PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Kandidatet per kryetare te Komunave.( asamblet lokale )


Livadhi
24.09.2007, 19:19:00
Eshte shume me rendesi te dihete se kushe jan Kandidate qe do udheheqin ne te ardhemen me komunate e Kosoves.Si aresye eshte se ne te kaluare sikure Politika lokale eshte len pas dore dhe ne kete menyre edhe rezultatet kan qen shume te limituara.Tani ne keto zgjedhje per here te pare krytaret do zgjedhen ne menyre te drejteperdrej qka i ofrohet qytetarit te zgjedhe,por ne anen tjetere munde te vjen shume shpejte deri tek ajo qe Krytarin ta merre kandidati i nje partije dhe po kjo parti ne qeveri lokale te mbetet ne opozite,kur tja shtoim ate se ne jemi specjalista te bojkotit athere shume shpejte munde te vjen deri te ngecja e zhvillimit ekonomik neper komuna.Nese dikushe eshte me mire i informuare se si do funksjonoi e tera athere urdhenoni jemi te gateshem per bashkebisedim,tjetra eshte qe te jemi mete informuare se kushe kandidon athere jap disa emra qe te nihemi me perse afermi me kandidate ku dikushe me siguri ka
edhe njohuri per te kaluaren e tyre.


Kandidatet te zyrtarizuare per kryetare te Prishtines.

PDK- Fatmir Limaji
LDK- Isa Mustafa
ORA- Ylbere Hysa
LDD-Shefki Gashi
AAK-Genz Meraku


Per Mitrovic

PDK- Bajram Rexhepi
LDK-Sadri Ferati
Ora- Nysret Maxhera
LDD-Mustaf Pllana


Per Pej

PDK-Hajerdin Kuqi
AAK-Ali Berisha
LDK-Agim ....
LDD-Smajil Shala
ORA-Gazmend Muhagjeri

Per Gjilan

PDK-
LDD-Xhemajl Hyseni
LDk-Lirije Kajtazi
Ora-Halim Vranovci

Per Prizeren

PDK-
LDK-Eqrem Kryeziu
LDD-Reagi Gajraku
AAK-Kadri Kryeziu
ORA-Besnik Krajku

Per Deqan

AAK-
LDK-
LDD Blerim Bajraktari

Per Drenas

PDK- Jakup Krasniqi
ORA-Ismajl Dibrani

Per Therande

PDK -Envere Hoxha
LDK- Sali Asllanaji
ORA-Qerkin Kuci

Per Skenderaji

PDK- Sami Lushtaku
LDD- Fadil ****
LDK Sejdi Koca

Per Kline

PDK- Sokol Bashota
LDK- Prek Gjetaji
AKR - Fadil Gashi
ORA-Rifat Morina

Per Fushekosove

PDK
LDD
LDK- Burim Berisha

Per Gjakove

PDK-
LDK-Astrit Haraqija
AAK-Pal Lekaji
LDD-Besim Mehmeti
ORA-Teuta Sahatqija

Per Rahovec

PDK
LDK


Per Ferizaji

PDK-Bajrush Xhemajli
LDD-Sahit Krasniqi
LDK-Xhemail fejzullahu
Ferizaji-Medajin Hashani

Per Kaqanik

PDK
LDK

Per Burim

PDK-
LDK-Fadil Ferati
LDD-Rifat Osmanaji

Per Malisheve

PDK-
LDK-Januz Kastrati
LDD-
ORA-Sefer Avdiaj


PER Besjane

PDK-
LDK-IIlaz Pireva
LDD-
ORA-Adnan Mustafa

Per Dardan

PDK-
LDK-Shaip Surdulli
LDD_


Per Kastriot

PDK-
ORA-Musli Mjekiqi<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Livadhi mė 2007-09-24 20:19 ]</font>

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Livadhi mė 2007-10-30 23:08 ]</font>

Brisku
24.09.2007, 23:53:00
http://www.pdk-ks.org/site/img/images/system/logo.jpg
http://www.pdk-ks.org/site/img/images/content/news/01112006_ll_pdk.jpg

http://www.forumromanum.de/member/forum/images/17/user_264517/cms/Mlatifi1.jpg

z.Muhamet Latifi kryetar i Degės sė PDK-sė nė Besianė, kandidat pėr postin e kryetarit tė komunės sė Besianės


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Brisku mė 2007-09-24 23:56 ]</font>

Brisku
24.09.2007, 23:59:00
http://www.pdk-ks.org/site/img/images/system/logo.jpg
http://www.pdk-ks.org/site/img/images/content/news/01112006_ll_pdk.jpg

http://www.forumromanum.de/member/forum/images/17/user_264517/cms/samilushtaku.jpg

Z.SAMI LUSHTAKUN – KANDIDAT I PDK-SĖ PĖR KRYETAR TĖ SKENDERAJT

Zefi
25.09.2007, 00:12:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Brisku afishoj me 2007-09-24 23:59 :
http://www.pdk-ks.org/site/img/images/system/logo.jpg
http://www.pdk-ks.org/site/img/images/content/news/01112006_ll_pdk.jpg

http://www.forumromanum.de/member/forum/images/17/user_264517/cms/samilushtaku.jpg

Z.SAMI LUSHTAKUN – KANDIDAT I PDK-SĖ PĖR KRYETAR TĖ SKENDERAJT

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Paski votu me ngjyre te kuqe. Ishalla shkon mire e sbehet me qesi ngjyre ksaj here.

Shpejtimi
25.09.2007, 01:04:00
Kishte me qene e deshiruar qe pushteti lokal te fitohej nga dy e me shume
parti apo koalicione.Ne menyre qe te kete nje fare shtymje se kush po ia
qellon ligjit me shume.

Meni
25.09.2007, 11:42:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Livadhi afishoj me 2007-09-24 19:19 :
...

Per Peje

PDK-Hajerdin Kuqi
AAK-Ali Berisha
LDK-Agim Berdynaj
LDD-Smajil Shala
ORA-Gazmend Muhagjeri
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Si kandidati i PDKs ashtu edhe ai i LDKs jane sipas mendimit tim kandidat serioz per kete post. Ne kete rast une do te anoja me shume ne drejtim te H. Kuqit (jo vetem se e kam fqinje) por mendoj se ka kapacitet per ti shtyer gjerat ne drejtim te duhur. Jam kurreshtar ne rezultat por edhe ne punen qe do ta beje i perzgjedhuri. Dua t'ju shoh punet dhe jo vetem fjalet.

Meni

JaGuArJa
25.09.2007, 11:46:00
as njonin hiq..krejt berllog!

PeAcE

Xhuvanini
25.09.2007, 18:39:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Brisku afishoj me 2007-09-24 23:59 :
http://www.pdk-ks.org/site/img/images/system/logo.jpg
http://www.pdk-ks.org/site/img/images/content/news/01112006_ll_pdk.jpg

http://www.forumromanum.de/member/forum/images/17/user_264517/cms/samilushtaku.jpg

Z.SAMI LUSHTAKUN – KANDIDAT I PDK-SĖ PĖR KRYETAR TĖ SKENDERAJT

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Gjenerali i ushtris qlirimtare do udheheq me Drenicen ,kjo ėshte e sigurt 100%.

Brisku
27.09.2007, 12:37:00
INTERVISTĖ ME SAMI LUSHTAKUN – KANDIDAT I PDK-SĖ PĖR KRYETAR TĖ SKENDERAJT

Intervistoi: Jeton Rushiti Gazeta “EXPRESS”


Skenderaj, 23 shtator —

Sami Lushtaku, ish gjeneral nė luftėn e UĒK-sė, ka mposhtur katėr kandidatė tė PDK-sė pėr kryetar tė Skenderajt, tė cilėt i kishte propozuar Kryesia e degės nė Skenderaj. Ismet Salihu, nėnkryetar komune, Ahmet Latifi, kryeshef aktual, Abdyl Imeri, drejtor i Planifikimit dhe Zhvillimit Rural dhe Muhamet Bajraktari, drejtor i Arsimit nė kėtė komunė, kanė mbetur me gishta nė gojė. Asnjėri nga kėta zyrtarė nuk ia ka mbushė syrin PDK-sė nė qendėr.Express: Partia Demokratike e Kosovės ju ka nominuar kandidat pėr kryetar tė Komunės sė Skenderajt. Si e keni bindur PDK - nė ta bėjė kėtė?

SAMI LUSHTAKU: Puna dhe aktiviteti im nė terren, mendoj se PDK-nė e kam bind qė unė jam njėri nga ata qė ta udhėheq Drenicėn, gjegjėsisht Skenderajn. Krejt kjo nga puna ime, nga aktiviteti im qė ka ndodhė para shumė viteve, por edhe tash pas lufte. Nuk dėshiroj tė flas shumė pėr aktivitetet dhe angazhimin tim. Mendoj se opinioni i Drenicės dhe mė gjerė e dinė aktivitetin tim politik.

Express: A do tė bėheni anėtar i Partisė Demokratike tė Kosovės?

SAMI LUSHTAKU: Pėr mua kjo ėshtė njė pyetje cinike, sepse veē jam anėtar i PDK-sė. Ju e dini shumė mirė se unė dhe Hashim Thaēi jemi shumė shokė tė mirė, e kemi ndihmuar njėri tjetrin. Para se tė vije ky propozim, kam pas shumė oferta dhe unė kam qenė i vendostė qė tė jem besnik i PDK-sė, dhe jo veē i Hashim Thaēit, por edhe shokėve tė mi tė punės dhe aktivitetit tim.

Express: Qytetarėt e Skenderajt janė tė pakėnaqur me zhvillimet politike, ekonomike. Si pasojė e tėrė kėsaj ka nga ata qė deklarojnė se nuk do tė dalin fare nė zgjedhje, pėr shkak tė bindjeve se vota e tyre nuk do tė ketė ndikim. A mendoni se do t" iu votojnė juve?

SAMI LUSHTAKU: Unė e kuptoj e gjendjen e qytetarėve tė komunės sime. Ata kanė arsye pėr tė qenė skeptikė lidhur me zgjedhjet dhe me kėto gjėra qė po ndodhin, sepse Drenica, duke filluar prej kohės sė Jugosllavisė, pastaj tė Serbisė dhe nė kėtė qeveri qė ėshtė udhėhequr nga shumė liderė politikė, ka qenė nė njė farė forme e lėnė pas dore. Njerėzit kanė tė drejtė pėr atė qė kanė deklaruar se nuk do tė dalin nė zgjedhje. I vetmi vend qė nuk ka pasur pėrparim, ėshtė Drenica. Me vjen shumė keq prej disa liderėve politik, prej institucioneve qė shumė pak kanė bėrė pėr kėtė vend, kur dihet se rajoni i Drenicės ėshtė njėri nga rajonet qė ka dhėnė mė sė shumti luftėtarė, si dhe ėshtė shkatėrruar mė sė shumti. Prandaj besoj se kėsaj radhe qytetarėt e Drenicės duhet tė jenė mė tė vendostė, jo qė tė mos dalin, por tė dalin dhe tė votojnė ata njerėz qė kanė udhėheq vendin kur ishte mė sė vėshtiri. Unė si drejtues i UĒK-sė, i thėrras bashkėqytetarėt e mi qė tė dalin nė zgjedhje dhe votėn ta japin aty ku ata mendojnė se ėshtė mirė. Ne, apo kushdo qė vjen nė krye tė komunės, ēėshtjet e aspektit ekonomik dhe ato social, nuk do tė zgjidhen automatikisht, por me punė dhe angazhim duhet bėrė gjithēka pėr tė ndryshuar jetėn e qytetarėve. Unė e siguroj qytetarin e Drenicės se do tė ndryshoj qeverisja nė Drenicė. Mė nuk do tė presin qytetarėt me orė tė tėra pėr ta marrė njė dokument. Me mua do tė jetė ndryshe.

Express: Jeni i sigurt pėr kėtė?

SAMI LUSHTAKU: Absolutisht.

Express: Keni pėrvoja tė ndryshme organizative nė aktivitete ilegale, pastaj udhėheqės i lartė i UĒK-sė, TMK-sė, por, a mendoni se do tė keni sukses ku po shihet se organizimi i shoqėrisė, jetės demokratike dhe pėrmirėsimi i mirėqenies, po dalin si punė shumė sfiduese, gati sa edhe lufta?

SAMI LUSHTAKU: Janė gati mė sfiduese se sa lufta. Nė luftė ka qenė ndryshe, kurse tani njerėzit kėrkojnė punė, kėrkojnė tė angazhohen diku, po ashtu duan me pas standard. Unė po e pėrsėrisė se ne kemi pėr tė bėrė ēdo gjė qė ta ndryshojmė jetėn e qytetarėve. Ne do tė mundohemi qė ta pėrmirėsojmė mirėqenien e qytetarėve tė Drenicės.

Express: Gjatė luftės popullata ju kishte pėrkrah maksimalisht. Si mund ta sigurosh tani pėrkrahjen e popullit?

SAMI LUSHTAKU: Unė me stafin qė do ta zgjedh, e qė mendoj se do tė jenė njerėz kombėtarė dhe profesional, tė gjitha kėto shtresa tė shoqėrisė, do tė kenė derėn e hapur, nė njė formė apo tjetėr, ēdo intelektual, ēdo profesionist tė ndonjė fushe tė caktuar, do ta ketė mundėsinė e integrimit nė institucionet tona.

Express: Pėrmende stafin, kush janė njerėzit qė do ta pėrbejnė atė?

SAMI LUSHTAKU: Me siguri do tė dihet mė vonė.

Express: Qyteti i Skenderajt assesi s‘po arrin ta largojė lloēin nė pjesė tė ndryshme tė qendrės. Gjelbėrimi nuk po vėrehet. Ndėrtimet e mėdha kanė filluar ta ngufasin qytetin....?

SAMI LUSHTAKU: Nuk do tė lėshohem shumė nė pėrgjigje tė kėtyre pyetjeve apo problemet qė i ceke. E para ėshtė se unė duhet ta fitoj besimin e qytetarėve, pastaj duhet ta rrokim punėn me seriozitet. Unė do tė bėjė gjithēka qė ėshtė nė tė mirėn e qytetarėve tė Drenicės. Skenderajt do t‘ia kthej namin, sepse qyteti i Skenderajt ėshtė njė qytet historik, dhe mendoj se infrastruktura dhe zhvillimi i saj do tė duken krejt ndryshe. Megjithatė nuk guxoj shumė tė jap premtime, para se ta marrė detyrėn. Sa i pėrket zhurmės dhe problemeve tjera, kėto gjėra do tė zgjidhen pėrmes rregulloreve dhe vendimeve qė do t‘i nxjerrė asambleja.

Express: Sa do t‘i vizitosh fshatrat e Skenderajt? Ēka do tė besh qė ato tė lidhen me qytetin?

SAMI LUSHTAKU: Unė edhe tash i vizitoj ato, edhe pse nuk kam pas ndonjė detyrė tė caktuar. Tė paktėn dy familje nė javė i vizitoj, jo vetėm familje tė dėshmorėve, por edhe familjet me gjendje tė rėndė ekonomike. Kur ta marrė postin e kryetarit, do tė vazhdojė t‘i vizitoj fshatrat dhe familjet me gjendje tė rėndė ekonomike. Unė do tė jem gjithherė i gatshėm t‘iu ndihmoj qytetarėve tė Drenicės.

Express: Ēka u premton tė rinjve nė rast fitoreje?

SAMI LUSHTAKU: Gjithmonė do tė pėrpiqem qė rinisė drenicase t‘iu ofroj kushte tė mira pėr aktivitete tė ndryshme kulturore dhe rekreacion. Njėra ndėr prioritet do tė jetė pa dyshim rinia.

Express: E keni njė bashkėfshatar, i nominuar nga njė subjekt tjetėr, i cili kandidon pėr kryetar komune. A mendoni se do t‘ju sfidojė?

SAMI LUSHTAKU: Kėtu nuk dihet kush kėndė do ta sfidojė. Ne jemi nė garė, jemi duke kultivuar demokraci, kėshtu qė ėshtė e drejtė e secilit tė kandidojė.
Express: A jeni i sigurt se do tė fitoni?

SAMI LUSHTAKU: Natyrisht. Po tė mos isha i sigurt, nuk do tė kisha pranuar tė kandidoj. Jam shumė i sigurt nė fitore.


BIOGRAFI E SHKURTĖR
Sami Lushtaku, i lindur me 20.02.1961, nė Prekaz. Ka kryer shkollėn e mesme, ndėrsa ka regjistruar Fakultetin e Historisė, momentalisht ėshtė nė vitin II. Aktiviteti i tij politik dhe ushtarak ka filluar qysh herėt, duke filluar nga demonstratat e viteve 89-90 dhe deri te krahu ushtarak i Adem Jasharit, nė vitin 1992. Ka qenė komandant i Zonės sė Parė dhe Dytė tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės.

Livadhi
30.09.2007, 00:23:00
Partia e Drejtėsisė ka dal me kandidatėt e saj pėr zgjedhjet e sivjetme. Kjo parti do tė garojė pėr pesė komuna tė Kosovės, ku kandidat potencial pėr Prishtinė ka emėruar, dr. Safet Merofcin.\29.09.07\

Drejtuesit e Partisė sė Drejtėsisė deklaruan se synim i tyre ėshtė realizimi i objektivave shekullore pėr pavarėsi, liri, demokraci, pėr ndėrtimin e njė shoqėrie civile, politikisht tė ngritur, ekonomikisht tė zhvilluar dhe tė pėrpunuar me norma dhe standarde tė larta. Kjo do tė jetė baza e programit zgjedhor tė Partisė sė Drejtėsisė e cila ka publikuar kandidatėt pėr zgjedhjet e 17 nėntorit: “Kandidati, pėr kryetar tė Prishtinės, dr.Safet Merofci, ish kėshilltar politik pėr ekonomi i kryeministrit Bajram Rexhepi si dhe ligjėrues nė Universitetin e Prishtinės dhe atė tė Tetovės, se si kandidat pėr drejtues tė Prishtinės do tė garoj pėr ta bėrė njė Prishtinė, ku pushteti do tė jetė i qytetarėve, ndėrsa qyteti do tė jetė i tė gjithėve.”, ka thėnė Sylejman Ēerkezi, kryetar i PD-sė.
Ndėrsa pėr komunėn e Mitrovicės kjo parti ka emėruar kandidat, Shefqet Ibrahimin, pėr Pejė Saudin Hysenin, pėr komunėn e Ferizajt kjo parti ka kandiduar, Ethem Ibrahimin dhe nė Obiliq do tė garoj Ymer Breniqi.
Kryetari i kėsaj partie ka kritikuar ministrin e arsimit pėr shkelje tė ligjit pėr arsim nė vend. Vėrejtjet kanė tė bėjnė me ndalimin e shamive pėr nxėnėset nėpėr shkolla dhe fakultete.
Lidhur me kėtė, Qerkezi tha se ministri do tė thirret nė interepelancė deputetėt e kėsaj partie nė Kuvendin e Kosovės.\29.09.07\

Livadhi
01.10.2007, 14:07:00
0:45/01.10.07 - Sondazh i lajme.net:
PDK-force e pare politike me 19.6 perqind,
LDK-force e dyte politike me 10.4 periqnd,
LDD-force e trete me 9.8 perqind,
abstenues 41 perqind


Partia demokratike e Kosoves me 19.6 perqind dhe abstenuesit me 41 perqind kane dale te paret ne sondazhin e organizuar nga lajme.net ne te cilin moren pjese 3151 qytetare.
Shperndarja gjerografike e te anketuarve eshte si me poshte:
52 perqind nga Kosova,
21 perqind nga diaspora,
13 perqind nga Shqiperia dhe
14 perqind nga rajone te tjera.
Pas PDK, renditet LDK me 10.4 perqind, LDD me 9.8 perqind,
AKR me 9.1 perqind etj.
|||Lajme.Net|||

Nessus
01.10.2007, 14:54:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
kondita afishoj me 2007-09-27 12:54 :veq intervista e dhene e S.Lushtakut po i tregojka mjaft aftesit e tije per ta udhehequr nje Komune, ani si kjo e Skenderajt!!!

edhe shkolle paska bolle, shkollen e nermjeme edhe klasen e dyte te historise te fakulltetit.

mu edhe shkollen e paska per me kan i pari i komunes!!!

Per ta ndertue dhe udheheq nje Komune-Bashki si kjo e Skenderajt, duhet te vi ne krye te saj nje personalitet si shquar me nje pervoje dhe me nje pergaditje profesionale, i cili kishte me nxjerr nga ky kollaps kete qytet

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: kondita mė 2007-09-27 13:09 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kishte pėr tu bėrė kataklizma po mos tė vlerėsonte zonja e lartėparaqitur kandidaturėn e luftėtarit dhe fitimtarit Sami Lushtaku.
Ani kush bėn vlerėsime se, ajo qė bythės i ka thėnė: ik nga tė duash sepse unė do tė dal pėrtej oqeanit atlantik.

Livadhi
02.10.2007, 15:58:00
Zgjidhet Shtabi Zgjedhor i degėve tė LDK-sė nė Prishtinė

Prishtinė, 2 tetor - Nė njė takim tė Kolegjiumit tė degėve tė LDK-sė nė Prishtinė, ku morėn pjesė pėrfaqėsuesit e pesė degėve, ėshtė diskutuar pėr pėrgatitjet pėr fillimin e fushatės zgjedhore nė kryeqytet. Anėtarėt e kolegjiumit tė degėve i kanė dhėnė pėrkrahje tė plotė kandidatit tė LDK sė pėr kryetar tė Komunės sė Prishtinės, prof.dr. Isa Mustafės. Po ashtu, ėshtė zgjedhur edhe shtabi zgjedhor pėr kolegjiumin e degėve tė Prishtinės, i cili pėrbėhet nga 17 anėtarė prej degėve dhe njė pėrfaqėsues i Forumit tė Rinisė. Kryetar i shtabit ėshtė zgjdhur Agim Gashi, kryetar i Degės sė Pestė tė LDK sė nė Prishtinė. Shtabi nė takimin e parė do t'i zgjedhė komisionet e veta, me qėllim tė koordinimit tė tė gjitha aktivietetve parazgjedhore nė Komunėn e Prishtinės

Livadhi
04.10.2007, 10:29:00
Ja kush qeveriste me Prishtinen

Krytarete komunave jan shume te rendesishem per njezit qe banoin neper ato lokacijone,pra merrni shembull nga Ismet Beqiri njeriu qe rrenoi infrastrukturen e prishtines , dhe hapni syte me 17 nentore.
:::::::::::::::::::::::::::::
Rrugėve me
Ismet Beqirin
Me tė dhėnat qė do t’i paraqes me poshtė nuk dua ta poshtėroj Ismet Beqirin, sepse kjo do t’i binte qė ta vrisja njė tė vdekur. Por dua tė them se gjatė kėtyre zgjedhjeve votuesit, por edhe mediat, ėshtė mirė qė t’i shoshitin kandidatėt edhe pėr gjėrat me banale. Do tė befasohen pėr tė keq.

Ka qenė vjeshtė me shi, e unė me Ismet Beqiri patėm vendosur qė t’i binim pak kryeqytetit rreth e rrotull. Iniciativa pėr tė dalė nėpėr shi rrugėve mė duhet ta pranoj qė ishte e Ismetit. Kishin pėrfunduar zgjedhjet lokale, nė tė cilėt gjatė fushatės Ismeti u eksponua heshturazi si kandidat kryesor i Lidhjes Demokratike tė Kosovės pėr kryetar tė Prishtinės.
Por pas pėrfundimit tė tyre kjo parti hezitonte ta emėronte drejtorin e bazenit tė Gėrmisė dhe ish valltarin e grupit Shota pėr numrin njė tė qytetit, numėr njė tė Kosovės. Prandaj i zėnė pak gafil, Ismeti vendosi tė ma dėshmonte mua se si kryeqytetasit po e shihnin atė si de fakto Kryetar tė tyre. Kėshtu ai ma tregoi lojėn qė duhej ta luaja gjatė shėtitjes. Ismeti doli nė njėrėn anė tė trotuarit tė sheshit kryesor, e mua mė porositi qė tė dilja nė anėn tjetėr. Forja ishte qė kur tė ecnim rrugės unė tė shikoja se si po e shikonin prishtinasit Ismetin dhe nėse ata po e pėrshėndesnin atė me kokė, apo po ndaleshin qė t’i flisnin pėr dore. Nuk kisha ndonjė punė tjetėr me mė rėndėsi atė ditė dhe thashė pse tė mos ia bėja qejfin, edhe pėrkundėr lloēit dhe shiut qė binte. Xhiron e filluam aty ku sot ėshtė pėrmendorja e Skėnderbeut dhe vazhduam deri nė fund tė rrugės kryesore.
Sa herė qė dikush e pėrshėndeste Ismetin, ai me shikonte mua, nė mos rastėsisht e huqa atė pėrshėndetje, qė pėr tė simbolizonte shumė, e pėr mua pak. Me gjasė nuk paskam pas qenė i vetėdijshėm se si para meje dhe pėr nderin tim po aktronte ylli nė ngritje i Vranjevcit, tė cilin prej njėrės prej ulėseve mė tė rėndėsishme tė tė gjitha pushteteve qė ka Kosova po e ndanin vetėm disa ditė. Pasi e pėrfunduam maratonėn, shkuam nė zyrėn e tij, e cila ndodhej aty ku ėshtė Filaharmonia e Kosovės, e qė mė parė ka qenė vendi i punės sė Ismetit si shef i njė departamenti nėnkomunal, nėn kompetencat e tė cilit binte baseni i Gėrmisė. Me kujtohet kur kemi hyrė brenda, Ismeti mbante nė dorė njė floppy disk, brenda tė cilit ishin disa tė tė dhėna tė cilat kryetari i mėvonshėm i Kryeqytetit dėshironte tė m’i tregonte, por qė pėr shkak tė mungesės sė njohurive elementare tė punės mė kompjuter u desh ta kėrkonte asistencėn time. Fillimisht mendova se po tallet, derisa nuk ma la nė dorė floppyn e shkretė, duke m’u lutur qė t’i nxjerrja tė dhėnat nė kompjuter. Ashtu edhe veprova. Pas dy ose tri ditėsh Ismet Beqirit LDK-ja ja dha mandatin e kryetarit tė Prishtinės. Jam i bindur qė edhe nė ditėt e para tė punės sė tij nė komunėn e Prishtinės Ismetit i janė dashur pėrpjekje herkuliane pėr ta eksploruar njė floppy, qė do tė duhej tė ishte gjėja mė e thjeshtė nė ketė botė. Madje as tash nuk jam i sigurt nėse di ta kryej njė operacion tė tillė.
Nuk e kam qėllim qė ta poshtėroj Ismetin Beqirin me kėto tė dhėna qė i paraqita. E sidomos jo tash, sepse kjo do t’i binte qė ta vrisja njė tė vdekur. Por me ketė desha tė them se gjatė kėtyre zgjedhjeve votuesit, por edhe mediat, ėshtė mirė qė t’i shoshitin edhe pėr gjėrat me banale kandidatėt qė vrapojnė pas posteve kaq tė rėndėsishme. Jam i sigurt qė do tė befasohemi pėr tė keq nė shumė raste. Pra atyre ia vlen qė nė studiot e televizionit t’u vihen pėrpara kompjuterėt,
apo edhe testet e gjuhėve tė huaja. Kjo sidomos pėr ata qė konkurrojnė pėr Kryeqendėr, sepse nuk po flasim kėtu pėr menaxhimin e njė fshati kodrinoro – malor, por pėr njė vend nė tė cilin frymojnė mbi gjysmė milioni banorė, e qė ekzistenca e tyre fizike ėshtė e rrezikuar nga mungesa e ujit tė pijshėm, energjisė elektrike, sigurisė dhe shumė faktorėve tė tjerė kėrcėnues.
Ėshtė e pafalshme qė tash kjo gjė t’i lihet rastėsisė, apo qė bisedat me ta nėpėr televizione tė kenė karakter rekreativo – argėtues. Nuk mė intereson nėse kėta kandidatė dinė tė gatuajnė, e as se cili ėshtė ushqimi i preferuar i tyre. Kjo le tė jetė njė problem i brendshėm nė familjen e tyre. Ajo qė mė intereson mua, dhe besoj qė ju intereson edhe votuesve ėshtė se cili ėshtė shembulli qė kėta titanė tė skenės politike kanė zgjedhur pėr ta etabluar nė Prishtinė. Qysh ata nė mėnyrė konkrete do tė mund ta kthenin pėr sė mbari kėtė gėrmadhė urbanistike? Qysh ata do t’i nginė me ujė tė pijshėm kėta qytetar qė po dergjen nga papastėrtia?
Qysh ata do t’u garantojnė dritė kėtyre qytetarėve, pėrpara sė kėta tė fundit tė shndėrrohen nė lakuriqė natės? Qysh ata do t’u largojnė lloēin atyre prej pragut tė shtėpive, pa shpenzuar miliona nė granit dhe mermer? Pėrndryshe Ismet Beqirin, para se tė bėhej i rėndėsishėm, vazhdimisht e kam konsideruar si njė djalė tė zakonshėm, por qė fatkeqėsisht brenda tij nuk fshihej ndonjė talent. Atė e kam konsideruar si njė prej armatės sė qytetarėve tė sjellshėm tė kėtij qyteti, qė nuk ėshtė as “hajri i turkut e as sherri i shkaut”. Pra prej atyre intelektualėve tė pa iniciativė, e qė karriera e tyre lulėzon fal inercionet apo grupeve tė mėdha tė interesit qė i shtyn drejt pozitave tė pamerituara.
Tė tillėt nuk na duhen mė. Ata kontributin e tyre do tė mund ta japin mė sė miri duke punuar pozitivisht nė lagjet ku ata jetojnė. Prishtina kėrkon shumė mė shumė se sa njė djalė tė mirė dhe tė sjellshėm pėr kryemenaxher tė saj. Ata qė kėtė garė e konsiderojnė si njė garė tė radhės nė karrierėn e tyre do t’u thosha qė tė mos ia mėsyjnė fare. Nė kėtė mėnyrė do ta shpėtonin edhe vetėn e tyre e edhe qytetin tonė. Nuk kam ēare krejt nė fund pa e bėrė edhe krahasimin e dy intervistave qė i kemi botuar nė Express dy ditėt e fundit.
Njėra me kandidatin e partisė Lidhja Demokratike e Dardanisė – Shefki Gashin - dhe tjetrėn me kandidatin e Aleancės sė Re pėr Kosovėn – Ibrahim Makollin. Ky ėshtė vetėm fillimi nė mes tė kėtyre dy burrave. Por kėtė herė Shefki Gashi, pėr dallim nga Makolli u tregua shumė mė konkret. Nėse edhe gjatė fushatės zgjedhore kandidatėt dotė tregohen tė matur, atėherė ēka tė presim prej tyre kur do t’i fitojnė zgjedhjet. I matur ka qenė edhe Ismet Beqiri.

Livadhi
04.10.2007, 18:50:00
Hidhen poshtė spekulimet pėr gjoja braktisjen e radhėve tė LDK-sė nė komunėn e Podujevės

Podujevė, 4 tetor - Nė vazhdėn e aktiviteteve tė saj, Dega e LDK sė nė Podujevė po zhvillon takime tė shumta nė prag tė fushatės zgjedhore. Ėshtė bindje e pėrgjithshme se nė terren po vėrehet njė disponim i madh i qytetarėve pėr t'ia besuar votėn prapė LDK sė, subjektit mė tė madh dhe mė tė organizuar jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė rajon. LDK bindjen pėr fitore nė zgjedhjet e nėntorit e mbėshtet nė frymėn e krijuesit tė LDK sė, arkitektit tė Pavarėsisė dhe Presidentit historik tė Kosovės, Ibrahim Rugova, nė realizimin e projekteve tė shumta tė cilat kanė pėrmirėsuar standardin jetėsor tė qytetarėve tanė nėpėrmes institucioneve tė udhėhequra nga ky subjekt. Nė kėto takime u shprehėn shqetėsime pėr metodat e ripėrsėritura tė spekulimeve dhe shpifjeve tė lansuara nga PDK ja nė prag tė zgjedhjeve qė gjoja grupe njerėzish tė lagjeve a kryesive po kalojnė nė anėn e PDK sė. "Kjo nuk ėshtė aspak e vėrtetė, sepse tė kaloj nė anėn tjetėr njė individ, siē ishte rasti i kryetarit tė aktivit tė fshatit Ballofcė nuk mund tė thuhet se ka kaluar njė kryesi e tėrė e nėndegės, sepse dihet botėrisht se fshati Ballofc nuk ka nėndegė", pohojnė nė degėn e LDK-sė nė Podujevė, duke pėrmendur edhe fshatin Pakashticė se gjoja e tėra ka kaluar nė anėn e tyre. Nė kuadėr tė kėtyre takimeve u rikonfirmua edhe njė herė angazhimi dhe suksesi pėr caktimin e kandidatėve meritor tė LDK sė pėr deputet, kėshilltarė dhe kryetarė komunash.

Brisku
06.10.2007, 12:49:00
Afaristė, familjarė e aktivistė tė LDK-sė, i bashkohen radhėve tė PDK-sė nė Llap

05.09.2007
Tė premten nė ambientet e selisė sė Degės sė PDK-sė nė Besianė, me njė ceremoni rasti mirė tė organizuar janė pajisur me libreza tė anėtarėsisė, disa nga afaristėt e njohur llapjan, aktivistė tė LDK-sė, dhe disa familje nėpėr shumė mjedise tė Llapit, tė cilėt nė shenjė pakėnaqėsie me formėn e deritashme tė qeverisjes nga LDK, kanė vendosur qė t’i bashkohen radhėve tė PDK-sė.
Radhėve tė PDK-sė, dje iu janė bashkangjitur me kėtė rast familja e tė ndjerit, afaristit tė njohur llapjan, mr.Naim Blakēori, familja e Faruk Blakēori, Rashit Blakēori e Tasim Blakēori. Radhėve tė PDK-sė gjithashtu iu ėshtė bashkuar edhe afaristi i sukseshėm,nga fshati Llugė, Mustafė Dedaj, aktivisti i LDK-sė, Qefser Haziri, anėtar i kryesisė sė aktivit tė LDK-sė nė Metehi, ish i burgosuri politik nė procesin e montuar tė njohur si rasti i ''Paraēinit'' Pajazit Aliu me familje nga fshati Pakashticė, Ragip Halili, anėtar kryesisė i aktivit nė fshatin Peran, familjet e Ruzhdi Dulit, pastaj familja shumė anėtarėshe Mustafa dhe Familja Sinani nga fshati Kėrpimeh.Tė premten nė ambientet e selisė sė Degės sė PDK-sė nė Besianė, me njė ceremoni rasti mirė tė organizuar janė pajisur me libreza tė anėtarėsisė, disa nga afaristėt e njohur llapjan, aktivistė tė LDK-sė, dhe disa familje nėpėr shumė mjedise tė Llapit, tė cilėt nė shenjė pakėnaqėsie me formėn e deritashme tė qeverisjes nga LDK, kanė vendosur qė t’i bashkohen radhėve tė PDK-sė.

Nė ceremoninė e dorėzimit tė librezave tė anėtarėsisė, pėrveē kryetarit tė degės, z.Muhamet Latifi, tė pranishėm ishin edhe sekretari i degės, z.Osman Jashari dhe z.Naim Fetahu, kryetar i Grupit tė Kėshilltarėve nga radhėt e PDK-sė, i cili njėherėsh ėshtė bartės i listės sė kėshilltarėve pėr Asamblenė Komunale dhe kandidat pėr deputet nė Parlamentin e Kosovės.

Radhėve tė PDK-sė, dje iu janė bashkangjitur me kėtė rast familja e tė ndjerit, afaristit tė njohur llapjan, mr.Naim Blakēori, familja e Faruk Blakēori, Rashit Blakēori e Tasim Blakēori. Radhėve tė PDK-sė gjithashtu iu ėshtė bashkuar edhe afaristi i sukseshėm,nga fshati Llugė, Mustafė Dedaj, aktivisti i LDK-sė, Qefser Haziri, anėtar i kryesisė sė aktivit tė LDK-sė nė Metehi, ish i burgosuri politik nė procesin e montuar tė njohur si rasti i ''Paraēinit'' Pajazit Aliu me familje nga fshati Pakashticė, Ragip Halili, anėtar kryesisė i aktivit nė fshatin Peran, familjet e Ruzhdi Dulit, pastaj familja shumė anėtarėshe Mustafa dhe Familja Sinani nga fshati Kėrpimeh.

Kryetari i Degės sė PDK-sė nė Besianė z.Muhamet Latifi, pasi i i ka dorėzuar librezat e PDK-sė, anėtarėve tė rinj u ka dėshiruar mirėseardhje, ambientim tė shpejtė dhe suksese tė pėrbashkėta drejt rrugės sė suksesit, e cila sipas Latifit ėshtė Fitorja e pa alternativė nė zgjedhjet e 17 nėntorit.

Nė tė njėjtėn kohė seksioni informimit i Degės sė PDK-sė nė Besianė bėn tė ditur se javėn tjetėr do tė bėj publik edhe emra tjerė tė biznesit e tė politikės nė llap, qė konsiderohen me ndikim, tė cilėt kanė trokitur nė derėn e PDK-sė, qė ėshtė duke i mirėpritur.
--------------------------------------------------------------------------------

Nėnkryetari pėr ēėshtje organizative i PDK-sė z.Rrustem Mustafa ka shtruar iftar pėr studentėt llapjan qė i janė bashkuar konceptit dhe filozofisė politike tė PDK-sė

05.09.2007
Nė restaurantin ‘’Te Qershijat’’e Llapashticės, mbrėmė nėnkryetari pėr ēėshtje organizative tė PDK-sė, z.Rrustem Mustafa me bashkėpunėtorė ka shtruar iftar pėr 30 studentė tė profileve tė ndryshme tė Universitetit tė Prishtinės,.tė cilėt ditė mė parė kanė aderua nė radhėt e PDK-sė, duke pėrqafuar konceptin dhe filozofinė politike tė saj.
Nė iftarin e shtruar nga ana e nėnkryetarit tė PDK-sė, pėrveē studentėve qė aktualisht janė duke studiuar, nė mesin e tyre kishte edhe tė rinj, qė tani kanė pėrfunduar studimet dhe disa prej tyre janė nė prag tė pėrfundimit tė studimeve postdiplomike.Nė restaurantin ‘’Te Qershijat’’e Llapashticės, mbrėmė nėnkryetari pėr ēėshtje organizative tė PDK-sė, z.Rrustem Mustafa me bashkėpunėtorė ka shtruar iftar pėr 30 studentė tė profileve tė ndryshme tė Universitetit tė Prishtinės,.tė cilėt ditė mė parė kanė aderua nė radhėt e PDK-sė, duke pėrqafuar konceptin dhe filozofinė politike tė saj.

Nė iftarin e shtruar nga ana e nėnkryetarit tė PDK-sė, pėrveē studentėve qė aktualisht janė duke studiuar, nė mesin e tyre kishte edhe tė rinj, qė tani kanė pėrfunduar studimet dhe disa prej tyre janė nė prag tė pėrfundimit tė studimeve postdiplomike.

Duhet theksuar gjithashtu se nė iftar merrnin pjesė edhe deputeti aktual i Parlamentit tė Kosovės, z.Hajredin Hyseni–Dini, pastaj, dr.Sabri Kiēmari, anėtar i kryesisė sė PDK-sė, ndėrsa ishte prezent edhe kryetari i degės z.Muhamet Latifi, i cili ėshtė kandidat pėr kryetar komune nga radhėt e PDK-sė, si dhe z.Fatmir Toplica, aktivist i shquar i ilegales nė Llap, i cili sivjet i ėshtė bashkangjitur radhėve tė PDK-sė, duke u cilėsuar si njėri prej pėrforcimeve tė mėdha dhe i cili nė zgjedhjet e sivjetme tė 17 nėntorit garon pėr kėshilltarė tė asamblesė komunale nė listėn kandiduese tė PDK-sė.

Sternx
06.10.2007, 13:28:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
Brisku afishoj me 2007-10-06 12:49 :
Afaristė, familjarė e aktivistė tė LDK-sė, i bashkohen radhėve tė PDK-sė nė Llap

05.09.2007
Tė premten nė ambientet e selisė sė Degės sė PDK-sė nė Besianė, me njė ceremoni rasti mirė tė organizuar janė pajisur me libreza tė anėtarėsisė, disa nga afaristėt e njohur llapjan, aktivistė tė LDK-sė, dhe disa familje nėpėr shumė mjedise tė Llapit, tė cilėt nė shenjė pakėnaqėsie me formėn e deritashme tė qeverisjes nga LDK, kanė vendosur qė t’i bashkohen radhėve tė PDK-sė.
Radhėve tė PDK-sė, dje iu janė bashkangjitur me kėtė rast familja e tė ndjerit, afaristit tė njohur llapjan, mr.Naim Blakēori, familja e Faruk Blakēori, Rashit Blakēori e Tasim Blakēori. Radhėve tė PDK-sė gjithashtu iu ėshtė bashkuar edhe afaristi i sukseshėm,nga fshati Llugė, Mustafė Dedaj, aktivisti i LDK-sė, Qefser Haziri, anėtar i kryesisė sė aktivit tė LDK-sė nė Metehi, ish i burgosuri politik nė procesin e montuar tė njohur si rasti i ''Paraēinit'' Pajazit Aliu me familje nga fshati Pakashticė, Ragip Halili, anėtar kryesisė i aktivit nė fshatin Peran, familjet e Ruzhdi Dulit, pastaj familja shumė anėtarėshe Mustafa dhe Familja Sinani nga fshati Kėrpimeh.Tė premten nė ambientet e selisė sė Degės sė PDK-sė nė Besianė, me njė ceremoni rasti mirė tė organizuar janė pajisur me libreza tė anėtarėsisė, disa nga afaristėt e njohur llapjan, aktivistė tė LDK-sė, dhe disa familje nėpėr shumė mjedise tė Llapit, tė cilėt nė shenjė pakėnaqėsie me formėn e deritashme tė qeverisjes nga LDK, kanė vendosur qė t’i bashkohen radhėve tė PDK-sė.

Nė ceremoninė e dorėzimit tė librezave tė anėtarėsisė, pėrveē kryetarit tė degės, z.Muhamet Latifi, tė pranishėm ishin edhe sekretari i degės, z.Osman Jashari dhe z.Naim Fetahu, kryetar i Grupit tė Kėshilltarėve nga radhėt e PDK-sė, i cili njėherėsh ėshtė bartės i listės sė kėshilltarėve pėr Asamblenė Komunale dhe kandidat pėr deputet nė Parlamentin e Kosovės.

Radhėve tė PDK-sė, dje iu janė bashkangjitur me kėtė rast familja e tė ndjerit, afaristit tė njohur llapjan, mr.Naim Blakēori, familja e Faruk Blakēori, Rashit Blakēori e Tasim Blakēori. Radhėve tė PDK-sė gjithashtu iu ėshtė bashkuar edhe afaristi i sukseshėm,nga fshati Llugė, Mustafė Dedaj, aktivisti i LDK-sė, Qefser Haziri, anėtar i kryesisė sė aktivit tė LDK-sė nė Metehi, ish i burgosuri politik nė procesin e montuar tė njohur si rasti i ''Paraēinit'' Pajazit Aliu me familje nga fshati Pakashticė, Ragip Halili, anėtar kryesisė i aktivit nė fshatin Peran, familjet e Ruzhdi Dulit, pastaj familja shumė anėtarėshe Mustafa dhe Familja Sinani nga fshati Kėrpimeh.

Kryetari i Degės sė PDK-sė nė Besianė z.Muhamet Latifi, pasi i i ka dorėzuar librezat e PDK-sė, anėtarėve tė rinj u ka dėshiruar mirėseardhje, ambientim tė shpejtė dhe suksese tė pėrbashkėta drejt rrugės sė suksesit, e cila sipas Latifit ėshtė Fitorja e pa alternativė nė zgjedhjet e 17 nėntorit.

Nė tė njėjtėn kohė seksioni informimit i Degės sė PDK-sė nė Besianė bėn tė ditur se javėn tjetėr do tė bėj publik edhe emra tjerė tė biznesit e tė politikės nė llap, qė konsiderohen me ndikim, tė cilėt kanė trokitur nė derėn e PDK-sė, qė ėshtė duke i mirėpritur.
--------------------------------------------------------------------------------

Nėnkryetari pėr ēėshtje organizative i PDK-sė z.Rrustem Mustafa ka shtruar iftar pėr studentėt llapjan qė i janė bashkuar konceptit dhe filozofisė politike tė PDK-sė

05.09.2007
Nė restaurantin ‘’Te Qershijat’’e Llapashticės, mbrėmė nėnkryetari pėr ēėshtje organizative tė PDK-sė, z.Rrustem Mustafa me bashkėpunėtorė ka shtruar iftar pėr 30 studentė tė profileve tė ndryshme tė Universitetit tė Prishtinės,.tė cilėt ditė mė parė kanė aderua nė radhėt e PDK-sė, duke pėrqafuar konceptin dhe filozofinė politike tė saj.
Nė iftarin e shtruar nga ana e nėnkryetarit tė PDK-sė, pėrveē studentėve qė aktualisht janė duke studiuar, nė mesin e tyre kishte edhe tė rinj, qė tani kanė pėrfunduar studimet dhe disa prej tyre janė nė prag tė pėrfundimit tė studimeve postdiplomike.Nė restaurantin ‘’Te Qershijat’’e Llapashticės, mbrėmė nėnkryetari pėr ēėshtje organizative tė PDK-sė, z.Rrustem Mustafa me bashkėpunėtorė ka shtruar iftar pėr 30 studentė tė profileve tė ndryshme tė Universitetit tė Prishtinės,.tė cilėt ditė mė parė kanė aderua nė radhėt e PDK-sė, duke pėrqafuar konceptin dhe filozofinė politike tė saj.

Nė iftarin e shtruar nga ana e nėnkryetarit tė PDK-sė, pėrveē studentėve qė aktualisht janė duke studiuar, nė mesin e tyre kishte edhe tė rinj, qė tani kanė pėrfunduar studimet dhe disa prej tyre janė nė prag tė pėrfundimit tė studimeve postdiplomike.

Duhet theksuar gjithashtu se nė iftar merrnin pjesė edhe deputeti aktual i Parlamentit tė Kosovės, z.Hajredin Hyseni–Dini, pastaj, dr.Sabri Kiēmari, anėtar i kryesisė sė PDK-sė, ndėrsa ishte prezent edhe kryetari i degės z.Muhamet Latifi, i cili ėshtė kandidat pėr kryetar komune nga radhėt e PDK-sė, si dhe z.Fatmir Toplica, aktivist i shquar i ilegales nė Llap, i cili sivjet i ėshtė bashkangjitur radhėve tė PDK-sė, duke u cilėsuar si njėri prej pėrforcimeve tė mėdha dhe i cili nė zgjedhjet e sivjetme tė 17 nėntorit garon pėr kėshilltarė tė asamblesė komunale nė listėn kandiduese tė PDK-sė.

</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
-----------------------------------------------
brisk,na paska pshtue zoti ,ma spaskmi me hanger buken thate /forum/images/smiles/icon_lol.gif
po hajnat veq venet e shefat i paskan nrrue.

Livadhi
16.10.2007, 20:08:00
Zgjedhjet e 17 nėntorit ishin temė e takimit tė presidentit Fatmir Sejdiu me Gjovani di Stasi, udhėheqės i Misionit pėr Vėzhgimin e Zgjedhjeve nga Kėshilli i Evropės.\16.10.07\

"Kosova ka mbajtur katėr palė zgjedhje nacionale dhe lokale, tė cilat janė vlerėsuar si mė tė mirat nė kėtė pjesė tė Evropės Juglindore, prandaj po i bėjmė tė gjitha pėrpjekjet qė edhe zgjedhjet e 17 nėntorit tė jenė tė tilla", ka thėnė presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu gjatė takimit me Gjiovani di Stasi, udhėheqės i Misionit pėr Vėzhgimin e Zgjedhjeve tė Kėshillit tė Evropės. Ndėrkaq, Gjovani di Stasi ka theksuar se "demokracia po bėhet gjithnjė e mė e fortė dhe fakti qė procesi i zgjedhjeve nė Kosovė ėshtė zhvilluar edhe nė tė kaluarėn nė frymėn e rregullave dhe standardeve demokratike ndėrkombėtare, tregon se Kosova ėshtė nė rrugėn e drejtė tė zhvillimit tė saj". Qė zgjedhjet e 17 nėntorit tė jenė tė suksesshme do tė kenė pėrkrahjen e OSBE-sė, ka deklaruar shefi i OSBE-sė Tim Guldiman pas takimit me zėvendskryemistrin Lutfi Haziri, i cili ka thėnė se: "Ne diskutuam disa aspekte teknike dhe OSBE-ja ėshtė duke punuar rreth ēėshtjeve teknike. Ne e dimė qė koha e pėrgatitjeve pėr zgjedhje ėshtė e shkurtėr por ne gjithashtu e dimė qė ėshtė shumė e rėndėsishme qė kėto zgjedhje tė mbahen dhe tė arrijnė standarde shumė tė larta."
Nė nėntor nė Kosovė do tė ketė tri palė zgjedhje, tė cilat mund tė kėrkojnė edhe buxhet shtesė. Megjithatė, zėvendės kryeministri Haziri ka deklaruar se ky buxhet do tė sigurohet nga buxheti rezervė dhe nuk do tė lejojė keqpėrdorim tė fondeve nė emėr tė zgjedhjeve: "Ne garantojmė nga aspekti buxhetor rregullshmėri dhe mbajtjen e zgjedhjeve nuk ka mundėsi qė pėr shkak tė nevojave kėtė here rritja e buxhetit ėshtė e pritshme, po ne garantojmė nga buxheti rezervė mbulimin e tė gjitha nevojave buxhetore nga vija tjera buxhetore, me ligj kėrkohet qė tė mbulohet kjo nevojė", ka thėnė zotėri Haziri.
Zyrtarė tė OSBE-sė ende nuk kanė konfirmuar shumėn e saktė tė mjeteve qė do tė nevojitet pėr zgjedhjet e 17 nėntorit.\16.10.07\

Livadhi
23.10.2007, 13:10:00
Limaj: Unė s’e kam humbur garėn dy herė, por partia
Prishtinė, 23 tetor 2007 (Kosovapress) Koha 12:05


Nuk mendoj se e kam humbur dy herė garėn. Dy herė ka humbur partia, pėr arsye se ato kanė zgjedhje partiake dhe ky ėshtė ai dallimi qė shpeshherė nė opinion thuhet, ka thėnė nė njė intervistė pėr numrin e sotėm tė gazetės “Epokėn e re”, Fatmir Limaj, kandidat i PDK-sė pėr kryetar tė komunės sė Prishtinės nė zgjedhjet e 17 nėntorit. Ai e konsideron veten absolutisht si pjesė tė partisė, por megjithatė pohon se nuk ėshtė njėjtė kur tė kandidohesh drejtpėrdrejt dhe kur konkurron partia.

coli2005
23.10.2007, 13:34:00
Pershendetje!!!
Per ne komunat e tjera nuk e di,por per Peje,asnje prej propozimeve prej te gjitha partive nuk eshte me i mire se kandidati i AAK-se Ali Berisha.
Tere kohen ka jetu dhe jeton ne Peje,mjek me profesion njeri me karakter te forte,per mu si banor i Pejes me e mira mundesi per ni kryetar si duhet komune.
Ne funde te fundit asnjeri nuk jane te keqinje perveq keti Muhaxherit qe jane familiarisht te degjenerum,bab e babgjysh i ka pas degena!!!

Shpetimi
23.10.2007, 14:10:00
Kandidatėt e PDK-sė pėr kryetar tė komunave tė Kosovės janė kėta:
__________________________________________________ _

Prishtinė
FATMIR LIMAJ

Ferizaj
BAJRUSH XHEMAJLI

Therandė (Suharekė)
ENVER HOXHAJ

Mitrovicė
BAJRAM REXHEPI

Pejė
HAJREDIN KUĒI

Skenderaj
SAMI LUSHTAKU

Lipjan
SHUKRI BUJA

Klinė
SOKOL BASHOTA

Drenas (Gllogovc)
NEXHAT DEMAKU

Prizren
RAMADAN MUJA

Gjakovė
AGIM JAKA

Besjanė (Podujevė)
MUHAMET LATIFI

Gjilan
QEMAL MUSTAFA

Viti
NEXHMENDIN ARIFI

Kamenicė
BEGZAD SINANI

Vushtrri
BAJRAM MULAKU

Shtime
NAIM ISMAJLI

Malishevė
ISNI KILAJ

Rahovec
QAZIM QESKA

Deēan
BATON TAHIRSYLAJ

Burim (Istog)
IDRIZ BLAKAJ

Kaēanik
XHABIR ZHARKU

Dragash
SALIM JENUZI

Obiliq
HAKI MJEKIQI

Fushė Kosovė
AHMET KRASNIQI

Artanė (Novobėrdė)
GAFURR MUSTAFA

Shtėrpcė
BEQIR FEJZULLAHU

Zubin Potok
RRUSTEM FERIZI

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Shpetimi mė 2007-10-23 14:12 ]</font>

Livadhi
30.10.2007, 22:56:00
Bajtije Haliti e Nakije Dakaj tėrhiqen nga lista e AAK-sė

Bajtije Haliti e Nakije Dakaj kanė njoftuar se tėrheqin kandidaturėn e tyre nga lista e AAK-sė pėr Asamblenė komunale tė Klinės, pasi siē pohojnė...
-________________________
Alush Gashi tha se namin e Gjakovės mund ta kthejė vetėm Astrit Haraqia
30.10.2007 16:47 ET Gjakovė (KosovaLive)

Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK) shtatėmbėdhjetė vjet po qėndron e palėkundur nė rrugėn qė e trasoi presidenti Rugova, nė rrugėn e pavarėsisė sė Kosovės dhe tė mirėqenies sė popullit


<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Livadhi mė 2007-10-30 23:06 ]</font>

grepi
31.10.2007, 10:28:00
Prishtinė
FATMIR LIMAJ

Ferizaj
BAJRUSH XHEMAJLI

Therandė (Suharekė)
ENVER HOXHAJ

Mitrovicė
BAJRAM REXHEPI

Pejė
HAJREDIN KUĒI

Skenderaj
SAMI LUSHTAKU

Lipjan
SHUKRI BUJA

Klinė
SOKOL BASHOTA

Drenas (Gllogovc)
NEXHAT DEMAKU

Prizren
RAMADAN MUJA

Gjakovė
AGIM JAKA

Besjanė (Podujevė)
MUHAMET LATIFI

Gjilan
QEMAL MUSTAFA

Viti
NEXHMENDIN ARIFI

Kamenicė
BEGZAD SINANI

Vushtrri
BAJRAM MULAKU

Shtime
NAIM ISMAJLI

Malishevė
ISNI KILAJ

Rahovec
QAZIM QESKA

Deēan
BATON TAHIRSYLAJ

Burim (Istog)
IDRIZ BLAKAJ

Kaēanik
XHABIR ZHARKU

Dragash
SALIM JENUZI

Obiliq
HAKI MJEKIQI

Fushė Kosovė
AHMET KRASNIQI

Artanė (Novobėrdė)
GAFURR MUSTAFA

Shtėrpcė
BEQIR FEJZULLAHU

Zubin Potok
RRUSTEM FERIZI

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

prej te gjith ketyre kanditave, vetem

Ferizaj

Mitrovic

Skenderaj

Burim

kaēanik

jan njerz qe meritojn dhe skan kandidat me te mire qe te kandidohen, te gjith te tjeret jan bisht dhe te varur nga politika ditore e hashim thaqit.

po marr vetem dy shembuj :

Prizreni, pse mos te jet Shani berisha i cili jo vetem por e gjith familja kan dhen nje kontribut te Qmushem per qashtjen e Atdheut me vite te tera !!

Malisheva, pse te largohet **** krasniqi, njeriu i sakrifices dhe pjesmarres i Luftes, familje e deshorit te vrar ne Mateē te Likoves trojet ne Maqedoni !!

Suhareka, pasi esht kandiduar z. Vata, vellaiu i Fadil Vates magjister i Shkencave dhe ka ardhur nga franca esht heq nga lista dhe njeriu esht detyruar te largohet per ne franc prap

ka shume gjera qe Kosovės po i kushtujn dhe jo vetem PDK-ja por dhe te gjitha partit po sillen keshtu dhe po vjen deri te zhgenjimi i mases !!

grepi, dora vetė

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: grepi mė 2007-10-31 10:29 ]</font>

Xhuvanini
31.10.2007, 10:39:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
coli2005 afishoj me 2007-10-23 13:34 :
Pershendetje!!!
Per ne komunat e tjera nuk e di,por per Peje,asnje prej propozimeve prej te gjitha partive nuk eshte me i mire se kandidati i AAK-se Ali Berisha.
Tere kohen ka jetu dhe jeton ne Peje,mjek me profesion njeri me karakter te forte,per mu si banor i Pejes me e mira mundesi per ni kryetar si duhet komune.
Ne funde te fundit asnjeri nuk jane te keqinje perveq keti Muhaxherit qe jane familiarisht te degjenerum,bab e babgjysh i ka pas degena!!!
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Edhe une pajtohem se z.Berisha ashte burri mir ,por fatkeqsishte ashte radhitur shum gabimishte ne partin e ,braqa kariqve'' dhe kjo do i kushtoji shum shtrenjt ne autoritetin e dr.Berishes i cili eshte shum i repektuar ne Peji dhe rrezhin.

GETI_PE
31.10.2007, 11:21:00
pershendetje.........


Per ne Pej pritet te fitoj, kandidati i LDD-es, ne krye me Smajl Shalen......

Smajl Shala momentalisht esht nenkryetar i pejes....


www.smajlshala.org (http://www.smajlshala.org)

tung.....

Livadhi
31.10.2007, 17:01:00
Prishtinė: Kandidati pėr kryetar tė KK tė Prishtinės nga AAK, Genc Meraku, nė njė konferencė flet pėr sigurinė si dhe tregoi pėr objektivat e tij.\31.10.07\

Kandidati pėr kryetar tė Komunės sė Prishtinės nga AAK, Genc Meraku nė njė konferencė pėr media shpalosi programin e tij pėr siguri. Ai me kėtė rast tha se objektiva e tij ėshtė qė Prishtina tė krijohet kryeqytet i sigurt, me ekonomi tė zhvilluar, dhe menaxhim tė administratės sė zhvilluar, siē i ka hije njė kryeqyteti nė krijimin e data bazės nė ēdo dokumentacion.
Anėtari i Kryesisė sė AAK-sė, Naim Maloku premtoi siguri tė mė tė madhe tė prishtinasve, nėse komuna e Prishtinės do tė menaxhohet nga kandidati Meraku. Patrullimi i policisė 24 orė me automjete dhe nė kėmbė, vendosja e kabinave tė policisė, siguria nė godinat e banimit, siguria nė komunikacion.
Maloku gjithashtu shtoi se do tė bėhen marrėveshje mirėkuptimi nė mes tė kryetarit tė komunės dhe kompanive private tė sigurimeve qė operojnė dhe janė tė instaluara nė Prishtinė.
Ky takim ku dominoi tema e sigurisė sė qytetarėve, u premtua se do tė jetė edhe nė takimet e ardhshme.

bumerang
01.11.2007, 17:39:00
Kush duhet tė bėhet Kryetar i Ferizajt? (122 v.)MEDAIN HASHANI (ORA) - 4.1%


AFRIM KONJUFCA (AKR) - 39.3%


BAJRUSH XHEMAILI (PDK) - 21.3%


KEMAJL RAMADANI (AAK) - 2.5%


XHEMAJL FEJZULLAHU (LDK) - 10.7%


SAHIT KRASNIQI (LDD) - 21.3%


HETEM IBRAHIMI (PD) - 0.8%

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: bumerang mė 2007-11-01 19:49 ]</font>

Livadhi
01.11.2007, 22:07:00
Genc Meraku kandidati i AAK per prishtinen angazhohet per nje kryequtet policore.se paku keshtu deklaron vet.

Pa_dorza
01.11.2007, 22:18:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
grepi afishoj me 2007-10-31 10:28 :
Prishtinė
FATMIR LIMAJ

Ferizaj
BAJRUSH XHEMAJLI

Therandė (Suharekė)
ENVER HOXHAJ

Mitrovicė
BAJRAM REXHEPI

Pejė
HAJREDIN KUĒI

Skenderaj
SAMI LUSHTAKU

Lipjan
SHUKRI BUJA

Klinė
SOKOL BASHOTA

Drenas (Gllogovc)
NEXHAT DEMAKU

Prizren
RAMADAN MUJA

Gjakovė
AGIM JAKA

Besjanė (Podujevė)
MUHAMET LATIFI

Gjilan
QEMAL MUSTAFA

Viti
NEXHMENDIN ARIFI

Kamenicė
BEGZAD SINANI

Vushtrri
BAJRAM MULAKU

Shtime
NAIM ISMAJLI

Malishevė
ISNI KILAJ

Rahovec
QAZIM QESKA

Deēan
BATON TAHIRSYLAJ

Burim (Istog)
IDRIZ BLAKAJ

Kaēanik
XHABIR ZHARKU

Dragash
SALIM JENUZI

Obiliq
HAKI MJEKIQI

Fushė Kosovė
AHMET KRASNIQI

Artanė (Novobėrdė)
GAFURR MUSTAFA

Shtėrpcė
BEQIR FEJZULLAHU

Zubin Potok
RRUSTEM FERIZI

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

prej te gjith ketyre kanditave, vetem

Ferizaj

Mitrovic

Skenderaj

Burim

kaēanik

jan njerz qe meritojn dhe skan kandidat me te mire qe te kandidohen, te gjith te tjeret jan bisht dhe te varur nga politika ditore e hashim thaqit.

po marr vetem dy shembuj :

Prizreni, pse mos te jet Shani berisha i cili jo vetem por e gjith familja kan dhen nje kontribut te Qmushem per qashtjen e Atdheut me vite te tera !!

Malisheva, pse te largohet **** krasniqi, njeriu i sakrifices dhe pjesmarres i Luftes, familje e deshorit te vrar ne Mateē te Likoves trojet ne Maqedoni !!

Suhareka, pasi esht kandiduar z. Vata, vellaiu i Fadil Vates magjister i Shkencave dhe ka ardhur nga franca esht heq nga lista dhe njeriu esht detyruar te largohet per ne franc prap

ka shume gjera qe Kosovės po i kushtujn dhe jo vetem PDK-ja por dhe te gjitha partit po sillen keshtu dhe po vjen deri te zhgenjimi i mases !!

grepi, dora vetė

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: grepi mė 2007-10-31 10:29 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>
__________________________________________________ ___________
grepi

q'eshet tu ndodhe me krutarin e aak ne Prizren ai ma shum foli per ledeken se pe aaken

grep a per LdK-keca po e beni fushaten ! NO coment

bumerang
02.11.2007, 19:02:00
Kush duhet tė bėhet Kryetar i Ferizajt? (256 v.)MEDAIN HASHANI (ORA) - 2.0%


AFRIM KONJUFCA (AKR) - 37.5%


BAJRUSH XHEMAILI (PDK) - 31.3%


KEMAJL RAMADANI (AAK) - 2.3%


XHEMAJL FEJZULLAHU (LDK) - 8.2%


SAHIT KRASNIQI (LDD) - 17.2%


HETEM IBRAHIMI (PD) - 1.6%


Sondazh i radio Tema per kandidatet Ferizajas !

Livadhi
04.11.2007, 20:58:00
Krytaret e komunave do duken keshtu pas zgjedhjeve.


Prishtinė
PDK

Ferizaj
PDK

Therandė (Suharekė)
PDK

Mitrovicė
PDK

Pejė
LDD

Skenderaj
PDK

Lipjan
PDK

Klinė
PDK

Drenas (Gllogovc)
PDK

Prizren
PDK

Gjakovė
LDD

Besjanė (Podujevė)
LDK

Gjilan
LDD

Viti
NEXHMENDIN ARIFI

Kamenicė
LDD

Vushtrri
LDK

Shtime
PDK

Malishevė
PDK

Rahovec
LDK

Deēan
AAK

Burim (Istog)
LDK


Kaēanik
PDKObiliq
LDK

Fushė Kosovė
PDK

Artanė (Novobėrdė)
PDK

Shtėrpcė
LDK

Zubin Potok
PDK


Sharre
LDK

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Livadhi mė 2007-11-04 20:59 ]&lt;/font>

<font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: Livadhi mė 2007-11-04 21:00 ]</font>

Zefi
04.11.2007, 21:52:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
GETI_PE afishoj me 2007-10-31 11:21 :
pershendetje.........


Per ne Pej pritet te fitoj, kandidati i LDD-es, ne krye me Smajl Shalen......

Smajl Shala momentalisht esht nenkryetar i pejes....


http://www.smajlshala.org

tung.....


</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>Valla Smajli e meriton kete post. Bile eshte dashte me heret te zgjidhet por ja qe rrethanat ishin te tilla.

Zefi
04.11.2007, 22:02:00
<TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font class=postbody>Quote:</font><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR><TR><TD><FONT class=quote><BLOCKQUOTE>
bumerang afishoj me 2007-11-01 17:39 :

Kush duhet tė bėhet Kryetar i Ferizajt? (122 v.)MEDAIN HASHANI (ORA) - 4.1%


AFRIM KONJUFCA (AKR) - 39.3%


BAJRUSH XHEMAILI (PDK) - 21.3%


KEMAJL RAMADANI (AAK) - 2.5%


XHEMAJL FEJZULLAHU (LDK) - 10.7%


SAHIT KRASNIQI (LDD) - 21.3%


HETEM IBRAHIMI (PD) - 0.8%

&lt;font class=editedby>[ Ky afishim u ndryshua nga: bumerang mė 2007-11-01 19:49 ]&lt;/font>
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR><TR><TD><HR width=100% color=#333333 SIZE=1></TD></TR></TABLE>

Kandidati i AKR-se paska mi merdhi kta tjert. He parja e kthen ujin perpjete thone.