PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : BURDUSHI MAGJISTARE...E VERTETA mbi TE


Milot
19.07.2010, 16:51:01
BURDUSHI BURDUSH MAGJISTAR MJEK POPULLOR
“Shpėtuesi i Kosovės” apo Mashtrues Trillues
shkrim:
nga NAIM FLAMURI

Burdush, Burdushi ; ėshtė emėr apo mė mirė tė thuash nofkė, e njė aktori serb qė nė vitet e 70-ta, tė shekullit 20-tė, u njihte nė mbarė publikun e gjėrė, tė ish-Jugosllavisė. Vehet pyetja pėrse ky emėr tani shfaqet “apet-serishė”- por praptė, nė shekullin 21-njė, nė hapsiren blu tė Republikes sė Kosovės me rajonė e mė gjėrė.
Nevet ky emer na vjenė si titull; Shėrues i magjisė tė bardhė e tė zezė, mjekė popullorė, Hysri Peēani me emėr tė madhė nė Kosovė, i njohur si BURDUSHI…,(shėron smundjet shpirtėrore, synin e keqė, msyshin, kuronė e bėn me zjarrė, flakė, qiriun, dheun e tė vdekurve, mjegullin, e ujė tė xhenazės)…,brrr mua kjo mė ēoj mishin kokėrr, mbase vetė magjija jahuu…
Tani sidotėjetė, gjitha profesionet e zanatet, tė turlifarit, ata mbase gjithė janė e shėrbejnė pėr tė dalluarė aftėsitė e lėmisė pėrkatse nė punėn qė akcili nga ne, e bėn e thjesht jo vetėm aq.
Personi nė fjalė ishte pėr tė disatėn herė mysafirė nė show-in, javorė, Vala Mala nė Koha Vision, qė shfaqet ēdo tė premte, tė udhėhequr nga Valon Maloku.
Nuk mbajė mėnd detajet imtėsit nga programi, por nga e tėrė shfaqja e Vala Mala, show-it, kulminoj, kur BURDUSHI si musafirė nė mllefė i indinjuar thellė, nga pėrqeshja e nėnēmimi nė shperfillje qė aktoret ia, bėnė nė kurriz tė tijin ai, nė zėmrim, ēohet nga vendi ulės, nxjerr shpejt nga ēanta, njė bocel tė vogėl, dhe menjiherė i stėrpikė me ujė(xhenazes) aktoret pėrqeshės…, e ato tė ulurė kėmb kryq, nga vaji e ulėrima, tani u shtangen, dėrrasė mu, nė vendė!!??, udhėheqėsi show-it Valoni, i habitur mundohet, ti kthjellojė aktorėt, por mė kotė, tani Burdushi krekoset ;
-hajt tesh, shani nanėn, e bani me qeshė…, por hataja vazhdonė, aktoret rrinė tė ngrirė, Valoni mbydhė programin...traumat mbesinė.
Habia nuk mbaronė kėtu, e tėrė Kosova me Rajonin gjithashtu janė tė shtangurė tė hutuarė vallė, kjo qė ndodhi ėshtė e vėrtet, apo thjeshtė njė kurdisje televizive, mua pėr kėtė mė ra pėr hise thjesht, rastisi e mė detyroj ta hulumtoj hajtė medet deri nė fundė...
Magjija, ėshtė mpirje trushė me siher magji mashtrim-nem-mėri mallkim, apo dhe mėnyra e magjisė e tė lidhjes nyje, fryrjes nė nyje, cytje nga smirėkeqit kur sipas smirės veprojnė. Unė padyshim besojė nė tė fshehten, besojė dhe qė ka smirė zezė qė bėjnė keqė duke shkaktuarė kėshtu dėm tė pasojave tė padėshirueshme.
Meqė pėrkohsishtė gjėndem nė Gjakovė, shoku imė nga Tivari mė bėri telefonatė; tha, qė i nevojitet shumė Burdushi!?,
-vėlla kamė hallė, dua tė ma zgjedhi Burdushi merakun, e pashė tha, nė Vala Mala, ky njeri tamam, ējerret miku nga Tivari!
- I pe, tha si i shtangi ata tė dy!. Nuk shkojė gjatė e, gjeta numrin pėr mikun, e thirra Burdushin, tha tė vini tė premten ora 7-tė, pm tė natjes-mėngjezit, nė hyrje tė Prizrenit jamė, pyesni gjithė mė njohin dhe e gjeni tha.
Mbrriti nga Tivari miku jem 10-orė me autobus, fjeti me ankth i thashė tė ēojė me veturė, u nisem nė tė zbardhė tė agut, mbrritem.., po ku ta gjejmė ne Burdushin, humbėm rrugėn, por pyetem dhe ja e gjetem, tek hekurudha nė hyrje tė Prizrenit, nė tė djathtė njė rruge e ngushtė me baltė, gropa ia mbrriten, kah ora 7:20am e mėngjezit, u futem njė korridori-ngushtice tė shtruarė mirė me pllaka moderne, para se tė futemi para dere tė njė shtėpije 4-tėr kate, extra lluksoze, njė lagje plotė shtėpija, por pa rrugė tė asfaltuar, neve na ndaluan ca persona qė qėlluanė tė ishin puntorė tė vyer nė kėte institucion tė themeluar nga Burdushi, gjithė me pamje egzotike dhe mjekra magjistaresh.
Mė kėrkuan lejen, ia dhashė, gjithashtu mė japėn njė letėr tė kuqe me numėr 44-ėr, e shihė habinė,! ne jemi me rradhen e gjatė qė pret tė takoj shpėtuesin, edhe pse nė mėngjezė heret, ne tė katėrdhjet e katėrtitė,! e para nesh ka edhe 43-tre, nevojtarė tjerė e mbasė nesh, ēudia nuk mbaronė, janė edhe 50-tė numra tjerė, jo vetėm numra, po persona tė gjallė, njerzė tė mjeruar nė hallet, individė gjith tė ardhurė pėr mjekun BURDUSHIN, mbasi parkuam makinen, na drejtuan te njė lokal, qebabtore tė quajtur URIMI, uaa..!, sa ugurė mirė thashė me vete, miku jem nga Tivari ishte me fėtyrė ngazelluese, tani e kish rrokė makthi qė sė fundmit ia mbrriti…..
Por nė hyrje brenda Urimit, ēka me pa tė fiktė Zoti, mbi 100 veta plus familjaret, gjithė tė ulur nepėr tavolina plotė tymė duhanit, me erė qebapash, muzik tallava, gjithė si bleta zhurmojnė, kurse ne jabanxhit, skena ku mu ulė jahu!?, disa ēuna nga Deēani mėshirohen e na ftojnė dhe ne ulemi me ta, po tani fillon drama e pritjes.., ikė njė orė vetėm numri 14-tė, kurse ne jemi 44-tė!? Ejj kur do mbrrijmė, po fati tani hapet, dhe nga theksi jonė shkodran rajoni i Kukėsit e Hasit na shoqėrojnė nė tryezen e impovizuar, gjith muhabeti; e keni pa allahile, nė TV-ėn, Burdushin qysh i ngriu aktorėt.
Ikėn orėt, gjithė tani harruam qė jemi njerzė, ne u bėm numra, e unė njeri i rėndomė fola me puntorėt e sigurimit tė Burdushit, gjithė me mjekra ala italiana, thanė qė poqese i korrupton merret veshė, mundesh tia kapesh numrin mė tė vogėl ndonjerit!?,
-pėr sa, thashė 5€,?
-joo he burr i dheut 30€..,!!! uaaa 30-tė nė kokė…po kjo qenka krimė, rrushfeti nė vėnd tė Burdushit, mbase i shenjtė. Nejse gjitha falen ora 15.00pm shkuanė sahatet mbi 8 orė pritje, tė kapluar, mėrrdhitur por duke bėrė muhabet, dhe neve si mos mė sė mirti na vjenė rradha, tani depertojmė nė dhomen para pranimit nė zyren e punes tė Burdushit, ftohti nė kulm, tani stressi, mikun tim e kaloj tė tėrin;
-mbaju dajė se tana kryhen si duhet, opss!!! ecė koha vijonė, gati 16.00pm! pasdita e vonė, tė rraskapitur por jo tė humbur durimin, se besimi mbi gjitha, dėgjojmė nga autoparlantet, rrėfimet e pacientave.., ku gjithė i falenderojnė sė pari Zotin, pastaj Burdushin e, ata i japin peshqeshin.., delet si kafshė Burda nuk i pranon, pra Burdushi thotė:
-allahile duhet tė jetė substancė e ngurtė kesh, lekė tė holla, pare nė dorė.Miku imė fillojė tha:
-po unė kamė vetėm 100 €, more jahuu, ska dert Burdushi tė rregullon. Numri 44-tėr dhe ne hyjmė brenda, na presin qirinjė tė ndezur, dhoma tejet e vogėl e mbushur nė errėsirė, aty na pret njė njeri tupulak trup shėndoshė me kostym, kravat tė lidhur trashė, pamje me syza-gjyslyk nė sy, ngjyrė egzotike e lėkures, flokė me gel tė lyer, llukun e njė prej ekonomisti, jo shėruesit tė magjisė.
I bėn pėrshtypje theksi imė melodik shkodran, por miku imė nė hallė, ska kohė pėr muhabet, por nė pyetje si i shtangi ato aktoret e Vala Malės, troē vėlla tha,
-me ujė xhenazes i ftoha mirė…, unė nė vete thashė mbase shėron magjinė kjo nuk mė duket hyjnore, por nuk jam kėtu pėr tė bėrė paragjykime pėr gjėra qė nuk i dijė, thjeshtė shoqėroj mikun, e kėtij duhet t’i ndihmohet se s’bėn.
Burdushi paksa i lodhurė me duhan nė buzė duke ndrruarė anėn e kasetes qė dėgjonim nė dhomen parapranuse u drejtua mikut timė, ēfarė e shqetsonė atė, mė jep tha, njė fotografi,(na tregoi grumbullin e fotografive qė e kishte pranė, njė tub me ēifte, ēifte tė panumėrta, gjith kėto i shnosha tha!.) i'a muar shuplakėt e dorės mikut timė te shkret dhe me flakė tė vogėl i shkojė mbi ta dhe me njė gastare xhamit-qelqit zėmadhues si sy, shikon fotografin me flakė, dhe filloj tė meditoj, tani vuri gishtat nė kokė dhe lexonte mesazhet jashtėtoksore, kėshtu mikut tim ia shpalosi kinse disa tė fshehta dhe gjera qė kanė ndodhurė, por thjeshtė mikut timė, i kishte ikurė djali nga shtėpija, e donė tė dijė a do kthehet, e ēka duhet bėrė me te!?, por Burdushi mė tepėr mu dukė si njė sociolog me psikollogji fshatareske, qė u mundonte patjeter me atmosferen e krijuarė enkas pėr hutim, tia krijonte bindjen mikun tim, tia qellonte gjėrat.., por i doli huq, nuk ia qelloj dot, se miku imė pikė sė pari nuk i zbulojė gjė!?, tani ka ilaē pėr ēdo gjė tha Burdush,
-unė do bėj ca ajmali, bjere; braven-drynin-vezėn, ene disa qirinjė me penj, dhe si mė sė miri meqė jeni nga largė, kam unė ajmali edhe 1000eurosh, por kėte e keni pėr 300-ind, euro dhe atė lirė.., ne kėte e dinim nga mė parė, se gjithė ata nevojtarė qė vinin pėr mė shumė se disa herė, na thanė qė ēmimet shėruesi i ka tė mėdhaja, e ti po besonė bindu vet, neve nuk na bindi, miku jem njeri nė moshė, e ka penzjonin vetėm 90€uro, furfullonte,
-po si ti nuk bėn lutje, por kjo ėshtė tė bėsh siher magji, dhe ti po ke fuqi mbi ngatrrestaret apo xhindet nuk ke nevoj ta thuash dotė, miku u ēmėnd nga propozimi i paskrupullt tė Burdushit, sigurishtė njė njeriut tejet profesional,(ai me xhind-qėnje tė padukshme punonė tha!) qė ka mbi 15 vjet pėrvojė qė shėndosh me pare, e kurr pa pare, popullin qė besonė nė ēudira, kurse Burdushi ėshtė pikėrishtė sinonim i kėtijė populli qė besonė qė leku, shėndoshė dhe rrėnon gjithēka.(interesante ēmimet fikse sikur tė shkoje, nė supermarket), Unė ndėrhyra i thashė;
-sa tė kemi borxh vėlla sot,
-po si tha,
vetėm 10€ euro, si ke mjeku medicinal, aq vėllaa. Por tė vini “apet” dhe ti sjellni ato sende ene sigurisht, vetėm 300-ind, euro, pėr “Ajmali” impozante, qė ai na shpalosi mbi sirtar gjitha me ngjyra tė ndryshme indiane…
Tani nė mėrzi tė madhe miku jem nga Tivari mu dukė se shėrojė vetėn, vėrtet i iku mendja tė gjorit, vallė mos e mashtroj rrena televizivė, i zhgėnjyer, mua mė mori falje, ndjesė pėr stėrmundimė.
-Jo! i thashė, unė jamė shkrimtar e kjo pėr mua, ishte njė tregimė i paparė, qė fati mė mundėsoj tė kemė kėtė pėrjetimė, qė dhe u bė shkakė i kėtij rrėfim, duke dėshmuarė njė copė jetė nė Kosovėn e pasė lufte, postė moderne, ku mjekėt popullorė tė ēfardo kostumi qofshin ata shpetojnė Kosovėn me breza nė tė gjitha kohrat…burdushat sot e udhėheqin Kosoven e shtryllun e tė mjeruar nga zagarėt e luftės.
Besimi ėshtė ēeshtje intime, personale e ajo mvaret nė jua, tė besoni apo mos besoni, kurse pėr mua detyrim ta bėj njė vrejtje qė magjistaret, shėruesit popullor, sharllantanet, mashtruesit qė punojnė nė mungesė, tė mbikqyrjes sė shtetit, ku mungonė infrastruktura nė gjitha hallkat qeverisėse e, kjo lejonė hapsirė, kėtyre lugetėrve nė formė njeriu.
Egzistimi i kėsaj hapsire, bėn popullin tė gėnjehet, tė magjepset, tė mpihet me tė tilla iluzione, sepse sprova jetsore i ka ngulfatur trurin, ndryrė shpirtin, gjithė nė droje, rrenė se nesėr do vijė qameti.(kijameti vjenė, po jo kur dojnė ata).
Gjithė janė tė hipnotizuar(tuta e mallkimit i mbanė peng) nė gjėndje tė smuarė kaotike, qė u serviret pa ia ndarė nė televizor kjo i tmerron ata, i frigon pa masė ata, dhe i mbanė nė komė tė thellė…si tė dalin nga amnezjoni thell, duhet “Shpėtuesi,” shėmbulli i pėrndritjes shpirtnore qė pėr fatė tė keqė, mungonė..., por unė tani dalė armikė i hapur i popullit, se guxojė tė demaskojė tė pa vėrtetėn,….por nė fundė njė vrejtje, qortim me argument, shpalosė metimin timė, ndėrgjegja e pastėr, kjo pa medyshje pėrfundonė tėra sendet mirė, e mira- e drejta, fiton mbi tė padrejten, deri sa e padrejta tė zhduket.., Zoti ėshtė i madhė, por kėtu nuk lypen parat, por vullneti mirė, dhe besimi plotė. Kurse BURDUSHAT edhe pėr shumė kohė do tė vijonė tė “shpėtojnė Kosovėn”nė motmote…

FORCA JONĖ DHE LAVDI YNĖ ĖSHTĖ ZOTI

prishtinasi-pp
19.07.2010, 17:06:12
Valla me te nxan e me tja jep nja dy Shkelma Thobeve kush se ka pas :D:p

Qokolina
19.07.2010, 17:22:37
Keta persona jan mashtrues, jan kriminel dhe duhet te denohen ashtu siq denohen kriminelet.
Nuk ka ma gjynah se te luajsh me ndjenjat dhe shpresat e njeriut.
Njeriu prej zorit qkas ben, nje person qe ka nje smundje te veshtir dhe mjeku nuk mund ti ndimon, lyp ndihmen te nje "magjistar" kurse ketu ska magji ne bot qe mundet te ndihmon, perveq mendja pozitive dhe Zoti.
Ai behet miljoner dhe nuk i intersojn problemet e te tjerve.
Ai luan me shpresat e fundit te njeriut por ka drejtsi dhe ky njeri do gjen ate qe lyp, te kshijat do ti kthehen aty ku i dhemb me se shumti.

JaGuArJa
19.07.2010, 17:23:24
Ky Budrush Budrushi po merka me sehire pra?! Njerzt qe perdorin maxhi ne zez ose te ''bardh'' nuk i du, per sherime jan Doktoret dhe besa ne Zot, qe qesht forc e psiqikes dhe ndihmon te perballojsh shum gjera dhe smundje, nuk ju besoj njerzve dhe sehirev tyre dhe nuk bon me hargju koh me keta njerz ose mu mar me ta !

Ani e paske shkru me nje vend: ejani tash shane dhe ofendone njerin e tani ju zen haki .. woow bash m'ke tut qaty, mem zon Haki per ni Budrushin te cilin as qe e njoh dhe nuk dua ta njoh, mendoj qka du per to, dhe n'um zoft Haki per to qe durt ne zjerem i shti hahaha se spo ka mu tjeter kun ku mem zon haki, veq per Budrushin...iha

PeAcE

Qokolina
19.07.2010, 17:28:53
Ky Budrush Budrushi po merka me sehire pra?! Njerzt qe perdorin maxhi ne zez ose te ''bardh'' nuk i du, per sherime jan Doktoret dhe besa ne Zot, qe qesht forc e psiqikes dhe ndihmon te perballojsh shum gjera dhe smundje, nuk ju besoj njerzve dhe sehirev tyre dhe nuk bon me hargju koh me keta njerz ose mu mar me ta !

Ani e paske shkru me nje vend: ejani tash shane dhe ofendone njerin e tani ju zen haki .. woow bash m'ke tut qaty, mem zon Haki per ni Budrushin te cilin as qe e njoh dhe nuk dua ta njoh, mendoj qka du per to, dhe n'um zoft Haki per to qe durt ne zjerem i shti hahaha se spo ka mu tjeter kun ku mem zon haki, veq per Budrushin...iha

PeAcE


Jo bre zemer haki t“ze me besu nksi sene se sa per ket Budrushin Zoti ka me ja kthy keq e ma keq.

Hajt bir shahadet ni her, mesi tu ka bo pik;)

gjithesia
19.07.2010, 17:32:30
....

magjistaret nuk kan me aske tjeter pune pos me djallin dhe egjinet ....

sa me shume qe largohen nga Zoti aq me shume u perulen shejtanet dhe gjinet te cilet gjat urdhereve te Zotit dedikuar melaikeve arrijn qe te ndegjojn diēka dhe asaj te vertete qe do te ndodh me caktimin e Zotit ua mveshin edhe 1 milion rrena tjera ....dhe keto ua tregoin magjistareve e ata pastai atyre qe u besoin atyre ....

shejtanet gjat pergjimeve ne qiell gjuhen me yje dhe djegen ....(andaj edhe bestytnia se kur e sheh yllin ne ramje e siper nese deshiron diēka do te realizohet , bie )

magjistaret jan prej te mallkuarve se bashku me ata qe u besoin ...

Allahut i jem mbeshtetur dhe me te vertet Ai na mjafton .....


.

LOLO
19.07.2010, 18:22:52
Opaaaaaaaa hajde rren hajdeeeee kishe Burdushi po mun te na ndihmon, per mu bo na ma te mire apo per tu sheru...

O u knaqen pare, shpijat ka 5 kat.. jeten ma te mire se na qe po punojme dite e nate.. E shqipe boll po ka qe ja pin sorra met e shkojn kishe po din mem bo hajr...

Jeten askush smun ta rregullon, ku se ka shkru Zoti!!!

Une nuk ju besoj ketyre senev dhe kurr nuk do ju besoj.. cka te vin prej Zoti mireseardht!

klm njerz e shyqyr astenjo spi besojkan ketyre mashtruesve :)

Z@F
19.07.2010, 21:03:04
***

He, he, Burdush aga, per here te pare po degjoj per kete njeri.

Natyrisht qe ka njerez qe mund te ndihmojne me mjekesi alternative apo popullore, por edhe me metoda tjera jashta mjekesise shkollore/konvencionale apo mjekesia sic e njohim nga spitalet, ambullantat...me njerez me fakultet te kryer.

Mirepo, ne kete te ashtuquajturen mjekesi popullore, ne te shumten e rasteve kemi te bejme me sharllatane, njerez materialiste (qe punojne dhe bejne cdo gje vetem per te fituar) e mashtrues te te gjitha ngjyrave.

Per te qene (me) i sigurte se me cfare njerez kemi te bejme, prova me e mire eshte nese kerkojne te holla. Nese kerkojne te holla dhe caktojne cmime, sikurse ky fare Burdush Burdushi...te jesh i sigurte se s'ka sherim. Kete po e them per te gjithe, edhe ata qe pohojne se sherojne permjet Kur'anit apo te ngjashme.

Kurse ky njeri po e beka edhe sherimin me shkalle. Nese don te sherohesh krejtesisht... 1000 € e me lart. Me 500 € ta heq gjysmen e semundjes, me 250 € cerekun... Ruana Zot prej te tilleve.

Problem me i madh me keta eshte se keta vet ta bejne (shkaktojne semundjen) dhe vet ta heqin (sherojne).


***

Qokolina
19.07.2010, 21:09:43
***

He, he, Burdush aga, per here te pare po degjoj per kete njeri.

Natyrisht qe ka njerez qe mund te ndihmojne me mjekesi alternative apo popullore, por edhe me metoda tjera jashta mjekesise shkollore/konvencionale apo mjekesia sic e njohim nga spitalet, ambullantat...me njerez me fakultet te kryer.

Mirepo, ne kete te ashtuquajturen mjekesi popullore, ne te shumten e rasteve kemi te bejme me sharllatane, njerez materialiste (qe punojne dhe bejne cdo gje vetem per te fituar) e mashtrues te te gjitha ngjyrave.

Per te qene (me) i sigurte se me cfare njerez kemi te bejme, prova me e mire eshte nese kerkojne te holla. Nese kerkojne te holla dhe caktojne cmime, sikurse ky fare Burdush Burdushi...te jesh i sigurte se s'ka sherim. Kete po e them per te gjithe, edhe ata qe pohojne se sherojne permjet Kur'anit apo te ngjashme.

Kurse ky njeri po e beka edhe sherimin me shkalle. Nese don te sherohesh krejtesisht... 1000 € e me lart. Me 500 € ta heq gjysmen e semundjes, me 250 € cerekun... Ruana Zot prej te tilleve.

Problem me i madh me keta eshte se keta vet ta bejne (shkaktojne semundjen) dhe vet ta heqin (sherojne).


***


Problemi esht qe shum njerz besojn ne keta, siq the ti sharlatene.
Kur isha ne kosov nuk u bente ma shum bised sesa per kesi njerzesh qe te ndimojn, si per dashuri, si per smundje, si per martes e ku ta di un.
Ma mirrte mendje qe njerzit per qdo problem te vogel nje ksi personi e lypshin. Sat ket njerz qe ju besojn ketyre gjanav keta sharlatane kurr nuk dot hekin per financa, por Zoti do t“ja u kthen.

gjithesia
19.07.2010, 21:22:19
...

i nderuari z@f-i ,

shkresa juaj eshte pa detaje ,dhe pas parasysh rrethin kerkohet skjarim me i gjanesishem ....


mundesisht ju ....apo ne munges deshire/ kohe do kryej une kete sherbim ...


me rrespekt ,

gjithesia

Z@F
19.07.2010, 21:28:16
Problemi esht qe shum njerz besojn ne keta, siq the ti sharlatene.
Kur isha ne kosov nuk u bente ma shum bised sesa per kesi njerzesh qe te ndimojn, si per dashuri, si per smundje, si per martes e ku ta di un.
Ma mirrte mendje qe njerzit per qdo problem te vogel nje ksi personi e lypshin. Sat ket njerz qe ju besojn ketyre gjanav keta sharlatane kurr nuk dot hekin per financa, por Zoti do t“ja u kthen.

Njerezit ne Kosove, por edhe gjetke, me se shumti iu besojne tri gjerave/sendeve:

1. Politikuajve
2. Bastoreve dhe
3. Sehirbazeve/magjistareve

Qe te trijat kane te bejne me besimin ne fat e qe cojne drejt fatkeqesise.

Politikuajte rrejne se...
...me pranimin e shtetit te Kosoves, Kosova do te behet anetare e OKB-se dhe me kete Kosova do te pranohet ne BE e NATO, keshtuqe posa te pranohemi ne keto instanca (ashtu premtojne politikuajte aktuale) gjerat do te zgjidhen vetvetiu (me demek, fati yne do te zgjidhet per te mire, e ne duhet ende te rrijme shtrire, duke shikuar televizor...)
Ama, pikerisht pas pranimit duhet te fillojhe puna seriozisht, edhepse edhe tash duhet doemos te punohet dicka (gje qe ende nuk po behet).

Pastaj vijne bastoret...

Njerezit cohen heret ne mengjes (mengjez ne Kosove eshte diku rreth ores 12: 00 deri ora 14:00) e drejt e ne bastore...

Pastaj, te indinjuar perse nuk ndodhi asgje (as situata sipas premtimeve te politikuajve e as fati ne bast) iu rreken fallēorėve. Duan te dijne per fatin: "A do te martohem", "A do t'ia ngjes bingos me bast" e enderra tjera...dhe keshtu iu kalon e tere jeta: me shpresa te rreme.


***

Z@F
19.07.2010, 21:33:45
...

i nderuari z@f-i ,

shkresa juaj eshte pa detaje ,dhe pas parasysh rrethin kerkohet skjarim me i gjanesishem ....


mundesisht ju ....apo ne munges deshire/ kohe do kryej une kete sherbim ...


me rrespekt ,

gjithesia

Une fola ne pergjithesi, oj gjithesi.

Te flas me detajisht (ne detaje) duhet te permendi emra. Por, une s'do te mirrem me emra ketu. Kaq mund te them (per momentin): Ka edhe ne mesin e hoxhallareve plot njerez (hoxhallare) qe mashtrojne dhe s'jan aspak me te mire se ky fare Burdushi. Keshtu eshte, per fat te keq.

Prandaj edhe thash: Kushdoqofte (qofte edhe hoxhe a prif a cka di une) qe kerkon pare (te holla) nuk ka hajr prej tij. Pikė.

Gjitha te mirat.


***

gjithesia
19.07.2010, 21:40:50
Njerezit ne Kosove, por edhe gjetke, me se shumti iu besojne tri gjerave/sendeve:

1. Politikuajve
2. Bastoreve dhe
3. Sehirbazeve/magjistareve

Qe te trijat kane te bejne me besimin ne fat e qe cojne drejt fatkeqesise.

Politikuajte rrejne se...
...me pranimin e shtetit te Kosoves, Kosova do te behet anetare e OKB-se dhe me kete Kosova do te pranohet ne BE e NATO, keshtuqe posa te pranohemi ne keto instanca (ashtu premtojne politikuajte aktuale) gjerat do te zgjidhen vetvetiu (me demek, fati yne do te zgjidhet per te mire, e ne duhet ende te rrijme shtrire, duke shikuar televizor...)
Ama, pikerisht pas pranimit duhet te fillojhe puna seriozisht, edhepse edhe tash duhet doemos te punohet dicka (gje qe ende nuk po behet).

Pastaj vijne bastoret...

Njerezit cohen heret ne mengjes (mengjez ne Kosove eshte diku rreth ores 12: 00 deri ora 14:00) e drejt e ne bastore...

Pastaj, te indinjuar perse nuk ndodhi asgje (as situata sipas premtimeve te politikuajve e as fati ne bast) iu rreken fallēorėve. Duan te dijne per fatin: "A do te martohem", "A do t'ia ngjes bingos me bast" e enderra tjera...dhe keshtu iu kalon e tere jeta: me shpresa te rreme.


***

....


nc ......z@f-i


tani e sa kohe (edhe ne disa tema te politika ) po verej se po ke probleme drejtshkrimore ..

politankave duhet me shenu e jo ponikuajve ...........


.

:D:p

Z@F
19.07.2010, 21:47:36
....


nc ......z@f-i


tani e sa kohe (edhe ne disa tema te politika ) po verej se po ke probleme drejtshkrimore ..

politankave duhet me shenu e jo ponikuajve ...........


.

:D:p

Po mire, de ani...

Ama, s'bon me lexue shkronje per shkronje...

Pony kali... shume i vogel
Politi kali... i madh sa nji mamut (asi elefanta qe s'ka mo) :)


Mos um bo sihire, edhe ti ma...

...si burdushe jo bo.


***

gjithesia
19.07.2010, 21:51:04
Po mire, de ani...

Ama, s'bon me lexue shkronje per shkronje...

Pony kali... shume i vogel
Politi kali... i madh sa nji mamut (asi elefanta qe s'ka mo) :)


Mos um bo sihire, edhe ti ma...

...si burdushe jo bo.


***


ahahaha.............:D


....

Allahu na rujt po qfarte burdushi a qfar sihri , me eudhubilah ....ēka kam faj une qe je deshpru ne politikuajelefant :p

.

elton
20.07.2010, 10:31:41
MemetKosova ma se te alivanos Burdushi mos fol ashtu hahahaha
O skan sen kta perpos qe merren me Exhina e shejtana maxhistar
sju besohet ktyne po na jem njerz te quditshem sna punohet eqame than
kam tbame mule me shku te Burdushi e te Nafija e Bahtija ekuta di une
edhe ti shkon me ves qa ka mem than aj ti lexon letrat nxhep edin qfar halli ke
thot ky kojshia posht koka maimir eky nalt koka shum ikeq kshyr kush te vjen durt
lidh permas pi ti ruju edhe ti erun e tanej kris beleja rrokesh me kojshin pa pas pik faji

Une etregoi ni Rast ukan ni hoxh nan ton eaj o marr me Fall qitap pi Beogradi ivishin Shkina&Shki eper Shiptar mos te flasum .
Hoxha i dishum a qiken evet sun e qoike ekish pas te smut e ish shku me qiken te Hoxha tjeter mi shkru e aj Hoxha thot po pse bre spe qoni te qeky Hoxh aky ty kan aty po i veshum normal esillke tha kryt ekumi dal kti zani kish pas ni ar rreth rruge ty prashit nar ni gardh u kan e vin nja dy shkina me shkru eky inin ty fol thot burri mika dhan 20 euro po une pja jap 10 kjo tjetra thot une ja jap normal se rrej burrin eky ekshyr cila asht edhe shkon pers shkurti edhe hin nzyre i prit shkinat kur hyn kjo i shkrun normal ekur hin kjo qe ka than paret mi dhan ma pak ika than ti dil jash se ti i ke mshef paret qe tka than burri mi dhan 20 e ti 10 eksaj ti bje tfikt Hoxha po din elto jan Mos besimi i vet vetes e tanej pona ban dikush qoe B... puno Lutu te Zoti kry Obligimet qe te takoin kush sun tban sen se sit rrish ki koh me mendu
Me nderime ju pershendes

Gjilani 2010
20.07.2010, 12:22:57
Gjith shejtanet jan te rrezikshum po sikur kti burdushit mun ma let me ja mbyt shejtanet,vetum pak mu vehtdisu populli, a valla doren ne zemer po kta shejtanet e feve apo besimeve jan pak ma te vjeter dhe me shum pervoj dhe sherrin e kan ma te madh!

piknik
20.07.2010, 13:25:37
edhe ne ferizaj diku ne nje katun,ish ni ksi far pisi,kishe po i sherojke njerzit prej smundjeve te ndryshe! qishtu ndegjova sot. nuk di ma teper se kisha tregue per ket...!po qishtu ndegjova.

SUNSHINE_B
21.07.2010, 00:28:35
edhe ne ferizaj diku ne nje katun,ish ni ksi far pisi,kishe po i sherojke njerzit prej smundjeve te ndryshe! qishtu ndegjova sot. nuk di ma teper se kisha tregue per ket...!po qishtu ndegjova.


pėr qito n“Ferizaj kam ndi edhe une bile thanė qė po i bėrtitke njerzve e kishe si kėshilla po i thojke , vet je nervoz se send nnuk ki, apo kur po i shifke qė kan pare auuuuuuuuuuu problem tė madh ki, po kemi me shėru hahaha

Kam ndi qė njoni diku afer Podujevės apo Sllatinės, nuk di sigurt, e kish pasė kėtė zanat e sa njeri kish shku me vizitu e ai kish pasė kufoma rreth shpisė qė i kish mytė vetė. Prej psikopatit kan lyp shėrim. E pėr atė nuk bėnė me shku e me hy te njerz e panjohur, po qysh kish thanė edhe njona ktu ma herėt, smuja dhe shpresa kas t“dėrgon.

Milot
21.07.2010, 15:46:45
KUSH TA BANI OREEE.... VETA MORI VETTA>>>>.kshtu para 4000 vjetve KIKLOPI I THA POLIFEMIT ne ODISEA-ULLUSES.....PRA NE PYETJE KIKLOPI QYSH TQUJN TY MORE MIK AI I THA: VETTA>>>>PO QE VETTA APOO NE PERKTHIM TE RI ASKUSHI E KU ASKUSHI IA KAJTI NANEN>>>nfund te fundit ......TE DREJTEN GJITHMON ZOTI E HEDH MBI TE PADEJTEN DERI SA E PADREJTA ZHDUKET E NUK KTHEHET MAAA................

LOLO
24.07.2010, 17:18:19
KUSH TA BANI OREEE.... VETA MORI VETTA>>>>.kshtu para 4000 vjetve KIKLOPI I THA POLIFEMIT ne ODISEA-ULLUSES.....PRA NE PYETJE KIKLOPI QYSH TQUJN TY MORE MIK AI I THA: VETTA>>>>PO QE VETTA APOO NE PERKTHIM TE RI ASKUSHI E KU ASKUSHI IA KAJTI NANEN>>>nfund te fundit ......TE DREJTEN GJITHMON ZOTI E HEDH MBI TE PADEJTEN DERI SA E PADREJTA ZHDUKET E NUK KTHEHET MAAA................

Milot askush sta ben, per vetem budallakija njeriut.. qe beson ne dicka cfar nuk egziston, dmth prishin veten dhe nervat poashtu dhe psyqiken!

Une jam dhe do jem gjithnji plotesisht kunder ketyre gjerave.. jo ky jo ai me beri.. ncuk asush por vetem vetja dhe logjika!!!!