PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Rezultatet per Asamble Komunale dhe Kryetar.


euroballkani
16.11.2009, 12:24:14
Rezultatet e kėsaj organizate janw si vijon;

Prishtinė

Pėr kryetar komune – PDK 11.53 pėr qind, LDK 57.79 pėr qind, AAK 6.94, LDK-AKR 21.03 pėr qind, tė tjera 2.71 pėr qind.

Pėr asamble komunale - PDK 14.91 pėr qind, LDK 49.94 pėr qind, AAK 8.41 pėr qind, LDD 4.62 pėr qind, AKR 15.66 pėr qind, tė tjera 6.46 pėr qind.

Deēan

Pėr kryetar komune – PDK 3.89 pėr qind, LDK 26.61 pėr qind, AAK 64.35 pėr qind, LDK/AKR 3.23 pėr qind, tė tjera 1.92 pėr qind.

Pėr asamble komunale – PDK 6.20 pėr qind, LDK 22.87 pėr qind, AAK 63.06 pėr qind, LDD 7.87 pėr qind.

Prizren

Pėr kryetar komune – PDK 33.01 pėr qind, LDK 29.88 pėr qind, AAK 6.62 pėr qind, LDK/AKR 13.71 pėr qind, tė tjera 5.04 pėr qind

Pėr asamble komunale – PDK 29.92 pėr qind, LDK 28.16 pėr qind, AAK 8.80 pėr qind, LDD 6.12 pėr qind, AKR 4.05 pėr qind, ORA 1.45 pėr qind, tė tjera 20.90 pėr qind.

Mitrovicė

Pėr kryetar komune – PDK 39.29 pėr qind, LDK 18.85 pėr qind, AAK 13.42 pėr qind LDD/AKR 25.95 pėr qind, ORA 1.38 pėr qind, tė tjera 1.11 pėr qind.

Pėr asamble komunale – PDK 36.04 pėr qind, LDK 22.01 pėr qind, AAK 12.57 pėr qind, LDD 6.34 pėr qind, AKR 16.75 pėr qind.

Klinė

Pėr kryetar komune – PDK 39.45 pėr qind, LDK 18.67 pėr qind, AAK 31.60 pėr qind LDD/AKR 4.36 pėr qind, tė tjera 5.92 pėr qind.

Pėr asamble komunale – PDK 39.76 pėr qind, LDK 20.92 pėr qind, AAK 30.03 pėr qind, LDD 9.30 pėr qind.

Rahovec

Pėr kryetar komune – PDK 33.50 pėr qind, LDK 23.12 pėr qind, AAK 14.91 pėr qind, LDD 3.13 pėr qind, AKR 13.01 pėr qind, ORA 1.00 pėr qind, tė tjera 11.34 pėr qind.

Pėr asamble komunale – PDK 34.79 pėr qind, LDK 22.12 pėr qind, AAK 19.41 pėr qind, LDD/AKR 13.77 pėr qind, tė tjera 9.91 pėr qind.

Gjakovė

Pėr kryetar komune – PDK 2.95 pėr qind, LDK 5.11 pėr qind, AAK 50.84 pėr qind, LDD/AKR 41.10 pėr qind.

Pėr asamble komunale – PDK 7.54 pėr qind, LDK 12.83 pėr qind, AAK 28.15 pėr qind, LDD 7.51 pėr qind, AKR 19.45 pėr qind, ORA 5.62 pėr qind, tė tjera 18.90 pėr qind.

Gjilan

Pėr kryetar komune – PDK 37.34 pėr qind, LDK 29.33 pėr qind, AAK 13.92 pėr qind, LDD/AKR 7.37 pėr qind.

Pėr asamble komunale – PDK 35.14 pėr qind, LDK 25.09 pėr qind, AAK 13.07 pėr qind, LDD 10.94 pėr qind, AKR 10.55 pėr qind, ORA 1.02 pėr qind, tė tjera 4.18 pėr qind.

Pejė

Pėr kryetar komune – PDK 14.33 pėr qind, LDK 13.97 pėr qind, AAK 41.14 pėr qind, LDD/AKR 14.55 pėr qind, ORA 11.55 pėr qind.

Pėr asamble komunale – PDK 14.55 pėr qind, LDK 16.89 pėr qind, AAK 34.17 pėr qind, LDD 10.27 pėr qind, AKR 5.36 pėr qind, ORA 9.92 pėr qind, tė tjera 8.85 pėr qind.

Mamushė

Pėr kryetar komune – PDK 2.15 pėr qind, LDK 3.03 pėr qind, KDTP 72.36 pėr qind, LDD/AKR 22.46 pėr qind.

Pėr asamble komunale – PDK 9.59 pėr qind, KDTP 74.61 pėr qind, AKR 15.80 pėr qind.

Ferizaj

Pėr kryetar komune – PDK 51.56 pėr qind, LDK 11.25 pėr qind, AAK 4.17 pėr qind, LDD 15.64 pėr qind, AKR 16.07 pėr qind, PSK 0.74 pėr qind, PSDK 0.57 pėr qind.

Obiliq

Pėr kryetar komune – PDK 32.40 pėr qind, LDK 20.84 pėr qind, AAK 28.93 pėr qind, LDD/AKR 3.35 pėr qind.

Pėr asamble komunale – PDK 21.73, LDK 36.73 pėr qind, AAK 223.87 pėr qind, LDD 0.67 pėr qind, AKR 5.17 pėr qind, tė tjera 11.82 pėr qind.

“Demokracia nė Veprim” gjatė ditės sė djeshme ka bėrė monitorimin e zgjedhjeve nė tė gjitha qendrat e votimit nėpėr komunat e Kosovės, ndėrkohė qė nė disa konferenca pėr media gjatė ditės sė djeshme ka bėrė prezantimin e tė gjeturave tė raportuara nga vėzhguesit e saj nė terren.

euroballkani
16.11.2009, 12:34:35
http://www.telegrafi.com/data/image/01-Prishtine.jpg
http://www.telegrafi.com/data/image/02-Decan.jpg
http://www.telegrafi.com/data/image/03-Prizren.jpg

euroballkani
16.11.2009, 12:36:36
http://www.telegrafi.com/data/image/07-Gjakove.jpg
http://www.telegrafi.com/data/image/08-Gjilan.jpg
http://www.telegrafi.com/data/image/09-Peje.jpg
http://www.telegrafi.com/data/image/10-Mamushe.jpg
http://www.telegrafi.com/data/image/11-Ferizaj.jpg
http://www.telegrafi.com/data/image/12-Obiliq.jpg
Postuar: 11:28 / 16 Nentor 2009 | RSS (http://www.telegrafi.com/?id=102)


(http://www.telegrafi.com/?id=2&a=6250)

Livadhi
16.11.2009, 19:27:32
KTV jep ne lajmet e ores 19 00 nje video te sjellur nga AKR ne studio ,ku shihen se si ne nje fshat te Gjakoves , antaret e AAK mbushnin listat ne favor te tyre pas ores 19 00 pra pas mbulljes se vend votimeve. .

euroballkani
16.11.2009, 20:25:23
Ndėrkohė, nė Istog do tė shkojnė nė balotazh
Burimi kandidati i LDK-sė me 47.96% dhe ai i AAK-sė me 21.38%;
nė ne Kamenicė do tė garojė kandidati i PDK-sė me 42.65% dhe ai i LDK-sė me 29.22%;
nė Lipjan do tė shkojnė nė balotazh kandidati i PDK-sė me 43.72% dhe ai i LDK-sė me 38.60%;
nė Shtėrpcė do tė garojnė kandidati i SLS-sė me 39.67% dhe ai i PDK-sė me 25.07%;
nė viti do tė shkojnė nė balotazh kandidati i koalicionit AKR/LDD me 33.58% dhe ai i PDK-sė me 29.76% ;
nė Han tė Elezit prin kandidati i pavarur Rufki Suma me 44%, i cili nė raundin e dytė do tė garojė me kandidatin e PDK-sė i cili ka fituar 37% tė votave;
nė Dragash do tė ketė balotazh ndėrmjet kandidatit tė PDK-sė me 41.53% dhe atij tė LDK-sė me 37.18%.

Sipas rezultateve tė koalicionit “Demokracia nė Veprim” pėr komunat tjera,
nė Drenas ka fituar kandidati i PDK-sė me 89.36%;
nė Kaēanik ka fituar kandidati i PDK-sė me 55.84%;
nė Fushė Kosovė kandidati i LDK-sė me 57.68%;
nė Skenderaj kandidati i PDK-sė me 85.29%;
nė Shtime kandidati i PDK-sė me 69.71%;
nė Vushtrri kandidati i PDK-sė me 51.74%;
nė Kllokot duke qenė se ka garuar vetėm nja kandidat, ai i SLS, Sasha Mirkoviq, ėshtė fitues.

Terminatori1
16.11.2009, 20:45:43
nė Vushtrri kandidati i PDK-sė me 51.74%;

Mua po me habitė njė gjė kėtu, deri a ''demokacia nė veprim'' e jep kėtė rezultat, KQZ-ja deklaronė se Bajram Mulaku (PDK) ka fituar 48% dhe kunderkandidati Muharrem Shabani (AAK) tu bo frka, ka fituar 24%

A ka rezultate perfundimtare edhe kur jan ato...te dijm ku duhet me votuar per her te dyt e ku jo ?

euroballkani
17.11.2009, 16:36:58
KQZ shpall rezultatet preliminare


Komisioni Qendror Zgjedhor ka publikuar nė mbrėmje tė sė hėnės rezultatet e para preliminare. Kryetarja Nesrin Lushta nuk ka dhėnė pėrqindjet e fituara nga partitė politike nė nivel vendi, duke thėnė se ato do tė bėhen publike ditėve nė vijim. Por ka dhėnė rezultatet paraprake tė fituara nga kandidatėt nėpėr komunat e Kosovės. Rezultatet paraprake janė kėto:

Prishtinė:

Isa Mustafa nga LDK 56.6 %, Vegim Gashi nga AKR 22.2 %, Astrit Salihu nga PDK 11.9 %, Besnik Tahiri nga AAK 5.4 %, Rexhep Osmani nga ADK 0.6 %, Sadri Ramabaja nga PSD 0.9 %, Ramadan Beqiri nga KOHA 1.1 %, Selvete Ismajli nga PS 0.2 %, Daut Maloku nga PGJK 0.2 %.
Drenas: Nexhat Demaku nga PDK 89.9 % dhe Halil Kuliqi nga AAK 10.1 %.

Deēan:
Tahir Kuēi nga PSD 3.7 %, Mehmet Bojka nga LDK 18.8 %, Ismet Hulaj nga LDD 3.7 %, Musė Mushkolaj nga PDK 6.2 % dhe Rasim Selmanaj nga AAK 67.7 %.
Gjakovė: Palė Lekaj nga AAK 52.8 %l, Mimoza Kusari-Lila nga AKR 40.7 %, LDK me Fehmi Vulėn 4.5 %, Shahin Roka nga PSD 0.1 % dhe Ilir Bytyqi nga PDK 1,9 %.

Gjilan:
Qemajl Mustafa nga PDK 38.4 %, Fatmir Rexhepi nga LDK 27.6 %, Ahmet Isufi nga AAK 13.7 %, Jashar Ramadani nga LDD 9.3 %, Omer Daku nga AKR 8 % etj.

Dragash:
Halim Shemsidini nga LDK 37.2 %, Salim Jenuzi nga PDK 39.7 %, Qasip Kushiq nga Koalicioni Vakat 12.9 %, Burim Piraj nga AAK 7 %, AKR me Fatim Tefiku 3.1 %.

Istog:
Fadil Ferati nga LDK 47.8 %, Naim Imeri nga AAK 21.4 %, Idriz Blakaj nga PDK 17.2 %, Rifat Osmanaj nga LDD 12.1 %, Gojart Lubeniqi nga AKR 0.9 % dhe Afrim Sadikaj nga PSD 0.6 %.

Kaēanik:
Xhabir Zharku nga PDK 48.3 %, Tahir Qaka nga AAK 26.7 %, Lulzim Dema nga LDK 15.9 %, Afrim Loku nga AKR 9 % dhe Naim Mustafa 0.1 %.

Klinė:
Sokol Bashota nga PDK 37.1 %, Enver Berisha nga AAK 32.2 %, Fadil Gashi nga LDK 21.4 %, Zenun Zeqa nga LDD 4.3 %, Pjetėr Coli nga PSHDK 2.8 % dhe Ibish Rraci, PSD 0.7 % dhe Adem Gashi 0.6 %.

Fushė Kosovė:
Burim Berisha nga LDK 57.2 %, Ahmet Krasniqi nga PDK 24.8 %, Hasan Magjuni nga AKR 7.8 %, Ismajl Muharremi nga AAK 4.3 %, Ahmet Grajēevci nga PSD 2.2 %, Radoman Dodoroviē nga CDS 2.4 % dhe Bajram Isla 1.2 %.

Kamenicė:
Begzad Sinani nga PDK 33.3 %, Shaip Surdulli nga LDK 21.7 %, Ramadan Basha nga AKR 21.2 %, Lulzim Leci nga AAK 19 %, Nexhmije Kallaba nga LDD 4.8 %
.
Mitrovicė:
Avni Kastrati nga PDK 39.4 %, Nexhmedin Spahiu nga AKR 22.9 %, Hysni Ahmeti nga AAK 15.5 % dhe Mursel Ibrahimi nga LDK 19.8 %.

Leposaviq:
Ardita Hasani nga AAK 100 %.

Lipjan:
Shukri Buja nga PDK 45.9 %, Imri Ahmeti nga LDK 36.8 %, Banush Bytyqi nga AKR 13 %, Xhevat Olluri nga AAK 2.8 % dhe Naser Bytyqi nga PSD 1.5 %.

Novobėrdė:
Bajrush Ymeri nga LDK 44.8 %, Ramush Mehmeti nga AKR 10.6 %, Svetisllav Ivanoviē nga KL-Za Bolju 8.8 %, Radovan Denic nga SNSD 11 %, Srdan Jovanovic nga LSL 7.7 %, Gafurr Mustafa nga PDK 10.2 %, Avdullah Gashi nga AAK 6.5 % dhe Sadik Makolli nga PSK 0.4 %.

Obiliq:
Haki Mjekiqi nga PDK 32.3 %, Enver Gashi nga AAK 22.3 %, Shukri Klinaku nga LB 14 %, Mehmet Krasniqi nga LDK 24.5 %, Sejdi Halimi nga PEK 0.2 %, Sanije Grajcevci nga PSD 0.7 % dhe Aziz Bici 2.1 %.

Rahovec:
Qazim Qeska nga PDK 35.6 %, Ibrahim Kryeziu nga LDK 22.9 %, Islam Gashi nga AAK 19.1 %, rexhep Oruqi nga AKR 13.7 %, Lulzim Krasniqi nga PSD 0.5 % dhe Sali Hoti nga LIB 8.3 %.

Pejė:
Ali Berisha nga AAK 43.4 %, Elmi Berisha nga LDD 16 %, Ilhami Gashi nga PDK 14 %, Agim Bėrdyna nga LDK 13 %, Gazmend Muhaxheri nga ORA 10.3 %, Ramiz Libusha nga PSD 1.6 % dhe Adem Gorani nga PD 1.9 %.

Podujevė:
Agim Veliu nga LDK 50.2 %, Muhamet Latifi nga PDK 30.1 %, Ismet Abdullahu nga AAK 11.8 %, Ejup Visoka nga IQ 4.4 %, Tefik Durmishi nga PSK 0.3 % dhe Imer Hajdini nga PD 2.5 %.

Prizren:
Ramadan Muja nga PDK 31.2 %, Hanefi Muharremi nga LDK 30.3 %, Bislim Zyrapi nga AAK 6.1 %, Shem Kabashi nga PD 4 % dhe Oruq Karadolami nga NDS 2.8 % etj.

Skenderaj:
Sami Lushtaku nga PDK 85 %, Fadil **** 10.5 %, Habit Haziri nga PGJK 1.6 %, Rushit Haliti nga AAK 1.7 %, Liridon Hoti nga PSK 1.1 %.

Shtime:
Naim Ismajli nga PDK 51.6 %, Ismajl Hasani nga LDK 25.4 %, Enver Ademi nga LDD 14.1 %, Halil Halili nga PSD 5.2 % dhe Hetem Pajaziti nga AAK 3.7 %.

Shtėrpce:
Bratisllav Nikolic nga SLS 36.9 %, Beqir Fejzullahu nga PDK 25.8 %, Ali Halimi nga PSK 18.4 %, Tefik Islami nga LDD 8.2 %, Predrag Gėrbic nga ZZSZ 4.3 % etj dhe Fadil Halimi nga AAK 2.5 %
.
Suharekė:
Blerim Kuqi nga AAK 34.3 %, Ramė Vata nga PDK 32.2 %, Sali Asllani nga LDK 31.2 %, Muhamet Bajraktari 1.7 % dhe Adem Kadolli nga PSK 0.6 %.

Ferizaj:
Bajrush Xhemajli nga PDK 50.5 %, Naim Fehrati nga AKR 16.2 %, Milazim Haliti nga LDD 16 %, Faik Grainca nga LDK 11.5 %, Fadil Rexhepi nga PSK 0.8 %, Rrahim Sadiku nga AAK 4.5 % dhe Ekrem Mustafa nga PSD 0.6 %.

Viti:
Nexhmedin Arifi nga PDK 30.5 %, Sokol Haliti nga LDD 32.3 %, **** Ismajli nga PSK 0.8 %, Enver Rrustemi nga AAK 21.7 %, Musa Misini nga LDK 14.7 %.

Vushtri:
Bajram Mulaku nga PDK 48.4 %, Muharrem Shabani nga AAK 26.7 %, Halil Kuqi nga LDD 4.4 %, Ibush Jonuzi nga LDK 19.9 % dhe Emin Qerkezi nga PSD 0.6 %.

Zubin Potok:
Naser Ferizi nga PDK 53.4 % dhe Fatmir Karimani nga AAK 46.6 %.

Zveēan: Semi Kelmendi nga AAK 100 %.

Malishevė:
Isni Kilaj nga PDK 48.2 %, Jonuz Kastrati nga lDK 31.7 %, **** Krasniqi 16 %, **** Zogaj nga AAK 1.8 % dhe Alban Kastrati nga AKR 2.2 %.

Junik:
Agron Kuqi nga AAK 49.5 %, Tahir Isufaj nga LDK 33.1 %, Shpėtim Gacaferri nga LDD 10. 6 %, Niman Tofaj nga PDK 5.8 % dhe Ali Kastrati nga AKR 1.1 %.

Mamushė:
Arif Bytyq nga KDPT 80.9 %, Mehmet Mazrek nga AKR 11.4 % dhe Berzad Morina nga PDK 7.7 %.
Hani i Elezit:
Mehmet Ballashi nga PDK 36.6 %, Rufki Suma 44.2 %, Musafer Danjani nga LDK 14 % dhe Mendu Vlashi nga AAK 5.2 %.

Graēanicė: Bojan Stojanovic nga SLS 61.8 %, Nebojsha Peric nga Vidovdan 12.2 % dhe Momcillo Trajkovic SPOT 12 % etj.

Ranillug: Gradimir Nikic nga GIZOR 70.4 %, Perica Andelkovic nga CKMC 29.6 %.
Kllokot: Sasha Mirkovic nga SLS 100 %.

euroballkani
17.11.2009, 22:22:43
KQZ publikon rezultatet preliminare pėr kuvendet komunale

Komisioni Qendror Zgjedhor tė martėn ka dhėnė rezultatet preliminare tė subjekteve politike nė nivele komunale, duke rikujtuar se aty nuk pėrfshihen votat me kusht, votat e personave me nevoja tė veēanta dhe votat pėrmes postės.
Kryetarja e KQZ-sė, Nesrin Lushta, fillimisht ka lėvduar punėn e komisionit qė ajo udhėheq dhe ka bėrė krahasim me vitin 2007 duke thėnė se ėshtė arritur njė progres nė drejtimin e shpejtėsisė sė kumtimit tė rezultateve.

Nė bazė tė rezultateve paraprake, nė Prishtinė prin LDK me 45.6%, e pėrcjellė nga AKR me 15.3% dhe PDK me 13.6%.

Nė Mitrovicė pėrqindjen mė tė madhe tė votave e ka fituar PDK me 33.3%, e ndjekur nga LDK me 21.1% dhe AKR me 15.9%.

AAK udhėheq nė Gjakovė me 30.3%, e pėrcjellė nga AKR me 18%.
Nė Prizren udhėheq PDK me 28.8 % tė votave, e ndjekur nga LDK me 25.9%.

Nė Gjilan, PDK ka fituar 34.3% tė votave, ndėrsa LDK renditet e dyta me 23.6%.

Nė Pejė udhėheq AAK me 31.9%, PDK ka fituar 14.5% dhe LDK ka fituar 14.2%.

PDK udhėheq nė Ferizaj me 38.1%, e ndjekur nga LDD me 17% dhe LDK qė ka fituar 14.3% tė votave.

PDK prin edhe nė Drenas (80.4%),
Dragash (32.1%),
Kaēanik (47.5%),
Kline (32.4%),
Kamenicė (31.2%),
Lipjan (40.4%),
Obiliq (26.7%),
Rahovec (31.4%),
Skenderaj (78.7%),
Shtime (48.7%)
Vushtrri (38.4%)
dhe Malishevė (53.6%)

LDK udhėheq edhe nė Istog (37.6%),
Fushe Kosovė (45.7%),
Novobėrdė (34.1%),
Podujevė (46.1%),
Suharekė (32%),
Zubin Potok (53.8%),
Hani Elezit (38.8%).

AAK ka marrė pėrqindjen mė tė madhe tė votave edhe nė
Deēan (57.5%),
Zveēan (100%),
Junik (43.4%).
SLS ka fituar shumicėn e votave nė Graēanicė (60.9%), Kllokot (65.7%) dhe Shtėrpcė (35.6%).

LDD ka shumicėn nė kuvendin komunal tė Vitisė, KDTP nė Mamushė, Iniciativa Qytetare pėr Komunėn e Ranillugut nė Ranillug, ndėrsa Vakat nė Leposaviq.
Lushta ka thėnė se brenda kėsaj jave pritet tė jepen rezultatet pėrfundimtare tė zgjedhjeve, ndėrsa pas kėsaj do tė jepet edhe pėrqindja e subjekteve politike nė nivel tė pėrgjithshėm.

Ndėrsa data 13 dhjetor do tė jetė data e mbajtjes sė raundit tė dytė tė zgjedhjeve nėpėr komunat ku do tė ketė balotazh.

Terminatori1
17.11.2009, 22:32:23
Mas ti numrohen votat dhe te jepet rezultati perfundimtar i sakt, ateher dihet kush ka me shkue ne balotazh...sepse ka ende vota te pa numruara..

Edhe kjo Nesrime Lushta a qysh e pat emrin... kjo nuk ish per me u pergjigje se kish shume treme...edhe pe humbke kontrollin...

euroballkani
17.11.2009, 22:35:53
http://www.botasot.info/img/protesta-1-1.jpg

Gjakovė

Pėr kryetar komune – PDK 2.95 pėr qind, LDK 5.11 pėr qind, AAK 50.84 pėr qind, LDD/AKR 41.10 pėr qind.

Terminatori1
17.11.2009, 22:37:36
Hahahha kqyre rambo kur tju shkon me shok e tju hyn dajak.... ne vend votave

euroballkani
17.11.2009, 22:39:43
Pacolli: Votėn do ta mbrojmė me betejė juridike ose me protesta

Dafina Xhemaj
Tri xhirime tė aktivistėve tė AKR-sė nė Damjan flasin pėr manipulim dhe vjedhje tė votave nė kėtė qendėr tė votimit tė Gjakovės.
Lideri i Aleancės Kosova e Re Behgjet Pacolli dhe kandidatja e koalicionit AKR-LDD pėr komunėn e Gjakovės Mimoza Kusari –Lila kanė shprehur shqetėsimin e tyre lidhur me disa manipulime gjatė procesit tė votimeve qė sipas tyre kanė ndodhur nė komunėn e Gjakovės. Ata publikuan edhe disa materiale tė xhiruara me telefon nga vėzhguesit e kėsaj partie ku sipas tyre kėto pamje janė tė xhiruara nė Damjan, qendėr kjo e votimit nė Gjakovė.
Kusari: AAK-ja ka vjedhur votat nė disa qendra tė votimit
“Ne si shtab zgjedhor vetėm dje gjatė ditės sė djeshme i kemi pasur gjashtė raste tė lajmėruara nė polici, d.m.th. gjashtė herė neve na ėshtė dashur qė tė intervenojmė tė thėrrasim Policinė e Kosovės nga i cili ka dal vetėm njė raport. Ne edhe sot kemi prezantuar pakėnaqėsinė tonė sepse Policia e Kosovės nuk ka marr mė shumė se njė raporte tė shkuara. Ata dje kanė prezantuar sot se nga gjitha rastet qė janė lajmėruar ėshtė prezantuar vetėm njė raport me shkrim. Kemi kėrkuar edhe nga lartė qė tė merren tė gjitha thirrjet qė janė bėrė nė qendrėn komanduese nė qendrėn nė qendrėn rajonale nė Gjakovė dhe tė studiohet secila thirrje e cila ėshtė bėrė nė polici. Tjetėr qė qendrat qė janė bėrė publike deri mė tash ka pasur bllokime ka pasur shantazhime dhe ka pasur kėrcėnime si tė komosionerėve ashtu edhe tė votuesve”, tha kandidatja e koalicionit AKR-LDD, Mimoza Kusari - Lila.
Ajo tha se edhe nga zgjedhjet 2007 problemet janė paraqitur po nė tė njėjtat qendra siē ėshtė Novosella ku aty dy herė ėshtė kėrkuar ndihma e policisė dhe nga kėtu vjen i njėjti raport i policisė ku ka pasur intervenim. Nė kėtė vendvotim kemi pasur dėmtime tė flet votimeve qė kanė qenė nė favor tė kandidatit tė koalicionit AKR-LDD. Nė vendvotimin nė Brekocė e cila ka qenė problematike nė vitin 2007 ka pasur kėrcėnime edhe tė vėzhgueseve sė KQZ-sė por edhe tė komisonierit tė AKR-sė tė gjitha kėto kėrcėnime janė bėrė mė shkrim dhe janė dorėzuar nė KZAP.
“Pėr tė gjitha kėto ne kemi dėrguar ankesa zyrtare. Tė njėjtat ankesa i kemi pranuar edhe nga njė pėrfaqėsues i OJQ Demokracia nė Veprim qė ka vepruar nė Gjakovė. Kemi njė ankesė nga njė vėzhguese e KQZ-sė nga Gjakova dhe disa tė tjerat nga vėzhguese dhe komisonere nga AKR-ja”, tha Kusari. http://www.botasot.info/img/pacolli.jpg

Sipas saj nė Doblibare ka pasur kėrcėnim tė komisionerėve dhe mbyllje tė dyerve nė kėto vendvotime dhe mbushje tė kutive mė fletėvotime nga pėrfaqėsuesit e AAK-sė. “Nė Bishtazhin kemi kėrcenim tė komisionerėve ndėrsa nga vendvotimi i Babaj tė Bokės ka kėrcenim pėr largim tė dy komisionerve tė AKR-sė dhe LDD-sė ku edhe nėn kėrcenim kanė nėnshkruar deklaratėn pėrfundimtare”, theksoi Kusari. Sipas Kusarit ka pasur kėrkesa tė qytetarėve pėr protesta masive nė Gjakovė nė kundėrshtim tė kėtyre zgjedhjeve. Ajo tha se u ka thėnė qytetarėve tė Gjakovės qe rruga mė e mirė ėshtė rruga institucionale dhe ligjore.
“Kemi komunikuar edhe me mė tė gjitha institucionet vendore dhe ndėrkombėtar pėr shqetėsimet tona dhe ne presim nė qė institucionet vendore tė japin pėrgjigje adekuate”, tha ajo.
E pyetur se a kanė ndikuar nė rezultat kėto manipulime, kandidatja e AKR – LDD, tha se
ajo ēka ka bėrė AAK-ja nė Gjakovė ėshtė se ia ka siguruar kandidatit tė tyre fitoren pa balotazh. Realisht po tė mos kishte manipulime dhe kėrcėnime, nėse nuk do tė kishin ndodhur kėto keqpėrdorime do tė do tė fitonin pa balotazh prandaj kėrkojmė anulimin e kėtyre qendrave tė votimit”
Pacolli beson nė drejtėsi
I shqetėsuar tej mase dukej edhe kreu i AKR-sė Behgjet Pacolli. AI tha se ka baza juridike se zgjedhjet nuk kanė kaluar ashtu si duhet dhe ėshtė manipuluar jo vetėm Gjakova por edhe komunat tjera tė Kosovės.
“Kur tė merren parasysh tė gjitha rrjedhat e procesit zgjedhor nga Gjakova, unė dua tė them sė eksperienca nga Gjakova na tregon se ka bazė juridike qė zgjedhjet nuk kanė kaluar ashtu si duhet dhe nė to ėshtė manipuluar jo vetėm nė Gjakovė por edhe nė komunat tjera”, tha kreu i AKR-sė, Behgjet Pacolli.
Sipas tij procesi i Gjakovės ėshtė i cenuar plotėsisht dhe se rezultati nuk pėrfaqėson vullnetin e qytetarėve tė Gjakovės. “Ka njė betejė juridike tė cilėn do ta qojmė deri ne fund me dėshmi tė komisonerve , dokumenteve filmike , protokolleve etj. Ka edhe njė betejė politike dhe qytetare qė gjithashtu ne do ta qojmė deri nė fund. Si parti e tolerancės ne po frenojmė qytetaret e Gjakovės qė mos tė dalin nė rrugė. Ne besojmė tek institucionet , por nėse institucionet nuk japinė drejtėsi ju them qė qytetarėt nuk do tė pranojnė tė rrinė duar kryq dhe nė njė rast tė tillė ne nuk marrim asnjė pėrgjegjėsi”, tha Pacolli.


Edhe disa tė dhėna pėr protestėn nė Gjakovė

Mimoza Kusari-Lila:
Keqpėrdorimet nėpėr disa qendra tė votimit nė komunėn e Gjakovės kanė shtyrė mijėra simpatizues tė koalicionit AKR-LDD qė tė protestojnė tė martėn para Komisionit Komunal Zgjedhor me kėrkesėn qė kandidatėt pėr kryetar nė kėtė komunė tė shkojė nė balotazh.
Duke vlerėsuar se nė shumė qendra tė votimit janė keqpėrdorur votat mė 15 nėntor, kandidatja e koalicionit AKR-LDD, Mimoza Kusari Lila ka akuzuar kryetarin e LDK-sė nė Gjakovė, Astrit Haraqija pėr dhėnie urdhri pėr mbushjen e kutive me vota pėr AAK-nė.
“Haraqija u ka rekomanduar komisionarėve tė tij qė tė mbushin kutitė me vota pėr LDK-nė dhe kandidatin e AAK-sė, Pal Lekaj. Unė shpreh indinjatėn lidhur me kėtė shkelje tė procesit demokratik”, ka thėnė Kusari Lila gjatė njė konference pėr media.
Ajo ka shprehur keqardhje para elektoratit tė saj gjatė protestės para zyrave tė Komisionit Komunal Zgjedhor pėr pamundėsinė e mbrojtjes sė votės sė tyre, por u ka premtuar se do tė ndjek ēdo rrugė ligjore pėr tė mbrojtur votat qė janė keqpėrdorur.
“Komuna e Gjakovės nė zgjedhjet e 15 nėntorit tregoi se ėshtė njė, ėshtė unike dhe din tė vlerėsoj programin mė tė mirė, din tė vlerėsoj kandidatėt mė tė mirė. Sot fshat e qytet jemi njė dhe keqpėrdorimi i votės nuk do tė thotė se demokracia ka pėrfunduar”, ka thėnė ajo.
Nė kėto raste Kusari – Lila pėrmendi keqpėrdorimet qė janė bėrė nė disa fshatra, sidomos nė Damjan dhe nė disa qendra tė votimit tė Gjakovė.
Ndėrkohė simpatizuesit e koalicionit AKR-LDD gjatė protestės kanė mbajtur pankarta nė tė cilat shkruhej “ku mbeti vota ime?”, ndėrsa qė me brohoritje edhe kanė kėrkuar qė Gjakova tė shkoj nė balotazh.

euroballkani
18.11.2009, 13:15:39
. E pyetur se sa ankesa i kanė bėrė nė KZAP, dhe cilat janė ato, ajo ėshtė shprehur se ka pasur nė disa fshatra, si nė Novosellė, dy raste tė ndara nė Brekoc, nė Doblibare shkelje tė rėnda, Bishtazhin, Babaj i Bokes, Korenicė, rasti i incizimit nė Damjan, Cermjan, partregullėsi tė raportuara. E pyetur se sa ėshtė numri i votave qė i konteston AKR-ja nė Gjakovė, ajo thekson se numri i votave ėshtė shumė i madh. http://www.botasot.info/reklama/18protesta.jpg (javascript:fotografia('http://www.botasot.info/reklama/18protesta.jpg'))


“Numri i votuesve ėshtė i madh sepse vetėm kėto qendra flasin deri 6000 vota apo mė shumė janė nė pyetje, por kėto sigurta pėr shkak tė numrit qė janė raportuar nga kėto qendra”, thotė Kusari Lila. Ajo shprehet qė shpresojnė qė KZAP-i ti pėrgjigjet ankesave tė tyre, pėr arsye se shkeljet i cilėson si tė rėnda, duke thėnė se nėse nuk i pėrgjigjet KZAP ankesave tė tyre, atėherė nuk mund tė flitet pėr njė proces demokratik. “Janė raste tė cilat duhet tė merret edhe hetuesia me to, pėr shkak se ka edhe kėrcėnime tė drejtpėrdrejta nga disa vėzhgues dhe komisionet, prandaj nuk mund tė pajtohemi me njė realitet tė tillė, dhe ti legalizojmė zgjedhjet qė janė mbajtur nė kushte tė tilla”, thotė Kusari.