PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Ēfar shperblimi dote ken femrate Muslimane ne Parajse


Pa_doreza
22.04.2010, 18:52:27
Gjithmone kam qene kurioz te kuptoj se cili eshte shperblimi qe femrat muslimane presin te kene ne parajse (sipas Islamit)

Une mund t'i kuptoj meshkujt muslimane, te cilet presin te kene shperblime te tipit: Martesa me Hyrite e Virgjera etj...

Po Kurani hesht per shperblimet qe do kene femrat muslimane aty...?

gjithesia
22.04.2010, 18:54:19
kan me qen me te mira se hyrijat bi izni Lah ............mbreteresha

kan me u kenaq me burrat e tyre dhe do jen nder banoret e xheneteve inshAllah ..........

Pa_doreza
22.04.2010, 19:29:22
Ne parajse i kemi 72 virgjiresha Por ne rastin e pare, kur vdes burri i pari dhe merr 72 virgjeresha
dhe me pas vdes dhe gruaja pas nje 10 vjetesh dhe i shkon aty dhe e gjen duke bere qejf me 72 virgjershat, cfare mund te ndodhe?


Tė lutėm pėrdori shkronjat mė tė vogla, ashtu siē i pėrdorin edhe tė tjerėt. Falemnderit shumė pėr mirėkuptim.

Me respekt, ISTOGASJA

gjithesia
22.04.2010, 19:30:34
kenaqesi mbi kenaqesi ......

Pa_doreza
22.04.2010, 20:09:27
www.youtube.com/watch?v=h9v_KxW0puM (http://www.youtube.com/watch?v=h9v_KxW0puM)[

Pa_doreza
22.04.2010, 22:07:45
Sahi motra mbretresha
Knaqesi mbi knaqesi
momentalisht jam ka ndegjoje suren elbaker(ne filim tregon besimtaret tani per dyftyrshat tani per ate munafikat Allahu na mbroft)


http://www.youtube.com/watch?v=YamDoDK71Ds&feature=related

Eshte veshtir me i pase 72 keso virgjireshe

po shishja mos me pase tape ēka ndodhe?


Perdori tė lutėm shkronjat e vogla. Flm pėr mirėkuptim. ISTOGASJA

AMON RA
22.04.2010, 22:31:09
http://www.youtube.com/watch?v=YamDoDK71Ds&feature=related

Eshte veshtir me i pase 72 keso virgjireshe

po shishja mos me pase tape ēka ndodhe?
uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu uuuuuuuuuuuuuuuuValla gati mu thye menja papapapa . e ku mos me besu masanej njerzija ...

Pa_doreza
22.04.2010, 22:44:46
pa dorza nuk eshte prej cilsis islamit me ofendue ne ket menyr ket priftin qe kishin qit ket kenge...

moler nuk te kam ofendue

furragji
22.04.2010, 23:51:00
Ne parajse i kemi 72 virgjiresha Por ne rastin e pare, kur vdes burri i pari dhe merr 72 virgjeresha
dhe me pas vdes dhe gruaja pas nje 10 vjetesh dhe i shkon aty dhe e gjen duke bere qejf me 72 virgjershat, cfare mund te ndodhe?

Lumet muslimant! 72 Hyrija ani edhe vergjiresha! paskan mu knaq veq me K ndor paskan me nejtė!...Po asaj te funit deri ti vjen reni paska mu K.... kejt! po me ba mem qillue hasani i miqes syl boll pis asht mun mema mashtru naj njanen e mqet nbela jam pak si fanatik e duhet me myt kejtė! hahaha qkas nin njeri mfal pa dorza mos um keq kupto! po kam zan me ja menu ksaj pune a ma mir me nja, a me shumė!!!... ne parajs ska gulinov se vallahi 72 duhet me ja kurdis golinovin se spruhet qejtė!


Tė lutėm edhe ty qė tė pėrdorėsh shkronjat nė madhėsinė normale. Falemnderit shumė pėr mirėkuptim. ISTOGASJA

Pa_doreza
23.04.2010, 00:11:36
Lumet muslimant! 72 Hyrija ani edhe vergjiresha! paskan mu knaq veq me K ndor paskan me nejtė!...Po asaj te funit deri ti vjen reni paska mu K.... kejt! po me ba mem qillue hasani i miqes syl boll pis asht mun mema mashtru naj njanen e mqet nbela jam pak si fanatik e duhet me myt kejtė! hahaha qkas nin njeri mfal pa dorza mos um keq kupto! po kam zan me ja menu ksaj pune a ma mir me nja, a me shumė!!!... ne parajs ska gulinov se vallahi 72 duhet me ja kurdis golinovin se spruhet qejtė!

O furragji po me be e me ndodhe e mena vdek grate para neve e ne kur te vdesim e kur te shkojme e tī gjajme grat atje ne parajse A thua na presin neve apo ........?

Pa_doreza
23.04.2010, 00:34:58
pa dorza, ne xhennet Allahu do krijon krijesa te reja per banoret xhennetin
keshtue mos ke dret..

Po ēfar kriesashe po u kriojkane tashe kur ti luteshe dite dhe nate per me hy ne parajse si po thua ti ato lutje kokan shkuar kot se koti !

furragji
23.04.2010, 10:02:04
O furragji po me be e me ndodhe e mena vdek grate para neve e ne kur te vdesim e kur te shkojme e tī gjajme grat atje ne parajse A thua na presin neve apo ........?

Jo sitė qillonė aty afer H muhameti po jav bojke qaren se si shum marakli ish kanė e si len me hjek keq! kur aj nuk ka mujtė me prit me u pjek pema mirė te ferdha i kish pas hanger!!mandej i kish pas shkel me kamė pėr toke!!

gjithesia
23.04.2010, 10:58:03
eeeeeeeehh .......

kur besimtarźt e besimtaret ti arrijne xhenetet dhe jan ma se te preokupuar me kenaqesit e pa-paramenduara te botes se amshuar do degjohet nje ze dhe do pyet :

-ooo besimtar , a jeni te kenaqur ?

-po , do pergjigjen te gjith njezeri .....

-oooo besimtar a i keni te gjitha qe ju kam premtuar ?

-po , te gjithe do pergjigjen nje zeri ........

se treti here do ndegjohet i njejti ze :

-oooo besimtar , a keni diēka mengu ?

-jo , kem me shume se qe na duhet ......do pergjigjen te gjith njezeri


ne ate moment , Allahu do hjek perden e vet dhe besimtaret do e shohin Allahun , Krijuesin e tyre .......;dhe Allahu do ju jap selam


qe te gjith do harrojn bukurit e kenaqesit e xhenetit nga bukuria mahnitese e Allahut .......

Allahu do largohet e besimtaret do mbesin me shiqime nga vendi ku Ai i pershendeti dhe ne perjetesi do mbetet drita e Tij azu wa xhel ...........kjo eshte e tera qe nje musliman dhe nje muslimane jeton per , punon per .....sakrifikon per .....


hyrijat e te gjitha kenaqesit tjera te xhenetit jan secondare per nje mu'umin /mu'umine ......

Allah na bene prej atyre qe do u japesh selam ......amin

LOLO
23.04.2010, 11:38:39
furragji tash e ke tepru me te vertete, turb duhet te vie per ket cfar e ke shenu, cfardo feje qe i takon!

Femra si mashkulli ne parajze do shperblehen me nje jete te qete, te mire, te lumtur perplot harmoni...

Pa_doreza
23.04.2010, 12:36:21
furragji tash e ke tepru me te vertete, turb duhet te vie per ket cfar e ke shenu, cfardo feje qe i takon!

Femra si mashkulli ne parajze do shperblehen me nje jete te qete, te mire, te lumtur perplot harmoni...


Lolo pershendetje

Une them se nuk duhet me i marre gjerate aqe personalesepse ketu ne po diskutojme dhe nese ne nuk jemi tolernate n'daje njer tjetrite .Atehere semundemi te diskotojme dhe atehere shtrohet pytja pse qendrone ky nene forume.Ne te gjithe jemi te vedishem dhe kemi lexuar ngapake dhe mos ti marrime gjerate aqe negate zemres .Ne kemi nje populle tolerante ne perendime ase muslimanet e ase katoliket nuk perzentohen ase si katolik po ase si musliman po kushe te pyte se nga vini me siguri te gjithe thone se jemi Shqipetar.

Nje dite te kendeshem

LOLO
23.04.2010, 18:34:27
pa_dorza ti kur te prezentohesh a e fyn personin? Me fal cdo gje kakufi, bisediet te mirefillta duhen te jen me fjal te pasterta, e jo me fyerje! Kshtuvetem krijon urrejtje! Une prezentohem qe jam shqiptare, po nese me pyt se cfar feje i takoj i them jam Muslimane!

E kshtu qe cdo gje ka kufi, edhe biseda.. nuk ben te fysh tjetrin apo te perdoresh fjal banale per tu skuq a e lexon ate shkrim!

nje mbremje te kendshem

Dada LOLO

Pa_doreza
23.04.2010, 21:10:09
pa_dorza ti kur te prezentohesh a e fyn personin? Me fal cdo gje kakufi, bisediet te mirefillta duhen te jen me fjal te pasterta, e jo me fyerje! Kshtuvetem krijon urrejtje! Une prezentohem qe jam shqiptare, po nese me pyt se cfar feje i takoj i them jam Muslimane!

E kshtu qe cdo gje ka kufi, edhe biseda.. nuk ben te fysh tjetrin apo te perdoresh fjal banale per tu skuq a e lexon ate shkrim!

nje mbremje te kendshem

Dada LOLO

Po kur te kame fyer oj Lolo ty personalishte une jam munduar te sillem ne menyre ma njerzore sidomose me gjinin femrore serjozishte lolo nuk te kuptoj !!!!

AMON RA
23.04.2010, 21:24:49
Allahu ka than ne xhennet ka hynesha de :d djem e vajza pastaje ne xhennet kan me u shperblye me melqin e peshkut:d keshtue qka ka ne xhennet ke te gjitha atye, vetem ate qe jan kan pasusit e imanit :d
Qysh zoti po krijojka edhe djem ne gjenet a per kend zoti po i krijojka keta djem ,per grate e njerzve qe shkojne ne gjenet a per burrat qe bejne
mardhenje intime me djem.
A ka mundesi me na spjegu kete qe po thu ti ...
tung.

i_paEpuriii…
23.04.2010, 21:46:20
...goja i lumte qiti qe e kishe marue kete kenga kaq te bukur pak kish sha, po mire ja ka ba shkive dhe vllaznive te tyre...


http://www.youtube.com/watch?v=h9v_KxW0puM


tungiii

gjithesia
23.04.2010, 23:43:33
Qysh zoti po krijojka edhe djem ne gjenet a per kend zoti po i krijojka keta djem ,per grate e njerzve qe shkojne ne gjenet a per burrat qe bejne
mardhenje intime me djem.
A ka mundesi me na spjegu kete qe po thu ti ...
tung.

aha , edhe kjo nje nder pyetjet me te parashtruara nga lloji juaj
ka djem qe do jen si margaritar dhe ata do sherbejn pije ......

komentim me zhargon :

me demek sikur kamariera ........

e per mardhenje intime i kan hyrijat e grat e veta ........edhe ato qashtu i kan burrat e vet

Pa_doreza
24.04.2010, 00:02:18
Ku'rani ėshtė i shėkruarė nė formė tė vargjėve si vjerrshė dhė nuk ka prozė nė brentėsin e ti dhė po tė pėkthehet ne gjuhen shqipe xhamiatė dote jesine thate !!!!

gjithesia
24.04.2010, 00:18:29
Ku'rani ėshtė i shėkruarė nė formė tė vargjėve si vjerrshė dhė nuk ka prozė nė brentėsin e ti dhė po tė pėkthehet ne gjuhen shqipe xhamiatė dote jesine thate !!!!

:D

tutu ti ........

gjithesia
24.04.2010, 00:20:21
pa_dorza a nuk ehste perkthye kurani a nuk ehste dhan komenti..
bilem edhe komenti i ibni kethirit eshte dal botimi ne shqip eshte perkthye....
:-)..
Ebi luhebi i vitit 1431(2010)

vella moleri ......kuptoje humorin e tyre njehere e pergjithmon ......

mos rri kaq serioz se nuk eshte vendi ........andaj si eshte vendi bahet kuvendi ..

ka than Muhamedi as folni gjithkuj ne at menyren qe ai/ajo e kupton .......;e din ti kete hadith

selam,

gjithesia

gjithesia
24.04.2010, 00:24:44
Brawo te qoft me vend ki shkrue ,une isha niher ne xhami as 1 fjale shqip vec arabisht ani qysh u habitsha se nuk e disha mire arabishten ,ma mire o zoti i madh se allahu egber shqip duhet me than se shqiptar jemi.OOOOOOO ZOT I MADH ......udhezoi roberit e tu ......amin

qysh me than amin shqip :D se kjo s' eshte arabisht s po di me perkthy :p

gjithesia
24.04.2010, 00:32:47
Amin e kan edhe feja krishtere,keshtu qe nuk esht vec shqip por te gjithe e perdorin" a lutesh" a falesh" ne fund thojn amin.

qy, flm ......:D

po ti perkthema shqip se veq shqip po duhka me thon .......ata krishtert qe thojn amin e i kryjn ritet latinisht , greqisht ...as ata s kokan shqiptar .......


s 'paska asni shqiptar :p

gjithesia
24.04.2010, 00:37:30
...goja i lumte qiti qe e kishe marue kete kenga kaq te bukur pak kish sha, po mire ja ka ba shkive dhe vllaznive te tyre...


http://www.youtube.com/watch?v=h9v_KxW0puM


tungiii

nuk eshte kjo prej islami aspak ........po nejse ja paska qillu :D

ps.EF , mos ja ke shkru ti lirikat ..:D

gjithesia
24.04.2010, 00:41:09
Me keqardhje me duhet te mesoj edhe ket se ma shume fjale shqip thuhet ne kisha shqiptar se ne xhami shqiptar e spo kam kohe ma shume me te mesue.

Gabim ........


ritet krishtere jan latinisht , greqisht , etj ....

perkthehen por ne origjinal jan qashtutne ......

per me msu jam une ktu :D

SI NE KISHA SI NE XHAMIJA NUK PERDORET SHQIPTARIJA :p

Pa_doreza
24.04.2010, 00:48:25
pa_dorza a nuk ehste perkthye kurani a nuk ehste dhan komenti..
bilem edhe komenti i ibni kethirit eshte dal botimi ne shqip eshte perkthye....
:-)..
Ebi luhebi i vitit 1431(2010)

Moler

Kur nė jetėn tėnde e kė nėdegjuarė Hoxhėn t'u kėnduar (t'u thirrė ezėnin nė minare)nė gjuhen shqipe

Kur t'i falesh a thue shqip a ėshtė(bisėmilahe Rrahemane e Rrahim e malekiamedin einsirate almystekin einisirat almendin ) a eshte shqip kjo apo?

gjithesia
24.04.2010, 00:51:13
Moler

Kur nė jetėn tėnde e kė nėdegjuarė Hoxhėn t'u kėnduar (t'u thirrė ezėnin nė minare)nė gjuhen shqipe

Kur t'i falesh a thue shqip a ėshtė(bisėmilahe Rrahemane e Rrahim e malekiamedin einsirate almystekin einisirat almendin ) a eshte shqip kjo apo?

as kurr mos e ndigjoft , ho

kryesorja me kuptu domethanjen ......e se ka njerez qe nuk kan njohuri te gjithanashme gjuhesore ........ēka me ba

perkthema ti kumbanen e kishave ne shqip te lutem ....

gjithesia
24.04.2010, 00:54:52
ma perkthe kete :

Oratio Dominica Πάτερ ἡμῶν

Πάτερ ἡμῶν ὁ ἐν τοῖς οὐρανοῖς
ἁγιασθήτω τὸ ὄνομά σου·
ἐλθέτω ἡ βασιλεία σου·
γενηθήτω τὸ θέλημά σου,
ὡς ἐν οὐρανῷ καὶ ἐπὶ τῆς γῆς·
τὸν ἄρτον ἡμῶν τὸν ἐπιούσιον
δὸς ἡμῖν σήμερον·
καὶ ἄφες ἡμῖν τὰ ὀφελήματα ἡμῶν,
ὡς καὶ ἡμεῖς ἀφίεμεν τοῖς ὀφειλέταις ἡμῶν·
καὶ μὴ εἰσενέγκῃς ἡμᾶς εἰς πειρασμόν,
ἀλλὰ ῥῦσαι ἡμᾶς ἀπὸ τοῦ πονηροῦ.
[Ὅτι σοῦ ἐστιν ἡ βασιλεία καὶ ἡ δύναμις
καὶ ἡ δόξα εἰς τοὺς αἰῶνας·]
ἀμήν.


ky eshte origjinali ne greqishte :p

gjithesia
24.04.2010, 00:56:23
ܐܰܒܽܘܢ ܕܒܰܫܡܰܝܳܐ
ܢܶܬܩܰܕܰܫ ܫܡܳܟ
ܬܺܐܬܶܐ ܡܰܠܟܽܘܬܳܟ
ܢܶܗܘܶܐ ܨܶܒܝܳܢܳܟ
ܐܰܝܟܰܢܳܐ ܕܒܰܫܡܰܝܳܐ ܐܳܦ ܒܐܰܪܥܳܐ
ܗܰܒ ܠܰܢ ܠܰܚܡܳܐ ܕܣܽܘܢܩܳܢܰܢ ܝܰܘܡܳܢܳܐ
ܘܰܫܒܽܘܩ ܠܰܢ ܚܰܘܒܰܝܢ ܘܰܚܬܳܗܰܝܢ
ܐܰܝܟܰܢܳܐ ܕܐܳܦ ܚܢܰܢ
ܫܒܰܩܢ ܠܚܰܝܳܒܰܝܢ
ܠܳܐ ܬܰܥܠܰܢ ܠܢܶܣܝܽܘܢܳܐ
ܐܶܠܳܐ ܦܰܨܳܐ ܠܰܢ ܡܶܢ ܒܺܝܫܳܐ
ܡܶܬܽܠ ܕܕܺܝܠܳܟܺ ܗܝ ܡܰܠܟܽܘܬܳܐ
ܚܰܝܠܳܐ ܘܬܶܫܒܽܘܚܬܳܐ
ܠܥܳܠܰܡ ܥܳܠܡܺܝܢ ܐܰܡܺܝܢ܀


ose kete ne armanishte :D

Pa_doreza
24.04.2010, 00:56:38
Gjithėsi
Na tregone ē'ėshtė Mevludi ne shqip?

gjithesia
24.04.2010, 00:57:31
ose kete ne latinishte :D

Pater Noster, qui es in caelis,
Sanctificetur nomen tuum.
Adveniat regnum tuum,
Fiat voluntas tua,
sicut in caelo, et in terra.
Panem nostrum quotidianum da :nobis hodie,
Et dimitte nobis debita :nostra,
sicut et nos dimittimus debitoribus nostris.
Et ne nos inducas in tentationem,
Sed libera nos a malo.
Amen.


PS. kete AMEN/ amin e kuptoi edhe une deri diku ......andaj po te kursej :D

gjithesia
24.04.2010, 00:58:07
gjithėsi
na tregone ē'ėshtė mevludi ne shqip?Bidat ..... :D

Pa_doreza
24.04.2010, 01:09:41
[Quote = gjithesia; 623 091] ܐ ܰ ܒ ܽ ܘ ܢ ܕ ܒ ܰ ܫ ܡ ܰ ܝ ܳ ܐ
ܢ ܶ ܬ ܩ ܰ ܕ ܰ ܫ ܫ ܡ ܳ ܟ
ܬ ܺ ܐ ܬ ܶ ܐ ܡ ܰ ܠ ܟ ܽ ܘ ܬ ܳ ܟ
ܢ ܶ ܗ ܘ ܶ ܐ ܨ ܶ ܒ ܝ ܳ ܢ ܳ ܟ
ܐ ܰ ܝ ܟ ܰ ܢ ܳ ܐ ܕ ܒ ܰ ܫ ܡ ܰ ܝ ܳ ܐ ܐ ܳ ܦ ܒ ܐ ܰ ܪ ܥ ܳ ܐ
ܗ ܰ ܒ ܠ ܰ ܢ ܠ ܰ ܚ ܡ ܳ ܐ ܕ ܣ ܽ ܘ ܢ ܩ ܳ ܢ ܰ ܢ ܝ ܰ ܘ ܡ ܳ ܢ ܳ ܐ
ܘ ܰ ܫ ܒ ܽ ܘ ܩ ܠ ܰ ܢ ܚ ܰ ܘ ܒ ܰ ܝ ܢ ܘ ܰ ܚ ܬ ܳ ܗ ܰ ܝ ܢ
ܐ ܰ ܝ ܟ ܰ ܢ ܳ ܐ ܕ ܐ ܳ ܦ ܚ ܢ ܰ ܢ
ܫ ܒ ܰ ܩ ܢ ܠ ܚ ܰ ܝ ܳ ܒ ܰ ܝ ܢ
ܠ ܳ ܐ ܬ ܰ ܥ ܠ ܰ ܢ ܠ ܢ ܶ ܣ ܝ ܽ ܘ ܢ ܳ ܐ
ܐ ܶ ܠ ܳ ܐ ܦ ܰ ܨ ܳ ܐ ܠ ܰ ܢ ܡ ܶ ܢ ܒ ܺ ܝ ܫ ܳ ܐ
ܡ ܶ ܬ ܽ ܠ ܕ ܕ ܺ ܝ ܠ ܳ ܟ ܺ ܗ ܝ ܡ ܰ ܠ ܟ ܽ ܘ ܬ ܳ ܐ
ܚ ܰ ܝ ܠ ܳ ܐ ܘ ܬ ܶ ܫ ܒ ܽ ܘ ܚ ܬ ܳ ܐ
ܠ ܥ ܳ ܠ ܰ ܡ ܥ ܳ ܠ ܡ ܺ ܝ ܢ ܐ ܰ ܡ ܺ ܝ ܢ܀


Kliko armanishte ne kete :D[/ Quote]

ky eshte forumi ne shqip nuk e njof armenisht

gjithesia
24.04.2010, 01:11:33
[Quote = gjithesia; 623 091] ܐ ܰ ܒ ܽ ܘ ܢ ܕ ܒ ܰ ܫ ܡ ܰ ܝ ܳ ܐ
ܢ ܶ ܬ ܩ ܰ ܕ ܰ ܫ ܫ ܡ ܳ ܟ
ܬ ܺ ܐ ܬ ܶ ܐ ܡ ܰ ܠ ܟ ܽ ܘ ܬ ܳ ܟ
ܢ ܶ ܗ ܘ ܶ ܐ ܨ ܶ ܒ ܝ ܳ ܢ ܳ ܟ
ܐ ܰ ܝ ܟ ܰ ܢ ܳ ܐ ܕ ܒ ܰ ܫ ܡ ܰ ܝ ܳ ܐ ܐ ܳ ܦ ܒ ܐ ܰ ܪ ܥ ܳ ܐ
ܗ ܰ ܒ ܠ ܰ ܢ ܠ ܰ ܚ ܡ ܳ ܐ ܕ ܣ ܽ ܘ ܢ ܩ ܳ ܢ ܰ ܢ ܝ ܰ ܘ ܡ ܳ ܢ ܳ ܐ
ܘ ܰ ܫ ܒ ܽ ܘ ܩ ܠ ܰ ܢ ܚ ܰ ܘ ܒ ܰ ܝ ܢ ܘ ܰ ܚ ܬ ܳ ܗ ܰ ܝ ܢ
ܐ ܰ ܝ ܟ ܰ ܢ ܳ ܐ ܕ ܐ ܳ ܦ ܚ ܢ ܰ ܢ
ܫ ܒ ܰ ܩ ܢ ܠ ܚ ܰ ܝ ܳ ܒ ܰ ܝ ܢ
ܠ ܳ ܐ ܬ ܰ ܥ ܠ ܰ ܢ ܠ ܢ ܶ ܣ ܝ ܽ ܘ ܢ ܳ ܐ
ܐ ܶ ܠ ܳ ܐ ܦ ܰ ܨ ܳ ܐ ܠ ܰ ܢ ܡ ܶ ܢ ܒ ܺ ܝ ܫ ܳ ܐ
ܡ ܶ ܬ ܽ ܠ ܕ ܕ ܺ ܝ ܠ ܳ ܟ ܺ ܗ ܝ ܡ ܰ ܠ ܟ ܽ ܘ ܬ ܳ ܐ
ܚ ܰ ܝ ܠ ܳ ܐ ܘ ܬ ܶ ܫ ܒ ܽ ܘ ܚ ܬ ܳ ܐ
ܠ ܥ ܳ ܠ ܰ ܡ ܥ ܳ ܠ ܡ ܺ ܝ ܢ ܐ ܰ ܡ ܺ ܝ ܢ܀


Kliko armanishte ne kete :D[/ Quote]

ky eshte forumi ne shqip nuk e njof armenishtka kalu rryma e komunizmit oooooooo padoreza ..........MOS E VAJTO ma


jan kall flak librezat e kuqe motiiiiiiiii

Pa_doreza
24.04.2010, 01:13:53
[Quote = gjithesia; 623 095] Bidat ..... :D[/ Quote]

Mevlud ne shqip quhet ore letrare!

gjithesia
24.04.2010, 01:16:27
[Quote = gjithesia; 623 095] Bidat ..... :D[/ Quote]

Mevlud ne shqip quhet ore letrare!!

s ka randesi ēka domethan .......kryesorja eshte bidat e qaq

une krejt arabishten se kam farz ( obligim)

Pa_doreza
24.04.2010, 01:22:57
[Quote = gjithesia; 623 107] Ka kalu rryma e komunizmit oooooooo padoreza .......... MOS E VAJTO MA


janar e kall kritikė e ashpėr librezat kuqe motiiiiiiiii [/ quote]

_________
hahah per ciline kumunizem e keni fjale se kumunizmi i tites me ka pase denuar nje 10 vite

e nese thua per komunizmin islamik ky ende nuk me ka denuar sidihet kurre

gjithesia
24.04.2010, 01:24:51
[Quote = gjithesia; 623 107] Ka kalu rryma e komunizmit oooooooo padoreza .......... MOS E VAJTO MA


janar e kall kritikė e ashpėr librezat kuqe motiiiiiiiii [/ quote]


hahah per ciline kumunizem e keni fjale se kumunizmi i tites me ka pase denuar nje 10 vite

e nese thua per komunizmin islamik ky ende nuk me ka denuar sidihet kurrejo une kokna kon thmi atehere ......

a kaq plak je , a :D

Pa_doreza
25.04.2010, 01:52:33
don me than po i bika sikur: Grasha_ger,Padorza. gureke, amon_ra, prshtina-pp

haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


Moler

Tregona Ēka ke desht me then me keto NOFKA Pse flet per njerzi kur nuk jane ne ate nen forum te kyqur pse nuk mi thue ato fjale qe i ke ne koke ne diskutim dretepersdrejti por enasjelltash t'i mendon se duke i fye te tjeret arrine ate pjekurine e adoloshences keshtu jeni ju kur keni filluar te verboheni nga islamofobia

AMON RA
25.04.2010, 17:54:36
aha , edhe kjo nje nder pyetjet me te parashtruara nga lloji juaj
ka djem qe do jen si margaritar dhe ata do sherbejn pije ......

komentim me zhargon :

me demek sikur kamariera ........

e per mardhenje intime i kan hyrijat e grat e veta ........edhe ato qashtu i kan burrat e vet
Qysh more ashtu ata djem a kan jetuar ne kete bote e masanej kan shkuar ne gjenet e punojne si kamariera apo jane te krijuar nga zoti ne
gjenet e punojne si kamariera-sherbejne

LOLO
26.04.2010, 09:29:27
Po kur te kame fyer oj Lolo ty personalishte une jam munduar te sillem ne menyre ma njerzore sidomose me gjinin femrore serjozishte lolo nuk te kuptoj !!!!

Pa_doreza jo jo asnjeher sme ke fyer ti, po fjalt banale i kritikova te furragjise, nuk tu drejtova ty me ato ca fjal!

Te pershendese

Dada LOLO

gjithesia
26.04.2010, 11:25:27
Qysh more ashtu ata djem a kan jetuar ne kete bote e masanej kan shkuar ne gjenet e punojne si kamariera apo jane te krijuar nga zoti ne
gjenet e punojne si kamariera-sherbejne

Allahu thote "behu" .....dhe vetem do behet .......

JaGuArJa
26.04.2010, 15:29:17
A nuk i kem, edhe na, sikur mashkujt, 72 hyrmena sikur shpreblim a ?? :D :D :D haiaiai..gjethher kto ondrra, thu ti qe u kon dikush ne tjetren an, me tregu ashtu hahah

gjithesia
26.04.2010, 16:02:16
A nuk i kem, edhe na, sikur mashkujt, 72 hyrmena sikur shpreblim a ?? :D :D :D haiaiai..gjethher kto ondrra, thu ti qe u kon dikush ne tjetren an, me tregu ashtu hahah


ncuk .....:D

boll t del njo :p

SUNSHINE_B
26.04.2010, 17:42:39
Moler

Kur nė jetėn tėnde e kė nėdegjuarė Hoxhėn t'u kėnduar (t'u thirrė ezėnin nė minare)nė gjuhen shqipe

Kur t'i falesh a thue shqip a ėshtė(bisėmilahe Rrahemane e Rrahim e malekiamedin einsirate almystekin einisirat almendin ) a eshte shqip kjo apo?

Ēka pi bjen hallelluja, pėrnime, se nuk e kam kuptu kurrė? Thashė t“veti , mbase je i interesuar me i bė lutjet dhe shprehjet fetare nė shqip :-D

Pa_doreza
26.04.2010, 21:47:50
Ēka pi bjen hallelluja, pėrnime, se nuk e kam kuptu kurrė? Thashė t“veti , mbase je i interesuar me i bė lutjet dhe shprehjet fetare nė shqip :-D

Jo moi po ai e kendone hymenine e flamurit te muhamedit. Sigurishet se ne gjuhen ametare e kuptone secili se perndryshe edhe kendezi kendine po kushe nuk e merr veshe edhe hoxhen se kupton 99.999%

SUNSHINE_B
26.04.2010, 23:05:37
Jo moi po ai e kendone hymenine e flamurit te muhamedit. Sigurishet se ne gjuhen ametare e kuptone secili se perndryshe edhe kendezi kendine po kushe nuk e merr veshe edhe hoxhen se kupton 99.999%

Hoxha nuk thot hallelluja. Ēka i bjen hallelluja? Pėrktheje!

gjithesia
26.04.2010, 23:48:55
Hoxha nuk thot hallelluja. Ēka i bjen hallelluja? Pėrktheje!

jo s t kallxon .ēfaaaar :D

Pa_doreza
27.04.2010, 00:02:03
Hoxha nuk thot hallelluja. Ēka i bjenhallelluja? Pėrktheje!

Pse ekame perdor ket fjale n'dokune ?

Zoti qoftė lėvduar

Gurke
27.04.2010, 00:14:34
Hebräisch:
hallal - loben
ja - <erlaubte Kurzform von Jahwe> Gott
hallelu - Imperativ Plural - lobet
Halleluja - Lobet Gott


-:)

Pa_doreza
27.04.2010, 00:16:31
[Quote = SUNSHINE_B; 624 265] thot Hoxha Nuk hallelluja. Cka i bjen hallelluja? Pėrktheje! [/ Quote]


Po perkthena ti tashe se ē'kendone hoxha?

AMON RA
27.04.2010, 02:37:29
Allahu thote "behu" .....dhe vetem do behet .......
dmth allahu po krijojka djem te tjer aty per ti sherby ata qe shkojne ne gjenet apo jo .

SUNSHINE_B
27.04.2010, 10:25:58
[Quote = SUNSHINE_B; 624 265] thot Hoxha Nuk hallelluja. Cka i bjen hallelluja? Pėrktheje! [/ Quote]


Po perkthena ti tashe se ē'kendone hoxha ?

Ēka kėndon hoxha dhe pėr kė e di ēdokush. Sa pėr rreshtat qė kishe shkru, mundem me t“thane qė veshėt ta paskan "rrokė " keq ngase Y nė arabbisht nuk ka dhe ca fjalė qė i kishe shkru ( njėra ngat tjetrės ) nuk kan kurrėfar kuptimi. Kthehu kur ke ndonjė tekst mė origjinal.

Edhe njė gjė se e pashė qė disa kishin pėrmend Kur“an-in dhe mėnyrėn se si ėshtė i shkruar. E para, ėshtė mėkat me u pėrmend Kur“an-i nga njerėz qė kurrė se kan prekė me dorė ( ngase citatet mirren nga njė faqe e fėlliqt nė gjuhen angleze, si dhe temat ofenduese, webfaqen gjeta nė google dhe shumė tema qė jan hapė nė kėtė forum vinė po nga ajo webfaqe).
E dyta, Kur“an-i ėshtė shkru nė atė mėnyrė saqė ata qė nuk dinė me lexu " mes rreshtav" humbin nė to, dhe nuk ia kisha preferu qė vetė tė mirren me to, mė mirė kontako dikė qė di me interpretu. Dhe kur njė libėr shkruan se si ėshtė formu toka dhe me qindra vite mė pas shkenctarėt "zbulojn" atė, nuk mė mbetet tė them mė shumė pėr ata qė nuk besoin pos NO COMENT.
Sa i pėrketė se ēka fitoj e ēka nuk fitoj e lė tė vendosė AI mė i madhi. Personalisht mundohet me iu pėrmbajt gjėrave tė mira dhe gjesteve qė sjellin lumturi te tė tjerėt dhe jam kundėr ofendimeve dhe spekulimeve. Nėse kam bė ndonjė mėkat ( t“madh apo t“vogėl, me dashje apo padashje) le tė gjykohem nga ai qė e ka kėtė detyrė. Materialiste nuk jam ( nė kėtė botė) andaj ēka shpresoj pėr atė botė ėshtė kjo qė kam nė kėtė botė- lumturinė.

Gurke
27.04.2010, 11:24:57
-:)


Problemi qendron ketu se Zoti nuk ka krijuar token sibas libres suaj por eshte nje yll .

Krijimin e yjeve ndonjeher tjeter ....""

Per cillen lloje shkence qe eshte shkruar para qindra vitesh dhe kjo tani vertetohet nga shkenctaret qe ju e thuani nuk e di ...!!

Por Planeti toke nuk eshte krijuar nga Zoti!!

Kaqe per librin e shenjt shkencor!!

-:)

Qokolina
27.04.2010, 12:01:03
kenaqesi mbi kenaqesi ......


Wowo, d.m.th. qe parajsa muslimane qenka nje lloj puffi a?
Mashalla, qka paska me na prit neve mas vdekjes.

JaGuArJa
27.04.2010, 12:11:55
Qokolina, edhe un kam mendu se qashtu po thojn kta...por Gjithesija ma ka spjegu, se knaqsi bmi knaqesi....kur thot, mendon diqka tjeter e jo nej sen pis....kshtu me ka thon :D :D

Qokolina
27.04.2010, 12:20:56
Qokolina, edhe un kam mendu se qashtu po thojn kta...por Gjithesija ma ka spjegu, se knaqsi bmi knaqesi....kur thot, mendon diqka tjeter e jo nej sen pis....kshtu me ka thon :D :D


Ahaaaaaaaaa, po prap bre spe kuptoj...Qka bejn ata pra me ato vergjiresha mesi nuk pu knaqkan ashtu siq mendova un dhe ti separi, pra qe ta ka spjegu Gjithsia.
E te shkretat vergjiresha a de te rrin gjithher vergjiresha a?

Gurke
27.04.2010, 12:21:04
-:)


Hye ju motrusha -:)

Shiqoni ta gjeni knaqesine dhe lumturin ..ne gjdo aspekt deri sa tani jetoni-;)

Te pakten tani e dini dhe jeni te sigurta qe jetoni..-;)

JaGuArJa
27.04.2010, 12:24:24
Qokolina, ato virgjeresha jan veq per mi kshyr me sy :D :D :D po ne Islam kto virgjeresha nuk permenden kerkun, veq do sekte qe dal rreth Islamit i thojn kto sene palidhje..

Gurke, mos ta nin ty per neve..kshyr shijoje vet jeten tonde qy :p

Qokolina
27.04.2010, 12:25:01
-:)


Hye ju motrusha -:)

Shiqoni ta gjeni knaqesine dhe lumturin ..ne gjdo aspekt deri sa tani jetoni-;)

Te pakten tani e dini dhe jeni te sigurta qe jetoni..-;)

Gurke....te lumt goja per keto fjal, se bash ja ke qellu ;-)

Qokolina
27.04.2010, 12:30:04
Qokolina, ato virgjeresha jan veq per mi kshyr me sy :D :D :D po ne Islam kto virgjeresha nuk permenden kerkun, veq do sekte qe dal rreth Islamit i thojn kto sene palidhje..

Gurke, mos ta nin ty per neve..kshyr shijoje vet jeten tonde qy :p

Veq mi kshyr me sy? E tybe veshtir e paskan...por nejse.
Normalisht qdo njeriut i takon me besu ne qfar don ai...per mua keto te gjitha prralla jan, dhe un nuk mundem ketyre tju besoj aspak edhe pse si muslimane kam lind.
Pershendetje ;-)

Gurke
27.04.2010, 12:37:14
Qokolina motrushe

kjo eshte keshtu keta e bejne jeten e vete shume te veshtire ngase
nuk deshirojne ta jetojne jeten qe tani e kane por i perkushtohet diqkahje qe nuk ekziston!!

Qka ti themi ketije muhabeti !?

JaGuArJa
27.04.2010, 12:48:34
Gurke, pajtohem me ty deri dikun, mir e ki se qkashtu osht :) ...nuk besoj se jetojn sipas qendrimit tyre per diqka qe nuk existon, se besoj se duhet me existu edhe diqka tjeter perpas ksaj jete..por jetojn shum ne gjera jo-reale te ksaj jete..dhe kjo esht gjynah, mendoj se kta hyn ne gjynah me vet veten se nuk din me shiju jeten e tashme ashtu se si duhet ......shnosh secili per veti..

Qokolina
27.04.2010, 12:49:38
Qokolina motrushe

kjo eshte keshtu keta e bejne jeten e vete shume te veshtire ngase
nuk deshirojne ta jetojne jeten qe tani e kane por i perkushtohet diqkahje qe nuk ekziston!!

Qka ti themi ketije muhabeti !?


Muhabet, qka tjeter?
Hin ne gjynah me veteveten por prap se prat, vetem te jen te knaqen aty esht rendsia. Qe e ndin veten te knaqen ateher le te jetojn ashtu siq mendojn, secili per veten.
Demokraci, shumparti apo jo!?

Gurke
27.04.2010, 12:51:07
-:)

Jaguarja jame ka e shijoj por deshiroj edhte te tjerve tju jape kete ndjenje...-:)

Sepse dua te kame disa poena me shume per paradis ..se atje presin edhe 72-:)

Gurke
27.04.2010, 12:54:42
-:)

Qokolina motrushe

nuk eshte gjynah ....-:)

Qokolina
27.04.2010, 12:58:41
-:)

Qokolina motrushe

nuk eshte gjynah ....-:)


Gurke Vllavush,

jo de nuk esht gjynah ;-)

Gurke
27.04.2010, 13:02:09
-:)

Jaguarja sonte kur te biesh me fjete dhe neser do te zgjohesh perseri
nuk do te kujtohet asgje veqse nese ke enderruar diqka .

Keshtu eshte edhe me vdekjen njeriu do te vdes dhe nuk ka zgjuarje perseri .. dhe nuk ka kujtesa ose...ose.... !!


Ne mund te besojme gjdo gje mirpo keto jane ligjet e natyres

-:)

Gurke
27.04.2010, 13:03:58
-:)

Qokolina motrushe nje dite te mire dhe shume....

se mua me duhet te shkoje ne pune..

-:)

Qokolina
27.04.2010, 13:05:43
-:)

Qokolina motrushe nje dite te mire dhe shume....

se mua me duhet te shkoje ne pune..

-:)


Flm edhe ty gjithashtu.

Pershendetje

Pa_doreza
27.04.2010, 14:18:25
Ēka kėndon hoxha dhe pėr kė e di ēdokush. Sa pėr rreshtat qė kishe shkru, mundem me t“thane qė veshėt ta paskan "rrokė " keq ngase Y nė arabbisht nuk ka dhe ca fjalė qė i kishe shkru ( njėra ngat tjetrės ) nuk kan kurrėfar kuptimi. Kthehu kur ke ndonjė tekst mė origjinal.

Edhe njė gjė se e pashė qė disa kishin pėrmend Kur“an-in dhe mėnyrėn se si ėshtė i shkruar. E para, ėshtė mėkat me u pėrmend Kur“an-i nga njerėz qė kurrė se kan prekė me dorė ( ngase citatet mirren nga njė faqe e fėlliqt nė gjuhen angleze, si dhe temat ofenduese, webfaqen gjeta nė google dhe shumė tema qė jan hapė nė kėtė forum vinė po nga ajo webfaqe).
E dyta, Kur“an-i ėshtė shkru nė atė mėnyrė saqė ata qė nuk dinė me lexu " mes rreshtav" humbin nė to, dhe nuk ia kisha preferu qė vetė tė mirren me to, mė mirė kontako dikė qė di me interpretu. Dhe kur njė libėr shkruan se si ėshtė formu toka dhe me qindra vite mė pas shkenctarėt "zbulojn" atė, nuk mė mbetet tė them mė shumė pėr ata qė nuk besoin pos NO COMENT.
Sa i pėrketė se ēka fitoj e ēka nuk fitoj e lė tė vendosė AI mė i madhi. Personalisht mundohet me iu pėrmbajt gjėrave tė mira dhe gjesteve qė sjellin lumturi te tė tjerėt dhe jam kundėr ofendimeve dhe spekulimeve. Nėse kam bė ndonjė mėkat ( t“madh apo t“vogėl, me dashje apo padashje) le tė gjykohem nga ai qė e ka kėtė detyrė. Materialiste nuk jam ( nė kėtė botė) andaj ēka shpresoj pėr atė botė ėshtė kjo qė kam nė kėtė botė- lumturinė.A nuk ėshtėe veretė se Muha u martua me Zejnepin - vajzė halle, vajza e halles, pra Zejnepi Muhamedin e kishte djalė daje. MUhamedi fillimisht e martoj atė me djalin e adaptuar dhe pastaj pasi qe ajo ishte e bukur dhe kishte edhe pasuri, ai e ndau nga djali dhe e muar per grua te vetem. Nėse nuk eshte e vertetė mė thuaj.

El Ahzab Sure 33; 50.

O ti Pejgamber, Ne tė kemi lejuar gratė, tė cilave u ke dhėnė shpėrblimin e kurorės, dhe ato qė me ndihmėn e Akkahut hynė nė posedimin tėned (robėreshat e luftės) dhe bijat e axhės tėnd, bijat e hallave tua e dajės tėnd, bijat e tezeve tua (tė janė lejuar, pos grave me nuqah dhe tė afėrtat), tė cilat kanė migruar (kanė bėrė hixhret)

Sahih Bukhari
Volumi 7, Libri 62, Numėr 64
"…qė profeti u martua me tė kur ajo ishte gjashtė vjeē, dhe konsumoi martesėn kur ajo ishte 9 vjeē, dhe ajo qėndroi me tė pėr nėntė vjet (dmth deri nė vdekjen e tij).

Pa_doreza
27.04.2010, 14:20:52
SUNSHIN_B


8.Suretu El-Enfal
17. Ju nuk i mbytėt (nė tė vėrtetė) ata, por All-llahu (me ndihmėn qė ua dha) i mbyti ata, dhe ti nuk i gjuajte ata, por All-llahu (tė ndihmoi) i gjuajti, e (bėri kėtė) pėr t’i shpėrblyer besimtarėt me njė dhunti tė mirė nga ana e Tij. All-llahu gjithēka dėgjon dhe di.
8.Suretu El-Enfal
39. Luftoni ata derisa tė mos mbetet idhujtari (besim i kotė), e i tėrė adhurimi tė bėhet vetėm pėr All-llahun. Po nėse ata ndalen (i japin fund mosbesimit), All-llahu ėshtė mbikėqyrės pėr atė qė veprojnė.

5.Suretu El-Maide
51. O ju qė besuat! Mos zini miq as jehuditė, e as tė krishterėt. Ata janė miq tė njėri-tjetrit. E kush prej jush i miqėson ata, ai ėshtė prej tyre. Vėrtetė All-llahu nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin zullumqarė.

8.Suretu El-Enfal
65. O Pejgamber! Nxiti besimtarėt pėr luftė. Nėse prej jush jaė tė durueshėm, (trima tė fqishėm), do t’i mundni dyqind, e nėse janė njėqind, do t’i mundni njėmijė sish qė nuk besuan, pėr shkak se ata janė njerėz qė nuk kptojnė (pse luftojnė).

Pa_doreza
27.04.2010, 14:25:42
SUNSHIN_B


PEJGAMBERI ALEJHI SELAM
ishte bashkėshorti mė i ndershėm dhe mė i mėshirshėm

Pejgamberi Alejhi selam si bashkėshort:
E donte gruan duke e ēmuar si njeri, nėnė, grua, vajze dhe shok jete. Ishte pyetur "Kush ėshtė me meritori pėr shoqėrinė time? Kishte thėnė "Nena jote, pastaj nena jote, pastaj nena jote, pastaj babai yt".
Ka thėnė poashtu" من أدرك أبويه أو أحدهما فلم يبرهما فمات فدخل النار فأبعده الله Kush i arrin njėrin apo te dy prindėrit gjalle dhe nuk ėshtė bamirės ndaj tyre pastaj vdes (ne kėtė gjendje) do te hyje ne zjarre dhe do ta largoje atė Allahu (subhanehu ve teala, prej mėshirės se Tij)".
Ata te cilėt e patėn pyetur pėr martesėn e vajzave, i kishte urdhėruar ta martojnė vajzėn e tyre me te varfrin, te cilin e donė vajza, e jo me te pasurin, te cilin e done ata.
Pejgamberi Alejhi selam e puthte Aishen, gruan e tij. Kur ajo pinte nga njė ene, Pejgamberi Alejhi selam e merrte atė ene dhe pinte prej saj, duke vene gojėn po aty ku e vuri edhe gruaja e tij, Aisheja.
Mbėshtetej ne prehrin e saj si dhe lexonte Kur'an, madje e puthte duke qene agjerueshem..
Njė here u hidhėrua me Aishen e tha: A ke dėshirė qe te gjykoj mes nesh Ebu Ubejde Bin El Xherrahi?
Tha: Jo,ai nuk do te gjykoj mes nesh.

cila eshte e verteta
1.Muhamedi ka qen analfabet
2.Si ka mundur nje analfabet te lexoje kuranin
3A eshte e lejuar te puthen me grue e vet edhe pine uje po te njejten ene A LEJOHET KOJ
PRES PERGJIGJEJEN

Pa_doreza
27.04.2010, 14:28:36
SUNSHIN_B


FATIMEJA E NDRITSHME, ZONJA E GRAVE TĖ XHENNETIT

Ka thėnė Pejgamberi, Alejhi selam,: "Gratė me te mira te banoreve te Xhennetit janė: Hatixheja, vajza e Huvejlidit, Fatimeja, vajza e Muhammedit, (Alejhi selam), Merjem, vajza e Imranit dhe Asija, vajza e Mezahimit (gruaja e Faraonit)". Poashtu ka thėnė: "Njė melek kėrkoi leje prej Allahut, subhanehu ve teala pėr te me vizituar. Me pėrgėzoi se Fatimeja do te jete zonja e grave te Xhennetit…dhe se Hasani e Husejni do te jene dy zotėrinjtė e rinise se Xhennetit".
Pejgamberi, Alejhi selam, kur dilte ta falte namazin e sabahut, kalonte pranė shtėpisė se Fatimes dhe e zgjonte. i thoshte: Ka ardhur koha e namazit oj familja e Muhammedit "إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيراًAll-llahu ka pėr qėllim qė nga ju, o familje e shtėpisė (sė Pejgamberit) tė largojė ndytėsinė e mėkateve dhe t’ju pastrojė deri nė skaj". (Ahzab, 33)
Aliu, burri i Fatimes, kishte dashur te martohej me vajzėn e Ebu Xhehlit. Kur Pejgamberi, Alejhi selam, ishte njoftuar pėr kėtė ishte hidhėruar dhe kishte thėnė: "Pasha Allahun! Nuk do te bashkohen e bija e pejgamberit te Allahut dhe e bija e armikut te Allahut! Fatimeja ėshtė pjese e imja; me lodhe ajo qe e lodhe atė dhe me shqetėson ajo qe e shqetėson atė…". (Ahmedi)Po a eshte edhe kjo qe une e solla se Muhamedi me njoftesi i tregon se kushe ka me qen zoja e Pare e (Xhenetite)Parajses Po a edhe gruan FARAONIT NE PARAJSE

ME NJOFTESI PO SHKOJKA EDHE ATY

Pa_doreza
27.04.2010, 14:31:34
SUNSHIN_B


GRATE E PEJGAMBERIT ALEJHI SELAM


MYFTIU: Hirėsia e tij, Shejhu: Atijje Sekar


PYETJA: Sa ėshtė numri i grave tė Pejgamberit Alejhi selam dhe perse Allahu s.w.t ia lejoi atij tė martohet me mė shume se katėr gra?[/SIZE]
PĖRGJIGJA: Numri i dakorduar rreth grave tė Pejgamberit Alejhi selam ėshtė 11 (njėmbėdhjete). Dy prej tyre kane vdekur nė tė gjalle tė Pejgamberit Alejhi selam dhe ato janė :
- Hatixhe-ja, dhe
- Zejneb bint Huzejmeh.
Ndėrsa Pejgamberi Alejhi selam ka vdekur nė tė gjalle tė nėntė (9) grave tė tij. Gjashte (6) gra tė tij ishin prej kurejsheve, katra (4) ishin arabe jo kurejshe, njė (1) ishte joarabe dhe ajo ėshtė Safijja nga Beni Israilet.
Kurejshitet ishin:
1-Hatixhe Bint Huvejlid, e cila gjenealogjikisht bashkohet me Pejgamberin Alejhi selam tek gjyshi i tij Kusaj.
Ishte gruaja e pare e Pejgamberit Alejhi selam, e cila ia lindi tė gjithė fėmijėt: Abdullahun, Kasimin, Zejnebin, Rukajjen, Ummu Kulthumin dhe Fatimen. Ndėrsa Ibrahimin e kishte me Marijen Kiptase. Sipas shėnimeve me tė sigurta ka vdekur nė Mekke tri vjet para hixhretit.
2- Sevde Bint Zem'ah, gjenealogjikisht bashkohet me Pejgamberin Alejhi selam tek gjyshi i tij Luej bin Galib. Eshte martuar me tė pak kohe pas vdekjes se Hatixhes r.a. Ka bėrė kurorėn me tė nė Mekke ndėrsa thuhet se nė gjerdek ka hyre ose nė Mekke ose nė Medine. Ka vdekur nė vitin 54 hixhrijj.
3- Aishe Bint Ebi Bekr Es Siddik, gjenealogjikisht bashkohet me Pejgamberin Alejhi selam tek K'ab bin Luejj. Ka bėrė kurore me tė pasi qė beri me Sevden ndėrsa nė gjerdek me tė ka hyre nė Medine. Ka vdekur nė vitin 56 hixhrijj ose pas tij.
4- Hafsa Bint Omer Bin El Hattab, gjenealogjikisht bashkohet me Pejgamberin Alejhi selam tek K'ab bin Luejj. Ėshtė martuar me tė nė vitin e 2-tė ose 3-tė tė hixhretit.Vdiq nė vitin 45 hixhrijj.
[COLOR=blue]5-Ummu Seleme. Emri i saj ishte Hind. Thuhet se quhej Remle. Gjenealogjikisht bashkohet me Pejgamberin Alejhi selam tek K'ab bin Luejj. E martoi pas vdekjes se burri tė saj nė vitin e katėrt tė hixhretit ndėrsa vdiq nė vitin 58 tė hixhretit ose me vone.
6- Ummu Habibe. Emri i saj ishte Remle, ndėrsa thuhet se quhej Hind. Ishte bija e Ebi Sufjanit. Gjenealogjikisht bashkohet me Pejgamberin Alejhi selam tek Kab bin Luejj. Beri kurore me tė nė vitin e shtate tė hixhretit derisa ishte nė Habesh. Vdiq me 44 hixhrij. Thuhet edhe ndryshe.
Ndėrsa arabet ishin:
1- Zejneb Bint Xhahsh. Babai i saj ishte nga fisi Medarr ndėrsa nena e saj ishte kurejshe. Quhej Emime Bint Abdul Muttalib Bin Hashim. E martoi Pejgamberi Alejhi selam pasi qe u shkurorėzua nga Zejd Bin Harithe nė vitin e trete ose tė katėrt ose tė peste sipas hixhrit. Vdiq nė vitin 20 hixhrijj ose pas tij.
2- Xhuvejrijje Bint El Harith El Mustalkije. U zu robėreshė nė betejėn e Beni Mustalakut. Pejgamberi Alejhi selam e liroi dhe u martua me tė nė vitin e peste ose tė gjashte tė hixhretit.Vdiq nė vitin 50 ose pas tij sipas hixhrit.
3- Zejneb Bint Huzejme. Ne xhahilijet thirrej Ummu-l-Mesakin.U martua me tė Pejgamberi Alejhi selam nė vitin e 3-tė apo tė 4-tė sipas hixhretit. Vdiq nė vitin e 4-tė. Qėndroi tek Pejgamberi Alejhi selam 2 apo 3 muaj. Thuhet se ka qėndruar tete muaj.
4- Mejmune Bint El Harith. Ėshtė martuar me tė nė vitin e shtate sipas hixhrit nė Umren kompenzuese (umre kadaijje) ndėrsa ka vdekur nė vitin 51 sipas hixhrit.
Ndėrsa joarabet ishin Safijje bint Hujej Ahtab. Ishte prej fisit jehud Beni Nudajr. U zu robėreshė. Pejgamberi a.s e bleu nga Dihje-u dhe u martua me tė nė Betejen e Hajberit nė vitin e shtate sipas hixhrit. Vdiq nė vitin e 50-tė apo pas tij. Pejgamberi Alejhi selam ka martuar edhe gra tė tjera por nuk ka hyre nė gjerdek me to.
Ndėrsa sa i pėrket Marijes Kiptase nuk ka qene grua e lire me kurore por Pejgamberi Alejhi selam dėfrehej me tė si robėreshė. Ia lindi Ibrahimin ndėrsa vdiq nė vitin e 12-tė ose 16-tė sipas hixhrit.
[COLOR=black]Pejgamberi Alejhi selam e martoi kėtė numėr sipas traditave tė cilat ishin aktuale tek arabet dhe tė tjeret nė lidhje me poligamine. Ajeti i cili pėrkufizon numrin nė katėr nuk kishte zbritur pėrveē se pasi qė Pejgamberi Alejhi selam i kishte martuar tė gjitha. Allahu s.w.t ia ndaloi numrin me mė shume se ky dhe e urdhėroi t'i mbaje si shpėrblim pėr to pėr hire tė zgjedhjes se tyre pėr tė qene nen kurore me Pejgamberin Alejhi selam me gjithė jetėn modeste dhe askete qė bėnte. Thotė Allahu s.w.t " [COLOR=black]لا يحل لك النساء من بعد ولا أن تبدَّل بهن من أزواج ولو أعجبك حسنهن Prej tash e mbrapa ty nuk tė lejohen mė gra (tė tjera) e as nė vend tė tyre tė marrėsh ndonjė tjetėr, po edhe sikur tė tė mahnisė bukuria e tyre…"(Ahzab 52)
Poashtu Allahu s.w.t ua ndaloi besimtareve tė martohen me to pas vdekjes se Pejgamberit Alejhi selam. Thotė Allahu s.w.t "وما كان لكم أن تؤذوا رسول اللَّه ولا أن تنكحوا أزواجه من بعده أبدا Juve nuk u takon ta mundoni tė dėrguarin e All-llahut, e as tė martoheni kurrė me gratė e tij, pas (vdekjes sė) tij…"(Ahzab 53)[/SIZE]
Mu pėr kėtė asnje prej tyre nuk e shkurorezoi Pejgamberi Alejhi selam nė menyre qė tė jene nen perkujdesjen e tij dhe tė jene nė Xhennet.
Martesa e Pejgamberit Alejhi selam me to nuk ishte e motivuar nga ndonjė ndjenje e pashpirte epsharake por ka qene nė baze tė virtyteve tė larta njerėzore sepse po tė ishte pėr epsh do tė zgjidhte beqaresha dhe nuk do tė ishin tė gjitha tė veja me pėrjashtim tė Aishes r.a .
Pastaj po tė ishte pėr epsh nuk do tė kishte refuzuar shume gra, tė cilat ia falnin veten Pejgamberit Alejhi selam ( dtth kėrkonin martese me tė pa meher). Martesa e tij me ēdonjeren prej tyre ishte me lejen e Allahut s.w.t. Transmetohet se Pejgamberi Alejhi selam ka thėnė"ما تزوجت شيئا من نسائى ، ولا زوجت شيئا من بناتى إلا بوحى جاء لى به جبريل عن ربى عز وجل " Nuk jam martuar me asnjė prej grave tė mia dhe as nuk i kam martuar vajzat e mia pėrveē se nė baze tė shpalljes, me tė cilen me vinte Xhibrili nga Zoti im".
Kjo nuk vie aspak nė kundėrshtim me hadithin " حبب إلى من دنياكم الطيب والنساء وجعلت قرة عينى فى الصلاة " Mė janė bėrė tė dashura nga dunjaja juaj misku (era e mire) dhe gratė ndėrsa rehatia ime ėshtė nė namaz",

Pa_doreza
27.04.2010, 14:39:19
SUNSHIN_BShteti islamik, apo edhe vetė bashkėsia islamike, paraqitet si model i vetėm njerėzor mbi mbarė botėn /9, 33, 61; 48, 28/, sepse i “dėrguari Rasul do tė mbizotėrojė mbarė njerėzimin. Kėtė detyrė e kanė tė gjithė besimtarėt : pėrhapjen dhe sundimin e islamizmit” /gjihadi/, mbrojtjen e tokave islamike /5, 57; 9, 23/; pėrforcimin dhe pėrhapjen deri te “lufta e shenjtė

gjithesia
27.04.2010, 14:55:44
Pse ekame perdor ket fjale n'dokune ?

Zoti qoftė lėvduar

jo direkt asnjihere ......


keni strategji te hatashme ju .......

SUNSHINE_B
29.04.2010, 10:09:09
Pa_dorza

Paske shkru e paske shkru po asgjė nga kėto qė ke shkru nuk ka tė bėj me pėrgjigjjen apo temėn qė shtjellohet kėtu.

SUNSHINE_B
29.04.2010, 10:14:33
SUNSHIN_BShteti islamik, apo edhe vetė bashkėsia islamike, paraqitet si model i vetėm njerėzor mbi mbarė botėn /9, 33, 61; 48, 28/, sepse i “dėrguari Rasul do tė mbizotėrojė mbarė njerėzimin. Kėtė detyrė e kanė tė gjithė besimtarėt : pėrhapjen dhe sundimin e islamizmit” /gjihadi/, mbrojtjen e tokave islamike /5, 57; 9, 23/; pėrforcimin dhe pėrhapjen deri te “lufta e shenjtė

Edhe cila fe nuk e ka kėtė qėllim. Nė fund tė vitit 1000 muslimanėt jan bė " sallatė " nga shpatat e ashtuquajtura t“Zotit dhe urdhėri ka ardhė prej vetė papės. Merre edhe ti ni shpat edhe dil si Don Kishoti se qasaj rruge je nisė.

SUNSHINE_B
29.04.2010, 10:15:25
SUNSHIN_B


GRATE E PEJGAMBERIT ALEJHI SELAM


MYFTIU: Hirėsia e tij, Shejhu: Atijje Sekar


PYETJA: Sa ėshtė numri i grave tė Pejgamberit Alejhi selam dhe perse Allahu s.w.t ia lejoi atij tė martohet me mė shume se katėr gra?
PĖRGJIGJA: Numri i dakorduar rreth grave tė Pejgamberit Alejhi selam ėshtė 11 (njėmbėdhjete). Dy prej tyre kane vdekur nė tė gjalle tė Pejgamberit Alejhi selam dhe ato janė :
- Hatixhe-ja, dhe
- Zejneb bint Huzejmeh.
Ndėrsa Pejgamberi Alejhi selam ka vdekur nė tė gjalle tė nėntė (9) grave tė tij. Gjashte (6) gra tė tij ishin prej kurejsheve, katra (4) ishin arabe jo kurejshe, njė (1) ishte joarabe dhe ajo ėshtė Safijja nga Beni Israilet.
Kurejshitet ishin:
]1-Hatixhe Bint Huvejlid, e cila gjenealogjikisht bashkohet me Pejgamberin Alejhi selam tek gjyshi i tij Kusaj.
Ishte gruaja e pare e Pejgamberit Alejhi selam, e cila ia lindi tė gjithė fėmijėt: Abdullahun, Kasimin, Zejnebin, Rukajjen, Ummu Kulthumin dhe Fatimen. Ndėrsa Ibrahimin e kishte me Marijen Kiptase. Sipas shėnimeve me tė sigurta ka vdekur nė Mekke tri vjet para hixhretit.
2- Sevde Bint Zem'ah, gjenealogjikisht bashkohet me Pejgamberin Alejhi selam tek gjyshi i tij Luej bin Galib. Eshte martuar me tė pak kohe pas vdekjes se Hatixhes r.a. Ka bėrė kurorėn me tė nė Mekke ndėrsa thuhet se nė gjerdek ka hyre ose nė Mekke ose nė Medine. Ka vdekur nė vitin 54 hixhrijj.
3- Aishe Bint Ebi Bekr Es Siddik, gjenealogjikisht bashkohet me Pejgamberin Alejhi selam tek K'ab bin Luejj. Ka bėrė kurore me tė pasi qė beri me Sevden ndėrsa nė gjerdek me tė ka hyre nė Medine. Ka vdekur nė vitin 56 hixhrijj ose pas tij.
4- Hafsa Bint Omer Bin El Hattab, gjenealogjikisht bashkohet me Pejgamberin Alejhi selam tek K'ab bin Luejj. Ėshtė martuar me tė nė vitin e 2-tė ose 3-tė tė hixhretit.Vdiq nė vitin 45 hixhrijj.
5-Ummu Seleme. Emri i saj ishte Hind. Thuhet se quhej Remle. Gjenealogjikisht bashkohet me Pejgamberin Alejhi selam tek K'ab bin Luejj. E martoi pas vdekjes se burri tė saj nė vitin e katėrt tė hixhretit ndėrsa vdiq nė vitin 58 tė hixhretit ose me vone.
6- Ummu Habibe. Emri i saj ishte Remle, ndėrsa thuhet se quhej Hind. Ishte bija e Ebi Sufjanit. Gjenealogjikisht bashkohet me Pejgamberin Alejhi selam tek Kab bin Luejj. Beri kurore me tė nė vitin e shtate tė hixhretit derisa ishte nė Habesh. Vdiq me 44 hixhrij. Thuhet edhe ndryshe.
Ndėrsa arabet ishin:
1- Zejneb Bint Xhahsh. Babai i saj ishte nga fisi Medarr ndėrsa nena e saj ishte kurejshe. Quhej Emime Bint Abdul Muttalib Bin Hashim. E martoi Pejgamberi Alejhi selam pasi qe u shkurorėzua nga Zejd Bin Harithe nė vitin e trete ose tė katėrt ose tė peste sipas hixhrit. Vdiq nė vitin 20 hixhrijj ose pas tij.
2- Xhuvejrijje Bint El Harith El Mustalkije. U zu robėreshė nė betejėn e Beni Mustalakut. Pejgamberi Alejhi selam e liroi dhe u martua me tė nė vitin e peste ose tė gjashte tė hixhretit.Vdiq nė vitin 50 ose pas tij sipas hixhrit.
3- Zejneb Bint Huzejme. Ne xhahilijet thirrej Ummu-l-Mesakin.U martua me tė Pejgamberi Alejhi selam nė vitin e 3-tė apo tė 4-tė sipas hixhretit. Vdiq nė vitin e 4-tė. Qėndroi tek Pejgamberi Alejhi selam 2 apo 3 muaj. Thuhet se ka qėndruar tete muaj.
4- Mejmune Bint El Harith. Ėshtė martuar me tė nė vitin e shtate sipas hixhrit nė Umren kompenzuese (umre kadaijje) ndėrsa ka vdekur nė vitin 51 sipas hixhrit.
Ndėrsa joarabet ishin Safijje bint Hujej Ahtab. Ishte prej fisit jehud Beni Nudajr. U zu robėreshė. Pejgamberi a.s e bleu nga Dihje-u dhe u martua me tė nė Betejen e Hajberit nė vitin e shtate sipas hixhrit. Vdiq nė vitin e 50-tė apo pas tij. Pejgamberi Alejhi selam ka martuar edhe gra tė tjera por nuk ka hyre nė gjerdek me to.
Ndėrsa sa i pėrket Marijes Kiptase nuk ka qene grua e lire me kurore por Pejgamberi Alejhi selam dėfrehej me tė si robėreshė. Ia lindi Ibrahimin ndėrsa vdiq nė vitin e 12-tė ose 16-tė sipas hixhrit.
Pejgamberi Alejhi selam e martoi kėtė numėr sipas traditave tė cilat ishin aktuale tek arabet dhe tė tjeret nė lidhje me poligamine. Ajeti i cili pėrkufizon numrin nė katėr nuk kishte zbritur pėrveē se pasi qė Pejgamberi Alejhi selam i kishte martuar tė gjitha. Allahu s.w.t ia ndaloi numrin me mė shume se ky dhe e urdhėroi t'i mbaje si shpėrblim pėr to pėr hire tė zgjedhjes se tyre pėr tė qene nen kurore me Pejgamberin Alejhi selam me gjithė jetėn modeste dhe askete qė bėnte. Thotė Allahu s.w.t " لا يحل لك النساء من بعد ولا أن تبدَّل بهن من أزواج ولو أعجبك حسنهن Prej tash e mbrapa ty nuk tė lejohen mė gra (tė tjera) e as nė vend tė tyre tė marrėsh ndonjė tjetėr, po edhe sikur tė tė mahnisė bukuria e tyre…"(Ahzab 52)
Poashtu Allahu s.w.t ua ndaloi besimtareve tė martohen me to pas vdekjes se Pejgamberit Alejhi selam. Thotė Allahu s.w.t "وما كان لكم أن تؤذوا رسول اللَّه ولا أن تنكحوا أزواجه من بعده أبدا Juve nuk u takon ta mundoni tė dėrguarin e All-llahut, e as tė martoheni kurrė me gratė e tij, pas (vdekjes sė) tij…"(Ahzab 53)
Mu pėr kėtė asnje prej tyre nuk e shkurorezoi Pejgamberi Alejhi selam nė menyre qė tė jene nen perkujdesjen e tij dhe tė jene nė Xhennet.
Martesa e Pejgamberit Alejhi selam me to nuk ishte e motivuar nga ndonjė ndjenje e pashpirte epsharake por ka qene nė baze tė virtyteve tė larta njerėzore sepse po tė ishte pėr epsh do tė zgjidhte beqaresha dhe nuk do tė ishin tė gjitha tė veja me pėrjashtim tė Aishes r.a .
Pastaj po tė ishte pėr epsh nuk do tė kishte refuzuar shume gra, tė cilat ia falnin veten Pejgamberit Alejhi selam ( dtth kėrkonin martese me tė pa meher). Martesa e tij me ēdonjeren prej tyre ishte me lejen e Allahut s.w.t. Transmetohet se Pejgamberi Alejhi selam ka thėnė"ما تزوجت شيئا من نسائى ، ولا زوجت شيئا من بناتى إلا بوحى جاء لى به جبريل عن ربى عز وجل " Nuk jam martuar me asnjė prej grave tė mia dhe as nuk i kam martuar vajzat e mia pėrveē se nė baze tė shpalljes, me tė cilen me vinte Xhibrili nga Zoti im".
Kjo nuk vie aspak nė kundėrshtim me hadithin " حبب إلى من دنياكم الطيب والنساء وجعلت قرة عينى فى الصلاة " Mė janė bėrė tė dashura nga dunjaja juaj misku (era e mire) dhe gratė ndėrsa rehatia ime ėshtė nė namaz",

Me sa po e shoh unė ti po lakmon, se sa e sa herė ke pėrmend gratė e Muhamedit a.s. E ju sa gra i keni?

Qokolina
29.04.2010, 13:12:29
A nuk ėshtėe veretė se Muha u martua me Zejnepin - vajzė halle, vajza e halles, pra Zejnepi Muhamedin e kishte djalė daje. MUhamedi fillimisht e martoj atė me djalin e adaptuar dhe pastaj pasi qe ajo ishte e bukur dhe kishte edhe pasuri, ai e ndau nga djali dhe e muar per grua te vetem. Nėse nuk eshte e vertetė mė thuaj.

El Ahzab Sure 33; 50.

O ti Pejgamber, Ne tė kemi lejuar gratė, tė cilave u ke dhėnė shpėrblimin e kurorės, dhe ato qė me ndihmėn e Akkahut hynė nė posedimin tėned (robėreshat e luftės) dhe bijat e axhės tėnd, bijat e hallave tua e dajės tėnd, bijat e tezeve tua (tė janė lejuar, pos grave me nuqah dhe tė afėrtat), tė cilat kanė migruar (kanė bėrė hixhret)

Sahih Bukhari
Volumi 7, Libri 62, Numėr 64
"…qė profeti u martua me tė kur ajo ishte gjashtė vjeē, dhe konsumoi martesėn kur ajo ishte 9 vjeē, dhe ajo qėndroi me tė pėr nėntė vjet (dmth deri nė vdekjen e tij).


Keto gjera jan te verteta sepse kurani me te vertet lejon incesin edhe pedofilitetin ashtu ka vepruar Muhamedi.
Shyqyr qe hoxhollaret e ton shqiptar e kan dit ket realitet por kurr nuk e kan shpreh dhe nuk e kan popullarizu.

gjithesia
29.04.2010, 13:47:22
Keto gjera jan te verteta sepse kurani me te vertet lejon incesin edhe pedofilitetin ashtu ka vepruar Muhamedi.
Shyqyr qe hoxhollaret e ton shqiptar e kan dit ket realitet por kurr nuk e kan shpreh dhe nuk e kan popullarizu.

incest gjinia femrore --- sikur te ishte motra , nana , tezja , halla ne pyetje po , perndryshe ncuk;

incest gjinia mashkullore ---- sikur te ishte vellau , babai , daja , axha ne pyetje po , perndryshe jo..


pedofili gjinia famrore ....sikur ajo te mos hynte ne moshen e pubertetit, perndryshe jo

pedofili gjinia mashkullore ....sikur ai te mos hynte ne moshen e pubertetit , perndryshe jo


ps.shumic e avanturave , dashuriēkave fillojn ne moshen pubertore ........edhe sot ne kete boten moderne

edhe ne boten moderne jan te lejuara martesat nderfamilijare ....askush nuk i pengon vetem duhet nje formular zyrtar extra te plotesohet


gjithesia

Qokolina
29.04.2010, 14:33:18
incest gjinia femrore --- sikur te ishte motra , nana , tezja , halla ne pyetje po , perndryshe ncuk;

incest gjinia mashkullore ---- sikur te ishte vellau , babai , daja , axha ne pyetje po , perndryshe jo..


pedofili gjinia famrore ....sikur ajo te mos hynte ne moshen e pubertetit, perndryshe jo

pedofili gjinia mashkullore ....sikur ai te mos hynte ne moshen e pubertetit , perndryshe jo


ps.shumic e avanturave , dashuriēkave fillojn ne moshen pubertore ........edhe sot ne kete boten moderne

edhe ne boten moderne jan te lejuara martesat nderfamilijare ....askush nuk i pengon vetem duhet nje formular zyrtar extra te plotesohet


gjithesia

Inces____Po, ktheje qysh dush tjeter fjal nuk ka perveq INCES
Pedofilitet_________Po, vajza 12 apo 13 vjecare me mashkull 30-60 kesaj pune i thojn PEDOFILITET

Avanturat edhe dashurickat jan nje gje natyrale, po mos te ishte natyrale nuk do i kishim ato ndjenja

Por pse te martohen ne familje, pse na vyn ligje per ket kurse mendja e shendosh e njeriut thot se nuk ban me mar djalin/vajzen e dajes,tezes,halles.
Logjika e njeriut nuk lejon thjesht me ber ket flliqni.

gjithesia
29.04.2010, 14:47:17
Inces____Po, ktheje qysh dush tjeter fjal nuk ka perveq INCES
Pedofilitet_________Po, vajza 12 apo 13 vjecare me mashkull 30-60 kesaj pune i thojn PEDOFILITET

Avanturat edhe dashurickat jan nje gje natyrale, po mos te ishte natyrale nuk do i kishim ato ndjenja

Por pse te martohen ne familje, pse na vyn ligje per ket kurse mendja e shendosh e njeriut thot se nuk ban me mar djalin/vajzen e dajes,tezes,halles.
Logjika e njeriut nuk lejon thjesht me ber ket flliqni.

jo jo nuk eshte inces .......ktheje qysh t dush .......a i ka ai 60 a 20 ata kan kuror , ka qifte plot me dallim te madh ne mosh ........


e pasi qe fillojn avanturat ne ate moshe dmth qenkan te gatshem me u pisav ( qysh thot njona :p) .......per ata me mire ne shpi te vet e me burr te vet se rrogeve e me turli turlihi .......e ne fund kishe u martova

logjika e njeriut eshte produkt i Krijuesit te saj ..........andaj asesi nuk ban te kundershtoi ate qe Ai e ka legjimitu o ndalu .......

me nje fjal ti po thua se logjika e njeriut qenka mbi logjiken e Krijuesit ......s ban me mendu ashtu e aq me pak me than ..........

Qokolina
29.04.2010, 15:00:59
jo jo nuk eshte inces .......ktheje qysh t dush .......a i ka ai 60 a 20 ata kan kuror , ka qifte plot me dallim te madh ne mosh ........


e pasi qe fillojn avanturat ne ate moshe dmth qenkan te gatshem me u pisav ( qysh thot njona :p) .......per ata me mire ne shpi te vet e me burr te vet se rrogeve e me turli turlihi .......e ne fund kishe u martova

logjika e njeriut eshte produkt i Krijuesit te saj ..........andaj asesi nuk ban te kundershtoi ate qe Ai e ka legjimitu o ndalu .......

me nje fjal ti po thua se logjika e njeriut qenka mbi logjiken e Krijuesit ......s ban me mendu ashtu e aq me pak me than ..........

Un foli per vajza 12 apo 13 vjeqare oj shoqe e jo per ato qe i kan 20....60 e 20 vjeqare ka sa dush qe jan kuror aty e ki te drejt.....

Asaj nuk i thuhet mu pisav, ata jan te rinj dhe dashurohen, esht gje normale, por nuk esht normale me martu femi me te rrinjtur apo ma mir te them pleq...

Me nje fjal un them se logjika e njeriut te sodshem esht mbi logjiken e nje arabi qe ka jetuar para 1400 vite, qe ska dit mu ngi me gra e me femi, qe me dor te vet ka udhheq luft dhe sod e adit e ka lon ni shtet gjytyryma bilemn ma shum se ni shtet.
Zoti nuk ka pun me Muhametin e Jezuin e prrallat e tyre.
Zoti nuk ka thon duhet me myt njerz, em dasht aj me myt e bon ni katastrof te madhe edhe per ni her vdesin me qindra njerz, Zoti nuk ka thon martu ne familje, a pak ka njerz ne ket bot qe bash ne familje pu deshka mu martu?
Zoti e don drejtsin si per femer e si per mashkull e nuk ka than mi martu mashkulli 4 femra e ma shum...shum gjera te padrejta nuk vin nga Zoti por nga njerzimi primitiv qe nuk i logjikojn gjerat.......

gjithesia
29.04.2010, 15:10:55
Un foli per vajza 12 apo 13 vjeqare oj shoqe e jo per ato qe i kan 20....60 e 20 vjeqare ka sa dush qe jan kuror aty e ki te drejt.....

Asaj nuk i thuhet mu pisav, ata jan te rinj dhe dashurohen, esht gje normale, por nuk esht normale me martu femi me te rrinjtur apo ma mir te them pleq...

Me nje fjal un them se logjika e njeriut te sodshem esht mbi logjiken e nje arabi qe ka jetuar para 1400 vite, qe ska dit mu ngi me gra e me femi, qe me dor te vet ka udhheq luft dhe sod e adit e ka lon ni shtet gjytyryma bilemn ma shum se ni shtet.
Zoti nuk ka pun me Muhametin e Jezuin e prrallat e tyre.
Zoti nuk ka thon duhet me myt njerz, em dasht aj me myt e bon ni katastrof te madhe edhe per ni her vdesin me qindra njerz, Zoti nuk ka thon martu ne familje, a pak ka njerz ne ket bot qe bash ne familje pu deshka mu martu?
Zoti e don drejtsin si per femer e si per mashkull e nuk ka than mi martu mashkulli 4 femra e ma shum...shum gjera te padrejta nuk vin nga Zoti por nga njerzimi primitiv qe nuk i logjikojn gjerat.......

edhe une pata fjalen bash per vajra 12 vj qe kan kuror me dikend 60 vj ose 20 vj ........


po de po natyrisht se eshte shume normale me qen i ri e me u dashuru .......me 12 vj e me 10 qe besa .......amo me u martu nuk eshte normal


qoko ........

Zoti ka lidhje me te derguarit e Tij definitiv .......a ti nese nuk beson ajo eshte ēeshtje juja personale

nuk eshte shembull i hjeshem ........(ngase bibla ka pasuar ndryshime , e edhe ky verset eshte i gabuar si shume te tjere )........ ne tregimin rreth Lutit as ..........ne bibel theksohet se ka ba mardhanje fiziologjike me vajzat e veta per te shtuar faren e tyre perderisa kinse Lutin e kan dehur me pije alkoolike ( qoft i paster prej ketyre shpekulimeve paqa dhe meshira e Zotit qofshin me te )

tani bazu ne kete vers te bibles edhe mardhenja me babain qenka e lejuar tek te krishteret ........e te mos flasim per me larg

me islam incest eshte me personat qe i caka me larg ......edhe pse Muhamedi as ka preferuar martesat me larg gjaku ne synetin e tij .....

Qokolina
29.04.2010, 15:20:06
edhe une pata fjalen bash per vajra 12 vj qe kan kuror me dikend 60 vj ose 20 vj ........


po de po natyrisht se eshte shume normale me qen i ri e me u dashuru .......me 12 vj e me 10 qe besa .......amo me u martu nuk eshte normal


qoko ........

Zoti ka lidhje me te derguarit e Tij definitiv .......a ti nese nuk beson ajo eshte ēeshtje juja personale

nuk eshte shembull i hjeshem ........(ngase bibla ka pasuar ndryshime , e edhe ky verset eshte i gabuar si shume te tjere )........ ne tregimin rreth Lutit as ..........ne bibel theksohet se ka ba mardhanje fiziologjike me vajzat e veta per te shtuar faren e tyre perderisa kinse Lutin e kan dehur me pije alkoolike ( qoft i paster prej ketyre shpekulimeve paqa dhe meshira e Zotit qofshin me te )

tani bazu ne kete vers te bibles edhe mardhenja me babain qenka e lejuar tek te krishteret ........e te mos flasim per me larg

me islam incest eshte me personat qe i caka me larg ......edhe pse Muhamedi as ka preferuar martesat me larg gjaku ne synetin e tij .....


E kjo te duket ty normale? Nejse, esht mendimi yt edhe e drejta jote...

Mos me keqkupto se un nuk jam krishtjere und kam lind muslimane.
per mua si Bibla si Kurani, ato jan nje nuk kan dallim asnjera prej tjetres dhe nuk kan aspak vler per mua dhe jeten time, jan krime ne njerzim...por dikend e bejn shum te lumtur...sikur ty per shembull.

Gjathi...Zoti nuk ka lidhje definitiv

gjithesia
29.04.2010, 15:23:35
E kjo te duket ty normale? Nejse, esht mendimi yt edhe e drejta jote...

Mos me keqkupto se un nuk jam krishtjere und kam lind muslimane.
per mua si Bibla si Kurani, ato jan nje nuk kan dallim asnjera prej tjetres dhe nuk kan aspak vler per mua dhe jeten time, jan krime ne njerzim...por dikend e bejn shum te lumtur...sikur ty per shembull.

Gjathi...Zoti nuk ka lidhje definitiv

po me duket normale sikur ty qe te duket normale per shembull me pas dashuriēka para martese qysh ne moshen 12 vj .....

nuk te keqkuptoi aspak , jo

perkundrazi te kuptoi plotesisht ..andaj edhe po leshohna ne keto llafe

shuuum e lumtur po pasha Allahun .......

qe sahere te lexoi Ku'ranin famelarte me kenaqet shpirti qe se paku kam privilegj te lexoj fjalen e Tij prej Madherije ..

Qokolina
29.04.2010, 15:33:52
po me duket normale sikur ty qe te duket normale per shembull me pas dashuriēka para martese qysh ne moshen 12 vj .....

nuk te keqkuptoi aspak , jo

perkundrazi te kuptoi plotesisht ..andaj edhe po leshohna ne keto llafe

shuuum e lumtur po pasha Allahun .......

qe sahere te lexoi Ku'ranin famelarte me kenaqet shpirti qe se paku kam privilegj te lexoj fjalen e Tij prej Madherije ..


Mua nuk me duket normale qe te ken mardhanje me 12 vite, por me duket normale qe dashurohet...ajo i ndodh qdo njeriut ne kohen e pupertetit...

Nje pytje....ti a e kisha martu djalin e dajes apo te halles...vajzen tende a e kishe martu per djalin e vellaut tend?

Me vjen mir qe je e lumtur dhe lexon kuranin, ishalla hala ma lumtur behesh....edhe un kur lexoj libra shum te mira e ndi veten e lumtur, bilem me dhem zemra kur arri deri te fundi i nje libri........sepse e di qe duhet ti them lamtumir

gjithesia
29.04.2010, 15:43:53
Mua nuk me duket normale qe te ken mardhanje me 12 vite, por me duket normale qe dashurohet...ajo i ndodh qdo njeriut ne kohen e pupertetit...

Nje pytje....ti a e kisha martu djalin e dajes apo te halles...vajzen tende a e kishe martu per djalin e vellaut tend?

Me vjen mir qe je e lumtur dhe lexon kuranin, ishalla hala ma lumtur behesh....edhe un kur lexoj libra shum te mira e ndi veten e lumtur, bilem me dhem zemra kur arri deri te fundi i nje libri........sepse e di qe duhet ti them lamtumir

:D .........ajo pu dashurojka se e ka vlla .........nejse

jo , ngase nuk eshte obligative......e lejuar por jo obligative .......

kjo eshte mrekullia e KU'ranit .ngase sa ta perfundosh ........ndien uri dhe ri-fillon prap e prap e prap e prap........:)

Qokolina
29.04.2010, 16:12:29
:D .........ajo pu dashurojka se e ka vlla .........nejse

jo , ngase nuk eshte obligative......e lejuar por jo obligative .......

kjo eshte mrekullia e KU'ranit .ngase sa ta perfundosh ........ndien uri dhe ri-fillon prap e prap e prap e prap........:)


Qysh pu dashurojke se e ka vlla?? Se kuptova...

Nuk esht puna qe nuk esht obligatim por ate nuk e ben ti se e din qe esht gabim, esht flliqni, nuk e ben se je shqiptare edhe krejt arabia ne kam mu qu nuk ka me mujt met bind. Pik...;-)

Te kuptoj...un prap fillova ta lexoj nje liber qe kam lexuar kur kam qen 12 vjeqare, ne at koh at liber e lexova 2 her, kurse tash e gjeta at liber prap ne internet dhe e porosita menjeher, e kam lexuar me gjith qef...dhe kur tme mer malli do e lexoj prap.....

gjithesia
29.04.2010, 16:19:21
Qysh pu dashurojke se e ka vlla?? Se kuptova...

Nuk esht puna qe nuk esht obligatim por ate nuk e ben ti se e din qe esht gabim, esht flliqni, nuk e ben se je shqiptare edhe krejt arabia ne kam mu qu nuk ka me mujt met bind. Pik...;-)

Te kuptoj...un prap fillova ta lexoj nje liber qe kam lexuar kur kam qen 12 vjeqare, ne at koh at liber e lexova 2 her, kurse tash e gjeta at liber prap ne internet dhe e porosita menjeher, e kam lexuar me gjith qef...dhe kur tme mer malli do e lexoj prap.....

:D mendova .........pasi nuk ka lidhee "pisav" ....per ashtu le te don vellaun e vet .....edhe ai eshte i gjinis mashkullore .....

jo une e kam pranu se eshte e lejuar ai lloj martese .........por nuk e praktikoj ngase nuk e kam obligim ........njeherit e di se Muhamdi as ka thene -me mire me larg- :)

me nderime ,

gjithesia

Qokolina
29.04.2010, 16:23:08
:D mendova .........pasi nuk ka lidhee "pisav" ....per ashtu le te don vellaun e vet .....edhe ai eshte i gjinis mashkullore .....

jo une e kam pranu se eshte e lejuar ai lloj martese .........por nuk e praktikoj ngase nuk e kam obligim ........njeherit e di se Muhamdi as ka thene -me mire me larg- :)

me nderime ,

gjithesia


Shyqyr qe nuk e praktikon...:-)

qofsh edhe ti me nderime

Qokolina ;-)

gjithesia
29.04.2010, 16:30:02
Shyqyr qe nuk e praktikon...:-)

qofsh edhe ti me nderime

Qokolina ;-)


:)............

Pa_doreza
29.04.2010, 17:09:44
Mirė se ju gjejė!
Shpresoj qė kaloni mirė nė forumin e diskutimeve.
Kam njė kėrkesė tė vogėl:
Meqėnėse jam tash moderatore kėtu, kisha pas qejf qė tė kėrkoj nga dy persona diēka,

Pa doreza dhe furragji

nese bėn ju kisha lutur qė tė mos shkruani me shkronja tė mėdha, por tė shkruani me madhėsinė normale tė shkronjave.

Ju falemnderit shumė pėr mirėkuptim.
Diskutime interesante ju dėshiroj!

Me respekt,

moderatorja juaj

ISTOGASJA_CH

Pershendetje dhe urimet e perzemerta per detyren sigurishte dote te mundohem qe te jame sa ma korrekte dhe une doti respektoje rregullate qe i ke shtruare

Peranoni nderimet e mia

bekir
29.04.2010, 17:16:42
Pershendetje dhe urimet e perzemerta per detyren

Peranoni nderimet e mia

Vete vete sa e ka rrogen :p

Podrima-No
30.04.2010, 15:40:17
Shume kush ka thene se ne ligjet islamike burri dhe gruaja i kane drejtat e njejta.
Pra nese burri ne Xhehnet e presin 72 virgjersha, atehere edhe femren e presin 72 burra te virgjer. Si thuani ju?

Qokolina
30.04.2010, 15:43:54
Un them se keto jan prralla dhe llokupendra.......
Kujt i vyt 72 gjytyryma qe kurr femen cullak me sy skan pa.

gjithesia
30.04.2010, 16:11:10
Shume kush ka thene se ne ligjet islamike burri dhe gruaja i kane drejtat e njejta.
Pra nese burri ne Xhehnet e presin 72 virgjersha, atehere edhe femren e presin 72 burra te virgjer. Si thuani ju?jo te drejtat e njejta , ncuk

por i kan te drejtat e veta .....

s eshte gruja njejt si burri ...

paramendo me i pas nje gru 4 burra , s kish dit asni fmi kon e ka bab ....

sikur me i marr kater llooje qumsht ( lope , delje , dhije , devje) e me i shpraz me nje en ........a mundesh ma me dit cilt eshte te lopes , deles , dhis , deves

gjithesia
30.04.2010, 16:11:58
Un them se keto jan prralla dhe llokupendra.......
Kujt i vyt 72 gjytyryma qe kurr femen cullak me sy skan pa.

jon zemer , nuk jan prralla ........jo vallahin

nejse , m fal ,a


gjithesia :)

Qokolina
30.04.2010, 16:29:33
Qokolina
me pervojė Anetar prej: 17.02.2009
Postime: 145--------------------------------------------------------------------------------

Un them se keto jan prralla dhe llokupendra.......
Mua nuk mu kishin vyt 72 gjytyryma qe kurr femen cullak me sy skan pa.

tungi..
Kur shejtani i mallkum i thot njeriut bon kufer(mohoje) zotin e njeriu te ket mohue zotin, shejtani ik nga ai edhe i thot une i kam frig zotit te botrave..
tashti njeriu bon mohimin e zotit, duke than cili nga i vdekur u kthye me na tregue, e shum pytje palidhje...
por ajo qe e thue ti nuk jan pralla jan te verteta deshmori qe ka jep jeten e tije per me mbrojte fjalen e Allahut i ka 72 nuse(hyrija) ne xhennet.. kurse muslimanet qe jan vdek si jo shehid i kan 2 nuse keshtue nashta per juve eshte xhelozije sepse ALlahu ka krijue femren keshtue, por ne xhennet do zhduket smundja edhe xhelozija te gjitha grate do jen te knaqura me ate qe ka caktue Allahu xh.sh

Pernime mendon qe jam gjeloze vetem qe nuk pom takojkan 72 gjytyryma a?
Jo tybe aspak gjeloze jo, po pu deshka me lut zotin prej sodi qe ne at gjehnetin qe qenka plot me vergjiresha mashkull/femra kurr mos tum qon.Do ta lus me ma gjet ni vend te mir ku jan njerzit normal e jo ne nje gjenet qe esht si puff.
Hajt tregom ti se qka kishe bo me gjith ato gra, ne qofte se e bon vendin per ne gjehnet?

Qokolina
30.04.2010, 16:36:15
jon zemer , nuk jan prralla ........jo vallahin

nejse , m fal ,a


gjithesia :)


Mos um kerko falje Gjithesia se nuk me lendove e as nuk me ofendove, vetem e shpreh mendimin tend :-)
Kurse ti mendimin tem e njef....;-)
pershendetje

Qokolina
30.04.2010, 17:21:14
Zotri moleri,

te falemderoj qe gjete kohen dhe mundohesh mem bind per nje gje qe mua me duket apnormale, un nuk besoj ne kuran aspak e as ne bibel. Zoti im isht i drejt dhe mesi esht i drejt ai qdo njeri ne bot ja jep drejtat e veta. Un nuk mundem me logjiku se qysh mundet nje njeri me besu qe 27 vergjiresha e presin mas vdekje? Me trego te lutem ne ato endrrat e tua, si e paramendon ti gjehnetin? Qka do te besh me 72 vergjiresha? Cilen do ta shfrytzon me te paren? Qka ndodh mos met pelqy njera prej tyre? Pse te nevoitet nje pallat nga ari apo argjendi? A nuk esht boll me pas nje pallat te thjesht? Oh, me fal per pytjen e fundit, se me 72 vergjiresha nuk te del nje pallat i thjesht por te nevoitet nje Hotel me 5 Yje.
Gjehnem apo Gjehnet ki ne ket jet e mas vdekjes nuk e din askush se qka na pret. Vetem pse shkrun kurani nuk jam e detyrume me besu sepse kurani nuk esht fjala e Zotit, jo a ati Zoti un ne te cilin besoj.
Bere mir ne jeten ta dish qe e mira ka met gjeht po bere keq, 100 her ne dite mu fal se badihava e ki, e keqja ka met gjet ne ket jet.

Pershendetje

AMON RA
30.04.2010, 21:20:28
jo te drejtat e njejta , ncuk

por i kan te drejtat e veta .....

s eshte gruja njejt si burri ...

paramendo me i pas nje gru 4 burra , s kish dit asni fmi kon e ka bab ....

sikur me i marr kater llooje qumsht ( lope , delje , dhije , devje) e me i shpraz me nje en ........a mundesh ma me dit cilt eshte te lopes , deles , dhis , deves
Fol per veti ketu e mos fol per te gjitha grate muslimane se ndoshta nuk
jane te mendimit me ty ...

AMON RA
30.04.2010, 21:30:43
Pernime mendon qe jam gjeloze vetem qe nuk pom takojkan 72 gjytyryma a?
Jo tybe aspak gjeloze jo, po pu deshka me lut zotin prej sodi qe ne at gjehnetin qe qenka plot me vergjiresha mashkull/femra kurr mos tum qon.Do ta lus me ma gjet ni vend te mir ku jan njerzit normal e jo ne nje gjenet qe esht si puff.
Hajt tregom ti se qka kishe bo me gjith ato gra, ne qofte se e bon vendin per ne gjehnet?


hahahah si puf .
Mire e ke se si puf tingellon nje burre me 72 gra , edhe 4 grate qe i ka pasur ne jete i merr aty ne gjenet e i behen 76 puf e pertej pufi.
Grave ne kete bote i ju prehen te drejtat edhe ne ate bote nuk kane te drejta , te shkretat, ne kete bote e ndajne burrin me 3 gra te tjera e ne
boten tjeter me 75 te tjera , ky eshte koncepti i islamit .
Pastaj thone se islami eshte fe e moralshme ... hahahahah

AMON RA
30.04.2010, 21:54:45
Shume kush ka thene se ne ligjet islamike burri dhe gruaja i kane drejtat e njejta.
Pra nese burri ne Xhehnet e presin 72 virgjersha, atehere edhe femren e presin 72 burra te virgjer. Si thuani ju?


E kjo qe po thu ti eshte e logjikshme po ne kete bote behen ndasi edhe ne ate bote qashtu , femra e shkret hjek ne kete bote e hjek ne ate bote, as zoti nuk ju jep te drejta as ne gjenet. se qishtu ju ka pelqye arabeve kur e kane shkru kuranin.
po aji burre qe eshte impotent apo ka pasur aksident dhe e ka humbur organin gjenital a thua a i marohet ndonje tjeter ne gjenet apo jo.
po ato persona qe lindin me dy gjini, e kane edhe organin e mashkullit edhe
organet te tjera femerore lart ne gjoks si te ja bejne ata te shkretit te deklarohen mashkuj apo femra. po homoseksualet e shkret te gjithe do te shkojne ne gjehnem sipas kuranit , po femrat qe shkojne me femra e qe nuk kane ndjenja per meshkuj ,te gjitha do te shkojne ne gjehnem sipas kuranit, po njerzit e feve te tjera qe jane me miljarda e qe nuk besojne ne islam te gjithe do te shkojne ne gjehnem.
Pra ne gjenet do te shkojne sipas kuranit vetem muslimanet e vertete.
Kjo eshte doktrina e islamit ... merre ose lere, po une kisha thene me mire
lere se merre...
Ti vendos vete...

AMON RA
30.04.2010, 23:10:35
Femra shperblime ne gjenet sipas kuranit ka burrin e vete bukurijen duket si hyrie
eshte mbi 72 hyrijat qe i takojne burrit dmth ndoshta e cakton cila hyri me pase pune me burrin e s aje e keshtu me radhe .
Po imagjinone kete psh : prej qe eshte krijuar njerzimi e deri sa te perfundon ky njerzim ne gjenet do te shkojne 100 milion njerz nga te cilet 50 milion jane femra
ndersa 50 milion jane meshkuj atehere zoti duhet me i kriju 72 virgjine per secilin
mashkull dmth 50 milion here 72 barazi me 3 miljard e 600 milijon virgjine ...
dmth 50 milion mashkuj kane mardhenie intime me 3 miljard e 600 milion virgjine.

puf se jo mahi hahahahahah po ky nuk eshte gjenet more po eshte vendi i djallit ,
ku behen pune te tilla ne keto permasa ..
A po ju duket logjike keto fakte, shenime te tilla per mardhenje intime nuk gjen as ne nje gazete apo porno magazine boterore , po poshtersira te tilla nuk ka shkruajtur kush ne kete bote perveq kuranit....kjo eshte logjika kuranore ... ky lloj prostutucioni ju pret ne gjenetin e muhametit e shterngoni krahet mire se keni pune te madhe ne gjenet per te bere. as ne ferr- gjehnem nuk ka poshtersira te tilla sipas
kuranit e ne gjenet po ..
Dhe per fund do te them se ky lloj prostutucioni i gjenetit ,keto flliqtesira qe premtohen nga kurani kane pasur mundesi me dale vetem nga imagjinata e njeriut-
muhametit, e kurrsesi nga premtimet qe i ka dhene zoti njerzimit, se nese zoti ka nje
logjike te tille sipas kuranit ketu ,,,,,,, atehere medet per njerzimin...Sinqerisht nga amon ra

gjithesia
01.05.2010, 00:13:19
Femra shperblime ne gjenet sipas kuranit ka burrin e vete bukurijen duket si hyrie
eshte mbi 72 hyrijat qe i takojne burrit dmth ndoshta e cakton cila hyri me pase pune me burrin e s aje e keshtu me radhe .
Po imagjinone kete psh : prej qe eshte krijuar njerzimi e deri sa te perfundon ky njerzim ne gjenet do te shkojne 100 milion njerz nga te cilet 50 milion jane femra
ndersa 50 milion jane meshkuj atehere zoti duhet me i kriju 72 virgjine per secilin
mashkull dmth 50 milion here 72 barazi me 3 miljard e 600 milijon virgjine ...
dmth 50 milion mashkuj kane mardhenie intime me 3 miljard e 600 milion virgjine.

puf se jo mahi hahahahahah po ky nuk eshte gjenet more po eshte vendi i djallit ,
ku behen pune te tilla ne keto permasa ..
A po ju duket logjike keto fakte, shenime te tilla per mardhenje intime nuk gjen as ne nje gazete apo porno magazine boterore , po poshtersira te tilla nuk ka shkruajtur kush ne kete bote perveq kuranit....kjo eshte logjika kuranore ... ky lloj prostutucioni ju pret ne gjenetin e muhametit e shterngoni krahet mire se keni pune te madhe ne gjenet per te bere. as ne ferr- gjehnem nuk ka poshtersira te tilla sipas
kuranit e ne gjenet po ..
Dhe per fund do te them se ky lloj prostutucioni i gjenetit ,keto flliqtesira qe premtohen nga kurani kane pasur mundesi me dale vetem nga imagjinata e njeriut-
muhametit, e kurrsesi nga premtimet qe i ka dhene zoti njerzimit, se nese zoti ka nje
logjike te tille sipas kuranit ketu ,,,,,,, atehere medet per njerzimin...Sinqerisht nga amon ra

ti i nderuar , ke me te vertet probleme .........


kjo ka ndodhur shume edhe ne kete bote .....pa shku n xhenet hiq .......

ndodh edhe diten e sodit ...ku shumic e mashkujve luftoin qe te arrijn numrin xxx te femrave ......andaj edhe quhen playboy.....

ose me dokumetues .rasti i Sulejmanit as (sollomonit, sipas tjereve) i cili sipas te gjitha besimeve ka pas hiq me pak se 600 gra e 300 konkubina ( roberesha) ......dhe te gjithave ju ka ardh arsye ....

ēfar e mire te ka kap keshtu ???


kerkoi nga moderatoret qe shkresat fyese e banale te kesaj nofke te korigjohen .......si dhe ti terhjeket verejtja ......

nese deshiron te komunikosh pa fyerje urdhero perndryshe do mbetesh edhe i injoruar edhe pa aspak rrespekt ,


gjithesia

Z@F
01.05.2010, 00:50:44
***

Pershendetje

Ceshtja e hyrijeve…

…nuk eshte pyetje e lehte. Dhe, sa me shume te shpjegohet, aq me teper lindin pyetje te reja.

Ne pika te shkurtera, disa pika me rendesi:
Me kryesorja eshte ceshtja e prioritetit te burimit, nga i cili bazohemi kur eshte fjala per pyetje e qe presim pergjigje definitive.
Prioritet kryesor dhe burim kryesor e me i sigurte eshte Kur’ani.
Pastaj vie hadithi.
Si burim i trete eshte mendimi i mendimtareve.

Kjo pyetje ka te beje kryesisht me mendimin e mendimtareve, dijetareve…Problemi i tyre eshte se pyetja eshte teper e rende per ta, ashtu qe do te mnd te pergjigjeshin definitivisht rreth kesaj pyetjeje. Ne rastet me te shpeshta kur jane ne pyetje ceshtje si kjo: Gjerat vendosen me koncenzus: Nese shumica jane per kete mendim, atehere vendoset per ate mendima apo variant.
Mirepo, kjo nuk eshte garant se pergjitha eshte e sakte.

Para se te merrem me pyetjen ne fjale vlene te permendim edhe dicka.

Ne njeren ane dhe, bazuar ne Kur’an, thuhet (nga mendimtaret) se mashkulli dhe femra jane te barabarte. Mirepo, ne Kur’an shkruan gjithashtu se mashkulli eshte per nje shkalle me i larte se femra.
Zgjidhja e ceshtjes se shkalles se sakte i mbetet te caktohet nga mendimtaret/dijetaret. Ketu ka mendime te ndryshme. Kurse kjo eshte me rendesi te vecante. Sepse, ta zeme, nese i kemi vetem dy shkalle, atehere diferenca eshte jashtezakonisht e madhe. Mirepo, nese kemi me shume shkalle, kjo diference (mashkulli kundrej femres) gati nuk mund te dallohet.

Sipas njohurive te mia, shkallet jane diku mesatarisht prej 120 000 deri ne 180 000. Pra, nese mashkulli eshte nje shkalle me lart, ne shkallen e 120 000-je, dhe femra ne shkallen e 119 999 apo 180 000 ndaj 179 999, diferenca eshte shume e vogel: s’mund te shihet me sy.

Pastaj, sipas asaj qe kam mesuar une, fjala „hyrije“ i takon gjinise asnjenese. (Kush nuk e beson mund ta shikoje fjalorin e arabishtes).

Perfundimi:
Si femra, ashtu edhe mashkulli sikurse edhe i gjithe njerezimi, pa dalim feje, race, entie, religjioni… shperblehet sipas veprave: sa ke punuar aq dhe fiton. „Akujt nuk i behet padrejte as sa nje therrmi (grime)“, shkruan ne Kur’an.

P.S.
E di qe lindin pyetje, mospajtime… nga te gjitha anet por, megjithate, kesaj here nuk m’u durua pe e thene te verteten per hir te se vertetes…Vet Krijuesi eshte E Verteta!


***

gjithesia
01.05.2010, 00:57:46
***

Pershendetje

Ceshtja e hyrijeve…
................

....................

Pastaj, sipas asaj qe kam mesuar une, fjala „hyrije“ i takon gjinise asnjenese. (Kush nuk e beson mund ta shikoje fjalorin e arabishtes).

...............

P.S.
E di qe lindin pyetje, mospajtime… nga te gjitha anet por, megjithate, kesaj here nuk m’u durua pe e thene te verteten per hir te se vertetes…Vet Krijuesi eshte E Verteta!


***

??????????????

???????????????

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

hajr inshAllah, edhe qita e niva .....

furragji
01.05.2010, 09:05:17
furragji tash e ke tepru me te vertete, turb duhet te vie per ket cfar e ke shenu, cfardo feje qe i takon!

Femra si mashkulli ne parajze do shperblehen me nje jete te qete, te mire, te lumtur perplot harmoni...

Pse moj turpė tmė vijė ti banu se spi kupton "temsilet" gjestet dhe kalo mandej une po shkrun nga nji her fjal si te therrafta! amo janė shėruse. Kurse ju disa sa do qe doken fjalė tė lėmuta e tė ambėla po janė plotė helum, e helmi mbyt njerzė.

AMON RA
01.05.2010, 14:39:11
ti i nderuar , ke me te vertet probleme .........


kjo ka ndodhur shume edhe ne kete bote .....pa shku n xhenet hiq .......

ndodh edhe diten e sodit ...ku shumic e mashkujve luftoin qe te arrijn numrin xxx te femrave ......andaj edhe quhen playboy.....

ose me dokumetues .rasti i Sulejmanit as (sollomonit, sipas tjereve) i cili sipas te gjitha besimeve ka pas hiq me pak se 600 gra e 300 konkubina ( roberesha) ......dhe te gjithave ju ka ardh arsye ....

ēfar e mire te ka kap keshtu ???

kerkoi nga moderatoret qe shkresat fyese e banale te kesaj nofke te korigjohen .......si dhe ti terhjeket verejtja ......

nese deshiron te komunikosh pa fyerje urdhero perndryshe do mbetesh edhe i injoruar edhe pa aspak rrespekt ,


gjithesia


biseda eshte ketu per gjenetin e jo per kete bote , pastaj une nuk te fyeva ty personalishte asgje , nga shembulli qe e mora nese gjeneti egziston sipas kuranit ,gjeneti ka nje natyre te tille kure vjen fjala te virgjinet , dhe nje shembull i tille eshte i natyrshem , ti nese je fyer me vjen keq...

gjithesia
01.05.2010, 15:37:21
biseda eshte ketu per gjenetin e jo per kete bote , pastaj une nuk te fyeva ty personalishte asgje , nga shembulli qe e mora nese gjeneti egziston sipas kuranit ,gjeneti ka nje natyre te tille kure vjen fjala te virgjinet , dhe nje shembull i tille eshte i natyrshem , ti nese je fyer me vjen keq...

nen vetedije je duke fyer vetem veten tende ....

fyerja e fes time automatikisht eshte fyerje ndaj meje personalisht .......

andaj kerkesa ime ndaj moderatoreve mbetet valide .......

gjithesia

ps.biseda eshte per xhenetin ....por desha te demonstroi se kur ndoshin ne kete bote si nuk ka mundesi edhe atje .....

600 gra e 300 roberesha ka pas Sulejmani as ......jo 4 .....as 72.......po 900 total

a e din ti se Ademi as ka qen rreth 30 metrave i madh ..........dhe kete e vertetoin arkeologet te cilet zbuloin dinosaurusa te cilet kan qen sa nje qen ne kohen e Ademit as ....

a e din ti se ne shpella kan gjet fosile te njeriut ku ashti i pjeses se lartme te kembes ka gjatesin 2 metra ......vetem gjymsa e kembes se nejriut 2m .a thu sa ka qen ai njeri ..........dhe per kete na tregon Allahu ne Kuran ku thot se populli i Adit e i Themudit kan qen te fuqishem por Ai i ka shkaterruar ne shpella te cilat ata i kan ndertuar ne bjeshk duke thene ketu Zoti nuk ka si te na denoi ......dhe Allahu u leshoi vetem nje ze kumbues dhe te gjith vdiqen ..........eh pasi po me detyron po te tregoi se ka pasur burra qe nuk jan mjaftu me nje grua ........ka edhe dita e sodit por pak e rrall .......

do ishte me mire per ty te besh keso hulumtimesh ne Kuran e te bindesh se eshte fjal e Zotit ........se sa qe mirresh me kontradita e kopalla .......


shkenctar e teolog ateist pas leximit te Kuranit nuk u ka mbetur asgje me shume se te thon la-il-lahe -il- Allah -muhamedun -rresul-Allah ..........e ty t ka met me sha , me ofendu ose me kontradiktu ...;kishemi

haj haj

gjithesia

AMON RA
01.05.2010, 17:53:06
nen vetedije je duke fyer vetem veten tende ....

fyerja e fes time automatikisht eshte fyerje ndaj meje personalisht .......

andaj kerkesa ime ndaj moderatoreve mbetet valide .......

gjithesia

ps.biseda eshte per xhenetin ....por desha te demonstroi se kur ndoshin ne kete bote si nuk ka mundesi edhe atje .....

600 gra e 300 roberesha ka pas Sulejmani as ......jo 4 .....as 72.......po 900 total

a e din ti se Ademi as ka qen rreth 30 metrave i madh ..........dhe kete e vertetoin arkeologet te cilet zbuloin dinosaurusa te cilet kan qen sa nje qen ne kohen e Ademit as ....

a e din ti se ne shpella kan gjet fosile te njeriut ku ashti i pjeses se lartme te kembes ka gjatesin 2 metra ......vetem gjymsa e kembes se nejriut 2m .a thu sa ka qen ai njeri ..........dhe per kete na tregon Allahu ne Kuran ku thot se populli i Adit e i Themudit kan qen te fuqishem por Ai i ka shkaterruar ne shpella te cilat ata i kan ndertuar ne bjeshk duke thene ketu Zoti nuk ka si te na denoi ......dhe Allahu u leshoi vetem nje ze kumbues dhe te gjith vdiqen ..........eh pasi po me detyron po te tregoi se ka pasur burra qe nuk jan mjaftu me nje grua ........ka edhe dita e sodit por pak e rrall .......

do ishte me mire per ty te besh keso hulumtimesh ne Kuran e te bindesh se eshte fjal e Zotit ........se sa qe mirresh me kontradita e kopalla .......


shkenctar e teolog ateist pas leximit te Kuranit nuk u ka mbetur asgje me shume se te thon la-il-lahe -il- Allah -muhamedun -rresul-Allah ..........e ty t ka met me sha , me ofendu ose me kontradiktu ...;kishemi

haj haj

gjithesiaKetu po flitet per grate muslimane ne gjenet ,tash dole te ademi e te zbulimi i dinosaurve ,flet per fosilet etj. ti a e dine sa eshte i vjeter njerzimi sipas kuranit e bibles, qe te besh krahasime me jeten e dinosaurve . kur dikush kritikon fene islame automatikishte eshte fyerje
sipas vet conceptit te kuranit, atehere njeriu nuk ka mundesi te thote
mendimin e vet te lire kunder kuranit me kete koncept te fese.
po ketu nuk po flasim me rregullat e asnje feje.
Nese nuk te pelqejne kritikat mos i lexo ose mos merr pjes ne forum, ky eshte vetem sygjerim.
Nese sylejmani ka pase 600 gra e 300 roberesha ti vete po tregon per pufin qe e paska pasur ky njeri , interesant se si zoti nuk ja paska ndaluar nje gje te tille.
300 roberesha si zoti e paska lejuar roberimin e grave ,edhe nga vete
muhameti ,kur ka zen rober ne luft mbas betejes i ka mbytur burrat e i ka mbajtur grate e tyre , a thua per qfar arsyje , perveq asaj pufiste...
Por ti po ke deshire me fole per te mirat e fese e kurrsesi per te ligat e fese...

gjithesia
01.05.2010, 17:58:29
Ketu po flitet per grate muslimane ne gjenet ,tash dole te ademi e te zbulimi i dinosaurve ,flet per fosilet etj. ti a e dine sa eshte i vjeter njerzimi sipas kuranit e bibles, qe te besh krahasime me jeten e dinosaurve . kur dikush kritikon fene islame automatikishte eshte fyerje
sipas vet conceptit te kuranit, atehere njeriu nuk ka mundesi te thote
mendimin e vet te lire kunder kuranit me kete koncept te fese.
po ketu nuk po flasim me rregullat e asnje feje.
Nese nuk te pelqejne kritikat mos i lexo ose mos merr pjes ne forum, ky eshte vetem sygjerim.
Nese sylejmani ka pase 600 gra e 300 roberesha ti vete po tregon per pufin qe e paska pasur ky njeri , interesant se si zoti nuk ja paska ndaluar nje gje te tille.
300 roberesha si zoti e paska lejuar roberimin e grave ,edhe nga vete
muhameti ,kur ka zen rober ne luft mbas betejes i ka mbytur burrat e i ka mbajtur grate e tyre , a thua per qfar arsyje , perveq asaj pufiste...
Por ti po ke deshire me fole per te mirat e fese e kurrsesi per te ligat e fese...

mjer per ty e edhe nje here mjer per ty .......:(

ketu ndrepes keto shkresa me ty , une


gjithesia

AMON RA
01.05.2010, 19:53:00
mjer per ty e edhe nje here mjer per ty .......:(

ketu ndrepes keto shkresa me ty , une


gjithesia


hahahhahahaha

Qokolina
03.05.2010, 13:44:23
ti i nderuar , ke me te vertet probleme .........


kjo ka ndodhur shume edhe ne kete bote .....pa shku n xhenet hiq .......

ndodh edhe diten e sodit ...ku shumic e mashkujve luftoin qe te arrijn numrin xxx te femrave ......andaj edhe quhen playboy.....

ose me dokumetues .rasti i Sulejmanit as (sollomonit, sipas tjereve) i cili sipas te gjitha besimeve ka pas hiq me pak se 600 gra e 300 konkubina ( roberesha) ......dhe te gjithave ju ka ardh arsye ....

ēfar e mire te ka kap keshtu ???


kerkoi nga moderatoret qe shkresat fyese e banale te kesaj nofke te korigjohen .......si dhe ti terhjeket verejtja ......

nese deshiron te komunikosh pa fyerje urdhero perndryshe do mbetesh edhe i injoruar edhe pa aspak rrespekt ,


gjithesia


Gjithesia,

ne jetojm ne Demokraci, ashtu kem desht me jetu, e Demokraci d.m.th. shumparti e shum liri.
Qdo njeri ka te drejt te shpreh mendimin e vet. Amon Ra nuk te ofendoj ty personalisht dhe askend tjeter vetem i beri do shenime logjike edhe ne ato e ka ajo shum te drejt. Edhe mua nuk ma kap logjika asnitroh, qe Zoti per at qellim e ka kriju gjehnetin, dmth qe ne mas vdekjes tjeter pun perveq seksit nuk pasmi. Ne ket bot na ndalohet deri dikun kurse ne boten tjeter qenka sallamadi. Sipas Zotit qe e jep kurani, femra te njejtet drejta nuk i paska. Shyqyr o zot qe nuk besoj ne ty se qenke i pa drejt edhe mashkujt pi bojshe sexsüchtig, leje ma qe jan shumica prej tyre edhe ne ket bot por ne te tjetren nuk paskan tjeter detyre pom duket. pershendetje

Qokolina
03.05.2010, 13:51:04
Ketu po flitet per grate muslimane ne gjenet ,tash dole te ademi e te zbulimi i dinosaurve ,flet per fosilet etj. ti a e dine sa eshte i vjeter njerzimi sipas kuranit e bibles, qe te besh krahasime me jeten e dinosaurve . kur dikush kritikon fene islame automatikishte eshte fyerje
sipas vet conceptit te kuranit, atehere njeriu nuk ka mundesi te thote
mendimin e vet te lire kunder kuranit me kete koncept te fese.
po ketu nuk po flasim me rregullat e asnje feje.
Nese nuk te pelqejne kritikat mos i lexo ose mos merr pjes ne forum, ky eshte vetem sygjerim.
Nese sylejmani ka pase 600 gra e 300 roberesha ti vete po tregon per pufin qe e paska pasur ky njeri , interesant se si zoti nuk ja paska ndaluar nje gje te tille.
300 roberesha si zoti e paska lejuar roberimin e grave ,edhe nga vete
muhameti ,kur ka zen rober ne luft mbas betejes i ka mbytur burrat e i ka mbajtur grate e tyre , a thua per qfar arsyje , perveq asaj pufiste...
Por ti po ke deshire me fole per te mirat e fese e kurrsesi per te ligat e fese...


Amon Ra,

ketu ja qellove sepse me te vertet mundohen gjithher vetem per gjerat pozitive me bisedu por kur konfrontohen me realitetin ateher ju humben komentet. Gjithesis kjo i duket normal sepse Zoti apo te them ma mir Allahu ne te cilin ajo beson e ka lejuar roberin.

gjithesia
03.05.2010, 14:44:34
ēoko,

krejt mvaret prej qfar kendi i shiqon , sa beson , .......

me vie keq dhe shume keq kur lexoi rreshta te till .......;jo per veten time por per ate qe i poston

:(

te shnet ,

gjithesia

Pa_doreza
03.05.2010, 19:33:37
mjer per ty e edhe nje here mjer per ty .......:(

ketu ndrepes keto shkresa me ty , une


gjithesia


gjithesi pse po e nderpret biseden me diskutusin a veq pse po e tregone te verteten .Ti po tregohesh e pa kompromise sepse duhet then gjerate si jane e jo me i mbulue me feregje sepse turpi me u mbulue ndoshta mundeshe ta mbulloshe per nji kohe por jo edhe tre jeten
Ti nuk mundeshe me i mbullue poshtersite qe i kane ber arabet

gjithesia
03.05.2010, 21:57:59
gjithesi pse po e nderpret biseden me diskutusin a veq pse po e tregone te verteten .Ti po tregohesh e pa kompromise sepse duhet then gjerate si jane e jo me i mbulue me feregje sepse turpi me u mbulue ndoshta mundeshe ta mbulloshe per nji kohe por jo edhe tre jeten
Ti nuk mundeshe me i mbullue poshtersite qe i kane ber arabet

une e nderpres biseden mu atehere kur bashkbiseduesi fare nuk kupton ......e ēka eshte me e keqja fillon e shan ......

ti per asnje moment nuk po ndalesh e me lexu bile pak e me analizu bile pak ..por vazhdimisht po gjuan nga i njejti qosh .........ashtu nuk eshte me dialog ......ai eshte monolog ..dhe per ashtu nuk te duhet bashkbiseduesi fare


andaj terhiqet ,

gjithesia

ps nje shembull :

une te them se Muhamedi as eshte martuar me nje mori grash nder te cilat ka pasur shume gra te kaluara ne mosh ...me te vetmin qellim qe tu ofroi atyre mbrojtje


ti vazhdimisht thua ai ka pas nevoja fiziologjike


une te them : kur Muhamedi as kur ka filluar me shpallje .i eshte ofruar elita e Mekkes se atekoheshme dhe i ka propozuar femra nga me te bukurat sa te doi .....i kan propozuar post nder me te lartet .........i kan propozuar thesar me pasuri ........dhe ai sikur ti lakmonte te gjitha keto nuk do i refuzonte por do i kishte ne disponim paraprakisht dhe jo gra te veja e plaka (80%) .por vajza te bengut ......


e ti prap se prap vazhdon me te njejtin avaz

e ēka te baj gjithesia ...tregom

kjo krejt łmvaret nga cila prizem i shiqon njeriu gjerat ...

AMON RA
03.05.2010, 22:36:44
une e nderpres biseden mu atehere kur bashkbiseduesi fare nuk kupton ......e ēka eshte me e keqja fillon e shan ......

ti per asnje moment nuk po ndalesh e me lexu bile pak e me analizu bile pak ..por vazhdimisht po gjuan nga i njejti qosh .........ashtu nuk eshte me dialog ......ai eshte monolog ..dhe per ashtu nuk te duhet bashkbiseduesi fare


andaj terhiqet ,

gjithesia

ps nje shembull :

une te them se Muhamedi as eshte martuar me nje mori grash nder te cilat ka pasur shume gra te kaluara ne mosh ...me te vetmin qellim qe tu ofroi atyre mbrojtje


ti vazhdimisht thua ai ka pas nevoja fiziologjike


une te them : kur Muhamedi as kur ka filluar me shpallje .i eshte ofruar elita e Mekkes se atekoheshme dhe i ka propozuar femra nga me te bukurat sa te doi .....i kan propozuar post nder me te lartet .........i kan propozuar thesar me pasuri ........dhe ai sikur ti lakmonte te gjitha keto nuk do i refuzonte por do i kishte ne disponim paraprakisht dhe jo gra te veja e plaka (80%) .por vajza te bengut ......


e ti prap se prap vazhdon me te njejtin avaz

e ēka te baj gjithesia ...tregom

kjo krejt łmvaret nga cila prizem i shiqon njeriu gjerat ...


gjithesija e humbe debatin per kete qeshtje pranoe.
Ndersa per temen , imagjinoe ne gjenet kur te shkosh do ti shohesh
njerzi e tu me 72 virgjine , psh -vellaun tend me 72 virgjine prindin tend me 72 virgjine gjyshin tend me 72 virgjine agjen tend me 72 virgjine ,
kusheriret e tu meshkuj me 72 virgjine ,profesorin tend me 72 virgjine ,
dajen tend me 72 virgjine , hashim thaqin kryministrin me 72 virgjine , shoket miqet dashamiret te gjithe qe jane meshkuj me 72 virgjine.
Imagjinoe kete te lutem per nje qast.

gjithesia
03.05.2010, 22:39:10
gjithesija e humbe debatin per kete qeshtje pranoe.
Ndersa per temen , imagjinoe ne gjenet kur te shkosh do ti shohesh
njerzi e tu me 72 virgjine , psh -vellaun tend me 72 virgjine prindin tend me 72 virgjine gjyshin tend me 72 virgjine agjen tend me 72 virgjine ,
kusheriret e tu meshkuj me 72 virgjine ,profesorin tend me 72 virgjine ,
dajen tend me 72 virgjine , hashim thaqin kryministrin me 72 virgjine , shoket miqet dashamiret te gjithe qe jane meshkuj me 72 virgjine.
Imagjinoe kete te lutem per nje qast.


vetem nese e kan merituar ........:)

mos te humb gjithesia tek Allahu se per debate ..aiiii llaf goje ma :)

Pa_doreza
03.05.2010, 22:56:12
une e nderpres biseden mu atehere kur bashkbiseduesi fare nuk kupton ......e ēka eshte me e keqja fillon e shan ......

ti per asnje moment nuk po ndalesh e me lexu bile pak e me analizu bile pak ..por vazhdimisht po gjuan nga i njejti qosh .........ashtu nuk eshte me dialog ......ai eshte monolog ..dhe per ashtu nuk te duhet bashkbiseduesi fare


andaj terhiqet ,

gjithesia

ps nje shembull :

une te them se Muhamedi as eshte martuar me nje mori grash nder te cilat ka pasur shume gra te kaluara ne mosh ...me te vetmin qellim qe tu ofroi atyre mbrojtje


ti vazhdimisht thua ai ka pas nevoja fiziologjike


une te them : kur Muhamedi as kur ka filluar me shpallje .i eshte ofruar elita e Mekkes se atekoheshme dhe i ka propozuar femra nga me te bukurat sa te doi .....i kan propozuar post nder me te lartet .........i kan propozuar thesar me pasuri ........dhe ai sikur ti lakmonte te gjitha keto nuk do i refuzonte por do i kishte ne disponim paraprakisht dhe jo gra te veja e plaka (80%) .por vajza te bengut ......


e ti prap se prap vazhdon me te njejtin avaz

e ēka te baj gjithesia ...tregom

kjo krejt łmvaret nga cila prizem i shiqon njeriu gjerat ...

Une kame cituar ato qe kane qen ne hadith dhe ne Kurane une nuk te kame ofenduar ty personaslishte sepse pavarsishte nga besimi .Ne i kemi shtjelluar gjerate edhe te kendesheme edhe te pa kendesheme keshtu qe me siguri edhe t'i ke paseure te ditura ? Por kurre si kemi shpaluar ti si duket te gjitha keto gjrea i ke marre si me qe te jujeat por po te them edhe njiher ti nuk meundeshe t'ia permisoshe moraline arabeve kur ata nuk kane pasure moral fare

Ase gje mose bane vetem siqeriteti ato gjera kane ndodhur dhe jane te shkrura semundemi as ti e as une ti shtojmi apo edhe ti largojmi sepse jane deshmite te cilat i kane shkruar ata vet ne si kemi shtuar as edhe nji shkronje

gjithesia
03.05.2010, 22:58:11
Une kame cituar ato qe kane qen ne hadith dhe ne Kurane une nuk te kame ofenduar ty personaslishte sepse pavarsishte nga besimi .Ne i kemi shtjelluar gjerate edhe te kendesheme edhe te pa kendesheme keshtu qe me siguri edhe t'i ke paseure te ditura ? Por kurre si kemi shpaluar ti si duket te gjitha keto gjrea i ke marre si me qe te jujeat por po te them edhe njiher ti nuk meundeshe t'ia permisoshe moraline arabeve kur ata nuk kane pasure moral fare

Ase gje mose bane vetem siqeriteti ato gjera kane ndodhur dhe jane te shkrura semundemi as ti e as une ti shtojmi apo edhe ti largojmi sepse jane deshmite te cilat i kane shkruar ata vet ne si kemi shtuar as edhe nji shkronje

pamvaresisht .......

une mbetem muslimane me zemer e shpirt ....elhamdulilah


:)

gjithesia

Pa_doreza
03.05.2010, 23:11:00
pa dorza

do bojm shqiperin natyrale per inati shqipatrave,
haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
por ate qe ran deshmor sipas teje nuk jan shqiaptrė
edhe pse ishin shqipatrė
Kush ka than le te din bota mbare se "...." nuk eshtė shqipatrė
hehhe,

Moleri merru me shkrime fetare s'edhe keshtu je large se sa perket veprave dhe romaneve je me killometra large

te pengoje firema ime mos u ben hore krejt

Pa_doreza
03.05.2010, 23:17:26
pamvaresisht .......

une mbetem muslimane me zemer e shpirt ....elhamdulilah


:)

gjithesia


gjithesi ase njiher nuk te kame thene largohu nga feja dhe si them asnje njeriu

furragji
03.05.2010, 23:38:30
Gjithmone kam qene kurioz te kuptoj se cili eshte shperblimi qe femrat muslimane presin te kene ne parajse (sipas Islamit)

Une mund t'i kuptoj meshkujt muslimane, te cilet presin te kene shperblime te tipit: Martesa me Hyrite e Virgjera etj...

Po Kurani hesht per shperblimet qe do kene femrat muslimane aty...?

Pa _ dorza a mdoket se ke pytja?! se cili asht shperblimi qe femrat muslimane presin te ken ne parajsė simbas matematikes po del kshtu 144 si grusht e 72 si gishtė bane ju apet hesapė!..

Pa_doreza
03.05.2010, 23:50:41
pa dorza
une smerrem me imagjinata njerzve qe shkrujn prralla per femi sikur qe ishte, rifat kukaj p.sh, por lexoje ate qe kan me te vertet dije. si p.sh ibni kaim el xheuzija, muhamed abdul wehabi, ahmed ibn hambeli maliki shafiju ebu hanifja, pastaje nasuradin albani abdul kader aranauti keta ja vlen me i lexue, se sa per ate gjergj fishta qe i thot vetit sjam shqipatrė hehe mendoje sja vlen me lexue hahaha :d

E' po mose e vet se te tregone vet !!!!

PO per ate Firma ime thote shume sepse ''shqipetar si ti ''nuk e done bashkimine !!!

E kushe po na tregone per Fishten heha

Jame Shqipetare Zot e Krenare Per Mbi Fe Kame AT'DHE

Qokolina
03.05.2010, 23:58:52
pa dorza
une smerrem me imagjinata njerzve qe shkrujn prralla per femi sikur qe ishte, rifat kukaj p.sh, por lexoje ate qe kan me te vertet dije. si p.sh ibni kaim el xheuzija, muhamed abdul wehabi, ahmed ibn hambeli maliki shafiju ebu hanifja, pastaje nasuradin albani abdul kader aranauti keta ja vlen me i lexue, se sa per ate gjergj fishta qe i thot vetit sjam shqipatrė hehe mendoje sja vlen me lexue hahaha :d


Pash Zotin kush ja paska ngjit ktyre keta emra, pak shqip e hala ma shum arabisht, kjo pi bjen as mark e as muharrem apo as qen as zagar.

Pa_doreza
04.05.2010, 00:08:38
Pa _ dorza a mdoket se ke pytja?! se cili asht shperblimi qe femrat muslimane presin te ken ne parajsė simbas matematikes po del kshtu 144 si grusht e 72 si gishtė bane ju apet hesapė!..


Nuk eshte ne kulturen time te ofendoje askendo por po me shtyne furragji, n'degjo kur te lypeshe met ofendue dota bej ket dot te vi nene niveline tende furragji ato 144 si grushte meri e qoja muhametite tend

ēka te millesh ke me korre

Pa_doreza
04.05.2010, 00:13:11
moderatore kerkoje falje se nuk eshte kultura ime te fyeje ase kende por me shetyri ta bej ket

Pa_doreza
04.05.2010, 00:49:46
Pash Zotin kush ja paska ngjit ktyre keta emra, pak shqip e hala ma shum arabisht, kjo pi bjen as mark e as muharrem apo as qen as zagar.

Keta jane duke i zavendsuar qent adacake qe kane qe neper Kosove ata jane ken ber te rrezikshem edhe femini i mytshine e i paten vra kogja shume tashe na kane ardhur nje rac e re mad in talibane

Gurke
04.05.2010, 00:54:48
Ndoshta serbt bugart e grekt ishin ba shqiptar-:)

E shqiptaret jo arab dhe turq !!

Qokolina
04.05.2010, 00:58:03
Qokolina
me pervojė Anetar prej: 17.02.2009
Postime: 201--------------------------------------------------------------------------------

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Moleri-
pa dorza
une smerrem me imagjinata njerzve qe shkrujn prralla per femi sikur qe ishte, rifat kukaj p.sh, por lexoje ate qe kan me te vertet dije. si p.sh ibni kaim el xheuzija, muhamed abdul wehabi, ahmed ibn hambeli maliki shafiju ebu hanifja, pastaje nasuradin albani abdul kader aranauti keta ja vlen me i lexue, se sa per ate gjergj fishta qe i thot vetit sjam shqipatrė hehe mendoje sja vlen me lexue hahaha :d


Pash Zotin kush ja paska ngjit ktyre keta emra, pak shqip e hala ma shum arabisht, kjo pi bjen as mark e as muharrem apo as qen as zagar.

Kadale qik mos ofendo,
Sa i perket ati ibni kaimi el xheuzija ehste nje dijetar qe ka shkrue nje liber qe thirret smundja edhe ilaqi, te pershkrun zemren, ka shkrue shum libra ama qate e ceka se qate e dije, sa i perket Muhamed abdul wehabi ky ka shkrue rreth njeshmeris se Allahut don me than ka spjegue si me adhurue Allahun, kur mundesh me ra ne politizem e keshtue me radhe, ebu hanfija maliku shafiju ahamedi ibni hambeli jan dijetar qe ka kan ndae shkollat jurdike, keta nuk jan kombit shqipatr qe i permenda, kurse sa i perket nasuradin albani edhe abdul kader aranauti keta jan shqipatr, nasuradin albani eshte nga shkodra 1928 kan emgrue ne jordan, kurse abdul kader aranauti ka emrin kadri sokoli ky eshte nga vredha edhe ky si femije ka dal ne damask, te dyt jan kan dijetare, sidomos nasuradin albani eshte i njoftur ne boten islame edhe ne mabr boten, sepse ishte muhadith i rangut naltė.. ky e mure mbiemrin albani qe te ju tregoje qe eshte shqipatr.... edhe nje mbreti i exhptit me duket naser ka qen shqipatrė mos te ardhtė merzi, pastaje ne kohen e halifetit qe ka qen osmalit shqipatret an kan ministra :D
edhe isha me heret tuje mendue thojsha, po mos te ishte kan islami shqiaptret ishin asimilue ishin ba grek e serbe e bugar, sepse ishum martue me ta don me than kishum perzi gjakun e keshtue islami e ndalon qe femra shqiaptre te merre katolikin jahudin ortodoksin budsitin e keshtue.. ky eshte islami qe te mbron indititetin kombtar edhe fetar...

Faleminderit qe mi spjegove, shum interesant vetem nuk jam ne dakort qe thua feja islame na ka mbrojt prej asimilimit. Nuk na ka mbrijt feja por dashuria e kombit.Sa per fe, ja shqiptart kan martu shkina e boshnjake ja asnjepopull ma shum te huj nuk ka martu.Edhe e shef qe Kurani nuk mundet me qen fjala e zotit sepse, zoti esht i drejt si per femer ashtu edhe per mashkull. Po lejoj Zoti qe mashkulli te marton nje krishtjere ateher edhe femra te njejten drejt e ka.Pse mashkulli guxon e femra jo? Femia me gjak gjithher shkon ka nena e jo baba.Nuk vesin kan e ki migj por prej kahit i ki dajt.

Qokolina
04.05.2010, 00:59:47
Ndoshta serbt bugart e grekt ishin ba shqiptar-:)

E shqiptaret jo arab dhe turq !!


Gurke ti pak shkrun por kur te shkrujsh e ki fjalen fjal, je fenomenal :-)

Gurke
04.05.2010, 01:10:51
Danke suesse ....Lieb -:)


Motrushe mu vetem me vjene keqe si keta ja fusin kot !!

Qokolina
04.05.2010, 01:12:42
Zemrushe, hajt bre mos e mir per te madhe.
Do gjana kurrrrrrrrrrr nuk ndryshohen.

Grüßli :-)

Qokolina
04.05.2010, 01:26:24
Moler, me fal te lutem por leji ato prrallat e hogjollarve primitiv, femra e ka mendjen e leht, femra ashtu e femra keshtu....pak me hert me ke shkru qe femra rrit dhe edukon femin edhe ashtu esht dmth si ta meson nena, esht nena shqiptare do te jet edhe femija shqiptar por esht nena magjupe, femija kurr shqiptar nuk behet edhe 7 baba shqiptar mi pas se jo.
Pom lodhin fjalet kot, fjalet qe nuk jan nga Zoti por nga njerzit qe e kan shkru kuranin dhe kan menduar per te mirat e veta personale, kan qe egoista. Si esht e mundun me nje an me than qe Zoti esht i drejt kurse ne anen tjeter femra nuk i ka te drejtat e njejta nga Zoti?
Femrat e shkreta gjithher i kan shkel i kan ber rob per se gjalli me fjale te kuranit e bibles. Femren gjihher jan mundu me sulmu edhe me majt sa me ult sepse mashkujt kan frig nga femra, sidomos nje femer qe esht pak intelegjente dhe e flet mendimin e vet, nuk esht e mvarun, prej asaj ikin burrat primitiv sepse jan "überfordert", asaj gruje sun ja tregon jeten sepse ajo e din vet shum mir, keshtu qe ju kini qef me mar najnje qe sen ska pa me sy, qe vetem qato punet e shpijes din me ti bo edhe te aldi e penni din me dal me ble.

Gurke
04.05.2010, 01:30:24
[quote=Moleri-;627848]Qokolina
me pervojė Anetar prej: 17.02.2009
Postime: 210


Kurani eshte i drejt edhe eshte pikerisht nga zoti se te ishte nga njerzit do kishin shum kunder thanje mes vete, !!
----------------------------------------------------------------
Offensichtliche Widersprüche im Koran

Ich beziehe mich hier auf eine Aussage von mk200020, der behauptet, der Koran wäre ohne Widersprüche.

Der Autor des Korans schreibt:

Wäre der Koran von einem anderen als Allah, so würden sie darin gewiß viel Widerspruch finden (4/82).

Nun, das ist eine der wenigen wahren Aussagen im Koran. Denn Widersprüche finden wir genug. Das hier sind nur EINIGE, es gibt noch wesentlich mehr:

Allahs Worte ändert niemand ab(6/34, 6/115, 10/64)
Es werden Verse aufgehoben oder in Vergessenheit gebracht (2/106)

Wir schickten einen Engel (Gabriel), der Maria erschien (19/17)
Mehrere Engel sprachen zu Maria (3/42)

Allah erschuf in 6 Zeiten Himmel und Erde (7/55)
Allah erschuf die Erde in zwei Zeiten, gründete Berge+Natur in vier Zeiten, und schuf die Himmel in zwei weiteren Zeiten (41/9ff)

Ein Tag bei Allah dauert 1000 Jahre (22/47), oder 50.000 Jahre (70/4)

Alle Nichtmuslime landen in der Hölle (3/85)
"gute" Juden/Christen werden nicht bestraft(2/62)

Allah erschuf erst den Himmel (29/27)
Allah erschuf erst die Erde (41/9)

-----------------------

Und was lernen wir daraus? Wie es schon im Koran steht:

"Wäre der Koran von einem anderen als Allah, so würden sie darin gewiß viel Widerspruch finden."

Wer auch immer den Koran inklusive Fehlern und Widersprüchen geschrieben hat - Allah war es nicht.

-:)
http://www.kosova.de/forum/images/misc/progress.gif

Qokolina
04.05.2010, 01:36:13
qekolina kur po foli te foli nga argumenti i librit te zotit edhe me argumente nga marrinat e kurvave shqipatre,
http://www.youtube.com/watch?v=IBiySYzpjSA shikoje se qka bon mashkulli me femren
edhe pastaje dil akuzo islamin, edhe merre per mburrje, kurse Allahu e ngriti femren i thot ti nuk je lavire ti je e ndershme ti je nanen ti edukon femijet e femija duhet me u ba dr dijetarė , e mendon se qifti i qasje qe eshte ne vidoe din me eduke femin, ajo nuk ehste ne gjendje me edukue veten e po edukon femin, ne e dim se ku ehste problemi por nuk domi me zgjjejedh problemin e nderuar.

Edhe njeher, per ty esht ai liber fjala e Zotiti kurse per mua esht rrena edha krimi me i madh ne bot. Pik.
Me fal por nuk kam koh me shikju deri ne fund, qka ka per te ndodh ne at Video? Nje puthje apo ma shum? Ku di un por pa mar parasysh nuk jan te gjitha femrat ashtu. Pse pra mashkullin ti nuk e gjykon? A e shtin ajo me zor me bo najsen? Pse femra kurv e qka esht mashkulli pra qe lejon ashtu? Ti bilem si besimtar nuk ban at fjal as me mendu se leje ma me shpreh.

Qokolina
04.05.2010, 01:39:00
qokolina
ndale nje xajze qe ka mbulesen edhe qe praktikon fen islame pyte se si ndijehet,
pyte motren gjithesia keta pyte eshte nje nane qe ka mbules praktikon islamin pyte keta se si ndihet tek burri i saje apo tek familja e saje,


Qka jam un nxorr me pyt se si e ndin veten? ishalla mir e ma mir? A mendon qe do ti mar lakmi nje shqiptares qe esht e mlut si arabe mu kan?
Pse nuk pom pytni mu se un si e ndi veten ju besimtaret e fort apo nuk me besoni qe edhe un mundem me ndi veten shuuuuum mir e ma mir edhe pse nuk besoj ne Kuran? Jo ju nuk me besoni, nuk mundeni me imagjenu qe edhe njerzit si un mundem me qen te knaqun me jten qe e kem, te drejtet dhe lirin.

Qokolina
04.05.2010, 01:51:25
qokolina
21. Sikur Ne ta zbritnim kėtė Kurķan mbi ndonjė kodėr, do tė shihje atė tė strukur e tė ēarė prej frikės nga All-llahu. Kėta janė shembuj qė ua sjellim njerėzve, qė ata tė mendojnė.
22. Ai ėshtė All-llahu, nuk ka zot tjetėr pos Tij. Dijetari i tė fshehtės dhe tė dukshmes, Ai ėshtė Mėshiruesi, Mėshirėbėrėsi!
23. Ai ėshtė All-llahu, pos tė Cilit nuk ka zot tjetėr, Sunduesi, i Shenjti, i Pastėrti (prej tė metave qė i mvishen) , Siguruesi, Mbikėqyrėsi, i Plotfuqishmi, Mbizotėruesi , i Madhėrishmi. I lartėsuar ėshtė All-llahu nga ajo qė ia shoqėrojnė!
24. Ai ėshtė All-llahu, Krijuesi, Shpikėsi, Formėsuesi. Tė tij janė emrat mė tė bukur. Atė e lartėson ēka ka nė qiej e nė tokė. Dhe Ai ėshtė i Fuqishmi, i Urti!

e qita kete verset qe te boj me dije se edhe nese ti nuk e beson nuk e ka dert ai i madhrushmi Allahu sepse ate e madhron qka ka ne qije e qka ka ne tok,, Allahu eshte me madhi, pastaje thot une jam i falemnderuar nga vet vetiu, edhe me te vertet e meriton te ate sepse krijon nga hiqi, ka me ardhe me argumnete vetem nga kurani se qka thot Allahu per kurvanin edhe kurven,,
1. (Kjo ėshtė) Kaptinė tė cilin Ne e shpallėm dhe Ne e bėmė detyrim tė domosdoshėm (zbatimin e dipozitave qė theksohen nė tė) dhe Ne parashtruam nė tė argumente tė qarta nė mėnyrė qė tė merrni mėsim.
2. (dispozitė obliguese ėshtė qė) Laviren dhe lavirin tķi rrahni, secilit prej tyre me nga njėqind tė rėna, dhe nė zbatimin e dipozitave tė All-llahut mos u tregoni zemėrbutė ndaj atyre dyve, nėse jeni qė besoni All-llahut dhe botės tjetėr. E gjatė zbatimit tė ndėshkimit ndaj tyre, le tė jenė tė pranishėm njė nmėr besimtarėsh.
3. Laviri nuk do tė duhej tė martohej me tjetėrkė, pos me ndonjė lavire ose idhujtare, e lavirja me tė nuk do tė duhen tė martohej kush pos ndonjė lavir o idhujtarė. Ajo (kurvėria ose martesa mė tė) ėshtė e ndaluar pėr besimtarėt.
Pastaje Allahu na thot me nje sure tjetere
dhe mos ju afro imorliteti kurvnis, nuk thot mos bon por thot mos shko tek atye,
pastaje profeti a,s ka than ajo femre qe parfumoset edhe shkon tek mashkujt me i josh(provokue) ajo eshte lavire, e ajo qe eshte ne shtepia e kosoves ajo eshte asi lavire qe punojn ne puf(bordel) vetem se kjo me fal shprehre q, gratis e ato te bordelit me pare,,,


Nejse de ti a kurr nu ke q...gratis a?
Muhameti duhet me dit ket pun ma se miri sepse ai vet ka pas femra sadush e ka pas q...gratis sa dush.

Edhe dishka tjeter, un te bera ty nje pytje pse nuk me qegjigjesh?

Qokolina
04.05.2010, 11:17:39
qokolina
po foli pa ne vitet 1990-1999
qka e di ka qen probelm dikush me lujtė me nderin e shqipatrve ne kosove,
e pas 1999 ne kosove po luhet nderi i vajzave shqipatre, por edhe ilaqet per smundjen sida po shtohen po mbushen,,
sa i perket qka me pyte
Pastaje profetio a,s selam ka pas grat e tije me kunor keshtue qe ka pas drejt me u martue edhe i ka martue...
edhe une sjam i martum jasht kunores skam drejt me pas dashore..
e sa i perket pytjes qe te bone se ti a ske djret me jetue nje jet te mirė
po ke dejt me jetue ste ndal kerkushi vetem nje me akuzue besimin e tirve ske drjet me akuzue, pastaje muluti arabe kerkush nuk u ba, se une njof daneze besa edhe nacionalitete qe jan lindur nga baba e nena gjermnae apo daneze edhe jan me mbules edhe kan pranue fen islame si fe e vertet, pastaje mbulesa eshte edhe nga krishteret ato grat qe jan ne kish tereza p.sh e ka pas mbulesen, veq para papes e ka hek,
nje statistik qe eshte ba me heret ne kisha 80 perqind e motrave te nderi qe jan ne kish i nxen prifti, kan than 40 perqind martohen burr me burr, sa qe edhe prifti i anglis ka than me u martue burri me mburr edhe me kan prift kisha se pengon,,, dola jahst temes, se me gjithat ti si beson as njave por te tham drejten nuk eshte e jemja me te shtie me besue me zort, por e jemja ehste me kallxue te verteten e neser vdesmi e do ringjallmi do deshmojn gishtat e mij qe kan shkrue edhe do deshmon edhe dy engjuje, qe jan ne prezent me mue,,


Ishalla zoti ne gjehnet te qon kur te vjen vakti edhe ishalla ka met dal qashtu qysh beson ti, edhe hyriet ishalla te pelqejn e te keni jet te gjat mas vdekjes,veq pi ja baj gajle mos pot del ndryshe e bohesh me myt vetveten edhe pse ather je i vdekun.

gjithesia
04.05.2010, 11:29:05
Pa _ dorza a mdoket se ke pytja?! se cili asht shperblimi qe femrat muslimane presin te ken ne parajsė simbas matematikes po del kshtu 144 si grusht e 72 si gishtė bane ju apet hesapė!..

femra muslimane eshte e urt ,

ajo eshte kenaqur ne ēdo situat e gjendje si ne kete ashtu edhe ne boten tjeter .....

ajo mjaftohet te kete dashurin e Krijuesit .......dhe bashkeshortit te saj


gjithesia

gjithesia
04.05.2010, 11:33:07
Nejse de ti a kurr nu ke q...gratis a?
Muhameti duhet me dit ket pun ma se miri sepse ai vet ka pas femra sadush e ka pas q...gratis sa dush.

Edhe dishka tjeter, un te bera ty nje pytje pse nuk me qegjigjesh?

nuk i kan hije keta rreshta nje burri e asesi nje femre ......

Qokolina
04.05.2010, 11:43:35
nuk i kan hije keta rreshta nje burri e asesi nje femre ......


Hopa Gjithesia, a u qove e a fjete mir?

Jo tybe si kan hije as femres e as mashkullit.

Falna se kaniher gabojm :-)

Pershendetje dhe kalovsh mir

Qokolina
04.05.2010, 12:04:36
Qokolina
me pervojė Anetar prej: 17.02.2009
Postime: 232--------------------------------------------------------------------------------

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Moleri-
qokolina
po foli pa ne vitet 1990-1999
qka e di ka qen probelm dikush me lujtė me nderin e shqipatrve ne kosove,
e pas 1999 ne kosove po luhet nderi i vajzave shqipatre, por edhe ilaqet per smundjen sida po shtohen po mbushen,,
sa i perket qka me pyte
Pastaje profetio a,s selam ka pas grat e tije me kunor keshtue qe ka pas drejt me u martue edhe i ka martue...
edhe une sjam i martum jasht kunores skam drejt me pas dashore..
e sa i perket pytjes qe te bone se ti a ske djret me jetue nje jet te mirė
po ke dejt me jetue ste ndal kerkushi vetem nje me akuzue besimin e tirve ske drjet me akuzue, pastaje muluti arabe kerkush nuk u ba, se une njof daneze besa edhe nacionalitete qe jan lindur nga baba e nena gjermnae apo daneze edhe jan me mbules edhe kan pranue fen islame si fe e vertet, pastaje mbulesa eshte edhe nga krishteret ato grat qe jan ne kish tereza p.sh e ka pas mbulesen, veq para papes e ka hek,
nje statistik qe eshte ba me heret ne kisha 80 perqind e motrave te nderi qe jan ne kish i nxen prifti, kan than 40 perqind martohen burr me burr, sa qe edhe prifti i anglis ka than me u martue burri me mburr edhe me kan prift kisha se pengon,,, dola jahst temes, se me gjithat ti si beson as njave por te tham drejten nuk eshte e jemja me te shtie me besue me zort, por e jemja ehste me kallxue te verteten e neser vdesmi e do ringjallmi do deshmojn gishtat e mij qe kan shkrue edhe do deshmon edhe dy engjuje, qe jan ne prezent me mue,,


Ishalla zoti ne gjehnet te qon kur te vjen vakti edhe ishalla ka met dal qashtu qysh beson ti, edhe hyriet ishalla te pelqejn e te keni jet te gjat mas vdekjes,veq pi ja baj gajle mos pot del ndryshe e bohesh me myt vetveten edhe pse ather je i vdekun.

AMIN inshAllah Allahu ne xhennet e firdus me qon, ate e kam synim qe te jem nga banoret e xhennetit, se sa per me u ba banorr i xhehnnemit me dy fjal bana, Allahu na rujt nga kufri e shirku, nga gjitha mekatet, po mund ndolle qe edhe une te jem nga banoret e zjarrit hiq nuk dihet,
e din ti qe 3 persona jan te paret qe startojn per zjarrė
deshmori
dijetari
edhe pasaniku
Deshmori ka liftue per me than njerzit trim me ja ndertue nje permendore, e me permend ne ket bot.. edhe pasi te bahet me dije qse cili ka qen qellimi tije athere do futet ne zjarre edhe do i thuhet hajt te flamuri merre shperblimin,
dijeatri do i bahet me dije se ti ke pas dije vetem, sa me te than dijetare i dishum ke marre shperblimin
i 3 pasnaiku qe jep lemosha por i jep me i than njerzit qe ky eshte dordhanes
edhe keti i thuhet hyn ne zjarre se ke marre shperblimin per ate qe ke pas qellim,
Zoti e don vetem sinqeritetin e ton te bomi sene qe vetem per hirė tina.
ti tregova se me cilen do starton xhehnnemi,
Allahu na mbroft Allahu na udhzoft Allahu zemraat naj permisoft...
te pershndes enderuar Allahu ju udhzoft Allahu ju hapt zemren e me pa ralitetin si ralitet e te koten si te kote, Allahu te mundesoft me u largue nga e kota, AMIN AMIN AMIN

Moleri,
Faleminderit shum per keto fjal te ngrohta.
Si duket rruga qe ke vendos per jeten tende te ban te lumtur dhe ishalla do te jesh gjithher i lumtur. Te pershendes

gjithesia
04.05.2010, 12:11:48
Hopa Gjithesia, a u qove e a fjete mir?

Jo tybe si kan hije as femres e as mashkullit.

Falna se kaniher gabojm :-)

Pershendetje dhe kalovsh mir

vetem i mallkuari te ka cyt ne ata rreshta dhe ne disa tjere .ngase ne brendi je nje vajz e sjellshme ........

sikur vetem pak ta luftoje at te mallkuar .........sa mire do ishte per ty


te pershendet me shume rrespekt ,


gjithesia :)

Qokolina
04.05.2010, 12:21:56
vetem i mallkuari te ka cyt ne ata rreshta dhe ne disa tjere .ngase ne brendi je nje vajz e sjellshme ........

sikur vetem pak ta luftoje at te mallkuar .........sa mire do ishte per ty


te pershendet me shume rrespekt ,


gjithesia :)


A Gjithsia,
fjala e mir ska te pagume per bes. :D

gjithesia
04.05.2010, 12:23:18
A Gjithsia,
fjala e mir ska te pagume per bes. :D

fjala e mire then bjeshket , bren hekurin .........

e qel edhe deren e sezam shpelles :D a te kujtohet filmi :p

Qokolina
04.05.2010, 12:28:57
fjala e mire then bjeshket , bren hekurin .........

e qel edhe deren e sezam shpelles :D a te kujtohet filmi :p


hahahaha um shtine me kesh, e kam pa por ne gjuhen gjermane kurse ne gjuhen shqipe " sezam shpell" per het te par pe lexoj dhe me vjen qudi, me vjen shum qesharake ....:p

gjithesia
04.05.2010, 14:24:55
hahahaha um shtine me kesh, e kam pa por ne gjuhen gjermane kurse ne gjuhen shqipe " sezam shpell" per het te par pe lexoj dhe me vjen qudi, me vjen shum qesharake ....:p

po s dita si me i than .......:D

Qokolina
04.05.2010, 14:38:05
Moleri,

per momentin gjindem ne pun dhe nuk kam mundsi ta ndegjoj por edhe e ndegjova, kjo nuk mundet mem bind mu prap se prap.
Faleminderit per mundimin......

Qokolina
04.05.2010, 14:53:41
Nuk te bindi une se skam asgje ne dorė
Ama ishte nje qe tregon per zemren intresante..


Kur ta mbaroj punen do ta shikoj dhe ndegjoj vetem per respektin qe e kam ndaj teje, se je shum i sjellshem dhe i ke shum fjalet e ngrohta.

Pershendetje

gjithesia
04.05.2010, 14:56:48
Kur ta mbaroj punen do ta shikoj dhe ndegjoj vetem per respektin qe e kam ndaj teje, se je shum i sjellshem dhe i ke shum fjalet e ngrohta.

Pershendetje

oooooooo edhe une i kam fjalt e ngrohta edhe jam e sjellshme .....;une kam ma shume se ky ksi :D

PS .vellau moler , mos u ban egoist lema edhe mu naj sevap :(

Qokolina
04.05.2010, 15:10:42
oooooooo edhe une i kam fjalt e ngrohta edhe jam e sjellshme .....;une kam ma shume se ky ksi :D

PS .vellau moler , mos u ban egoist lema edhe mu naj sevap :(

hahahahaha um shtine me kesh..........

Po tybe edhe ti je me gjith te mirat.

Ani pra se edhe ty pot jap shanc me bo sevap, a ki naj video te mir per mu. ;)

Pershendetje

gjithesia
04.05.2010, 15:19:44
Gjithesija Allahu ne xhennet te qoft
Qokolina tye te pafsha ne xhennetin firudus
Xheneti firdus eshte mesi i xhenetve...
Allahu ju desht dyave..

mu veq n xhenet qaty ,a ..:(

e ksaj ja deshirove at ma t mirin ..:(

edhe une qaty inshAllah n Firdews me te dyt juve , qy

Qokolina
04.05.2010, 15:24:35
Gjithesija Allahu ne xhennet te qoft
Qokolina tye te pafsha ne xhennetin firudus
Xheneti firdus eshte mesi i xhenetve...
Allahu ju desht dyave..


Po a, a veq ne mes a?
Un po du permi, du nalt mu kon, bilem te kati i 6 dikun.
Sa filma duna mi kshyr per me arrit nalt dikun?:p

gjithesia
04.05.2010, 15:28:34
Po a, a veq ne mes a?
Un po du permi, du nalt mu kon, bilem te kati i 6 dikun.
Sa filma duna mi kshyr per me arrit nalt dikun?:p

Firdews eshte nen arshin e Allahut .....eshte nder me te lartit


ihaaaaaa kan me t qit syt kopuja tuj kqyr filma ahahah........ani apet puna osht telhyqe :D

Qokolina
04.05.2010, 15:32:44
Firdews eshte nen arshin e Allahut .....eshte nder me te lartit


ihaaaaaa kan me t qit syt kopuja tuj kqyr filma ahahah........ani apet puna osht telhyqe :DGjithesia, me fal per ket pytje por qka don me thon nen "arshin" e allahut?
Ne Gjuhen gjermane i thojn ksaj fjale, me fal ne shprehje " both" , e nen "arshin" e Allahut pi bjen....ti pe din mo....Ja qaty ne kisha bo vendin mos vet per mu :D

gjithesia
04.05.2010, 15:34:35
Gjithesia, me fal per ket pytje por qka don me thon nen "arshin" e allahut?
Ne Gjuhen gjermane i thojn ksaj fjale, me fal ne shprehje ..... , e nen "arshin" e Allahut pi bjen....ti pe din mo....Ja qaty ne kisha bo vendin mos vet per mu :D

mori mos fol fjal te ndyta :(

i bjen vendqendrimi i Allahut ......

oj qik :(

Qokolina
04.05.2010, 15:39:49
mori mos fol fjal te ndyta :(

i bjen vendqendrimi i Allahut ......

oj qik :(


Nuk e fola me qellim por per bes qashtu esht un qysh te thash, pyte kan te dush....

flm

Qokolina
04.05.2010, 18:52:33
Qekolina te pershndes shum a
E kam nje shok edhe ai ne msn kish shkrue keshtue..
PER GABIM KA PENDIM E KALURA NUK KA KTHIM


Ke nje pytje e sinqert, nuk e pata per me ngux kerkan beso, por nuk e kuptova at fjal e kur e lexova ashtu me erdh me kesh, edhe thash vetmeveti vend te mir pasna bo.:D

Pershendetje edhe ty

Qokolina
05.05.2010, 12:27:28
Qokolina
me pervojė Anetar prej: 17.02.2009
Postime: 268--------------------------------------------------------------------------------

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Moleri-
Qekolina te pershndes shum a
E kam nje shok edhe ai ne msn kish shkrue keshtue..
PER GABIM KA PENDIM E KALURA NUK KA KTHIM


Ke nje pytje e sinqert, nuk e pata per me ngux kerkan beso, por nuk e kuptova at fjal e kur e lexova ashtu me erdh me kesh, edhe thash vetmeveti vend te mir pasna bo.

Pershendetje edhe ty
____________

Si mendon me keta
edhe thash vetmeveti vend te mir pasna bo.?
pershndes


Mendova qashtu qysh e thash....a i lexove postimet me te hershme qe i pata me Ghithesin?

Pershendetje

Pa_doreza
05.05.2010, 16:14:08
6. Ka caktuar dėnimin sheriatik (haddin) pėr atė qė pi alkool

Nga Enesi radijall-llahu anhu transmetohet se i Dėrguari i All-llahut sal-lall-llahu alejhi ve sel-lam, pėr shkak tė pirjes sė alko*olit ka zbatuar dėnimin e goditjes me thupra palme dhe me kėpucė, kurse Ebu Bekri godiste me 40 tė rėna.

7. Ka kėrcėnuar me vuajtje tė dhembshme nė ahiret atė qė pi alkool

Nga Ebu Musa El-Eshariu radijall-llahu anhu transmetohet se Resulull-llahu sal-lall-llahu alejhi ve sel-lam ka thėnė: “Tre veta nuk do tė hyjnė nė Xhenet: alkoolisti (pijaneci), ai qė i shkėput lidhjet farefisnore dhe ai qė i beson fallit (sihrit). Ai qė vdes si alkoolist, All-llahu do t’i japė tė pijė nga lumi i quajtur El-Gavta’.” E kanė pyetur: “E ē’ėshtė ėshtė lumi “El-Gavta?” Ai ėshtė pėrgjigjur: “Ky ėshtė lumi qė rrjedh nga orga*net seksuale tė prostitutave, kurse kundėrmimi i organeve sek*suale tė tyre do t’i trazojė banorėt e Xhehenemit.”

LOLO
05.05.2010, 17:57:22
U knaqet pasha mamen, akoma ne te njejten teme ahhahahahhaaha

ju lumt beli valla ahhahahah

Pa_doreza
05.05.2010, 21:49:04
Pa_doreza
me pervojė Anetar prej: 15.04.2010
Postime: 144--------------------------------------------------------------------------------

6. Ka caktuar dėnimin sheriatik (haddin) pėr atė qė pi alkool

Nga Enesi radijall-llahu anhu transmetohet se i Dėrguari i All-llahut sal-lall-llahu alejhi ve sel-lam, pėr shkak tė pirjes sė alko*olit ka zbatuar dėnimin e goditjes me thupra palme dhe me kėpucė, kurse Ebu Bekri godiste me 40 tė rėna.

7. Ka kėrcėnuar me vuajtje tė dhembshme nė ahiret atė qė pi alkool

Nga Ebu Musa El-Eshariu radijall-llahu anhu transmetohet se Resulull-llahu sal-lall-llahu alejhi ve sel-lam ka thėnė: “Tre veta nuk do tė hyjnė nė Xhenet: alkoolisti (pijaneci), ai qė i shkėput lidhjet farefisnore dhe ai qė i beson fallit (sihrit). Ai qė vdes si alkoolist, All-llahu do t’i japė tė pijė nga lumi i quajtur El-Gavta’.” E kanė pyetur: “E ē’ėshtė ėshtė lumi “El-Gavta?” Ai ėshtė pėrgjigjur: “Ky ėshtė lumi qė rrjedh nga orga*net seksuale tė prostitutave, kurse kundėrmimi i organeve sek*suale tė tyre do t’i trazojė banorėt e Xhehenemit.”

hadithi eshte i vertet
Pse ti nuk je qashtue a?
a nuk eshte shirk(falle) me shkue ne tyrbe?
qe besa sodt eshte 5 maji dita e shen gjergjit kjo eshte haram edhe kjo eshte shirk me festue.. inderuar edhe i respektuar pa dorza:D
mos harro se ne kosove ende e festojn ket shirk e kufer
Allahu i udhzoft

Moler edhe ne ferr allahu do t'i jape me pije gjera te ndyta si eshte e mundur kjo kriesavet te veta ti poshtroje ne ket menyre keshtu po mendojka allahi i juai !!!!! Ti se ke kuptuar fare pes e kane sjellur ketu

Me ber keso poshtersishe allahi kur muhameti ka the se ne parajse dote ket ver me pi sa te dushe

AMON RA
06.05.2010, 01:14:29
6. Ka caktuar dėnimin sheriatik (haddin) pėr atė qė pi alkool

Nga Enesi radijall-llahu anhu transmetohet se i Dėrguari i All-llahut sal-lall-llahu alejhi ve sel-lam, pėr shkak tė pirjes sė alko*olit ka zbatuar dėnimin e goditjes me thupra palme dhe me kėpucė, kurse Ebu Bekri godiste me 40 tė rėna.

7. Ka kėrcėnuar me vuajtje tė dhembshme nė ahiret atė qė pi alkool

Nga Ebu Musa El-Eshariu radijall-llahu anhu transmetohet se Resulull-llahu sal-lall-llahu alejhi ve sel-lam ka thėnė: “Tre veta nuk do tė hyjnė nė Xhenet: alkoolisti (pijaneci), ai qė i shkėput lidhjet farefisnore dhe ai qė i beson fallit (sihrit). Ai qė vdes si alkoolist, All-llahu do t’i japė tė pijė nga lumi i quajtur El-Gavta’.” E kanė pyetur: “E ē’ėshtė ėshtė lumi “El-Gavta?” Ai ėshtė pėrgjigjur: “Ky ėshtė lumi qė rrjedh nga orga*net seksuale tė prostitutave, kurse kundėrmimi i organeve sek*suale tė tyre do t’i trazojė banorėt e Xhehenemit.”

hahahahahahahaha edhe kete e ndegjon njeriu nga feja...

Pa_doreza
06.05.2010, 12:03:28
http://www.youtube.com/watch?v=k6SOc_hRNSw&feature=related


shiqone me vemendje

Pa_doreza
06.05.2010, 12:03:51
http://www.youtube.com/watch?v=k6SOc_hRNSw&feature=related


shiqone me vemendje

Pa_doreza
06.05.2010, 12:15:06
http://www.youtube.com/watch?v=-T0EhjlGCK8&feature=related

AMON RA
06.05.2010, 13:24:20
Amona_ra ke me qajt me gjak kur dilesh para Allahut, keta betohem ne ate qe e sjelle diten edhe naten e betohem ne ate qe i ka shpirtat ton ne dorė...
keshtue ket sjellje e kishte edhe faroni por ne fund thot se edhe une besoj ne zotin e musait, po na dhimbesh sepse je edhe ti krijes e zotit ne jem qe te ndalojm nga e kejq ae te urdheromi ne te mir por ti qeshu se edhe ti ke fundin, nuk eshte me rendesi kjo do te ndolle...


O mos te ju dhimbem une se une i kam punet mire me zotin une besoj ne zot , une nuk bej gjera te liga , une nuk fus dinamita rrethe belit tim qe te vras te tjeret une nuk i urrej te tjeret, une nuk martohem me 9 vjeqare, une nuk besoj ne perrallat e 1001 netve te arabeve, une nuk besoj vetem ne libra fetare qe i kane shkruar njerzit prej fillimit te kohes e deri sot .
Me nje fjale une jam ne rregull me zotin , po pyetja eshte a jeni ju me zotin apo permes muhametit me zotin.

Pa_doreza
06.05.2010, 14:12:21
pa dorza
nuk po shiten hiq brre keto propaganda..

Jo more moler po une nuk mirrem me tregeti po thashe ta kujtoje se Muhamedi i juai e pate momimuar gruane e faraonit per parajes po si mbase ketyne fakteve po del se gruja e faraonit ka ēen mbretreshe e sexit antike po edhe Muha ka ēen po i te njejtite kaliber !!

Nese ju i luteni zotit pse kerkoni ti drejtohni mekes ?

A edhte kjo se ju s'pari i drejtohni muhes e se dyti zotit a eshte kjo nji dukuri e pagnizemite

kue ju filloni te ''falni'' t'i praktikoni lutjet kerkoni ti drejtohin ''kibles'' a nuk eshte edhe kjo nje se ju nuk i derjtohni zotit po dikujte tjeter
PSE PO E RRENI ZOTI NE KET MENYRE ju pertendoni ter kohen per nifar allahi dhe ter kohen e genjeni zotin duke ju drejtuar teter kujte

AMON RA
06.05.2010, 20:22:01
AMON RA
me pervojė Anetar prej: 18.04.2010
Postime: 169--------------------------------------------------------------------------------

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Moleri-
Amona_ra ke me qajt me gjak kur dilesh para Allahut, keta betohem ne ate qe e sjelle diten edhe naten e betohem ne ate qe i ka shpirtat ton ne dorė...
keshtue ket sjellje e kishte edhe faroni por ne fund thot se edhe une besoj ne zotin e musait, po na dhimbesh sepse je edhe ti krijes e zotit ne jem qe te ndalojm nga e kejq ae te urdheromi ne te mir por ti qeshu se edhe ti ke fundin, nuk eshte me rendesi kjo do te ndolle...


O mos te ju dhimbem une se une i kam punet mire me zotin une besoj ne zot , une nuk bej gjera te liga , une nuk fus dinamita rrethe belit tim qe te vras te tjeret une nuk i urrej te tjeret, une nuk martohem me 9 vjeqare, une nuk besoj ne perrallat e 1001 netve te arabeve, une nuk besoj vetem ne libra fetare qe i kane shkruar njerzit prej fillimit te kohes e deri sot .
Me nje fjale une jam ne rregull me zotin , po pyetja eshte a jeni ju me zotin apo permes muhametit me zotin.


mirė ani prfa pasi koka mir, une besoje qe jam me mire me zotin se juve. sepse balli jem prek per token per hir te zotit edhe ne menyr flm ndaj tina, pastaje kur fillomi ne punen filliomi ne emrin e tina kur mbaromi punen thomi flm i takon zotit, e ti me te vertet shejtanin e ke zot ne ket rast sepse ai te thot keto fjal, Allahu na rujtė...
kurse ne falmi dirket tek zoti pa ndermjetesim
muahmedi ishte vetm pergezues e qertues ai ishte vetem qe ne tregon rrugen qe qon tek zoti, te shpjegoje se qysh, nese ti merr rrugen per me shkue dikun duhesh me pas harten edhe shkon sipas hartes, ashtu eshte edhe muahmedi a,s rruga e tina qe ne qon te zoti, p,sh namazi qe e bojm e bojm ashtu sikur muhamedi a,s na ka mesue agjerimi zeqati haxhi menyra e te besurit,, me 9 vjeqare a eshte martue nuk ka lidhje ketue sepse e ka bazen arsyjen se pse eshte martue...
sa i perket me mbush veten dimantė, keta e bojn usa edhe britanezet me europen tane edhe ja lajn fajin muslimanve, por vetem pas 11 shatorit ne amerik jan fut ne islam dikun afer 10 mij njerzi..e keshtue njeri ti luftoje islamin me gjuhen tane e nese mundesh me ndal ndale, po si thot Allahu ne kuran ate perpiqen me shym driten eAllahut e Allahu e rrit ket drit islamin..
e mujsh me ndale ndale,, ka than nje dijetare ibni tejmiu
qka bojn armiqet e mi kur une e kam xhennetin e mbjellur ne zemren time nese ate me debojn do boj turizem do e perhapi driten e Allahut, nese me burgosin do adhuroje Allahun ne vetmi, nese me mbytin do bije deshmor para Allahut.... kjo eshte shylevek qysh thojm ne ka te sillesh smundesh me nxan...
Allahu te udhzoft
Jo bre moleri une i besoj zotit sa her me te thane , kurse ti i beson zotit me interveca te muhametit ketu ashte ndryshimi, edhe kur lutesh duhet me thane emnin e ndermjetsit- agjentit tand muhametit, ndersa une jo une i besoj zotit direkt pa ndermjetsimin e kerkujt, e i lutem zotit per gjdo dite qe jetoje , e nuk kam nevoje as per ndermjetes as profet as kuran as bibelas ungjill as kurgja , une besoj vetem ne zot asegje tjeter.
Per martesen e muhametit, po valla e ka bazen e arsyen qe ne gjuhen boterore quhet pedofili.
Per ata qe e mbushin veten me dinamite nuk e besoj qe e ke menduar sinqerishte ate qe ke thene, se ter bota e dine se kush ben vetevrasje me dinamit.
Kur dikush e perqesh kuranin apo biblen aji nuk eshte absolute kunder zotit aji eshte kunder fese qe e ka kriju arabet e asaj kohe ...

Ti kurre nuk ke mundesi me shiqu kuranin siq e shofim ne sepse je i verbuar nga ideologjija e tije sikur qe jane te verbuar me miljona njerz nga nje ideologji e tille, ka me mijera e mijera shqipetare qe e quajne veten muslimane e nuk e kane lexuar ndonjehere kuranin ne jeten e tyre, e lere me per ta studijuar e kuptuar rranjesishte , nje pjese e madhe e njerzve qe e quajne veten muslimane ne kosove e bejne kete per arsye se prinderit e kane bere nje gje te tille e kane mbetur edhe ata ashtu si musliman, une kam biseduar me shume njerz ne kosove per kuranin e doktrinen e tije e ata nuk kane qen ne gjendje as me e thene nje sure nga kurani e lere me te flasin per doktrinen e tije .
Nje pjese e madhe e shqipetarve jane muslimane se ka mbetur si tradite me thene ashtu , se perndryshe te quajne i pa fe e ateiste .
Fanatizmi qe eshte ne islam , shqipetaret nuk e perqafojne me dashuri po behen sikur nuk done te flasin per ate teme , dhe e lene ashtu si diqka te parandesishme per ta se nuk e praktikojne fanatizmin e fese ne mase te madhe ne kosove.
Sa shqipetare shkojne te luftojne per islamin ne ndonje vend te botes si afganistan irak etj, kete nuk e bejne se nuk e praktikojne islamin siq e praktikojne arabet , sa shqipetar shkojne e bejne vetvrasje- gjihad ne vit per fene islame, kete nuk e bejne se ne zemer te tyre nuk e besojne nje gje te tille, nuk e besojne se zoti ju thote te besh gjihad eshte mire.
Shqipetaret une i kisha quajtur muslimane siperfaqesore nja 15 perqind , e 85 perqind nuk e praktikojne islamin fare perveq kur te ju bije ndonje vdekje , per bajram e prejne nga nje kurban se ka mbetur ashtu si tradite edhe kur lidhin kurore e thirrin hogjen gjithnje e ma rralle, edhe gjate ramazanit i shef ndonje plake e plak duke ngjinuar , te rinjet po pakohen gjithnje e ma teper , nuk quhet ky populle fetar ne ter kuptimin e fjales, shqipetaret jane fetar sa per sy e faqe nuk jane fetare te vertete si arabet, po ka mbete si tradite me then ashtu dhe ashtu e bejne.

AMON RA
07.05.2010, 21:57:23
AMON RA
me pervojė Anetar prej: 18.04.2010
Postime: 170--------------------------------------------------------------------------------

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Moleri-
AMON RA
me pervojė Anetar prej: 18.04.2010
Postime: 169--------------------------------------------------------------------------------

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Moleri-
Amona_ra ke me qajt me gjak kur dilesh para Allahut, keta betohem ne ate qe e sjelle diten edhe naten e betohem ne ate qe i ka shpirtat ton ne dorė...
keshtue ket sjellje e kishte edhe faroni por ne fund thot se edhe une besoj ne zotin e musait, po na dhimbesh sepse je edhe ti krijes e zotit ne jem qe te ndalojm nga e kejq ae te urdheromi ne te mir por ti qeshu se edhe ti ke fundin, nuk eshte me rendesi kjo do te ndolle...


O mos te ju dhimbem une se une i kam punet mire me zotin une besoj ne zot , une nuk bej gjera te liga , une nuk fus dinamita rrethe belit tim qe te vras te tjeret une nuk i urrej te tjeret, une nuk martohem me 9 vjeqare, une nuk besoj ne perrallat e 1001 netve te arabeve, une nuk besoj vetem ne libra fetare qe i kane shkruar njerzit prej fillimit te kohes e deri sot .
Me nje fjale une jam ne rregull me zotin , po pyetja eshte a jeni ju me zotin apo permes muhametit me zotin.


mirė ani prfa pasi koka mir, une besoje qe jam me mire me zotin se juve. sepse balli jem prek per token per hir te zotit edhe ne menyr flm ndaj tina, pastaje kur fillomi ne punen filliomi ne emrin e tina kur mbaromi punen thomi flm i takon zotit, e ti me te vertet shejtanin e ke zot ne ket rast sepse ai te thot keto fjal, Allahu na rujtė...
kurse ne falmi dirket tek zoti pa ndermjetesim
muahmedi ishte vetm pergezues e qertues ai ishte vetem qe ne tregon rrugen qe qon tek zoti, te shpjegoje se qysh, nese ti merr rrugen per me shkue dikun duhesh me pas harten edhe shkon sipas hartes, ashtu eshte edhe muahmedi a,s rruga e tina qe ne qon te zoti, p,sh namazi qe e bojm e bojm ashtu sikur muhamedi a,s na ka mesue agjerimi zeqati haxhi menyra e te besurit,, me 9 vjeqare a eshte martue nuk ka lidhje ketue sepse e ka bazen arsyjen se pse eshte martue...
sa i perket me mbush veten dimantė, keta e bojn usa edhe britanezet me europen tane edhe ja lajn fajin muslimanve, por vetem pas 11 shatorit ne amerik jan fut ne islam dikun afer 10 mij njerzi..e keshtue njeri ti luftoje islamin me gjuhen tane e nese mundesh me ndal ndale, po si thot Allahu ne kuran ate perpiqen me shym driten eAllahut e Allahu e rrit ket drit islamin..
e mujsh me ndale ndale,, ka than nje dijetare ibni tejmiu
qka bojn armiqet e mi kur une e kam xhennetin e mbjellur ne zemren time nese ate me debojn do boj turizem do e perhapi driten e Allahut, nese me burgosin do adhuroje Allahun ne vetmi, nese me mbytin do bije deshmor para Allahut.... kjo eshte shylevek qysh thojm ne ka te sillesh smundesh me nxan...
Allahu te udhzoft

Jo bre moleri une i besoj zotit sa her me te thane , kurse ti i beson zotit me interveca te muhametit ketu ashte ndryshimi, edhe kur lutesh duhet me thane emnin e ndermjetsit- agjentit tand muhametit, ndersa une jo une i besoj zotit direkt pa ndermjetsimin e kerkujt, e i lutem zotit per gjdo dite qe jetoje , e nuk kam nevoje as per ndermjetes as profet as kuran as bibelas ungjill as kurgja , une besoj vetem ne zot asegje tjeter.
Per martesen e muhametit, po valla e ka bazen e arsyen qe ne gjuhen boterore quhet pedofili.
Per ata qe e mbushin veten me dinamite nuk e besoj qe e ke menduar sinqerishte ate qe ke thene, se ter bota e dine se kush ben vetevrasje me dinamit.
Kur dikush e perqesh kuranin apo biblen aji nuk eshte absolute kunder zotit aji eshte kunder fese qe e ka kriju arabet e asaj kohe ...

Ti kurre nuk ke mundesi me shiqu kuranin siq e shofim ne sepse je i verbuar nga ideologjija e tije sikur qe jane te verbuar me miljona njerz nga nje ideologji e tille, ka me mijera e mijera shqipetare qe e quajne veten muslimane e nuk e kane lexuar ndonjehere kuranin ne jeten e tyre, e lere me per ta studijuar e kuptuar rranjesishte , nje pjese e madhe e njerzve qe e quajne veten muslimane ne kosove e bejne kete per arsye se prinderit e kane bere nje gje te tille e kane mbetur edhe ata ashtu si musliman, une kam biseduar me shume njerz ne kosove per kuranin e doktrinen e tije e ata nuk kane qen ne gjendje as me e thene nje sure nga kurani e lere me te flasin per doktrinen e tije .
Nje pjese e madhe e shqipetarve jane muslimane se ka mbetur si tradite me thene ashtu , se perndryshe te quajne i pa fe e ateiste .
Fanatizmi qe eshte ne islam , shqipetaret nuk e perqafojne me dashuri po behen sikur nuk done te flasin per ate teme , dhe e lene ashtu si diqka te parandesishme per ta se nuk e praktikojne fanatizmin e fese ne mase te madhe ne kosove.
Sa shqipetare shkojne te luftojne per islamin ne ndonje vend te botes si afganistan irak etj, kete nuk e bejne se nuk e praktikojne islamin siq e praktikojne arabet , sa shqipetar shkojne e bejne vetvrasje- gjihad ne vit per fene islame, kete nuk e bejne se ne zemer te tyre nuk e besojne nje gje te tille, nuk e besojne se zoti ju thote te besh gjihad eshte mire.
Shqipetaret une i kisha quajtur muslimane siperfaqesore nja 15 perqind , e 85 perqind nuk e praktikojne islamin fare perveq kur te ju bije ndonje vdekje , per bajram e prejne nga nje kurban se ka mbetur ashtu si tradite edhe kur lidhin kurore e thirrin hogjen gjithnje e ma rralle, edhe gjate ramazanit i shef ndonje plake e plak duke ngjinuar , te rinjet po pakohen gjithnje e ma teper , nuk quhet ky populle fetar ne ter kuptimin e fjales, shqipetaret jane fetar sa per sy e faqe nuk jane fetare te vertete si arabet, po ka mbete si tradite me then ashtu dhe ashtu e bejne.

Ti je pasues i djallit mallkum
edhe ate ke per zot
edhe me gjithat nuk lexoj shkrimet e tua sepse nuk ja velnj me humb gjysem sec te jetes teme me tye...
p.s Nuk ka intrvenca tek muhameid a,s asgje vetem ne e pasomi muhamedin a,s
duke pas argumentin e Allahut ne kuran duke than.
Thuaj nese e doni Allaun eja pas meje, qe Allahu te ju don juve e te ju fal mekatet e juve, pastaje Allahu thot thuj kjo eshte ruga ime qe te qon per tek Allahu e une nuk jam prej atyre qe i bojn shok Allahu. Allahu thot 33. E kush ka fjalėn mė tė mirė prej atij qė thėrret te All-llahu, vepron (punė) tė mira dhe thotė: ģUnė jam prej muslimanėve?ī :d
ti je ne qet ajet kuranor inshAllah
52. Thuaj: ģMė tregoni, nėse ai (Kurķani) ėshtė prej All-llahut, e ju e mohuat atė, kush ėshtė mė i humbur se ai qė ėshtė nė kundėrshtim tė fortė?ī
o moleri po i pa gdhendur qe je , ti beso ne zot e per perrallat e arabve mos ki dert se nese nuk i dine nuk ta sheh kush per te madhe .

Po de permes muhametit ju besoni ne zot dmth me ndermjetes besoni ne zot , une ne anen tjeter jo besoj DIREKT ne zot e kua ndryshimi ketu, eshte qe une nuk i besoj perrallat e arabve te 1001 netve e ti po.


Argumentin qe zoti e ka kriju gjitheqka e sheh menjehere kur ti qelesh syte e nuk ke nevoje me i besu idiotizmat e arabve .

Ti me fanatizem e mbron kuranin se ke lindur nga nje familje muslimane shqipetare mendoj, po me pas linde ne greqine e vjeter i kishe besu zeusit
me pas linde ne kine i kishe besu budizmit , me pase linde ne ndonje vend tjeter ku nuk ka pasur besim musliman ju kishe permbajte atije besimi qe aj popull e ka pase atehere, apo e merre vesh llafin dmth islami te ti e shume te tjere si ti eshte tradite familjare, me pas lind para ardhjes se turqve sigurishte qe kishe qen i krishter sikur baballaret tane qe kane qen krishter para ardhjes se turkut.
Por ke lindur ne kohen qe ke lindur dhe ke marre ate qe prinderit e rrethi yte e ka pasur ne ate kohe islamin, dhe e mbron me fanatizem siq po e deshmon , feja eshte fatkeqesi natyrore-gjeografike, aty ku lind ate fe merre.

Islami na ka ra hise neve shqipetarve nuk e kemi perqafuar ,me dajak na ka dhen turku islamin jo me qef, ky eshte realiteti historik e deri sote na ka mbete ne dere si pula e ngordhur.
Nuk ke nevoje me qen fetar me besu ne zot, mundesh me besu ne zote pa qen fetar.
Tekstet qe i ka shkruar njerzimi per fete e ndryshme jane dale te gjitha nga imagjinata e njeriut dhe per kete arsyeje kane defekte e gabime , e gjera te palakmushme e gjera te liga qe nuk perputhem me mesimet e standardet e shekullit qe po jetojme.
Une jetoj ne usa e kam pare me qindra arab qe kur te vijne ne usa e ndrrojne fene e tyre nga islami ne ate krishtere, dhe e vetmja arsyeje qe nuk e kane bere njegje te tille ne vendin ku kane jetuar eshte se feja islame ju ka kercnuar ketyre njerzve me rrahje ,vdekje burgime , ecitoj ketu LIGJIN E SHERIA qe e mbyt besimtarin nese e nderron fene e islamit.
Ne fe islame ka shume dhune, ti nuk e sheh se jeton ne nje vend demokratik e nuk te cenohen te drejtat e lirite e tua njerzore, nga feja, po shiko pak qfare behet ne shtetet arabe , ku njeriut i prehet dora per vjedhje , ku njeriut i heqet koka per ndonje gje tjeter , kur e rrahin njeriun ne publik me shufra per seks para martese e qindra e qindra gjera te liga te tjera qe i takojne nje kohe te kaluar .
Keto jane metoda te vrazhda qnjerzore qe i takojne katerdhet e shmajtes
e jo shekullit qe po jetojme , ti mos me trego se qfare thote kurani se e dije se qfar thote shume mire se e kam lexuar shume here , ti me thuaj qfar TI mendon me logjiken tende pa logjiken fetare .

AMON RA
08.05.2010, 01:37:31
amonra nuk diskutoje me tye se me te vertyet je ne humbje te qart
Allahu te udhzoft Allahu te sheroft zemren Allahu te sheroft zemren
nese nuk te sheron e nuk je nga te udhzurit te pershndes me nje sure kurani qe kjo eshte per kafirat...
1. Thuaj: ģO ju jobesimtarė!
2. Unė nuk adhuroj atė qė ju e adhuroni!
3. As ju nuk jeni adhurues tė Atij qė unė e adhuroj!
4. Dhe unė kurr nuk do tė jem adhurues i asaj qė ju adhuroni!
5. Por edhe ju nuk do tė jeni adhurues tė Atij qė unė adhuroj!
6. Ju keni fenė tuaj (qė i pėrmbaheni), e unė kam fenė time (qė i pėrmbahem)!
Nuk eshte evertet se une jam ne humbje me argumentin se te gjitha keto qe ti thashe jane fakte te vertetuara , ti ne te kunderten e ke humb ketu argumentin ne tersi per kete teme.
Mua jo allahu po zoti me udhezon gjithmone se une besoj ne zote shume,
e do te me ndihmoje gjithmone shpresoj .
Per argumentet per shqipetaret sa jane fetare ketu merre nje shembull vete nese don, dil ne kryqytet- prishtine e verej se sa jane femrat kosovare fetare ,shikoje sa femra po sheh me fytyre te mbuluar e pastaj do ta kuptosh sa fetar jane shqipetaret, ky eshte vetem nje fakt i vogel, e pastaj do ta kuptosh kush e humbi argumentin ketu une apo ti .
Shko ne gjami e shiko sa femra shqipetare luten ne gjami e ketu do ta kuptosh kush e ka humbe argumentin une apo ti , pyeti njerzit e thjeshte se sa e dine kuranin me ta shpjegu , edhe ketu do ta marresh vesh kush e ka humb argumentin ketu .
Dhe per fund edhe une te uroj qe zoti te ndihmoje e te drejtoje ne rruge te drejt qe mund ta gjesh ne zemren tende e jo ne nje liber qe e kane shkruar arabet para 1400 vjetve.

AMON RA
08.05.2010, 18:12:09
oo njeri
zoti ka que profet edhemenyren si me adhurue zotin keto une se kam problem njeri
une se kam mendjen me luftue se kush po e mund por po luftomi se cili vjen me argumente te qarta, ti thue me adhurue zotin pa kurqafre veq qashtue jo jo nuk ehste ashtue njeri, zoti ka tregue si me adhurue ate ne, ketue e kami kuranin edhe traduiten e muahmedit a,s... keshtue une jam vet nga prishtina edhe kam pa sa te reja e te ri shkojn ne xhami mos te ardhte merzi krejt jan te unvierziteti nje shembull shum te forte grupi kongntare auroa aq te ri jan ate edhe besojn ALlahun edhe kuranin, ferki shala nje der kengtaret me te njohur u bere musliman praktikues i islamit kemi keta psikatrin ferid agani, ali ilajzi mjek nga gjakova, kemi milazim krasniqi qe eshte analist, e shum e shum tire qe jan me te adfte se ti edhe se une jam kthye keti librit qe ti e quan prall arabe, pastaje kemi shum danez qe hyn ne islam bahen kraktikues mu ati librit,
njeri une vije nga lagjja kodra e trimave prishtin, ajo lagjja u kan lagjja me e dallumja per te keq por qe 11 vite ka ndryshue Allahu i ka largue ate te kqijt e disa i ka shendrrue ne te mir sa qe eshte ba rinia me e udhzuara ne ter prishtinen, para lufte kam jetue ne kosove ne xhami u bojke veteem diten e premte edhe ramazanit u mbushke me xhemat edhe shumica e risnis ne ramazan taravive jan ardhe meba hajgare edhe i kan largue, por ka desht Allahu me ja ndryshue zemrat edhe me i ba keshtue musliman besimtar te perpiket, pastaj vetem ne namazin e jacis u mbushke xhamia me xhemat sa qe para luftes ne namazin e jacis rralle kush qe ka prezantue, keshtue inderuar i respketuarė ti luftoje dinin islam si dush vetem kjo ehste e garantume, nga ana e Allahut a,stashti ne fund te jepi nje link edhe shikoje :D
http://www.youtube.com/watch?v=gez838B3QmU&feature=related
me nderime
Moleri
Nese zoti ka tregu si me adhuru ne islam permes muhametit , atehere po fete tjera qe thone te njejten gje qe zoti ju ka tregu si me adhuru zotin pa muhametin, a kane te drejt edhe keta , ketu po flas per qindra fe te tjera qe e thojne te njejten gje pa e permend muhametin.
Ti nuk lufton per islamin se nuk e beson nje gje te tille dmth ti e perdore logjiken e nuk shkon psh ne afganistan e irak per me luftu edhe pse muslimanin doktrina e fese i thote ta beje nje gje te tille.
Edhe une e dije qe shkojne njerzit ne gjami po me qfare permasa shkojne ketu shihet sa jane me nje mend besimtare shqipetaret, ti po me tregon per ca kengetare per nje mjek e psikiater qe po u po i bejkan ritet fetare , kjo nuk do te thote asgje, kosova ka afro 2 miljon banore e sa i falin 5 vaktet nga te rinjet mund ti numrosh me gishta.
Une nuk e luftoje besimin ne zote kurrsesi une i luftoje ata qe kane shkruar
tekste fetare ne emer te zotit e qe pretendojne qe zoti i ka urdheruar ta bejne nje gje te tille, keta jane hipokritet , kriminelet gjakpiresit e shkatrrimtaret e shpirtit njerzore prej qe ka filluar njerzimi e deri sote .
Feja ka qene edhe eshte mjeti kryesore per ta kontrollu masen e gjere ne bote, kinse ne emer te zotit, po realiteti po tregon se e kane bere ne emrin e tyre personal dhe nese egziston ferri keta jane te paret qe do te hyjne ne te , per luftrat e krimet qe i kane bere ne emer te zotit.

gjithesia
08.05.2010, 18:30:52
selam alejkum vella moleri,

po a je lodh hiq ???

AMON RA
08.05.2010, 18:59:03
selam alejkum vella moleri,

po a je lodh hiq ???


gjithesija e kam nje lutje a ka mundesi me heqe kete foten tende me shami te kuqe se po duket si ne filma me ningja.

AMON RA
08.05.2010, 19:18:42
Amonra

Nese zoti ka tregu si me adhuru ne islam permes muhametit , atehere po fete tjera qe thone te njejten gje qe zoti ju ka tregu si me adhuru zotin pa muhametin, a kane te drejt edhe keta , ketu po flas per qindra fe te tjera qe e thojne te njejten gje pa e permend muhametin.
Ti nuk lufton per islamin se nuk e beson nje gje te tille dmth ti e perdore logjiken e nuk shkon psh ne afganistan e irak per me luftu edhe pse muslimanin doktrina e fese i thote ta beje nje gje te tille.
Edhe une e dije qe shkojne njerzit ne gjami po me qfare permasa shkojne ketu shihet sa jane me nje mend besimtare shqipetaret, ti po me tregon per ca kengetare per nje mjek e psikiater qe po u po i bejkan ritet fetare , kjo nuk do te thote asgje, kosova ka afro 2 miljon banore e sa i falin 5 vaktet nga te rinjet mund ti numrosh me gishta.
Une nuk e luftoje besimin ne zote kurrsesi une i luftoje ata qe kane shkruar
tekste fetare ne emer te zotit e qe pretendojne qe zoti i ka urdheruar ta bejne nje gje te tille, keta jane hipokritet , kriminelet gjakpiresit e shkatrrimtaret e shpirtit njerzore prej qe ka filluar njerzimi e deri sote .
Feja ka qene edhe eshte mjeti kryesore per ta kontrollu masen e gjere ne bote, kinse ne emer te zotit, po realiteti po tregon se e kane bere ne emrin e tyre personal dhe nese egziston ferri keta jane te paret qe do te hyjne ne te , per luftrat e krimet qe i kane bere ne emer te zotit.

Ti e din se qka kam une ne zemre ?
te msheften e zemres si din askush per veq ai qe ka shpalle zeburin teuration zeburin ekuranin(zoti i xhibrailit israfilit i mikailit) zoti qe krijoje token edhe qjellin edhe e zbukuroje me yje.. ka me ja nis une e ti `?
Kush ka ba luft per shkak fes, pse je ka thue genjeshtra?
po a nuk ishin njerzit qe besojshin zotin edhe te dergurin e tije qe u vrajshin edhe u masakrojshin nga idhujtaret, a nuk ishte profeti ibrahim qee murren e hudhen ne zjaarre vetem pse tha ALlahu ehste zoti jem, a nuk ishte nuhi a,s i cili ju tha te je i marre e budalle, a nuk ishte musai a,s qe iku nga faraoni per shkak se dojshin te mbytin, a nuk ishte jonuzi qe u lodhe nga njerzite tije, a nuk ishte isau a,s qe pretenduan te mbytin per shkak besimt, a nuk ishte profeti daniel qe e futen ne bunar edhe e futen luanin qe te han danielin a,s, a nuk ishte profeti a,s qe la meken per shkak idhujtarve? pse genjen ne emrin e fes kan mbyt ?
njeri a vije une edhe te meshoj per gjdo dit a me kishe durue?
i ceka shum argumente te qarta se feja profetet te gjithe kan thirr me besue Allahun edhe mos me i ba shok atina edhe as nje nuk ka thirr ne luft vetem i kan thirr ne besim islam ne paqe? e tashti ti thuje qka dush, sa i perket afganistanit edhe irakut ne e dim shum mir pse bushi me ton blar hyni atye e dim shum mir, ti nuk ke iden sa mashkuj e femra dhunohen tururohen nga amerikanet, pastaje edhe vet sulemt i bajn qe me ja lan muslimabnve fajin, e ne palestin sa femija vriten nga jahudit per gjdo dit? kokan muslimanet terorisa nje femi koka terorist ? tyi qita disa kengtar edhe mjek e analist, e sa advukata egjerman e sa shkenctar hynne islam, vetem pas 11 shtatorit fen islame kan perqafue me shum se 10mij :d mos te ardhte merzi...
ti qe ske sy qe nuk shef nuk kemi fajė.. edhe nuk due te diskutoje me tye kjo eshte e fundit sepse me tye nuk ja vlen me humb as n je seckond te jetes...Se pari muhameti ka bere gati ter jeten e tije lufta ne emer te fese islame, me e perhap fene islame , a nuk e din historine e muhametit per luftat qe i ka bere a.
Pastaj zoti nuk ju ka thene njerzve te luftojne nder veti po muhameti e ka bere nje gje te tille, kinse ne emer te zotit.
Keta njerz luftuan per islamin e muhametin jo per zotin.
Pyetja ishte a shkon ti me luftu per islamin siq e kerkon feja jote ti the qe jo.
A shkon ti me dinamite rreth belit tend te besh vetvrasje- shehid siq e kerkon feja jote , nese shkon, e ben ate qe thote kurani, nese jo atehere nuk je besimtar i vertet i islamit, je musliman sa per sy e faqe.

AMON RA
08.05.2010, 20:32:49
AMON RA
me pervojė Anetar prej: 18.04.2010
Postime: 177--------------------------------------------------------------------------------

Citat:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Moleri-
Amonra

Nese zoti ka tregu si me adhuru ne islam permes muhametit , atehere po fete tjera qe thone te njejten gje qe zoti ju ka tregu si me adhuru zotin pa muhametin, a kane te drejt edhe keta , ketu po flas per qindra fe te tjera qe e thojne te njejten gje pa e permend muhametin.
Ti nuk lufton per islamin se nuk e beson nje gje te tille dmth ti e perdore logjiken e nuk shkon psh ne afganistan e irak per me luftu edhe pse muslimanin doktrina e fese i thote ta beje nje gje te tille.
Edhe une e dije qe shkojne njerzit ne gjami po me qfare permasa shkojne ketu shihet sa jane me nje mend besimtare shqipetaret, ti po me tregon per ca kengetare per nje mjek e psikiater qe po u po i bejkan ritet fetare , kjo nuk do te thote asgje, kosova ka afro 2 miljon banore e sa i falin 5 vaktet nga te rinjet mund ti numrosh me gishta.
Une nuk e luftoje besimin ne zote kurrsesi une i luftoje ata qe kane shkruar
tekste fetare ne emer te zotit e qe pretendojne qe zoti i ka urdheruar ta bejne nje gje te tille, keta jane hipokritet , kriminelet gjakpiresit e shkatrrimtaret e shpirtit njerzore prej qe ka filluar njerzimi e deri sote .
Feja ka qene edhe eshte mjeti kryesore per ta kontrollu masen e gjere ne bote, kinse ne emer te zotit, po realiteti po tregon se e kane bere ne emrin e tyre personal dhe nese egziston ferri keta jane te paret qe do te hyjne ne te , per luftrat e krimet qe i kane bere ne emer te zotit.

Ti e din se qka kam une ne zemre ?
te msheften e zemres si din askush per veq ai qe ka shpalle zeburin teuration zeburin ekuranin(zoti i xhibrailit israfilit i mikailit) zoti qe krijoje token edhe qjellin edhe e zbukuroje me yje.. ka me ja nis une e ti `?
Kush ka ba luft per shkak fes, pse je ka thue genjeshtra?
po a nuk ishin njerzit qe besojshin zotin edhe te dergurin e tije qe u vrajshin edhe u masakrojshin nga idhujtaret, a nuk ishte profeti ibrahim qee murren e hudhen ne zjaarre vetem pse tha ALlahu ehste zoti jem, a nuk ishte nuhi a,s i cili ju tha te je i marre e budalle, a nuk ishte musai a,s qe iku nga faraoni per shkak se dojshin te mbytin, a nuk ishte jonuzi qe u lodhe nga njerzite tije, a nuk ishte isau a,s qe pretenduan te mbytin per shkak besimt, a nuk ishte profeti daniel qe e futen ne bunar edhe e futen luanin qe te han danielin a,s, a nuk ishte profeti a,s qe la meken per shkak idhujtarve? pse genjen ne emrin e fes kan mbyt ?
njeri a vije une edhe te meshoj per gjdo dit a me kishe durue?
i ceka shum argumente te qarta se feja profetet te gjithe kan thirr me besue Allahun edhe mos me i ba shok atina edhe as nje nuk ka thirr ne luft vetem i kan thirr ne besim islam ne paqe? e tashti ti thuje qka dush, sa i perket afganistanit edhe irakut ne e dim shum mir pse bushi me ton blar hyni atye e dim shum mir, ti nuk ke iden sa mashkuj e femra dhunohen tururohen nga amerikanet, pastaje edhe vet sulemt i bajn qe me ja lan muslimabnve fajin, e ne palestin sa femija vriten nga jahudit per gjdo dit? kokan muslimanet terorisa nje femi koka terorist ? tyi qita disa kengtar edhe mjek e analist, e sa advukata egjerman e sa shkenctar hynne islam, vetem pas 11 shtatorit fen islame kan perqafue me shum se 10mij :d mos te ardhte merzi...
ti qe ske sy qe nuk shef nuk kemi fajė.. edhe nuk due te diskutoje me tye kjo eshte e fundit sepse me tye nuk ja vlen me humb as n je seckond te jetes...Se pari muhameti ka bere gati ter jeten e tije lufta ne emer te fese islame, me e perhap fene islame , a nuk e din historine e muhametit per luftat qe i ka bere a.
Pastaj zoti nuk ju ka thene njerzve te luftojne nder veti po muhameti e ka bere nje gje te tille, kinse ne emer te zotit.
Keta njerz luftuan per islamin e muhametin jo per zotin.
Pyetja ishte a shkon ti me luftu per islamin siq e kerkon feja jote ti the qe jo.
A shkon ti me dinamite rreth belit tend te besh vetvrasje- shehid siq e kerkon feja jote , nese shkon, e ben ate qe thote kurani, nese jo atehere nuk je besimtar i vertet i islamit, je musliman sa per sy e faqe.
___________________________________
Mos je ti bashkpuntor i cia hahahah
Muahmedi a,s as nje njer ne jeten e tina se ka mbyt ?
ky eshte raliteti..
Lufta eshte e lejushme ne ate moment qe cenohet sherjati islam ne ate moment qe bahet padrejtesia lufta kerset...
Zoti ka urdherue luft me i luftue ne disa versete Allahu thot luftoni ate qe ju luftojne..
e din shum mir kur eshte ba lufta muahmedi a,s i ka ndalue me mbyte gra e femi e pleqe me ba shkatrrime pemet arat. kishat e keshtue vetem ushtri me ushtri...
pastaje a isha shkue une ne luft ne afganistan irak, une isha shkue ne luft por po tutna qe mos po vrahem hahahahah :D,nuk do pergjigjem sepse ti je bashkpuntor i cia hahahaah lol


Bashkpuntor i cias hahahahahha ma ke qit gazin.
Po muhameti ka qen i mequm e i ka shti te tjeret me i mbyte edhe roberit
qe i ka nxane ne shume raste.
Lufta ka qen e lejuar sipas muhametit per fene , ne menyre qe te rritet sa ma shume feja islame se keshtu e ka zgjeru islamin muhameti.
Zoti nuk ka urdheru kend me luftu po muhameti i ka urdheru njerzit me liftu kishe ne emer te zotit e te fese se zoti sipas muhametit .
Po qysh jep zoti urdhera qe krijesat e tina ta mbysin shoqi shoqin more po shka je tu thane , po ketu zoti po del sipas kuranit gjeneral suprem i forcave te armatosura te arabeve ne krye me muhametin.
Qe nuk shkon ti ne afganistan e irak me ra shehid e dije une mire se nuk je besimtare i vertet i fes islame ti vetem e mbron fene islame kot ashtu.
Ti vetem po predendone qe je besimtare i forte e i percjelle rregullat e kuranit po kur te vjen puna me ra shehid siq te obligon feja jote ti i pare e then kete rregull e ike menjehere, ketu te shihet besimi i vertet ne islam.
Ti nuk pergjigjesh se nese thua po del si talibanc nese thua jo del si jobesimtar e nuk beson qka thote kurani per shehidet...
A po e sheh se si re ne kurth me vet fjalet e tua per besimin e vertete.
Hahahahahah

AMON RA
08.05.2010, 21:14:02
we alejkum selam
motra gjithesija jo bre sjam lodh nuk lodhem per Allahun me ja que fjalen e ti ne vend
inshAllah une kam dobije nga kjo qe boj dawe, sepse me te vertet kur bon njeri dawe edhe ti folsh per islamin shejtani shkon tek ai kundershtari edhe thot mos i beso keshtue qe terheket shejtani nga une hahah :D
inshAllah je mir enderura moter,
Ps amon_ra
mos i nguc motrat islame se vellahin ne muslimanet shum let bami aktiv, e merr shembull te rasim thaqi?hahahha na myte krejt o moleri , mire e ke se nuk ban me i nguce motrat
muslimane se e tregoni ju pastaj fytyren e juaj paqesore ,ate qe u aka len muhameti si mesim .
si me ra shehid te gjithe muslimanet shqipetar e mbrojne kuranin kur behet fjale per me rene shehid , po kur te vjen puna me ra shehid penjemend te gjithe shqipetaret ikin menjehere e behen kishe nuk po ndegjojne e kjo nuk ndodhe se keta shqipetare musliman jane frikacake, jo perkunderazi ikin se nuk e besojne me zemer me ren pernjemend shehid ...e ketu shihet besimi i rrejshem.
E kur vjen puna kishe me ruajtur fytyren e muslimanizmit dalin do talibanca me pantolla 3 fertal e rrehin nje 60 vjeqar si puna e cimes edhe
ate duke i dale ne prite pa i tregu , tinza si zagaret e kqije .
E ne kete rast nuk ka dale vetem nje me rrehe cimen po 4-5 vete me rreh nje burre plak , edhe ketu shihen sa trima jane , e sa fer jane .
Se me i dergu nja 5 burra te vertet ku e kane vendin keta talibancat shqipetar me pantolle 3 fertal ki me i pa talibancat tu ike si prej atomit se nuk done kushe me hanger rreh per diqka qe nuk e beson pernjemend me zemer.