PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Njė dritė nė fund tė tunelit: Po vjen Albini!


faqet : 1 2 [3] 4

mo
23.05.2011, 22:10:19
ketu kemi te bejm me zagar te serbofilave si dick marti, ketu kemi te bejm me individ te cilet mezi presin t'i fusin thiken qeveris se vendit te vet, me individ qe panderpre ngrisin politiken shkavelle dhe poshterojn ate te vendit te vet (lufte psikologjike e cila ka burimin ne shkini), kemi te bejm me zagar te qarqeve shkavelle ne eulex dhe politikes made in serbia pergjithesisht etj..etj..
Municioni si Pretekst duke u thirre ne Dick Marty ka zene t`shpenzohet. Do ishte me e keshillueshme te sillje ndonje kunderargument te shendoshe, se kjo Qeveri Tallava eshte ne rruge te drejte, nese natyrisht ke ndonje. Kesaj qeverie nuk ia kishim ngulur ne, ajo ia nguli vetes duke u perjargur pas pozitave per pak pushtet n`legen. EULEX-in e kishi ftuar vet ju, pa asnje cmim, ju botheshiturit servil, ju qe tradhetuat cdo ideal te te reneve, ju qe treguat se jeni ne gjendje edhe kembet ti qoni, ama vec me mbetur ne pozicione udheheqese. Raporti i Dick Marty-it ishte pasoje e delirit primitiv, ku rate ju klani i paarsimuar i Hashimit. Keta pra jeni ju, ndersa ti, zhagu i zhageve t`narcisit t`paarsimuar Hashim Thaqi.

pas disfates ne gjykaten nderkombtare blloku serb koncentroi luften politike ne kosove per te luftuar pavarsine e vendit si dhe per pengimin e njohjeve te matutjeshme. nen petkun e "luftes antikorrupsion" nga pederat ne eulex u godit se pari qeveria qe sherbej si shenje starti per zagart vendor per te luftuar ēdo qe kishte te bente me ēlirimin dhe pavaresine e vendit.
Gjithnje tjeter kush ka faj per paaftesine qe e posedoni ju analfabetet e Qeverise Tallava. Asnjehere nuk beheni burra, me thene, po ngadal se as ne nuk jemi mire (po ku ta gjeni ate virane burrnie se), ama gjithnje tjeret jane fajtor per krimin e organizuar qe e kultivoni, perderisa mostransparenca e qarqeve qeveritare para publikut, eshte treguesi me i mire, si pohim. Ketu nuk ndalesh ti me llafose per keto ceshtje, por gjithnje tjeret jane fajtor, duke na shkru ketu pollavra prej genjeshtari. Shikoi pak edhe opinionistet tjere ketu se si t`shuplakojne, thuaja se gati ne cdo postim, e pastaj fajsoi tjeret.

ne shenjester ishin bartesit e luftes ēlirimtare, pavaresia e vendit si dhe institucionet shteterorej. nga ajo qe pame muajve te fundit lirisht mund te themi se ne rrafshin politik protagonistet kryesor te komplotit kunder qeverise se vendit ishin: isa mustafa, albin kurti, blerim shala dhe veton surroi.
Ne shenjester ishit dhe jeni ju imituesit e luftes ēlirimtare (berllogat), ju hajnat qe po e zhvatni mireqenjen e ketij populli, e jo pavarsia dhe institucionet e vendit. Te gjithe tjeret e kane nje cmim kur flasin ne emer te Kosoves, pervec juve magjupve qe u ckerdhyet me cdo race, vetem sa per t`mbetur n`pushtet. More t`pafytyre, komplot a, pasi Isai ju nxori prej krize (bukepermyst), se s`ken tu ju hanger as qent ma, ket mbetur si t`dhier me "fitoren" e proklamuar, duke e vjedhur voten me shantazh e kercnime. Mos e harro edhe kete, qe keta t`katertit qe po i citon, se tu kane bere ves, kane me u bashku vec mos me ardhe n`shprehje kurre ma, ju fara e qenefve, dije a.

keto lojera te ndyta e tradhetare qeveria e vendit dhe ajo amerikane i kishin kuptuar me kohe dhe ne kete menyre u paradalu me e keqja mirepo demet jane marramendese, prandaj preokupimi kryesor eshte sa i vjeter aq shqetesues; pse te ne akoma ka kaq shume tradhetar?!
Ju "t`sertit", ju keni mbete neper kembe amerikanve, mbase ata kane tjera interesa perkunder Rusise n`Ballkan, se sa per burra t`mire qe jeni, ata se kishin lujtur as kamen prej vendi, mos me pas qene kriza humanitare e civilve dhe kyqja per ndikimin e tyre direkt ne Ballkan per interesa te veta, duke ju defakorizuar juve deri ne palce, nder tjera edhe me vet faktin e dorzimit t`armeve. Dhe, faktit tjeter, ngaqe s`ju kane njohur siq po ju njofin tash dhe se cfare mutash servil nder ju, ka. Keto qe i shkruan ti ketu, jane pordhe t`ftofta, e verteta konsiston ne fakte tjera e jo pollavra alla katunarqe. Nenshkruni dicka me Serbi, e per tradheti ksajde dhe kudo jemi, ... !

Ndriti!


asgje domethenese nuk paske shkru vetem si gjitheher bla..bla..bla.. etc.. krejt keto idiotizma qe ti perserit ketu vazhdimisht jane te vjetra sa vet historia shqiptare, gjate gjithe historis sone pati kesi legenash e kesi larojsh si ti qe nuk lane gur pa leviz per te perly gjithesecilin shqiptar qe kontriboj me vepra per qeshtjen shqiptare duke ngrit hiqa, legena e laroja nga me te ndryshmit mirepo shqyptari gjitheher u kendoj trimave te vet, luftetarve per liri e jo legenave demokratik te cilet me llafe t'klluqta e me akuza shkavelle kunder ēlirimtareve shiten se gjoja angazhohen per vlera kombtare!!

hashim thaēi i pelqej dikujt apo jo do te radhitet ne mesin e patrioteve te medhenj te drenices, dukagjinit, llapit e malesis ndersa keta berllogat tjer do t'i mbululon pluhuri i harreses per se gjalli :)

ani sa i shtir se, kerdi po ben ne forum...!

mo
23.05.2011, 22:26:25
Baroso veri gurthemelin e ndarjes se Kosoves dhe hapi nje zyre ku serbet do munden te nxerin dokumentet e shtetit te tyre Serbis .Ket e ka mundesuar pakoja e Ahtisarit .Rezoluta 1244 .Tash "miqet tan " nisen te qesin "qekarne " nisen kengen e vjeter te eurpes dhe te planeve ugurzeza te 'mullirit " ( vrejtje e imja niku im a sipas disave ktu se un po bluai )te i lem shakat .Po qka po ndodh ne nje ane nje antar pjestar i shtabit te NATOS i kerkoi ndjes Serbis per ate siq thot ai se ka ndodh nje shperngulje me dhun nga kosova e Serbeve dhe se skan mujt te bejn asgje .Ne tjeter ane kemi disa iniciative te cilat shkoin prap ne favor te Serbis .Gjermania si "miku " yn i Devoteshem propozoi planin e dy gjemanive qka eshte plotesisht ne pajtim me planin Ahtisarit dhe planin e Qubrilloviqit .Tash qka ka lidhje kjo me paftryresi .Po de paftyresia eshte se krejt kto gjana si ka pru siq akuzoin ktu vetm zotria tash kryeministri i Kosoves Thaqi .Po ket pun ja ka nisur ne vaktin kur Edita ka qen perfgaqesuese e LDK ne NY York edhe mu per ket u pat largu se ka lujtur lojna mbrapa kraheve te LDK dhe ateher kur u pat be kjo jan vra disa veprimtar ktu kundershtar te ktyre projekteve te cilat tash po luhen .Mekanizmat e konspiracioneve jan te nduarduarta ku lojnat luhen ne porten e nje ekipe .Tash pasi qe kosoves ju kan dhen disa gola apo me mir me then autogola se vetes ja ka dhen autogol dhe tash si shperblim Serbis pasi po avanason me 8:2 ju ka dhen te egzekutoi edhe disa penalti per shkak se Kosovaret kan ba shum autogola dhe tash .Penalli i par egzekutiv eshte akordu dhe jan ngjehur dy gola ne favor te Serbis .Njera eshte se NATO kerkoj falje e tjetra eshte se Gjermania si "mike'" e Kosoves po propozon formene faktike te ndarjes se Kosoves qe me von si gjermania (te bashkohet prap me Serbin mendim i imi ) .Panalltia me e madhe e Serbis qe do egzekutohet kur te behet antare e BE e NATOS dhe kur te kerkoj te zbatohet parimi i ekteritorialitetit te vet ku Kosova parashihet te jet pjes integrale e Serbis sipas konventave dhe kushtetutes se Serbis .Ndersa porta e Kosoves ka mbetur pa port dhe se topin per egzekutimin e panalleve eshte ka e bejn ne bashkeveprim te gjith ne akordim me te gjitha forcat relevante .Pasi portjeri mundohet te mbrohet duke shkaktuar perhapjen e "zhuges " neper kulare kafenesh dhe kjo si mikrob u perhap edhe ne parlament duke akuzuar per hapjen e smundjes se etheve hemoralogjike nga rriqerat te instaluar ne palamentin ton te nderuar .Ndersa 'morragjinjet "(VV ) po mundohen me "thinjiat"(Thinjiat jan vezet e morrave ) e veta po blauajn(un vet jam a ) me te madhe dhe hudhin ngjyrat duke kamuflu shum bukur me te kuqe qe morrat e tyre mos te vrehen fare .Vraga e ferkemeve te Morrave po na 'levdrohet '' dhe nga nderkombetaret po cilsohet si goditje ne zonen e repsis ne pjesen ku gjendet vetem porta e Kosoves ne te cilen po akordohen penaltit edhe nga qieli edhe nga kornjeri edhe nga qendra .Ne te gjitha anet Kosoves o ka i akordohen penalltit dhe askush spo mundet me be asgje as doktorat e shkencave as akademiket e as "miqet ' e devoteshme te cilet kan ngritur doren nall duke dhen edhe nje penallti ne favor te Serbis mu per ket se un shkruva diqka dhe se thash asgje .Perveq se hudha disa pleshta ne ket formun te nderuar .Pleshtat e mij me nje dezinsifikim te qifteve te mo-s se qeveri keshtu e ashtu me hudhin ne ate koshin e plehrave te 30000 votave .Ndersa piskavicat nga te gjitha anet e deri sa morrat dhe pleshtat te meren vesh mes vete kta ''miqet'' tan tash me kan vendosur se pozicionet e penaltive ne favor te shkieve duhet te egzekutohen medomos dhe se per ket ne ndihem kan ftuar "elefantet " e ne tjeter ane bubrecat te ngjitur ne bishtin e elefanteve po brohorsain se ja marti koka hypyr ne Elefant me nje paroll te vetme rezoluta 1244 dhe exteritorialiteti Serb mbi te gjitha .
Mjerimi ska fun kur zhapinjet mundohen te qojn krye dhe kur elefanti i shkel ata dhe prap thojn zhapinjet ja fituam e triumfuam .
me respek
bluai
nje mullixhinj i devoteshme .. haha haha haha
e me ja ba qefin Trixit nje qeshje te shkerdhates me te madh Rrungobes hehehe


mullinxhi :) ti mund te shkruash analizat tua edhe pa u ngaterruar ne nofken time apo jo?! ti je shume tip pesimist dhe skeptik per t'mos them ngjyros zi e me zi, shqetesimet jane te arsyeshme deri diku mirepo ky pesimizem eshte jashte normave normale. ne fakt nuk e kam te qarte a vertet je i shqetesuar ne kete mase apo ke deshire te nenvizosh negative, t'zezen...!

gjithashtu me respekt zotni bluai e ishalla nuk je edhe ne jeten private kaq pesimist :)

Ndriti
23.05.2011, 23:22:09
hashim thaēi i pelqej dikujt apo jo do te radhitet ne mesin e patrioteve te medhenj te drenices, dukagjinit, llapit e malesis ndersa keta berllogat tjer do t'i mbululon pluhuri i harreses per se gjalli :)

ani sa i shtir se, kerdi po ben ne forum...!

Ky far pusi ka me me mbete n`histori si hajn i votave, si Esat Pashe Toptani, bile une kam frike qe edhe vet Drenica (nje pjese e t`manipuluarve) do i qojne duart nga ky mjerim se shpejti. Puhia eshte duke fryer me t`madhe atyre blerinave e kodrinave ku pushojne herojt. Jo puhia e veres ok, por ajo tjetra, e gjalla. Eh, qashtu!

Ndriti!

Gurke
24.05.2011, 00:03:43
Baroso veri gurthemelin e ndarjes se Kosoves dhe hapi nje zyre ku serbet do munden te nxerin dokumentet e shtetit te tyre Serbis .Ket e ka mundesuar pakoja e Ahtisarit .Rezoluta 1244 .Tash "miqet tan " nisen te qesin "qekarne " nisen kengen e vjeter te eurpes dhe te planeve ugurzeza te 'mullirit " ( vrejtje e imja niku im a sipas disave ktu se un po bluai )te i lem shakat .Po qka po ndodh ne nje ane nje antar pjestar i shtabit te NATOS i kerkoi ndjes Serbis per ate siq thot ai se ka ndodh nje shperngulje me dhun nga kosova e Serbeve dhe se skan mujt te bejn asgje .Ne tjeter ane kemi disa iniciative te cilat shkoin prap ne favor te Serbis .Gjermania si "miku " yn i Devoteshem propozoi planin e dy gjemanive qka eshte plotesisht ne pajtim me planin Ahtisarit dhe planin e Qubrilloviqit .Tash qka ka lidhje kjo me paftryresi .Po de paftyresia eshte se krejt kto gjana si ka pru siq akuzoin ktu vetm zotria tash kryeministri i Kosoves Thaqi .Po ket pun ja ka nisur ne vaktin kur Edita ka qen perfgaqesuese e LDK ne NY York edhe mu per ket u pat largu se ka lujtur lojna mbrapa kraheve te LDK dhe ateher kur u pat be kjo jan vra disa veprimtar ktu kundershtar te ktyre projekteve te cilat tash po luhen .Mekanizmat e konspiracioneve jan te nduarduarta ku lojnat luhen ne porten e nje ekipe .Tash pasi qe kosoves ju kan dhen disa gola apo me mir me then autogola se vetes ja ka dhen autogol dhe tash si shperblim Serbis pasi po avanason me 8:2 ju ka dhen te egzekutoi edhe disa penalti per shkak se Kosovaret kan ba shum autogola dhe tash .Penalli i par egzekutiv eshte akordu dhe jan ngjehur dy gola ne favor te Serbis .Njera eshte se NATO kerkoj falje e tjetra eshte se Gjermania si "mike'" e Kosoves po propozon formene faktike te ndarjes se Kosoves qe me von si gjermania (te bashkohet prap me Serbin mendim i imi ) .Panalltia me e madhe e Serbis qe do egzekutohet kur te behet antare e BE e NATOS dhe kur te kerkoj te zbatohet parimi i ekteritorialitetit te vet ku Kosova parashihet te jet pjes integrale e Serbis sipas konventave dhe kushtetutes se Serbis .Ndersa porta e Kosoves ka mbetur pa port dhe se topin per egzekutimin e panalleve eshte ka e bejn ne bashkeveprim te gjith ne akordim me te gjitha forcat relevante .Pasi portjeri mundohet te mbrohet duke shkaktuar perhapjen e "zhuges " neper kulare kafenesh dhe kjo si mikrob u perhap edhe ne parlament duke akuzuar per hapjen e smundjes se etheve hemoralogjike nga rriqerat te instaluar ne palamentin ton te nderuar .Ndersa 'morragjinjet "(VV ) po mundohen me "thinjiat"(Thinjiat jan vezet e morrave ) e veta po blauajn(un vet jam a ) me te madhe dhe hudhin ngjyrat duke kamuflu shum bukur me te kuqe qe morrat e tyre mos te vrehen fare .Vraga e ferkemeve te Morrave po na 'levdrohet '' dhe nga nderkombetaret po cilsohet si goditje ne zonen e repsis ne pjesen ku gjendet vetem porta e Kosoves ne te cilen po akordohen penaltit edhe nga qieli edhe nga kornjeri edhe nga qendra .Ne te gjitha anet Kosoves o ka i akordohen penalltit dhe askush spo mundet me be asgje as doktorat e shkencave as akademiket e as "miqet ' e devoteshme te cilet kan ngritur doren nall duke dhen edhe nje penallti ne favor te Serbis mu per ket se un shkruva diqka dhe se thash asgje .Perveq se hudha disa pleshta ne ket formun te nderuar .Pleshtat e mij me nje dezinsifikim te qifteve te mo-s se qeveri keshtu e ashtu me hudhin ne ate koshin e plehrave te 30000 votave .Ndersa piskavicat nga te gjitha anet e deri sa morrat dhe pleshtat te meren vesh mes vete kta ''miqet'' tan tash me kan vendosur se pozicionet e penaltive ne favor te shkieve duhet te egzekutohen medomos dhe se per ket ne ndihem kan ftuar "elefantet " e ne tjeter ane bubrecat te ngjitur ne bishtin e elefanteve po brohorsain se ja marti koka hypyr ne Elefant me nje paroll te vetme rezoluta 1244 dhe exteritorialiteti Serb mbi te gjitha .
Mjerimi ska fun kur zhapinjet mundohen te qojn krye dhe kur elefanti i shkel ata dhe prap thojn zhapinjet ja fituam e triumfuam .
me respek
bluai
nje mullixhinj i devoteshme .. haha haha haha
e me ja ba qefin Trixit nje qeshje te shkerdhates me te madh Rrungobes hehehe

:)

Allahile a je ka e dine se cka po thu !?

Tu kisha lutur ,qe ta lexosh edhe nje here me vemendje ,ate se cka ke shkruar !

Tani lexo edhe njehere te gjitha te thenat !!

Ndriti
24.05.2011, 09:58:53
fillozofi dhe kolumnisti i rregullt i gazetes "zeri" e paka kenaq krejt! :)

ti ma s'pari o takllagjyn nuk din per veti ēka don me kene: gazetar, politikan, fillozof, lider, komunist, nacional-socilalist, skinhead, patriot, ekstremist, narcist, pacifist a ēka leshi... si shume hiq-a tjer ki qef me kene t'gjtha ngapak dmth tallava njeri.

pasi po ki qef me ēkru per ndertesa, per pasurin e "pa ligjshme" tjerve, per politiken e sukseseshme te serbise (per kete ligjeron me endje) etj...etj.. ateher trego s'pari a po i ban edhe ti nje argat t'fort serbis, si e bleve dhe shite banesen x-mijera euro dhe s'fundi, pasi patem rastin te lexojm per shkembimin e gazetarve (nga nje i zerit dhe kohes ne serbi dhe anasjelltas) si po t'shkon muhabeti me gazetarin shkavell te cilin keni importu nga serbia, pa pike zori a, dhe ēka po ju raporton ai gazetari i zerit qe keni dergu ne serbi per "profesionalizem" apo mos i keni ra pishman pahiri?!


Ani i permenka ky kimet n`gjella te huaja a traun n`gjelle t`vet hiq se sheh. Po c`ja u paskan pjell kopilin n`dere PDK-se kta pedert e Expressit, tuj mendu qe kane mrri nalt, : )))). Kqyr ti sa larg kane shku deri te Kryeprokuori i Serbise e tovonaj lehin ksajde se ka tradhtar, qisi far kulufash t`qajtoreve. A vet korrenspondojne me E-mail, edhe ate me Kryeprokuror t`Serbise, kqyr ti? Binduni edhe vet ju lexues tjere se deri ku arijn keta zagaret e hashimit me shantazh e shpifje. Tovonaj ouv, na e bani valla Serbia. A secilin prej tyre qaty n`Express n`b. i asish me ja u ofru nga 100000 Euro psh. najkush prej Serbie, per ndonje info n`sherbim t`shkieve, per me i realizu qellimet e veta.

Ndriti!


Shoku i Carles

Vladimir Vukcevic, Kryeporkurori i Serbisė pėr Krime tė Luftės, pretendon se ka fakte tė forta se UĒK’ja ka kryer trafikim organesh. Ai insiston se me kėtė ēėshtje duhet tė merret Carla del Ponte. Kėto prova thotė se do t’i publikojė sė shpejti. Pėr kėtė rast kėrkon hetim tė pavarur, kurse pėr zbardhjen e autorėve tė masakrės sė Dubravės tregon se kanė dy vjet qė punojnė. Vukcevic flet pėr Express.

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/Vladimir_Vukcevic_02_849524_thumb_large.JPG

Nga Nexhmije Ahmeti mė 24 maj 2011 nė ora 09:14

Beograd, 23 maj –

Vladimir Vukcevic, Kryeprokurori i Serbisė pėr Krime tė Luftės, po tregohet mė “i zoti” se Misioni Europian pėr Sundimin e Ligjit nė Kosovė (EULEX), madje edhe mė shumė se vetė Tribunali i Hagės.

Kėshtu sė paku del nga ajo qė ai thotė.

Duke mos pranuar intervistė direkte, por pėrmes postės elektronike, Vukcevic flet pėr hetimet e masakrės sė Dubravės, hetimet pėr tė pagjeturit, EULEX’in dhe dyshimet pėr trafikim organesh.

Express: Ju dhe institucioni qė drejtoni pretendoni se hetoni krimet e luftės. Mendoni se vėrtetė jeni duke e bėrė kėtė?
V. Vukcevic: Vėrtetė po punojmė nė kėrkimin e krimeve tė luftės sepse kemi 138 tė akuzuar pėr 7 vjet, diēka mė pak se Tribunali i Hagės, qė i ka 161 pėr 17 vjet. Nėse nė pyetjen tuaj nuk ka dozė cinizmi, ju them se qėllimi im ėshtė t’i sjell nė bankėn e tė akuzuarve tė gjithė ata qė kanė bėrė krime lufte.

Express: Nėse thoni se jeni duke punuar, atėherė pėrse Kuvendi i Kosovės kėto ditė ka debatuar pėr masakrėn nė burgun e Dubravės, ku janė vrarė 130 shqiptarė dhe 300 tė tjerė janė plagosur. Nuk ju ka interesuar tė merreni ndonjėherė me kėtė rast?
V. Vukcevic: Masakra e Dubravės ėshtė njėra ndėr rastet mė me prioritet pėr ne. Njė krim i tmerrshėm, qė duhet tė ketė epilog gjyqėsor. Jemi afėr qė ta zgjidhim nė tėrėsi.

Express: Tė mbijetuarit e kėsaj masakre identifikojnė sė paku disa njerėz qė dyshohet se e kanė kryer krimin me emėr e mbiemėr, madje tregojnė se ata punojnė nė detyra tė ngjashme nė Serbi. Nuk ju bėnė pėrshtypje kjo?
V. Vukcevic: Ju them se do ta zgjidhim atė krim, pėr tė, vartėsit e mi janė duke punuar qė dy vjet.

Express: Nė Prokurorinė e Qarkut nė Pejė ėshtė ushtruar njė kallėzim penal pėr kėtė masakėr. Do tė pranonit ju tė bashkėpunimi me drejtėsinė e Kosovės pėr ta hetuar kėtė ēėshtje?
V. Vukcevic: Natyrisht. Politikat kundėrthėnėse nuk duhet tė ndikojnė nė zbulimin e krimeve. Ėshtė nė interes tė Serbisė qė njerėzit me duar tė pėrgjakura tė mos e kenė vendin nė mesin e fėmijėve tanė, por nė burg. Me EULEX’in kemi bashkėpunim tė shkėlqyeshėm.

Intervistėn e plotė mund ta lexoni nė Express...

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,15,54381

Gurke
24.05.2011, 10:53:27
Ani i permenka ky kimet n`gjella te huaja a traun n`gjelle t`vet hiq se sheh. Po c`ja u paskan pjell kopilin n`dere PDK-se kta pedert e Expressit, tuj mendu qe kane mrri nalt, : )))). Kqyr ti sa larg kane shku deri te Kryeprokuori i Serbise e tovonaj lehin ksajde se ka tradhtar, qisi far kulufash t`qajtoreve. A vet korrenspondojne me E-mail, edhe ate me Kryeprokuror t`Serbise, kqyr ti? Binduni edhe vet ju lexues tjere se deri ku arijn keta zagaret e hashimit me shantazh e shpifje. Tovonaj ouv, na e bani valla Serbia. A secilin prej tyre qaty n`Express n`b. i asish me ja u ofru nga 100000 Euro psh. najkush prej Serbie, per ndonje info n`sherbim t`shkieve, per me i realizu qellimet e veta.

Ndriti!


Shoku i Carles

Vladimir Vukcevic, Kryeporkurori i Serbisė pėr Krime tė Luftės, pretendon se ka fakte tė forta se UĒK’ja ka kryer trafikim organesh. Ai insiston se me kėtė ēėshtje duhet tė merret Carla del Ponte. Kėto prova thotė se do t’i publikojė sė shpejti. Pėr kėtė rast kėrkon hetim tė pavarur, kurse pėr zbardhjen e autorėve tė masakrės sė Dubravės tregon se kanė dy vjet qė punojnė. Vukcevic flet pėr Express.

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/Vladimir_Vukcevic_02_849524_thumb_large.JPG

Nga Nexhmije Ahmeti mė 24 maj 2011 nė ora 09:14

Beograd, 23 maj –

Vladimir Vukcevic, Kryeprokurori i Serbisė pėr Krime tė Luftės, po tregohet mė “i zoti” se Misioni Europian pėr Sundimin e Ligjit nė Kosovė (EULEX), madje edhe mė shumė se vetė Tribunali i Hagės.

Kėshtu sė paku del nga ajo qė ai thotė.

Duke mos pranuar intervistė direkte, por pėrmes postės elektronike, Vukcevic flet pėr hetimet e masakrės sė Dubravės, hetimet pėr tė pagjeturit, EULEX’in dhe dyshimet pėr trafikim organesh.

Express: Ju dhe institucioni qė drejtoni pretendoni se hetoni krimet e luftės. Mendoni se vėrtetė jeni duke e bėrė kėtė?
V. Vukcevic: Vėrtetė po punojmė nė kėrkimin e krimeve tė luftės sepse kemi 138 tė akuzuar pėr 7 vjet, diēka mė pak se Tribunali i Hagės, qė i ka 161 pėr 17 vjet. Nėse nė pyetjen tuaj nuk ka dozė cinizmi, ju them se qėllimi im ėshtė t’i sjell nė bankėn e tė akuzuarve tė gjithė ata qė kanė bėrė krime lufte.

Express: Nėse thoni se jeni duke punuar, atėherė pėrse Kuvendi i Kosovės kėto ditė ka debatuar pėr masakrėn nė burgun e Dubravės, ku janė vrarė 130 shqiptarė dhe 300 tė tjerė janė plagosur. Nuk ju ka interesuar tė merreni ndonjėherė me kėtė rast?
V. Vukcevic: Masakra e Dubravės ėshtė njėra ndėr rastet mė me prioritet pėr ne. Njė krim i tmerrshėm, qė duhet tė ketė epilog gjyqėsor. Jemi afėr qė ta zgjidhim nė tėrėsi.

Express: Tė mbijetuarit e kėsaj masakre identifikojnė sė paku disa njerėz qė dyshohet se e kanė kryer krimin me emėr e mbiemėr, madje tregojnė se ata punojnė nė detyra tė ngjashme nė Serbi. Nuk ju bėnė pėrshtypje kjo?
V. Vukcevic: Ju them se do ta zgjidhim atė krim, pėr tė, vartėsit e mi janė duke punuar qė dy vjet.

Express: Nė Prokurorinė e Qarkut nė Pejė ėshtė ushtruar njė kallėzim penal pėr kėtė masakėr. Do tė pranonit ju tė bashkėpunimi me drejtėsinė e Kosovės pėr ta hetuar kėtė ēėshtje?
V. Vukcevic: Natyrisht. Politikat kundėrthėnėse nuk duhet tė ndikojnė nė zbulimin e krimeve. Ėshtė nė interes tė Serbisė qė njerėzit me duar tė pėrgjakura tė mos e kenė vendin nė mesin e fėmijėve tanė, por nė burg. Me EULEX’in kemi bashkėpunim tė shkėlqyeshėm.

Intervistėn e plotė mund ta lexoni nė Express...

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,15,54381


:)

Ti ke trurin e nje pule-s !

Nuk eshte risi qe serbet thojn se kan deshmi per krime lufte nga ana e UCK !!

Keto akuza vijne qysh se para 10 viteve ..duke filluar nga Seselj-i ...me
vone nga C.D.Ponte dhe se fundi nga D.Marty ..te gjithe thane se kane deshmi ..pra duke filluar qysh se para 10 viteve ..e deri me sot ,

mirpo deri me sot nuk u deshmua asgje !!

Nga kushdo qe te pyeten serbet apo edhe rruget ne te cilat shtrohen pyetjet ..ata gjdohere do ta thojne te njejten ,shqiptaret jane terrorist ,
kane kryer gjenocid ndaj serbeve ..etj..etj !!

Por ti nuk kupton ma shume !!

kondita
24.05.2011, 11:02:17
Ndodh qe nje qen leh njiher, e shume qen te tjere lehin disa here, kur ta dalesh dhe te shofesh, as ne oborr e as per rreth nuk ka asgje dhe cdo gje eshte e paster.

Diqka qfar nuk e ke, askush sund ta vesh edhe pse mundohet me cdo kusht. Hetimet mund te behen dhe rezultati del ne shesh.

bluai
24.05.2011, 11:18:41
I nderuari z.Mo dhe forumista te nderuar jemi shum te vegjel te kuptoim duke perfshi edhe mua personalisht menyrat konspirative .Un fare sjam pesimist .Nisna nga parimi i dokumenteve te nenshkruara ,principi i vetem ne jet eshte se asnjeher nuk mend te thuhet per nje veprim apo me mir me then nje veprim se eshte perfundimtar .Konspiracioni bazohet ne metodat e me te fortit intereseve globale por edhe rajonale .Principet e dokumenteve te neshkruara e te aprovuara ne parlament zotrri te nderuar se lejn asnje komoditet te konstatosh apo te maresh kahje te ksaj apo asj natyre .Ktu ne shoqrin ton kaher eshte instaluar menyra e adhurimeve te lidershipeve apo me mir me then madherimi i personave pa asnje baz .Ne kosoven ton martire dhe shum her te shitur e te coptuar te trojeve shqiptare edhe ne shekullin e 21 europa por edhe bota po zbaton planet te cilat i ceka .Zotri i nderuar Mo dhe te gjith ktu te merituareve duhet te respektohen flas per ata qe sakrifikuan u vran punuan nder shekuj per liri dhe bashkim Kombetar .Tash ne shekullin 21 disa po them disa qlirimitar abuzun me paran e popullit abuzun me lirn per te cilen luftuan .Kta te shtyr nga qarqet mbrenda dhe jasht Kosoves son te shum pervuajtur u pajtun per principet e lojnave te europes duke u pajtu me voten e vet me vedije e prunen nje kushtetut nje pako te ahtisaririt .Ne ket kontribuan faktoret vendor per shkak te urejtjeve mu per shkak te ndasive politike diametralisht te kunderta pasojat po i vuajm edhe sot nga e njejta politik .Kjo politik eshte me shum i stilit te kafenesh mburjesh se ja ky ja bani kti qeshtu jo ai ja beri keshtu .Jo ky nga filan veni ja bani kehtu jo kta te filan vendi e urejn filan vendin .Nje politik e instaluar me qellim nxitjesh urejtesh mes nesh mes nje rejoni me rejonin tjeter .Ju zotri mo se bashku me disa ktu po i kontribuani ktyre gjanave pra ktyre ndarjeve neper rrejone .
I nderuar nese keni vrejtur un asnjeher ktu nuk i kam nda njerzit ne regjone dhe nuk e kam qellim te behem pre e ktyre manipulimeve dashakeqe dhe sejcili pa perjashtim kur te permend ndoj rajon me qellim deskriditimi dhe nxtje urejtjeje mes nesh per mu personalish nuk e konsideroi si atdhetar apo kombetar sepse ai me plot vedije po nxit urejteje mes nesh .Skan te drejt askush te thiret me principet e liderizmave qe ndan Kosoven ne rejone pra ne partit rajonale siq eshte ber tash Kosove siq eshte ber edhe shqipria .Pra me nje loj te till djallezore te imponuar nga dashakeqet e ndasive po na shtyn ne te urehemi mes vete .
Un nuk jam nje njeri qe se di te degjoi apo pranoi qfardo kritike qe beni .Po keni verjtur se jam pesimist ne ket aspekt ju keni te drejt te me kritikoni .Por un ne ket pesimizmin tim po jap fakte te shkruara me dokumente qe e kan pru Kosoven ne ket pik ku nuk dihet se kah o kah shkojn jan ne tavolin dhe ne dokumente shum opcione dhe te gjitha pa perjashtim kan nje destianacion te na lejn nen sundimin e Serbis .Kto jan faktet:
Marveshja ne Rambuje
Marveshja ne Kumanov
Rezoluta 1244
Korniza kushtetutese e Hakerupit
Kushtetuta e Kosoves e bazuar ne ate rezoluten 1244
Pakoja e Ahtisarit
Gjasht pikshi i ban ki Munit
Rezoluta 1386 e aprovuar ne KE BN per kthimin e Serbeve ne Kosove (rikolonizim ne shekullin 21 Vrejtje e imja )
Per kto fakte po flas .Shum njerez burshtetash ne na tregojm se jemi ne nje reth vicioz .
Ky reth ka shum domethanje do te them njeren nga to .Ne nje reth ka shum dyer dhe sejcilen der qe e qel hapen edhe shum dyer tjera .Sejcila der ne vete ka deren tjeter qe duhet hapur .Ne sejcilin koridor te atyre dyereve prap gjenden shum duer tjera qe skan fund sa her te hapesh ndoj der qellon nje tjeter der te clen e hep dhe prap del ne ate rretin e madh .
Pra zotri mo ne ktu tash po na imponohet disa ndryshime ne kushtetute dhe ndryshimet ne sistemin zgjedhor .Qka po ndrohet ne ate kushtetut qka po flitet dhe a do te lejohet qe te debatohet ne opinion .Kushtetuta zotri eshte akt i cili vlen edhe tash por edhe mbas qindra vjetesh ate askush smundet te ndroi po them esencen e esenca eshte rezoluta 1244 te cilen e ka votu parlamenti i Kosoves .
Zoitri mo ju ftoi ju nese keni naj informat per kto ndryshime qka po na ndrohet dhe tregom te lutem a eshte me mir te punohet qe kto mospajtimet e ngritura te ndasive te mos ceken me .
Ju lus mos perdorni terme qe shkaktoin ndasi apo urejtje mes nesh se un sju dhe asnje shkas te jem i till,me rasni eshte si je shqiptar .
Me rregjistrimi e fundit rregjistruesit ne shqiptaret e Kosoves na kan regjistru si Kosovar me kombesi .Pra edhe ket e ke ne kushtetut .Pra me kushtetut ne na e mohoim vetveten lexoje te lutem ate e ke ktu nese se ke me trego ta dergoi ne privat .Lexoje qka shkrun .Lexoje te lutem edhe vendimet e Be rezoluten 1386 per kthimin e shieve eshte e njeta me ate qe e kan aprovu ne vitet 1983 kur ka qen klika e nje personi qe spo du me ja permend emrin ktu se skam deshir askend te deskrditoi .
Duhet te marim faktet dhe te mundohemi sa me pak dyer te hapim ne ate rrethin vcioz ne te cilin jemi hy e asesi spo mundem i me dal nga ai rreth .
ju le me shendet
bluai

Gurke
24.05.2011, 11:51:59
Miratuar nga Kėshilli i Sigurimit nė mbledhjen e tij tė 4011-tė mė 10 qershor 1999
http://www.trepca.net/politike/UN-keshilli.sigurimit.jpg Kėshilli i Sigurimit,
Duke patur parasysh parimet dhe qėllimet e Kartės sė Kombeve tė Bashkuara, pėrfshirė pėrgjegjėsinė parėsore tė Kėshillit tė Sigurimit pėr ruajtjen e paqes dhe tė sigurisė ndėrkombėtare,
Duke iu rikthyer rezolutave tė tij 1160 (http://www.trepca.net/politike/resolution-1160-1998-eng.htm) (199 tė datės 31 mars 1998, 1199 (http://www.trepca.net/politike/resolution-1199-1998-eng.htm) (199 tė datės 23 shtator 1998, 1203 (http://www.trepca.net/politike/resolution-1203-1998-eng.htm) (199 tė datės 24 tetor 1998 dhe 1239 (http://www.trepca.net/politike/resolution-1239-1999-eng.htm) (1999) tė datės 14 maj 1999.
Duke shprehur keqardhje qė kėrkesat e kėtyre rezolutave nuk u respektuan plotėsisht.
I vendosur pėr tė zgjidhur situatėn e rėndė humanitare nė Kosovė, Republika Federale e Jugosllavisė, si dhe pėr tė garantuar njė kthim tė sigurt e tė lirė tė tė gjithė refugjatėve dhe personave tė shpėrngulur nė shtėpitė e tyre,
Duke dėnuar aktet e dhunės kundėr popullsisė sė Kosovės si dhe tė gjitha aktet terroriste nga cilado palė,
Duke iu rikthyer deklaratės sė bėrė nga Sekretari i Pėrgjithshėm mė 9 prill 1999, nė tė cilėn shprehet shqetėsimi pėr tragjedinė humanitare qė po zhvillohej nė Kosovė,
Duke rikonfirmuar tė drejtėn e tė gjithė refugjatėve dhe tė personave tė shpėrngulur pėr t'u kthyer nė shtėpitė e tyre nė siguri,
Duke patur parasysh juridiksionin dhe mandatin e Gjykatės Ndėrkombėtare pėr Ish-Jugosllavinė,
Duke pėrshėndetur parimet e pėrgjithshme pėr njė zgjidhje politike tė krizės sė Kosovės tė miratuara mė 6 maj 1999 (S/1999/516, aneksi 1 i kėsaj rezolute), duke pėrshėndetur edhe pranimin qė Republika Federale e Jugosllavisė u bėri parimeve tė parashtruara nė pikat nga 1 gjer mė 9 tė dokumentit tė paraqitur nė Beograd mė 2 qershor 1999 (S/1999/649, aneksi 2 i kėsaj rezolute) si dhe miratimin e kėtij dokumenti nga Republika Federale e Jugosllavisė,
Duke rikonfirmuar zotimin e tė gjitha Shteteve anėtare pėr sovranitetin dhe integritetin tokėsor tė Republikės Federale tė Jugosllavisė dhe tė Shteteve tė tjera tė rajonit, siē pėrcaktohet nė Aktin Final tė Helsinikit dhe nė aneksin 2,
Duke rikonfirmuar thirrjet e rezolutave tė mėparshme pėr njė autonomi substanciale dhe pėr njė vetadministrim vlerėplotė pėr Kosovėn,
Duke pėrcaktuar se situata nė rajon vazhdonte tė pėrbėnte njė kėrcėnim pėr paqen dhe sigurinė ndėrkombėtare,
I vendosur pėr tė garantuar sigurinė dhe mbrojtjen e personelit ndėrkombėtar si dhe implementimin e pėrgjegjėsive tė tė gjithė tė interesuarve nė bazė tė rezolutės aktuale dhe duke vepruar nė emėr tė kėtyre qėllimeve nė bazė tė Kapitullit VII tė Kartės sė OKB,

1. Vendos se zgjidhja politike pėr krizėn e Kosovės duhet tė mbėshtetet nė parimet e pėrgjithshme tė aneksit 1 si dhe nė pėrpunimin e mėtejshėm tė parimeve dhe tė elementeve tė tjera tė detyrueshme nė aneksin 2;
2. Mirėpret pranimin, nga ana e Republikės Federale tė Jugosllavisė, tė parimeve dhe tė elementeve tė tjera tė detyrueshme qė pėrmenden nė paragrain 1 mė sipėr dhe kėrkon bashkėpunimin e plotė tė Republikės Federale tė Jugosllavisė pėr implementimin e menjėherėshėm tė tyre;
3. Kėrkon nė veēanti qė Republika Federale e Jugosllavisė t'i japė fund menjėherė dhe nė mėnyrė tė verifikueshme dhunės dhe represionit nė Kosovė dhe tė fillojė tėrheqjen graduale, tė plotė e tė verifikueshme, tė tė gjitha forcave ushtarake, policore e paraushtarake nga Kosova nė bazė tė njė grafiku tė shpejtė me tė cilin do tė sinkronizohet dislokimi i pranisė ndėrkombėtare tė sigurisė nė Kosovė;
4. Konfirmon se njė numėr i miratuar forcash ushtarake e poliore serbe e jugosllave do tė lejohet tė kthehet nė Kosovė pas tėrheqjes pėr tė kryer funksionet nė pajtim me aneksin 2;
5. Vendos pėr dislokimin e njė pranie ndėrkombėtare civile dhe tė njė pranie tė sigurisė nė Kosovė nėn kujdesin e OKB-sė me pajisje tė pėrshtatshme dhe me personel tė nevojshėm si dhe mirėpret pėlqimin e Republikės Federale tė Jugosllavisė pėr kėto prani;
6. I kėrkon Sekretarit tė Pėrgjithshėm qė nė konsultime me Kėshillin e Sigurimit tė caktojė njė pėrfaqėsues tė posaēėm pėr tė kontrolluar implementimin e pranisė civile ndėrkombėtare si dhe po Sekretarit tė Pėrgjithshėm i kėrkon qė ta udhėzojė Pėrfaqėsuesin e tij tė Posaēėm tė bashkėpunojė ngushtė me praninė ndėrkombėtare tė sigurisė pėr tė siguruar qė tė dyja pranitė tė operojnė nė emėr tė qėllimeve tė njėjta dhe nė njė mėnyrė reciprokisht mbėshtetėse;
7. Autorizon Shtetet Anėtare dhe organizatat pėrkatėse ndėrkombėtare qė tė vendosin njė prani ndėrkombėtare tė sigurisė nė Kosovė, siē pėrcaktohet nė pikėn 4 tė aneksit 2, me tė gjitha mjetet pėr tė pėrmbushur pėrgjegjėsitė e saj nė bazė tė paragrafit 9 mė poshtė;
8. Konfirmon nevojėn pėr njė dislokim sa mė tė shpejtė tė pranive tė efektshme civile dhe tė sigurisė nė Kosovė dhe kėrkon qė palėt tė bashkėveprojnė plotėsisht pėr dislokimin e tyre;
9. Vendos se prania ndėrkombėtare e sigurisė qė do tė dislokohet e do tė veprojė nė Kosovė do tė ketė pėrgjegjėsitė e mėposhtme:
(a) Tė frenojė rifillimin e armiqėsive, tė ruajė, dhe, atje ku ėshtė e nevojshme, tė imponojė zjarrpushimin, tė sigurojė tėrheqjen e forcave ushtarake, policore e paraushtarake tė Republikės Federale tė Jugosllavisė si dhe tė parandalojė rikthimin e tyre, me pėrjashtim siē parashikohet nė pikėn 6 tė aneksit 2;
(b) Tė demilitarizojė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) dhe grupet e tjera tė armatosura shqiptare kosovare, siē kėrkohet nė paragrafin 15 mė poshtė;
(c) Tė krijojė njė mjedis tė sigurt nė tė cilin refugjatėt dhe personat e shpėrngulur tė mund tė kthehen nė shtėpi nė siguri, nė tė cilin prania civile ndėrkombėtare tė mund tė operojė, administrata e pėrkohshme tė mund tė vendoset dhe ndihma humanitare tė mund tė shpėrndahet;
(d) Tė garantojė sigurinė dhe rendin publik derisa pėrgjegjėsinė pėr kėtė detyrė tė mund tė marrė prania ndėrkombėtare civile;
(e) Tė mbikėqyrė ēminimin derisa prania ndėrkombėtare civile, kur tė jetė e pėrshtatshme, tė mundė tė marrė pėrgjegjėsinė pėr kryerjen e kėsaj detyre;
(f) Tė mbėshtetė praninė ndėrkombėtare civile dhe, kur tė jetė e pėrshtatshme, tė bashkėrendojė ngushtė punėn e saj me tė;
(g) Tė kryejė detyrat e monitorimit tė kufirit nė pėrputhje me kėrkesat;
(h) Tė sigurojė mbrojtjen dhe lirinė e lėvizjes pėr veten e saj, pėr praninė ndėrkombėtare civile dhe pėr organizatat e tjera ndėrkombėtare;
10. Tė autorizojė Sekretarin e Pėrgjithshėm qė me ndihmėn e organizatave pėrkatėse ndėrkombėtare tė vendosė njė prani ndėrkombėtare civile nė Kosovė pėr tė siguruar njė administrim tė pėrkohshėm pėr Kosovėn nėn tė cilin populli i Kosovės tė mund tė gėzojė njė autonomi substanciale brenda Republikės Federale tė Jugosllavisė, prani qė do tė sigurojė njė administrim kalimtar ndėrkohė qė edhe do tė themelojė institucionet e pėrkohshme demokratike vetėqeverisėse si dhe do tė mbikėqyrė zhvillimin e tyre pėr tė krijuar kushtet pėr njė jetė paqėsore e normale pėr tė gjithė banorėt e Kosovės;
11. Vendos qė pėrgjegjėsitė kryesore tė pranisė ndėrkombėtare civile tė pėrfshijnė:
(a) Derisa tė arrihet njė zgjidhje pėrfundimtare, tė nxitė themelimin e njė autonomie dhe vetėqeverisjeje substanciale nė Kosovė duke patur plotėsisht parasysh aneksin 2 dhe marrėveshjen e Rambujesė (S/1999/64;
(b) Tė kryejė funksionet themelore administrative civile pėrsa kohė qė kjo do tė jetė e nevojshme;
(c) Tė organizojė dhe tė mbikėqyrė zhvillimin e institucioneve tė pėrkohshme pėr njė vetėqeverisje demokratike dhe autonome derisa tė arrihet njė zgjidhje politike, pėrfshirė edhe zhvillimin e zgjedhjeve;
(d) Ndėrkohė qė do tė themelohen kėto institucione do t'u transferojė atyre pėrgjegjėsitė e saj administrative duke mbikėqyr e mbėshtetur edhe konsolidimin e institucioneve tė pėrkohshme vendore si dhe veprimtaritė e tjera paqendėrtuese tė Kosovės;
(e) Tė lehtėsojė procesin politik tė projektuar pėr t'i caktuar Kosovės njė status tė ardhshėm duke patur parasysh Marrėveshjen e Rambujesė (S/1999/64;
(f) Nė stadin pėrfundimtar, tė mbikėqyrė kalimin e autoritetit nga institucionet e pėrkohshme tė Kosovės, nė institucionet e ndėrtuara nė bazė tė njė zgjidhjeje politike;
(g) Tė mbėshtetė rindėrtimin e infrastrukturės kyēe si dhe rindėrtimet e tjera nė ekonomi;
(h) Nė bashkėrendim me organizatat ndėrkombėtare humanitare, tė mbėshtetė ndihmėn humanitare dhe ndihmėn e emergjencės tė rasteve tė fatkeqėsisė;
(i) Tė ruajė rendin civil, pėrfshirė vendosjen e forcave policore vendore, por ndėrkohė rendi do tė ruhet nėpėrmjet dislokimit tė personelit ndėrkombėtar tė policisė qė do tė shėrbejė nė Kosovė;
(j) Tė mbrojė dhe tė lartėsojė tė drejtat njerėzore;
(k) Tė sigurojė kthimin e sigurt dhe tė papenguar nė shtėpitė e tyre nė Kosovė tė tė gjithė refugjatėve dhe tė personave tė shpėrngulur;
12. T'i japė rėndėsi nevojės sė bashkėrendimit tė operacioneve humanitare tė emergjencės, kurse Republika Federale e Jugosllavisė tė lejojė hyrjen pa pengesa nė Kosovė tė organizatave tė ndihmės humanitare dhe tė bashkėpunojė me kėto organizata nė mėnyrė qė tė sigurohet shpėrndarja e shpejtė dhe e efektshme e ndihmave ndėrkombėtare;
13. T'i nxitė tė gjitha Shtetet Anėtare dhe organizatat ndėrkombėtare qė tė kontribuojnė nė rindėrtimin ekonomik dhe shoqėror si dhe nė kthimin e sigurt tė refugjatėve dhe tė personave tė shpėrngulur si dhe thekson, nė kėtė kontekst, rėndėsinė pėr mbajtjen e njė konference ndėrkombėtare donatorėsh, veēanėrisht pėr qėllimin e pėrcaktuar nė paragrafin 11 (g) mė sipėr nė njė datė mundėsisht sa mė tė hershme;
14. Kėrkon bashkėpunimin e plotė tė tė gjithė tė interesuarve, pėrfshirė edhe atė tė pranisė ndėrkombėtare tė sigurisė, me Gjykatėn pėr Ish-Jugosllavinė;
15. Kėrkon qė UĒK-ja dhe grupet e tjera tė armatosura shqiptare kosovare t'u japin fund menjėherė tė gjitha aksioneve sulmuese dhe tė zbatojnė kėrkesat e ēmilitarizimit, tė cilat pėrcaktohen nga kreu i pranisė ndėrkombėtare tė sigurisė nė konsultim me Pėrfaqėsuesin e Posaēėm tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm;
16. Vendos se ndalimet e imponuara nga paragrafi 6 i rezolutės 1160 (199 nuk do tė zbatohen pėr armėt dhe materialet qė lidhen me to dhe qė do tė pėrdoren nga prania ndėrkombėtare civile dhe nga ajo e sigurisė;
17. Mirėpret punėn qė ėshtė duke u zhvilluar nga Bashkimi Evropian dhe nga organizatat e tjera ndėrkombėtare pėr tė ndėrtuar njė metodologji tėrėsore pėr zhvillimin ekonomik dhe stabilizimin e rajonit tė prekur nga kriza e Kosovės, pėrfshirė implementimin e njė Pakti Stabiliteti pėr Evropėn Juglindore me njė pjesėmarrje tė gjerė me qėllim qė tė nxitet demokracia, prosperiteti ekonomik, stabiliteti dhe bashkėpunimi rajonal;
18. Kėrkon qė tė gjitha Shtetet e rajonit tė bashkėpunojnė plotėsisht pėr zbatimin e tė gjitha aspekteve tė rezolutės;
19. Vendos qė prania ndėrkombėtare civile dhe ajo e sigurisė tė vendosen pėr njė periudhė fillestare prej 12 muajsh pėr tė vazhduar edhe mė tej nėse Kėshilli i Sigurimit nuk vendos ndryshe;
20. I kėrkon Sekretarit tė Pėrgjithshėm qė nė intervale tė rregullta tė raportojė pėrpara Kėshillit rreth implementimit tė kėsaj rezolute, pėrfshirė edhe paraqitjen e raporteve tė liderėshipėve tė pranisė ndėrkombėtrare dhe tė asaj tė sigurisė, ku raportet e para do tė paraqiten brenda 30 ditėve pas miratimit tė kėsaj rezolute;
21. Vendos qė tė qėndrojė aktivisht i angazhuar me kėtė ēėshtje.

Aneksi I
Deklarata e Kryetarit lidhur me vizionin pėrfundimtar tė mbledhjes sė Ministrave tė Jashtėm tė G8-ės e mbajtur nė Qendrėn Petersburg mė 6 Maj 1999
Ministrat e Jashtėm tė G8-ės miratuan parimet e pėrgjithshme tė mėposhtme pėr zgjidhjen politike tė krizės sė Kosovės:
-- Pėrfundim i menjėhershėm dhe i verifikueshėm i dhunės dhe i represionit nė Kosovė;
-- Tėrheqje e forcave ushtarake, policore dhe paraushtarake nga Kosova;
-- Dislokim i njė pranie tė efektshme ndėrkombėtare civile dhe i njė pranie tė sigurisė nė Kosovė, tė miratuara dhe tė aprovuara nga Kombet e Bashkuara, tė afta pėr tė garantuar arritjen e objektivave tė pėrbashkėt;
-- Vendosje e njė administrimi tė pėrkohshėm pėr Kosovėn qė do tė pėrcaktohet nga Kėshilli i Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara pėr tė siguruar kushtet pėr njė jetė paqėsore dhe normale pėr tė gjithė banorėt e Kosovės;
-- Kthim i sigurt i tė gjithė refugjatėve dhe tė personave tė shpėrngulur dhe hyrje pa pengesa nė Kosovė e organizatave tė ndihmės humanitare;
-- Njė proces politik drejt arritjes sė njė marrėveshjeje pėr njė kuadėr politik tė pėrkohshėm qė do tė sigurojė njė vetėqeverisje substanciale pėr Kosovėn duke marrė plotėsisht parasysh marrėveshjen e Rambujesė dhe parimet e sovranitetit dhe tė integritetit tokėsor qoftė tė Republikės Federale tė Jugosllavisė, qoftė tė vendeve tė tjera tė rajonit, si dhe ēmilitarizimin e UĒK-sė;
-- Njė metodologji e gjithanshme pėr zhvillimin ekonomik dhe stabilizimin e krizės nė rajon.

Aneksi 2
Marrėveshja qė do tė ēonte drejt zgjidhjes sė krizės sė Kosovės duhet tė arrihet mbi bazėn e parimeve tė mėposhtme:
1. Ndalim i menjėhershėm dhe i verifikueshėm i dhunės dhe i represionit nė Kosovė,
2. Tėrheqje e verifikueshme e tė gjitha forcave ushtarake, policore dhe paraushtarake nga Kosova nė bazė tė njė grafiku tė shpejtė,
3. Dislokim nė Kosovė i njė pranie tė efektshme ndėrkombėtare civile si dhe i njė pranie tė efektshme tė sigurisė nėn kujdesin e Kombeve tė Bashkuara qė do tė veprojnė mbi bazėn e Kapitullit VII tė Kartės, tė afta pėr tė garantuar arritjen e objektivave tė pėrbashkėt.
4. Prania ndėrkombėtare e sigurisė me pjesėmarrjen substanciale tė Organizatės sė Paktit tė Atlantikut tė Veriut duhet tė dislokohet mbi bazėn e njė komande dhe kontrolli tė unifikuar, e autorizuar pėr tė krijuar njė mjedis tė sigurt pėr tė gjithė popullin e Kosovės si dhe pėr tė lehtėsuar kthimin e sigurt tė tė gjithė refugjatėve dhe tė personave tė shpėrngulur nė shtėpitė e tyre.
5. Vendosja e njė administrimi tė pėrkohshėm pėr Kosovėn si pjesė e pranisė ndėrkombėtare civile nė bazė tė tė cilit populli i Kosovės tė mund tė gėzojė njė autonomi substanciale brenda Republikės Federale tė Jugosllavisė, autonomi qė do tė vendoset nga Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė. Gjatė kohės qė do tė vendoset dhe do tė mbikėqyret krijimi i institucioneve tė pėrkohshme demokratike vetėqeverisėse, administrimi i pėrkohshėm do tė sigurojė njė administrim kalimtar pėr tė siguruar kushtet pėr njė jetė normale dhe paqėsore pėr tė gjithė banorėt e Kosovės.
6. Pas tėrheqjes, njė numėr i miratuar forcash jugosllave dhe serbe do tė lejohet tė kthehet nė Kosovė pėr tė kryer funksionet e mėposhtme:
-- Ndėrlidhje me misionin ndėrkombėtar civil dhe me praninė ndėrkombėtare tė sigurisė;
--

http://www.trepca.net/politike/shtepia1.gif

Ku po e she ti ekzistimin e Jugosllavis...si dhe Kosoven si Krahine Autonome !*Sot*

Gurke
24.05.2011, 11:57:57
Baroso veri gurthemelin e ndarjes se Kosoves dhe hapi nje zyre ku serbet do munden te nxerin dokumentet e shtetit te tyre Serbis .Ket e ka mundesuar pakoja e Ahtisarit .Rezoluta 1244 .Tash "miqet tan " nisen te qesin "qekarne " nisen kengen e vjeter te eurpes dhe te planeve ugurzeza te 'mullirit " ( vrejtje e imja niku im a sipas disave ktu se un po bluai )te i lem shakat .Po qka po ndodh ne nje ane nje antar pjestar i shtabit te NATOS i kerkoi ndjes Serbis per ate siq thot ai se ka ndodh nje shperngulje me dhun nga kosova e Serbeve dhe se skan mujt te bejn asgje .Ne tjeter ane kemi disa iniciative te cilat shkoin prap ne favor te Serbis .Gjermania si "miku " yn i Devoteshem propozoi planin e dy gjemanive qka eshte plotesisht ne pajtim me planin Ahtisarit dhe planin e Qubrilloviqit .Tash qka ka lidhje kjo me paftryresi .Po de paftyresia eshte se krejt kto gjana si ka pru siq akuzoin ktu vetm zotria tash kryeministri i Kosoves Thaqi .Po ket pun ja ka nisur ne vaktin kur Edita ka qen perfgaqesuese e LDK ne NY York edhe mu per ket u pat largu se ka lujtur lojna mbrapa kraheve te LDK dhe ateher kur u pat be kjo jan vra disa veprimtar ktu kundershtar te ktyre projekteve te cilat tash po luhen .Mekanizmat e konspiracioneve jan te nduarduarta ku lojnat luhen ne porten e nje ekipe .Tash pasi qe kosoves ju kan dhen disa gola apo me mir me then autogola se vetes ja ka dhen autogol dhe tash si shperblim Serbis pasi po avanason me 8:2 ju ka dhen te egzekutoi edhe disa penalti per shkak se Kosovaret kan ba shum autogola dhe tash .Penalli i par egzekutiv eshte akordu dhe jan ngjehur dy gola ne favor te Serbis .Njera eshte se NATO kerkoj falje e tjetra eshte se Gjermania si "mike'" e Kosoves po propozon formene faktike te ndarjes se Kosoves qe me von si gjermania (te bashkohet prap me Serbin mendim i imi ) .Panalltia me e madhe e Serbis qe do egzekutohet kur te behet antare e BE e NATOS dhe kur te kerkoj te zbatohet parimi i ekteritorialitetit te vet ku Kosova parashihet te jet pjes integrale e Serbis sipas konventave dhe kushtetutes se Serbis .Ndersa porta e Kosoves ka mbetur pa port dhe se topin per egzekutimin e panalleve eshte ka e bejn ne bashkeveprim te gjith ne akordim me te gjitha forcat relevante .Pasi portjeri mundohet te mbrohet duke shkaktuar perhapjen e "zhuges " neper kulare kafenesh dhe kjo si mikrob u perhap edhe ne parlament duke akuzuar per hapjen e smundjes se etheve hemoralogjike nga rriqerat te instaluar ne palamentin ton te nderuar .Ndersa 'morragjinjet "(VV ) po mundohen me "thinjiat"(Thinjiat jan vezet e morrave ) e veta po blauajn(un vet jam a ) me te madhe dhe hudhin ngjyrat duke kamuflu shum bukur me te kuqe qe morrat e tyre mos te vrehen fare .Vraga e ferkemeve te Morrave po na 'levdrohet '' dhe nga nderkombetaret po cilsohet si goditje ne zonen e repsis ne pjesen ku gjendet vetem porta e Kosoves ne te cilen po akordohen penaltit edhe nga qieli edhe nga kornjeri edhe nga qendra .Ne te gjitha anet Kosoves o ka i akordohen penalltit dhe askush spo mundet me be asgje as doktorat e shkencave as akademiket e as "miqet ' e devoteshme te cilet kan ngritur doren nall duke dhen edhe nje penallti ne favor te Serbis mu per ket se un shkruva diqka dhe se thash asgje .Perveq se hudha disa pleshta ne ket formun te nderuar .Pleshtat e mij me nje dezinsifikim te qifteve te mo-s se qeveri keshtu e ashtu me hudhin ne ate koshin e plehrave te 30000 votave .Ndersa piskavicat nga te gjitha anet e deri sa morrat dhe pleshtat te meren vesh mes vete kta ''miqet'' tan tash me kan vendosur se pozicionet e penaltive ne favor te shkieve duhet te egzekutohen medomos dhe se per ket ne ndihem kan ftuar "elefantet " e ne tjeter ane bubrecat te ngjitur ne bishtin e elefanteve po brohorsain se ja marti koka hypyr ne Elefant me nje paroll te vetme rezoluta 1244 dhe exteritorialiteti Serb mbi te gjitha .
Mjerimi ska fun kur zhapinjet mundohen te qojn krye dhe kur elefanti i shkel ata dhe prap thojn zhapinjet ja fituam e triumfuam .
me respek
bluai
nje mullixhinj i devoteshme .. haha haha haha
e me ja ba qefin Trixit nje qeshje te shkerdhates me te madh Rrungobes hehehe


Kush te tha ty se ky eshte qendrimi i shtetit GJERMAN !!

Mos bluj kot... merru me dicka se cka dine !!

Ndriti
24.05.2011, 14:41:59
:)

Ti ke trurin e nje pule-s !

Nuk eshte risi qe serbet thojn se kan deshmi per krime lufte nga ana e UCK !!

Keto akuza vijne qysh se para 10 viteve ..duke filluar nga Seselj-i ...me
vone nga C.D.Ponte dhe se fundi nga D.Marty ..te gjithe thane se kane deshmi ..pra duke filluar qysh se para 10 viteve ..e deri me sot ,

mirpo deri me sot nuk u deshmua asgje !!

Nga kushdo qe te pyeten serbet apo edhe rruget ne te cilat shtrohen pyetjet ..ata gjdohere do ta thojne te njejten ,shqiptaret jane terrorist ,
kane kryer gjenocid ndaj serbeve ..etj..etj !!

Por ti nuk kupton ma shume !!

O mazi para pelse, me mize pas veshi shko e meso shkrim lexim. Ja se ne cka konsistonte quota ime ndaj tij, e jo trajtimi qe ben ti me komentin jo pa qellim te caktuar, sepse te gjithe e dime se ska gje ne ate aspekt, por po ju djegin faktet kur po ua qesim klluckat. E per ti mbulu ato po beni cmos ti keqinterpretoni duke i devijuar me qellim ne kahje tjera, por as ate nuk do ua lejojme.

Ndriti!

Pra ne kete kontekst u be ajo quote:

"dhe s'fundi, pasi patem rastin te lexojm per shkembimin e gazetarve (nga nje i zerit dhe kohes ne serbi dhe anasjelltas) si po t'shkon muhabeti me gazetarin shkavell te cilin keni importu nga serbia, pa pike zori a, dhe ēka po ju raporton ai gazetari i zerit qe keni dergu ne serbi per "profesionalizem" apo mos i keni ra pishman pahiri?!"

e jo per keqinterpretimet e qiftit tend qe ben tyrli mazi ktu, me shume miza pas veshve.

Ani i permenka ky kimet n`gjella te huaja a traun n`gjelle t`vet hiq se sheh. Po c`ja u paskan pjell kopilin n`dere PDK-se kta pedert e Expressit, tuj mendu qe kane mrri nalt, : )))). Kqyr ti sa larg kane shku deri te Kryeprokuori i Serbise e tovonaj lehin ksajde se ka tradhtar, qisi far kulufash t`qajtoreve. A vet korrenspondojne me E-mail, edhe ate me Kryeprokuror t`Serbise, kqyr ti? Binduni edhe vet ju lexues tjere se deri ku arijn keta zagaret e hashimit me shantazh e shpifje. Tovonaj ouv, na e bani valla Serbia. A secilin prej tyre qaty n`Express n`b. i asish me ja u ofru nga 100000 Euro psh. najkush prej Serbie, per ndonje info n`sherbim t`shkieve, per me i realizu qellimet e veta.

Ndriti!

Ndriti
24.05.2011, 14:50:21
Kush te tha ty se ky eshte qendrimi i shtetit GJERMAN !!

Mos bluj kot... merru me dicka se cka dine !!

O maz, Bluai po i trajton shume bukur ceshtjet, por problemi eshte te ti. Te thash shko meso te lexosh e te shkruash. Lexoja postimin e fundit ketu e e shef ne cilin rreth "vicioz" je. Ik, ne shkolle dhe tregoi mesuesit se Ndriti me ka qu prap pasiqe ke ngelur ne mesime. Hajt tash, ik!

Ndriti !

bluai
24.05.2011, 18:04:52
I nderuari Gurke ju falenderoi qe e prut nje dokumet te cilin moti kur eshte aprovu e kam pru ktu ne detaje .Pra ju pyetet .
citim i zotri gurke:
Kush te tha ty se ky eshte qendrimi i shtetit GJERMAN !!

Mos bluj kot... merru me dicka se cka dine !!
-------------------------------------
duke u nisur nga dokumentin te cilin ju e bjeni ktu dhe e postoni dhe me cinizem beni pytje palidhje .ja se ku jan ajo pergjegjeja qe po ta tregoin edhe nderkombetaret por edhe vendoret e kan then para se te miratohej Kushtetuta e kosoves dhe pakoja e Ahtisarit veq te figuroi nje fjal pa as nje baz ne ate kushtetute .Pra ja citimet e mara nga dokumenti qe ju e keni pru jo ne detaje :
-------------
1. Vendos se zgjidhja politike pėr krizėn e Kosovės duhet tė mbėshtetet nė parimet e pėrgjithshme tė aneksit 1 si dhe nė pėrpunimin e mėtejshėm tė parimeve dhe tė elementeve tė tjera tė detyrueshme nė aneksin 2;
2. Mirėpret pranimin, nga ana e Republikės Federale tė Jugosllavisė, tė parimeve dhe tė elementeve tė tjera tė detyrueshme qė pėrmenden nė paragrain 1 mė sipėr dhe kėrkon bashkėpunimin e plotė tė Republikės Federale tė Jugosllavisė pėr implementimin e menjėherėshėm tė tyre;
3. Kėrkon nė veēanti qė Republika Federale e Jugosllavisė t'i japė fund menjėherė dhe nė mėnyrė tė verifikueshme dhunės dhe represionit nė Kosovė dhe tė fillojė tėrheqjen graduale, tė plotė e tė verifikueshme, tė tė gjitha forcave ushtarake, policore e paraushtarake nga Kosova nė bazė tė njė grafiku tė shpejtė me tė cilin do tė sinkronizohet dislokimi i pranisė ndėrkombėtare tė sigurisė nė Kosovė;
4. Konfirmon se njė numėr i miratuar forcash ushtarake e poliore serbe e jugosllave do tė lejohet tė kthehet nė Kosovė pas tėrheqjes pėr tė kryer funksionet nė pajtim me aneksin 2;
5. Vendos pėr dislokimin e njė pranie ndėrkombėtare civile dhe tė njė pranie tė sigurisė nė Kosovė nėn kujdesin e OKB-sė me pajisje tė pėrshtatshme dhe me personel tė nevojshėm si dhe mirėpret pėlqimin e Republikės Federale tė Jugosllavisė pėr kėto prani;
------------------------
Pra mos te zgjeti se vet dokumenti te kalxon ku jemi se bashku edhe un por edhe ju ne ket dokument
ja vazhdpoi me faktin e radhes ...

------------------------------------------------------------------------------------
9. Vendos se prania ndėrkombėtare e sigurisė qė do tė dislokohet e do tė veprojė nė Kosovė do tė ketė pėrgjegjėsitė e mėposhtme:
(a) Tė frenojė rifillimin e armiqėsive, tė ruajė, dhe, atje ku ėshtė e nevojshme, tė imponojė zjarrpushimin, tė sigurojė tėrheqjen e forcave ushtarake, policore e paraushtarake tė Republikės Federale tė Jugosllavisė si dhe tė parandalojė rikthimin e tyre, me pėrjashtim siē parashikohet nė pikėn 6 tė aneksit 2;
(b) Tė demilitarizojė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) dhe grupet e tjera tė armatosura shqiptare kosovare, siē kėrkohet nė paragrafin 15 mė poshtė;
(c) Tė krijojė njė mjedis tė sigurt nė tė cilin refugjatėt dhe personat e shpėrngulur tė mund tė kthehen nė shtėpi nė siguri, nė tė cilin prania civile ndėrkombėtare tė mund tė operojė, administrata e pėrkohshme tė mund tė vendoset dhe ndihma humanitare tė mund tė shpėrndahet;
(d) Tė garantojė sigurinė dhe rendin publik derisa pėrgjegjėsinė pėr kėtė detyrė tė mund tė marrė prania ndėrkombėtare civile;
(e) Tė mbikėqyrė ēminimin derisa prania ndėrkombėtare civile, kur tė jetė e pėrshtatshme, tė mundė tė marrė pėrgjegjėsinė pėr kryerjen e kėsaj detyre;
(f) Tė mbėshtetė praninė ndėrkombėtare civile dhe, kur tė jetė e pėrshtatshme, tė bashkėrendojė ngushtė punėn e saj me tė;
(g) Tė kryejė detyrat e monitorimit tė kufirit nė pėrputhje me kėrkesat;
(h) Tė sigurojė mbrojtjen dhe lirinė e lėvizjes pėr veten e saj, pėr praninė ndėrkombėtare civile dhe pėr organizatat e tjera ndėrkombėtare;
10. Tė autorizojė Sekretarin e Pėrgjithshėm qė me ndihmėn e organizatave pėrkatėse ndėrkombėtare tė vendosė njė prani ndėrkombėtare civile nė Kosovė pėr tė siguruar njė administrim tė pėrkohshėm pėr Kosovėn nėn tė cilin populli i Kosovės tė mund tė gėzojė njė autonomi substanciale brenda Republikės Federale tė Jugosllavisė, prani qė do tė sigurojė njė administrim kalimtar ndėrkohė qė edhe do tė themelojė institucionet e pėrkohshme demokratike vetėqeverisėse si dhe do tė mbikėqyrė zhvillimin e tyre pėr tė krijuar kushtet pėr njė jetė paqėsore e normale pėr tė gjithė banorėt e Kosovės;
11. Vendos qė pėrgjegjėsitė kryesore tė pranisė ndėrkombėtare civile tė pėrfshijnė:
_______-------------------------------------------
dhe tash nderkombetaret me ket s na fusin ne ate rrethin vicoz ja lexoje vet a

-------------------------------------------------------------------------------
(a) Derisa tė arrihet njė zgjidhje pėrfundimtare, tė nxitė themelimin e njė autonomie dhe vetėqeverisjeje substanciale nė Kosovė duke patur plotėsisht parasysh aneksin 2 dhe marrėveshjen e Rambujesė (S/1999/64;
(b) Tė kryejė funksionet themelore administrative civile pėrsa kohė qė kjo do tė jetė e nevojshme;
(c) Tė organizojė dhe tė mbikėqyrė zhvillimin e institucioneve tė pėrkohshme pėr njė vetėqeverisje demokratike dhe autonome derisa tė arrihet njė zgjidhje politike, pėrfshirė edhe zhvillimin e zgjedhjeve;
(d) Ndėrkohė qė do tė themelohen kėto institucione do t'u transferojė atyre pėrgjegjėsitė e saj administrative duke mbikėqyr e mbėshtetur edhe konsolidimin e institucioneve tė pėrkohshme vendore si dhe veprimtaritė e tjera paqendėrtuese tė Kosovės;
(e) Tė lehtėsojė procesin politik tė projektuar pėr t'i caktuar Kosovės njė status tė ardhshėm duke patur parasysh Marrėveshjen e Rambujesė (S/1999/64;
(f) Nė stadin pėrfundimtar, tė mbikėqyrė kalimin e autoritetit nga institucionet e pėrkohshme tė Kosovės, nė institucionet e ndėrtuara nė bazė tė njė zgjidhjeje politike;
(g) Tė mbėshtetė rindėrtimin e infrastrukturės kyēe si dhe rindėrtimet e tjera nė ekonomi;
(h) Nė bashkėrendim me organizatat ndėrkombėtare humanitare, tė mbėshtetė ndihmėn humanitare dhe ndihmėn e emergjencės tė rasteve tė fatkeqėsisė;
(i) Tė ruajė rendin civil, pėrfshirė vendosjen e forcave policore vendore, por ndėrkohė rendi do tė ruhet nėpėrmjet dislokimit tė personelit ndėrkombėtar tė policisė qė do tė shėrbejė nė Kosovė;
(j) Tė mbrojė dhe tė lartėsojė tė drejtat njerėzore;
(k) Tė sigurojė kthimin e sigurt dhe tė papenguar nė shtėpitė e tyre nė Kosovė tė tė gjithė refugjatėve dhe tė personave tė shpėrngulur;
12. T'i japė rėndėsi nevojės sė bashkėrendimit tė operacioneve humanitare tė emergjencės, kurse Republika Federale e Jugosllavisė tė lejojė hyrjen pa pengesa nė Kosovė tė organizatave tė ndihmės humanitare dhe tė bashkėpunojė me kėto organizata nė mėnyrė qė tė sigurohet shpėrndarja e shpejtė dhe e efektshme e ndihmave ndėrkombėtare;
------------------------------------------------------------------
Ja pra kjo e 12 me nalt lexoje mos te perseriti un .
Nuk deshiroi metutje te tregoi ktu dokumete ku tregoin se Serbia e ka Kosoven ne kushtetuten e vet Ahtisariane te cilen jan pajtu serbia eshte pajtu me ket pako si zhgjdhje e vetme .
Tash lojnat e Serbis duke ditur mentalitetin ton Egoizmit dhe duke ditur se ne eshte shum leht te na perqsh e te manipulosh me vendimet e maru nga vet ata nga vet Serbia .
per kto fakte ke me u bind vete shum shpejt .
te gjith sherbyesit te cilet sherbejn me vedije ne shkatrimin dhed eneshtrimin e popullit te vet herdokur kan rra pre e e atyre qe ju kan sherbyer .
Nje fjal e vjeter e jonja thot keshtu .
Kur se don shtepin tende dhe mundohesh me mbajt shtepin e fqinjit duke e pasuruar fqinjin e duke u be rroktar i tij .I zoti i shtepis se huaj masi te merr kambet do e hudh ne mbeturina dhe sejcill qe mundohet me mar si rroktar ka me i then keshtu : AI SHTEPIN E VET SPO E DON VLLAUN E VET E BURGOSI ME U BE DIKUSHI .kUR SE DON VLAUN E VET QYSH KA ME DASHT ME SHUM MU SI RROGETARE QE ESHTE ..
kaq njeher
me respekt bluai

bluai
24.05.2011, 18:22:41
kerkoj falje nga postuesi i ksaj teme ndoshta dikush mendon se devijum nga tema .Po mu kto levizja VV i ka kontestuar dhe un po ashtu i kam kundershtuar.Kapot dhe perfituesit tenderomanis ku nga nje vend industrial dhe nje vend me qindra te punesuar dhe me fabrika perpunuese dhe prodhuese e kan shendruar Kosoven ne oaz kusuritjesh e perfitimesh personale dhe nderkombetare ku krejt ne fund perfituesi me i madh i krejt ksaj katrahure eshte SERBIA.
deklarat dhe mesazhet e individeve asnjeher nuk behen krye ne vete dhe jan te kordinuara te tregoin rrugtimet poblike por edhe ato qe jan te perpiluara neper kularet e kuzhinave te ndryshme .
ne decenje ne Eurpa se bashku me ate "Miqet " si komb na kan denu ne shfarosje dhe neshtrime .bureshtetat e ndryshem kan gjetur oazen e eksperimeteve ne miniatur dhe bejn experimente te lojllojeshme duke denigur neshtu perqar dhe duke na quar ne humneren me te madhe te neshtrimeve e poshtrime duke nxitur uirejje ndasi dhe manipulimin apo me mir me then mashtrimin me te madh historik duke ber kombe inegztente e duke favorizuar Fashizmin ne vet sistmin EU duke zbatu planin e Hitlerit per njie europ te bashkuart .
kaq njeher
bluaibluaio

Gurke
24.05.2011, 23:26:36
O mazi para pelse, me mize pas veshi shko e meso shkrim lexim. Ja se ne cka konsistonte quota ime ndaj tij, e jo trajtimi qe ben ti me komentin jo pa qellim te caktuar, sepse te gjithe e dime se ska gje ne ate aspekt, por po ju djegin faktet kur po ua qesim klluckat. E per ti mbulu ato po beni cmos ti keqinterpretoni duke i devijuar me qellim ne kahje tjera, por as ate nuk do ua lejojme.

Ndriti!

Pra ne kete kontekst u be ajo quote:

"dhe s'fundi, pasi patem rastin te lexojm per shkembimin e gazetarve (nga nje i zerit dhe kohes ne serbi dhe anasjelltas) si po t'shkon muhabeti me gazetarin shkavell te cilin keni importu nga serbia, pa pike zori a, dhe ēka po ju raporton ai gazetari i zerit qe keni dergu ne serbi per "profesionalizem" apo mos i keni ra pishman pahiri?!"

e jo per keqinterpretimet e qiftit tend qe ben tyrli mazi ktu, me shume miza pas veshve.

Ani i permenka ky kimet n`gjella te huaja a traun n`gjelle t`vet hiq se sheh. Po c`ja u paskan pjell kopilin n`dere PDK-se kta pedert e Expressit, tuj mendu qe kane mrri nalt, : )))). Kqyr ti sa larg kane shku deri te Kryeprokuori i Serbise e tovonaj lehin ksajde se ka tradhtar, qisi far kulufash t`qajtoreve. A vet korrenspondojne me E-mail, edhe ate me Kryeprokuror t`Serbise, kqyr ti? Binduni edhe vet ju lexues tjere se deri ku arijn keta zagaret e hashimit me shantazh e shpifje. Tovonaj ouv, na e bani valla Serbia. A secilin prej tyre qaty n`Express n`b. i asish me ja u ofru nga 100000 Euro psh. najkush prej Serbie, per ndonje info n`sherbim t`shkieve, per me i realizu qellimet e veta.

Ndriti!

:)

Nese kjo do te ishte keshtu ,atehere Kryeprokurori i Serrbis do te kishte deshmitar dhe Info te mjaftuesheme per gjdo gje ..qe do ti blente Info't nga ..100.000 €!

Pra ti po flet kot ..duke fantazuar !!

Gurke
24.05.2011, 23:32:07
O maz, Bluai po i trajton shume bukur ceshtjet, por problemi eshte te ti. Te thash shko meso te lexosh e te shkruash. Lexoja postimin e fundit ketu e e shef ne cilin rreth "vicioz" je. Ik, ne shkolle dhe tregoi mesuesit se Ndriti me ka qu prap pasiqe ke ngelur ne mesime. Hajt tash, ik!

Ndriti !

:)

Ky nuk eshte shpjegim nga Blujo..por fantazim ..sepse Shteti Gjerman ..gjegjsisht
Qeveria Gjermane ..asnjehere deri me tani nuk eshte shprehur per kete IDE apo derjtim !!

Lum une per shkollen qe ke :)

Pra thjesht nje e pa vertet :)

E sheh se je kot :)

Ndriti
24.05.2011, 23:37:40
Kurti: Kosova po bosnjanizohet

http://www.zeri.info/fotot/28610/main_albin-kurti-konf.-14---d.b..jpg

Kajtaz Gecaj | 24-05-2011 13:45 CET

Lideri i Vetėvendosjes, Albin Kurti, ka siguruar qytetarėt se synimi i kėsaj lėvizjeje ėshtė ndalja e procesit tė bisedimeve Kosovė-Serbi, njė sfidė qė e pret Vetėvendosjen nė vazhdim, sepse sipas tij, ato janė tė dėmshme pėr Kosovėn dhe nė interes tė Serbisė.

Kurti i bėri kėto komente nė Drenas, ku mori pjesė nė procesin e brendshėm zgjedhor tė kėtij subjekti politik.

“Ata (Qeveria e Kosovės) po e bosnjanizojnė Kosovėn. Kėto bisedime kanė nisur nė Bruksel, pa asnjė parim, me kėto kushte qė nuk e ēojnė vendin askund, janė tė dėmshme pėr ne, e nė interes tė Serbisė”, tha Kurti, i cili si sfidė tė dytė tė kėtij subjekti politik pėrmendi ndaljen e shitjes sė PTK-sė, KEK-ut dhe tė Trepēės.

“Sfida jonė e dytė ėshtė ndalja e planit tė shitjes sė PTK-sė, KEK-ut dhe Trepēės, qė me

kėto privatizime po e bėjnė vendin sikurse me jetu me qira nė shtėpinė tonė”, theksoi lideri i Vetėvendosjes.

Sipas tij, Kosova ėshtė duke kaluar ditėt mė tė vėshtira, ndėrsa ka premtuar se si opozitė e forte qė ėshtė, do t’i ndalojnė kėto procese. “Ne do tė bėjmė ēdo gjė qė t’i ndalim kėto procese tė dėmshme pėr vendin”, siguroi ai.

Duke folur pėr procesin e brendshėm zgjedhor, Kurti siguroi se e mbara e Kosovės ėshtė vetėm nė planin e Vetėvendosjes, e qė, sipas Kurtit, nė plan tė parė ka bashkimin e trojeve shqiptare, pastaj zhvillimin ekonomik tė vendit.

“Dikush ka shpresuar se ne mund tė transformohemi pasi tė hyjmė nė qeveri e tė bėhemi deputetė, se do t’i ndalim protestat, por tė gjithė ata qė kanė menduar kėshtu kanė gabuar rėndė. Ne nuk ndalemi me veprimet demokratike qė janė interes i vendit tonė”, theksoi ai.

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/26386/kurti-kosova-po-bosnjanizohet/

Gurke
24.05.2011, 23:46:58
I nderuari Gurke ju falenderoi qe e prut nje dokumet te cilin moti kur eshte aprovu e kam pru ktu ne detaje .Pra ju pyetet .
citim i zotri gurke:
Kush te tha ty se ky eshte qendrimi i shtetit GJERMAN !!

Mos bluj kot... merru me dicka se cka dine !!
-------------------------------------
duke u nisur nga dokumentin te cilin ju e bjeni ktu dhe e postoni dhe me cinizem beni pytje palidhje .ja se ku jan ajo pergjegjeja qe po ta tregoin edhe nderkombetaret por edhe vendoret e kan then para se te miratohej Kushtetuta e kosoves dhe pakoja e Ahtisarit veq te figuroi nje fjal pa as nje baz ne ate kushtetute .Pra ja citimet e mara nga dokumenti qe ju e keni pru jo ne detaje :
-------------
1. Vendos se zgjidhja politike pėr krizėn e Kosovės duhet tė mbėshtetet nė parimet e pėrgjithshme tė aneksit 1 si dhe nė pėrpunimin e mėtejshėm tė parimeve dhe tė elementeve tė tjera tė detyrueshme nė aneksin 2;
2. Mirėpret pranimin, nga ana e Republikės Federale tė Jugosllavisė, tė parimeve dhe tė elementeve tė tjera tė detyrueshme qė pėrmenden nė paragrain 1 mė sipėr dhe kėrkon bashkėpunimin e plotė tė Republikės Federale tė Jugosllavisė pėr implementimin e menjėherėshėm tė tyre;
3. Kėrkon nė veēanti qė Republika Federale e Jugosllavisė t'i japė fund menjėherė dhe nė mėnyrė tė verifikueshme dhunės dhe represionit nė Kosovė dhe tė fillojė tėrheqjen graduale, tė plotė e tė verifikueshme, tė tė gjitha forcave ushtarake, policore e paraushtarake nga Kosova nė bazė tė njė grafiku tė shpejtė me tė cilin do tė sinkronizohet dislokimi i pranisė ndėrkombėtare tė sigurisė nė Kosovė;
4. Konfirmon se njė numėr i miratuar forcash ushtarake e poliore serbe e jugosllave do tė lejohet tė kthehet nė Kosovė pas tėrheqjes pėr tė kryer funksionet nė pajtim me aneksin 2;
5. Vendos pėr dislokimin e njė pranie ndėrkombėtare civile dhe tė njė pranie tė sigurisė nė Kosovė nėn kujdesin e OKB-sė me pajisje tė pėrshtatshme dhe me personel tė nevojshėm si dhe mirėpret pėlqimin e Republikės Federale tė Jugosllavisė pėr kėto prani;
------------------------
Pra mos te zgjeti se vet dokumenti te kalxon ku jemi se bashku edhe un por edhe ju ne ket dokument
ja vazhdpoi me faktin e radhes ...

------------------------------------------------------------------------------------
9. Vendos se prania ndėrkombėtare e sigurisė qė do tė dislokohet e do tė veprojė nė Kosovė do tė ketė pėrgjegjėsitė e mėposhtme:
(a) Tė frenojė rifillimin e armiqėsive, tė ruajė, dhe, atje ku ėshtė e nevojshme, tė imponojė zjarrpushimin, tė sigurojė tėrheqjen e forcave ushtarake, policore e paraushtarake tė Republikės Federale tė Jugosllavisė si dhe tė parandalojė rikthimin e tyre, me pėrjashtim siē parashikohet nė pikėn 6 tė aneksit 2;
(b) Tė demilitarizojė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) dhe grupet e tjera tė armatosura shqiptare kosovare, siē kėrkohet nė paragrafin 15 mė poshtė;
(c) Tė krijojė njė mjedis tė sigurt nė tė cilin refugjatėt dhe personat e shpėrngulur tė mund tė kthehen nė shtėpi nė siguri, nė tė cilin prania civile ndėrkombėtare tė mund tė operojė, administrata e pėrkohshme tė mund tė vendoset dhe ndihma humanitare tė mund tė shpėrndahet;
(d) Tė garantojė sigurinė dhe rendin publik derisa pėrgjegjėsinė pėr kėtė detyrė tė mund tė marrė prania ndėrkombėtare civile;
(e) Tė mbikėqyrė ēminimin derisa prania ndėrkombėtare civile, kur tė jetė e pėrshtatshme, tė mundė tė marrė pėrgjegjėsinė pėr kryerjen e kėsaj detyre;
(f) Tė mbėshtetė praninė ndėrkombėtare civile dhe, kur tė jetė e pėrshtatshme, tė bashkėrendojė ngushtė punėn e saj me tė;
(g) Tė kryejė detyrat e monitorimit tė kufirit nė pėrputhje me kėrkesat;
(h) Tė sigurojė mbrojtjen dhe lirinė e lėvizjes pėr veten e saj, pėr praninė ndėrkombėtare civile dhe pėr organizatat e tjera ndėrkombėtare;
10. Tė autorizojė Sekretarin e Pėrgjithshėm qė me ndihmėn e organizatave pėrkatėse ndėrkombėtare tė vendosė njė prani ndėrkombėtare civile nė Kosovė pėr tė siguruar njė administrim tė pėrkohshėm pėr Kosovėn nėn tė cilin populli i Kosovės tė mund tė gėzojė njė autonomi substanciale brenda Republikės Federale tė Jugosllavisė, prani qė do tė sigurojė njė administrim kalimtar ndėrkohė qė edhe do tė themelojė institucionet e pėrkohshme demokratike vetėqeverisėse si dhe do tė mbikėqyrė zhvillimin e tyre pėr tė krijuar kushtet pėr njė jetė paqėsore e normale pėr tė gjithė banorėt e Kosovės;
11. Vendos qė pėrgjegjėsitė kryesore tė pranisė ndėrkombėtare civile tė pėrfshijnė:
_______-------------------------------------------
dhe tash nderkombetaret me ket s na fusin ne ate rrethin vicoz ja lexoje vet a

-------------------------------------------------------------------------------
(a) Derisa tė arrihet njė zgjidhje pėrfundimtare, tė nxitė themelimin e njė autonomie dhe vetėqeverisjeje substanciale nė Kosovė duke patur plotėsisht parasysh aneksin 2 dhe marrėveshjen e Rambujesė (S/1999/64;

Si cka po tu doket ty kjo zgjedhja perfundimtare ..shpallja e Pamvarsis !!
(b) Tė kryejė funksionet themelore administrative civile pėrsa kohė qė kjo do tė jetė e nevojshme;
(c) Tė organizojė dhe tė mbikėqyrė zhvillimin e institucioneve tė pėrkohshme pėr njė vetėqeverisje demokratike dhe autonome derisa tė arrihet njė zgjidhje politike, pėrfshirė edhe zhvillimin e zgjedhjeve;

Po kjo zgjidhja politike nga Atisari ..si dhe zghedhjet qe u mbajten
nuk cenkan asgje ..apo !!
(d) Ndėrkohė qė do tė themelohen kėto institucione do t'u transferojė atyre pėrgjegjėsitė e saj administrative duke mbikėqyr e mbėshtetur edhe konsolidimin e institucioneve tė pėrkohshme vendore si dhe veprimtaritė e tjera paqendėrtuese tė Kosovės;
(e) Tė lehtėsojė procesin politik tė projektuar pėr t'i caktuar Kosovės njė status tė ardhshėm duke patur parasysh Marrėveshjen e Rambujesė (S/1999/64;
(f) Nė stadin pėrfundimtar, tė mbikėqyrė kalimin e autoritetit nga institucionet e pėrkohshme tė Kosovės, nė institucionet e ndėrtuara nė bazė tė njė zgjidhjeje politike;
(g) Tė mbėshtetė rindėrtimin e infrastrukturės kyēe si dhe rindėrtimet e tjera nė ekonomi;
(h) Nė bashkėrendim me organizatat ndėrkombėtare humanitare, tė mbėshtetė ndihmėn humanitare dhe ndihmėn e emergjencės tė rasteve tė fatkeqėsisė;
(i) Tė ruajė rendin civil, pėrfshirė vendosjen e forcave policore vendore, por ndėrkohė rendi do tė ruhet nėpėrmjet dislokimit tė personelit ndėrkombėtar tė policisė qė do tė shėrbejė nė Kosovė;
(j) Tė mbrojė dhe tė lartėsojė tė drejtat njerėzore;
(k) Tė sigurojė kthimin e sigurt dhe tė papenguar nė shtėpitė e tyre nė Kosovė tė tė gjithė refugjatėve dhe tė personave tė shpėrngulur;
12. T'i japė rėndėsi nevojės sė bashkėrendimit tė operacioneve humanitare tė emergjencės, kurse Republika Federale e Jugosllavisė tė lejojė hyrjen pa pengesa nė Kosovė tė organizatave tė ndihmės humanitare dhe tė bashkėpunojė me kėto organizata nė mėnyrė qė tė sigurohet shpėrndarja e shpejtė dhe e efektshme e ndihmave ndėrkombėtare;
------------------------------------------------------------------
Ja pra kjo e 12 me nalt lexoje mos te perseriti un .
Nuk deshiroi metutje te tregoi ktu dokumete ku tregoin se Serbia e ka Kosoven ne kushtetuten e vet Ahtisariane te cilen jan pajtu serbia eshte pajtu me ket pako si zhgjdhje e vetme .
Tash lojnat e Serbis duke ditur mentalitetin ton Egoizmit dhe duke ditur se ne eshte shum leht te na perqsh e te manipulosh me vendimet e maru nga vet ata nga vet Serbia .
per kto fakte ke me u bind vete shum shpejt .
te gjith sherbyesit te cilet sherbejn me vedije ne shkatrimin dhed eneshtrimin e popullit te vet herdokur kan rra pre e e atyre qe ju kan sherbyer .
Nje fjal e vjeter e jonja thot keshtu .
Kur se don shtepin tende dhe mundohesh me mbajt shtepin e fqinjit duke e pasuruar fqinjin e duke u be rroktar i tij .I zoti i shtepis se huaj masi te merr kambet do e hudh ne mbeturina dhe sejcill qe mundohet me mar si rroktar ka me i then keshtu : AI SHTEPIN E VET SPO E DON VLLAUN E VET E BURGOSI ME U BE DIKUSHI .kUR SE DON VLAUN E VET QYSH KA ME DASHT ME SHUM MU SI RROGETARE QE ESHTE ..
kaq njeher
me respekt bluai


Para se te shkruash diqka ,mendo njehere ...nese
Serbija eshte pajtuar me Pakon e Atisarit ..ne baza te se ciles eshte shpallur ..Pamvarsia e Kosoves ..
Atehere Serrbija do ta pranonte deri me tani Kosoven!!

(Nje Tip per Ty : Kur te lexosh diqka ..duhet edhe te mendosh apo hulumtosh ..se a eshte keshtu ;) )

Gurke
24.05.2011, 23:52:52
:)

A lexove tash se kujt i duhet shkolla ....

:):):) @ Ndrit -Koti

Ndriti
25.05.2011, 00:25:53
Shembulli me pikant, i qajgjive, cungave, pllugjve e zagarve analfabet t`Qeverise magjupve qe i lane shokt e tyre te luftes neper tenda n`greva urie, i lane pa perspektive, ua vodhen mundin dhe sakrificen. Pra, shihne kete bande t`kompleksuar analfabetesh-kriminel, bande e dergjur prej ndjenjes se botevogelsise, e vuajtur prej paditurie e narcizmi, qe u rrijne ngjarjeve n`bisht, si atehere n`lufte, si tash ky qifti i kastravecit t`kufizuar ketu, qe sillet si pordha n`tierq, perplot komplekse pa guximin qe te shkruaj ndonje gje per temen ne fjale. Tash e tutje Ignore, a!

Ndriti !

Grevistėt, ish-luftėtarė tė UĒK-sė, nuk i takoi askush nga institucionet

Publikuar: Sot, mė 24 maj 2011

http://koha.net/repository/images/24grevist_2405112213_4.jpg

Prishtinė, 24 maj – Askush nga drejtuesit e institucioneve tė Kosovės nuk i ka vizituar

40 ish-luftėtarėt e UĒK-sė, shumica prej tyre invalidė tė luftės, tė cilėt qė prej dy ditėsh po bėjnė grevė para objektit tė Qeverisė sė Kosovės, nė kėrkim tė miratimit tė Ligjit pėr vlerat e luftės.

Ylber Selmani, pėrfaqėsues i Kėshillit grevist, ka deklaruar tė martėn se askush nga shefat e institucioneve nuk ka shprehur gatishmėri t’i takojė, ndonėse, sipas tij, shumė nga ta janė bashkėluftėtarė tė tyre.

“Po kėrkojmė miratimin e shpejtė tė ligjit, i cili do tė mbronte identitetin dhe vlerat e luftės, e cila solli lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės, pėr tė cilėn ne dhamė gjymtyrėt dhe mė tė dashurit tanė”, ka thėnė Selmani.

Selmani ka thėnė se revolta pėr qasjen e institucioneve lidhur me kėtė kategori tė shoqėrisė, ėshtė shumė e madhe nė mesin e ish-luftėtarėve tė UĒK-sė, por ka thėnė se janė marrė vesh qė vetėm ky numėr prej 40 vetash tė hyjnė nė grevė, sepse nuk ka kushte pėr tė gjithė.

Grevistėt kanė ngritur njė shator shumė afėr grilave qė rrethojnė objektin e Qeverisė, midis dy hyrjeve tė objektit. Brenda tij, ish-luftėtarėt, nė mesin e tė cilėve kishte edhe tė tillė me moshė mė tė shtyrė, qėndronin tė ulur nė shilte sfungjeri. Nė skaj tė shatorit janė vendosur disa litra ujė dhe lėngje, qė ata thonė se “i kanė sjellė qytetarėt vullnetarė”.

http://koha.net/index.php?cid=1,7,60112

Gurke
25.05.2011, 00:41:52
Shembulli me pikant, i qajgjive, cungave, pllugjve e zagarve analfabet t`Qeverise magjupve qe i lane shokt e tyre te luftes neper tenda n`greva urie, i lane pa perspektive, ua vodhen mundin dhe sakrificen. Pra, shihne kete bande t`kompleksuar analfabetesh-kriminel, bande e dergjur prej ndjenjes se botevogelsise, e vuajtur prej paditurie e narcizmi, qe u rrijne ngjarjeve n`bisht, si atehere n`lufte, si tash ky qifti i kastravecit t`kufizuar ketu, qe sillet si pordha n`tierq, perplot komplekse pa guximin qe te shkruaj ndonje gje per temen ne fjale. Tash e tutje Ignore, a!

Ndriti !Me ignoro o mik ...nuk kam une probleme ..me kete :)

Por une nuk do tju ignoroj ...cdo here kur te tregoni pralla te Nastradinit :)

Perndryshje ..shnetje :)

bluai
25.05.2011, 09:38:16
Zotri i nderuari gurke me duket se nuk deshiron te dish apo te pranosh faktet qe i prune vet ktu .Masi me nxit te them shul shqip a.Drafti i pakos se Ahtisarit eshte perpiluar mu me pajtimin e Serbis .Kur te kupton ti ket ateher do jet von se eshte ber edhe ashtu von se ajo eshte aprovuar dhe eshte miratuar ne parlamentin ton te nderuar .Drafti i projektit ahtisarian parasheh ndarjen ne zona etnike te Kosoves aty nuk eshte parapar fare pavaresia e Kosoves .Qe te pranohet kjo si dokument nga pala Kosovare ne ate draft eshte ber nje aneks i posaqem pa e vet serbin tash e shpalljes se Pavaresis ne baz te Rezolutes 1244 .Pra i kemi dy gjana ne njeren ane pajtimin e Serbis per pakon e Ahtisarit si verzion te par te perpiluar e ne pajtim me Serbin ku ky projekt nuk eshte pranu fillimisht nga spektri politik i Kosoves >qe te pranohet ky projekt ateher Ahtisari pruni nje aneks ne baz te Rezolutes 1244 ku parasheh shpaljen e pavaresis por edhe nje kohesisht parasheh qe kjo pavaresi eshte e mbikqyrur dhe se organi egzekutiv qe bjen vendime ne emer te Kosoves eshte KE KB apo me ta tanglais ICO bjen vendime shkarkon ndjek dhe perpilon me perpikeri kto .Zotri do shkoj me fel ne detale tash ne ,marveshjen e kumenoves eshte parapar qe Forcat Serbe pas nje kohe do kthehen ne Kosove shiqoje vet ja citimim i marveshjes .Marvehsje qe e keni pru ju ktu .
----------------------------------------------------------------------
4. Konfirmon se njė numėr i miratuar forcash ushtarake e poliore serbe e jugosllave do tė lejohet tė kthehet nė Kosovė pas tėrheqjes pėr tė kryer funksionet nė pajtim me aneksin 2;
-------------------------------------------------------------------------------------
shiqoje tash lexoje se un nuk di te i riti shkronjat si ju se se di se behet kjo por kto jan fakte te miratuara ne KB por edhe te nenshkruara nga perfaqesuesit e kosoves .
Tash ate qka su pajtu Serbia eshte mu fjalia e shpaljes se pavaresis .Ne vet pakon e Ahtisarit exteritorialiteti eshte parapar qe zgjedhje e mandateve te Komunave ku sejcili pasus ne veqanti ka te bej vetem me te drejtat themelore te Serbeve dhe shtetit Serb ne Kosove .
Shih Pakon e Ahtisarit aneksi IX alineja 5 tash mos te postoi ktu .
Ne ket pako eshte parapar qe ne komunat Serbe te krjuar enkas ne enklavat e tyre te ja mundesoi popullates Serbe dy shtetsin dhe se per ket zyret e qeveris serbe do jen te implikuara ne vet sistemin gjygjesor por edhe ate lokal .
Per ket fakt Shihe Aneksi X te alines 9 ku komunat pra respektivisht krytaret e Komunave ne qdo mospajtim kerkojn arbitrimin e ICO i cili ne cilsin ne baz te asj kushtetutee aneksi 9 alineja 5 pa pytur Intitucionet e Kosoves ben marveshje me Serbin per mosmarveshjet e bera mes institucioneve te Kosoves pra Institucioneve te Kosoves dhe atyre te Komunave qe faktikisht kan nje autonomi totale .Ne vet ate kushtetut mas tri vjeteve serbeve ju garantohet 10 ulese dhe 2 pozita ne qevrin e Kosoves dy komuna shtes ne Mitrovic dhe teritore te garantuara ku ka monumente te Serbeve pra kishave Serbe .Ky aneks eshte plotesisht e kopjuar nga plani i Qubriloviqit per ndarjen e Kosoves .
Te gjitha nismat zotri Gurke jan parapa ne ate Aneks dhe jan implementu me qellim qe te vihet te disa zhgedhje te mundeshme .
Zhgjedhja e mundeshme jan impelementimi i vetqeverisjes apo me mir me then autonomis se plot te Komunave te reja Serbe ne nje vij identike me ate qka ka parapa vet Qubrilloviqi .
I vetmi dallim mes pakos se Ahtisarit dhe planit te Qubrilloviqit qendron ne hapsiren e teritorit ku parashihet nje autonomi substanciale e Serbeve ne Kosove .Mandatet e nderkobetareve jan te implementoin te gjitha parametrat e parapara dhe se marveshjet e Aritura duhet zbatu .Keshtu zotri gurke tash vjen nje konspiracion tjeter i cili ka te bej mu per kto ndryshime te cilat jan parapar ne ate Pakon E Ahtisarit .Ndryshimet qe po negociohen tash ne Bruksel modelitete dhe menyrat e implementimeve .Rezoluta 1244 krejt ne fund tja tanglas e respekton Exteritorialitetin e Serbis mbi Kosoven andaj zotri un nuk du tash tjau bi edhe faktet tjera ktu se jan shum qe tregoin se Kosova ka mbet rrob i manipulimeve qe i ka pranuar vet dhe i ka aprovu ne parlament .Tash kto amandamete dhe aline dhe anekse jan ka shqyrtohen te plotesohen me Anekse shtes .Vet fjala Anesk eshte me shtu diqka apo me e impementu mbaz marveshjeve qe jan ka arihen .
KJo kushtetut tash do plotesohet dhe askush pra as un se dim se qka do plotesohet .
Duke shiquar aneksin dhe Pakon e Ahtisarit asgje e mir nuk eshte ka na implementohet me te njejtin konkluzion qe Kosova duhet te plotesoj Standardet te cilat vet i ka nenshkru dhe duhet te implementoi .
Nese deshiroim te debatoim ne menyr konstruktive ateher duhet ditur se qka eshte ne tavolin dhe si do i imponoim ne si popull zgjedhjet e muneshme te parapara ne ate Pako .
Pra zotri Gurke mos te zgjati kushtetuta do psoi ndryshime por qka po ndrohet qka do implementohet ate askush nuk e di edhe pse i kemi disa drejtime ne Ate pako te cilen ju e madheroni dhe se ne edhe njeher BE na mashtroi na la nen exteritorialitetin e SERBIS me Rezoluten 1244 dhe qdo diplomat qe thot dhe vjen ktu ai vetem mbat pulsin e perkraheseve te ideve te cilat paraprakisht bisedohen mes njerezve kyq qe e kan pru ket Pako keshtu qe ne ket kendeveshtrim ne nje vend ku sejcili mundohet te fundos tjetrin dhe te akuzoi pa baz dhe nje nje atmosfer" armiqesie" te cilen e kemi ktu eshte fare leht te manipulohet me fjal .
Fjalet e panenshkruar e te pa miratuara jan boshe .Pra qdo deklarat e nderkombetarve duhet te jet e pruar ne form te shkruar.Ndersa burshtetasit qe kan fuqi te marin vendime jan me qindra hapa para nesh ne ktu meremi me akuza palidhje dhe nuk i qasemi problemeve evidente qe jan ne Ate Pako .Fjala Pavaresi e bazuar ne Rezoluten 1244 dhe Pakon e Ahtisarit definitivisht ne ka shty ne ate RRethin vicioz qe shumica ktu nuk e shohin dhe se mashtohen e mjaftohen me fjalen pavaresi te Kosoves dhe asesi se dojn dhe se dishorin te shohin pasuseset tjera te Rezolutes 1244 dhe pakos se Ahtisarit .
KJO TASH PO DOIN ME NDYSHU DHE ME IMPLEMENTU ANEKSE TJERA E QATO ANEKSE O KA BISEDOHEN NE BRUKSEL ZOTRI .SERBIA DO PRANOHET NE BE SE BASHKU ME KOSOVEN ASHTU PO TE THOJN NDERKOMBETARET ASHTU PO DEKLAROHEN EDHE KTA LIDERIT TON .BE SERBIN DO E PRANOI NE EUROP ME KOSOVE MBRENDA SAJ SE ASHTU E PARASHEH KUSHTETUTA E SERBIS ASHTU E PARASHEH PAKOJA E AHTISARIT .DO BINDESH HERET A VON PER KET .
ju le me shendet
bluai

Gurke
25.05.2011, 09:44:36
Serbia mund ta mbajė Kosovėn vetėm nė kėngė

Publikuar: Sot, mė 24 maj 2011
http://www.koha.net/repository/images/24-daciq_2405111450_4.jpg


Artikuj tė ngjashėm


Banja Llukė, 24 maj – Serbia dalėngadalė po humb Kosovėn dhe prandaj do tė duhej tė bėhej diēka qė ta rimarrė sa nuk ėshtė bėrė vonė, citon agjencia serbe e lajmeve SRNA ministrin serb tė policisė, Ivica Daēiq.
“Nga dita nė ditė ndodhemi nė pozitė gjithnjė e mė tė pavolitshme. Po del se Rezoluta 1244 ėshtė njė mashtrim. Derisa ne respektonim kushtetutėn dhe tė drejtėn ndėrkombėtare, disa vende tė bashkėsisė ndėrkombėtare pas shpinės sė Serbisė njohėn pavarėsinė e Kosovės”, citon agjencia Daēiqin.
Daēiq, i cili mori pjesė nė tryezėn e rrumbullakėt kushtuar kandidaturės sė Serbisė pėr anėtarėsim nė BE, theksoi se propozimi i tij pėr kufizim tė territorit, nė tė cilat jetojnė serbėt e shqiptarėt nė Kosovės, ndoshta nuk ėshtė mė i miri dhe se ėshtė i ndėrgjegjshėm se kushtetuta aktuale nuk e lejon njė zgjidhje tė tillė.
Ai ka shtuar se ėshtė nė interesin e popullit serb e shqiptar qė tė bėhet ky kufizim i jetės sė qetė tė njėrit pranė tjetrit, porse nuk beson se shqiptarėt do ta pranojnė njė propozim tė tillė.
“Pse do ta pranon, kur mund ta marrin gjithė Kosovėn? Por, nga ana tjetėr deri kur bashkėsia ndėrkombėtare do tė flasė se ky propozim nuk ėshtė i mirė, meqė shqiptarėt nuk e pranojnė. Bashkėsia ndėrkombėtare dėshiron paqe dhe jo fshehjen e gjėrave nėn rrogoz”, ka shtuar Daēiq.
Ai ka theksuar se nuk mjafton tė thuhet “po i pėrmbahemi kushtetutės”, tė mbėshtetet ndonjė tubim patriotik dhe mbrėmje lahutarėsh dhe tė bindesh se kėshtu ėshtė zgjidhur ēėshtja e Kosovės, meqė njė Kosovė e tillė mund tė ruhet “vetėm nė kėngė”.


Me ta Vizatu nuk PO DI :)

Gurke
25.05.2011, 10:43:59
Dell: Serbėt ta kuptojnė realitetin e Kosovės

Publikuar: Sot, mė 25 maj 2011
http://www.koha.net/repository/images/25dell_2505111037_4.jpg
Prishtinė, 25 maj - Amabasdori amerikan nė Prishtinė Christopher Dell, duke komentuar idetė e zyrtarėve tė lartė serbė pėr ndarjen e Kosovės, tha se nuk ėshtė i befasuar me deklarata tė tilla, duke shtuar se "Presidenti Tadiq ka folur hapur pėr kėtė zgjidhje ka njė kohė tė gjatė". Dell nė njė intervistė mbrėmė pėr TV21 tha se SHBA-tė nuk e pranojmė njė ide tė tillė, duke nėnvizuar se "ndarja ėshtė njė qasje krejtėsisht e papranueshme". Ambasadori amerikan vlerėsoi se "ėshtė paksa zhgėnjyese qė nuk ka mė shumė modernizėm nė mėnyrėn e tė menduarit nė Beograd". "Kėto janė zgjidhje qė tashmė janė provuar vazhdimisht nė Ballkan - qė prej shek. XIX, dhe nuk kanė sjellė asgjė tjetėr veē luftės dhe shkatėrrimit", theksoi diplomati amerikan.
Dell mendon se ka ardhur koha qė tani tė kėrkohen "zgjidhje mė moderne nė kontekst tė Evropės sė shek. XXI", qė tė zgjidhen dallimet ndėrmjet Serbisė dhe Kosovės. Sipas ambasadorit amerikan, parakusht i aspiratave evropiane tė Serbisė dhe tė Kosovės ėshtė qė kėto probleme tė zgjidhen nė mėnyrė moderne e konstruktive. "Dhe kushti mė i madh qė bashkėsia ndėrkombėtare mund ta shfrytėzojė nė pėrpjekjet e saj pėr ta shtyrė Beogradin qė tė ndryshojė mėnyrėn e tij tė tė menduarit, ėshtė pikėrisht perspektiva e tij pėr anėtarėsim nė BE". Dell konsideron se serbėt duhet ta kuptojnė realitetin e Kosovės sė pavarur para anėtarėsimit tė tyre eventual nė BE. "Dhe kjo gjeneron njė kusht tė rėndėsishėm dhe kuptimplotė nė kėtė proces", theksoi Dell.


Vizatim :)

bluai
25.05.2011, 10:56:04
Z.gurke hm qka me te then o njeri hapi syt a spo e sheh a hm qka me te then .Je shum naiv a
Fjal boshe a .Kjo eshte ajo qka po te them a leht eshte te manipulosh me fjal .Qka eshte nenshkru qate kqyre qka po servohet ne tavolin .Pra eshte ardhe nje dokument nenshkruhet ne opinin serb pra siq eshte ky tash qe ju prut ktu plasohet kjo qka po bejn tash diplomatet e tyre me fjal hava .Ne tjeter ane naiviteti yn na shtyjn te besoim se nje dokument i till demton kinse Sebin .Shikoje kush eshte me i zeshmi ne zbatimin e Pakos se Ahtisarit dhe rezolutes 1244 .Vet serbia eshte jo qe kerkoi te implementoi pakon .Shiqoje tash veriun e Kosoves eshte ka inkorporohen strukturat paralele ne vete sistemin sejcili po i kryn detyrat e veta te nenshkruara .Kupto o zotri Gurke kuptone njeher e mir se duhet te shiqohen faktet relevante te shkruara te neshkruara mos u merni me fjal hava se i mer fryma ato .Deri dje kemi perkrahje formale sa her kemi kry detyra pa dokumente pa na shty askush institucionet e Kosoves kan krye detyra qe sjan parapar askund ne dokumente .Barazimet dhe implementimet e kuteve qe un i grehi sipas times e ti sipas tendes jan tash impelemntu ne marveshjet e bera deri me sod me aspirata divergjenca dhe manipulime .Asgje nuk eshte valide deri sa te behet ne form te shkruar .Dokumentet e shkruara dhe neshkruara i ke fakte shih dokumentin e fundit te Ban Ki Munit nje fakt tjeter i implementimit te Rezolutes 1244 qe me shum Serbia e mban me gjelozi e cila edhe me kushtetu e Kosoven .Tash paramendoje vet dokumentet faktike BE e pranon ne BE serbin ,Serbia po lutet te hy ne NATO .Qka i thoni ju ksaj zotri kto jan fakte zotri fakte te inetereseve globale ku kosova perdoret per kusuritje kuptoje ket njeher e mir se Europa gjith her e ka perdor Kosoven per kusuritje ineteresash globale .Europes nuk ja nin per dy milon shqiptar kur te gjen njerez qe mashatrohen leht dhe qe i kryen detyrat e dhena pa perjashtim se i ka koruptu i ka dhen mundesi manipulimi dhe sterpasurimi tash ata kan disa letra ne duar pra europa ka disa letra ne duar ne ate rrethin vicioz qe qenkeni ra edhe ju .E ka dokumentet 1244 Pakon e Ahtisarit ,marveshjet tjera te aritura e te njohura e te panjohura per ne .
Kuptoje zotri gurke se ne duhet kerkojm tash eshte mementi nese mujm te imponoim me njerez qe ndjeken dhe perndjeken nga organet e Bn dhe jan aq te shantazhuar sa fare leht manipulohet edhe me ju tash me fjal hava siq beni ne ket postimin e fundit .
Me vjen shum keq qe smujm me bisedu direkt keshtu se kishe kuptu me mir .
Po kjo eshte ajo qka po te them se ne jemi shum naiv dhe i besoim fjeleve dhe asnjeher ne decenje se kemi kerkuar me shkrim fjalet premtimet boshe jan pramtime boshe nese ato nuk nenshkruhen apo aprovohen ..
me respekt
bluai

Gurke
25.05.2011, 11:16:14
Z.gurke hm qka me te then o njeri hapi syt a spo e sheh a hm qka me te then .Je shum naiv a
Fjal boshe a .Kjo eshte ajo qka po te them a leht eshte te manipulosh me fjal .Qka eshte nenshkru qate kqyre qka po servohet ne tavolin .Pra eshte ardhe nje dokument nenshkruhet ne opinin serb pra siq eshte ky tash qe ju prut ktu plasohet kjo qka po bejn tash diplomatet e tyre me fjal hava .Ne tjeter ane naiviteti yn na shtyjn te besoim se nje dokument i till demton kinse Sebin .Shikoje kush eshte me i zeshmi ne zbatimin e Pakos se Ahtisarit dhe rezolutes 1244 .Vet serbia eshte jo qe kerkoi te implementoi pakon .Shiqoje tash veriun e Kosoves eshte ka inkorporohen strukturat paralele ne vete sistemin sejcili po i kryn detyrat e veta te nenshkruara .Kupto o zotri Gurke kuptone njeher e mir se duhet te shiqohen faktet relevante te shkruara te neshkruara mos u merni me fjal hava se i mer fryma ato .Deri dje kemi perkrahje formale sa her kemi kry detyra pa dokumente pa na shty askush institucionet e Kosoves kan krye detyra qe sjan parapar askund ne dokumente .Barazimet dhe implementimet e kuteve qe un i grehi sipas times e ti sipas tendes jan tash impelemntu ne marveshjet e bera deri me sod me aspirata divergjenca dhe manipulime .Asgje nuk eshte valide deri sa te behet ne form te shkruar .Dokumentet e shkruara dhe neshkruara i ke fakte shih dokumentin e fundit te Ban Ki Munit nje fakt tjeter i implementimit te Rezolutes 1244 qe me shum Serbia e mban me gjelozi e cila edhe me kushtetu e Kosoven .Tash paramendoje vet dokumentet faktike BE e pranon ne BE serbin ,Serbia po lutet te hy ne NATO .Qka i thoni ju ksaj zotri kto jan fakte zotri fakte te inetereseve globale ku kosova perdoret per kusuritje kuptoje ket njeher e mir se Europa gjith her e ka perdor Kosoven per kusuritje ineteresash globale .Europes nuk ja nin per dy milon shqiptar kur te gjen njerez qe mashatrohen leht dhe qe i kryen detyrat e dhena pa perjashtim se i ka koruptu i ka dhen mundesi manipulimi dhe sterpasurimi tash ata kan disa letra ne duar pra europa ka disa letra ne duar ne ate rrethin vicioz qe qenkeni ra edhe ju .E ka dokumentet 1244 Pakon e Ahtisarit ,marveshjet tjera te aritura e te njohura e te panjohura per ne .
Kuptoje zotri gurke se ne duhet kerkojm tash eshte mementi nese mujm te imponoim me njerez qe ndjeken dhe perndjeken nga organet e Bn dhe jan aq te shantazhuar sa fare leht manipulohet edhe me ju tash me fjal hava siq beni ne ket postimin e fundit .
Me vjen shum keq qe smujm me bisedu direkt keshtu se kishe kuptu me mir .
Po kjo eshte ajo qka po te them se ne jemi shum naiv dhe i besoim fjeleve dhe asnjeher ne decenje se kemi kerkuar me shkrim fjalet premtimet boshe jan pramtime boshe nese ato nuk nenshkruhen apo aprovohen ..
me respekt
bluai


:)
*Nese une mendoi se eshte keshtu , nuk do te thot se eshte keshtu*

Dhe tani logjiko edhe nje here ..ate se cka e the ti lidhur me Gjermanine !
Pra ti ke menduar se eshte keshtu ...por nuk na qenka keshtu !!

Nje dite te mire Ty .

:)

Ndriti
25.05.2011, 17:16:09
Kurti kėrkon themelimin e Institutit Kombėtar tė Diasporės

25-05-2011 15:22 CET

http://www.zeri.info/fotot/28701/kurti-komisioni.jpg

Komisioni Parlamentar pėr Punė tė Jashtme nė mbledhjen e sotme tė kryesuar nga Albin Kurti, kryetar i komisionit, ka shqyrtuar inicimin e krijimit tė njė Instituti Kombėtar tė Diasporės bashkė me Shqipėrinė dhe Maqedoninė, duke e arsyetuar gjerėsisht nevojėn pėr njė pėrkujdesje mė tė mirė ndaj diasporės dhe mėrgatės sonė, e cila nė vendet perėndimore ėshtė e organizuar nė baza nacionale, nė funksion tė ruajtjes mė tė mirė identitetit kombėtar tė saj.

Kurti me kėtė rast ka pėrkujtuar tė pranishmit pėr obligimin qė kanė institucionet shtetėrore tė Kosovės dhe tė vendeve dhe tė rajonit nga kanė migruar shqiptarėt. Ai me kėtė rast ka pėrmendur edhe kontributin e mėrgimtarėve shqiptarė pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės, tė Shqipėrisė e tė vendeve tė tjera tė rajoni si dhe kontributin e tyre pėr mbėshtetjen e luftės ēlirimtare nė Kosovė.

Anėtarėt e tjerė tė Komisionit, pjesėmarrės nė diskutimin e kėsaj teme: Hydajet Hyseni, Skender Hyserni, Donika Dada-Bujupi e Shaip Muja, janė pajtuar pėr domosdoshmėrinė e organizimit institucional tė mėrgatės dhe diasporės shqiptare nė botė, por kanė kėrkuar qė ēėshtja tė analizohet nė shumė drejtime, pėr njė organizim sa mė tė mirė tė mėrgimtarėve tanė, duke tėrhequr vėmendjen qė njė ēėshtje kaq e rėndėsishme tė mos politizohet, thuhet nė njė komunikatė tė Zyrės pėr media dhe marrėdhėnie me publikun tė Kuvendit tė Kosovės.

Po ashtu bėhet e ditur se ėshtė arritur pajtimi qė qėndrimet e kėtij takimi tė hartohen nė formė rekomandimesh, tė cilat do t’u pėrcillen Ministrisė sė Punėve tė Jashtme dhe Ministrisė sė Diasporės, qė tė pėrfshihen nė agjendat e tyre tė punės.

Ėshtė thėnė gjithashtu qė duhet bashkėrenduar me Shqipėrinė, e cila e ka Institutin Kombėtar tė Mėrgatės, si dhe me Maqedoninė dhe Malin e Zi pėr krijimin njė Instituti tė ngjashėm tė pėrbashkėt.

Anėtarėt e Komisionit kanė vendosur, ndėrkaq, ta thėrrasin pėr herė tė tretė ministrin e Jashtėm Enver Hoxhaj pėr tė raportuar nė Komision lidhur me njohjet pėr Republikėn e Kosovės dhe pėr punėn e misioneve tona diplomatike nė botė, duke shpresuar se kėsaj radhe (nga mesi i qershorit) ministri do tė gjejė kohė t’i pėrgjigjet kėrkesės sė Komisionit. /Zėri/

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/26469/kurti-kerkon-themelimin-e-institutit-kombetar-te-diaspores/

bluai
27.05.2011, 09:41:54
Z.Gurke tjeter eshte te mendosh tjeter eshte te deshirosh tjeter eshte te kesh fakte .
deshira ime ka qen kaher si qdo atedhetar te jem bashk pra te abshkuar ne te gjith trojet ku ka shqiptare .Per ket kan dhen jet shu njerez per ket jan burgosur shum njerez per bashkim kombetar jan hy ne burgje jan vra kan luftuar kan demostruar .Nje nder ata njerez qe kan psu nga regjimet e serbis ne decenje resht jam edhe un zotri gurke prta me kan burgosur per ket ideal dhe per ket ideal per ket deshir se di se qka kisha dhen po te shihnja shqiptaret sim komb qe jan te bashkuar dhe te lumtur .Historia na tregon dhe po na verteton se edhe njeher europa po them edhe njeher europa se bashku me disa pseudo patriot per shkak se dojn me pshtu "bythen" e vet po shesin ket ideal e betonun ate dit kur e prun nje kushtetut te bazuar me rzoluten 1244 dhe me pakon e Ahtisaarit .Zotri gurke te tregova deshiren e te gjitheve kt besoj se edhe tenden se besoi se ka naj shqiptar qe se ka deshir te jet bashk ne nje shtet .Ehde ata Sahanlepiresat qe i them un qeveritareve ne mendjen e tyre e kan pas ketideal e kan ket ideal .Por qka ka ndodh zotri Gurke per shkak te keqeperdorimeve dhe interesave globaliste ne na len ashtru siq na kan len te manipuluar te mashturar dhe te genjyer ne te gjitha aspektet .U shkatru gjithqka qe ka mujt kosoven te bej nje vend te pasur me nje mirqenje te mir e blamosen e dnklosen duke u pasuru ne kuriz te popullit te vet ngriten urejtje mes nesh instalun nje sistem ku vidhet edhe ajo me elementarje Vota e qytetarit e popullit te vet .Tash zotri gurke shihe dje me se voni dje e ke pas nje takim te MPJ Z.Enver Hoxhaj .Ket nuk e ka publiku ende asnje gazet shiqoje qka deklaron aj zytrar mos tja permendi tash emrin atij .Ai zotri te tregon shiqoje vet gjeje vet se jam ba monoton duke ja perseritur faktet .Faktet nuk te lejn te i mendosh deshirat faktet te shtyn te mendosh se qka te veprosh nese ate e lejojn kto far nerskamcat qe behen ktu .Fyrjet mes nesh qe behen akuzat e kunder akuzat .Qdo kritik apo me mir me then qdo analiz e dokumentuar akuzohen njerezit se po e perkrahim Dik Martin dhe se eshte dor e zgjatur e serbis .Nje automatrizem pa fakte e akuzve palidhje .Nese them se pop keqeperdor paran e popullit me kontaraten e fundt per rugen e kombit siq po e quajn dhe se pasi spo e bejn transparente detajet ather qdo person qe flet per ket koka i "paudh "apo qenka ne krah te Dik Martit .Qfar logjike a qka ka lidhje ktu dik marti me kritikat qe i behen tash sistemit qe ne na u ka imponu .Nuk deshiroi me ket tju ndroi mendje se mendiomet jan mendime dhe ato jan te ndryshme dhe shohin nga kendeveshtrimi qe e shohim aty keni plotesisht te drejt sa i perket mendimeve apo deshirave .Por kur dikush ne emer tendein ne emer timin firmos apo neshkrun nje kapitullim total te Kosoves nje nenshtrim ndaj faktorit ndrkombetar dhe ben leshime Serbis ather un ksaj i them mashtrim e vetem mashtrim .mashtrimi me i madh qe i ka qrdhur mu nga kjo kuazipolitik eshte dokumenetet e neshkruar e te miratuara ne KB dhe ne vet parlamentin e Kosoves .Tash z.gurke eshte ka behen ndryshimet kushtetutare jasht vemendjes se opinionit asgje se behet transparente qka po ndrohet .ne tjeter ane meremi me fjalime palidhje apo deklarata irelevante te naj diplomati te ndoj burshtetasi apo te ndoj elaborimi te fjlaive te ashtuquajtura Patriotike e idilizmave bombastike te kti apo ati lideri .Ja se qka i tha ky apo ai kti ja beni kshtu e ashtu e ben ket e beni ate .Nje politikmqajtoresh dhe kafenesh .Shtypi i jon ne pergjithesi meret me blamazhe dhe i sherben ineteresave klanore diksuh me qellim e dikush vetem per perfitim .
Z.Gurke deshirat jan ato deshira qe smunden te realizohen kur ke nje ambient te till qe je i rrethuar me hijena dhe morragjinj te shum qe ju ka ra zhuga e madhe apo me mir me then "Variolla vera "dhe edhe kur te kruhen ta ngjesin zhugen dhe asesi smundesh me e heq .te lutem heqe ate zhug mere nje ilaq qe eshte shum i mir per shendetin shih receptin se si perdoret heqja e zhuges dhe morrave .
kaq njeher
me gjith respektin
bluai

Gurke
27.05.2011, 10:26:12
Z.Gurke tjeter eshte te mendosh tjeter eshte te deshirosh tjeter eshte te kesh fakte .
deshira ime ka qen kaher si qdo atedhetar te jem bashk pra te abshkuar ne te gjith trojet ku ka shqiptare .Per ket kan dhen jet shu njerez per ket jan burgosur shum njerez per bashkim kombetar jan hy ne burgje jan vra kan luftuar kan demostruar .Nje nder ata njerez qe kan psu nga regjimet e serbis ne decenje resht jam edhe un zotri gurke prta me kan burgosur per ket ideal dhe per ket ideal per ket deshir se di se qka kisha dhen po te shihnja shqiptaret sim komb qe jan te bashkuar dhe te lumtur .Historia na tregon dhe po na verteton se edhe njeher europa po them edhe njeher europa se bashku me disa pseudo patriot per shkak se dojn me pshtu "bythen" e vet po shesin ket ideal e betonun ate dit kur e prun nje kushtetut te bazuar me rzoluten 1244 dhe me pakon e Ahtisaarit .Zotri gurke te tregova deshiren e te gjitheve kt besoj se edhe tenden se besoi se ka naj shqiptar qe se ka deshir te jet bashk ne nje shtet .Ehde ata Sahanlepiresat qe i them un qeveritareve ne mendjen e tyre e kan pas ketideal e kan ket ideal .Por qka ka ndodh zotri Gurke per shkak te keqeperdorimeve dhe interesave globaliste ne na len ashtru siq na kan len te manipuluar te mashturar dhe te genjyer ne te gjitha aspektet .U shkatru gjithqka qe ka mujt kosoven te bej nje vend te pasur me nje mirqenje te mir e blamosen e dnklosen duke u pasuru ne kuriz te popullit te vet ngriten urejtje mes nesh instalun nje sistem ku vidhet edhe ajo me elementarje Vota e qytetarit e popullit te vet .Tash zotri gurke shihe dje me se voni dje e ke pas nje takim te MPJ Z.Enver Hoxhaj .Ket nuk e ka publiku ende asnje gazet shiqoje qka deklaron aj zytrar mos tja permendi tash emrin atij .Ai zotri te tregon shiqoje vet gjeje vet se jam ba monoton duke ja perseritur faktet .Faktet nuk te lejn te i mendosh deshirat faktet te shtyn te mendosh se qka te veprosh nese ate e lejojn kto far nerskamcat qe behen ktu .Fyrjet mes nesh qe behen akuzat e kunder akuzat .Qdo kritik apo me mir me then qdo analiz e dokumentuar akuzohen njerezit se po e perkrahim Dik Martin dhe se eshte dor e zgjatur e serbis .Nje automatrizem pa fakte e akuzve palidhje .Nese them se pop keqeperdor paran e popullit me kontaraten e fundt per rugen e kombit siq po e quajn dhe se pasi spo e bejn transparente detajet ather qdo person qe flet per ket koka i "paudh "apo qenka ne krah te Dik Martit .Qfar logjike a qka ka lidhje ktu dik marti me kritikat qe i behen tash sistemit qe ne na u ka imponu .Nuk deshiroi me ket tju ndroi mendje se mendiomet jan mendime dhe ato jan te ndryshme dhe shohin nga kendeveshtrimi qe e shohim aty keni plotesisht te drejt sa i perket mendimeve apo deshirave .Por kur dikush ne emer tendein ne emer timin firmos apo neshkrun nje kapitullim total te Kosoves nje nenshtrim ndaj faktorit ndrkombetar dhe ben leshime Serbis ather un ksaj i them mashtrim e vetem mashtrim .mashtrimi me i madh qe i ka qrdhur mu nga kjo kuazipolitik eshte dokumenetet e neshkruar e te miratuara ne KB dhe ne vet parlamentin e Kosoves .Tash z.gurke eshte ka behen ndryshimet kushtetutare jasht vemendjes se opinionit asgje se behet transparente qka po ndrohet .ne tjeter ane meremi me fjalime palidhje apo deklarata irelevante te naj diplomati te ndoj burshtetasi apo te ndoj elaborimi te fjlaive te ashtuquajtura Patriotike e idilizmave bombastike te kti apo ati lideri .Ja se qka i tha ky apo ai kti ja beni kshtu e ashtu e ben ket e beni ate .Nje politikmqajtoresh dhe kafenesh .Shtypi i jon ne pergjithesi meret me blamazhe dhe i sherben ineteresave klanore diksuh me qellim e dikush vetem per perfitim .
Z.Gurke deshirat jan ato deshira qe smunden te realizohen kur ke nje ambient te till qe je i rrethuar me hijena dhe morragjinj te shum qe ju ka ra zhuga e madhe apo me mir me then "Variolla vera "dhe edhe kur te kruhen ta ngjesin zhugen dhe asesi smundesh me e heq .te lutem heqe ate zhug mere nje ilaq qe eshte shum i mir per shendetin shih receptin se si perdoret heqja e zhuges dhe morrave .
kaq njeher
me gjith respektin
bluai


Ti ke te drejt .

Perdhendetje Ty si dhe nje fundejave te mire .

:)

Gurke
27.05.2011, 12:29:15
Presidentja Jahjaga

Publikuar: Sot, mė 27 maj 2011
http://www.koha.net/repository/images/samit34.jpg


http://www.koha.net/repository/images/samit32.jpg (http://www.koha.net/repository/images/samit34.jpg)
http://www.koha.net/repository/images/27samit22.jpg (http://www.koha.net/repository/images/27samit24.jpg)
http://www.koha.net/repository/images/27samit12.jpg (http://www.koha.net/repository/images/27samit14.jpg)
http://www.koha.net/repository/images/27samit2.jpg (http://www.koha.net/repository/images/27samit4.jpg)

Disa momente miradie ......(Per te gjithe ata qe e shane udheheqjen e KOSOVES ):)

Presidentja Jahjaga ..dhe Kosova ne mesin e udheheqjeve me te forta dhe demokratike ne rruzull !

:)

Ndriti
27.05.2011, 15:19:14
Luftėtarėt grevistė kanė tė drejtė

27 MAJ 2011 - E Premte 14:50

Lėvizja VETĖVENDOSJE! me brengosje tė thellė po e pėrcjell grevėn e luftėtarėve tė lirisė, qė janė veteranė e invalidė tė UĒK-sė, e tė cilėt tash pesė ditė po qėndrojnė nė grevė para ndėrtesės sė Qeverisė.

Veteranėt dhe invalidėt e luftės ēlirimtare nė Kosovė janė neglizhuar nga institucionet e posaēėrisht nga qeveria. Ata pėrdoren vetėm atėherė kur rrezikohet pozita e kryeministrit apo e ministrave, tė cilėt qė moti i kanė shkelur parimet dhe i kanė braktisur idealet pėr tė cilat luftoi populli i Kosovės. Ata pėrdoren edhe atėherė kur nevojiten si rekuizita ceremoniale pėr tė shėnuar pėrvjetorėt e luftės me tė cilėt politikanėt e sotėm mundohen tė fshehin dėshtimin e tyre.

Njė trajtim i tillė ndaj njerėzve qė rrezikuan jetėn pėr ta ēliruar vendin tonė ėshtė i turpshėm. Kjo tregon se si politika zyrtare ēdo ditė e mė shumė po degradon. Ėshtė inkurajues fakti se grevistėve po iu bashkohen shokėt e tyre, kėshtu qė numri i tyre nga 27 sa ishte ditėn e parė ka arritur nė 78.

Lėvizja VETĖVENDOSJE! pėrkrah fuqishėm kėrkesat e drejta tė grevistėve, duke konsideruar se:

• Vlerat e luftės ēlirimtare dhe roli historik i UĒK-sė duhen tė pėrfshihen nė Kushtetutė;

• Duhet aprovuar menjėherė ligji pėr vlerat e luftės duke konsultuar edhe kritikat dhe vėrejtjet e luftėtarėve;

• Trajtimi i invalidėve dhe veteranėve tė luftės tė bėhet nga Ministria e Mbrojtjes dhe jo vetėm nga ajo e Punės dhe e Mirėqenies Sociale;

• Luftėtarėve tė UĒK-sė duhet dhėnė imuniteti qė tė mos ndiqen penalisht pėr periudhėn e luftės ēlirimtare.

Kėto janė minimumi i kushteve qė t’i kthehet dinjiteti kėsaj kategorie shoqėrore e cila dha aq shumė pėr Kosovėn.

Lėvizja VETĖVENDOSJE! inkurajon invalidėt dhe veteranėt qė tė qėndrojnė stoik deri nė pėrmbushjen e plotė tė kėrkesave tė tyre.

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

gjarperi
27.05.2011, 16:38:28
Te pershendes Ndriti, nga kushe te kerkohet dhe aprovohet kjo qe keni cekur ma larte, nga ata qe nenshkruan kapitulimin e UCK-s

kosovari50
27.05.2011, 19:46:03
Luftėtarėt grevistė kanė tė drejtė

27 MAJ 2011 - E Premte 14:50

Lėvizja VETĖVENDOSJE! me brengosje tė thellė po e pėrcjell grevėn e luftėtarėve tė lirisė, qė janė veteranė e invalidė tė UĒK-sė, e tė cilėt tash pesė ditė po qėndrojnė nė grevė para ndėrtesės sė Qeverisė.

Veteranėt dhe invalidėt e luftės ēlirimtare nė Kosovė janė neglizhuar nga institucionet e posaēėrisht nga qeveria. Ata pėrdoren vetėm atėherė kur rrezikohet pozita e kryeministrit apo e ministrave, tė cilėt qė moti i kanė shkelur parimet dhe i kanė braktisur idealet pėr tė cilat luftoi populli i Kosovės. Ata pėrdoren edhe atėherė kur nevojiten si rekuizita ceremoniale pėr tė shėnuar pėrvjetorėt e luftės me tė cilėt politikanėt e sotėm mundohen tė fshehin dėshtimin e tyre.

Njė trajtim i tillė ndaj njerėzve qė rrezikuan jetėn pėr ta ēliruar vendin tonė ėshtė i turpshėm. Kjo tregon se si politika zyrtare ēdo ditė e mė shumė po degradon. Ėshtė inkurajues fakti se grevistėve po iu bashkohen shokėt e tyre, kėshtu qė numri i tyre nga 27 sa ishte ditėn e parė ka arritur nė 78.

Lėvizja VETĖVENDOSJE! pėrkrah fuqishėm kėrkesat e drejta tė grevistėve, duke konsideruar se:

• Vlerat e luftės ēlirimtare dhe roli historik i UĒK-sė duhen tė pėrfshihen nė Kushtetutė;

• Duhet aprovuar menjėherė ligji pėr vlerat e luftės duke konsultuar edhe kritikat dhe vėrejtjet e luftėtarėve;

• Trajtimi i invalidėve dhe veteranėve tė luftės tė bėhet nga Ministria e Mbrojtjes dhe jo vetėm nga ajo e Punės dhe e Mirėqenies Sociale;

• Luftėtarėve tė UĒK-sė duhet dhėnė imuniteti qė tė mos ndiqen penalisht pėr periudhėn e luftės ēlirimtare.

Kėto janė minimumi i kushteve qė t’i kthehet dinjiteti kėsaj kategorie shoqėrore e cila dha aq shumė pėr Kosovėn.

Lėvizja VETĖVENDOSJE! inkurajon invalidėt dhe veteranėt qė tė qėndrojnė stoik deri nė pėrmbushjen e plotė tė kėrkesave tė tyre.

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

Edhepse grevistėt kanė tė drejtė dhe do ishte mirė tė pėrfshiheshin nė kushtetutė shumė kėrkesa tė tyre,besoj se nuk kanė mbetė ēlirimtarėt t'i qahet halli nga shokėt ''proletar'' tė ''shpėtimtarit tė Kosovės nga kosovarėt''.Sot kemi institucione stabile,tė njohura dhe tė respektuara nga shumica e popullit vendor dhe vendeve mike europėrendimore qė do bėjnė gjithė ēka ėshtė e mundur pėr pėrmbushjen e vullnetit dhe kėrkesave tė tyre legjitime.
Nuk mund tė presin ndihmė por kaos ēlirimtarėt nga denoncuesit,shpifėsit,gėnjeshtarėt qė sikur dje edhe sot po mundohen ta demonizojnė luftėn e shenjtė tė U.Ē.K.-sė dhe bartėsve tė sajė.
Besoj se ēlirimtarėt nė grevė,nuk do bijnė nė grackėn qė do mundohen t'ua pėrgadisin mashtruesit dhe do manipulohet me ta,dhe me kėrkesat e tyre nga banditė e tradhėtar shqipfolės.

gjarperi
27.05.2011, 22:01:59
Ju preshendes te gjithve, te gjitha pasojat qe po ndodhin prej clirimint e ketej me luftaret e liris, jane pasoj e nenshkrimit te kapitulimit te UCK-s, dhe per deri sa ai nenshkruas gjendet ne krye te qeveris ata do ta kene keshtu, kurse disa prej tyre ua ka dhene nga nje ashte(kocke), per tua mbyllur gojen e kesish kemi shume dhe po i shofim edhe ne prononcime lidhur me kete greve.

Gurke
27.05.2011, 22:13:31
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT-sQsDKyWQFugwwY7xbucASL3feDh8-QMDRabiE0o32ASgg8gDIwhttp://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRF0o85OKyoGQzCnUUyIR3bEN1YWdaLB GK8ElMlGlrGI-3qkB8wOg
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSkC0IHCy3x6U5PtZSD243QzlArADxh5 aOzRiWB00DAItyFpm-Nhttp://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSGWUW8v31-0oGQeKMy2hwN14eOSfhfO4_rbW549fHgzeLOkEPLQQ


Sot ....!

Besoj se edhe per veteranet do te gjindet nje zgjidhje !

Ndriti
27.05.2011, 23:33:01
Edhepse grevistėt kanė tė drejtė dhe do ishte mirė tė pėrfshiheshin nė kushtetutė shumė kėrkesa tė tyre,besoj se nuk kanė mbetė ēlirimtarėt t'i qahet halli nga shokėt ''proletar'' tė ''shpėtimtarit tė Kosovės nga kosovarėt''.Sot kemi institucione stabile,tė njohura dhe tė respektuara nga shumica e popullit vendor dhe vendeve mike europėrendimore qė do bėjnė gjithė ēka ėshtė e mundur pėr pėrmbushjen e vullnetit dhe kėrkesave tė tyre legjitime.
Nuk mund tė presin ndihmė por kaos ēlirimtarėt nga denoncuesit,shpifėsit,gėnjeshtarėt qė sikur dje edhe sot po mundohen ta demonizojnė luftėn e shenjtė tė U.Ē.K.-sė dhe bartėsve tė sajė.
Besoj se ēlirimtarėt nė grevė,nuk do bijnė nė grackėn qė do mundohen t'ua pėrgadisin mashtruesit dhe do manipulohet me ta,dhe me kėrkesat e tyre nga banditė e tradhėtar shqipfolės.


Edhe po i xhelozon "shoket proletar" a? Gagagagagaaga

Mos je pak si vone ti?!

Lėvizja VETĖVENDOSJE! pėrkrah fuqishėm kėrkesat e drejta tė grevistėve, duke konsideruar se:
...

• Vlerat e luftės ēlirimtare dhe roli historik i UĒK-sė duhen tė pėrfshihen nė Kushtetutė;
...

Do ti denoncojme vetem ata qe i kane duart e pergjakura me gjak te njerzve qe u vrane per qellime politike, urdherdhenesit, parapaguesit, qe per qellime parapolitike te subjekteve gjegjese ushtruan vrasje te tmerrshme. Prosperimi i shtetit nuk matet vetem me beton e asfalt, por edhe me tjera te arritura.

Dhe tjeter here mos xhelozo, mos trego se je i prapambetur, e ndoshta edhe i involvuar ne ndonjerin prej krimeve t`ushtruara deri me tash. Perndryshe nuk do reagoje me kaq pezem.

Ndriti!

Ndriti
28.05.2011, 01:04:09
Te pershendes Ndriti, nga kushe te kerkohet dhe aprovohet kjo qe keni cekur ma larte, nga ata qe nenshkruan kapitulimin e UCK-s

I nderuar Gjarperi,

Jo nga ata s`kemi cfare presim sepse tashme po shifet qarte se ne ē`drejtim jane nisur. Ama, nuk duhet harruar se pyka e nxjerr pyken, sipas nevojes. Greva do pershkallzohet edhe me tej. Injorimi ne politike ka pasoja e per keto pasoja keta qe i kallen armet, edhe ato t`ketyre grevistve, do pergjigjen. Shqiptarin ben me e hanger edhe n`zuze, pervec se, jo edhe n`sy!

Ndriti!

kosovari50
29.05.2011, 09:33:19
Edhe po i xhelozon "shoket proletar" a? Gagagagagaaga

Mos je pak si vone ti?!

Lėvizja VETĖVENDOSJE! pėrkrah fuqishėm kėrkesat e drejta tė grevistėve, duke konsideruar se:
...

• Vlerat e luftės ēlirimtare dhe roli historik i UĒK-sė duhen tė pėrfshihen nė Kushtetutė;
...

Do ti denoncojme vetem ata qe i kane duart e pergjakura me gjak te njerzve qe u vrane per qellime politike, urdherdhenesit, parapaguesit, qe per qellime parapolitike te subjekteve gjegjese ushtruan vrasje te tmerrshme. Prosperimi i shtetit nuk matet vetem me beton e asfalt, por edhe me tjera te arritura.

Dhe tjeter here mos xhelozo, mos trego se je i prapambetur, e ndoshta edhe i involvuar ne ndonjerin prej krimeve t`ushtruara deri me tash. Perndryshe nuk do reagoje me kaq pezem.

Ndriti!

Se si e sa i pėrkrahėt dhe i pėrkrahni ēlirimtarėt,tė gjithė shqiptarėt ngado qė vijnė e panė dhe po e shohin ēdo ditė.Pėrkrahje e quani ju shpifjen,gėnjeshtrėn,tradhėtinė,ikjen nga logu i kuvendit,lobimin kundėr ēdo gjėje progresive shqiptare.........???
Ashtu sikur para dhe gjatė luftės,edhe sot mundoheni tė pėrfitoni nė ftkeqėsinė e tė tjerėve,dhe kėtė ju nxėnėsit mė tė zellshėm tė Kumrovcit,e bėtė dhe e bėni me porosi dhe e zbatoni me pėrpikmėri nga qarqet antikombėtare,qė operuan dhe po operojnė nė Kosovė.
Vėrtetė keni mbetė si dikur kukuvajkat Velaniane,qė s'ua vė kush veshin krokatjeve tė juaja sado qė tė ēirreni sė lebetituri.Keni mbetė njė grusht mushkonjash qė fluturojnė qiellit tė Kosovės sė lirė,dhe mundohen tė gjejnė injorant pėr t'iu bashkangjitur nė rrugėtim drejt theqafjes.
Kėtė mė sė miri e verteton braktisja qė po ju bėhet nga populli,si dikur qė i bėhej P.S.P.P.K.kur dorėzoheshin librezat e P.K.J. nga ata qė titizmi i mashtroj pėr njė kohė.Veprimtarinė e juaj tė mjerė e ka kuptuar tashmė populli,ndaj po mbeteni autoparlant i vetėm i Dick Mart-ėve,gospodinėve Bllac-ist,urdhėrdhėnėsve shqipfolės.......
Symbyllur po shtegtoni drejt greminės politike ku po ju dėrgon populli,qė u munduet e po mundoheni ta mjeroni nė forma tė ndryshme me agjitime nga mė tė paskrupulltat.Se kush i kishte dhe i ka duart e pėrlyera me gjakun e pafajshėm shqiptar,kėtė e din edhe fėmija nė djep,ndaj nuk e ha populli gatesėn qė po u serviret nga serbo-ēetnikėt dhe sahanlėpirėsit shqipfolės.
Sa e sa Dick Mart-a u munduen ta thyejnė kėtė popull,por dėshtuen tmerrėsisht,sa e sa kuisling e mercenat tė llojit Bllac-ist u orvatėn ta shuajnė zjarrin shqiptar pėr Liri e dinjitet njerzor,por nuk ja arrijtėn,se shqiptari me kėtė zjarr edhe ka lindur,qė t'i pėrcėlloj tė gjithė ata qė u munduen dhe mundohen ta thyejnė shpirtin fisnik tė kėtij populli.
DĖNIMI NGA POPULLI ĖSHTĖ QINDFISH MĖ I RĖNDĖ SE DĖNIMI NGA CILADO GJYKATĖ E HUAJ-ju ''Mic Sokolat'' e vetėshpallur

kosovari50
29.05.2011, 10:21:02
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT-sQsDKyWQFugwwY7xbucASL3feDh8-QMDRabiE0o32ASgg8gDIwhttp://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRF0o85OKyoGQzCnUUyIR3bEN1YWdaLB GK8ElMlGlrGI-3qkB8wOg
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSkC0IHCy3x6U5PtZSD243QzlArADxh5 aOzRiWB00DAItyFpm-Nhttp://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSGWUW8v31-0oGQeKMy2hwN14eOSfhfO4_rbW549fHgzeLOkEPLQQ


Sot ....!

Besoj se edhe per veteranet do te gjindet nje zgjidhje !

Pėrshėndetje

Padyshim se do gjindet zgjidhja mė e mirė e mundshme,por sė pari duhet ndarė shapi nga sheqeri;duhet pastruar nga ata qė mrizonin gjithandej revierave shqiptare e malaziase dhe qė si parashutist depėrtuen dhe u paisen me libreza tė sė shenjtės U.Ē.K.
Ligji pėr vlerat e luftės duhet t'i pėrfshijė ata qė e bėnė kėtė luftė,por jo edhe mercenarėt qė penguen luftėn pėr Liri e Ēlirim,dhe sot akuzojnė gjithė ata qė i kthyen dyfekun armikut.
F.A.R.K.-istėt [Lokalna Milicija],nuk mund tė pėrfshihen nė kėtė rang,se edhe atėherė kur luftohej pėr jetė a vdekje e edhe sot shantazhojnė,shpifin,gėnjejnė,mashtrojnė,tradhėtoj nė,vrasin pas shpinde si qyqar,dhe bėjnė ēdo gjė sipas urdhėrave tė Kalemegdanit.
Sigurisht se do gjindet njė zgjidhje pėr ēlirimtarėt,por jo dhe pėr lokalna milicija.

http://www.youtube.com/watch?v=lvBA0nSfpHA

Ndriti
29.05.2011, 12:31:22
Se si e sa i pėrkrahėt dhe i pėrkrahni ēlirimtarėt,tė gjithė shqiptarėt ngado qė vijnė e panė dhe po e shohin ēdo ditė.Pėrkrahje e quani ju shpifjen,gėnjeshtrėn,tradhėtinė,ikjen nga logu i kuvendit,lobimin kundėr ēdo gjėje progresive shqiptare.........???
Ashtu sikur para dhe gjatė luftės,edhe sot mundoheni tė pėrfitoni nė ftkeqėsinė e tė tjerėve,dhe kėtė ju nxėnėsit mė tė zellshėm tė Kumrovcit,e bėtė dhe e bėni me porosi dhe e zbatoni me pėrpikmėri nga qarqet antikombėtare,qė operuan dhe po operojnė nė Kosovė.
Vėrtetė keni mbetė si dikur kukuvajkat Velaniane,qė s'ua vė kush veshin krokatjeve tė juaja sado qė tė ēirreni sė lebetituri.Keni mbetė njė grusht mushkonjash qė fluturojnė qiellit tė Kosovės sė lirė,dhe mundohen tė gjejnė injorant pėr t'iu bashkangjitur nė rrugėtim drejt theqafjes.
Kėtė mė sė miri e verteton braktisja qė po ju bėhet nga populli,si dikur qė i bėhej P.S.P.P.K.kur dorėzoheshin librezat e P.K.J. nga ata qė titizmi i mashtroj pėr njė kohė.Veprimtarinė e juaj tė mjerė e ka kuptuar tashmė populli,ndaj po mbeteni autoparlant i vetėm i Dick Mart-ėve,gospodinėve Bllac-ist,urdhėrdhėnėsve shqipfolės.......
Symbyllur po shtegtoni drejt greminės politike ku po ju dėrgon populli,qė u munduet e po mundoheni ta mjeroni nė forma tė ndryshme me agjitime nga mė tė paskrupulltat.Se kush i kishte dhe i ka duart e pėrlyera me gjakun e pafajshėm shqiptar,kėtė e din edhe fėmija nė djep,ndaj nuk e ha populli gatesėn qė po u serviret nga serbo-ēetnikėt dhe sahanlėpirėsit shqipfolės.
Sa e sa Dick Mart-a u munduen ta thyejnė kėtė popull,por dėshtuen tmerrėsisht,sa e sa kuisling e mercenat tė llojit Bllac-ist u orvatėn ta shuajnė zjarrin shqiptar pėr Liri e dinjitet njerzor,por nuk ja arrijtėn,se shqiptari me kėtė zjarr edhe ka lindur,qė t'i pėrcėlloj tė gjithė ata qė u munduen dhe mundohen ta thyejnė shpirtin fisnik tė kėtij populli.
DĖNIMI NGA POPULLI ĖSHTĖ QINDFISH MĖ I RĖNDĖ SE DĖNIMI NGA CILADO GJYKATĖ E HUAJ-ju ''Mic Sokolat'' e vetėshpallur

"Shoket proletar", nuk ben dhe nuk duhet me i xhelozu, as me i nencmu, edhe me hiq. Keso cyfyre qe ke sjellur ketu, i kemi lexuar edhe me heret, prej kallepve t`njejt. Ti mos u merzit kshtu, dhe mos shkruj n`mer t`popullit, se s`ta ka lane ty askush tapine mbi te. Tjeter here ceke perqindjen me sa magjup e shkie jeni nen nje qader, e shtinja kalemin, dhe tek pastaj shkruaj kaq e kaq i kam ner zap. Qashtu, behu i sjellshem dhe mos thirr kob me denim, sepse edhe e gjen. Ne "vec" llaf bejme ketu.

Ndriti!

Kurti: VV nė pushtet, mė shpejtė se qė mendoni

28-05-2011 16:13 CE

“Neve do tė na ofrohet shansi pėr ndryshime rrėnjėsore nė Kosovė shumė mė shpejt sesa njerėzit besojnė, nė mos kėtė vit, nė vitin e ardhshėm, dhe jam i bindur qė me kombinimin e metodave institucionale dhe jashtinstitucionale ne do ta bėjmė njė hap tė madh dhe do ta kemi njė ecje tė sigurt”, ka thėnė Albin Kurti, lideri aktual i lėvizjes “Vetėvendosje”, nė Kuvendin Zgjedhor tė qendrės sė kėsaj lėvizjeje tė premten nė Malishevė.

Ai ka thėnė se “Vetėvendosja” nuk ka hyrė nė politikė pėr tė qėndruar shkurt aty.

“Ne jemi tash e 6 vjet dhe do tė jemi edhe shumė e shumė vjet tė tjerė nė politikė pėr shkak se, nė njėrėn anė, gjendja nė Kosovė ėshtė shumė e rėndė dhe nuk rregullohet shpejt, por ne kemi shumė punė edhe pėr rregullimin e ēėshtjes kombėtare shqiptare nė Ballkan nė pėrgjithėsi”, ka thėnė ai, raporton Koha.

Ai ka pėrmendur se nė tė kaluarėn ka pasur qytetarė qė kanė ngurruar t’i bashkoheshin “Vetėvendosjes”, duke vlerėsuar se pasi kjo lėvizje tė hyjė nė institucione, pėrfaqėsuesit e saj do tė bėhen si ata qė ishin aty.

“Pra, kanė menduar se edhe ne do tė bėjmė vrap pas luksit, interesave vetjake, do ta harrojmė popullin dhe sidomos do t’i braktisim qėndrimet, parimet dhe kritikėn qė e kemi pasur mė herėt”, ka shtuar ai. Sipas tij, janė demantuar edhe pėrfoljet se aktivistėt e “Vetėvendosjes” do t’i braktisin protestat dhe demonstratat kur tė kyēen nė institucione. E ka njerėz qė, sipas Kurtit, e kanė edhe njė ngurrim qė t’i bashkėngjiten “Vetėvendosjes”.

“Ka njerėz qė kanė njė hezitim se ndoshta s’jemi bash demokratikė, ndoshta jemi shumė tė centralizuar, ndoshta ka diktaturė tek ne dhe se ėshtė zor me hy nė ‘Vetėvendosje, se ėshtė dera e ngushtė aty dhe nuk tė zė”, ka thėnė ai.

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/26706/kurti-vv-ne-pushtet-me-shpejte-se-qe-mendoni/

Ndriti
29.05.2011, 14:47:36
Pėrshėndetje

Padyshim se do gjindet zgjidhja mė e mirė e mundshme,por sė pari duhet ndarė shapi nga sheqeri;duhet pastruar nga ata qė mrizonin gjithandej revierave shqiptare e malaziase dhe qė si parashutist depėrtuen dhe u paisen me libreza tė sė shenjtės U.Ē.K.
Ligji pėr vlerat e luftės duhet t'i pėrfshijė ata qė e bėnė kėtė luftė,por jo edhe mercenarėt qė penguen luftėn pėr Liri e Ēlirim,dhe sot akuzojnė gjithė ata qė i kthyen dyfekun armikut.
F.A.R.K.-istėt [Lokalna Milicija],nuk mund tė pėrfshihen nė kėtė rang,se edhe atėherė kur luftohej pėr jetė a vdekje e edhe sot shantazhojnė,shpifin,gėnjejnė,mashtrojnė,tradhėtoj nė,vrasin pas shpinde si qyqar,dhe bėjnė ēdo gjė sipas urdhėrave tė Kalemegdanit.
Sigurisht se do gjindet njė zgjidhje pėr ēlirimtarėt,por jo dhe pėr lokalna milicija.

http://www.youtube.com/watch?v=lvBA0nSfpHA

Padyshim se do gjindet zgjidhja mė e mirė e mundshme,por sė pari duhet ndarė shapi nga sheqeri;duhet pastruar nga ata qė mrizonin gjithandej revierave shqiptare e malaziase dhe qė si parashutist depėrtuen dhe u paisen me libreza tė sė shenjtės U.Ē.K.
Ani gjeje zgjidhjen ti se grevistet e kishin nder mend me "t`prit" ty deri sa ta besh ti selektimin me qiri. Edhe ata qe ishin neper detera pergjate luftes lypi, se keta grevistet presin, hiq ska problem. Keta e kane vendosur me vdek deri ne realizimin e qellimeve te tyre, e ti selekto. Pernime kush prej SHP te UCK-se leshonte libreza menjehere qaty pas hyrjes se forcave te NATO-s?, a po na tregon ti?

Ligji pėr vlerat e luftės duhet t'i pėrfshijė ata qė e bėnė kėtė luftė,por jo edhe mercenarėt qė penguen luftėn pėr Liri e Ēlirim,dhe sot akuzojnė gjithė ata qė i kthyen dyfekun armikut.
Si u be ore, gjithsejt ishin jo me shume se disa mijera ushtare per gjate luftes e tash dolen, nja hiq me pak se 17-18 mije, a. Me kete diskriminim tendencioz qe po meton ti ndash luftetaret, ne fund atje, do lokalizohesh n`megje dhe pa guxim per t`dalur pertej, sepse po e njell dhe ke me e gjete. Ju disa nga enveristat e LPK-se paskeni qene vet historia (sipas kriminelit Zharku) e krejt keta tjeret tradhtare a, ik ore idiot, mos shkruaj ketu poshtersira, po me ata njerz bete koalicion per pushtet, ore dy e shumeftyresh.

F.A.R.K.-istėt [Lokalna Milicija],nuk mund tė pėrfshihen nė kėtė rang,se edhe atėherė kur luftohej pėr jetė a vdekje e edhe sot shantazhojnė,shpifin, gėnjejnė,mashtrojnė, tradhėtojnė,vrasin pas shpinde si qyqar,dhe bėjnė ēdo gjė sipas urdhėrave tė Kalemegdanit.
Ju i vrate keta t`FARK-ut sepse u ndiet t`tretur e ndjenit si rivalitet e jo si bashkangjitje te logjikshme ne lufte kunder serbise. I vrate, sepse ashtu duhej sipas skenarit tuaj, per ta ruajtur primatin e nisur, por mos harro? tere kesaj tradhtie qe e bete do i del ngjyra per ledine. Edhe pas 50 viteve nipat e juj do turprohen per t`bemat e juve asajbote. Gjaku nuk humb, ai del heret a vone. Kalemegdanin e Knaz Mihajlloven i keni kembekryq ne PDK (marveshja me serbi), kot i kerkon gjetiu.

Sigurisht se do gjindet njė zgjidhje pėr ēlirimtarėt,por jo dhe pėr lokalna milicija.
Ata jane ne greve, e ti mos u ngut shume se po gabon pa e selektu edhe ndonje.

kondita
29.05.2011, 14:48:24
Edhepse grevistėt kanė tė drejtė dhe do ishte mirė tė pėrfshiheshin nė kushtetutė shumė kėrkesa tė tyre,besoj se nuk kanė mbetė ēlirimtarėt t'i qahet halli nga shokėt ''proletar'' tė ''shpėtimtarit tė Kosovės nga kosovarėt''.Sot kemi institucione stabile,tė njohura dhe tė respektuara nga shumica e popullit vendor dhe vendeve mike europėrendimore qė do bėjnė gjithė ēka ėshtė e mundur pėr pėrmbushjen e vullnetit dhe kėrkesave tė tyre legjitime.
Nuk mund tė presin ndihmė por kaos ēlirimtarėt nga denoncuesit,shpifėsit,gėnjeshtarėt qė sikur dje edhe sot po mundohen ta demonizojnė luftėn e shenjtė tė U.Ē.K.-sė dhe bartėsve tė sajė.
Besoj se ēlirimtarėt nė grevė,nuk do bijnė nė grackėn qė do mundohen t'ua pėrgadisin mashtruesit dhe do manipulohet me ta,dhe me kėrkesat e tyre nga banditė e tradhėtar shqipfolės.

Ani Qeveri stabile!!!

Merre me mend ta quash nje Qeveri stabile?!E cila erdhi ne pushtet me vjedhjen e votave, me premje ne bese te shumeces dermuese te votuesve, me koalicion magjupistano-serrbo-gorano-turk e proruso jelcin!!!

Qeveri Stabile, ku asnje minister apo zv.ministrer akoma nuk don te shkon te ulet aty ku e kan caktue, dhe Hashimi as qe guxon me e urdherue qe te shkon ne vend te vet, nga se tash jan ba nxansat ma te mdhaj se mesuesi dhe kjo demokracia nuk po lejon me ja dhene nje shtag bothve!!!

Eh, keshtu eshte kur nuk je i aft me teper se nxensi dhe kur e shet shpirtin per pasuri, e tash keta qe ja kan kurdise pazarin sa her qe e ka deshte interesi i Hashimit, as qe e degjojne, se menjiher ja tregojne "Nazim Bllacen", edhe Hashim veq ju thet; "beni si te doni, ndashi rrini ne zyre, ndashi merrni karrikat dhe qoni ne shpi, rrogen jau jepi sipas marrveshjes, mu sikur ato qe jau premtoj gjat fushates parazgjedhore, e qe per muajin janar shkurt, e nese jo edhe Mars UA BERI BRRYL!
Por megjithate, kan thene po thojne keta qe e muaren ndryshimin; "PREJ BORXHLIUT TE KEQ, BILE BISHTIN E SAKICES"!!!

Hashimi nuk e ka per here te pare genjeshtren, ky qe nga zgjedhjet e kaluara Parlamentare te gjitha ato qe i ka premtuar, asnje premtim nuk e ka permbush.

kosovari50
29.05.2011, 20:26:53
Ani Qeveri stabile!!!

Merre me mend ta quash nje Qeveri stabile?!E cila erdhi ne pushtet me vjedhjen e votave, me premje ne bese te shumeces dermuese te votuesve, me koalicion magjupistano-serrbo-gorano-turk e proruso jelcin!!!

Qeveri Stabile, ku asnje minister apo zv.ministrer akoma nuk don te shkon te ulet aty ku e kan caktue, dhe Hashimi as qe guxon me e urdherue qe te shkon ne vend te vet, nga se tash jan ba nxansat ma te mdhaj se mesuesi dhe kjo demokracia nuk po lejon me ja dhene nje shtag bothve!!!

Eh, keshtu eshte kur nuk je i aft me teper se nxensi dhe kur e shet shpirtin per pasuri, e tash keta qe ja kan kurdise pazarin sa her qe e ka deshte interesi i Hashimit, as qe e degjojne, se menjiher ja tregojne "Nazim Bllacen", edhe Hashim veq ju thet; "beni si te doni, ndashi rrini ne zyre, ndashi merrni karrikat dhe qoni ne shpi, rrogen jau jepi sipas marrveshjes, mu sikur ato qe jau premtoj gjat fushates parazgjedhore, e qe per muajin janar shkurt, e nese jo edhe Mars UA BERI BRRYL!
Por megjithate, kan thene po thojne keta qe e muaren ndryshimin; "PREJ BORXHLIUT TE KEQ, BILE BISHTIN E SAKICES"!!!

Hashimi nuk e ka per here te pare genjeshtren, ky qe nga zgjedhjet e kaluara Parlamentare te gjitha ato qe i ka premtuar, asnje premtim nuk e ka permbush.
Do tė doje qė qeveria tė jetė ashtu siq ti-ju keni dėshirė me braqa **** e gospodina Bllaca qė tė jetė ''stabile''.
Sė pari duhet tė krijoni stabilitet personal [tėrėsisht ju mungon kjo] e pastaj tė gėnjeni e shpifni kundėr ndokujt.
Shpifjeve tuaja askush mė nuk po u beson,bile as nostalgjikėt e qeverisjes ''pejgamberiane''.Ashtu si ishit mjeran,shtu edhe po mbeteni nė strofullat e juaja tė marrėzisė e turpit.Jeni tė vdekur pėr kėtė popull e kėtė tokė dhe po kundėrmoni erė tė qelbur tradhtare.

kosovari50
29.05.2011, 20:51:59
Presidentja Jahjaga

Publikuar: Sot, mė 27 maj 2011
http://www.koha.net/repository/images/samit34.jpg


http://www.koha.net/repository/images/samit32.jpg (http://www.koha.net/repository/images/samit34.jpg)
http://www.koha.net/repository/images/27samit22.jpg (http://www.koha.net/repository/images/27samit24.jpg)
http://www.koha.net/repository/images/27samit12.jpg (http://www.koha.net/repository/images/27samit14.jpg)
http://www.koha.net/repository/images/27samit2.jpg (http://www.koha.net/repository/images/27samit4.jpg)
Disa momente miradie ......(Per te gjithe ata qe e shane udheheqjen e KOSOVES ):)

Presidentja Jahjaga ..dhe Kosova ne mesin e udheheqjeve me te forta dhe demokratike ne rruzull !

:)

Fjala e presidentes Jahjaga
Tė nderuar Presidentė tė Shteteve,
Tė nderuar shkėlqesi,
Zonja dhe zotėrinj,

Ėshtė nder imi t’i drejtohem kėtij takimi tė Presidentėve tė Shteteve tė Evropės Qendrore dhe Lindore. Formati i kėtij takimi pasqyron ndryshimet e thella nėpėr tė cilat gjysma e kontinentit tonė ka kaluar nė dy dekadat e fundit.

Njė hap i rėndėsishėm nė transformimin e Evropės ishte ndėrhyrja e NATO-s nė Kosovė. Kjo shėnoi intervenimin e parė “jashtė zonės” sė Aleancės, pėr tė mbrojtur jetėt e njerėzve dhe pėr tė promovuar normėn ndėrkombėtare tė sė drejtės pėr tė mbrojtur. Pėr shkak tė NATO-s dhe tė BE-sė dhe si rezultat i politikave tė tyre tė dyerve tė hapura, Evropa Juglindore e ka mbyllur kapitullin e konflikteve dhe vendet e Ballkanit Perėndimor janė nė fazėn pėrfundimtare tė tranzicionit. Nė ditėt e sotme, NATO dhe BE po dėshmojnė se janė gjeneratorė tė paqes, sigurisė dhe i tranzicionit demokratik pėrtej kufijve tė Evropės.

Pėrderisa vendet e tjera nė tranzicion po pėrqendroheshin nė reformat strukturore dhe krijimin e shoqėrive demokratike, Kosova duhej tė ndėrtonte shumė gjėra nga fillimi, pas rrėnimit tė institucioneve tė saj, strukturave shoqėrore dhe bazės ekonomike.

Tė nderuar Presidentė tė Shteteve,

Shkėlqesi,

Republika e Kosovės po dėshmon tė jetė njė histori suksesi e shtet-ndėrtimit demokratik dhe shumėkombėsh. Nė kėtė rrugėtim tė suksesit Kosova nuk ishte e vetmuar. Ajo u pėrkrah bujarisht nga miqtė e saj nga tė gjithė cepat e botės. Pėrfitoj nga ky rast t\'ju falėnderoj pėr mbėshtetjen qė qeveritė dhe qytetarėt tuaj i kanė dhėnė vendit tim.

Sot, Kosova i ka tė krijuara institucionet e saj funksionale shumetnike tė shtetit. Kosova, si njė anėtar i pėrkushtuar i komunitetit transatlantik, zotohet pėr tė njėjtat ideale dhe parime tė larta tė lirisė, paqes, demokracisė dhe respektimit tė tė drejtave tė njeriut dhe tė drejtave tė pakicave, me tė cilat udhėhiqen demokracitė e tjera.

Megjithatė, ne pėrballemi me njė numėr sfidash qė rrjedhin nga tranzicioni ynė i vonshėm dhe arritja e vonuar e shtetėsisė, si dhe problemet e mbetura me Serbinė. Kosova ka nevojė pėr tė forcuar kapacitetet e veta institucionale nė fushėn e sundimit tė ligjit, luftimin e korrupsionit dhe krimit tė organizuar. Siē mund tė jeni nė dijeni, nė karrierėn time tė mėparshme, kam qenė njė profesioniste nė zbatimin e ligjit dhe kam bėrė qė forcimi i sundimit tė ligjit tė jetė njė nga prioritetet e presidencės sime. Unė pėrfitoj nga ky rast tė falėnderoj BE-nė, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe kontribuuesit e tjerė pėr mbėshtetjen e misionit tė tyre tė pėrbashkėt pėr sundimin e ligjit nė Kosovė - EULEX. Ndėrsa jemi duke punuar pėr tė konsoliduar institucionet tona, tė forcojmė sundimin e ligjit dhe tė zhvillojmė ekonominė tonė, ne jemi gjithmonė nė dijeni pėr rrugėn evropiane tė Kosovės. Kėshtu Republika e Kosova ėshtė e pėrkushtuar plotėsisht pėr tė pėrmbushur kriteret e anėtarėsimit dhe pėr vlerat e pėrfaqėsuara nga Bashkimi Evropian dhe NATO. Nė ndėrtimin e tė ardhmes sė saj, Kosova do tė ndjekė reformat e brendshme nė pėrputhje me kriteret e pranimit tė BE-sė dhe tė anėtarėsimit nė NATO.

Kosova ka marrėdhėnie tė shkėlqyera me shumicėn e fqinjėve tė saj, dhe ne jemi duke bėrė ēmos pėr ta kthyer njė faqe tė re nė marrėdhėniet me Serbinė. Pėrkundėr tė kaluarės sonė, Kosova dhe Serbia duhet tė jenė fqinj dhe njė ditė ne gjithashtu do tė jemi miq. Kjo ėshtė e ardhmja jonė dhe unė me padurim e pres atė ditė. Nė Evropėn e shekullit 21, nuk ka vend pėr ide tė vjetra qė kėrkojnė tė ndajnė njerėzit nė bazė tė pėrkatėsisė etnike. Kosova dhe Serbia pėr kėtė arsye duhet tė ndihmojnė njėra-tjetrėn drejt pėrparimit dhe tė mbyllin njė herė e pėrgjithmonė tė kaluarėn e vėshtirė dhe tė dhembshme.

Sot, qytetarėt e Kosovės gėzojnė njė jetė tė lirė dhe sigurt, tė mbrojtur me ligj, me pėrparim individual dhe shoqėror. Pėrvoja e veēantė e vendit tim dėshmon se janė disa kushte qė duhen plotėsuar pėr njė tranzicion tė suksesshėm: paqe dhe siguri; institucione demokratike tė pėrgjegjshme, transparente, dhe shumėkombėshe, njė respekt tė thellė pėr sundimin e ligjit, njė ekonomi tregu me konkurrencė tė lirė, siguri pėr pronėn private dhe publike, dhe marrėdhėnie tė mira me fqinjėt. Kjo ėshtė ajo qė duhet ta kemi nė dijeni kur kemi tė bėjnė me demokracitė e reja nė fqinjėsi me Evropėn.

Shkėlqesi tė nderuara,

Zonja dhe zotėrinj,

Evropa do tė jetė e tėrė dhe e bashkuar atėherė kur tė gjitha vendet e Ballkanit Perėndimor, pėrfshirė Republikėn e Kosovės, tė jenė plotėsisht tė integruara nė BE dhe NATO. Njė Evropė e tėrė dhe e bashkuar, me njė politikė kohezive tė jashtme dhe tė sigurisė, do tė jetė njė aleat i besueshėm qė ndan pėrgjegjėsi globale me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Sė bashku ne jemi njė komunitet i vlerave, i cili siguron paqe dhe siguri ndėrkombėtare, dhe ndihmon demokracitė e reja nė fqinjėsi me Evropėn dhe mė gjerė. Vendi im pret me padurim qė tė japė kontributin e tij brenda komunitetit transatlantik dhe tė BE-sė nė arritjen e kėtij qėllimi.

Faleminderit pėr vėmendjen tuaj

Gurke
29.05.2011, 21:35:59
Fjala e presidentes Jahjaga
Tė nderuar Presidentė tė Shteteve,
Tė nderuar shkėlqesi,
Zonja dhe zotėrinj,

Ėshtė nder imi t’i drejtohem kėtij takimi tė Presidentėve tė Shteteve tė Evropės Qendrore dhe Lindore. Formati i kėtij takimi pasqyron ndryshimet e thella nėpėr tė cilat gjysma e kontinentit tonė ka kaluar nė dy dekadat e fundit.

Njė hap i rėndėsishėm nė transformimin e Evropės ishte ndėrhyrja e NATO-s nė Kosovė. Kjo shėnoi intervenimin e parė “jashtė zonės” sė Aleancės, pėr tė mbrojtur jetėt e njerėzve dhe pėr tė promovuar normėn ndėrkombėtare tė sė drejtės pėr tė mbrojtur. Pėr shkak tė NATO-s dhe tė BE-sė dhe si rezultat i politikave tė tyre tė dyerve tė hapura, Evropa Juglindore e ka mbyllur kapitullin e konflikteve dhe vendet e Ballkanit Perėndimor janė nė fazėn pėrfundimtare tė tranzicionit. Nė ditėt e sotme, NATO dhe BE po dėshmojnė se janė gjeneratorė tė paqes, sigurisė dhe i tranzicionit demokratik pėrtej kufijve tė Evropės.

Pėrderisa vendet e tjera nė tranzicion po pėrqendroheshin nė reformat strukturore dhe krijimin e shoqėrive demokratike, Kosova duhej tė ndėrtonte shumė gjėra nga fillimi, pas rrėnimit tė institucioneve tė saj, strukturave shoqėrore dhe bazės ekonomike.

Tė nderuar Presidentė tė Shteteve,

Shkėlqesi,

Republika e Kosovės po dėshmon tė jetė njė histori suksesi e shtet-ndėrtimit demokratik dhe shumėkombėsh. Nė kėtė rrugėtim tė suksesit Kosova nuk ishte e vetmuar. Ajo u pėrkrah bujarisht nga miqtė e saj nga tė gjithė cepat e botės. Pėrfitoj nga ky rast t\'ju falėnderoj pėr mbėshtetjen qė qeveritė dhe qytetarėt tuaj i kanė dhėnė vendit tim.

Sot, Kosova i ka tė krijuara institucionet e saj funksionale shumetnike tė shtetit. Kosova, si njė anėtar i pėrkushtuar i komunitetit transatlantik, zotohet pėr tė njėjtat ideale dhe parime tė larta tė lirisė, paqes, demokracisė dhe respektimit tė tė drejtave tė njeriut dhe tė drejtave tė pakicave, me tė cilat udhėhiqen demokracitė e tjera.

Megjithatė, ne pėrballemi me njė numėr sfidash qė rrjedhin nga tranzicioni ynė i vonshėm dhe arritja e vonuar e shtetėsisė, si dhe problemet e mbetura me Serbinė. Kosova ka nevojė pėr tė forcuar kapacitetet e veta institucionale nė fushėn e sundimit tė ligjit, luftimin e korrupsionit dhe krimit tė organizuar. Siē mund tė jeni nė dijeni, nė karrierėn time tė mėparshme, kam qenė njė profesioniste nė zbatimin e ligjit dhe kam bėrė qė forcimi i sundimit tė ligjit tė jetė njė nga prioritetet e presidencės sime. Unė pėrfitoj nga ky rast tė falėnderoj BE-nė, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe kontribuuesit e tjerė pėr mbėshtetjen e misionit tė tyre tė pėrbashkėt pėr sundimin e ligjit nė Kosovė - EULEX. Ndėrsa jemi duke punuar pėr tė konsoliduar institucionet tona, tė forcojmė sundimin e ligjit dhe tė zhvillojmė ekonominė tonė, ne jemi gjithmonė nė dijeni pėr rrugėn evropiane tė Kosovės. Kėshtu Republika e Kosova ėshtė e pėrkushtuar plotėsisht pėr tė pėrmbushur kriteret e anėtarėsimit dhe pėr vlerat e pėrfaqėsuara nga Bashkimi Evropian dhe NATO. Nė ndėrtimin e tė ardhmes sė saj, Kosova do tė ndjekė reformat e brendshme nė pėrputhje me kriteret e pranimit tė BE-sė dhe tė anėtarėsimit nė NATO.

Kosova ka marrėdhėnie tė shkėlqyera me shumicėn e fqinjėve tė saj, dhe ne jemi duke bėrė ēmos pėr ta kthyer njė faqe tė re nė marrėdhėniet me Serbinė. Pėrkundėr tė kaluarės sonė, Kosova dhe Serbia duhet tė jenė fqinj dhe njė ditė ne gjithashtu do tė jemi miq. Kjo ėshtė e ardhmja jonė dhe unė me padurim e pres atė ditė. Nė Evropėn e shekullit 21, nuk ka vend pėr ide tė vjetra qė kėrkojnė tė ndajnė njerėzit nė bazė tė pėrkatėsisė etnike. Kosova dhe Serbia pėr kėtė arsye duhet tė ndihmojnė njėra-tjetrėn drejt pėrparimit dhe tė mbyllin njė herė e pėrgjithmonė tė kaluarėn e vėshtirė dhe tė dhembshme.

Sot, qytetarėt e Kosovės gėzojnė njė jetė tė lirė dhe sigurt, tė mbrojtur me ligj, me pėrparim individual dhe shoqėror. Pėrvoja e veēantė e vendit tim dėshmon se janė disa kushte qė duhen plotėsuar pėr njė tranzicion tė suksesshėm: paqe dhe siguri; institucione demokratike tė pėrgjegjshme, transparente, dhe shumėkombėshe, njė respekt tė thellė pėr sundimin e ligjit, njė ekonomi tregu me konkurrencė tė lirė, siguri pėr pronėn private dhe publike, dhe marrėdhėnie tė mira me fqinjėt. Kjo ėshtė ajo qė duhet ta kemi nė dijeni kur kemi tė bėjnė me demokracitė e reja nė fqinjėsi me Evropėn.

Shkėlqesi tė nderuara,

Zonja dhe zotėrinj,

Evropa do tė jetė e tėrė dhe e bashkuar atėherė kur tė gjitha vendet e Ballkanit Perėndimor, pėrfshirė Republikėn e Kosovės, tė jenė plotėsisht tė integruara nė BE dhe NATO. Njė Evropė e tėrė dhe e bashkuar, me njė politikė kohezive tė jashtme dhe tė sigurisė, do tė jetė njė aleat i besueshėm qė ndan pėrgjegjėsi globale me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Sė bashku ne jemi njė komunitet i vlerave, i cili siguron paqe dhe siguri ndėrkombėtare, dhe ndihmon demokracitė e reja nė fqinjėsi me Evropėn dhe mė gjerė. Vendi im pret me padurim qė tė japė kontributin e tij brenda komunitetit transatlantik dhe tė BE-sė nė arritjen e kėtij qėllimi.

Faleminderit pėr vėmendjen tuaj

:)

Pershendetje

Terbimi i Zagarve .. nuk eshte ndonje Problem !

Kosova ka Djem dhe Vasha qe do tju kundervihen,ketyre !

;)

Ndriti
31.05.2011, 03:14:53
U themelua Pika e VETĖVENDOSJE!-s nė Cyrih

Qendra e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Zvicėr po vazhdon me aktivitetet dhe shtrirjen e saj, duke u zgjeruar sa mė shumė nė tėrė territorin e Zvicrės.

Aktivistėt e Zvicrės gjermanofone, themeluan pikėn e Lėvizjes Vetėvendosje nė qytetin e Cyrihut.

Pėrgjegjėsi i qendrės sė Lėvizjes Vetėvendosje nė Zvicėr, Vehbi Kryeziu, e hapi takimin duke folur pėr rėndėsinė e shtrirjes sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE ! nė Zvicėr dhe gjendjen e rėndė nė Kosovė, por edhe nė trojet tjera shqiptare. Ai filloi duke falėnderuar tė gjithė pjesėmarrėsit nė kėtė takim dhe duke vlerėsuar avancimin e shtrirjes sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE !.

Themelimi i Pikės sė Cyrihut ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr Qendrėn e Lėvizjes VETĖVENDOSJE ! tė Zvicrės, sepse Cyrihu ėshtė qyteti mė i madh i Zvirės dhe i cili ka pjesėn mė tė madhe tė mėrgatės shqiptare nė kėtė vend.

Themelimi i Pikės sė Cyrihut, bazohet nė statusin e Lėvizjes VETĖVENDOSJE ! dhe i pėrfshinė tė gjitha kushtet pėr formimin e Kėshillit tė Pikės.

Kėshilli i Pikės sė Lėvizjes Vetėvendosje nė Cyrih, ėshtė i pėrbėrė nga:

1. Amet Bekiri
2. Berat Halimi
3. Besnik Dakaj
4. Ermir Bajrami
5. Fatmir Haziri
6. Flamur Jashari
7. Meriton Mihovci
8. Qendresa Koxha
9. Samire Bajrami
10. Simon Gjoni
11. Xhemil hoxha

Ky Kėshill pastaj zgjodhi Kryesinė e Pikės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE ! tė Cyrihut:

Fatmir Haziri Kryetar i Pikės
Samire Bajrami Nėnkryetare e Pikės
Qendresa Koxha Sekretare e Pikės

Lėvizja VETĖVENDOSJE!
Qendra nė ZvicėrU themelua Pika e VETĖVENDOSJE!-s nė Gjenevė

Qendra e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Zvicėr themeloi Pikėn e Lėvizjes VETĖVENDOSJE ! nė qytetin e Gjenevės.

Vehbi Kryeziu, pėrgjegjės i Qendrės sė Lėvizjes Vetėvendosje nė Zvicėr, foli pėr situatėn e pėrgjithshme nė Kosovė, pėr organizimin e zgjedhjeve tė brendshme si dhe nevojėn pėr organizim sa mė tė fuqishėm tė diasporės sonė.

Themelimi i pikės sė Gjenevės, ėshtė njė hap i madh dhe shumė i rėndėsishėm pėr Qendrėn e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! tė Zvicrės. Qyteti i Gjenevės ėshtė njė qytet i rėndėsisė politike ndėrkombėtare, por edhe pėr mėrgatėn e madhe shqiptare qė jeton nė kėtė qytet.

Sipas statutit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, Pika e Gjenevės i ka pasur aktivistėt e mjaftueshėm pėr formimin e Kėshillit tė Pikės.

Kėshilli i Pikės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Gjenevė, ėshtė i pėrbėrė nga :

1. Adelina Mehmeti
2. Ali Matoshi
3. Arta Kryeziu-Osmani
4. Besim Hetemi
5. Fortesa Mehmeti
6. Januz Salihu
7. Liridon Byqmeti
8. Mujė Shala
9. Naim Shala
10. Selajdin Salihu
11. Sokol Salihu

Ky kėshill pastaj me vota zgjodhi Kryesinė e Pikės sė VETĖVENDOSJE! pėr Gjenevė :

Arta Kryeziu-Osmani Kryetare e Pikės
Selajdin Salihu Nėnkryetar i Pikės
Adelina Mehmeti Sekretare e Pikės

Lėvizja VETĖVENDOSJE!
Qendra nė Zvicėr

http://www.vetevendosje.org/repository/docs/vetevendosje_295.pdf

mo
31.05.2011, 22:46:52
kopje e ldk-s se dikurshme! nje perseritje e pa kuptimte; nen pushtimin e eger serbo-millosheviqian preokupimin kryesor ldk-istat kishin luften e pa kompromis kunder enveristeve komunist, jo vetem ldk edhe sali berisha ishte ne lufte kunder ish-shokeve te vet komunist dhe ne kete beteje ndihmoheshin nga serbia e millosheviqit, ketij te fundit sali legeni disa here ia kthej me t'mire.

edhe ky "pejgameri i ri" i vv-s vazhdon pak a shume te njejten betej, edhe ky ne lufte kunder hashim thaqit dhe pdk-s dmth as ky aq sa ldk dikur (sot poashtu) nuk eshte as ne sherbim te kosoves e hiq se hiq ne sherbim te kombit!

dege e pipa le te shtrijn sa t'dojn veqse hajr pak e hiq ka prej tyre.

Ndriti
31.05.2011, 23:56:18
kopje e ldk-s se dikurshme! nje perseritje e pa kuptimte; nen pushtimin e eger serbo-millosheviqian preokupimin kryesor ldk-istat kishin luften e pa kompromis kunder enveristeve komunist, jo vetem ldk edhe sali berisha ishte ne lufte kunder ish-shokeve te vet komunist dhe ne kete beteje ndihmoheshin nga serbia e millosheviqit, ketij te fundit sali legeni disa here ia kthej me t'mire.

edhe ky "pejgameri i ri" i vv-s vazhdon pak a shume te njejten betej, edhe ky ne lufte kunder hashim thaqit dhe pdk-s dmth as ky aq sa ldk dikur (sot poashtu) nuk eshte as ne sherbim te kosoves e hiq se hiq ne sherbim te kombit!

dege e pipa le te shtrijn sa t'dojn veqse hajr pak e hiq ka prej tyre.

Ne inaugurimin e pikave tjera do te ftoj prej ketu publikisht si mysafir qe te mesosh pak ca gjera, Je duke e pare edhe vet qe je i kufizuar, mjerisht asnjehere nuk po mundesh me dale jashte gerzhoje. Aty nga ēuku do t`nxjerr une si urithin, me e pa pak kete bote, se sa ma e gjere e e gjate eshte, duket. Ti je t`merresisht paqef, do t`bente mire ta vizitosh ndonje veterinar.

Ndriti!

kosovari50
01.06.2011, 06:44:12
kopje e ldk-s se dikurshme! nje perseritje e pa kuptimte; nen pushtimin e eger serbo-millosheviqian preokupimin kryesor ldk-istat kishin luften e pa kompromis kunder enveristeve komunist, jo vetem ldk edhe sali berisha ishte ne lufte kunder ish-shokeve te vet komunist dhe ne kete beteje ndihmoheshin nga serbia e millosheviqit, ketij te fundit sali legeni disa here ia kthej me t'mire.

edhe ky "pejgameri i ri" i vv-s vazhdon pak a shume te njejten betej, edhe ky ne lufte kunder hashim thaqit dhe pdk-s dmth as ky aq sa ldk dikur (sot poashtu) nuk eshte as ne sherbim te kosoves e hiq se hiq ne sherbim te kombit!

dege e pipa le te shtrijn sa t'dojn veqse hajr pak e hiq ka prej tyre.

Eskorta e ''shpėtimtarit tė Kosovės nga kosovarėt'',me qėllim tė koordinimit tė veprimeve me Dick Marth-in dhe tė tjerė,si ky e kėta,themeloj nė Zvicėrr njė celulė lėvizjeje me vetėm antarė tė kryesisė.
Tani do ta kenė mė lehtė tė orvaten pėr manipulim me diasporėn e shumnderuar nė Zvicėrr.
Pasi qė nė Kosovė populli po ua kthen shpindėn ideve dhe veprimeve tė tyre ''pėrparimtare'',dhe po i le vetėm nė rrugėn e tyre drejt theqafjes,po provojnė tė gjejnė valltar pėr tė vallėzuar nė ''dasmėn e dreqit'' tani nė diasporė.Tė paktė do tė jenė ata qė do i bashkangjiten shpifjeve,gėnjeshtrave,trillimeve dhe akuzave pa bazė tė tyre;tė paktė do tė jenė ata qė do hedhin vallen e dreqit me ta e Dick Marth -a.
Sidoqoftė virusi antikombėtar tenton tė pėrhapet edhe nė perėndim mu si aj virusi spanjoll i trangujve qė kėrcėnon perėndimin,ndaj KUJDES NGA VIRUSI KOSOVAR

Ndriti
01.06.2011, 14:24:25
Eskorta e ''shpėtimtarit tė Kosovės nga kosovarėt'',me qėllim tė koordinimit tė veprimeve me Dick Marth-in dhe tė tjerė,si ky e kėta,themeloj nė Zvicėrr njė celulė lėvizjeje me vetėm antarė tė kryesisė.
Tani do ta kenė mė lehtė tė orvaten pėr manipulim me diasporėn e shumnderuar nė Zvicėrr.
Pasi qė nė Kosovė populli po ua kthen shpindėn ideve dhe veprimeve tė tyre ''pėrparimtare'',dhe po i le vetėm nė rrugėn e tyre drejt theqafjes,po provojnė tė gjejnė valltar pėr tė vallėzuar nė ''dasmėn e dreqit'' tani nė diasporė.Tė paktė do tė jenė ata qė do i bashkangjiten shpifjeve,gėnjeshtrave,trillimeve dhe akuzave pa bazė tė tyre;tė paktė do tė jenė ata qė do hedhin vallen e dreqit me ta e Dick Marth -a.
Sidoqoftė virusi antikombėtar tenton tė pėrhapet edhe nė perėndim mu si aj virusi spanjoll i trangujve qė kėrcėnon perėndimin,ndaj KUJDES NGA VIRUSI KOSOVAR

Juve qe ju ka hyre uji, a po beheni gati per interpelance? Leji keto far muhabetesh te kota, t`vocerr jini ju me i ndale keto procese "virusesh t` rrugeve". Ty t`paska hyre ai supervirusi i urrejtjes qe moti prandaj edhe ty te kisha keshilluar qe bashke me mo-ne te vizitoni ndonje veterinar, sa s`eshte bere vone.

Ndriti!

* * * * *

Nga Konferenca pėr Media, mbajtur sot mė 1 qershor

01 QERSHOR 2011 - E Mėrkurė 13:52

Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė konferencė pėr media, bėri tė ditur se ka deponuar mocionin pėr Interpelancė me Hashim Thaēin nė Kuvendin e Kosovės, pėr tė debatuar lidhur me kontratėn e Qeverisė me kompaninė Bechtel Enka pėr ndėrtimin e autostradės Vėrmicė Merdare.

Shefi i grupit parlamentar Visar Ymeri prezentoi para gazetarėve katėr pikat kryesore tė mocionit, tė cilat janė:

1. Qeveria e Kosovės tė publikojė menjėherė gjithė dokumentacionin nė lidhje me autostradėn Morinė-Merdarė, posaēėrisht tė gjitha rekomandimet dhe kėshillat e kompanisė kėshilluese, Eversheds, rekomandimet e institucioneve ndėrkombėtare financiare, si dhe procesverbalet e negociatave tė qeverisė sė Kosovės me konzorciumin Bechtel-Enka.

2. Kuvendi i Kosovės tė angazhojė njė grup ekspertėsh pėr Vlerėsimin dhe Rishikimin e Kontratės qė do t’i jep rekomandimet e veta brenda 30 ditėve. Komisionet pėrkatėse tė mbajnė dėgjime publike me ekspertė vendorė dhe ndėrkombėtarė pėr tė vlerėsuar detajet e ndryshme tė kontratės.

3. Nė bazė tė rekomandimeve tė komisioneve dhe tė grupit tė ekspertėve, qeveria e Kosovės tė kėrkojė menjėherė rishikim tė kontratės, nė seksionet e mbetura tė autostradės, posaēėrisht nė pjesėt e kontratės qė e dėmtojnė interesin e qytetarėve tė Republikės sė Kosovės, siē janė ēmimet pėr njėsi, nėn-kontraktimi i kompanive vendore, pagesat dhe tė drejtat e punėtorėve tė punėsuar nga Bechtel-Enka etj. Pėr kėtė rishikim, qeveria duhet tė raportojė para Kuvendit nė afat prej 90 ditėsh nga aprovimi i kėtij mocioni.

4. Pėr shkak tė rrezikut fiskal qė i kanoset Republikės sė Kosovės, qeveria e Kosovės tė raportojė ēdo tre muaj para Kuvendit tė Kosovės pėr shpenzimet dhe pagesat nė lidhje me autostradėn, si dhe tė prezantojė plane pėr tre muajt e radhės.

Nė kėtė konferencė gjithashtu u fol edhe pėr jostabilitetin financiar tė vendit, si “meritė” e politikave buxhetore tė Qeverisė dhe prishjes sė raporteve me FMN, me ē’rast ky institucion sot do ta zyrtarizojė qėndrimin se Kosova ėshtė jashtė binarėve (off-track) nė programin e saj me kėtė institucion. Kjo do tė thotė se me politikat e saja buxhetore, Kosova nuk ėshtė nė pėrputhshmėri me atė se ēka kishte premtuar para njė viti.

Koordinuesi i Komiteteve nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! Shpend Ahmeti tėrhoqi vėrejtjen se si pasojė e kėsaj Kosova do tė hyjė nė njė fazė te re tė marrėdhėnieve me Fondin, qė ėshtė e nivelit mė tė ulėt e qė nėnkupton monitorimin e financave tė Kosovė nė nivel tė personelit. Kjo formė e marrėdhėnieve nuk i lejon Kosovės qė tė ketė qasje nė fondet e kėtij institucioni siē ishte paraparė me marrėveshje dhe siē ishte e paraparė edhe me Buxhetin e Republikės sė Kosovės tė prezantuar nga po e njėjta qeveri nė Mars tė kėtij viti.

Ky degradim i marrėdhėnieve nėnkupton qė Kosova sivjet do ti humb sė paku 87 milion euro tė FMN-sė e edhe njė pjesė tė fondeve tjera nga donatorė tė tjerė si Komisioni Evropian, sepse tė gjitha ato fonde si kusht kryesor e kanė marrėveshjen me FMN-nė. Lėvizja Vetėvendosje do tė kėrkojė nga qeveria e Republikės sė Kosovės, tė shpjegojė sė pari se pse e ka fut nė buxhet kėtė burim tė tė hyrave kur e ka ditur se do tė ndodhė ky degradim nė qershor, por mė me rėndėsi, tė tregojė tani se si do ta mbulojė kėtė hendek financiar, siē edhe kėrkohet nga ligji mbi menaxhimin e financave publike.

Me politikat e saja, qeveria e ka rrezikuar edhe arkėn e shtetit, sepse tani rreziku nga njė kolaps financiar ėshtė shumė mė i madh. Pėr mė shumė ėshtė dėmtuar rėndė edhe serioziteti i shtetit tė ri tė Kosovės, nė prag tė kėrkesave pėr anėtarėsim nė shumė organizata ndėrkombėtare, e posaēėrisht ato financiare.

Ėshtė e qartė se kjo qeveri me politikat e saja po rrezikon ekzistencėn e shtetit nė tė gjitha aspektet. Para dy viteve, anėtarėsimin nė FMN dhe BB, qeveria Thaqi 1 e paraqiste si sukses tė madh tė Kosovės nė arenėn ndėrkombėtare, dhe po tė njėjtin sukses sot e pėrbuz vetėm e vetėm pėr tė mbet nė pushtet, tha nė fund Ahmeti.

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,2,3005&author=0

Shpetimi
01.06.2011, 15:29:38
Ngrihen me FMN’nėFMN’ja nuk do t’ia alokojė Kosovės 136 milionė eurot e premtuara, nė shenjė proteste ndaj vendimit tė Qeverisė pėr rritjen e pagave pėr shėrbyesit civilė. Qėndrimi i institucionit mė tė lartė financiar nė botė publikohet sot. Megjithėkėtė, milionat e premtuara mund t’i jepen Prishtinės vitin e ardhshėm, nėse Ekipi Monitorues i FMN’sė vėren performacė tė mirė financiare gjatė kėtij viti.

Nga Agon Sinanaj mė 01 qershor 2011 nė ora 08:28

Qeveria e Kosovės nuk do tė pėrfitojė asnjė cent gjatė kėtij viti, nga kreditė dhe donacionet e premtuara nga institucionet financiare.

Fondi Monetar Ndėrkombėtar ka ngrirė fondet prej mbi 135 milionė euro, qė ėshtė dashur t’i dalin nė konto ketė vit Qeverisė se Kosovės.

Lajmin pėr kėtė e kanė konfirmuar pėr Express, burime tė sigurta brenda Qeverisė se Kosovės.

“Kjo i bie qė gjatė kėtij viti nuk do tė ketė pare. Do tė ngrihen 136 milionė euro.

Nesėr FMN’ja, pėrmes njė njoftimi, bėn publik kėtė vendim”, ka thėnė i njėjti burim, tė martėn.

Marrėveshja stand-by, me kėtė institucion financiar, sipas rregullave tė FMN’sė, ngrihet nė ato raste kur shtetet nuk e respektojnė programin me ketė institucion. Rasti i njėjtė ka ndodhur edhe me Kosovėn, e cila ‘devijoi’ nga marrėveshja, pas vendimit tė Qeverisė se Kosovės pėr rritje pagash.

Sipas burimit, gjatė kėsaj kohe, FMN’ja do ta monitorojė ecurinė buxhetore, pėr tė shikuar kah fundi i vitit se a plotėsohen kushtet pėr zhbllokimin e programit.

Pėr kėtė punė, njė delegacion i Fondit qėndroi nė Kosovė rreth dy javė, dhe tek tė mėrkurėn pritet qė tė dilet me qėndrim zyrtar.


Selim Thaqi, nga Ministria e Financave, nuk e ka konfirmuar ketė, por ka thėnė se bashkėpunimi me FMN’nė do tė vazhdojė.

“Nuk kemi dalė nga programi i FMN’sė. Do tė vazhdojmė bashkėpunimin”, ka thėnė ai, duke mos pranuar tė flasė pėr detajet.

Nė pritje tė kėtij vendimit tė FMN’sė, Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi pas mbajtjes sė seancės sė Kuvendit ka deklaruar pėr media se institucionet e vendit janė tė kėnaqur me bisedimet e zhvilluara nė kuadėr tė programit me FMN’nė dhe pritet tė arrihet njė marrėveshje.

“FMN’ja do tė dalė nesėr me njė qėndrim dhe pastaj menjėherė do tė dalė me qėndrim Qeveria e Kosovės. Ajo ēka mund tė them ėshtė qė jemi nė marrėveshje me FMN’nė, do ta vazhdojmė marrėveshjen dhe jemi te kėnaqur me bisedimet qė i kemi zhvilluar”, ka thėnė Kuēi.

Sipas tij, Kosova ėshtė e interesuar tė jetė nė kuadėr tė programit dhe kėtė e ka tė garantuar, natyrisht tė respektohen gjithmonė kriteret, qė parasheh FMN’ja, por edhe nevojat qė i ka shteti ynė.

Pas rritjes se pagave, ka qenė fillimisht Fondi Monetar Ndėrkombėtar qė e ka ndalur kėstin e dytė tė kredisė, qė ėshtė dashur t’i dalė nė konto Qeverisė mė 31 mars tė kėtij viti. Sipas marrėveshjes, ėshtė dashur tė dalin 40 milionė euro. E FMN’ja pėr vendimin e Qeverisė sė Kosovės, pėr rritjen e pagave pėr shėrbyesit civilė, kishte dėrguar njė delegacion edhe gjatė muajit mars, ku pas pėrfundimit tė vizitės, zyrtarė tė kėtij fondi patėn dalė publikisht kundėr kėtij vendimi pėr rritjen e pagave. Pėrmes njė komunikate kishin bėrė tė qartė se ėshtė shkelur marrėveshja.

Sė fundi, qėndrim tė ashpėr rreth marrėveshjes kishte edhe pėrfaqėsuesi i FMN’sė nė Kosovė, Hose Suleman. Ai pati thėnė se Qeveria mund t’i rrisė pagat, siē ka bėrė, vetėm nėse ka mė shumė prodhim, shkallė mė tė lartė tė rritjes ekonomike dhe rritje tė produktivitetit. Sipas pėrfaqėsuesit tė FMN’sė, rritja e pagave pėr sektorin publik do tė mund tė bėhej, por jo mė shumė se 15 pėr qind. “Bazuar nė gjendjen ekonomike, rritja e pagave do tė mund tė bėhej pėr jo mė shumė se 15 pėr qind - madje do tė ishte edhe mė e ulėt”, pati thėnė Suleman.

Ndryshe, marrėveshja me FMN’nė nuk lejon qė pagat tė rriten mė tepėr se nga 7 deri nė 8 pėr qind. E, sipas vendimit tė Qeverisė, mėsimdhėnėsit parauniversitarė do tė marrin pagė 50 pėr qind mė tė lartė. Familjet e dėshmorėve dhe invalidėt e luftės do tė kenė ngritje prej 50 pėr qind, policia e Kosovės 40 pėr qind, shėrbyesit civilė 30 pėr qind, pasuar nga zyrtarėt doganorė, punėtorėt shėndetėsorė dhe zjarrfikėsit. Nė projektbuxhetin e vitit 2011, pėr paga dhe mėditje janė paraparė tė jenė 383 milionė euro, ose 23 pėr qind mė shumė se nė vitin 2010. Ndėrsa, shpenzimet e pėrgjithshme buxhetore janė projektuar tė jenė 1 miliard e 434 milionė euro, apo rreth 19.3 pėr qind mė tė larta sesa ato nė vitin paraprak.

Opozita fajėson Qeverinė

LDK’ja dhe AAK’ja si opozitė nuk presin qė tė arrihet ndonjė marrėveshje me Fondin Monetar Ndėrkombėtar dhe pėr kėtė fajėsojnė Qeverinė. Kurse AKR si partner nė bashkėqeverisje, po ashtu, nuk pret ndonjė marrėveshje por vetėm dakordim tė pėrkohshėm me FMN’nė. Burim Ramadani nga AAK’ja nuk pret tė arrihet ndonjė marrėveshje e Qeverisė me FMN’nė. “Ky ėshtė njė dėmtim i shtetit tė Kosovės, jo vetėm nė humbjen e miliona eurove, por, po ashtu, edhe nė raport shtetėror me FMN’nė”, ka thėnė ai. Pėrderisa Ismet Beqiri nga LDK’ja pret njoftim zyrtar nga FMN’ja, ai e kritikon Qeverinė pėr gjendjen nė tė cilėn e solli vendin. Kurse eksperti i ekonomisė nga radhėt e AKR, Muhamet Mustafa, jashtė marrėveshjes, pret vetėm njė dakordim me FMN’nė, me ēka do t’i vihen disa kushte Qeverisė.

Ndriti
01.06.2011, 17:17:01
Ngrihen me FMN’nėFMN’ja nuk do t’ia alokojė Kosovės 136 milionė eurot e premtuara, nė shenjė proteste ndaj vendimit tė Qeverisė pėr rritjen e pagave pėr shėrbyesit civilė. Qėndrimi i institucionit mė tė lartė financiar nė botė publikohet sot. Megjithėkėtė, milionat e premtuara mund t’i jepen Prishtinės vitin e ardhshėm, nėse Ekipi Monitorues i FMN’sė vėren performacė tė mirė financiare gjatė kėtij viti.

Nga Agon Sinanaj mė 01 qershor 2011 nė ora 08:28

Qeveria e Kosovės nuk do tė pėrfitojė asnjė cent gjatė kėtij viti, nga kreditė dhe donacionet e premtuara nga institucionet financiare.

Fondi Monetar Ndėrkombėtar ka ngrirė fondet prej mbi 135 milionė euro, qė ėshtė dashur t’i dalin nė konto ketė vit Qeverisė se Kosovės.

Lajmin pėr kėtė e kanė konfirmuar pėr Express, burime tė sigurta brenda Qeverisė se Kosovės.

“Kjo i bie qė gjatė kėtij viti nuk do tė ketė pare. Do tė ngrihen 136 milionė euro.

Nesėr FMN’ja, pėrmes njė njoftimi, bėn publik kėtė vendim”, ka thėnė i njėjti burim, tė martėn.

Marrėveshja stand-by, me kėtė institucion financiar, sipas rregullave tė FMN’sė, ngrihet nė ato raste kur shtetet nuk e respektojnė programin me ketė institucion. Rasti i njėjtė ka ndodhur edhe me Kosovėn, e cila ‘devijoi’ nga marrėveshja, pas vendimit tė Qeverisė se Kosovės pėr rritje pagash.

Sipas burimit, gjatė kėsaj kohe, FMN’ja do ta monitorojė ecurinė buxhetore, pėr tė shikuar kah fundi i vitit se a plotėsohen kushtet pėr zhbllokimin e programit.

Pėr kėtė punė, njė delegacion i Fondit qėndroi nė Kosovė rreth dy javė, dhe tek tė mėrkurėn pritet qė tė dilet me qėndrim zyrtar.


Selim Thaqi, nga Ministria e Financave, nuk e ka konfirmuar ketė, por ka thėnė se bashkėpunimi me FMN’nė do tė vazhdojė.

“Nuk kemi dalė nga programi i FMN’sė. Do tė vazhdojmė bashkėpunimin”, ka thėnė ai, duke mos pranuar tė flasė pėr detajet.

Nė pritje tė kėtij vendimit tė FMN’sė, Zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi pas mbajtjes sė seancės sė Kuvendit ka deklaruar pėr media se institucionet e vendit janė tė kėnaqur me bisedimet e zhvilluara nė kuadėr tė programit me FMN’nė dhe pritet tė arrihet njė marrėveshje.

“FMN’ja do tė dalė nesėr me njė qėndrim dhe pastaj menjėherė do tė dalė me qėndrim Qeveria e Kosovės. Ajo ēka mund tė them ėshtė qė jemi nė marrėveshje me FMN’nė, do ta vazhdojmė marrėveshjen dhe jemi te kėnaqur me bisedimet qė i kemi zhvilluar”, ka thėnė Kuēi.

Sipas tij, Kosova ėshtė e interesuar tė jetė nė kuadėr tė programit dhe kėtė e ka tė garantuar, natyrisht tė respektohen gjithmonė kriteret, qė parasheh FMN’ja, por edhe nevojat qė i ka shteti ynė.

Pas rritjes se pagave, ka qenė fillimisht Fondi Monetar Ndėrkombėtar qė e ka ndalur kėstin e dytė tė kredisė, qė ėshtė dashur t’i dalė nė konto Qeverisė mė 31 mars tė kėtij viti. Sipas marrėveshjes, ėshtė dashur tė dalin 40 milionė euro. E FMN’ja pėr vendimin e Qeverisė sė Kosovės, pėr rritjen e pagave pėr shėrbyesit civilė, kishte dėrguar njė delegacion edhe gjatė muajit mars, ku pas pėrfundimit tė vizitės, zyrtarė tė kėtij fondi patėn dalė publikisht kundėr kėtij vendimi pėr rritjen e pagave. Pėrmes njė komunikate kishin bėrė tė qartė se ėshtė shkelur marrėveshja.

Sė fundi, qėndrim tė ashpėr rreth marrėveshjes kishte edhe pėrfaqėsuesi i FMN’sė nė Kosovė, Hose Suleman. Ai pati thėnė se Qeveria mund t’i rrisė pagat, siē ka bėrė, vetėm nėse ka mė shumė prodhim, shkallė mė tė lartė tė rritjes ekonomike dhe rritje tė produktivitetit. Sipas pėrfaqėsuesit tė FMN’sė, rritja e pagave pėr sektorin publik do tė mund tė bėhej, por jo mė shumė se 15 pėr qind. “Bazuar nė gjendjen ekonomike, rritja e pagave do tė mund tė bėhej pėr jo mė shumė se 15 pėr qind - madje do tė ishte edhe mė e ulėt”, pati thėnė Suleman.

Ndryshe, marrėveshja me FMN’nė nuk lejon qė pagat tė rriten mė tepėr se nga 7 deri nė 8 pėr qind. E, sipas vendimit tė Qeverisė, mėsimdhėnėsit parauniversitarė do tė marrin pagė 50 pėr qind mė tė lartė. Familjet e dėshmorėve dhe invalidėt e luftės do tė kenė ngritje prej 50 pėr qind, policia e Kosovės 40 pėr qind, shėrbyesit civilė 30 pėr qind, pasuar nga zyrtarėt doganorė, punėtorėt shėndetėsorė dhe zjarrfikėsit. Nė projektbuxhetin e vitit 2011, pėr paga dhe mėditje janė paraparė tė jenė 383 milionė euro, ose 23 pėr qind mė shumė se nė vitin 2010. Ndėrsa, shpenzimet e pėrgjithshme buxhetore janė projektuar tė jenė 1 miliard e 434 milionė euro, apo rreth 19.3 pėr qind mė tė larta sesa ato nė vitin paraprak.

Opozita fajėson Qeverinė

LDK’ja dhe AAK’ja si opozitė nuk presin qė tė arrihet ndonjė marrėveshje me Fondin Monetar Ndėrkombėtar dhe pėr kėtė fajėsojnė Qeverinė. Kurse AKR si partner nė bashkėqeverisje, po ashtu, nuk pret ndonjė marrėveshje por vetėm dakordim tė pėrkohshėm me FMN’nė. Burim Ramadani nga AAK’ja nuk pret tė arrihet ndonjė marrėveshje e Qeverisė me FMN’nė. “Ky ėshtė njė dėmtim i shtetit tė Kosovės, jo vetėm nė humbjen e miliona eurove, por, po ashtu, edhe nė raport shtetėror me FMN’nė”, ka thėnė ai. Pėrderisa Ismet Beqiri nga LDK’ja pret njoftim zyrtar nga FMN’ja, ai e kritikon Qeverinė pėr gjendjen nė tė cilėn e solli vendin. Kurse eksperti i ekonomisė nga radhėt e AKR, Muhamet Mustafa, jashtė marrėveshjes, pret vetėm njė dakordim me FMN’nė, me ēka do t’i vihen disa kushte Qeverisė.

Ky quni i Brojes i ka keqkalkulu premtimet boshe pergjate fushates elektorale. Se shpejti do filloi t"pjelle" maca t`larme.

Ndriti!

Kosova pa fonde tė FMN-sė mė 2011

Publikuar: Sot, mė 01 qershor 2011

http://koha.net/repository/images/01fmn_0106111620_4.jpg

Londėr, 1 qershor - Kosova do t’i mbaj larg duart nga fondet pėr vitin 2011. Ky ėshtė vendimi qė ka marrė FMN-ja, pėr tė cilin raporton Reuters e transmeton Indeksonline. Agjencia e njohur britanike, qė citon zyrtarė qeveritarė nė kushtet anonimiteti ėshtė qė "marrėveshja e re mes qeverisė dhe FMN-sė nėnkupton njė lloj monitorimi tė rreptė tė politikave fiskale, por pa pasur mundėsi tė ketė qasje nė fondet pėr kėtė vit".

Qeveria nė Prishtinė ėshtė pėrpjekur ta quaj njė fitore tė saj arritjen e njė kompromisi pėr monitorim deri nė fund tė vitit, pavarėsisht faktit se fondet e dedikuara nė marrėveshjen paraprake mbesin tė pashfrytėzuara. Sipas Reuters, "Zyrtarėt qeveritarė shpresojnė qė nė vitin 2012 tė arrijnė njė marrėveshje mė tė madhe se sa ajo e korrikut tė viti tė kaluar qė parashihte njė pako ndihmash pėr Kosovėn deri nė 155 milionė dollarė", e qė Kosova i ka humbur pėr kėtė vit.

Nė anėn tjetėr, edhe kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi ka konfirmuar arritjen e marrėveshjen me FMN pėr mbikėqyrje tė rreptė tė politikave fiskale deri nė fund tė vitit nė Kosovė. Thaēi gjatė mbledhjes sė qeverisė ka thėnė se negociatat me FMN nuk ka qenė tė lehta, por qe sipas tij kjo marrėveshje nuk do tė prek vendimin pėr marrjen e pagave me rritje ndėrsa do tė vazhdoj edhe ndėrtimi i autostradės.

http://koha.net/index.php?cid=1,5,61066

Shpetimi
01.06.2011, 18:49:39
Po mos ti kishte rritur Qeveria e Kosoves pagat per punonjesit e sherbimit publik, opozita dhe Koha.net do te kalonin ne ekstaze duke e kritikuar e akuzuar Hashim Thaēin per shkelje te premtimeve, e per mashtrim elektoral.

Ndersa tani qe Qeveria po e mbane premtimin e dhene, po ata jane qe me histeri e gezim te papershkrueshem e akuzojne Qeverine pse ka rritur pagatė, pasoje e se ciles rritje eshte ndeshkimi nga ana e FMN-se duke i bllokuar miliona euro.

Me gjuhen popullore kesaj pune i thone: "hip se t“vrava, e zbrit se t“vrava"!
Por siq duket Qeveria e Kosoves, edhe pse jane shume te mireseardhura ato miliona euro te dhena kredi (nuk i fale FMN-ja Kosoves asgje, por i jep kredi te leverdiseshme, pra me kthim te ngadalshem e me kamata te ulta) nga FMN-ja, megjithate duket se ka vendosur qe se pari te rris pagat e punonjesve qe paguhen nga buxheti i shtetit, e pastaj te shikoj se si mund ta "zbus" qendrimin e e ashper te Fondit Monetar Nderkombetar.

Nese dikush mendon se per hire te urdheresave qe vijne nga organizmat nderkombetar, pra edhe nga FMN-ja, punonjesit e sherbimit publik te Kosoves duhet mos te paguhen per punen e bere, te pakten te barazohen pagate e tyre me sektorin privat, athere eshte tjeter pune.
Por keto mendime duhet thene hapur, e jo te flasin prapa shpine si rrospihet!
E theme prapa shpine sepse edhe opozita gjate fushates elektorale ka premtuar se nese vije ne pushtet do ti rrisi pagat e sherbesve te shtetit, siq jane sektori i mjeksise, arsimit, ai komunal, e tjere, bile ka pasur premtime per rritjen mbi 100% te pagave.

Prandaj, shumica nga akuzat qe sot leshohen nga opozita dhe shtypi i verdh i Kosoves ne adrese te Qeverise se Kosoves jane te pasinqerta, kuptohet ne perjashtim te kritikes me vend per privatizimet pa kreiter te ndermarrjeve strategjike te shtetit, siq jane aeroporti, PTK-ja, KEK-u, e ndonje tjeter, e sidomos une i gjej me vend kritikat per jotransparencen e mjaftueshme sa i perket financimit te Autostrades Vermice-Merdare.

Kur postimin tim te fundit e titullova, citoj: "Gjerat duhet thene ashtu siq jane, e jo te spekulohet me gjysem te verteta!" une kisha parasyshe pikerishte josinqeritetin dhe spekulimet me gjysem te vertetat e opozites dhe shtypit te verdh, tanime te deshmuar si spekulativ, ne adrese te Qeverise se Kosoves.
Sidomos Koha.net spekulon me te madhe e pa kurrfare baze per ēkado qe ndodh ne Kosove, e qe ka lidhje me Qeverine e Hashim Thaēit, pa i kursyer as udheheqesit komunal aty ku qeverise PDK-ja.
Une nuk theme se nuk duhet te kritikohen gabimet eventuale te udheheqesve te institucioneve te Kosoves, duke u nisur nga Hashim Thaēi e duke perfunduar tek portieri i nje institucioni shtetror, por kritika duhet te behet gjithnje e shendoshe.
Ne te kunderten, nese kritikat behen pa argumente te mjaftueshme, atehere ne vend qe ta demtoj partine ne pushtet, pra ne vend qe t“ia pamundesoj asaj fitoren ne zgjedhjet e ardhshme parlamentare, i bene nje nder te madh, sepse Qeveria i ka mekanzimat e saj (ne mes tjerash edhe median) per ti hedhur poshte shpifjet e tilla.

Prandaj, si opozita ashtu edhe shtypi i "pavarur" (e ku ka shtyp te pavarur ne Kosove?!) ne vend qe "te vene vetulla, ata vetvehtes ia nxjerrin syte", e si pasoje partive ne pushtet ua lehtesojne qeverisjen, e pse jo, ua lehtesojne edhe fitoren ne zgjedhjet e ardhshme.

Tek populli nuk pin me ujė propaganda se "FMN-ja ja ka bllokuar financat Qeverise se Kosoves", nese kjo e fundit pa e pyetur (pa e degjuar) FMN-ne i ka rritur pagat per punonjesit ne sherbim publik.
Mos te harrojme se kur arsimtaret, mjeket, policet dhe sherbyesit tjere te shtetit jane te kenaqur me pagat, atehere nje pjese shume e madhe e popullsise (elektorati) do te ndikohet nga kjo kenaqesi e tyre.
Prandaj nuk eshte ne dobi te opozites propaganda kunder rritjes se pagave ne masen nga 30 deri 50 %, me ēka sadopak permiresohet edhe standardi i jetes per kete pjese shume te rendesishme te shoqerise, por duhet gjetur diēka tjeter per ta kritikuar Qeverine.

Ne ēdo shtet demokratik opozita eshte njefare kontrolluesi dhe rregullatori i Qeverise.
Por kjo opozita jone nuk eshte ne lartesine e vetdijes per rolin qe ka (mbase nuk e kupton rolin e saje!), ndaj dhe sot me shume merret me sulme e akuza te pafrytshme, leshone zhurme e "bene shterngate ne gote", e si pasoje e kesaj dobesi ka mundesi qe edhe mandatin tjeter qeverises pushtetin t“ia dhuroj PDK-se.

Shpetimi

Ndriti
02.06.2011, 05:33:35
Po mos ti kishte rritur Qeveria e Kosoves pagat per punonjesit e sherbimit publik, opozita dhe Koha.net do te kalonin ne ekstaze duke e kritikuar e akuzuar Hashim Thaēin per shkelje te premtimeve, e per mashtrim elektoral.

Ndersa tani qe Qeveria po e mbane premtimin e dhene, po ata jane qe me histeri e gezim te papershkrueshem e akuzojne Qeverine pse ka rritur pagatė, pasoje e se ciles rritje eshte ndeshkimi nga ana e FMN-se duke i bllokuar miliona euro.

Me gjuhen popullore kesaj pune i thone: "hip se t“vrava, e zbrit se t“vrava"!
Por siq duket Qeveria e Kosoves, edhe pse jane shume te mireseardhura ato miliona euro te dhena kredi (nuk i fale FMN-ja Kosoves asgje, por i jep kredi te leverdiseshme, pra me kthim te ngadalshem e me kamata te ulta) nga FMN-ja, megjithate duket se ka vendosur qe se pari te rris pagat e punonjesve qe paguhen nga buxheti i shtetit, e pastaj te shikoj se si mund ta "zbus" qendrimin e e ashper te Fondit Monetar Nderkombetar.

Nese dikush mendon se per hire te urdheresave qe vijne nga organizmat nderkombetar, pra edhe nga FMN-ja, punonjesit e sherbimit publik te Kosoves duhet mos te paguhen per punen e bere, te pakten te barazohen pagate e tyre me sektorin privat, athere eshte tjeter pune.
Por keto mendime duhet thene hapur, e jo te flasin prapa shpine si rrospihet!
E theme prapa shpine sepse edhe opozita gjate fushates elektorale ka premtuar se nese vije ne pushtet do ti rrisi pagat e sherbesve te shtetit, siq jane sektori i mjeksise, arsimit, ai komunal, e tjere, bile ka pasur premtime per rritjen mbi 100% te pagave.

Prandaj, shumica nga akuzat qe sot leshohen nga opozita dhe shtypi i verdh i Kosoves ne adrese te Qeverise se Kosoves jane te pasinqerta, kuptohet ne perjashtim te kritikes me vend per privatizimet pa kreiter te ndermarrjeve strategjike te shtetit, siq jane aeroporti, PTK-ja, KEK-u, e ndonje tjeter, e sidomos une i gjej me vend kritikat per jotransparencen e mjaftueshme sa i perket financimit te Autostrades Vermice-Merdare.

Kur postimin tim te fundit e titullova, citoj: "Gjerat duhet thene ashtu siq jane, e jo te spekulohet me gjysem te verteta!" une kisha parasyshe pikerishte josinqeritetin dhe spekulimet me gjysem te vertetat e opozites dhe shtypit te verdh, tanime te deshmuar si spekulativ, ne adrese te Qeverise se Kosoves.
Sidomos Koha.net spekulon me te madhe e pa kurrfare baze per ēkado qe ndodh ne Kosove, e qe ka lidhje me Qeverine e Hashim Thaēit, pa i kursyer as udheheqesit komunal aty ku qeverise PDK-ja.
Une nuk theme se nuk duhet te kritikohen gabimet eventuale te udheheqesve te institucioneve te Kosoves, duke u nisur nga Hashim Thaēi e duke perfunduar tek portieri i nje institucioni shtetror, por kritika duhet te behet gjithnje e shendoshe.
Ne te kunderten, nese kritikat behen pa argumente te mjaftueshme, atehere ne vend qe ta demtoj partine ne pushtet, pra ne vend qe t“ia pamundesoj asaj fitoren ne zgjedhjet e ardhshme parlamentare, i bene nje nder te madh, sepse Qeveria i ka mekanzimat e saj (ne mes tjerash edhe median) per ti hedhur poshte shpifjet e tilla.

Prandaj, si opozita ashtu edhe shtypi i "pavarur" (e ku ka shtyp te pavarur ne Kosove?!) ne vend qe "te vene vetulla, ata vetvehtes ia nxjerrin syte", e si pasoje partive ne pushtet ua lehtesojne qeverisjen, e pse jo, ua lehtesojne edhe fitoren ne zgjedhjet e ardhshme.

Tek populli nuk pin me ujė propaganda se "FMN-ja ja ka bllokuar financat Qeverise se Kosoves", nese kjo e fundit pa e pyetur (pa e degjuar) FMN-ne i ka rritur pagat per punonjesit ne sherbim publik.
Mos te harrojme se kur arsimtaret, mjeket, policet dhe sherbyesit tjere te shtetit jane te kenaqur me pagat, atehere nje pjese shume e madhe e popullsise (elektorati) do te ndikohet nga kjo kenaqesi e tyre.
Prandaj nuk eshte ne dobi te opozites propaganda kunder rritjes se pagave ne masen nga 30 deri 50 %, me ēka sadopak permiresohet edhe standardi i jetes per kete pjese shume te rendesishme te shoqerise, por duhet gjetur diēka tjeter per ta kritikuar Qeverine.

Ne ēdo shtet demokratik opozita eshte njefare kontrolluesi dhe rregullatori i Qeverise.
Por kjo opozita jone nuk eshte ne lartesine e vetdijes per rolin qe ka (mbase nuk e kupton rolin e saje!), ndaj dhe sot me shume merret me sulme e akuza te pafrytshme, leshone zhurme e "bene shterngate ne gote", e si pasoje e kesaj dobesi ka mundesi qe edhe mandatin tjeter qeverises pushtetin t“ia dhuroj PDK-se.

Shpetimi

Opozita duhet ta kuptoj drejte rolin e rendesishem qe ka!

I nderuar Shpetimi,

Po mos ti kishte rritur Qeveria e Kosoves pagat per punonjesit e sherbimit publik, opozita dhe Koha.net do te kalonin ne ekstaze duke e kritikuar e akuzuar Hashim Thaēin per shkelje te premtimeve, e per mashtrim elektoral.
Lansimin per rritjen e pagave, Kryeministri e beri ne nje moment jo adekuat, personalisht per te, per mendimin tim ishte i paqelluar, respektivisht pergjate fushates se zgjedhjeve, dth. ketu koincidon dilema si kriter, e jo qe ua rriti pagat.

Ndersa tani qe Qeveria po e mbane premtimin e dhene, po ata jane qe me histeri e gezim te papershkrueshem e akuzojne Qeverine pse ka rritur pagatė, pasoje e se ciles rritje eshte ndeshkimi nga ana e FMN-se duke i bllokuar miliona euro.
Premtimi i kesaj Qeverie po realizohet pjeserisht dhe selektivisht, duke e ditur paraprakisht qendrimin e FMN-se dhe reaksioneve nderkmbetare, se ne nje moment te caktuar Kosova mund te kolapsoj per paqendrueshmeri finansiare, ketu duke patur parasysh projektin e Rruges dhe ca detale tjera, por qe ne teresi po perbejne vrima rrjedhese nga buxheti edhe ashtu i varfer i Kosoves.

Me gjuhen popullore kesaj pune i thone: "hip se t“vrava, e zbrit se t“vrava"!
Nje lidership i holle nuk do lejonte kesi lloj kalkulimi te pamataur mire, nuk do lejonte te vinte ne keso situata te palakmuara, kur projektet e medha si psh. (Rruga) kerkojne investime te reja, ama duke mos rrezikuar qendrueshmerine finansiare ne vend.

Por siq duket Qeveria e Kosoves, edhe pse jane shume te mireseardhura ato miliona euro te dhena kredi (nuk i fale FMN-ja Kosoves asgje, por i jep kredi te leverdiseshme, pra me kthim te ngadalshem e me kamata te ulta) nga FMN-ja, megjithate duket se ka vendosur qe se pari te rris pagat e punonjesve qe paguhen nga buxheti i shtetit, e pastaj te shikoj se si mund ta "zbus" qendrimin e e ashper te Fondit Monetar Nderkombetar.
Perderisa nuk ka ndonje konsens ne mes ketyre dy partnerve, atij nderkombetar dhe ketij vendor, veshtire se do realizohet synimi i pretenduar, edhe lyps e edhe shperndares sic do vet nuk shkon, sepse borgjliu qe jep, ne kete rast FMN ka edhe programet e veta zhvillimore qe parashef per ē`sektor do shpenzohen. Nuk duhet te harrojme se reagimet nderkombetare asaj kohe nuk ishin te pabaza, duke kritikuar ashper Kryeministrin per premtimin qe bente pergjate fushates, me paramendimin se do i sherbente (ndonese e dinte se nuk do duhej ne ate menyre) fitimit te sa me shume votave.

Nese dikush mendon se per hire te urdheresave qe vijne nga organizmat nderkombetar, pra edhe nga FMN-ja, punonjesit e sherbimit publik te Kosoves duhet mos te paguhen per punen e bere, te pakten te barazohen pagate e tyre me sektorin privat, athere eshte tjeter pune.
Ai, Kryeministri e dinte se nuk ben ashtu, por e beri meqe i duheshin votat, e beri perkunder faktit kunder te gjithve me qellim te caktuar, e beri duke llogaritur ne faktor tjere (njeshin) nderkombetar, duke e sjellur para aktit te kryer jo vetem pozicionin e Qeverise vendore e personale por edhe ate te perkrahjes (njeshit). Asgje ketu nuk shkoi pa llogari, dth. ishte e parainskenuar ngjarja qe do ndodhte, e sa do ec keshtu eshte ceshtje tjeter qe, kerkon poashtu edhe nje analize shtese.

Por keto mendime duhet thene hapur, e jo te flasin prapa shpine si rrospihet!
Transparenca eshte mjeti -ēelsi kryesor per admirim ndaj nje miku, lidhjeje, krijimi te besimit te ndersjelle, ne kete rast ne raport me qytetarin, qe kesaj Qeverie dhe kreut te saj i mungon, jo pa arsye dhe jo pa qellim. E masnej kcen mo-ja ksajde, jo po na e shani Kryeministrin e cyfyre tjera. Po normal qe ta shajne hallku, sepse ai duhet te reflektoj sinqeritet me ne, e jo perfiditet.

E theme prapa shpine sepse edhe opozita gjate fushates elektorale ka premtuar se nese vije ne pushtet do ti rrisi pagat e sherbesve te shtetit, siq jane sektori i mjeksise, arsimit, ai komunal, e tjere, bile ka pasur premtime per rritjen mbi 100% te pagave.
M`varet se per cilen Opozite parlamentare e ke fjalen, sepse jane tri me sa e di une. Cila eshte ajo qe ka propaganduar aq shume, ndonese ka rendesi te vecante, sepse nuk duhet te krijohet pershtypja se, ketu njera parti parlamentare paska rrejtur pergjate fushates. Nese po, atehere ate duhet denuar, nese paskesh thene se nese ne vijme do e bejme kete e ate, e ne rast se nuk vjen asgje-askujt. Per cdo fjale te premtuar duhet t`i dilet zot dhe t`i qendrohet edhe prapa ndeshkimit, ne rast se nuk permbushe premtimin. A po dojme shtet? Une ketu konsistoj, qe ne te ardhmen kur premtojme dic si parti parlamentare duhet te jemi shume te pergjegjshem per sfiden, ne rast te mossuksesit e, jo hajt se, ja futa qaty fola, t`rrova e m`rrove, brisku i berberit, kupton cfare mendoj une, dua pergjegjesi edhe prej atyre qe humbin ne zgjedhje. Une keshtu besoj se fillon rruga drejt ndertimit te nje demokrcaie te shendoshe ne ploteni, kur kihen parasysh kriteret qe kete demokraci e bejne te pergjegjshme.

Prandaj, shumica nga akuzat qe sot leshohen nga opozita dhe shtypi i verdh i Kosoves ne adrese te Qeverise se Kosoves jane te pasinqerta, kuptohet ne perjashtim te kritikes me vend per privatizimet pa kreiter te ndermarrjeve strategjike te shtetit, siq jane aeroporti, PTK-ja, KEK-u, e ndonje tjeter, e sidomos une i gjej me vend kritikat per jotransparencen e mjaftueshme sa i perket financimit te Autostrades Vermice-Merdare.
Po pra, prandaj po e thrasim Kryeministrin prap ne Interpelance. Nese ajo rruge ka me na sherby te gjithe neve ne Kosove, atehere ne duam te dijme edhe detalet e kontrates. Keshtu do duhej te ngjante edhe me projektet tjera, ama jo duke pritur Kryeminstri per ta thirrur sepse, atehere po i bie se po vie vetem atehere kur po e ka vape. Nese Kryeministri thot se perfaqesoj te gjithe qytetaret, ai duhet vet ta deshmoj pa dallim nje gje te tille, duke ardhur ne Parlament per t`raportuar para deputetve, qe me pas i gjithe spektri politik e qytetar i ketij vendi te krijoj nje pasqyre te duhur per punen e tij, e jo keshtu sic po sillet, si autoritet arbitrar, pa sens dhe i pasinqerte, ndaj publikut vendor.

Kur postimin tim te fundit e titullova, citoj: "Gjerat duhet thene ashtu siq jane, e jo te spekulohet me gjysem te verteta!" une kisha parasyshe pikerishte josinqeritetin dhe spekulimet me gjysem te vertetat e opozites dhe shtypit te verdh, tanime te deshmuar si spekulativ, ne adrese te Qeverise se Kosoves.
Une besoj se keto spekulime behen dhe duhet ti kuptojme si reagime te qellimshme te dobesimit te saj, sa i perket efikasitetit dhe, si pasoje e mostransparences se duhur te saj, pikerisht atehere kur fshihen me tendence e arsye jo qellim-mire, nga Qeveria gjegjese.

Sidomos Koha.net spekulon me te madhe e pa kurrfare baze per ēkado qe ndodh ne Kosove, e qe ka lidhje me Qeverine e Hashim Thaēit, pa i kursyer as udheheqesit komunal aty ku qeverise PDK-ja.
A thua pse bash Koha.net? Pse kete nuk e ben kete edhe Exress?

Une nuk theme se nuk duhet te kritikohen gabimet eventuale te udheheqesve te institucioneve te Kosoves, duke u nisur nga Hashim Thaēi e duke perfunduar tek portieri i nje institucioni shtetror, por kritika duhet te behet gjithnje e shendoshe.
Sado e shendoshe qe t`i behet kritika kesaj Qeverie, kjo eshte bere imune, prandaj vetem atehere kur i kerset (zbulohet) ndonje afere me fakte, keta levizin vendi, sepse deri ne ate moment kamuflohen me gjysme heshtje e shpesh here me arbitrarizem, qe nuk u ka hije aspak, kur i shof se si sillen me gazetare a kur zihen ngusht. Diskrepanca ne mes te udhehequrit te nje Institucioni, dhe bagazhit te dijes per te, eshte jashtezakonisht e manget, ne radhet e kesaj Qeverie, me gjithe keshilltaret qe ka, madje nencmuese, kur i vrojton duke shtjelluar ndonje teme kapitale, duke belbezuar ne t`shprehur, me mangesi t`theksuara. Pra, ky nivel eshte matesi me i mire, se deri ku ka arritur shoqeria jone te derivoj Kuadra udheheqese te nivelit, kaliber. Une sinqerisht ndjehem keq kur e shof psh. Kryeminstrin qe nuk din me ti lidhe dy fjale me nje anglishte te rrejdhshme, se per shqip nuk dua te them gje, eshte i paditur sa duhet, i padinjitetshem, ne vecanti kur thekson ate thenjen: ne vend se te thote, (me ju dhene, thot: me u dha) ose une si Kryeminister i Kosoves dhe i gjithe qytetarve te saj,...,tmerr.

Ne te kunderten, nese kritikat behen pa argumente te mjaftueshme, atehere ne vend qe ta demtoj partine ne pushtet, pra ne vend qe t“ia pamundesoj asaj fitoren ne zgjedhjet e ardhshme parlamentare, i bene nje nder te madh, sepse Qeveria i ka mekanzimat e saj (ne mes tjerash edhe median) per ti hedhur poshte shpifjet e tilla.
Sidoqofte, edhe diktatoret me te spikatur ne Bote i kishin mediat e aparatin e dhunes ne dore, por ato u shkrine para faktorit opozitar qe kishte dinjitet e synim per ndrrime rapide ne nje shoqeri, kishte sens dhe guxim si norme sublime, per nje pushtet koherent, me vlera t`mirefillta demokratike e kombetare. Keto vlera nuk jemi duke i pare ne kete Qeveri kuislingesh dhe nuk mendoj se ne zgjedhjet e ardhshme, kjo nomenklature do e kete ndonje rast qe te ngritet me gjithe keto veprime ne t`qeverisur pa sens, pa duftin e gjakut te derdhur kombetar, n`emer te cilit u katapultuan pandershem, duke vjedhur voten, duke shantazhuar, shpifur e kercnuar.

Prandaj, si opozita ashtu edhe shtypi i "pavarur" (e ku ka shtyp te pavarur ne Kosove?!) ne vend qe "te vene vetulla, ata vetvehtes ia nxjerrin syte", e si pasoje partive ne pushtet ua lehtesojne qeverisjen, e pse jo, ua lehtesojne edhe fitoren ne zgjedhjet e ardhshme.
Nuk kalojne kaq lehte te bemat e saj, as nuk harrohen. Kjo qeveri erdhi ne shprehje, fale koalicionit te turpshem me pakicen serbe, rome, ashkalie, dhe "ruse", fale servilitetit te papare, fale hajnise me vota dhe me buxhet, fale premtimeve (pale edhe sa kohe do mund ti permbushin), fale denigrimeve ndaj gjithe te tjerve qe nuk mendonin si kjo parti n`pushtet, e kur krejt ketyre ua shton edhe hetimet ndaj ca pjestarve qe po thirren se ishin ne UCK, SHIK e PDK ska se si t`u "lehtesohet" shpresa per qeverisjen e mire, dhe shpresa qe vdes e fundit atje, per fitimin e zgjedhjeve te ardhshme.

Tek populli nuk pin me ujė propaganda se "FMN-ja ja ka bllokuar financat Qeverise se Kosoves", nese kjo e fundit pa e pyetur (pa e degjuar) FMN-ne i ka rritur pagat per punonjesit ne sherbim publik.
Defakto dhe Dejure, Qeveria si ka mar parasysh fare verejtjet e FMN-se, as te nderkombtarve ne kohen kur Kryeminisri premtonte rritjen e pagave, ani pse ai e dinte se kjo menyre bie ndesh me qendrimet e FMN-se.

Mos te harrojme se kur arsimtaret, mjeket, policet dhe sherbyesit tjere te shtetit jane te kenaqur me pagat, atehere nje pjese shume e madhe e popullsise (elektorati) do te ndikohet nga kjo kenaqesi e tyre.
Meqense ky ishte edhe plani i Kryeministrit pergjate fushates dhe si servil qe njihet ndaj nderkombetarve ( sepse edhe atyre u duhej nje i tille), mendoj se nese nderpritet ky infuzion financiar dhe nuk arrihet permbushja e normave te premtuara per sherbyesit e administrates civile ne Kosove, po keta punonjes do qohen per ta rrenuar kete Kryeminister perfid dhe injorant, me plote te drejte. Prandaj, jo vetem ndikimin duhet kuptuar si statike irelevante

Prandaj nuk eshte ne dobi te opozites propaganda kunder rritjes se pagave ne masen nga 30 deri 50 %, me ēka sadopak permiresohet edhe standardi i jetes per kete pjese shume te rendesishme te shoqerise, por duhet gjetur diēka tjeter per ta kritikuar Qeverine.
Populli e ka nje fjale te menqur: shtrij kembet sa te mberrin jorgani. Kjo besoj qe mjafton si kunderpergjigje ndaj kuazi propagandes mediale, jo edhe pa peshe, jo edhe pa adrese gjegjese.

Ne ēdo shtet demokratik opozita eshte njefare kontrolluesi dhe rregullatori i Qeverise.
Padyshim se do ishte ne nje vend normal ku rendi, ligji dhe siguria qe e ofron partia n`pushtet (Qeveria), eshte Alfa dhe Omega e mireqenjes se qytetarit, e qe ne rastin tone mungon ne sfond.

Por kjo opozita jone nuk eshte ne lartesine e vetdijes per rolin qe ka (mbase nuk e kupton rolin e saje!), ndaj dhe sot me shume merret me sulme e akuza te pafrytshme, leshone zhurme e "bene shterngate ne gote", e si pasoje e kesaj dobesi ka mundesi qe edhe mandatin tjeter qeverises pushtetin t“ia dhuroj PDK-se.
Gur gur behet mur. Mos ke frike se do e mer ndonje dhurate kjo Qeveri ne te ardhmen, n`i shpetoft pergjegjesise individuale per vepra t`krimit ekonomik e ordiner, do jete e para. Hera e trete qe je duke e permendur mandatin e deshiruar per te. Flej dathe, nuk do e gezoj kete privilegj, nese edhe nuk kolapson n`mes t`rruges para kohe, ngaqe te gjithe parametrat po e shpiejne ne ate drejtim. Keshtu e thote ekspertiza e praktikave t`provuara n`konstalacionet e mikropolitikave te fuzionuara me mikrofaktore kusilingesh, alla partizanqe.

Shpetimi

Ndriti!

gjarperi
02.06.2011, 11:56:27
U themelua Pika e VETĖVENDOSJE!-s nė Cyrih

Qendra e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Zvicėr po vazhdon me aktivitetet dhe shtrirjen e saj, duke u zgjeruar sa mė shumė nė tėrė territorin e Zvicrės.

Aktivistėt e Zvicrės gjermanofone, themeluan pikėn e Lėvizjes Vetėvendosje nė qytetin e Cyrihut.

Pėrgjegjėsi i qendrės sė Lėvizjes Vetėvendosje nė Zvicėr, Vehbi Kryeziu, e hapi takimin duke folur pėr rėndėsinė e shtrirjes sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE ! nė Zvicėr dhe gjendjen e rėndė nė Kosovė, por edhe nė trojet tjera shqiptare. Ai filloi duke falėnderuar tė gjithė pjesėmarrėsit nė kėtė takim dhe duke vlerėsuar avancimin e shtrirjes sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE !.

Themelimi i Pikės sė Cyrihut ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr Qendrėn e Lėvizjes VETĖVENDOSJE ! tė Zvicrės, sepse Cyrihu ėshtė qyteti mė i madh i Zvirės dhe i cili ka pjesėn mė tė madhe tė mėrgatės shqiptare nė kėtė vend.

Themelimi i Pikės sė Cyrihut, bazohet nė statusin e Lėvizjes VETĖVENDOSJE ! dhe i pėrfshinė tė gjitha kushtet pėr formimin e Kėshillit tė Pikės.

Kėshilli i Pikės sė Lėvizjes Vetėvendosje nė Cyrih, ėshtė i pėrbėrė nga:

1. Amet Bekiri
2. Berat Halimi
3. Besnik Dakaj
4. Ermir Bajrami
5. Fatmir Haziri
6. Flamur Jashari
7. Meriton Mihovci
8. Qendresa Koxha
9. Samire Bajrami
10. Simon Gjoni
11. Xhemil hoxha

Ky Kėshill pastaj zgjodhi Kryesinė e Pikės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE ! tė Cyrihut:

Fatmir Haziri Kryetar i Pikės
Samire Bajrami Nėnkryetare e Pikės
Qendresa Koxha Sekretare e Pikės

Lėvizja VETĖVENDOSJE!
Qendra nė ZvicėrU themelua Pika e VETĖVENDOSJE!-s nė Gjenevė

Qendra e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Zvicėr themeloi Pikėn e Lėvizjes VETĖVENDOSJE ! nė qytetin e Gjenevės.

Vehbi Kryeziu, pėrgjegjės i Qendrės sė Lėvizjes Vetėvendosje nė Zvicėr, foli pėr situatėn e pėrgjithshme nė Kosovė, pėr organizimin e zgjedhjeve tė brendshme si dhe nevojėn pėr organizim sa mė tė fuqishėm tė diasporės sonė.

Themelimi i pikės sė Gjenevės, ėshtė njė hap i madh dhe shumė i rėndėsishėm pėr Qendrėn e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! tė Zvicrės. Qyteti i Gjenevės ėshtė njė qytet i rėndėsisė politike ndėrkombėtare, por edhe pėr mėrgatėn e madhe shqiptare qė jeton nė kėtė qytet.

Sipas statutit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, Pika e Gjenevės i ka pasur aktivistėt e mjaftueshėm pėr formimin e Kėshillit tė Pikės.

Kėshilli i Pikės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Gjenevė, ėshtė i pėrbėrė nga :

1. Adelina Mehmeti
2. Ali Matoshi
3. Arta Kryeziu-Osmani
4. Besim Hetemi
5. Fortesa Mehmeti
6. Januz Salihu
7. Liridon Byqmeti
8. Mujė Shala
9. Naim Shala
10. Selajdin Salihu
11. Sokol Salihu

Ky kėshill pastaj me vota zgjodhi Kryesinė e Pikės sė VETĖVENDOSJE! pėr Gjenevė :

Arta Kryeziu-Osmani Kryetare e Pikės
Selajdin Salihu Nėnkryetar i Pikės
Adelina Mehmeti Sekretare e Pikės

Lėvizja VETĖVENDOSJE!
Qendra nė Zvicėr

http://www.vetevendosje.org/repository/docs/vetevendosje_295.pdf
Te pershendes Ndriti, i pergezoj te gjitha iniciativat dhe te gjitha partit politike, e keshtu e pergezoj edhe kete nendeg te VV ne cyri dhe i deshiroj pune te mbare ne te mire te popullit te Kosoves, por une Ndrit kame nje mendim te ndryshum nga keto iniciativa dhe formime te degve te partive ne Diaspor, nga pervoja e ime gjate qendrimit ne Diaspor qe 20 vite, une mendoj se pas qlirimit te kosoves, ne diaspor duhet ndruar formen e veprimit, Diaspora sipas meje nuk ka nevoj ma per parti politike, forma e diaspores duhet te perqendrohet neper Shoqata, e mes shoqatave te lidhemi me parfaqesit e Ambasadave te Kosove, pra Ambasadat te jene ure lidhese mese Diaspores dhe shtetit te Kosoves, sepse nga pervoja e hidhur e paraluftes, eshte konstatuar se formimi i partive politike ishte vetem molle sherri dhe perqarje mese bashkeatedhetarve, por ato para luftes i kame arsytuar vetem ne ate pjese, ku duhej te afirmohej Lufta politike dhe ushtarake per qlirim, por kur tani kjo ka ndodhur, une mendoj se formimi i partive politike ne diaspor mendoj se do te jete ma teper negative se sa pozitive, pra organizimi i bashkeatedhetarve dhe rruga ma e mire dhe ma e sukseseshme do te jene Shoqata"pa politik", dhe mese tyre ti realizojme te drejtat tona si bashkeatedhetar ne vendin tone, dhe ne fund i kisha preferuar qeveris qe te kemi nje ministri, sepse qeverija e Kosoves, ka ministri per kthim te shkieve per nje grusht shiesh, kurse per mase 600000/700000 Shqipetar te shperngulur nga dhuna e tyre nuk kane.

Ndriti
02.06.2011, 13:23:09
Te pershendes Ndriti, i pergezoj te gjitha iniciativat dhe te gjitha partit politike, e keshtu e pergezoj edhe kete nendeg te VV ne cyri dhe i deshiroj pune te mbare ne te mire te popullit te Kosoves, por une Ndrit kame nje mendim te ndryshum nga keto iniciativa dhe formime te degve te partive ne Diaspor, nga pervoja e ime gjate qendrimit ne Diaspor qe 20 vite, une mendoj se pas qlirimit te kosoves, ne diaspor duhet ndruar formen e veprimit, Diaspora sipas meje nuk ka nevoj ma per parti politike, forma e diaspores duhet te perqendrohet neper Shoqata, e mes shoqatave te lidhemi me parfaqesit e Ambasadave te Kosove, pra Ambasadat te jene ure lidhese mese Diaspores dhe shtetit te Kosoves, sepse nga pervoja e hidhur e paraluftes, eshte konstatuar se formimi i partive politike ishte vetem molle sherri dhe perqarje mese bashkeatedhetarve, por ato para luftes i kame arsytuar vetem ne ate pjese, ku duhej te afirmohej Lufta politike dhe ushtarake per qlirim, por kur tani kjo ka ndodhur, une mendoj se formimi i partive politike ne diaspor mendoj se do te jete ma teper negative se sa pozitive, pra organizimi i bashkeatedhetarve dhe rruga ma e mire dhe ma e sukseseshme do te jene Shoqata"pa politik", dhe mese tyre ti realizojme te drejtat tona si bashkeatedhetar ne vendin tone, dhe ne fund i kisha preferuar qeveris qe te kemi nje ministri, sepse qeverija e Kosoves, ka ministri per kthim te shkieve per nje grusht shiesh, kurse per mase 600000/700000 Shqipetar te shperngulur nga dhuna e tyre nuk kane.

Poashtu pershendetje Gjarperi,

Ishte nevoje e kohes fillimi i hapjes se pikave ne Diaspore meqe Levizja VV u profilizua me vonese, ne krahasim me Partite e kohes, me theks te vecante nga shkaku se, po ato parti Diasporen e keqperdoren dhe e shfrytezuan duke e mjelur, madje edhe sot, si pushtet fiktiv. Une besoj se akoma nuk jane pjekur kushtet ne ate mase saqe te organizohet ndonje ndermarje e pa-anshme permes Ambasadave gjegjese, ngaqe pothuaj se qe te gjitha funksionojne pak a shume ne vine e politikes ditore qe ben partia n`pushtet. Perkunder peripetive te shumta ne konsolidimin e radhve, si nje nder partite me te reja ne mozaikun tone parlamentar, besoj se do arrijme ti kanalaizojme ceshtjet ne drejtimin e duhur, me qellim te caktuar, gjithnje ne sherbim te reflektimit te sinqerte per ceshtjen ndaj qytetarit kudo. Per aq me shume, kur ne syte e kurbetqarve zhgenjimi vetem sa vie duke u rritur, deri ne permasen quarjes se duarve e qe ne nuk do e lejojme nje gje te tille. Besoj se praktika e deritashme eshte duke e deshmuar kursin qe duhet ndjekur. Tash a permes ndonje shoqate a ndryshe do e mesojme ne vijim.

Ndriti!

kondita
02.06.2011, 14:08:16
Po perse o Ndriti nuk po i u thue ketyre qe Hashim Broja i blejti votat me primtime te rritjes se rroga pa mbulese, pa llogarit mire per pasojat e mundshme te mevonshme, vetem e vetem qe ti fitoj zgjedhjet. Ato qfar nuk mundi ti blej, Hashim Broja i vodhi duke i dal mbi 140% te votuesve!!!

mbreme e kampercjell nje DEBAT te drejteperdrejte ne RTK, ku nga pjesemaresit e DEBAT.-t saher qe i shtohej pyetja Kryeministrit Thaqi, ai vetem thoshte se jan kunder ndertimit te Autostrades, ata e pyesnin per menyren e zgjedhjes se Presidentes Jahjaga, Thaqi pergjigjej se kontrate me Bentel - Enka eshte ne perpudhje me standarde nderkombetare!!! Ata e pysnin per FMN dhe ngritjen e rrogave, ai serish pergjigjej se Autostrada eshte e nje kualiteti me te larte nderkombetar! Por gjat pergjegjes dhe dallimit te Autostrades Vrmnice - Merdare, duke u munduar te lavdronte kete autostrade, habitej se zbulohej te tregonte se atustradat lokale jan te nje kualiteti shume te dobet, ani qe cmimi eshte perafersisht i njejte e nuk e dinte se me kete tregonte pa e pyetur askush se ata jan vjedh mjetet duke ndertuar rruge te kualitetit te dobet. Pastaj Thaqi nuk e dinte sa shume mashtronte kur thoshte se ndrysimi i trasese se autostrades i zvoglon shpenzimet per 300 milion, kurse serish qmimi ngelte i njejte ne baze te kontrates me Bentel - Enka dikur rreth mbi 700 milion, e kursesi te thoshte se kostoja e autostrades do te ngel me nje cmim per afro, 450 milion euro apo dollare, nga se akoma nuk e dim se me cilen valute eshte bere kontrata masi qe ajo akoma sipas Thaqit Origjinali eshte mister i fshehur!!!
Nganjiher kisha pershtaypjen se z.Thaqi ishte edhe nen ndikimin e Alkoholit mu sikur Fatmir Limaj kur shkonte per Bajram me u fal para gjematit me ju qit hi syve, por qe kur genin bajram i kundermonte ere alkoholi dhe i terhoqen vrejtjen qe keshtu i dehur mos te hyj me ne Xhami!!!

Thaqi gjithashtu saher i behej pyetja se qfar strategjije ka per zvoglimin e punesimit pas ketyre zgjedhjeve te fundit, ai gjithnji i referohej se me ndertimin e autostrades jan punesuar mbi 250 vete, te cilet marrin nga 7 euro ne dite!!!!!!!!!!!!!!! Dhe kurrsesi te i kujtohet se ata punetor jan punesuar para zgjedhjeve dhe nuk i referohej pyetja per ate periudhe por i referohej per periudhen e paszgjedhjeve! Kurse per pyetjen se si kushte per liberalizimin e vizave - levizjes se lire te qytetarve eshte edhe kthimi dhe infrastruktura e punesimi i te kthyerve, Thaqi tha se per kete kategori te kesaj shoqerie Qeveria nuk merr pergjegjesi, nga se punesimi behet vetem ne sektorin privat!!!!!! e hajt hajt e hajmedet, veq ndoshta sot si repriz e ka inqizue dikush ate DEBAT dhe do ta shef z.Thaqi veten se ne qfar niveli te pasigurt dhe jo transparent ka qen, po e keqja eshte se ai nuk din shume te dalloj bardhe nga e zeza e vet.

Ndriti
02.06.2011, 16:27:39
Po perse o Ndriti nuk po i u thue ketyre qe Hashim Broja i blejti votat me primtime te rritjes se rroga pa mbulese, pa llogarit mire per pasojat e mundshme te mevonshme, vetem e vetem qe ti fitoj zgjedhjet. Ato qfar nuk mundi ti blej, Hashim Broja i vodhi duke i dal mbi 140% te votuesve!!!

mbreme e kampercjell nje DEBAT te drejteperdrejte ne RTK, ku nga pjesemaresit e DEBAT.-t saher qe i shtohej pyetja Kryeministrit Thaqi, ai vetem thoshte se jan kunder ndertimit te Autostrades, ata e pyesnin per menyren e zgjedhjes se Presidentes Jahjaga, Thaqi pergjigjej se kontrate me Bentel - Enka eshte ne perpudhje me standarde nderkombetare!!! Ata e pysnin per FMN dhe ngritjen e rrogave, ai serish pergjigjej se Autostrada eshte e nje kualiteti me te larte nderkombetar! Por gjat pergjegjes dhe dallimit te Autostrades Vrmnice - Merdare, duke u munduar te lavdronte kete autostrade, habitej se zbulohej te tregonte se atustradat lokale jan te nje kualiteti shume te dobet, ani qe cmimi eshte perafersisht i njejte e nuk e dinte se me kete tregonte pa e pyetur askush se ata jan vjedh mjetet duke ndertuar rruge te kualitetit te dobet. Pastaj Thaqi nuk e dinte sa shume mashtronte kur thoshte se ndrysimi i trasese se autostrades i zvoglon shpenzimet per 300 milion, kurse serish qmimi ngelte i njejte ne baze te kontrates me Bentel - Enka dikur rreth mbi 700 milion, e kursesi te thoshte se kostoja e autostrades do te ngel me nje cmim per afro, 450 milion euro apo dollare, nga se akoma nuk e dim se me cilen valute eshte bere kontrata masi qe ajo akoma sipas Thaqit Origjinali eshte mister i fshehur!!!
Nganjiher kisha pershtaypjen se z.Thaqi ishte edhe nen ndikimin e Alkoholit mu sikur Fatmir Limaj kur shkonte per Bajram me u fal para gjematit me ju qit hi syve, por qe kur genin bajram i kundermonte ere alkoholi dhe i terhoqen vrejtjen qe keshtu i dehur mos te hyj me ne Xhami!!!

Thaqi gjithashtu saher i behej pyetja se qfar strategjije ka per zvoglimin e punesimit pas ketyre zgjedhjeve te fundit, ai gjithnji i referohej se me ndertimin e autostrades jan punesuar mbi 250 vete, te cilet marrin nga 7 euro ne dite!!!!!!!!!!!!!!! Dhe kurrsesi te i kujtohet se ata punetor jan punesuar para zgjedhjeve dhe nuk i referohej pyetja per ate periudhe por i referohej per periudhen e paszgjedhjeve! Kurse per pyetjen se si kushte per liberalizimin e vizave - levizjes se lire te qytetarve eshte edhe kthimi dhe infrastruktura e punesimi i te kthyerve, Thaqi tha se per kete kategori te kesaj shoqerie Qeveria nuk merr pergjegjesi, nga se punesimi behet vetem ne sektorin privat!!!!!! e hajt hajt e hajmedet, veq ndoshta sot si repriz e ka inqizue dikush ate DEBAT dhe do ta shef z.Thaqi veten se ne qfar niveli te pasigurt dhe jo transparent ka qen, po e keqja eshte se ai nuk din shume te dalloj bardhe nga e zeza e vet.

I/E nderuar Kondita,

Une nuk kam arritur ta shof ate Debat, sepse isha i zene. Kam krijuar pershtypjen se edhe ata qe jane ne cilesine e gazetarve e "analistve" perballe tij, e pyesin me nje doze droje dhe ne mungese (guximi) ballafaqimi t`fakteve i lejojne ketij teveqeli hapesire per manovrim dhe keqinterpretim. Dth. ky e ndjene veten komod ne keso debate te tilla, vetem atehere kur e di (me pare) se ke e ka perballe. Perndryshe ky eshte zvarranik qe di ti zgjedhe oponentet medial, tashme si i njohur nga pervoja e "gjarperit". Ai e di se ne nje ballafaqim me ndonje tip t`tharte, te shtate pale lekurat do ia hidhte per toke, prandaj edhe ik si prej dreqi, prandaj edhe tenton te krijoj memorandume ne mes te FSK-se e SHPK-se per ti luftuar oponentet me cdo mjet, per t`mbijetuar ne varken e tij te krimit, natyrisht nese do e lejojme. Ja se si e interpreton KE vendimin e teveqelit tone Kryeminister.

Ndriti!

* * * * *

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/large/3AA3820E-1734-4F73-93B4-3AB45631B351_w527_s_181275_thumb_large.jpg

Buxheti i vitit 2011 i rrezikuar, sipas Komisionit Evropian

Nga Express mė 02 qershor 2011 nė ora 14:26

Komisioni Evropian ka theksuar rėndėsinė e disiplinės fiskale si parakusht pėr mjedis stabil makroekonomik dhe investime nė Kosovė.

Komisioni ka shprehur brengėn pėr “rrezikun qė rrethon buxhetin e vitit 2011 dhe financimin e deficitit”.

Nė njė komunikatė pėr media tė Komisionit Evropian, nė tė cilėn sillen thekse nga takimi mbi raportin e progresit tė autoriteteve tė Kosovės dhe Komisionit Evropian, thuhet se pėrfaqėsuesit e Komisionit kėrkuan nga “autoritetet tė ndėrmarrin masa paraprake tė konsolidimit”.

Nė komunikatė thuhet se autoritetet kosovare kanė shpjeguar hollėsisht programin ekonomik, tė miratuar sė fundi nga Qeveria, dhe planin shoqėrues tė veprimit.

“Komisioni theksoi nevojėn pėr prioritizimin dhe radhitjen e masave tė ndryshme, si dhe pėrvijimin e tyre me veprimet nė kuadėr tė Planit tė Veprimit tė Qeverisė pėr Partneritet Evropian, si dhe me strategjitė tjera, qė gjithashtu ndikojnė nė aktivitetet ekonomike dhe tė punėsimit”, thuhet nė njoftimin e Komisionit Evropian.

“Kėto masa duhet tė vlerėsohen kundrejt efekteve tė mundshme negative anėsore dhe tė analizohet si duhet ndikimi i tyre fiskal”, ka qenė kėrkesa e Komisionit Evropian.

Takimi ishte pjesė e dialogut tė rregullt nė kuadėr tė Dialogut tė Procesit tė Stabilizim-Asociimit.

Nė takim ėshtė diskutuar njė spektėr i gjerė i temave si: zhvillimi makroekonomik i Kosovės, politikat fiskale dhe financiare, privatizimi i ndėrmarrjeve publike, sistemi statistikor dhe menaxhimi financiar, si dhe kontrolli i fondeve publike.

“Shėrbimi i Komisionit mirėpriti regjistrimin e rregullt qė ėshtė bėrė nė muajin prill dhe kėrkoi nga Kosova tė pėrmirėsojė mbledhjen e tė dhėnave statistikore pėr qėllime socio-ekonomike, pasi qė ato janė tė domosdoshme pėr politikė-bėrje”, thuhet nė komunikatėn pėr media tė Komisionit Evropian.

Takimi ėshtė bashkėkryesuar nga Ministria e Integrimeve Evropiane dhe Drejtorati i Pėrgjithshėm i Komisionit Evropian pėr Ēėshtje Ekonomike dhe Financiare. /rel/

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,14,55014

kondita
02.06.2011, 19:06:00
z.Ndriti, une e dija me kohe se nuk do jete transparet Hashim Thaqi dhe do ju bishtroj pyetjeve, nga se po sa ju parashtroheshin e dija se nuk ka argumente per te pergjigjur pozitivisht e per tu pergjegjur korekt, do merrte poena minus!

Por sikur te kishim te drejte ti bejme pyetje nga jasht drejtperdrejt, ose sikur te isha ne studio, mes atyre pyetjeve do ja beja edhe kete pyetje te radhes;

z.Kryeminister Hashim Thaqi, dhe do isha ndal te marr mryme dhe ti dheja ati kohe te me kuptoj pyetjen, SA ESHTE E GJATE JAVA E JUAJ, kur ne zgjedhje e pergjithshme gjat fushates keni thene; "Ne i posedojme te gjithe emrat e atyre qe vran pas shpine, andaj nuk do te kalojne as javet dhe do i shpallim qe te gjithe dhe qe te gjithe do te dalin para drejtesise"!!!

Kur e pata degjuar kete deklarate te Hashim ....... me shkoi mendja menjiher ke Millosheviqi kur mbajti miting ne Beograd fundviteve te tetdhjeta ku u mblodhjen afro njemilion qetnik e ku foli edhe Pizdareviqi populli i te cilit pesoj me se shumti nga ai qe e perkrahte!!! Edhe Milloshi pat thene se te gjithe udheheqesist nacionalist shqiptar te Kosoves me emen e mbiemen do ti arrestojme dhe do ti burgosim!!!

Dallimi qendron shume i kunder por retorika, parulla ishte shume e ngjajshem, nga se Milloshi arrestonte dhe burgoste shqiptar, kurse Hashim Broja ne vend qe te aludonte ne qetniket dhe keta qe i kryen argatin e tyre pra shqiptar kriminel, ky e la popullin te nenkuptonte se jan te krahut te kundert te tije politike, dhe qe nga ajo dite, jo qe nuk i solli emrat e atyre kriminelve, po asnjeher asnje fjal me rreth tyre, mesiguri qe ja ngrehi veshin A.Syla e Xhavit Haliti dhe e shukati kete pune dhe i dha leje krimit te organizuar, korrupcionit dhe prostitucionit, sa qe mbram me mbeti marak me e pyet edhe njier rreth kesaj deklarate, se mos vall e ka harrua rastesisht, por qe ja qiti ndermend Nazim Bllaca!

Ndriti
03.06.2011, 01:27:37
I/E Nderuar Kondita

z.Ndriti, une e dija me kohe se nuk do jete transparet Hashim Thaqi dhe do ju bishtroj pyetjeve, nga se po sa ju parashtroheshin e dija se nuk ka argumente per te pergjigjur pozitivisht e per tu pergjegjur korekt, do merrte poena minus!
Une ate debat nuk arrita ta percjell nga shkaqe subjektive. Se ky qun bishtronte prej kohesh tanime eshte e qarte. Kur them prej kohesh, kam fjalen per kohen e fillimit te luftes, pergjate dhe pas saj. Ky bishterim po e percjell akoma, por deri kur?; eshte nje ceshtje te ciles ka filluar ti ngushtohet rrethi. Edhe ky eshte i vetedishem per kete rreth qe po i ofrohet, por megjitheate po do (keshtu edhe kishte ardhur me dashje ne pushtet e jo me vlera) me iu nenshtru nje "rreziku permanent", prej te cilit veshtire se do del i palagur. Sante para nderteses se Qeverise ishin krijuar pusetat e ujit dhe ua kishin veshtersuar grevistve akoma me shume gjendjen. Ky po pret se ata do shkojne per ta lutur e ne fakt e din mire se keta djem nuk e bejne nje gje te tille. Ky njeri vuan prej sindromit te mendjemadhesise, se te gjithe duhet t`i drejtohen dhe ta lusin, si iluzionist qe eshte, si i padenje qe eshte, duke krijuar pershtypjen, se ketij duhet ti referohen dhe drejtohen te gjithe, meqe keshtu i kishte shqelmuar te padegjueshmit ne mesin e partise se vet, ama duke mos hasur asnjehere ne rezistence serioze.

Por sikur te kishim te drejte ti bejme pyetje nga jasht drejtperdrejt, ose sikur te isha ne studio, mes atyre pyetjeve do ja beja edhe kete pyetje te radhes; z.Kryeminister Hashim Thaqi, dhe do isha ndal te marr mryme dhe ti dheja ati kohe te me kuptoj pyetjen, SA ESHTE E GJATE JAVA E JUAJ, kur ne zgjedhje e pergjithshme gjat fushates keni thene; "Ne i posedojme te gjithe emrat e atyre qe vran pas shpine, andaj nuk do te kalojne as javet dhe do i shpallim qe te gjithe dhe qe te gjithe do te dalin para drejtesise"!!!
Ky e ka nje aftesi te perceptimit te gjerave sidomos kur eshte ne pyetje zuza e vet. Kuku cka din ky me bishtnu, per mos me u taku me ata qe ia bejne fene baski, ata qe se lene me mare fryme, i njeh ky ata, ua njef edhe degeshin, prandaj nuk lejon debate te tilla, ku perballe do kishte kundershtar te papershtatshem, per t`u mos zene ngusht, shkaku i prestigjit dhe performanses qe e ka ndertuar pandershem. E di se do ia kishe bere edhe shume pyetje tjera, por sic te thash, ky eskivon me mjeshtri, tanime te topitur, sepse eshte rritur numri i te pakenaqurve ne te. Psh. qiftit t Berat Buzhalles, Milaim Zeke-s e disa qenefve te ngjashem, ky me deshire do u pergjigjej, sepse e di se keta jane lariqka-servila, tamam sic eshte prototip i tyre edhe ky vet. Sa i perket pyetjes inerte pergjate fushates e ka problem ate ceshtje, ama e din se do ballafqohet nje dite me kompleksitetin e saj, prandaj edhe mos ia ze per te madhe. Njeriu eshte ne hall,…!

Kur e pata degjuar kete deklarate te Hashim ....... me shkoi mendja menjiher ke Millosheviqi kur mbajti miting ne Beograd fundviteve te tetdhjeta ku u mblodhjen afro njemilion qetnik e ku foli edhe Pizdareviqi populli i te cilit pesoj me se shumti nga ai qe e perkrahte!!! Edhe Milloshi pat thene se te gjithe udheheqesist nacionalist shqiptar te Kosoves me emen e mbiemen do ti arrestojme dhe do ti burgosim!!!
Ky e ka nje obligim te perjetshem, rrefimin per fillet luftes, participimin e tij personal ne te dhe ndikimi i tij per rrolin e Drejtorit te SHP te UCK-se, ne vecanti atij politiko-ushtarak dhe disa procese tjera qe opinioni i gjere shume pak i di, per kohen sa ky ishte i vet-nominuar ne at post. Ka shume cfare te rrefej, sepse ne gjeneratat e reja duam te dijme per "madheshtine e tij" qe ka zene seriozisht te zbehet pergjate koheve te fundit. Kete obligim moral e etik e ka ne dijeni edhe ky, por ja qe ne vegjelia, keshtu ia perkujtojme here pas here, se tani eshte koha.

Dallimi qendron shume i kunder por retorika, parulla ishte shume e ngjajshem, nga se Milloshi arrestonte dhe burgoste shqiptar, kurse Hashim Broja ne vend qe te aludonte ne qetniket dhe keta qe i kryen argatin e tyre pra shqiptar kriminel, ky e la popullin te nenkuptonte se jan te krahut te kundert te tije politike, dhe qe nga ajo dite, jo qe nuk i solli emrat e atyre kriminelve, po asnjeher asnje fjal me rreth tyre, mesiguri qe ja ngrehi veshin A.Syla e Xhavit Haliti dhe e shukati kete pune dhe i dha leje krimit te organizuar, korrupcionit dhe prostitucionit, sa qe mbram me mbeti marak me e pyet edhe njier rreth kesaj deklarate, se mos vall e ka harrua rastesisht, por qe ja qiti ndermend Nazim Bllaca!
Ne kete rreth nuk jane lojtar vetem t`apostrofuarit, ka edhe disa qarqe tjera "nentoksore", qe akoma nuk kane gufuar mbi siperfaqe, sepse jeta e "dhunshme" prej urithi eshte me e sigurte, perderisa livadhi eshte ne dukje i pacenuar. Disa nga vegzat tjera te ketyre kanaleve, jane duke u hetuar. Retorika ne perditeshmeri eshte potencial sherbyes, si mehlemi per ndonje grip, duke shpresuar edhe ne faktorin kohe, por jane edhe disa detale qe e perbejne teresine e besueshme si ploteni faktike, te gjalle, te dukshme si ngjarje e ndodhur diku dhe dikur, por e rikonstruktuar me protagonist tjere, deri ne diten e shfaqjes zyrtare, ne regjine e,…!

Ndriti!

kosovari50
03.06.2011, 19:50:18
z.Ndriti, une e dija me kohe se nuk do jete transparet Hashim Thaqi dhe do ju bishtroj pyetjeve, nga se po sa ju parashtroheshin e dija se nuk ka argumente per te pergjigjur pozitivisht e per tu pergjegjur korekt, do merrte poena minus!

Por sikur te kishim te drejte ti bejme pyetje nga jasht drejtperdrejt, ose sikur te isha ne studio, mes atyre pyetjeve do ja beja edhe kete pyetje te radhes;

z.Kryeminister Hashim Thaqi, dhe do isha ndal te marr mryme dhe ti dheja ati kohe te me kuptoj pyetjen, SA ESHTE E GJATE JAVA E JUAJ, kur ne zgjedhje e pergjithshme gjat fushates keni thene; "Ne i posedojme te gjithe emrat e atyre qe vran pas shpine, andaj nuk do te kalojne as javet dhe do i shpallim qe te gjithe dhe qe te gjithe do te dalin para drejtesise"!!!

Kur e pata degjuar kete deklarate te Hashim ....... me shkoi mendja menjiher ke Millosheviqi kur mbajti miting ne Beograd fundviteve te tetdhjeta ku u mblodhjen afro njemilion qetnik e ku foli edhe Pizdareviqi populli i te cilit pesoj me se shumti nga ai qe e perkrahte!!! Edhe Milloshi pat thene se te gjithe udheheqesist nacionalist shqiptar te Kosoves me emen e mbiemen do ti arrestojme dhe do ti burgosim!!!

Dallimi qendron shume i kunder por retorika, parulla ishte shume e ngjajshem, nga se Milloshi arrestonte dhe burgoste shqiptar, kurse Hashim Broja ne vend qe te aludonte ne qetniket dhe keta qe i kryen argatin e tyre pra shqiptar kriminel, ky e la popullin te nenkuptonte se jan te krahut te kundert te tije politike, dhe qe nga ajo dite, jo qe nuk i solli emrat e atyre kriminelve, po asnjeher asnje fjal me rreth tyre, mesiguri qe ja ngrehi veshin A.Syla e Xhavit Haliti dhe e shukati kete pune dhe i dha leje krimit te organizuar, korrupcionit dhe prostitucionit, sa qe mbram me mbeti marak me e pyet edhe njier rreth kesaj deklarate, se mos vall e ka harrua rastesisht, por qe ja qiti ndermend Nazim Bllaca!
Tani veq po fillojnė zbardhjet e vrasjeve qyqare[pas shpinde],qė nga vrasja e z.Gjemajl Mustafa e gjer tek vrasja e Xh.*****.Se cilat dėshmi do jenė tė vėrteta e cilat shpifje do shohėsh dhe ti dylberja e folesė sė qyqeve.

Ndriti
03.06.2011, 23:06:29
RrOSh - Arrestimi i Belgzim Kamberit ėshtė politik

02 QERSHOR 2011 - E Enjte 21:56

Para pak ditėsh u arrestua kryetari i Kėshillit pėr Mbrojtjen e Lirive dhe tė Drejtave tė Njeriut (KMLDNj) pėr Preshevė, Bujanoc e Medvegjė, Belgzim Kamberi. Ai u mbajt pėr disa orė me radhė nė stacionin policor tė Preshevės si dhe u mor nė pyetje nga policia serbe. Sipas fletarrestit tė lėshuar Belgzimi akuzohet pėr fyerje tė ministrit serb tė pushtetit lokal.

Nė tė vėrtet policia serbe mori shkas nga demonstrata e shqiptarėve tė Luginės mė 10 maj 2011 nė tė cilėn me mijėra shqiptarė protestuan kundėr politikave dhe praktikave diskriminuese serbe ndaj popullatės shqiptare tė Preshevės, Bujanocit e Medvegjės. Kjo protestė, mė e madhja e shqiptarėve prej disa vitesh, e organizuar nga KMLDNj nėn moton “dėbimi i trurit”, kishte nė qendėr tė kundėrshtimit sidomos vendimin e kahmotshėm tė qeverisė serbe pėr mospranimin e diplomave tė Republikės sė Kosovės. Si pasojė e kėtij vendimi thellėsisht diskriminues, tė gjithė ata studentė tė cilėt kanė mbaruar Universitetin e Prishtinės, i nėnshtrohen pėrjashtimit nga mundėsita e punėsimit. Kjo ėshtė mohim themelor i tė drejtės elementare tė njeriut pėr ekzistencė dhe jetesė tė pavarur e tė dinjitetshme, i cili ndalohet me tė gjitha konventat ndėrkombėtare tė tė drejtave tė njeriut. Kėto praktika antishqiptare tė pushtetit serb synojnė krijimin e njė mjedisi tė pajetueshėm nė Luginė, ashtu qė shqiptarėt tė vendosen pėrpara njė trysnie tė atillė ekzistenciale, e cila ēon kah shpėrngulja e tyre nga tokat ku jetuan me shekuj. Ky ėshtė spastrim i heshtur etnik.

Ajo qė i ndodhi Belgzim Kamberit ėshtė fati i njė populli tė tėrė i cili ėshtė braktisur nga Tirana, nga Prishtina, por edhe nga shumica e liderėve politikė tė Luginės. Pėr popullin shqiptar tė Luginės dhe terrorin e diskriminimin e pashembullt qė po ushtrohet mbi ta nuk po dėgjon as Brukseli i magjepsur pas Beogradit “proevropian dhe demokratik”. Kjo ėshtė Serbia e Tadiqit: ajo arreston aktivistė tė tė drejtave tė njeriut vetėm pse janė shqiptarė dhe vetėm pse kanė organizuar demonstratė paqėsore pėr mbrojtjen e tė drejtave tė shqiptarėve tė shkelura pėr ēdo ditė nga pushteti antishqiptar i Serbisė.

Rrjeti i Organizatave Shqiptare (RrOSh) dėnon ashpėr arrestimin dhe marrjen nė pyetje tė aktivistit tė shquar, Belgzim Kamberi. Arrestimi dhe persekutimi i tij ėshtė politik. Ne kėrkojmė qė ai tė lihet i qetė dhe i papenguar nė zhvillimin e aktivitetit tė tij tė drejtė e human. I bėjmė thirrje po ashtu Tiranės e Prishtinės zyrtare tė merren aktivisht me rastin e Belgzim Kamberit dhe gjendjes sė rėndė shoqėrore, politike, ekonomike e kulturore tė popullit shqiptar nė Luginė. Nė vend qė pėrmes negociatave me Beogradin ta fshehim tė vėrtetėn dhe fytyrėn e Serbisė antidemokratike, Shqipėria e Kosova duhet tė bėhen bashkė nė mbrojtjen e popullit shqiptar tė Luginės, i cili ka mbetur nėn mėshirėn e njė pushteti ēnjerėzor.

Rrjeti i Organizatave Shqiptare

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,2,3016&author=0

Ndriti
04.06.2011, 17:11:22
Strategjia e dėshtimit nga Qeveria e Hashimit!

04 QERSHOR 2011 - E Shtunė 16:23

http://www.vetevendosje.org/repository/images/DSC00171155348313.JPG

Strategjia e qeverisė sė Kosovės pėr veriun, pėrfundoi nė njė raport, i cili veē se e konstaton gjendjen faktike nė kėtė pjesė tė Kosovės dhe vėrteton edhe njė here se nuk ka qenė kurrė strategji.

Nese gjatė gjithė kohės Qeveria e Kosovės ėshtė lavdėruar verbėrisht pėr pėrmirėsimin e gjendjes nė veri, nė kėtė raport qė vjen nga Zyra e Koordinatorit tė Strategjisė pėr veriun, dominon njė ēasje pranuese pėr ekzistencėn dhe forcimin e vazhdueshėm tė Serbisė nė veri tė Kosovės.

Pafuqia e Qeverisė sė Kosovės qė tė shtrijė sovranitetin nė tėrė territorin e Kosovės na ka sjellė nė kėtė situatė. Qeveria pėr tė fshehur kėtė pafuqi pėrpiloi strategjinė pėr veriun, me tė cilėn ka kėrkuar kyqjen e faktorėve tjerė pėr zgjidhjen e problemit tė veriut, duke iu dhėnė kėtyre faktorėve rol prijės.

Qė papėrgjegjshmėria e qeverisė ėshtė e pabesueshme tregon edhe fakti se Qeveria e Kosovės ka pritur qė me forcimin e Tadiēit nė veri do tė forcohen edhe ata. Ndodhi pikėrisht e kundėrta, institucionet e Kosovės po dobėsohen edhe mė shumė.

Tani edhe kryetari i Serbisė Tadiē e edhe Qeveria e Serbisė publikisht propagojnė ndarjen e Kosovės e gllabėrimin e asaj pjese nga Serbia.

Pėrderisa Serbia angazhon mijėra persona qė tė mbrojė ate qė nuk i takon, Qeveria e Thaēit ka angazhuar njė person me dy asistente pėr tė mbrojtur atė qė i takon.

Pėrderisa Serbia shpenzon 500 milion euro nė vit pėr tė njejtin qėllim qeveria heq nga buxheti shpenzimet e zyrės sė kordinatorit pėr veri.

Roli i Zyrės Kordinuese pėr Strategjinė e Veriut sipas tyre, do tė duhej tė ishte kordinimi i punės sė tė gjithė aktorėve relevantė legalė tė pėrfshirė nė jetėn politike dhe tė sigurisė nė Kosovė, sic janė ministritė e ndryshme tė qeverisė sė Kosovės, policia e Kosovės, AIK-u, KFORi, policia e Unmikut, Eulexi, ICO, zyra e BE, donatorė e Ojq tė ndryshme me c’rast institucionet kompetente shteterore kan rol prijės. Kjo ėshtė vetėm njė demagogji e kulluar, duke pasė parasysh faktin se misionet ndėrkombėtare janė neutrale ndaj statusit politik tė Kosovės dhe rrjedhimisht nuk i japin llogari Qeverisė apo cilės do zyrė tė saj.

Objektivat e strategjisė siē janė:

Vendosja e kontrollit tė plotė nė portat doganore 1 dhe 31

• Funksionalizimi i gjykatės nė veri tė Mitrovicės

• Formimi i komunės sė veriut tė Mitrovicės

• Mbajtja e zgjedhjeve edhe nė tri komunat e veriut tė Kosovės

• Faturimi i energjisė elektrike nga KEK-u

• Mbyllja e administratės sė UNMIK-ut

• Margjinalizimi i strukturave paralele

•

kanė dėshtuar nga e para deri te e fundit.

Raporti tregon pėr mungesėn e strategjisė. Zyra e Koordinatorit tė strategjisė pėr veriun e Kosovės ėshtė reflektim i mungesės sė institucioneve sovrane. Rrjedhimisht figura prej njė palaēoje e Ylber Hysės ėshtė pafuqia e Hashim Thaēit si lider politik.

Lėvizja VETĖVENDOSJE! ka pėrkujtuar edhe njė herė hapat konkretė tė cilėt i ka propozuar me kohė pėr shtrirjen e sovranitetit tė vendit nė veri e ato janė:

Shpallja e FSK-sė ushtri dhe mbrojtja e inegritetit territorial nga kjo ushtri, njėsia speciale e policisė sė Kosovės tė vendoset nė njė bazė nė veri dhe nė njėsitė e saj tė punėsohen banorė shqiptarė tė veriut, me ē’rast edhe do tė zbutej papunėsia, revitalizimi i Trepēės i cili do tė sillte deri te punėsimi i 8000 vetave, si mėnyrė e integrimit tė tė gjitha komuniteteve, kallėzimi penal ndaj strukturave paralele, gjė qė nė vend tė institucioneve Lėvizja VETĖVENDOSJE! e ka bėrė mė 25 nėntor 2009, etj.

Lėvizja VETĖVENDOSJE! do tė vazhdojė ta luftojė politikisht kėtė neglizhencė tė institucioneve ndaj njė pjese tė territorit tė Kosovės, deri sa tė arrihet sovraniteti i plotė i vendit.

Lėvizja VETĖVENDOSJE

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,2,3018&author=0

gjarperi
05.06.2011, 22:51:04
Ju pershendes te gjithve e sidomos ata qe mshifen pas disa perdeve te Bashkimit Kombetar e sidomos zotri Krujen-Mojsiun
por deshiroj te rikujtoj nje teme aktuale te kohes, Bashkimin Kombetar, zotri Kruja-Mojsiu, tani e tutje per Bashkim Kombetar e keni edhe nje aleat te ri i qujtur Tadiq, i cili eshte per bashkimin kombetar te stilit te juaj, dhe ai per kete deshiron te bisedoj vetem me Shqiperin, por eshte nje fate se koha kur serbija gjente aleat per te biseduar per Kosoven me Shqiperin perendoj, me Esat Pashen, Enver Hoxhen, dhe se fundit me Fatos Nanon, tani me deshir apo pa deshir te juajen Kosova dhe populli Shqiptar i saje vendos per fatin e vete, dhe pas kesaj ka edhe mase 75 shtete, dhe ka perenduar Koha qe per fatin tone te vendosin serbia dhe aleatet e saj qe i gjente ne shqiperi, por tani do te implementohet nje faze e re qe filloi viteve te 90, per nje bashkim te mirfillt te ndersjellt dhe te favorshem per te dy palet, pa imponime dhe te pa barabart siqe ndoshi ne tri rastet e cekura, dhe ma ne fund do te dele ne drite gjitha ato qe ndodhen ne tri rastet e cekura, dhe se buk eshte e rastesishme pse serbia, kaloj kufit e kosoves gjate luftes se dyte botrore mes milladinit qe pike se pari ta formoj partin komuniste ne nje vende fqinje te saj Shqiperi, e jo ta formoj kete ne Kosove, dhe e dyta nuk eshte e rastesishme qe milloshi, para se te intervenonte Nato ne Kosove tentoj qe ta evitoj kete intervenim pikrisht me vendin fqi te saje Shqiperin mese Fatos Nanos, por ishte fate qe Fatos Nano ne ate Kohe nuk kishte fuqine e Enver Hoxhes, dhe se bombardimet e Natos u realizuan, pra si duket historia po perseritet dhe se serbija gjithnje Karten e fundit e Provon permes Shqiperis, por kjo e treta e verteta do tu dele deshtuse, sepse ata qe vendosen per neve kane shkuar ne shporten e historis, dhe ne skene kemi ata qe na dojne si vellazer te barabart nga gjaku e jo si vellazer te ideologjis

Hasan Prishtina
12.06.2011, 14:38:31
Pėrvjetori i gjashtė i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

12 QERSHOR 2011 - E Diel 13:11

http://www.vetevendosje.org/repository/images/IMGP17962091874510.JPG

Tash e 6 vite mė parė njė parrullė e ka pėrshkruar tėrė hapėsirėn publike e politike tė Kosovės.

Kjo ishte parrulla qė pėrbėhej nga dy koncepte tė vetme: kundėrshtonte pazarllėkun qė pėrgatitej dhe zbatohej nė Kosovė dhe pėr tė ardhmen e Kosovės, process ky qė e kishte nxjerrė vendimin pėr Kosovėn jashtė vendit dhe e kishte bėrė subjekt tė palėve tė ndryshme, pėrfshirė kėtu Serbinė; si dhe ngulmonte qė ky vendim pėr vendin tė jetė i popullit tė Kosovės, instancės sė vetme qė ka tė drejtė ta pėrcaktojė tė ardhmen e vendit, pėr shkak se kėshtu e pėrcaktonte tė ardhmen e vet. Ishte kjo parulla JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE!

Dhe kėtu fillon Lėvizja VETĖVENDOSJE! si lėvizje politike dhe si koncept politik. Ne kemi lindur dhe vazhdojmė tė jetojmė karshi kėtyre dy shtyllave tejet tė rėndėsishme nė politikė: mohimit tė gjendjes aktuale tejet tė rėndė dhe rėnduese, si dhe afirmimit tė ndryshimit rrėnjėsor qė do tė na i hapte mundėsitė pėr zhvillim politik, ekonomik e shoqėror. Pra JO NEGOCIATA tė cilat na e ndajnė vendin pėr sė brendshmi dhe na e pamundėsojnė lirinė politike, por VETĖVENDOSJE! qė na bashkon pėr tė mirėn e vendit, na bėn zot tė vendit, dhe na i hap mundėsitė pėr pėrparim.

Gjatė kėtyre 6 viteve Lėvizja VETĖVENDOSJE! ka organizuar gjithsejt 15 demonstrata popullore, i ka kryer mbi 200 aksione protestuese, i ka mbajtur mbi 1000 tubime me qytetarė. Tė gjitha kėto aktivitete janė pėrcjellė ngushtė nga pushteti i vendit, dhe mė veēanėrisht nga policia. Gjatė kėtij rrugėtimi 6 vjeēar janė arrestuar pėrmbi 300 aktivistė, ndėrkohė qė nė demonstratėn e 10 shkurtit janė vrarė Arben Xheladini dhe Mon Balaj e janė plagosur 80 demonstrues tė tjerė, prej tė cilėve Zenel Zeneli, Mustafė Nerjovaj, dhe Hysni Hyseni janė lėnduar rėndė.

Aktiviteti ynė pėrgjatė kėtyre viteve e ka pasur njė qėllim tė vetėm: t’i vetėdijėsojmė qytetarėt e Kosovės pėr gjendjen e rėndė tė vendit, dhe pėr mungesėn e perspektivės pozitive pėr ne si popull, si dhe pėr angazhimin e tyre politik pėr ndryshimin e domosdoshėm rrėnjėsor qė i duhet vendit dhe neve si popull. Ne insistuam nė tė drejtėn dhe vullnetin tonė si qytetarė, dhe aktivisht e shpėrndamė pikėpamjen tonė pėr atė se ēka po ndodhte nė realitetin politik dhe shpėrputhjen qė ky realitet e kishte me vullnetin politik tė popullit tė Kosovės. Pra, e shpėrndanim gjithandej nėpėr Kosovės tė vėrtetėn qė ndodhte nė mes tė deklaratave tė politikanėve, veprimeve tė tyre, dhe pritjeve tė popullit. Sepse ishim dhe jemi tė bindur se liria e vetme ėshtė ajo qė buron nga brenda, e kurrfarė lirie qė na servohet si e tillė nga lartė e as nga jashtė.

Nė kėtė pėrvjetor aktivisti Glauk Konjufca bėri prezantimin e monografisė “DREJT VETĖVENDOSJES”.

(Fjala e Glauk Konjufcės)

Sot bėhen 6 vjet prej kur u themelua Lėvizja VETĖVENDOSJE!. Ka qenė njė rrugė plot pėrpjekje e pengesa, me disa arritje modeste, por me mė shume arritje qė na presin nė tė ardhmen. Kjo ecje nuk ka qenė aspak e lehtė, por rrugė tjetėr s’ka dhe s’ka rrugė deri te sovraniteti dhe liria qė tė jetė e shtruar me lule. Nė fillim ishim dhjetėra, pastaj u bėmė qindra e mijėra, sot jemi dhjetėramijėra, nesėr do tė bėhemi qindramijėra dhe kėshtu deri nė pėrmbushjen e qėllimeve tona politike.

Mahatma Gandi njėherė pat thėnė se rruga pėr deri te liria i ka katėr faza:
Sė pari tė injorojnė
Sė dyti tė pėrqeshin
Pastaj tė luftojnė
Dhe nė fund ti fiton

Kur u pat themeluar Lėvizja VETĖVENDOSJE!, dhe i filloi aktivitetet e saj, ajo u injorua nga regjimi. Sa herė qė jepnim idetė tona dhe shpalosnim konceptin tonė politik ata pėrgjigjeshin me pyetjet prepotente: “Kush janė kėta?”. Ata as qė dėnjonin tė merreshin mė cėshtjen se si ne e shtronim, sepse na e mohonin vetė ekzistencėn. Regjimi fillimisht tė karakterizon nė anonimitet ashtu qė tė diskualifikojė si pėrmbajtje.

Por kur ekzistenca e rezistencės bėhet njė e dhėnė e pamohueshmė dhe njė fakt i pakundėrshtueshėm, atėherė pushteti fillon e ta relativizon ekzistencėn nėpėrmjet pėrqeshjes. Tė karakterizojnė si grup i izoluar, si rast dhe jo si dukuri. Poashtu tė pėrshkruajnė si subjekt ekzotik,si specie e rrallė e cila megjithatė duhet tė ruhet e tė konservohet, pėr t’ia dhėnė sharmin e pluralizmit. Ata thonė se shoqėrisė i duhet njė grup i tillė, i cili e plotėson mozaikun, por kurrė nuk e pėrcakton atė.

Gjatė kėsaj faze regjimit i shpėrthen i gjithė racizmi dhe fashizmi i tij diskursiv pėrqeshės: tė quajnė shitės i veve, moler, apo edhe automekanik tek i cili nuk guxojnė t’i dėrgojnė xhipat e tyre nga frika se mos po rrotullohen. Nėpėrmjet gjuhės pėrcmuese regjimi tregon se c’mendon pėr tė gjithė ata punėtorė tė thjeshtė apo shtresa shoqėrore qė nuk janė politikanė, por qytetarė tipikė tė Kosovės. Shovinizmi ėshtė nė gjuhė.

Dhe vjen koha kur ti je forcuar aq shumė, por jo mjaftueshėm, dhe je shtrirė aq gjerė, sa qė regjimi fillon e frikėsohet nga rritja jote. Pra, ekzistenca jote nuk ėshtė mė thjeshtė e pamohueshmė, por mė shumė se kaq: ajo tashmė ėshtė bėrė kėrcėnuese. Kjo ėshtė koha kur rėgjimi fillon e tė lufton seriozisht. Kėtu regjimi funksionon si trinom dhunė/propagandė/etiketim. Ketu ai nuk tė mohon sikur nė fazėn e parė duke tė injoruar, as nuk tė zvoglon duke tė pėrqeshur si nė fazėn e dytė. Tash regjimi tė zmadhon si pėrbindėsh, si rrezik, si nacionalizėm iracional apo si ideologji shkatėrrimtare. Regjimi fillon e shpif dhe tė etiketon. Kjo ėshtė simptomė se ai edhe pse vetė po e humb popullin, sė paku fillon ta frikėsojė popullin pėr ta shkėputur nga pėrfshrirja jote, duke tė kategorizuar si gogol. Nėsė ti forcohesh, do tė kthehet Serbia, nėse ti fiton, do tė kthehet komunizmi, e kėshtu me radhė.

Pėr fazėn e fundit nuk do tė flas, sepse ajo nuk varet nga efektiviteti i regjimit. Ajo varet kryekėput nga puna dhe serioziteti ynė, nga vendosmėria dhe maturia jonė, nga konsistenca dhe durimi ynė.

Sot Lėvizja ėshtė mė e fortė se kurrė. I kemi 450 Pika nėpėr Kosovė e diasporė dhe po vazhdojmė tė zgjerohėmi. Po i mbajmė zgjedhjėt e brendshme, kurse nė Kuvend i kemi deputetėt qė vazhdimisht e demaskojnė pushtetin e padrejtė.

Tė gjitha kėto qė i thashė mund t’i gjeni pa fjalė, por me fotografi, nė kėtė monografi e cila pėrmbledh lindjen, zhvillimin dhe rritjen e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!. Nė njėfarė kuptimi, meqė ėshtė libėr kronologjik dhe mund tė shfletohet shpejt, mund tė shėrbejė edhe si film pėr lėvizjen tonė deri kėtu ku jemi sot. Meqė ne nuk duam tė kemi pompa benzine, as nuk merremi me krim tė organizuar e kontrabandė cigaresh, jemi shtrėnguar qė kėtė libėr ta shesim me atė cmim qė do t’i mbulonte shpenzimet e botimit tė tij.

Vetėvendosje!

Hasan Prishtina
13.06.2011, 23:41:40
Dėshmorėt janė tė kombit jo tė pushtetit

13 QERSHOR 2011 - E Hėnė 17:07

http://www.vetevendosje.org/repository/images/Image0021198036255.jpg

Sot Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė Malishevė zėvendėsoi foton e kryetarit tė Komunės sė Malishevės tė vendosur nė qendėr te qytetit, me flamurin kombėtar.

Ky aksion ėshtė realizuar sepse:

1. Konsiderojmė se ėshtė njė provokim, qė u bėhet qytetarėve tė Komunės sė Malishevės nė prag tė pėrvjetorit ēlirimit dhe ditės dėshmorėve, duke u pėrpjekur qė kjo datė e shėnuar t’i atribuohet kryetarit tė kėsaj komune.

2. Konsiderojmė, se ėshtė e padrejtė qė me paratė e qytetarėve tė bėhen abuzime te tilla nga kryetari qė mė sė paku ka tė drejtė tė thirret nė zhvillimin dhe historinė e Malishevės.

3. Foto tė tilla i gjejmė vetėm nė shoqėritė jodemokratike ku pushteti mendon se ka tė drejtė tė bėj gjithēka me hapėsirėn publike e politike, pa vullnetin e qytetarėve dhe madje duke e shkelur nė mėnyrė sistematike atė.

Bėjmė thirrje qė tė mos pėrsėriten rastet e tilla sepse e dėmtojnė tė kaluarėn tė tashmen dhe tė ardhmen e qytetit tonė!

Levizja VETEVENDOSJE!

Qendra Malishevė

Hasan Prishtina
15.06.2011, 18:56:03
Me 22 qershor, protestė paqėsore e VETĖVENDOSJE!-s kundėr hajnisė sė pushtetit

15 QERSHOR 2011 - E Mėrkurė 14:40

http://www.vetevendosje.org/repository/images/proteste%2022%20qershor1078534557.JPG

Lėvizja VETĖVENDOSJE! njoftoi qė me 22 qershor do tė organizojė protestė paqėsore nė Prishtinė. Aktivistėt e kėsaj Lėvizjeje sot nė njė konferencė pėr shtyp shpjeguan arsyet e kėsaj proteste. Nė vijim janė dhėnė fjala e Albin Kurtit dhe e Shpend Ahmetit:

Albin Kurti: “Pas vjedhjes sė votave nė Kosovė po vjedhet buxheti, pasuria dhe territori i Kosovės. Buxheti po vjedhet me korrupsion nė tendera, pasuria po vjedhet me privatizimin e egėr kurse territori po vjedhet nė negociata me Serbinė. Kjo qeveri e cila pasuritė dhe tokėn e Kosovės i konsideron si barrė nga e cila duhet tė lirohet paraqet barrė pėr popullin dhe shtetin tonė.

Ēmimet dhe papunėsia po rriten pėr qytetarėt kurse luksi dhe postet po shtohen pėr qeveritarėt. Buxheti i Kosovės trajtohet si njė plaēkė qė Qeveria e ka merituar ndėrsa qytetarėt si shėrbėtorė qė qeveria iu gjen vend pune nėse janė tė dėgjueshėm. Nė Kosovė po blehet posti publik, por janė qytetarėt ata qė duhet ta dėshmojnė se nuk mund tė blehet heshtja e tyre. Prandaj, tė mėrkurėn e ardhshme, me 22 qershor, nė Prishtinė, Lėvizja VETĖVENDOSJE! organizon protestė paqėsore kundėr hajnisė sė qeveritarėve ndaj pronės dhe ardhmėrisė sė qytetarėve.

Me aktakuzat e reja ndaj zyrtarėve tė lartė publikė e shtetėrorė po i ngushtohet rrethi kryeministrit Thaēi. Nė njė intervistė tė fundit ai ka paralajmėruar se nuk do tė jetė kryeministėr herėn e ardhshme. Duke qenė i izoluar dhe i shantazhuar atij po i ngutet qė t’ia jap korporatės Bechtel-Enka edhe autostradėn Prishtinė-Shkup, ta shesė PTK-nė, ta shesė KEK-un, ta likuidojė Trepēėn pėr ta shitur edhe atė, dhe t’ua japė autonominė speciale veriut tė Kosovės dhe enklavave me shumicė serbe. Vetėm duke dhėnė pasuri dhe territor tė Kosovės ky kryeministėr mund tė marrė ditė tė reja nė pushtet.

Ne duam qė punėtorėt e tė papunėt, mjekėt e arsmitarėt, studentėt e profesorėt, bujqit e zejtarėt, tė rinjtė e pensionistėt, gratė e burrat e vendit tonė ta thonė fjalėn e tyre nė kėtė protestė paqėsore. Ne duam t’i bashkojmė ata nė kėtė protestė paqėsore dhe pėr kėtė qėllim, nė ditėt nė vijim, do tė bashkėpunojmė edhe me organizatat e shoqatat e ndryshme qė pėrfaqėsojnė kategoritė e ndryshme shoqėrore dhe grupet e ndryshme tė interesit.”

Shpend Ahmeti: “Kjo ėshtė qeverisja e cila paguan trefishin e ēmimeve tė njėsive nė kontrata tė fshehta. Ajo i ka veturat mė luksoze tė qeverive nė regjion, i shpenzon mbi 18 milionė euro nė derivate tė naftės, i shpenzon mbi 8 milionė euro nė telefona e impulsa, dhe i shpenzon mbi 8 milionė tė tjera nė udhėtime jashtė vendit. Tė gjitha kėto janė para tona, para tė qytetarėve tė Republikės sė Kosovės.

Kėta janė politikanė qė brenda natės janė pasuruar e qytetari veēse po varfėrohet. Kjo qeverisje me politikat e saj ka rritur ēmimet, ndėrsa qytetarėt i ka futur nė kredi tė pafundme. Kjo qeverisje iu merr bashkatdhetarėve tonė nga 50 euro nė kufi nė emėr tė sigurimeve, e qė ėshtė shuma mė e madhe nė regjion. Mė shumė se 50 pėrqind tė kėsaj janė profit i pastėr.

Kjo qeverisje akuzohet nga prokurorėt pėr keqmenaxhim tė ndėrmarrjeve publike, ku strategjia ėshtė e qartė: ule vlerėn pėrmes hajnive e mandej shite sa mė lirė nė marrėveshje me blerėsin. E gjithė kjo hajni bėhet qė tė mblidhen sa mė shumė para tė qytetarėve, qė nė fund tė organizohet njė sistem autokratik, cenzurues dhe antidemokratik pėr ta mbajtur pushtetin sa mė gjatė pėr tė mirėn e tyre e kundėr interesit tė qytetarėve.

Le t’i tregojmė kėsaj qeverisje se kjo hajni nuk tolerohet, qė kjo shpėrfillje e interesit tė qytetarėve duhet tė ndalet, qė kėto antivlera nuk janė dhe nuk do tė jenė gjėrat qė e karakterizojnė Kosovėn si shtet.”

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,2,3064&author=0

kosovari50
15.06.2011, 20:24:02
N'eksperimentim me Kosovėn e fatet e qytetarėve tė saj janė gjuajt aktualisht nga tė gjitha anėt!
Tadiq e Daēiq, duan ta shkafjojnė Kosovėn, sikur kusarėt njė pulė! Bile, siē bėnte me dije mediumi gjerman "Deutsche Welle" (Dojēe Velle), pėr kėtė punė kishin biseduar edhe me Tiranėn! Me Tiranėn zyrtare! Dhe kishin biseduar ashtu, krejt intimisht. Si dikur Enver Hoxha me Rankoviqin e Titon, apo edhe Zogu me paraardhėsit e tyre...! Apo sikur krejt vonė nė Kretė tė Greqisė, ku qanin dert Fatos Nano me Milosheviqin! E prej ku na dėrgonin tė fala se "kryeqendra e Kosovės ėshtė Beogradi!" "E se rruga jonė pėr nė BE kalon nėpėr Beograd!" Hajde ahmakllak, hajde..., hajde vendi im, hajde - minierė e pashtershme budallakie, hipokrizie e naiviteti!
"Mirė" kėta qė s'kanė vuajtur kalvarin e pėrgjakshėm kosovar (Tirana e Beogradi), por pse kanė qasje tė njėjtė me ta edhe kėta tė "Vetėvendosjes"? Dhe pse kanė qasje tė njėjtė me Tadiqin e Daēiqin, dhe jo vetėm pėr njė ēėshtje, por pėr me shumė sosh?
- Si ėshtė e mundur, qė kryekėput si Serbia (me tė gjitha partitė e saj politike), edhe "Vetėvendosja" "jonė" - tė ketė mendim identik - se s'duhet te ekzistojė njė Kushtetutė pėr shtetin kosovar?
- Si ėshtė e mundur qė kryekėput si Serbia (me tė gjitha partitė e saj politike) edhe "Vetėvendosja" "jonė" - tė mendojnė identikisht e pajtohen - se s'mund tė qėndrojė ekonomikisht shteti kosovar? Por, i duhet mbėshtetja te Serbia, apo te Shqipėria!
- Si ėshtė e mundur qė kryekėput si Serbia (me tė gjitha partitė e saj politike), edhe "Vetėvendosja" "jonė" - tė ketė mendim identik - se s'duhet tė ekzistojė njė shtet pėr kosovarėt?
- Si ėshtė e mundur qė kryekėput si Serbia (me tė gjitha partitė e saj politike), edhe "Vetėvendosja" "jonė" - tė ketė mendim identik - se s'duhet tė ekzistojė njė Flamur pėr shtetin kosovar?
- Si ėshtė e mundur qė kryekėput si Serbia (me tė gjitha partitė e saj politike), edhe "Vetėvendosja" "jonė" - tė ketė mendim identik - se s'duhet tė valojė njė Flamur i shtetit kosovar nė OKB? Me Flamur tė njėjtė me atė t'Shqipėrisė, s'mund tė pranohemi nė OKB - kaq dinė edhe fėmijėt n'pubertet! Pra, kėta, "Vetėvendosja", nuk duan qė kjo tė ngjajė ndonjėherė, ngase po ta donin, do tė vdisnin pėr Flamurin e kėtij shteti - e jo ta shqyenin e digjnin, kryekėput si Serbia!
- Dhe, shih pėrfundimisht absurdin, si ėshtė e mundur, qė kryekėput si Serbia (me tė gjitha partitė e saj politike), edhe "Vetėvendosja" "jonė" - tė ketė mendim identik me Serbinė e pajtohen nė heshtje mes vete - se kosovarėt s'duhet tė kenė tė drejtė tė vetėvendosin pa Tiranėn e Beogradin - por u dashka me e zhbė kėtė krijesė!
Unė, nuk kam qenė asnjėherė mbėshtetės i teorive konspirative!
Pra, besoj sinqerisht, se anėtarėsia e "Vetėvendosjes" e duan vendin - po aq se qytetarėt e tjerė kosovarė - as mė pak, por edhe as njė fije mė shumė!
Por, duhet ditur si me e dashtė vendin? Ne tė gjithė e dimė se s'ka prind tė mos e dojė fėmijėn e tij, sikur qė e dimė gjithashtu, se ka shumė fėmijė, tė cilėt, fatkeqėsisht, pikėrisht nga "dashuria e gabuar" - e kanė vetėvrarė veten, apo kanė pėrfunduar nė humnerė e theqafje...!
Nuk eksperimentohet me fatin e vendit, shtetit, kombit e sė ardhmes sė atyre, tė cilėt ende s'kanė ardhur nė ketė botė!
Dhe s'besoj se lejojnė kosovarėt - kėdo qoftė, kurrė dhe pėr asgjė, e aq mė pak pėr kalkulime meskine, interesash bizare e naive - qė tė luajė me fatin e shtetit tė tyre! Tė luajė me fatin e kėsaj krijese kaq tė mrekullueshme - t'cilės ende si dhamė krahun e as hakun - sa e si duhet! Veēanėrisht jo, ashtu si dimė (si askush tjetėr nė glob) - ne kosovarėt!
Piromanėt qė duan me ia pa flakėn Flamurit tė Kosovės, e qė s'hezitojnė ta shqyejnė, janė piromanė edhe tė Shqiponjės sonė! Tė tillėve mė duhet t'ua kujtojė njė koment tė poetit boem prishtinas, i cili n raste tė tilla recitonte: "Moj e mira nėpėr talla, n'kallabllak shihet budalla"!
Secili atdhetar qė ka dy fije mend - e dinė, se sa mė lart tė valojė Flamuri i Kosovės (e me emėr tė Zotit, edhe n'OKB) - aq mė lart, aq mė dinjitetshėm e mė krenar do tė valojė edhe shkaba dykrenare...!

Hasan Prishtina
16.06.2011, 15:13:00
N'eksperimentim me Kosovėn e fatet e qytetarėve tė saj janė gjuajt aktualisht nga tė gjitha anėt!
Tadiq e Daēiq, duan ta shkafjojnė Kosovėn, sikur kusarėt njė pulė! Bile, siē bėnte me dije mediumi gjerman "Deutsche Welle" (Dojēe Velle), pėr kėtė punė kishin biseduar edhe me Tiranėn! Me Tiranėn zyrtare! Dhe kishin biseduar ashtu, krejt intimisht. Si dikur Enver Hoxha me Rankoviqin e Titon, apo edhe Zogu me paraardhėsit e tyre...! Apo sikur krejt vonė nė Kretė tė Greqisė, ku qanin dert Fatos Nano me Milosheviqin! E prej ku na dėrgonin tė fala se "kryeqendra e Kosovės ėshtė Beogradi!" "E se rruga jonė pėr nė BE kalon nėpėr Beograd!" Hajde ahmakllak, hajde..., hajde vendi im, hajde - minierė e pashtershme budallakie, hipokrizie e naiviteti!
"Mirė" kėta qė s'kanė vuajtur kalvarin e pėrgjakshėm kosovar (Tirana e Beogradi), por pse kanė qasje tė njėjtė me ta edhe kėta tė "Vetėvendosjes"? Dhe pse kanė qasje tė njėjtė me Tadiqin e Daēiqin, dhe jo vetėm pėr njė ēėshtje, por pėr me shumė sosh?
- Si ėshtė e mundur, qė kryekėput si Serbia (me tė gjitha partitė e saj politike), edhe "Vetėvendosja" "jonė" - tė ketė mendim identik - se s'duhet te ekzistojė njė Kushtetutė pėr shtetin kosovar?
- Si ėshtė e mundur qė kryekėput si Serbia (me tė gjitha partitė e saj politike) edhe "Vetėvendosja" "jonė" - tė mendojnė identikisht e pajtohen - se s'mund tė qėndrojė ekonomikisht shteti kosovar? Por, i duhet mbėshtetja te Serbia, apo te Shqipėria!
- Si ėshtė e mundur qė kryekėput si Serbia (me tė gjitha partitė e saj politike), edhe "Vetėvendosja" "jonė" - tė ketė mendim identik - se s'duhet tė ekzistojė njė shtet pėr kosovarėt?
- Si ėshtė e mundur qė kryekėput si Serbia (me tė gjitha partitė e saj politike), edhe "Vetėvendosja" "jonė" - tė ketė mendim identik - se s'duhet tė ekzistojė njė Flamur pėr shtetin kosovar?
- Si ėshtė e mundur qė kryekėput si Serbia (me tė gjitha partitė e saj politike), edhe "Vetėvendosja" "jonė" - tė ketė mendim identik - se s'duhet tė valojė njė Flamur i shtetit kosovar nė OKB? Me Flamur tė njėjtė me atė t'Shqipėrisė, s'mund tė pranohemi nė OKB - kaq dinė edhe fėmijėt n'pubertet! Pra, kėta, "Vetėvendosja", nuk duan qė kjo tė ngjajė ndonjėherė, ngase po ta donin, do tė vdisnin pėr Flamurin e kėtij shteti - e jo ta shqyenin e digjnin, kryekėput si Serbia!
- Dhe, shih pėrfundimisht absurdin, si ėshtė e mundur, qė kryekėput si Serbia (me tė gjitha partitė e saj politike), edhe "Vetėvendosja" "jonė" - tė ketė mendim identik me Serbinė e pajtohen nė heshtje mes vete - se kosovarėt s'duhet tė kenė tė drejtė tė vetėvendosin pa Tiranėn e Beogradin - por u dashka me e zhbė kėtė krijesė!
Unė, nuk kam qenė asnjėherė mbėshtetės i teorive konspirative!
Pra, besoj sinqerisht, se anėtarėsia e "Vetėvendosjes" e duan vendin - po aq se qytetarėt e tjerė kosovarė - as mė pak, por edhe as njė fije mė shumė!
Por, duhet ditur si me e dashtė vendin? Ne tė gjithė e dimė se s'ka prind tė mos e dojė fėmijėn e tij, sikur qė e dimė gjithashtu, se ka shumė fėmijė, tė cilėt, fatkeqėsisht, pikėrisht nga "dashuria e gabuar" - e kanė vetėvrarė veten, apo kanė pėrfunduar nė humnerė e theqafje...!
Nuk eksperimentohet me fatin e vendit, shtetit, kombit e sė ardhmes sė atyre, tė cilėt ende s'kanė ardhur nė ketė botė!
Dhe s'besoj se lejojnė kosovarėt - kėdo qoftė, kurrė dhe pėr asgjė, e aq mė pak pėr kalkulime meskine, interesash bizare e naive - qė tė luajė me fatin e shtetit tė tyre! Tė luajė me fatin e kėsaj krijese kaq tė mrekullueshme - t'cilės ende si dhamė krahun e as hakun - sa e si duhet! Veēanėrisht jo, ashtu si dimė (si askush tjetėr nė glob) - ne kosovarėt!
Piromanėt qė duan me ia pa flakėn Flamurit tė Kosovės, e qė s'hezitojnė ta shqyejnė, janė piromanė edhe tė Shqiponjės sonė! Tė tillėve mė duhet t'ua kujtojė njė koment tė poetit boem prishtinas, i cili n raste tė tilla recitonte: "Moj e mira nėpėr talla, n'kallabllak shihet budalla"!
Secili atdhetar qė ka dy fije mend - e dinė, se sa mė lart tė valojė Flamuri i Kosovės (e me emėr tė Zotit, edhe n'OKB) - aq mė lart, aq mė dinjitetshėm e mė krenar do tė valojė edhe shkaba dykrenare...!

Ky koment i me siperm nuk kalon rubikonin e logjikes se nje Cobani!


Kujdes xhepat! Qeveria afėr!

16 QERSHOR 2011 - E Enjte 14:27

http://www.vetevendosje.org/repository/images/DSC_3160103884016.JPG

Lėvizja VETĖVENDOSJE! realizoi sot aksionin simbolik, Kujdes xhepat! Qeveria afėr!.

Aktivistėt e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! vendosėn pėrpara ndėrtesės sė qeverisė dhe pėrpara ministrive tė tjera tabelat e qarkullimit rrugor me shėnimet: Kujdes xhepat! Ministria afėr! dhe Kujdes xhepat! Qeveria afėr!

Gjatė kėtij aksioni aktivisti Kreshnik Ahmeti tha se:

“Nė Kosovėn qė po zhytet nė mjerim social, janė shtuar edhe vjedhjet delikuente. Kėto vjedhje qė vijnė si pasojė e varfėrisė qė e ka pllakosur Kosovėn, por edhe si pasojė e degradimit tė sistemit tė edukimit, janė sporadike, tė paorganizuara dhe kanė vlerė tė ulėt materiale. Pėr dallim nga kjo, nė ndėrtesėn pėrballė, atė tė Qeverisė sė Kosovės, ndodh vjedhja nė mėnyrė tė organizuar dhe nė shifra qė arrijnė dhjetėra miliona euro. Kėto miliona janė nga taksat e qytetarėve tė Kosovės. Pra, hajnia e dytė ėshtė shkaktare sė parės. Kjo qeveri, po vjedh nga qytetari i Kosovės, te tashmen dhe te ardhmen, duke privatizuar ndėrmarrjet tė cilat janė pronė e tė gjithėve, pa u pyetur askush.

- Kjo qeveri, vjedh nga qytetari i Kosovės duke trefishuar ēmimin e energjise elektrike, pa u brengosur pėr gjendjen e rėndė ekonomike tė kėtij qytetari.

- Kjo qeveri, vjedh nga qytetari i Kosovės duke lejuar vėrshimin e tregut tonė nga produktet e Sėrbisė, pa u brengosur pėr gjendjen e prodhuesit vendor.

- Madje kjo qeveri, vjedh nga bashkėatdhetarėt kur merr prej tyre taksė prej 50 euro sa herė vijnė nė Kosovė, duke e konfirmuar kėshtu mosmirėnjohjen ndaj tyre.

Leximi i listės sė plotė tė vjedhjeve nga kjo qeverisje merr kohė, e secili prej jush e di dhe e vuan. Kėshtu qė listėn e hajnisė dhe autorėt e saj do t’i kundėrshtojmė tė gjithė bashkė me 22 qershor, ora 12:00 tė Bibloteka Kombėtare.”

Aktivistėt e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! shpėrndanė fletushka dhe ftuan qytetarėt pėr nė protestėn kundėr Hajnisė qė do tė mbahet mė 22 qershor nė Prishtinė.

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,2,3068&author=0

Hasan Prishtina
18.06.2011, 00:45:28
“Pasarela e Turpit”
17 QERSHOR 2011 - E Premte 15:04

http://www.vetevendosje.org/repository/images/DSC015301406610688.JPG

Sot aktivistėt e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė sheshin Nėna Terezė, realizuan aksionin simbolik “Pasarela e Turpit” me fotografitė e Yjeve tė hajnisė sė pronės publike, tė mirėqenies sė qytetarėve dhe tė sė ardhmes sė Kosovės. Midis tyre mė tė dalluarit nė famėn e tyre janė: Hashim Thaēi, Besim Beqaj, Edita Tahiri, Bredri Hamza, Hajredin Kuēi, Bajram Rexhepi.

Aktivistja Puhie Demaku gjatė kėtij aksioni tha se:

“Bulevardi Hollywood ėshtė i mbushur pėrplot yje qė shėnjojnė emrat e mė tė arriturve nė skenėn e filmit. “Walk of Fame” apo “Pasarela e Famės” ėshtė mishėrim i tė arriturave. Tė frymėzuar nga Walk of Fame, Lėvizja VETĖVENDOSJE! sot ka shndėrruar bulevardin mė tė famshėm nė Kosovė, nė Walk of Shame – Pasarela e Turpit, meqė udhėheqėsit e kėsaj Qeverie janė mishėrim i turpit tė kėtij vendi, tė kėtij populli dhe kėsaj shoqėrie. Ata po e plaēkisin shtetin dhe popullin duke u thirrur nė emėr tė kombit e nė emėr tė sovranitetit, pikėrisht, duke pėrbuzur popullin dhe duke pėrmbysur edhe atė pak sovranitet qė e gėzojmė.

Kosovės po i vidhet territori pėrmes dialogut me Serbinė.

Kosovės po i vidhet buxheti pėrmes korrupsionit.

Kosovės po i vidhen asestet pėrmes privatizimit.

Nė vend tė njohjeve ndėrkombėtare, Kosovės po i shtohet numri i njollave ndėrkombėtare. Nė ēdo raport ndėrkombėtar, Kosova etiketohet me fyerjet mė tė rėnda tė cilat nuk pėrkojnė me vlerat e kėtij populli, por qė pėrkojnė me mospunėn dhe me abuzimet e udhėheqėsve tė kėsaj qeverie.

Kosova sot ėshtė vendi mė i izoluar nė Evropė, me shkallėn mė tė lartė tė papunėsisė, me shkallėn mė tė lartė tė varfėrisė dhe me shkallėn mė tė lartė tė korrupsionit. E pazhvilluar ekonomikisht, e pasigurt territorialisht, e panjohur ndėrkombėtarisht dhe e cunguar politikisht. Njė qeveri qė kujdeset qė ēdo ditė popullit t’i shėrbehet njė dozė e madhe e lajmeve tė kobshme e qė ēdo ditė e mė shumė e detyron popullin qė tė vetmen mundėsi atdhedashurie ta shoh ikjen nga atdheu, meriton tė ketė Pasarelė tė Turpit apo Walk of Shame...sepse kėto “yje” janė meritorėt e gjendjes sė mjerueshme nė tė cilėn gjendet shteti mė i ri.

Prandaj, Lėvizja VETĖVENDOSJE! ju fton qė tė mėrkurėn me 22 qershor tė bashkoheni nė protestėn paqėsore qė Kosovės t’i kthehet parasrela e krenarisė dhe e dinjitetit, dhe t’i hiqen yjet dhe njollat e turpit.”

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

Hasan Prishtina
20.06.2011, 03:09:08
Politikat qeveritare, sėmundja e sistemit shėndetėsor

19 QERSHOR 2011 - E Diel 15:11

Sektori i shėndetėsisė nė Kosovė gjatė viteve tė pasluftės ėshtė dėmtuar nė secilin segment tė tij. Nė Kosovė buxheti pėr shėndetėsinė nuk ka kaluar kurrė 6% tė buxhetit tė shtetit. E kundėrta e pėrkujdesjes ėshtė duke ndodhur. Qeveria me 19 ministra dhe 6 zvkryeministra propozon qė papėrgjeshmėrinė pėr shendėtėsinė ta transferojė tek zgjidhjet nėpėrmjet sektorit privat. Nė vendin me 45% papunėsi, nė vendin e vetėm nė Evropė pa sigurim shėndetėsor zgjidhje shihet privatizimi i sektorėve tė shėndetėsisė. Sektorė nė tė cilėt nevoja e qytetarėve pėr kurim sipas tė dhėnave tė viteve tė fundit ėshtė nė rritje. Pasi e rrėnuan shėrbimin publik, promovuan abuzimin me fondet publike pėr barnat, degraduan infrastrukturėn spitalore, rekrutuan nė vija partiake drejtuesit, na dhanė si rezultat armiqėsimin e mjekut me pacientin.

Situata nė mjekėsi ėshtė pasqyrim i harresės totale qė qeveria aktuale edhe tė tjerat para saj i kanė bėrė secilit qytetar tė Kosovės.

Ēfarė ka ndodhur konkretisht me kėtė sektor:

1. Mungesa e vullnetit politik pėr funksionalizimin e reformimin e sistemit shėndetėsor.

2. Keqmenaxhim i qėllimshėm pėr interesa personale, grupore dhe partiake qė e kanė sjellė sektorin publik nė prag tė kolapsit.

3. Dėmtim tė qėllimshėm tė dinjitetit tė mjekut (paga poshtėruese, mungesa e kushteve elementare te punes, mungesa e mjeteve dhe barnave, afera korruptive, emėrime dhe shkarkime partiake tė njėpasnjėshme e kanė kthyer profesionin e mjekut nė njė njė profesion tė pėrbuzur.

4. Mungesėn e instalimit tė institucionit tė pėrgjegjėsisė, si pasojė numėruhen raste tė rrezikimit tė jetės sė pacientit dhe tė mungėsės sė llogaridhėnies.

5. Humbjen dhe dėmtimin e pronės dhe pasurisė publike (vjedhje dhe dėmtime qė tė gjitha rrethanat flasin se janė tė qėllimshme). Rastet tipike janė: Mosfunksionimet e shpeshta tė aparaturave diagnostike si CT dhe Rezonancės Magnetike.

Lėvizja VETĖVENDOSJE! i mbėshtet tė gjithė ata punėtorė shėndetėsorė qė me pėrkushtim po i kryejnė tė gjitha detyrat e tyre pėrkundėr tė gjitha vėshirėsive qė u pėrmendėn mė lartė.

Nė mėnyrė qė tė mund t’i ndalim tė gjitha kėto dėme qė aktualisht po i ndodhin sistemit shėndetsor dhe qė tė jemi nė gjendje t’i parandalojmė tė keqiat e ardhėshme qė ketij sistemi po i pregatiten, ne i ftojmė tė gjithė punetorėt shėndetėsor t’i bashkohen protestės paqėsore kundėr hajnisė me 22 Qershor.

Secila nga qeveritė paraprake nė mėnyrat e veta kanė pėrdorur kėtė sektor mjaft tė rėndėsishėm pėr pėrfitime dhe keqpėrdorime. Kjo qeveri ka bėrė njė hap pėrpara drejt degradimit tė pėrgjithshėm tė sistemit shėndetėsor. Ėshtė alarmant paralajmėrimi i Ministrit tė Shėndetėsisė, se po shqyrtohet varianti i zgjidhjes sė bashku me sektorin privat tė problemeve nė disa lėmi. Rasti konkret ėshtė Instituti i Onkologjisė. Kjo ėshtė njė nismė e cila do tė godasė xhepat e qytetarėve tė Kosovės, specifikisht pacientėt qė vuajnė nga kanceri dhe familjet e tyre.

Pėr institutin e Onkologjisė, qė nga viti 2004, janė investuar rreth 5 milion euro nė infrastrukturė dhe aparatura. Ende sot instituti nuk ka arritur tė funksionalizohet plotėsisht.

Ministria e Shėndetėsisė, pėrkatėsisht ministri ėshtė nė dijeni tė ēėshtjes. Zgjidhja e propozuar ėshtė e mė pafavorshmja pėr qytetarėt nė nevojė. Spitali partner i Institutit tonė propozohet njė spital jashtė Kosovės. Kėtij spitali, pėrveē qė do t’i jepej partneriteti nė njė Institut ku deri tani ėshtė investuar para publike pra e qytetarėve tė Kosovės, atij njėkohėsisht do t’i jepej edhe monopoli i shėrbimeve tė radioterapisė nė Kosovė. Duke pasur parasysh koston e lartė tė kėtyre shėrbimeve nuk do koment se ky do te jetė njė biznes mjaft fitimprurės pėr spitalin nė fjalė. Ne pyesim Ministrin se kush do t’i paguajė kėto shėrbime?

Nė fakt ky rast e formalizon praktikėn e sjelljes me institucionet e shtetit si me pronėn private. Askush s’mund tė marrė kokė mė vete vendime nė mėnyrė jotransparente dhe vendime qė bien ndesh me interesin e pėrgjithshem publik.

Lėvizja VETĖVENDOSJE! po analizon me vėmendje draftet per projektligjet e propozuara pėr shėndetėsi dhe sigurime shėndetėsore dhe sė shpejti do tė prezantojė konkluzionet e kėsaj analize pas marrjes se dokumenteve finale. Mirėpo qė nė fillim mund tė themi se:

1. Ministria ka propozuar krijimin e Ndėrmarrjes publike shėndetesore. Kjo ndėrrmarrje sipas kėtij propozimi duhet t’i vetėgjenerojė tė hyrat financiare. Rreziku i parė qė vlerėsohet ėshtė se: nėse nuk arrihen tė gjenerohen nė kohė tė ardhurat pėr ndėrrmarrjen si sigurohemi qė shėrbimi mjekėsor nuk do t’i mungojė pacientėve?

2. Gjithashtu gjate draftimit te Ligjit per Shendetesi ėshtė nėnshkruar kontrata pėr shėrbime shėndetėsore me disa klinika private, pronaret e tė cilave kanė qenė anėtarėt e grupit pėr hartimin e kėtij ligji.Haptas ky ėshtė konflikt interesi. Pėr ironi asnjė nga anėtarėt e grupit punues nuk e ka nėnshkruar deklaratėn e konfliktit tė interesit.

Ēėshtja tjetėr shumė problematike ėshtė drafti i projektligjit pėr sigurimet shėndetėsore:

1. Propozimi nė projektligj diskriminon tė varfėrit pasi qė pakoja bazike pritet qe do tė jetė shume e vogėl.

2. Gjithashtu ndikimi shtetėror dhe partiak ėshtė evident nė pikat kryesore tė tij. Bordi i Fondit pėr sigurime shėndetėsore qė propozohet ėshtė formulė praktikisht partiake. Kryesues i Bordit do tė jetė: Ministri i Financave, anėtar i Bordit, Ministri i Shėndetėsisė.

Mirepo siē u pėrmend mė lart posa tė kemi dokumentet finale tė kėtyre projektligjeve nė do tė dalim me konkluzione.

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

Hasan Prishtina
20.06.2011, 03:11:50
18 Qershor 2011 - Albin Kurti nė edicionin qendror tė lajmeve nė TOP CHANNEL

Levizja VETEVENDOSJE

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,27,3086

Ndriti
05.07.2011, 23:54:38
VETEVENDOSJE!

Nga Rruga ne Parlament

ne Exclusive - 03/07/2011

TOP CHANEL

http://www.top-channel.tv/video.php?id=26942

Ndriti
12.07.2011, 02:52:36
Ne www.top-channel.tv

Glauk Konjufca, Hysamedin Feraj dhe Elvis Hoxha nė "Shqip" - pjesa e parė
http://www.youtube.com/watch?v=qbhjbdgn_94&feature=related

Glauk Konjufca, Hysamedin Feraj dhe Elvis Hoxha nė "Shqip" - pjesa e dytė
http://www.youtube.com/watch?v=pFGfwoyImV0&feature=related

Glauk Konjufca, Hysamedin Feraj dhe Elvis Hoxha nė "Shqip" - pjesa e tretė
http://www.youtube.com/watch?v=9tFJcJfi-xs&feature=related

Glauk Konjufca, Hysamedin Feraj dhe Elvis Hoxha nė "Shqip" - pjesa e katėrt
http://www.youtube.com/watch?v=Aj_QYrosMC0&feature=related

Glauk Konjufca, Hysamedin Feraj dhe Elvis Hoxha nė "Shqip" - pjesa e pestė
http://www.youtube.com/watch?v=zScjxRxUzsw&feature=related

Ndriti!

i_paEpuriii…
12.07.2011, 22:07:12
... a erdhe alpin a u dhezen dritat ne tunel se u met tuneli pa drita...

Ndriti
13.07.2011, 00:46:48
... a erdhe alpin a u dhezen dritat ne tunel se u met tuneli pa drita...

Jo, pe presim doktor analfabet Shefqet Krasniqin me i dheze dritat!

Ndriti!

kosovari50
13.07.2011, 00:55:45
Jo, pe presim doktor analfabet Shefqet Krasniqin me i dheze dritat!

Ndriti!
Keni nevojė pėr drita qė ta shihni rrugėn qė keni marrė pėr nė theqafje e harrim.

Ndriti
13.07.2011, 00:59:34
Keni nevojė pėr drita qė ta shihni rrugėn qė keni marrė pėr nė theqafje e harrim.

Shko ne PS me gjithe Hashim Thaqin!

Ndriti!

i_paEpuriii…
15.07.2011, 20:17:33
Jo, pe presim doktor analfabet Shefqet Krasniqin me i dheze dritat!

Ndriti!


...o koke derri nuk ishte tema per prof. Dr. Shefqet Krasniqin, por per alpinin me shoke si soji i yte qe jeni ba tollusum spo baheni...tungiii

kosovari50
15.07.2011, 23:57:37
http://www.gazetalajm.info/thumbnail.php?file=titulli_2_892840373.jpg&size=summary_large
“Tarzani” i rrenave, apo fatkeqėsia e Kosovės

Po t'u besosh librave, intervistave, filmave, videove tė paguara nga Florin Krasniqi pėr Florin Krasniqin, atėherė ēdo naivi e injoranti do t'i krijohej pėrshtypja se ai ėshtė ēlirimtari, shpėtimtari, heroi, vetė "Tarzani" i Kosovės. Cila ėshtė e vėrteta? E vėrteta ėshtė se kontributi i vetėm i "milionerit" Florin Krasniqi pėr lirinė e pavarėsinė e Kosovės janė 400, katėrqind, dollarė qė ai ka dhėnė pėr luftėn pėr liri dhe popullin e Kosovės!?

14 korrik 2011

Rrenat dhe e vėrteta
Po t'u besosh librave, intervistave, filmave, videove tė paguara nga Florin Krasniqi pėr Florin Krasniqin, atėherė ēdo naivi e injoranti do t'i krijohej pėrshtypja se ai ėshtė ēlirimtari, shpėtimtari, heroi, vetė "Tarzani" i Kosovės. Cila ėshtė e vėrteta?
E vėrteta ėshtė se kontributi i vetėm i "milionerit" Florin Krasniqi pėr lirinė e pavarėsinė e Kosovės janė 400, katėrqind, dollarė qė ai ka dhėnė pėr luftėn pėr liri dhe popullin e Kosovės!?
Aq sa mund tė besohet se Kosova mund tė ēlirohej e shpėtohej me vetėm 400 dollarė amerikanė tė Florin Krasniqit, aq mund tė besohet se Florin Krasniqi ėshtė heroi, apo "Tarzani" i Kosovės.
E kam mik Florinin, por e kam me mik tė vėrtetėn… Si qėndron e vėrteta?
Ēdo fjalė qė Florin Krasniqi nxjerr nga goja ėshtė rrenė, thonė jo vetėm bashkėvendėsit e tij nė Vranoc.
Ēdo fjal qė shkruajnė tė tjerėt me pagesėn e Florin Krasniqit pėr Florin Krasniqin ėshtė gėnjeshėr, thonė kolegeė, tė njohur tė tij nė Bruklin.
Everything he tell and everything he pay others to write about him is a lie, pure lie, thonė amerikanėt qė e njohin.
"Unė jam gati tė jap edhe jetėn" kundėr shqiptarėve llomotit ky llafazan kafenesh e kamerash, qė nuk ofroi as jetėn e as kuletėn pėr lirinė e popullit tė vet kundėr terrorizmit e kolonializmit barbar serb. Tė shesėsh burrėri e trimėri mbas beteje ėshtė kollaj… Njė rrenė mė shumė e njė rrenacaku tė shumėfishtė!
Heroizmi i vetem i ketij antiheroi shqiptar eshte rrena, gėnjeshtra, mashtrimi. "sa tė gjejė hajvanė pėr t'i gėnjyer unė jam mbreti i rrenės" thoshte babai i saj Nastradini.

Morali i rėnė i njė njeriu tė rėnė!
Mė shumė e diskretiton vetveten se ia rrit vlerat me pėrrallat e tij serbe me salcė ruse. "Unė nuk ia kam rrėmbyer gruan shokut", thotė Florini pėr tė na shitur "moralin e tij" dhe "besnikėrinė" bashkėshortore. Por "unė kam njė fėmijė tė jashtėligjshėm, pėr ēka e di edhe gruaja"
Pra, njė burrė i martuar, me katėr fėmijė, i kėnaqur me bashkėshorten dhe besnik i saj, tė shkojė me njė femėr tjetėr dhe te ketė njė fėmijė tė jashtėligjshėm ėshtė e gjė e moralshme, ndoshta po, por vetėm sipas moralit tė Florin Krasniqit. Plotėsisht e besueshme nėse do t'u besonim pėrrallave tė gjysheve kur ishim tė vegjėl se na kishin bėrė me krrabza!
Sipas moralit qytetar jo vetėm midis shqiptarėve konservatorė, por kudo nė botė ky lloj morali quhet kurvėri, tradhėti bashkėshortore, prostitucion.
Florin Krasniqi nė " Kohėn Ditore", e kudo ku shfaqet, ai analfabet lexon keq e mė shumė gabime hartimet qė ia thurin tė tjerėt mė parė nga dora nė dorė. Ai fleet hava, pa fakte, e pohon pėr gjoja bankrotimin e PDK-se nė gjyq amerikan. I vetmi argument qė ai sjell pėr kėtė "bankrotim" tė PDK-sė ėshtė se Florin Krasniqi ėshtė shtetas amerikan, dhe si Tarzani, dhe, sipas logjikės s tij, ai me shpatėn e pasaports amerikane ai mund tė presė koka (mizash, krimbash..., sic!) ) para e mbrapa, majtas e djathtas, si Don Kishoti i Manēės.

Shpata e imunitetit dhe heroizmi i Florinit me mizat
Sipas tij, e vetmja gjė qė i jep imunitet , qė e mbron pėr rrenat, mashtrimet, pėr thirrjet e tij pėr vėllavrasje ėshtė tė qenit shtetas amerikan.
Njė rrenė mė shume e njė rrenacaku permanent, multirrenci. Janė me dhjetėra shqiptarė nė Amerikė qė kanė humbur shtetėsinė amerikane vitet e fundit pėr mashtrime, narkotrafik dhe prirje fundamentaliste, tė cilėt ende dergjen nė burg tė pėrjetshėm.
Shtetėsia amerikane, qoftė edhe pėr shtetas amerikanė tė lindur nė SHBA, e jo tė natyralizuar , pra me shtetėsi tė fituar mbi bazėn e statuseve tė ndryshme, nuk mbron askėnd pėrballė shkeljeve tė rėnda ligjore. Janė mbi 10 raste qė presidenti amerikan ua ka hequr shtetėsinė edhe amerikanėve tė lindur natyrisht nė SHBA qysh prej akteve terroriste tė 11 shtatorit tė vitit 2001.
Ėshtė respektimi i ligjit, respektimi i tė drejtave tė njeriut, respektimi i normave demokratike, respektimi i stilit amerikan dhe i kushtetutės amerikane… e jo shkelja e tyre, jo raketimi ( venia e gjobave), ekstorsioni ( shterngimi financiar, ekonomik, politik apo human) mashtrimi, kėrcėnimi i ēfarėdolloj natyre qė pėrdor Florin Krasniqi edhe nė kėtė intervistė me gazetėn sponsorizuese tė tij dhe tė Nazim Bllaces "Koha Ditore", qė ka pėr detyrė shtetasi amerikan qė nė momentin qė betohet.

Florin aga, gjeje njė avokat tepėr tė fortė, sepse...
Nėse qėndrojnė qoftė edhe vetėm ēereku i akuzave qė bėn PDK-ja nė deklaratėn e saj pėr Florin Krasniqin , ai duhet tė pėrgatitet mirė dhe tė gjejė njė avokat shumė tė mirė. Pėrveē problemeve me EULEX-in, ai do tė kėtė pėrplasje tė forta edhe me ligjin amerikan, me tė cilin ai ėshtė pėrplasur jo njė, por dhjetėra herė.
Mos tė mendojė se shtetėsia amerikane e mbron kėtė "tarzan" tė rrenave. Perkundrazi ka shume rrezik qė ai ta humbė atė shtetėsi vetėm me kėrcėnimet publike dhe thirrjet pėr vėllavrasje e luftė civile para kamerave televizive kosovare. Kėto kėrcėnime dhe akuza janė njė shembull tipik i extorsionit politik dhe ekonomik tė Florin Krasniqit pėr tė mbrojtur asetet e siguruara nė rruge kriminale, me raketing dhe mashtrim ( fraud ) prej tij nė kurriz e nė dėm tė popullit e shtetit tė Kosovės.
Ato janė shembull i qartė i korrupsionit qė mbart nė ēdo qelizė e hap tė tij Florin Krasniqi. Te mos harrojė Florin Krasniqi se jo njė shtetas i thjeshtė, por edhe kongresmen amerikan, si trafikant, tė cilin e ka financuar edhe Florini,…. hėngrėn deri tetė e mė shumė vjet burg pėr mashtrime financiare - ekonomike. Aq me tepėr kur dosjet e tij tė vjetra me drejtėsinė amerikane akoma nuk janė mbyllur.

Gabimi foshnjarak i PDK-sė
Me deklaratėn e saj naive PDK -ja bėri gati hero njė mashtrues ordiner. Sindroma e delirit tė madhėshtisė dhe injoranca politike e kėshilltarėve politikė e juridik tė liderėve tė saj, i ēoi ata nė njė gabim foshnjarak. Ishte koha pėr tė bėrė padi ligjore e jo deklaratė politike pėr njė askush si Florin Krasniqi. Ajo deklaratė ishte njė gabim foshnjarak qė ul prestigjin e partisė me tė votuar nga populli i Kosovės. Rruga e drejtė ishte padia penale me shumė akuza pėr autorin e vetėdenoncuar para kamerave me dhjetėra herė, ose heshtja ndaj tij, dėnimi me injorim.
Si ėshtė e mundur qė partia e lirisė dhe e pavarėsisė sė Kosovės, partia qeverisėse e Kosovės tė bjerė nė nivelin e njė mashtruesi ordiner, tė njė kurrkushi!?
Vallė, pse u dashka qė njė parti qeverisėse tė bėjė padi tek EULEX-i, ose FBI-ja amerikane pėr njė shtetas tė saj qė ka kryer krime tė rrezikshme dhe dėnueshme nga ligjet e Kosovės, tė BE-se dhe SHBA-ve njėkohėsisht ?
Pėr ēfarė ėshtė Ministria e Punėve tė Brendshme, dhe policia e Kosovės!?
Ēfarė i pengon ta arrestojnė dhe ta vėnė nė bankėn e tė akuzuarit kėtė shkelės ligji pėr krimet e kryera qė i shtoi edhe disa akuza tė mirėfillta me gojėn e vet e nė sytė e krejt popullit tė Kosovės duke nxitur trazira, prishje tė rendit e qetėsisė publike me thirrjet e tij pėr luftė civile e vėllavrasje nė Kosovė!?

Fatkeqėsia e "Vetėvendosjes"
Ėshtė fatkeqėsi pėr "Vetėvendosjen" dhe liderin e saj idealist e trim nė kohė tė vėshtira, Albin Kurtin, qė nuk e uli, por e mbajti fort lart kokėn pėrballė bajonetave e autoblindave serbe, qė nuk e uli, por ngriti lart armėt pėrballė tankeve e avionėve luftarakė serbė nė kohėn e gazepit, tė detyrohet te ule kokėn pėrballe deklaratave te pakontrolluara, pėrballė rrenave pa hesap, pėrballė mashtrimeve tė njė "Tarzani" tė vetėdemaskuar tė rrenave e tė moralit tė kurvėrisė si Florin Krasniqi.
Ėshtė koha qė "Vetėvendosja" dhe lideri i saj tė ngrėnė kokėn e t'ia tregojnė vendin cilitdo qė me rrena e me dollarė, me shantazh e raketing, me mashtrime e imoralitet nuk mund te blejė parti qė nuk janė shitur e nuk janė pėr shitje as pėr Florinin e shkaut, e aq mė pak pėr njė Florin "shqiptar"tė bėrė milioner me asetet, me mundin e djersėn, me gjakun e sakrificat tė popullit hero tė Kosovės, pėr lirinė e pavarėsinė e se cilės "mulitmilioneri" i "Brooklyn Conection" ka dhėnė gjithsej 400 dollarė, e nė sajė tė tė cilave ka bėrė dhjetėra milionė nė rrugė e me mjete kriminale, pėr ēka do tė thotė fjalėn e fundit drejtėsia dhe ligji i shtetit tė Kosovės.
"Ne e bėjmė paranė dhe jo paraja neve" thonė amerikanėt. Aq mė tepėr kur kjo para e Florinit mban erė korrupsioni, raketing, gjobe, shtrėngim, krim.
E di dhe e kuptoj se "Vetėvendosja" ka nevojė pėr para, sponsorizime pėr zgjedhje. Por shpėtimi i saj nuk ėshtė paraja e dyshimtė dhe milionat qe mbajne ere te Florin Krasniqit. Nėse jep njė milionė dollarė pėr "Vetėvendosjen" ,a cilindo parti politike nė Kosovė sot, tė bėra nga asetetet e grabitura ose tė reketuara tė Kosovės, Florini e milionerė tė tjerė si ai i japin qė tė pėrfitojnė edhe pushtetin politik , me te cilin synojnė tė bėjnė dhejtra milionė nesėr me korrupsionin nė kurriz e nė dėm tė Kosovės e popullit tė saj, jo pėr bamirėsi as pėr tė mirėn e tyre. Pra korrupsioni fillon qe sot.
Ėshtė nė nderin jo vetėm tė "Vetėvendosjes" ,por edhe tė ēdo partie politike nė Kosovė qė tė mos e korruptojnė votėn, sepse kėshtu korruptojnė edhe votėn dhe te ardhmen e kėtij shteti tė ri dhe popullit te saj.
Vetė fakti qė as 24 orė pas deklaratave vėllavrsėse dhe reketuese tė Florin Krasniqit nė shumė faqe interneti shfaqet thirrja e sponsorizuar prej tij "Florin Kransiqi pėr kryeministėr!" ėshtė tregues i kėtij korruptimi paraprak dhe fatkeqėsie pėr " Vetėvendosjen" e tė ardhmen e Kosovės. Ajo tregon se i vetmi qellim i tij ėshtė t'i shėrbejė xhepit..

Vota e milionerit dhe vota e lypsarit
Ka shembuj plot jo vetėm nga Kosova, por edhe nga bota.
Lirinė e pavarėsinė Kosovės nuk e sollėn ndihmat e ēeqeve multimilionėsh tė mbi 250 milionerėve tė Kosovės nė SHBA e Evropė. E sollėn me se shumti pėr te mos thėnė krejt ēeqet e atdhetarėve tė vėrtetė tė saj qė e hiqnin nga goja e fėmijėve te vet pėr ta ndarė me vėllezėrit e motrat e vet nė Kosovė.
E jo siē ndodh me Florin Krasniqin, qė ka si synim tė vetėm e kryesor qė me ēdo mjet, sado kriminal qoftė, siē ėshtė mashtrimi, reketimi, pėrvetėsimi i pasurive dhe aseteve te popullit te Kosovės, te shtoje milionat e tij dhe te klanit te tij si dhe te fuse nė dorė sa me shumė pushtet politik ne shėrbim te vet e jo te popullit e shtetit tė Kosovės. Si i tillė mė shumė se " Tarzani" i rrenave dhe mashtrimeve Florin Krasniqi ėshtė fatkeqėsia jo vetėm e "Vetėvendosjes", por edhe e krejt Kosovės, nese ato nuk ua ndalin hovin rrenave, mashtrimeve, reketingut, gjobave dhe thirrjeve tė tij pėr vėllavrasje e luftė civile.
Ku ishte dje kur Kosova ishte e pushtuar , ky rrugaēė, qė mburret se do t'ia thyejė dhembet kryeministtrit te zgjedhur nė mėnyrė demorkatike tė Kosovės dhe kryeēlirimtarit e babait te pavarėsise se saj, Hashim Thaēi

Ndriti
16.07.2011, 00:03:21
...o koke derri nuk ishte tema per prof. Dr. Shefqet Krasniqin, por per alpinin me shoke si soji i yte qe jeni ba tollusum spo baheni...

tungiii

O Kokederr a edhe profesor koka ky mut a, : ))))))! Duhet me na bajt ngapak, ne jemi me te ri e na vlon gjaku me shpejt. Ti Kokederr mos u merzit keshtu, se temen nuk e devijojme. Ik tash, pirdhu!

Ndriti!

Ndriti
16.07.2011, 00:20:15
http://www.gazetalajm.info/thumbnail.php?file=titulli_2_892840373.jpg&size=summary_large
“Tarzani” i rrenave, apo fatkeqėsia e Kosovės

Po t'u besosh librave, intervistave, filmave, videove tė paguara nga Florin Krasniqi pėr Florin Krasniqin, atėherė ēdo naivi e injoranti do t'i krijohej pėrshtypja se ai ėshtė ēlirimtari, shpėtimtari, heroi, vetė "Tarzani" i Kosovės. Cila ėshtė e vėrteta? E vėrteta ėshtė se kontributi i vetėm i "milionerit" Florin Krasniqi pėr lirinė e pavarėsinė e Kosovės janė 400, katėrqind, dollarė qė ai ka dhėnė pėr luftėn pėr liri dhe popullin e Kosovės!?

14 korrik 2011

Rrenat dhe e vėrteta
Po t'u besosh librave, intervistave, filmave, videove tė paguara nga Florin Krasniqi pėr Florin Krasniqin, atėherė ēdo naivi e injoranti do t'i krijohej pėrshtypja se ai ėshtė ēlirimtari, shpėtimtari, heroi, vetė "Tarzani" i Kosovės. Cila ėshtė e vėrteta?
E vėrteta ėshtė se kontributi i vetėm i "milionerit" Florin Krasniqi pėr lirinė e pavarėsinė e Kosovės janė 400, katėrqind, dollarė qė ai ka dhėnė pėr luftėn pėr liri dhe popullin e Kosovės!?
Aq sa mund tė besohet se Kosova mund tė ēlirohej e shpėtohej me vetėm 400 dollarė amerikanė tė Florin Krasniqit, aq mund tė besohet se Florin Krasniqi ėshtė heroi, apo "Tarzani" i Kosovės.
E kam mik Florinin, por e kam me mik tė vėrtetėn… Si qėndron e vėrteta?
Ēdo fjalė qė Florin Krasniqi nxjerr nga goja ėshtė rrenė, thonė jo vetėm bashkėvendėsit e tij nė Vranoc.
Ēdo fjal qė shkruajnė tė tjerėt me pagesėn e Florin Krasniqit pėr Florin Krasniqin ėshtė gėnjeshėr, thonė kolegeė, tė njohur tė tij nė Bruklin.
Everything he tell and everything he pay others to write about him is a lie, pure lie, thonė amerikanėt qė e njohin.
"Unė jam gati tė jap edhe jetėn" kundėr shqiptarėve llomotit ky llafazan kafenesh e kamerash, qė nuk ofroi as jetėn e as kuletėn pėr lirinė e popullit tė vet kundėr terrorizmit e kolonializmit barbar serb. Tė shesėsh burrėri e trimėri mbas beteje ėshtė kollaj… Njė rrenė mė shumė e njė rrenacaku tė shumėfishtė!
Heroizmi i vetem i ketij antiheroi shqiptar eshte rrena, gėnjeshtra, mashtrimi. "sa tė gjejė hajvanė pėr t'i gėnjyer unė jam mbreti i rrenės" thoshte babai i saj Nastradini.

Morali i rėnė i njė njeriu tė rėnė!
Mė shumė e diskretiton vetveten se ia rrit vlerat me pėrrallat e tij serbe me salcė ruse. "Unė nuk ia kam rrėmbyer gruan shokut", thotė Florini pėr tė na shitur "moralin e tij" dhe "besnikėrinė" bashkėshortore. Por "unė kam njė fėmijė tė jashtėligjshėm, pėr ēka e di edhe gruaja"
Pra, njė burrė i martuar, me katėr fėmijė, i kėnaqur me bashkėshorten dhe besnik i saj, tė shkojė me njė femėr tjetėr dhe te ketė njė fėmijė tė jashtėligjshėm ėshtė e gjė e moralshme, ndoshta po, por vetėm sipas moralit tė Florin Krasniqit. Plotėsisht e besueshme nėse do t'u besonim pėrrallave tė gjysheve kur ishim tė vegjėl se na kishin bėrė me krrabza!
Sipas moralit qytetar jo vetėm midis shqiptarėve konservatorė, por kudo nė botė ky lloj morali quhet kurvėri, tradhėti bashkėshortore, prostitucion.
Florin Krasniqi nė " Kohėn Ditore", e kudo ku shfaqet, ai analfabet lexon keq e mė shumė gabime hartimet qė ia thurin tė tjerėt mė parė nga dora nė dorė. Ai fleet hava, pa fakte, e pohon pėr gjoja bankrotimin e PDK-se nė gjyq amerikan. I vetmi argument qė ai sjell pėr kėtė "bankrotim" tė PDK-sė ėshtė se Florin Krasniqi ėshtė shtetas amerikan, dhe si Tarzani, dhe, sipas logjikės s tij, ai me shpatėn e pasaports amerikane ai mund tė presė koka (mizash, krimbash..., sic!) ) para e mbrapa, majtas e djathtas, si Don Kishoti i Manēės.

Shpata e imunitetit dhe heroizmi i Florinit me mizat
Sipas tij, e vetmja gjė qė i jep imunitet , qė e mbron pėr rrenat, mashtrimet, pėr thirrjet e tij pėr vėllavrasje ėshtė tė qenit shtetas amerikan.
Njė rrenė mė shume e njė rrenacaku permanent, multirrenci. Janė me dhjetėra shqiptarė nė Amerikė qė kanė humbur shtetėsinė amerikane vitet e fundit pėr mashtrime, narkotrafik dhe prirje fundamentaliste, tė cilėt ende dergjen nė burg tė pėrjetshėm.
Shtetėsia amerikane, qoftė edhe pėr shtetas amerikanė tė lindur nė SHBA, e jo tė natyralizuar , pra me shtetėsi tė fituar mbi bazėn e statuseve tė ndryshme, nuk mbron askėnd pėrballė shkeljeve tė rėnda ligjore. Janė mbi 10 raste qė presidenti amerikan ua ka hequr shtetėsinė edhe amerikanėve tė lindur natyrisht nė SHBA qysh prej akteve terroriste tė 11 shtatorit tė vitit 2001.
Ėshtė respektimi i ligjit, respektimi i tė drejtave tė njeriut, respektimi i normave demokratike, respektimi i stilit amerikan dhe i kushtetutės amerikane… e jo shkelja e tyre, jo raketimi ( venia e gjobave), ekstorsioni ( shterngimi financiar, ekonomik, politik apo human) mashtrimi, kėrcėnimi i ēfarėdolloj natyre qė pėrdor Florin Krasniqi edhe nė kėtė intervistė me gazetėn sponsorizuese tė tij dhe tė Nazim Bllaces "Koha Ditore", qė ka pėr detyrė shtetasi amerikan qė nė momentin qė betohet.

Florin aga, gjeje njė avokat tepėr tė fortė, sepse...
Nėse qėndrojnė qoftė edhe vetėm ēereku i akuzave qė bėn PDK-ja nė deklaratėn e saj pėr Florin Krasniqin , ai duhet tė pėrgatitet mirė dhe tė gjejė njė avokat shumė tė mirė. Pėrveē problemeve me EULEX-in, ai do tė kėtė pėrplasje tė forta edhe me ligjin amerikan, me tė cilin ai ėshtė pėrplasur jo njė, por dhjetėra herė.
Mos tė mendojė se shtetėsia amerikane e mbron kėtė "tarzan" tė rrenave. Perkundrazi ka shume rrezik qė ai ta humbė atė shtetėsi vetėm me kėrcėnimet publike dhe thirrjet pėr vėllavrasje e luftė civile para kamerave televizive kosovare. Kėto kėrcėnime dhe akuza janė njė shembull tipik i extorsionit politik dhe ekonomik tė Florin Krasniqit pėr tė mbrojtur asetet e siguruara nė rruge kriminale, me raketing dhe mashtrim ( fraud ) prej tij nė kurriz e nė dėm tė popullit e shtetit tė Kosovės.
Ato janė shembull i qartė i korrupsionit qė mbart nė ēdo qelizė e hap tė tij Florin Krasniqi. Te mos harrojė Florin Krasniqi se jo njė shtetas i thjeshtė, por edhe kongresmen amerikan, si trafikant, tė cilin e ka financuar edhe Florini,…. hėngrėn deri tetė e mė shumė vjet burg pėr mashtrime financiare - ekonomike. Aq me tepėr kur dosjet e tij tė vjetra me drejtėsinė amerikane akoma nuk janė mbyllur.

Gabimi foshnjarak i PDK-sė
Me deklaratėn e saj naive PDK -ja bėri gati hero njė mashtrues ordiner. Sindroma e delirit tė madhėshtisė dhe injoranca politike e kėshilltarėve politikė e juridik tė liderėve tė saj, i ēoi ata nė njė gabim foshnjarak. Ishte koha pėr tė bėrė padi ligjore e jo deklaratė politike pėr njė askush si Florin Krasniqi. Ajo deklaratė ishte njė gabim foshnjarak qė ul prestigjin e partisė me tė votuar nga populli i Kosovės. Rruga e drejtė ishte padia penale me shumė akuza pėr autorin e vetėdenoncuar para kamerave me dhjetėra herė, ose heshtja ndaj tij, dėnimi me injorim.
Si ėshtė e mundur qė partia e lirisė dhe e pavarėsisė sė Kosovės, partia qeverisėse e Kosovės tė bjerė nė nivelin e njė mashtruesi ordiner, tė njė kurrkushi!?
Vallė, pse u dashka qė njė parti qeverisėse tė bėjė padi tek EULEX-i, ose FBI-ja amerikane pėr njė shtetas tė saj qė ka kryer krime tė rrezikshme dhe dėnueshme nga ligjet e Kosovės, tė BE-se dhe SHBA-ve njėkohėsisht ?
Pėr ēfarė ėshtė Ministria e Punėve tė Brendshme, dhe policia e Kosovės!?
Ēfarė i pengon ta arrestojnė dhe ta vėnė nė bankėn e tė akuzuarit kėtė shkelės ligji pėr krimet e kryera qė i shtoi edhe disa akuza tė mirėfillta me gojėn e vet e nė sytė e krejt popullit tė Kosovės duke nxitur trazira, prishje tė rendit e qetėsisė publike me thirrjet e tij pėr luftė civile e vėllavrasje nė Kosovė!?

Fatkeqėsia e "Vetėvendosjes"
Ėshtė fatkeqėsi pėr "Vetėvendosjen" dhe liderin e saj idealist e trim nė kohė tė vėshtira, Albin Kurtin, qė nuk e uli, por e mbajti fort lart kokėn pėrballė bajonetave e autoblindave serbe, qė nuk e uli, por ngriti lart armėt pėrballė tankeve e avionėve luftarakė serbė nė kohėn e gazepit, tė detyrohet te ule kokėn pėrballe deklaratave te pakontrolluara, pėrballė rrenave pa hesap, pėrballė mashtrimeve tė njė "Tarzani" tė vetėdemaskuar tė rrenave e tė moralit tė kurvėrisė si Florin Krasniqi.
Ėshtė koha qė "Vetėvendosja" dhe lideri i saj tė ngrėnė kokėn e t'ia tregojnė vendin cilitdo qė me rrena e me dollarė, me shantazh e raketing, me mashtrime e imoralitet nuk mund te blejė parti qė nuk janė shitur e nuk janė pėr shitje as pėr Florinin e shkaut, e aq mė pak pėr njė Florin "shqiptar"tė bėrė milioner me asetet, me mundin e djersėn, me gjakun e sakrificat tė popullit hero tė Kosovės, pėr lirinė e pavarėsinė e se cilės "mulitmilioneri" i "Brooklyn Conection" ka dhėnė gjithsej 400 dollarė, e nė sajė tė tė cilave ka bėrė dhjetėra milionė nė rrugė e me mjete kriminale, pėr ēka do tė thotė fjalėn e fundit drejtėsia dhe ligji i shtetit tė Kosovės.
"Ne e bėjmė paranė dhe jo paraja neve" thonė amerikanėt. Aq mė tepėr kur kjo para e Florinit mban erė korrupsioni, raketing, gjobe, shtrėngim, krim.
E di dhe e kuptoj se "Vetėvendosja" ka nevojė pėr para, sponsorizime pėr zgjedhje. Por shpėtimi i saj nuk ėshtė paraja e dyshimtė dhe milionat qe mbajne ere te Florin Krasniqit. Nėse jep njė milionė dollarė pėr "Vetėvendosjen" ,a cilindo parti politike nė Kosovė sot, tė bėra nga asetetet e grabitura ose tė reketuara tė Kosovės, Florini e milionerė tė tjerė si ai i japin qė tė pėrfitojnė edhe pushtetin politik , me te cilin synojnė tė bėjnė dhejtra milionė nesėr me korrupsionin nė kurriz e nė dėm tė Kosovės e popullit tė saj, jo pėr bamirėsi as pėr tė mirėn e tyre. Pra korrupsioni fillon qe sot.
Ėshtė nė nderin jo vetėm tė "Vetėvendosjes" ,por edhe tė ēdo partie politike nė Kosovė qė tė mos e korruptojnė votėn, sepse kėshtu korruptojnė edhe votėn dhe te ardhmen e kėtij shteti tė ri dhe popullit te saj.
Vetė fakti qė as 24 orė pas deklaratave vėllavrsėse dhe reketuese tė Florin Krasniqit nė shumė faqe interneti shfaqet thirrja e sponsorizuar prej tij "Florin Kransiqi pėr kryeministėr!" ėshtė tregues i kėtij korruptimi paraprak dhe fatkeqėsie pėr " Vetėvendosjen" e tė ardhmen e Kosovės. Ajo tregon se i vetmi qellim i tij ėshtė t'i shėrbejė xhepit..

Vota e milionerit dhe vota e lypsarit
Ka shembuj plot jo vetėm nga Kosova, por edhe nga bota.
Lirinė e pavarėsinė Kosovės nuk e sollėn ndihmat e ēeqeve multimilionėsh tė mbi 250 milionerėve tė Kosovės nė SHBA e Evropė. E sollėn me se shumti pėr te mos thėnė krejt ēeqet e atdhetarėve tė vėrtetė tė saj qė e hiqnin nga goja e fėmijėve te vet pėr ta ndarė me vėllezėrit e motrat e vet nė Kosovė.
E jo siē ndodh me Florin Krasniqin, qė ka si synim tė vetėm e kryesor qė me ēdo mjet, sado kriminal qoftė, siē ėshtė mashtrimi, reketimi, pėrvetėsimi i pasurive dhe aseteve te popullit te Kosovės, te shtoje milionat e tij dhe te klanit te tij si dhe te fuse nė dorė sa me shumė pushtet politik ne shėrbim te vet e jo te popullit e shtetit tė Kosovės. Si i tillė mė shumė se " Tarzani" i rrenave dhe mashtrimeve Florin Krasniqi ėshtė fatkeqėsia jo vetėm e "Vetėvendosjes", por edhe e krejt Kosovės, nese ato nuk ua ndalin hovin rrenave, mashtrimeve, reketingut, gjobave dhe thirrjeve tė tij pėr vėllavrasje e luftė civile.
Ku ishte dje kur Kosova ishte e pushtuar , ky rrugaēė, qė mburret se do t'ia thyejė dhembet kryeministtrit te zgjedhur nė mėnyrė demorkatike tė Kosovės dhe kryeēlirimtarit e babait te pavarėsise se saj, Hashim Thaēi

Mu haparesh, nuk eshte fort e kendueshme, ... !

Ndriti!


Si shpėtoi Gashi nga grushtet e Florin Krasniqit

http://koha.net/repository/images/15-shpetimi_1507112236_1.jpg

Publikuar: 15.07.2011 - 22:34

Prishtinė, 15 korrik - Pasditen e sė enjtes, seanca e jashtėzakonshme e Kuvendit tė Kosovės shumė lehtė ka mundur tė shndėrrohet nė arenė grushtesh midis deputetėve tė Partisė Demokratike tė Kosovės (nė qeveri) dhe atyre tė Vetėvendosjes (nė opozitė).

Burime tė portalit LajmeShqip.com bėjnė tė ditur se debatet dhe polemikat e ashpra nė mikrofonat e Kuvendit nuk ishin asgjė nė krahasim me fjalorin banal dhe sharjet e bėra midis deputetėve, “prapa kuintave”, larg fokusit tė kamerės dhe foltores sė Kuvendit.

Salla e deputetėve, pėr pak kohė ka mundur tė jetė njė ring i vėrtetė midis dy deputetėve, kur Latif Gashi nga PDK-ja e ka provokuar verbalisht Florin Krasniqin e VV-sė, duke i thėnė nėse ėshtė i gatshėm “pėr tė hyrė nė ring”, pasi qė Krasniqi nga ulėsja e tij i ka adresuar njė fjalor tė rėndė kryeministrit Thaēi, derisa ky fundit replikonte me opozitėn nė temėn e nxehtė pėr vazhdimin ose jo tė bisedimeve me Serbinė.

“Nuk mund ta plotėsoni kėshtu, pa edukatė, deficitin patriotik”, ka thėnė duke replikuar nė foltore kryeministri Thaēi, ndėrkohė qė deputeti i VV-sė, Florin Krasniqi, larg mikrofonit dhe nga ulėsja e tij, i ėshtė drejtuar me fjalėt: “Ik more hajn, mos shit pallavra e rrena aty, se tė gjithė tė njohin kush je. Ti duhet tė jesh nė burg e jo nė qeveri…”.

Deputeti Latif Gashi, me tė dėgjuar kėto fjalė, i ėshtė drejtuar Krasniqit: “Mos je i gatshėm pėr ring” dhe papritmas ka marrė pėrgjigjen e kėtij tė fundit: “Po, ēohu, ta bėj edhe ty…”. Nė atė moment Gashi, pasi ka parė gatishmėrinė e Krasniqit, ėshtė tėrhequr, duke i thėnė: “Shko, bokso me Azis Salihun, dhe, mė pas, ėshtė kthyer nė ulėsen e tij, derisa Krasniqi veē kishte hapėruar “pėr ring”.

Ky ka qenė njė prej momenteve mė tė nxehta, qė gazetarėt dhe kamerat nuk e kanė parė dje nė Kuvendin e Kosovės. Momente tė tilla ka plot nė kuvend, ka bėrė tė ditur burimi i kėtij portali.

Nė historinė e Kuvendit tė Kosovės ėshtė e njohur deri mė sot pėrleshja fizike midis dy deputetėve katėr vjet mė parė, kur nė hollin e Kuvendit, **** ****, nga LDD-ja, e kishte grushtuar deputetin e PDK-sė, **** Koci, pas njė konflikti paraprak verbal rreth luftės sė UĒK-sė.

http://koha.net/index.php?page=1,13,62711

gjithesia
16.07.2011, 20:58:06
...... prof. Dr. Shefqet Krasniqin, ....


tungiii

...

nese me lejon dhe me ban hallall vellau i paepuri , nje vajezim ketij titulli dhe nje nderhyrje te shkurte ...


djalli i marrt qe te gjitha keto parti, dhe edhe njehere te mallkuara qofshin per jete e mot ...po a pak jemi nda e pernda, e vetem edhe keto mengu i patem ?

DR.Shefqet Krasniqi eshte :

*nje reformatore i pare i Islamit ne keto vise te vujtura nen thundren e komunizmit , eshte nje njeri qe thrret ne patriotizem , drejtesi , moral , arsimim , e mbi te gjitha ne njohjen e Krijuesit te Cilin arriten me dakada ta "mbysin komunistet, dhe te shtrijne per dhe ne te gjitha aspektet kete popull te stervuajtur !


*eshte nje patriot qe ēdo gje la pas vehtes dhe u rreshtua ne rreshtat e luftetareve dhe luftoi krah per krah me njerez eminent nga ky vend ne luften e Koshares per kete vatan dhe per kete liri qe sot e gezoim .


RUANA ZOT NGA NJEREZ TE DIJSHEM E JO FETAR ,
RUANA ZOT NGA NJEREZ FETAR E INJORANT
AMIN !
sa i bukur do ishte nje kombinim prej fatari e dijetari , oh sa i bukur !

"nje popull kur meriton denim, Allahu u dergon udheheqesa te padijshem e mizor , njeherit ua pakon apo humbe krejt dijetaret" , Muhamedi a.s.!


vaj e vaj per nje lider shqipetare si Salahudin Ejubi , vaj ,...se qe besa e Zotit nuk ishin lujt lojera qe jane duke u luajtur ne ēdo menyre ,kurr e per mot!

Selam vellau,
gjithesia


.

Gjilani 2010
16.07.2011, 21:40:31
...

nese me lejon dhe me ban hallall vellau i paepuri , nje vajezim ketij titulli dhe nje nderhyrje te shkurte ...


djalli i marrt qe te gjitha keto parti, dhe edhe njehere te mallkuara qofshin per jete e mot ...po a pak jemi nda e pernda, e vetem edhe keto mengu i patem ?

DR.Shefqet Krasniqi eshte :

*nje reformatore i pare i Islamit ne keto vise te vujtura nen thundren e komunizmit , eshte nje njeri qe thrret ne patriotizem , drejtesi , moral , arsimim , e mbi te gjitha ne njohjen e Krijuesit te Cilin arriten me dakada ta "mbysin komunistet, dhe te shtrijne per dhe ne te gjitha aspektet kete popull te stervuajtur !


*eshte nje patriot qe ēdo gje la pas vehtes dhe u rreshtua ne rreshtat e luftetareve dhe luftoi krah per krah me njerez eminent nga ky vend ne luften e Koshares per kete vatan dhe per kete liri qe sot e gezoim .


RUANA ZOT NGA NJEREZ TE DIJSHEM E JO FETAR ,
RUANA ZOT NGA NJEREZ FETAR E INJORANT
AMIN !
sa i bukur do ishte nje kombinim prej fatari e dijetari , oh sa i bukur !

"nje popull kur meriton denim, Allahu u dergon udheheqesa te padijshem e mizor , njeherit ua pakon apo humbe krejt dijetaret" , Muhamedi a.s.!


vaj e vaj per nje lider shqipetare si Salahudin Ejubi , vaj ,...se qe besa e Zotit nuk ishin lujt lojera qe jane duke u luajtur ne ēdo menyre ,kurr e per mot!

Selam vellau,
gjithesia


.

Allahile gjithėsi a po na tregon se nga ishte ky far Salahudin Ejubi
sa mun dije une ne Historin ton Shqiptare me nji emen tė till qė ka qen dikushi spom kujtohet nga ka qen ky trim! se ne Popullin tonė smun gjete naj njeri me famė? si pershembull Adem Jasharin apo te gjallė si Adem Demaqin. Aspot mbush sy se ne popullin tonė ka pas dhe ka Njerzė tė zotė e trima po dhe Atėdhetarė sa tė dushė nė popullin tonė e per ket far figure qė na sjelle kurrė skam ni dhe pse simbas emnit ky duhet tė jetė nga shtete Arabe a asht kshtu a mosė ndoshta Zoti kishte marue nji Gjenet vetum pėr Arabėt e per pjesen tjeter tė Botės Ferrin?!.. hajt metmira Gjilani.

gjithesia
16.07.2011, 23:11:58
Allahile gjithėsi a po na tregon se nga ishte ky far Salahudin Ejubi
sa mun dije une ne Historin ton Shqiptare me nji emen tė till qė ka qen dikushi spom kujtohet nga ka qen ky trim! se ne Popullin tonė smun gjete naj njeri me famė? si pershembull Adem Jasharin apo te gjallė si Adem Demaqin. Aspot mbush sy se ne popullin tonė ka pas dhe ka Njerzė tė zotė e trima po dhe Atėdhetarė sa tė dushė nė popullin tonė e per ket far figure qė na sjelle kurrė skam ni dhe pse simbas emnit ky duhet tė jetė nga shtete Arabe a asht kshtu a mosė ndoshta Zoti kishte marue nji Gjenet vetum pėr Arabėt e per pjesen tjeter tė Botės Ferrin?!.. hajt metmira Gjilani.


...

nal nihere se ja paskan nis lajmet e Kosovarit 50 , mos um pengo (LOL)
....mos zgat taravi ksajde ,po rroke e lexo pak ( jo pak po shuuume ) ,dhe e merr vesh kush e ēka .


hajt edhe ti me te mira ,.

Ndriti
17.07.2011, 00:29:45
Fjalimi i Albin Kurtit nė seancėn e jashtėzakonshme tė Kuvendit tė Kosovės me 14 korrik 2011 pėr bisedimet dhe konkluzionet e dakorduara me Serbinė nė Bruksel

16 KORRIK 2011 - E Shtunė 07:37

Deputetė tė Kuvendit tė Kosovės,

Platforma e qeverisė e cila ėshtė sjellur tash paraqet njė dokument shumė tė dobėt, por edhe kėshtu e dobėt siē ėshtė, ajo ėshtė shkelur qysh nė titull. Thuhet “Platforma e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr dialogun teknik ndėr-shtetėror midis Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė”, mirėpo dialogu nuk ka qenė teknik, nuk ka qenė ndėr-shtetėror dhe nuk ka qenė ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė, pėr shkak se kėtė gjė na e dėshmojnė kėto tri konkluzionet e dakorduara. Pra, konkluzionet na dėshmojnė se nuk ka qenė i atillė dialogu.

Nė faqen 3 tė kėsaj platforme thuhet qė dialogu teknik ndėrshtetėror ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė ėshtė konform rezolutės sė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė tė datės 9 shtator 2010. Mirėpo, kjo rezolutė, nuk e quan dialogun as teknik, as ndėr-shtetėror dhe as ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė. Tash pra, platforma bie nė kundėrshtim edhe me vet rezolutėn e OKB-sė, tė cilės i referohet si pikėnisje dhe si obligim ndėrkombėtar. Nė tė njėjtėn faqe thuhet se “me kėtė dialog ne synojmė zgjidhjen e ēėshtjeve teknike qė kanė rėnduar marrėdhėniet midis Kosovės dhe Serbisė qė nga periudha e luftės”. Marrėdhėniet e rėnduara nuk janė pėr shkak tė ēėshtjeve tė pazgjidhura teknike, por politike. Mandej, thuhet se “duke gjetur zgjidhjet, Kosova do tė pėrshpejtojė realizimin e synimeve tė saja evropiane dhe atlantike”. Sėrish, vetėm me zgjidhje tė ēėshtjeve teknike nuk ecet pėrpara sepse problemet janė politike. Ne s’kemi ngecur teknikisht por, para se gjithash, kemi ngecur politikisht. Mandej, thuhet edhe se “dialogu teknik midis Kosovės dhe Serbisė, do tė konsolidojė pavarėsinė dhe sovranitetin e Kosovės”. Kjo ėshtė njė fjali shumė e rėndėsishme, pėr shkak se qeveria kėshtu e pranon se pavarėsia dhe sovraniteti na qenkan tė pakonsoliduara, e mandej kjo gjė vjen nė kundėrshtim me faktin qė theksohet mė vonė se pavarėsia e sovraniteti nuk do tė preken. Po ashtu, nė faqen tre, kemi shprehjen se “ky dialog do ta bėjė pėrshpejtimin e integrimeve evropiane dhe euro-atlantike”. Nuk mund tė jetė problemi te shpejtėsia pėr dicka qė realisht s’ka filluar. Deri tani, ne nuk kemi pasur proces tė integrimit tė Kosovės nė BE, por proces tė integrimit tė BE-sė nė Kosovė: mė herėt nė formėn e shtyllės IV tė UNMIK-ut dhe tash nė formėn e EULEX-it. Pra, sfidat dhe vėshtirėsitė janė si tė integrohet BE-ja nė Kosovė, e jo Kosova nė BE, sepse kjo gjė s’ka filluar ende duke qenė se pesė shtete tė BE-sė nuk na njohin.

Nė faqen 4 kemi frazėn “duke krijuar marrėdhėnie tė fqinjėsisė dhe bashkėpunimit tė mirė me tė gjitha shtetet fqinje”. Tė gjitha shtetet fqinje, s’janė kurrsesi tė njėjta pėr t’i futur nė njė thes. Kjo platformė, i barazon Shqipėrinė, Malin e Zi, Maqedoninė dhe Serbinė si shtete. Ky mund tė jetė pikėvėshtrimi i Brukselit ose i Nju Jorkut, por jo edhe i Kosovės. Gjatė tėrė kėsaj platforme, vazhdimish flitet pėr ‘dialog teknik’, e rrallė pėr ēėshtje teknike. Thuajse, e pavetėdishmja e qeverisė tregon se ēėshtjet qė bisedohen, pra temat e dialogut, janė politike por karakteri i dialogut ėshtė teknik. Sepse po bėhet fjalė pėr dialog i cili thuhet se ėshtė teknik, apo jo? Ky dialog teknik, nėnkupton se dialogu politik tashmė ka pėrfunduar. Pra, po bėhet dialog teknik sepse ėshtė kryer dialogu politik. Dhe ai dialog politik, kanė qenė takimet e kryeministrit Thaēi me baroneshėn Ashton dhe kėshilltarin e saj Robert Cooper, nė vjeshtėn e vitit tė kaluar. Pra, ai ka qenė dialogu politik, sepse atje i kanė pėrcaktuar temat e kėtij dialogu, e kanė pėrcaktuar renditjen e atyre temave, qė tė gjitha ato, ēėshtje tė brendshme tė Kosovės. Dhe prandaj kryeministri Thaēi nuk u pat pėrgjigjur nė asnjėrėn prej shtatė pyetjeve, qė ia patėm bėrė nė interpelancėn e 5 majit. Sepse ai dialog qė e ka bėrė ky me baroneshėn Ashton dhe me kėshilltarin e saj Cooper, ėshtė shumė mė i rėndėsishėm se ky dialog teknik, i zv.kryeministres Tahiri. Atje ėshtė pėrcaktuar korniza, baza, temat, renditja e tyre. Ajo ka qenė pjesa kryesore e bisedimeve.

Te parimet e dialogut teknik nė kėtė Platformė thuhet “Republika e Serbisė”. Kosova pra, po e pranon Republikėn e Serbisė. Kjo qeveri e Kosovės, e ka pranuar Republikėn e Serbisė. Ky ėshtė qėndrimi zyrtar i saj nė platformė. Por, pėr shkak tė Kushtetutės sė Serbisė, kjo do tė thotė se kjo qeveri e konteston Republikėn e Kosovės. Sepse nuk mund ta njohėsh Republikėn e Serbisė, nga pozita e zyrtarit tė Republikės sė Kosovės, pa e kontestuar Republikėn e Kosovės pėr shkak tė Kushtetutės sė Serbisė, e cila thotė se Kosova ėshtė pjesė e Serbisė. Mandej, nė faqen 5, thuhet qė “ky dialog nuk do ta prekė nė asnjė rast sovranitetin e Kosovės, pavarėsinė, integritetin territorial etj.”. Pra, kjo tash bjen nė kundėrshtim me atė qė u tha nė faqen 2 se “ky dialog do tė pėrdoret pėr konsolidimin e pavarėsisė dhe sovranitetit”. Nėse nuk janė tė konsoliduara pavarėsia e sovraniteti dhe dialogu na qenka mėnyra pėr konsolidimin, atėherė pikėrisht po preket sovraniteti pėr t’u konsoliduar. E nėse ėshtė i konsoliduar, siē fillim thuhet se nuk ėshtė, atėherė do tė mund tė thuhej qė nuk po preket. Mirėpo, kėtu pra po preket sovraniteti dhe pavarėsia, sepse kjo qeveri e Kosovės, beson se duke e prekė me dialog pavarėsinė dhe sovranitetin do t’i konsolidojė ato, pasi qė nė faqen 3 thotė se janė tė pakonsoliduara. Pra, krejt kėto janė ato problemet e mėdha logjike tė cilat e shpėrfaqin diku moskokėēarjen e diku qėndrimin negativ tė kėsaj qeverie. Mė tutje, nė pikėn 5 tė faqes 5 thuhet “udhėheqėsi i delegacionit tė Republikės sė Kosovės per dialogun me Republikėn e Serbisė, do tė ofrojė raporte, do tė informojė nė baza tė rregullta Komisionin pėr Politikė tė Jashtme”. Zv.kryeministrja, Edita Tahiri, ka qenė vetėm njė herė nė Komisionin pėr Punė tė Jashtme, me datė 8 prill, dhe mandej e ka anuluar pjesėmarrjen nė takimin e rradhės, me datėn 24 qershor. Mė pak se njė ditė para se tė ndodhė ai, ajo e ka anuluar pjesėmarrjen. Kjo tregon edhe njė herė qė s’ka transparencė. Me 8 prill e kemi kuptuar kėtė gjė. Nė fillim na tha “mos na i kėrko transkriptet dhe procesverbalet”, mandej kur unė e pyeta se a do tė thotė kjo se ato ekzistojnė, zv.kryeministrja Edita Tahiri mė tha “nuk mund tė pėrgjigjem nė kėtė pytje”. Pra, absolutisht s’ka pasur transparencė rreth kėtij procesi e pėrgjatė tij dhe prej kėtyre konkluzioneve po shihet se nuk kanė qenė tė interesuar tė shihet se ēfarė po bėhet, pėr shkak se u bė kjo gjė kaq e keqe.

Gjithashtu duhet t’ua them njė pėrshtypje personale. Unė e kam vėrejtur njė shpėrputhje midis dijes e menēurisė sė zv.kryeministres Edita Tahiri dhe bindjes sė saj pėr menēurinė dhe dijen e saj. Nuk po them qė ėshtė e pamenēur, nuk po them qė ėshtė e paditur, por mendimi qė ka kjo pėr veten, pėr dijen e saj, pėr menēurinė e saj, besoni, ėshtė nė shpėrputhje me atė qė e ka. Dhe a e dini pse ėshtė problemi kėtu – sepse kjo ėshtė njė ēėshtje shumė serioze – problemi ėshtė se pikėrisht kjo shpėrputhje midis asaj qė njeriu mendon pėr veten dhe asaj qė njeriu ėshtė, e prodhon njė vetėbesim artificial qė ia sheh krejt populli sherrin, atėherė kur ai njeri ėshtė zv.kryeministėr. Pra, ky vetėbesim, kjo megallomani, ky fodullėk, na i bjen kėto konkluzione. Sepse zv.kryeministrja thotė ‘unė e di, jam e menēur, s’keni ēka me tregoni ju tė tjerėt sepse unė e di teorinė e negociatave etj.’. Ky vetėvlerėsim i madh, ky inflacion i sedrės, na i sjell mandej kėto konkluzione tė dakorduara me Serbinė.

Ėshtė shumė interesante qysh nė faqen 7, kur vjen te agjenda e dialogut, pushon sė pėrmenduri Republika e Kosovės. Deri nė faqe 7 thuhet “Republika e Kosovės” dhe “Republika e Serbisė”, prej faqes 7 pėr dialogun thuhet “Kosovė” dhe “Serbi”. Gjithashtu, pikėrisht nė faqen 7, kur flitet pėr ēėshtje teknike eliminohen emėrtimet politike. Pėrveē qė nuk thuhet mė “Republikė”, po ashtu nuk thuhet mė as “shtet” por “vend”. Dhe, flitet pėr “periudhėn e luftės dhe tė pasluftės”. Pra, pėr periudhėn e paraluftės, amnistohet Serbia. Nuk kanė nisur problemet tona me Serbinė, vetėm nė luftė dhe nė pasluftė. Kėtė mund ta thoshin Kroacia, Bosnja e Sllovenia tė cilat kanė pasur probleme me Serbinė vetėm gjatė luftės edhe pas luftės. Kosova ka pasur probleme me Serbinė prej shekullit XIX. Tė thuhet qė problemet teknike na janė krijuar nė periudhėn e luftės dhe tė pasluftės ėshtė e pa ndershme, kjo do tė thotė ta mohosh e ta zhdukėsh historinė. Problemet tona janė shumė mė tė hershme se sa tė luftės. Veē kujtone apartheidin e viteve tė ‘90-ta, dėbimet e shqiptarėve, kolonizimi, reforma agrare, periudha e Rankoviqit, planet e tyre shfarosėse nė shek.XIX. Tė gjitha kėto hiqen nė emėr tė asaj qė kemi pasur vetėm probleme tė luftės. Jo, lufta ėshtė kulmi i problemeve, kurrsesi pikėnisja e tyre. Tjetėr, thuhet tė bėhet “kthimi i dokumentacionit tė marrė nga Serbia”. “Dokumentacioni ėshtė marrė”, po thuhet sipas kėsaj qeverie, nga Serbia, nė kohė tė luftės. Dhe natyrisht qė mandej kthimi na del si ēėshtje teknike. Nuk ėshtė marrė dokumentacioni, por ėshtė plaēkitur, ėshtė vjedhur. Kėta duan qė aktin kriminal tė Serbisė ta zhveshin nga motivi kriminal dhe politik i saj dhe kėsisoj tė bėhet ēėshtje teknike ajo. Shėrbim mė tė mirė Serbisė nuk mund t’i bėsh. Mandej pėr kthimin e “eksponateve tė trashėgimisė kulturore tė marra/tė huazuara”. Qysh na i paskan marrė hua trashėgiminė kulturore!? Dhe ēka tash, duhet tė na paguajnė qira qė i kanė mbajtur gjatė kėsaj kohe?! Pra, a po e kuptoni se si po e bėjnė depolitizimin e bisedimeve dhe problemeve vetė kėta nė dėm tonin?

Nė kėto ēėshtje tė krijuara nė periudhat e luftės dhe tė pasluftės askund s’pėrmenden strukturat ilegale tė Serbisė, shtypja e shqiptarėve nė Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc, vjedhja e depozitave bankare tė qytetarėve tė Kosovės, krimet e luftės, krimet e agresionit dhe okupimit. Neve kėtu, kryemnisitri Thaēi dhe qeveria, na flasin pėr Luginėn e Preshevės. Mos na flisni neve kėtu, por flisni atje n’Bruksel pėr Luginėn e Preshevės; e atje, se keni ēelur gojėn kurrė. Neve na flasin tash kėtu pėr Preshevė, Medvegjė dhe Bujanovc. Neve na flasin pėr bashkim kombtar. Kurse ēka flasin kėta pėr bashkim kombtar, na e kallėzoi Wikileaks-i. Kėta thonė “aman amerikanė na e mbani Shqiprinė mos t’pėrzihet”. Kjo e ka treguar se ēka flasin kėta me ndėrkombtarėt. Para se tė dalin ndėrkombėtarėt kundėr kundėr bashkimit kombtar, janė kėta qė nė takimet me ndėrkombtarė dalin kundėr bashkimit kombtar. Prandaj jemi nė kėtė gjendje.

Mė tutje, nė faqen 10, unė nuk besoj qė kėtė e kanė bėrė me qėllim, por fillojnė tė flasin pėr ēėshtje praktike. Deri atėherė ēėshtjet janė teknike, mandej bėhen praktike. Praktike, tė cilat natyrisht, nuk janė mė jopolitike. Pra, ky joprecizitet tregon moskokėēarjen dhe ėshtė thjesht shprehje e kėtij fodullėku, e asaj megallomanie tė delegacionit negociator. Pra, kėta nuk janė precizė, e pastaj pasojat i shohim mė vonė. Dikund thuhet ēėshtje teknike, dikund ēėshtje praktike, s’ka rėndėsi pėr ta. Dhe, sė fundi sa i pėrket kėsaj, ashtu qysh ka filluar dialogu me 8 mars para rezolutės sė Kuvendit dhe pa rezolutė, ngjajshėm na erdhėn konkluzat e dakorduara para platformės. Edhe e keni parė tė gjithė qysh konkluzionet janė mė herėt nė kėtė letėr qė na e sollėn e mėpastaj ėshtė platforma. Se platforma ėshtė e shkruar vonė, e dėshmon edhe atribuimi i presidentes, pra nė gjininė femėrore, qė do tė thotė se deri mė 7 prill, pėr njė muaj sė paku, me siguri s’ka pasur platformė.

Qeveria e Kosovės nuk ka ide pėr Kosovėn. Qeveria e Kosovės nuk ka alternativa pėr Kosovės. Andaj qeveria e Kosovės nuk paraqet alternativė pėr Kosovėn. Kjo qeveri, pikėrisht pėr shkak se nuk ka ide se ēka tė bėjė me pavarėsinė, pse nuk di ta bėjė pavarėsinė edhe sovranitet, demokraci e zhvillim ekonomik, shkon e bisedon me Serbinė pėr ēėshtje tė brendshme tė Kosovės. Pra, nuk janė bisedat me Serbinė ide – ato janė mishėrim i mungesės sė idesė. Duke mos pasur ide shkojnė nė bisedime. Po tė kishin ide do ta kishin bėrė pavarėsinė sovranitet, zhvillim ekonomik e kėshtu me rradhė.

Serbia i do bisedimet me Kosovėn sepse e di qė qeveria e Kosovės ka qėndrime tė ndryshme prej popullit tė Kosovės, tė cilit nuk i ndryshon qėndrimi. Sikur Serbia ta dinte qė qeveria e Kosovės ka qėndrime tė njėjta me popullin, atėherė sigurisht se nuk do t’i dėshironte bisedimet. Por ajo e di qė nuk ėshtė kėshtu. Kurrė kėto bisedime nuk do tė kalonin nė referendum, e aq me pak kėto konkluzione. Bisedimet me Sebinė po i bėnė qeveria e shumicės parlamentare, e cila nuk ėshtė shumicė popullore. Vetėm pėrmes ulėseve tė siguruara pėr deputetėt serb, tė cilat janė plotėsisht jodemokratike, ka arritur tė sajohet kjo qeveri, e cila tash bėn pazare me Serbinė. Serbia ka shumė shpresa nė qeverinė Thaēi sepse qytetarėt e Kosovės nuk kanė mė shpresa nė qeverinė Thaēi. Kjo qeveri ia ka premtuar Serbisė gjashtė marrėveshje pėr ēėshtje tė brendshme tė Kosovės.

Qysh mos t’ketė shpresa Serbia nė ta? Tri vjet e gjysėm pas shpalljes sė pavarėsisė, qeveria e Kosovės po ia trashė Kosovės varėsinė prej Serbisė. Para se tė jetė problemi te temat e dialogut me Serbinė, problemi ėshtė qė dialogu ėshtė tema – sa herė t’i teket Serbisė, qeveria e Kosovės i shkon n’bisedime.

Kėto konkluzione u cilėsuan nga zv.kryeministrja Edita Tahiri si njė hap pėrpara drejt njohjes sė Kosovės nga Serbia. Pėr njė hap u deshėn tri marrėveshje. Sa hapa tė tjerė kanė me qenė? Dhjetė? Pesėmbėdhjetė? Njėzetė? Tri marrėveshje ishin njė hap. Kjo qeveri e Kosovės po pėrpiqet ta ēojė sa ma shpejtė Serbinė nė BE. Kėtė e kanė thėnė edhe publikisht. A e dini pse? Sepse kėta mendojnė qė Serbia pak para se tė shkojė nė BE, na njeh neve, se rrugė tjetėr s’ka. Pra, rruga e Serbisė pėr nė BE ėshtė e njejta rrugė pėr njohjen e Kosovės nga Serbia. Kjo ėshtė premisa fundamentale e tyre. Mirėpo kėta harrojnė njė gjė. Se Milloshevici e ka njohur Bosnjėn jashtė Serbisė, atėherė kur e ka njohur Alija Izetbegoviqi Serbinė brenda Bosnjės. Deri sa tė bėhet puna Serbia tė shkojė para portės sė Brukselit, ajo kėtu do ta sajojė njė Republikė Serbe. Pyetni tash boshnjakėt edhe kroatėt cili ėshtė problemi kryesor i tyre. Sėrish ėshtė Serbia, edhe pse i njeh, edhe pse Bosnja e ka ulėsen nė OKB.

Thonė “aleancat me perėndimin, partneriteti me tė”, por pėrvoja ime dhe analiza ime ma ka dėshmuar njė gjė pėrgjatė kėtyre viteve sa merrem me politikė. Aleanca dhe partneriteti i tyre ėshtė taktiko-financiar dhe jo strategjiko-kombėtar. Pra, nuk ėshtė problemi te aleanca, te partneriteti, por te karakteri i aleancės, te karakteri i partneritetit. E, ky ėshtė taktiko-financiar. Nuk ėshtė strategjiko-kombtar. Askush prej kėtyre ministrave, nuk ka shkuar nė Pentagon, nė Ėashington, nė Bruksel etj. tė bėjė plane se ku do tė jetė shteti e kombi jonė pas 15, 20 apo 30 vjetėve. Kėta mendojnė sot eventualisht per muajin gusht. Shtatori s’dihet. Taktiko-financiare i kanė aleancat, kėtu ėshtė problemi. Nuk ėshtė puna vetėm tė keshė aleat, e me qenė partner, por ēfarė karakteri ka ai partneritet. Mandej, kur kryeministri apo ndonjė ministėr thonė “koordinim me ndėrkombtarėt” vetėm zėvendėsojeni fjalėn “koordinim” me fjalėn “subordinim” dhe fjalia mandej bėhet shumė mė e saktė. Ose, kur thonė “partneritet” veē zėvendėsojeni me fjalėn “servilitet” edhe mandej fjalia po ashtu bėhet shumė mė e saktė.

Nėse ne paskemi marrėdhėnie shumė tė ngushta me bashkėsinė ndėrkombtare, partneritet tė shkėlqyeshėm, aleancė tė fuqishme, pse e kemi kėtė varfėri, kėtė papunėsi edhe e kemi Mitrovicėn e ndarė? Si bėhet qė na i kemi marrėdhėniet kaq tė mira me bashkėsinė ndėrkombtare dhe e kemi Mitrovicėn e ndarė? Kėtu dikush po rren. E ju s’keni nevojė pėr imagjinatė shumė tė zhvilluar pėr ta marrur vesh se kush po rren kėtu. Pra, kėta qeveritarė marrėdhėniet me ndėrkombtarėt i kanė taktiko-financiare dhe pėr pushtet, e jo pėr shtet. Prandaj pėrkundėr marrėdhėnieve tė shkėlqyeshme e kemi varfėrinė mė tė madhe nė Evropė, e kemi papunėsinė mė tė madhe nė Evropė edhe e kemi Mitrovicėn e ndarė, 12 vjet pas luftės. Nėse i kemi marrėdhėniet e shkėlqyeshme, pse s’u bashkua Mitrovica? Se marrėdhėnie tė shkėlqyeshme kanė kėta pėr vete, jo pėr popullin tonė e pėr shtetin tonė.

Me kėto marrėveshje, Serbia po fiton nga Kosova pa i premtuar asgjė asaj, ndėrkaq Kosova po fiton premtime nga BE-ja pa hyrė nė kurrfarė marrėveshje me tė.

Nė fund, me lejoni tė them diēka pėr projektin e Bashkimit Evropian nė Kosovė, mbi atė se ku qėndron problemi thelbėsor. Prej takimeve qė i kam pasur me ta, me zyrtarėt e ndryshėm tė Brukselit, pėrshtypja ime pėrfundimtare ėshtė kjo: ata shtetndėrtimin nė Kosovė, nuk e shohin si ndėrtim tė shtetit, por si ndėrtim tė shtetit anėtar tė BE-sė. Kjo tingėllon mirė, por nuk ėshtė mėnyra e duhur. A e dini pse? Sepse pėrputhet me deklaratėn e Peter Feith-it, para gati dy vjetėve, kur pat thėnė se Kosova do tė jetė sovrane vetėm pėr njė ditė – atė ditė kur do ta shfrytėzojė sovranitetin pėr delegimin e sovranitetit nė BE. Pra, tėrė kohėn kemi me qenė josovran, njė ditė sovran, dhe nė BE. Pra, kemi me qenė sovran vetėm kur do ta delegojmė sovranitetin. Kjo do tė thotė se do tė jemi tėrė kohėn tė gjymtė, deri kur t’hymjė nė BE. Nuk bėn kėshtu – sekuencė e gabuar ėshtė kjo. Ne duhet tė bėhemi shtet sovran para se tė hymjė nė BE nė mėnyrė qė nė BE tė hyjmė sa mė tė fuqishėm. Sepse BE-ja ėshtė hierarki: mund tė hysh atje te Greqia e Bullgaria, mund tė hysh dikund mė afėr mesit, e te Gjermania e Franca, normalisht qė s’mundesh. Nuk ėshtė BE-ja organizėm i sheshtė; ėshtė piramidė. Sa ma i fuqishėm qė t’hysh, aq mė mirė i ke punėt edhe aty pastaj. Mirėpo, nėse ne do ta kemi vetėm njė ditė sovranitet, atėhere ne do tė humbim shumė. Prandaj ėshtė me rėndėsi qė nė kėto vite, tė bėhemi shtet sovran, me zhvillim ekonomik, nė mėnyrė qė tė kemi shumė vite sovranitet para se tė hymjė nė BE, e qė s’duket se ka gjasa me ndodhė nė kėtė dekadė. Pra, ky ėshtė dallimi nė qasje qė duhet ta kemi ne, si shtetndėrtues vendor, me BE-nė. BE-ja synon tė ndėrtojė shtet-antar, ne duhet tė synojmė tė ndėrtojmė shtet. Kėtu ėshtė njėfarė tensioni, tė cilin ne mund ta tejkalojmė vetėm nėse kemi qeveri tė pavarur dhe sovrane nė njė shtet tė pavarur. E nėse e kemi qeverinė e varur nė shtet tė pavarur, qeveria e varur do ta varė edhe shtetin.

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,2,3133&author=0

Gurke
17.07.2011, 13:36:37
Nje drite ne fund te tunelit :Po vjen alppini me expertet :D

:)

Haj medet haj !

Ndriti
20.07.2011, 01:51:35
Pushteti i pavlerė

Petrit Bajraktari

A priori dihet se pėr ta realizuar njė ide, apo projekt, duhet gjithsesi tė posedohet njė plan i qartė, i cili pėrfshin gjithė rrugėn deri nė detaje tė mbarėvajtjes drejt realizimit tė atij projekti. Politika nė Kosovė dhe shoqėria nė pėrgjithėsi gjenden nė njė udhėkryq tė tė mjegullt.

Rrugėt pėr tė cilat na flet pushteti i tanishėm dhe kėto institucione qeveritare, jo qė nuk janė tė mira, por madje ato edhe nuk janė aspak tė qarta, ngase qėllimi fillimisht nuk ėshtė i qartė e as i drejtė. Qeveria e Kosovės ndryshe mendon, ndryshe flet, e shumė mė ndryshe vepron.

Kjo Qeveri dhe ky pushtet nuk ka ide e as koncepte tė shtetbėrjes dhe forcimit tė shtetit. Kėsaj Qeverie, pėrveēqė i mungon vullneti pėr tė qenė afėr qytetarėve dhe nė njė vijė me kėrkesat e tyre, i mungon edhe legjitimiteti pėr tė udhėhequr me vendin, ngase tė gjithė e dimė se si i morėn votat nė zgjedhjet e fundit dhe si e formuan Qeverinė duke bėrė pazare dhe koalicione interesash.

Dihet se qėllimet dhe qėndrimet e paraqitura nė mėnyrė deklarative dhe mediatike nuk paraqesin doemos edhe ndjesinė e as plotėsimin e nevojės sė brendshme tė politikės tamam realiste. Qeveria e Kosovės ka humbur rrugėn e drejtė, dhe nė mungesė tė vullnetit tė gjetjes sė saj po na dėmton pariparushėm me plane e projekte, siē janė negociatat me Serbinė, e tė cilat duhet tė ndalen menjėherė.

Nuk mund tė pritet ndonjė gjė e mirė apo ndonjė sukses nga njė politikė e cila ėshtė tejet e padefinuar, tė cilės i ka humbur orientimi kombėtarė, dhe pėr mė tepėr, si mund tė presim gjėra tė mira nga njė Qeveri me koncepte tė gabuara politike, e cila vetėkėnaqet me me injorancėn e vet tė tepruar.

Ky pushtet po negocion me Serbinė pa na pyetur fare dhe nė dėmin tonė. Marrėveshjet e arritura nė Bruksel mes Kosovės dhe Serbisė janė lajmi mė i keq pėr vendin dhe tė ardhmen tonė. Por do tė jetė edhe mė keq nėse kėto negociata nuk ndalen. Kjo Qeveri duhet ta vė gishtin nė kokė e tė mendojė se sa tė dėmshme janė kėto negociata qė po na e rrezikojnė jo vetėm tė tashmen, por edhe tė ardhmen e brezave qė vijnė.

A duhet ne tė lejojmė qė shkaku i 4 apo 5 personave tė pėsojmė kaq shumė?
A duhet qė ne, populli, t’i durojmė kėta politikanė qė po na e shesin dinjitetin
dhe lirinė vetėm pse kėta janė vetė tė shitur paraprakisht?
A nuk ėshtė turp pėr Qeverinė qė veteranėt e UĒK-sė tė qėndrojnė nėn tenda pėr gati 2 muaj dhe tė heshtet?
A duhet pajtuar qė tė jetojmė kėshtu siē edhe jemi - nė njė varfėri kaq tė
madhe e me politikanė shumė tė pasur?
A ėshtė nė rregull tė heshtim pėrballė kėsaj hajnie tė madhe qė na bėhet nė mėnyrė tė organizuar institucionale?

Pėr krejt kėto dhe tė tjera pėrgjegjėse ėshtė Qeveria e Kosovės. Por, pashmangshėm lind pyetja e radhės se si tė veprohet kundėr krejt kėtyre, dhe cili mund tė jetė roli dhe ndikimi ynė si qytetarė tė kėtij vendi? Mbase ėshtė e lehtė t’u japim kahje pozitive krejt kėtyre ēėshtjeve qė lidhen drejtpėrdrejt me fatin tonė nėse gjithsesi do tė jemi mė aktivė nė kuptimin e asaj qė t’i shohim tė metat dhe tė kėqijat pa ndikime apo ngjyrime nė baza partiake e politike.

Pėr shembull: Qeverisė sė Kosovės dhe, nė veēanti, hashim Thaēit, duhet t’ia
bėjmė me dije qė ne, populli, jemi sovrani, dhe se puna e tij dhe e klikave tė tij ėshtė e mbrapshtė dhe gjithsesi qė po vėzhgohet nga ne.

Ai kėtė mund ta marrė si joserioze nė kėto momente, por qė nė kohėn e zgjedhjeve tė ardhshme do ta kuptojė se ēka kemi dashur t’i themi saktėsisht. Pra, nuk duhet ta lejojmė tė na vjedhė sėrish vullnetin dhe tė drejtėn e votės sė lirė siē bėri nė zgjedhjet e fundit parlamentare qė u mbajtėn me 12 dhjetor tė vitit tė kaluar.

Hapi tjetėr qė ne duhet ta bėjmė si qytetarė aktivė tė njė shteti ėshtė se duhet tė mėsohemi dhe duhet tė guxojmė t’i denoncojmė tė gjitha ato raste tė keqperdorimeve dhe tė hajnisė nga ana e pushtetit. Dikush mund tė thotė se nuk kemi gjykata qė mund tė merren me politikanėt hajna. Po, kjo mbase tani pėr tani ėshtė e vertetė ngase edhe kėtė institucion Thaēi e ka futur nėn ombrellėn e tij.

Por, do tė ishte shumė e rėndėsishme sikur dosjet tė jenė tė palosura dhe, njė ditė, kur nė pushtet do tė jenė forcat e reja politike qė gjithsesi do tė ndodhin, pa dyshim se do tė merren me to, ngase do ta kenė guximin, por mbi tė gjitha, nuk do t’u mungojė vullneti pėr ta ēliruar vendin nga hajdutėt e shumtė qė sot janė nė nivele tė larta drejtuese tė shtetit tonė, e deri nė kryetarė komunash. E kur jemi te komunat, mjafton ta shihni raportin e zyrės sė Auditorit tė Pėrgjithshėm pėr pasqyrat vjetore financiare tė Komunave tė Kosovės pėr vitin 2010, ku gjenden shumė parregullsi dhe vjedhje tė parasė sė ta - ksapaguesve nė tė gjitha komunat pa dallime nėse aty udhėheq PDKja, LDK-ja ose AAK-ja.

Kjo tregon se kur ėshtė puna pėr koncesione tė dėmshme pėr vendin tonė, dhe kur ėshtė puna pėr pushtet e hajni, tė gjitha kėto parti politike bėhen bashkė, siē edhe e kanė dėshmuar mė parė. Gjithsesi ne nuk duhet tė presim duarkryq e duke shpresuar se gjėrat mund tė ecin vetvetiu nga e mbara. Ne duhet tė punojmė shumė duke besuar fillimisht se jemi ata tė cilėt mund ta ndryshojmė situatėn politike dhe ekonomike pėr tė mirė.

Situatėn e tashme e kemi tejet sfiduese dhe tė mjegullt, por tė ardhmen mund ta kemi tė ndritur nėse mėsohemi t’i ndėshkojmė tė gjithė ata qė shkelin ligjin, keqpėrdorin paranė e popullit dhe nuk i pėrmbahen idealeve tė qarta komėtare. Mjete demokratike janė aksionet qytetare dhe demonstratat masive pėr njė tė ardhme mė tė mirė. Kjo mbase shpreh qartė nevojėn qė Kosova duhet tė ketė forca tė reja politike nė krye tė sajė qė do ta forconin shtetin e do t’i jepnin kuptim dhe vlerė pushtetit.

Krejt nė fund, njė qytetar hallexhi me pyeti njė ditė: a thua do ta kemi ndonjėherė njė pushtet i cili do tė mund t’i jep kuptim dhe vlerė kėtij vendi tė katandisur nė varfėri dhe nė parregullsi? Ndėrsa pėrgjigjja ime ishte se kjo do tė ndodh vetėm ateherė kur ne e duam njė pushtet tė tillė dhe ia bėjmė hyzmetin.

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,4

kosovari50
24.07.2011, 02:28:05
E majta ekstreme Tiranė-Prishtinė

Ėshtė bėrė shumė e lehtė tė dallosh se sa afėr ndodhen tė majtėt ekstremė nė Prishtinė me tė majtėt ekstremė nė Tiranė. Sidomos nė idenė e dobėsimit tė lidhjeve me Brukselin dhe Washingtonin.
korrik 2011 Kjo ėshtė hera e parė qė nė hapėsirat kombėtare shqiptare, e majta ekstreme tė hedh ura nga njėra pjesė nė tjetrėn, pavarėsisht nga distancat gjeografike apo institucionale. Nė Prishtinė e majta ekstreme e prirė nga “Vetėvendosja” kėrkon qė tė fshihet ēdo vepėr e Perėndimit nė drejtim tė Kosovės shtet, duke stopuar gjithė procesin e konsolidimit shtetėror tė Kosovės si njė organizėm i denjė nė krah tė shteteve perėndimore.

Deputetėt e tė majtės i kėrkuan Parlamentit qė tė nderpriten negociatat teknike me Serbinė, gjė qė do tė shėnonte njėkohėsisht edhe ndėrprerjen e marrėdhėnieve mė tė fundit me Bashkimin Evropian. Njėkohėsisht, nė kryeqytetin e Shqipėrisė, pjesa e tė majtės ekstreme brenda opozitės (PS), si dhe njė krah qė buron nga Presidenti dhe Kėeshilli i Lartė i Drejtėsisė me emrin “Kuq e Zi”, po bėjnė hapa tė pandėrprerė pėr tė prerė (ose dėmtuar deri nė rraskapitje) lidhjet me Perėndimin. Duke e nuhatur se nė radhė tė parė fija mes PS-sė dhe Perėndimit po vjen duke u dobėsuar shumė, sekretari i PS-sė dhe deputet i saj, Kastriot Islami, lėshoi njė thirrje ndaj partisė sė tij qė tė mos i provokonte dhe “tė mos i tensiononte marrėdhėniet me Perėndimin”. Pyetja shtrohet: Vallė pse sot, pėr herė tė parė, dy pole tė sė majtės ekstreme brenda kombit shqiptar nė dy shtete, hedhin ura ideologjike e taktike pėr ēperėndimizimin e idesė sė re tė kombit? Mė parė, madje edhe nė tė kaluarėn komuniste tė shtetit tė Jugosllavisė ku ndodhej Kosova, si dhe tė shtetit komunist tė Shqipėrisė, “shpirti” komunist i konstatuar nė tė dy anėt drejt njėra- tjetrės, ishte mė shumė njė shpirt i dashurisė pėr kombin, por jo njė vijė e pastėr komuniste kundėr Perėndimit. Madje edhe degėt e Partisė Balli Kombėtar nė Kosovė, qė i kishin lidhjet me Shqipėrinė deri nga viti 1946, nuk kishin ide tė pastra politike pėrveēse dashurinė pėr kombin. Prandaj kjo e tanishmja ėshtė hera e parė qė ideja e tė majtės ekstreme me spektėr anti perėndimor, lidhet nė mėnyrė perfekt mes dy pikave tė kombit.

“Vetevendosja” e Kosovės ėshtė votuar nėn “flamurin” qė tė gjithė tė huajt, d.m.th. perėndimoret e Evropės dhe tė Amerikės “tė largohen nga territori i Kosovės”. Ideja e shprehur zyrtarisht nė parlamentin e Prishtinės qė “tė ndėrpriten urgjentisht negociatat me Serbinė” nė fakt ėshtė vazhdim i idesė pėr tė mos pranuar as kėshillėn dhe as praninė e evropianėve nė ēėshtjen e Kosovės.

Edita Tahiri, kryesuese e negociatave pėr Prishtinėn, tha nė parlament se patriotėt e rremė dhe demagogėt kėrkojnė tė pėrkėdhelin interesat personale, jo interesat e Kosovės... Por edhe nė Tiranė, opozita ka lėshuar deklaraten e egėr kundėr pėrfaqėsuesve tė BE-sė, SHBA-sė dhe OSBE-sė nėn kėtė frazė: “Ambasadorėt tė shkojnė nė shtėpitė e tyre”. Pyetja e dytė: Vallė, si u gjetėn “nė ajėr” kontaktet mes tė majtėve ekstremė nga Prishtina dhe Tirana?

Ėshtė e sigurt se mes Albin Kurtit dhe Edi Ramės nuk ka ndonjė lidhje farefisnie, madje as tė kategorisė njerėzore. I pari ėshtė njė djalė kosovar i rritur ashtu si tė gjithė, ndėrsa ky i Tiranės ėshtė rritur nė Bllokun komunist ku gjeneroi diktatura mė e egėr komuniste. Nga kjo anė, mes tyre ka njė hendek shumė tė madh qė nuk do t’i bashkonte kurrė. Ashtu siē ishin tė pėbashkueshėm bijtė e Bllokut me bijtė e varfėr tė popullit, por qė aktualisht shumė prej kėtyre i janė afruar Bllokut tė Tiranės pas shembjes. Ajo qė i bashkon, si nė Tiranė (brenda a jashtė Bllokut) ashtu edhe nga Tirana nė Prishtinė, ėshtė njė erė mashtrimi “patriotik” ose njė arome “tradite” kundėr Perėndimit.

Tradita ishte krijuar vetėm brenda ideologjisė komuniste. Pyetja e tretė: A mund tė shtrohet ēėshtja si njė “lidhje emocionale” me Perėndimin, apo si njė detyrė ndaj kombit? Disa njerėz po thonė edhe nė Tiranė (mes tė tė majtėve ekstremė) se “nuk ia kėrkuam ne Perėndimit qė tė na ftonte apo tė shembte Murin e Berlinit”. Por edhe nė Kosovė kėshtu thonė tė majtėt ekstremė: “NATO e ēliroi Kosovėn pėr interesat e veta, jo per ne”. Jo pak njerėz i kanė tėrhequr kėto fraza, si nė Tiranė, ashtu edhe nė Prishtinė. Nė bisedėn e drejtpėrdrejtė, ose edhe nė blogjet elektronike, ka njerėz qė shprehen se “e drejtė ėshtė, tani ecim me kėmbėt tona, pse t’i marrim dorėn Perėndimit”.

Me njė dallim: qė Partia Socialiste dhe tė majtėt ekstremė brenda saj kurrė nuk kanė dalė para anėtarėsisė sė PS-sė qė tė vėrtetojnė se janė kundėr Perendimit... Sigurisht, lidhjet me Perėndimin nuk shtrohen vetėm si njė mirėnjohje pėr atė qė ka bėrė si pėr Kosovėn, edhe pėr Shqipėrinė. Nė saje tė Perėndimit, sot Kosova ka shtet tė pavarur dhe Shqipėria gėzon lėvizjen e lirė apo anėtarėsimin nė NATO. (Edhe pėr kėtė mirėnjohja duhet dėshmuar pa pushim). Por ēėshtja nuk ėshtė kaq e thjeshtė. Ēėshtja ėshtė se Shqipėria, por edhe Kosova kanė zgjedhur orientimin ndaj Perėndimit, zgjedhje e bėrė nga vetė populli dhe qė nuk mund tė kthehet kurrė mė. Ėshtė shumė vonė pėr t’i lidhur kėto dy vende, si dikur, me Kremlinin. Por, ndėrkohė, ėshtė bėrė shumė e lehtė tė dallosh se sa afėr ndodhen tė majtėt ekstremė nė Prishtinė me tė majtėt ekstremė nė Tiranė. Sidomos nė idenė e dobėsimit tė lidhjeve me Brukselin dhe Washingtonin.
http://ps.al/modules/news/images/normal/(u35u)8%20korrik%20Rama.JPG
http://www.vetevendosje.org/repository/images/DSC_0087838439082.JPG

Ndriti
24.07.2011, 18:42:49
Platforma e nėnshtrimit

Albin Kurti

(Fjalė e mbajtur nė Kuvend)

Platforma e Qeverisė e cila ėshtė sjellė tash paraqet njė dokument shumė tė dobėt, por edhe kėshtu e dobėt siē ėshtė, ajo ėshtė shkelur qysh nė titull. Thuhet “Platforma e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr dialogun teknik ndėr-shtetėror midis Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė”, mirėpo dialogu nuk ka qenė teknik, nuk ka qenė ndėr-shtetėror dhe nuk ka qenė ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė, pėr shkak se kėtė gjė na e dėshmojnė kėto tri konkluzionet e dakorduara. Pra, konkluzionet na dėshmojnė se nuk ka qenė i atillė dialogu. Nė faqen 3 tė kėsaj platforme thuhet qė dialogu teknik ndėrshtetėror ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė ėshtė konform rezolutės sė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė tė datės 9 shtator 2010.

Mirėpo kjo rezolutė nuk e quan dialogun as teknik, as ndėr-shtetėror dhe as ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė. Tash, pra, platforma bie nė kundėrshtim edhe me vetė rezolutėn e OKB-sė, tė cilės i referohet si pikėnisje dhe si obligim ndėrkombėtar. Nė tė njėjtėn faqe thuhet se “me kėtė dialog ne synojmė zgjidhjen e ēėshtjeve teknike qė kanė rėnduar marrėdhėniet midis Kosovės dhe Serbisė qė nga periudha e luftės”. Marrėdhėniet e rėnduara nuk janė pėr shkak tė ēėshtjeve tė pazgjidhura teknike, por politike. Mandej, thuhet se “duke gjetur zgjidhjet, Kosova do tė pėrshpejtojė realizimin e synimeve tė saja evropiane dhe atlantike”. Sėrish, vetėm me zgjidhje tė ēėshtjeve teknike nuk ecet pėrpara sepse problemet janė politike. Ne s’kemi ngecur teknikisht por, para se gjithash, kemi ngecur politikisht.

Mandej thuhet edhe se “dialogu teknik midis Kosovės dhe Serbisė do tė konsolidojė pavarėsinė dhe sovranitetin e Kosovės”. Kjo ėshtė njė fjali shumė e rėndėsishme, pėr shkak se Qeveria kėshtu e pranon se pavarėsia dhe sovraniteti na qenkan tė pakonsoliduara, e mandej kjo gjė vjen nė kundėrshtim me faktin qė theksohet mė vonė se pavarėsia e sovraniteti nuk do tė preken. Po ashtu, nė faqen tre kemi shprehjen se “ky dialog do ta bėjė pėrshpejtimin e integrimeve evropiane dhe euro-atlantike”. Nuk mund tė jetė problemi te shpejtėsia pėr diēka qė realisht s’ka filluar. Deri tani ne nuk kemi pasur proces tė integrimit tė Kosovės nė BE, por proces tė integrimit tė BE-sė nė Kosovė: mė herėt nė formėn e shtyllės IV tė UNMIK-ut dhe tash nė formėn e EULEX-it. Pra, sfidat dhe vėshtirėsitė po janė si tė integrohet BE-ja nė Kosovė, e jo Kosova nė BE, sepse kjo gjė s’ka filluar ende duke qenė se pesė shtete tė BE-sė nuk na njohin.

Nė faqen 4 kemi frazėn “duke krijuar marrėdhėnie tė fqinjėsisė dhe bashkėpunimit tė mirė me tė gjitha shtetet fqinje”. Tė gjitha shtetet fqinje s’janė kurrsesi tė njėjta pėr t’i futur nė njė thes. Kjo platformė i barazon
Shqipėrinė, Malin e Zi, Maqedoninė dhe Serbinė si shtete. Ky mund tė jetė pikėvėshtrimi i Brukselit ose i Nju Jorkut, por jo edhe i Kosovės. Gjatė tėrė kėsaj platforme vazhdimish flitet pėr ‘dialog teknik’, e rrallė pėr ēėshtje teknike. Thuajse e pavetėdishmja e Qeverisė tregon se ēėshtjet qė bisedohen, pra temat e dialogut, janė politike por karakteri i dialogut ėshtė teknik. Sepse po bėhet fjalė pėr dialog i cili thuhet se ėshtė teknik, apo jo?

Ky dialog teknik nėnkupton se dialogu politik tashmė ka pėrfunduar. Pra, po bėhet dialog teknik sepse ėshtė kryer dialogu politik. Dhe ai dialog politik kanė qenė takimet e kryeministrit Thaēi me baroneshėn Ashton dhe kėshilltarin e saj, Robert Cooper, nė vjeshtėn e vitit tė kaluar. Pra, ai ka qenė dialogu politik, sepse atje i kanė pėrcaktuar temat e kėtij dialogu, e kanė pėrcaktuar renditjen e atyre temave, qė tė gjitha ato ēėshtje tė brendshme tė Kosovės. Dhe prandaj kryeministri Thaēi nuk u pat pėrgjigjur nė asnjėrėn prej shtatė pyetjeve qė ia patėm bėrė nė interpelancėn e 5 majit. Sepse ai dialog qė e ka bėrė ky me baroneshėn Ashton dhe me kėshilltarin e saj Cooper, ėshtė shumė mė i rėndėsishėm se ky dialog teknik, i zv.kryeministres Tahiri.

Atje ėshtė pėrcaktuar korniza, baza, temat, renditja e tyre. Ajo ka qenė pjesa kryesore e bisedimeve. Te parimet e dialogut teknik nė kėtė Platformė thuhet “Republika e Serbisė”. Kosova, pra, po e pranon Republikėn e Serbisė. Kjo Qeveri e Kosovės e ka pranuar Republikėn e Serbisė. Ky ėshtė qėndrimi zyrtar i saj nė platformė. Por pėr shkak tė Kushtetutės sė Serbisė kjo do tė thotė se kjo Qeveri e konteston Republikėn e Kosovės. Sepse nuk mund ta njohėsh Republikėn e Serbisė nga pozita e zyrtarit tė Republikės sė Kosovės pa e kontestuar Republikėn e Kosovės pėr shkak tė Kushtetutės sė Serbisė, e cila thotė se Kosova ėshtė pjesė e Serbisė. Mandej, nė faqen 5, thuhet qė “ky dialog nuk do ta prekė nė asnjė rast sovranitetin e Kosovės, pavarėsinė, integritetin territorial etj.”

Pra, kjo tash bjen nė kundėrshtim me atė qė u tha nė faqen 2 se “ky dialog do tė pėrdoret pėr konsolidimin e pavarėsisė dhe sovranitetit”. Nėse nuk janė tė konsoliduara pavarėsia e sovraniteti dhe dialogu na qenka mėnyra pėr konsolidimin, atėherė pikėrisht po preket sovraniteti pėr t’u konsoliduar. E nėse ėshtė i konsoliduar, siē nė fillim thuhet se nuk ėshtė, atėherė do tė mund tė thuhej qė nuk po preket. Mirėpo, kėtu pra po preket sovraniteti dhe pavarėsia, sepse kjo Qeveri e Kosovės beson se duke e prekė me dialog pavarėsinė dhe sovranitetin do t’i konsolidojė ato, pasi qė nė faqen 3 thotė se janė tė pakonsoliduara. Pra, krejt kėto janė ato problemet e mėdha logjike tė cilat e shpėrfaqin diku moskokėēarjen e diku qėndrimin negativ tė kėsaj Qeverie.

Mė tutje, nė pikėn 5 tė faqes 5 thuhet “udhėheqėsi i delegacionit tė Republikės sė Kosovės per dialogun me Republikėn e Serbisė do tė ofrojė raporte, do tė informojė nė baza tė rregullta Komisionin pėr Politikė tė Jashtme”. Zv.kryeministrja, Edita Tahiri, ka qenė vetėm njė herė nė Komisionin pėr Punė tė Jashtme, me datė 8 prill, dhe mandej e ka anuluar pjesėmarrjen nė takimin e radhės, me datėn 24 qershor. Mė pak se njė ditė para se tė ndodh ai, ajo e ka anuluar pjesėmarrjen. Kjo tregon edhe njė herė qė s’ka transparencė. Mė 8 prill e kemi kuptuar kėtė gjė. Nė fillim na tha “mos na i kėrko transkriptet dhe procesverbalet”, mandej kur unė e pyeta se a do tė thotė kjo se ato ekzistojnė, Edita Tahiri mė tha “nuk mund tė pėrgjigjem nė kėtė pytje”. Pra, absolutisht s’ka pasur transparencė rreth kėtij procesi e pėrgjatė tij dhe prej kėtyre konkluzioneve po shihet se nuk kanė qenė tė interesuar tė shihet se ēfarė po bėhet, pėr shkak se u bė kjo gjė kaq e keqe.

Gjithashtu duhet t’ua them njė pėrshtypje personale. Unė e kam vėrejtur njė shpėrputhje midis dijes e menēurisė sė zv.kryeministres Edita Tahiri, dhe bindjes sė saj pėr menēurinė dhe dijen e saj. Nuk po them qė ėshtė e pamenēur, nuk po them qė ėshtė e paditur, por mendimi qė ka kjo pėr veten, pėr dijen e saj, pėr menēurinė e saj, besoni, ėshtė nė shpėrputhje me atė qė e ka.
Dhe a e dini pse ėshtė problemi kėtu?
– sepse kjo ėshtė njė ēėshtje shumė serioze
– problemi ėshtė se pikėrisht kjo shpėrputhje midis asaj qė njeriu mendon pėr veten dhe asaj qė njeriu ėshtė, e prodhon njė vetėbesim artificial qė ia sheh sherrin krejt populli atėherė kur ai njeri ėshtė zv.kryeministėr. Pra, ky vetėbesim, kjo megalomani, ky fodullėk na i bjen kėto konkluzione. Sepse zv.kryeministrja thotė ‘unė e di, jam e menēur, s’keni ēka me tregoni ju tė tjerėt sepse unė e di teorinė e negociatave etj.’

Ky vetėvlerėsim i madh, ky inflacion i sedrės na i sjell mandej kėto konkluzione tė dakorduara me Serbinė. Ėshtė shumė interesante qysh nė faqen 7, kur vjen te agjenda e dialogut, pushon sė pėrmenduri Republika e Kosovės. Deri nė faqe 7 thuhet “Republika e Kosovės” dhe “Republika e Serbisė”; prej faqes 7 pėr dialogun thuhet “Kosovė” dhe “Serbi”. Gjithashtu, pikėrisht nė faqen 7, kur flitet pėr ēėshtje teknike eliminohen emėrtimet politike. Pėrveē qė nuk thuhet mė “Republikė”, po ashtu nuk thuhet mė as “shtet” por “vend”. Dhe flitet pėr “periudhėn e luftės dhe tė pasluftės”. Pra, pėr periudhėn e paraluftės, amnistohet Serbia. Nuk kanė nisur problemet tona me Serbinė vetėm nė luftė dhe nė pasluftė. Kėtė mund ta thoshin Kroacia, Bosnja e Sllovenia tė cilat kanė pasur probleme me Serbinė vetėm gjatė luftės dhe pas luftės. Kosova ka pasur probleme me Serbinė prej shekullit XIX.

Tė thuhet qė problemet teknike na janė krijuar nė periudhėn e luftės dhe tė pasluftės ėshtė e pandershme. Kjo do tė thotė ta mohosh e ta zhdukėsh historinė. Problemet tona janė shumė mė tė hershme se sa tė luftės. Veē kujtoni apartheidin e viteve tė ‘90-ta, dėbimet e shqiptarėve, kolonizimin, reformėn agrare, periudhėn e Rankoviqit, planet e tyre shfarosėse nė shek. XIX. Tė gjitha kėto hiqen nė emėr tė asaj qė kemi pasur vetėm probleme tė luftės. Jo, lufta ėshtė kulmi i problemeve, kurrsesi pikėnisja e tyre. Tjetėr, thuhet tė bėhet “kthimi i dokumentacionit tė marrė nga Serbia”. “Dokumentacioni ėshtė marrė”, po thuhet sipas kėsaj Qeverie, nga Serbia, nė kohė tė luftės. Dhe natyrisht qė mandej kthimi na del si ēėshtje teknike.

Nuk ėshtė marrė dokumentacioni, por ėshtė plaēkitur, ėshtė vjedhur. Kėta duan qė aktin kriminal tė Serbisė ta zhveshin nga motivi kriminal dhe politik i saj dhe, kėsisoj, ajo tė bėhet ēėshtje teknike. Shėrbim mė tė mirė Serbisė nuk mund t’i bėsh. Mandej pėr kthimin e “eksponateve tė trashėgimisė kulturore tė marra/tė huazuara”.
Qysh na i paskan marrė hua trashėgiminė kulturore!?
Dhe ēka tash - duhet tė na paguajnė qira qė i kanė mbajtur gjatė kėsaj kohe?!
Pra, a po e kuptoni se si po e bėjnė depolitizimin e bisedimeve dhe problemeve vetė kėta nė dėm tonin?

Nė kėto ēėshtje tė krijuara nė periudhat e luftės dhe tė pasluftės askund s’pėrmenden strukturat ilegale tė Serbisė, shtypja e shqiptarėve nė Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc, vjedhja e depozitave bankare tė qytetarėve tė Kosovės, krimet e luftės, krimet e agresionit dhe okupimit. Neve kėtu, kryemnisitri Thaēi dhe Qeveria na flasin pėr Luginėn e Preshevės. Mos na flisni neve kėtu, por flisni atje n’Bruksel pėr Luginėn e Preshevės; e atje, s’e keni ēelė gojėn kurrė. Neve na flasin tash kėtu pėr Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc. Neve na flasin pėr bashkim kombėtar. Kurse ēka flasin kėta pėr bashkim kombtar me ndėrkombėtarėt na e kallėzoi Wikileaks-i. Kėta thonė “aman amerikanė na e mbani Shqiprinė mos t’pėrzihet”. Kjo e ka treguar se ēka flasin kėta me ndėrkombtarėt.

Para se tė dalin ndėrkombėtarėt kundėr bashkimit kombtar, janė kėta qė nė takimet me ndėrkombtarė dalin kundėr bashkimit kombtar. Prandaj jemi nė kėtė gjendje.

Mė tutje, nė faqen 10, unė nuk besoj qė kėtė e kanė bėrė me qėllim, por fillojnė tė flasin pėr ēėshtje praktike. Deri atėherė ēėshtjet janė teknike, mandej bėhen praktike. Praktike, tė cilat natyrisht, nuk janė mė jopolitike. Pra, ky joprecizitet tregon moskokėēarjen dhe ėshtė thjesht shprehje e kėtij fodullėku, e asaj megalomanie tė delegacionit negociator. Pra, kėta nuk janė precizė, e pastaj pasojat i shohim mė vonė. Dikund thuhet ēėshtje teknike, dikund ēėshtje praktike, s’ka rėndėsi pėr ta. Dhe, sė fundi, sa i pėrket kėsaj, ashtu qysh ka filluar dialogu me 8 mars para rezolutės sė Kuvendit dhe pa rezolutė, ngjashėm na erdhėn konkluzat e dakorduara para platformės.

Edhe e keni parė tė gjithė qysh konkluzionet janė mė herėt nė kėtė letėr qė na e sollėn e mėpastaj ėshtė platforma. Se platforma ėshtė e shkruar vonė, e dėshmon edhe atribuimi i Presidentes, pra nė gjininė femėrore, qė do tė thotė se deri mė 7 prill, pėr njė muaj sė paku, me siguri s’ka pasur platformė. Qeveria e Kosovės nuk ka ide pėr Kosovėn. Qeveria e Kosovės nuk ka alternativa pėr Kosovėn. Andaj, Qeveria e Kosovės nuk paraqet alternativė pėr Kosovėn. Kjo Qeveri pikėrisht pėr shkak se nuk ka ide se ēka tė bėjė me pavarėsinė, pse nuk di ta bėjė pavarėsinė edhe sovranitet, demokraci e zhvillim ekonomik. Shkon e bisedon me Serbinė pėr ēėshtje tė brendshme tė Kosovės. Pra, nuk janė bisedat me Serbinė ide – ato janė mishėrim i mungesės sė idesė. Duke mos pasur ide shkojnė nė bisedime. Po tė kishin ide do ta kishin bėrė pavarėsinė sovranitet, zhvillim ekonomik e kėshtu me radhė.

Serbia i do bisedimet me Kosovėn sepse e di qė Qeveria e Kosovės ka qėndrime tė ndryshme prej popullit tė Kosovės, tė cilit nuk i ndryshon qėndrimi. Sikur Serbia ta dinte qė Qeveria e Kosovės ka qėndrime tė njėjta me popullin, atėherė sigurisht se nuk do t’i dėshironte bisedimet. Por ajo e di qė nuk ėshtė kėshtu. Kurrė kėto bisedime nuk do tė kalonin nė referendum, e aq me pak kėto konkluzione. Bisedimet me Sebinė po i bėn Qeveria e shumicės parlamentare, e cila nuk ėshtė shumicė popullore. Vetėm pėrmes ulėseve tė siguruara pėr deputetėt serbė, tė cilat janė plotėsisht jodemokratike, ka arritur tė sajohet kjo Qeveri, e cila tash bėn pazare me Serbinė. Serbia ka shumė shpresa nė Qeverinė Thaēi sepse qytetarėt e Kosovės nuk kanė mė shpresa nė Qeverinė Thaēi. Kjo Qeveri ia ka premtuar Serbisė gjashtė marrėveshje pėr ēėshtje tė brendshme tė Kosovės. Qysh mos t’ketė shpresa Serbia nė ta? Tri vjet e gjysmė pas shpalljes sė pavarėsisė Qeveria e Kosovės po ia trashė Kosovės varėsinė prej Serbisė.

Para se tė jetė problemi te temat e dialogut me Serbinė, problemi ėshtė qė dialogu ėshtė tema – sa herė t’i teket Serbisė Qeveria e Kosovės i shkon n’bisedime. Kėto konkluzione u cilėsuan nga zv.kryeministrja Edita Tahiri si njė hap pėrpara drejt njohjes sė Kosovės nga Serbia. Pėr njė hap u deshėn tri marrėveshje. Sa hapa tė tjerė kanė me qenė? Dhjetė? Pesėmbėdhjetė? Njėzetė? Tri marrėveshje ishin njė hap. Kjo Qeveri e Kosovės po pėrpiqet ta ēojė sa ma shpejt Serbinė nė BE. Kėtė e kanė thėnė edhe publikisht. A e dini pse? Sepse kėta mendojnė qė Serbia pak para se tė shkojė nė BE na njeh neve, se rrugė tjetėr s’ka. Pra, rruga e Serbisė pėr nė BE ėshtė e njėjta rrugė pėr njohjen e Kosovės nga Serbia.

Kjo ėshtė premisa fundamentale e tyre. Mirėpo kėta harrojnė njė gjė: se Milosheviqi e ka njohur Bosnjėn jashtė Serbisė, atėherė kur e ka njohur Alija Izetbegoviqi Serbinė brenda Bosnjės. Deri sa tė bėhet puna qė Serbia tė shkojė para portės sė Brukselit, ajo kėtu do ta sajojė njė Republikė Serbe. Pyetni tash boshnjakėt edhe kroatėt cili ėshtė problemi kryesor i tyre: sėrish ėshtė Serbia, edhe pse i njeh, edhe pse Bosnja e ka ulėsen nė OKB.

Kėta politikanė thonė “aleancat me perėndimin, partneriteti me tė”, por pėrvoja ime dhe analiza ime ma ka dėshmuar njė gjė pėrgjatė kėtyre viteve sa merrem me politikė: aleanca dhe partneriteti i tyre ėshtė taktiko-financiar dhe jo strategjiko-kombėtar. Pra, nuk ėshtė problemi te aleanca, te partneriteti, por te karakteri i aleancės, te karakteri i partneritetit.

E ky ėshtė taktiko-financia dhe, nuk ėshtė strategjiko-kombtar. Askush prej kėtyre ministrave nuk ka shkuar nė Pentagon, nė Washington, nė Bruksel etj., tė bėjė plane se ku do tė jetė shteti e kombi ynė pas 15, 20 apo 30 vjetėve. Kėta mendojnė vetėm pėr sot, eventualisht per muajin gusht. Shtatori s’dihet. Taktiko-financiare i kanė aleancat, kėtu ėshtė problemi. Nuk ėshtė puna vetėm tė keshė aleat, e me qenė partner, por ēfarė karakteri ka ai partneritet.

Mandej, kur kryeministri apo ndonjė ministėr thonė “koordinim me ndėrkombtarėt” vetėm zėvendėsojeni fjalėn “koordinim” me fjalėn “subordinim” dhe fjalia mandej bėhet shumė mė e saktė. Ose, kur thonė “partneritet” veē zėvendėsojeni me fjalėn “servilitet” edhe mandej fjalia po ashtu bėhet shumė mė e saktė. Nėse ne paskemi marrėdhėnie shumė tė ngushta me bashkėsinė ndėrkombtare, partneritet tė shkėlqyeshėm, aleancė tė fuqishme, pse e kemi kėtė varfėri, kėtė papunėsi edhe e kemi Mitrovicėn e ndarė?

Si bėhet qė na i kemi marrėdhėniet kaq tė mira me bashkėsinė ndėrkombtare dhe e kemi Mitrovicėn e ndarė? Kėtu dikush po rren. E ju s’keni nevojė pėr imagjinatė shumė tė zhvilluar pėr ta marrur vesh se kush po rren kėtu. Pra, kėta qeveritarė marrėdhėniet me ndėrkombtarėt i kanė taktiko-financiare dhe pėr pushtet, e jo pėr shtet. Prandaj, pėrkundėr marrėdhėnieve tė shkėlqyeshme e kemi varfėrinė mė tė madhe nė Evropė, e kemi papunėsinė mė tė madhe nė Evropė dhe e kemi Mitrovicėn e ndarė 12 vjet pas luftės. Nėse i kemi marrėdhėniet e shkėlqyeshme, pse s’u bashkua Mitrovica? Se marrėdhėnie tė shkėlqyeshme kanė kėta pėr vete, jo pėr popullin tonė e pėr shtetin
tonė. Me kėto marrėveshje, Serbia po fiton nga Kosova pa i premtuar asgjė asaj, ndėrkaq Kosova po fiton premtime nga BE-ja pa hyrė nė kurrfarė marrėveshje me tė.

Nė fund, me lejoni tė them diēka pėr projektin e Bashkimit Evropian nė Kosovė, mbi atė se ku qėndron problemi thelbėsor. Prej takimeve qė i kam pasur me ta, me zyrtarėt e ndryshėm tė Brukselit, pėrshtypja ime pėrfundimtare ėshtė kjo: ata shtetndėrtimin nė Kosovė nuk e shohin si ndėrtim tė shtetit, por si ndėrtim tė shtetit anėtar tė BE-sė. Kjo tingėllon mirė, por nuk ėshtė mėnyra e duhur. A e dini pse? Sepse pėrputhet me deklaratėn e Peter Feithit, para gati dy vjetėve, kur pat thėnė se Kosova do tė jetė sovrane vetėm pėr njė ditė – atė ditė kur do ta shfrytėzojė sovranitetin pėr delegimin e sovranitetit nė BE.

Pra, tėrė kohėn kemi me qenė josovranė, pasaj njė ditė sovranė, dhe drejt nė BE. Pra, kemi me qenė sovranė vetėm kur do ta delegojmė sovranitetin. Kjo do tė thotė se do tė jemi tėrė kohėn tė gjymtė, deri kur t’hymjė nė BE. Nuk bėn kėshtu – sekuencė e gabuar ėshtė kjo. Ne duhet tė bėhemi shtet sovran para se tė hymjė nė BE nė mėnyrė qė nė BE tė hyjmė sa mė tė fuqishėm. Sepse BE-ja ėshtė hierarki: mund tė hysh atje te Greqia e Bullgaria, mund tėhysh dikund mė afėr mesit, e te Gjermania e Franca normalisht qė s’mundesh.

Nuk ėshtė BE-ja organizėm i sheshtė: ėshtė piramidė.

Sa ma i fuqishėm qė t’hysh, aq mė mirė i ke punėt edhe aty pastaj. Mirėpo, nėse ne do ta kemi vetėm njė ditė sovranitet, atėhere ne do tė humbim shumė. Prandaj ėshtė me rėndėsi qė nė kėto vite tė bėhemi shtet sovran, me zhvillim ekonomik, nė mėnyrė qė tė kemi shumė vite sovranitet para se tė hymjė nė BE, e qė s’duket se ka gjasa me ndodh nė kėtė dekadė. Pra, ky ėshtė dallimi nė qasje qė duhet ta kemi ne si shtetndėrtues vendės me BE-nė. BE-ja synon tė ndėrtojė shtet-anėtar, ne duhet tė synojmė tė ndėrtojmė shtet. Kėtu ėshtė njėfarė tensioni, tė cilin ne mund ta tejkalojmė vetėm nėse kemi Qeveri tė pavarur dhe sovrane nė njė shtet tė pavarur. E nėse e kemi Qeverinė e varur nė shtet tė pavarur, Qeveria e varur do ta varė edhe shtetin.

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,4

kosovari50
25.07.2011, 20:48:05
Me votėn e popullit

(Disa javė kishte humbur njė gjysh bari pėr t'ia mbaruar njė shkop nipit tė tij. Dhe, kur ia kishte dhėnė, nipi me shkop e kishte shtruar gjyshin pėr tokė …Po pse, bre qafir, e rrah gjyshin tėnd? Lėre, o mik, s'ka faj nipi: Unė me dorėn time ia dhashė shkopin…!)

25 korrik 2011

Sofra e dreqit…!

Se jam unė pjesė e trupit e gjakut e mishit e barkut e sofrės e gjuhės sate, o populli im, nuk ka dilemė, dhe jam krenar qė jam pjesė jotja. Bashkė me mua, edhe tė gjithė shpirtrat qė thithin ajrin e dritėn e pinė ujin e hanė bukėn e kėsaj pjese tė planetit tokė, Kosovės, janė pjesė e trupit e gjakut e mishit e barkut e sofrės e gjuhės sate! Dakord! Nuk ka asfar dyshimi, tė gjithė jemi sytha tu, o populli im! Vetėm nė kėtė besim ende s'jemi ndarė e pėrēarė! Jo pse rrallė, apo fare s'na bie ndėrmend ai betimi i krijesės sė parė njerėzore para ZOTIT, por sikur po nxitojmė tė mbiledhemi tė gjithė, tė gjithė sa jemi sot, rreth sofrės sė dreqit! Hė, pse po shton mrrolat, o populli im? Jep shenja sikur s'e ditke apos'e sheh sofrėn e dreqit, rreth tė cilės mblidhemi shumė herė nė ditė? Pėr t'u ushqyer. Pėr t'u ngopur. Dhe, atė sofėr tė djallit dikush e shtron. Mėri! Urrjetje ndaj shtetit dhe flamurit tė tij! Urrejtje ndaj luftės ēlirimtare, veprės sė gjakut tė dėshmorėve: lirinė, Pavarėsisė! Ndėr sy tė hasmit dhe ndėr sy tė ZOTIT, he qafėn ua theftė, jarabi! A i njohe a s'i njohe kush ishin dje e kush janė sot?A s'i ke parė dje dhe s'po i sheh edhe sot? A ua ke parė me sytė tu ndonjė vepėr pėr ndėrtimin e shtetit, pėr ndėrtimin e atdheut, pėr tė mirėn e popullit o pėr tė mirėn e fėmijėve tė tyre? Ēka i dhanė atdheut, shtetit, kushtetutės, Kosovės, ata dėrdimenė qė bėjnė qejf rreth sofrės sė dreqit? Ata qė lypin mishin e nderin e votės sate, o populli im! Ata qė votėn ta lypin dhe nuk e meritojnė. Dhe pas gjithė kėtyre zėra kukuvajkash ndjellakėqija, tė njė mentaliteti tė shpellave, i ke parė, o populli im, ata s'dinė tė pendohen kurrė, tė skuqen nė fytyrė prej njeriu! Qeshin kur duhet pėr tė qarė, ndjehen bukur mirė, e s'e shohin veten prej skllavi!

Njėherė ta lypin votėn, pastaj ta lypin kokėn…!

Jo, populli im, jo, nuk na kanė faj amerikanėt, as Brukseli, as OKB-ja, fajin e ke ti vetė. Ti qė je djepi e barku e gjaku e gjuha e rrita e kėtyre dėrdimenėve ulur rreth sofrės sė dreqit, qė hanė ushqime prej kuzhinės sė dreqit! Ti qė je sovran i luftės ēlirimtare! Ti qė je sovran i fitores mbi dreqin e zi sllavo-ēetnik-rus! Ti qė je ligji e gjyqi e gjykata e zot shtėpie nė Kosovėn e lirė, nė shtetin e pavarur. Ti, populli im, qė solle lirinė, Pavarėsinė! Ti ua fale mundėsinė tė vjellin primitivizma, urrejtje e mėri pėr shtetin, pėr flamurin e tij, urrjetje e mėri ndaj votės tėnde, ndaj Qeverisė e dalė nga vullneti dhe nga vota jote, o populli im! Ti i solle edhe nė Palament. Beso, o populli im: Njėherė ta lypen votėn, nesėr do ta lypin edhe kokėn! Ata nuk pyesin veten ē'i dhanė luftės ēlirimtare? Ēka dhanė pėr lirinė e Pavarėsinė e Kosovės! Ata s'duan t'i pyesėsh ē'i dhanė aapo ē'i japin shtetit tė pavarur? Ata e dinė se asgjė tė mirė s'i dhanė popullit, por atij ( popullit!) ia shtrijnė dorėn si lypsarė! Votėn ia duan, tė mirėn s'ia duan! Atyre iu dhe votėn, por ata e lėnė shtetin, Qeverinė, Parlamentin, e turpėruan. E turpėruan edhe votėn e lirė qu ua hodhe ti, o populli im! S'e besoj se ua ke dhpėnė votėn me sherr,illen e tpė qierrėn si palaēo cirku. Shtetin e pavarur tė Kosovės duan ta shohin tė sėmurė, tė gjorė, gjysmak, pa zemėr e pa shpirt! Edhe pse ti, o populli im, u dhurove votėn e lirė, por harrove t'u tregosh kush ishin dje dhe kush janė sot, njė hiēgjė, do lypsarė, dėrdimenė, kukuvajka e qyqarė e humbės, asgjė mė shumė nuk janė. E dinė ata mirė sa meritojnė shtetin, Qeverinė, Parlamentin, lirinė.Sa vlejnė demokracia dhe aftėsia e tyre pėr shtetin.
Prandaj:
Nuk na kanė faj amerikanėt, as francezėt, as grekėt, as Brukseli, as Dik Marti, sepse, kėsi Dik Marta fantom i shohim pėrditė ulur rreth sofrės sė bukės, tė shtetit, tė demokracisė, dhe me votėn tėnde, o populli im, ata kremtojnė lirinė qė tė tjerėt ua sollen me gjak, pėr tė shpėrpallur e demonstruar nė njė teatėr tė Talias marifetllėqe qesharake, bajate, pėr tė gatuar sapunė nė vend tė tortės pėr shtetin, pėr ty, o populli im! Me vjen keq, por askush s'na ka faj, vetėm ti, o populli i Kosovės ke faj, dhe askush tjetėr. Por, aman, o populli im, mos u ul tjetėr rreth sofrės sė dreqit! Mos ia hidh votėn e lirė bimės sė keqe. Kėtė mundesh dhe duhesh ta bėsh, sepse, ilaēin (shkopin) e ke nė dorėn tėnde: E ke votėn e lirė!Vepro!Pėr hatėr tė shtetit tė pavrur! Pėr hatėr tė demokracisė, pėr hatėr tė gjakut tė dėshmorėve, pėr hatėr tė lirisė dhe tė Pavarėsisė! Tekefundit, sa pėr hatėr tė fėmijėve tanė, ardhmėrisė sė Kosovės! Vota jote ėshtė sovrane. Ėshtė shtet! Qeveri! Ligj! Kushtetutė! Evropė! OKB!Ardhmėri! Shėndet populli im!Gjithmonė me Ty

bluai
29.07.2011, 22:51:36
Z.Kosovari nje her nuk e di ne cilen tem se ka shum tema qe jem balafaquar me fakte e e argumete .Po zotri Kosovari un nuk deshrioi te thur vargje ktu apo te bej elegji a satir .Zotri Kosovari kur te flasish per Voten e populli ateher ske te drejt te cilsosh asnje ,pra apsolutisht asnje perfaqesues si legjitim .E din pse .Sepse sejcili kan manipulua me voten e popullit pra e kan vjedhur ate e kan stermanipulue .Ne ket manipulim me i zoti ka dal PDK .Pra te gjitha partit pa presedan kan manipulu me voten e popullit .Andaj kta qe jan ne parlament nuk munden me qen perfaqesuesit e populli .Munden me qen perfaqesuesit e votes se vjedhur dhe pasi jan pajtu qe te gjith te pranoin kto e te behen pjes e parlamentit .Pra te gjith pa parjahtim kan manipuluar me voten .Tash te bej nje pytje te thjesht ?A doin partit te ken nje sistem zgjdhore te mirfillet te pavarur nje KQZ- te pavarur qe jep logari Popullit dhe presidentit te Kosoves i cili tash do zgjdhet siq thuhet nga populli >KQZ te jet e pavarur Kryetaret e Komisoneve te jen te pavarur e jo drejtoret e shkollave e sekretaret e shkollave .Komisonerte e tjera e tjera kto njeher i kam then .Pasi pak a shum un jam deklaru publikisht se kemi disa pika te perbashketa ne te menduar e jo ne veprim me VV .Ne nje tubim te tyre kam pas nje debat me nje person te VV .Pra nje ftyr publike dhe deputet ne parlamentin e Kosoves .E kam pyetur te njejeten pytje siq po ta bej edhe ty ne lidhje me ket qka thash me lart?Pergjegjeja ka qen jo se sistemi eshte i mir por njerzit qe e zbatoin ate e keqperdorin ?
Kam qen e edhe ne tubimet e PDK edhe aty kam ba te njejten pytje ?E njejta pergjegje mu ka dhen ? Kam qen ne te gjitha partit ?Dhe kam pytur te njejten pytje ?Pergjegjeje ka qen e njejt ?Ata kur nuk do ndroin sistemin zgjedhor e din pse ?Sepse i deshiroin ngat vetes njerezit e degjueshem qe qojn gishtin kur te i thuhet .Andaj se mbaj shpres fare nga kto partit qe jan ne pushtet tash .
E din qka kem vrejtur te kto parti ?Sejcila parti ka nje organ qe mer hulumton njerez te partis tjeter ?Pra sejcila parti pa perjashtim e ka ket sherbim te brenshme intelegjent me i then a ?Shum mizerabell a?! Pra z.Kosovari un sjam as me VV as me PDK as me LDK ?Jam per nje sistem ku populli do vendos ? E per me vendos populli duhet ber sistemin zgjedhor qe kastat qe jan ne ket moment ne parlament te bie e te qelet rrug njerezve te rrinj .Por si funskionojn gjanat ne jeten publike eshte tjeter dhe vyn shum faqe me shkru se si funskionon kjo dhe si arihet qe brenda perbrenda sistemit te meret pushteti .
kaq njeher
bluai
te lutem mos shkruj me fjal miradie per askend benu pak i pavarur nese mudesh dhe nese me ket se rezikon pagen rrogen apo punen tende qe e ben .Pra me ket te tregova se un sjam antar i asnje partie dhe asnjeher deri sa te shoh se del naj parti dhe kekron ket qka kerkoi edhe un .Nje sistem presidencial me dy dhoma perfaqesuesish .Njeri ne nivelin e shqiperise se bashkuar dhe tjetri ne dhomat e delagateve te qytetarve te shqipresi se bashkuar ne nje teritor ne nje shtet .
me respekt
bluai

kosovari50
27.08.2011, 02:22:21
As n'tė kaluarėn,por as n'tė sotmen e n'tė ardhmen asnjėherė nuk i mbaj anėn sė keqes.Ky princip ndoshta i ''dobėt'' mė ka mbetė qė nga vegjėlia.
Sipas teje asnjė parti apo lidhje ose lėvizje nuk qenka shpėtue nga ''harami'' i vjedhjes sė votės sė popullit?Pėr manipulime me votėn jemi nė dijeni tė gjithė,por ndoshta nuk ke harrue sa pluhur qe que nga Isa Mu[s]tafa apo siq e kan zakon ta quajnė populli Putini,pastaj nga ''shpėtimtari i Kosovės nga kosovaret'' dhe tė tjerė telall krajlish kur u kumtue rezultati i zgjedhjeve dhe u kuptue se P.D.K.-ja ka fitue mė sė shumti vota.Jam i bindur [kėtė e deshmojnė edhe faktet] se nė komunėn e Prishtinės ka pasė mė sė shumti manipulim me votėn se kundėr manipulimit nė Prishtinė janė paraqitur 98 ankesa,ēka japė me kuptue se gati sa nė gjysmen e komunave te kosovės ka pasė ankesa kundėr hajnisė nė Prishtinė,ku primatin e tė qeverisurit me popullin e fitoj kush tjetėr,pos intrigantit Putin alias Mu[s]tafa.Ne nuk bėmė zhurmė as poterė pse u bė gjithė kjo hajni nė Prishtinė nga ish udbashėt e djeshėm tė konvertuar nė demokrat.Nuk bėmė zhurmė e poterė as nė Deēan e Gjakovė ku u manipulue dhe u vodh vota nga sejmenėn e z.Haradinaj,nuk bėmė zhurmė e poterė kundėr gjithė asaj uforie tė tipit tė egėrsirave qė shfryenin oborrtarėt e deridjeshėm tė U.D.B.-sė dhe kasnecėt qė edhe sot nuk u konvenon LIRIA e Kosovės dhe mundohen me shpifje e gėnjeshtra t'a pėrmbysin gjithė ate qė u arrit me shumė mund e sakrificė.Mendo esėll;mendo ku ishim e ku jemi;shihe realitetin drejt nė sy e jo me syze tė errėta;mendo pėr qeverisjet e mbrapshta qė nga pasluftae gjer nė fitoren historike tė ēlirimtarėve.........
Unė,nuk mora pagė as n'tė kaluarėr,as sot as nesėr s'do marr nga pushtete se nuk kam jetue as qė jetoj pėr pushtetin.Jetoj pėr veten time,por gjithėnjė nė shėrbim tė popullit dhe atdheut kurdoherė qė kjo kėrkohet nga unė.Do jem nė shėrbim tė sė vertetės,pamvarėsisht se sikur edhe gjer mė tani e dij se do hasi nė pengesa nga sejmenė,shajkash,trumbetues rrugaqė qė krokasin gjithandej rrugėve tė Kosovės dhe qajnė me lot krokodili pėr ''qeverisje tė keqe'',pėr ''humbje tė veriut'',........ e tė tjera pallavra siq thoshte Fishta i madh.
MOS HARRO TĖ KALUARĖN-JETOJE TĖ TASHMEN-MENDO PĖR TĖ ARDHMEN

bluai
28.08.2011, 10:23:53
Z.Kosovari ju ne ket postim proklamohi si te pavarur e ne realitet luni te njejten leter qe na ka imponu koha te inateve e te gjerave tash mos te perseriti .E dini se ku qendron dallimi i krejt ksaj .Un ftoi ktu te gjith te bashkohemi te behemi nje kok .Integrantave dhe keqperdorueseve te pasluftes vet ne duhet tja bejm me gisht pa mar parasysh se qka ka ba ne te kaluaren .Nese dikush ka luftuar dhe tash eshte ne pozit dhe ate keqperdor dhe vjedh e mashtron popullin e vet ne duhet te jem ata qe duhet tja bejm me gisht se personat e till spaskan pas dal te luftoin per liri por per gjepat e vet .Tash te shantazhuar ata e "vorrosin' te ardhemen e femijeve tan .Veprimet e shum te ashtuquajturve lider ne na kan pru ne ket gjenje .Ne si popull qe 30 vite nga viti 81 besa e me heret se ky vit , na kan trasuar nje mendje jo te natyreshme te heshtjes dhe te mos berit asgje duke degjua radiostacionet tjera e duke ndejtur neper kafene e pabe .Dispora po e mban popullin shqiptare ne Kosove .Ende ky mentalitet mbretron askujt si behet von .Nese ne fqinjisi vritet najkush ata prap bejn te nejeten gje rrin kot .Jena nje popull i izoluar mese 20 vjete e koheve te fundit jemi ber loj ne tavolinenat nderkombetare dhe per kusuritej .Ne histori shqiptaret sa her jan ulur ne tavolin dhe per krah kan pasur Turqin qdo her kan humbur teritore .Turqia zotri i nderuar na ka ber gjdo her gropen ne favor te shkieve .Askush ket spo jau thot ket .Turqia zotri ka nje marveshje me shkie qe daton kaher per shpernguljen e shqiptareve nga trojet e veta dhe se ket duhet dikush tja bej me dije turqeve se deri sa te egzistoi kjo marveshje mes shkieve dhe Turqis ata sjan miq tan dhe kur sdo jen miq tan .Shkavellofiolat kan aritur per shakak te ktyre idiotizmave tona qe jan ashiqare mbroim gjanat te pavlera idioteske .Ata barbar satrap quaj si te duash jan ne gjenje edhe fmiun e vet ta prejn e te thoin se ket ja ka ba shqiptari .Shkavellat tash ne shekullin e 21 me ndihemen e Be kan ber rezolut 1386 pra nje zotim nga Be per rikolonizimin e Kosoves .E vertata vret zotri Kosovari ne te verteten e po e fetishoim (po e hudhim ne mbeturineta e jashteqitjeve te bagtive )ne askush spo guxoim me dal publikisht me ja ba me gisht ja qiky apo ai beni ket e ket dhe per ket do vuajm e do vuajm e do luajn lojrat qe po na i luajn nderkombetaret .Ne shekullin 21 me apkon e Ahtimutit ne vet kemi votu ndarjen e Kosoves ne regjione ndarjen e mitrovices ne dy komuna vet kemi dhen dhe kemi ngritur gisht qe BE dhe te na vie ktu duke ditur se fuqit e medha siq jan Rusia Spanja Kina Brazili e tjerta e tjera jan kunder renditjes se re botrore .Tash e kemi nje trend te rendit te ri botror ku konsipiracioni ne dekada vjen ne shpehje dhe ku me i forti egziston .
spo du tash te hy me tutje nuk je fare realist as qe sheh mir .As un nuk di shum gjana por ate qka i di i them troq dhe pa frig .
me respekt
bluai

kosovari50
28.08.2011, 14:06:15
Z.Kosovari ju ne ket postim proklamohi si te pavarur e ne realitet luni te njejten leter qe na ka imponu koha te inateve e te gjerave tash mos te perseriti .E dini se ku qendron dallimi i krejt ksaj .Un ftoi ktu te gjith te bashkohemi te behemi nje kok .Integrantave dhe keqperdorueseve te pasluftes vet ne duhet tja bejm me gisht pa mar parasysh se qka ka ba ne te kaluaren .Nese dikush ka luftuar dhe tash eshte ne pozit dhe ate keqperdor dhe vjedh e mashtron popullin e vet ne duhet te jem ata qe duhet tja bejm me gisht se personat e till spaskan pas dal te luftoin per liri por per gjepat e vet .Tash te shantazhuar ata e "vorrosin' te ardhemen e femijeve tan .Veprimet e shum te ashtuquajturve lider ne na kan pru ne ket gjenje .Ne si popull qe 30 vite nga viti 81 besa e me heret se ky vit , na kan trasuar nje mendje jo te natyreshme te heshtjes dhe te mos berit asgje duke degjua radiostacionet tjera e duke ndejtur neper kafene e pabe .Dispora po e mban popullin shqiptare ne Kosove .Ende ky mentalitet mbretron askujt si behet von .Nese ne fqinjisi vritet najkush ata prap bejn te nejeten gje rrin kot .Jena nje popull i izoluar mese 20 vjete e koheve te fundit jemi ber loj ne tavolinenat nderkombetare dhe per kusuritej .Ne histori shqiptaret sa her jan ulur ne tavolin dhe per krah kan pasur Turqin qdo her kan humbur teritore .Turqia zotri i nderuar na ka ber gjdo her gropen ne favor te shkieve .Askush ket spo jau thot ket .Turqia zotri ka nje marveshje me shkie qe daton kaher per shpernguljen e shqiptareve nga trojet e veta dhe se ket duhet dikush tja bej me dije turqeve se deri sa te egzistoi kjo marveshje mes shkieve dhe Turqis ata sjan miq tan dhe kur sdo jen miq tan .Shkavellofiolat kan aritur per shakak te ktyre idiotizmave tona qe jan ashiqare mbroim gjanat te pavlera idioteske .Ata barbar satrap quaj si te duash jan ne gjenje edhe fmiun e vet ta prejn e te thoin se ket ja ka ba shqiptari .Shkavellat tash ne shekullin e 21 me ndihemen e Be kan ber rezolut 1386 pra nje zotim nga Be per rikolonizimin e Kosoves .E vertata vret zotri Kosovari ne te verteten e po e fetishoim (po e hudhim ne mbeturineta e jashteqitjeve te bagtive )ne askush spo guxoim me dal publikisht me ja ba me gisht ja qiky apo ai beni ket e ket dhe per ket do vuajm e do vuajm e do luajn lojrat qe po na i luajn nderkombetaret .Ne shekullin 21 me apkon e Ahtimutit ne vet kemi votu ndarjen e Kosoves ne regjione ndarjen e mitrovices ne dy komuna vet kemi dhen dhe kemi ngritur gisht qe BE dhe te na vie ktu duke ditur se fuqit e medha siq jan Rusia Spanja Kina Brazili e tjerta e tjera jan kunder renditjes se re botrore .Tash e kemi nje trend te rendit te ri botror ku konsipiracioni ne dekada vjen ne shpehje dhe ku me i forti egziston .
spo du tash te hy me tutje nuk je fare realist as qe sheh mir .As un nuk di shum gjana por ate qka i di i them troq dhe pa frig .
me respekt
bluai

Se sa ėshtė njeriu,e sidomos shqiptari i pavarur nga tė tjerėt dhe nga partitė apo lidhje,aleanca e lėvizje kjo ėshtė vėshtirė tė thuhet nė kėtė kohė,kur edhe qamarokėt po mirren kinse me politikė.Unė nuk mirrem me politikė,se nuk kam asnjė pėrfitim nga ajo,por mirrem me qėshtje qė unė ndoshta nga ''pa diturija'' i konsideroj si gjėra tė pastėrta,tė larta dhe me vlerė kombėtare.Unė gjithėmonė kam apeluar,apeloj e do apeloj pėr unifikim mendimesh e ideshė kur nė pyetje ėshtė ēėshtja kombėtare,por ma thuaj a do ju besosh ti atyre qė kan dėrgue uj nė mullirin serbo-sllav pėr vite tė tėra,e qė edhe sot mundohen me forcėn e djallit,tė pėrmbysin gjithė atė qė u arrit me sakrifica tė mėdha???
Se kush luftoj pėr xhepat e vet,unė kėtė nuk mund ta dij.Pėr mue secili qė ka rrokė dyfekun dhe ka zbrazė qoftė vetėm njė plumb kundėr armikut shekullor sllav,aj meriton respekt se falė asaj lufte qė shumėkush po mundohet ta pėrbaltė,u arrit Liria e shumėpritur.Po ta dija cili abuzoj me parat e popullit,padyshim se do e thoja e do i thoja edhe atij personi live kushdo qė do ishte aj,por vėrtetė se dij.Se cili na qenka nė pozitė e qė paska abuzue me djersėn e popullit kėtė as E.U.L.E.X.-i as hetuesia vendore nuk po mund t'a akceptojnė,pėrkundėr asaj se mushkonja tė helmatisura u munduen e po mundohen tė pėrlyejnė pėrsonalitete tė shquara tė luftės e paqes.
Gjer mė tani asnjėherė le qė nuk kishin kend krah,por shqiptarėt s'u pyeten fare pėr veten e tyre.Tani kohėt kanė ndryshuar dhe ndoshta e ke kuptue se populli shqiptar ka nė krah U.S.A.dhe fuqitė mė me ndikim nė Europė.
Se kush ėshtė realist,kėtė po e verteton koha.Ėshtė e vėrtetė se nuk mund tė shoh si disa qė janė nostalgjik tė sė kaluarės,e qė unė e pėrcolla nė theqafje.
Mos u bėnė merak per veriun as pėr asnjė pėllėmbė tė Kosovės,se tani Kosova dhe mbarė shqiptarija ka dalėzotėsit e vet,ndaj mos e mundo veten me kėto.

bluai
29.08.2011, 13:08:22
Citat i Kosovarit
Gjer mė tani asnjėherė le qė nuk kishin kend krah,por shqiptarėt s'u pyeten fare pėr veten e tyre.Tani kohėt kanė ndryshuar dhe ndoshta e ke kuptue se populli shqiptar ka nė krah U.S.A.dhe fuqitė mė me ndikim nė Europė.
Se kush ėshtė realist,kėtė po e verteton koha.Ėshtė e vėrtetė se nuk mund tė shoh si disa qė janė nostalgjik tė sė kaluarės,e qė unė e pėrcolla nė theqafje.
Mos u bėnė merak per veriun as pėr asnjė pėllėmbė tė Kosovės,se tani Kosova dhe mbarė shqiptarija ka dalėzotėsit e vet,ndaj mos e mundo veten me kėto.
--------------------------------------------------------
Zotri nderuar me kast e mora ket citim e sidomos fjalin e fundit e cila eshte bi njejti mentalitet "rri se dikush do na ndreq ne punet" sa i perket asaj se ai qe ka rrok armet e ka dal me ju iku ndervy Serbis ku edhe un mar pjes ne ata qe kan mar pushtken dhe ja ka drejtuar tyten shkavellofillave .Sa i perket liris ajo eshte pikpytje se sa eshte aritur .Un ket se konsideroi liri as nje arritrje historike .Betimi i ushterit te UĒK-se ka qen per bashkim kombetar dhe rrujten e stemes se kombit ton .Kjo ka qen piksynimi per ket ka luftuar dhe per kan dhen jeten .Tash zotri realiteti eshte tjeter dhe se realiteti eshte tjeter .sa i perket keqperrdorueseve ata jan te shumt dhe ky keqeperodim eshte kah behet paralel me BN te cilet marin hisen me te madhe .Ska me keq se kur te behesh i varur E$konomikisht dhe kjo i ka ndodhur kosoves mu per shkak te "bashibuzukeve " te cilet se bashku me BN rrenun ekonomin e Kosoves te gjitha fabrikat uzinat dhe organizatat e shumta prodhuese jan shitur me nje shum qesahrake dhe ato tash ose jan shendruar ne hotele pompa benzine komplekse banesore ku individet jan pasuruar ndersa populllata e punsuar aty qe ka qen e punsuar ka mbetur rrugeve pa pun pa perspektiv.Un nuk kam nostalgji per te kaluaren .Psi me profeion jam Ekonomist dhe kam Magjistruar ne Mardhanje Ekonomike nderkombetare e di pak a shum se si behet revilatizimi ( ose popullorqe ngjalje e fabrikave te cilat jan shkatruar ) ato tash me jan te shitura kan mbetur pak organizata te cilat sjan shqitur ende .E per ket vyb te debatohet te thuhet stop shitjeve qesharake dhe te investohet ne ato fabrika uzina e tjera e tjera qe ato te nisin te funksionoin te punsohen njerezit .te behen investime ne prodhim ne innvistimet e tyre .Tash loja eshte hudhur ne njohje dhe se populli prap rrin dhe e ben ate qka that ju .
Citim i juaji
Mos u bėnė merak per veriun as pėr asnjė pėllėmbė tė Kosovės,se tani Kosova dhe mbarė shqiptarija ka dalėzotėsit e vet,ndaj mos e mundo veten me kėto.
------------------------------
Pra nese shiqohet se po, levbizin gjanat per mbrapeshte ather ska perpektiv deri sa kemi te bejm me izma ,nostalgjik dhe te dashuruar mas lidereve te tyre .Idhujt e humt te pasluftes jan aq te paprekshem sa qe nese dikush i akuzon per keqperdorimi automatikisht akuzohet se qenka kunder luftes apo njolosjes se lufettareve te liris.
kaq njeher
bluai

kosovari50
29.08.2011, 14:37:48
Citat i Kosovarit
Gjer mė tani asnjėherė le qė nuk kishin kend krah,por shqiptarėt s'u pyeten fare pėr veten e tyre.Tani kohėt kanė ndryshuar dhe ndoshta e ke kuptue se populli shqiptar ka nė krah U.S.A.dhe fuqitė mė me ndikim nė Europė.
Se kush ėshtė realist,kėtė po e verteton koha.Ėshtė e vėrtetė se nuk mund tė shoh si disa qė janė nostalgjik tė sė kaluarės,e qė unė e pėrcolla nė theqafje.
Mos u bėnė merak per veriun as pėr asnjė pėllėmbė tė Kosovės,se tani Kosova dhe mbarė shqiptarija ka dalėzotėsit e vet,ndaj mos e mundo veten me kėto.
--------------------------------------------------------
Zotri nderuar me kast e mora ket citim e sidomos fjalin e fundit e cila eshte bi njejti mentalitet "rri se dikush do na ndreq ne punet" sa i perket asaj se ai qe ka rrok armet e ka dal me ju iku ndervy Serbis ku edhe un mar pjes ne ata qe kan mar pushtken dhe ja ka drejtuar tyten shkavellofillave .Sa i perket liris ajo eshte pikpytje se sa eshte aritur .Un ket se konsideroi liri as nje arritrje historike .Betimi i ushterit te UĒK-se ka qen per bashkim kombetar dhe rrujten e stemes se kombit ton .Kjo ka qen piksynimi per ket ka luftuar dhe per kan dhen jeten .Tash zotri realiteti eshte tjeter dhe se realiteti eshte tjeter .sa i perket keqperrdorueseve ata jan te shumt dhe ky keqeperodim eshte kah behet paralel me BN te cilet marin hisen me te madhe .Ska me keq se kur te behesh i varur E$konomikisht dhe kjo i ka ndodhur kosoves mu per shkak te "bashibuzukeve " te cilet se bashku me BN rrenun ekonomin e Kosoves te gjitha fabrikat uzinat dhe organizatat e shumta prodhuese jan shitur me nje shum qesahrake dhe ato tash ose jan shendruar ne hotele pompa benzine komplekse banesore ku individet jan pasuruar ndersa populllata e punsuar aty qe ka qen e punsuar ka mbetur rrugeve pa pun pa perspektiv.Un nuk kam nostalgji per te kaluaren .Psi me profeion jam Ekonomist dhe kam Magjistruar ne Mardhanje Ekonomike nderkombetare e di pak a shum se si behet revilatizimi ( ose popullorqe ngjalje e fabrikave te cilat jan shkatruar ) ato tash me jan te shitura kan mbetur pak organizata te cilat sjan shqitur ende .E per ket vyb te debatohet te thuhet stop shitjeve qesharake dhe te investohet ne ato fabrika uzina e tjera e tjera qe ato te nisin te funksionoin te punsohen njerezit .te behen investime ne prodhim ne innvistimet e tyre .Tash loja eshte hudhur ne njohje dhe se populli prap rrin dhe e ben ate qka that ju .
Citim i juaji
Mos u bėnė merak per veriun as pėr asnjė pėllėmbė tė Kosovės,se tani Kosova dhe mbarė shqiptarija ka dalėzotėsit e vet,ndaj mos e mundo veten me kėto.
------------------------------
Pra nese shiqohet se po, levbizin gjanat per mbrapeshte ather ska perpektiv deri sa kemi te bejm me izma ,nostalgjik dhe te dashuruar mas lidereve te tyre .Idhujt e humt te pasluftes jan aq te paprekshem sa qe nese dikush i akuzon per keqperdorimi automatikisht akuzohet se qenka kunder luftes apo njolosjes se lufettareve te liris.
kaq njeher
bluai
Baci Adem nė njė tubim nė Komunėn e Podujevės nė lidhje me flamurin dhe hymnin pat thėnė;''pasi janė tė pėrkohshme,le tė mbesin ashtu siē janė''.
Ėshtė qėshtje jote personale,nėse ti dhe bashkėmendimtarėt tuaj e pranoni arritje historike pavarėsimin e Kosovės.Ndoshta po tė ishit ju nė ballė tė sfidave,''do arrinit mė shumė'' rreth bashkimit kombėtar.Ne dhe populli liridashės arritėm atė ēka mund tė arrihej.
Askush nuk ua ndalon z.bluaji tė shpalosni ide nga ato qė ti pretendon se do i sillnin tė mira ekonomisė kosovare dhe mbarėshqiptare,por jo politika zhvillimore vetqeverisėse tė kohės sė Titos e xhaxhit Enver,se ato kohė vėrtetė kanė pėrfunduar njėherė e pėrgjithėmonė edhe pėr shqiptarėt.
Pasi thue se qenke magjistėr i ekonomisė nė marrėdhėnjet ekonomike ndėrkombėtare,nga gjithė populli [me pėrjashtim tė atyre qė i pengon Kosova e lirė e sovrane]e ke bekimin qė tė angazhohesh nė rimėkėmbjen ekonomike tė vendit.Nė ndihmė tė pakursyer dhe tė gjithanshme tė garantoj se do e kesh edhe qeverinė dhe ekspertėt mė nė zė mbarkombėtar.Pra rrugėn e ke tė hapur,vepro.
Ėshtė e vėrtetė se privatizimi i ndėrmarrjeve punuese dhe fabrikave u bė nė shuma qesharake,por kėrko nė net[sigurisht e njeh mirė netin njė magjistėr i ekonomisė] dhe do shohėsh kush i privatizoj ndėrmarrjet e fabrikat.Pa fije turpi e frike,denoncoj nė organet e hetuesisė tė gjithė keqpėrdoruesit e privatizimit nė Kosovė.Unė po ta dija kush janė ata do e bėja njė gjė tė tillė,sepse ėshtė veprim patriotik tė mbrohet Kosova nga keqpėrdoruesit dhe ''bashibuzukėt''.
Askush askend nuk e ka akuzuar as qė e akuzon se mundohet t'a njollosė luftėn e shenjtė e tė lavdishme tė U.Ē.K.-sė poqėse kėtė se bėnė i njejti.Por kur dėgjon komandosė tė Bllacės e Stankovecit,tė gėnjejnė,shpifin e trillojnė gjėra,qė mendja e njeriut tė shėndoshė nuk mund t'i akceptoj,gjithėnjė tė yshtur dhe paguar nga gazdallarėt e tyre nė Rashkė,Beli Dvor e Kalimegdan,a nuk tė ngjajnė edhe ty e ēdokujt si jurishnikėt e djeshėm qė kaleronin n'pėr trojet e arbėrit???

Ps.Nuk po mund tė kuptoj nė cilin mulli bluan ti,dhe mundėsisht bluai mė imtė, se ballgurin e dikurshėm nuk po e hajnė mė as bagėtitė e lėre mė njeriu
Respekt

bluai
30.08.2011, 10:07:47
Z.Kosovari un kam vepruar mjaft dhe jam munduar te veproi .Sistemet e imponuar nga ajo qe thoni ju nostalgjiket e Komunizmit .Me trego diqka qe bera un nje propagand te till.Ne qdo vend qe pretendon ekonomin ne rritje ka organizim edhe ne ato me perparimtare siq eshte psh.SHBA .Ktu ska organizim dhe se imponimet e zhvillimeve ekonomike jan ditore siq jan ditore edhe veprimet ekonomike dhe politike .Un jam i vedishem se kto ide te mija i kan edhe shum persona tjera .Por zotri kur nje sistem eshte i implikuar sado te mundohesh te ndryshosh gjerat eshte e kot .Kjo i ka ndodhur edhe levizjes VV e cila hyri ne parlament ku forcat relevante jan ne disfavor te tyre .Kur te hysh ne sistem sado i keq eshte ateher aty je i humbur ne vota .Kto vota ipen per simpati perkraje dhe inate .Deri ne te rrim e bejm mendime te nduarduarta ateher asesi smundesh te imponosh gjerat qe shihen nga aeroplani .Sa i perket asaj se kasat kan ber mjeft dhe se individi mud te ndroi gjanat eshte e kot te "trumbetosh " siq po "trembnetoi" tash un askujt si ben pershtypje sepse kastat dhe thursit e vargjeve te dashuri ndaj liderizmave po e shkatroin ket vend .Duke par rrjedhojat pasojat e lojnave diplomatike ne Kosove shihet se kem te bejm me inetersa globale ne Kosove dhe se kto interesa me se shumti favorizoin Serbin mu per shkak te interesave Ekonomike te investimeve te mundeshme atje .Po te kshiim nje organzim sa do pak te organizuar ne nivele shoqrore ateher do luhej nje loj krejtesisht tjeter .Po te ishin te gjitha propozimet e mirfillta ne veprim ateher do kishim sukse pra ne na vyn nje pluralizem mendimesh dhe nje koncep i perbashket ku do perfshihej i gjith spektri politik i perfashqesimeve .Un e di se kemi probleme edhe ate shum te medha te brenshme dhe te jashteme .Prombelemet e jashteme me se shumti terheqin vemendjen e opinioneve sepse kan te bejn me qeshtjen qe parashtorhen dhe se pseudo revulucionet ndrimet nuk arihen .Me kercnime e proklamata te stileve te cilat jan evidente nuk arihet asgje .veprimet duhet te jen te sinkronizuara mes nesh qe te arihen qellimet .VV ket me konceptin e vet pseudorevulucionar me nje politik te masave mundohet te imponoi gjanat .Porozimet e tyre ju kthene si bumerang dhe meren si preteks te detabilizimeve dhe silet krejt kjo ne diskriminimin e saj per shkak te verpeimeve te veta qesharake si jasht parlamentit por edhe brenda parlamentit .Faktoret tjer relevant jan destruktiviteti i liderve tjer partive te ashtuquajtura te medha siq jan LDK apo AAK .Kto parti e sidomos LDK lun nje loj diskfalifikimesh dhe me verprimet e tyre shkoin ne ate "imagjinaren "te arihet pushteti duke demtu keshtu proceset dhe "leva " e tyre frenon ben destrruktivet total dhe me ket mundohet te devijoi ne favor te vete te ashtuquajturat "te ariturat ''.
Me vepru ktu ne Kosove me ide siq bej tash un ateher me akuzoin siq me akuzut ju ne menyr explicite apo indirekte si Komunist apo Enverist .Un skam lidhje me komunizem edhe pse si organizim shoqror do ishte nje nder opcionet e mundeshme .Ky sistem zbatohet ne menyr shum mir te organizuar ne Suedi dhe shtetet per reth saj .Asgje te keqe ska komunizmi nese sistemi i till verpohet me nje organizm privat neoliberal te sistemeve ekonomike .Sistemet e shoqrive apo siq thoni ju komuniste zbatohen edhe ne shtetet tjera e ki veprimet e fundit te SHBA per dalje nga kriza dhe recesioni .Disa propozoin edhe sistemin e shteteve Arabe ku as ky sistem nuk eshte per te u hudhur .Por per mua pesonalisht eshte sistem i cili ka te bej me nje organizm shoqro liberal te ekonomis se organizuar nga shteti,paralel me investititor te kapitalit individual kolektiv te investimeve .Psh .Ne kosove ka shum rejone qe jan te pasura me minerale .Pasi ne skem para per nje strukturim zhvillimor ateher investitorit ja kisha ber te mundur te investoi ne Kosove me kapital qe te arihet zvoglimi i te papuneve ,dhe menyra e dyt eshte te meren para hua pra kredina zhvillimore qe lejohen nga bankat e ndryshme .Ose nje bashkpunim nderrajolanal psh me Gjermanin te krijimit te miniuzinave te prodhimtaris per nevoja te tregut vendor por edhe tregut gjerman dhe ate europian .
Ket un e kam parashtuar dhe per ket me kan diskfalifikuar dhe siq bet edhe ju si adhurues i komunizimit .Qe te arish te zhvillohesh vyn organizimi .Por organizim ne Kosove ska ka vetem diskfalifikime njolosje inate dhe mosveprime asgje me shum .Ju me thuni se un po "bluj" qka nuk e konsideroi si ofendim .Po te dishi pak a shum se ktu smundesh te perfshihen te gjitha gjanat qe duhet then se ateher vyn shum faqe me shkru ktu dhe askush ska durim me lexuar gjanat te cilat vyn te shqyrtohen nga shoqria .
kaq njeher
bluai

kosovari50
30.08.2011, 10:55:32
Patentimi i njė ideje tė moēme
Integrimin gjithėshqiptarė, diēka pėr tė cilėn kanė kontribuuar breza tė tėrė tė shqiptarėve, Vetėvendosje ėshtė duke u pėrpjekur ta patentojė si shpikje tė saj.
Pas deklaratės sė tij nė Prishtinė se shqiptarėt do tė bashkohen nė BE, papėrgjegjėsia dhe zhgėnjimi iu atribuuan Ministrit tė Jashtėm shqiptar, Edmond Haxhinasto. Reagoi shumėkush. Mė tė shpejtėt qenė kujdestarėt e kombit, pjesėtarėt e Vetėvendosjes. Deklarata tė tilla janė shi nė shkretėtirė pėr kėtė parti politike. Dhe, zor se lėshojnė shanse tė tilla.
Tema e bashkimit kombėtarė dhe sė voni dialogu me Serbinė janė boshti rreth tė cilave rrotullohet gjuha e VV’sė muajve tė fundit. Duke e perceptuar vetveten si tė lindur pėr misione tė mėdha, me diskutime teatrale e plotė mrrola, forcėn e tyre e kanė orientuara nė kėto dy ēėshtje. Ėshtė e mundshme qė ta kenė sinqerisht, dhe sigurisht nuk ėshtė e ndaluar tė flasėsh pėr bashkim kombėtarė dhe dialog me Serbinė.
Njėkohėsisht ėshtė edhe mė sė lehti. Pse?
Tė futesh nė rrėfime tė tilla tė mėdha ėshtė njė ikje elegante nga rrėfimet e vogla tė pėrditshme e tė mėrzitshme, me tė cilat duhet tė sqarohesh para atyre tė cilėt tė kanė votuar. Krahasime pėr arratisje tė tilla nga problemet esenciale tė qytetarėve kemi plotė e pėrplot. Pa u kthyer mbrapsht nė histori, ilustrative sė voni ėshtė gjuha e despotit nga Tripoli, Moammar Gadhafi. Nė pėrpjekje pėr tė shpėtuar lėkurėn e tij, ka gjetur strehė nė rrėfimet mbi kryqėzatat dhe thirrjet pėr njė koalicion panislam!
Pėr mua, Vetėvendosje, e pa zonja tė merret me tema ditore, ka uzurpuar njė ide tė moēme aq sa vet projektet politike shqiptare. Njė skanim i shkurtėr i sė kaluarės dhe shohim se ideja e bashkimit kombėtar tė shqiptarėve nė njė shtet nuk ėshtė sajesė e viteve tė fundit. Nuk ėshtė zbulim i ndonjė partie a lėvizje politike qė aktualisht ėshtė aktive nė Kosovė, Shqipėri a Maqedoni. Aq mė pak VV’sė.
Si projekt politik ajo daton qė prej Lidhjes sė Prizrenit, pėr tė vazhduar edhe gjatė luftėrave qė sollėn pavarėsinė e Shqipėrisė. Mbijetoi si ide e fuqishme nė hapėsirat tjera gjeografike ku jetonin shqiptarėt qė mbetėn jashtė Shqipėrisė sė 1912’tės.
Komiteti pėr Mbrojtjen e Kosovės, pjesėmarrja e Hasan Prishtinės nė Konferencėn e Parisit pėr tė kėrkuar bashkimin e Kosovės me shtetin shqiptar, Lidhja e Dytė e Prizrenit, Konferenca e Bujanit, pėrfshirja nė programet e tė gjitha organizatave ilegale nė Kosovėn e pas Luftės sė II Botėrore, lufta e UĒK’ės, dhe vazhdimėsia e kėsaj ideje nė diskursin e sotėm politik, ėshtė shenjė pėr njė aspirate qė ka qėndruar paralel me tė gjitha pėrpjekjet politike tė shqiptarėve. Veēse, shkaku i mallkimit tė projeksioneve etnike qė nė Ballkan prodhuan dhunė dhe gjak, ide tė tilla ngelėn njė temė e ndaluar ndėr vet politikanėt shqiptarė, dhe mbetėn njė gacė e mbuluar nėn hirin e pėrpjekjeve pėr mbijetesė tė shqiptarėve.
Nėse kemi parasysh formėn klasike tė bashkėngjitjes sė njė territori njė shteti tjetėr, deri mė sot ky projekt ka dėshtuar. Kemi dy shtete, ku shqiptarėt e kanė fjalėn kryesore. Sot, edhe pse jo brenda kufijve tė njė shteti, shqiptarėt kurrė nuk kanė qenė mė interaktivė dhe mė tė integruar mes vete.
Si ndodhi kjo? Pse deri mė 1998-1999 kjo ishte e pamundur?
Pa lėnė anash angazhimet gjithėshqiptare, kjo ėshtė bėrė e mundur edhe fal proceseve globale, ku hyn edhe projekti i Bashkimit Europian. Vetėm nė kuadėr tė strukturave dhe organizimeve tė tilla, pėr herė tė parė pėr shqiptarėt u bė i mundur komunikimi i jashtėzakonshėm dhe i paparė nė historinė e tyre. Dhe, kėtė shans ėshtė duke e shfrytėzuar Tirana edhe Prishtina.
Prandaj sot, pa fjalė dhe patriotizėm patetik, kontribuues mė tė mėdhenj tė integrimeve shqiptare janė Sali Berisha dhe Hashim Thaēi kur thyen gurėt e fundit nė tunelin e Kalimashit. Kontribuues mė tė mėdhenj tė integrimit kulturorė tė shqiptarėve, mė shumė se sa Vetėvendosje, ėshtė Aleksandėr Frangaj dhe i ndjeri Dritan Hoxha. Kontribuues mė tė mėdhenj tė bashkimit janė gjithė ata botues qė tregtojnė librat e tyre nė Prishtinė dhe nė Tiranė, janė gjithė ata biznesmenė tė cilėt kanė filluar t’i japin konturat e para njė tregu tė natyrshėm gjithė shqiptarė. Janė ministritė e arsimit tė tė dy shteteve qė kanė nisur njėjtėsimin e teksteve shkollore. Idenė e integrimeve shqiptare e plotėsojnė dhe e forcojnė ata qindra mijėra kosovarė qė mėsyjnė muajve tė verės bregdetin shqiptarė, e sė shpejti pėr kohė edhe mė tė shkurtėr falė vazhdimit tė rrugės Vermisė – Prishtinė, tė kundėrshtuar edhe nga VV.
Integrimi gjithėshqiptarė qė ėshtė duke ndodhur nė heshtje, pa fjalė tė mėdha e shumė i natyrshėm ėshtė proces i pandalshėm. E diēka nė tė cilėn kanė kontribuuar breza tė tėrė tė shqiptare Vetėvendosje ėshtė duke u pėrpjekur ta patentojė si zbulim tė saj.
Si forca e tretė nė Kuvendin e Kosovės, pėrpara se tė shesin dushk pėr gogla, VV bėn mirė tė na tregojnė se cila ėshtė oferta e tyre pėr zhvillimin e kėtij vendi.
Vetėvendosje pėrpara se tė na flas pėr bashkim kombėtar, duhet tė na tregojė se a ka propozime konkret se si rriten pagat, dhe tė mos fėrkojnė duart kur Qeverisė i dalin pengesa pėr rritjen e tyre. VV duhet tė na tregojnė alternativėn e tyre pėr reformėn nė arsim, duhet tė na tregojnė se si mund tė shtohen mė shumė njohje pėr vendin tonė, duhet tė na japin diēka konkrete se si rregullohet sistemi energjetik nė vend, si tė pėrmirėsohet sistemi i drejtėsisė, si ndreqėn rrugėt, si tė kemi njė mjedis mė tė pastėr...
Sigurisht, tė gjitha kėto janė tema tė rėnda, e ndoshta nėn dinjitetin e deputetėve lapidarė tė VV’sė. Mendoj se pėr t’u diskutuar kėto duhet pak guxim, njė troh dije dhe ekip ekspertėsh. Dyshoj qė Vetėvendosje t’i ketė tė gjitha kėto cilėsi. Prandaj ėshtė mbėrthyer me tė dyja duart pas rrėfimeve tė mėdha. Bindmėni pėr tė kundėrtėn.

P.S.Pasi nė kėtė temė shkruhet pėr Lėvizjen Vetėvendosje dhe politikėn e sajė,nuk e shoh tė arsyeshme tė vazhdojė me shkrime pėr ekonominė,ngase pėr tė tilla shkrime e debate shkruhet nė ''Pse nuk kemi zhvillim ekonomik''
Respekt
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTau7ye8cih6GAQ89u0ApSHFjp7rl78m mTRdKKLhcKp9KE6c892

bluai
30.08.2011, 14:59:01
Patentimi i njė ideje tė moēme
Integrimin gjithėshqiptarė, diēka pėr tė cilėn kanė kontribuuar breza tė tėrė tė shqiptarėve, Vetėvendosje ėshtė duke u pėrpjekur ta patentojė si shpikje tė saj.
Pas deklaratės sė tij nė Prishtinė se shqiptarėt do tė bashkohen nė BE, papėrgjegjėsia dhe zhgėnjimi iu atribuuan Ministrit tė Jashtėm shqiptar, Edmond Haxhinasto. Reagoi shumėkush. Mė tė shpejtėt qenė kujdestarėt e kombit, pjesėtarėt e Vetėvendosjes. Deklarata tė tilla janė shi nė shkretėtirė pėr kėtė parti politike. Dhe, zor se lėshojnė shanse tė tilla.
Tema e bashkimit kombėtarė dhe sė voni dialogu me Serbinė janė boshti rreth tė cilave rrotullohet gjuha e VV’sė muajve tė fundit. Duke e perceptuar vetveten si tė lindur pėr misione tė mėdha, me diskutime teatrale e plotė mrrola, forcėn e tyre e kanė orientuara nė kėto dy ēėshtje. Ėshtė e mundshme qė ta kenė sinqerisht, dhe sigurisht nuk ėshtė e ndaluar tė flasėsh pėr bashkim kombėtarė dhe dialog me Serbinė.
Njėkohėsisht ėshtė edhe mė sė lehti. Pse?
Tė futesh nė rrėfime tė tilla tė mėdha ėshtė njė ikje elegante nga rrėfimet e vogla tė pėrditshme e tė mėrzitshme, me tė cilat duhet tė sqarohesh para atyre tė cilėt tė kanė votuar. Krahasime pėr arratisje tė tilla nga problemet esenciale tė qytetarėve kemi plotė e pėrplot. Pa u kthyer mbrapsht nė histori, ilustrative sė voni ėshtė gjuha e despotit nga Tripoli, Moammar Gadhafi. Nė pėrpjekje pėr tė shpėtuar lėkurėn e tij, ka gjetur strehė nė rrėfimet mbi kryqėzatat dhe thirrjet pėr njė koalicion panislam!
Pėr mua, Vetėvendosje, e pa zonja tė merret me tema ditore, ka uzurpuar njė ide tė moēme aq sa vet projektet politike shqiptare. Njė skanim i shkurtėr i sė kaluarės dhe shohim se ideja e bashkimit kombėtar tė shqiptarėve nė njė shtet nuk ėshtė sajesė e viteve tė fundit. Nuk ėshtė zbulim i ndonjė partie a lėvizje politike qė aktualisht ėshtė aktive nė Kosovė, Shqipėri a Maqedoni. Aq mė pak VV’sė.
Si projekt politik ajo daton qė prej Lidhjes sė Prizrenit, pėr tė vazhduar edhe gjatė luftėrave qė sollėn pavarėsinė e Shqipėrisė. Mbijetoi si ide e fuqishme nė hapėsirat tjera gjeografike ku jetonin shqiptarėt qė mbetėn jashtė Shqipėrisė sė 1912’tės.
Komiteti pėr Mbrojtjen e Kosovės, pjesėmarrja e Hasan Prishtinės nė Konferencėn e Parisit pėr tė kėrkuar bashkimin e Kosovės me shtetin shqiptar, Lidhja e Dytė e Prizrenit, Konferenca e Bujanit, pėrfshirja nė programet e tė gjitha organizatave ilegale nė Kosovėn e pas Luftės sė II Botėrore, lufta e UĒK’ės, dhe vazhdimėsia e kėsaj ideje nė diskursin e sotėm politik, ėshtė shenjė pėr njė aspirate qė ka qėndruar paralel me tė gjitha pėrpjekjet politike tė shqiptarėve. Veēse, shkaku i mallkimit tė projeksioneve etnike qė nė Ballkan prodhuan dhunė dhe gjak, ide tė tilla ngelėn njė temė e ndaluar ndėr vet politikanėt shqiptarė, dhe mbetėn njė gacė e mbuluar nėn hirin e pėrpjekjeve pėr mbijetesė tė shqiptarėve.
Nėse kemi parasysh formėn klasike tė bashkėngjitjes sė njė territori njė shteti tjetėr, deri mė sot ky projekt ka dėshtuar. Kemi dy shtete, ku shqiptarėt e kanė fjalėn kryesore. Sot, edhe pse jo brenda kufijve tė njė shteti, shqiptarėt kurrė nuk kanė qenė mė interaktivė dhe mė tė integruar mes vete.
Si ndodhi kjo? Pse deri mė 1998-1999 kjo ishte e pamundur?
Pa lėnė anash angazhimet gjithėshqiptare, kjo ėshtė bėrė e mundur edhe fal proceseve globale, ku hyn edhe projekti i Bashkimit Europian. Vetėm nė kuadėr tė strukturave dhe organizimeve tė tilla, pėr herė tė parė pėr shqiptarėt u bė i mundur komunikimi i jashtėzakonshėm dhe i paparė nė historinė e tyre. Dhe, kėtė shans ėshtė duke e shfrytėzuar Tirana edhe Prishtina.
Prandaj sot, pa fjalė dhe patriotizėm patetik, kontribuues mė tė mėdhenj tė integrimeve shqiptare janė Sali Berisha dhe Hashim Thaēi kur thyen gurėt e fundit nė tunelin e Kalimashit. Kontribuues mė tė mėdhenj tė integrimit kulturorė tė shqiptarėve, mė shumė se sa Vetėvendosje, ėshtė Aleksandėr Frangaj dhe i ndjeri Dritan Hoxha. Kontribuues mė tė mėdhenj tė bashkimit janė gjithė ata botues qė tregtojnė librat e tyre nė Prishtinė dhe nė Tiranė, janė gjithė ata biznesmenė tė cilėt kanė filluar t’i japin konturat e para njė tregu tė natyrshėm gjithė shqiptarė. Janė ministritė e arsimit tė tė dy shteteve qė kanė nisur njėjtėsimin e teksteve shkollore. Idenė e integrimeve shqiptare e plotėsojnė dhe e forcojnė ata qindra mijėra kosovarė qė mėsyjnė muajve tė verės bregdetin shqiptarė, e sė shpejti pėr kohė edhe mė tė shkurtėr falė vazhdimit tė rrugės Vermisė – Prishtinė, tė kundėrshtuar edhe nga VV.
Integrimi gjithėshqiptarė qė ėshtė duke ndodhur nė heshtje, pa fjalė tė mėdha e shumė i natyrshėm ėshtė proces i pandalshėm. E diēka nė tė cilėn kanė kontribuuar breza tė tėrė tė shqiptare Vetėvendosje ėshtė duke u pėrpjekur ta patentojė si zbulim tė saj.
Si forca e tretė nė Kuvendin e Kosovės, pėrpara se tė shesin dushk pėr gogla, VV bėn mirė tė na tregojnė se cila ėshtė oferta e tyre pėr zhvillimin e kėtij vendi.
Vetėvendosje pėrpara se tė na flas pėr bashkim kombėtar, duhet tė na tregojė se a ka propozime konkret se si rriten pagat, dhe tė mos fėrkojnė duart kur Qeverisė i dalin pengesa pėr rritjen e tyre. VV duhet tė na tregojnė alternativėn e tyre pėr reformėn nė arsim, duhet tė na tregojnė se si mund tė shtohen mė shumė njohje pėr vendin tonė, duhet tė na japin diēka konkrete se si rregullohet sistemi energjetik nė vend, si tė pėrmirėsohet sistemi i drejtėsisė, si ndreqėn rrugėt, si tė kemi njė mjedis mė tė pastėr...
Sigurisht, tė gjitha kėto janė tema tė rėnda, e ndoshta nėn dinjitetin e deputetėve lapidarė tė VV’sė. Mendoj se pėr t’u diskutuar kėto duhet pak guxim, njė troh dije dhe ekip ekspertėsh. Dyshoj qė Vetėvendosje t’i ketė tė gjitha kėto cilėsi. Prandaj ėshtė mbėrthyer me tė dyja duart pas rrėfimeve tė mėdha. Bindmėni pėr tė kundėrtėn.

P.S.Pasi nė kėtė temė shkruhet pėr Lėvizjen Vetėvendosje dhe politikėn e sajė,nuk e shoh tė arsyeshme tė vazhdojė me shkrime pėr ekonominė,ngase pėr tė tilla shkrime e debate shkruhet nė ''Pse nuk kemi zhvillim ekonomik''
Respekt
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTau7ye8cih6GAQ89u0ApSHFjp7rl78m mTRdKKLhcKp9KE6c892
-----------------------------------
Pajtohem me ket shkres deri dikun .Pikat ku se pjtohem me ju tash nuk jan relevante pasi ne tansi si shkres eshte korekte dhe shum e qelluar .
ju le me shendet dhe ju uroi te gjith besimtareve musliman bajramin .
respekt nga ana ime
bluai

bluai
04.10.2011, 23:04:32
E ashtuquajtura strategji e percaktuar nga deputetet e VV qe te mbahet nje seanc per veriun e vendit ton .Inciativat jan te mira per debate kur kemi te bejm me ket qeshtje dhe parlamenti dhe parlamentaret duhet te incion nje debat dhe te nxerin konkluzione apo me mir me then detyrimet ne suaza te ligjeshmeri dhe kushteteshmeris .Po kur eshte qeshtje tash VV jep disa propozime qe vyn te shqyrtohen .Disa jan me tash te njohura .Por konceptet e kopjuare te rrumbullaksuar si korniz dhe si nje gje e padiskutuara paraprakisht jan te deshtuara .Kur ska vend te debatohet te plotesohen dhe te arrihet nje marveshje parlamentare duke mos mar parasysh perafrimet ne mendime nuk eshte gje tjeter pos 'kryeneqesi " dhe egoziem i lojit "Staniljan 'i te menduarit se qdo kush eshte gabim per veq atyre VV " .Pra perjashtiemet jan veti staliniste dhe' drektivat' ne emer te partis .Konceptet jesin ne letra te parealizuara dhe si te tila bien pre e mehanicioneve te nduardurta .Andaj Vv duhet te ulet te mendoi te ndroi kahje ne te vepruar te zbatoi demokracin .Demokraci eshte kur te pajtohesh me diqka me tjetri kur edhe ai paraprakisht u pajtua me te ne lidhje me ate .Kur ska vend per kompromise ateher ne menyr demokratike ata jan te humbur .Kur nuk e pranon demokracin ateher je ose Autokrta ose je Mizantrop ."Tjeter mundis ska" veq mendimi i tyre dhe pik "Mizantrop i paskurpult vepron e me pastaj arsyeton kur vepron dhe ja meshon vetvetes ateher Autokratizmi mbisundon .Arsyetimet si piemont behen rrutin dhe mbin ne hijen e Brutit .
Ju le me shendet
bluai

kosovari50
31.10.2011, 12:31:11
ZĖRI I ALMĖS
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/jetmiridrizi_Kuvend1,_4_-5_552234.JPG
31 Tetor 2011
Aktivitetet nė rrugė janė tė rėndėsishme, por puna nė institucione ėshtė mė e rėndėsishme. Nuk pajtohem me rrokullisjen e kamionėve me mallra serbe. Ėshtė akt i vetėgjyqėsisė. Demokracia nė Vetėvendosje lė pėr tė dėshiruar. Unė nuk i bindem diktatit. Alma Lama, deputete e Lėvizjes Vetėvendosje.

Pyetja: Ju, ndryshe nga deputetė tė tjerė, patėt guximin tė dilni publikisht dhe tė flisni pėr mungesėn e demokracisė sė brendshme nė Lėvizjen Vetėvendosje. Diēka e tillė ėshtė e pranishme edhe te partitė e tjera. A keni qenė nė dijeni tė funksionimit tė Vetėvendosjes pėrpara se tė bėheni pjesė e kėsaj e saj?

Lama: Ajo ēfarė kam thėnė unė pėr mungesėn e demokracisė ka tė bėjė kryesisht me mėnyrėn se si e kuptoj unė demokracinė, brenda njė subjekti, institucioni apo shoqėrie. E ky mendim ėshtė mjaft i ngjashėm ose i frymėzuar nga vendet e Perėndimit, veēanėrisht nga SHBA’ja. Mendoj se demokracia ka disa shtylla ku mbėshtetet, e qė janė shkalla e gjerė e pėrfaqėsimit nė vendimmarrje, sundimi i sė drejtės dhe transparenca. Demokracia nga ana tjetėr ėshtė njė koncept dinamik, kuptimi i tė cilit ka ardhur duke u zgjeruar dhe ndryshuar. Ta zėmė, pėr demokraci ėshtė folur qė nė Greqinė e lashtė, madje termi vjen prej asaj epoke, por pėrmbajtja e sotme e saj ėshtė mjaft e ndryshme. Jo vetėm nėpėr shekuj, por edhe nėpėr vite ky koncept sa vjen e pasurohet dhe kushdo qė thotė se ne kemi shumė demokraci nė shoqėrinė tonė apo organizatėn tonė ėshtė duke u mjaftuar me pak. Gjithmonė ka mė shumė pėr t’u bėrė nė kėtė drejtim dhe kėtu e shoh edhe Lėvizjen Vetėvendosje, e cila synon tė jetė njė subjekt emancipues pėr shoqėrinė nė Kosovė. Ky ėshtė njė synim sa ambicioz, po aq edhe i domosdoshėm pėr njė shoqėri e cila pėrjeton njė lloj kaosi dhe bjerrje vlerash, situatė pėr tė cilėn unė akuzoj fuqishėm klasėn politike qė ėshtė mbėrthyer nė interesa meskine. Dhe tek e fundit, kjo ėshtė arsyeja pse i jam bashkuar Lėvizjes Vetėvendosje. Dua qė Vetėvendosja tė jetė avangardė e ndryshimeve dhe pėr kėtė ndryshimi besoj duhet tė fillojnė nga vetė ne, ky ėshtė parimi. Sa i pėrket deklaratės pėr mungesė demokracie, natyrisht e ritheksoj se duhet tė rritet niveli i saj nė ēdo strukturė, dhe sistem referimi kėtu marr vendet e perėndimit jo partitė politike nė Kosovė shumica e tė cilave vuajnė nga autoritarizmi dhe marrja e vendimeve me rendėsi pėr vendin nėpėr mejhane. Kujtoni Zanzibarin.

Pyetja: Nė bazė tė rregullave tė Lėvizjes, deputetėt nuk janė pjesė e Kryesisė sė Vetėvendosjes. A e ka nėnshtruar kjo Grupin tuaj parlamentar, duke u hequr kėshtu deputetėve tė drejtėn e tyre tė mendimit dhe veprimit - si tė zgjedhur direkt tė qytetarėve kosovarė?

Lama: Statusi i Lėvizjes Vetėvendosje ėshtė miratuar pas zgjedhjeve dhe kjo ka ndodhur pėr shkak tė mungesės sė kohės pasi ato u shpallėn tė jashtėzakonshme dhe LVV’ja nuk pati kohė tė merrej as me zgjedhje tė brendshėm e as statut. Sa i pėrket faktit qė thoni ju, ėshtė e vėrtetė qė deputetėt nuk janė pjesė e kryesisė pėrveē kryetarit tė grupit parlamentar dhe kryetarit tė Lėvizjes. Si tė thuash ata bėhen bartės tė politikave tė subjektit tek ne. Krijimi i dy trupave disi tė ndara sipas mendimit tim tė cilin e kam shprehur qė nė fillim kur e kemi diskutuar statutin, do tė vėshtirėsojė funksionimin e subjektit, madje mund tė shkojė deri aty sa tė krijojė edhe njė lloj rivaliteti apo padėgjueshmėrie pasi deputetėt janė tė zgjedhurit e popullit dhe si pasojė janė votuar pėr tė bėrė politikat dhe zbatuar ato. Natyrisht qė partia ėshtė njė strukturė shumė mė e gjerė sesa grupi parlamentar por mendoj se miksimi i tyre do tė kishte qenė varianti mė i mirė. Jam konsultuar edhe me subjekte tė tjera tė vendeve perėndimore tė cilat kanė eksperiencė mė tė madhe dhe zakonisht ndodh qė anėtarėt e qeverisė dhe kryetarėt e komunave tė mos jenė pjesė e kryesisė pėr shkak tė posteve ekzekutive, ndėrsa deputetėt nuk e kanė tė ndaluar tė jenė pjesė e kryesisė d.m.th. njė pjesė e tyre mund tė mos jenė pasi nuk zgjidhen, por nuk e kanė as tė ndaluar. Nuk mund tė pėrdor fjalėn nėnshtrim nė lidhje me pyetjen qė bėni ju, pasi ėshtė fjalė shumė e rėndė, por besoj se do ishim shumė mė efikas nė rast se statusi tė ishte ndryshe. Sė paku unė mendoj kėshtu, por Vetėvendosje ėshtė njė subjekt i ri i cili do tė mėsojė dhe edhe nga eksperienca e vet. P.sh nė lidhje me futjen e kuotės gjinore brenda partisė, mė ka pėlqyer ideja qė njėherė tė shohim se si do tė jetė pjesėmarrja e vajzave dhe grave pa kuotė, e nė rast se do tė jetė e ulėt, do tė vendoset kuota. Tani i kemi 25% dhe nuk jemi tė kėnaqur.

ēobani
18.01.2012, 20:33:20
pėrshėndetje miq e mikesha tė forumit!

hahahahaha,o shoku Nositi, joo mbaje ti mend kėtė emėr...

atėherė kur e hape kėtė temė,pak njerzė e kanė njoftė karakterin e albinit edhe mė pak njerzė e kanė njohur naivitetin e tij politik.e tash kur e desh tė dilej nė log tė mejdanit kur u demitizua albin kurti ish- pėrkrahėsit e tij tė deridjeshėm kanė mbetur tė habitur, tė habitur nga urrejtja qė ky idhulli i tyre i deridjeshėm po shfaq haptas pėr ēdo gjė qė ėshtė shqiptare nė kosovė...gjuha e urrejtjes sė ti po i'a kalon edhe kolaboracionistėve serbė qė ishin tė veshur nė petkat e FARK-ut. dhe u bė mirė qė i doli duqi kėsaj pune,partinė e ēlirimtarėve (PDK-nė) nuk e dėmton mė njė Albin i xhveshur siē ėshtė tani,tani nuk mashtrohet njeri prej demagogjisė sė tij populiste.
"vetvendosjes" po i frigohet tjetėrkush.
po i frigohen mentorėt,ata qė e krijuan;udbashėt e fark-istat.secilėn votė qė e merr albini ėshtė votė e LDD-sė apo LDK-sė.votuesit e tyre qė ishin kundėr UĒK-sė e Thaēit qė nga fillimi i luftės,tash janė nė hall.
ti japin votėn dacit e *****...boll e meritojnė,qė tė dy antishqiptarė tė pėrbetuar e armiq tė UĒK-sė....hmmm disa janė nė hamendje;po edhe isa mustafa boll i mirė ėshtė(i mirė pėr ta d.m.th. ai qė e ka CV-nė sa ma tė rėnduar me gjynahe)...dhe eurekaaaa tash e kanė edhe njė zgjidhje edhe mė tė mirė;abinin...konjufcėn...a po ai tjetri ai ish edhe ma i zi qysh e pat emnin;florin krasniqi!!!
kėsaj pune gjermoni pi thojke;QUAL DER WAHL...medemek shqip i bie; tortura e zgjedhjes.
pra tė gjithėta tė praptit-dezertorėt,janė nė hall.jo nė hall qė skan ēka me zgjedhė,po nė hall se tash e kanė edhe njė parti tė re e cila pėr nga retorika e fėlliqtė anti UĒK-po i kalon edhe LDK-sė,LDD-se,FARK-ut e dreqit e t'birit.
sipas tė gjitha gjasave "vetvendosje" do t'a ketė shumicėn e rinisė FARK-iste,pėrderisa baballarėt e tyne do ti qėndrojnė besnik hala partisė sė ish plesidentit historik!!!

prandaj,shoku nosit mbaje mend ti kėtė emėr;albin kurti!
mbaje mend,se ky tė xhveshi edhe ty pėr nga pikėpamja politike...tė qiti pėr ledine hahahaha

veē kėtė emėr do t'a mbash mend edhe pėr njė gjė; pėr nivelin e ultė,shumė tė ultė intelektual e politik si dhe pėr rrugaqėrinė qė po shfaq ai e shoktė e tij...rrugaqėri e pashembullt nė historinė tonė shqiptare...
sa keq po mė vje o nosit shoku prej teje...sinqerisht po tė them,pėr Zotin po mė dhimsesh pasi qė kemi pasė disa debate private dhe duke ta njoftė kulturėn tėnde nuk po e besoj hala qė ti je aq i impresionuar prej ideve tė kalbura...tė cilat po ti krahasosh me cilėn do parti qė po bėjnė debate...ato ide tė vetvendosjes duken si plehra...sikur ato plehrat qė e ndotėn kėta parlamentin e parė tė Kosovės sė pavarur.a tė kujtohet? hahahahaha

p.s.edhe diēka mos t'harroj;
albin kurtit nuk i'a ka pa hajrin askush mė shumė se unė kėtu nė forum
pse?
sepse,prej se ka dal "pėr fushe", ky ma ka hjekė nji gajle tė maaaadhe.temėn "karta e fundit-tė shantazhuarit serb" nuk po kam nevojė ta vazhdoj mė...tash "po e shkrun" albin kurti...ditė pėr ditė me paraqitjet e ti e tė shokėve tė tij,publikisht.
prandaj,kam fillu ta simpatizoj kėtė djalin...po mė pelqen qafiri
edhe PDK-sė po mi ndihmon me mbet nr 1 edhe mė e fortė...atyne tjerve jak ka ba puntė llugė,po ua merr elektoratin e po i ban edhe ma tė vocrraaa..."nji dreq i madh asht ktu" se shtirė ėshtė kanė me m'hi n'zemėr "vetvendosja"...veē devre dynja...s'po i'u dika!

Ndriti
29.01.2012, 13:22:10
Nuk na kanė ftuar, dhe mė mirė qė nuk na kanė ftuar

28 JANAR 2012 - E Shtunė 06:43

http://www.vetevendosje.org/repository/images/DSC_00721730687645.jpg

Dje nga mediet morėm lajmin se kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės, Hashim Thaēi ka ftuar nė njė drekė pune krerėt e partive dhe subjekteve politike nė Kosovė pėr t’i njoftuar ato pėr konkluzionet e dala nga takimi i fundit i Grupit Ndėrkombėtar Drejtues pėr Kosovėn. Edhe si shumė herė mė parė, drejtues dhe pėrfaqėsues tė PDK-sė mirėpo edhe tė partive tjera gėnjyen gazetarėt duke ju thėnė qė edhe Lėvizja VETĖVENDOSJE! ishte e ftuar nė kėtė takim, por ne gjoja kishim refuzuar qė tė shkojmė.

Duket qartė arsyeja se pėrse nuk na kanė ftuar. Nė fakt, nga konkluzionet qė vijnė nga ky takim mė mirė edhe qė nuk na kanė ftuar. Aty u kėrkua nga partitė politike qė tė nėnshkruhet njė deklaratė qė do tė ishte njė mesazh gjoja konsensual se ka mbetur edhe pak kohė deri nė pėrfundimin e mbikėqyrjes sė pavarėsisė dhe se partitė mbėshtesin pėrmbushjen e obligimeve nga Pakoja e Ahtisaarit. Ky konsensus, gjithsesi dashakeq nė kėto rrethana, kėrkon pajtim paraprak kolektiv pėr atė qė do tė ndodh nė vitin 2012. Dhe atė pa e thėnė publikisht se ēfarė po ndodh.

Nė fakt e vėrteta ėshtė se, qeveria e Kosovės po pėrgatitet pėr aktin e fundit tė shitjes sė Kosovės, nė nivelin politik dhe atė ekonomik. Pas koncesionit tė fundit antikushtetues pėr tė hequr dorė nga Republika dhe pėr tė mos paragjykuar statusin final tė Kosovės, tė pranuar duarhapur nga Edita Tahiri dhe Hashim Thaēi, tanimė janė shtuar zėrat pėr paqėndrueshmėrinė e situatės nė veri, dhe janė shtuar propozimet pėr statusin special tė veriut nė Kosovė. Tanimė po diskutohet edhe propozimi katėrpikėsh i presidentit Tadiē pėr Kosovėn duke shtuar prapė se nė asnjė mėnyrė nuk do tė pranohet pavarėsia e Kosovės.

Duke marrė parasysh marrėdhėniet tregtare dhe ekonomike me Serbinė dhe kėmbėnguljen e qeverisė qė kėto tė mos ndalen me asnjė kusht, duke marrė parasysh decentralizimin nė baza etnike, duke marrė parasysh propozimet pėr statusin special pėr veriun, si dhe ligjet Antikushtetuese pėr Prizrenin, Hoēėn e Madhe etj. atėherė ėshtė e qartė se mbikėqyrja ndėrkombėtare nė Kosovė do tė largohet vetėm kur tė betonohet mbikėqyrja e Serbisė mbi Kosovėn.

Kėto koncesione, si dhe vendimet pėr privatizimet e shpejta tė distribucionit dhe pjesėve tė tjera tė KEK-ut, privatizimin e shpejtė dhe me ēdo kusht tė PTK-sė si dhe likuidimin e pėrshpejtuar tė gjigantit metalurgjik Trepēa, Hashim Thaēi nuk mund t’i bėjė me pėrkrahjen qė kjo qeveri tani e gėzon nė popullatė si dhe me numrat e pakicės qė i ka nė Kuvend. Pėr kėto koncesione i nevojitet njė konsensus i rrejshėm i faktorit politik kosovar i cili do tė thirret sa herė qė tė tjerėt tė kėrkojnė qė ne tė heqim dorė nga shteti dhe pasuria jonė.

Prandaj edhe e thamė qė mė mirė qė nuk jemi ftuar. Por nė tė njėjtėn kohė edhe po e kuptojmė pse nuk jemi ftuar. I bėjmė thirrje tė gjitha subjekteve politike, si dhe deputetėve dhe anėtarėve tė partive pjesė tė koalicionit qė mos tė bėhen pjesė e konsensusit tė rrejshėm pėr ta shitur Kosovėn edhe nė rrafshin politik edhe nė atė ekonomik.

Nė kėtė tentim dhe synim tė Hashim Thaēit pėr tė shitur Kosovėn dhe pėr t’i bėrė edhe tė tjerėt pjesė tė saj, po i ndihmon edhe miku i tij i ngushtė dhe strukturat ilegale tė cilat qe njė kohė tė gjatė po thonė qė nuk ekziston, pra Kadri Veseli dhe SHIK-u i PDK-sė . Javėve tė fundit para dhe gjatė protestave tė 14 dhe 22 janarit aktiviteti i SHIK-ut ėshtė shtuar dukshėm si nė pėrcjellje, pėrgjime ashtu edhe nė propagandė pėr tė mjegulluar pėrkrahjen qė po e gėzon kundėrshtimi ndaj qeverisė nė popullatė.

Kjo strukturė duke e parė se i ka ardhur fundi, qoftė nė forcėn qė ka brenda vendit ashtu edhe nė pėrkrahjen ndėrkombėtare, me ēdo kusht ka tentuar dhe po tenton qe tė dalė nga joformaliteti dhe tė futet nė institucionet shtetėrore. Kėtė sė pari e bėri nė kuvend duke populluar listat pėr deputetė tė PDK-sė dhe duke u ulur nė bankat e Kuvendit me proces tė vjedhur dhe manipuluar zgjedhor qė e kanė orkestruar vetė.

E sė fundi, kjo e njėjta strukture po tenton qė tė futet edhe nė qeverinė e Kosovės pėrmes procesit tė riformatimit tė qeverisė duke pėrfshirė kėtu edhe udhėheqėsin e SHIK-ut, Kadri Veselin i cili tanimė ėshtė e qartė qė me vjedhje tė votave, dhe me manipulime tenton qė tė legalizojė tė gjithė atė aktivitet tė SHIK-ut.

Lėvizja VETĖVENDOSJE! nuk do tė ndalet nė pėrpjekjet pėr tė hetuar dhe zbardhur aktivitetin e kėsaj organizate. Kjo organizatė duhet t’i tregojė qytetarėve dhe institucioneve tė Kosovės pėrgjigjet nė kėto pyetje:

Kush e ka themeluar SHIK-un?

Kush e financon SHIK-un?

Kush e mbikėqyr SHIK-un?

Kujt i raporton SHIK-u dhe Kadri Veseli?

Ēfarė aktiviteti zhvillon Kadri Veseli dhe SHIK-u?


Lėvizja VETĖVENDOSJE!

Ylli
10.02.2012, 15:21:08
siq po shifet ket drit ne fund te tunelit
jau fiku kamishi hahaha

TAFILIBRIGI
10.02.2012, 19:32:36
siq po shifet ket drit ne fund te tunelit
jau fiku kamishi hahaha

Si ky (P)Ylli ,kurke,kosovari50 etj......... ka plot kosova.Mos tju vjene ēudi o vllezer Shqiptar,se edhe kta din me fol shqip po smunden shqip me mendu e medasht.
Ne kosov ka gabel,maxhup,terbesh e shka nuk ka,e kan ba kosoven taramanillkill hajmedet haj..............

Gurke
10.02.2012, 19:48:57
Si ky (P)Ylli ,kurke,kosovari50 etj......... ka plot kosova.Mos tju vjene ēudi o vllezer Shqiptar,se edhe kta din me fol shqip po smunden shqip me mendu e medasht.
Ne kosov ka gabel,maxhup,terbesh e shka nuk ka,e kan ba kosoven taramanillkill hajmedet haj..............

JO ore DRRASE ..nuk te ndihemon as nofka e 200-te ..deri sa ta kuptosh se je DRRASE !

Te vetmit qe po te ndihemojn dhe jan ne anen e shqiptarve :

Pėr SHBA-tė, integriteti i Kosovės ėshtė i paprekshėm

http://www.koha.net/repository/images/10gordo_1002121323_1.jpg
Publikuar: 10.02.2012 - 13:23

Washington, 10 shkurt -Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, nė Departamentin e Shtetit, ėshtė pritur nga Ndihmės-sekretari Amerikan i Shtetit pėr Evropė dhe Euroazi, Philip Gordon. Ai, me kėtė rast, siė njoftohte nga MPJ nė Prishtinė ,ka marrė mbėshtetjen e Departamentit tė Shtetit tė SHBA-ve pėr zhvillimet pozitive nė Republikėn e Kosovė.

Ministri Hoxhaj ka informuar Ndihmės-sekretarin Gordon pėr procesin e pėrfundimit tė mbikėqyrjes sė pavarėsisė

Ndihmėssekretari Amerikan i Shtetit pėr Evropė dhe Euroazi, Philip Gordon, ka thėnė se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės mbėshtesin fuqishėm zhvillimet pozitive brenda pėr brenda Kosovės dhe reformat e gjithėmbarshme.

Gordon ka theksuar se pėr SHBA-tė, integriteti dhe sovraniteti i Republikės sė Kosovės ėshtė i paprekshėm. Duke folur pėr pėrpjekjet e vazhdueshme tė Qeverisė sė Kosovės pėr shtimin e numrit tė njohjeve, Gordon ka paralajmėruar se SHBA-tė do tė mbėshtesin fuqishėm Republikėn e Kosovės nė pėrmbylljen e procesit tė njohjeve si dhe nė anėtarėsimin nė strukturat euroatlantike.


Keta nuk po i shane Populli i Kosoves dhe Thaci por Kurti..DRRASE
[/URL][URL="javascript:;"] (javascript:;)

gjithesia
10.02.2012, 19:57:14
....

Pėr SHBA-tė, integriteti i Kosovės ėshtė i paprekshėm

http://www.koha.net/repository/images/10gordo_1002121323_1.jpg
Publikuar: 10.02.2012 - 13:23

Washington, 10 shkurt -Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, nė Departamentin e Shtetit, ėshtė pritur nga Ndihmės-sekretari Amerikan i Shtetit pėr Evropė dhe Euroazi, Philip Gordon. Ai, me kėtė rast, siė njoftohte nga MPJ nė Prishtinė ,ka marrė mbėshtetjen e Departamentit tė Shtetit tė SHBA-ve pėr zhvillimet pozitive nė Republikėn e Kosovė.

Ministri Hoxhaj ka informuar Ndihmės-sekretarin Gordon pėr procesin e pėrfundimit tė mbikėqyrjes sė pavarėsisė

Ndihmėssekretari Amerikan i Shtetit pėr Evropė dhe Euroazi, Philip Gordon, ka thėnė se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės mbėshtesin fuqishėm zhvillimet pozitive brenda pėr brenda Kosovės dhe reformat e gjithėmbarshme.

Gordon ka theksuar se pėr SHBA-tė, integriteti dhe sovraniteti i Republikės sė Kosovės ėshtė i paprekshėm. Duke folur pėr pėrpjekjet e vazhdueshme tė Qeverisė sė Kosovės pėr shtimin e numrit tė njohjeve, Gordon ka paralajmėruar se SHBA-tė do tė mbėshtesin fuqishėm Republikėn e Kosovės nė pėrmbylljen e procesit tė njohjeve si dhe nė anėtarėsimin nė strukturat euroatlantike.
..
Edhe 13 vite pas luftes , dhe faktit se Mitrovica ende eshte nen okupim , ipen dhe besohen deklarata te tilla ? !


Marrezia nuk paska fund !


.

Gurke
10.02.2012, 20:03:55
....


Edhe 13 vite pas luftes , dhe faktit se Mitrovica ende eshte nen okupim , ipen dhe besohen deklarata te tilla ? !


Marrezia nuk paska fund !


.

Hanumsha me sa duket juve duhet njeriu te u a vizatoj nja 500 here deri sa te kuptoni !!

Nga 2008 jan raportet e Kosoves me Boten ne nje nivel ku mund te thuhet ,kerkohet ,ndryshohet DICKA !!

gjithesia
10.02.2012, 20:08:35
Hanumsha me sa duket juve duhet njeriu te u vizatoj nja 500 here deri sa te kuptoni !!

Nga 2008 jan raportet e Kosoves me Boten ne nje nivel ku mund te thuhet ,kerkohet ,ndryshohet DICKA !!

...


1.000.000 here po te perseritet e njejta , ja edhe njehere :

-Normal qe nga perfundimi i luftes gjerat eshte desht te jene te ndryshuara , keshtu qe mos te kerkohet asgje per tu nivelizuar , perjashtim raporteve te mira me ta dhe ekonomi e mirefillte dyanesore ! ... ama jo me i lute me te jape diēka tenden tani e 13 vite , ....e ata ne vazhdueshmeri te thone : - po more , pritni se do ua japim ... e qifti yte me mbet duke ju shku mbas sikur ujku pas dashi.

Gurke
10.02.2012, 20:15:58
...


1.000.000 here po te perseritet e njejta , ja edhe njehere :

-Normal qe nga perfundimi i luftes gjerat eshte desht te jene te ndryshuara , keshtu qe mos te kerkohet asgje per tu nivelizuar , perjashtim raporteve te mira me ta dhe ekonomi e mirefillte dyanesore ! ... ama jo me i lute me te jape diēka tenden tani e 13 vite , ....e ata ne vazhdueshmeri te thone : - po more , pritni se do ua japim ... e qifti yte me mbet duke ju shku mbas sikur ujku pas dashi.

Hanumsha jo qe 13 vite por mbi nje shekull ... Pranvera,Vera,Vjeshta,Dimri ..... cili eshte Viti dhe stina ime :)

gjithesia
10.02.2012, 20:19:11
Hanumsha jo qe 13 vite por mbi nje shekull ... Pranvera,Vera,Vjeshta,Dimri ..... cili eshte Viti dhe stina ime :)


...

Eh qashtu , shkel per toke njehere bile !

.

Gurke
10.02.2012, 20:27:05
Gurke te kisha lut mos e tepro,se ti je shume djale i mire,nje gje duhet ta dijme te gjithe,nuk kemi nevoj te armiqesohemi ne mes veti sepse po don ni Qeveri apo nje parti,
Qeverit jan si kurvat(kerkoj falje nga motrat tona qi e lexojne)ato shkojne e vijne e ne mbesim ketu,keta jane uji ,her i kthjellt e her i trubullt,ne jemi rana(zalli)uji shkon e rana mbetet.
Pse te shahemi ne mes veti.


I nderuari Grasha ,

une nuk armiqesohem me njerz ..por gjithenje ..flase per drejtimin e njeres apo tjeteres parti , the kjo nuk ka te beje me mu apo me ty ..por me ideologjin Politike !!

E shefe une e kame Hanumshahun Haver :)

gjithesia
10.02.2012, 20:38:29
...

E shefe une e kame Hanumshahun Haver :)


...

N'hamam ! http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon6.gif

.

ēobani
15.02.2012, 20:32:28
Fjala e Rron Gjinovcit nė tribunėn “Plani i Ahtisarit”, nė 5 vjetorin e Demonstratės sė 10 shkurtit 2007

10 SHKURT 2012 - E Premte 08:53

Nė 2007 unė kam qenė 17 vjeē. Unė i kam pėrjetuar ngjarjet e demonstratės sė 10 shkurtit, sepse nuk isha pjesėmarrės. Nė atė kohė nuk isha bėrė ende aktivist i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!.

Dy ditė mė pas, tė hėnėn ne shkuam nė shkollė si ēdo ditė tjetėr. Asgjė e jashtėzakonshme veē faktit qė e komentonin tė gjithė protestėn disi si njė ngjarje mė shumė spektakolare sesa si diēka qė po ndikonte jetėt tona. As qė u vu re diēka e jashtėzakonshme deri sa nė klasė, nė orėn e pestė erdhi profesoresha e Gjeografisė e cila s’e merrte veten. Ajo u ngrit dhe filloi tė shpjegonte se ēfarė kishte ndodhur nė tė vėrtetė dhe ēfarė kuptimi kishte ajo demonstratė nė 10 shkurt. Nė mes tė orės sė pestė, u ngritėm pėr tė mbajtur njė minutė heshtje. Kjo mesa duket ishte minuta “kthesė”. Unė dhe tė tjerėt kuptuam se ēfarė po ndodhte politikisht nė Kosovė.

Pak kohė u desh qė unė dhe shokė e shoqe nga klasa ime t’i afroheshim zyrave tė Lėvizjes pėr t’u bėrė aktivistė. Pėr tė qenė ndoshta si Moni e Arbeni. Tė angazhuar pėr lirinė kolektive, pėr tė mirėn e tė gjithėve.

Zėri i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, i Monit dhe i Arbenit atė ditė, ishin e vėrteta qė na pėrcillte ditėve, javėve dhe muajve nė vazhdim. Ajo na pėrcjellė edhe sot.

Demonstratat kundėr 6 Pikėshit tė Ban Ki Moon-it na gjetėn mua dhe gjithė shokėt e shoqet e klasės, shumicėn e gjimnazistėve, duke demonstruar, bashkė me dhjetėra mijėra qytetarė tė tjerė, duke thirrur siē bėnin demonstruesit mė 10 shkurt.

Shumė nga ne u bėmė aktivistė dhe vazhdojmė edhe sot angazhimin pėr atė qė ranė Moni e Arbeni- pėr liri e VETĖVENDOSJE!

Vetevendosje!

Ehhh 6 pikėshin e "famshėm" as sot e a atė ditė NUK E DINĖ ēfar ishte as Rroni as albinkurti as ky ICC qė ka sjellė kėtė shkresė dhe natyrisht nuk e kanė ditė as ata dy qė u vranė...kjo ėshtė "ana e fortė" e vv-sė,rekruton njerzė qė nuk kanė erė nė politikė dhe i manipulon...le tė ma thotė dikush se ēka ishte 6 pikėshi! askush nuk e di,natyrisht as rroni e as ky qė paska sjellė shkresėn e tij.dhe pse nuk e dini?sepse nuk keni haber nė politikė! n'daēi u'a spjegon ēobani,veē kallxomėni

ēobani
15.02.2012, 22:16:07
Coban breh, edhe ti u bane me shit men a. Hajt bacit shko hiq naj bagel a naj kokerdhi. Ani dy here eshte perseritur :D:D:D, totalisht dud, asi ngelcani si D.Gorani; keshilltari de i atij Cobanit tjeter hashim babadevojkes e qe tash ja kish zene vendin ky cobani tjeter vec i rexht neper shkolla t`serbise Vllasti. Ani kish lyp i shkreti coban jozha edhe ekip uniteti, se s`un pe ban pergjegjsine ma vec vet, haj haj. Hiq s`po rahatohesh coban zeza, as ni lkure s`po t`shko per ftyre ma. Ti kemi qite per toke tana si gjarpnit. :D.

Selam "profesor patriotit" alias llulliqve. :D:D:D. Ani ti po spjegon ketu? haj haj,..., e vetshin ukun plak pse t`kane ra dhamte breh e ky ja u kthejke b. me ja pa, e nuk bzante hiq; me demek me ja pa dredhte. : ) : ) : ).

ICC!

ICC o loqkoman! Pse po lodhesh me e fsheh paditurinė tėnde...e sheh sa ke shkru,kaq gjatė e palidhje.Pyetja ime ishte;a e di TI,a e di ai vogėlushi rroni,a e kanė ditė ata qė u vranė dhe pėrfundimisht a e di albinkurti i juaj se ēka ishte 6 pikėshi?!!

Ti nuk e di as nuk ke me ditė kurrė...as ata nuk e dinė,as kurrė skan me ditė.E pse? Sepse nuk e njihni politikėn.Politika ėshtė shkencė o jaran...sikurse fizika.matematika apo kimia...Ti ose kallxo ēka ishte ai 6 pikėshi qė e pėrdori serbia pėr tė mobilizuar budallenjėt kosovarė kundėr lirisė sė tyre,ose nėse nuk e di,mė lutė mua,t'a spjegoj unė e ti kur t'a mėsosh ke me mbetė me gojė hapur...do tė marrėsh njė leksion politik dhe nga kush nga njė ĒOBAN!:D hahahaha

mo
15.02.2012, 22:24:58
Ehhh 6 pikėshin e "famshėm" as sot e a atė ditė NUK E DINĖ ēfar ishte as Rroni as albinkurti as ky ICC qė ka sjellė kėtė shkresė dhe natyrisht nuk e kanė ditė as ata dy qė u vranė...kjo ėshtė "ana e fortė" e vv-sė,rekruton njerzė qė nuk kanė erė nė politikė dhe i manipulon...le tė ma thotė dikush se ēka ishte 6 pikėshi! askush nuk e di,natyrisht as rroni e as ky qė paska sjellė shkresėn e tij.dhe pse nuk e dini?sepse nuk keni haber nė politikė! n'daēi u'a spjegon ēobani,veē kallxomėni


po m'vjen keq por po m'duhet te te kundershtoj nganjeher. si nuk din keta tipat ēka eshte politika? a nuk e veren sa kemi perperuar prej se kane fillu keta kalamajt e vv-s me u dal zot ketyre kelyshve, p'e din ti, gadi sa nuk paralizuan institucionet. edhe sa u trimeruan pas spektakleve te atij prokurorit, peshkatarit te eulex-it si dhe atij serbofilit marty, papapapapapapa albin kastraveci i pat burgos t'gjithe; me fatmir limaj, hashtim thaē e krejt rend....

per nje grime deshtuan ngase sot do te kishim veton surroin president, albin kurtin kryeminister, flaka surroin keshilltare te pare te albinit, isa mustafen kreytar te parlamentit dhe at dashin pullazxhiun minister t'brendshem !!!

ēobani
15.02.2012, 22:32:19
per nje grime deshtuan ngase sot do te kishim veton surroin president, albin kurtin kryeminister, flaka surroin keshilltare te pare te albinit, isa mustafen kreytar te parlamentit dhe at dashin pullazxhiun minister t'brendshem !!!

av av av..."dream team" ekip i ėndrrave do tė ishte ky pėr serbinė e pėr serbofilat "tanė"....edhe mė i mirė se garnitura politike e1989-tės kur ishte veē isa mutafa me rr.morinen!

mo
15.02.2012, 22:46:23
av av av..."dream team" ekip i ėndrrave do tė ishte ky pėr serbinė e pėr serbofilat "tanė"....edhe mė i mirė se garnitura politike e1989-tės kur ishte veē isa mutafa me rr.morinen!

e sakte, "dream team" si mos pyet hiq! t'drejten me t'a thene pak t'a kam zili ngase ishe me vizionari, s'pakut ne kete forum.

sa bukur e luajten kesaj radhe, o fjala sidomos keto dy vitet e fundit. sinjalin per start e dha ai pederi i eulex-it kunder qeveris pastaj keta vendort i mblodhen edhe njeher forcat, i grumbulluan t'gjitha shpifjet te cilat jane ne qarkullim qysh prej fillimit te luftes ēlirimtare, i mbeshtjellen me fjalor patriotik, antikorrupsion e demokratik dhe shpresuan t'a rrezojn qeverin e zgjedhur, nga inati apo per arsye tjera pse keta (limaj, thaēi, etj..etj..) kishin drejtuar luften ēlirimtare politiksht dhe ushtarakisht.

tani le te pretendoj dikush seriozisht se nuk ishin te dirigjuara veprimet e tyre nga serbofilat nderkombtar dhe vendor..!

ēobani
15.02.2012, 22:47:26
Nuk besoj se posedon ti ndonje refleks per t`trajtuar ndonje ceshtje.
ICC!

Qyyy nuk besoj! hahahaha...po hajde debatojmė n'paq kaqik,loqkoman e leri "kirifektet",mos ik prej temes,mos u tut se nuk jemi nė luftė.Hajde atėherė kur ke ikė e dezertu tė kuptoj,jeta e ambėl...po tash,tash pse po ik prej muhabetit.Ti nėse u ik debateve kėshtu,kurrė nuk ke me mbledh mend...injorant do tė mbetesh tėrė jeten!..

6 pikėshi ēka ishte?
a ishte njė rezolutė e kombeve tė bashkuara e cila e detyronte Kosovėn t'i zbatonte ato pika

apo

6 pikėshi ishte veē njė PROPOZIM po e persėrisė veē njė PROPOZIM i ban ki mun-it sekretar i KB...e ti nuk e di,unė po t'a kallzoj sekretari i kambėve tė bashkuara nuk asnjė kompetencė,ai asnjėherė nuk mundet tė merr vendime pėr qėshtje politike,ai mundet tė PROPOZOJ,sikurse une e ti qė propozojmė diēka e nuk detyrohet kush ti zbatoj

qe loqkoman ta spjegova pak punėn e 6 pikėshit dhe po ta lė mundėsinė ty qė t'a vazhdosh!
pyetja ishte;
ēka ishte ai 6 pikėsh i hamamit dhe a i'a vlente qė tė vritej liria jonė pėr tė?!!

ēobani
15.02.2012, 23:11:55
Po kush u tranu me u leshu ne debat me coban ej?

ICC!

hahahaha boll kam pa budallė nė jetė veē ma hajvan se ty nuk paskam pa ...ka nji sahat qė mundohesh me ba debat me mu e nuk di ēka me thanė e nė fund thu " PO KUSH U TRANU ME BA DEBAT ME TY EJ"....hahahaha ti tybe 300 tybe edhe mė injorant qenke se sa kam mendu!..

naten e mirė loqkoman,se ika ...neser duhet me u ngritė heret... dhitė lypin me hanger e mos tė marrin vesh qė po "flirtoj" me LOPĖ se tutna qė gjelozojnė :D

Ndriti
06.04.2012, 14:23:53
Nga vizita nė Gjermani

06 PRILL 2012 - E Premte 05:03

Kryetari i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, Albin Kurti, dhe Shpend Ahmeti, nėnkryetari i parė, kanė qėndruar nė njė vizitė dyditore nė Berlin. Gjatė qėndrimit tė tyre nė Berlin, Kurti dhe Ahmeti janė takuar me zyrtarė tė dy partive politike mė tė mėdha nė vend CDU dhe SPD, zyrtarė tė shtetit gjerman. Temė e takimeve kanė qenė situata politike nė Kosovė dhe rajon, situata politike nė Gjermani dhe bashkėpunimi nė mes tė Kosovės dhe Gjermanisė, me theks tė veēantė nė qėndrimet e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė lidhje me sfidat politike dhe socio-ekonomike tė Kosovės.

Nė takimet e tyre me Z. Bertil Wenger, drejtor i zyrės ndėrkombėtare tė CDU-sė, dhe Tomas Vaupel, pėrgjegjės pėr politikat Evropiane dhe Ndėrkombėtare nė SPD, Kurti dhe Ahmeti shpalosėn qėndrimet e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! mbi ngjarjet e fundit nė Kosovė dhe rajon, por edhe shpalosėn ide nga programi i Lėvizjes mbi shtetin e sė drejtės dhe shtetin zhvillimor.

Delegacioni pėr sė afėrmi u njoh edhe me qėndrimet e dy partive kryesore nė Gjermani mbi situatėn nė Kosovė, ku u diskutua pėr thellimin e bashkėpunimit nė mes tė Kosovės dhe Gjermanisė nė nivel bilateral, si dhe u diskutua pėr mėrgatėn shqiptare nė Gjermani dhe rolin qė kjo mėrgatė ka nė zhvillimin ekonomik e politik tė Kosovės.

Nė kėto takime zyrtarėt e partive gjermane dhe drejtuesit e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! u pajtuan qė edhe nė tė ardhmen tė zhvillojnė takime dhe diskutime tė tilla dhe tė mirėmbajnė njė komunikim tė rregullt.

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

Ef@
07.04.2012, 12:53:11
Pizdat e LDK AAK edhe PDK duke buzesh..., Tarakat e VV nuk tuten jo se nuk shabntazhohen per kurgjo nga te hujt kuinti sju han k.. per kerkon hiq...


Shpėrndaje102
Jakup Krasniqi vetėm rrinte dhe me dorė e fėrkonte gojėn. Ismet Beqiri vazhdimisht ka lėvizur. Adrian Gjini (AAK) e mbante kokėn ulur dhe me duar e shtypte kokėn. Adem Grabovci (PDK) vazhdimisht i shikonte me njė buzėqeshje pėrfaqėsuesit e opozitės, duke i injoruar”. Ismet Beqiri (LDK) i tha Adem Grabovcit se nuk ėshtė mirė tė na i gjuani amerikanėt nė qafė. Xhavit Haliti (PDK) thoshte se ėshtė mirė qė kėtu janė edhe pėrfaqėsuesit e Vetėvendosjes qė ta shohin edhe kėta se ēka ėshtė presioni.
Mė pak se pesė minuta kohė i janė dashur njė zyrtari tė lartė amerikan nė Kosovė, qė t’i rrėzojė “pėrtokė” dy partitė opozitare, Lidhjen Demokratike tė Kosovės (LDK) dhe Aleancėn pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK), raporton Zėri.
Kėmbėngulėsia e tyre se nuk do t’i votojnė, dhe madje as t’i pranojnė si pika tė rendit tė ditės dy ligjet, atė pėr Banka dhe Institucione Financiare dhe Ligjin pėr Ndėrtime, ka marrė fund vetėm pasi para tyre ėshtė “kollitur” zyrtari i lartė amerikan.
Njėri nga tė pranishmit nė takimin qė tė dy ditė mė parė (tė enjten) ka zhvilluar zyrtari amerikan me anėtarėt e kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės, ka treguar nė kushte anonimiteti ēdo detaj tė takimit.
Ky person ironizon me, siē thotė ai, amortizatorėt e butė tė LDK-sė dhe AAK-sė, ndėrsa thekson se pėr herė tė parė nė jetė ka lakmuar qė tė jetė nė vend tė anėtarėve tė Lėvizjes Vetėvendosje, tė cilėt nuk janė frikėsuar nga amerikani. /Telegrafi/

Ti rrofsha qoqet VV.....

kosovari50
07.04.2012, 17:06:18
Jurishhhhhhhhhhhhhh me vezė,kundėr ''neprijatelja'' europian e amerikan ahahahahaahha

Ef@
07.04.2012, 17:48:23
Jurishhhhhhhhhhhhhh me vezė,kundėr ''neprijatelja'' europian e amerikan ahahahahaahha
po ju djeg juve servitatus servilet e kuintit dell de putes.
Sikur te kishte thene per Taqin at qfar e thot ky anonimi per VV, ti do te betisjeee ne kup qielli se vertet Taqi shqiptar eshte me zemer, por po fshihni si pizdaaa mas amerikanve e evropianve... ku met ajo vendosshmeri qe dikur e kishte taqiii... mo cik nuk bon zguxon mu ni veq fol jerem vet m veti...

kosovari50
07.04.2012, 18:40:58
po ju djeg juve servitatus servilet e kuintit dell de putes.
Sikur te kishte thene per Taqin at qfar e thot ky anonimi per VV, ti do te betisjeee ne kup qielli se vertet Taqi shqiptar eshte me zemer, por po fshihni si pizdaaa mas amerikanve e evropianve... ku met ajo vendosshmeri qe dikur e kishte taqiii... mo cik nuk bon zguxon mu ni veq fol jerem vet m veti...
Dada Efėėėė.Nuk jemi trima na more si ju ''Mic Sokol-a'' me e kundėrshtue e me sha tėrė botėn ahahahaha.Vetėm xhaxhi guxonte t'a bėnte kėtė,dhe pėr shpėrblim mori izolimin 40 vjeqar ahhahaha.Edhe ju doni ashtu apo?
Nuk na e dha mandatin qeverisės populli pėr izolim jooooo,por pėr zhvillim,ndaj......
Kur ju tė vini nė pushtet,ndoshta-pas 30-40 vitesh -ndjekeni rrugėn e xhaxhit dhe do ja dilni ahahahahaha

Ef@
07.04.2012, 19:38:12
Dada Efėėėė.Nuk jemi trima na more si ju ''Mic Sokol-a'' me e kundėrshtue e me sha tėrė botėn ahahahaha.Vetėm xhaxhi guxonte t'a bėnte kėtė,dhe pėr shpėrblim mori izolimin 40 vjeqar ahhahaha.Edhe ju doni ashtu apo?
Nuk na e dha mandatin qeverisės populli pėr izolim jooooo,por pėr zhvillim,ndaj......
Kur ju tė vini nė pushtet,ndoshta-pas 30-40 vitesh -ndjekeni rrugėn e xhaxhit dhe do ja dilni ahahahahaha

Pse po i binden aq leht presionit nderkombtar vermat e Kosoves? (po pyte njera nga gazetat ne nr e neserm)
A jan te shantazhuar sepse jan te perlyer me hajni apo ? a e kan me leht me ndejt ne qeveri..., PDK po fshehet pas dell de putes ( dellit birit kurves ) edhe veq ngan si rrospiaaa kur e qorton dikush ne rruge vrap e me u mbrojt e gjen dikon... , kjo o politik kurvski ... se me kon tarak qysh jan VV dalin me planeee edhe i thot koqit pak qifsha kryemnisitrin e nones e nderkobmtart e nones ti qkerdhefsha se une kam luftue per liri jo me dhan statusa shkijeve e me i bo favore... , po njeri i ka 100 ftyra kurvski e ki Taqin e ren do verema ne qeveri mu nonen ja qkerdhefsha ne p..., Grabovci ska qka keshet si kurve aty...., VV le te sheh qka eshte presioni, VV nuk eshte e korruptuar per me kap per laku te fytit Kuinti... nuk i han k per asnje ambasador, edhe ne vazhdimsi ata e mbajn vijen nacionale e jo kurvskiii si Taqi yt.

bluai
07.04.2012, 19:41:28
Z.Kosovari kot zgerihesh .Ky far ligji ska lidhje me ate a je anti amerikan a me ameriken .Kjo ka te bej me bizneset e ndertimeve qe po lulezoin dit per dit e po ndertoin sa po mujn e ku po mujn .Klika e te ashgtuquajtur bizneset e ndertime se di sa para kan dhen te behet nje lobim i tyre tash mos te ceku te kujt por kjo ska asnje gje te ngjashme per ate .Po ky far ligji i kinse mikroekonomis dhe ligji per BANKAT ku edhe OJQ-ve ju mundesohet te bejn biznese me bankat pa asnje kapital .Nje sestem piramidal si ne Bullgari .Kjo eshte kjo .Pra kur te kqyresh un spo quditem me kta "pizdat " e LDK-se dhe AAK .Por po quditem me menyren feminore e te adresuarit qe behen nga VV .Me dit kta pak diplomaci skishin shku ne parlament .Kur te shkosh ne parlament normal duhet te kesh edhe vizion .Asnje parti spruni asnje alternativ te ktyre propozimeve asnje se dha as edhe naj ide se si te tejkalohen problemet e mbledhura prej shum Kohesh .Ne diplomaci duhet te dish te jesh konfedencial dhe te jesh pak ma i matur me deklarime .Nese normal e kuptoin kuptimin e konfidiences andaj ata pra VV askush nga nderkomebatert nuk e deshiroin as qe te bisedoin me ta lemo te meren vesh me ta sepse nuk kan konsoiderat konfedinciale nje element kyq diplomatik .Por si shkon as per nder ktyre sekretareshave qe qeshine me gjerat, e vet jan ber si qyqet se se guxoin me ba za lemo me kundershtu naj sen .Por kur te kqyresh" shkopi" qe iu ka ver ne shpin Kosoves per shkaqe te shumta ska te ndalur dhe kta sekretareshat lemo se qeshen nga zori duke ju meshu me "shkop'Kjo ska lidhje me parlamentarizem as me perfaqesimin e popullit .E djemeve te VV ju keshilloi te marin pak mesim nga dilomacia e te mos jen objek talljeje per shkak se se din te sillen ne menyr diplomatike .
Ju le me shendet
bluai

Z@F
07.04.2012, 19:53:49
*

Bluai

Po cfare diplomacie te duhet allahile ne parlament? Diplomacia te duhet ne marredhenie me jashte, ndonje ambasade jashte vendit, udhetime jashte vendit (per interesa te vendit)… ku duhet te perdoret diplomacia si mjet per te nxjerre sa me shume gjera per ata qe te kane zgjedhur - popullin.

Keto qe i thua ti per VV-ne, i ke degjuar neper kafene apo cajtore?
Meqe, shkrimi yt le te nenkuptohet qe ti nuk e ke percjelle as nje senace te vetme ne parlament.
Po ta kishte bere kete, mjafton sa per te mesuar se per cfarw angazhohet VV-ja.
Merre, ta zeme, ligjin per penzionet, i cili nuk kaloi. Cka thane e per cfare u angazhuan ata te VV-se?
Keto ligjet e fundit qe i permende, per cfare u angazhuan ata te VV-se?

Po e shoh qe shumekujt iu ka mykyr truri dhe s'jane duke e kuptuar se cfare eshte duke ndodhur rrethperreth tyre!!!


*

bluai
08.04.2012, 11:24:27
Zotri Z@F un i percjelli parlamentin i cili fatkeqesisht eshte ber vegel pra vetem iu vyn nje shkop me ja qit ne dore e te jet dora aty lart e ngritur sa per me dhen naj vot .Kontesti eshte se ne seancen e fundit ishin mar vesh te bejn nje ndryshim ne ligjet e ndertimeve dhe ne ligjet qe u shqyrtun ate dit pra mas dy pushimeve ne pushimin e tret u mbajt nje si po e quajn kta sekretareshat por edhe vet perfaqesuesit e shefave parlamentar qe para se me u ba ai i ashtuquajturi konsulltim apo sugjerim "miqesore "nga zavendeseamabasadori Amerikan per kto far ligje .Po zotri masanej kta buracaket LDK&AAK u tregun te pakuruziror spaten nje agjend te perbashket te bejn paraprakisht dhe ka pas koh me ba propozime se si mendoin ata te amadetoin kto ligje .Pra tri partit opozitare spaten asnje propozim se si te behen gjerat pra se si te behen sigurimi i kufive si te behen menagjimi i bankave si te behen shum gjera tesh mos te perseriti.U mbajt ai takim siq e quajn kta te "pakurizoret " keshillim" i "mikut "dhe ran dakort qe ato te ecin pra te miratohen ashtu blanko .Qka te bej tash kjo me diplomaci .Po zotri po ta shqaroi kur ne nje parlament hyn ne diplomat dhe jep "sugjerime ",'keshilla " e siq ja bejn kta VV "urdhera "ateher aty ka konfidienc .Pra nese sje ne gjenje qe ato "keshilla"te meresh e te pervetesosh si te vetat .Ket diti ta bej AAK me perfaqesuesin e vet i cili tha keshtu kjo eshte pra diplomacia ja se qka tha GJini "ne patem nje takim dhe pas sugjerimeve nga miku yn ai shkoi dhe me pastaj na se bashku me partit tjera u murum vesh per kto gjera " pra kjo eshte diplomaci ai me pastaj vazhdoi "ne spatem trusni dhe nuk ka pasure trusni nga ana e askujt ne u murum vesh dhe ashtu edhe do procedohen kto ligje" .
Pra a po e kupton tash se qka eshte diplomacia .Tjeter eshte se te "pakurizoret "skan pasur alternativa edhe pse kan pasur koh te perpiloin propozime konkrete dhe te bejn mocion per kto far ligje ata pra opozite se ka ber as edhe nje propozim lemo qe te ken ide aty per aty siq eshte ber zakon ne parlamentin ton ku ligjet bihen blanko adehok pa asnje shyrtim pa asnje propozim tjeter per ligjet qe po aprovohen edhe ato me te thjeshtat siq eshte ky i fundit bien ne sutuata qe tregohen te pakurizor siq u treguan tash AAK me LDK e VV mbet ashtu me gishta ne goi sepse po del se aty spaska pas "Trusni '' por paska pas vetem "keshilla" e kuptove tash .
me respekt
bluai

Z@F
08.04.2012, 11:54:23
*
Zotni bluai

me vie keq qe, edhe kesaj here, nuk i ke kuptuar gjerat ashtu sic jane.
Kam vene re qe ti nuk e kupton fjalen "transparence" dhe "konfidence", te cilat dhe shpeshhere i ngaterron. Pastaj, "jotransparencen" e ngaterron me "dipllomaci"
Mjafton te analizohen ngjarjet e fundit mbi the rreth parlamentit te Kosoves, dhe gjerat dalin te qarta si kristali.

Opozita (AAK, LDK dhe VV) u morren vesh qe ta braktisin (e bojkotojne) parlamentin per shkak se duhej aprovuar ca ligje, qe ishin te papranushme (ti e di cilat ligje, sepse i ke permendur vet).
Ne kete menyre Parlamenti i Kosoves u paralizua (s'mund ta vazhdonte punen pa opoziten).

Cka u be pastaj?

I mblodhi zevendes-amabasadori keta me nje vend (LDK, AAK...bile edhe PDK-ja) dhe iu dha urdher per...
Cfare do te thote kjo?
Kjo d.t.th. se, pos PDK-se (qe eshte ne pushtet), jane te shantazhueshme edhe LDK-ja e edhe AAK-ja.
Kush mund te Jet i shantazheshem?
Vetem ai qe eshte i perlyer ne pune ilegale.
Perse nuk u shantazhua VV-ja?
Sepse jane te pastert. Nuk jane te perlyer (ne "biznese" e krime tjera).
Dhe, kur je i pastert, i paperlyer, i drejte…
...s'ka bir nane qe mund te te shantazhoje.

Pra, shoku bluai, VV-ja nuk u shnatazhua pse i mungon diplomacia, sensi diplomatik, por, shkurt e shqip (sic thot shpesh Real-Man-i)…
...askush sun ia ngjet per qoke…
sepse nuk kane faj per asgje. Kur s'ke faj s'mund te shantazhohesh.

Disa as fjalen shantazh s'jane duke e kuptuar. Per "shantazh" perdoret edhe nje shprehje tjeter, popullorce, "iu eshte zene bishti me dere".

Kurse, si u be shantazhi kesaj here, shikojeni deshmine e Gllauk Konjufces dhene ne KTV.
Lexoni artikullin e djeshem a te pardjeshem se si i ulen kokat keta te AAK-se e LDK-se gjat imponimit/presionit qe ua bere zv-ambasadori amerikan.

lexo:

http://www.kosova.de/forum/showpost.php?p=753531&postcount=2008

http://www.telegrafi.com/lajme/shantazhi-nderkombetar-ne-kosove-2-21567.html

shiko:
http://www.kohavision.net/video/interaktiv/3863/*

Butik
08.04.2012, 18:36:59
aj isht duft ma shum fakte per krimin e organizuar ne kosov te luftoj jo vetem me fjalpor edhe me deshmi por aj vetem me fjal edhe me vepra politike merret e neve sna duhet ma poltikik na duhet ekonomi e mir dhe mbyllje me shka qe ne te jemi te zot e veti sna duhet as njohje nga shtete qe skan buk me hanger te afrikes po na duhet ekonomi dhe jo krim
e albimi vetem kishe me patriotizem edhe me fjal kishe tjert qenkan te korruptuar. deshmi deshmi lej fjalet

bluai
08.04.2012, 20:31:03
Zotri Z.F siq duket e paske sensin te perdoresh gjera insinuative pra perdorni insinuata per ate se qka di e qka se di un dhe perzini termet siq beni ju .Un e di se qka eshte transsparenca .transparenca behet kur te behen vendimet dhe zhpenzimet siq ka qen rasti i kontrates Bentelenka pra kontrata e saj su be transparente sot e asaj dite .Tjeter eshte kjo qka ndodhi .Kupto njiher e mir se qka thash un nuk do i perseriti ate qka thash , siper lexoje me mir dhe kupto nese deshiron te kuptosh .Un disa her kam then se kushtetuta e Kosoves eshte pru mu sikur ky ligji tash dhe askush nuk u pyt su pyt as populli .Tash realiteti eshte tjeter sa Kosova me kto far institucione dhe kushtetuten e vet por edhe me partit qe kinse perfaqesoin popullin te jen te pavarur sovran ,pra sa ka fuqi instiutucionale shieht ajo nga aeroplani .Un e simpatizoi VV dhe jam ne nje mendej me ta pra mendoi njejt si ata .Pra ktu te jem i qart a .VV po ben gabime te medha qe po e demton ate me veprimet e veta .Jo se ska altenativ por spo din te shfrytezoi disponimet qe mbretroin mbrenda parlamentit .Pra ata duhet te bejn mocione dhe pergaditje per ato ligje qe mendoin te ndrohen apo jan ne shqyrtim dhe te kordinoin veprimet me te gjith opoziten .Pra poenta eshte se kur te hysh ne parlament duhet te kesh parasysh se pa ber kompromise nuk mundesh me arit asgje .Pra VV duhet ber vijat e kuqe ne kompromise dhe te zbatoi ato .Por kjo ska lidhje me ate te besh diplomaci nuk do thot te besh tranparencen kur ke te bej me njerez te fuqishem qe ndikoin ne bot lemo ne nje grusht njerezish siq jan ktu ne Kosove .Andaj mos te keqekupotohemi pra duhet te jesh diplomat se pari e me pastaj te dish te veprosh ne momentet kyqe e jo te shkohet si "pula pa kok " andaj ju vlersoni siq te doni un kam mendimin tim ju te juajin dhe nese gjej ndoj mes ate do ju them .Pra kuptone siq deshironi por kjo eshte ajo qka i thuesh dipolomaci nen tavolin e pa dorza e diplomacia me dorza eshte edhe me e repet kur eshte fjale ne raporte me nderkombetaret .
ju le me shendet
bluai

Z@F
09.04.2012, 09:46:15
Zotri Z.F siq duket e paske sensin te perdoresh gjera insinuative pra perdorni insinuata per ate se qka di e qka se di un dhe perzini termet siq beni ju .Un e di se qka eshte transsparenca .transparenca behet kur te behen vendimet dhe zhpenzimet siq ka qen rasti i kontrates Bentelenka pra kontrata e saj su be transparente sot e asaj dite .

Transparenca, shoku bluai, eshte ajo qe duhet thene cdo gje qe behet ne emer te popullit, ne shpine te popullit dhe me pare te popullit…
...politikani, si sherbyes i popullit qe duhet te jet.
Duhet te gjitha me i be transparente, nuk mjafton vetemse rasti i Bechtel&Enka.
Me qene transparent duhet me tregue per cfare arsye u morr ky vendim, per cfare u miratue ky ligj, per cka shkoji filani ne Amerike, sa euro i shpenzoi, cka arriti me ato shpenzime...te gjithat.Un e simpatizoi VV dhe jam ne nje mendej me ta pra mendoi njejt si ata .Pra ktu te jem i qart a .VV po ben gabime te medha qe po e demton ate me veprimet e veta .Jo se ska altenativ por spo din te shfrytezoi disponimet qe mbretroin mbrenda parlamentit .Pra ata duhet te bejn mocione dhe pergaditje per ato ligje qe mendoin te ndrohen apo jan ne shqyrtim dhe te kordinoin veprimet me te gjith opoziten.

Simpatia ndaj cilesdoqofte parti, ide(ologji)… nuk luan kurrfare roli. Sepse, me simpati s'arrihet asgje.

Kurse, kritika, kur behet ajo, duhet pasur mbeshtetje (faktesh) e jo ne baze te simpatise apo antipatise.
Nuk eshte kritike nese e kritikon edhe ate person per gjera qe s'i ka bere…
...por vetem ato qe i ka bere (apo s'i ka bere) e qe, dyjat (berja APO mosberja) jane te demshme, ne kete rast ne disfavor te popullit.
Une s'kam te drejte t'ia ndaloj dikujt kritiken ndaj VV-se APO ndaj kujtdoqofte. kryesore, kritika duhet me qene me vend.
Kritikat e tua ndaj VV-se s'kane kurrfare baze/mbeshtetjeje/faktesh.

Pra poenta eshte se kur te hysh ne parlament duhet te kesh parasysh se pa ber kompromise nuk mundesh me arit asgje .Pra VV duhet ber vijat e kuqe ne kompromise dhe te zbatoi ato .Por kjo ska lidhje me ate te besh diplomaci nuk do thot te besh tranparencen kur ke te bej me njerez te fuqishem qe ndikoin ne bot lemo ne nje grusht njerezish siq jan ktu ne Kosove .Andaj mos te keqekupotohemi pra duhet te jesh diplomat se pari e me pastaj te dish te veprosh ne momentet kyqe e jo te shkohet si "pula pa kok " andaj ju vlersoni siq te doni un kam mendimin tim ju te juajin dhe nese gjej ndoj mes ate do ju them .Pra kuptone siq deshironi por kjo eshte ajo qka i thuesh dipolomaci nen tavolin e pa dorza e diplomacia me dorza eshte edhe me e repet kur eshte fjale ne raporte me nderkombetaret .
ju le me shendet
bluai

Kompromisi arrihet (dhe quhet kompromis) kur dyja palet merren vesh per te ndare dicka ne dy pjese (ideale eshte kur ato pjese jane te barabarta, 50:50). Pra, kur dyja palet leshojne pe (deri 50%). Ndryshe s'mund te quhet kompromis, por leshim pe, zbritje cmimi (ma lire se badihava).
Ne kete menyre, ka ceshtje per te cilat mund te behet kompromis dhe ka te tjera qe s'duhet bere kompromis.
P.sh. Serbia me Kosoven. Nese Kosova eshte shtet ne veti, sic eshte edhe Serbia, atehere ky eshte kompromisi: Kosova e ka te veten, Serbia te veten. Ne kete menyre, s'ka cfare te bisedohet me Serbine...per kompromise. E vetmja gje qe mund te flitet me Serbine ne cilesi kompromisi eshte kjo: Te drejtat e pakicave shqiptare ne Serbi te jene te njejta me ato te serbeve ne Kosove. Muhabete tjera s'ka.
Po ne kete menyre nuk duhet pasur kompromise as me partite tjera ne kuvendin e Kosoves.
Ka pasur dy-tre tentime per t'u marre vesh opozita mes vet (VV-ja me AAK-ne dhe LDK-ne) dhe, cka ndodhi pastaj?
Ose i mblodhi Thaci ne restoran (AAK-ne dhe LDK-ne), ose ky zv.ambasadori...dhe keta u bene pishman.
Me kurva s'ka marreveshje, e lere me kompromis.

Mirembetsh.


*

bluai
09.04.2012, 11:17:09
Zotri Z.F ne prim pajtohem me termet teorike qe i bini ktu pra skam vrejtje sa i perket termeve .Ne nje sistem te till ku klika ne pushtet e ka ber nje sistem i cili i ka te gjitha sferat nen tutelen e vet ka menyra e menyra te vepruarit .Eshte e kot te debatosh ne sistem kur behet vetem nje pytje dhe kjo pytje eshte .Jan apo sjan ose je ose sje per integrime ,per stabilizim rejoni ose per shkurjen e Kosoves para .Ateher ne konstolocion vjen deri aty ku hyhen ne taboret e kasj apo asaj siq e kan ber tash zakon .Kjo eshte shum qasje e gabuar e shiqimit .Ka arsyeshmeri po ka si jo ate nuk e mohoi kur eshte fjala e arsyeve .Kur filosh te arsyetosh ateher je ne mbrojtje te disa parimeve qe behen .Por kur principet siq deshironi te paraqitni ju ne ket rast te transparences .Kur eshte fjala te te fuqishmit pra ata qe ne na kan pru ne ket gjenje qe jemi ateher eshte shum"feminore "te besh arsyetime .Kur ato arsyetime mund te shihen nga kendevshtrimi i tjetrit ateher vjen ajo pytja se sqenka per ket apo ate nje sisstem shum dredharak i cili ndikon ne opinion ja se ky apo ai qenka per apo kundra ktyre sqenkan ne viet e te fuqishmeve .Po kuton .Un personalisht jam per trasnparenc kur eshte fjala per ata qe bin vendime nepr kefene e neper kulare te ndryshme kjo menyr eshte mnenyra qe ne na ka imponu vet sistemi dirigjues ne te gjitha sferat tash mos te pemendi .Kur ke te bejsh me njerz qe bejn imponime .Bie fjala tash per ket ligjin e fundit per ndertimet altrenativat jan sheshit ndertimet jan aty askush smundet te kontestoi ja po biehen vendimet ligjore qe ato te legalizohen qka me pasta bihen ligje te cilat nuk perkoin me planet e te tjereve ateher bie ndesh me intereset e atyre qe dirigjoin ne ket sistem .Krejt e keqja e ksaj eshte moszhvillimi ekonomik dhe njerezit ne pamundesi alternativ te vetme e kan dhenjen e shpiave te veta me konsesion dhe ja japin njerezeve qe bejn ndertime ku doin dhe sa her te doin .Kta njerz jan te lidhur me vet sferat e pushtetit .Perfitimet jan te dyanshme .Popullates iu jepen kaqizet pra nje sasi e vogel e perfitimeve me qka ai mjeftohet se ska alternativ punesimi ne tjeter ane metropolitanet pseudobiznismenet qe veproin ne emer te veten e mbrapa tyre qendrojn mu klika ne pushtet .Ja te jem tash transparent .Psh ne lagjen pejton veproin disa pseudo biznizmen me emra te njohur e mbrapa tyre jan njerez te pushteteshme siq jan Thaqi ,Rem Mustafa ,Sabri Hamiti ,Sami Lushtaku ,Isa Mustafa e tjer e tjer tash mos te ceki ku dhe si kan ata interese.Psh Isa Mustafa familja e tij ka nje pjes ne Dragodan dhe ai pra ka ber nje projekt te behen ndertime pa asnje kriter ne lagjen Dragodanit ne pjesen ku po behen banesa te vdekjes .E ke edhe nje tjeter interes te Sabri hamitit siq ia bejn qytetraret e Pr Hamitovitet me firmen e tyre Beni dona ,ose te Rem Mustafes me fimen e vet pejton te cilen zaten i udheheqin njerez tjer ne emer te tjeter kuijt a kto firma por krejt qytetaret e PR i din kto por qka mujn te bejn qytetaret kur skan asnje mundesi punesimi dhe japin ne konsesion shpiat e veta ktyre pseudobizneseve .Pefitimet jan te dyanshme zaten kjo eshte e vrteta e krejt ksaj poente pse u be nje ligji i till .Pra tash kesh transparent dhe i thash disa gjera qe jan sheshit ato qe shihen por ato ne prapasken siq jan bizneset tjera mos te numroi .Pra intereset jan mu ne sferat e larta .Andaj edhe jem aty ku jem .
ju le me shendet
bluai

Shpejtimi
09.04.2012, 17:05:50
Aktiviteti i cdo subjekti politik duhet te kete programin e hartuar pike per pike per te arritur
qellimin e desheruar por gjithnje duke lene vend per fleksibilitet i cili misheron dhe shpirtezon at program.Se sa mund te lvizin jashta kornizes se programit per te bere kompromise me nje partner tjeter politik per pa e demtuar apo ndrruar kursin(drejtimin ) e ati programi qe ata e kane bere transparet(shpalue<publikue) para antareve te vete dhe mases eshte problem i tyre.Mirepo bazamentin dhe shtyllat kryesore nuk guxojne te preken sepse del ne nje treg me sende te huaja dhe ashtu e humb kredibilitetin e te qenit autoritar duke u shendrruar ne sherbetor apo servil.Vetevendosja eshte duke bere nje pune te madhe nga pozita apo kendi ne te cilen gjidet ajo.Rolin e opozites nuk duhet te luajtur vetem ne leter apo si ne film por duhet zhvilluar ne cdo berthame te zhvillimit shoqerore dhe shtetrore me pjesemarrje fizike dhe shpirterore per mos te i lane as nje mm katrore pushtetit te deviojon rrugen ligjore per cka eshte zotua dhe ka marre besimin nga votuesi per te zbatua.Se a ka ven per kritike ndajVV-osjes eshte nje hesapsus qe nuk perbihet sepse pergjtheswisht te gjithe ne shqiptaret jemi ne hapat e pare te hecjes ne kuptimin e realizimit te drejtave dhe detyrave qe kemi ndaj vendit ne pergjithesi dhe komunikimit me faktorin e jashtem.RRoli i opozites eshte thjesht veprimtaria per te pasurua me zgjedhje altarnative realizimin e detyrave shtepiake brenda shtetit si dhe te ledhaton apo konfrontohet me idet qe shkojne ne dem apo dobi nga faktori i jashtem.Diplomacia per opoziten duhet me qene terciare(e dores se trete).Opozita thjesht duhet xhvesh pushtetin nga te gjitha veprimet atransparente te cilat favorizojne apo kushtezojne e te qenit ne pushtet dhe demtojne interesin e vendit .Vetevendosja sipas kuptimit tim duhet
te mbetet e kujdeshme qe mos te ushqen apo te i krijoje dallapa pushtetetareve qe te rriten apo te mshehen pas saj.Per aresye se nganjhere ngaq deshira per te sensibilua anemin e pushtetareve ndaj ceshtjeve shume serioze po ia gjuan barren veti dhe keshtu zbehe qellimet e veta dhe stimulon anemine e pushtetareve ndaj ceshtjeve jetike te shtetit dhe shoqerise ne pergjithesi.

Ndriti
19.04.2012, 20:49:53
Video: Fjalimet e deputetėve tanė nė seancėn e jashtėzakonshme pėr gjendjen nė veri‏

Fjalimi i Visar Ymerit: http://www.youtube.com/watch?v=w55hoQ_jCPI&feature=uploademail

Fjalimi i Alma Lamės: http://www.youtube.com/watch?v=w4K9-P1X3Fk&feature=uploademail

Replika e Alma Lamės me Hajredin Kuēin: http://www.youtube.com/watch?v=qJi7GclxhQ4&feature=uploademail

Fjalimi i Albin Kurtit: http://www.youtube.com/watch?v=UrfxJRJSPks&feature=uploademail

Fjalimi i Glauk Konjufcės: http://www.youtube.com/watch?v=oWw2-cvhv6o&feature=uploademail

Deklarimi jashtė rendit tė ditės: http://www.youtube.com/watch?v=cxFQ7xexoIY&feature=uploademail

Replika ndaj Hashim Thaēit: http://www.youtube.com/watch?v=TxZp1jadzn8&feature=uploademail

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

Sekretariati pėr Media dhe KomunikimKomunikatė nga takimi me delegacionin kroat

Takim i deputetėve tė VETĖVENDOSJE!-s me delegacionin nga Kroacia

Nė selinė e Grupit Parlamentar tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės, deputetėt e VETĖVENDOSJE!-s Albin Kurti, Visar Ymeri, Glauk Konjufca dhe Albulena Haxhiu, sot u takuan me delegacionin kroat nė kuadėr tė tė cilit ishin edhe Nebojša Koharović, Drejtor i pėrgjithshėm pėr marrėdhėnie bilaterale nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme dhe Integrimit Evropian tė Kroacisė, Stribor Kikerec, Kreu i analitikės nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme dhe Integrimit Evropian tė Kroacisė dhe Zoran Vodopija, ambasadori i Kroacisė nė Kosovė.

Gjatė kėtij takimi u diskutua pėr situatėn politike nė Kosovė dhe rajon, pėr bashkėpunimin nė mes tė shtetit tė Kosovės dhe atij tė Kroacisė, me theks tė veēantė nė qėndrimet e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! lidhur me sfidat politike, tė sigurisė dhe socio-ekonomike nė vend. Nė anėn tjetėr, zyrtarėt nga Kroacia njoftuan Lėvizjen VETĖVENDOSJE! pėr reformat dhe pėrparimin e Kroacisė nė rrugėn e saj drejt anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian.

Deputetėt e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! dhe delegacioni nga Kroacia vlerėsuan qė pėr qėllimet e tė dyja palėve ėshtė i rėndėsishėm dhe i dobishėm vazhdimi i komunikimit dhe takimeve edhe nė tė ardhmen.

19 prill 2012
Lėvizja VETĖVENDOSJE!

Ndriti
30.06.2012, 12:11:16
Kurti: S’do tė ndalemi

http://www.zeri.info/fotot/56106/albin-kurti-laura-hasani.jpg

Adrian Ēollaku | 30-06-2012 00:38 CET

Lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti, thotė se e kupton plotėsisht veprimin e deputetit tė partisė sė tij, Rexhep Selimi, i cili tė enjten e sulmoi fizikisht ish-drejtorin e Shėrbimit Informativ tė Kosovės, tani deputet i PDK-sė, Latif Gashin.

Agjentėt e SHIK-ut, siē i quan Kurti disa nga deputetėt e PDK-sė, thotė se e kanė tepruar me fyerje, ofendime, shpifje e provokime.

Albin Kurti nė njė intervistė dhėnė pėr gazetėn “Zėri” i hedh poshtė akuzat e deputetit Bekim Haxhiu, i njohur ndryshe si Kamishi, se kinse sulmi ndaj tij ėshtė bėrė nė shenjė hakmarrjeje pėr “publikimin e takimeve sekrete dhe lidhjeve qė Kurti i kishte pasur me serbėt”.

“Kritikės sonė parimore ndaj takimeve sekrete tė kryeministrit Thaēi me ish- presidentin Tadiq ata i janė pėrgjigjur me shpifje personale pėr mua”, ka thėnė Kurti, duke shtuar se, “natyrisht se unė nuk jam marrė me ta, sepse unė nuk pranoj prokurorė e gjyqtarė tė SHIK-ut”.

“Unė nuk e kam pranuar as gjyqin e Serbisė, as tė UNMIK-ut, as tė EULEX-it, e nuk mund t’i pranoj as kėta prokurorė prej agjentėsh”, ka thėnė Kurti.

Megjithatė, ai ka njė porosi pėr deputetėt e PDK-sė dhe pėr qeveritarėt: Vetėvendosje do tė vazhdojė rrugėn e saj, siē i quan ai, me kritikat parimore dhe me protesta e demonstrata, deri nė krijimin e njė shteti demokratik, ligjor e funksional… (Intervistėn e plotė mund tė lexoni nė numrin e sotėm tė gazetės Zėri)

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/52224/kurti-s-do-te-ndalemi/

mo
01.07.2012, 23:10:29
albin kurti = flaka surroi

vetvendosje = koha ditore


terri ne fund e ne krye te tunelit, albi kurti & co.!

Ndriti
01.07.2012, 23:31:41
Do tė ketė protesta gjithėpopullore

http://www.zeri.info/fotot/56164/Albin_Kurti_konf._14__-d.b..jpg

Adrian Ēollaku | 01-07-2012 12:09 CET

Lideri i “Vetėvendosjes”, Albin Kurti, thotė se pakėnaqėsia qytetare po rritet nė vijimėsi, dhe kjo pakėnaqėsi do ta ēojė vendin nė protestat gjithėpopullore. Ai nė vazhdim tė intervistės pėr “Zėrin” shprehu pakėnaqėsi edhe ndaj faktorit ndėrkombėtar, pėr tė cilin tha se po e lejon korrupsionin dhe krimin para “hundėve tė veta”. “...nuk ėshtė korrekte qė tė vazhdojnė me kėtė mėnyrė ku ia tolerojnė korrupsionin qeverisė, ndėrkaq nuk ia tolerojnė as protestat opozitės”, tha Kurti.

Lideri i “Vetėvendosjes” po ashtu ka vėrejtje nė sistemin e drejtėsisė, sidomos nė Gjykatėn Kushtetuese. Kurti tha se nuk pret nga kjo gjykatė qė tė marrė vendim qė bie nė kundėrshtim me politikėn e kryeministrit Hashim Thaēi.

Kurti nė vazhdim tė intervistės ėshtė prononcuar edhe pėr zgjedhjet e fundit nė dy komuna, Ferizaj dhe Kaēanik, ku kandidatėt e partisė sė tij nuk arritėn tė fitojnė. Ai tha se rezultatit tė dobėt i ka kontribuuar mosdalja e qytetarėve nė zgjedhje...

Zėri: Ku bazoheni se do tė ketė protesta mė tė mėdha. Nė protestat e fundit qė i organizoi VV-ja s’kishte edhe aq shumė protestues...

Kurti: Pakėnaqėsia ėshtė rritur shumė. Ajo nuk i ka vetėm shkaqet politike, por edhe sociale. Dhe, nė anėn tjetėr, qytetarėt e Kosovės, edhe ata tė cilėt ia kanė dhėnė njė shans kėtyre bisedime, e kanė parė tash se dialogu teknik paska qenė vetėm njė mashtrim, paska qenė pėrgatitje para dialogut politik me Serbinė, ku ėshtė nė pyetje integriteti dhe sovraniteti dhe vetė mbijetesa e shtetit tė Kosovės.

Nė tė njėjtėn kohė po shihet qė liberalizimi i vizave nė njėrėn anė dhe demek fundi i mbikėqyrjes sė pavarėsisė, janė pikėrisht nė funksion tė dialogut pėr veriun. Ėshtė bėrė e qartė pėr qytetarėt se ky ėshtė njė mashtrim i radhės, i cili rrjedhimisht nuk do tė mund tė ketė sukses.

ICO-ja shkonte bashkė me Planin e Ahtisaarit, tash kjo minus ICO ėshtė uverturė pėr Ahtisaari Plus. Kjo ėshtė bėrė e qartė pėr tė gjithė se tash duhet tė pėrfundojė njėherė e pėrgjithmonė ky dialog me Serbinė. Ju e dini se Kosova ėshtė shteti mė i rrezikuar nė Evropė, sepse nuk ka ushtri.

Tash rrymat ekstreme militariste nė Serbi janė nė pushtet dhe mendoj qė do tė shpėrfaqet gjithnjė e mė shumė brishtėsia e shtetit tė Kosovės, tė cilit i mungojnė dy shtyllat kryesore tė shtetit: Ushtria dhe Ekonomia. Kėtė gjė VV-ja e ka thėnė prej se ekziston. Dhe nė kėtė aspekt ne u bėjmė thirrje faktorėve ndėrkombėtarė qė nuk ėshtė korrekte qė tė vazhdojnė me kėtė mėnyrė ku ia tolerojnė korrupsionin qeverisė, ndėrkaq nuk ia tolerojnė as protestat opozitės, ndėrkohė qė po dobėsohet shteti i Kosovės.

Gjatė veprimtarisė sonė, edhe kur nuk ishim nė institucione edhe tash kur jemi, e kemi shumė tė qartė se shumica e faktorėve ndėrkombėtarė, kanė shprehur shumė mė tepėr tolerancė pėr korrupsionin e opozitės se sa pėr protestat e opozitės. Duket qė edhe pse u shpall pavarėsia e Kosovės, faktori vendės mbetet i defaktorizuar.

Mungesa e tė drejtės pėr vetėvendosje pėr popullin u pėrkthye nė mungesė tė sovranitetit pėr shtetin. Tė gjithė e dinė se pėr deklaratėn e pavarėsisė, me rastin e katėrvjetorit tė pavarėsisė, personi qė u intervistua mė sė shumti ishte Shyqyri Nimani, profesor i artit, i cili e kishte shkruar deklaratėn e pavarėsisė pėr 16 orė radhazi me bukurshkrim. D.m.th. kjo ishte njė lloj indikacioni se sa ishte roli vendės nė kėtė deklaratė tė pavarėsisė. Pėrveē leximit tė saj kishim bukurshkrimin.

Dhe madje te leximi i saj i bėrė nga kryeministri, atė ditė ai e lexoi atė gabimisht, meqenėse nuk e lexoi fare fjalėn“sovran”. Duke e parė nė televizor, thashė me vete, prit pak pse nuk e pėrmend fare fjalėn “sovran” kjo deklaratė e pavarėsisė?! Mandej e shikova tekstin e deklaratės tė nesėrmen dhe e pashė se aty paska qenė fjala “sovran”, por ky kryeministri qėllimisht nuk e ka pėrmendur, ndoshta me idenė t’i pėlqej dikujt edhe pėrtej imagjinatės sė atij dikuj. Pra, roli ishte bukurshkrimi dhe leximi. Mbase bukurshkrimi u bė mirė, por jo edhe leximi.

Zėri: Gjatė kėsaj jave Gjykata Kushtetuese rrėzoi ankesėn e deputetėve tė VV-sė pėr Ligjin pėr Qendrėn Historike tė Prizrenit dhe atė pėr Hoqėn e Madhe. Cili ėshtė komenti i juaj pėr kėtė ēėshtje?

Kurti: Nuk kam besim nė paanėsinė e kėsaj gjykate, e cila aq shumė herė ėshtė dėshmuar se ėshtė e politizuar dhe, pėr mė keq se kaq, ėshtė edhe e partizuar. Pra, edhe kėsaj radhe nuk pati diēka ndryshe. Kur e patėm dėrguar nė Gjykatė Kushtetuese kundėrmocionin e PDK-sė dhe ajo na e hodhi poshtė njė gjė tė tillė, u bė njė lloj demaskimi fundamental i kėsaj gjykate.

Nuk pres qė kjo gjykatė do tė marrė ndonjė vendim i cili ėshtė nė kundėrshtim me linjėn kryeministri aktual - ambasadori amerikan. Gjykata Kushtetuese nuk do tė ndėrmarrė ndonjė vendim qė ėshtė nė kundėrshtim me kėtė linjė. Prandaj, kjo gjykatė ka Zot, ky Zot nuk ėshtė ai nė qiell, por ky nė tokė.

Zėri: Kush do t’i mbrojė atėherė tė drejtat e qytetarėve, kur kėtė nuk e bėn as instanca mė e lartė gjyqėsore nė vend? Kujt t’i drejtohen qytetarėt?

Kurti: Gjykata Kushtetuese ėshtė bazuar nė kėtė Kushtetutė, e cila nė zemėr tė saj e ka ofertėn qė na e refuzoi Serbia – Planin e Ahtisarit. Qytetarėt nuk duhet tė kenė iluzione pėr Gjykatėn Kushtetuese, por ata do tė duhej qė tė organizohen dhe ta thonė fjalėn e tyre zėshėm nė aktivitete publike tė mėdha e tė vogla, anekėnd Kosovės, sa mė shpesh e sa mė shpejt, aq mė mirė.

Ndryshimet e vėrteta, sikurse demokracia e mirėfilltė, nuk vijnė prej lart, por prej poshtė. Ata qė janė lart janė aty si rezultat i kėsaj situate qė ėshtė shumė e rėndė, e nga e cila ata po pėrfitojnė. Nuk ka njerėz nė maje tė institucioneve, prej cilitdo kryetar tė komunės e deri te kryetari i Gjykatės Kushtetuese, prej cilitdo ministėr e deri te kryeministri e presidentja, qė nuk po pėrfitojnė prej kėsaj situate tė rėndė nė Kosovė.

Kėta njėrėz qė po pėrfitojnė nuk kanė as vullnet e as interes e aq mė pak gatishmėri qė tė bėjnė ndryshime. Atyre po iu levėrdis kjo gjendje, dhe rrjedhimisht forcat qė mund ta ndryshojnė kėtė gjendje nuk mund t’i gjejmė nė mesin e tyre.

Zėri: Z. Kurti, t’i kthehemi pak zhvillimeve nė lėvizjen tuaj. Nė zgjedhjet e fundit tė jashtėzakonshme pėr kryetar tė Komunės sė Ferizajt dhe tė Kaēanikut, PDK-ja i fitoi zgjedhjet, derisa subjekti i juaj nuk arriti qė tė shkojė as nė balotazh. Pse mendoni se ka ndodhė njė gjė e tillė?

Kurti: Ndoshta kėtu nuk do tė mund ta kisha lokalizuar njė shkak pėr atė qė ndodhi nė Kacanik dhe nė Ferizaj. Por, jam shumė i bindur qė programi ynė dhe kandidatėt tanė kanė qenė mė tė mirėt. Dhe, ėshtė evidente qė qytetarėt nuk dolėn nė zgjedhje prandaj edhe nuk pati ndryshime. Mosdalja e qytetarėve nė zgjedhje ėshtė rezultat i njė droje tė pėrgjithshme qė ekziston sot nė Kosovė nga regjimi.

Sot shumė mė lehtė mund ta humbėsh njė vend pune, se sa tė punėsohesh nėse nuk e ke. Nė vend se populli tė jetė punėdhėnėsi e qeveria i punėsuari, kėtu tek ne ėshtė e kundėrta. E kemi qeverinė qė punėson dhe popullin qė bėhet argat ose pret nė radhė pėr t’u bėrė.

Shantazhet dhe kėrcėnimet e shumta kanė bėrė qė populli tė abstenojė. Ne ēdo herė jemi tė gatshėm si pėr pjesėmarrje nė zgjedhje po ashtu edhe pėr protesta e demonstrata dhe inkurajojmė qytetarėt qė tė bėhen aktivė, sepse nė kėtė botė nuk ka drejtėsi pėr njerėzit pasivė. Dhe, tė gjithė dhe secili duhet ta kuptojmė qė shumė mė e rėndėsishme ėshtė qė ta kemi shtetin e fuqishėm sesa tė orvatemi tė jemi privatisht mė tė pasur.

Zėri: Qeveria e Kosovės kėto ditė privatizoi edhe Distribucionin e KEK-u vetėm pėr 26 milionė euro. Madje u pėrfol qė kompania qė e fitoi tenderin ėshtė e afėrt me dhėndėrrin e kryeministrit turk, Taip Erdogan. Cili ėshtė vlerėsimi i juaj pėr privatizimin e distribucionit?

Kurti: Sa mė lirė qė kėta i shesin ndėrmarrjet publike tė Kosovės, aq mė shumė para marrin pėr veten e tyre. Por, nė anėn tjetėr, ka mundėsi qė kėta dikujt t’i kenė borxh, ama kėtė borxh ata duhet ta lajnė vetė, e jo kėtė ta bėjė populli i Kosovės. Nuk po e bėjnė privatizimin e furnizimit, por po e shesin rrjetin. Ky ėshtė njė krim, pėr tė cilin herė do kur kėta qeveritarė do tė japin llogari.

Veē ndėrtesat e distribucionit, pa pėrfshirė aparaturat, kabllot, trafostacionet dhe potencialin, e kanė vlerėn e shumėfishit tė 26 milionėshit pėr tė cilin u shit distribucioni i KEK-ut. Ne nuk po ia japim korporatės qė po e blen kėtė ndėrmarrje vetėm distribucionin, por po ja japim edhe mundėsinė pėr zhvillim tė Kosovės edhe punėtorėt. Ajo po i merr asetet, mundėsinė pėr zhvillim qė e kishim dhe punėtorėt, prandaj ky ėshtė njė krim i trefishtė pėr tė cilin kėta herdokur do tė japin llogari.

Sido qė tė jetė privatizimi nė Kosovė paraqet njė krim politik dhe institucional tė vazhdueshėm i cili ka nisur qė nga pėrfundimi i luftės dhe vetėm sa po intensifikohet me kėtė qeverinė e sotme. E gjithė kjo nė emėr tė tregut tė lirė. Por, mė thoni, cili treg i lirė e bėnė aksionar njė politikan nė njė ndėrmarrje?

Cili ėshtė ai treg i lirė, i cili i shndėrron politikanėt nė biznesmenėt mė tė mėdhenj tė vendit? Siē thotė Visar Ymeri ne jemi pėr tregun e lirė, por nuk jemi pėr lirinė e tregut, sepse liria e tregut ėshtė robėrimi i qytetarėve. Tregu duhet tė jetė nė shėrbim tė ekonomisė dhe ekonomia nė shėrbim tė shoqėrisė. Liria e tregut dhe liria e kėtyre pushtetarėve ka rezultuar me shpėrdorimin masiv tė pasurisė sė Kosovės.

Nė Kosovė nuk ekziston shteti i sė drejtės. Pėr dallim nga shtetet e zhvilluara demokratike ku kriminelėt e vegjėl lirohen nė shkėmbim tė informacioneve dhe dėshmive pėr kriminelėt mė tė mėdhenj, nė Kosovė, edhe nė rastin mė tė mirė, ngjan dhe praktikohet e kundėrta: ai qė ėshtė nė maje tė korrupsionit i jep tė korruptuarit mė tė vegjėl pėrfundi tij vetėm dhe vetėm qė tė mbetet vetė ai nė liri, nė kėtė liri tė tregut e tė pushtetit.

Zėri: Kur jemi te privatizimi. Pak ditė pas vrasjes apo vetėvrasjes sė shefit tė Agjencisė Kosovare tė Privatizimit, Dino Asanaj, Lėvizja Vetėvendosje ka kėrkuar nga amerikanėt qė ta hetojnė kėtė rast?

Kurti: Ne jemi tė parėt qė kėrkuam qė hetuesit amerikanė tė vijnė tė hetojnė tė ashtuquajturėn vetėvrasje tė Dino Asanajt. Nuk mund ta besoj qė 11 goditje me thikė ndonjė mendje e shėndoshė dhe racionale mund t’i besojė pėr vetėvrasje. Kur kėsaj i shtohet fakti se e varrosėn menjėherė, pra shpejt e shpejt tė nesėrmėn, dhe kur dihet qė Dino Asanaj ka qenė nė postin mė tė rėndėsishėm pėr ekonominė e Kosovės, atėherė sigurisht qė ka nevojė pėr njė hetim tė hollėsishėm e tė gjithėmbarshėm.

Le tė mos harrojmė qė Dino Asanaj pat provuar qė tė jap dorėheqje nė shtator tė vitit tė kaluar, mirėpo pas njė muaji ai u tėrhoq nga dorėheqja e tij. Duhet tė hulumtohet kush dhe si e bindi atė qė tė heq dorė nga dorėheqja e paralajėmruar.

Besoj se edhe publikimi i qėndrimit tė mjekėve tė forenzikės ishte jashtėzakonisht i papėrshtatshėm dhe joprofesional. Nė vend se tė kemi njė raport me shkrim tė konzorciumit ku marrin pjesė shumė mjekė, ajo u dha nė formė tė njė interviste televizive, ku lihej pėrshtypja se mė shumė kemi hamendėsime individuale se sa studime profesionale.

Ishte tepėr shpejt dhe tepėr i paktė ai sqarim qė tė jetė i bindshėm. Nė anė tjetėr, ėshtė shumė e ēuditshme qysh kryeministri Thaēi i vazhdonte vizitat nėpėr botė, sikur mos tė kishte ndodhur asgjė nė Kosovė.

Zėri: Megjithatė ai akuzoi kinse grupet kriminale pėrmes shantazhe publike kanė ndikuar nė vetėvrasjen e tij...

Kurti: Kėtė e ka bėrė gati pas njė jave. Tash jetojmė nė epokėn e komunikimit tė shpejtė elektronik dhe digjital. Kur e kemi ditur ne tė gjithė qė ka ndodhur kjo, ai e ka ditur po ashtu, nė mos mė herėt. Sikur kryeministri t’i kishte marrėdhėniet e mira me Dino Asanajn ai do tė kthehej nga Arabia Saudite pa e pėrfunduar vizitėn me avashllėk atje, siē veproi.

E po ti kishte kryeministri Thaēi marrėdhėniet mesatare me Asanajn, prej Arabisė Saudite nuk do tė shkonte nė Bullgari. Prandaj, pėrshtypja ime ėshtė se ai nuk i kishte marrėdhėniet as tė mira e as mesatare.

Edhe hetimet pėr kėtė vdekje tė dhunshme, nė njė rrafsh subjektiv, mė duket se kanė nisur mbrapsht. Nė vend qė tė mos pėrjashtohet vrasja derisa tė mos dėshmohet e kundėrta, u nis hetimi nga njė lloj presupozimi, i cili tingėllonte edhe si konstatim, i vetėvrasjes.

Pėr bindjen time kjo jashtėzakonisht problematike. Ka nevojė pėr njė hetim tė detajuar, sepse pa u sjellur drejtėsia pėr kėtė rast, do tė rritet padrejtėsia kriminale.

Zėri: Kryeministri Thaēi pas kthimit nga vizita nė Bullgari nė mbledhje tė Qeverisė, siē thashė edhe mė herėt, akuzoi kinse grupet kriminale pėrmes shantazheve publike kanė ndikuar nė vetėvrasjen e tij. Pse mendoni se ai ka bėrė akuza tė tilla?

Kurti: Kjo dėshmon qė kryeministri Thaēi nuk zgjedh mjete pėr pėrfitime vetjake nė kuadėr tė politikave ditore. Me atė deklaratė kryeministri Thaēi e luante rolin edhe tė hetuesit, edhe tė prokurorit, edhe tė gjykatėsit e gati edhe tė drejtorit tė burgut.

Por, kjo ėshtė edhe shprehje e mėnyrės sė tij autoritare. Besoj se edhe kėto deklarata tė Thaēit do tė duhej tė ishin objekt i hetimeve.

http://www.zeri.info/artikulli/1/1/52279/do-te-kete-protesta-gjithepopullore/

Perdrinasi
02.07.2012, 12:24:22
albin kurti = flaka surroi

vetvendosje = koha ditore


terri ne fund e ne krye te tunelit, albi kurti & co.!

mo, se ka plote gabime ne veprimtarine politike te Vetvendosjes, pa perjashtuar as Albin Kurtin, ashtu siq bejne gabime jo te vogla te gjitha partite politike dhe lideret tjere te Kosoves, nje fakt te tille askush nuk e vene ne dyshim!

Por, se ty tu ka bere therrė ne sy Albin Kurti, as kete fakt ti nuk ke si e mohon, apo jo?!

Mirepo, me gjithe kete urrejtje, me gjithe keto dyshime dhe akuza qe ti derdh kunder Albin Kurtit dhe opozites kosovare ne pergjithesi, une jam kurioz te dij vetem nje gje:

- valle, si e kupton ti zoti mo opozitarizmin ne pergjithesi, dhe kush eshte opozita konstruktive ne Kosoves?!

Te jam me i kjarte: a ka opozite konstruktive ne Kosove, apo te gjithe ata qe i bejne oponence partise ne pushtet (PDK-se dhe personalishte Hashim Thaēit), perfshire ketu edhe disa njerz, grupe njerzesh apo subjekte politike shume radikale per sa u perket synimeve te tyre kombetare (kupto: synimeve per Bashkimin e menjehereshem dhe pa kurrfare kompromisi te Kosoves me Shqiperine) jane tradhtar dhe te shirur tek sigurimi serb?!!!

Edhe une personalishte i kam verejtjet jo te vogla per sa i perket opozites ne Kosove, sidomos qendrimeve destruktive te disa prej partive dhe individeve ekstremisht te armiqesuar me kundershtarin e tyre politik.

Mirepo, siq duket per ty zoti mo ne politike ka vetem dy ngjyra, pra ka vetem bardh e zi.
- E "bardha" eshte PDK-ja me aleatet e saje; AKR-ne e B. Pacollit, Listen I.R. te Uke Rugoves e Bujar Bukoshit, dhe PD-ne e Ferit Aganit,
- ndersa e "zeza" eshte e gjithe opozita e Kosoves: LDK-ja e Isa Putinit, AAK-ja e Ramush Haradinajt, dhe sidomos Vetvendosja e Albin Kurtit!

Zoti mo, edhe mediat e Kosoves qe flasin apo shkruajne me gjuhe kritike ndaj Qeverise se Kosoves ti i etiketon me lloj-lloj epitetesh, por shume pak shkruane dhe demanton akuzat qe i bejne ato ne drejtim te Qeverise apo institucioneve tjera te Kosoves.

mo
02.07.2012, 20:55:18
perdrinasi,

me gjithe respektin per disa afishime tuaja ketu ne df kesaj radhe nuk meriton pergjegjeje.

albin kurti nuk eshte opozite por eshte bashke-komplotist, albin kurtit nuk i intereson kosova dhe shqiptart por perdor te gjitha mjetet t'a largoj dhe njollos hashim thaēin me shoke, ai sigurisht i ka arsyet e veta, por une nuk mund t'a dalloj prej isa mustafes e veton surroit.

tani ec e kritiko thaēin duke u bazuar ne mediat qe drejton veton surrovi apo tjert si ky... ec e kritiko thaēin e hesht kur president te prishtines dhe president te partis nr 2 ke nje zyrtar besnik te millosheviqit. ec e perkrah albin kurtin kur keta e perkrahin maksimalisht, ketu nuk eshte diqka n'rregell pasha quranin.

e ke huq me ka krejt, nuk behet fjale per parlamentarizem, pozite, opozit etj..etj.. keto jane dokrra perkatese, keta fusin perqarjen, shqiptart rrihen e vriten me njeri tjetrin e keta vjelin frytin pastaj.. shijojn jeten luksoze dhe shiten si me te menqur!

Ndriti
03.07.2012, 00:46:34
Delegacioni i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! takon Presidentin e Republikės sė Shqipėrisė, z. Bamir Topin

http://www.vetevendosje.org/repository/images/539856_10150885618907000_1410829761_n1706699984.jp g

29 QERSHOR 2012 - E Premte 11:45

Njė delegacion i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! i pėrbėrė nga Kryetari i Lėvizjes, z. Albin Kurti, Aida Dėrguti, Nėnkryetare e Dytė, Alma Lama, Deputete, Puhie Demaku, Drejtuese e Komitetit pėr Politikė tė Jashtme dhe Xhelal Sveēla, Sekretar pėr Marrėdhėnie me Jashtė, u takuan sot nė Prishtinė me Presidentin e Republikės sė Shqipėrisė, z. Bamir Topi.

Z. Kurti falenderoi z. Topi pėr vizitėn qė ai po i bėn Kosovės dhe tha se ai gėzon respekt si figurė e bashkimit dhe e urtėsisė nė Kosovė. Z. Topi vlerėsoi lart punėn e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! duke e cilėsuar atė si njė forcė politike e cila ka dhėnė dhe po jep kontribut nė skenėn politike tė Kosovės por edhe pėr kombin shqiptar nė pėrgjithėsi.

Nė takim u diskutua pėr ēėshtjen shqiptare, jo vetėm tė shqiptarėve brenda Shqipėrisė dhe Kosovės, si dhe pėr nevojėn e bashkėpunimit tė shteteve tona, nė shėrbim tė faktorizimit tė kombit shqiptar.

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,2,4762&author=0

Perdrinasi
03.07.2012, 08:36:53
perdrinasi,

me gjithe respektin per disa afishime tuaja ketu ne df kesaj radhe nuk meriton pergjegjeje.

albin kurti nuk eshte opozite por eshte bashke-komplotist, albin kurtit nuk i intereson kosova dhe shqiptart por perdor te gjitha mjetet t'a largoj dhe njollos hashim thaēin me shoke, ai sigurisht i ka arsyet e veta, por une nuk mund t'a dalloj prej isa mustafes e veton surroit.

tani ec e kritiko thaēin duke u bazuar ne mediat qe drejton veton surrovi apo tjert si ky... ec e kritiko thaēin e hesht kur president te prishtines dhe president te partis nr 2 ke nje zyrtar besnik te millosheviqit. ec e perkrah albin kurtin kur keta e perkrahin maksimalisht, ketu nuk eshte diqka n'rregell pasha quranin.

e ke huq me ka krejt, nuk behet fjale per parlamentarizem, pozite, opozit etj..etj.. keto jane dokrra perkatese, keta fusin perqarjen, shqiptart rrihen e vriten me njeri tjetrin e keta vjelin frytin pastaj.. shijojn jeten luksoze dhe shiten si me te menqur!

mo, e kuptoj se e ke shume te veshtire te pergjigjesh drejteperdrejte ne komentin (pyetjet) tim te mesiperm, megjtihese ketu me siper deridiku e paske dhene pergjigjigjen.

I nderuari mo, per aq sa kam arritur te lexoj shkrimet tua ne kete forum, dhe sidomos per sa u perket titisteve dhe mbeturinave te sistemit te kaluar, ne shumeēka une kam te njejtin mendim me ty, por kjo nuk do te thote se ne per ēdo gje duhet te jemi 100% te te njejtit mendim.

Sa i perket politikes se brendshme, sidomos politikes ditore, ne shqiptaret kemi nje veēori te theksuar nga kombet tjera, kuptohet ne kontestin negativ.
Ne te kaluaren (kur Kosova ishte e pushtuar) nje shumice tragjikishte e madhe e shqiptareve te Kosoves e mbeshteten pa kurrfare rezerve pushtetin ne fuqi (LKJ-ne dhe udheheqesin e saj, antishqiptarin dhe satrapin Tito), kurse nga ana tjeter shumica e urrenin pa mase udheheqesin e PPSH-se, pra e urrenin udheheqesin kryesor te Shqiperise, Enver Hoxhen.
Nga kjo kategori shqipfolesish edhe pas renjes se sistemit komunist ne ish RSFJ e Shqiperi u ndoq e njejta rruge, dhe nuk ishte qudi e madhe sepse ish LKJ-ja vetem sa u shendrrua ne LDK, parti te cilen me iniciativen nga "lartė" e themeluan ish sherbetoret e Titos, shumica edhe ish agjente te UDB-se, fakt te cilin e pranojne disa nga themeluesit e Lidhjes Demokratike te Kosoves.

Prandaj, nga ky mentalitet i shqiptareve per ta mbeshtetur e mbrojtur me ēdo kusht pushtetin ne fuqi duket se ka zene rrenje te thella, aq sa edhe pas 20 vitesh nga renja e sistemit te kaluar ende ka njerz te ndershem e me percaktim shume te drejte kombetar qe nuk mund te shkeputen.

Zoti mo, nese e ke lexuar me vemendje komentin tim te mesiperm, une kam thene se: "ne veprimtarine politike te Vetvendosjes, pa perjashtuar as Albin Kurtin, ka plote gabime"!
Mirepo, siq duket kete koment timin ti nuk i merr sinqerishte, sepse ka mundesi qe ti nuk beson se ende mund te ket njerz te sinqert, dhe mbase ke te drejte qe mendon keshtu!
E theme "mbase ke te drejte", sepse kjo periudhe kohore me plote gojen mund te thuhet se "eshte kohe horrash", dhe dihet se horrat vetem horrelleqe dijne te bejne, respektivishte te shkruajne!

Ka mundesi qe edhe ky koment qe beje tani ty mo te bene nervoz, e rrjedhimishte edhe e lexon me paragjykim e mosbesim, por ja qe une nuk dij ndryshe.

I nderuari mo, mbase e ke verejtur se une pothuajse kurr nuk mbeshtetem ne shkrimet dhe propaganden e ndyre te klanit te Veton Surrojt, dhe as te karagjozave te Isa Mustafes e disa lahperave tjere nga stani i ish titisteve, dhe une kam mendimin se keta te fundit asgje nuk i lidh e bashkon me Albin Kurtin, por as kete te fundit me ata jo se jo.

Mirepo, nese Vetvendosja e Albin Kurtit eshte ne opozite, e gjithashtu edhe LDK-ja dhe AAK-ja jane ne opozite me PDK-ne dhe bishtat e saj: AKR-ne e B. Pacollit, Listen I.R. te Uke Rugoves e B. Bukoshit, dhe PD, dhe si parti opozitare qe jane sigurishte qe ne unison bejne oponence politike (nganjehere shume destruktive), kjo nuk do te thote se keto te fundit jane te njejta.

Pastaj, a nuk ishte PDK-ja e Hashim Thaēit qe kur ia deshi interesi beri koalicion me LDK-ne e Ibrahim Rugoves, e pastaj edhe me LDK-ne e Fatmir Sejdiut?!
Athua, pse PDK-ja aso kohe nuk e pranoj qe kishte humbur zgjedhjet (ne zgjedhjet e para te pasluftes pati marre vetem 26% te votave, kurse LDK-ja kishte rreth 46%!), dhe si humbese e zgjedhjeve ta pranonte sfiden te rrij ne opozite deri ne zgjehdjet e reja?!
Pastaj, perse pas fitores se zgjedhjeve te vitit 2007 PDK-ja nuk beri ē“eshte e mundur te krijonte koalicion me partite e vogla, siq ishte AAK-ja, partite e minoriteteve (te cilat ne baze te Kushtetutes ne ēdo kombinacion jane ne pushtet!!!), e tjera, por shkoj dhe beri koalicion te "madh" me LDK-ne, duke u armiqesuar (ndoshta me paramendim) deri ne ekstrem me AAK-ne e Ramush Haradianjt?!

Nejse, kjo eshte teme shume e gjere per ta zberthyer ne nje koment, dhe ne nje forum si ky, por po te shihet dhe krahasohet ne detale qendrimi yt i forte ne mbeshtetje te nje partie (te nje lideri) me disa te tjere qe mbeshtesin deri ne ekstrem partine apo liderin e tyre te zemres, une kam mendimin se ti i nderuari mo nuk bene ndonje dallim te madh, edhe pse kam mendimin se ti e mbeshtet partine e cila ē“eshte e verteta ne radhet e veta ka elementet me progresive sesa te gjitha partite tjera marrur se bashku!
Por fatkeqesishte, edhe kjo parti (PDK-ja) ka shume te meta, dhe jo vetem qe ne gjirin e saje ka futur element te dyshimte, por per me keq mund te konstatohet se disa lider (edhe ai me i "madhi" i tyre) te saje perdorin metoda makiaveliste per te arritur synimet e tyre.
Pastaj, kjo parti (PDK-ja) ka pranuar qe ne bashkqeverije te pranoj Behxhet Pacollin e Bujar Bukoshin, dy njerz shume kontraverz e te pabesueshem ne te gjitha aspektet!

piloti
06.07.2012, 12:43:56
mo, e kuptoj se e ke shume te veshtire te pergjigjesh drejteperdrejte ne komentin (pyetjet) tim te mesiperm, megjtihese ketu me siper deridiku e paske dhene pergjigjigjen.

I nderuari mo, per aq sa kam arritur te lexoj shkrimet tua ne kete forum, dhe sidomos per sa u perket titisteve dhe mbeturinave te sistemit te kaluar, ne shumeēka une kam te njejtin mendim me ty, por kjo nuk do te thote se ne per ēdo gje duhet te jemi 100% te te njejtit mendim.

Sa i perket politikes se brendshme, sidomos politikes ditore, ne shqiptaret kemi nje veēori te theksuar nga kombet tjera, kuptohet ne kontestin negativ.
Ne te kaluaren (kur Kosova ishte e pushtuar) nje shumice tragjikishte e madhe e shqiptareve te Kosoves e mbeshteten pa kurrfare rezerve pushtetin ne fuqi (LKJ-ne dhe udheheqesin e saj, antishqiptarin dhe satrapin Tito), kurse nga ana tjeter shumica e urrenin pa mase udheheqesin e PPSH-se, pra e urrenin udheheqesin kryesor te Shqiperise, Enver Hoxhen.
Nga kjo kategori shqipfolesish edhe pas renjes se sistemit komunist ne ish RSFJ e Shqiperi u ndoq e njejta rruge, dhe nuk ishte qudi e madhe sepse ish LKJ-ja vetem sa u shendrrua ne LDK, parti te cilen me iniciativen nga "lartė" e themeluan ish sherbetoret e Titos, shumica edhe ish agjente te UDB-se, fakt te cilin e pranojne disa nga themeluesit e Lidhjes Demokratike te Kosoves.

Prandaj, nga ky mentalitet i shqiptareve per ta mbeshtetur e mbrojtur me ēdo kusht pushtetin ne fuqi duket se ka zene rrenje te thella, aq sa edhe pas 20 vitesh nga renja e sistemit te kaluar ende ka njerz te ndershem e me percaktim shume te drejte kombetar qe nuk mund te shkeputen.

Zoti mo, nese e ke lexuar me vemendje komentin tim te mesiperm, une kam thene se: "ne veprimtarine politike te Vetvendosjes, pa perjashtuar as Albin Kurtin, ka plote gabime"!
Mirepo, siq duket kete koment timin ti nuk i merr sinqerishte, sepse ka mundesi qe ti nuk beson se ende mund te ket njerz te sinqert, dhe mbase ke te drejte qe mendon keshtu!
E theme "mbase ke te drejte", sepse kjo periudhe kohore me plote gojen mund te thuhet se "eshte kohe horrash", dhe dihet se horrat vetem horrelleqe dijne te bejne, respektivishte te shkruajne!

Ka mundesi qe edhe ky koment qe beje tani ty mo te bene nervoz, e rrjedhimishte edhe e lexon me paragjykim e mosbesim, por ja qe une nuk dij ndryshe.

I nderuari mo, mbase e ke verejtur se une pothuajse kurr nuk mbeshtetem ne shkrimet dhe propaganden e ndyre te klanit te Veton Surrojt, dhe as te karagjozave te Isa Mustafes e disa lahperave tjere nga stani i ish titisteve, dhe une kam mendimin se keta te fundit asgje nuk i lidh e bashkon me Albin Kurtin, por as kete te fundit me ata jo se jo.

Mirepo, nese Vetvendosja e Albin Kurtit eshte ne opozite, e gjithashtu edhe LDK-ja dhe AAK-ja jane ne opozite me PDK-ne dhe bishtat e saj: AKR-ne e B. Pacollit, Listen I.R. te Uke Rugoves e B. Bukoshit, dhe PD, dhe si parti opozitare qe jane sigurishte qe ne unison bejne oponence politike (nganjehere shume destruktive), kjo nuk do te thote se keto te fundit jane te njejta.

Pastaj, a nuk ishte PDK-ja e Hashim Thaēit qe kur ia deshi interesi beri koalicion me LDK-ne e Ibrahim Rugoves, e pastaj edhe me LDK-ne e Fatmir Sejdiut?!
Athua, pse PDK-ja aso kohe nuk e pranoj qe kishte humbur zgjedhjet (ne zgjedhjet e para te pasluftes pati marre vetem 26% te votave, kurse LDK-ja kishte rreth 46%!), dhe si humbese e zgjedhjeve ta pranonte sfiden te rrij ne opozite deri ne zgjehdjet e reja?!
Pastaj, perse pas fitores se zgjedhjeve te vitit 2007 PDK-ja nuk beri ē“eshte e mundur te krijonte koalicion me partite e vogla, siq ishte AAK-ja, partite e minoriteteve (te cilat ne baze te Kushtetutes ne ēdo kombinacion jane ne pushtet!!!), e tjera, por shkoj dhe beri koalicion te "madh" me LDK-ne, duke u armiqesuar (ndoshta me paramendim) deri ne ekstrem me AAK-ne e Ramush Haradianjt?!

Nejse, kjo eshte teme shume e gjere per ta zberthyer ne nje koment, dhe ne nje forum si ky, por po te shihet dhe krahasohet ne detale qendrimi yt i forte ne mbeshtetje te nje partie (te nje lideri) me disa te tjere qe mbeshtesin deri ne ekstrem partine apo liderin e tyre te zemres, une kam mendimin se ti i nderuari mo nuk bene ndonje dallim te madh, edhe pse kam mendimin se ti e mbeshtet partine e cila ē“eshte e verteta ne radhet e veta ka elementet me progresive sesa te gjitha partite tjera marrur se bashku!
Por fatkeqesishte, edhe kjo parti (PDK-ja) ka shume te meta, dhe jo vetem qe ne gjirin e saje ka futur element te dyshimte, por per me keq mund te konstatohet se disa lider (edhe ai me i "madhi" i tyre) te saje perdorin metoda makiaveliste per te arritur synimet e tyre.
Pastaj, kjo parti (PDK-ja) ka pranuar qe ne bashkqeverije te pranoj Behxhet Pacollin e Bujar Bukoshin, dy njerz shume kontraverz e te pabesueshem ne te gjitha aspektet!

Z.PERDRINASI ,

Me fale per kete nderhyrje , vetem deshiroi te pergezoi per kete skjarim fenomenal qe e ke bere!!!!,

Dikur , jo larg , ishim ne te njejtat binare me z.MO - dhe disa te tjer ,ata disa te tjer , thjesht u zhduken ose pushoin perkohesisht .... udhetimin vazhduam se bashku deri ateher kur edhe zogjet ne dege e vrenin "pune" , "patriotizmin" e z.Thaqi dhe Partis s etij -PDK-se !!!!

Une ju bashkova zogjeve dhe cicirrimave ankuese te tyre !!!... ndersa z.MO mbeti ne trenin e njet me PDK-ne dhe z. ups Mbretin Thaqi!!!!- ATA te tjeret u zhduken ,u larguan nga forumi , ose pushoin dhe lajmrohen perkohesisht ..sepse , thjeshte z.Thaqi me PDK-ne NA (i lane) pa text!!!,
Une vazhdova te vezhgoi "terenin" nga perspektiva e zogjeve ..pasi qe edhe gjindem ne ate pozit (Jete Mergimatri ma) , dhe shkurt e shqip ..gurit guri e drurit dru!!!!

z.MO, siq e ke vrejtur edhe ti , e jo vetem Ti ... mbeti i paluhateshem ne qendrimin e tij ..besnik ndaj shokut Thaqi dhe nenes PDK!!!!..... ne mbrojtje te tyre , perdor arsenalin e armatimt kaher te njohur ..madje qe nga kohrat e stalinit ... sulmo kundershtarin per tu mbrojtur ...shpif per kundershtarin per tu mbrojtur!!! ... sulmo te gjithe..opozitin , masemediat , shtypin .. madje edhe popullin ...te gjithe duhet sulmuar e te shpallen fajtor per tu mbrojtur shoku, mbreti e shum shum pak ZOTERIU Thaqi !!!!!...

Titista ,natyrisht se i kemi urrejtur dhe i urrejm ...mirepo , po a nuk i tuboi pikerisht z.Thaqi do Titista te perbetuar te cilet dikur shanin irredentizmin dhe nacionalizmin Shqiptar!!!! - azem vllasi , pastaj te ndjeret Mahmut Bakalli dhe Fadil Hoxha !!!!!, poashtu edhe Babadevojka!!!!,

z.MO , si duket vuan nga nostalgjia per Monizmin .. sepse mendon se vetem nje lider dhe nje parti kan te drejt .... ndersa te gjithe te tjeret jane ne skenen dhe rrethe skenes politike vetem per ta plotsuar numrin apo per aplauze !!!!!,

z.Albin Kurti , eshte fenomenal ( njeher per njeher) ... ai po ndan lexione atyre qe po i shkelin normat njerzore , atyre qe vjedhin dhe keqperdorin ...po u athote shul e shqip ..drejt ene ftyr .. taman ashtu si burrat !!!.....,

Hajnit ...HAJN , e paqavres PAQAVER !!!!!!!


PILOTI

trixi
06.07.2012, 13:16:46
Eh More Pilot aga,heret ju kam pas tregu Ty& Co ,ishit si zjermi veq me jau kritikue Thaqin ,e sot erdh dita vet po e kritikoni ,jo se ka ndryshu Thaqi (i njejti ishte edhe atehere por nuk keni pa prej marakut,sikur Mo-ja sot)e tash ju ka dal per ledine.......per ata edhe nuk po kam nevoj me kritiku Thaqin se vet ju keni me ja bo sikur Mubarakut......Pilot aga ,tash kah je se moti nuk isha kesajde ne forum e nuk pe di kah ja ke mbajt ,me Albinin apo..........

"Bylbyl ky Shekull ore e qast ndrrohet..."

piloti
06.07.2012, 14:28:40
Eh More Pilot aga,heret ju kam pas tregu Ty& Co ,ishit si zjermi veq me jau kritikue Thaqin ,e sot erdh dita vet po e kritikoni ,jo se ka ndryshu Thaqi (i njejti ishte edhe atehere por nuk keni pa prej marakut,sikur Mo-ja sot)e tash ju ka dal per ledine.......per ata edhe nuk po kam nevoj me kritiku Thaqin se vet ju keni me ja bo sikur Mubarakut......Pilot aga ,tash kah je se moti nuk isha kesajde ne forum e nuk pe di kah ja ke mbajt ,me Albinin apo..........

"Bylbyl ky Shekull ore e qast ndrrohet..."

Ne ishim shoke ,dhe mesim shoke, ...

Jame aty ku isha mu ne mesin e popullit te mashtruar dhe te genjyer ... te vuajtur dhe vjedhur ... dekada e dekada , vite e vite ... here me shume e here me pak ..dikush e genjente duke qeshur , dikush duke i kenduar .. pak kush e mbrojti ..., kape njanin e mshaj tjetrit !!!;

Per zote ma kopila se Shqipatret per gjera te mbrapshta ...edhe smund tua gjeshe qiftin kund ne bote ... na genjyen pothuajse te gjithe me radhe ... per zote ai i cili ka rrehe grusht se po mundohet ,po punon, po sakrifikohet per atedhe e per popull ai ne realitet vetem kamuflazhe i kishte te gjitha keto ... ujte drejt ene mulli te vehtin...

Shpesh mendoi,, eshte fate qe u vra madje edhe ADEM JASHARI ... se po te ishte gjalle ..Hashim Thaqi e Sami lushtaku lule do te ishin mbetur !!!!! , e jo vetem Ademi por edhe shume te tjer... kete po e theme ..duke i pare veprimet e bashkeluftetarve te tij (nese edhe ishin bashkeluftetar) ....Ju kisha lutur z.Murat Jasharit , qe per hire te Familes s e tij te madherishme ..le te qendroi sa me larg skenes politike Shqiptare .... , perndryshe , jo qe do te zhytet vet , por kame dro qe ne ate zhytje do ta fusa edhe familen e vet !!!...
Besoi se, nje lux i till nuk i duhet fare ...,
ALBIN KURTI, eshte nje boem i ri , ai eshte njeri mjaft intelegjent,i shkolluar , i shiqon gjerat reale ,,,prandaj edhe eshte REALIST ... mjerisht Realizmi dhe renesansa eshte vonuar dukeshem ne trojet shqiptare ....

piloti

bluai
06.07.2012, 15:25:35
Nje mendim ashtu shkarazi ne te kaluar neper semafora ne te kuqe po hy .zotri te nderuar me ekqardhje e them ne ket konstalacionin te quajtur sipas meje "sonatorium i Kosoves '',jena met ashtu peng i apatiteve pushtetutare karigeve e tenderomanis tejet te shijeshme per pushtetin dhe ata qe qendroin neper kariget e nxhta me perqindje te madhe te tenderve 10% me ligj e kan kush mer pjes ne tendera e keshru ner tavilin kersasin milionat .Krejt kundershtimet sipas puthadoireve siq ja bani Albini "paqavrave "te pushtetit sillet me nje filozofi shtin paret ne xhepa te jaranave te sherbyesve dhe mirmbajteseve te smeaforgjinjeve te cilet me nje fjali e deklasoin kundershtarin .Kur te kritikosh dhe me arsye te kthejellet pyetesh se si i shiten asetet me qmim qesharak.Ather ata me nje pytje apo komstatim te vetem bejn terapin kolektive te ksaj "kaarntrine te quajtur Kosove"se krejt qenkan kunder integrimeve te Kosoves ne rugen transantlantike e ne Europ e ne NATO dhe me ket qenkan edhe anti Amerikan .Nje konstalicion i "limunad "politikes te stleve te Petrit Selimave qe moti sju ka nie zoni e Berat Buzhalave e Adem Grabovcave .Folk politiken e perkrahin mo&com .Sepse ata duhet patjetyer te bejn "paqaver poilitiken "dhe kur te shtrydhin dalin ngadhnjimtar ne stilet e smeaforgjinjeve te mdhenje qe qendroin me butonat e semafoeve ne dor duke ber mesazhe "vetvrasjesh "e sinkronizoin krejt me mediat dhe me krejt arsenalin "idiotesk " e nenqmues te pseudo patriotizmit ne emer te integrimeve shesin pa asnje konsullt me askend dhe i grahin siq doin vet ket gjenej e kan pru me kushtetut dhe me kushtetut deri sa te eshte e till "qevria " pa mar parasysh kusht te jet ne pushtet ska kah ja man veq te zbatoi ate se ashtu e kan votu dhe festu dhe dit e per diit Kosova mbetet pa asnje resor punedhenes mbetet vetem me disa bosa te cilet dhezin samaforat ne kendin e vdekur ate ku se shihet fare .
ju le me shendet
bluai

Ndriti
06.07.2012, 15:37:27
Me rastin e dates se sotme 6. Korrik 2012 : ), kisha deshire ti pershendes miqt e mi virtual si Perdrinasi-n, Piloti-n, Trixi-n, Bluai-n dhe poashtu ca tjere qe nuk jane per momentin on.

Sinqerisht

Ndriti! : )

* * * * *

Privatizimit tė distribucionit po i vjen era e padurueshme

06 KORRIK 2012 - E Premte 02:58

Sot ishte parashikuar takimi me temėn “Privatizimi i Distribucionit dhe furnizimit tė KEK” i Komitetit Qeveritar pėr Privatizim, nė tė cilin ishin prezent, Ministri i Zhvillimit tė Ekonomik, Besim Beqaj, Ministėr i Punės dhe i Mirėqenies Sociale, Nenad Rasič, Ministėr i Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor, Dardan Gashi, si dhe pėrfaqėsuesit e kompanive Limak dhe Ēalik, etj.

Lėvizja VETĖVENDOSJE! e pengoi zhvillimin e kėtij takimi, nėpėrmjet bombolave kundėrmuese, tė cilat e pamundėsuan qėndrimin e mėtutjeshėm tė tė pranishmėve nė sallėn e takimit. Ky aksion u ndėrmor sepse:

Privatizimi i rrjetit tė distribucionit dhe shpėrndarjes sė KEK-ut ėshtė njė prej akteve mė shqetėsuese qė ka ndėrmarrė qeveria Thaēi. Shitja e kėtij aseti tė rėndėsishėm publik, duke ndėrtuar njė monopol privat qė pėrfshin edhe rrjetin po edhe tregtimin e energjisė e dėmton rėndė ekonomikisht Kosovėn, dhe secilin qytetar tė saj. KEK-u ėshtė njė ndėrmarrje publike e ndėrtuar dhe e mirėmbajtur nga populli i Kosovės pėrgjatė 50 viteve tė fundit. Pėr ndėrtimin, mirėmbajtjen, menaxhimin dhe zhvillimin e kėsaj prone publike kanė paguar taksa, kanė derdhur djersėn dhe kanė dhėnė mundin dhe sakrificėn e tyre me qindra mijėra qytetarė tė Kosovės. Kjo ndėrmarrje duhet tė mbetet publike sepse furnizimi me energji elektrike ėshtė kusht themelor pėr mirėqenien e qytetarit dhe tė shoqėrisė. Rrjedhimisht, pėrbėn njė tė drejtė qė secili qytetar duhet ta gėzojė dhe njė mjet tepėr tė rėndėsishėm pėr politikat sociale dhe zhvillimore ekonomike tė shtetit. Drejtėsinė dhe domosdoshmėrinė nuk mundet ta pėrmbushė tregu, por vetėm institucionet publike shtetėrore tė cilat janė tė popullit dhe i japin atij llogari. Kompanitė qė e privatizojnė sot rrjetin e distribucionit pėrfaqėsojnė vetėm interesa private, nė kėtė rast monopoliste, dhe jo interesat e popullit tė Kosovės. Prandaj kėtij privatizimi po i vjen njė erė e padurueshme.

E drejta pėr qasje nė energji elektrike po cėnohet nga ky proces privatizimi i udhėhequr nga qeveria Thaēi. Privatizimi nuk ka rezultuar as me rendiment mė tė lartė e as mė efikas pėr asnjė prej ish-ndėrmarrjeve publike tė Kosovės tė cilat janė shitur me ēmime qesharake dhe ofenduese. Nga procesi i privatizimit nė Kosovė kanė humbur vendet e tyre tė punės mbi 70,000 punėtorė. Nga i njėjti proces, sot me mijėra punėtorė punojnė nė kushte tė mjerueshme tė punės, me orare tė stėrzgjatura, me kontrata tė shkurtra dhe me rroga minimale, ndėrkohė qė llogaritė personale tė pushtetarėve qė kanė drejtuar kėto procese kanė ardhur duke u fryrė vazhdimisht. Me privatizimin e KEK-ut qeveria Thaēi po kryen krimin ekonomik tė radhės.

Ky privatizim nuk pėrkrahet nga shumica e aktorėve tė prekur nga ky proces. Privatizimi i distribucionit po kundėrshtohet sot nga punėtorėt, organizatat e shoqėrisė civile, subjekte tė ndryshme politike, dhe mbi tė gjitha ky proces po kundėrshtohet nga pronari i vetėm legjitim i kėsaj prone publike: populli i Kosovės.

Lėvizja VETĖVENDOSJE!, si forcė politike, do tė protestojė pėr tė ndalur privatizimin, do tė bashkėpunojė gjerėsisht me qytetarėt, punėtorėt e grupet e interesit, do ta hetojė kėtė proces, si nga ana proceduriale, ashtu edhe nga ana politike – dhe nuk do ta respektojė kėtė privatizim kur tė vijė nė pushtet. Qėllimi ynė do tė jetė zhbėrja e privatizimit, nė rast se ky ndodh, por edhe e dėnimit ligjor tė cilėsdo shkelje, padrejtėsie, dėmtimi apo vjedhje qė i bėhet popullit tė Kosovės dhe aseteve e pasurive strategjike qė publiku zotėron.

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,2,4780&author=0

Perdrinasi
06.07.2012, 15:46:15
Z.PERDRINASI ,

Me fale per kete nderhyrje , vetem deshiroi te pergezoi per kete skjarim fenomenal qe e ke bere!!!!,

Dikur , jo larg , ishim ne te njejtat binare me z.MO - dhe disa te tjer ,ata disa te tjer , thjesht u zhduken ose pushoin perkohesisht .... udhetimin vazhduam se bashku deri ateher kur edhe zogjet ne dege e vrenin "pune" , "patriotizmin" e z.Thaqi dhe Partis s etij -PDK-se !!!!

Une ju bashkova zogjeve dhe cicirrimave ankuese te tyre !!!... ndersa z.MO mbeti ne trenin e njet me PDK-ne dhe z. ups Mbretin Thaqi!!!!- ATA te tjeret u zhduken ,u larguan nga forumi , ose pushoin dhe lajmrohen perkohesisht ..sepse , thjeshte z.Thaqi me PDK-ne NA (i lane) pa text!!!,
Une vazhdova te vezhgoi "terenin" nga perspektiva e zogjeve ..pasi qe edhe gjindem ne ate pozit (Jete Mergimatri ma) , dhe shkurt e shqip ..gurit guri e drurit dru!!!!

z.MO, siq e ke vrejtur edhe ti , e jo vetem Ti ... mbeti i paluhateshem ne qendrimin e tij ..besnik ndaj shokut Thaqi dhe nenes PDK!!!!..... ne mbrojtje te tyre , perdor arsenalin e armatimt kaher te njohur ..madje qe nga kohrat e stalinit ... sulmo kundershtarin per tu mbrojtur ...shpif per kundershtarin per tu mbrojtur!!! ... sulmo te gjithe..opozitin , masemediat , shtypin .. madje edhe popullin ...te gjithe duhet sulmuar e te shpallen fajtor per tu mbrojtur shoku, mbreti e shum shum pak ZOTERIU Thaqi !!!!!...

Titista ,natyrisht se i kemi urrejtur dhe i urrejm ...mirepo , po a nuk i tuboi pikerisht z.Thaqi do Titista te perbetuar te cilet dikur shanin irredentizmin dhe nacionalizmin Shqiptar!!!! - azem vllasi , pastaj te ndjeret Mahmut Bakalli dhe Fadil Hoxha !!!!!, poashtu edhe Babadevojka!!!!,

z.MO , si duket vuan nga nostalgjia per Monizmin .. sepse mendon se vetem nje lider dhe nje parti kan te drejt .... ndersa te gjithe te tjeret jane ne skenen dhe rrethe skenes politike vetem per ta plotsuar numrin apo per aplauze !!!!!,

z.Albin Kurti , eshte fenomenal ( njeher per njeher) ... ai po ndan lexione atyre qe po i shkelin normat njerzore , atyre qe vjedhin dhe keqperdorin ...po u athote shul e shqip ..drejt ene ftyr .. taman ashtu si burrat !!!.....,

Hajnit ...HAJN , e paqavres PAQAVER !!!!!!!


PILOTI

Piloti, une vertete nuk e perkrahi makiavelizmin, as njemendesine politike qe fatkeqesisht duhet pranuar se eshte evidente tek mentaliteti i kombit shqiptar, kuptohet i imonuar nga rrethanat ne te cilat kaloj Shqiperia natyrale, as kalimet ekstreme (per shkak te inateve personale) nga njeri krah politik ne tjetrin, qe perkthyer ne gjuhen popullore do thote "...per inati te resė me vdektė djali", ose "...per inati te vjehrres shkoj e flej me mullingjine"..., por as mohimi i gjithėēkaje mua nuk me pelqen hiq.

Zoti Piloti, edhe pse e dij se me kupton se ēfare dua te theme, megjithate une perpiqem qe ti zberthej keto fenomene, te cilat ne politiken kombetare te kombit tone jane bere gangrene, deri tani e pasherueshme.

Qe nga koha e pushtimit klasik te Kosoves ne skenen tone politike ka pasur delengjinje e delengjesha te paturpshem e kriminel, qe gjasme merreshin me politike te "madhe", te cilet per te arritur qellimet e tyre meskine ishin (dhe jane) ne gjendje te shkelin edhe mbi kufoma.
Kjo kategori karagjozesh politik konsiderohen se jane makiavelistet, te cilet ne kohen e "arte" te RSFJ-se ishin ne sherbim te pushtuesit serb, e pastaj kur u shkermoq LKJ-ja, dhe filloj shembja kesaj perandorie te ndyre sllave, ata vrapuan te formonin "alternativen" politike te quajtur LDK, PSHDK, Parti Socialdemokrate, Balli Kombetar, e ku di une tjeter, apo ata qe nuk arriten te ishin inicuesit e themeluesit e ketyre surrogateve te ish LKJ-se u kacaviren neper parti apo degeza partishė politike, shumica prej te cilave nuk ka dyshim se ishin (dhe jane) krijesa te UDB-se.
Kjo kategori karagjozesh, me pervojen e tyre te gjate politike ne sherbim te LKJ-se, edhe pse ishin te diskredituar si shebetor te okupatorit serbo/sllav, ata perseri arriten qe ti imponohen popullit shqiptar, duke e mbijetuar per "mrekulli" edhe luften e armatosur.
Dhe per te qene qudia me e madhe, ky grup maskarenjesh arriti qe edhe pas luftes te ringrihej ne kemb e te vazhdonte te merrej me politike, bile duke i fituar zgjedhjet e para ne Kosoven e ēliruar nga okupatori.

Ne kategorine e makiavlesiteve mund te futen edhe disa (jo te gjithe) politikan tjere shqiptar, te cilet edhe pse karrieren e tyre politike e filluan ne kohen e luftes se armatosur, ata shume shpejte deshmuan se nuk mund ti rrezistojne tundimit per te bere karrier e per tu pasuruar ne kurriz te tjereve, duke ndjekur keshtu shembullin e ish LKJ-isteve, perkatesishte LDK-steve dhe mbeturinave shqipfolese te sistemit te kaluar politik.

Perveq se jane makiavelist, kjo kategori maskarenjesh kane edhe mentalitetin e njemendesise, e mete kjo qe nuk sherohet aq lehte.

Mirepo, krahas individeve qe perbejne klasen politike, dhe te cilet jetojne nga politika, ne duhet ta pranojme se edhe tek nje numer tragjikisht i madh shqiptaresh mentaliteti i njemendesise eshte i rrenjosur thelle, te cilet nuk mund ta pranojne se perveē te preferuareve te tyre, pra per te cilet ata votojne, mund te kete edhe njerz tjere te ditur e atdhetar.

Prandaj, duke pasur parasysh kete mentalitet nga e kaluara e erret, une konsideroj se pikerishte ketu eshte defekti pse ne shoqerine tone kemi konflikte, grindje e destruktivitet te vazhdueshme, ndersa mirekuptimi e konstruktiviteti eshte i huaj per neve.

Ne kete kontest i shoh une grindjet, konfliktet, perqarjet dhe sharjet e panevojshme qe ndodhin (edhe ketu ne kete forum) ne mes shqiptareve, kurse ne raport me te huajt tregohemi servil te peshtire.

Kur i shikoj perfaqesuesit e institucioneve tona, e sidomos disa ish Komandant te UĒK-se, qe me njeri tjetrin kacafyten si kendeza grindavec, ndersa para te huajve tulaten si pula te lagura, jo vetem qe revoltohem deri ne maksimum, por vertete me vije turp.

I nderuari Pilot,
me vije keq ta theme keshtu hapur, por ne baze komenteve nga te tjeret (edhe nga ti vet) duket se ne te kaluaren ti ke pasur simpati te madhe per Hashim Thaēin dhe PDK-ne, gje kjo normale per nje ish ushtar te UĒK-se dhe parti e dalur nga lufta.
Mirepo, edhe pse jam i mendimit se kur njeriu e kupton se ka gabuar ne vleresimin e tij per nje lider apo parti te caktuar politike ai ka te drejte te reflektoj, megjithate mua nuk me pelqen ekstremizmi.
Fatkeqesishte per shumicen nga neve shqiptareve vlene vetem maksima: "...ose gjithēka mire, ose gjithēka keq"!

Piloti, mbes me shprese se nuk me ke keqkuptuar ne kete koment timin, ne dukje te ashper, por sinqerisht ta theme se une kaq te hapur dhe me kete gjuhe komunikoj vetem me ata njerz per te cilet kam respekt dhe besoj ne sinqeritetitn e tyre, dhe ne baze te shkrimeve tua une konsideroj se edhe tij je njeri nder ata qe e meriton respektin!

piloti
06.07.2012, 20:52:39
Piloti, une vertete nuk e perkrahi makiavelizmin, as njemendesine politike qe fatkeqesisht duhet pranuar se eshte evidente tek mentaliteti i kombit shqiptar, kuptohet i imonuar nga rrethanat ne te cilat kaloj Shqiperia natyrale, as kalimet ekstreme (per shkak te inateve personale) nga njeri krah politik ne tjetrin, qe perkthyer ne gjuhen popullore do thote "...per inati te resė me vdektė djali", ose "...per inati te vjehrres shkoj e flej me mullingjine"..., por as mohimi i gjithėēkaje mua nuk me pelqen hiq.

Zoti Piloti, edhe pse e dij se me kupton se ēfare dua te theme, megjithate une perpiqem qe ti zberthej keto fenomene, te cilat ne politiken kombetare te kombit tone jane bere gangrene, deri tani e pasherueshme.

Qe nga koha e pushtimit klasik te Kosoves ne skenen tone politike ka pasur delengjinje e delengjesha te paturpshem e kriminel, qe gjasme merreshin me politike te "madhe", te cilet per te arritur qellimet e tyre meskine ishin (dhe jane) ne gjendje te shkelin edhe mbi kufoma.
Kjo kategori karagjozesh politik konsiderohen se jane makiavelistet, te cilet ne kohen e "arte" te RSFJ-se ishin ne sherbim te pushtuesit serb, e pastaj kur u shkermoq LKJ-ja, dhe filloj shembja kesaj perandorie te ndyre sllave, ata vrapuan te formonin "alternativen" politike te quajtur LDK, PSHDK, Parti Socialdemokrate, Balli Kombetar, e ku di une tjeter, apo ata qe nuk arriten te ishin inicuesit e themeluesit e ketyre surrogateve te ish LKJ-se u kacaviren neper parti apo degeza partishė politike, shumica prej te cilave nuk ka dyshim se ishin (dhe jane) krijesa te UDB-se.
Kjo kategori karagjozesh, me pervojen e tyre te gjate politike ne sherbim te LKJ-se, edhe pse ishin te diskredituar si shebetor te okupatorit serbo/sllav, ata perseri arriten qe ti imponohen popullit shqiptar, duke e mbijetuar per "mrekulli" edhe luften e armatosur.
Dhe per te qene qudia me e madhe, ky grup maskarenjesh arriti qe edhe pas luftes te ringrihej ne kemb e te vazhdonte te merrej me politike, bile duke i fituar zgjedhjet e para ne Kosoven e ēliruar nga okupatori.

Ne kategorine e makiavlesiteve mund te futen edhe disa (jo te gjithe) politikan tjere shqiptar, te cilet edhe pse karrieren e tyre politike e filluan ne kohen e luftes se armatosur, ata shume shpejte deshmuan se nuk mund ti rrezistojne tundimit per te bere karrier e per tu pasuruar ne kurriz te tjereve, duke ndjekur keshtu shembullin e ish LKJ-isteve, perkatesishte LDK-steve dhe mbeturinave shqipfolese te sistemit te kaluar politik.

Perveq se jane makiavelist, kjo kategori maskarenjesh kane edhe mentalitetin e njemendesise, e mete kjo qe nuk sherohet aq lehte.

Mirepo, krahas individeve qe perbejne klasen politike, dhe te cilet jetojne nga politika, ne duhet ta pranojme se edhe tek nje numer tragjikisht i madh shqiptaresh mentaliteti i njemendesise eshte i rrenjosur thelle, te cilet nuk mund ta pranojne se perveē te preferuareve te tyre, pra per te cilet ata votojne, mund te kete edhe njerz tjere te ditur e atdhetar.

Prandaj, duke pasur parasysh kete mentalitet nga e kaluara e erret, une konsideroj se pikerishte ketu eshte defekti pse ne shoqerine tone kemi konflikte, grindje e destruktivitet te vazhdueshme, ndersa mirekuptimi e konstruktiviteti eshte i huaj per neve.

Ne kete kontest i shoh une grindjet, konfliktet, perqarjet dhe sharjet e panevojshme qe ndodhin (edhe ketu ne kete forum) ne mes shqiptareve, kurse ne raport me te huajt tregohemi servil te peshtire.

Kur i shikoj perfaqesuesit e institucioneve tona, e sidomos disa ish Komandant te UĒK-se, qe me njeri tjetrin kacafyten si kendeza grindavec, ndersa para te huajve tulaten si pula te lagura, jo vetem qe revoltohem deri ne maksimum, por vertete me vije turp.

I nderuari Pilot,
me vije keq ta theme keshtu hapur, por ne baze komenteve nga te tjeret (edhe nga ti vet) duket se ne te kaluaren ti ke pasur simpati te madhe per Hashim Thaēin dhe PDK-ne, gje kjo normale per nje ish ushtar te UĒK-se dhe parti e dalur nga lufta.
Mirepo, edhe pse jam i mendimit se kur njeriu e kupton se ka gabuar ne vleresimin e tij per nje lider apo parti te caktuar politike ai ka te drejte te reflektoj, megjithate mua nuk me pelqen ekstremizmi.
Fatkeqesishte per shumicen nga neve shqiptareve vlene vetem maksima: "...ose gjithēka mire, ose gjithēka keq"!

Piloti, mbes me shprese se nuk me ke keqkuptuar ne kete koment timin, ne dukje te ashper, por sinqerisht ta theme se une kaq te hapur dhe me kete gjuhe komunikoj vetem me ata njerz per te cilet kam respekt dhe besoj ne sinqeritetitn e tyre, dhe ne baze te shkrimeve tua une konsideroj se edhe tij je njeri nder ata qe e meriton respektin!


Inderuari Perdrinasi,

Asepak nuk te kame keqkuptuar, por perkundrazi , konsideroi se edhe ky eshte nje koment i radhes , i drejt dhe pa hile !!!.... qka eshte -eshte , ska dilema!!

Se jemi te till siq pershkrove ti me lart ... mendoi se duhet fajsuar perveq mentalitetin tejet te vjeter Ballkanik ...edhe ndikimin shume vjeqar te okupatorve te eger te cilet slan gje pa bere ne trojet tona ... , shpesh ,ua kame lakmi Tajvanezve te cilet ne ceremonin e largimit te okupuesve Anglez -filluan te qajn!!!!, sepse Anglezet edhe pse ishin okupues klasik ata e zhvilluan ate vend dhe ate popull ne te gjitha fushat madje edhe njerzore ...,
Ne nuk e patem at fate te sundohemi nga pushtues me kultur te lart njerzore por u sunduam nga pushtues me kultur tejet te ult njerzore apo barabar ... sa qe edhe ne ne fund te largimit te tyre deri diku u shendrruam ne barebar!!!, .. shiqo ,ngatrrestat qe behen tek ne, gjithe keto vrasje , hakmarrje ,gjakemarrje, inate njerzore e deri te politike --te gjitha keto sjan asegje tjeter vetem se barbarizma !!!!

I kthehem vetes se par njejes -Une ,

Mir e ke cekur,dikur kisha nje simpati aq te madhe ndaj z.Thaqi dhe PDK-se apo me mire te them PDK-se e z.Thaqi !!!!
Ajo nuk ishte simpati se jemi vendas me z.Thaqi -kurresesi, ishte nje simpati e cila lindi si rezultat i punes pacifiste dhe moniste te LDK-se dhe liderit te saj asaj bote -te ndjerit I.Rugova ...., te cilin asenjeher nuk e kam perkrahur qe nga dita e pare e lajmrimit te tij ne skenen politike Shqiptare ...
dihet pse?, e kemi cekur ketu me qindra here!!!!

mendova se z.Thaqi dhe partia te cilen ai e udhehiqte do ti korigjoin te gjitha ato gabime qe beri LDK-ja dhe ma ne fund do tja kthejn nderin dhe krenarin ketij populli ne kete treve .. dinjiteti i cili aq ishte humbur gjate "sundimit" te LDK-se ... kote prita edhe une edhe shume te tjer , kote shpresuam , dhe kote i thyem dhembet ... ajo te cilen ne e prisnim nuk ndodhi fare , nuk erdhi asenjehr ...por per befasin tone te madhe filluan te ndodhin gjera te cilat ase enderr si kishum pare e as menduar ...
Nga vet z.Thaqi , u rehabilitua politika disfatiste e LDK-se dhe e I.Rugoves ...
Filluan me te njejtin zhargon, me te njejtin skenar .. tejet te demoduar dhe menyra moniste e komuniste ... demokracia ishte prezente vetem si nje fjal dhe asegje me shume !!!!

Prisnim dhe shpresonim se megjithat z.Thaqi perdor keto vetem si taktizime politike , por jo , theqafja e z.Thaqi skishte te ndalur ... veprimet etija kunder popullit te tij ishin aq te dukeshme dhe aq te demeshme sa qe kushtonin shume ketij populli i cili vareferohej dita dites .... dolen ne sken manipulacione te llojeve te ndryshme , Clirimtaret gradulisht u shendrruan ne nje shtres me te pasur --madje ne milionere mbrenda nates , sjelljet e tyre Holivudiane ishin dhe jene tejet te neveriteshme ... ligjet tashme egzsitoin vetem ne leter , nuk rrespektohen fare , kushtetuta -cka eshte kjo!!!!????; EDHE PSE VET E FORMUAN ;VET E VOTUAN ...por qe as kete nuk e rrespektoin...
Kulminacioni arriti me shpalljen e Pamvarsis te Kosoves .... saktesisht , shpalosja e befasishme e njefar flamuri nga ana e z.Thaqi , -ne sheshe e bulevare ... ane e kend botes ku jetoin dhe punoin Shqiptaret ..KUQ E ZI ishte e pranishme dhe valonte .... z.Thaqi shpalosi ata harren dhe gjynjezoi ,perdhosi Shqiponjen krenare !!!!!- Vall , a eshte e mundur kjo!!!!

Definitive perfundoi simpatia edhe ndaj z.Thaqi edhe ndaj PDK-se , ..tashma , shihet kjart , se kush ishte dhe kush eshte z.Thaqi dhe shume bashkepunetor te tij ... mua me vjen shume keq ...por druaj se shume shpejt do te paisen me titullin me te shemtuar qe ndan nje popull ndaj disave ---Titullin e TRADHETARIT , z.Thaqi pothuajse gati eshte per ti plotesuar kriteret per kete titull tejet famekeq ... dhe i cili pastaj do te mbetet gjenerat mbas gjenerate !!!!

Z.Perdrinasi , besoi se tani e keni te kjart pse simpatizoia dikur dhe pse e urrej tani z.Thaqi dhe PDK-ne


pershendetje


piloti

Ndriti
06.07.2012, 23:58:41
"..Ēarmatosėn UĒK-nė dhe e shuan, e armatosėn SHIK-un dhe e ruajtėn" Rexhep Selimi 5.07.2012

http://www.youtube.com/watch?v=qHBmSSRiA1Y&feature=player_embedded

Replika e Albin Kurtit - Interpelanca kundėr privatizimit tė KEDS

http://www.youtube.com/watch?v=A4x9MW8XG_4&feature=relmfu

* * * * *

Ndriti!

bluai
07.07.2012, 10:35:56
Makiavellizmi eshte ne sistem perfid i sundimit mbi popullin nje sistem i kombinuar me sistemin e Monteskjes .Kto dy rryma gadi diametralisht te njejta njera ka te bej me qevrisjen e sundimit me qdo kusht Makiavelli me qdo mjet ,ndersa Monteskje me sistemin perfid financave me kombinim te Makiavellizmit tash me edhe sundon boten ky sistem i sundimit mbi ate qe e quan Monetskje te ligut .Ne kohrat e sodit makiavellizmi shkon vetem ne nje drejtim te elmiminimt Fizik por edhe te eliminimit ideor te koncepteve te cilat pak a shuim ngjajn ne koncepte sociale apo siq e kan princip dikush te akuzoi si socialist apo komunist .Kto dy koncepte dallojn per nga arganizimi i shoqrive tash mos te perdori terme te cilat zbatohen edhe ne praktik .Ne ket katrahuren e sistemeve pa sistem te quajtur neoliberal opo te sisteme Kinskiane apo te sistemeve Trockiste ,Apo te sistemeve te kosmopoliteneve te cilet se njohin komb e kombesi pos perfitimeve .Cili sistem i pershtetet zhvillimeve ne Kosove .Sistemi te cilen eshte ndertuar shoqria Kosovare pas lufte ka premisa te shkatrimeve te gjitha sferave shoqrore pra te ashtuquajtura Socialiste ose Komuniste .Ne vendet normale shoqria pra ata qe udheheqin me shtetin bejn plane ekonomike dhe qellimi u BE eshte te jet nje e vetem Ekonomi e dirigjuar nga lart me premisa te geltitjes se ekonomive ne zhvillim permbysjen e sistemeve dhe venjen ne varsi te vendeve siq jan Kosova apo Shqiperia .Ne ket pseudo kosmopolitanizmin Kosovar gjithqka shkon ne rrugtimin e politikave ditore te marjes se pushtetit me nje kushtetut qellimisht te votuar per hir te pushtetit kushtetut e cila ne plotni e len te varur nga lojnat e nduarduarta te udheheqjeve nga nalt e te len ne duart e njerezve me te paskorpullt te cilet fare se menoin per ekonomin e vendit per punsimin .Ndersa ne vendet qe kan inponu nje sistem te till neoliberal te perzier me sistemin kosmopolitan ne ato vende ka organzim ekonomik Trustet koncernet kartelet e ndryshme neper vendet e tyre kan sistem perfid te perzier me skema sociale duke nisur nga pagat e deri tek sistemi i shendetit krejt kto dirigjohen sa me rrujtur slemen sociale dhe her her aty ktu kur te shohin se kan probleme me gjendjen ekonomike shteti intervenon me mjetet e veta duke bler asetet apo aksionet e tyre .Ne Kosove jan kah behen bonot mjetet e pageses me kartela pa asnje mbules ,borgji publik ose siq e quajn ne zhargonin ekonomik borgji i keq i popullit ndaj shtetit eshte i madh tatimet ne pron jan aq te medha sa qe me nje rrog te imponuar prej 200 E se mundesh as edhe dhjet dit te egzistosh .Tatimet te cilat ngarkoin pa mas popullaten .Organizatet sherbyese dit per dit glaberisn paran publike duke ndalur rrymen ,ujin dhe zhpenzimet e indiuvidit rriten aq shum sa qe nuk eshte ne gjenje te paguaj as 1/4 e ktyre obligimeve .Si behet ky glaberim (plaqkitje popullorqe me i then ) shpenzuesit siq jan frigoriferet dhe nxemsat e rrymes kur te nalen rryma dhe kur te vjen rryma ata do shpenzoin me shum se sa kur eshte rryma konstante ,ose uji kur te nalet pra i vyn qe kur te vjen se poku qdo familje i shtohet minimum 300-600 litra uj ne dite qe te mbushet sistemi i gypave te ujit .Ne tjeter ane Tvsh ,tatimet ne qarkulli dhe doganete i paguhen shtetit edhe nga populli pra nga konsumatori por edhe nga ata qe plasoin mallin ne Kosove .Qmimet qesharake dhe tendencat politike te apetiteve te medha te dirigjuara ne konstalazion me akteret e rrethit ngusht behen perfitime .bankat jan ne ate vien e kuqe te kollapsit apo me mir me then te falimentimit te tyre .te gjitha kto behene ne emer te nje far inetgrimi apo rrugtimi te Kosoves ne Be .Dhe kur te behen ato qka po behen Kosova ska me qen me interesant per investitorin se ska me mbet asgje per veq borgjve te medhe te nje ekonomie zhvatese dhe asgje me shum .Konstalacioet politike te cilat behen per hir te qetesis mevetesis dhe kinse te qetsis ne rejon .Fakturen e paguan vet populli .
Kisha vazhdu ende por me duket nje far forumisti moti ktu se sheh se Kosova neser do jet me nje ekonomi te stershfrytezuar dhe shkatruar ne plotni me disa rrug qe ja mundesoin ndikimin Serbis por edhe vendeve tjera te dominoin mbi monopolin e parave qe marin nga Tregu i kosoves .Kosova do jet treg i sherbimeve dhe stershitjeve te materialeve te ndryshem e te cilat do ken nje qmim maramandes .
Kerjt kto do i paguaj gjeneratat e ardhme dhe klikes ne pushtet po i ben lavde dhe njekohesisht semaforgjinjet te cilet qendroin pas ktyre kosmopolitaneve do e bejn namin duke ber lavde se ja Kosova u be e hapur e e njohur me speca turshi e qen te sharit e me reqel kumbullash me nje popullt te dermuar ekonomikisht te manipuluar dhe te stermashturar ku me dit per te saten her nga Be dhe nga bashkudhtaret e tyre qe gjenden per momentin ne ket sonatoriumin e quajtur Kosove .
ju le me shendet

mo
08.07.2012, 18:35:13
piloti & perdrinasi,
skuquni pak, paramendoni trixi t'u sqaron se nuk ka ndryshu hashim thaēi por ju keni ndryshu..

akuzat "hashimi hajn, hashimi uzurpues, hashimi kriminel" jane shume te vjetra dhe te lansuara nga sherbimet serbe prandaj albin paēavra "patrioti" nuk eshte tjeter vetem se largperques i ri, bander, apo mikrofon i ri i shpifjeve te vjetara serbofile.

perkunder juve trixi nuk e kishte problem t'u besonte shpifjeve serbe qysh ne fillim, per juve dhe shume si ju eshte dashur qe shpifjet e vjetra te mbeshtjellen "patriotikisht" dhe te transportohohen nga nje paēaver si albini... dhe shih ti funksionoj strategjia, u kane mashtru keq.

perdrinasi, une s'kam as me t'voglin problem me t'u pergjigj por siq e shkruajta me lart nuk e meriton ngases shkruan gjepura. se koha ditore dhe zeri jane zedhenesat e albin paēavres ka fakte te mjaftueshme, me dy tre klika mund t'a vertetoj secili.

nga nje burim i sigurt mesohet se pase publikimit te raportit te serbofilit marti dhe miratimit te tij nga keshilli i europes ne qendrat e disa gazetave, partive dhe levizjeve politike ne kosove jane hap shishet me shampanje dhe eshte festuar deri ne oret e vona..

Ndriti
08.07.2012, 23:39:52
Me rastin e dates se sotme 6. Korrik 2012 : ), kisha deshire ti pershendes miqt e mi virtual si Perdrinasi-n, Piloti-n, Trixi-n, Bluai-n dhe poashtu ca tjere qe nuk jane per momentin on.

Sinqerisht

Ndriti! : )

* * * * *

Privatizimit tė distribucionit po i vjen era e padurueshme

06 KORRIK 2012 - E Premte 02:58
...Edhe nje pershendetje enkas per t`apostrofuarit me larte nga une. Mos um thoni helbete se isha ze n`shkretetire a, eh qashtu : ); (e di se do qesheni kur ta lexoni kete koment te vockel). Po posht u ka ra katuni paqavrav he ma Zot ma keq, ani edhe qirren, :D, !

Ndriti! : )

Perdrinasi
09.07.2012, 07:42:26
piloti & perdrinasi,
skuquni pak, paramendoni trixi t'u sqaron se nuk ka ndryshu hashim thaēi por ju keni ndryshu..

akuzat "hashimi hajn, hashimi uzurpues, hashimi kriminel" jane shume te vjetra dhe te lansuara nga sherbimet serbe prandaj albin paēavra "patrioti" nuk eshte tjeter vetem se largperques i ri, bander, apo mikrofon i ri i shpifjeve te vjetara serbofile.

perkunder juve trixi nuk e kishte problem t'u besonte shpifjeve serbe qysh ne fillim, per juve dhe shume si ju eshte dashur qe shpifjet e vjetra te mbeshtjellen "patriotikisht" dhe te transportohohen nga nje paēaver si albini... dhe shih ti funksionoj strategjia, u kane mashtru keq.

perdrinasi, une s'kam as me t'voglin problem me t'u pergjigj por siq e shkruajta me lart nuk e meriton ngases shkruan gjepura. se koha ditore dhe zeri jane zedhenesat e albin paēavres ka fakte te mjaftueshme, me dy tre klika mund t'a vertetoj secili.

nga nje burim i sigurt mesohet se pase publikimit te raportit te serbofilit marti dhe miratimit te tij nga keshilli i europes ne qendrat e disa gazetave, partive dhe levizjeve politike ne kosove jane hap shishet me shampanje dhe eshte festuar deri ne oret e vona..

mo, nuk ka se ēka me tregon mua trixi, sepse me tipat si ai une kurr nuk jam pajtuar, as kur Hashimi ishte ne mal me pushke ne dore, as kur Hashimi ishte kryesues i Delegacionit te shqiptareve te Kosoves ne Rambuje, as kur Hashimi ishte Kryeminister i QPK-se, as kur Hashimi ishte ne koalicionin e madh LDK/PDK/AAK me Kryeministrer Bajram Rexhepin (ne te vertete ne ate koalicion ishte PDK-ja si parti politike, sepse Hashimin personalisht nuk e pati pranuar I. Rugova te ishte pjese e Qeverise), as kur Hashimi ishte ne opozite, dhe sigurishte qe trixi nuk ka se ēka me tregon as sot kur Hashimi se bashku me Bujar Bukoshin, Behgjet Pacollin e karagjoz shpirtshitur si puna e tyre eshte ne pushtet.

mo, me vije keq ta theme keshtu hapur, por i gjithe komenti yt i mesiperm eshte i shkruar me injorance e deshprim te papermbajtur, ashtu siq shkruajne vetem njerzit e hipnotizuar e te dhene ekstremisht pas liderizmit, gje e cila vertete eshte e peshtire.
Ti mund te kesh simpati te madhe per nje parti politik, edhe per nje njeri apo grup njerzish, dhe kjo gje eshte krejte normale.

Mirepo, kur te tjereve ua mohon te drejten e shprehjes se ndonje mendim te kunderte nga pikepamjet tua politike, siq po bene ti ne vazhdimesi me keto komentet tua ne kete forum, une theme se fatbardhesishte qe te tilet nuk e ke mundesine ti ndalosh si ne kohen e "arte" te pushtetit apsolutist te regjimit titist te para viteit 1990, kur dihet se per nje fjale, ose per dy-tre germa "KR", "E.H", ose "RPSSH" qe dikush shkruante neper mure ose rruge te Kosoves, dhe kuptohet nese zbulohej autori i atyre parullave nga agjentet e UDB-se, dhe te tille fatkeqesishte kishte mjafte ne ate kohe, ai dikushi dergjej me muaj apo vite burgjeve te ish RSFJ-se.

mo, sa me perket mua personalisht, ti vazhdoje keshtu siq e ke filluar, mos lesho hiq pe ne mbrojtje te pushtetareve;
- edhe kur ata bashkpunojne me njerz si Pacolli e Bukoshi,
- edhe kur ata ne bashkpunim me disa "miq" nderkombetar i privatizojne (kupto vjedhin) ndermarrjet publike (shoqerore) te shtetit (popullit) te Kosoves,
- edhe kur ata i shkelin premtimet, vendimet, ligjet dhe Kushtetuten e Kosoves, siq ishte p.sh. rasti kur Gjykata Kushtetuese i jep te drejten Presidentes Jahjaga te rrij ne pushtet deri ne vitin 2016, kuptohet ky vendim i GJK eshte dhene nen presionin e ambasadorit Dell, por edhe me pelqimin maksimal nga Hashim Thaēi, Isa putini dhe B. Paco(v)lli,
-......e tjera.

Hajt mo, shko e futja gjum edhe per disa dite, pastaj kthehu perseri nga fundjava e ardhshme me ndonje koment, sepse deri atehere do te kesh material shtese per ndonje akuze kunder "poēavres" Albin Kurti, se per Isa putinin, B. Paco(v)llin e Bujar Bukoshin nuk ke nevoje te thuash asgje!

Por kur te kthehesh perseri, mos harro te na tregosh pak me hollesi:
- valle, kush ishin ato "qendrat te disa gazetave, partive dhe levizjeve politike ne Kosove", te cilet kur Dick Marti ka ngritur akuzat e tij te njohura, sipas teje "paskan hapur shishet me shampanje dhe paskan festuar deri ne oret e vona"!!!

Po ku e gjete kete informate ore i nderuari mo?!
Ta dha Kamishi i SHIK-ut, apo ke marrur edhe ti pjese ne ato orgji me shampanje, gje e cila mua nuk me besohet!
mo, nuk arrihet asgje me sajesa e shpifje te ulta, por arritjet vijne vetem me fakte dhe pune konkrete ne sherbim te shtetit dhe popullit te Kosoves.
Kjo e fundit te duket sllogan, e ndoshta edhe mendjelehtesi, por per mua s“ka shume rendesi, merre si te duash!

dardai
09.07.2012, 10:41:19
piloti & perdrinasi,
skuquni pak, paramendoni trixi t'u sqaron se nuk ka ndryshu hashim thaēi por ju keni ndryshu..

akuzat "hashimi hajn, hashimi uzurpues, hashimi kriminel" jane shume te vjetra dhe te lansuara nga sherbimet serbe prandaj albin paēavra "patrioti" nuk eshte tjeter vetem se largperques i ri, bander, apo mikrofon i ri i shpifjeve te vjetara serbofile.

perkunder juve trixi nuk e kishte problem t'u besonte shpifjeve serbe qysh ne fillim, per juve dhe shume si ju eshte dashur qe shpifjet e vjetra te mbeshtjellen "patriotikisht" dhe te transportohohen nga nje paēaver si albini... dhe shih ti funksionoj strategjia, u kane mashtru keq.

perdrinasi, une s'kam as me t'voglin problem me t'u pergjigj por siq e shkruajta me lart nuk e meriton ngases shkruan gjepura. se koha ditore dhe zeri jane zedhenesat e albin paēavres ka fakte te mjaftueshme, me dy tre klika mund t'a vertetoj secili.

nga nje burim i sigurt mesohet se pase publikimit te raportit te serbofilit marti dhe miratimit te tij nga keshilli i europes ne qendrat e disa gazetave, partive dhe levizjeve politike ne kosove jane hap shishet me shampanje dhe eshte festuar deri ne oret e vona..
I dijn keto keta faqezinj o mo ndaj mos u merr me keto milingonja te vdekura qe bijn ere qelbsire

Ndriti
10.07.2012, 01:51:41
: ) !

http://n10c.ksso.ch/Schuelerseiten/Jonas/images/Sonne.jpg

Ndriti!

trixi
10.07.2012, 21:41:43
Albin Kurti darkė vegjetariane me Sali Berishėn

Njė darkė e shtruar nga prefekti i Tiranės Lulzim Basha ka ndėrtuar mirė muhabetin mes Kryeministrit tė Shqipėrisė Sali Berisha dhe liderit tė “Vetėvendosjes” Albin Kurti tė cilėt janė parė sė bashku pėr disa orė nė Tiranė.

Darka vegjetariane nė Pallatin e Brigadave, e shtruar tė hėnėn vonė pėr pjesėmarrėsit e njė konference qė ka diskutuar tema pan-shqiptare, ka bėrė bashkė Berishėn dhe Kurtin tė cilėt janė parė duke bėrė muhabet pėr orė tė tėra.

Nė tavolinėn e tyre ka qenė edhe Teuta Arifi, zyrtare e Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI), partisė shqiptare nė pushtet nė Maqedoni, raporton gazeta JNK.

Kurti ėshtė lideri i forcės sė tretė mė tė madhe politikė nė Kosovė dhe ai hapur mbėshtet bashkimin me Shqipėrinė ndėrsa kundėrshton simbolet e shtetit kosovar. Lideri i Vetėvendosjes ėshtė i popullarizuar nė Shqipėri, por takimet zyrtare me Berishėn nė Tiranė nuk i ka pasur tė shpeshta.

Konferenca e titulluar “Fqinjėsia shqiptare” ėshtė mbėshtetur nga “Rockfeller Brother Fund” dhe Bashkia e Tiranės kurse janė diskutuar tema si politika, zhvillimi ekonomik, infrastruktura, edukimi dhe media me panelistė nga tė gjitha hapėsirat shqiptare nė rajon./Indeksonline/

Ndriti
11.07.2012, 23:51:16
Publikimet

VETĖVENDOSJE! nr. 343 - 09 Korrik 2012

Nė kėtė numėr mund t'i gjeni kėta tituj:

Shteti i shitur prej njerėzve tė shitur
Pse privatizimi i Distribucionit duhet tė ndalet
Ata qė e ēarmatosėn UĒK-nė e armatosėn SHIK-un
Kodi Penal inkriminon mediat
Kompleksi i inferioritetit nė politikėn shqiptare
Fundi i mbikėqyrjes dhe frika “Hobbsiane”

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,4

Perdrinasi
13.07.2012, 09:00:49
Albin Kurti: Ja dėshmia ime pėr gardianin e burgut, kriminelin e luftės, Zoran Koliē (http://www.shekulli.com.al/website/index.php?option=com_content&view=article&id=1212:albin-kurti-ja-deshmia-ime-per-gardianin-e-burgut-dhe-kriminelin-e-luftes-zoran-kolic&catid=91:rajon&Itemid=522)


http://www.shekulli.com.al/website/images/albin-kurti.gif Albin Kurti

(http://www.shekulli.com.al/website/images/albin-kurti.gif)
Fjalimi i Albin Kurtit nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės, mė 12 korrik 2012, lidhur me gardianin e burgut dhe kriminelin e luftės, Zoran Koliē.

Deputetė tė Kuvendit tė Kosovės,
Kryetar i Kuvendit tė Kosovės,

Nga data 2 maj e deri mė datėn 10 qershor tė vitit 1999 kam qenė i burgosur nė burgun e Lypjanit. Nė fakt, nė burgun e Lypjanit, mė parė se i burgosur isha rob e peng lufte, kurse vetė burgu i Lypjanit ishte mė shumė kamp pėrqendrimi sesa burg. Ishim 13 shqiptarė tė burgosur nė njė dhomė burgu ku nuk kishim as tualet e as ujė. Nė hapėsirėn 4.15 metra gjatėsi me 2.60 metra gjerėsi, nė katin e dytė tė Pavilonit IV, kemi qėndruar 13 veta pėr 39 ditė.

Nė vend tė tualetit kemi pasur njė kovė plastike, ku tė burgosurit kanė vjellė pas rrahjeve e torturave tė pėrditshme. Ushqim na kanė sjellė njė ose dy herė nė ditė, pėr 13 veta dy bukė dhe pėr dy veta 2 cm supė nė fundin e njė gote plastike. E megjithatė, as kėtė ushqim nuk arrinim ta hanim pėr shkak tė keqtrajtimeve. Secili nga ne i pat humbur nga 20 deri nė 30 kilogramė gjatė atij muaji. Mė sė shumti na pihej uji, jo pse bėnte vapė, por pėr shkak tė gjakderdhjes nga tė rėnat. Njė mbrėmje, dy gardianė erdhėn dhe e thirrėn emrin tim. Dola duke e ditur qė duan tė mė rrahin. Por, u gėzova kur mė thanė, qė tė marr dy bidonėt nga dhoma. Pra, nuk do tė mė rrihnin dhe bidonėt do t’i mbushja me ujė dhe do t’i sillja nė dhomė, ku 12 tė burgosur ishin tharė pa tė. Mirėpo, jo: porsa e mbusha ujin, filluan tė mė rrihnin pėr orė tė tėra. Uji nė bidonė iu shėrbente atyre qė tė ma kthenin nė fytyrė, atėherė kur e humbja vetėdijen.

Disa prej kėtyre gardianėve ua mbaj mend edhe emrat: Dragisha Ristiē, Mile Iviē dhe Jugoslav Simiē nė Lypjan e Prishtinė, kurse, mė vonė, njėsoj tė tmerrshėm porsi kėta: Dragan Milanoviē, Dragan Shabiē, Kosigin Joliē dhe Igori qė e quanin Gara, nė Zabela tė Pozharevcit.

Nė burgun e Lypjanit ishte edhe njė gardian qė tė gjithė neve, e posaēėrisht mua, mė ka rrahur e torturuar. E mbaj mend mirė kur na thoshte: Cili prej jush do tė vdesė sot, meqenėse numri 13 ėshtė numėr fatkeq: ti Kurti, kėshilltari i Demaēit, apo ti Selim Loku, ushtari i UĒK-sė nga Hani i Elezit? Emri i kėtij gardiani ėshtė Zoran Koliē. Ai sot ėshtė nė burg nė Kosovė pėr krime lufte. Kėtė e mėsova nga letra qė na ka ardhur nė kuti secilit prej neve deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės, nga gruaja e Koliēit, e cila kėrkon qė tė lirohet Zoran Koliēi. Kushedi, ndoshta gruaja e Zoranit nuk e njeh mirė tė kaluarėn e burrit tė vet. Kjo letėr qė e keni secili prej jush ėshtė arsyeja pse po flas sot kėtu.

Janė bėrė edhe protesta pėr lirimin e Zoran Koliēit. Ėshtė e ēuditshme si asnjė fotografi e Zoran Koliēit nuk shihet nė ato protesta. Asisoj, numri i tė burgosurve shqiptarė qė do ta njihnin atė do tė ishte shumė i madh.

Nga gazeta "Shekulli"

Ndriti
15.07.2012, 14:09:23
Fjalimi i Albin Kurtit nė Mbledhjen V tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

15 KORRIK 2012 - E Diel 04:38

http://www.vetevendosje.org/repository/images/DSC_00022094856066.JPG

Tė nderuar delegatė tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm,Tė dashur aktivistė tė VETĖVENDOSJE!-s,

Mirė se keni ardhur nė Mbledhjen e Pestė tė organit mė tė lartė tė Lėvizjes sonė dhe mirė se e kemi gjetur njėri-tjetrin nė kėtė forum ku diskutojmė ēėshtjet mė tė rėndėsishme pėr organizatėn tonė dhe pėr politikėn tonė.

Fillimisht dua t’iu falenderohem pėr punėn e palodhshme dhe kontributin e ēmuar qė keni dhėnė secili prej jush dhe tė gjithė ne bashkė nė kėta muajt e fundit. Nė organizim e nė aksion, nė zgjedhje e nė institucione, nė tubim me qytetarė e nė ballafaqim me qeveritarė, jeni angazhuar pa u lodhur asnjėherė. Mbase, njeriu lodhet kur punėn nuk e ka me qejf e jo atėherė kur punon shumė. E puna jonė ėshtė shprehje direkte e qenies sonė, e asaj qė bėjmė vetė pėr ta ndryshuar shoqėrinė dhe politikėn.

Ne kemi dėshmuar qė edhe atėherė kur mundėsitė objektivisht janė tė vogla, Lėvizja VETĖVENDOSJE! i ka aftėsitė politike dhe intelektuale tė mėdha dhe vullnetin subjektiv tė paepur. Si gjithnjė: nuk kemi devijuar dhe nuk jemi ndalur. Koncepti ynė politik na mban nė rrugė tė drejtė kurse nismat tona tė vazhdueshme na mbajnė aktiv.

Sot, jo pak politikanė shqiptarė nė Kosovė i kthehen kohė pas kohe tė kaluarės dhe tė ardhmes, kombit dhe gjenocidit mbi tė, bashkimit kombėtar tė shqiptarėve, porse e bėjnė kėtė vetėm atėherė kur ndonjėri prej fqinjėve tanė kėrcėnon shqiptarėt apo ushtron dhunė ndaj tyre. Me fjalė tjera, kėta politikanė iu thonė atyre fqinjėve: rrini rehat e na lini rehat se mirė jemi! Kjo ėshtė shumė pak, shumė vonė dhe jo pak e gabueshme!

Bashkimi kombėtar i shqiptarėve ėshtė i nevojshėm, i domosdoshėm porse edhe i pashmangshėm. I nevojshėm sepse ėshtė ēėshtje interesi, i domosdoshėm sepse ėshtė ēėshtje vullneti dhe i pashmangshėm sepse edhe nėse ne heqim dorė nga bashkimi kombėtar, ne kemi fqinjė qė nuk do tė ndalen me aspiratat e tyre hegjemoniste deri nė bashkimin e shqiptarėve. Prandaj, le ta duam shqiptarinė nga vullneti e nga interesi qė tė mos vie puna ta duam veēse prej zorit.

Bashkimi Evropian e mbėshteti ish kandidatin pėr President tė Serbisė, Tadiq, teksa ky radikalizohej, prandaj rezultati i zgjedhjeve ishte radikali Nikoliq. Nė vend se tė na propozojnė vazhdim tė bisedimeve me Serbinė, pėr ēėshtje tė brendshme tė Kosovės e pa kurrfarė parakushtesh pėr Serbinė, Brukseli do tė duhej ta bėnte njė tėrheqje strategjike, tė rimendojė e tė mendojė pėr ta ndryshuar edhe qasjen edhe paradigmėn pėr Kosovėn dhe Ballkanin perėndimor. Kosova dhe shqiptarėt janė pėr anėtarėsim e integrim nė BE, pėr tė qenė tė barabartė e tė lirė bashkė me kombet tjera, pėr tė pasur drejtėsi, por jo kėshtu tė ftohemi kryesisht pėr bisedime me Serbinė e koncesione ndaj saj.

Nė njėrėn anė, Serbia e fitoi statusin e vendit kandidat dhe njė regjim nacional-shovinist e radikal nė pushtet, ndėrkaq, nė anėn tjetėr, Kosova fitoi udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave. Qytetarėve tė Kosovės nuk iu nevojitet udhėtimi jashtė vendit mė aprė se vendi i punės nė Kosovė. Prandaj, nuk mund tė jetė liberalizimi i vizave prioritet as i politikės sė brendshme e as i politikės sė jashtme. Udhėtimi i tė papunėve ėshtė udhėtim pėr punė (qė zakonisht s’do tė gjendet). Puna vjen para udhėtimit, sepse asisoj edhe udhėtimi ėshtė shumė mė i mirė.

Regjimi nė Kosovė po egėrsohet. Tė palarat e tyre po duken, sepse po dalin, sheshit. Kurrė mė parė nuk kemi pasur gėnjeshtra tė pabesueshme sikurse kohėve tė fundit. Prej tė ashtuquajturės vetėvrasje tė Dino Asanajt e deri te mbrojtja e prodhimit vendor grek (sic.). Ėshtė bėrė shumė e vėshtirė ta demaskosh regjimin nė Kosovė. Jo pse ka maskė tė trashė, por pse i ka rėnė ajo. Fytyra e kėtij regjimi ėshtė ajo qė e ka thėnė gjithmonė Lėvizja jonė: njė pushtet i uzurpuar qė uzurpon, njė politikė e pazareve ditore qė e shet vendin edhe natėn. Pushteti nė demokraci duhet t’ia vė shtetin nė shėrbim qytetarėve, e jo sikurse tash, jo sikurse kėtu, t’ua kundėrvė shtetin atyre.

Kėta qeveritarė nuk janė nė pushtet pse mendojnė apo pse bėjnė. Pėrkundrazi, kėta njerėz janė nė pushtet pse s’mendojnė dhe pse dėgjojnė ēfarė duhet tė bėjnė. Kėshtu nuk sillen as fėmijėt. Nuk ėshtė populli i Kosovės fėmijė, por kėta politikanė qė mė shumė me gojė hapur sesa me veshė hapur e dėgjojnė ambasadorin amerikan, Dell, dhe ndėrmjetėsin e bisedimeve me Serbinė, Cooper.

Qeveritarėt kosovarė na akuzojnė e shpifin se ne jemi kėshtu e jemi ashtu. Ata le tė flasin sa tė duan, por ama veprimet e tyre i bėjnė ata kriminelė. Tė shitet Distribucioni i KEK-ut pėr 26,3 milionė euro dhe tė bllokohet Shqipėria, tė takohesh me Tadiqin me aq lehtėsi dhe tė thuash qė takohem edhe me Nikoliqin, ėshtė krim ndaj kėtij vendi e ndaj kėtij populli. Kėto janė struktura kriminale qė i ka formuar krimi strukturor i pazareve me Serbinė dhe i privatizimeve tė egra. Janė me dhjetėra qeveritarė dhe miq tė tyre biznesmenė qė vetė i kanė paratė pėr ta blerė Distribucionin e KEK-ut nėse ai na u dashka shitur pėr 26 milionė euro! Kryeministri i Kosovės me vėllezėrit e tij (vėllezėrit biologjikė e kam fjalėn) ka mundur ta blejė Distribucionin e Kosovės pėr 26 milionė euro! Pse kėta nuk e blenė vetė se edhe ashtu mė shumė janė biznesmenė sesa politikanė?! Apo, ndoshta kėta mė shumė besojnė te konzorciumi Ēalik-Limak sesa te vetja e tyre?! Por, nėse ėshtė kėshtu, atėherė le tė japin dorėheqje se nuk e kanė vendin aty. Tashmė ėshtė e qartė qė kėta politikanė kanė borxhe personale qė po i lajnė me pasurinė publike.

Le tė mos harrojmė qė nė kontekstin e sotėm politik nė Kosovė, vetėm duke qenė idealist je racional dhe pikėrisht tė qenit realist ėshtė iracionale. Idealizmi i Lėvizjes ėshtė racional. Realizmi qeveritar ėshtė iracional. Ne kemi programin tonė politik qė do ta thellojmė me programin qeverisės tė bazuar nė dy shtylla: Shteti Zhvillimor pėr Mirėqenie dhe Shteti i sė Drejtės pėr Bashkim. Njėkohėsisht, le ta kultivojmė angazhimin dhe aktivitetin: jo dinakėri e urtėsi konspirative, por vullnet dhe punė. Kjo na duhet neve. Kjo iu duhet tė gjithė shqiptarėve.

Qeveria aktuale po ia kushtėzon vetes rėnien shpejtė dhe rapide. Kjo Qeveri nuk dėshiron dhe as qė mund tė bie ngadalė. Tė gjitha maskat i ka rėnė kėsaj Qeverie. Ne duhet tė bėjmė qė tė bie edhe perdja e kėsaj shfaqje makabėr.

Pra, maskat kanė rėnė. Tash, perdja duhet tė bie.

Ju falemnderit.

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,2,4817&author=0

piloti
15.07.2012, 22:29:09
:)

Oj QEBE , kuptohet se keto 'kopalla' mund t'ja shitesh disave ose VV-s !! Nuk jane ne pyetje 26 Mil. por jane ne pyetje 500 Mil. qe kjo firme do te investoj ne KEK , me kete sigurimin e energjise ne Kosove dhe nga logjika kuptohet edhe vendet e punes qe lidhen me kete projekt (E keto 500 Mil. per Investime nuk i ka qeverija )!

Energjija e sigurt ne Kosove eshte nje tjeter faktor i madh per Investime tjera nga te huajt me kete edhe vende te punes !

Oj QEBE ngo bre dost , merri vuvuselat dhe krijoni edhe ju ndonje projekt pune , psh : Ne bujqsi kultivimin e patligjonave dhe pulave kuptohet edhe vezve sepse keni njohuri ne kete drejtim !

Gati harrova edhe pastrimin e rrugve , sepse keni njohuri , rrugac !


Zonje apo zoteri ....


Sa i perket KEK-ut ,para luftes “98 99 , e sidomos ne vitet 80-90 prodhonte rryme te mjaftueshme per tregun kosovar , e ate bote kishte mjaft nderrmarje e kompani qe hargjonin rryme ...por edhe exportonte ..mbas lufte ,sipas disa te dhenave ..jane investuar mbi 1miliard € ne remont dhe ndreqje te ndryshme (mose te them shumica e atyre parave u keqperderon apo nuk u inevstuan fare -por vetem kamuflazh) ..por asenjehr furnizimi nuk funkcionoi ase perafersisht se si duhet !!!... edhe pse ase 10% eindustris se paraluftes nuk funkcionon me ... per export ase qe diskutohet !!!!!!.... kush eshte fajtor ketu?
mos z.Albin Kurti -siq e quan ti pa fije ndergjegje -QEBE!!!!, madje e quan edhe RRUGAC , pothuajse te vetmin prijs te nje partie politike i cili angazhohet me plot fuqin per bashkimin e trojeve ..angazhohet per ate qe luftoi UCK-ja , angazhohet per mbrojtjen e flamurit kombetar !!!.te perkujtoi edhe kete :

"Rrugaci" ..para pak dite tregoi haptas ne parlament nje episod te vuajtjeve e perjetimeve ne kasamtatet e okupatorit ... te regjimit serbo sllav ..., dikur edhe hapur ne gjykatore pa fije frike disa her ju tregoi atyre gjyqtarve e gjyqeve se nuk i pranon asenjeher, sepse jane organe te okupatorit .... ishin keto qendrime te cilat mendoi se duhet rrespsktuar !!!!

Ndersa, qka mund te rrefen idoli i yte , apo idolat e tu ... perveq se genjeshtrave ... apo rrefime per biznese mafioze .. dhe shetitje ..si para , si gjate e sidomos mbas luftes ... vuajtjet etyre (ne perjashtim te Fatimr Limes e Jakup Krasniqit) si dihet aS fillimi e ase mbarimi ...sidomOS te z.thaqi ..i cili me siguri se vuajtjet me te medha i ka pasur gjate ruajtjes se bagetis ne Burojen etij ... e sa per kazamate le ti falet azilit te tij ne Zvicerr dhe natyrisht luftes se djemeve e vashave trima te UCK-se ...

Thua se investirori do ti investoi 500€ .... athua do ti investoi edhe ky ,sikur keta tjeret qe investuan ..trasht e syrrles , ne ato kompani qe i moren pothuajse falas ... sa punetor i punesuan !!!..por edhe ata punetor qe mbeten e qe punoin aty ... a ke pyetur ndonjeher per kushtet e punes dhe pagat e tyre ,,, te theme sinqerisht me mire mos pyet fare ...sepse , nese ke vetem sado pak ndjenja njerzore - do te tmerrohesh !!!

PILOTI


piloti

piloti
15.07.2012, 22:58:44
Dikur ishte Koha e Dinozaurie-s !

Ne Ballkanin perendimor nevojitet sot me shume energji se sa para 10-15 viteve , diku rreth 20% me shume !

Funirzimi me energji ne Kosove eshte me shume se katastrofal, pa investime nuk do te rrehullohet sepse e tera eshte vjetersuar !

Shprsoj se QEBJA ne vend te energjise do tu a mbaj“qirin !

...hm, e investimi do te behet vetem nese shitet per 26milion apo!!!!!, ...

investimet duhet ti bej vet KEK-u ... ku jane mjetet qe grumbullohen percdo muaj ..ka mundesi kredi me interes minimal , pse te shitet, ani per 26milion ..., a jeni ju normal more !!! po ae dini se nje dite do tju mbesin ne fyt te gjitha !!!! o hajna,,o keshtu as okupatori ska bere ma zi s eju o pisa ... he ju hupt fara

Ndriti
16.07.2012, 15:04:47
Kjo qeverisje nuk e ka tė gjatė. Larg duart nga KEK-u!

16 KORRIK 2012 - E Hėnė 03:36

Letėr e hapur drejtuar kompanive “Ēalik” dhe “Limak”

Lėvizja VETĖVENDOSJE! ėshtė alarmuar nga zhvillimet e fundit lidhur me privatizimin e rrjetit tė distribucionit dhe shpėrndarjes sė KEK-ut. Distribucioni i energjisė elektrike, ku pėrfshihet rrjeti por edhe tregu i saj, janė pasuri publike e Kosovės. KEK-u ėshtė njė ndėrmarrje publike e ndėrtuar dhe e mirėmbajtur nga populli i Kosovės pėrgjatė 50 viteve tė fundit. Rrjeti i distribucionit ėshtė njė monopol natyror qė nuk e lejon konkurrencėn, si i tillė nuk mund tė vendoset nė duart e interesave private. Pėr ndėrtimin, mirėmbajtjen, menaxhimin dhe zhvillimin e kėsaj prone publike kanė paguar tatime, kanė dhėnė kontribute tė drejtpėrdrejta, kanė derdhur djersėn dhe kanė dhėnė mundin dhe sakrificėn e tyre me qindra mijėra qytetarė tė Kosovės. Kjo ndėrmarrje duhet tė mbetet publike sepse furnizimi me energji elektrike ėshtė kusht themelor pėr mirėqenien e qytetarit dhe tė shoqėrisė. Rrjedhimisht, pėrbėn njė tė drejtė qė secili qytetar duhet ta gėzojė dhe njė mjet tepėr tė rėndėsishėm pėr politikat sociale dhe zhvillimore ekonomike tė shtetit. Drejtėsinė dhe domosdoshmėrinė nuk mundet ta pėrmbushė tregu, por vetėm institucionet publike shtetėrore tė cilat janė tė popullit dhe i japin atij llogari. Kompanitė tuaja pėrfaqėsojnė vetėm interesat tuaja private, nė kėtė rast monopoliste, dhe jo interesat e popullit tė Kosovės. Prandaj dhe ne do bėjmė tė pamundurėn qė ky privatizim tė ndalet.

Procesi i deritashėm i privatizimit tė Kompanisė Kosovare pėr Distribuim dhe Furnizim me Energji Elektrike ėshtė njė proces krejtėsisht jo legjitim dhe jo demokratike, i cili udhėhiqet nga njė qeveri jo legjitime dhe tė zgjedhur nė njė mėnyrė jo demokratike. Kjo Qeveri ka ardhur nė pushtet duke e deformuar votėn e qytetarit. Sipas raportit tė ENEMO, 38% tė votave tė qytetarėve gjatė procesit tė fundit zgjedhor tė vitit 2010 kanė qenė tė vjedhura, keqpėrdorura dhe dhunuara kryesisht nga partia nė pushtet. Ky fakt e bėn Hashim Thaēin kryeministėr tė votės sė vjedhur e jo tė vullnetit tė qytetarėve. I tėrė procesi i zhvilluar deri tash pėr privatizimin e KKDFE-sė ėshtė zhvilluar prapa shpinės sė publikut, dhe nuk ka pasur asnjė legjimitet madje as formalo-institucional. Vendimi i qeverisė pėr privatizim i arritur nė vitin 2008 ėshtė vendim qė i paraprinė themelimit tė kompanisė, ndėrkohė qė miratimi qė Kuvendi i Republikės sė Kosovės i bėn kėtij privatizimi ėshtė vetėm nė parim, pa u themelur kompania dhe madje pa e pasur as idenė mė tė vogėl se ēka do tė shitet, e aq mė pak sa do tė shitet. Tė dyja kėto vendime janė nxjerrė nė vitin 2008, pra katėr vite para momentit kur ju jeni shpallur fitues tė tenderit. Edhe procesi i tenderimit ngre shumė pyetje rreth legjitimitetit tė prokurimit, duke qenė se realisht ky privatizim ka qenė privatizim njė burimor, me kompaninė e dytė pjesėmarrėse nė proces tė painteresuar fare pėr garė.

E drejta pėr qasje nė energji elektrike cėnohet nga ky proces privatizimi i udhėhequr nga qeveria Thaēi, nė llumin e sė cilės tashmė po notoni edhe ju. Privatizimi nuk ka rezultuar as me rendiment mė tė lartė e as mė efikas pėr ish-ndėrmarrjet publike tė Kosovės tė cilat janė shitur me ēmime qesharake dhe ofenduese. Nga procesi i privatizimit nė Kosovė kanė humbur vendet e tyre tė punės mbi 70,000 punėtorė. Nga i njėjti proces, sot me mijėra punėtorė punojnė nė kushte tė mjerueshme tė punės, me orare tė stėrzgjatura, me kontrata tė shkurtra dhe me rroga minimale, ndėrkohė qė llogaritė personale tė pushtetarėve qė kanė drejtuar kėto procese kanė ardhur duke u fryrė vazhdimisht. Me privatizimin e KEK-ut qeveria Thaēi po kryen krimin ekonomik tė radhės.

Ju bėjmė me dije se ky privatizim nuk pėrkrahet nga shumica e aktorėve tė prekur nga ky proces. Privatizimi i distribucionit po kundėrshtohet sot nga punėtorėt, organizatat e shoqėrisė civile, subjekte tė ndryshme politike, dhe mbi tė gjitha ky proces po kundėrshtohet nga pronari i vetėm legjitim i kėsaj prone publike: populli i Kosovės. Fakti qė ju keni pranuar tė bėheni pjesė e aferave tė qeverisė Thaēi, ju bėn ju bashkėfajtorė tė kėtij krimi ekonomik, pėr tė cilin do tė mbaheni pėrgjegjės.

Lėvizja VETĖVENDOSJE!, si forcė politike e organizuar nė njė aleancė tė gjerė me qytetarėt, do ta hetojė kėtė proces, si nga ana proceduriale, ashtu edhe nga ana politike – me tė ardhur nė pushtet. Qėllimi ynė do tė jetė zhbėrja e kėtij privatizimit, nė rast se ky ndodh, por edhe e dėnimit ligjor tė cilėsdo shkelje, padrejtėsie, dėmtimi apo vjedhje qė i bėhet popullit tė Kosovės dhe aseteve e pasurive strategjike qė publiku zotėron.

Pas kėsaj letre publike, si dhe pas reagimeve tė sindikatave dhe shoqėrisė civile, ju nuk mund tė luani mė rolin e njė aktori tė painformuar mbi kėtė proces tė padrejtė privatizimi. Ka ardhur momenti qė ju tė mendoheni mirė para se fatin e kapitalit tuaj ta lidhni me fatin politik tė qeverisė kriminale Thaēi dhe nė njė projekt i cili kundėrshtohet nga shumica e popullit tė Kosovės.

Prandaj, me kėtė letėr ju bėjmė thirrje tė tėrhiqeni nga ky proces. Nėse ju nuk tėrhiqeni nga ky proces, dhe vendosni tė vazhdoni mė tej me shfrytėzimin e punėtorėve, me shpronėsimin e dhunshėm tė popullit dhe me cėnimin e tė drejtės sonė pėr zhvillim, ne nuk kemi pėr t’ju kursyer nė pėrpjekjen tonė pėr shtet tė sė drejtės.

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,2,4821&author=0

bluai
16.07.2012, 16:51:29
Ju te limunat politikes se kti forumi spo kini qka me then dhe e thrisni nje personalitet "qebe ""rugaq "e shum gjera pa vler qe se tregoin fare se qka ne realitet perfaqeson dhe per qka mundohet te tregoi ky zotria sipas jush "qebe "e "rugaq "nese nje person mbron pronene publike pra edhe ajo qka i takon te gjitheve pra edhe juve qe po e quani ket far erifin "rugaq "dhe "qebe "nese kjo nuk ju ben te mendoni dhe verbrisht shkoni ne ate zhargonin e limunad politikes duke be lavde hava te ktyre pseudo shitjeve qesharake qe po behen ne emer te popullit te Kosoves me vota te dyshimta e stermanipuluara .Zotri te nderuar Kosova eshte shendru ne nje skem matrapazesh dhe sipas raportuesve te gjendjeve ekonomike Kosova rangohet per nga korupcioni shtetror ne top listen e shteteve .Ne ket gjenje siq eshte Kosova asnje investitor serioz nuk vjen te investoi ktu .Ktu vin ata qe ndanj paran publike mes atyre qe marin kto organizata publike dhe i bajn rrush e kumlla per nje koh te shkurt me nje kontrat qe jau trash gjepat vetem atyre ne pushtet e atyre qe kinse po bejn investime .Po te ishte e sinqert dhe trasnparente qevria do bente ofertetn e njejt kotraktuese siq ja ka ber limak &qelik per kompenzimin e humbjeve nese parat e paguesve nuk paguehen pra te parapaguesve te rrymes .Puntoret aty jan me kontrat si qdo kund ne kosove dhe karashmaku apo qervishi eshte mu aty .Pra qelsi i krejt ksaj eshte kontrata e punes dhe se njerzit spo kan ka tja majn se kur skadon kontrata ata lirshme i hudhin ne rug si te panevojeshem .Nese jan aq transparen siq thash ata do bejshin pra qevria do bente te njeten ofert te te interesuarit por qmimi do ndronet ose ose do merej me pjesmarje kto asete .Pasi kushti eshte te behen privatizimet por lloji i privatizimeve jan te ndryshme .Pra te meren me perqindje .Ata po thoin pra qevria po thot se eshte Rregullatori qe i pergjegjet parlamentit pra jep logari para parlamentit .Qfar absurdi limunad politik ma siq din me ba kta ne Kosove ,ne parlament me 30 vota qdo gje ec para pra aporovohet kur te kqyresh se me vota pozita qdo her mundet te kaloj .Por kur te kqyresh tjeteren se me kushtetute qdo iniciativ apo mocion konsideroehet si jo oblikative per qeverin .Tash gjerat jan kah shkoin kah zgjedhjet e reja pra vet PDk po pergaditet te minoi parlamentin me bojkot keshtu qe persidentes se Kosoves si mbetet tjeter pos te shperbej palamentin ne ket menyr shpallen zhgjedhjet e reja ne Kosove .Dihet pra se qfar sistemi ka ber skema e te koruptuarve dhe se ne qfardo menyra ata pra PDK do fitoi ne zhgjedhjet ne qfardo kohe e ne qfardo forme .Keshtu jan gjanat ne Kosove sepse folkloristat dhe limunadgjinjet bejn lavde dhe se shohin se popullit te vet dit per dit po i rriten fakturat e raportave te skemave te koruptuarve qe po e qojn drejt katranosjes totale Kosoven pra drejt e ne Kollaps .Pra ata e perferoin opcionin e dhunes dhe anarhis dhe me nje rezim te dhunshem do humbete me shum populli .E vetmja rrugezhgjedhje eshte qe skema e te koruptuarve te bojkotohet ose te behen bashkimet e forcave opozitare me VV ne kry .Kjo eshte ruga kjo eshte e vetmja menyr qe disa gjera te ngadalsohen .

Ndriti
16.07.2012, 18:00:30
...

E vetmja rrugezhgjedhje eshte qe skema e te koruptuarve te bojkotohet ose te behen bashkimet e forcave opozitare me VV ne kry .Kjo eshte ruga kjo eshte e vetmja menyr qe disa gjera te ngadalsohen .I nderuar Bluai, bani selam Trixi-t (seriozisht a)

Oj e imja re, thirri s`ates re, le ta thrasin t`rene e thuj hajde se po t`kane djali. (pop)

Ndriti!

P.S.

Zagart e llaskucavt lehshin prej qenefav; vec, ai daia u kish thane me vakt: haodum? lidhi qent se u ba ferk! ... !

. . .

“Fytyra e kėtij regjimi ėshtė ajo qė e ka thėnė gjithmonė Lėvizja Vetėvendosje, njė pushtet i uzurpuar qė uzurpon, njė politikė e pazareve ditore. Ėshtė e qartė qė kėta qeveritarė kanė borxhe personale qė po i lajnė me pasurinė publike”, ka thėnė Kurti!

Ndriti
18.07.2012, 23:36:24
O Aga Z@F, :D

Po jane pjeke tybe, e thash hajt t`i mledh do per ty sa s`kane ardh bijat se nja n`rrem se lane, : ).

Eee sa pranvera ka me ardhe ksajde prap, e sa ufa e ē`ufa, e ... ! Qysh je ti kshtu me hugjut? Hajt ta njefsha t`miren : ).

Ndriti!

* * * * *


Fati i Kosovės ėshtė i lidhur me fatin e Trepēės

18 KORRIK 2012 - E Mėrkurė 06:41

Po e shkatėrrojnė Trepēėn pėr ta shitur atė

Minatorėt prapė nė grevė. Prapė nė Trepēė. Dhe prapė nė njė moment vendimtar pėr Kosovėn. Ajo qė filloi dje nė formė tė protestės e qė rezultoi nė grevė tė pastajme tė 700 minatorėve tė Trepēės, ėshtė reagim i arsyeshėm dhe i natyrshėm ndaj asaj qė po i ndodh Kosovės dhe Trepēės, apo Trepēės dhe Kosovės. Shteti i uzurpuar dhe zaptuar, institucionet shtetėrore tė kidnapuara, paraja publike e keqmenaxhuar dhe e vjedhur, agjencitė shtetėrore e kompanitė publike tė kolonizuara e shkatėrruara (pėr t’u privatizuar), janė tė gjitha duke i ndodhur Trepēės. Ajo ėshtė kapur nga njerėz qė publikisht e kanė pranuar se kanė qenė agjentė tė ShIK-ut, ėshtė keqmenaxhuar duke mos i dhėnė askujt llogari e madje as informatė pėr ēfarė po ndodh nė tė, dhe tash po bėhet gati pėr likuidim e shitje nga tė njėjtit persona e nga e njėjta qeveri. Fati i Trepēės ėshtė i lidhur ngushtė me fatin e Kosovės, sepse Kosova ėshtė e lidhur ngushtė me Trepēėn.

Trepēės po i kanoset copėtimi e shitja, nga e njėjta qeveri qė po e copėton e shet Kosovėn. Rrjedhimisht brohoritjet e minatorėve kundėr privatizimit tė Trepēės, dhe pėr mosnjohje tė AKP-sė jo vetėm qė janė tė qėlluara por edhe duhet pėrkrahur deri nė fund. Privatizimi pėrkatėsisht AKP-ja e shkatėrrojnė Trepēėn, duke e shndėrruar atė nė njė ndėrmarrje nxjerrėse/eksploatuese tė xeheve tė Kosovės, pa kurrfarė rritje tė kapaciteteve pėrpunuese dhe shtuese tė vlerės. Kjo rezulton nė pėrfitime marramendėse financiare pėr kapitalin privat, me shumė pak pėrfitime pėr Kosovėn si shtet dhe popullin e Kosovės. Kjo pastaj rezulton nė rritjen e armatės sė punėtorėve me kualifikim tė ulėt, tė cilėt pėr shkak tė kėsaj por edhe pėr shkak tė shkallės sė lartė tė papunėsisė, nuk do ta kenė kurrė mundėsinė tė organizohen kolektivisht pėr avancim tė drejtash e kushtesh nė punė. Privatizimi i njė gjiganti industrial ēfarė ėshtė Trepēa e rrit tej mase oreksin e hienave tė parasė sė shpejtė nė zyrat tona qeveritare, tė cilėt pėrmes korrupsionit financiar dhe korruptimit politik, vazhdojnė tė krijojnė pasuri tė mėdha. Trepēa ėshtė ndėrmarrje, punėtorė, dhe resurse me rėndėsi strategjike, ekonomike, politike e shoqėrore pėr Kosovėn. Ajo duhet tė jetė e paprivatizueshme.

Emėrimi i Eset Ujkanit si ushtrues detyre i menaxherit tė Trepēės duhet tė kundėrshtohet. Ky njeri nuk e ka as kredibilitetin mė tė vogėl moral e profesional pėr tė shėrbyer nė atė pozitė. E vetmja cilėsi qė ai ka ėshtė afėrsia kriminale me partinė nė pushtet dhe shėrbimin e saj ShIK. Madje, Eset Ujkani mė 18 maj 2007, si pjesė e njė grupi prej 7 personave tė PDK ka drejtuar rrahjen e aktivistėve tė VETĖVENDOSJE!s nė njė tubim publik nė prani edhe tė Hashim Thaēit. Emėrimi i Ujkanit nė kėtė pozitė e vazhdon kolonizimin nga ShIK tė ndėrmarrjeve publike e shoqėrore tė Kosovės. Kolonizimi kurrė nuk ėshtė i mirė. Zaten kjo nuk ėshtė hera e parė qė masat e dhunshme po i vendosen dhe imponohen Trepēės e minatorėve. Dhe nuk ėshtė hera e parė qė kėto masa tė dhunshme, tė cilat vijnė nga instanca qė duan tė pėrfitojnė nga Trepēa e jo ta zhvillojnė atė, refuzohen aktivisht nga minatorėt.

Greva e minatorėve e tregon mė sė miri se ku e ka katandisur Kosovėn kjo qeveri. Pas tėrė asaj historie tė pėrpjekjes dhe luftės pėr ēlirim, sot jemi nė njė gjendje ku kundėrshtohen masat e dhunshme, kundėrshtohet shpėrdorimi i Trepēės pėr pėrfitime tė paligjshme, kundėrshtohet tendenca pėr ta privatizuar atė (pra, qė nga Trepēa tė pėrfitojė tjetėrkush e jo Kosova), dhe kėtė kundėrshtim e bėjnė minatorėt nė grevė, nė Trepēė. Pėr Trepēėn duhet tė angazhohemi tė gjithė. Trepēėn duhet ta mbrojmė tė gjithė, sikur secilėn pasuri tjetėr tė Kosovės. Sikur edhe mė parė, kėtė e nisėn minatorėt.

Ftojmė minatorėt qė tė mos bien pre e lajkave tė qeverisė si dhe tė mos lejojnė qė protesta e tyre parimore t’i shėrbejė interesave kriminale tė zyrtarėve qeveritarė dhe njerėzve tė afėrt me ta.

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,2,4826&author=0

kosovari50
28.08.2012, 03:18:53
Vetėtradhtuesi nga vetėmashtrimi,

Njeriu kur e tradhton veten, ai fillon ta shohė botėn nė atė mėnyrė qė e pėrligj vetėmashtrimin e tij. Hapi tjetėr i tė vetėmashtruarit qėndron nė atė qė ai fillon ta shtrembėrojė realitetin. Tė vetėmashtruarit brenda rrethit tė tyre nuk mund tė dalin jashtė apo tė shkoqen nga ai rreth. Futja nė rreth i ka pasojat e veta nė atė se njeriu fillon t’i zmadhojė tė metat e tė tjerėve; i zmadhon virtytet e tij, i zmadhon gjėrat qė e pėrligjin vetėmashtrimin, e mė e keqja fillon atėherė kur ai e fillon fajėsimin e tė tjerėve

Mbeturinat e qelbosura ne bėrllokun me miza dhe mushkonja, aty ku sėmundja ngjitėse vdekjeprurėse e fillon inkubacionin,mundohen tė na lyejnė kryet me akull ,me broēkulla dhe tė pavėrteta dhe fillon epidemia e vetėtradhtimit. Nuk dijnė edhe pse dojnė ta ruajnė tonėn; vetėbllokohen, vetėngujohen dhe vetėdėmtohen.
“E vėrteta ėshtė se nuk mund tė gjendet as nė librat qė janė shkruar nė Romė, e as nė librat qė janė shkruar nė Mekė, e as nė ato tė Konstantinopolit e as tė Athinės e Stambollit, por jashtė tyre, sepse edhe ata janė pjesė e njerėzimit , pa te cilėn pjesė nuk plotėsohet historia e njeriut, dhe e gjithė kjo histori ėshtė e shkruar nė librin tonė tė ndėrgjegjes dhe ėshtė trashėguar brez pas brezi me mijėra e mijėra vite,mirėpo ata nė vend qė tė shpalosim librin tonė dhe ta njohin veten, po mundohen tė gjejmė atė nė librat e huaja dhe aty po e takojnė atė qė nuk na duhet (jo- shqiptarin ) dhe po i falėnderohen asaj qė nga ne mundohet tė krijojė jo-njeriun (jo-shqiptarin). E bukur kjo? Ju jep pak mend qė tė mendojnė mė shumė?

Duke mos pasur fakte njeriu bie nė njė pikėpyetje shpirtėrore se kush isha dhe kush jam. Mospasja e fakteve i shkakton njė mori simptomash ligėshtie tė cilat e sulmojnė trurin dhe njė “lėvizje” tė vogėl tė ”dikujt”, njeriu bie nė vetėmashtrim. Lartmadhėria e tij e “dikushit” e krijon rrethin e tij i cili pėrditė e mė tepėr rritet duke ngėrthyer nė vete shumė e mė shumė tė vetėmashtruar. Tė gjithė ata qė futėn brenda rrethit e shohin botėn plotėsisht ndryshe nga ata qė nuk janė nė rreth. Paaftėsia e njeriut pėr tė kuptuar se e ka njė problem me vetveten quhet vetėmashtrim. Vetėmashtrimi ėshtė gjėja mė e lehtė dhe mė e zakonshme nė botė. Kur njeriu futet nė rrethin e tė vetėmashtruarit, atėherė tė gjithė ata qė janė jashtė tij (rrethit) janė pėrtacė, shpėrfillės, tė pandjenja, ziliqarė,hajna,kriminel,shpirtkėqij,tradhtarė..... .
Dhe njeriu kur e tradhton vetėn ai fillon ta shohė botėn nė atė mėnyrė qė e pėrligj vetėmashtrimin e tij. Hapi tjetėr i tė vetėmashtruarit qėndron nė atė qė ai fillon ta shtrembėrojė realitetin. Tė vetėmashtruarit brenda rrethit tė tyre nuk munden mė tė dalin jashtė apo tė shkoqen nga ai rreth. Futja nė rreth i ka pasojat e veta nė atė se njeriu fillon t’i zmadhojė tė metat e tė tjerėve; i zmadhon virtytet e tij, i zmadhon gjėrat qė e pėrligjin vetėmashtrimin e mė e keqja fillon atėherė kur ai e fillon fajėsimin e tė tjerėve.
Mohimi i ēdo gjėje
Pa dashur i tilli si i vetėmashtruari ndikohet shumė lehtė, fillon pra tė veprojė kundėr asaj qė e mbronte pa hyrė nė rreth, gjithnjė duke e arsyetuar dhe duke e pėrligjur vetėmashtrimin e tij. Duke e pėrligjur vetėmashtrimin, njeriu kalon nė fazėn tjetėr tė vetėmohimit; mohimin e ēdo gjėje qė para futjes nė rreth ishte pėr tė e pranueshme, e kapshme pėr realitetin dhe tė vėrtetėn personale. Ky ėshtė njė moment kritik qė nė mohimin e sė vjetrės nė favor tė njė tė reje qė as vetė nuk e di se pse. Nuk pranohet qenia,roli, rėndėsia,vlera, domosdoshmėria e tė mirave p.sh. kombėtare. Mohon dhe zhduk ēdo gjė qė i jep krah zhvillimit. E mohon tė drejtėn mbi vetveten; nuk e merr parasysh as tė kaluarėn e tij. I mohon tė mirat. I mohon fjalėt e thėna, mėsimin e parė, e mohon evolucionin shoqėror. E mohon rolin dhe rėndėsinė e vetvetes qė e kishte dikur. Nuk ia pranon meritat dhe virtytet askujt. Nuk i pėrmbahet etikės shoqėrore me tė cilėn ka jetuar; i quan tė pa vlerė e pa dobi. Vazhdimisht shpreh mohim, mospajtim, mospėlqim. Jeta i fillon me kuptim mohues, me tė bėma mohuese, me pjesėza mohuese. Mishėrohet nė kundėrshtimin e mospranimin e ēdo gjėje qė ėshtė jashtė rrethit. I ha fjalėt, e harron vetveten dhe e pohon vetėm atė qė e bindė rrethi. Pra, njė kukull nė duar tė askushit pėr qėllime tė rrezikshme tė cilat i servohen ēdo moment. Gjendje e rėndė, e rrezikshme pėr familjen e rrezikshme pėr kombin.
Si i vetėmashtruar dhe vetėmohues e fillon bashkėpunimin qė sa mė shumė njerėz tė ketė nė rrethin e vetėmashtrimit; e fillon rrezatimin e asaj qė tani i duket se ėshtė mė e mirė, mė joshėse; por nė tė vėrtetė vetėmashtruese dhe vetė mohuese. Po tė tjerėt si i duken atij, ata qė nuk janė nė rreth? Ata janė ngatėrrestar, tė papėrgjegjshėm tė parespektueshėm ndaj ēėshtjes sė tyre madhore. “Madhore” tė porositur nga brenda rrethit. Tani fillon lufta nė mes atyre nė rreth qė rrezatojnė ide tė brenda rrethit me atė jashtė rrethit. Kjo ėshtė njė luftė, e cila i fut nė rreth tė tretėt me bindje, me frikė ose me para.
Futja nė rrethin e tė vetėmashtruarit dhe vetėmohuesit, me kalimin e kohės e bėn gdhendjen nė mendjet e tyre me karakteristika qė i bartin gjithė kohėn me vete. Bėhet mendar; i “menēur”, “i zgjuar” dhe dėshiron qė ta mbajnė pėr tė menēur. Fytyrė dhe personalitet prej mendari. Por, nė tė vėrtetė bėhet bartės i njė “virusi” ndjellakeq.
Tani kur e krijuan vetėmashtrimin dhe vetėmohimin, a e dini ēka i pret? Vetėtradhtimi. Vetėtradhtimi ėshtė faza mė e rrezikshme; njeriu nė njė stad tė tillė nuk njeh asgjė e askėnd, pėrveē urdhėrdhėnėsit. Shenjat janė mungesa e angazhimit dhe mospėrfshirja nė rrjedhat normale tė shoqėrisė dhe kombit; krijimi i problemeve dhe konflikteve. Tė gjitha ndėr komandėn e urdhėrdhėnėsit:
Ideologėt e vetėshkatėrrimit, tė fshehur
Kemi shumė shembuj tė kėsaj rryme tė vetėshkatėrrimit; por njė ėshtė e sigurt qė ideologėt janė tė fshehur, tė siguruar nga ēdo rrezik, tė pasur dhe vetėm i infektojnė qelizat e shėndosha tė shoqėrisė, dhe sėmundja komb vdekjeprurėse mund tė rritet.
Vetėtradhtimi ėshtė mungesa e angazhimit dhe mospėrfshirja nė rrjedhat normale tė shoqėrisė dhe kombit; krijimi i problemeve dhe konflikteve. Tė gjitha ndėr komandėn e urdhėrdhėnėsit: “Tradhtoje Kombin”!
Vetėmashtrimi e sjell vetėmohimin kurse vetėmohimi e sjell vetėtradhtimin. Qė tė tria V.V. po e drejtojnė drejt vrimės sė zezė e cila me fuqi kozmike po i pėrpinė nė vorbullėn (vortexin) e saj, nė njė rrugė tė pakthim.

Ndriti
28.08.2012, 17:00:42
Alternativa e VETĖVENDOSJE!s pėr veriun - Nga takimi i zhvilluar sot nė qytetin e Mitrovicės

28 GUSHT 2012 - E Martė 06:40

http://www.vetevendosje.org/repository/images/DSC_46601839594546_thumb_1.JPG

Tė martėn, mė 28 gusht, Lėvizja VETĖVENDOSJE! organizoi Tryezė nė Mitrovicė pėr tė diskutuar lidhur me ēėshtjen e veriut dhe negociatat mes Kosovės dhe Serbisė. Tė pranishėm nė kėtė tryezė ishin pėrfaqėsues tė partive politike opozitare, pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile si dhe nga mediet.

Nėnkryetari i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, Shpend Ahmeti, foli pėr situatėn politike e veēanėrisht pėr negociatat dhe veriun dhe rolin qė duhet tė marrin aktorėt politik e shoqėror pėr ta ndalur kėtė proces tė negociatave. “Qė tė jemi shtet normal, duhet tė krahasohemi me Sllovenin e Austrinė e jo me Palestinėn e Bosnjėn. Qė tė jemi shtet normal, duhet ta kemi veriun e integruar. Kjo kėrkon angazhim tė tė gjithėve, partive politike, shoqėrisė civile, mediave e gjithė qytetarėve. Koncepti i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! ėshtė koncept i pėrfshirjes sė tė tjerėve, i pėrfshirjes sė tė gjithėve”, u shpreh Ahmeti.

Nėnkryetarja Aida Dėrguti, para mitrovicasve shpalosi alternativėn e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! pėr integrimin e plotė tė veriut, ku theksohet ndėrprerja e menjėhershme e bisedimeve, pėrfshihet shpallja e FSK-sė ushtri, prezenca e shtuar a policisė dhe njėsisė speciale nė veri, ndėrprerja e financimit tė strukturave paralele dhe shpėrbėrja e tyre, revitalizimi i Trepēės, etj. Ajo shtoi se “Historia e Lėvizja VETĖVENDOSJE! qysh nė themelim tė saj nė vitin 2005, lidhet ngushtė me kundėrshtimin e negociatave: duke pasur pikėnisje tė drejtėn pėr vetėvendosje e cila ishte pėrjashtuese e ēfarėdolloj negociatash, qė atėbotė po planifikoheshin nga bashkėsia ndėrkombėtare. Kjo rrugė e kundėrshtimit tė negociatave u shtrua me shumė argumente, aksione demonstrata tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! e qė kulmoi me gjakun e derdhur tė dy dėshmorėve, Arben Xheladinit e Mon Balajt, nė njė protestė paqėsore kundėr Pakos sė Ahtisaarit nė Prishtinė. Tani jemi nė vitin 2012 dhe as negociatat por ama as kundėrshtimi i tyre nuk kanė tė ndalur. Secili raund i bisedimeve, nė Kosovė ka prodhuar ndryshim faktik, pėr shkak tė zbatimit tė pėrpiktė nga pala shqiptare dhe nga ana tjetėr, ka rezultuar me mosndryshim tė qėndrimit tė Serbisė ndaj Kosovės. Pėr mė tepėr, sukseset e vazhdueshme tė Serbisė me njė qėndrim tė tillė, vetėm sa ia kanė shtuar apetitet”.

Sekretari pėr marrėdhėnie me jashtė nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE!, Xhelal Sveēla, foli pėr aktivitetet qė duhet bashkėrenduar, si dhe pėr mundėsinė e bashkėpunimit mes tė gjithėve pėr ta parandaluar kėtė proces negociator. “Lėvizja VETĖVENDOSJE! nuk ėshtė kundėr negociatave nė parim por ėshtė kundėr negociatave pa parim e pa kushte. Kėto negociata ēojnė nė ndarjen e veriut. Ismajl Qemali ka thėnė ‘fėmija qė fle rritet, populli qė fle vdes’. Nisur nga kjo, populli i Kosovės duhet tė zgjohet nga gjumi dhe t’i kundėrshtojė kėto procese tė dėmshme qė po orkestrohen nga pushtetarėt. Veriu nuk ėshtė vetėm problem i vitit 1999/2000. Ai po ndahet pėr shkak tė pushtetarėve qė kanė interes pėr ta mirėmbajtur kėtė gjendje aktuale. Kriminelėt as nė jug as nė veri nuk janė tė pavarur. Kėta tė jugut janė tė lidhur me qeveritarėt nė Prishtinė, kurse ata tė veriut janė tė lidhur me ata nė Beograd”.

Pas kėtyre prezantimeve u hap diskutimi me tė pranishmit. Banori i pjesės veriore tė Kosovės, njėherazi anėtar i LDD-sė, Ramadan Kelmendi, foli pėr problemet e mėdha e tė pėrditshme qė kanė banorėt e asaj pjese. Ai ndėr tė tjera shtoi se “veriu i Kosovės ėshtė pasuri e Kosovės pėr 280 vitet e ardhshme. 47 fshatra tė kėsaj pjese po boshatisen pėrditė. Pronat po shiten. Qeveria jonė shkon nė bisedime, herė me “demokratin” serb, e tani edhe me nacionalistin gjakpirės. Pėr ēka tė bisedojmė me ta, pėr rrobat tona tė trupit? Pėr shtėpitė dhe varret tona e tė stėrgjyshėrve qė i kemi atje? Nga kėto negociata, Kosova nuk do tė fitojė asgjė!”

Nysret Maxhera nga radhėt e LDK-sė, foli para tė pranishmėve pėr historikun e problemit tė veriut, qysh prej Marrėveshjes sė Kumanovės e deri mė sot. “Problemin e veriut nuk mund ta zgjidh kjo klasė aktuale politike. Qytetarin e veriut nuk e pėrfaqėson Bajram Rexhepi mbi xhip”.

Lėvizja VETĖVENDOSJE! do tė vazhdojė bashkėrendimin e aktiviteteve me tė gjitha subjektet politike opozitare, jashtėparlamentare e parlamentare, me organizatat, mediat dhe qytetarėt nė tė gjithė Kosovėn, pėr tė reaguar ndaj dialogut tė ardhshėm politik me Serbinė qė rrezikon ndarjen e Mitrovicės dhe humbjen e veriut.

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,2,4904&author=0

bluai
28.08.2012, 22:16:30
Vetėtradhtuesi nga vetėmashtrimi,

Njeriu kur e tradhton veten, ai fillon ta shohė botėn nė atė mėnyrė qė e pėrligj vetėmashtrimin e tij. Hapi tjetėr i tė vetėmashtruarit qėndron nė atė qė ai fillon ta shtrembėrojė realitetin. Tė vetėmashtruarit brenda rrethit tė tyre nuk mund tė dalin jashtė apo tė shkoqen nga ai rreth. Futja nė rreth i ka pasojat e veta nė atė se njeriu fillon t’i zmadhojė tė metat e tė tjerėve; i zmadhon virtytet e tij, i zmadhon gjėrat qė e pėrligjin vetėmashtrimin, e mė e keqja fillon atėherė kur ai e fillon fajėsimin e tė tjerėve

Mbeturinat e qelbosura ne bėrllokun me miza dhe mushkonja, aty ku sėmundja ngjitėse vdekjeprurėse e fillon inkubacionin,mundohen tė na lyejnė kryet me akull ,me broēkulla dhe tė pavėrteta dhe fillon epidemia e vetėtradhtimit. Nuk dijnė edhe pse dojnė ta ruajnė tonėn; vetėbllokohen, vetėngujohen dhe vetėdėmtohen.
“E vėrteta ėshtė se nuk mund tė gjendet as nė librat qė janė shkruar nė Romė, e as nė librat qė janė shkruar nė Mekė, e as nė ato tė Konstantinopolit e as tė Athinės e Stambollit, por jashtė tyre, sepse edhe ata janė pjesė e njerėzimit , pa te cilėn pjesė nuk plotėsohet historia e njeriut, dhe e gjithė kjo histori ėshtė e shkruar nė librin tonė tė ndėrgjegjes dhe ėshtė trashėguar brez pas brezi me mijėra e mijėra vite,mirėpo ata nė vend qė tė shpalosim librin tonė dhe ta njohin veten, po mundohen tė gjejmė atė nė librat e huaja dhe aty po e takojnė atė qė nuk na duhet (jo- shqiptarin ) dhe po i falėnderohen asaj qė nga ne mundohet tė krijojė jo-njeriun (jo-shqiptarin). E bukur kjo? Ju jep pak mend qė tė mendojnė mė shumė?

Duke mos pasur fakte njeriu bie nė njė pikėpyetje shpirtėrore se kush isha dhe kush jam. Mospasja e fakteve i shkakton njė mori simptomash ligėshtie tė cilat e sulmojnė trurin dhe njė “lėvizje” tė vogėl tė ”dikujt”, njeriu bie nė vetėmashtrim. Lartmadhėria e tij e “dikushit” e krijon rrethin e tij i cili pėrditė e mė tepėr rritet duke ngėrthyer nė vete shumė e mė shumė tė vetėmashtruar. Tė gjithė ata qė futėn brenda rrethit e shohin botėn plotėsisht ndryshe nga ata qė nuk janė nė rreth. Paaftėsia e njeriut pėr tė kuptuar se e ka njė problem me vetveten quhet vetėmashtrim. Vetėmashtrimi ėshtė gjėja mė e lehtė dhe mė e zakonshme nė botė. Kur njeriu futet nė rrethin e tė vetėmashtruarit, atėherė tė gjithė ata qė janė jashtė tij (rrethit) janė pėrtacė, shpėrfillės, tė pandjenja, ziliqarė,hajna,kriminel,shpirtkėqij,tradhtarė..... .
Dhe njeriu kur e tradhton vetėn ai fillon ta shohė botėn nė atė mėnyrė qė e pėrligj vetėmashtrimin e tij. Hapi tjetėr i tė vetėmashtruarit qėndron nė atė qė ai fillon ta shtrembėrojė realitetin. Tė vetėmashtruarit brenda rrethit tė tyre nuk munden mė tė dalin jashtė apo tė shkoqen nga ai rreth. Futja nė rreth i ka pasojat e veta nė atė se njeriu fillon t’i zmadhojė tė metat e tė tjerėve; i zmadhon virtytet e tij, i zmadhon gjėrat qė e pėrligjin vetėmashtrimin e mė e keqja fillon atėherė kur ai e fillon fajėsimin e tė tjerėve.
Mohimi i ēdo gjėje
Pa dashur i tilli si i vetėmashtruari ndikohet shumė lehtė, fillon pra tė veprojė kundėr asaj qė e mbronte pa hyrė nė rreth, gjithnjė duke e arsyetuar dhe duke e pėrligjur vetėmashtrimin e tij. Duke e pėrligjur vetėmashtrimin, njeriu kalon nė fazėn tjetėr tė vetėmohimit; mohimin e ēdo gjėje qė para futjes nė rreth ishte pėr tė e pranueshme, e kapshme pėr realitetin dhe tė vėrtetėn personale. Ky ėshtė njė moment kritik qė nė mohimin e sė vjetrės nė favor tė njė tė reje qė as vetė nuk e di se pse. Nuk pranohet qenia,roli, rėndėsia,vlera, domosdoshmėria e tė mirave p.sh. kombėtare. Mohon dhe zhduk ēdo gjė qė i jep krah zhvillimit. E mohon tė drejtėn mbi vetveten; nuk e merr parasysh as tė kaluarėn e tij. I mohon tė mirat. I mohon fjalėt e thėna, mėsimin e parė, e mohon evolucionin shoqėror. E mohon rolin dhe rėndėsinė e vetvetes qė e kishte dikur. Nuk ia pranon meritat dhe virtytet askujt. Nuk i pėrmbahet etikės shoqėrore me tė cilėn ka jetuar; i quan tė pa vlerė e pa dobi. Vazhdimisht shpreh mohim, mospajtim, mospėlqim. Jeta i fillon me kuptim mohues, me tė bėma mohuese, me pjesėza mohuese. Mishėrohet nė kundėrshtimin e mospranimin e ēdo gjėje qė ėshtė jashtė rrethit. I ha fjalėt, e harron vetveten dhe e pohon vetėm atė qė e bindė rrethi. Pra, njė kukull nė duar tė askushit pėr qėllime tė rrezikshme tė cilat i servohen ēdo moment. Gjendje e rėndė, e rrezikshme pėr familjen e rrezikshme pėr kombin.
Si i vetėmashtruar dhe vetėmohues e fillon bashkėpunimin qė sa mė shumė njerėz tė ketė nė rrethin e vetėmashtrimit; e fillon rrezatimin e asaj qė tani i duket se ėshtė mė e mirė, mė joshėse; por nė tė vėrtetė vetėmashtruese dhe vetė mohuese. Po tė tjerėt si i duken atij, ata qė nuk janė nė rreth? Ata janė ngatėrrestar, tė papėrgjegjshėm tė parespektueshėm ndaj ēėshtjes sė tyre madhore. “Madhore” tė porositur nga brenda rrethit. Tani fillon lufta nė mes atyre nė rreth qė rrezatojnė ide tė brenda rrethit me atė jashtė rrethit. Kjo ėshtė njė luftė, e cila i fut nė rreth tė tretėt me bindje, me frikė ose me para.
Futja nė rrethin e tė vetėmashtruarit dhe vetėmohuesit, me kalimin e kohės e bėn gdhendjen nė mendjet e tyre me karakteristika qė i bartin gjithė kohėn me vete. Bėhet mendar; i “menēur”, “i zgjuar” dhe dėshiron qė ta mbajnė pėr tė menēur. Fytyrė dhe personalitet prej mendari. Por, nė tė vėrtetė bėhet bartės i njė “virusi” ndjellakeq.
Tani kur e krijuan vetėmashtrimin dhe vetėmohimin, a e dini ēka i pret? Vetėtradhtimi. Vetėtradhtimi ėshtė faza mė e rrezikshme; njeriu nė njė stad tė tillė nuk njeh asgjė e askėnd, pėrveē urdhėrdhėnėsit. Shenjat janė mungesa e angazhimit dhe mospėrfshirja nė rrjedhat normale tė shoqėrisė dhe kombit; krijimi i problemeve dhe konflikteve. Tė gjitha ndėr komandėn e urdhėrdhėnėsit:
Ideologėt e vetėshkatėrrimit, tė fshehur
Kemi shumė shembuj tė kėsaj rryme tė vetėshkatėrrimit; por njė ėshtė e sigurt qė ideologėt janė tė fshehur, tė siguruar nga ēdo rrezik, tė pasur dhe vetėm i infektojnė qelizat e shėndosha tė shoqėrisė, dhe sėmundja komb vdekjeprurėse mund tė rritet.
Vetėtradhtimi ėshtė mungesa e angazhimit dhe mospėrfshirja nė rrjedhat normale tė shoqėrisė dhe kombit; krijimi i problemeve dhe konflikteve. Tė gjitha ndėr komandėn e urdhėrdhėnėsit: “Tradhtoje Kombin”!
Vetėmashtrimi e sjell vetėmohimin kurse vetėmohimi e sjell vetėtradhtimin. Qė tė tria V.V. po e drejtojnė drejt vrimės sė zezė e cila me fuqi kozmike po i pėrpinė nė vorbullėn (vortexin) e saj, nė njė rrugė tė pakthim.
-------------------------------------------------------
Pajtojhem me shkresen tuaj por titullari ne fund eshte i GABUAR Ne ket rethin vicoz ne na ka futur etja per per pushtet i te dashurarve per kergiig siq duket ke gabuar adresen .Por spo ta shoh per te madhe a .Ke ber nje pershrkim te qulluar te pakurizoreve qe e prunene Kosoven ne ket gjenje me asnje febrik dhe tash se fundmi do bejn levizjen e fundit drejt katranosjese totale edhe ashtu e kan katranos me Pakon e Ahtisarit e ata ne vend se te bejn qendrime ato pra partit qe e prunen ne ket gjenje kosoven ende po bashkjetoin ne ate cirkun ate rethin vicioz te cilen ju fort mir e pershkruat .
Adresa juaj eshte gabim ,reflektoni pak shiqoni pak se e vetmja rrug eshte ajo e VV pra ne vend se tju bashkohi kti qendrimi partit e pushteteve bashkrendoin dit per dit e dit e nat per nat po shkatroin Kosoven e shkatrun shoqerin e ndan ne tabore e mbrapa paravaneve ata te gjith pra PDK/LDK/AAK/AKR/SLS e mos ti njehi tash me .Pra Kosove i vyn vizionio dhe i vetmi vizon ne tavolin duhet te jet bashkimi Kombetare e ju te "Multietncicitetit " qe e shohim 98% te shqiptareve te barabart me 8% e minioriteteve .Ata hajn bashk dhe kan perqa popullin e vete .
Zotri realiteti smundet me u msheh dhe se faji jetim mbetet jetim .Ne me then te drejten si popull shum her Europa na ka mashtru por duke perdorur bashkerugetar te rrugeve qe ne na kan pru ne ket gjenje edhe ksi heri siq po doket vetmashtruesit po mashtroin popullin dhe akuzoin te tjeret mu sikur e pershkrut ju .Pra prap po te them se je gabim dhe po vetmashtrohesh nga mashtruesit shekullor qe e dirgjoin me mashtrime .
Keshtu i nderuar dil nga rethi vicioz i mashtrimeve sa su be von hapi syt dhe shiqoi pak apelet qe vin nga Be por edhe nga takimi i fundit i Kryeministrit me Ambasadorene e SHBA-se
tha se do ket nje marveshje afirmative per serbet e veriut ne kuader te Pakos se Ahtisarit e cilia edhe ashtu eshte parapar te ndrohet pas tre vjet pas miratimit .Pyte zotrin se qka ka dashte te nenekuptoi me ate marveshje arfimative per serbet .
Qka jan serbet ne Kosove sipas tij .E qka shqiptaret e kosoves ne Kosoven e stemanipuluar e te shtyre me hater prej zori ne ate rethin vicioz te vetmashtrimeve e te vetlivdimeve per asgje hiq .

bluai
29.08.2012, 08:39:08
Ne emisionin e lajmeve interaktiv per bised ishte ftuar Z.Arsim Bajrami antar i parlamentit te Kosoves dhe njikohesisht kretori i Kushtretutes e implementuar ne kuader te Pakos se Ahtisarit .Aq shum e shtini ngusht moderatori Gjema sa qe ai ja nisi me blamazh politike apo servilizem hesapi ma si tan pushtetutaret dhe ata qe muren pjes ne perpilimin e ksaj blamazhe mashtrimi pra .Ne pytjen se qka do behet me Eulexin qka do behet me parfundimin e mbikqyrjes dhe per ingerencat ai tha : Arsim Bajrami '' Me perfundimin e mbikqyrjes do shuhen organet e ICO e cila ka qen implementuese e Pakos se Ahtisarit ,ICO asnjeher nuk e ka shfrytezue kompetencat e veta per heqjen e pesonave apo njerezeve te caktuar neper borde nga ata qe bin vendime .Tash me 10 shtator do behet bartja e kompetencave ne te gjith sektoret pra kemi pru nje ligj i cili shun kompetencat e ICO neper aeroporte neper vende tjera ku figuron ICO automatikisht me ket ligj barten kompetencat ,me se shumti kompetenca do barten tek parlamenti dhe kryeministri dhe keshtu me radh ".
Ne pytjen tjeter se qka do behet me gjykatat dhe gjykatesit e Eulexit u pa blamazha e vertet e kinse te kesaj shurje te mbikqyrjes .Arsim Bajrami tha .
"Ne s'jemi treguar te ngurt dhe per hir te asaj qe te jemi me fleksibil skemi dashur te shuajm (kinse vrejtje e imja ) te shujm kto gjygjetare .Atyre do ju vazhdohet mandati edhe per 24 muaj (qe i bjen edhe per dy vjet )"
Blamazhet tjera renat e tij u plasun me pastaj me limunat politiken e te ashtuquajturave te aritureve ne sundimin e ligjit dhe e vetmja gje qe theksonte ishte rezoluta 1244 dhe deshtimi i misonit per veriun pra te ICO .Me qka e beri te ditur ne menyr direkte ndrimet tjera qe kan ndodhur ne ligje per veriun .
Ne pytjen konrete per veriun zotriu belbezonte dika palidhje dhe e theksoi ndarjen e Mitrovices ne baz te Pakos se Ahtisarit ne dy komune duke formu nje bord ashtu siq e parasheh Pakoja pra .
Un kam terhequr vrejtejn dhe ju referohem Vv nje keshill nese e pranojn normal .
Leni kto far lojrat e aksionet palidhje dhe qesharake .Shikone pak kto gjera beni trasnparente ne ket forum por edhe ne parlament ato ndrime para se te miratohen .
Shiqone pak ate se siq thyeksoi z.ARSIMI kto ligje do klohen ne miratim me numrin e votave te thjeshte qe i bjen me pak se 2/3 /Pra ju te VV shikone pak ato ligje dhe mundohi te ndryshoni ato me propozime konkrete keshtu siq po shkoin punet ne pako ato do votohen siq kam then me qindra her ktu ne form blanko me nje titullar do jet keshtu e titulluar .
Me dhjet shtator do behet blamazha e madhe e mashtrimit te radhes per popullin ton ne ket menyre .
Ja nje mendim si do perpilohet drafti kryesor per me u votu me 1o shtatore paramendone vet se si do reagoin njerezit me ju kur nuk votoni ju .
Seanca e 10 shtatorerit del aty njeri nga PDK konkretisht Z.Adem Grabovci dhe do i derjtohet keshtu parlamentit .
SOT 10 SHTATORI 2012 ME NE FUND ERDHI DITA HISTORIKE E HEQJES SE MBIKQYRJES SE PAVARESIS DHE BLA BLAT TJERA DUHET TE VOTOHET NE PAKO PER KREJT NDRIMET KUSHTETUTARE TE CILAT BIEN DERI TEK PERFUNDIMI I KESAJ MBIKQYRJE DHE BLAMZHET TJERA BLA BLAT TJERA .
kURE TE HUDHET NE VOTIM KUSH ESHTE KUNDER DO THOT SE ESHTE KUNDER HEQJES SE MBIKQYRJES DHE SE SI KOMPOMIS DO BEHET BLAMAZHI TJETER I ASJA QKA THEKSOVA NALT DHE QKA E KA THEN PUBLIKISHT NE INTEREAKTIV .PRA JU FTOI QE TE BENI FTES TE GJITHA PARTIVE OPOZITARE QE DFARTIN PER PERFUNDIMIN E MBIKQYRJES TE VOTOHET NE VEQANTI PRA VEQANT NGA NENET TJERA E ME PASTOI TE BEHET DEBATE PER NENENE E LIGJET TJERA QE JAN NDRYSHUAR PA PAJTIMIN E JUAJ .
PRA REZIKU ME I MADH DO VI ME PASTAJ DHE PASI TE PJEKEN KUSHTETUT QE JU KAN BER ME ATO LIGJE SERBEVE MASI TE VOTOHET ATEHER DO KEN BAZ EDHE PER ATO ZGJEDHJE AFRIMATIVE TE CILAT PO I PROKLAMON KRYMINISTRI I KOSOVES DHE PO MBURET ME TO .
REZIKU GJENDET BRENDA INSTITUCIONEVE DHE PAKOJA DO PSOI NDRIME RADIKALE SA I PERKET VERIUT ATY EDHE QENDRON KJO FAR BLAMAZHE PER KINSE HEQJEN E MBIKQYRJES SE PAVARESIS .
HAPNI SYT O NJEREZ I LUTI EDHE KTO FAR PARTIT KINSE OPOZITARE TE CILAT JAN BER PJES E KTYRE MEHANICONEVE TE SHIQOIN GJENJEN E MJERUESHME QE E KAN PRU KTA VET .
Ju le me shendet te gjitheve nese se reagohet ateher pasojat do jen katastrofale per popullin shqiptar te Kosoves .
me respekt
bluai
ja degjone ket
kjo eshte realiteti jon tash me
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=XMHPIzW4OiY

Ndriti
29.08.2012, 18:47:23
Albini nė Kullė, Hashimi vetėm te varrezat

http://www.zeri.info/fotot/48747/albin-kurti-ne-kullen-e-jashareve.jpg

* * * * *

Komunikatė - Decentralizimi nė Kosovė i ka betonuar ndarjet

29 GUSHT 2012 - E Mėrkurė 06:42

Nga sa i ėshtė thėnė qytetarėve tė Kosovės nga politikanėt qeveritarė dhe zyrtarėt ndėrkombėtarė sė paku qė nga viti 2005, ka qenė arsyetimi se Kosovės i duhet decentralizimi pėr ta realizuar mirėqeverisjen, pushtetin afėr qytetarit si dhe integrimin e pakicave. Sot jemi dėshmitarė se rezultati i vetėm qė mund tė matet nga realizimi i kėtij projekti mbetet thellimi i ndarjeve etnike dhe territoriale nė Kosovė. Pra, e kundėrta e asaj qė ėshtė proklamuar paraprakisht. Dhe kjo nuk ka ndodh ngaqė decentralizimi si i tillė prodhon kėtė pasojė tė caktuar domosdoshmėrish, por sepse decentralizimi territorial qė i ėshtė imponuar Kosovės nuk ka qenė nė funksion tė qytetarit, por qė prej fillimit ka qenė dhe mbetėt nė funksion tė akomodimit tė ambicieve hegjemoniste tė Serbisė qė i ka ndaj Republikės sė Kosovės.

Decentralizimi i ndihmon mirėqeverisjes, efektivitetit e dobishmėrisė sė pushtetit lokal vetėm atėherė kur qytetarėt tė cilėt e ushtrojnė atė pushtet kanė lojalitet paraprak civil, ligjor e politik ndaj shtetit tė cilit i pėrkasin. Nė Kosovė ky nuk ka qenė rasti. Kompetenca enorme qeverise sė iu kanė dhėnė territoreve brenda Kosovės nė tė cilat ndikimin vendimtar politik dhe administrativ e mbajnė strukturat e kontrolluara nga Beogradi. Kėto struktura i financon dhe i dirigjon Serbia qė e lufton dhe e minon pavarėsinė e Kosovės. Popullata serbe qė banon nėpėr komunat e krijuara sipas kėtij decentralizimi, e nė tė cilat ndikimin politik e mbajnė strukturat e paligjshme tė Serbisė, mbetet peng i kėtyre strukturave, prandaj nuk integrohet nė jetėn shoqėrore dhe institucionale tė Republikės sė Kosovės. Nė kėtė mėnyrė, Serbisė i janė ofruar levat e saj shumė efektive pėr ta mbajtur vendin tonė vazhdimisht tė tendosur dhe me potencialitet tė madh destabilizimi.

Kurse aty ku ka pasur decentralizim tė pushtetit lokal nėpėr ato hapėsira nė tė cilat jeton popullata e cila e konsideron vetveten si pjesė politikisht dhe juridikisht lojale ndaj Republikės sė Kosovės, mund tė pretendohet se decentralizimi ka ndihmuar integrimin e pakicave. P.sh. Komuna e Mamushės e banuar nga pakica turke. Kjo do tė thotė se parakushti qė pakica serbe tė integrohet nė Kosovė nuk ėshtė dhėnia e kompetencave qeverisėse hapėsirave tė cilat i kontrollon Serbia me strukturat e saj shtetėrore, por, pėrkundrazi, fillimisht shpėrbėrja e kėtyre strukturave tė paligjshme si dhe ndjekja penale e bartėsve tė kėtyre strukturave.

Decentralizimi nė Kosovė e kishte edhe njė justifikim fillestar, qė doli tė ishte njė mashtrim i madh. Qeveritarėt e atėhershėm thonin se duhet ta bėjmė decentralizimin, sepse ky ėshtė ēmimi se si ta shpėtojmė veriun. Tash, e tėra qė mund tė themi ėshtė fakti se komunat e decentralizuara serbe i janė larguar autoritetit tė Prishtinės, kurse Qeveria Thaēi tash po pėrgatitet pėr autonominė e veriut.

Asnjėra nga kėto tė vėrteta nuk u tha nė tryezėn e djeshme qė iu kushtua procesit tė decentralizimit nė Kosovė. Kryeministri Thaēi e lavdėroi kėtė proces, duke thėnė se njė projekt i tillė e ka integruar pakicėn serbe nė Kosovė. Qeveria e tij po e mban pushtetin nė masėn qė i bėn koncesione Beogradit. Si dhe duke e bėrė rrush e kumbulla pasurinė e Kosovės qė breza tė tėrė pėr dekada me radhė e ngritėn me djersė e me mund.

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,2,4909&author=0

QELI
08.09.2012, 11:25:10
Rukiqi: "Vetėvendosje" me e-mail kėrcėnoi pesė konsorciume

Publikuar: E enjte 6 Shtator 2012, 18:17

Pėrmes e-maileve nga "Vetėvendosje" janė kėrcėnuar pesė konsorciumet ndėrkombėtarė qė janė tė interesuara pėr tė investuar nė PTK, tha sot sekretari i Odės Ekonomike, Berat Rukiqi nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr media tė organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane nė bashkėpunim me Oden Ekonomike tė Kosovės dhe Aleancėn Kosovare tė Biznesit, ku diskutua rėndėsia e sektorit privat dhe investimeve tė huaja pėr zhvillimin ekonomik tė vendit. Por kėto akuza i hedhin poshtė drejtuesit e "Vetėvendosjes".
"Janė emaila qė janė dėrguar nga njė subjekt politik nė Kosovė, " Vetėvendosje". Po tė ishte ndonjė subjekt jashtė sistemit, nuk do tė ishte shqetėsuese, por bėhet fjalė pėr njė subjekt parlamentar", tha Rukiqi.
Gjatė kėsaj konference asociacionet e biznesit pohuan se mbėshtesin privatizimin e ndėrmarrjeve nė Kosovė, duke vlerėsuar se ky proces ndikon nė tėrheqjen e fondeve por edhe tė investitorėve tė huaj. Por, pėrfaqėsues tė kėtyre asociacioneve shprehen shqetėsimin e tyre dhe kundėrshtojnė kėrcėnimet dhe shantazhet ndaj investitorėve potencialė. Kryetari i Alenacės Kosovare tė Bizneseve Agim Shahini tha se kėrcėnimet e askujt nuk lejohen dhe tolerohen. "Nėse ne kemi rėnie tė investimeve, ne nuk guxojmė tė kemi rėnie tė imazhit tė Kosovės sepse kjo ndikon drejtpėrdrejt nė rrugėtimin e Kosovės pėr njohje, prandaj kėrcėnimet janė tė papranueshme", tha Shahini.

Ndriti
08.09.2012, 23:37:07
Letra dėrguar Ambasadorėve tė Kuintit

08 SHTATOR 2012 - E Shtunė 08:42

Do tė doja tė pėrfitoja nga ky rast pėr t’ju shkruar juve, si Ambasador qė pėrfaqėsoni vendet e Kuintit, pėr tė shpjeguar me plot respekt pse ne nuk e shohim 10 shtatorin si ditė pėr t’u festuar, ose si pėrfundim tė mbikėqyrjes ndėrkombėtare tė pavarėsisė sė Kosovės.

Si gjithmonė, mė lejoni tė filloj duke e rikonfirmuar respektin dhe mirėnjohjen tonė pėr ndihmėn jetike qė ju dhe populli juaj i kanė dhėnė Kosovės gjatė gjithė viteve. Ne shpresojmė qė ju do tė vazhdoni tė na ndihmoni, si mbėshtetės tė fuqishėm tė sovranitetit tonė. Duke marrė parasysh kėtė, unė shpresoj se do tė merrni nė konsideratė komentet e mia mė poshtė.

Nuk ka dyshim, ju do tė prisnit qė do tė na gjente tė kėnaqur fakti qė njė nga katėr misionet ndėrkombėtare nė Kosovė, me fuqi ekzekutive, i cili ishte edhe misioni i vetėm qė ka njohur zyrtarisht pavarėsinė tonė, ėshtė duke u larguar. Megjithatė, largimi i tij zyrtar ka pak rėndėsi kur mandati i tij - zbatimi i Planit tė Ahtisaarit - ka pasur efekte tė pėrhershme dhe tė dėmshme pėr vendin tonė.

Duke na parė vetėm nėpėrmjet prizmit etnik, Plani i Ahtisaarit e ka institucionalizuar ndarjen etnike nė vendin tim. Ai ka krijuar autonomi territoriale pėr minoritetin serb nė Kosovė, qė pėrbėn 5% tė popullsisė, nė 20% tė territorit tonė. Ai ka krijuar kufij tė tjerė autonomė pėrreth zonave tė shumta ortodokse, tė cilat i ka definuar si pronė tė Kishės Ortodokse Serbe me seli nė Beograd. Pra, ai i ka instrumentalizuar kėto vende kulturore politikisht, nė vend qė t’i respektojė ato si trashėgimi tė gjithė popullit tė Kosovės, dhe duke u dhėnė besimtarėve tė saj tė sotėm lirinė pėr ta pėrcaktuar vetveten. Sė treti, ky Plan ka dashur tė transformojė identitetin e Kosovės duke e imponuar pėrkufizimin e tij pėr ne si "shoqėri multietnike," pa pėlqimin tonė, dhe duke e mohuar realitetin se mbi 90 pėr qind e popullsisė sonė ėshtė shqiptare.

Pėr mė tepėr, nuk ka shumė arsye pėr tė festuar largimin e ICO-sė, kur ndonėse kreu dhe forma e saj s’do tė jenė mė, tentakulat e saj do tė mbeten. Nė javėt e fundit, siē ėshtė bėrė, fatkeqėsisht, praktikė standarde nė Parlamentin tonė, ligje me rėndėsi tė madhe pėr vendin na janė imponuar, me udhėzime tė lėshuara nga zyrtarė ndėrkombėtarė pėr mėnyrėn si duhet tė votojnė deputetėt. Kėto ligje kanė rrėnjosur praninė e pėrhershme tė zyrtarėve ndėrkombėtarė nė institucionet e Kosovės, ashtu siē parashihet me Planin e Ahtisaarit. Ėshtė e paqartė se kush do t’i emėrojė kėta zyrtarė dhe para kujt do tė jenė pėrgjegjės. Prania e tyre e vazhdueshme e dobėson demokracinė tonė tashmė tė brishtė.

Sė fundi, i konsideroj si njė mashtrim tė paturpshėm deklaratat se pavarėsia e mbikėqyrur ka pėrfunduar. Pėrveē rolit ekzekutiv tė NATO-s nė sigurinė dhe menaxhimin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, dhe institucioneve tė mbetura tė UNMIK-ut nė Prishtinė dhe Mitrovicė, EULEX-i ėshtė ende nė Kosovė. Sipas njė marrėveshjeje tė re ndėrmjet Qeverisė sė Kosovės dhe BE-sė, misioni i EULEX-it do tė jetė kėtu sė paku deri nė vitin 2015, me mundėsinė e zgjatjes sė mandatit tė tij. Nuk ka pasur asnjė ndryshim nė preambulėn dhe klauzolat pėrkatėse tė dokumentit themelues tė EULEX-it, Veprimit tė Pėrbashkėt tė Kėshillit tė BE-sė 5928/08, i cili e bazon misionin e EULEX-it nė Rezolutėn 1244 tė KS tė OKB-sė dhe qė pėrcakton njė seri kompetencash ekzekutive mbi institucionet e Kosovės. Pėr mė tepėr, BE-ja ende nuk e ka shfuqizuar marrėveshjen e nėntorit 2008 me Sekretarin e Pėrgjithshėm tė OKB-sė lidhur me "neutralitetin ndaj statusit" tė misionit tė saj.

Pas 10 shtatorit 2012 institucionet e Kosovės do tė vazhdojnė tė jenė tė varura nga misionet ndėrkombėtare me kompetenca ekzekutive, mbi ato qė u jepen Kuvendit tė Kosovės dhe Qeverisė nėpėrmjet procesit demokratik. Kosova do tė vazhdojė tė strehojė brenda kufijve tė saj misione ndėrkombėtare tė bazuara nė Rezolutėn e OKB-sė qė njeh sovranitetin e Serbisė mbi Kosovėn, dhe nė rastin mė tė mirė ėshtė e definuar si "neutrale ndaj statusit". Pėrveē kėsaj, ne pėrballemi me kėrcėnime tė vazhdueshme ndaj sovranitetit tonė politik nga Serbia dhe me njė kėrcėnim shumė shqetėsues ndaj sovranitetit tonė ekonomik nga njė proces i korruptuar i privatizimit.

Vendi ynė ndodhet nė njė pikė kritike nė mbijetesėn e shtetėsisė sė tij. Nuk ėshtė koha pėr festime tė rreme, tė cilat janė duke u pėrdorur nga elita jonė politike e korruptuar dhe e diskredituar pėr tė zgjatur jetėn e tyre nė pushtet dhe pėr tė mashtruar mizorisht popullin tonė.

Ju falėnderoj qė keni gjetur kohė pėr ta lexuar kėtė letėr dhe ju lus qė tė mendoni shumė seriozisht se si mund tė ndihmoni nė konsolidimin e sovranitetit dhe integritetit tonė territorial nė muajt e ardhshėm, pa kėrkuar kompromise tė tjera dhe tė shtrenjta nga Kosova.

Nėse dėshironi tė diskutoni mė tej nė lidhje me kėto komente, ju lutem mos hezitoni tė mė kontaktoni.

AlbinKurti

Kryetar i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

Prishtinė, 7 shtator 2012

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,2,4973&author=0

Ndriti
09.09.2012, 17:15:11
Qeveria e Maqedonisė po kėrkon shlyerjen tėrėsore tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare

09 SHTATOR 2012 - E Diel 05:35

Pėrgjatė viteve tė fundit, e sidomos prej ardhjes sė Gruevskit nė pushtet, Qeveria maqedone ka qenė vazhdimisht e mė e egėr ndaj tė drejtave dhe kėrkesave tė drejta shqiptare nė Maqedoni. Shqiptarėt iu kanė nėnshtruar njė mohimi identitar, diskriminimi social, veēimi kulturor, represioni policor e pėrēmimi akademik. Qenia territoriale e shqiptarėve i ėshtė nėnshtruar njė decentralizimi maqedonas, qėllimi kryesor i tė cilit mbetet rrudhja e pranisė shqiptare dhe krijimi i diskontinuitetit hapėsinor shqiptar. Qeveria populiste e Gruevskit ka nxitur nė vend njė klimė ksenofobike, duke i pėrjashtuar shqiptarėt si qytetarė tė dorės sė dytė.

Tash Maqedonia ndodhet nė krizė qeveritare. Jo sepse janė hidhėruar shqiptarėt - ata tė cilėt kanė arsye madhore dhe tė pėrditshme qė tė jenė tė pakėnaqur me pushtetin maqedon. Por, sepse ėshtė hidhėruar Gruevski – ai qė po dėshiron edhe mė tutje ta thellojė projektin e tij pėr pakėsimin e tė drejtave shqiptare dhe dobėsimin e kombit shqiptar nė Maqedoni.

Kriza artificiale pati pėr shkas nderimin publik qė ministri i mbrojtjes Fatmir Besimi e shfaqi para njė memoriali tė ushtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare. Gruevski doli e tha se kjo ishte sjellje e papėrgjegjshme dhe thikė pas shpine pėr koalicionin qeverisės, duke e kritikuar BDI-nė se e kishte ndryshuar sjelljen pėr tė keq ndaj vlerave bazike tė shtetit maqedon. Mė pas pėrgjigjen e ktheu BDI-ja e cila shpalosi qėndrimin qė dėshmorėt e UĒK-sė tė njihen dhe kategorizohen sipas ligjit zyrtar shtetėror. Nėse kjo krizė nuk zgjidhet, atėherė vendi mund tė shkojė drejt zgjedhjeve tė parakohshme.

Por, nėse kjo pikė nuk mbrohet nga politikanėt shqiptarė qė janė pjesė e Qeverisė, ata duhet tė mbajnė pėrgjegjėsi historike qė e shpėrbėnė UĒK-nė dhe e ēarmatosėn atė, duke e lėnė kėshtu kombin shqiptar nė Maqedoni pa mundėsi dhe instrument pėr mbrojtjen e tė drejtave tė arritura. Prej kur shqiptarėt janė zhveshur tėrėsisht nga potenciali i tyre kushtėzues, tė drejtat e tyre kanė shkuar duke u pėrkeqėsuar. Ky grup politik qė i pėrfaqėson shqiptarėt nė Maqedoni vazhdimisht ėshtė thirrur nė Marrėveshjen e Ohrit, kurse plani i Gruevskit pėr shlyerjen totale tė arritjeve tė luftės sė UĒK-sė, ėshtė goditje vdekjeprurėse edhe pėr vetė kėtė marrėveshje.

Kjo ėshtė pozita nė tė cilėn Maqedonia si shtet i ka sjellė krerėt e atjeshėm shqiptarė. Nė fillim i detyroi ta pranonin Marrėveshjen e Ohrit. Pastaj i ēarmatosi. Mė pas nuk e zbatoi as Marrėveshjen e Ohrit. Kurse tash, po i detyron ata tė heqin dorė pėrfundimisht edhe nga kujtesa dhe definimi i luftės ēlirimtare si luftė e drejtė e shqiptarėve. Nėse kjo do tė ndodhte, do tė ishte kulmi i dorėzimit, meqė do tė thotė tė pajtohesh se UĒK-ja ka qenė organizatė terroriste, pjesėtarėt e rėnė tė sė cilės duhet tė shlyhen, kurse veteranėt e tė cilės inkriminohen. Pas kėsaj mbetet vetėm njė gjė pėr Gruevskin: arrestimi i veteranėve tė UĒK-sė.

Kjo nuk duhet tė pranohet kurrsesi.

Ju bėjmė thirrje subjekteve politike shqiptare nė Maqedoni qė tė jenė nė krye tė pėrgjegjėsisė kombėtare. Na duhet bashkim pėr mbrojtjen e interesave shqiptareve. Tirana dhe Prishtina tė vihen nė shėrbim dhe ndihmė tė popullit tonė nė Maqedoni.

9 shtator 2012

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,2,4978&author=0

QELI
10.09.2012, 13:51:32
Paradokset e Albinit

Nga Leonora Aliu 10 Shtator 2012 07:29

Lėvizja Vetėvendosje ka kundėrshtuar gjithmonė fuqinė vendimmarrėse tė ndėrkombėtarėve nė Kosovė. Por sot, kur shėnohet mbyllja e Zyrės sė ICO’sė - institucion ky qė kishte fuqi madje edhe pėr shpėrndarjen e Parlamentit - partia e Albin Kurtit duket se do ta refuzojė pjesėmarrjen nė seancėn parlamentare dhe festimet qė do tė mbahen pėr shėnimin e kėsaj dite. Pėr analistėt politikė, veprimet e partisė sė Kurtit janė tė palogjikshme.

Nė ditėn kur pritet dhėnia e dritės jeshile nga Grupi Drejtues Ndėrkombėtar pėr pėrmbylljen e mbikėqyrjes ndėrkombėtare tė pavarėsisė sė Kosovės, seancės solemne tė Kuvendit ka gjasė t’i mungojnė deputetėt e Vetėvendosjes sė Albin Kurtit dhe ata tė Listės sė Pėrbashkėt Serbe tė Rada Trajkovicit.

Pėrderisa kjo e fundit ka lėnė tė kuptohet qartazi se i druhet pavarėsisė sė plotė tė Kosovės, Lideri i VV’sė ka dhėnė arsye tė tjera, tė cilat sipas tij, nuk lėnė vend pėr festė mė 10 shtator.

Kurti i ka shpjeguar ato nė letrėn dėrguar shteteve tė Quintit tė shtunėn duke thėnė se deklaratat pėr pėrmbyllje tė mbikėqyrjes janė mashtrim.

Argumenti kryesor i tij ėshtė vazhdimi i mandateve tė misioneve ndėrkombėtare qė janė neutrale ndaj statusit, duke iu referuar atij tė EULEX’it nė Kosovė.

“Do tė vazhdojė tė strehojė brenda kufijve tė saj misione ndėrkombėtare tė bazuara nė Rezolutėn e OKB’sė qė njeh sovranitetin e Serbisė mbi Kosovėn, dhe nė rastin mė tė mirė ėshtė e definuar si ‘neutrale ndaj statusit...”, ka shkruar Kurti nė letrėn dėrguar ambasadorėve tė SHBA’sė, Gjermanisė, Francės, Britanisė sė Madhe dhe Italisė.

“Nuk ėshtė koha pėr festime tė rreme, tė cilat janė duke u pėrdorur nga elita jonė politike, e korruptuar dhe e diskredituar pėr tė zgjatur jetėn e tyre nė pushtet dhe pėr tė mashtruar mizorisht popullin tonė”, ka shtuar ai mė tej.

Shkrimin e plotė mund ta lexoni nė Express...

bluai
10.09.2012, 20:01:27
Ju si moderator i nderuar mundeni me be qka te doni por nje sen do ju them mene ne mend a Se mos te hasrohen fjalet ktu se po ndroin mrena dite gjerat si ne bosnje ja kan ba a .
Bosnja edhe pse u pat pranu prap e ndan dhe e ben serpska krahina bosnje .Ndersa ktu me ket far kushtetute definitivisht serbis ju mundesua jo qe te jet pjese Kushtetutese me 1244 por edhe me Eulex e me disa ligje te saja qe jan hy ne ate kushtetuten e Ahtileshit qe e beni pershesh kosoven sipas qefeve te Serbis e te Rusis .Ket e kan votu para tre vjeteve parlamenti me ja sigurue ulesen tezes se Kosoves Z.Sejdiut ne krye me kta leshkot e tu kosoves paqaver politikanet e LDK-se .Sot jo qe eshte dashur te heqet mbikeqyrja do jet edhe shum gjat me kta palavragjinejt se bashku me mashinerin e mas mediave ne krye me disa Kosavari 50 dhe ju personalisht si moderator i kti forumi .Shiqone pak lexone pak ate pako te leshit ate kushtetut se ku na kan lan dhe qka po na gjen me ate kushtetuten e ahtisarit keshtu jarani jem hapi syt .Kthene bigen o njerez dhe benja me dije ktyre zhapinave pakurizoreve qe i nenshtrohen diktateve te europes dhe me ket te politikes dominuese te Rusis ne europ se ne parlamentin e europes serbia do pranohet se bashku me Kosoven sipas kushtetutes se saj por edhe kushtetutes ahtisariane .Kjo eshte thjesht nje mashtirm i radhes i popullit te stervorfruar e te hyr ne fukarallakun me te madh qe ka egzistu najher .
Te pershendes sinqerisht i juaji hapi syt mir dhe heqi ato zyze dalash qe po te qesin hi syve te fjaleve te bukura e te pashkruare te europes por edhe te ishin te shkruara ata prap nuk e respektoin asnje marveshje se e kan fuqin.E fuqia e jon eshte vet populli dhe ate dal e ngadal po e humbni ju se bashku me disa mtarpaz te qeveris qe per milarda kan shitur shpirtin e vet .

QELI
10.09.2012, 23:38:53
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/260022_482360218455142_1977901554_n.jpg

Ndriti
10.09.2012, 23:56:02
Shpėlarja e trurit

21:17 / 10.09.2012

http://www.telegrafi.com/fo/opinione/f.0910211744903_m.gif
Gėzim Mekuli

Njė grupim i madh medial po prodhon lajme tė pakontrolluara, tė deformuara dhe mė shpesh tė falsifikuara. Sidoqoftė, qėllimi i gėnjeshtrave tė lansuara nga kėto media ėshtė qė ta bėjė sa mė atraktiv shpėrndarjen e saj, ta dezorientojė dhe tė instalojė pasiguri nė rrethe tė caktuara politike, ekonomike dhe kombėtare.

Kėto gėnjeshtra politike jo rrallė fabrikohen dhe sofistikohen nė zyra tė specializuara tė Thaēit dhe "specialistėve" ndėrkombėtarė, e qė kanė pėr qėllim tė arrijnė ndikim nė opinionin politik dhe atė publik. Shpėrndarja e gėnjeshtrave sot ėshtė shndėrruar ne epidemi. Ato janė tė errėta, tė pashėndosha dhe ndihmuese tė hajnisė dhe vrasjes politike, ekonomike e kulturore qė po u imponohet opinionit dhe hapėsirės shqiptare. Kėto gėnjeshtra po shpėrndahen ngadalė, por sigurt.

Gėnjeshtrat mediale tė Thaēit &Co janė tė "ngjyrosura" dhe mund tė tronditin opinionin publik. Kėto mund tė ēojnė nė trazira me pasoja politike, ekonomike dhe sociale.

Kjo formė dhe pėrmbajtje e "informimit" qė po "gjallon" nė shumė media shqiptare dhe qė po ushqehet nga shumė organizma ndėrkombėtarė, do tė mund tė definohej edhe si treg i zi dhe krejtėsisht jo etik i informatave!

Shtrohet pyetja: a do tė pėrjetojė opinioni publik shqiptar qė gėnjeshtra tė mos i definohet (nga mediat) si e vėrtetė dhe e vėrteta si gėnjeshtėr?

Programi radioteleviziv nuk do tė duhej tė ishte "religjion i ri" i shtetit (kupto EULEX-it ) apo i politikės sė Thaēit...

Mediat shqipe tė Thaēit sot janė nė ofensivė dhe kanė njė qėllim: manipulimin e popullit, e jo informimin e tij!

http://www.telegrafi.com/?id=26&a=5313

bluai
11.09.2012, 00:09:28
Po te ishte europa qe do na nihte pavaresin edhe pse ajo vet e ka pas dergu kat far erifin Ahtisrin me pajtim te Rusis dhe te Serbis .Dihet e vetmja sen qe serbis i dhem eshte pasuesi Pavaresia e Kosoves e cila sipas pakos se ahtisrit sot me 10 shtatore te vitit 2012 e me fusnot te cilen e prune ktu definitivisht u betonu dhe askush ska me mujt me ndryshu.Tash po pritoi me i numru nenene alinet dhe aneksin qe eshte perpilu si baz e shpaljes se pavaresis se Kosoves .Mjafton te lexosh Alinen IX nenet 1,2,3,4,5, dhe e sheh se sa jem ne tash te varur .Ingerancate ICO barten ne Komunat .Kariget e rezervuara te serbeve ne parlament dhe kariged e rezervuara ne qevri per serbet jan evidente .Kjo eshte blamazha dhe mashineria e futjes se Kosoves nen ingerencat edhe tash sipas rezolutes 1244 e cila parasheh exteritorialitetin e serbis ndaj Kosoves dhe se ne baz te asaj marveshje duhet te zbatohet marveshja mes forcave te armatosura slave dhe Natos per kthimin e forcave policore ushtarake ne Kosove nen ombrelen e EULEXIT por edhe te NATOS kjo ka me na ndodhe e kur te ndodh kjoi ateher do flasim .Lexone pak ate kushtetutb dhe do bindeni pse sot su dasht asnjeri te mar pjes ne ate ceromoni mashtrimi qe i ka ndodh Kosoves .

Gurke
11.09.2012, 00:43:24
Alma nuk mendon si Vetėvendosje

10.09.2012 17:02
http://images.botasot.info/uploads/largea_alma_101347289346.jpg
Deputetja e Lėvizjes Vetėvendosje, Alama Lama ka shfaqur njė mendim tjetėr prej atij tė partisė qė pėrfaqėson rreth fundit tė mbikėqyrjes sė pavarėsisė.
Pėrderisa Kryetari i kėtij subjekti, Albin Kurtit, ka pėrsėritur disa herė gjatė kėtyre ditėve se pėrmbyllja e pavarėsisė ėshtė thjeshtė njė farsė e Qeverisė, deputetja Lama e sheh kėtė proces si sprovė tė madhe pėr Shtetin e Kosovės.
“Sot pėrmbyllet formalisht procesi i mbikėqyrjes sė pavarėsisė sė Kosovės, e cila kryesisht ka qenė e orientuar tek tė drejtat e pakicave. Kjo do tė thotė se faza qė po nis ėshtė njė betejė e madhe me vetveten, nė mėnyrė qė tė ndėrtohet shteti i sė drejtės dhe demokracia dhe tė mos fajėsojmė tė tjerėt pėr dėshtimet tona siē kemi bėrė deri tani. Sprova e madhe do tė jetė pikėrisht kjo”, shkruan deputetja Lama nė profilin e saj nė facebook.
Kjo nuk ėshtė hera e parė qė Alma Lama del me qėndrime tė ndryshme prej asaj tė partisė sė saj.

Ndriti
12.09.2012, 00:14:35
Shpėrbėrja e shtetit tė Kosovės nėpėr negociata me Serbinė

11 SHTATOR 2012 - E Martė 05:52

http://www.vetevendosje.org/repository/images/Shperberja_e_shtetit_te_Kosoves_neper_negociata_me _Serbine1052909626.jpg

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,2,4988&author=0

Ndriti
12.09.2012, 00:18:27
Gjithnjė e mė shumė cirk sepse gjithnjė e mė pak bukė

10 SHTATOR 2012 - E Hėnė 06:53

http://www.vetevendosje.org/repository/images/DSC_62781858736774_thumb_2.JPG

Fjala e Albin Kurtit nė konferencėn e sotme pėr media

Deputetėt e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nuk do tė marrin pjesė nė seancėn e sotme tė Kuvendit tė ashtuquajtur solemne. Nuk duam tė bėhemi pjesė e kėsaj farse qė organizohet me paratė e popullit e kundėr popullit. Aty na kanė ftuar qė tė duartrokasim dhe tė buzėqeshemi. Na kanė ftuar qė tė jemi spektatorė tė privilegjuar: qytetarėt janė spektatorė para ekraneve televizive, kurse deputetėt janė spektatorė nė sallė. Deputetėt nuk e kanė tė drejtėn e fjalės – ndonėse i pėrfaqėsojnė qytetarėt, ata nuk do tė mund tė flasin nė emėr tė tyre. Spektatorėt e privilegjuar janė njė e keqe e dyfishtė – sepse janė vetėm spektatorė dhe sepse janė tė privilegjuar.

Plani i Ahtisaarit jo vetėm qė nuk e ka normuar dhe nuk e pėrmban pavarėsinė e plotė, por ai edhe e ka vonuar pavarėsimin e vėrtetė. Populli i Kosovės nuk ka tė drejtė pėr vetėvendosje dhe shteti i Kosovės nuk ka sovranitet. Edhe nė versionin e tij mė optimist ky plan nuk zgjidhi ato ēėshtje pėr tė cilat u hartua. Tani po prezantohet pėrmbyllja e njė dėshtimi tė dykahshėm: kurorėzimi i dėshtimit tė Planit tė Ahtisarit nė veri me negociata pėr veriun; dhe, kurorėzimi i dėshtimit tė instalimit tė drejtėsisė shoqėrore e politike me prezencėn e EULEX-it.

Arsye pėr tė qenė tė kėnaqur sot i kanė veē ata tė cilėt e pėrfytyrojnė ende Kosovėn si tė paaftė pėr tė pėrbrendėsuar vlera tė vėrteta tė lirisė, shtetndėrtimit, demokracisė, dhe vetėvendosjes. Ne jemi pėr sovranitet dhe pėr vetėvendosje, por nė kėtė seancė nuk do tė flitet pėr asnjėrėn prej tyre. Ne besojmė qė Kosova meriton shumė mė tepėr, qė popullit tė Kosovės i takon shumė mė tepėr, e ne do tė punojmė qė Kosova tė jetė shumė mė mirė se ē’ėshtė.

Kėto ditė e sidomos sot, filmi ‘Bac, u kry!’ po shndėrrohet nė seria. Dikur e kishim ‘Bac, u kry!’ dhe tash e kemi ‘Bac, u kry!’ pjesa e dytė. Prej kėtij pushteti kemi gjithnjė e mė shumė cirk sepse kemi gjithnjė e mė pak bukė.

Po hiqet mbikėqyrja e dukshme e jashtme, pėr t’u bėrė mbikėqyrje e brendshme qė fshihet brenda vetė ligjeve. U mbyll veēse njė zyrė. Asgjė tjetėr s’ka ndryshuar. KFOR-i, EULEX-i e bile edhe UNMIK-u janė kėtu pa na njohur, pa nė dhėnė llogari neve, me fuqi ekzekutive mbi neve dhe me imunitet mbi ligjin.

Meqė duan ta fillojnė dialogun politik me Serbinė pėr veriun, e hoqėn kėtė pengesė juridike tė quajtur Zyra Civile Ndėrkombėtare (ICO). Tash do tė mund tė shkojnė te Ahtisaari+. Nė dialogun politik me Serbinė, para Presidentes dhe Kryeministrit, do tė duhej tė shkonte Pieter Feithi, andaj e tash e hoqėn atė nė kuadėr tė pėrgatitjeve pėr dialogun e paralajmėruar politik. Ndonėse Pieter Feith ėshtė dakord me dialogun politik me Serbinė, ai paraqiste instancėn qė juridikisht pengonte.

Festa e pėrmbylljes sė mbikėqyrjes sė pavarėsisė ėshtė festė e injektuar. Gjilpėra janė mediet e regjimit, kurse shiringa ėshtė Ahtisaari. Qeveritarėt e Kosovės i duan njerėzit e Kosovės tė gėzuar sepse ashtu ata janė mė tė durueshėm. Nė Kosovė nuk kemi pavarėsi por dukurinė e shpalljes sė pavarėsisė. Shpallja e pavarėsisė po rifreskohet pėrmes festivaleve periodike. Shpallja e pavarėsisė ėshtė njė shfaqje qė ia shohim reprizėn, shfaqje qė luhet sėrish dhe pėrsėri, me intervale tė ndėrmjetme qė i zgjat harresa jonė.

Ne jemi pėr vetėvendosje dhe pėr sovranitet, pėr integritet territorial e pėr pavarėsi tė plotė, porse kėto nuk po bėhen sot ashtu qysh nuk u bėnė kur shpallėn me 17 shkurt 2008. Strukturave paralele tė Serbisė, Qeveria po ju pėrgjigjet me sajimin e njė realiteti paralel pėr Kosovėn qė ėshtė nė kontrast tė thellė me realitetin nė terren. Qeveria e Kosovės nuk po i eliminon strukturat paralele tė Serbisė por ėshtė shndėrruar nė njė fabrikė qė prodhon realitet virtual, qė prodhon ėndrra pėr qytetarėt. Kėto ėndrra mund tė jenė tė bukura pėr qeveritarėt porse ato janė makth pėr qytetarėt e Kosovės.

Ne ju bėjmė thirrje tė gjithėve qė kėto mashtrime qeveritare tė mos bėhen vetėmashtrime qytetare.

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,2,4984&author=0

bluai
12.09.2012, 08:52:39
Ne vazhden e mehanicioneve te fjalve te bukura te ardhura nga te ashtuquajturit "miq"te kosoves interferencat e shkruara tregoin tjeter gje .Te gjitha fjalimet e atyre "miqeve"ne nje konferenc ne "SWIS DAIMOND " te organizuar per faqe te zez ku shihet mungesa e seriozitetit te cilin e kan pas ata .Ne ato fjalime sejcila porosi qe vinte nga ''miqet "e tu Kosoves tregonte se sa eshte farsa e maskave te shtirura te Europes e cila ne na detyroi me vetedeshir prej zori te pranoim nje plan Ahtisarian ne pajtim me Serbin .Ata pra pasi ne propozimin e par u pa ashiqare ajo qka edhe mbeti e perpilun ne kuzhinat e ''ftyrngriturve '' nje aneks te veqant te shpalljes se pavaresis pa ia njohur te drejten elementare popullit te Kosoves te vetedeklarohet apo te mbaj referendum .Edhe perkunder ksaj se Kosova me ''bashibuzuket '' e etur per karige e votun ket far pako .Ndersa Europa edhe perkunder imponimeve ata edhe sot bejn lojrat e ndarjeve neneshtrimeve coptimeve te trojeve taona .Europa ne sna pranoi edhe per kunder faktit se ata vet na prunen nje draft projekt experiment ne miniatur te ndasive ne rejon e ne bot te quajtur "rend i ri botror ".Ndersa europa po ferkojn duart se ne dokumente edhe faktikisht e nenshkruar nga babadevojka e tu Kosoves si perfaqesuese e Kosoves atyre me 10 shtator ju pru nje fakt tjeter nje fusnot e madhe e me rezoluten 1244 .Tash modeliteteve te nduarduarta te Europes e te votuar ne parlamentin ton kemi nje dokument nderkombetarisht te njohur nga disa shtete .Ai dokument tash me betonoi varsin ndaj ligjeve qe jan te implementuara ne vet ate kushtetuten famoze te pranuar nga parlamenti yn por jo edhe nga europa .
Inferioriteti i pushtetutareve se krejt ka te bej me fushata e me ardhje ne pushtet e lavde e gjerave tejra te limunat politiokes se kush flet kunder ksaj farse e maske te trishtuar per Kosoven eshte pro serbis apo me Serbin .Kjo eshte ajo maska e tet apo e nent e inferioritetit ndaj asaj se qka prezenton dhe qka eshte realja e krejt ksaj maske te ashtuquajtur Ahtisari projekt per hyrjen me te leht te ligjeve qe jan ven ne ate pako te ligjeve e neneneve qe jan direkt te lidhura me Beogradin .Tash mos te ceki cilat jan ato i keni ne kushtetuten e Kosoves .Derisa ne na imponu dhe u votu me deshir nga zori e per fam e tendera nje drefte projekt i cili avanson Serbet ne Kosove ju lejojn te jen pjes e qevris me karige extra te rezervuara dhe me te drejt veto ne parlamentin e Kosoves .Jasht Kosoves shqiptareve ju mohet e drejta e shkrimit ju mohohehet e drejta e vendosjes e perfaqesimit ne rejon .Kosova eshte e kushtezuar nga te gjitha anet e mbyllur e izoluart nga politikat panslaviste te Europes .Europa ne na ka be nje karantin apo nje shtet '' i hendikepuar ''sipas perfaqesueseve te ICO te dhen ne nje debat ku ka mar pjes Shpend Ahmeti dhe ne pytjen e tij drejtuar ati personi qe perfaqeson qendrimin Europian per Kosoven nder tjera ai tha ''Kosva eshte nje loj e besketbolisteve te hendikepuar dhe si te till konsiderohen hendikep '' .Ndersa ne pushtetutaret se kerkoin qe popullit shqiptar te i ipen te drejtat ne vendet fqinje aq sa ju kan dhen europianet sebeve ne Kosove .Shqiptaret ne qfardo forme jan qytetar te rendit te dyt dhe konsiderohen si foshnje qe ende eshte ne eprovet dhe shiqohet se qka duhet me qen .Sipsa njerit nga perfaqesuesit e Be citim :"Kosova eshte nuse e ndersa Europa eshte dhendri i saj '' Dihet se qka ben dhendri me nusen a .Ku ka me ilustrim e me keq kur vetmashtrimet te cilat jan te shkruara me germa te medha dhe se ato qka jan te shkruar vlej te zbatohen vetem nga Kosova e ju nga te tjeret .Kosova ka imponime nga Be te i zbatoi ato dokumente e ndersa Europa asnje dokument nuk e perfil por as qe e shqyrton perkunderazi ata ende bejn maskat tjera per Kosoven dhe detyroin brithymit qe ato ti zbatoin .Ku ka ktu reciprocitet ku ka ktu marveshje qe e ka respektu Europa e ndersa Kosoves i imponohet agjenda e thurur nga Be me diktatete e panslavisteve te cilet i kan disa njerez ktu ne tu Kosoves qe hedhin vallen e tyre .Limunat politika e percjellur nga shum pseudo plotiqar dhe e perkrahur nga mediat pa paerjashtim kan aritur te dneigroin figurat qe luftoin per te drejten e popullit per vetvendosjes .Si spjegohet kur edhe pas 13 vjetesh te ashtuquajhtures liri Kosova ende smundte te mar pjes pa Fusnot e rezolut 1244 dhe ate po i dhen drit jeshile panslavistet .Kerkah dhe askund ne si Kosove sna lejohet te bejm as garen per "hendikepet '' lemo per ato me te lartat .Duhet te i zem vend vlezerve tan nga shqipria qe sado pak nga atje te marim pjes si idivid .Rasti i fundit eshte Majlinda Kelmendi edhe pse i paten permtuar se nese ploteson normen per Olilmpiad asaj sju dha mundesia te perfaqesoi ate shtetin e imponuar nga Europa me Pakon e Ahtisarit .Ajo u detyra tja zer vendin e nje sportisti nga SHqiperia .Pra jemi nje popull a e kuptoni ket apo jo dhe duhte doemos te kerkohet te jemi bashki se keshtu te parqar ne na mbuluan me maskaraden e quajtur Europ e pa perspektiv thjesht si te "Hendikepuar '' por edhe si ''Nuse e Europes ''
ju le me shendet
bluai

gjithesia
19.09.2012, 23:07:41
...

O ti gjunah,
Albini ndoshta po mendon si ajo edhe pse bash mire po menojkan te dyt se ashtu edhe eshte ,mbikqyrjen kurr prej kreje s'kane me ua hjek ,ate pune harrone edhe mos e rreni veten, se tjert nuk mundeni ..... ,a ai shefi yte po ban si ajo edhe ēka po i thote ajo e gjithe ata mas saj !!!


.

Ndriti
20.09.2012, 01:09:26
...

O ti gjunah,
Albini ndoshta po mendon si ajo edhe pse bash mire po menojkan te dyt se ashtu edhe eshte ,mbikqyrjen kurr prej kreje s'kane me ua hjek ,ate pune harrone edhe mos e rreni veten, se tjert nuk mundeni ..... ,a ai shefi yte po ban si ajo edhe ēka po i thote ajo e gjithe ata mas saj !!!


.


:D, ... !

Ndriti!

kosovari50
20.09.2012, 11:53:48
...

O ti gjunah,
Albini ndoshta po mendon si ajo edhe pse bash mire po menojkan te dyt se ashtu edhe eshte ,mbikqyrjen kurr prej kreje s'kane me ua hjek ,ate pune harrone edhe mos e rreni veten, se tjert nuk mundeni ..... ,a ai shefi yte po ban si ajo edhe ēka po i thote ajo e gjithe ata mas saj !!!


.
Bravo hanume,qė e paske kuptue tashmė se qė tė dyja,Albin-ja dhe Rada mendojnė dhe veprojnė njėsoj.Ke fillue edhe ti tashmė edhepse ngadalė tė vetėdijsohesh ahahahaha

gjithesia
20.09.2012, 14:15:19
Bravo hanume,qė e paske kuptue tashmė se qė tė dyja,Albin-ja dhe Rada mendojnė dhe veprojnė njėsoj.Ke fillue edhe ti tashmė edhepse ngadalė tė vetėdijsohesh ahahahaha

...
Pse more po kesh?

Rada thote ashtu se kish pas qejf me perfundu pernjemend e me i fut speciallna jedinisat prap, ...gjersa Alabini thote ashtu ngase e din qe nuk eshte ashtu dhe se ende jane ata vendimmarres dhe kane timonin ne duar edhe pse thone se ka perfundu ... e ai shefi yte thote se ka perfundu sikur qe thua edhe ti e do do si ti,se ashtu u konvenon,perndryshe bini prej karrige !

Une theme si thote Albini ,jo se thote Albini,por kemi shembuj plot neper bote ku ka "perfundu mbikqyrja, kqyrja , qyrrja e tyne !

Mos kesh si budall tjera here ,se pa lidhje, boll po munohna me kesh edhe une ,pos'po mu keshet !


.

kosovari50
20.09.2012, 14:38:09
...
Pse more po kesh?

Rada thote ashtu se kish pas qejf me perfundu pernjemend e me i fut speciallna jedinisat prap, ...gjersa Alabini thote ashtu ngase e din qe nuk eshte ashtu dhe se ende jane ata vendimmarres dhe kane timonin ne duar edhe pse thone se ka perfundu ... e ai shefi yte thote se ka perfundu sikur qe thua edhe ti e do do si ti,se ashtu u konvenon,perndryshe bini prej karrige !

Une theme si thote Albini ,jo se thote Albini,por kemi shembuj plot neper bote ku ka "perfundu mbikqyrja, kqyrja , qyrrja e tyne !

Mos kesh si budall tjera here ,se pa lidhje, boll po munohna me kesh edhe une ,pos'po mu keshet !.
Tė thuash siē thot Albin-ja ėshtė njėlloj sikur tė thuash si Rada,Donci-cėt,Sokollovic-ėt......se tė koordinuara i kishin,i kanė e do t'i kenė qėndrimet e veprimet pėr Kosovėn.
Mundohu,sė paku mundohu tė shikosh pa dioptri tė errėt,dėgjo pa ekuivoke,vepro me arsye tė shėndoshė dhe do gjesh qeshjen me mikrob qė versulen kuturu kundėr ēdo gjėje shtetėrore e kombėtare,pa dijt nga kanė kokėn as bishtin ahahahahah

gjithesia
20.09.2012, 14:43:01
Tė thuash siē thot Albin-ja ėshtė njėlloj sikur tė thuash si Rada,Donci-cėt,Sokollovic-ėt......se tė koordinuara i kishin,i kanė e do t'i kenė qėndrimet e veprimet pėr Kosovėn.
Mundohu,sė paku mundohu tė shikosh pa dioptri tė errėt,dėgjo pa ekuivoke,vepro me arsye tė shėndoshė dhe do gjesh qeshjen me mikrob qė versulen kuturu kundėr ēdo gjėje shtetėrore e kombėtare,pa dijt nga kanė kokėn as bishtin ahahahahah

...

Gabim je bre Kosovar , gabim je gjithe diten dhe edhe gjithe naten!

Shefi yte po rrine dite e nat me ta qysh me ua lene Mitrovicen psh.Ti a ke sy ?
pAstaj , jemi 2 milion njerez aty , qe besa as qaq .. kta te mbikqyrjes qe na "ēlirun me gjithe ate fuqi nuk mujten me e zgjedhe , dhe na lane (hajt po theme na lane , dmth perfunduan mbikqyrjen sipas jush ) ... dhe tash aty sikur ne mexhe ,a di ti mire shume se garrezet e belat gjithemon dhe me se shumti kan fillu neper mexhe ...

Une po te tregoj se mbikqyrja e tyre nuk ka perfundu ,as qe ka me perfundu ,jo se te dojne ty e qe besa mu hiē se hiē,po ashtu i kane hesapet njehere ..


Te skjarova pse thote Rada , e pse thote Albini ... merr vesh !

.

Ndriti
20.09.2012, 15:28:22
Koka qele Thesi a, :D

Ndriti!

* * * * *

VV kėrkon sėrish largimin e qeverisė Thaēi

15:00 / 20.09.2012

Afera e Grandit qė pėrflitet shumė gjatė nė procesin e korruptuar tė privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore kėsaj radhe ka pėrfshirė edhe emra nga gjithė Qeveria, vetėm pak muaj pas vdekjes sė Kryetarit tė Bordit tė Agjencisė sė Privatizimit tė Kosovės, Dino Hasanaj, nė rrethana krejtėsisht tė dyshimta, thuhet nė njė kumtesė tė Lėvizjes Vetėvendosje!

“Afera e Grandit ėshtė vetėm njė prej aferave qė zbulojnė emra qeveritarė nė keqpėrdorimet e buxhetit tė shtetit, dhe tė pasurive tė tjera publike e shoqėrore tė Kosovės. Nė anėn tjetėr nga qytetarėt e Kosovės po kėrkohet tė jenė tė durueshėm e tė qetė nė kohėn kur ēdo gjė para tyre po vidhet, falet, keqpėrdoret e shitet”.

Lėvizja Vetėvendosje pėrsėritė kėrkesėn e saj pėr largimin e kėsaj qeverie pėr shkak “tė arsyeve qė i kemi pėrmendur shumė herė”.

“Zbulimet e fundit janė vetėm edhe njė vulė nė dosjen e trashė tė krimit qė kjo Qeveri po e kryen ndaj popullit tė Republikės sė Kosovės.

Zbulimet e krimeve nuk do tė ndalen, por duhet ta ndalojmė sa mė shpejtė dėmin dhe krimin e vazhdueshėm qė kjo qeveri po e bėn”. /Telegrafi/

eliot ness
20.09.2012, 18:26:17
http://lajmonline.com/?nav=21.2&id=2866

Gurke
20.09.2012, 18:53:55
:)

Florin KODOSH Krasniqi dhe akuzat e tije drejtuar SHIK-ut , dhe pergjigjejet nga Buzhalla hahhhaa , ky F.Kodosh Krasniqi me te vertet edhte nje SUPER KODOSH :p percjelleni me vemendje :):):)

http://www.youtube.com/watch?v=lBtbVVpcEu8

prishtinasi-pp
21.09.2012, 11:53:57
Qobanat kur te folin per Albinin esht diqka , qe thojn Pleqet u Prishe Bota e hajt :D


Interesont u kan me do Komnadatanta te pasluftes se qysh vrapojshin mas do femnave hahahah :D Ma mir spo ju tregoj hiq :D se mos po chartet Kamishi a po ma bon naj dosje :D

kosovari50
21.09.2012, 12:08:34
Duhet me pas pėr kend me folė,e tė flas njeriu pėr askushin ėshtė grirje e ujit nė havan.
BUDALLAI TREGON VETĖ KUSH ĖSHTĖ - pa e pyetur fare

kosovari50
22.09.2012, 09:23:50
Po pėrmbyset anija Don Kishot-iane

http://koha.net/repository/images/f1_21-artoni1348247027.jpg
Nė njė letėr dėrguar mediumeve, sekretari organizativ i Qendrės sė VV-sė nė Viti, Arton Musliu ka njoftuar se jep dorėheqje tė parevokueshme nga “Vetėvendosje”, duke akuzuar liderin e saj Albin Kurti pėr diktaturė tė vendosur nė kėtė parti politike. “Duke pas parasysh diktaturėn e Albin Kurtit pėrbrenda Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

Duke pas parasysh se diktatura pėrbrenda VETĖVENDOSJE!-s prodhon jolegjitimitet dhe dhunim tė demokracisė

Duke pas parasysh mungesėn e demokracisė dhe transparencės nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE!

Duke pas parasysh emėrimin e anėtarėve tė FER-it nėpėr pozita drejtuese pa respektuar dispozitat bazė tė funksionimit tė subjektit

Duke pas parasysh relativizimin e konceptit tė VETĖVENDOSJE!-s

Duke pas parasysh se nė zgjedhjet e brendshme tė vitit tė kaluar nuk ka pas zgjedhje tė mirėfillta dhe demokratike, por emėrime dhe diktat nga lart.

Duke pas parasysh pėrēmimin dhe margjinalizimin qė Albin Kurti, bashkė me ekzekutuesin e tij servil, Dardan Molliqaj, i bėjnė aktivistėve tė devotshėm tė Lėvizjes gjithkah nėpėr Kosovė

Duke pas parasysh pėrēmimin qė pseudofigurat e FER-it, me mbėshtetjen e Albin Kurtit, i bėjnė aktivistėve tė devotshėm dhe tė palodhshėm, duke i quajtur edhe si njerėz qė vetėm dinė tė gjuajnė dhe rrotullojnė

Duke pas parasysh se nė asnjė Qendėr tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nuk ka pasur zgjedhje tė brendshme, por emėrime nė baza klanore e shoqėrore nga Albin Kurti e Dardan Molliqaj

Duke pas parasysh qė nė asnjė Qendėr nuk ka pasur dy kundėr kandidatė pėr pozitėn e Kryetarit tė Qendrės

Duke pas parasysh luftėn speciale dhe tejet tė ulėt tė Salih Salihut kundėr meje dhe heshtjen e udhėheqjes qendrore

Duke pas parasysh mosgatishmėrinė dhe frikėn e Salih Salihut pėr shpėrfaqjen e veprimeve kundėrligjore tė Komunės sė Vitisė

Duke pas parasysh se ky njeri nuk ka bėrė asgjė, qė nga emėrimi tij nė pozitėn e kryetarit tė Qendrės, sepse mė shumė kalon kohė me familjen e tij nė Austri

Duke qenė se Salih Salihu nuk ka sens pėr politikė

Duke pas parasysh se Salih Salihu nė zgjedhjet e fundit parlamentare nuk pati shprehė dėshirė dhe vullnet pėr tu bashkuar me Lėvizjen VETĖVENDOSJE! duke dalė si kandidat pėr deputet nga radhėt e FER-it, me ē’rast i mori afėrsisht 400 vota, nė fshatin e tij 23 sosh

Duke pas parasysh se ky njeri ka ambicie ekskluzivisht personale dhe nuk mbron konceptin e VETĖVENDOSJE!- s, gjė qė pranohet nga tė gjithė aktivistėt

Duke pas parasysh se ky njeri ka shpreh gatishmėrinė qė nė zgjedhjet e ardhshme t’i blejė votat

Duke pas parasysh se ky njeri ėshtė anti UĒK dhe nuk ka dhėnė kurrfarė kontributi nė kauzėn kombėtare

Duke pas parasysh pėrpjekjen e vazhdueshme dhe averzive tė Salih Salihut pėr diskreditimin e personalitetit tim dhe mėnyrėn e tij tė poshtėr pėr pėrvetėsimin e aktivistėve tė VETĖVENDOSJE!-s duke iu dhėnė edhe tė holla

Duke pas parasysh se nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! nuk ka pėrpjekje tė pėrbashkėt por interesa personale dhe joprofesionalizėm

Duke qenė se njė aktivist i VETĖVENDOSJE!-s mund tė kontribuojė me tėrė potencialin e tij fizik, intelektual e ekonomik pėr pėrmirėsimin e gjendjes sė shoqėrisė pėr njė periudhė 7 vjeēare dhe nė fund tė margjinalizohet nga ky subjekt

Duke i falėnderuar tė gjithė votuesit nė zgjedhjet e fundit parlamentare

Unė jap dorėheqje tė parevokueshme nga tė gjitha pozitat nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE!”, shkruan Arton Musliu.

Henk-30
24.09.2012, 13:26:51
Pse spo takoheni ju personalisht edhe mi ndar hesapet po marut duke u shty apo nese esht edhe e vertet duke u shar.

Ndriti
02.11.2012, 00:50:24
Nga fjala e Visar Ymerit tė mbajtur nė seancėn e sotme tė Kuvendit e Kosovės, lidhur me protestėn e 3 nėntorit 2012, organizuar nga Rrjeti i grave dhe Thirrjet e Nėnave.

Nėpėrmes lidhjeve tė mėposhtme mund t’i ndiqni fjalimet dhe pyetjet parlamentare tė deputetėve tanė tė mbajtura nė seancėn e sotme parlamentare.

Visar Ymeri: Pyetje pėr Kryeministrin Thaēi: http://youtu.be/DNOKASJUQSA

Visar Ymeri: Pyetje pėr Besim Beqajn: http://youtu.be/5BqUSJ2y_gw

Albulena Haxhiu: Pyetje pėr Bajram Rexhepin: http://youtu.be/l353k0JCKLY

Alma Lama: Pyetje Parlamentare pėr Edita Tahirin: http://youtu.be/Wn7HHxbNHKg

Liburn Aliu: Pyetje Parlamentare pėr Kryeministrin Thaēi: http://youtu.be/96JdF2igqws

Deklarim jashtė rendit tė ditės i Visar Ymerit - 3 nėntor: Protestė e organizuar nga Rrjeti i grave dhe Thirrjet e Nėnave: http://youtu.be/dt60Ln36YpQ

Fjala e Liburn Aliut nė Kuvend lidhur me projektligjin pėr Odat Profesionale Shėndetėsore: http://youtu.be/eovDkrPXx5Y

Debati pėr takimin Thaēi-Daēiē - Replika e Visar Ymerit ndaj Adem Grabovcit: http://youtu.be/3f2tGb8vCow

Debati pėr takimin Thaēi-Daēiē - Fjala e Visar Ymerit nė Kuvend: http://youtu.be/bVkky2G3WnY

Debati pėr takimin Thaēi-Daēiē - Fjala e Afrim Kasollit nė Kuvend: http://youtu.be/7oOWrbcfv30

Debati pėr takimin Thaēi-Daēiē - Visar Ymeri: Replikė ndaj Hajredin Kuēit” http://youtu.be/E8H1JvMp69U

Debati pėr takimin Thaēi-Daēiē - Fjala e Albin Kurtit nė Kuvend: http://youtu.be/BEfyOtFjpYU


Lėvizja VETĖVENDOSJE!
Sekretariati pėr Media dhe Komunikim

QELI
02.11.2012, 01:36:54
Protestat e “Vetėvendosjes”, zgjedhje jo zgjidhje

Shkruan: Festim RizanajPostuar: 08:36; 24/10/12 •

Sa herė qė pėrfaqėsuesit e shtetit shkojnė nė Bruksel pėr bisedime me Serbinė, tė cilat Lėvizja “Vetėvendosje” i cilėson se janė tė dėmshme pėr shtetin, kemi protestė. Sa herė qė Kuvendi i Republikės sė Kosovės, pjesė e tė cilit janė edhe Lėvizja “Vetėvendosje”, miraton ndonjė ligj apo vendim, i vlerėsuar si i dėmshėm apo i pazbatueshėm, kemi protestė. Kemi protesta nė forma tė ndryshme, me ngjyrosje, me vezė e domate, me shėnime tė ndryshme dhe parulla deri te ato tė daljes nė rrugė nė formė tė organizuar.

10 shkurti i 2007-ės, protesta masive e cila rezultojė me dy vrasje dhe shumė tė lėnduar, kundėr Pakos sė Ahtisaarit, nuk dha ndonjė zgjidhje. Ajo ishte vetėm njė formė e zgjedhjes sė kundėrshtimit tė asaj pakoje, por nuk e ndėrroi atė. Protestat e organizuara si kundėrshtim ndaj bisedimeve me Serbinė, po ashtu ishin njė zgjedhje e Lėvizjes “Vetėvendosje” pėr tė kundėrshtuar atė dialog, por nuk e ndalėn, nuk ishin zgjidhje.

Protestat e 14 dhe 22 janarit, jo vetėm qė nuk ishin zgjidhje, por dhanė imazh tė keq nė arenėn ndėrkombėtare, duke i krahasuar ato protestat me barrikadat e veriut. Ndalimi i automjeteve nė dy pikat kufitare, brenda 4 orėve ishte njė zgjedhje e “Vetėvendosjes” pėr zbatimin e ligjit tė reciprocitetit, por jo zgjidhje. Sepse protesta, vendi dhe forma e organizimit ishin tė gabuara.

Kundėrshtimi i “fusnotės” nėpėrmjet protestės me mbishkrime “Kosova Republikė”, nuk ishte zgjidhje, sepse Kosova ka filluar tė prezantohet me fusnotė. Kėto ishin vetėm disa prej protestave mė tė mėdha tė Lėvizjes “Vetėvendosje”, duke mos i harruar edhe ato mė tė vogla si: rasti me rektorin, Mujė Rugova, kur u ngjyros me ngjyrė; pastaj me ministrinė e brendshėm, Bajram Rexhepi, kur ambasadori francez, Fransua Fitu, i quajti fashist. Pastaj protestimi brenda parlamentit, brenda seancave, me mbishkrime tė ndryshme.

Dhe tani protesta pėr kundėrshtimin e bisedimeve me Serbinė dhe takimin Thaēi – Daēiq, nuk dha ndonjė shenjė ndryshimi. Bisedimet do tė vazhdojnė dhe asnjė protestė nuk do t’i ndaloj. Edhe pse shumė u arrestuan e u lėnduan gjatė protestės, ajo nuk do tė ndikojė nė ndryshim sa i pėrket bisedimeve.

Tė gjitha kėto ishin vetėm zgjedhje e kundėrshtimeve tė Lėvizjes “Vetėvendosje”, por jo dhe zgjidhje sepse me ato protesta edhe pse u ngrit njė zė qė mendon ndryshe, prapė se prapė nuk rezultoi me ndonjė ndryshim nė politikat e qeverisė. Duke pasur parasysh se lideri i kėsaj lėvizjeje, Albin Kurti, gjithmonė insiston tė na bėjė me dije se aktivitetet politike tė kėsaj lėvizje janė tė drejtpėrdrejta, kėto protesta janė shndėrruar vetėm nė protesta pėr hir tė protestimit.

Megjithėkėtė, protestat e vetėvendosjes si zgjedhje e tyre pėr kundėrshtimin e proceseve politike tė vendit, nuk kanė qenė zgjidhje. Prandaj, kėto protesta nuk duhet tė shndėrrohen nė protesta pėr hir tė protestimit sepse populli ėshtė lodhur. Por, nėse zgjidhet njė formė e tillė e shprehjes sė pakėnaqėsisė, atėherė ajo duhet tė bėhet nė mėnyrė paqėsore dhe demokratike, me mbishkrime e fjalime, por jo me gjuajtje me vezė, domate e ngjyrė.

Nė botėn demokratike Lėvizja “Vetėvendosje”, si pjesė e Kuvendit tė Kosovės, duhet qė tė zgjedhė mėnyra tjera tė kundėrshtimit tė proceseve politike, si zgjidhje. Dalja nė rrugė, gjuajtja me vezė e domate, parullat e ndryshme etj., nuk janė zgjidhje pėr kohėn qė po jetojmė. Dialogu dhe bisedimet janė format qė sot kėrkohen nė Bashkimin Evropian, tė cilin e synojmė.

Ndriti
03.11.2012, 21:31:08
Albin Kurti - "Debat" - Vizion Plus - 2 Nėntor 2012

http://www.youtube.com/watch?v=eNebOeN9BYE&feature=youtu.be

Gurke
03.11.2012, 21:45:30
:)

E paska harruar ky nacinalisti Suxhukun e Shlivovicen nder Qebe :D

Super-Nacionalist :D

Ndriti
03.11.2012, 21:58:39
Murat Jashari: Thaēi e Lushtaku nuk hyjnė nė Kullėn tonė

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/jashari_599705.jpeg


Nga Express 17 Shkurt 2012 21:49

piloti
03.11.2012, 22:11:51
:)

E paska harruar ky nacinalisti Suxhukun e Shlivovicen nder Qebe :D

Super-Nacionalist :D

Shko ne SHIK , te Kadri Veseli dhe Bekim Haxhiu ,ata do ti japin informacionet e Shlivovices .... e suxhukun ta jep ej . nese je be aq merak ne te .mos ke dert se se ka harruear fare por me vehte e ka gjithenje ...

piloti

Ndriti
03.11.2012, 22:18:33
Albini ne Kullė, Hashimi vetėm te varrezat!

http://www.zeri.info/fotot/48747/albin-kurti-ne-kullen-e-jashareve.jpg

QELI
20.11.2012, 03:43:08
http://www.ekonomia-ks.com/repository/images/Perurimi_i_Shkolles_Shaban_Jashari.JPG
http://www.kryeministri-ks.net/repository/images/prekaz5.JPG
http://www.kryeministri-ks.net/repository/images/prekaz3.JPG
http://www.kryeministri-ks.net/repository/images/prekaz4.JPG
http://www.kryeministri-ks.net/repository/images/prekaz2.JPG]
http://www.kryeministri-ks.net/repository/images/prekaz2.JPG

QELI
20.11.2012, 03:43:29
http://prishtinapress.info/wp-content/uploads/2011/04/kurti.jpg


"Ka indikacione shumė tė qėndrueshme se njėri nga tė shantazhuarit e Serbisė ėshtė edhe Albin Kurti qė udhėheqė "vetėvendosjen".

Shkak i kėtij shantazhimi ėshtė edhe i gjithė aktiviteti anti-Kosovė qė po bėnė Albin Kurti me lėvizjen e tij"

Kėto fjalė janė thėnė publikisht para demonstratave tė 10 shkurtit.Personi qė ka deklaruar kėtė nuk ėshtė ndonjė anonimus politik,pėrkundrazi ėshtė njeriu i cili qėndron nė ballė tė tė gjitha proceseve pozitive tė Kosovės.

Unė qėmoti kam dyshuar nė tė gjitha aktivitetet "patriotike" tė Albinit.Edhe para kėsaj deklarate. Pse?

Pikėsėpari,vetėdorzimi i tij te serbėt gjatė luftės ka qenė i dyshimtė.
Ai ka pasur dy mundėsi.Tė ikėn nė Bllacė sikur shokėt e tij qė i ka pėrreth "Vetėvendosjes" ose tė dal nė mal.T'i bashkohet UĒK-sė.
Nuk e ka bėrė as njėrėn as tjetren. Nejse punė e tij kjo.

Po nė burg pse i ka pasur tė gjitha ato privilegje?!!
Kur me mijėra shqiptarė,edhe ata tė rrėmbyer sikurse Albini,vriteshin,masakroheshin e humbnin pa gjurmė nėpėr burgjet serbe,Albinit jo qė nuk i ka ndodhur asnjėra nga kėto tė kėqija,por
Albin Kurtit i ėshtė bėrė privilegji mė i madh i mundshėm qė do tė mund t'i bėhej njė tė burgosuri politik;
Nga qelia e burgu tė Pozharevacit i ėshtė dhėnė mundėsia qė tė organizoj konferencė me gazetarė tė botės!!!

Cilat kanė mundur tė jenė qėllimet e shėrbimit sekret serb,qė ndėrmorrėn hapin mė tė paimagjinueshėm pėr njė regjim diktatorial,organizimin e njė konference pėr gazetarė pėr njė tė burgosur politik shqiptar?
Sipas mendimit tim,dy kanė qenė qėllimet e kėtij aksioni serb.

E para,me kėtė konferencė,kanė dashur t'i dėrgojnė njė mesazh tė qartė botės se regjimi serb ėshtė shumė demokratik e qė Albini sikur vėrtetė tė ishte nj patriot nuk do tė duhej assesi qė tė kontribuonte nė pėrmirsimin e imazhit tė keq serb.

Dhe qėllimi i dytė i shėrbimit sekret serb ka qenė;Krijimi i njė HEROI TĖ RI pėr kosovarė. Njė zėvendėsim tė Ibrahim Rugovės.Pasi qė Rugova llogaritej i vdekur politikisht,duke menduar se e kishin djegur autoritetin e tij gjatė bombardimeve tė NATO-s.
Rrethanė favorizese pėr serbėt qė edukimi i dobėt i kosovarėve,papjekuria mentale dhe naiviteti i popullit tė cilėt jo qė nuk e akuzuan pėr tradhti Rugovėn,por pėr ēudi tė gjithė botės,e pritėn si njė hero kur u kthye nė Kosovė!!!
Dhe pėrderisa Rugova kishte autoritetin e madh nė Kosovė,fitonte zgjedhjet e njėpasnjėshme.Serbia nuk kishte nevojė pėr xhokerėt tjerė.
Ata ishin "the slipers"-at e Sėrbimit sekret serb.Ishin tė pėrgjumurit tė cilėt do tė ngriheshin,veē kur ta kėrkonte nevoja.
Tė gjitha punėt e ndyra,kundėr Kosovės bėheshin nė mėnyre "institucionale" pėrmes Rugovės dhe bashkpunėtorėve tė tij.

p.sh tė gjithė e pranojmė se dėmet mė tė mėdha vendit pas luftės i janė shkaktuar prej trazirave tė marsit.Ku brenda 48 orėsh,ndrroj imazhi i Kosovės dhe i shqiptarėve nė pėrgjithėsi. Ndryshoi imazhi i mrekullueshėm qė kemi pasur pėr qindra vjet.Me qindra vjet shqiptarėt kanė luftuar pėr lirinė e tyre edhe pse tė vrarė,tė djegur e dhunuar prej armiqėve tė tyre,ne asnjėherė nuk kemi bėrė krime kundėr civilėve tė pambrojtur e duarthatė.
Kėto krime denohen sot, me njė koventė ndėrkombtare tė krijuar pas luftės sė dyte botėrore. Gadi asnjė ushtri nuk e pėrfillė kėtė konventė.
Ne e kemi pasur njė kod tė pashkruar qė na i ka ndaluar krimet kundėr popullsisė civile-KODIN MORAL,tė cilin e ka qmuar e tėrė bota.
Dhe ēfar bėmė ne?
E shkėrdhymė kodin tonė moral!
Dhe kur?
Nė kohėn mė tė papėrshtashme pėr imazhin tonė. Sot kur tė gjitha mediat botėrore janė tė vendosura nė Kosovė.Gazetarė tė radiove,televizioneve e mediave tjera tė shkruara,kanė regjistruar pamjet mė tė tmerrshme qė ka parė ndonjėherė spektatori botėror.
Turma tė pakontrolluara njerzish qė vandalizojnė,djegin e shkatėrrojnė ēdo gjė qė u del para.Vrasin njė popull tjeter sepse flasin njė tjetėr gjuhė,u fusin flakėn objekteve fetare tė njė feje tjetėr etj,etj.
Tash po e paguajmė haraqin,me dokumentin e Ahtisarit.

Pėr publikun e thjesht botėror ne jemi ata tė kėqinjėt,vandalėt. Por kėshtu nuk mendojnė edhe diplomatėt e tyre,njerzit qė njohin shėrbimin sekret serb.ata e dinė tė gjithė se trazirat e 2004-s kanė qenė rezultat i njė pune tė mundimshme e tė gjatė tė shėrbimit sekret serb. Tė huajt edhe e dinė se cilėt janė ata bashkpunėtorė tė atij shėrbimi.

Sot cilindo ta pyetėsh,se kush ka qenė organizator i atyre trazirave,nuk e dinė. I rrudhin krahet.Jo thonė nuk e dimė,besojmė se ishte njė reagim i rastit.
Po nėse "kthehemi" pak prapa dhe logjikojmė do tė shohim dorėn perfide tė serbėve nė kėto ngjarje.

Nė natėn e 11 marsit 2004,alarmohet policia nė Prishtinė.Alarmi del i rrejshėm.Njerzit mendojnė; dihet kush qet bomba mė 11 mars,aludojnė nė ata qė kanė bėrė marsin e lavdishėm tė 81-it.
Situata veē fillon tė ndizet.
Disa orė mė vonė,pra nė mėngjesin e hershėm tė 12 marsit 2004,bėhet njė "tentimatentat" ndaj presidentit Rugova.I hudhet njė bombė para shtėpisė sė tij.Njė truk shumė i thjesht,por qė shitet leht te pėrkrahėsit e presidentit.
Simpatizuesit e tij alarmohen.Nervozohen,shajnė, shkumė u del prej goje.
Rugova tė nesermen lėshon kushtrimin;Ata deshėn tė mė vrasin,ata qė nė mars kanė luftuar Serbinė,gjithmonė here me luftera e here me demonstrata.Kopeja rugoviste "e kupton" se ata janė kush tjetėr pos UĒK-ja!!! Dhe e pėrkrahin presidentin e tyre i cili i fton nė njė demonstratė nėn moton "Nė mbojtje tė presidentit".Demonstrata do tė mbahet me 17 mars 2004!!! (Shihni arkivat e agjensive tė lajmeve)

Kjo ėshtė paraloja e atyre ngjarjeve tė tmerrshme.Rugova edhe zyrtarisht duke ndezur masat fillon pjesėn e vet tė punės pėr shėrbimin sekret serb. Kjo pra ishte detyra e Rugovės pėr luajtur rolin e viktimes,kjo do tė mjaftonte qė fteses sė tij pėr njė protestė"paqėsore" me 17 mars 2004 t'i pėrgjegjeshin shumica e perkrahseve tė tij.

Detyren tij e kreu me sukses.Pėr tė tjerat do tė kujdesej vet shėrbimi sekret serb.
Brenda intervalit 12 mars kur "u bė atentati" mbi Rugovėn dhe fillimit tė trazirave me 17 mars,"krejt rastėsisht" ndodhin edhe kėto ngjarje;
-Nė Mitrovicė mbyten fėmijėt nė lumin Iber.Gazetaret raportojnė nga vendi i ngjarjes.Masat ndezen.Pritet shpėrthim i situates.
-Nė Pejė vritet babai i ushtarit tė UĒK-sė,Avni Elezajt.Edhe Dukagjinin e pregadisin pėr diten e madhe.
-Nė Llapnasellė,"plagoset" njė serb.Shkijet rebelohen,i bllokojnė rrugėt qė lidhin jugun e Kosovės.Pezmi e hidhėrimi e rrėmben edhe kėtė pjese tė vendit.Kosova komplet ėshtė e pregaditur pėr diten D.Pritet veē njė shkėdijė dhe ajo vie shpejt.Rugova e mbanė fjalėn.Me 17 mars 2004 e nisė protestė paqesore nė mes tė Prishtinės.Me moton "ta mbrojmė presidentin".Turma tė pėrkraseve tė presidentit vijnė nga tė gjitha anėt e Kosovės.
Turma tė mjera pa ditur as vet se janė pjesė e njė skenari djallzor tė Rugovės nė bashkpunim me shėrbimin sekret serb!!!

Dhe vazhdimin e atyre ngjarjeve e dimė. E dimė edhe pėrpjekjen titanike tė Partisė Demokratike tė Kosovės dhe kryeministrit Bajram Rexhepi pėr qetėsimin e masave tė popullit.
Por nuk e dimė as qe kemi dėgjuar asnjė prononcim tė Rugovės dhe bashpunėtorėve tjerė tė tij pėr tė ndaluar kėtė tragjedi.
Dikush mund tė thotė tamam puna qė Rugova t'a kritikonte punėn e vet.
Rugova ska pase ēare,pa bashkpunuar nė kėtė skenar tė shėrbimit serb,sepse ka qenė i shantazhuar.Njė zot e di se sa e sa materialin komprimitues kanė serbėt pėr tė,qė sikur tė bėhej publik me siguri vet pėrkrahsit mė tė flaktė tė tij do t'ia merrnin shpirtin,me dorė tė tyne.
Faji pėr kėto trazira,bie mbi ata qė kanė marrė pjesė.Mbi ata qė shkuan gjoja tė protestojnė pėr mbrojtje tė presidentit nga UĒK-ja. Ata ėshtė dashur t'a dinė se po manipulohen!

Tash besoj se sepaku bile po e dimė se kush paska organizuar 17-18 marsin 2004!


Ky skenar ėshtė zbuluar menjėherė nga shėrbimi i kundėrzbulimit.Por ka qenė vonė,tepėr vonė pėr tė ndėrmarrė diēka mė shumė,pėrveē parandalimit tė shkallėzimit tė mėtutjeshėm tė situatės.

Nėse shprehemi me fjalor sportiv,kjo i bie se rezultati qe 1 me 0 pėr shėrbimin sekret serb.

Rugova vdiq,e hangėr prroni. Tash duhet gjetė zėvendėsimin.Pasi qė nė LDK,mė nuk ka person tjeter me karizmen e Rugovės tė cilit do t'i bindej populli,shėrbimi sekret serb do tė pėrdorė kartat tjera.ata qė kanė njė "background" pak mė tė pasur patriotik.

Para do kohesh,serbėt tentuan edhe njėherė t'a destabilizojnė vendin.
U paraqiten maskat nė rajonin e Dukagjinit me emblemat e AKSH-sė!
Ata kanė qenė shqiptar jo serb dhe qellimi i tyre sigurisht se ka qenė i mirė,kanė menduar qė po bėjnė diēka pėr Kosovėn. Problemi ėshtė se ata nuk e kanė ditur qė shefi i tyre,ėshtė njė i shantazhuar nga Serbia dhe po punon kunder shqiptarėve.
Veē kėsaj radhe,djemtė e Ushtrisė Ēlirimtare nuk lejuan qė t'i futet edhe njē gol Kosovės. Pėrmes Hashim Thaēit,ata publikisht deklaruan se e dinė nga kush organizohen kėto aksione tė maskave e dinė kush ėshtė i shantazhuari.Dhe prapaskena e krimit e kuptoj mesazhin.Uli bishtin dhe shpėrndau ato forca paramilitare.

Dhe derisa filluam tė marrim frymė lirisht,duke i'u falenderuar Thaēit qė mori njė pėrgjegjėsi qytetare dhe na hoqi njė rrezik.
Nuk shkoi shumė kohė,dhe prap filloi tentimi i shėrbimit sekret serb pėr tė shkatėrruar procesin.
Edhe kėsaj radhe shėrbimet e kundėrzbulimit hetuan pregaditjen e atakut serb dhe reaguan qė ta parandalonin. Menjėherė kur u bė publike data e organizimit tė demonstratės sė 10 shkurtit, Burrat qė e ēliruan Kosovėn,prapė pėrmes Thaēit,lajmruan se; Duhet tė kemi kujdes,mos ti bashkohemi lėvizjes"vetevendosje" sepse udhėheqėsi i saj Albin Kurti ėshtė njė bashkpunėtor i shėrbimit sekret serb.ėshtė njė i shantazhuar!

Me gjithė organizimin perfekt tė kėtyre demonstratave shėrbimi sekret i Sebisė e mori njė kundėrgoditje tė ashpėr,tė shpresojmė se tentimet e ardhshme do tė jenė edhe mė tė dobėta deri sa t'a zgjedhim statusin tonė.

Dhe tė jeni tė bindur se sikur njerzit e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė,mos tė paralajmronin njė gjė tė tillė dita e 10 shkurtit do tė ishte shumė mė i pėrgjakshėm se marsi 2004 edhe shumė mė shumė i dėmshėm pėr statusin tonė!

Ky shėrbim i shkijeve ėshtė sikur ata hakerat qė mundohen ti sulmojnė sistemet kompjuterike dhe nuk ndalen hiq deri sa t'ia arrijnė qėllimit
virusat qė pėrdorin shkijet tash po i dimė,a po?
veē sistemin antivirus Kosova e ka goxha t'mirė,e "ka ble" para do ditėve nė israel:wink:...fleni dathė,popull

Ndriti
23.11.2012, 00:36:12
Fjala e Albin Kurtit nė konferencėn e sotme pėr media nė lidhje me ngjarjet e fundit nė veri

Programi me 13 pika tė bashkėrenduara duhet ta pasojė ndėrprerjen e bisedimeve me Serbinė dhe bllokimin e mallrave tė Serbisė nė Kosovė. E para, e zmbraps Serbinė politikisht dhe ja ndėrprenė avancimin e integrimeve evropiane kurse e dyta e dėmton ekonomikisht Serbinė qė po na dėmton ne aq shumė.
Kosova ndodhet nė defansivė dhe me kėta dy hapa qė i paraprijnė programit pėr bashkimin e Mitrovicės dhe integrimin e veriut, ne vijmė nė ofensivė.

Kėto pika qė paraqesin dy hapa themelorė dhe fillestarė nė kuadėr tė strategjisė pėr sovranitet dhe integritet territorial janė dy llojesh: politik e tė sigurisė dhe socio-ekonomik.

1. FSK duhet tė shpallet dhe bėhet ushtri. Pastaj, menjėherė tė iniciohet marrėveshja SOFA me NATO-n.

2. Nė veri duhet tė ketė njė prezencė tė shtuar tė policisė pėr shkak tė gjendjes sė jashtėzakonshme atje. Njė bazė e njėsisė speciale tė policisė sė Kosovės duhet tė jetė e vendosur nė Lagjen e Boshnjakėve, nė ish bazėn e KFOR-it, pėrkatėsisht ish remontin ushtarak. Dy baza tė tjera tė njėsisė speciale sė bashku edhe me forcat ushtarake duhet tė jenė nė afėrsi tė pikave kufitare 1 dhe 31.

3. Kosova duhet tė krijojė marrėdhėnie tė fuqishme bilaterale me shtetet e veēanta qė na e kanė njohur pavarėsinė, e posaēėrisht me Shqipėrinė, ShBA-tė, shtetet kryesore tė BE-sė, Turqinė.

4. Duhet tė ndėrpriten pėrfundimisht dhe zyrtarisht kėto bisedime qė po zhvillohen nė Bruksel me Serbinė, e tė cilat, siē e dimė, janė bisedime pa kushte pėr Serbinė dhe pėr ēėshtje tė brendshme tė Kosovės. Me kėto bisedime nuk forcohet pavarėsia e Kosovės prej Serbisė, por pavarėsia e veriut tė Kosovės prej Kosovės.


5. Duhet tė vihen nė shėnjestėr burimet financiare tė strukturave ilegale dhe armiqėsore tė Serbisė. Duhet gjurmuar dhe duhet prerė financimi i tyre nga Serbia dhe nga krimi i organizuar e bizneset informale.

6. Nuk mund tė ketė paqe tė qėndrueshme pa reciprocitet e simetri tė tė drejtave tė serbėve nė Kosovė me shqiptarėt nė Serbi. Nė pėrgjithėsi, mė shumė ka shqiptarė nė Serbi sesa serbė nė Kosovė. Shqipėria dhe Kosova bashkėrisht duhet tė angazhohen pėr shqiptarėt kudo qė ata janė e posaēėrisht pėr ata nė Kosovė lindore, nė Preshevė, Medvegjė e Bujanoc. Arsyeja kryesore pse Serbia e ka synuar decentralizimin nė Anamoravė ėshtė qė ta hedhė farėn e ndarjes dhe izolimit tė asaj pjese nga Kosova.

7. Qeveritė dhe kryeministrat e pasluftės, janė munduar t’i integrojnė serbėt duke iu dhėnė ose premtuar mijėra euro kesh, duke iu falur traktorė apo duke ua ruajtur pagat edhe kur ata punonin pėr Serbinė. Zgjidhja ėshtė krejtėsisht ndryshe. Jo para e privilegje, por zhvillim arsimor e ekonomik dhe barazi para ligjit. Jo bisedime me Serbinė e strukturat e saj, por integritet territorial pėr vendin e sovranitet pėr shtetin.

8. Rivitalizimi i Trepēės, funksionalizimi i saj qė do tė rezultonte me punėsimin e rreth 8.000 vetave. Sipas ekspertėve tė VETĖVENDOSJE!-s me investime nė Trepēė qė janė mė pak se 200 milion euro, do tė fitonim afėr gjysmė miliardi euro nga eksporti i metaleve tė pėrpunuara dhe gjysmė tė pėrpunuara. Kjo do tė kontribuonte nė bashkimin e qytetit sepse ndarja nė Ibėr e ka lėnė minierėn e Stantėrgut nė njėrėn anė, ndėrsa shkritoren nė anėn tjetėr (Zveēan). Kėshtu, Mitrovica u shndėrrua nė qytetin mė tė varfėr,dhe ajo ėshtė i vetmi qytet nė Kosovė tė cilit i ėshtė zvogėluar popullsia pėrgjatė viteve.

9. Ofrimi i bursave pėr shqiptarėt dhe serbėt nga veriu pėr nė shkollat e mesme dhe Universitetin nė Prishtinė.

10. Investim nė spitalin e Prishtinės dhe atė nė jug tė Mitrovicės nė mėnyrė qė aty tė ofrohen shėrbime mė tė mira.

11. Forcimi i fshatrave tė shqiptarėve dhe lagjeve tė Mitrovicės tė banuara me shqiptarė nė veri duke ofruar mjete pėr rindėrtimin e shtėpive, infrastrukturė tė mirė, transport publik falas pėr nė jug tė Mitrovicės dhe anasjelltas tri herė nė ditė, lehtėsim nė punėsim, lehtėsim pėr regjistrim nė universitet.

12. Vetėm me 3 dhe 4 shkurt tė vitit 2000, 11 shqiptarė janė vrarė, me dhjetėra tė tjerė janė keqtrajtuar ose lėnduar ndėrsa 1.564 familje me 11.364 anėtarė janė dėbuar. Secili shqiptar i dėbuar duhet tė kėrkojė tė kthehet nė pronėn e vet nė veri. Dhe njėkohėsisht tė organizohen dhe mobilizohen pėr kėtė. Ata qė nuk duan, duhet ta thonė hapur kėtė dhe t’ua shesin tė tjerėve pasurinė, atyre qė duan tė kthehen atje. Qeveria duhet ta ndihmojė dhe mbėshtesė kėtė me njė program tė veēantė.

13. Nuk duhet lejuar qė Qeveria e Serbisė t’i blejė pronat e shqiptarėve nė veri. Tė gjithė shqiptarėt qė janė detyruar t’i shesin pronat e tyre, Qeveria e Kosovės t’ua blejė ato.

Thaēi duke u sjellė mirė me Serbinė po e bėn atė mė tė egėr karshi shqiptarėve. Normalizimi i marrėdhėnieve tė Kosovės me Serbinė po sjell mė shumė dhunė tė Serbisė nė Kosovė. Qeveria e Kosovės duke mos dashur ta rrezikojė aspak pushtetin e saj nė Prishtinė po e rrezikon jetėn dhe pronėn e qytetarėve shqiptarė nė veri. Gjestet e shkapėrderdhur tė Qeverisė sė Kosovės nė veri pa strategji, pa vullnet politik dhe pa program janė dėshtime me paramendim dhe rezultat i dialogut me Serbinė ku Qeveria e Kosovės bisedon me Serbinė ndėrkaq Serbia vepron nė Kosovė.

Ndriti
23.11.2012, 00:37:06
Fjala e Liburn Aliut nė konferencėn e sotme pėr media nė lidhje me ngjarjet e fundit nė veri

Sot, strukturat shtetėrore tė Serbisė i sulmuan shqiptarėt nė lagjen Kroi i Vitakut nė Mitrovicė. Nė mesin e atyre strukturave janė parė edhe persona tė armatosur. Policia e Kosovės nuk ishte aty pėr t’i mbrojtur, KFOR-i nuk ju doli nė ndihmė, ndėrsa EULEX-i ka shkuar tė vėzhgojė me ē’rast ka biseduar me pėrfaqėsues tė atyre strukturave tė Serbisė. Njėsiti Special i Policisė sė Kosovės, i njohur si ROSU, shkoi nė Kroin e Vitakut por shpejt u tėrhoq prej atje. Qeveria e Kosovės nuk mbajti mbledhje urgjente, kurse deputetėt e saj nuk lejuan qė Kuvendi i Kosovės tė debatojė sot pėr kėtė gjė. Grupi Parlamentar i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, duke u bazuar nė nenin 49 tė Rregullores sė Punės sė Kuvendit tė Kosovės, kėrkoi shqyrtimin e situatės nė Mitrovicė si njė ēėshtje urgjente dhe informim nga ministri i punėve tė brendshme pėr atė qė po ndodh nė veri. Ja se ēfarė thotė ky nen:

Shqyrtimi i ēėshtjeve urgjente nė Kuvend

1. Nė secilėn mbledhje plenare, deputeti duke e njoftuar paraprakisht Kryetarin e Kuvendit, mund tė propozojė qė Kuvendi ta shqyrtojė menjėherė njė ēėshtje urgjente, e cila duhet te jetė nė pėrputhje me pėrkufizimin e shtojcės sė parė tė shprehjeve tė Rregullores. Kryetari i Kuvendit ia mundėson deputetit tė propozojė nė Kuvend. Propozimi i tij vihet nė votim. Nėse Kuvendi me votim vendos ta marrė ēėshtjen parasysh, ēėshtja radhitet nė rendin e ditės sė mbledhjes.

2. Propozimet e grupeve parlamentare pėr shqyrtimin e ēėshtjeve urgjente vendosen me votim nė Kuvend.

Ja se si pėrkufizohet njė “Ēėshtje urgjente: Njė ēėshtje e ngutshme e paraqitur ndėrkohė, qė si e tillė nuk mund tė parashtrohet nė Kuvend, nė mėnyrė tė rregullt, pėr tė cilėn vendos Kuvendi. »

Ky propozim u kundėrshtua nga Grupet tjera parlamentare me tre arsyetime kryesore:
- Diskutimi mund tė shtyhet pėr ditė tjetėr e qė rrjedhimisht nuk ėshtė ēėshtje urgjente.
- Mungon informacioni i asaj qė po ndodh nė veri,
- Kėrkesa nuk ėshtė koordinuar me grupet parlamentare dhe

Tė tria arsyetimet janė tė paqėndrueshme

Arsyetimi se mund tė diskutohet ditė tjetėr bėn qė kjo ēėshtje tė trajtohet si jo urgjente. Nga ana tjetėr duhet tė pėrkujtojmė se kuvendi ka trajtuar si ēėshtje urgjente diskutimin e Projektligjit pėr institucionet mikrofinanciare, Projektligjin e ndėrtimit, Rezolutėn pėr negociatat. Ndėrsa sot pėr sigurinė nė veri pikėrisht nė momentin kur ajo po cenohet propozohet diskutimi pėr ndonjė datė tjetėr duke qenė njėkohėsisht tė vetėdijshėm qė qeveria mund tė organizojė ndėrhyrje planifikuara pėr tė dėshtuar por dhe me pasoja nė njerėz, sikur herėn qė shkoi e mė ē’rast, ra dėshmor polici Enver Zymberi. Rreziku i pėrsėritjes sė njė situate tė tillė pikėrisht do tė duhej tė ishte arsye pėr diskutim.

Adem Grabovci deklaron se nuk duhet diskutuar pasi situata ėshtė nėn kontroll.
Nėn kontroll tė kujt? Mbrojtjes civile nė veri. Dhe ai ia beson qytetarėt e veriut strukturave paralele.

Ēėshtja e mospasjes sė informacionit: Nė mungesė tė informacionit duhej diskutuar sot, pra tė vinte ministri e tė na informonte. Deklarimi i Grabovcit se ka informata e forcon kėtė. Ai pra duhej tė ndante informatat me deputetėt dhe tė na tregon se pėrse nuk e bėri kėtė qė nė fillim, me nismė tė tij.

Kordinimi i grupeve parlamentare: Nėse ne do ta dinin se ēka do tė ndodhte nė veri para njė jave sigurisht qė do t’ia bėnim mė dije secilit. Por nuk e kemi ditur se sot do tė ndodhte diēka e tillė.

Pse Qeveria mendon se deri mė tash nuk ka qenė e mundur pėr tė rindėrtuar shtėpitė nė veri dhe tani ėshtė e mundur? Mos po mendon vallė se Daēiē ėshtė mė mirė sesa Tadiē? Apo ky ėshtė njė dėshtim i ri me paramendim, ngjashėm me atė qė pamė pas 25 korrikut dhe me kioskėn pėr dy policė tė demoluar pas vetėm pesė minutave nė Mitrovicė me 09 prill.
Dialogu politik Thaēi-Daēiē e ka inkurajuar Serbinė pėr aktivitet tė shtuar nė veri tė Kosovės. Xhandarmėria serbe atje arreston njerėz kurse mbrojtja civile e Serbisė organizon ushtrime. Thaēi nė Bruksel kėrkoi veēse transparencė prej Daēiēit sa i pėrket strukturave shtetėrore tė Serbisė nė veri dhe Daēiēi i demonstroi publikisht dhe masivisht ato struktura duke e forcuar pozicionin e Serbisė atje. Meqė nisi ky dialog politik qė dihet se temė kryesore e ka veriun e Kosovės, atėherė ai territor konstatohet si i kontestueshėm dhe Serbia avancon si faktor aty. Nė pėrgjithėsi, kur bėhen negociata pėr territore tė diskutueshme, palėt orvatet ta pėrmirėsojnė situatėn nė terren nė favor tė tyre, secila pėr vete. Nė kėtė dialog, kėtė gjė po e bėn Serbia por jo edhe Kosova. Kryeministri Thaēi bisedon me Serbinė, kurse Serbia vepron nė Kosovė. Nga kėndvėshtrimi i shtetit tė Kosovės, veprimet pėr shtrirjen e sovranitetit nė veri janė nė kontrast me kėtė dialogun politik me Serbinė. Mirėpo, nga pikėpamja e Serbisė, fillimi i dialogut politik ėshtė inkurajim pėr aktivitet tė shtuar tė strukturave tė saj nė veri.


22 nėntor 2012

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

Gurke
23.11.2012, 00:58:48
Fitu: Kosova ėshtė njė vend sovran me kufij tė pėrcaktuar

Bota Sot | 22.11.2012 14:13


http://images.botasot.info/uploads/largea_fitu1353590027.jpg
Kosova ėshtė njė vend sovran me kufij tė pėrcaktuar i njohur dhe nga Franca dhe si vend i tillė duhet ta pranojė popullatėn e veriut nė kuadėr kombėtarė, duke i shtrirė dorėn kėsaj popullate. Kėshtu tha ambasadori francez nė Kosovė, Zhan Fransua Fitu, nė njė konferencė pėr media.
Populli i Kosovė ėshtė pėr tu lavdėruar dhe uruar me rezistencė e saj pėr t’i ikur tentativave pėr konfrontime me palėn serbe, siē ėshtė rasti nė Mitrovicė. Kėshtu tha ambasadori francez nė Kosovė, Zhan Fransua Fitu. Ai tha se Kosova nė rrugėn e saj 13 vjeēare deri tash ka qenė e vėshtirė,por ėshtė njė arritje shumė e madhe.
“Duhet uruar autoritet kosovare dhe popullin nė pėrgjithėsi pėr rezistencė dhe qė refuzojnė konfrontimin. Nuk ka tė bėjė aspak me frikėn e Kosovės, kufijtė janė kėtu dhe ekzistenca e saj ėshtė kėtu, por duhet kohė qė nė mėnyrė qė popullata e veriut tė integrohet nė mėnyrė paqėsore, duhet shumė pėrpjekje, dhe duhet siē e thash mė herėt t’i rezistojmė tentativės pėr konfrontimeve. Por Kosova ka fituar, por duhet tė kemi durim”, tha Fitu.
Fitu tha se Kosova ėshtė fitorja mė e madhe e Kombeve tė Bashkuara, ndėrsa porositi popullin kosovar qė tė ketė besim nė vetvete. Duke folur pėr administratėn nė pjesėn veriore e cila tentoi tė largoi policinė speciale dhe ndaloj ndėrtimin e shtėpive, ambasadori francez tha se situata ėshtė e komplikuar.
“ Ēka shpresoj pėr veriun ėshtė qė pjesa veriore tė bėjė pjesė nė tėrėsinė territoriale tė Kosovės nė mėnyrė sa mė tė mirė tė mundshme, dhe ēdo banorė i veriut mund tė rivendoset nė mėnyrė qė dėshiron, e di deri nė ēfarė pike kjo ėshtė e vėshtirė. Duhet qė si ana veriore dhe jugore t’i shtrijnė dorėn njėri-tjetri dhe aty ku minoritet do tė bėhen shumicė tė veprojnė njėkohėsisht”.
Kėto komente Fitu i bėri gjatė prezantimit tė njė programi “Liderėt e sė ardhmes” ku Kosovėn do ta pėrfaqėsoj ish-deputetja Njomza Emini e cila tash ėshtė ambasadore e Komitetit Olimpik. Kjo e fundit u zotua se ky program do t’i mundėsoj asaj qė tė merr praktika ndėrkombėtare tė cilat do t’i zbatoj nė tė mirė tė Kosovės.


Cfare pelash baloshe ,hahhahhaa komfrontimi do te thote humbja e asaj pjese .

Nuk mund te lejohet konfrontimi dhe humbja e asaj pjese sepse keshtu provokojn qarqe te caktuara ... pelat e avdise ,hahahhha :)

Gurke
23.11.2012, 13:04:07
Presidentja Jahjaga i pėrgjigjet Albin Kurtit

| 22.11.2012 15:37


http://images.botasot.info/uploads/largea_jahjaga-kurti-bs1353595027.jpg
Presidentja e Kosovės Jahjaga i ėshtė pėrgjigjur lėvizjes “Vetėvendosje”, respektivisht kreut tė saj Albin Kurti pėr kritikat qė ia kishte bėrė pėr ngjarjet e muajit tė kaluar dhe pėr bisedimet me Serbinė.

I nderuari zotėri Kurti, kryetar i Lėvizjes “Vetėvendosje”, e konsideroj letrėn Tuaj publike, tė datės 06.11.2012, si njė veprim institucional pėr tė pasur transparencė tė plotė edhe pėr faktin, siē thoni nė letėr, “se ndiheni tė detyruar tė mė shkruani kėtė letėr tė hapur pėr tė vėnė nė dukje disa keqfunksionime shqetėsuese e tė papranueshme tė institucionit tė Presidentit tė Republikės sė Kosovės gjatė periudhės qė po e drejtoj kėtė institucion”.
Nė letrėn Tuaj thoni se nė njė deklaratė timen pėr agjencinė “KosovaPress” paskam thėnė se Lėvizja “Vetėvendosje” ka bėrė manipulim tė masave me rastin e aksioneve dhe protestave “tėrėsisht legjitime” qė u zhvilluan mė 22 dhe 23 tetor. Gjithashtu, e jepni vlerėsimin se “ato protesta drejtoheshin kundėr qeverisė sė Kosovės, e cila po zhvillon negociata dhe bisedime pa parime dhe pa asnjė kusht apo garanci me Serbinė”. Ju mė pėrkujtoni nenin 83 tė Kushtetutės sė Kosovės: “Presidenti ėshtė Kreu i Shtetit dhe pėrfaqėson unitetin e popullit tė Republikės sė Kosovės” dhe mė tej vazhdoni se “nuk ju pėrket juve tė mbani anė politike, apo tė ngrini akuza tė pabaza mbi njė forcė politike qė ėshtė aktualisht e treta nė vend”. Duke e dhėnė edhe njė shpjegim qė “natyrisht, zonja Presidente, ne jemi tė ndėrgjegjshėm se ėshtė vėshtirė tė pėrfaqėsohet uniteti, sepse jeni vendosur nė krye tė atij institucioni me marrėveshje ndėrmjet tri partive politike dhe tė njė ambasadori tė huaj, nė mėnyrė jodemokratike dhe joinstitucionale”.
E nderuara Lėvizje “Vetėvendosje”
Po Ju pėrcjell transkriptin e plotė tė intervistės dhėnė agjencisė sė lajmeve “Kosovapress” si dhe incizimin audio-vizual dhe do tė mirėprisja faktin tė gjeni kurajėn qytetare qė intervistėn ta botonit tė plotė nė kuadėr tė fletushkės suaj.
Pėrgjigja ime si institucion, pra si Presidente e Republikės sė Kosovės, nė letrėn Tuaj pėrqendrohet nė kėto ēėshtje:
1. Nė letrėn qė mė keni dėrguar thoni se “keni thėnė shprehimisht se Lėvizja Vetėvendosje! Ka bėrė manipulim tė masave, me rastin e aksioneve e protestave tėrėsisht legjitime qė ne zhvilluam nė 22 dhe 23 tetor...”
- Pėr tė qenė legjitime dhe legale protestat duhet tė paraqiten me kohė nė organet kompetente dhe tė respektojnė kushtet e pėrcaktuara me ligj tė miratuar nga Kuvendi i Republikės sė Kosovės.
2. Nė letėr gjithashtu thoni se “...ato protesta drejtoheshin kundėr qeverisė sė Kosovės, e cila po zhvillon negociata e bisedime pa parime dhe pas asnjė kusht e garanci me Serbinė...”
- Si Presidente e vendit mbaj qėndrimin se dialogu ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, dy shtete sovrane e tė pavarura, nuk ka alternativė dhe se kjo ėshtė rruga e vetme pėr normalizimin e marrėdhėnieve ndėrmjet dy shteteve. Platforma bazė e Republikės sė Kosovės nė kėtė dialog ėshtė Kushtetuta dhe ligjet e vendit. Garanci ėshtė ndėrmjetėsimi i Bashkimit Evropian dhe mbėshtetja e fuqishme e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Dialogu ėshtė rruga e vetme pėr normalizimin e marrėdhėnieve dhe pėr paqen dhe stabilitetin nė Ballkan dhe mė gjerė.
3. Pėr vazhdimin e dialogut ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė qė po zhvillohet nė Bruksel me ndėrmjetėsimin dhe lehtėsimin e Bashkimit Evropian dhe me mbėshtetjen e fuqishme tė Shteteve tė Bashkuara, nė Kuvendin e Kosovės ėshtė miratuar njė Rezolutė, qė ėshtė obliguese pėr tė gjitha partitė dhe subjektet parlamentare, pa marrė parasysh se si keni votuar. Ky ėshtė parimi themelor i demokracisė dhe i ndėrtimit tė shtetit.
4. Ju shkruani se “...ėshtė e vėshtirė tė pėrfaqėsohet uniteti sepse jeni tė vendosur nė krye tė atij institucioni me marrėveshje ndėrmjet tri partive politike dhe njė ambasadori tė huaj, nė mėnyrė jodemokratike joinstitucionale”.
- Pėrcaktimi kushtetues qė Presidenti e pėrfaqėson unitetin e popullit nuk nėnkupton domosdoshmėrisht edhe unitetin politik. Ky unitet shprehet nėpėrmjet respektimit dhe zbatimit tė Kushtetutės dhe tė ligjeve tė vendit, qė ka tė bėjė me legjitimitetin dhe legalitetin e jo me parimin e konsensusit politik e partiak.
5. Presidenti i Kosovės zgjidhet dhe nuk emėrohet. Ishit dėshmitarė se propozimi i kandidimit ishte nė harmoni me Kushtetutėn dhe ligjet e vendit, se gara u zhvillua ndėrmjet dy kandidatėve dhe se zgjedhja u bė nė votimin e parė me dy tė tretat e votave, qė nuk kishte ndodhur mė parė edhe kur kandidati pėr President ishte pjesė e marrėveshjes politike dhe i koalicionit qeverisės.
- Nėse kėtė proces e konsideroni jodemokratik dhe joinstitucional, Ju kisha inkurajuar qė ēėshtjen ta dėrgoni nė Gjykatėn Kushtetuese tė Republikės sė Kosovės, duke respektuar verdiktin e saj. Unė, ashtu si edhe Ju, do ta respektoj plotėsisht vendimin e Gjykatės.
6. Shkruani se “Ju po silleni si njė pėrfaqėsuese e ekzekutivit policor e jo si njė pėrfaqėsuese e unitetit kombėtar nė Republikėn e Kosovės”.
- Jam krenare qė kam punuar nė Policinė e Republikės sė Kosovės, qė vlerėsohet lart pėr punėn dhe profesionalizmin dhe paanshmėrinė politike. Ndėrsa sot si Presidente i respektoj obligimet kushtetuese e ligjore.
7. Thoni se me zell e kam pranuar ftesėn dhe si mysafire nderi kam marrė pjesė nė pėrvjetorin e PDK-sė.
- Si faktor uniteti e kam pėr obligim tė marrė pjesė, sipas ftesės, tė pėrshėndes ose tė dėrgoj telegram, nė pėrvjetorėt e partive politike e subjekteve tė tjera publike. Marr pjesė si kreu i shtetit dhe jo si mysafir nderi.
E nderuara Lėvizje “Vetėvendosje”
Jeni tė mirėpritur qė tė vazhdojmė bashkėpunimin institucional, duke respektuar ligjet dhe Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės, pėr tė ardhmen e vendit dhe tė mirėn e tė gjithė qytetarėve tė tij.
Me nderime
Atifete Jahjaga
Presidente e Republikės sė Kosovės


Shihne expertin tjeter edhe ky si kryetari i inteligjenses , hahahahahhaa...

levizja vetevendosje ....hahahahahhaha

http://www.planet-wissen.de/natur_technik/haustiere/esel/img/intro_esel_hausesel.jpg (http://www.planet-wissen.de/natur_technik/haustiere/esel/img/intro_esel_hausesel_g.jpg)

kosovari50
23.11.2012, 13:31:16
Presidentja Jahjaga i pėrgjigjet Albin Kurtit

| 22.11.2012 15:37


http://images.botasot.info/uploads/largea_jahjaga-kurti-bs1353595027.jpg
Presidentja e Kosovės Jahjaga i ėshtė pėrgjigjur lėvizjes “Vetėvendosje”, respektivisht kreut tė saj Albin Kurti pėr kritikat qė ia kishte bėrė pėr ngjarjet e muajit tė kaluar dhe pėr bisedimet me Serbinė.

I nderuari zotėri Kurti, kryetar i Lėvizjes “Vetėvendosje”, e konsideroj letrėn Tuaj publike, tė datės 06.11.2012, si njė veprim institucional pėr tė pasur transparencė tė plotė edhe pėr faktin, siē thoni nė letėr, “se ndiheni tė detyruar tė mė shkruani kėtė letėr tė hapur pėr tė vėnė nė dukje disa keqfunksionime shqetėsuese e tė papranueshme tė institucionit tė Presidentit tė Republikės sė Kosovės gjatė periudhės qė po e drejtoj kėtė institucion”.
Nė letrėn Tuaj thoni se nė njė deklaratė timen pėr agjencinė “KosovaPress” paskam thėnė se Lėvizja “Vetėvendosje” ka bėrė manipulim tė masave me rastin e aksioneve dhe protestave “tėrėsisht legjitime” qė u zhvilluan mė 22 dhe 23 tetor. Gjithashtu, e jepni vlerėsimin se “ato protesta drejtoheshin kundėr qeverisė sė Kosovės, e cila po zhvillon negociata dhe bisedime pa parime dhe pa asnjė kusht apo garanci me Serbinė”. Ju mė pėrkujtoni nenin 83 tė Kushtetutės sė Kosovės: “Presidenti ėshtė Kreu i Shtetit dhe pėrfaqėson unitetin e popullit tė Republikės sė Kosovės” dhe mė tej vazhdoni se “nuk ju pėrket juve tė mbani anė politike, apo tė ngrini akuza tė pabaza mbi njė forcė politike qė ėshtė aktualisht e treta nė vend”. Duke e dhėnė edhe njė shpjegim qė “natyrisht, zonja Presidente, ne jemi tė ndėrgjegjshėm se ėshtė vėshtirė tė pėrfaqėsohet uniteti, sepse jeni vendosur nė krye tė atij institucioni me marrėveshje ndėrmjet tri partive politike dhe tė njė ambasadori tė huaj, nė mėnyrė jodemokratike dhe joinstitucionale”.
E nderuara Lėvizje “Vetėvendosje”
Po Ju pėrcjell transkriptin e plotė tė intervistės dhėnė agjencisė sė lajmeve “Kosovapress” si dhe incizimin audio-vizual dhe do tė mirėprisja faktin tė gjeni kurajėn qytetare qė intervistėn ta botonit tė plotė nė kuadėr tė fletushkės suaj.
Pėrgjigja ime si institucion, pra si Presidente e Republikės sė Kosovės, nė letrėn Tuaj pėrqendrohet nė kėto ēėshtje:
1. Nė letrėn qė mė keni dėrguar thoni se “keni thėnė shprehimisht se Lėvizja Vetėvendosje! Ka bėrė manipulim tė masave, me rastin e aksioneve e protestave tėrėsisht legjitime qė ne zhvilluam nė 22 dhe 23 tetor...”
- Pėr tė qenė legjitime dhe legale protestat duhet tė paraqiten me kohė nė organet kompetente dhe tė respektojnė kushtet e pėrcaktuara me ligj tė miratuar nga Kuvendi i Republikės sė Kosovės.
2. Nė letėr gjithashtu thoni se “...ato protesta drejtoheshin kundėr qeverisė sė Kosovės, e cila po zhvillon negociata e bisedime pa parime dhe pas asnjė kusht e garanci me Serbinė...”
- Si Presidente e vendit mbaj qėndrimin se dialogu ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, dy shtete sovrane e tė pavarura, nuk ka alternativė dhe se kjo ėshtė rruga e vetme pėr normalizimin e marrėdhėnieve ndėrmjet dy shteteve. Platforma bazė e Republikės sė Kosovės nė kėtė dialog ėshtė Kushtetuta dhe ligjet e vendit. Garanci ėshtė ndėrmjetėsimi i Bashkimit Evropian dhe mbėshtetja e fuqishme e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Dialogu ėshtė rruga e vetme pėr normalizimin e marrėdhėnieve dhe pėr paqen dhe stabilitetin nė Ballkan dhe mė gjerė.
3. Pėr vazhdimin e dialogut ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė qė po zhvillohet nė Bruksel me ndėrmjetėsimin dhe lehtėsimin e Bashkimit Evropian dhe me mbėshtetjen e fuqishme tė Shteteve tė Bashkuara, nė Kuvendin e Kosovės ėshtė miratuar njė Rezolutė, qė ėshtė obliguese pėr tė gjitha partitė dhe subjektet parlamentare, pa marrė parasysh se si keni votuar. Ky ėshtė parimi themelor i demokracisė dhe i ndėrtimit tė shtetit.
4. Ju shkruani se “...ėshtė e vėshtirė tė pėrfaqėsohet uniteti sepse jeni tė vendosur nė krye tė atij institucioni me marrėveshje ndėrmjet tri partive politike dhe njė ambasadori tė huaj, nė mėnyrė jodemokratike joinstitucionale”.
- Pėrcaktimi kushtetues qė Presidenti e pėrfaqėson unitetin e popullit nuk nėnkupton domosdoshmėrisht edhe unitetin politik. Ky unitet shprehet nėpėrmjet respektimit dhe zbatimit tė Kushtetutės dhe tė ligjeve tė vendit, qė ka tė bėjė me legjitimitetin dhe legalitetin e jo me parimin e konsensusit politik e partiak.
5. Presidenti i Kosovės zgjidhet dhe nuk emėrohet. Ishit dėshmitarė se propozimi i kandidimit ishte nė harmoni me Kushtetutėn dhe ligjet e vendit, se gara u zhvillua ndėrmjet dy kandidatėve dhe se zgjedhja u bė nė votimin e parė me dy tė tretat e votave, qė nuk kishte ndodhur mė parė edhe kur kandidati pėr President ishte pjesė e marrėveshjes politike dhe i koalicionit qeverisės.
- Nėse kėtė proces e konsideroni jodemokratik dhe joinstitucional, Ju kisha inkurajuar qė ēėshtjen ta dėrgoni nė Gjykatėn Kushtetuese tė Republikės sė Kosovės, duke respektuar verdiktin e saj. Unė, ashtu si edhe Ju, do ta respektoj plotėsisht vendimin e Gjykatės.
6. Shkruani se “Ju po silleni si njė pėrfaqėsuese e ekzekutivit policor e jo si njė pėrfaqėsuese e unitetit kombėtar nė Republikėn e Kosovės”.
- Jam krenare qė kam punuar nė Policinė e Republikės sė Kosovės, qė vlerėsohet lart pėr punėn dhe profesionalizmin dhe paanshmėrinė politike. Ndėrsa sot si Presidente i respektoj obligimet kushtetuese e ligjore.
7. Thoni se me zell e kam pranuar ftesėn dhe si mysafire nderi kam marrė pjesė nė pėrvjetorin e PDK-sė.
- Si faktor uniteti e kam pėr obligim tė marrė pjesė, sipas ftesės, tė pėrshėndes ose tė dėrgoj telegram, nė pėrvjetorėt e partive politike e subjekteve tė tjera publike. Marr pjesė si kreu i shtetit dhe jo si mysafir nderi.
E nderuara Lėvizje “Vetėvendosje”
Jeni tė mirėpritur qė tė vazhdojmė bashkėpunimin institucional, duke respektuar ligjet dhe Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės, pėr tė ardhmen e vendit dhe tė mirėn e tė gjithė qytetarėve tė tij.
Me nderime
Atifete Jahjaga
Presidente e Republikės sė Kosovės


Shihne expertin tjeter edhe ky si kryetari i inteligjenses , hahahahahhaa...

levizja vetevendosje ....hahahahahhaha

http://www.planet-wissen.de/natur_technik/haustiere/esel/img/intro_esel_hausesel.jpg (http://www.planet-wissen.de/natur_technik/haustiere/esel/img/intro_esel_hausesel_g.jpg)
Gurke,mos ja ul vlerėn gomarit,se ky sė paku nuk ka lidhje me Lidijen e Doncic-ėt si kaqureli me esnafėt e tij ahahahahaha

Gurke
23.11.2012, 22:08:56
Gurke,mos ja ul vlerėn gomarit,se ky sė paku nuk ka lidhje me Lidijen e Doncic-ėt si kaqureli me esnafėt e tij ahahahahaha


:)

per fat te keq kemi shume gomar ..siq mund ta vreni per cdo dite :(

Dalipi
23.11.2012, 23:02:16
Nuk ka pse ju vjen merzi juve te PDK-se,Albini o shume ma kaliber e ma intelegjent se hashim traktoristi.Nuk thashe asgja te re,kjo gja dihet.
Hashimi nuk guxon te perballet publikisht me Albinin,se Albini e qet nakaut
Hashimin me fakte.
Per sa i perket bashkimit kombetar dhe qeshtjes se Mitrovices,Albini o
teper i rrepte.Mue m`doket qe nuk o mjaft real.
Qe,pse.Mitrovicen me force sun e marrim,se skemi ushtri.Kta te Europes vet
na e kan nimue(per francezet e kam fjalen) qe Mitrovica praktikisht administrohet pej shkieve.
Edhe bashkimi kombtar nuk behet mejhere.Kemi shume kundershtare,sna lejojne dhe na izolojne.Bashkimi eshte e drejte e jona,por duhet shkall-shkalle.
Edhe ashtu kemi mjaft shqipfolsa ne shtetin ame qe sdojne me nie per bashkim.Nuk jon veq kta qe i shkojne permas janulles,ka edhe te besimit musliman qe ju doket vehtja se jane ma te mequm e me kulture ma te ngritun se na,shqiptaret e Kosoves.
Une jom per afrim kadal-dale me njerzit tane atje,kshtu kemi rast te njihemi dhe te respektohemi ma mire.Eshte nje gja qe dihet,na shqiptaret,pa dallim krahine,jemi shume krahinorista!

Ndriti
24.11.2012, 01:53:39
Nuk ka pse ju vjen merzi juve te PDK-se,Albini o shume ma kaliber e ma intelegjent se hashim traktoristi.Nuk thashe asgja te re,kjo gja dihet.
Hashimi nuk guxon te perballet publikisht me Albinin,se Albini e qet nakaut
Hashimin me fakte.
Per sa i perket bashkimit kombetar dhe qeshtjes se Mitrovices,Albini o
teper i rrepte.Mue m`doket qe nuk o mjaft real.
Qe,pse.Mitrovicen me force sun e marrim,se skemi ushtri.Kta te Europes vet
na e kan nimue(per francezet e kam fjalen) qe Mitrovica praktikisht administrohet pej shkieve.
Edhe bashkimi kombtar nuk behet mejhere.Kemi shume kundershtare,sna lejojne dhe na izolojne.Bashkimi eshte e drejte e jona,por duhet shkall-shkalle.
Edhe ashtu kemi mjaft shqipfolsa ne shtetin ame qe sdojne me nie per bashkim.Nuk jon veq kta qe i shkojne permas janulles,ka edhe te besimit musliman qe ju doket vehtja se jane ma te mequm e me kulture ma te ngritun se na,shqiptaret e Kosoves.
Une jom per afrim kadal-dale me njerzit tane atje,kshtu kemi rast te njihemi dhe te respektohemi ma mire.Eshte nje gja qe dihet,na shqiptaret,pa dallim krahine,jemi shume krahinorista!

Dalip,

Une po shtoj vec edhe pak rreth ca citateve qe i paske sjellur.

Nuk ka pse ju vjen merzi juve te PDK-se,Albini o shume ma kaliber e ma intelegjent se hashim traktoristi.Nuk thashe asgja te re,kjo gja dihet.
Qekjo qe ke shkruar eshte e shume e forte dhe e qendrueshme.

Hashimi nuk guxon te perballet publikisht me Albinin,se Albini e qet nakaut
Hashimin me fakte.
Krahasimi eshte i padrejte ngaqe asqeri i dacicit tashme e ka dhene betimin n`Bruksel. Sinqerisht e ka te veshtire ballafaqimin publik; e kuptoj ate pus (hashimin de) edhe une.

Per sa i perket bashkimit kombetar dhe qeshtjes se Mitrovices,Albini o
teper i rrepte.
Ketu nuk pajtohem me ty Dalip. Ne cdo lufte (a sporte luftarake) ai qe eshte me i rrept dhe me i shkathet fiton dicka. Ai qe leshon pe atij vec ungju dhe vajtoe sikur pardje te Kroi i Vitakut kur ai puntori e mbante koken nga goditjet me gur e kta pederat e ROSU vec kqyrshin per seri. Pyka vec me pyke nxirret !

Ndriti!

Gurke
24.11.2012, 09:59:14
Nuk ka pse ju vjen merzi juve te PDK-se,Albini o shume ma kaliber e ma intelegjent se hashim traktoristi.Nuk thashe asgja te re,kjo gja dihet.
Hashimi nuk guxon te perballet publikisht me Albinin,se Albini e qet nakaut
Hashimin me fakte.
Per sa i perket bashkimit kombetar dhe qeshtjes se Mitrovices,Albini o
teper i rrepte.Mue m`doket qe nuk o mjaft real.
Qe,pse.Mitrovicen me force sun e marrim,se skemi ushtri.Kta te Europes vet
na e kan nimue(per francezet e kam fjalen) qe Mitrovica praktikisht administrohet pej shkieve.
Edhe bashkimi kombtar nuk behet mejhere.Kemi shume kundershtare,sna lejojne dhe na izolojne.Bashkimi eshte e drejte e jona,por duhet shkall-shkalle.
Edhe ashtu kemi mjaft shqipfolsa ne shtetin ame qe sdojne me nie per bashkim.Nuk jon veq kta qe i shkojne permas janulles,ka edhe te besimit musliman qe ju doket vehtja se jane ma te mequm e me kulture ma te ngritun se na,shqiptaret e Kosoves.
Une jom per afrim kadal-dale me njerzit tane atje,kshtu kemi rast te njihemi dhe te respektohemi ma mire.Eshte nje gja qe dihet,na shqiptaret,pa dallim krahine,jemi shume krahinorista!


Shume kaliber ,ahhahahhahaa

cdo duel po e fiton ne paelament ,hahahhaha

E per tjerat eshte tepert i rrept , :) po nuk KA lidhje ky *kalibri* ma shume ,hahahhahaha

E per qudi z.Thaci po ja lidhka ..hahahhahhaa

Gurke
24.11.2012, 13:09:07
http://s1.directupload.net/images/121124/mhmsufvq.gif

:) :) :) Hallo Grupi hahahahhahha :)

kosovari50
24.11.2012, 13:11:10
http://s1.directupload.net/images/121124/mhmsufvq.gif
Mos more Qeli se kjo gjallesė ėshtė e pafajshme,jo si kaqureli me slivovicė e suxhuk ahahahahaha

kosovari50
24.11.2012, 20:16:38
Nuk ka pse ju vjen merzi juve te PDK-se,Albini o shume ma kaliber e ma intelegjent se hashim traktoristi.Nuk thashe asgja te re,kjo gja dihet.
Hashimi nuk guxon te perballet publikisht me Albinin,se Albini e qet nakaut
Hashimin me fakte.
Per sa i perket bashkimit kombetar dhe qeshtjes se Mitrovices,Albini o
teper i rrepte.Mue m`doket qe nuk o mjaft real.
Qe,pse.Mitrovicen me force sun e marrim,se skemi ushtri.Kta te Europes vet
na e kan nimue(per francezet e kam fjalen) qe Mitrovica praktikisht administrohet pej shkieve.
Edhe bashkimi kombtar nuk behet mejhere.Kemi shume kundershtare,sna lejojne dhe na izolojne.Bashkimi eshte e drejte e jona,por duhet shkall-shkalle.
Edhe ashtu kemi mjaft shqipfolsa ne shtetin ame qe sdojne me nie per bashkim.Nuk jon veq kta qe i shkojne permas janulles,ka edhe te besimit musliman qe ju doket vehtja se jane ma te mequm e me kulture ma te ngritun se na,shqiptaret e Kosoves.
Une jom per afrim kadal-dale me njerzit tane atje,kshtu kemi rast te njihemi dhe te respektohemi ma mire.Eshte nje gja qe dihet,na shqiptaret,pa dallim krahine,jemi shume krahinorista!
Hahahahahaha,e kam dijtė se kur i japė zor Dalip Be[teri]u,ėshtė rrezik tė kundėrmoj e tėrė lagjėja e jo vetėm sheshi ahahahaha
http://www.planet-wissen.de/natur_technik/haustiere/esel/img/intro_esel_hausesel.jpg (http://www.planet-wissen.de/natur_technik/haustiere/esel/img/intro_esel_hausesel_g.jpg)

Dalipi
24.11.2012, 21:12:02
Hahahahahaha,e kam dijtė se kur i japė zor Dalip Be[teri]u,ėshtė rrezik tė kundėrmoj e tėrė lagjėja e jo vetėm sheshi ahahahaha
http://www.planet-wissen.de/natur_technik/haustiere/esel/img/intro_esel_hausesel.jpg (http://www.planet-wissen.de/natur_technik/haustiere/esel/img/intro_esel_hausesel_g.jpg)
!!!!!
A prap me t`shame po e vazhdon a??!!
Une kujtova qe i lam t`shamet ndaj njani tjetrit!
Nuk o qaq rrezik more,masi pe lype.
Ti pej fjalve kshtu, qysh po ju drejtohesh forumistave,je tipik KOPIL.
Qa me bo,kopila ka e ka me pase gjithmone.
Pra,masi po me quen beter,prite ni selam qitu :
beteri ty ta shkerdhefte ate nane te kopilit,ku e kie e ku se kie.

kosovari50
24.11.2012, 23:07:03
!!!!!
A prap me t`shame po e vazhdon a??!!
Une kujtova qe i lam t`shamet ndaj njani tjetrit!
Nuk o qaq rrezik more,masi pe lype.
Ti pej fjalve kshtu, qysh po ju drejtohesh forumistave,je tipik KOPIL.
Qa me bo,kopila ka e ka me pase gjithmone.
Pra,masi po me quen beter,prite ni selam qitu :
beteri ty ta shkerdhefte ate nane te kopilit,ku e kie e ku se kie.

Unė nėnėn jo,se edhe ajo sigurisht ėshtė pishman qė tė qiti nė kėtė dynja,se pizevengėt e gomar e din edhe ajo fisnike nuk i duhen atdheut ahahahaha
http://www.planet-wissen.de/natur_technik/haustiere/esel/img/intro_esel_hausesel.jpg (http://www.planet-wissen.de/natur_technik/haustiere/esel/img/intro_esel_hausesel_g.jpg)

QELI
12.12.2012, 15:31:00
http://www.youtube.com/watch?v=fzeaU0fmVmc
Albin Kurti ne burgun e Pozharevcit

Thaēi e ka pyetur Kurtin, se si ėshtė e mundur kur shqiptarėt vriteshin e rraheshin brutalisht nė burgjet e Serbisė, “ty nuk tė preku kush, por tė organizonin konferenca shtypi nė burg”. Thaēi i tha Kurtit se ti ke hyrė nė politikė, pėrmes derės sė Daēiqit duke tė organizuar konferenca shtypi nė burg, pėr promovim politik.

Ndriti
13.12.2012, 08:52:26
http://www.zeri.info/fotot/67770/thumb_albin_kurti_-_op.jpg

12-12-2012 | 13:08 CET
http://www.zeri.info/images/comm_opin.jpg
SHKRUAN
Albin Kurti

Nė dyvjetorin e vjedhjes industriale tė votave

Albin Kurti

Sot janė bėrė saktėsisht dy vjet prej ditės sė zgjedhjeve tė fundit parlamentare nė Kosovė. Kėto zgjedhje shėnuan dhunimin mė tė madh tė vullnetit tė votuesve nė Kosovėn e pasluftės. Sipas raportit tė Institutit tė Kosovės pėr Drejtėsi, Qendra e Numėrimit dhe Rezultateve e KQZ-sė, nga auditimi i 890 vendvotimeve, nė 712 prej tyre ka konstatuar ndryshime tė mėdha tė rezultatit.

Sipas organizatės ndėrkombėtare pėr monitorimin e zgjedhjeve ENEMO, parregullsitė e shumta e ndikuan rezultatin e zgjedhjeve deri nė shkallėn 38 %. Pra, jo 3,8 % por plot 38 %! Njė kėso deformimi e vret edhe konceptin e statistikės dhe tė dhėnave se lėre mė rezultatin e veēantė e konkret. Votimi i shumėfishtė dhe mbushja e kutive tė votimit nė orėt e mbrėmjes, atėbotė, pėrbėnin dukuri tė zakonshme tė asaj qė u quajt ‘vjedhje industriale’ e votave.
Katėr muaj mė vonė u arrit marrėveshja Pacolli-Thaēi-Mustafa.

Qėllimi i parė dhe kryesor i saj ishte pėrcaktimi i njė presidenti tė ri, gjė qė nėnkuptonte edhe vazhdimin e Qeverisė Thaēi 2. Reforma zgjedhore dhe kushtetuese paraqisnin produkt anėsor qė duhej ta mbėshtillte me arsye kėtė marrėveshje jashtinstitucionale e mbikushtetuese porsi zarfi qė strehonte letrėn ku figuronte emri i Atifete Jahjagės. Reforma zgjedhore asnjėherė nuk arriti tė kėndellej nga ky mėkat fillestar qė tash mbahet mend nga shkėlqimi dhe rėnia e komisionit pėrkatės parlamentar ad hoc.

Mbi 5.000 persona ishin pėrfshirė nė manipulimin masiv tė para dy vjetėve qė ishte edhe i planifikuar edhe i centralizuar. Numri i atyre qė u dėnuan, kryesisht me gjoba, ishte rreth 300, apo 6 %! Natyrisht qė kėtu nuk bėn pjesė asnjė prej zyrtarėve tė lartė partiakė a qeveritarė qė e organizuan dhe e drejtuan vjedhjen. Me kėtė kontekst, reforma zgjedhore funksionon vetėm si zėvendėsim pėr sundimin e ligjit dhe drejtėsinė: meqė dhunuesit e ligjit nuk u dėnuan, le ta ndėrrojmė ligjin.

Kėshtu do tė mund tė vazhdojmė tė shtiremi se kemi shtet e demokraci, me zgjedhje e kuvend. Ndryshimet e ligjit pėr zgjedhjet dhe reformimi i sistemit nė pėrgjithėsi duhet ta pasojė drejtėsinė dhe s’mund t’i paraprijnė dot asaj.
Sidoqoftė, i vetmi subjekt qė ka qėndrim tė qartė qysh prej shtatorit tė vitit 2011 pėr tė gjitha ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me sistemin zgjedhor ėshtė Lėvizja “Vetėvendosje”. Nė tė njėjtin muaj kur kėrkuam dorėheqjen e Qeverisė dhe zgjedhjet e reja, pėr ēka ishim dhe vazhdojmė tė jemi sėrish tė vetmit, ne thamė qė Kosova duhet tė jetė njė zonė zgjedhore, qė listat duhet tė jenė tė hapura, qė pragu duhet tė jetė 7 % pėr koalicionet, 5 % pėr subjeketet politike dhe 2,5 % pėr kandidatėt e pavarur, qė KQZ-ja duhet tė pėrbėhet 50 % nga pozita dhe 50 % nga opozita.

Mbi tė gjitha patėm thėnė qė reforma duhet tė konsistojė nė administrimin e drejtė dhe efikas tė procesit e jo nė shtim zonash. Problemi i manipulimeve ka tė bėjė me administrimin e zgjedhjeve dhe jo me vetė sistemin zgjedhor.

Pastrimi i listės sė votuesve, definimi i pėrgjegjėsive tė institucioneve tė veēanta pėr mirėmbajtjen dhe pastrimin e listės, definimi i pėrgjegjėsive tė qytetarėve nė raport me listėn e votuesve, shndėrrimi i listės sė votuesve nga pasive nė aktive, pra nė njė listė tė pėrditėsuar tė zgjedhėsve (dhe definimi i afateve kohore pėr kėtė), definimi i dokumenteve valide pėr tė drejtėn e votės (ku ne kemi insistuar qė kėto tė jenė vetėm dokumentet e Republikės sė Kosovės), identifikimi biometrik i votuesve, numėrimi i votave nė qendrat komunale apo rajonale (me praninė e kamerave e skanerėve) e jo nė vendvotime, votimi pa pengesa procedurale e vėshtirėsi burokratike pėr mėrgatėn tonė etj.etj. janė ēėshtjet qė duhet t’i pėrfshijė reforma.

Kosova ėshtė homogjene nė aspektin social, kulturor e politik, kėshtu qė nuk ka vend pėr theksimin e dallimeve krahinore dhe fiksimin e tyre nė pėrfaqėsim. Kosova nė mė shumė zona zgjedhore do ta bėjė konkurrimin politik dhe elektoral shumė mė personal dhe mė pak programor. Zonat prodhojnė mė pak ide dhe programe dhe mė shumė njerėz tė fuqishėm rajonal, me rrjete formale dhe informale klienteliste qė i bėjnė ata tė ndihen si pronarė votash nė zonėn e tyre elektorale. Sistemi me mė shumė zona do t’i gjallėrojė elementet e feudalizmit me lokalizma e bajraktarė nė Drenicė, Llap, Dukagjin etj.

Pėr mė tepėr, ndarja nė zona e privatizon postin e deputetit nė dy kuptime: nė njėrėn anė deputeti pėrjetohet si mjet privat i votuesve tė tij tė zonės, tė cilėt, meqenėse tash e dėrguan deputetin e tyre nė Kuvend, e ndiejnė si tė drejtė tė kėrkojnė edhe gjėrat mė absurde nga ai. Pra, njė lloj investimi qė ata e kanė bėrė prej tė cilit tash presin kthim duke e vėnė atė nė shėrbim tė kėrkesave tė tyre (e jo tė gjithė qytetarėve). Nė kėtė mėnyrė, marrėdhėnia me deputetin privatizohet, ku ai nuk konsiderohet mė i tė pėrgjithshmes dhe i tė pėrbashkėtės, por i tė veēantės, i yni.

Deputeti, nė anėn tjetėr, e ndjen nevojėn e pėrfitimit tė votave nė zgjedhjet e radhės, kėshtu qė angazhohet qė kėtyre votuesve tė tij, faktik e potencial, t’ua plotėsojė edhe kėrkesat mė absurde. Kėshtu, angazhimin politik deputeti e sheh si mall tregu, njė vlerė shkėmbimi, tė cilėn, si shėrbim, ėshtė i gatshėm t’ua jap atyre qė e kanė fuqinė blerėse pėr ta blerė atė (nė rastin e ndarjes nė zona, tė votuesve tė veēantė tė zonės e jo tė sė pėrgjithshmes e tė pėrbashkėtės). (P.sh nė Irlandė, ku sistemi ėshtė mazhoritar, njė zonė-njė deputet, para ca vitesh ka plasur skandali ku njė deputet kishte kėrkuar, pėrmes letrės, qė njė i dėnuar pėr pedofili e vrasje tė lirohet nga burgu pėrkohėsisht pėr Krishtlindje, pėr shkak se kėtė e kishin kėrkuar votuesit e zonės, familjarė tė kėtij krimineli.)

Nė anėn tjetėr, duke i mbajtur listat e hapura rritet edhe demokracia e brendshme meqė kryetarėt partiakė nuk do tė mund t’i kontrollojnė e disiplinojnė deputetėt e tyre nė Kuvend, por rritet edhe mundėsia e pėrzgjedhjes pėr qytetarėt kur ata t’u drejtohen vendvotimeve nė vendbanimet e tyre.

Demokracia e brendshme pėrmes fraksioneve partiake nuk realizohet dot nė Kosovė, sepse fraksionet nuk bazohen nė nuanca ideologjike sikurse nė perėndim, por nė grupe interesi.

Sot Kosova ka nevojė pėr dorėheqjen e Qeverisė dhe pėr zgjedhje tė parakohshme si asnjėherė mė parė. E, pėr kėtė qėllim, Kosova ka nevojė pėr bashkėrendim opozitar.

Skandali i bisedave telefonike tė Qeverisė tregoi se sa poshtė kanė rėnė kėta njerėz dhe sa i lartė ėshtė nepotizmi nė agjendėn qeveritare.

Njė dajė i Adem Grabovcit ‘i lėnė anash’ paraqet temė bisede midis tij si kryetar i deputetėve tė partisė nė pushtet dhe kryeministrit tė tij Thaēi, me ē’rast ky i fundit ka nevojė tė justifikohet qė nuk i ėshtė thėnė ta punėsojė dajėn e Grabovcit (se pėrndryshe kjo punė natyrisht qė do tė ishte e mbaruar qysh moti).

Njėkohėsisht, kjo do tė thotė qė dajėt e tjerė tė Grabovcit bashkė me tezet, hallat e kushėrinjtė tashmė janė rehatuar porse kushedi si ėshtė pėrvjedhur njėri prej dajėve duke mbetur kėshtu obligim i pakryer i kryeministrit.

Afrimi e marrėveshjet e koalicionet e kujtdoqoftė me kėta njerėz e kėso njerėzish nuk i ndihmon Kosovės nė asnjė aspekt. Bashkėrendimi opozitar dhe qytetar nė kundėrvėnie ndaj kėtyre njerėzve ėshtė e vetmja shpresė pėr Kosovėn.


http://www.zeri.info/artikulli/3/20/63981/ne-dyvjetorin-e-vjedhjes-industriale-te-votave/

kosovari50
13.12.2012, 09:20:46
Thaēi e ka pyetur Kurtin, se si ėshtė e mundur kur shqiptarėt vriteshin e rraheshin brutalisht nė burgjet e Serbisė, “ty nuk tė preku kush, por tė organizonin konferenca shtypi nė burg”. Thaēi i tha Kurtit se ti ke hyrė nė politikė, pėrmes derės sė Daēiqit duke tė organizuar konferenca shtypi nė burg, pėr promovim politik.

P.s.Shummmmmmm e vertete kjo thenje

Ndriti
12.09.2013, 20:51:32
Ne do ta mbrojmė votėn

Sot Lėvizja VETĖVENDOSJE! filloi Fushatėn "Ne do ta mbrojmė votėn". Me kėtė rast organizoi takimin e parė mobilizues me komisionerė, ku u diskutua pėr rėndėsinė e mbrojtjes sė votės nga komisionerėt e Lėvizjes nė zgjedhjet e 3 Nėntorit. Tubimi i parė u mbajt nė Lipjan, me ē'rast mbajtėn fjalime kandidati pėr kryetar Komune Rabit Konjufca, aktivisti Valdrin Ahmeti dhe Sekretari Organizativ Dardan Molliqaj.

Duke hapur tubimin kandidati pėr kryetar tė Komunės sė Lipjani Rabit Konjufca foli pėr ndryshimet e nevojshme nė Lipjan e Kosovė, si dhe pėr nevojėn e angazhimit tė secilit nė mėnyrė qė kėto ndryshime tė ndodhin sa mė shpejt. “Ne kemi alternativėn pėr kėtė, kemi formuar ekipin mė tė mirė nė Lipjan, dhe kemi anėtarėsinė mė aktive, qė na bėn tė sigurt qė ne do tė dalim fitues nga zgjedhjet e 3 Nėntorit” deklaroi ndėr tė tjera Konjufca.

Pas tij fjalėn e mori aktivisti Valdrin Ahmeti, i cili foli pėr rėndėsinė e mbrojtjes sė votės nė kėto zgjedhje. “Duke marrė parasysh qė subjektet tjera e donė pushtetin me ēdo kusht nė Lipjan, komisioneri jonė do tė jetė garantues I mbrojtjes sė votės sė qytetarit”. Ahmeti po ashtu qartėsoi se komisioneri i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nuk do tė mbrojė vetėm votėn pėr Lėvizjen VETĖVENDOSJE!, por do tė kujdeset pėr gjithė mbarėvajtjen e procesit zgjedhor, dhe do tė mbrojė vullnetin e qytetarit tė shprehur pėrmes votės. Ai pėr fund i porositi tė gjithė komisionerėt qė tė motivojnė sa mė shumė qytetarė qė tė marrin pjesė nė procesin zgjedhor, sepse vota e tyre do tė mbrohet me ēdo kusht.

Dardan Molliqaj, njoftoi qė pėr kėto zgjedhje Lėvizja VETĖVENDOSJE! do tė angazhojė 7500 persona nė mbrojtje tė votės, duke pėrfshirė komisionerė e vėzhgues nė secilin vendvotim nėpėr Kosovė. “Ėshtė e dėshmuar qartė nga pėrvoja e vitit 2010, aty ku ka qenė komisioneri i VETĖVENDOSJE!-s vota ėshtė mbrojtur, anipse ka mundur qė tė mos ishim tė parėt nė atė vendvotim”.

“Programi jonė politik, alternative jonė qeverisėse, dhe puna jonė e pėrditshme deri mė 3 nėntor do tė na e sjellin fitoren nė kėto zgjedhje. Ndėrsa sjellja e juaj atė ditė, mbrojta e votės nga secili, do tė na e mbrojė secilėn fitore. Ne jemi tė bindur ta mbrojmė shprehjen e vullnetit qytetar, ndaj ne do ta mbrojmė votėn” pėrfundoi Molliqaj.

11 shtator 2013
Lėvizja VETĖVENDOSJE! Qendra nė Lypjan

QELI
12.09.2013, 23:50:41
http://www.kosova.info/Articles/29/102182/Images/409x322102182Walker_Sjelljet_e_Vetevendosjes_me_Ja cobson_te_trishtueshme.jpg


Walker: Sjelljet e Vetėvendosjes me Jacobson tė trishtueshme

12.09.2013 | 21:09

Prishtinė, 12 shtator 2013 - Ish ambasadori i OSBE-sė nė Kosovė, William Walker, ka mirėpritur mbajtjen e zgjedhjeve lokale edhe nė veri tė Kosovės, duke shtuar se kjo pjesė ėshtė manipuluar mjaft nga Beogradi. Ambasadori Walker ka folur edhe pėr gjendjen jo tė mirė sociale nė vend, si dhe incidenti me ambasadoren amerikane nė Kosovė, Tracey Ann Jacobson.

“Unė jam nė favor tė pjesėmarrjes sė serbėve nė zgjedhjet lokale tė 3 nėntorit, sic jam edhe nė favor te jetesės sė tyre nė Kosovė. Problemi i tyre nė njė far forme ėshtė se ata mendojnė sikur nuk janė duke jetuar nė Kosovė dhe janė duke u ndikuar shumė nga Beogradi.

Mendoj se qė nga lufta Beogradi i ka shfrytėzuar serbėt e Kosovės pėr qėllimet e tyre, e jo pėr mirėqenien e tyre. Pėr ta do tė ishte mė mirė sikur t’i zgjedhin kandidatėt e tyre, kjo ėshtė njė lėvizje pozitive nė kėtė drejtim, por mendoj se Beogradi ende ka shumė ndikim”, ka thėnė Walker nė njė intervistė pėr RTK.

Ai nuk ėshtė shprehur i kėnaqur me joshjen e investitorėve dhe punėsimin nė vend.

“Kam pasur dėshirė qė tė rritet potenciali i Kosovės nė tėrheqjen e investitorėve tė huaj dhe tė krijoj punėsim. Kjo gjendje nė realitet nuk ėshtė pėrmirėsuar, por vetėm sa ėshtė vėshtirėsuar.

Kam qenė i pėrfshirė nė 10 vjetėt e fundit nė sektorin e energjisė dhe ekziston njė nevojė dėshpėruese pėr energji nė Kosovė, ndėrsa qeveria flet pėr energji e nė anėn tjetėr kemi humbur mė shumė se njė dekadė, nuk e di pse kemi humbur kaq shumė kohė”, ka thėnė ish ambasadori i OSBE-sė nė Kosovė gjatė kohės sė luftės.

Sa i pėrket situatės politike nė vend, Walker ka folur edhe pėr incidentin ku u lėndua ambasadorja Jacobson nė hyrje tė Kuvendit.

“Kjo qė i ka ndodhur ambasadores Jacobson ka pasur jehonė edhe nė Uashington. Ambasadorja amerikane ėshtė kapur pėr dore. Ky ka qenė njė dėmtim shumė i madh pėr Lėvizjen Vetėvendosje. Kam qenė i trishtuar, kjo nuk ėshtė demokraci.

Nuk mund t’i ndalni parlamentarėt tė bėjnė punėn e tyre, ata janė zėri i qytetarėve, nė tė njėjtėn kohė nuk mund t’i ndaloni ambasadorėt e huaj tė cilėt dėshirojnė tė vijnė tė shohin se ēfarė ėshtė duke ndodhur. Mendoj se ėshtė shumė fatkeqėsi e madhe.

Siē e dini ju dhe unė, Vetėvendosja nuk ka marrė pėrkrahje shumė tė madhe nga ndėrkombėtarėt, a ka rėnė kjo pėrkrahje, kėtė nuk e di, por me siguri kjo nuk ka ndihmuar. Ēfarė ka ndodhur atė ditė ėshtė shumė e trishtueshme”, ka pėrfunduar Walker.

Henk-30
14.09.2013, 13:58:34
Prishtinė, 14 shtator - Kryetari i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti ka drejtuar akuza tė shumta ndaj Qeverisė sė Kosovės, duke thėnė se kjo nuk ėshtė as qeveri e popullit, as qeveri nga populli, e as qeveri pėr popullin. Nė mbledhjen e dhjetė tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė Vetėvendosje, Kurti e krahasoi gjendjen e sotme nė Kosovė me kohėn e sundimit tė Serbisė.

Akuza tė shumta pėr Qeverinė e Kosovės, por edhe pėr qeveritė komunale gjithandej Kosovės ka drejtuar lideri i Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti. Ai tha se Qeveria e Kosovės ėshtė jolegjitime, sepse ka dalė nga vota e vjedhur, ėshtė qeveri jodemokratike sepse e shkel ligjin, kushtetutėn dhe vullnetin e qytetarėve, dhe nuk ėshtė qeveri e mirėqenies, por shkelėse e pasurisė sė popullit.

“Qeveria e Kosovės sundon dhe nuk qeverisė. Ajo s’ka as ideale as moral, as plan e as strategji. Qeveria e Kosovės realizon interesa tė ngushta vetjake, nga dita nė ditė, nga java nė javė, duke mos e lėnė shtetin e Kosovės tė jetojė e gjallėrojė pėr tė mbijetuar vetė si pushtet”, tha ai, transmeton RTK .

Kurti drejtoi akuza edhe pėr pushtetin lokal, duke thėnė se ka kthyer njė dukuri tė shėmtuar nga koha e Serbisė kur mbiemri tė thuhej para emrit. Ai madje e krahasoi gjendjen e sotme nė Kosovė me kohėn e sundimit tė Serbisė.

“Sot punėsim s’ka ndryshe. Duhet ta kesh mbiemrin e duhur, Grabovci, Thaēi, Veseli, sikurse edhe mbiemrat e ngjashėm gjithandej Kosovės. Gjendja nė Kosovė njėmend ėshtė e mirė pėr nja 4-5 pėr qind tė popullsisė, mirėpo pėr vetėm kaq pėr qind, gjendja ishte e mirė edhe nė kohė tė Serbisė”, tha ai.

Kėto komente, Kurti i bėri nė mbledhjen e dhjetė tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė Lėvizjes Vetėvendosje, nė tė cilėn u fol edhe pėr pėrgatitjet pėr zgjedhjet lokale tė 3 nėntorit.
http://www.kosovapress.com/repository/images/thumb_660x375/albin_kurti_956192.jpg

QELI
30.09.2013, 18:52:29
http://www.gazetatribuna.com/foto.php?foto=/lajmet/2013_09/partiaeforte137224635935336_20130930014752.jpg&pozita=foto_lajm
Partia e Fortė i jep 'donacion' Vetėvendosjes

13:17 / E hėnė, 30 Shtator 2013


“Besojmė qė kontributi ynė prej 10 eurosh do tė jetė njė ndihmesė e madhe qė edhe ky subjekt politik tė jetė sa mė i barabartė me ne tė tjerėt nė mbushjen e mendjes sė qytetarėve nė kėrkim tė votės sė tyre”, thekson Jonuzi.

Subjekti politik Partia e Fortė i ka dhuruar njė donacion modest por domethėnės Lėvizjes Vetėvendosje pėr ta mbėshtetur kėtė tė fundit financiarisht nė fushatėn e saj zgjedhore.

Partia e Fortė vlerėson se gara zgjedhore duhet tė jetė sa mė e barabartė dhe ndien si obligim qė tė japė kontributin e saj pėr ēdo subjekt tjetėr politik i cili mund tė jetė nė disavantazh financiar.

“Rėndėsia e fushatės parazgjedhore ėshtė tejet e madhe dhe ne e dimė mė sė miri se sa e kushtueshme ėshtė ajo. Qytetarėt nuk janė nė gjendje qė vetė ta vlerėsojnė punėn e njė subjekti politik andaj edhe ėshtė e nevojshme qė, duke filluar nga njė muaj para zgjedhjeve, atyre t’u reklamohen tė gjitha mundėsitė e votimit dhe premtimet e subjekteve politike”- thotė Asdren Jonuzi, pėrfaqėsuesi financiar i Partisė sė Fortė. “Veprat janė ato qė flasin, mirėpo mė sė shumti flet fushata elektorale”, shtoi Jonuzi.

Pasi qė ende nuk ėshtė ndarė buxheti nga Fondi pėr mbėshtetjen e subjekteve politike pėr fushatėn zgjedhore, subjektet politike qė marrin pjesė nė zgjedhje duhet tė bazohen vetėm tek buxhetet e tyre ekzistuese. “Besojmė qė kontributi ynė prej 10 eurosh do tė jetė njė ndihmesė e madhe qė edhe ky subjekt politik tė jetė sa mė i barabartė me ne tė tjerėt nė mbushjen e mendjes sė qytetarėve nė kėrkim tė votės sė tyre”, thekson Jonuzi.

Partia e Fortė beson nė parimet demokratike dhe angazhohet qė ēdo proces zgjedhor tė jetė i pasur me premtime sa mė tė larmishme tė tė gjitha subjekteve politike ashtu qė qytetarėve tė u duket se kanė mė shumė zgjedhje, thuhet nė kumtesė.
---------------------------

http://www.gazetatribuna.com/foto.php?foto=/lajmet/2013_09/veta_20130930053229.jpg&pozita=foto_lajm_in


Vetėvendosje i dhuron Partisė sė Fortė 2 kg dardha

17:32 / E hėnė, 30 Shtator 2013


Lėvizja Vetėvendosje! i falėnderohet Partisė sė Fortė pėr donacionin e sotshėm prej 10 eurosh, duke ia dhuruar 2 kg dardha (disa edhe kakiēka) si shenjė mirėnjohjeje, tė vjelura nga aktivistėt tonė nė plantazhin e sheshit "Nėna Terezė" nė Prishtinė, nė tė cilin Kryetari Lexhendar ka investuar aq shumė kohė, mund, mend dhe kėpucė tė grisura.

Poashtu zotohemi se kėto donacione do tė shpenzohen edhe pėr mbrojtjen e votės suaj.

Kėshtu ka shkruar aktivisti i Lėvizjes Vetėvendosje, Fisnik Ismajli, nė ‘murin’ e tij nė Facebook.

Nuk thonė kot: E mira kthehet mė tė mirė!

Ndriti
29.11.2013, 23:19:23
LVV - Tubimi permbylles - 29 Nentor 2013!https://www.youtube.com/watch?v=YInJxGYlPug

Ndriti!

Ylli
29.11.2013, 23:28:16
prej shkieve e naqallniku te ka mbet ne zemer ngjyra e kuqe pizdooooo
naqallniku ka qen i kuq sllavo-kimunist edhe i kuq qe i ka pergjak duert ne shqiptaret patriota prandaj ti o naqallniku i vogel 29 me te kuq e ke ba
bre serbija e rusija robt ti q......me te kuq e me te zi

Ndriti
29.11.2013, 23:30:36
http://img816.imageshack.us/img816/1806/albinkurti.jpg

“Vetėvendosje” do tė marrė pjesė nė zgjedhjet e ardhshme

Drejtues tė Lėvizjes “Vetėvendosje” kanė bėrė tė ditur se do tė marrin pjesė nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare nė Kosovė.
Megjithatė, “Vetėvendosje” nuk do tė shndėrrohet nė subjekt politik, por do tė vazhdojė sė funksionuari si lėvizje politike.
Kjo ėshtė bėrė e ditur nė njė konferencė pėr media nga lideri i kėsaj lėvizjeje Albin Kurti nė njė konferencė pėr media tė shtunėn nė Prishtinė, me rastin e pesėvjetorit tė themelimit tė Lėvizjes “Vetėvendosje”.

--------------------

p.s. Ka dhjetė vite qė nė Kosovė riciklojnė pushtetin tri parti: LDK, PDK, AAK. Por, nė zgjedhjet e ardhshme nuk do ta kenė mė kėtė privilegj "mbretėrit e vegjėl". Albin Kurti me Vetėvendosjen do tė jenė sfiduesit e tėrė skenės sė deritashme politike tė Kosovės. Mbase njė dritė nė fund tė tunelit. Pushteti ndėrrohet me pushtet!

Mese e vertete i nderuar Nositi!

Kudo qe je te fala me shendet!

Ndriti! : )

Ylli
29.11.2013, 23:45:48
krejt qito vota i paske o naqallnik me ja dhan daqiqve a haaaaaaaaaaa
edhe pse bre e kishe ndrrue adresen prej kujna po tutesh haaaaaaaa


http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/539527_321278604598902_1357378007_n.jpg


__
Taqift Kali nanen o Qel:
Vegim,t`hangt Qeli n`both
O pidh mashkull dil ta
O Qel ta qift Qeni nanen
Qel ta qift qeni Nanen!!!
Qel,ma hanksh Karin gaga
Qel,ta q.Qeninanen, gagag
Qel,taqifsha kopilin e n!
QELI eshte ARSCHLOCH
QELI eshte Qenef
Qel,t`kamlidh sizagar gag
Kthejeni Mesazhin
Shko ne pidhe te nenes
Shpetim Pacolli i DF-it !
Shpetim,Putini i PR.ta QN
Ska me jomsh a! NNKMJQ!
Bresalc edhe tyta QQNanen
Cakall Kudra ta qift QN!!
Cakall ta qift Kali Nanen
Cenef edhe ty t`njohum!!!
Coban kuje,dil t`q pisin
Coban,gajret he rjepc !!!
Cobanqenefi a po tutesh a
Edhe X-file-n e kikse,NJQ
Eee Xhelozin e NTQ!Peder!
Fshijfshij taqift qeni n.
DF=Shpifje e Shantazh !!!
Grash,psepo mrri n`zuze:D
Grashkashagia e DadesLgag
Haha, Burim-Qorri-Cifari
hahaBabadevojka E.Tahiri
Ta qifsha at nane t`kopil
Taqift Kali nanen o Qel:)
Ti dhefsha temat Pilot,Q
Ti qe ifshive ta cifsha N
T`7000 nanat do ua Ciejm!
Vegim,t`hangt Qeli n`both
Hajt tash QN ju t`PDK-se
Hajt, pirdhnu tash !
Hashim Gadafi ta Q QENI N
hashim Pordha aagagagaga
Hashim pordha, gagagaga
Hashim pordha, gagagaga
Hashim Pordha,as tert a!
Hashim TQQeniN e rrencit
Haxhi Arifi,taQN edemagog
Hot,vec karinjahane Ises!
Isto,a po t`dhem?,gagaa
Ja hangshi mutin Tarasit
Ja hankshi kaken Salihit!
Ja hankshi kakin Saliut !
Ja hankshi Karin Tarasit
k50? Krejt VV ta Q.N.!OK!
Kalimtar-Pidhi tšn,gagaga
Kopil, ta qift qeni nanen
Kos.Ta qift qeni nanen !
Kosovari i Karit,zhduku !
kosovari50 - Qenefi
kosovari50-Cargash & Mut!
Kruja,na e rrofsh karin !
Ku jeni Kopilt e PDK,NNQ!
Ku jeni o cakojt e N.jauQ
Mergimtare, na e rrofsh!
mo kopili,fshije nanen,...!
mo Pashai, (pederi) gaga!
mo,ta š.nanen apotutesh a
mo-rr, um h.n`both, gagag
Na e hanksh mutin 50-esh!
O pidh mashkull dil ta
O Qel ta qift Qeni nanen
Oj mo-rr, oj shurre ku je
Oj moe,oj qenefeee gagaga
Pa kako ste braqo PDK!gag
PDK-s Pacolli NN ua Qift!
peder,kerko falje se ...!
Pederr bre, qel ma
Piloti,morri,..,rob !gaga
Puhi,qe kekalle Grashen:)
Qashtu urt a, se po ua QN
Qel ta qift qeni Nanen!!!
Qel,ma hanksh Karin gaga
Qel,ta q.Qeninanen, gagag
Qel,taqifsha kopilin e n!
QELI eshte ARSCHLOCH
QELI eshte Qenef
Qel,t`kamlidh sizagar gag

Ndriti
29.11.2013, 23:59:42
krejt qito vota i paske o naqallnik me ja dhan daqiqve a haaaaaaaaaaa
edhe pse bre e kishe ndrrue adresen prej kujna po tutesh haaaaaaaa


http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/539527_321278604598902_1357378007_n.jpg


__
Taqift Kali nanen o Qel:
Vegim,t`hangt Qeli n`both
O pidh mashkull dil ta
O Qel ta qift Qeni nanen
Qel ta qift qeni Nanen!!!
Qel,ma hanksh Karin gaga
Qel,ta q.Qeninanen, gagag
Qel,taqifsha kopilin e n!
QELI eshte ARSCHLOCH
QELI eshte Qenef
Qel,t`kamlidh sizagar gag
Kthejeni Mesazhin
Shko ne pidhe te nenes
Shpetim Pacolli i DF-it !
Shpetim,Putini i PR.ta QN
Ska me jomsh a! NNKMJQ!
Bresalc edhe tyta QQNanen
Cakall Kudra ta qift QN!!
Cakall ta qift Kali Nanen
Cenef edhe ty t`njohum!!!
Coban kuje,dil t`q pisin
Coban,gajret he rjepc !!!
Cobanqenefi a po tutesh a
Edhe X-file-n e kikse,NJQ
Eee Xhelozin e NTQ!Peder!
Fshijfshij taqift qeni n.
DF=Shpifje e Shantazh !!!
Grash,psepo mrri n`zuze:D
Grashkashagia e DadesLgag
Haha, Burim-Qorri-Cifari
hahaBabadevojka E.Tahiri
Ta qifsha at nane t`kopil
Taqift Kali nanen o Qel:)
Ti dhefsha temat Pilot,Q
Ti qe ifshive ta cifsha N
T`7000 nanat do ua Ciejm!
Vegim,t`hangt Qeli n`both
Hajt tash QN ju t`PDK-se
Hajt, pirdhnu tash !
Hashim Gadafi ta Q QENI N
hashim Pordha aagagagaga
Hashim pordha, gagagaga
Hashim pordha, gagagaga
Hashim Pordha,as tert a!
Hashim TQQeniN e rrencit
Haxhi Arifi,taQN edemagog
Hot,vec karinjahane Ises!
Isto,a po t`dhem?,gagaa
Ja hangshi mutin Tarasit
Ja hankshi kaken Salihit!
Ja hankshi kakin Saliut !
Ja hankshi Karin Tarasit
k50? Krejt VV ta Q.N.!OK!
Kalimtar-Pidhi tšn,gagaga
Kopil, ta qift qeni nanen
Kos.Ta qift qeni nanen !
Kosovari i Karit,zhduku !
kosovari50 - Qenefi
kosovari50-Cargash & Mut!
Kruja,na e rrofsh karin !
Ku jeni Kopilt e PDK,NNQ!
Ku jeni o cakojt e N.jauQ
Mergimtare, na e rrofsh!
mo kopili,fshije nanen,...!
mo Pashai, (pederi) gaga!
mo,ta š.nanen apotutesh a
mo-rr, um h.n`both, gagag
Na e hanksh mutin 50-esh!
O pidh mashkull dil ta
O Qel ta qift Qeni nanen
Oj mo-rr, oj shurre ku je
Oj moe,oj qenefeee gagaga
Pa kako ste braqo PDK!gag
PDK-s Pacolli NN ua Qift!
peder,kerko falje se ...!
Pederr bre, qel ma
Piloti,morri,..,rob !gaga
Puhi,qe kekalle Grashen:)
Qashtu urt a, se po ua QN
Qel ta qift qeni Nanen!!!
Qel,ma hanksh Karin gaga
Qel,ta q.Qeninanen, gagag
Qel,taqifsha kopilin e n!
QELI eshte ARSCHLOCH
QELI eshte Qenef
Qel,t`kamlidh sizagar gagLVV - Tubimi permbylles - 29 Nentor 2013!

https://www.youtube.com/watch?v=YInJxGYlPug

Ylli
30.11.2013, 00:06:52
LVV - Tubimi permbylles - 29 Nentor 2013!

https://www.youtube.com/watch?v=YInJxGYlPug

a ti e ke lidh a qito nofka tuajat
a grat tuaja o naqallniku i vocekel


Taqift Kali nanen o Qel:
Vegim,t`hangt Qeli n`both
O pidh mashkull dil ta
O Qel ta qift Qeni nanen
Qel ta qift qeni Nanen!!!
Qel,ma hanksh Karin gaga
Qel,ta q.Qeninanen, gagag
Qel,taqifsha kopilin e n!
QELI eshte ARSCHLOCH
QELI eshte Qenef
Qel,t`kamlidh sizagar gag
Kthejeni Mesazhin
Shko ne pidhe te nenes
Shpetim Pacolli i DF-it !
Shpetim,Putini i PR.ta QN
Ska me jomsh a! NNKMJQ!
Bresalc edhe tyta QQNanen
Cakall Kudra ta qift QN!!
Cakall ta qift Kali Nanen
Cenef edhe ty t`njohum!!!
Coban kuje,dil t`q pisin
Coban,gajret he rjepc !!!
Cobanqenefi a po tutesh a
Edhe X-file-n e kikse,NJQ
Eee Xhelozin e NTQ!Peder!
Fshijfshij taqift qeni n.
DF=Shpifje e Shantazh !!!
Grash,psepo mrri n`zuze:D
Grashkashagia e DadesLgag
Haha, Burim-Qorri-Cifari
hahaBabadevojka E.Tahiri
Ta qifsha at nane t`kopil
Taqift Kali nanen o Qel:)
Ti dhefsha temat Pilot,Q
Ti qe ifshive ta cifsha N
T`7000 nanat do ua Ciejm!
Vegim,t`hangt Qeli n`both
Hajt tash QN ju t`PDK-se
Hajt, pirdhnu tash !
Hashim Gadafi ta Q QENI N
hashim Pordha aagagagaga
Hashim pordha, gagagaga
Hashim pordha, gagagaga
Hashim Pordha,as tert a!
Hashim TQQeniN e rrencit
Haxhi Arifi,taQN edemagog
Hot,vec karinjahane Ises!
Isto,a po t`dhem?,gagaa
Ja hangshi mutin Tarasit
Ja hankshi kaken Salihit!
Ja hankshi kakin Saliut !
Ja hankshi Karin Tarasit
k50? Krejt VV ta Q.N.!OK!
Kalimtar-Pidhi tšn,gagaga
Kopil, ta qift qeni nanen
Kos.Ta qift qeni nanen !
Kosovari i Karit,zhduku !
kosovari50 - Qenefi
kosovari50-Cargash & Mut!
Kruja,na e rrofsh karin !
Ku jeni Kopilt e PDK,NNQ!
Ku jeni o cakojt e N.jauQ
Mergimtare, na e rrofsh!
mo kopili,fshije nanen,...!
mo Pashai, (pederi) gaga!
mo,ta š.nanen apotutesh a
mo-rr, um h.n`both, gagag
Na e hanksh mutin 50-esh!
O pidh mashkull dil ta
O Qel ta qift Qeni nanen
Oj mo-rr, oj shurre ku je
Oj moe,oj qenefeee gagaga
Pa kako ste braqo PDK!gag
PDK-s Pacolli NN ua Qift!
peder,kerko falje se ...!
Pederr bre, qel ma
Piloti,morri,..,rob !gaga
Puhi,qe kekalle Grashen:)
Qashtu urt a, se po ua QN
Qel ta qift qeni Nanen!!!
Qel,ma hanksh Karin gaga
Qel,ta q.Qeninanen, gagag
Qel,taqifsha kopilin e n!
QELI eshte ARSCHLOCH
QELI eshte Qenef
Qel,t`kamlidh sizagar gag

------------------------------
http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/539527_321278604598902_1357378007_n.jpg

kosovari50
30.11.2013, 11:01:55
http://www.youtube.com/watch?v=fzeaU0fmVmc
Albin Kurti ne burgun e Pozharevcit
http://www.planet-wissen.de/natur_technik/haustiere/esel/img/intro_esel_hausesel.jpg

Ndriti
01.12.2013, 21:46:39
Hajt se ju men, :D!
Ndriti!

https://fbstatic-a.akamaihd.net/rsrc.php/v2/y4/r/-PAXP-deijE.gif (http://www.gjuhashqipe.com/lajmetari/lajmetari2.aspx?id=60782)Vetėvendosje shpallė fitoren nė Kryeqytet
(http://www.gjuhashqipe.com/lajmetari/lajmetari2.aspx?id=60782)
(http://www.gjuhashqipe.com/lajmetari/lajmetari2.aspx?id=60782)
Lėvizja Vetėvendosje ka shpallur fitoren nė kryeqytet.
(http://www.gjuhashqipe.com/lajmetari/lajmetari2.aspx?id=60782)
Dardan Sejdiu nė nė konferencė pėr media u shfaq I bindur nė fitoren e kėsaj lėvizje“Kėto rezultate janė tė pamohueshme,
(http://www.gjuhashqipe.com/lajmetari/lajmetari2.aspx?id=60782)

gjithesia
01.12.2013, 21:48:10
...

https://scontent-b.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/1477927_662551440432802_2115370904_n.jpg.

deti__
26.02.2014, 22:02:53
http://i57.tinypic.com/9qxrwk.jpg

Kurti: Vetėvendosje do t'i zhvlerėsojė marrėveshjet e Brukselit kur tė vijė nė pushtet

Udhėheqėsi i Vetėvendosjes, Albin Kurti, flet pėr gazetėn “Illyria”: “Kam pasur ofertė edhe nga PDK edhe nga LDK pėr tė qenė pjesė e tyre” – “Oliver Ivanoviqi u arrestua vetėm pasi u bė opozitė e Daēiēit”

“Illyria” – z.Kurti – Pas daljes tuaj nga burgu, a keni pasur ofertė nga PDK apo LDK qė tė inkuadroheni nė radhėt e kėtyre partive?

Kurti: Mirė e thatė, ofertė. Pra, pėrbrenda logjikės sė biznesit ofertė-kėrkesė, sepse ashtu kanė qenė kėto parti prej fillimit. Po, ka pasur oferta nga parti politike qė tė bėhem pjesė e tyre.

“Illyria” – Kush ju ka kontaktuar nga kėto parti dhe cila ka qenė oferta e tyre?

Kurti: Teksa vinin tė mė vizitonin njerėzit kur dola nga burgu nė dhjetorin e vitin 2001 dhe janarin e vitit 2002, nė mesin e tyre kishte edhe shumė zyrtarė tė lartė tė tė gjitha partive, dhe, kush nė mėnyrė mė direkte e kush nė mėnyrė mė indirekte donin qė tė mė bėnin anėtarė tė atyre partive. Atėbotė tė gjitha e donin emrin tim, pa mendimin tim dhe pa qėndrimet e mia. Nė fakt, ato kishin tė drejtė, sepse atje njėmend mbetesh vetėm emėr, pa mendim e pa qėndrim.

“Illyria” – A keni pritur pas daljes tuaj nga burgu qė do tė gjendeni nė pozitėn e konfrontimit politik me partitė e atėhershme qė edhe aktualisht janė nė skenė?

Kurti: Nga vizitat familjare qė kishin tė burgosurit e tjerė, nga njė radio qė e mbanim ilegalisht, nga gazetat e Kosovės me tė cilat mbėshtjellnin gjėsendet ushqimore nėnat e gratė e tė burgosurve shqiptarė kur dėrgonin paketat, e kam ditur bukur mirė se kush janė e ēfarė bėjnė partitė politike tė pasluftės. Kur kėsaj i shtohet fakti qė pas daljes nga burgu nisa tė informohem plotėsisht edhe nga mediet edhe nga miqtė e afėrm, u bė e qartė se nuk do tė pajohesha me kėto parti politike. Tash, sa i pėrket konfrontimit me ta nuk mund tė them se e kisha parashikuar atėherė, por mospajtimi e pakėnaqėsia ime me ta ishte gjithsesi aty.

“Illyria” – Fillimisht jeni angazhuar nė lėvizjen e KAN, organizatė kjo qė i ka takuar spektrit tė shoqėrisė civile dhe nga kjo organizatė ėshtė krijuar apo formuar lėvizja ‘Vetėvendosje’. Edhe KAN-i pati protestuar kundėr politikave tė atėhershme tė UNMIK-ut. Me formimin e ‘Vetėvendosjes’ keni protestuar dhe kėrkuar largimin e UNMIK-ut nga Kosova , njėsoj siē kėrkesa e ‘Vetėvendosjes’ ka qenė dhe mbetet largimi i EULEX-it nga Kosova, pra keni kėrkuar largimin e misioneve ndėrkombėtare nga Kosova, por asnjėherė nuk keni kėrkuar largimin e KFOR-it i cili po ashtu ėshtė mision ndėrkombėtar. A do tė thotė kjo qė ekziston njė oportunizėm politik brenda konceptit politik tė ‘Vetėvendosjes’?

Kurti: Ne e kemi kritikuar edhe KFOR-in, prej bazės sė tij qė vjen nga Marrėveshja e Kumanovės me gjeneralėt serbė tė ushtrisė jugosllave tė Milosheviqit, te tolerimi i vrasjeve dhe dėbimit tė shqiptarėve nga veriu i Mitrovicės nė shkurt tė vitit 2000, tė shtypja sistematike e TMK-sė, e deri te rastet e fundit siē ėshtė ai i lejimit tė vazhdueshėm tė barrikadės nė urėn mbi lumin Ibėr. Janė tė panumėrta shkrimet e mia, por edhe intervistat e deklarimet e aktivistėve tė Vetėvendosjes pėr kėtė ēėshtje.
Po ua pėrmend disa prej titujve tė shkrimeve tė mia shumė kritike ndaj KFOR-it: Industria e paqes, Intervenimi, Kthimi tė populli, Marrėveshja qė s’ėshtė me Kosovėn, Marrėveshjet legalizuese tė KFOR-it, Nė cilėn anė tė pushkės?, Njė ditė mė herėt…, Poshtė e mė poshtė, Siguri pa mbrojtje?, Protektorati, Suksesi i pajtueshmėrisė (me KFOR-in) pėr negociata (me Serbinė), U-shtrinė etj.
Natyrisht qė UNMIK-un e kemi kritikuar e kundėrshtuar shumė mė tepėr sepse ai e kishte edhe fajin mė tė madh si regjim politik e institucional me karakter autoritar e me tipare neokolonialiste. Pas shpalljes sė pavarėsisė, pėrafėrsisht ajo qė ishte OKB u bė BE dhe ajo qė ishte UNMIK u bė EULEX. Paradigma mbeti e njėjtė, menaxhimi i krizės, qė kėsisoj, pėrjetėsohet si e tillė. Ndėrkaq KFOR-i u zvogėlua shumė nė numėr, por mbeti i pandryshueshėm nė themel e mision.
Ne nuk jemi kundėr pranisė sė faktorėve ndėrkombėtarė, por jemi kundėr karakterit tė pranive tė tilla tė cilat kanė kompetenca ekzekutive mbi institucionet e Kosovės, nuk e pranojnė pavarėsinė e Kosovės, personeli i tyre sė bashku me familje janė imunė ndaj ligjit, nuk i japin llogari as institucioneve dhe as popullit tė Kosovės, dhe mirėmbajnė paqe pa drejtėsi, stabilitet pa zhvillim dhe siguri pa demokraci.
Ne mendojmė qė Kosova duhet ta ketė ushtrinė e vet, pra qė FSK-ja tė shndėrrohet nė ushtri. NATO-ja ėshtė e mirėseardhur nė Kosovė, mirėpo kjo prani duhet tė bazohet nė njė marrėveshje tė re mes institucioneve sovrane tė Kosovės dhe NATO-sė, marrėveshje e cila bėhet edhe me shtetet tjera nė tė cilat janė forcat e NATO-sė, e cila njihet si Marrėveshja pėr Statusin e Forcave (Status of Forces Agreement, SOFA). Shumė politikanė tė Kosovės mashtrojnė teksa thonė se Kosova ka partneritet me NATO-n. Pa ushtri Kosova nuk mund tė ketė partneritet tė vėrtetė me NATO-n.

“Illyria” – z.Kurti ekziston njė bindje qė Vetėvendosja nuk ka raporte tė mira me qarqet ndėrkombėtare. Si janė kėto raporte nė tė vėrtetė?

Kurti: Lėvizja ‘Vetėvendosje’ nuk ka raporte tė mira me ndėrkombėtarėt trumbetohet mė sė shumti nga vendorėt qė janė tė afėrt me qeverinė.
Kjo bindje ėshtė e gabueshme dhe ajo krijohet ngaqė lėvizja nuk ka raporte serviliteti me kėto qarqe, por ndėrton marrėdhėnie partneriteti.
Ne kemi marrėdhėnie korrekte dhe tė qėndrueshme bashkėpunimi me faktorėt e ndryshėm ndėrkombėtarė, tė cilat realizohen edhe me anė tė vizitave tė zyrtarėve ndėrkombėtarė tek ne edhe me vizitat tona nė qendrat ndėrkombėtare.
Unė sapo jam kthyer nga njė vizitė e suksesshme nė Bruksel, me ē’rast kam zhvilluar takime pėrmbajtjesore dhe shumė frytdhėnėse me zyrtarė tė Parlamentin Evropian, tė Komisionit Evropian, si dhe me zyrtarė tė shtetit tė Belgjikės.

“Illyria” – z.Kurti a jeni i bindur qė institucionet e Kosovės kanė guxim, vullnet dhe kapacitet pėr ta luftuar krimin dhe korrupsionin pa misionin e EULEX-it?

Kurti: Institucionet e Kosovės e kanė kapacitetin dhe mundėsitė pėr ta luftuar krimin dhe korrupsionin, por kėto institucione janė tė uzurpuara nga vetė kriminelėt. Hajnat me pushtet nuk e arrestojnė njėri-tjetrin. Dhe, hajnat janė nė pushtet, sepse EULEX-it kjo gjė nuk i prish punė dhe nuk i pengon, por i konvenon. Duke i pas hajnat nė pushtet, EULEX-i krijon dosje pėr ta me tė cilat i shantazhon dhe bėn tė varur. Ky ėshtė rrethi vicioz qė sundon nė Kosovė.

“Illyria” – Cili ėshtė vlerėsimi juaj pėr punėn e EULEX-it, veēmas pas aksioneve tė fundit nė veri dhe kėtyre nė Prishtinė?

Kurti: Veprimtaria e Oliver Ivanoviqit dihet edhe gjatė luftės e edhe pas luftės. Ka shumė informata e tė dhėna, dėshmi e dėshmitarė pėr rolin dhe veprimet e tij nė shėrbim tė Serbisė dhe politikave antishqiptare e fushatave kriminale tė saj. Mirėpo, pėrkundėr qė i kishin informatat, EULEX-i e arrestoi atė tani, kur ai i pengonte Listės Serbe tė krijuar nga Daēiqi. Kjo e ilustron mė sė miri strategjinė e misionit tė EULEX-it nė Kosovė.

“Illyria” – z.Kurti njėri ndėr pikat kryesore tė programit tė juaj politik ėshtė bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė. Si konsideroni qė mund tė realizohet kjo?

Kurti: Bashkimi Kombėtar ėshtė realizim i tė drejtės pėr vetėvendosje tė jashtme tė popullit tė Kosovės, e mohuar me nenin 1.3 tė Kushtetutės sė Kosovės. Ēdo shtet sovran ka tė drejtė ta delegojė atė sovranitet dhe tė bashkohet me njė shtet tjetėr. Populli shqiptar ėshtė ndarė padrejtėsisht nga fuqitė e mėdha, pėr ta ruajtur paqen nė Evropė. Kjo padrejtėsi duhet tė korrigjohet dhe popullit shqiptar duhet t’i jepet mundėsia qė tė deklarohet me referendum nė tė dy anėt e kufirit pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. Ndarja nga Shqipėria ishte e dhunshme dhe jodemokratike. Ne duam bashkim paqėsor dhe demokratik me Shqipėrinė. Ky jo vetėm qė ėshtė vullneti qė duhet tė bėhet e drejtė e jona, por njėkohėsisht parqet edhe interesin tonė ekonomik e tė sigurisė.

“Illyria” – Si e vlerėsoni takimin e dy qeverive nė Prizren. A ėshtė hapur rruga e bashkimit nga ky takim i Prizrenit?

Kurti: Pa dyshim qė tė gjithė shqiptarėt jo vetėm tė kėtyre dy vendeve i gėzohen shumė takimeve tė kėtilla. Mirėpo, thelbi ėshtė te puna e pėrbashkėt e jo vetėm te takimet e ndėrsjella, te zbatimet e marrėveshjeve e jo vetėm te akti ceremonial i nėnshkrimit tė tyre.
Lėvizja Vetėvendosje i ka dy premisa shumė tė rėndėsishme. Njėra sa i pėrket ēėshtjes sė integrimeve dhe bashkimit, kurse tjetra sa i pėrket bashkimit kombėtar dhe atij evropian. Kėshtu, premisa e parė thotė qė hapat integrues ndėrmjet Kosovės e Shqipėrisė dhe shqiptarėve nė pėrgjithėsi nuk duhet tė jenė zėvendėsim pėr bashkimin kombėtar shqiptar por pikėrisht hapa drejt atij bashkimi nė njė shtet. Dhe, premisa e dytė thotė qė bashkimi kombėtar nuk ėshtė nė kundėrshtim me bashkimin evropian, por as nuk zėvendėsohet prej tij. Nė BE bashkohemi me shtetet e kombet e tjera, kėtu nė Ballkan bashkohet kombi ynė nė njė shtet.

“Illyria” – z.Kurti, por nė Prizren ėshtė nėnshkruar njė dokument i quajtur ‘Partneriteti strategjik’ i cili parasheh qė Kosova dhe Shqipėria do t’i pėrafrojnė dhe bashkėrendojnė politikat nė sferėn e kulturės, arsimit, tregtisė, energjisė, ekonomisė, madje edhe tė diplomacisė dhe sigurisė. A nuk do tė thotė kjo parapėrgatitje pėr bashkim?

Kurti: Ky dokument u quajt ‘partneritet strategjik’. Por, interesi strategjik i shqiptarėve ėshtė forcimi i sovranitetit tė Kosovės dhe kundėrshtimi i ndarjes etnike tė republikės sonė. Kurse negociatat me Serbinė e kanė shtyrė Kosovėn edhe mė thellė drejt ndarjeve etnike institucionale e territoriale. Ne kemi nevojė qė dy qeveritė tona ta rikonceptojnė projektin e tyre politik mbi atė qė ėshtė interesi ynė i gjithėmbarshėm kombėtar shqiptar. Na duhet njė unifikim i politikave tė mbrojtjes, sigurisė, ekonomisė, arsimit, kulturės, e kėshtu me radhė. Nė rrafshin e ligjeve dhe vendimeve ne kemi nevojė pėr njė acquis communautaire kombėtar para se tė hyjmė nė BE. Dhe kėshtu pa ndėrprerje deri nė momentin kur bashkimi faktik kombėtar nė rrafshin institucional tė bėhet njė fakt i kryer. Mirėpo, kryeministri i Kosovės e takon e merret vesh pakrahasimisht mė shumė me kryeministrin e Serbisė sesa me atė tė Shqipėrisė, apo jo?

“Illyria” – Por, takimi i radhės i dy qeverive asaj tė Kosovės dhe Shqipėrisė ėshtė paraparė tė mbahet nė qytetin e Vlorės. A konsideroni qė pėrzgjedhja e qyteteve pėr t’u takuar nuk pėrmban nė veti njė lloj mesazhi?

Kurti: E vėrteta e mbledhjes sė parė do tė jetė mbledhja e dytė, atėherė kur do tė shohim se ēka u bė e u realizua midis dy takimesh dhe a po zhvillohemi pėrmbajtėsish bashkė si komb apo vetėm sa po takohemi formalisht si politikanė. Simbolika e takimeve nė qytete historike nuk do tė thotė asgjė, pa realizim tė projekteve konkrete. Vetėm atėherė mesazhi do tė jetė i plotė.

“Illyria” – z.Kurti, ēfarė ka bėrė mirė qeverisja Thaēi gjatė kėtyre 7 viteve?

Kurti: Faktikisht asgjė. Kjo qeverisje e ka shpallur pavarėsinė nė bazė tė Planit tė Ahtisaarit e jo nė bazė tė vullnetit tė popullit pėr pavarėsi dhe vetėvendosje, i ka kontrabanduar ca simbole tė imponuara si shtetėrore, dhe gjatė gjithė qeverisjes e ka degraduar Kosovėn politikisht, ekonomikisht dhe territorialisht, me koncesione ndaj Serbisė nė procesin e negociatave tė dėmshme dhe me procesin e privatizimit tė egėr neoliberal ku janė shitur asetet jo vetėm shoqėrore por edhe publike tė Kosovės.

“Illyria” – z.Kurti, ėshtė i qartė qėndrimi juaj dhe i ‘Vetėvendosjes’ ndaj bisedimeve dhe marrėveshjeve tė arritura nė Bruksel. Ēka do tė bėni me marrėveshjet e Brukselit, nėse vini nė pushtet?

Kurti: Lėvizja Vetėvendosje i ka kundėrshtuar parimisht e kategorikisht kėto marrėveshje, qoftė brenda apo jashtė institucioneve. Me Vetėvendosjen nė pushtet do tė kėrkohet nga Kuvendi qė kėto marrėveshje tė shpallen tė pavlefshme. Ato janė antikombėtare dhe antihistorike, antidemokratike dhe antikushtetuese. Ne do tė punojmė pėr shtrirjen e sovranitetit nė gjithė territorin e Kosovės dhe funksionalizimin e Republikės nė tė gjitha aspektet e saj.

“Illyria” – z.Kurti, problemet nė veri tė Kosovės duhet zgjedhur me forcė apo me negociata?

Kurti: Problemi i veriut rregullohet me shtrirjen e sovranitetit tė Republikės sė Kosovės nė tėrė territorin e saj, pra edhe nė veri.
Vetėvendosja qė nga viti 2008 e ka hartuar njė plan 13 pikėsh pėr integrimin e veriut, tė cilin e ka ritheksuar pėrsėri pas dėshtimit tė intervenimit tė forcave speciale tė Policisė sė Kosovės nė korrik tė vitit 2011. Nė kėtė plan parashihet qė nė veri tė ketė njė prezencė tė shtuar tė policisė pėr shkak tė gjendjes sė jashtėzakonshme atje, tė vihen nė shėnjestėr burimet financiare tė strukturave ilegale dhe armiqėsore tė Serbisė, reciprocitet e simetri tė tė drejtave tė serbėve nė Kosovė me shqiptarėt nė Serbi, jo para e privilegje, por zhvillim arsimor e ekonomik dhe barazi para ligjit.
Gjithashtu, rivitalizimi i Trepēės dhe funksionalizimi i saj do tė rezultonte me punėsimin e rreth mijėra vetave, pastaj duhet tė ofrohen bursa pėr shqiptarėt dhe serbėt nga veriu pėr nė shkollat e mesme dhe UP, duhet tė ketė investime nė spitalin e Prishtinės dhe atė tė Mitrovicės nė mėnyrė qė aty tė ofrohen shėrbime mė tė mira etj.etj. Pra, kėta hapa janė tė dyllojshėm: tė mbrojtjes dhe sigurisė, si dhe ekonomik e socio-kulturor. Mirėpo, janė dy hapa paraprakė nėpėrmjet tė cilėve ne do ta ēonim Serbinė nė defansivė: duke ndėrprerė dialogun me tė qė asaj i nevojitet si peshkut uji pėr integrime evropiane; dhe, duke mos lejuar mallrat e Serbisė nė Kosovė qė na kanė vėrshuar neve dhe e kanė pasuruar Serbinė.

“Illyria” – z.Kurti, tė ndalemi edhe pak kėtu, krijimi i problemit tė Mitrovicės nė vitin 1999 ka qenė rastėsi apo strategji e palėve?

Kurti: Mitrovica, sikur edhe qytetet tjera nė Kosovė ka qenė e banuar me shumicė shqiptare, edhe nė veri sikurse nė jug tė Ibrit. Koncentrimi i strukturave kriminale tė sigurisė nė veri tė lumit Ibėr pas luftės, mos avancimi i ushtarėve tė UĒK-sė atje, bllokimi i urės mbi Ibėr nga forcat franceze tė KFOR-it dhe shpėrngulja e vrasja e shqiptarėve nė vitin 2001, tė gjitha kėto kanė kontribuar nė gjendjen aktuale. Besoj qė shumė nga kėta faktorė por edhe shkaqe e arsye tė tjera kanė qenė tė koordinuara.

“Illyria” – z.Kurti, a mė tė mundshėm e sheh njė koalicion mes PDK dhe AAK-sė, apo mes ‘Vetėvendosjes’ dhe LDK-sė?

Kurti: Koalicionet nė mes tė tri partive qė kanė qeverisur pas luftės i kemi parė qė bėhen pa kurrfarė parime, por vetėm pėr pushtet. Pėr Lėvizjen Vetėvendosje ēfarėdo koalicioni eventual mund tė vije nė shprehje pas zgjedhjeve, me fitoren e Vetėvendosjes, pra pasi qė Lėvizja jonė tė dal subjekti i parė nė zgjedhje. Mandej, do tė shikonim pėrputhjet programore dhe besimin e ndėrsjellė me tė tjerėt.

“Illyria” – Sė fundmi nė Kuvendin e Kosovės nė disa pika ‘Vetėvendosja’, LDK-ja dhe AAK-ja kanė qenė unike, siē ishte rasti me Posten, Universitetin dhe buxhetin. A e shihni kėtė qė LDK dhe AAK po synojnė tė pėrafrohen me ‘Vetėvendosjen’, apo po synojnė distancimin nga PDK-ja?

Kurti: Kanė qenė disa momente kur opozita ka qenė e koordinuar nė veprime nė Kuvend dhe ka pasur sukses. Kjo mė shumė ngrit pyetjen pse nuk pati bashkėpunim pėr herėt e ēėshtjet e tjera, apo jo? Mbi tė gjitha, bashkėpunimi i rrallė vetėm pėr disa ēėshtje sigurisht qė nuk mjafton. Burimi i sė keqes ėshtė Qeveria Thaēi dhe opozita ka qenė dashur tė koordinohet pėr rrėzimin e saj. Lėvizja Vetėvendosje ka zhvilluar takime nė mars tė vitit 2012 me tė dy partitė opozitare LDK dhe AAK, tė cilave u ka ofruar krijimin e bllokut opozitar, i cili do tė krijonte disa komisione hetimi dhe do ta rrėzonte qeverinė me njė mocion mosbesimi. Mirėpo, atėherė nuk hasėm nė mirėkuptim dhe pėrkrahje nga ta.

“Illyria” – z.Kurti nė Prishtinė fitoi ‘Vetėvendosja’ pėr shkak tė Shpend Ahmetit, apo Shpend Ahmeti fitoi pėr shkak tė ‘Vetėvendosjes’?

Kurti: Prishtina e fitoi njė kryetar tė ri e tė mirė, Shpend Ahmetin dhe qeverisjen e Vetėvendosjes me alternativė pėrkatėse lokale pėr Prishtinėn. Shpend Ahmeti ishte njė kandidat i shkėlqyeshėm i njė Lėvizjeje tė jashtėzakonshme siē ėshtė Vetėvendosjes. As Shpend Ahmeti dhe as Isa Mustafa nuk ishin kandidatė tė pavarur. Nėnkryetari i Lėvizjes Vetėvendosjes e mundi kryetarin e LDK-sė.

“Illyria” – z.Kurti, nė nivel nacional rezultatet e zgjedhjeve lokale nuk flasin pėr njė pėrqindje tė madhe votash nė favor tė ‘Vetėvendosjes’. Ēka nėse kėtė rezultat do ta keni edhe nė zgjedhjet nacionale?

Kurti: Aty dhe atėherė kur nuk fiton Lėvizja Vetėvendosjes shumė mė tepėr humbet kombi dhe republika sesa lėvizja jonė. Por, nuk mund tė tėrhiqet njė paralele nė mes zgjedhjeve lokale dhe atyre parlamentare. Ėshtė e vėrtetė se nė komunat tjera nuk shėnuam ndonjė rezultat si do tė donim, pėr shkak se ēėshtjet lokale pėr tė cilat kemi diskutuar atje nė pėrputhje me alternativat tona qeverisėse lokale, kanė depėrtuar shumė mė pak te qytetarėt. Njė arsye tjetėr ėshtė edhe ajo se lėvizja Vetėvendosjes ! nė veprimtarinė e saj politike shumė mė tepėr ėshtė marrė me ēėshtjet nacionale sesa me ato lokale, andaj edhe nė zgjedhje nacionale do tė kemi ngritje edhe nė raport me rezultatin e zgjedhjeve tė vitit 2010. Nė kėtė lėvizje tash janė shtuar radhėt. Njė epokė e re po vjen nė Kosovė pikėrisht me forcimin dhe ngritjen e Vetėvendosjes.

kosovari50
26.02.2014, 22:10:27
http://i57.tinypic.com/9qxrwk.jpg

Kurti: Vetėvendosje do t'i zhvlerėsojė marrėveshjet e Brukselit kur tė vijė nė pushtet

Udhėheqėsi i Vetėvendosjes, Albin Kurti, flet pėr gazetėn “Illyria”: “Kam pasur ofertė edhe nga PDK edhe nga LDK pėr tė qenė pjesė e tyre” – “Oliver Ivanoviqi u arrestua vetėm pasi u bė opozitė e Daēiēit”

“Illyria” – z.Kurti – Pas daljes tuaj nga burgu, a keni pasur ofertė nga PDK apo LDK qė tė inkuadroheni nė radhėt e kėtyre partive?

Kurti: Mirė e thatė, ofertė. Pra, pėrbrenda logjikės sė biznesit ofertė-kėrkesė, sepse ashtu kanė qenė kėto parti prej fillimit. Po, ka pasur oferta nga parti politike qė tė bėhem pjesė e tyre.

“Illyria” – Kush ju ka kontaktuar nga kėto parti dhe cila ka qenė oferta e tyre?

Kurti: Teksa vinin tė mė vizitonin njerėzit kur dola nga burgu nė dhjetorin e vitin 2001 dhe janarin e vitit 2002, nė mesin e tyre kishte edhe shumė zyrtarė tė lartė tė tė gjitha partive, dhe, kush nė mėnyrė mė direkte e kush nė mėnyrė mė indirekte donin qė tė mė bėnin anėtarė tė atyre partive. Atėbotė tė gjitha e donin emrin tim, pa mendimin tim dhe pa qėndrimet e mia. Nė fakt, ato kishin tė drejtė, sepse atje njėmend mbetesh vetėm emėr, pa mendim e pa qėndrim.

“Illyria” – A keni pritur pas daljes tuaj nga burgu qė do tė gjendeni nė pozitėn e konfrontimit politik me partitė e atėhershme qė edhe aktualisht janė nė skenė?

Kurti: Nga vizitat familjare qė kishin tė burgosurit e tjerė, nga njė radio qė e mbanim ilegalisht, nga gazetat e Kosovės me tė cilat mbėshtjellnin gjėsendet ushqimore nėnat e gratė e tė burgosurve shqiptarė kur dėrgonin paketat, e kam ditur bukur mirė se kush janė e ēfarė bėjnė partitė politike tė pasluftės. Kur kėsaj i shtohet fakti qė pas daljes nga burgu nisa tė informohem plotėsisht edhe nga mediet edhe nga miqtė e afėrm, u bė e qartė se nuk do tė pajohesha me kėto parti politike. Tash, sa i pėrket konfrontimit me ta nuk mund tė them se e kisha parashikuar atėherė, por mospajtimi e pakėnaqėsia ime me ta ishte gjithsesi aty.

“Illyria” – Fillimisht jeni angazhuar nė lėvizjen e KAN, organizatė kjo qė i ka takuar spektrit tė shoqėrisė civile dhe nga kjo organizatė ėshtė krijuar apo formuar lėvizja ‘Vetėvendosje’. Edhe KAN-i pati protestuar kundėr politikave tė atėhershme tė UNMIK-ut. Me formimin e ‘Vetėvendosjes’ keni protestuar dhe kėrkuar largimin e UNMIK-ut nga Kosova , njėsoj siē kėrkesa e ‘Vetėvendosjes’ ka qenė dhe mbetet largimi i EULEX-it nga Kosova, pra keni kėrkuar largimin e misioneve ndėrkombėtare nga Kosova, por asnjėherė nuk keni kėrkuar largimin e KFOR-it i cili po ashtu ėshtė mision ndėrkombėtar. A do tė thotė kjo qė ekziston njė oportunizėm politik brenda konceptit politik tė ‘Vetėvendosjes’?

Kurti: Ne e kemi kritikuar edhe KFOR-in, prej bazės sė tij qė vjen nga Marrėveshja e Kumanovės me gjeneralėt serbė tė ushtrisė jugosllave tė Milosheviqit, te tolerimi i vrasjeve dhe dėbimit tė shqiptarėve nga veriu i Mitrovicės nė shkurt tė vitit 2000, tė shtypja sistematike e TMK-sė, e deri te rastet e fundit siē ėshtė ai i lejimit tė vazhdueshėm tė barrikadės nė urėn mbi lumin Ibėr. Janė tė panumėrta shkrimet e mia, por edhe intervistat e deklarimet e aktivistėve tė Vetėvendosjes pėr kėtė ēėshtje.
Po ua pėrmend disa prej titujve tė shkrimeve tė mia shumė kritike ndaj KFOR-it: Industria e paqes, Intervenimi, Kthimi tė populli, Marrėveshja qė s’ėshtė me Kosovėn, Marrėveshjet legalizuese tė KFOR-it, Nė cilėn anė tė pushkės?, Njė ditė mė herėt…, Poshtė e mė poshtė, Siguri pa mbrojtje?, Protektorati, Suksesi i pajtueshmėrisė (me KFOR-in) pėr negociata (me Serbinė), U-shtrinė etj.
Natyrisht qė UNMIK-un e kemi kritikuar e kundėrshtuar shumė mė tepėr sepse ai e kishte edhe fajin mė tė madh si regjim politik e institucional me karakter autoritar e me tipare neokolonialiste. Pas shpalljes sė pavarėsisė, pėrafėrsisht ajo qė ishte OKB u bė BE dhe ajo qė ishte UNMIK u bė EULEX. Paradigma mbeti e njėjtė, menaxhimi i krizės, qė kėsisoj, pėrjetėsohet si e tillė. Ndėrkaq KFOR-i u zvogėlua shumė nė numėr, por mbeti i pandryshueshėm nė themel e mision.
Ne nuk jemi kundėr pranisė sė faktorėve ndėrkombėtarė, por jemi kundėr karakterit tė pranive tė tilla tė cilat kanė kompetenca ekzekutive mbi institucionet e Kosovės, nuk e pranojnė pavarėsinė e Kosovės, personeli i tyre sė bashku me familje janė imunė ndaj ligjit, nuk i japin llogari as institucioneve dhe as popullit tė Kosovės, dhe mirėmbajnė paqe pa drejtėsi, stabilitet pa zhvillim dhe siguri pa demokraci.
Ne mendojmė qė Kosova duhet ta ketė ushtrinė e vet, pra qė FSK-ja tė shndėrrohet nė ushtri. NATO-ja ėshtė e mirėseardhur nė Kosovė, mirėpo kjo prani duhet tė bazohet nė njė marrėveshje tė re mes institucioneve sovrane tė Kosovės dhe NATO-sė, marrėveshje e cila bėhet edhe me shtetet tjera nė tė cilat janė forcat e NATO-sė, e cila njihet si Marrėveshja pėr Statusin e Forcave (Status of Forces Agreement, SOFA). Shumė politikanė tė Kosovės mashtrojnė teksa thonė se Kosova ka partneritet me NATO-n. Pa ushtri Kosova nuk mund tė ketė partneritet tė vėrtetė me NATO-n.

“Illyria” – z.Kurti ekziston njė bindje qė Vetėvendosja nuk ka raporte tė mira me qarqet ndėrkombėtare. Si janė kėto raporte nė tė vėrtetė?

Kurti: Lėvizja ‘Vetėvendosje’ nuk ka raporte tė mira me ndėrkombėtarėt trumbetohet mė sė shumti nga vendorėt qė janė tė afėrt me qeverinė.
Kjo bindje ėshtė e gabueshme dhe ajo krijohet ngaqė lėvizja nuk ka raporte serviliteti me kėto qarqe, por ndėrton marrėdhėnie partneriteti.
Ne kemi marrėdhėnie korrekte dhe tė qėndrueshme bashkėpunimi me faktorėt e ndryshėm ndėrkombėtarė, tė cilat realizohen edhe me anė tė vizitave tė zyrtarėve ndėrkombėtarė tek ne edhe me vizitat tona nė qendrat ndėrkombėtare.
Unė sapo jam kthyer nga njė vizitė e suksesshme nė Bruksel, me ē’rast kam zhvilluar takime pėrmbajtjesore dhe shumė frytdhėnėse me zyrtarė tė Parlamentin Evropian, tė Komisionit Evropian, si dhe me zyrtarė tė shtetit tė Belgjikės.

“Illyria” – z.Kurti a jeni i bindur qė institucionet e Kosovės kanė guxim, vullnet dhe kapacitet pėr ta luftuar krimin dhe korrupsionin pa misionin e EULEX-it?

Kurti: Institucionet e Kosovės e kanė kapacitetin dhe mundėsitė pėr ta luftuar krimin dhe korrupsionin, por kėto institucione janė tė uzurpuara nga vetė kriminelėt. Hajnat me pushtet nuk e arrestojnė njėri-tjetrin. Dhe, hajnat janė nė pushtet, sepse EULEX-it kjo gjė nuk i prish punė dhe nuk i pengon, por i konvenon. Duke i pas hajnat nė pushtet, EULEX-i krijon dosje pėr ta me tė cilat i shantazhon dhe bėn tė varur. Ky ėshtė rrethi vicioz qė sundon nė Kosovė.

“Illyria” – Cili ėshtė vlerėsimi juaj pėr punėn e EULEX-it, veēmas pas aksioneve tė fundit nė veri dhe kėtyre nė Prishtinė?

Kurti: Veprimtaria e Oliver Ivanoviqit dihet edhe gjatė luftės e edhe pas luftės. Ka shumė informata e tė dhėna, dėshmi e dėshmitarė pėr rolin dhe veprimet e tij nė shėrbim tė Serbisė dhe politikave antishqiptare e fushatave kriminale tė saj. Mirėpo, pėrkundėr qė i kishin informatat, EULEX-i e arrestoi atė tani, kur ai i pengonte Listės Serbe tė krijuar nga Daēiqi. Kjo e ilustron mė sė miri strategjinė e misionit tė EULEX-it nė Kosovė.

“Illyria” – z.Kurti njėri ndėr pikat kryesore tė programit tė juaj politik ėshtė bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė. Si konsideroni qė mund tė realizohet kjo?

Kurti: Bashkimi Kombėtar ėshtė realizim i tė drejtės pėr vetėvendosje tė jashtme tė popullit tė Kosovės, e mohuar me nenin 1.3 tė Kushtetutės sė Kosovės. Ēdo shtet sovran ka tė drejtė ta delegojė atė sovranitet dhe tė bashkohet me njė shtet tjetėr. Populli shqiptar ėshtė ndarė padrejtėsisht nga fuqitė e mėdha, pėr ta ruajtur paqen nė Evropė. Kjo padrejtėsi duhet tė korrigjohet dhe popullit shqiptar duhet t’i jepet mundėsia qė tė deklarohet me referendum nė tė dy anėt e kufirit pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. Ndarja nga Shqipėria ishte e dhunshme dhe jodemokratike. Ne duam bashkim paqėsor dhe demokratik me Shqipėrinė. Ky jo vetėm qė ėshtė vullneti qė duhet tė bėhet e drejtė e jona, por njėkohėsisht parqet edhe interesin tonė ekonomik e tė sigurisė.

“Illyria” – Si e vlerėsoni takimin e dy qeverive nė Prizren. A ėshtė hapur rruga e bashkimit nga ky takim i Prizrenit?

Kurti: Pa dyshim qė tė gjithė shqiptarėt jo vetėm tė kėtyre dy vendeve i gėzohen shumė takimeve tė kėtilla. Mirėpo, thelbi ėshtė te puna e pėrbashkėt e jo vetėm te takimet e ndėrsjella, te zbatimet e marrėveshjeve e jo vetėm te akti ceremonial i nėnshkrimit tė tyre.
Lėvizja Vetėvendosje i ka dy premisa shumė tė rėndėsishme. Njėra sa i pėrket ēėshtjes sė integrimeve dhe bashkimit, kurse tjetra sa i pėrket bashkimit kombėtar dhe atij evropian. Kėshtu, premisa e parė thotė qė hapat integrues ndėrmjet Kosovės e Shqipėrisė dhe shqiptarėve nė pėrgjithėsi nuk duhet tė jenė zėvendėsim pėr bashkimin kombėtar shqiptar por pikėrisht hapa drejt atij bashkimi nė njė shtet. Dhe, premisa e dytė thotė qė bashkimi kombėtar nuk ėshtė nė kundėrshtim me bashkimin evropian, por as nuk zėvendėsohet prej tij. Nė BE bashkohemi me shtetet e kombet e tjera, kėtu nė Ballkan bashkohet kombi ynė nė njė shtet.

“Illyria” – z.Kurti, por nė Prizren ėshtė nėnshkruar njė dokument i quajtur ‘Partneriteti strategjik’ i cili parasheh qė Kosova dhe Shqipėria do t’i pėrafrojnė dhe bashkėrendojnė politikat nė sferėn e kulturės, arsimit, tregtisė, energjisė, ekonomisė, madje edhe tė diplomacisė dhe sigurisė. A nuk do tė thotė kjo parapėrgatitje pėr bashkim?

Kurti: Ky dokument u quajt ‘partneritet strategjik’. Por, interesi strategjik i shqiptarėve ėshtė forcimi i sovranitetit tė Kosovės dhe kundėrshtimi i ndarjes etnike tė republikės sonė. Kurse negociatat me Serbinė e kanė shtyrė Kosovėn edhe mė thellė drejt ndarjeve etnike institucionale e territoriale. Ne kemi nevojė qė dy qeveritė tona ta rikonceptojnė projektin e tyre politik mbi atė qė ėshtė interesi ynė i gjithėmbarshėm kombėtar shqiptar. Na duhet njė unifikim i politikave tė mbrojtjes, sigurisė, ekonomisė, arsimit, kulturės, e kėshtu me radhė. Nė rrafshin e ligjeve dhe vendimeve ne kemi nevojė pėr njė acquis communautaire kombėtar para se tė hyjmė nė BE. Dhe kėshtu pa ndėrprerje deri nė momentin kur bashkimi faktik kombėtar nė rrafshin institucional tė bėhet njė fakt i kryer. Mirėpo, kryeministri i Kosovės e takon e merret vesh pakrahasimisht mė shumė me kryeministrin e Serbisė sesa me atė tė Shqipėrisė, apo jo?

“Illyria” – Por, takimi i radhės i dy qeverive asaj tė Kosovės dhe Shqipėrisė ėshtė paraparė tė mbahet nė qytetin e Vlorės. A konsideroni qė pėrzgjedhja e qyteteve pėr t’u takuar nuk pėrmban nė veti njė lloj mesazhi?

Kurti: E vėrteta e mbledhjes sė parė do tė jetė mbledhja e dytė, atėherė kur do tė shohim se ēka u bė e u realizua midis dy takimesh dhe a po zhvillohemi pėrmbajtėsish bashkė si komb apo vetėm sa po takohemi formalisht si politikanė. Simbolika e takimeve nė qytete historike nuk do tė thotė asgjė, pa realizim tė projekteve konkrete. Vetėm atėherė mesazhi do tė jetė i plotė.

“Illyria” – z.Kurti, ēfarė ka bėrė mirė qeverisja Thaēi gjatė kėtyre 7 viteve?

Kurti: Faktikisht asgjė. Kjo qeverisje e ka shpallur pavarėsinė nė bazė tė Planit tė Ahtisaarit e jo nė bazė tė vullnetit tė popullit pėr pavarėsi dhe vetėvendosje, i ka kontrabanduar ca simbole tė imponuara si shtetėrore, dhe gjatė gjithė qeverisjes e ka degraduar Kosovėn politikisht, ekonomikisht dhe territorialisht, me koncesione ndaj Serbisė nė procesin e negociatave tė dėmshme dhe me procesin e privatizimit tė egėr neoliberal ku janė shitur asetet jo vetėm shoqėrore por edhe publike tė Kosovės.

“Illyria” – z.Kurti, ėshtė i qartė qėndrimi juaj dhe i ‘Vetėvendosjes’ ndaj bisedimeve dhe marrėveshjeve tė arritura nė Bruksel. Ēka do tė bėni me marrėveshjet e Brukselit, nėse vini nė pushtet?

Kurti: Lėvizja Vetėvendosje i ka kundėrshtuar parimisht e kategorikisht kėto marrėveshje, qoftė brenda apo jashtė institucioneve. Me Vetėvendosjen nė pushtet do tė kėrkohet nga Kuvendi qė kėto marrėveshje tė shpallen tė pavlefshme. Ato janė antikombėtare dhe antihistorike, antidemokratike dhe antikushtetuese. Ne do tė punojmė pėr shtrirjen e sovranitetit nė gjithė territorin e Kosovės dhe funksionalizimin e Republikės nė tė gjitha aspektet e saj.

“Illyria” – z.Kurti, problemet nė veri tė Kosovės duhet zgjedhur me forcė apo me negociata?

Kurti: Problemi i veriut rregullohet me shtrirjen e sovranitetit tė Republikės sė Kosovės nė tėrė territorin e saj, pra edhe nė veri.
Vetėvendosja qė nga viti 2008 e ka hartuar njė plan 13 pikėsh pėr integrimin e veriut, tė cilin e ka ritheksuar pėrsėri pas dėshtimit tė intervenimit tė forcave speciale tė Policisė sė Kosovės nė korrik tė vitit 2011. Nė kėtė plan parashihet qė nė veri tė ketė njė prezencė tė shtuar tė policisė pėr shkak tė gjendjes sė jashtėzakonshme atje, tė vihen nė shėnjestėr burimet financiare tė strukturave ilegale dhe armiqėsore tė Serbisė, reciprocitet e simetri tė tė drejtave tė serbėve nė Kosovė me shqiptarėt nė Serbi, jo para e privilegje, por zhvillim arsimor e ekonomik dhe barazi para ligjit.
Gjithashtu, rivitalizimi i Trepēės dhe funksionalizimi i saj do tė rezultonte me punėsimin e rreth mijėra vetave, pastaj duhet tė ofrohen bursa pėr shqiptarėt dhe serbėt nga veriu pėr nė shkollat e mesme dhe UP, duhet tė ketė investime nė spitalin e Prishtinės dhe atė tė Mitrovicės nė mėnyrė qė aty tė ofrohen shėrbime mė tė mira etj.etj. Pra, kėta hapa janė tė dyllojshėm: tė mbrojtjes dhe sigurisė, si dhe ekonomik e socio-kulturor. Mirėpo, janė dy hapa paraprakė nėpėrmjet tė cilėve ne do ta ēonim Serbinė nė defansivė: duke ndėrprerė dialogun me tė qė asaj i nevojitet si peshkut uji pėr integrime evropiane; dhe, duke mos lejuar mallrat e Serbisė nė Kosovė qė na kanė vėrshuar neve dhe e kanė pasuruar Serbinė.

“Illyria” – z.Kurti, tė ndalemi edhe pak kėtu, krijimi i problemit tė Mitrovicės nė vitin 1999 ka qenė rastėsi apo strategji e palėve?

Kurti: Mitrovica, sikur edhe qytetet tjera nė Kosovė ka qenė e banuar me shumicė shqiptare, edhe nė veri sikurse nė jug tė Ibrit. Koncentrimi i strukturave kriminale tė sigurisė nė veri tė lumit Ibėr pas luftės, mos avancimi i ushtarėve tė UĒK-sė atje, bllokimi i urės mbi Ibėr nga forcat franceze tė KFOR-it dhe shpėrngulja e vrasja e shqiptarėve nė vitin 2001, tė gjitha kėto kanė kontribuar nė gjendjen aktuale. Besoj qė shumė nga kėta faktorė por edhe shkaqe e arsye tė tjera kanė qenė tė koordinuara.

“Illyria” – z.Kurti, a mė tė mundshėm e sheh njė koalicion mes PDK dhe AAK-sė, apo mes ‘Vetėvendosjes’ dhe LDK-sė?

Kurti: Koalicionet nė mes tė tri partive qė kanė qeverisur pas luftės i kemi parė qė bėhen pa kurrfarė parime, por vetėm pėr pushtet. Pėr Lėvizjen Vetėvendosje ēfarėdo koalicioni eventual mund tė vije nė shprehje pas zgjedhjeve, me fitoren e Vetėvendosjes, pra pasi qė Lėvizja jonė tė dal subjekti i parė nė zgjedhje. Mandej, do tė shikonim pėrputhjet programore dhe besimin e ndėrsjellė me tė tjerėt.

“Illyria” – Sė fundmi nė Kuvendin e Kosovės nė disa pika ‘Vetėvendosja’, LDK-ja dhe AAK-ja kanė qenė unike, siē ishte rasti me Posten, Universitetin dhe buxhetin. A e shihni kėtė qė LDK dhe AAK po synojnė tė pėrafrohen me ‘Vetėvendosjen’, apo po synojnė distancimin nga PDK-ja?

Kurti: Kanė qenė disa momente kur opozita ka qenė e koordinuar nė veprime nė Kuvend dhe ka pasur sukses. Kjo mė shumė ngrit pyetjen pse nuk pati bashkėpunim pėr herėt e ēėshtjet e tjera, apo jo? Mbi tė gjitha, bashkėpunimi i rrallė vetėm pėr disa ēėshtje sigurisht qė nuk mjafton. Burimi i sė keqes ėshtė Qeveria Thaēi dhe opozita ka qenė dashur tė koordinohet pėr rrėzimin e saj. Lėvizja Vetėvendosje ka zhvilluar takime nė mars tė vitit 2012 me tė dy partitė opozitare LDK dhe AAK, tė cilave u ka ofruar krijimin e bllokut opozitar, i cili do tė krijonte disa komisione hetimi dhe do ta rrėzonte qeverinė me njė mocion mosbesimi. Mirėpo, atėherė nuk hasėm nė mirėkuptim dhe pėrkrahje nga ta.

“Illyria” – z.Kurti nė Prishtinė fitoi ‘Vetėvendosja’ pėr shkak tė Shpend Ahmetit, apo Shpend Ahmeti fitoi pėr shkak tė ‘Vetėvendosjes’?

Kurti: Prishtina e fitoi njė kryetar tė ri e tė mirė, Shpend Ahmetin dhe qeverisjen e Vetėvendosjes me alternativė pėrkatėse lokale pėr Prishtinėn. Shpend Ahmeti ishte njė kandidat i shkėlqyeshėm i njė Lėvizjeje tė jashtėzakonshme siē ėshtė Vetėvendosjes. As Shpend Ahmeti dhe as Isa Mustafa nuk ishin kandidatė tė pavarur. Nėnkryetari i Lėvizjes Vetėvendosjes e mundi kryetarin e LDK-sė.

“Illyria” – z.Kurti, nė nivel nacional rezultatet e zgjedhjeve lokale nuk flasin pėr njė pėrqindje tė madhe votash nė favor tė ‘Vetėvendosjes’. Ēka nėse kėtė rezultat do ta keni edhe nė zgjedhjet nacionale?

Kurti: Aty dhe atėherė kur nuk fiton Lėvizja Vetėvendosjes shumė mė tepėr humbet kombi dhe republika sesa lėvizja jonė. Por, nuk mund tė tėrhiqet njė paralele nė mes zgjedhjeve lokale dhe atyre parlamentare. Ėshtė e vėrtetė se nė komunat tjera nuk shėnuam ndonjė rezultat si do tė donim, pėr shkak se ēėshtjet lokale pėr tė cilat kemi diskutuar atje nė pėrputhje me alternativat tona qeverisėse lokale, kanė depėrtuar shumė mė pak te qytetarėt. Njė arsye tjetėr ėshtė edhe ajo se lėvizja Vetėvendosjes ! nė veprimtarinė e saj politike shumė mė tepėr ėshtė marrė me ēėshtjet nacionale sesa me ato lokale, andaj edhe nė zgjedhje nacionale do tė kemi ngritje edhe nė raport me rezultatin e zgjedhjeve tė vitit 2010. Nė kėtė lėvizje tash janė shtuar radhėt. Njė epokė e re po vjen nė Kosovė pikėrisht me forcimin dhe ngritjen e Vetėvendosjes.
http://www.planet-wissen.de/natur_technik/haustiere/esel/img/intro_esel_hausesel.jpg
Ti vdis kur tė duash, o njeri, pa vdekur s’ke ēare, por mos vdis pa u bindur: Varfėria s’ėshtė nėna e urisė, qė s’mund t’i ushqejė tė varfrit e botės, pangopėsi e tė pasurve, baltė ferri e varfanjakėve!
Ēdo njeri qė di me thanė, ēka me thanė, ashtė mbret i botės! ahahahaha

Koha e njeriut ėshtė e kufizuar, s’arrin dot pėr atje ku synon, ku dėshiron, ku lakmon, ku ka pėrfitime, ku ka pushtet e shtet, karrierė, prandaj mos e humb veten duke jetuar jetėn, pėr inatin e dikujt tjetėr ahahahaha.

Perdrinasi
27.02.2014, 09:12:19
http://www.planet-wissen.de/natur_technik/haustiere/esel/img/intro_esel_hausesel.jpg
Ti vdis kur tė duash, o njeri, pa vdekur s’ke ēare, por mos vdis pa u bindur: Varfėria s’ėshtė nėna e urisė, qė s’mund t’i ushqejė tė varfrit e botės, pangopėsi e tė pasurve, baltė ferri e varfanjakėve!
Ēdo njeri qė di me thanė, ēka me thanė, ashtė mbret i botės! ahahahaha


Koha e njeriut ėshtė e kufizuar, s’arrin dot pėr atje ku synon, ku dėshiron, ku lakmon, ku ka pėrfitime, ku ka pushtet e shtet, karrierė, prandaj mos e humb veten duke jetuar jetėn, pėr inatin e dikujt tjetėr ahahahaha.Kesaj radhe ja ke qelluar 100% kosovari50!

Perseri e vodhe nje shkrim nga Riza Greiēevci, por si i "menqur" e i "holle" qe je, mbi shkrimin e vjedhur e ke vendosur fotografine tende, vertete adekuat per personalitetin tend.

Ja se ku e ke vjedhur kete shkrim:
-------------------------------------
Shkruan: Riza GREIĒEVCI
Publikuar: E mėrkure 26 Shkurt 2014

Mos vdis…!

Kujt t’i besosh: Atyre qė shkelin besėn-lirinė-sofrėn? Atyre qė thėrrasin xhihadin-ndarjen-pėrēarjen...?

(Ti vdis kur tė duash, o njeri, pa vdekur s’ke ēare, por mos vdis pa u bindur: Varfėria s’ėshtė nėna e urisė, qė s’mund t’i ushqejė tė varfrit e botės, pangopėsi e tė pasurve, baltė ferri e varfanjakėve!)
(Ēdo njeri qė di me thanė, ēka me thanė, ashtė mbret i botės!)
--------------------------------------

Me teper se kaq sa ke deshmuar ne kete koment tendin (edhe ate te vjedhur), nga ti as qe pritet diēka me teper.

E sa i perket intervistes brilante te Albin Kurtit, ti nuk je ne gjendje ta shkruash asnje fjale, kuptohet ne perjashtim te atyre slloganeve te njohura, ...ah gati harrova; edhe atyere ahahahahah e hihihihihi-ve histerike!

dr.rrumullaku
27.02.2014, 09:19:13
Ma heret diqyshna hiq sme pelqejke qendrimi i Albinit,por dita dites kogja pom hin n'huj me do qendrime vertikale kundrejt padrejtesive

deti__
27.02.2014, 09:35:56
Lluftiguz,

Ta paska dhėnė pėrgjigjen adekuate Perdrinasi i nderuar. S'kam ēfarė shtoj tjetėr, pėrveē njė kėshille: mos u shėrbe me pordhtė e Rizė gabelit! Nėse s'mė beson mua, shko pyete kuratorin e memorialit tė Jasharajve se tė tregon pėr kėtė shpėrndarės mjegulle!

(Ps. Mos i ofendo njerėzit nė Forum se tė njohin me emėr dhe mbiemėr e t'i fusin b. nė gojė.)

kosovari50
27.02.2014, 14:04:31
Ma heret diqyshna hiq sme pelqejke qendrimi i Albinit,por dita dites kogja pom hin n'huj me do qendrime vertikale kundrejt padrejtesive
Nuk ke faj lum daktorrrrrrrrrrrri se ''sa mė shumė po njoh njerz,aq mė shumė po i due kafshėt'' ka pas thon dikush ktynehere ahahahahahaha

kosovari50
27.02.2014, 14:07:45
Lluftiguz,

Ta paska dhėnė pėrgjigjen adekuate Perdrinasi i nderuar. S'kam ēfarė shtoj tjetėr, pėrveē njė kėshille: mos u shėrbe me pordhtė e Rizė gabelit! Nėse s'mė beson mua, shko pyete kuratorin e memorialit tė Jasharajve se tė tregon pėr kėtė shpėrndarės mjegulle!

(Ps. Mos i ofendo njerėzit nė Forum se tė njohin me emėr dhe mbiemėr e t'i fusin b. nė gojė.)

Hahahahahaha,kėrcėnimet nuk m'kanė ligshtue kurrrrrrrrr as atėherė kur luftohej pėr jetė a vdekje e as qė do mė ligshtojnė kurrrrrrrrrrr,ndaj kot se nuk frikohet arusha me shoshė jooooo,e b.....kur i kanė nė gojė nuk mendoi i lojn pa pėrtypė se ashtu janė mėsue ahahahahahaha

Ps.Kushdo qė dėshiron tė mė njohė,isha,jam dhe do jem gjithėmonė i gatshėm t'ia japė adresėn time,e nėse don ndokush t'i masim b......tė kujt peshojnė mė rėndė,nuk hezitova e as qė do hezitoi tė ja pėrmbushi dėshirėn ahahahahaha

deti__
27.02.2014, 14:47:39
Hahahahahaha,kėrcėnimet nuk m'kanė ligshtue kurrrrrrrrr as atėherė kur luftohej pėr jetė a vdekje e as qė do mė ligshtojnė kurrrrrrrrrrr,ndaj kot se nuk frikohet arusha me shoshė jooooo,e b.....kur i kanė nė gojė nuk mendoi i lojn pa pėrtypė se ashtu janė mėsue ahahahahahaha

Ps.Kushdo qė dėshiron tė mė njohė,isha,jam dhe do jem gjithėmonė i gatshėm t'ia japė adresėn time,e nėse don ndokush t'i masim b......tė kujt peshojnė mė rėndė,nuk hezitova e as qė do hezitoi tė ja pėrmbushi dėshirėn ahahahahaha

Lluftiguz,

Sapo ta nisa njė mesazh nė privat. Ma kthe me adresė tė plotė dhe numrin e telefonit.

kosovari50
27.02.2014, 14:49:52
Lluftiguz,

Sapo ta nisa njė mesazh nė privat. Ma kthe me adresė tė plotė dhe numrin e telefonit.
T'a ktheva mesazhin menjėherė qė mė erdhi ahahahaha

QELI
27.02.2014, 22:37:01
http://www.gazetatribuna.com/foto.php?foto=/lajmet/2014_02/tracy998605_20140227100029.jpg&pozita=foto_lajm

Jacobson : Protestat e UP-sė, politike

Ndėrsa pranon tė takohet me Albin Kurtin nėse ai i garanton se nuk do shkaktojnė konfrontime fizike.

“Qartazi mendoj se ka pasur prapavijė politike.

Tracey Ann Jacobson, thotė se protestat para rektoratit kanė pasur prapavijė politike.

Pas shėnimit tė gjashtė vjetorit tė shtetėsisė, Jakobson, tha se njė nga pikat kryesore pėr Kosovėn ka qenė marrėveshja Prishtinė-Beograd e arritur me 19 prill. Atė e pėrafroj me tė premten e mirė nė Irlandė.

22:00 / E enjte, 27 Shkurt 2014


Ambasadorja e SHBA-sė nė Kosovė, Tracey Ann Jacobson, thotė se protestat para rektoratit kanė pasur prapavijė politike. Pėr reformėn thotė se nuk ėshtė si e ka kėrkuar bashkėsia ndėrkombėtare, kurse ua rikujton politikanėve se Presidentja ka mandatin deri nė 2016 dhe me atė post nuk mund tė bėhen marrėveshje. Ndėrsa pranon tė takohet me Albin Kurtin nėse ai i garanton se nuk do shkaktojnė konfrontime fizike.

“Qartazi mendoj se ka pasur prapavijė politike. Ēka do qė ndodh nė kėtė vit zgjedhor mendoj se do tė pėrdoret nga njė forcė ose tjetėr pėr tė dhėnė deklarata politike apo pėr tė fituar poen politik”, tha ambasadorja Jakobson, nė njė intervistė pėr Klan Kosova, duke folur pėr protestat para rektoratit tė UP-sė.

Duke folur pėr zgjedhjet, ambasadorja Jakobson tha se ato duhet tė zhvillohen kur tė merren vesh spektri politik vendor. Por ajo shfaqi keqardhje se ato do tė mbahen pa reformė.

“Nuk ėshtė reforma qė bashkėsia ndėrkombėtare e ka kėrkuar, por reforma qė votuesit kosovarė e meritojnė. Por tashmė ka kaluar koha kur mund tė bėhet ajo”, tha ajo.

Zgjedhjet e fundit lokale, sipas Jakobson, japin shpresė se spektri politik ka arritur njė pjekuri pėr tė organizuar zgjedhje fer dhe korrekte.

Por ajo tha se partitė politike nuk duhet tė llogarisin nė postin e Atifete Jahjagės kur tė diskutojnė pėr koalicionet pas zgjedhore.

“Shpesh nė media shoh idenė se koalicioni do tė jetė me njė udhėheqės si kryeministėr e tjetri president. Ata harrojnė faktin se presidentja e ka mandatin deri nė 2016, diēka qė e ka konfirmuar edhe gjykata kushtetuese. Nuk besoj se kushtetuesja lė hapėsirė qė presidentja tė lė nė gjysmė mandatin qė tė bėhet pjesė e marrėveshjes”, tha ajo.

Pas shėnimit tė gjashtė vjetorit tė shtetėsisė, Jakobson, tha se njė nga pikat kryesore pėr Kosovėn ka qenė marrėveshja Prishtinė-Beograd e arritur me 19 prill. Atė e pėrafroj me tė premten e mirė nė Irlandė.

“Mė kujtohet kur kemi pasur tė premten e mirė. Kam qenė e punėsuar nė shtėpinė e bardh atėherė, ka qenė pritje e madhe, atje ende kemi probleme por shikoni sa larg kanė shkuar. Kosova mendoj se mund tė ketė tė njėjtėn ndjenjė tė pozitivitetit”, u shpreh ajo.

Duke komentuar pėr marrėdhėniet mes liderėve politik, ajo foli pėr Albin Kurtin dhe Vetėvendosjen.

“Nėse Albin Kurti thotė se VV nuk do tė angazhohet me konfrontime fizike siē ishte vitin e kaluar, nėse ata publikisht do ta thoshin njė gjė tė tillė, atėherė nesėr do tė takohesha me tė”, tha Jakobson.

Gjatė kėsaj interviste ajo tha se Kosova ka nevojė pėr EULEX-in dhe se shndėrrimi i mandatit tė FSK-sė duhet tė bėhet nė harmoni me NATO-nė. /KlanKosova/

kosovari50
01.03.2014, 16:43:21
Oboboooooo moj nėno ē'na ka gjetė k'saj radhe
Doncic-kaqureli po kthicė si ''sorkadhe''
po e pret Lidijen por nuk duket kund
ik o kaqurel shko nė pus pa fund

Mos m'harro Lidija se ne jemi shokė
a po tė kujtohet kur i ruanim lop't
pinim dhe mastikė me suxhuk Shumadije
fshehur bashkė nėn ēebe zhiveli Lidije

Bezhi ti mrcino,nis bėrtet Lidija
kishim ''sporazum-in'' me e kallė kėtė shtet
pse nuk proteston pėr ne e pėr veten
qė bashkė me Mustafėn tė vijmė nė pushtet

Mos harro ljubavi se na tė dojm shumė
tė kemi ndihmue e sėrish tė ndihmojmė
''dridhi'' pak temelet n'Kosovė-Metohi
unė e ti nuk nd'rrojmė as tash as mė vonė

E din n'Pozharev kush tė pat ndihmue
t'a mbaruem maskėn edhepse t'u shqye
mos gabo ljubavi mos bjer nėn ndikim
ndrysh nuk do tė ketė kush me tė ushqye

Burimi35
03.03.2014, 07:21:09
Nekrolog kushtuar Riza Greiēevcit-koqevarit50! :D

Qeni plak

Grua, lere se ē'mė gjeti
nuk mė bindet mė haleti
bandili qė qante retė
mė s'e ngrehė kokėn pėrpjetė

Dikur si kalė turfullonte
gratė e fshatit kur shikonte
tek i shihte pidh zbuluar
sulej si qeni i tėrbuar

I pushtonte vetė tė gjitha
zgavra, shpella, guva, verra
fryhej si nje patlixhan
kur shikonte nėn fustan

E sot ēka qė ėshtė mėrzitur
trup e shpirt i rraskapitur
dhe s'lėviz tė bėhet burrė
por mbeti vetėm pėr shurrė

Merakli he Dilengji
S'laje kund Hunden pa shti...

bluai
03.03.2014, 08:19:25
http://i57.tinypic.com/9qxrwk.jpg

Kurti: Vetėvendosje do t'i zhvlerėsojė marrėveshjet e Brukselit kur tė vijė nė pushtet

Udhėheqėsi i Vetėvendosjes, Albin Kurti, flet pėr gazetėn “Illyria”: “Kam pasur ofertė edhe nga PDK edhe nga LDK pėr tė qenė pjesė e tyre” – “Oliver Ivanoviqi u arrestua vetėm pasi u bė opozitė e Daēiēit”

“Illyria” – z.Kurti – Pas daljes tuaj nga burgu, a keni pasur ofertė nga PDK apo LDK qė tė inkuadroheni nė radhėt e kėtyre partive?

Kurti: Mirė e thatė, ofertė. Pra, pėrbrenda logjikės sė biznesit ofertė-kėrkesė, sepse ashtu kanė qenė kėto parti prej fillimit. Po, ka pasur oferta nga parti politike qė tė bėhem pjesė e tyre.

“Illyria” – Kush ju ka kontaktuar nga kėto parti dhe cila ka qenė oferta e tyre?

Kurti: Teksa vinin tė mė vizitonin njerėzit kur dola nga burgu nė dhjetorin e vitin 2001 dhe janarin e vitit 2002, nė mesin e tyre kishte edhe shumė zyrtarė tė lartė tė tė gjitha partive, dhe, kush nė mėnyrė mė direkte e kush nė mėnyrė mė indirekte donin qė tė mė bėnin anėtarė tė atyre partive. Atėbotė tė gjitha e donin emrin tim, pa mendimin tim dhe pa qėndrimet e mia. Nė fakt, ato kishin tė drejtė, sepse atje njėmend mbetesh vetėm emėr, pa mendim e pa qėndrim.

“Illyria” – A keni pritur pas daljes tuaj nga burgu qė do tė gjendeni nė pozitėn e konfrontimit politik me partitė e atėhershme qė edhe aktualisht janė nė skenė?

Kurti: Nga vizitat familjare qė kishin tė burgosurit e tjerė, nga njė radio qė e mbanim ilegalisht, nga gazetat e Kosovės me tė cilat mbėshtjellnin gjėsendet ushqimore nėnat e gratė e tė burgosurve shqiptarė kur dėrgonin paketat, e kam ditur bukur mirė se kush janė e ēfarė bėjnė partitė politike tė pasluftės. Kur kėsaj i shtohet fakti qė pas daljes nga burgu nisa tė informohem plotėsisht edhe nga mediet edhe nga miqtė e afėrm, u bė e qartė se nuk do tė pajohesha me kėto parti politike. Tash, sa i pėrket konfrontimit me ta nuk mund tė them se e kisha parashikuar atėherė, por mospajtimi e pakėnaqėsia ime me ta ishte gjithsesi aty.

“Illyria” – Fillimisht jeni angazhuar nė lėvizjen e KAN, organizatė kjo qė i ka takuar spektrit tė shoqėrisė civile dhe nga kjo organizatė ėshtė krijuar apo formuar lėvizja ‘Vetėvendosje’. Edhe KAN-i pati protestuar kundėr politikave tė atėhershme tė UNMIK-ut. Me formimin e ‘Vetėvendosjes’ keni protestuar dhe kėrkuar largimin e UNMIK-ut nga Kosova , njėsoj siē kėrkesa e ‘Vetėvendosjes’ ka qenė dhe mbetet largimi i EULEX-it nga Kosova, pra keni kėrkuar largimin e misioneve ndėrkombėtare nga Kosova, por asnjėherė nuk keni kėrkuar largimin e KFOR-it i cili po ashtu ėshtė mision ndėrkombėtar. A do tė thotė kjo qė ekziston njė oportunizėm politik brenda konceptit politik tė ‘Vetėvendosjes’?

Kurti: Ne e kemi kritikuar edhe KFOR-in, prej bazės sė tij qė vjen nga Marrėveshja e Kumanovės me gjeneralėt serbė tė ushtrisė jugosllave tė Milosheviqit, te tolerimi i vrasjeve dhe dėbimit tė shqiptarėve nga veriu i Mitrovicės nė shkurt tė vitit 2000, tė shtypja sistematike e TMK-sė, e deri te rastet e fundit siē ėshtė ai i lejimit tė vazhdueshėm tė barrikadės nė urėn mbi lumin Ibėr. Janė tė panumėrta shkrimet e mia, por edhe intervistat e deklarimet e aktivistėve tė Vetėvendosjes pėr kėtė ēėshtje.
Po ua pėrmend disa prej titujve tė shkrimeve tė mia shumė kritike ndaj KFOR-it: Industria e paqes, Intervenimi, Kthimi tė populli, Marrėveshja qė s’ėshtė me Kosovėn, Marrėveshjet legalizuese tė KFOR-it, Nė cilėn anė tė pushkės?, Njė ditė mė herėt…, Poshtė e mė poshtė, Siguri pa mbrojtje?, Protektorati, Suksesi i pajtueshmėrisė (me KFOR-in) pėr negociata (me Serbinė), U-shtrinė etj.
Natyrisht qė UNMIK-un e kemi kritikuar e kundėrshtuar shumė mė tepėr sepse ai e kishte edhe fajin mė tė madh si regjim politik e institucional me karakter autoritar e me tipare neokolonialiste. Pas shpalljes sė pavarėsisė, pėrafėrsisht ajo qė ishte OKB u bė BE dhe ajo qė ishte UNMIK u bė EULEX. Paradigma mbeti e njėjtė, menaxhimi i krizės, qė kėsisoj, pėrjetėsohet si e tillė. Ndėrkaq KFOR-i u zvogėlua shumė nė numėr, por mbeti i pandryshueshėm nė themel e mision.
Ne nuk jemi kundėr pranisė sė faktorėve ndėrkombėtarė, por jemi kundėr karakterit tė pranive tė tilla tė cilat kanė kompetenca ekzekutive mbi institucionet e Kosovės, nuk e pranojnė pavarėsinė e Kosovės, personeli i tyre sė bashku me familje janė imunė ndaj ligjit, nuk i japin llogari as institucioneve dhe as popullit tė Kosovės, dhe mirėmbajnė paqe pa drejtėsi, stabilitet pa zhvillim dhe siguri pa demokraci.
Ne mendojmė qė Kosova duhet ta ketė ushtrinė e vet, pra qė FSK-ja tė shndėrrohet nė ushtri. NATO-ja ėshtė e mirėseardhur nė Kosovė, mirėpo kjo prani duhet tė bazohet nė njė marrėveshje tė re mes institucioneve sovrane tė Kosovės dhe NATO-sė, marrėveshje e cila bėhet edhe me shtetet tjera nė tė cilat janė forcat e NATO-sė, e cila njihet si Marrėveshja pėr Statusin e Forcave (Status of Forces Agreement, SOFA). Shumė politikanė tė Kosovės mashtrojnė teksa thonė se Kosova ka partneritet me NATO-n. Pa ushtri Kosova nuk mund tė ketė partneritet tė vėrtetė me NATO-n.

“Illyria” – z.Kurti ekziston njė bindje qė Vetėvendosja nuk ka raporte tė mira me qarqet ndėrkombėtare. Si janė kėto raporte nė tė vėrtetė?

Kurti: Lėvizja ‘Vetėvendosje’ nuk ka raporte tė mira me ndėrkombėtarėt trumbetohet mė sė shumti nga vendorėt qė janė tė afėrt me qeverinė.
Kjo bindje ėshtė e gabueshme dhe ajo krijohet ngaqė lėvizja nuk ka raporte serviliteti me kėto qarqe, por ndėrton marrėdhėnie partneriteti.
Ne kemi marrėdhėnie korrekte dhe tė qėndrueshme bashkėpunimi me faktorėt e ndryshėm ndėrkombėtarė, tė cilat realizohen edhe me anė tė vizitave tė zyrtarėve ndėrkombėtarė tek ne edhe me vizitat tona nė qendrat ndėrkombėtare.
Unė sapo jam kthyer nga njė vizitė e suksesshme nė Bruksel, me ē’rast kam zhvilluar takime pėrmbajtjesore dhe shumė frytdhėnėse me zyrtarė tė Parlamentin Evropian, tė Komisionit Evropian, si dhe me zyrtarė tė shtetit tė Belgjikės.

“Illyria” – z.Kurti a jeni i bindur qė institucionet e Kosovės kanė guxim, vullnet dhe kapacitet pėr ta luftuar krimin dhe korrupsionin pa misionin e EULEX-it?

Kurti: Institucionet e Kosovės e kanė kapacitetin dhe mundėsitė pėr ta luftuar krimin dhe korrupsionin, por kėto institucione janė tė uzurpuara nga vetė kriminelėt. Hajnat me pushtet nuk e arrestojnė njėri-tjetrin. Dhe, hajnat janė nė pushtet, sepse EULEX-it kjo gjė nuk i prish punė dhe nuk i pengon, por i konvenon. Duke i pas hajnat nė pushtet, EULEX-i krijon dosje pėr ta me tė cilat i shantazhon dhe bėn tė varur. Ky ėshtė rrethi vicioz qė sundon nė Kosovė.

“Illyria” – Cili ėshtė vlerėsimi juaj pėr punėn e EULEX-it, veēmas pas aksioneve tė fundit nė veri dhe kėtyre nė Prishtinė?

Kurti: Veprimtaria e Oliver Ivanoviqit dihet edhe gjatė luftės e edhe pas luftės. Ka shumė informata e tė dhėna, dėshmi e dėshmitarė pėr rolin dhe veprimet e tij nė shėrbim tė Serbisė dhe politikave antishqiptare e fushatave kriminale tė saj. Mirėpo, pėrkundėr qė i kishin informatat, EULEX-i e arrestoi atė tani, kur ai i pengonte Listės Serbe tė krijuar nga Daēiqi. Kjo e ilustron mė sė miri strategjinė e misionit tė EULEX-it nė Kosovė.

“Illyria” – z.Kurti njėri ndėr pikat kryesore tė programit tė juaj politik ėshtė bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė. Si konsideroni qė mund tė realizohet kjo?

Kurti: Bashkimi Kombėtar ėshtė realizim i tė drejtės pėr vetėvendosje tė jashtme tė popullit tė Kosovės, e mohuar me nenin 1.3 tė Kushtetutės sė Kosovės. Ēdo shtet sovran ka tė drejtė ta delegojė atė sovranitet dhe tė bashkohet me njė shtet tjetėr. Populli shqiptar ėshtė ndarė padrejtėsisht nga fuqitė e mėdha, pėr ta ruajtur paqen nė Evropė. Kjo padrejtėsi duhet tė korrigjohet dhe popullit shqiptar duhet t’i jepet mundėsia qė tė deklarohet me referendum nė tė dy anėt e kufirit pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. Ndarja nga Shqipėria ishte e dhunshme dhe jodemokratike. Ne duam bashkim paqėsor dhe demokratik me Shqipėrinė. Ky jo vetėm qė ėshtė vullneti qė duhet tė bėhet e drejtė e jona, por njėkohėsisht parqet edhe interesin tonė ekonomik e tė sigurisė.

“Illyria” – Si e vlerėsoni takimin e dy qeverive nė Prizren. A ėshtė hapur rruga e bashkimit nga ky takim i Prizrenit?

Kurti: Pa dyshim qė tė gjithė shqiptarėt jo vetėm tė kėtyre dy vendeve i gėzohen shumė takimeve tė kėtilla. Mirėpo, thelbi ėshtė te puna e pėrbashkėt e jo vetėm te takimet e ndėrsjella, te zbatimet e marrėveshjeve e jo vetėm te akti ceremonial i nėnshkrimit tė tyre.
Lėvizja Vetėvendosje i ka dy premisa shumė tė rėndėsishme. Njėra sa i pėrket ēėshtjes sė integrimeve dhe bashkimit, kurse tjetra sa i pėrket bashkimit kombėtar dhe atij evropian. Kėshtu, premisa e parė thotė qė hapat integrues ndėrmjet Kosovės e Shqipėrisė dhe shqiptarėve nė pėrgjithėsi nuk duhet tė jenė zėvendėsim pėr bashkimin kombėtar shqiptar por pikėrisht hapa drejt atij bashkimi nė njė shtet. Dhe, premisa e dytė thotė qė bashkimi kombėtar nuk ėshtė nė kundėrshtim me bashkimin evropian, por as nuk zėvendėsohet prej tij. Nė BE bashkohemi me shtetet e kombet e tjera, kėtu nė Ballkan bashkohet kombi ynė nė njė shtet.

“Illyria” – z.Kurti, por nė Prizren ėshtė nėnshkruar njė dokument i quajtur ‘Partneriteti strategjik’ i cili parasheh qė Kosova dhe Shqipėria do t’i pėrafrojnė dhe bashkėrendojnė politikat nė sferėn e kulturės, arsimit, tregtisė, energjisė, ekonomisė, madje edhe tė diplomacisė dhe sigurisė. A nuk do tė thotė kjo parapėrgatitje pėr bashkim?

Kurti: Ky dokument u quajt ‘partneritet strategjik’. Por, interesi strategjik i shqiptarėve ėshtė forcimi i sovranitetit tė Kosovės dhe kundėrshtimi i ndarjes etnike tė republikės sonė. Kurse negociatat me Serbinė e kanė shtyrė Kosovėn edhe mė thellė drejt ndarjeve etnike institucionale e territoriale. Ne kemi nevojė qė dy qeveritė tona ta rikonceptojnė projektin e tyre politik mbi atė qė ėshtė interesi ynė i gjithėmbarshėm kombėtar shqiptar. Na duhet njė unifikim i politikave tė mbrojtjes, sigurisė, ekonomisė, arsimit, kulturės, e kėshtu me radhė. Nė rrafshin e ligjeve dhe vendimeve ne kemi nevojė pėr njė acquis communautaire kombėtar para se tė hyjmė nė BE. Dhe kėshtu pa ndėrprerje deri nė momentin kur bashkimi faktik kombėtar nė rrafshin institucional tė bėhet njė fakt i kryer. Mirėpo, kryeministri i Kosovės e takon e merret vesh pakrahasimisht mė shumė me kryeministrin e Serbisė sesa me atė tė Shqipėrisė, apo jo?

“Illyria” – Por, takimi i radhės i dy qeverive asaj tė Kosovės dhe Shqipėrisė ėshtė paraparė tė mbahet nė qytetin e Vlorės. A konsideroni qė pėrzgjedhja e qyteteve pėr t’u takuar nuk pėrmban nė veti njė lloj mesazhi?

Kurti: E vėrteta e mbledhjes sė parė do tė jetė mbledhja e dytė, atėherė kur do tė shohim se ēka u bė e u realizua midis dy takimesh dhe a po zhvillohemi pėrmbajtėsish bashkė si komb apo vetėm sa po takohemi formalisht si politikanė. Simbolika e takimeve nė qytete historike nuk do tė thotė asgjė, pa realizim tė projekteve konkrete. Vetėm atėherė mesazhi do tė jetė i plotė.

“Illyria” – z.Kurti, ēfarė ka bėrė mirė qeverisja Thaēi gjatė kėtyre 7 viteve?

Kurti: Faktikisht asgjė. Kjo qeverisje e ka shpallur pavarėsinė nė bazė tė Planit tė Ahtisaarit e jo nė bazė tė vullnetit tė popullit pėr pavarėsi dhe vetėvendosje, i ka kontrabanduar ca simbole tė imponuara si shtetėrore, dhe gjatė gjithė qeverisjes e ka degraduar Kosovėn politikisht, ekonomikisht dhe territorialisht, me koncesione ndaj Serbisė nė procesin e negociatave tė dėmshme dhe me procesin e privatizimit tė egėr neoliberal ku janė shitur asetet jo vetėm shoqėrore por edhe publike tė Kosovės.

“Illyria” – z.Kurti, ėshtė i qartė qėndrimi juaj dhe i ‘Vetėvendosjes’ ndaj bisedimeve dhe marrėveshjeve tė arritura nė Bruksel. Ēka do tė bėni me marrėveshjet e Brukselit, nėse vini nė pushtet?

Kurti: Lėvizja Vetėvendosje i ka kundėrshtuar parimisht e kategorikisht kėto marrėveshje, qoftė brenda apo jashtė institucioneve. Me Vetėvendosjen nė pushtet do tė kėrkohet nga Kuvendi qė kėto marrėveshje tė shpallen tė pavlefshme. Ato janė antikombėtare dhe antihistorike, antidemokratike dhe antikushtetuese. Ne do tė punojmė pėr shtrirjen e sovranitetit nė gjithė territorin e Kosovės dhe funksionalizimin e Republikės nė tė gjitha aspektet e saj.

“Illyria” – z.Kurti, problemet nė veri tė Kosovės duhet zgjedhur me forcė apo me negociata?

Kurti: Problemi i veriut rregullohet me shtrirjen e sovranitetit tė Republikės sė Kosovės nė tėrė territorin e saj, pra edhe nė veri.
Vetėvendosja qė nga viti 2008 e ka hartuar njė plan 13 pikėsh pėr integrimin e veriut, tė cilin e ka ritheksuar pėrsėri pas dėshtimit tė intervenimit tė forcave speciale tė Policisė sė Kosovės nė korrik tė vitit 2011. Nė kėtė plan parashihet qė nė veri tė ketė njė prezencė tė shtuar tė policisė pėr shkak tė gjendjes sė jashtėzakonshme atje, tė vihen nė shėnjestėr burimet financiare tė strukturave ilegale dhe armiqėsore tė Serbisė, reciprocitet e simetri tė tė drejtave tė serbėve nė Kosovė me shqiptarėt nė Serbi, jo para e privilegje, por zhvillim arsimor e ekonomik dhe barazi para ligjit.
Gjithashtu, rivitalizimi i Trepēės dhe funksionalizimi i saj do tė rezultonte me punėsimin e rreth mijėra vetave, pastaj duhet tė ofrohen bursa pėr shqiptarėt dhe serbėt nga veriu pėr nė shkollat e mesme dhe UP, duhet tė ketė investime nė spitalin e Prishtinės dhe atė tė Mitrovicės nė mėnyrė qė aty tė ofrohen shėrbime mė tė mira etj.etj. Pra, kėta hapa janė tė dyllojshėm: tė mbrojtjes dhe sigurisė, si dhe ekonomik e socio-kulturor. Mirėpo, janė dy hapa paraprakė nėpėrmjet tė cilėve ne do ta ēonim Serbinė nė defansivė: duke ndėrprerė dialogun me tė qė asaj i nevojitet si peshkut uji pėr integrime evropiane; dhe, duke mos lejuar mallrat e Serbisė nė Kosovė qė na kanė vėrshuar neve dhe e kanė pasuruar Serbinė.

“Illyria” – z.Kurti, tė ndalemi edhe pak kėtu, krijimi i problemit tė Mitrovicės nė vitin 1999 ka qenė rastėsi apo strategji e palėve?

Kurti: Mitrovica, sikur edhe qytetet tjera nė Kosovė ka qenė e banuar me shumicė shqiptare, edhe nė veri sikurse nė jug tė Ibrit. Koncentrimi i strukturave kriminale tė sigurisė nė veri tė lumit Ibėr pas luftės, mos avancimi i ushtarėve tė UĒK-sė atje, bllokimi i urės mbi Ibėr nga forcat franceze tė KFOR-it dhe shpėrngulja e vrasja e shqiptarėve nė vitin 2001, tė gjitha kėto kanė kontribuar nė gjendjen aktuale. Besoj qė shumė nga kėta faktorė por edhe shkaqe e arsye tė tjera kanė qenė tė koordinuara.

“Illyria” – z.Kurti, a mė tė mundshėm e sheh njė koalicion mes PDK dhe AAK-sė, apo mes ‘Vetėvendosjes’ dhe LDK-sė?

Kurti: Koalicionet nė mes tė tri partive qė kanė qeverisur pas luftės i kemi parė qė bėhen pa kurrfarė parime, por vetėm pėr pushtet. Pėr Lėvizjen Vetėvendosje ēfarėdo koalicioni eventual mund tė vije nė shprehje pas zgjedhjeve, me fitoren e Vetėvendosjes, pra pasi qė Lėvizja jonė tė dal subjekti i parė nė zgjedhje. Mandej, do tė shikonim pėrputhjet programore dhe besimin e ndėrsjellė me tė tjerėt.

“Illyria” – Sė fundmi nė Kuvendin e Kosovės nė disa pika ‘Vetėvendosja’, LDK-ja dhe AAK-ja kanė qenė unike, siē ishte rasti me Posten, Universitetin dhe buxhetin. A e shihni kėtė qė LDK dhe AAK po synojnė tė pėrafrohen me ‘Vetėvendosjen’, apo po synojnė distancimin nga PDK-ja?

Kurti: Kanė qenė disa momente kur opozita ka qenė e koordinuar nė veprime nė Kuvend dhe ka pasur sukses. Kjo mė shumė ngrit pyetjen pse nuk pati bashkėpunim pėr herėt e ēėshtjet e tjera, apo jo? Mbi tė gjitha, bashkėpunimi i rrallė vetėm pėr disa ēėshtje sigurisht qė nuk mjafton. Burimi i sė keqes ėshtė Qeveria Thaēi dhe opozita ka qenė dashur tė koordinohet pėr rrėzimin e saj. Lėvizja Vetėvendosje ka zhvilluar takime nė mars tė vitit 2012 me tė dy partitė opozitare LDK dhe AAK, tė cilave u ka ofruar krijimin e bllokut opozitar, i cili do tė krijonte disa komisione hetimi dhe do ta rrėzonte qeverinė me njė mocion mosbesimi. Mirėpo, atėherė nuk hasėm nė mirėkuptim dhe pėrkrahje nga ta.

“Illyria” – z.Kurti nė Prishtinė fitoi ‘Vetėvendosja’ pėr shkak tė Shpend Ahmetit, apo Shpend Ahmeti fitoi pėr shkak tė ‘Vetėvendosjes’?

Kurti: Prishtina e fitoi njė kryetar tė ri e tė mirė, Shpend Ahmetin dhe qeverisjen e Vetėvendosjes me alternativė pėrkatėse lokale pėr Prishtinėn. Shpend Ahmeti ishte njė kandidat i shkėlqyeshėm i njė Lėvizjeje tė jashtėzakonshme siē ėshtė Vetėvendosjes. As Shpend Ahmeti dhe as Isa Mustafa nuk ishin kandidatė tė pavarur. Nėnkryetari i Lėvizjes Vetėvendosjes e mundi kryetarin e LDK-sė.

“Illyria” – z.Kurti, nė nivel nacional rezultatet e zgjedhjeve lokale nuk flasin pėr njė pėrqindje tė madhe votash nė favor tė ‘Vetėvendosjes’. Ēka nėse kėtė rezultat do ta keni edhe nė zgjedhjet nacionale?

Kurti: Aty dhe atėherė kur nuk fiton Lėvizja Vetėvendosjes shumė mė tepėr humbet kombi dhe republika sesa lėvizja jonė. Por, nuk mund tė tėrhiqet njė paralele nė mes zgjedhjeve lokale dhe atyre parlamentare. Ėshtė e vėrtetė se nė komunat tjera nuk shėnuam ndonjė rezultat si do tė donim, pėr shkak se ēėshtjet lokale pėr tė cilat kemi diskutuar atje nė pėrputhje me alternativat tona qeverisėse lokale, kanė depėrtuar shumė mė pak te qytetarėt. Njė arsye tjetėr ėshtė edhe ajo se lėvizja Vetėvendosjes ! nė veprimtarinė e saj politike shumė mė tepėr ėshtė marrė me ēėshtjet nacionale sesa me ato lokale, andaj edhe nė zgjedhje nacionale do tė kemi ngritje edhe nė raport me rezultatin e zgjedhjeve tė vitit 2010. Nė kėtė lėvizje tash janė shtuar radhėt. Njė epokė e re po vjen nė Kosovė pikėrisht me forcimin dhe ngritjen e Vetėvendosjes.
------------------------------------------
Po munohna me ket shkrimin tem plot me gabime mos me ba gabime se mos po me hidhrohen najkah kta te "vetfundosjes''.Po de po qka me i than kesaj interviste spo bej analiz.A po do jau tregoi nja dy barcoleta se kohve te fundit vetem barcoletat .Por edhe te ashtuquajturit te turur me u ba dikushi sillen me foto e revista stilistike se ka pat veshur e qka kendoi filan VIP,ose me quajt BAC apo XHAXH,ose spo di se qysh me thir po po ja kalxoi barcoletetn njeher .
__________________
LLapi ne Hall me Sorat e Zeza

LLapjont ishin ne hall prej sorave ,kundermimi qe kishte ber nga barkqitja qe i kishte kapluar zoret e sorrave su duronte .Uji ishte hup kejt .
Qka me bo llapjont munohen me i heq perdorin turli ilaqi, e shiriti te kastave qe i kishte pas len Rugova ne kancelarit e Agim Veliut .E thirin edhe Isa Mustafen mos po mun najkah ai me i largu duke i shti neper xhepa te medhej se shum te medhej i kishte ba Hidi .
Po ncuk sbonte pun .Qka me bo qka me bo i bjen nje ide brilante dikuj me i shpall te padeshirueshme .Po qka me pa ma zi i kishte kap shkula ia kishin ba beter pullazet e kishin meri edhe ne Prapashtic te fshatit te Is Xhepit .
Po de, po sillen e peshtillen dite e me shum shkula shkonet vad smute askush me nal .
Nin gjakovari se qka po i ben vaki Is Xhepit dhe shkon e ja bon Is un e di se si me i hek kto far sora nga ktu .
Lemo mos thuj edhe ti se duhet me i shti ne xhepa se mi kan ras plot me glaca .
Jo jo ja bon gjakovari lem ti mu njeher ta kry punen .Hem ja ben Isa qfar pune .
Lem de ja ben Gjakovari se se te bjen keq po edhe xhepat te pastrohen hidi .
Ani ja ban Isa .
Qka ban gjakovari e zen nje Sor shum te madhe e e ngjyros me te sarit e kryet ja ngjyros me te kalteret e e leshon hava .
Fluturon qashtu sora e saret me krye te larem te kalteret ,duke krokasur Kra Kra tue thir sorat tjera .Qka me pa sorat nisin e shkoin pas sores Saret dhe ikin nga LLapi .
E vet Isa gjakovarin allahile qka i bone sorave se ..
Leje se shkun te banesa e Albinit e nita se i kishte shit e helbete nashta ja ngjyrosi edhe ati banesen e behen yrnek per tjer .
---------------
Tash per qef te Kosovarit 5o nje ha haha hi hi doncic qebja hihi hihu hu hu hu e Krau Krau ra nje glac hu hu hu haha haha.