PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Vehabitet ti luftoj shteti.


faqet : [1] 2

orion
12.01.2009, 22:08:35
Majmunat e quajtur vehabit , po fillojn me ba edhe sherr , nese nuk i ndalon populli edhe shteti i kosoves do na kushton shum shtrejt, keta pisa si majmuna duhet ti ipet nje lloj udheri qe ti humbet siguria ne kosove qe te luftohen ne qdo koh, se perndryshe sherrin kemi me jua pa, sa nuk eshte ber vone.posht mjekrrat e ketyre dilingjive ne kosove.

Ylli
12.01.2009, 22:43:43
Mulla Osmani, mė sulmuan vehabistėt
12 Janar, 2009


Vetėm 10 minuta para se tė fillonte falja e xhumasė, nė xhamin e Zabelit kishte filluar njė grindje rreth emėrimit tė imamit tė kėsaj xhamie. Nė kohėn kur duhej tė fillonte falja, xhemati i xhamisė kishte sulmuar deri nė alivanosje Osman Musliun, kryetar i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame pėr Drenas. Mulla Osmani, si pasojė e goditjeve nga mė shumė se 10 veta, ka marrė lėndime tė rėnda nė fytyrė dhe nė kokė, ka tė thyer dorėn dhe disa brinjė. Lėndime nga kjo ngjarje kanė marrė edhe kryetari i fshatit tė Zabelit, si dhe njė qytetar tjetėr, i cili kishe hyrė pėr t'i ndarė. Pėr ta vėnė gjendjen nė kontroll ishin nevojitur mė tepėr se 30 policė. Janė arrestuar disa nga personat qė e kryen sulmin. Mulla Osman Musliu rrėfen pėr "Kosova Sot" atė ēfarė ngjau tė premten nė mesditė nė xhaminė e Zabelit, si dhe faktet e tjera, tė cilat ai beson se i kanė paraprirė kėsaj ngjarjeje. Osmani flet publikisht pėr rrezikun e vehabizmit dhe pėr masat tė cilat duhet tė merren urgjentisht pėr ta shpėtuar Kosovėn nga kėto rryma, siē i quan ai ekstremiste.

http://www.kosova-sot.info/wp-content/uploads/2009/01/181.jpg

Vehabistėt, rreziku mė i madh i Kosovės

Pėr rrėmujėn e tė premtes nė xhaminė e Zabelit, ai fajėson vehabistėt dhe ekstremistėt, qė, sipas tij, janė rreziku kryesor i Kosovės, madje mė rrezik se vetė problemi i Mitrovicės. "E di qė kėtė organizim qė ma kanė bėrė disa nga kolegėt e mi, duke filluar nga Kryesia e Bashkėsisė Islame e deri te kėta pėrreth qė i kam. Nė veēanti ėshtė imami i xhamisė sė Krajovės, Bahri Hoxha, pėr tė cilin ne kemi kėrkuar tė shkarkohet, pasi ai nuk e njeh Bashkėsinė Islame tė Kosovė nuk i paguan 'vitrat" e as nuk vjen asnjėherė nė mbledhjet tona", u shpreh Mulla Osmani. "Ai ėshtė vetėm njė organizator, i cili bėn organizime jashtė Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Drenasit, dhe pėr atė ne kemi propozuar qė tė largohet. Ai njeri e ka organizuar edhe xhaminė nė Gllobarė, tė cilėn po mundohet ta marrė pėr vete, si dhe xhaminė Zabelit ,tė cilėn e kanė pasur".
Gjithēka kishte filluar pasi Kėshilli i Bashkėsisė Islame nė Drenas kishte pėr tė caktuar njė imam pėr xhamin e Zabelit, pasi qė imami i mėparshėm i kėsaj xhamie ka ndėrruar jetė disa javė mė parė.
Sipas Mulla Osmanit, konflikti ka ardhur, pasi disa njerėz kanė dashur qė ta marrin nė dorė edhe xhaminė e Zabelit dhe tė njėjtėn ta bėjnė si xhaminė e Morinės, e cila, sipas Osmanit, nuk i jep llogari Bashkėsisė Islame tė Kosovės. "Pėr xhaminė e Zabelit, i kemi pasur disa shenja se po duan ta bėjnė si xhaminė e Morinės", rrėfen Mulla Osmani. Ai theksin se xhamia e Morinės ėshtė me famė dhe njihet nė krejt Kosovėn. "Pėr kėtė xhami e di edhe KFOR-i dhe ndėrkombėtarėt, aty ėshtė njė hoxhė qė askush s'e di ēka ėshtė, as ēka bėn. Ajo xhami nuk ėshtė nė kuadėr tė Bashkėsisė Islame, dhe unė mendoj se ajo xhami ėshtė burim i tė gjitha tė zezave nė Drenicė", thekson Osmani. Ai beson se i tėrė skenari i rrahjes dhe i poshtėrimit tė tij ėshtė skenar i pėrgatitur nga shkolla e kėsaj xhamie. "Unė kam folur shumė pėr imamin e asaj xhamie. Ai imam nuk e di sa pasaporta i ka, nuk e di nga financohet, por ai shpėrndan ndihma, shpėrndanė mish. Burimi qė unė jam rreh ėshtė aty nga mėsimet e asaj xhamie".

Emėrimi i imamit tė xhamisė sė Zabelit

Osmani rrėfen edhe pėr mėnyrėn se si e kanė emėruar imamin e xhamisė sė Zabelit. Sipas tij, kundėr kėtij emėrimi ka qenė vetėm kryeimami i Drenasit, pėr tė cilin Osmani beson se e ka favorizuar Bahri Hoxhėn. Imamin i xhamisė sė Zabelit e kemi zgjedhur me gjashtė vota pro dhe njė kundėr. "Kur e kemi zgjedhur atėherė kryeimami i Drenasit nuk ka pranua me shku me e prezantu imamin nė Zabel. Sipas rregullores, kryeimami duhet tė shkojė me prezantu hoxhėn, por ai kėtė radhė nuk ka shku, se ai ėshtė i lidhur me Bahri Hoxhėn, i cili ėshtė imam nė Krajkovė, por ka dashur tė shkojė nė Zabel". Pasi kishte pasur kusht tė shkojė dhe ta prezantojė hoxhėn e ri nė Zabel, Osmani vendos vetė qė tė shkojė dhe ta kryejė kėtė traditė. "Nė momentin qė kemi hyrė nė xhami (nė xhamin e Zabelit), ėshtė ēuar nė kėmbė njė haxhi Emrushi edhe ka piskatur: Xhematė, kush jeni pėr Bahri Hoxhėn. Edhe ata kanė thėnė pėr Bahri Hoxhėn, dhe m'u kanė drejtuar me fjalėt "...Dil jashtė...pis...". Ju kam thanė uluni tė bisedojmė, por ata mė kanė thėnė: "Dil jashtė, ti je Hasmi i Dilit dhe mė kanė sulmuar dy pleq me fjalė", rrėfen Osmani. Sipas tij, 90% e njerėzve tė pranishėm nė xhami nuk kanė qenė banorė tė fshatit Zabel. Osmani shton se ata njerėz qė kishin ardhur nga mbarė Drenica atė ditė nė xhami nuk kanė guxuar ta sulmojnė drejtpėrsėdrejti. "Me tentu mem ra ėshtė mundu njėfarė Shefqet Krasniqi, dhe ka hyrė njėri nga xhemati nė mes pėr me na nda, pastaj atij i kanė ra. Nė ato momente ka hyrė edhe administratori i fshatit, duke kėrkuar qė tė qetėsohet gjendja, ata e kanė sulmu edhe kryetarin e katundit, edhe e kanė rreh e kanė shtre pėrtokė, e kanė rreh edhe ma shumė se mu", rrėfen Mula Osmani. Ai shton se sulmuesit, pasi kanė pėrfunduar me rrahjen e administratorit tė fshatit iu kanė vėrsulur edhe personit i cili kishte hyrė nė mes pėr t'i ndarė e pėr t'ia lėnė nė fund radhėn Mulla Osmanit.
"Mua nuk guxojke kėrkush me m'u sul i pari, unė ju thashė nėse e kini mendjen me mė ra kini kujdes kush um bjen i pari. Ata m'u kanė afru, dhe kinse po mundohen mem qit jashtė mė kanė hallakat nėpėr bel, pėr tė shikuar se a jam i armatosur. Dhe kur e kanė pa qė jam i paarmatosur, nė ato momente mė ka ardhur goditja nė fytyrė", rrėfen Mulla Osmani. Ai shton se nė ato momente i ka humbur vetėdija, por i ėshtė kthyer sėrish nga tė rėnat e tjera, tė cilat e kanė pasuar goditjen e parė. "Kam ra pėrtokė dhe mė ka hupė vetėdija, por goditjet e tjera ma kanė kthy vetėdijen kur jom qu, e kom pa qė jenė kanė rreth 15 veta duke mė sjellė shqelma. Kam arrit tė dal, dhe tė hipi nė makinė dhe kur kam dalė nė rrugė pėr nė Drenas i kam takuar policinė. Por, pėr fat tė keq, atė ditė policia e Drenasit i kish pasur nė dispozicion vetėm dy vetura, pėr shkak se e mbajnė edhe Graēanicėn",vazhdon rrėfimin e tij Osmani. "Jam kthyer me policinė te xhamia nė Zabel, sė bashku me komandantin e policisė, por edhe atij i kanė bėrė rezistencė. Pas disa minutave kanė ardhur edhe 30-40 policė me vetura civile dhe e kanė bllokuar xhaminė dhe i kanė arrestuar disa persona."

Bashkėsia Islame duhet tė marrė masa

Mirėpo, sipas Mulla Osmanit, kėta skenarė janė tė pėrgatitur nga njerėz tė cilėt ai i njeh dhe ditėn kur ai ėshtė sulmuar nuk kanė qenė prezentė nė xhaminė e Zabelit.
Nėse Bashkėsia Islame, sipas Mulla Osmanit, nuk ndėrmerr masa, atėherė ajo vėrteton se pėrkrah personat qė mė kanė rrahur.
"Pėr tė vėrtetuar Naim Tėrnava se ėshtė kundėr tyre, duhet tė marrė masa, ose t'i disiplinojė Shefqetin nga xhamia kryesore nė Prishtinė, e dyta duhet tė hiqet kryeimami i Prishtinės dhe Mazllumin nė Prizren pėr arsye se burim i tė gjitha tė kėqijave ėshtė ai, se ai ėshtė i pari qė ia ka filluar. E treta, nė Pejė duhet tė hiqet Enes Gogaj, i cili i ka hi vorrit tė Haxhi Zekės me ēekiē edhe e dinė mirė Bashkėsia Islame kėtė punė", shprehet Mulla Osmani, i cili nuk ngurron ta shfaqė frikėn pėr rrezikun qė i kanoset vendit.
"Dyshimet e mėdha tė miat janė se vehabizmi dhe ekstremizmi, pėr tė cilat disa hoxhallarė ngurrojnė t'i quajnė kėshtu, se janė njerėz tė sėmurė psikopatė, njerėz tė cilėt mendojnė ta shkatėrrojnė Bashkėsinė Islame tė Kosovės. Asgjė nuk ėshtė Bashkėsia Islame e Kosovės, por kėta kanė qėllime mė tė mėdha tė na shkaktojnė pasoja probleme kombėtare".
Duke folur pėr vehabizmin, ai tha se vehabizmi nuk mund t'i pranojė njerėzit rreth vetės. Ata, sipas tij, mendojnė se vetė e kanė mirė dhe askush rreth tyre nuk e ka mirė.
Ai shprehet se sulmi ndaj tij ėshtė gjest qė tregon se vehabistėt po tentojnė tė marrin nė drejtimin e tyre Drenicėn.
"Mulla Osmani nuk ėshtė i sulmuar rastėsisht, ekstremistėt po mundohen ta marrin Drenicėn. Kam njė bindje tė fortė, se nėse merret Drenica shkoi Kosova. Kėtė e them pėr arsye se kėtu nuk ka serbė, nuk ka romė dhe duhet me na shti njė diēka e cila na pėrēan nė mes veti. Kjo ėshtė njė e keqe e madhe e cila i kanoset Drenicės, Kosovės dhe mbarė Shqiptarisė", shprehet Mulla Osmani lidhur me rastin e sulmit ndaj tij. "Nuk po mė dhemb trupi aq shumė, por o ka mė dhemb shpirt, se prej djeshit kanė qenė 500 veta tė mė shohin. Nuk kam besu kurrė qė do tė sulmohesha nga 'xhemati" im, sa varrimin e kam kry nė luftė dhe pas saj, ndėrsa mė tepėr se 400 familje i kam pajtuar", rrėfen Mulla Osmani. "Sot, kur ka ardhur Baca Rifat me Muratin m'u ka dok si ku me ditė ēka...(pushon, i dridhet buza dhe i skuqen sytė kur fol pėr anėtarėt e familjes Jashari), por kur ja kom pa lotėt nė sy atij, jam prek shumė, pėr arsye se 20 anėtarė i ka shti nė dhe, dhe nuk ka kajt", rrėfen me lot mulla Osmani. Ai nuk ngurron tė tregojė se si ishte ndėr hoxhallarėt e vetėm nė Drenicė, i cili guxoi tė shkojė dhe tė marrė pjesė nė varrimin e Adem Jasharit dhe familjes sė Jasharėve
K.GASHI & V.PREBREZA
gazeta kosova sot

Podrima-No
13.01.2009, 09:54:59
Mulla Osmani, mė sulmuan vehabistėt
12 Janar, 2009


Vetėm 10 minuta para se tė fillonte falja e xhumasė, nė xhamin e Zabelit kishte filluar njė grindje rreth emėrimit tė imamit tė kėsaj xhamie. Nė kohėn kur duhej tė fillonte falja, xhemati i xhamisė kishte sulmuar deri nė alivanosje Osman Musliun, kryetar i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame pėr Drenas. Mulla Osmani, si pasojė e goditjeve nga mė shumė se 10 veta, ka marrė lėndime tė rėnda nė fytyrė dhe nė kokė, ka tė thyer dorėn dhe disa brinjė. Lėndime nga kjo ngjarje kanė marrė edhe kryetari i fshatit tė Zabelit, si dhe njė qytetar tjetėr, i cili kishe hyrė pėr t'i ndarė. Pėr ta vėnė gjendjen nė kontroll ishin nevojitur mė tepėr se 30 policė. Janė arrestuar disa nga personat qė e kryen sulmin. Mulla Osman Musliu rrėfen pėr "Kosova Sot" atė ēfarė ngjau tė premten nė mesditė nė xhaminė e Zabelit, si dhe faktet e tjera, tė cilat ai beson se i kanė paraprirė kėsaj ngjarjeje. Osmani flet publikisht pėr rrezikun e vehabizmit dhe pėr masat tė cilat duhet tė merren urgjentisht pėr ta shpėtuar Kosovėn nga kėto rryma, siē i quan ai ekstremiste.

http://www.kosova-sot.info/wp-content/uploads/2009/01/181.jpg

Vehabistėt, rreziku mė i madh i Kosovės

Pėr rrėmujėn e tė premtes nė xhaminė e Zabelit, ai fajėson vehabistėt dhe ekstremistėt, qė, sipas tij, janė rreziku kryesor i Kosovės, madje mė rrezik se vetė problemi i Mitrovicės. "E di qė kėtė organizim qė ma kanė bėrė disa nga kolegėt e mi, duke filluar nga Kryesia e Bashkėsisė Islame e deri te kėta pėrreth qė i kam. Nė veēanti ėshtė imami i xhamisė sė Krajovės, Bahri Hoxha, pėr tė cilin ne kemi kėrkuar tė shkarkohet, pasi ai nuk e njeh Bashkėsinė Islame tė Kosovė nuk i paguan 'vitrat" e as nuk vjen asnjėherė nė mbledhjet tona", u shpreh Mulla Osmani. "Ai ėshtė vetėm njė organizator, i cili bėn organizime jashtė Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Drenasit, dhe pėr atė ne kemi propozuar qė tė largohet. Ai njeri e ka organizuar edhe xhaminė nė Gllobarė, tė cilėn po mundohet ta marrė pėr vete, si dhe xhaminė Zabelit ,tė cilėn e kanė pasur".
Gjithēka kishte filluar pasi Kėshilli i Bashkėsisė Islame nė Drenas kishte pėr tė caktuar njė imam pėr xhamin e Zabelit, pasi qė imami i mėparshėm i kėsaj xhamie ka ndėrruar jetė disa javė mė parė.
Sipas Mulla Osmanit, konflikti ka ardhur, pasi disa njerėz kanė dashur qė ta marrin nė dorė edhe xhaminė e Zabelit dhe tė njėjtėn ta bėjnė si xhaminė e Morinės, e cila, sipas Osmanit, nuk i jep llogari Bashkėsisė Islame tė Kosovės. "Pėr xhaminė e Zabelit, i kemi pasur disa shenja se po duan ta bėjnė si xhaminė e Morinės", rrėfen Mulla Osmani. Ai theksin se xhamia e Morinės ėshtė me famė dhe njihet nė krejt Kosovėn. "Pėr kėtė xhami e di edhe KFOR-i dhe ndėrkombėtarėt, aty ėshtė njė hoxhė qė askush s'e di ēka ėshtė, as ēka bėn. Ajo xhami nuk ėshtė nė kuadėr tė Bashkėsisė Islame, dhe unė mendoj se ajo xhami ėshtė burim i tė gjitha tė zezave nė Drenicė", thekson Osmani. Ai beson se i tėrė skenari i rrahjes dhe i poshtėrimit tė tij ėshtė skenar i pėrgatitur nga shkolla e kėsaj xhamie. "Unė kam folur shumė pėr imamin e asaj xhamie. Ai imam nuk e di sa pasaporta i ka, nuk e di nga financohet, por ai shpėrndan ndihma, shpėrndanė mish. Burimi qė unė jam rreh ėshtė aty nga mėsimet e asaj xhamie".

Emėrimi i imamit tė xhamisė sė Zabelit

Osmani rrėfen edhe pėr mėnyrėn se si e kanė emėruar imamin e xhamisė sė Zabelit. Sipas tij, kundėr kėtij emėrimi ka qenė vetėm kryeimami i Drenasit, pėr tė cilin Osmani beson se e ka favorizuar Bahri Hoxhėn. Imamin i xhamisė sė Zabelit e kemi zgjedhur me gjashtė vota pro dhe njė kundėr. "Kur e kemi zgjedhur atėherė kryeimami i Drenasit nuk ka pranua me shku me e prezantu imamin nė Zabel. Sipas rregullores, kryeimami duhet tė shkojė me prezantu hoxhėn, por ai kėtė radhė nuk ka shku, se ai ėshtė i lidhur me Bahri Hoxhėn, i cili ėshtė imam nė Krajkovė, por ka dashur tė shkojė nė Zabel". Pasi kishte pasur kusht tė shkojė dhe ta prezantojė hoxhėn e ri nė Zabel, Osmani vendos vetė qė tė shkojė dhe ta kryejė kėtė traditė. "Nė momentin qė kemi hyrė nė xhami (nė xhamin e Zabelit), ėshtė ēuar nė kėmbė njė haxhi Emrushi edhe ka piskatur: Xhematė, kush jeni pėr Bahri Hoxhėn. Edhe ata kanė thėnė pėr Bahri Hoxhėn, dhe m'u kanė drejtuar me fjalėt "...Dil jashtė...pis...". Ju kam thanė uluni tė bisedojmė, por ata mė kanė thėnė: "Dil jashtė, ti je Hasmi i Dilit dhe mė kanė sulmuar dy pleq me fjalė", rrėfen Osmani. Sipas tij, 90% e njerėzve tė pranishėm nė xhami nuk kanė qenė banorė tė fshatit Zabel. Osmani shton se ata njerėz qė kishin ardhur nga mbarė Drenica atė ditė nė xhami nuk kanė guxuar ta sulmojnė drejtpėrsėdrejti. "Me tentu mem ra ėshtė mundu njėfarė Shefqet Krasniqi, dhe ka hyrė njėri nga xhemati nė mes pėr me na nda, pastaj atij i kanė ra. Nė ato momente ka hyrė edhe administratori i fshatit, duke kėrkuar qė tė qetėsohet gjendja, ata e kanė sulmu edhe kryetarin e katundit, edhe e kanė rreh e kanė shtre pėrtokė, e kanė rreh edhe ma shumė se mu", rrėfen Mula Osmani. Ai shton se sulmuesit, pasi kanė pėrfunduar me rrahjen e administratorit tė fshatit iu kanė vėrsulur edhe personit i cili kishte hyrė nė mes pėr t'i ndarė e pėr t'ia lėnė nė fund radhėn Mulla Osmanit.
"Mua nuk guxojke kėrkush me m'u sul i pari, unė ju thashė nėse e kini mendjen me mė ra kini kujdes kush um bjen i pari. Ata m'u kanė afru, dhe kinse po mundohen mem qit jashtė mė kanė hallakat nėpėr bel, pėr tė shikuar se a jam i armatosur. Dhe kur e kanė pa qė jam i paarmatosur, nė ato momente mė ka ardhur goditja nė fytyrė", rrėfen Mulla Osmani. Ai shton se nė ato momente i ka humbur vetėdija, por i ėshtė kthyer sėrish nga tė rėnat e tjera, tė cilat e kanė pasuar goditjen e parė. "Kam ra pėrtokė dhe mė ka hupė vetėdija, por goditjet e tjera ma kanė kthy vetėdijen kur jom qu, e kom pa qė jenė kanė rreth 15 veta duke mė sjellė shqelma. Kam arrit tė dal, dhe tė hipi nė makinė dhe kur kam dalė nė rrugė pėr nė Drenas i kam takuar policinė. Por, pėr fat tė keq, atė ditė policia e Drenasit i kish pasur nė dispozicion vetėm dy vetura, pėr shkak se e mbajnė edhe Graēanicėn",vazhdon rrėfimin e tij Osmani. "Jam kthyer me policinė te xhamia nė Zabel, sė bashku me komandantin e policisė, por edhe atij i kanė bėrė rezistencė. Pas disa minutave kanė ardhur edhe 30-40 policė me vetura civile dhe e kanė bllokuar xhaminė dhe i kanė arrestuar disa persona."

Bashkėsia Islame duhet tė marrė masa

Mirėpo, sipas Mulla Osmanit, kėta skenarė janė tė pėrgatitur nga njerėz tė cilėt ai i njeh dhe ditėn kur ai ėshtė sulmuar nuk kanė qenė prezentė nė xhaminė e Zabelit.
Nėse Bashkėsia Islame, sipas Mulla Osmanit, nuk ndėrmerr masa, atėherė ajo vėrteton se pėrkrah personat qė mė kanė rrahur.
"Pėr tė vėrtetuar Naim Tėrnava se ėshtė kundėr tyre, duhet tė marrė masa, ose t'i disiplinojė Shefqetin nga xhamia kryesore nė Prishtinė, e dyta duhet tė hiqet kryeimami i Prishtinės dhe Mazllumin nė Prizren pėr arsye se burim i tė gjitha tė kėqijave ėshtė ai, se ai ėshtė i pari qė ia ka filluar. E treta, nė Pejė duhet tė hiqet Enes Gogaj, i cili i ka hi vorrit tė Haxhi Zekės me ēekiē edhe e dinė mirė Bashkėsia Islame kėtė punė", shprehet Mulla Osmani, i cili nuk ngurron ta shfaqė frikėn pėr rrezikun qė i kanoset vendit.
"Dyshimet e mėdha tė miat janė se vehabizmi dhe ekstremizmi, pėr tė cilat disa hoxhallarė ngurrojnė t'i quajnė kėshtu, se janė njerėz tė sėmurė psikopatė, njerėz tė cilėt mendojnė ta shkatėrrojnė Bashkėsinė Islame tė Kosovės. Asgjė nuk ėshtė Bashkėsia Islame e Kosovės, por kėta kanė qėllime mė tė mėdha tė na shkaktojnė pasoja probleme kombėtare".
Duke folur pėr vehabizmin, ai tha se vehabizmi nuk mund t'i pranojė njerėzit rreth vetės. Ata, sipas tij, mendojnė se vetė e kanė mirė dhe askush rreth tyre nuk e ka mirė.
Ai shprehet se sulmi ndaj tij ėshtė gjest qė tregon se vehabistėt po tentojnė tė marrin nė drejtimin e tyre Drenicėn.
"Mulla Osmani nuk ėshtė i sulmuar rastėsisht, ekstremistėt po mundohen ta marrin Drenicėn. Kam njė bindje tė fortė, se nėse merret Drenica shkoi Kosova. Kėtė e them pėr arsye se kėtu nuk ka serbė, nuk ka romė dhe duhet me na shti njė diēka e cila na pėrēan nė mes veti. Kjo ėshtė njė e keqe e madhe e cila i kanoset Drenicės, Kosovės dhe mbarė Shqiptarisė", shprehet Mulla Osmani lidhur me rastin e sulmit ndaj tij. "Nuk po mė dhemb trupi aq shumė, por o ka mė dhemb shpirt, se prej djeshit kanė qenė 500 veta tė mė shohin. Nuk kam besu kurrė qė do tė sulmohesha nga 'xhemati" im, sa varrimin e kam kry nė luftė dhe pas saj, ndėrsa mė tepėr se 400 familje i kam pajtuar", rrėfen Mulla Osmani. "Sot, kur ka ardhur Baca Rifat me Muratin m'u ka dok si ku me ditė ēka...(pushon, i dridhet buza dhe i skuqen sytė kur fol pėr anėtarėt e familjes Jashari), por kur ja kom pa lotėt nė sy atij, jam prek shumė, pėr arsye se 20 anėtarė i ka shti nė dhe, dhe nuk ka kajt", rrėfen me lot mulla Osmani. Ai nuk ngurron tė tregojė se si ishte ndėr hoxhallarėt e vetėm nė Drenicė, i cili guxoi tė shkojė dhe tė marrė pjesė nė varrimin e Adem Jasharit dhe familjes sė Jasharėve
K.GASHI & V.PREBREZA
gazeta kosova sot

Mirdita Ketu!
Qka te them, me vjen keq qe ka pesuar ky person nga ata gubanat me mjekrra te palara.
Une them rruajuni mjekkren me thike ketyre pisave.
Ne jemi shqiptare e talebane.

Podrima-No

Grasha_1
13.01.2009, 10:10:53
Une disa here e kam cek se keta njerez duhet te injorohen,nuk duhet te flasim me ta,nuk duhet me ju lan ven as ne Xhami, as ne Autobus, as kurkun hiq.Ndoshta kur te shohin se nuk po i don askush i kthehen jetes normale.
Ne fshatin ku une kam lind eshte vetem nje edhe atij si flet kerkush hiq.

grepi
13.01.2009, 10:46:32
Une disa here e kam cek se keta njerez duhet te injorohen,nuk duhet te flasim me ta,nuk duhet me ju lan ven as ne Xhami, as ne Autobus, as kurkun hiq.Ndoshta kur te shohin se nuk po i don askush i kthehen jetes normale.
Ne fshatin ku une kam lind eshte vetem nje edhe atij si flet kerkush hiq.

Grash

simbas Informatave nga Tereni jote, ne Zhurken e fundit qė kishe organizuar kishin qen te ftuar edhe vehabistat dhe kishin pas pire me ty raki deri ne Llull tė dabahit !!

tash ketu po thua tjera gjera, gjoja dhe vetem nje vehabist qe ke edhe ate e paske izoluar dhe qenkeit distancuar nga ai si ktyre here partia komuniste e jugosllavis nė Kosovė me shiptaro-jugosllava qe distancohehishin nga Irredenta !!

Grasha_1
13.01.2009, 11:04:41
ishalla te shtin ne dore e ta bajne ma zi se Imamit

trixi
13.01.2009, 19:44:58
Mulla Osmani, mė sulmuan vehabistėt
12 Janar, 2009


Vetėm 10 minuta para se tė fillonte falja e xhumasė, nė xhamin e Zabelit kishte filluar njė grindje rreth emėrimit tė imamit tė kėsaj xhamie. Nė kohėn kur duhej tė fillonte falja, xhemati i xhamisė kishte sulmuar deri nė alivanosje Osman Musliun, kryetar i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame pėr Drenas. Mulla Osmani, si pasojė e goditjeve nga mė shumė se 10 veta, ka marrė lėndime tė rėnda nė fytyrė dhe nė kokė, ka tė thyer dorėn dhe disa brinjė. Lėndime nga kjo ngjarje kanė marrė edhe kryetari i fshatit tė Zabelit, si dhe njė qytetar tjetėr, i cili kishe hyrė pėr t'i ndarė. Pėr ta vėnė gjendjen nė kontroll ishin nevojitur mė tepėr se 30 policė. Janė arrestuar disa nga personat qė e kryen sulmin. Mulla Osman Musliu rrėfen pėr "Kosova Sot" atė ēfarė ngjau tė premten nė mesditė nė xhaminė e Zabelit, si dhe faktet e tjera, tė cilat ai beson se i kanė paraprirė kėsaj ngjarjeje. Osmani flet publikisht pėr rrezikun e vehabizmit dhe pėr masat tė cilat duhet tė merren urgjentisht pėr ta shpėtuar Kosovėn nga kėto rryma, siē i quan ai ekstremiste.

http://www.kosova-sot.info/wp-content/uploads/2009/01/181.jpg

Vehabistėt, rreziku mė i madh i Kosovės

Pėr rrėmujėn e tė premtes nė xhaminė e Zabelit, ai fajėson vehabistėt dhe ekstremistėt, qė, sipas tij, janė rreziku kryesor i Kosovės, madje mė rrezik se vetė problemi i Mitrovicės. "E di qė kėtė organizim qė ma kanė bėrė disa nga kolegėt e mi, duke filluar nga Kryesia e Bashkėsisė Islame e deri te kėta pėrreth qė i kam. Nė veēanti ėshtė imami i xhamisė sė Krajovės, Bahri Hoxha, pėr tė cilin ne kemi kėrkuar tė shkarkohet, pasi ai nuk e njeh Bashkėsinė Islame tė Kosovė nuk i paguan 'vitrat" e as nuk vjen asnjėherė nė mbledhjet tona", u shpreh Mulla Osmani. "Ai ėshtė vetėm njė organizator, i cili bėn organizime jashtė Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Drenasit, dhe pėr atė ne kemi propozuar qė tė largohet. Ai njeri e ka organizuar edhe xhaminė nė Gllobarė, tė cilėn po mundohet ta marrė pėr vete, si dhe xhaminė Zabelit ,tė cilėn e kanė pasur".
Gjithēka kishte filluar pasi Kėshilli i Bashkėsisė Islame nė Drenas kishte pėr tė caktuar njė imam pėr xhamin e Zabelit, pasi qė imami i mėparshėm i kėsaj xhamie ka ndėrruar jetė disa javė mė parė.
Sipas Mulla Osmanit, konflikti ka ardhur, pasi disa njerėz kanė dashur qė ta marrin nė dorė edhe xhaminė e Zabelit dhe tė njėjtėn ta bėjnė si xhaminė e Morinės, e cila, sipas Osmanit, nuk i jep llogari Bashkėsisė Islame tė Kosovės. "Pėr xhaminė e Zabelit, i kemi pasur disa shenja se po duan ta bėjnė si xhaminė e Morinės", rrėfen Mulla Osmani. Ai theksin se xhamia e Morinės ėshtė me famė dhe njihet nė krejt Kosovėn. "Pėr kėtė xhami e di edhe KFOR-i dhe ndėrkombėtarėt, aty ėshtė njė hoxhė qė askush s'e di ēka ėshtė, as ēka bėn. Ajo xhami nuk ėshtė nė kuadėr tė Bashkėsisė Islame, dhe unė mendoj se ajo xhami ėshtė burim i tė gjitha tė zezave nė Drenicė", thekson Osmani. Ai beson se i tėrė skenari i rrahjes dhe i poshtėrimit tė tij ėshtė skenar i pėrgatitur nga shkolla e kėsaj xhamie. "Unė kam folur shumė pėr imamin e asaj xhamie. Ai imam nuk e di sa pasaporta i ka, nuk e di nga financohet, por ai shpėrndan ndihma, shpėrndanė mish. Burimi qė unė jam rreh ėshtė aty nga mėsimet e asaj xhamie".

Emėrimi i imamit tė xhamisė sė Zabelit

Osmani rrėfen edhe pėr mėnyrėn se si e kanė emėruar imamin e xhamisė sė Zabelit. Sipas tij, kundėr kėtij emėrimi ka qenė vetėm kryeimami i Drenasit, pėr tė cilin Osmani beson se e ka favorizuar Bahri Hoxhėn. Imamin i xhamisė sė Zabelit e kemi zgjedhur me gjashtė vota pro dhe njė kundėr. "Kur e kemi zgjedhur atėherė kryeimami i Drenasit nuk ka pranua me shku me e prezantu imamin nė Zabel. Sipas rregullores, kryeimami duhet tė shkojė me prezantu hoxhėn, por ai kėtė radhė nuk ka shku, se ai ėshtė i lidhur me Bahri Hoxhėn, i cili ėshtė imam nė Krajkovė, por ka dashur tė shkojė nė Zabel". Pasi kishte pasur kusht tė shkojė dhe ta prezantojė hoxhėn e ri nė Zabel, Osmani vendos vetė qė tė shkojė dhe ta kryejė kėtė traditė. "Nė momentin qė kemi hyrė nė xhami (nė xhamin e Zabelit), ėshtė ēuar nė kėmbė njė haxhi Emrushi edhe ka piskatur: Xhematė, kush jeni pėr Bahri Hoxhėn. Edhe ata kanė thėnė pėr Bahri Hoxhėn, dhe m'u kanė drejtuar me fjalėt "...Dil jashtė...pis...". Ju kam thanė uluni tė bisedojmė, por ata mė kanė thėnė: "Dil jashtė, ti je Hasmi i Dilit dhe mė kanė sulmuar dy pleq me fjalė", rrėfen Osmani. Sipas tij, 90% e njerėzve tė pranishėm nė xhami nuk kanė qenė banorė tė fshatit Zabel. Osmani shton se ata njerėz qė kishin ardhur nga mbarė Drenica atė ditė nė xhami nuk kanė guxuar ta sulmojnė drejtpėrsėdrejti. "Me tentu mem ra ėshtė mundu njėfarė Shefqet Krasniqi, dhe ka hyrė njėri nga xhemati nė mes pėr me na nda, pastaj atij i kanė ra. Nė ato momente ka hyrė edhe administratori i fshatit, duke kėrkuar qė tė qetėsohet gjendja, ata e kanė sulmu edhe kryetarin e katundit, edhe e kanė rreh e kanė shtre pėrtokė, e kanė rreh edhe ma shumė se mu", rrėfen Mula Osmani. Ai shton se sulmuesit, pasi kanė pėrfunduar me rrahjen e administratorit tė fshatit iu kanė vėrsulur edhe personit i cili kishte hyrė nė mes pėr t'i ndarė e pėr t'ia lėnė nė fund radhėn Mulla Osmanit.
"Mua nuk guxojke kėrkush me m'u sul i pari, unė ju thashė nėse e kini mendjen me mė ra kini kujdes kush um bjen i pari. Ata m'u kanė afru, dhe kinse po mundohen mem qit jashtė mė kanė hallakat nėpėr bel, pėr tė shikuar se a jam i armatosur. Dhe kur e kanė pa qė jam i paarmatosur, nė ato momente mė ka ardhur goditja nė fytyrė", rrėfen Mulla Osmani. Ai shton se nė ato momente i ka humbur vetėdija, por i ėshtė kthyer sėrish nga tė rėnat e tjera, tė cilat e kanė pasuar goditjen e parė. "Kam ra pėrtokė dhe mė ka hupė vetėdija, por goditjet e tjera ma kanė kthy vetėdijen kur jom qu, e kom pa qė jenė kanė rreth 15 veta duke mė sjellė shqelma. Kam arrit tė dal, dhe tė hipi nė makinė dhe kur kam dalė nė rrugė pėr nė Drenas i kam takuar policinė. Por, pėr fat tė keq, atė ditė policia e Drenasit i kish pasur nė dispozicion vetėm dy vetura, pėr shkak se e mbajnė edhe Graēanicėn",vazhdon rrėfimin e tij Osmani. "Jam kthyer me policinė te xhamia nė Zabel, sė bashku me komandantin e policisė, por edhe atij i kanė bėrė rezistencė. Pas disa minutave kanė ardhur edhe 30-40 policė me vetura civile dhe e kanė bllokuar xhaminė dhe i kanė arrestuar disa persona."

Bashkėsia Islame duhet tė marrė masa

Mirėpo, sipas Mulla Osmanit, kėta skenarė janė tė pėrgatitur nga njerėz tė cilėt ai i njeh dhe ditėn kur ai ėshtė sulmuar nuk kanė qenė prezentė nė xhaminė e Zabelit.
Nėse Bashkėsia Islame, sipas Mulla Osmanit, nuk ndėrmerr masa, atėherė ajo vėrteton se pėrkrah personat qė mė kanė rrahur.
"Pėr tė vėrtetuar Naim Tėrnava se ėshtė kundėr tyre, duhet tė marrė masa, ose t'i disiplinojė Shefqetin nga xhamia kryesore nė Prishtinė, e dyta duhet tė hiqet kryeimami i Prishtinės dhe Mazllumin nė Prizren pėr arsye se burim i tė gjitha tė kėqijave ėshtė ai, se ai ėshtė i pari qė ia ka filluar. E treta, nė Pejė duhet tė hiqet Enes Gogaj, i cili i ka hi vorrit tė Haxhi Zekės me ēekiē edhe e dinė mirė Bashkėsia Islame kėtė punė", shprehet Mulla Osmani, i cili nuk ngurron ta shfaqė frikėn pėr rrezikun qė i kanoset vendit.
"Dyshimet e mėdha tė miat janė se vehabizmi dhe ekstremizmi, pėr tė cilat disa hoxhallarė ngurrojnė t'i quajnė kėshtu, se janė njerėz tė sėmurė psikopatė, njerėz tė cilėt mendojnė ta shkatėrrojnė Bashkėsinė Islame tė Kosovės. Asgjė nuk ėshtė Bashkėsia Islame e Kosovės, por kėta kanė qėllime mė tė mėdha tė na shkaktojnė pasoja probleme kombėtare".
Duke folur pėr vehabizmin, ai tha se vehabizmi nuk mund t'i pranojė njerėzit rreth vetės. Ata, sipas tij, mendojnė se vetė e kanė mirė dhe askush rreth tyre nuk e ka mirė.
Ai shprehet se sulmi ndaj tij ėshtė gjest qė tregon se vehabistėt po tentojnė tė marrin nė drejtimin e tyre Drenicėn.
"Mulla Osmani nuk ėshtė i sulmuar rastėsisht, ekstremistėt po mundohen ta marrin Drenicėn. Kam njė bindje tė fortė, se nėse merret Drenica shkoi Kosova. Kėtė e them pėr arsye se kėtu nuk ka serbė, nuk ka romė dhe duhet me na shti njė diēka e cila na pėrēan nė mes veti. Kjo ėshtė njė e keqe e madhe e cila i kanoset Drenicės, Kosovės dhe mbarė Shqiptarisė", shprehet Mulla Osmani lidhur me rastin e sulmit ndaj tij. "Nuk po mė dhemb trupi aq shumė, por o ka mė dhemb shpirt, se prej djeshit kanė qenė 500 veta tė mė shohin. Nuk kam besu kurrė qė do tė sulmohesha nga 'xhemati" im, sa varrimin e kam kry nė luftė dhe pas saj, ndėrsa mė tepėr se 400 familje i kam pajtuar", rrėfen Mulla Osmani. "Sot, kur ka ardhur Baca Rifat me Muratin m'u ka dok si ku me ditė ēka...(pushon, i dridhet buza dhe i skuqen sytė kur fol pėr anėtarėt e familjes Jashari), por kur ja kom pa lotėt nė sy atij, jam prek shumė, pėr arsye se 20 anėtarė i ka shti nė dhe, dhe nuk ka kajt", rrėfen me lot mulla Osmani. Ai nuk ngurron tė tregojė se si ishte ndėr hoxhallarėt e vetėm nė Drenicė, i cili guxoi tė shkojė dhe tė marrė pjesė nė varrimin e Adem Jasharit dhe familjes sė Jasharėve
K.GASHI & V.PREBREZA
gazeta kosova sot
.................................................. .................................................. .....................

Arrestohen vehabistė qė sulmuan hoxhėn e Drenasit
Prishtinė, 13 janar - Policia ka arrestuar nėntė vehabistė pasi kanė ushtruar dhunė fizike ndaj Mulla Osman Musliut, kryetar i kėshillit tė bashkėsisė islame tė Drenasit. Rasti ka ndodhur kur Mulla Osmani ka shkuar tė zgjedhė imamin e xhamisė sė Zabelit, i zgjedhur sipas rregullave tė Bashkėsisė Islame ndėrsa ai ėshtė penguar dhe mbi tė ėshtė ushtruar dhunė nga disa besimtarė mysliman tė sektit vehabistė, tė cilėt konsiderohen si islam ekstremistė. Rasti i Mulla Osmani ėshtė rasti i dytė, vetėm brenda disa muajve, kur persona nga kėto grupe sulmojnė anėtarėt e Bashkėsisė Islame. Mulla Osmani ndihet i shqetėsuar meqė edhe me kėtė rast nuk ėshtė sulmuar ai, por institucionet tė cilat e kanė zgjedhė atė dhe gjithė besimtarėt. Zyrtarėt e Bashkėsisė Islame tė Kosovės po ashtu janė tė indinjuar me rastin. Sulmi i kryer nė xhami cilėsohet sulm ne vendin e punės, thotė Mulla Osman Musliu dhe shpreson nė drejtėsi meqė tashmė sulmuesit jane te njohur per policine.

Marr nga QIK

piloti
13.01.2009, 22:22:02
Nga kjo shihet kjart se ende jemi nje popull i cili vetedijen e ka ende te pa definuar , qna duhet neve feja ne menyr obligative , pse te derdhet kaq mund e mejte per dhe rrethe fese dhe feve , pushtues te ndryshem dje na impunuan fete te ndryshem , okupatoret endryshem dikur imponuan fene islame ,sot keta nderkombetaret te cilet po qirren se kinse po ndihmoin popullin e kOSOVES , e sidomos kontigjenti arab me te madhe po imponon kete vare Vehabizmi , duhet injruar te gjitha ato dukuri te cilat e shemtoin popullin- kombin ,
larg Xhamis e larg kishes , e sa me larg mjekrrave Vehabiste , syt dhe mendjen nga dituria , nga shkoll ,nga prosperiteti, feja ne te kaluaren e sakatosi Kombin, e sidomos boten femrore . Ju lutem ,mendoni me koka e jueja , lereni propagantat e te huajve , epse ata punoin exkluzive per interesa te tyre personale .
Ndersa sa i perkete kesaj ngjarje ne Zabel, ata huligan te tipit arab duhet arrestuar dhe ndaj te gjithve duhet ngirtur aktpadit penale .


me nderime

piloti

Burri.
13.01.2009, 23:11:39
Majmunat e quajtur vehabit , po fillojn me ba edhe sherr , nese nuk i ndalon populli edhe shteti i kosoves do na kushton shum shtrejt, keta pisa si majmuna duhet ti ipet nje lloj udheri qe ti humbet siguria ne kosove qe te luftohen ne qdo koh, se perndryshe sherrin kemi me jua pa, sa nuk eshte ber vone.posht mjekrrat e ketyre dilingjive ne kosove.

Po verrtet duhet ti luftoj shteti po dhe ne si popull duhet luftu kėta mjeran se verrtet janė tė mjer.Tė cilet pėr nji interes qė ju pagujnė disa organizata anti demokratike po dhe anti njerzore qė besojė rranjėt i kanė diku nė Beograd sepse Akademija shkencave tė beogradit nė bashkėpunim me artemien dhe agjentve Rusė kanė njerzit e vetė nė disa shtete Arabe si njė Afganistan, nė Iran eLibi, Irakė dhe tjera shtete Arabe ku kanė pėr synym qė ta pengojnė zhvillimin perparimin e Kosoves dhe tė na komprimitojnė me shtetet demokratike posaqerishtė me SHB tė Amerikes e kėta tė mjer nuk shohin ma largė se huna shifet se janė ra nė grackė tė trathtisė.populli duhet ti injorojė mosė tju besojnė ktyne tė pa shpyrtė dhe trathtarė se per lekė kta dilengji japin dhe mėmat e veta.Ne jemi SHqipėtar more smun bėhemi taleban po asė Arap mbi tė gjitha ashtė Atėdheu dhe Shqiptar jemi e besimin qe kemi pasė musliman,katolikė janė tė dores sė dytė tekefunit besimi i fesė ashtė nji lluksė ku njeri munė rri pa lluksė po pa ato elementare jo e elementarja ashtė pėr ne si popullė tė kemi shtetin tonė ta ndertojmė si a masė miri mosė tė kemi varfėni tė perparojmė si bota perparimėtare e jo tė kerkojmė jetesė nė shpella si talebanėt e tė ngranum gjellat me grushtė ka kalue ajo kohė po mrapametunija spaska kufi dhe nė ketė shekull.Si duhet me ju morrė lakmi njerzve vėrasės tė fmijve pleqve femrave e gjithė atyne tė pa fajshmive njerzit normal e urrejnė terorizmin.ne boll kemi jetu nė terorė dhe e dimi se qa a terori kushė na ndihmojė qė tė na largohet terori njerzit tanė qė kapen armėt luftuan kundra nji ushtrie teroriste po falė Zotit na ndihmuan dhe shumė shtete demokratike,perperimėtare qė e urrejnė terorizmin e kto shtete janė dihet SHBA dhe shetet Europiane e ne tashė tė marrumė ideologji vehabiste talebaniste teroriste turpė ashtė pėr ata njerzė Shqipėter qė veprojnė nėn idenė e vehabizmit kamė cullak e mjekerr capė e ktyne mjekėr capave duhet me hangjarė tė topitur pre mjekrren me gjithė likurė se kto flliqėsirra si vynė popullit tonė.

Podrima-No
14.01.2009, 04:31:59
Po verrtet duhet ti luftoj shteti po dhe ne si popull duhet luftu kėta mjeran se verrtet janė tė mjer.Tė cilet pėr nji interes qė ju pagujnė disa organizata anti demokratike po dhe anti njerzore qė besojė rranjėt i kanė diku nė Beograd sepse Akademija shkencave tė beogradit nė bashkėpunim me artemien dhe agjentve Rusė kanė njerzit e vetė nė disa shtete Arabe si njė Afganistan, nė Iran eLibi, Irakė dhe tjera shtete Arabe ku kanė pėr synym qė ta pengojnė zhvillimin perparimin e Kosoves dhe tė na komprimitojnė me shtetet demokratike posaqerishtė me SHB tė Amerikes e kėta tė mjer nuk shohin ma largė se huna shifet se janė ra nė grackė tė trathtisė.populli duhet ti injorojė mosė tju besojnė ktyne tė pa shpyrtė dhe trathtarė se per lekė kta dilengji japin dhe mėmat e veta.Ne jemi SHqipėtar more smun bėhemi taleban po asė Arap mbi tė gjitha ashtė Atėdheu dhe Shqiptar jemi e besimin qe kemi pasė musliman,katolikė janė tė dores sė dytė tekefunit besimi i fesė ashtė nji lluksė ku njeri munė rri pa lluksė po pa ato elementare jo e elementarja ashtė pėr ne si popullė tė kemi shtetin tonė ta ndertojmė si a masė miri mosė tė kemi varfėni tė perparojmė si bota perparimėtare e jo tė kerkojmė jetesė nė shpella si talebanėt e tė ngranum gjellat me grushtė ka kalue ajo kohė po mrapametunija spaska kufi dhe nė ketė shekull.Si duhet me ju morrė lakmi njerzve vėrasės tė fmijve pleqve femrave e gjithė atyne tė pa fajshmive njerzit normal e urrejnė terorizmin.ne boll kemi jetu nė terorė dhe e dimi se qa a terori kushė na ndihmojė qė tė na largohet terori njerzit tanė qė kapen armėt luftuan kundra nji ushtrie teroriste po falė Zotit na ndihmuan dhe shumė shtete demokratike,perperimėtare qė e urrejnė terorizmin e kto shtete janė dihet SHBA dhe shetet Europiane e ne tashė tė marrumė ideologji vehabiste talebaniste teroriste turpė ashtė pėr ata njerzė Shqipėter qė veprojnė nėn idenė e vehabizmit kamė cullak e mjekerr capė e ktyne mjekėr capave duhet me hangjarė tė topitur pre mjekrren me gjithė likurė se kto flliqėsirra si vynė popullit tonė.

Pershendetje Burri.
Te lumte per shkrimin ketu. Une pajtohem plotesisht me shkrimin tuj.

Podrima

gentelmeni
14.01.2009, 05:15:06
More une jam qudite se para lufte nuk ka pas mjekrrosha perveq hajrulla goranit dhe agim males e tash na u banen keta hamama.
kah na dolen?
kush po i financon ata?
edhe me kryesorja eshte se qfar bene shteti qe te parandaloje nje "qerdhe te re" talibanesh terroriste ne vendin tone?

qka i shtyn keta persona qe te sjellin fe te reja ne Kosove?

turp per keta shqipfolesa.

AlbanianEagle
14.01.2009, 09:21:34
Mos te harrojm se fatkeqesisht ka plot individ qe nese dikush u jep 300-400 euro ne muj, shesin i te gjith e mos te flasim per komb. Per me i "luftue" qeveria apo vet populli, ketyre far "vebahistave" duhet me u dhane nje shume pak me te madhe se marrin nga disa shtete arabe (perndryshe miq te Serbis) dhe pastai do te bejne te gjitha qe u kerkon qeveria.

Livadhi
14.01.2009, 10:49:18
Fshatarėt e Zabelit kanė deklaruar se ata nuk kanė asgjė kundėr mulla Osmanit dhe se incidenti i ndodhur nuk ka rrjedhur nga fshatarėt e kėtij vendbanimi.
Ja edhe emrat e vehabistave te perfshire ne rrahjen e imamit te nderuar.

30 ditė paraburgim
Sefedin Gashi (1979) nga fshati Llapushnik
Rrustem Bublaku (1984) nga fshati Zabel i Ulėt
Nderim Bublaku (1985)nga fshati Zabel Ulėt
Shefqet Krasniqi (1982) nga fshati Gllobar.


30 ditė arrest shtėpiak
Zekė Bublaku (1949) nga fshati Zabel i Ulėt
Veli Hajrizi (1945) nga fshati Shtrubullovė
Arsim Kastrati (1986) nga fshati Nekovc
Shpejtim Shala (1979) nga fshati Cikatovė e Re
Nuhi Thaci (1965) nga fshati Llapushnik.

Livadhi
14.01.2009, 11:06:35
Sipas Imamit Osman Musliut te infilteruare ne Kosove ne krye te vehabistave jan ;
Shefqeti -xhamija e madhe Prishtin
Mazllumi- Prizeren
Bahri Hoxha -Krajkove
Hoxha i Morines -Drenas
Enes gogaj -Pej

Ju te nderuare forumista duhet te tregoni se qka duhet nderrmarre qeveria dhe jo vetem te thuni se Qeveria duhet zgidhe problemin, ket e din tegjith se jan institucionet qe duhet ndermarrin diqka , por si ?
Dihet se me Kushtetut te Kosoves nihen te drejtat e besimit dhe mu ketu qendron problemi , ne duhet kerkuare qe te ndahen Xhamit dhe duke dhen infomacione mete plota se qa ne te vertete eshte Vehabizmi dhe shqareimi se eshte sekt Ekstermist , meqka une njoh shume te rinje q pasi jan bashkuar keti sekti per disa muaji prap jan larguar sepse me vones kaarre informata se behet fjale per diqka qe k eshte perparimtare.

Une jam Musliman( islamin tradicional) tradicional dhe ndihem shume komod keshtu.

Livadhi
14.01.2009, 11:27:47
[QUOTE=Livadhi;568348]Sipas Imamit Osman Musliut te infilteruare ne Kosove ne krye te vehabistave jan ;
Shefqeti -xhamija e madhe Prishtin
Mazllumi- Prizeren
Bahri Hoxha -Krajkove
Hoxha i Morines -Drenas
Enes gogaj -Pej

Ju te nderuare forumista duhet te tregoni se qka duhet nderrmarre qeveria dhe jo vetem te thuni se Qeveria duhet zgidhe problemin, ket e din tegjith se jan institucionet qe duhet ndermarrin diqka , por si ?
Dihet se me Kushtetut te Kosoves nihen e drejta e besimit dhe mu ketu qendron problemi , ne duhet kerkuar qe te ndahen Xhamit dhe duke dhen infomacione mete plota se qa ne te vertete eshte Vehabizmi dhe sqarimi se eshte sekt Ekstermist , meqka une njoh shume te rinje qe pasi jan bashkuar keti sekti per disa muaji prap jan larguar sepse me vones kan marre informata se behet fjale per diqka qe nu k esht perparimtare.

P:S-Une jam Musliman( islamin tradicional) tradicional dhe ndihem shume komod keshtu

sunrise
14.01.2009, 11:27:56
PO a edhe kete politike e paskeni bo a .....hmmm.

Podrima-No
14.01.2009, 11:42:59
More une jam qudite se para lufte nuk ka pas mjekrrosha perveq hajrulla goranit dhe agim males e tash na u banen keta hamama.
kah na dolen?
kush po i financon ata?
edhe me kryesorja eshte se qfar bene shteti qe te parandaloje nje "qerdhe te re" talibanesh terroriste ne vendin tone?

qka i shtyn keta persona qe te sjellin fe te reja ne Kosove?

turp per keta shqipfolesa.

Mirdita Gentelmeni!

Serbia i dergon paret ne vendet islamike dhe ato paret kthehen te Talebanet-Shqiptare, pra Vehabistet.
Kete e ben Serbia per propaganden e vet vetem qe tu ju thote botes shikoni keta, Keta nuk jane europiane por jane arab-talebane.

Mjere ata qe e shesin traditen e kulturen e vet per me u dok si guban me mjekerr te palare si Talebane i Afganistanit.

Shyqyr prej Zotit te ne ne Rahovec nuk ka keso gubanash.

Pershendetje.
Podrima-No

Gruda
14.01.2009, 11:48:59
[quote=Livadhi;568348]Sipas Imamit Osman Musliut te infilteruare ne Kosove ne krye te vehabistave jan ;
Shefqeti -xhamija e madhe Prishtin
Mazllumi- Prizeren
Bahri Hoxha -Krajkove
Hoxha i Morines -Drenas
Enes gogaj -Pej

Ju te nderuare forumista duhet te tregoni se qka duhet nderrmarre qeveria dhe jo vetem te thuni se Qeveria duhet zgidhe problemin, ket e din tegjith se jan institucionet qe duhet ndermarrin diqka , por si ?
Dihet se me Kushtetut te Kosoves nihen e drejta e besimit dhe mu ketu qendron problemi , ne duhet kerkuar qe te ndahen Xhamit dhe duke dhen infomacione mete plota se qa ne te vertete eshte Vehabizmi dhe sqarimi se eshte sekt Ekstermist , meqka une njoh shume te rinje qe pasi jan bashkuar keti sekti per disa muaji prap jan larguar sepse me vones kan marre informata se behet fjale per diqka qe nu k esht perparimtare.

P:S-Une jam Musliman( islamin tradicional) tradicional dhe ndihem shume komod keshtu
krahas ketyre eshte edhe

imami i gjammise te ashtuquajtur te Arabeve qe ndodhet ne lagjen Dardania te Prishtines e qe eshte Ekremi

MI-2
14.01.2009, 13:31:50
Vetė i takoj konfesionit musliman por nje gje eshte e sigurtė se deri reth vitit 1990-92 asnjhere nuk kam pare bile edhe as qe kam ditur se egzistuaka nje rrymė e tille e besimtarve.Une nuk di si erdhi qe nje popull i cili asnjeher ne historin e tij nuk ka pasur konflikt ne mes veti reth feje tanim pernjeher vie deri te nje pike ku nje pjese e vogel e e popullit tone eshte ne gjendje te bej gjithqka per te realizuar nje perqarje qe mundė te ket pasoja te paparashikueshme.Por une do te nisem nga nje fakt i thjeshte une njoh njerez qe kanė bere gjerat ndoshta me te turpshmet per nje shqiptare e tanim pernjeher kane leshuar mjekrat dhe mendojne ndoshta se mekatet etyre falen pse jane bere Wahabist, njoh vajza qe ne te kaluarene vet kane bere mos te them edhe porno filma e sot jane mbuluar krejt, nje me vjen mire qe keto vajza se paku kane pare mekatet dhe gabimet qe kanė bere dhe ne kete menyre tentojne te kthehen ne rrugen e drejt te moralit te paster dhe respektimit te vetvehtes ne rend te pare, por ata qe pertej bindjeve te veta tentojne te shkaktojne konflikte fetare duhet patjeter izoluar.Askush nuk ju mohon te besojne ne qka te dojne deri sa ky besim i tyre mos te vie ne kundershtim me ligjin dhe te perdoret dhuna per te realizuar qellimet e tyre.Une jam i bindur qe disa prej Wahabisteve me vetedije apo jo punojne direkt per Beogradin dhe qellimin e tyre te paraqes shqiptaret ne nje pasqyre te shtremberuar, ti paraqes si fanatik Islamistė dhe se Irakizimi i Kosoves eshte hapi tjeter.Eshte gabim te thuhet se nuk duhet folur me ta, jo te kunderten duhet treguar dhe sqarurar pasojat e veprimeve te tyre, duhet ti argumentojme se edhe sipas Kuranit atdheu eshte fundamenti te cilin secili musliman duhet ta mbroj.Pse them se punojne direkt per Beogradin, sepse shume mire e dijem se deshtem ne te pranojme apo jo njohja nga shtete Islamike te lindjes se afert dhe te mesme eshte qelesi i suksesit te Kosoves te pranohet nderkombtarisht edhe ne kombe te bashkuara, prandaj Serbis i nevojitet ky konflikt ku Wahabistet do te paraqiten si viktim, dhe keshtu Serbia do te perfitoj nga kjo ne ate menyre qe do te angazhoj diplomacin e saj ne shtetet Arabe te dalin ne mbrojtje te Wahabisteve dhe ne kete menyre perseri do te arij qe te pengoj nje mori shetesh Arabe te pranojne Kosoven si shtet te pavarur.Ne ate dite qe Kosoven ta njohin bashkesia e shteteve Islame edhe vete Wahabistet do te kendellen dhe do te mbeten vetem ata qe njemend kane pranuar Islamin me zemer e jo per interesa ekonomike, sepse Serbia sdo te paguaj asnje Wahabiste me.

SHTEGTARI10
14.01.2009, 17:51:48
Si duket dote kemi probleme te mdhaja me keta qe i bajne mjekrrat per mendimin tim shteti duhet te mirret serjozishte me ta dhe mos te lejon te zhvillohen SEKTE per veq feve qe jan ne kosove per ndryshe dote te denohemi ne menyren kolektive dhe imazhi i shqipetarve dote fundoset per gjithmone me keqardhje po ky eshe raliteti

SHTEGTARI10 klm

orion
14.01.2009, 22:52:14
Te nderuar forumist,
Me keto mjekrra ndytet imazhi i kosoves, edhe kosova nuk meriton te ket kesi lloj njerzish te pa dinjitet e te shitur me pare, keta njerz jan si prostitutat me 5 euro , nuk ja vlen, mbi keta njerz me se miri eshte me hec tenka mbi ta mi rrafshu 1 here e pergjihmon, por qka mi ba hipokrizis edhe servilizimit shekullor qe armiqet naj dhan neve qe nuk dim ti heqim qafe e te hecim te lire, une kam taku 1 here 1 kesi lloj budalle, ishte me babit e tij , dhe baba i vet me tha hhhee bre ma ka q... zoti nanen me ket djal sen sban vetem falet jemi met pa buk pa min e jeteses, sdi ka dul ky far qeni , nashta ju gajti dajve bre n... se une jam tranu mas punes.
si ngushllim une i thash mos ta nin , se meqense ka ardh amerika ketu nuk kan ka me ja majt ka mi jav hjek mjekkrat edhe ka mi shti me punu najkun, se te ishin ketu ata qe djali yt i don , me siguri se ishe nis nga tash per me shku azil diku.
pershendetje

tarasi
15.01.2009, 16:00:22
E para, njeriu shpeshė herė duke u nisur nga provokimet, qė bėjnė tė tjerėt, thotė gjera qė s'perkojnė me llogjiken.
Tashti, kur ke parasysh njė kastė Derrash, siē janė vahabistėt dhe nėse edhe ata, vahabistet thirren nė Kur'an dhe nė Profetin Muhamet, ti padashje je i detyruar qė tė thuashė qė" ndoshte edhe ata s'kanė qenė tė mitė " sepse assesi nuk mundė tė pranohet qė edhe vahabistet janė tė fesė Islame.Islami si i tilė dhe feja e myslimaneve do tė ishte tepėr e fyer dhe do ta ndjente veten, shumė tė pėrdhosur nėse edhe vahabistet sillen dhe thirren nė besimin e Myslimaneve...
Problemi ėshtė qė vahabistet bėjnė propaganden e dreqit ngaqė vetė janė produkt i shejtanit dhe femij tė po atij shejtani.

Duhet bėrė dy paralele:

Amerikanėt nė territorin e tyre pėrkundėr qė ka ndodhur 11 shtatori as edhe njė myslimani si kanė ndaluar qė tė ushtrojė besimin e tij; as edhe njė xhami se kanė mbyllur sikurse qė s'ka pas as edhe njė demonstrat masive tė qytetarėve me kėrkesėn e dėbimit tė myslimaneve nga ky vendė... Jo ata se kanė bėrė kėtė gjė ngaqė si vendė i lirive tė mėdha i ka lejuar secilit individ tė ushtron fenė sipas bindjeve tė tija e jo sipas dhunės apo diktatit.

Nė anėn tjetėr, gjatė sundimit tė tmerrshėm, mesjetar, barbar dhe shtazor tė Talibanėve, ushtrimi i fesė nė mėnyrė tė lirė ka qenė i ndaluar dhe i imponuar me shpatė sikurse qė ka qenė e ndaluar ēdo ushtrim i ndonjė feje apo besimi tjetėr... Kėto shtazė tė pisafta kanė shkuar aq lartė sa qė edhe statujat e budistėve me rendesi Historike i patėn shkatrruar...Krahasimet nė mes lirisė sė ushtrimit tė fesė nė Amerikė dhe imponimit shtazor tė Talibanėve bėni vetė...

Tashti kur jemi te vahabsitet, qė thirren nė njė matrapaz faqezi dhe kumargji, kriminel dhe hajdukgji siq ishte ai vahabi dhe selefijtė e mashtruesit dhe intrigantit nasrudin Albanit janė e keqja mė e madhe e mysimanėve.

Prandaj qė tė gjithė myslimanėt duhet tė bashkohen pėr asgjėsimin e kėtij sekti kriminal dhe teper primitiv me gjeni tė shtazėve mė barbare.
Pėr githė besimtarėt e Kosovės, do tė ishte mirė qė tė vijnė nė Muzeun e Kosovės, kur kėto ditė ėshtė hapur ekspozita rreth veshjes sonė Kombėtare, ku mundė tė shikoni, se cila ka qenė vesha e shqiptarit ndėr shekuj... E jo ato veshjet e arabkave, qė s'kanė tė bėjnė asgjė me shqiptarėt. Arabet e kanė shpikur atė vesh, pėr t'u mbuluar, qė nga kėmbet e gjerė te koka, pėr punėt e tyre tė ndyta. Askush nuk e di se cili PIS fshehet nė atė ēarēaf... Tashti kam parė shumė vajza tė mbuluar, qė aspak, ama aspak s'ka tė bėjė, ajo vesh e qoroditur, me ato qė kemi ne shqiptarėt.
Asė edhe njė shqiptare s'guxon tė veshe diēka tė tillė sepse mė nuk do tė duket shqiptare por arabkė; a shqiptaret janė mė tė dasura pėr zotin dhe me tė pastra para zotit se sa arabkat. Nėse dojnė ato arabkat le ta veshin veshen tonė sepse edhe ashtu pastaj do t'u permirsohet dukja dhe shpirti i ndrydhur...
S'ka vesh mė e bukur se veshjet tradicionale tė shqiptarėve si nė; Kosovė, Dukagjin, Rugovė, Toskeri, laberi,,,
Myslimani shqiptarė dhe myslimanka shqiptare duhet tė vesh, ato rroba qė janė tė kombit tonė... Por edhe tė veshet me kostume bėnė ngaqė nė Kohėn e pejgamberit Muhamet s'ka pas Kostume sikur qė s'ka pas rroba kat me kravat e kemish tė bardhė sepse jam i bindur qė profeti vet kishte me i blerė dhe kishte me i vesh... Ai ka udhetuar me deve sepse po tė kishte aeroplana atė kohė ai do ta shfrytezonte atė...

Pra vesha nuk tė bėnė mysliman ngaqė ajo ka qenė si rregull para 1500 vjeteve ndersa sotė Njeriu po shkonė nė hanė... Sikur tė kishum mbetė me ide tė arabve s'do tė shkonim nė hėnė por do tė jetonim akoma neper shpella si vahabistet dhe talibancat me prejardhje shtazore...

Tashti, shikoni ju keta vahabistet se si duken; si tė jenė kafshė nė pamje dhe dukje ndersa si rregull qė tė gjithė vijnė nga familje primitive, analfabete dhe teper tė varfera.
kėta si synim e kanė krimin nė ēdo vendė ku janė. A, ska krim mė tė madh se sa tė vasesh dikend duke britur " alahu ekber" sepse zoti me asgjė nuk e arsyeton atė qė bė mrim duke e perdorur emrin e Zotit!

vahabistet janė edhe mė tė keqij se ata shkrablat qė dalin nė plehun e lopėve neper aher tė shumta; ata duhet zhdukur njesoj porsi shkrablat.
Vahabsitet sot janė dorė e zgjatur e Rusis ndersa kėta tė Kosovės janė direktė tė lidhur me sherbimin sekret serbė.
Sherbimi sekret serbė, qė ishte gjithnjė mardhenje tė mira me arabėt, ka kerkuar ndihmen e shteteve arabe, qė ato tė dergojnė disa vahabistė, tė cilet pėr detyrė e kanė qė: propaganden e serbėve pėr Fundamentalizem nė Kosovė, ta bėjnė realitet ngaqė trumbetimet e tyre tė gjerė tanishme, qė tė githa u binin nė ujė ngaqė kush vinte, myslimanet e Kosoves i shihte tė veshur Normal, si gjithė bota dhe me kėtė Propagande serbe pėr fundamentalizėm s'pinte ujė...

Tani me paraqitjen e ketyre shtazėve( qė paguhen pėr t'u dukur ashtu siē duken) tė flliqta me vesh dhe me pamje ēetniko- vahabiste e kanė atė qėllim...
Por gjenė e parė qė do tė bėjmė, pas pavarsis sė Kosovės do tė jetė zhdukja e vahabistėve nga territoret e shqiptarėve, si rreziku mė i madh i Njerzimit...

As dita e Kiametit nuk ėshtė mė e rrezikshme se sa vahabistat... Ata janė pa babė ani pse nėnat i dijnė se cilat i kanė por per ta nuk ekziston mė as nėna...

Me njė fjalė do tė thoja:
vdekje vahabistėve kudo qė janė!
Paqe tek myslimanet!
Por paqe s'do tė ketė derisa tė mos e zhdukim nga faqja e dheut edhe vahabistin e fundit; dhe jo vetem atė por edhe varret e tyre!

Burri.
15.01.2009, 19:24:40
Pėrshendetje Zotri Tarasi.vdekje vahabistėve kudo qė janė!
Paqe tek myslimanet!
Por paqe s'do tė ketė derisa tė mos e zhdukim nga faqja e dheut edhe vahabistin e fundit; dhe jo vetem atė por edhe varret e tyre!
Amin fjala jote nė vesh tė Zotit, dhe tė njerzimit pėrparimėtar, dhe liridashės,qė dhe Zoti do i pėrkrah.

pr.
16.01.2009, 02:02:43
ah ktynve breh mjekrrat jav kisha kall me qibrit

sdi qysh s`kqyren n`pasqyre more daj, une mu kan ashtu s`kisha dal as n`rrug se e kisha tut najkon me asi mjekrre e pantolla t`fmive 5 vjet mi pas vesh, haj me det haj

po puna e ktynve osht qe kta marrin pare ,info e sigurt osht kjo ,
po ka sa i marrin edhe prej kujt hale se di(kur te msoj ju kallcoj :p)
edhe njani n`gl qe jav ka lshu ni shpi me qira ka kallxu ka than qe tan naten veq tu u sill n`dhom rrin edhe veq n`tel folin dej n`sabah qdo nat,

eh qishtut ishum niher n`badovc me dosta, veq kur erdhen kta nja 10 veta ,bojsha hajgare me ta sa mujsha , se hinen u lajshin me qasi pantolla veq maicat i heken,thojsha po na qoni badovcin n`ajr ej,kta s`thojshin sen u bojshin kishe spo nijn:D


sa ma larg kontaktit me ta qaq ma mir

Livadhi
16.01.2009, 10:23:17
Lufta e Osmanit


Nga Jeton Musliu mė 16.01.2009


Nė vend tė kreut tė BIK-ut, me wahabistėt ka filluar tė merret mulla Osman Musliu. Ankesat e tij kanė vėnė nė lėvizje komunėn e Drenasit kurse BIK-u pret ardhjen e myftiut Naim Tėrnava. Mulla Osmani rrėfen kaosin qė ka pėrfshirė institucionin mė tė lartė islam nė Kosovė, tė cilit duket se ka filluar t’i rrėshqasė kontrolli nga duart.

Mulla Osman Musliu gjallė, tė jetė kryetar i degės sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės (BIK) pėr Drenas, dhe nė tė njėjtėn kohė xhamia e fshatit Zabel tė shndėrrohet sikurse ajo e fshatit Morinė, kurrė jo.

Ky ėshtė betimi qė i ka dhėnė vetės mulla Osmani, i rrahur disa ditė mė parė nė xhaminė e fshatit Zabel, i cili imamin e xhamisė sė fshatit Morinė tė Skenderajt, e konsideron shumė tė rrezikshėm.

Pavarėsisht se imami i xhamisė sė fshatit Morinė njihet pėr ndihma tė mėdha qė iu shpėrndan popullatės sė asaj ane, mulla Osmani ka njė mendim tėrėsisht tjetėr.

“Ata qė japin shumė para, ata edhe shkatėrrojnė shumė. Kjo sepse pas parave dhe ndihmave, fshihet diēka tjetėr. Unė mendoj se Serbia nuk i ka bėrė Kosovės, ēka i ka bėrė xhamia e Morinės”, thotė mulla Osmani pėr Express.

Naim Tėrnavėn, kryetarin e BIK-ut, mulla Osmani e quan tė frikėsuar nga wahabistėt, ndėrkohė qė shpjegon se pa ndonjė leje dhe kontroll, gjithandej ligjėrojnė hoxhė si Mazllumi nga Prizreni, Shefqet Krasniqi nga Prishtina, tė tjerė nga Maqedonia apo Shqipėria.

Duke ilustruar pafuqinė e BIK-ut pėr kontroll mbi imamėt, xhamitė dhe hoxhėt, mulla Osmani, jep shembullin kur hoxha Shefqet Krasniqi, ligjėron nė xhamitė e Drenasit, pa e pyetur askėnd.

“Nėse Shefqet Krasniqi ėshtė wahabist, diēka ka. Fakti se ai vjen nė shtėpinė (xhaminė) time dhe vepron nė Drenas pa e pyetur kryetarin e kėshillit dhe pa e pyetur imamin, diēka duhet tė ketė. Pėr tė gjitha kėto ėshtė njoftuar BIK-u e myftiu Tėrnava dhe masat qė ata kanė ndėrmarrė, janė shumė tė dobėta”, shpjegon imam Osmani.

bluai
16.01.2009, 22:56:25
Sherbimi informativ anglez para 170 vitesh ka formuar grupin Musliman te ashtuqujtur "vahebist"Kta zotrit te ksaj rryme tash ne Kosove Veprojn nga njerzit te cilet financohen nga qarqet te ndryshme .Kta zotrinj jan munduar se pari te bejn selin e tyre ne Gjakov .Por Gjakovaret i kan larguar nga gjakova .pastaj ata qendren e vet jan munduar te vejn ne Pej ,por as aty skan mujt te depertojn .Se fundi selia a tyre eshte tash ne Vuqitern pra udheheqesit e tyre gjenden ne Vuqitern dhe nje pjes e tyre vepron edhe ne Mitrovic.qellimi i ktyre njerzve eshte te regrutojn sa me shum njerz ne gjirin e tyre dhe per ate pun ata marin pare te majme .sipas disa njerzve te asj treve pra te Vuciternes ata njerez marin deri ne 500 evro per nje qifte (bur e grua) dhe pastaj shkojn e studjon te kryen fakultete te teologjis ne shatetet Arabe .Qelimi tjeter po nga aj burim eshte te meret timoni i BIK-ut ne duart e tyre .Ata kan nje qendrim tjeter falen ndryshe dhe se karaktreristika kryesore e tyre asnjeher smundet te shihen me bashkeshorte apo ne shoqri me femra te cilat si njohin kah te falen falem me kemb te hapura dhe duar te Kryqezuarra ne brryla .Veshin pantolona te shkurta dhe bajn mjekra .Jan shum fanatik te ligjeve te vendeve arabe e Jo te Kuranit .Besojn ne te ahtuquajturin prejgamberin Qerim .Pra un se di se kush eshte ky prejgamber se skam nie kur njeher per te .Pra rreziku nga njerzit vahebista eshte shum me i madh se sa mendohet ata jan ne gjendje edhe siq i quajn ata Muhybet e vet te i rrahin e ndosht ky far Hoxhe se se njoh se qfar perqafon aj e ka nderq me hanger dajak nga vet shoket e vet me qelim qe te mar dirigjimin e asaj gjamie .Por pasi se njoh personalisht dhe kam ndegjue se Hoxha i te cilin e kan rrahur eshte nje Hoxh shum i respektuar ne ato ane .Por edhe aj duhet te hulumtohet te te vertetohet se a mos edhe aj eshte i po te njejtes rrym pra vahebist .
Njeher ju pershendes .
ne rrujt allahu nga Vahebizmi
bluai

Gruda
18.01.2009, 10:35:41
http://www.gazetaexpress.com/images/gexGallery/1072/cache/petrit_rrahmani_-_intervist_me_mulla_shefqetin_-_4081-490x320.jpg

Foto: Petrit Rrahmani

Reformatori i Islamit nė Kosovė?Nga Nebih Maxhuni & Artan Behrami mė 18.01.2009 nė ora 8:14

Grushtet mbi njė zyrtar tė lartė tė Bashkėsisė Islame dhe njė imami nė Drenas, i kanė rėnė grusht edhe paqes qė ka mbizotėruar nė BIK. Paqen, thuhet ta kenė prishur modelet e reja tė sjella sė voni nė Kosovė tė zbatimit tė fesė islame, tė njohur nė opinion si rryma e wahabive. Disa prej zyrtarėve tė BIK-ut, gishtin e fajėsisė pėr skizmėn qė po ndodh nė BIK, e drejtojnė nga Shefqet Krasniqi, imami i Xhamisė sė Madhe nė Prishtinė. Pėr Express, Krasniqi mohon akuzat, sqaron gjithēka mbi zhvillimet e fundit mes besimtarėve myslimanė tė Kosovės dhe flet pėr reforma.

Express: Mulla Osmani, i rrahur ditė mė parė, ju ka akuzuar se i pėrkisni rrymės wahabiste?

Shefqet Krasniqi: Kjo nuk ėshtė e vėrtetė aspak. Por, pėr ta sqaruar kėtė duhet pak mė gjatė. Shprehja wahabizėm ėshtė shprehje e marrė nga dijetari arab, emri i tė cilit ėshtė Muhamed Avdyl Wahabi, njė reformator. Arriti tė bėjė reforma tė mėdha nė vendin e tij. Pėr kėtė njeri sot mėsohet nė shkolla fillore nė Arabinė Saudite. Mirėpo nė kohėn e fundit disa nga armiqtė e islamit kanė filluar t`i akuzojnė tė gjithė ata myslimanė, rininė e cila kthehet nė praktikimin e islamit tė shėndoshė, duke u bazuar nė Kuran dhe synet. I akuzojnė se janė wahabistė. Kjo shprehje ka ardhur edhe nė Kosovė. Nga ata qė i pengon lėvizja islame, i pengon kthimi masovik i rinisė nė fe, e kėtė e hasim nganjėherė edhe te disa hoxhallarė, tė cilėt janė mėsuar ta mbajnė fenė me hajmali, me mevlude, me tallkina e qelia. Janė mėsuar qė xhaminė ta kenė vetėm pleqtė e moshave 60 – 70-vjeēare dhe se ata pleq kurrė tė mos ua prishin. Pėr kėta hoxhallarė ėshtė rėndė kur shihni rininė duke iu kthyer fesė qė ėshtė shumė e natyrshme.

Intervistėn e plotė mund ta lexoni nė numrin e sotshėm tė Gazetės Express.

orion
18.01.2009, 14:21:19
Hiq spo e lexoj me shum ket intervist po e kuptoj qe ky far lloj imbicili koka vehabit i poshter.Duhet keta imbicila popullin me orejntu per pune , per dije per kultivim te vlerav njerzore, e jo mi qu bothet perpjet edhe me ju ardh era qen.

beni-1
19.01.2009, 17:05:20
MYSLIMANĖT E MODERUAR TĖ KOSOVĖS

Mė 17 shkurt 2008, Kosova shpalli pavarėsinė nga Serbia, duke u bėrė kėshtu shteti mė i ri nė botė dhe mė i pazakonti njėkohėsisht.

Shumica e qytetarėve janė myslimanė, njė gjė jo e rėndomtė nė Evropė, por pėr dallim nga vendet me shumicė myslimane, Kosova ėshtė jashtėzakonisht pro-amerikane dhe raportet e saj me Izraelin janė shumė tė mira gjithashtu. Asnjė vend arab nuk e ka njohur ende ekzistencėn e shtetit tė tij dhe vetėm Arabia Saudite ka thėnė se do ta bėjė. Mbase, kjo nuk ėshtė edhe aq e ēuditshme pėr faktin se kosovarėt dallojnė nė mėnyrė radikale nga vėllezėrit nė botėn arabe, mė shumė se cilido popull islamik nė botė. Etiketa islamike e Kosovės mund tė jetė mė liberalja nė botė. Gratė nuk i mbajnė ato veshjet konservative islamike dhe tė tilla nuk ka mė shumė se nė Manhattan pėr shembull.
Nuk ka aparteid gjinor, madje as nė fshatrat e Kosovės. Alkooli qarkullon lirshėm nėpėr restorante dhe kafeteri, aty ku mund tė shihen shumė vajza me veshje moderne, njėsoj sikurse edhe nė ēdo vend tė Evropės Perėndimore. Dhe, pėrveē minareve qė shihen nė hapėsirat e qytetit, nuk ka ndonjė shenjė tė dukshme qė mund tė dėshmojė se Kosova ėshtė njė vend me shumicė myslimane. "Njerėzit kėtu janė myslimanė, por mendojnė si evropianė", - thotė Xhabir Hamiti, profesor i Shkencave islamike nė Universitetin e Prishtinės. Njė polic amerikan thotė se "myslimanėt nė Kosovė identifikohen si myslimanė tė lehtė". Afrim Kastrati, i cili punon nė njė kafeteri, thotė: "Ne jemi myslimanė, por nė fakt s'jemi".
Luan Berisha pajtohet: "Ne asnjėherė nuk e kemi praktikuar myslimanizmin ashtu siē bėhet nė Lindjen e Mesme. Fillimisht jemi shqiptarė. Feja vjen e dyta". Arsyeja pėr kėtė qasje tė relaksuar tė Kosovės karshi fesė qėndron tek historia. Shqiptarėt, pėrfshirė kėtu pra edhe ata nė Kosovė, janė pasardhės tė paganėve antikė grekė dhe ilirėve. Ata kanė qenė fillimisht tė krishterė, por nėn sundimin otoman, shumica i ėshtė kthyer fesė islame. Dhe, arsyeja mė e madhe pse kosovarėt ndjenjė antipati karshi islamizmit radikal, pėrshkruhet vetėm me njė fjalė, Amerika, vend ky i cili ka qenė Ylli Verior pėr shqiptarėt brenda dhe jashtė Kosovės, qė prej ndėrhyrjes sė NATO-s mė 1999-ėn. Nė njė hulumtim tė organizatės Gallup tė vitit 2004, nė tė cilin matej opinioni nė botė pėr politikėn e jashtme amerikane - vetėm 10 vende kanė votuar nė favor tė kėsaj politike dhe nė mesin e tyre Kosova u gjet nė vendin e parė, me 88 pėr qind. Nė vazhdimėsi ėshtė thėnė se kosovarėt janė aleatėt mė tė besueshėm tė Amerikės nė botė. Flamujt amerikanė valojnė ēdokund, pėrveē nė enklavat e banuara me serbė, ndėrkaq nėpėr rrugė dhe kioska mund tė gjesh simbole tė ndryshme, ku thuhet "Faleminderit Amerikė!".
Kosovarėt gjithashtu e duan edhe George Bushin, pėr faktin se ai e ka njohur pavarėsinė e Kosovės, por thjesht edhe pėr faktin se ėshtė president amerikan. Dhe, Bill Klinton, i cili urdhėroi ndėrhyrjen ushtarake mė 1999-ėn, ėshtė shndėrruar nė njė person tė jashtėzakonshėm. Izeri Mustafa ėshtė duke e punuar bustin e ish-presidentit amerikan, i cili sė shpejti do tė vendoset nė Prishtinė.
"Amerikanėt janė miqtė tanė mė tė mirė nė botė", - thotė njė kamerier nė njėrin nga restorantet e Prishtinės. Britanikėt, thotė ai, janė tė dytėt. Shqiptarėt e Kosovės gjithashtu ndjejnė njė mbėshtetje tė fuqishme edhe pėr Izraelin. Tė paktė janė ata jashtė Shqipėrisė dhe Kosovės, tė cilėt dinė pėr heroizmin e kėtyre vendeve gjatė Holokaustit.
"Ne ndjejmė simpati tė madhe pėr ata qė kanė pasur fatin e rėndė sikur ne", - thotė kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, duke shtuar: "Ne ishim myslimanė edhe gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, myslimanė mė tė fuqishėm se tani, por edhe atėherė ne mbrojtėm hebrenjtė me jetėt tona". Profesori Hamiti ndėrkaq thotė se shqiptarėt kudo janė tė vetėdijshėm se hebrenjtė duan t'i ndihmojnė nė kėtė konflikt. Dhe, hebrenjtė gjithashtu janė tė vetėdijshėm dhe mirėnjohės karshi shqiptarėve qė shpėtuan jetėt e tyre gjatė Luftės sė Dytė Botėrore".
"Wall Street Journal"

gentelmeni
31.01.2009, 15:44:42
vellah me shum e keni bere ju tragjike se sa ate qe jan rreh
ooo njerzi pse merrni me problm,e te njerzve
ate me mjekrra nuk kan te bojn asgje me shtetin
mjekrra eshte diqka shum personale
po ai hoxha qe ka ba shpifje per dr sheqet krasinqin per enes gogaj edhe masullumin e prizrenit do jep pergjesi para zotit...
e me vjen shum keq qe ju i jepni shum zor thuti se nami eshte bere
ooo njerzi ne fund te fundit eshte gjykata qe merret me ket pun e jo ju....
pse ata nuk e kan qite ne gjyq po e kane rrahur?!

o ktyne mjekrrat me gjithe kry duhet me ua qite ne toke.
fukarallaku i ka fajet.
shqiptari shitet lehte.
mos te ia marojme veti qejfin e me thane se jemi patriote e atdhetar.

Belle
31.01.2009, 22:10:42
Fshatarėt e Zabelit kanė deklaruar se ata nuk kanė asgjė kundėr mulla Osmanit dhe se incidenti i ndodhur nuk ka rrjedhur nga fshatarėt e kėtij vendbanimi.
Ja edhe emrat e vehabistave te perfshire ne rrahjen e imamit te nderuar.

30 ditė paraburgim
Sefedin Gashi (1979) nga fshati Llapushnik
Rrustem Bublaku (1984) nga fshati Zabel i Ulėt
Nderim Bublaku (1985)nga fshati Zabel Ulėt
Shefqet Krasniqi (1982) nga fshati Gllobar.


30 ditė arrest shtėpiak
Zekė Bublaku (1949) nga fshati Zabel i Ulėt
Veli Hajrizi (1945) nga fshati Shtrubullovė
Arsim Kastrati (1986) nga fshati Nekovc
Shpejtim Shala (1979) nga fshati Cikatovė e Re
Nuhi Thaci (1965) nga fshati Llapushnik.

do me than te gjith qenkan Drenicak !
a nuk jan keta musliman apo qfar dege koka kjo qe nuk rradhitan mas hoxhe ?

une nuk kam dehsir ti quj njerzit pisa e derra edhe ata kan nji besim, po qe po rritet numri me bindje extreme aty asht nji problem per ma von.

te kish dikush me na tregu pos veshjes qe po e shofim me sy , kush asht besuesi i tyre ? ne qka besojn a falen a bejn ramazan ?

beni pyetje me vend e jo sharje
shtei ka nevoj per proble popullore keshtu vet jeton ne qetsi
kjo asht edhe ktu
populli qahet e politikanet veq udhtojn e hajn mish e pite..........

Assassin2006
02.02.2009, 18:09:09
na shqiptaret jemi popull budall , jav urojme vdekjen njoni-tjetrit , e shajme njoni-tjertrin , e vrasim njoni-tjetrin etj.
shtim kryt koxha si fell nprapanic te nderkombetareve .. bisedojme per ekstremista musliman , taleban shqiptar e besimtar me mjekrra e i harojme ata mjekrrat te qetnikeve tserbise qe na kan djeg e pjek edhe ju qesim uje ne mullirin propagandist serb me kto biseda te panevojshme . po ishallah na ndihmon allahu xh.sh. e na hap zemrat per te verteten se ma mir me qene besimtar me mjekerr e moral se sa hajn , bandit , drogirash , peder e do njerez "modern" te ksaj kohe .

qeshtu me emer te zotit , salam alejkum e allahu akbar nga assa

Luraaaaa
02.02.2009, 23:28:23
<b><font color="DarkGreen">Lexova disa nga komentet me larte... Sa me injorance flasin shumica .. Sa injorante i ka lene Zoti kete popull..!!

<font color="Blue">1. Per ata qe besojne ne Zot - Zoti%2

Luraaaaa
02.02.2009, 23:42:29
Rreth pasimit te verber te nje meth'hebi..

Te gjithe prej 4 (kater) dijetareve te medhenje, ne baze te cileve jane bere 4 shkollat (meth'hebet), qe te gjithe kane thene, se nese vjen nje hadith autentik, i sakte, qe kundershton ate qe ata kane thene, atehere njerezit ta lene thenien e tyre (te ketyre 4 dijetareve) dhe te marrin ate qe thote hadithi sahih (i sakte, autentik).

4 imamet: Imam Abu Haneefa, Imam Shafee, Imam Hanbal dhe Imam Maleek, Allahu i meshirofte... qe te gjithe kane qene pasues te Sunnetit, po ata qe sot pretendojne se po i pasojne ata, ne realitet nuk po i pasojne.

Nuk eshte e domosdoshme identifikimi me ndonje nga keto meth'hebe. Ska nevoje. Ne pasojme Kur'anin, Sunnetin, dhe shume dijetare. Nuk duhet qene fanatik i vetem nje dijetari. Nuk na ka porositur pejgamberi te identifikohemi me nje dijetar. Ka shume dijetare, Al7amdulil'ah.. andaj dhe s'ka nevoje te jemi fanatik te vetem njerit prej tyre.

Rreth mos-domosdoshmerise te pasimit te vetem nje meth'hebi, eshte libri shume i mire:

"A eshte muslimani i obliguar qe te ndjeke nje meth'heb te caktuar prej kater medh'hebeve",

autor: Muhammad Sulltan el-Measumi el-Huxhendij.

Podrima-No
03.02.2009, 11:16:44
Poshte ekstremistet.

Belle
03.02.2009, 21:17:20
ky hoxha ka qef me u ba mevludi e qelmija hatma e jasini tallkini sepse keti i kunvenon se paguhet ku shkon merre lek

-------------------
e kam ven re pergjithska bohet mevlyd, mir sjam kunder po leximi ishte korekt dhe domethenes se ai qe i thret po i thojke du ket e ket me mu kendu ok
por qka sme pelqeu, nasihat shum gjat edhe nasihati tuj kendu , pse jo si hoxha me fjale e hoxhanica po kendon nasihatin (edukaten) ...
tani plot dhurata me marr me karr me qu me kerr dhe 70-100 euro ketu ne perendim !
me duket shum.

sot ku njerzit i frigohen jetes e ardhmeris per ate strehohen pran fes, por jo edhe feja me i gry....

ather ma mir nji kurban 100 euro e bile han mish 7 shpi .e 5 euro hatmja qe bon sevap ja ep ni plake qe kendon .

sportisti007
04.02.2009, 17:38:52
asha zotin ore vllazni qeta vahabistat lypin me ua ba tė punen e magarit po pu du me ju tregue qa i ka ba vaki haverit tem lladikes. Ku bre nanen nji vlla i tij u ba qasi hakaret vahabi qi me i pa po dokshin si muti kur burri po dhin nji vlla i tina isha ba qasi vahabi. e kta kan pas nja dy ara nja me grune e nja me kallamoq e qaj vllavi i lladikes me do pantolla si gaqica e me panla e pa la e dilke tha baba i vet per ēdo dit te ara.
qaj vahabija dilke e tan diten rrike te ara e ato sorrat meno qi asht najfaqr beshereti a naj far strashille e tut sorrat e mos hi me hanger kallamoqin veq pasha besen kur e kan korre ata familja e lladikes krejt koshin plt mush e kan. ani kan pas do qershia e bojlia e ato sorrat kur vike vahabia te shpia tu tutshit ato te shkretat e tkshin prej tij si me i ardhe era mut qkule.
E takova mehmetin e Qerkinit nji dit tuj nga e mezi merrke frymė e ti thash po nal bre pak ta pim nji qaj e aj tum shau tum than ik bre dreq se skam vakt po tju fluga une permas tuj than kallxom qa ki qi po ngutesh be kaq shum a.
O skam vakt tha se e kam mjell aren sivjet me grun e kalamoq e po shkoj me marr ni qasi vahabie e me qit nar me nejt e po ja dha ka 100 euro se pasha zotin than skish as dam as sorrė qi po ju afrojke arres me ba dom e ska nevoj than me qit kurrfar strashille a kurrfare beshereti mi tut sorrat se tybe ato qi pe pajshin nji her nji vahabi qaq shum po tutshin qi as me i ra ma anej ma spo guxojshin! Jo po edhe qeni i shabanit spo leh ma prej tute kur e ka pa nji vahabi me mjekerr e ti ecshin morrat teposht e kish pa hanger diqka me ynyrė ai i flliqti e ti kishte met ynyra e terun nė mjeker, ku kku ma tfliqt skish se t a e hande.
O veq ma kan shti pak si ngusht qata milic enverin se pasha besen e ka rreh dje lladiken e i ka than pse bre spo ma bjen qat vllavin tand qi u ba vahabi qetu ku po rri une se kur ta shohin policia qafare hakareti asht tybe treqin tybe prej eres tina safrohen as mue enverin mum shti nburg. qitash edhe qebapat na u kanė nal pak se qata vahabit po hangshin sa po mujshin si me kan thi has e krej pa jav pagujke nji far hoxhe qi ishte si me kan qen arab.
veq edhe pas sa tbohmi tfort se na ka ra firma njiher per njiher e veq long po hami se kena mi nxan qita vahabit e kena me i qit neper ara tkoseves me i tut sorrat e kena me ba tani produkte vendore per me shit jasht.

sportisti007
05.02.2009, 11:39:54
sportisti nese ti e akuzon ti qe koka i keq nga pamja e jashtme
mendoje qe ate nuk je ka e akuzon por je ka e akuzon Allahun sepse Allahu eshte ai qe krijon njerzit...
sportisti nese ai nuk eshtei bukure nga pamja e jashtme mendoje se mbrendesin e ka te mire... e ti ndoshta je i heshum por te tregoje nje shembull shum te mire qe ti me kuptue me lehet... kemi molla dardha portokalla edhe nese ne marrmi nje molle te mire qe eshte ne dukje edhe ate ndami ne dy pjes edhe ne ate molle ne zemren e saje ke me gjet qe e ka zemren e prisht e keshtue mendoje qe ti i heshum dokesh por ne zemre je i prisht nuk vlen asgje ajo... kurse nuk me tregove se qka ke enver sekiraqen edhe ate lladiken ndoshta i njohe ate sepse enverin e njoh edhe ja njoh familjen edhe naserin e njoh edhe ilirin edhe rruqin e njohe.... iliri ka shit cigare bashk me rrahimin kurse rrahimi e ka pas baben borllegji qe ka mbledh berllog :)
keshtue qe dredhanat e braines apo bervenikut i njohe :)

Jo asha zotin hiq skoke nta se po tkallxoj kur jam kan i vogel um thojshin te shpija se tkena gjet te prruga qaty te pozderka demek hani i dilit e kur tu rrita e mora vesh qi kogja si shum ishin pas gaxhumit nana me baben tem per me mujt mum ba mue. edhe ti ke marr do far shemull pa lishje se molla vet emrin e ka moll po merre nji kaq daje midis e shef pastaj punen.
Po po ju kallxoj qa um ka ba vaki para do ditve. erdh bre nanen lladika e um tha hajde po shkojna te xhamija se kom me tkallxue diqka ke mu pak tuj kesh e une i thash jo be se tash tybe treqin tybe ska kpuc thajrit aty po ai mu tek veq me shkue e shkova me to.
kur shkum te xhamija kuku nane kur tum ra nsy ai arijani djali i habibes korrilkes ish nsaf tpar e ti kish pas vesh to tlina tbabes tvet apo tshkurta. Ku bre nanen thash arijani koka ba vahabi vllavi i namanit qi vidhke samujke neper spanje. qysh jena kan tu nejt qaty e tu prrit kur po naj bon nji plak o sa djem tmir qi kokni ju qashtu duhet me kan ai ladika keshke e ja bojke a na tybe sahora bre agjė ta blejna ni salep e pi veq kur tu hi hoxha ku ku qka me pa ish kan me mjekerr si capit qasi si lladeni e do pantolla une kishe tlina asi dane jan tybe e tu ul hogja e ti sillke do tespi kur po i nij do gjemat tuj ba mas shpines teme qyky hogja i ri qi ka ardh asht shum i mirė.

une sdisha qa u ba po ai lladika keshke e um preke me berryl qaq ki bre budall i thash ai u zgerdhijke e po ma ban allahile a spe njeh qit hoxhen vahabi a.
mos ba hajgare pi thom une se tybe pom doket si me kan qeni plak i hasanit tpaqaradve ai lladika kesh e lsho pordha mas kur tja ka nis hoxha bismilahi rrahmani, hej bre nanen mu dok zani i tij si i njofshum ai lladika po ma ban ape njeh qitash po i thom vallahi zani i njofshum mu dok po Enveri asht o budall enver sekiraqa
u ba vahabi e ka leshue mjekkrren e po u man ders njerzve qy bre nanen nime ish ba tamam si ata talibancat e pi thom lladikes he bre nanen qa skujtohet ky qim nane ai une se njofta qi e kam haver e ku me nxan policiA.

ku kur ja nisi ai enveri si vahabi me ju ba ders gjematit me mju than sbon me vjedh e sbon kerkon me vra se haram asht as nuk ban mu ba spijun o kishe po dekmi tu kesh une me lladiken. ai kur na pajke tuj kesh veq qi splaske se sguxojke me na sha nersy gjemastit aty u dojke mu ba kishe pe do zotin. po ma ban lladika a e din ti pse u ba enveri qishtu vahab jo i thash o budall po ma ban po qaj far vahabi sih kan vet kockar e kish ba tregti me hurma e kish hup pare shum si kockar e ja kiish nis masanej me ba kishe falje bash qiashtru si enveri haveri jon.
kur dulem prej gjamis ku tash po falke namaz haveri jon vahan enver sekiraqa udhes te zatetem ingjen nuri e pe vesim ku po shkon ingje kur ajo po na thot tybe ja kam la danet e po ja qoj enverit mi vesh se tash u ba insan e u ba me vahabit e spo len vakt pa fal. he bre nanen njet e pata ba mu ba vahabi veq kur edhe enveri koka ba jo thash ma mir po rri qishtu hajn me farmerka se hajn me dane tshkurta si vahabat. hande.

BODY 2
05.02.2009, 12:43:19
sa rape mi japin ne muaj se edhe une po bahna qasi seni i keq?

sportisti007
05.02.2009, 17:55:54
sa rape mi japin ne muaj se edhe une po bahna qasi seni i keq?

asha zotin mehmeti i qerkinit ka shum qershia e bojlia e na ka than ju bre dreqen me dasht muni me mi gjet do qasi far arabsh qi po dilshin me dane e me sandalle e me mi pru se po dojke me i qit ka fillimi prnaveres nven besharetave me i tut sorrat edhe ka 100 euro ka than jav jep qi po ja qojke mehdia prej gjurmanis e ti haveri jem nash me fitu naj pare vishi do dane e hajde po tqoj te mehmeti veq me kushtqi masanej me na pagu mu edhe lladikes ka do qebapa me hanger se tybe treqin tybe qita vahabit krejt naj hagren se po mledhin njerz e ha kta e paguj serbia e arabia qeshtu tybe kena ni na.po hajt se po shkojna sonte te gjamia ku enveri pi fal akshamin e krejt do kopila i ka mledhe me mjekerr . Ku bre nanen tana kisha menue veq qi haveri jem enver sekiraqa bahet vahab kurr sma kish marr menja. jo po spo thojn hallku badihave qi krejt hajnat edhe kockarat e dilingjit i kan leshue mjekrrat e po veshin dane si po thojn qi rospijat e vejushkat kan ngjit shamija. Ku ku ani edhe qika e hashimit berishve qi punonte ndragodan ne nji far pufi per studentat grek e kish ngjit shamin, qa sba vaki, ja tybe edhe une me lladiken kena me e ngjit shamin e mu ba tevdil e me shkue qaty ku po shkojn qato vahabiket se po bajke puna than krejt grpni demek aj seniha.

BLUE SKY
05.02.2009, 23:53:37
pershendetje juve
...ne vitin 1999 paten shkuar nje grup shqiptaresh (kosovar)"me mjekrra"nga Gjermania ne Shqiperi me moton qe te futn ne radhet e UCK-se (t'a Bosnizojne )Kosoven mirepo ne Tropoje u ndaluan nga ushtaret e UCK-se me arsyetimin e thjeshte se ne jemi aleat me Ameriken e jo me Arabine e nuk i kane pranu ne radhet e veta...pasta jane lajmeruar Policia e Shqiperise (Speciale)...i kane deguar nja dy dite ne pushime ku edhe i kane paguar pushimet dy ditore ne _Burg_ !!!si dhe ua kane hjekur mjekrrat e i kane larguar jashte vendit-pedant-!!!.......

pr.
06.02.2009, 01:49:21
bravos sportist
se boll mir jav poske spjegu qfar profesijoni din vehabit pra veq mej rujt arat me kallamoq :P
ma kan flliq prishtinen qita vehabit breh,
duhet mej injoru kta e mos me kriju shoqni me ta po sa her ti shohum n`rrug veq me kesh me kta qe mej kallzu qe nuk jon t`mire se ardhum ktuh


p.s e pash njana i qart more ,veq mp-ja po na qon ,kumedit e ka vllaun vehabi ose vet osht qasi huhuehueuehue :D:D

Luraaaaa
06.02.2009, 05:05:36
Nese dikush nuk e pelqen mjekrren, ka mundesi ta rruaje ate. Mjekrra eshte dicka shume personale. Per ata qe besojne ne Zot, Ai ka urdheruar qe te pasojme pejgamberet. Te gjithe prej tyre kane pasur mjekerr.

Per ata qe jane ne Islam, eshte hadith, pejgamberi thote (sallallahu alayhi wa salam) qe te shkurtohen mustaqet dhe te leshohen mjekrrat. A mund te me tregoni, me sa guxim e kundershtoni nje veper te pejgamberit Muhammed? Ai nuk ka bere gjera nga koka e tij, ka qene i frymezuar nga Allahu permes engjullit Xhibril.

Nese dikujt nga ju si pelqen mjekrra, le te rruhet deri ne mish, le te prehet.. eshte pune personale e gjithkujt, dhe secili do te pergjigjet per veprat e tij, e edhe per fjalet.

Luraaaaa
06.02.2009, 05:09:19
Nuk eshte dicka e re, na ka paralajmeruar pejgamberi Muhammed se do te vije koha kur njerezit qe mbajne fene, eshte sikur te mbajne nje gace ne dore. Kete po e verejme tash, te mundohesh te mbash fene, konsiderohesh i semure. .. dhe secili prej jush, le te paramendoje sikur te vdese, me cfare fytyre do t'i dale Zotit perpara? Nese duke i share ata qe duken e jashtme e kane si pejgamberi, mendoni se do t'i keni punet mire me Zotin, vetem vazhdoni.. dhe ta shohim se kush e ka mire..

Zoti ka meshire te madhe, Ai fal shume, po edhe e mban premtimin e Tij, se kush e kundershton nje ajet te vetem Kur'anor apo nje hadith te vetem, nuk eshte nga muslimanet. Nese ju e kundershtoni hadithin ku thuhet se duhet pasur mjekerr, a ben ta di se si shpresoni ne faljen e Zotit??

Luraaaaa
06.02.2009, 05:13:37
... se shqiptari me shume e preferon ti eci vajza poshte e larte, e zhveshur, sesa te mbulohet... e mbulesa eshte obligim ne Kur'an, s'eshte deshire e imja, as deshire e jotja, por eshte URDHER I ZOTIT, qe me ka krijuar mua dhe ty, dhe ai e din me mire, se cka eshte mire per ne.. dhe nese ai ka thene BEJE NJE GJE KESHTU, ajo me te vertete eshte gjeja me e mire.. dhe sme mbetet mua e ty, te themi, jo beja keshtu e beja ashtu, se une di me mire.. kush din me mire se Zoti??

Nese nje jehud ose nje indian ka mjekerr, askush se ofendon, pse pikerisht muslimanet? Sepse djalli (shejtani) nuk e do te verteten.. dhe Zoti ka thene te pasojme pejgamberet ne cdo forme.. dhe ata kane pasur mjekerr.. dhe dallojuni nga fytyrat e femrave, dhe mbani mjekrren... KUSH KA GUXIM TA KUNDERSHTOJE FJALEN E ZOTIT?

Luraaaaa
06.02.2009, 05:19:29
MOS E GJYKONI ISLAMIN NE BAZE TE NJEREZVE, pse disa nga ata me mjekrra kane bere nje gabim dhe kane rrahur hoxhen, pse po thoni se te gjitha jane njejte.. mire.. ata cka kane bere seshte ne rregull.. po mos i beni te gjithe njejte..

...e sa per qe paguhen, kjo eshte FORE, edhe GENJESHTER.. !! Kur e kane pyetur nje dijetar ne Arabine Saudite, ka thene: me te vertete spaskam degjuar ndonje here kete.. vetem ne Kosove degjohen keto shpifje.. sikur kur pyetet, a feja a kombi? Vetem ne Kosove njeriu has ne keso tmerre.. e cka nuk degjon njeriu ne Kosove.. se ne jemi shume unik.. per ate dhe i kemi punet kaq mire.... fenomenal !!!...

.. e sa per informacion, ne Ferizaj shume e shume muslimane jane bere protestante, pse keta spo i permend askush?.. e ata kush po i paguan... arabet a??

... nje storje.. nje jehud kishte leshuar mjekrren, dhe ishte shtirur si musliman, dhe i ka genjyer te rinnjte musliman, se duhet te bejne sulme vetevrasese [GJE QE ESHTE E NDALUAR NE KUR'AN] dhe ata te gjoret, 18 vjet.. kane bere sulmet ne Londer, ne 2005 me duket.. e shihni?? Ai nuk ka qene musliman fare... ka genjyer..!!! e nese dikush po paguan... BESOJ qe mund te jene te krishtere, ose jehude.. dhe vetem shqiptaret i kam degjuar duke folur kunder fese se tyre.. Askush nuk e shan fene e vet, vetem shqiptaret !!

Luraaaaa
06.02.2009, 05:23:13
Nese une marr guximin te kundershtoj dicka, do te sillja fakte nga Kur'ani dhe Sunneti,

Nese ju po i shani keta me mjekrra, a ka mundesi te me sillni fakte nga Kur'ani dhe Sunneti, MOS ME SILLNI FAKTE NGA GABIMET E NJEREZVE.. me sillni fakte nga Kur'ani qe nuk duhet pasur mjekerr?????

Nese une them qe JU E KENI GABIM, une ua sjelli hadithin, e edhe ne Kur'an ku ceket shume mire per mjekrren e vellaut te Musaut (alejhi selam).. e pse eshte ajo ne Kur'an?? Per ne.. qe ta shohim..

Andaj ju qe po flisni kot, pa fakte.. ju lutem.. kthehuni prapa.. edhe kerkoni faktet e pastaj ejani dhe debatoni.

Perfundimisht.. kujtoni vdekjen dhe takimin me Zotin, dhe nese e ofendoni dukjen e pejgamberit Muhamed, atehere sukses ne dhenien e llogarise.

Lus Allahun te na beje te sinqerte, e te na beje te shohim te verteten si te vertete, dhe genjeshtren si genjeshter.

Kerkoj falje nese e kam ofenduar dike.

belgjika-m
06.02.2009, 07:31:43
luraaaa desha te them diqka qe ki aqe shum prova ti e facte ne qka u shkru kurani i par na tregon kush qe qen muhameti sa gra ka pas edhe pse ka pas te drejte me u martu me nje vajze 11 vjeqre pse me urdhen te muhametit jan vra e pre gjith ata njerz qe nuk ju kan binde urdherve te ti si lindi feja pse u nda feja zoti ashte per te gjith ata qe jetoj e marrin frym njerz kafshe e te gjitha sendet qe jetoj ne bot e harrova ju me ata pantollat e shkurte si te fermrav se edhe mena nuk jeni ju qelbesira jeni qfare zoti paski shpik ju tash na paska dal edhe nje zot i ri aaa nje dit nuk ka mi nxan hapsira zotat sa po shtohen per dit besoni ne zotin e te gjithve ne ate qe e quj edhe fuqi mbi naturore kloni mir te gjith
ju pershendes luraaaa ti mos ja fut kot nese don me kan qasi mmmmmm i madh shko ne shete arabe kerkush nuk te ndal bile merri me veti edhe ata tjerte

Patrioti
06.02.2009, 12:13:24
MOS E GJYKONI ISLAMIN NE BAZE TE NJEREZVE, pse disa nga ata me mjekrra kane bere nje gabim dhe kane rrahur hoxhen, pse po thoni se te gjitha jane njejte.. mire.. ata cka kane bere seshte ne rregull.. po mos i beni te gjithe njejte..

...e sa per qe paguhen, kjo eshte FORE, edhe GENJESHTER.. !! Kur e kane pyetur nje dijetar ne Arabine Saudite, ka thene: me te vertete spaskam degjuar ndonje here kete.. vetem ne Kosove degjohen keto shpifje.. sikur kur pyetet, a feja a kombi? Vetem ne Kosove njeriu has ne keso tmerre.. e cka nuk degjon njeriu ne Kosove.. se ne jemi shume unik.. per ate dhe i kemi punet kaq mire.... fenomenal !!!...

.. e sa per informacion, ne Ferizaj shume e shume muslimane jane bere protestante, pse keta spo i permend askush?.. e ata kush po i paguan... arabet a??

... nje storje.. nje jehud kishte leshuar mjekrren, dhe ishte shtirur si musliman, dhe i ka genjyer te rinnjte musliman, se duhet te bejne sulme vetevrasese [GJE QE ESHTE E NDALUAR NE KUR'AN] dhe ata te gjoret, 18 vjet.. kane bere sulmet ne Londer, ne 2005 me duket.. e shihni?? Ai nuk ka qene musliman fare... ka genjyer..!!! e nese dikush po paguan... BESOJ qe mund te jene te krishtere, ose jehude.. dhe vetem shqiptaret i kam degjuar duke folur kunder fese se tyre.. Askush nuk e shan fene e vet, vetem shqiptaret !!


Ka kohe te gjate qe nuk frekuentoi neper kete faqe propagandistike, por ja qe rastisa te hyj dhe vertete ka njeriu cfar te lexoi ketu?

Me irritoi shume ky (kjo) Luraaaa me shkrimet e veta, sepse po bie ne kundershtim me vetveten, e me realitetin te cilin po e shofim per cdo dite?

Ne njeren ane na tregon qe nje Jehud i maskuar me mjekerr i paska mashtruar muslimanet e rinj me bere vetvrasje per terrorizem, e qe qenka e ndaluar me Kur'an, e atehere shtrohet pyetja se kush po i mashtron sot ata te rinj apo te vjeter, e besa edhe femra te cilet po bejne vetvrasje ne Irak e ne vende tjera Arabe, ku te njejten gje po e bejne kinse ne emer te All'ahut?

Poashtu e shof se shume e favorizon mjekrren, e dihet fort mire se mjekrra ka qene simbol i ēetnikeve, atehere a munde te thuhet se edhe ata paskan qene te aferm te Pejgamberit (Tybe istikfa!)?

SHTEGTARI10
06.02.2009, 12:27:46
Une dhe shume te tjeret e kemi kretikuar se po i perqane shqipetaret por ai e kishte shume te qarte qe nje dite doti ndodhe Kosoves dhe ai paska ditur diqka per keta vehbistet .

Une ende nuk po e shofe se padorzea1 ka shkruar diq per ket tem edhepse metevertet paska pase te drejte DHE UNE I PARI DOTI KERKOJ FALJE Z.PADORZEA1 Q' EPATA KUNDERSHTUE POR AI PASKA PASUR TE DREJTE SEI PASKA PARE GJERAT MA HERETKLM

sportisti007
06.02.2009, 13:38:49
luraaaa desha te them diqka qe ki aqe shum prova ti e facte ne qka u shkru kurani i par na tregon kush qe qen muhameti sa gra ka pas edhe pse ka pas te drejte me u martu me nje vajze 11 vjeqre pse me urdhen te muhametit jan vra e pre gjith ata njerz qe nuk ju kan binde urdherve te ti si lindi feja pse u nda feja zoti ashte per te gjith ata qe jetoj e marrin frym njerz kafshe e te gjitha sendet qe jetoj ne bot e harrova ju me ata pantollat e shkurte si te fermrav se edhe mena nuk jeni ju qelbesira jeni qfare zoti paski shpik ju tash na paska dal edhe nje zot i ri aaa nje dit nuk ka mi nxan hapsira zotat sa po shtohen per dit besoni ne zotin e te gjithve ne ate qe e quj edhe fuqi mbi naturore kloni mir te gjith
ju pershendes luraaaa ti mos ja fut kot nese don me kan qasi mmmmmm i madh shko ne shete arabe kerkush nuk te ndal bile merri me veti edhe ata tjerte

asha zotin jo hiq nta se ke se Muhameti e ka marr ajshen 9 vjeēe me pall. he bre nanen tish kan sot gjall e me marr ajshen 9 vjeēe e kishin shti nburg si pedofil. Ku be nanen qitash pe di pse enveri haveri jem kqyrke njiher me grabit ni qik 9 vjeqe thojke po kurrgjo sasht se muhameti vet e ka marr nja 9 vjeqe.
ej bre nanen jena kan tuj shkue ne nji dark qi e kishin thirr enverin. ne nji katun se ju pe dini qi ky tash u ba vahabi hogj.
e tuj ec rrugees kur tu nal aj enveri e tu ul me ba shurren si gratė.
e na kesh e kesh kur naj bani na vahabit e bojmi qishen si gratė e mos keshni.
edhe ky enveri kur jav marrke reketin njerzve thojke se edhe muhameti koka kan ni far kockari.

asi plaqkitsi i cili ua paska pas nxan udhen karvanve e i paska pas plaqkit mos mi lan me shkue ne mek e tybe qitash me ba me nie qi najkush po na kesh neve haverat e enverit, e po na thot hajna kena mi vra.
se na kurrgjo spo bajmi diqka qka ska ba muhameti.
a ai far vahabi po thojn u kan fajdegji kockar qi paska dhan pare me fajde si faiku i slivoves qi tan diten nkafe tkoliqve po rrin.
Ku ku ani edhe Qefseri qika e tahirit qi dy vena u martue, e kan lshue burrat ish ba vahabike e ti kish ngjitče shamijen.
ja tybe kur pi shoh ma mirė po thom mu ba naj far qkrrabli neper plehra se vahabi po krejt llomi edhe krejt dilingjit e rospčijat qaty po bajshin bashk e ha.

na qit pun pasha zotin se kena me tnime po me tpame.

edhe ti haveri jem ti PR bol mir e ki qi plot karrabishta me dane u ba prishtina po ata duhet me i lan ne karantin se po u vjen era edhe pa ua pa morrat ka u ecin neper mjekrra po edhe spo lajshin kurrė ata qafira he mozamakqe. ku ku jena qky tuj kesh kur kena nie qi nji vahabi kish than kam mu ba sheit bre nanen atina krejt talibancat ia pallshin po net shon mu ba sheit te veriu i mitrovices. Ku qiku lladika ma dreq ska, ani ish shkue te ura qaty te gjamia e lapit ma nalt e kish ble do fara diellit e kur kapercejshin vahabat ua gjujke e jmjav bajke kuc kuc, qa po ban bre lladik keshtu a: qe valla thojke po i ushqej vahabat e nashta um thirrin me shkue e me jav pall vahabiket. ma dreq se ky lladika ska veq enveri na ka ftof tANVE prej qi u ba tebdil si vahabi veq apo muj me ju kallxue se ku po man ders se ka shpijuna e ata shkojn e ju kallxojn policve veq u pakem tuj kesh kur pe thirrin enverin neper oda e ky po u man ders.

Luraaaaa
06.02.2009, 13:40:58
nuk ja vlen te humbet kohe me njerez injorante..

klm te gjithe..!!

sportisti007
07.02.2009, 13:12:16
Allahu i shkatrrofte ate qe tallen me fen ton edhe me profetin ton Allahu i shklatrroft ate qe tallen me gjithe profetet
kerkoje nga mederatoret te mbyllet kjo forum

asha zotin na bashk kokmi kundra qatyne far shkrablave me emrin Vahabi qi po tallen me fen ton ata qenefa e ha. he zoti faren ua hupt edhe nshpia tyne kurr djep mos u perkund e ha. enveri haveri jem demek u ba hogj vahabi ather qijA nanen qisaj pune qy.ai ata po e ba prej nevoje o jemi pak kur u kan pa ardhe njiher nji polic e ky vesh me dane si vahabi e me mjekerr si qetnik i ri se tybe enveri po thot prej serbis po u vishin paret e ja bajke ky polici. tybe ty po tnjoh dikund e enveri i thojke nashta um ki nie tuj majt ders ngjami e aj pilici ja bajka nashta nashta. ku u qkyjshum tuj kesh. ani kur po shkojn do vahabike te haveri e ky po bahet kishe serioz e ku ku po thot lladika i qkoqi e kush spo merr vesh. veq nashta e heq ma shpejt qato far dane qi pi vesh se tybe prej qi u ba tevdil si ata qent e vahabit mue edhe lladikes kurr spo na bjen naj qebap me hanger edhe me na pa jena tha jena ba si krane veq nashta si gat shum e na kthet haveri qysh u kan perpara has insan.

sportisti007
07.02.2009, 15:05:09
sportisti i kam disa pytje per tye
me tregon qafre don me than vehabi
me trego ku rrin keta me mjkerra e me dane si thue ti
sepse nuk me ka ra rasti me i pa...
armiqet e muslimanve po mundohen me shym driten e Allahut e Allahu ehste tuj e ndez edhe me shum eshte shum intresante qe nga 11.01.2001 feja isalme eshte rrit sa qe edhe jobesimtaret i kan hap syt e veq kqyrin aq shum eshte rrit numri i muslimave Allahut i takon falmnderimi....
pastaje ne kosove feja islame eshte tuje perparue populli e ka kuptue se per qka jan ardhe jan vedisue shum edhe kjo eshte per tu flm Allahu..
per fund sportisti
ti me ate shoket po mundohesh me shym driten e Allahut kurse Allahu ka than une e kam zbrit ket kuran une kam me rujt deri ne diten e madhe (dite gjykimit)
sportisti dil mujsh me ndal djellin ashtue ke me mujt me ndale fen islame nese djellin ja ndal rrezet qe mos te rrok rrezet ne tok athere edhe islamin ke me arrit me ndale :)ev bre


asha zotin qaj far nasrudin vahabi u kan kumargji edhe tregtar i hurmave e ka qen ma i zi se bin ladeni sot e qat vahabin kriminel e kan finansue anglezet kogja motiii e ha. edhe neve kriminelave si mue e lladikes e haverit ton enverit po na pelqen qikjo mu ba si vahabi se po fshehmi e spo na njeh kush e spo laj naten kun nji ven bashk e ha. Jo bo perpara para lufte sa ska pas qi si far qenash vahabi jon kan do far hoxhalalrsh tmir e bajshin kogja mir ders e folshin mir per kombin e prej qi erdhen qkrabllat ja kam qi nanen era tana anet po i vjen e ha ama per bneve apet mir po bahet se edhe po vjedhim edhe po veshim dane e po dalim diten me na pa njerzit. O anne jena myt tuj kesh nji dite kur ish dal ajo mevludja e sahitit se sahiti u dek i shkreti, e tu kapercye lladika me dane ajo pi thotė o lladik a pi merr bre do pantolla qi i ka lan sahiti fini dan tri e me i vesh ingjes se marre me tpa dikush me dane qashtu. Tybe bre kush spo osht kunra fes more mos na lasht zoti pa fe ama tybe ma mir me pas nkojshi naj qen a naj majmun si shimpanza se me pas qasi far vahabish. Ai prej tute as qeni i hasanit ma spo leh se ka marr tremt kur i ka pa ata me dane e me mjekrra tuj u ec morrat teposht e ha.

Luraaaaa
07.02.2009, 18:15:09
sportisti 007, spo di a isha myt tisha kon si ti, garant !!

.. nese dikush e perqesh dikon, Allahu ja qon bash qato (si denim)... ruju mos po bohesh shimpanz.. e tani duhet met qu ne kopsh zoologjik e na merr ne qaf.. s rrihet ne forum pa ty !!

sportisti007
08.02.2009, 12:50:39
sportisti 007, spo di a isha myt tisha kon si ti, garant !!

.. nese dikush e perqesh dikon, Allahu ja qon bash qato (si denim)... ruju mos po bohesh shimpanz.. e tani duhet met qu ne kopsh zoologjik e na merr ne qaf.. s rrihet ne forum pa ty !!

asha zotin mir e ki se prej qi jena ba vahabe jena ba edhe shimpanza edhe orangutana ama na jena ba prej zorit se haveri jon enver sekiraqa na ka shti me zor mu ba e mu jav hup fijen krejt policav e ha. se nji dit ja bajka ingja havė lladikes, more lladik ingjes po ku e le katin e teshave e kpucat qit vizllojshin qi je vesh tash keshtu e je ba si majmun a ingjes. ani bre nanen ky lladika e kish pas marr vesh nji dit e erdh um tha hajde po shkojna deri nprizren se qaj majmadhi i vahabave qi po nejke nmaqedoni kish mi prue do pare edhe po na qitshin qebapa me hanger po une sshkova se um vike marre me hyp nautobus me dane veshun qy. asha zotin per qat kopshtin zologjik mir e ki ti se krejt mahalla kur po na shohin mu e lladikes qi po veshmi me dane ama na prej zorit se na rreh enveri tani mos mu vesh, po naj bajn
qyri kta majmunat qysh jan ba veq tash kena boll majmuna e me hap nprishtin ni kopsht gjologjik qasi me vahabe se po thojn krejt racat e majmunave jan qaty. po na vjen inati boll qi po na thojn qishtu tybe veq nashta ja falin polict haverit ton enver sekiraqes e apet kthehmi e bohmi njerz normal se tybe edhe shurren more kur po jemi perjashta po na duhet me ba si gratė qy. hajt se sot e kan thirr enverin me shkue mi msue fmin ne nji katun per fe, he bre nanen ani enveri kur po ju thot mos boni sene tkqija e kur pe nijmi une me lladiken o tuj kesh pordht spo mujmi mi nal tuj dal per bothe e hande.

Luraaaaa
08.02.2009, 20:33:16
haahahahahahahahahha
o sportist sje normal shummmmmm katunar te koke a
shume mke shti me kesh.. faleminderit se ma ndreqe diten, kaniher po me vyn qesi cirkuza me me disponu

sportisti007
09.02.2009, 15:29:42
haahahahahahahahahha
o sportist sje normal shummmmmm katunar te koke a
shume mke shti me kesh.. faleminderit se ma ndreqe diten, kaniher po me vyn qesi cirkuza me me disponu

asha zotin mir e ki ti e ha se badihava une me lladiken veshmi kata teshav edhe ata firm krejt po me iq nanen kush sna thojke qyre keta gentelmenat po veq naj bajshin he bre nanen e katunarve. ani i kena pas nja 10 hekter mal e nganjiher shkojsha mi pre drutė e ti bisha nprishtin mi shit qaty te hani i dilit e kur tvike lladika kishe mem nimue me i shit po jo tybe svike per qata hiq po veq rrike deri sa ti shes e me shkue tani me hanger bashk qebapa. ku ani kur u bajka bashk nana jeme me nanen e lladikes e ti nijshum tuj than ja tybe qita dy kurrė insana skan mu ba. edhe kur na rrehi enveri nji dit e na shtini mu vesh me zor me dane e mu ba vahaba une edhe lladika tja nisum mu frye pak e tham hajde shkojna te nanat tona e tna shohin neve qysh jena ba e kan me i ra pizhman qi kan than qi kurr insana skena mu ba. e qysh jan kan nji dit nana jeme me nanen e lladikes tuj nejt qaty noborr e kur tjena hi na dy mrena tuj kesh skena dit gjo veq kur ja kan nis me bertit te dyjat e bertit e piskam e madhe ja nisi me shkue e tja nisen me ra shahadet e tuj ba larg qofshin larg qofshin larg shejtana larg shejtana. e tja kemi ba na po mos bertitni se na jena une edhe lladika na jena ba insana qe po falmi si vahaba edhe kena lshue mjekerr edhe kena vesh dane. e tu nalen ato. kur ma ka ba nana jeme, a je ti o bejon fol diqka veq ta nij zanin une i thash nja dy dove na raft shiu nkallamoq e ajo tu qel nfytyr kur na ka ba nana e lladikes a po vini me mue tju qoj te hoxha i barileves me ju shkrue ka ni hajmali se tybe ingjes ju per majmuna ju njofin tanė e tash koni ba edhe hakareta e ti ka ardhe inati lladikes e tja ka ba qe tybe stkam me tprue ma qebapa as koka kola me pi e ha. aj na kishe mu ba tmir demek vahaba e me na than kokan ba insana tash e kemi ba punen edhe ma llug se perpara na thojshin kta kriminelat bisnismena me kravata e tash po naj bajnė majmuna hakareta demek nji ras e re.

Luraaaaa
11.02.2009, 19:19:51
sportist, a pe don 1 qyfte, 2 qyfte, 3 qyfte?

euroballkani
23.02.2009, 21:12:03
Nga Express mė 23.02.2009


Imami i Xhamisė sė Madhe nė Prishtinė, Shefqet Krasniqi, nė njė ligjėratė tė tij, tė mbajtur kohė mė parė, ka bėrė njė deklarim qė mund tė konsiderohet skandaloz, pėr Nėnėn Terezė.

“Ajo e ka vendin midis xhehenemit”.

Ky ėshtė gjykimi i Hoxhės, pėr “fatin” e figurės mė tė njohur shqiptare, i cili ėshtė shpėrndarė nė internet.

Me faktin se ajo ka qenė jo myslimane, sipas Hoxhė Shefqet Krasniqit, e bėjnė atė tė padenjė pėr ta fituar parajsėn.
Nė kėtė incizim, dėgjohet qartė zėri i tij.

Kėto komente, ai i ka bėrė, duke iu pėrgjigjur pyetjes se - ēfarė mendon ai pėr Nėnė Terezėn, e cila gjatė jetės sė saj ka ndihmuar shumė tė varfėr, dhe se ku e ka vendin ajo nė botėn tjetėr?
Pėrgjigja e Imamit qė nė fillim ėshtė e prerė.

“Midis xhehenemi, thellė. Midis xhehenemi e ka vendin, sepse ajo nuk ka besuar Allahun, nuk e ka besuar Pejgamberin, nuk e ka besuar Kuranin... Edhe nėse e ka besuar Allahun, ajo e ka besuar me tė meta, jo tė plotė. Allahu nuk ka tė meta. Tė thuash se Allahu ka djalė, ajo ėshtė e metė. Allahu nuk e pranon atė adhurim”.

Sipas tij, me punėt e mira qė Nėna Terezė i ka bėrė, Allahu e ka shpėrblyer nė kėtė botė, por kėtė nuk do ta bėjė nė atė botėn tjetėr.

“Siē ka thėnė Pejgamberi nė hadith, Allahu nuk i bėnė zullum myslimanit. Kur bėnė punė tė mirė myslimani, Allahu i jep nė kėtė dynja dhe e shpėrblen nė ahiret. I jep nė kėtė dynja, e ruan prej kaderreve, prej tė kėqijave, i jep evladė, fėmijė, ia shton pasurinė dhe tė tjera tė mira nė kėtė dynja myslimanit...” ėshtė shprehur Shefqet Krasniqi.

Hoxha dėgjohet tė thotė se edhe atyre, jo myslimanėve, nėse bėjnė mirė nė kėtė botė, Zoti ua kthen ato tė mira, por vetėm nė kėtė botė, duke mos ua numėruar ato nė atė botėn tjetėr.

“Ndėrsa qafirit thotė a.s s. Allahu ia kthen tė mirėn nė kėtė dynja, nė mėnyrė qė kur tė del para Allahut del duarthatė, dhe s’ka kurgjė. Pra, nė kėtė dynja ia ruan shėndetin, ia shton pasurinė, i jep evladė, i jep qetėsi shpirtėrore, i jep autoritet, pozitė, ėshtė deri diku i lumtur... Tana kėto i ka pasur Tereza. Ka pas derėn ēelė, ku ka dashtė me shku, pa pare nė kėtė dynja, me hėngėr ēfarė ka dashtė, me pi ēfarė tė dojė, burra kėnd tė don me i ndėrru. Pra, ka pas tė mira nė kėtė dynja plotė ajo, autoritet sa tė dush, vetėm se ata e kanė tė ndaluar fenė normalisht, pra ia ka dhėnė Allahu nė kėtė dynja tė gjitha. Dhe kur tė del para Allahut, nė ditėn e kiametit, nuk ka kurrgjė...”.

I kontaktuar tė dielėn nga Express, pėr tė dhėnė mė shumė sqarime lidhur me kėto deklarime, Hoxhė Shefqet Krasniqi ka pohuar se njė ligjėratė tė tillė ka kohė kur e ka mbajtur.
“Janė ligjėrata tė kamotshme”, ka pohuar ai.

Tė dielėn ai ka pėrsėritur se Terezės iu kanė mbyllė dyert e xhenetit. Sepse, ka shpjeguar ai, ėshtė parim i Zotit, kush vdes qė ėshtė mysliman ka shans tė shkojė nė xhenet, e kush nuk ėshtė mysliman, vdes pra jo nė Islam, xhenetin s’mund ta shohė kurrė.

“Kjo ėshtė punė e kryeme, e preme ėshtė ajo. Qysh mendon ti se katolikėt apo tė tjerėt do tė shkojnė nė xhenet, a e ke lexua Kuranin”, ka thėnė ky Imam, tė dielėn, pėr Express.
Ai ka mohuar tė ketė thėnė nė atė ligjėratė se Nėnė Tereza ka mundur tė ndėrroja edhe burra.
“Unė nuk kam thanė ashtu pėr burra. Ku e di unė a ka ndėrru burra a s’ka ndėrru”, ėshtė shprehur ai.

Por, incizimi ėshtė fakt.
Ai mund tė dėgjohet nė youtube.

Studiuesi i veprės sė Nėnė Terezės, Dom Lush Gjergji nga Kisha Katolike e Kosovės, i ka pohuar tė dielėn pėr Express se njė qėndrim i tillė i Imamit ėshtė pėrjashtues dhe qė nuk ka asgjė tė bėjė me parimet njerėzore por as parimet e krishtera.

“Si prift i Kishės Katolike, si intelektual dhe njeri me tri fakultete dhe doktor i shkencave tė psikologjisė shoqėrore, askush nuk ėshtė i dėnuar dhe Zoti ėshtė Ati i tė gjithėve dhe Ai i do tė gjithė njerėzit dhe i ka krijuar jo pėr dėnim”, thotė Lush Gjergji pėr Express.

Sipas tij, qėndrime tė tilla nuk i shėrbejnė as Bashkėsisė Islame, e aq mė pak Kishės Katolike, e cila kurrė nuk ka pasur dhe nuk pėlqen qėndrime tė tilla, sidomos kur bėhet fjalė pėr njė personalitet si Nėnė Tereza, tė cilėn mbarė bota e njeh dhe e do.

“Sa bota e do, kjo ėshtė dėshmuar edhe me varrimin e saj qė ishte njė plebishit botėror, pa dallime kombėtare, fetare, sikurse ishte lumturimi i saj nė 2003, sikurse ėshtė jeta dhe vepra e saj nė tė mirė dhe dobi tė Zotit dhe njerėzimit”, ka thėnė Dom Gjergji.

Ai deklaron se pėr Nėnė Terezėn kurrė s’ka pasur njeri qė nuk e ka merituar mirėsinė, kujdesin, dashurinė dhe shėrbimin.
“Aq mė tepėr kur ajo tek ēdo njėri e ka kėrkuar Zotin dhe Zotin e ka gjetur pėrmes njeriut. Mos tė jemi kundėr vetvetes dhe tė vėrtetės, por tė dimė t’i ēmojmė thesaret”.
Sipas Dom Lush Gjergjit, bota e ka zbuluar atė shumė mė herėt se ne.

“Unė jam munduar qė me 13 vepra ta ndriēoj jetėn dhe veprėn e saj. E pėrmes saj ta ndriēoj traditėn, kulturėn, qytetėrimin, krishterimin tonė 2 mijė vjeēar. Tash tė mos ndahemi e pėrēahemi nė asgjė, sidomos rreth njė personaliteti si Nėnė Tereza kur tėrė bota e quan Nėnė, aq mė tepėr bota shqiptare”, ka deklaruar kleriku katolik, pėr Express.
“Vėllanė tim Imam e ēmoj dhe e nderoj, i pranoj qėndrimet qė mund t’i ketė, por mendoj se ato qėndrime nuk vlejnė sidomos pėr Nėnė Terezėn”, ka shtuar Dom Lush Gjergji.

Zyrtarisht tė gjitha xhamitė e Kosovės, janė nėn juridiksionin e Bashkėsisė Islame tė Kosovės (BIK) si institucioni mė i lartė fetar islam nė vend.
BIK-u e ka njė program vjetor tė cilin ia shpėrndan imamėve tė xhamive se ēfarė duhet tė flasin ata gjatė lutjeve tė sė premteve (xhumave).
Nga videoja nuk kuptohet qartė nėse kėto deklarime Hoxhė Shefqeti i ka thėnė nė xhaminė e Madhe nė Prishtinė, imam i sė cilės ėshtė, apo si mysafir nė ndonjė medium elektronik.
Por, si i punėsuar nė kuadėr tė BIK-ut, ky institucion do tė duhej tė dinte se ēfarė flet para masės njė nėpunės i vet.

Megjithėkėtė, edhe kėsaj radhe, zyrtarėt e BIK-ut hezitojnė tė thonė diēka konkrete nė lidhje me kėtė rast, duke u arsyetuar se nuk kanė informacione.
“Nuk kam njė informatė tė tillė, nuk mund tė deklaroj lidhur me rastin konkret. Ato janė deklarata tė tij dhe ai ėshtė i lirė nė deklarata e tij, nuk mund t’i imponojmė atij asgjė”, ka thėnė tė dielėn pėr Express, Ahmet Sadriu, njėri nga zyrtarėt e lartė tė BIK-ut.

Pėr kėtė gjė, ai ia hedh fajin Kėshillit tė Bashkėsisė Islame nė Prishtinė, sipas tė cilit, nė rast se i punėsuari ėshtė nė kuadėr tė kėtij kėshilli, ėshtė ai organ qė duhet tė merret me kėtė ēėshtje.
“Hoxhallarėt i kanė ligjėratat veta qė i zgjedhin, dhe varet prej rastit qė nėse ėshtė nėpunės i Kėshillit tė Prishtinės, njėherė kalon nė Prishtinė, mandej nė instanca mė tė larta, mirėpo ne nuk kemi asnjė informatė”.

gjithesia
24.02.2009, 12:05:44
nuk e di kush jau vuri kete titull vellazerve musliman , VEHABI ????


SELEFI ( pjestar te kohes sa ishte gjalle Muhamedi as , ) do u shkonte me per shtati ........


duheni te keni turp kur ēdo gje mendoni se blihet me te holla . Gjerat me te mira ne jete jan GRATIS vetem duhen te kultivohen .


Allahu ju udhezoft ,


gjithesia

euroballkani
24.02.2009, 19:55:11
rtk-livehttp://www.rtklive.com/img/cnt/news/myftiu_ternava_urimi-170X13.gif Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, nė mbledhjen e mbajtur mė 23. 02. 2009, tė kryesuar nga Myftiu mr. Naim Tėrnava, ka shqyrtuar edhe kualifikimet e dr. Shefqet Krasniqit pėr humanisten tonė, Nėnėn Terezė. Me kėtė rast, Kryesia e BI-sė distancohet publikisht nga kualifikimet e imam Krasniqit, pėr ē’gjė edhe ėshtė thirrur nė pėrgjegjėsi, thuhet nė njė prononcim tė Kryesisė sė BI Kosovės. Kryesia e BI-sė kupton interpretimin doktrinarė tė teologėve tė feve tė ndryshme, mirėpo ajo kėrkon qė tė ruajn etiken dhe t’iu pėrmbahen parimeve hyjnore nė ligjėrimet e tyre duke u angazhuar pėr paqė, tolerancė e dashuri e jo pėr urrejtje e ofendime, si dhe tė respektohen njerėzit dhe objektet e kultit, pavarėsisht pėrkatėsisė sė tyre fetare.

Ne si popull jemi tė njohur pėr kultivimin e tolerancės e mirėkuptimit ndėrfetarė, vlerė kjo qė ėshtė leva mė pozitive e populli tonė.

Kualifikimet e imamit Krasniqi, ne i konsiderojmė si rast tė izoluar dhe kėrkojmė nga tė gjithė qė tė mos i fryjnė kėtij rasti qė nuk i bėnė nder askujt.

Pėr mė tepėr, parimet islame ēmojnė lartė punėn, angazhimin, sakrificėn, solidaritetin, humanitetin dhe kontributin e tė gjithė atyre qė pėrpiqen pėr tė mirėn e pėrgjithshme tė njerėzimit, pa dallim feje, kombėsie, race e gjuhe.

Mėsimet islame madje, nė veēanti urdhėrojnė pėr respektimin e prijėsve dhe shėrbyesve fetarė, tė cilės feje qofshin ata.

Kryesia e BI-sė ēmon lartė kontributin e humanistes shqiptare Nėna Terezė, aq mė tepėr, kur ajo ka njė reputacion ndėrkombėtar tė cilin e ka arritur nė saje tė humanitetit dhe vlerave fetare tė nxjerra nga Librat e shenjtė.

Angazhimi dhe sakrifica e Gonxhe Bojaxhiut duhet tė ēmohet nga tė gjithė, dhe, jo tė fyhet nderi e dinjiteti i saj.

Nėse me Gonxhe Bojaxhiun na dallon feja, ėshtė pėrkatėsia jonė e pėrbashkėt kombėtare ajo qė na bashkon dhe na bėnė qė ne tė respektojmė dhe ta mbrojmė personalitetin dhe veprėn e saj, thuhet nė kumtesėn pėr opinion tė lėshuar sot nga Shėrbimi pėr informim i Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės.

gjithesia
24.02.2009, 20:43:59
rtk-livehttp://www.rtklive.com/img/cnt/news/myftiu_ternava_urimi-170X13.gif Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės, nė mbledhjen e mbajtur mė 23. 02. 2009, tė kryesuar nga Myftiu mr. Naim Tėrnava, ka shqyrtuar edhe kualifikimet e dr. Shefqet Krasniqit pėr humanisten tonė, Nėnėn Terezė. Me kėtė rast, Kryesia e BI-sė distancohet publikisht nga kualifikimet e imam Krasniqit, pėr ē’gjė edhe ėshtė thirrur nė pėrgjegjėsi, thuhet nė njė prononcim tė Kryesisė sė BI Kosovės. Kryesia e BI-sė kupton interpretimin doktrinarė tė teologėve tė feve tė ndryshme, mirėpo ajo kėrkon qė tė ruajn etiken dhe t’iu pėrmbahen parimeve hyjnore nė ligjėrimet e tyre duke u angazhuar pėr paqė, tolerancė e dashuri e jo pėr urrejtje e ofendime, si dhe tė respektohen njerėzit dhe objektet e kultit, pavarėsisht pėrkatėsisė sė tyre fetare.

Ne si popull jemi tė njohur pėr kultivimin e tolerancės e mirėkuptimit ndėrfetarė, vlerė kjo qė ėshtė leva mė pozitive e populli tonė.

Kualifikimet e imamit Krasniqi, ne i konsiderojmė si rast tė izoluar dhe kėrkojmė nga tė gjithė qė tė mos i fryjnė kėtij rasti qė nuk i bėnė nder askujt.

Pėr mė tepėr, parimet islame ēmojnė lartė punėn, angazhimin, sakrificėn, solidaritetin, humanitetin dhe kontributin e tė gjithė atyre qė pėrpiqen pėr tė mirėn e pėrgjithshme tė njerėzimit, pa dallim feje, kombėsie, race e gjuhe.

Mėsimet islame madje, nė veēanti urdhėrojnė pėr respektimin e prijėsve dhe shėrbyesve fetarė, tė cilės feje qofshin ata.

Kryesia e BI-sė ēmon lartė kontributin e humanistes shqiptare Nėna Terezė, aq mė tepėr, kur ajo ka njė reputacion ndėrkombėtar tė cilin e ka arritur nė saje tė humanitetit dhe vlerave fetare tė nxjerra nga Librat e shenjtė.

Angazhimi dhe sakrifica e Gonxhe Bojaxhiut duhet tė ēmohet nga tė gjithė, dhe, jo tė fyhet nderi e dinjiteti i saj.

Nėse me Gonxhe Bojaxhiun na dallon feja, ėshtė pėrkatėsia jonė e pėrbashkėt kombėtare ajo qė na bashkon dhe na bėnė qė ne tė respektojmė dhe ta mbrojmė personalitetin dhe veprėn e saj, thuhet nė kumtesėn pėr opinion tė lėshuar sot nga Shėrbimi pėr informim i Kryesisė sė Bashkėsisė Islame tė Kosovės.

----------------------------------------------


aj aj aj , ja paskan ndalu hyrjen ne xhenet dr Shefqet Krasniqit bik -u ....


le tI shiten ATA perendimit , se Shefqet Krasniqi jo me emer te Allahut kurr se ja ka shit shpirtin ky Allahut , Allahu e rujt e e shperbleft , amin......


nc nc nc ...

euroballkani
24.02.2009, 21:15:26
----------------------------------------------


aj aj aj , ja paskan ndalu hyrjen ne xhenet dr Shefqet Krasniqit bik -u ....


le tI shiten ATA perendimit , se Shefqet Krasniqi jo me emer te Allahut kurr se ja ka shit shpirtin ky Allahut , Allahu e rujt e e shperbleft , amin......


nc nc nc ...


Jo z Hyrjen ne xhenet etj etj
Po Besimi Islam ne Kosove po shkon kah ndarja, do vije dita qe shume shpejt do ndahen Gjamit dhe xhemati, ne njeren ane Shqiptaret me besim islam tradicional dhe ne anen tjete Pantoll shkurtet( mjekrrat. mendje shkurtet, vehabistet)
Ku eshte realitet qe do ndodhe , kur dihet se bashkesija islame nuk ka forcen qe te ndaloi besimin , apo varijantin e ri sepse edhe shteti siguron vende per gjitha besimet apo varijantet e reja ather do ndahen Gjamit dhe xhemati dhe vetem ather merre funde edhe spekulimet se me shum ka pantollshkurter se muliman tradicional.
Kushtetuta e re e kosoves ju jep hapsire gjitha beismeve por edhe Homoseksualeve dhe ne ket raste perfitoin Homoseksualet, Pantollshkurtet, dhe Protestante apo edhe besim tjera qe kan interes te shtrihen andeji.
Por mos harroni se ju disa perqafoni nje rryme tjetere islame dhe nje dite do te pendoheni , por disa nga ju qe sollen kete tip tek ne do futen ne histori dhe do arrin qellimet e tyre karrjeriste.
Sistemi i ri Shtetrore ofron gjitheqka, pra perfitoni edhe ju nga kjo, nese mundet te quhet perfitim.

gjithesia
24.02.2009, 21:29:37
Jo z Hyrjen ne xhenet etj etj
Po Besimi Islam ne Kosove po shkon kah ndarja, do vije dita qe shume shpejt do ndahen Gjamit dhe xhemati, ne njeren ane Shqiptaret me besim islam tradicional dhe ne anen tjete Pantoll shkurtet( mjekrrat. mendje shkurtet, vehabistet)
Ku eshte realitet qe do ndodhe , kur dihet se bashkesija islame nuk ka forcen qe te ndaloi besimin , apo varijantin e ri sepse edhe shteti siguron vende per gjitha besimet apo varijantet e reja ather do ndahen Gjamit dhe xhemati dhe vetem ather merre funde edhe spekulimet se me shum ka pantollshkurter se muliman tradicional.
Kushtetuta e re e kosoves ju jep hapsire gjitha beismeve por edhe Homoseksualeve dhe ne ket raste perfitoin Homoseksualet, Pantollshkurtet, dhe Protestante apo edhe besim tjera qe kan interes te shtrihen andeji.
Por mos harroni se ju disa perqafoni nje rryme tjetere islame dhe nje dite do te pendoheni , por disa nga ju qe sollen kete tip tek ne do futen ne histori dhe do arrin qellimet e tyre karrjeriste.
Sistemi i ri Shtetrore ofron gjitheqka, pra perfitoni edhe ju nga kjo, nese mundet te quhet perfitim.

------------------------------------------------------------

po ia leme kohes z,


KOHA eshte faktor me rendesi ......


do shohesh ti dhe do shoh edhe une me emer te Allahut


nuk eshte ky problem nacional , ky eshte tani problem internacional , e tere bota eshte ngritur ne kembe kunder ISLAMIT TE PASTER dhe keshillave te tij fisnike


por nuk po u ka enda miresit keqadashesve dhe "nevojtareve te kenaqesive " te kesaj bote

perderisa ne kerkojme me teper kenaqesit e botes tjeter ngase keto ketu jan te shkurta dhe kalimtare


ju pershendet ,


gjithesia

euroballkani
25.02.2009, 14:18:17
Nga Jeton Musliu & Dafina Myrtaj mė 25.02.2009


Njė ditė pasi reagimit tė Bashkėsia Islame dhe distancimit tė saj nga deklarimet e imam Shefqet Krasniqit nė lidhje me cilėsimet e tij pėr Nėnėn Terezė, sot ka reaguar edhe Ipeshkvia e Kosovės.

“Ne, nuk na brengos shumė konstatimi i Zotėrisė nė fjalė, por guximi i tij i paskrupullt qė tė fyej figurėn mė tė ndritur tė Kombit tonė - tė Lumturėn Nėnė Terezėn. Ipeshkvia e Kosovės, e prekur thellėsisht me deklarimet e pabaza dhe qėllim kėqija tė imamit Krasniqi, ngre zėrin e vet duke i dėnuar ashpėr ato dhe, deklarimet e ēdokujt, qė tenton tė mbjell urrejtje, ndasi dhe pėrēarje mes vėllezėrve”, thuhet nė reagimin e Ipeshkvisė sė Kosovės.

Sipas Ipeshkvisė qėndrimi e Krasniqi pėr tė Lumturėn Nėnė Tereza, qė pėr mbarė botėn njihet si Simbol i Bamirėsisė, e pėr tė tjerėt Motėr Nderi e lartėsuar nga Kisha nė nivelin e Shenjtėreshės, fyejnė rėndė personalitetin e saj.

“Tė gjithė ne i dimė parimet dhe mėsimet e besimeve qė kanė pėr synim tė na kthejnė tek jeta me Zotin nė lumturinė e pėrjetshme. Prandaj, bindjet personale apo tė njė bashkėsie fetare, si dhe dallimet qė i karakterizojnė ato, nuk duhet tė jenė elemente fyerjeje ndaj tjetrit, por fakte qė kontribuojnė nė kultivimin e vlerės shpirtėrore tė njė shoqėrie”, thuhet mė tej nė komunikatė tė lėshuar nga sekretari i Ipeshkvisė sė Kosovės, Don Agim Qerkini.

Kjo bashkėsi fetare fton tė gjithė ata qė janė ndier tė fyer, tė lėnduar dhe tė pėrbuzur me deklarimet e imamit, qė mos tė bien pre e sfidave qėllim keqe dhe negative, por me zėrin e arsyes dhe me fenė nė parime ungjillore, tė jenė zemėr butė dhe tė luten edhe pėr ata qė i fyejnė.

LAJMĖROHET MYFTIU

Mė nė fund, nė lidhje me deklarimet e Hoxhė Shefqet Krasniqit, se Nėnė Tereza e ka vendin nė ferr, reagon edhe Bashkėsia Islame e Kosovės (BIK).

Tė njėjtėn ditė pasi Express ka publikuar deklarimin e imamit tė Xhamisė sė Madhe nė Prishtinė (e hėnė), kryesia e BIK-ut ka mbajtur mbledhje tė kryesuar nga vetė myftiu i Kosovės, Naim Tėrnava.

Me titullin “Angazhimi dhe sakrifica e Gonxhe Bojaxhiut duhet tė ēmohet nga tė gjithė”, tė martėn pasdite BIK-u ka lėshuar kėtė komunikatė pėr media, sipas sė cilės ata kanė shqyrtuar kualifikimet qė Hoxhė Shefqet Krasniqi i ka bėrė pėr humanisten shqiptare, Nėnė Terezėn.

“Me kėtė rast, Kryesia e BIK-ut distancohet publikisht nga kualifikimet e imam Krasniqit, pėr ē’gjė edhe ėshtė thirrur nė pėrgjegjėsi”, thuhet nė fillim tė kėsaj komunikate, por pa sqaruar se pėr ēfarė pėrgjegjėsie bėhet fjalė.

Sipas kryesisė sė BIK-ut, ata e kuptojnė interpretimin doktrinar tė teologėve tė feve tė ndryshme, mirėpo kėrkojnė tė ruajnė etiken dhe t’u pėrmbahen parimeve hyjnore nė ligjėrimet e tyre, duke u angazhuar pėr paqe, tolerancė, dashuri e jo pėr urrejtje e ofendime. “...Si dhe tė respektohen njerėzit dhe objektet e kultit, pavarėsisht pėrkatėsisė sė tyre fetare”, vazhdon mė tej kjo komunikatė e cila nuk precizon nėse BIK-u do tė marrė ndonjė masė ndaj nėpunėsit tė vet.

“Ne si popull jemi tė njohur pėr kultivimin e tolerancės e mirėkuptimit ndėrfetar, vlerė kjo qė ėshtė leva mė pozitive e populli tonė. Kualifikimet e imamit Krasniqi ne i konsiderojmė si rast tė izoluar dhe kėrkojmė nga tė gjithė qė tė mos i fryjnė kėtij rasti qė nuk i bėn nder askujt”, vazhdon mė tej deklarimi zyrtar i BIK-ut.

Pėr mė tepėr, sipas tyre, parimet islame ēmojnė lartė punėn, angazhimin, sakrificėn, solidaritetin, humanitetin dhe kontributin e tė gjithė atyre qė pėrpiqen pėr tė mirėn e pėrgjithshme tė njerėzimit, pa dallim feje, kombėsie, race e gjuhe. “Mėsimet islame, madje, nė veēanti urdhėrojnė pėr respektimin e prijėsve dhe shėrbyesve fetarė, tė cilės feje qofshin ata”, thuhet nė komunikatėn e lėshuar nga BIK-u.

Ata sqarojnė se kryesia e BIK-ut ēmon lart kontributin e humanistes shqiptare Nėna Terezė, aq mė tepėr kur, sipas tyre, ajo ka njė reputacion ndėrkombėtar, tė cilin e ka arritur nė saje tė humanitetit dhe vlerave fetare tė nxjerra nga librat e shenjtė.

“Angazhimi dhe sakrifica e Gonxhe Bojaxhiut duhet tė ēmohet nga tė gjithė dhe jo tė fyhet nderi e dinjiteti i saj”, vazhdohet mė tej nė reagimin e parė dhe mė tė ashpėr tė BIK-ut tė dhėnė ndonjėherė.

“Nėse me Gonxhe Bojaxhiun na dallon feja, ėshtė pėrkatėsia jonė e pėrbashkėt kombėtare ajo qė na bashkon dhe na bėn qė ne tė respektojmė dhe ta mbrojmė personalitetin dhe veprėn e saj”, thuhet nė fund tė kėtij qėndrimi zyrtar tė BIK-ut.

Por, derisa BIK-ut i janė dashur dy ditė pėr tė pėrgatitur njė qėndrim zyrtar nė lidhje me kėtė ēėshtje, reagimet nga opinioni pėr deklarimet e Hoxhė Shefqet Krasniqit kanė qenė shumė tė mėdha, pėrfshirė edhe nga vetė hoxhallarėt.

“Kush shkon nė xhenet apo xhehenem, kėtė e di vetėm Zoti. Nuk ėshtė punė e jona kjo. Unė nuk e kam atė gajle se ku shkon Nėnė Tereza, ku shkon Naim Tėrrnava apo ku shkon ai tjetri. Kjo ėshtė punė e Zotit”, thotė mulla Osman Musliu pėr Express.

Mulla Osmani ėshtė zyrtari i BIK-ut, i cili javė mė parė ėshtė grushtuar nė njėrėn nga xhamitė e Drenasit nga persona qė ai i konsideron tė sektit islam Waheebi.

“Ai hoxhė (Shefqet Krasniqi) po pėrzihet nė shumė sende. Ėshtė gabim me u marrė me gjėra tė tilla sepse nuk na sjellin kurrfarė dobie”, shprehet mulla Osmani i cili ėshtė zyrtar i lartė i BIK-ut nė Drenas.

Mulla Osmani sqaron se nė aspektin kombėtar, Nėnė Terezėn e konsideron si njėri me vlera dhe si dikush sė cilės i kanė parė dobinė tė gjithė shqiptarėt. “Por, nėse Nėnė Terezėn kisha mendon ta vendosė vetėm nė aspektin e saj (kishės), atėherė ajo nuk ka shumė vlerė”, thotė mulla Osmani.

Pėr kėtė arsye, hoxha nga Drenasi si shembull tė thjeshtė merr Skėnderbeun dhe Adem Jasharin, dy heronj tė mėdhenj shqiptarė. “Unė e dua Skėnderbeun si hero kombėtar, e jo si njeri tė kishės. Ashtu ėshtė edhe Adem Jashari. Ai ka vdekur pėr Kosovėn e nuk ka vdekur as pėr kishė e as pėr xhami”, shprehet mulla Osmani.

Ai sqaron se krejt ēfarė di pėr njerėz tė kėtij rangu ėshtė se heronjtė tanė kanė luftuar pėr komb, prandaj pėr kėtė arsye edhe e kanė respektin e tė gjithėve shqiptarėve.

“Ēka ka fol ai (Shefqet Krasniqi), ashtu edhe mendon, bile edhe mė keq. BIK-u nuk e di ēfarė po bėn. Hoxhallarėt janė bėrė sikur me qenė mbret, ēka duan bėjnė”, thotė mulla Osmani, duke drejtuar gishtin e pėrgjegjėsisė te kryetari i BIK-ut, Naim Tėrnava.

“Naim Tėrrnava ka faj se ai hoxhė ėshtė punėtor i tij. Ai duhet tė deklarojė nė mėnyrė publike e tė thotė se ne nuk jemi prapa kėtij njeriu dhe kaq, u krye puna”, pėrfundon mulla Osman Musliu.

Mė nė fund, kėsaj here BIK-u reagoi edhe pse gazeta ka bėrė pėrpjekje qė pėr dy ditė radhazi tė marrė njė qėndrim tė tyre zyrtar.

Kjo pėr faktin se Hoxhė Shefqet Krasniqi ėshtė imam nė Xhaminė e Madhe nė Prishtinė, e cila juridikisht ėshtė nėn kontrollin e BIK-ut.

Sipas rregullave, drejtuesi i kėsaj xhamie, ashtu si edhe tė tjerėt nė tėrė vendin, do tė duhej tė jepnin llogari kėtij institucioni pėr gjithēka qė ndodh.

Ky ėshtė i vetmi institucion qė mund tė kėrkojė sqarime pasi nė kėtė mes shteti duket tė jetė i pafuqishėm pėr tė ndėrhyrė, madje jo vetėm nė kėtė rast, por edhe nė ēėshtje tė tjera tė ngjashme qė kanė tė bėjnė me ruajtjen e tolerancės fetare.

Kushtetuta e Republikės sė Kosovės vendin tonė e pėrcakton si shtet sekular, pra qė pėrbėhet prej shumė besimeve, por qė asnjėri prej tyre nuk ėshtė zyrtar.

Kėshtu sė paku thonė zyrtarė tė lartė tė vendit, tė cilėt pavarėsisht posteve tė larta qė mbajnė, preferojnė tė flasin me pėrgjegjėsi individuale.

“Ajo qė ka thėnė ai njeri lidhur me Nėnė Terezėn ėshtė njė turp kombėtar. Ashtu mund tė flasė vetėm njė fanatik i verbėr, qė ka humb edhe arsyen minimale tė shėndoshė”, thotė Blerim Latifi, kėshilltar politik i kryeministrit tė vendit, Hashim Thaēi.

Duke dhėnė mendimin personal, Latifi thotė se njė person duhet tė jetė moralisht dhe mentalisht jo nė rregull qė tė bėjė vlerėsime tė tilla fyese pėr figurėn e Nėnė Terezės, e cila, sipas tij, ėshtė sinonim i humanizmit dhe solidaritetit njerėzor.

“Ėshtė imoralitet. Po tė ishte nė dorėn time do t’ia ndaloja kėtij njeriu me dalė mė fol para njerėzve, sepse nuk duhet tė tolerohet dikush qė nxit urrejtje”, shprehet kėshilltari i kryeministrit.

Sipas tij, deklarime tė tilla nuk dallojnė asgjė nga fanatikėt talibanė tė Tora Borės nė Afganistan.

“Fyerjet e tij pėr Nėnė Terezėn janė tė njėjta me veprimet e bombardimet e statujave tė Budės nė Afganistan nga talibanėt dikur. Ėshtė e vėrtetė se demokracia kėrkon tolerancė, por edhe toleranca ka kufij. Kufijtė janė se nuk mund tė tolerohet jotoleranca. Nuk mund tė tolerohen fanatikėt e ēmendur qė keqpėrdorin liritė liberale pėr tė nxitur urrejtje”, thotė Blerim Latifi.

Nė kėtė rast, tė gjithė pajtohen se toleranca ndėrfetare pėr Kosovėn ėshtė jetike. Kjo sepse vendi ynė pėrbėhet nga njė popullatė e cila nė shumicė i takon besimit islam.

Megjithėkėtė, nė kėtė vend jetojnė edhe qytetarė tė krishterė qė i takojnė besimit katolik, protestant dhe ortodoks.

Pėr kėtė arsye, kėshilltari i kryeministrit mendon se toleranca fetare ėshtė njė nga vlerat themelore tė trashėgimisė kulturore shqiptare.

“Falė kėsaj tolerance, asnjėherė nė historinė tonė nuk ka pasur konflikte me motive religjioze. Sot kjo tolerancė ndjehet e kėrcėnuar nga element fanatik e integralist si rasti konkret, por unė jam i bindur se kėta elemente nuk kanė asnjė tė ardhme nė shoqėrinė tonė”, thotė Latifi.

Sipas tij, karakteri sekular dhe perėndimor i shoqėrisė sonė ėshtė i pacenueshėm. Por, duket se kjo ka filluar tė mbetet vetėm njė frazė boshe.

Vetėm brenda dy muajve tė fundit kanė ndodhur tri rrahje tė zyrtarėve tė ndryshėm tė BIK-ut. Rasti i fundit ėshtė ai i Ejup Krasniqit, bibliotekistit tė Fakultetit tė Studimeve Islame nė Prishtinė.

Megjithėkėtė, Blerim Latifi thotė se Bashkėsia Islame e Kosovės tradicionalisht ka kultivuar njė islamizėm tolerant, njė islamizėm qė ka gjetur gjuhėn e bashkėjetesės mė religjionet tjera.

“Ky model ėshtė i ngjashėm me atė qė sot quhet islamizėm evropian, ku vlerat fetare bashkėjetojnė me parimet e demokracisė liberale. I mbetet asaj qė tė pėrkujdeset pėr parimet e traditės sė saj, qė cenohen herė pas here nga individė tė caktuar”, thotė Latifi, kėshilltar politik i kryeministrit tė Kosovės.


Ēka ka deklaruar Shefqet Krasniqi:
“Ajo e ka vendin midis xhehenemit, thellė. Midis xhehenemi e ka vendin, sepse ajo nuk ka besuar Allahun, nuk e ka besuar Pejgamberin, nuk e ka besuar Kuranin... Edhe nėse e ka besuar Allahun, ajo e ka besuar me tė meta, jo tė plotė. Allahu nuk ka tė meta. Tė thuash se Allahu ka djalė, ajo ėshtė e metė. Allahu nuk e pranon atė adhurim. Siē ka thėnė Pejgamberi nė hadith, Allahu nuk i bėn zullum myslimanit. Kur bėn punė tė mirė myslimani, Allahu i jep nė kėtė dynja dhe e shpėrblen nė ahiret. I jep nė kėtė dynja, e ruan prej kaderreve, prej tė kėqijave, i jep evladė, fėmijė, ia shton pasurinė dhe tė tjera tė mira nė kėtė dynja myslimanit.... Ndėrsa qafirit, thotė a.s s., Allahu ia kthen tė mirėn nė kėtė dynja, nė mėnyrė qė kur tė del para Allahut del duarthatė dhe s’ka kurrgjė. Pra, nė kėtė dynja ia ruan shėndetin, ia shton pasurinė, i jep evladė, i jep qetėsi shpirtėrore, i jep autoritet, pozitė, ėshtė deri diku i lumtur... Tana kėto i ka pasur Tereza. Ka pas derėn ēelė, ku ka dashtė me shku pa pare nė kėtė dynja, me hėngėr ēfarė ka dashtė, me pi ēfarė tė dojė, burra kėnd tė don me i ndėrru. Pra, ka pas tė mira nė kėtė dynja plotė ajo, autoritet sa tė dush, vetėm se ata e kanė tė ndaluar fenė normalisht, pra ia ka dhėnė Allahu nė kėtė dynja tė gjitha. Dhe kur tė del para Allahut, nė ditėn e kiametit, nuk ka kurrgjė...”.

gjithesia
25.02.2009, 14:59:17
citat :

“Kush shkon nė xhenet apo xhehenem, kėtė e di vetėm Zoti. Nuk ėshtė punė e jona kjo. Unė nuk e kam atė gajle se ku shkon Nėnė Tereza, ku shkon Naim Tėrrnava apo ku shkon ai tjetri. Kjo ėshtė punė e Zotit”, thotė mulla Osman Musliu pėr Express.

-----------------------------------------


le t 'thot mulla osmani e mulla halimi ēka te done , ēka thote Allahu eshte me rendesi krejt tjerat jan fjal boshe :


te gjithe kush nuk e ka pranuar Allahun per Zot dhe Muhameddin as si profet pa dyshim se eshte per gjehenem ( ferr) , e mulla osmani le te kete frig Allahun e mos te bart pesqind ftyra me vete kur mire e din ku e kan vendin kafirat more edhe 24/24 & 7/7 le te bajn te mira e vepra ku jan me humanet se kote e kan .

dr Shefqeti vetem te verteten e ka then dhe Allahu shperbleft e e rujt , e kta dyftyrashat e kohes se sotit keq i kan punet me suerfuqin boterore e ai eshte ALLAHU AZU WA XHEL ....

gjithesia
25.02.2009, 15:02:15
Ēka ka deklaruar Shefqet Krasniqi:

“Ajo e ka vendin midis xhehenemit, thellė. Midis xhehenemi e ka vendin, sepse ajo nuk ka besuar Allahun, nuk e ka besuar Pejgamberin, nuk e ka besuar Kuranin... Edhe nėse e ka besuar Allahun, ajo e ka besuar me tė meta, jo tė plotė. Allahu nuk ka tė meta. Tė thuash se Allahu ka djalė, ajo ėshtė e metė. Allahu nuk e pranon atė adhurim. Siē ka thėnė Pejgamberi nė hadith, Allahu nuk i bėn zullum myslimanit. Kur bėn punė tė mirė myslimani, Allahu i jep nė kėtė dynja dhe e shpėrblen nė ahiret. I jep nė kėtė dynja, e ruan prej kaderreve, prej tė kėqijave, i jep evladė, fėmijė, ia shton pasurinė dhe tė tjera tė mira nė kėtė dynja myslimanit.... Ndėrsa qafirit, thotė a.s s., Allahu ia kthen tė mirėn nė kėtė dynja, nė mėnyrė qė kur tė del para Allahut del duarthatė dhe s’ka kurrgjė. Pra, nė kėtė dynja ia ruan shėndetin, ia shton pasurinė, i jep evladė, i jep qetėsi shpirtėrore, i jep autoritet, pozitė, ėshtė deri diku i lumtur... Tana kėto i ka pasur Tereza. Ka pas derėn ēelė, ku ka dashtė me shku pa pare nė kėtė dynja, me hėngėr ēfarė ka dashtė, me pi ēfarė tė dojė, burra kėnd tė don me i ndėrru. Pra, ka pas tė mira nė kėtė dynja plotė ajo, autoritet sa tė dush, vetėm se ata e kanė tė ndaluar fenė normalisht, pra ia ka dhėnė Allahu nė kėtė dynja tė gjitha. Dhe kur tė del para Allahut, nė ditėn e kiametit, nuk ka kurrgjė...”.

-----------------------------------------------


sahih ( e vertete ) , asgje nuk ka genjyer dhe mu ashtu eshte


a po doni me rrejt per diēka qe qendron bardh ne zi , a???


jo muslimani qe eshte musliman nuk genjen more edhe thiken ne fyt me pas ....


ps. kur per mixhen e tij qe i ka ndihmuar aq shume Muhamedit (salallahu alejhi we selam s.a.v.s. ) ne ditet me te veshtira dhe ka vdekur pa e pranu islamin ka thene Muhamedi a.s. se eshte per ferr , pse te mos themi per terezen e llojin e saj ....


nga kjo deklarat e dr Shefqet Krasniqit mund te kuptoni ne gjeneral pse mosbesimtaret e kan gjith kete lux ne kete bote e muslimanet jo ...


ne e kem boten tjeter e keta kete bote dhe qaq ...

gjarperi
04.03.2009, 00:13:44
Ju pershendes te gjithve, une nuk munde te flase shume per fene se nuk kame njohuri te mjaftushme, une i perkas fese islame dhe do ta respektoj ate, por njeherit do ta respektoj cdo fe tjeter, sepse njeriu pik se pari nese nuk e respekton fene e vete, ateher si mundet te pritet qe te respekton ndoni fe tjeter, e sipas mendimit time kjo levizje e Vehabistve pik se pari nuk po e respektojn fene e vete dhe profetin Muhamed, ateher mos te quditen dhe befasohen dhe mos te presin fete tjera ndoni respekt prej tyre, une ketu shofe mendime te llojllojshme, prej nje extremiteti ne extremitet tjeter, ku sipas meje kjo eshte shume e damshme pik se pari per popullin Shqipetar e pastaj per secilen fe veqe e veqe, une nuk e shofe zgjidhjen e disave qe jane per denime te ndryshme, sepse cdo denim e ka edhe kunder denimin, dhe kjo te qone ne nje rruge te pa fund te ndrsjellt, por cdo fe apo sekt duhet te kete hapsir per veprim, te garantuar me kushtetut dhe ligj, dhe gjithe ata qe i thejn keto ligje ateher duhet pergjegjurm dhe nuk duhet qe nje religjejon te mundohet te dominoj mbi tjetrin, kurse sa i perket Vehabizmit nese marrim masa represive, ate jo qe do ta ndalim por do ti hapim rrugen e rritjes dhe ngritjes se autoriteti, kurse ne te kunderten ata do te jene humbes, sepse populli shqipetar nuk do te bije ma kurre preh e religjioneve, siqe ra prehe e nje "religjejoni" edhe ma fatekeqe te Komunizmit(edhe pse ne teori ishte deklaruar si jo fetar) por ne praktik ai e perdori fene ne menyr perfide ta ndaje popullin Shqipetar, e sidomos ate te Kosoves( thuhet se kur milladini e propozoj kryetarin e partis komuniste te Shqiperis, nje nder kriterjumet e tija ishte qe ai ti perket fese muslimane, dhe kur dihet kjo se nga kush ishte, ateher eshte e qarte (marifeti) qellimi i tije) kurse ne Kosove ne momentet ma kritike per popullin Shqipetar serbija lunte ne karten e fese, por tani kur jemi nje vend i pavarur(shtet), une mendoj se gjitha keto levizje do te bijne nga dominimi, sepse me zhvillimin ekonomik dhe perspektiven e Kosoves drej Natos dhe Europes keto gjra do te kalojne ne doren e dyte dhe drejt shuarjes se ketyre levizjeve(jo fetare sepse ato ma se pakti kane te bejne me fete) te pa nevojshme per popullin Shqipetar

Grasha_1
04.03.2009, 21:34:24
Nese edhe Nene Tereza (Gongje Boagjiu) nuk shkon ne xhenet, atehere une nuk e di kush ka me shkue ne xhenet.
O musliman sipas juve Zoti qenka vetem i Muslimanve,Islamave edhe Wehabive,a po e shihni more njerez qe e keni gabim!!!
Edhe xheneti qenka vetem per juve i dedikuar!!!

latina_girly
05.03.2009, 06:40:09
FALI o ZOT sepse nuk po dijne ēka po flasin...

Zoti ju bekofte!

gjithesia
05.03.2009, 11:26:08
Nese edhe Nene Tereza (Gongje Boagjiu) nuk shkon ne xhenet, atehere une nuk e di kush ka me shkue ne xhenet.
O musliman sipas juve Zoti qenka vetem i Muslimanve,Islamave edhe Wehabive,a po e shihni more njerez qe e keni gabim!!!
Edhe xheneti qenka vetem per juve i dedikuar!!!


----------------------------------------------------

bismil -lahirr-rrahmanirr-rrahim,

ne MUSLIMANET nuk guxoim te deshirojm , te mendoim , te konkludoim asgje nga mendja e shendosh ( apo e semuar )

-te gjitha keto i ka thene Zoti ( Allahu a.xh.) ne te gjitha librat e TIj fisnike .

andaj kush ka diēka kunder apo nuk pajton me vendimet e Tij , le te ankohet te Ai ose le ti tregon Atij se e ka gabim ( astagfirullah )


ju pershendet ,

gjithesia

Grasha_1
05.03.2009, 12:57:29
E pse ky Mulla Shefqet Krasniqi pra po guxojka me thene se nene Tereza do te shkoj ne Gjehnem.

gjithesia
05.03.2009, 16:08:28
E pse ky Mulla Shefqet Krasniqi pra po guxojka me thene se nene Tereza do te shkoj ne Gjehnem.

-----------------------------------------------

e po ky guxon de, se Allahu thot qashtu , a po kupton .......

Allahu thot se vetem muslimanet do jen per xhenet e krejt tjert per xhehenem ..........


e edhe ajo .......


ps .:D

kogja je ngat me kuptu , inshAllah

Grasha_1
05.03.2009, 20:20:00
-----------------------------------------------

e po ky guxon de, se Allahu thot qashtu , a po kupton .......

Allahu thot se vetem muslimanet do jen per xhenet e krejt tjert per xhehenem ..........


e edhe ajo .......


ps .:D

kogja je ngat me kuptu , inshAllah


Kuku per kta tjeret qi spo besojkan ne fen muslimane,krejt po shkojkan n`gjehnem.

Veq kisha pas qef me e dite, a eshte Got,God,Zoti,edhe Allahu i njejti,apo ndryshon per secilen fe.
Tana besimet i luten dhe i besojne zotit, perveq nje fisi te Indianeve qe i luten dhe i besojne lopes.
Apo ndoshta i kan nda edhe besimet zotrat e tyre,psh.Islami e ka Allahun,Katoliket zotin,Protestant Bog,e keshtu me radh.... po qka me i ba qi katoliket qe jan me Kombesi Shqiptar e quajne Zot,kurse Gjermanet katolik e quajne Got,Amerikanet katolik e quajne God.


Moleri ty te kerkoj falje, por une n uk mund te zbres ne rangun tan, dhe te bisedoj me ty.

gjithesia
06.03.2009, 11:53:25
Kuku per kta tjeret qi spo besojkan ne fen muslimane,krejt po shkojkan n`gjehnem.

Veq kisha pas qef me e dite, a eshte Got,God,Zoti,edhe Allahu i njejti,apo ndryshon per secilen fe.
Tana besimet i luten dhe i besojne zotit, perveq nje fisi te Indianeve qe i luten dhe i besojne lopes.
Apo ndoshta i kan nda edhe besimet zotrat e tyre,psh.Islami e ka Allahun,Katoliket zotin,Protestant Bog,e keshtu me radh.... po qka me i ba qi katoliket qe jan me Kombesi Shqiptar e quajne Zot,kurse Gjermanet katolik e quajne Got,Amerikanet katolik e quajne God.


Moleri ty te kerkoj falje, por une n uk mund te zbres ne rangun tan, dhe te bisedoj me ty.
---------------------------------------------------------------------

pershendetjet e mija grash,

ZOTI ESHTE NJE PER TE GJITH pamvaresisht si e quajm dhe ne qfar gjuhe

prej Ademit as. e deri ne ditet e sotme eshte i njeti KRIJUES .

ka derguar profet te shumet me keshilla e udhezime vazhdimisht : - Nuhi as. , Ibrahimi as. , Musa as. , Isai as. Muhamedi as. e shume e shume profet tjere ndermjet tyre


qe te gjithe kan pasur te njejtin mision :

- udhezimin ne adhurimin e te vetmit Zot pa i bere shoke , partner e ēfardo rivali tjeter
- ndalimi nga te keqiat dhe udhezimi ne te mire ...

MONOTEIZEM e jo POLITEIZEM


pas vdekjes se shumices se profeteve populli i tyre prap kthehshin ne pagani duke i bere prap Zotit shoke

e njeta gje eshte me jahudet , krishteret zjarrputistet e paganet e tjere ...

jahudet thone se UZEJRI eshte bire i zotit ( me eudhubilah)

te krishteret thone ISA (jezusi) eshte bire i zotit ( me eudhubilah)

dhe paganet tjere kan zotra tjere ne ndermjetesim .

Muslimani beson se:

- ZOTI eshte apsolut pa fillim dhe pa mbarim
- nuk eshte i krijuar
- nuk ka femij
-dhe se per TE nuk eshte veshtir te krijoi ēka te done dhe si te don .........

Kur krijoi :

-ADEMIN as.(adam) - e krijoi pa nene dhe pa babe vetem tha " KUN" -fe ja kun ( "behu" -dhe u be )....


-HAWAN (eva) - e krijoi nga Ademi as . prap pa bashkedyzim gjinish ...

-PASARDHESIT e tyre i krijoi nga bashkedyzimi i dy gjinive ....

-Isan as. (JEZUSIN ) - e krijoi vetem nga njera gjini Mejremja as. (MARIA) ,

asnjehere nuk guxoim as te mendoim se Zoti ka djal , grua apo diēka tjeter qe i vie krah Madheris se Tij ......

perderisa i drejtohesh kryqit , njeriut , zjarrit , lopes , majmunt etj etj si " ndermjetesim " tek Zoti kjo me eshte =POLITEIZEM

muslimani ne namaz i drejtohet vetem Allahut ( Zotit , God , .......) gjat lutjeve dhe kjo eshte =MONOTEIZEM

andaj berja shoke Zotit = zjarr xhehenemi pergjithmon

mosberja shoke Zotit = xhehenem pergjithmon ( edhe pse muslimani me mekate do vuaj denim ne xhehenem per ato qe ka bere por fundin e ka ne xhenet pas denimeve )

e kupton pse tani muslimanet jan ne xhenet e tjeret ne xhehenem ...

Zoti gjithmon ka predikuar ISLAMIN

te gjith profetet ishin MUSLIMAN por pas tyre popujt devijuan dhe titulluan veten me titullime te ndryshme

e vetmja fe e pranuar te Zoti prej ADEMIT as. e deri te Muhamedi as eshte ISLAMI .......

me shpres se isha e kjart te pershendet ,


gjithesia

nese jo urdhero e vazhdojm , une kam zell e deshir te skjaroi pa pertes ....

Grasha_1
06.03.2009, 20:17:23
ti ishe e kjart,por nuk po me mbushet mendja kurrsesi qe feja Islame e paska uzurpue Gjenetin (Parajsen), dhe asnje fe tjeter nuk paska shans me shkue n`gjenet,te gjithe po shkojkan ne gjehnem (ne ferr)
Ne te gjithe e kemi te ditur se feja muslimane,eshte feja me e re,dhe kete nuk mundet askush ta mohoj,por disi nuk e di bre,edhe Hoxha i Muslimaneve,edhe krishti i katolikeve, edhe popi i shkijeve edhe te gjithe ata qe e predikojne fen ju thojne besimtareve te vet,se nese e ndiqni rrugen e fes tone do te shkoni ne Parajs,kurse ju tash thoni se ne Parajs po shkojkan vetem muslimanet.
Ruena zot po frigohem se mos po shkojme ne muslimanet nime n`gjehnem nese ju marrim xhenetin te tjereve.
Te padrejten nuk e duron as Zoti.

bluai
06.03.2009, 23:25:23
Un nuk mar vesh fort ne fe dhe nuk i di gjerat .Por nje gje me shtyn te analizoj e kam degjuar nje ligjerat te Hoxh Shefqetit per ardhejn e isajit pra e kam degjuar shum me vemendje ku ben krahasimin mes Kuranit Bibles dhe Tavratit per ardhjen e Isait apo Jezusit .Un mendoj se nese shqyrtohet mir kjo far pike ku dalimi eshte i madh por ne nje gje takohen te trija se Alahu (zoti) e ka krijua Isain apo Jezusin nga fryme e tij .Pra me analizue mir ateher ai qenka edhe bir i zotit siq jema bij te zotit te gjith se aj na ka fal pra na ka krijue .Dalimi tjeter mes artyre librave mun ta shihni vet ne Internet ligejreimin e tij e mos te hy me fel se nuk di teologji dhe skam njohuri per ngjarjet qe shkruhen ne ato libra fetar .Por nje muj te them lirshem pa u frigue se dikush do me denoj ne emer te Allahut apo zotit kurkush ska te drejt te caktoj se kah do te dregoj Alahu apo zoti njeriun ate vetme aj i madherishmi ka te drejt te gjykoj menoj un keshtu qe kurkush ne emer te tij smunet me percaktu se kush e ka vendin ne gjehnem apo ne gjehnet .Keshtu nga ky aspekt zotria Shefqeti ka gabue qe ka deklarue ai .Te gjitha tjerat jan bllamazhe me nxit urejtej nderfetare dhe sejcili ka te drejt te besoj ne ate qka beson dhe te gjith prejgamberet,apostulet apo te dreguarit e zotit jan ne te tri librat qe permenden ne ate ligejrat dhe dalloj vetm nga emri veret se nga cila termologji fetare perdoret andej ska nevoj qe dikend dikush ne emer te Allahut apo perendis ta denoi akend .Tek e fundit te gjith shqiptaret jan nje komb dhe te gjith jemi te nje gjaku pra jemi Arijan ,Ilir etje dhe se feja jon eshte shqiptaria .
Kaq njeher
besoni ne ate qe deshironi te besoni dhe leni te tjeret te besojn ne ate qe deshirojn .
me nderime blua
nje dilatant i paditur i teologjis .

gjithesia
07.03.2009, 10:52:39
hmmmmmmmm ...

ne tere keto shkresa te jujat nje NEJSEEE e madhe ,..


ngase nuk eshte me te thene po me te dhene ......

pershendetje nga,


gjithesia

prishtina-gjer
08.03.2009, 18:55:43
hmmmmmmmm ...

ne tere keto shkresa te jujat nje NEJSEEE e madhe ,..


ngase nuk eshte me te thene po me te dhene ......

pershendetje nga,


gjithesia

Ky perfundim i tregon te gjitha jo vetem per temen por ne pergjithsi kete re-evolucin fetar ne atdheun e shqipetarve te shperndar ne kater pese shtete.

E DREJTA PER TE PASUR TE DREJT eshte hipokrizi e kesaj sekte fanatike dhe jasht normales Konzervative.

Fakte Fakte Fakte vetem me Fakte mund te vijm deri te e verteta kurse kjo scientologia ARABE nuk interesohet per Fakte sepse ato nuk jane ne anen e kesaj sekte.

Eshte shume e leht te pervetsohet e drejta per te pasur te drejt duke u nisur nga parimi vetem teoria ime mund te shfrytezohet per te ardhur te e verteta por cfar te vertete na sjell kjo teori po shihet sidomos ne shkaperderdhjen e vete ketij religjioni.

Kjo puna me Ademin dhe Haven eshte nje presupozim jo vetem i religjionit islam por thuja se universal kurse vlera Faktike eshte zero pse eshte Zero:

e para askush nuk mund te percaktoj as perafersisht kohen se kur u kompletuan keto dy qenje perrallore sepse po te caktohej duhet edhe te spjegohet evoluimi i metutjeshem i ketyre dy individve

E dyta vete perralla e lidhur me keto dy qenje ska asnje te vertete ne vete qe do te mund te argumentohej sepse objektet e lidhur me perrallen jan ne konflikt me te verteten.

e treta menagjimi i kohes nga perpiluesit e kesaj perralle eshte absurd sepse secili religjion thuja se secili niset nga kjo perrall dhe vazhdon menjeher me profetin e tyre gje qe eshte e pamundshme duke u nisur nga te metat biologjike te evoluimit njerezor.

E katerta nese Ademi dhe hava ishin te paret dhe te koncipuar menjeher si njerez ne plotkuptimin e fjales cka jane ateher mbetjet biologjike te qenjeve te gjetura anekend tokes ku ne jetojm me nje kapacitet te trurit mvaresisht nga vjetersia e tyre te zhvilluar e qe nuk perputhet me teorin e perralles se mesiperme.

E pesta perralla mbi Ademin dhe Haven ka elemente ne vete qe paraqesin njefar kominikimi ne mese te ketyre individve dhe zotit sikur ndalimi i ketij apo atij ushqimi apo edhe shume te tjerave kurse dihet qe shqisat qe ne i kemi ne disponim nuk kan aftesin te komunikojn drejtpersedrejti me absoluten , ne cfar menyre komunikuan ku e kishin mesuar keta te dy Latinishten apo Arabishten dhe nga kush, ishte e shkruar apo gojore komunikata mbi ndalesat ne fjal.

Mos ta zgjas kete pune por si facit i kesaj me larte me del mua se askush nuk ka te drejt te pervetesoj te drejten per te pasur te drejt bile as ateher kur vete e drejta e tyre nuk eshte me shume se nje perrall si shume perralla te tjera ne te cilat besojn njerezit gjate procesit te zhvillimit te tyre.

Askush nuk duhet te besoj se ka te drejt deri ne ate moment kur aegumentohet e drejta kurse ne rastin tone e drejta eshte ne anen e absolutes dhe e paprekshme per ne sepse vete absolutja nuk na dha mundesin qe te komunikojm drejtpersedrejti me te prandaj se kush ka apo ska te drejt e din zoti vete dhe do te na gjykoj kur te vie koha pamarr parasysh se cka thote Krasniqi, hoxhonica,imami, prifti etj

Nje Hoxhe e ka per detyr te na tregooj rrugen se si te afrohemi me zotin por nuk i takon atij te na gjykoj se a do te shkojm ne xhenet apo jo sepse nese e ben kete ai vetem tregon se eshte Ahmak dhe asgje tjeter.

Nuk na mbetet tjeter veqse ta perserisim Isan para se ta kryqonin qe e paska bere me larte Latino Girl.... "o zote faljau mekatet se nuk e din cka jan kah bejn" kjo vlen me se shumti per "profetin modern" Krasniqi dhe rikomponuesit e religjionit islam .

Zoti i don te miret......17. Durimtarėt, tė drejtit, tė devotshmit, dorėdhėnit,= Nena Terez

Kalofshi mire

gjithesia
08.03.2009, 19:56:04
Ky perfundim i tregon te gjitha jo vetem per temen por ne pergjithsi kete re-evolucin fetar ne atdheun e shqipetarve te shperndar ne kater pese shtete.

E DREJTA PER TE PASUR TE DREJT eshte hipokrizi e kesaj sekte fanatike dhe jasht normales Konzervative.

Fakte Fakte Fakte vetem me Fakte mund te vijm deri te e verteta kurse kjo scientologia ARABE nuk interesohet per Fakte sepse ato nuk jane ne anen e kesaj sekte.

Eshte shume e leht te pervetsohet e drejta per te pasur te drejt duke u nisur nga parimi vetem teoria ime mund te shfrytezohet per te ardhur te e verteta por cfar te vertete na sjell kjo teori po shihet sidomos ne shkaperderdhjen e vete ketij religjioni.

Kjo puna me Ademin dhe Haven eshte nje presupozim jo vetem i religjionit islam por thuja se universal kurse vlera Faktike eshte zero pse eshte Zero:

e para askush nuk mund te percaktoj as perafersisht kohen se kur u kompletuan keto dy qenje perrallore sepse po te caktohej duhet edhe te spjegohet evoluimi i metutjeshem i ketyre dy individve

E dyta vete perralla e lidhur me keto dy qenje ska asnje te vertete ne vete qe do te mund te argumentohej sepse objektet e lidhur me perrallen jan ne konflikt me te verteten.

e treta menagjimi i kohes nga perpiluesit e kesaj perralle eshte absurd sepse secili religjion thuja se secili niset nga kjo perrall dhe vazhdon menjeher me profetin e tyre gje qe eshte e pamundshme duke u nisur nga te metat biologjike te evoluimit njerezor.

E katerta nese Ademi dhe hava ishin te paret dhe te koncipuar menjeher si njerez ne plotkuptimin e fjales cka jane ateher mbetjet biologjike te qenjeve te gjetura anekend tokes ku ne jetojm me nje kapacitet te trurit mvaresisht nga vjetersia e tyre te zhvilluar e qe nuk perputhet me teorin e perralles se mesiperme.

E pesta perralla mbi Ademin dhe Haven ka elemente ne vete qe paraqesin njefar kominikimi ne mese te ketyre individve dhe zotit sikur ndalimi i ketij apo atij ushqimi apo edhe shume te tjerave kurse dihet qe shqisat qe ne i kemi ne disponim nuk kan aftesin te komunikojn drejtpersedrejti me absoluten , ne cfar menyre komunikuan ku e kishin mesuar keta te dy Latinishten apo Arabishten dhe nga kush, ishte e shkruar apo gojore komunikata mbi ndalesat ne fjal.

Mos ta zgjas kete pune por si facit i kesaj me larte me del mua se askush nuk ka te drejt te pervetesoj te drejten per te pasur te drejt bile as ateher kur vete e drejta e tyre nuk eshte me shume se nje perrall si shume perralla te tjera ne te cilat besojn njerezit gjate procesit te zhvillimit te tyre.

Askush nuk duhet te besoj se ka te drejt deri ne ate moment kur aegumentohet e drejta kurse ne rastin tone e drejta eshte ne anen e absolutes dhe e paprekshme per ne sepse vete absolutja nuk na dha mundesin qe te komunikojm drejtpersedrejti me te prandaj se kush ka apo ska te drejt e din zoti vete dhe do te na gjykoj kur te vie koha pamarr parasysh se cka thote Krasniqi, hoxhonica,imami, prifti etj

Nje Hoxhe e ka per detyr te na tregooj rrugen se si te afrohemi me zotin por nuk i takon atij te na gjykoj se a do te shkojm ne xhenet apo jo sepse nese e ben kete ai vetem tregon se eshte Ahmak dhe asgje tjeter.

Nuk na mbetet tjeter veqse ta perserisim Isan para se ta kryqonin qe e paska bere me larte Latino Girl.... "o zote faljau mekatet se nuk e din cka jan kah bejn" kjo vlen me se shumti per "profetin modern" Krasniqi dhe rikomponuesit e religjionit islam .

Zoti i don te miret......17. Durimtarėt, tė drejtit, tė devotshmit, dorėdhėnit,= Nena Terez

Kalofshi mire

----------------------------------------------------------------

NEJSE.............

Allahu te udhezoft e te beft prej atyre qe besoin ne ato si i quajte "perralla" me eudhubilah ,

astagfirullah ja Rab , kij meshir ngase jan te ceket e injorant , amin......

perhsendetje nga ,

gjithesia

latina_girly
09.03.2009, 11:44:22
----------------------------------------------------------------

NEJSE.............

Allahu te udhezoft e te beft prej atyre qe besoin ne ato si i quajte "perralla" me eudhubilah ,

astagfirullah ja Rab , kij meshir ngase jan te ceket e injorant , amin......

perhsendetje nga ,

gjithesia

pse bre gjithesia nuk po shkrun shqip???

allahu = ZOTI

eudhubilah = ????
astagfirullah ja Rab = ??????
amin = amen

mund te mi perkthesh keto fjalet me pikepyetje ne gjuhen tone te dashur shqipe, sepse dua te inkuadrohem pak ne temen. faleminderit.

latina_girly
09.03.2009, 11:50:08
ti ishe e kjart,por nuk po me mbushet mendja kurrsesi qe feja Islame e paska uzurpue Gjenetin (Parajsen), dhe asnje fe tjeter nuk paska shans me shkue n`gjenet,te gjithe po shkojkan ne gjehnem (ne ferr)
Ne te gjithe e kemi te ditur se feja muslimane,eshte feja me e re,dhe kete nuk mundet askush ta mohoj,por disi nuk e di bre,edhe Hoxha i Muslimaneve,edhe krishti i katolikeve, edhe popi i shkijeve edhe te gjithe ata qe e predikojne fen ju thojne besimtareve te vet,se nese e ndiqni rrugen e fes tone do te shkoni ne Parajs,kurse ju tash thoni se ne Parajs po shkojkan vetem muslimanet.
Ruena zot po frigohem se mos po shkojme ne muslimanet nime n`gjehnem nese ju marrim xhenetin te tjereve.
Te padrejten nuk e duron as Zoti.

hahaahahaha

Grasha, bash ata persona te cilet i akuzojne te tjeret apo te cilet ja caktojne njerezve se ku e kan vendin ne PARAJS apo ne FERR, pikerisht ata duhet ta prekin koken me dor dhe te mendojne se eshte ZOTI mbi te gjitha. Nuk ka fe qe mund te na percaktoje se ku e kemi vendin, e me hiq se hiq smund ta percaktoj njeriu.

Te gjithe e dijme se feja e Krishtere eshte feja te parve tane, Ilirve. Vetem ata te cilet ju vie turp per konvertimin e te parve te tyre ne fen myslimane mund ta mohojne kete gje. Por as ata nuk kan faj, fajin e kishin te paret dhe mendimet e tyre.

Nejse, fal o ZOT mend ku s'ka :D

Grasha, te lumte!

ps: nese me te vertete feja myslimane dhe besimtaret e asaj feje e kan vendin ne parajse, kurse ne te tjerete ne ferr, atehere me plote zemer them: le te me gjykoj ZOTI, dhe nese vertete jam fajtore se besoj ne mundimet dhe vuajtjet e Jezusit, atehere pritem, o FERR :D :D

latina_girly
10.03.2009, 10:13:01
latina_girly
hello tyt
te tregoje diqka edhe shpresoj qe e kupton
sipas fes islame duhet te besohet 6 kushtet e besimit per te qen musliman edhe i fes islame..
te cilat jan
1.Te besosh Allahun(zotin) 1 i pa rivale
2.te besosh melajket (engjujt) e tije
3.Te besosh ne librat e ije qe jan zeburi teurati inxhilli edhe kurani
4.te besosh te gjithe profetet prej Ademit deri te i fundit vula e gjithe profetve qe eshte Muhammedi a.s
5.te besosh ne diten e gjykimit don me than qe te besosh qe nje dit para Allahut kemi me u ringjalle per tu llogaritur..
6. Te besosh ne caktimin e Allahut(zotit) si per mire si per keq gjithqka qe ndolle ndolle me leje te zotit...

moter e nderuar kush i beson keto edhe eshte i bindur do hye ne parajse.
e kam nje pytje tjtere feja e krishtere a io ka keto kushte ? apo budizmi apo beismet tira per veq islamit...
ne besojm ne jezusin ne besojm ne musain ne besojm ne profetn davud ne besojm ne profetn ibrahim ne besojm ne profetin nuhi a.s qe thirri njerzit 950 vite ne adhurimin e zotit ne besojm edhe njue profet me emrin daniel a i ka keto krshterzimi si ka per keta do jen ne xhehnnem per gjithmon...
sepse ne disa verste te kuranit i bon i thirre zoti idhujtaret e librave me parshme me te ba me qart idhujtaret e librave te me parshme jan krishteret edhe jahudit..
por nje te dish te gjithe profetet ishin musliman keshtue Allahu ka dehsmue ne kuran edhe Allahu ishte qe i zbriti librat e me parshum qe zbriti zeburin davudit a.s pastaje teuratin musait a.s edhe ungjillin isait a.s edhe ne fund per me i argumentue keto e zbriti kuranin...
e kam zgjat shum por kerkoj ndijes
por sa do pak me te ba te dishme qe te gjithe krishteret jan ne zjarre por se qe vdesin pa u pendue..
Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju islamin fe. 5.3

Kadale, se gjitha ato qe i permende ti i ka edhe Krishterimi. Pse nuk ke dijeni ti per to, nuk te jipet e drejta te akuzosh fet tjera, te cilat sipas mendimit tend do te shkojne ne Ferr.

A nuk thot Zoti qe mos te ofendohen dhe te poshterohen fete tjera? A nuk thot ai se ēdo njeri eshte i barabarte para Zotit, pa marr parasysh ne cilen fe beson?

Fe te vertete nuk mendoj se ka, edhepse po ta pyesesh nje mysliman ai thot se feja e tij eshte e verteta, poashtu thot nje katolik apo nje protestant etj etj...

BIBLA dhe KURANI jan nje pasqyre, edhepse KURANI shume vite ka ardhur pas BIBLES, eshte modifikuar sipas deshirave te njerziv, por ajo eshte ēeshtje tjeter.

faleminderit se u perpoqe te mi spjegosh disa gjera, por me keqardhje theme se nuk ja arrite dot te me bindesh ;)

te pershendes

gjithesia
10.03.2009, 12:12:30
pse bre gjithesia nuk po shkrun shqip???

allahu = ZOTI

eudhubilah = ????
astagfirullah ja Rab = ??????
amin = amen

mund te mi perkthesh keto fjalet me pikepyetje ne gjuhen tone te dashur shqipe, sepse dua te inkuadrohem pak ne temen. faleminderit.

----------------------------------------------------

pershendetje oj qika e llatinve :) ,


emerat e pervetshem ne gjuhen e embel shqipe ( pa marr parasysh se jan barbarizma ) fillojn gjithmon me shkronje te madhe , mesimi i pare

e dyta :

Allah = Zot , shume mire me msuesen :)

meeudhubilah = nen mbrojtjen e Allahut ( Zotit) ;

astagfirullah = me faljen e Allahut ( Zotit ) ;

amin = amin ( amin ) :D


une te perktheva pa pertes zemer , e ti tash me trego diēka nga matematika nese nuk priton :

1 = ???

e pastai do vazhdoim nje dialog te kendshem inshAllah ( nese don Zoti )


te pershendet ,

gjithesia

trixi
10.03.2009, 23:36:34
.................................................. ......................................
por sa do pak me te ba te dishme qe te gjithe krishteret jan ne zjarre por se qe vdesin pa u pendue..


Tung Moler aga,

...nese po e marrim per shembull se une jam i krishter dhe tane jeten time kam ba gjana te kqija si i krishter dhe ne fund te jetes time deshiroj te kthehem ne rrugen e Zotit (fes muslimane simbas teje),atehere po mu dashka me lyp azil fetar dhe me u konvertu ne musliman sepse e pasna te siguruar gjenetin......apo jo.....ncncncncn....("Zot fali se nuk dijn qka flasin").
....More Moler aga,secila fe ne kete Bote i ka rregullat e veta te mira per ata qe besojn ,une edhe pse jam Shqiptar me besim ne fene islame,e respektoj dhe qmoj shume fene krishtere sepse se pari shqiptaret i dua si shqiptar dhe nuk kam asnje problem nese jane ata te fes krishtere,artodokse apo ateist...secili ka rrugen e vet ne kete Bote por edhe ne ate tjetren simbas rregullave qe vet i praktikon !
Nuk duhet te mbisundoj urrejtja e aq me pak nenqmimi per fene tjeter sepse Zoti i don te gjith njesoj simbas veprave e jo simbas fjaleve !

Te pershendes me deshir qe mund te ndryshoni per te mire me realitet e jo me iluzione !

Feni-X
10.03.2009, 23:51:29
tung gjithsia.

perkthimin e fjales AMIN ose AMEN ne gjuhen shqipe nuk e keni dhen et sakt. :D

Amin (islame) ose Amen ( e krishtere) ne gjuhen shqipe dmth: " Ashtu qofte "

:)

Ma tutje spo perzihem , se boll e paskeni perzi rrush e kumbulla.

Kalofshi majr.

latina_girly
11.03.2009, 10:24:40
latina_girly
mu per ate qe zoti eshte i drejt ju drejtohet edhe thot
oo robet e mi jav kam ndalue vetes padrejtsin edhe juve jav boj padrejtsin te ndalume mes juve.. a nuk eshte padrejtsi qe krishteret thojn se jezusi eshte biri i zotit kurse zoti thot nuk kam djale te citoj argumentin nga kurani
1. Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
2. All-llahu ėshtė mbėshtetja (Atij i mbėshtetet ēdo krijesė).
3. As sķka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
4. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.
ketue ku thot nuk ka lindur edhe as qe eshte i lindur
per keta te krishteret jan ne zjarre pergjithmon

hahahahahaha

po kush ta dha ty te drejten te caktosh ne baz te nje libri se shkon ne ferr apo ne parajse?

He Zoti na rujt!

Ne BIBEL askund nuk shkruan se ky apo ai apo kjo fe apo ajo fe shkon ne Parajse dhe tjeret te cilet nuk besojne ne ate fe shkojne ne FERR!

Shihet kjarte se cila fe apo cili "liber" eshte me i sakte dhe cili eshte kopje, ama kopje me shume gabime

latina_girly
11.03.2009, 10:27:12
----------------------------------------------------

pershendetje oj qika e llatinve :) ,


emerat e pervetshem ne gjuhen e embel shqipe ( pa marr parasysh se jan barbarizma ) fillojn gjithmon me shkronje te madhe , mesimi i pare

e dyta :

Allah = Zot , shume mire me msuesen :)

meeudhubilah = nen mbrojtjen e Allahut ( Zotit) ;

astagfirullah = me faljen e Allahut ( Zotit ) ;

amin = amin ( amin ) :D


une te perktheva pa pertes zemer , e ti tash me trego diēka nga matematika nese nuk priton :

1 = ???

e pastai do vazhdoim nje dialog te kendshem inshAllah ( nese don Zoti )


te pershendet ,

gjithesia

Prap se prap nuk po mundesh me nejt pa me fol arabisht ;)

1 = ZOTI (nuk jemi ne lenden e matematikes, mos harro :D )

latina_girly
11.03.2009, 10:28:07
tung gjithsia.

perkthimin e fjales AMIN ose AMEN ne gjuhen shqipe nuk e keni dhen et sakt. :D

Amin (islame) ose Amen ( e krishtere) ne gjuhen shqipe dmth: " Ashtu qofte "

:)

Ma tutje spo perzihem , se boll e paskeni perzi rrush e kumbulla.

Kalofshi majr.

Faleminderit Feni-X!

Shihet kjart se KUSH DIN dhe kush mundohet te dij... ;)

Te pershendes

gjithesia
11.03.2009, 10:41:59
Prap se prap nuk po mundesh me nejt pa me fol arabisht ;)

1 = ZOTI (nuk jemi ne lenden e matematikes, mos harro :D )

----------------------------------------------------------------

:D

nuk ishim as ne oeren e gjuhes shqipe por une pajtova me pretendmin se ....

une arabishten e du shuume , sikur "dikush- dikush" anglishten psh ose latinishten .........


hmmmm

1= ZOTI , bravoooo


e pse pra thoni 1=3

1=1 ; 3=3 ......... formula fillestre keto dhe shume te lehta per zberthim , por.........

te pershendet ,

githesia


ps. fenix , hajt hajt o ngucakeq , e mandej mendojn "hallku" se jan ma t menqem :D e se dijn se 1=1 ;)

Strugane_de
11.03.2009, 11:11:43
Un jam besimtare e fes islame, prindet me kane mesuar te respektoj cdo person i cili posedon moral dhe edukate te duhur pa marr parasysh perkatesine fetare ose orrigjinen .
Nuk e kam ditur qe ka shqiptare te tille te cilet kann urrejtje ndaj vellezerve vetem pse ata i perkasinjn fes krishtere!!!!.Keto gjera mund te gjenden vetem tek ndonje njeri i prapambetur e i pashkolluar. Shqiptaret jane nje.
Njerezit e mbushur me urrejtje ndaj jetes perpiqen te mbjellin urrejtje kudo qe shkojne.

Por njeriu sa te rroje do mesoje.

Pershendetje nga Strugane_de

gjithesia
11.03.2009, 11:32:37
Un jam besimtare e fes islame, prindet me kane mesuar te respektoj cdo person i cili posedon moral dhe edukate te duhur pa marr parasysh perkatesine fetare ose orrigjinen .
Nuk e kam ditur qe ka shqiptare te tille te cilet kann urrejtje ndaj vellezerve vetem pse ata i perkasinjn fes krishtere!!!!.Keto gjera mund te gjenden vetem tek ndonje njeri i prapambetur e i pashkolluar. Shqiptaret jane nje.
Njerezit e mbushur me urrejtje ndaj jetes perpiqen te mbjellin urrejtje kudo qe shkojne.

Por njeriu sa te rroje do mesoje.

Pershendetje nga Strugane_de

------------------------------------------------------------

nuk ka te beje e tere kjo aspak me urrejtje , sturgane


perkundrazi , nga dashuria e madhe dhe njekohesisht dhimta jone ndaj ēdo qenie njerezore na obligon fetarisht e moralisht te thrrasim ne te verteten e mos ti lem te dashurit ne humnere .

- sa me shume qe kem sukses me deshiren e Allahut qe te shpetoim njerez nga zjarri i ferrit , aq me mire per ne dhe per ata ...

te pershendet ,

gjithesia


ps .

me cito vetem nje shkrese timen ku kam shpallur urrejtje ndaj cilit do religjion .Nese keshillat e mija vetem per nje qast kuptohen si urrejtje me vie keq per interpretimin e till .

Strugane_de
11.03.2009, 12:18:54
------------------------------------------------------------

nuk ka te beje e tere kjo aspak me urrejtje , sturgane


perkundrazi , nga dashuria e madhe dhe njekohesisht dhimta jone ndaj ēdo qenie njerezore na obligon fetarisht e moralisht te thrrasim ne te verteten e mos ti lem te dashurit ne humnere .

- sa me shume qe kem sukses me deshiren e Allahut qe te shpetoim njerez nga zjarri i ferrit , aq me mire per ne dhe per ata ...

te pershendet ,

gjithesia


ps .

me cito vetem nje shkrese timen ku kam shpallur urrejtje ndaj cilit do religjion .Nese keshillat e mija vetem per nje qast kuptohen si urrejtje me vie keq per interpretimin e till .

Pershendetje gjithesija

Mjafton ajo kur ju perkrahni “hoxhen”Krasniq i cili ofendoi Nenen Tereze…Nene Tereza eshte nje figure e nderuar nga mbare kombi Shqiptar. Ndersa ky tipi ne menyr krejt jomyslimane del e derrdellis ..
Vetem Zoti I madh I qofshim fal e din se kush ku e ka vendin e askush tjeter…

P.S e di qe kjo teme ska asgje te beje me nenen Tereze mirepo diku lexova qe ju perkrahni ket tipin e lartpermendur ..dhe mu kjo esht urrejtje ...

gjithesia
11.03.2009, 14:22:02
Pershendetje gjithesija

Mjafton ajo kur ju perkrahni “hoxhen”Krasniq i cili ofendoi Nenen Tereze…Nene Tereza eshte nje figure e nderuar nga mbare kombi Shqiptar. Ndersa ky tipi ne menyr krejt jomyslimane del e derrdellis ..
Vetem Zoti I madh I qofshim fal e din se kush ku e ka vendin e askush tjeter…

P.S e di qe kjo teme ska asgje te beje me nenen Tereze mirepo diku lexova qe ju perkrahni ket tipin e lartpermendur ..dhe mu kjo esht urrejtje ...

---------------------------------------------------

ai "tipi" , perndryshe profesor doktorr Shefqet Krasniqi ( Allahu e rujt e e shperbleft ) , nuk ka thene as me shume e as me pak se te verteten , dhe edukata e tij e larte prej muslimani nuk e lejon te ofendoi askend .

tereza- anjehere ne jeten e saj nuk eshte prezentuar si pjestare e kombit shqipetare , gje e cila sinqerisht meriton urrejtjen e saj nga te gjithe ne pa dallim feje ( sa i perket aspektit nacional)

tereza- ne tere rruzullin njihet si Kalkutase ( hinduse) , gje qe me te vertet meriton urrejtjen e saj nga pjesteret minor krishter te kombit tone ...

me eshte shume i pa kjarte interesimi i jone si shqipetare per terezen tani , kur gjat jetes se saj as qe e kemi njohur , apo ndoshta ne kete menyre po perpiqemi ti prezentohemi perendimit si te krishter dhe tu hyjme sa me shume ne hater , e ne anen tjeter te hidherojme Madherin e Tij duke mohuar privilegjin e larte qe na ka ofruar Madherija e Tij te jem pjestar te islamit ....

ke te drejt kur thua se ne nuk na takon te caktoim se kush ku e ka vendin ne boten e amshuar , mirepo Madheria e Tij vazhdimisht ne te gjitha librat e Tij ka deftuar se Ai eshte nje , i palindur dhe i pavdekshem , pa partner e pa shok ... dhe neve si besimtare te fjales se Tij te shenjet nuk na mbetet tjeter veq se te deftojme ate qe Ai ka thene .

ne librin e Tij te fundit te derguar me vulen e krejt profeteve Muhamedin savs , definitivisht na tregon se te gjithe ata qe i bejne shok Madheris se Tij do jen banor te ferrit pergjithmon , perfshir ketu edhe krishteret , jahudet dhe paganet e tjer ...

- te krishteret thone se Isa as ( jezusi) eshte bir i Tij ( astagfirullah , i paster eshte Allahu nga keto te meta dhe nuk ka nevoj Ai per femij) , dhe me keto thenje ata meritoin hidherimin e Tij .Thenja se Ai ka djal menjehere paraqet rivalitet dhe Isa as ( jezusi) si princ do merr fronin nje dite ( eudhubilah ) . nje mendim dhe dogme e till padyshim meriton denim ...

- te krishteret thone se jan tre zotera , por prap thone se eshte nje ( ēfar konfuzioni apstrakt ) ,
nese Isa as (jezusi) qenka bir i Tij , atehere edhe Ibrahimi as , Musa as , Nuhi as , Muhamedi as dhe te gjithe profetet e tjere qenkan bijt e Tij ( me eudhubilah ) dhe ne kete haos do fillojn konkurrenca se cilit do i mbes froni pas perfundimit te Tij ( AI i cili eshte pa mbarim dhe pa fillim) , kjo dogme dhe ky mendim total i gabuar eshte i papranueshem per nje logjik te shendosh te ēdo njeriu , e te mos flasim teologu me diploma te larta .

ftesa ne te verteten ( e verteta gjithmon dhemb ) nuk do te thot urrejtje po e ceku edhe njhere , por ne te kunderten


me shpres se Madherija e Tij do kete meshire ndaj injoranteve mbes me nderime une ,


gjithesia

gjithesia
11.03.2009, 18:18:27
Pershendetje gjithesija

Mjafton ajo kur ju perkrahni “hoxhen”Krasniq i cili ofendoi Nenen Tereze…Nene Tereza eshte nje figure e nderuar nga mbare kombi Shqiptar. Ndersa ky tipi ne menyr krejt jomyslimane del e derrdellis ..
Vetem Zoti I madh I qofshim fal e din se kush ku e ka vendin e askush tjeter…

P.S e di qe kjo teme ska asgje te beje me nenen Tereze mirepo diku lexova qe ju perkrahni ket tipin e lartpermendur ..dhe mu kjo esht urrejtje ...


---------------------------------------------------ai "tipi" , perndryshe profesor doktorr Shefqet Krasniqi ( Allahu e rujt e e shperbleft ) , nuk ka thene as me shume e as me pak se te verteten , dhe edukata e tij e larte prej muslimani nuk e lejon te ofendoi askend .

tereza- anjehere ne jeten e saj nuk eshte prezentuar si pjestare e kombit shqipetare , gje e cila sinqerisht meriton urrejtjen e saj nga te gjithe ne pa dallim feje ( sa i perket aspektit nacional)

tereza- ne tere rruzullin njihet si Kalkutase ( hinduse) , gje qe me te vertet meriton urrejtjen e saj nga pjesteret minor krishter te kombit tone ...

me eshte shume i pa kjarte interesimi i jone si shqipetare per terezen tani , kur gjat jetes se saj as qe e kemi njohur , apo ndoshta ne kete menyre po perpiqemi ti prezentohemi perendimit si te krishter dhe tu hyjme sa me shume ne hater , e ne anen tjeter te hidherojme Madherin e Tij duke mohuar privilegjin e larte qe na ka ofruar Madherija e Tij te jem pjestar te islamit ....

ke te drejt kur thua se ne nuk na takon te caktoim se kush ku e ka vendin ne boten e amshuar , mirepo Madheria e Tij vazhdimisht ne te gjitha librat e Tij ka deftuar se Ai eshte nje , i palindur dhe i pavdekshem , pa partner e pa shok ... dhe neve si besimtare te fjales se Tij te shenjet nuk na mbetet tjeter veq se te deftojme ate qe Ai ka thene .

ne librin e Tij te fundit te derguar me vulen e krejt profeteve Muhamedin savs , definitivisht na tregon se te gjithe ata qe i bejne shok Madheris se Tij do jen banor te ferrit pergjithmon , perfshir ketu edhe krishteret , jahudet dhe paganet e tjer ...

- te krishteret thone se Isa as ( jezusi) eshte bir i Tij ( astagfirullah , i paster eshte Allahu nga keto te meta dhe nuk ka nevoj Ai per femij) , dhe me keto thenje ata meritoin hidherimin e Tij .Thenja se Ai ka djal menjehere paraqet rivalitet dhe Isa as ( jezusi) si princ do merr fronin nje dite ( eudhubilah ) . nje mendim dhe dogme e till padyshim meriton denim ...

- te krishteret thone se jan tre zotera , por prap thone se eshte nje ( ēfar konfuzioni apstrakt ) ,
nese Isa as (jezusi) qenka bir i Tij , atehere edhe Ibrahimi as , Musa as , Nuhi as , Muhamedi as dhe te gjithe profetet e tjere qenkan bijt e Tij ( me eudhubilah ) dhe ne kete haos do fillojn konkurrenca se cilit do i mbes froni pas perfundimit te Tij ( AI i cili eshte pa mbarim dhe pa fillim) , kjo dogme dhe ky mendim total i gabuar eshte i papranueshem per nje logjik te shendosh te ēdo njeriu , e te mos flasim teologu me diploma te larta .

ftesa ne te verteten ( e verteta gjithmon dhemb ) nuk do te thot urrejtje po e ceku edhe njhere , por ne te kunderten


me shpres se Madherija e Tij do kete meshire ndaj injoranteve mbes me nderime une ,


gjithesia

Marjeta
12.03.2009, 02:48:07
- te krishteret thone se jan tre zotera , por prap thone se eshte nje ( ēfar konfuzioni apstrakt )


gjithesiaE nderuara Gjithesia,

Do mundohem t'ua heq kete "konfuzion apstrakt" (sic e quani ju)

Kur ne flasim/shkruajme per Zotin si Ati, Biri, Dhe Shpirti I Shejnte, njerezit thone , “Ju keni tre Zota.” Jo, kjo s’eshte e vertete, sepse Bibla thote, Ja, O Israel: Zoti eshte vetem nje (Mark 12 :29). Zoti eshte vetem Nje , por e shpreh vetveten ne tre forma te ndryshme. Me lejo te te jap nje shembull per c’fare e kam fjale.

When you pour water into a glass, it’s a liquid; but if you freeze it, it becomes a solid. If you boil the water, it becomes a vapor or a gas. Actually, it’s posible to have all three forms of water in the same container at the same time. You can pour some water into a pot and boil it, and it’s a liquid; but part of that liquid soon turns into a vapor as it boils. Then you can put some ice into the same pot, and you have a solid , a liquid, and a vapor all in one pot! It’s the same way with God. THERE IS ONLY ONE GOD, but He expresses Himself in three distinct forms – as the Father, the Son, and the Holy Spirit.


p/s Kerkoj ndjese per daljen nga tema!

Ju pershendes!

latina_girly
13.03.2009, 11:00:40
Strugane_de
qka kan te perbashket Teuta mbretresha ilire (gjarija e Agronit) dhe Nene Tereza (Gonxhja ) ????

Tregom ti mue kur ja kan pa shqiptart hajrin femrave shqiptare...? hahahahahaha

Fale o ZOT se nuk osht ka din ēka po flet, jo vetem sot me kete postim, por ne gjithe karrieren e tij ne kete forum! FALE O ZOT, prap po te lutem!

latina_girly
13.03.2009, 13:15:14
Latina InshAllah (dasht Allahu) udhzohemi une, ti, dhe gjithe antart e ketij forumi dhe Allahu na udhzon ne te verteten...

skam diqka personale me ty vetem se sa i perket ktyne dy rrospave ( Teutes dhe Nene Terezes ) kto dyja kan te perbashket se i kan sherbye Vatikanit Njana ma heret e kjo e fundit ne kohen tone veq jemi deshmitar se per popull shqiptar kurr sen tak hiq pos qka po ja shohum sherrin edhe mas dekes sajna...

Menyra e te shprehurit tend tregon se ēfar mentaliteti ki, pik se pari.
Se dyti, me njerez si ty mos u takofsha kurre :D
Se treti, shpresoj mos te jene te gjithe "myslimanet" kshtu si ti, sepse po te ishin kshtu, atehere me dhimbset kjo fe, sinqerisht ;)

E tash hajt shko ka temat e rubrikes se "pa cenzure" se per qato rubrika t'ka fal Zoti ty :D

latina_girly
13.03.2009, 13:24:11
Latin, nese e analizojm mire internetin/forumin per shqiptar pamarrparasysh rubrikat krejt kto jan fars realiteti o qe o pacenzur ( pe din ti shprehjen teme te perhershme )
A mua me ka fal Zoti gjarijat mi sakatue rryp po adin jon larg do anej do knej se pa i kon bo synet do do gjarija tonat se kisha lan... e qe eshte ne kundershtim me fen islame por kto e meritojn a.

Dmth paska rregulla edhe feja islame a? :D (hajgare)

Hec bre se nuk ja vlen me qa drrasa me ty ktu :) Ja hupem hijeshin edhe temes... Kerkoj falje antareve te tjere.

latina_girly
13.03.2009, 13:27:45
Nim(aaa) a e lexove artikulin e postuar lidhje me biblen...pa hajgare !


Gjithēka se sjell ti ne Forum nuk me intereson, e le ma artikuj banal dhe pa vlera :D

Hajt tash shnet ;)

Ikaliturneshekuj
13.03.2009, 13:34:10
Pershendetje Te gjithve.
Rasteisht ne google e gjeta kete forum dhe duke lexuar disa tema ketu vendosa te regjistrohem.
Kisha pasur deshire te inkuadrohem ne kete diskutim dhe se pari po e bej nje prezentim te shkrurter.

Emri:i Kalitur
Mbiemri; Ne Shekuj
Mosha; 27
Vendndodhja; skandinavi
Vendlindja; Toka e lashte Ilire, Djepi i Skenderbeut
Interesat; diskutime shoqerore dhe respekti i ndersjellt.

I lexova me kujdes shumicen nga postimet e juaja dhe kisha pas deshire qe te bejm nje diskutim me pyetje dhe pergjigje, me respekt te larte dhe te ndersjellte, pa keqkuptime dhe ne frymen e lirise se shprehjes.

Me beri shum pershtypje pergjigjeja e disa antarve ketu dhe dua te pergjigjem ne diskutimin e disave dhe per fund dua te bej disa pyetje te sinqerta nga une dhe kisha kerkuar nga ju pergjigje te sinqerta.

---------------------------------------------------- bismil -lahirr-rrahmanirr-rrahim, ne MUSLIMANET nuk guxoim te deshirojm , te mendoim , te konkludoim asgje nga mendja e shendosh ( apo e semuar )
Nese njeriu nuk po guxojka me mendu, me deshiru, me konkludu!!!!!!! atehere pse zoti e krijoj njeriun pikrisht me keto tipare, te mendoj, te deshiroj, te konkludoj.
Pse zoti nuk e krijoj njeriun pa keto tipare dhe mundesi apo ndoshta zoti kur e krijoj njeriun: mendoj, deshiroj dhe konkludoj vet se pari e pastaj ja lejoj keto edhe njeriut.


e po ky guxon de, se Allahu thot qashtu , a po kupton .......
Allahu thot se vetem muslimanet do jen per xhenet e krejt tjert per xhehenem ..........
Kujt I tha zoti se vetem muslimanet shkojn ne parrajs? Me qka e verteton kta qe e thua?


Qka ka deklaruar Shefqet Krasniqi:
“Ajo e ka vendin midis xhehenemit, thellė. Midis xhehenemi e ka vendin, sepse ajo nuk ka besuar Allahun, nuk e ka besuar Pejgamberin, nuk e ka besuar Kuranin. sahih ( e vertete ) , asgje nuk ka genjyer dhe mu ashtu eshte
a po doni me rrejt per diēka qe qendron bardh ne zi , a???
Kjo qka ka then shefqet krasniqi eshte gjykim, aj ka gjyku sikur te ishte caktu gjyqtar nga zoti, pra shefqet krasniqi e ka ngrite veten mbi zotin pasi aj ka gjyku dhe Nenen e Mbar botes e dergu ne ferr. bashk me shefqetin po gjykon edhe ti pasi me qka e argumenton ti se ajo eshte e vertet? a ishte ti ne ferr dhe e pave Nenen treze atje? nese e argumenton kete se kurani thot keshtu edhe kurani eshte i shkruar nga dora e njeriut dhe ata qe e shkruan as ata nuk ishin ne boten tjeter per ta verifikuar qe ate qe e shkruan eshte e vertet.nga dashuria e madhe dhe njekohesisht dhimta jone ndaj ēdo qenie njerezore na obligon fetarisht e moralisht te thrrasim ne te verteten e mos ti lem te dashurit ne humnere .

Pikrishte me kete shprehje Turqit masakruan qindra mijera shqiptar, gra e femije, dhunuan dhe persekurtan, mjaten rob, mbajten roberesha dhe qindra vasha shqiptare qe i shfrytezonin per shqfryrje seksuale. keshtu thoshte zoti i tyre vrani, preni, dhunoni, fshini nga faqja e dheut e vetem e vetem te vdesin musliman se sepse keshtu dua une keshtu po dojka zoti!!!!!! dhe ma e keqja kjo zgjati per dhjetra shekuj ne emer te zotit vrit, prej, dhuno.
keshtu po ndodhe edhe ne kohet e sodit sot njerzit vrasin me bomba duke then Allahu hekber dhe ne emer te zotit duhet te vdesin grat e femijet dhe njerzit e pafajshem. po quditem se pse zoti i paska pru ne kete jet??? ndoshta per ti vrar e masakruar.
tereza- anjehere ne jeten e saj nuk eshte prezentuar si pjestare e kombit shqipetare , gje e cila sinqerisht meriton urrejtjen e saj nga te gjithe ne pa dallim feje ( sa i perket aspektit nacional)
tereza- ne tere rruzullin njihet si Kalkutase ( hinduse) , gje qe me te vertet meriton urrejtjen e saj nga pjesteret minor krishter te kombit tone ...
Me keqardhje te madhe po te them se qenke verbuar nga urrejtja. nese per ty Nena Tereze nuk prezenton vlera dhe meriton te urrehet!!!!!! ateher qka paske msu ne islam ti? te urresh? ky eshte perfundimi qe ke pruar per vetveten. me vjen shum keq nga ti.


Andaj,nuk mbetet gjė tjetėr pėrveēse tė pėrfundojmė kėtė temė me dy pika kryesore: 1-Besojmė se tė gjithė ata qė nuk i pėrkasin fesė islame janė jobesimtarė, dhe vendi i tyre ėshtė xhehenemi pėrgjithmonė. 2-Ftojmė ata tė cilėt janė distancuar nga bindja dhe thėnia se: Krishterėt e kanė fundin nė xhehenem pėrgjithmonė, tė kthehen nga kjo bindje e devijuar, dhe tė pendohen te Allahu, dhe ta shprehin atė haptas, ashtu siē janė distancuar haptas. Pėrndryshe vendi i tyre, me vendin e krishterėve nė Botėn Tjetėr nuk do tė ketė dallim.
Dmth ky perfundimi yt qenka definitiv. Zoti po te dojka vetem ty dhe ekskluzivisht e paska rezervu parrajsen per muslimanet.
Pytja ime per ty? Meqka e verteton se ekziston parrajsa dhe si duket parrajsa ne kontekstin tend dhe ne imagjinaten tende.
Eshte nje vend plot me te mira...(psh me fruta te llojllojshem, me femra te bukura, me femra te virgjra se kjo ceket edhe ne kuran) apo eshte gjendje shpirtetore dhe krejtesishte jo matriale.

Po e perfundoj kete pergjigje me disa pyetje per besimtaret e fes islame dhe isha lutur qe pergjigjet te jen sa me te shkurtra dhe te kjarta.

A ekziton parrajsa dhe me qka vertetohet kjo?

Kurani eshte veper e shkruar qindra vjet pas bibles dhe librave te tjer te shenjet me qka e vertetoni se kurani nuk eshte kopje e peshtatur nga dora e njeriut dhe e prezentuar nga njeriu si veter e zotit.(ketu dua pergjigje faktike e jo citate nga kurani pasi askush sdo ta pergenjeshtronte vetveten)

Sa her ishte martuar Muhamedi, sa femije kishte gjithsej, sa roberesha lufte kishte qe i mbante per epshe seksuale?

Kurani lejon martesen e burrit me disa gra!!! a ju duket humane dhe njerzore qe burr te ket disa gra dhe ne rast lufte aj mund te mbaj edhe robresha te nzanuna peng te cilat mund ti shfrytezoj per mardhenje seksuale por ato nuk gezojn te drejtat e barabarta me grat e tije.

A ju duket e drejt dhe humane qe Kurani lejon martesn edhe mes famijes pra ti mund ta marresh qiken e agjes ose qiken edajes tand dhe ta besh grua!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A ju duket njerzote, dhe humane ne rast se vdes vellau yt dhe ti gruan e tij e ben grua tenden dhe deri dje e ke pas si moter ndersa sot do ta kesh ne shtrat. a eshte e drejt qe ne gjith ate fatkeqesi kurani ta lejon nje gje te tille? a thot zoti keshtu?

Me respekt te veqant;
Ikaliturneshekuj

Ikaliturneshekuj
13.03.2009, 13:42:22
skam diqka personale me ty vetem se sa i perket ktyne dy rrospave ( Teutes dhe Nene Terezes ) kto dyja kan te perbashket se i kan sherbye Vatikanit Njana ma heret e kjo e fundit ne kohen tone veq jemi deshmitar se per popull shqiptar kurr sen tak hiq pos qka po ja shohum sherrin edhe mas dekes sajna...


E kur shqiptari e shet B.... per 20 cent keso shprehje si ti perdor.
Sa po te pagujn per ta peshtyer vetveten, kulturren dhe kombin shqiptar.
Ato qe ti i quan rrospija jan nderi dhe vlera e kombit tone.

Ne gjith kete ka edhe nje fakt qe qe na vjen veshtir ta pranojm. osmanlinjet kur e pushtuan shqiperin ata dhunuan shum vajza dhe gra shqiptare prandaj eshte e kapshme per mua se pse nje shqipfoles e mohon vetveten, kombin dhe vlerat e saj.

Grasha_1
13.03.2009, 17:02:48
Lladik, Tevratin ti a e pranon si shpallje nga Allahu xh.sh si dhe zeburin ?

Eu nip, qitash te paska ardh nje bashkebisedues i mire, paske mu knaq me ta tu qa drrasa, edhe e paske kojshi munesh me shkue me pi qaj edhe me ba muhabet deri te knojne knojsit e sabahit.

Ikaliturneshekuj
13.03.2009, 17:28:06
me cito vetem nje shkrese timen ku kam shpallur urrejtje ndaj cilit do religjion .Nese keshillat e mija vetem per nje qast kuptohen si urrejtje me vie keq per interpretimin e till

tereza- anjehere ne jeten e saj nuk eshte prezentuar si pjestare e kombit shqipetare , gje e cila sinqerisht meriton urrejtjen e saj nga te gjithe ne pa dallim feje ( sa i perket aspektit nacional)
tereza- ne tere rruzullin njihet si Kalkutase ( hinduse) , gje qe me te vertet meriton urrejtjen e saj nga pjesteret minor krishter te kombit tone ...

Qka po me vike keq nga ti se po e demanton vetveten.
Do te kisha preferuar me pi pak qumesht Etnik se hala po te qitke buza tamel.

Ikaliturneshekuj
13.03.2009, 22:30:12
--------------------------------------------------------------------------------

http://www.youtube.com/watch?v=IboSXrL7NY0

Edhe te pyta ty me heret, a i beson shpalljet nga Allahu demek shpalljet e me hershme , Tevratin, Zeburin ?
Nuk e dija se kujt po i referohesh me ate ma heret pasi nuk ishe i kjarte.

Ky far linku ne youtube ska asnje vler. Ky far Fatos Lubonja mas pari spo e pranon se eshte shqiptar nga gjaku e pasi po e mohon veten si shqiptar atehere turk qenka, po i ka rastise me pas nenshtetesi shqiptare.

Une e besoj Fjalen e zotit por jo sipas Kuranit. E kam lexuar me vemendje Kuranin dhe nuk kam gjetuar asgje aty qe do te me lidhte me zotin permes tije.
Per mua zoti eshte diqka ndryshe nga aj qe e thot Kurani.

Po i perseris te njejat pyetje qe i kam shkruar me larte dhe kisha pasur deshire qe ta shof pergjigjen tende.

A ekziton parrajsa dhe me qka vertetohet kjo?

Kurani eshte veper e shkruar qindra vjet pas bibles dhe librave te tjer te shenjet me qka e vertetoni se kurani nuk eshte kopje e peshtatur nga dora e njeriut dhe e prezentuar nga njeriu si veter e zotit.(ketu dua pergjigje faktike e jo citate nga kurani pasi askush sdo ta pergenjeshtronte vetveten)

Sa her ishte martuar Muhamedi, sa femije kishte gjithsej, sa roberesha lufte kishte qe i mbante per epshe seksuale?

Kurani lejon martesen e burrit me disa gra!!! a ju duket humane dhe njerzore qe burr te ket disa gra dhe ne rast lufte aj mund te mbaj edhe robresha te nzanuna peng te cilat mund ti shfrytezoj per mardhenje seksuale por ato nuk gezojn te drejtat e barabarta me grat e tije.

A ju duket e drejt dhe humane qe Kurani lejon martesn edhe mes famijes pra ti mund ta marresh qiken e agjes ose qiken edajes tand dhe ta besh grua!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A ju duket njerzote, dhe humane ne rast se vdes vellau yt dhe ti gruan e tij e ben grua tenden dhe deri dje e ke pas si moter ndersa sot do ta kesh ne shtrat. a eshte e drejt qe ne gjith ate fatkeqesi kurani ta lejon nje gje te tille? a thot zoti keshtu?

Ikaliturneshekuj
13.03.2009, 22:33:51
Real_man une spo du pergjigje qka thot shefqeti e qka thot klinaku por dua pergjigje direkte nga bashkbiseduesi.
Nese fillojm me ba copy dhe paste atehere sdo ti nxante forumi postimet tona.

Une kur bashkbisedoj me ty i referohem vetit ndersa dua edhe nga bashkbiseduesi qe ti referohet vetit e jo qka shkruaj tjeret.

Ikaliturneshekuj
13.03.2009, 22:38:50
Real_man nese vazhdon me Copy, Paste do ta nderprejm kete bashkbisedim me ty pasi eshte krejtesiht e pa kuptimt te vazhdohet ne kete menyre.

Ikaliturneshekuj
13.03.2009, 23:16:04
Ndersa sa i perket a ekziston Parajsa ( xheneti ) une them PO, Allahu na i tregon ne Kuran si dhe robi i Allahut dhe i derguari i Tij Muhamedi s.a.v.s e ka pare Xhenetin edhe Xhehnemin ne udhtimin e tij si musafir i Allahut
Per ato qka ka vepruar pejgamberi pyte Allahun se qka duhet me bo Allahu e qka jo

Kur je kan ne barkun e nones tende qe je kan i mbeshtjellur aty ne bark a ke menduar a e ke dit se ki me dal ne kit dynja... e me shkrue me internet ???

A ja ke lan veti emrin ti apo kush do qoft qitu prej antarve kur ka ardhe ne kit dynja ???

Muhamdi paska qen musafir i Zotit, me qka e ka gostitur zoti muhamedin deri sa aj ishte ne vizite, nese muhamedi i paska par me syte e tije gjat vizites tek zoti ferrin dhe parrajsen atehere pse aj nuk e shkroj se ne cilen galatike gjinden keto? apo ndoshta ne sitemin ton djellor pasi Kurani nuk shkruan askund per ekzistimin e sitemeve tjera diellore dhe galaktikave.

Ikaliturneshekuj
13.03.2009, 23:20:00
real paska dal nje qafir po sillka kur don Allau me lan coft ne testatur Allau i shkatrroft armiqet e muslimanve

hahahaha une skam frige si muslimant zotin. per mua zoti eshte krijuesi dhe une nuk kam nevoj te frigoehm nga aj.
Zoti nda dashuria e krijoj njeriun dhe mjafton dashuria per zotin qe ne mos te kemi asnje lloj frige ndaj tije.

Allahu ka pun ma te meqme se te merret me tastatura dhe forume.

Nese thua allahu i shkaterrofte armiqt e muslimanve ateher po thua allahi i shkaterrofte muslimant pasi muslimant jan armiku i vetvetes.
Sa bomba shperthyen ne gjamija ne arabi vetem brenda dy viteve dhe sa viktima u shkaktuan nga muslimant? pra ata shkaterrojn vetveten jan armik i vetvetes.

Ikaliturneshekuj
13.03.2009, 23:31:10
Ti a po thue e kam lexuar Kuranin ? ateher Allahu e pershkruan qdo gje te nevojshme qe na rrethon neve dhe qe kemi nevoj per te, edhe per galektika qjellin tone qe e ka zbukurue diten e naten qe e ka lan,hanen, yjzit

Edhe mos thuj e kam lexuar Kuranin, se po me duket veq e paske lexuar hajt ne fillim pak a shume por jo me ju ule per qellim te kuptimit te tij.

E pranoj se Kurani eshte i veshtir per tu kuptuar pasi ne te shumqka eshte konfuze, po te shikohet nga bota arabe eshte perfekt pasi pershtate shum mire me kulturen arabe dhe metraditen e tyre shtypse dhe te dhunshme mirpo po te shikohet nga nje prizem tjeter si psh nga une si e shikoj per mua aj perfaqson vetem Muhamedin dhe asgje ma shum.

Ikaliturneshekuj
13.03.2009, 23:59:21
Mos me akuzo pse e sjella kete artikul sepse eshte shume e nevojshme me lexuar ti dhe te tjeret qe jan konfuz.

Tani flasim

Ps: Kurani nuk eshte vetem per arabet por per te gjith botrat.

E kam lexuar kete edhe ma heret dhe e lexova edhe tani fjal per fjal dhe me shum ėndje.
Pa dashur ta ofendoj askend them dhe mendoj se ky shkrim ngjan taman si nje perralle e stilizuar deri diku dhe e besueshme per nje femije nen moshen 7 vjeqare.

Edhe nje her po te them se nuk dua te te ofendoj me kete mirpo keshtu tingellon tek une.

Ps; kand e kishte deshmitar Muhamedi qe kjo ndodhi vertet? pastaj kjo eshte shum e manget, nuk ka specifika dhe argumente te mjaftueshme.

gjithesia
14.03.2009, 12:52:49
E nderuara Gjithesia,

Do mundohem t'ua heq kete "konfuzion apstrakt" (sic e quani ju)

Kur ne flasim/shkruajme per Zotin si Ati, Biri, Dhe Shpirti I Shejnte, njerezit thone , “Ju keni tre Zota.” Jo, kjo s’eshte e vertete, sepse Bibla thote, Ja, O Israel: Zoti eshte vetem nje (Mark 12 :29). Zoti eshte vetem Nje , por e shpreh vetveten ne tre forma te ndryshme. Me lejo te te jap nje shembull per c’fare e kam fjale.

When you pour water into a glass, it’s a liquid; but if you freeze it, it becomes a solid. If you boil the water, it becomes a vapor or a gas. Actually, it’s posible to have all three forms of water in the same container at the same time. You can pour some water into a pot and boil it, and it’s a liquid; but part of that liquid soon turns into a vapor as it boils. Then you can put some ice into the same pot, and you have a solid , a liquid, and a vapor all in one pot! It’s the same way with God. THERE IS ONLY ONE GOD, but He expresses Himself in three distinct forms – as the Father, the Son, and the Holy Spirit.


p/s Kerkoj ndjese per daljen nga tema!

Ju pershendes!
-------------------------------------------------------


pershendetje reciproke Marieta,

dmth . edhe ne Ungjil shenohet se eshte vetem nje Zot (Mark 12:29) , mire ......

atehere pse beni shtesa ne libren e Tij dhe thoni se jan tre ????

sa i perket shembullit te ujit dhe shendrrimit te tij ne trajta te ndryshme nuk eshte aspak shembull bindes ngase , uji me shendrrimin ne akull ndryshon teresisht trajten e vet dhe si i till nuk eshte me ne gjendje te lenget por ne gjendje te nguret , sapo te shenderrohet ne avull prap ndrron trajten plotesisht dhe kalon ne gas dhe si i till prap e humbe trajten e vet te lenget ....

babai lind djale dhe asnjehere nuk shenderrohet ne te ....

tani vetem se me ke shtuar confusionin apstrakt ...

te gjithe profetet kan pasur muxhize ( mrekulli) te dhena nga Zoti dhe kjo nuk do te thote se jan bijt e Tij ...

He don't have to expres Himself in any distinct forms , because His power is to be seen in every breath and every step we makke ...

keshtu qe e nderuara Mariet , shpirti i shenjet ( xhebraili as , JIBRIL ) eshte krijes e Tij dhe jo Ai vet , ngase mu ai engjull i ka zbritur te gjitha librat dhe si i till eshte zbatues i urdherave te Madherise se Tij e jo Madheria vet ...


po ashtu edhe Isa as (JEZUSI) eshte krijes e Tij e jo Ai vet

so , no trinity po NJE ...


pershendetje nga ,

githesia

Ikaliturneshekuj
14.03.2009, 13:30:47
Real_man e gjitha tingellon ashtu pasi nuk sjellen argumente.
Me qka e deshmoj Muhamedi se eshte i derguari i zotit kur gjat gjith jetes se tije nuk beri asnje mrekulli? qe ta deshmonte fuqine mbinatyrore dhe lidhjen me zotin. aj pere kete e ka dhen nje definicion mirpo eshte krejtesishte e pamjaftueshme, si ti besojm fjalt e tija kur e gjitha duket si kopje e librave tjer te shenjet.
Pastaj aj kurr nuk e mbeshtet ne nje argument te forte dhe fuqi mbinatyrore qe simbolizon zotin, gjitha arritjet e tije ishin ne tehun e shpates, pra une e qmoj si luftetar te forte por sgjej te aj asgje bindese qe diqka lidhet me zotin te aj.
Edhe lek dukagjini e pat shkruar Kanunin por nuk e quajti veten te derguar te zotit.

PS. nuk mu ke pergjigje ne asnjeren nga pyetjet e mia???
ska rendesi po e mbyllim me ty kete bashkbisedim pasi eshte konsumuar krejtesishte bashkbisedimi yn pasi i je shmagur thelbit te bashkbisedimit duke i anashkaluar pyetjet e mia.

gjithesia
14.03.2009, 13:46:28
QUOTE=Ikaliturneshekuj;575925]Pershendetje Te gjithve.
Rasteisht ne google e gjeta kete forum dhe duke lexuar disa tema ketu vendosa te regjistrohem.
Kisha pasur deshire te inkuadrohem ne kete diskutim dhe se pari po e bej nje prezentim te shkrurter.

Emri:i Kalitur
Mbiemri; Ne Shekuj
Mosha; 27
Vendndodhja; skandinavi
Vendlindja; Toka e lashte Ilire, Djepi i Skenderbeut
Interesat; diskutime shoqerore dhe respekti i ndersjellt.

I lexova me kujdes shumicen nga postimet e juaja dhe kisha pas deshire qe te bejm nje diskutim me pyetje dhe pergjigje, me respekt te larte dhe te ndersjellte, pa keqkuptime dhe ne frymen e lirise se shprehjes.

Me beri shum pershtypje pergjigjeja e disa antarve ketu dhe dua te pergjigjem ne diskutimin e disave dhe per fund dua te bej disa pyetje te sinqerta nga une dhe kisha kerkuar nga ju pergjigje te sinqerta.
-----------------------------------------------------------------------------------------

[hmmmm ēfar "co-incidence" ikaliturneshekuj,

googli te paska orientu ne forum dhe menjehere te shkresat e mija :D , bravo i qofte edhe pse e tere kjo me shume me duket mshefje pas niqeve , sidoqoft do kem kenaqesin te pergjigjem ne pytjet tua ,

================================================== ================================================== ======================================

PYETJA:

Nese njeriu nuk po guxojka me mendu, me deshiru, me konkludu!!!!!!! atehere pse zoti e krijoj njeriun pikrisht me keto tipare, te mendoj, te deshiroj, te konkludoj.
Pse zoti nuk e krijoj njeriun pa keto tipare dhe mundesi apo ndoshta zoti kur e krijoj njeriun: mendoj, deshiroj dhe konkludoj vet se pari e pastaj ja lejoj keto edhe njeriut.

-----------------------------------------------------------------------------------------
PERGJIGJA:

Zoti e krijoi me keto tipare per te dalluar te verteten nga e paverteta dhe per te pranuar keshillat dhe udhezimet e Tij

nje krijes te till ēfare po thua ti pa deshira , konkludime etj e ka krijuar gjithashtu e ato jan engjujt ...

================================================== ================================================== ======================================
PYTJA:

Kujt I tha zoti se vetem muslimanet shkojn ne parrajs? Me qka e verteton kta qe e thua?

-----------------------------------------------------------------------------------------
PERGJEGJA:

i ka thene te derguareve te Tij fillu nga Ademi as e gjer te Muhamedi as , vertetoi me librat e shenjet te padevijuar ( kam fjalen origjinalin e Tewratit , Zeburit dhe Ungjilit por pa ndryshime te bera pas vdekjes se atyre te te cilet erdhen ato shkresa ) e Ku' rani fisnik eshte vula e te gjitha ketyre ...

================================================== ================================================== ======================================

PYTJA:

Kjo qka ka then shefqet krasniqi eshte gjykim, aj ka gjyku sikur te ishte caktu gjyqtar nga zoti, pra shefqet krasniqi e ka ngrite veten mbi zotin pasi aj ka gjyku dhe Nenen e Mbar botes e dergu ne ferr. bashk me shefqetin po gjykon edhe ti pasi me qka e argumenton ti se ajo eshte e vertet? a ishte ti ne ferr dhe e pave Nenen treze atje? nese e argumenton kete se kurani thot keshtu edhe kurani eshte i shkruar nga dora e njeriut dhe ata qe e shkruan as ata nuk ishin ne boten tjeter per ta verifikuar qe ate qe e shkruan eshte e vertet.

-----------------------------------------------------------------------------------------
PERGJEGJA:

asesi , Shefqet Krasniqi vetem se ka transmetu edhe nje here fjalin dhe vendimin e te Madherishmit

Muhamedi as , ishte edhe ne boten tjeter naten e miraxhit dhe u vertetua me te gjitha ...

================================================== ================================================== ======================================

PYTJA:

Pikrishte me kete shprehje Turqit masakruan qindra mijera shqiptar, gra e femije, dhunuan dhe persekurtan, mjaten rob, mbajten roberesha dhe qindra vasha shqiptare qe i shfrytezonin per shqfryrje seksuale. keshtu thoshte zoti i tyre vrani, preni, dhunoni, fshini nga faqja e dheut e vetem e vetem te vdesin musliman se sepse keshtu dua une keshtu po dojka zoti!!!!!! dhe ma e keqja kjo zgjati per dhjetra shekuj ne emer te zotit vrit, prej, dhuno.
keshtu po ndodhe edhe ne kohet e sodit sot njerzit vrasin me bomba duke then Allahu hekber dhe ne emer te zotit duhet te vdesin grat e femijet dhe njerzit e pafajshem. po quditem se pse zoti i paska pru ne kete jet??? ndoshta per ti vrar e masakruar.

-----------------------------------------------------------------------------------------
PERGJEGJA:

hmmm te njejtat thirrje , masakrime , dhunime , terrorizime i ka bere edhe kryqezata gjat lufterave te saj ne shekujt e meparshem , dhe sot vetem se vazhdon me avazin e vet por me nje paroll moderne " te luftoim terrorrin " perderis vet ushtron terrorr me shume se kush do duke u hyre njerezve ne shtet , ne pasuri e duke vrar e masakruar banoret e atyre shteteeve ne "emer te demokracis"


================================================== ================================================== ======================================

PYTJA:

Me keqardhje te madhe po te them se qenke verbuar nga urrejtja. nese per ty Nena Tereze nuk prezenton vlera dhe meriton te urrehet!!!!!! ateher qka paske msu ne islam ti? te urresh? ky eshte perfundimi qe ke pruar per vetveten. me vjen shum keq nga ti.

-----------------------------------------------------------------------------------------
PERGJEGJA:

urrejtja eshte e ndersjelle , kur te urren dikush vetem se do e urresh edhe ti ...

tereza ishte nje grua e rendomt me disa pune humane e asgje me shume , sikur te kishte kryer oblogimet e nje nene ndaj femijeve te saj dhe te ishte grua e devotshme ndaj bashkeshortit te saj nuk do i dilte kohe e rend te mirrej me femij e burra te huaj ...

================================================== ================================================== ======================================

PYTJA:

Dmth ky perfundimi yt qenka definitiv. Zoti po te dojka vetem ty dhe ekskluzivisht e paska rezervu parrajsen per muslimanet.

-----------------------------------------------------------------------------------------
PERGJEGJA:

hmmm INSHALLAH ( nese do Zoti) , ngase edhe une jam prej mekatareve por prap fundin do e kem ne xhenet inshAllah ...

================================================== ================================================== ======================================

PYTJA:

Pytja ime per ty? Meqka e verteton se ekziston parrajsa dhe si duket parrajsa ne kontekstin tend dhe ne imagjinaten tende.
Eshte nje vend plot me te mira...(psh me fruta te llojllojshem, me femra te bukura, me femra te virgjra se kjo ceket edhe ne kuran) apo eshte gjendje shpirtetore dhe krejtesishte jo matriale.

-----------------------------------------------------------------------------------------
PERGJEGJA:

parajsa duket ashtu si e ka pershkruar i Madherishmi ne librat e Tij , eshte nje vend lplot me te mira dhe prap i pakapshem per imagjinaten tone te ceket ...

================================================== ================================================== ======================================

PYTJA:

Po e perfundoj kete pergjigje me disa pyetje per besimtaret e fes islame dhe isha lutur qe pergjigjet te jen sa me te shkurtra dhe te kjarta.

A ekziton parrajsa dhe me qka vertetohet kjo?

-----------------------------------------------------------------------------------------
PERGJEGJA:

egziston parajsa dhe ferri

verteton i Madherishmi ne shkresat e Tij

================================================== ================================================== ======================================
PYTJA:

Kurani eshte veper e shkruar qindra vjet pas bibles dhe librave te tjer te shenjet me qka e vertetoni se kurani nuk eshte kopje e peshtatur nga dora e njeriut dhe e prezentuar nga njeriu si veter e zotit.(ketu dua pergjigje faktike e jo citate nga kurani pasi askush sdo ta pergenjeshtronte vetveten)


-----------------------------------------------------------------------------------------
PERGJEGJA:

vertetoi me menyren se si eshte shpallur , ne faktin se Muhamedi as ishte analfabet dhe nuk dinte shkrim lexim qe te "kopijoi" ēka do ...

================================================== ================================================== =====================================

PYTJA:

Sa her ishte martuar Muhamedi, sa femije kishte gjithsej, sa roberesha lufte kishte qe i mbante per epshe seksuale?

-----------------------------------------------------------------------------------------
PERGJEGJA:

Muhamdi as thuhet se ka qen i martuar 9 here ne nje version , ne versionin tjeter 13 here ...

kishte 3 a 4 robersha ...

================================================== ================================================== ======================================

PYTJA:

Kurani lejon martesen e burrit me disa gra!!! a ju duket humane dhe njerzore qe burr te ket disa gra dhe ne rast lufte aj mund te mbaj edhe robresha te nzanuna peng te cilat mund ti shfrytezoj per mardhenje seksuale por ato nuk gezojn te drejtat e barabarta me grat e tije.


-----------------------------------------------------------------------------------------

PERGJEGJA/

Ku'rani lejon martesen me 4 gra , e vertete , dhe eshte me shume humane martesa se sa prostitucioni psh . nje grua ne shtepi e pes gjasht dhjet .... "shfalerka" rrugeve e njekohesisht femij jo legjitim ...

he he , roberit ne kohen e tyre kan qen vetem rober , jan shfrytezuar ne te gjitha menyrat , islami ishte ai dhe Muhamedi as qe lirimin e nje robi e vleresonte shume dhe shperblim per lirimin e tyre ishte parajsa , andaj ishte reforma dhe reformatoori i pare per zhdukjen e roberizmit ...

================================================== ================================================== ======================================

PYTJA:

A ju duket e drejt dhe humane qe Kurani lejon martesn edhe mes famijes pra ti mund ta marresh qiken e agjes ose qiken edajes tand dhe ta besh grua!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

-----------------------------------------------------------------------------------------
PERGJEGJA:

krejt ēka lejon Ku'rani eshte humane dhe e drejt , ngase i Madherishmi eshte Ai qe na ka krijuar dhe vetem Ai din me se miri te na caktoi instrukcione sa na perket neve dhe " mirembajtjes sone "


================================================== ================================================== ======================================

PYTJA:

A ju duket njerzote, dhe humane ne rast se vdes vellau yt dhe ti gruan e tij e ben grua tenden dhe deri dje e ke pas si moter ndersa sot do ta kesh ne shtrat. a eshte e drejt qe ne gjith ate fatkeqesi kurani ta lejon nje gje te tille? a thot zoti keshtu?

-----------------------------------------------------------------------------------------
PERGJEGJA:

po shiqo , shpesh po ndoshe ne kete boten demokratike e vellau fare nuk po pret ti vdes vellau po per se gjalli te tij po i knaq epshet me gruan e vellaut te tij , e pse te kem diēka kunder martese te ketij lloi pas parasysh mosshkaperderdhjen e femijeve dhe ofrimi i familjes ....
pershendetje nga ,


gjithesia

orion
14.03.2009, 13:59:55
Sa qudi?!
Zoti nuk besoj q ei don njerzit , qe njerzit i bejn zot, zoti eshte nje edhe per te gjith, kjo ka argument, a sa i perket fejeve te ndryshme ato jan te krijuara nga njerzit per interea te tjera, dmth se luftrat behen se njerzit imponojn qe njerzit qe te besojn njerzve.
Ne shqiptaret, nga optika ime do ishte mire qe te behem te gjith protestant, edhe me ket do behem pjes e kontinentit edhe shpirtnisht meqense jetojm ketu ne evrope edhe e kemi origjinen ketu.per arabet une nuk i urrej se nuk kam arsye se kam edhe shok nga irani iraku e ka njerz te mire qe bile me than se do shkojn te martohen atje se do vajza te migjes ishin shum te dashuruara, se keshtu jemi me afer fese...
1 dit po me thot nje shok irakian , tha se ne kohen e muhametit muslimanet , kuk kishin quar dashuri me grat e tyne, dhe grat ankohen ne qeverin e muhametit, pikerisht tek kusheriri i tij alia, dhe nje dit ne nje dite te faljes ne emrer te fes se ata qe nuk qojn dashuri me grat e tyne jan kunder islamit, ehde tani burrat kishin hjek shum , se grave ju teke ne gjysm te nates me ba at pune edhe burrat pa tjeter me ju dal gjumi deri sa ishin kan pas lodh shum, dhe nje dit njani i kish pas than gruas nuk po mundem me kan musliman , ne daq me kan ti shko q.. me alin ose muhametin se me dul shpirti...dek jam tu kesh...feja eshte vetdije shoqerore , drit e vogel ne terr , e ne drite a keni nevoj per poq elektrik, a e dini qe egziston... pershendetje edhe kaloni mire te nderuar bashkombes te mi.

gjithesia
14.03.2009, 14:09:34
Sa qudi?!
Zoti nuk besoj q ei don njerzit , qe njerzit i bejn zot, zoti eshte nje edhe per te gjith, kjo ka argument, a sa i perket fejeve te ndryshme ato jan te krijuara nga njerzit per interea te tjera, dmth se luftrat behen se njerzit imponojn qe njerzit qe te besojn njerzve.
Ne shqiptaret, nga optika ime do ishte mire qe te behem te gjith protestant, edhe me ket do behem pjes e kontinentit edhe shpirtnisht meqense jetojm ketu ne evrope edhe e kemi origjinen ketu.per arabet une nuk i urrej se nuk kam arsye se kam edhe shok nga irani iraku e ka njerz te mire qe bile me than se do shkojn te martohen atje se do vajza te migjes ishin shum te dashuruara, se keshtu jemi me afer fese...
1 dit po me thot nje shok irakian , tha se ne kohen e muhametit muslimanet , kuk kishin quar dashuri me grat e tyne, dhe grat ankohen ne qeverin e muhametit, pikerisht tek kusheriri i tij alia, dhe nje dit ne nje dite te faljes ne emrer te fes se ata qe nuk qojn dashuri me grat e tyne jan kunder islamit, ehde tani burrat kishin hjek shum , se grave ju teke ne gjysm te nates me ba at pune edhe burrat pa tjeter me ju dal gjumi deri sa ishin kan pas lodh shum, dhe nje dit njani i kish pas than gruas nuk po mundem me kan musliman , ne daq me kan ti shko q.. me alin ose muhametin se me dul shpirti...dek jam tu kesh...feja eshte vetdije shoqerore , drit e vogel ne terr , e ne drite a keni nevoj per poq elektrik, a e dini qe egziston... pershendetje edhe kaloni mire te nderuar bashkombes te mi.
--------------------------------------------------------

sa i mire qenke vet edhe sa t mire i paske shoket , Allahu ju udhezofte qe te dy palet , amin ....

Ikaliturneshekuj
14.03.2009, 14:53:29
Gjithesia ne baz te pergjigjeve tua erdha ne perfundim se zoti qenka:
1. i pa drejt,
2: i pa barabart,
3. i pa moral
4. i flliqt

PERGJIGJA:

Zoti e krijoi me keto tipare per te dalluar te verteten nga e paverteta dhe per te pranuar keshillat dhe udhezimet e Tij
Ketu po bjen ne kundershti me ato qe ke then ma heret.PERGJEGJA:

i ka thene te derguareve te Tij fillu nga Ademi as e gjer te Muhamedi as , vertetoi me librat e shenjet te padevijuar ( kam fjalen origjinalin e Tewratit , Zeburit dhe Ungjilit por pa ndryshime te bera pas vdekjes se atyre te te cilet erdhen ato shkresa ) e Ku' rani fisnik eshte vula e te gjitha ketyre ...
Krejtesishte eshte e pavertet kjo ne asnje liber te shenjet para kuranit nuk permendet kjo. per ty gjitha librat e shenjet qenkan te devijuar vetem kurani i vertet. kjo tregon se sa shkurtpames eshte Kurani bashk me ata qe i besojn.


PERGJEGJA:

asesi , Shefqet Krasniqi vetem se ka transmetu edhe nje here fjalin dhe vendimin e te Madherishmit

Muhamedi as , ishte edhe ne boten tjeter naten e miraxhit dhe u vertetua me te gjitha ...

Kjo eshte ma shum se qesharake, prralla dhe anderra. asgje e argumentume dhe e verteuar.

PERGJEGJA:

hmmm te njejtat thirrje , masakrime , dhunime , terrorizime i ka bere edhe kryqezata gjat lufterave te saj ne shekujt e meparshem , dhe sot vetem se vazhdon me avazin e vet por me nje paroll moderne " te luftoim terrorrin " perderis vet ushtron terrorr me shume se kush do duke u hyre njerezve ne shtet , ne pasuri e duke vrar e masakruar banoret e atyre shteteeve ne "emer te demokracis"

Pergjigje jasht teme.
Muslimant spo i vret kerkush ata po e vrasin vetveten.
C'do dite shperthime vetvrasese nga muslimanet kunder muslimanve. Dikur terrorizonin te tjetert tash po e terrorizojn vetveten. Kjo edhe e tregon besimin e vertet te tyre se ne qka besojn ata.
Ne vetvrasje, ne dhune, askush ska te drejt jete nese nuk eshte si ata dhe nuk beson njet si ata. edhe parrajsen e kan pervetsuar.
Ndoshta Muhamedi ate nate ne andrren e tije qe ishte ne vizit te zoti ka ber ndonje kontrat dhe zoti ja ka shit parrajsen dhe aj atje lejon vetem muslimanet.


PERGJEGJA:

hmmm INSHALLAH ( nese do Zoti) , ngase edhe une jam prej mekatareve por prap fundin do e kem ne xhenet inshAllah ..
Po pasi marrasja ne kontestin islam eshte gjendje matriale atehere nese se meriton mund ti marresh pak pare me veti dhe mund ta korruptosh dikend te dera e parrajses dhe besoj te lajn pa problem me hi brenda.

PERGJEGJA:

urrejtja eshte e ndersjelle , kur te urren dikush vetem se do e urresh edhe ti ...

tereza ishte nje grua e rendomt me disa pune humane e asgje me shume , sikur te kishte kryer oblogimet e nje nene ndaj femijeve te saj dhe te ishte grua e devotshme ndaj bashkeshortit te saj nuk do i dilte kohe e rend te mirrej me femij e burra te huaj ...
Jezuesin kur e kryqezuan aj nuk i urrejti ata po u lut per ta ' fali o zot se nuk din qka bejn'.
Ajo kreu punen e nenes se perkryer, rriti miljona femije ne bote qe rrezikoheshin te vdesnin per buken e gojes.
Kur thua nuk do ti dilte kohe per burra te huaj, ajo jukushtua te varferve dhe permes saj identifikohet vet zoti, por per nje femer muslimane normal se eshte diqka e pa pranueshme pasi femra muslimane sdin asgje ma shum se me rrit femije, thjesht nga kjo qe e thua ti femra muslimane qenka vetem nje lloj fabrike asgje ma shum.


PERGJEGJA:

vertetoi me menyren se si eshte shpallur , ne faktin se Muhamedi as ishte analfabet dhe nuk dinte shkrim lexim qe te "kopijoi" ēka do ...

Te gjith te derguarit e zotit ishin te zgjuar dhe mendje holle posri vet zoti, qudi muhamedin zoti e paska derguar analfabet????
Pra edhe ti po shkojshe mbas vepres se analfabetit!!!

PERGJEGJA:

Muhamdi as thuhet se ka qen i martuar 9 here ne nje version , ne versionin tjeter 13 here ...

kishte 3 a 4 robersha ...
Kjo pergjigje e jotja tregon moralin e nje te derguari te zotit qe ju e quani ashtu.
Ky fakt tregon se aj qe shkroj Kuranin ishte i pamoralshem pasi nje njeri i moralshem nuk i ben ato gjera.

PERGJEGJA/

Ku'rani lejon martesen me 4 gra , e vertete , dhe eshte me shume humane martesa se sa prostitucioni psh . nje grua ne shtepi e pes gjasht dhjet .... "shfalerka" rrugeve e njekohesisht femij jo legjitim ...

he he , roberit ne kohen e tyre kan qen vetem rober , jan shfrytezuar ne te gjitha menyrat , islami ishte ai dhe Muhamedi as qe lirimin e nje robi e vleresonte shume dhe shperblim per lirimin e tyre ishte parajsa , andaj ishte reforma dhe reformatoori i pare per zhdukjen e roberizmit ...
E para jasht teme, pasi ne nuk po flasim se qka bejn njerzit rrugeve por qka thot feja.
Martesa me ma shum se nje grua eshte jo njerzore, jo humane, shum e flliqet, shum e turpshme. Edhe robreshat ishin krijesa te zotit, vajza te dikujt, motra te dikujt, dhe eshte absurde qe nje i derguar i zotit te mbaj robresha dhe ti shfrytezoj ato. dhe nje fakt tjeter edhe martesa e par e muhamdeit ishte shum jo njerzore pasi u martua me nje plak vetem se ajo kishte pasuri.

PERGJEGJA:

krejt ēka lejon Ku'rani eshte humane dhe e drejt , ngase i Madherishmi eshte Ai qe na ka krijuar dhe vetem Ai din me se miri te na caktoi instrukcione sa na perket neve dhe " mirembajtjes sone "

Ne baz te pergjigjes sate ty te lejohet edhe te kesh mardhenje me vellaun tend.
Ky qenka morali i i kesaj feje.

PERGJEGJA:

po shiqo , shpesh po ndoshe ne kete boten demokratike e vellau fare nuk po pret ti vdes vellau po per se gjalli te tij po i knaq epshet me gruan e vellaut te tij , e pse te kem diēka kunder martese te ketij lloi pas parasysh mosshkaperderdhjen e femijeve dhe ofrimi i familjes ....

ne jemi duke folur ketu per fen dhe jo qka bejn njerzit, pra Kurani lejon edhe kete, lejon edhe te ja marresh gruan vellaut, qka qenka vellua pra per nje musliman? nese vellau do ta kisht gruan e bukur ateher vellau mund ta mbys vellaun e vet dhe te ja marr gruan pasi kjo e fundit eshte e lejuar.
Kjo tregon se ne qfar qorr sokoaki gjindet islami.


Gjithesia krejt qka kam dashur i kam marrur nga ti. gjitha bindjet e mia per islamin mi vertetove perseri.

Te falenderoj per sinqeritet, dhe te uroj rrug te mbar ne rreugen e errsires.

latina_girly
14.03.2009, 15:02:41
Luje mac kryt e bullit :D :D :D

Vazhdoni me debate se une veq po ju vezhgoj e po ju jap nota :p

gjithesia
14.03.2009, 15:32:50
Ikaliturneshekuj shenoi :

Gjithesia ne baz te pergjigjeve tua erdha ne perfundim se zoti qenka:
1. i pa drejt,
2: i pa barabart,
3. i pa moral
4. i flliqt


Ketu po bjen ne kundershti me ato qe ke then ma heret.
----------------------------------------------
koment i gjithesis :

astagfirullah , Allahu na ruajt nga shpifjet e tilla nga lloji juj

================================================== =====

Ikaliturneshekuj shenoi :

Krejtesishte eshte e pavertet kjo ne asnje liber te shenjet para kuranit nuk permendet kjo. per ty gjitha librat e shenjet qenkan te devijuar vetem kurani i vertet. kjo tregon se sa shkurtpames eshte Kurani bashk me ata qe i besojn.

---------------------------------------------------
koment i gjithesis :

me zbritjen e tyre nuk kan qen te devijuar , por me kohe njerezit i kan devijuar dhe pershtat ashtu si u ka pas endja ...

================================================== ======
Ikaliturneshekuj shenoi :

Kjo eshte ma shum se qesharake, prralla dhe anderra. asgje e argumentume dhe e verteuar.

--------------------------------------------------
koment i gjithesis :

mu ketu qendron dallimi mes besimtarit dhe jobesimtarit ... besimtari i merr si te verteta , gjersa mosbesimtari si perralla ( Allahu na falt )

================================================== =========

Ikaliturneshekuj shenoi :

Pergjigje jasht teme.
Muslimant spo i vret kerkush ata po e vrasin vetveten.
C'do dite shperthime vetvrasese nga muslimanet kunder muslimanve. Dikur terrorizonin te tjetert tash po e terrorizojn vetveten. Kjo edhe e tregon besimin e vertet te tyre se ne qka besojn ata.
Ne vetvrasje, ne dhune, askush ska te drejt jete nese nuk eshte si ata dhe nuk beson njet si ata. edhe parrajsen e kan pervetsuar.

--------------------------------------------------
koment i gjithesis :

ke te drejt deri diku , keshtu ndodh kur vie ne shprehje parolla " perēai e sundo "

mos genje kur thua se nuk po vret askush kur gjith rruzulli po sheh e po ndegjon perdit neper media terrorrin e ushtruar ne tokat arabe per ēellime kryqezatash dhe materiale

================================================== =========

Ikaliturneshekuj shenoi :

Ndoshta Muhamedi ate nate ne andrren e tije qe ishte ne vizit te zoti ka ber ndonje kontrat dhe zoti ja ka shit parrajsen dhe aj atje lejon vetem muslimanet.

--------------------------------------------------
koment i gjithesis :

ky eshte nje mendm pagan qe meriton denimin e Zotit ...


================================================== =========

Ikaliturneshekuj shenoi :

Po pasi parasja ne kontestin islam eshte gjendje matriale atehere nese se meriton mund ti marresh pak pare me veti dhe mund ta korruptosh dikend te dera e parrajses dhe besoj te lajn pa problem me hi brenda.

-------------------------------------------------------
koment i gjithesis :

edhe ky eshte mendim pagan i jahudive te cilet mendojn jo vetem kete por edhe boten tjeter te paguajn me monedha ...

================================================== =============

Ikaliturneshekuj shenoi :

Jezuesin kur e kryqezuan aj nuk i urrejti ata po u lut per ta ' fali o zot se nuk din qka bejn'.

----------------------------------------------------
koment i gjithesis :

Jezusi (ISA as) , NUK ESHTE KRYQEZUAR eshte ngritur ne qiell dhe do zbres per te jetuar edhe 40 vjet si musliman te thej kryqet , te mbys derret dhe te mohoj fjalet e te krishtereve se eshte djal i Zotit , do vdes dhe do varroset si musliman ashtu edhe sikur ka lind .... ishte tradhetari i tij qe u kryqezua e jo Isa as ....

================================================== =============

Ikaliturneshekuj shenoi :

Ajo kreu punen e nenes se perkryer, rriti miljona femije ne bote qe rrezikoheshin te vdesnin per buken e gojes.
Kur thua nuk do ti dilte kohe per burra te huaj, ajo jukushtua te varferve dhe permes saj identifikohet vet zoti, por per nje femer muslimane normal se eshte diqka e pa pranueshme pasi femra muslimane sdin asgje ma shum se me rrit femije, thjesht nga kjo qe e thua ti femra muslimane qenka vetem nje lloj fabrike asgje ma shum.

---------------------------------------------------------
koment i gjithesis :


femra muslimane eshte fabrik per te lindur femij per ti edukuar dhe rritur ashtu si ka then Zoti , e jo te behet mjet i epsheve te shumta e te ndryshme shtazarake dhe te beje femmij qosheve e skajeve pa e ditur kend e kan baba kush jan dhe ēfar qellimi kan ne jete ...

================================================== ===============

Ikaliturneshekuj shenoi :

Te gjith te derguarit e zotit ishin te zgjuar dhe mendje holle posri vet zoti, qudi muhamedin zoti e paska derguar analfabet????
Pra edhe ti po shkojshe mbas vepres se analfabetit!!!

--------------------------------------------------------
koment i gjithesis :

e zgjodhi Zoti analfabet per te mohuar thenjet e juaja prej pagani se ka bere kopie te librave te meparshem , ketu verehet urtesia e te Madherishmit ... per ata qe deshiroin te kuptoin


================================================== ================

Ikaliturneshekuj shenoi :

Kjo pergjigje e jotja tregon moralin e nje te derguari te zotit qe ju e quani ashtu.
Ky fakt tregon se aj qe shkroj Kuranin ishte i pamoralshem pasi nje njeri i moralshem nuk i ben ato gjera.

------------------------------------------------------------
koment i gjithesis :

martesa me shume gra dhe pronesimi i robereshave daton para Muhamedit as , Sulejmani as (SALOMN) ka pasur nje mori grash dhe numer extrem konkubinash ( robereshash ) , por edhe ai ka qen i derguar , e sipas teje qe te gjith qenkan pa moral .... Zoti nuk ka deshir te degjoi konkludime te tilla rreth te derguarve te Tij , e ti urdhero vazhdo ...

================================================== =============

Ikaliturneshekuj shenoi :

E para jasht teme, pasi ne nuk po flasim se qka bejn njerzit rrugeve por qka thot feja.
Martesa me ma shum se nje grua eshte jo njerzore, jo humane, shum e flliqet, shum e turpshme.
----------------------------------------------------------
koment i gjithesis :


jo , aspak nuk eshte e pamoraleshme jo njerezore dhe johumane .

te gjitha ato i perfshin kurveria dhe ndytesit qe po ndodhin ne rruzullin tokesor , duke pasur nje grua ne shtepi legalisht e njo dhet rrugeve ilegalisht ........

================================================== ==============

Ikaliturneshekuj shenoi :

Edhe robreshat ishin krijesa te zotit, vajza te dikujt, motra te dikujt, dhe eshte absurde qe nje i derguar i zotit te mbaj robresha dhe ti shfrytezoj ato.

-----------------------------------------------------------
koment i gjithesis :

ashtu pra , andaj Muhamedi as e vleresoi lart lirimin e tyre per hire te Zotit , dhe mu ajo ishte koha kur filloi lirimi i roberve dhe afrika e zez me te madhe pranoi islamin mu per kete fakt ...

================================================== ================

Ikaliturneshekuj shenoi :

dhe nje fakt tjeter edhe martesa e par e muhamdeit ishte shum jo njerzore pasi u martua me nje plak vetem se ajo kishte pasuri.

------------------------------------------------------------
koment i gjithesis :

genjeshter e kulluuar , Muhamedi as nuk u martua me nje plak per pasuri ,por plaka e pasur e martoi Muhamedin as mu per shkak te moralit te tij te lart prej njeriu ende pa i ardhur shpallja ....

================================================== ================

Ikaliturneshekuj shenoi :

Ne baz te pergjigjes sate ty te lejohet edhe te kesh mardhenje me vellaun tend.
Ky qenka morali i i kesaj feje.

----------------------------------------------------------------
koment i gjithesis :

jo me vellaun tim jo , me djalin e mixhes tim Po edhe pse Muahmedi as ka thene me larg ma mire ....


================================================== ==================

Ikaliturneshekuj shenoi :

ne jemi duke folur ketu per fen dhe jo qka bejn njerzit, pra Kurani lejon edhe kete, lejon edhe te ja marresh gruan vellaut, qka qenka vellua pra per nje musliman? nese vellau do ta kisht gruan e bukur ateher vellau mund ta mbys vellaun e vet dhe te ja marr gruan pasi kjo e fundit eshte e lejuar.
---------------------------------------------

koment i gjithesis :

mos po bazohesh ne vepren e shekspirit "hamleti" apo........ ne perditshmerin e perendimit te ēfrenuar ???? me sa di une ai nuk ka qen musliman ...

================================================== =================

Ikaliturneshekuj shenoi :


Kjo tregon se ne qfar qorr sokoaki gjindet islami.

------------------------------------------------
koment i gjithesis :

koha do tregoi shenjen qe nuk po e shohin injorantet para se te futen ne ate sokak e po e shohn si ēorr ...

================================================== ==================

Ikaliturneshekuj shenoi :

Gjithesia krejt qka kam dashur i kam marrur nga ti. gjitha bindjet e mia per islamin mi vertetove perseri.

---------------------------------------------------
koment i gjithesis :


pata nderin , beso sa here te kete nevoj do jem parad

================================================== ===================

Ikaliturneshekuj shenoi :

Te falenderoj per sinqeritet, dhe te uroj rrug te mbar ne rreugen e errsires.[/QUOTE]


-------------------------------------------
koment i gjithesis :


s ' ka perse , gjithashtu te uroi rruge te mbare per ne drite inshAllah ndonjehere para se te behet vone , ngase une gjej ndriēim kahdo qe sillem , elhamdulilah ....

gjithesia
14.03.2009, 15:34:12
Luje mac kryt e bullit :D :D :D

Vazhdoni me debate se une veq po ju vezhgoj e po ju jap nota :p

-----------------------------------------------

:D :D :D


sikur te dija tifoze e kujt je ????

Ikaliturneshekuj
14.03.2009, 15:48:17
-------------------------------------------
koment i gjithesis :


s ' ka perse , gjithashtu te uroi rruge te mbare per ne drite inshAllah ndonjehere para se te behet vone , ngase une gjej ndriēim kahdo qe sillem , elhamdulilah ....

Une e kam gjetur rrugen time, plot drite dhe jet, pa frige dhe pa terr, flm zotit qe me ka dhan mundesin dhe kthjelltesin ta dalloj te bardhen nga e zeza.

Une e dua zotin tim, aj me krijoj mua dhe gjith njerzimin nga dashurija e tije e pakufi.

PS. duaje zotin dhe te afermin tend pa pasur frige. zoti eshte i dashur mos ke frige nga aj.

Ikaliturneshekuj
14.03.2009, 15:52:25
Luje mac kryt e bullit :D :D :D

Vazhdoni me debate se une veq po ju vezhgoj e po ju jap nota :p

Ufff Latina mos me jep nota se jam merzite me to.
gjithkqah ka sillem sho vetem 10. kan faj profesorat per kete.

gjithesia
14.03.2009, 15:52:55
Une e kam gjetur rrugen time, plot drite dhe jet, pa frige dhe pa terr, flm zotit qe me ka dhan mundesin dhe kthjelltesin ta dalloj te bardhen nga e zeza.

Une e dua zotin tim, aj me krijoj mua dhe gjith njerzimin nga dashurija e tije e pakufi.

PS. duaje zotin dhe te afermin tend pa pasur frige. zoti eshte i dashur mos ke frige nga aj.

------------------------------------------------


ne nje ane ke te drejt , pooor......

mos e harro edhe anen tjeter :

- eshte mu ai Zot qe e krijoi zjarrin , semundjet , varferin ..... terrin ,mosdijen, neglizhencen ... urrejtjen ....


-eshte mu ai Zot qe krijoi edhe ferrin ( xhehenemin ) , eshte nga urteija e Tij pse e krijoi edhe ferrin e jo vetem parajsen andaj hmmm te mendoim me thell do jete me mire ...


apo nuk deshiron te shohesh anen tjeter te TIj subhane wa te Ala ......

Strugane_de
14.03.2009, 18:30:13
Real Man nuk di se a je shqiptare,,, pasi qe ne trojet Shqiptare kemi edhe nacionalitete te tjera qe flasin gjuhen shqipe.Por ne qofte se je atehere eshte turp te quash Nenen Tereze dhe mbretereshen Ilire Teuten,vlerat e kombit tone ,ashtu siq i quan ti.
Jeni shum pak (wehabiste)apo ku te di une si e quani veten dhe e di qe ne jeten e perditshme nuk kini me cilin te bisedoni.Prandaj zbrazeni neper forume duke shkruar gjera pa menduar aspak dhe qe njeriut nuk i ngjajn..

Cdo njeri ka nje faze ne jete dhe me shpresa qe ky roli i talibanit te jete vetem nje faze e jetes suaj.

Ikaliturneshekuj
14.03.2009, 20:25:49
eshte mu ai Zot qe e krijoi zjarrin , semundjet , varferin ..... terrin ,mosdijen, neglizhencen ... urrejtjen ....
shum qesharake kjo, Djalli e krijoj urrejtjen e jo zoti po ski faj tu paskan perzi pak kabllat, te kam than edhe ma here pi qumsht etnik se nashta kfillesh pak.
koment i gjithesis :

me zbritjen e tyre nuk kan qen te devijuar , por me kohe njerezit i kan devijuar dhe pershtat ashtu si u ka pas endja ...
Kjo qe thua ti ka ndodhe me Kuranin ndersa bibla dhe fjalet e Jezuesit jan shkrur drejt nga Apostujt e tije dhe qdo shkrim lidhet me tjetrin dhe eshte i provuar origjinaletiti i tyre.
Edhe ketu ki deshtu ta thuash te verten ose ta argumentosh.

Jezusi (ISA as) , NUK ESHTE KRYQEZUAR eshte ngritur ne qiell dhe do zbres per te jetuar edhe 40 vjet si musliman te thej kryqet , te mbys derret dhe te mohoj fjalet e te krishtereve se eshte djal i Zotit , do vdes dhe do varroset si musliman ashtu edhe sikur ka lind .... ishte tradhetari i tij qe u kryqezua e jo Isa as ....
Hahahah kjo eshte gjeja ma qesharake qe kam ndegjuar ndonjeher. sipas teje edhe zoti po u dashka me ardh me jetu ne toke nja 50 vjet si musliman atehere me u ngjit prap ne qiell.
Kjo eshte marri e papar.
jo me vellaun tim jo , me djalin e mixhes tim Po edhe pse Muahmedi as ka thene me larg ma mire ....
E tmerrshme eshte kjo ta degjosh nga nje shqipfoles, ky eshte turpi i turpit te botes, te martohesh me djalin e agjes kjo eshte qnjerzore, turp ta quash veten shqiptare kur per burr merr djalin e agjes, qfar feje eshte kjo qe ta lejon kete, kjo eshte feja e djallit vetem djalli i lejon dhe i don keto ndersa zoti i denon.

Ikaliturneshekuj
14.03.2009, 20:34:46
I ka sherbye thiut e te birit ne kalkute e gjetiu nderkohe qe kombi shqiptar ka pas nevoj per gjithqka, ka pas familje te varfra e thmi te uritur edhe ne Shqiperin etnike por mos te them se sen tak hiq ska bo...
Se di ku jeton ti ndoshta ne Arabi pasi spo dishe per ndihmat e Nenes Treze per popullin e vet Shqiptar.
Kerka ste koke hiq. Mos te kishin qen ndihmat e Nenes Treze serbia skish pas nevoj hiq me vra Shqiptart ne Kosov se gjat kohes se izolimit te gjith kishin vdek uni.

Po te pyes ty se i ki syt ka arabia kush e qliroj Kosovesn nga Roberia?

Qka beri Arabia per ty?

Pse arabia spo ta nje shtetin?

Nuk e nje jo se ata jan aleatet e Serbise.

Ata jan armiqt ma te mdhej te popullit shqiptar dhe shfrytezojn njerziti si ti te pavetdishem kombtarisht qe ti fyejn dhe ti shkelin figurat e ndritura te kombit, ta humbin identitetin kombetar, dhe ne fund ti verbojn rinin dhe pastaj ti shfrytezojn ne lufte ne arabi dhe te bejn atentate me Bomba duke then ALLHU hekber.

Ikaliturneshekuj
14.03.2009, 20:44:37
keshtue ate qe Allahu e ka mposht mos u mundo me ngrit sepse ajo ehste e mposhme siq eshte tereza
Sa qesharak ky perfundim.
Ate sot e nderon krejt bota, ulet ne gjunje krejt bota para vepres se saj e ti thu e ka mposht allahu.
Nisu pak nga faktet e jo nga teorit e kota.
Kush eshte sot i mposhtun?
Muslimanet jan: e para te varfer, e dyta me perqindjen ma te madhe te analfabetizmit ne rruzullin toksor, e treta te perqare, e katerta ne lufte me vetveten, e pesta te izoluar, e gjashta pa te drejta njerzore, e shtata shkeles dhe dhunues te te drejtave universale, e teta jan te vetmit qe bajn vetvrasje dhe kryej maskara ne mas ne emer te Zotit, e nenta jan te vetmit ne bote qe i hedhin ne er kultet e tyre fetare me bomba.
pra aq lart i paska ngrite allahu kta?

Ky fakt tregon se kand e ka ngrite zoti dhe kand e ka mposhte.
Nese je i verber atehere ste noj faj.

latina_girly
14.03.2009, 21:49:54
-----------------------------------------------

:D :D :D


sikur te dija tifoze e kujt je ????


tifoze e AC Milan-it, mos t'ardht merzi :D :D :D

Ikaliturneshekuj
14.03.2009, 21:50:32
O fakt se sot jan ne gjendje te keqe arsya pse ? sepse nuk i kan ndjek udhzumet e Allahut dhe Pejgamberit s.a.v.s po jan dhan mas ksaj dyjeje sa qe as baben e vet e prindrit e vet shqiptart si njohun e kan harrueee qe kan me dek pos hygjym me i shkel dispozitat qe dalin nga sheirati se me i pasueee qysh duhet .. prap i kthehet krenaria,fuqia si ne kohen e Pejgamberit s.a.v.s
Deri sa nuk e pasojn Kuranin kan me kan te perbuzur.

Po ti po thua se as baben e vet dhe as prinderit e vet spo i njjohin?
Ti e ki ba te njejten gje spo i nje gjysherit e tu qe luftuan 500 vjet me turk, po e mohon gjith te kaluaren tende te dhimshme, gjith historin dhe po i kthen syte ka arabia.
Ti e ki mohu gjyshin tand ndersa ty ka me te mohu djali yt.

Po te krishteret qe se njohin islamin pse atyre po ju jep zoti fuqi e sot po e sundojn gjith boten?

Ikaliturneshekuj
14.03.2009, 21:58:05
Trego qka ka bo Tereza per Kombin, demek permes sajna bota i njohu shqiptart a ? lutjet e sajna qe i ka bo kisheeee presidentve perendimor me ndikim e kan sjell Kosoven dhe Shqiptaret deri ketu a ???

Pasi i ka ra Kompasi Gjeografik ne harten botrore fuqive te mdhaja per me vendos pika strategjike... dhe ka dasht Allahu me kan ashtu demek kishe ne interes te fuqive te mdhaha qe jan me lufte mes vete...se per qe je Shqiptar... ai pasha te lumin Allah as qe kish nie Amerika apo Evropa e Britania... per lutje te Terezes.... Po Allahu e qon sebepin diqka dhe na ka nxjerr nga kriza..... e le ti non terezen qe as vet ska dit qka me besue se e ka vulos Allahu.

Spo kam nerva ma me bisedu me ty se shum i varfun te koki bre nga mendja.
Pse spo shkon ne arabi masi po e dojshe qaq shum? pse spo jeton atje? normal qe jo se atje ski vend ata e dojn shkavin.
Trus qaty e falenderoju Nanes treze e Amerikes, e evropes se sot ose kishe fol serbisht ose kishe lyp azil ne arabi ose sishe ne kete bot.

gjithesia
15.03.2009, 11:09:08
shum qesharake kjo, Djalli e krijoj urrejtjen e jo zoti po ski faj tu paskan perzi pak kabllat, te kam than edhe ma here pi qumsht etnik se nashta kfillesh pak.
-----------------------------------------------------------------------------------------
gjithesia:

shume me qesharak eshte mendimi i juj se djalli ka mundesi dhe aftesi te krijoi diēka ( urrejtjen psh) djalli eshte krijes shume e dobet para Krijuesit , e tera qe ai i mallkuar ka aftesi eshte te devijoi njerezit dhe ti bej prej ushtris se vet dhe kjo aftesi i eshte dhuruar prap nga Krijuesi e jo se ai ka mundesi o aftesi ...;

================================================== ================================================== ===============================================
Kjo qe thua ti ka ndodhe me Kuranin ndersa bibla dhe fjalet e Jezuesit jan shkrur drejt nga Apostujt e tije dhe qdo shkrim lidhet me tjetrin dhe eshte i provuar origjinaletiti i tyre.
Edhe ketu ki deshtu ta thuash te verten ose ta argumentosh.

__________________________________________________ __

gjithesia:

NCUK , dhe kete e dini edhe ju te krishteret shume mire ........ por nuk po u ka enda ngase jeni rreshtuar ne rreshtat e atij me lartecekur ( Allahu na mbrojt prej ngacmimeve te tij )

================================================== ================================================== =================================================


Hahahah kjo eshte gjeja ma qesharake qe kam ndegjuar ndonjeher. sipas teje edhe zoti po u dashka me ardh me jetu ne toke nja 50 vjet si musliman atehere me u ngjit prap ne qiell.
Kjo eshte marri e papar.

-------------------------------------------------------------------------------------------

gjithesia:

hahah, nuk eshte edhe me qesharake se medimi i juj prej krishtereve se Zoti ka lindur nga nje grua , eshte kryqezuar dhe ka vdekur ( astagfirullah ) , gjersa Isa as ( JEZUSI) me te vertet do zbret ne toke ,do jetoi si musliman do mohoi dogmat e juja dhe do vdes e varroset si musliman ....


================================================== ================================================== ==================================================

E tmerrshme eshte kjo ta degjosh nga nje shqipfoles, ky eshte turpi i turpit te botes, te martohesh me djalin e agjes kjo eshte qnjerzore, turp ta quash veten shqiptare kur per burr merr djalin e agjes, qfar feje eshte kjo qe ta lejon kete, kjo eshte feja e djallit vetem djalli i lejon dhe i don keto ndersa zoti i denon.

----------------------------------------------------------------------------------------------

gjithesia:

sa i perket fetarisht deri para 50 viteve kete martes e kan praktikuar edhe te krishteret , mirepo me ardhjen e rrymave tjera dhe ramjen e kishave kjo lejes u anashkalua , por eshe sot nese ka nje qift te till lejohet martesa e tyre me nja leter zyrtare nga shteti

eshte per tu quditur kur te krishteret dhe perendimmi shohin te shendosh dhe te mire nje martes mes dy gjinive e quditen me nje martes te lejuar nga ana e Zotit ....

gjithesia
15.03.2009, 11:17:24
Sa qesharak ky perfundim.
Ate sot e nderon krejt bota, ulet ne gjunje krejt bota para vepres se saj e ti thu e ka mposht allahu.
Nisu pak nga faktet e jo nga teorit e kota.
Kush eshte sot i mposhtun?
Muslimanet jan: e para te varfer, e dyta me perqindjen ma te madhe te analfabetizmit ne rruzullin toksor, e treta te perqare, e katerta ne lufte me vetveten, e pesta te izoluar, e gjashta pa te drejta njerzore, e shtata shkeles dhe dhunues te te drejtave universale, e teta jan te vetmit qe bajn vetvrasje dhe kryej maskara ne mas ne emer te Zotit, e nenta jan te vetmit ne bote qe i hedhin ne er kultet e tyre fetare me bomba.
pra aq lart i paska ngrite allahu kta?

Ky fakt tregon se kand e ka ngrite zoti dhe kand e ka mposhte.
Nese je i verber atehere ste noj faj.
-------------------------------------------------------------µ


edhe pse kjo shkres e juja i eshte dedikuar mlerit , po marr guxim te nderhyj


- se pari perendimi dhe bota krishtere ka pru muslimanet ne kete gjendje duke ua exploatuar tokat dhe pasurit e tyre

- jan te krishteret dhe perendmi qe jan fanatiket e te gjitha te keqijave dhe shiqo se deri ku e prunen boten , fillu me luftera te shumta e deri te shkaterrimi global ekonomik e natyror

- jan te krishteret dhe perendimi me jahudit ne krye qe manipulojne ne menyrat me te ndyera me pasurin e tjereve dhe lene njerez te vdesin neper luftera , uri e te gjitha te keqiat dhe me e urryerra nga e tere kjo eshte se po perpiqen ti lene " kembet e arushes " ne dore mu atyre qe jan duke pesuar ...


explodimi me bomba , mbetet e vetmja alternativ kur ke te bajsh me nje bish te armatosur deri ne dhembe e cila te vret , dhunon , vjedh masakron ēdo dite e ti si viktim nuk te mbetet tjeter vetem se ne nje menyre te dobet te shprehesh mllefin tend dhe kur ti shpreh at mllef ne menyren me te vogel kthehet e te thot terrorist , e ēka di une tjeter


kjo eshte me te vertet loje e ndyer e e felliqur e kryqezatave moderne por mos mendoni se jem te verber do ēendroim dhe do luftoim dhe e drejta do triumfoi se shpejti inshAllah ....


turp

tokat islame ( arabe ) jane tokat me te pasura ne bote , jan populli me i ngritur dhe me i civilizuar per te cilet flet historia sot e kesaj dite , por ua ka zene " rrota bishtin " per pak kohe nga okupuesit exploatuesit hijenat e botes por edhe kjo do perfundoi se shpejti .........

gjithesia
15.03.2009, 11:23:08
Po ti po thua se as baben e vet dhe as prinderit e vet spo i njjohin?
Ti e ki ba te njejten gje spo i nje gjysherit e tu qe luftuan 500 vjet me turk, po e mohon gjith te kaluaren tende te dhimshme, gjith historin dhe po i kthen syte ka arabia.
Ti e ki mohu gjyshin tand ndersa ty ka me te mohu djali yt.

Po te krishteret qe se njohin islamin pse atyre po ju jep zoti fuqi e sot po e sundojn gjith boten?

--------------------------------------------------------------


po ti ore ,

sa vite ke luftuar me romaket e kryqezatat e tyre para se te vijn othomania ??? a ja ban kete pytje vetes ??, kush te beri te krishter dhe ti nderroi rrenjet prej pagani me shume zotera deri mbete ne dy ose tre ???

historia nuk fillon me othomanet ajo vazhdon nga aty , ku po e len pjesen e pare , pse nuk flet mbi te asnjehere ???


sa i perket te krishtereve dhe fuqis se tyre , Allahu i jep forc me se shumti atij qe do e shkaterroi ne fund , e posaqerisht atij se mendon se eshte "superfuqi" , kur krejt fuqia i takon te Madhit e te Madherishmit .....

gjithesia
15.03.2009, 11:26:21
Spo kam nerva ma me bisedu me ty se shum i varfun te koki bre nga mendja.
Pse spo shkon ne arabi masi po e dojshe qaq shum? pse spo jeton atje? normal qe jo se atje ski vend ata e dojn shkavin.
Trus qaty e falenderoju Nanes treze e Amerikes, e evropes se sot ose kishe fol serbisht ose kishe lyp azil ne arabi ose sishe ne kete bot.

--------------------------------------------------------


me i varfur se ty ende nuk kam takuar .........


te nejjten pyetje po ta baj ty pse ti nuk po shkon ne rome te papa juj e te na lini te qete ne vendin tone ku ju jeni nje minoritet i vogel ....

papa dhe shkau dajn te njejtin kryq ...

faleminderimet i takojn vetem te Madhit Allah per ēdo gja , e amerika e evropa diku kan interesin e tyre , se mos mendo se te done

ishte othomania qe nuk lejoi te flasim serbisht ........... e te kryqezohemi si shkijet ne ditet e sotme .....

Ikaliturneshekuj
15.03.2009, 13:24:47
-------------------------------------------------------------µ


edhe pse kjo shkres e juja i eshte dedikuar mlerit , po marr guxim te nderhyj


- se pari perendimi dhe bota krishtere ka pru muslimanet ne kete gjendje duke ua exploatuar tokat dhe pasurit e tyre

- jan te krishteret dhe perendmi qe jan fanatiket e te gjitha te keqijave dhe shiqo se deri ku e prunen boten , fillu me luftera te shumta e deri te shkaterrimi global ekonomik e natyror

- jan te krishteret dhe perendimi me jahudit ne krye qe manipulojne ne menyrat me te ndyera me pasurin e tjereve dhe lene njerez te vdesin neper luftera , uri e te gjitha te keqiat dhe me e urryerra nga e tere kjo eshte se po perpiqen ti lene " kembet e arushes " ne dore mu atyre qe jan duke pesuar ...


explodimi me bomba , mbetet e vetmja alternativ kur ke te bajsh me nje bish te armatosur deri ne dhembe e cila te vret , dhunon , vjedh masakron ēdo dite e ti si viktim nuk te mbetet tjeter vetem se ne nje menyre te dobet te shprehesh mllefin tend dhe kur ti shpreh at mllef ne menyren me te vogel kthehet e te thot terrorist , e ēka di une tjeter


kjo eshte me te vertet loje e ndyer e e felliqur e kryqezatave moderne por mos mendoni se jem te verber do ēendroim dhe do luftoim dhe e drejta do triumfoi se shpejti inshAllah ....


turp

tokat islame ( arabe ) jane tokat me te pasura ne bote , jan populli me i ngritur dhe me i civilizuar per te cilet flet historia sot e kesaj dite , por ua ka zene " rrota bishtin " per pak kohe nga okupuesit exploatuesit hijenat e botes por edhe kjo do perfundoi se shpejti .........

hahaha shum qesharake po dukesh kur po mbeshtetesh veten ne teorit arabe te shekujve te kaluar dhe nuk po mbeshtetsh ne fakte.
Perendimi edhe sot po a mban arabin gjall me buk se ata kishin vdek uni, sa organizata humanitare nga perndimi veprojn ne arabi.
Shihet qart islami edhe ty ti paska verbu syte dhe po mbeshtet ata qe vrasin veten, vetem pastaj mos me thuj se ke pun me zotin dhe mos u m,beshtet ne zotin se zoti i denon ne menyren ma te ashper keto vepra.

Per fund qyshe ja paski nise qika e mire me mbuloj po kam frige se neser edhe ti paske me lidh naj exploziv rreth trupit.

Ikaliturneshekuj
15.03.2009, 13:29:26
--------------------------------------------------------------


po ti ore ,

sa vite ke luftuar me romaket e kryqezatat e tyre para se te vijn othomania ??? a ja ban kete pytje vetes ??, kush te beri te krishter dhe ti nderroi rrenjet prej pagani me shume zotera deri mbete ne dy ose tre ???

historia nuk fillon me othomanet ajo vazhdon nga aty , ku po e len pjesen e pare , pse nuk flet mbi te asnjehere ???


sa i perket te krishtereve dhe fuqis se tyre , Allahu i jep forc me se shumti atij qe do e shkaterroi ne fund , e posaqerisht atij se mendon se eshte "superfuqi" , kur krejt fuqia i takon te Madhit e te Madherishmit .....

Une jam 200 vjet i krishter dhe kerkush smi nderroj rrenjet. fen e moren direkt nga apostujt e Jezuesit dhe ate nuk e moren nga dhuna siq e moret ju islamin por ne e moren nga dashuria per zotin.

heheh edhe ketu ke fol verberisht. Zoti i jep fuqi atije qe shkon pas veprave te tije, zoti i jep fuqi atije qe e don zotin, atije qe e ardhuron, atije qe eshte i drejt ndaj njerzve.
Tiparet e krishtera jan tiparet e zotit, ndersa tiparet isalame dyshoj se mund tejen nga djalli pasi shum gjera aty mbeshtetn ne urrejtej, ne dhune, ne terrorizem, ne shkeljen e te drejtave njerzore, nuk shof asgje te drejt aty.

Rritu edhe pak me bacin e pastaj shkruj por jo teori te kota por nisu nga faktet qika e bacit.

Ikaliturneshekuj
15.03.2009, 13:37:24
--------------------------------------------------------


me i varfur se ty ende nuk kam takuar .........


te nejjten pyetje po ta baj ty pse ti nuk po shkon ne rome te papa juj e te na lini te qete ne vendin tone ku ju jeni nje minoritet i vogel ....

papa dhe shkau dajn te njejtin kryq ...

faleminderimet i takojn vetem te Madhit Allah per ēdo gja , e amerika e evropa diku kan interesin e tyre , se mos mendo se te done

ishte othomania qe nuk lejoi te flasim serbisht ........... e te kryqezohemi si shkijet ne ditet e sotme .....

hahahahahaha me ke ba me qesht me za.
kerka hiq nuk je, po me vjen gjunah nga ti.
Qika e mire une jam 200 vjet ketu, jam i kalitur ne shekuj dhe nuk kam ndryshuar, gjyshi yt per nje lop juka shit turkut, ti shko ne arabi se une e kam vendin ketu.

Amerika me don mua sepse une ndaj te njejt vlera njerzore me ta, e falenderoju amerikes se ti sot nuk e kishe passhansen me shkru ketu, se mos te ish kan amerika ti ose ishe tu hanger dhe, ose ishe azil ne arabi e atje nuk i lajn femrat me hi ne internet.

Kjo eshte ftyra jote he ta dh... ftyren. une nuk jam minoritet po jam rrenja dhe trungu i ketije populli. une i kam rrenjet 2000 vjet thell ne kete vend e ti i ki qyshe dje.

Po e sho se juve nuk ju bajn rensi faktet po prrallat e kota dhe dam per mua te shkruaj me njerz te prrallav.

Po e zgjidhim kete bre, pasi gjyshi yt ju shit turkut per nje lop kallxom sa po don ti dhe banja njejt sikur gjyshi yt.
po te paguaj sa per 3 lop!!!!!!!

Ikaliturneshekuj
15.03.2009, 13:39:38
Ne qka bazohesh se tiparet krishtere jan ashtu siq po i pershkraun ti ( istagfirullah) tipare te Zotit.

Sa vite pas ngritjes se Isait a.s (jezusit ) ne qjell eshte shkruar/permbledhur Bibla, dhe sa kohe dhe ne cilen kohe eshte permbledhur Kurani ????

Hjat baco lej prrallat Ungjilli eshte shkruar nga apostujt e krishtit menjeher pasi aj u ringjal se vdekuri.

po jan te vertea shiko ku e kan qu sot boten tiparet e krishtera, ndersa shiko boten isalme ende jeton ne shekullin e 15.
mangu me jav lidh nga nje kpresh ne koke e mi nshu me kullot bar.

gjithesia
15.03.2009, 13:50:14
Ikaliturneshekuj :

hahaha shum qesharake po dukesh kur po mbeshtetesh veten ne teorit arabe te shekujve te kaluar dhe nuk po mbeshtetsh ne fakte.
Perendimi edhe sot po a mban arabin gjall me buk se ata kishin vdek uni, sa organizata humanitare nga perndimi veprojn ne arabi.

--------------------------------------------------------
gjithesia:

hahaha , po mos me qen arabia e nafta e tyre ishin dek uni amerika e krejt bota ....... andaj edhe po exploatohen e masakrohen deri ne kete shkall .........

FAKT .......

================================================== ===================
Ikaliturneshekuj :

Shihet qart islami edhe ty ti paska verbu syte dhe po mbeshtet ata qe vrasin veten, vetem pastaj mos me thuj se ke pun me zotin dhe mos u m,beshtet ne zotin se zoti i denon ne menyren ma te ashper keto vepra.
__________________________________________________ __

gjithesia:

ELHAMDULILAH qe eshte drit per kete dhe per boten tjeter , me mire me mbyt veten se me lene dikend me te mbyt , duhet pas karakter te fort te sakrifikosh veten kunder terrorrit ...
Zoti meson te marrim hak , syri per sy , shpirti per shpirt .........

================================================== ===================
Ikaliturneshekuj :
Per fund qyshe ja paski nise qika e mire me mbuloj po kam frige se neser edhe ti paske me lidh naj exploziv rreth trupit.[/QUOTE]

------------------------------------------------------

gjithesia:

KUJDES ......... kurr nuk dihet kur me behet boll nje dite .....

gjithesia
15.03.2009, 13:54:01
Ikaliturneshekuj:

Une jam 200 vjet i krishter dhe kerkush smi nderroj rrenjet. fen e moren direkt nga apostujt e Jezuesit dhe ate nuk e moren nga dhuna siq e moret ju islamin por ne e moren nga dashuria per zotin.
------------------------------------------------

gjithesia :

po mire , e para 200 viteve sa zotera i ke pas gjer sa zbrite ne dy o tre sa i ek sot ???

ncuk , apostujt kan vdekur deri atehere , te bani te krishter roma dhe lufterat e tyre te kryqezatave qe vazhdoin sot e kesaj dite .....

================================================== ==========
Ikaliturneshekuj:
heheh edhe ketu ke fol verberisht. Zoti i jep fuqi atije qe shkon pas veprave te tije, zoti i jep fuqi atije qe e don zotin, atije qe e ardhuron, atije qe eshte i drejt ndaj njerzve.
Tiparet e krishtera jan tiparet e zotit, ndersa tiparet isalame dyshoj se mund tejen nga djalli pasi shum gjera aty mbeshtetn ne urrejtej, ne dhune, ne terrorizem, ne shkeljen e te drejtave njerzore, nuk shof asgje te drejt aty.
-----------------------------------------------------

gjithesia:

Zoti i jep fuqi dhe e ngrit aq larte keshtu qe kur ta rrexoi te jete nje rrexim i dhembshem .. kush ka qen me i pasur e me i fuqishem se faraoni , ku eshte ai sot e ushtrit e tij e pasurit e tij ??? ........


e vertet , Zoti i don te drejtet dhe asnje nga keshillat e Zotit nuk i gjen te te krishteret , fillu nga njesimi Tij si NJE e vazhdu me tjerat .....

================================================== =================

Ikaliturneshekuj:
Rritu edhe pak me bacin e pastaj shkruj por jo teori te kota por nisu nga faktet qika e bacit.[/QUOTE]

--------------------------------------

jam rrit = FAKT

gjithesia
15.03.2009, 13:59:38
kaliturneshekuj:

Hjat baco lej prrallat Ungjilli eshte shkruar nga apostujt e krishtit menjeher pasi aj u ringjal se vdekuri.
-------------------------------------------------
gjithesia:

hahaha , pasi vdiq Zoti ( astagfirullah ) dhe u ngjall :D

================================================== ===================

kaliturneshekuj:
po jan te vertea shiko ku e kan qu sot boten tiparet e krishtera, ndersa shiko boten isalme ende jeton ne shekullin e 15.
mangu me jav lidh nga nje kpresh ne koke e mi nshu me kullot bar.[/QUOTE]
-----------------------------------------------------------------------
gjithesia:

po tyben krejt bota pe sheh ku e ka pru boten krishterizmi , e ka knaq krejt

mangu kan edhe me u " fekondu " neper rruge pa pardon se nudizmi ma veq eshte ba gjaja me normale , nejse ju keni "PERPARU " nime , mashallah :D

kerpeshi s na mungon hiq se e kem veten ne dore edhe pse simbolikisht na mungon ai " kerrpesh "

bluai
15.03.2009, 15:23:54
Zonja dhe zotrinj un se di asgje sa i perkte feve se kur se me kan interesuar.Kohve te fundit po lexoj diqka ne lidhje me ket .Nuk kam lexuar fort librat fetar por nga ligjeratat e Hoxh Shefqet Krasniqit mund te shihet kjart ngjajshmeria e librave egzistus siq jan Tvarati .Bibla dhe Kurani pra jan e njejta gje sipas meje .Te gjitha kto se bashku jan manipuluese me popullin dhe qysh nga besimet te ashtuquajtura pagane njerezit ju kan frigue nje fuqie qe me von u paraqit me emrin Allah ,Zot .Perendi pra varet nga cili term perdoret por ne pergjithesi termi me i shpeshte eshte Allah ose Vet Zoti .Por nje gje di tju them nga ky debat mes jush menoj un si i paditur qe jam nga botkuptimi teologjik e pys veten pse njerzit manipulohen dhe nxisin urejte nderfetare ku para zotit allahut jena te gjith te njejt jena krijesa te tij .E ne te gjith na ka krijuar dhe sa kuptoj un nga ato ligejrata Zoti na udhezon te dashurojm te ndihmojm njeriun .Dhe se di se ka vjen i gjith kjo far farse e urejtjes nderfetare dhe pse bash sot ne shekullin e 21 behet kjo me plot verberi .Te gjith profetet te ashtuquajturit derguesit e zotit anje nuk e pershkruen ate se si duket si u krijua gjuha njerze te llojeve te ndrushme te ngjyrave te ndryshme dhe te jatesave te ndryshme .Krejt ky mister i krijimeve i mbetet te laretsuarit Perendi apo Allah apo zot te gjith ata te derguar qe jan ne te gjitha librat pra edhe ne Bibel edhe ne tavrat por edhe ne Kuran jan te njejt para zotit .Pra mos fyeni njerzit ne ate qka besojn te Krishterit le te besojn ne ate qe besojn ,te muslimanet le te beojn ne ate qka besojn jahudit te beojn ne ate qka besojn .Por mos nxitni urejtje mes njerzeve qe besojn ne ato fe se keshtu bini ndesh me vet udhezimin e Perendis Allahut apo zotit .
Kaq njeher
bluai

prishtina-gjer
15.03.2009, 15:34:12
Pershendetje

Real man ,Me intereson te me spjegosh konturat e funksionimit te "Sistemit Bankar Islam " dhe te me tregosh se ku ne Librin e shenjet paraqitet nje sistem i till ?????

P.S O zote epja kurajon shqipetarit ,qe kur ska cka thote te hesht se paku!!!!!!!!!!

Zoti i done te miret

latina_girly
15.03.2009, 16:13:38
Inxheja Hatixhe,ky shkruan nga Skandinavia demek o problem me dal i kthjellt ja jet me trauma prej femrave ja duhet me kendue bylbyl siq diktojn ato se ta shperlajn trunin a...se vendi eshte si eshte skandinavia vend ma i poshter ne krejt evropen ska.

Une e veta kta, a beson ne shpalljet e Allahut qe nga krijimi i Ademit a.s e deri ne shpalljet e fundit qe ju ka be pejgamberit s.a.v.s ? Ky nuk u pergjigje, ky po e beson Allahun ashtu veq hajt sipas tekave tina... e paraqet Allahun vetem anen e bute te Allahut ska dyshim se Allahu eshte i bute,fales...por e ka edhe ndeshkimin qe e perdor ne proporcion me aq sa ka mekatuar njeriu dhe nuk don me kerkue falje nga Allahu.

Bazohu ne te verteten dhe mos fillo ti ofendosh te tjeret, kur ske argumente ti argumentosh pallavrat tua ;)

E verteta dhemb - po medet se juve hala nuk ua ka nis dhimta, veq gati jeni :D

gjithesia
15.03.2009, 16:15:36
Pershendetje

Real man ,Me intereson te me spjegosh konturat e funksionimit te "Sistemit Bankar Islam " dhe te me tregosh se ku ne Librin e shenjet paraqitet nje sistem i till ?????

P.S O zote epja kurajon shqipetarit ,qe kur ska cka thote te hesht se paku!!!!!!!!!!

Zoti i done te miret

--------------------------------------------


nese kupton anglishten shko ketu e lexo :)

http://www.birminghampost.net/birmingham-business/birmingham-business-news/other-uk-business/2008/10/03/non-muslims-turn-to-islamic-bank-as-a-safe-option-65233-21962049/

latina_girly
15.03.2009, 16:16:54
P.S O zote epja kurajon shqipetarit ,qe kur ska cka thote te hesht se paku!!!!!!!!!!

Zoti i done te miret


Heshtja eshte arma me e mire per ta mposhtur te keqen.
Kush flet pa fakte, ose nuk din asgje ose ja fut kot :D

Te pershendes

ZOTI i don te gjithe ata te cilet e duan ZOTIN.

gjithesia
15.03.2009, 16:17:05
Bazohu ne te verteten dhe mos fillo ti ofendosh te tjeret, kur ske argumente ti argumentosh pallavrat tua ;)

E verteta dhemb - po medet se juve hala nuk ua ka nis dhimta, veq gati jeni :D

-------------------------------------

latina ,


tregona moj pse na urreni kaq shume ..............

gjithesia
15.03.2009, 16:17:48
Heshtja eshte arma me e mire per ta mposhtur te keqen.
Kush flet pa fakte, ose nuk din asgje ose ja fut kot :D

Te pershendes

ZOTI i don te gjithe ata te cilet e duan ZOTIN.

-----------------------------------------------------------

jo qe fakti zemer :

http://www.birminghampost.net/birmingham-business/birmingham-business-news/other-uk-business/2008/10/03/non-muslims-turn-to-islamic-bank-as-a-safe-option-65233-21962049/


edhe vete googlin t kallxon masi s po beson ......

latina_girly
15.03.2009, 16:23:48
-------------------------------------

latina ,


tregona moj pse na urreni kaq shume ..............

Mos e thash kund se "ju urrej"????

Jo per bese, nuk e urrej askend, fale Zotit se kam nikun "gjithesia" qe ti urrej njerezit te cilet u moren me humanizem dhe ne, askushi, te mundohemi ti gjykojme ata se ku e kan vendin.

Askush nuk na jep te drejten te gjykojme. Shihet kjarte se kush ke e urrene. Asnjehere ne jeten time nuk e kam shpreh dhe as nuk e kam menduar se i urrej myslimanet, ashtu siq pretendon ti te mendosh. Je gabim, moter.
Secili e ka menyren e te menduarit dhe secili e ka te drejten te besoj ne ate ēfare don, apo jo? Atehere, nuk dua, edhe po ti kisha kompetencat e duhura, te ja imponoj askujt fen katolike, dhe asnje fe tjeter, sepse ai eshte mekait me i madh qe mund ta bej njeriu. Ne si laik dhe njerez kemi te drejten te besojme ate ēfare ne mendojme se eshte me se miri per ne, por JO duke i mposhtur fet tjera dhe besimet tjera. Nuk njoh asnje fe e cila thot: urreje kete fe, apo urreje kete "minoritet" dhe zhduke apo shuje prej tokes. Nese nje fe e pohon nje gje te tille, atehere sa per mua le te jete e mallkuar ajo fe, edhepse nuk jam kompetente per nje gje te tille. Vetem dua te rri sa me larg asaj feje, ajo eshte e tera.

ps: gjthesi, kam shume shoke e shoqe te fes myslimane dhe mund te theme me plote bindje se jam krenare per ata te cilet ndaj raportet shoqerore. Une nuk jam nder ata te cilet i klasifikojne njerzit ne baze te asaj se ēfare besojne apo jo.

latina_girly
15.03.2009, 16:24:41
-----------------------------------------------------------

jo qe fakti zemer :

http://www.birminghampost.net/birmingham-business/birmingham-business-news/other-uk-business/2008/10/03/non-muslims-turn-to-islamic-bank-as-a-safe-option-65233-21962049/


edhe vete googlin t kallxon masi s po beson ......

A po te dhimbsen shkronjat e forumit se nuk po e shkruan me fjalet tua apo te duket me lehte ti marresh ne google disa webfaqe dhe ti vendosesh ketu? :D

gjithesia
15.03.2009, 16:25:40
qe edhe njo :

http://www.iht.com/articles/2008/08/18/business/invest19.php

edhe njo :

http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/7918129.stm


ka plot a po don ende ???? :D

latina_girly
15.03.2009, 16:27:05
qe edhe njo :

http://www.iht.com/articles/2008/08/18/business/invest19.php

edhe njo :

http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/7918129.stm


ka plot a po don ende ???? :D

Jo, flmd. Me ja nis kshtu edhe une e "bombardoj" forumin me linqe te ndryshme, po jam e zoja vetit dhe faliminderit prej Zotit nuk ka nevoj te mbeshtetem ne webfaqe tjera, por ne mendimin dhe dijen time.

gjithesia
15.03.2009, 16:28:24
Mos e thash kund se "ju urrej"????

Jo per bese, nuk e urrej askend, fale Zotit se kam nikun "gjithesia" qe ti urrej njerezit te cilet u moren me humanizem dhe ne, askushi, te mundohemi ti gjykojme ata se ku e kan vendin.

Askush nuk na jep te drejten te gjykojme. Shihet kjarte se kush ke e urrene. Asnjehere ne jeten time nuk e kam shpreh dhe as nuk e kam menduar se i urrej myslimanet, ashtu siq pretendon ti te mendosh. Je gabim, moter.
Secili e ka menyren e te menduarit dhe secili e ka te drejten te besoj ne ate ēfare don, apo jo? Atehere, nuk dua, edhe po ti kisha kompetencat e duhura, te ja imponoj askujt fen katolike, dhe asnje fe tjeter, sepse ai eshte mekait me i madh qe mund ta bej njeriu. Ne si laik dhe njerez kemi te drejten te besojme ate ēfare ne mendojme se eshte me se miri per ne, por JO duke i mposhtur fet tjera dhe besimet tjera. Nuk njoh asnje fe e cila thot: urreje kete fe, apo urreje kete "minoritet" dhe zhduke apo shuje prej tokes. Nese nje fe e pohon nje gje te tille, atehere sa per mua le te jete e mallkuar ajo fe, edhepse nuk jam kompetente per nje gje te tille. Vetem dua te rri sa me larg asaj feje, ajo eshte e tera.

ps: gjthesi, kam shume shoke e shoqe te fes myslimane dhe mund te theme me plote bindje se jam krenare per ata te cilet ndaj raportet shoqerore. Une nuk jam nder ata te cilet i klasifikojne njerzit ne baze te asaj se ēfare besojne apo jo.

-------------------------------------

jo tybe veq u tuta mes ma ke marr inati ,


edhe une ty te du , mpuq


nofka : gjithesia pa urrejtje :)

gjithesia
15.03.2009, 16:29:41
A po te dhimbsen shkronjat e forumit se nuk po e shkruan me fjalet tua apo te duket me lehte ti marresh ne google disa webfaqe dhe ti vendosesh ketu? :D

------------------------------------------


po ju vazhdimisht po kerkoni fakte , e une i gjeta kurgja ma shume ..........


a don ti perkthen :D ,


githesia

latina_girly
15.03.2009, 16:30:24
-------------------------------------

jo tybe veq u tuta mes ma ke marr inati ,


edhe une ty te du , mpuq


nofka : gjithesia pa urrejtje :)

Inati e lakmi merr njeriu qe beson se egziston e keqja. Une besoj ne te miren dhe nuk jam nder ata qe lakmoj dhe inatosem. E skam per ēka me ta marr inati as lakmi, sepse jam e lumtur me gjithēka kam dhe nuk dua asgje me teper :D :D

mpuq edhe ty, hooo, per inati t'Real_Manit :p ;)

latina_girly
15.03.2009, 16:35:05
------------------------------------------


po ju vazhdimisht po kerkoni fakte , e une i gjeta kurgja ma shume ..........


a don ti perkthen :D ,


githesia

Jo, faliminers Zotit kam arrit deri te ajo qe ti kuptoj edhe une gjuhet e huaja :p

Veq po me duket absurde te sillesh webfaqe banale ketu, webfaqet jan si gazetat, ku gazetaret shkruajn sipas qefit te tyre, prandaj skam deshire ti lexoj "qejfet" e huaja tu i pas parasysh qejfet e mija :p :D

prishtina-gjer
15.03.2009, 16:39:33
Pershendetje

Ne fillim do te perqendrohem pak ne disa fakte te pamohushme se paku jo me metoda te lejushme argumentimi dhe me pas deshiroj pergjegje pa kopjime nga scientologet Aziatik me gjak kushtimisht Shqipetari, e them kushtimisht sepse mesa duket Turku nuk na la vetem zakone te coroditura por edhe dicka me shume si duket .......................

Ademi nese ka egzistuar ishte analfabet
Ademi nese eshte njeriu i pare dhe nuk lindi por u formua cfar gjuhe fliste ,pa babe dhe pa nene,munges trashegimie ,mua me del se nuk kishte mundesi artikulimi se paku jo me ze sepse nuk kishte Analogji me asgje dhe asnje gjuhe ,ishte i pari pra.
Kurani u shkrua ne shekullin e shtat te eres sone eshte fakt.
Para kesaj kohe Arabet nuk ishin me besim mysliman dhe te gjith te paret e sektes se scientologve arab sipas Krasniqit ose nuk do ti takojn kurre pasardhesit e vete ose do te takohen ne xhehnem.
A besonte Nena e Muhamedit as ne kshillat e Kuranit ne vajzeri une them se jo sepse ende nuk kishte lindur profeti dhe nese eshte keshtu sipas Krasniqit "ajo bashk me Gonxhen do te takohen atje" ku ka then Krasniqi.
Isai ishte Jahudi(jevrej) dhe besonte se ishte biri i zotit dhe profet i nje religjioni te ri,per cka edhe u privua nga jeta nga pjestaret e pupullit te cilit edhe vete i perkiste qe do te thote se nuk ishte mysliman ,edhe ky pra do te shetis ne kthinat e erreta te xhehnemit sipas Krasniqit.Pyes:1.meqense Ademi ishte poashtu "Profet" cka la per me tutje a ka kush dijeni se cka la per me tutje
2.Nese Ademi ishte mysliman nga besimi ne cilin liber merrte udhezimet , ne cfar gjuhe ne cfar shkrimi , kur dhe ku jatoi ai
3.A dinte shkrim lexim Ademi dhe cfar gjuhe fliste ????
4.a kishte korespodenc me te madhrishmin Ademi nese po ne cilen gjuhe?
5.cka e verteton egzistencen e Tevratit dhe librave te tjer te shenjet
6.Ne cfar gjuhe ishte i shkruar Tevrati
7.meqense Muhamedi as ishte analfabet cfar njohurish kishte per Tevratin... dhe ne cfar menyre i morri ato?
8.A kishte ndonj civilizim te njohur qe besonte ne Tevratin si liber i shenjet dhe ku dhe kur jetonte ky civilizim?
9.Jetoi Ademi para apo pas Divave(dinosaurve)?
10.nese para cka ndodhi me njerzimin e athershem dhe a jane te gjithe ne xhehnem sepse nuk e kishin te njohur se pas dy treqindmijvjetve do shkruhej Kurani?
11.nese pas tyre ku jane mbetjet biologjike te asaj kohe ose se paku dicka e artikuluar .
12.A eshte e mundur qe i gjith njerzimi para shekullit te 7 te epokes sone do shkojn ne xhehnem dhe a i nxen te gjith atje duke marre parasysh numrin.
13.cka do te ndodh me gjeneratat qe nuk kishin njohuri per religjionin islam nese nuk jane ne xhehnem ku duhet me i lyp kur te shkojm atje??
14.Meqense tani me e kemi te ditur se Isai ishte Jahudi(jevrej) si eshte e mundur qe njekohesisht te thuhet se ishte mysliman kur ne kohen kur jetoj ai as arabet vete nuk ishin mysliman ,si e argumentoni ju kete ju aziatiket Nomad, si spjegohet ky fenomen ne kulturen e te parve te sektes suaj.
15.Nese Muhamedi as ishte analfabet siq dihet tanim cka ju ben te sigurt se te gjitha qe shkruhen ne librin e shenjet jane ne perputhje me at se cka tha ai kur dihet se ishte vetem Transmetues.
16.Muhamedi as ishte njeri definojeni njeriun ne kulturen sektashe ,i gabueshem apo i pagabueshem?
17.Vetvrasja eshte mekat edhe ne islam dhe nuk eshte e lejushme te kryhet ne asnje rast ku shkon hixhonica nese kerkon kujdes nga te tjeret perndryshe .......... do te takohet e ckaperderdhur ne 1000 pjese me ter njerzimin perveq me ata te vetet.

I kam edhe nja 1500 pytje ne te cilat nuk me eshte dhene pergjegje kurre dhe me intereson se paku ne keto 15 te kem perafersisht nje pergjegje te knaqshme edhe pse jame mese i bindur se nuk keni pergjegje te knaqshme sepse e tera ka filluar pa baza te forta dhe duke u nisur nga nje gjendje shoqerore anarkike qe mbretronte ne kohen e zanafilles e qe besa edhe sote nuk ka ndryshuar shume me perjashtime te pakte te te pjesve ku nuk perfillet 1 per 1 ajo qe eshte shkruar ne shekullin e shtat.

P.S Zoti e Bekoft Ameriken qe ua dha te drejten te shkruani ne Shqip edhe kesi marrzirash dhe Nenen Terez qe nuk ju la te vdisni urie .Zoti i don te miret

gjithesia
15.03.2009, 16:39:56
Jo, faliminers Zotit kam arrit deri te ajo qe ti kuptoj edhe une gjuhet e huaja :p

Veq po me duket absurde te sillesh webfaqe banale ketu, webfaqet jan si gazetat, ku gazetaret shkruajn sipas qefit te tyre, prandaj skam deshire ti lexoj "qejfet" e huaja tu i pas parasysh qejfet e mija :p :D

-------------------------------

ncuk oj zemer BBC ja po thot moj :D

e ma von krejt kan me thon , e sheh ti ..........

bile bile edhe ti ki me deponu qaty :)

latina_girly
15.03.2009, 16:44:39
-------------------------------

ncuk oj zemer BBC ja po thot moj :D

e ma von krejt kan me thon , e sheh ti ..........

bile bile edhe ti ki me deponu qaty :)

Nuk i dihet, veq me qeto mend se i kam qtash jo :D

Nashta me boni magji dhe me kthehni ka vetja :o :p

haj Zoti mos e thasht :D

prishtina-gjer
15.03.2009, 16:55:32
pershendetje

Sistemi Bankar Arab e di une qe egziston sepse ekonomia arabe nuk funksionon me sherjat jo pse nuk do po nuk mundet nga fakti se pare me fajde nuk eshte e lejuar me dhen mirpo si funksionon nje sistem bankar islam jo i shteteve arabe sepse asnjera perveq iranit pake nuk funksionon me kushtetuten e para 1400 vjetve.

Po me drejto ti hoxhonic ku thuhet ne Kuran se duhet me pas banka dhe me marre kamaten nga te hollat e huazuara pa u thellu ne ate se Arabet ne zanafill nuk kishin monedh por ndrronin mallerat.

Shtet arabe udhheqen nga Minoritar sepse magjoritaret jane keshtu si hoxhonica ,e nese u lejohet qe keta te udheheqin ateher veqe duhet me jau gju nja 100 bomba atomike se perndryshe na e sjellin xhehnemin ketu ska nevoj me prit hiq vdekjen.

Hoxhonic ti ere insani nuk ke veqe hijen e ke te ngjashme.

Zoti i don te miret

gjithesia
15.03.2009, 17:30:04
1.Pershendetje

Ne fillim do te perqendrohem pak ne disa fakte te pamohushme se paku jo me metoda te lejushme argumentimi dhe me pas deshiroj pergjegje pa kopjime nga scientologet Aziatik me gjak kushtimisht Shqipetari, e them kushtimisht sepse mesa duket Turku nuk na la vetem zakone te coroditura por edhe dicka me shume si duket .......................
Ademi nese ka egzistuar ishte analfabet
Ademi nese eshte njeriu i pare dhe nuk lindi por u formua cfar gjuhe fliste ,pa babe dhe pa nene,munges trashegimie ,mua me del se nuk kishte mundesi artikulimi se paku jo me ze sepse nuk kishte Analogji me asgje dhe asnje gjuhe ,ishte i pari pra.
Kurani u shkrua ne shekullin e shtat te eres sone eshte fakt.
Para kesaj kohe Arabet nuk ishin me besim mysliman dhe te gjith te paret e sektes se scientologve arab sipas Krasniqit ose nuk do ti takojn kurre pasardhesit e vete ose do te takohen ne xhehnem.
A besonte Nena e Muhamedit as ne kshillat e Kuranit ne vajzeri une them se jo sepse ende nuk kishte lindur profeti dhe nese eshte keshtu sipas Krasniqit "ajo bashk me Gonxhen do te takohen atje" ku ka then Krasniqi.
Isai ishte Jahudi(jevrej) dhe besonte se ishte biri i zotit dhe profet i nje religjioni te ri,per cka edhe u privua nga jeta nga pjestaret e pupullit te cilit edhe vete i perkiste qe do te thote se nuk ishte mysliman ,edhe ky pra do te shetis ne kthinat e erreta te xhehnemit sipas Krasniqit.


---------------------------------------------------------------------

gjithesia:

eeeu po ē'em paske nxjerr pune :D

-----------------------------------------------------------------------
Pyes:

1.meqense Ademi ishte poashtu "Profet" cka la per me tutje a ka kush dijeni se cka la per me tutje

1.meqense Ademi ishte poashtu "Profet" cka la per me tutje a ka kush dijeni se cka la per me tutje
pergjegje:

1.,Ademi as ishte njeriu i pare dhe profeti i pare ( jo te gjithe profetet kan komunikuar me Zotin dhe jo te gjith profetet kan pasur libra nga Madheria ) , me tutje la trashegimtaret e tij te pare nga te cilet u ndan gjaqet , rracat gjuhet e njerezve ...

pytje:

2.Nese Ademi ishte mysliman nga besimi ne cilin liber merrte udhezimet , ne cfar gjuhe ne cfar shkrimi , kur dhe ku jatoi ai

pergjegje:

2. Ademi as padyshim ishte musliman ( musliman = besimtar i devotshem ne NJE-shmerin e Zotit , e jo dy-shmerin a tre-shmerin )


pytje:
3.A dinte shkrim lexim Ademi dhe cfar gjuhe fliste ????

pergjegje:
3. s dihet a ka ditur shkrim lexim , dhe s dihet ēfar gjuhe ka folur ...

pytje:
4.a kishte korespodenc me te madhrishmin Ademi nese po ne cilen gjuhe?

pergjegje:
4 . ka asur korespodenc por jo verbalisht as tekstualisht por me shenja , nese diēka ka dashur te dij a eshte e mire a jo ka therr kurban dhe ne kete menyr i eshte bere me dije se po , dhe e kunderta ...

pytje:
5.cka e verteton egzistencen e Tevratit dhe librave te tjer te shenjet
pergjegje:
5. e verteton Ungjilli dhe Ku' rani fisnik ..

.pytje:
6.Ne cfar gjuhe ishte i shkruar Tevrati
pergjegje:
6.ne gjuhen hebreje

.pytje:
7.meqense Muhamedi as ishte analfabet cfar njohurish kishte per Tevratin... dhe ne cfar menyre i morri ato?
pergjegje:
7 . ishte analfabet dhe kjo nga urtesia e Allahut qe te mos thonin hebrejet se ban kopie nga librat tona , dhe njohurit i vinin me vajh permes xhibrilit as ( melekut te Allahut i cili i zbriti te gjitha librat )

.pytje:
8.A kishte ndonj civilizim te njohur qe besonte ne Tevratin si liber i shenjet dhe ku dhe kur jetonte ky civilizim?
pergjegje:
8. po , ishin te hebrejet ...

.pytje:
9.Jetoi Ademi para apo pas Divave(dinosaurve)?
pergjegje:
9. kur te takoim e vesim :D

pytje:
10.nese para cka ndodhi me njerzimin e athershem dhe a jane te gjithe ne xhehnem sepse nuk e kishin te njohur se pas dy treqindmijvjetve do shkruhej Kurani?
pergjegje:
10. disa jan shkaterruar ( mosbesimtaret ) e disa kan mbet gjall , disa do jen ne xhehnem e disa jo , ngase deri ne kataklisem eshte jeta neper varre dhe te gjith do presim aty prej Ademit e deri te njeriu i fundit ....
nuk kan pasur njohuri per Ku'ranin por kan pasur librat tjere te njejt me Ku'ranin ( derisa nuk i kan devjuar ato libra diku pak e diku shume ...)

pytje:
11.nese pas tyre ku jane mbetjet biologjike te asaj kohe ose se paku dicka e artikuluar .
pergjegje:
11. doemos , ka shume ......;

pytje:
12.A eshte e mundur qe i gjith njerzimi para shekullit te 7 te epokes sone do shkojn ne xhehnem dhe a i nxen te gjith atje duke marre parasysh numrin.
pergjegje:
12. jo te gjithe , po more i nxen qysh jo Allahu ka fuqi te madhe bon ven Ai mes baj dert ...Bile bile do pyes xhehnemi " a ka ende se nuk jam mbush" ......

pytje:
13.cka do te ndodh me gjeneratat qe nuk kishin njohuri per religjionin islam nese nuk jane ne xhehnem ku duhet me i lyp kur te shkojm atje??
pergjegje:
13.hmmm ... ato gjenerata qe kan njohur librat tjere te cilat vazhdimisht kan predikuar islamin do jen te shpetuar , gjersa ata qe e kan mohuar ne xhehnem padyshim, e i lyp ku t jan mandej deri sa ti gjejsh :D ja aty ja aty ......

pytje:
14.Meqense tani me e kemi te ditur se Isai ishte Jahudi(jevrej) si eshte e mundur qe njekohesisht te thuhet se ishte mysliman kur ne kohen kur jetoj ai as arabet vete nuk ishin mysliman ,si e argumentoni ju kete ju aziatiket Nomad, si spjegohet ky fenomen ne kulturen e te parve te sektes suaj.
pergjegje:
14 . po Isa as ishte hebrej por me besim musliman dhe islami nuk eshte vetem i arabeve , arabet e kan ruajtur deri sot se islami eshte predikuar vazhdimisht ner popuj te ndryshem e me gjuhe te ndryshme ...

pytje:
15.Nese Muhamedi as ishte analfabet siq dihet tanim cka ju ben te sigurt se te gjitha qe shkruhen ne librin e shenjet jane ne perputhje me at se cka tha ai kur dihet se ishte vetem Transmetues.
pergjegje:
15. po bash se sihte trnsmetues i fjeles se Zotit , e bene me se te sigurt vertetesin .....; logjikisht

pytje:
16.Muhamedi as ishte njeri definojeni njeriun ne kulturen sektashe ,i gabueshem apo i pagabueshem?
pergjegje:
16 .I pagabueshem ... dhe asnjehere nuk ju pershtat "sektashinjeve " paganeve ........

pytje:
17.Vetvrasja eshte mekat edhe ne islam dhe nuk eshte e lejushme te kryhet ne asnje rast ku shkon hixhonica nese kerkon kujdes nga te tjeret perndryshe .......... do te takohet e ckaperderdhur ne 1000 pjese me ter njerzimin perveq me ata te vetet.
pergjegje:
17. vetvrasja eshte mekat i madh , dhe nuk lejohet te kryhet ndodh se ata qe vetvriten te jen armiqet e islamit dhe ne kete menyre bejne propagand kunder islamit .... jo per hoxhenicen s t morra vesh ēka yte edhe pse hoxh ka e hoxhenic s ka ne islam ....


I kam edhe nja 1500 pytje ne te cilat nuk me eshte dhene pergjegje kurre dhe me intereson se paku ne keto 15 te kem perafersisht nje pergjegje te knaqshme edhe pse jame mese i bindur se nuk keni pergjegje te knaqshme sepse e tera ka filluar pa baza te forta dhe duke u nisur nga nje gjendje shoqerore anarkike qe mbretronte ne kohen e zanafilles e qe besa edhe sote nuk ka ndryshuar shume me perjashtime te pakte te te pjesve ku nuk perfillet 1 per 1 ajo qe eshte shkruar ne shekullin e shtat.
------------------------------------------

gjithesia:

bani edhe 1500 pytje hiq s pritoim te pergjegjem , islami ka pergjegje per ēdo gja .........


P.S Zoti e Bekoft Ameriken qe ua dha te drejten te shkruani ne Shqip edhe kesi marrzirash dhe Nenen Terez qe nuk ju la te vdisni urie .

ps nga gjithesia .

-Zoti i bekoft besimtaret e denj e te devotshem , elhamdulilah qe Allahu na beri prej muslimaneve me kombesi shqipetare , e tash se ka vdek tereza kush do na furnizoi , athu??Zoti i don te miret

padyshim...

---------------------------------------------------

gjithesia
15.03.2009, 17:36:51
pershendetje

Sistemi Bankar Arab e di une qe egziston sepse ekonomia arabe nuk funksionon me sherjat jo pse nuk do po nuk mundet nga fakti se pare me fajde nuk eshte e lejuar me dhen mirpo si funksionon nje sistem bankar islam jo i shteteve arabe sepse asnjera perveq iranit pake nuk funksionon me kushtetuten e para 1400 vjetve.

Po me drejto ti hoxhonic ku thuhet ne Kuran se duhet me pas banka dhe me marre kamaten nga te hollat e huazuara pa u thellu ne ate se Arabet ne zanafill nuk kishin monedh por ndrronin mallerat.

Shtet arabe udhheqen nga Minoritar sepse magjoritaret jane keshtu si hoxhonica ,e nese u lejohet qe keta te udheheqin ateher veqe duhet me jau gju nja 100 bomba atomike se perndryshe na e sjellin xhehnemin ketu ska nevoj me prit hiq vdekjen.

Hoxhonic ti ere insani nuk ke veqe hijen e ke te ngjashme.

Zoti i don te miret

--------------------------------------------------------------


jo be , nuk thot Ku'rani me pas banka jo ani me marr fajde qe hiq ,


po me i mledh paret njerzt me nje vend ( ndertes = bank kishemi ) e me i investu ne pune te ndryshme e fitimin me jau ēkep njerzve , e me do pak me pagu personelin e qasaj godine ( ndertese , banke nejse thuj qysh dush )

e jo me jau tha njerzve shpirrtin tuj ju jep 10 e tuj jau lyp 100 :)


hoxhenica s ka n islam , veq hoxhallar ......... :)


jaaaa ma xhehnem se qe e keni pru e u ardh puna n krejt dyjen s ka ku shkon ma , tash me do reforma inshAllah kena me ba na xhenet ktu e atje :D


nasht bre prishtinali mes tem vjen mu era insan hiq , s ka gajle bile bile as hijes , qyyyyyy :D :D :D
prej " gjynahi une " :)


te pershendet ,
gjithesia

Ikaliturneshekuj
15.03.2009, 18:55:37
gjithesia
ncuk , apostujt kan vdekur deri atehere , te bani te krishter roma dhe lufterat e tyre te kryqezatave qe vazhdoin sot e kesaj dite .....


hahahaha ku e ki argumentin??????????? ne qka bazohesh. mos ki pa anerr nashta???
Oj hoxhanice argument e jo pallavra.

Une ty po te flas me argumente e ti po fol pallavra a spo te vjen marre hiq a?

Gjithsia: Zoti meson te marrim hak , syri per sy , shpirti per shpirt .........
Zoti nuk eshte hakmarres, zoti nuk meson ashtu. islami dhe djalli thojn me marr hak.
Nese zoti e don hakmarrjen atehere parrizit ja kish mshel dyrt moti kerkan se kish lan me hi aty.

gjithesia:
po tyben krejt bota pe sheh ku e ka pru boten krishterizmi , e ka knaq krejt
Po kjo asht fakt dhe kete e shohin edhe te verberit. Ti dhe islami hala jetoni ne mesjet sepse islami nuk ju len me shku ma lart. pallavrat e tije jan te nje kohe tjeter prandaj aj qe i pranon duhet te jetoj patjeter ne kohen e dhjetra shekujve me par.

Gjithesia: edhe une ty te du , mpuq

Ti po rren ti sdin qka asht me dashte. Gjitha shkrimet e tua jan te bazuara ne urrejtje dhe ne prralla e dokrra.PS: Gjithsia te kisha lut sjellna naj argument e jo dokrra e anrra e pollavra, e urrejtje.
Per mua eshte hera e par qe bashbiseduesin e kam tull qe flet pa argumente dhe pastaj po me dhimbet koha me qu dam me ty.

gjithesia
15.03.2009, 20:12:02
Ikaliturneshekuj:

hahahaha ku e ki argumentin??????????? ne qka bazohesh. mos ki pa anerr nashta???
Oj hoxhanice argument e jo pallavra.
-----------------------------------------

gjithesia:

s ka hoxhenica ne islam vetem hoxhallar :)

argument : jemi ne vitin 2009 e ti thua apostolet ........; qe sa ke pranuar ti se jan dy o tre zota ne vend se aq shume sa ke pas para lufetrave te kryqezatave romake ??? mos deshiron te thuash se apostolet erdhen nga palestina e te ban pagan me dy ose tre zota ???

ti je ai qe shenon pallavra ........
================================================== =============
Ikaliturneshekuj:
Une ty po te flas me argumente e ti po fol pallavra a spo te vjen marre hiq a?

---------------------------------------------

gjithesia:

hej mos ma pruft Allahu mu ba me marre najhere n' jet teme ....amin


================================================== ====== =====:=
Ikaliturneshekuj:

Zoti nuk eshte hakmarres, zoti nuk meson ashtu. islami dhe djalli thojn me marr hak.
Nese zoti e don hakmarrjen atehere parrizit ja kish mshel dyrt moti kerkan se kish lan me hi aty.

--------------------------------------------------

gjithesia :


ne te gjitha librat e shenjeta qendron ligji i hakmarrjes ...


nuk i mbyll Allahu dyert e parajses ( parrizit siq e qujte ti :D ) ngase edhe Ai hakmirret ndaj atyre qe bejne mekate andaj ka krijuar ferrin ....


================================================== =================
Ikaliturneshekuj:


Po kjo asht fakt dhe kete e shohin edhe te verberit. Ti dhe islami hala jetoni ne mesjet sepse islami nuk ju len me shku ma lart. pallavrat e tije jan te nje kohe tjeter prandaj aj qe i pranon duhet te jetoj patjeter ne kohen e dhjetra shekujve me par.

-------------------------------------------------------------

gjithesia :

me mire e me paster ne mesjet , se paku jemi te veshur e jo te zhdeshur fillu nga rrobat e deri tek tipari i fundit njerezor . nuk deshiroi te " shperngulem " dot ne shekullin e djallit e degjenerimit ... ncuk mire jom qatje n mesjet :D

================================================== ===================
Ikaliturneshekuj:

Ti po rren ti sdin qka asht me dashte. Gjitha shkrimet e tua jan te bazuara ne urrejtje dhe ne prralla e dokrra.

--------------------------------------------------

gjithesia:

hmmmm , pyeti te afermit e mi per dashurin time , ti s ke kompetenca te gjykosh o paragjykosh ngase nuk me njeh ........

te gjitha shkrimet e mija jan te bazuara ne argumente nga i Madherishmi .... dhe si e till kam frigen nga Ai te genjej qoft edhe me te voglen fjale ...

================================================== =================
Ikaliturneshekuj:

PS: Gjithsia te kisha lut sjellna naj argument e jo dokrra e anrra e pollavra, e urrejtje.
Per mua eshte hera e par qe bashbiseduesin e kam tull qe flet pa argumente dhe pastaj po me dhimbet koha me qu dam me ty.[/QUOTE]

-------------------------------------------------------

gjithesia:

ps . une te Madherishmin nuk mundem me ta sjell si argument , pos thenjet dhe ligjet e tij ..
jo , per mua nuk eshte hera e pare qe kam nje bashbisedues si ti ,me eshte bere rutin tani me :D por e jona eshte te keshilloim e i Madherishmi ka fuqin e udhezimit ...; andaj ja le Atij ...

mua nuk me dhimset koha e mundi te baj xhihad edhe permes netit duke pire kaffe e fitu shuume sevape inshAllah ..........

keshtu qe urdhero jam e gateshme per dialog me mire kuptim e rrespekt reciprok ,


te pershendet ,

gjithesia

prishtina-gjer
15.03.2009, 21:02:27
Per kengtaren e mevludit

Tevrati eshte shkruar ne Hebreisht po kjo me poshte cka do te thot pra:
7 . ishte analfabet dhe kjo nga urtesia e Allahut qe te mos thonin hebrejet se ban kopie nga librat tona
Cka tash Tevrati ishte apo nuk ishte liber i shenjet islam dhe a duhej Profeti te vazhdonte mesimet e Tevratit apo jo edhe pse ishin nga Hebreishtja ???????
Nese nuk duhej kopjuar nga Tevrati ateher cka ka ba ky ka lu ingjes a .

Per ato pergjegjet tjera po te drejtohem me stilin tende Nejse shkrove apo nuk shkrove ato rreshta nuk me ndihmon asgje sepse ti lidhesh sote e zgjidhesh neser ose ben nje prostuticion qendrimesh pa qa koken per moralin etiken etj.

Qe te besoj une ty me duhet nje kopje e Tevratit nje e ungjilit dhe sidomos nje origjinal te librit te shenjt etj
Pjesa tjeter eshte NEJSE edhe mose i desh dhamt me njerez te huaj ketu ne internet se te kallen ne xhehnem dhamt edhe ashtu nuk i ke te shendosh sepse ju nuk i lani shume me shume laheni tjeter kund se dhembet nuk kan rendesi per ju.

Fjala ISLAM per here te pare perdoret ne shek e shtat te kesaj ere qe ne jetojm pra se paku gjasht shekuj pas lindjes se Krishtit .... te gjitha ato qe thua bien poshte nese nuk e demantoni kete fakt.

Hebrejt nuk ishin me besim islam por me ate besim qe kan edhe sote e qe nuk ka lidhje me islamin.Maria alias mehremja (komponim i ri) ishte Hebreje dhe lidhje nuk ka pas se pas gjasht shekujsh do te lind nje besim i ri qe do te perhap rrena te kulluara per besimin e saj te vertete.

Ne kohen kur lindi Krishti Judea(Hebrejt) ishin nen sundimin Romak qe ushtronte nje administrim te rregullt mbi popullsin e qe sote na ben te mundur te vertetojm besimin e shtresave te ndryshme te popullsis ,per besimin islam ne ate kohe nuk ka asnje leter ,gervishje apo thshethem te kohes qe verteton egzistencen e ketij religjioni.

Arabet nuk kishin besim islam ne ate kohe dhe kjo eshte e faktuar Hoxhonic kurse pergjegjet tua bazohen ne HIQ ne ASGJE ne zero.

Prandaj jo qe nuk je insan po je edhe genjeshtare po NEJSE pamarrparasysh kete je shqipetare dhe mos na perzij me Arabet se ma te paftyr se ata nuk ka popull ne bote edhe pse ka perjashtime por nuk jane shume te shpeshta .

Ketu po perfundoj me ju Zonja Hoxhonic sepse nuk po t mundesoj me hi ti ne gjynah tu fol e hingiriz me mashkuj neper internet e edhe ashtu je rast i pashpres ,vazhdo besimin tende veq mos na u ngermo me bomba se te bejm qe ti shtish ku nuk duhet,a e kuptove tash nese jo zoti te ndihmoft se insani ska qysh.

Kaloni mire

Zoti i don te miret

gjithesia
15.03.2009, 21:06:09
LLadik a je lodhe ?Qe argumenti

Surja Al-Imran

66. Ja, ju jeni ata qė polemizuat edhe pėr atė qė e dinit (pėr Isain) e pėrse polemizoni pėr atė qė s'keni kurrfarė dije (pėr Ibrahimin)? All-llahu e di tė vėrtetėn e ju nuk dini.

67. Ibrahimi nuk ka qenė as jehudi as i krishterė, por ai ishte larg besimeve tė kota, ishte musliman dhe nuk ishte prej idhujtarėve.

68. Njerėzit mė me meritė pėr t'u thirrur nė Ibrahimin, ishin ata qė e ndoqėn atė (besimin e tij) dhe ky Pejgamber me ata qė besuan (ummeti i kėtij). All-llahu ėshtė mbrojtės i besimtarėve.


6. Dhe, kur Isai, biri i Merjemes tha: "O beni israilė, unė jam i dėrguar i All-llahut te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje, emri i tė cilit ėshtė Ahmed!" E kur ai u erdhi atyre me argumente tė qarta, ata thanė: "Kjo ėshtė magji e hapėt".

61-saff

52. E kur e kuptoi Isai vendosmėrinė e tyre nė mosbesim (dhe qėllimin qė ta mbysin), tha: "Kush janė ndihmėtarėt e mi pėr nė rrugė tė All-llahut"? Havarijjunėt thanė: "Ne jemi ndihmėtarė tė fesė sė All-llahut, ne i besuam All-llahut, e ti dėshmo pėr ne se jemi muslimanė (tė bindur, tė dorėzuar)"!

53. Zoti ynė, ne e besuam atė qė e zbrite (shpalljen), e pasuam tė dėrguarin (Isain), pra shėnona bashkė me ata qė dėshmojnė (besimin e drejtė) "!

54. E, ata (jehuditė) i kurdisėn njė dredhi (mbytjen e Isait), All-llahu iu kundėrvu dredhisė sė tyre, All-llahu ėshtė asgjėsuesi mė i fuqishėm kundėr atyre qė bėjnė dredhi.

55. (Pėrkujto, o i dėrguar) Kur All-llahu tha: "O Isa, Unė po tė marr ty, po tė ngrej te Unė, po tė shpėtoj prej sherrit tė atyre qė nuk besuan. E ata qė tė besuan ty, do t'i ngrejė lart mbi ata qė nuk besuan deri nė ditėn e kijametit, pastaj vetėm tek Unė ėshtė kthimi juaj, e Unė gjykoj mes jush pėr atė qė kudėrshtoheshit".

Surja 3 Al-Imran

Lladik shihum ma vone me tjera sene se po pij qaj


--------------------------------------------------

pi qaj Ef he t boft mire ...


a qisi argumentesh po lyp ky ,a po ksi ka plot more veq le te merr Ku'ranin e le te lexon


qitma edhe mu nji qai qaty lum Efa mos t thojn se veq grat bojn hyzmet n " mesjet " :D


selam alejkum Ef -aga , Allahu t rujt e te dasht

gjithesia
15.03.2009, 21:17:47
Per kengtaren e mevludit

Tevrati eshte shkruar ne Hebreisht po kjo me poshte cka do te thot pra:
7 . ishte analfabet dhe kjo nga urtesia e Allahut qe te mos thonin hebrejet se ban kopie nga librat tona
Cka tash Tevrati ishte apo nuk ishte liber i shenjet islam dhe a duhej Profeti te vazhdonte mesimet e Tevratit apo jo edhe pse ishin nga Hebreishtja ???????
Nese nuk duhej kopjuar nga Tevrati ateher cka ka ba ky ka lu ingjes a .

Per ato pergjegjet tjera po te drejtohem me stilin tende Nejse shkrove apo nuk shkrove ato rreshta nuk me ndihmon asgje sepse ti lidhesh sote e zgjidhesh neser ose ben nje prostuticion qendrimesh pa qa koken per moralin etiken etj.

Qe te besoj une ty me duhet nje kopje e Tevratit nje e ungjilit dhe sidomos nje origjinal te librit te shenjt etj
Pjesa tjeter eshte NEJSE edhe mose i desh dhamt me njerez te huaj ketu ne internet se te kallen ne xhehnem dhamt edhe ashtu nuk i ke te shendosh sepse ju nuk i lani shume me shume laheni tjeter kund se dhembet nuk kan rendesi per ju.

Fjala ISLAM per here te pare perdoret ne shek e shtat te kesaj ere qe ne jetojm pra se paku gjasht shekuj pas lindjes se Krishtit .... te gjitha ato qe thua bien poshte nese nuk e demantoni kete fakt.

Hebrejt nuk ishin me besim islam por me ate besim qe kan edhe sote e qe nuk ka lidhje me islamin.Maria alias mehremja (komponim i ri) ishte Hebreje dhe lidhje nuk ka pas se pas gjasht shekujsh do te lind nje besim i ri qe do te perhap rrena te kulluara per besimin e saj te vertete.

Ne kohen kur lindi Krishti Judea(Hebrejt) ishin nen sundimin Romak qe ushtronte nje administrim te rregullt mbi popullsin e qe sote na ben te mundur te vertetojm besimin e shtresave te ndryshme te popullsis ,per besimin islam ne ate kohe nuk ka asnje leter ,gervishje apo thshethem te kohes qe verteton egzistencen e ketij religjioni.

Arabet nuk kishin besim islam ne ate kohe dhe kjo eshte e faktuar Hoxhonic kurse pergjegjet tua bazohen ne HIQ ne ASGJE ne zero.

Prandaj jo qe nuk je insan po je edhe genjeshtare po NEJSE pamarrparasysh kete je shqipetare dhe mos na perzij me Arabet se ma te paftyr se ata nuk ka popull ne bote edhe pse ka perjashtime por nuk jane shume te shpeshta .

Ketu po perfundoj me ju Zonja Hoxhonic sepse nuk po t mundesoj me hi ti ne gjynah tu fol e hingiriz me mashkuj neper internet e edhe ashtu je rast i pashpres ,vazhdo besimin tende veq mos na u ngermo me bomba se te bejm qe ti shtish ku nuk duhet,a e kuptove tash nese jo zoti te ndihmoft se insani ska qysh.

Kaloni mire

Zoti i don te miret


--------------------------------------------------

ti prishtinali alias shype


kur teshesh me nje femer me qendrim e pa zbukurime bisedash mos e shfaq fetyren e vertet prej nje "buri " pa nje R ( ose edhe pa te dyja RR -t ) por vazhdo e qendro ne bised e cila eshte aktuale e mos ju drejto nofkave direkt ,


te gjitha ti tregova dhe argumentova e nese nuk me beson merre Ku'ranin e lexo fund e kry njo dy here a tri nashta kupton diēka .......

me sa di une eshte KALI ai qe hingirizet e jo njeriu ......;; po nejse gjithkush per veti ..

e bombat mes ja msyj me ja shti gjithsis kerkun se eksplodojn kto t mijat hala pa mu afru e me gjith ato te tuat shkon n amerik atje sa qel e mshel syt , perdesuzi i felliqet ....


nuk i ka mbet gjithesis te haralliset kesajd e edhe nese po ka forume boll atje ma posht po sjan t nivelit tim


mos harro faktin se nje patriot nuk sillet me nje bashkkombase te tij ne kete menyr per hire te " patriotizmit " te tij , apo ndoshta kjo vlen vetem per bashkkombasit pagan e te " moderuar"


turp te kesh

prishtina-gjer
15.03.2009, 21:30:09
"O ju qė keni besuar! Kini frikė Allahun dhe largojuni asaj qė ka ngelur prej ribasė (kamatės) nėse jeni besimtarė! Nėse nuk e bėni kėtė, atėherė pėrgatituni pėr luftė nga Allahu dhe i Dėrguari i Tij, e nėse pendoheni, atėherė merrni vetėm origjinėn e tė hollave tuaja! Kėshtu ju nuk i bėni padrejtėsi askujt dhe nuk iu bėhet padrejtėsi.".Bekare:278-279.


Analizoje mire fjalen e Allahut xh.sh : Kėshtu ju nuk i bėni padrejtėsi askujt dhe nuk iu bėhet padrejtėsi.

Allahu i Lartėsuar thotė:

"Allahu e ka bėrė tė lejuar tregtinė (shitblerjen) dhe e ka bėrė tė ndaluar kamatėn"

"O ju qė keni besuar! Mos e hani pasurinė tuaj pa tė drejtė ndėrmjet jush, vetėm nėse bėni tregti me pėlqimin e njėri-tjetrit."Nese eshte e ndaluar Kamata ateher tregoj edhe gjithsis se nuk ka sistem bankar ISLAM .

Pa Kamat nuk mundet me funksionu Banka perveq nje perjashtimi ne nje Shtet te indis ku funksionon nje bank pa kamat e financuar nga nje organizat krishtere dhe nuk ka lidhje me "sistemin Bankar Islam" por funksionon si ndihm per te varfer ,kalimthi ne kete banke eshte edhe e tere pasuria qe la Nena e madhe Terez qe Krasniqi ahmak e qoj ne xhehnem.

Tregtia ka shume shume dallim me sistemin bankar sepse tregtia ka te bej me mall pra eshte e materializuar ne mese kurse Banka shifra kendej e shifra andej ,dallon vetem ne shume ,pra ipet nje shume e caktuar dhe kerkohet shuma e caktuar plus kamata mvaresisht nga koha e huazimit.

Tregtar ishte vete Profeti por nuk merrte Kredi sepse Arabet me shume ishin Nomad ateher dhe nuk njihnin shumica e tyre asnje monedh si mjet pagese dhe ndrrimi ishte menyra e tregtis se atehershme .

Kaloni mire

prishtina-gjer
15.03.2009, 21:39:21
Pershendetje

Nuk e mriton me mire ti zonje edhe nese Allahu e lejon hakmarrjen ateher me vjen mire se bile per dy min i morra Hak Nenes se madhe Terez .

Ruju se po te dhizen fitilat e brezit e pe qone banesen ne Hava se une jame larg mos u be nervoz me nje te pabes si une .

Kalofsh si eshte me miri

Zoti i don te miret

gjithesia
15.03.2009, 21:41:49
Nese eshte e ndaluar Kamata ateher tregoj edhe gjithsis se nuk ka sistem bankar ISLAM .

Pa Kamat nuk mundet me funksionu Banka perveq nje perjashtimi ne nje Shtet te indis ku funksionon nje bank pa kamat e financuar nga nje organizat krishtere dhe nuk ka lidhje me "sistemin Bankar Islam" por funksionon si ndihm per te varfer ,kalimthi ne kete banke eshte edhe e tere pasuria qe la Nena e madhe Terez qe Krasniqi ahmak e qoj ne xhehnem.

Tregtia ka shume shume dallim me sistemin bankar sepse tregtia ka te bej me mall pra eshte e materializuar ne mese kurse Banka shifra kendej e shifra andej ,dallon vetem ne shume ,pra ipet nje shume e caktuar dhe kerkohet shuma e caktuar plus kamata mvaresisht nga koha e huazimit.

Tregtar ishte vete Profeti por nuk merrte Kredi sepse Arabet me shume ishin Nomad ateher dhe nuk njihnin shumica e tyre asnje monedh si mjet pagese dhe ndrrimi ishte menyra e tregtis se atehershme .

Kaloni mire

-------------------------------------


e din gjithsia edhe pa i tregu realmani ,


njerezit pasurin e tyre deshiroin ta deponoin diku keshtu qe kan themeluar banka islame , a kupton ti naj here diēka a veq flet hajt qashtu sipas tekeve tua .

nuk egziston banka veq me marr hua po edhe me deponu pare , a po jo???

e tash ne shumen e caktuar te takon edhe kamata plus , a po jo??,
se veq me marr e me ta vizatu .... se ndrysh s po kuptoishe ose me te ardh Zoti ( po prap dyshoi se do bindesh ne ēka do ...)


dmth . te hollat e deponuara akumulohen dhe si te tilla nuk eshte mire te mbesin kapital i vdekur por te futen ne qarkullim ...


njerezit e nevojshem drejtohen edhe per hua aty , por askund nuk ceket procentazha e kamates por vetem data e kethimit ....

nese nuk ka mundesi me ate date te kthehen i ofrohet data tjeter deri kur ka mundesi ti kthej ...


gjersa si shperblim per te hollat e deponuara kan fitimin qe behet nga ai investim ( mvaresisht per ēka investohet , por sigurisht investime te medha ngase edhe shumat e deponuara jan te medha )


gjersa personeli qe punon ne ate" bank" merr pag hallall ngase likidet investohen e nga perfitimet paguhet edhe personeli nder te tjera ...


me shpres se kupton ( perkry te gjithave ) te pershendet ,


gjithesia

gjithesia
15.03.2009, 21:50:41
Pershendetje

Nuk e mriton me mire ti zonje edhe nese Allahu e lejon hakmarrjen ateher me vjen mire se bile per dy min i morra Hak Nenes se madhe Terez .

Ruju se po te dhizen fitilat e brezit e pe qone banesen ne Hava se une jame larg mos u be nervoz me nje te pabes si une .

Kalofsh si eshte me miri

Zoti i don te miret

---------------------------------------------------

po ti a thu ēka meriton ???? ( pasi veq kalove dhe me detyron edhe mua te orientohem ne nofka e jo ne tem )

ooo tereza , nejse se shume u rrutullu si n barbique e gjora ...

nuk dihet kapaciteti i atyre fitilav dhe mundet me pas permasa edhe me gjere , ose i ndezi mu aty ku e shohe te nevojshme

keshtu qe duhet ta ruaj gjakftohtesin me llojin tend , doemos.....

prishtina-gjer
15.03.2009, 22:15:11
Pwershendetje

Ky sistem perdoret edhe ne banken ku ju i keni deponuar te hollat tuaja asgje ndryshe nuk behet as ketu ose me te vertet une jetoj ne Hene e jo ne toke ,Pra

edhe ne Perendim njerzit deponojn te hollat e tyre ne banke
edhe ketu mvaresisht nga Koha te takon nje kamat
edhe ketu u ipen njerezve te hollat per investime te ndryshme dhe kamata merret nga fitimi i ketyre investimeve nese jane te suksesshme nese jo behet falimentimi dhe cka mbetet merret cka s mbetet e humb banka ne shumicen e rasteve sepse behet ne fund edhe falimentimi familjar apo i plote dhe nese mbetet dicka mbi ato qe i duhen njeriut per jeteses ato ndahe bankes asgje e re .
Edhe ketu paguhet nje pjese e shumes per administrim .

Cila bank arabe nuk merre Kamaten ju lutem me tregoni se qyl ka me e ba cila eshte ajo vetem emrin se e googloj ne vende .

Cka ka kjo lidhje me njefar"sistemi Bankar islam" nuk te kerkova ders per funksionim bankash ne Kapitalizem mua me duhet lidhja e kamates dhe librit te shenjt sepse Reali tha se BBC po thote tash bankat duhet me apliku "sistemin Bankar islam" dhe nese ky sistem qe ju permendet e qe ska ndryshim aspak sistemi perendimor eshte islam ateher e keni shume gabim sepse islami nuk e lejon kamaten as nga investimet as nga bigjozi as nga aksionet as aa as as as ... hiq Kamat ne islam keshtu eshte e verteta ne mos besofsh pyete te madhin Krasniqi ai i din te gjitha bile edhe per Ahiret te tregon se ku dhe kur do te shkosh.

per shkresen me larte nuk dehsa te te nenqmoj si njeri vetem desha te them se nese jetoni Librin e shenjet ne perpikeri shume gje qe beni ne te perditshmen nese ai merret si udherrefyes i gjithckaje eshte jo e lejushme per ju si femer.

Pra edhe te qeshehsh ne virtalitet me meshkuj te ztjer sipas librit te shenjet nuk eshte e lejushme bile mua me merre mendja se askund nuk shkruan ne kuran se a eshte e lejushme te perdorim internetin si mjet komunikimi sepse mundet te jete se eshte risi e Djallit ne kete kuptim mendova ,

Kurse sa i perket bombave une mbetem ne ate qe e shkrova me larte nse me thua te jem i kujdeshshem se perndryshe ti eksplodon ateher une do te mbrohem ne gjdo menyre e edhe ne ate menyre nese eshte e vetmja ,kaq me shume nuk besoj se ka nevoj komunikimi mese ne te dyve sepse jemi large perderisa ju jetoni me deshire ne shekullin e shtate mua me duhet te merrem me realitetin e shekullit 21 sepse nuk e zgjodha une kete kohe i madherishmi me krijoj ne kete kohe dhe une ate nuk e kundershtoj.

Sa me perket mua Femra dhe Mashkulli jane plotesisht pa asnje veqanti te barabart si ketu si para te madhit Zote.Keshtu me ka mesu Babgjyshi qe tri here ishte ne MEKA dhe me vete me solli librin e pare qe e kam lexuar si krijes e kesaj Bote ilmihallin , ndryshe nuk di dhe nuk dua te me imponoj askush ide tjera dhe nuk e kam ndermend ti imponohem askujt perveqe te diskutojm me argumente te prekshme kurse ato te paprekshmet do ja lejm zotit sepse nuk eshte pune e jona.

Nje Profesor na thoshte gjithmone :

"mos nderhyni kur dikush ju rren pertoke sepse ajo vertetohet vete por mos duroni te ju genjej dikush ne qiell sepse behet perrall dhe perseritet aqe shume saqe mund te kuptohet pas shume kohesh si e vertete "

Une vetem amanetin e tij po e qoj ne vende asgje tjeter pra genjeni per toke lerini qiejt se nuk jane per ju as per mua.

Kaloni mire

Zoti i don te miret

gjithesia
15.03.2009, 22:30:27
Pwershendetje

Ky sistem perdoret edhe ne banken ku ju i keni deponuar te hollat tuaja asgje ndryshe nuk behet as ketu ose me te vertet une jetoj ne Hene e jo ne toke ,Pra

edhe ne Perendim njerzit deponojn te hollat e tyre ne banke
edhe ketu mvaresisht nga Koha te takon nje kamat
edhe ketu u ipen njerezve te hollat per investime te ndryshme dhe kamata merret nga fitimi i ketyre investimeve nese jane te suksesshme nese jo behet falimentimi dhe cka mbetet merret cka s mbetet e humb banka ne shumicen e rasteve sepse behet ne fund edhe falimentimi familjar apo i plote dhe nese mbetet dicka mbi ato qe i duhen njeriut per jeteses ato ndahe bankes asgje e re .
Edhe ketu paguhet nje pjese e shumes per administrim .

Cila bank arabe nuk merre Kamaten ju lutem me tregoni se qyj ka me e ba cila eshte ajo vetem emrin se e googloj ne vende .

Cka ka kjo lidhje me njefar"sistemi Bankar islam" nuk te kerkova ders per funksionim bankash ne Kapitalizem mua me duhet lidhja e kamates dhe librit te shenjt sepse Reali tha se BBC po thote tash bankat duhet me apliku "sistemin Bankar islam" dhe nese ky sistem qe ju permendet e qe ska ndryshim aspak sistemi perendimor eshte islam ateher e keni shume gabim sepse islami nuk e lejon kamaten as nga investimet as nga bigjozi as nga aksionet as aa as as as ... hiq Kamat ne islam keshtu eshte e verteta ne mos besofsh pyete te madhin Krasniqi ai i din te gjitha bile edhe per Ahiret te tregon se ku dhe kur do te shkosh.

per shkresen me larte nuk dehsa te te nenqmoj si njeri vetem desha te them se nese jetoni Librin e shenjet ne perpikeri shume gje qe beni ne te perditshmen nese ai merret si udherrefyes i gjithckaje eshte jo e lejushme per ju si femer.

Pra edhe te qeshehsh ne virtalitet me meshkuj te ztjer sipas librit te shenjet nuk eshte e lejushme bile mua me merre mendja se askund nuk shkruan ne kuran se a eshte e lejushme te perdorim internetin si mjet komunikimi sepse mundet te jete se eshte risi e Djallit ne kete kuptim mendova ,

Kurse sa i perket bombave une mbetem ne ate qe e shkrova me larte nse me thua te jem i kujdeshshem se perndryshe ti eksplodon ateher une do te mbrohem ne gjdo menyre e edhe ne ate menyre nese eshte e vetmja ,kaq me shume nuk besoj se ka nevoj komunikimi mese ne te dyve sepse jemi large perderisa ju jetoni me deshire ne shekullin e shtate mua me duhet te merrem me realitetin e shekullit 21 sepse nuk e zgjodha une kete kohe i madherishmi me krijoj ne kete kohe dhe une ate nuk e kundershtoj.

Sa me perket mua Femra dhe Mashkulli jane plotesisht pa asnje veqanti te barabart si ketu si para te madhit Zote.Keshtu me ka mesu Babgjyshi qe tri here ishte ne MEKA dhe me vete me solli librin e pare qe e kam lexuar si krijes e kesaj Bote ilmihallin , ndryshe nuk di dhe nuk dua te me imponoj askush ide tjera dhe nuk e kam ndermend ti imponohem askujt perveqe te diskutojm me argumente te prekshme kurse ato te paprekshmet do ja lejm zotit sepse nuk eshte pune e jona.

Nje Profesor na thoshte gjithmone :

"mos nderhyni kur dikush ju rren pertoke sepse ajo vertetohet vete por mos duroni te ju genjej dikush ne qiell sepse behet perrall dhe perseritet aqe shume saqe mund te kuptohet pas shume kohesh si e vertete "

Une vetem amanetin e tij po e qoj ne vende asgje tjeter pra genjeni per toke lerini qiejt se nuk jane per ju as per mua.

Kaloni mire

Zoti i don te miret
--------------------------------------------------------


te gjitha tjerat po ti anashkaloi ......

gjersa per banka edhe njehere po te skajroi:


- nuk mbijeton dhe nuk paguhen godinat ( lokalet ) e tyre si dhe personeli nuk merr pag nga kamata ( subhanAllah , inshAllah po tangllaisesh )

- nje institut i till islamik me titull" bank" , nuk jep dhe nuk merr kamat


- ai institut - jep te holla hua pa interes ( jo si ne perendim )


- ai institut - merr te holla si deponim gjithashtu pa interes ( jo si e perendim )

- ai institut = punon me ato te holla dhe fitimin e ndan mes paleve


- ai institut - nuk ta rrit kamaten ( ngase nuk e ka ) ne rast mos kthimi te borgjit

-ai institut - eshte 100% hallall dhe sipas sheriatit


psh . ke nje njeri te besueshem dhe i tere katund ja ofron paret ne bes . ai katunari ban shume pare te njerezve dhe sa i man n sanak jau jep borgj nevojlive dhe njekohesisht investon ne pemtari psh . pasi te vjelet bereqeti dhe te shiten vjelat nga ai fitim ua ndan te gjithve barabart


kuptooooooooo


ps . dallon e qeshnja prej te qeshnes dhe ēdo gja Allahu gjykon sipas qellimit, dhe askund ne Ku'ran nuk qendron se femra s ka te drejt te thote te verteten .....perkundrazi...

edhe pse je ne shek 21 prap mbetesh besnik fanatizmit dhe bestytnive ......

mua bile s ma sheh kerkush per te madhe se jam ende ne mesjet :D

prishtina-gjer
15.03.2009, 23:03:30
Pershendetje

Athu me i than une Papes me ra abdes a bjen ai a se po ja shkruj nje leter ne gjuhe te vete po nuk di a bjen ai kur ti them se Reali me ka thene .

Real na ke ba armiq me gjithsin me kete "sistemin bankar Islam" kjo prap po shkruan Fantazi e une nuk e di kete banke qe punon me ate sistemin qe po thot kjo e hiq spo merremi vesh.

Leje Papen more se spo na ben gje ai po po me duket njejt si keta Arabet e tu as ai as keta leckanat tu nuk po na pranojn se egzistojm dikund pra m. ky e m.keta leckanat tu.

Gjithsia Zonje me shkruaj nje Bank qe nuk merre dhe nuk jep Kamat cila eshte ajo dhe ku ,nese nuk me tregon se cila ateher per cka po flasim ,une mund ti them me qindra kesi qe perdorin "sistemin Bankar Arab" po keto marrin dhe japin kamata prandaj Arab jo barazi islam pak e keni perzi ju sikur me Shqipetar barazi mysliman tani e keni perzi Arab barazi islam .

Edhe dicka nese ke te holla te deponuara ne bank cka nenkupton se te takon nje kamat nga to ather nxjerri prej bankes menjeher se hin ne gjynah dhe shkruja nje leter bankes se ti po heq dore nga Kamata edhe ja sheh hajrin se shkrun ndonje gazet e famshme ditore per ty dhe te shtohen gjasat e propagandes se ideve tua ose si thua ti ben xhihad me te forte se ketu tu pi kafe.

Sistem bankar Islam nuk ka edhe nese thirret ashtu nuk eshte islam sepse Banka ne islam nuk ka ne islam gjithmone duhet me ardhe llogaria me rrove te rrova brisku i berberit, fitimi askund ,perveq heqjes se kostos minimale te jeteses se protagonistve.

Une te ja jap, nje deve e ti me jep 100 veze per shembull ,dhe logjika e kesaj tregtie eshte vetem ne ate qe gjdo fshatar nomad nuk mund te furnizoj vehten me te gjitha te mirat qe i duhen per jetes por prodhon nje lloj aqe sa mundet dhe ndrron ate me lloje te tjera jo per fitim por per jetes kshtu ishte ateher ne shekullin e shtat pasha bacin dhe per banka e per kamate as qe lkishin lidhje kjo pjese e shoqeris se atehershme.

Kamata njeihej ateher nga hebrejt dhe Romaket se Arabet veqe neper ara i ke taku tu i ru delet e tuj ra fyllit.

Tregtia behet me ndrrim apo me vlere ndrrimi ,ather behej me Vez pra vezet ishin monedhat e tregtis se shekullit ne te cilin ju jetoni jo per te gjithe por per kliken tuaj te atehershme.
Kishte edhe vlera tjera si dele apo dhi apo apo por monedha hiq ska vallahi arabe se hebreje perkatesisht Romake sa te duash ka me tona kan mbete si deshmi.

Kaloni mire edhe mose humbni kontrollen se llaf po bajna

Zoti i done te miret

Strugane_de
15.03.2009, 23:36:08
Pershendetje te gjitheve!!

Fatkeqesisht nuk kam koh te lexoj te gjitha se cfar keni shkruar,nese kam kuptuar dic gabim ateher gerkoj falje pasi qe edhe nuk jam perfekte ne gjuh dhe shkrim sepse jam shkolluar ne gjuh te huaj..At cfar lexova me pengoi kur dikush nga ju quajti fen islame fe te djallit(larg qoft )tjetri shkruan se gjith krishteret kann vendin ne ferr,tjetres i duket gje normale martesa ne familje(djali tezez me vajz teze),tjetri lavderon arabet dhe keshtu me radh..
Flm Zotit qe ne trojet tona kemi shum pak fundamentaliste (islam ose krishtere)se po te mendonin gjith keshtu kombi yne nuk do egzistonte,,,njeri do beeshte turk e tjetri grek:-(
Nuk kemi arsye per perqarje mes veti,perderisa jemi nje komb jemi edhe nje fe….(mendimi i im dhe i shumices se shqiptareve :-) )

P.S.Real Men un nuk te thash duhet te vije turp qe je musliman (mos e ngatrro)e kisha per fyerjen.Perderisa ti e mban fen tende si duet nuk kam asgje kunder, por me pengon ajo kur nxitni urrejtje dhe hedh posht vlerat e kombit.

Strugane_de

prishtina-gjer
15.03.2009, 23:43:39
Pershendetje real

Pikerisht kete e kam shkruar ne shkresen e fundit dhe me vjen mire se me kopjimet tua me dashje apo pa te me perkrah .

Une per kete edhe nuk e humbi kontrollen me ju sepse e di se vjen koha kur njeriu e gjen rrugen e humbur pa dashje por e gjen ne fund.

Pra edhe njehere Tregtia ne islam lejohet vetem me rrove te rrova brisku i Berberit vetem kaq desha une te them dhe pikerisht kete e thoni ju ndryshim te madhe nuk ka vetem njesit matse i ke zgjeru por rezultati eshte i njejt zotni Reali.

As ari nuk eshte monedhe nese nuk perpunohet si monedh sa per ilustrim por eshte njesi matese sikur vezet e paziera dhe paferguara hahahahahha sepse po te zihen apo fergohen edhe me sistemin islam e rrit vleren per shumen qe eshte baraz me energjin e hargjuar nga ai qe ato i fergone dhe nje kosto e vogel jetese per kohen qe i nevojitet atij qe i zien apo fergon.

Puna paguhet edhe pa sistem bankar por pa sistem bankar nuk ka regjistrim te shumes qe eshte ne dispzicion per investime dhe Rrjedhimisht shoqeria stagnon mbetet aty ku ishte sikur ne shumicen e vendeve Arabe perveq disave qe kan sistem Bankar Arab por jo islam .

Po te mos ishte keshtu pse e tejkaluam feudalizmin jo vetem ne po edhe Arabet tash ne fillim te ketij shekulli e kan ndermend ta tejkalojn Feudalizmin nese nuk kthehen mbrapa ne sklavopronarizem apo ne kohen e hyzmeqarve siq perkethehet nga librat e shenjt.

Prandaj sote edhe vendet arabe e kan kuptu se krejt pike me pike nuk mund te jetohet me kushtetuten e shekullit te shtat ,kam shpres se edhe ju do ta kuptoni se ashtu eshte.

Nese Arabet jane Papa i islamit ateher mose u beni me Pape se papa juaj se nuk ju takon dhe merrni shembull aty ku duhet te merret dhe ndryshoni cka u eshte e lejuar sepse nuk na eshte lejuar te kthejm kohen prapa as nga vete i madherishmi.Kaloni mire

Zoti i don te miret

gjithesia
15.03.2009, 23:44:43
Pershendetje

Athu me i than une Papes me ra abdes a bjen ai a se po ja shkruj nje leter ne gjuhe te vete po nuk di a bjen ai kur ti them se Reali me ka thene .

Real na ke ba armiq me gjithsin me kete "sistemin bankar Islam" kjo prap po shkruan Fantazi e une nuk e di kete banke qe punon me ate sistemin qe po thot kjo e hiq spo merremi vesh.

Leje Papen more se spo na ben gje ai po po me duket njejt si keta Arabet e tu as ai as keta leckanat tu nuk po na pranojn se egzistojm dikund pra m. ky e m.keta leckanat tu.

Gjithsia Zonje me shkruaj nje Bank qe nuk merre dhe nuk jep Kamat cila eshte ajo dhe ku ,nese nuk me tregon se cila ateher per cka po flasim ,une mund ti them me qindra kesi qe perdorin "sistemin Bankar Arab" po keto marrin dhe japin kamata prandaj Arab jo barazi islam pak e keni perzi ju sikur me Shqipetar barazi mysliman tani e keni perzi Arab barazi islam .

Edhe dicka nese ke te holla te deponuara ne bank cka nenkupton se te takon nje kamat nga to ather nxjerri prej bankes menjeher se hin ne gjynah dhe shkruja nje leter bankes se ti po heq dore nga Kamata edhe ja sheh hajrin se shkrun ndonje gazet e famshme ditore per ty dhe te shtohen gjasat e propagandes se ideve tua ose si thua ti ben xhihad me te forte se ketu tu pi kafe.

Sistem bankar Islam nuk ka edhe nese thirret ashtu nuk eshte islam sepse Banka ne islam nuk ka ne islam gjithmone duhet me ardhe llogaria me rrove te rrova brisku i berberit, fitimi askund ,perveq heqjes se kostos minimale te jeteses se protagonistve.

Une te ja jap, nje deve e ti me jep 100 veze per shembull ,dhe logjika e kesaj tregtie eshte vetem ne ate qe gjdo fshatar nomad nuk mund te furnizoj vehten me te gjitha te mirat qe i duhen per jetes por prodhon nje lloj aqe sa mundet dhe ndrron ate me lloje te tjera jo per fitim por per jetes kshtu ishte ateher ne shekullin e shtat pasha bacin dhe per banka e per kamate as qe lkishin lidhje kjo pjese e shoqeris se atehershme.

Kamata njeihej ateher nga hebrejt dhe Romaket se Arabet veqe neper ara i ke taku tu i ru delet e tuj ra fyllit.

Tregtia behet me ndrrim apo me vlere ndrrimi ,ather behej me Vez pra vezet ishin monedhat e tregtis se shekullit ne te cilin ju jetoni jo per te gjithe por per kliken tuaj te atehershme.
Kishte edhe vlera tjera si dele apo dhi apo apo por monedha hiq ska vallahi arabe se hebreje perkatesisht Romake sa te duash ka me tona kan mbete si deshmi.

Kaloni mire edhe mose humbni kontrollen se llaf po bajna

Zoti i done te miret

----------------------------------------------------

ja do adresa te atyre bankave

http://www.isdb.org/irj/portal/anonymous?NavigationTarget=navurl://fd0cb8101ac50bfe83d6477ba087e1b8

qysh ne vitin 1973 ;

http://ribh.wordpress.com/2008/06/13/dubai-islamic-bank-named-world%E2%80%99s-best-islamic-retail-bank-by-global-finance-magazine/


e mos ban HOP pa kcy .........


ps . eeee jau ka shkel rrota bishtin pak atyne "pondlanave" (arabve) qitash prej exploatuesve e terrorristave se he he tjeter kkong o knue ktynehere anej , e ka me u knue apet bi izni Lah ............


bile bile edhe ALBANIA po perceptoike pak me do lek ...


lexo e merri adresat se mi lype

gjithesia
15.03.2009, 23:47:33
qe ma ngat njo n angli qaty se tash si kpurdhat kan me marr boten inshAllah

http://www.islamic-bank.com/islamicbanklive/PressRelease1/1/Home/1/Home.jsp


http://www.islamic-bank.com/islamicbanklive/PressRelease8/1/Home/1/Home.jsp

trixi
16.03.2009, 00:02:11
Pershendetje te gjitheve!!

Fatkeqesisht nuk kam koh te lexoj te gjitha se cfar keni shkruar,nese kam kuptuar dic gabim ateher gerkoj falje pasi qe edhe nuk jam perfekte ne gjuh dhe shkrim sepse jam shkolluar ne gjuh te huaj..At cfar lexova me pengoi kur dikush nga ju quajti fen islame fe te djallit(larg qoft )tjetri shkruan se gjith krishteret kann vendin ne ferr,tjetres i duket gje normale martesa ne familje(djali tezez me vajz teze),tjetri lavderon arabet dhe keshtu me radh..
Flm Zotit qe ne trojet tona kemi shum pak fundamentaliste (islam ose krishtere)se po te mendonin gjith keshtu kombi yne nuk do egzistonte,,,njeri do beeshte turk e tjetri grek:-(
Nuk kemi arsye per perqarje mes veti,perderisa jemi nje komb jemi edhe nje fe….(mendimi i im dhe i shumices se shqiptareve :-) )

P.S.Real Men un nuk te thash duhet te vije turp qe je musliman (mos e ngatrro)e kisha per fyerjen.Perderisa ti e mban fen tende si duet nuk kam asgje kunder, por me pengon ajo kur nxitni urrejtje dhe hedh posht vlerat e kombit.

Strugane_de

nese lexohet me vemendje ka shum qka te mesohet nga ky shkrim.....respekt strugane

gjithesia
16.03.2009, 00:08:53
qe njo me televizi se apet s po besoni se kishemi googli koka gazetar tha ajo qika e latinoviqe :D e nashta yutubi ma i besushem ......

http://www.youtube.com/watch?v=a6V3bfe7dy4

http://www.youtube.com/watch?v=tVhnWBilJYM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=luOqeSdk3r8&feature=related

Feni-X
16.03.2009, 00:11:07
o Zot i madherishem, : Te qaj apo te qeshi.

trixi
16.03.2009, 00:16:38
Bagj, une si jepi rendsi askujt para Allahut xh.sh as shqiptarit as Kombit as dreqit... per mue nuk ekziston termi kisha xhamia feja e shqiptarit Shqiptaria...

ncuk .

Bagj (real) ketu ndryshojm une edhe ti, sepse se pari jam SHQIPTAR,pastaj vjen feja,edhe Zotin e kemi te perbashket ashtu sikurse Kombin....me musliman e krishter,pra Kombi dhe ZOTI jane per mua te permbashket dhe nuk kemi asnjeri tapi per kete !

Strugane_de
16.03.2009, 11:24:59
Trixi flm ,gezoem qe kemi te njejtin mendim.
Edhe une mendoj se se pari vjen kombi ,kurse feja esht qeshtje personale,mund te ndrrohet kur te do.
Natyrisht qe Zoti i madh i qofshim fal esht mbi te gjitha sepse pa te nuk do kishim asnjeren
Pershendetje nga Strugane_de

gjithesia
16.03.2009, 13:21:39
qitma edhe mu nji qai qaty lum Efa mos t thojn se veq grat bojn hyzmet n " mesjet "
Pejgamberi s.a.v.s i ka ndihmuar edhe grave te veta ne punet e shtepis dhe ka qen Pejgamberi Allahut xh.sh po une jam hiē ne krahasim me te, keshtu qe qaj a qka te duash....se e di qe nuk e keqperdore si shqiptarkat me than ski qareeeee..., po bazohesh ne parimet islame dhe nuk e keqperdore....
A kullerkave... rryp qivit i boj pa pik dhimte.... me me shit dije sipas konventave te gjeneves...

--------------------------------------


:)


Ef , a s po rrishe veq me kaish n dor , a ???


ani edhe ēai po i qitshe gjinis se bukur ........


krejt kush qysh te lyp , a????Allahu te shperbleft te rujt e te dasht , amin .......


selam alejkum ,


gjithesia

Qokolina
16.03.2009, 19:36:08
-------------------------------------------------------------µ


edhe pse kjo shkres e juja i eshte dedikuar mlerit , po marr guxim te nderhyj


- se pari perendimi dhe bota krishtere ka pru muslimanet ne kete gjendje duke ua exploatuar tokat dhe pasurit e tyre

- jan te krishteret dhe perendmi qe jan fanatiket e te gjitha te keqijave dhe shiqo se deri ku e prunen boten , fillu me luftera te shumta e deri te shkaterrimi global ekonomik e natyror

- jan te krishteret dhe perendimi me jahudit ne krye qe manipulojne ne menyrat me te ndyera me pasurin e tjereve dhe lene njerez te vdesin neper luftera , uri e te gjitha te keqiat dhe me e urryerra nga e tere kjo eshte se po perpiqen ti lene " kembet e arushes " ne dore mu atyre qe jan duke pesuar ...


explodimi me bomba , mbetet e vetmja alternativ kur ke te bajsh me nje bish te armatosur deri ne dhembe e cila te vret , dhunon , vjedh masakron ēdo dite e ti si viktim nuk te mbetet tjeter vetem se ne nje menyre te dobet te shprehesh mllefin tend dhe kur ti shpreh at mllef ne menyren me te vogel kthehet e te thot terrorist , e ēka di une tjeter


kjo eshte me te vertet loje e ndyer e e felliqur e kryqezatave moderne por mos mendoni se jem te verber do ēendroim dhe do luftoim dhe e drejta do triumfoi se shpejti inshAllah ....


turp

tokat islame ( arabe ) jane tokat me te pasura ne bote , jan populli me i ngritur dhe me i civilizuar per te cilet flet historia sot e kesaj dite , por ua ka zene " rrota bishtin " per pak kohe nga okupuesit exploatuesit hijenat e botes por edhe kjo do perfundoi se shpejti .........


Se pari, muslimanet askush nuk i ka pru ne ket gjendje perveq Kurani dhe Primitivizmi qe nuk lejon te shkollohen dhe perparojn njerzit.

Deri ku e kan pru apo deri ku e kishin pru muslimanet apo ma mir te them arabet boten?

Te mbytesh veteveten esht me duket harami me i madh apo jo? Kjo esht normalisht nje gjest antiislamik me duket.

Ty besimtare, ta paskan lar koken Arabet.
Po si mundesh te perkrah nje Popull qe vetem Nenen dhe Motren nuk e martojn?
Ket as kafshet nuk e bejn, apo jo.

Grasha_1
16.03.2009, 20:19:34
E kishin thirre do magjup Hoxhen ne dasem,dhe ja nisi Hoxha po ju jep ders magjupve,do magjup te ri bajshin llaf edhe se ngojshin Hoxhen,i zoti i dasmes ju piskati:shuni bre pisa bre Hoxha spo han m... po ders po jep.njani tha jo more,nuk eshte ders ky, prralla jan keto,tjetri tha jo more keto nuk jan prralla po rrokopenla.
Te kisha me e dite qito tregimet (dersat)e Realit edhe i gjithesise a jan nime prralla apo rrokopenla.

gjithesia
16.03.2009, 20:43:03
E kishin thirre do magjup Hoxhen ne dasem,dhe ja nisi Hoxha po ju jep ders magjupve,do magjup te ri bajshin llaf edhe se ngojshin Hoxhen,i zoti i dasmes ju piskati:shuni bre pisa bre Hoxha spo han m... po ders po jep.njani tha jo more,nuk eshte ders ky, prralla jan keto,tjetri tha jo more keto nuk jan prralla po rrokopenla.
Te kisha me e dite qito tregimet (dersat)e Realit edhe i gjithesise a jan nime prralla apo rrokopenla.


---------------------------------------------------------


ēka m pelqei qyky tregim :D

mjer hoxha me kon paska thy dhom badihava :D :D :D


PS. " mos e vet se t kallxon vet " ;),

Ef , a e morre vesh meselen e grashes ???

gjithesia
16.03.2009, 21:13:24
Se pari, muslimanet askush nuk i ka pru ne ket gjendje perveq Kurani dhe Primitivizmi qe nuk lejon te shkollohen dhe perparojn njerzit.

Deri ku e kan pru apo deri ku e kishin pru muslimanet apo ma mir te them arabet boten?

Te mbytesh veteveten esht me duket harami me i madh apo jo? Kjo esht normalisht nje gjest antiislamik me duket.

Ty besimtare, ta paskan lar koken Arabet.
Po si mundesh te perkrah nje Popull qe vetem Nenen dhe Motren nuk e martojn?
Ket as kafshet nuk e bejn, apo jo.


-----------------------------------------------------------


paj ma zi se perendimoret e kryqezatat s ' ka ku shkon , keshtu qe sigurisht bile pak ma mire ish duft me kon , po bohet bohet mire inshAllah ......

ma mire me mbyt veten ( nese eshte e vertet kjo pune e nuk eshte pune e ndyer e armiqeve te islamit ) se me t myt dikush masi ti myt krejt tjert para hune , e thmin ne preher ...

e perkrahi nje popull qe e din ēka eshte nana motra gruja qika , e ata ma larg jan pak ma larg ...........


Ku' rani e OBLIGON ceku edhe njehere OBLIGON e jo keshillon shkollen , kush t paska rrejt ndrysh une se di .........nejse ēoki kalo mire


gjithesia

Strugane_de
16.03.2009, 22:58:44
vertet gjithesia perse po na i lavderon arabet kaq shum??

Pisa ma te mdhej se ta nuk ka!!!

prishtina-gjer
16.03.2009, 23:06:52
Pershendetje

Moderate declines
– averaging under 2.5% per year – have been registered also in
Burkina Faso, Niger, Algeria and Indonesia. In most cases, country-specific
factors account for the shortfall from average performance of IDB mem

Gjithsia keshtu po shkrun ne adresen tende te paren dhe ketu po thot se e kan ule kamaten jo se nuk e kan marre oj fisnike.

Banka duhet me u finanzu dikah oj fisnike lej ti ato se me ju hi mire ketyre adresave qe i ke dhan asnjera nuk jane se nuk marrin kamat ,kurse me ulje te kamates keta e kan nje vizion e kete e kuptone menjeher se ku investojn keta ne Indonezi, Bangladesh,Kazakistan ....... vende te falimentuara ose buze Falimentimit dhe kjo ulje e kamates nuk eshte ne Brutto per sa lexova une ne publikimet e kesaj Banke pra kjo ulje e kamates eshte ne Netto plus pjesmarrja ne fitim kjo i bjen si sparkasse ku je ti veq keta ti marrin haptas po je i sigurt se nuk munden me dal jasht marrveshjes (perveqe te aksionet) kurse keta mesa e shoh une kan marre per detyr Falimentimin e ketyre vendeve sepse Kamata e ulte ne marrveshje nuk e tregon fitimin e bankes kur kjo merre pjese me nje perqindje te madhe ne fitim.

Kjo i bjen une po ti jap 100 euro me kamat te ulte (bankat tjera i shtyj ne falimentim me kete ulje) dhe ti punon me to dhe fiton edhe pesdhjet ,kur ti kthejsh mi kthen njehere 102,5 edhe sa e pash une mbi gjysmen e fitimit (merru pak me bilancin ne publikimet e kesaj Banke),pra se paku mi kthen 127,5 kjo i bjen po ti hyjm me e ba me rrove te rrova brisku i Berberit 27,5 perqind Kamat APO BRE Fisnike.

Kurse Garancionet i paskan marre qeverit e ketyre vendeve leckamane qe do te thote ne nje te ARDHME TE AFERT I TURREN POPULLI SI SALI BERISHES PARA CA KOHESH.

KESHTU ISHTE NE ADRESEN E PARE ATO TJERAT NEJSE PO THEM ME STILIN TENDE SEPSE CKA STA MERRE MENDJA AS NE KURAN NUK SHKRUAN EDHE HUMBJA E KOHES SIME ME TUTJE NUK ME DUKET E LOGJIKSHME.

Perdore logjiken se zoti ta ka dhan ke edhe te drejt prej sote me e perdor pa hamandje:

Bankes i duhet kapitali fillestar
Bankes i duhet menagjmenti efektiv
Bankes i duhet mbulimi i shpenzimeve te pergjithshme
Bankes i duhen puntor efektiv qe din me rrejt mire dhe me kthesa keshtu sikur ty per shembull me te rrejt dhe mos me e vrejt ti deri sa te vjen llogaria.
Kapitali fillestar duhet te rritet ne vazhdimsi ne menyre qe te mbulohen shpenzimet keshtu na kan mesu edhe ndryshe edhe nuk dhez , Fisnike

Mose u gut me adresa lexoje njeher cka po shkrun aty mos ja futni veq nga titulli urra si tre gjermanet e trash po ma qone mallin ti veqe kpjon dhe bertet cka thon tjeret cka ka brenda sta rroke ose nuk don me e dit se ta prish tenin .

Kaloni mire

Strugane_de
16.03.2009, 23:12:44
Strugane
Mendon se Perendimi dhe te krishteret apo judet jan te sinqert dhe jan te pagabushem ?

Assesi Real_Man
nuk ka lidhje feja ketu,arabe ke edhe krishtere..
Un i urrej si komb sepse jan te feliqur dhe nuk kan karakter.

gjithesia
16.03.2009, 23:17:30
Pershendetje

Moderate declines
– averaging under 2.5% per year – have been registered also in
Burkina Faso, Niger, Algeria and Indonesia. In most cases, country-specific
factors account for the shortfall from average performance of IDB mem

Gjithsia keshtu po shkrun ne adresen tende te paren dhe ketu po thot se e kan ule kamaten jo se nuk e kan marre oj fisnike.

Banka duhet me u finanzu dikah oj fisnike lej ti ato se me ju hi mire ketyre adresave qe i ke dhan asnjera nuk jane se nuk marrin kamat ,kurse me ulje te kamates keta e kan nje vizion e kete e kuptone menjeher se ku investojn keta ne Indonezi, Bangladesh,Kazakistan ....... vende te falimentuara ose buze Falimentimit dhe kjo ulje e kamates nuk eshte ne Brutto per sa lexova une ne publikimet e kesaj Banke pra kjo ulje e kamates eshte ne Netto plus pjesmarrja ne fitim kjo i bjen si sparkasse ku je ti veq keta ti marrin haptas po je i sigurt se nuk munden me dal jasht marrveshjes (perveqe te aksionet) kurse keta mesa e shoh une kan marre per detyr Falimentimin e ketyre vendeve sepse Kamata e ulte ne marrveshje nuk e tregon fitimin e bankes kur kjo merre pjese me nje perqindje te madhe ne fitim.

Kjo i bjen une po ti jap 100 euro me kamat te ulte (bankat tjera i shtyj ne falimentim me kete ulje) dhe ti punon me to dhe fiton edhe pesdhjet ,kur ti kthejsh mi kthen njehere 102,5 edhe sa e pash une mbi gjysmen e fitimit (merru pak me bilancin ne publikimet e kesaj Banke),pra se paku mi kthen 127,5 kjo i bjen po ti hyjm me e ba me rrove te rrova brisku i Berberit 27,5 perqind Kamat APO BRE Fisnike.

Kurse Garancionet i paskan marre qeverit e ketyre vendeve leckamane qe do te thote ne nje te ARDHME TE AFERT I TURREN POPULLI SI SALI BERISHES PARA CA KOHESH.

KESHTU ISHTE NE ADRESEN E PARE ATO TJERAT NEJSE PO THEM ME STILIN TENDE SEPSE CKA STA MERRE MENDJA AS NE KURAN NUK SHKRUAN EDHE HUMBJA E KOHES SIME ME TUTJE NUK ME DUKET E LOGJIKSHME.

Perdore logjiken se zoti ta ka dhan ke edhe te drejt prej sote me e perdor pa hamandje:

Bankes i duhet kapitali fillestar
Bankes i duhet menagjmenti efektiv
Bankes i duhet mbulimi i shpenzimeve te pergjithshme
Bankes i duhen puntor efektiv qe din me rrejt mire dhe me kthesa keshtu sikur ty per shembull me te rrejt dhe mos me e vrejt ti deri sa te vjen llogaria.
Kapitali fillestar duhet te rritet ne vazhdimsi ne menyre qe te mbulohen shpenzimet keshtu na kan mesu edhe ndryshe edhe nuk dhez , Fisnike

Mose u gut me adresa lexoje njeher cka po shkrun aty mos ja futni veq nga titulli urra si tre gjermanet e trash po ma qone mallin ti veqe kpjon dhe bertet cka thon tjeret cka ka brenda sta rroke ose nuk don me e dit se ta prish tenin .

Kaloni mire


------------------------------------------------------


eu be prishtinali po kryt e fort e paske po nejse


une t thom qyre uku ti po m thu jo kqyrja ferkemt ....


e merr vesh ma von " nashti" :D


kalo mire

gjithesia

ps. une kam investime ne at bank dhe as nuk me ofrojn kamat e as nuk me kerkoin ;) , kqyr edhe ti n mujsh se mire ish tyben .... e le inatin se o dro me kop e nuk eshte mire per qele .... o fisnik

gjithesia
16.03.2009, 23:22:28
vertet gjithesia perse po na i lavderon arabet kaq shum??

Pisa ma te mdhej se ta nuk ka!!!


---------------------------------------------

i lavderoi se i kom vllazen po pse ............ edhe tyben kogja per lavd jan mashAllah edhe qaty jan met do njerz ne kuptimin e plot te fjales se tyben o hup moter njerzia gjithkah pos rahmeti i Allahut e praktikimi i islamit se joo e pat kjo dyje n t sosun ......; po ti a spo e sheh ku u ardh dyjeja krejt jan tranu ........

ps. ku pe din ti se jan pisa , mos ti ka lon komt e arushes n dor najnoni kun ;) jo kur gjon njeri tyben zor o mu majt

Strugane_de
16.03.2009, 23:25:17
I urren si ngjyr/rrac ?

hahhah jo Real_Man nuk jam raciste!!!edhe pse nga ngjyra jan si jevget.I urrej thjesht si komb,si popull.

gjithesia
16.03.2009, 23:27:07
Assesi Real_Man
nuk ka lidhje feja ketu,arabe ke edhe krishtere..
Un i urrej si komb sepse jan te feliqur dhe nuk kan karakter.

----------------------------------------------

po mendon nuk kan karakter perndimor ???

inshAllah kur s' kan me pas , sen s po ju vyn

do qe jan dal n perendim po , mire e ki i ka prish perendimi era inson ma s po ju vjen , se jo ata venalit e paasimilum wallahin shoqin s jau gjon ... po ksajde neper perendim moter po shohin gjithēka po nijn gjithēka po lakmoin pi mashtron dyjeja ........; eeeh po po

ps. a je ti ajo qe e urren urrejtjen ???????? krejt bumerang osht kah sillet ktu , jo veq me ty po krejt qe jan si ti " sill e biri veti" .........

prishtina-gjer
16.03.2009, 23:33:12
------------------------------------------------------


eu be prishtinali po kryt e fort e paske po nejse


une t thom qyre uku ti po m thu jo kqyrja ferkemt ....


e merr vesh ma von " nashti" :D


kalo mire

gjithesia

ps. une kam investime ne at bank dhe as nuk me ofrojn kamat e as nuk me kerkoin ;) , kqyr edhe ti n mujsh se mire ish tyben .... e le inatin se o dro me kop e nuk eshte mire per qele .... o fisnik

Nejse kur ska shi bene edhe bresher keshtu po me duket mu kjo meselja jote

Mos ben ashtu me sy se te qorrohet ne xhehnem vete Krasniqin

JO SE BESOJ QE KE DEPONU BASH TE ATA HAJT KOPJOJE NJE FLETE KU SHKRUAN se ti ke deponu aty veqe pa emer se ty duhet me ta vizatu .:)

Valla po kopa hahahhahahhahah ama sdi per cka se ........ IQ= NJE PAKET SAKUZA

KALOFSHI MIRE EDHE PA NERVOZ SE DO TE BEHET MIRE NE KOSOVEN E LIRE

Strugane_de
16.03.2009, 23:38:44
---------------------------------------------

i lavderoi se i kom vllazen po pse ............ edhe tyben kogja per lavd jan mashAllah edhe qaty jan met do njerz ne kuptimin e plot te fjales se tyben o hup moter njerzia gjithkah pos rahmeti i Allahut e praktikimi i islamit se joo e pat kjo dyje n t sosun ......; po ti a spo e sheh ku u ardh dyjeja krejt jan tranu ........

ps. ku pe din ti se jan pisa , mos ti ka lon komt e arushes n dor najnoni kun ;) jo kur gjon njeri tyben zor o mu majtJo gjithsi nuk ka shanc me mi len kambet e arushes arabistani..
Po me dhimbesh se cfar vellezer paske e mjera ti.


Pasi qe po i doni aq shum arabet e "NDERSHEM"po ju pershendes me do arabistanski party :-D


http://www.youtube.com/watch?v=1z8-BNk_kUo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=eB3Sg6cgU9w&feature=relatedPS:gjithesia e kuptove tani pse them pisa ????????

Gerkoj falje per keto vide te pista por smund duroj kur shqiptaret mi lavderojn arabistanet

gjithesia
16.03.2009, 23:40:53
Nejse kur ska shi bene edhe bresher keshtu po me duket mu kjo meselja jote

Mos ben ashtu me sy se te qorrohet ne xhehnem vete Krasniqin

JO SE BESOJ QE KE DEPONU BASH TE ATA HAJT KOPJOJE NJE FLETE KU SHKRUAN se ti ke deponu aty veqe pa emer se ty duhet me ta vizatu .:)

Valla po kopa hahahhahahhahah ama sdi per cka se ........ IQ= NJE PAKET SAKUZA

KALOFSHI MIRE EDHE PA NERVOZ SE DO TE BEHET MIRE NE KOSOVEN E LIRE


-----------------------------------------------------

me sy ??? haj haj n kofsha met me t ba ty e llojit tan me sy ashtu qysh ti po kujton , e kom vet Krasniqin Allahu e rujt e e shperbleft e m ka thon mvaret prej njetit ( qellimit ) , se po qorrohet tyben ;)

po be du me t qu ty kopje , a po don edhe oren e lindjes , daten edhe vendin .........u nime edhe saldo se harrova

po as une s po di per ēka po se po t vjen inati pe di

IQ = do centim qaty po as sakuza s muj blen me ta

nervoz :D , ncuk tyben elhamdulilah sprova jan kto

kosoven e lire ??? allahile a po mendon se je liru ,a ??? veq tu ka ndrru sistemi si gjith ........

kosov bahet mire kur t mbizoteron sheriati e fjala e Allahut , veq qatehere e kurr tjeter

Strugane_de
16.03.2009, 23:46:58
gjema ti nje darsem apo party te kti niveli ke shqiptaret te lutem.
Mos krahaso shqiptaret me kto,nc nc nc..Shami ne kok e dridhen me ... TURP

gjithesia
16.03.2009, 23:53:50
Jo gjithsi nuk ka shanc me mi len kambet e arushes arabistani..
Po me dhimbesh se cfar vellezer paske e mjera ti.


Pasi qe po i doni aq shum arabet e "NDERSHEM"po ju pershendes me do arabistanski party :-D


http://www.youtube.com/watch?v=1z8-BNk_kUo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=eB3Sg6cgU9w&feature=relatedPS:gjithesia e kuptove tani pse them pisa ????????

Gerkoj falje per keto vide te pista por smund duroj kur shqiptaret mi lavderojn arabistanet

--------------------------------

ato bile veshun fun e kry po kto t perendimit haaaj haaj , kqyr

http://www.youtube.com/watch?v=UPCkGseSljI


marrja e zotit m shtine me hi kah s hihet


pis e perte pisi haj medet e haj ......

prishtina-gjer
16.03.2009, 23:59:19
120. As jehuditė, e as krishterėt kurrė nuk do tė jenė tė kėnaqur me ty deri sa ta pasosh fenė e tyre. Thuaju: "Udhėzimi i All-llahut ėshtė udhėzim i drejtė. E nėse pasi qė tė ka ardhur ty e vėrteta shkon pas mendimeve tė tyre, nuk ka kush tė tė ndihmojė e as tė mbrojė nga All-llahu".

135. Ata (ithtarėt e librit) thanė: "Bėhuni jehudi ose tė krishterė, e gjeni rrugėn e drejtė"! Thuaj: "Jo, (asnjėrėn) por fenė e drejtė tė Ibrahimit qė ai nuk ishte nga idhujtarėt".

E Ibrahimi i porositi bijtė e tij me kėtė (fe), e edhe Jakubi. (u thanė) "O bijtė e mi, All-llahu ua zgjodhi fenė (islame) juve, pra mos vdisni ndryshe, por vetėm duke qenė muslimanė"!
135. Ata (ithtarėt e librit) thanė: "Bėhuni jehudi ose tė krishterė, e gjeni rrugėn e drejtė"! Thuaj: "Jo, (asnjėrėn) por fenė e drejtė tė Ibrahimit qė ai nuk ishte nga idhujtarėt".

256. Nė fe nuk ka dhunė. Ėshtė sqaruar e vėrteta nga e kota. E kush nuk i beson tė pavėrtetat e i beson All-llahut, ai ėshtė kapur pėr lidhjen mė tė fortė, e cila nuk ka kėputje. All-llahu ėshtė dėgjues i dijshėm.Ti rri pa vesvese Allahu te knaqt.

Provoje gjenezen ti se Melez po me dokesh , magjup po du me than , mose ke pas magjup(Egjiptian) ne kojshi ti se vllazen po ju thoni dicka ka aty e besa edhe besimtar jane a :)

Edhe ti gjithsi mose ja baj hallin ti cikes se nese i ka mbet Arapi dikuj per dore ti po i perget asaj edhe ashtu kryesorja ka ra bismilah edhe ta ka lan ne dore naj Vlla i yti ,najnje te madh edhe mose u nervozo prej ketyne rreshtave se mi ke nxjerr si me dana veqe ky eshte mendimi im per ty , cok tradit magjupi po me doket kjo e jotja.

Gjithsi hajt qitja nje caj realit edhe dridhu pake veqe ruju se po te zhdjerget segjadja

Kaloni mire qajurie shukarije phu bre .... e magjupve

P.S Mose me lajmroni te Hagji Mergja per keto fjal se kurre ma ploncat nuk jau dha kur te ma preni Viqin .... Pismilet

gjithesia
17.03.2009, 00:11:42
gjema ti nje darsem apo party te kti niveli ke shqiptaret te lutem.
Mos krahaso shqiptaret me kto,nc nc nc..Shami ne kok e dridhen me ... TURP

----------------------------------------------------------

solo :

http://www.youtube.com/watch?v=pfMxKBFOJog

nje prej shume


grup :

http://www.youtube.com/watch?v=GrQ9CySwLM4


a nashta kto s jan shiptare ???


ose modernoo e s ka gajle ............

gjithesia
17.03.2009, 00:19:39
Provoje gjenezen ti se Melez po me dokesh , magjup po du me than , mose ke pas magjup(Egjiptian) ne kojshi ti se vllazen po ju thoni dicka ka aty e besa edhe besimtar jane a :)

Edhe ti gjithsi mose ja baj hallin ti cikes se nese i ka mbet Arapi dikuj per dore ti po i perget asaj edhe ashtu kryesorja ka ra bismilah edhe ta ka lan ne dore naj Vlla i yti ,najnje te madh edhe mose u nervozo prej ketyne rreshtave se mi ke nxjerr si me dana veqe ky eshte mendimi im per ty , cok tradit magjupi po me doket kjo e jotja.

Gjithsi hajt qitja nje caj realit edhe dridhu pake veqe ruju se po te zhdjerget segjadja

Kaloni mire qajurie shukarije phu bre .... e magjupve

P.S Mose me lajmroni te Hagji Mergja per keto fjal se kurre ma ploncat nuk jau dha kur te ma preni Viqin .... Pismilet--------------------------------------------------


apet sille kah te sillsh ma mire nje qasi " magjupi" siē po i thua ti se ty o llojin tend ...


eudhubilah e tha e kom pas gjyshin a baben haxhi , mes kofsh i tyne .

ti paska pi gjurmoni met krejt nacist t paska ba he haj medet per ty e pasardhst e tu qe t paska marr ai i mallkum krejt perara e po mendon se je i pavdekshem


kije frig Allahun ( Zotin ) a qysh i thu nese se paku i beson , po sa pe shohe une qenke ra thell ne humnere ...


ps. mos provoko se koti , se nuk bie une ne nivelin tend e te llojit tend , Allahu me ruajt nga nje ramje e till nga e cila te ndahet fryma nga shpejtesia e thellesia , astagfirullah .........

Feni-X
17.03.2009, 00:22:03
nxerrne edhe ndonej sekuenc sexi nga youtube, se belhi valla o nxeh situata maksimum.

prishtina-gjer
17.03.2009, 00:50:52
--------------------------------------------------


apet sille kah te sillsh ma mire nje qasi " magjupi" siē po i thua ti se ty o llojin tend ...


eudhubilah e tha e kom pas gjyshin a baben haxhi , mes kofsh i tyne .

ti paska pi gjurmoni met krejt nacist t paska ba he haj medet per ty e pasardhst e tu qe t paska marr ai i mallkum krejt perara e po mendon se je i pavdekshem


kije frig Allahun ( Zotin ) a qysh i thu nese se paku i beson , po sa pe shohe une qenke ra thell ne humnere ...


ps. mos provoko se koti , se nuk bie une ne nivelin tend e te llojit tend , Allahu me ruajt nga nje ramje e till nga e cila te ndahet fryma nga shpejtesia e thellesia , astagfirullah .........

Per nacist masi po thu ti ani se sta prishi veqe artikulohu pake kur shkrun dicka se nuk po kuptoj arabisht, po une kam me vdeke edhe ne gurin e varrit tim nuk ka me shkru se jame Egjiptian po qysh the ti para ca kohe Shype (edhe Portokallin spo ja huqshe kurre se ke kopju pak).

Per cfar niveli po flet ti kqyre cka ke kopju nuk eshte ketu pa cenzur as Bulashat Taliban nuk e kan qel kete faqe ata i gjen tjeter kund.

Edhe nuk te provokova une po ti provokove se i tha nje shqipetareje do fjal qe per ty jane normale se nuk ke autocenzur po jo per shypet pra ti si Harapk vetknaqu si te duash nuk te ndalon kush po mose ba egzibicione ketu provo vetknaqesin me ato videot qe i paske pru si link ketu.

Shqipetaret Kendojn dhe do te kendojn ,vallezojn dhe do te vallzojn ti vajto me kenget e Arabistanit dhe endrro se je HABIBJA E REALIT .

Edhe asnje fjal me nuk du me ndrru me Harapk sikur ti nuk me duhet mendimi yte

SA PER MU KALOFSH SI ESHTE ME SE MIRI

KALOFSHI MIRE

P.S KUSH HARRON SE NGA VJEN NUK DIN SE KU SHKON

Ikaliturneshekuj
17.03.2009, 11:38:17
P.S KUSH HARRON SE NGA VJEN NUK DIN SE KU SHKON

Te lumt prishtina ke than fjal te madhe.

Lisi pa rrenjet thahet.

Ikaliturneshekuj
17.03.2009, 11:44:40
Gjithesia: i lavderoi se i kom vllazen po pse ............ edhe tyben kogja per lavd jan mashAllah

Nese i ki vllezer arabet qka h..... po lyp ketu e po shkrun shqip. therja te vllaznit tu se ketu ski vend.
Ky vend ku jeton ti dhe ku forum qe po shkrun ketu jan per shqiptaret e nuk eshte per krijesat me te flliqura te globit(arabet)

Ikaliturneshekuj
17.03.2009, 11:48:14
Llomi qe o Llom jeton ne evrope se jo sikur ai i cili e e gjujti bushin kpuc, as qe i lujti syri... edhe po te kish pas mundsi e kish qkyeeee para kamerave.

Po ne perendim eshte llomi
Pse po jeton ne at llom e spo shkon atje te vllaznit tu ne arabi.

O ti te koke llomi i krejt llomit te botes. mbeturin, qelbesire.
Per njerz si ti ska definicion tjeter, je bir turku o arabi e mban nenshtetesi shqiptare.

Ikaliturneshekuj
17.03.2009, 11:55:50
-------------------------------------------------kosov bahet mire kur t mbizoteron sheriati e fjala e Allahut , veq qatehere e kurr tjeter

Paski pa anderr te keqe bre qka po me dhimbesh, u gjunahi veq me anrra po jetojshe.
Oj qika e dreqit ne Kosov kurr sherjati(dreqi) ska me pas vend.
OOOOO ka hala Kosova Mic Sokola dhe ka sa te dush plumba qe ruhet me shekuj per tradhtarin.
Dije mir se kan me te met ne fyt qato pare qe po te pagun arabia.
E ki shit B.... per pare po ketu nuk te ec jo.

Ikaliturneshekuj
17.03.2009, 12:11:56
http://img12.imageshack.us/img12/4281/muslixa8.jpg (http://img12.imageshack.us/my.php?image=muslixa8.jpg)

Real_man tu Fotografu Gjithesin me shoqet e veta.

PS. ah po te bukura keni dal syri i keq mos ju paft.

Ikaliturneshekuj
17.03.2009, 12:25:11
Kthehem dikur ma vone ksajde...

Ne nuk e mohojm vetveten...Por Allahut nuk i bejm shok dhe nuk bejm krahasime spari shqiptar ( Komb ) e tani ne doren e dyt Allahun apo te fundit... ( istagfirullah ) per kete ka Ajete Kuranore qe per mendimin time aty dihet kush o i pari Allahu e jo Kombi Shqiptar. o te mjer

Ski qka kthehesh hiq ti kur e mohon kombin tan ti slen gja pa ba.
Ftyr toke ski.

http://img12.imageshack.us/img12/6295/sadamitybe.gif (http://img12.imageshack.us/my.php?image=sadamitybe.gif) http://img12.imageshack.us/img12/sadamitybe.gif/1/w250.png (http://g.imageshack.us/img12/sadamitybe.gif/1/)

Ikaliturneshekuj
17.03.2009, 14:31:48
213. Njerėzit ishin njė popull (tė fesė sė natyrshme islame) e (kur u pėrēanė) All-llahu dėrgoi pejgamberėt pėrgėzues dhe qortues, dhe atyre Ai u zbriti edhe librin me fakte tė sakta pėr tė gjykuar nė atė qė u kundėrshtuan ndėrmjet veti. Nė atė (libėr) kundėrshtuan vetėm ata qė kishin libėr (ithtarėt e librit). E pėrpos atyre qė iu kishte dhėnė ai (libri) dhe u kishin ardhur argumente tė qarta, nuk kundėrshtoi kush nė te (nė librin), po edhe atė (kundėrshtim e bėnė), nga zilia ndėrmjet tyre, mirėpo All-llahu me mėshirėn e Tij i udhėzoi ata qė besuan tek e vėrteta e asaj pėr ēka ishin kundėrshtuar. All-llahu e vė nė rrugė tė drejtė atė qė dėshiron.

(2-Bekare)
28. Si e mohoni All-llahun, e dihet se ju ishit tė vdekur e Ai ju ngjalli, mandej ju bėn tė vdisni e pastaj ju ringjall, e mandej tek Ai do tė ktheheni?

(2-Bekare)29. Thuaj: "All-llahu ma urdhėroi mua drejtėsinė dhe nė tėrėsi kthejuni Atij nė ēdo namaz (lutje) dhe adhurojeni Atė duke qenė tė sinqertė nė lutje vetėm pėr tė. Ashtu sikur qė ju filloi (krijoi) sė pari, do tė ktheheni te Ai.

30. Njė grup (nga ju) Ai e vuri nė rrugė tė drejtė, e njė grup meritoi tė jetė i humbur, pse ata (tė humburit) shejtanėt i morėn pėr miq, e megjithatė mendonin se ishin nė rrugė tė drejtė.

179. Ne krijuam shumė nga xhinėt e njerėzit pėr xhehennem. Ata kanė zemra qė me to nuk kuptojnė, ata kanė sy qė me ta nuk shohin dhe ata kanė veshė qė me ta nuk dėgjojnė. Ata janė si kafshėt, bile edhe mė tė humbur, tė tillėt janė ata tė marrėt.


Araf-7

Kombi e krijoj Allahun qe duhet ber krahasime sipas jush apo


5. O ju njerėz, nėse dyshoni pėr ringjalljen, atėherė (mendoni krijimin tuaj qė) Ne u krijuam ju prej dheu, pastaj prej uji, pastaj prej njė gjaku tė ngjizur, pastaj prej njė sa kafshatė mishi, qė ėshtė krijesė e formuluar ose e paformuluar, nė mėnyrė qė t'ju sqarojmė. Ndėrsa atė qė e dėshirojmė Ne, e pėrqėndrojmė nė mitėr deri nė njė afat tė caktuar, e mandej u nxjerrim foshnje dhe ashtu tė arrini pjekurinė tuaj. Ka qė dikush prej jush vdes herėt, e dikush tė jetojė deri nė pleqėri tė thellė, nė mėnyrė qė tė mos dijė asgjė nga dija qė ka pasur. E ti e sheh tokėn e tharė - tė vdekur, e kur Ne ia lėshojmė asaj ujin ajo gjallėrohet, shtohet dhe nga tė gjitha llojet rritė bimė tė kėndshme.

(22-Haxhxh)
LOGJIKONI O TE MJER E MOS BINI NE NIVEL TE KAFSHES ( ME FAL, KAFSHEN E OFENDOVA KERKOJ FALJE PREJ HAJVANATI )

hahahahh po dhe dhimbesh sa i mjer je.
Ruju se shefqet krasniqi ka than zoti ju ban derra e majmuna. ruju pash bacen se aj zoti juj asht i afte me ba ate. qeshtu me bacin mshelu e ngujou, merri ka kater gra edhe ato te familjes munsisht puna qe edhe fmija tu te bajn te njejten gja te te flliqt, e fliqsihanja mos te ndalet kurr e te jetoni taman si kafshet kush kujt te mundet ti hyp. mohoje Kombin thuj une nuk jam shqiptar, edhe femit e tu msoj te thon se jan arab se vllazen i kan arabet e jo shqiptaret. Qashtu bac bravo te qoft po te duartrokas se si ti spaska ne ket dynja.
Hallall te qoft xhehneti prej sodit krejt ty po ta la une se du at xhehnet qe po e dojshe ti.

Apokalypse
17.03.2009, 15:05:24
I kaliturneshekuj,

me lejoni nje pytje, jeni fetar ju dhe nqs po, ciles i takoni?

gjithesia
17.03.2009, 15:32:10
kur nuk kan kunderargumente , kthehen e shajn si te terbuar , mjerisht ........


Elhamdulilah ja Rab , sprova jan keto e inshAllah do qendroim me besim te plot e ne rruge te drejt ...


ju pershendet ,


gjithesia

Ikaliturneshekuj
17.03.2009, 15:55:38
I kaliturneshekuj,

me lejoni nje pytje, jeni fetar ju dhe nqs po, ciles i takoni?

Une se pari jam shqiptar, dhe pastaj jam edhe fetar. I takoj fes se vjeter fes se ilirve, dardanve, shqiptarve, Skenderbeut dhe Nenes Tereze.
Ska shum rensi feja por kombi e ata qe e mohojn kombin per fe jan krejtesiht te pa fe.

Ikaliturneshekuj
17.03.2009, 16:00:32
I kaliturneshekuj,
jo qe i ka ba derrae majmuna por i ka ba mete mposhtur se derri e majmunat
edhe ti je ne kategorin qe je me i mopshtur se sa derri e majmuni
kafsha ka vleren me te madhe tek Allahu se sa ti i poshtri
Allahu te shaktrroft
pa dyshim se je i shkatrrum

Po shum e qart asht se kush asht i mposhtun. Jetoni ju me prralla eshte e drejta e juaj por mos thuani se prrallat e juaja jan ma te vlefshme se raliteti yn.
Prrallat e juaja jan shitur ne shekullin e 7 por jo tani. edhe femija 2vjeq asht i vetdijeshem sot se ato prralla nuk i han as majmuni ose nje qenje njerzore.

PS: ma i knaqun do te isha me qen derr e majmun por me Komb e identitet kombetar sesa zot e pa komb.

Ikaliturneshekuj
17.03.2009, 16:04:45
kur nuk kan kunderargumente , kthehen e shajn si te terbuar , mjerisht ........


Elhamdulilah ja Rab , sprova jan keto e inshAllah do qendroim me besim te plot e ne rruge te drejt ...


ju pershendet ,


gjithesia

Cilin argument e sjelle ti deri tani?
Nuk e mohoj se e sjelle nje ama vetem nje argument se ty te pagun arabia per me punu kunder kombit. fatkeqsisht ka shum keshtu si ti por se keni gat pasha bacen.
PS: Serbia e paguan arabin qe ajo te te paguaj ty, pasha bacen paret e shkaut je ka i merr veq ta kesh te qarte se helm jan ato.

gjithesia
17.03.2009, 16:10:27
Cilin argument e sjelle ti deri tani?
Nuk e mohoj se e sjelle nje ama vetem nje argument se ty te pagun arabia per me punu kunder kombit. fatkeqsisht ka shum keshtu si ti por se keni gat pasha bacen.
PS: Serbia e paguan arabin qe ajo te te paguaj ty.

--------------------------------------------

argumente plot sa te duash , por per ty e llojin tend eshte e kote pos nese cakton Allahu ndryshe ...

e sa i perket se une paguhem inshAllah do me paguaj Allahu ......

elhamdulilah , elhamdulilah elhamdulilah oo Allah qe me bere prej muslimaneve ....


ti kalo mire i kalitur me shekuj se nuk ja vlen te trusi asnje shkronje te tastatures me drejtuar ty e llojit tend


kam edukat dhe moral te lart te zbres aty ku gjindesh ti dhe faleminderimet i takoin Allahut qe me jep sabrin e nevojshem ,

:)
gjithesia

Apokalypse
17.03.2009, 16:11:05
Une se pari jam shqiptar, dhe pastaj jam edhe fetar. I takoj fes se vjeter fes se ilirve, dardanve, shqiptarve, Skenderbeut dhe Nenes Tereze.
Ska shum rensi feja por kombi e ata qe e mohojn kombin per fe jan krejtesiht te pa fe.


Flmd., une gjithemon kam mendu qe feja dallon nga kombi a po si e sheh ti kete?!

latina_girly
17.03.2009, 16:20:03
nxerrne edhe ndonej sekuenc sexi nga youtube, se belhi valla o nxeh situata maksimum.


hahaahahaah t'preksha per t'mir se thojn grat :D

Real_Man mos i zgurdullo syt ti tash se e di se po tranohesh me ti thon ty qto fjal, po ncuk :D :D :p


Vazhdoni me temen se bash e pasket bo interesant... ;)

Ikaliturneshekuj
17.03.2009, 16:21:26
--------------------------------------------

argumente plot sa te duash , por per ty e llojin tend eshte e kote pos nese cakton Allahu ndryshe ...

e sa i perket se une paguhem inshAllah do me paguaj Allahu ......

elhamdulilah , elhamdulilah elhamdulilah oo Allah qe me bere prej muslimaneve ....


ti kalo mire i kalitur me shekuj se nuk ja vlen te trusi asnje shkronje te tastatures me drejtuar ty e llojit tend


kam edukat dhe moral te lart te zbres aty ku gjindesh ti dhe faleminderimet i takoin Allahut qe me jep sabrin e nevojshem ,

:)
gjithesia

qtash ki fol mas mirti sja vlen une dhe ti nderrojm asnje shkronje ma. e qfar edukate ki ate e ki shkru vet, edukat qe te len pa komb, edukat qe mohon gjithqka qe nuk eshte si ti, edukat qe te lejon ta marresh djalin e agjes per burr.

Me keto shkronja te fundit drejtuar ty po te uroj qe te kfillesh pak, ta shohesh boten me ngjyra e jo veq bardh e zi.
Kalo nice

latina_girly
17.03.2009, 16:21:58
--------------------------------------------

argumente plot sa te duash , por per ty e llojin tend eshte e kote pos nese cakton Allahu ndryshe ...

e sa i perket se une paguhem inshAllah do me paguaj Allahu ......

elhamdulilah , elhamdulilah elhamdulilah oo Allah qe me bere prej muslimaneve ....


ti kalo mire i kalitur me shekuj se nuk ja vlen te trusi asnje shkronje te tastatures me drejtuar ty e llojit tend


kam edukat dhe moral te lart te zbres aty ku gjindesh ti dhe faleminderimet i takoin Allahut qe me jep sabrin e nevojshem ,

:)
gjithesia

gjithesia, nuk eshte mire te thojme se jemi te edukuar dhe te moralshem, kur shkronjat tona gjitha i tregojne.

Pra, mos te lavderohemi dhe krenohemi, sepse eshte mekat. Ti si besimtare duhet ta dish kete gje me se miri, apo jo? ;)

Ikaliturneshekuj
17.03.2009, 16:28:25
Flmd., une gjithemon kam mendu qe feja dallon nga kombi a po si e sheh ti kete?!

Dallon feja nga kombi por kur eshte ne pyetje qenja jon njerzore atehere keto dyja jan te lidhura ngusht me ne.
Nuk kam asgje kundra askujt por smund ta toleroj(ose te pakten ta mbeshtes) dikend qe ne emer te fes te ma dhunon kombin, te drejtat universale te njeriut, origjinen dhe rrenjet e mia.

Ikaliturneshekuj
17.03.2009, 16:35:22
gjithesia, nuk eshte mire te thojme se jemi te edukuar dhe te moralshem, kur shkronjat tona gjitha i tregojne.

Pra, mos te lavderohemi dhe krenohemi, sepse eshte mekat. Ti si besimtare duhet ta dish kete gje me se miri, apo jo? ;)

Te lumt latina edukaten ton e tregojn postimet tona.
As une nuk jam i rahatshem por te pakten mbeshtetem ne vlera e jo ne prralla.

Apokalypse
17.03.2009, 16:38:42
Dallon feja nga kombi por kur eshte ne pyetje qenja jon njerzore atehere keto dyja jan te lidhura ngusht me ne.
Nuk kam asgje kundra askujt por smund ta toleroj(ose te pakten ta mbeshtes) dikend qe ne emer te fes te ma dhunon kombin.

Mire kete e shoh si opinion te kjarte por pse ateher ky parim, dmth kombi mbi fe, nuk vlene per t' ashtu quajtur vahibitet, me qe ata jane shqiptar? Une dua te theme se gjithemone me bie ne sy qe vleren per komb e kemi te dalluar por nuk e praktikojme si thuam.

Ketu muslimant shqiptar i mbrojne "vllezerit" arabe e shqiptari me nje sy kritik per nje dege te fese islame, si qe e kuptoj vahibizmin, mbrone kė?

E di se e solla nje aspekt te ri ketu, kerkoj falje.

Ikaliturneshekuj
17.03.2009, 16:52:00
Mire kete e shoh si opinion te kjarte por pse ateher ky parim, dmth kombi mbi fe, nuk vlene per t' ashtu quajtur vahibitet, me qe ata jane shqiptar? Une dua te theme se gjithemone me bie ne sy qe vleren per komb e kemi te dalluar por nuk e praktikojme si thuam.

Ketu muslimant shqiptar i mbrojne "vllezerit" arabe e shqiptari me nje sy kritik per nje dege te fese islame, si qe e kuptoj vahibizmin, mbrone kė?

E di se e solla nje aspekt te ri ketu, kerkoj falje.

Per kete nuk jam kompetent te pergjigjem por kam pershtypjen se aty vlen qellimi individual dhe grupor por jo edhe popullor. Thjesht binde njeriun qe ska komb dhe pastaj manipulo me te si ta duash.
Nje komb identifikohet me vlera dhe keta njerz deshirojn ti shkelin vlerat e kjo po ndodh edhe me shqiptaret qdo dit po shohim njerz qe e mohojn kombin dhe vlerat me te cilat identifikohet kombi, vllaun shqiptar te fes katolike equajn qafir ndersa arabin vlla. kjo eshte e tmerrshme.
Ke mbron vehabizmi? me siguri interesin e nje grupi te caktuar njerzish te cilet ne emer te zotit manipulojn shum njerz me vetdije te ult kombetare dhe njerzore.
Por cili eshte qellimi i manipulimit?

Bere mire qe e solle kete aspket ne kete tem pasi pjesama e madhe deri me tani e bashbisedimit ka qen e kot.

gjithesia
17.03.2009, 17:13:31
-------------------------------------------------

ēka po shkrujshe mire edhe paske shume shprehje te "bukura" ,JU "PATRIOTET " E KOMBIT :

- kur po jane shqiptaret katolik ne pytje po shprehni patriotizem ne extrem , gjersa


- kur po jan ne pytje shqiptaret musliman ( "vehabista " apo si po i etiketoni ndrysh ) po ju humb patriotizmi krejt edhe pse i keni te familjes suaj ndoshta ... e po i "qlyni " prej tefterit t' shqiptareve krejt duke i quajtur arab, turq ,magjup .

nese je PATRIOT je per te gjithe pa dallim ....


ku po ju mbetet patriotizmi ne kete rast ????

le te jet ai " vehabist " sa te don e ke vella me kombesi , a po jo???

nuk eshte fer keshtu , dhe "demokracia" pranon gjithēka : homo , lezbi , te bardh te verdh te zi musliman katolik "vehabist "

ne demokraci ban : me dal cullak , me i ba flokt pynk ,me vesh gjysmen e trupit , me u mbulu krejt , me rru gjymsen e mjekrres e gjymsen jo , me rrit mjekrren deri ne fund te barkut , me bajt burk , .... etj

apo ndoshta po gaboi me kete " DEMOKRACIN " ku te gjithe kan te drejt te bejne gjithēka dhe te jen ēka do ? ??


- apo ndodhta kjo " demokracia " vlen vetem per te keqia e asesi per te mira ????


ju pershendet ,


gjithesiaTURP


------------------------------------------------


jo jo , nuk eshte diēka e re ngase gjithesia qe moti e ka cek kete ....... qeshtjen e "patrioteve" dhe " patriotizmin " ne temen mbi mbulesen ........

Apokalypse
17.03.2009, 17:14:19
Filluar vete temen me dominim te fyjeve ne cdo fjali, mendoj s' vlene te komentohet.
Pa hyrje objektive dhe shpjegim, nje "turr" mjafton te mbrrime tek vlerat elementare, morale dhe shoqrore.

Qellimi i manipulimit? Qellimi eshte arritur me formimin e ketije pseudo-shteti.

Feja islame polarizon ane e mbane botes, edhe tek ne. Une mendoj per nje arsye te "vogel",
disi e ndjejme se nuk e kemi ne rrenje.

Selam.

gjithesia
17.03.2009, 17:18:11
Per kete nuk jam kompetent te pergjigjem por kam pershtypjen se aty vlen qellimi individual dhe grupor por jo edhe popullor. Thjesht binde njeriun qe ska komb dhe pastaj manipulo me te si ta duash.
Nje komb identifikohet me vlera dhe keta njerz deshirojn ti shkelin vlerat e kjo po ndodh edhe me shqiptaret qdo dit po shohim njerz qe e mohojn kombin dhe vlerat me te cilat identifikohet kombi, vllaun shqiptar te fes katolike equajn qafir ndersa arabin vlla. kjo eshte e tmerrshme.
Ke mbron vehabizmi? me siguri interesin e nje grupi te caktuar njerzish te cilet ne emer te zotit manipulojn shum njerz me vetdije te ult kombetare dhe njerzore.
Por cili eshte qellimi i manipulimit?

Bere mire qe e solle kete aspket ne kete tem pasi pjesama e madhe deri me tani e bashbisedimit ka qen e kot.


---------------------------------------------------------

jo jo , nuk eshte diēka e re ngase gjithesia qe moti e ka cek kete ....... qeshtjen e "patrioteve" dhe " patriotizmin " ne temen mbi mbulesen ........JU "PATRIOTET " E KOMBIT :

- kur po jane shqiptaret katolik ne pytje po shprehni patriotizem ne extrem , gjersa


- kur po jan ne pytje shqiptaret musliman ( "vehabista " apo si po i etiketoni ndrysh ) po ju humb patriotizmi krejt edhe pse i keni te familjes suaj ndoshta ... e po i "qlyni " prej tefterit t' shqiptareve krejt duke i quajtur arab, turq ,magjup .

nese je PATRIOT je per te gjithe pa dallim ....


ku po ju mbetet patriotizmi ne kete rast ????

le te jet ai " vehabist " sa te don e ke vella me kombesi , a po jo???

nuk eshte fer keshtu , dhe "demokracia" pranon gjithēka : homo , lezbi , te bardh te verdh te zi musliman katolik "vehabist "

ne demokraci ban : me dal cullak , me i ba flokt pynk ,me vesh gjysmen e trupit , me u mbulu krejt , me rru gjymsen e mjekrres e gjymsen jo , me rrit mjekrren deri ne fund te barkut , me bajt burk , .... etj

apo ndoshta po gaboi me kete " DEMOKRACIN " ku te gjithe kan te drejt te bejne gjithēka dhe te jen ēka do ? ??


- apo ndodhta kjo " demokracia " vlen vetem per te keqia e asesi per te mira ????


ju pershendet ,


gjithesiaTURP


------------------------------------------------

Ikaliturneshekuj
17.03.2009, 17:54:09
---------------------------------------------------------

jo jo , nuk eshte diēka e re ngase gjithesia qe moti e ka cek kete ....... qeshtjen e "patrioteve" dhe " patriotizmin " ne temen mbi mbulesen ........JU "PATRIOTET " E KOMBIT :

- kur po jane shqiptaret katolik ne pytje po shprehni patriotizem ne extrem , gjersa


- kur po jan ne pytje shqiptaret musliman ( "vehabista " apo si po i etiketoni ndrysh ) po ju humb patriotizmi krejt edhe pse i keni te familjes suaj ndoshta ... e po i "qlyni " prej tefterit t' shqiptareve krejt duke i quajtur arab, turq ,magjup .

nese je PATRIOT je per te gjithe pa dallim ....


ku po ju mbetet patriotizmi ne kete rast ????

le te jet ai " vehabist " sa te don e ke vella me kombesi , a po jo???

nuk eshte fer keshtu , dhe "demokracia" pranon gjithēka : homo , lezbi , te bardh te verdh te zi musliman katolik "vehabist "

ne demokraci ban : me dal cullak , me i ba flokt pynk ,me vesh gjysmen e trupit , me u mbulu krejt , me rru gjymsen e mjekrres e gjymsen jo , me rrit mjekrren deri ne fund te barkut , me bajt burk , .... etj

apo ndoshta po gaboi me kete " DEMOKRACIN " ku te gjithe kan te drejt te bejne gjithēka dhe te jen ēka do ? ??


- apo ndodhta kjo " demokracia " vlen vetem per te keqia e asesi per te mira ????


ju pershendet ,


gjithesiaTURP


------------------------------------------------

Kesaj radhe mire e paski kap.
Ata qe jan patriota reagojn pa marra parasysh a esht vella a moter aj qe ja mohon kombin dhe vlerat e tije.
Skenderbeu ja pat hequr koken vellaut te vet sepse aj e tradhtoj kombin nuk e kqyri si vlla por e kreu punen si i takon nje patrioti.
Vlla vlla por mos me prek ne komb se aty ste njo per vella.
Nderi dhe kombi jan mbi gjithqka prandaj ata qe e ndiejn veten patriota dhe kombetar keshtu reagojn. kjo u pa se si regoj populli ne Kosov, nuk ishin katolik ata por shqiptar dhe kjo me ben te krenohem me popullin tim edhepse ata i takojn fes islame por jan te vetdishem dhe te moralshem.

Ndersa si prie ti me regu ndaj Vehabizmit?? Aj qe ta dhunon kombin dhe vlerat e tije aj eshte armiku me i madhi qoft edhe vellau i yt.

Ste kam shkru kot ma heret ka ende Mic Sokola ne Kosov.

PS. te lutem mos me cito ma se po me duhet te pergjigjem e spo kam deshire pasi ti dhe shkrimet e tua nuk paraqesin asnej vler per mua.
Je e shkombtarizume prandaj nuk ja vlen me diskutu me ty.

gjithesia
17.03.2009, 19:43:25
Kesaj radhe mire e paski kap.
Ata qe jan patriota reagojn pa marra parasysh a esht vella a moter aj qe ja mohon kombin dhe vlerat e tije.
Skenderbeu ja pat hequr koken vellaut te vet sepse aj e tradhtoj kombin nuk e kqyri si vlla por e kreu punen si i takon nje patrioti.
Vlla vlla por mos me prek ne komb se aty ste njo per vella.
Nderi dhe kombi jan mbi gjithqka prandaj ata qe e ndiejn veten patriota dhe kombetar keshtu reagojn. kjo u pa se si regoj populli ne Kosov, nuk ishin katolik ata por shqiptar dhe kjo me ben te krenohem me popullin tim edhepse ata i takojn fes islame por jan te vetdishem dhe te moralshem.

Ndersa si prie ti me regu ndaj Vehabizmit?? Aj qe ta dhunon kombin dhe vlerat e tije aj eshte armiku me i madhi qoft edhe vellau i yt.

Ste kam shkru kot ma heret ka ende Mic Sokola ne Kosov.

PS. te lutem mos me cito ma se po me duhet te pergjigjem e spo kam deshire pasi ti dhe shkrimet e tua nuk paraqesin asnej vler per mua.
Je e shkombtarizume prandaj nuk ja vlen me diskutu me ty.

---------------------------------------------------------------

kunder deshires sime ( ngase kam parasysh deshiren tende te te mos bezdis ma ) postoi vijuesen :


dem baba dem kam qen shqipetare dhe e dua vendin time


nuk te kuptoi kur thua cenohen vlerat e kombit tim ???.....

me ēka cenoi une vlerat e kombit ??

- se jam nje grua e ndershme me virtytet ku jan me te pastertat ????
- se besoi dhe degjoi urdherat e Krijuesit tim .??
- se nuk zhvishem rrugeve e kafeve e nuk u baj " hyzmet " bashkombasve e internacionalisteve qe kan hy ne vendin tim???
- se i edukoi femijet e mi si eshte me se pasterti dhe nuk i le te bijn viktim e " demokracis"
- se nuk genjej
-se nuk vjedhi
-se nuk baj kurveri
-se ..
-se..
-se..

........

nuk e di me ēka mundem me teper te nderoi kombin ne veēanti e njerezin ne pergjithesi se me nderin moralin dhe njerezin qe ma ka mesuar i madhi Allah , elhamdulilah ...

apo ndoshta po u dufka me u ba :

-kuēk e ndyer
-nene e pa pergjegjesi
-moeter per turp-
-vajz per urrejte
-grua pa moral
...

ngase vetem ashtu kam mundesin ti ruaj vlerat e kombit ???

mendo pak i nderuar, Allahu te udhezoft e te beft prej atyre qe shohin e ndiejn fjalen e Tij Fisnike , amin


te pershendet me se miqesisht ,


gjithesia

prishtina-gjer
17.03.2009, 23:02:26
Pershendetje
Kur te ju duhet edhe Konicen e kopjoni pa lexone njeher vepren qe ka lene jo vetem citatet e vequara nga tersia kur te ju duhen.

Real ti je arsye reale dhe e dukshme pse Konica kah fundi ka pas problem te identifikohet me spektrin shqipetar, me te than te drejten kur e kam lexu nuk e kam kuptu por sote e kuptoj plotesisht Konicen ,sa me shume qe lexoj shqip nga njerez sikur ju.

Konica nuk kishte shume shoke per ate edhe u Deprimua kurse sote ne jemi shume nuk e keni as therrmin me te vogel te nje shanse Reale qe ju te dilni ne siperfaqe dhe pikrisht per kete me duket se eshte e kote te merremi me minoritete te brendshme se kemi edhe ashtu per eksport pakica te jashtme te cilat dallojn vetem ne nje gje ata nuk flasin shqip ose se paku nuk e kan gjuhe amtare.

Dje e keni zbatu marrveshjen Beograd-Stamboll sote po mundoheni te zbatoni marrveshjen Bagdad -Beograd e arritur para nja 10 vjetve por mose harroni nuk nenshkruhen as 5 perqind e shqipetarve me me gisht dhe kjo eshte arma me e forte qe e kemi dhe do tua bej gropen ne te cilen do te bini dhe ateher ose do te ktheheni kah Tirana ose do te keni per komshi te pare Kurdet .

Real ta dhasht zoti te maren se valla ke harru me sheju rrugen qe ke kalu e te ka humbe ne oborre rruga po NEJSE.

Lexoje ate prrallen kur ta qet djali baben me e humbe dhe qysh e gjen ai udhen kur i kujtohet Baba qe edhe ky e kish pas humbe ne mal.

Krejt krejt Real veqe qysh mundesh me paramendu jeten po te ishin te gjitha femrat si kallugjerka, ka hiq spo te kuptoj ti sigurisht kryhesh para se me prek veq harrnat me ju valvit pak prej eres ti maron krejt .

Femrat qe mbulohen me harrna te zi i kuptoj se edhe nuk jane shume ne perqindje dhe sttatistikisht pikrisht kjo perqindje edhe jane Mazohiste per nga orientimi thuja se ne cdo shoqeri prandaj asgje e re ,keto lypin dajak dhe dhimbje sepse normalja nuk i bene happy dhe ngjyre dashurie per to eshte e zeza ,perputhet plotesisht me harrnat kuku ani me kan Lateks (Real per ty GUME se nuk e merre vesh ti) marojn tuj ju lut zotit veqe jo atij qe i lutem edhe une .

Real ti bash po pelqene me keto me harrna se ti Femrat veqe dajak i ngin apo tjeter send nuk te bjen ne mende ty cka kishe mujt me bo me to edhe Mazohistet te nenshtrohen me qef hajt Sadist hajt ups Hajt Zeke hajt deshta me than.

Moleri nuk ki faj ti po ai qe ta ka msu shqipen perndryshe ne perfundimet tua as nje femij pese vjeq nuk kish me ardhe prandaj futja Arabisht se edhe kopjet me te mira po dalin.

Juve te tjerve ju deshiroj nje nate te mire dhe rrofshi sa malet
Edhe ketyre treve ju deshiroj nate te mire po po kam dro se nese ju deshiroj dicka te Harmonishme mose nuk po Sadomazohizohen e nuk jane te kenaqur prandaj kam zgjedhur nje pershendetje tjeter , o kerrsh u bafshi edhe veqe ne te zeza !!!!!!!

Zoti i done te Miret

Une nuk isha edhe aqe i mire ne kete shkres po ska lidhje se mbasi jame mysliman mu mi fal zoti te gjitha:) ...... valla per turlifar ahmaku xhevap kam me dhan po cka me ba..... do ta lus Krasniqin te me lshoj pa rende te dera e parajses se aty ish i punsum ai .........

P.S Molla e shartume edhe mbas shume kohesh e ka nje shije sado te vogel te Molles se Eger............ Shqiperin e morri Turku i vu zjarre:) ,pse o Zote pse?????????

P.P.S Shqipetar mos rri po Duku Shqipetar
Mjaft luftove per te tjer o Fatkeq
..............................................
..............................................
real Vazhdoje te ben mire

gjithesia
18.03.2009, 10:41:41
shqipetari ( realmani ) dembabadem e ka dasht grun veq per veti e jo per hallk ....


qiken e ka rujt e e ka eduku me kon e moralshme e e urt .....me ba rahat burrin e shpin e tij .........


e ka dasht e kqyr nanen si syt e ballit ..........


motren e ka rujt prej shiqimeve e marrive .........


te gjitha keto jan mesimet e islamit , elhamdulilah .......


po ka ndrru dyjeja u kthy mrapsht e ma s jan met as shqipetar as musliman ....... Allahu na udhezoft


ps . ef , veq ni hypsh qylymit t alibabes e me ardh me pi ēai se ti ēka di une ku je e une n Belgjik hmmm....selam alejkum ef , Allahu t rujt e t dasht .....

Qokolina
18.03.2009, 15:51:40
----------------------------------------------------------

solo :

http://www.youtube.com/watch?v=pfMxKBFOJog

nje prej shume


grup :

http://www.youtube.com/watch?v=GrQ9CySwLM4


a nashta kto s jan shiptare ???


ose modernoo e s ka gajle ............

Gjithsia,

qe qenke ti.Sa ore i bere ne Youtube deri sa i gjete keto video?
A i lypshe me sy te mbyllura apo syt te hapura.
Paske hyr ne gjyna moj e shkreta.
Mos harro me u fal edhe nje 5 her extra, se nuk te falen gjynahet ndryshe.
Pse thua arapet jan te mbyllura?

Ka dallim ky gjest prej te tjerave?

Apo ti besh ti keto gjeste, qmendon, te falen nga Zoti vetem pse je e mbuluar?

E mjera ti per ment e tua.

Qokolina
18.03.2009, 16:21:34
Oj qokollad a te mpuqi pak...

P.sh : Me tw ble une ty nje dhurat.... a ma interesont te duket e mbulume apo e hapur ...qka te duket me mire.


Rel Man , po te ishte e mundur me bler men te kisha than blej njeher vetes nipar men e me von bleju te tjerve dhurata.

Apokalypse
18.03.2009, 16:25:35
Propozoj t' i permbahemi temes.

Ikaliturneshekuj
18.03.2009, 16:34:27
Ikaliturneshekuj
prallat tona qe ti i quan ashtue do bahen ralitet,,,
e kqyrmi pas nje kohe hiq te larget
pastaje ti i takojshe fes ilire dardanve qe del ate ishin pagan ate nuk ishin as te krishter e as musliman ...
une te kam dhan dozen e fort te ka be dem...
tashti te pyti tye qfare ke bere per kombin masi ti mendon qe ne skemi ba asgje per kombin shqiptar...
do ti qes argumentet e mija qe kam
se pari te tham avni rrustemi ishte musliman sipas emrit te tham
pashban polluzha ishte musliman mustaf hoxha ishte musliman
bajram curri ymer przreni haxhi zeka naim frashri sami frashri avdyl frashri keta ishin qe beren per komb por ishin musliman
pastaj kemi adem jasharin fehmi lladrovci rasim kiqina zahir pajaziti per keta zahirin edmon hoxha hakif zjenullahi . zahir pajazitin i njoh familjarisht edhe e dije qe ky kur ka ra ne prit ne janar 1997 ishte ramazan edhe ishte agjerushum :)!!!
rezultati del qe ate qe deshten atdheun ishin musliman :) ev bre
pastaje shkomi pak me larg te shqipatret e turqis qe u debuan me dhun nga serbet edhe nga kumnistat te quajtur atdhetar i debuan nga trojet e tyre..
pastaje e dije qe nje prift serbofil shqipatr i cili kishte vizatue nje femijut kryqin edhe ai femu merr zallin edhe mundohet me fshi me zalle... kjo ehste ajo prallat e tona qe ti i quan... pastaje ne luften e dundit ne kosove krishteret e kosoves merrshin kryqin vizatojshin ne dyret e shpis qe me dit serbet kriminel qe keta jan katolik apo ndoshta edhe ortodoks kan than jan vetem se me pshtue..

Mos me ta zgjat shum krejt kta qka i permende te gjith ishin shqiptar ata ishin dhe do te mbeten gjithmon njerz te mdhenj te kombit., asnje prej tyre nuk i sherbej turkut apo arabit apo serbit, te gjith keta kishin vetem nje qellim shqiptarin dhe per ta nuk ekzistonte feja, feja e tyre ishte shqiptaria prandaj jan krenaria e shqiptarise. Ti nese thua se une jam musliman atehere smund te krenohesh me keta sepse keta nuk ishin muhameda por ishin dhe vdiqen si shqiptar.

Po ta perkujtoj fjala e par e shkruar ne gjuhen shqipe eshte "ne emer te atit e te birit e te shpirtit te shenjet"
Per ti then vetit shqiptar duhesh ta mesosh gjuhen shqipe e ta mesosh gjuhen shqipe duhet te ja nisesh nga e para, duhet te thuash Ne emer Te Atit e te Birit dhe te Shpirtit te Shenjet, sepse nga ketu fillon gjuha dhe historia e shqiptarve.

Ndersa per ato qe shkruan se do te behen realitet po ne arabi por kurr aty ku rrjedh gjaku i shqiptarit (nuk e kam fjalen per ata te shiturit sepse brenda venave te tyre rrjedh gjak turku).


pastaje shkomi pak me larg te shqipatret e turqis qe u debuan me dhun nga serbet edhe nga kumnistat te quajtur atdhetar i debuan nga trojet e tyre..
I harrove ti qindramijera martir shqiptar qe u vran dhe qindramijera te tjer qe u shprengulen gjat kohe se turqise. harrove qamrine?
Po normal qe harrove sepse ti kurr ske ditur e pastaj si ke per te harruar.

pastaje ne luften e dundit ne kosove krishteret e kosoves merrshin kryqin vizatojshin ne dyret e shpis qe me dit serbet kriminel qe keta jan katolik apo ndoshta edhe ortodoks kan than jan vetem se me pshtue..
hahahaha jo more? ku je kan ti gjat luftes se spaski pa kurgja?
Shko veti komandantat ti e te kallxojn se a kan luftu katolikt a jo.
Pyete mitrovicen se qka kan ba katolikt per ta?, pyet gjithkund neper kosov qka ka ber kisha?
pastaj edhe nje tjeter ta them, familja ime edhe prer me turk nder shekuj po ashtu edhe me shkaun 100 vejt kemi pas luft.

Pse nese te duhen argumente ti jap edhe live por atehere ma sdo te vjen era turk siq po te vjen tani.

Ikaliturneshekuj
18.03.2009, 16:40:58
ps . ef , veq ni hypsh qylymit t alibabes e me ardh me pi ēai se ti ēka di une ku je e une n Belgjik hmmm....selam alejkum ef , Allahu t rujt e t dasht .....

Pasi jeton ne belgjike me intereson te te pyes;

Pse jeton ne nje shtet katolik pasi te te pelqen jeta ne sherjat dhe i urren katoliket bashk me sitemin e tyre te jetes?
Pse nuk shkon me jetu ne nje shtet ku Aplikohet sherjati pasi ti e ki per zemer?
Pasi ti je femer e mbuluar dhe jam i sigurte qe rrin ne shpi si mundesh me i pranu paret dhe ndihme nga katoliket? pasi ti jeton aty fal miresis dhe humanitet te katolikve:


Ps. me siguri ste pranojn ata ne arabi, dhe sikur te te pranonin do te ishte dasht me luftu per kafshaten e gojes se edhe ajo te kish mungu dhe pastaj ste kish ra nermen se ekziston zoti, ndoshta edhe e kishe mallku ate zot qe te ka pru ne kete jet, sepse jeta atje esht e padurushme.
Tani ti po e peshtyn ate buke qe po e han ne belgjike. Thon "Buken gjithkujt mos ja jep se kthehet buka jote e te vret".

gjithesia
18.03.2009, 16:47:28
Gjithsia,

qe qenke ti.Sa ore i bere ne Youtube deri sa i gjete keto video?
A i lypshe me sy te mbyllura apo syt te hapura.
Paske hyr ne gjyna moj e shkreta.
Mos harro me u fal edhe nje 5 her extra, se nuk te falen gjynahet ndryshe.
Pse thua arapet jan te mbyllura?

Ka dallim ky gjest prej te tjerave?

Apo ti besh ti keto gjeste, qmendon, te falen nga Zoti vetem pse je e mbuluar?

E mjera ti per ment e tua.


-----------------------------------------------

jo tyben hiq se veq e kom typen at fjalen e ndyt s... edhe e para ēka u dal e kom copy -paste

jo moj pse syt mbyll , une per qef s jom shu aty po prej zori ...

as s tutna se jom hi n gjynah se e din Allahu njetin per ēka o kon .....

paj po po ka berrlog edhe atje qysh jo "s ka fis pa nji pis , s 'ka mahall pa naj budall "

nasht po kom qef une me kon qishtu " e mjer " e ti rri qashtu " e lumja ti" ;)


te pershendet ,


gjithesia

gjithesia
18.03.2009, 16:54:23
ikaliturmeshekuj:

Pasi jeton ne belgjike me intereson te te pyes;

Pse jeton ne nje shtet katolik pasi te te pelqen jeta ne sherjat?
Pse nuk shkon me jetu ne nje shtet ku Aplikohet sherjati pasi ti e ki per zemer?
Pasi ti je femer e mbuluar dhe jam i sigurte qe rrin ne shpi si mundesh me i pranu paret dhe ndihme nga katoliket? pasi ti jeton aty fal miresis dhe humanitet te katolikve:

-------------------------------------
gjithesia :

se ktu muj baj xhihad , e atje s ka nevoj :D se atje ka sheriat e jan me shumic musliman , ktu osht puna e madhe ............

jo fale miresis se katolikve hiq po fal miresis se Meshiruesit qe e ka bere token gjere e gjat .......

edhe kta po jau marrin naften atyne e thash te "kompenzoi" pak :D

================================================== ================

ikaliturmeshekuj:

Ps. me siguri ste pranojn ata ne arabi, dhe sikur te te pranonin do te ishte dasht me luftu per kafshaten e gojes se edhe ajo te kish mungu dhe pastaj ste kish ra nermen se ekziston zoti, ndoshta edhe e kishe mallku ate zot qe te ka pru ne kete jet, sepse jeta atje esht e padurushme.
Tani ti po e peshtyn ate buke qe po e han ne belgjike. Thon "Buken gjithkujt mos ja jep se kthehet buka jote e te vret".[/QUOTE]

--------------------------------------

gjithesia:

jo tyben shkoi n Dubay e her n Abu Dhabi her kah tm qon avijoni ymri t rritet atje , po nxet shume e u ktheva ktu pak e her ktu e her atje qysh te kom disponimin

buken e kuj pe ha une ???
jo bal, kta hajn prej meje prej taxave e tatimeve qe i kan t ēkoēin , sen s t lon mes me dit me ju ra n "taktik" nime des uni

21 % i kan taxat t sosin tuj t vjedh e tuj t plaqkit me bo me marr vesh se po t ec biznesi ngase punoin me moton " pa hajni s ka pasuri" :D


qishtu me ,


gjithesin


skejeve e n emer T ZOTIT e jo sa po ja ngjet atje permas ............

Ikaliturneshekuj
18.03.2009, 17:07:42
--------------------------------------

gjithesia:

jo tyben jom kon pas shku n Dubay ymri mu ka pa rrit , po nxet shume e u ktheva ktu pak e her ktu e her atje qysh te kom disponimin

buken e kuj pe ha une ???
jo bal, kta hajn prej meje prej taxave e tatimeve qe i kan t ēkoēin , sen s t lon mes me dit me ju ra n "taktik" se 21 % i kan taxat t sosin tuj t vjedh e tuj t plaqkit me bo me marr vesh se po t ec biznesi se motoja e tyre eshte " pa hajni s ka pasuri" :D


qishtu me ,


gjithesin


skejeve e n emer T ZOTIT e jo sa po ja ngjet atje permas ............

ata po i marrin taxat e veta ndersa ti han aty pa punu, ata te majn gjall. me pas ma mir ne arabi nje minut skishe nejt po lej pollavrat.

Ki shku atje ki lyp azip per nje cop buk e tash po shitesh ketu ne forum. fat tyre edhe hin ne forum se atje ne arabi si lajn grat neper formua dhe interneta.

Nese ata e marrin naften ata e paguajn at naft se marrin fal atje ndersa ti ketu jeton fal, nga humaniteti i katolikve.

gjithesia
18.03.2009, 17:19:00
Ikaliturneshekuj;

ata po i marrin taxat e veta ndersa ti han aty pa punu, ata te majn gjall. me pas ma mir ne arabi nje minut skishe nejt po lej pollavrat.

Ki shku atje ki lyp azip per nje cop buk e tash po shitesh ketu ne forum. fat tyre edhe hin ne forum se atje ne arabi si lajn grat neper formua dhe interneta.

Nese ata e marrin naften ata e paguajn at naft se marrin fal atje ndersa ti ketu jeton fal, nga humaniteti i katolikve.

---------------------------------------------------------

jo t vetat hiq se paret e mija po jau dho tuj punu dit e nat , s osht kollaj me kon e pamvarun...

ahahaha kta po m majn gjall , astagfirullah mi ka fal Allahu durt e met e syt elhamdulilah me mban Furnizuesi ........

azil??? nje procedur e shkurt kohore dhe po me kan mbajt e tash po mi nxjerrin shtatqin fish :D ,

jo bo se shkoi edhe atje kish inerneta e gjithēka a e pe edhe "levizje trupore " kish , gjithēka bre veq ma mire se ktu ....


jo s pe pagujn hiq se me luft e me terrorr po e marrin , i myten njerzt tuj i myt per qata naft
a s po kqyrshe lajme a naj gazet a diēka ???......


humanitar , he he nejse ikalitur nejse ....

prap po te pershendet miqesisht ,


gjithesia

Ikaliturneshekuj
18.03.2009, 17:24:43
I kalituri... a muj dole o burri i dheut .... a u lodhe a si kalove a, he te paqa shnosh

Pikrisht aty eshte problemi ku i pershkruani Allahut shok, 'ne emer te atit te birit te shpirtit te shejt 'Hiq mos kofsha shnosh deri sa sho shqiptar qe i thojn vetit arab.

Kete nuk e bejm ne por kete e vertetoi zoti.

Zoti dhe fuqia e tije funksjonon pikrisht permes trinetit.

1. zoti i gjithfuqishem dhe i gjithmeshirueshem.
2. I derguari i tije ne toke, biri i tije(jo djali), biri i hyjit.
3.shpirti i shenjet.


1. nese nuk ekziston zoti ateher ne te gjith flasim pollavra te kota.
2. nese nuk ekziston i biri i hyjit, shelbuesi i botes per njerzimin nuk ekziston shelbimi. prap atehere gjithqka eshte pollaver dhe dokerr.
3. nese nuk ekziston shpirti i shenjet atehere nuk ekziston fare shpirti dhe ne jemi krijesa pa shpirte, pa prap bota tjeter eshte pollaver.


Nuk mund te thuash se une kam shpirte dhe pastaj ta mohosh ekzistimin e shpirtit te shenjet.

Nese i mohon keto trija atehere ska zot, asnjera nga keto nuk ka kuptim pa njeratjetren.

[I]6. Dhe, kur Isai, biri i Merjemes tha: "O beni israilė, unė jam i dėrguar i All-llahut te ju, jam vėrtetues i Tevratit qė ishte para meje dhe jam pėrgėzues pėr njė tė dėrguar qė do tė vijė pas meje, emri i tė cilit ėshtė Ahmed!" E kur ai u erdhi atyre me argumente tė qarta, ata thanė: "Kjo ėshtė magji e hapėt".

Kjo eshte krejtesiht e pavertet. KETO JAN TE SHKRUARA DISA SHEKUJ PAS UNGJILLIT DHE GJITHQKA KeTU ESHTE E ETIKETUAR.Qyky Ahmed-i qe e pergzuar Isai a.s si te derguar te Allahut kush eshte, adin me me tregue ti I kalituri kush eshte Qeky i derguari i Allahut per te cilin ka pergzuar Isa a.s
Jezuesi kurr ska permendur Ahmed.
Gjithqka shkruhet ne Kuran per jezuesin dhe krishterimin edhe shkruar ashtu si i ka konvenuar muhamedit.
Muhamedi ne asnje liber te shenjet nuk eshte permendur ndersa paralajmrimet e hershme pikrisht flasin per Jezuesin.

E di qe kjo ste bind ty pasi ti je i njeanshem dhe mbeshtetesh vetem ne nje gje qe eshte ma se paku e mbeshteur ne fakte nga te gjith librat tjer te shenjet.

Ikaliturneshekuj
18.03.2009, 17:34:34
http://www.youtube.com/watch?v=_fSd1YOxBI0

Gjithsija po me intereson a asht qekjo veshje e lejuar ne sherjat pasi shum femra muslimane kan filuuar ta praktikojen.(qekjo qe po e she ne youtube)

gjithesia
18.03.2009, 17:42:30
Ikaliturneshekuj:

Hiq mos kofsha shnosh deri sa sho shqiptar qe i thojn vetit arab.

------------------------------------

gjithesia:

jo be arab jo , nuk eshte islami vetem i arabeve po i krejt njerezimit , ka amerikan , kinez , magjup, anglez , belg .......... plot ka edhe gjithkun elhamdulilah

================================================== ===============

ikaliturmeshekuj:

Kete nuk e bejm ne por kete e vertetoi zoti.

Zoti dhe fuqia e tije funksjonon pikrisht permes trinetit.

1. zoti i gjithfuqishem dhe i gjithmeshirueshem.
2. I derguari i tije ne toke, biri i tije(jo djali), biri i hyjit.
3.shpirti i shenjet.

-----------------------------------------------------

gjithesia:

1. OK
2. i derguari i tij , OK bir - djal = alihoxha-hoxhalia ;
3.OK

================================================== ===============

ikaliturmeshekuj:

1. nese nuk ekziston zoti ateher ne te gjith flasim pollavra te kota.
2. nese nuk ekziston i biri i hyjit, shelbuesi i botes per njerzimin nuk ekziston shelbimi. prap atehere gjithqka eshte pollaver dhe dokerr.
3. nese nuk ekziston shpirti i shenjet atehere nuk ekziston fare shpirti dhe ne jemi krijesa pa shpirte, pa prap bota tjeter eshte pollaver.

---------------------------------------------------

gjithesia:

1. OK
2.i derguari = jo biri-daji , me mision te caktuar nga Krijuesi krijes e dobet si te gjith te tjeret me mrekulli te veqanta poashtu nga Krijuesi.......
3.OK

================================================== ==================

ikaliturmeshekuj:

Nuk mund te thuash se une kam shpirte dhe pastaj ta mohosh ekzistimin e shpirtit te shenjet.

Nese i mohon keto trija atehere ska zot, asnjera nga keto nuk ka kuptim pa njeratjetren.

--------------------------------------------------------------

gjithesia:

krejt ne rregull pos 2. bij-djal .........


================================================== ==================

ikaliturmeshekuj:

Kjo eshte krejtesiht e pavertet. KETO JAN TE SHKRUARA DISA SHEKUJ PAS UNGJILLIT DHE GJITHQKA KeTU ESHTE E ETIKETUAR.

Jezuesi kurr ska permendur Ahmed.

-------------------------------------------

gjithesia:

do e sjell versetin nga Bibla inshAllah ...se shpejti..


================================================== ================


ikaliturmeshekuj:

Gjithqka shkruhet ne Kuran per jezuesin dhe krishterimin edhe shkruar ashtu si i ka konvenuar muhamedit.
Muhamedi ne asnje liber te shenjet nuk eshte permendur ndersa paralajmrimet e hershme pikrisht flasin per Jezuesin.
-------------------------------------------
gjithesia:

nje kaptin e tere i eshte dedikuar Isa as ( jezusit) , dhe nje tjeter kaptin ne Ku'ran eshte e titulluar Mejrem as 5(MARIA) . dhe ne te dyjat gjen vetem se shmbuj fisnik e te lart per te dyt ...

gjersa kur e kan pyetur Muahmedin as hadis ( fjal te tij jasht citateve te Ku'ranit ) , ka thene Isa as eshte vella i imi dhe ka grada te larta ngase vertet te gjith rofetet jan vellezer ...


gjersa kur eshte pyetur per Mejremen as ( Marijen ) ka thene ka qen , eshte dhe do jete gruaja me paster ne bote ....

do ta faktoi me citat Bible se AHMEDI eshte paralajmeruar , inshAllah

================================================== ==================

ikaliturmeshekuj:

E di qe kjo ste bind ty pasi ti je i njeanshem dhe mbeshtetesh vetem ne nje gje qe eshte ma se paku e mbeshteur ne fakte nga te gjith librat tjer te shenjet.[/QUOTE]

------------------------------------

hmmmm ..............

Ikaliturneshekuj
18.03.2009, 18:18:04
2. i derguari i tij , OK bir - djal = alihoxha-hoxhalia ;
.
Une jam i bir shqiptari, jemi bije te skenderbeut, te dardanve etj, por jam djal i dikujt.
ka dallim bir dhe djal por qka me te ber ty se se kupton.

2.i derguari = jo biri-daji , me mision te caktuar nga Krijuesi krijes e dobet si te gjith te tjeret me mrekulli te veqanta poashtu nga Krijuesi.......
Ky e deshmoj veten se eshte i biri i zotit.
Beri shum mrekulli, do ta veqoja nje nga to e ngjalli Lazrin nga te vdekurit. a sesht kjo deshmi qe aj isht taman i biri i zotit dhe jo krijes e dobet.
Sikur te ishte krijes sikur tjerat nuk do te ishte ngjallur se vdekuri, pra me kete e deshmoj veten dhe fuqine e zotit.
qka me te ba ty se kurani e ka shtremebru kete sepse muhamedit i ka konvenu ashtu pasi vet nuk beri asnje mrekulli dhe tentoj ta shtremberoj te verteten vetem per ta ngritur veten lart.

gjithesia:

krejt ne rregull pos 2. bij-djal ........
.
Bir i deshmuar zot.
Ndersa muhamdi nuk u deshmua me asgje perveq shpates. Skenderbeu bile ishte ma i deshmuar se aj per luajtjen e shpates.

do ta faktoi me citat Bible se AHMEDI eshte paralajmeruar , inshAllah
.
po me dhimbesh se paske me u lodh kot. askund nuk shkrujati per te perveq ne kuran qe aj e shkroj vet.
Vetem mos me thuani se aj ishte analfabet, vall a nuk mjaftojn dhjetra vjet per te mesuar shkrim lexim? natyrisht se po aj mosj mire ate por edhe e pranoj se ishte edhe filozof i forte i asaj kohe pasi qiti ne kurthe te thell nje pjes te mire te njerzimit. Aj kopjoj dhe shtremberoj me mjaft menquri biblen dhe librat e tjer te shenjet.

Strugane_de
18.03.2009, 21:14:14
Pershendetje!!
Gjithesia ,nuk di perse ke sjellur striptiserken nga youtobe ketu??Car ka ajo te ben me mua?apo me ne shqiptaret???
Qellimi im per ate qe solla ketu ishin lavderatat e juaja qe beni dite e nate arabeve.
Me beso deri tani asnjeer nuk kam takuar Shqiptare qe ulin kombin ne kete menyre sic e beni ju ketu
Qe nga fillimi (e kam shkruar edhe me pare)jam duke dyshuar se a jeni vertetet shqiptare??apo i takoni ndoj minoriteti (turqi,torbesh,jevg etj)nga trojet tona ku dim gjith se keta te lartpermendurit bukur shum shkruajn dhe lexojn shqipen!!!!!!
Edhe ajo kur shkruan se martesa ne familje te duket gje normale m eben te mbetem pa fjal!!Nuk dua te them se ne shqiptaret jemi me te ndershmit mirepo ke ne Daja edhte DAj,Tezeja Teze dhe djali teses esht VELLA dheVllezerit nuk na shofin neve nga para e mrapa por thjesht si MOTRA..


Edhe ato muzikat qe ke sjellur nuk kam kuptuar perse!??(nuk jam adhuruese e asaj lloj“kengetareje" dhe e menyres se kercyer,por prap se prap nuk shtriren ne tok para kalamajve dhe dridhen si me qen shtaz te egra)
Qe ne fillim me ke ofenduar vetem e vetem se kam ofenduar vellezerit tuaj arab,kurse po te ofendoja shqiptaret do me thoshe BRAVO apo jo??nejse nuk me eshte bere vone per kete sepse me ne fund secili din punet e veta me se miri…dhe shyqyr asnjeri nuk ka mbetur ne vlersimet e forumeve por esht thjesht nje takim me bashkekombasit pasi qe po jetojm larg vendelindjes(thjesht te qmallemi pak) :-)

Si do qe te jete po e permbyll me nje darsem arabe(edhe pse ndoshta jemi bere si kalamajt,por do me mbette atri qe ta shofesh nuset apo si??? e bukura qe po i marin keta marshallahet ,syri i keq mos ti shofe) :-)
http://www.youtube.com/watch?v=JYk3SNgFYpA&feature=related

PS:keshtu darsmash nuk ka pasur dhe dhasht Zoti te mos ket asnjeher ke kombi yn Shqiptar..
Mirembetshi
Strugane_de

gjithesia
18.03.2009, 22:41:03
Une jam i bir shqiptari, jemi bije te skenderbeut, te dardanve etj, por jam djal i dikujt.
ka dallim bir dhe djal por qka me te ber ty se se kupton.


Ky e deshmoj veten se eshte i biri i zotit.
Beri shum mrekulli, do ta veqoja nje nga to e ngjalli Lazrin nga te vdekurit. a sesht kjo deshmi qe aj isht taman i biri i zotit dhe jo krijes e dobet.
Sikur te ishte krijes sikur tjerat nuk do te ishte ngjallur se vdekuri, pra me kete e deshmoj veten dhe fuqine e zotit.
qka me te ba ty se kurani e ka shtremebru kete sepse muhamedit i ka konvenu ashtu pasi vet nuk beri asnje mrekulli dhe tentoj ta shtremberoj te verteten vetem per ta ngritur veten lart.


Bir i deshmuar zot.
Ndersa muhamdi nuk u deshmua me asgje perveq shpates. Skenderbeu bile ishte ma i deshmuar se aj per luajtjen e shpates.


po me dhimbesh se paske me u lodh kot. askund nuk shkrujati per te perveq ne kuran qe aj e shkroj vet.
Vetem mos me thuani se aj ishte analfabet, vall a nuk mjaftojn dhjetra vjet per te mesuar shkrim lexim? natyrisht se po aj mosj mire ate por edhe e pranoj se ishte edhe filozof i forte i asaj kohe pasi qiti ne kurthe te thell nje pjes te mire te njerzimit. Aj kopjoj dhe shtremberoj me mjaft menquri biblen dhe librat e tjer te shenjet.


------------------------------------------------------


o i kaliturimeshekuj ,

mos keshtu se mua nuk me ban send por me dhimbsesh ti .....

une asnjehere nuk te shava profetin tend ( Isain paqa dhe meshira e Allahut qoft mbi te ) , e ti prap po vazhdon me te njejtin avaz , mos mos per hirre te Atij qe te krijoi e qe krioi profetet e shenjet qe te gjith drit per njerezin ...


une isha pak e zan e nuk pata kohe te postoi por ja po te postoi disa nga versetet e Bibles ku tregohet mbi ardhjen e Muhamedit as ne biblat e reja te cilat kan pesu ndryshime te medha me kohen , e me vone do te bie versete nga biblat edhe me te vjetra , inshAllah ...

JOHN ( GJONI) 14:16 "Edhe unė do t’i lutem Atit

dhe Ai do t’ju japė njė Mbrojtės tjetėr,

qė tė jetė me ju pėrgjithmonė"

(pergjithmone = muhamedi dhe mesimet e tij deri ne kataklisme)
----------------------------------------------------------


JOHN 14:26 "E Shpirti Shenjt ‑ Mbrojtės,

tė cilin do t’jua dėrgojė Ati nė Emėr tim,

Ai do t’jua mėsojė tė gjitha

dhe do t’ju pėrkujtojė gjithēka [unė] ju thashė."

( ngase te gjith profett kan pasur te njejtin mision )
------------------------------------------------------------------

JOHN 15:26" kur tė vijė Mbrojtėsi,

tė cilin do t’jua dėrgoj prej Atit

‑ Shpirti i sė Vėrtetės, qė rrjedh prej Atit ‑ Ai do tė dėshmojė pėr mua."

( nje kaptin e tere per Mejremen dhe birin e saj Isain ne Ku'anin fisnik )

------------------------------------------------------------------------------


JOHN 16 7-14 :"Por, unė po ju them tė vėrtetėn:

ėshtė mė mirė pėr ju tė shkoj,

sepse, po s’shkova,

Mbrojtėsi nuk do tė vijė te ju,

kurse, po shkova,

do ta dėrgoj te ju.

8 E kur tė vijė Ai,

do ta vėrtetojė se bota e ka gabim

nė lidhje me mėkatin, me drejtėsinė dhe me dėnimin.

9 Nė lidhje me mėkatin

‑ pse nuk besojnė nė mua,

10 nė lidhje me drejtėsinė,

‑ pse po shkoj tek Ati

dhe nuk do tė mė shihni mė.

11 Nė lidhje me dėnimin

pse princi i kėsaj bote u dėnua.

12 Kam edhe shumė tė tjera pėr t’ju thėnė

por tani s’mund t’i kuptoni.

13 E kur tė vijė ai ‑ Shpirti i sė Vėrtetės ‑

Ai do t’ju udhėzojė ta njihni tėrė tė Vėrtetėn.

Ai s’do tė flasė prej vetvetes,

por do tė flasė ēka tė dėgjojė

dhe do t’ju zbulojė tė ardhmen.

14 Ai do tė mė lėvdojė,

sepse do tė marrė prej simes

e do t’ju zbulojė juve."

( dhe me te vertet Muhamedi savs ka treguar shume per Isa-in as)

----------------------------------------------------------------

" I will raise them up a Prophet from among their brethren, like unto thee, and will put my words in his mouth; and he shall speak unto them all that I shall command him. And it shall come to pass, [that] whosoever will not hearken unto my words which he shall speak in my name, I will require [it] of him." (Deuteronomy 18:18-19)


( kete e postova anglisht ngase nuk e di si thoni ju Deuteronomy )


------------------------------------------------------


BARNABAS ( kjo ka te beje me faktin se Isa as nuk eshte kryqezuar ne kryq por ka qen tradhetari i tij te cilit Allahu ja vendosi pamjen e Isait as gjrsa Isain e ngriti ne qiell ne ate moment dmth -shkembim fetyrash mes Isait dhe tradhetarit te tij ):

Then the disciples wept after this discourse, and Jesus was weeping, when they saw many who came to find him, for the chiefs of the priests took counsel among themselves to catch him in his talk. Wherefore they sent the Levites and some of the scribes to question him, saying: 'Who art thou?'

Jesus confessed, and said the truth: 'I am not the Messiah.'

They said: 'Art thou Elijah or Jeremiah, or any of the ancient prophets?'

Jesus answered: 'No.'

Then said they: 'Who art thou? Say, in order that we may give testimony to those who sent us.'

Then said Jesus: 'I am a voice that crieth through all Judaea, and crieth: "Prepare ye the way for the messenger of the Lord," even as it is written in Esaias.'

They said: 'If thou be not the Messiah nor Elijah, or any prophet, wherefore dost thou preach new doctrine, and make thyself of more account than the Messiah?'

Jesus answered: 'The miracles which God worketh by my hands show that I speak that which God willeth; nor indeed do I make myself to be accounted as him of whom ye speak. For I am not worthy to unloose the ties of the hosen or the ratchets of the shoes of the messenger of God whom ye call 'Messiah," who was made before me, and shall come after me, and shall bring the words of truth, so that his faith shall have no end.'

The Levites and scribes departed in confusion, and recounted all to the chiefs of the priests, who said: 'He hath the devil on his back who recounteth all to him.'

Then said Jesus to his disciples: 'Verily I say unto you, that the chiefs and the elders of our people seek occasion against me.'

Then said Peter: 'Therefore go not thou any more into Jerusalem.'

Therefore said Jesus unto him: 'Thou art foolish, and knowest not what thou sayest, for it is necessary that I should suffer many persecutions, because so have suffered all the prophets and holy ones of God. But fear not, for there be that are with us and there be that are against us.'

And having said this, Jesus departed and went to the mount Tabor, and there ascended with him Peter and James and John his brother, with him who writeth this. Whereupon there shone a great light above him, and his garments became white like snow and his face glistened as the sun, and lo! there came Moses and Elijah speaking with Jesus concerning all that needs must come upon our race and upon the holy city.

Peter spoke, saying: 'Lord, it is good to be here. Therefore, if thou wilt, we will make here three tabernacles, one for thee and one for Moses and the other for Elijah.' And while he spoke they were covered with a white cloud, and they heard a voice saying:'Behold my servant, in whom I am well pleased; hear ye him."

The disciples were filled with fear, and fell with their face upon the earth as dead. Jesus went down and raised up his disciples, saying: 'Fear not, for God loveth you, and hath done this in order that ye may believe on my words.'te pershendet perkohtesisht ,

gjithesia

gjithesia
18.03.2009, 22:51:32
Pershendetje!!
Gjithesia ,nuk di perse ke sjellur striptiserken nga youtobe ketu??Car ka ajo te ben me mua?apo me ne shqiptaret???
Qellimi im per ate qe solla ketu ishin lavderatat e juaja qe beni dite e nate arabeve.
Me beso deri tani asnjeer nuk kam takuar Shqiptare qe ulin kombin ne kete menyre sic e beni ju ketu
Qe nga fillimi (e kam shkruar edhe me pare)jam duke dyshuar se a jeni vertetet shqiptare??apo i takoni ndoj minoriteti (turqi,torbesh,jevg etj)nga trojet tona ku dim gjith se keta te lartpermendurit bukur shum shkruajn dhe lexojn shqipen!!!!!!
Edhe ajo kur shkruan se martesa ne familje te duket gje normale m eben te mbetem pa fjal!!Nuk dua te them se ne shqiptaret jemi me te ndershmit mirepo ke ne Daja edhte DAj,Tezeja Teze dhe djali teses esht VELLA dheVllezerit nuk na shofin neve nga para e mrapa por thjesht si MOTRA..


Edhe ato muzikat qe ke sjellur nuk kam kuptuar perse!??(nuk jam adhuruese e asaj lloj“kengetareje" dhe e menyres se kercyer,por prap se prap nuk shtriren ne tok para kalamajve dhe dridhen si me qen shtaz te egra)
Qe ne fillim me ke ofenduar vetem e vetem se kam ofenduar vellezerit tuaj arab,kurse po te ofendoja shqiptaret do me thoshe BRAVO apo jo??nejse nuk me eshte bere vone per kete sepse me ne fund secili din punet e veta me se miri…dhe shyqyr asnjeri nuk ka mbetur ne vlersimet e forumeve por esht thjesht nje takim me bashkekombasit pasi qe po jetojm larg vendelindjes(thjesht te qmallemi pak) :-)

Si do qe te jete po e permbyll me nje darsem arabe(edhe pse ndoshta jemi bere si kalamajt,por do me mbette atri qe ta shofesh nuset apo si??? e bukura qe po i marin keta marshallahet ,syri i keq mos ti shofe) :-)
http://www.youtube.com/watch?v=JYk3SNgFYpA&feature=related

PS:keshtu darsmash nuk ka pasur dhe dhasht Zoti te mos ket asnjeher ke kombi yn Shqiptar..
Mirembetshi
Strugane_de

---------------------------------------------------


pse boll e mire ke :D


strugane ,


kajhere kom qef me bo hajgare po KAJHERE se me ja nis me shpeshtu mo s' em vjen me kesh


mos u merr me ksi sene , nese ke diēka ma konkret urdhno , jo jo me le te qet ...


te pershendet ,


gjithesia