PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : DRENICA-krenaria e kombit


Kosova2007
23.06.2007, 20:45:00
DRENICA-krenaria e kombit

Se Drenica ka lindė burra qė lanė nam nė historinė kombėtare-shqipėtare,kėtė nuk mund ta mohoi askush,sikurse qė nuk mund ta mohoi tė vėrtetėn e patjetėrsueshme se bajlozėt sllav qėkur u turrėn nga Karpatet pėr tė pushtuar toka tė Ilirisė,ēdoherė pikėsynim kishin mposhtjen dhe shkatėrrimin e atdhetarizmės nė Drenicėn heroike.Cdo orvatje e sllavėve barbarė pė dobėsimin e atdhedashurisė nė kėtė trevė,gjithmonė ka hasur nė vendosmėrinė pėr mbrojtjen e identitetit kombėtar dhe shporrjen e hordhive ēetnike nga trojet arbėrore.
Sa e sa herė zaptuesit Karpatian e dogjėn kėtė trevė,sa e sa herė tentuen qė ta sllavizojnė kėtė qerdhe tė shqiponjave,por ēdoherė dyfeku i shqipėtarit i zbrapste gjakatarėt kanibal.
Burrat e kėsaj ane kurr nuk dijtėn tė gjunjėzohen para makinerive tė fuqishme sllave dhe planeve Cubrilloviqiane pėr gllabėrimin e kėsaj toke tė ujitur shumėherė me gjak tė pafajshėm shqipėtari.
Edhe kur ndonjė demon i qelbur provonte ti behet krah serbosllavėve,nė luftė kundėr vėllezėrve tė vet,shqipet e maleve drenicare ia ndėrprenin rrugėn e turpit e tė poshtėrimit,qė nė start.
Meqė Drenica ishte vatėr e qėndresės shqipėtare,ku zjarri pėr LIRI e BASHKIM KOMBETAR pėr asnjė ēast nuk u shue dekada e shekuj me radhė,pushtuesit dhe kuislingėt e kombit,bėnin trysni djallėzore,pėr ta shue vullkanin e sakrificės dhe qėndresės,qė me lavėt e tij pėrcėllonte dhe digjte ēdo agresor qė kishte guxim tė shkilte nė kėtė tokė tė shenjtė.
Edhepse e shantazhuar ēdoherė,edhepse e tradhėtuar shumėherė,edhepse e anatemuar nga pushtuesit dhe shėrbėtorėt e tyre,burrat e kėtij trolli kurr nuk dijtėn tė pushojnė sė luftuari pėr LIRI e BASHIKIM.
Andaj,duke u bazuar nė historinė e ndritur tė Mekės shqiptare,dhe sakrifikimin e njė sėrė plejadash atdhetarėsh e patriot tė spikatur pėr liri kombėtare,i gjithė kombi shqipėtar ka besimin e patundur se themelet e shtetit tė ri kosovar u ēelnikosen edhe mė shumė me luftėn e lavdishme tė Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės,ēerdhe e sė cilės ishte Drenica heroike dhe konaku i lavdisė e krenariė kombėtare,konaku i Jasharajve legjendar.
Sot kur bashkėsia ndėrkombėtare po hamendet qė ta vulosė lirinė e Kosovės,me njohje ndėrkombėtare tė shtetit mė tė ri nė botė,sot kur gjakpirėsit e djeshėm ngrisin zėrin dhe kėrcėnojnė me turrje e ripushtim tė tokave tė arbėrit,Drenica,si gjithėmonė mban syrin e shqiponjės nė shėnjestėr dhe gishtin nė kėmbėz e gatshme si ēdoherė pėr tu flijue nėse e kėrkon nevoja,por kurrė tė pėrulet e gjunjėzohet para kujtdoqoftė qė do merrte guxim tė shkelė si agresor nė vatrėn e krenarisė,trimėrisė dhe mburrjes kombėtare,nė Drenicėn e lavdisė.
Sot,sikur dėgjohet kushtrimi dhe amaneti i bacės Adem,sikur sėrish dėgjohen vringėllimet e thikave ēetnike,sikur dėgjohet krisma e madhe e pushkės sė LIRI-sė si me 1912-1913,1941-1945,1981-1998-1999,sikur dėgjohet kėnga"Lumja ti Drenicė e kuēe,asnjė plumb kurr nuk e huqe..."
Por,ashtu siē thonte prore Shaban Jashari i lavdishėm"kujdes dhe besė askujt",sepse mercenarėt e tė gjitha ngjyrave pėrgjojnė,gjurmojnė e punojnė si zakonisht nė dėm tė qėshtjes sė shenjtė shqipėtare.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Kosova2007 mė 2007-06-23 20:50 ]</font>

Ministri
24.06.2007, 08:36:00
Ashtu sikur qe ishte -Hambar plot me drithe- edhe minj ishte plot edhe mbrenda e edhe rreth e rrotull.
Sepse minjet po rrikan vetem atje ku ka drith!

Surki
24.06.2007, 10:53:00
Kushe po thote qe Drenica eshte krenarija e kombit,kushe po thote qe drenica ka pase heronje e ka akoma trima.
Nuk eshte te flasishe vetem qe ty apo mu ma kana duhet te jeshe reale.
Nese done te mesoshe per Drenicen krenarin e kombit dile e pyet ne kojshi e shefe sa e lavderojne ate.

Drenica po te ishte krenarija e kombite do te kishte perparuare me shume nuk do ishte mbeture prapa siq ka mbetur e nuk eshte zhvilluare ase nje cikerr.
Drenica eshte kranirija e kombit por jo perparimtarja e saje!
A thua pse?
me nderime surki

Ministri
24.06.2007, 11:14:00
E more Surki a nuk pe dina???????

Po shllina e Martina nuk shkojn bashk, e Drenica e ka zgjedhe martinen e shllina ju ka mbete do tjereve..............!

Te pershendet ministri me m te vogel !

Surki
24.06.2007, 11:23:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2007-06-24 11:14 :


E more Surki a nuk pe dina???????

Po shllina e Martina nuk shkojn bashk, e Drenica e ka zgjedhe martinen e shllina ju ka mbete do tjereve..............!

Te pershendet ministri me m te vogel !
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Minister e kume dite qe i kupton gjanat por jo ne kete nivel te pershendes edhe une ty me S te madhe.


Pyetjes nuk ju pergjigje po nejse diplomacin e ki ne vende te duhure.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Surki mė 2007-06-24 11:24 ]</font>

shkoza
24.06.2007, 14:00:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Surki afishoj me 2007-06-24 11:23 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2007-06-24 11:14 :


E more Surki a nuk pe dina???????

Po shllina e Martina nuk shkojn bashk, e Drenica e ka zgjedhe martinen e shllina ju ka mbete do tjereve..............!

Te pershendet ministri me m te vogel !
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Minister e kume dite qe i kupton gjanat por jo ne kete nivel te pershendes edhe une ty me S te madhe.


Pyetjes nuk ju pergjigje po nejse diplomacin e ki ne vende te duhure.

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Surki mė 2007-06-24 11:24 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Gjdo ndarje regjionale na ka kushtuar. Llokalizmi i tepruar vetem pasoja mund te na sjell. Shiqoni se kesajė fryme i kan kushtuar me te madhe gjetė 50 viteve ish nominklatuar komuniste e Gjakovės dhe sa na kushtoi ne raporte regjionale duke e demtuar supstancen kombėtare. Prandaj, tani edhe shprehje e theksuar per Drenicen, per kunder fakti se nga kjo trevė kemi shumė patriot dhe eshtė vullkan i trimeris dhe guximit historik, se bashku me tėr hapsiren Shqiptare dhe kurrsisi e ndarė apo e vequar.

shendet,

chili
24.06.2007, 14:07:00
Ne cdo 100 vjet lind nga nje trim ne drenice perndryshe per gjynah te zotit eshte atje.

gjarperi
24.06.2007, 15:14:00
Te pershendes Kosova2007, eshte e vertet se Drenica eshte Krenari e Kombit, deri sa po i ka armet ne dore, por pastaj per shkake te perfaqesuesve te tyre lakmiqar, po bie ne fund te pusit, dhe po jete ajo krenari vetem ne bisht te qytelis, e kete une nuk e them per inat, por per shkake se gjithnje drenica u shfrytezuar ne ditet ma te veshtira, por kur po merr puna ajre, ajo po mbetet vet pa ajr, e kete e tregoj koha dhe historija e gjertanishme, siq ishte nje parull "Trepca puno beogradi nderto" e keso parulle mund te vlen edhe per Drenicen" Drenica Lufto Prishtina nderto", kurse Drenices si dhurat po ja lane, pushken dhe eshtnat e gjahut, pik se pari te vetet, e pastaj edhe te tjeret, pra thon qka ta ban i yti kush sta ban, dhe qka pret prej te tjerve.

cercizi
24.06.2007, 15:41:00
Nder dhe rrespekt per trimat e koherave te ndryshme nga Drenica,dhe posht lokalistat

Surki
24.06.2007, 15:56:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
chili afishoj me 2007-06-24 14:07 :
Ne cdo 100 vjet lind nga nje trim ne drenice perndryshe per gjynah te zotit eshte atje.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Kur thuashe per gjunah te zotit duhesh edhe ta cekeshe, e jo ne kete menyre te diskriminosh;

per gjymah kush, qka?

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Surki mė 2007-06-24 16:06 ]</font>

Surki
24.06.2007, 15:58:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
cercizi afishoj me 2007-06-24 15:41 :
Nder dhe rrespekt per trimat e koherave te ndryshme nga Drenica,dhe posht lokalistat
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Cerqizi jam plotesishte me ty veq te kisha pyetur per kende e ke fjalen?
Qka mendone ti me ate qe i quan lokalista bashe kisha pase deshire te dije se kushe jane ata.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Surki mė 2007-06-24 16:07 ]</font>

Surki
24.06.2007, 16:05:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
shkoza afishoj me 2007-06-24 14:00 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Surki afishoj me 2007-06-24 11:23 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2007-06-24 11:14 :


E more Surki a nuk pe dina???????

Po shllina e Martina nuk shkojn bashk, e Drenica e ka zgjedhe martinen e shllina ju ka mbete do tjereve..............!

Te pershendet ministri me m te vogel !
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Minister e kume dite qe i kupton gjanat por jo ne kete nivel te pershendes edhe une ty me S te madhe.


Pyetjes nuk ju pergjigje po nejse diplomacin e ki ne vende te duhure.

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Surki mė 2007-06-24 11:24 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Gjdo ndarje regjionale na ka kushtuar. Llokalizmi i tepruar vetem pasoja mund te na sjell. Shiqoni se kesajė fryme i kan kushtuar me te madhe gjetė 50 viteve ish nominklatuar komuniste e Gjakovės dhe sa na kushtoi ne raporte regjionale duke e demtuar supstancen kombėtare. Prandaj, tani edhe shprehje e theksuar per Drenicen, per kunder fakti se nga kjo trevė kemi shumė patriot dhe eshtė vullkan i trimeris dhe guximit historik, se bashku me tėr hapsiren Shqiptare dhe kurrsisi e ndarė apo e vequar.

shendet,
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

I nderuari SHKOZA ajo se qka flitni eshte shume me vende por ja se e verteta gjithmone eshte e hidhur.
Une personalishte shumicen e shoqrise i kam nga vise te ndryshme te kosoves edhe pse thelle ne frymen e tyre ekziston akoma ndonje klithme qe diskriminon Drenicen une nuk munde ti kuptoje pse?

Ju thuani me tere hapsiren Shqiptare por i nderuare ju e dini qe ne praktike behet krejte diqka tjeter.
Ne praktike Drenica dhe Drenicasit qeshen e perqeshen nga shumica e viseve te kosoves edhe pse ka njerez qe kurr nuk kane qene atje e ta shohin me sy, ta perjetojne bujarin e Drenices dhe Drenicasve mikpritjen qe nuk munde ta gjeshe askunde ne Kosove per kete te fundite jame i bindure me shume se 100%.
Pere kete qe ndodhe jemi edhe ku jemi sote, jo te bashkuare si na ka hije.
Me respekte Surki

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Surki mė 2007-06-24 16:57 ]</font>

Katunari
24.06.2007, 16:09:00
GJITHMON U KAN E DO TE JET.... NE DRENIC GJITHMON DO TE FLITET
SHQIP.....

genci62
24.06.2007, 16:52:00
Po,po per Drenicen fjale te mira e t“rasht e surles.Drenices i duhet pune,standard e jete te rehatshme.Jo me Drenices me ia rrahur shpinen.Drenica thjesht duhet te shpalle autonomi,dhe kete prestigj special.

Surki
24.06.2007, 17:02:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
genci62 afishoj me 2007-06-24 16:52 :
Po,po per Drenicen fjale te mira e t“rasht e surles.Drenices i duhet pune,standard e jete te rehatshme.Jo me Drenices me ia rrahur shpinen.Drenica thjesht duhet te shpalle autonomi,dhe kete prestigj special.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Besa ase fjale te mira kto i kane fore, e trashte e surrles garante qe e kane.Drenices i duhen te gjitha ato qe i permende edhe me shume po kushe ti a jape ato nese ajo nuke i kerkon vete.

KAN THA MU QU KREJTE DYJEJA SUNE TA BAJNE QKA HA BAN VETI.

tarasi
24.06.2007, 18:11:00
Tashti, njė regjion nuk mundė tė jetė " krenaria e Kombit" ngaqė Kombi ėshtė ai qė popullon atė regjion!
Drenica ėshtė Simbol i njė Rezistence Kombėtare dhe atė qindvjeēare.E Prekazi flamurtar i krushqeve tė Lirisė ngaqė aty lindin fėmijėt me flamur nė ballė; e pushkė te oxhaku i gurit.
Drenica ėshtė personifikimi mė i mirė i njė mentaliteti tė shqiptarit nė shekuj: I varfėr po, por me dinjitet!
Nė Drenicė, musafiri pritet, jo si themi ne nganjėherė me " bukė e krip e zemėr" por me muhabet ngaqė " muhabeti" i tyre ėshtė plotė bukė e krip e zemėr. Nė Drenicė, mund tė qėndrosh, me javė tė tėra musafir e mos t'ua shikosh " qehren" e ngrysur, asė edhe pėr njė ēastė.
Mirepo Drenica konfiguracionin e kishte ( ka) tė tillė, qė mė lehtė mundė tė Organizohej, nė ēdo kohė Rezistenca. E kam fjalėn qė nga 1912 e kėtej ngaqė mė herėt qendra tė rezistencės, ndajė pushtuesit otoman, ishin tė vendosura n'gjeti.
Gjatė Okupimit serbė, kufiri me Shqiperinė, ishte i populluar me ushtri tė krajlit, e mė vonė tė ushtarėve tė krajlit me simbole " partizane" ngaqė donin tė siguronin ndarjen gjeografike tė njė populli tė vetėm. Pastaj pjesėt tjera tė Veriut, s'mund tė fillonin ndonjė organizim tė Pėrmasave Kolektive ( ngaqė idividuale ka pasur nė ēdo kohė,,, Shaqir Igrishta, Vėllezrit Maqedonci, Tahir Uka,,,) ngaqė gjendeshin, nė kufi me Shkinin e parė, ani pse ajo Kralevina edhe atė territor tė njohur nga shqiptarėt si Kufij, e kishte nė harten e saj...
Kėshtu qė, Drenica ( E pashės edhe e kuqja) mbetej ajo Flamurtarja e ēdo nisme, e ēdo rezistence Kombėtare.
Jo vetėm jehona e krismave tė pushkėve apo edhe e sakicave tė mprehta e bėnte Drenicen krenare por edhe kafshimi i plumbave tė armikut me dhėmbė.
Nuk dua tė numeroj emra trimash e mė shumė trimereshash nė Drenicė ngaqė vargu ėshtė i madh por Ju qė e lexoni kėtė shkrim;paramendone veten ose dilni maje njė bregoreje dhe leshoni sytė, pėr aq sa shikon syri i juajė largė, pėr aq ėshtė lista me emra, tė atyre qė bėnė Histori.
E, Drenica kur i lindte, djemtė dhe vajzat, i uronte" Mu bėfshi pėr pushkė e nėse Ju kap pushka atėherė, tė jetė nė ballė"!
Pra ata s'dinin tė uronin e tė thonin " Mu bėfshė pėr pushtet" ngaqė nuk ėndėrronin kėtė gjė nė kohėn kur arat e bukės u shkilnin nga " ēizmja ēetnike".
Me kėtė desha tė themė qė Drenica nuk patė njeri nė Pushtet qė pastaj ai ta tradhtojė treven e vet.
Ajo asė sot nuk ka njeri nė Pushtet ngaqė Pushteti sėrish ėshtė nė duartė tė huajve. Drenica e di kėtė gjė. Kjo ėshtė arsyeja qė, ajo tradicionalishtė nė kėto tetė vite e votojė birin e saj.E, kur ky ta ketė pushtetin, Drenica sėrish nuk do ta shikojė atė me " ēfarė bėre pėr neve si trevė por ēka bėrė pėr neve si Kombė?"
A Drenica ėshtė pjellė e kombit tonė!
Nė Drenicė, pasi qė, gjithnjė dikund i ndjehet era misernikės; por edhe bukės " Nore" por edhe pse gjithnjė, malet i kishte pėr " bijė nanash" Hijenat qė pėrgjonin natėn pėr t'u dehur me gjakun e Drenicės, shtoheshin gjithnjė e mė shumė.
Por duke i uruar nėnat drenicakėt " mu bėfshi pėr pushkė" tek ta githnjė pranė qėndronte njė pushkė, pėr tė asgjėsuar hienat.
Dhe ia kishin dalė kėsaj pune...
Megithėse ajo po shtohet pėr ēdo ditė megjithatė s'durohem pa uruar: U bėfshin edhe me njė mijė mashkuj jasharajtė e bashkė me ta edhe Kombi ynė me njė mijė luftėtarė tė lirisė!

mili2
24.06.2007, 19:58:00
Ne cdo shtet te botes demokratik, per cdo perparim (kuptohet edhe ndertimin dhe avansimin e nje lagje, katundi, qyteti, komune regjioni ne te gjitha sferat e jetes) lavderohet ai qe ka pushtetin (pozita) ne at shtet sepse e ka obligim qe te kujdeset per gjithe qytetaret e vet pamvarsisht se nga i cili regjion eshte apo ne cilen parti aderon e simpatizon e jo opozita. Gjithashtu per cdo ngecje te nje lagje, kautundi, qyteti, komune regjioni e shteti pergjegjes jane ato qe jane ne pozite dhe kane pushtetin e shtetit ne dore sepse nuk ka krye obligimet ndaj secilit qyetear pamvarsisht se eshte anetar apo jo, apo simpatizon apo nuk simpatizon partin e tyre e jo opozita

Ketu, disa shihet se jane lindur prap dhe veprojn prap, kundra gjdo rregulle apo normativi ne baze te cilave sot shume popuj te botes jane avancue ne rrespektimin e ketyre rregullave dhe ligjeve se kush per cka eshte pergjegjes.
Nga shkrimet e ketyre shihet se keta jane; "bene zot lluge vetem e vetem qe at qe simpatizoj apo aderoj mos te kete kurrfar pergjegjesie.

Keta nuk e kane hallin e Drenices dhe te papuneve, invalidve te luftes, deshmorve te luftes, familjet e tyre, te pastrehurve dhe hallegjinjeve tjere, por te atyre qe u bejn argatin qoft me vote, qoft me propagande qe perher te jane "te pagabuar, vizionar, ma kryemdhenjet e botes" etj.

Andaj kur ke parasysh se kush eshte ne pozite dhe nga kush kane mbeshtetjen keta uzurpator, te korruptuar dhe hajdut, nuk eshte cudi se Prishtina ndertohet, ndersa Drenica apo ndonje pjese tjeter e Kosoves ende eshte e shkatrruar nga lufta ku familje te shumta jetojne edhe pa kulm mbi koke dhe nen tenda apo llastik.

kreksi
24.06.2007, 22:12:00
Nuk me bie mua qe ta lavderoje drenicen time te dashur, kete tokė te drenuar por kam deshire qe ta ndegjoje nga te tjeret se ē'mendojne per te.
Perte njohur me te vertete drenicen duhet lexuar se paku dy tre autore e nder ta edhe Anton Qeten, Halil Kajtazin, Ibrahim Qitakun po edhe Nebi Durakun...
Parathenja e librit shkencore te prozes se drenices eshte e fuqishme nga penda e Antonit, pra drenicen me shume e njohin dhe arrijne ta kuptojne ata qe nuk jetojne ne kete regjion se sa vete vendasit !

Nje fjalė te pakendeshme e leshoi njehere nje vendas ne lidhje me trimerine e drenicaseve.
Ai tha se drenica nuk ka frike e s'ka edhe ēka humbe se shtepit i ka me balte e eshte e varfer, pse mos te luftoje ?
Pra nese shikojmi ne kete menyre, sipas ketije patrioti, drenica paska trima vetem per te ndezur pushken e jo aqe shume trima per te ēliruar edhe tere kosoven....
Si shifet, keto tema ne lidhje me drenicen duhet te studiohen nga sociologet shqiptare per te gjetur thelbin e varferise qe dominon ende ne keto troje legjendare.
Sa i ndihmoi e ēka i dhuroi populli drenices ?
Asgjė, asgje nuk u be per drenicen perpos disa hiteve qe iu kushtuan me kengė ku behet biznesi i madh me trimerit e drenices e populli i kesaje ane jeton ende ne mjerim.
Shkoni e shifni njehere mesjeten apo kohen e gurit atje e gjeni.
po, disa shtepi jane ngritur, disa pompa te benzines jane hapur neper ara e livadhe e toka anash e pa punuar, njerzit jetojne ne skamje pa ardhmeri, eh, vetem ai qe ka diken jashte ndoshta jeton disi me mire se tjeret por keta jetojne si parazit se nuk e fitojne jeten me ndjerse te tyre sepse s'ka as ēka te punoje, s'ka ku t'ia ngjet fshatari i shkret.

ne drenicen trime sheh njeriu gjithqka por tmerri me i madh ishte kur sheh aty e ketu permendore te herojve qe kan dhen jeten per liri e pamvaresi dhe nuk ka pas mundesi qe t'iu kryhet kjo permendore sepse s'ka buxhet, e ketu shifet tragjedija jone kombtare.

Do te ishte mire qe te mblidhen te holla per drenicen nga te gjitha trojet shqiptare e ate do mund ta bente TVSH permes emisioneve speciale, pse jo, se paku per te varfurit, jetimat dhe per ti mirembajtur ato ambulanca e spitale se perndryshe ky regjion do shkoje ne katastrof !

rrofte drenica kreshnike !
http://video.google.fr/videoplay?docid=-3243174367406437918
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kreksi mė 2007-06-24 22:14 ]</font>

piloti
24.06.2007, 22:24:00
Drenica eshtė njera prej krahinave me te pazhvilluara ekonomikisht te Shqiperis , mirepo eshtė njera prej krahinave me patriotike te Shqiperis, Shqiperia mburret me krahinen e Drenices por edhe Drenica mburret me Shtetin e saj amė - Shqiperin .


me ndertime

Piloti

tarasi
24.06.2007, 22:39:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
piloti afishoj me 2007-06-24 22:24 :
Drenica eshtė njera prej krahinave me te pazhvilluara ekonomikisht te Shqiperis , mirepo eshtė njera prej krahinave me patriotike te Shqiperis, Shqiperia mburret me krahinen e Drenices por edhe Drenica mburret me Shtetin e saj amė - Shqiperin .


me ndertime

Piloti
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Tė LUMTĖ!

kreksi
24.06.2007, 22:51:00
Harroni ju lutemi kete fjali; shteti AMĖ sepse ne nuk rrjedhim nga shqiperija.
Serbet mund te thojne majka rusija sepse rrjedhin andej kurse ne qe jemi popull autokton vetem se ēka shkon ne demin tone ky term veteshkaterrues !
Me falni se nuk jam ketu njeri qe t'iu japi mesime askujt se si e tek te shprehet por ky term mua me vret per se tepermi se nuk ka logjike frea ne te....vetem hajt te them diēka te madhe, nena shqiperi, shteti amė etj qe jane te pa logjikshme per ne shqiptaret modern, leji ti fshataret, ai njeri qe ka dy klase shkolle nuk duhet te beje kesi gabimesh.

Feni-X
25.06.2007, 01:40:00
E di se sofra juaj ėshtė fisnike dhe bujare , aty ku predhat e topave te armikut shkrihen, aty ku ēelin lulekuqe nga gjaku i dėshmorve , ndjehem si nė shtėpine time , ėshtė sofra e trimerise , ėshtė sofra e sakrificės ... ėshtė Krenaria vetė.


Tė Falem Drenicė ..
Feni-X

sportisti007
25.06.2007, 14:56:00
E kam nji shok te drenices edhe kur shkoj tek ai knaqen gjith valla se janė shum burra tmir veq tjert spo ua dijnė hiq valla

piloti
25.06.2007, 16:32:00
kreksi


Anėtar qė nga: 28.02.2005
Afishime: 489
Vendbanimi: Francė
Afishuar me: 24.06.2007 22:51
--------------------------------------------------------------------------------
Harroni ju lutemi kete fjali; shteti AMĖ sepse ne nuk rrjedhim nga shqiperija.
Serbet mund te thojne majka rusija sepse rrjedhin andej kurse ne qe jemi popull autokton vetem se ēka shkon ne demin tone ky term veteshkaterrues !
Me falni se nuk jam ketu njeri qe t'iu japi mesime askujt se si e tek te shprehet por ky term mua me vret per se tepermi se nuk ka logjike frea ne te....vetem hajt te them diēka te madhe, nena shqiperi, shteti amė etj qe jane te pa logjikshme per ne shqiptaret modern, leji ti fshataret, ai njeri qe ka dy klase shkolle nuk duhet te beje kesi gabimesh.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::::::::::::::::::::::::::::::::::


z.Kreksi,

Ty sta ndalon asėkush qe te harrosh ,edhe shtetin Amė , edhe amėn tende , edhe mendo e mundohu sa te duesh se Shqiptarėt megjithat kurr nuk do te harroin asė shtetin Amė asė kombin e asėata te cilet e paguan me gjakė ruajtjen e dinjitetit kombetar , ti me sa povrej une qenke diku ne Francė dhe tanim qenke berė moder , madje Franqez e ketu po paraqitesh edhe me Franqes se vet Franqeset , nese ti ende i ve veshin se qka thoin serbet,qka mendoin Ruset, ti neve nuk mundesh e as nuk ke te drejt te na udhezosh apo edhe te na ofendosh si "fshatar" , "me dy klas" , je ne Franc , dhe mund te shprehesh edhe keshtu , por nese ndonjeher shkon ne Shqiperi (Prishtin, Drenas, Prizren, Kuks ,Tiran Gjirokaster) mos i perdor keto fjal qe na i solle ketu , se jam i binud do te pesosh shumė shumė keq apo me mirė te them do te shperblehesh si te gjithė ata te cilet , urryen shtetin , kombin, njollosen popullin dhe dinjitetin e popullit te vet .


piloti

kreksi
25.06.2007, 21:49:00
Piloti, ti e paske rrok me haz o burr...A te gjithe ata shqiptar qe po jetojkan ne france na qenkan te kqinje ?

Iu mbetet lexuesve te gjykojne se cili ka te drejte e nese une shpallem fajtor do ju kerkoje falje te gjithve nese ju paskam prekur ne kete citim.

shendet


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kreksi mė 2007-06-25 21:55 ]</font>

piloti
25.06.2007, 22:19:00
kreksi


Anėtar qė nga: 28.02.2005
Afishime: 491
Vendbanimi: Francė
Afishuar me: 25.06.2007 21:49
--------------------------------------------------------------------------------
Piloti, ti e paske rrok me haz o burr...A te gjithe ata shqiptar qe po jetojkan ne france na qenkan te kqinje ?

Iu mbetet lexuesve te gjykojne se cili ka te drejte e nese une shpallem fajtor do ju kerkoje falje te gjithve nese ju paskam prekur ne kete citim.

shendet


.................................................. .................................................. .


Une asėpak nuk e mora asė me zor e asė me haz , mirepo kur ti drejtohesh me keso fjalie:

"Harroni ju lutemi kete fjali; shteti AMĖ sepse ne nuk rrjedhim nga shqiperija. "


Shqiptarėt e Kosoves, te Maqedonis perendimore, Serbis jugore nuk rrjedhin nga Shqiperia (edhe pse ka te till te shumt te cilet kanė LINDURapo prinderit e tyre kanė lindur ne Shqiperin zyrtare) ,
ata rrjedhin nga toka Shqiptare e cila per momentin gjindet e okupuar , perndryshe te gjitha keto vise te lartėpermendura i Takoin shtetit me emer Shqiperi dhe do te ishte e natyrshme qe te jetoim ne shtetin tonė .
Ti, ndoshta edhe nuk i din apo nuk i ke ditur keto fakte , por mos te vie turp qe je shqipėtar , krenohu dhe trgoju te gjithėve se Shqipėtar dhe arrin nga Shqiperia , tregoju se Prishtina eshtė qyteti i dytė Shqiptar per kahė madhesia mos te vije turp ,piloti

Shpejtimi
25.06.2007, 23:41:00
Te vecohet ndonje ane nga vete ata , qe i perkasin ati rajoni do te ishte
sikur me ma mbarue cyfteli prej murrizi. Nuk e shohe te arsyeshme
sidomos ne ditet e sotit qe te behet lakimi i aneve sipas perkatsise te
shquarjes se individit. Andaj do te ishte luks i hargjuar nese ne ditet
e sotit tentohet psh te ia hedhim qyrkun krihve ta zeme psh. Drenices
pasi qenka ne fjale. Burra e trima te zot ka pas ne te gjitha viset
shqiptare edhe ate ne te gjitha koherat . Mirepo fatkeqesia jone qendron
sepse vazhdimisht kemi humbur .Ne mundemi te ia ngrehim fitilin sa te duam per brenda, ama jashte nuk nuk na ndegjohet zeri fare.Dobesia me
e madhe e jona qendron aty,qe nuk kemi pas unitet ,por gjithnje ne vend
te kompaktesise kolektive ka barte peshen individualizmi. Si individ kemi
pas trima qofte nga Mitrovica,Peja,Gjakova,Prizreni ,Drenica.Ferizaji,
Kaqaniku,Gjilani ,Prishtina,Llapi ... qe nuk kane dite se cka qet pushka per gryke ,mirepo fatkeqesisht jemi si jemi .Kur te jemi te individi mos te harrojme se Adem Jashari nuk eshte vetem i Drenices .Adem jashari
jo vetem i Drenices por eshte i gjithe Kosoves eshte i gjithe shqiptareve ,
madje Adem Jashari eshte fenomen me permasa boterore. Kshtuqe
nuk ka nevoje qe te behemi shpirt ngusht. psh. Kur bota done me i
thure respekt Nenes Tereze e te ngritemi e te u themi mos na e prekni
Nenen Tereze se eshte vetem e jona! Nje gje tjeter si dukuri shume
negative qe ka nxene sikur unthi ne gushe vetedien aktuale ne popull
eshte qitja pushke ne ahengjet e ndryshme popullore. Cfare sevdaje
e ka kaplua ate popull me gjithe ato krisma neper dasma e ahengje tjara.
A merr kush para sysh me e qit doren ne zemer e me mendua per gjithe
ato familje qe i humben te dashurit e tyre ,per fmijet jetima,per invalidet
e nenat qe kane humbur vajzen djalin apo sa popull kemi qe jetojne ne
nje gjendje te mjeruar sociale.A nuk kishte me qene me mire qe nga ato
para qe hargjohen per gjithe ate municion te drejtohen ne adresa te
atyre qe kane nevoje,te formohen organizime te ndryshme per te
ndihmua njeri tjetrin . Te ngritet nje kulture per te i shkua ne krahe
gjithe atyre qe mbeten krahethat e te u ipet kurajo e force e te u tregohet
se ju nuk jeni te vetmuar te gjithe ne jemi prane secilit . Lirine duhet
ndertua me pune dhe butesi duke i dhane shanse secilit te shijon.

gjarperi
26.06.2007, 01:31:00
Te pershendes Tarasi, une pajtohem me mendimin tane per Drenicen, por si duket ju gjithnje i gaboni adresat, pra gjithnje Drenica luftoj, dhe te gjitha ato merita qe i ceket egzistojn, por sa e di une gjithnje Drenica u tradhetuar, por kesaj rradhe ata i tradhetoj i veti, bile per vetem 42000 euro, pra thojn nese te "lidh dikush prap gjindt dikush e te zgkidhe", por nese lidhesh vete nuk del askush qe te zgjidhe, e kjo po ngjane gjithnje me Drenicen, kete nuk e them nga inati, por nga mllefi qe gjithnje po ndodhe me Drenicen, e kete e ka vertetuar koha dhe historija shekullore, por edhe nje ne duhet qe sa ma pake te shkojme nga ndasit regjionale, e ma teper te shkojme nga bashkimi dhe unisimi i popullit Shqipetar, dhe sipas meje keto ndasi regjionale ma se tepermi i kane konvenuar armikut, per te pasur mundesi te beje perqamjen ne mes regjioneve" pra perqaj e sundo" dhe sipas meje ne kete formul armiku gjithnje ka pasur sukses, une nuk do te ceku ndoni shembull te posaqem, por kjo u vrejt edhe gjate luftes se fundit, prandaj me gjithe respekt per Drenicen, por Drenica eshte pjes e Kosoves, si cdo pjes tjeter e Kosoves.

rtk99
26.06.2007, 02:35:00
pershendetje Drenica, diqyshe kur e permendi kete emere drenicak, diqka nuk me doket si mire[jo pozitiv] kishte me qen mire qe te ndrohet diqka!
Drenica nuk prishe shume pune por "Drenicak" valla...sedi bre diqyshe si idhte po me doket a!

gentelmeni
26.06.2007, 05:12:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
rtk99 afishoj me 2007-06-26 02:35 :
pershendetje Drenica, diqyshe kur e permendi kete emere drenicak, diqka nuk me doket si mire[jo pozitiv] kishte me qen mire qe te ndrohet diqka!
Drenica nuk prishe shume pune por "Drenicak" valla...sedi bre diqyshe si idhte po me doket a!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
T'i paska mledh bete najfar DRENICAKU a /forum/images/smiles/icon_lol.gif

Ministri
26.06.2007, 07:01:00
Kur e veten drenicakun
sa here ne dite flet per Atdhe
Asnjehere tha pasha besen,
per kete pune une kam ba be.
Se prej fjaleve s'ka kimet
veq nje pushke s'e heq pej dore
Sa here te ka nevoje Atdheu
ne istikame me ka prore!
Kullen time e ka kala
sofren shtru per djem te martines
behen bashk vllezer te nje gjaku
Te Shkupit,te Shkodres e te Prishtines.
Sa here ka nevoj Atdheu
nuk flas une por me flet martina
amanet e kam prej te pareve
keshtu pat thene Hasan Prishtina!

Pershendetje Drenices dhe drenicakeve nga ministri me m te vogel!

.

tarasi
26.06.2007, 11:07:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gjarperi afishoj me 2007-06-26 01:31 :
Te pershendes Tarasi, une pajtohem me mendimin tane per Drenicen, por si duket ju gjithnje i gaboni adresat, pra gjithnje Drenica luftoj, dhe te gjitha ato merita qe i ceket egzistojn, por sa e di une gjithnje Drenica u tradhetuar, por kesaj rradhe ata i tradhetoj i veti, bile per vetem 42000 euro, pra thojn nese te "lidh dikush prap gjindt dikush e te zgkidhe", por nese lidhesh vete nuk del askush qe te zgjidhe, e kjo po ngjane gjithnje me Drenicen, kete nuk e them nga inati, por nga mllefi qe gjithnje po ndodhe me Drenicen, e kete e ka vertetuar koha dhe historija shekullore, por edhe nje ne duhet qe sa ma pake te shkojme nga ndasit regjionale, e ma teper te shkojme nga bashkimi dhe unisimi i popullit Shqipetar, dhe sipas meje keto ndasi regjionale ma se tepermi i kane konvenuar armikut, per te pasur mundesi te beje perqamjen ne mes regjioneve" pra perqaj e sundo" dhe sipas meje ne kete formul armiku gjithnje ka pasur sukses, une nuk do te ceku ndoni shembull te posaqem, por kjo u vrejt edhe gjate luftes se fundit, prandaj me gjithe respekt per Drenicen, por Drenica eshte pjes e Kosoves, si cdo pjes tjeter e Kosoves.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pėrshendetje edhe nga ana ime gjarpėri
E para, Tema ėshtė pėr Drenicėn dhe unė iu pėrmbajta, titullit tė Temės, e cila na thėrriste, qė tė flasim pėr Drenicėn si Krenaria e Kombit. Pra, titulli si titull, nuk mė bėnte thirrje, qė tė flasė se kush luftojė mė shumė nė Drenicė dhe kush e tradhtojė mė pak.
Njė vendė qė bė shumė luftėra, ėshtė e natyrshme qė tė varfėrohet ngaqė, duke qenė gjithnjė nė shenjestėr tė flakės, aty na ndodhin mė shumė, ndertime dhe shkatrrime njėkohėsishtė sikurse shuarje-djegje.
Pra Drenica, qė nga 1912- e kėtej, pothuajse nė ēdo fillim dekade, ėshtė djegur nganjėherė.
Kjo mundė tė merret si shembull, me vendin tonė Shqiperinė, qė pėr 500 vite me radhė bėri luftė pėr mbijetesė dhe natyrishtė qė, Liria gjithnjė ka pas pėrparėsi mė shumė para pasurisė.
Derisa tė tjerėt, akoma kanė ndėrtesat e para 1000 viteve ne edhe po tė donim s'mund t'i ruanim ngaqė pėr ēdo dekadė, nė trollin tonė nga deti, na vinte njė bajloz i zi.
Por edhe ne pėr ēdo dekadė ia venim pėrpara njė Gjergj Elez Ali!
Rilindasit na porositnin:
Mos prishni Shqiperi pėr tė bėrė pasuri, por prishni pasurin pėr tė bėrė Shqiperinė.
Drenicen, asė edhe njė herė nuk e kanė tradhtuar njerzit e saj ngaqė Drenica kurrė s'ka bė pazare me armikun.Nė kohėn e Azem Bejtės dhe nė kohėn e Komitetit tė Kosovės, ata qė bėnin pazare me Krajlin, ishin pikerishtė ata qė gjendeshin nė parlamentin serbė e kėta ishin pėrfaqesuesit e " Xhemijetit" qė merrnin pjesė nė zgjedhje pėr Asamblenė e Mbretris Serbe,,,
Pas Lufte, nuk morėn pjesė Drenicakėt nė pazare por pikerishtė " partizanėt" e VulmANOVIQ Tempos nėpėrmjet Fadil Hoxhės,,,
Ju sot, aludoni nė 42.000 euro pėr tė cilat s'kam idenė se ku e keni fjalėn por supozoj qė aludoni nė zotin Thaqi, Njeriun qė e cilesuan amerikanėt si e ardhmja e Kosovės, nė kohėn e Rambujes por i cili me qėndrimin karshi tė burgosurve tė sotėm politik, mė ka befasuar, pėr tė keq natyrishtė..
Por, ne jemi te njė Temė tjetėr, qė afishuesi kėrkon tė shkruajmė, me sa e kam kuptuar, jo pėr politikė, por pėr vlerat, Traditen, zakonet, trimerinė, historinė, Etnitetin,,, Pra me njė fjalė pėr Trashegiminė Etnokulturore dhe Historike tė trevės sė Drenicės.

Por nėse do pėr Politikė mundė ta themė vetėm kėtė gjė:

Drenica dha kushtrimin, e ndezi zjarrinpėr LIRI- teksa hahej mish helli e pihej raki nė Velani!
Drenica hante miserniken e para tre-ditėve teksa bukė-bardha avullonte nga tė nxehtit nė Velani...
Drenica bėri djemė si me fletė, qė tė mbrojnė arat e bukės nga demonet primitiv tė karpatave teksa - nė Velani, demonėt ruanin tė pabesėt, mbrenda nė shtėpi!
Kur Drenica po priste, qė kufomat t'i varroste, tė cilat nga djegja akoma tymonin, Nė Velani tė gėzuar pėr kėtė gjė, thirren pėr tė votuar pėr Pushtet tė ri!
Kur thanė;" s'ka pushtet sepse Drenica s'mund ta thotė fjalėn e saj ngaqe burra e gra kanė dalė nė Istikamė - Nė Velani demonėt e Zi, u qirren";" ne do tė bėjmė kėtė Pushtet tė ri, edhe me Serbi, por jo me ata qė kanė dalė maleve pėr Liri!
Pra, gjarpėri, nė vitin 1998 e shlyen Drenicen, si vendė Kosove nė momentin kur bėnė do farė zgjedhjesh, me arsyetimin qė atje ( Drenicė; Skenderaj, Drenas dhe Klinė) s'ka kushte, kur tė krijohen, do t'i mbajmė.
Me njė fjalė kjo; " Kur tė krijohen kushtet do t'i organizojmė edhe atje" e kishte domethenjen " Kur t'ua shtypė kokat Serbia se e kanė lyp" atėherė do tė bėjmė ēka tė duam dhe si duam Ne...
Drenica ėshtė Krenaria mė e ndritshme nė 100-vjetshin e fundit e Nėnės Shqipėri! Pra e shtetit tė saj amė ( amė do tė thotė Nėnė, kėshtu qė nuk ėshtė gabim pėrdorimi por i drejtė dhe me vendė).
Drenicėn e kanė tradhtuar, githė herė ata qė kanė folur, me gjuhėn, si njeri mė lartė " drenicak". A banorin qė jeton aty, denbabaden s'mund ta quashė ndryshe perpos Drenicak sikur qė e quajmė llapjan, labeat,Dukagjinas,,,
Tė jesh njė ditė nė Drenicė, musafir, do tė thotė ta pėrjetosh Dashurinė dhe qetėsinė e njė dekade tė tėrė. Nė muhabet me ta, pa doreza, ka ēdo gjė nga pak sa qė nė fundė ndahesh i
kėnaqur gjithėsesi me dėshirėn qė tė shkoshė serish.
E, kėtė vit kush do qė dėshiron, mundė sėrish tė mėsyj Prekazin dhe atė jo vetėm kullat e Jasharajve por edhe atė tė Iljaz Kodres, e cila mė duket qė ėshtė bėrė gati, nė oborrin e shtepisė sė tij...
Kurdo qė merrni rrugė pėr Drenicė, nėse jeni miq, ajo ju pretė me " muhabet" vėllezerish, gju mė gju, e nėse shkoni si armik, besoj qė gjėmėn e krismave tė saj, e keni dėgjuar, jo vetėm ju, por gjithė knjazet e carėt, e Serbisė dhe Rusisė!

rtk99
27.06.2007, 03:27:00
Drenica dha kushtrimin, e ndezi zjarrinpėr LIRI- teksa hahej mish helli e pihej raki nė Velani!
Drenica hante miserniken e para tre-ditėve teksa bukė-bardha avullonte nga tė nxehtit nė Velani...
Drenica bėri djemė si me fletė, qė tė mbrojnė arat e bukės nga demonet primitiv tė karpatave teksa - nė Velani, demonėt ruanin tė pabesėt, mbrenda nė shtėpi!
Kur Drenica po priste, qė kufomat t'i varroste, tė cilat nga djegja akoma tymonin, Nė Velani tė gėzuar pėr kėtė gjė, thirren pėr tė votuar pėr Pushtet tė ri!
Kur thanė;" s'ka pushtet sepse Drenica s'mund ta thotė fjalėn e saj ngaqe burra e gra kanė dalė nė Istikamė - Nė Velani demonėt e Zi, u qirren";" ne do tė bėjmė kėtė Pushtet tė ri, edhe me Serbi, por jo me ata qė kanė dalė maleve pėr Liri!
===============================================
pershendetje,
"Tarasi" se dije se qka ke dashte te thuashe me keto "vargje satanike" , por e dije se themelet e shtetit te kosoves-Dardanis, gjithmon jane nisur dhe vulosur nge Prishtin, qerdhja e patriotizmit shqiptar gjithmon eshte nisur dhe ka purfunduar ne Prishtin.
Drenica per gjdo rrespek si vend i rezistences, qka une kame vetem fjali miradije, por Drenicak drenicak-diqyshe pake si ne maje te gjuhes-si tharbet.

Ministri
27.06.2007, 07:12:00
Po i thone Drenices
Ti je moter e jona
Kan ndrru rrjedhe e vijne drejt saj
Drini e Valbona.

Bashk me ta paskan ardhe
Korabi e Sharri
i pret ne Kulle me fjale e bese
bac Shaban Jashari!

Jan bashku rreth Sofres se Madhe
te Fjales e te Bukes
Kulla e Shaban Jashari
si Kulla e Osa Kukes.....

gentelmeni
27.06.2007, 09:15:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
rtk99 afishoj me 2007-06-27 03:27 :
Drenica dha kushtrimin, e ndezi zjarrinpėr LIRI- teksa hahej mish helli e pihej raki nė Velani!
Drenica hante miserniken e para tre-ditėve teksa bukė-bardha avullonte nga tė nxehtit nė Velani...
Drenica bėri djemė si me fletė, qė tė mbrojnė arat e bukės nga demonet primitiv tė karpatave teksa - nė Velani, demonėt ruanin tė pabesėt, mbrenda nė shtėpi!
Kur Drenica po priste, qė kufomat t'i varroste, tė cilat nga djegja akoma tymonin, Nė Velani tė gėzuar pėr kėtė gjė, thirren pėr tė votuar pėr Pushtet tė ri!
Kur thanė;" s'ka pushtet sepse Drenica s'mund ta thotė fjalėn e saj ngaqe burra e gra kanė dalė nė Istikamė - Nė Velani demonėt e Zi, u qirren";" ne do tė bėjmė kėtė Pushtet tė ri, edhe me Serbi, por jo me ata qė kanė dalė maleve pėr Liri!
===============================================
pershendetje,
"Tarasi" se dije se qka ke dashte te thuashe me keto "vargje satanike" , por e dije se themelet e shtetit te kosoves-Dardanis, gjithmon jane nisur dhe vulosur nge Prishtin, qerdhja e patriotizmit shqiptar gjithmon eshte nisur dhe ka purfunduar ne Prishtin.
Drenica per gjdo rrespek si vend i rezistences, qka une kame vetem fjali miradije, por Drenicak drenicak-diqyshe pake si ne maje te gjuhes-si tharbet.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Me duket se je kah fole per themelet e shtetit te shkinise jane nise ne prishtine.

Ti bre jaran,duke u munduar te ulesh dike ngrite tjetrin,qellimi i vetem vetem te na perqash.

perqaj e sundo

tarasi
27.06.2007, 10:51:00
[quote]
rtk99 afishoj me 2007-06-27 03:27 :
Drenica dha kushtrimin, e ndezi zjarrinpėr LIRI- teksa hahej mish helli e pihej raki nė Velani!
Drenica hante miserniken e para tre-ditėve teksa bukė-bardha avullonte nga tė nxehtit nė Velani...
Drenica bėri djemė si me fletė, qė tė mbrojnė arat e bukės nga demonet primitiv tė karpatave teksa - nė Velani, demonėt ruanin tė pabesėt, mbrenda nė shtėpi!
Kur Drenica po priste, qė kufomat t'i varroste, tė cilat nga djegja akoma tymonin, Nė Velani tė gėzuar pėr kėtė gjė, thirren pėr tė votuar pėr Pushtet tė ri!
Kur thanė;" s'ka pushtet sepse Drenica s'mund ta thotė fjalėn e saj ngaqe burra e gra kanė dalė nė Istikamė - Nė Velani demonėt e Zi, u qirren";" ne do tė bėjmė kėtė Pushtet tė ri, edhe me Serbi, por jo me ata qė kanė dalė maleve pėr Liri!
===============================================
pershendetje,
"Tarasi" se dije se qka ke dashte te thuashe me keto "vargje satanike" , por e dije se themelet e shtetit te kosoves-Dardanis, gjithmon jane nisur dhe vulosur nge Prishtin, qerdhja e patriotizmit shqiptar gjithmon eshte nisur dhe ka purfunduar ne Prishtin.
Drenica per gjdo rrespek si vend i rezistences, qka une kame vetem fjali miradije, por Drenicak drenicak-diqyshe pake si ne maje te gjuhes-si tharbet.
[/quote---------------------------------------------------------------------------------

Mua mė vjen sinēerishtė keq qė, akoma ka njerėz tė tillė qė shkruajnė dhe mendojnė nė kėtė mėnyrė. Si ėshtė e mundur tė thuhet, Drenices respekt ndersa nė tė njėjtėn anė, banorėt e saj ti quash " si nė maje tė gjuhės",,,

Le tė mė thotė njeri, se ēka filloi dhe u nis nė Prishtinė? Tashti, nėse e ka ndonjeri fjalėn pėr demonstrata, atėherė i themė qė nė vitin 1968 sė pari kanė filluar nė Prizren dhe pastaj nė Suharekė pėr tė shpėrthyer nė Prishtinė.
Demonstratat e vitit 1981, kishin shperthyer te menza e studentėve dhe te konviktat qė do tė thotė, ato u nisėn nga jo kryeqytetasit. Por ka tė drejtė kur gentelmeni konstaton qė qėllimi ytė ėshtė tė pėrqashė,,,
Nė Prishtinė janė bėrė krimet mė tė mėdha ndajė shqiptarėve; nė burgjet e saja, deri sa tupanit i ka ra magjupi, me ēekanė nė kokė janė mbytur, tė burgosurit e Drenicės dhe tė vendėve tjera tė Kosovės.
Nė Prishtinė, aty ku ėshtė sot Taukbashqja janė pushkatuar shqiptarėt e Drenicės...
Nė Prishtinė, gjerė sa nė Drenicė bėhej luftė, pihej dhe hahej e kėndohej, sikur tė mos ndodhte asgjė...

Mė kujtohet kjo humoreskė e shkruar nga Y.Sh. nė kėtė mėnyrė:
Jakup Krasniqi deklaron: " Ne sė shpejti do tė jemi nė Prishtinė dhe do ta ēlirojmė nga okupatori serbė",,,

Prishtinalit pėrgigjen: " ma bre Jakup. po ēka ju kena bė qė po doni me na marrė nė qafė, po na mirė jena, edhe lėngė dredhzash kena"...

Ju, disa qė keni njohuri shkruani ngaqė keni dėguar nga gjysherit e juaj pėr Mehmet Gradicen, pėr Trashegimin e Drenicės,,,

Ndersa ti rtk, nėse s'mund tė kontribosh nė Temė, mos u kyq fare...Kam menduar qė je " torollak" pra njeri i matufosur por tani mė bindė githnjė qė, " sherret o i bėnė me porosi o nga budallakitė"...
Unė i dua githa viset e vendit tim; Jam edhe Drenicak, edhe llapjan, edhe dukagjinas, edhe Lab, edhe Prishtinas, edhe Shkodran, edhe Skrapariot( ja qoj rakisė kogja mirė),,,,

Jam shqiptarė ore buurrė por ti do tė bėshe mirė, tė delarohesh se cili je ashtu siē bėri njėri pak mė herėt dhe qė u largua nga forumi, e qė kishte qenė nė Lidhjen Komuniste, gjerė vonė...
Tashti, e kam vėrejtė qė ti e mbronė Fadil Hoxhen dhe natyrishtė qė e urrenė Drenicėn dhe Njerzit Bujar dhe fisnik tė saj ngaqė pikerishtė idoli ytė, e vuri nėn administrim ushtarak nė vitin 1945... Kėtė gjė ia kishte thėnė mirė Hysen Tėrpeza!


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: tarasi mė 2007-06-27 10:59 ]</font>

cercizi
27.06.2007, 11:43:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
rtk99 afishoj me 2007-06-27 03:27 :
Drenica dha kushtrimin, e ndezi zjarrinpėr LIRI- teksa hahej mish helli e pihej raki nė Velani!
Drenica hante miserniken e para tre-ditėve teksa bukė-bardha avullonte nga tė nxehtit nė Velani...
Drenica bėri djemė si me fletė, qė tė mbrojnė arat e bukės nga demonet primitiv tė karpatave teksa - nė Velani, demonėt ruanin tė pabesėt, mbrenda nė shtėpi!
Kur Drenica po priste, qė kufomat t'i varroste, tė cilat nga djegja akoma tymonin, Nė Velani tė gėzuar pėr kėtė gjė, thirren pėr tė votuar pėr Pushtet tė ri!
Kur thanė;" s'ka pushtet sepse Drenica s'mund ta thotė fjalėn e saj ngaqe burra e gra kanė dalė nė Istikamė - Nė Velani demonėt e Zi, u qirren";" ne do tė bėjmė kėtė Pushtet tė ri, edhe me Serbi, por jo me ata qė kanė dalė maleve pėr Liri!
===============================================
pershendetje,
"Tarasi" se dije se qka ke dashte te thuashe me keto "vargje satanike" , por e dije se themelet e shtetit te kosoves-Dardanis, gjithmon jane nisur dhe vulosur nge Prishtin, qerdhja e patriotizmit shqiptar gjithmon eshte nisur dhe ka purfunduar ne Prishtin.
Drenica per gjdo rrespek si vend i rezistences, qka une kame vetem fjali miradije, por Drenicak drenicak-diqyshe pake si ne maje te gjuhes-si tharbet.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ ____
Fakt eshte qe per kolaboratort dhe filosllavet eshte vendosur nga qendra/dega e sllaveve/shkijeve ne velani. Ndersa per Shqiptaret kane folur kane ba marrveshje dhe kuvende nga meka dhe vatikani shqiptar Drenica , duke mos anashkalu Dukagjini,llapi e gollaku,kaqaniku e pashtriku etj.Per Shqiptaret velania ka qene dhe mbete vend i krimit droges dhe nenqmimit te dinjitetit Shqiptar.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: cercizi mė 2007-06-27 11:44 ]</font>

trixi
27.06.2007, 13:29:00
Se sa Drenica ka dhene per qeshtjen Kombetare ketu askush nuk ka dyshim,sepse nder shekuj Drenica ka deshmuar vehten,mirpo une do te pyesja se qfar kan bere Drenaset per Drenicen gjate ketyre viteve,kur dihet se edhe ne disa ministri kishin ministra nga Drenica ?
Pse ata qe duhet ta deshmojn dashurin per Drenicen ,menjehere pas Luftes ja kthyen shpinen dhe e harruan Drenicen duke u shperngul ne Prishtine ?
Pse Drenica vjen ne vemendjen tone vetem ne Pervjetor te perkujtimeve e jo edhe ne rindertime dhe investime kapitale per ata qe sakrifikuan shume per kete popull qe nga Koha e Azem Bejtes e kendej ne vazhdimesi ?

Pse ,Pse......a duhet diken ta vret ndergjegjja se nuk mjafton vetem krenarija por duhet edhe investimi dhe ndihma qe ky vend (Drenica)te lulezoj nga investimet dhe perkrahja kur mundesit jan edhe te shumta !

Per minoritete po gjinden mjetet ndersa per Drenicen ku jan ???!!

Nese dikush nuk "sheh"atehere dikujt duhet qelur syte me gishta per te pare se ku eshte Drenica ajo Drenice qe para disa vitesh ishte krenarija e UQK-se,pra mos e harroni burimin e kesaj Lirie sepse eshte mekat !!!

Trixi

gjarperi
27.06.2007, 14:21:00
Te pershendes Tarasi, mu per ate dhe gjitha meritat qe i ka drenica seshte dashur qe te tradhetohet pik se pari nga te vetit, dhe e dyta nese eshte e vertet se ne prishtine u ngrit dolli, pas asgjasimit te Familjes Jasharaj, ateher duhet te jeni objektiv te tregoni se edhe ne tirane u ngrit dolli per azgjasimin e kesaj familje, pikrisht nga ata qe ma se paku duhej, prandaj nese deshironi te jeni objektiv cdo rast i ka dy anet e medales, dhe gjithnje duhet te ceken te dyjat, per te qene objektiv, dhe nje e vertet eshte se pas ramjes heroike te kesaj familje, si te turbuar u (versulen ata qe ma se pakti e deshironin kete familje), per ti perfituar meritat e kesaj familje per qellime politike, por koha gjitnje po e tregon te verteten,

rtk99
27.06.2007, 14:41:00
pershendetje,

A dini qka, nuk eshte e drejt ju qe jeni nga Drenica, te perqeshni por edhe te fyeni, velanin ose prishtunen, e dikushe kur ju perqesh juve[disa drenicak] se edhe ju e keni gabim, ateher ju ju versulini me lloje lloje fjale etiketuse e shkarravina te ndryshme!
Une nuk jame perqamse, por ju qe keni hape kete tem dhe ju qe lavdroni vetem Drenivcen dhe Drenicaket jeni perqames! Une gjithmon kame qen si te jemi unik dhe te perkrahum udheheqsit tane qe jane te zgjedhur nga populli dhe te hecim perpara, dhe te realizojm ate qe e nisi strategu une Rugova pavarsin.

MetaneHijes
27.06.2007, 16:21:00
Nuk di sa naiv ,i verber,i paditur eshte nje njeri qe te flas per Drenice e te ofendoj kete vis ku Lindi rriti dhe fali Trima dheut te shenjt te Kosoves !
E Kosova nese nuk e dini...kur shkruani ne kete drejtim( se me keto tema dyshoj ne intelektin tuaj qe e dini si duket harta e KOSOVES) hudhjani syte njeher Hartes !!!!! Lexoni emrat e heronjeve te Dheut te SHenjet te Kosoves !!! Nga vijn : Hasan Prishtin, Azem Bejte-Qeerime Shote Galica,Shaban Polluzha,Isa Boletini,Adem Jashari,Haxhi Zeka, Bajram Curri, kujtojeni kroniken e zhvillimev historike.... shikojeni nje FOto Historike !!!!! Ngritjen e Flamurit ne Vlore se paku i ke 3-4 Kosovare..... Viti 2007 kthjellja nga agu i shpresav.... Pavarsia u vonua...u shtyyy ... u dhunua Popullii... e une kujtoojj krejt keteo treva duke mos harrue asnjeher Token e Drenav Drenicen Heroike !! Viti 2007... sic me tha nje mik....behet gati ta nenshkruaj njeee Bir i Boshnjakes... dirigjuar nga profiteret e Luftes !!! TUrppppppp ta mohosh edhe ta etiketosh Drenicen si djep i jo zhvillimit,prapambeturis...etcc
P.S. Vere gishtin ne koke e mendo para se te shkruash:Per cka eshte kaq prapambetur... pse kurr s'u dorezua ne luft...dhe gjithemon ne Paqe u tradhetua nga Dugagjini !!!!
Me nderime
Por,Hapi syte kur shkruan Demagogji !!!! Ka njerez qe ta lexojn trurin

hasjani
27.06.2007, 16:31:00
Drenica eshte krenaria e Kosoves.Gurra e burrerise dhe e trimerise.Dielli i lirise.Une jam krenar si hasjan por jam krenar per Drenicen trime ,per gurren e pashterreshme te atdhedashurise,heroizmit dhe sakrifices.
Lum ne qe kemi Drenicen dhe drenicaket burra trima te cilet kurre nuk u gjunjezuan. Ne momentet me te veshtira kur armiqet po kremtonin ngadhnjeimin mbi ne,kur si vampiret ngrinin kupat e dollise te mbushura me gjakun e pafajshem shqiptare,ngritet si ortek Drenica trime dhe vendos gjoksin si granit duke shungulluar deri ne kupe te qiellit .Heheeeej ende jam gjalle nuk shuhet prushi i shqiptarizmit ne vatrat Kosovare deri sa te jete i gjalle qofte vetem nje burre ene Drenice.
Burrat e Drenices ndryshuan rrjedhat e hitorise.
Ki inatin por thuaju hakun thone hasjanet . Gjthemone ka pase burra Drenica. Burra qe te marrin gjak ne vetull.
Kosova krenaria jone .Drenica zemra e Kosoves.

gentelmeni
27.06.2007, 17:54:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
trixi afishoj me 2007-06-27 13:29 :
Se sa Drenica ka dhene per qeshtjen Kombetare ketu askush nuk ka dyshim,sepse nder shekuj Drenica ka deshmuar vehten,mirpo une do te pyesja se qfar kan bere Drenaset per Drenicen gjate ketyre viteve,kur dihet se edhe ne disa ministri kishin ministra nga Drenica ?
Pse ata qe duhet ta deshmojn dashurin per Drenicen ,menjehere pas Luftes ja kthyen shpinen dhe e harruan Drenicen duke u shperngul ne Prishtine ?
Pse Drenica vjen ne vemendjen tone vetem ne Pervjetor te perkujtimeve e jo edhe ne rindertime dhe investime kapitale per ata qe sakrifikuan shume per kete popull qe nga Koha e Azem Bejtes e kendej ne vazhdimesi ?

Pse ,Pse......a duhet diken ta vret ndergjegjja se nuk mjafton vetem krenarija por duhet edhe investimi dhe ndihma qe ky vend (Drenica)te lulezoj nga investimet dhe perkrahja kur mundesit jan edhe te shumta !

Per minoritete po gjinden mjetet ndersa per Drenicen ku jan ???!!

Nese dikush nuk "sheh"atehere dikujt duhet qelur syte me gishta per te pare se ku eshte Drenica ajo Drenice qe para disa vitesh ishte krenarija e UQK-se,pra mos e harroni burimin e kesaj Lirie sepse eshte mekat !!!

Trixi
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Trixi,

ne nuk ua shtrijme doren pushtetareve.
Uni vdesim a doren nuk e shtrijme.

Nje pyetje te thjeshte lidhur me konstatimin tend per Drenicaret.

A luftoi Drenica dhe u dogj per Drenicen apo per Ilirine?

trixi
27.06.2007, 19:27:00
Gentelmenit,

Nese e lexon me vemendje shkrimin tim e kupton shume mire ,pra lexoje edhe nje here ,sidomos fjalin e fundit edhe e kupton se :Ata qe luftuan per lirin e sotme (Drenica)eshte mekat(gjynah)me i harru .
Edhe nuk kam perdor as emra te pushtetareve e as parti .Ne pergjithesi pas qdo lufte Drenica eshte lene pas dore !

Ps,Derisa Adem Jashari ka bashkluftu(bashkvepru)me Salih Qekun ne Dukagjin,Zair Pajazitin ne LLap,etj.. d.m.th.kjo i kalon permasat e Drenices .


Trixi

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Trixi mė 2007-06-27 21:53 ]</font>

Surki
27.06.2007, 20:28:00
XXXXXXXXXXXXXX

Shkresė e pėrsėritur,
Aliu;


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Aliu mė 2007-06-27 23:36 ]</font>

Surki
27.06.2007, 20:29:00
Kushe eshte bekteshe e merr veshe thojne kah ana jone.

kreksi
27.06.2007, 20:43:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
rtk99 afishoj me 2007-06-27 14:41 :
pershendetje,

A dini qka, nuk eshte e drejt ju qe jeni nga Drenica, te perqeshni por edhe te fyeni, velanin ose prishtunen, e dikushe kur ju perqesh juve[disa drenicak] se edhe ju e keni gabim, ateher ju ju versulini me lloje lloje fjale etiketuse e shkarravina te ndryshme!
Une nuk jame perqamse, por ju qe keni hape kete tem dhe ju qe lavdroni vetem Drenivcen dhe Drenicaket jeni perqames! Une gjithmon kame qen si te jemi unik dhe te perkrahum udheheqsit tane qe jane te zgjedhur nga populli dhe te hecim perpara, dhe te realizojm ate qe e nisi strategu une Rugova pavarsin.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
rtk,
po mbasi tema ishte per drenicen, normal eshte qe te permendim herozmin e kesaje treve.
Hape nje tem per heroizmin e Llapit, do e shohesh qe aty do dalin plote heroje e heroina, per heroizmin e dukagjinit, edhe aty do dalin perplote heroj e heroina, pra ketu s'ka gjelozi...
Mirepo ne tera trevat shqiptare sot per sot drenica njihet per trimeri se ka dhen provat qe ka luftuar gjithmone kunder ēfardo pushtuesi.

piloti
27.06.2007, 22:11:00
Tė nderuar forumist ,

Meqė jamė i lindur dhe i rritur ne Drenicė -nuk me bie edhe aq te kyqem ne ketė Temė -pos atėher kur dikush tenton qe shpraz epshet e veta shizofrene , megjithat edhe per keso kundervenje nuk po ka neveoj te kyqem per arsye se ketu po shifet kjart se Drenicen sot shum&amp;#9834;7 po e konsideroin si vend te tyre , prandaj keta me shkresat e tyre po mbroin ketė krahin te Shqiperis sonė te dashur .
Shqiperia ka edhe krahina tjera te cilat u djegen gjatė historis se mundimshme , e ku treguan patriotizma hiq me pak se ne Drenicė , Llapi, Mirėdita, Malsia(e cila ne kohen e Azem Bejtes strehoi shumė luftetar te drenices dhe viseve tjera) , etj, nuk do te bejm aq ndfarje e aqė lavderime per njeren krahin apo tjetren , por kohė pas kohe do ti perkujtoim edhe krahinat e edhe ata bijė te cilet na mundesuan qe ne brezat e ri apo pasardhesit e tyre ende te frymoim Shqip , ende te quhemi Shqipėtar .

Rrnoftė Shqiperia

Piloti

27.06.2007, 22:52:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
piloti afishoj me 2007-06-25 22:19 :

kreksi


Anėtar qė nga: 28.02.2005
Afishime: 491
Vendbanimi: Francė
Afishuar me: 25.06.2007 21:49
--------------------------------------------------------------------------------
Piloti, ti e paske rrok me haz o burr...A te gjithe ata shqiptar qe po jetojkan ne france na qenkan te kqinje ?

Iu mbetet lexuesve te gjykojne se cili ka te drejte e nese une shpallem fajtor do ju kerkoje falje te gjithve nese ju paskam prekur ne kete citim.

shendet


.................................................. .................................................. .


Une asėpak nuk e mora asė me zor e asė me haz , mirepo kur ti drejtohesh me keso fjalie:

"Harroni ju lutemi kete fjali; shteti AMĖ sepse ne nuk rrjedhim nga shqiperija. "


Shqiptarėt e Kosoves, te Maqedonis perendimore, Serbis jugore nuk rrjedhin nga Shqiperia (edhe pse ka te till te shumt te cilet kanė LINDURapo prinderit e tyre kanė lindur ne Shqiperin zyrtare) ,
ata rrjedhin nga toka Shqiptare e cila per momentin gjindet e okupuar , perndryshe te gjitha keto vise te lartėpermendura i Takoin shtetit me emer Shqiperi dhe do te ishte e natyrshme qe te jetoim ne shtetin tonė .
Ti, ndoshta edhe nuk i din apo nuk i ke ditur keto fakte , por mos te vie turp qe je shqipėtar , krenohu dhe trgoju te gjithėve se Shqipėtar dhe arrin nga Shqiperia , tregoju se Prishtina eshtė qyteti i dytė Shqiptar per kahė madhesia mos te vije turp ,piloti
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
....leje Pilot mos shkreto me shume!

Si tha nje dite nje person mediatik" te thuash Shqipetare nga Shqiperia dhe Shqipetare nga Kosova, eshte ssikur te thuash Shqipetare nga Shqiperia dhe Shqipetare nga Durrsi, apo Shqipetare nga Saranda.....

ajajajaj
debora

27.06.2007, 22:57:00
...ti kthehem Tems,

Kosova anemban ka trima, pa dallim lokaliteteve. Ne mburremi per cdo trim qe kemi, neqofshin ata edhe nga Mergimi.

Sikur te ishte niveli kometare, sikur ai lokal, nuk do ishim ne kete gjendje ku jemi!

bora

gentelmeni
28.06.2007, 03:01:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
trixi afishoj me 2007-06-27 19:27 :
Gentelmenit,

Nese e lexon me vemendje shkrimin tim e kupton shume mire ,pra lexoje edhe nje here ,sidomos fjalin e fundit edhe e kupton se :Ata qe luftuan per lirin e sotme (Drenica)eshte mekat(gjynah)me i harru .
Edhe nuk kam perdor as emra te pushtetareve e as parti .Ne pergjithesi pas qdo lufte Drenica eshte lene pas dore !

Ps,Derisa Adem Jashari ka bashkluftu(bashkvepru)me Salih Qekun ne Dukagjin,Zair Pajazitin ne LLap,etj.. d.m.th.kjo i kalon permasat e Drenices .


Trixi

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Trixi mė 2007-06-27 21:53 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Une e lexova mire,prandaj edhe reagova.
Lexoje ti me mire edhenjihere ne teresi edhe e kupton nashta shkrimin tend.
Perndryshe,pse ti si Trixi,mos me nga e me ndihmue Drenicen?

Drenica eshte edhe e juaja,jo vetem imja.Une kam lind ne Drenicen,por gati tere luften e kam ba tjeterkund,dmth jashte Drenices,sepse ne Drenice ka pas boll Luftetare.Une lidhem per kombi e jo per terreni.
Por nejse...per me ta kthjellu ma mire,shkrimin tend,ne quoten tjeter e ke me bold aty ku me ke prek n'kanar.

gentelmeni
28.06.2007, 03:04:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
gentelmeni afishoj me 2007-06-27 17:54 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
trixi afishoj me 2007-06-27 13:29 :
Se sa Drenica ka dhene per qeshtjen Kombetare ketu askush nuk ka dyshim,sepse nder shekuj Drenica ka deshmuar vehten,mirpo une do te pyesja se qfar kan bere Drenaset per Drenicen gjate ketyre viteve,kur dihet se edhe ne disa ministri kishin ministra nga Drenica ?
Pse ata qe duhet ta deshmojn dashurin per Drenicen ,menjehere pas Luftes ja kthyen shpinen dhe e harruan Drenicen duke u shperngul ne Prishtine ?
Pse Drenica vjen ne vemendjen tone vetem ne Pervjetor te perkujtimeve e jo edhe ne rindertime dhe investime kapitale per ata qe sakrifikuan shume per kete popull qe nga Koha e Azem Bejtes e kendej ne vazhdimesi ?

Pse ,Pse......a duhet diken ta vret ndergjegjja se nuk mjafton vetem krenarija por duhet edhe investimi dhe ndihma qe ky vend (Drenica)te lulezoj nga investimet dhe perkrahja kur mundesit jan edhe te shumta !

Per minoritete po gjinden mjetet ndersa per Drenicen ku jan ???!!

Nese dikush nuk "sheh"atehere dikujt duhet qelur syte me gishta per te pare se ku eshte Drenica ajo Drenice qe para disa vitesh ishte krenarija e UQK-se,pra mos e harroni burimin e kesaj Lirie sepse eshte mekat !!!

Trixi
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Trixi,

ne nuk ua shtrijme doren pushtetareve.
Uni vdesim a doren nuk e shtrijme.

Nje pyetje te thjeshte lidhur me konstatimin tend per Drenicaret.

A luftoi Drenica dhe u dogj per Drenicen apo per Ilirine?

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
ps.lexoje boldin tend trixi edhe meno pak.

Ministri
28.06.2007, 07:14:00
Ajo qe me se paku i duhet kesaj teme eshte gjuha e urrejtjes e ndarjeve, e nenqmimeve te te tjereve duke mbajt emrin e Drenices si embleme krenarie.
Drenica eshte ajo qe eshte dhe neve nuk mund t'a ndryshojme me nje shkrim apo dy.Drenica kishte dhe ka nevoje per t'a ndihmu.Kete mund t'a beje secili ,nese hiq tjeter se paku duke dhene nje fjale apo shkrim te mire per trimerin,bujarin ,mikpritjen por edhe per varferin e te liga tjera ,qe as Drenices ,fatkeqesisht nuk i mungojne.
Do te ishte mire ,ata qe e njohin
kete regjion ,te na sjellin me shume te dhena .Sa teritor ka ,sa banor,sa fshatra.Te ardhurat per koke banori dhe pasurite natyrore.Kjo do te na ndihmonte te njihemi edhe per se afermi me Drenicen heroike ,me Drenicen e krenarise.
Ajo qe nuk me pelqen fare eshte kur lexoj shkrime qe kan marr emrin e Drenices si mburoj, pas te cilit mundohen te fshehin karakterin e vet ,dhe shajn e fyejn te tjeret.
Textet qe flasin per Drenicen eshte mire te kursehen nga fyerjet ,sharjet dhe fjalet qe nuk ju kan hije burrave.
Sepse ne Drenice pyetja e pare qe i drejtohet nje miku eshte -A JE BURR SI JE??? E qe ne vete ka kuptimin e plote te fjales burr.
Se paku kur shkruani per Drenicen behuni pak BURRA !!!!

Me nderime ministri me m te vogel!

Surki
28.06.2007, 12:55:00
Kur behej lufta ne Drenice, ne nje televizion Hoalndez ndahej ekrani ne dy pjese;
Ne njeren ane digjeje Drenica flake dhe behej rezistenec ne maksimume qe te luftohej barbari, se edhe femija nuk kursehej.
Ne njeren ane te ekranit kafenet e Prishtines duke ngren mishe pule dhe duke pire raki dhe kendohej ;

KUSHE PO NGJITEJ QIQAVICES BOTHE CULLAKAT E DRENICES.


Ja pyetja e komentatorit CITOJE;

''Hoe is het mogelijk tien minuten verder alles wordt plaat verbrandt en hier in de localen van de Prishtina wordt gegeten en gedronken net als niets aan de hand is, is dit een volk of niet?''


''Si eshte e mundur dhjet minuta me larg digjet qdo gje rrafshe me toke e ketu neper lokalet e Prishtines hahet e pihet sikur mos te ndodhte asgje, a i takojne edhe keta po atije populli?

Per kete arsye Drenica ka mbetur ku ishte e pa zhvilluar ekonomikishte ndoshta por legjenda nuk humbet kurr.
E ne deri sa nuk e pranojme realitetin ateher edhe me siguri q nuk do kete perkrahje ne kurrfar lemije sa i perket zhvillimit te Drenices sepse nga shume njerez flitet por ne praktike Drenica dhe Drenicasit injorohen dhe diskriminohen nga viset tjera me nje nivel te lart. Deri sa e kaluara injorohet nuk keni qka pritni per te ardhmen.


Te nderuar mu personalishte ma merr mendja qe edhe qytetaret e prishtines duhet te kerkojne falje per mos participimin e tyre ne lufte dhe per njollosjet qe i kan bere, asgje e keqe nuk eshte nese burrat kerkojne falje ateher se paku do ndihej nje mirkuptime ndaje atyre qe dhane jeten per Kosove dhe te gjithe atyre qe luftuan.me te mira


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Surki mė 2007-06-28 17:05 ]</font>

gentelmeni
28.06.2007, 16:06:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2007-06-28 07:14 :


Ajo qe me se paku i duhet kesaj teme eshte gjuha e urrejtjes e ndarjeve, e nenqmimeve te te tjereve duke mbajt emrin e Drenices si embleme krenarie.
Drenica eshte ajo qe eshte dhe neve nuk mund t'a ndryshojme me nje shkrim apo dy.Drenica kishte dhe ka nevoje per t'a ndihmu.Kete mund t'a beje secili ,nese hiq tjeter se paku duke dhene nje fjale apo shkrim te mire per trimerin,bujarin ,mikpritjen por edhe per varferin e te liga tjera ,qe as Drenices ,fatkeqesisht nuk i mungojne.
Do te ishte mire ,ata qe e njohin
kete regjion ,te na sjellin me shume te dhena .Sa teritor ka ,sa banor,sa fshatra.Te ardhurat per koke banori dhe pasurite natyrore.Kjo do te na ndihmonte te njihemi edhe per se afermi me Drenicen heroike ,me Drenicen e krenarise.
Ajo qe nuk me pelqen fare eshte kur lexoj shkrime qe kan marr emrin e Drenices si mburoj, pas te cilit mundohen te fshehin karakterin e vet ,dhe shajn e fyejn te tjeret.
Textet qe flasin per Drenicen eshte mire te kursehen nga fyerjet ,sharjet dhe fjalet qe nuk ju kan hije burrave.
Sepse ne Drenice pyetja e pare qe i drejtohet nje miku eshte -A JE BURR SI JE??? E qe ne vete ka kuptimin e plote te fjales burr.
Se paku kur shkruani per Drenicen behuni pak BURRA !!!!

Me nderime ministri me m te vogel!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Ti Minister mu drejtove mua me kete shkrim,nese lexohet mes rreshtave.
Ne e presim mikun si mik dhe nuk i durojme nenqmimet.

Ministri
28.06.2007, 22:40:00
Me vije keq gentelmenti por jo nuk ju drejtova juve !
Krenarin nuk t'a fal kurrkush por edhe nuk mund te nenqmoj kurrkush.Edhe e para e edhe e dyta jan fryt i punse sate.Me vije mire qe jeni drenicak dhe ju duhet te krenoheni me kete.Por ashtu sikur ju ka hije krenaria ashtu edhe ju takon qe te keqes ,kudo qofte, t'i thoni e keqe.
P.sh para ca kohe ne Drenas eshte ndrru udheheqesia komunale me pretekst se nuk kan bere sa duhet per luftetaret.
Por a ka mundesi qe ne Drenas, Komandant te atyre luftetareve, sot te jen milioner dhe te luajn me para e me tendere.Te mos dijne as vet se sa pasuri kan nga fundi i luftes e deri sot!!!?Nese po atehere edhe kjo eshte pjese e Drenices dhe fatkeqesisht jo vetem e Drenices por e te gjitha Trojeve Shqiptare ku u zhvillu lufta e fundit....!

hasjani
29.06.2007, 09:10:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2007-06-28 22:40 :
Me vije keq gentelmenti por jo nuk ju drejtova juve !
Krenarin nuk t'a fal kurrkush por edhe nuk mund te nenqmoj kurrkush.Edhe e para e edhe e dyta jan fryt i punse sate.Me vije mire qe jeni drenicak dhe ju duhet te krenoheni me kete.Por ashtu sikur ju ka hije krenaria ashtu edhe ju takon qe te keqes ,kudo qofte, t'i thoni e keqe.
P.sh para ca kohe ne Drenas eshte ndrru udheheqesia komunale me pretekst se nuk kan bere sa duhet per luftetaret.
Por a ka mundesi qe ne Drenas, Komandant te atyre luftetareve, sot te jen milioner dhe te luajn me para e me tendere.Te mos dijne as vet se sa pasuri kan nga fundi i luftes e deri sot!!!?Nese po atehere edhe kjo eshte pjese e Drenices dhe fatkeqesisht jo vetem e Drenices por e te gjitha Trojeve Shqiptare ku u zhvillu lufta e fundit....!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kjo eshte nje menyre prefide e relativizimit te vlerave me sublime.
Drenices ,vatres se trimerise dhe pishtarit te lirise se dhe atdhetarise,vullkanit te UĒK-se , as armiku shekullor nuk mund ti mohoje heroizmin dhe meritat per shporrjen e hordhive serbosllave dhe argateve te tyre. Kur meritat e UĒK-se nuk ka djale nane as zog kurve qe mund ti mohoje,nje lloj njerzish gjate dhe pas luftes nuk lane gure pa levizur per te demkosur dhe relativizuar luften mbinjerezore dhe heroizmin e Drenices se paperkulur dhe UĒK-se famemadhe per ti mveshur meritat dhe per te lansuar nje politike nenshtruese dhe te turpshme e cila shqiptaret e Kosoves i pat sjelle ne pozite te turpshme te zvarritjes dhe nenshtrimit.
Ne keto perpjekje keta njerze me makinerine proppaganduese te ushtruar edhe nga UDB-ja ,te gjitha dukurite negative,te gjitha krimet dhe grabitjet qe ndodhen pas luftes ia pershkruan UĒK-se ,madje edhe krimet dhe vrasjet qe i benin me qellim te demonizimit te UĒK-se.
Kjo kaste dhe argatet e saje ne kete menyre veprojne edhe sot e kesaj dite.Edhe kur gjoja pranojne meritat e luftes dhe te UĒK-se,meritat e Drenices vullkanit te qendreses dhe lirise ngase nuk kane nga te ia mbajne ,ata menjehere ne fjaline e tyre vendosin POR dhe pasojne akuzat njollosjet per luftetaret,komandantet e UĒK-se ,duke gjeneralizuar dhe sterzmadhuar rastet individuale,duke vjellur vrere ndaj tyre.
Per keta njerze UĒK-ja dhe Drenica jane kalaja e paperkulur dhe shkelqimi qe edhe te verberve u ndriqon rrugen nga erdhi liria duke u treguar lakuriq mjerimin dhe qellimet djallezore te politikes se nenshtrimit.
Pa qellim te personalizimit ky shkrimi i ketij ministrit eshte ne sherbim te asaj politike bartesit e te ciles me pare do te preferonin bashkjetesen me okupatorin ne rolin e vazaleve se sa te pranojne relitetin dhe meritat e herizmin e Drenices dhe te UĒK-se.
Ky soj do te vuaj sepse nuk ka re as kala mjegull qe mund te pengoj riten e diellit .

Surki
29.06.2007, 09:11:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2007-06-28 22:40 :
Me vije keq gentelmenti por jo nuk ju drejtova juve !
Krenarin nuk t'a fal kurrkush por edhe nuk mund te nenqmoj kurrkush.Edhe e para e edhe e dyta jan fryt i punse sate.Me vije mire qe jeni drenicak dhe ju duhet te krenoheni me kete.Por ashtu sikur ju ka hije krenaria ashtu edhe ju takon qe te keqes ,kudo qofte, t'i thoni e keqe.
P.sh para ca kohe ne Drenas eshte ndrru udheheqesia komunale me pretekst se nuk kan bere sa duhet per luftetaret.
Por a ka mundesi qe ne Drenas, Komandant te atyre luftetareve, sot te jen milioner dhe te luajn me para e me tendere.Te mos dijne as vet se sa pasuri kan nga fundi i luftes e deri sot!!!?Nese po atehere edhe kjo eshte pjese e Drenices dhe fatkeqesisht jo vetem e Drenices por e te gjitha Trojeve Shqiptare ku u zhvillu lufta e fundit....!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


I nderuri minister eshte e vertet qe eshte bere nderrimi i udheheqesis komunale edhe keta te dytit nuk jan hiqe me te mire.
Mirpo gaboni rende kur flitni ne menyre kolektive i nderuar ju duhet ta cekni ate komandant i cili eshte milioner dhe luan me para e mos i etiketoni te gjithe.
Une njohe plote qe sote akoma ka kpmandant te cilet luftojne shpirterishte per nje mbijetes sado te vogel dhe nuk kane asgje para shpirti perpose krenarin e luftetarit ,dinjitetin dhe moralin e tije.
mos merr shume haze nga Surki

Ministri
29.06.2007, 09:21:00
Lum Hasjani mos kaq eger se dy gjera ketu qendrojn fort:

Ose jeni njeri nga ata qe ne emer te luftes keni bere pasuri dhe tash natyrisht qe ju djeg pak ose nuk keni fare te beni me njohjen as te realitetit drenicak e as me shkrimet e mia ketu ne kete forum.
Kur shkruaj dicka ,binduni , se e dij shume mire pse dhe cka dhe faktet jan aq te forta sa qe natyrisht qe dikush duhet te reagoj kaq ashper.
Hasjan, thuajem dicka per Has ,te lutem , dhe sharjet mbaj afer se ato kur nuk e gjejne adresen kthehen prap ne adresen prej ku jan nise.

Edhe ti ,po deshte ,mund te dish se cila pasuri shoqerore eshte shite dhe po shitet ne Drenice ,dhe kush jan bleresit????
Nuk i kam ne qejf ata qe vlojn si tamel dhije sepse ata jan ose te krisur ose te painformuar prandaj kujdese me fjalorin qe ,besoj , se nuk te bene ndere!

Me nderime ministri me m te vogel!

Surki
29.06.2007, 09:30:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2007-06-29 09:21 :


Lum Hasjani mos kaq eger se dy gjera ketu qendrojn fort:

Ose jeni njeri nga ata qe ne emer te luftes keni bere pasuri dhe tash natyrisht qe ju djeg pak ose nuk keni fare te beni me njohjen as te realitetit drenicak e as me shkrimet e mia ketu ne kete forum.
Kur shkruaj dicka ,binduni , se e dij shume mire pse dhe cka dhe faktet jan aq te forta sa qe natyrisht qe dikush duhet te reagoj kaq ashper.
Hasjan, thuajem dicka per Has ,te lutem , dhe sharjet mbaj afer se ato kur nuk e gjejne adresen kthehen prap ne adresen prej ku jan nise.

Edhe ti ,po deshte ,mund te dish se cila pasuri shoqerore eshte shite dhe po shitet ne Drenice ,dhe kush jan bleresit????
Nuk i kam ne qejf ata qe vlojn si tamel dhije sepse ata jan ose te krisur ose te painformuar prandaj kujdese me fjalorin qe ,besoj , se nuk te bene ndere!

Me nderime ministri me m te vogel!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

MINISTER, po gete qe mu keni drejtuare mu sipase pergjis tende por keu shihet edhe mentaliteti i juaje ju vetem etiketoni te tjeret beni akuza se jo ai vije nga Hasi jo ky nga Deqani ti nuk me njeh mu fare une nuk te akuzova asgje vetem kerkova nga ti qe ti cekshe ata komandante me emra nese i njehe se kisha qefe me dite edhe une.


Sa per rekored une jame nga DRENICA mos te ardhte merzi.

Ministri
29.06.2007, 09:33:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Surki afishoj me 2007-06-29 09:11 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2007-06-28 22:40 :
Me vije keq gentelmenti por jo nuk ju drejtova juve !
Krenarin nuk t'a fal kurrkush por edhe nuk mund te nenqmoj kurrkush.Edhe e para e edhe e dyta jan fryt i punse sate.Me vije mire qe jeni drenicak dhe ju duhet te krenoheni me kete.Por ashtu sikur ju ka hije krenaria ashtu edhe ju takon qe te keqes ,kudo qofte, t'i thoni e keqe.
P.sh para ca kohe ne Drenas eshte ndrru udheheqesia komunale me pretekst se nuk kan bere sa duhet per luftetaret.
Por a ka mundesi qe ne Drenas, Komandant te atyre luftetareve, sot te jen milioner dhe te luajn me para e me tendere.Te mos dijne as vet se sa pasuri kan nga fundi i luftes e deri sot!!!?Nese po atehere edhe kjo eshte pjese e Drenices dhe fatkeqesisht jo vetem e Drenices por e te gjitha Trojeve Shqiptare ku u zhvillu lufta e fundit....!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


I nderuri minister eshte e vertet qe eshte bere nderrimi i udheheqesis komunale edhe keta te dytit nuk jan hiqe me te mire.
Mirpo gaboni rende kur flitni ne menyre kolektive i nderuar ju duhet ta cekni ate komandant i cili eshte milioner dhe luan me para e mos i etiketoni te gjithe.
Une njohe plote qe sote akoma ka kpmandant te cilet luftojne shpirterishte per nje mbijetes sado te vogel dhe nuk kane asgje para shpirti perpose krenarin e luftetarit ,dinjitetin dhe moralin e tije.
mos merr shume haze nga Surki


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Une publikisht kerkoj falje nese nga shkrimi im ka dal nje pergjithesim .Kjo nuk eshte e vertete . Qellimi im ka qen qe te keqes t'i thuhet e keqe pa marre paraysyshe se kush dhe cka eshte.Se ka raste te veqanta ,nga kjo qe kam shkruar ,se paku juve i nderuari Surki ,mund te dini bile shume me mire se une.

Une edhe njehere po e potencoj , une ne shkrimet e mija as edhe njehere nuk perdore "kasete bombe "por vetem "snajper".Pergjithesimet per mua jan te huaja ...!
Une njoh Familje Deshmoresh ne Drenice qe jetojn ne varferi te skajshme por edhe njoh ish komandant qe nuk dijne as vet sa kan pasuri !Drenica as nuk eshte 5000 km larg e as aq e madhe sa mos te kalohet per nje dite trup e terthure.
Pesha e fjales eshte edhe pesha e personalitetit!!!!
Ju pershendes perzemersisht dhe ju lus te pini nje gote uje te ftohte ,per mua ,tek Kroni qe aq shume me ka marr malli per te?????

Surki
29.06.2007, 09:54:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2007-06-29 09:33 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Surki afishoj me 2007-06-29 09:11 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2007-06-28 22:40 :
Me vije keq gentelmenti por jo nuk ju drejtova juve !
Krenarin nuk t'a fal kurrkush por edhe nuk mund te nenqmoj kurrkush.Edhe e para e edhe e dyta jan fryt i punse sate.Me vije mire qe jeni drenicak dhe ju duhet te krenoheni me kete.Por ashtu sikur ju ka hije krenaria ashtu edhe ju takon qe te keqes ,kudo qofte, t'i thoni e keqe.
P.sh para ca kohe ne Drenas eshte ndrru udheheqesia komunale me pretekst se nuk kan bere sa duhet per luftetaret.
Por a ka mundesi qe ne Drenas, Komandant te atyre luftetareve, sot te jen milioner dhe te luajn me para e me tendere.Te mos dijne as vet se sa pasuri kan nga fundi i luftes e deri sot!!!?Nese po atehere edhe kjo eshte pjese e Drenices dhe fatkeqesisht jo vetem e Drenices por e te gjitha Trojeve Shqiptare ku u zhvillu lufta e fundit....!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


I nderuri minister eshte e vertet qe eshte bere nderrimi i udheheqesis komunale edhe keta te dytit nuk jan hiqe me te mire.
Mirpo gaboni rende kur flitni ne menyre kolektive i nderuar ju duhet ta cekni ate komandant i cili eshte milioner dhe luan me para e mos i etiketoni te gjithe.
Une njohe plote qe sote akoma ka kpmandant te cilet luftojne shpirterishte per nje mbijetes sado te vogel dhe nuk kane asgje para shpirti perpose krenarin e luftetarit ,dinjitetin dhe moralin e tije.
mos merr shume haze nga Surki


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Une publikisht kerkoj falje nese nga shkrimi im ka dal nje pergjithesim .Kjo nuk eshte e vertete . Qellimi im ka qen qe te keqes t'i thuhet e keqe pa marre paraysyshe se kush dhe cka eshte.Se ka raste te veqanta ,nga kjo qe kam shkruar ,se paku juve i nderuari Surki ,mund te dini bile shume me mire se une.

Une edhe njehere po e potencoj , une ne shkrimet e mija as edhe njehere nuk perdore "kasete bombe "por vetem "snajper".Pergjithesimet per mua jan te huaja ...!
Une njoh Familje Deshmoresh ne Drenice qe jetojn ne varferi te skajshme por edhe njoh ish komandant qe nuk dijne as vet sa kan pasuri !Drenica as nuk eshte 5000 km larg e as aq e madhe sa mos te kalohet per nje dite trup e terthure.
Pesha e fjales eshte edhe pesha e personalitetit!!!!
Ju pershendes perzemersisht dhe ju lus te pini nje gote uje te ftohte ,per mua ,tek Kroni qe aq shume me ka marr malli per te?????
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

O trim minnistri pasi qe ke snajperke pse nuk e ceke me emer se kushe jana ata.
Une te keqes kurr nuk do ti them e mire edhe une i njohe ata qe jan pasuaruar si per shembull me shitjen e feronikelit B. Dugolli ka bere para te majme por nuk ka qene komandant kurr ase nuk do te behet.
Sikur edhe prindi ime te ishte i korruptuara do e beja publike.

E KJO ISHTE SNAJPERKE TI PO GJUANE ME GRANATE ,.
NESE JENI DIPLOMAT PAKEZ NE RREGULL POR JU THUANI QE FLISNI QDO HERE ME FJALEN E SNAJPERKES ATHER KU MBETENI JU NESE FLITNI KOLEKTIVE DHE NUK JENI ME SPECIFIKE NE MENDIMET E JUAJA.


E sa per kronin e mretit ndoshta do pime uje se bashke kesaje vere tung nga surki.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Surki mė 2007-06-29 09:58 ]</font>

Ministri
29.06.2007, 10:06:00
Uje e edhe kafe bile!
Sa per emra ,po ua them sinqerisht ,nuk e beje per te vetmen arsye sepse mendoj qe ketu nuk eshte vendi dhe se dyti perderisa une "meshihem"pas pseudonimit atehere eshte jo njerezore te shkoj me emra personal.
Besoj se u kjartesuam!

Surki
29.06.2007, 10:17:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2007-06-29 10:06 :
Uje e edhe kafe bile!
Sa per emra ,po ua them sinqerisht ,nuk e beje per te vetmen arsye sepse mendoj qe ketu nuk eshte vendi dhe se dyti perderisa une "meshihem"pas pseudonimit atehere eshte jo njerezore te shkoj me emra personal.
Besoj se u kjartesuam!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

E drejte e jotja eshte te meshifesh por trimat nuk e bejne kete ti e dine qe ka ketu ne forume te cilet kane bere publike identitetin e tyre..

Ne nuk duhet ti frikohemi askujte e asgjefit nuk te akuzoje qe ju jeni i ketije lloje por keni arsyet e juaja ndoshta pse mshifeni pase pseudonimit..

Kafen e ki prej meje e ujte eshte gratise ne qofte se nuk i ka humbur burimi se edhe ata kru e paten shite qenat, jave paten qu pulave se pulat me te rendesihme se njerezit .

me te mira

Ministri
29.06.2007, 10:18:00
Kalofsh mire!

hasjani
29.06.2007, 13:11:00
Drenica eshte e nderuar dhe e lartesuar si nene hirende fale trimave te saje.Sa here friga dhe plogeshtia molisi shpirtin e shqiptareit ,fale trathetise apo frikes e politikes tinzare,si orkan u ngrite Drenica me trimat e saje.
U ngriten Azem Galica,Ahmet Delia,Shaban Polluzha,Tahir Meha,Adem Jashari e mijera te tjere. Drenica vetem sakrifikoi dhe i dha Kosoves.
Ne Drenice u luftua balle per balle me hasmin.
Aty kurre nuk u bene pazarllyqe me trojet etnike.
Aty kurre nuk u luajen prapaskena me zgerdhirje dhe perqafime me hasmin .
Drenica me hasmin bisedoj permes grykes se pushkes.
Pse nuk trgoni sa here u trathetua lufta dhe gjaku i Drenices?
Sa here bythepambuket ne ememr te ideologjise,diplomacise apo per interesa e privilegji trathetuan gjakun martire te Drenices.
Kush e trathetoi Shaban Polluzhen dhe u be vegel e shkaut?
Kush denonte rinine dhe popullin e Kosoves ne vitin 1981 derisa Tahir Meha Ia shkrepte armikut ne balle?
Kush organizoi zgjedhje per te ruajtur pushtetin e turpshem ne roberi derisa gjaku nga trupat e coptuar te Jasharajve ende rridhte rreke per lirine e Kosoves.
Mua hasjanit si mu kujtua kenga e Salih Manit per Drenicen dhe Kosoven:

Une sa here ne kembe u ngrita,
Doli hasmi kah se prita,
Gjakun helm ma bane gjithemone,
Sahanxhijte e kombit tone.

Mallkuar qofshin sahanxhinjet dhe ata te cilet per poste politike dhe privilegji trathtuan Gjakun e Drenices dhe Kosoves.
Mos u beni te verber qe nga nje lluge mos te shihni pyllin.
Drenica eshte pylli me lisa me te larte te Kosoves.
Te falem dhe te perulem me admirim dhe respekt Drenica ime.
Hasi dhe tere Kosova mburren me ty. Te japim hakun oj gurre trimash.

Perse disave u pengon e verteta me teper se lugeterve drita e diellit ?!!!

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: hasjani mė 2007-06-29 18:48 ]&lt;/font>

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: hasjani mė 2007-06-29 18:57 ]</font>

MIFTA_28
29.06.2007, 22:14:00
Rastisa njė shkrim ku njėri thoshte pėr Drenicen se:"pėr gjynah tė Zotit ėshtė atje"!

Unė them se pėr gjynah tė Zotit ėshtė ai qe shkruan keshtu dhe ai qe nuk e vlerson te madherishmen ,por te mjeren .
Drenica krenohet qe i kendohet qe nga Qameria e deri ne Medvegjė,andaj kjo ėshtė vlerė sublime, e jo pasuria e krijuar nga nenshtrimi dhe sherbimi i verbet i "largpamėsve pacifist"!


Eh Drenic he trungu i fisit
........................................
krenaria jote do ti mbijetoj edhe mbeturinat e vllaznim-bashkimit
dhe do te jetoj neper shekuj sepse vula e gjakut ėsht ajo qe nuk shlyhet kurr.

Pra Drenicen nuk e mban gjall pasuria por krenaria dhe do te jetoj pėrjetsisht.

Isha unė Mifta,dora vet.

Valltari
29.06.2007, 22:25:00
meqense ra fjala per ket krahinė kreshnike mund te them se rrall nder troje shqiptare mund te gjejsh nji regjion kaq atdhetarė.
pse drenica esht atdhetare kjo esht krjetesisht normale sepse shqiptart ne pergjithsi gjat historisė kan pas atdhetarizem dashuri ndaj atdheut por
jo organizim dhe kordinim te menqur strategjik as bashkpunim te nivelit te duhur pikrisht kjo i ka lanė shqiptart mbrapa me shehkuj.
DRENICA SHTRIHET QE NGA REGJIONI ZONA AFER MITROVICE NGA KATUNDI LUSHTė QE JAN FIS ME PREKAZIN OBRINė TERNAFCIN GALICEN MIKUSHNICEN DHE SHIPOLIN
PRA KETO / 7 FSHATRA JAN ME PREJARDHJE NGA I NJEJTI VLLA DHE I NJEJTI GJAK :JAN FISE KUQ:
NGA HISTORIA FLITET SE PREKAZI E KA NDA DJALIN E VLLAUT JETIM
DHE I KA DHAN HISEN NE MIKUSHNICė DHE NE NE LUSHTė :
SIPAS GOJDHANAVE ME DUKET S E NE TROJET E KATUNDIT LUSHTė
KAN DAL PREJ NJI ZJARRI PER SHKAK TE GJAQEVE POR KJO NUK ESHT E SIGURT:
POR E SIGURT ESHT S E KTO FSHATRA GJAT GJITH HISTORISė KAN RREZISTUAR :
NGA VLLAU I MADH PREKA E PREKAZ NDERSA ARBINI GALANI MIKELI
THERANI LUSHI JAN VLLEZRIT TJER QE KAN QEN TE NDARė MIKELI KA QEN DJALI I VLLAUT TE PREKES OSE PRENGES SIQ QUHEJ ATHER KUR SHQIPTART ISHIN NE FE KATOLIKE :
DIHET SE SHQIPTART KAN QEN DIKUR TE KRISHTERė DHE EMRI GAL ESHT SHUM I VJETER DHE DIHET S ENE NGA EMRAT ILIR SHPESHEHR KALONIM NE EMRA LATIN SEPSE ISHIM NE ASIMILIM E SIPER ASHTU SIQ ISHIM NE ASIMILIM E SIPER NGA TURQIT DHE SHPETUAM VETEM PER PAK ISHIM ME FAT MJAFTONIN EDHE 15 VITE SUNDIM NDOSHTA DHE KOSOVA DIO TE FLISTE TURQISHT SEPSE PRESIONI ISHTE I TILL
EDHE NEPER FHSATRA EDHE NE QYTETE:
FJALA NASIHAT KIAMET ADALET SEKLET KUVET NASIBET HELBET
KABULL MAGBULL KAULL SHERBET SEVDA SEFA ARABA AKRABA SELAM
HOSHGJOLLDEN HOSHBOLLDEN MILET E QINDRA E QINDRA TJERA SHPREHJE ISHIN TURKE SEPSE EKJART EHST Q E TURKU KISHTE INTERES JETIK KOSOVEN SHQIPTARE SI KOPSHT STACION URė KALUESE PER EUROPė PRANDAJ DONTE TA TURQIZONTE DHE ASPAK NUK QANTE KOKEN PER FISET SHQIPTARE AS PER HISTIORINė AS RRENJET AS KULTUREN:
QYTETET ME TE MADHE FLISNIN TURQISHT MBAHET NE MEND DERI NE VITET 1970 JO PSE ATA ISHIN TURQ TE GJITH ISHIN SHQIPTAR POR GJUHA TURKE ISHTE BE REFREN ISHTE BA MODė GJUH ADMINISTRATE GJUH PUSHTETI PRIVILEGJI:
Kur esht fjala per DRENICEN SI REGJION SHQIPTAR PO E THEM ME PLOT PEZM SE JO VETEM QE NUK PO DIHET VLERA KSAJ KRAHINE SHQIPTARE POR ME SA PO SHOH KOHET E FUNDIT GJITHNJI E MA SHUM PO ANATEMOHET DHE PO SHIHET NJI TENDENCė PER TA IZOLUAR DHE PER TA SHKATRRUAR EDHE EKONOMIKISHT EDHE MORALISHT EDHE DUKE E PERBBUZ SI REGJION :
DRENICA GJAT GJITH HISTORIS ISHTE REGJIONI SHQIPTAR Q EKA DHAN NJI KONTRIBUT T E JASHTZAKONSHEM :
DRENICA ISHTE PJESMARRSE NE LUFTEN E TROJES NE ANTIKė DHE QUHEJ ATHER REGJIONI KLEITIA KLETA MA VONE KLATTO PIA QE SERBET E KTHYEN NE KLAPOTNIK SEPSE SERBET EDHE ARBANVE AR“BERVE JU THONIN RABAN PER SHKAK TE TENDENCABVE DHE NDRYSHIMEVE NE GJUHEN E TYRE:
DRENICA JAN SHQIPTAR TIPIK TE KULUAR DHE REGJION QE NUK LEJOJ ME SHEKUJ ARMIKUN ME HY NE TROJET EVETA I REZISTOJ AQ SHUM TURQVE NJI ZONė NJI REGJION TEJET RREZISTUES JASHTZAKONISHT LUFTARAK DHE QENDERSTARė:
DRENICA DERI NE MESJETEN E HERSHME ESHT QUAJTUR KLAITIA APO KLAPOTIE UDHA E KLEITVE EDHE SOT NGA GJURMET E ASAJ KOHE
EKSZISTON KATUNDI KLEKA OSE KLEQKA SIQ U QUAJT MA VONė KY FSHAT POR KA EDHE SHUM GJURM TJERA TE EMRIT TE VEJETER KLEIQI
MBIEMRI I FISIT TE LASHT ILIR KLEITI PRA KLEIQT QE MA VONė KUPTOHET QE ADMINSITRATA E SUNDUSESVE SERB I BENTE ME IQ VOJVODET E LLAUSHES SE DRENICES DIUKUR KAN QEN TE GJITH BATAJT EMER ILIR NGA TRIMERIA EMADHE U BEN BAJRAKTAR PRA VOJVOD NE MESJET TITUJ QENDRESTAR TE PASJHKELUR GUXIMTAR
KUR DIKUSH ISHIN FISE TE QENDRUESHME DHE TE PA SHKELURA
SUNDIMTARI I BENTE VOJVOD ASHTU SIQ I SHPALLTE TURKU BAJRAKTARė :
TROJET TONA KAN KALUAR NEPER SHUM SUNDIME DHE PUSHTIME NE MESJET ISHIN STEFAN NEMANJA CAR DUSHANI BRANKOVIQET DHE TJER SUNDIMTAR SERB TE CILET DESHTEN POASHTU SI TURQIT
TA BEJN TOKė TE VETEN EDHE ATHER DRENICA RREZISTONTE
EDHE PSE NE KUSHTE SHUM MA TE VESHTIRA SE NE KOHEN E TURQVE PASI QE SUNDIMTARI MA I KEQ NE BOTė ISHTE SERBI BULLGARI
E PASTAJ TURKU POR MUND TE THEM EDHE BIZANTI E LATINI KAN SHKRI SHUM FISE TONA SHQIPTARE:
PRA DRENICA KA MARR PJES QYSH NE ANTIKEN E HERSHME NE LUFTEN E TROJES SI FISE DARDANE DHE KAN QEN KALORSIAKT E PARė NE RRESHTA TE RRESHTUAR NE FUSH TE BETEJES:
EDHE NE LUFTRAT KUNDER SLLAVEVE JAN DALLUAR EDHE NE LUFTRAT KUNDER TUQRVE EDHE NE LUFTRAT KUNDER BULLGARVE:
NE MERDARE NE VITIN 1913 KAN MBETUR MBI TREQIND DRENICAS NE LUFT ME SERB E BULLGAR FYT PER FYT PER TE MBROJTUR VATANIN TE GRYKA ELLAPÜIT NE HYRJE TE KOSOVES KJO KA NDODH EDHE KUR KA HY SERBIJA E PARė KAH TOPLICA NE VITIN 1878:
QENDRESA E LUFTARVE DRENICAS KA QEN EDHE NE LUFTEN KUNDER TURQVE NE GRYKEN E KAQANIKUN NEN UDHHEQEJEN E IDRIZ SEFERIT
PJESA MA E MADHE E KRYENGRITSVE KAN QEN NGA DRENICA TE CILET NE GRYKA TE NGUSHTA TE KAQANUIKUT ) SAHAT JAN THERR ME THIKA
DESHMITART TREGOJN NE EMISIONIN TELEVIZIV PLEQT NE VITIN !)/" ESHT E FILMUAR NGA TELEVIZIONI I SHQIPERIS KUR TESTOHESHINDFESHMITART PLEQ TE ANVE TE KAQANIKUT TE SUHAREKES TE FERIZAJT E TE GJITHA REGJIONEVE DHE PYETEN SE NGA TE CILAT ANė ISHIN MA SE TEPERMI KRYENGRITSIT PLEQT PERGJEGJEN SE ISHIN NGA DRENICA PRA KUDO ISHTE
DRENICA LUFTARAKE NE KAQANIK NE MERDARE NE KOLLASHIN KU LUFTOJ HEROIKISHT SHABAN POLLUZHA E MEHMET GRADICA
DUKE MBROJTUR KUFIJT E ATDHEUT KUNDER QETNIKVE TE DRAHZHA MIHAJLOVIQIT TREGOJN DESHMITART SE LUFTART DRENICAS
GODITNIN QETNIKT NE LULE T EBALLIT DHE LUFTONIN NE KEMBė PA RA NEPER LLOGORE DHE ISHIN ME QINDRA E QINDRA VETEM NGA KATUNDI MIKUSHNIC KAN QEN AFRO !/ PJESMARRS NE AT LUFT NE MOS MA SHUM ME PSUHK NE DORė NEN DREJTIMIN E SHABAN POLLUZHES

LUFTAT HEROIKE QE JNA BA NGA KY REGJION KU MBI 470 VJET I REZISTOJ TURKUT ME KMESA E SOPATA NE DUAR DHE E PREU DISA HER USHTRIN E JASHARTR PASHES DERGUT PASHES SHEMSI PASHES ESA E SA PASHALLARVE TJER DHE NUK LEJOJ ASNJI NDERTIM D SARAJESH APO OBJEKT TURKU NE ATO TREVA ESHT PER QDO ADMIRIM KJO QENDRES NGA NJI REGJION KAQ I VOGEL DHE I VARFER:
DRENICA KA PAS SHUM PATRIOT TE MEDHEJ NJIHET AHMET DELIA
MURSELI I BIRI I TIJ KRESHNIK QE LUFTOJ ME SERBET NJIHET EMIN LATI BAJRAM ZENA NJIHET TAHIR MEHA NJIHET LAH KOTORRI QE NE VITIN 1923 VDIQ SI OSO KUKA DUKE SHPERTHYER BOMBAT DHE VRAU SA GJANDAR TE SERBIS
NJIHET QERIM SHAQA NGA KATUNDI LIBOVEC QE ME DY KEMB TE
KEPUTURA LUFTONTE SEPSE I KSIHTE RA GJYLKJA E TOPIT DHE IA KISHTE KPUT POR AI KENDONTE DHE LUFTONTE PASTAJ POASHTU QERIMI DHE HAJREDINI PO NGA KY FSHAT:
NJIHET SHAK RADISHEVA MANDEJ HALIL SEJDIA MEHMET DELIA MIXH DELIA POASHTU TRIMA ME FAM TE RADISHEVES HALIL SEJDIJA ME TE PES DJEMT VRITET NE LUFTEN KUNDER QETNIKVE TE SERBIS
NE VITIN 1923 MANDEJ NJIHET TRIMI ME FAMė KAMER LOSHI NGA KATUNDI PADALISHT LOSHAJT E DRENICES Q ELUFTUUAN GRYK PER GRYK ME PUSHTUESIN SERB KAMERI U DOGJI I GJALL POR NUK U DORZUA KAMERI NJIHET SI SHOK DHE BASHKLUFTAR I AZEM GALICES
PASTAJ VJEN HEROIZMI I LEC GRADIS“CES NE VITIN 1921 I CILI S EBASHKU ME SHUM SHOK U VRA TE GURI I GRADICES I FYT ME R FYT ME GJNADART E NIKOLLA PASHIQIT KU MBETEN TE GJITH TE VRAR DHE MBI NJIQND GJANDAR TE VRAR E TE PLAGOSUR KU KAN LUFTIUAR DERI NE FYSHEKUN E FUNDIT KU VRITET DHE LEC GRADICA


KALOJM PASTAJ EDHE NE PERIUDHEN TJETER NE LUFTRAT KUNDER GREKVE KU TURQIT TE ZANUN NGUSHT SHPESHEHR THIRRNIN BATALIONET SHQIPTARE NE NDIHM KUNDER GREKUT E BULLGARIT NE VIJEN E PAR TE QENDRESES ISHIN GJITHMON DRENICASIT RADHITESHIN KESHTU NGA PASHALLARET SEPSE NJIHEJ TRIMERIA E TYRE PER LUFTė NEPER SHEKUJ:
ME MIJA EMIJA BETEJA JAN BA GJAT HISTORIS DHE NUK KA BETEJ KU DRENICA NUK KA DERGUAR DY TRE MASHKUJ NE LUFTė EDHE ATA THON QE KAN MBET NE KULLė PER TE NDEJT NE SHTEPI PER SHKAK TE MOSHES SHUM TE RE DHE QE JAN CAKTUAR TE SHKOJN NE MAL APO NE MULLI PER SHERBIME KAN IKUR THON NGA TURPI DHE JAN BASHKANGJIT NE LUFT NE EMNYR QE TE MOS PERQESHEN SEPSE ZAKONI KA QEN KUSH I HSMANGET BETEJES NUK ESHT BUR DHE E KA PERQESH KANUNI DHE ODA SHQIPTARE:
DRENICA ESHT RRITUR NE DNJENJA PATRIOTIKE DHE DASHURIJE PER ATDHEUN KJO NUK DO TE THOT JO NUK KAN PASUR KAPITAL E KU DI UN S E QKA FLET DIKUSH :
DRENICASIT JAN RA NE LUFTė PA MARR PARA SYSH GJENDJEN
MATERIALE EDHE I PASURI EDHE I VARFRI NUK KAN KURSYER AS KAPITAL AS MALL
MENTALITETI QENDRON NE QESHTJEN E MBRENDSHME ETIKE DHE SHPIRTRORE DHE NE BRUMIN E KETYRE NJERZVE
:
VET BRUMI STRUKTURA DHE PERBERJA E NJI EDUKATE DHE E NJI ZHVILLIMI NE TREGJION SI TE THEM VET FARA VET ADETI ZAKONI PSIKOLOGJIJA DHE ZHVILLIMI KARAKTERI I REGJIONIT ESHT AI QE I KARAKTERIZON NJERZIT DHE UN THEM SE EDHE NGA NATYRA DRENICA JAN NJERZ TE ZGJUAR POR EKONOMIKISHT NUK KAN QEN SA DUHET T E PREGATITUR
:
SHKAQET PSE DRENICA NUK KAN QEN TE PREGATITUR EKONOMIKSIHT QEBNDROJN NE TRADITEN E TYRE TE SINQERITETIT:
NE KAPITALIZEM DUHET ME QEN RRENACAK MASHTRUES TREGTAR
NJERI QE PRANON ME RREJT VLLAUN NANEN BABEN PER INTERES
NE KAPITALIZEM PER TU BE I PASUR VJEN DERI ATY SA QE NUK NJEH AS FAREFIS HUMBIN EMOCIONET HUMB ARYSYEJA NJERZORE SHITET EDHE UJ :
NEPER ZONAT E MEDHA TREGTARE TREGOJN PLEQT SI NE PRIZREN GJAKOV SHKUP PRISHTIN SHKODER ESHT SHIT EDHE UJI DIKUR:
NEPER FSHATRA KETO DUKURI KAN QEN TEPER TE TURPSHME
SEPSE KA QEN MIKRPITJA DHE ZAKONI I RRENJOSUR NE MENTALITETIN
E SHQIPTARIT EDHE BUK MOS ME PAS PER FEMIJT E VET
TA KA DHAN BUKEN E FEMIJVE DHE QEHREN NUK JA KE PA SEPSE MA
NGUSHT KA RA KUR NUK KA PAS PER MUSFAIRIN S E ME RA NE LITAR
PRABNDAJ DUHET KUPTUAR SE SI EHST ZHVILLUAR NEPER REGJIONE SHQIPTARE KANUNI E OPJES E SHQIPTARIZMIT ESHT EDHE DRENICA
EDHE KETU ESHT RRENJOSUR KANUNI SI GJITHKUND NEPER TROJE SHQIPTARE PÜRANDAJ DRENICA SE BASHKU ME REGJIONET TJERA SHQIPTARE EKAN MBAJT KANUNIN DHE KODIN MORAL MBI TE GJITHA KA QEN DNERI VDEKJA KA QEN MA E MIR SE TURPI PER SE GJALLI
DIHET S ENUSET DIKUR JAN SHKU ME FYSHEK NE PAJė FYSHEKU ESHT MBAJT NE GAJTAN TE GRAVE DHE BURRAVE NE RAST S ESHKON FYTRA ME E VRA VETEN MBI TE GJITHA KA QEN NDERI I SHQIPTARIT:
SI MALSORI SI RUGOVASIO SI DRENICASI NE FORMA TE VETE DHE NE TABJATE TE VETA I KAN PAS KETO BESIME DHE JAN MISHRUAR KAN QEN TE RRENJOSURA NE ZAKONE NE GJAK NE ETIKė NE MENTALITET NE KOMPLEKS NE JETEN ARKAIKE TRADICIONALE KU MBI TE GJITHA KA QEN BURRERIA ODA NDERI FAQJA E BARDH JETA KA QEN ASGJE NE KRAHASIM ME NDERIN DHE FAQEN E BARDHė PRANDAJ KETU QENDRON RRENJOSJA DHE TRADITA DERI NE DITET TONA SOT JO VETEM E DRENICES POR E VARFER ESHT EDHE MIRDITA EDHE MALSIA
EDHE RUGOVA ME PERJASHTIM SE SOT RUGOVA KA NDRYSHUAR PAK
PER SHKAK SE ESHT BA TURISTIKE POR RUGOVASI DIKUR ME MUNDIME TE MEDHA KA SHKU DERI NE PAZAR TE PEJES NEPER MALE KU KA UDHTUAR GJITH DITEN PER NJI KAFSHORE BUK NEPER GRYKA E MAJA ME BORė KU SHPEHS KA NDODHUR JAN NGREN NGA UJQIT OSE ARIU NEPER ATO SHTIGJE OSE KAN MBETUR NE BORė TE NGRIR:
REGJIONII DRENICES SADO KUDO SE PAKU KA QEN MA I RRAFSHT
POR PLOT ME BALT DHE VESHTIRSI MEGJITHAT MA I HAPUR ME LEDINA E LIVADHE:
SI DRENICA SI RUGOVA POR EDHE KRAHINAT TJERA JAN SHQIPTARE NGA TRADITA DHE ARKAIZMI LIGJET TRADICIONALE DHE KANUNI:
DISA REGJIONEW SI GJAKOVA DHE PRIZRENI KAN QEN MA HERET NE KONTAKT ME TREGTINė ME LEVIZJET DHE NJERIU Q EKA PAS KONTAKTE SHEKULLORE EDHE E PERVETSON ZANATIN DHE BEHET ME I ZHDERVJELLT PER TREGTI:
NE REGJIONIN E DRENICES NUK DEPERTOJ ARTI I TREGTIS:
DRENICEN E DENOJ TURQIA 500 VJET BIZANTI BULLGARI SERBIA TE GJITH PUSHTUESIT SOT PO E DENON KREJT KOSOVA PER SHKAQE EGOISTE SEPSE KAN DESHIR ME QEN SECILA PER VETE NDERSA DRENICA ME SHEKUJ NEPER REZISTENCA NEPER KANUNE LIGJE ARKAIKE PER TA RUAJTUR ETNINė DHE PER T ERMOS U SHKEL NGA PUSHTUESI U DENUA
GJAT KOHES SE ISH JUGOSLLAVIS DRENICA KA QEN E DENUAR
QE TE MOS NDERTOHET DHE TE MOS ZHHVILLOHET KA QEN NE RRETH T E KUQ Q ETE IZOLOHET ARMIQT NE BEOGRAD KAN FOLUR VEQMAS PER DRENICEN SI REGJION TE CILIT KAN ME JA PA SHERRIN DHE KAN DAHSUR TA LANė TE PA ZHVILLUAR DRENICASIT NUK E KAN NJOFT GJUHEN SERBE SHUM PAK DIKUSH DHE NUK KAN PAS KURFAR NDIKIMI AS PUSHTETI GJAT KOHES S E ASHTUQUAJTUR BASHKIM VLLAZRIMIT
TE ISH JUGOSLLAVIS SOCIALISTO TITISTE RANKOVIQISTE
TE GJITHA RRUGET SHKOLLAT KAN QEN ME VI TE KUQE RUGA QE LIDH DRENICEN ME VUQITERNEN KA QEN E NDALUAR PER TE MOS U LIDHUR REGJIONI AS ME VUIQTERN AS ME PRISHTIN EDHE SOT KJO RRUG SABOTOHET SEPSE KFORI E KA SOT DRENICEN NE LISTEN E KUQE SI
SERBIA DIKUR DHE QELLIMISHT E LEN PAS DORE TE PA ZHVILLUAR

KRAHINAT TJERA SHQIPTARE QE JAN SOT NUK KAN MUNDESI TE MENDOJN PER DRENICEN SEPSE MENDOJN PER VETE REGJIONET DHE KOMUNAT MENDOJN PER VETE ATO NUK JAN TE DENAURA NE RRETH TE KUQ SI DRENICA:
APPO NUK ESHT KY KLFORI DHE UNMIKU QE JA DHA SA ESA MILJON
EURO SERBIS QE AJO TE DORZOJ DOKUMENTET E ISH NENPUNSVE TE SERBIS DHE PIKRISHT ATA ZYRTAR QE PATI SERBIA I PUNSOJ KFORI
NE MITROVICė PUNON AGJENTI I SHERBIMIT SEKRET TE JUGOSLLAVIS
I CILI KUJ“DESET QE DRENICA TE MOS KET DALJE ANDEJ ATA AGJENT NE MITROVIC DHE VUQITERN ESABOTOJN RRUGEN E DRENICES
DHE NDIKIMIN SEPSE SERBIJA TREMBET NGA NDIKIMI I DRENICES

SERBIA E URREN DRENICEN SI KOLEREN AJO SIKUR TE KET MUNDESI E QFAROS NGA FAQJA E DHEUT
AS TRUQIT NUK EKAN DESHT DRENICEN GJAT GJITH SHEKUJVE DHE E KAN PAS NE RREHT T E KUQ AS NJI OBJEKT NUK ESHT DNERTUAR NE DRENIC GJAT 500 VJET SUNDIMI TE TRUQIS :
SHKAQET HISTORIKE EKAN LAN KET KRAHIN MBARPA REGJIONEVE TJERA NDERSA SOT NE PUSHTET NE KOSV NE NUK KEMI PUSHTET POR
SOT SI KA ARDH KOHA NUK ENJEH VLLAU VLLAUN PRANDAJ DRENICA DUHET TI VARROS TE GJITHA SHPRESAT SE DO TI VIE NDONJE E MIR NGA PRISHTINA APO REGJIONET FONDET SOT VIDHEN KORRUPCIONI DHE MAFIOZITETI JAN NE KULM NDERSA REGJIONI I DRENICES PER KAH MENTALITETI I KETYRE DJALLZIVE AKOMA NUK KA HY NE KET LOJ NE KET VALLE SEPSE ESHT REGJION ME FSHATRA TE PA ASFALTUARA
DHE KA MBETUR NE TRADITEN EVJETER NE SINQERITETIN E KOHRAVE
DHE NUK DIJN SHERRE TREGTIJE E ALISHVERESHESH NGA NATYRA ATA JAN KREJT TE PA SHERR ;
TE JESH SOT I PA SHERR ESHT TE VRASESH VETEN NE ZONAT TJERA ME KOH EHST ZHVILLUAR TREGTIJA ZONAT TJERA NUK KAN QEN NE RETH TE KUQ SHEKULLOR SI DRENICA DRENICA NUK I EHST PERHSTAT ASNJI PUSHTETI NE DRENIC KUSH KA QEN RRENACAK E KAN DIT 50
COP KATUNE SEPSE ODA DHE TRADITA NUK KAN LEJUAR RRENEN E MASHTRIMIN POR BURRNINė MESLET TREGIMET NEPER ODA ESHT FOL PER BURRNI QENDRES TURP KA QEN ME U LIGSHTU ME GENJY APO ME LAN FAQE TE ZEZ NDERSA TREGTIJA NUK ESHT ASGJE TJETER VETEM FAQE E ZEZ MASHTRIM TREGTARI SHET BAB E NANė PER INTERES
PRANDAJ DRENICA AKOMA NUK ESHT INFEKTUAR NGA KY VIRUS POR AKOMA RRIN NE TRADITEN EVJETER DUKE BVESUAR S E PUSHTETI
SDO TE SJELL PUNSIM E LIRI E ZHVILLIM NUK E DIN DRENICA QE EDHE SOT ESHT NE RETH TE KUQ EDHE NGA KFORI EDHE NGA SERBIA EDHE NGA AGJENTURAT E HUAJA SEPSE DRENICEN E DUAN VETEM ME NDEZ ZJJARIN NE BALLKAN KUR TE KAN NEVOJ AGJENTURAT KUR T EJU DUHET E PERDORIN DUKE LUAJTUR ME NDJENJAT E SAJ ATDHETARE

VAZHDON NGA KRIJUESI I VARGJEVE DHE ARTIKUJVE PUBLIK XHELAL FERIZI NGA MITORVICA JETON NE MERGIM QE AFRO NJIZET VJET NE GJERMANI

gentelmeni
30.06.2007, 04:49:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2007-06-28 22:40 :
Me vije keq gentelmenti por jo nuk ju drejtova juve !
Krenarin nuk t'a fal kurrkush por edhe nuk mund te nenqmoj kurrkush.Edhe e para e edhe e dyta jan fryt i punse sate.Me vije mire qe jeni drenicak dhe ju duhet te krenoheni me kete.Por ashtu sikur ju ka hije krenaria ashtu edhe ju takon qe te keqes ,kudo qofte, t'i thoni e keqe.
P.sh para ca kohe ne Drenas eshte ndrru udheheqesia komunale me pretekst se nuk kan bere sa duhet per luftetaret.
Por a ka mundesi qe ne Drenas, Komandant te atyre luftetareve, sot te jen milioner dhe te luajn me para e me tendere.Te mos dijne as vet se sa pasuri kan nga fundi i luftes e deri sot!!!?Nese po atehere edhe kjo eshte pjese e Drenices dhe fatkeqesisht jo vetem e Drenices por e te gjitha Trojeve Shqiptare ku u zhvillu lufta e fundit....!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Na e kemi ni zanat te mire.
Na e fshijme vete oborrin tone.

Haptas po iu them se as edhe nje pike lakmi nuk ua kemi pasurise se prishtinasve apo gjakovareve.Asnje fije bre ,hiq.
Kryesorja eshte te jesh njeri dhe ta dijsh se kush je dhe qka don.
Tana te tjerat vijne kadal-dale,vetem moralin dhe shpirtbardhesine duhet mbajtur.
Parja vjen e shkon.
Mos mendoni qe nuk e dijme ne se kush e qka bane,por i japim kohe te mendohet,tek e fundit thesin me kumpira para dyerve ua qesim.
Mos na mesoni neve se si ta fshijme oborrin tone.Kete e kemi deshmuar me shekuj dhe nuk e besoje qe do te koritemi tash.
Nuk e shesim bothen per pare.

Ministri
30.06.2007, 10:21:00
Eshte shume e vertete se shitej lopa e besa edhe toka per te ble nje pushke per te luftu me shka ishalla nuk eshte tuj ndodhe edhe e kunderta!!!
Vetem se; shtepive e trojeve ne Prishtine e qendra tjera ,pasurise shoqerore qe uzurpohet apo edhe blehet permes tendereve te ndryshme ,mjeljes se tendereve te ndryshme etj ,etj nuk eshte kah ju vjen ere e mire!!!
Eshte me se e vertete fjala e nje njeriu te menqur kur thot;
LUFTEN E NISIN IDEALISTET,E BEJNE TRIMAT DHE E SHFRYTEZOJNE DALLAVEREGJINJET"
Deshira ime do te ishte qe keta te fundit te jen shume pak dhe te dobet dhe atehere frytet e lirise do i gezonte populli e jo nje kaste e re milioneresh.
Edhe ne Drenice ka te tille..................!???

kreksi
30.06.2007, 11:54:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2007-06-30 10:21 :


Eshte shume e vertete se shitej lopa e besa edhe toka per te ble nje pushke per te luftu me shka ishalla nuk eshte tuj ndodhe edhe e kunderta!!!
Vetem se; shtepive e trojeve ne Prishtine e qendra tjera ,pasurise shoqerore qe uzurpohet apo edhe blehet permes tendereve te ndryshme ,mjeljes se tendereve te ndryshme etj ,etj nuk eshte kah ju vjen ere e mire!!!
Eshte me se e vertete fjala e nje njeriu te menqur kur thot;
LUFTEN E NISIN IDEALISTET,E BEJNE TRIMAT DHE E SHFRYTEZOJNE DALLAVEREGJINJET"
Deshira ime do te ishte qe keta te fundit te jen shume pak dhe te dobet dhe atehere frytet e lirise do i gezonte populli e jo nje kaste e re milioneresh.
Edhe ne Drenice ka te tille..................!???
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Pershendetje Ministri e Surki,

Qe te dyte jeni ne rregull por kur vjen fundi asnjeri nuk e ha qe te qes emra, kuptohet, ne drenice pasuli hahet nga njekokerr, e kjo eshte ligshti e jona.
Themi se drenica ka patur dhe ka ende trima !
Harruat se ka patur dhe ka ende njerez shkie, ama taman shkie te perzier me gjake shkau qe shtepit e tyre, pompa e benzinit shifen edhe nga sateliti varge njera pas tjetres.
Keto familje shkiesh kan themeluar ne drenicė nje celul aqė te forte sa qe as lufta e fundit nuk ka arritur ti shkatrroje.
Para tri dekadave Vllada Shelegoviqit kjo familje ia ndalte trenin edhe ia shtronte qylymin ketije gjakepiresi edhe pa patur stacion treni fare, direkt e ne livadh te tije ?
Si eshte e mujtur qe kjo familje famkeqe qe beri ēka deshti ne drenicė ende sundon ne keto fshatra ?
Kurse nga ana tjeter, si e dini edhe ju, planet e rankoviēve ishin qe ti diskreditojne sa me shume ato familje shqiptare qe ishin kunder pushtuesit serbė e qe luftuan me Shaban Polluzhen ose mbajten ne kullat e tyre luftetaret e Azem Galices e Shoten, keto familje te ndershme u shpallen apo si te themi armiku serb se bashku me kete mashen e nipave e djemve te bijes se shkines ia arriten ti shkatrrojne keto familje e ketyre asgje nuk iu ndodhi bile gjate luftes se fundit pati ushtar nga familja me origjine serbe luftetar ne radhet e uēk-sė kurse familjes tjeter qe iu ndue nderskamca e iu vu etiketa si armiqė te kombit keta te rinje te pafajshem u pranuan ne uēk por pa drejte mbajtje arme ?
Si shifet ne drenice nuk mbretnon ligji i drejtesisė koheve te fundit e une pajtohem me Surkin e Ministrin se nje dite duhet hapet thesi e te dalin edhe te kqiat ne dritė karrshi te mirave e te krahasohen te fajshmit me te pafajshmit, te kqinjet e te miret.
Deri atehere athua edhe sa dekada do shkojnė ?

P.S;
e shifni Surki e Ministri qe une u bera kamikaz ?


&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kreksi mė 2007-06-30 11:58 ]&lt;/font>

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kreksi mė 2007-06-30 11:59 ]</font>

Surki
30.06.2007, 15:25:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kreksi afishoj me 2007-06-30 11:54 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Ministri afishoj me 2007-06-30 10:21 :


Eshte shume e vertete se shitej lopa e besa edhe toka per te ble nje pushke per te luftu me shka ishalla nuk eshte tuj ndodhe edhe e kunderta!!!
Vetem se; shtepive e trojeve ne Prishtine e qendra tjera ,pasurise shoqerore qe uzurpohet apo edhe blehet permes tendereve te ndryshme ,mjeljes se tendereve te ndryshme etj ,etj nuk eshte kah ju vjen ere e mire!!!
Eshte me se e vertete fjala e nje njeriu te menqur kur thot;
LUFTEN E NISIN IDEALISTET,E BEJNE TRIMAT DHE E SHFRYTEZOJNE DALLAVEREGJINJET"
Deshira ime do te ishte qe keta te fundit te jen shume pak dhe te dobet dhe atehere frytet e lirise do i gezonte populli e jo nje kaste e re milioneresh.
Edhe ne Drenice ka te tille..................!???
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
Pershendetje Ministri e Surki,

Qe te dyte jeni ne rregull por kur vjen fundi asnjeri nuk e ha qe te qes emra, kuptohet, ne drenice pasuli hahet nga njekokerr, e kjo eshte ligshti e jona.
Themi se drenica ka patur dhe ka ende trima !
Harruat se ka patur dhe ka ende njerez shkie, ama taman shkie te perzier me gjake shkau qe shtepit e tyre, pompa e benzinit shifen edhe nga sateliti varge njera pas tjetres.
Keto familje shkiesh kan themeluar ne drenicė nje celul aqė te forte sa qe as lufta e fundit nuk ka arritur ti shkatrroje.
Para tri dekadave Vllada Shelegoviqit kjo familje ia ndalte trenin edhe ia shtronte qylymin ketije gjakepiresi edhe pa patur stacion treni fare, direkt e ne livadh te tije ?
Si eshte e mujtur qe kjo familje famkeqe qe beri ēka deshti ne drenicė ende sundon ne keto fshatra ?
Kurse nga ana tjeter, si e dini edhe ju, planet e rankoviēve ishin qe ti diskreditojne sa me shume ato familje shqiptare qe ishin kunder pushtuesit serbė e qe luftuan me Shaban Polluzhen ose mbajten ne kullat e tyre luftetaret e Azem Galices e Shoten, keto familje te ndershme u shpallen apo si te themi armiku serb se bashku me kete mashen e nipave e djemve te bijes se shkines ia arriten ti shkatrrojne keto familje e ketyre asgje nuk iu ndodhi bile gjate luftes se fundit pati ushtar nga familja me origjine serbe luftetar ne radhet e uēk-sė kurse familjes tjeter qe iu ndue nderskamca e iu vu etiketa si armiqė te kombit keta te rinje te pafajshem u pranuan ne uēk por pa drejte mbajtje arme ?
Si shifet ne drenice nuk mbretnon ligji i drejtesisė koheve te fundit e une pajtohem me Surkin e Ministrin se nje dite duhet hapet thesi e te dalin edhe te kqiat ne dritė karrshi te mirave e te krahasohen te fajshmit me te pafajshmit, te kqinjet e te miret.
Deri atehere athua edhe sa dekada do shkojnė ?

P.S;
e shifni Surki e Ministri qe une u bera kamikaz ?


&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kreksi mė 2007-06-30 11:58 ]&lt;/font>

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kreksi mė 2007-06-30 11:59 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kreksi ti pajtoheshe me mua ndoshta, por i nderuar ne Drenice nuk ka pasur shkie kurr ase nuk do te kete.
E dyta une askujte ne bote nuk i frikohem perpos krijusit qe na ka kriju, sa i perket asaje qe njerezit e kan friken te flasin nuk eshte e vertet ne Drenice kane duesh pyet do te thote.

Hashimi i mire ose i keqe por nuk do ta kete friken ta thote ate.
Une e di se kushe jane ata edhe e flase por ti qe i nderron faktet askushe ne Drenice nuk e ka qujtur dhe nuk do e quan nje familje bujare,patriotike armike te popullit ti pasi e dine se kushe jane ata duhesh ti cekeshe para se te kerkoshe nje gje te tille nga une e ministri edhe pse une e kam bere nje te till.

O KREKSI ATA QE JANE SHQIPTARE TE VERTET DHE E KUPTOJNE KUPTIMIN E FJALES LIRI ATA NJEREZ PERKULEN KUR PERMENDET DRENICA.
E KESHTU DUHET TE BEJE Q'DO SHQIPTARE ANE E MBANE BOTES.

kreksi
30.06.2007, 17:43:00
Kesaje i thonė; shko nė Stamoll qe te marresh vesh per Gjakovė !

Surki
30.06.2007, 17:58:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kreksi afishoj me 2007-06-30 17:43 :
Kesaje i thonė; shko nė Stamoll qe te marresh vesh per Gjakovė !
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

O KISHE PO DI DIQKA FORET E TUA TE KALBTA, NJERZT PO NXERRIN BENZIN PEJ TYNE SHKO BRE NJERI SE LIDHJE ME KRY NUK KISHE....

Apokalypse
30.06.2007, 20:24:00
Respekt per te Drenices, por edhe per gjithe te tjeret qe e meritojne me cfar do veper per te miren e Kombit Shqiptar.

Metallica_fan
30.06.2007, 21:53:00
Qysh ka than magjupja, kush mos e lavdoft cergen e vet ju kallt. Krenaria eshte nje fjal qe ne gjuhen e diplomateve perdoret per njerez jo-racional. Pa diskutim se krenaria e kombit nuk gjendet veq ne Drenic por edhe ne zemer te Shqipris, ne Dukagjin. Nuk kisha me than se Drenica ka ma shum trima e patriota si Dukagjini. Ne veq se dijm te konstatojm se lufterat e ardhshme nuk do te fitohen me kallasha te prodhimit kinez por permjet BIT dhe BYTE. Historia kosovare deshmon se ushtaret me trima kan ardh nga Drenica por bajraktart e komandantat kan qen nga Dukagjini.

Se pata qellimin me kriju perqarje ketu sepse Kosova me diku 11000 km² dhe 2,5 Mio. banor eshte mjaft e vogel. Veq tema ne kete menyre eshte vet asisoj qe e qet Drenicen ne pozite izolimi, kshtu qe pom dhimben drenicakt. Ne anen tjeter une ketu ku jetoj njoh drenicak qe i thojn vetit krenar e trima kurse gruen e vet se kan ner kontroll. Me tjera fjal sju marr lakmi. Nji keshill per drenicakt: mos hecni kurr te paret se po u lodhet do te rrxohi per toke e ata qe ju vijn nga mrapa ju shkelin, por mos rrini edhe te mramet se mund te ndodh qe ata para jush hecin ma shpejt e ju ikin dhe juve ju humb rruga. Rrini ne mes dhe behi modest. Se di se prej kujt e pata ndegju njiher kete fjal: "Nje njeri qe eshte veq per vete eshte si nje lis qe nuk jep fryte".

Ju pershendes.

Xhuvanini
30.06.2007, 22:50:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Metallica_fan afishoj me 2007-06-30 21:53 :
Qysh ka than magjupja, kush mos e lavdoft cergen e vet ju kallt. Krenaria eshte nje fjal qe ne gjuhen e diplomateve perdoret per njerez jo-racional. Pa diskutim se krenaria e kombit nuk gjendet veq ne Drenic por edhe ne zemer te Shqipris, ne Dukagjin. Nuk kisha me than se Drenica ka ma shum trima e patriota si Dukagjini. Ne veq se dijm te konstatojm se lufterat e ardhshme nuk do te fitohen me kallasha te prodhimit kinez por permjet BIT dhe BYTE. Historia kosovare deshmon se ushtaret me trima kan ardh nga Drenica por bajraktart e komandantat kan qen nga Dukagjini.

Se pata qellimin me kriju perqarje ketu sepse Kosova me diku 11000 km² dhe 2,5 Mio. banor eshte mjaft e vogel. Veq tema ne kete menyre eshte vet asisoj qe e qet Drenicen ne pozite izolimi, kshtu qe pom dhimben drenicakt. Ne anen tjeter une ketu ku jetoj njoh drenicak qe i thojn vetit krenar e trima kurse gruen e vet se kan ner kontroll. Me tjera fjal sju marr lakmi. Nji keshill per drenicakt: mos hecni kurr te paret se po u lodhet do te rrxohi per toke e ata qe ju vijn nga mrapa ju shkelin, por mos rrini edhe te mramet se mund te ndodh qe ata para jush hecin ma shpejt e ju ikin dhe juve ju humb rruga. Rrini ne mes dhe behi modest. Se di se prej kujt e pata ndegju njiher kete fjal: "Nje njeri qe eshte veq per vete eshte si nje lis qe nuk jep fryte".

Ju pershendes.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Po ėshte e vertet se Drenicen heroike gjithemon e kan tradhtuar klyshet e Rankoviqit nga DUgagjini ,ishte edhe rasti i luftes se fundit kur luftetaret e liris te cilet vinin nga Drenica pėr furnizim ne Shqiperi maltertoheshin nga bandat plaqkitse te dugagjinit ,por shpesh luftetaret drenicak u kan q....i nanen ketyre kriminelve duke i rrafur shapull gojes.

Pra disa klysh rankoviqian edhe mbas lufte krijuan koalicione me bashkepuntoret e udb.es dhe tani gjinden ne pushtet duke plaqkitur popullin e e varfer te Kosoves.

rtk99
01.07.2007, 01:26:00
pershendetje,

"Ju rrite mendja BACIT"
Kadal bre drenicak, se ende nuk e keni cliruar krejt Kosoven, e late ne gjysem, u mashtrut mbase Prishtinalive, dhe vete u bate prishtinali, dhe kosova mbet pa u cliruar! se veq ju jeni ata qer munde ta clironi! por nuk e dije se qka eshte duke ba Jakup Krasniqi me Hashen, keta dy me duket se edhe Drenices dhe drenicakve ja kane kthyje shqelmat, se leje ma Kosoves!

Metallica_fan
01.07.2007, 21:34:00
Ne luften e fundit kan luftu te gjith trimat e Kosoves. Adem Jashari i ka meritat e tij duke fliju te gjith familjen e tij per pavaresine e Kosoves. Nuk di se a mund te quhet kjo trimni, menquri e racionalitet.

Sa ju perket shpiunave te Serbis, ne kohen e para luftes ishin me se shumti drenicak. Kurse per lirimin e Kosoves, kjo perfundimisht ndodhi permjet nderhyrjes se NATO-s por nje luft te vequar e beri edhe familja Haradinaj ne Dukagjin me ne krye trimin Ramushin i cili ndryshe nga komandantet e Bllaces qendroj heroikisht. Dukagjinin se kan liru hajnat por burrat e dheut. Per kete arsyje liria jon eshte e qendrueshme. Nje fjal popullore e thot se qeni qe leh nuk te han, dhe kjo si mendoj une e pershkrun me se miri trimerine e drenicakve. Pavaresisht nga kjo te rrall jan edhe trimat e vertet ne Drenic si cdo kund neper Kosove por jo ma shum e as ma pak.

Du ta perseris edhe njiher qendrimin tim se Kosova eshte e vogel, shum e vogel per te bere perqarje ndermjet Drenices e Dukagjinit, LLapit e Gollakut, te Shales se Bajgores etj. Secila pjes e Kosoves e ka lavdin e vet ne historine e kombit ton. Ndonje eshte me i perparun ndonje me pak por pergjithesisht qendron keshtu. Tema ska qen dasht te hapet me titullin "Drenica ...." sepse te tjeret ndjehen te shan. Asnji popull ne bot nuk mund te krenohet dhe nuk krenohet me krahinen me te prapambetur te tij. Sikur te ishte pushka kompas per cdo gje dhe per krenarin ather Shqiperia duhej te krenohet me se shumti me Mirditen. Por kjo me te drejt nuk ndodh sepse Mirdita eshte vendi me i prapambetur ne Shqipri si Drenica ne Kosove.

Pershendetje.

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Metallica_fan mė 2007-07-01 21:43 ]</font>

Xhuvanini
01.07.2007, 22:14:00
Drenicaket jo vetem qe e kan trimerin dhe at'dhedashurin ne gjake ,por menquria e tyre dhe udheheqjes se saji beri qe mbas lufte te mos kėt vėllavrasje siq ishte ,,fenomeni i shemtuar dhe i dhembshem ke ne Dugagjin''

Ne qoftse keni harruar se sa njerz u vran ne Peji mbas lufte a e dini sa familje jan te hasmuara ,mandeji ndodhi edhe shfarosja e tersishme e disa familjeve siq ashte rasti me familjen Musaji te cilet ishin te hasmuara me haradinajt,u shua ter familja ,kjo ashte idiotizem i atyre qe u thirren ne emer te luftes qlirimtare dhe vran familje te tera per interesa personale.

Ju lumte drenicakve qe nuk lejuan ket fenomen famkeq te ndodhe ne drenicen heroike te Adem Jasharit,komandantit legjendar.

Nderim komandantit legjendar Adem Jasharit

Nderim familjes se madhe Jashari

Te falmneres o udheheqsi i lavdishem Hashim Thaqi qe mbajte rregull ne Kosove ,e ne veqanti ne drenicen tende heroike.

Te falemnderes popull drenicak ,edhe pse u diskriminuat nga disa qeveritar ju nuk ju nenshtruat ne ase nje moment bandave kriminale nga prishtina e dugagjini,qendroni se shpejti do vijn dite te mira edhe per juve .

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: xhuvanini mė 2007-07-01 22:20 ]</font>

hasjani
01.07.2007, 22:54:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Xhuvanini afishoj me 2007-07-01 22:14 :
Drenicaket jo vetem qe e kan trimerin dhe at'dhedashurin ne gjake ,por menquria e tyre dhe udheheqjes se saji beri qe mbas lufte te mos kėt vėllavrasje siq ishte ,,fenomeni i shemtuar dhe i dhembshem ke ne Dugagjin''

Ne qoftse keni harruar se sa njerz u vran ne Peji mbas lufte a e dini sa familje jan te hasmuara ,mandeji ndodhi edhe shfarosja e tersishme e disa familjeve siq ashte rasti me familjen Musaji te cilet ishin te hasmuara me haradinajt,u shua ter familja ,kjo ashte idiotizem i atyre qe u thirren ne emer te luftes qlirimtare dhe vran familje te tera per interesa personale.

Ju lumte drenicakve qe nuk lejuan ket fenomen famkeq te ndodhe ne drenicen heroike te Adem Jasharit,komandantit legjendar.

Nderim komandantit legjendar Adem Jasharit

Nderim familjes se madhe Jashari

Te falmneres o udheheqsi i lavdishem Hashim Thaqi qe mbajte rregull ne Kosove ,e ne veqanti ne drenicen tende heroike.

Te falemnderes popull drenicak ,edhe pse u diskriminuat nga disa qeveritar ju nuk ju nenshtruat ne ase nje moment bandave kriminale nga prishtina e dugagjini,qendroni se shpejti do vijn dite te mira edhe per juve .

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: xhuvanini mė 2007-07-01 22:20 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pajtohem fjale per fjale me shkrimin tend i nderuari Xhuvanini. Drenica dha me se shumti per lirine e Kosoves dhe mbeti e paperlyer me ndytesirat dhe trathetirat qe per fat te keq ishin te shumta.
Te rralle jane fshatrat se lere qytetet e Dukagjinit qe nuk kishte shpiune,police apo ushtarake,police lokal, shpiune qe i sherbyen okupatorit gjate luftes shume prej tyre moren pjese aktive edhe ne masakrat ndaj bashkombaseve te vete.
Drenica plumbat i perdore kunder hasmit dhe okupatorit dhe jo kunder vllezerve te gjakut. Kjo e bene Drenicen te ndjehet krenare.

Surki
02.07.2007, 09:02:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
hasjani afishoj me 2007-07-01 22:54 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Xhuvanini afishoj me 2007-07-01 22:14 :
Drenicaket jo vetem qe e kan trimerin dhe at'dhedashurin ne gjake ,por menquria e tyre dhe udheheqjes se saji beri qe mbas lufte te mos kėt vėllavrasje siq ishte ,,fenomeni i shemtuar dhe i dhembshem ke ne Dugagjin''

Ne qoftse keni harruar se sa njerz u vran ne Peji mbas lufte a e dini sa familje jan te hasmuara ,mandeji ndodhi edhe shfarosja e tersishme e disa familjeve siq ashte rasti me familjen Musaji te cilet ishin te hasmuara me haradinajt,u shua ter familja ,kjo ashte idiotizem i atyre qe u thirren ne emer te luftes qlirimtare dhe vran familje te tera per interesa personale.

Ju lumte drenicakve qe nuk lejuan ket fenomen famkeq te ndodhe ne drenicen heroike te Adem Jasharit,komandantit legjendar.

Nderim komandantit legjendar Adem Jasharit

Nderim familjes se madhe Jashari

Te falmneres o udheheqsi i lavdishem Hashim Thaqi qe mbajte rregull ne Kosove ,e ne veqanti ne drenicen tende heroike.

Te falemnderes popull drenicak ,edhe pse u diskriminuat nga disa qeveritar ju nuk ju nenshtruat ne ase nje moment bandave kriminale nga prishtina e dugagjini,qendroni se shpejti do vijn dite te mira edhe per juve .

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: xhuvanini mė 2007-07-01 22:20 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pajtohem fjale per fjale me shkrimin tend i nderuari Xhuvanini. Drenica dha me se shumti per lirine e Kosoves dhe mbeti e paperlyer me ndytesirat dhe trathetirat qe per fat te keq ishin te shumta.
Te rralle jane fshatrat se lere qytetet e Dukagjinit qe nuk kishte shpiune,police apo ushtarake,police lokal, shpiune qe i sherbyen okupatorit gjate luftes shume prej tyre moren pjese aktive edhe ne masakrat ndaj bashkombaseve te vete.
Drenica plumbat i perdore kunder hasmit dhe okupatorit dhe jo kunder vllezerve te gjakut. Kjo e bene Drenicen te ndjehet krenare.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Xhuvanini e Hasjani ju pershendes sidomos Xhuvaninin per keto fjale te bukura i bashkangjitem edhe une kesaje shkrese .

Metallica_fan
02.07.2007, 10:33:00
<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Metallica_fan mė 2007-07-02 12:49 ]</font>

Apokalypse
02.07.2007, 11:12:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Metallica_fan afishoj me 2007-07-02 10:33 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
hasjani afishoj me 2007-07-01 22:54 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Xhuvanini afishoj me 2007-07-01 22:14 :
Drenicaket jo vetem qe e kan trimerin dhe at'dhedashurin ne gjake ,por menquria e tyre dhe udheheqjes se saji beri qe mbas lufte te mos kėt vėllavrasje siq ishte ,,fenomeni i shemtuar dhe i dhembshem ke ne Dugagjin''

Ne qoftse keni harruar se sa njerz u vran ne Peji mbas lufte a e dini sa familje jan te hasmuara ,mandeji ndodhi edhe shfarosja e tersishme e disa familjeve siq ashte rasti me familjen Musaji te cilet ishin te hasmuara me haradinajt,u shua ter familja ,kjo ashte idiotizem i atyre qe u thirren ne emer te luftes qlirimtare dhe vran familje te tera per interesa personale.

Ju lumte drenicakve qe nuk lejuan ket fenomen famkeq te ndodhe ne drenicen heroike te Adem Jasharit,komandantit legjendar.

Nderim komandantit legjendar Adem Jasharit

Nderim familjes se madhe Jashari

Te falmneres o udheheqsi i lavdishem Hashim Thaqi qe mbajte rregull ne Kosove ,e ne veqanti ne drenicen tende heroike.

Te falemnderes popull drenicak ,edhe pse u diskriminuat nga disa qeveritar ju nuk ju nenshtruat ne ase nje moment bandave kriminale nga prishtina e dugagjini,qendroni se shpejti do vijn dite te mira edhe per juve .

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: xhuvanini mė 2007-07-01 22:20 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pajtohem fjale per fjale me shkrimin tend i nderuari Xhuvanini. Drenica dha me se shumti per lirine e Kosoves dhe mbeti e paperlyer me ndytesirat dhe trathetirat qe per fat te keq ishin te shumta.
Te rralle jane fshatrat se lere qytetet e Dukagjinit qe nuk kishte shpiune,police apo ushtarake,police lokal, shpiune qe i sherbyen okupatorit gjate luftes shume prej tyre moren pjese aktive edhe ne masakrat ndaj bashkombaseve te vete.
Drenica plumbat i perdore kunder hasmit dhe okupatorit dhe jo kunder vllezerve te gjakut. Kjo e bene Drenicen te ndjehet krenare.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ ___________

zoteri i nderuar hasjani,

ti kur flet per Dukagjinin mendoj se per me teper ke parasysh hasin. Une kam ndegju nga nje komandant i UCK-se se ne has ka ndodh qe ushtareve te lirise sju kan dhan buk me ngran kur ata kalonin asajde edhe pse kta ishin te gatshem te paguanin per buk. Me siguri se hasjanet jan frigu nga okupatori serb me i dhan buk UCK-se. Ti zotri kur flet per Hasin mos e perzij krejt Dukagjinin. Kurse shpiuna e argat te vet Serbia ka pas ne te gjitha vendet e Kosoves, kshtu edhe vet ne Drenic e le ma ne Has. Me te gjitha te mirat e te keqijat Dukagjini mbetet zemra e Shipnis.

pershendetje.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Metallica-Fan,

po ja nise me t' ndegjume, leje krejt...!

Metallica_fan
02.07.2007, 11:51:00
Apokalypse, me te ndegjume se une personalisht skam marr pjes ne luft. E pranoj se skam pas guxim me shku ne luft. Ka pas njerez qe mobilizojshin ushtar nga 15 - 16 vjeqar ne perendim, patriota te shqun te levizjes, por ne te njejten kohe kujdeseshin qe familjaret e tyre, nan, bab, vllezer te vijn ne Gjermani. Kete se kam me te ndegjune por e kam perjetu vet.

Te pershendes Apokalypse dhe te mbetemi te paofendun.

hasjani
02.07.2007, 18:07:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Apokalypse afishoj me 2007-07-02 11:12 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Metallica_fan afishoj me 2007-07-02 10:33 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
hasjani afishoj me 2007-07-01 22:54 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Xhuvanini afishoj me 2007-07-01 22:14 :
Drenicaket jo vetem qe e kan trimerin dhe at'dhedashurin ne gjake ,por menquria e tyre dhe udheheqjes se saji beri qe mbas lufte te mos kėt vėllavrasje siq ishte ,,fenomeni i shemtuar dhe i dhembshem ke ne Dugagjin''

Ne qoftse keni harruar se sa njerz u vran ne Peji mbas lufte a e dini sa familje jan te hasmuara ,mandeji ndodhi edhe shfarosja e tersishme e disa familjeve siq ashte rasti me familjen Musaji te cilet ishin te hasmuara me haradinajt,u shua ter familja ,kjo ashte idiotizem i atyre qe u thirren ne emer te luftes qlirimtare dhe vran familje te tera per interesa personale.

Ju lumte drenicakve qe nuk lejuan ket fenomen famkeq te ndodhe ne drenicen heroike te Adem Jasharit,komandantit legjendar.

Nderim komandantit legjendar Adem Jasharit

Nderim familjes se madhe Jashari

Te falmneres o udheheqsi i lavdishem Hashim Thaqi qe mbajte rregull ne Kosove ,e ne veqanti ne drenicen tende heroike.

Te falemnderes popull drenicak ,edhe pse u diskriminuat nga disa qeveritar ju nuk ju nenshtruat ne ase nje moment bandave kriminale nga prishtina e dugagjini,qendroni se shpejti do vijn dite te mira edhe per juve .

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: xhuvanini mė 2007-07-01 22:20 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pajtohem fjale per fjale me shkrimin tend i nderuari Xhuvanini. Drenica dha me se shumti per lirine e Kosoves dhe mbeti e paperlyer me ndytesirat dhe trathetirat qe per fat te keq ishin te shumta.
Te rralle jane fshatrat se lere qytetet e Dukagjinit qe nuk kishte shpiune,police apo ushtarake,police lokal, shpiune qe i sherbyen okupatorit gjate luftes shume prej tyre moren pjese aktive edhe ne masakrat ndaj bashkombaseve te vete.
Drenica plumbat i perdore kunder hasmit dhe okupatorit dhe jo kunder vllezerve te gjakut. Kjo e bene Drenicen te ndjehet krenare.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ ___________

zoteri i nderuar hasjani,

ti kur flet per Dukagjinin mendoj se per me teper ke parasysh hasin. Une kam ndegju nga nje komandant i UCK-se se ne has ka ndodh qe ushtareve te lirise sju kan dhan buk me ngran kur ata kalonin asajde edhe pse kta ishin te gatshem te paguanin per buk. Me siguri se hasjanet jan frigu nga okupatori serb me i dhan buk UCK-se. Ti zotri kur flet per Hasin mos e perzij krejt Dukagjinin. Kurse shpiuna e argat te vet Serbia ka pas ne te gjitha vendet e Kosoves, kshtu edhe vet ne Drenic e le ma ne Has. Me te gjitha te mirat e te keqijat Dukagjini mbetet zemra e Shipnis.

pershendetje.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Metallica-Fan,

po ja nise me t' ndegjume, leje krejt...!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Nga pjesa e Dujagjinit,pra me gjithe Has ka pase shum luftetare te lirise dhe kete nuk e mohon askush. Per fat te keq nga kjo pjese pati shume argate te okupatorit. Muharrem Ibra dhe banda e tij e policise lokale nuk ishin nga Hasi.
Drenica eshte diqka tjeter. Po te luftonte e tere Kosova si Drenica me siguri se nuk do te bisedohej ndryshe per Kosoven.
Drenica ishte dhe mbetej krenaria e shqiptarizmit.

Surki
02.07.2007, 18:16:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
hasjani afishoj me 2007-07-02 18:07 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Apokalypse afishoj me 2007-07-02 11:12 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Metallica_fan afishoj me 2007-07-02 10:33 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
hasjani afishoj me 2007-07-01 22:54 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Xhuvanini afishoj me 2007-07-01 22:14 :
Drenicaket jo vetem qe e kan trimerin dhe at'dhedashurin ne gjake ,por menquria e tyre dhe udheheqjes se saji beri qe mbas lufte te mos kėt vėllavrasje siq ishte ,,fenomeni i shemtuar dhe i dhembshem ke ne Dugagjin''

Ne qoftse keni harruar se sa njerz u vran ne Peji mbas lufte a e dini sa familje jan te hasmuara ,mandeji ndodhi edhe shfarosja e tersishme e disa familjeve siq ashte rasti me familjen Musaji te cilet ishin te hasmuara me haradinajt,u shua ter familja ,kjo ashte idiotizem i atyre qe u thirren ne emer te luftes qlirimtare dhe vran familje te tera per interesa personale.

Ju lumte drenicakve qe nuk lejuan ket fenomen famkeq te ndodhe ne drenicen heroike te Adem Jasharit,komandantit legjendar.

Nderim komandantit legjendar Adem Jasharit

Nderim familjes se madhe Jashari

Te falmneres o udheheqsi i lavdishem Hashim Thaqi qe mbajte rregull ne Kosove ,e ne veqanti ne drenicen tende heroike.

Te falemnderes popull drenicak ,edhe pse u diskriminuat nga disa qeveritar ju nuk ju nenshtruat ne ase nje moment bandave kriminale nga prishtina e dugagjini,qendroni se shpejti do vijn dite te mira edhe per juve .

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: xhuvanini mė 2007-07-01 22:20 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Pajtohem fjale per fjale me shkrimin tend i nderuari Xhuvanini. Drenica dha me se shumti per lirine e Kosoves dhe mbeti e paperlyer me ndytesirat dhe trathetirat qe per fat te keq ishin te shumta.
Te rralle jane fshatrat se lere qytetet e Dukagjinit qe nuk kishte shpiune,police apo ushtarake,police lokal, shpiune qe i sherbyen okupatorit gjate luftes shume prej tyre moren pjese aktive edhe ne masakrat ndaj bashkombaseve te vete.
Drenica plumbat i perdore kunder hasmit dhe okupatorit dhe jo kunder vllezerve te gjakut. Kjo e bene Drenicen te ndjehet krenare.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ ___________

zoteri i nderuar hasjani,

ti kur flet per Dukagjinin mendoj se per me teper ke parasysh hasin. Une kam ndegju nga nje komandant i UCK-se se ne has ka ndodh qe ushtareve te lirise sju kan dhan buk me ngran kur ata kalonin asajde edhe pse kta ishin te gatshem te paguanin per buk. Me siguri se hasjanet jan frigu nga okupatori serb me i dhan buk UCK-se. Ti zotri kur flet per Hasin mos e perzij krejt Dukagjinin. Kurse shpiuna e argat te vet Serbia ka pas ne te gjitha vendet e Kosoves, kshtu edhe vet ne Drenic e le ma ne Has. Me te gjitha te mirat e te keqijat Dukagjini mbetet zemra e Shipnis.

pershendetje.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Metallica-Fan,

po ja nise me t' ndegjume, leje krejt...!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Nga pjesa e Dujagjinit,pra me gjithe Has ka pase shum luftetare te lirise dhe kete nuk e mohon askush. Per fat te keq nga kjo pjese pati shume argate te okupatorit. Muharrem Ibra dhe banda e tij e policise lokale nuk ishin nga Hasi.
Drenica eshte diqka tjeter. Po te luftonte e tere Kosova si Drenica me siguri se nuk do te bisedohej ndryshe per Kosoven.
Drenica ishte dhe mbetej krenaria e shqiptarizmit.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

O hasjan pasha besen ai qe eshte i drejte ai qe eshte shqiptare e perkrahe ate qe thua ti se topi nuk e lune.
Se po te luftonin viset tjera si Drenica nryshe ishe kan puna.
Se do do vise tjera i numrojshin preje bregut tenkate qe shkonin per drenice.
Sikur Drenica te ishte ne nje nga zonat kufitare me shkinin kurren e kurres nuk do i leshonte qe te shkonin ne llape pa ja kthyer grykat e pushkes e pa ja kris shkjaut ne lule te ballite.

Kete ai qe e mohohn dhe mundohet ta mohoje nuk eshte shqiptare i vertet se deri sa nuk flitet dhe pranohet drejtesija ne nuk kemi me qene bashke kurre.

Xhuvanini
02.07.2007, 18:20:00
Askush nuk e mohon kontributin e disa luftetarve nga Dugagjini ,por fatkeqsishte atyre ua zun frymen kėta tandemi Zemaji-Haradinaj -Kariq tė cilet pėrfituan nga lufta dhe lirisht mund te thuhet se jan profiteret me te mdhenj te luftes qlirimtare ,ndoshta nuk keni nevoji pėr fakte !!!!!!!

Ne Dugagjin luften e beren kryesishte luftetaret dhe komandantet nga Drenica ,kujtojeni Bedri Shalen e shum te tjer.

Lavdi ju qofte tė gjithe atyre heronjeve qe dhan jeten ne altarin e liris pa marr parasysh se nga cilat treva shqiptare ishin ata ,populli dhe atdheu kurr nuk do i harroji,do perkulemi para vepres se tyre ,por turp u qofte atyre qe e shrytzuan gjakun e deshmorve per tu pasuruar ne emer te tyre ,duke u thirrur ne emer te luftes ,e ata nuk jan te paket ,keni ne dugagjin sa te duani ,mos ti numroji tash une.

Ministri
02.07.2007, 18:30:00
Si duket neve diagnozen e kemi ne Flamur!!!!


Eshte e pa mundur qe te ecim bashk .Ndarjen ne ,me se paku ,dy kampe e kemi smundje te vjeter dhe po nuk arritem me e sheru Duhet t'a harrojm Bashkimin Kombtar!
Drenica nuk eshte as me shume e as me pak se nje pjese e Atdheut.
Sot po flasim per Drenicen e neser per Hotin ,Myzeqene apo ndoshta edhe per Fushen e Resnes!!!!

Metallica_fan
02.07.2007, 19:53:00
qe Minister une i pari per bashkim dhe pajtim.

hasjani
02.07.2007, 22:11:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Metallica_fan afishoj me 2007-07-02 19:53 :
qe Minister une i pari per bashkim dhe pajtim.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Askush qe e don Kosopven dhe shqiptarine nuk eshte kunder bashkimit. bashkim po dhe sa me pare per qellimet madhore por ne cilat parime.
Bashkimi duhet ti kete themelet e forta si besa dhe trimeria e Drenices . Bashkimi duhet te kete ne themele heroizmin dhe gjakun e Jasharajve dhe luftetareve te UĒK-se dhe heronjeve kombetar.
Bashkimi mbi tratheti,dredhi dhe interesa te uleta politike do te jete me i flliqte se vllaznim bashkimi me sllavet.

Metallica_fan
03.07.2007, 14:55:00
Une mendoj se te gjitha vlerat e Drenices gjejn vendin e vet ne Bashkim. Por cdo lidhje duhet te ket parasysh vullnetin e mases si ne Kosov ashtu edhe ne Shqipri. Duhet te jet demokracia ajo qe i percakton rregullat e jo ndryshe. Un nuk njoh as nje subjekt politik ne Kosove i cili pozicionohet per vllaznim-bashkim me serbet edhe pse propaganda e konkurenteve perpiqet te na bind me te kunderten.

Te gjitha partite politike te Kosoves kerkojn pavaresine, LDK, PDK, AAK, etj. Asnjera prej ketyre, qofshin ato ne pushtet apo ato ne opozit nuk mund te akuzohen per tradhti. Akuza te tilla ndaj njeres apo tjetres e cila ndoshta perfaqeson gjysen e popullit te Kosoves e veshtiresojn cdo bashkim per qellime madhore. Duhet pra te ket nje dialog te mirefillte ndermjet prijesve politik.

Ata te cilet deri me sot nuk kan arritur te marrin pushtetin duhet te rishiqojn programet dhe permbajtetjet e tyre, u nevoiten strategji te reja dhe duhet te angazhohen per interesat e shtresave me te ndryshme. Te bazohesh vetem ne luften, qe vertet ishte e drejt dukurisht se nuk mjafton per te fitu zgjedhjet. Un me sa di Adem Jashari eshte figur simbolike e gjith kombit shqiptar dhe asnje parti smund ta shfrytezoj per qellime me te uleta siq jan fitorja e pushtetit.

me pershendetje.

hasjani
03.07.2007, 15:27:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Metallica_fan afishoj me 2007-07-03 14:55 :
Une mendoj se te gjitha vlerat e Drenices gjejn vendin e vet ne Bashkim. Por cdo lidhje duhet te ket parasysh vullnetin e mases si ne Kosov ashtu edhe ne Shqipri. Duhet te jet demokracia ajo qe i percakton rregullat e jo ndryshe. Un nuk njoh as nje subjekt politik ne Kosove i cili pozicionohet per vllaznim-bashkim me serbet edhe pse propaganda e konkurenteve perpiqet te na bind me te kunderten.

Te gjitha partite politike te Kosoves kerkojn pavaresine, LDK, PDK, AAK, etj. Asnjera prej ketyre, qofshin ato ne pushtet apo ato ne opozit nuk mund te akuzohen per tradhti. Akuza te tilla ndaj njeres apo tjetres e cila ndoshta perfaqeson gjysen e popullit te Kosoves e veshtiresojn cdo bashkim per qellime madhore. Duhet pra te ket nje dialog te mirefillte ndermjet prijesve politik.

Ata te cilet deri me sot nuk kan arritur te marrin pushtetin duhet te rishiqojn programet dhe permbajtetjet e tyre, u nevoiten strategji te reja dhe duhet te angazhohen per interesat e shtresave me te ndryshme. Te bazohesh vetem ne luften, qe vertet ishte e drejt dukurisht se nuk mjafton per te fitu zgjedhjet. Un me sa di Adem Jashari eshte figur simbolike e gjith kombit shqiptar dhe asnje parti smund ta shfrytezoj per qellime me te uleta siq jan fitorja e pushtetit.

me pershendetje.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Adem Jashari eshte figure embleme e kombit kjo eshte e pakontestushme por e pakontestushme eshte edhe nje e vertete te cilen shume nga ju beni perpjekje ta mohoni.
Derisa Adem Jashari me familje dhe bashkeluftetaret e tij qendronin ende per mbi dhe, dhe nga plaget ende u rridhte gjak,lideri pacifist me kasten e tij i frigesuar se mos po i rreshqet ai pushtet i mjere dhe i turpshem nga dora ,ne vend qe te perkrahte luften dhe sakrificen e Adem Jasharit dhe te vehet ne krye te luftes per liri ,ai organizoi "zgjedhje demokratike" duke injoruar luften dhe sakrificen duke trathetuar gjakun e derdhur per liri .
Ky eshte thelbi i temes .Ne njeren ane Drenica krenare per vigajt e saje dhe flamurtare e luftes se trimave te tere Kosoves per liri dhe ne anen tjeter dallkauket e politikes te cilet per te rzajtur titujt dhe postet politike u zvarriten ne llumin e tirpit deri ne Beograd.

cercizi
03.07.2007, 16:36:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Xhuvanini afishoj me 2007-07-01 22:14 :
Drenicaket jo vetem qe e kan trimerin dhe at'dhedashurin ne gjake ,por menquria e tyre dhe udheheqjes se saji beri qe mbas lufte te mos kėt vėllavrasje siq ishte ,,fenomeni i shemtuar dhe i dhembshem ke ne Dugagjin''

Ne qoftse keni harruar se sa njerz u vran ne Peji mbas lufte a e dini sa familje jan te hasmuara ,mandeji ndodhi edhe shfarosja e tersishme e disa familjeve siq ashte rasti me familjen Musaji te cilet ishin te hasmuara me haradinajt,u shua ter familja ,kjo ashte idiotizem i atyre qe u thirren ne emer te luftes qlirimtare dhe vran familje te tera per interesa personale.

Ju lumte drenicakve qe nuk lejuan ket fenomen famkeq te ndodhe ne drenicen heroike te Adem Jasharit,komandantit legjendar.

Nderim komandantit legjendar Adem Jasharit

Nderim familjes se madhe Jashari

Te falmneres o udheheqsi i lavdishem Hashim Thaqi qe mbajte rregull ne Kosove ,e ne veqanti ne drenicen tende heroike.

Te falemnderes popull drenicak ,edhe pse u diskriminuat nga disa qeveritar ju nuk ju nenshtruat ne ase nje moment bandave kriminale nga prishtina e dugagjini,qendroni se shpejti do vijn dite te mira edhe per juve .

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: xhuvanini mė 2007-07-01 22:20 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ __________
Pershendetje,
Dakordohem me je Xhuvanin(Dukagjinasi) deri ne pjesen ku ju shkruani se u shfarosen dhe merr si shembull familjen famekeqe ne anen e Decanit gjegjesisht musajve.Sa per "koicidence" familja e musajve per Decanasit njifet si familje mafioze dhe e afert me regjimin e kriminelit millosheviq.Dihet hapur se kjo familje bashkpunonte me policet famekeq te asaj ane,dihet sa ata ishin dhunuesit e shume motrave tona Shqiptare te cilat kishin frige te denonconin ata edhe me ardhjen e Unmikut ne Kosove,dihet botersiht se ata jane klani i tahir zezes po ashtu nga Stralli i njofur ne luften e fundit si SABOTUES lufte.E qka munde te na tregosh pozitive per kete familje qe juve e potencuat.Une do kisha thene se kjo familje i privoi nga jeta shume clirimtare duke u nisur nga familja Elezaj.Pse e beri tahir zeza dhe musajt kete privim nga jeta e clirimtareve?te marri hakun e kryekriminelit rajonal te regjimit milloshevian gjegjesisht Shalipurit,kjo nuk do koment.Kemi edhe shume raste tjera kriminale reketim, vrasje me porosi dhunime makbare ne motrat tona te cilat ishin te detyruar te nderprejne shkollimin nga kjo familje me gjene jo shqiptare.
Kur nder te tjera lexova familjen musaj mu rrenqeth trupi pas nje kujtese qe i beri mendja ime kesaj dhe nuk gjeti asgje pozitive sa i perket kombit-shoqerise Shqiptare.Dhe se fundi po te kujtoje se kjo familje nuk eshte shuar ajo vazhdon te bashkpunoje me deme mujajn dhe muriqet qe gjenden ne pazarin e ri (novi pazar)dhe rethe tjera afer kufirit administrativ te >kosoves,sadiki ka djalin po ashtu kriminel sikur ai qe ishte poa asahtu ata kan edhe dike tjeter ne zvicerr une personalisht kisha dashte qe me te vertet te ishte shfarosur nga dheu kjo "familje" edhe pse zoti nuk e lejon qe ti te lutesh per vdejke te dikujt,por gjithnje duke u nisur nga ato qe i shkruajta me larte kisha deshiru te jete ashtu sikurse keni shkruar ju i nderuar Xhuvanin(Dukagjinasi).
Per Drenicen Trime nuk i shtoj asgje pos asaj se me nje hu nuk mthuret gardhi e dini ku po mendoj.

cercizi
03.07.2007, 16:43:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Xhuvanini afishoj me 2007-07-02 18:20 :
Askush nuk e mohon kontributin e disa luftetarve nga Dugagjini ,por fatkeqsishte atyre ua zun frymen kėta tandemi Zemaji-Haradinaj -Kariq tė cilet pėrfituan nga lufta dhe lirisht mund te thuhet se jan profiteret me te mdhenj te luftes qlirimtare ,ndoshta nuk keni nevoji pėr fakte !!!!!!!

Ne Dugagjin luften e beren kryesishte luftetaret dhe komandantet nga Drenica ,kujtojeni Bedri Shalen e shum te tjer.

Lavdi ju qofte tė gjithe atyre heronjeve qe dhan jeten ne altarin e liris pa marr parasysh se nga cilat treva shqiptare ishin ata ,populli dhe atdheu kurr nuk do i harroji,do perkulemi para vepres se tyre ,por turp u qofte atyre qe e shrytzuan gjakun e deshmorve per tu pasuruar ne emer te tyre ,duke u thirrur ne emer te luftes ,e ata nuk jan te paket ,keni ne dugagjin sa te duani ,mos ti numroji tash une.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ __________
Xhuvanin,ju kisha bere lutje publike qe ne keso menyrash te mos besh ndarje deshmoresh.Mos valle Abeja paska luftu per clirimin e vetem Drenices?pse valle mos ishte Ismet Jashari nga Drenica?jo mendoj ata ishin Shqiptar dhe luftuan per clirimin e tokave shqiptare,dhe jo per coptimin e kosoves dhe per bajraktarizem.

Shpejtimi
03.07.2007, 17:47:00
Shihet se ne cfare niveli jemi te gatcem te kontribojme per interesat
e pergjithshme. Te ne eshte prezente nje "mortaje politike" e cila po herr
edhe ato pak lule se bashku me barnishtat per pa pasur sens ,as ne ngjyre
as ne arome. Numer i vogel eshte ai qe kaloi prengat e lokalizmit te ne
shqiptaret ,ku mjerisht i paket eshte edhe numeri qe vren me kurreshtje ata individ.
Mjafton qe nje numer jo i vogel te i rreket problematikes kombetare nen ndikimin e emocioneve. Te shpraze batare e batare fjalesh deri sa te cfryne ate ngarkese me te shara e te pshtyra dhe te mere anen e taborrit perkates. Pastaj te shifsh cfare dueli te kryeneqsise zhvillohet. Une mendoje se duhet te ndihemi te lumtur qe secila ane e trevave tona te bene nje hap drejt perparimit drejt vlerave qe te shtone nje plus ne zhvillimin e gjithmbarshem shoqerore.Ku do te gjejne urekalimin gjitha forcat tona kombetare dhe njerzore. Ne kete gjendje qe tani jemi eshte utopike eshte primitivizem qe te kendojme lavdet per inati te njeri tjetrit . Nuk eshte e qelluar qe te ndahen vlerat sipas nahive e te rreshtohemi pas atyre prapa-perdeve, sepse as nje vis nuk eshte imun ndaj te palarave te veta .Me i afert eshte nje njeri i lig qe merret me gjena te liga ta zame i Drenices me nje qasi tipi te Dukagjinit se sa eshte me nje njeri qe mundohet ne tere jeten e vet te bene te mira qe eshte i Drenices,apo anasjelltas. Edhe me i afert eshte nji njeri progresiv i Drenices me ate progresivin e Dukagjinit se me ate te prapshtin e Drenices. Kjo rregull vlen per te gjitha kalimet e shtigjeve boterore te njerzimit. Andaj duhet te clirohemi nga ngatrrimet qe na qojne vetem ne humnera. Secili duhet te i shpall lufte te keqes brenda vendit te vet duke punuar e kontribuar ne ate qe eshte perparimtare dhe ne dobi te te gjithve duke ia pranuar vlerat e secilit individ per te arriturat qe na pasurojne jeten ne te gjtha pikpamjet.
Te perfundoje me kete , nuk besoje qe uni i shqiptarit te vertete vuan
nga ajo qe duke e ngritur vetvehten te i shkakton lendime tjetrit.

Xhuvanini
03.07.2007, 22:44:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
cercizi afishoj me 2007-07-03 16:43 :
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Xhuvanini afishoj me 2007-07-02 18:20 :
Askush nuk e mohon kontributin e disa luftetarve nga Dugagjini ,por fatkeqsishte atyre ua zun frymen kėta tandemi Zemaji-Haradinaj -Kariq tė cilet pėrfituan nga lufta dhe lirisht mund te thuhet se jan profiteret me te mdhenj te luftes qlirimtare ,ndoshta nuk keni nevoji pėr fakte !!!!!!!

Ne Dugagjin luften e beren kryesishte luftetaret dhe komandantet nga Drenica ,kujtojeni Bedri Shalen e shum te tjer.

Lavdi ju qofte tė gjithe atyre heronjeve qe dhan jeten ne altarin e liris pa marr parasysh se nga cilat treva shqiptare ishin ata ,populli dhe atdheu kurr nuk do i harroji,do perkulemi para vepres se tyre ,por turp u qofte atyre qe e shrytzuan gjakun e deshmorve per tu pasuruar ne emer te tyre ,duke u thirrur ne emer te luftes ,e ata nuk jan te paket ,keni ne dugagjin sa te duani ,mos ti numroji tash une.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ __________
Xhuvanin,ju kisha bere lutje publike qe ne keso menyrash te mos besh ndarje deshmoresh.Mos valle Abeja paska luftu per clirimin e vetem Drenices?pse valle mos ishte Ismet Jashari nga Drenica?jo mendoj ata ishin Shqiptar dhe luftuan per clirimin e tokave shqiptare,dhe jo per coptimin e kosoves dhe per bajraktarizem.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>


Pėrshendetje Cercizi, dėshmoret nuk i ndaji kurr ,dhe pėr mua kan nje respekt te veqant ,por mos citimi i legjendarve Ismet Jasharit dhe Abejes nuk ishte i qellimshem ,kur permenden kėta burra une Xhuvanini ngritem ne kėmb nga respekti pėr luften heroke te ketyre heronjeve te cilet dhan jeten per bashkimin kombetar.
Sa i pėrket vrasjeve qe ndodhen ne Dugagjin une e mora vetem nje shembull shum te keq qe ndodhi ne mes familjes Musaji dhe Haradinaj te cilet u konfrontuan shum keq ,ndoshta nuk i keni harruar edhe plagosjen e Ramushit ne fyte ,qe ndodhi ne gjysmen e nates.

Fatkeqsishte pėr familjen Musaji flitet se ishin bashkepuntor te Millosheviqit ,takord,por menyra se si u zhduken fizikishte duke i vrar ne emer te patriozizmit nuk ėshte realiteti,sepse aty u ndeshen dy klane te cilat luften e beren pkr interesa personale ,ke ne ne Dugagjin dihen gjerat forte mir.Nuk i marr ne mbrojtje por fatkeqsishte Kosoves ja qiten zerin e zi ,.

Ndersa sa i pėrket vrasjes se Avni Elezit dhe babait te tij ,duhet patur kujdes kur fajsohen Musajit ,.... ne qarrshi po flitet ndryshe !!!!!!!!

.

Duhet patur zemer qetniku qe tė vritet nje burr dhe luftetar i madh siq ishte Avni Elezi,gjerat do zbardhen dhe disa ,,patriot hejna'' do turprohen pėr keto vepra makabre qe i sherbejn vetem armikut ton shekullor.
Cercizi shpresoji se me ke kuptuar drejt .

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: xhuvanini mė 2007-07-03 22:54 ]</font>

Agroni
08.07.2007, 17:51:00
Pershendetje,S'e kisha menduar qe mund te hapen kaq shume polemika nese dikush e vlereson Drenicen si krenaria e kombit.

Chili, me pak fjale kishe treguar mjerimin tend shpirteror, ne te cilin ishe zhytur, nuk eshte per"gjynah te zotit" ne Drenice, sepse te pakten ajo merr fryme lirisht!

Ndersa, rtk99 poashtu i paske ngaterruar keq gjerat, se nuk eshte problemi qe fjala "drenicak" tingellon "jo mire", por sic duket gjuha, te paska marre shije te keqe!

Nje tjeter(nje nga Franca) paska dashur ta deshmoje se di me shume se te tjeret, per te konkluduar se ne s'kemi te perbashket asgje me shqiptaret e Shqiperise...


Vertet mjerim te degjosh dicka te tille e kete mu ne kohen kur kam pershtypjen se po perballemi me nje krize te theksuar identiteti.


Nuk mendoj se ka arsye t'i pengoje dikujt qe Drenica merr nje vleresim te tille, sepse edhe misionaret europiane e boterore, nuk kane ngurruar ta pranojne qe Kosova s'do te ishte ketu ku eshte sot, nese nuk do te ishte sakrifica e familjes Jashari.

Natyrisht se nuk jane te gjithe te njejte, nese behet fjale per trimeri, shpirt sakrifikues etj. e me kete nuk do te thote se mund ta ndjejne veten te privilegjuar drenicaket tjere, te cilet s'kane dhene ndonje ndonje konribut te vecante per liri.


Ndersa, eshte normale qe Drenica ka mbetur zone me pak e zhvilluar, pasiqe ka pasur here pas here rezistence kunder serbit.

Para pak ditesh e pashe nje peme, te cilen e kishte perfshire flaka para nje viti: ne pergjithesi pema kishte marre nje ngjyre te verdhe, ndersa deget te cilat i kishte perfshire flaka direkt, teksa kishin filluar te nxirrnin aty-ketu disa piptha te vegjel.


Nuk dua te them qe duhet te behen ndarje lokaliste, por habitem perse i pengon dikujt kur dikush jep nje vleresim apo kompliment per Drenicen. Mendoj se nje gje e tille nuk ua zbeh meriten deshmoreve te tjere qe rane per liri,qofshin keta nga Kosova apo trojet tjera etnike shqiptare.

Para disa kohesh ne Therande psh. nje i njohur, me tregoi vendin ku kishte rene deshmor Ushtar Kavaja, nje djale i ri, i cili kishte ardhur nga Kavaja per t'u ndihmuar vellezerve te tij ne Kosove ne lufte kunder serbit.

Tani, sahere qe permendet Kavaja, ne mendje instiktivisht me artikulohet nje ndjenje respekti per kete qytet,qe rriti ne gjirin e tij nje djale te tille me nje ndjenje kaq te forte atdhedashurie.

rtk99
09.07.2007, 02:59:00
pershendetje,
Per fate te keqe jane nje grup diskutues, qe mendimet e veta mundohen qe me gjdo kusht qte ja impunojn te tjerve, P.Sh, ato thoje se Drenica dhe drenicaket jane te paret jane te mire etj...!Po une gjithmon mundohem qe ta foli "realitetin" te zezes nuk munde ti them e bardhe dhe anasjellats!

Ministri
09.07.2007, 07:11:00
rtk99

Nje keshille vllezerore!
Kur njeriu shkruan nen ndikimin e emocioneve,ne mungese te kohes dhe me mosnjohjen e drejteshkrimit, dalin shkrime sikur eshte ky shkrimi i juaj me lart!
Ne baze te kesaj qe keni thene me lart dalin dy konkludime qe nuk besoj qe keni dasht as ju te jene te tilla.
E para se ju nuk e folni realitetin sepse kete fjale e keni fute ne thonjeza dhe e dyta se Drenica dhe drenicaket nuk jan te mire.
Une po mundohem te ju kuptoj drejt por ajo qe del nga shkrimi eshte per te ardhur keq!
Besoj se do te me kuptoni drejt.
Pershendetje nga ministri me m te vogel!!!!

rtk99
09.07.2007, 14:59:00
pershendetje "Minister"

ma merre mendja se siq e ke kuptue ti[ministri], se ai afshim i imi eshte si lloje shakaje, ateher une them se te gjithe do ta kuptojn ashtu!

Por edhe me kane realitet, disave edhe nuk ja prishe burrnin aqe shume apo minister!

Ministri
09.07.2007, 16:16:00
Perkundrazi, une nuk e kam marre fare sikur shaka por thjeshte si nje postim shume te pa matur dhe dashakeq por e kam arsyetu me mosperfillje te drejtshkrimit .Nese ky ka qen i qellimeshim eshte edhe me i pa pranueshem nga ana ime.Kete po ua them me qellimin me te mire dhe pa pardon!!!

Aliu
09.07.2007, 22:01:00
Pėrshėndetje,
Kjo temė ka pėr bazė komentet pėr njė pjesė tė Kosovės, e cila vėrtet ka dhėnė shum pėr Kosovėn dhe krejt trojet shqiptare, apo mund tė them se nė ēdo luftė ka dhėnė gjithēka.
Tė diskutosh pėr njė zonė e cila pėrfshin diku rreth 103 fshatra e dy qyteza, dhe tė gjykosh pėr krejt kėta njerėz nė bazė tė njohjes sė njė apo disa individėve apo antipatitė politike qė mund ti ketė dikush kėtu, vėrtet ėshtė e tepėrt.
Tema nuk e ka pasė vendin nė forumin e politikės, por ka vazhduar deri mė sot vetėm e vetėm pėr hir tė disa diskutuesve korektė.
Uroj qė ajo pėr tė cilėn kjo zonė dhe pjesėt tjera tė Kosovės bėnė pėr aq sa mundėn, tė realizohet, e tė mos mbetemi prapė nė baltė.
Pėr tė mos lejuar qė kėtu pikėrisht nė temėn qė shkruhet pėr Drenicėn Heroike, tė pasqyrohet ndarja lokaliste, me keqardhje e mbyll kėtė temė.
Ju falėnderoj pėr mirėkuptim,
Aliu nga Prishtina;<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Aliu mė 2007-07-09 22:02 ]</font>