: xharremi mė 2006-06-11 09:58 ]</font>

xharremi
11.06.2006, 11:54:00
Po cka jeni duke pritur, pse nuk i publikoni emrat e te ndyreve qe i njihni?

prishtinasi-pp
11.06.2006, 11:58:00
Pse ti TARASI , qe po qet emeer kshtu e po Akuzon

Pse nuk e qet Emrin ton ma se pari , se kush je per me dit prej Kujna po vin Akuzat

xharremi
11.06.2006, 12:11:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
prishtinasi-pp afishoj me 2006-06-11 11:58 :
Pse ti TARASI , qe po qet emeer kshtu e po Akuzon

Pse nuk e qet Emrin ton ma se pari , se kush je per me dit prej Kujna po vin Akuzat
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Tarasi ka publikuar disa emra. Shpresoj se ai e ka bere kete pa prapavije, pa hile. Nese ju mendoni se ate cka ka shkruar tarasi nuk eshte e vertete athere dokumentojeni te kunderten.

prishtinasi-pp
11.06.2006, 13:19:00
Pse me dokumentu une diqka kur shpifin Njerzit apo folin thasetheme per Njerz qe e kan udheq Kosoven


Pse nuk e qitni emrin e juve per me dit se prej kujna po vjen Akuza e prej kujna po quehen keta tradhtar


Bonu transparent thuj une jom filan filani edhe mendoj qe keta jon tradhtar e po te jepi besen qe tani do te gjendet qarja per ta


Argumente , qysh me kunderargumenton ti kur une te thom per ty psh qe je Tradhtar ke bashkupunu me shkije , je kan qitu aty apo dikun tjeter

Nuk po du me mbrojt kerkon SE nuk e di qka jon nese kan bashkupunu me armikun ateher shum lehet esht jepja 7 pluma ne Balle po mos fol neper foruma se veq P.... folin kshtu msheftash

e kshtu po po du me dit ju kush jeni qe po Akuzoni njerz bash ne Keto Kohe , se njerzit e mequm nuk bajn ksi sene edhe njerzit qe ja dojn te miren Kosoves nuk thirren per Parti bash ne kete Kohe o i nderuar

Bardhyli-Iliri
11.06.2006, 14:49:00
zotrinj,

kėtu bėjmė biseda tė hapura por pa ditur identitetin e njėri tjetrit, prandaj edhe nuk ėshtė mirė qė t'i marrim gjėrat aq seriozisht, se k5tu nuk ka tė bėjė asgjė me ate se kur, kush dhe prej kujt do tė do tė dėnohet kush dhe kur. Se kush ka qenė UDB-ash e dinė secili pėr rrethin e vetė ku jeton, por kjo temė ka mė tepėr pėr qėllim tė njoftohen ata qė nuk kanė qenė nė dijeni pėr kėto gjėra. Pra si p.sh. ai i Prizrenit i tregon atij tė Pejės se kush ka qenė UDB-ash dhe anasjelltas, prakjo temė ka pėr qėllim mė tepėr pėr informimin e tė pa informuarve. Arsyet se pse ka pasur tė pa informuar kanė qenė tė natyrave tė ndryshme, si p.sh. perėndimi, mosha e papjekur mos interesimi etj.

Por mua mė bėri pėrshtypje njė njoftim qė bėhet mė lart ku merren tė dhėna nga Zėri i atėhershėm i Kosovės, e qė pėr mua janė mė pak tė besueshme e mos tė them tendencioze, e them kėtė nga pėrvoja e sė kaluarės. Nga tė tillėt kisha dashur tė njoftohem se pse nuk u shfrytėzua rasti i luftės dhe ai i pas luftės, si p.sh. njė javė mė pas qė tė gjithė (UDB-ashėt) qė ende gjendeshin nė Kosovė tė likuidoheshin (dhe t'ua lėnin Serbėve se gjoja ata i likuiduan pėr zhdukjen e dėshmive pėr krimet e tyre). Arsyet ishin tė ndryshme, nga dėshira pėr t'u pasuruar, uzurpime, ambicieve politike, e disa prej tyre edhe nga friga se mos ndoshta do tė dalė e vėrteta nė shesh. Po pėmend njė rast pėr ilustrim:

Pak pa mbaruar lufta nė Gjilan kapet njė qė kishte punuar pėr UDB-nė, ai dihej botėrisht se edhe merrte rrogė, pra ishte nėpunės i Sigurimit (ka qenė shumė i ashpėr ndaj tė gjithė atdhetarėve). Kur kapet dhe dėrgohet nė njė vend pėr t'u likuiduar, ai u thotė atyre: Ju mund tė mė likuidoni, por se ju nuk mund tė likuidoni dosjet qė unė kam pėr disa nga ju qė jeni tė njohur nė opinion si Patriot e keni punuar gjithėashtu si unė pėr UDB-nė, unė sė paku kam marrė rrogė kurse ju keni punuar pa para.

Nuk e them kotė, ai ende jeton dhe shetitet lirshėm nė Gjilan. Pra, mos u mundohuni kėtu tė na shiteni si patriot tė cilė duan tė marrin barrėn e shtetit mbi supet e juaja se jeni shumė tė paaftė.

njėherė kaq!!!!!

xharremi
11.06.2006, 14:51:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
prishtinasi-pp afishoj me 2006-06-11 13:19 :
Pse me dokumentu une diqka kur shpifin Njerzit apo folin thasetheme per Njerz qe e kan udheq Kosoven


Pse nuk e qitni emrin e juve per me dit se prej kujna po vjen Akuza e prej kujna po quehen keta tradhtar


Bonu transparent thuj une jom filan filani edhe mendoj qe keta jon tradhtar e po te jepi besen qe tani do te gjendet qarja per ta


Argumente , qysh me kunderargumenton ti kur une te thom per ty psh qe je Tradhtar ke bashkupunu me shkije , je kan qitu aty apo dikun tjeter

Nuk po du me mbrojt kerkon SE nuk e di qka jon nese kan bashkupunu me armikun ateher shum lehet esht jepja 7 pluma ne Balle po mos fol neper foruma se veq P.... folin kshtu msheftash

e kshtu po po du me dit ju kush jeni qe po Akuzoni njerz bash ne Keto Kohe , se njerzit e mequm nuk bajn ksi sene edhe njerzit qe ja dojn te miren Kosoves nuk thirren per Parti bash ne kete Kohe o i nderuar


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kjo teme nuk eshte dhe nuk duhet te lidhet me parti, kjo teme duhet te lidhet vetem me te verteten.

Ai i cili shkruan ketu gjera pa te verteta duhet te jete i vetedijshem per pergjegjesine e tij vetiake!

Ata per te cilet e verteta eshte ajo cka dojne duhet ti ti demantojne shkrimet te cilat behen me hile.

pirroja1
11.06.2006, 15:07:00
Bardhyl Aga!

Ti nuk ndryshon fare, pavaresishte nga fakti se ti i ndrron nofkat...Gjithnje je i njejti, si per nga temat e hapura, poashtu edhe per nga permbajtja e tyre.

Nje ēuditem me ty; se sa me zell e mbron vijen UDB-ashe!!! Do te deshiroja, qe ne kete rast te gabohem. Mirpo, une mendoj se ti me pare ke qene i ingranuar shume keq ne vijen UDB-ashe, dhe si tille ke mbete recidivist i papermiresueshem.

L.Drinasi
11.06.2006, 20:05:00
Une ne listat qe u postuan me par pash disa njerz qe i kam njoftur dhe nga rrethi ku jetoi.Kjo jo vetem qe nuk me iritoi fare por ne te kundert duhet qe gjdo mjedisi ti trgohet se ku dhe cila ishte fytyra e atyre.Un prandej e pergezoi ate qe dha ket list qe jo vetem qe skam kunderargumente por eshte shum e sakt dhe TARASIN E pergezoi per kete.
E nese Prishtinasi-pp eshte prekur ne ket drejtim ateher le ta gjej veten se pari .Dhe vehten e gjejm vetem nese pa ngurrim ja thoim gjdo gje qe e ka ber si ne te mir si ne dem te Kombit te vet.

Me nderime: L.Drinasi.

mr-nobody
11.06.2006, 21:48:00
Śne mr-nobody po e them hapur emrin e disa udbashve dhe te gjitha pasojat e mundshme i barti me plot pergjegjsi:

1. IBRAHIM RUGOVA i vdekur fizikisht dhe politikishte.


2.Ali Shukriu- i vdekur /(i varrosur ne beligrad)

3.Azem Vllasi -aktualisht zyrtar i aak.es dhe keshilltar i kryeministrit.

4.Mahmut Bakalli -ish zyrtar i aak.es dhe keshilltar politik i Ramush Haradinajt-tani i vdekur.

vazhdon..............<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: mr-nobody mė 2006-06-11 21:50 ]</font>

prishtinasi-pp
11.06.2006, 23:01:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
L.Drinasi afishoj me 2006-06-11 20:05 :
Une ne listat qe u postuan me par pash disa njerz qe i kam njoftur dhe nga rrethi ku jetoi.Kjo jo vetem qe nuk me iritoi fare por ne te kundert duhet qe gjdo mjedisi ti trgohet se ku dhe cila ishte fytyra e atyre.Un prandej e pergezoi ate qe dha ket list qe jo vetem qe skam kunderargumente por eshte shum e sakt dhe TARASIN E pergezoi per kete.
E nese Prishtinasi-pp eshte prekur ne ket drejtim ateher le ta gjej veten se pari .Dhe vehten e gjejm vetem nese pa ngurrim ja thoim gjdo gje qe e ka ber si ne te mir si ne dem te Kombit te vet.

Me nderime: L.Drinasi.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


JO se une jom i ri per me njohft dikon asajde

Po po du me dit prej ktyne Komunistave qe ne te tregojn veten se kush jon e tani ne te qesin Fakte per dikon

Edhe te di se kush po thot qe esht Tradhtar e UDbash e tani Ne apo dikush tjeter mujna me besu se qka Fol ai edhe per Qfare emra po thot

Nuk e kom vetem per Kete tem

Kqyri krejt Temat i kan mbush emrat me njerz e une per veti keta nuk i njoh veq qe shkrujn qitu ne kete Forum

Une nese te akuzoj ty apo dikon une te tregoj te thom une jom filan filani edhe nuk tutena nese jon i sigurt edhe prej ketyne spo lypi kurgjo perpos emrat e tyre

Se sepse kogja mir po dishin me shajt Serbisht keta Komunistat ne Mp e kshtu hale se dita kush jon

GUEVARA
12.06.2006, 03:08:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
ABE-a afishoj me 2006-05-26 20:39 :

***

KUSH E PĖRBĖNTE STRUKTURĖN E OZN-sė-UDB-sė NĖ KOSOVĖ NĖ VITET 1945-1990 ?!

Ata qė pėrbėnin strukturat udhėheqėse tė kėtij shėrbimi famėkeq dhe qė pėrgatitėn mijėra procese gjyqėsore, nė bashkėpunim me strukturat politike nė Kosovė,kundėr atdhetarėve shqiptarė,

ishin:

1.Ēedo Mijoviq
2.Sedo Topalloviq
3.Rajko Vidaēiq
4.Miqa Mijushkoviq
5.Lluka Tomanoviē
6.Vllado Shilegoviq
7.Budimir Gajiq
8.Milosllav Bllagojeviq
9.Andrija Vujoviq
10.Radomir Bojaniq
11.Novak Samargjiq
12..Kosta Mihajlloviq
13.Radovan Tapushkoviq
14.Jovan Rosandiq
15.Gojko Medenica
16.Mirko Iliq
17.Zhivko Gjurishiq
18.Vesho Cvetkoviq
19.Drago Cėrnigiq
20.Angjellko Armush
21.Shaban Kajtazi
22.Xhevdet Hamza
23.Mehmet Shoshi
24.Jusuf Karakushi
25Mustafa Sefidini
26.Xheladin Beqiri
27.Istref Sadikaj
28.Bedrush Shala
29.Cvetko Llakoviq
30.Jakup Hoti
31Ahmet Asllani
32.Sahit Meraku
33.Bafti Jakupi,
34.Pavle Jelisaviq
35.Mehmet Haskaj
36.Ibush Kllokoqi
37.Drago Dragojeviq
38.Muharrem Dana
39.Sllobodan Mijoviq
40.Asllan Sllamniku
41.Shefqet Hashani
42.Svetisllav Dollasheviqi
43.Zenun Shala
44.Naip Hoxha
45.Refik Tashi
46.Metush Sadiku
47.Zejnullah Shala
48.Hasan Mehmeti
49.Shefqet Obria
50.Rajko Ēalloviqi
51.Metė Kuqi
52.Ramēe nga Prizreni
53Ahmet Dobruna
54.Faruk Mehmeti
55.Mexhid Beqiri
56.Lutfi Ajvazi
57.Hajredin Bujupi
58.Ramush Isaku
59.Sahit Zogaj
60.Halim Hajdari
61Bashkim Qerkini
62.Osman Veliqi
63.Fahredin Sllamniku
64.Imer Sllamniku
65.Xhemajl Bilkiqi
66.Hyzer Ahmeti
67.Nexhmedin Mehmeti
68.Hasan Salihu
69.Nevzat Jashari
70.Ahmet Blakēori
71.Zenel Hoti
72.Ismet Haziri
73.Pal Selmani
74.Imer Kuēi
75.Naman Sijarina
76.Ejup Azemi
77.Ali Halili
78.Jusuf Hashani
79.Shaban Hoti
80.Shaqir Krasniqi
81.Pashk Berisha
82.Zeqir Hasangjekaj
83.Mustafė Aliu
84.Xhafer Kaliqani
85.Adem Ibishi
86.Ramadan Ferizi
87.Avni Sadriu
88.Nexhdet Gjoci
89.Sahit Ismajli
90.Ismail Gėrbeshi
91.Ejup Bajgora
92.Sllobodan Mijoviq
93.Bejtush Beka
94.Ismet Baleci
95.Kemajl Shabani
96.Xhavit Kuēi
97.Isa Bunjaku
98.Zyber Zyberi
99.Sylejman Salihu
100.Hakif Latifi
101.Hashmet Baxhaku
102.Hilmi Syla
103.Rifat Berisha
104.Bajram Munishi
105.Haki Velija
106.Hasan Shahini
107.Muamer Novobėrdaliu
108.Drita Novobėrdaliu
109.Ahmet Delia
110.Ejup Kamerolli
111.Murat Tėrnava
112.Ibush Kllokoēi
113.Lorenc Selmani
114.Refik Tashi
115.Faik Nura
116.Sabah Muhaxheri
117.Sabit Myftari
118.Ndrec Preni
119.Selim Ndrecaj
120.Ali Vllasi-vėllau i Azem Vllasit
121.Xhafer Bejiqi
122.Hajredin Bujupi
123.Bejtush Beka
124.Qerim Sllamniku
125.Abaz Ajvazi
126.Hajrulla Jashari
127.Zejnulla Hajrizi
128.Halit Hasani
129.Nexhmedin Ajeti
130.Hilmi Hasani
131.Dėrgut Jakupi
132.Ilaz Maxhuni
133.Enver Dragusha
134.Demė Mujaj
135.Abdurrahman Mulla
136.Enver Kelmendi
137.Jakup Llonēari
138.Nazif Zymberi
139.Hasan Banushi
140.Kajtaz Bacaj
141.Halit Muhaxheri
142.Vesel Krasniqi
143.Latif Dulla
144.Daut Morina
145.Isa Kastrati
146.Glauk Dulla
147.Astrit Koshi
148.Zenel Celina
149.Musa Jorganxhiu
150Jusuf Konstandini
151.Kemajl Celina
152.Xhemali Shasivari
153.Hysen Bajrami
154.Qerim Buzhala
155.Hasan Rrystemi
156.Ilaz Vranovci
157.Shefazim Tėrshnjaku
158.Lulėzim Neziri
159.Mustafė Maliqaj
160.Azem Haliti
161.Shaban Maloku
162.Hysni Topalli
163.Bajram Luri
164.Hebib Koka
165.Avdi Musa
166.Hamėz Shefkiu
167.Raif Sėrmaxhaj
168.Xhavit Basha
169.Aliriza Osmani
170.Mehmet Neziri
171.Fatmir Dėrmaku
172.Halim Hajdari
173.Naser Shavelli
174.Fadil Ibrahimi
175.Avdi Maliqi
176.Ramadan Sėrmaxhaj
177.Sejdi Kastrati
178.Emin Kastrati
179.Haki Haziri
180.Ramadan Syla
181.Selim Brosha
182.Faik Nura
183.Musa Bajgora

..../..../...../

Kjo listė e gjatė nuk pėrfundon kėtu...!!!

..................................

KUSH ISHIN EKZEKUTUESIT E DENIMEVE TĖ MIJĖRA ATDHETARĖVE SHQIPTARĖ- GJATĖ VITEVE 1950-1990

Gjyqtarėt dhe prokurorėt qė vepruan me urdhėra tė UDB-sė dhe tė strukturave politike e shtetėrore tė kohės,ishin:

1.Arif Korapi-gjyqtar
2.Ali Abdullahu
3.Ismail Xhemaili
4.Bozhidar Zuloviq
5.Dragolub Neshiq
6.Rexhep Kryeziu
7.Abdyl Demė Hoxha
8.Branko Zhuiq
9.Radosllav Cerovqanin-prokuror
10.Vasilije Gjorgjeviq
11.Vidak Petroviq-gjyqtar
12.Isa Omeragiq
13.Pavle Armush
14.Mirko Spasiq
15.Shaqir Zogaj
16.Ratomir Paternogiq
17.Mustafė Hoxha
18.Vebi Memeti
19.Sefė Sherifi
20.Tuna Tomiq
21.Millorad Llazareviq-prokuror
22.Tahir Ibrani-gjyqtar
23.Ramo Vodopiq-prokuror
24.Zhivojin Cvejiq-gjyqtar
25.Sahit Meraku
26.Sherif Boshnjaku
27.Trajko Angjelkoviq
28.Osman Bytyqi
29.Sefedin Bakalli
30.Lubomir Veloviq
31.Zyhdi Sadiku
32.Minush Xėrxa
33.Hazir Haziri
34.Tefik Shala
35.Nebih Qena
36.Mirko Matoviq-prokuror
37.Nazmi Juniku-gjyqtar
38.Beqir Shehi
39.Mehmet Spanqaliu
40.Isak Nishevci
41.Durmish Koēinaj
42.Shefqet Bytyqi
43.Durak Jashari-gjykatės hetues
44.Mr.Halil Kelmendi-prokuror
45.Fehmi Gashi-gjyqtar
46.Hasan Berisha
47.Metush Sadiku
48.Azem Emini
49.Qazim Goxhufi
50.Maksimoviq Dojqin
51.Njazi Burgideva-prokuror
52.Riza Loci-gjyqtar
53.Orhan Basha
54.Bajram Blakaj
55.Orhan Rekathati
56.Ilaz Alija
57.Mentor Qoku
58.Verosllava Dimiq,
59.Reshat Millaku-prokuror
60.Ymer Osaj-gjyqtar
61.Sllobodan Zhivkoviq
62.Ukė Muēaj
63.Adem Gorani
64.Ibish Maraj
65.Kėrsto Radoviq
66.Tadej Rodiqi
67.Nikė Lumezi
68.Refik Halili
69.Sabit Sylaj
70.Sherif Selishta
71.Qerim Metaj
72.Ndue Selmanaj
73.Ismet Emra
74.Riza Fazlu
75.Metush Latifi
76.Xhevat Halili
77.Halil Halilaj
78.Miftar Jasiqi-prokuror
79.Qazim Tolaj-gjyqtar
80.Masar Pirana
81.Aqif Tuhina
82.Nekibe Kelmendi
83.Bujar Juniku
84.Aziz Rexha
85.Kapllan Baruti-prokuror
86.Ruzhdi Kozmaēi
87.Flamur Kelmendi
88.Hamit Gashi
89.Jakup Gurmani
90.Selman Ukaj
91.Xhemajlije Mustafa
92.Zeqir Bėrdynaj
93.Muharrem Skėnderi-gjyqtar
94.Jusuf Mejzini
95.Sylejman Limani
96.Ahmet Ahmeti
97.Bajrak Kadriu
98.Sali Duja
99.Safet Gorani
100.Pjetėr Pėrgjokaj
101.Skėnder Morina-gjykatės hetues
102.Nikollė Vazura-gjyqtar
103.Shefki Sylaj
104.Abdylselam Seladini
105.Mahmut Halimi
106.Kadri Sylaj
107.Shefki Sylaj
108.Nikollė Gegaj
109.**** Rexha
110.Rifat Abdullahu
111.Sudan Gorani
112.Hilmi Zhitia
113.Shaban Berisha
114.Shyqri Qerimi
115.Bejtė Alidemaj
116.Qazim Goxhufi
117.Osman Sylejmani
118.Miftar Jasiqi,
119.Spasoje Zamfiroviq-prokuror
120.Ramadan Vraniqi......

..../..../..../...

Kjo listė nuk ėshtė e pėrkryer!

&amp;

Sheradin Berisha
ABE-a
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

eheeeee,krejt Kosova udb /forum/images/smiles/icon_smile.gif

gjarperi
12.06.2006, 15:23:00
Te pershendes hutani, plotesisht keni te drejt qe te zbulohen te gjithe bashkpuntoret e serbis, por keta duhen te zbulohen dhe denohen nga gjygjet perkatese, e jo kete ta bejne vete ata qe bashkpunuan me armikun, dhe tani e hedhin fajin dhe e drejtojn gishtin te atedhetaret ma te devotshem te kombit, vetem e vetem te qe te mos zbulohen, dhe se ka kaluar koha e atyre qe thojne, se edhe femija e kane ditur se kush bashkepunoj me armikun, kjo thenje nuk vlene askund ne bote, por vetem te ata qe mundohen ta hedhin gurin dhe ta meshefin doren e kjo po dele cdo dite ne shesh.

stinori
12.06.2006, 15:23:00
Pėr fillim nikoqirit tė kėsaj teme po i kontiboi me kėta emra;

Burhan Prishtina-ispektor Mitrovicė,Vushtrri,Prishtinė -i vėrar gjat luftės me gjithė gruan nga forcat Serbe
Enver Maxhuni-inspektor sigurimi Vushtrri,pas lufte punon nė organet dhe strukturat mė tė larta tė policisė nė Prishtinė-kam ndėgjue se Hotelin"Princi i Arbėrit*e mbanė e bija.Ky ishte mėsues nė Fshatin Novoselė e Maxhunajve tė Vushtrrisė etj.
Zeqir Sadriu po ashtu inspektor nė Vushtrri-nga Dumnica e Mesme-jeton nė Helbron tė Gjermanisė,gjithashtu ishte mėsues mė parė.

kastrati
12.06.2006, 15:58:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-12 15:23 :

Pėr fillim nikoqirit tė kėsaj teme po i kontiboi me kėta emra;

Burhan Prishtina-ispektor Mitrovicė,Vushtrri,Prishtinė -i vėrar gjat luftės me gjithė gruan nga forcat Serbe
Enver Maxhuni-inspektor sigurimi Vushtrri,pas lufte punon nė organet dhe strukturat mė tė larta tė policisė nė Prishtinė-kam ndėgjue se Hotelin"Princi i Arbėrit*e mbanė e bija.Ky ishte mėsues nė Fshatin Novoselė e Maxhunajve tė Vushtrrisė etj.
Zeqir Sadriu po ashtu inspektor nė Vushtrri-nga Dumnica e Mesme-jeton nė Helbron tė Gjermanisė,gjithashtu ishte mėsues mė parė.


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

-----------------------

Stinori

qfar mund te thuani per vellan e Adnan Merovci, ish zv.drejtor ne kohen e masave te dhuneshme ne shkollen Muharrem Bekteshi te Vushtrrise (emri i te cilit per momentin me paska dal nga memoria), besoj qe edhe ky nuk qendron aspak nder keta te lart postuarit /forum/images/smiles/icon_wink.gif

stinori
12.06.2006, 17:33:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-12 15:58 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-12 15:23 :

Pėr fillim nikoqirit tė kėsaj teme po i kontiboi me kėta emra;

Burhan Prishtina-ispektor Mitrovicė,Vushtrri,Prishtinė -i vėrar gjat luftės me gjithė gruan nga forcat Serbe
Enver Maxhuni-inspektor sigurimi Vushtrri,pas lufte punon nė organet dhe strukturat mė tė larta tė policisė nė Prishtinė-kam ndėgjue se Hotelin"Princi i Arbėrit*e mbanė e bija.Ky ishte mėsues nė Fshatin Novoselė e Maxhunajve tė Vushtrrisė etj.
Zeqir Sadriu po ashtu inspektor nė Vushtrri-nga Dumnica e Mesme-jeton nė Helbron tė Gjermanisė,gjithashtu ishte mėsues mė parė.


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

-----------------------

Stinori

qfar mund te thuani per vellan e Adnan Merovci, ish zv.drejtor ne kohen e masave te dhuneshme ne shkollen Muharrem Bekteshi te Vushtrrise (emri i te cilit per momentin me paska dal nga memoria), besoj qe edhe ky nuk qendron aspak nder keta te lart postuarit /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

------------------------------------------------------------------------------------
Ėshtė Xhelal Merovci,i vėllau i Adnanit me mustaqe,por Xhelali ka ikė nga Kosova sa kam ndegjue.Ai zyrtarisht i ka pas pranue masat e dhunshme.
Sa pėr kėta tre ua konfirmoj si tė doni se ishin nė sherbim tė armikut .Pėr Zeqirin kam ndėgjue se e ka pasė njė djal ushtar.

dajadaja
12.06.2006, 17:39:00
Une kisha kisha deshiruar te ndegjoj nga ndonjeri perj jush, nji lajm
qe eshte ndegjuar ne Dojqe Wele ne vitin 2000.
Nga nji shka ku pate deklaruar marrveshja e mollosheviqit me .......
nisi luften ne Presheve !!!!
Me siguri do te ju intereson emri i atij tjetrit atehere ne qofse dikushi
e ka ndegjuar mes ketyre jajmeve kishte qene mire te trgoj,e te tjerve
qe ju intereson lirisht ne ta kerkoj ne Dojqe Wele aty e gjen.
Qe te jemi sa ma te kjarte.

Pershendetje

kastrati
12.06.2006, 17:46:00
Stinori

te falenderoj per ndihmen dhe si skjarim thuhet se edhe nje bashkevendas (ndoshta per nga afersia familjare nuk e ka asgje) i Zeqirit - ish punetor pran gjykates Komunale ne Vushtrri thone se u ka bere tradheti shokeve dhe pas largimit te te gjithe shqiptarve pasi jan vene masat e dhuneshme, ai ka mbetur ne pune deri ne ditet e luftes, me sa me duket mbiemrin e ka Imeri, i aferm i **** Imerit, e kam te degjuar se edhe nje apo dy bijt e tije kan qen te moblizuar ne ushtri - kuptohet UCK, te mos umbesim lexuesve borxhe e te mendojne se ishin ushtar si ata qe i kishte vene xhentelmeni ne foto ne kete faqe te keti Forum, qe ti shofin nenat dhe motrat tona /forum/images/smiles/icon_wink.gif

gentelmeni
12.06.2006, 17:54:00
qitjav syretin o kastrat se une nuk po i njoh...

nashta i kam afer ketu ne Londer e t'jau kaj 900 mije...

qitjav foton.


Hala po shtihesh kinse nuk i ke njohur shkiet ne ate foto a????

aq poshte je kah e qet vehten more jaran

stinori
12.06.2006, 18:37:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-12 17:46 :

Stinori

te falenderoj per ndihmen dhe si skjarim thuhet se edhe nje bashkevendas (ndoshta per nga afersia familjare nuk e ka asgje) i Zeqirit - ish punetor pran gjykates Komunale ne Vushtrri thone se u ka bere tradheti shokeve dhe pas largimit te te gjithe shqiptarve pasi jan vene masat e dhuneshme, ai ka mbetur ne pune deri ne ditet e luftes, me sa me duket mbiemrin e ka Imeri, i aferm i **** Imerit, e kam te degjuar se edhe nje apo dy bijt e tije kan qen te moblizuar ne ushtri - kuptohet UCK, te mos umbesim lexuesve borxhe e te mendojne se ishin ushtar si ata qe i kishte vene xhentelmeni ne foto ne kete faqe te keti Forum, qe ti shofin nenat dhe motrat tona /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

-----------------------------------------------------------------------------------
Unė sa e di ka qenė tjetėr kush e jo kusheri i Zeqirit.Emrin ja kam harrue,po e din krejt Vushtrria.Mė duket se ka qenė i Novolanit apo Vėrrnicės-mund tė gaboi.Pastaj kan qenė edhe dy polic-Regja i Brezhnicės-mbiemrin s'ja di,po ja di populli ,dhe njė tjetėr polic Ukė apo sedi se si e ka pasė emrin.Po kėta kan qenė Zyrtarisht(kėta dy) edhe nė SPS tė Milloshit.
Unė polemizova nė njėfar mėnyre me "Intrigantet" dhe u thash mos u ngutni.Atyre po u ngutet dhe ja qė kam pėr t'iau plotėsue dėshirėn me emra-veē jo kuturu,sepse kjo ėshtė vetėm nisma se sa shpiuni e ka hangėr bukėn e shkaut-jan shumė medet pėr ne.
Tash edhe njė emėr shumė konfuz:
ISUF PLLANA nga ish SHtitarica-tash Shtrojera,ka punue nė Fushė-Kosovė-mėsimdhėnės,ekan pėrdorė nėpėr dhoma tė burgjeve.Diplomat dhe shpiun me namė.
M'keni shti me folė dhe vėrtetė kam me folė, po jo si ata qė po flasin dhe po u ngutet.
Tung

tarasi
12.06.2006, 21:44:00
kush ėshtė Rrahman kastrati'

Ai ėshtė njė ish oficer i APJ-ės i cili sherbente si spiun nė KOS. Ai pas demonstratave tė vitit 1981 u dergua me detyrė tė veēant pėr tė pėrcjellė rininė shqiptare dhe pėr tė inskenuar ngjarje qė pastaj tė mund tė intervenonte policia dhe ushtria serbe..

Ky oficer shqiptar me emrin Rrahman Kastrati kishte spiunuar dhe burgosur Xhyle Krasniqin e njohur nė vitin 1981 si Shota e Llapit...... Ata qė spiunimin e kanė pas me tradit, babė e babėgjysh e kanė vazhduar edhe bijet e tyre.. fatkeqesisht kėtyre hijenave zoti u fal gjithnjė pas-ardhės...

Poshtė spiunėt dhe tradhtarėt e Kombit!

tarasi
12.06.2006, 22:09:00
E gjeta tė udhės qė ketė ta them nė kėtė rubrik dhe shpresoj qė afishuesi i Temes Burimi35 nuk do ma zerė pėr tė madhe...

Pasi qė nuk kam qenė, nė kohėn kur ishte hapur Tema, nga njė farė SHkėmbi 002( e qė isha, nė punėn time tė pėrditshme) e tė cilėn me tė drejtė e kishte mbyllur Moderatori me nofken " QELI" me lejoni t'i them disa fjalė rreth asaj qė kisha lexuar...

Megjithėse profesioni im lidhet me leximin dhe pėr leximin mundohem tė jem mirė i informuar, rreth asaj se ēfarė po ngjet, te ne dhe rreth nesh...
Por prej shumė gazetave tona, informative ditore ( qofshin nė Prishtinė apo nė Tiranė si dhe ato tė Diasporės)njeriu ka mjaftė se ēfarė tė lexojė, nga ngjyrimet e lloj-llojta sa qė si mbetet edhe shumė kohė pėr leximin e atyre nė gjuhė tė huaj ( angleze Gjermane etj)...

Por ajo qė mė shtyri tė shkruaj ėshtė kjo gjė:

Prej nga disa forumist, janė aq mirė tė informuar, kur kemi tė bėjmė me TV tė Serbisė apo edhe gazetat e tyre, tė cilėt, po e ditkan saktėsisht se; kur dhe nė cilin TV serbė jipet ky apo edhe Ai emision... megjithėse unė per vete, percjellė vetėm kanalet shqiptare, shpesh herė me bjenė qė tė lėshojė ndonjė emision Kontakti apo edhe Dokumentar pa e parė nė krahasim me disa tė tjerė qė ditkan edhe kohen e emisioneve tė armikut...

Tashti shtrohet pyetja; Se cilėt janė me tė vėrtet, kėta forumist, qė me kaq hollesi ditkan pėr WWW-serbe, kanalet-serbe, emisionent serbe?????...

Pėrgjigja do tė mund tė ishte kjo:

1. Ndoshta jetojn dikund nė Serbi
2. Nostalgji pėr atė qė e kanė pasur nė zemėr
3. Tė porositur
4. Tė atillė qė, pas Luftes bashkė me policin serbe, kanė ikur pėr nė Serbi...
5. Serbė tė kosovės, po qė flasin mirė, shqipen

Jashtkėsaj kategorie,nuk mund t'i paramendoj tė gjithė Ata, qė sjellin nė Forumin tonė, informacione se" nė cilin kanal serbė dhe nė cilen orė jipet filan emisioni"...

Siē ka thėnė Jusuf Gėrvalla, pas atentatit gjerė sa e dergonin nė spital: " O zot ishalla veq shqiptar nuk janė" edhe unė po themė: " o zot keta qė shkruajnė kėshtu do ju falet, nėse nuk janė shqiptarė"!
Lutem qė tė mos jenė tė tillė!!!!!!

xharremi
12.06.2006, 22:24:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-12 18:37 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-12 17:46 :

Stinori

te falenderoj per ndihmen dhe si skjarim thuhet se edhe nje bashkevendas (ndoshta per nga afersia familjare nuk e ka asgje) i Zeqirit - ish punetor pran gjykates Komunale ne Vushtrri thone se u ka bere tradheti shokeve dhe pas largimit te te gjithe shqiptarve pasi jan vene masat e dhuneshme, ai ka mbetur ne pune deri ne ditet e luftes, me sa me duket mbiemrin e ka Imeri, i aferm i **** Imerit, e kam te degjuar se edhe nje apo dy bijt e tije kan qen te moblizuar ne ushtri - kuptohet UCK, te mos umbesim lexuesve borxhe e te mendojne se ishin ushtar si ata qe i kishte vene xhentelmeni ne foto ne kete faqe te keti Forum, qe ti shofin nenat dhe motrat tona /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

-----------------------------------------------------------------------------------
Unė sa e di ka qenė tjetėr kush e jo kusheri i Zeqirit.Emrin ja kam harrue,po e din krejt Vushtrria.Mė duket se ka qenė i Novolanit apo Vėrrnicės-mund tė gaboi.Pastaj kan qenė edhe dy polic-Regja i Brezhnicės-mbiemrin s'ja di,po ja di populli ,dhe njė tjetėr polic Ukė apo sedi se si e ka pasė emrin.Po kėta kan qenė Zyrtarisht(kėta dy) edhe nė SPS tė Milloshit.
Unė polemizova nė njėfar mėnyre me "Intrigantet" dhe u thash mos u ngutni.Atyre po u ngutet dhe ja qė kam pėr t'iau plotėsue dėshirėn me emra-veē jo kuturu,sepse kjo ėshtė vetėm nisma se sa shpiuni e ka hangėr bukėn e shkaut-jan shumė medet pėr ne.
Tash edhe njė emėr shumė konfuz:
ISUF PLLANA nga ish SHtitarica-tash Shtrojera,ka punue nė Fushė-Kosovė-mėsimdhėnės,ekan pėrdorė nėpėr dhoma tė burgjeve.Diplomat dhe shpiun me namė.
M'keni shti me folė dhe vėrtetė kam me folė, po jo si ata qė po flasin dhe po u ngutet.
Tung
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Intrigantet me duket se nuk jane gutur. Ata ne shkrimet e tyre e kishin cekur shume mire se si duhet te shkruhet ne kete forum.
Edhe propzimet e juaja, Stinor, nuk jane krejt pa vend. Une i bashkangjitem te dy mendimeve.


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: xharremi mė 2006-06-12 22:25 ]</font>

stinori
12.06.2006, 22:54:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
xharremi afishoj me 2006-06-12 22:24 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-12 18:37 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-12 17:46 :

Stinori

te falenderoj per ndihmen dhe si skjarim thuhet se edhe nje bashkevendas (ndoshta per nga afersia familjare nuk e ka asgje) i Zeqirit - ish punetor pran gjykates Komunale ne Vushtrri thone se u ka bere tradheti shokeve dhe pas largimit te te gjithe shqiptarve pasi jan vene masat e dhuneshme, ai ka mbetur ne pune deri ne ditet e luftes, me sa me duket mbiemrin e ka Imeri, i aferm i **** Imerit, e kam te degjuar se edhe nje apo dy bijt e tije kan qen te moblizuar ne ushtri - kuptohet UCK, te mos umbesim lexuesve borxhe e te mendojne se ishin ushtar si ata qe i kishte vene xhentelmeni ne foto ne kete faqe te keti Forum, qe ti shofin nenat dhe motrat tona /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

-----------------------------------------------------------------------------------
Unė sa e di ka qenė tjetėr kush e jo kusheri i Zeqirit.Emrin ja kam harrue,po e din krejt Vushtrria.Mė duket se ka qenė i Novolanit apo Vėrrnicės-mund tė gaboi.Pastaj kan qenė edhe dy polic-Regja i Brezhnicės-mbiemrin s'ja di,po ja di populli ,dhe njė tjetėr polic Ukė apo sedi se si e ka pasė emrin.Po kėta kan qenė Zyrtarisht(kėta dy) edhe nė SPS tė Milloshit.
Unė polemizova nė njėfar mėnyre me "Intrigantet" dhe u thash mos u ngutni.Atyre po u ngutet dhe ja qė kam pėr t'iau plotėsue dėshirėn me emra-veē jo kuturu,sepse kjo ėshtė vetėm nisma se sa shpiuni e ka hangėr bukėn e shkaut-jan shumė medet pėr ne.
Tash edhe njė emėr shumė konfuz:
ISUF PLLANA nga ish SHtitarica-tash Shtrojera,ka punue nė Fushė-Kosovė-mėsimdhėnės,ekan pėrdorė nėpėr dhoma tė burgjeve.Diplomat dhe shpiun me namė.
M'keni shti me folė dhe vėrtetė kam me folė, po jo si ata qė po flasin dhe po u ngutet.
Tung
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Intrigantet me duket se nuk jane gutur. Ata ne shkrimet e tyre e kishin cekur shume mire se si duhet te shkruhet ne kete forum.
Edhe propzimet e juaja, Stinor, nuk jane krejt pa vend. Une i bashkangjitem te dy mendimeve.


&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: xharremi mė 2006-06-12 22:25 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

------------------------------------------------------------------------------------
Jo, po mua me shpallėn po e dini ju ēka,tash me tėrhoqėn pėr gjuhe,u mendova dhe thash; vallė s'po me kuptojnė apo ē'kan me mua? Tash i dhash do emėra -sigurisht -ndoshta s'u kanė pėlqye edhe ata.Sido qė tė jet ,prap qėndroi nė faktin se kemi shumė mė tepėr prioritete se kjo temė sepse kombi shqipterė ka plagė qė kėrkon kohė pėr t'i sheruar.por prap lė hapsirė dhe e ndajė mendimin me nikoqirin ,po edhe me "Intrigantet" dhe ata qė janė qė kjo temė tė vazhdohet,po jo me turr dhe ofendime pa lidhje,sepse jam shumė i bindur se ;ata qė ndoshta kan qenė mė tė vuajturit shkojnė pak mė ngadal dhe mė me kujdesė.Pa u kapur nė gjenezėn,apo thelbin e kėsajė ēėshtje-rezultetet doemos se do tė mungojnė.
Pėrshendetje

tarasi
12.06.2006, 22:57:00
Tė gjithė ata emra tė cilėt i kam sjellur si spiunė as edhe njė s'ka dal t'i demantojė perveq njerit( qė vet duhet me qenė i tillė) qė faktet pergenjeshtron ngaqė " sipas tij nuk duhet besuar gazetės " Zėri i Kosovės" e qė ka shkruar per UDBASHET gjatė viteve 1981 e gjerė nė vitin 1990.. Por ne e dimė se kush ėshtė kjo coftinė!!!!

Forumist tė nderuar
Ata emra janė nxirrur nga arkiva e popullit!
Unė pėr t'ju kursyer nga teksti i teperm kam dhėnė vetėm emrat, vendin dhe profesionin e tyre... Nėse per ndonjerin keni ndonjė interes pėr tė ditur mė shumė, mė thoni sepse jam i gatshėm tė ua sjellė informacionin nė origjinal, ashtu siē ka ardhur nga vet populli, pėr bemat e atyre qė keni lexuar...

me kėtė rast po ju sjellė edhe njė emėr.
Misin Canolli nga Prishtina... Profesionin e tij nuk e di por ajo qė di ėshtė se ky person ka qenė nė shkollen e njejtė nė tė cilėn kam qenė edhe unė (kater klasė para meje) dhe i cili nė vitin 1990 - 1992 kA QENĖ i veshur ( merreni me mend forumist tė nderuar)jo si ushtar nė ushtrin serbe por si paramilitar serbė... Ky person ka qenė plaguar nė Luften e Vukovarit...

Kėtė informacion e kam nga TV i Prishtines i cili nė vitin 1992, nė emisionin e lajmeve" e pat qit ketė farė personi si " Poshteni Albanac" qė ka luftuar nė Vukovar e qė ishte plagosur....

Mė vonė nuk di se ēfarė u bė me tė::: Shpresoj qė dikund ia kanė kryp Salepin!!!!!!!!

stinori
13.06.2006, 11:04:00
Vėllezėrit Shaban,Qazim dhe Azem-nuk jau di mbiemrin-nga Stanovci i Poshtėm.Kan pasė depo -shitje tė materjalit ndėrtimor nė Stanovc e pastj nė Vushtrri nė lokalet e koperativės Bujqėsore.
Dallohet Shabani i cili ishte i lidhur kėmbė e krye me shkje:Qytetaret e ati rrethi e dinė fare mirė se deri para lufte ai ka shėrby,bile gjat fushatės sė kėrkimit tė armėve, ai gjithė ka qenė si ndermjetsues.Pra shqiptaret ose i ka detyrue me i dorzue armet ose i ka shtie me pague sipas takatit-1500DM,1000,ose 2000DM.Ai ėshtė profesionist.

Vllezėrit Avdi dhe Ilmi Azemi nga Mihaliqi i Ultė-kan pasur shitore tė tregu i bagėtive-te Ura e gurit,tash shitore dhe pompė derivatesh(naftė,Benzin)nė rrugėn qė qon pėr Mitrovicė,pasi ta kalosh,kazermėn e shkollės se policisė.Jan tė bijt e Sadriut njė bashkėpuntor i vjetėr-ka vdekė.

Rrahman Syla nga Mihaliqi i Ultė-ka qenė zv. drejtor nė shkollėn "Vuk Karagjiq" nė Prilluzhė-popullsi edhe sot vetėm me serb dhe Malazez.Ka pasur shitore nė Mihaliq,tash ka braktisė fshatin dhe ėshtė diku nė Mitrovicė-e ka mė lehtė pėr tregėti dhe marifete tjera,edhe pėr tė humbur gjurmė natyrisht sepse ėshtė i rangut shumė tė lartė,projugosllav i tmerrshėm.Ka shumė regrut nė fshat dhe rrethinė.

stinori
13.06.2006, 14:32:00
Jonuz Tėrstena-inspektor nė Mitrovicė

Sylejman Arifi-inspektor nė Mitrovicė-nga Zasella

Abedin Syla-inspektor-Prishtinė nga Mihaliqi i Vushtrrisė edhe ;

Basri Pllana nga Kqiqi-mjek me profesion.

Harrova t'u them se Burhan Prishtina ka qenė edhe inspektor Federativ dmth prej profesionit tė mesuesit-hop e sa nalt.Po ja ka pasė zanatė sepse mik shtėpie ka pasur Lah Gelėn i cili ka ardhė nė pushtet duke vėra njerėz tė kombit dhe kėtė zeje Lahu ia la djalit Agimit-ishdrejtor shumėvjeēar i shtėpisė se Kulturės"Hasan Prishtina" dhe dhėndrrit Burhanit.Ja kėshtu ėshtė mbajtė pushteti nė Kosovė dhe fajet doemos i ka populli dhe "Zėri i Kosovės" qė dikur ka publikue emra UDB-ashėsh sepse Burhani e ka pasė mbiemrin Prishtina,e bacit a e dini ju kush u kanė H.Prishtina qysh mos me i besue Byrhanit."S'ka pasė mė trim -ka kėputė djem me dajak e qė besa edhe i ka gjymtue dhe pėr kėtė dikush kėtu mund t'i kėndoi rahmet se ka punue pėr komb"
Kaq njėherė e shihemi

akulli_gl
13.06.2006, 22:53:00
DEKLATARĖ

"X.Y" NGA FASHATI HOGOSHT KOMUNA E KAMENICES DEKLARON SE; ME DATEN 4 TE MUAJIT PRILL DERI ME DATEN 11 TE MUAJIT PRILL (VITI NUK ESHTE CEKUR) PERDERISA ISHA I BURGOSUR NGA GJYKATA USHTARAKE E SHKUPIT, POS MALTRETIMEVE FIZIKE QE KISHA NGA ROGANET E SHERBIMIT SEKRET TE USHTRISE SE ATEHERSHME NJERI NDER TA ISHTE EDHE ISMET KASTRATI NGA FSHATRI MIRRESH (DOBERQAN) ICILI U PREZENTUA NE CILESINE E USHTARAKUT ME GRADEN "MAJOR" KU PLOT 7 DITE ME KA MARRE ME NYETJE DHE ME KA MALLTRETUAR FIZIKISHT, SA PER ILUSTRIM PO E CEKI RASTIN SE SI ISMET KASTRATI ME DETYRONTE TE SHKROJ TI PASTROJ SYTE DHE TA SHIKOJ VETEN NE PASQYRE SE SI JAME BERE NGA MALLTRETIMET E TIJ. PERSOIN NE FJALE EMRIN DHE MBIEMRI I TECILIT DIHET KA QENE I DENUAR 13 VITE BURG.

ISMET KASTRATI, TANI PUNON NE SHPK-E NE GJILAN DHE ESHTE KRYEMTAR I SINDIKATES SE SHPK-SE, PER REGJIONIN E GJILANIT. SHUM ANTARE TE FORUMIT E NJOHIN, DISA PREJ TE CILEVE KANE KALUAR NEPER DUART E TI SHUMHER. ME VJEN KEQ NESE DIKUSH PREJ JUVE NUK E NDIME MIRE VETEN NE MOMENTIN KUR TA LEXON KETE SHKRIM, POR UNE NUK JAME FAJTOR PSE JU E KENI LENE ENDE ISMET KASTRATIN, TE PUNOJ NE SHPK.

kaloni mire/

Burimi35
14.06.2006, 13:10:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gjarperi afishoj me 2006-06-09 16:28 :
Te pershendes burimi35, si duket ngadal po sigurt po vini te mendimi i Rugoves se ne mesin e UCK-s, ka te infiltruar edhe (UDBASH siq thoni ju sepse per mua kjo fjal nuk egziston), dhe plotsisht pajtohem me ju se ky eshte vetem nje rast nga te qindrat, dhe nja duhet te jesh i sigurt, se kesi njerez pate ka dhe do te kete edhe ne te ardhmen, por te jesh i bindur se te gjithe do te zbulohen, dhe cdo vlersim i ngutshem siq u be deri me tani, do te pengon zbulimin e tyre
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Gjarperit,
Rugova ka pasur mendime te tjera, e une kam te tjera.
Ai UQK- e quante Organizat Terrorriste...
Per mua UQK esht Ushtri Qlirimtare.
Per ty nuk ekziston fjala UDBASH !
Per mua dhe shum Shqiptar te tjer ekziston ,(esht fjala per Persona qe flasin Shqip, por kan punuar ne UDB-en Serbe per Serbin).

"Kesi njerz ka pasur, ka, dhe do te ket, edhe ne te ardhmen"...

PER ATE,
Un propozova, qe te fillojm te luftojm UDBASHET, me nje Metod ter re!
Me vjen mir qe fteses sime iu bashkangjiten mjaft forumist.
Sukseset e para veq i kemi...

Pse te perdorim ket Metod?

1.Metoda e Skenderbeut duke falur Spiunet nuk ka dhen rezultat, (do te thot esht demtuar Populli Shqiptar edhe me tutje)...

2.Metoda e Enver Hogjes dha rezultat te kufizuar ...(at dit kur Shteti nuk reagoi ...Spiunet ia vun zjarrin Shiqiperis u demtua krejt Populli,as kjo Metod nuk ka dhen rezultatin e deshiruar...)

PER ATE;
Un propozova te perdorim nje:
3. METOD TE RE !

Duke publikuar Emrat e Spiuneve te ua pamundesojm veprimin dhe nderkoh te mbrojm Popullin.
Pra kjo le te jet:

FAZA E PAR, E METODES SE RE !

KERKESEN PER SHTYREJE TE PUBLIKIMIT TE EMRAVE TE UDBASHEVE, PSE E REFUZOVA?
Pasi mbas kerkeses qendrojn ose Naivat ose Persona qe kan qellime te tjera .
E ato mund te jen:

1.Qe te vjetersohen-Parashkruhen Veprat Penale , Udbashet mos te ket mundesi te ndiqen me Ligj...(Me kalimin e Kohes)...

2.Duke shtyr kohen qe pjesa me e madhe te mos publikohet!,(pasi me kalimin e kohes njerz te till do te vdesin)...Ne qoft se nje Udbash ka pasur 45 vite ne vitin 1990 tash ai esht mbi 60 vjeqar...
Numer i madh kan interes te shtyhet sa te jet e mundur...

3.Duke u inflirtruar ne Pushtete te zvrritin ose te pengojn qdo nisem per te ndjekur Udabshet...
Por edhe te vazhdojn te jen edhe ne te ardhmen ne pushtet.

Duke shiquar keto fakte do te vazhdoj publikimi edhe ne te ardhmen me te njeten Tempo .

"NDIMO QE UDBASHI TE MOS KET SHANZ, TE DEMTOJ TE TJERET...DHE KOSOVEN..."

Burimi 35

gjarperi
14.06.2006, 14:54:00
Te pershendes burimi35, une ne nje afishim kame than dhe prap them se per te gjitha duhet te dihet, por per kete duhet te mirret organet perkatse te zgjedhura nga populli, dhe te vihen te gjith para gjyqit, dhe ta marrin denimin e merituar, kurse metoda e juaj nuk me pelqen sepse gjdo njeri duhet te jet i barabart para ligjit, por ju dhe disa afishuas nuk po u jepni te drejt atyre qe po i akuzoni, qe ngrehin kunder padi ndaj juve, per te vertea apo te pa verteta eventuale, dhe sa humbeni kohe neper faqe te internetit ju keto padi beni neper gjyqe dhe perballuni me te akuzuarit, dhe jo ketu si qyqar mshifeni para llojllojsh nika. dhe metodat ju qe po i perdorni po i perngjaj kohes se gurit, sepse ne shtete demokratike edhe krimineli ka te drejt ne mbrojtje, dhe se me metoda te tilla qe i perngjajn diktaturave te ndryshme nuk do te keni perkrahje dhe sukses ne kete rruge.

Malvesa
14.06.2006, 18:06:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gjarperi afishoj me 2006-06-14 14:54 :
Te pershendes burimi35, une ne nje afishim kame than dhe prap them se per te gjitha duhet te dihet, por per kete duhet te mirret organet perkatse te zgjedhura nga populli, dhe te vihen te gjith para gjyqit, dhe ta marrin denimin e merituar, kurse metoda e juaj nuk me pelqen sepse gjdo njeri duhet te jet i barabart para ligjit, por ju dhe disa afishuas nuk po u jepni te drejt atyre qe po i akuzoni, qe ngrehin kunder padi ndaj juve, per te vertea apo te pa verteta eventuale, dhe sa humbeni kohe neper faqe te internetit ju keto padi beni neper gjyqe dhe perballuni me te akuzuarit, dhe jo ketu si qyqar mshifeni para llojllojsh nika. dhe metodat ju qe po i perdorni po i perngjaj kohes se gurit, sepse ne shtete demokratike edhe krimineli ka te drejt ne mbrojtje, dhe se me metoda te tilla qe i perngjajn diktaturave te ndryshme nuk do te keni perkrahje dhe sukses ne kete rruge.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Gjarperi shume gabim e keni !

Nese ju i keni duart e pasterta nga keto krime qe i jane bere popullit ..Cka po te djege ty qe neve te gjithe deshirojme ti dime me emer e mbiemer..!

Ne organet e sotme te policis jane shumica po ata..qe ishin spihune te felliqt.. edhe sot jau shohim sherrin po atyre..dhe ne te shumten e rasteve unmiku ka pranuar,po ata qe kane bashkepunuar ne udben serbe,dhe jo ata qe ishin ne vijen kombetare..kunder sllavizmit jo nacionalist Shqiptare..s' ekane gjetur vendin e tyre ne SHPK

Andaj edhe pse nuk shkruajme ketu ne vezhdimesi i lexojme..ata qe vrane me duart e tyre.shume bij e bija... Ata qe bene masakra bashke me masakruesit shkije..!

Si munde te i falish keta ore GJarperi ???????!!!!!

tani nuk ka shance te denojne organet unmikoviqe..pore Do vine dite..

S'eshte asgje e pamundur ne ket Jete..

Nje dite do i kthejne gishtat nga thembrat edhe keta okupatore

stinori
15.06.2006, 10:46:00
Shefqet Preniqi-Hade,ka punue nė zyre tė vendit Hade dhe nė Dobrosellė.
Feride Hyseni f.sh. Dėrvar ka diferencue publikisht njerzit atdhetar.

Halil Haliti-Beēuk,ka banue nė Prilluzhė-popullsi etnike serbo-malazeze.Ka qenė projugosllav dhe denoncues i tmerrshėm.Jeton nė Suedi

Shpetimi
15.06.2006, 11:25:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-15 10:46 :


Shefqet Preniqi-Hade,ka punue nė zyre tė vendit Hade dhe nė Dobrosellė.
Feride Hyseni f.sh. Dėrvar ka diferencue publikisht njerzit atdhetar.

Halil Haliti-Beēuk,ka banue nė Prilluzhė-popullsi etnike serbo-malazeze.Ka qenė projugosllav dhe denoncues i tmerrshėm.Jeton nė Suedi
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
________________________________________________

I nderuari Stinori, edhe pse unė pėrgjithėsisht i pėrkrahi mendimet e tua tė shprehura nė forum, kėsaj radhe unė nuk jam i pajtimit me formėn e denoncimit si antishqiptar tė pėrsonave tė lartshenuar.
Jo se kam dyshim se ata pėrsona mund tė mos janė fajtor, por i nderuari Stinori ti asgjė nuk shkruan se kur dhe si ata i sherbyen pushtuesit serb.
Nuk mund tė jet fakt i pranueshėm nga tė tjerėt vetėm e dhėna se Shefqet Preniqi nga fshati Hade paska punuar nė zyre tė vendit, ose se Feride Hyseni dhe Halil Haliti paskan diferencuar e denoncuar shqiptarėt.

Prandaj, nese duhet qė dikush tė denoncohet si bashkpuntor i pushtuesit serb, e si rezultet edhe tė bėhen publike emrat e mbiemrat e tyre, nė mėnyrė qė sot populli ta dij se kush ishin ata plangprishės shqipfolės, atėherė do ishte mirė sikur krahas publikimit tė emrave tė kėtyre spiunėve dhe tradhtarėve, tė tregohet me fakte se; kur, ku, si dhe kundėr kujt i kryen kėto poshtėrsi.
Ashtu siq e solli shembullin konkret i nderuari akulli_gl lidhur me torturat e ushtruara nga UDB-ashi Ismet Kastrati mbi njėrin nga ish tė burgosurit politik.

Shpetimi

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Shpetimi mė 2006-06-15 11:29 ]</font>

kastrati
15.06.2006, 12:37:00
Stinori mes tjerash postoi;

Vėllezėrit Shaban,Qazim dhe Azem-nuk jau di mbiemrin-nga Stanovci i Poshtėm.Kan pasė depo -shitje tė materjalit ndėrtimor nė Stanovc e pastj nė Vushtrri nė lokalet e koperativės Bujqėsore.
Dallohet Shabani i cili ishte i lidhur kėmbė e krye me shkje:Qytetaret e ati rrethi e dinė fare mirė se deri para lufte ai ka shėrby,bile gjat fushatės sė kėrkimit tė armėve, ai gjithė ka qenė si ndermjetsues.Pra shqiptaret ose i ka detyrue me i dorzue armet ose i ka shtie me pague sipas takatit-1500DM,1000,ose 2000DM.Ai ėshtė profesionist.

--------------------

Stinori,

mos rastesisht eshte mbiemri i tyre "rekaliu", nga se sipas pershkrimit tuaj ashtu duhet te quhen /forum/images/smiles/icon_wink.gif
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-06-15 12:43 ]</font>

stinori
15.06.2006, 13:16:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-15 12:37 :
Stinori mes tjerash postoi;

Vėllezėrit Shaban,Qazim dhe Azem-nuk jau di mbiemrin-nga Stanovci i Poshtėm.Kan pasė depo -shitje tė materjalit ndėrtimor nė Stanovc e pastj nė Vushtrri nė lokalet e koperativės Bujqėsore.
Dallohet Shabani i cili ishte i lidhur kėmbė e krye me shkje:Qytetaret e ati rrethi e dinė fare mirė se deri para lufte ai ka shėrby,bile gjat fushatės sė kėrkimit tė armėve, ai gjithė ka qenė si ndermjetsues.Pra shqiptaret ose i ka detyrue me i dorzue armet ose i ka shtie me pague sipas takatit-1500DM,1000,ose 2000DM.Ai ėshtė profesionist.

--------------------

Stinori,

mos rastesisht eshte mbiemri i tyre "rekaliu", nga se sipas pershkrimit tuaj ashtu duhet te quhen /forum/images/smiles/icon_wink.gif
&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-06-15 12:43 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

-----------------------------------------------------------------------------------

Ka mundėsi!

stinori
15.06.2006, 13:46:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Shpetimi afishoj me 2006-06-15 11:25 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-15 10:46 :


Shefqet Preniqi-Hade,ka punue nė zyre tė vendit Hade dhe nė Dobrosellė.
Feride Hyseni f.sh. Dėrvar ka diferencue publikisht njerzit atdhetar.

Halil Haliti-Beēuk,ka banue nė Prilluzhė-popullsi etnike serbo-malazeze.Ka qenė projugosllav dhe denoncues i tmerrshėm.Jeton nė Suedi
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
________________________________________________

I nderuari Stinori, edhe pse unė pėrgjithėsisht i pėrkrahi mendimet e tua tė shprehura nė forum, kėsaj radhe unė nuk jam i pajtimit me formėn e denoncimit si antishqiptar tė pėrsonave tė lartshenuar.
Jo se kam dyshim se ata pėrsona mund tė mos janė fajtor, por i nderuari Stinori ti asgjė nuk shkruan se kur dhe si ata i sherbyen pushtuesit serb.
Nuk mund tė jet fakt i pranueshėm nga tė tjerėt vetėm e dhėna se Shefqet Preniqi nga fshati Hade paska punuar nė zyre tė vendit, ose se Feride Hyseni dhe Halil Haliti paskan diferencuar e denoncuar shqiptarėt.

Prandaj, nese duhet qė dikush tė denoncohet si bashkpuntor i pushtuesit serb, e si rezultet edhe tė bėhen publike emrat e mbiemrat e tyre, nė mėnyrė qė sot populli ta dij se kush ishin ata plangprishės shqipfolės, atėherė do ishte mirė sikur krahas publikimit tė emrave tė kėtyre spiunėve dhe tradhtarėve, tė tregohet me fakte se; kur, ku, si dhe kundėr kujt i kryen kėto poshtėrsi.
Ashtu siq e solli shembullin konkret i nderuari akulli_gl lidhur me torturat e ushtruara nga UDB-ashi Ismet Kastrati mbi njėrin nga ish tė burgosurit politik.

Shpetimi

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Shpetimi mė 2006-06-15 11:29 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


-------------------------------------------------------------------------------

Shpetim

Ke tė drejt kur kėrkon tė dhėna plotėsuese,po mė qė kėtu po merremi mė shumė me analiza -pro e kundėr dhe se kėtu nuk jemi nė gjykatė,pastaj orjentimi juaj vetėm tek unė,mė bėnė te kuptoi se ju njihni ndonjė nga tė denoncuarit-edhe pse mund tė gabohem!?
Pastaj,ju duhet t'i keni shumė arsye qė p.sh-ta mohosh ndonjerin nga ata qė kam paraqitė.Kėtu nuk dua qė ;hajt veē tė them diēka,apo ta injoroi shpetimin apo dike tjetėr,por kam arsye objektive e subjektive qė tė ndalem mė kaq-pra me kėta njerėz duhet dhe duhet-patjetėr tė merret drejtėsia jonė sepse nė opinjon janė tė njohur.Pra kėtu s'kemi tė bėjmė me spiun pa peshė ,po spiun qė kanė bėrė shėrbime nė vazhdimėsi.Ju kėrkoni detaje tė shumta,e ato mund t'i nxjerr vetėm drejtėsia e shtetit,po unė po ju tregoi atė qė ju kėrkoni;kur ,ku,dhe kundėr kujtė-nė lokalet e UDB-ės,nė Mitrovicė e Prishtinė,kundėr rinisė shqiptare,para 1981,pas 1981 e deri tek lufta .Pra pas syprimimit tė Autonomisė sė Kosovės kan veprue nė forma tė ndryshme-gjithmonė nė favor tė shkaut.
Shoetimi ju mė paraqitni ndonjė arsye pėr ndonjėrin dhe nėse e keni tė arsyeshme unė do tė pajtohem ,ose do tė sqarohem-kaq

kastrati
15.06.2006, 13:58:00
Stinori

te ju them sinqerisht, pak po e teproni me keta emra qe ju i keni cek, nga se si qe qenka shpreh edhe dikush me lart, e ne baze te mungeses se argumentit se qfar detyrash kan kryer keta te apostrofuar, me perjashtim te Burhan Prishtina (nese nuk gabohem, ashtu e quante nje miku im ate ish inspektor te larte ne SPB-en e Mitrovices), te tjeret nuk kan pas ndonje ndikim, perveq qe kan qen rrogetar-anetar te partise komuniste.

sido qe te jete, une ate mjedis e njof shume pak per ti vlersuar keta te apostrufuar nga ju, por jam i bindur qe keta jen peshqit me te vegjel si sherbetor te shkieve, qka jan do krokodila shume shume me te mdhenje dhe me te rrezikshem e qe nuk po ceken fare /forum/images/smiles/icon_wink.gif

andaj, une tani po bindem edhe me teper, se nje numer jo i vogel i njerzve, me teper po apostrofohen vetem sa per gjelozi qe kan disa ndaj tyre, se sa qe kan pas ndonje rol te rendesishem ta lozin rolin e Spiunit apo Sherbetorit me ndikim te shkjaut /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ndoshta ju i njifni ne detaje dhe keni argumente, por qe mua ashtu po ma merr mendja /forum/images/smiles/icon_wink.gif

vllezrit Shaban, Qazim e ........ se nuk po kujtohen emri, me sa di une, e kan paguar bukur mire haraqin nga shkiet /forum/images/smiles/icon_wink.gif

stinori
15.06.2006, 14:26:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-15 13:58 :
Stinori

te ju them sinqerisht, pak po e teproni me keta emra qe ju i keni cek, nga se si qe qenka shpreh edhe dikush me lart, e ne baze te mungeses se argumentit se qfar detyrash kan kryer keta te apostrofuar, me perjashtim te Burhan Prishtina (nese nuk gabohem, ashtu e quante nje miku im ate ish inspektor te larte ne SPB-en e Mitrovices), te tjeret nuk kan pas ndonje ndikim, perveq qe kan qen rrogetar-anetar te partise komuniste.

sido qe te jete, une ate mjedis e njof shume pak per ti vlersuar keta te apostrufuar nga ju, por jam i bindur qe keta jen peshqit me te vegjel si sherbetor te shkieve, qka jan do krokodila shume shume me te mdhenje dhe me te rrezikshem e qe nuk po ceken fare /forum/images/smiles/icon_wink.gif

andaj, une tani po bindem edhe me teper, se nje numer jo i vogel i njerzve, me teper po apostrofohen vetem sa per gjelozi qe kan disa ndaj tyre, se sa qe kan pas ndonje rol te rendesishem ta lozin rolin e Spiunit apo Sherbetorit me ndikim te shkjaut /forum/images/smiles/icon_wink.gif

ndoshta ju i njifni ne detaje dhe keni argumente, por qe mua ashtu po ma merr mendja /forum/images/smiles/icon_wink.gif

vllezrit Shaban, Qazim e ........ se nuk po kujtohen emri, me sa di une, e kan paguar bukur mire haraqin nga shkiet /forum/images/smiles/icon_wink.gif
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


-----------------------------------------------------------------------------------

O kastrati,po ta pėrseris n'atė formėn si that edhe ju"Krokodila "tė mėdhej,dhe pikėrisht kėta janė m'u ata.Ata vllezėr si lanė deti,bile Shabanin kursesi-kėtė ua them me bindje.Ti po bindesh vetėm pėr B.Prishtinen(AAAAAHHHHHHHHH kastrati ti se di se ēka ka marrė ai me veti nat dynja!?Po ku e sheh ti dallimin mes B.Prishtinės dhe Enver Maxhunit.
Te na kastrati njė pjesė e fshatit kan pasė "Pobratima" do shkje dhe kuptohet se gjat luftės i kan ruejt ,po jo pa shėrbime,por kur jau kan ndrrue vendat kėtyre"Pobratimave" dhe erdhėn do tjerė i kallėn edhe ata.Po cilat kan qenė sherbimet qė u kan bėrė p.sh kanė tregue se kush ishte nė UēK etj,pra edhe kėta tre vllezėrit kan mundur ta pėsojnė kėshtu ,se pėr ndryshe-jo,jo jo,Shabani ėshtė "peshk i madh",pėr kėtė t'jesh i bindur se jo qė ja kam inati ndonjė gjė dhe as qė me ka bėrė gjė sepse s'ka pasė rast dhe edhe po tė kishte pasur rast s'kishte guxue-se e ka ditė tutėn(frigėn)hak

stinori
15.06.2006, 14:32:00
P.S.Lexoi tė gjitha afishimet kastrati se me nisė me tė paraqitė "peshqi tė vegjel" na merr shumė kohė .Unė s'u paraqita ishudhėheqėsa po UDB-asha qė si lanė deti

pirroja1
15.06.2006, 14:51:00
Pershendetje kastrati!

Jam kurreshtar ta dije se; cilet nga keta persona nga ky afishim i njihni, apo keni ndegjuar per ndonjerin nga ta?
______________
___________


KUSH ĖSHTĖ RAMIZ MURIQI?!


Ramiz B. Muriqi (1951) nga Koshutani i Rugovės, me banim nė Lagjen Fidanishte nė Pejė ka qene lidhje e ngushtė e Tahir Zemajt e Vesel Muriqit. Edhe para luftės i njohur pėr koketimet me organet e sigurimit serb dhe pėr marrje me kontrabandė me drogė, falsifikim devizash, rrahje e keqtrajtime tė shumta tė qytetarėve nė Pejė. Ramiz Muriqi ėshtė i vėllazėruar me Hysen Fazliun, apo siē njihet nė Pejė me emrin Hysen Maxhupi, me tė cilin bashkėvepron qe shumė vite. Mbi familjen e vėllezėrve Hysen e Ibrahim Fazlia, ka pasė kontroll direkt, oficeri i sigurimit serb tė Pejės, Sllavko Baleviq, tė cilėt kanė punuar dhe punojnė nėn urdhrat e tij. Hysen Fazlia gjatė muajve mars – qershor 1999 bashkė me Ramiz Muriqin ėshtė marrė me trafikimin e shqiptarėve nga Shqipėria pėr nė Itali, ku shumė prej tyre i mbytėn nė det, duke i kaluar ilegalisht me skafa. Pėrderisa, gjatė vitit 1998/99 pėr tė kaluar pėrmes Malit tė Zi, qytetarėt shqiptarė pėr tė pasė udhė pa pasoja nga policia serbe ėshtė dashur tė marrin vėrtetime tek gjinekologu Ibrahim Fazlia nė Pejė. Hyseni me Ramizin edhe para luftės bashkė janė marrė dhe merren me kontrabandė droge, armėsh etj. Ata janė tė pandarė nė veprimet e krimit tė organizuar dhe kriminalitetit ekonomik. Ramiz Muriqi me Hysen Maxhupin, Zenel Kelmendin e Hamid Kajtazin qė nga ditėt e para tė pasluftės nė lidhje direkte me Vesel Muriqin janė marrė me trafikim armėsh me shumicė, duke filluar nga revolet me shurdhues, pushkėt automatike deri tek armėt mė tė rėnda. Ramiz Muriqi ka edhe njė punėtori nė Pejė pėr prodhimin e pjesėve tė revoleve “TT” dhe atyre “shutgun”. Tė gjithė pjesėtarėt e grupit tė Ramiz Muriqit e tė Musajve tė Strellcit kane qarkulluar tė armatosur me revole e pushkė automatike, mortaja krahu, pushkomitralozė, me kėmisha antiplumb e gjėra tė tjera pa pasė asnjėherė probleme me “ligjin”. Disaherė janė zėnė edhe nga vetė policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i me armė tė tilla. Nuk ėshtė e qartė se kėta gangsterė kanė apo nuk kanė leje pėr veprime tė tilla nga ata qė janė tė ngarkuar pėr ruajtjen e rendit dhe qetėsisė nė Kosovė, apo kanė mbrojtjen e ndonjėrit prej tyre. Anėtarėt e kėtij rrjeti rregullisht marrin paga mujore nga Ramiz Muriqi. Kėta persona pase lufte vazhdimisht kanė qarkulluar me automjete me targa tė Malit tė Zi e Serbisė. Njė gjė tė tillė e dėshmon edhe fakti i gjetjes sė targave serbe e maqedone, drogės e armve nga policia gjatė bastisjes nė lokalin e Isuf Kelmendit nė Pejė, bazė ku rrinė Muriqėt e Kelmendėt, nė fillim tė vitit 2001: Targat serbe UR 120-70; BG 415-035; BG 361-973; BG 305-689; BG 423-714; BG 325-249; BG 144-805; BG 220-800; BG 136-279; BG 333-044; BG 203-419; BG 328-607; AR 181-33; NI 104-95; PE 136-00; targat maqedone SK 945-A9 dhe njė sasi droge, dy armė automatike dhe patentėshoferė e pasaporta fallso jugosllave. Ramiz Muriqi, mė 1 gusht 2000 nė Katundin e Ri nė Pejė tenton ta vrasė me armė zjarri qytetarin Shefqet Veseli nga Qyshku i Pejės, duke e plagosur nė shpatullėn e djathtė. Kėtė akt Ramiz Muriqi e kishte bėrė vetėm pse viktima Shefqet Veseli i kishte kėrkuar qė t’ia lironte rrugėn pėr tė kaluar, qė e kishte bllokuar me makinėn e tij “Ford Scorpio” nė mes tė rrugės. Mirėpo pas kėsaj Ramizi i afrohet Shefqet Veselit duke i thėnė “a e di kush jam unė dhe si guxon tė mė thuash ta largoj makinėn nga rruga”, duke e grushtuar, por edhe duke e qėlluar me armė. Mė 23 prill 2000, Ramiz Muriqi kishte mbajtur njė takim nė shtėpinė e tij nė Lagjen Fidanishte, ku merrnin pjesė; Rexhep Kelmendi- Xheka, Sadik Musaj, Vesel Muriqi, Sadik Muriqi, Mehmet Sadrijaj, Hysen Kurbogaj, Skėnder Muriqi, Ahmet Mala, Bedri Podrimēaku etj., rreth organizimit tė sulmeve kundėr disa pjesėtarėve tė TMK-sė. Ka dhene urdher personalisht per vrasjen e trimit AVNI ELEZI. Kete vrasje e kryen REXHEP KELMENDI-XHEKA nga Peja. Nė dhjetor tė vitit 2000, nė bodrumin e shtėpisė sė Rexhep Muriqit (kushėri i afėrt i Ramiz Muriqit), nė lagjen Fidanishte nė Pejė, policia e UNMIK-ut ka zbuluar njė poligon ku pjesėtarėt e grupit tė Vesel e Ramiz Muriqit kanė kryer stėrvitje me armė zjarri, me ē’rast ėshtė gjetur edhe njė sasi armėsh. Enver Shkreli nga Peja, pronar i kafiterisė “Elan” bashėkveprues i ngushtė i Ramiz Muriqit, i njohur si bashkėpunėtor i policisė serbe dhe kontrabandist nė zė. Nė lokalin e tij qė gjendet pėrballė Shkollės Bujqėsore nė Pejė, Enveri, u ofron shėrbime pa pagesė, pastaj u jep vetura, por edhe financime tė tjera. Vazhdimisht pėr nevoja tė Ramiz Muriqit me shokė ka bėrė dhe bėn kalimin e mallrave tė padoganuara nga Mali i Zi nė Kosove. Pėr t’iu bėrė barazpeshė UĒK-sė nėpėr fshatra, nė shtator te vitit 1998, policia serbe do t’i emėrojė pėrgjegjės nė radhėt e „policisė lokale serbe“ personat: Brahim Tetaj, Elez Balaj, Maxhun Muqaj (vella i Uke Muqajt-Prokurorit), Naser Hoxhaj, Sali Haxhosaj etj. Me keta persona Ramiz Muriqi ka edhe sot lidhje te ngushta pune dhe veprimi.


KUSH ĖSHTĖ VESEL MURIQI?


Vesel Muriqi, i lindur mė 15 mars tė vitit 1961, nė fshatin Koshutan, komuna e Pejės (tė zhvendosur me banim nė Vitomiricė), nga baba shqiptar dhe nėna serbe. I regjistruar nė librin amzė tė tė lindurve nė Zahaē me emrin Veselin Todoroviq (Todoroviq, mbiemri i vajzėrisė sė nėnės), kombėsia “jugosllave”, e mė vonė do tė marrė edhe emrin Vesel Muriqi (Muriqi, mbiemri i babės). Pėr periudhėn kohore deri nė vitin 1999, tė paktė janė ata qė e kanė ditur se ēfarė pėrkatėsie kombėtare ka Vesel Muriqi, pasi ai tėrė kohėn ka qenė i shoqėruar me serbė e malazez, shumica prej tyre mė postė zyrtare nė polici e administratėn jugosllave. Edhe ata pak shqiptarė me tė cilėt shoqėrohej Veseli i pėrkisnin tė njėjtės kategori shoqėrore. Duke gėzuar privilegjet e shoqėrisė sė kohės, Vesel Muriqi si punėtor i UDB-sė nė Pejė, qėndronte mbi ligjin, apo ligji mbyllte sytė para veprimeve tė tij, i pėrzier gjer nė maje me kontrabandė droge, armėsh, prostitucion e ēka jo tjetėr, pa u ndarė asnjėherė nga bashkėkombasit nga nėna Bozhana Todoroviq. Ndėrsa pas luftės del nė skenė me lansimin se Vesel Muriqi i paska shpetuar njė atentati dhe disa bashkėpunėtorėve tė tij nga ana e UĒK-sė. Mirėpo, fatin e Veselit nuk e paskan pas Bashkim Balaj, Rexhė Osaj, Sinan Musaj dhe Ramė Idrizaj. Njė lansim tė tillė, Vesel Muriqi e bėn nga kryqendra e Malit tė Zi, Podgoricė, nė fundin e vitit 1999, duke qenė nė “mbrojtje” tė ushtrisė dhe sigurimit serb, njėkohėsisht duke shfrytėzuar rastin sipas diktatit tė atyre qė e humbėn luftėn, pėr tė akuzuar persona tė njohur tė UĒK-sė, edhe nė Tribunalin e Hagės. Dhe, nė kėtė drejtim trumbetuesit mė tė medhenj do tė jenė Tahir Zemaj e Ramiz Muriqi me bashkėpuntorėt e vet. Duke parė rrjedhėn e mėvonshme tė ngjarjeve, shihet se denoncimi dhe akuzimi i bėrė nga ana e Vesel Muriqit (alias Veselim Todoroviq) ka pasė njė prapavijė tė madhe, me pasoja tragjike. Pėrderisa Vesel Muriqi, nė shtypin e kohės, sidomos nė “Bota Sot” lavdėrohet si njė shenjtor e luftėtar i dalluar pėr lirinė e Kosovės (jashtė saj), si i tillė gjen strehim dhe pėrkrahje nė Mal tė Zi, pa u ndarė asnjeherė nga sigurimsat serbė e malazez, duke kontrolluar vijat Titograd-Beranė-Rozhajė, pėr t’u futur herėpashere edhe ne Kosovė, gjė qė nuk ka ndodhur me persona tė tjerė. Gjatė qėndrimit nė Mal tė Zi, shumicėn e kohės nė Beranė, por edhe nė Rozhajė e Bellopole Vesel Muriqi organizon njerez tė veēantė nė rrjetin e mbledhjes sė informatave pėr shėrbimet sekrete serbe. Njėkohėsisht bashkė me ortakėt e tij serbė blen 60 hektarė mal nga komuna e Rozhajės, por qė mali gjendej brenda territorit tė Kosovės, pėr t’i pėrpunuar nė Mal tė Zi dhe futur nė Kosovė. Duke qenė gjatė gjith kohės nė krye tė agjendave pėr kontrabandė droge e armėsh, madje i zėnė disaherė radhazi nga KFOR-i dhe policia e UNMIK-ut, por i liruar menjėherė dhe duke i lėnė hapėsirė tė pakufizuar veprimi. Duke poseduar leje pėr armėmbajtje (revole, automatik, pancir) edhe kėndej e andej kufirit Kosovė - Mal i Zi, bile duke qenė pjesėmarrės nė njė varg aksionesh tė armatosura, edhe nė vrasje, tė cilat i kam paraqitur me lart. Vesel Muriqi ka lidhje tė mira me tre personat mė tė urryer nė komunėn e Istogut e me gjerė, veprimet kriminale tė tė cilėve i ka pėrjetuar nė kurriz popullsia shqiptare e kėsaj ane, siē janė Ahmet Mala, Muhamet Zekaj dhe Avdi Rexha, me tė cilėt ka mbajtur dhe vazhdon tė mbajė kontakte tė rregullta, si nė Mal tė Zi ashtu edhe nė Kosovė, tė cilėt pos tė tjerave i ndihmojnė edhe nė kontrabandėn e armėve e drogės nga Mali I Zi nė Kosovė.

Ahmet Mala, nga Istogu, bashkėveprus i forcave paramilitare serbe gjatė lufte nė Istog me rrethinė dhe njėri prej informatorėve kryesor tė kėsaj ane qė vazhdimisht kontakton me oficertė e MUP-it serb qė gjenden nė Mal tė Zi, ku qysh pas pėrfundimit tė luftės qėndron nė Rozhajė e Tutin pjesėn mė tė madhe te kohės. Nė Kosovė (nė Pejė e Istog) hyn vetėm pėr tė kontaktuar me lidhjet e shėrbimeve serbe. Me Ahmet Malėn, Vesel Muriqi ka lidhje tė ngushta pune.

Muhamet Zekaj nga fshati Sushicė (Istog), disa herė gjatė vitit 1998 i prezentuar pėrmes ekranit televiziv tė TV Beogradit, si shqiptar lojal i Serbisė. Bashkėveprues i forcave policore, ushtarake e paramilitare serbe gjatė luftės, tė cilin policia serbe e kishte caktuar edhe “mbikėqyrės” tė popullatės civile tė zėnė rob nga policia serbe nė Istog. Muhamet Zekaj bashkė me policin paramilitar Millosheviq e policė tė tjerė kanė dhunuar dhjetėra vajza shqiptare tė zėna rob.

Avdi Rexha nga fshati Staradran (Istog), bashkveprus i hapt i forcave serbe, tezak i inspektorit te MUP-it serbė Demė Muja, i cili edhe sot e kėsaj dite mban kontakte tė rregullta me inspektorėt e MUP-it serb Demė Muja e Raēiq qe gjenden ne Tutin.

KUSH ISHTE TAHIR ZEMAJ?


Tahir Zemaj, ishte i lindur mė 28. 12. 1952 nė fshatin Strellc i Epėrm tė komunės sė Deēanit me profesion ka qene ushtarak. Ka tė kryer Akademinė Ushtarake (drejtimi i kėmbėsorisė) nė Beograd nė vitet (1970-1974). Ka punuar si oficer i Ushtrisė Jugosllave nė vende tė ndryshme tė Jugosllavisė me detyra tė veēanta. Ka shėrbyer njė kohė nė Zajeēar, Knjezhevac dhe Negotin. Nga viti 1983-84, me gradėn major caktohet me detyrė nė Prishtinė, ku pėr disa vite ka qenė kryeshef i Qendrės sė Mbrojtjes Territoriale nė Hajvali, i emėruar nga ana e serbėve, nė krizėn mė tė madhe pėr Kosovėn. Tahir Zemaj ka qenė komandant i Njėsisė Speciale tė Policisė Jugosllave me veprim nė Kosovė, pėr shtypjen e “nacionalizmit dhe irredentizmit shqiptar”. Ishte ndėr oficerėt shqiptarė mė tė privilegjuar nga qeveria serbe. Kryesisht ka punuar nė linjėn e KOS-it me projektet e Klubit tė Ushtarakėve Serbė „Shigjeta e vdekjes“. Kjo ishte edhe arsyeja pse Tahir Zemaj shėrbente nė Kosovė. Si i tillė Tahir Zemaj nė krye tė Njėsisė Speciale tė Policisė merr pjesė nė drejtimin e operacionit per vrasjen e Rexhep Malės dhe Nuhi Berishės nė Prishtinė. Tahir Zemaj ishte i martuar me serbe. Gruaja e parė quhej Gordana Travica – Zemaj; ndėrsa e dyta Liljana Stankoviq – Zemaj. Pas lufte ai mori edhe nje shqiptare, si grua te trete. Krahas detyrave speciale ushtarake Tahir Zemaj nė fund tė viteve 80-ta lidhet ngushtė me nėntokėn jugosllave e ruse nė Gjermani, duke hyrė thellė nė rrjetin e trafikimit tė drogės qė i sillte fitime tė mėdha, rrjet ky qė edhe sot ėshtė funksional. Pėr kėtė, mė; 04. 05. 1988, Prokuroria Publike e Qarkut nė Prishtinė kishte ngritur aktpadi kundėr grupit tė Tahir Zemajt dhe Daut Kadriovskit, tė cilėt e mbanin linjėn kryesore tė kontrabandės me drogė nė relacionin Stamboll – Prishtinė – Beograd – Madrid - Itali. Destinacioni bazė i kėsaj vije tė trafikimit tė drogės ishte Italia. Nė aktakuzėn e shpallur publikisht mė 14 deri mė 19 korrik 1988, Prokuroria Publike e Qarkut nė Prishtinė kishte shpallur publikisht aktgjykimin kundėr 24 tė akuzuarve nga Kosova, pėr ēka Tahir Zemaj burgoset, por pas njė kohe tė shkurtėr nė rrethana misterioze i mundėsohet “ikja” nga burgu i Dubravės sė Istogut pėr tė kryer detyra tė veēanta. Kalon nė Republikėn Federale tė Gjermanisė dhe shumė shpejt i bashkohet prapė mafias nė Hamburg e Berlin, ku nė shėrbim tė vetin e kishte edhe bandėn e drejtuar nga Musajt e Strellcit. Atje vepron deri nė korrik tė vitit 1998 kur hyn ne Kosovs, me detyra tė sabotimit dhe dėshtimit tė luftės sė UĒK-sė. Gjatė qėndrimit dymujor nė Kosovė, Tahir Zemaj nė muajin gusht tė vitit 1998 dy herė kishte kontaktuar pėrmes OSBE-sė, me oficerin serb Vllastimir Gjorgjeviq - RAXHA, shef i resorit pėr Sigurim Publik nė Kosove. RAXHA karrierėn policore e filloi nė Zajeēar. Punoi nė Beograd me detyra tė veēanta, ku brenda njė kohe tė shkurtėr u gjet nė detyra tė larta tė shėrbimit policor serb. Ishte i ngarkuar pėr ēėshtje tė Kosovės, sidomos pėr ta shtypur kryengritjen e UĒK-sė. Mė vonė e shohim me detyra edhe nė Kosovėn Lindore. Vllastimir Gjorgjeviq, ishte edhe nė Isniq, kur u bė dorėzimi i armėve dhe iniciator pėr formimin e tė ashtuquajturės „lokalno obezbedjenje“ (polici lokale), tė pėrbėrė nga shqiptarėt lojalė tė Serbisė. Ne operacionin pėr eliminimin e UĒK-sė nė Rrafshin e Dukagjinit morėn pjesė mbi 15.000 policė, ushtarė e paramilitarė serbė. Nė kuadėr tė kėtij plani Tahir Zemaj organizoi dorėzimin masiv tė armėve tė fshatrave tė Rrafshit tė Dukagjinit nė Isniq dhe formimin e „policisė lokale serbe“, ku pjesa dėrrmuese e njerėzve qė i kishte caktuar Tahir Zemaj nė kuadėr tė Mbrojtjes Territoriale pas 15 gushtit 1998 pėr t’iu bėrė barazpeshė UĒK-sė nėpėr fshatra, nė shtator policia serbe do t’i emėrojė pėrgjegjės nė radhėt e „policisė lokale serbe“ personat: Brahim Tetaj, Elez Balaj, Maxhun Muēaj, Naser Hoxhaj, Sali Haxhosaj etj. Gjatė gjithė qėndrimit tė Tahir Zemajt nė Kosovė, i vetmi veprim (antiveprim) “ushtarak” ishte lėvizja e tij dhe ushtarėve tė tij nga Prapaqani deri pėrtej kufijve tė Kosovės. Mirėpo shumicėn e ushtarėve i braktisi nė Bjeshkėt e Nemuna, ndėrsa vetė me njė grup tė ngushtė prej 7-8 vetash, me ndihmėn e Ramiz e Sadik Muriqit, pėrmes Ministrit tė Punve tė Brendshme tė Malit tė Zi kaloi nė Shqipėri pėrmes pikės kufitare nė Han tė Hotit, kur, ne te vetmin rast nė histori dekorohet tradhtia. Pėr veprimet dezertuese dhe shkatėrruse tė UĒK-sė, Tahir Zemaj dekorohet nga kolonel Ahmet Krasniqi, me gradėn kolonel. Edhe pas pėrfundimit tė luftės (kur njė kohė qėndron nė Shkup) Tahir Zemaj, vazhdon veprimtarinė e vet, duke qėndruar nė krye tė kriminalitetit tė organizuar nė Kosovė, por njėkohėsisht duke pėrdor tė gjitha mjetet pėr shkatėrrimin e pjesėtarėve tė UĒK-sė. Duke organizuar marrjen e deklaratave tė ndryshme me dhunė, por edhe me pagesa tė majme deri nė 100 mijė marka gjermane, kinse persona tė caktuar tė UĒK-sė kanė kryer vrasje tė ndryshme gjatė luftės. Tahir Zemaj bashkė me Sadik Musajn e kane patur mik te ngushte zėvendėskomandantin e policise te rajonit te Pejes, i cili ishte nga Jordania. Poashtu Tahir Zemaj ka patur lidhje tė ngushta me policin ndėrkombtar, pakistanezin Vahid, me shėrbim nė policinė rajonale tė Pejės, i cili bashkė me pėrkthyesin Rifat Berisha nga Klina, nė Pejė gjatė viteve 1999 –2001 kanė marrė para tė majme pėr pranimin e njerėzve nė polici, duke tentuar me ēdo kusht mospranimin e pjesėtarėve tė UĒK-sė nė SHPK, por tė njerėzve tė shėrbimeve serbe. Edhe femrat qė janė pranuar nė SHPK pėrmes kėsaj linje sė pari ėshtė dashur tė kalojnė nėpėr “duart” e Vahidit, Veselit e Rifatit, duke paguar edhe tarifėn prej 500 – 1000 DM, varėsisht prej pamjes fizike tė tyre. Dhe nuk ėshtė ēudi qė pėrqindjen mė tė madhe tė vendeve nė SHPK nė rajonin e Pejės, e zėnė pikėrisht ato femra qė janė tė njohura pėr historitė e tyre me policė, sigurimsa e paramilitarė serbė.


MUSAJT E STRELLCIT


Anėtarėt e familjes Musaj tė Strellcit ka mė se dy dekada qė vazhdimisht kanė kryer veprime tė jashtėligjshme, duke kryer edhe vrasje, dhunime, plaēkitje, keqtrajtime etj., si nė fshatin e vet, si nė Kosovė, por edhe nė Perėndim, ku vetėm nė Zvicėr e Gjermani banda e tyre, ku merrnin pjesė edhe Sadik Musaj, Xheladin Musaj, Naim Musaj, Sami Musaj, Ismet Musaj, Agim Musaj etj., kanė kryer vrasje e plaēkitje tė dhunshme, pėr ēka janė dėnuar me shumė vjet burgim nga gjykatat e kėtyre vendeve, por burgimin asnjėherė nuk e kanė mbajtur nė tėrėsi. Nė vitin 1986, Musajt e kanė vrarė bashkėfshatarin e tyre Rrustem Mahmutdemaj, kurse Arif Mahmutdemajn e kanė plagosė rėndė, duke e therė me thika. Nė kėtė kohė e kanė vrarė edhe njė vajzė nė njė kafe nė Pejė. Mė 22 korrik 1996, Xhavit Musaj kishte konflikt me vėllezėrit Agron e Arben Bozhdaraj nė Strellc, nė tė cilin incident ishin pėrdor edhe armėt e zjarrit. Me 4 tetor 2000 Musajt e Strellcit e kanė therė me thika, duke e plagosė rėndė qytetarin Blerim Matoshi nga Peja nė vendin e tij tė punės. Mė 8 prill 2000, vajza S. L. punėtore nė barnatoren “Herbo Komerc”, nė Deēan derisa ishte nė vendin e punės kėrcėnohet, rrahet brutalisht nga vėllezėrit Musaj tė Strellcit, tė cilėt tentojnė ta marrin me dhunė. Vajza e sulmuar e paraqet rastin nė polici, por pas njė kohe detyrohet ta tėrheqė padinė nė presionin Musajve. Mė 18 korrik 2001, Sadik Musaj e merr me dhunė njė femėr tė njohur me emrin Afėrditė nga kafiteria “Las Pallmas” nė Pejė, tė cilėn e dėrgon nė shtėpinė e pabanuar tė Haki Povatajt nė Strellc, ku dhunohet gjatė tėrė natės. Mė 5 tetor 2000, Musajt e kanė rrahur rėndė gjyqtarin pėr delikte tė vrasjeve nė Pejė. Pėr veprimtarinė kriminale tė Musajve dėshmojnė edhe shkrimet e botuara nė shtypin zviceran tė kohės (vitet 90-tė) me titujt: - “Banda e shqiptarėve dhunonte, vidhte dhe vriste, por gjithmonė natėn” - “Gangu kosovar i dhomave tė fjetjes pėrsėri ringjallet nė Zvicrėn gjermane” - “Patriarkia e Gangut tė dhomave tė fjetjes lirohet nga burgu pėr mbajtje tė parregullt nė burg…”, ku kryeprotagonistėt e krimit tė organizuar ishin Musajt e Strellcit. Nė njė artikull tė botuar nė gazeten zvicerane “Tribune De Geneve”, mė 3 dhjetor 2000, duke iu referuar familjes Musaj me titullin “Njė familje kaq sharmante” ndėr tė tjera thuhet: Kalojn si kriminel nė Zvicėr. Me kthimin nė Kosovė, vėllezėrit Musaj janė gjendur nė zemėr tė qėrimit tė hesapeve me dhunė. Tek ne (ėshtė fjala pėr Zvicėr) ata kanė mbjellė terror nėn emrin GANG apo “Gangsterėt e dhomave tė fjetjes” …Duke hulumtuar arkivat, kemi zbuluar se aktivitetet e tyre kanė zėnė vend nė organet e drejtėsisė zvicerane e gjermane. Sadik Musaj, ka qenė nė tė njėjtin grup me disa nga vėllezėrit e tij dhe ai grup ėshtė i njohur pėr ne si “Gangsterėt e dhomave tė fjetjes”. Njerėz tė cilėt natėn hyjnė nėpėr ferma apo villa tė izoluara dhe terrorizojnė banorėt e tyre dhe ndonjėherė me ritualet e tyre i poshtėrojnė moralisht dhe i torturojnė para se tė plaēkitin dhe marrin paratė dhe tė zhduken nga vendi i ngjarjes. Vetėm nė Zvicėr, nė fillim tė viteve ’90, kjo bandė e kriminelėve ka kryer rreth 30 sulme tė kėtij lloji. Gjithsejt 12 shqiptarė tė Kosovės kanė qenė tė arrestuar, ndėr ta ishin gjashtė vėllezėr tė familjes Musaj. Tė dėnuar me shumė vite burgim nga gjykatat zvicerane dhe gjermane, ata ia dolėn qė tė kthehen nė vendin e vet. Ismet Musaj ka qenė i dėnuar mė 1995 nga Gjykata pėr Kriminelė e Kantonit tė Solyrės me 5 vjet burgim, tė cilit dėnim iu shtua edhe 2 vjet e gjysmė burgim nga Gjykata e Kantonit tė Sant Gallenit. Nė muajin qershor 1992 ai kishte marrė pjesė nė njė agresion tė njė piktori dhe gruas sė tij nė Laupersdorf, nė rajonin e Salerės. Ky ēift bashkėshortor ėshtė sulmuar nė mes tė natės. Burri ėshtė rrahur keq, ndėrsa gruaja ka pėrjetuar dhunime disa herė rresht.

I dėnuar nga Gjykata Kriminale e Pajernės.

Sadik Musaj i lindur mė 1964, i ardhur nė Zvicėr, si azilkėrkues politik nė vitin 1986 ai shumė shpejt u gjend prapa grilave (nė burg) pėr dhunim, hajni dhe lėndime trupore, para se tė lirohet mė 1991. Dy vjet mė vonė ai u gjend prapė para Gjyqit kriminel nė Pajernė, i akuzuar pėr thyerje tė njė karrocerie tė firmės "Broye" sė bashku me disa bashkatdhetarė tė tij dhe vjedhje tė njė ferme tė dy vėllezėrve fermerė nė Kantonin e Bernit. Pėr kėrcėnim me armė zjarri dhe me shrafcigerė pėr terrorizmin e kėtyre banorėve dhe pėr rrahjen e tyre me ēykė revoleje dhe mbylljen e tyre nė bodrum dhe nė toalet. Sadiku i mori 10 vjet burg pėr gangsterizėm, vjedhje dhe dėmtim tė pronės. Ai i mbajti tri vjetėt e para nė Burgun e Orbes nė Zvicėr, siē e konfirmon Andre Valton drejtor i burgjeve tė Kantonit Vaud, e mandej ai ka qenė i transferuar nė njė burg tė kantonit Cug.
Babai i Sadikut, Ramė Musaj ka qenė i dyshimtė pėr kontrabandė me drogė nga policia e Zvicrės nė fillim tė viteve 90-ta. Nė vitin 1992 ai ka qenė i arrestuar nė Klloten, nė momentin kur po pėrgatitej tė udhėtonte pėr nė Kosovė dhe me vete kishte njė sasi tė arit. I dėnuar me tri vjet burg nga Gjykata e Bremgartenit kantoni i Argaut ai ėshtė liruar shumė shpejt me pretekst se ishte i sėmurė rėndė.

Nga tė gjithė njerėzit e klanit tė tij mė i rrezikshmi del i biri i tij Xheladini. Nė vitin 1991 dyshohet tė ketė bėrė njė vrasje, ai ka qenė i arrestuar nė Solyre dhe i liruar pėr mungesė provash. Tri vjet mė vonė, po nė Solyre, ai ėshtė dėnuar, me disa vite burgim por prapėseprapė ai kishte ikur nga burgu. Me vėllain e tij, Samiun, ai u gjend nė Kėln tė Gjermanisė, ku kanė mbjellė terror para se tė arrestohen nė vitin 1992. Ata kalojnė nė gjyq, dhe lirohen nga njė shikues i armatosur (gjatė gjykimit) para syve tė gjyqtarėve dhe rojeve tė midis gjykatės sė kėtij vendi nė Kėln. Dhe, prej atėherė ata janė kthyer nė Kosovė.

Ndėr bashkėpunėtorėt mė tė ngushtė tė Ramiz e Vesel Muriqit dhe Musajve te Strellcit janė edhe vllezėrit Skėnder Azem Hoxhaj (1972), dhe Naser Azem Hoxhaj (1973) nga Strellci i Epėrm. Skėnder Hoxhaj ėshtė i njohur si bashkėpunėtor i hershėm i policisė serbe, sidomos prej vitit 1990 e kėndej. Prej vitit 1991 deri nė vitin 1997 ishte njėri ndėr informatorėt mė aktivė tė policisė serbe nė rajonin e Strellcit e fshatrat e tjera, nė aksionin pėr kėrkimin e armėve tek popullsia shqiptare, tė shifruar “Tragaq”, gjatė tė cilit dhjetėra shqiptarė u maltretuan e u torturuan barbarisht nė stacionet policore serbe. Sikurse i vėllai, edhe Naser Hoxhaj, organizator pėr dorėzimin e armėve tė fshatit Strellc, prej tetorit tė vitit 1998 deri nė pėrfundim tė luftės i uniformuar me uniformė tė policisė serbe dhe i sistemuar nė njėsitet e MUP-it serb nė Deēan (nė sektorin e tretė) vazhdimisht ka qarkulluar me automjete zyrtare policore serbe. Me policinė serbe nė Deēan, Naser Hoxhaj ka qėndruar e vepruar edhe nė kohėn e dėbimit masiv tė popullatės civile nė Shqipėri deri mė 12 qershor 1999, kur ka bėrė edhe djegien e dhjetėra shtėpive shqiptare nė Strellc tė Epėrm e tė Ulėt por edhe nė fshatra tė tjera, nė dhunime tė disa vajzave shqiptare bashkė me policinė serbe etj. Mė 5 mars tė vitit 2000, Mentor Istrefaj nga Strellci e kishte akuzuar Naser Hoxhajn pėr djegien e shtėpisė sė tij bashkė me policinė serbe dhe shtėpive tė tjera tė lagjes Istrefaj, mirėpo ky i fundit e sulmon fizikisht. Gjatė pėrleshjes, Mentori e ther me thikė Naserin. Nė qershor 2000, Naser Hoxhaj, Sami Musaj e tė tjerė e rrahin brutalisht Mentorin nė shenjė hakmarrjeje, duke e kėrcėnuar se nuk guxon mė ta pėrmend djegien e shtėpisė. Agron Bajraj nga Strellci i Epėrm, i dėnuar para luftės disa here pėr vjedhje tė rėnda, bashkėpunėtor i policit serb Jokiq Veko, i perket ketij rrjeti... Me Muriqet vepron edhe Qazim Metė Idrizaj nga Strellci i Epėrm i cili gjatė luftės nė Kosovė ka vepruar nė kuadėr tė organizatės terroriste serbe “Dora e Zezė” qė ka vepruar nė Pejė, ku ndėr kryesorėt e kėsaj organizate ka qenė edhe inspektori i MUP-it serb tė Pejės, Hamda Musiq, shok i ngushtė i Qazimit.DISA NGA "TRIMAT" E RAMIZ MURIQIT!!!KUSH ĖSHTĖ FATMIR FERIZI?!


Fatmir Ferizin nga lagjja Kapeshnicė e Pejės, tė gjithė nė Pejė e mė gjerė e njohin si bashkėpunėtor dhe bashkėveprues tė hershėm tė forcave serbe, madje edhe gjatė kohės sė luftės, i cili gjatė gjithė jetės sė tij ėshtė marrė me gjėrat mė tė ndyra. Fatmir Ferizi i ashtuquajtur “RASHA” gjatė luftės ishte i pandarė me policėt kriminelė serbė tė MUP-it tė Pejės Mishko Ivanoviq (Pejė), Miqo Martinoviq (Vitomiricė) dhe me kriminelin e njohur Vidomir Shalipur. Familja Ferizi apo siē njihet nė Pejė e mė gjerė Familja e Ullukxhinjve tė Pejės, ėshtė e njohur nė gjithė Pejėn si familje qė ka bashkėpunuar haptazi me policinė serbe. Janė marrė me kontrabandė tė drogės, tė veturave, tė tė hollave qė i kanė sjellė nga Nishi, por edhe qė kanė bashkėpunuar ngushtė me sigurimin dhe policinė serbe.

RIZA FERIZI, djali i axhės sė Fatmir Ferizit, i ashtuqujtur “KOSTA” bashkėveprues i forcave serbe para dhe gjatė luftės, ėshtė larguar nga Kosova bashkė me forcat serbe nė qershor tė vitit 1999, pėr t’u kthyer nė Pejė nė vitin 2001. Lokali i tij “Bar RATKO” (afėr spitalit tė Pejės), gjithnjė ka qenė ēerdhe e policve dhe punėtorėve tė sigurimit serb. Edhe mė 4 dhjetor 1998, Myrvete Maksutaj, vritet nga njėsia intervenuese serbe qė gjendej me qėndrim nė lokalin e “Kostės”, siē e thėrrisnin gjithnjė serbėt. I kėtillė ishte edhe Filo Ferizi. Njekohe, deri vone ka qene ne sherbim te plote te Ramiz Muriqit. Bashkėveprues nė vjedhjen e makinave tė shtrenjta, dėrgimin e tyre nė Shqipėri dhe kėmbimin me drogė gjithnjė do ta ketė djalin e Ramiz Muriqit, Musajt e Strellcit dhe njė varg banditėsh nė zė nga Shqipėria. Do tė vazhdon vjedhjet, plaēkitjet, dhunimet, trafikimin e drogės, pėr tė arritur kulmin me vrasjen kriminale tė ish-ushtarit tė UĒK-sė, Xhemajl Buēolli. Menjėherė pas lufte nė lagjen Kapeshnicė, Filo Ferizi, Nexhat Belegu, Mirsad Honsiq – „KALA“, me urdhėr tė Ramiz Muriqit nė Kapeshnicė e formojnė tė ashtuquajturin „shtab paralel tė UĒK-sė“ nė Pejė - „Kobra“, ku mblodhėn bashkėpuntorėt e policisė serbe pėr tė vazhduar avazin e mėhershėm tė maltretimeve tė qytetarve, kėrcėnimeve dhe plaēkitjes sė pasurisė sė tyre, sidomos tė asaj shtrese qė ua dinin bėmat e tyre me policinė e paramilitarėt serbė. Bashkėunėtore e kėtij shtabi ishte edhe Zyrafete Rraci - “Zuki”, e cila haptazi edhe gjatė lufteės ka shkuar me policė e paramilitarė serbė.


KUSH ĖSHTĖ MEHMET SADRIJAJ – “TUSHI”?!Mehmet Sadrijaj (1973) – “Tushi”, ėshtė nga fshati Lėbushė i Deēanit, me banim nė fshatin Kryshec tė Pejės. Nip i Ramiz Muriqit. Para luftės kishte lidhje tė ngushtė me shefin e Sigurimit Publik tė MUP-it tė Pejės, Bato Bullatoviq. Tushi bashkė me tė vėllanė mė tė madh Ilir Sadrijajn ka vite qė janė marrė me kontrabandė droge dhe me kriminalitet tė organizuar, duke qenė nė bashkėveprim tė ngushtė me Sadik Musajn, Xhavit Musajn, Xheladin Musajn, Sami Musajn e tė tjerė nė kuadėr tė mafias tė drejtuar nga Tahir Zemaj me qendėr nė Berlin tė Gjermanisė, tė cilėt ishin nė lidhje tė ngushtė me mafian serbo-jugosllave. Pėr shkak tė veprimtarisė sė tillė Ilir Sadriaj ėshtė dėnuar disaherė me burgim nga gjykatat gjermane, duke pėrfshirė edhe dėnimin e fundit me burg te perjetshem nga gjykatat gjermane bashkė me Xhavit Musajn (alias Xhavit Pashėn) e Strellcit nė vitin 1997, pasi ishin zėnė nga Interpoli nė Shkup. Edhe para kėsaj kohe nė Kosovė i arrestuar disaherė bashkė me Sami Musajn (gjatė viteve 1992, 1993) pėr akte kriminale. Me bashkėvepruesit e mėsipėrm. Mehmet Sadriaj nuk do tė ndahet asnjėherė as pas lufte nė Kosovė. Duke qenė nė lidhje tė ngushtė familjare me Ramiz Muriqin, si nip i tij dhe me veprimtari tė pėrbashkėt disavjeēare, Mehmet Sadriaj u bė njėri ndėr ekzekutuesit mė nė zė tė urdhrave tė Tahir Zemajt dhe Ramiz e Vesel Muriqit. Vlen tė theksohet se mė 26 tetor 2000 nė tubimin promovues tė LDK-sė tė mbajtur nė palestrėn sportive nė Pejė, kryetari i kėsaj partie Ibrahim Rugova truproje i kishte Mehmet Sadriajn “Tushin”dhe Fatmir Ferizin “Rashėn”, tė dy tė implikuar nė njė varg aktesh kriminale nė Pejė e mė gjerė. Mė 21 qershor 2000, rreth orės 17.00, Mehmet Sadriaj pas njė rrahje qė e kishte nxitur vetė nė Pejė, e qėllon me arm zjarri Blerim Elshanin, duke e plagosur nė kėmbė. Katėr ditė pas kėsaj, policia e UNMIK-ut e bastis shtėpinė e Mehmet Sadriajt nė Kryshec, ku e gjejnė edhe armėn gjysemautomatike me tė cilėn i kishte sulmuar Blerim e Adem Elshanin. Mė 26. 6. 2000 Mehmet Sadrijaj paraburgoset nga policia pėr t’u liruar pas disa ditėsh. Mė 26 qershor 2000, fill pas arrestimit tė Mehmetit, Sadik Musaj i ishte kėrcėnuar me likuidim fizik, prokurorit publik tė gjykatės nė Pejė, Flamur Kelmendit, qė tė mos merret me ta, nė tė kundėrtėn e pret vdekja. Nė ndėrkohė tre muaj pas vrasjes sė Virgjil Elshanit, ku nė dy tentim-vrasje ndaj Elshanėve merr pjesė edhe Mehmeti (Tushi), mė 4 janar 2001, nė orėn 17 e 15 minuta nga burgu hetues i Pejės arratisen Mehmet Sadriaj – Tushi nga Krysheci dhe Behar Badallaj nga Prizreni, tė dy tė akuzuar pėr vrasje, tė cilėve dikush prej personelit tė burgut ua kishte hapur portėn e burgut. Para se Mehmeti tė “arratiset” nga burgu, Sadik Musaj i Strellcit dhe Habib Gashi nga Qyshku i Pejės, prej orės 13.00 – 14.00, e kanė vizituar nė burg Mehmet Sadriajn – Tushin.KUSH ĖSHTĖ ILIR ISUFAJ – “ILIR SHTRIGA”?!ILIR ISUFAJ i njohur nė Pejė e mė gjerė me emrin “ILIR SHTRIGA”, i lindur mė 15. 8. 1974 nė Katundin i Ri tė Pejės, njihet si bashkėpunėtor i forcave serbe, i cili vazhdimisht ėshtė marrė me trafikun e drogės nė bashkėpunim tė ngushtė me Xhavit Musajn (Xhavit Pashėn) e Strellcit, Ilir Sadriajn, etj. Ėshtė i njohur sidomos pėr lidhjet e tij tė hapta me inspektorin e MUP-it serb tė Pejės, Dushko Armush. Motra e Ilir Isufajt (Ilir Shtrigės), Kymetja, gjatė tėrė kohės sė luftės ėshtė shoqėruar me policė e paramilitarė serbė. Kymete Isufaj e martuar me policin serb Pajo Radulloviq, me tė pėrfunduar tė luftės largohet pėr nė Serbi bashkė me forcat serbe. Ilir Shtriga, edhe pas lufte nė Kosovė e vazhdoi tė njėjtėn veprimtari, me tė njėjtin rreth bashkėvepruesish. Duke qenė i lidhur ngushtė me vėllezėrit Musaj tė Strellcit, Ramiz Muriqin, Mehmet Sadriajn (Tushin) dhe Habib Gashin e Ēyshkut, ka vazhduar kontrabandimin e drogės, armėve, plaēkitjeve tė armatosura, marrjen me prostitucion etj. Kėtu duhet pėrmend plaēkitjet arkave nė fabrikėn e Tjegullave nė Pejė (bashkė me Bedri Isufajn), nė degėn e Elektro-Kosovės nė Pejė etj., gjatė vitit 2000 dhe dhjetėra raste tė tjera tė plaēkitjeve me maska nė rajonin e Pejės. Ilir Isufaj (Ilir Shtriga) nė rrjetin e vet ka edhe njė grup kontrabandistėsh tė armėve dhe drogės nga Shqipėria. Ndėr bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė nė kėtė drejtim qė ia sjellin dėrgesat nė Kosovė janė shtetasit shqiptarė Luan Tobli (1974) nga fshati Metali, komuna e Hasit; Xhevahir Sylaj (1979) nga fshati Mejdan i Tropojės, dhe Shkėlzen Ukėperaj (1976) nga Hasi. Mė 30 tetor 2000 Ilir Isufaj, i kėrkuar pėr disa plaēkitje e vjedhje tė rėnda nė Pejė, zihet nga policia kosovare, duke hyrė nė pikėn doganore nė Pejė, me pasaportė tė huaj fallso me emėr tė serbit Goran Millaēiq, kriminel i njohur nga Katundi i Ri. Pėr falsifikim dokumentesh dhe sulm ndaj policėve, tė njėjtėn ditė Ilir Shtrigės i caktohet paraburgimi prej 40 ditėsh. Mirėpo, mė 24 dhjetor 2000, Gjykata e Qarkut nė Pejė, duke qenė nėn presion tė vazhdueshėm tė bashkėpunėtorėve tė Ilir Shtrigės (por flitet edhe pėr marrje tė shumave tė mėdha tė tė hollave nga ana e gjykatėsve) e liron si tė pafajshėm Ilir Isufajn – “Ilir Shtrigėn”, i cili nė bazė tė veprave pėr tė cilat akuzohej pritej tė dėnohej sė paku me 5 vjet burgim. Tė njėjtėn ditė e braktis Kosovėn dhe kalon nė Gjermani, ku ėshtė i martuar me njė gjermane, pėr tė hyrė herėpashere ilegalisht nė Kosove. Nė rrjetin e Ramiz Muriqit bėn pjesė edhe Fetah (Halil) Kamaj – me banim nė rrugėn “Avdullah Shabani”, nė Vitomiricė, i cili gjatė luftės ka vepruar me maska bashkė me forcat serbe.


VRASJA E VIRGJIL ELSHANIT


TENTIMVRASJA E PARĖ NDAJ FAMILJES ELSHANI


Mė 18 tetor 2000, nė orėt e mbrėmjes nė oborrin e shtėpisė sė vetė Isuf Elshani nga Ozdrimi (Pejė) e gjen tė vendosur njė minė teledirigjuese tė paaktivizuar, pėr ēka e njofton policinė nė Pejė, tė cilėt e bėjnė ēmontimin e saj. Akterėt, kur kishte dalė nga oborri i shtėpisė djali i Isufit, Demė Elshani, mbase pėr ndonjė gabim teknik nuk kishin mund ta aktivizojnė lėndėn plasėse, por as ta tėrheqin mė vonė, sepse ishte vėrejtur nga familjarėt dhe nė vendin e ngjarjes vie policia e SHPK-sė dhe UNMIK-ut. Sipas deponimeve qė do tė bėhen mė vonė nė polici, por edhe nė gjykatėn e qarkut nė Pejė, nga disa pjesėmarrėsit nė kėtė akt. Nė kėtė tentimvrasje kanė marrė pjesė Vesel Muriqi nga Vitomirica, Rexhep Kelmendi – “Xheka” nga Peja, Mehmet Sadrijaj – Tushi (operues me teledirigjues), Ilir Selimi nga Vitomirica e Pejės bashkė me tezakun e tij Hysenin nga Isniqi me banim nė Vitomiricė.TENTIMVRASJA E DYTĖ


Pas tentimit tė realizimit tė atentatit me lėndė eksplozive, nga grupi i lartpėrmendur pason atentati tjetėr, kėsaj radhe sulm me armė zjarri. Gjithēka ndodhi mė 24 tetor 2000, rreth orės 22.30 minuta nė qendėr tė Ozdrimit, me ē'rast nė dy veturat e vėllezėrve Elshani ėshtė qėlluar nga pusia njėkohėsisht nga 5-6 armė automatike. Si pasojė e kėsaj plagoset rėndė Visar Elshani, ndėrsa mė lehtė plagosen Demė Elshani dhe Ramadan Elshani (ushtar i Brigadės "Adrian Krasniqi" tė TMK-sė nė Istog). Kėtė akt e kryen Sadik Musaj, Mehmet Sadrijaj – Tushi, Vesel Muriqi, Rexhep Kelmendi – Xheka, bashkė me vėllain dhe njė nip tė vetin nga Potėrēi, Ilir Selimi, Hyseni dhe njė person tjetėr. Pasi familja Elshani i zbulon disa prej pjesėmarrėsve nė dy sulmet e lartcekura, e lajmėron rastin nė polici, me ē’rast arrestohen tre prej tyre (Mehmet Sadriaj, Ilir Selimi dhe Hyseni) tė cilėt nė policinė e UNMIK-ut e pranojnė pjesėmarrjen e vet nė kėto dy sulme, por dėshmojnė edhe pėr pjesėmarrėsit e tjerė, duke dhėnė edhe detajet, se gjatė tėrė kohės kanė komunikuar mesveti me radiolidhje, se e kanė formuar njė grup prej 30 vetash me qellim qė tė kryejnė atentate kundėr pjesėtarėve tė UĒK-sė, TMK-sė, por edhe tė LDK-sė pėr tė nxitur konflikte tė hapta mes tyre etj. Lidhur me kėtė rast inicohet procedura penale nė Gjykatėn e Qarkut nė Pejė.


ATENTATI I TRETĖ – VRASJA E VIRGJIL ELSHANITMė 10 nėntor 2000 (e premte), gjykimi kundėr personave qė ua kishin vėnė minėn nė oborr dhe i kanė gjuajtur me armė zjarri mė 18 e 24 tetor 2000, ishte paraparė tė fillonte nė orėn 12.00, por qė pėr arsye tė panjohura ishte shtyer nga gjykatėsi pėr dy orė. Nė atė gjykim Demė Elshani me babain e tij Isufin kishin pėr tė dalė nė gjyq si dėshmitar. Pas pėrfundimit tė seancės, rreth orės 16.20 min., duke u kthyer nga gjyqi, Elshani sėrish sulmohen me armė zjarri. Ata ishin duke udhėtuar me dy vetura: nė tė parėn ishin Isuf e Demė Elshani, ndėrsa nė tė dytėn Virgjil e Granit Elshani. Kur arrijnė nė Ozdrim, vetėm disa dhjetėra metra larg nga shtėpia e tyre, disa persona nga njė veturė „Alfa Romeo“ me ngjyrė tė bardhė (pronė e Musajve tė Strellcit), qė vinte nga drejtimi i Pejės, nė tejkalim e sipėr qėllojnė me armė automatike dhe bomba dore nė drejtim tė veturave tė Elshanėve. Nga shpėrthimi i bombės dhe plumbat e automatikut plagosėn rėndė Virgjil Elshani (19), ish-ushtar i UĒK-sė, i cili vdes pas 12 orėsh nė spitalin ushtarak tė KFOR-it nė Pejė dhe Granit Elshani (15), tė cilėt gjendeshin nė veturėn e dytė. Ndėrsa Demė dhe Isuf Elshani qė ishin mė pėrpara shpėtojnė, sepse vetura “Alfa Romeo” qė ishte nė tejkalim ndeshet ballė pėr ballė me njė makinė kombi qė vinte nga drejtimi i Mitrovicės dhe veturėn e mbulon zjarri. Shoferi i vetures “Alfa Romeo” nga tronditja qė merr nga ndeshja vetėm pas disa minutave qė e nxjerrin nga vetura vdes, ndėrsa tre tė tjerėt dėrgohen nė spitalin ushtarak italian. Nė veturė policia dhe KFOR-i gjejnė tri pushkė automatike me tre karikatorė rezervė, njė tjetėr pushkė automatike tė djegur nė veturė, njė revole gjysmautomatike dhe njė bombė dore. Kėsaj radhe kryesit e krimit ishin katėr persona nga Shqipėria: Fatbardh Gabraj (1979), nga fshati Geghysen me banim nė Tiranė, Gazmend Luma nga Bajram Curri, Shaqir Bajraj nga Tirana dhe njė person tjetėr.VRASJA KRIMINALE E XHEMAJL BUĒOLLIT NGA RAUSHIQI I PEJĖSXhemajl Buēolli nga njė familje e njohur e fshatit Raushiq tė Pejės, ishte njeri qė kurrė nuk ishte pėrzie nė punė tė dikujt tjetėr. Nė kohėn e luftės renditet nė radhėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Ndėrsa pas lufte i kthehet punės. Me djersė e mund duke punuar pandėrprerė fitonte kafshatėn e gojės. Por mizorisht ia ndėrprenė jetėn e punėn. Derisa mė 5 gusht 2000, ditė e shtunė, Xhemajl Buēolli si ēdo ditė ishte duke punuar (duke bartė zallė) tek Agim Ganiqi nė Pejė, pasdite, Fatmir Ferizi nga Kapeshnica e Pejės bashkė me tre persona tė tjerė nga Puka e Shqipėrisė shkojnė dhe e kėrkojnė Xhemajlin kinse pėr tė punuar diēka. Mirėpo, me t’u larguar Xhemajl Buēollin e vrasin dhe kufomėn e tij e hudhin nė njė pus (bunar) nė Brestovik tė Pejės. Prej kėtij grupi kriminelėsh (tre nga Peja e tre nga Shqipėria) dy arrestohen nga policia nė Pejė. Njėri prej tyre, Adrian Nela, tregon rastin e vrasjes, dhe nė bazė tė deklaratave tė tij gjendet kufoma e masakruar e Xhemajlit dhe e hudhur nė pus. Ndėrsa krimineli Fatmir Ferizi pas zbulimit tė vrasjes kalon nė Shqipėri, ku njė kohė qėndron tek Alfred Hasi nė Fushė Arrėz, bashkėpjesėmarrės nė vrasjen e Xhemajl Buēollit. E prej atje kalon nė Bosnje e pastaj nė Gjermani, ku qėndron deri nė shkurt tė vitit 2002, kur ekstradohet nga policia gjermane nė Kosovė.VRASJA MAKABRE NĖ STRELLCMė 14 shkurt 2001, nė orėn 24.30 minuta nga shtėpia e Musajve tė Strellcit shtihet me armė automatike nė drejtim tė veturės “Golf 2” me ngjyrė tė bardh, me regjistrim; 145-KS-660, me ē’rast vriten vajzat Sanella Koiq dhe Vjollca Krasniqi, plagoset rėndė Kastriot Krasniqi, ndėrsa mė lehtė Alban Mulliqi dhe Riēard Krasniqi, tė gjithė nga Peja. Djemtė qė i shpėtuan vdekjes kanė treguar se pesė tė rinjtė po shkonin nė aheng pėr ta festuar Ditėn e tė Dashuruarve dhe ishin ndalur rastėsisht para shtėpisė sė familjes Musaj qė gjendet bri rrugės magjistrale te stacioni i autobusėve. Mirėpo sapo vetura ishte ndalė nė parkingun mu para shtėpisė, pasi qė dikujt i kishte rėnė gaca e cigares nė veturė dhe vajzat kishin dalė jashtė pėr t’u shkundur, aty i kishte pritur breshėria e plumbave. Ata me vajzen e quajtur Sanella, e vdekur nė makinė, kishin udhėtuar deri nė Deēan pėr tė kėrkuar ndihmėn e policisė. Ndėrsa Vjollca kishte vdekur rrugės pėr nė spitalin e Prishtinės. Pėr kėtė vrasje, policia ka arrestuar Qazim Musajn dhe Isa Hoxhajn, tė cilėt edhe kėsaj radhe kanė pėrsėritur slloganin e njohur “na kanė sulmuar”. Ndėrsa nga Gjykata e Qarkut nė Pejė, dėnohet vetėm Isa Hoxhaj, i cili e merr pėrsipėr aktin e kryer, ndėrsa Qazim Musaj lirohet pa kusht. Gjatė procesit gjyqėor kundėr Qazim Musajt, pėr tė mos vuajtur dėnimin, mbrojtėsit kanė tentuar ta nxjerrin si person tė sėmurė mental, gjė qė ia kanė arritur, pas lėshimit tė diagnozės nga psikiatrja kroate Nada Morina, duke ia dhėnė asaj nje shume te konsiderushme marka gjermane mito.VRASJA E SADRI AHMETXHEKAJT NGA ISNIQI


Mė 10 korrik 2000, e martė, nė pikė tė ditės Besnik (Elez) Balaj nga Isniqi, nė tavernėn e lokalit hotelier “Deēani” nė tė hyrė tė Deēanit vrau publikisht me armė automatike bashkėvendėsin e vet Sadri Azem Ahmetxhekaj, luftėtar i UĒK-sė. Lidhur me vrasjen e Sadri Ahmetxhekajt, tė nesėrmėn mė 11. 7. 2000, zėdhėnėsi i Komandės Italiane tė KFOR-it nė Pejė, koloneli Xhanfranko Skalas i tha agjencisė ANSA se fill pas vrasjes ėshtė ndalur shqiptari Besnik Balaj, i cili iu dorėzua menjėherė policisė sė Kombeve tė Bashkuara. Por deklarimin e bėrė njė ditė pas vrasjes, zėdhėnėsi i KFOR-it e mohoi tė nesėrmen, duke thėnė se nuk ėshtė zėnė vrasėsi, por ėshtė marrė nė pyetje njė anėtar tjetėr i familjes Bala. Nė rastin konkret, pėrflitet se njė deklarim i tillė ėshtė bėrė me qėllim qė Besnik Balaj pas vrasjes makabre tė kalon nė Shqipėri pa therrė nė kėmbė. Baba i vrasėsit Besnik Balaj, Elezi gjatė luftės ka punuar haptazi me policinė serbe, sidomos me kryeshefin e sigurimit tė MUP-it nė Deēan Vukmir Mirēiq – VULA. Elezi e ka bėrė dorėzimin e armėve te policia serbe nė Isniq dhe ėshtė caktuar kryepolic lokal i Serbisė, pėr bashkėsinė lokale tė Isniqit duke poseduar librezė pėrkatėse, revole, por edhe pushkė automatike qė ia jep policia serbe pėr tė luftuar kundėr UĒK-sė.

Onfuri
16.06.2006, 07:28:00
Sikur e keni nisur ,kurė nuk mund tė mbrini nė numrin e dėshirur tė spiunėve , sipas qejfit tė A. Demaēit .
A mendoni ,pėrse more ?!

E shifrėn e qejfit tuaj , 60 % / 1200.000 tė popullatės me e bėrė shpiuna ,edhe tanjugu, pravda dhe zhemin zhibao me iu ndihmuar s'do e arini kurė .Mė dhimseni, se sikur duket mė shum po i shfryni budallallėqet e juaja ndaj njerėzve qė i njihni ( njetė sikur Jakup Krasniqi ,qė vrau shokun e fėmijrisė ,pėrse nuk e ka pranauar atė kohė , nė lojėn e futbollit ) ,se sa vėrtet pasqyroni realitetin .


Kur keni fakte , dėrgoni ata nė organet kompetente .
Nėse nuk dėnohet sipas qejfit tuaj , pa fare nuk do mbetėn .
Me rėndėsi ėshtė tė dihet dhe tė njihet opinioni se X-si ,Y-ni apo Z-ta u dėnu pėr kėtė akt e poshtėrsi Kombėtare e Atdhetare .

E mos llomotini e pėr pėrgojoni dynjanė vetėm pėrse i keni ndėgjuar emrin ndonjėherė nė ndonjė rrethanė e kohė .

Pra , punė e jo fjalė tė thata .

Shpetimi
16.06.2006, 10:41:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-15 13:46 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Shpetimi afishoj me 2006-06-15 11:25 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
stinori afishoj me 2006-06-15 10:46 :


Shefqet Preniqi-Hade,ka punue nė zyre tė vendit Hade dhe nė Dobrosellė.
Feride Hyseni f.sh. Dėrvar ka diferencue publikisht njerzit atdhetar.

Halil Haliti-Beēuk,ka banue nė Prilluzhė-popullsi etnike serbo-malazeze.Ka qenė projugosllav dhe denoncues i tmerrshėm.Jeton nė Suedi
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
________________________________________________

I nderuari Stinori, edhe pse unė pėrgjithėsisht i pėrkrahi mendimet e tua tė shprehura nė forum, kėsaj radhe unė nuk jam i pajtimit me formėn e denoncimit si antishqiptar tė pėrsonave tė lartshenuar.
Jo se kam dyshim se ata pėrsona mund tė mos janė fajtor, por i nderuari Stinori ti asgjė nuk shkruan se kur dhe si ata i sherbyen pushtuesit serb.
Nuk mund tė jet fakt i pranueshėm nga tė tjerėt vetėm e dhėna se Shefqet Preniqi nga fshati Hade paska punuar nė zyre tė vendit, ose se Feride Hyseni dhe Halil Haliti paskan diferencuar e denoncuar shqiptarėt.

Prandaj, nese duhet qė dikush tė denoncohet si bashkpuntor i pushtuesit serb, e si rezultet edhe tė bėhen publike emrat e mbiemrat e tyre, nė mėnyrė qė sot populli ta dij se kush ishin ata plangprishės shqipfolės, atėherė do ishte mirė sikur krahas publikimit tė emrave tė kėtyre spiunėve dhe tradhtarėve, tė tregohet me fakte se; kur, ku, si dhe kundėr kujt i kryen kėto poshtėrsi.
Ashtu siq e solli shembullin konkret i nderuari akulli_gl lidhur me torturat e ushtruara nga UDB-ashi Ismet Kastrati mbi njėrin nga ish tė burgosurit politik.

Shpetimi

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Shpetimi mė 2006-06-15 11:29 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


-------------------------------------------------------------------------------

Shpetim

Ke tė drejt kur kėrkon tė dhėna plotėsuese,po mė qė kėtu po merremi mė shumė me analiza -pro e kundėr dhe se kėtu nuk jemi nė gjykatė,pastaj orjentimi juaj vetėm tek unė,mė bėnė te kuptoi se ju njihni ndonjė nga tė denoncuarit-edhe pse mund tė gabohem!?
Pastaj,ju duhet t'i keni shumė arsye qė p.sh-ta mohosh ndonjerin nga ata qė kam paraqitė.Kėtu nuk dua qė ;hajt veē tė them diēka,apo ta injoroi shpetimin apo dike tjetėr,por kam arsye objektive e subjektive qė tė ndalem mė kaq-pra me kėta njerėz duhet dhe duhet-patjetėr tė merret drejtėsia jonė sepse nė opinjon janė tė njohur.Pra kėtu s'kemi tė bėjmė me spiun pa peshė ,po spiun qė kanė bėrė shėrbime nė vazhdimėsi.Ju kėrkoni detaje tė shumta,e ato mund t'i nxjerr vetėm drejtėsia e shtetit,po unė po ju tregoi atė qė ju kėrkoni;kur ,ku,dhe kundėr kujtė-nė lokalet e UDB-ės,nė Mitrovicė e Prishtinė,kundėr rinisė shqiptare,para 1981,pas 1981 e deri tek lufta .Pra pas syprimimit tė Autonomisė sė Kosovės kan veprue nė forma tė ndryshme-gjithmonė nė favor tė shkaut.
Shoetimi ju mė paraqitni ndonjė arsye pėr ndonjėrin dhe nėse e keni tė arsyeshme unė do tė pajtohem ,ose do tė sqarohem-kaq
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ ______

Jo Stinori, unė nuk i njoh asnjėrin nga tė apostrofuarit nga ti si spiun e bashkpunėtor tė pushtuesit, dhe nuk kam asnjė arsye qė ata ti marr nė mbrojtje.
Edhe babai im po tė kishte qenė bashkpuntor i armikut, unė kurr nuk do ta merrnja nė mbrojtje, e lerė mė njerzit qė unė as nuk i njoh, dhe as qė kam degjuar ndonjėherė pėr ta.
Pra, edhe njėherė tė siguroj zoti Stinori se unė nuk i njoh ata persona qė ti i akuzon si bashkpuntor tė pushtuesit. Ti sill kėtu argumente se si, ku dhe kur ata bėnė veprime antikombtare, dhe tė jesh i bindur se unė do tė tė besoj. Por jo kėshtu, vetėm me pėrmendjen e emrave tė tyre.
Mua nuk mė pelqen kur dikush vetėm i pėrmend emrin dhe mbiemrin tjetrit, e etiketon atė si UDB-ash apo spiun, por nga ana tjetėr nuk sjell kurrfarė faktesh plotėsuese se ēfarė spiunimi, torture apo tradhtie i bėri dikujt.

Zoti Stinori, besoj se edhe ti e din se deri mė sot drejtėsia (gjyqėsori) e Kosovės nuk e ka kryer detyrėn e saj pėr sa u pėrket fundrrinave shqipfolėse, por kjo farė "drejtėsie" ėshtė marrur vetėm me pėrndjekjen e ish luftėtarėve shqiptar tė lirisė, shumė nga tė cilėt i solli me pa tė drejtė prapa grilave.
Prandaj, apeli yt qė zbulimi dhe denimi i kriminelėve shqipfolės qė i sherbyen pushtuesit ti besohet drejtėsisė, jo se nuk ėshtė me vend, por fatkeqėsishtė ende nuk mund tė mendohet se kjo do tė ndodh.
Pėrderisa nė krye tė Prokurorisė dhe Gjyqėsorit tė Kosovės ende janė tė involvuar ish prokuror dhe ish gjyqtar shqipfolės tė cilėt me devotshmeri, ose mė mirė thėnė, me besnikėri qeni i sherbyen pushtuesit serb, atėherė unė pėrsonalisht nuk besoj se edhe pėr njėfarė kohe do tė hapen procedurat penale kundėr spiunėve dhe UDB-ashėve shqipfolės.

Zoti Stinori, sot nė institucionin e Prokurorisė sė Kosovės ėshtė i punėsuar si prokuror edhe "ish" prokurori publik i cili ishte si pėrfaqėsues i akuzės kundėr meje dhe shokėve tė mij.
Pra, si mund tė besoj unė qė ky ish prokuror publik i njėrės nga Gjyqet e Qarkut tė Kosovės mund tė hap hetime dhe procedura penale kundėr shokėve tė tij, apo edhe kundėr vetvehtės?!
Jo, kjo nuk mund tė ndodh, sepse siq thotė populli; "qeni nuk e han qenin", ose "sorra nuk ja nxjerr sytė sorrės"!

Besoj se kėsaj radhe nuk mė ke keqkuptuar zoti Stinori!

Pėrshendetje, nga Shpetimi

kastrati
16.06.2006, 13:57:00
pirroja1, pershendetjeAfishuar me: 15.06.2006 14:51
--------------------------------------------------------------------------------


Jam kurreshtar ta dije se; cilet nga keta persona nga ky afishim i njihni, apo keni ndegjuar per ndonjerin nga ta?
______________
___________


KUSH ĖSHTĖ RAMIZ MURIQI?!


dhe te tjeret

----------------------


pirroja1 pershendetje

menyre e spjegimit te ketyre te apostrofuerve eshte me e drejte, se sa disa qe vetem po i shenojn ca emra dhe njeriu nuk ka njohuri se me qfar jan marr apo qfar veprimesh supozohet se kan kryer /forum/images/smiles/icon_wink.gif

edhe per keta te apostrufuar nuk do te thot se qendrojne te gjitha keto fakte, por qe po supozojme se jan.

i mbetet drejtesise, gjegjesisht organeve gjegjese qe te merren me keta njerez dhe ne fund te bie aktgjykim mbi fajsin apo pafajsin e tyre, e tj. e tj.

por, une desha te them se nuk eshte korekte te apostrofohen njerzit pa pas argumente te sigurta dhe bindese, vetem e vetem sa per ti kompromitue, sepse kuptohet qe njerzit kan familje, farefis te gjere dhe shoqeri, andaj natyrisht qe ndikon shume keq ne mesin ku ai punon, jeton dhe vepron.

larga asaj te mendosh se une jam kunder te tilleve, qoft ai person edhe une personalisht, nuk kundershtoi, por me sa i lexova disa te cekur, besoj qe nuk jan edhe per "kurban" si thon populli, por qe edhe nuk kan pas ndonje ndikim apo veprim sa per nje akuze te tille.

nese neve i apostrofojme njerzit vetem se ai ka punuar ne nje zyre, institut apo shoqeri me serrbet, edhe burgu i GUANTANAMOS nuk do i perfshij te gjithe, ne anen tjeter dikush (nga kreret e larte te Kosoves) po bejne perpjekje kemngulese qe ti kthejne shkiet serish te vijne dhe te jetojne ne Kosove, kur neve e dijme qe shka qe ka mund te mbaj armen, nuk ka mbet pa u mobilizua /forum/images/smiles/icon_wink.gif

gjarperi
16.06.2006, 16:30:00
te pershendes malvesta, une te trgoj se askund nuk po me dhemb, dhe nja duhet ta dish se edhe 500000 faqe te internetit nese i shkruani emri im nuk do te gjindet, por mua po me dhemb se mu ata qe bashkpunuan dhe dhunuan pjesen ma te mire te kombit, tani disi po dalin si mbrojtes i tije vetem e vetem oer ti mshefur krimet e tyre dhe si preteks se gjeja po mbrojm vlerat e kombit, dhe nja mire e kie se nuk ka gjyqe sepse sikur te kishte pasur gjyqe keta te mjer qe mshifen pas nikave te ndryshem as qe kishin guxuar te bejne lista te llojllojshem se do kalbeshin neper burrgje per qpifje.

stinori
17.06.2006, 09:07:00
I nderuar shpetim,
Ju kini plotėsisht tė drejt,por nėse i keni lexuar afishimet e mia qė nga fillimi besoi se do t'ma konfirmoni arsyen se pse unė tash po e pėrkrahu afishimin tuaj tė fundit,sepse derisa njerzit jan nė gjendje qė nė mėnyrė indirekte tė me paraqesin ashtu siē tentoi "intrigantet*dhe tash s'u ndihet zėri,mua s'me mbeti gjė tjetėr vetėm ta ngacmoi pakėz plagėn.E di se kur t'i thuash dikujtė spiun duhen fakte pėr ēka isha dhe jam ,sepse po tė ishte vetėm me fjalė siē kishte thėnė "kastrati" si kishte zėnė Guantanamo.


kastrati,
Ty nuk te pėlqen kursesi!Pėr ty as B.Prishtina s'ka bė gjė!?Dhe nėse tė gjithė ēka unė i kam apostrofue s'kan bėrė hiq gjė,atėherė n'Kosovė s'kemi pasė spiuna! Pėr kėtė do tė isha shumė i lumtur!
Sipas teje,disa nuk mund tė jenė spiun vetėm se kan punue nė zyre vendi , ndonjė institucion apo shoqėri me serbet-pajtohem me ju plotėsisht edhe pse ju nuk e dini se ēfar pėrbindsha ishin kėta,por po e lė me kaq dhe s'po s'jellė asgjė mė tepėr.
Ju thoni se s'duhet komprimitue kėta njerėz sepse kėta paskan familje,tė afėrm, miqėsi e farefis!Shumė mirė kastrati! Po ata qė lan rininė e tyre nėpėr burgje-ata s'kishin familje? Ata s'kishin miq e farefis derisa kėta tė parėt dėfreheshin me rroga e honorare tė majme duke i shėrbyer shkaut,kurse kėta tė dytėt s'kishin bukė pėr tė ngrėnė,malltretoheshin e gjymtoheshin vetėm se kėrkonin liri,dhe mu kėta tė parėt edhe e shpallnin tradhėtar nė popull dhe sipas jush kėta spiun duhet prap tė jen nė pushtet,kurse kėta tė dytė duhet tėrrinė nė shtepi dhe izolimi i tyre duhet tė vazhdoi,pra kjo "terapi" fatkeqėsisht unė nuk kam shenja se po e lėshon kastratin-s'paku sipas afishimeve tė tija dhe nėse ėshtė kėshtu dhe me qė faktet vėrtetė duhen,atėherė me ēfar faktesh na del kastrati pėr kėta njerėz tė cilėt i quan ;Marksist-Leninist,prorus,e proshka,bile edhe prokinez etj.Pra fjalė jo tė rrugėve ,po fjalė tė UDB-ės dhe kush i paska bėrė kėto;sipas kastratit dhe disave-vetėm serbet se shqiptaret jo....jo se ne kemi qenė vetėm aty pari dhe s'kemi bėrė gjė-pra shipecat tonė janė tė pastėr sepse fajet i kan pasur vetėm naj Sinan Hasani,A.Shkriu,Burhan Prishtina etj,pra tė gjithė tė vdekur.Pse po e them kėtė?Sepse nė afishimin tim tė parė ,kur paraqita tre emra,vetėm B.Prishtina mė s'jeton dhe kėtu qėndron strategjia e kastratit kur thot se Burhani po,por pėr kėta tė tjerėt edhe pse ėshtė i rezervuar,prap nuk beson!E pse nuk beson sepse ata jan gjallė,bile Enver Maxhuni nė hierarki tė lartė,dhe pasi ėshtė gjallė ai s'ka bėrė gjė!? Pastaj tre vllezėrit nga Stanovci ai e di se si e kan mbiemrin,por se vetėm i duket dhe pohon se mos vallė jan "Rekali".Kastrati e di mirė se ashtu jan dhe e di se kush jan,andaj i vie keq dhe nė kėtė keqardhje ai kėrkon argumente,por te cilat s'do t'i merr nga unė sepse ai di edhe mė shumė se unė!Nėse s'di ,Kastrati e do copė e nė dorė dhe mua s'do me mbetej tjetėr(po imagjinoi)veē t'ia zė kėta dhe nė prezencė tė kastratit t'i marrim nė pyetje dhe kur kastrati tė ndėgjoi dhe sheh me -vesh dhe sy tė tijė,atėherė tė bindet,por kjo ėshtė metodė jodemokratike dhe absurde dhe s'mund tė ndodhė.
Sido qė tė jet mendimet e mia i kam shprehė nė mospajtimet me "Intrigantet"-jo qė ata s'kishin tė drejt,por pėr faktin se u kam dhėnė prioritet ēėshtjeve tjera.E tash i dhash kėto mendime -su pelqyen! U sjellė emra s'u pėlqejnė-vallė ē'doni nga unė?Po e di!Doni argumente edhe pse unė s'po u dha "Gjurmė-ferkem",po ,po ua zė ujkun dhe ujkun se doni,e kur se doni ujkun shporruni se s'jeni pėr hiq gjė!?Kjo s'vlenė pėr tė gjithė po pėr disa qė sigurisht se kan frigė se mos po u figuroi emri i tyre,apo ndoshta veē e kan gjetė emrin nė listat e shpallura.
Nuk po te them ty kastrati pė nė pėrgjithėsi po mendoi ,e tash le ta gjejė ēdo kush vetėn se n'ēfar pozicione gjendet.
Dhe pėr fund jam i bindur se kjo temė ja vlenė tė mbyllet-s'paku me trendin qė ka.
Pėrshendetje

kastrati
17.06.2006, 11:34:00
Stinori

sinqerisht te pershendes dhe te jam mirenjohes ne reagimin tuaj ne postimin tim

e lexova me vemendje te tere tekstin, dhe natyrisht qe e kam per borxh ta pranoj se pjeserisht e keni me vend, me perjashtim te asaj pjesese ku une isha shprehe se; "nuk duhtet apostrofuar njerzit pa argumente", nga se te tillet kan familje,farefis dhe miqesi (ketu nuk e kam bere spjegimin e kjart, ku kam dashur te theme, po e perseris edhe njeher n e s e n u k j a n te t i ll e! qe te mos kompromitohen prara njerzve) /forum/images/smiles/icon_wink.gif

nuk e kam ceke se X apo Y jan te pafajshem, po as fajtor, nga se une edhe ata vllezerit qe ti i permendt nuk i njof ne thellesi, por qe nje mikun qe kisha kontakt me te, pas postimit tuaj te pare dhe emertimit te tyre, e pyeta nga se eshte nga e njejta komune dhe me afersisht ne fshatin fqinj dhe me spjegoj, por, i njejti u shpreh se nuk i njef per "peshq" te mdhenje, te cilet duhet goditur ne koke /forum/images/smiles/icon_wink.gif

i njejti si "peshke" te madh e permendi nje te ashtuquajturin Salih Krasniqi nga fsh.Breznice dhe familjen e tije me ca kusherinje, i cili pas hikjes se forcave serrbi, paska hik se bashku me ta, apo gjendet diku ne enklava serrbe duke jetuar, per te cilin edhe para lufte kam degjuar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

kalofsh nje vikend te bukur - Kastrati

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-06-17 11:38 ]</font>

stinori
17.06.2006, 13:08:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kastrati afishoj me 2006-06-17 11:34 :
Stinori

sinqerisht te pershendes dhe te jam mirenjohes ne reagimin tuaj ne postimin tim

e lexova me vemendje te tere tekstin, dhe natyrisht qe e kam per borxh ta pranoj se pjeserisht e keni me vend, me perjashtim te asaj pjesese ku une isha shprehe se; "nuk duhtet apostrofuar njerzit pa argumente", nga se te tillet kan familje,farefis dhe miqesi (ketu nuk e kam bere spjegimin e kjart, ku kam dashur te theme, po e perseris edhe njeher n e s e n u k j a n te t i ll e! qe te mos kompromitohen prara njerzve) /forum/images/smiles/icon_wink.gif

nuk e kam ceke se X apo Y jan te pafajshem, po as fajtor, nga se une edhe ata vllezerit qe ti i permendt nuk i njof ne thellesi, por qe nje mikun qe kisha kontakt me te, pas postimit tuaj te pare dhe emertimit te tyre, e pyeta nga se eshte nga e njejta komune dhe me afersisht ne fshatin fqinj dhe me spjegoj, por, i njejti u shpreh se nuk i njef per "peshq" te mdhenje, te cilet duhet goditur ne koke /forum/images/smiles/icon_wink.gif

i njejti si "peshke" te madh e permendi nje te ashtuquajturin Salih Krasniqi nga fsh.Breznice dhe familjen e tije me ca kusherinje, i cili pas hikjes se forcave serrbi, paska hik se bashku me ta, apo gjendet diku ne enklava serrbe duke jetuar, per te cilin edhe para lufte kam degjuar /forum/images/smiles/icon_wink.gif

kalofsh nje vikend te bukur - Kastrati

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kastrati mė 2006-06-17 11:38 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

------------------------------------------------------------------------------------
Edhe unė tė pėrshendes,
Tash po e pranojė arsyetimin tuaj dhe merre me mend sa po na kushtojnė gabimet nė tė shprehur,pėrceptim(pasqyrimin e ngjarjeve apo bėrja me gisht drejt individve),moskuptimi shpesh i terminologjisė e shumė , e shumė lajthitje tė ndryshme ,tė cilat i shprehim pėr t'i treguar vetėm trimėri njėri tjetrit.
Ju besoi dhe s'kam fakte se ju jeni nga ai rreth-pra ėshtė e natyrshme qė njeriu ka shokė e miq nga rrethe tė ndryshme tė Kosovės dhe mund tė informohet.Ju tani ma zgjidhet njė medyshje qė kisha pėr atė policin e quajtur Rexha,pra ėshtė i familjes se ati Salih Krasniqit.Kam dėgjue se ėshtė nė Amerikė!Ai bile ka qenė haptazi! Tani mos tė jen kėta tre vllezėrit objekt diskutimi,por pėr Shabanin s'ka forcė qė me bindė se s'ėshtė i tillė,edhe pėr tė tjerėt qė i kam cekė,por edhe tė tjerė qė s'do t'i ceku-vetėm nga fakti se s'do tė jem unė kėtu mė se budallai!Gjithmon duke i qėndruar besnik atyre ēka kam thėnė mė lartė se;"Kemi prioritete tjera"Se e kemi pague shtrenjėt si popull dhe dhashtė zoti e mos n'au pėrseritė kurrė"Nuk jam dhe s'do tė jem kurrė pėr hakmarrje-kurrėn e kurrės, sepse e di se si dhembė shpirti i njė nane-kėtė dhembje ma ka mėsuar nėna ime e ndjerė.E di se ēfar peshe tė dhimbjes ka marrė nė amshim!E di se mund tė lėshohem nė emocione tė rastit,por kurrė nė emocione tė thirrjeve pėr hakmarrje,kurrė nė emocione tė hiles dhe intrigave ,por e di edhe njė qė thot populli:"Qeni qė lehė s'te kafshon",me kėtė po them se ajo familja Krasniqi ka qenė e tillė,kurse mendoi se mė i rrezikshėm ėshtė ai qė ;"Hedhė gurin dhe mshefė dorėn",apo "Mė i keq ėshtė nxitėsi, se ai qė kryen vprėn".
Nėse ndokujtė ja merr mendja si njėrit mė lartė(onufri)se ne po llomotitim etj etj ai le t'na tregoi kahjen e drejt tė kėsaj teme,apo vėrtetė tė mbyllet fare sepse ne s'jemi objektiv dhe tė sinqert.Ne vuajm nga egot dhe tekat tona,ne kemi kontribue bukur mirė nė zbehjen e identitetit dhe traditave tona!Po ua jap vetėm njė shembull qė e kam ndėgjue nga babi im kur isha fare adeloshent.Pėr origjinalitetin dhe vulgaritetin tė me falni.
Nė fshatin tonė s'mbahet mend as nga tė paret qė ka pasė vrasje!Kėtė nuk e them pėr ngatrresa sepse ėshtė normale edhe pse prap se shoh qė ėshtė normale ,po ja qė ndodhin!
Tregonte babi;Nėri i fshatit tonė kishte pasur njė shokė shumė tė ngusht,sa qė as dashnija mes vllezėrve nuk ishte aq e madhe.Pas njė kohe u ndodhė njė ngatrresė e cila pėrfundon tragjikisht.Familja e gjėrė ,mė shkurt axha i kėti te fshatit tonė e vret axhėn e kėti tė fshatit tjetėr dhe bien nė hasmeri.Ky i fshatit tonė me familje mbyllėn dhe hynė nder besė dhe tė dyve u prishet shoqėria.Pas njė kohe ky nga fshati tjetėr bėhet pa qethė dhe me qė ishte mėsuar tė qethet nga shoku ,ose ta qethė atė,ikė nga shtepia dhe paraqitet para dyerve tė dorasėve.Me ta vrejtur tė gjithė familja mbyllėn,por ky thrret nė zė ,dhe ate vetėm shokun e tij.
Ja dialogun qė unė e kam trashigue:
O a po del,a jo....
Heshtje
Dil o hajvan se s'jam ardhė me t'vra!
Prap heshtje!
O dil o kali se s'um punon dora me t'vra!
Po ēka po don -thehet heshtja!?
Po jam ba pa qethė!
jo s'guxoi.......
Merre briskun e ec,po te pres tė dardha!
Dardha ishte pėrballė shtėpisė,dhe nga sjellja e shokut ai vendosė tė dal dhe duke shkuar nė drejtim tė dardhės,me frigė por duke mos e lėshuar nga sytė shokun,po afrohej,kurse ai ia kishte pritur;
Tybe se paskam ditė sa tutėz qenke se kurr s'te kisha bėrė shok!
Qysh po me thue ashtu? A e di ēka na ka ndodhė?
Po qysh se di po ēka kemi faj unė dhe ti? A pėr dy budallė me prishė dashnin qė kemi na mes veti a?
Po.....
Ec,ec qethėm dhe rruam tash dhe bani vaki e mė preve kun ta q. nanėn!
Hahahahah dhe jan marrė ngryk.
Pas pak kėto dy familje jan pajtue.Nismėtar dashnija dhe menēuria e tyre, familjeve dhe tė afėrmive tė tyre.


P.S. Vetėm naivi,intriganti,ipashpirti,gjakprishuri dhe tradhtarėt shtrijnė gishtin nė drejtim tė gabuar.Andaj nėse unė kam rėnė nė kėto nivele dhe paraqes njerėz pa bazė i tillė qofsha dhe si i tillė u harrofsha dhe pėrfundofsha

Burimi35
17.06.2006, 15:32:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gjarperi afishoj me 2006-06-16 16:30 :
te pershendes malvesta, une te trgoj se askund nuk po me dhemb, dhe nja duhet ta dish se edhe 500000 faqe te internetit nese i shkruani emri im nuk do te gjindet, por mua po me dhemb se mu ata qe bashkpunuan dhe dhunuan pjesen ma te mire te kombit, tani disi po dalin si mbrojtes i tije vetem e vetem oer ti mshefur krimet e tyre dhe si preteks se gjeja po mbrojm vlerat e kombit, dhe nja mire e kie se nuk ka gjyqe sepse sikur te kishte pasur gjyqe keta te mjer qe mshifen pas nikave te ndryshem as qe kishin guxuar te bejne lista te llojllojshem se do kalbeshin neper burrgje per qpifje.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Edhe kesaj her lajthove !
Shpifje esht, kur "Shpifet", thuhet diq qka nuk esht e vertet.
Personat e lartepermendur kan punuar per UDB-en.

Burimi35
17.06.2006, 15:56:00
Onfurit,

Sa Shqiptar, ne qoft se mund tu thuhet sa kan qen Shqiptar, kan punuar ne UDB-e esht veshtir te thuhet sot.
Perqindja mund te jet e madhe ,por jo edhe aq e madhe...

Sa kan qen, do te mund te themi ather kur te kemi identifikuar te gjith...

PARA DISA VITEVE!
Nje Gerk mu drejtua me ket thenje;
Ju Shqiptaret nuk keni Histori...
Ai mendim me ka shtyr qe te fillojm te ndertojm HISTORIN ,ashtu siq ka qen.
Niperit ,Sterniperit e tan, le ta din:
1.Kush ka luftuar per Qlirimin e Kosoves...
2.Kush ka Spiunuar per Serbin ose te tjeret
3.Kush ka Organizuar Tradhetin

Ne ndertimin e kesaj "HISTORIE-DOSJE" do te perdoren; materialet nga ARKIVI I POPULLIT...
PRA SHQIPTART HISTORIN NUK DO TA "NDIGJOJN" VETEM NEPER ODA , (METOD E POPUJVE PRIMITIV).
POR AJO MUND TE LEXOHET NE TE ARDHMEN EDHE NEPER LIBRA...
ASHTU SIKUR VEPROJN TE GJITH POPUJT E CIVILIZUAR...

Malvesa
17.06.2006, 16:09:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gjarperi afishoj me 2006-06-16 16:30 :
te pershendes malvesta, une te trgoj se askund nuk po me dhemb, dhe nja duhet ta dish se edhe 500000 faqe te internetit nese i shkruani emri im nuk do te gjindet, por mua po me dhemb se mu ata qe bashkpunuan dhe dhunuan pjesen ma te mire te kombit, tani disi po dalin si mbrojtes i tije vetem e vetem oer ti mshefur krimet e tyre dhe si preteks se gjeja po mbrojm vlerat e kombit, dhe nja mire e kie se nuk ka gjyqe sepse sikur te kishte pasur gjyqe keta te mjer qe mshifen pas nikave te ndryshem as qe kishin guxuar te bejne lista te llojllojshem se do kalbeshin neper burrgje per qpifje.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

ne fillim po te theme mos me shtrembero nofken ?!

Se kurre nuk kame folur gjuhen e vestave e vestanave..!!!
Une jame Malvesa (shqip) tingllon.

Atehere pusho..mos u beje merak aq shume pse shkruhet ketu per udbashet se ata jane me emer e mbiemer..shume teme e qelluar nga Burimi_35

Ore gjarperi...behesh kinse s'po e ditke se sa shume spiuj ka patur Kosova: Te theme dic ..me syte e mije i kame pare dokumentacionin e plaqkitur ne te 90- ne nje st. te policis nga nje Grup (ish te burgosur) te viteve te 80_ta :

Aty gjeta emra mesuesish..bile ishte edhe mesuesi im (spiun)

fshatare..e cka jo..ishin deklaratat e tyre te dhena ne polici..me nenshkrim .. te tyre bile..

Andaj ju Gjarperi mos i fshihni kembet..?! Nese emri i juaj i vertet nuk gjendet ne ato lista nuk ke pse merzitesh !

Dhe per fund..kane ndodhur tragjedi te medha..e per keto duhet lare me gjak e jo me lot..!


Malvesa

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Malvesa mė 2006-06-17 17:23 ]&lt;/font>

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Malvesa mė 2006-06-18 16:36 ]</font>

xharremi
17.06.2006, 17:05:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2006-06-17 15:56 :Onfurit,

Sa Shqiptar, ne qoft se mund tu thuhet sa kan qen Shqiptar, kan punuar ne UDB-e esht veshtir te thuhet sot.
Perqindja mund te jet e madhe ,por jo edhe aq e madhe...

Sa kan qen, do te mund te themi ather kur te kemi identifikuar te gjith...

PARA DISA VITEVE!
Nje Gerk mu drejtua me ket thenje;
Ju Shqiptaret nuk keni Histori...
Ai mendim me ka shtyr qe te fillojm te ndertojm HISTORIN ,ashtu siq ka qen.
Niperit ,Sterniperit e tan, le ta din:
1.Kush ka luftuar per Qlirimin e Kosoves...
2.Kush ka Spiunuar per Serbin ose te tjeret
3.Kush ka Organizuar Tradhetin

-------------------------------------------------------------------------------------
Burimi35

I tere teksti me pelqen shume.

-------------------------------------------------------------------------------------


-------------------------------------------------------------------------------------
E sidomos kjo ketu me pelqen me se shumti:

Ne ndertimin e kesaj "HISTORIE-DOSJE" do te perdoren; materialet nga ARKIVI I POPULLIT...
PRA SHQIPTART HISTORIN NUK DO TA "NDIGJOJN" VETEM NEPER ODA , (METOD E POPUJVE PRIMITIV).
POR AJO MUND TE LEXOHET NE TE ARDHMEN EDHE NEPER LIBRA...
ASHTU SIKUR VEPROJN TE GJITH POPUJT E CIVILIZUAR...

-------------------------------------------------------------------------------------

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

cercizi
19.06.2006, 12:05:00
Ne lidhej me temen.,,
Ne mes te tjereve kemi edhe AJVAZ MURSELIN,i cili per shteet te vetin-serbin,na shante nenen Shqiptare.Torturat e ketij te shituri per armikun tone shekullor ishin aq shtazarake sa nuk munde t“i pershkruaj.
Ne biruca(qeli)na thoshin te inervestuarit para nesh, erdhi trup roja i rrahman morines.Me kete e kuptonim te intervistuarin nga ky serbo fil(AJVAZ MURSELI) per torturat qe kishte marre ne zyren e intervistes, dhe metoda sado mazohiste qe perdorte ndaj te burgosurve politike, apo atyre qe ua prishnin bashkim vllaznimin sojitt te Ajvazit.

grepi
14.11.2007, 22:40:00
Jeta e Fadilit mes Josif Titos dhe Enver Hoxhės


11-11-2007


E-mail Print
Komentet Komenti juaj + -Fadil Hoxha
Akuza: Enver Hoxha ose Koēi Xoxe spiunuan Fadilin te jugosllavėt

Libri "Fadil Hoxha, siē e njoh unė", tenton tė nxjerrė nė pah tė vėrtetėn rreth Fadil Hoxhės. Autori Ekrem Murtezai, shef kabineti dhe kėshilltar i ish-udhėheqėsit komunist dhe nė kėtė mėnyrė do tė balancojė mendimet kundėrthėnėse qė janė shfaqur deri me tani rreth personalitetit tė Hoxhės.

Gazeta Ekspres / Prishtinė

Jeta dhe veprimtaria e njėrit prej njerėzve mė kontrovers nė Kosovė, ish liderit komunist Fadil Hoxha, vazhdon edhe sot e kėsaj dite tė qėndrojė e mbėshtjellė me njė hije misterioze. Janė shkruar libra dhe shkrime tė ndryshme lidhur me kėtė figurė, shumica e tė cilave janė ose pro ose kundėr tij. Filozofi i njohur kosovar Ekrem Murtezai, i cili pėr rreth pesė vite (1979–1984) ka qenė edhe shef i kabinetit dhe njėkohėsisht kėshilltar i Fadil Hoxhės kur ky ishte anėtar i Byrosė Ekzekutive, qė ishte pika mė e lartė nė karrierėn e tij politike, ka vendosur qė tė hedhė nė letėr mendimet e tij mbi Fadil Hoxhėn dhe pėrvojėn e tij si bashkėpunėtor i afėrt i udhėheqėsit komunist. Nė librin me titull "Fadil Hoxha, siē e njoh unė", libėr ky qė do tė dalė nga botimi pas disa muajve, pasi qė Murtezai ende nuk e ka pėrfunduar, tentohet qė tė vihet njė balancė nė qėndrimet e ndryshme mbi ish udhėheqėsin komunist.

Ai shprehet pėr gazetėn "Express" se Fadil Hoxha, apo si e quan Murtezai, komandanti i Ushtrisė Nacional-Ēlirimtare dhe organizatori i asaj qė mund tė quhet kryengritje apo revolucion i masave shqiptare tė Kosovės, ėshtė figurė markante, e cila nuk mund tė anashkalohet pėr askėnd qė ka aspirata ta shkruajė historinė mė tė re tė Kosovės. "Si njeri prej bashkėpunėtorėve mė tė ngushtė tė kryetarit tė Jugosllavisė Josip Broz Tito, Fadil Hoxha ėshtė padyshim njė figurė kontroverse.

Ky karakter kontrovers i personalitetit tė tij rrjedh, pėrveē tjerash, edhe nga fakti se veprimtaria e tij ėshtė shtrirė nė shumė fusha nė njė territor qė pėrfshin jo veē Kosovėn e sotshme por edhe mė gjerė, deri edhe nė pjesėn veriore tė Shqipėrisė", vlerėson filozofi Murtezai, I cili ėshtė edhe anėtar i Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės. Sipas tij, ky karakter kontrovers i Fadil Hoxhės rrjedh edhe nga fakti se gjatė periudhave tė ndryshme tė zhvillimit shoqėror-politik tė Kosovės e sė bashku me Kosovėn edhe tė ish Jugosllavisė, ka pasur pozicionime tė ndryshme, tė cilat i japin mundėsi ithtarėve dhe dashamirėve tė tij tė flasin nė mėnyrė supremative pėr Fadil Hoxhėn, si njėri, si politikan, si veprimtar, si shqiptar, por pse jo edhe si komunist. Murtezai thekson se kundėrshtarėt e Hoxhės e mohojnė atė qė ėshtė kryesore pėr tė, qė sipas Murtezait, ėshtė karakteri patriotik i veprimtarisė sė Fadil Hoxhės dhe pikėpamjeve tė tij.

"Karakterin patriotik tė Fadil Hoxhės, madhėshtinė e tij, e nxjerri nga fakti se brenda pėrbrenda ideologjisė komuniste, politikės socialiste, brenda pėrbrenda asaj qė ai i ka takuar, atij establishmenti, asaj strukture sociale politike, e baza e sė cilės ka qenė internacionalizmi, Fadil Hoxha prore ia ka dalė me sukses qė ta paraqes, ta mbrojė dhe ta avancojė kauzėn e shqiptarėve tė Kosovės, por edhe tė shqiptarėve jashtė Kosovės, atyre nė Luginėn e Preshevės dhe nė Maqedoni ku shqiptarėt siē dihet mirėfilli, atje nuk kishin gati kurrfarė tė drejta", pohon akademiku Murtezai. Nė veprėn "Fadil Hoxha, siē e njoh unė" theksi vihet nė paraqitjen e atyre tė dhėnave, e atyre fakteve, tė cilat janė mė pak tė njohura pėr opinionin e gjerė. Duke qenė bashkėpunėtor i Titos, anėtar i Byrosė Ekzekutive, kryetar i Kuvendit tė Kosovės, kryetar i Kėshillit Ekzekutiv tė Kosovės, komandant i Ushtrisė Nacional-Ēlirimtare, Fadil Hoxha, sipas Murtezait, gjithmonė nė fokus tė vėmendjes sė tij dhe veprimtarisė politike e ka pasur kauzėn e shqiptarėve, kauzėn e kombit, gjė qė Murtezai kėtė tenton ta dėshmojė me ato fakte qė i ka tė njohura. Murtezai gjithashtu flet edhe pėr Konferencėn e Bujanit dhe rolin e Fadil Hoxhės nė kėtė konferencė, pastaj pėr dobėsitė dhe vlerat e personalitetit tė tij, e po ashtu edhe pėr raportet e tij me dy udhėheqėsit komunist tė asaj kohe, Josip Broz Tito dhe Enver Hoxha.

"Ēėshtja e Konferencės sė Bujanit ėshtė e pashmangshme, nuk mund tė anashkalohet as Bujani prej Fadil Hoxhės e as Fadil Hoxha nga Konferenca. Ėshtė e vėrtetė se aty kanė qenė shkrues tė rezolutės Hajdar Dushi, Zeqirja Rexha dhe tė tjerė, por me sa di unė nga biseda qė kam pasur me tė dhe nga ajo qė kam lexuar del se Fadil Hoxha ka qenė 'Spiritus Movens', ka qenė ai shpirti lėvizės, ajo fryma e gjallė qė i ka dhėnė determinantat kryesore se si tė shtjellohet dhe formulohet rezoluta e Konferencės sė Bujanit", shprehet Murtezai pėr konferencėn, nė tė cilėn porosia kryesore ka qenė vetėvendosja e shqiptarėve tė Kosovės dhe bashkimi me Shqipėrinė, por qė nuk u arrit kurrė njė gjė e tillė. Murtezai tregon se Fadil Hoxha ishte takuar pėr herė tė parė me Titon nė Leskovc, atėherė kur ēėshtja e raporteve midis

Bashkimit Sovjetik dhe Jugosllavisė ishte ashpėrsuar deri nė maksimum dhe Jugosllavisė i kanosej rreziku i sulmit nga ana e Bashkimit Sovjetik. "Kur u zgjodh anėtar i Byrosė Ekzekutive nė Kongresin e madh nė vitin 1969 e deri me vdekjen e Titos, Fadil Hoxha ka qenė bashkėpunėtor i ngushtė i Titos, marrėdhėniet kanė qenė tė afėrta. Personalisht mund tė dėshmoj me pėrgjegjėsi tė plotė se pėr shumė ēėshtje lidhur me politikėn jugosllave e veēanėrisht me politikėn e Lidhjes sė Komunistėve dhe tė qeverisė jugosllave ndaj Kosovės, Titoja ėshtė konsultuar me Fadil Hoxhėn", thekson Murtezai.

Ndėrkaq, kur flet pėr marrėdhėniet e Fadil Hoxhės me Partinė Komuniste tė Shqipėrisė dhe me Enver Hoxhėn, Murtezai pohon se kur Partia Komuniste Jugosllave filloi t'i tradhtojė parimet mbi tė cilat ishte formuar Ushtria NacionalĒlirimtare e Kosovės dhe kur plasi lufta nė Drenicė dhe tė tjera raste qė dėshmonin se kauza shqiptare nuk ėshtė duke shkuar si duhet, Fadil Hoxha ka shkuar incognito tė Enver Hoxha dhe i ėshtė ankuar pėr gjendjen e keqe, tė padėshirueshme dhe tė papritur tė shqiptarėve. "Fatkeqėsisht nuk dihet kush, a Enver Hoxha apo Koēi Xoxe, tė dy apo vetėm njeri e kanė denoncuar Fadil Hoxhėn te OZNA e Jugosllavisė, e kanė lajmėruar kryepolicin e atėhershėm Aleksandėr Rankoviq, kurse ky e ka lajmėruar edhe njė polic tė egėr antishqiptar, i cili erdhi nė Prishtinė dhe e mori nė pyetje Fadilin", pohon ai. Pas rezolutės sė Informbyrosė nė vitin 1948, kur marrėdhėniet midis Shqipėrisė dhe Jugosllavisė erdhėn e u keqėsuan, sipas Murtezait, Fadil Hoxha tėrhiqet dhe nuk jep shenja tė animit kah Enver Hoxha dhe PPSH, ani pse, sipas fjalėve tė tij, njė kohė tė gjatė ėshtė luhatur, ka hezituar cilėn anė ta marrė, atė

tė Titos apo tė Stalinit. "Pasi qė ka pėrsiatur rreth dy muaj, ka vendosur tė pėrcaktohet pėr Titon dhe kjo automatikisht do tė thotė jo me Enver Hoxhėn, jo me Partinė Komuniste tė Shqipėrisė dhe pėr kėtė Enver Hoxha e akuzon Fadilin si titist", - thekson Murtezai.

Libri i Murtezait, siē pohon ai, ka pėr qėllim qė tė tregojė se Fadil Hoxha me gjithė dobėsitė qė janė shfaqur qoftė si personalitet, qoftė pėr arsye tė sistemit nė krye tė tė cilit ka qenė ai, prapėseprapė mbetet njė shqiptar i ndershėm, njė njeri qė jetėn e vet e ka vu nė shėrbim tė popullit. Libri qė tenton tė nxjerrė nė pah tė vėrtetėn rreth Fadil Hoxhės, sipas autorit Ekrem Murtezai, do tė shfaqė vlerat dhe dobėsitė e ish udhėheqėsit komunist dhe nė kėtė mėnyrė do tė balancojė mendimet kundėrthėnėse qė janė shfaqur deri me tani rreth personalitetit tė Hoxhės.


marre nga, Gazeta Shekulli

grepi

P.s
keta bashkpuntoret e komitetit te jugosllavis dhe bashkpuntor te tites, akuzojn dike tjeter per titizem, qfar sdin tek jugoshipecat /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Burimi35
15.11.2007, 12:05:00
MOTOJA E LIBRIT DHE E VEPRIMIT TE UDBASHEVE KA QEN DHE ESHT -UNE TE MBULOJ TY TI ME MBULO MU !
(ky liber ka te njetin qellim...)

Me ket moto Ish-Komunistet/Udbashet e Kosoves kan vepruar qe nga fillimi i viteve te nentdhjeta.
Kosova esht vendi i vetem ne Evrop ku mungon sqarimi i te kaluares(sqarimi i krimeve),pasi ish -Komunistet jan perpjekur dhe po perpiqen vemendjen ta bartin diku tjeter, pergjegjesin per Gjenocid ta bartin tek te tjeret.

grepi
15.11.2007, 22:16:00
Akuza: Enver Hoxha ose Koēi Xoxe spiunuan Fadilin te jugosllavėt

Libri "Fadil Hoxha, siē e njoh unė", tenton tė nxjerrė nė pah tė vėrtetėn rreth Fadil Hoxhės. Autori Ekrem Murtezai, shef kabineti dhe kėshilltar i ish-udhėheqėsit komunist dhe nė kėtė mėnyrė do tė balancojė mendimet kundėrthėnėse qė janė shfaqur deri me tani rreth personalitetit tė Hoxhės.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

P.s

vetem te shifesh se kush ka qen autori, pastaj sdo mend shume se qfar librash shkruan /forum/images/smiles/icon_wink.gif

kete far duhet derguar para Gjykates dhe te pergjigjen para popullit per krimet qe ben ndaj Shqiptarve ne Kosovė, preshev dhe Maqedoni dhe mal te zi ne emer te bashkimvllaznimit me jugosllavet !!
tash ekta akuzojn Enver Hoxhen, kjo vetem tek jugoshipecat ndodh !!

grepi, dora vetė

gjarperi
16.11.2007, 00:42:00
Te pershendes Malvesa, une kerkoj falje per shtrembrim te emrit, por kete nuk e kame bere me qellim, une jame luftar i ashper i atyre qe kontribuan, ne nje menyr apo tjeter per rexhimin e kaluar, por jame qe denimin e merituar tu ipet nga organet(perkatse) qe zgjedhen nga populli Shqipetar i Kosoves, e jo neper faqe te internetit, dhe me nga disa tellall,(e sidomos nga ata qe i perkasin te njejtes parti qe beri kete mjerim ndaj popullit Shqipetar te Kosoves por vetem me nje perde ndermjet),sepse eshte vertetuar, qe ata qe germazen ma se shumti, jane zbuluar se ata ishin ma te perlyerit, prandaj nga ky parim, jam i bindur se keta afishues nuk po kontribojn, ne luftimin e atyre qe e damtuan kete popull te vujtur me shekull, por ma teper po kontribojn ne nje ndasi, edhe ma te madhe dhe ne nje lufte te flliqur vllavrasese, prandaj cdo tentim qe te behet ky diferencim nga individ te caktuar, e konsideroj si tentim i mbulimit te krimeve te bera ne kete popull, por jam i bindur se do ti vije koha, qe cdo njeri te dale para gjygjit te drejtesis dhe zotit, si per te berat dhe per te pa berat.

Burimi35
16.11.2007, 14:08:00
Te pershendes Gjarper,

Kete qeshtje une e shofe krejt ndryshe e verteta duhet te del ne shesh.

Pse nuk mund te shtyhet te perhapet e verteta?
Esht e drejt e Brezave te rinje te din .
Ai qka kerkon te mos hapet e verteta ka nje interes...
E verteta dihet neper rrethe te ngushta , me ndimen e kesaj Teme mund te informohen edhe ata qka nuk kan arrit te dijn ose te informoht edhe Brezi i ri.
Kosova eshte nen Kontroll te Faktorit te huaj e Faktori i huaj munde te qendroj gjate ne Kosove...
Deri tash Faktori i huaj nuk esht interesuar te hetoj krimet e ish-Komunisteve !!!
Por te njetit i ka angazhuar te punojn per te.

Pse jemi te detyruar ta themi te verteten ?
Deri sa Fadil Hogja &amp; Co kan ndejt Gju me Gjy me Diktatorin Tito !
Mbi 400 mij Shqiptar (afer 30% e Banorve te Kosves) se pari jan Torturuar e mandej jan debuar per Turqi...
Morra nje shembull per nje period te shkurt.

surki-71
16.11.2007, 14:14:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Burimi35 afishoj me 2007-11-16 14:08 :

Te pershendes Gjarper,

Kete qeshtje une e shofe krejt ndryshe e verteta duhet te del ne shesh.

Pse nuk mund te shtyhet te perhapet e verteta?
Esht e drejt e Brezave te rinje te din .
Ai qka kerkon te mos hapet e verteta ka nje interes...
E verteta dihet neper rrethe te ngushta , me ndimen e kesaj Teme mund te informohen edhe ata qka nuk kan arrit te dijn ose te informoht edhe Brezi i ri.
Kosova eshte nen Kontroll te Faktorit te huaj e Faktori i huaj munde te qendroj gjate ne Kosove...
Deri tash Faktori i huaj nuk esht interesuar te hetoj krimet e ish-Komunisteve !!!
Por te njetit i ka angazhuar te punojn per te.

Pse jemi te detyruar ta themi te verteten ?
Deri sa Fadil Hogja &amp; Co kan ndejt Gju me Gjy me Diktatorin Tito !
Mbi 400 mij Shqiptar (afer 30% e Banorve te Kosves) se pari jan Torturuar e mandej jan debuar per Turqi...
Morra nje shembull per nje period te shkurt.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Po ne ate periudhe eshte tradhtuar DRENICA, sote nuk do ishim ne kete situat po mose te tradhtohej DRENICA.

kreksi
16.11.2007, 18:35:00
Sa ēudi eshte kjo pune, aty ne Drenice bash aty ku s'ka asnje shpirt shkau aty me se shumti paska shpiuna, ēudi kjo...ne vendet tjera si Mitrovice thote njeri po keta te mjer qka i ka shtye me u ba bashkepuntor te shkive ?
Ma se miri i paska punet Shqipria, me zero shpiuna, keta jane patriota jo si ne ne kosove...

cercizi
16.11.2007, 19:16:00
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/1.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/1.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/2.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/2.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/3.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/3.jpg

sigurisht qe udbashi ka emer dhe mbiemer

grepi
16.11.2007, 21:41:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
cercizi afishoj me 2007-11-16 19:16 :
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/1.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/1.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/2.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/2.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/3.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/3.jpg

sigurisht qe udbashi ka emer dhe mbiemer
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

z. Cercizi

keto gjera esht dashur, sepaku qe 3 muaj te jen ne shtyp dhe ne mediat elektronike !!
familja e Pacollit ka qen me serbi gjithmon dhe kjo tregon tash se kush i futi ne bisnes dhe per qfar qellimi !!

grepi, dora vetė

Xhuvanini
16.11.2007, 21:48:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
grepi afishoj me 2007-11-16 21:41 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
cercizi afishoj me 2007-11-16 19:16 :
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/1.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/1.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/2.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/2.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/3.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/3.jpg

sigurisht qe udbashi ka emer dhe mbiemer
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

z. Cercizi

keto gjera esht dashur, sepaku qe 3 muaj te jen ne shtyp dhe ne mediat elektronike !!
familja e Pacollit ka qen me serbi gjithmon dhe kjo tregon tash se kush i futi ne bisnes dhe per qfar qellimi !!

grepi, dora vetė
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pacolli ka shum shoke ne Kosove ,si psh Ekrem Lluken me ,,gjeneralet\\ e g...it prandaji ky nuk ka hy rastsishte ne politik,por per te kontrolluar bisnesin me klyshet e kariqve dhe llukiqve ,mos e fajsoni vetem Pacollin ,dhe si koalicion i i ardhshem mund te jet edhe akr/aak.

Xhuvanini
16.11.2007, 21:48:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
grepi afishoj me 2007-11-16 21:41 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
cercizi afishoj me 2007-11-16 19:16 :
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/1.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/1.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/2.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/2.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/3.jpg
http://www.lajmet.com/cutenews/data/upimages/3.jpg

sigurisht qe udbashi ka emer dhe mbiemer
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

z. Cercizi

keto gjera esht dashur, sepaku qe 3 muaj te jen ne shtyp dhe ne mediat elektronike !!
familja e Pacollit ka qen me serbi gjithmon dhe kjo tregon tash se kush i futi ne bisnes dhe per qfar qellimi !!

grepi, dora vetė
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pacolli ka shum shoke ne Kosove ,si psh Ekrem Lluken me ,,gjeneralet\\ e g...it prandaji ky nuk ka hy rastsishte ne politik,por per te kontrolluar bisnesin me klyshet e kariqve dhe llukiqve ,mos e fajsoni vetem Pacollin ,dhe si koalicion i i ardhshem mund te jet edhe akr/aak.

grepi
16.11.2007, 21:56:00
Xhuvanini del kaqusha

Pacolli esht par mbas lufte gati qdo dite me hashim Thaqin dhe jakup Krasniqin dhe PDK-cet tjer !!!

per hashim panlen sme habit fakti shume, por per Jakup Krasnqin po se Jakupi esht i hershem ne Vijen Kombtare sdhe ka heq nga UDB-a, keshtu qe habitesha se qfar e lidhe Jakupin tash me projugosllav !!
po nejse, gjithkush lidhet per tvetin !!

grepi, dora vetė

pirokseni
16.11.2007, 23:26:00
Ndryshuar


Rrufeja_123

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Rrufeja_123 mė 2007-11-17 05:40 ]</font>

Sternx
16.11.2007, 23:33:00
leni balit partite se u pa qe krejt hajna jane!

Lule Blini
18.11.2007, 14:28:00
Sha Zoten vetem mama jem po mungojka ketu...
Zoti ju paft me te mira... po ju more te mjer gjithe paskit qen UDB-sha cka po cireni sot... eh mjer njeriu qe nuk ka koke... e i mundon kembet...ai popull i cili nuk bashkepunon me armikun ati nuk i zgjat me shekuj roberia...
Jam shume e bindur secili ka qen nje vegel e shkaut... drejtperdrejt apo indirekt...
thone fjala eshte argjend... por heshtja ar... me mire te hesh sa njeriu kerkon me i q.... nonen s ka plumba...

laloni
19.11.2007, 16:03:00
A DIN DIKUSHE ME NA TREGUE SE KUSHE KA QENE BABA I ALUSH GASHIT (DEPUTETIT TE LDK)

EDHE KTU PASHE SHUME EMRA QE I NJEHE GATI KREJTE KOSOVA....
PO CKA NUK PO SHOHE SHUME KU JANE EMRAT E QATYVNE DRENIQAKVE TJERE PO MENDOJE ATYRE SPIUNAVE SE VETEM NJA E PASHE H.CERVADIKUN...E ATA TJERTE KUR PO I TREGONI ...:KUR DIHET SE NE DRENIC KA PASUR SHUME SPIUNA PREJ 70-VE DERI NGA FUNDI I 90-VE...

grepi
07.02.2009, 17:33:06
Betimi i mbajtur me fanatizėm


Ahmet Qeriqi |


(“Shoku Tito ne tė betohemi, nga rruga e jote kurrė nuk do tė largohemi”) Tashmė duket e largėt koha, kur tė gjithė nxėnėsit shqiptarė, por edhe tė kombeve tė tjera tė ish-Jugosllavisė, mėsuesit, arsimtarėt dhe profesorėt e tyre, kishin brohoritur me vjet tė tėra betimin pėrkushtues: “Shoku Tito ne tė betohemi, nga rruga e jote kurrė nuk do tė largohemi”.


Ishte ky betim pėr prijėsin e madh dhe njeriun “mė tė dashur” tė shumicės sė shqiptarėve tė Kosovės e mė gjerė. Ishte njė besė qė kombet dhe kombėsitė e vėllazėruara e tė bashkuara tė Jugosllavisė i kishin dhėnė dikur dhe nė njė kohė, prijėsit tė tyre shpirtėror, ideologut tė komunizmit jugosllav dhe kreatorit tė botės sė tė painkuadruarve, Josip Broz Tito, i cili vdiq nė verė tė vitit 1980. Dhe prej ditės sė vdekjes sė tij filloi tė vdiste e tė shpėrbėhej edhe sajesa artificiale e quajtur RSFJ.

Ēuditėrisht, kanė kaluar gati 30 vjet nga ajo kohė dhe figura e Titos ka mbetur e paprekur, e nderuar dhe e respektuar nė mendjet e robėruara tė nostalgjikėve titistė tė Kosovės, edhe pse kėtė krijesė tė komunizmit jugosllav nuk e duan as e deshėn compatriotėt e tij kroatė, as serbėt dhe askush nga kombet e ish-Jugosllavisė, pėrveē njė pjelle tė zezė nga radhėt e kombit tonė, pjellė kjo e cila edhe sot e kėsaj dite po i qėndron besnike bashkim vėllazėrimit nė formė multietniciteti, ashtu sikur edhe ishte betuar 30 vjet mė parė. Pionierėt e dikurshėm tė Titos, ata qė nė zemėr kishin bashkim vėllazėrimin, ata qė kishin dhėnė betim se edhe pas vdekjes do ta vazhdonin rrugėn e tij, sot i gjen kudo nė Kosovė, kudo, nė tė gjitha instancat vertikale e horizontale tė pushtetit, nėpėr ministri, nė vendet kyēe tė sigurisė, nė prokurori, gjykata, madje edhe nė ish-TMK e tani FSK, nė ish dhe tani policinė e Kosovės. Natyrisht se Titon nuk e kanė dashur tė gjithė pionierėt njėsoj, as tė gjithė shqiptarėt njėsoj, por duhet pranuar me keqardhje se e ka dashur dhe respektuar njė shumicė e konsiderueshme, po ajo shumicė skllave dhe besnike ndaj padronit, qė e kishte dashur dikur edhe baba Dovletin, madje njėherė e nė njė kohė ishte nisur pėr tė protestuar duke ecur me ditė tė tėra kėmbė drejt Stambollit, pėr tė mos lejuar tė hiqej nga froni njėri prej sulltanėve tė fundit tė Perandorisė, qė po jepte shpirt.

E ēuditshme ėshtė kjo e jona ironi e historisė. Dhe mė e ēuditshme bėhet sot kur klasa e titistėve tė dikurshėm, tani demokratė tė postuar nėpėr tė gjitha partitė politike, nuk tunden dot nga pushteti, qė ua kishte lėnė trashėgim Titoja i tyre i madh. Tani na kujtohet ajo shakaja e zezė dhe uloke e titistit, Xhavit Nimani, kur nė vitin 1981 i kishin thėnė se duhej tė jepte dorėheqje, edhe pse ai i kishte dėnuar me krejt forcėn demonstruesit, madje edhe kishte dhėnė urdhėr qė tė vriteshin e tė burgoseshin. Xhaviti nuk tėrhiqej. “Ai qi mė ka ulė kėtu, ai mundet me m’ hjekė prej ktu, kishte thėnė prerė, edhe pse ai qė e kishte ulur nė atė post kishte vdekur njė vit mė parė.
Edhe sot shqipfolėsit komunistė jugosllavė, shumė bijė dhe bija tė tyre, janė bėrė digė e fortė e multietnicitetit dhe pėrbashkėsisė, andaj edhe i kanė pėrforcuar pozitat nė tė gjitha instancat, andaj edhe duken qesharake nismat pėr dėnimin qoftė edhe verbal tė krimeve tė komunizmit jugosllav nga Kuvendi i Kosovės, se lėrė mė hapjen e dosjeve tė krimeve tė tyre. Andaj edhe sot i kėrcėnon deputetėt prokurori i dikurshėm dhe kishte dėnuar me vite tė tėra burg luftėtarėt e Republikės.
Se kush qėndron prapa kėtyre forcave edhe kjo dihet botėrisht, ashtu sikur dihet se kėta janė ata, nė tė cilat gjithnjė ka llogaritur dhe llogarit Beogradi. Te kėto kuadro tė famshme tė performuara, por aspak tė reformuara mbėshtetet edhe politika e “matur dhe e menēur” e multietnicitetit, e ideuar nga vendet e Evropės. Ata i pėrkrahin dhe i mbėshtesin fuqishėm njerėzit qė njėherė ulin shpinėn dhe lakojnė kurrizin, meqė nė kurrizin e tyre tė kėrrusur mund tė kalėrojė ēdo kush, ashtu sikur kalėrohet mbi kurriz tė kalit e tė gomarit.

Pėr ta, ėshtė me rėndėsi tė qeverisin si vasalė, ashtu sikur kanė qeverisur dikur. Ėshtė me rėndėsi tė zhvatin nga tė mirat materiale, qė marrin pėr shėrbimet e tyre, e sa pėr Kosovėn ka kush interesohet, le tė interesohen ata qė kanė dhėnė gjak, dhe ata qė kanė lėnė gjymtyrėt e tyre pėr kėtė liri me tė ardhme tė rrethuar. Titistėt kanė qėndruar anash nė kohė tė luftės, sepse luftėn nuk e deshėn, por nuk qėndruan anash kur u ndanė postet, sepse pėr ato poste kishin bėrė luftė politike gjatė tėrė jetės sė tyre.
Bijtė e Titos nuk pranojnė t’i dėnojnė krimet, qė ka kryer kundėr shqiptarėve “mė i dashuri, shoku i tyre”, sepse kėta janė vetė pjesė e aparatit kriminal, sepse janė kėta, qė kanė kryer urdhrat e padronit, janė kėta qė kanė vrarė demonstrues shqiptarė, qė kanė vrarė e zhdukur kundėrshtarėt politikė, qė kanė realizuar tė gjitha platformat antishqiptare tė Beogradit, qė kanė diferencuar shqiptarė me bindje nacionaliste e fetare, qė kanė pėrjashtuar nga shkolla mėsues e arsimtarė, sepse ata nuk kishin denoncuar se kush prej nxėnėsve kishte shkruar parullėn “Kosova Republikė”, qė kanė vrarė e kanė pushkatuar nacionalistė dhe hoxhallarė shqiptarė. Sot kėta po i shijojnė frytet e kėsaj republike, tė cilėn asokohe e shanin, e mohonin dhe betoheshin se kurrė Kosova nuk do tė bėhet Republikė, ashtu sikur bėn be sot Tadiqi dhe Qeveria e Beogradit.
Tashmė po shihet edhe mė qartė se ky soj i njerėzve ende ėshtė i fortė, edhe pse nė mesin e tyre ka depėrtuar ndonjė laraman politik, ndonjė ish i dikurshėm i burgosur politik, ndonjė komandant i ish-UĒK-sė e tė tjerė si kėta. Kur vjen puna tė dilet nė mejdan, kur vjen puna tė vendoset pėr dhe kundėr dėnimit tė krimeve tė komunizmit jugosllav, pse jo tė fashizmit jugosllav, sepse ajo ideologji pansllaviste antishqiptare nuk kishte asgjė tė pėrbashkėt me komunizmin e deklaruar, atėherė, mė vjen keq ta them, por dikush po e ha sapunin pėr samun, duke sajuar justifikime krejtėsisht qesharake.
Kosovės nuk ia sollėn lirinė bijtė e Titos, as hyzmeqarėt e pėrjetshėm tė bashkim vėllazėrimit, as komunistėt jugosllavė, as UDB-ashėt, as Lidhja Socialiste e Popullit Punonjės, as kumbarėt e Titos, Rankoviqit e Milosheviqit. Kjo tė pakėn ėshtė e qartė dhe nė kėto fakte nuk dyshon as ky soj i njerėzve, pa pikė morali njerėzor e kombėtar. Por lirinė e Kosovės po e nėpėrkėmbin edhe disa nga ata qė kanė marrė pjesė nė ēlirimin e saj.
Dhe ēdo kush qė mendon se mund tė barazohet viktima me xhelatin, se mund ta falė dhe ta amnistojė krimin pėr hir tė njė interesi apo pėr hir tė ruajtjes sė pozitės, se mund tė luajė me ndjenjat e mijėra shqiptarėve tė ndjekur, tė persekutuar, tė vrarė e tė masakruar, gabon rėndė, sepse secili mund tė falė pėr veten e vetė dhe jo nė emėr tė tė tjerėve, me qėllim pėr tė pėrfituar pėr veten, partinė apo klanin e tij. Nuk mund tė vazhdohet mė tej me praktika tė tilla, tė cilat nuk zgjidhin probleme por i shumojnė ato, ndėrkohė qė nxisin edhe mė tej mllefin dhe zemėratėn e popullit tė shumėvuajtur.

marre nga, dervina.com

grepi, dora vetė

rrefyesi
07.02.2009, 19:04:05
Bashkpuntore,bashkefajtore dhe sherbetoret e UDB-se,mjerisht Sot i ke edhe neper Institucionet kryesore te Shtetit te Kosoves.

TAFILIBRIGI
08.02.2009, 00:10:03
Xhuvanini del kaqusha

Pacolli esht par mbas lufte gati qdo dite me hashim Thaqin dhe jakup Krasniqin dhe PDK-cet tjer !!!

per hashim panlen sme habit fakti shume, por per Jakup Krasnqin po se Jakupi esht i hershem ne Vijen Kombtare sdhe ka heq nga UDB-a, keshtu qe habitesha se qfar e lidhe Jakupin tash me projugosllav !!
po nejse, gjithkush lidhet per tvetin !!

grepi, dora vetė

Or Grepi per her tpar qė ke fol drejt e korrekt (edhe un jam i kti mendimi) qė hashimi e fatmiri me dallavexhit e vet dojn meja kalu Fadilid e titistave.
Fadili e ilija(ali shukrioviqi)luftar te "popllit"e vllaznimbashkim te shkaut,e hashimiiii me fatmirin vllazni te eullexit. se hashimiiii e thot me plot gojen Eullex.
Ja vetem nje shembull te nje Profi shqiptar se ēka shkruan dhe argumenton.(profesor me dije e me tru e ma titull,jo si hashimiiii veē ni titull fallc e pa tru).Prof.Dr. Mehdi Hyseni

*** Kėtė minus politik, kombėtar dhe shtetėror, qė Kosova tė ecėn me hapa tė shpejtė drejt krijimit dhe konkretizimit tė “kombit tė ri kosovar”, pikėrisht e provojnė atributet shtetėrore tė saj, siē janė: /1/ Kushtetuta, /2/Flamuri, /3/Himni dhe /4/Stema e saj me karakter multietnik dhe pluralist kosovar, qė atributin e kombėtares shqiptare tė Republikės sė Kosovės e kanė pėrjashtuar nė tėrėsi, edhe nė aspektin doktrinar, edhe nė atė praktik tė pėrkufizimit dhe tė ushtrimit tė pushtetit shtetėror tė Kosovės.

*** Veē ndryshimit dhe mohimit tė simboleve kombėtare shqiptare, autorėt konstitucionalistė shqiptarė tė Kosovės me rastin e hartimit tė Kushtetutės sė shtetit tė ri, gabimin mė tė madh e kanė bėrė, edhe me sanksionimin e “klauzolės” juridike kushtetuese kundėr bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė, se :” 3. Republika e Kosovės nuk ka pretendime territoriale ndaj asnjė shteti ose pjese tė ndonjė shteti dhe nuk do tė kėrkojė tė bashkohet me asnjė shtet ose pjesė tė ndonjė shteti.” (Kushtetuta e Republikės sė Kosovės, Kapitulli I, Dispozitat themelore, Neni 1, paragrafi 3).

*** Ekspertėt konstitucionalistė shqiptarė tė Kosovės, para se ta shkruanin Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės, ėshtė dashur ta konsultojnė Kushtetutėn e Republikės sė Shqipėrisė, ku thuhet:” me aspiratėn shekullore tė popullit shqiptar pėr identitetin dhe bashkimin kombėtar:”(Shih: Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė/preambula/, “Pegi”, Tiranė,2002, f.5).
Mirėfilli, sikur specialistėt e sė drejtės dhe tė sistemit kushtetues tė Kosovės, paraprakisht ta kishin lexuar kėtė paragraf tė Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė (edhe pse kjo klauzolė pėr “identitetin dhe bashkimin kombėtar” figuron vetėm nė letėr, megjithatė, e ka efektin e vet si nė planin historik, ashtu edhe nė atė kombėtar dhe ndėrkombėtar, sepse vė nė dukje kėrkesėn dhe domosdoshmėrinė e pashmangshme tė zgjidhjes sė ēėshtjes kombėtare shqiptare nė Ballkan mos sot, nesėr), nuk do tė kishin rėnė nė gabimin e pakorrigjueshėm tė sajimit tė pėrkufizimit tė tyre “juridiko-kushtetues” dhe antikombėtar se :” 3. Republika e Kosovės nuk ka pretendime territoriale ndaj asnjė shteti ose pjese tė ndonjė shteti dhe nuk do tė kėrkojė tė bashkohet me asnjė shtet ose pjesė tė ndonjė shteti.” (Kushtetuta e Republikės sė Kosovės, Kapitulli I, Dispozitat themelore, Neni 1, paragrafi 3).
Ky ėshtė rreziku mė i madh, qė sot kanos qenien e gjithmbarshme kombėtare dhe shtetėrore, jo vetėm nė Kosovė, por nė mbarė hapėsirat e Shqipėrisė Etnike. E them kėtė, sepse ndryshimi i simboleve kombėtare dhe shtetėrore shqiptare, si dhe miratimi i Kushtetutės multietnike (pa atributet burimore kombėtare shqiptare), janė argumentet mė tė fuqishme, qė synojnė “kosovarizimin”, pėrkatėsisht “libanizimin” e kombit dhe tė shtetit etnik shqiptar nė Ballkan.
Me tė lexuar dhe analizuar vėmendshėm nė frymėn etike, kombėtare atdhetare shqiptare dhe profesionale Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės (tė miratuar mė 15 qershor 2008), fitohet pėrshtypja se pėrmbajtja e saj mė tepėr i ngjet njė pėrkthimi dhe imitimi tė dobėt tė gjuhės angleze, sesa ndonjė teksti burimor origjinal, tė shkruar nė gjuhėn shqipe nga konstitucionalistėt specialistė shqiptarė tė Universitetit tė Kosovės.

Mirėpo, ne nuk do tė pėrqendrohemi nė gjuhėn dhe nė stilin e papėrkryer juridik tė kėsaj kushtetute, sepse ka gabime tė shumta, tė cilat nuk i kuptojnė, as nuk i kanė tė qarta, as vetė autorėt e saj, se ēfarė kanė dashur tė thonė me pėrkufizimin e nocioneve juridike-kushtetuese. Pėr tė ilustruar kėtė nonsens tė deforrmitetit profesional, po citojmė vetėm kėtė shembull: “ 2. Republika e Kosovės ėshtė shtet i shtetasve tė vet...” (Shih: Kushtetuta e Republikės sė Kosovės, Neni 1, paragrafi 2.).

Ēfarė do tė thotė kjo “frazė juridike-kushtetues” pėr juristėt e sė drejtės kushtetuese se “2. Republika e Kosovės ėshtė shtet i shtetasve tė vet...”? – Kush janė ata “shtetasė” tė Kosovės? A kanė ata ndonjė emėr, apo ndonjė pėrkatėsi tė tyre?!

Si nė kuptimin e pėrgjithshėm, ashtu edhe nė atė vokabularit profesional juridiko-kushtetues, pėrkufizimi i “Republikės sė Kosovės si shtet i shtetasve tė vet”, ėshtė jo vetėm njė absurd, por edhe gabim lėndor, sepse ėshtė formuluar nė mėnyrė shumė tė pėrgjithėsuar. Kjo formė pėrkufizuese e atributit tė shtetėsisė sė Kosovės nė favor tė “shtetasve tė vet”, ėshtė shkruar, tamam nė frymėn e tendencės sė keqe tė legjitimimit dhe tė jetėsimit tė tezės antishqiptare “kombi kosovar”.

Mirėpo, ky ėshtė gabim sepse konstitucionalistėt nuk e kanė konkretizuar emėrtimin “shtetasve”, kur dihet se shtetasit e Kosovės kanė emrat e vet tė ndryshėm, tė pėrveēėm; kur dihet se nga shumica dėrrmuese (mbi 90% e kombit shqiptar) pėrbėhet struktura e shtetasve tė Republikės sė Kosovės. Prandaj, nė vend tė formulimit tė tillė, patjetėr do tė duhej, tė pėrfillej parimi kombėtar, dhe tė thuhet se : “Republika e Kosovės ėshtė shtet kombėtar shqiptar dhe i tė gjithė qytetarėve tė tjerė qė jetojnė dhe e pranojnė atė si shtet tė vetin”.


Shikuar, kombėtarisht, historikisht, juridikisht, politikisht, moralisht, demokratikisht dhe profesionalisht, kėshtu do tė duhej tė konkretizohej pėrkufizimi i shtetėsisė sė Republikės sė Kosovės, me emėr dhe me mbiemėr tė tė vėrtetė dhe konkret tė titullarit legal dhe legjitim tė saj-kombit shqiptar.

Pse kundėr bashkimit me Shqipėrinė?
Gjithashtu, nė kuadrin e kėtij artikulli, do tė citojmė edhe kėtė pėrkufizim tė gabuar (si mbi tė drejtėn historike, ashtu edhe mbi atė tė sė drejtės ndėrkombėtare), tė pėrfshirė nė dispozitat e Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės: “3. Republika e Kosovės nuk ka pretendime territoriale ndaj asnjė shteti ose pjese tė ndonjė shteti dhe nuk do tė kėrkojė tė bashkohet me asnjė shtet ose pjesė tė ndonjė shteti.”(Kushtetuta e Republikės sė Kosovės, Kapitulli I, Dispozitat themelore, Neni 1, paragrafi 3.).

Ē’ ėshtė e vėrteta nė brendinė e kėtij paragrafi nuk pėrmendet emri Shqipėri, as nuk thuhet se Kosova nuk do tė bashkohet me Shqipėrinė, mirėpo, kjo nėnkuptohet sepse Kosova nuk ka me kė tjetėr tė bashkohet veēėse me Shqipėrinė ngase kjo historikisht, etnikisht dhe territorialisht i pėrket Shqipėrisė etnike, jo Serbisė dhe shteteve tė tjera fqinje sllave. Kėtė tė vėrtetė e dinė edhe armiqtė, jo vetėm shqiptarėt e Shqipėrisė.

Ngarkesa e vetvetes me marrjen pėrsipėr tė njė obligimi tė tillė nga Evropa dhe nga bashkėsia ndėrkombėtare, se Kosova nuk do tė bashkohet me asnjė shtet fqinj, e as me Shqipėrinė, ėshtė e gabueshme dhe tejet iracionale, sepse nė afat tė gjatė paraqet njė rrezik tė madh pėr shkolonizimin, pėr vetėvendosjen dhe pėr zgjidhjen e ēėshtjes kombėtare shqiptare nė Ballkan.

Pavarėsisht nga ushtrimi i trysnisė dhe i diktatit tė jashtėm, “klauzola” kundėr bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė, kurrsesi nuk ėshtė dashur tė sanksionohet nė asnjė dispozitė dhe, nė asnjė paragraf tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, sepse dėmton interesin e pėrgjithshėm kombėtar dhe shtetėror tė shqiptarėve nė Ballkan.

Charles de Gaulle pro bashkimit tė Gjermanisė!

Nė kėtė pikėvėshtrim, kur ėshtė fjala pėr ndryshimin dhe kontestimin e simboleve kombėtare shqiptare, si dhe pėr kundėrshtimin e bashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė, Kushtetuta e Republikės sė Kosovės(15 qershor 2008), mund tė krahasohet me Kushtetutėn famėkeqe tė Republikės Demokrate tė Gjermanisė Lindore tė Erih Honekerit, i cili, edhe ai, dikur, (nė erėn e diktatit dhe tė ultimatumeve tė BRSS-sė, nė emėr dhe, pėr hir tė mbrojtjes sė interesave tė gjeopolitkės dhe gjeostrategjisė sė saj, si superfuqi botėrore)botėrisht (me Kushtetutė dhe me atribute shtetėrore antikombėtare gjermane), dėshmoi para botės ndarjen dhe copėtimin e kombit dhe tė shtetit gjerman. Mirėpo, me gjithė dėgjueshmėrinė dhe vasalitetin e tij lojal ndaj politikės dhe diktat absolut tė ish-Bashkimit Sovjetik, nė vitet e 90-ta tė shekullit XX, u bė bashkimi i kombit, i territorit dhe i shtet gjerman. Nė kėtė mėnyrė, erdhi nė shprehje korrigjimi i padrejtėsisė gjysmėshekullore tė copėtimit dhe tė ndarjes sė Gjermanisė dhe tė gjermanėve, si rrjedhim i hipotekės sė nazifashizmit tė Gjermanisė sė Hitlerit gjatė Luftės sė Dytė Botėrore (1939-1945).

Njė gabim tė tillė tė rėndė dhe tė pafalshėm politik dhe kombėtar tė kryetarit tė Republikės Demokrate tė Gjermanisė Lindore, Erih Honeker, nga shtetarėt dhe politikanėt evropianė dhe botėrorė, i vetmi e pat kritikuar ashpėr dhe me plotė arsye, presidenti i Republikės sė Pestė tė Francės, Sharl Dė Gol, i cili, edhe pse nuk ishte mik i madh i Gjermanisė (pėr shkak tė pėrvojės sė hidhur tė historisė sė marrėdhėnieve tė kėqia midis Francės dhe Gjermanisė, si para, ashtu edhe gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, pėr shkak tė okupimit nga Gjermania hitleriane), pat deklaruar se “Copėtimi dhe ndarja e Gjermanisė nga ana Bashkimit Sovjetik dhe e aleatėve tė tij, ishte padrejtėsia mė e madhe, qė iu bė kombit gjerman. Mirėpo, megjithėkėtė, kombi gjerman gėzon tė drejtėn e plotė tė ribashkimit tė tij.”.

S’ka dyshim se vlerėsimi i presidentit frėng, Sharl Dė Gol (edhe pse i deklaruar qė nė vitet e 60-ta tė shekullit XX) lidhur me bashkimin e Gjermanisė ishte i drejtė, racional dhe vizionar, sepse pas zhbėrjes sė BRSS-sė (1990), me tė pėrfunduar lufta e ftohtė midis dy superfuqive botėrore (SHBA – BRSS, 1948-1989), si rrjedhim u rrėnua edhe Muri famėkeq i Berlinit i Erih Honekerit (i ngritur mė 1962), me ē’rast u bė edhe ribashkimi i kombit dhe i shtetit gjerman.

- Jo “libanizimit” tė shqiptarėve dhe tė Ballkanit!

Kėtė filozofi politike tė drejtė dhe largpamėse tė ish-presidentit frėng, Sharl Dė Gol, duhet ta kenė marrė nė konsideratė jo vetėm elitat politike dhe shkencore shqiptare (Prishtinė, Tiranė, Tetovė, Ulqin, Tuz dhe Preshevė), por edhe aleatėt e tyre ndėrkombėtarė , siē janė, nė radhė tė parė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, qė patjetėr, nevojitet t’ia prenė hovin ēdo prirjeje dhe tendence tė strategjisė politike, tė ashtuquajtur “kombi kosovar”, i cili ėshtė “bomba atomike” pėr shkyerjen e KOMBIT SHQIPTAR dhe tė shkatėrrimit total tė SHQIPĖRISĖ ETNIKE nė Ballkan.

Sa mė sipėr, tė gjithė ata qė duan tė shohin Kosovėn e lirė, tė pėrparuar, tė demokratizuar dhe tė zhvilluar ekonomikisht dhe politikisht, patjetėr, duhet ta mbėshtesin procesin e bashkimit tė saj me Shqipėrinė, sepse kjo ėshtė e vetmja formė e natyrshme, e ligjshme dhe demokratike, qė do tė shkallmonte ēdo iniciativė, ēdo propozim dhe ēdo strategji tė krijimit dhe tė promovimit gradual tė “kombit kosovar”, jetėsimi i tė cilit, do tė pėrflakte jo vetėm kombin dhe shtetin shqiptar, por mbarė Ballkanin.

“Kombi kosovar” nuk i duhet askujt, sepse shqiptarėt e Kosovės nuk janė kurrfarė sajese e re kombėtare (por vetėm shtet i ri), por janė janė pjesė e vjetėr qindravjeēare dhe e pandashme e KOMBIT SHQIPTAR. Nuk kanė asnjė nevojė, qė tė krijojnė kurrfarė “kombi tė ri kosovar”, sepse ky do tė ishte edhe njė problem mė shumė pėr stabilitetin, pėr paqen dhe pėr sigurinė jo vetėm tė Ballkanit, por edhe tė vetė Evropės.

Tė moskeqkuptohemi as me miqtė e as me armiqtė tanė, tė gjithė ne e kemi mbėshtetur dhe, e mbėshtesim krijimin dhe njohjen ndėrkombėtare tė pavarėsimit tė Kosovės si shtet i pavarur, sovran dhe demokratik (piksėpari, duke ia njohur pėrjetėsisht meritat, e krijuesit tė tij-Amerikės sė Bill Klintonit dhe tė Xhorxh W. Bushit), por nė asnjė mėnyrė nuk parapėlqehet, qė tė mbėshtetet dhe tė stimulohet (qoftė moralisht, politikisht, diplomatikisht, ligjėrisht, apo qoftė financiarisht dhe ekonomikisht) strategjia e krijimit tė njėfarė “kombi kosovar” tė trilluar nga armiqtė e KOMBIT SHQIPTAR.

Po rithkesojmė se , Kosova shtet i pavarur, sovran dhe demokratik PO! Por, “komb kosovar” JO! - Sepse nuk duam “libanizimin” e Kosovės-Shqipėrisė Etnike e as tė Ballkanit.

Paraqet, Sabri Selmani
__________________
Kombi shqiptar

Resi
10.04.2009, 23:48:46
***

KUSH E PĖRBĖNTE STRUKTURĖN E OZN-sė-UDB-sė NĖ KOSOVĖ NĖ VITET 1945-1990 ?!

Ata qė pėrbėnin strukturat udhėheqėse tė kėtij shėrbimi famėkeq dhe qė pėrgatitėn mijėra procese gjyqėsore, nė bashkėpunim me strukturat politike nė Kosovė,kundėr atdhetarėve shqiptarė,

ishin:

1.Ēedo Mijoviq
2.Sedo Topalloviq
3.Rajko Vidaēiq
4.Miqa Mijushkoviq
5.Lluka Tomanoviē
6.Vllado Shilegoviq
7.Budimir Gajiq
8.Milosllav Bllagojeviq
9.Andrija Vujoviq
10.Radomir Bojaniq
11.Novak Samargjiq
12..Kosta Mihajlloviq
13.Radovan Tapushkoviq
14.Jovan Rosandiq
15.Gojko Medenica
16.Mirko Iliq
17.Zhivko Gjurishiq
18.Vesho Cvetkoviq
19.Drago Cėrnigiq
20.Angjellko Armush
21.Shaban Kajtazi
22.Xhevdet Hamza
23.Mehmet Shoshi
24.Jusuf Karakushi
25Mustafa Sefidini
26.Xheladin Beqiri
27.Istref Sadikaj
28.Bedrush Shala
29.Cvetko Llakoviq
30.Jakup Hoti
31Ahmet Asllani
32.Sahit Meraku
33.Bafti Jakupi,
34.Pavle Jelisaviq
35.Mehmet Haskaj
36.Ibush Kllokoqi
37.Drago Dragojeviq
38.Muharrem Dana
39.Sllobodan Mijoviq
40.Asllan Sllamniku
41.Shefqet Hashani
42.Svetisllav Dollasheviqi
43.Zenun Shala
44.Naip Hoxha
45.Refik Tashi
46.Metush Sadiku
47.Zejnullah Shala
48.Hasan Mehmeti
49.Shefqet Obria
50.Rajko Ēalloviqi
51.Metė Kuqi
52.Ramēe nga Prizreni
53Ahmet Dobruna
54.Faruk Mehmeti
55.Mexhid Beqiri
56.Lutfi Ajvazi
57.Hajredin Bujupi
58.Ramush Isaku
59.Sahit Zogaj
60.Halim Hajdari
61Bashkim Qerkini
62.Osman Veliqi
63.Fahredin Sllamniku
64.Imer Sllamniku
65.Xhemajl Bilkiqi
66.Hyzer Ahmeti
67.Nexhmedin Mehmeti
68.Hasan Salihu
69.Nevzat Jashari
70.Ahmet Blakēori
71.Zenel Hoti
72.Ismet Haziri
73.Pal Selmani
74.Imer Kuēi
75.Naman Sijarina
76.Ejup Azemi
77.Ali Halili
78.Jusuf Hashani
79.Shaban Hoti
80.Shaqir Krasniqi
81.Pashk Berisha
82.Zeqir Hasangjekaj
83.Mustafė Aliu
84.Xhafer Kaliqani
85.Adem Ibishi
86.Ramadan Ferizi
87.Avni Sadriu
88.Nexhdet Gjoci
89.Sahit Ismajli
90.Ismail Gėrbeshi
91.Ejup Bajgora
92.Sllobodan Mijoviq
93.Bejtush Beka
94.Ismet Baleci
95.Kemajl Shabani
96.Xhavit Kuēi
97.Isa Bunjaku
98.Zyber Zyberi
99.Sylejman Salihu
100.Hakif Latifi
101.Hashmet Baxhaku
102.Hilmi Syla
103.Rifat Berisha
104.Bajram Munishi
105.Haki Velija
106.Hasan Shahini
107.Muamer Novobėrdaliu
108.Drita Novobėrdaliu
109.Ahmet Delia
110.Ejup Kamerolli
111.Murat Tėrnava
112.Ibush Kllokoēi
113.Lorenc Selmani
114.Refik Tashi
115.Faik Nura
116.Sabah Muhaxheri
117.Sabit Myftari
118.Ndrec Preni
119.Selim Ndrecaj
120.Ali Vllasi-vėllau i Azem Vllasit
121.Xhafer Bejiqi
122.Hajredin Bujupi
123.Bejtush Beka
124.Qerim Sllamniku
125.Abaz Ajvazi
126.Hajrulla Jashari
127.Zejnulla Hajrizi
128.Halit Hasani
129.Nexhmedin Ajeti
130.Hilmi Hasani
131.Dėrgut Jakupi
132.Ilaz Maxhuni
133.Enver Dragusha
134.Demė Mujaj
135.Abdurrahman Mulla
136.Enver Kelmendi
137.Jakup Llonēari
138.Nazif Zymberi
139.Hasan Banushi
140.Kajtaz Bacaj
141.Halit Muhaxheri
142.Vesel Krasniqi
143.Latif Dulla
144.Daut Morina
145.Isa Kastrati
146.Glauk Dulla
147.Astrit Koshi
148.Zenel Celina
149.Musa Jorganxhiu
150Jusuf Konstandini
151.Kemajl Celina
152.Xhemali Shasivari
153.Hysen Bajrami
154.Qerim Buzhala
155.Hasan Rrystemi
156.Ilaz Vranovci
157.Shefazim Tėrshnjaku
158.Lulėzim Neziri
159.Mustafė Maliqaj
160.Azem Haliti
161.Shaban Maloku
162.Hysni Topalli
163.Bajram Luri
164.Hebib Koka
165.Avdi Musa
166.Hamėz Shefkiu
167.Raif Sėrmaxhaj
168.Xhavit Basha
169.Aliriza Osmani
170.Mehmet Neziri
171.Fatmir Dėrmaku
172.Halim Hajdari
173.Naser Shavelli
174.Fadil Ibrahimi
175.Avdi Maliqi
176.Ramadan Sėrmaxhaj
177.Sejdi Kastrati
178.Emin Kastrati
179.Haki Haziri
180.Ramadan Syla
181.Selim Brosha
182.Faik Nura
183.Musa Bajgora

..../..../...../

Kjo listė e gjatė nuk pėrfundon kėtu...!!!

..................................

KUSH ISHIN EKZEKUTUESIT E DENIMEVE TĖ MIJĖRA ATDHETARĖVE SHQIPTARĖ- GJATĖ VITEVE 1950-1990

Gjyqtarėt dhe prokurorėt qė vepruan me urdhėra tė UDB-sė dhe tė strukturave politike e shtetėrore tė kohės,ishin:

1.Arif Korapi-gjyqtar
2.Ali Abdullahu
3.Ismail Xhemaili
4.Bozhidar Zuloviq
5.Dragolub Neshiq
6.Rexhep Kryeziu
7.Abdyl Demė Hoxha
8.Branko Zhuiq
9.Radosllav Cerovqanin-prokuror
10.Vasilije Gjorgjeviq
11.Vidak Petroviq-gjyqtar
12.Isa Omeragiq
13.Pavle Armush
14.Mirko Spasiq
15.Shaqir Zogaj
16.Ratomir Paternogiq
17.Mustafė Hoxha
18.Vebi Memeti
19.Sefė Sherifi
20.Tuna Tomiq
21.Millorad Llazareviq-prokuror
22.Tahir Ibrani-gjyqtar
23.Ramo Vodopiq-prokuror
24.Zhivojin Cvejiq-gjyqtar
25.Sahit Meraku
26.Sherif Boshnjaku
27.Trajko Angjelkoviq
28.Osman Bytyqi
29.Sefedin Bakalli
30.Lubomir Veloviq
31.Zyhdi Sadiku
32.Minush Xėrxa
33.Hazir Haziri
34.Tefik Shala
35.Nebih Qena
36.Mirko Matoviq-prokuror
37.Nazmi Juniku-gjyqtar
38.Beqir Shehi
39.Mehmet Spanqaliu
40.Isak Nishevci
41.Durmish Koēinaj
42.Shefqet Bytyqi
43.Durak Jashari-gjykatės hetues
44.Mr.Halil Kelmendi-prokuror
45.Fehmi Gashi-gjyqtar
46.Hasan Berisha
47.Metush Sadiku
48.Azem Emini
49.Qazim Goxhufi
50.Maksimoviq Dojqin
51.Njazi Burgideva-prokuror
52.Riza Loci-gjyqtar
53.Orhan Basha
54.Bajram Blakaj
55.Orhan Rekathati
56.Ilaz Alija
57.Mentor Qoku
58.Verosllava Dimiq,
59.Reshat Millaku-prokuror
60.Ymer Osaj-gjyqtar
61.Sllobodan Zhivkoviq
62.Ukė Muēaj
63.Adem Gorani
64.Ibish Maraj
65.Kėrsto Radoviq
66.Tadej Rodiqi
67.Nikė Lumezi
68.Refik Halili
69.Sabit Sylaj
70.Sherif Selishta
71.Qerim Metaj
72.Ndue Selmanaj
73.Ismet Emra
74.Riza Fazlu
75.Metush Latifi
76.Xhevat Halili
77.Halil Halilaj
78.Miftar Jasiqi-prokuror
79.Qazim Tolaj-gjyqtar
80.Masar Pirana
81.Aqif Tuhina
82.Nekibe Kelmendi
83.Bujar Juniku
84.Aziz Rexha
85.Kapllan Baruti-prokuror
86.Ruzhdi Kozmaēi
87.Flamur Kelmendi
88.Hamit Gashi
89.Jakup Gurmani
90.Selman Ukaj
91.Xhemajlije Mustafa
92.Zeqir Bėrdynaj
93.Muharrem Skėnderi-gjyqtar
94.Jusuf Mejzini
95.Sylejman Limani
96.Ahmet Ahmeti
97.Bajrak Kadriu
98.Sali Duja
99.Safet Gorani
100.Pjetėr Pėrgjokaj
101.Skėnder Morina-gjykatės hetues
102.Nikollė Vazura-gjyqtar
103.Shefki Sylaj
104.Abdylselam Seladini
105.Mahmut Halimi
106.Kadri Sylaj
107.Shefki Sylaj
108.Nikollė Gegaj
109.**** Rexha
110.Rifat Abdullahu
111.Sudan Gorani
112.Hilmi Zhitia
113.Shaban Berisha
114.Shyqri Qerimi
115.Bejtė Alidemaj
116.Qazim Goxhufi
117.Osman Sylejmani
118.Miftar Jasiqi,
119.Spasoje Zamfiroviq-prokuror
120.Ramadan Vraniqi......

..../..../..../...

Kjo listė nuk ėshtė e pėrkryer!

&amp;

Sheradin Berisha
ABE-a
Ne kete list eshte edhe emni i Hashmet Baxhakut, si udbash e tash punon me post te nalte ne kuvend, a sosht turp per Kosoven dhe qevrine e saj, qe ne mesin e tyne te ken edhe tipa te till.Institution / Company Assembly of Kosovo Department Subcontractor Prokurimi Address Rr: Nėna Terezė, p.n Place Prishtina Person In Charge Hashmet Baxhaku Phone 038 211 318 Fax

Resi
11.04.2009, 00:26:11
me nr.101 esht Hashmet Baxahku dikur ne kreun e UDB sot me post te zyrtarit te lart ne kuvendin e Kosoves. Turp per Kosoven e per popullin shqiptar, qe e mban qeverin e kuvendin me shpiuna te tipit Hashmet Baxhak.
***

KUSH E PĖRBĖNTE STRUKTURĖN E OZN-sė-UDB-sė NĖ KOSOVĖ NĖ VITET 1945-1990 ?!

Ata qė pėrbėnin strukturat udhėheqėse tė kėtij shėrbimi famėkeq dhe qė pėrgatitėn mijėra procese gjyqėsore, nė bashkėpunim me strukturat politike nė Kosovė,kundėr atdhetarėve shqiptarė,

ishin:

1.Ēedo Mijoviq
2.Sedo Topalloviq
3.Rajko Vidaēiq
4.Miqa Mijushkoviq
5.Lluka Tomanoviē
6.Vllado Shilegoviq
7.Budimir Gajiq
8.Milosllav Bllagojeviq
9.Andrija Vujoviq
10.Radomir Bojaniq
11.Novak Samargjiq
12..Kosta Mihajlloviq
13.Radovan Tapushkoviq
14.Jovan Rosandiq
15.Gojko Medenica
16.Mirko Iliq
17.Zhivko Gjurishiq
18.Vesho Cvetkoviq
19.Drago Cėrnigiq
20.Angjellko Armush
21.Shaban Kajtazi
22.Xhevdet Hamza
23.Mehmet Shoshi
24.Jusuf Karakushi
25Mustafa Sefidini
26.Xheladin Beqiri
27.Istref Sadikaj
28.Bedrush Shala
29.Cvetko Llakoviq
30.Jakup Hoti
31Ahmet Asllani
32.Sahit Meraku
33.Bafti Jakupi,
34.Pavle Jelisaviq
35.Mehmet Haskaj
36.Ibush Kllokoqi
37.Drago Dragojeviq
38.Muharrem Dana
39.Sllobodan Mijoviq
40.Asllan Sllamniku
41.Shefqet Hashani
42.Svetisllav Dollasheviqi
43.Zenun Shala
44.Naip Hoxha
45.Refik Tashi
46.Metush Sadiku
47.Zejnullah Shala
48.Hasan Mehmeti
49.Shefqet Obria
50.Rajko Ēalloviqi
51.Metė Kuqi
52.Ramēe nga Prizreni
53Ahmet Dobruna
54.Faruk Mehmeti
55.Mexhid Beqiri
56.Lutfi Ajvazi
57.Hajredin Bujupi
58.Ramush Isaku
59.Sahit Zogaj
60.Halim Hajdari
61Bashkim Qerkini
62.Osman Veliqi
63.Fahredin Sllamniku
64.Imer Sllamniku
65.Xhemajl Bilkiqi
66.Hyzer Ahmeti
67.Nexhmedin Mehmeti
68.Hasan Salihu
69.Nevzat Jashari
70.Ahmet Blakēori
71.Zenel Hoti
72.Ismet Haziri
73.Pal Selmani
74.Imer Kuēi
75.Naman Sijarina
76.Ejup Azemi
77.Ali Halili
78.Jusuf Hashani
79.Shaban Hoti
80.Shaqir Krasniqi
81.Pashk Berisha
82.Zeqir Hasangjekaj
83.Mustafė Aliu
84.Xhafer Kaliqani
85.Adem Ibishi
86.Ramadan Ferizi
87.Avni Sadriu
88.Nexhdet Gjoci
89.Sahit Ismajli
90.Ismail Gėrbeshi
91.Ejup Bajgora
92.Sllobodan Mijoviq
93.Bejtush Beka
94.Ismet Baleci
95.Kemajl Shabani
96.Xhavit Kuēi
97.Isa Bunjaku
98.Zyber Zyberi
99.Sylejman Salihu
100.Hakif Latifi
101.Hashmet Baxhaku
102.Hilmi Syla
103.Rifat Berisha
104.Bajram Munishi
105.Haki Velija
106.Hasan Shahini
107.Muamer Novobėrdaliu
108.Drita Novobėrdaliu
109.Ahmet Delia
110.Ejup Kamerolli
111.Murat Tėrnava
112.Ibush Kllokoēi
113.Lorenc Selmani
114.Refik Tashi
115.Faik Nura
116.Sabah Muhaxheri
117.Sabit Myftari
118.Ndrec Preni
119.Selim Ndrecaj
120.Ali Vllasi-vėllau i Azem Vllasit
121.Xhafer Bejiqi
122.Hajredin Bujupi
123.Bejtush Beka
124.Qerim Sllamniku
125.Abaz Ajvazi
126.Hajrulla Jashari
127.Zejnulla Hajrizi
128.Halit Hasani
129.Nexhmedin Ajeti
130.Hilmi Hasani
131.Dėrgut Jakupi
132.Ilaz Maxhuni
133.Enver Dragusha
134.Demė Mujaj
135.Abdurrahman Mulla
136.Enver Kelmendi
137.Jakup Llonēari
138.Nazif Zymberi
139.Hasan Banushi
140.Kajtaz Bacaj
141.Halit Muhaxheri
142.Vesel Krasniqi
143.Latif Dulla
144.Daut Morina
145.Isa Kastrati
146.Glauk Dulla
147.Astrit Koshi
148.Zenel Celina
149.Musa Jorganxhiu
150Jusuf Konstandini
151.Kemajl Celina
152.Xhemali Shasivari
153.Hysen Bajrami
154.Qerim Buzhala
155.Hasan Rrystemi
156.Ilaz Vranovci
157.Shefazim Tėrshnjaku
158.Lulėzim Neziri
159.Mustafė Maliqaj
160.Azem Haliti
161.Shaban Maloku
162.Hysni Topalli
163.Bajram Luri
164.Hebib Koka
165.Avdi Musa
166.Hamėz Shefkiu
167.Raif Sėrmaxhaj
168.Xhavit Basha
169.Aliriza Osmani
170.Mehmet Neziri
171.Fatmir Dėrmaku
172.Halim Hajdari
173.Naser Shavelli
174.Fadil Ibrahimi
175.Avdi Maliqi
176.Ramadan Sėrmaxhaj
177.Sejdi Kastrati
178.Emin Kastrati
179.Haki Haziri
180.Ramadan Syla
181.Selim Brosha
182.Faik Nura
183.Musa Bajgora

..../..../...../

Kjo listė e gjatė nuk pėrfundon kėtu...!!!

..................................

KUSH ISHIN EKZEKUTUESIT E DENIMEVE TĖ MIJĖRA ATDHETARĖVE SHQIPTARĖ- GJATĖ VITEVE 1950-1990

Gjyqtarėt dhe prokurorėt qė vepruan me urdhėra tė UDB-sė dhe tė strukturave politike e shtetėrore tė kohės,ishin:

1.Arif Korapi-gjyqtar
2.Ali Abdullahu
3.Ismail Xhemaili
4.Bozhidar Zuloviq
5.Dragolub Neshiq
6.Rexhep Kryeziu
7.Abdyl Demė Hoxha
8.Branko Zhuiq
9.Radosllav Cerovqanin-prokuror
10.Vasilije Gjorgjeviq
11.Vidak Petroviq-gjyqtar
12.Isa Omeragiq
13.Pavle Armush
14.Mirko Spasiq
15.Shaqir Zogaj
16.Ratomir Paternogiq
17.Mustafė Hoxha
18.Vebi Memeti
19.Sefė Sherifi
20.Tuna Tomiq
21.Millorad Llazareviq-prokuror
22.Tahir Ibrani-gjyqtar
23.Ramo Vodopiq-prokuror
24.Zhivojin Cvejiq-gjyqtar
25.Sahit Meraku
26.Sherif Boshnjaku
27.Trajko Angjelkoviq
28.Osman Bytyqi
29.Sefedin Bakalli
30.Lubomir Veloviq
31.Zyhdi Sadiku
32.Minush Xėrxa
33.Hazir Haziri
34.Tefik Shala
35.Nebih Qena
36.Mirko Matoviq-prokuror
37.Nazmi Juniku-gjyqtar
38.Beqir Shehi
39.Mehmet Spanqaliu
40.Isak Nishevci
41.Durmish Koēinaj
42.Shefqet Bytyqi
43.Durak Jashari-gjykatės hetues
44.Mr.Halil Kelmendi-prokuror
45.Fehmi Gashi-gjyqtar
46.Hasan Berisha
47.Metush Sadiku
48.Azem Emini
49.Qazim Goxhufi
50.Maksimoviq Dojqin
51.Njazi Burgideva-prokuror
52.Riza Loci-gjyqtar
53.Orhan Basha
54.Bajram Blakaj
55.Orhan Rekathati
56.Ilaz Alija
57.Mentor Qoku
58.Verosllava Dimiq,
59.Reshat Millaku-prokuror
60.Ymer Osaj-gjyqtar
61.Sllobodan Zhivkoviq
62.Ukė Muēaj
63.Adem Gorani
64.Ibish Maraj
65.Kėrsto Radoviq
66.Tadej Rodiqi
67.Nikė Lumezi
68.Refik Halili
69.Sabit Sylaj
70.Sherif Selishta
71.Qerim Metaj
72.Ndue Selmanaj
73.Ismet Emra
74.Riza Fazlu
75.Metush Latifi
76.Xhevat Halili
77.Halil Halilaj
78.Miftar Jasiqi-prokuror
79.Qazim Tolaj-gjyqtar
80.Masar Pirana
81.Aqif Tuhina
82.Nekibe Kelmendi
83.Bujar Juniku
84.Aziz Rexha
85.Kapllan Baruti-prokuror
86.Ruzhdi Kozmaēi
87.Flamur Kelmendi
88.Hamit Gashi
89.Jakup Gurmani
90.Selman Ukaj
91.Xhemajlije Mustafa
92.Zeqir Bėrdynaj
93.Muharrem Skėnderi-gjyqtar
94.Jusuf Mejzini
95.Sylejman Limani
96.Ahmet Ahmeti
97.Bajrak Kadriu
98.Sali Duja
99.Safet Gorani
100.Pjetėr Pėrgjokaj
101.Skėnder Morina-gjykatės hetues
102.Nikollė Vazura-gjyqtar
103.Shefki Sylaj
104.Abdylselam Seladini
105.Mahmut Halimi
106.Kadri Sylaj
107.Shefki Sylaj
108.Nikollė Gegaj
109.**** Rexha
110.Rifat Abdullahu
111.Sudan Gorani
112.Hilmi Zhitia
113.Shaban Berisha
114.Shyqri Qerimi
115.Bejtė Alidemaj
116.Qazim Goxhufi
117.Osman Sylejmani
118.Miftar Jasiqi,
119.Spasoje Zamfiroviq-prokuror
120.Ramadan Vraniqi......

..../..../..../...

Kjo listė nuk ėshtė e pėrkryer!

&amp;

Sheradin Berisha
ABE-a

grepi
17.04.2009, 20:48:30
UDBASHĖT E DJESHĖM… JANĖ DHE SOT, …ME SA DUKET DO TĖ JENĖ …EDHE NESĖR?!Faridin Tafallari


(Pjesa e parė)

...Udb-a, pėrherė ka qenė e interesuar dhe ka punuar qė t’i ketė nė grusht tė gjithė shqiptarėt, tė cilėt jetonin nė trojet e tyre nė ish-Jugosllavi...
Pėrherė kam pasur dėshirė tė bėj njė analizė pėr veprimtarinė e bashkatdhetarėve tanė nė mėrgim. Ndaj nisa tė shkruaj e tė hedh nė letėr, ashtu thjesht, sipas gjykimit e arsyetimit tim, disa nga ato aktivitete e veprimtari, qė i kemi bėrė nė vite e vite… por qė ndiqeshim e spiunoheshim nga udbashėt!!!
Kėtu, nė Gjermani, ku unė punoj dhe jetoj, tashmė prej mė se tridhjetė vitesh, ka shqiptarė nga Kosova, dhe viset e tjera shqiptare tė ish-Jugosllavisė.
Kam filluar veprimtarinė, qė nga vitet e gjashtėdhjeta, nė vendlindje, nė kohėn e regjimit tė ish-Jugosllavisė dhe pėr ta vazhduar mė tej kėtu nė Gjermani, ashtu si e kam thėnė dhe nė shkrime tė tjera. Nė mėrgim, gjeta njė fushėveprimi mė tė hapur, nga ajo qė kisha nė vendlindje, mė shumė liri, pėr tė vepruar e pėr ta vazhduar aktivitetin tim pa ndėrprerje, pėr Ēėshtjen Kombėtare... Por kur bashkėkombėsit e mi e kuptuan, se me ēfarė veprimtarie merresha unė, nė atė kohė, shumė prej tyre, nuk mė afroheshin...!? E konsideronin, si njė veprimtari me „rreziqe“... kishin frikė... tė kyēeshin nė ēėshtjen “politike” ...mendonin se dėmtoheshin po tė binin nė sy tė spiunėve shqipfolės, tė cilėt i shėrbenin shkjaut serbosllav?! Kjo ishte e vėrtetė, sepse i maltretonin e i mundonin mėrgimtarėt, duke i sorollatur nėpėr zyrat e udbashėve shqipfolės e shkja, sa here qė shkonin nė vendlindje pėr pushime, si nė verė apo nė dimėr. Shumė nga ata i merrnin ende pa u parė e pa u pėrshėndetur me fėmijėt dhe tė afėrmit. I pyesnin... - me kė rri..?! - me kė shoqėrohesh..!? - cilin e ke mė afėr..?! - me kė takohesh...!? - I pyesnin nė imtėsia, duke qenė tė sigurt, se me provokimet, qė ju bėnin, ata diku do tė binin nė kurthet e tyre! Kur kėta (mėrgimtarėt), nuk tregonin ndonjė nga emrat e “irredentistėve”... “separatistėve” a “terroristėve” (kėshtu na quanin udbashėt, ne, veprimtarėt e luftės pėr liri!?!) atėherė kalonin nė pyetje konkrete... - a... takohesh... bashkėpunon... bashkėvepron... a shoqėrohesh... me Fat Lumbardhin... me Sokol Bardhin... me.!!!. - Euu, kėto po m’i tregojnė tash pas shkatėrrimit tė Jugosllavisė!!! -Tash m’i thonė mė lirshėm dhe mė nė detaje...!
Pas ēlirimit tė Kosovės, nga okupatorėt serbosllavė, mė kanė thėnė, se Asllan Skėnderi, nga fshati Jabllanicė i komunės sė Prizrenit, njė udbash me damkė, i dorės sė parė, paska ardhur enkas nė Nagold (atje banoja unė nė atė kohė), pėr tė mė gjurmuar, pėr tė mė “vizituar”!? Udba, pėrherė ka qenė e interesuar dhe ka punuar, qė t’i ketė nė grusht, tė gjithė shqiptarėt, tė cilėt jetonin nė trojet e veta nė ish-Jugosllavi!?
Ajo i ka pėrcjellė veprimtaritė e tyre nė mėnyrėn mė intensive, duke ju kushtuar shumė-shumė rėndėsi... Madje mund tė them, qė bashkėfshatarėt e mi, kanė qenė tė ndjekur pothuajse kokė pėr kokė!!!... I tėrė fshati ėshtė marrė nė pyetje si ata brenda ashtu dhe ata jashtė, me punė nė perėndim sa herė qė kanė shkuar nė pushime, dhe janė torturuar psikikisht dhe fizikisht!!! Shumė nga bashkėfshatarėt e mi kanė kaluar nėpėr dorėn e torturave tė milicisė tė udbashėve shkja dhe tė shėrbėtorėve tė tyre shqipfolės!?... E ēfarė mund tė them pėr familjen time, pėr njerėzit e mi tė afėrt !?... Nuk ju kanė lėnė asnjė vrimė miu pa i kontrolluar! I kanė maltretuar anėtarėt e familjes sime, sa herė qė kanė dyshuar…sa herė qė kanė dashur...!?
Disa prej tyre i kanė munduar aq shumė, sa qė i ēonin herė nė stacionin e milicisė nė Sreckė e herė nė SUP tė Prizrenit. Tė gjitha kėto janė bėrė nga «njerėzit tanė» me dashje a pa dashje, me dhunė a pėr qejf... duke shkuar dhe vullnetarisht, pėr tė dėshmuar, duke dhėnė informata madje edhe tė rrejshme!!!
Pra kishte prej tyre, udbashė e shėrbėtorė tė shkjaut, qė shoqėroheshin me mua... flisnim e bisedonim...dhe... ia ēonin udbės informatat?!... Merreni me mend... mė kanė spiunuar se unė jam kundėr shkjaut... kundėr Jugosllavisė sė Tito shkjaut !!!...Eu, po ky ishte nder i madh pėr mua e turp pėr ata shpirtzinj, pėr ata tė shitur e tė poshtėr!!!...
... Ata mėrgimtarė, tė cilėt unė i kam pasur shokė e qė nė njė mėnyrė apo nė njė tjetėr mė kanė mbėshtetur, pėr veprimtarinė time, pėrherė e kanė pasur derėn time tė hapur... Por pėr tė pabesėt shqipfolės tė shkjaut, kjo derė ka qenė e mbyllur... Kėtyre mostrave, kurrė nuk ju ėshtė besuar!!!... Ata e detyronin vėllanė tė spiunonte vėllanė… mikun tė spiunonte mikun.. Dhe kėto spiunime tė ultė, tė paskrupullta kanė ndodhur !... E tmerrshme!!!. Me disa nga bashkėkombėsit e mi, tė cilėt kanė qenė me familje kėtu, kishim dhe hyrje e dalje, si pėr raste urimesh a ngushėllimesh.
Udba ka punuar me tė afėrmit tanė, jo vetėm pėr tė nxjerrė diēka, informata prej tyre, por nė anėn tjetėr tė na fuste nė dyshime e nė grindje me njėri tjetrin...!!! Kėshtu ishte rasti i kushėririt tim. R. Tafallarit dhe bashkėfshatarit tim, Z. Pirecit. Tė dy kėta i ka munduar shumė vetė kryeudbashi Vesel Krasniqi, i cili ishte pėr komunėn e Prizrenit dhe disa bashki komunash tė tjera. Sa herė qė shkonin nė pushim i ka marrė nė pyetje, i ka pyetur pėr mua!? Dhe kėta... pa tjetėr i kanė treguar diēka... se pėr ndryshe jua merrte pasaportėn… ju kėrkonte ndonjė dhuratė... para... besa edhe i torturonte fizikisht!? Ndaj duke i ditur maltretimet qė ushtroheshin ndaj tyre dhe duke e njohur taktikėn e udbės, unė ju kisha thėnė, qė pėr mua, si person, mos ngurroni pėr asgjė!!! Tregoni ashtu si ėshtė realiteti... se nuk ju hidhėrohem... i tillė jam dhe nuk kam aspak frikė nga askush dhe nuk tutem pėr asgjė!!! Unė dua, qė atdheun tim ta shoh tė lirė dhe tė bashkuar me Shqipėrinė Amė!!!
Nuk i munduan e i torturuan vetėm bashkėfshatarėt e mi, por dhe shqiptarė tė komunave tė tjera tė Kosovės dhe tė viseve shqiptare nė ish-Jugosllavi, qė punonin e jetonin, nė Nagold e rrethinė apo nė qytete tė tjera tė Gjermanisė, pėr tė cilėt dyshonin se mund tė kontaktonin me mua!!! Jo vetėm kaq, ata i merrnin nė pyetje edhe ata qė punonin e jetonin nė shtete tė tjera, si nė Zvicėr dhe ata nė Austri. Bashkėvendėsit e mi nė Austri e kanė pėrjetuar njė tmerr tė tillė, nga se unė i kam vizituar disa herė, por pa menduar kurrė, se do t’i fusja, pa dashje, nė telashe!!! Koha ishte e tillė dhe unė me shokėt H. Gagicėn, H. Berishėn, dhe Q. Haxhillarin, nga Gjermania kemi shkuar, kemi marr me vete edhe disa video filma pėr ti parė dhe letėrsinė nga Shqipėria pėr t`ua lėnė atyre. Ata filma ishin shumė edukativ dhe tė afronin shumė me atdheun e dashur!!! Mė kujtohet si sot, se u mblodhėn pothuajse tė gjithė bashkėvendėsit e mi, por dhe tė tjerė, nė njė odė tė madhe, e cila ishte si njė sallė, pėr tė parė sė bashku filmat shqiptarė. Kur dolėm nga salla, shumė prej tyre ishin me lot nė sy, ishin tė mbushur me emocione...! Para se tė ndaheshim, ju lamė dhe letėrsinė shqipe, qė nė atė kohė, e merrja nga ambasada e Shqipėrisė nė Vjenė, nga Engjėll Kolaneci, pėr t`jua shpėrnda bashkatdhetarėve tanė. Por ē’ndodhi?! Nė vjeshtė, sa ata shkuan me pushime nė vendlindje, tė gjithė u morėn nė pyetje... se spiunėt e kishin kryer “detyrėn” e tyre... i kishin ēuar informatat, bash “aty ku duheshin”!? Pra ēdo gjė qė lėvizte, ēdo gjė, qė ju binte mėrgimtarėve nė dorė nga Shqipėria Amė quhej e rrezikshme... armiqėsore!!! Madje disa prej tyre, nė kėtė rast e pėsuan mjaft rėndė!
Njė dhėndrin tim, Sitki Belallarin, e maltretoi po Vesel Krasniqi, udbashi mė i poshtėr i shkijeve. Sitki Belallari e pėsoi mė keq, i cili na ndihmoi pėr organizimn e atij tubimi, na ndihmuan edhe Maxhun Tafallari, Milazim Tafallari, Nuhi Braha, Mursel Karanezi, dhe tė tjerė, tė cilėt punojnė dhe sot e kėsaj dite nė Wineurstadt!? Sitkiu njeri tepėr besnik, u bė shumė aktiv pėr shpėrndarjen e letėrsisė shqipe, qė merrnim nga atdheu amė, nėpėrmjet ambasadės shqiptare nė Vjenė. Por Sitkiu u spiunua nga bashkėfshatarėt tanė, dhe pikėrisht nga...? Hoqi tė zitė e ullirit, por nga tė gjitha ato maltretime kurrė nuk u dėshpėrua, nuk u thye, qėndroi burrėrisht para udbashėve tė fėlliqur..!!!
Muharrem Ajgeraj, nga fshati Malėsia e Vėrrinit (ish Lybeqevė) punonte nė Zvicėr, gjegjėsisht nė Lihtenstain, me disa bashkėvendės tė tij. Tek Muharremi, tė cilin e kam shok, por njėkohėsisht ėshtė dhe djali i tezes sime (motrės sė nėnės sime) shkuam me H. Gagicėn dhe Q. Haxhillarin, pėr tė shfaqur filma shqiptarė, qė posa i kishim marrė nga shteti amė Shqipėria. Ndėrkohė dhe bagazhin e makinės e kishim mbushur plot me letėrsi shqipe, tė marrė po nga Shqipėria, me qėllim pėr t’jua shpėrndarė bashkėkombėsve tanė. Muharrem Ajgeraj na priti shumė mirė. Nė fytyrėn e tij shihej njė farė gėzimi... ndihej njė kėnaqėsi e veēantė tek ai! Nė odėn e madhe, tė mbushur plot e pėrplot me bashkėkombės, filmat shqiptarė u ndoqėn me interesim tė madh... Dhe pėr kėtė veprimtari, kur Muharremi do tė nisej pėr pushimet e fundvitit, do ta ndalonin nė kufirin slloven (atėherė ish-Jugosllavi)... ra nė kurth nga udbashėt shqipfolės, qė e spiunuan... Kėshtu Muharremi bėri gati 2 vjet burg dhe pėr kėtė shkak e humbi punėn dhe tė drejtėn e kthimit nė Zvicėr?! Dhe pas daljes nga burgu mbeti rrugėve, pa punė e pa tė ardhura, si pėr vete ashtu dhe pėr familjen e tij e njerėzit mė tė afėrt...
Aq shumė punonte udba me kėlyshėt e saj, sa ata i “njihnin” mė mirė se ne banesat tona!? E dinin ēdo gjė nė pėllėmbė tė dorės... Pėr mua e kanė ditur, se ku e mbaja Flamurin Kombėtar, portretin e Skėnderbeut, tė Ismail Qemalit, tė Enver Hoxhės, tė Jusuf e Bardhosh Gėrvallės, tė Kadri Zekės, tė Azem e Shote Galicės, tė Isa Boletinit, Bajram Currit etj...!!!
Kėshtu kėlyshėt e udb-ės “regjistronin” me sy e me veshė, ēdo gjė, duke tradhtuar shokėt, bashkatdhetarėt!!!


marre nga, Albania Press


grepi, dora vetė

grepi
21.04.2009, 12:23:48
KU JEMI...KAH PO SHKOJME!!!???
Faridin Tafallari


(Pjesa e dytė)

...Pėrse bėrtet Sala “Shqipėria nė NAAATOOO!!!...Ku i la nėna Shqipėri bijat e saj?! Ku mbetėn copėzat e tjera tė ndara prej saj...po fati i tyre, ku ende po luhet me identitetin e pjesės mė tė madhe tė Kombit Shqiptar, nė trojet e tij etnike?!...Por jam i bindur, se nė kohėn qė do tė vinė nė pushtet, bijtė e vėrtetė tė kėtij kombi, qė ju dhėmb Ēėshtja Kombėtare, do tė vijė dita...do tė bjerė GONGU i Bashkimit Mbarėshqiptar...ashtu si duhet tė jetė SHQIPERIA NATYRALE!!!...


Armiku na ka ndjekur e na ka maltretuar, na ka vrarė, nė ato vite, vetėm nėpėrmes tradhėtisė sė spiunėve shqipfolės! Po kurrė nuk u ndalėn veprimtaritė patriotike, pėrkundrazi u organizua dhe u forcua mė tej Lėvizja Nacionalēlirimtare!!!

Ndaj pėr njerėzit atdhedashės lufta kundėr okupatorit kurrė nuk u ndal dhe kurrė nuk do tė ndalet deri sa trojet etnike shqiptare tė jenė tė bashkuara nė njė Shqipėri Natyrale!!! ...

...Pėr njė pjesė lufta ka filluar e kurrė nuk ka mbaruar, dikush mė herėt e dikush mė vonė, pėr njė pjesė tjetėr, kurrė nuk ka filluar!? Shumė prej tyre dolėn kur shkjau ju shkojė te dera dhe i zuri duke pirė ēaj!!!??? Disa i zuri se nuk kishte ka t’ja mbanin, se shkjau tashmė ju kishte vu tytėn e automatikut nė kokė!? Shkjau nuk kishte besim mė, qoftė edhe te ata qė i kishin shėrbyer me shekuj!?! Kurse pėr disa, lufta nuk fillojė asnjė herė, sepse qė herėt ishin pajtuar me shkjaun! Por ka shumė nga ata tė cilėt asnjė herė nuk dolėn nė demonstrata dhe nuk e ndihmuan luftėn qoftė dhe materialisht!? E sot shumė prej tyre e udhėheqin popullin e mjerė dhe Kosovėn!!! O Zot, si ėshtė duke ecur Kosova... si gjeli pa kokė!?! Nuk ka asnjė rendė... nuk ka as tė parė e as tė fundit!!! Dhe ata, tė cilėt duhen tė jepnin llogari pėr tė kėqijat e tyre, pėr mėkatet e tyre, nė tė kaluarėn, janė njehsuar me tė mirėt, janė bėrė tė barabartė me ta!? Sa ēudi...!!! U harrua Kosova lindore... as nė gjysmėn e Maqedonisė nuk ėshtė mė mirė, se nė Kosovė. Dua tė them se udbashėt e Titos janė kudo!!! E kujt i interesoj vallė pėr gjitha ato qindra milionė, apo miliardė valutė, qė u mblodhėn nga punėtorėt mėrgimtarė, nga gjithė ato ndihma, para e gjatė luftės???... Sa ishte qeveria e hajdutėve, vinin ekipe kameramanėsh... sa tė duash... me sa duket atėhere i binin lapsit, interesi financiar! Pa dyshim se e lėpinin edhe ata ndonjė kockė, krah Bujar Bukoshit, mashtruesit dhe Isa Mustaf hajdutit e tė tjerėve hajdutė, qė u pasuruan e po pasurohen me paratė e kėtij populli!?... Dhe kurrė nuk dhanė llogari... askush dhe askujt!!! Kurrė nuk e deklaruan shumėn e mbledhur, kurrė nuk informuan, se ku shkuan e ēfarė u bė me ato ndihma tė nxjerra me mundime nga puna dhe djersa e mėrgimėtarėve!!!??

Ata qė i vodhėn gjitha ato para i sheh nė qeveri, Bujar hajdutin nė parlament, Isa titisti i tėrbuar kryetar i Prishtinės, nuk iu ha palla fare e lėre mė tė skuqen!? Tė dy ata, qė pėrmėnda mė lart, me bandėn e tyre i vodhėn ndihmat e mbledhura pėr popullin, dhe mė nė fund mėrgatėn e lanė nė harresė, ia kthyan shpinėn?!?

Koha ecėn dhe duket sikur po i mbulon, sikur po harrohen, ato tė zeza, qė u bėnė nga njerėzit „tanė“ kundrejt kėtij populli!!! U shporr shkjau…!!! Ata tė cilėt ishin miq e jarana me shkijet, titovistė, rugovistė e morėn timonin e drejtimit, pėrsėri ata nė vendet kyēe drejtuese!? Nė vend qė tė dilnin para drejtėsisė, tė jepnin llogari para popullit...jooo, ata janė pėrsėri nė krye dhe mė tė privilegjuarit!? Rugova me titistėt, me propagandėn e tyre frikėsuese pėr dhjetė vite e zhveshėn popullin e lavdishėm patriot e luftėtar. E ēoroditėn rininė e mrekullueshme, duke ju thėnė, se lirinė do ta fitojmė pa luftė, pa dhunė, pa gjakderdhje...se jemi pak... jemi tė pa armatosur... jemi popull i vogėl... nuk jemi sa Serbia... Serbia brenda njė dite na mbytė, na ēfaros, na zhduk...!!! Sa keq vepruan mbeturinat e titizmit. U hoqėn programet televizive me pėrmbajtje patriotike e atdhedashėse. U zėvendėsuan me programe lakuriqėsie, me cullakėhane!?... Nuk ju kėndohet mė trimave e trimėreshave tė kombit... s’dėgjohen mė kėngė pėr Emin Durakun, Bajram Currin, Isa Boletinin, Hasan Prishtinėn, Tefik Ēangėn, Asim Vokshin, Azem Bejtėn, Shote Galicėn, Ganimete Tėrbeshin, Jusuf Gėrvallėn, Kadri Zekėn, Zahir Pajazitin e eeeeiiiii as pėr Komandantin Legjendar ADEM JASHARIN!!!!!

Po luhet me gjakun e bijve dhe bijave tė tu, mė tė mirė, O POPULLI IM A PO E SHEH?!?…Sa herė kanė thėnė e shkruar, se amaneti i dėshmorėve u kry...diku shkruan nė njė beze tė kuqe ”Bac u kry”!? por joooooo, s’ėshtė e vėrtetė...Dhe Adem Demaēit, ju desht tė kalonte njė vit pėr ta parė e pėr tė thėnė: ”Bac akoma nuk ėshtė kry”!?

Ku jemi, ku po shkojmė!!!???

I hoqėn figurat mė tė ndritura tė kombit, ja hoqėn krenarinė Shqiptarisė, e zhveshėn lakuriq...Dhe kjo u bė me shumė taktikė nga Rugova, me pėrkrahjen e tė huajve, qė nuk e duan Shqipėrinė dhe shqiptarėt. Pa dyshim, se me shumė kujdes u bėnė dhe u realizuan planet afatgjatė, tė cilėt e sollėn kėtė gjendje ku jemi sot... tė shkėputur nga Shqipėria mėmė e tė shpėrndarė nėpėr republikat sllave!!!

Shqipėria nė NATO!? Po cili prej shqiptarėve nuk i gėzohet tė mirės... Shqipėrisė nė NATO... por a nuk do tė ishte vėrtet njė gėzim i madh, kur Shqipėria tė shkonte nė NATO e bashkuar... e kompletuar me tė gjitha trojet e saj etnike!!! Ku i la nėna Shqipėri “bijat” e saj?... Pėrse bėrtet Sala ”Shqipėria hyri nė NAAAATOOO!!!???” Ku mbetėn copėzat e tjera, po fati i tyre, qė ende po luhet me identitetin e pjesės mė tė madhe tė kombit shqiptar tė trojeve etnike!?

Liderėt tanė, nėpėr copėzat e coptuara tė trojeve etnike shqiptare, ēirren e bėrtasin si tė ēmendur! Nuk e kanė, se po bėjnė diēka tė mirė pėr popullin, por vetėm pėr karierizėm, bajraktarizėm, pėr pėrfitime tė veta...qė tė mbeten nė histori!? Dikur, ai qen Millosheviēi pat thėnė, se aty, ku ka qoftė dhe njė serb tė vetėm, ajo ėshtė tokė serbe!?! E tmershme...!!! Po ne qė jemi me qindra, me mijra... me miliona... jashtė Shqipėrisė, por ama, qė jemi nė trojet tona den babaden, me shekuj... ne heshtim... rrimė duar kryq, para kėtij realiteti tė qartė, si drita e diellit!!!

Por me krenarinė e shqiptarit tė ndershėm, jam i bindur, se nė kohėn, qė do tė vinė nė pushtet, bijtė e vėrtetė tė ketij kombi, qė ju dhėmb Ēėshtja Kombėtare, do tė vijė dita, do tė bjerė GONGU I Bashkimit Mbarėshqiptar, ashtu si duhet tė jetė Shqipėria Natyrale!!!

Soji i sojsėzėve titistė e rugovistė, u “kompletua”, sidomos pas pėrfundimit tė luftės sė UĒK-sė!? Ēudi, si njė sėmundje ngjitėse, ky “kompletim” i preku keq dhe ata, qė nė fillim nuk trembeshin nga askushi, sa krenari qė ishte... qė nėpėr foltore tė ndryshme ngulnin kėmbė pėr tė drejtat legjitime tė popullit... e sot kanė ra nė gjunjė... Nga dėshira e madhe, pėr poste drejtuese Janė GATI tė bėjnė qoftė dhe “tradhėti”, vetėm e vetėm tė jenė dikushi... Ndėrsa pėr ata, qė ėshtė parė e folur, qė kanė qenė dhe janė titistė, rugovistė... ata janė duke i bėrė “lojrat” me disa nga ish komandantėt dhe ish drejtuesit politikė tė UĒK-sė!!!

Po mė e tmershmja...ajo, qė po ndodh, qė mund tė thuash pa frikė, qė shqiptarėt as nė ėndėrr, se kanė parė... ku pas shumė e shumė pėrpjekjesh e sakrificash shekullore ėshtė shkruar, tu ndėrrohet dhe kombi... nga shqiptarė nė ko(q)evarė!?

Dhe kujt i ha palla pėr kėtė tradhėti, qė e bėnė disa, tė cilėve populli nuk ju a dha votėn... ASKUJT!!!

Ata, sojsėzėt e djeshėm, qė janė sot, e sollėn popullin nė kėtė mjerim, me qėllim qė nga skamja, nga hallet e mėdha tė humbasi mendjen... dhe tė harrojė Ēėshtjen mė madhore atė Kombėtare, duke e humbur njėherit edhe besimin tek patriotėt e atdhedashėsit, tek luftėtarėt e lirisė! E sollėn popullin nė njė dėshpėrim tė tillė, sa qė tė urrejnė ēlirimtarin!? Titistet e rugovistet, sot e pėr ditė, ju thonė me ironi, duke u tallur, njerėzve tė thjeshtė - hė, hė ja liria, ja se ēfarė na sollėn ata tuajėt (ėshtė fjala pėr djemtė dhe vajzat e UĒK-sė pėr tė gjithė ata qė sollėn lirinė)!

Populli vėrtet ka shpresuar dhe ashtu duhej tė ndodhte, qė pas luftės, nė rradhė tė parė tė nderoheshin familjet e dėshmorėve dhe ish luftėtarėve tė lirisė, veteranėt e luftės, ata, qė e ndihmuan luftėn nė mėnyra tė ndryshme dhe pastaj tė tjerėt. Por ē’ndodhi... pikėrisht kėta i lanė nė mjerim, i injoruan, i pėrbuzėn...!? Ata qė duhej tė nderoheshin, tė respektoheshin, tė trajtoheshin mė mirė, tė jetonin nė harmoni dhe t’i vlerėsonin si liridashės, pėrkundrazi ndaj atyre u kthye njė urrejtje!?! Ėshtė krijuar njė urrejtje nė mes veti, sa qė nuk duan ta shohin njėri tjetrin me sy, nuk ja duan tė mirėn askujt, as vėllau vėllaut..

Eejjj---. Po, s’ka si tė ndodhė, ndryshe kur armiku qė na vrau, na dogji, na luftoi i ka pėrsėri kėta horra nė krah!!! Ata janė, udbashėt e djeshėm ata e morėn, ata po e drejtojnė kėtė vend nga po duan!? E shohim Kosovėn, se ku ėshtė, nė ēfarė gjendje ėshtė populli... nė njė mjerim si s’ka mė keq...!?!

E kjo ėshtė pikėrisht ajo, qė ish udbashėt, ish shėrbėtorėt e shkjaut, ish titistėt e sollėn... qė tė thuhet e tė flitet... se sot jemi mė keq se kur ishim me Jugosllavinė... me Jugosllavinė ishim mė „mirė”! Po tash mjerisht ky ėshtė njė realitet!!! Dhe kur vdesin ish titistėt, ish kriminelėt e ish udbashėt i nderojnė nė varrime, ju mbajnė mbrėmje komomerative...

Ka mjaft prej tyre, qė bashkėpunojnė me tė huajt, ju janė bėrė kukulla, tė veshur pėr bukuri, tė ngopur e me pare, sa tė duan nė xhepa e nėpėr banka...sa herė dalin nėpėr foltore, para kamerave, seicili me dhėmbėt jashtė... si qen…si zagar pranė tė huajve, nėpėr kėmbėt e tyre...ohoho po vjedhin sa po munden. Nuk e ēan kokėn askushi pėr kėtė popull tė mjerė, qė po kavėrdiset me vajin e vet!!! Kush e don patriotin, atdhetarin, ata qė me dekada sakrifikuan, ata qė sollėn lirinė??? Kush do t’ja dijė pėr ata qė ranė dėshmorė apo pėr familjet e tyre, qė jetojnė nė varfėri e skamje?! Vaj medet pėr kėtė popull!!!.... E ēfarė i duhet gazetarit, kameramanit atdhetari a patrioti e kush ėshtė ai... udbashėt pooo...i duhen dhe shumė madje... po luftėtaret e lirisė...???

E ēfarė tė themi pėr Mėrgatėn, u la anash, u injorua, u pėrbuzė. Mėrgimtarėt, tė cilėt kontribuan aq shumė pėr komb e atdhe e provuan dhe e pėrjetuan mė sė miri, atė thėnjen e popullit “ Kalova lumin tė kafsha kalin”!!!

Ja kamerat e RTK... me M. Beqirin! Ju shkon atyre, qė nuk kanė dhėnė, atyre, qė sot dalin e deklarojnė... deklarojnė vetėm gėnjeshtra... gėnjeshtra tė tyre dhe tė Monit! Lakmija ah lakmija sa e poshtėr ėshtė!!! Lakmija ka poshtėruar burra e burra e jo mė Monin, qė pos lekut atij nuk i intereson asgjė tjetėr!? Prandaj ai i viziton ata, tė cilėt e paguajnė ashtu si do Moni!? Po, po kamera ju shkon atyre, qė deri dje madje i ndėrronin dhe emrat... me sllavėt prezantoheshin si jugosllavė... he Zoti i vraftė!!!Ēfarė s’po ndėgjojnė kėta veshė e ēfarė s’po shohin kėta sy...marre nga, Albania Press


grepi, dora vetė

Ministri
27.04.2009, 09:11:46
...zotni Tafallari ,une do te pajtohem me ate qe thoni per kamerat e RTK dhe Monin ama ,doren ne zemer , edhe ata e kan nje problem!!
E kan problem sepse juve eshte veshtire me ju gjete apo me mire me thene ju jeni cdokund por dikund anash!
Ne cilin subjekt te organizuar ne mergate ju nuk ishit ?Cilin nuk e lavduat e mandej cilin nuk e qortuat ???
Vertete jeni kampion i aktiviteteve ne mergate -prej me te ndryshmeve!!!!
Drejtojuni me nje kerkese dhe me nje pagese dhe Moni do te vije , pavarsesisht se ku jeni ,s'ka fare rendesi subjekti te cilit i takoni momentalisht!

grepi
04.05.2009, 12:20:05
Bastisja e lirisėNė vitin 1975 ishte bastisur shtėpia e Milazim Arifit nė Gjilan nga policia e Serbisė. Me atė rast ishte arrestuar dhe kishte vuajtur vite tė tėra me burg pėr veprimtari armiqėsore kundėr Jugosllavisė sė atėhershme. Edhe pas burgut baca Milazim nuk e kishte ndalur asnjėherė veprimtarinė nė shėrbim tė kombit, pėr tė cilėn ishte betuar.Milazim ArifiNė kėtė frymė i kishte edukuar edhe fėmijėt e tij. Kur filluan luftėrat ēlirimtare pėr ēlirimin e trojeve tona tė pushtuara, baca Milazim pa asnjė hezitim, sė bashku me dy djemt e tijė Skifterin dhe Flamurin, iu pėrgjigjėn kushtrimit pėr liri. Skifter Arifi ra dėshmor me 10 qershor tė vitit 2001, nė luftė pėr ēlirimin e trojeve tona tė pushtuara nė Maqedoni. Skifteri ra heroikisht nė fushėn e nderit pikėrisht nė 123 vjetorin e Lidhjes shqiptare tė Prizrenit. 123 vjet mė pas ai u pėrjetėsua nė pėrpjekje tė realizimit tė programit politik tė kėsaj Lidhjeje, pėr tė na treguar neve tė tjerėve se Lidhja ėshtė ende gjallė. E ky program ishte edhe betimi dhe amaneti i dėshmorėve tė kombit: ēlirimi dhe bashkimi i trojeve tona tė pushtuara. Kemi dėgjuar shumė herė qė pas rėnies nė luftė tė babait rrugėn e tij ta ndjek i biri, por rasti i bacės Milazim ėshtė rast i veēantė, qė nuk mė ka rastisur ta dėgjoj asnjėherė dhe askund deri mė tani. Ditėn qė Skifteri u vra, baca Milazim shkon nė vijė tė frontit, e merr armėn e tė birit dhe e vazhdon luftėn deri nė pėrfundimin e saj, duke e mbajtur me krenari pseudonimin “Skifteri”.
Milazim Arifi e dinte qė luftat tona ēlirimtare u ndalėn nė mėnyrėn si nuk do tė duhej tė ndaleshin. U ndalėn pa e arritur edhe qėllimin pėr tė cilin kishin filluar. U ndalėn pa u arritur amaneti i dėshmorėve tė kombit. Pėr mė keq ato lufta u ndalėn duke nėnshkruar marrėveshje tė cilat nuk pėrmbanin nė vete materializimin e vullnetit politik tė popullit tonė. Qė tė tri kėto marrėveshje (Marrėveshja e Rambujesė, ajo e Konēulit dhe ajo e Ohrit) ishin pėrsėritje e gabimeve tė elitave politike e ushtarake, duke pranuar nėnshtrimin e kapitullimin. Kur pėrpjekjet pėr liri ndalen nė gjysmė, atėherė historia pėrsėritet, e fatkeqėsisht neve kjo na ka ndodhur shumė herė gjatė historisė. Duke i parė tė gjitha kėto baca Milazim nuk pranoi qė tė bėhet pjesė e asnjė partie politike, sepse nuk dėshironte qė tė bėhej pjesė e konjukturave politike qė punonin tė kundėrtėn e amanetit tė dėshmorėve dhe tė kundėrtėn e betimit pėr liri dhe ēlirim tė trojeve tona tė pushtuara.
Arsyeja pse po e shkruaj kėtė shkrim ėshtė se njėjtė sikur dikur nė vitin 1975, shtėpisė sė tij ia mėsyen forca tė shumta policore edhe me 21 prill tė kėtij viti. Hynė nė shtėpi me forcė dhe me brutalitet pėr ta bastisur shtėpinė e tij. Nga mėnyra e veprimit nuk dallonin nga ata tė para 34 viteve. Me kėrkesė tė prokurorit publik tė qarkut tė Gjilanit, gjykata e qarkut nė Gjilan kishte lėshuar njė urdhėr pėr tė bėrė kontrollin e barnatores “Arta A” me lokalet pėrcjellėse, pronė e Milazim Arifit, ngase ekzistonte dyshim i tyre se aty gjenden armė zjarri dhe municion. Mė skandalozja e gjithė kėsaj ėshtė se policėt i drejtohen bacės Milazim duke i thėnė se ne e dimė se ti e ke armėn e djalit tėnd tė vrarė nė luftė. Bastisja rezultoi se aty nuk kishte armė.
Se ky ishte njė skenar i pėrgatitur mirė tregon fakti se bashkė me policėt aty ishte edhe njė punėtor i AKPM (Agjensioni Kosovar pėr Produkte Medicinale). Pasi qė ata armė nuk gjetėn, atėherė e mbyllėn barnatoren si tė vetmin burim tė ekzistencės sė kėsaj familje tetanėtarėshe. Nė pyetjen qė baca Milazim i bėnė punėtorit tė agjencisė me emrin Murat, se pse po i mbyllet barnatorja. pėrgjigja e tij ėshtė se kjo bėhet me urdhėr tė prokurorit publik tė qarkut tė Gjilanit.
Nuk ėshtė pėr t’u ēuditur kjo qė ndodhi nė Gjilan. Nė gjykata dhe prokurori sot punojnė shumė njerėz qė me zell i shėrbyen nė tė kaluarėn pushtuesve tanė. Kėta prokurorė e gjykatės e dėnuan dikur edhe bacėn Milazim dhe mijėra patriotė tjerė. Institucionet e Kosovės sot me politikėn e tyre po veprojnė nė kundėrshtim me vullnetin e popullit dhe nė kundėrshtim me rrugėn qė e trasuan dėshmorėt. Kjo familje nga kėto institucione sot nuk trajtohet si familje e dėshmorėve sepse dėshmori Skifter Arifi nuk e pati ‘fatin’ qė tė vritej nė Kosovė, por e vazhdoj luftėn dhe ra dėshmor nė pėrpjekje pėr ēlirimin e trojeve tona tė pushtuara nė Maqedoni. Kjo familje dhe tė gjitha familjet e atyre qė u vranė nė luftė me pushkė nė dorė jashtė kufijve tė Kosovės, nuk trajtohen si familje tė dėshmorėve.
Pasi qė bacės Milazim nuk arritėn qė t’ia mbyllin gojėn, atėherė duan qė t’ia ndalin bukėn e gojės, presion ky pėr ta ndalur dhe penguar aktivitetin e tij patriotik e kombėtar.
Juve, udhėheqės tė institucioneve politike nė Kosovė, ju mbuloftė turpi pėr mosrespektin qė po e tregoni pėr veteranėt dhe invalidėt e luftės, pėr familjet e dėshmorėve tė kombit! Shumė prej kėtyre familjeve i keni keqpėrdorur pėr interesa tuaja tė ngushta.. Tė gjithė dėshmorėt ranė nė pėrpjekje tė realizimit tė betimit tė dhėnė, e ky ishte ēlirimi i trojeve tė pushtuara tė Shqipėrisė. Prandaj nuk ka kategori tjetėr tė dėshmorėve pėrpos dėshmorė tė kombit. Ju familje tė dėshmorėve, mos u dėshpėroni, sepse populli nuk i harron dėshmorėt e tij. Populli nuk do tė ndalet deri nė realizimin e amanetit tė tyre, kurse elitat politike shkojnė e vijnė, e shumė prej tyre pėrfundojnė nė plehun e historisė.

Hysen DURMISHI

Prishtinė. 3 maj 2009


marre nga, Albania Press

grepi, dora vetė

grepi
13.06.2009, 12:09:35
Ēlirimtarėt, gjithnjė nė shėnjestėr tė gazetarėve agresivė, tė mbėshtetur nga qarqet antishqiptareShkruan: Ahmet QeriqiNuk ėshtė e largėt koha kur disa publicistė tė njohur tė vendit dhe kuadro tė larta partiake kishin lėshuar shigjeta helmi nė Drenicė, sidomos pas qėndresės heroike dhe titanike tė legjendarit, Adem Jashari nė mars tė vitit 1998, nė Prekaz, kundėr regjimit vrastar tė Serbisė sė kohės sė Milosheviqit.


Atėbotė, publicisti Jusuf Buxhovi, njėri ndėr themeluesit e LDK-sė, duke analizuar situatėn e sigurisė nė Kosovė, pėrmes gazetės sė pėrditshme “Bujku” kishte porositur Ibrahim Rugovėn qė ta pacifikonte Drenicėn, meqė sipas tij, “ata qė kishin marrė armėt nė dorė, dinin ēka po bėnin, por nuk dinin ēka donin”. Ai i pėrkujtonte opinionit se ngjashėm dhe krye nė veti kishte vepruar dhe Shaban Palluzha nė dimėr tė vitit 1945 dhe pėr shkak tė veprimeve tė tij, kishte pėsuar tėrė Drenica, duke paralajmėruar se nuk duhej tė lejohej tė pėrsėritej njė histori e tillė.


Fill pas kėsaj ndėrsyerje tė ish sigurimcit jugosllav, me detyra partiake, nė emėr tė Ibrahim Rugovės shkuan nė Drenicė kuadro tė lartė tė LDK-sė dhe jo vetėm qė qortuan drenicasit e pabindur, por edhe i kėrcėnuan se diēka e tillė dhe e ngjashme nuk do tė tolerohej mė. Mė i zėshmi nė kėtė luftė mediatike kundėr Drenicės, qe treguar partiaku tejet besnik i LDK-sė, Zejnullah Rrahmani dhe disa shokė tė “kruzhokut” tė tij, si Sabri Hamiti, Skėnder Blakaj, Enver Maloku e tė tjerė.
Njė “guxim” tė pashembullt nė kėtė drejtim kishte treguar edhe gazetari i pėrbetuar i titizmit, Baton Haxhiu, i cili madje nė njė takim me komandant Ēelikun, nė verė tė vitit 1998, e kishte kėrcėnuar atė, duke i bėrtitur me zė nė prani tė disa ndėrkombėtarėve dhe duke e akuzuar pėr luftėn e UĒK-sė. Kėshtu ka shkruar Batoni “trim” nė kujtimet e tij, pėr “luftėn ndryshe”, tė botuar pas luftės.


Ky farė Batoni, kohė mė parė ishte takuar sa e sa herė me Jovica Stanishiqin, zyrtarin e lartė tė Serbisė, duke bėrė pėrpjekje tė aranzhonte njė marrėveshje pėr bisedime mes kreut politik tė Prishtinės dhe Beogradit zyrtar tė Milosheviqit. Ai shėtiste lirshėm nėpėr postblloqet serbe, por ēuditėrisht edhe nėpėr disa nga zonat, qė i mbante nėn kontroll UĒK-ja.


Nė verė tė vitit 1998, pas ofensivave serbe, kur u pėrgjak Drenica, Dukagjini dhe zonat e tjera tė luftės sė UĒK-sė, kur ranė qindra dėshmorė dhe u martirizuar mijėra tė tjerė, horda e gazetarėve titistė u ndėrsye edhe mė egėrsisht kundėr luftės ēlirimtare, duke e bėrė fajtore pėr vrasjet, viktimat dhe shkatėrrimet, qė kishte bėrė regjimi kriminal serb nė zonat e luftės. Janė tė njohura shkrimet e Nexhmedin Spahiut, Bajrush Morinės, Jusuf Ferizit, Shkėlzen Maliqit dhe tėrė njė horde tė sojit tė tillė, tė cilėt kėrkonin, qė tė merrej nė pėrgjegjėsi kreu i UĒK-sė dhe tė gjithė ata “njerėz” qė kishin marrė armėt nė dorė, pa menduar pėr “pasojat”, qė i kishin shkaktuar vendit.


As prania dhe bisedimet e diplomatit amerikan Riēard Hollbruk nė Junik, nė verė tė vitit 1998, nė mesin e luftėtarėve tė lirisė, nuk e trembi kėtė soj tė gazetarėve tė ēoroditur.


Mirėpo, lufta po vazhdonte dhe UĒK-ja, betejė pas beteje, po rilindte nga hiri i vet. Kjo qėndresė e UĒK-sė, jo vetėm qė nuk prezantohej realisht nė shtypin e shkruar me shkronja shqip tė Kosovės, por u bėnė pėrpjekje tė pandėrprera, qė sukseset e saj tė minimizoheshin, ose tė mos prezantoheshin fare nė faqet e gazetave, qė botoheshin nėn mbikėqyrjen e regjimit okupator tė Beogradit.


Ky ėshtė vetėm njė segment i sė kaluarės sė afėrt, qė ilustron qėndrimin e disa gazetarėve, zėdhėnės tė klaneve tė ndryshme kundėr luftės, e sidomos kundėr trimave e trimėreshave tė Drenicės e tė Dukagjinit, tė cilėt kishin marrė armėt dhe kishin luftuar pėr ēlirimin e vendit nga regjimi okupator dhe kriminal i Serbisė.


Jo vetėm gjatė luftės, por edhe pas fitores mbi armikun dhe dėbimit tė forcave ushtarake e policore serbe nga Kosova, nuk kanė reshtur shkrimet e zeza tė njė klase tė gazetarėve, qė shkruajnė dhe flasin shqip kundėr UĒK-sė dhe kundėr vlerave mė tė shenjta tė kombit.


Ēuditėrisht, ky soj skribėsh, nė vend qė tė ndėrronte qėndrimin mbi luftėn ēlirimtare dhe fitimtare, pas luftės i pėrforcoi pozitat, duke u mbėshtetur fuqishėm nga segmentet antishqiptare tė UNMIK-ut, tė OJQ-ve me prejardhje tė ndryshme dhe pėr asnjė ēast nuk ndaloi lufta mediatike kundėr UĒK-sė, duke e adresuar nė tė njėjtat valė me shtypin e Beogradit tė kohės sė Milosheviqit dhe pas tij.


Dhe tani, 10 vjet pas luftės, njė segment i tillė i gazetarėve, shumica syresh me prejardhje nga gazetaria e ish regjimeve okupatore, pastaj gazetarė tė shkolluar dhe tė “emancipuar” nga BIRN-i dhe tė Shoqatės sė ashtuquajtur tė gazetarėve “profesionistė” kanė mbetur faqja e zezė e gazetarisė, qė mbėshteten dhe financohen nga qarqe antishqiptare, me qėllim pėr tė shkaktuar skandale, tė orientuara sidomos kundėr zyrtarėve tė Qeverisė dhe kundėr vlerave tė luftės sė UĒK-sė.
Arroganca e kėtyre gazetarėve ėshtė arrogancė tipike e rrugaēėrisė, e shkruar dhe e folur me gjuhėn e rrugėve dhe tė podrumeve tė ndotura, ku pėrdoret droga dhe ku ushtrohet prostitucioni, gazetari e folur me njė gegėrishte tė pasur me shprehje bastarde sllave, cigane e serbe, njė lloj gazetarie, me mungesė tė plotė tė perceptimit dhe trajtimit realist tė problemeve, tė cilat natyrisht se duhet tė shqyrtohen me pėrgjegjėsi dhe moral kombėtar e njerėzor nga gazetaria e vėrtetė profesioniste.


Kėta gazetarė prepotentė mendojnė se askush nuk ka tė drejtė tė mos pėrgjigjet nė pyetjet apo bisedat, qė ata pretendojnė t’i realizojnė.


Nė kohėn kur Kosova po kalon nė njė fazė krize pėr shkak tė sulmeve tė pareshtura tė Beogradit, nė kohėn kur kreu zyrtar i Beogradit ka intensifikuar luftėn mediale kundėr pavarėsisė sė Kosovės, kur EULEX-i po hap dosjet e Ministrisė sė Drejtėsisė sė Serbisė sė kohės sė Milosheviqit, kundėr disa luftėtarėve tė lirisė, tė trashėguara nga UNMIK-u, njė pjesė e kėtyre gazetarėve veprojnė nė tė njėjtin drejtim, veēmas kur bėhet fjalė pėr ta njollosur luftėn e UĒK-sė dhe personalitetet e saj, tė cilėt drejtojnė disa nga institucionet e rėndėsishme tė vendit.


“Mungesa e shprehjes sė fjalės sė lirė”


Nė kushtet dhe rrethanat qė po mbretėrojnė nė vendin tonė, nė kohėn kur veprimet ekzekutive tė Qeverisė dhe institucioneve janė tejet tė brishta dhe shumė tė varura nga UNMIK dhe EULEX-i, njė staf i gazetarėve me mbėshtetje tejet tė fuqishme tė njė segmenti ndėrkombėtar, ka filluar tė plasojė idenė se nė Kosovė mungon shprehja e lirė dhe gazetarėt qenkan tė kėrcėnuar sidomos nga Qeveria. Ky soj gazetarėsh, po bėn pėrpjekje pėr t’i shantazhuar proceset politike, duke paraqitur krejt tė zi realitetin nė vend, duke mos kursyer fjalė e shprehje ndėr mė tė pistat nga fjalori i begatshėm i rrugaēėrisė, tė drejtuara kundėr Qeverisė, kundėr Drenicės dhe kundėr UĒK-sė. Ankime, tė shprehura pėrmes njė gjuhe tė tillė, tė papėrgjegjshme, u dėgjuan madje edhe nė konferencėn me gazetarė, qė mbajti mė 8 qershor, nė Paris kryeministri, Hashim Thaēi. Ja deri ku ka arritur gazetaria e zezė, nė mbrojte tė sė cilės qėndrojnė klane tė nėntokės mafioze tė vendit, qė bashkėpunojnė me klane tė caktuar tė UNMIK-ut dhe EULEX-it, sidomos nė paraqitjen sa mė tė zezė tė situatės sė pėrgjithshme nė Kosovė, e veēmas nė Drenicė, (nga ku e ka prejardhjen kryeministri si dhe kryetari i Kuvendit), duke u bėrė thirrje publike gazetarėve, qė kur tė shkojnė nė Drenicė tė marrin me vete armėt, meqė me drenicasit nuk mund tė flitet ndryshe, pos me tytėn e armėve. Kėso mesazhe shpėrndahen nė emisionin “Jeta nė Kosovė”, tė Jeta Xharrės, nė emėr tė lirisė sė fjalės.Dhe, nė emėr tė lirisė tė akceptuar sipas shijes tė vet, kjo gazetare fyen dhe diskrediton bashkėbiseduesit, duke iu drejtuar me njė arrogancė pėrbuzėse dhe duke i trajtuar si viktima, tė cilat ajo i merr nė pyetje. Mjerisht, shumė tė intervistuar nga kjo gazetare, gjatė debateve tregohen tejet tė matur, me faktin se e trajtojnė si femėr tė kompleksuar, por ka edhe tė atillė qė i pėrgjigjen me tė njėjtin kut. Emisioneve tė tilla iu mungon nė radhė tė parė serioziteti dhe gjuha e kulturuar e shprehjes, andaj edhe shumė zyrtarė nuk pranojnė njė formė tė tillė tė komunikimit.


Kėta arrogantė dhe pėrbuzės tė vlerave mė tė shenjta tė kombit ankohen se po iu mohohet informimi i lirė dhe se qenkan tė kėrcėnuar nga persona publikė dhe anonimė. Fjalėn dhe mendimin e lirė i konceptojnė sipas kutit dhe kandarit tė tyre, jashtė pėrcaktimit tė njohur botėrisht mbi lirinė e shprehjes, por edhe jashtė detyrave dhe obligimeve qė duhet tė ketė njė gazetar serioz dhe profesionist nė kuptimin e fjalės dhe jo vetėm i vetėdeklaruar si profesionist.


Mungesėn e dėshirės sė njė zyrtari pėr tė dhėnė intervistė, ose pėr tė realizuar emision me njė gazetar tė caktuar, apo me stafin e njė gazetareje, e konceptojnė si mungesė sė fjalės sė lirė dhe si injorim qė po iu bėka gazetarėve tė tillė. Ky ėshtė absurdi dhe mjerimi i kėtyre gazetarėve, tė cilėt bezdisjen dhe hazdisjet e tyre pretendojnė t’ i realizojnė pa kurrė farė frenimi, qoftė duke pėrbuzur kombin dhe historinė e lavdishme ēlirimtare, qoftė duke etiketuar dhe pėrfolur qeveritarėt, qoftė duke inskenuar probleme atje ku nuk fare dhe duke heshtur mizorisht problemet kryesore, me tė cilat po ballafaqohet Kosova, nė procesin e vet historik drejt realizimit tė synimeve pėr liri dhe bashkim kombėtar.


Turri pa fre i lukunisė sė gazetarėve tė tillė, arrogantė, nuk i ndalon dot proceset historike nėpėr tė cilat po kalon vendi, por i dėmton nė segmente tė caktuara, meqė prapa kėtij soji tė gazetarėve qėndrojnė disa nga OJQ-tė, tė financuara nga agjenturat e huaja, tė cilat kanė interesat e veta strategjike nė Kosovė dhe tė cilat nuk lėnė gurė pa lėvizur nė drejtim tė paraqitjes sa mė tė zezė tė gjendjes sė pėrgjithshme, qė mbretėron nė vend, me qėllim pėr tė arsyetuar orekset kolonialiste tė Serbisė. Se kush fiton mė sė shumti nga kėto paraqitje tė liga, krejtėsisht tė inskenuara dhe jashtė realitetit, dihet mirėfilli, ashtu sikur dihet se nga cila klasė politike e kanė prejardhjen gazetarėt e tillė.


Mirėpo njė gjė ėshtė fare e sigurt dhe nuk duhet harruar kurrė.

Liria dhe pavarėsia e Kosovės ka njė ēmim tė pakrahasueshėm, tė cilin e ka paguar tepėr shtrenjtė ky popull, sidomos gjatė sundimit shekullor tė Serbisė vrastare dhe okupatore nė vendin tonė. Andaj, tė gjithė ata individė apo klane tė ndryshme me prejardhje mafioze, qė pretendojnė ta shembin kėshtjellėn madhėshtore, qė ėshtė ngritur mbi gjakun e derdhur pėr liri, duhet ta kuptojnė mirė peshėn e dėmit qė mund t’i sjellin vendit. Tė tillėt asnjėherė nuk i kanė ndaluar proceset historike drejt lirisė, por jo vetėm njė herė i kanė dėmtuar rėndė ato.


marre nga, Albania Press


grepi, dora vetė

grepi
01.07.2009, 00:04:56
Letėr e dėrguar KPGJP-sėKujt i duhet Reshat Millaku nė gjyqėsinė e Kosovės?!


Nė Listėn e pretenduesve pėr gjyqtarė nė Gjykatėn Supreme tė Kosovės, dhe prokurorė nė Zyrėn e Prokurorisė Publike tė Kosovės dhe nė Zyrėn e Prokurorisė Speciale tė Kosovės, tė publikuar nė http://www.ijpc kos.org/sq/defaultdetails.asp?ID=23, e pashė edhe emrin e Reshat Millakut, ish–prokurorit dhe bashkėpunėtorit tė devotshėm tė UDB-ės, i cili, nė emėr tė Prokurorisė sė Qarkut tė Prishtinės, mė 14 qershor 1983, me Aktakuzėn PP.nr. 6/1983, mė akuzoi pėr vepėr penale: Bashkim pėr veprimtari armiqėsore nga neni 136 al.2 lidhur me nenin 114 tė LP tė RSFJ, aktakuzė ajo, tė cilėn e hartoi nė bashkėveprim dhe nė bashkėpunim me Milivoj Sllavkoviqin, Mehmet Lumin dhe me kuadra tė tjera tė UDB-ės dhe tė Shėrbimit Kontrainformativ ushtarak jugosllav.

Reshat Millaku, e bėri inskenimin e fakteve pėrmes pėrgatitjes sė “dėshmitarėve”, tė tipit tė Rexhep Maqedoncit, i cili, gjatė hetuesisė, por edhe mė vonė gjatė qėndrimit nė burg, bashkėpunoi intensivisht me UDB-ėn dhe KOS-in, por edhe tė ca “dėshmitarėve” tė tjerė, siē ishte rasti i vrasėsit tė familjes sė tij, – Behxhet Jasharit nga Kumanova, tė cilin ma sollėn nė qelinė u Burgut Hetues tė Shkupit pėr tė mė provokuar etj., – pra, Reshat Millaku, pėrmes akuzave tė mbėshtetura nė “dėshmitė” dhe nė konstruktimet e UDB-ės, arriti pėrmes dy gjyqtarėve bashkėveprues tė tij: Ymer Osajt dhe Ahmet Ahmetit, tė mė dėnojė me gjykim tė plotfuqishėm, me 10 vjet burgim tė rėndė dhe me ndalesė tė ushtrimit tė profesionit tė mėsimdhėnėsit dhe tė gazetarit pėr gjashtė vite pas vuajtjes sė dėnimit.

Reshat Millaku dhe shumė kolegė tė tij, gjatė dhjetė viteve tė shkuara, nuk dhanė pėrgjegjėsi pėr veprimet e tyre kriminale tė bėra gjatė viteve 1981– 1989 , por, pėr ēudi, duke e gėzuar pėrkrahjen e ca klaneve korrupte tė ndonjėrės prej partive politike, avancuan edhe mė shumė pėr ta sjellė gjyqėsinė e Kosovės nė prag tė falimentimit tė plotė dhe pėr ta bėrė jo funksional sistemin juridik tė shtetit tė Kosovės. Pėrkundėr kėsaj, nė shtetet e ish–bllokut socialist, kuadrat qė vepruan si Reshati, dhanė pėrgjegjėsi pėr krimet e bėra, ndėrkaq, nė Kosovė ndodh e kundėrta. Ato avancohen nė organet e drejtėsisė, nė polici etj.

Ekzistojnė argumente tė bollshme: disa mijėra aktakuza tė fabrikuara, aktvendime gjyqėsore, disa mijėra vite burgu tė mbajtura. Me dhjetėra shqiptarė tė vrarė gjatė hetuesisė. Dhe, nė pėrfundim: a mund tė hapin hetime “Reshatėt kundėr Reshatėve” ?! E, pra, krimet nuk vjetrohen, e madje ato as nga memoria nuk shlyhen.

Me respekt,
Tahir Gecaj
Mė 26 qershor 2009


www.pashtriku.org

grepi, dora vetė

Burimi35
04.08.2009, 22:27:37
Dosjet i kemi ne! Dosjet janė rrotull nesh!UDBASHĖT PĖRDITĖ LĖVIZIN PARA HUNDĖVE TONA!Shkruan: Salih Kabashi *

__________________________

A DUHET TĖ HAPEN DOSJET E UDB’ės?!
Edhe nė Kosovė kohėve tė fundit u kujtuan tė shtrojnė pyetjen nėse duhet dėnuar ose jo krimet e komunizmit. Ky vend dhe ky popull do tė duhej tė ishte nė mos i pari, atėherė me siguri ndėr tė parėt popuj evropianė qė do tė kishte vendosur qė periudhėn 1944-1999 ta shpallte kohė tė degradimit ekstrem tė tė drejtave civile, njerėzore dhe tė ndėrhyrjes kriminale, tė dhunės sistematike dhe tė abuzimeve gjakatare me jetėt njerėzore nga Partia - Shtet. Pse kjo nuk ėshtė bėrė, nuk ėshtė vėshirė tė jipet pėrgjegje. Njė ndėr pėrgjigjet ėshtė se Kosova nuk ka pasur njė shkėputje tė njėmendėt me sistemin socialist. Udhėheqja e kohės 1989-1999 nuk ka mundur tė kėrkojė shkėputje tė tillė, sepse ajo ka qenė pjesė e njė kontinuiteti. Edhe mė saktė: ata qė gjoja u vunė nė ballė tė lėvizjes pėr pavarėsi tė Kosovės, pozicionin e tillė e kishin marrė jo pėr tė ēuar gjėrat pėrpara, po pėr tė frenuar dhe mbajtur (bashkė me Serbinė) nėn kontroll energjitė e potencialet e jashtėzakonshme ēlirimtare e demokratike tė shqiptarėve dyfish tė shtypur tė Kosovės, apo tė shqiptarėve tė shtypur nė njė anė e tė mashtruar nė anėn tjetėr.Debati qė po zhvillohet aktualisht nė Kosovė lidhur me hapjen (ose jo !!!) tė dosjeve nė Kosovė ėshtė nė esencėn e tij demagogjik dhe pervers. Dokumenti pėr kėtė ēėshtje, i cili i ėshtė ofruar Kuvendit tė Kosovės pėr aprovim, si tekst, lė shumė pėr tė dėshiruar nė aspektin e ndėrtimit e tė argumentimit mė cilėsor dhe mė themeltar. Por, nuk ėshtė problemi kėtu, sepse aty, megjithatė, kėrkohet tė merret njė qėndrim dhe tė nxirret njė ligj.

Edhe debati nė Kuvend, po edhe diskutimet djallėzisht e paturpėsisht tė dirigjuara nė disa media tė Kosovės, tregojnė se tash pėr tash janė shumė mė tė fuqishėm ata qė nė fakt nuk duan tė hapen as dosjet dhe as debati pėr to. Kėta qė rezultojnė mė tė fuqishėm nė kundėrshtimin e dosjeve, gati se kanė arritur njė unison edhe me ata qė nė dukje janė pėr hapjen imediate tė tyre. Unison qė ka ekzistuar edhe atėherė kur kėta tė fundit pranuan dhe ndihmuan, pėr ta parė mė vonė se e kishin gabim - kyqjen nė tymnajėn e barakės sė Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės.Nga ky krah i personalitetetve politike e mediatike qė mbase janė pėr hapjen e dosjeve, ka njė mosnjohje brengosėse tė subjektit, i cili nė njė mėnyrė po debatohet. Kam dėgjuar kėto ditė njė debat lidhur me hapjen a moshapjen e dosjeve. Moderatori kishte nė studio tre tė ftuar dhe nė linjė tė drejtėrdrejtė telefonike dy figura tė shquara, ndoshta mė tė njohurat e disidencės shqiptare tė Kosovės. Kolegu gazetar ishte krejtėsisht i papėrgatitur apo i pavullnetshėm pėr tė organizuar debat tė mirėfilltė. Ai nė vend se tė shtronte pyetje dhe tė intervenonte nė raste tė caktuara dhe tė domosdoshme, ai bashkėbiseduesve tė tij (vetėm) po ua jipte fjalėn…

· Dhe ēka ndodhi?

Ndodhi qė njė qenie komuniste vetėqeverisėse, me titull profesor filozofie, edhepse me njė fjalor tė varfėr dhe aftėsi tepėr tė kufizuara elokuence, prapėseprapė, me kopillėkun e mėsuar tėrė jetėn e tij prej servitori tė pushtetit komunist, arriti qė me disa floskula parademokratike tė imponohej mbi tė tjerėt !

· Si?

Thjeshtė! Tė tjerėt donin tė linin pėrshtypjen e zemėrgjerėve, ndėrkohė qė ai herifi ishte i pacipė dhe abuzonte tmerrėsisht me dhuratėn e kolegut tonė nė trajtė tė fjalisė : E keni fjalėn, zoti profesor… Dhe nga debati nuk doli asgjė. U pėrsėrit pyetja e fillimit tė emisionit: Duhet a nuk duhet tė hapen dosjet? «Filozofi» i socilaizmit vetėqeverisės, qė kishte kryer sociologjinė e marksizmin dhe qė pastaj kishte arritur, falė besnikėrisė sė treguar si «junior» edhe tė jipte mėsim nė Degėn e Sociologjisė e tė Filozofisė Marksiste nė UP. Ai e pleqėroi punėn siē i pėrshtatej atij dhe shokėve tė tij titokomunistė tė Kosovės: Kosova, nėse hap dosje, ajo paska nevojė t’i hapė dosjet nga 1989 deri mė 1999! (Nė atė kohė kumunizmi serb mė nuk kishte nevojė pėr servitorė shqiptarė, se ata i kishte mjelė e shterrė pėr dekada me radhė…). Ai «filozof» as nuk u skuq, (e thashė se ishte horr siē ka qenė gjithmonė tė betuarit nė rrugėn e Titos), pėrkundrazi duke i bėrė lajka atyre dy personaliteteve tė disidencės, punėn e dosjeve e paraqiti si punė tė vėshtirė pėr t’u realizuar, jo vetėm pse ato gjenden nė Serbi, por se, thoshte ai, pėr hapje dosjesh as koha nuk ėshtė…Duke qenė se pohimi se dosjet nuk i paskemi ne, ėshtė njė pretekst pėr ta lėnė punėn jo vetėm tė ftohet por edhe tė harrohet fare. Dua ta jap mendimin tim pėr kėtė ēėshtje. Ka njėzetė vjet qė e kam thėnė:

· Dosjet i kemi ne!

· Dosjet janė rrotull nesh!

· Janė nė trajta tė njerėzve tė pushtetit tė dikurshėm tito-stalinist.

· Dosjet pėr ēdo ditė parakalojnė para nesh.

· Ata janė mėsuesit qė tradhtuan kolegėt e tyre,

· janė mėsimdhėnėsit qė denoncuan nė komitet e UDB nxėnėst e vet,

· janė ndėr gjyqtarėt qė dėnuan edhe me dhjetė vjet burg pesėmbėdhjetėvjeēarėt qė kishin shkruar dy fjalė : Kosova Republikė apo vetėm dy shkronja KR.

· Dosje tonat janė sekretarėt e gjallė e tė vdekur tė komiteteve komunale,

· tė organizatave themelore tė Lidhjes sė Komunistėve,

· dosje janė shitės tė ndryshėm dhe jo tė pakėt nėpėr shitore fshati,

· dosje janė studentėt aktivistė qė spiunuan mė 1968, mė ’81, mė parė dhe mė pas.

· Dosje ėshtė secili kryetar komune i kohės sė komunizmit.

· Dosje dėng tė fryra janė kontributet «teorike» tė biēimit tė atij « filozofit » nga emsioni i pėrmendur.

· Dosje janė komentet e kohės nė Radio Prishtinė,

· nė TVP,

· nė shtypin…

· Dosje janė anėtarėt e kryesive tė Lidhjes sė Komunistėve,

· tė Lidhjes Socialiste tė Popullit Punues,

· tė Lidhjes sė Sindikatave,

· tė Lidhjes sė Rinisė Socialiste…

· Dosje janė mediat e kohės. Atje krimi ka lėnė gjurmėt e veta.

· Dosje janė kryeshefat e shefat e Sigurimit Shtetėror dhe operativistėt e tij.

· Dosje janė njerėzit qė kanė lėshuar pasaporta.

· Dosja plot janė prokuroritė e Kosovės.

· Ka aq shumė dosje!

· Ato pėrditė lėvizin para hundėve tona.

· E ne? Ne duke e parė ujkun pėrditė, kėrkojmė gjurmėt e tij.

O burra! Shikoni rreth jush se ka plot dosje qė ecin dhe, si puna « filozofit » i emisionit tė sipėrpėrmendur, e devijojnė temėn e debatit dhe fėrkojnė duart: Ua hodhėm edhe njė herė «enveristėve»!

E, nėse tito-komunistėt na e hedhin edhe kėtė herė, le tė dihet se na e hodhėn pėrfundimisht.

* Autori ėshtė themelues dhe botues i revistės RepublikaSalih Kabashi: Nė Kosovė dikur ke mundė tė jesh titist ose enverist

oktopodi
06.08.2009, 23:34:23
si nuk u paraqit te pakten edhe nje i vetmi person - ish bashkepunetor i UDB-es, apo i OSHS-se, po vetem te atille qe po lavdrohen sikur gjeja une kam qen dikushi, e te gjithe te tjeret kerkushi!!!

po hajt hajt tregonja edhe do prralla dhe inskenime (natyrisht qe ka edhe te verteta) per shqiptaret, e shkiet mos i ngucni, se me ta po e ndajn BOSS-at tone te miren e te keqen, jen ba miliardera valla!!

Shkijet ishin armiqe dhe okupatore te kombit dhe tokes shqiptare dhe keshtu u sollen dhe vepruan duke u perpjekur te zhbijne faren tone dhe te pervetsojne tokat tona.Vetem qyqaret dhe servilet kane shpresuar meshire dhe miresjellje nga bishat e karpateve.
E keqja me e madhe shqiptareve u ka ardhe nga nga trathetaret dhe kolaboracionistet te etur per pushtet e privilegji,bajraktare e karieriste qe u vune ne sherbim te okupatoreve barbare te kaumfluar me maska ideologjike,internacionaliste e komformiste te cilet nuk hesituan te vrasin e turturojne bashkombasit e vete duke i trajtuar edhe me egersisht se padronet e tyre serbosllave.
Fatkeqesisht shum prej tyre edhe sot e kesaj dite gjenden te pozicionuar ne poste te larta ne institucionet e Kosoves e sidomos ne ate te drejtesise.Kjo fare e ndyer e shkolluar neper shkollat politike te regjimit titist eshte e dresuar deri ne perkryerje per kaumflazhe dhe sofistikim dhe e ushtruar te ndrroje ngjyren si kameleoni ,por gjithenje i mbetet besnik
padronit te tyre serbosllav.
Kondita nuk eshte e vertete se nuk u paraqit asnje ish bashkepunetore i UDB-se . Paraqitja jote e argumenton te kunderten e asaj qe konstaton ti.

oktopodi
07.08.2009, 13:04:46
[QUOTE=........

Kondita nuk eshte e vertete se nuk u paraqit asnje ish bashkepunetore i UDB-se . Paraqitja jote e argumenton te kunderten e asaj qe konstaton ti.

------------

une desha jo te reagoj e ta mbushi ty mendjen se une kam argumentue te kunderten e asaj qe konstatoj, por desha te them se ketu me teper hyjne njerzit sa per te then diq, sa per t“u lavdrue sikur gjeja une jam ndonje patriot, atdhetar, luftatar i te se kaluares e tj. e tj. e tj.!

kurse;

nuk e dine se shumica prej ketyre qe po krekosen ketu me shkrimet e veta si kundershta te se kaluares jan po bijt e atyre qe shkollat i kryen ne ato "kuzhina komuniste", u arsimuan po nga ata komunist udb-ash, u frymzuan dhe i respektuan te gjitha sipas porosise se boss-ve dhe asnjeri nga keta nuk doli te thot se jam bire i ndonje mjeku, profesori, ing., ish drejtori, ish kryetar komunash, ish UDB-ashve, ish komandiri policor, ish policve, ish sherbyesve te sherbimeve sekrete serrbe apo te te ashtuquajturve punetor te sigurimeve te sherbimit sekret shtetror jugosllav, ish gardianve te burgjeve, e deri te shpiunet e thjesht te dasmave kur flitej diqka ne to kunder sistemit serrbosllav, apo te pakten dikush nxirrte ndonje revole dhe URONTE dasmen, e te nesermen apo mos te them akoma pa e zere gjumi i nates arrestohej duke ju dhene edhe modeli dhe numri i armes e tj. e tj. e tj.

une zoteri kam emer dhe mbiemer, dhe natyrisht qe dikush me njef, kam shenime dhe biografi, mua asnje nga familja nuk me ka kryer shkolle me shume se tetvjeqaren, nuk ka punue ne organe te sigurimeve, apo sherbimeve publike te regjimit te atehershem, gjyshi nuk me ka punuar ne mardhenje pune dhe ka qen autodidakt, eshte merr me bujqesi, babai ka punuar ne ndermarrje ndertimore punetor krahu i pa kualifikuar deri sa ka dal ne pension, te cilin sot nuk e gezon as nga regjimi pushtues serrb, por e ka nje pension prej 80 € (edhe ate duke filluar nga ky vit), une peersonalisht pas kryerjes se shkolles tetvjeqare dhe nderprerjes se matutjeshme, me kualifikim te shkolles per punetor te rritur kam arrit qe te punesohem ne administrate sa per ti njoft me perseafermi te gjitha marifetllaqet e ish regjimit dhe bashkepunetorve te asaj kohe dhe mbas perfuntimit te luftes jam kthye ne vendin e punes, por kur kam par se te gjithe ata kundershtar te LIRISE dhe PAVARSISE, serish u ulen ne karrikat e mehershme dhe pa e dhen as edhe nje lek per LIRIN dhe PAVARSIN, pa e vesh as uniformen e USHTARIT TE LIRISE, pa e shkrep edhe te vetmin FISHEK per LIRI, pa fije turpi, u organizuan dhe serish me kengen e vjeter UN TY e TI MUA, demonstrativisht, ne pamundesi qe te beje me shume, e leshova punen dhe kurr me nuk jam kthye aty.

une nuk e kam mundesin e pastrimit te mbeturinave te ish regjimit as ne Kosove, e as ne Shqiperi, (edhe po ta kisha, do ja ler kohes ta shohin edhe ata vete se me apo pa vetedije i kan sherbye nje regjimi mushtues), por te jesh i bindur se i urrej te dy regjimet ish komunisete, e me shume ate te regjimit Enverist, nga se enverizmi terrorizonte popullin e vete shqiptar dhe natyrisht shqiptaret e Kosoves kur ja prishnin tymin e duhanit regjimit enverist apo ati titisto-serrbosllav.

kurse regjimi serrbosllav nuk e terorizonte popullin e vete sikur enverizmi, por terrorizonte nje popull tjeter!!!

andaj, edhe njeher po te drejtohem personalisht TY, se ti nuk ke argument te me quash mua ashtu si tentove, nga se kam argumente te mjaftueshme per ta vertetuar te kunderten e asaj per qfar tentove te me ngarkosh mua.

eshte e vertete se nuk kam dhene kontribut sa disa qe edhe jeten po shume prej tyre edhe familjan e tere, nuk e kursyen per LIRIN e popullit dhe ATDHEUT te vet,

por te them edhe diqka;

pa then ZOTI, edhe po te duash, nuk mund te vdesesh per asgje, ani pse une ju pergjigja fteses dhe u ktheva ne pranver te vitit l998 ne Kosove, ani se kontributi im nuk ka munguar qe te punoj per popullin dhe atdheun tim.

mua nuk me frikson aspak edhe identifikimi publik, nga se nuk i kam borxh jo ndonje personi, po edhe atdheut deri dikun ja kam lar borxhin per aq sa kam pas mundesi (qka nuk do te thot se te gjithe duhet te vdesin per atedhe e ne fund te mos mbetet asnjeri), por natyrisht se edhe ne dasem te gjithe nuk ulen ne sofren e pare, bile ka mundesi dikush edhe te ngelet pa ngren fare!!!

ajo qe dua te them, identifikimi nepermes ketij FORUMI eshte turpesi, ketu secili shpreh mendimin e vete, qoft ai serioz, qoft humoristik, guri nuk i vihet, por jo edhe ta keqperdoresh dhe te mundohesh ti ngarkosh dikuj ate qfar nuk e meriton, kurse te mundohesh ta pastrosh veten tende sikur gjeja je i paster si loti!!!

te gjithe kemi borgje dhe mekate nga e kaluara, pa perjashtim, por qe te gjitha duhet vlersue me mendje te shendosh dhe te gjykohen veq e veq, duke i pas te gjitha rrethanat parasysh, nga se ne si popull i shtypur mbi dy mileniume, kemi qen te pa shkolle, andaj ate shkolle diku na eshte dasht ta marrim, te pa mjek, pa arsimtar, pa profesor, pa inxhenjer, pa, e pa e pa asgje, andaj ju gjenarata e tashme qe po kerceni si "mazi para peles" qe thot nje fjale popullore, e keni leht, nga se e keni gjet te gatuar!

ju vete jeni duke mesuar nga arsimtar dhe profesor, mjek dhe inxhenjer, teknik e akademik, e tj. e tj. qe jan mesuar dhe shkolluar ne kuzhinat e shkollave te regjimit komunist totalitar, andaj tharmi i juaj eshte nga ai, dhe duhet patur kujdes dhe te mendoni se qfar po shkruani!

ju mund te thoni vetem kete;

"eshte koha qe te vlersohat puna e secilit, dhe konforme sjelljes dhe punes, te merren masa adekuate dhe njerzit te cilet kan te kaluar te pa paster, te largohen na vendet ne sherbimet publike nga lart deri posht", por jo te futen ne nje thes te gjitha kuadrot qe kan kryer shkollimin gjat te gjitha gjeneratave e deri me sot.

kalo mire dhe pjeku me kohen.

E ke tejzgjatur me autobiografi apstrakte se ndryshe nuk mund ti thuhet asaj derisa ne fillim te saje nuk ka emer dhe mbiemer konkret,por une as qe po kerkoj identitetin tend dhe nuk mund te pohoj as mohoj gjerat apstrakte te pa vertetuara. Nuk eshte me rendesi personalizimi i debatit derisa po flasim per gjera parimore. Ne kete fryme ishte edhe reagimi im. Mos valle ti beson se klyshet e serbosllavizmit do dalin vete dhe do te pranojne e te pendohen per mekatet dhe te berat e tyre? Eshte apsurde te kerkoshe kete nga ata te cilet ishin edhe me te egjer se vete okupatori ndaj nacionalisteve dhe patrioteve te vertete
te kombit dhe atdheut te shqiponjave.Jane qindera e mijera shqiptare qe kaluan tretmanet me te tmerrshme psiko-fizike ,duke filluar qe nga likuidimet,turturat,rrahjet e mundimet e deri tek deportimet e masakrimet nder me te tmerrshme qe ka njohur njerzimi. Per fat te keq ne mesin e autoreve dhe ekzekutoreve te kesaj gogote kombetare moren pjese shum shqiptare.
Tani te pyes ty konkretisht:A nuk eshte me e rende dhe a nuk dhembe shpirti me shum
kur te there thika e vllaut se sa e hasmit?

oktopodi
08.08.2009, 19:32:52
....


Tani te pyes ty konkretisht:A nuk eshte me e rende dhe a nuk dhembe shpirti me shum
kur te there thika e vllaut se sa e hasmit?!


------------

pikrisht kesaj pyetjes sate u mundova ti pergjigjem kur thash ne tekstin paraprak se;

"por te jesh i bindur se i urrej te dy regjimet ish komunisete, e me shume ate te regjimit Enverist, nga se enverizmi terrorizonte popullin e vete shqiptar dhe natyrisht shqiptaret e Kosoves kur ja prishnin tymin e duhanit regjimit enverist apo ati titisto-serrbosllav".

njesoj dhembe edhe kur e dim se shqiptaret kan denuar, arrestuar, torturuar shqiptaret edhe n Kosove!

mirepo, kur po i shof keto gjeneratat e reja qe kan ardh ne pushtet, me kend bashkepunojne ngusht si me shqiptar, po ashtu edhe me serrb, me humbasin te gjitha shpresat se ndonjeher do kemi nje eskadrill te vertete shqiptaresh qe do te marrin pushtetin ne dore dhe te drejtojne popullin ne menyre meritore duke e ndar shapin nga sheqeri, jo me dhune, po me menquri.

Kondite,

Eshte e veshtire te behet debat konstruktiv dhe objektiv me njerze te indoktrinuar dhe te programuar per mbrojtje te ndonje pseudoidhulli si Rugova a Berisha te cilet jane produkt
ekzemplare te pjelles komuniste dhe te cilet edhepse u munduan te kaumflohen ne kostume demokratike mbeten tere kohen rob te asaj ideologjie.
Ti more zoteri kercen si sorra larce her me nje hu e here ne tjetrin si te konvenon.Nga Shqiperia ne Kosove dhe nga Kosova ne Shqiperi. Ne e kishim fjalen per okupatorin serbosllav dhe vuajtjet e ppa para qe pesoj populli shqiptare i Kosoves nene ate okupacion e sidomos roli i turpshem i trathetareve dhe kolaboracionisteve shqiptare ne ate golgote.
Ti na sjelle keto parodi idhujsh si Berisha. Po ku ke pare ti qe ka idhuj ne demokraci more. Ne demokraci vendose sovrani( populli) dhe pushtetaret jane punonjes publik te paguar nga taksdapaguesit qe te zbatojne vullnetin ,ligjin dhe rendin e percaktuar me Kushtetute. Pra sherbetore te sovranit e jo mbreter e idhuj para te cileve duhet te perkulemi.
Mos harro se ne momentet kyqe kur populli shqiptar i Kosoves perpelitej mes jetes dhe vdekjes ne vitin 1998-1999 Ne shqiperi ne pushtet ishte partia socialiste dhe ata i vune te gjitha potencialet e Shqiperise ne sherbim te vllezerve te gjakut nga Kosova . Berisha atehere sillej me vllezerit Kuzhnini dhe disa keshilltare te tij kafeneve te Tiranes dhe nuk e pyste njeri per asgje. Dhe mendoj se ishte fat i madh pse ishte keshtu sepse Berisha gjat pushtetit te tij para lufte beri disa veprime te turpshme si furnizimin e makinerise serboslleve me nafte ,ndjekjen dhe burgosjen e ideatoreve dhe organizatoreve te luftes se armatosur per te cilet edhe tani drejtsia shqiptare po i procesuaon.
Aty ku ngrtet idhulli vdes demokracia! lum kondita.
Nuk po me kujtohet ne kete moment termi i sakte per ata te cilet kerkojne baballare pos krijuesit dhe prindit qe e ka linde.

oktopodi
08.08.2009, 23:40:16
Oktopadi,

qfar deshiron te them une tani pas shkrimit tuaj te fundit?,

"rroft PS e Shqiperise ne krye me Fatos grekos Nanon, i cili shqiptarve te Kosoves u drejtohetj dhe ju bente thirrje qe per Kryeqytet ta njofin Beogradin", "rroft ........
nano me marveshjen e Kretes", deklaraten e leshuar pompoze nga Spanja ( e cila kursesi ta njof Kosoven), e ti po me tregon se sa ishte e hapur PS-ja gjat luftes, vujtjen e te ciles he hoqa edhe une ne lekuren time me shtat plumba ............

tregom zoteri diqka tjere, mos me trego ti mua prralla te sterperseritura miliona here, qoft per Berishen qoft per Rugoven, nga se as njerit dhe as tjetrit, tere socialistet nuk i ofrohen ke "zogu i kembs" thot nje fjale popullore.

Nuk eshte fare me rendesi se qfare dua une apo ti ,me rendesi eshte realiteti dhe faktet.
Nuk e rruaj une as per Nanon as per Berishen por nuk ka bire nene qe mund ta mohoje faktin se kur ne Kosove shqiptaret perpeliteshin mes jetes dhe vdekjes ne Shqiperine nene ne pushtet nuk ishte Sali Berisha dhe partia e tij dhe as qe pyetej gje ne ate kohe. Gjitheashtu nuk mund te mohohet fakti se qeveria dhe shteti i Shqiperise u vu me tere
potencialin ne sherbim te vllezerve te gjakut nga Kosova.
Ka pranuar vete Sali berisha se ka lejuar ne kohen e embargos tregtine e naftes me te cilen ka furnizua makinerine vrastare serbe.
Ne fund se ketu tema eshte per UDB-ashet por meqe ra fjala ne nuk na duhen baballare
ne shekullin XXI, por prosperitet dhe demokraci ne kuptimin e plote te fjales ,zoti dhe prinderit natyror na mjaftojne . Kujt i duhen baba ta zgjedhe per vete kend te doje por jo ne ememr te kombit.
Mbetsh me shendet.

bY duRtSa
10.08.2009, 16:02:34
Do te ishte mir qe UDBASHAT ti i venim me rradhe ...
Do te thot secili Forumist do ta vazhdoj atje ku e ka len tjetri .

Sot do te publikoi Emrin e keti UDBASHI !

EMRI -----------------------------------EMIN
MBIEMRI--------------------------------UKA
DATLINJA-------------------------------TASH DIKU 55-60 VJEQAR
VENDLINDJA----------------------------BLAQ
VENDQENDRIMI------------------------PRIZREN/I PANJOHUR...
PROFESIONI----------------------------MESUES
PUNOI NE SPB--------------------------PRIZREN NE VITET E TETDHJETA

EMIN UKA ka punuar ne vitet e tetdhjeta ne SPB-en e Prizrenit .Mjaft te rinje Shqiptar kan ren viktim nga ky Spiun.

Emin Uka e njoh ket far udbashi shum mire se kojshi e kam mir ja paskit gjet historin e tina jeton ne nje lagje te Prizrenit
rr.**** Saramati (Dervarska met Eminit)
Djalin ne Shpk tjetrin limar qe kret mahallen e mush me er te ngjyres gjat dites ne autolimarin e vet plus Emini asht i lir si kurr ma heret mas luftes e vertet ashte qe shum e njerin e ka marr nqaf be All-llahi e denoft me denimin qe e meriton....