PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Matematikė praktike- Njehsimi i Tabelės sė Shumėzimit me duar


bluai
13.03.2010, 19:36:46
Te nderuar forumist per ata qe kan femij ja nje spjegim rutin per perdorimin e duarve per njehesimin e tabeles se shumzimt .

Tabela e shumzimt e logaritur me duar

Ja sqarimet si veprohet
Hapim te dy duart ate te majten dhe ate te djathten .
P.Sh deshirojm me logarit sa bejn 9 here 8 ateher shkohet keshtu
ne doren e majt ngrisim 4 gishtrinj dhe ne te djathten 3 ndersa gishtat tjer i lajm te mbyllur pra ne te majten mbesin 1 gisht i mbyllur e ne te djathten 2 gishta te mbyllur .
pastaj veprohet keshtu gishtat e hapur pra te te dy duarve i mbledhim mes vete .
ne ket rast i bjen keshtu
4+3=7 dhe kto i konsiderojm si dhjeteshe pra bejn 70
pastaj
gishtat e mbyllur te te dyja duarve ne doren e majt kan mbetur 1 gisht e ne te djathten 2 gishta .
Kta i shumzojna mes vete keshtu
1X2=2
dhe pastaj mbledhim nga gishtat e hapur dhe shumzimi i gishtave te mbyllur shumen
70+2=72
dhe keshtu me qdo veprim munden te llogariten qdo numer .
vlerat pra rezultatet jan te mira dhe te sakta .Kur kan te bejn me numra psh me te vegjel se numri 5 .
psh
9X5
ateher shkohet keshtu mos tja shkruj me germa
mbet nje 4, e nje dore e dora tjeter e zbrazet( e mbyllur) pra 40 dhe mbetja e dores tjeter e mbyllur 5
pra
40+5=45
nese deshirojm me llogarit
9X4
ateher merim keshtu marim kater nanshe dhe mbledhen mes vete
9+9=18
9+9+18
gjithsej
36
ose nese deshirojm te logarisim qfardo numri tjeter
psh 7X8
ateher shkojm keshtu
3+2=50
2X3=6
50+6=56
----------------------------------------------------------------------------
ose numrin 7x7=49
2+2=4x10=40
8X8 3x3=9
3+3=6x10=60 40+9=49
2X2=4 ----------
gjitesej 7x6=42
60+4=64 2+1= 3x10=30
------------ 3x4=12
ose psh 30+12=42
6X7 -------------
2+1=30 6x6=36
4X3=12 1+1=2x10=20
gjitesej 4x4=16
30+12=42 20+16=36
-------------- -----------
ose 6x9=54
7X9 1+4=5x10=50
4+2=60 4x1=4
3X1=3 50+4=54
gjithesej
60+3=63

ja edhe nje shqarim me mar vesh me mir psh numri i fundit
6x9=54
I hapim dy duart te majten dhe te djathten .
ne te majt i kem 1(nje)gisht te ngritur dhe 4(kater te mbyllur) ne doren e djathte i kemi 4(kater )te ngritur dhe 1( nje ) te mbyllur .
keshtu nga gishtat e ngritur mbildhen mes vete .keshtu
1+4=5X10=50 pra gishtat e ngritu konsiderohen dhjeteshe nese ske ku me shkru e man men si dhjeteshe.
dhe gishtat e mbyllur jan
4x1=4 pra gishtat e mbyllur shumzohen mes vete dhe krejt shumat mbledhen edhe te gishtave te mbyllur edhe te gishtave te hapur .
pra
4+1=5x10=50
1x4=4
50+4=54
per qdo paqartesi beni pytje .
jam ne gjendje qe qdo problem matematikor te ilustroj ne menyr te ndryshme andaj mos hezitoni besoni se do ju ndihmoj shum femijeve tuaj .
ju sugjeroj nikohesisht te perdorni edhe tabelen e shumzimt sepse me duar mesohet shum me shpejt tabela se nga vet tabela adaj tabela duhet mbajtur ngat me pa se rezulltati eshte i sakt kur te llogaritet me duar .Pra mos te postoj edhe tapelen e shumzimit sepse besoj se ne qdo liber fillor matematikor eshte ajo .
me nderime
bluai

Feni-X
13.03.2010, 19:48:05
bluai gjith ky mund ... po sikur t'a kishim ble nje kalkulator .

bluai
14.03.2010, 12:59:49
Z.feniks un e di se egziston kalkulatori por ket llogaritje e kam ber per prinder qe deshirojn fmijet e tyre te mesojn tabelen e shumzimit me duar .Pra ju lus mos beni komente palidhje nese sju pelqen seshte e thenun me then asgje qe ska te bej me temen .
Ne vazhdim do e bi se si logariten numrat me te medhenj se 100 me duar .

Ne princip llogaritja e numrave te tabeles se shumzimt dhe te pjestimit njekohesisht do mundohem tju sqaroj me fjal pastaj do e mar nje shembull konkret .
Ne princip perllogaritja behet ne ket menyr ne te y duar i kem 10 gishtirnj ,por perllogaritja bejehet ashtu qe gishti i gjasht njihet si nje( ose) gjasht varet nga numri qe deshiron me gjet pra ne perllogaritje 6 gishtrin te hapur bejn 60 por kur te mbledhen dy duar se bashku me gishtin e ngritur ne njeren dor ateher del se barazimi eshte 21 .
pra ne ket menyr

Kemi pra ket solucion gishtirnjet i kosiderojm numra
5 deri ne dhjete 10 duke mart dy i kemi 6 ja se si 10 pra nje gisht i ngritur njihet 10 dhe del se kemi
10-4=6
pra mos me kompliku njehim gishtrinjt deri ne 5(pes) e gjasht njihet si dhjeteshe pra psh .
54 vjeqar nje dor e shterngar qe do thot 50 dhe 4 gishtrinj te ngritur 54 .
Me kjart do e paraqes ne formul matematikore
se si logaritet
me duar
psh
7X9 dhe 9x7 ku kushti duhet te jet x<y
pra
y-x+1 me numrat e njet te nxer pra formula metematikore eshte kjo


(y-x+1)x(y-x+2)
b=-----------------
2

vertetojm

marim per per x=5dhe y=10

(10-5+1)x(10-5+2) 6x7
b=-------------------------= --------- =21

psh nese deshirojm me gjet numrin
101x100

x=101,y=100
dhe logarisim
del vlera sipas formules
101x100=1010
1010/2=5050
5050+101=5150
pra principi i gishtrinjeve eshte sikur me dhjeteseh sikur me 10 deri ne infinit pra numre pakufi llogaritjesh .
me dnerime
bluai
heren tjeter logaritja ne menyr Ilire dhe Egjiptjane e logaritjes se tabelese se shumzimit

bluai
14.03.2010, 23:15:32
Ne pamundesi tja bi tabelat qe zhvillhen ne programin Miloner apo erxel un do mundophem tju sqaroj me numra se si llogaritet ne menyra Egjptase dhe Iliri Thrakasa.
pra marim numrat nje deri nent (1-9) i qesim ne tabel me nga nent (90 rende ne menyr horizontale dhe vertikale .
pra un do e qes vetm ne menyr vertikale
1
/2
/3
/4
/5
e keshtu me radh dhe tash ne menyr horizontale psh numri 32x4
shkojm horizontlisht tek numri kater(4) dhe gjejm

nga vertikalja shkon te numri kater dhe ne horizontale kem kta numra
3
1/2
dhe tek numri 2 ne horizontal kemi numrin 0 /8
dhe mbledhim
2
+ 08
-------
28
dhe

numri nji si 100
100+28=128

shkojm keshtu kemi vargun e numrave ne kolanot vertikale te shumzimit te numrave
1x1=0/1
2x2=0/4
3x3=0/9
4x4= 1/6
5x5= 1/5
6x6=3/6
7x7=4/9
8x8=6/4
9x9=8/1
pra kta numnra i paraqitni ne tabel ne menyr horizontale dhe vertikale
dhe kur te merni qdo numre me shumzue meret nga kolona vertikale nese kem te bejm me numra me te mdhej se dhjet ateher ato paraqiten si dhjeteshe qinshe mishe .
psh deshiron me logarit numrin
1924x132=1924x(100+30+2) logarit dhe sejcilen veqe e veq gjen ne tabel .Pra eshte shum me e thejsht po te kisha mundesi me be tabela ktu dhe hiroglifet e ilireve dhe egjiptaseve .
me vjen keq qe skam mujt me thjesht te thjeshtoj .Por me fjal mendoj se e kam thjeshtu pra krejt qka duhet te beni eshte te formone tabelen me numrat e cekur dhe e gjeni qdo numur qe ju itereson edhe me shumzu por edhe me pjestu .
kerkopj ndejs se spo di se si me ba postimin e vizatimeve qe munden te formohen ne matematik pra me kaq deri sa te mar sqarime nga moderuesi se si te veproj me tabela dhe vizatime qe nevoiten per ket program se si te merni veh me mir matmatiiken.
me nderime
bluai

Livadhi
14.03.2010, 23:51:30
Te pergezoi per spjegimet edukative.
Por eshte per te ardhur keq se shumica nuk kuptoin me shume se tallava.

bluai
15.03.2010, 09:39:44
Faliminderit zotri Livadhi un e di matematiken shum mir dhe kam zbuluar shum gjerat te cilat sjan askund te publikuara .Por pasi spo muj me dit se si behen tabelat ktu dhe me kopi past po dali keq ne faqe te forumit pra po dalin pshtjellet un mundohem me shkru se si te zgjedhet nje problem .ja ne vazhdim nje sqarim ne lidhje me tabelat ishalla se beht keq se kur po e postoj po del shum palidhje nuk eshte se un spo d matematik po se di sa qka po ndodh .Pra ja sqarimet ne lidhje me tabelen e mesiperme qka duhet me shkru .Do del gjat po skam qka te bej .Ky program ralizohet edhe me power Point por edhe me programin Miloner ,Exell ,ne Exell mundesia e krijimit te figurave eshte me e madhe .
Pra marim horizontalisht i shkrujm kta numra(1-9)

Me shpres se pas postimit do del ashtu siq e kam shkru vet .Po e dhe nje sqarimm tjeter e cila do ju ndihmoh .
Pra eshte krejt poenta tabela e shumzimt pra me numrat praj (1-9)

dhe nurat te cilat dalin psh
6x9=64,----shkruhet ne tabel 6/4,pra me nje simbol te thysit
7x8=56-------shkuhet ne tabel 5/6
e kshtu me radh deri ne nurin 9
dhe atsh mundem i me perllogarit qfardo vlere si me shumzim si me thyes .per mos me dhen sqarime veq e veq po e mar nje shembull direkt .

psh
643x4= ne ket rast shkojm ne tabel ne rendin e katert dhe marim numrat e nga nurmi ne horizontal (6,4,3)
Nje muj te them me keqardhje se ndoshta moderatori me tregon se qka me ba me tabela se nuk mundet te kuptohet dhe spo dalin ktu tabelat po dalin keq me plot gabime .
Ju le me shendte
bluai

bluai
15.03.2010, 10:57:49
ne pamundsi me pru vizatime ktu po dal ne nje lemi tjeter qe ka te bej me llogaritje ne natyr .
Krejt qka duhet eshte te dish se sa eshte e gjat b plamba e dores ose hapi kembez ,gjatesia jote ,dhe gjatesia e hapit .Kjo llogaritje behet me pemasa perpjestime te madhesise se dhen .
Psh dojm me logarit nje lartesin se sa ka aritur naltesia e nje peme apo objekti ose e ndoj aeroplani principi eshte njet .
po ja nisi me me te thjeshti .
Formojm nje trekandesh me nje kad 90 shkall pra nga tri drejteza ne ket kend gjejm naltesin duke logaritur ne ket menyr
90:3=30
marim proporciomnin e zvoglimit ne hapsir e ne figur psh 2/100
fprmula e llogaritjes eshte
x/2=proprconi 2/100
dhe llogarit lartesin .
Nese deshirojm me logarit psh naltesin e nje ndertese ather shkohet me zbatimin e hijes suaj naltesis sate te trupit dhe hapave te kembeve tuaj .pra psh
je i gjat 1,73 metra ,hija jote takohet me hijen e objektit ne piken (a) ne lat=gesi 3 metra ,gjatesia e largesis eshte 9 hapa ather logarit prorcionin 2/200 me te njejetn formul dhe del shuma e caktuar .
x/3=1,73/9 dhe logarit shumen shuma eshte lartesia e dal
nga llogaritja e numrave te dal .
vazhdon

bluai
16.03.2010, 09:45:24
Ne vazhdim te temes se si te matet ne hapsir pra ne naryr me permasat e perpjestimit do mundohem me fjal me pershkru se nuk ka mundesi me postu figura ktu qka eshte kruciale me zhvillua nje detyre por do ju dhe me fjal se si te veprohet do del gjat por ju mund te praktikoni edhe ne word edhe ne Excel me figura .Pra e japi un qfar figure duhet me vizatue dhe me elemntet e dhena mundemni me zhgjedh problemin .Ky sqarim ne lidhje me ket lami se egziston askund andej vemendje se ju ndihmon femijeve qe jan ne klas te pest te shkolles fillore .
Nese psh deshirojm me dit lartesin e nje oxhaku apo shtepie apo ndoj objekti tjeter ather shkohet ne ket menyr .
Proporcopni eshte 1:100 qe do te thot se per qdo njesi meter psh 100 ne vizatim e shprehni si centimatra pra i bjen me qen e viztume ne leter 10 cm pra prorcioni eshte 1:100.
pastaj zbatohet formula ne baz te vizatimit te nje trekandeshi si ilustrim i pozites ne natyr .
meren kto elemente
proporcioni 1:100
hija e juaj 3 metra
gjatsia e juaj 1,5 apo sa jeni i gjat so me randesi
largesia nga objekti ku gjendi sa hapa psh 10 hapa dhe nje hap i matur eshte psh 1m qe do thot 10 metra .
pra ne formul i bjen
vizaton trekandeshin me brinjet ABC
AB=10 rjedh disatncca e hijes suaj dhe disatnca mes hijes sate qe takohet ne piken A me hijen e oxhakut eshte ky relacion
AB= 3+7=10
dhe zbatohet formula
x:10=1,5:3=5
pastaj vleren e saket e shumzoni me proporcionin e dhen ne ket rast i bjen 10x5=50m.
Pra siq shihet dhe se ne matematik ne hapsir pra ne natyr eshte principi "sa larg aq nalt "
Pra then thjesht ne keto raste mundeni me perdor regullen e pitagores qe ka te bej me Trekandeshin me brinj te njeta ku diagonale e ngritur ne baz bjen ne kandin 90 shkall dhe fomula e saj .
c=(h:2 ne katrore )+b ne katrore
ne ket rast principi i njeres brinj ne kat rast ne shembullin e mesiperm i bjen drejteza AB te ndahet ne dy pjes ne ate te hijes 3 metra dhe ne ate te gajtsi qe eshte 7 .
Pra shpresoj se kesh pak me i kjarte .
Nje me vjen keq qe spo ka mundsi me postu vizatime dhe gjerat tjera qe jan te nevojeshme per matematik .
me nderime
blua
mund te pytni per gjdo problem matematikor eshe te atyre te niveleve te larta te trigonometris te aksiomave Itegraleve teorive te vargjeve matematikore ,Kombinatorikes ,Ekonomis (interseve devidentave ,rentabilitetit,amortizimit) numrave iracional dhe krejt qka ka te bej me matematik ,Kimi ,Fizik qfardo lemije shkencore qe ju nevoitet do mundohem me fjal me pershkru .

bluai
18.03.2010, 11:14:29
Ne vazhdim qe te tju ndihmoni femijeve tuaj ja se si llogaritet e panjohura .Egzistojn dy menyra me te thjeshta se si te perllogaritet e panjohura (x ose Y).
ja nje shembull praktik .
x+2=3
ne ket rastb menyra me e mir me kuptu nje nxans eshte kjo pytje edhe sa duhet ne ja shtu dyshit qe barazimi me qen 3 .Pergjegjeja eshte e thjeshte pra
1+2=3
qe do thot se x=1 dhe thuhet iksi eshte nje dhe ja shtojm dy .
ne rast te nje detyra me te ngritur ne nival .psh
3x+5=11
ather shkohet edhe sa treshe duhet shtuar qe barazimi me qen 11 pra siq shihet duhet dy treshe me shty qe barazimi me qen 11.
pra keshtu
3x2+5=11
pra ne ket rast x=2
Metoda tjeter eshte ne ndrimin evendeve duke zgjedhur te panjohuren (ekuacionin )pra thuhet per femij e panjohura .
psh ne rastin e par
x+2=3
ne ket rast ana e majt del ne te djatheten dhe ndron vleren pra behet minus
ja keshtu
x=3-2
x=1
pra poenta eshte femijeve tju pelqej metoda e te kuptoj ate pra shkohet metoda e par e pastaj ne metoden e dyt ne ndrimin e vendeve .
ose ne rastin tjeter
3x+5=11
ather ana e majt del ne te djatheten dhe pjestohet me nurin para te panjohures.
keshtu
3x=11-5/3
3:3x=(11-5):3
x=6:3
x=2
pra kjo ke nje menyr e zhgjedhjes .
Ne rast se femijet nuk kuptojn ather shkohet me duar ja zbaton keshtu ose me noj fasule apo numratore .
Un do e them me duar psh .jan dy pal duar dy te tujat dhe dy te femiut tuaj
ju i keni njembedhjet pra vetem nje gisht te ngritur ne njeren dore si 11 dhe femies suaj i mbetet te kuproj se sa duhet me shtu ne dy duar qe te behen baraz me duart tuaja .
pra aj ka 3 gishta ne njeren dor dhe 5 ne tjetren dor q do thot se nje dor edhet e mbyllur dhe mbesin vetm edhe sa gishta me i ngrit qe te behen 11 pra shum e thjshte .
ose me numratore .
I ndan ne tri kolona rruzaret e numratores dhe logarit shum thjesht duke ndar numrat ne kolon dhe duke mbledhe ato.
per qdo paqartesi pytni
bluai

bluai
18.03.2010, 12:51:18
ne vazhdim nese psh edhe ather se mar vesh as me nje menyr mund te shkohet me persona ne familjen tuaj ose me shok e shoqe .
3x+5=11
Marim spjegojm kehtu
Fmija juaj i ka 11 molla ndersa shoket e tyre kan njeri 3 mola tjetri 5 mola edhe sa mola ka me i pas nje shok tjeter me u ba njejt me te tijat i bjen edhe 3 molla me i pas.Pra dy shok i kan nga tri molla(2X3=6) e nje i ka 5 molla qe gjithesj bejn sa te tijat 11moll.
ne nje nivel me lart kur ka te bej me numra me te mdhej se dy shifror ather zhgjedhje e gjen keshtu
shembull
x+234=432
dhe sa duhet numrit 234 me ja shtu qe te behen 432
pra i bjen me i shtu (432-234=198)pra x=198
vertetojm
198+234=432
432=432
ose ne menyr me te zgjeruar duke ndar numrin (234 si (200+30+4) dhe numrin (432 si (400+30+2) dhe ndahen sejcila veq e veq dhe ne fund ne kolon mbledhen mes vete
keshtu
200=400
30=30
4=2
pra kemi ne te majt dhe ne te djathte e vlerave diferencen dhe del numri i kerkuar qe ne ket rast i bjen me qen pasi te llogaritesh 198 sepse ne anen e djatht i kemi 20o me shum se ne te majten dhe ne anen e majt i kemi dy ma shum se ne te djathte qe bjen 200-2 baraz me 198
pra nese mereni vesh ket menyr ather per qdo femij do jet shum me e leht me kuptu se qka kerkohet ne realitet ana e majt me te djathten ne matematik perdoret ne qdo metod matematikore dhe se duhet majt ne men se ana a majt kur del ne te djathten ndron vleren dhe e kunderta .
gjat shumzimit ne Klapa dhe vlerave te tyre kur kan te bej me shumzimin e numrave me te mdhej ather duhet te spjegohet edhe kjo se kur te lirohen nga klapa qdo numre mrena klape ndron vleren .
pra principi eshte kjo
(-1)X(-1)=(+1)
(-1)X(-1)X(-1)=(-1)
(-1)x(-1)X(-1)X(-1)=(+1)
ja si shebul
1-(5-2-2)
kur lirohet nga klapa ateher
1-5+2+2=0
pra me kuptu ma leht eshte tja sqarosh anen e djatht me te majten me hapa
hapi par pershkrun detyren
hapi dyt lirohesh nga kllapa duke ja ndru vlerat nese ato kan vler te ndryshme .
dhe hapi tret eshte perllogaritja e anes se majt dhe te djathtes.
bluai

bluai
30.09.2014, 13:23:11
Me kerkes te nje forumisti per femijet e kl5 ja si zhvilohet detyra e testit te klases se past ne dy grupet
grupi A
Nga 60 nenes te anketuar ne nje shkole ,39 flasin gtjuhen angleze,28 flasin gjuhen gjermane ,dhe 16 flasin te dyja kto gjuhe.Sa nga kta nxenesa nukm e flasin as gjuhen angelishten dhe as gjermanishten .
figura eshte ne test .
ja elementet e bashkesive .
A -angelsiht,
Gj-Gjermanisht
GjA -as angeliusht e as gjermanisht
Nxenesat me Nx

Ja elementet e tyre dhe si gjenden ato .
39-16=23 flasin angelisht
28-16=12 flasin gjermanisht
Pra shihet se elementet e bashkesive jan kto
A(23,16)
Gj(12,16)
pra nese shenoim ^(prerjen e merni me simbolin adekvat se nuk e ka testatura nga libri shkollor )
A^B=(23,16)^(12,16)=16-- GjA
(A U GJ U GJA)=23+12+16=51
60-51=9
pra (9)nxenes nuk e din as gjuhen angelishte e as gjuhen gjermane .
Simbolikisht e shprhur ne matematik behet keshtu gjendet keshtu ky rezulltat .
Nx/(A U GJ U GJA)=60-(23+12+16)=9

-----------------------------------------
dertyra e testit B
Nga 86 nxenesit e klasave te pesta ne nje shkoll ,43 nxenesa luajn fudboll,34 nxenesa basketboll,kurse 23 nxenesafudboll dhe basketeboll.Sa nxenesa nuk luajn as fudboll e as basketboll.
ja elementet e tyre
43-23=20 -F
34-23=11 -B
-----------------------
86-(20+11+23)=86-54=32 nxenesa nuk luajn as fudboll e as basketeboll.

jas se si shprehet ne menyr matematikore bashkesia
F(20,23),
B(11,23)
FB(23)
nxenesate qe se luajn as F,B shenoijm me
S(32)
F^B=((20,23,^(11,23)=(23)

Nx/(F U B U FB)=86-54=32
---------------------------
Ja nje shembull tjeter se si mundet me kuptu me leht femiu yt .
marim dy nxenesa .
Njeri e din vetem gjuhen angleze e tjetri te dyja gjuhet edhe anglishten edhe gjermanishten.
Sa nxanesa nuk e din gjermanishten dhe ja paraqitni ne bashkesi .
======================
Ose shebullin e nje nxenes .Nje nxanes e din dy gjuh sa nxansa jan qe se din asnje gjuh .Pra pergjegjeja eshte O bra eshte bashkesi boshe e nxanesave qe se din asnje gjuh .
Per qdo paqaretesi ose ndonje problem matematikore te qdo niveli mundeni me me parashtru pytje .
Edhe pse nuk po muj te editoi foto ktu do mundohem me fjal tjau sqaroi problematiken.
Simbolet dhe shenjat e klapave per bashkesit meren nga libra eshte merendesi te mesohet femijeve tuaj se bashkesit apo elementet e saj hyn ne klapa gjarperore per shkak te elementeve qe tregoin ato .Pra bashkesit me elemente behen me klapa gjarperore .
ja shqarimi
Nė matematikė bashkėsiė caktohen nė dy mėnyra:
Ja dhe faqja e sqarimeve
http://sq.wikibooks.org/wiki/Bashk%C3%ABsit%C3%AB_dhe_veprimet_me_bashk%C3%ABsi
ju le me shendet .

bluai
30.09.2014, 14:11:54
Me kerkes te sqaroi nga nje forumist ja edhe njeher nje sqarim shtes per shumzimin e numrave 6-10 .
hapim gishtrinjetr e dy duarve dhe i bashkoim pra ftyres gishti i par qe shihni njihet nga numri 6 e deri ne numrin dhjet .Pra edhe dora e majt edhe dora e djethte njehet njet keshtu .dora e majt M(6,7,8,9,10) dhe dora e djethet D(6,7,8,9,10) i bahskoim te dy duart prap .Tash marim nga M (7),D(8) e i shumzoim keshtu .Gishtrinjet para jush deri ne vendtakimin e geshtrinjeve te dores M dhe D jan (7,8) pra dy gishtrinj dhe geshtrinjet para jush jan edhe 3 gishtrin para jush qe gjithesej bejn
2+3=5 kto jan dhjeteshe pra 50.
gishtrinjet pas pikes prekse shumzohen mes vete kan mbetur edhe 3M,2D i shumzoim dhe me pastaj i mbledhim bashkarisht me ato dhjeteshe .
3X2=6
50+6=56
ja nje shembull tjeter duke mbajtur duart e duke i takuar gihtrinjet adekbat me numra adekvat .
M7,D7
pika e takimit para syve tuaj eshte gishtat e dyt nga ju pra numri 7 ne te dy duart dhe kemi kater gishtrinj para jush nga pika e takimit qe i bjen 4X10=40 dhe
nga gishttat e takimit pra[a piktakimit i kemi ne te dyja duart njet nga 3 gishtrinj pra i shumzoim kta dy par gishtrinj 3X3=9 .
I mblesdhim
40+9=49
njet duke i taku gishtrinjet ashtu para syve tuaj kryejm qdo operacion te shumzimit deri ne 100.
per shgmzimin e numrave me te mdhej se 100 perdoret metod tjeter e shumzimit dhe mbledhjes .
sqarimet per ket ne tremene tjeter .
Tash marim nje shebull keshtu .takoim duar para vetes dhe shumzoim 9X8

kemi shtet gishtrinj para jush nga pika e takimit ne te majt i kemi
4 gishtrinj
ne te djatht i kemi 3 geshtrinj qe gjithesej bejn 4+3=7 X10 =70
dhe prpa takimit te ktyre dy gishtrinjve kemi M1 gisht ,djathtas 2 gishtrinju i shumzoim dhe i bledhim se bashku .
2x1=2
70+2+72
pra
9x8=72
-----------------------------------------------------per qdo paqartesi pytni .

bluai
30.09.2014, 17:11:46
Per sqarim te ksaj menyre me duar te shumzimit te numrave mbledhjes zbritjes dhe pjestimit me duar nevoitet te dini kto elemente baz .
dora e djatht i ka gjithesej te nurmruara 9 nura prej nurit nje deri ne dhjet duke u nisur nga gishti i dyt pra njehet keshtu .1,2,3,4 dhe numri 5 gishti i par i madhe ne dor duke vazhdu ne dytin qe eshte njehur si nuer nje 6,7,8,9 dhe kalohet ne dhjeteshen e par ne te djatht prap me gishtin e dyt qe ngjehet si 10 dhe keshtu deri ne 1000 .Mbledhja behet keshtu pra dora e djatht eshte 9 dhe dora e majt eshte 910 qe gjithesej bejn 1000.
Psh deshiroim me mbledh 8+3 =11 ket e keni te ilustruar ne video se si logaritur edhe ne ket menur shiqone videon e njjeta menyr behet edhe me gishtrinj .
https://www.youtube.com/watch?v=SkUdjlQy3rk
kjo video eshte per pjestim
https://www.youtube.com/watch?v=3j6ATeNT1So
ose menyra tjeter e logaritjes me gishtrinj .
http://gwydir.demon.co.uk/jo/numbers/finger/multiply.htm

bluai
18.11.2014, 11:41:43
Me kerkes te nje forumisti do e bie nje sqarim per matematiken e klases pest ne lidhje me kuotimin .
Se oari qka eshte kuotim .
Kuotim eshte nje pasqyrim i permasave te medha ne perpjestim dimenzional me permasa te njeta te perpjestuar nga masa erale e saj .
Psh Hartat e shteteve ose harta e globit te tokes eshte me kuotim te grendviqit ne permasat e saj reala te kutoimit .Psh kemi kuoten e ekvadorit e cila shkruhet ne madhesin e vet por kuotohet ne pemasat e saj varsisht se ne qfar dimenzioni te grendviqit paraqitet .
Grendviqi nuk sqarohet ne klasen e pest por perdoret metologjia e perpjestimeve te grendviqit pa e permendur grendviqin .
Psh deshiroim me vizatu nej katerkansh me permasa .
Brinja
a=5cm ndersa brinaj b =8cm kuotimi i perpjeses P 1:2 ather marim pjestoim numrin 5 me dy dhe numrin 8 me dy
pra
5:2=2.5 eshte permasa e vizatimit ne fletore pra matet 2.5 viztohet ne ate madhesi ndersa kutimi shrkuhet me permasat reale ne vizatim .
Dhe pjstohet
8:2=4 cm eshte permasa e vizatimit ne fletore dhe prap shkruhet kuota reale e saj pra masa e vzatimit eshte 4 cm ndesa kutimi shkruhet njet 8 cm .
Dhe e kunderta vlen kur pejestimi eshte p 2:1 ateher viztimi isaj ne sasi eshte
5 X2=10 cm eshte madhesia (sasia ) e vizatimit ndersa kuotimi eshte i jjet shkruhet 5
dhe brinja tjeter
8X2=16 qe eshte njesia matse e brinjes tjeter por kuotimi eshte njet pra shkruhet 8
.Ja nje shembull tjeter
Marim nje trekandesh me permasat
a=3
b=4
c=4
perpjestimi eshte 3:4
pra zvoglohet per 3/4
3X3=9:4=2.5 kjo eshte madhesia ne vizatim e kuotimi njet (3)
de brinjet b,c
4x3=12:4=3 madhesia e brinjeve ne vizatim e kuotimi eshte (4)