PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Kujtimi pėr ty....

mergimtarja
01.06.2010, 19:08:55
Sot...mora nje lajme te hidhur...sa arrita ne pune...nje koleke pune po me thote...e ke njohur ti?S...M...thash ....eh me keqeardhe ajo ka vdekur....
Mbas dy jave lengimi ne Spital....lajm me ra si rrufe e nuk dij si punova ter ate kohe ...
Si jemi humbur e tretur, ēdo njeri mbas halleve te veta e duam ta zem boten!??
Bota nuk arrihet kurr...e as njeri nuk din te thote...tash kam nje jete nje qike te deshiruar e tash do shijoj boten nje qike...ah...mike e dashur ti doje te gjithe ti rahatoje...
Mike e dashur, shpesh kam menduar e mendoje tani ne jeten tende te rend e me plote vuajtje e merzi....
Ti ishe nje nene e pese djemeve petrita...ishe grua nikoqire e para se gjithash kishe dlirsi e bujari qe dasht zoti qe ke trasheguar me tutje....
Ti ishe ber nene, para kohe se nena te kish pas vdekur ne rini e ti me madhja...
Te kisha pas ren ne koke shpija e rritja e motrave e vellezerve te vegjel...
Kur u bere nuse...Serish do mbesesh nuse e re, se hijet e zeza do te burgosin burrin e ti...
E ti, mike me lote e ne varferi po rritje femijet e pare...
Me vone do marre fund lengimi tetevjeqar ne burgje...do marresh rrugen per ne mergim...
Ku...edhe patem fatin te banojme ne nje kulm....
Ti...me ishe afer si nje nene, se une isha e re fare...e kshillat e ndima jote...e sakrificen qe beje per mua e yjet e mi...thjesht te dija si; nene,moter a nje mike Zemre qe ndanim ēdo halle e merzi bashk...
Sot, kur po shkruaje kete kujtim apo fjale te paketa mortore per ty, po me duket nje kob...apo nje trillim, trishtimi qe po ndjelli...
Sa e pa meshire eshte vdekja? theme e pse ty? Ty qe tani u bere te kenaqesh me djeme e me reja,me nipa e me mbesa...e kur te gjithe apo bash te gjithe i rehatove...si vellezer e motra tuat e te burrit.Ne vned se te shijosh se vellau i vogel po gezon jeten...ti e le djalin tend ne lule te rinise qe kishe moshe me yllin tim pa nene...
ti ike mylle syt...pa pritmas ashtu pa qene kurr smut....sa shpejt ike ather kur njeri nuk priste...
Mike e dashur, vdekja jote me ka trazuar jo vetum mua po edhe ter ata qe te kane njohur...
Ti ishe e do mesesh;Simboli i Resistences!Sakrifices,Qendereses se Femres nga Kosova.
Ti ishe do mbesesh; Nikoqirja me bujare, Grua me tradita Shqipetare!
Dasht zoti e pa dyshim te vaft shpirti ne parajse...
Ah, si mos te shkoj shpirti jauaj ne parajse, sa nete pa gjume...ke kalaur baras me mua e djalin tim...
Mike...te pakta jane fjalet per ty e per jeten tende.

Sa e pa besuar me vije...kur mendoje se ti nuk je me ne mesin tone...
Po ja njerzit me punen,fjalet e vepren qe lene mbrapa e bejne veten te jetojne ne mes nesh...andaj kujtimi per ty qenka pake...

mergimtarja

trixi
01.06.2010, 21:00:55
Te shprehi ngushllime ,Mergimtare,ndersa te ndjeres i deshiroj prehje ne dheun e Kosoves

LOLO
02.06.2010, 16:47:17
mergimtarja moj e bukura... pranoj ngushllimet e mija... ju rahatovt shpirti ne xhehnet!

Te perqafoj motrushe!

Grasha_1
02.06.2010, 20:36:47
Mergimtarja,edhe une te shpreh ngushllimet e mija per shoqen,ishalla prehet ne Xhehnet.

mergimtarja
02.06.2010, 20:59:05
Te shprehi ngushllime ,Mergimtare,ndersa te ndjeres i deshiroj prehje ne dheun e Kosoves

Te nderuar, Trixi,Lolo ,Istogase e Grasha te falemderit per ngushllimet e kohen qe ke mare.Amin.
Dasht zoti e mos paqit, kur merzi ne zemrat tuaja!

mergimtarja

*ylli
02.06.2010, 20:59:39
..ngushllimet me te sincerta per miken tende mergimtare!
I lehte dheu shoqes tende e shpirti ne Parajse, se ma te miret po naj merr Perendia.

Keto raste me prekin shume thell ne shpirt.
Para 2 javesh e kam humb nipin 48 vjec, ne aksident me motorr, i cila i ka len 8 femije pas.
Akoma s'kam mujt me bo ball me e marr shoqen e tij ne tel.

*ylli

Abetare
02.06.2010, 21:29:16
Sa keq ndihem kur degjoi lajme te tilla , sidomos vdekja e parakoheshme ....E dashura mergimtare , ngushllimet e mia te sincerta e mikja jote ishalla prehet ne lule .... Mu hapen plaget e mia prape ..Ne vitin 2005 kur motra ime 22 vjeqare iku ne perjetesi ,pastaj halla me 25 prill te ketij viti me 43 vjeq iku edhe ajo ...Te dy gjysherit me kan vdekur vitin e kaluar por vdekja me rend e kish nje rruge ...T'e lutem mike qetesohu e ke te veshtire por jeta qenka e tille ...

Marjeta
03.06.2010, 12:38:01
http://i47.tinypic.com/1z5rc5c.gif

Me vjen shume keq per humbjen e mikes tende, Zonje e nderuar!
Ngushllimet e mia per ty edhe familjen e saj!

mergimtarja
04.06.2010, 22:30:53
..ngushllimet me te sincerta per miken tende mergimtare!

*ylli

I nderuaur Ylli,te falemnderit per ngushllimet,kohen qe ke ndare.
Ngushllimi i nderuar edhe ty per Nipin!Zonjes e femijeve zoti ju falet shendet e fat ne jete te me tutjeshme...

Mos paq, kurr merzi!Qoft e fundit kjo e nipit tuaj.
Nje fjale e urte thote:..."miku i mire dihet ne dite te veshtir"...e kam fjalen per me tel.me mire tash se dikur te vije turpe pse kaqe vone me tel...

mergimtarja

Feni-X
04.06.2010, 23:55:55
Edhe ngushllimet e mia te sinqerta e nderuar mergimtare!
Pa dashur qe te behem shum sentimental, e kuptoj kur dikush humb nje person te afert e te dashur,prandaj lutemi per shpirtin e saj qe t'i pushoj ne parajs kurse me ty te ndajm sadopak dhembjen pergjysme.

..edhe nje her ngushllime!

mergimtarja
08.06.2010, 15:50:28
Sa keq ndihem kur degjoi lajme te tilla , sidomos vdekja e parakoheshme ....E dashura mergimtare , ngushllimet e mia te sincerta e mikja jote ishalla prehet ne lule .... Mu hapen plaget e mia prape ..Ne vitin 2005 kur motra ime 22 vjeqare iku ne perjetesi ,pastaj halla me 25 prill te ketij viti me 43 vjeq iku edhe ajo ...Te dy gjysherit me kan vdekur vitin e kaluar por vdekja me rend e kish nje rruge ...T'e lutem mike qetesohu e ke te veshtire por jeta qenka e tille ...

E dashura Abetar, e dij e po mundohem me te kuptuar... e kam pas e kam nje mike e nje te aferme,thuaj gati me te njejtat merzija....ah...sidomos njeri me i dashur na iken nga jeta pa shijuar jeten!... ajo te mundon-mungon ter jeten.Po ja jeta e tille...
Te zofalemnderit per shkronjat e kohen qe ke marre...
Dasht Zoti,mos paqe kurr merzi me ne jete.

mergimtarja

mergimtarja
08.06.2010, 15:53:31
http://i47.tinypic.com/1z5rc5c.gif

Me vjen shume keq per humbjen e mikes tende, Zonje e nderuar!
Ngushllimet e mia per ty edhe familjen e saj!

E nderuar Marjeta,

ngushllimet i mora me deshire,edhe pse vetum shkronja po te ndimojne e ndjen se ke dike.
Flm.Mos paqe merzi kurr!

mergimtarja

mergimtarja
08.06.2010, 15:58:36
Edhe ngushllimet e mia te sinqerta e nderuar mergimtare!
... kurse me ty te ndajm sadopak dhembjen pergjysme.

..edhe nje her ngushllime!

I nderuar Feni-x, me vije mire kur lexoje se ka njeri se ndan dhembjen me dike...kete e deshirojme te gjithe kur kemi merzi...fundja...Flm per ngushllime.
Dasht zoti mos paqi kurr merzi.

Shpresoj...se ne te ardhmen te daje gezimin, me ter juve miq e mike te Df.

mergimtarja

mergimtarja
04.12.2011, 11:00:58
E dashura t.... lajmin per ikjen tende e morem pa pritur...e shume lajm i rende.

Na ike ne kohen me te mire,athere kur po filloje karrieren tende,e po rrisje dy yjet tu te bukur!
Vajza po thone nuk po din ende per mungesen tende.Ajo e vogel fare qe sa ka filluar te shqiptoje fjalen "nene" e djalin e ka godit shume vdekja jote e pa pritur e shpejte.Preindet,vellezerit,motrat qe i deshe e te dashen me se shumti ty...se ishe gezimi i pare ne familje,qe ardhjen tende ne jete e festuan me nje Krisme Pushke ...nga i djeri Gjyshi qe te deshi;me shume se shume!As nje nuk po munden me pajtuar me humbjen tende...
Ti ishe femija i pare i dajes e mburrja e tij.Dhembja e Kujtimet per ty do te jene te gjalla e freskta ne zemrat e gjithe farefisit tone.
E dashura t.... e dashur e urte,sinqert,buzqeshur,energjike e plote elan ne jete, do te kem ne zemrat tona.
Dashte zoti qe shpirti jote te prehet ne parajse!
Ngushllime,force per te perballuar kete humbje te madhe e dhembje qe ndjejne per ty!
Per te gjithe familjaret e fare e fise e te gjithe ata qe te njofen e te kane njohur!

mergimtarja
ps. e dashura ... me mungojen fjalet e shkronjat...qe te shkruaj kujtimin per ty.

qendra
04.12.2011, 20:20:30
E dashura t.... lajmin per ikjen tende e morem pa pritur...e shume lajm i rende.

Na ike ne kohen me te mire,athere kur po filloje karrieren tende,e po rrisje dy yjet tu te bukur!
Vajza po thone nuk po din ende per mungesen tende.Ajo e vogel fare qe sa ka filluar te shqiptoje fjalen "nene" e djalin e ka godit shume vdekja jote e pa pritur e shpejte.Preindet,vellezerit,motrat qe i deshe e te dashen me se shumti ty...se ishe gezimi i pare ne familje,qe ardhjen tende ne jete e festuan me nje Krisme Pushke ...nga i djeri Gjyshi qe te deshi;me shume se shume!As nje nuk po munden me pajtuar me humbjen tende...
Ti ishe femija i pare i dajes e mburrja e tij.Dhembja e Kujtimet per ty do te jene te gjalla e freskta ne zemrat e gjithe farefisit tone.
E dashura t.... e dashur e urte,sinqert,buzqeshur,energjike e plote elan ne jete, do te kem ne zemrat tona.
Dashte zoti qe shpirti jote te prehet ne parajse!
Ngushllime,force per te perballuar kete humbje te madhe e dhembje qe ndjejne per ty!
Per te gjithe familjaret e fare e fise e te gjithe ata qe te njofen e te kane njohur!

mergimtarja
ps. e dashura ... me mungojen fjalet e shkronjat...qe te shkruaj kujtimin per ty.

Q`te them tjeter e nderuara mergimtre zoti te dhashte forc dhe zemer per kete dhimbje ,ju te tjeret qofshi shndosh e ajo u preft ne paq .

*ylli
05.12.2011, 00:01:24
Ngushllimet me te sincerta per ju znj. e nderuar!

Te fala krejt familjes, nga *ylli

mergimtarja
06.12.2011, 10:22:24
Prano ngushėllimet e mija mė tė sinqerta pėr kėtė rast.
Uroj t'kesh forcė e durim qė t'pėrballosh kėtė situatė tė rėnde.

Me shumė respekt,
Istogasja*

E dashura Qika e Istogut, ngushllimet i pranova si shume te zakonta e qe te japin vertet nje qike force e ke ndjenjen se nuk je vetum.
Ah,situata me se keqi e rend e kane femija...e me rend....
Te falemnderit e nderuar per keto fjale ngushllimi.

Po falemnderimi, shkon edhe tek Qendra e Ylli* qe me ato pake fjale ngushllimi nje qike e shuajne dhembjen po edhe te japin force pa dyshim....etj.
Falemnderimi shkon dhe tek ata, qe me mendje kane menduar apo lexuar kane e nuk kane gjetur fjale...apo ju ka munguar guximi.....

mergimtarja
ps.Ylli* te falat i mora e percolla...

mergimtarja
22.04.2012, 12:54:03
Ngushllimet me te sincerta per ju znj. e nderuar!

Te fala krejt familjes, nga *ylli

I nderuar Zotria *ylli,

ngushllimet tua i kam marre me kohe, per kujdesin e miqesin tende te dlire Danke!

te falat pa ashtu i mora me deshire, po me fale se kam menduar se tu kam gjegje...

mergimtarja
ps. nje te dielle te deshiruar!

mergimtarja
22.04.2012, 13:21:56
Oj mbramja mergimtare,

mbremje e ftohet Prilli, dite me shi …te imet e dite te ftoheta e netet po ashtu.
Nuk don njeri tjeter po te perfundoje obliget e veta ditore,te mbaroje punen e te vije ne strokulen e vete –shtepi ,ku nen avujt e kaffes apo ēaji te ēmallesh e te mesosh nga me te dashurit tu si kauan diten me shi e duke u kujdesur, me nje fjale sa me te embel te thuash qe mos te shtosh shtresin apo te besh nje bised te kendeshme me ta me nje dose humori e kurajo…
Apo edhe plane… per ditet ne vijem e java tjeter si ku do te filloje… te gjitha mund te planifikosh e besh termine e te premtosh se do i realizosh e fjalen te mbash apo ta thesh(ka te tille qe edhe i han fjalet e veta) po nje nuk mund te planifikosh e te dish ….se ajo vjen thjeshte e pa pritur …vjen pa deshiren tone, pa pritur, vjen kur ather mendon se nuk ke kohe, kur ke plane tjera e detyra e obligime e ajo vjen pa paralajmrim vjen si nje rrufe ,qe te paralizzo ēdo gjymtyre trupi e per nje ēast,je i shtrire per toke …e te duket se njeri ne bote nuk mund te te ndimoje e te nxjerr nga kjo situat…… e per te saten here do te pyesesh veten tende? Pse mua pse ? pse ? pa pritur ?

18 Prilli ishte, ajo mbremja mergimtare(ne gurbet) “je helm je sherbet!”
Per ndryshim , nga Dava Gjergji do te theme : je helme kur lajm te hidhura marre, je sherbet kur lajm te gezuara marre!diku kishte ikur gati mesnate…kur njetel e nje mesazh …do na trazoje ter familjen… im shoqe, nuk bezan….nuk e pyes shume kush pse ne kete kohe se me tregon vete gjithnje… po kete rradhe …e shof se ftyra iu shendrruar ne pikllim e koken ulet…vetum nje here duke na shikuar te gjitheve per rrethe…me nje veshtrim prete? A eshte e vertet apo pse?...e afrohem e nuk bezan… e pyes edhe nje here…me thuaj nga lajm….lajm nga Kosova i theme duke mos marre guxim ti theme fjalen e para … kush ? e pyes edhe nje here nuk bezan …

Per here te pare e shof ne jete im shoqe fillon te qane… o jete, o jete theme me vete!
Per nje here as gje nuk dij ku te filloje e si e ēka ti theme e cilen fjale te duhur! E perqafoje e nje kohe lotet na perzihen …ai shkeput fjalen Baba … ah i theme; Zoti ne xhenet…e fjalet na mbesin ne fyte e te pa thena….
Per nje here me bien ne mend fjalet e medha te gjyses sime te ndjere, ndjese i past shpirti ne lula te gjenetit….nenes thoshte: kur nuk duhet me merzit shume, po duhet me quar mend ku ka me keqe e cila vdekje e fundit ka qene me rend apo me te ra hasmi ne shpi e ne Bela me mbet eshte me keqe… keshtu thoshte nena i kam perpetua te gjitha vdekjet e dy luftat…
E fillova hej shpirti, burri im, e dij se eshte babe, prind nuk na behet njeri… po qoje mendet tek motra jote…qe kishte nje drite, nje djale … e i vdiqe…pese vite ne Kosove…ne vitet 91 mbasi ne ikem … per mjeke…me pyet ate ēka do te jepte vetum e vetum te kish sot djalin… e qe sot ai do kishte 25 vite . burr do ishte…po zoti deshi……e femijet mos harro se edhe ata e kam pas gjysh!
E per nje here sikur more foce e kurajo se femija si te len anash kishin mbet e po qanin ne vete…
E thash more zemra…yllat e mamit, te babit e din ju Gjyshi ( baba jem) vitin e kaluar kur pati nje sulm ne zemer …e dy arteriet ju bllokuan nga Embulia…e nje ja ben spülen-sperla apo si thoni ne shqipe.. e thane tjeteren nuk mund i perballon…e nje muaj jeton etj…
Shkova me pare vetum…si hyra …ma priti…se ne jemi shume te hapur… pse je ardhe vetum? kujt ja ke lon femijen? Ah, thash kam ardhe me te pa se te kam babe! E femija jane me baben e vete, edhe ata paten qef me te pa po vin javen tjeter...
Oj qika jeme, ma k`thej:
une jame 82 vite sot nje jave i kam mbush e kisha ditelindjen e festova edhe pse prillit i tutem shume se ne prill vdesin njerzit me se shumti haha keshem…po si duket une shpetova edhe kesaj here e theva nje muri… hehehe qeshem… e une kam kryer emisonin tim…edhe me vdekur nuk le njeri keqe, pos plakes time! Hahaha qeshem bashke
As nuk priti qe qani per mua apo te vajtoni se deshira ime eshte qe ju te jetoni e kryeni emisonin si une e duke len te gjithe mbrapa...e perqafova duke ja puthur dy syt, faqet e duke ja shtreguar doren e me dukej vetja ende e vogel e kerkoja, une ndim nga ai e jo ai nga une…
E na k`thej diponimin, e me vete thash: fjale se jo mahi! Eh, ja priti vellau zotit i kofshim fale...…jo jo tha: Aga ka probleme me zemer, po goja e mendjen e ka te kjellet![B] e qeshem te tre duke para baben se nuk kishte merakun per vete po per ne… mbas keture fjaleve femja filluan me qesh ama mame…filloje qika e madhe me lotet si rreke mame ama…
[B]Ban me qajte, vetum pake! Oh zemra i thash, po zogi o vogel po moj shpiriti i mamit bani pse jo po jo shume… se kjo eshte nje vdekje e natyreshme e me rend e me vend… Po po baba A… nuk eshte me …ai ka qene me i forte se gjyshi e nuk ka qene i smut …e ai shkoje per nje muaj….
Po zemra, po nje duhet te jetojme tash e tutje me fjalet e e tij e punen e vepren e e tij…e ēastet e bukura qe kemi kaluar me Baben A…. e te lutemi natyrisht qe shpirti i tij te prehet i qete ne xhenet!
E moj mame…shkoni ju dyte e ne rrim ketu….edhe ne kishim ardhe po shkolle e pune…
Ah….mu dehej mua ter keto dita pos merzis edhe ca gjera tjera te planifikoj e beje ndryshe e te shtyj serish hyrjen ne banese te re …ah…Kjo eshte mbremja mergimtare… qe te fale hele e sherbet(kur je vetum e ne mergim).Zoti ne xhenet! Amin.

mergimtarja
Ps. Ah baba jem po jeton ende nje vit…edhe mjekt nuk dalin vdekjes para as nuk mund e din kur…

mergimtarja
02.05.2012, 23:28:31
Oj mbramja mergimtare,

mbremje e ftohet Prilli, dite me shi …te imet e dite te ftoheta e netet po ashtu.
Nuk don njeri tjeter po te perfundoje obliget e veta ditore,te mbaroje punen e te vije ne strokulen e vete –shtepi ,ku nen avujt e kaffes apo ēaji te ēmallesh e te mesosh nga me te dashurit tu si kauan diten me shi e duke u kujdesur, me nje fjale sa me te embel te thuash qe mos te shtosh shtresin apo te besh nje bised te kendeshme me ta me nje dose humori e kurajo…

E dashura NN... kujtimin per ty qenka shume veshtir te shkruash apo ku te filloje...
Ti ike ne kohen kur, thoshe tash vetum per vete dua me shikuar e femije...se mjafte me e kur ti deshe te shijosh jeten e per ty te mendosh tiiiiiiiiiiii...zoti te deshi me shume se te dashurit tuaj e te mori!

Oj mbremja mergimtare,

dite e diell me shi e ftohet...diellit sikur i pelqen loja me ne...sa vije e iken e na i len rehet me mbrapa ...qe ne nje dite te diell monotone e nje jave te tere mos te theme ter kete muaj prilli shtresi e merzit nuk mu larguan apo nuk me len te qoje koken larte e te fali apo te ma fale njeri buzeqeshje... Ah jeta, sa e embel e hidhur...
Nje dite me pare mesi po presja te filloje te diellen me renditjen e baneses se re ...
kur tel pikrisht ne ora 18te do na len me goje hapur... ...nese doni te shifni e te pershendeteni me N.N eja se mjeku ishte ajo ka jete vetum edhe dy tri ore......
Eh, lajm na ra si rrufe... mbasi im shoqe me tregoi se nusja e djalit e Axhes...i vetmi fare e fis qe nga fillimi qe jemi ne Ch e gjetem ketu e qe do sjelle nusen ne Ch...mbasi te kete mbaruar ter vellezerve shpija...e ema do te thote; tash merre ne nusen e femijen ne Ch...
Eh, sa punoje ajo e sa barra i ra mbi supe, e sa mire qe ishte....nikoqire qe nuk ja gjen shoqen...e me nje buzeqeshje qe kur nuk i shuhej nga fytyra...e qe te priste gjithenje me zemergjersin e saj... duke te thene; ju kur te doni, ne cilen kohe si ne shpi te juven...
Ne fakte ne kemi shkuar shume shume shpesh po kur merzi nuk i ka ardhur...
E ka gati 6 muaj qe nuk kemi qene ...e se ajo po lengon e smut nuk kemi dite njeri...
E para e re 50 vite sa i kishte mbush, e dyta tre femije... e duke mos menduar se do iken kaqe shpejte as nuk kishin treguar fare ... qe ajo po vuante... e ajo do te mbylle syt...
me 30 Prill 2012 ne W...te ch duke len mbrapa shume zemra te thyera e me te lot ne sy ēdo njeri qe e ka njour, shoqe, fare e fis....
Ne do te nisemi me nje here...po me qe e diell e kumunikacioni shume i renduar....
per 20 minuta nuk do arrijme te gjejme ne jete... e tel do te bie nga i shoqi...qe te thote
kush...ajo shkoj na la... eh Zoti ne gjenet do te themi jo vetum ne po te gjithe qe ishin mbledhur per te ju gjetuar ne kete dite te rend...
Ah, femija,djemet e vajza ma ndan zemren ne dysh...duke i pare...si ju iku ema pa prit e pa kujtuar ... e shume te ri te tre... e i shoqi... ah jeta 3o vite martese se bashku...e ajo do do i mbylle syt duke e len te gjithe ne lot....e zoti ju thashte farce e energji ne keto dite te renda te perballojne! Ngushllimet...beheshin pa fjale me shtregim duarsh...me perqafime e me lote...Zoti e shperblefte me xhenet! Amin!

mergimtarja

mergimtarja
21.09.2013, 22:48:24
Oj mbramja mergimtare...." je helm,je sherbet"....

20 gusht 2013....lajm i rend...me erdhi sot...nga mergimi ne mergim....ēdo qelize te trupit me ngriu,njikosisht si nje Ujvare u shendrruan syt e mi....e shpirti im i brisht,sikur u shemb e humbi nje lidhje shpirtrore me njerin me te dashur per mua...qe ne moshen 6 vjeqare kjo dashuri do atakohet nga plaga mergim...e do te rritem me nje dashuri te veqant e me shume mall... e ku mergimi ne fillim do me kurseje mua e kalimin e kohes do ja mesyej edhe une mergimit... e babai rrugen kishte marre per nje vit ....e do qendroje mbi 44 vite ai erdhi ne fakt ne mergim djale i ri e do te behet: gjysh,babalok, babush...

I dashuri Baba im...sa e sa here mora lapsin ne duare e hapa pc. e serish e mbylla po bėr ze....e pa i ren tastatures fare...e hudha lapsin e letren nje ane e lash e lava me lot...
Veshtir qenka te shkruar kujtimin e qofte edhe te vetum fjale...kur zemra te rrenkoka e je i vetdijshem se Baba-(Age) me nuk ke e nuk do thrasesh...
Baba im i dashur, kaluan nje muaj e ti nuk je me ne mesin tone, dhembja,zbrastesia e mungesa jote eshte shume e madhe...fjala jote e sharmi jote thjesht po na mungon!
Zoti ne xhenet! Te qoft i leht Dheu i Kosoves!...
Me shume mall e zemer te dremitur bija jote, qika e mergimtarit!....