PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Nė Kosovė edhe shamija arabe mund tė jetė mbi shkollen dhe mbi ligjin


Burri.
03.07.2010, 23:45:24
Nė Kosovė edhe shamia arabe mund tė jetė mbi shkollėn dhe mbi ligjin

Publikuar: E enjte 18 Mars 2010, 18:52

Xhevat Bislimi

Feja me rrymat e shumta tė saj pėrditė e mė shumė dhe pėrditė e mė hapur po merr karakter tė theksuar ideologjik e politik edhe nė Kosovė. Zaten feja nė ēdo periudhė historike i ka shėrbyer pushtetit dhe shtetit. Nė periudha tė caktuara historike, nė disa vende edhe sot, feja ka qenė vetė shteti. Ajo e ka bėrė dhe e ka zbatuar ligjin. Mendojeni kohėn e inkuizicionit, zbatimin e sheriatit, shtetin e talebanėve, etj. Tendenca tė tilla qė feja ta bėjė ligjin, ta kontrollojė shoqėrinė, ta vendosė normėn e sjelljes, tė moralit dhe tė mėnyrės sė jetesės janė mjaft aktuale dhe kanė ngritur krye. Madje, nganjėherė po i tregojnė edhe dhėmbėt nė hapėsirėn shqiptare, qė dikush po "investon" dhe do tė donte ta quante dhe ta shndėrronte nė hapėsirė "islamike"-arabe. Temė, sa e gjerė aq e thellė. Temė, qė do vėmendje dhe mendje, angazhim dhe pėrkushtim, guxim dhe studim nga inteligjencia shqiptare. Por, me sa duket, jo vetėm politikanėt, qė ēdo fjalė a punė tė tyren e matin me votė, por edhe inteligjencia jonė (me ndonjė pėrjashtim) disi ėshtė e hutuar dhe ndoshta edhe e frikėsuar nga kėto lėvizje dhe rryma fetare, qė janė bėrė kėrcėnim pėr qytetėrimin dhe tė ardhmen e kombit tonė.

Pėr fe ėshtė xhamia

Pėr ta bėrė kėtė shkrim mė "ngacmoi" njė prononcim i Avokatit tė Popullit, Sami Kurteshi, pėr ēėshtjen e "shamisė" nė shkollat tona! Ky Avokati ynė i nderuar, pa u hamendur dhe mbase pa menduar fare pėr kėtė problematikė bukur problematike, tha: "Dikush po e sheh veten mbi ligjin". E kishte fjalėn pėr njė "nxėnėse" me shami qė nuk qenka lejuar tė hyjė nė shkollė edhe pasi kjo i qenka "lejuar" nga gjykata e Gjilanit - e Ymer Huruglicės! Zoti Sami dhe secili qytetar i Kosovės me dy ditė shkollė e ka tė qartė se nė Kosovė shkolla ėshtė laike dhe feja ėshtė e ndarė nga shteti. Kosova ėshtė e tejngopur me xhami e me kisha. Nuk ka vend nė botė ku ėshtė kaq e lejuar dhe e papenguar feja! Nė Kosovė ka edhe shkolla fetare. Prandaj, askush nuk mund tė predikojė fenė e tij, partinė apo ideologjinė e tij nė shkolla. Pėr ata qė janė pėrcaktuar pėr fe ėshtė xhamia, ėshtė kisha dhe janė shkollat fetare tė hapura mė shumė se qė ka nevojė ky vend e ky popull! Askush nuk duhet dhe nuk do tė "guxonte" t'i interpretonte liritė dhe tė drejtat e njeriut, siē po i interpreton ndonjė gjykatės a gjykatė e korruptuar dhe siē po i interpreton Avokati i popullit (njeri shumė i nderuar) nė rastin e shamisė. Gjykatat dhe vendimet e tyre nuk mund tė jenė mbi ligjin dhe mbi interesat e vendit. Pėr vendimet e tyre tė kundėrligjshme dhe tė ndikuara nga lėvizjet fetare, nga paraja apo nga politika ata do tė duhej tė pėrgjigjeshin dhe tė ndiqeshin edhe penalisht, por kjo nuk ka bėrė vaki deri mė sot nė Kosovė!!!
Ēfarė do tė thoshte zoti Sami Kurteshi apo ēfarė do tė thoshin gjykatėsit dhe prokurorėt e "nderuar" nėse fėmijėt e dikujt do tė shkonin nė shkollė me plis tė bardhė si dėbora, me tirq e me xhubletė, ose, nėse fėmijėt e ca tė tjerėve do tė shkonin me kaēketė, ca tė tjerė me beretė, tė tjerėt me shajkaq, dikush me dimija, dikush me fustanellė, dikush me pantallona tė shkurta, dikush me kryqin sa vetė ai, dikush nudo, etj.? A kanė tė drejtė edhe kėta, dhe, nėse shkolla nuk do t'i lejonte a do tė ishte mbi ligjin? Me kėto interpretime tė lirive dhe tė tė drejtave tė njeriut ju po kėrkoni tė krijoni njė kaos dhe katrahurė qė do ta shpinte nė kolaps shoqėrinė tonė ose nė njė konflikt tė pėrhershėm e primitiv midis rrymave fetare, ideologjike, politike e "kulturore".

Thirrja e ezanit me altoparlant

A do tė ishte mbi ligjin kleri mysliman nėse nuk do t'i lejonte njerėzit tė hynin nė xhami me mbathje, tė pinin raki, tė kėndonin e tė vallėzonin? A do tė ishte mbi ligjin kleri katolik po tė mos lejonte qė kisha tė shtrohej me qilima dhe dikush a njė grup njerėzish tė faleshin dhe tė luteshin zbathur, si nė xhami? A do tė ishte mbi ligjin Komuna nėse nuk do tė lejonte dikė qė tė hiqte tavolinat e karriget nga zyrat dhe t'i shtronte ato me qilima e me "shilte" si nė odat e burrave? A do tė ishin mbi ligjin ato shoqata, grupe apo parti qė do tė shpallnin thirrjet, deklaratat apo "lahitė" e tyre nga tri herė a pesė herė nė ditė me altoparlant, duke dhunuar dhe terrorizuar qytetarėt, siē po bėjnė xhamitė me minaret dhe altoparlantėt e tyre? Nė vendet e civilizuara, qytetarėt gjithnjė e mė shpesh po kėrkojnė qė edhe kambanat e kishave tė ndalohen dhe po ndalohen, kurse te ne edhe "ezani" thirret me altoparlant shurdhues pa pyetur pėr liritė dhe tė drejtat e njeriut dhe qetėsinė e tij! Nuk ka primitivizėm mė ekstrem se thirrja e kėtillė (me altoparlant) e "ezanit". Pothuajse, tė gjithė shqiptarėt, fatkeqėsisht, jetojnė nga dhe me bukėn e botės sė krishterė (tė "kaurėve"), madje edhe turistė (haxhinj) shkojnė me parat e fituara nga bijtė e tyre nė vendet e krishtera, ndėrsa altoparlantėt gjėmojnė nė tė katėr anėt e Kosovės si tė ishe nė Arabi!!

Ndarja e fesė nga shteti

Po dua tė them se nė Kosovė dhe nė gjithė hapėsirėn shqiptare feja ėshtė e (tej)lejuar dhe tepėr e papenguar (e shfrenuar), por ne nuk jemi as Republikė islamike dhe as e krishterė... Ne, "mė katolikė se Papa nuk kemi nevojė tė bėhemi"! Franca e krishterė, pėr tė ecur pėrpara, e ka ndarė fenė nga shteti qė nė vitin 1905. Shoqėria njerėzore gjatė gjithė ekzistimit tė saj, qysh se u nda nga egėrsia, ka jetuar, ėshtė udhėhequr dhe ka funksionuar me ca norma, doke, rregulla dhe me njė sistem vlerash tė kohės, varėsisht nga konteksti historik, ekonomik e shoqėror. Pėrpjekjet pėr tė pėrmbysur dhe dhunuar sistemin e vlerave ekzistuese nga disa grupe, rryma dhe lėvizje fetare janė tė mbarsura me rreziqe pėr popullin tonė. Ato mund tė qojnė ujė vetėm nė mullirin e atyre qė e duan Kosovėn dhe gjeografinė shqiptare pa shqiptarė! Tė jetojmė, tė falemi, tė lutemi nė xhami, nė kishė a nė shtėpi, por si shqiptarė. Tė qenit shqiptar ishte dhe ėshtė vullnet i Zotit, i cili mė sė miri e kupton gjuhėn shqipe, nėnėn e gjuhėve tė botės. Cilido shqiptar, qė mendon tė jetojė, tė falet, tė lutet e tė vdes si italian, grek, arab, turk, amerikan, etj. ėshtė kundėr Zotit dhe vullnetit tė tij tė pa diskutueshėm nė tokė. Pėrpjekjet pėr ta mbjellė gjuhėn, kulturėn dhe qytetėrimin e huaj te shqiptarėt nėpėrmjet "fesė" janė pėrpjekje kundėr Zotit, kundėr fesė dhe kundėr kombit e Atdheut.
Populli ynė i menēur gjithmonė ka thėnė: "Sipas vendit edhe kuvendi", ore Sami. Nuk mė habitėn aspak RTV 21 dhe, sidomos KTV-ja, qė ka vendosur nė tabelė tė qitjes Komunėn e Vitisė, nuk mė ēudit as UNMIK-EULEX-i me sojin dhe sorollopin e tij nė Kosovė. Mė befasoi Sami Kurteshi me deklaratėn e tij tė pa menduar...

gjithesia
04.07.2010, 00:46:51
......

...

sa zionito-iluminate kjo shkres ..........

...

.....

piloti
04.07.2010, 14:52:24
......

...

sa zionito-iluminate kjo shkres ..........

...

.....

.................................................. .......

Kjo shkres eshte pikrisht nje pershkrim ideal, - si ishte ,si eshte dhe si duhet te jete Jetesa ne hapsiren Shqiptare ,piloti

gjithesia
04.07.2010, 14:56:26
.................................................. .......

Kjo shkres eshte pikrisht nje pershkrim ideal, - si ishte ,si eshte dhe si duhet te jete Jetesa ne hapsiren Shqiptare ,piloti

...
..
.
..ju sikur te keni shuuum nostalgji per komunizmin.....me keqardhje rryme e tejkaluar ...

.
..

ps.nuk ke pranu prezentimin e idelaes ......veshtir se do e refuzoje ...

.

gjithesia

Shpejtimi
04.07.2010, 15:19:24
Nuk eshte kohe e larget kur u ngrente buka me salep e tani ne
kete kohen e demokracise moderrne ka fillua te hahet buka me fe dhe politike.Kurre njehere nuk ka qene me ne pick ceshtja nacionale nga ferkimet e multi kulturave te komuniteteve fetaredhe pro internacionalisteve nen ndikimin e nje lakmie tallava.Gje qe ne shikimin e pare lene pershtypje se e tera kjo behet nga nje ''pavetedie( axhamillaku).''Mirepo tue krahasue te kaluaren tone jo te larget kur ishte ne mode qe te hahej buka me salep e tani ka fillua te hahet buka me fe dhe politike tani lind dyshimi se mos po shpurthe nentoka ku edhe njera edhe tjetra po bejne tramp me para me qellim te vetem qe te plagoset e te zbehet realiteti mbi prejardhjen origjinale te popuullit shqiptar mbi keto troje.Eshte shume injorante kur na lajmerohen paraqitjet e llojit qe duan te nenshtrojne gure edhe dru me hujin qe te ndryshojne dhe ta shkelin kete skaj te botes vetem e vetem pse jane ra ne dashuri me ''melecet'' e huaj qe u paskan mungua aq teper deri me tani.Ne kete panagjyr ku ngrehin zerin te tillet qe duan qe te na vershojne me kultura tallava nen ndikimin pak per cef e pak per inat, duhet qe bartesit e atyre tereneve qe piskatin keso dalldisjesh tallava duhet te ngrehin zerin dhe te ua shuajne tullusumet ktyre rrymave ndjllakeqe qe i bejne brenda xhematit te vet.Mirepo fundi i fundit fjalen kryesore duhet te thone institucionet shteterore .Eshte nje thenje latine ku thuhet''askush nuk ka te drejte qe te i ep me shume te drejta tjetrit se qe ka vet''.Meqense ne Kosove pervec shkollave publike ka edhe shkolla fetare atehere nuk ka se cfare te nderlikohen punet por kjart te u epet pergjigjeja se te gjithe duhet te u nenshtrohen rregullave te percaktuara ne ato shkolla ku studentet mesojne .Edhe pa asnje ngurim duhet qe ne shkollat publike te ndalohen simbolet e rrushimit fetar qofte shamia ,feregjeja,kryqi etj etj.Keshtu duhet te veprohet me ligj besa edhe me kanun.

gjithesia
04.07.2010, 15:40:49
Nuk eshte kohe e larget kur u ngrente buka me salep e tani ne
kete kohen e demokracise moderrne ka fillua te hahet buka me fe dhe politike.Kurre njehere nuk ka qene me ne pick ceshtja nacionale nga ferkimet e multi kulturave te komuniteteve fetaredhe pro internacionalisteve nen ndikimin e nje lakmie tallava.Gje qe ne shikimin e pare lene pershtypje se e tera kjo behet nga nje ''pavetedie( axhamillaku).''Mirepo tue krahasue te kaluaren tone jo te larget kur ishte ne mode qe te hahej buka me salep e tani ka fillua te hahet buka me fe dhe politike tani lind dyshimi se mos po shpurthe nentoka ku edhe njera edhe tjetra po bejne tramp me para me qellim te vetem qe te plagoset e te zbehet realiteti mbi prejardhjen origjinale te popuullit shqiptar mbi keto troje.Eshte shume injorante kur na lajmerohen paraqitjet e llojit qe duan te nenshtrojne gure edhe dru me hujin qe te ndryshojne dhe ta shkelin kete skaj te botes vetem e vetem pse jane ra ne dashuri me ''melecet'' e huaj qe u paskan mungua aq teper deri me tani.Ne kete panagjyr ku ngrehin zerin te tillet qe duan qe te na vershojne me kultura tallava nen ndikimin pak per cef e pak per inat, duhet qe bartesit e atyre tereneve qe piskatin keso dalldisjesh tallava duhet te ngrehin zerin dhe te ua shuajne tullusumet ktyre rrymave ndjllakeqe qe i bejne brenda xhematit te vet.Mirepo fundi i fundit fjalen kryesore duhet te thone institucionet shteterore .Eshte nje thenje latine ku thuhet''askush nuk ka te drejte qe te i ep me shume te drejta tjetrit se qe ka vet''.Meqense ne Kosove pervec shkollave publike ka edhe shkolla fetare atehere nuk ka se cfare te nderlikohen punet por kjart te u epet pergjigjeja se te gjithe duhet te u nenshtrohen rregullave te percaktuara ne ato shkolla ku studentet mesojne .Edhe pa asnje ngurim duhet qe ne shkollat publike te ndalohen simbolet e rrushimit fetar qofte shamia ,feregjeja,kryqi etj etj.Keshtu duhet te veprohet me ligj besa edhe me kanun.

....

..

...revolucioni franqez......me iluminatin ne kry , me te vertet ia dhan te shtymen e fundit dhe arriten ne nje far menyre te ndajn shtetin nga religjioni .....dhe ua pa sherrin i madh e i vogel , i bardhi e i ziu , plaku e i riu .......

...
krejt kjo histori e gjate .......nuk do thot se kan arrit ta mbysin Krijuesin ....ne te kunderten


.......dhe pa asnje ngurrim them se simbolet fetare duhet te largohen gjithsesi ......por jo obligimet fetare e nje nder to bmulesae femres......ngase nuk eshte simbol por obligim ( te dajme shapin nga sheqeri njehere e pergjithmone ) ...

...ne anen tjeter mos te harroi te ceku se vatikani sundon boten , te bardhin te ziun , muslimanin te krishterin , te riun e plakun ..........sundimi eshte momental , afatgjat o afatshkurt ..........por doemos karriga lirohet heret o von ...
......nje kryesi fetare dhe e devotshme qe nuk korruptohet , plaqkit , vetpelqehet , mashtrohet nga te mirat kalimtare te kesaj bote .......do ishte e vetmja zgjidhje per shoqerin Kosovare ne veqanti e per shoqerin boterore ne pergjithesi


gjithesia

MI-2
04.07.2010, 17:05:31
Me te lexuar te shkreses verejta moralin e dyfisht te nje mashtruesi te trefisht, aq shume potencon ndarjen e shtetit nga feja ndersa ter kohen nuk jap asnjefare sqarimi se qfare eshte antihumane dhe antiligjore qe ajo vajz ka fituar ne gjygj te drejten te baj shami.Pastaj na quejti edhe bukepermbysa se po "Hajkam buken e Krishtere" por ky far gogoli haron se ne te vertet te Krishteret na masakruan gjate ketij qindevjeqari te fundit, dhe haron qe ajo buke e krishtere do ju mbes ne fyte dhe do ju ze frymen ashtu siq po ju ze ditat dites, ku nuk do te permend as faktet qe Kosova paguan borgjet e krishtera, paguan kredit te cilet ajo nuk perfitoi asgje nga ato, por krejt te krishteret rethe rotull qe pate muaren qinda miliona dollare ndersa Kosova paguan per to, haron qe mu kjo bote e krishtere i kerkoi te mer borgjin e vet te kredis dhe i dha nje kredi qe te paguaj borgjin e jashtem, dhe ky fare heroi nuk ka te qarte as kete se i dha hua e te paguan huan te cilen te krishteret nuk deshirojne ta paguajn.Por ky e paska ber almaet pune qe i paska ra ndermend te kjo shami, thua se shamija qenka ajo qe i paska kurthuar punet shqiptareve.Haron qellimisht se shqiptaret jane populli me i paarsimiar sa i perket religjionit, dhe ketij po verbojkat syte dhe po i shurdhojkan veshte altoparlantat kur thiret Ezani, po koha do bej te veten dhe dakiki i dekes afrohet per qdo sekond dhe kur ti vie vdekja ateher fillon e te lutet se nuk ishte i vetedijshem dhe se se paku ne zemer gjithnje ka besuar.Shqiptari pa perkatsi fetare eshte i humbur dhe pre e te gjitha rymave, prandaj ne si shqiptare te perkatsis Islame lusim te gjithe te tjeret pa mare parasysh perkatsin nacionale, ne nuk keni nevoj qe te na adhuroni por se paku na lini rehat ashtu siq ne ju lejme rehat juve,lereni te zhvillohet edhe religjioni dhe te jepen shpjegime sepse nese ngulfatet religjioni dhe edukimi i brezave te ri me njohurit mbi religjion do vie koha kur kryqzatat dhe xhihadi do behen realitet i perditshem.

gjithesia
04.07.2010, 17:38:34
...........dhe edukimi i brezave te ri me njohurit mbi religjion do vie koha kur kryqzatat dhe xhihadi do behen realitet i perditshem.


...
..
......mu ketu qendron krejt poenta ..........ngase femrat jan edukatoret e njerezis dhe sukseset o mossukseset e armikut te shoqeris aty kan targetin .......

...nuk eshte per brengosje , ngase pozita e ka opoziten ...

gjithesia

..
...

Shpejtimi
04.07.2010, 17:50:29
....

..

...revolucioni franqez......me iluminatin ne kry , me te vertet ia dhan te shtymen e fundit dhe arriten ne nje far menyre te ndajn shtetin nga religjioni .....dhe ua pa sherrin i madh e i vogel , i bardhi e i ziu , plaku e i riu .......

...
krejt kjo histori e gjate .......nuk do thot se kan arrit ta mbysin Krijuesin ....ne te kunderten


.......dhe pa asnje ngurrim them se simbolet fetare duhet te largohen gjithsesi ......por jo obligimet fetare e nje nder to bmulesae femres......ngase nuk eshte simbol por obligim ( te dajme shapin nga sheqeri njehere e pergjithmone ) ...

...ne anen tjeter mos te harroi te ceku se vatikani sundon boten , te bardhin te ziun , muslimanin te krishterin , te riun e plakun ..........sundimi eshte momental , afatgjat o afatshkurt ..........por doemos karriga lirohet heret o von ...
......nje kryesi fetare dhe e devotshme qe nuk korruptohet , plaqkit , vetpelqehet , mashtrohet nga te mirat kalimtare te kesaj bote .......do ishte e vetmja zgjidhje per shoqerin Kosovare ne veqanti e per shoqerin boterore ne pergjithesi


gjithesia
Meqense Krijuesi krijoi me persoseshmeri cdo pjeastar te botes se gjalle per emisione te programuara ne sistem, na bene
te ndiheemi ne raca njerezore qe te keme mundesi dhe arsye te prekim dhe te ndiejme mungese per te kuptuar ne nje shkalle me te larte mjeshterit e Tija.Per shembull Zoti krijoi
njeriun qe ne disa funkcione biologjike te mos kete dallime nga
bota shtazore e ne disa te i perfiton per gjat jetes nene ndikimin evolutiv.Psh foshnja e posa lindur lind pa pase dallime nga i vogli i shtazes .Lind cullak pa mbulesa dhe qe me
lindje i fillojne floket ,vetullat dhe cerpiket e syve qe jane shenja te njesojta si tek bota shtazore.Qe dmth se keto shenja
nuk u nenshtrohen sisitemit evolutiv por jane te pandryshuara.
Ku drejteperdrejti kane funkcionin mbrojtes te pjeseve me te
nddieshme te trurit.Kurse ne ato pjese te organeve qe pesojene
sipas kohes nene ligjin evolutiv, ato vet njeriu e ka nen pergjegjesi qe te kujdeset dhe te mbroi duke u dhene kuptim
trunor sipas kopjimit te porosisise mjeshterore te Zotit.
Andaj nuk ka se cfare te brengoset me teper i krijuari se sa
vete Krijuesi ne ato pikat qe i ka krijua si te paprekshme.

gjithesia
04.07.2010, 17:59:53
Meqense Krijuesi krijoi me persoseshmeri cdo pjeastar te botes se gjalle per emisione te programuara ne sistem, na bene
te ndiheemi ne raca njerezore qe te keme mundesi dhe arsye te prekim dhe te ndiejme mungese per te kuptuar ne nje shkalle me te larte mjeshterit e Tija.Per shembull Zoti krijoi
njeriun qe ne disa funkcione biologjike te mos kete dallime nga
bota shtazore e ne disa te i perfiton per gjat jetes nene ndikimin evolutiv.Psh foshnja e posa lindur lind pa pase dallime nga i vogli i shtazes .Lind cullak pa mbulesa dhe qe me
lindje i fillojne floket ,vetullat dhe cerpiket e syve qe jane shenja te njesojta si tek bota shtazore.Qe dmth se keto shenja
nuk u nenshtrohen sisitemit evolutiv por jane te pandryshuara.
Ku drejteperdrejti kane funkcionin mbrojtes te pjeseve me te
nddieshme te trurit.Kurse ne ato pjese te organeve qe pesojene
sipas kohes nene ligjin evolutiv, ato vet njeriu e ka nen pergjegjesi qe te kujdeset dhe te mbroi duke u dhene kuptim
trunor sipas kopjimit te porosisise mjeshterore te Zotit.
Andaj nuk ka se cfare te brengoset me teper i krijuari se sa
vete Krijuesi ne ato pikat qe i ka krijua si te paprekshme.


..........

........kullturno ja paske sjell ksaj rradhe uēkurit ...........

......krejt qaty o puna ............se perndryshe kqyre bal ēka u bo n' sheher me gra e qika .....;;haj medet e haj ...........grahni bal grahni se mire e keni


............

Z@F
04.07.2010, 19:18:17
***

Cka me vie interesant (lexo: e pakuptueshme) me rastin e shkrimeve te sojit te ketille eshte distanca jashtezakonisht e madhe e autorit. Sikur te behej fjale per dicka qe ngjane ne ndonje planet tjeter.
Dua te them, shkrimet e ngjashme qe behen ne vendet e Perendimit, ku muslimanet jane kryesisht pakice kundrej popullates se tere, prapseprap konsiderohen si pjese perberese e (multi)kultures se tyre. Dua te them, edhe ato raste te shamise qe kritikohen ne Perendim, prapseprap potencohet se eshte fjala per "problem" mbrendakombetar... kurse ky shqiptari ( i mjeri, mbiemrin Bislim, me dy a tri dite shkolle, sa tha qe i ka?) flet sikur te ishte fjala per dicka jashtezakonisht te huaj, te panjohur ndonjehere...Keshtu qe e ka harruar veten ku gjindet i shkreti: Ne mos nena e tij, me siguri gjyshja e tij ka mbajtur shami, per te cilen nuk paska "degjuar" kurre, i shkreti...
Keshtu eshte kur e mohon veten njeriu dhe behet (sikur te ishte) me europian se vet europianet apo ma katolik se papa...


Deshmi (tipi i kesolloj autori) e mire per ate se ende nuk eshte shporrur nga trojet tona fryma komuniste, nen kuptimin me te keq te kesaje fjale.

Nc, Nc, Nc...


***

gjithesia
04.07.2010, 19:22:29
***

Cka me vie interesant (lexo: e pakuptueshme) me rastin e shkrimeve te sojit te ketille eshte distanca jashtezakonisht e madhe e autorit. Sikur te behej fjale per dicka qe ngjane ne ndonje planet tjeter.
Dua te them, shkrimet e ngjashme qe behen ne vendet e Perendimit, ku muslimanet jane kryesisht pakice kundrej popullates se tere, prapseprap konsiderohen si pjese perberese e (multi)kultures se tyre. Dua te them, edhe ato raste te shamise qe kritikohen ne Perendim, prapseprap potencohet se eshte fjala per "problem" mbrendakombetar... kurse ky shqiptari ( i mjeri, mbiemrin Bislim, me dy a tri dite shkolle, sa tha qe i ka?) flet sikur te ishte fjala per dicka jashtezakonisht te huaj, te panjohur ndonjehere...Keshtu qe e ka harruar veten ku gjindet i shkreti: Ne mos nena e tij, me siguri gjyshja e tij ka mbajtur shami, per te cilen nuk paska "degjuar" kurre, i shkreti...
Keshtu eshte kur e mohon veten njeriu dhe behet (sikur te ishte) me europian se vet europianet apo ma katolik se papa...


Deshmi (tipi i kesolloj autori) e mire per ate se ende nuk eshte shporrur nga trojet tona fryma komuniste, nen kuptimin me te keq te kesaje fjale.

Nc, Nc, Nc...


***

.......


pse si bishe shkurt z@fi ???...........thjesht, leter MADE IN ATJE .......se s po m kujtohet ( iluminat), shkep on e pertej bote ......postjera plot


......

mo
04.07.2010, 19:39:55
"Tė jetojmė, tė falemi, tė lutemi nė xhami, nė kishė a nė shtėpi, por si shqiptarė. Tė qenit shqiptar ishte dhe ėshtė vullnet i Zotit, i cili mė sė miri e kupton gjuhėn shqipe, nėnėn e gjuhėve tė botės. Cilido shqiptar, qė mendon tė jetojė, tė falet, tė lutet e tė vdes si italian, grek, arab, turk, amerikan, etj. ėshtė kundėr Zotit dhe vullnetit tė tij tė pa diskutueshėm nė tokė. Pėrpjekjet pėr ta mbjellė gjuhėn, kulturėn dhe qytetėrimin e huaj te shqiptarėt nėpėrmjet "fesė" janė pėrpjekje kundėr Zotit, kundėr fesė dhe kundėr kombit e Atdheut."
---

ēka nuk po u pelqen ne keta rreshta o "fetar" me shamia e pa to?

Z@F
04.07.2010, 19:57:32
"Tė jetojmė, tė falemi, tė lutemi nė xhami, nė kishė a nė shtėpi, por si shqiptarė. Tė qenit shqiptar ishte dhe ėshtė vullnet i Zotit, i cili mė sė miri e kupton gjuhėn shqipe, nėnėn e gjuhėve tė botės. Cilido shqiptar, qė mendon tė jetojė, tė falet, tė lutet e tė vdes si italian, grek, arab, turk, amerikan, etj. ėshtė kundėr Zotit dhe vullnetit tė tij tė pa diskutueshėm nė tokė. Pėrpjekjet pėr ta mbjellė gjuhėn, kulturėn dhe qytetėrimin e huaj te shqiptarėt nėpėrmjet "fesė" janė pėrpjekje kundėr Zotit, kundėr fesė dhe kundėr kombit e Atdheut."
---

ēka nuk po u pelqen ne keta rreshta o "fetar" me shamia e pa to?

Kete citat qe e ke shkoqitur,
...autori s'ka pasur nevoje ta fantazoje perpara kompjuterit. Ka mjaftue te prese para nje xhamie dhe i kishte pare shumicen e xhematit te veshur ne alla franga (europiane) dhe pakicen alla turka (veshje orientale).
Prandaj, pyetja do te kishte qene e kundert:
Ke e imitojne me se shumti shqiptaret:
"arabet" apo amerikanet.
Pergjigja eshte fare e qarte: amerikanet/europianet.
Pra, e verteta eshte keshtu:
S'mund te mohohet se ka imitime arabe. Porse ajo qe mbreteron eshte amerikano-europiane. Shume e njeriu, sidomos dekades se fundit, plisin e ka nderruar me kapele, ku shkruan "NYC" (New York City"). Kjo askujt s'po i pengon. As Bislimit Xhevat.
E dini perse?
Nuk guxojne as te mendojne per gjera te tilla e lere me te shkruajne. S'ua mban! As gazetarit e as redaktorit te cilesdoqofte paēavure shqipshkruese si ne Kosove, ashtu edhe ne Shqiperi.


***

oktopodi
04.07.2010, 20:17:57
Ne cilin drejtim duhet te ece Kosova dhe shqiptaret per te ardhmen e tyre me te mire.
Edhe njeri edhe tjetri drejtim i ka te mirat dhe te kqijat ne vete.Ne mes "mbuleses" arabe dhe "modes " se perendimit shqiptaret qe nga vitete e gjeshtedhjeta nisen rrugetimin rrethe kesaj te dytes,jo pse ju pelqyen minifundet e strptizi,por u nisen te shkretet per te punuar punet me te renda fizike te cilat zoterijte e perendimit nuk i benin me endje.Nuk ishte feja ajo qe percaktoi kahjene ecjes perpara te shqiptareve.PUna pasuria dhe mundesia per te siguruar
ca leke me shum ishte nga perendimi .
Nuk u drejtuan shqiptaret nga orienti dhe bota isalame sepse ata te gjoret ishin vete ne hall e varferi , dhe si e dini miliona e miliona arab,turq e afrikan musliman njesoj si shqiptaret msyne boten e "kryqalive" nga halli dhe problemet sociale e politike.Parendimi kishte nevoje
per krahe pune por nuk na luten ata ne po ne ata me luetje e peripeti duke u dridhur a po na kthejne sot a neser.
Te na thone keta muslimanet shqiptare (jo shqiptaret te besimit mysliman) perse nuk mesyne Libanin e Palestinen,Iranin ,Kuvajtin apo Arabine Saudite ku jane rrenjet e islamit po mesyne vendet e krishtera?Pse ky fare Hajdedema nuk paska shjua nga Meka po ne Suedi? Apo mos ka shkua te perhape islamin ?
Pse Allahu nuk u ndihmoi arabeve dhe vendeve islame te jene ekonomikisht e ushtarakisht te forta e te bashkuara ,me te forta se te " pafete dhe qafirat" perendimit.
Pse nuk u ndihmoi qe te ishin superfuqi Shtetet e Bashkuara te Arabise e jo SHBA-te,po i ka bere pike e pese e nuk shkon vite pa luftuar mes veti.
Perse muslimanet ,por jo vetem ata bejne punte me te renda ne vendet e perendimit e ata ne vendet tona vijne si diplomat,atashe,misione paqesore e kontrolluese gjithemone ne
pozita superiore?
Duket se keto perpjekje per kthim prapa nuk pine uje dhe jane jasht kohes sepse mbi njemilion shqiptare jetojne ne perendim dhe femijte tyre ,madje as te ketyre si hajdedema s mos hajdedema nuk i degjojne te mbulohen dhe ketu neper forume shesin demagogji dhe na tregohen mysliman te thelle e atje ku jane flasin krejte ndryshe.

Shqiptaret e kane percaktuar me kohe drejtimin e tyre dhe qytetrimin e kjo eshte Europa dhe demokracia perendimore ,liria e femres dhe barazia gjinore,civilizimi me te gjitha te drejtat qe duhet ti kete njeriu.
Keta mjekrroshat qe sillen si hakubeta neper Kosove e Shqiperi duhet rruar pa lage dhe duhet kthyer pamjen e njerzeve te civilizuar se edhe ata shqiptare jane pse jane mashtruar per ca leke ne kete varferi.

mo
04.07.2010, 20:20:32
nuk eshte ne pyetje textili, nga vjen, kush eshte dizajner as per perqindjet e perberjes se tij por per simboliken. autori ka shqetesim shamine si simbol fetar, kupto roberimin, prapambeturine, fundamentalizmin, dhe identifikimin ne rend te pare me muslimanizem apo krishterizem.
perveq simboleve fetare, ne kete rast shamia, veshjet tjera jane liri individuale qe nuk cenojn identitetin shqiptar, fatkeqesisht disa "fetar" te sotit pikerisht kete qellim kane, se kush po i paguan nje dreq e din.

Burri.
04.07.2010, 20:25:21
***

Cka me vie interesant (lexo: e pakuptueshme) me rastin e shkrimeve te sojit te ketille eshte distanca jashtezakonisht e madhe e autorit. Sikur te behej fjale per dicka qe ngjane ne ndonje planet tjeter.
Dua te them, shkrimet e ngjashme qe behen ne vendet e Perendimit, ku muslimanet jane kryesisht pakice kundrej popullates se tere, prapseprap konsiderohen si pjese perberese e (multi)kultures se tyre. Dua te them, edhe ato raste te shamise qe kritikohen ne Perendim, prapseprap potencohet se eshte fjala per "problem" mbrendakombetar... kurse ky shqiptari ( i mjeri, mbiemrin Bislim, me dy a tri dite shkolle, sa tha qe i ka?) flet sikur te ishte fjala per dicka jashtezakonisht te huaj, te panjohur ndonjehere...Keshtu qe e ka harruar veten ku gjindet i shkreti: Ne mos nena e tij, me siguri gjyshja e tij ka mbajtur shami, per te cilen nuk paska "degjuar" kurre, i shkreti...
Keshtu eshte kur e mohon veten njeriu dhe behet (sikur te ishte) me europian se vet europianet apo ma katolik se papa...


Deshmi (tipi i kesolloj autori) e mire per ate se ende nuk eshte shporrur nga trojet tona fryma komuniste, nen kuptimin me te keq te kesaje fjale.

Nc, Nc, Nc...


***

Po ju po shihet se sa keni shkollė! dhe sa kombėtar jeni!.. a sa i perket autorit jo more po aj sa ka shkoll dhe sa ka dhan kontribut pėr qlirimin e trojev tona ju jeni qilimi pėr to. Nuk ashtė Shtir pėr tė njohur Gjevat Bislimin. pėr shum banorė tė Vitisė dhe dashamirėt e Atėdheut ashtė njeri me merita tė larta dhe nji Patriot i pa epurė pėr qėshtje Kombėtare.Ju disa jeni ba prralė me kėt far shamije e hyrama! verrtet jeni ka e teproni nese e dini jeni ka shtyhni nė garė me shkitė natan ibrit se cili po muni ma shum me domtue qėshtjen kombėtare thojnė nji fjal armiku i mbrendush ashtė ma i rrezikshum se aj i jashtum, po skeni faj ju jo dhe ata qė mendojnė si ju pėr qdo qė nuk u pelqen jo ata jan komunista jo me gjagjin Enver sa per komunista nji pjes e madhe e kti populli ku aty merr pjes dhe zotnija i kti autorit Gjevat Bislimi kur ky i ka kundrshtue dhe i ka liftue ju ndashta me komunista keni bėr listen e njerzve qė duhet me u burgosė...

Z@F
04.07.2010, 20:29:20
Parendimi kishte nevoje
per krahe pune por nuk na luten ata ne po ne ata me luetje e peripeti duke u dridhur a po na kthejne sot a neser.
.

Ketu e ke shume gabim.

Kur Perendimi ka pasur nevoje per krahe pune, nga mete veshtirat, ai/ata na ka(ne) lutur.
Gjeneratat e para nga ish-Jugosllavia (ku ka qene edhe Kosova) jane punesuar (lutur) permes Entit per Punesim.
Pak para, nesh, kane qene te lutur Turqit.

Prandaj, derisa "turqit" (muslimanet, pra) iu kane dashte Perendimit, kane qene te mire. Kurse tash, kur papunesia eshte ngritur shahen "Turqit"/Muslimanet, iu pengon kultura e tyre (kui ben pjese edhe bartja e shamise, e shumecka.
Ka dokumente (video) qe deshmojne qarte pritjet madheshtore te "Gastarbeiter"-ave (punetoreve te huaj). Ne cdo stacion hekurudhor (Bahnhof) ka pasur grupe muzikore enkas per t'i deshiruar mireseardhje pikerisht ketyre qe sot jane bere te padeshiruar.


Shume po harroni, bre...
...apo s'po dini gje e po ia fusni prej korrnerit :)


***

gjithesia
04.07.2010, 21:05:51
.....

korner ...se jo mahi


osht mire me u terhjek nime krejt prej tyne .....e mandej te shohim ēka bahet me ta ......gjysa e me shume drogirash , pijanec , prostitut /ta , ...etjetj

......

jo mor me u terhjek vijn kolonizojn ......sen s pu ndreēka as kshtu ....


nc nc nc ..


...

piloti
04.07.2010, 22:10:11
Jo fort moti ,diskutuam e diskutuam per Fen dhe Kombin , dhe ter kohen "kacafyteshim " me nje grup te cilet besimin Fetar ( ee sidomos ate Islam ) kamnguls e vuanin mbi kombin ... kjo do te thote sipas tyre se Shqiptaret duhen ti kushtohen besimit (islam) e pastaj kombit!!!!
Ne tjeret sa kishim forc mundoheshim sado kudo tju tregoim ralitetin....
Mirepo , siq shihet edhe nga e perditshmja Shqiptare (sidomos ne Kosove) "shamijat" mundohen te zgjerohen dita dites dhe gjithenje duke menduar se kjo do tju sjell ndonje te mire materiaLe, (ndoshta atu -ketu) ndoahet ndonje 200- 300 € si shperblim per propagand te palodhur -nga "vllezerit" arabo saudit dhe ndonje satelit te tyre.... ,

Katragjyshja ime , Gjyshja ime (ndjes paqin ) e deri vone edhe Nena ime ishin te okupuara nga "Shamija" - Shamija terrorizonta dite e nate , Vere e dimer , te shkretat kurr dy dite te mira nuk i pan nen Okupimin e Shamis ...
Sa grushtat i kan ngren nga burrat (muslimin te medhenje) vetem e vetem pse nganjeher duhe te ngritej koka sepse vapa e madhe nuk durohej dot , ata Burra (burreca -musliman) akuzonin te gjorat se keto shiqonin dike tjeter!!!!
Une , nuk di se egziston vend ne Europ ku bota femrore ka vuajtur me shume se sa ne Vendin ton!!!-thjesht ska!!!

Jo jo, sot Nena ime eshte e liruar edhe nga okupatori "Shaija" , dhe ma ne fund eshte nje grua e lire edhe pse ne mosh por prap e lumtur qe prjetoi ta shijon lirin sado pak !!!

Ndersa per babin (ndjes past)tim apo burrin e saj i cili ka kohe qe ka vdekur , edhe nuk qyn aq koke sepse ... dajaku e rikuizitat tjera ishin nje perditeshmeri per te!!!, mgjithat prap kthehet dhe thote:

-Paj , ska pas faj as AI i shkreti , qashtu u kan koha !!!!

Perendimoreve per disa gjera duhet me ju falendrue ....p.sh po mos te ishin keta ,ndoshta ende do te ishim ushqyr me duar apo me gishta ..me siguri se Piruni, e Luga ende ddo te ishin te panjohura per ne...ndersa per thike po ,ate e kemi perdorur her me therr kafsh e besa jo rrall edhe ndermjet vetit!!!!!


piloti

gjithesia
04.07.2010, 22:26:44
Jo fort moti ,diskutuam e diskutuam per Fen dhe Kombin , dhe ter kohen "kacafyteshim " me nje grup te cilet besimin Fetar ( ee sidomos ate Islam ) kamnguls e vuanin mbi kombin ... kjo do te thote sipas tyre se Shqiptaret duhen ti kushtohen besimit (islam) e pastaj kombit!!!!
Ne tjeret sa kishim forc mundoheshim sado kudo tju tregoim ralitetin....
Mirepo , siq shihet edhe nga e perditshmja Shqiptare (sidomos ne Kosove) "shamijat" mundohen te zgjerohen dita dites dhe gjithenje duke menduar se kjo do tju sjell ndonje te mire materiaLe, (ndoshta atu -ketu) ndoahet ndonje 200- 300 € si shperblim per propagand te palodhur -nga "vllezerit" arabo saudit dhe ndonje satelit te tyre.... ,

Katragjyshja ime , Gjyshja ime (ndjes paqin ) e deri vone edhe Nena ime ishin te okupuara nga "Shamija" - Shamija terrorizonta dite e nate , Vere e dimer , te shkretat kurr dy dite te mira nuk i pan nen Okupimin e Shamis ...
Sa grushtat i kan ngren nga burrat (muslimin te medhenje) vetem e vetem pse nganjeher duhe te ngritej koka sepse vapa e madhe nuk durohej dot , ata Burra (burreca -musliman) akuzonin te gjorat se keto shiqonin dike tjeter!!!!
Une , nuk di se egziston vend ne Europ ku bota femrore ka vuajtur me shume se sa ne Vendin ton!!!-thjesht ska!!!

Jo jo, sot Nena ime eshte e liruar edhe nga okupatori "Shaija" , dhe ma ne fund eshte nje grua e lire edhe pse ne mosh por prap e lumtur qe prjetoi ta shijon lirin sado pak !!!

Ndersa per babin (ndjes past)tim apo burrin e saj i cili ka kohe qe ka vdekur , edhe nuk qyn aq koke sepse ... dajaku e rikuizitat tjera ishin nje perditeshmeri per te!!!, mgjithat prap kthehet dhe thote:

-Paj , ska pas faj as AI i shkreti , qashtu u kan koha !!!!

Perendimoreve per disa gjera duhet me ju falendrue ....p.sh po mos te ishin keta ,ndoshta ende do te ishim ushqyr me duar apo me gishta ..me siguri se Piruni, e Luga ende ddo te ishin te panjohura per ne...ndersa per thike po ,ate e kemi perdorur her me therr kafsh e besa jo rrall edhe ndermjet vetit!!!!!


piloti...
..

pershendetje piloti ,eshte tem aktuale , andaj ...

te lutem perpiqu se paku njehere te kuptosh ...ngase nuk je i rangut qe nuk kupton (pos kur nuk don ).......te drejtohet nje femer e jo nje mashkull ......ceku kete ngase e simbolizon mbulesen si dhune ndaj nesh femrave ...

nena jote e imja e atij ......ato kan bart mbules por per asnje me te voglin moment nuk ja kan dit qellimin , vleren , dhe shperblimin qe do e kishin pas sikur ta bartnin ashtu sikur e barti une dhe motrat e mija ........

300 €uro-shin harroje ne kete aspekt .....shlirshem harroje

une bart dhe do e bart mbulesen vetem per hire te Allahut e te askujt tjeter ........

ketu qendron krejt problemi i mosmarrveshjeve ngase ju mendoni se ne symbyllazi dhe me dhune /shperblim mbulohemi ...

kem motren ne prishtin A.B. ......ka post te lart tek nderkombetaret ........eshte nje femer me shkoll te nivelit me te lart .......eshte nene dhe bashkeshorte ...para sa viteve deshen Kosovart ta largojn nga vendi i punes per ēeshtjen e mbuleses ......u desh nderkombetari te ndermjetesoi dhe te thot fjalen e fundit se- "une nuk ja shoh mbulesen puntores time por brendin e kokes se saj " ....dhe ajo sot ka nje a dy poste me te larta ne ate vend ku punon .......

as nuk e ndalon bashkeshorti te punoj , as nuk e rrah me grushta e shkelma ( ngase lloji i saj duhet te ket bashkeshort nje lloj si ajo dhe ate ( bashkeshortin e saj ) e meson islami se gruja eshte mergjan , kristal , dijamant dhe duhet ta trajtoi ne formen me te ndjeshme e me te mire )


Allahu u past fal mekatet baballareve tane qe kan ushtru dhune mbi nenat tona .......ngase vetem nga mosdija ka qen definitiv ...

islami eshte dhurata me e madhe qe mundet nje njeri te kete rastin te jete prej te priveligjuarve te pranoi , njoh , praktikoi deri ne frymemarrjen e fundit .....

mbulesa nuk do hjeket por me emer te Allahut ligji i cili eshte aplikuar tani recent ......pote shnet shume ,


gjithesia :)


...
..

piloti
04.07.2010, 22:42:58
...
..

pershendetje piloti ,eshte tem aktuale , andaj ...

te lutem perpiqu se paku njehere te kuptosh ...ngase nuk je i rangut qe nuk kupton (pos kur nuk don ).......te drejtohet nje femer e jo nje mashkull ......ceku kete ngase e simbolizon mbulesen si dhune ndaj nesh femrave ...

nena jote e imja e atij ......ato kan bart mbules por per asnje me te voglin moment nuk ja kan dit qellimin , vleren , dhe shperblimin qe do e kishin pas sikur ta bartnin ashtu sikur e barti une dhe motrat e mija ........

300 €uro-shin harroje ne kete aspekt .....shlirshem harroje

une bart dhe do e bart mbulesen vetem per hire te Allahut e te askujt tjeter ........

ketu qendron krejt problemi i mosmarrveshjeve ngase ju mendoni se ne symbyllazi dhe me dhune /shperblim mbulohemi ...

kem motren ne prishtin A.B. ......ka post te lart tek nderkombetaret ........eshte nje femer me shkoll te nivelit me te lart .......eshte nene dhe bashkeshorte ...para sa viteve deshen Kosovart ta largojn nga vendi i punes per ēeshtjen e mbuleses ......u desh nderkombetari te ndermjetesoi dhe te thot fjalen e fundit se- "une nuk ja shoh mbulesen puntores time por brendin e kokes se saj " ....dhe ajo sot ka nje a dy poste me te larta ne ate vend ku punon .......

as nuk e ndalon bashkeshorti te punoj , as nuk e rrah me grushta e shkelma ( ngase lloji i saj duhet te ket bashkeshort nje lloj si ajo dhe ate ( bashkeshortin e saj ) e meson islami se gruja eshte mergjan , kristal , dijamant dhe duhet ta trajtoi ne formen me te ndjeshme e me te mire )


Allahu u past fal mekatet baballareve tane qe kan ushtru dhune mbi nenat tona .......ngase vetem nga mosdija ka qen definitiv ...

islami eshte dhurata me e madhe qe mundet nje njeri te kete rastin te jete prej te priveligjuarve te pranoi , njoh , praktikoi deri ne frymemarrjen e fundit .....

mbulesa nuk do hjeket por me emer te Allahut ligji i cili eshte aplikuar tani recent ......pote shnet shume ,


gjithesia :)


...
..


.................................................. .................................................. ............


Mbulohu mori, asekush nuk po te ndal , nese te duket nje shami pak, atehrit mbulohu edhe me nje tjeter, apo me feregje komplet, bile as huna mos te duket , se ti je Femeer eej ...marre asht femres me ju duke floket, fytyra, duart, kembet etj . etj ...

Ndersa , ata Sheikat po i mbaj edhe nga dy-tri e kater gra , madje ta reja , edhe ata tere kohen po thoin se jane musliman ---eh dyftyresi eh dyftyrsi !!!piloti

gjithesia
04.07.2010, 22:48:40
.................................................. .................................................. ............


Mbulohu mori, asekush nuk po te ndal , nese te duket nje shami pak, atehrit mbulohu edhe me nje tjeter, apo me feregje komplet, bile as huna mos te duket , se ti je Femeer eej ...marre asht femres me ju duke floket, fytyra, duart, kembet etj . etj ...

Ndersa , ata Sheikat po i mbaj edhe nga dy-tri e kater gra , madje ta reja , edhe ata tere kohen po thoin se jane musliman ---eh dyftyresi eh dyftyrsi !!!piloti.......

po normal une mbulohna alhamdulilah , po ti mos me thuaj kush po ta ndalon kur tema sa tedijet (edhe pse se di ēka eshte kjo fjal) ketu ........shih ti qysh bahet kishe une


mos ma qo dhimten e kres (kokes) me sheika allahile t lutna .......sen ata per islam s dijn ........a nashta dijn po s jau kona ( ka enda) ........mos ma perzij ti mu islamin me kerkon hiq tak

..........

gjithesia
04.07.2010, 23:12:32
Ta duash Atdheun dhe popullin tend, eshte detyre mbi detyrat e ēdo myslimani!"
MUHAMMED s.a.v.s

hajt vlla fleni se qe qka na ka porosit i derguari i Allahut s.a.v.s , mos u tutni pej neve muslimanve shqiptar...se spo ja u mohojm identitetin jo


...
..

me shnet e bajsh Efo , se boll mire po t rrika firma :)......ani edhe boja (ngjyra) shume me pelqeu ,ho

Allahu te dasht ......

.

gjithesia
04.07.2010, 23:16:30
flm Inxhe Allahu te gzoft edhe ty, e huazova pej ni forumi tjeter ... mu ga tamon um pershtatet se po ma bojn e ke shit ti kombin...

......

.....a edhe ty , a??? !!!

masi s kona vetum tash s po tutna hiq ........

.

gjithesia
04.07.2010, 23:19:55
hajt bijo merzi ma te madhe mos paq...

e jona eshte me ju fol , Allahu i udhzoft... ne te verteten e edhe neve me gjithe ta...

.

.Allahu me amin ...

jo po vllazni boll kem me na rujt e me na dasht e me na ēmu e ........alhamdulilah ....Allahu ju neroft e ju rujt e ju shtoft per dite e ma shume .....

.

oktopodi
04.07.2010, 23:23:06
.......

po normal une mbulohna alhamdulilah , po ti mos me thuaj kush po ta ndalon kur tema sa tedijet (edhe pse se di ēka eshte kjo fjal) ketu ........shih ti qysh bahet kishe une


mos ma qo dhimten e kres (kokes) me sheika allahile t lutna .......sen ata per islam s dijn ........a nashta dijn po s jau kona ( ka enda) ........mos ma perzij ti mu islamin me kerkon hiq tak

..........

Perse behet problem ketu? Kush don me shami por edhe me thes te mbulohet ne shtepi te vete,ne livadh,are,ne rruge. Shkollat ,entet dhe institucionet shtetrore kane rregullat e veta dhe atyre rregullave duhet te ju permbahen.Kosova nuk eshte republike islamike por shtet laik ,republike parlamentare dhe nuk lejohet te shendrrohen shkaollat e institucionet arsimore ne maskenball.Dikush mbuluar me shami, dikush me qeleshe,tjetri me republike.dikush me patolla ,tjetri me kule,dikush pa kule as pantolla.
Kur te kryejne shkollen e mesme kane mundesi te zgjedhin vete qfare do te veshin e mbathin,deri ateher sipas meje shkelje me e madhe e te drejtave te njeriut eshte ta mbuloshe me shami vajzen e moshe s se mitur se sa mos te behet kjo.
Te rralla jane ato femra qe me deshire mbajne shamija e gjybe deri ne funde te kembeve ne 36-40 C ,mos flisni dokrra po qfare te drejtash ka femra ne vendet arabe?!!
Ajo trajtohet si rob.Kush kate holla i hape edhe harem ndersa te varferi nuk kane mundesi te martohen fare.

piramida
04.07.2010, 23:25:08
Keta bijt e tiranit Enver Hoxha e kan per qellim qe dashurine per krijuesin ta heqin nga mendja e njeriut dhe t'i zevendesojne me idealet e partise dhe shokun e tyre te idealit Enver Hoxha ta paraqesin te njejt me Zotin.

gjithesia
04.07.2010, 23:27:02
Perse behet problem ketu? Kush don me shami por edhe me thes te mbulohet ne shtepi te vete,ne livadh,are,ne rruge. Shkollat ,entet dhe institucionet shtetrore kane rregullat e veta dhe atyre rregullave duhet te ju permbahen.Kosova nuk eshte republike islamike por shtet laik ,republike parlamentare dhe nuk lejohet te shendrrohen shkaollat e institucionet arsimore ne maskenball.Dikush mbuluar me shami, dikush me qeleshe,tjetri me republike.dikush me patolla ,tjetri me kule,dikush pa kule as pantolla.
Kur te kryejne shkollen e mesme kane mundesi te zgjedhin vete qfare do te veshin e mbathin,deri ateher sipas meje shkelje me e madhe e te drejtave te njeriut eshte ta mbuloshe me shami vajzen e moshe s se mitur se sa mos te behet kjo.
Te rralla jane ato femra qe me deshire mbajne shamija e gjybe deri ne funde te kembeve ne 36-40 C ,mos flisni dokrra po qfare te drejtash ka femra ne vendet arabe?!!
Ajo trajtohet si rob.Kush kate holla i hape edhe harem ndersa te varferi nuk kane mundesi te martohen fare.

...
.

o zotni a zoj ēka je ........po kuj pi kallxon bre ti qe une per ēdo vjet shkoi n Dubay (edhe do vene tjera arabe) se paku tri here .........dhe nime osht 50° ..........po motrat e mija sa isha une pa mbulu e jau bajsha qet pytje m'thojshin zjarri i xhehenemit osht me i nxet ..........


punojn ne zyre e fabrika e police e drejtoresha edhe shamin se hjekun as s' ja nxen kuj udhen ......e s bahen laramon hiq me kule e maic me dizga e fun e kry desh .......po uniform nga me te bukurat e me modestet ..........lei kto llafe mos fol permensh


.

oktopodi
05.07.2010, 00:48:06
Ketu e ke shume gabim.

Kur Perendimi ka pasur nevoje per krahe pune, nga mete veshtirat, ai/ata na ka(ne) lutur.
Gjeneratat e para nga ish-Jugosllavia (ku ka qene edhe Kosova) jane punesuar (lutur) permes Entit per Punesim.
Pak para, nesh, kane qene te lutur Turqit.

Prandaj, derisa "turqit" (muslimanet, pra) iu kane dashte Perendimit, kane qene te mire. Kurse tash, kur papunesia eshte ngritur shahen "Turqit"/Muslimanet, iu pengon kultura e tyre (kui ben pjese edhe bartja e shamise, e shumecka.
Ka dokumente (video) qe deshmojne qarte pritjet madheshtore te "Gastarbeiter"-ave (punetoreve te huaj). Ne cdo stacion hekurudhor (Bahnhof) ka pasur grupe muzikore enkas per t'i deshiruar mireseardhje pikerisht ketyre qe sot jane bere te padeshiruar.


Shume po harroni, bre...
...apo s'po dini gje e po ia fusni prej korrnerit :)


***

Nuk ishte poenta ketu i nderuar,por shtrohet pyetja pse muslimanet te shkojne ne vendet e perendimit per te kryer punte me te renda ? Pse ata nuk erdhen te ne te punojne pune te renda e ne te shkonim tek ata ne misione diplomatike,paqesore apo si ekspert?
Pse muslimanet edhe sot e kesaj dite rrezikojne jeten ne perpjekje per te hy ne ato vende ku jo veteme perdoren per pune te renda por edhe keqtrajtohen e malltretohen neper kampe refugjatesh duke pritur me frige se mos po i kthejne ne vendet e tyre.
Pse gjithe ajo mbrapambeturi e primitivizem ne vendet isalame te Azise dhe Afrikes?
Pse gjithe ato lufta dhe konfrontime mes popujve dhe sekteve te te njejtit besim?
A ka mundesi te ece perpara nje shoqeri nese femren e trajton si objekt dhe e mbulon e izolon si ti teket ?
Po perserise :Pse te mos kemi nje superfuqi botrore te Shteteve te bashkuara Arabe?

Ne fund nga eshte prespektiva e shqiptareve dhe ku esht vendi i tyre? Te mbuluar me shamija me mjekrra te qthurura e ne kule trefertaleshe me ligje te sheriatit si republike islamike,pra si Avganistani ,apo nje shtet me demokraci perendimore ne bashkesine Eropiane,me barazi te plote gjinore pa kule e mbulesa si nje Suedi,Zvicer,Luksemburg ?
Mbulesat ore zoteri i kane percaktuar mashkujt sundimtare kur femrat i kane shite si lopte ne treg dhe kush ka pas para ka ble sa ka dashte se jo Allahu. Muhamedin po te kishte jetuatar ne kete kohe per martesen me 9 vjeqaren do ta kishin fute ne burg te kish pase edhe flatra.
Vete tha dikush se Bibla eshte rishkrua.Neqofte se eshte e vertete mire kane be qe e rishkruan se nuk matet sot me kutin e para 2000 vjeteve.

gjithesia
05.07.2010, 01:07:23
...
..

shtrohet pyetja pse muslimanet te shkojne ne vendet e perendimit per te kryer punte me te renda ? Pse ata nuk erdhen te ne te punojne pune te renda e ne te shkonim tek ata ne misione diplomatike,paqesore apo si ekspert?
....

.
Vete tha dikush se Bibla eshte rishkrua.Neqofte se eshte e vertete mire kane be qe e rishkruan se nuk matet sot me kutin e para 2000 vjeteve........


menxi t 'rash n fije... ēka pasna hjek tuj t' lexu... von e morra vesh se shume po shkrujshe e pak po thojshe .....tash veq n fillim dy rreshta edhe qata t funit ....e po e perthekoj ku pe qet......pse de pse ........sepse ka thene Spasse -ja ..........

sepse .......si t osht kryt keq ai bishti hjek e lun toni .......shkurt pi bi

....
edhe ky rreshti i fundit i QUOTES tone ...........ai kuti i para 2000 vjetve edhe sot njejt se pak me ja dallashit se qet mire terezija ..........qashtu njejt edhe puna e Bibles , Kuranit , Tewratit , Zaburit ........s ndrrohen per vjet me moda t' reja se hhhhhmmmm terezia luhet ....


...

tjeter a ki edhe diēka me thon , a pe lojm me qikaq ?????...

oktopodi
05.07.2010, 01:24:06
.......


menxi t 'rash n fije... ēka pasna hjek tuj t' lexu... von e morra vesh se shume po shkrujshe e pak po thojshe .....tash veq n fillim dy rreshta edhe qata t funit ....e po e perthekoj ku pe qet......pse de pse ........sepse ka thene Spasse -ja ..........

sepse .......si t osht kryt keq ai bishti hjek e lun toni .......shkurt pi bi

....
edhe ky rreshti i fundit i QUOTES tone ...........ai kuti i para 2000 vjetve edhe sot njejt se pak me ja dallashit se qet mire terezija ..........qashtu njejt edhe puna e Bibles , Kuranit , Tewratit , Zaburit ........s ndrrohen per vjet me moda t' reja se hhhhhmmmm terezia luhet ....


...

tjeter a ki edhe diēka me thon , a pe lojm me qikaq ?????...

Me gjithe perpjekjet nuk ke mujt me perthekua se nuk pata qellim me qite,por deshta te them pse muslimanet me mbete rrogetare te perendimit ? Pse arabet jane ne kete gjendje
te mjere? Mos po na ndodhe ne ma zi me u ba si ata se thone i mbytmi ne uje te mbyte edhe ty.
Ta lash shkurt e inshallah e perthekon.

gjithesia
05.07.2010, 01:31:40
Me gjithe perpjekjet nuk ke mujt me perthekua se nuk pata qellim me qite,por deshta te them pse muslimanet me mbete rrogetare te perendimit ? Pse arabet jane ne kete gjendje
te mjere? Mos po na ndodhe ne ma zi me u ba si ata se thone i mbytmi ne uje te mbyte edhe ty.
Ta lash shkurt e inshallah e perthekon....ahaha , a hala je n kom a ?

nejse .......se po t kallxoi shkurt apet edhe pse jem n korrik


arabet nuk jan ne asni gjendje hiq kurfare .......po jan tuj rrnu si pash ......edhe perkry K.O. ( demek nokautave) qe i kan marr prej ktyne anej ( mos u merr fort me Tv .se ata qat pune e kan propagand , mo edhe i ha dreqi e shkojn i gjojn do vene ku jan ma t 'shemtumet qe tyben me i lyp me pish si kisha gjet )............edhe ma s shumti se jau ka mujt dyjeja e kan harru ahiretin .....qe per qita


...me neve s ' ka ēka ndodh ma zi .......a pak po t' doket ,a ?

me neve veq inshAllah shkon tuj nau hjek t' zit , e qaq ......


.

apet diēka n' paq se jom n tripa sonte veq si shkurt ...


.

oktopodi
05.07.2010, 14:22:37
...ahaha , a hala je n kom a ?

nejse .......se po t kallxoi shkurt apet edhe pse jem n korrik


arabet nuk jan ne asni gjendje hiq kurfare .......po jan tuj rrnu si pash ......edhe perkry K.O. ( demek nokautave) qe i kan marr prej ktyne anej ( mos u merr fort me Tv .se ata qat pune e kan propagand , mo edhe i ha dreqi e shkojn i gjojn do vene ku jan ma t 'shemtumet qe tyben me i lyp me pish si kisha gjet )............edhe ma s shumti se jau ka mujt dyjeja e kan harru ahiretin .....qe per qita


...me neve s ' ka ēka ndodh ma zi .......a pak po t' doket ,a ?

me neve veq inshAllah shkon tuj nau hjek t' zit , e qaq ......


.

apet diēka n' paq se jom n tripa sonte veq si shkurt ...


.

Mire ma ke angllatise kete pune he ty preheri tu gezofte me nje djale jarabi.Tash a mbas do te perpiqem me i ra sa me shkurt e sa me trup ,
Kalofsh mire .

Z@F
05.07.2010, 19:06:00
Nuk ishte poenta ketu i nderuar,por shtrohet pyetja pse muslimanet te shkojne ne vendet e perendimit per te kryer punte me te renda ? Pse ata nuk erdhen te ne te punojne pune te renda e ne te shkonim tek ata ne misione diplomatike,paqesore apo si ekspert?
Pse muslimanet edhe sot e kesaj dite rrezikojne jeten ne perpjekje per te hy ne ato vende ku jo veteme perdoren per pune te renda por edhe keqtrajtohen e malltretohen neper kampe refugjatesh duke pritur me frige se mos po i kthejne ne vendet e tyre.
Pse gjithe ajo mbrapambeturi e primitivizem ne vendet isalame te Azise dhe Afrikes?
Pse gjithe ato lufta dhe konfrontime mes popujve dhe sekteve te te njejtit besim?
A ka mundesi te ece perpara nje shoqeri nese femren e trajton si objekt dhe e mbulon e izolon si ti teket ?
Po perserise :Pse te mos kemi nje superfuqi botrore te Shteteve te bashkuara Arabe?

Ne fund nga eshte prespektiva e shqiptareve dhe ku esht vendi i tyre? Te mbuluar me shamija me mjekrra te qthurura e ne kule trefertaleshe me ligje te sheriatit si republike islamike,pra si Avganistani ,apo nje shtet me demokraci perendimore ne bashkesine Eropiane,me barazi te plote gjinore pa kule e mbulesa si nje Suedi,Zvicer,Luksemburg ?
Mbulesat ore zoteri i kane percaktuar mashkujt sundimtare kur femrat i kane shite si lopte ne treg dhe kush ka pas para ka ble sa ka dashte se jo Allahu. Muhamedin po te kishte jetuatar ne kete kohe per martesen me 9 vjeqaren do ta kishin fute ne burg te kish pase edhe flatra.
Vete tha dikush se Bibla eshte rishkrua.Neqofte se eshte e vertete mire kane be qe e rishkruan se nuk matet sot me kutin e para 2000 vjeteve.


Edhe kjo ka pergjigje te njejte...

Shumica e atyre qe ia mesyejne Perendimit sot vijne nga vende te kolonizuara apo ish-kolonizuara.
Kolonizim, pos tjerash eshte mjelje e popullit. Kur nje popull milet mire e mire...s'ka mjete as per buke, e lere me per shkollim, kulture... (gjoja shqiptar po i thoni vetes e nuk po e dini si eshte kur je i okupuar)...dhe mbetet i prapambetur, i varfer, fukara, lypsar...

Mirepo, ekziston nje LIGJ: "Cfare te mbjellesh ate dhe do te korresh". Perendimi, pra, ka mbjelle (mjele popullin) dhe tash e ka radhen t'i korre mjeljet. Bile shume pak po vijne (sepse po pengohen (lexo: vriten qysh ne deti), se eshte dashur te jet numri i ardhacakeve se pakut dyfish sa jane keta (te Perendimit).

Edhe neve (shqiptareve) na kane borxh deri ne fyt: Me Konferencen e Versajes, Berlinit, Londres... dhe aktualisht me imponimin e Marreveshjes se Rambujese, Kumanoves, Vjenes dhe konferencat e radhes...

Prandaj dhe nuk i lusim dhe nuk vihemi ne pozite te lypsarit... kerkojme ate qe na takon. As me pak e as me shume, pa marre parasysh a behet fjale ketu per muslimane, krishtere, buddiste, arabe, amerikane... te shkelur.


Keshtu dhe ketu eshte e gjithe poenta e shkrimit tim te pare, te dyte, trete...


***

Gjilani 2010
05.07.2010, 20:57:43
A u lodht o njerz a hala per feregje e shamija kuki ka shkrunia hahahaha po ojo moti u hjek e ka shkell rrota e skthehet mo ma mir asht me menu per perparim e me qel naj fabrik e ket popull me pshtue nga fukarallaku se mu morr me sene tkota.

mo
05.07.2010, 21:00:41
Edhe kjo ka pergjigje te njejte...

Shumica e atyre qe ia mesyejne Perendimit sot vijne nga vende te kolonizuara apo ish-kolonizuara.
Kolonizim, pos tjerash eshte mjelje e popullit. Kur nje popull milet mire e mire...s'ka mjete as per buke, e lere me per shkollim, kulture... (gjoja shqiptar po i thoni vetes e nuk po e dini si eshte kur je i okupuar)...dhe mbetet i prapambetur, i varfer, fukara, lypsar...

Mirepo, ekziston nje LIGJ: "Cfare te mbjellesh ate dhe do te korresh". Perendimi, pra, ka mbjelle (mjele popullin) dhe tash e ka radhen t'i korre mjeljet. Bile shume pak po vijne (sepse po pengohen (lexo: vriten qysh ne deti), se eshte dashur te jet numri i ardhacakeve se pakut dyfish sa jane keta (te Perendimit).

Edhe neve (shqiptareve) na kane borxh deri ne fyt: Me Konferencen e Versajes, Berlinit, Londres... dhe aktualisht me imponimin e Marreveshjes se Rambujese, Kumanoves, Vjenes dhe konferencat e radhes...

Prandaj dhe nuk i lusim dhe nuk vihemi ne pozite te lypsarit... kerkojme ate qe na takon. As me pak e as me shume, pa marre parasysh a behet fjale ketu per muslimane, krishtere, buddiste, arabe, amerikane... te shkelur.


Keshtu dhe ketu eshte e gjithe poenta e shkrimit tim te pare, te dyte, trete...


***


shume drejt, kompliment :)!

gjithesia
05.07.2010, 21:11:57
A u lodht o njerz a hala per feregje e shamija kuki ka shkrunia hahahaha po ojo moti u hjek e ka shkell rrota e skthehet mo ma mir asht me menu per perparim e me qel naj fabrik e ket popull me pshtue nga fukarallaku se mu morr me sene tkota.

......

ahahah.....edhe naj dit mirrem me fabrika e me perparim se naj kan marr ment femnat e qefet me to nihere kogja nxanun (bizzy) ..........sa ti kryjm ato nihere ma vone atehere ndoshta ........

kthehet kthehet ..........

per kete arsye duhet te mbulohen femrat , ne menyr qe ju mashkujt te keni me shume koncentrim ne perparim ....


...

Shpejtimi
05.07.2010, 21:31:47
..........

........kullturno ja paske sjell ksaj rradhe uēkurit ...........

......krejt qaty o puna ............se perndryshe kqyre bal ēka u bo n' sheher me gra e qika .....;;haj medet e haj ...........grahni bal grahni se mire e keni


............

\\\heee Ingja Vahide edhe ti me njeqind pale melaqe nen shami po i majke duart tek vegza e uckurit aaaaaaaaaaaaaaaaaaa?

gjithesia
05.07.2010, 21:50:54
\\\heee Ingja Vahide edhe ti me njeqind pale melaqe nen shami po i majke duart tek vegza e uckurit aaaaaaaaaaaaaaaaaaa?


...

Milaim ,

le te jet here e pare dhe e fundit qe ti "brengosesh" per vegza .......perjashtim atyre te nenes , motres , gruas dhe bijes sate ......kerkoi nga moderatoret te shlyejn shkresen e ketij te "nderuari" .......


gjithesia

oktopodi
05.07.2010, 22:35:28
Edhe kjo ka pergjigje te njejte...

Shumica e atyre qe ia mesyejne Perendimit sot vijne nga vende te kolonizuara apo ish-kolonizuara.
Kolonizim, pos tjerash eshte mjelje e popullit. Kur nje popull milet mire e mire...s'ka mjete as per buke, e lere me per shkollim, kulture... (gjoja shqiptar po i thoni vetes e nuk po e dini si eshte kur je i okupuar)...dhe mbetet i prapambetur, i varfer, fukara, lypsar...

Mirepo, ekziston nje LIGJ: "Cfare te mbjellesh ate dhe do te korresh". Perendimi, pra, ka mbjelle (mjele popullin) dhe tash e ka radhen t'i korre mjeljet. Bile shume pak po vijne (sepse po pengohen (lexo: vriten qysh ne deti), se eshte dashur te jet numri i ardhacakeve se pakut dyfish sa jane keta (te Perendimit).

Edhe neve (shqiptareve) na kane borxh deri ne fyt: Me Konferencen e Versajes, Berlinit, Londres... dhe aktualisht me imponimin e Marreveshjes se Rambujese, Kumanoves, Vjenes dhe konferencat e radhes...

Prandaj dhe nuk i lusim dhe nuk vihemi ne pozite te lypsarit... kerkojme ate qe na takon. As me pak e as me shume, pa marre parasysh a behet fjale ketu per muslimane, krishtere, buddiste, arabe, amerikane... te shkelur.


Keshtu dhe ketu eshte e gjithe poenta e shkrimit tim te pare, te dyte, trete...


***

Po me pelqen idea jote. Por ma merr mendja se pas Serbise nuk na ka kush me shum borgje se sa Turqia ne kete aspekt.Pse nuk po ia msyjme Stambollit e me marre pjesen Europiane si kompenzim?
Ore Z@f nuk na tha kush e pat kolonizua Turqine se ata mbajne vendin e pare per migrim ne perendim.Kush e la Iranin ,Irakun e ca vende arabe aq mbrapa e qe dikur ishin te shquara per nga zhvillimi e civilizimi?
Ku gjene tjeter qe dikush ka haremin plote femra e ai qe nuk ka para mbetet pa asnje?
Rri shtremte e fol drejte. Ku na qon kjo rruga e kuleve dhe shamiave ne shekullin XXI pos ne Avganistan.E shqiptaret po ikin ne perendim pra .A nuk te duket kjo paksa apsurde apo ti vertete mendon se po shkojne me kerku te drejtat tona .
Kam nje shok te ngushte i cili eshte perkthyes shqip-gjermanisht ne nje qender refughatesh ne Bavari,eshte burre i mire dhe kurre nuk e kam zene ne rrene i cili me ka thene se me lexuar dekleratat e shqiptareve nga Kosova per shkaqet e kerkeses se azilit ,njeriu skuqet.Menjehere pas luftes shumica dekleronin se kane ike prej friges nga UĒK-ja ,se ata vete ishin lojal ndaj pushtetit te serbise.Pak me vone kane filluar te shkruhen si rom dhe ne kohet e fundit shumica paraqiten si homoseksual qe u shkelen te drejtat .Kjo edhe eshte arsya pse eshte kemngule nga BE te aprovohet ligji per "martesat" e pederave.
Askund asnjehere ne asnje kerkese nuk kane theksuar shkaqet qe permende ti.

Shpejtimi
06.07.2010, 04:44:09
...

Milaim ,

le te jet here e pare dhe e fundit qe ti "brengosesh" per vegza .......perjashtim atyre te nenes , motres , gruas dhe bijes sate ......kerkoi nga moderatoret te shlyejn shkresen e ketij te "nderuari" .......


gjithesia

Tybe istikva e paskan rrok ingje Vahiden pehriat!?
Nuk jam Milaimi oj ingje por jam Halili.Une respekt per
familjen tuaj edhe ishalla nuk bien pre e tarigut te keti
llojit tend.Sa per vegza te ushkureve secili te i lidh apo te
i zgidh (clidh) me demek sipas qefit.Ama fjalor skllot paske
ti melacja e mullinit!?

gjithesia
06.07.2010, 13:45:29
Tybe istikva e paskan rrok ingje Vahiden pehriat!?
Nuk jam Milaimi oj ingje por jam Halili.Une respekt per
familjen tuaj edhe ishalla nuk bien pre e tarigut te keti
llojit tend.Sa per vegza te ushkureve secili te i lidh apo te
i zgidh (clidh) me demek sipas qefit.Ama fjalor skllot paske
ti melacja e mullinit!?...
.
Milaim po t shkon ma mire me shtat .......a fjalorin qe 10 vjet ksajde ja me msu ja hiq ......

.

Z@F
06.07.2010, 17:42:21
Po me pelqen idea jote. Por ma merr mendja se pas Serbise nuk na ka kush me shum borgje se sa Turqia ne kete aspekt.Pse nuk po ia msyjme Stambollit e me marre pjesen Europiane si kompenzim?
Ore Z@f nuk na tha kush e pat kolonizua Turqine se ata mbajne vendin e pare per migrim ne perendim.Kush e la Iranin ,Irakun e ca vende arabe aq mbrapa e qe dikur ishin te shquara per nga zhvillimi e civilizimi?
Ku gjene tjeter qe dikush ka haremin plote femra e ai qe nuk ka para mbetet pa asnje?
Rri shtremte e fol drejte. Ku na qon kjo rruga e kuleve dhe shamiave ne shekullin XXI pos ne Avganistan.E shqiptaret po ikin ne perendim pra .A nuk te duket kjo paksa apsurde apo ti vertete mendon se po shkojne me kerku te drejtat tona .
Kam nje shok te ngushte i cili eshte perkthyes shqip-gjermanisht ne nje qender refughatesh ne Bavari,eshte burre i mire dhe kurre nuk e kam zene ne rrene i cili me ka thene se me lexuar dekleratat e shqiptareve nga Kosova per shkaqet e kerkeses se azilit ,njeriu skuqet.Menjehere pas luftes shumica dekleronin se kane ike prej friges nga UĒK-ja ,se ata vete ishin lojal ndaj pushtetit te serbise.Pak me vone kane filluar te shkruhen si rom dhe ne kohet e fundit shumica paraqiten si homoseksual qe u shkelen te drejtat .Kjo edhe eshte arsya pse eshte kemngule nga BE te aprovohet ligji per "martesat" e pederave.
Askund asnjehere ne asnje kerkese nuk kane theksuar shkaqet qe permende ti.

Vertet po me habisni nga mosinformimi.

Po lere more ti Irakun dhe Iranin, pash ate ne cka beson, nese beson ne dicka.

Bagdadi, kryeqytet i Irakut ka dyfish me shume akademike se gjithe Shqiptaria.
Pas pushtimit/invadimit amerikan, shumica prej tyre thoshin "Ra kjo (duke bere me gisht per nentoken dhe pasurite e paskajshme nen te) e na zu belaja".
Oktopod, kur ti po flet/shruan, flet/shkruan si shqiptare apo si evropian (perendimoras)???
Sipas asaj cfare po shkruan, kisha thene, ti e paske fantazine e gjalle.
Sepse ke materiale ne perendim qe nuk kane paragjykime te trasha e fantastike sikur ti. Sepse ata e dijne sa vlene Iraku, Irani... perkunder teje dhe ca tjereve ketu.
Nese flet si shqiptar, s'mund te krahasohesh me ta me asgje: as me arsimim, as me kulture as me pasuri, as...
Irani, edhe pse nen diktature, i ka punet shume, shume me mire se ne (krahaso ate qe e thash mbi Iranin)
Turqia, nje pjese te borxheve na ka lare... Por nuk eshte keq t'i kerkohet edhe asaj demshperblim...
Une te thash (ama ti s'po beson serish) se turqit qe kane ardhur ketu, kane qene te lutur. Pastaj kane leshuar rrenje...
Mos paske harruar ndoshta se Turqia ben pjese ne Grupin 20 (nder njezet vendet me pte pasura)???
Pra, me te gjitha te keqiat e Truqise, si shqiptar s'mund te matesh (ashtu qe t'i necmosh, sic po i nencmon edhe Irakun, Iranin...) me asgje, ne asnje aspekt.

Kete punen e azilanteve e di mu sikur ai qe te ka treguar... s'di cfare roli luan lidhje me temen?
Po te kishin mundesi, edhe sot, (se paku)gjysma e atyre qe jetojne sot ne Kosove, Shqiperi do ta braktisnin vendin...Dhe do te sajonin genjeshtrat me te medha dhe perdornin truqet me mashtruese per te vene kembe ne perendim...

Por, per kete duhet ditur shkakun, kurse ti gjithe kohen flet per pasojat.

"Cfare te mbjellesh, ate dhe do ta korresh"
eshte njesoj sikur Shkaku-Pasoja.

Ti mund te fjales per pasoja me vite te tera, por, pa i ditur shkaqet, shkrimet e tua jane sikur njeriu pa koke...


Tung.


***


***

oktopodi
06.07.2010, 18:46:46
Vertet po me habisni nga mosinformimi.

Po lere more ti Irakun dhe Iranin, pash ate ne cka beson, nese beson ne dicka.

Bagdadi, kryeqytet i Irakut ka dyfish me shume akademike se gjithe Shqiptaria.
Pas pushtimit/invadimit amerikan, shumica prej tyre thoshin "Ra kjo (duke bere me gisht per nentoken dhe pasurite e paskajshme nen te) e na zu belaja".
Oktopod, kur ti po flet/shruan, flet/shkruan si shqiptare apo si evropian (perendimoras)???
Sipas asaj cfare po shkruan, kisha thene, ti e paske fantazine e gjalle.
Sepse ke materiale ne perendim qe nuk kane paragjykime te trasha e fantastike sikur ti. Sepse ata e dijne sa vlene Iraku, Irani... perkunder teje dhe ca tjereve ketu.
Nese flet si shqiptar, s'mund te krahasohesh me ta me asgje: as me arsimim, as me kulture as me pasuri, as...
Irani, edhe pse nen diktature, i ka punet shume, shume me mire se ne (krahaso ate qe e thash mbi Iranin)
Turqia, nje pjese te borxheve na ka lare... Por nuk eshte keq t'i kerkohet edhe asaj demshperblim...
Une te thash (ama ti s'po beson serish) se turqit qe kane ardhur ketu, kane qene te lutur. Pastaj kane leshuar rrenje...
Mos paske harruar ndoshta se Turqia ben pjese ne Grupin 20 (nder njezet vendet me pte pasura)???
Pra, me te gjitha te keqiat e Truqise, si shqiptar s'mund te matesh (ashtu qe t'i necmosh, sic po i nencmon edhe Irakun, Iranin...) me asgje, ne asnje aspekt.

Kete punen e azilanteve e di mu sikur ai qe te ka treguar... s'di cfare roli luan lidhje me temen?
Po te kishin mundesi, edhe sot, (se paku)gjysma e atyre qe jetojne sot ne Kosove, Shqiperi do ta braktisnin vendin...Dhe do te sajonin genjeshtrat me te medha dhe perdornin truqet me mashtruese per te vene kembe ne perendim...

Por, per kete duhet ditur shkakun, kurse ti gjithe kohen flet per pasojat.

"Cfare te mbjellesh, ate dhe do ta korresh"
eshte njesoj sikur Shkaku-Pasoja.

Ti mund te fjales per pasoja me vite te tera, por, pa i ditur shkaqet, shkrimet e tua jane sikur njeriu pa koke...


Tung.


***


***

Qindera e mijera emigrant nga turqia e vendet arabe qe nga palestina,libani,iraku,dhe vendet e deri tek pakistabezet e tamilet si edhe nga vendet e afrikes mesyjne secilin vit te hyjne ne vendet perendimore si azilante .NUk kam ndeshe qofte edhe nje person te vetem nga vendet e perendimit qe ka kerkuar azil ne keto vendet e zhvilluara dhe te civilizuara qe thua ti. Ketu lum lum Z@fi diqka nuk shkon.Po te ishte ashtu edhe shqiptaret do te shkonin ne Irak e Iran ,ne Turqi te kerkonin pune e jo ne vendet e perendimit madje deri ne Australi.
Faktet jane kokeforta. Une ndnjehem vetem shqiptare qe jetoj ne Kosove ne nje pjese te Shqiperise Etnike me aspirate qe se bashku me gjithe bashkombasit te integrohemi ne
mesin epopujve dhe shteteve te BE-se ,gje qe aspiron edhe Turqia.

Keshtu i nderuar Z@f se duket se per ju ata ju kundershtone dhe nuk pranojne shamine arabe si mbulese koke po ju duken edhe pa koke fare.Nuk na lidhe asgje me arabet, as gjaku ,as raca, as kontinenti vetem feja e feja na lidhe edhe me magjypt e gabelte te cilet perngjajne me shum ne arabte.

gjithesia
06.07.2010, 19:30:02
Qindera e mijera emigrant nga turqia e vendet arabe qe nga palestina,libani,iraku,dhe vendet e deri tek pakistabezet e tamilet si edhe nga vendet e afrikes mesyjne secilin vit te hyjne ne vendet perendimore si azilante .NUk kam ndeshe qofte edhe nje person te vetem nga vendet e perendimit qe ka kerkuar azil ne keto vendet e zhvilluara dhe te civilizuara qe thua ti. Ketu lum lum Z@fi diqka nuk shkon.Po te ishte ashtu edhe shqiptaret do te shkonin ne Irak e Iran ,ne Turqi te kerkonin pune e jo ne vendet e perendimit madje deri ne Australi.
Faktet jane kokeforta. Une ndnjehem vetem shqiptare qe jetoj ne Kosove ne nje pjese te Shqiperise Etnike me aspirate qe se bashku me gjithe bashkombasit te integrohemi ne
mesin epopujve dhe shteteve te BE-se ,gje qe aspiron edhe Turqia.

Keshtu i nderuar Z@f se duket se per ju ata ju kundershtone dhe nuk pranojne shamine arabe si mbulese koke po ju duken edhe pa koke fare.Nuk na lidhe asgje me arabet, as gjaku ,as raca, as kontinenti vetem feja e feja na lidhe edhe me magjypt e gabelte te cilet perngjajne me shum ne arabte.


....

...mire e ki ti octopodi , se kjo fjala azil u dal von ........perpara i kan than kolonizim

. apo si tha z@f .......shkaku-pasoja..........


e sheh sa e mire eshte kjo fe .......nuk ban dallime mes njerezve(gabel , magjup , arab , shqiptar , amerikan , kinez , gjerman ,anglez , etj etj , ........alhamdulilah qe jem prej muslimaneve ............


aspiron edhe do pranohesh ne BE , besom , nese mbetesh keshtu si je doemos .......


gjersa Turkia veshtir valla , se "klubit" i prishet imigji ......nuk do jet vetem i kishter sikur qe eshte ....dhe mos mendo se Turqia (origjinale) e ka at deshir .....jan do tjer qe e perfaqesoin qe kan qasi qysh i the aspikljmahta........

oktopodi
06.07.2010, 20:19:34
....

...mire e ki ti octopodi , se kjo fjala azil u dal von ........perpara i kan than kolonizim

. apo si tha z@f .......shkaku-pasoja..........


e sheh sa e mire eshte kjo fe .......nuk ban dallime mes njerezve(gabel , magjup , arab , shqiptar , amerikan , kinez , gjerman ,anglez , etj etj , ........alhamdulilah qe jem prej muslimaneve ............


aspiron edhe do pranohesh ne BE , besom , nese mbetesh keshtu si je doemos .......


gjersa Turkia veshtir valla , se "klubit" i prishet imigji ......nuk do jet vetem i kishter sikur qe eshte ....dhe mos mendo se Turqia (origjinale) e ka at deshir .....jan do tjer qe e perfaqesoin qe kan qasi qysh i the aspikljmahta........

Besimin fetar e konsideroj qeshtje personale te secilit dhe secili e ka per shpirtin e tij.
Allahu (Zoti) eshte nje dhe secili qe don apo ndjene nevoje ti lutet ne menyren e vete.Per mua eshte me i aferm se Muhamedi e Krishti ai me te cilin kam te perbashket gjakun,gjuhen,traditen ,atdheun . Sa arabi ,kinezi,afrikani,turku,gabeli a magjypi jane te besimit mysliman apo te krishtere kam te perbashket vetem se jane njerze.
Shqiptaret jane popull europian dhe ardhmeria eshte ne integrimet euro-atlantike.Kete e ka percaktuar vete populli,inteligjenca,institucionet e dijes por edhe politika ne te gjitha trojet ku jetojne shqiptaret.Edhe bashkesite islame jane per nje ardhemri te tlle.Vetem nje grushte fanatikesh si ju te paguar nga sekte ekstreme te cilat po qorodisin dhe degradojne islamin burimor ,shohin enderra per republika islamike e ligje te sheriatit.
Kurre shqiptaret nuk do te lejojne ta shendrroni Kosoven as Shqiperine ne Avganistan dhe shqiptaret ne talibane.

oktopodi
06.07.2010, 20:29:51
KIsha lutur Nositin apo Qelin ta largoje kete teme nga neneforumi i politikes dhe ta dergoje tek nenforumi i fese ku ka tema dhe hapsire sa te doni per debate fetare : Une qellimisht ju iki debateve te fese sepse ne zjarrin e debatit me keta zhurmaxhinjte qe done ta shenrrojne fene ne maskenball dhe ne rrahje ,grushtime,dhe konfrontime deri ne vrasje mund te lendojme ndjenjat e besimtareve te devoteshem qe sinqerisht dhe shpirterisht luten per shpirtin dhe shendetin e tyre .
Kjo teme dhe muhalifet e disave jane tejet nxitese dhe irituese.Allahu eshte vete me i madhi dhe nuk ka nevoje per poteraxhije dhe tupanxhi forumesh.Ne paste mbete islami me mbajte keta te forumit mozomakeq.

gjithesia
06.07.2010, 20:31:30
Besimin fetar e konsideroj qeshtje personale te secilit dhe secili e ka per shpirtin e tij.
Allahu (Zoti) eshte nje dhe secili qe don apo ndjene nevoje ti lutet ne menyren e vete.Per mua eshte me i aferm se Muhamedi e Krishti ai me te cilin kam te perbashket gjakun,gjuhen,traditen ,atdheun . Sa arabi ,kinezi,afrikani,turku,gabeli a magjypi jane te besimit mysliman apo te krishtere kam te perbashket vetem se jane njerze.
Shqiptaret jane popull europian dhe ardhmeria eshte ne integrimet euro-atlantike.Kete e ka percaktuar vete populli,inteligjenca,institucionet e dijes por edhe politika ne te gjitha trojet ku jetojne shqiptaret.Edhe bashkesite islame jane per nje ardhemri te tlle.Vetem nje grushte fanatikesh si ju te paguar nga sekte ekstreme te cilat po qorodisin dhe degradojne islamin burimor ,shohin enderra per republika islamike e ligje te sheriatit.
Kurre shqiptaret nuk do te lejojne ta shendrroni Kosoven as Shqiperine ne Avganistan dhe shqiptaret ne talibane.

.......
.

...jo , bo kur po lejon me u europianizu .....pse jo edhe me u islamizu .......

trajta po ndrron ashtu e kshtu .......bile le t ndrron per mire e jo per keq ......inshAllah


.

Livadhi
06.07.2010, 20:35:21
Per Kosoven puna e shamis (mbulojes) eshte problem akcesor dhe humbja kohe me kete tem nuk ja vlen.
Kosova ka problem tjera qe kerkoin zgjedhje e jo shamia.
Tani kur kemi pranuar te kthehemi Borgjezis perkatsisht demokracis duhet gjithqka te toleroim edhe pse shpesh eshte shum e dhimbshme. Pra duhet toleroi shami, homoseksuala , Swing grupe e me te ndrushme qe jan te demshme per shoqerin ne pergjithsi , por demokracia ben vend per gjitha shtresat dhe grupet shoqerore qe jan ne mesin ton.

Por per fund i jap vetes te drejt te them se ne shekujt e kaluar XIX e te posht Islami ishte shtyll kryesore perparimtare e njerzimit , ndersa kisha katolike ishte penges e zhvillimit ekonomiko shoqerore , ndersa sot kisha katolike provon te jet neutrale ndersa islami perkatsisht talibanet jan pjes e grupeve qe pengon zhvillimin e shoqeris dhe kthen njerzimin ne kohen e gurit.

gjithesia
06.07.2010, 20:36:07
KIsha lutur Nositin apo Qelin ta largoje kete teme nga neneforumi i politikes dhe ta dergoje tek nenforumi i fese ku ka tema dhe hapsire sa te doni per debate fetare : Une qellimisht ju iki debateve te fese sepse ne zjarrin e debatit me keta zhurmaxhinjte qe done ta shenrrojne fene ne maskenball dhe ne rrahje ,grushtime,dhe konfrontime deri ne vrasje mund te lendojme ndjenjat e besimtareve te devoteshem qe sinqerisht dhe shpirterisht luten per shpirtin dhe shendetin e tyre .
Kjo teme dhe muhalifet e disave jane tejet nxitese dhe irituese.Allahu eshte vete me i madhi dhe nuk ka nevoje per poteraxhije dhe tupanxhi forumesh.Ne paste mbete islami me mbajte keta te forumit mozomakeq.

........

...po ani de leshoni pak pe ju e toni s' rrehum

le te largojn kah t dojn ......kjo eshte politik edhe e keqe bile .......

.

Qokolina
06.07.2010, 20:49:25
Jo fort moti ,diskutuam e diskutuam per Fen dhe Kombin , dhe ter kohen "kacafyteshim " me nje grup te cilet besimin Fetar ( ee sidomos ate Islam ) kamnguls e vuanin mbi kombin ... kjo do te thote sipas tyre se Shqiptaret duhen ti kushtohen besimit (islam) e pastaj kombit!!!!
Ne tjeret sa kishim forc mundoheshim sado kudo tju tregoim ralitetin....
Mirepo , siq shihet edhe nga e perditshmja Shqiptare (sidomos ne Kosove) "shamijat" mundohen te zgjerohen dita dites dhe gjithenje duke menduar se kjo do tju sjell ndonje te mire materiaLe, (ndoshta atu -ketu) ndoahet ndonje 200- 300 € si shperblim per propagand te palodhur -nga "vllezerit" arabo saudit dhe ndonje satelit te tyre.... ,

Katragjyshja ime , Gjyshja ime (ndjes paqin ) e deri vone edhe Nena ime ishin te okupuara nga "Shamija" - Shamija terrorizonta dite e nate , Vere e dimer , te shkretat kurr dy dite te mira nuk i pan nen Okupimin e Shamis ...
Sa grushtat i kan ngren nga burrat (muslimin te medhenje) vetem e vetem pse nganjeher duhe te ngritej koka sepse vapa e madhe nuk durohej dot , ata Burra (burreca -musliman) akuzonin te gjorat se keto shiqonin dike tjeter!!!!
Une , nuk di se egziston vend ne Europ ku bota femrore ka vuajtur me shume se sa ne Vendin ton!!!-thjesht ska!!!

Jo jo, sot Nena ime eshte e liruar edhe nga okupatori "Shaija" , dhe ma ne fund eshte nje grua e lire edhe pse ne mosh por prap e lumtur qe prjetoi ta shijon lirin sado pak !!!

Ndersa per babin (ndjes past)tim apo burrin e saj i cili ka kohe qe ka vdekur , edhe nuk qyn aq koke sepse ... dajaku e rikuizitat tjera ishin nje perditeshmeri per te!!!, mgjithat prap kthehet dhe thote:

-Paj , ska pas faj as AI i shkreti , qashtu u kan koha !!!!

Perendimoreve per disa gjera duhet me ju falendrue ....p.sh po mos te ishin keta ,ndoshta ende do te ishim ushqyr me duar apo me gishta ..me siguri se Piruni, e Luga ende ddo te ishin te panjohura per ne...ndersa per thike po ,ate e kemi perdorur her me therr kafsh e besa jo rrall edhe ndermjet vetit!!!!!


piloti


Te lumt Piloti qe e fol ket realitet qe shum e din por nuk e shprehin.

gjithesia
06.07.2010, 20:58:56
Te lumt Piloti qe e fol ket realitet qe shum e din por nuk e shprehin.

.

...ooo perpara kan ushtru dhune po bile kem pas rrespekt pej tyne ( burrav) .....sot edhe dhune edhe poēaver bile e flliqt plus .....po shuj oj ti ...


.

gjithesia
06.07.2010, 21:04:54
Per Kosoven puna e shamis (mbulojes) eshte problem akcesor dhe humbja kohe me kete tem nuk ja vlen.
Kosova ka problem tjera qe kerkoin zgjedhje e jo shamia.
Tani kur kemi pranuar te kthehemi Borgjezis perkatsisht demokracis duhet gjithqka te toleroim edhe pse shpesh eshte shum e dhimbshme. Pra duhet toleroi shami, homoseksuala , Swing grupe e me te ndrushme qe jan te demshme per shoqerin ne pergjithsi , por demokracia ben vend per gjitha shtresat dhe grupet shoqerore qe jan ne mesin ton.

Por per fund i jap vetes te drejt te them se ne shekujt e kaluar XIX e te posht Islami ishte shtyll kryesore perparimtare e njerzimit , ndersa kisha katolike ishte penges e zhvillimit ekonomiko shoqerore , ndersa sot kisha katolike provon te jet neutrale ndersa islami perkatsisht talibanet jan pjes e grupeve qe pengon zhvillimin e shoqeris dhe kthen njerzimin ne kohen e gurit.


.

..se le veq qysh ke , po ja shtove edhe kta kater (4) rreshta n fund .......

nuk kthen jo ......po jem tuj perperu bi izni Lah ...pauz u kon dej tash ...tash e mas ACTIE ...


ps.s 'ju kisha nejt kaq gati n muhabet po po m 'doket veq une jam e mbulume ktu , e po m doket si me ma gjujt mu krejt kto shkresa qe po i lexoi me endje ... :s


ma bani hallall ,

gjithesia

.

oktopodi
06.07.2010, 21:28:31
........

...po ani de leshoni pak pe ju e toni s' rrehum

le te largojn kah t dojn ......kjo eshte politik edhe e keqe bile .......

.


Kam nje lajm te pakendshem per ty gjithesia.E kishin nxane Mullah Omarin ne Avganistan.
udheheqesin e talibaneve,atyne me mjekrra te kerleshura.Nuk po i dojne ate soj as atje.

Qokolina
06.07.2010, 21:32:41
.

...ooo perpara kan ushtru dhune po bile kem pas rrespekt pej tyne ( burrav) .....sot edhe dhune edhe poēaver bile e flliqt plus .....po shuj oj ti ...


.Qka je ka fol pash zotin a je tu i lexu fjalt e tua?
Kan pas dhun amo jo respekt por frig sepse nuk kan pas tjeter rrugdalje.
Aty ku bahet dhuna nuk ka respekt por frig e asgje tjeter.
Qysh mundesh dhunen me perkrah me trego?
Po ti nje asi burri pe dojshe qe kat rrotllohet nje grusht n“hun me ta rras e gojen gjak me ta mush?Ather ki tani respekt ndaj ti?
Thojn qe qka ta lypsh e gjan.
Ti pi jep nje burri aq shum vler sikurse ta donte Zoti ma shum burrin sesa grujen. Ty a veq grushti te bjen me respektu nje mashkull apo si ta kuptoj?

Burri.
06.07.2010, 21:34:20
Kam nje lajm te pakendshem per ty gjithesia.E kishin nxane Mullah Omarin ne Avganistan.
udheheqesin e talibaneve,atyne me mjekrra te kerleshura.Nuk po i dojne ate soj as atje.

He ishalla e lirohet aj popull po shum nzorr jan kan pi tina, po edhe ata jan more njerz e duhet me jetue jeten.

gjithesia
06.07.2010, 21:36:39
Kam nje lajm te pakendshem per ty gjithesia.E kishin nxane Mullah Omarin ne Avganistan.
udheheqesin e talibaneve,atyne me mjekrra te kerleshura.Nuk po i dojne ate soj as atje.

....

...qeee nime ,a ???

hajgare tash a ahahaha.......

tash serioz :

..mullave e vllaznive e motrave sa ma shum zullum aq ma mire per ta .....ktu (dunja)se ju forcohet morali ..........n ahiret se kan shperblime te medha ....keshtu qe hiq s po m dhimet wAllahin .....jan per dhimt kta qe po i nxoin e pi malltretoin se ata ncuk ....

edhe ni nxofshin e ni malltretofshin e qe besa edhe ni mytshin atyne syni s ' ju tremet se sen ma shume s dojn se me dek per din e imon ........ktu po qendron problemi ma i madhi se kur don dikon me sankcionu , denu , ndryshu ...ushtrohet dhune e kercnime deri te vdekja e njerzt terhiqen .......amo me vllazni t mi puna ndrysh ata bash qata e dojn me dek per ISLAM ....


ps.lej hajgaret e rrekju seriozitetit .......se haahha e don e kerkun ....


.

gjithesia
06.07.2010, 21:39:39
He ishalla e lirohet aj popull po shum nzorr jan kan pi tina, po edhe ata jan more njerz e duhet me jetue jeten.

....

ma n zor jan prej migave e ushtris speciale te uses ( usa) ......se qe jan kon prej mulles ...

usa shkoi i shtini hunt aty ( a thu pse ) ......e n Palestin i shtin vesht n 'lesh qe 40 e kusur vjet


marre osht kogja burra e mos me pa ēka osht kah ndodh ne realitet ......;nc nc nc


.

oktopodi
06.07.2010, 21:40:12
....

...qeee nime ,a ???

hajgare tash a ahahaha.......

tash serioz :

..mullave e vllaznive e motrave sa ma shum zullum aq ma mire per ta .....ktu (dunja)se ju forcohet morali ..........n ahiret se kan shperblime te medha ....keshtu qe hiq s po m dhimet wAllahin .....jan per dhimt kta qe po i nxoin e pi malltretoin se ata ncuk ....

edhe ni nxofshin e ni malltretofshin e qe besa edhe ni mytshin atyne syni s ' ju tremet se sen ma shume s dojn se me dek per din e imon ........ktu po qendron problemi ma i madhi se kur don dikon me sankcionu , denu , ndryshu ...ushtrohet dhune e kercnime deri te vdekja e njerzt terhiqen .......amo me vllazni t mi puna ndrysh ata bash qata e dojn me dek per ISLAM ....


ps.lej hajgaret e rrekju seriozitetit .......se haahha e don e kerkun ....


.

Per bese shqiptare seriozisht e kam .Eshte ne lajme . E lexova ne titra te ne Top News.Vertete e kane nxane .
Nuk kam nevoje te tallem.

gjithesia
06.07.2010, 21:42:08
Per bese shqiptare seriozisht e kam .Eshte ne lajme . E lexova ne titra te ne Top News.Vertete e kane nxane .
Nuk kam nevoje te tallem.

...

po ani de Allahu e meshiroft , ja lehtesoft naten e varrit e baft prej shehideve me grada te larta .....nomi su ba .....plot mulla dunjaja , alhamdulilah ...

.

gjithesia
06.07.2010, 21:43:26
Qka je ka fol pash zotin a je tu i lexu fjalt e tua?
Kan pas dhun amo jo respekt por frig sepse nuk kan pas tjeter rrugdalje.
Aty ku bahet dhuna nuk ka respekt por frig e asgje tjeter.
Qysh mundesh dhunen me perkrah me trego?
Po ti nje asi burri pe dojshe qe kat rrotllohet nje grusht n“hun me ta rras e gojen gjak me ta mush?Ather ki tani respekt ndaj ti?
Thojn qe qka ta lypsh e gjan.
Ti pi jep nje burri aq shum vler sikurse ta donte Zoti ma shum burrin sesa grujen. Ty a veq grushti te bjen me respektu nje mashkull apo si ta kuptoj?....


...ahahaha boll po m vjen inati me pranu po burri o burr ....e gruja zemer osht gru ......


nuk pe perkrahi dhunen po pe perkrahi rrespektin , neren , marifetin , urtesin , marren , ftyren ...etj etj ...

.

Qokolina
06.07.2010, 21:50:55
....


...ahahaha boll po m vjen inati me pranu po burri o burr ....e gruja zemer osht gru ......


nuk pe perkrahi dhunen po pe perkrahi rrespektin , neren , marifetin , urtesin , marren , ftyren ...etj etj ...

.


Pse inati?
Normal qe burri burr e gruja gru un nuk thash burri mu ba gru e gruja burr, kjo nuk esht logjike apo jo?
E respekt, nder,marifet,urtsi e meriton vetem ai qe te njejtat mua mi uron dhe vepron.
E marren e ftyren duhet secili per veti me rujt, as sun ja ruj burrit e as ai sun ma run.

Burri.
06.07.2010, 21:51:33
Qka je ka fol pash zotin a je tu i lexu fjalt e tua?
Kan pas dhun amo jo respekt por frig sepse nuk kan pas tjeter rrugdalje.
Aty ku bahet dhuna nuk ka respekt por frig e asgje tjeter.
Qysh mundesh dhunen me perkrah me trego?
Po ti nje asi burri pe dojshe qe kat rrotllohet nje grusht n“hun me ta rras e gojen gjak me ta mush?Ather ki tani respekt ndaj ti?
Thojn qe qka ta lypsh e gjan.
Ti pi jep nje burri aq shum vler sikurse ta donte Zoti ma shum burrin sesa grujen. Ty a veq grushti te bjen me respektu nje mashkull apo si ta kuptoj?

Ja knon naj shahadet e pshton po bool mir valla i paske than po si duket kjo Gjithėsija se ka provue hala rrypat e burrit! hahahaha

Qokolina
06.07.2010, 21:53:32
Ja knon naj shahadet e pshton po bool mir valla i paske than po si duket kjo Gjithėsija se ka provue hala rrypat e burrit! hahahaha


More ishalla nuk ja bjen Zoti kurr por nashta edhe i pelqen ku dihet?

gjithesia
06.07.2010, 21:54:56
Pse inati?
Normal qe burri burr e gruja gru un nuk thash burri mu ba gru e gruja burr, kjo nuk esht logjike apo jo?
E respekt, nder,marifet,urtsi e meriton vetem ai qe te njejtat mua mi uron dhe vepron.
E marren e ftyren duhet secili per veti me rujt, as sun ja ruj burrit e as ai sun ma run....


.......ahaha me kon i zoti t 'run qe bile syt perpjet s' guxon me i qu :D

.jo mire e ki , amo e perzime e madhe u ba be ti qoki , qe besa tuj lyp t drejta dulem n serrnisht e tash jan met burrat as burr as gru ......na kogja t 'zojat i shkelum i banum mos vet .......e me shkel burri i ka hije e gruja haj medet e haj ..........nejse se ja teprova po m ' vjen apet inati ...


.

gjithesia
06.07.2010, 21:56:55
Ja knon naj shahadet e pshton po bool mir valla i paske than po si duket kjo Gjithėsija se ka provue hala rrypat e burrit! hahahaha

...

po Zoti na rujt ..........s jam tranu une me shti brina me burr ej .......une kadale e qysh osht ma s urti e buti e zgjedhi ēdo problem ( nejse nashta ēehrja m ' tregon se s jam bash mire ) .....amo jo jo se bi veten n 'at dergje me qu dor kush n mu kurr


@qoki , jo zemer s' kam qef wAllahin ,hjeke at merzi ....

.

Qokolina
06.07.2010, 22:03:33
...


.......ahaha me kon i zoti t 'run qe bile syt perpjet s' guxon me i qu :D

.jo mire e ki , amo e perzime e madhe u ba be ti qoki , qe besa tuj lyp t drejta dulem n serrnisht e tash jan met burrat as burr as gru ......na kogja t 'zojat i shkelum i banum mos vet .......e me shkel burri i ka hije e gruja haj medet e haj ..........nejse se ja teprova po m ' vjen apet inati ...


.


Ty t“vjen inati se ti e lejon kurse mua nuk me vjen inati se un ket kurr nuk e lejoj.
Po pse mos ti lypin te drejtat?
Pse mos te jet e lejushme te vendos femra vet?
Sa mashkuj ka qe rrahin grat e veta pa pik faji, pse mos te ket ajo tash te drejt mu anku dhe me u nda prej ti?

Ta shikojm drejtsin sepse nuk esht e drejt me perdor dhun.

Qokolina
06.07.2010, 22:08:46
...


@qoki , jo zemer s' kam qef wAllahin ,hjeke at merzi ....

.


Shyqyr, e zemrushe a e sheh qe nuk ka femer ne bot qe don dhun (nashta aty ktu naj nje por ajo esht nje tjeter tem):D

gjithesia
06.07.2010, 22:10:50
Ty t“vjen inati se ti e lejon kurse mua nuk me vjen inati se un ket kurr nuk e lejoj.
Po pse mos ti lypin te drejtat?
Pse mos te jet e lejushme te vendos femra vet?
Sa mashkuj ka qe rrahin grat e veta pa pik faji, pse mos te ket ajo tash te drejt mu anku dhe me u nda prej ti?

Ta shikojm drejtsin sepse nuk esht e drejt me perdor dhun.

..

po normal ,

islami ja ndalon mashkullit dhunen hala tuj kon n pubertet prej se ja nis me ju ba obligim namazi e msimi i Ku'ranit , e rregullat ..........keshtu qe ai kurr bahet burr , e din mire ēka osht e lejushme ēka jo ........qysh duhet me ngu e me rrespektu nanen ........qysh e ka sevap me e dasht e me e perkrah motren ........qysh duhet me trajtu grun ( e urt e te devotshme ) me kujdes ,dashuri ,rrepekt ,vlere ...Se ajo eshte nana e fmive te tij ..........se vajzen duhet me eduku me moral te lart , te devotshme te urt e te sjellshme ........islami e meson burrin te jet burr , bab , djal e vella ne nivelet me te larta ..........dhe si i till ai doemos ka me qen anti dhunes ....shkeljes .....tradhetis ......keqperdorimit etj , etj ........


me nje fjale ...duke e dite se burri e gruja jan qeliza primare e shoqeris .......nese ato jan ne rregull krejt shoqeria njerezore do te jet ne rregull .....


per ata thash burri eshte burre ....e gruja gru , se jo per tjeter , ncuk ...

.

Qokolina
06.07.2010, 22:19:53
..

po normal ,

islami ja ndalon mashkullit dhunen hala tuj kon n pubertet prej se ja nis me ju ba obligim namazi e msimi i Ku'ranit , e rregullat ..........keshtu qe ai kurr bahet burr , e din mire ēka osht e lejushme ēka jo ........qysh duhet me ngu e me rrespektu nanen ........qysh e ka sevap me e dasht e me e perkrah motren ........qysh duhet me trajtu grun ( e urt e te devotshme ) me kujdes ,dashuri ,rrepekt ,vlere ...Se ajo eshte nana e fmive te tij ..........se vajzen duhet me eduku me moral te lart , te devotshme te urt e te sjellshme ........islami e meson burrin te jet burr , bab , djal e vella ne nivelet me te larta ..........dhe si i till ai doemos ka me qen anti dhunes ....shkeljes .....tradhetis ......keqperdorimit etj , etj ........


me nje fjale ...duke e dite se burri e gruja jan qeliza primare e shoqeris .......nese ato jan ne rregull krejt shoqeria njerezore do te jet ne rregull .....


per ata thash burri eshte burre ....e gruja gru , se jo per tjeter , ncuk ...

.

E me qellu gruja jo shum e urt? :D:D
Ka gra qe nuk thojn gjithher : " Po valla ti njeri, qashtu esht qysh po thu ti" por thojn: " Jo tybe qashtu nuk esht,por keshtu sepse...." ather qka duhet me bo?

gjithesia
06.07.2010, 22:26:26
E me qellu gruja jo shum e urt? :D:D
Ka gra qe nuk thojn gjithher : " Po valla ti njeri, qashtu esht qysh po thu ti" por thojn: " Jo tybe qashtu nuk esht,por keshtu sepse...." ather qka duhet me bo?

...

....ahahaha po kryefort je :D

qe ngo pra .......ajo (gruja) tash apet prej fillimi nc nc ......

ajo (gruja) duhet prej fillimi me qen e edukume ne frym te islamit dhe me i dit dipozitat dhe me i dite te drejtat dhe kufit e saj si nene , bashkeshorte , moter, vajz .......

ajo duhet me dite se nese bashkeshorti kerkon prej saj diēka qe e ka obligim edhe nga Krijuesi ( e nje nder to eshte ndegjesa dhe urtesia ndaj bashkeshortit ) nese rrebelon do ndeshkohet nga bashkeshorti e ēka eshte me e keqja edhe nga Allahu ( pos nese Ai vendos ndryshe ..dmth te ia fal mekatin ) ...


e toni qishtu se po pritoi me shku nihere , boll per sonte ,a :D


e ajo qe s ngon e osht e qume pesh .......ajo nuk eshte prej te devotshmeve .....se ngon Zotin qysh ka me mujt me ngu robin ( nejse insonin .....nc njeriun )

.

klm qoki , e shihum neser inshAllah ( mos em gjujt kush me gur ksajde apet sonte :p ) ....


gjithesia:)

Qokolina
06.07.2010, 22:34:31
...

....ahahaha po kryefort je :D

qe ngo pra .......ajo (gruja) tash apet prej fillimi nc nc ......

ajo (gruja) duhet prej fillimi me qen e edukume ne frym te islamit dhe me i dit dipozitat dhe me i dite te drejtat dhe kufit e saj si nene , bashkeshorte , moter, vajz .......

ajo duhet me dite se nese bashkeshorti kerkon prej saj diēka qe e ka obligim edhe nga Krijuesi ( e nje nder to eshte ndegjesa dhe urtesia ndaj bashkeshortit ) nese rrebelon do ndeshkohet nga bashkeshorti e ēka eshte me e keqja edhe nga Allahu ( pos nese Ai vendos ndryshe ..dmth te ia fal mekatin ) ...


e toni qishtu se po pritoi me shku nihere , boll per sonte ,a :D


e ajo qe s ngon e osht e qume pesh .......ajo nuk eshte prej te devotshmeve .....se ngon Zotin qysh ka me mujt me ngu robin ( nejse insonin .....nc njeriun )

.

klm qoki , e shihum neser inshAllah ( mos em gjujt kush me gur ksajde apet sonte :p ) ....


gjithesia:)


Hajt se boll ti xigilova nervat:D:D:D:p


Naten e mir e gjum te embel:)

gjithesia
06.07.2010, 22:36:55
Hajt se boll ti xigilova nervat:D:D:D:p


Naten e mir e gjum te embel:)

...

........aahahah ....jo tyben hiq nervat u kanqum muhabet , qy ( veq nashta s' po na nin kush ,a )


naten e mire edhe ti zemer , Allahu me meshiren e Tij te baft prej me te devotshmeve ( veq kqyr mos ja nis mu shty me mu se s ' ta qet :D se une kam qef me kon ma e devotshmja )

gjithesia :)

.

Qokolina
06.07.2010, 22:42:13
...

........aahahah ....jo tyben hiq nervat u kanqum muhabet , qy ( veq nashta s' po na nin kush ,a )


naten e mire edhe ti zemer , Allahu me meshiren e Tij te baft prej me te devotshmeve ( veq kqyr mos ja nis mu shty me mu se s ' ta qet :D se une kam qef me kon ma e devotshmja )

gjithesia :)

.hahaha ski faj un kryt pak mat but se tandin e kam, hala qyk nuk mu ka bo:D:D:D

Te pershendes e tash shko bir mo se pot mbyllen syt;)

Te perqafoj nga larg:)

Zanzi_Djali
06.07.2010, 23:23:46
Muslimani sjeton me 1244, pos 1244 me 1244....
ma kisha dasht se me kan nja 3 muj jo me namaz pa obligime tjera e tu nga diskotekave si perpara...e me kon ne lidhje me ty qoki... ateher ja tkisha bo njeri ja kurr e shminkatja stu kish hjek...edhe kurr kill skishe shtue ma teper ..pos qka kishe hup.

KAMARIERI
06.07.2010, 23:52:00
...
.

o zotni a zoj ēka je ........po kuj pi kallxon bre ti qe une per ēdo vjet shkoi n Dubay (edhe do vene tjera arabe) se paku tri here .........dhe nime osht 50° ..........po motrat e mija sa isha une pa mbulu e jau bajsha qet pytje m'thojshin zjarri i xhehenemit osht me i nxet ..........


punojn ne zyre e fabrika e police e drejtoresha edhe shamin se hjekun as s' ja nxen kuj udhen ......e s bahen laramon hiq me kule e maic me dizga e fun e kry desh .......po uniform nga me te bukurat e me modestet ..........lei kto llafe mos fol permensh


.

Gjithsija te lutem,.
Une ta tham vetem kto dy tri fjal shko ti sa her te duash ne arabi sta ndalon kush.
adhuroj motrat e tua si thu ti sa te duash edhe une do te rrespektoj ty dhe ato aq sa ju me respektoni .
Vetem mos na thuj se shpetimi i kombit shqiptar eshte islami dhe shtetet islamike jan miqet tan.

Me respekt peer ty SHPENDI

LOLO
07.07.2010, 00:32:12
Muslimani sjeton me 1244, pos 1244 me 1244....
ma kisha dasht se me kan nja 3 muj jo me namaz pa obligime tjera e tu nga diskotekave si perpara...e me kon ne lidhje me ty qoki... ateher ja tkisha bo njeri ja kurr e shminkatja stu kish hjek...edhe kurr kill skishe shtue ma teper ..pos qka kishe hup.

Ah bonum zot me flakra, e ta rrehi niher mire qet shokun tim me vite qe e njoh ne boten virtuale!

Po cka ki more ti, qe ju ki bo qikes si rriqen aaaaaaaaa??? Mos ta ka moe token e babes?

Rri rehat bonu djal i mire dhe i urt se tash edhe na u afu Ramazani e duhet pas durim dhe butesi ;)

gjithesia
07.07.2010, 10:09:34
Gjithsija te lutem,.
Une ta tham vetem kto dy tri fjal shko ti sa her te duash ne arabi sta ndalon kush.
adhuroj motrat e tua si thu ti sa te duash edhe une do te rrespektoj ty dhe ato aq sa ju me respektoni .
Vetem mos na thuj se shpetimi i kombit shqiptar eshte islami dhe shtetet islamike jan miqet tan.

Me respekt peer ty SHPENDI..

pershndetje i nderuari Shpendi ,

.se pari adhurimi i takon vetem Allahut e as motrave e as vellazerve e ne fakt askujt tjeter , une i pelqei ndoshta dhe ua kam lakmin amo me i adhuru , jo .....

..se dyti , ne tokat arabe ( ne Dubay , posaqerisht ) pos religjionit , me lidhin edhe disa obligime tjera te jetes se perditshme .....ngase ēmimet jan me lire se ne Kine ..........ngase arabi ua blen mallin Kinezve( e tjereve) top -tan ende pa e prodhu ne fabrika dhe ate dy a tri vite para .....andaj nese shkoj tri here , nje here shkoi per pushim e dy per pune ......nejse ngase kjo nuk qon pesh fare ....

...e tani se treti , i vetmi shpetim jo per tokat shqipetare por per mbare njerezin eshte islmai dhe kete te them pa aspak dyshim dhe me plot bindje , ngase e njoh mire .......njekohesisht jam e bindur se edhe ti i nderuari Shpend sikur vetem pak te hulumtoje dhe te njohtoje islmain (jo arabet) do kishe mendim te perbashket me mua , doemos ....

....tani pasi mbet edhe kjo ēeshtja e mik/armik .....hmmmm une njoh nje fraz : " me i mire eshte djalli yt se engjulli i huaj " ..........edhe pse arabet si kan braktis islamin tash e sa kohe nuk jan miq te vetvetes e si munden te jen te dikuj tjeter .......por do behet mire inshAllah ...


me rrespekt reciprok per ty ,


gjithesia

.

Qokolina
07.07.2010, 11:23:13
Muslimani sjeton me 1244, pos 1244 me 1244....
ma kisha dasht se me kan nja 3 muj jo me namaz pa obligime tjera e tu nga diskotekave si perpara...e me kon ne lidhje me ty qoki... ateher ja tkisha bo njeri ja kurr e shminkatja stu kish hjek...edhe kurr kill skishe shtue ma teper ..pos qka kishe hup.Oh Zanzi, po ti nuk ki shanc mu lidh me mu, hiq mos u ban merak.
Mashkujt si tu i ignoroj, sikur mos te ishin gjall.
Edhe mos shkelpo bre kaq shum, se kerkush nuk esht tu tu tut.
Qenve qe lehin nuk bon me ju tut, ata vet frigohen shum dhe per at arsyje lehin qe me ju tregu qe kishem kam za e jam i shtir.
Ti mua um dhimesh met vertet.Po e lus Zotin tem per met ndimu e me gjet paqen e zemres tende, qe esht shum e lendume.
Mos u merzit se krejt bohet mir.:)

Zanzi_Djali
07.07.2010, 11:29:15
Oh Zanzi, po ti nuk ki shanc mu lidh me mu, hiq mos u ban merak.
Mashkujt si tu i ignoroj, sikur mos te ishin gjall.
Edhe mos shkelpo bre kaq shum, se kerkush nuk esht tu tu tut.
Qenve qe lehin nuk bon me ju tut, ata vet frigohen shum dhe per at arsyje lehin qe me ju tregu qe kishem kam za e jam i shtir.
Ti mua um dhimesh met vertet.Po e lus Zotin tem per met ndimu e me gjet paqen e zemres tende, qe esht shum e lendume.
Mos u merzit se krejt bohet mir.:)

Adin qfar soji i femres je model 1244, qe sa her fol burri ai nje fjal ti tri fjal apo dhjet fjal edhe ja........ fjalen e muhabetin....ska rendsi nersy kuj, a eshte kush musafir a jo a... drejtat e barabarta....

Ty shqiptari ste merr, ose ai qe te merr ai eshte zhen..kili mili.

Besom, me jetu me mue o dro qe te mys se um kan lshue nervat jom hargju...smuj te baj edhe dora karar ska se une nuk sjell me gishta po kryt ta coptoj me qka tbi.... pamara parasysh vendin...ku jetojm konventa te gjeneves une snjoh... ty tu te rreh duhet me ta bo at pune me ta bo qefin...qashtu ki marak 1244

gjithesia
07.07.2010, 11:47:25
Adin qfar soji i femres je model 1244, qe sa her fol burri ai nje fjal ti tri fjal apo dhjet fjal edhe ja........ fjalen e muhabetin....ska rendsi nersy kuj, a eshte kush musafir a jo a... drejtat e barabarta....

Ty shqiptari ste merr, ose ai qe te merr ai eshte zhen..kili mili.

Besom, me jetu me mue o dro qe te mys se um kan lshue nervat jom hargju...smuj te baj edhe dora karar ska se une nuk sjell me gishta po kryt ta coptoj me qka tbi.... pamara parasysh vendin...ku jetojm konventa te gjeneves une snjoh... ty tu te rreh duhet me ta bo at pune me ta bo qefin...qashtu ki marak 1244....

valla ef , kogja nakson t ka lan 1244 -shi ......duhet kohe me tu largu smuja e tij .....mo vllau jem kshtu se si ka hije te devotshmit , jo .......nc cn cn


s je ma prej tyne .......edhe mos bjer ne shkall te tyne ma kurr


:(

.

Qokolina
07.07.2010, 11:51:59
Adin qfar soji i femres je model 1244, qe sa her fol burri ai nje fjal ti tri fjal apo dhjet fjal edhe ja........ fjalen e muhabetin....ska rendsi nersy kuj, a eshte kush musafir a jo a... drejtat e barabarta....

Ty shqiptari ste merr, ose ai qe te merr ai eshte zhen..kili mili.

Besom, me jetu me mue o dro qe te mys se um kan lshue nervat jom hargju...smuj te baj edhe dora karar ska se une nuk sjell me gishta po kryt ta coptoj me qka tbi.... pamara parasysh vendin...ku jetojm konventa te gjeneves une snjoh... ty tu te rreh duhet me ta bo at pune me ta bo qefin...qashtu ki marak 1244Zanzi,

ti shum heret i ke mbyll syt, por jo vetem syt, edhe Zemren.
Te paska shku jeta si duket me 1244 dhe te paskan qit ne kokerr te shpines, bilem edhe gjakin ta paskan pi. I mjeri ti i mjeri.
E tash kujt ja len fajin per jeten tende te pa vler?
Jo jo, vetem vetes leja fajin. Hiq mos tvjen inati as mos leh mo se boll, kerkush nuk esht tut mar lakmi tybe.

Ne jeten time dominon respekti, drejtsija, toleranca dhe besimi ndaj te gjithve sidomos ndaj partnerit tim.
E di qe ti nuk mundesh ti kuptosh sepse nuk te ka ndodh kurr mi besu nje njeriu, si nudesh ti besosh dikujt kurse nuk je ne gjendje vetes mi besu.
Ti hahesh me vetveten, sepse i din gabimet e jetes tende e tash lidhesh me kuran sepse ke frig nga Zoti e nga e ardhshmja. Mundohesh mi korigu gabimet e tua, por keshtu nuk korigohen. Krjet ndryshe korigohen. Filloja njeher vetevetn me dasht sepse krejt aty esht problemi.
Nuk je i keq jo.:D

gjithesia
07.07.2010, 11:56:00
Zanzi,

ti shum heret i ke mbyll syt, por jo vetem syt, edhe Zemren.
Te paska shku jeta si duket me 1244 dhe te paskan qit ne kokerr te shpines, bilem edhe gjakin ta paskan pi. I mjeri ti i mjeri.
E tash kujt ja len fajin per jeten tende te pa vler?
Jo jo, vetem vetes leja fajin. Hiq mos tvjen inati as mos leh mo se boll, kerkush nuk esht tut mar lakmi tybe.

Ne jeten time dominon respekti, drejtsija, toleranca dhe besimi ndaj te gjithve sidomos ndaj partnerit tim.
E di qe ti nuk mundesh ti kuptosh sepse nuk te ka ndodh kurr mi besu nje njeriu, si nudesh ti besosh dikujt kurse nuk je ne gjendje vetes mi besu.
Ti hahesh me vetveten, sepse i din gabimet e jetes tende e tash lidhesh me kuran sepse ke frig nga Zoti e nga e ardhshmja. Mundohesh mi korigu gabimet e tua, por keshtu nuk korigohen. Krjet ndryshe korigohen. Filloja njeher vetevetn me dasht sepse krejt aty esht problemi.
Nuk je i keq jo.:D


...

ahahaha qoki , 'man in the mirror"- michael jackson , he


ksi ēka deshta me than , me njoft ti efen qysh e kam njoftu une edhe live .......pes here n dit i kishe qit uje me marr abdes ......e komt ja kishe la ti vet .......me ploot kenaqesi , besom


efa osht pika e pikes pikes djalit , qaq ....nem paqe zan najhere tuj rrejt mos um beso ;)


.

Grasha_1
07.07.2010, 11:56:45
... ty tu te rreh duhet me ta bo at pune me ta bo qefin...qashtu ki marak 1244

Dajes deri sa shprehesh keshtu kot falesh dhe e ngjinon Ramazanin.

gjithesia
07.07.2010, 11:57:53
Dajes deri sa shprehesh keshtu kot falesh dhe e ngjinon Ramazanin.

jo jo baca grash , inshAllah ja fal Allahu me meshiren e tij ..........Ashtu sikur neve tjereve do tjera ma te medha , alcool e qesi sene ......

Zanzi_Djali
07.07.2010, 12:00:04
Dajes deri sa shprehesh keshtu kot falesh dhe e ngjinon Ramazanin.

daj, a pe propozon per moderatore...qokolinen se po i plotson kushtet bash per me moderue...


ps: Qokolina si shpejt ka me tu propozue nje vend pune ne kete forum ( besoj qe tu ka ofrue ma moti po ni her po ju jep flokve kishe po mendohna ) sepse po i plotson kushtet...hahahahah

ok me mire me ju kthye Allahut e mi ik 1244-t se sa me ngel e me vdek ne 1244.

gjithesia
07.07.2010, 12:01:32
........ok me mire me ju kthye Allahut e mi ik 1244-t se sa me ngel e me vdek ne 1244.


..


Allahu te rujt , te dasht , te baft prej mu'uminve , dijetareve e shehideve ........amin :)


.

Qokolina
07.07.2010, 12:04:01
...

ahahaha qoki , 'man in the mirror"- michael jackson , he


ksi ēka deshta me than , me njoft ti efen qysh e kam njoftu une edhe live .......pes here n dit i kishe qit uje me marr abdes ......e komt ja kishe la ti vet .......me ploot kenaqesi , besom


efa osht pika e pikes pikes djalit , qaq ....nem paqe zan najhere tuj rrejt mos um beso ;)


.


Un nuk e di ti qysh e njef, per mu edhe bothen laja mesi pe meritojka vetem un krejt ndryshe e njof, keshtu qe ai per mua nuk ka vler, vetem me vjen gjynah.:(

gjithesia
07.07.2010, 12:05:57
Un nuk e di ti qysh e njef, per mu edhe bothen laja mesi pe meritojka vetem un krejt ndryshe e njof, keshtu qe ai per mua nuk ka vler, vetem me vjen gjynah.:(

....

ahahahahah........jo ata e lan vet .......nc nc cn

ketu e tregon sa je femer ;)

.....

Qokolina
07.07.2010, 12:06:14
jo jo baca grash , inshAllah ja fal Allahu me meshiren e tij ..........Ashtu sikur neve tjereve do tjera ma te medha , alcool e qesi sene ......


Po a? A veq pse pe mirshe Allahun n“goj po ti falka a`?

Qfar logjike esht kjo pash Zotin?
Ti pi ja bon sikur katolikt, shkojn ne kish me kerku falje perj Zotit per gabimet qe i kan ber, kurse prifti ju thot, falu njo 10 her, edhe 10 Ave Maria edhe krejt Zoti ti fal.
Shum logjik e madhe a? ncncncnc

gjithesia
07.07.2010, 12:08:27
Po a? A veq pse pe mirshe Allahun n“goj po ti falka a`?

Qfar logjike esht kjo pash Zotin?
Ti pi ja bon sikur katolikt, shkojn ne kish me kerku falje perj Zotit per gabimet qe i kan ber, kurse prifti ju thot, falu njo 10 her, edhe 10 Ave Maria edhe krejt Zoti ti fal.
Shum logjik e madhe a? ncncncnc

....

interesant qysh pe din ēka thojn katolikt ........po deshmitart e jahoves kan faj , jo ti


Allahu eshte meshirues mbi meshirues .......dhe mbi Arrshin e Tij qendron kjart : meshira ime ia ka mujt zemerimit tim


Allahu te udhezoft , qoki


:)


.

Qokolina
07.07.2010, 12:08:52
....

ahahahahah........jo ata e lan vet .......nc nc cn

ketu e tregon sa je femer ;)

.....


Ma femen se ti e ma mafi se ti kurr sun bona per bes;)

gjithesia
07.07.2010, 12:12:00
Ma femen se ti e ma mafi se ti kurr sun bona per bes;)

......


ahahahhaha...........flm per komplimentin :)


.

Qokolina
07.07.2010, 12:13:18
....

interesant qysh pe din ēka thojn katolikt ........po deshmitart e jahoves kan faj , jo ti


Allahu eshte meshirues mbi meshirues .......dhe mbi Arrshin e Tij qendron kjart : meshira ime ia ka mujt zemerimit tim


Allahu te udhezoft , qoki


:)


.


Mos u muno me ik prej temes:D
Ti e din qe un shum met drejt e pata e deshmitaret e jehoves ket ritual nuk e bejn hiq, ata bilem as kryq nuk mbajn edhe ket duhesh me dit, ket e bejn Katoliket dhe Muslimanet pra......ashtu i tha ti Grashes, sikur ta ditshe ti se kujt cilat gabime ja fal Zoti, e ketu hin shum ne gjynah por nejse, vepro ashtu qysh ta mer mendja ty, ti je ma e devotshme se un :D;)

gjithesia
07.07.2010, 12:16:27
Mos u muno me ik prej temes:D
Ti e din qe un shum met drejt e pata e deshmitaret e jehoves ket ritual nuk e bejn hiq, ata bilem as kryq nuk mbajn edhe ket duhesh me dit, ket e bejn Katoliket dhe Muslimanet pra......ashtu i tha ti Grashes, sikur ta ditshe ti se kujt cilat gabime ja fal Zoti, e ketu hin shum ne gjynah por nejse, vepro ashtu qysh ta mer mendja ty, ti je ma e devotshme se un :D;)

....

po bash per kete i ceka deshmitart e jehoves .......po se paske kuptu se vetem ata si fe e modes i mohojn krejt tjerat e thojn ahahahah....;na besoim n Zot po s kem fe :D ........shume komike ,a ..

Allahu na ka tregu ......;une nuk dal jasht asaj ēka Ai ka tregu ........e ne fund atje ne boten tjeter dihet se vetem Ai subhane wa teala vendos .....Askush tjeter ..

mos tut per gjunahe t mia se une tutna ma s' shumti .....s 'shkeli ne drras te kalbet , ncuk ( inshAllah )


.

Qokolina
07.07.2010, 12:17:00
daj, a pe propozon per moderatore...qokolinen se po i plotson kushtet bash per me moderue...


ps: Qokolina si shpejt ka me tu propozue nje vend pune ne kete forum ( besoj qe tu ka ofrue ma moti po ni her po ju jep flokve kishe po mendohna ) sepse po i plotson kushtet...hahahahah

ok me mire me ju kthye Allahut e mi ik 1244-t se sa me ngel e me vdek ne 1244.A pe sheh sa i mequm je, rrush me men:D

Qashtu bre, hajt drejtoju Allahut se ma mir t“bjen.

Kalovsh mir, e sit mer malli, kshyr kaniher ketu jam:D

Qokolina
07.07.2010, 12:25:47
....

po bash per kete i ceka deshmitart e jehoves .......po se paske kuptu se vetem ata si fe e modes i mohojn krejt tjerat e thojn ahahahah....;na besoim n Zot po s kem fe :D ........shume komike ,a ..

Allahu na ka tregu ......;une nuk dal jasht asaj ēka Ai ka tregu ........e ne fund atje ne boten tjeter dihet se vetem Ai subhane wa teala vendos .....Askush tjeter ..

mos tut per gjunahe t mia se une tutna ma s' shumti .....s 'shkeli ne drras te kalbet , ncuk ( inshAllah )


.

Apet sesht e vertet qka thua, ata thojn qe jan krishtjer sepse Jezuit i besojn dhe jetoj jeten ashtu siq e jep Bibla, sikur ti qe e jeton jeten ashtu siq e jep kurani thjesht.

E un thom per vetveten qe un besoj ne Zot por fe nuk kam;)
Edhe kjo esht shum e logjikshme:)

gjithesia
07.07.2010, 12:39:04
Apet sesht e vertet qka thua, ata thojn qe jan krishtjer sepse Jezuit i besojn dhe jetoj jeten ashtu siq e jep Bibla, sikur ti qe e jeton jeten ashtu siq e jep kurani thjesht.

E un thom per vetveten qe un besoj ne Zot por fe nuk kam;)
Edhe kjo esht shum e logjikshme:)


.


.........pa lidhje dyqysh ..S' di ...


e kryqin ku e kan ???

:D

.......ahahahah ani de mire koke boll , syni i keq mos t' paft ...qashtu bash duhet :p


.

gjithesia
07.07.2010, 16:16:54
...

Kushtuar ty!!! Diel, 04 Korrik 2010 07:32Ju drejtohem edhe njėherė juve qė kontribuoni pėr ndalimin e mbulesės. Ua bėj tė qartė se nuk trembem aspak nga vendime tė tilla. Nuk trembem nga njerėz. Edhe po tė jeni aq tė fuqishėm qė ta arrini kėtė qėllim dhe ta bini nė fuqi kėtė vendim, prapė do tė jem ajo qė do t’i mirėpres sprovat e tilla, dhe do tė ballafaqohem me to deri nė atė ditė kur do tė vijė njė ditė e bardhė pėr neKėtė shkrim e shkruaj pėr t’i thėnė disa fjalė ty.

Nė dorėn time kam lapsin me tė cilin shkruaj fjalėt qė u dedikohen juve, qė po ashtu edhe ju me laps shkruani vendime qė tejkalojnė kufijtė, po me laps tė njėjtė qė nga fėmijėria punuat me tė pėr tė arritur nė pozitėn qė jeni. Po me kėtė laps po nėnshkruani diēka pėr tė cilėn nuk kemi njohuri rreth vlerės dhe rėndėsisė sė saj.

ALLAHU xh.sh qė nė ajetin e parė na ka urdhėruar pėr tė mėsuar. E ka pėrmendur lapsin pėr tė treguar ēelėsin e suksesit pėr tė arritur deri tek dituria.

Prandaj mua kėto fjalė mė kanė shtyrė qė t’ju drejtohem juve tė cilėt sot jeni aty ku jeni. Jeni aty, me votat e atyre njerėzve tė pafajshėm qė sot u shkelet e drejta fetare dhe njerėzore, nga personat tė cilėt i votuan dhe tė cilėve u besuan.

A kaq mirėnjohės duhet te jeni pėr te arritur deri nė atė pozitė qė tė keqpėrdoresh mirėsinė dhe mirėbesimin e tyre?

A deri kėtu arritėt qė tė ndėrhyni dhe pėrziheni nė ēėshtjet personale?

E pabesueshme por e vėrtetė. E vėrtetė por e hidhur qė tė lėndon aq shumė kur para vetes sheh njerėz tė cilėt luftojnė pėr ekzistencė. Sepse ekzistojnė mu nė atė vend ku ekzistoni edhe ju, por ata ekzistojnė veē nė numėr, si popull. Derisa luftojnė me shpirt pėr tė siguruar nė mėnyra tė ndryshme kafshatėn e bukės pėr fėmijėt e tyre, ju qėndroni aty ku jeni duke mos tregu aspak interes, duke mos ju brejtur ndėrgjegjja pėr personat qė janė tė nevojshėm pėr gjerat elementare tė jetės.

Ju nuk gjeni dot kohė pėr t’ju pėrkushtuar rasteve tė tilla sepse jeni orientuar pėr tė marr vendime tė pabaza e tė pakuptimta.

Kush jeni ju?

Kush jeni ju qė mohoni fjalėn e ALLAHUT xh,sh?

Me thuani, sipas jush dituria a ėshtė nė mendje apo trup?

Me thuani, sipas jush meritojnė tė shkollohen vetėm ata tė cilėt kanė kushte tė mira materiale e qė janė tė pajisur me veshje moderne?

Me thuani, sipas jush vetėm mbulesa qenka pengesė nė uniform ndėrsa miniqi jo a?

Me thuani a praktikohen ne Evropė gjėra tė tilla pasi veē e keni si katalog pėr model?

Padyshim qė jo, sepse unė mendoj qė aspak nuk i pėrmbushni kriteret pėr tė shkuar drejt Evropės edhe pse synoni atė qėllim. Nuk e pėrmbushni pėrshkak se nė Evropė respektohet ēdo e drejt e individit, para sė gjithash pėrparėsi kanė tė drejtat njerėzore, respektohet kombi, raca dhe feja e tyre.

Andaj ju tė cilėt keni marr kėtė iniciativė ju kėshilloj, sepse myslimani duhet t’ia dojė vėllait tė vetė atė qė ia donė vetes. Pėr kėtė shkak ju kėshilloj tė pendoheni.

Me dhimbseni sepse do te dėshtoni nė kėtė aspekt sepse nuk e shihni dot veten se nė ēfarė humbje jeni ka shkoni dhe ēfarė dėmi po shkaktoni. Se afati i qėndrimit tuaj nė atė pozitė ka mandat qė edhe nėse bie fjala keni 80 vite jetė edhe tėrė kėto vite i kalon nė atė pozitė, njė ditė fuqia juaj do te pakėsohet e do te jetė e paaftė pėr tė vazhduar mė tutje.

Njė ditė do tė ktheheni te i PLOTFUQISHMI, tek Ai qė sundon botėn, tek Ai qė ta dhuroi mendjen e shėndosh pėr ta shfrytėzuar si duhet.

Nėse mendojmė qė jeni tė ditur gaboni sepse dija juaj dhe e jona kanė kufij. Aq dimė sa qė po tė troket dikush nė derė nuk do tė kemi mundėsi tė dimė se kush qėndron prapa derės, pėrderisa nuk e dėgjojmė zėrin, apo nuk e hapim derėn tė shikojmė. Aq dimė sepse jemi robėr tė Allahut e kur themi robėr nėnkuptojmė qė jemi tė kufizuar nė gjithēka.

Prandaj mos pretendoni tė miratoni ligje tė cilat nuk kėrkohen nga ju, sepse ato ligje shumė mirė i ka vendosur ALLAHU dhe pejgamberi i Tij. Si takon askujt tė ndėrhyjė edhe s’do tė mundet tė ndryshoj asgjė sepse ajo veē mbetet ēėshtje e pėrfunduar.

Na mjafton njė siguri e plot nga ALLAHU xh.sh sepse Ai e mban premtimin.

Nėse jetojmė pėr para qė i fitoni, qoftė me djersė apo pa djersė, mjafton shembulli i tė afėrmeve tuaj tė cilėt kanė vdekur edhe tė cilėt nuk kanė marrė me vete nė varr asgjė. Pėrveē veprave tė tyre qė i kanė vepruar nė jetė. Ndėrsa nėse jeton pėr respekt, dijeni se respekti fitohet mė vetdėshirė dhe vetėbesim e jo me dhunė.

Ju drejtohem edhe njėherė juve qė kontribuoni pėr ndalimin e mbulesės. Ua bėj tė qartė se nuk trembem aspak nga vendime tė tilla. Nuk trembem nga njerėz. Edhe po tė jeni aq tė fuqishėm qė ta arrini kėtė qėllim dhe ta bini nė fuqi kėtė vendim, prapė do tė jem ajo qė do t’i mirėpres sprovat e tilla, dhe do tė ballafaqohem me to deri nė atė ditė kur do tė vijė njė ditė e bardhė pėr ne.

KĖRKO DITURI NGA DJEPI DERI NĖ VARR fjala e Pejgamberit a.s. Njeriut i cili nuk diti as shkrim e as lexim, por qė arriti qe tė korr sukses duke nxjerr njerėzit nga injoranca, duke na nxjerr nga errėsirat nė dritė. Njeriu mė i lavdėruar nė rruzullin tokėsorė. Njeriu qė punoi nė mėnyrė tė drejtė, njeriu qė vendosi baza tė shėndosha tė normave morale e njerėzore. Ndėrsa ju sot, bėheni shkaktarė pėr tė penguar arsimimin dhe kthimin e injorancės.

Allahu xh.sh na ka tregu se pėrderisa njė popull nuk e ndryshon gjendjen e vet Ai nuk e ndryshon. Atėherė ju tė cilėt tregoheni tė gatshėm pėr tė ndryshuar shumė gjėra, vraponi e ndryshojeni vetveten, sepse kėto ligje ku dėshironi tė ndryshoni nuk do t’ia arrini dot edhe nėse fitoni me gjykata. Sepse njė ditė do tė shkatėrrohet gjithēka. Njė ditė trupi juaj nga dheu, posa t’ua merr Allahu shpirtin, do tė jetė pengesė pėr tė tjerėt sa qė menjėherė do tė varrosin sepse era e tė vdekurit kundėrmon aq rėnde saqė nuk durohet. Andaj mos u bėhuni shumė kryelartė, se u pa se sa vlen njeriu. Se nga toka u krijuam, mbi tokė po jetojmė dhe nė tokė do tė kthehemi dhe tė gjithė do tė dalim para Gjykatėsit Absolut, Allahut xh.sh.

Atėherė do tė pėrgjigjesh se si e kalove jetėn tėnde, se si harxhove pasurinė tėnde, ēka mėsove, dhe si e shpėrndave atė dituri qė e ke nxėnė.

Mendo mirė, sepse kalendari po shkon duke u pakėsuar. Vitet duke u shtuar e ditėt duke u numėruar.

Mendo mirė para se tė arrish atje ky s’ka kthim mbrapa.

Ti kushtova kėto fjalė ty qė ke harruar se ekziston krijuesi i gjithėsisė Ai, nė duart e tė cilit ndodhet shpirti yt. Ai qė ta dha mendjen tė mendosh e ti nuk shfrytėzon si duhet.

Kujdes!

Kujdes o njeri qė bėhesh shkaktarė i zullumit.

Kujdes para se tė jetė vonė.

inna lil-lahi wa ina ilaijhi rraxhiun -Te ALLAHUT jemi dhe te Ai do te kthehemi.Nga: Sinavere Brahimi

.

Grasha_1
07.07.2010, 19:58:58
Ministri i Arsimit Enver Hoxhaj,ka hanger rreh per kete Shami.

gjithesia
07.07.2010, 20:08:22
Ministri i Arsimit Enver Hoxhaj,ka hanger rreh per kete Shami.

....

....fort ,a ???!!!

.

gjithesia
07.07.2010, 20:21:08
....
..
.

Shekulli 21...

u prish bota u prish dunjaja
na hupi marrja dul sefaja
ra fustani dul miniqi
ma shum n' shkolla
punon kafiqi..

kur del plaku ne qarshi
e hjek plisin mu ba ma i ri
dhe 1 euro n xhep e ka
me i than plak
ja nis e t 'shan...

vijn frajerat me makin te dera
prej parfymit na myt era
merr vajzen me qu ne shkoll
e prindrit i bijn murit me kok...

profesori nau ka idhnu
e ēantat don me na i kontrollu
haj medet ku ku per mu
kozmetika na ka mlu...

baba e qon qiken ne shkoll
ajo i na veq2-3 ore
eshte e veshur me miniq
e ja therr drejt ne kafiq...

pas saj vijn shume kullera
nuk ka ven nuk mbyllet dera
pronari vajzen se len me shku
plot myshteri ti mi ke pru...

po keshtu e ka rinija
jau djeg zemren DASHURIJA ...

..

Gjilani 2010
07.07.2010, 21:12:50
...

ahahaha qoki , 'man in the mirror"- michael jackson , he


ksi ēka deshta me than , me njoft ti efen qysh e kam njoftu une edhe live .......pes here n dit i kishe qit uje me marr abdes ......e komt ja kishe la ti vet .......me ploot kenaqesi , besom


efa osht pika e pikes pikes djalit , qaq ....nem paqe zan najhere tuj rrejt mos um beso ;)


.

Ha hahahaah sa mir me rrotlla po ja sjellshe oj gjithėsi poj valla tash mosu ydhno pasi ti po ja livdon efen Qokolines.mandej ky efa kuka si shum i shtirė!! dhe ti po i thu se pesė her tkish qit ujė e pes her abdes kishe morrė?!!! po tash edhe une po baj men met pas morr ty une qysh e njoh vehten valla qat qarshaf a shamija si mi than, se kishe bajt as nji orė. se leje mo ti me majt ligjerata ktu qė spo shiten hiqė po zdi edhe na veq pom doket kishum po flasum dishka serioze e kejt rrethė....!!!
po ani pernji me kemi qillue pom duket si badihavgji e nashta dikujt po i paguhet kjo propagantė pėr ket tshkret shami he metshmi pa ta e kurr syni mos um paftė ne Familje timie ksi lloj uniforma tä zeza qė njellin kobė.E ne si popull boll kemi jetue ne tė zeza e me kobe nuk e keni atė tė drejtė qė dikujtė tja impononi apo dhe ta msoni pėr nji gja tė till secili nė shtėpi tė vetė letė ban qka tė dojė ndesh net vishet ndesh letė zhvishet pun e tina ashtė po per deshira dhe qellime te dikujtė tė domtohet nji popull e tė shkatrrohet nji shtet jo ket harrone nji her e per gjithėmonė per kultura tė magjupistanve skem nevoj se kemi kulturen qė Bota naj ka lakmi.Se fundit ndoshta spo kam kohė tė shkruj si shpesh po si rrall e per mallė.dikujtė kur ja ep doren ka nga ata njerzė qė jo veq doren qė ta morrin po edhe krahin ose edhe shpyrtin.

gjithesia
07.07.2010, 22:19:10
Ha hahahaah sa mir me rrotlla po ja sjellshe oj gjithėsi poj valla tash mosu ydhno pasi ti po ja livdon efen Qokolines.mandej ky efa kuka si shum i shtirė!! dhe ti po i thu se pesė her tkish qit ujė e pes her abdes kishe morrė?!!! po tash edhe une po baj men met pas morr ty une qysh e njoh vehten valla qat qarshaf a shamija si mi than, se kishe bajt as nji orė. se leje mo ti me majt ligjerata ktu qė spo shiten hiqė po zdi edhe na veq pom doket kishum po flasum dishka serioze e kejt rrethė....!!!
po ani pernji me kemi qillue pom duket si badihavgji e nashta dikujt po i paguhet kjo propagantė pėr ket tshkret shami he metshmi pa ta e kurr syni mos um paftė ne Familje timie ksi lloj uniforma tä zeza qė njellin kobė.E ne si popull boll kemi jetue ne tė zeza e me kobe nuk e keni atė tė drejtė qė dikujtė tja impononi apo dhe ta msoni pėr nji gja tė till secili nė shtėpi tė vetė letė ban qka tė dojė ndesh net vishet ndesh letė zhvishet pun e tina ashtė po per deshira dhe qellime te dikujtė tė domtohet nji popull e tė shkatrrohet nji shtet jo ket harrone nji her e per gjithėmonė per kultura tė magjupistanve skem nevoj se kemi kulturen qė Bota naj ka lakmi.Se fundit ndoshta spo kam kohė tė shkruj si shpesh po si rrall e per mallė.dikujtė kur ja ep doren ka nga ata njerzė qė jo veq doren qė ta morrin po edhe krahin ose edhe shpyrtin.

...

.

...ahahah ti i gjilanit ne vitin 2010,

ngom mire masi s po priton ti qe besa as une s kam me pritu ( badihavgji ti badihavgji une , se edhe ti kogja vakt po ki sa po e shoh ...)

me turpin me te madh dhe inshAllah Allahu nuk me sheh te madhe kete shkres ....por ashtu si u detyrova te zbres posht ne do tema palidhje vetem e vetem te demantoi nje vizion te gabuar ndaj nje femre me mbules (kinse e gjoja ajo(femra me mbules) ben vetem amin , zin pasul e han dajak qaty kush qysh ti thot ) .......edhe kjo shkres e imja eshte me "dhune " vetem e vetem te te njoftoi ty e ata si ti .....me nje femer muslimane me pes kohe namaz e me mbules 2 m si ningjat mbi tere pjesen e siperme te trupit e jo vetem ne koke ....


tash po filloi bismilah , (po te baj be ne Allah qe krejt ēka po shkruj me posht eshte e vertet dhe Allahun e kam deshmitar...)

une zoteri (gjithesia, gjinia femerore) ....jo qe kam kohe po besom nganjehere harroi me hanger buk deri sa ja nis me me dhimt koka e se di ēka kam .....kam biznes ne kryeshtetin e Evropes ( qesaj qe ju po doni me hi n to ) ....dhe besom sikur mos ti kisha keta qafirat kesajde rrogtarr rreth veti ...nime s' kisha pas kohe me u dialogizu ( a e thash mire , valle ?) me ty e me tjeret .......por keta i kam trajnu mire dhe nuk guxoin me ma prish fort edhe pse jam ne vendin e tyre ....andaj gjej kohe te kyqem e te baj dawet (thirrje ne islam ) ....

...qe besa edhe teknologjia ka perparu e qita far lap-top a qysh me ju than e kan ni far si diēka t vogel pi thojshin USB e pu lidhka me val a s ' di qysh me WIRELES a s di ....e toni po mujshe gjithkah me pa kush ēka po thot a ēka po ban ..........pra nese pritoi kta me bajt.... jan dal tash von do t vegjel me i shti n xhep i kishin pagezu me emrin I-POD .......pshtu na kan ....e kur du me i dhan veti pauz sa rri badihava hi e lexoi e edhe shkruj me fitu naj sevap se jo per tjeter
....


e tash , kogja kit femer me pas marr qifti yt ......hmmmm jo s' kish mujt kurr ....pos pa kon Nastradin Hoxha , tjeter s pranoi ....keshtu qe ti jo me ma hjek mbulesen teme po as 10 m ngat s' ban me mu afru ....se o dro te perbin toka ...

e tash ndaq magjupistan , ndaq ēka dush thujem mu as shej bile s ma len ....po veq po perpiqna me te tregu se na motrat te cilat sot po mbulohemi jem kogja ma t 'zojat se shume do burra 1244 qysh thot Efendi aga ....


s' po ju vjen turp e gjunah me na sha e me na perbuz kaq shume neve motrave te juja ne komb .....qe ne jem ato qe do edukojm gjenerata te reja .....;ne jem ato qe kem lind e jem rrit ne ato troje ....;;ne jem ato qe therrasim ne njerezi e jo ne ēmenduri .......ne jem te vetmet qe i ofroim imunitet kombit ne ēdo aspekt .......me te vertet jeni per dhimbje e mosrrespekt ......por prap fal mesimeve islame .......une nuk ofendoikalo mire ne vazhdim ti e te gjithe si ti ,


gjithesia ....


...
.
.

elton
07.07.2010, 22:49:00
Ka ende njerz tmir e osht kah na ma toka vetem shumica jan prisht sdin Zot qekan mbi kry ka ardh Spanjolli portugali biri idreqit ejau keni marr kulturen etyne vetem ata shkoi eprap kem me met vet Me Kta Vllezer eMotra qe ikem e qe na edukoin po ski kan me eduku

Foli Zenes Foli stenes thoin ni fjal popullore

Gjitsi Moter te lumt se me ven ike than

Selamun Alejkum

Gjilani 2010
07.07.2010, 23:10:02
Ka ende njerz tmir e osht kah na ma toka vetem shumica jan prisht sdin Zot qekan mbi kry ka ardh Spanjolli portugali biri idreqit ejau keni marr kulturen etyne vetem ata shkoi eprap kem me met vet Me Kta Vllezer eMotra qe ikem e qe na edukoin po ski kan me eduku

Foli Zenes Foli stenes thoin ni fjal popullore

Gjitsi Moter te lumt se me ven ike than

Selamun Alejkum

Jo nese Levizja pėr vetė vendosje e qetė fenė para Kombit paska mi morrė nja 000,1% tė votave hahahah se qet selamun alejkum spe kuptojė?!..

elton
07.07.2010, 23:14:28
Shko te Mulla Kadria i Gjylekreshtes (Skifter) etmson qa do me Than Selamun alejkum
O Gjilangji kupton shum mir po tkan rrok para veti nderkombtaret epjau bani qefet atyne e Fen ton ekeni harru Mamir Vetvendosje se si jan ba ata Qeveritart ejuv dojn mju rjep esjeni kah edini hiq

Gjilani 2010
07.07.2010, 23:16:16
Shko te Mulla Kadria i Gjylekreshtes (Skifter) etmson qa do me Than Selamun alejkum
O Gjilangji kupton shum mir po tkan rrok para veti nderkombtaret epjau bani qefet atyne e Fen ton ekeni harru Mamir Vetvendosje se si jan ba ata Qeveritart ejuv dojn mju rjep esjeni kah edini hiq

PO than se ka dek mulla kadrija be qysh me vet?

elton
07.07.2010, 23:17:39
Shko se thoin okon Hoxh imir po spaska msu mir mdoket anashta Print ejuv sju kan msu se qka jeni aciles Fe i perkisni he more shoq

gjithesia
07.07.2010, 23:19:05
Ka ende njerz t'mir e osht kah na ma toka vetem shumica jan prisht s'din Zot qe kan mbi kry... ka ardh Spanjolli portugali biri i dreqit e jau keni marr kulturen e tyne vetem ata shkoin e prap kem me met vet Me Kta Vllezer e Motra qe i kem e qe na edukoin po ski kan me eduku

Foli Zenes Foli stenes thoin ni fjal popullore

Gjithesi Moter te lumt se me ven ike than

Selamun Alejkum...
wa alejkum selam wa rahmetullahu wa barakatuhu ,

a din qysh osht puna ???

1 milion lloje te pijeve i ka kriju Allahu ....999.999 jan hallall e te shendosha per organizem e te kendeshme per pije ........veq 1 e ka ndalu edhe ata jo per inati po se te ban budall te smun ta shkakrron melqin ......t kall me ka krejt ........ton marrin jurish kah qajo 1 , subhanAllah


krejt e dijn se ai qe i mbeshtetet Zotit ka me met i shpetuar ne kete e ne boten tjeter ......ai i mallkumi shejton i mashtron me 1 milion parti e rryma shoqerore ........e s'un i ban kush rahat ....tuj kon 1 e vetmaj e shendosh ....


nc nc nc ......

te pershendet perzemersisht

gjithesia ...

.

elton
07.07.2010, 23:21:46
Pode po eka ndalu por kta prap aty Zoti ipruft ndin eimon
mashum sdi qka mju than Moter

gjithesia
07.07.2010, 23:23:53
Jo nese Levizja pėr vetė vendosje e qetė fenė para Kombit paska mi morrė nja 000,1% tė votave hahahah se qet selamun alejkum spe kuptojė?!..

....

jo mos shko hiq neper mulla se u ba kollaj tash me kta neta ....t tregoi une ,

selamu alejkum eshte pershendetje islame ( jo arabe ) , ngase arabet ne mes veti pershendeten me... 'ahlen '... apo.... 'ahlen wa sahlen ' ....apo ' sabahul ful ' ...apo ' m'sa lahir' .....apo ' ahlen bik ' ........

gjersa nese takohen dy musliman pamvaresisht kombit ,gjuhes ,rraces , ngjyres.....pershendeten me selamu alejkum ....

eshte pershendetja e xhenetlive (parajslive , se po kishe qef me t' perkthy ) .....dhe pershendetja me te cilen kur Allahu e hjek perden e vet do na pershendet neve ne xhenet inshAllah ..........


...

Gjilani 2010
07.07.2010, 23:29:52
Shko se thoin okon Hoxh imir po spaska msu mir mdoket anashta Print ejuv sju kan msu se qka jeni aciles Fe i perkisni he more shoq
Epo valla sna ka msuhe hiq po nji hogj qka e njoh mir pi atina kam morr msim bile asht nji hogj shum i fortė me dije eatėdhetar Mulla Idriz Kokrruku nese ja ke ndi zanin e aj mka tha se feja jonė ashtė me ditė Zotin nja dhe prejardhjet tande dy e kjo i bjen qė mbi tė gjitha Kombi tana vin tjerat po pa selamunalejkum se dikush mka than se kjo i bjen sikur me ta sha nonen.E sa per prindė ata mkan msue Shqip me fol edhe me shkrue e kur i vogel mkan kėndu nė djep mė kan kėndue,nina nona ndjep me arra mosu mirshė me rrena e prralla.

gjithesia
07.07.2010, 23:32:40
Epo valla sna ka msuhe hiq po nji hogj qka e njoh mir pi atina kam morr msim bile asht nji hogj shum i fortė me dije eatėdhetar Mulla Idriz Kokrruku nese ja ke ndi zanin e aj mka tha se feja jonė ashtė me ditė Zotin nja dhe prejardhjet tande dy e kjo i bjen qė mbi tė gjitha Kombi tana vin tjerat po pa selamunalejkum se dikush mka than se kjo i bjen sikur me ta sha nonen.E sa per prindė ata mkan msue Shqip me fol edhe me shkrue e kur i vogel mkan kėndu nė djep mė kan kėndue,nina nona ndjep me arra mosu mirshė me rrena e prralla.

..........


e i lumi ti, mashAllah

po tash na e dim ndryshe , kshtu qe rri ti me tenden e na me tonen ,qaq

.

elton
07.07.2010, 23:34:25
Hahahaha Mulla Idriz Kokrruki a po jakam ndi zanin edhe ati juka pas martu Vajza per qafir
eati sja nike hiq hajt hajt ska gajle thoike me pas ngu Mulla Idrizin e Gjilanit shum mamir o kan qe ka luftu per Ne dhe eka mbajt Drejtim evet po prap qafirat ton ekan lajmru ekan pushkatu Armiku emore Shoq ka Hoxh matmir po sdolim me ndi per ta

gjithesia
07.07.2010, 23:37:28
Hahahaha Mulla Idriz Kokrruki a po jakam ndi zanin edhe ati juka pas martu Vajza per qafir
eati sja nike hiq hajt hajt ska gajle thoike me pas ngu Mulla Idrizin e Gjilanit shum mamir o kan qe ka luftu per Ne dhe eka mbajt Drejtim evet po prap qafirat ton ekan lajmru ekan pushkatu Armiku emore Shoq ka Hoxh matmir po sdolim me ndi per ta

....

eu Fisnik Allahu te shperbleft .....une kishe ti veq me fudboll mirresh :D


ja merr valla qafiri qiken , e i del cullak ner ton burrat e dunjas .....e bile bile mire i doket edhe thot si une e si qika jeme kush s osht ........po ju s po dini me jetu .....ju ka shkel rrota .....Ahaahahah edhe msim t'jepin mi tetonat ......;;nc nc cn


...

Gjilani 2010
07.07.2010, 23:39:55
Hahahaha Mulla Idriz Kokrruki a po jakam ndi zanin edhe ati juka pas martu Vajza per qafir
eati sja nike hiq hajt hajt ska gajle thoike me pas ngu Mulla Idrizin e Gjilanit shum mamir o kan qe ka luftu per Ne dhe eka mbajt Drejtim evet po prap qafirat ton ekan lajmru ekan pushkatu Armiku emore Shoq ka Hoxh matmir po sdolim me ndi per ta

PO hajt be elton tregom se cili hogj asht ma i mir, ndoshta e njo e sita qellojsh do ju bashkangjitem!..ah se harrova po per Mulla Idrizin e Gjilanit do ta sjelli ma von nji artikull ku do e shifsh ser qa ka than aj per Kombė

Gjilani 2010
07.07.2010, 23:44:39
Idriz Gjilani
Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirė
• Ten things you didn't know about images on Wikipedia •Shko te: navigacion, kėrko
Ky artikull ose seksion duhet tė pėrmirėsohet sipas udhėzimeve tė Wikipedia-s.(Nuk eshte perpunuar si biografi, por duket sikur material i kopjuar nga nje burim tjeter dhe i pa perpunuar fare.)
Ju lutemi ndihmoni edhe ju nė pėrmirėsimin e kėtij artikulli.


Fetar, atdhetar konseguent, orator e mjeshtėr i penės, i zoti i punės, besnik i fjalės, predikues fetar dhe mualim-mėsues iluminist, ideolog dhe luftėtar i lirisė, i vendosur nė idealet e veta liridashėse si bjeshkėt e Kosovės tė cilat i mbrojti me fjalė, me pushkė, me gjak, burrėrisht, trimėrisht, i pathyeshėm, me plagė nė zemėr e nė trup, nuk u dorėzua pėr t'u bėrė legjendė. Kėshtu e portretizoi Studjuesi i mirėnjohur Muhamet Pirraku udhėheqėsin Shpirtėror, Politik dhe Ushtarak tė madhin Mulla Idriz Gjilani.


Mulla Idriz Gjilani Portali Gjilani
Tabela e pėrmbajtjeve [fshih]
1 Biografia
2 Veprimtaria
3 Veprimtaria Politiko-Ushtarake
4 Burimi i tė dhėnave

[redakto] Biografia
Mulla Idriz Gjilani lindi nė Velekincė, fshat nė komunė tė Gjilanit, mė 4 qershor 1901. Mėsimet fillestare i ndoqi nė mejtepin e Cernicės tė cilan edhe i mbaroi nė vitin 1911 pėr tė vazhduar studimet e mesme nė medresenė "Atik" nė Gjilan. Pas njė ndėrprerjeje tė shkollės mė 1926 arriti tė diplomoj. Nė moshėn 25 vjeēare bėhet imam dhe merr titullin “Mulla”. Shėrbeu nė detyrėn e Imamit nė Karadak e nė Hogosht(Hogoshti -fshat nė komunėn e Dardanės). Mė 1941 u zgjodh nė postin e Bashvajizit nė Ulema-mexhlizin e Kuvendit fetar-arsimor tė Vakufit tė Shkupit.

[redakto] Veprimtaria
Nė edukimin e tij si fetar ai u nis nga disa parime kur’anore dhe hadithore qė pėrcaktonin vlerat e arsimit, tė kulturės dhe tė edukatės : "Pa shkollim - thotė ai, - nuk ka as fe tė mirėfilltė", "Talebet (nxėnėsit) tonė nuk duhet tė mėsojnė mė vetėm pėr leximin e Kur’anit, por edhe pėr njohjen e mjeshtėrisė sė shkrimit. Talebet tonė duhet t’i nisim nė rrugėn pėr ta njohur islamin dhe jo pėr ta prezantuar si diēka statike", "S’ka fe pa atdhe" , "Tė ndihmojmė njėri-tjetrin me fjalė, me penė, me pasuri, tė duhemi si vėllezėr", "Pa njė atdhe tė lirė feja nuk mund tė mbahet kurrė, nuk mund tė ushtrohet", "Lexoni te mualimė tė urtė sa e mirė dhe sa e kuptueshme ėshtė feja islame, kur shpjegohet shqip, nė gjuhėn e Zotit pėr shqiptarėt".

Gjatė kohės si hoxhė dhe bashvaiz zhvilloi njė veprimtari intensive nė fushėn e edukimit fetar me frymė atdhetare. Hapi mejtepin e Pidicit pėr mėsimin e djemve dhe tė vajzave, organizoi ilegalisht mėsimin e shkrim-leximit me alfabetin e gjuhės shqipe, futi mėsimin shqip nė medresenė "Atik", ushqeu mirėkuptimin dhe bashkėpunimin vėllazėror me bazė kombėtare shqiptare nė popullsinė myslimane-katolike tė zonės sė Karadakut. Kur qe mėsimdhėnės nė tre mejtepe njėkohėsisht, shfrytėzoi sistemin monitor: pėrgatiti nxėnėsit mė tė mirė dhe me moshė mė tė madhe pėr ta zėvendėsuar kur ai mungonte.

Nė prill tė vitit 1937, nė kushte ilegaliteti, themeloi nė Arllat tė Drenicės Organizatėn e Rinisė Pėrparimtare "Drita" tė Kosovės. Aktivitetet e tij fetare nuk dalloheshin nga ato atdhetare e humane. Kudo, kurdo e me kėdo ato ishin tė pranishme.

Mulla Idrizi ishte kundėr shpėrnguljes sė shqiptarėve. Nė funksion tė kėsaj bindjeje atdhetare e humane ai programonte nė xhami, nė konaqe, nė kuvende e deri nė ceremonitė e vdekjes. Nė formė kushtrimi ai thėrriste: "Jemi pėrgjegjės pėr varret e prindėrve tanė para Zotit dhe para kombit. Nuk guxojmė tė heqim dorė prej tyre t’i lėmė tė shkreta pėr t’i lavruar derrat e naēalnikėve sllavė! Jo vetėm nė Turqi, por as nė Shqipėri nuk bėn tė shkojmė. Zoti nė Kur’an na ka bėrė pėrgjegjės pėr vatanin dhe kombin!"

Mulla Idrizi printe nė aksionet pėr ndėrtimin e urave, rrugėve, ēesmeve, mejtepeve, xhamive, mirėmbajtjes sė varrezave, tė cilat i shikonte si mjete dėshmuese tė bashkimit tė popullsisė shqiptare. Uniforma e ndihmoi pėr tė maskuar aktivitetin e tij patriotik. Mulla Idriz Gjilani ishte njė "rilindės" nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės nė kushtet qė kalonte Kosova. Nė kohėn kur Mulla Idriz Gjilani ushtronte detyrėn e bashvaizit, numri i nxėnėsve tė "Atik medresesė" tė Gjilanit arriti nė 734, nga tė cilėt 326 ishin femra. Po ashtu i organizoi shkollat lėvizėse me mėsues shetitės. Vetėm nė zonėn e Gjilanit u hapėn 39 shkolla tė tilla fetare, qė zgjuan te brezi i ri ndjenjat fetare dhe ndėrgjegjėn kombėtare.

[redakto] Veprimtaria Politiko-Ushtarake
Nga prilli 1941 Mulla Idriz Gjilani iu kushtua plotėsisht veprimtarisė politike. Si hoxhė me forcėn e Zotit, si mėsues me forcėn e fjalės, si luftėtar me forcėn e armės, si komandant me besnikėrinė e ushtarit, ai luftoi pėr unitetin territorial tė trevave shqiptare, luftoi kundėr gjenocidit serb e bullgar, kundėr komunizmit.

Nė qershor tė 1944 -ės drejtoi betejėn e Kikės, ku shqiptarėt e udhėhequr prej tij dolėn fitimtarė kundėr ushtrisė sllavo-komuniste. Veprimtaria e Mulla Idriz Gjilanit ėshtė heroike. E tillė ėshtė edhe periudha 1944-1949 dhe kallja e tij nė zjarr mė datėn e 25-26 nėntorit 1949.


Ishte intelektual i kohės, i cili zotėronte shumė gjuhė orientale, gjė qė e mundėsoi tė njihet me arritjet shkencore tė kohės, nė fushėn e fizikės, kimisė, mjekėsisė, astronomisė, etj. Botoi punimet fetare “Lindja e Zpejgamberit”, dhe “Vllazėria Islame’, tė cilat pėrshkoheshin nga mesazhi i paqes, vllazėrimi, bashkimit kombėtar, etj.

[redakto] Burimi i tė dhėnave
Libri "Zhvillimi i kulturės islame te shqiptarėt gjatė shekullit XX" i autorit Dr. Ramiz Zeka
Hatixheja - grua trime e Mulla Idriz Gjilanit

gjithesia
07.07.2010, 23:51:20
PO hajt be elton tregom se cili hogj asht ma i mir, ndoshta e njo e sita qellojsh do ju bashkangjitem!..ah se harrova po per Mulla Idrizin e Gjilanit do ta sjelli ma von nji artikull ku do e shifsh ser qa ka than aj per Kombė

......


shihe qysh u kap per komb pa per komb ..........;nc nc cn

e une a shkinisht po shkruj ktu ,a ..........ēka po m konsideron ti mu heej djalo a njeri ēka je ...


ju tyben kofshi n tok t bukes .....e marre duhet me ju ardh prej toke e n qiell .....po qiftja jem osht per komb me e dobishme se shtat qasi hallajkash rrugve ........qiftje jem ti rrit e ti edukon fmit ne frymen me te paster oooo daj

Allahu ne vete ju pruft .......po qysh po lejoni me i ra n sexhde kaq shume atij t mallkumi shejtan , subhanAllah ........


nc nc nc .......

.

elton
07.07.2010, 23:52:55
Ska pas per kend me Luftu I ngrati mekan te shkoi ti tregoi qka po ndodh
Aj ka qen dhe dot mbeten legjend po na shka jem ty bo ajem ty evazhdu Rrugen etij Zotri

AMON RA
07.07.2010, 23:54:00
....

eu Fisnik Allahu te shperbleft .....une kishe ti veq me fudboll mirresh :D


ja merr valla qafiri qiken , e i del cullak ner ton burrat e dunjas .....e bile bile mire i doket edhe thot si une e si qika jeme kush s osht ........po ju s po dini me jetu .....ju ka shkel rrota .....Ahaahahah edhe msim t'jepin mi tetonat ......;;nc nc cn


...


Gjithesi une ketu jam mos harro

gjithesia
07.07.2010, 23:54:32
Gjithesi une ketu jam mos harro

....

ani ēka n kofsh ???

.

AMON RA
07.07.2010, 23:57:07
....

ani ēka n kofsh ???

.


Jo veq thash ashtu , thashe se mos me ke harru.

gjithesia
07.07.2010, 23:59:08
Jo veq thash ashtu , thashe se mos me ke harru.

...

nese mbetesh keshtu si je te harroi ......bile as qe mendoi ne ty pos kur me perkujton keshtu ne shkresa ....

nese ke qellim kercnim : pushka top tu befte ....

nese ke qellim veq ashtu .......ajo eshte diēka tjeter


.

elton
07.07.2010, 23:59:23
AMON RA
Gjithesi une ketu jam mos harro
Betin dota bajsh nqoft se je ktu hehehe 'Zotri

gjithesia
08.07.2010, 00:01:21
AMON RA
Gjithesi une ketu jam mos harro
Betin dota bajsh nqoft se je ktu hehehe 'Zotri

....

ahahahah...........

Gjilani 2010
08.07.2010, 00:01:56
......


shihe qysh u kap per komb pa per komb ..........;nc nc cn

e une a shkinisht po shkruj ktu ,a ..........ēka po m konsideron ti mu heej djalo a njeri ēka je ...


ju tyben kofshi n tok t bukes .....e marre duhet me ju ardh prej toke e n qiell .....po qiftja jem osht per komb me e dobishme se shtat qasi hallajkash rrugve ........qiftje jem ti rrit e ti edukon fmit ne frymen me te paster oooo daj

Allahu ne vete ju pruft .......po qysh po lejoni me i ra n sexhde kaq shume atij t mallkumi shejtan , subhanAllah ........


nc nc nc .......

.

Ha hahaha poj une me shejtan skam pun be hiq po shejtani shkon ma shum ka qata te knushmit kqyr me i mashtrue se te une ska qka ban bile as emnin sma din!! po ti mir mir e kie po veq qe motra e vllezer i qun gjithė ata qė jan tė besimit tandė e kta tė tjerėt pershembull qė janė vėlla pi gjakut e pi besimit kan nji besim tjeter dyqysh pom doket se po i largoni be a nashta gabim jamė?!!

gjithesia
08.07.2010, 00:05:35
Ha hahaha poj une me shejtan skam pun be hiq po shejtani shkon ma shum ka qata te knushmit kqyr me i mashtrue se te une ska qka ban bile as emnin sma din!! po ti mir mir e kie po veq qe motra e vllezer i qun gjithė ata qė jan tė besimit tandė e kta tė tjerėt pershembull qė janė vėlla pi gjakut e pi besimit kan nji besim tjeter dyqysh pom doket se po i largoni be a nashta gabim jamė?!!

......

eh tash je tregu burre ,

gabim je ......se une ata qe jan ndrysh e kam te ndalume me i sha , malltretu , mbyt (pos nese don me m myt valla aty dy dur per kry jan bab me pas ani kogja si zor me u permbajt) .....

ju s po kuptoni se une kam rrespekt dhe ua jap te drejtat e plota vellezerve ne komb (ose edhe atyre jasht kombi ) me besim tjeter ............por pres te njejten ndaj meje


ps.mire the per shejtan se ēka ka me lyp hajni te fukareja :D ...e na pasanikt ahaha ...kem plot sisteme alarmuse e bodygarda ahahah....edhe nese ja msyn i del pune


.

AMON RA
08.07.2010, 00:06:21
...

nese mbetesh keshtu si je te harroi ......bile as qe mendoi ne ty pos kur me perkujton keshtu ne shkresa ....

nese ke qellim kercnim : pushka top tu befte ....

nese ke qellim veq ashtu .......ajo eshte diēka tjeter


.
Kercnim jo bre se nuk e kam kercnu kend ne jeten time e as ty nuk kam nevoj me te kercnu , po mos i merr fjalet gabim .

Gjilani 2010
08.07.2010, 00:06:57
ØQysh pe shoh dani mem lan sonte ton naten qut pa fjet e neser kam mu zgjue heret me shkue ne punė me bae mos me shkue ne punė hupi punen edhe ashtu kam vrejtje.

elton
08.07.2010, 00:07:29
O ska ven Shejtani te na ka shku papa larg neve hehehe
Emos rri njeri se sjem tanej na shkaktar qe ta hupim punen po pajtohu me realitetin qe pe Fol Motra Gjithsi

gjithesia
08.07.2010, 00:10:10
Kercnim jo bre se nuk e kam kercnu kend ne jeten time e as ty nuk kam nevoj me te kercnu , po mos i merr fjalet gabim .

....

eh , per keshtu mbetesh i pershendetur prap nga une sikur ke mbet gjithmon perpara dhe prap baj lutje per ty vetem se ne te miren tende pa asnje interes personal .....

gjithesia :)

.

gjithesia
08.07.2010, 00:14:09
ØQysh pe shoh dani mem lan sonte ton naten qut pa fjet e neser kam mu zgjue heret me shkue ne punė me bae mos me shkue ne punė hupi punen edhe ashtu kam vrejtje......

ik more shko mos e hup punen , ec

se mu s 'ka kush em qet (badihavgji :D ) ....;veq nese i qes ahaha....po merr vesh e nalu ngo dikon kur fol edhe ne past dallash mos kceni si gaca n prush ........

klm

te pershendet miqesisht ,

gjithesia

.

Gjilani 2010
08.07.2010, 00:19:09
......

eh tash je tregu burre ,

gabim je ......se une ata qe jan ndrysh e kam te ndalume me i sha , malltretu , mbyt (pos nese don me m myt valla aty dy dur per kry jan bab me pas ani kogja si zor me u permbajt) .....

ju s po kuptoni se une kam rrespekt dhe ua jap te drejtat e plota vellezerve ne komb (ose edhe atyre jasht kombi ) me besim tjeter ............por pres te njejten ndaj meje


ps.mire the per shejtan se ēka ka me lyp hajni te fukareja :D ...e na pasanikt ahaha ...kem plot sisteme alarmuse e bodygarda ahahah....edhe nese ja msyn i del pune


.

PO bash per ato dhe ja kam vu nafken vetit Burrė.Te ne thonė nji gjarrpėn qė nuk tė han rroft nji mijė vjetė e per ne si Popull dhe Kombė dihet se kush ashtė gjarrpėn une vetum qetu perqndrohna te ne thonte nji Hogjė i madhė ka qenė i fshatit Llashticė tash i ndjer dhe aj ka qenė nji Luftetar i madhė i cili ka luftue kundra armikut ton shekullor Mulla Kadrija aj thonte nese smunesh mi ndihmue kujna merre nji thuperr e mbroje b.... tande e mos u armiqso me njerzit qė tė shtrijnė doren e ndihmes qaty une e kam se per besim ne Zotė kurrė fal mos u kafsha dhe pėr sjellje njerzore ndaj tė gjithėve pa morr para sysh pėr deri sa sma cenon lirin time apo tė familjes e Kombit tim, ju la me natė tė mirė se mund ta humbi punen e tana rrugve e skam me se i mbaj familjen!

gjithesia
08.07.2010, 00:24:46
PO bash per ato dhe ja kam vu nafken vetit Burrė.Te ne thonė nji gjarrpėn qė nuk tė han rroft nji mijė vjetė e per ne si Popull dhe Kombė dihet se kush ashtė gjarrpėn une vetum qetu perqndrohna te ne thonte nji Hogjė i madhė ka qenė i fshatit Llashticė tash i ndjer dhe aj ka qenė nji Luftetar i madhė i cili ka luftue kundra armikut ton shekullor Mulla Kadrija aj thonte nese smunesh mi ndihmue kujna merre nji thuperr e mbroje b.... tande e mos u armiqso me njerzit qė tė shtrijnė doren e ndihmes qaty une e kam se per besim ne Zotė kurrė fal mos u kafsha dhe pėr sjellje njerzore ndaj tė gjithėve pa morr para sysh pėr deri sa sma cenon lirin time apo tė familjes e Kombit tim, ju la me natė tė mirė se mund ta humbi punen e tana rrugve e skam me se i mbaj familjen!

......

valla me kete shkres se meriton me t lan me shku .....po nejse


tregom si shpejt ēka ka dam kombi prej meje personalisht po te pys ????

kam investu moral , ndihma , biznes , kam prona private edhe atje .......jam nje grua e moralshme dhe gjeneratat e ardhme do perpiqem maximalisht ti edukoj ne frymen e paster te islamit e te vatanit .......ēfar sheh ti ne motra te mija dhe ne mu ......apo ndoshta te mbetet zhig ti kenaqesh syt ne flokun , trupin tim ,a ????

kete nuk ta lejoi ty as atyre si ty asesi ........

.

AMON RA
08.07.2010, 01:14:53
AMON RA
Gjithesi une ketu jam mos harro
Betin dota bajsh nqoft se je ktu hehehe 'Zotri


Nuk e sjella numrin tend me duket po nejse .

gjithesia
08.07.2010, 01:34:06
Nuk e sjella numrin tend me duket po nejse .......

...ahahaha Amon ,

ne nje shpi jem , kur cingrron lajmerohet cili te jet afer :D


KLM ne vazhdim ,


gjithesia :)

.

AMON RA
08.07.2010, 01:48:50
......

...ahahaha Amon ,

ne nje shpi jem , kur cingrron lajmerohet cili te jet afer :D


KLM ne vazhdim ,


gjithesia :)

.


ani de ani po une ne tel te kerkova ty edhe pse e hapi tjeterkush , po nejse
Me te mira

elton
08.07.2010, 11:29:36
AMON RA
ani de ani po une ne tel te kerkova ty edhe pse e hapi tjeterkush , po nejse
Me te mira

Ski qka e lyp ti 'Grun ehuj kur jam une aty ok inderuar hahaha
Metmira eja kalo mir

Gjilani 2010
10.07.2010, 00:44:02
......

valla me kete shkres se meriton me t lan me shku .....po nejse


tregom si shpejt ēka ka dam kombi prej meje personalisht po te pys ????

kam investu moral , ndihma , biznes , kam prona private edhe atje .......jam nje grua e moralshme dhe gjeneratat e ardhme do perpiqem maximalisht ti edukoj ne frymen e paster te islamit e te vatanit .......ēfar sheh ti ne motra te mija dhe ne mu ......apo ndoshta te mbetet zhig ti kenaqesh syt ne flokun , trupin tim ,a ????

kete nuk ta lejoi ty as atyre si ty asesi ........

.

Pėr qė je nji grua e morealshme se ve nė dyshim.Por nga pak po tregohes si superiore dhe e gjithėdishme mu per ato pot ngacmoj nga pak.per moral nuk jam ka tė them se ske pėr ndihma ti e din se njeriu kur e ndihmon deke a asht ma mir qė mos mu reklamue bile thojnė se dora djathė kur epė mir ashtė mosė me pa dora majtė! edhe ket ta besoj se ke ndihmue po per gjitha kto sta api doren e sa per edukatė tė gjeneratava tė ardhėshme a sasht ma mir mi edukue nė frymen e Patriotizmit kombėtar e masandej ne atė tė besimit fetarė.E qfare sho ne motrat e tue poj ti si ke gjithathat motratė e gjinis femrore nė Botė tė besimit muslim motra ste lidh gjaku me gjithatė. kurse kjo e funit me ka iritue pa masė kurė thua(......apo ndoshta te mbetet zhig ti kenaqesh syt ne flokun , trupin tim ,a ????
kete nuk ta lejoi ty as atyre si ty asesi

ketė tė funit nuk ta fali.Kurrė nji herė sum kish shkue ndermend nji gja e tillė.Une pse dialogoj pa morrė para sysh me cilen gjini mosu habit se une moralin tim se ndrroj me aske sepse e dij veten se qa jam rrugen e verrtet. UNe kam vujtė pėr Shqiptari se sa per fe a besim ket sma ka ndalue kurkush deri sodė kurse si Kombė kemi qenė tė diskriminum tė perbuzur po dhe tė ndalumė ti mund tė shkrush qka dush porė nuk jam nga ata qė mendon as mos dysho pra per mue gjithat qa jeni qetu qė shkruni Shqip dhe mendoni Shqipė jeni motra e vllezėr kurgja ma teper as ma pakė dhe pse bim nė kundershim mes ideshė une gjithėmon kam than dhe tham qė skam pluma pė vėllezer e motra nė perjashtim tė ndoj trathėtarit qė i sjel shum tė kqija popullit tim trim.

Flm Gjilani 2010

gjithesia
10.07.2010, 02:26:16
Pėr qė je nji grua e morealshme se ve nė dyshim.Por nga pak po tregohes si superiore dhe e gjithėdishme mu per ato pot ngacmoj nga pak.per moral nuk jam ka tė them se ske pėr ndihma ti e din se njeriu kur e ndihmon deke a asht ma mir qė mos mu reklamue bile thojnė se dora djathė kur epė mir ashtė mosė me pa dora majtė! edhe ket ta besoj se ke ndihmue po per gjitha kto sta api doren e sa per edukatė tė gjeneratava tė ardhėshme a sasht ma mir mi edukue nė frymen e Patriotizmit kombėtar e masandej ne atė tė besimit fetarė.E qfare sho ne motrat e tue poj ti si ke gjithathat motratė e gjinis femrore nė Botė tė besimit muslim motra ste lidh gjaku me gjithatė. kurse kjo e funit me ka iritue pa masė kurė thua(......apo ndoshta te mbetet zhig ti kenaqesh syt ne flokun , trupin tim ,a ????O
kete nuk ta lejoi ty as atyre si ty asesi

ketė tė funit nuk ta fali.Kurrė nji herė sum kish shkue ndermend nji gja e tillė.Une pse dialogoj pa morrė para sYysh me cilen gjini mosu habit se une moralin tim se ndrroj me aske sepse e dij veten se qa jam rrugen e verrtet. UNe kam vujtė pėr Shqiptari se sa per fe a besim ket sma ka ndalue kurkush deri sodė kurse si Kombė kemi qenė tė diskriminum tė perbuzur po dhe tė ndalumė ti mund tė shkrush qka dush porė nuk jam nga ata qė mendon as mos dysho pra per mue gjithat qa jeni qetu qė shkruni Shqip dhe mendoni Shqipė jeni motra e vllezėr kurgja ma teper as ma pakė dhe pse bim nė kundershim mes ideshė une gjithėmon kam than dhe tham qė skam pluma pė vėllezer e motra nė perjashtim tė ndoj trathėtarit qė i sjel shum tė kqija popullit tim trim.

Flm Gjilani 2010

.... •po ja tepron tani ne te gjitha ...gjendja ime nuk eshte aspak aktuale mos i perzij gjanat ngase kjo eshte e till qe nga dita e pare e regjistrimit Tim ne kete forum...dhe e kam heshtur tash e sa vite mu nga modestia dhe duke ditur se nuk ban te ndihesh superiore. ... Tani po e perdori vetem si arme drejtuar atyre qe akuzoin religjionin tim dhe Mbulesen time...femijet e mi askush nuk mundet me i eduku paster e te devotshem ndaj Krijuesit ,vatanit,prinderve,femijeve te tyre,fqiut,shokut,armikut ,moralit ...te gjitha keto vetem se ne dobi te kombit ne veqanti e njerezis ne pergjithesi.........•pamvaresisht moralit tend te lart sikur qe the....une kam instaluar sistemin alarmues ne lokalet e mia si per hajnin si per ate qe as mendja nuk i shkon ne hajni...e njejta qendron edhe sa i perket mbuleses sime :)...

gla2ia8or
20.07.2010, 20:38:12
Lexova me vemendje tėrė ato qė thuhen e shkruhen nė rreth kėsaj teme. Dhe derisa lexoja mu kujtua historia e hidhur e popullit tim. Thonė se historia shkruhet nga ata qė fitojnė dhe nuk mėsohet ashtu siq ka qenė. Mirėpo serish mu kujtua se mbreti i Ilirėve ishte zenė rob nga romakėt i dehur dhe ishte alkooli ai qė i bėri t'u dorėzoheshin romakeve.

Pastaj mu kujtua se ne fatkeqėsisht nuk e duam lirinė dhe kėtė e vėrtetuam mėnjeherė pas lufte. A ka vend nė botė ku krahu i luftės nuk e fiton pushtetin???

Pėrse u pengon njerėzve shamia? Nė fund tė fundit ēfarė tė keqe ka ajo?

Lexova ca pyetje se pėrse nuk falemi nė shqip dhe automatikisht me erdhi nė kokė pyetja po nė Shqipėri, prijėsi i ortodokėseve dhe tė krishtereve ėshtė gjė shqiptar? Dhe sa herė qė jipet ndonjė lajm atė, jam i bindur qė edhe ju e dėgjoni tė flas dhe liturgjitė fetare i mban nė greqisht. Pėrse nuk ju pengon kjo aspak? Dhe me shiteni patriot?
A thua po kjo fjalė ėshtė e shqipes? A nuk do ishte mė mirė tė themi atdhetar???? Epo ē'ti bėsh, kėshtu e kemi ne shqipatrėt, grindemi e shahemi me njeri-tjetrin se skemi ēbejmė tjetėr, apo ndoshta edhe kemi por sna del kohė???

Ka nėntė vite qė punoj me nxėnes nė shkollė tė mesme, dhe tė them tė drejten nganjehere me duket se nuk jam fare nė shkollė. Shoh veshje tė tilla qė nese udhetoni nėpėr Europė do t'i shihni vetėm nė ndonjė rast tė veēantė por jo edhe nė shkolla.

Ministria e Arsimit hė pėr hė ka punė me tė menēura, por si t'ia bejnė ata. Kėshilltari i tyre ėshtė nga Izraeli prandaj mos u ēudtni.

Gjimnazi ku unė punoj ėshtė pėr faqe tė zezė, vije erė e ndotur dhe me javė tė tėra nuk ka pikė uji. Dhe nė vend qė tė kujdesen pėr ata njerėz qė mesojnė dhe punojnė nė shkolla tė tilla, ata nxjerrin ligje...... qesharake... edhe ne universitet thonė se zbatojnė sistemin e Bolonjės... posi.. lexojeni dhe krahasojeni.

P.S
Nėse ju qė shkruani rreth kėsaj teme keni qenė ndonjėhere nė Oxford, Cambridge apo Harvard duhet ta dini se aty student luten dhe kanė vende tė veēanta ku mund tė kryen ritet fetare pa marr parasysh se ēfe kane.

Zgjohuni nga gjumi, pranojeni realitetin, dhe pėrderisa nuk ju cenohet liria juaj, integriteti juaj, familja, nderi dhe morali juaj, lėreni njerėzit tė qetė.
Nėse e ndjeni veten shqipetar keni mjaft se me ēfarė tė merreni.

Podrima-No
21.07.2010, 15:11:25
Edhe kjo ka pergjigje te njejte...

Shumica e atyre qe ia mesyejne Perendimit sot vijne nga vende te kolonizuara apo ish-kolonizuara.
Kolonizim, pos tjerash eshte mjelje e popullit. Kur nje popull milet mire e mire...s'ka mjete as per buke, e lere me per shkollim, kulture... (gjoja shqiptar po i thoni vetes e nuk po e dini si eshte kur je i okupuar)...dhe mbetet i prapambetur, i varfer, fukara, lypsar...

Mirepo, ekziston nje LIGJ: "Cfare te mbjellesh ate dhe do te korresh". Perendimi, pra, ka mbjelle (mjele popullin) dhe tash e ka radhen t'i korre mjeljet. Bile shume pak po vijne (sepse po pengohen (lexo: vriten qysh ne deti), se eshte dashur te jet numri i ardhacakeve se pakut dyfish sa jane keta (te Perendimit).

Edhe neve (shqiptareve) na kane borxh deri ne fyt: Me Konferencen e Versajes, Berlinit, Londres... dhe aktualisht me imponimin e Marreveshjes se Rambujese, Kumanoves, Vjenes dhe konferencat e radhes...

Prandaj dhe nuk i lusim dhe nuk vihemi ne pozite te lypsarit... kerkojme ate qe na takon. As me pak e as me shume, pa marre parasysh a behet fjale ketu per muslimane, krishtere, buddiste, arabe, amerikane... te shkelur.


Keshtu dhe ketu eshte e gjithe poenta e shkrimit tim te pare, te dyte, trete...


***

Nese je musliman i vertet nuk shkon me lyp azil ne vend te krishtere por shkon ne nje vend musliman apo jo?

Podrima-No

Z@F
21.07.2010, 15:43:03
Nese je musliman i vertet nuk shkon me lyp azil ne vend te krishtere por shkon ne nje vend musliman apo jo?

Podrima-No

Ty, me siguri (200%) s'ta ka kape/rroke fiqiri (rradaka) tekstin qe ma ke cituar.

Por, megjithate po te tregoj:

TOKA, rruzulli tokesor i takon Zotit, All-llahut te madherishem.
S'ka askund toke si prone private qe i takon dikujt pergjithmone. Mirepo, per ta kuptuar kete, ciftit tend i nevojiten edhe ca shekuj.

Kalo mire ne Podrime!


***

gjithesia
21.07.2010, 15:49:21
Nese je musliman i vertet nuk shkon me lyp azil ne vend te krishtere por shkon ne nje vend musliman apo jo?

Podrima-No

....

per cilat shtete krishtere ke fjalen ???

ku jan ato ???

aa edhe diēka..... po shtetet muslimane ???


.

Podrima-No
21.07.2010, 16:48:35
Ty, me siguri (200%) s'ta ka kape/rroke fiqiri (rradaka) tekstin qe ma ke cituar.

Por, megjithate po te tregoj:

TOKA, rruzulli tokesor i takon Zotit, All-llahut te madherishem.
S'ka askund toke si prone private qe i takon dikujt pergjithmone. Mirepo, per ta kuptuar kete, ciftit tend i nevojiten edhe ca shekuj.

Kalo mire ne Podrime!


***
ZDF.
Shtetet e krishtera jane ne gjithe europen dhe ameriken. Ju me siguri e dine kete edhe vet prandaj pyetja e juaj ishte e tepert.
Toka eshte e Zotit por per te kalue kufirin te duhet vize, e nese e merr vizen jane popujt vet qe i bejne ligjet ne shtetin e vet. psh. Franca e ndaloj ferexhen ne publik.

Podrima-No

gjithesia
21.07.2010, 16:52:54
ZDF.
Shtetet e krishtera jane ne gjithe europen dhe ameriken. Ju me siguri e dine kete edhe vet prandaj pyetja e juaj ishte e tepert.

Podrima-No

....

haj medet ,

nuk bani pytje Z@f-i i madh por une gjithesia e vogel ....

ncuk , ata kan ndar shtetin nga feja .....;nuk ka shtet te krishter .....gabim prap


gjersa thenja e z@f-it , mbetet e pacenuar : toka eshte e Allahut dhe ne ne te nuk kem kufij ...


.

Z@F
21.07.2010, 17:15:50
ZDF.
Shtetet e krishtera jane ne gjithe europen dhe ameriken. Ju me siguri e dine kete edhe vet prandaj pyetja e juaj ishte e tepert.
Toka eshte e Zotit por per te kalue kufirin te duhet vize, e nese e merr vizen jane popujt vet qe i bejne ligjet ne shtetin e vet. psh. Franca e ndaloj ferexhen ne publik.

Podrima-No

O shoku, nuk te thash kot: "te nevojiten ca shekuj"

A ke degjuar ndonjehere per Atlantiden? Eshte diku ne oqeanin Atlantik. Por, dikur ka qene kontinent, me kulture shume te bujshme... Mbetjet (kolonite)e saja mund t'i shohesh ne Egjiptin e sotem...

...Ta zeme tash, ata kane qene te krishtere. Kurse te gjithe perreth kane qene muslimane.

Shtrohet pyetja (pak e serte!):
Ku hamamin duhet te shkojne ata te krishtere te Atlantides?
Duhet te (vete)mbyten apo te shkojne neper vendet muslimane.

Tash, p.sh. eshte e kunderta.
Atlantida eshte duke dalur mbi siperfaqe te detit/oqeanit. Pas diku rreth 400 vitesh ajo do te dale e tera mbi siperfaqe. Mirepo, me daljen e saj do te zhyten ca te tjera: Nje pjese e Amerikes dhe Europes. Pasi ato toka te zhyten, perseri pyetja (njesoj e serte!):
Ku hamamin do te shkojne krishteret e Amerikes, Europes....


A po don hala, shoku?

Per ate thuhet, sepse kjo eshte e verteta absolute:

Toka i takon vetem ATIJ. Askujt tjeter!


***

gjithesia
21.07.2010, 17:27:09
....


...... psh. Franca e ndaloj ferexhen ne publik.

Podrima-No

.........hmmm sa demokrate kjo ndales ....

z@f, do shperngulen ne tokat shkretinore qe jan tani ....posa te gjelberohen (sipas haditheve) ....do i pranoin valle ???......apo ndoshta do behen prej besimtareve dhe nuk do ket konflikte ne ate kohen e ardhme ....

Ė?

.

AMON RA
21.07.2010, 17:53:38
Katastrofat kane ndodhur me permasa te ndryshme ne bote , nese nje katastrofe aq e madhe ndodhe qe zhytet nje shtet nen uje apo disa shtete , atehere njerzimi duhet ti ndihmoj ati shteti ,apo shteteve qe perjetojne kete fatkeqsi natyrore , pa marre parasysh cili shtet eshte aji , me besim musliman apo katolike , apo budist e nuk ka nevoje te behen komente te pamenqura qe nderlidhen me fene.

gjithesia
21.07.2010, 17:57:57
Katastrofat kane ndodhur me permasa te ndryshme ne bote , nese nje katastrofe aq e madhe ndodhe qe zhytet nje shtet nen uje apo disa shtete , atehere njerzimi duhet ti ndihmoj ati shteti ,apo shteteve qe perjetojne kete fatkeqsi natyrore , pa marre parasysh cili shtet eshte aji , me besim musliman apo katolike , apo budist e nuk ka nevoje te behen komente te pamenqura qe nderlidhen me fene.....valla n ' nxofsha ty dikun te arabija qaty pa t myt vet n'uj se la , ho ......ahahaha...t ' kallxoi une ty arab e pedofil e tona kom me ti ngjeh sa here t shyti n 'uj ....:D

Tregoi ktij qe po na vet pse te krishtent e jo te muslimant ...

Z@F
21.07.2010, 18:02:42
.........hmmm sa demokrate kjo ndales ....

z@f, do shperngulen ne tokat shkretinore qe jan tani ....posa te gjelberohen (sipas haditheve) ....do i pranoin valle ???......apo ndoshta do behen prej besimtareve dhe nuk do ket konflikte ne ate kohen e ardhme ....

Ė?

.

Problemi qendron tek cifti i Podrimes e shume te tjereve ne ate se mendojne sipas politikes ditore. Sipas lajmeve te djeshme, sikur qe bota te mos ket ekzistuar edhe me pare.

Franca:

Le te ndaloje, le te ndaloje...
...ama mos te habiten kur t'i kallet Parisi (athua ka degjura Podrima per keto gjera?!).

Keta djemte, mund te jene me te vjeter, por, pernga "fillozofia" jane ende adoshelente... kjo sepse jane te ndikuar nga politika ditore (Tybe n'e kuptofshin cfare jam duke i thene ?:) ).


Gjithesia
Sic thame disa here me heret: Toka i takon Atij!
Neve jemi mysafire. Per aq sa jemi mysafire duhet te kujdesemi per te: ta administrojme. Popujt/shtete administrojne pjese te kesaj toke: por ajo nuk eshte e tyre.

As ushqimi, as pasurite nentokesore, mbitokesore, ujore, nenujore...
...nuk i takojne nje shteti, nje populli, muslimaneve, krishtereve apo ku ta di une:
Te gjitha ato na takojne te gjitheve njesoj.

Se sot per sot eshte ndryshe, kjo eshte ceshtje tjeter. Por situata s'mbetet gjithmone e njejte. Dhe ashtu do te jet ne nje te ardhme shume te afert. Do te jete ashtu sepse rrugedalje tjeter nuk ka. Keshtu sic jane punet nuk mund te vazhdoje ashtu...sepse con drejt gremines/shkaterrimit

Ne nje bote ku ka teprice ushqimi (sipas te dhenave te Kombeve te Bashkuara ka mbi 4% ushqim te tepert), kurse, ne anen tjeter njerezit vdesin urie, kjo s'eshte ne rregull.

Kjo eshte ne rregull per materialistat si cifti i ketyre (s'po ua permendi nofkat) qe mendojne se Amerika ne rend te pare, e tek pastaj Zoti (a e ke degjuar kete, oj gjithesi?). Keta duken njerez moderne, megjithese per ta shpella eshte pallat.***

gjithesia
21.07.2010, 18:11:46
Problemi qendron tek cifti i Podrimes e shume te tjereve ne ate se mendojne sipas politikes ditore. Sipas lajmeve te djeshme, sikur qe bota te mos ket ekzistuar edhe me pare.

Franca:

Le te ndaloje, le te ndaloje...
...ama mos te habiten kur t'i kallet Parisi (athua ka degjura Podrima per keto gjera?!).

Keta djemte, mund te jene me te vjeter, por, pernga "fillozofia" jane ende adoshelente... kjo sepse jane te ndikuar nga politika ditore (Tybe n'e kuptofshin cfare jam duke i thene ?:) ).


Gjithesia
Sic thame disa here me heret: Toka i takon Atij!
Neve jemi mysafire. Per aq sa jemi mysafire duhet te kujdesemi per te: ta administrojme. Popujt/shtete administrojne pjese te kesaj toke: por ajo nuk eshte e tyre.

As ushqimi, as pasurite nentokesore, mbitokesore, ujore, nenujore...
...nuk i takojne nje shteti, nje populli, muslimaneve, krishtereve apo ku ta di une:
Te gjitha ato na takojne te gjitheve njesoj.

Se sot per sot eshte ndryshe, kjo eshte ceshtje tjeter. Por situata s'mbetet gjithmone e njejte. Dhe ashtu do te jet ne nje te ardhme shume te afert. Do te jete ashtu sepse rrugedalje tjeter nuk ka. Keshtu sic jane punet nuk mund te vazhdoje ashtu...sepse con drejt gremines/shkaterrimit

Ne nje bote ku ka teprice ushqimi (sipas te dhenave te Kombeve te Bashkuara ka mbi 4% ushqim te tepert), kurse, ne anen tjeter njerezit vdesin urie, kjo s'eshte ne rregull.

Kjo eshte ne rregull per materialistat si cifti i ketyre (s'po ua permendi nofkat) qe mendojne se Amerika ne rend te pare, e tek pastaj Zoti (a e ke degjuar kete, oj gjithesi?). Keta duken njerez moderne, megjithese per ta shpella eshte pallat.***


uuufff ēka jam tut se ke me mź than 'burdushe' :D


haj tyben kupton , he ....po edhe ti fol shqip , qy


po de po me tonelata grur e tjera gjuhen ne dete ....e tjeret vdesin urie ....po nejse zezak jan ata s' ka gajle ....edhe me dek jan t zi ...edhe toka te treta ....

elita ka prioritete , normalitikisht ( a e shenova mire ???normal isht ...tikisht .......hehe)

wa la hawle , wa la kuwete il-lah bi'lah


urata te pafund drejtuar juve z@f,


gjithesia :)

.

AMON RA
21.07.2010, 18:19:32
....valla n ' nxofsha ty dikun te arabija qaty pa t myt vet n'uj se la , ho ......ahahaha...t ' kallxoi une ty arab e pedofil e tona kom me ti ngjeh sa here t shyti n 'uj ....:D

Tregoi ktij qe po na vet pse te krishtent e jo te muslimant ...

hahahahhahahah Ma bre se nuk dije me notu mire , e nuk e kam ne qef ujin.
Ps ndoshta takohemi une edhe ti ndonjehere e pime nga nje kafe bashke.

Po shka ka pedofilija e muhametit lidhje me fatkeqsite natyrore , ti prap po e mbron a.........................................
po nese ndodhe e kunderta e zhyten nen uje shtetet muslimane e vjen ti ne amerike , une nuk te mbys me koke nen uje , une te marr e te strehoj e nuk te pyes se qfare feje ke , se per mua me rendesi eshte njeriu.

gjithesia
21.07.2010, 18:23:24
hahahahhahahah Ma bre se nuk dije me notu mire , e nuk e kam ne qef ujin.
Ps ndoshta takohemi une edhe ti ndonjehere e pime nga nje kafe bashke.

Po shka ka pedofilija e muhametit lidhje me fatkeqsite natyrore , ti prap po e mbron a.........................................
po nese ndodhe e kunderta e zhyten nen uje shtetet muslimane e vjen ti ne amerike , une nuk te mbys me koke nen uje , une te marr e te strehoj e nuk te pyes se qfare feje ke , se per mua me rendesi eshte njeriu.

.....

ihaaa ti po mendon se une t la me notu ,a ????ahahahahahaha jo djalo une di me ushtru terror ........pa t lidh mire kom e dure hahah tyben t 'lshoi n uje :D


besom lot me kan dal prej se qeshmes hahahahah....hajr inshAllah

qysh s ka lidhje krejt eshte e nderlidht ....pijna kaffe kur te dush ....nashta ti lshoi do t bane :D


miqesisht ,

gjithesia

.

AMON RA
21.07.2010, 18:30:29
.....

ihaaa ti po mendon se une t la me notu ,a ????ahahahahahaha jo djalo une di me ushtru terror ahahaha........pa t lidh hahahaha mire kom e dure hahahahaha tyben t 'lshoi n uje :D


besom lot me kan dal prej se qeshmes hahahahah....hajr inshAllah

qysh s ka lidhje krejt eshte e nderlidht ....pijna kaffe kur te dush ....nashta ti lshoi do t bane :D


miqesisht ,

gjithesia

.


Kukuku qe si e permene fjalen te bane po me dridhen durt , po me kujtohet fjalet e njerzve ne kosove qe thoshin ata- ato qe bejne te bame thojne : lamshi i bardh lamshi i zi kurr filani mos baft thmije.


Ah shka koke ti bre .

Z@F
21.07.2010, 18:41:36
Katastrofat kane ndodhur me permasa te ndryshme ne bote , nese nje katastrofe aq e madhe ndodhe qe zhytet nje shtet nen uje apo disa shtete , atehere njerzimi duhet ti ndihmoj ati shteti ,apo shteteve qe perjetojne kete fatkeqsi natyrore , pa marre parasysh cili shtet eshte aji , me besim musliman apo katolike , apo budist e nuk ka nevoje te behen komente te pamenqura qe nderlidhen me fene.

Shume bukur e ke nderlidhur, shoku AMON RA.

Pikerisht ketu e qita une te teren, duke iu pergjigje atij shokut tjeter nga Podrimja, pyetjen qe ma shtroi: "Perse nuk kam shkuar une ne ndonje shtet musliman por kam ardhe ne nje shtet te krishtere".

Njeriu shkon aty ku i sheh gjasat per ta siguruar buken.

Dikush, pastaj, ka bindjen (aq eshte i dezinformuar) se gjithe bota (sidomos ajo muslimane, sipas "mendjes" se nje shumice) i eshte drejtuar Perendimit - Botes Krishtere.

Ne asnje shtet te Europes nuk eshte tejkaluar 15%-shi me te huaj, nder ta edhe shume muslimane. Per kete (pranimin e te huajve, pa marre parasysh religjionin, prejardhjen, racen) jane zotuar (prane KB-se) dhe per kete (shtetet pranuese) marrin te holla (megjithese edhe vet e kane dhene kontributin e tyre perkates)...

Mirepo, dicka e tille nuk ndodhe vetem drejt Perendimit.

Dyndje te popullsise ka ne gjithe boten. Ka ne Indi. Ka ne Kine...

Ne Arabine Saudite, ta zeme...

Mua personalisht nuk me pelqen regjimi i atjeshem. Mund te me mos pelqejne edhe shume gjera. Por, fakt eshte se:
Ne vet Arabine Saudite e fitojne buken e gojes me teper se 10 milione te huaj. Me saktesisht: afro 40% te huaj ne nje vend me 27 milion Banore.
Ne emiratet e Bashkuara, kjo shifer arrin ne 80% te te huajve kunderej popullates se atjeshme.

Perse, prandaj, nuk kujtohet dikush te thoje (edhe keshtu): E gjithe bota eshte drejtuar drejt Arabise???


***

Podrima-No
21.07.2010, 20:37:14
O shoku, nuk te thash kot: "te nevojiten ca shekuj"

A ke degjuar ndonjehere per Atlantiden? Eshte diku ne oqeanin Atlantik. Por, dikur ka qene kontinent, me kulture shume te bujshme... Mbetjet (kolonite)e saja mund t'i shohesh ne Egjiptin e sotem...

...Ta zeme tash, ata kane qene te krishtere. Kurse te gjithe perreth kane qene muslimane.

Shtrohet pyetja (pak e serte!):
Ku hamamin duhet te shkojne ata te krishtere te Atlantides?
Duhet te (vete)mbyten apo te shkojne neper vendet muslimane.

Tash, p.sh. eshte e kunderta.
Atlantida eshte duke dalur mbi siperfaqe te detit/oqeanit. Pas diku rreth 400 vitesh ajo do te dale e tera mbi siperfaqe. Mirepo, me daljen e saj do te zhyten ca te tjera: Nje pjese e Amerikes dhe Europes. Pasi ato toka te zhyten, perseri pyetja (njesoj e serte!):
Ku hamamin do te shkojne krishteret e Amerikes, Europes....


A po don hala, shoku?

Per ate thuhet, sepse kjo eshte e verteta absolute:

Toka i takon vetem ATIJ. Askujt tjeter!


***

Si thuani ju se toka eshte e Zotit atehere njeriu mundet te vendoset gjithkah. Atehere puna qenka vetem te e blesh materialin dhe te marosh shpi ku te duash?
Ju keni harrue per viza dhe ligje te shteteve si duket.

Podrima-No

Podrima-No
21.07.2010, 20:50:22
.........hmmm sa demokrate kjo ndales ....

z@f, do shperngulen ne tokat shkretinore qe jan tani ....posa te gjelberohen (sipas haditheve) ....do i pranoin valle ???......apo ndoshta do behen prej besimtareve dhe nuk do ket konflikte ne ate kohen e ardhme ....

Ė?

.

Cdo shtet i ka traditat dhe kulturen e vet.
Ne shtet arabe nuk lejohet qe nje femer te vishet me miniq apo jo. A eshte kjo demokratike?
Islamistet dhe demokracia jane dy bota te ndryshme.

Podrima-No

gjithesia
21.07.2010, 21:02:45
Cdo shtet i ka traditat dhe kulturen e vet.
Ne shtet arabe nuk lejohet qe nje femer te vishet me miniq apo jo. A eshte kjo demokratike?
Islamistet dhe demokracia jane dy bota te ndryshme.

Podrima-No

...

qysh i kthen fjalt qysh i pelqen nc nc nc ....

islamist dmth islamist ....dhe ka dispozita

demokrat vete wikipedin ēka dmth ....po nejse edhe kjo eshte rryme shoqerore afatshkurt si komunizmi e qesi sene tjera qe kan kalu ....plot teori e kerkun praktik ...

a sa ju perket vizave qe i kishe cek me lart ..........krejt bota demokratike po i lufton marun united states of ...., united europ , unated nation .....e qesi rrenash kah t sillesh .......perderisa ISLAMI kete qeshtje e ka te prer e te qart se nuk ka dallime e ndarje ......( mos um fol per arab , se ja kom merzi me mi perzi me islamin ata .....as turqit mos gabo )

.

Podrima-No
21.07.2010, 21:44:55
...

qysh i kthen fjalt qysh i pelqen nc nc nc ....

islamist dmth islamist ....dhe ka dispozita

demokrat vete wikipedin ēka dmth ....po nejse edhe kjo eshte rryme shoqerore afatshkurt si komunizmi e qesi sene tjera qe kan kalu ....plot teori e kerkun praktik ...

a sa ju perket vizave qe i kishe cek me lart ..........krejt bota demokratike po i lufton marun united states of ...., united europ , unated nation .....e qesi rrenash kah t sillesh .......perderisa ISLAMI kete qeshtje e ka te prer e te qart se nuk ka dallime e ndarje ......( mos um fol per arab , se ja kom merzi me mi perzi me islamin ata .....as turqit mos gabo )

.

Vizat. ISLAMI kete qeshtje e ka te prere? Shko vendosu ne Arabine Saudite pra nese mundesh.
Ju islamistet flitni jo me fakte.
Doni te jetoni ne demokraci eshte europa/amerika.
Doni te jetoni si islamist atehere shkoni ne Azi te arabet.

Podrima-No

gjithesia
21.07.2010, 21:58:15
Vizat. ISLAMI kete qeshtje e ka te prere? Shko vendosu ne Arabine Saudite pra nese mundesh.
Ju islamistet flitni jo me fakte.
Doni te jetoni ne demokraci eshte europa/amerika.
Doni te jetoni si islamist atehere shkoni ne Azi te arabet.

Podrima-No


lexoje ēdo fjale ne kete citat por ........lexo= kupto
( z@f , kerkoi falje per malltretimin e shkresave tua i nderuari )
...........
......
...
Njeriu shkon aty ku i sheh gjasat per ta siguruar buken.

Dikush, pastaj, ka bindjen (aq eshte i dezinformuar) se gjithe bota (sidomos ajo muslimane, sipas "mendjes" se nje shumice) i eshte drejtuar Perendimit - Botes Krishtere.

...............
........
...

Mirepo, dicka e tille nuk ndodhe vetem drejt Perendimit.

Dyndje te popullsise ka ne gjithe boten. Ka ne Indi. Ka ne Kine...

Ne Arabine Saudite, ta zeme...

Mua personalisht nuk me pelqen regjimi i atjeshem. Mund te me mos pelqejne edhe shume gjera. Por, fakt eshte se:
Ne vet Arabine Saudite e fitojne buken e gojes me teper se 10 milione te huaj. Me saktesisht: afro 40% te huaj ne nje vend me 27 milion Banore.
Ne emiratet e Bashkuara, kjo shifer arrin ne 80% te te huajve kunderej popullates se atjeshme.

Perse, prandaj, nuk kujtohet dikush te thoje (edhe keshtu): E gjithe bota eshte drejtuar drejt Arabise???


***


ne shtetet e emirateve ( ne te cilat jam vizitore e rregullt ) ....sheh me shume se perendim ( krishterizem) nuk e them me mburrje , perkunder .....a arabin saude ....ca gjana jan me ndrysh alhamdulilah (por edhe atje duhet permiresim ) ...

...gjersa sa i perket vendosjes time atje sot , neser kur te kam deshiren une vet personalisht ...

po pasi eshte toke e Allahut gjithkah .....mbaj nje trekendesh me tri kende : -°perendim- °lindje- ° ballkan .......dhe ne katetat e tij levizi vetem se ne segmente te drejta islame ;)

dhe e tere kjo faleminderu Allahut krijuesit te gjithesis ....


.

malsori
21.07.2010, 23:33:51
Keta duken njerez moderne, megjithese per ta shpella eshte pallat.

***

Mr.Z@F

Mos e nencmo shpellen lol!

Shpella ishte universiteti ku Muhamedi kreu doktoratin.

gjithesia
21.07.2010, 23:43:52
Mr.Z@F

Mos e nencmo shpellen lol!

Shpella ishte universiteti ku Muhamedi kreu doktoratin.

.....

....jo -jo ....aty vetem ka fillu ....

"univerziteti " ne al-Madina ....."doktoratin" Makka ....

(metafore ke ajo thenja e fundit ne shkresen e z@f-it , sidoqoft kuptoj se mirresh me lexim , progres , a ?!)

.

malsori
21.07.2010, 23:56:07
gabim je, (si cdohere)

ne medine e meke vetem qe reklamoi diplomen

gjithesia
22.07.2010, 00:05:41
gabim je, (si cdohere)

ne medine e meke vetem qe reklamoi diplomen

...

gabim je prap ( si zakonisht ) ....

"diploma" ende eshte ne "reklamim" pozitiv ( ngase ka edhe reklamim negativ ...ti & CO psh.)

.

AMON RA
22.07.2010, 00:07:32
podrime- no
ne tye te thomi shko jeto ne e vatikan se ke vendin ketue?
europa nuk eshte shtet krishter shtet laik, edhe ketue ne europ ne besimtaret e fes islame kemi disa dreta me te mira se sa ne vendlindjet tona, edhe shtetet arabe jan qiftat e tue qe kan pushtue mbrteria edhe dikatori husein mbuarek edhe jahudit ne palestin e keshtue krejt por ne fund te fundit planeti i takon ati qe ka krijue nga hiqi,
edhe aifjal Allahu na ka ba me dije qe ska mundesi m te ba askush asgje pa i jep leje une, keshtue me nje ne kemi Allahun qe na mbron e ti leh sa dush,e do vi koha se kush del fitimitar.
Fitimtar per qka e ke fjalen , per fene islame apo si .
Hitleri mbyti me miljona njerz ne mes tyre edhe muslimane e nuk e ndali zoti po njeriu.
Edhe krimineli shka ne kosove i mbyti me mijera njerz , shumicen muslimane e nuk e ndali zoti po njeriu i ja preu koken.
Edhe ne bosnje me mijera njerz musliman u masakruan e nuk intervenoj zoti fare .

prandaj kur thua:

(Allahu na ka ba me dije qe ska mundesi m te ba askush asgje pa i jep leje une, keshtue me nje ne kemi Allahun qe na mbron )

Nuk po del si i vertet ky konstatimi kuranor se te mbron allahu por duhet ta mbrosh vehten tende vete.
Nese prap insiston me e mbrojte ate qe the me larte , atehere po del se zoti i ka lejuar keta njerz kriminel si milloshin e hitlerin ta demtojmr njerzimin ne menyren qe e kane bere.

Disi nuk po ka logjike ky mendimi yte ne kete shenim fare .

gjithesia
22.07.2010, 00:14:10
Fitimtar per qka e ke fjalen , per fene islame apo si .
Hitleri mbyti me miljona njerz ne mes tyre edhe muslimane e nuk e ndali zoti po njeriu.
Edhe krimineli shka ne kosove i mbyti me mijera njerz , shumicen muslimane e nuk e ndali zoti po njeriu i ja preu koken.
Edhe ne bosnje me mijera njerz musliman u masakruan e nuk intervenoj zoti fare .

prandaj kur thua:

(Allahu na ka ba me dije qe ska mundesi m te ba askush asgje pa i jep leje une, keshtue me nje ne kemi Allahun qe na mbron )

Nuk po del si i vertet ky konstatimi kuranor se te mbron allahu por duhet ta mbrosh vehten tende vete.
Nese prap insiston me e mbrojte ate qe the me larte , atehere po del se zoti i ka lejuar keta njerz kriminel si milloshin e hitlerin ta demtojmr njerzimin ne menyren qe e kane bere.

Disi nuk po ka logjike ky mendimi yte ne kete shenim fare .....

jo valla amon ra .....hitleri u dek se me pas rrnu dej sot kush e di ēka ish ba ....Zoti po kush ....shyqyr qe e ka lan deken se haj medet mish e kishum hanger njani shoqin ...po shuj

asi mizoresh deshi vellau Moleri te thot Allahu i dergon mestekil te popujt e pandegjushem ....

logjikisht ....ti mbroje veten sa te dush ....kur eshte e caktuar me u lendu , semu , vdek ...

jo badihava flet njeri tyben pa te hap Allahu zemren e me kuptu kot nime kot :( ....hajr inshAllah


.

AMON RA
22.07.2010, 00:28:17
....

jo valla amon ra .....hitleri u dek se me pas rrnu dej sot kush e di ēka ish ba ....Zoti po kush ....shyqyr qe e ka lan deken se haj medet mish e kishum hanger njani shoqin ...po shuj

asi mizoresh deshi vellau Moleri te thot Allahu i dergon mestekil te popujt e pandegjushem ....

logjikisht ....ti mbroje veten sa te dush ....kur eshte e caktuar me u lendu , semu , vdek ...

jo badihava flet njeri tyben pa te hap Allahu zemren e me kuptu kot nime kot :( ....hajr inshAllah


.

Te lutem spjegoe pak me shume kete mendimin tend , si hitlerin e ka dergu zoti a , a eshte ky mendimi yt apo po ben shaka , per rastin specifik te hitlerit e kam fjalen e te millosheviqit.

gjithesia
22.07.2010, 00:33:08
Te lutem spjegoe pak me shume kete mendimin tend , si hitlerin e ka dergu zoti a , a eshte ky mendimi yt apo po ben shaka , per rastin specifik te hitlerit e kam fjalen e te millosheviqit.

...

pse ? krijon dikush tjeter pos Krijuesit ???

faraon e qesi si zakonisht .....i krijon por edhe i shkaterron ....dhe ata ne mes tyre marrin mesimin o jo ....

ti sikur ke probleme me infinitetin e Zotit , amon ra


that 's why HE is GOD ....ooo djal merr vesh ....

kush e krijoi semundejen , terrin , zjarrin , vdekjen .....ku eshte porosia e krejt kesaj ???

subhanAllah , si ka njerez qe nuk kuptojne ....:(

.

mendon veten ne ēastet e vdekjes i nderuari ??? mendon veten per nje moment ne thellesi te tokes ??? mendon veten dhe gjendjen tende na ato momente ????


.

AMON RA
22.07.2010, 00:48:17
...

pse ? krijon dikush tjeter pos Krijuesit ???

faraon e qesi si zakonisht .....i krijon por edhe i shkaterron ....dhe ata ne mes tyre marrin mesimin o jo ....

ti sikur ke probleme me infinitetin e Zotit , amon ra


that 's why HE is GOD ....ooo djal merr vesh ....

kush e krijoi semundejen , terrin , zjarrin , vdekjen .....ku eshte porosia e krejt kesaj ???

subhanAllah , si ka njerez qe nuk kuptojne ....:(

.

mendon veten ne ēastet e vdekjes i nderuari ??? mendon veten per nje moment ne thellesi te tokes ??? mendon veten dhe gjendjen tende na ato momente ????


.


Oj gjithesi mos me ben filozofi ketu per gjera qe nuk po te pyes ,Une po te pyes a eshte mendimi yt e kuranor ne kete rast se zoti e ka dergu hitlerin e millosheviqin te vrasin njerzimin , dhe ne keta dy shembuj a ka bere zoti mire qe i ka lejuar vrasjet e shqipetarve ne kete rast konkret, perdhunimet e torturimet e shkaut me lejen e millosheviqit te cilin e ka dergu zoti per te bere kete krim.
Kjo eshte pyetja ime specifike , leri ti te tjerat se nuk po me interesojne per momentin me i debatuar, e mos me trego se kush e ka krijuar hitlerin e millosheviqin se e dije mire se zoti eshte krijus i gjitheqkaje qe egziston.

AMON RA
22.07.2010, 01:03:01
amon_ra, shikom po edhe masakrimi i hitlerit edhe maskarimi i shakut ne kosove e bosnje edhe krimet qe i bon jahudia ne lindje mesme e bushi e obama ne irak e ne afganistan krejt keto ka ndolle me leje te zotit, edhe ka dite qe ka e ndolle, por njerun e ka lan te vet zgjjedh, te tye te marre ne shembulle tashti, tye te ka krijue edhe ti ke deshmue qe zotin e pranon si zot, pastaje zoti te shpalle librin edhe te thot lexo librin tem edhe beso ne librin tem edhe shko sipas qeti libri per me qen ti i lumuture ne ket bot edhe boten tjtere, ti ke refuzue, pastaje prap te ka lan se ndoshta kthhesh ti ka ba njerzit si. p,sh gjithesia une , qe te tregomi te keshillomi tye qe mu kthye tek zoti ti prap refuzon, edhe zoti te thot per me qen afer meje plotesoje 6 kushte kushti i par besoje zotit engjujt librat profetet diten e gjykimit edhe caktimin e zotit, edhe te thot plotesoj edhe 5 kushte tira shadetin namazin zeqatin ramazanin edhe haxhin, ska lyp me shum vetem keto, ti prap i refuzon edhe ne fund thue sikur zot te kish desht nuk kishte ndolle,
e zoti me thirri mue edhe tye e krejt njerzimin permes edhe ja jepi xhibrlin librin tek profeti qe t thot njerzve nese doni zotin ejni pas meje, cka ka me te ba zoti tjtere tye te thirr ti si pergjigjesh, a eshte fajtore dikush apo ti vet?

Edhe per ty vlen e njejta pyetje qe i ja bera gjithesise, pyetjen e fundit, nese ka mundesi me elaboruar me shume , pastaj pergjigjem se po me intereson shume , mos ben spjegime tjera fetare se nuk po me interesojne per momentin por rastin e millosheviqit e hitlerit spjegoe te lutem.

gjithesia
22.07.2010, 01:18:14
Oj gjithesi mos me ben filozofi ketu per gjera qe nuk po te pyes ,Une po te pyes a eshte mendimi yt e kuranor ne kete rast se zoti e ka dergu hitlerin e millosheviqin te vrasin njerzimin , dhe ne keta dy shembuj a ka bere zoti mire qe i ka lejuar vrasjet e shqipetarve ne kete rast konkret, perdhunimet e torturimet e shkaut me lejen e millosheviqit te cilin e ka dergu zoti per te bere kete krim.
Kjo eshte pyetja ime specifike , leri ti te tjerat se nuk po me interesojne per momentin me i debatuar, e mos me trego se kush e ka krijuar hitlerin e millosheviqin se e dije mire se zoti eshte krijus i gjitheqkaje qe egziston.

Amon ra, ą je prind? Se pari pergjegj ne kete pytje e pastai vazhdojm...pres pergjegje te sinqert nga ju...

malsori
22.07.2010, 01:43:41
moleri!

perrallat qe trgoni ju jane trishtuese per femije 3 vjecar.

zoti tha keshtu zoti tha ashtu.

zoti bla bla bla

c'fare zoti eshte ai qe mbyte nje femi te posalindur,apo mbyte me termete dhe tsuname me mijera njerez?Ky zot meriton t'i shkojme mbas!?Po ky eshte dreq e jo zot.
Ti e mbyte femiun tend nese p.sh martohet me ate person te cilin ti nuk e pelqene per dhenderr/re!?Ti ia terhjeke verejtjen, por djali apo vajza vendos te beje ate cfare ai/ajo deshiron. Do t'i digjje ne zjarre!?

Lexoni more edhe literature tjeter.
Thote nji fjale;njohuria te ben te lire.

Nuk eshte edukim t'i mbulohet koka nje vajze me shami apo ferexhe.Kuptojeni se ata te cilet predikojne me se shumeti per "vlerat" fetare,ata jane njerez me me antivlera njerzore.
Ty te dhemb per krimet e bushit dhe te obames ne irak e n'afganistan,po nuk te dhemb qe n'afganistan,vajzat ne shkolle fillore u dogjen me acid nga mullat islamik.
Dhe cfare ndegjon njeriu nga ju eshte kjo:jo ata nuk perfaqsojne islamin,e keso pallavrash tjera.

Feja nuk te bene te ditur.Nuk te bene human.Nuk te zhvillon.

Sa me shume praktikohet feja,aty shkalla e shkollimit eshte ne nivel shume te ulet.Shih shtetet skandinave!Jane nder shtetet me standarde me te mira jetesore ne rruzullin tokesor.Kete nuk arriten me fe,por me liri dhe shkolle dhe pune.

large fese dhe dogmes fetare.

malsori
22.07.2010, 01:51:08
...

gabim je prap ( si zakonisht ) ....

"diploma" ende eshte ne "reklamim" pozitiv ( ngase ka edhe reklamim negativ ...ti & CO psh.)

.

diploma (kurani) e muhamedit eshte shume diplome atraktive per njerez qe nuk kane aftesi mendore per te menduar jashte asaj c'fare u eshte mbjelle ne koke nga hoxha i katundit.

AMON RA
22.07.2010, 07:18:46
Amon ra, ą je prind? Se pari pergjegj ne kete pytje e pastai vazhdojm...pres pergjegje te sinqert nga ju...

Po une sinqerishte pergjigjem gjithmone , dhe ky sinqeriteti e logjika e mendjes sime nuk me lejon te besoj ne kuran kur ju thuani marrezira komplet jashta gjdo norme te medimit te shendoshe , etike , logjike ,modern bashkohor filozofik , psiqik, qe ka njeriu.
PO ju a e keni idene se qfare po thoni njehere , a po e logjikoni se qfare jeni duke pohuar ,apo si zakonisht i merrni te gatuara mendimet e atyre qe e kane krijuar kete fe ,spjegimet e se ciles nuk kane kurfare logjike , dhe nuk kane aspak mendim intelegjent ne kete rast.
Une sinqerishte e me plot kuptimin e fjales se lire , RREFUZOJ te besoj ne spjegimet kuranore qe i beni ju per zotin ne kete rast .
Po si zoti e lejon masakren qe i eshte bere popullit te kosoves gjate luftes si mund te pohoni nje marrezi te tille , qka i kemi bere ne zotit sipas jush qe e kemi merituar kete masaker ,ketu po del se populli i kosoves e ka merituar masakren qe eshte bere kunder tije ,meqe zoti e ka lejuar kete masaker aji -zoti edhe e paska influencuar -shtyer shkijet me menyren e tije qe ta bejne kete masaker qe ka ndodhur ne kosove, nga logjika e tille e spjegimeve po del se ne paskemi pasur faj per masakren qe e kane bere shkijet kunder nesh, me tej nato-ja na paska shpetuar nga mallkimi i zoti, apo nga lejimi nga ana e zotit qe te behet nje masaker e tille, me tutje , pse zoti i lejoj vrasjet nga bombardimet e natos kunder shkijeve, se shkijet po del se e kane bere ate qe ka dashur zoti kunder kosovarve, me tutje qfare i kane bere shkijet zotit qe i lejoj bombardimet e natos nga te cilat pat te vrare shkavella, ketu pastaj kerkohet spjegim i metutjeshem e logjik , se millosheviq krimineli paska bere ate qe e ka dashur zoti , dhe nuk paska qene fare fajtor per krimet qe ka ber kunder kosovarve ,se zoti e ka derguar per kete pune , nese e merr GJND ja mendimin e juaj ketu po del se kosovaret paskan qen gabim , meqe zoti i paska lejuar keto masakrime kunder tyre .
I gjithe aji gjak i derdhur shqipetar paska qen i lejuar nga zoti , me pretekstin qe po e thoni ju qe ne i kemi bere diqka qe zotit nuk i pelqen , po gjaku i derdhur i shkive qe i vrau ushtrija jone se uqk-ja ja u ka qi robet shkive ku i ka nxane paska qen gabim qe e ka bere ushtrija jone ne qlirimin e vendit, se meqe paskemi qen te masakruar me lejen e zotit atehere paskemi luftuar kunder shkaut i cili paska qen i lejuar te na masakroj nga zoti siq po thoni ju , ne kete rast ne paskemi luftuar kot jo vetem kunder shkive por edhe kunder deshires se zotit qe mos te masakrohemi , gjithashtu zoti paska dashur qe te masakrohen muslimanet e kosoves besimtar ne zot
(sa ata jane ) nga pabesimtaret ortodoks sllav nga karpatet , qfare allahu eshte ky bre qe ju po e spjegoni ne emrin e tije.
Po sikur uqk-ja ta kishte marrur tere serbine e ti kishte vrare 1 miljon shkije
a do te thonit ju qe zoti e lejoj qe te masakrohen shkijet se ishin pabesimtare se keshtu them une ka me shume logjike.
PO ju a e keni munduar logjiken pak para se te thoni nje marrezi te tille idioteske qe as shkau e rusi i karpateve nuk mendon keshtu siq e mendoni ju.


Ne fund kerkoj qe ti gjithesija e moleri e ndonjeri qe e mbron kete qmenduri te te menduarit arabo pagan ta tehiqni dhe te kerkoni falje per ato qe keni thene se zoti i lejoj keto masakra kunder kosovarve se i lendoni familjet qe kane dhene deshmoret per kete kosove qe e kemi sote.Pa kurfar respekti per menyren qe e spjegoni allahun e juaj ne rastin e lejimit te krimeve qe i ka lejuar ky allahu juaj kunder kosoves ,, une amon ra.

malsori
22.07.2010, 09:00:18
Moleri,

pershendetje gjithashtu!

Ka thene dikush:(perafersisht keshtu) nuk pata kohe te shkruaj pak,prandaj shkrova gjate!
Po i mbahem edhe une kesaj.

Te kuptohemi:Une perdora fjalen dreq,jo qe e besoj apo mendoj se ka dreq,por thjeshte u nisa nga ajo qe dreqin zakonisht e lidhim me te keqen.
Ti me "tregon" se nuk eshte dreqi krijues por eshte zoti,dhe me kete mjafton te me bindish se vertete ashtu eshte!?Ketu kam problem une te kuptoj se ne cfare bazash,ne cfare faktesh,ne cfare evidence mbeshtetni egzistencen e zotit!?

Tjeter,per fatkeqsi natyrore si, termetet,vershimet,vullkanet etj,mendoj se ka te dhena mjaft, te mbeshtetura me fakte qe na i meson shkenca.

Sipas librave fetar,cdo gje eshte e shkruar nga zoti qe ne fillim,apo!?Tash,cfare e ben zotin te cuditet me vepra qe i bejne njerzit,marrim shembull prostitucionin,apo si thua ti perhapjen e alkoolit?Zoti e dinte kete "fenomen" para se te shfaqej apo jo!?Dhe c'vendosi,t'u marri jeten te "gjitheve"!
Permende ato turbinat qe me forcen e eres gjenerojne rryme.Njeriu keto i prodhoi dhe vuri ne pune.Para se te viheshin ne sherbim njeriu e dinte per cfare nevoje i prodhoi/ndertoi.Nuk e besoj se eshte cuditur inzhinieri kur ka verejte levizjen e atyre propelereve.Perse cuditet zoti kur ai eshte krijuesi?Ai pra na dizajnoi ne kete menyre.Me kupton se c'dua te them?

Po edhe lami tjtera per veq islamit bon me lexue ska kurgjo te keqe vetem mos te jen libra qe e prishin zemren e njeriut.. se don me lexue atje per fizik matematik kimi biologji etc ska te keqe, bilem leximi eshte ai qe te qon perpara, per ate versetet e para qe jan zbrit jan lexo me emrin e zotit qe krijoje gjdo gje,

Sigurisht s'ka asgje te keqe te lexohet literature sa me e gjere,nga gjitha lamite.Por,me zhvillimin e shkences dhe teknologjise,p.sh shkenca e biologjise na meson krejt tjeter nga ajo cfare e mesojme nga kurani apo bibla.Dhe jo vetem biologjia,por thuaj te gjitha shkencat egzakte na drejtojne ne kahje te kundert me ate cfare kemi ndegjuar apo lexuar ne librat e "shenjte".


Me fal,une nuk thash se zbulimi i trupit te nje femre eshte emancipim apo zhvillim.
Por,nese nje femer vendose te zbulon trupin e saje,te punon si prostitute apo ku ta dije une,eshte e drejte e saje.
Por,nese dikush e zhveshe/zbulon trupin e nje femre pa deshiren e saje,atehere kjo eshte shkelje e te drejtes se saje njerzore,sikur behet me ato femra qe dikush tjeter vendose per mbulesen e tyre.

Ne paragrafin e radhes thua se zoti ne kuran thote,po qe mbyte nje njeri pa te drejte,eshte sikur t'e mbytish gjithe njerzimin.
Po zoti kur mbyte pa te drejte?Apo ky eshte zot dhe ka te drejte edhe kur nuk ka!?

Ne vazhdim thua se besimi te shpien te besh vepra te mire!
Ne rregull.Besimi ne cka?Ne zot?
Ma thuaj nji rast te vetem qe nje besimtar ka bere veper te mire e qe nuk e ka bere,ose nuk mundet ta beje nje ateist!?
Dallimi ne mes besimtarit dhe ateistit/mosbesimtarit eshte se ky i pari e bene nga friga dhe nga interesi.Duke mashtruar veten se kur te vije dita,do te kete vendin sa me afer zotit.Jo per tjeter.
As une kurre nuk kam qene fetar.Ne zot kam "besuar" sa isha ne shkollen fillore,jo me tej.Pervec nji makine/kerri te mire kisha edhe plote deshira tjera,por kurre nuk me ka munguar vullneti t'e ndihmoj ate qe ka nevoje.

ketu me poshte ke sjellur dicka qe eshte shume kontradiktore.

jo nuk eshte ashtue sepse dija shkenca arrihet me lexim
ne islam zoti na porosit keshtue
1. Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi.
2. Krijoi njeriun prej gjakut tė ngjizur.
3. Lexo pėr Zotin tėnd Bujar!
4. Ėshtė Ai qė ua mėsoi pendėn.
5. Ia mėsoi njeriut atė qė nuk e dinte.

1.Lexo kuranin,kjo eshte e thene dhe menduar.

2.Krijoi njeriun nga gjaku i ngjizur

-.krijoi njeriun nga balta?

-.krijoi njeriun nga dheu?

-.krijoi njeriun nga uji?

Cila qendron nga keto?

Ka dicka kontradiktore ketu apo nuk jam mire me sy?

Ka dhe plote xhevahire tjera qe nuk jan aq te bindshme t'u themi fjala e zotit.


Une mendoej me afer fes me afer zotit kur je me afer zotit je me larg djallit mallkum
e ai zoti eshte qe mbron njerzit nga te kqijat, sepse zoti as nje here nuk urdheron ne vepra te shemtura, ne kuran thot ate qe besuan dhe ban vepra te mira shperblimi i tyre eshte me lumenje ne xhennet pergjithmmon...e ai qe nuk beson edhe beri vepra te kqija ate jan ne zjarrin per gjithmon e sa vend i keq eshte ai


Une them sa me larg fese dhe zotit (si zoti si feja produkt direkt i mendjes njerzore).

Larg dogmes fetare.

Apokalypse
22.07.2010, 09:33:40
Po une sinqerishte pergjigjem gjithmone , dhe ky sinqeriteti e logjika e mendjes sime nuk me lejon te besoj ne kuran kur ju thuani marrezira komplet jashta gjdo norme te medimit te shendoshe , etike , logjike ,modern bashkohor filozofik , psiqik, qe ka njeriu.
PO ju a e keni idene se qfare po thoni njehere , a po e logjikoni se qfare jeni duke pohuar ,apo si zakonisht i merrni te gatuara mendimet e atyre qe e kane krijuar kete fe ,spjegimet e se ciles nuk kane kurfare logjike , dhe nuk kane aspak mendim intelegjent ne kete rast.
Une sinqerishte e me plot kuptimin e fjales se lire , RREFUZOJ te besoj ne spjegimet kuranore qe i beni ju per zotin ne kete rast .
Po si zoti e lejon masakren qe i eshte bere popullit te kosoves gjate luftes si mund te pohoni nje marrezi te tille , qka i kemi bere ne zotit sipas jush qe e kemi merituar kete masaker ,ketu po del se populli i kosoves e ka merituar masakren qe eshte bere kunder tije ,meqe zoti e ka lejuar kete masaker aji -zoti edhe e paska influencuar -shtyer shkijet me menyren e tije qe ta bejne kete masaker qe ka ndodhur ne kosove, nga logjika e tille e spjegimeve po del se ne paskemi pasur faj per masakren qe e kane bere shkijet kunder nesh, me tej nato-ja na paska shpetuar nga mallkimi i zoti, apo nga lejimi nga ana e zotit qe te behet nje masaker e tille, me tutje , pse zoti i lejoj vrasjet nga bombardimet e natos kunder shkijeve, se shkijet po del se e kane bere ate qe ka dashur zoti kunder kosovarve, me tutje qfare i kane bere shkijet zotit qe i lejoj bombardimet e natos nga te cilat pat te vrare shkavella, ketu pastaj kerkohet spjegim i metutjeshem e logjik , se millosheviq krimineli paska bere ate qe e ka dashur zoti , dhe nuk paska qene fare fajtor per krimet qe ka ber kunder kosovarve ,se zoti e ka derguar per kete pune , nese e merr GJND ja mendimin e juaj ketu po del se kosovaret paskan qen gabim , meqe zoti i paska lejuar keto masakrime kunder tyre .
I gjithe aji gjak i derdhur shqipetar paska qen i lejuar nga zoti , me pretekstin qe po e thoni ju qe ne i kemi bere diqka qe zotit nuk i pelqen , po gjaku i derdhur i shkive qe i vrau ushtrija jone se uqk-ja ja u ka qi robet shkive ku i ka nxane paska qen gabim qe e ka bere ushtrija jone ne qlirimin e vendit, se meqe paskemi qen te masakruar me lejen e zotit atehere paskemi luftuar kunder shkaut i cili paska qen i lejuar te na masakroj nga zoti siq po thoni ju , ne kete rast ne paskemi luftuar kot jo vetem kunder shkive por edhe kunder deshires se zotit qe mos te masakrohemi , gjithashtu zoti paska dashur qe te masakrohen muslimanet e kosoves besimtar ne zot
(sa ata jane ) nga pabesimtaret ortodoks sllav nga karpatet , qfare allahu eshte ky bre qe ju po e spjegoni ne emrin e tije.
Po sikur uqk-ja ta kishte marrur tere serbine e ti kishte vrare 1 miljon shkije
a do te thonit ju qe zoti e lejoj qe te masakrohen shkijet se ishin pabesimtare se keshtu them une ka me shume logjike.
PO ju a e keni munduar logjiken pak para se te thoni nje marrezi te tille idioteske qe as shkau e rusi i karpateve nuk mendon keshtu siq e mendoni ju.


Ne fund kerkoj qe ti gjithesija e moleri e ndonjeri qe e mbron kete qmenduri te te menduarit arabo pagan ta tehiqni dhe te kerkoni falje per ato qe keni thene se zoti i lejoj keto masakra kunder kosovarve se i lendoni familjet qe kane dhene deshmoret per kete kosove qe e kemi sote.Pa kurfar respekti per menyren qe e spjegoni allahun e juaj ne rastin e lejimit te krimeve qe i ka lejuar ky allahu juaj kunder kosoves ,, une amon ra.

Nese s' gaboj, dhe ti beson ne Zot. A t' provojme te pergjigjemi bashk? :)

gjithesia
22.07.2010, 10:00:28
moleri!

perrallat qe trgoni ju jane trishtuese per femije 3 vjecar.

zoti tha keshtu zoti tha ashtu.

zoti bla bla bla

c'fare zoti eshte ai qe mbyte nje femi te posalindur,apo mbyte me termete dhe tsuname me mijera njerez?Ky zot meriton t'i shkojme mbas!?Po ky eshte dreq e jo zot.
Ti e mbyte femiun tend nese p.sh martohet me ate person te cilin ti nuk e pelqene per dhenderr/re!?Ti ia terhjeke verejtjen, por djali apo vajza vendos te beje ate cfare ai/ajo deshiron. Do t'i digjje ne zjarre!?

Lexoni more edhe literature tjeter.
Thote nji fjale;njohuria te ben te lire.

Nuk eshte edukim t'i mbulohet koka nje vajze me shami apo ferexhe.Kuptojeni se ata te cilet predikojne me se shumeti per "vlerat" fetare,ata jane njerez me me antivlera njerzore.
Ty te dhemb per krimet e bushit dhe te obames ne irak e n'afganistan,po nuk te dhemb qe n'afganistan,vajzat ne shkolle fillore u dogjen me acid nga mullat islamik.
Dhe cfare ndegjon njeriu nga ju eshte kjo:jo ata nuk perfaqsojne islamin,e keso pallavrash tjera.

Feja nuk te bene te ditur.Nuk te bene human.Nuk te zhvillon.

Sa me shume praktikohet feja,aty shkalla e shkollimit eshte ne nivel shume te ulet.Shih shtetet skandinave!Jane nder shtetet me standarde me te mira jetesore ne rruzullin tokesor.Kete nuk arriten me fe,por me liri dhe shkolle dhe pune.

large fese dhe dogmes fetare.....

eshte Ai Zot qe krijoi edhe semundjen , vdejken ....valle je i hidheruar me Te ???


shembull te dobet ke marr , shtetet scandinave jan shtetet me vetvrasje me te madhen ne bote ....ēfar i shtyen ???

.

gjithesia
22.07.2010, 10:03:06
Po une sinqerishte pergjigjem gjithmone , dhe ky sinqeriteti e logjika e mendjes sime nuk me lejon te besoj ne kuran kur ju thuani marrezira komplet jashta gjdo norme te medimit te shendoshe , etike , logjike ,modern bashkohor filozofik , psiqik, qe ka njeriu.
PO ju a e keni idene se qfare po thoni njehere , a po e logjikoni se qfare jeni duke pohuar ,apo si zakonisht i merrni te gatuara mendimet e atyre qe e kane krijuar kete fe ,spjegimet e se ciles nuk kane kurfare logjike , dhe nuk kane aspak mendim intelegjent ne kete rast.
Une sinqerishte e me plot kuptimin e fjales se lire , RREFUZOJ te besoj ne spjegimet kuranore qe i beni ju per zotin ne kete rast .
Po si zoti e lejon masakren qe i eshte bere popullit te kosoves gjate luftes si mund te pohoni nje marrezi te tille , qka i kemi bere ne zotit sipas jush qe e kemi merituar kete masaker ,ketu po del se populli i kosoves e ka merituar masakren qe eshte bere kunder tije ,meqe zoti e ka lejuar kete masaker aji -zoti edhe e paska influencuar -shtyer shkijet me menyren e tije qe ta bejne kete masaker qe ka ndodhur ne kosove, nga logjika e tille e spjegimeve po del se ne paskemi pasur faj per masakren qe e kane bere shkijet kunder nesh, me tej nato-ja na paska shpetuar nga mallkimi i zoti, apo nga lejimi nga ana e zotit qe te behet nje masaker e tille, me tutje , pse zoti i lejoj vrasjet nga bombardimet e natos kunder shkijeve, se shkijet po del se e kane bere ate qe ka dashur zoti kunder kosovarve, me tutje qfare i kane bere shkijet zotit qe i lejoj bombardimet e natos nga te cilat pat te vrare shkavella, ketu pastaj kerkohet spjegim i metutjeshem e logjik , se millosheviq krimineli paska bere ate qe e ka dashur zoti , dhe nuk paska qene fare fajtor per krimet qe ka ber kunder kosovarve ,se zoti e ka derguar per kete pune , nese e merr GJND ja mendimin e juaj ketu po del se kosovaret paskan qen gabim , meqe zoti i paska lejuar keto masakrime kunder tyre .
I gjithe aji gjak i derdhur shqipetar paska qen i lejuar nga zoti , me pretekstin qe po e thoni ju qe ne i kemi bere diqka qe zotit nuk i pelqen , po gjaku i derdhur i shkive qe i vrau ushtrija jone se uqk-ja ja u ka qi robet shkive ku i ka nxane paska qen gabim qe e ka bere ushtrija jone ne qlirimin e vendit, se meqe paskemi qen te masakruar me lejen e zotit atehere paskemi luftuar kunder shkaut i cili paska qen i lejuar te na masakroj nga zoti siq po thoni ju , ne kete rast ne paskemi luftuar kot jo vetem kunder shkive por edhe kunder deshires se zotit qe mos te masakrohemi , gjithashtu zoti paska dashur qe te masakrohen muslimanet e kosoves besimtar ne zot
(sa ata jane ) nga pabesimtaret ortodoks sllav nga karpatet , qfare allahu eshte ky bre qe ju po e spjegoni ne emrin e tije.
Po sikur uqk-ja ta kishte marrur tere serbine e ti kishte vrare 1 miljon shkije
a do te thonit ju qe zoti e lejoj qe te masakrohen shkijet se ishin pabesimtare se keshtu them une ka me shume logjike.
PO ju a e keni munduar logjiken pak para se te thoni nje marrezi te tille idioteske qe as shkau e rusi i karpateve nuk mendon keshtu siq e mendoni ju.


Ne fund kerkoj qe ti gjithesija e moleri e ndonjeri qe e mbron kete qmenduri te te menduarit arabo pagan ta tehiqni dhe te kerkoni falje per ato qe keni thene se zoti i lejoj keto masakra kunder kosovarve se i lendoni familjet qe kane dhene deshmoret per kete kosove qe e kemi sote.Pa kurfar respekti per menyren qe e spjegoni allahun e juaj ne rastin e lejimit te krimeve qe i ka lejuar ky allahu juaj kunder kosoves ,, une amon ra.kadale be amon ra , mos u ngut ....nje pytje nje pergjegje e keshtu me rradh ....mos ban texte te gjata se po humb fija ....


ende nuk qenke pergjegj ne pytjen time a je prind ( a ke femij ?)

.

gjithesia
22.07.2010, 14:44:17
QUOTE=malsori,

Ka thene dikush:(perafersisht keshtu) nuk pata kohe te shkruaj pak,prandaj shkrova gjate!
Po i mbahem edhe une kesaj.

Te kuptohemi:Une perdora fjalen dreq,jo qe e besoj apo mendoj se ka dreq,por thjeshte u nisa nga ajo qe dreqin zakonisht e lidhim me te keqen.
Ti me "tregon" se nuk eshte dreqi krijues por eshte zoti,dhe me kete mjafton te me bindish se vertete ashtu eshte!?Ketu kam problem une te kuptoj se ne cfare bazash,ne cfare faktesh,ne cfare evidence mbeshtetni egzistencen e zotit!?

po ti i nderuari , me ēfar faktesh me evidenton se e ke shpirtin ( mos harro pa te edhe pse e ke trupin nuk do kishe mundesin ti rrekesh tastatures me kaq mosbesim )

===============================


Tjeter,per fatkeqsi natyrore si, termetet,vershimet,vullkanet etj,mendoj se ka te dhena mjaft, te mbeshtetura me fakte qe na i meson shkenca.

shkenca , nuk eshte tjeter veq se rezultat i mendjes se njeriut (jo trurit ) e cila prap eshte abstrakt ( e pakapshme per doren e nejriut )

================================

Sipas librave fetar,cdo gje eshte e shkruar nga zoti qe ne fillim,apo!?Tash,cfare e ben zotin te cuditet me vepra qe i bejne njerzit,marrim shembull prostitucionin,apo si thua ti perhapjen e alkoolit?Zoti e dinte kete "fenomen" para se te shfaqej apo jo!?Dhe c'vendosi,t'u marri jeten te "gjitheve"!

jo jo Ai nuk quditet ngase te gjitha jan te shenuara paraprakisht ne Lawfi Mahfudh ....por deshperohet ne ate pak rezon qe e ka lene ne doren tone dhe kryesisht e keqperdorim

ah , mos te harroi te ceku , kadan dhe kaderrin e nderroin vetem veprat (e mira o te keqia)si dhe lutjet ...

======================

Permende ato turbinat qe me forcen e eres gjenerojne rryme.Njeriu keto i prodhoi dhe vuri ne pune.Para se te viheshin ne sherbim njeriu e dinte per cfare nevoje i prodhoi/ndertoi.Nuk e besoj se eshte cuditur inzhinieri kur ka verejte levizjen e atyre propelereve.Perse cuditet zoti kur ai eshte krijuesi?Ai pra na dizajnoi ne kete menyre.Me kupton se c'dua te them?

plotesisht , ke te drejt por ingjinjeri kur veren ndoj defekt e permireson perndryshe duhet te rindertoi ...;)

=================

Sigurisht s'ka asgje te keqe te lexohet literature sa me e gjere,nga gjitha lamite.Por,me zhvillimin e shkences dhe teknologjise,p.sh shkenca e biologjise na meson krejt tjeter nga ajo cfare e mesojme nga kurani apo bibla.Dhe jo vetem biologjia,por thuaj te gjitha shkencat egzakte na drejtojne ne kahje te kundert me ate cfare kemi ndegjuar apo lexuar ne librat e "shenjte".
prap , rezoni dhe krijimi i tij

============

Me fal,une nuk thash se zbulimi i trupit te nje femre eshte emancipim apo zhvillim.
Por,nese nje femer vendose te zbulon trupin e saje,te punon si prostitute apo ku ta dije une,eshte e drejte e saje.
Por,nese dikush e zhveshe/zbulon trupin e nje femre pa deshiren e saje,atehere kjo eshte shkelje e te drejtes se saje njerzore,sikur behet me ato femra qe dikush tjeter vendose per mbulesen e tyre.

Ne paragrafin e radhes thua se zoti ne kuran thote,po qe mbyte nje njeri pa te drejte,eshte sikur t'e mbytish gjithe njerzimin.
Po zoti kur mbyte pa te drejte?Apo ky eshte zot dhe ka te drejte edhe kur nuk ka!?

He is God ....you like it or not ........dhe Ai eshte I Drejti ....asesi nuk bene padrejtesira ....por syri yt i sheh ndrysh

================================================

Ne vazhdim thua se besimi te shpien te besh vepra te mire!
Ne rregull.Besimi ne cka?Ne zot?
Ma thuaj nji rast te vetem qe nje besimtar ka bere veper te mire e qe nuk e ka bere,ose nuk mundet ta beje nje ateist!?
Dallimi ne mes besimtarit dhe ateistit/mosbesimtarit eshte se ky i pari e bene nga friga dhe nga interesi.Duke mashtruar veten se kur te vije dita,do te kete vendin sa me afer zotit.Jo per tjeter.
As une kurre nuk kam qene fetar.Ne zot kam "besuar" sa isha ne shkollen fillore,jo me tej.Pervec nji makine/kerri te mire kisha edhe plote deshira tjera,por kurre nuk me ka munguar vullneti t'e ndihmoj ate qe ka nevoje.

hmmmm mire ke thene nuk beson ne Zot , dhe ketu qendron krejt : ngase nuk eshte i njejt ai qe beson dhe ai qe nuk beson .....dallimi dhe consecuencat ne kete dhe ne boten tjeter ....

===========================


ketu me poshte ke sjellur dicka qe eshte shume kontradiktore.1.Lexo kuranin,kjo eshte e thene dhe menduar.

2.Krijoi njeriun nga gjaku i ngjizur

-.krijoi njeriun nga balta?

-.krijoi njeriun nga dheu?

-.krijoi njeriun nga uji?

Cila qendron nga keto?

Ka dicka kontradiktore ketu apo nuk jam mire me sy?

Ka dhe plote xhevahire tjera qe nuk jan aq te bindshme t'u themi fjala e zotit.


Une them sa me larg fese dhe zotit (si zoti si feja produkt direkt i mendjes njerzore).

Larg dogmes fetare.


....me habit ky konstatim i juji i nderuari ....ngase keto nuk jan kontradikta por jan fakte te gjitha se bashku ....te cilat edhe shkenca (ne te cilen beson ti ) i ka vertetuar ....njeriu fillon si gjak i ngjizur ....ka te gjitha elementet e baltes /dheut ....ka perqindje te madhe te ujit dhe te gjitha keto qendroin ....apo valle jane gabim edhe shkenctaret ???!!!!


...


asnje qik nuk ke ndryshuar tere keto vite ore malesor .....:(

te deshiroi nga zemra permiresim te shpejt ,


gjithesia


.

Kontroleri
22.07.2010, 16:42:42
Duhet te ju lejohet mbajtja e shamijave ne Shkolla. Pastaj kur kjo te lejohet do te paraqitet kerkesa ber mbulim te plote te trupit dhe te "Fetyres".
Edhe kjo duhet te lejohet ne menyre qe te mbrohet humbja e "Fetyres", e pastaj

www.youtube.com/watch?v=p07g0LYTTJQ (http://www.youtube.com/watch?v=p07g0LYTTJQ)

gjithesia
22.07.2010, 17:00:10
.

paskan pak temperament te theksuar keto gocat .....po vetem vajza qenkan hajgare hesapi ......mosha e ban te veten nganjehere ....Allahu i permiresoft ato ...


edhe mos ma prish disponimin se m' kaloi njefar nishku qe e pata ......tani ka mbet te hjeket ligji per ndalesen e mbuleses .... dhe "oj Kosov oj nana ime :) "


sa pa lidhje ...


.

AMON RA
22.07.2010, 17:09:49
kadale be amon ra , mos u ngut ....nje pytje nje pergjegje e keshtu me rradh ....mos ban texte te gjata se po humb fija ....


ende nuk qenke pergjegj ne pytjen time a je prind ( a ke femij ?)

.


Ketu tema nuk ka te bej me mua as me askend- jeten sociale te askujt , a esht i martuar a ka femije , leri ti keto pyetje se nuk eshte askush i obliguar ti pergjigjet , ne kete menyre po i ben bisht pergjegjejes per temen ne fjale a ka lejuar zoti masakrimin e kosovarve gjat luftes, moleri e tha qartazi , se zoti e ka lejuar nje gje te tille e ti po i ben bisht pergjegjejes me pyetje e dredhi llafi,

gjithesia
22.07.2010, 17:31:29
Ketu tema nuk ka te bej me mua as me askend- jeten sociale te askujt , a esht i martuar a ka femije , leri ti keto pyetje se nuk eshte askush i obliguar ti pergjigjet , ne kete menyre po i ben bisht pergjegjejes per temen ne fjale a ka lejuar zoti masakrimin e kosovarve gjat luftes, moleri e tha qartazi , se zoti e ka lejuar nje gje te tille e ti po i ben bisht pergjegjejes me pyetje e dredhi llafi,

...

jo jo larg asaj dredhi e qesi sene ....amo t pyta se pa qen prind nuk mundesh me paramendu andaj


tani pytja e rradhes :

...ke 7 femij (ta zeme) dhe pes nga ta te ndegjushem e dy i ke ta zeme prej krimineleve , e qesi si hitleri e milloshi ( Zoti te ruajt nga nje sprov e till ) ....si do veprojshe me keta dy te fundit ??


mos e merr provokim ......ilustrim eshte ...

me nderime ,


gjithesia :)


.

AMON RA
22.07.2010, 17:39:31
...

jo jo larg asaj dredhi e qesi sene ....amo t pyta se pa qen prind nuk mundesh me paramendu andaj


tani pytja e rradhes :

...ke 7 femij (ta zeme) dhe pes nga ta te ndegjushem e dy i ke ta zeme prej krimineleve , e qesi si hitleri e milloshi ( Zoti te ruajt nga nje sprov e till ) ....si do veprojshe me keta dy te dundit ??


mos e merr provokim ......ilustrim eshte ...

me nderime ,


gjithesia :)


.

Oj gjithesi une po flas per ameriken ti per kinen, po leri keta shembuj se nuk kane asgje te bejne me temen, une e dije saktesisht se qfare spjegimi e jep feja islame per nje rast te tille , por dua te dije mendimin tend personal , a e ka lejuar apo jo zoti masakrat e kosovarve , ti merr shembuj me femijet , po leri keto se nuk te kane hije , pergjigju po ose jo .

AMON RA
22.07.2010, 17:47:07
Z@F te ftoj qe te marresh pjes ne spjegimet e lejimit te masakrimit te kosovarve nga shkijet , qe sipas gjithesijes e molerit e ka leju zoti , nese nuk ke deshire te marresh pjese , se paku lexoj komentet e qmendura te fetarve te ketije forumi.

gjithesia
22.07.2010, 17:48:43
Oj gjithesi une po flas per ameriken ti per kinen, po leri keta shembuj se nuk kane asgje te bejne me temen, une e dije saktesisht se qfare spjegimi e jep feja islame per nje rast te tille , por dua te dije mendimin tend personal , a e ka lejuar apo jo zoti masakrat e kosovarve , ti merr shembuj me femijet , po leri keto se nuk te kane hije , pergjigju po ose jo .

......

vazhdim ...

ata dy femi tu (kriminel) ....qfar meritoin dhe kush vall do u jap denimin e merituar nga njerezit kam fjalen ......

po une vazhdimisht po te pergjegjem i nderuari :)


.....nese din te lexosh ,ź..


.

gjithesia
22.07.2010, 17:54:32
Z@F te ftoj qe te marresh pjes ne spjegimet e lejimit te masakrimit te kosovarve nga shkijet , qe sipas gjithesijes e molerit e ka leju zoti , nese nuk ke deshire te marresh pjese , se paku lexoj komentet e qmendura te fetarve te ketije forumi.

......

ahahahaha valla n 'ardht ai ....

le njerin rahat se kish pune , Allahu e rujt e i ndihmoft ....

me mu e ki ma kollaj , mos harro ....

ai t sos ...

.

AMON RA
22.07.2010, 17:56:06
......

vazhdim ...

ata dy femi tu (kriminel) ....qfar meritoin dhe kush vall do u jap denimin e merituar nga njerezit kam fjalen ......

po une vazhdimisht po te pergjegjem i nderuari :)


.....nese din te lexosh ,ź..


.

Ti ke frige ta thuash mendimin tend direkt per kete tem e fshihesh mbas shembujve te femijeve , ti ke frige ta thuash mendimin tend siq e tha ky shoku yt moleri, po ky se paku e tha direkt e ti nuk ke guxim ta pranosh se zoti e lejoj nje masaker te tille ,e pranon anash ajo po shihet po direkt nuk ke kurajo te pergjigjesh.

gjithesia
22.07.2010, 17:58:45
Ti ke frige ta thuash mendimin tend direkt per kete tem e fshihesh mbas shembujve te femijeve , ti ke frige ta thuash mendimin tend siq e tha ky shoku yt moleri, po ky se paku e tha direkt e ti nuk ke guxim ta pranosh se zoti e lejoj nje masaker te tille ,e pranon anash ajo po shihet po direkt nuk ke kurajo te pergjigjesh.

....

nc.. jo be .....po pi shkoi si me ren kishe .......

vazhdim ...


e tani .....kur ata marrin burgun e perjetshem o karrigen me rrym ose ingjekcionin vdekjeprures para syve tu ....valle ēfare te sillet neper koke ne ato momente


.

AMON RA
22.07.2010, 18:29:54
....

nc.. jo be .....po pi shkoi si me ren kishe .......

vazhdim ...


e tani .....kur ata marrin burgun e perjetshem o karrigen me rrym ose ingjekcionin vdekjeprures para syve tu ....valle ēfare te sillet neper koke ne ato momente


.


Ti je mjerimi i mendimit te shendoshe , tash dole te karrika elektike , me vone do ti marresh shembull parqet e qytetit , urat e lumejve, krizen ekonomike , qenin e arifit etj , vetem te ju besh bisht pergjegjejeve, une e dije qe mendimi yt eshte se zoti e lejoj masakren e kosovarve , po dua ta thuash ti me gojen tende te shofin te gjithe spjegimin e tend qe bazohesh ne islamin kur e thua.
Turp te kesh qe e quan veten shqiptare se nuk je fare e tille ,per hater te shkrimeve fetare te para 1400 vjetve , e spjegon masakrimin e shqipetarve si te lejuar nga zoti vetem ta paraqesesh fene si te vertet e valide.

Ti nuk e meriton ta shkelesh ate toke kosovare per te cilen kan derdhur gjak djemt me te mire te kosoves , ti nenqmon prinderit e kosoves te cilet dhane femijet e tyre deshmor te kosoves , ty duhet te ndalohet hyrja ne ate toke te shejt qe ende eshte e lagur nga gjaku i luftetarve te lirijes, ti nuk ke gjak shqiptari , ti ke gjak arabi qe ti ka mbushur venat.
KJO PERGJIGJEJE VLEN EDHE PER MOLERIN qe mendon njejt si ti dhe per te gjithe ata qe mendojne se zoti e lejoj masakrimin e kosovarve.

gjithesia
22.07.2010, 18:33:14
Ti je mjerimi i mendimit te shendoshe , tash dole te karrika elektike , me vone do ti marresh shembull parqet e qytetit , urat e lumejve, krizen ekonomike , qenin e arifit etj , vetem te ju besh bisht pergjegjejeve, une e dije qe mendimi yt eshte se zoti e lejoj masakren e kosovarve , po dua ta thuash ti me gojen tende te shofin te gjithe spjegimin e tend qe bazohesh ne islamin kur e thua.
Turp te kesh qe e quan veten shqiptare se nuk je fare e tille ,per hater te shkrimeve fetare te para 1400 vjetve , e spjegon masakrimin e shqipetarve si te lejuar nga zoti vetem ta paraqesesh fene si te vertet e valide.

Ti nuk e meriton ta shkelesh ate toke kosovare per te cilen kan derdhur gjak djemt me te mire te kosoves , ti nenqmon prinderit e kosoves te cilet dhane femijet e tyre deshmor te kosoves , ty duhet te ndalohet hyrja ne ate toke te shejt qe ende eshte e lagur nga gjaku i luftetarve te lirijes, ti nuk ke gjak shqiptari , ti ke gjak arabi qe ti ka mbushur venat.
KJO PERGJIGJEJE VLEN EDHE PER MOLERIN qe mendon njejt si ti dhe per te gjithe ata qe mendojne se zoti e lejoj masakrimin e kosovarve.........


:(


a1 ......do kem ne konsiderat tere keto kerkesa tua .....deklarata e vleresime ....

eh more amon ra prap eh more amon ra .....bahet mire inshAllah ....s ka qare nje dite


pershendetje ,


gjithesia

.....

sinqerisht je shume teper jashtzakonisht i ceket .....por men me zor s jepet e as nuk mirret ...

.

AMON RA
22.07.2010, 19:03:56
........


:(


a1 ......do kem ne konsiderat tere keto kerkesa tua .....deklarata e vleresime ....

eh more amon ra prap eh more amon ra .....bahet mire inshAllah ....s ka qare nje dite


pershendetje ,


gjithesia

.....

sinqerisht je shume teper jashtzakonisht i ceket .....por men me zor s jepet e as nuk mirret ...

.


Nuk bahet mire hiq pa kerkuar falje ketu ne forum te gjithve , pastaj behet mire, tash, menjehere kerkoj nga ti te kerkosh falje .

gjithesia
22.07.2010, 19:06:44
Nuk bahet mire hiq pa kerkuar falje ketu ne forum te gjithve , pastaj behet mire, tash, menjehere kerkoj nga ti te kerkosh falje .

....

per ēka ???

nc nc nc .......s po kerkon ti qe duhet

...........keni strategji mahnitese .......


.

AMON RA
22.07.2010, 19:12:03
....

per ēka ???

nc nc nc .......s po kerkon ti qe duhet

...........keni strategji mahnitese .......


.

Falje gjithesi kerko para popullit shqipetar ,kur e spjegon se zoti i lejoj shkijet te bejne masaker kunder kosovarve, a po merr vesh shka eshte fjala falje , kerko falje qe mos te zej mallkimi i gjakut te derdhur, kerko falje qe mos te zej mallkimi i loteve te nenave kosovare , jo kerkim falje ndaj meje, po kerko falje ndaj kosoves qe je bije e saj per ate qe e thua.

gjithesia
22.07.2010, 19:14:01
Falje gjithesi kerko para popullit shqipetar ,kur e spjegon se zoti i lejoj shkijet te bejne masaker kunder kosovarve, a po merr vesh shka eshte fjala falje , kerko falje qe mos te zej mallkimi i gjakut te derdhur, kerko falje qe mos te zej mallkimi i loteve te nenave kosovare , jo kerkim falje ndaj meje, po kerko falje ndaj kosoves qe je bije e saj per ate qe e thua.

.....

aaaaa per ata e ke fjalen ti :p


jo more s' kam une faj qe ka pas komunizem e dulen krejt feje ......e tek tash pak ja kan nis me i qel syt .....edhe ata pak

s' kam une faj se librezat e kuqe kan qen me te vlefshme se vatani , ncuk

.

gjithesia
22.07.2010, 19:19:21
Malsori, po Njeriu i pare e ka zanafillen nga dheu, per ate edhe senet e tokes ushqemi,
pastaje njerzi shtohet me bashkimin e dy qifteve, por kjo eshte shkaku, sepse shpirtin e fut zoti, zoti i dy lindjve,
por ti shum injorant kofshe

....

kadale se bateriat e patriotizmit po i akumulon tani ....se pat te feja hiq

.

AMON RA
22.07.2010, 19:26:24
.....

aaaaa per ata e ke fjalen ti :p


jo more s' kam une faj qe ka pas komunizem e dulen krejt feje ......e tek tash pak ja kan nis me i qel syt .....edhe ata pak

s' kam une faj se librezat e kuqe kan qen me te vlefshme se vatani , ncuk

.
Gjithesi tash dole te librezat e kuqe e te bardha e te zeza , une shqip po te them , edhe nje shanc po ta jap te kerkosh falje kosoves per ate qe e thua se allah e lejoj masakrimin e kosovarve , pastaj do ta them mendimin tim perfundimtar per ty e te gjithe ata qe ndoshta mendojne ne kete menyre.
ps edhe ti moleri ta besh te njejten gje .

gjithesia
22.07.2010, 19:28:17
Gjithesi tash dole te librezat e kuqe e te bardha e te zeza , une shqip po te them , edhe nje shanc po ta jap te kerkosh falje kosoves per ate qe e thua se allah e lejoj masakrimin e kosovarve , pastaj do ta them mendimin tim perfundimtar per ty e te gjithe ata qe ndoshta mendojne ne kete menyre.
ps edhe ti moleri ta besh te njejten gje .

.


....e e fundit shanca , a ....

mo be se n qaf po dojshe me na marr ...aman

libreza valla edhe tonaj ngat drunit t 'that kallet edhe ai i njomi ( ni paqe ni pleqt )

:)

.

AMON RA
22.07.2010, 19:47:33
.


....e e fundit shanca , a ....

mo be se n qaf po dojshe me na marr ...aman

libreza valla edhe tonaj ngat drunit t 'that kallet edhe ai i njomi ( ni paqe ni pleqt )

:)

.
gjithesi me keqardhje po i them keto fjale qe ti lexojne antaret e keti forumi .

Ti nuk je shqipetare fare ti e ke shite identitetin e kombit tend, ti je me e keqe se laviret e perendimit qe e shesin vehten per para.
Mallkuar te qofte gjiri i nenes shqipetare qe ta ka dhene, mallkuar te qoft bekimi i tokes shqipetare qe ta ka dhene, te mallkofte gjaku i derdhur i kosoves per liri, te mallkofte gjdo gje qe eshte shqipetare .

Tash kerkoj nga ata qe e udheheqin kete forum qe te prejashtojne nga ky forum perfundimisht se nuk e ke vendin ketu .

kjo kerkese vlen edhe per molerin nese nuk kerkon falje haptazi ketu ne forum kur thote se zoti e ka lejuar masakrimin e kosovarve nga shkijet.

ps. ky eshte debati im i fundit me ty gjithesi se nuk mundesh me qene shqipetare me kete komentin e fundit, ose je shkine qe flet shqip ose je e martuar me shkije , ose je martuar me ndonje arab qe te ka bere per vehte e flet ne kete menyre.

gjithesia
22.07.2010, 19:55:29
gjithesi me keqardhje po i them keto fjale qe ti lexojne antaret e keti forumi .

Ti nuk je shqipetare fare ti e ke shite identitetin e kombit tend, ti je me e keqe se laviret e perendimit qe e shesin vehten per para.
Mallkuar te qofte gjiri i nenes shqipetare qe ta ka dhene, mallkuar te qoft bekimi i tokes shqipetare qe ta ka dhene, te mallkofte gjaku i derdhur i kosoves per liri, te mallkofte gjdo gje qe eshte shqipetare .

Tash kerkoj nga ata qe e udheheqin kete forum qe te prejashtojne nga ky forum perfundimisht se nuk e ke vendin ketu .

kjo kerkese vlen edhe per molerin nese nuk kerkon falje haptazi ketu ne forum kur thote se zoti e ka lejuar masakrimin e kosovarve nga shkijet.

ps. ky eshte debati im i fundit me ty gjithesi se nuk mundesh me qene shqipetare me kete komentin e fundit, ose je shkine qe flet shqip ose je e martuar me shkije , ose je martuar me ndonje arab qe te ka bere per vehte e flet ne kete menyre.


...

...prej se jam ne debate me ty amon ra .... tere kohen jam permbajt stoikisht te te mos mallkoi o shaj .....alhamdulilah

dhe keshtu do vazhdoi inshAllah :)


e di qe anderr e ke me u perjashtu une prej ketu por: not every dream come true :)

ku me marr me qen kjo shkres e fundit nga ti ...

Allahu te udhezoft ,

gjithesia :)


.

elton
22.07.2010, 22:46:00
Kujt mor ti kerkoj Falje hehehe sbje Gjithsia ne at nivel se nuk fol palidhje ete kerkon falje
Sot pusho se kem fitu nhag pushim kena hehehe

AMON RA
22.07.2010, 23:04:39
Kujt mor ti kerkoj Falje hehehe sbje Gjithsia ne at nivel se nuk fol palidhje ete kerkon falje
Sot pusho se kem fitu nhag pushim kena hehehe

Shko me agjin merre ndonje top e luaj ne oborr e mos e prek kompjuterin se po te bertet babi.

malsori
23.07.2010, 01:55:15
eshte Ai Zot qe krijoi edhe semundjen , vdejken ....valle je i hidheruar me Te ???

shembull te dobet ke marr , shtetet scandinave jan shtetet me vetvrasje me te madhen ne bote ....ēfar i shtyen ???

Argumenti yt nuk permbane substance aspak.

Se pari, te ta perkujtoj se "zoti" yt "krijoi" cdogje mbrenda 6 ditesh.
Tash te pyes une ty,ku ishin te strehuar viruset qe shkaktojne semundje te ndryshme te njeriu,kur dihet se virusi p.sh i h.i.v-se eshte shume me i ri se njeriu.Kishte harruar zoti te e krijoi edhe kete ne ate javen e aksionit,apo ky virus evoloi?

Jo e dashura gjithesi,une nuk i hidherohem zotit.Nuk mund t'i hidherohem shokut (te juaj) imagjinar.

Tjeter,kjo qe thua se shtetet skandinave kane % e vetevrasjes me te madhe ne bote (per kete me duhet te hulumtoj) supozojme se eshte e vertete,nuk ka te beje asgje me besimin/mosbesimin e tyre ne zot.

po ti i nderuari , me ēfar faktesh me evidenton se e ke shpirtin ( mos harro pa te edhe pse e ke trupin nuk do kishe mundesin ti rrekesh tastatures me kaq mosbesim )

Cka nenkupton ti me shpirt,apo si e spjegon ti shpirtin?
Une shpirtin e kuptoj keshtu:trupi yne eshte i perbere nga keto elemente:
biologjike,biokimike,dhe bioelektrike.
Nese ke te dhena me shume je e mireseardhur.

shkenca , nuk eshte tjeter veq se rezultat i mendjes se njeriut (jo trurit ) e cila prap eshte abstrakt ( e pakapshme per doren e nejriut )

Ta heq une trurin ty (mos u tut) e te shohim a po te shkon mendja se kush ta hoqi lol


jo jo Ai nuk quditet ngase te gjitha jan te shenuara paraprakisht ne Lawfi Mahfudh ....por deshperohet ne ate pak rezon qe e ka lene ne doren tone dhe kryesisht e keqperdorim

ah , mos te harroi te ceku , kadan dhe kaderrin e nderroin vetem veprat (e mira o te keqia)si dhe lutjet ...

E si deshprohet ai,kur e dinte qe ne fillim se si do te mbarohet drama?Ti je regjisore e nje drame apo filmi p.sh.apo je pronare i nje klubi sportiv,tash,para se te fillon ndeshja e finales ne mes ekipit tim dhe te gjithesise,ti e din rezultatin.E din se kushe do te shenoi,kushe do te merr karton te verdhe,sa faulla do te kete,me cilen kembe do te shenoi,te gjitha i din para se te ndodhin,atehere cfare interesimi te lind qe te shikosh ate ndeshje,apo ate drame/film,kur ti je ajo qe ke caktuar dhe vendosur se c'fare do te ndodhe?
E njejta vlene per "krijuesin".Perse te deshprohet kur "ai" vete caktoi rrolin e secilit,dhe e din mbarimin para se te filloi?


plotesisht , ke te drejt por ingjinjeri kur veren ndoj defekt e permireson perndryshe duhet te rindertoi ...;)

Po atehere perse zoti nuk vepron si inxhinjeri?Ketu po del se inxhinjeri eshte me i mencur,me i logjikshem.


prap , rezoni dhe krijimi i tij

He is God ....you like it or not ........dhe Ai eshte I Drejti ....asesi nuk bene padrejtesira ....por syri yt i sheh ndrysh

Eshte god per ty,jo per mua.Ti mendon dhe beson se "ai" eshte.
Dhe nuk eshte vetem syri qe me ben te mos besoj,eshte logjika ne rend te pare.Eshte cdogje qe me rrethon e qe me jep arsye te mos e besoj.

hmmmm mire ke thene nuk beson ne Zot , dhe ketu qendron krejt : ngase nuk eshte i njejt ai qe beson dhe ai qe nuk beson .....dallimi dhe consecuencat ne kete dhe ne boten tjeter ....

Une kujdesem te mos kam "consecuenca" ne kete jete.Per "ate boten tjeter" nuk lodhem.

....me habit ky konstatim i juji i nderuari ....ngase keto nuk jan kontradikta por jan fakte te gjitha se bashku ....te cilat edhe shkenca (ne te cilen beson ti ) i ka vertetuar ....njeriu fillon si gjak i ngjizur ....ka te gjitha elementet e baltes /dheut ....ka perqindje te madhe te ujit dhe te gjitha keto qendroin ....apo valle jane gabim edhe shkenctaret ???!!!!

asnje qik nuk ke ndryshuar tere keto vite ore malesor .....:(

te deshiroi nga zemra permiresim te shpejt ,

gjithesia


Habitesh?
Duhej te habiteshe me ato "fjalet e zotit" je me mua.
Shkenca thote se trupi yne permbane keto e ato,por nuk thote se nje dite zotit i ra ndermend nje ide dhe krijoi ademin.Atehere nga nje bri i tij krijoi haven.

edhe une te deshiroj permirsim

bile,...ti e ke me lehte te permirsohesh

malsori
23.07.2010, 02:26:10
Malsori, po Njeriu i pare e ka zanafillen nga dheu, per ate edhe senet e tokes ushqemi,
pastaje njerzi shtohet me bashkimin e dy qifteve, por kjo eshte shkaku, sepse shpirtin e fut zoti, zoti i dy lindjve,
por ti shum injorant kofshe

A e dine "datelindjen" e njeriut te pare?

A din datelindjen e muhamedit?

Po te ises?

Po te ibrahimit (jo i.rugoves)

He pra,me le mua injorant dhe m'i trego datelindjet e "profeteve".

Aq jeni te bindur se ka zot,e nuk jeni ne gjendje t'me ofroni nje "certifikate" me date te lindjes se njerzve qe zoti dergoi!?

Une kerkoj fakte,jo llokuma per iftar.

gjithesia
23.07.2010, 10:36:19
.....

....e tonaj qeshtu valla.....


..nejse

deshta me pyt diēka po po zgatet sakuzi ksajde .....ma mire pe lo ...

paska ndryshime mashAllah per kto vite ....e paska ndrru stilin e sene vene ....nifar terminologjie e qesi senesh ...tjerat njejt krejt ....

kaloni mire be njerez qyshdo kofshi ton ren mire duhet me kalu qajo kryesorja tjerat aaiiii ...

nime se s po muj me u permbajt pa e ba pytjen me plas ....kur e ka saktesisht ditelindjen baba i baebs babes ton ??? veq saktesisht a ??mos um thuj tri jav mas shingjergji se s' ta pranoj :p


peace njerez


gjithesia :)

malsori
23.07.2010, 16:35:28
.....

....e tonaj qeshtu valla.....


..nejse

deshta me pyt diēka po po zgatet sakuzi ksajde .....ma mire pe lo ...

paska ndryshime mashAllah per kto vite ....e paska ndrru stilin e sene vene ....nifar terminologjie e qesi senesh ...tjerat njejt krejt ....

kaloni mire be njerez qyshdo kofshi ton ren mire duhet me kalu qajo kryesorja tjerat aaiiii ...

nime se s po muj me u permbajt pa e ba pytjen me plas ....kur e ka saktesisht ditelindjen baba i baebs babes ton ??? veq saktesisht a ??mos um thuj tri jav mas shingjergji se s' ta pranoj :p


peace njerez


gjithesia :)

Babai i babait i babait tim nuk ishte i cmendur e t'u thote kusherinjve dhe popullit se i foli zoti ne shpelle.As nuk eshte martuar me vajze 9te vjecare.

Ti nuk ke kunderargument,dhe as qe te lejon injoranca te pergjigjesh ndryshe pos te fillosh me zgjatjen e sakezave ketu.

Kupton?

gjithesia
23.07.2010, 16:59:32
http://bible.homepage24.de/bilder/chewing_gum_cartoon.gif

AMON RA
23.07.2010, 17:32:39
A e dine "datelindjen" e njeriut te pare?

A din datelindjen e muhamedit?

Po te ises?

Po te ibrahimit (jo i.rugoves)

He pra,me le mua injorant dhe m'i trego datelindjet e "profeteve".

Aq jeni te bindur se ka zot,e nuk jeni ne gjendje t'me ofroni nje "certifikate" me date te lindjes se njerzve qe zoti dergoi!?

Une kerkoj fakte,jo llokuma per iftar.

Kur njeriu i ka shenuar keto shenime fetare nga mendja e tije nuk e ka menduar se nje dite si sote dikush pyet keto pyetjet qe i bere ti , e tash keta te gjoret nxinen ngusht e nuk kane se si pergjigjen , po ne vend te ketyre pergjigjejeve prite ndonje pergjigjeje tjeter qe nuk ka te beje me pyetjet e tua fare.

AMON RA
23.07.2010, 17:45:28
Babai i babait i babait tim nuk ishte i cmendur e t'u thote kusherinjve dhe popullit se i foli zoti ne shpelle.As nuk eshte martuar me vajze 9te vjecare.

Ti nuk ke kunderargument,dhe as qe te lejon injoranca te pergjigjesh ndryshe pos te fillosh me zgjatjen e sakezave ketu.

Kupton?


9 vjeqaren po se po , por e ka martuar edhe gruan e djalit te adoptuar mbasi ky djali i tije e divorcoj nusen e vet me keshillat e muhametit, ky pastaj u kthye e martoj nusen e djalit , her baba her i biri....

Imagjinoe nje baba ne kosove qe e marton djalin e vete , e kur ti pelqen shume nusja e djalit seksualishte e shtyen djalin ta leshoje nusen e kthehet e marton vete pastaj ... hahahahahah ky ka qen muhameti....

gjithesia
23.07.2010, 17:50:38
...


Muhamedi ...sal-Allahu -alejhi -wa salam .....paqa dhe meshira e Allahut qoft mbi te ....mbi shoket , familjen e tij si dhe mbi te gjith ata qe pasoin rrugen e tij ...

ne kete dite gjumaje ....

.

malsori
23.07.2010, 18:23:53
harrove se islami ndalon artin

edhe karikatura eshte pjese e artit

une e di qe ti nuk je besimtare

gjithesia
23.07.2010, 18:46:09
harrove se islami ndalon artin

edhe karikatura eshte pjese e artit

une e di qe ti nuk je besimtare


...

shihe sa mire e ka studiu islamin ....t'kishe me marr vesh bile ( sometimes I make mistakes , too :( ...i' m not a angel my friend :) )
may GOD Allamighty forgive me ....ameen


...

http://www.cartoonstock.com/newscartoons/cartoonists/hkh/lowres/hkhn89l.jpgµhttp://www.chrismadden.co.uk/meaning/atheist-heaven.jpg

gjithesia
23.07.2010, 18:49:42
http://oolongiv.files.wordpress.com/2008/02/truth_v_lies_cartoon.jpg

malsori
23.07.2010, 23:54:37
a mos ke n'file noj karikature t'muhamedit pash zotin

postoje se nuk kam momentalisht

PRISHTINALIA
07.08.2010, 00:14:18
shamia nuk eshte e arabeve por eshte e te gjitha femrave muslimane an e mban botes.


mos i perzini senet qe nuk i dini.

AMON RA
07.08.2010, 19:45:47
SURETU EL MU MINUNE NR5-6

5 dhe ata te cilet e ruajne nderin e vet(sa i perket jetes intime)

6 me perjashtim ndaj grave te veta(me kurore) DHE NDAJ ATYRE (ROBERESHAVE - SKLLAVEVE) QE I KANE NE PRONSINE E VET, PER TE CILAT NUK JANE TE QORTUAR.

Se pari ketu zoti e ka lejuar skllaverimin e robereshave qe eshte diqka e pa imagjinushme ta lejoj zoti, se dyti personi ka te drejt ti shfrytezoj keto roberesha edhe per jete seksuale qe sipas kuranit e lejon zoti , keto verse tregojne shume mire se kuranin e ka shkru njeriu pa urdherin e zotit fare se zoti nuk e lejon skllaverimin e krijesave te veta ne kete bote .

Sa morale e etike e logjikshme jane keto gjera ne islam qe sipas kuranit i ka lejuar zoti , kur njeriu mundohet qe ne ter boten te zhduket skllaverizmin e roberimin, ketu njeriu po u mundoka te zhduke ate qe e lejon zoti skllaverimin e roberimin.

Ky eshte spjegim pagane e primitiv i spjegimit te zotit nga kurani , e si i tille nuk vlen te egzistoje ne boten qe po jetojme sote.