PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Lajmet mė tė reja nga vendi, rajoni dhe bota...


faqet : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9

kosovari50
07.02.2012, 11:43:49
Mjaft mė

Po dėgjoj dhe lexoj ide, mendime, gjykime, poshtėrime, paragjykime, akuza, kundėrakuza, mashtrime e kundėrmashtrime, abuzime e kundėrabuzime. Jam vėrtetė i habitur. Nuk e kam pritur qė pasi tė luftoj pėr ēlirimin e vendit, atdheut, popullit e kombit tim do tė akuzohem pse kam luftuar.Athue ka edhe diku tjetėr, qė veprohet kėshtu. Jo, nuk ka njė shembull tė ngjashėm. Gjithkund luftėtarėt janė vlerėsuar krejt ndryshe. E ne sot, nė vend qė tė merremi me hallet e popullit, qė kemi marrė pėrgjegjėsinė ta udhėheqim nė rrugėn e zhvillimit, po hedhim gur mbi shenjtėrinė kombėtare, mbi luftėn ēlirimtare.

Tė gjithė na e kanė nderuar luftėn. Tė gjithė na e kanė vlerėsuar luftėn. Edhe ata qė u bėnė bashkėluftėtarėt tanė nė atė luftė tė shenjtė, siē ishin presidenti Klinton, kryeministri Bler, kancelari Shreder, presidenti Shirak, sekretarja e shtetit tė SHBA-ve, Ollbrajt, gjenerali Klark etj., kanė shprehur simpati pėr atė luftė tė madhe. E duke vlerėsuar kėtė ecuri, po mė duket se po pėrdoret kazma pėr t’i shkulur vlerat kombėtare dhe pėr t’i shkatėrruar ato elemente tė mira qė i kemi. Kjo mė bėn qė shpesh ta pyes veten, se me ēfarė do tė merret kjo kategori pasi tė mbarojė punė me zhvleftėsimin e luftės ēlirimtare. Me siguri me atė qė ne (shqiptarėt) “nuk dimė tė qeverisemi”, “me atė qė ka pasur me shumė siguri nė Kosovė nė kohėn e Titos e Millosheviqit sesa sot”. Ndaj, shpesh pyes veten: kush ėshtė kaq i interesuar tė krijojė njė imazh nė popull se “ka qenė mė mirė nėn Serbi sesa sot”? Kjo ėshtė absurde. Kėsaj nuk i gjej asnjė arsyetim.

E mėqenėse e shoh kėtė gjendje po pyes dhe arsyetoj:
Ē’keni me luftėn? A nuk e dini se nuk fitohet pushteti duke rrėzuar vlera?
Pse po e pėrdhunoni vetveten? Duke u vetėpėrdhunuar nuk fitohet pushtet.
Nė luftė fishekun e fundit e kemi ndarė me njėri-tjetrin, e sot, pse bėjmė gabime kaq tė rėnda?
Ndani vlerat nga antivlerat!
Ju lutem, mos i jepni brezit tė ri kėtė portret tė shėmtuar pėr luftėtarėt e Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės.

Nuk ėshtė mirė tė thuhet nė medie se isha agjent i SHIK-ut”, sepse tė rinjtė do tė mendojnė se ėshtė e vėrtetė, pasi shkojnė me mendimin se tė mėdhenjtė i dinė mė mirė kėto probleme e i njohin mė mirė ato kohė.

Duke bėrė kėtė mė keni detyruar t’u them edhe njė herė tė gjithė shqiptarėve, se unė,kam qenė zv.komandant i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės,nė njė Z.O. e Shėrbimi Informativ i U.Ē.K.-sė ka pasur pėr mision ta ndihmojė luftėn sikurse gjithė sektorėt e tjerė tė Shtabit tė Pėrgjithshėm.

Kur ka dalė ky model, njė shėrbim informativ ta rekrutojė komandantin e pėrgjithshėm tė njė ushtrie? Sipas kėsaj praktike, u dashka qė edhe nė paqe kryeministri dhe presidenti i shtetit tė jenė agjentė tė shėrbimit informativ tė vendit tė tyre.
Mosni,se sot ju “besojnė” ndoshta, por nesėr do t’ju qeshin e do t’ju vijė turp nga vetja!

Tė gjitha kėto mė sipėr i thash pėr ata qė janė dhe e ndjejnė veten plotėsisht shqiptarė, pavarėsisht se ē’pikėpamje partiake kanė.
Se pėr atė kategori tė njerėzve qofshin nė politikė, nė medie, nė inteligjencė apo nė rrugė, e merren me shpifje e mė poshtėrime tė luftėtarėve e tė luftės ēlirimtare, kam njė mesazh tjetėr: mesazhi im fillon me deklaratėn e sinqertė, se kurrė, kurrė dhe kurrė, nuk kam pėr t’u ndjerė i turpėruar pse kam luftuar pėr vendin tim. Kurrė nuk kam pėr t’u trembur pse kam luftuar pėr vendim tim. Po pati nevojė atdheu e populli im - unė prapė e pėrjetėsisht do tė jam ushtar i devotshėm i tij.

A vėrtet mendon ndonjėri se mund tė mė trembė? Nėse po, unė i them, jo.Mue edhe mund tė mė vrisni, por kurrė nuk keni pėr ta pasur fatin tė mė trembni.
Kush luan me portretin e luftės ēlirimtare tė Kosovės duhet t’i thėrrasė mirė mendjes, se po luan me njė shenjtėri.

Le ta ndajmė politikėn e ditės nga lufta ēlirimtare. Nė politikė le tė bėhen debatet si nė ēdo medie e nė ēdo politikė nė botė. Po pse fillohet me politikėn dhe kalohet te lufta? Kujt i prish kaq shumė punė shenjtėria e luftės sonė? Unė e di, por nuk kam dėshirė qė nė politikėn, nė medien, nė inteligjencėn dhe nė rrugėt e atdheut tonė tė ketė tė tillė qė ende i shėrbejnė pushtuesit e shėrbimeve sekrete serbe. Por,nėse ka,duhet tė dinė se ne jemi luftėtarė dhe nuk kemi asnjė rėnie nga e djeshmja. Jemi pikėrisht ata luftėtarė, qė bashkė me popullin dhe me ndihmėn e miqve ndėrkombėtarė e shporrėm Serbinė nga Kosova dhe nuk kemi bėrė e nuk bėjmė asnjė hap prapa.

Ėshtė e turpshme tė ketė ende nė Kosovė tė tillė qė tė ushqehen me bukėn e pastėr tė vendit e t’i shėrbejnė Serbisė. Unė u bėj apel tė gjithė atyre qė mund tė jenė tė mashtruar ose nuk kuptojnė se ēka po bėjnė: Mos u mashtroni prej agjenturės serbe dhe ligėsisė sė disa shteteve tė Evropės, tė cilat kanė ende rezerva pėr shtetin e Kosovės, sepse nė kėtė mėnyrė bėni krim mbi shenjtėrinė.

U bėj apel policisė, prokurorisė dhe gjykatave tė Republikės sė Kosovės dhe tė EULEX-it tė mos aktivizojnė kriminelė dhe agjentė tė pushtuesit tė djeshėm, se mjaft ua kemi parė tė zezat atyre. Kanė bėrė aq tė zeza mbi Kosovėn dhe shqiptarėt nė kėto treva sa nuk ka llogari qė i mban.

U bėj thirrje kėtyre institucioneve, tė angazhohen seriozisht pėr tė zbardhur gjithēka deri nė fund. Dhe nėse ka fakte qė luftėtarėt kanė dalė jashtė misionit tė tyre, le tė ndėshkohen sipas shkallės sė fajit. Edhe unė,nė qoftė se kam bėrė veprime qė bien ndesh me luftėn ēlirimtare tė Kosovės, le tė dėnohem. Por, askush tė mos guxojė tė bėjė akuza ndaj luftėtarėve duke angazhuar agjentėt e UDB-sė. Ata meritojnė tė dalin para drejtėsisė pėr krimet qė kanė bėrė nė Kosovė deri mė 22 qershor 1999. Tė jeni tė sigurt se asnjė agjent i UDB-sė nuk ka kaluar pa i larė duart me gjakun e djemve dhe vajzave shqiptare. Mjaft mė! Kjo praktikė duhet tė marrė fund menjėherė.

Tė tjerė qė shpifin kundėr luftės e luftėtarėve pėr interesin e tyre, kėto institucione duhet t’i sqarojnė plotėsisht pozicionet dhe ta japin dėnimin e merituar pėr ēdo njeri qė del jashtė kuadrit tė qytetarisė. Nėse themi ta ndėrtojmė shtetin modern ligjor, ai nuk ndėrtohet nėse nuk ndėshkohet gjithkush qė ėshtė fajtor para ligjit.

Do tu kėrkoj kėtyre partive politike tė ngjiten nė nivelin e kėrkesave tė kohės, pėr tė mos vazhduar mė me informacione bombastike, vetėm e vetėm pėr ta mbajtur popullin pezull, qė ai tė mos ecė nė rrugėn e zhvillimit, por tė mbetet me kokėn prapa duke pyetur vetė me vete: “A ėshtė e vėrtetė?!”

Mjaft mė! Ėshtė koha tė flitet e tė veprohet vetėm seriozisht nė Kosovė e pėr Kosovėn.

kosovari50
07.02.2012, 11:51:19
Tri prioritetet e BE-sė nė Kosovė
http://www.dw.de/image/0,,15707084_401,00.jpg
Ish-shefi i diplomacisė sllovene, Samuel Zhbogar, dhe shefi i misionit EULEX nė Kosovė, Xavier bout de Marniak, nė mbrėmjen e sė hėnės prezantuan nė njė pritje pėr gazetarė, tri prioritet e BE-sė nė Kosovė.
“Kthimi i normalitetit nė veri tė Kosovės, luftimi i krimit tė organizuar dhe korrupsionit dhe liberalizimi i vizave”, janė tri prioritetet e BE-sė nė Kosovė.

Samuel Zhbogar, i cili nisi tė hėnėn (6.2.) zyrtarisht merr detyrėn si pėrfaqėsues i Posaēėm i BE-sė nė Kosovė, tha se ai do ta mbėshtesė nė vazhdimėsi dialogun ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit dhe nė vazhdimėsi do tė ndihmojė nė kthimin e rendit dhe ligjit nė veri. Nė tė njetėn linjė ėshtė shprehur edhe shefi i misionit EULEX, Xavier bout de Marniak." Ndihmesa e EULEX-it pėr institucionet nė procesin e liberalizimit tė vizave, luftimi i krimit tė organizuar dhe korrupsionit si dhe vendosja e rendit dhe ligjit nė veri janė tri prioritetet e EULEX-it", u shpreh Xavier bout de Marniak, para gazetarėve.
Samuel Zhbogar, ministėr i deritashėm i jashtėm i Sllovenisė, u emėrua nė krye tė Zyrės sė BE-sė nė Kosovė, mė 21 dhjetor 2011, nga baronesha Catherine Ashton. Tė martėn ai do tė nisė takimet zyrtare me udhėheqėsit kryesorė tė institucioneve tė Kosovės.

kosovari50
08.02.2012, 22:23:01
Nga Mbledhja e Komisionit pėr Mbikėqyrjen e Agjencionit Kosovar pėr Inteligjencė
http://www.kuvendikosoves.org/common/images/news/2012_02_08_AKI_v.jpgNė mbledhjen e sotme tė Komisionit pėr Mbikėqyrjen e Agjencionit Kosovar pėr Inteligjencė, Plani i Punės pėr vitin 2012 i kėtij Komisioni u vlerėsua mė dinamik se ai i vitit tė kaluar. Nė kėtė mbledhje, tė cilėn e kryesoi zėvendėskryetari i parė i Komisionit, Fadil Demaku, gjatė shqyrtimit tė Planit tė Punės pėr vitin 2012 anėtarėt e Komisionit vlerėsuan se nė Planin e Punės pėr kėtė vit duhet specifikuar mė qart bashkėpunimin me DIKAF-in dhe tė parashihen mė shumė vizita me karakter studimi jashtė vendit pėr anėtarėt e Komisionit. Planin e Punės pėr vitin 2012, anėtarėt e Komisionit e pėrkrahėn unanimisht nė parim, ndėrkaq vendosėn qė rekomandimet dhe vėrejtjet e paraqitura nė mbledhjen e sotme, tė inkorporohen nė draftin final qė pritet tė miratohen nė mbledhjen e radhės sė Komisionit.

kosovari50
08.02.2012, 22:26:27
Tryeza e rrumbullaket: “Toka komunale dhe menaxhimi me pasurinė”
https://mapl.rks-gov.net/getattachment/4cea48e0-e0cc-4bfb-9f5e-2406fed20bc9/Tryeza-e-rrumbullaket---Toka-komunale-dhe-menaxhim.aspx?maxsidesize=410

“Toka komunale dhe menaxhimi i pasurise nė Kosove” ka qene tema e tryezes sė rrumbullaket,nė tė cilen ka mare pjesė zėvendės kryeminsitri dhe ministėr i administrimit tė pushtetit local, Sllobodan Petroviq.

“Ministria e administrimit tė pushteteit local ėshtė e gateshme dhe e pėrkushtuar tė bashkepunoj me institucionet me pėrgjegjesi komunale sa i perket kėsaj teme. Edhe njė herė I pėrshendes rezultatet e projektit DEMI dhe punėn e USAID pėr tė forcuar decentralizimin dhe ndihmen e dhėne komunave nė shumė lėmi ”, ka thėne ministri Petroviq.

Inicijativa pėr komuna efektive dhe demokratike ėshtė nji program 3 vjecar i USAID i cili ka ndihmuar dhe pėrkrahė 25 komuna nė Kosovė,udhheqesve te tyre dhe qyteterėve pėr promovimin e udhehqjes sė mirė .

kosovari50
08.02.2012, 22:27:24
Ministri Buja priti ambasadoren e Turqisė nė Kosovė
http://www.masht-gov.net/advCms/img/nws/1528_foto_nga_takimi_large.jpg
Ministri e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė , Ramė Buja, ka pritur sot ambasadoren e Turqisė nė Kosovė, Songul Ozal, me tė cilėn ka biseduar pėr shumė procese qė po zhvillohen aktualisht nė arsim dhe planet pėr tė quar pėrpara arsimin nė Republikėn e Kosovės, por edhe pėr bashkėpunimin reciprok nė mes dy shteteve nė kėtė fushė.


Ministri Buja theksoi ndihmėn qė ka dhėnė Turqia deri mė tani pėr Kosovėn dhe pėr arsimin nė veēanti, pėr tė cilėn ndihmė edhe e falenderoi ambasadoren.

Ndėrsa, ambasadorja Ozal theksoi se shteti i saj ėshtė i interesuar qė edhe mė tutje tė ndihmojė arsimin nė Kosovė. Ajo theksoi se Turqia ėshtė e gatshme tė japė edhe mė shumė bursa se qė ka dhėnė deri mė tani, pėr studentėt qė duan tė studiojnė nė fusha tė ndryshme nė universitetet e Turqisė.
Ambasadorja, po ashtu shprehu gatishmėrinė e saj qė tė jetė pjesė e proceseve tė ndryshme nė arsim.

kosovari50
08.02.2012, 22:29:02
Ministri Makolli priti nė njė takim pėrfaqėsuesit e subjekteve politike nė Ulqin
https://med.rks-gov.net/DesktopModules/DnnForge%20-%20NewsArticles/ImageHandler.ashx?Width=300&Height=300&HomeDirectory=%2fPortals%2f0%2f&FileName=2012-02-06+10.08.52.jpg&PortalID=0&q=1
Ministri i Ministrisė sė Diasporės, Ibrahim Makolli, priti nė njė takim pėrfaqėsuesit e subjekteve politike tė Ulqinit, Mehmet Bardhi, Genci Nimanbegu, Vesel Sinishtaj dhe kryetarin e Kėshillit Nacional tė Shqiptarėve, Tahir Tahirin.

Gjatė kėtij takimi, ministri Makolli theksoi rėndėsinė qė duhet tė kenė shqiptarėt e Shqipėrisė, Ulqinit, Maqedonisė, tė Luginės sė Preshevės nė strategjinė e pėrbashkėt pėr diasporėn, me theks tė veēantė nė arsimin plotėsues nė gjuhėn amtare dhe nė aktivitetet e tjera kulturore. Nė kuadėr tė strategjisė afatgjate tė Ministrisė sė Diasporės, ministri Makolli iu referua edhe rolit qė do ta kenė Qendrat Kulturore nė Diasporė, tė cilat do tė jenė nė shėrbim tė tė gjithė mėrgimtarėve.

“Nė Kosovė, tashmė ēdo komunė e ka caktuar njė zyrtar, i cili merret drejtpėrdrejtė mė nevojat e diasporės dhe shėrben pėr MeD si pikė referuese e kontaktit. Duke e marrė parasysh qė nė njė tė ardhme planifikohet tė bėhet edhe regjistrimi i diasporės, ėshtė mirė qė njė praktikė e tillė tė zbatohet edhe nga Komuna e Ulqinit nė mė mėnyrė qė Ministria e Diasporės mė lehtė t’i grumbullojė tė dhėnat, tė cilat do tė ishin njė data bazė e rėndėsishme”, tha ministri Makolli. Ai gjithashtu potencoi se janė duke u shqyrtuar mundėsitė e krijimit tė njė Instituti Kombėtar pėr Diasporėn qė do tė ketė rol kėshillėdhėnės pėr institucionet qeveritare, lidhur me diasporėn”, tha ministri Makolli.

Nga ana e tyre, pėrfaqėsuesit e subjekteve politike nė Ulqin shprehėn interesim dhe gatishmėri pėr ta dhėnė kontributin e tyre. Ata u thanė se nė Kosovė e gjejnė pėrkrahjen mė tė madhe dhe se vizita e ministrit Makolli nė Ulqin, me qėllim tė bashkėrendimit tė aktiviteteve pėr diasporėn ka qenė njė nismė tejet e qėlluar pėr mbrojtjen e interesave tė pėrbashkėta kombėtare.

Nė fund tė kėtij takimi, u dakordua qė bashkėpunimi tė jetė sa mė i ngushtė nė kuadėr tė kompetencave ligjore dhe mundėsive reale, nė mėnyrė qė tė prodhohen rezultate konkrete

kosovari50
08.02.2012, 22:30:09
Stephan Lehne i inkurajuar me progresin e arritur nė Kosovė
http://www.md-ks.org/repository/images/IMG_4762.jpg
Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Prof. Dr. Hajredin Kuēi, sot ka pritur nė takim z. Stephan Lehne, ish-pėrfaqėsues i Bashkimit Evropian nė negociatat pėr statusin e Kosovės dhe ish-Drejtor i Drejtoratit tė Pėrgjithshėm tė KE-sė pėr Ēėshtjet e Jashtme dhe ato Politiko-Ushtarake.

Nė kėtė takim, Zėvendėskryeministri Kuēi e falėnderoi diplomatin austriak pėr kontributin e tij tė ēmuar gjatė negociatave tė udhėhequra nė atė kohė, tė cilat sollėn deri tek Pavarėsia e Kosovės. Gjithashtu z. Kuēi e siguroi atė pėr veprimet e mėtejshme tė institucioneve tė Kosovės nė bashkėrendim me ato evropiane, pėr afrimin e Kosovės edhe mė tej drejt strukturave tė BE-sė, implementimin e tė gjitha kritereve juridike, politike dhe ekonomike nė proceset integruese evropiane.

Z. Lehne nga ana e tij u shpreh i inkurajuar me progresin e arritur nga ana e institucioneve tė Republikės sė Kosovės, si dhe shprehu bindjen e tij se Kosova ēdo ditė e mė tepėr po arrin tė dėshmojė se ėshtė e aftė pėr t’iu bashkuar familjes sė madhe tė BE-sė dhe ofroi mbėshtetjen e tij pėr dialogun rreth liberalizimit tė vizave, si dhe dialogun teknik qė po zhvillohet nė Bruksel.

kosovari50
08.02.2012, 22:32:06
LUFTA KUNDĖR KRIMIT TĖ ORGANIZUAR DHE RESPEKTIMI I TĖ DREJTAVE ELEMENTARE – KĖRKESAT KRYESORE PĖR PROGRES TĖ KOSOVĖS DREJT INTEGRIMIT EVROPIAN
http://www.mei-ks.net/repository/images/IMG_8857.JPG
Lufta kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar, pėrforcimi i kapaciteteve pėr ri-integrim, pėrmirėsimi i regjistrave civil, siguria e dokumenteve dhe mbrojtja e tė drejtave tė njeriut dhe minoriteteve janė temat kryesore qė do tė diskutohen nė takimin e parė tė dialogut tė Stabilizim-asociimit (DSA) pėr kėtė vit me temat pėr drejtėsinė, lirinė dhe sigurinė. Takimi do tė vazhdojė deri tė enjten, me 9 shkurt 2012 dhe do te fokusohet nė ēėshtjet e definuara si ēėshtje qė i pėrkasin mė sė shumti Raportit tė Progresit tė Komisionit Evropian pėr vitin 2011.

Zbatimi i konkludimeve dhe veprimeve pasuese nga takimi do tė jenė tė njė rėndėsie tė veēantė nė pėrcaktimin e hapave tė mėtejmė pėr Kosovėn nė procesin e Stabilizim-asociimit tė BE-sė, me sundimin e ligjit si prioritet kyē dhe njė ndėr sfidat mė tė mėdha me tė cilat pėrballet Kosova.

Samuel Žbogar, pėrfaqėsuesi i sapoemėruar special i BE-sė dhe udhėheqėsi i zyrės sė BE-sė nė Kosovė tha:

"Sundimi i ligjit dhe mbrojtja e tė drejtave elementare tė njeriut janė tė rėndėsishme jo vetėm pėr dialogun e Stabilizim-asociimit, por edhe pėr dialogun e liberalizimit tė vizave i cili ka filluar kohėt e fundit. Si dhe kur ky proces do tė ēojė nė lėvizjen e lirė pa viza, do tė varet nga puna e autoriteteve dhe e shoqėrisė kosovare si tėrėsi. Si gjithmonė, BE-ja ėshtė kėtu pėr tė ndihmuar dhe ne do tė adresojmė edhe sfidat e gjyqėsorit dhe luftėn kundėr krimit dhe korrupsionit nėpėrmjet dialogut tė strukturuar pėr sundimin e ligjit, i cili ėshtė paralajmėruar nga komisionari Füle nė tetor."

"Ky takim do tė pėrqendrohet edhe nė progresin e arritur deri tani nė fushėn e tė drejtave elementare dhe nė mbrojtjen dhe respektimin e komuniteteve pakicė. Kjo ėshtė e rėndėsishme pėr qytetarėt e Kosovės, por edhe pėr imazhin ndėrkombėtar tė Kosovės. Siē thonė, njė shoqėri gjykohet nga mėnyra se si i trajton pakicat e veta ".

Ministrja Ēitaku, tha:
"Aspektet e integrimit evropian qё kanё tё bёjnё me sundimin e ligjit dhe mbrojtjen e tё drejtave tё njeriut, janė treguar si mё tё vėshtirat pёr t’u implementuar nё kёtё proces, jo vetėm nė Kosovė, por nė gjithė rajonin. Nё kėtė kontekst, presim qё ky takim tё na ndihmojё nё identifikimin e ēёshtjeve ku paraqiten vёshitrёsi mё tё theksuara me qėllim tė identifikimit tė zgjidhjeve tё qėndrueshme pёr progres tё mёtejmё nё procesin e integrimit evropian tё Kosovёs."

Bashkimi Evropian do tė vazhdojė diskutimin e ēėshtjeve tė mbetura nė fushat e sundimit tė ligjit dhe tė drejtave elementare me autoritetet kosovare gjatė tėrė 2012. Ky dialog pėr Stabilizim-asociim do tė shėrbejė edhe si njė takim pėrgatitor pėr dialogun e strukturuar pėr sundimin e ligjit, i cili do tė diskutohet nė dy takime tė nivelit tė lartė kėtė vit - i pari qė do tė mbahet nė pranverė dhe i dyti pas publikimit tė Raportit tė Progresit nė tetor.

Takimet, pėrfshirė edhe atė qė po ndodh gjatė kėsaj jave, do tė kontribuojnė nė vendosjen e prioriteteve pėr Kosovėn, veēanėrisht nė fushat e sigurisė sė dokumenteve, migrimit ilegal, rendin publik dhe sigurisė, marrėdhėnieve tė jashtme dhe tė drejtave themelore tė njeriut, lufta kundėr krimit tė organizuar, menaxhimi i kufijve, politikat e azilit, ri-pranimi dhe ri-integrimi dhe mbrojtja e minoriteteve.

Ky takim i dialogut tė SA-sė pėr Drejtėsinė, Lirinė dhe Sigurinė, konkludimet e tė cilit do tė inkorporohen nė Raportin e ardhshėm tė Progresit, po organizohet sė bashku me Ministrinė pėr Integrime Evropiane.


Informata shtesė:

- Dialogu i SA ėshtė njė kornizė pėr KE dhe administratėn e Kosovės pėr tė diskutuar nė mėnyrė tė rregullt ēėshtjet teknike dhe ato tė politikave lidhur me agjendėn evropiane.

- Dialogu i SA monitoron dhe shoqėron pėrformancen e Kosovės nė reforma, veēanėrisht nė lidhje me prioritetet e pėrcaktuara nė Partneritetin evropian, dhe identifikon mėnyrė se si BE-ja mund tė ndihmojė nė kėtė proces.

- Ka shtatė fusha qė mbulohen nė takimet sektoriale dhe ato ndjekin nga afėr formatin e dialogut qė BE-ja ka me kandidatėt e tjerė dhe kandidatėt potencialė. Takimet sektoriale janė lidhur me drejtėsinė, lirinė dhe sigurinė, zbulimet, informacione tė shoqėrisė, politikat sociale, arsimin dhe kulturėn, tregtinė, industrinė, doganat dhe tatimet, tregun e brendshėm, konkurrencėn, konsumatorin dhe mbrojtjen shėndetėsore, bujqėsinė, peshkimin, pylltarinė, sigurinė e ushqimit; transportin, energjinė, mjedisin, ēėshtjet rajonale tė zhvillimit ekonomik dhe financiar, si dhe statistikat.

- Takimet sektoriale dhe ato plenare tė Dialogut tė SA bashkė-kryesohen nga Komisioni Evropian dhe qeveria. Ēdo takim rezulton me veprime pasuese tė akorduara nga tė gjithė pjesėmarrėsit tė cilat veprime duhet tė ndėrmerren nga autoritet Kosovare. Njė takim plenarė, ku prioritetet e reformės do tė diskutohen, pritet tė zhvillohet nė korrik tė 2011. Konkluzionet nga takimet mund t'i gjeni nė faqen e internetit tė Zyrės sė BE-sė nė Kosovė.

kosovari50
08.02.2012, 22:33:23
Gjeneral major Rrahman Rama nė trajnim nė SHBA
http://mksf-ks.org/repository/images/Gjeneralmajor-Rrahman-Rama-.jpg
Gjeneralmajor Rrahman Rama Komandant i Forcės Tokėsore tė FSK-sė, me mbėshtetje tė Ambasadės Amerikane nė Republikėn e Kosovės ka udhėtuar pėr trajnim nė SHBA. Trajnimi do tė mbahet nė Bazėn Ajrore tė Leklandit nė Teksas tė SHBA-ve, nga data 8 shkurt deri mė 10 gusht 2012.

Nė mes tė MFSK-sė dhe Ambasadės Amerikane nė Kosovė ėshtė duke u zhvilluar njė bashkėpunim i mirė, me ēka Ambasada Amerikane ėshtė duke ofruar pėrkrahje tė vazhdueshme pėr FSK-nė nė shumė fusha. Kjo pėrkrahje pėrfshinė ndihmė nė donacione dhe trajnime pėr pjesėtarėt e FSK-sė tė tė gjitha niveleve.

Gjatė kohės sė qėndrimit tij nė SHBA Gjeneral Rahman Rama nė KFT do tė zėvendėsohet nga Gjeneral Gėzim Hazrolli.

kosovari50
08.02.2012, 22:34:35
Projekte tė pėrbashkėta mes Kosovės dhe Turqisė nė fushėn e kulturės dhe trashėgimisė
http://www.mkrs-ks.org/repository/images/505DSC_0039.jpg
Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sportit, z.Memli Krasniqi ka pritur sot nė njė takim ambasadoren e Turqisė nė Kosovė, znj.Songul Ozan, me tė cilėn kanė biseduar pėr realizim tė projekteve tė pėrbashkėta nė kulturė dhe trashėgimi kulturore.

Nė fushėn e kulturės u bisedua ne veēanti pėr organizmin e “Javės sė Filmit Turk” si dhe pėr njė “Jazz Festival”, qė pritet tė mbahet nga fundi i kėtij muaji. Po ashtu ėshtė folur edhe pėr dy projekte nė trashėgimi kulturore qė pritet tė realizohen nga Agjencia Turke pėr Zhvillim dhe Bashkėpunim Ndėrkombėtar - TIKA- , konkretisht restaurimi i Tyrbes sė Bajraktarėve dhe Xhamisė sė Jashar Pashės, pėr tė cilat vitin e kaluar janė nėnshkruar dy memorandume mirėkuptimi.

Ministri Krasniqi nė kėtė takim vlerėsoi se bashkėpunimi mes dy vendeve, nė fushėn e kulturės dhe trashėgimisė kulturore deri mė tani ka qenė mjaftė i mirė, duke shfaqur dėshirėn qė ky bashkėpunim tė thellohet. Ai njoftoi ambasadoren me tė arriturat qė janė shėnuar vitin e kaluar si dhe me prioritetet nė kėtė vit.

Edhe ambasadorja, znj. Songul Ozan e vlerėsoi lartė bashkėpunimin duke theksuar nevojėn qė ai tė rritet. Ajo tha se Turqia ėshtė njė vend mik i Kosovės dhe do tė vazhdojė tė japė kontribut nė zhvillimin e shoqėrisė sė Kosovės.

kosovari50
08.02.2012, 22:35:35
Njoftim
Duke vlerėsuar gjendjėn e rėndė sociale e cila po aktualizohet pėr ēdo ditė, MPMS ne vitin 2010 ka dizajnuar njė program pėr tė lehtėsuar varfėrinė dhe siguruar njė shujtė tė ngrohtė pėr kategoritė mė tė prekshme tė shoqėrisė sociale.
Programe tė tilla synojnė tė zvogėlojnė nė njė masė tė caktuar varfėrinė, tė lehtėsojnė jetėn, personave pa pėrkujdesje sociale,pleqve tė vetmuar e nė varfėri tė skajshme pėr tė gjitha komunitetet e Kosovės.
MPMS nė Prill tė vitit 2010 ka nėnshkruar marrėveshjen e mirėkuptimit me komunėn e Mitrovicės dhe komunėn e Prishtinės pėr implementimin e projektit “Shujtė pėr tė gjithė”. Mė kėto marrėveshje ėshtė specifikuar se MPMS dhe KK i Prishtinės, gjegjėsisht KK i Mitrovicės do tė sigurojnė nga njė shujtė ditore pėr rastet mė tė rėnda sociale ku ėshtė paraparė qė brenda ditės tė sigurohen nga 300 shujta nė Prishtinė dhe 200 nė Mitrovicė. Po ashtu nė kėto marrėveshje qartė ėshtė e specifikuar se financimi i projektit do tė bėhet nga MPMS-ja, komuna e Prishtinės, komuna e Mitrovicės dhe donatorėt tjerė eventual.
Pas nėnshkrimit tė kėtyre marrėveshjeve, MPMS-ja ka qenė e obliguar tė shpallė tenderin pėr pėrzgjedhjen e njė operatori qė do tė implementoj kėtė projekt dhe tė bėjė sigurimin eventual tė donatorėve pėr realizimin e plotė tė projektit.
Nė tė dy kėto marrėveshje ėshtė e thėnė qartė se projekti do tė zgjasė deri sa tė ketė mundėsi buxhetore pėr financim.
Brenda periudhės sa ka zgjatur realizimi i kėtij projekti, nė formė donacionesh janė siguruar gjithsej 90 mijė e 900 euro. Njė nga donatoret ka qene edhe Raifaissen Bank e cila ka siguruar nga 20 mije euro ne vit pėr projektin ne fjalė. Me qėllim tė realizimit tė projektit deri nė fund tė vitit 2011, me kėrkesė tė MPMS, nga Ministria e Financave ėshtė bėrė njė transfer mjetesh financiare qė kanė mundėsuar realizimin e kėtij projekti deri mė tash. Pasi qė MPMS-ja nuk ka qenė dhe nuk ėshtė nė gjendje tė siguroj donatorė pėr vazhdimin e projektit dhe nė mungesė tė mjeteve vetanake, ka qenė e detyruar, kundėr dėshirės dhe vullnetit tė saj, tė ndėrpresė kėtė projekt, me shpresėn se do tė gjejmė mirėkuptim nga shfrytėzuesit e deritashėm nga ky projekt.
Fillimisht projekti ėshtė paraparė tė implementohet pėrmes dy aktiviteteve. E para, ti ofrohet nga njė shujtė e ngrohtė personave nė nevojė dhe aktiviteti i dyte, sigurimin e “ndihmės ushqimore” pėr pjesėn me tė varfer dhe me tė ndjeshme tė shoqėrisė tonė, duke ju ofruar 22.000 kg ushqim nė muaj nga donatori i pėrhershėm “Hope and Aid” nga Mbretėria e Bashkuar , te cilėt do te sigurojnė kontinuitetin e furnizimit pėr njė periudhe mė tė gjatė kohore. Obligimet e Ministrisė do tė jenė sigurimi i mjeteve financiare pėr transport tė produkteve ushqimore nga MB, produkte te cilat pastaj do te shpėrndahen tek pėrfituesit final. Prandaj, 500 personat tė cilet kanė qenė nė listė pėr nga njė shujtė tė ngrohtė nė ditė, do tė vazhdojnė tė marrin produkte ushqimore, tė cilat arrijnė nga Mbretėria e Bashkruar pėrmes donatorit “Hope and Aid” dhe nga donatoret tjerė.
Qėllimi i projektit ėshtė tė rehabilitohen njerėzit nga mosushqimi apo tė ushqyerit jo tė mjaftueshėm( ngritja e kualitetit tė ushqyeshmėrisė) duke iu dalur nė ndihmė kėtyre kategorive mė tė prekshme tė Shoqėrisė sonė. Prandaj Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale do tė vazhdoj tė kėrkoj mėnyra pėr tė ndihmuar dhe asistuar qytetarėt e shoqerisė tonė tė cilėt janė kategoritė mė tė prekshme tė shoqėrisė sociale.

kosovari50
08.02.2012, 22:36:37
Ministri Rexhepi priti Zėvendėssekretaren e Mbrojtjes tė SHBA-ve, Celeste A. Wallender
http://www.mpb-ks.org/repository/images/pamje%20nga%20takimi080212.JPG
Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi priti sot nė takim njė delegacion nga Departamenti i Mbrojtjes i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, i kryesuar nga Zėvendėssekretarja e Mbrojtjes, Celeste A. Wallender.
Nė kėtė takim u diskutua pėr situatėn e sigurisė nė vend dhe thellimin e bashkėpunimit mes dy vendeve nė fushėn e sigurisė. Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi pasi i shpalosi prioritetet e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme e informoi, znj.Wallender me situatėn aktuale tė sigurisė dhe sfidat aktuale, me fokus nė pjesėn veriore tė vendit.
Ndėrsa Zėvendėssekretarja e Mbrojtjes, Celeste A. Wallender, vlerėsoi progresin e arritur nė konsolidimin e institucioneve tė sigurisė nė Kosovė, me theks tė veēantė nė ngritjen e kapaciteteve dhe performancės sė Policisė sė Kosovės.
Tė dy bashkėbiseduesit u pajtuan me nevojėn e rishikimit tė sektorit tė sigurisė nė vend, nė pėrputhje me situatėn aktuale, pėrgjegjėsitė e Institucioneve tė Republikės sė Kosovės dhe agjendėn e dakorduar pėr pėrmbylljen e pavarėsisė sė mbikėqyrur dhe zbatimin e obligimeve qė dalin nga ky proces

kosovari50
08.02.2012, 22:38:28
Hoxhaj i bėn thirrje Serbisė tė heq dorė nga dhuna dhe veprimet destabilizuese nė Kosovė dhe rajonNew York,
http://www.mfa-ks.net/repository/images/850Ministri-Hoxhaj-KSOKB-30.jpg
Ministri i Punėve tė Jashtėm i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj ka marrė pjesė nė seancėn e radhės tė Kėshillit tė Sigurimit.
Duke folur para anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit, Ministri Hoxhaj i ka informuar pėr progresin e arritur gjatė periudhės raportuese si dhe pėr sfidat.

Ministri Hoxhaj ka theksuar se Qeveria e Kosovės ėshtė e angazhuar nė sigurimin e rritjes ekonomike, adresimin e papunėsisė dhe sigurimin e drejtėsisė sociale pėr tė gjithė, pėrmirėsimin e klimės investuese tė biznesit dhe reformimin e sektorit tė energjisė dhe arsimit.

“Pėr Kosovėn konsolidimi ndėrkombėtar i shtetėsisė sė saj ėshtė shumė thelbėsor, qė tė jetė pjesė e sistemit ndėrkombėtar. Prandaj dėshiroj tė ftoj tė gjitha vendet anėtare tė Kombeve tė Bashkuara tė pėrkrahin pjesėmarrjen tonė nė institucione rajonale dhe globale pasi qė pėrfshirja e Kosovės do tė respektonte tė drejtat dhe nevojat e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės dhe shtetit tonė”, ka shtuar ministri Hoxhaj.

Pėrfundimi i pavarėsisė sė mbikėqyrur

Para anėtarėve tė Kėshillit tė Sigurimit, Ministri Hoxhaj ka thėnė se Kosova ėshtė shtet funksional, prosperues, stabil dhe shumetnik, me njė shoqėri diverse dhe me ekonomi vazhdimisht nė rritje.

“Ky kapitull i ri i shtetit tonė ėshtė njė zhvillim i rėndėsishėm afatshkurtėr dhe afatgjatė pėr Kosovėn, tėrė rajonin dhe Bashkimin Evropian. Nė katėr vitet e fundit, pėr arsye tė bashkėpunimit tė ngushtė tė Qeverisė sė Kosovės dhe ICO-sė, Kosova ka bėrė progres thelbėsor nė zbatimin e Planit tė Ahtsaarit pėrmes pjesėmarrjes dhe promovimit tė komuniteteve – serbėve, boshnjakėve, goranėve, turqve, romėve, ashkalive dhe egjiptianėve – nė tė gjitha nivelet e qeverisjes”, ka theksuar ministri Hoxhaj.

Marrėdhėniet ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė

Nė kėtė seancė tė radhės, ministri Hoxhaj po ashtu ka informuar anėtarėt e Kėshillit tė Sigurimit pėr perspektivėn e marrėdhėnieve komplekse ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, dialogut teknik dhe tė ardhmen tonė evropiane.

“Mendoj se nuk mund tė flasim pėr njė Evropė tė tėrė, tė lirė, demokratike dhe nė paqe pa zgjidhur ēėshtjet e mbetura nė Ballkanin Perėndimor. Pėr qeverinė e Kosovės integrimi i plotė i rajonit nė institucionet euro-atlantike ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė siguruar paqe afatgjate dhe njė tė ardhme mė tė mirė pėr tė gjithė”, ka theksuar ministri Hoxhaj.

Duke folur pėr dialogun teknik mes Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė, ministri Hoxhaj ka thėnė se Serbia ka dėshtuar tė bėjė progres tė mjaftueshėm nė dialogun e lehtėsuar nga BE-ja me Kosovėn dhe si rezultat i situatės sė bllokuar dhe tė tensionuar qė ėshtė krijuar nė komunat veriore tė Kosovės nga strukturat qeveritare tė Serbisė.

Situata nė tri komunat e veriut tė Republikės sė Kosovės

Ministri Hoxhaj ka folur edhe pėr situatėn e tanishme nė pjesėn veriore tė Kosovės dhe moszbatimin e marrėveshjeve tė arritura deri mė tani.

“Sė pari, nė lidhje me veriun e Kosovės, Serbia ka dėshtuar t’i mbajė obligimet sipas konkluzioneve tė dhjetorit tė Kėshillit Evropian. Situata nė terren veēanėrisht nė veri tė Kosovės mbetet e tensionuar si rezultat i bllokadave tė rrugės qė janė ngritur nga ekstremistėt serbė dhe strukturat shtetėrore tė Serbisė qė paguhen nga Beogradi. Prej korrikut tė vitit tė kaluar, liria e lėvizjes e qytetarėve dhe mallrave nė pjesėn veriore tė Kosovės u mohohet qytetarėve tė Kosovės. Nė kundėrshtim me rezolutėn 1244, Serbia ende mban struktura tė sigurisė dhe gjyqėsisė pėrfshirė qindra policė, anėtarė tė xhandarmėrisė dhe policisė sekrete nė veriun e Kosovės. Pėr mė tepėr, dy aktorė tė rėndėsishėm ndėrkombėtarė, KFOR-i dhe veēanėrisht EULEX-i, misione tė autorizuara nga Kėshilli i Sigurimit, nuk janė nė gjendje tė kryejnė mandatin pėr arsye tė bllokadave”, ka theksuar Ministri Hoxhaj.

Ministri Hoxhaj ka thėnė se sundimi i ligjit nuk ėshtė e i negociueshėm dhe duhet tė jetė i njėjtė pėr tė gjithė. “Sė dyti, Serbia ka dėshtuar tė pėrmbushė obligimet prej tė gjitha marrėveshjeve tė arritura vitin e kaluar nė Bruksel. Pavarėsisht zbatimit tė pjesshėm tė marrėveshjeve tė lirisė sė lėvizjes dhe tregtisė sė lirė, tė gjitha marrėveshjet tjera si kthimi i regjistrit civil dhe librave kadastralė, njohja e dyanshme e diplomave shkollore dhe universitare dhe integrimit tė menaxhuar tė kufirit nuk janė zbatuar aspak. Nė ēėshtjet e telekomit, energjisė dhe bashkėpunimit rajonal, Serbia ka dėshtuar tė pajtohet me propozimet qė kanė ardhur nga Kosova dhe Bashkimi Evropian”, ka shtuar Ministri Hoxhaj.

Duke folur pėr perspektivėn evropiane tė shteteve tė Ballkanit, Ministri Hoxhaj ka thėnė se paqja dhe stabiliteti ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė, dhe prosperiteti i tėrė rajonit do tė varet nga vendimet qė do tė merren shpejt nė Bruksel nga Kėshilli Evropian.

Serbia nuk mund tė shpėrblehet me statusin e kandidatit, pa shpėrbėrjen e strukturave tė policisė dhe sigurisė nė veri tė Kosovės

“Nėse Serbia shpėrblehet me statusin e kandidatit, pa shpėrndarjen e strukturave tė policisė dhe sigurisė nė veri tė Kosovės, largimin e barrikadave dhe zbatimin e plotė tė marrėveshjeve, atėherė pasojat do tė jenė tė afatshkurtra dhe afatgjate. Situata e “status-quo”-sė nė tri komunat veriore tė Kosovės do tė transformojė nė njė konflikt tė ngrirė; marrėveshjet e arritura pėrmes dialogut teknik nuk do tė zbatohen; dhe procesi i normalizimit tė marrėdhėnieve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė nuk do tė ketė tė ardhme”, ka paralajmėruar ministri Hoxhaj.

Ministri Hoxhaj ka folur edhe pėr paralajmėrimin e strukturave ilegale shtetėrore tė Serbisė tė cilat po synojnė organizimin e referendumit nė komunat veriore tė Kosovės.

“Kėtė vit, kur zgjedhjet do tė organizohen nė Serbi, Beogradi po synon t’i organizojė ato brenda territorit tė Republikės sė Kosovės gjithashtu. Kjo pėrbėn shkelje tė rėndė tė Rezolutės 1244 dhe sovranitetit tonė shtetėror. Kėto ngjarje tė mundshme mund tė paraqesin njė zhvillim shumė tė dėmshėm pėr stabilitetin pėrbrenda Kosovės dhe mund tė vendosin tėrė arkitekturėn e sigurisė rajonale nė pikėpyetje”, ka shtuar ministri Hoxhaj.

Ministri Hoxhaj nė fund i ka bėrė thirrje Serbisė tė pėrmbahet nga dhuna, veprimet destabilizuese dhe retorikės provokative.

kosovari50
08.02.2012, 22:40:30
Zėvendėskryeministrja Edita Tahiri u prit nga Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha
http://www.kryeministri-ks.net/repository/images/foto_nga_takimi_Tahiri-Berisha_.jpg

Zėvendėskryeministrja e Republikės sė Kosovės, Edita Tahiri qėndroi njė vizitė zyrtare nė Shqipėri, ku dje mbrėma u prit nga Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha.

Nė takim u bisedua pėr forcimin e bashkėpunimit mes Kosovės dhe Shqipėrisė nė kuadėr tė vizionit tė pėrbashkėt pėr integrime euro-atlantike, pėr situatėn e pėrgjithshme nė tė dyja vendet dhe nė rajon, si dhe pėr rrjedhat e dialogut tė Brukselit.

Zėvendėskryeministrja Tahiri njoftoi Kryeministrin Berisha me pėrparimet nė shtetndėrtimin demokratik tė Kosovės dhe nė veēanti pėr zhvillimet e reja tė favorshme nė kėtė fazė tė pėrfundimit tė mbikėqyrjes ndėrkombėtare tė pavarėsisė, si dhe hapjen e njė kapitulli tė ri nė marrėdhėniet mes Kosovės dhe BE-sė.

Me kėtė rast, Zėvendėskryeministrja Tahiri theksoi se Qeveria e Republikės sė Kosovės ėshtė e pėrkushtuar pėr avancimin e agjendės euro-atlantike pėr Kosovėn, duke realizuar njė program tė gjėrė reformash eruopiane nė interes tė shtetit dhe qytetarėve. Ajo po ashtu foli pėr angazhimet pėr konsolidimin e sovranitetit territorial tė Kosovės, duke siguruar mirėqenien dhe tė drejtat e qytetarėve tė tė gjitha komuniteteve. “Kushtetuta e Republikės sė Kosovės ėshtė garanca e shtetit dhe shoqėrisė demokratike dhe dokumenti i Ahtisarit ėshtė plani i vetėm dhe mė i avancuari pėr integrimin e qytetarėve serb tė pjesės veriore tė vendit tonė” – tha zėvendėskyreministrja Tahiri.

Nė takim u bisedua edhe pėr rrjedhat e dialogut teknik nė Bruksel, me ē’rast zonja Tahiri theksoi pėrkushtimit e dėshmuar tė shtetit tė Kosovės pėr rezultatet e dialogut nė harmoni me Kushtetutėn e Kosovės dhe me vijat e kuqe, tė pėrcaktuara nga vendimet e Kuvendit tė Kosovės. Nga ana tjetėr ajo vuri nė dukje ngecjet nė zbatimin e plotė tė marrėveshjeve nga ana e Serbisė, pėr tė shtuar se strukturat paralele dhe logjika e barrikadave flasin pėr politikat antievropiane tė Serbisė karshi Kosovės.

Kryeministri i Republikės sė Shqipėrisė, Sali Berisha pėrshėndeti pėrparimet e shtetit tė Kosovės, duke shprehur mbėshtetjen e plotė tė Shqipėrisė pėr perspektivėn euro-atlantike tė Kosovės. Ai ritheksoi se sovranitetit dhe integriteti territorial i i Kosovės ėshtė interes vital pėr Shqipėrinė si dhe premtoi angazhimin primar tė diplomacisė shqiptare pėr rritjen e numrit tė njohjeve.

Z. Berisha vlerėsoi lartė angazhimin konstruktiv tė Kosovės nė dialogun teknik dhe shprehu pėrkrahje tė plotė pėr qėndrimet e Qeverisė sė Kosovės nė kėtė dialog pėr ēėshtje praktike me rėndėsi pėr dyja shtetet, Kosovėn e Serbinė, por edhe pėr tė gjithė rajonin.

Nė takim tė dy bashkėbiseduesit u shprehėn se integrimi sa mė shpejtė i rajonit nė BE dhe NATO ėshtė nė interes tė tė gjitha vendeve dhe njė kusht themelor pėr paqen dhe stabilitetin e qėndrueshėm nė rajon. Po ashtu, u tha se rajoni duhet tė udhėhiqet nga parimet evropiane tė fqinjėsisė sė mirė dhe bashkėpunimit rajonal dhe se respektimi i shteteve dhe kufijve janė kontribut pėr stabilitetin dhe prosperitetin e rajonit.

Nė fund tė takimit u tha se marrėdhėniet e shkėlqyera mes dy vendeve do tė avancojnė nė lartėsi tė reja nė interes tė tė dyja vendeve dhe tė kombit shqiptarė nė pėrgjithėsi dhe se ky vit jubilar i njėqindė vjetorit tė pavarėsisė do jetė njė inspirim i ri pėr rezultate mė tė mėdha nė tė ardhmen.

kosovari50
09.02.2012, 14:21:29
Sahiti pranon vrasjen e Salihut
http://www.telegrafi.com/fo/kronikaezeze/f.0209131247273_m.jpg
**** Sahiti pėr herė tė parė e ka pranuar vrasjen qė ia ka bėrė drejtorit tė arsimit nė Komunėn e Prishtinės, Remzi Salihut.
Por, ai nuk e ka pranuar cilėsimin juridik apo aktakuzėn pėr vrasje tė rėndė me paramendim.

Nė seancėn e leximit tė aktakuzės, pala mbrojtėse - qė nė kėtė rast ėshtė nga avokatė tė huaj – ka thėnė se ajo nuk mund tė cilėsohet si vrasje e rėndė e bėrė nė mėnyrė dinake, apo hakmarrje e paskrupullt.

Nė seancė qė zgjati pak, **** Sahiti ka hyrė me lot nė sy.

Se kur do tė vazhdoje gjykimi ende nuk ėshtė vendosur, ndėrsa Sahiti ėshtė dėrguar nė burgun e Dubravės.

kosovari50
09.02.2012, 14:22:45
Ndalim policor pėr dy shtetas tė Serbisė
http://www.telegrafi.com/fo/kronikaezeze/f.0209115756749_m.jpg
Njė mashkull 32 vjeēar dhe njė femėr 28 vjeēare, banorė tė Republikės sė Serbisė, janė ndaluar nė lokalet policore nė veri tė Mitrovicės, mbi bazė tė dyshimit se tė njėjtit kishin hyrė ilegalisht nė Kosovė, ndėrsa po ngisnin njė veturė tė dyshuar tė vjedhur.
Policia ka ndaluar njė automjet tė tipit “Audi A-8”, me targa tė Serbisė “BG”.

Nė automjet ndodheshin dy persona, ndėrsa nuk posedonin dokumentacionet pėrkatėse tė udhėtimit.

Automjeti, bashkė dy personat, janė shoqėruar nė stacionin policor nė veri tė Mitrovicės, pėr inicim tė procedurave verifikuese tė identitetit tė tyre dhe tė automjetit tė dyshuar.

Lidhur me procedurat e verifikimit tė automjetit, stacioni veri nė Mitrovicė, ka kėrkuar asistencėn e hetuesve rajonal pėr hetime tė auto-krimeve. Ndaj personave tė dyshuar, me autorizim tė prokurorit publik, ėshtė caktuar masa e ndalimit policor deri nė verifikimin e identitetit tė saktė tė tyre

kosovari50
09.02.2012, 14:27:14
Marko Jaksic, nė listėn e zezė amerikane

Lideri i Partisė Pėrparimtare tė Serbisė (SNS), qė ėshtė edhe kandidat pėr kryeministėr tė Serbisė, Tomislav Nikolic, nuk mund tė hyjė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Ai gjendet nė listėn e zezė tė personave qė iu ndalohet hyrja, e ku momentalisht janė 30 serbė.
Nikolic nuk ka dashur tė komentoj kėto informata. Pėrgjigja e tij pėr ditoren serbe “Alo”, ka qenė: “Nuk e di, nuk e kam asnjė informacion tė tillė. Nuk kam kėrkuar as vizė”!.

Nė anėn tjetėr, burimi i ditores nė Departamentin amerikan tė Shtetit, thotė se Washingtoni zyrtar ka mė shumė besim te zėvendėsi i tij, Aleksandr Vucic, i cili nė ndėrkohė ėshtė pėrjashtuar nga kjo listė.

Pos Nikolicit, hyrja nė Shtetet e Bashkuara nuk ėshtė e lejuar edhe biznesmenit Miroslav Miskovic, liderit tė serbėve tė Kosovės, Marko Jaksic, kreut tė Partisė Radikale tė Serbisė, familjes sė Milosevicit etj. Nė listė gjenden edhe Nikola Sainovic dhe Vojislav Sesel, si dhe kreu ushtarak dhe policor serb i kohės sė Milosevicit. Tė padėshiruar vazhdojnė tė jenė edhe Radovan Karadzic dhe Ratko Mladic, por edhe tė afėrmit e tyre.

“Ēdo vit lista rishikohet, por ndodhė qė disa emra, si ai i Legijes dhe Pavkovicit, tė mbesin ende. Nė kėtė moment, nga Serbia nė SHBA nuk mund tė futen 30 vetė. Zyrtarisht, Departamenti i Shtetit ėshtė pėrgjegjės pėr heqjen e tė ashtuquajturės lista e zezė, por vetėm me vendimin e presidentit tė SHBA-ve, qė mbanė shenjėn 212 F. Se viza nuk nėnkupton hyrjen nė SHBA, flet rasti i Bogoljub Karicit. Atij William Montgomery ia miratoi vizėn, por nuk ka mundur tė udhėtoj, sepse ishte nė atė listė”, thotė burimi nga Washingtoni.

Pėr herė tė parė, SHBA-tė mė 1999 ia ndaluan hyrjen liderit serb Slobodan MIlosevci, si dhe familjes sė tij, krerėve tė aparatit tė tij shtetėror, atyre qė e kanė financuar, si dhe pjesėtarėve tė njėsiteve paramilitare nė Kosovė. 900 vetė ishin atėherė nė atė listė.

Pas rėnies sė Milosevicit mė 5 tetor 2000, DOS-i i atėhershėm, nė marrėveshje me ambasadėn amerikane nė Beograd, e bėri njė listė tė re tė njerėzve, kryesisht biznesmenė, qė duheshin tė hiqen nga lista. Shumica e tyre, pėr heqje tė emrit kanė paguar nga gjysmė milionė marka, ndėrsa ato para i kanė shkuar koalicionit nė pushtet, DOS.

kosovari50
09.02.2012, 14:28:51
Shtohet presioni diplomatik ndaj Beogradit
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0209110832675_m.jpg
Nė Berlin nuk ka optimizėm se Serbia do tė pėrmbushė gjithēka qė kėrkohet nga ajo, sidomos kur dihen qėndrimet e kundėrta pėr pėrdorimin e Rezolutės 1244 nė pėrfaqėsimin rajonal tė Prishtinės.
Momentalisht, nuk ka paralajmėrime pėr vazhdimin e dialogut mes Prishtinės dhe Beogradit, ndėrsa presioni mbi Beogradin po rritet pothuajse ēdo ditė, dhe kjo vėrehet nga deklaratat e zyrtarėve tė paemėruar evropianė nė Bruksel.

Ata, nėpėrmjet mediave, porosisin se nė takimin e Kėshillit tė Ministrave tė BE-sė mė 27 shkurt, Serbia nuk do tė marrė statusin e kandidatit nėse Beogradi gjatė javėn tjetėr nuk arrin marrėveshje me Prishtinėn pėr pėrfaqėsimin rajonal tė Kosovės, shkruan e pėrditshmja "Politika" e Beogradit.

Sipas burimeve tė kėsaj ditoreje, nė qarqet diplomatike gjermane edhe mė tutje mbizotėron qėndrimi nė lidhje me pėrmbushjen e kushteve pėr kandidaturėn e Serbisė, ku pėrmendet edhe heqja dorė nga insistimi i Serbisė nė Rezolutėn 1244. Pėr kėtė, ata thirren edhe nė mendimin e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė nė Hagė, pėrkitazi me shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės

kosovari50
09.02.2012, 16:30:56
Zėvendėskryeministrja e Kosovės, Edita Tahiri ka pritur sot nė takim diplomatin austriak, Stephan Lehne
http://www.kryeministri-ks.net/repository/images/Takimi__09_2_2012.JPG
Zėvendėskryeministrja e Kosovės, Edita Tahiri ka pritur sot nė takim z. Stephan Lehne, ish-pėrfaqėsues i Bashkimit Evropian nė negociatat e Vjenės pėr statusin e Kosovės dhe ish-Drejtor i Drejtoratit tė Pėrgjithshėm tė KE-sė pėr Ēėshtjet e Jashtme dhe ato Politiko-Ushtarake, i shoqėruar nga ambasadori i Austrisė nė Kosovė, Johann Brieger.

Znj.Tahiri vlerėsoi lartė kontributin e z.Lehne pėr pavarėsinė e Kosovės dhe stabilitetin rajonal dhe falėnderoi atė pėr angazhimin e vazhdueshėm pėr Kosovėn.

Nė takim u bisedua pėr ardhmėrinė evropiane tė rajonit dhe sfidat kryesore pėr stabilitetit dhe sigurinė e qėndrueshme, me ē’rast u vlerėsua se pavarėsia e Kosovės ėshtė njė kontribut esencial nė kėtė drejtim.
Tė dy bashkėbiseduesit ndanė mendimin e pėrbashkėt se rruga e Kosovės drejt integrimeve euroatlantike bazohet njė proces reformash shtetėrore nė pėrputhshmėri me standardet evropiane dhe qė BE-ja duhet tė rrit mbėshtetjen ndaj Kosovės.

Nė takim po ashtu u tha se dialogu teknik i kontribuon pėr fqinjėsinė e mirė dhe aspiratave euroatlantike.

Znj Tahiri tha se dialogu teknik ka prodhuar disa marrėveshje shumė tė rėndėsishme mes dyja shteteve, porse mospėrmbushja e obligimeve nga ana e Serbisė ato duhet tė zbatohen plotėsisht, ndėrsa tha se barrikadat dhe strukturat ilegale nė veri tė vendit duhet tė hiqen pėr ‘ti dhėnė rrugė zbatimit tė marrėveshjeve e plota. Ajo ftoi BE-nė qė vendimet pėr kandidaturėn e Serbisė tė bazohen nė kushtet e BE-sė pėr dialogun, tė cilat faktikisht Serbia nuk i ka pėrmbushur.

Z. Lehne ēmoi tė arriturat dhe angazhimin e Kosovės pėr tė krijuar njė shtet tė funksional dhe evropian dhe se vlerėsoi si shumė tė rėndėsishėm integrimin e Ballkanit nė BE, si njė garanci pėr stabilitetin rajonal.

kosovari50
09.02.2012, 16:32:04
Zėvendėskryeministrja Edita Tahiri priti nė takim delegacionin e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Suedisė i kryesuar nga z. Bjorn Lyrvall, Drejtor i Pėrgjithshėm Politikė
http://www.kryeministri-ks.net/repository/images/Takimi_09_02_2012__v.JPG
Zėvendėskryeministrja e Qeverisė sė Kosovės, znj. Edita Tahiri priti nė takim delegacionin suedez tė udhėhequr z. Bjorn Lyrvall, Drejtor i Pėrgjithshėm Politik nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Suedisė, dhe nė pėrbėrje tė tė cilit ishin z. Torbjörn Sohlström, Shef i Kabinetit tė Ministrit Carl Bildt, z. Lars Wahlund, Ambasador jo rezident pėr Kosovė, dhe znj. Iingrid Johansson , e ngarkuar me punė nė Ambasadėn e Suedisė nė Prishtinė.

Fillimisht Zonja Tahiri shprehu kėnaqėsinė pėr takimet e shpeshtuara mes dy vendeve duke konstatuar se marrėdhėniet bilaterale nė mes tė Republikės sė Kosovės dhe Mbretėrisė sė Suedisė po shėnojnė avancime tė reja. Poashtu znj. Tahiri vlerėsoi pėrkrahjen e ofruar nga shteti suedezė nė rrugėn e Kosovės drejt integrimit euroatlantikė dhe falėnderoi pėr mbėshtetjen pėr njė tė ardhme tė qartė evropiane tė Kosovės tė konfirmuar nė vendimet e Kėshillit evropian nė dhjetorin e kaluar nė Bruksel.

Zėvendėskryeministrja Tahiri tha se Kosova ka bėrė pėrparime substanciale nė shtetndėrtim dhe pėrmbyllja e mbikėqyrjes ndėrkombėtare tė pavarėsisė gjatė kėtij viti ėshtė njė mirėnjohje ndėrkombėtare pėr sukseset e Qeverisė sė Kosovės. Nė kėtė kuadėr, ajo rikonfirmoi pėrkushtimin pėr tė ngritur mirėqenien e tė gjithė qytetarėve dhe foli pėr angazhimet pėr integrimin e qytetarėve serb tė pjesės veriore tė vendit sipas Kushtetutės sė vendit dhe Planit tė Ahtisarit.

Njė pjesė e bisedės iu kushtua procesit tė dialogut teknik, ku Zv. Kryeministrja Tahiri konfirmoi se Kosova ka plotėsuar tė gjitha obligimet e kėtij procesi dhe mbetet e angazhuar pėr rezultate tė reja. Mirėpo nga ana tjetėr, ajo shprehu shqetėsimet pėr mospėrmbushjen e obligimeve nga ana e Serbisė duke thėnė se vazhdimi i barrikadave nė veri dhe ndėrhyrjet ilegale politike tė shtetit tė Serbisė janė pengesa shumė serioze pėr perspektivat e dialogut dhe tė cilat meritojnė vėmendjen mė tė madhe tė Bashkimi Evropian dhe tė Suedisė nė veēanti. Kushtet e BE-sė pėr Serbinė janė tė qarta por ka njė paqartėsi apo mungesė vullneti nga ana e Serbisė pėr ti pėrmbushur kėto kushte tha ajo, si dhe kėrkoi qė tė rritet presioni ndaj Serbisė pėr respektuar marrėveshjet e arritura dhe fqinjėsinė e mirė me Kosovėn

Ndėrsa diplomati suedez, Bjorn Lyrvall, ritheksoi pėrkrahjen e fuqishme tė Suedisė pėr integrimin e Kosovės nė Bashkimin Evropian, si premtoi vazhdimin e mbėshtetjes pėr Kosovėn nė rrugėn e reformave evropiane. Ai vlerėsoi fillimin e dialogut pėr liberalizimin e vizave si dhe vendosjen e marrėdhėnieve kontraktuale me BE-nė dhe shtoi se angazhimi konstruktiv i Kosovės nė dialogun teknik ėshtė njė tregues pėr sjelljen evropiane tė Kosovės si shtet i ri. Poashtu z. Lyrvall konsideroi si shumė tė rėndėsishėm shtyrjen pėrpara tė kėtij dialogu duke vėnė nė pah se zbatimi i plotė i marrėveshjeve dhe arritja e marrėveshjes pėr pėrfaqėsimin rajonal ėshtė obligim i tė dyja palėve. Ai nė veēanti pėrmendi se Suedia po pėrcjellė me kujdes plotėsimin e kushteve tė BE-sė nga ana e Serbisė nė dritėn e rishqyrtimin tė kandidaturės pėr Serbinė duke vlerėsuar se nga ky takim ka marrė informacione relevante pėr ngecjen nė zbatimin e marrėveshjeve.

Nė fund tė dyja palėt u pajtuan pėr forcimin e mėtejmė tė marrėdhėnieve midis Republikės sė Kosovės dhe Suedisė nė funksion tė ardhmėrisė euro-atlantike tė Kosovės dhe tė rajonit.

kosovari50
09.02.2012, 16:34:24
MAShT dhe KQShM angazhohen pėr njė model ndryshe tė Maturės Shtetėrore 2012
http://www.masht-gov.net/advCms/img/nws/1530_DSC_0099_large.JPG
Komisioni Qendror Shtetėrorė i Maturės (KQShM) dhe Divizioni pėr standarde dhe vlerėsim nė Ministrinė e Arsimit , Shkencės dhe Teknologjisė (MAShT) kanė organizuar debat me nxėnės, mėsimdhėnės dhe drejtorė tė shkollave tė mesme tė gjimnazeve dhe Arsimit profesional tė Kosovės pėr tė diskutuar rreth modelit, formave tė reja tė organizimit dhe vlerėsimit tė Maturės Shtetėrore 2012.


Debati fillimisht ėshtė zhvilluar me drejtorėt e Drejtorive Komunale tė Arsimit (DKA) pastaj mė kėtė proces janė ftuar dhe kanė marrė pjesė edhe drejtorėt e shkollave dhe nga njė nxėnės si pėrfaqėsues nga tė gjitha shkollat e Kosovės.

Zėvendėsministri i Arsimit njėherėsh Kryetar i Komisionit Qendror Shtetėror tė Maturės, Nehat Mustafa, tha se modeli i ri i Maturės Shtetėrore ėshtė bazuar nė rekomandimet qė dolen nga Konferenca ndėrkombėtare e mbajtur nė fund tė vitit tė kaluar pėr njė vizion ndryshe tė Maturės 2015, nė tė cilėn morėn pjesė ekspertė nga vende tė ndryshme tė vendeve evropiane dhe tė rajonit, por edhe nga pėrvojat mė tė mira nga e kaluara.

" Synimi ėshtė qė tė bėjmė njė test, i cili do tė ofrojė mundėsi pėr vlerėsim real tė dijes dhe krahas kėsaj provimin ta organizojmė dhe administrojmė sa mė mirė tė jetė e mundshme, qė rezultatet nxjerra tė jenė tė besueshme dhe tė vlefshme me rastin e regjistrimit nė fakultet", tha z Mustafa.

Mustafė Kadriu, udhėheqės i Divizionit pėr Standarde dhe Vlerėsim nė MAShT, ka prezantuar modelin e ri tė testit pėr tė cilin fjalėn e vet do ta thotė edhe ministri i Arsimit, Ramė Buja, dhe Komisioni Parlamentar pėr Arsim .

Pjesėmarrėsit nė debat dhanė vėrejtjet e tyre, por nė pėrgjithėsi e vlerėsuan pozitivisht modelin, qasjen e re ndaj provimit tė maturės.

Sipas modelit tė ri i cili ėshtė hartuar dhe propozuar nga KQShM dhe MAShT , provimi i maturės do tė organizohet nė dy ditė.

Ditėn e parė nxėnėsit do tė testohen nė Lėndėt e Pėrgjithshme dhe tė gjithė pajisen me Diplomė Pjekurie nėse e arrijnė pragun e kalueshmėrisė.

Ndėrsa, ditėn e dytė Lėndėt e Profilit do tė testohen nxėnėsit, tė cilėt fitojnė mė shumė poena se parashihet me pragun e kalueshmėrisė nė ditėn e parė dhe do tė pajisen me Diplomėn e Maturės. Me kėtė fitojnė edhe tė drejtėn shkollimit tė lartė.

Z. Mustafa ka falėnderuar Drejtorėt Komunalė tė Arsimit , nxėnėsit (nga njė pėrfaqėsues i tė gjitha shkollave tė mesme), drejtoret e shkollave dhe arsimtarėt, tė cilėt dhanė kontributin e tyre tė ēmuar nė kėtė debat disa ditėsh.

Gjithashtu, pjesėmarrėsit nė debat nxėnės dhe drejtorė shkollash falėnderuan MAShT-in dhe KQShM-nė pėr kėtė formė debati, ku u ėshtė dhėnė mundėsia pėr tė shprehur edhe ata pikėpamjet dhe sugjerimet e tyre lidhur me kėtė proces

kosovari50
09.02.2012, 16:37:28
MPJ kundėrshton ashpėr akuzat e LDK

Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Kosovės shpreh keqardhje pėr reagimin e pakuptimtė dhe tė pasaktė tė Lidhjes Demokratike tė Kosovės ndaj lėvizjeve interne kadrovike tė MPJ.
Pėrkujtojmė subjektin partiak qė Ministria e Punėve tė Jashtme ka trashėguar njė gjendje shumė tė rėndė kadrovike, logjistike dhe administrative nga koha e operimit tė kėsaj ministrie nėn ish-Ministrin qė vinte nga radhėt e LDK-sė. Fletėrrufeja e kėsaj partie e dėrguar sot mediave ka injoruar faktet mė bazike krahasuese tė punės mė parė dhe tani. Gjuha sulmuese e pėrdorur nga ky subjekt politik po ashtu ngjanė tentativave pėr diferencime politike nga kohėrat moniste.

MPJ nuk ka pėrjashtuar asnjė nėpunės tė vetėm nga asnjė pozitė e vetme nė MPJ, duke dashur tė ruajė kohezionin dhe kontinuitetin nė punė. Pėrkundrazi, kemi filluar pėr sė pari herė nė histori tė MPJ-sė, njė program shumė tė gjerė trajnimesh diverse pėr ta pėrmirėsuar kualitetin e punės sė stafit, edhe atė me ndihmėn e institucioneve mė kredibile akademike ndėrkombėtare.

LDK-ja harron krejtėsisht se gjatė mandatit ka sjell nė pozita kyēe diplomatike, pėrfshi edhe nė ekipin e mbrojtjes nė rastin e GJND-sė, edhe persona qė nuk kanė pasur as njohje mė bazike tė gjuhės angleze. LDK-ja harron se gjatė mandatit tė vet e ka lėnė shumicėn e stafit tė MPJ-sė qė pėr tre vite tė punojnė nė kushte jonjerėzore dhe tė rrezikshme pėr shėndet, nė bodrume pa dritė dielli. LDK-ja harron se gjatė mandatit tė vet nuk ka punuar fare nė ngritje tė kapaciteteve dhe trajnime tė reja apo nė edukim tė vazhdueshėm. LDK-ja po ashtu harron nė qindra ankesa tė qytetarėve tanė nė mbarė botė qė janė ballafaquar drejtpėrdrejtė me punėn e ngadalshme dhe interaksionin shpesh frustrues pėr shtetas me Ministrin dhe ish-kabinetin e tij.

MPJ-ja, pėrkatėsisht Zyra e Sekretarit tė Pėrgjithshėm ka obligim ligjor dhe profesional, qė nė bazė tė dispozitave ligjore nė fuqi, analizės zyrtare tė performances sė punės, procedurave ligjore tė verifikimit tė ankesave dhe vendimeve tė Komisionit disiplinor, tė propozoj dhe implementoj ndryshime brenda organogramit tė aprovuar tė stafit senior, qė qėllim tė vetėm ka funksionalizimin e vonuar tė MPJ-sė nė fushat kritike operative. Emėrimet dhe ndryshimet kadrovike janė kudo nė botė mjetet mė themelore tė pėrmirėsimit tė performancės dhe subjekti politik i LDK-sė do tė duhej tė marr mėsim pėr mėnyrėn e menaxhimit modern tė diplomacisė konform nevojave tė shtetit dhe kujdesit pėr stafin.

Pellumbi2011
09.02.2012, 16:49:51
Kosovari50

Vertet ti qenkeshe budalla e siper. Leri lopet e shikoji punet tua! Beje ALlah te zgjohet, shpeto kete lajmetar qe falas punuaka ne favor te PDK-se

Perdrinasi
09.02.2012, 17:33:15
Kosovari50

Vertet ti qenkeshe budalla e siper. Leri lopet e shikoji punet tua! Beje ALlah te zgjohet, shpeto kete lajmetar qe falas punuaka ne favor te PDK-se

E ku e din ti pellumbi i xhaxhit se ky kosovari punon falas?!

Lere pellumb kosovarin50 ti publikoj ketu informatat e gazetave te ndryshme ne forum, se keshtu na bene te gjitheve nje sherbim te mire:
- nuk kemi nevoje ti blejme hiq gazetat, pra kursejme pare, por nuk kemi nevoje as te lodhemi duke kerkuar informacionet neper internet!

Pellumbi2011
09.02.2012, 19:39:00
E ku e din ti pellumbi i xhaxhit se ky kosovari punon falas?!

Lere pellumb kosovarin50 ti publikoj ketu informatat e gazetave te ndryshme ne forum, se keshtu na bene te gjitheve nje sherbim te mire:
- nuk kemi nevoje ti blejme hiq gazetat, pra kursejme pare, por nuk kemi nevoje as te lodhemi duke kerkuar informacionet neper internet!

Po, por megjithate me dhimbset - nese nuk paguhet. Kupton?

kosovari50
09.02.2012, 21:57:25
Kosovari50

Vertet ti qenkeshe budalla e siper. Leri lopet e shikoji punet tua! Beje ALlah te zgjohet, shpeto kete lajmetar qe falas punuaka ne favor te PDK-se
Pėllumb more pėllumb s'ishe as s'je askund hahahah

kosovari50
09.02.2012, 22:00:50
E ku e din ti pellumbi i xhaxhit se ky kosovari punon falas?!

Lere pellumb kosovarin50 ti publikoj ketu informatat e gazetave te ndryshme ne forum, se keshtu na bene te gjitheve nje sherbim te mire:
- nuk kemi nevoje ti blejme hiq gazetat, pra kursejme pare, por nuk kemi nevoje as te lodhemi duke kerkuar informacionet neper internet!
Informacionet vijnė nga Presidenca.Kryeministria dhe ministritė e jo nga rruga siē jemi mėsue tė dėgjojmė e lexojmė nga ''patriotėt'' si ju.Pyeteni Albinin kur ka protesta ahahahahaha

kosovari50
09.02.2012, 22:23:48
Ministri Hoxhaj merr mbėshtetje nga Kongresi amerikan
http://www.mfa-ks.net/repository/images/09_02_12_39417_09_09_11_106303_FOTO_-_1.JPG
Pas takimeve me shumė diplomatė nė New York dhe pjesėmarrjes sė suksesshme nė seancėn e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, Ministri Hoxhaj ka udhėtuar nė Washington ku po zhvillon takime me pėrfaqėsues tė Kongresit tė SHBA-ve dhe diplomatė e zyrtarė tė tjerė tė lartė shtetėror tė administratės amerikane.

Ministri Hoxhaj ėshtė takuar edhe me pėrfaqėsues tė shteteve qė ende nuk e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, nė kuadėr tė lobimit permanent pėr tė rritur numrin e njohjeve pėr shtetin e pavarur dhe sovran tė Kosovės.

Gjatė vizitės nė Washington, Ministri Hoxhaj ka zhvilluar takime tė ndara me disa kongresmenė amerikanė.

Nė takimin me kongresmenin Eliot Engel, Ministri Hoxhaj e ka falėnderuar atė pėr mbėshtetjen e vazhdueshme qė po i jep Kosovės nė periudha tė ndryshme kohore.

Nga ana tjetėr, kongresmeni Eliot Engel, ka thėnė se edhe mė tutje do tė angazhohet personalisht pėr tė siguruar njohje tė reja pėr Republikėn e Kosovės.

Engel po ashtu ka siguruar Ministrin Hoxhaj se do tė punoj intensivisht pėr konsolidimin e shtetėsisė sė brendshme nė tėrė territorin e Kosovės.

Ai ka bėrė thirrje qė sa mė parė tė shpėrbėhen strukturat ilegale tė shtetit serb nė veri.

“Situata nė veri tė vendit, pėr SHBA-nė ėshtė e papranueshme dhe e patolerueshme”, ka shtuar kongresmeni Engel.

Ndėrsa, kongresmeni amerikan Adam Smith ka siguruar Ministrin Hoxhaj se SHBA-tė edhe mė tutje do tė jenė prezentė nė Kosovė.

“Ne mbėshtesim fuqishėm praninė e trupave ushtarake tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Kosovė”, ka thėnė kongresmeni Smith.

Derisa nė takimin tjetėr me kongresmenin Gary Peters, ėshtė folur pėr thellimin e marrėdhėnieve bilaterale mes SHBA-ve dhe Republikės sė Kosovės.

Nga ana tjetėr, Ministri Hoxhaj ka thėnė se mbėshtetja e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės pėr Kosovėn, ka sjell siguri, paqe dhe stabilitet nė rajon.

“Populli i Kosovės do tė jetė gjithmonė mirėnjohės pėr rolin e SHBA-ve nė arritjen e lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės”, ka shtuar Ministri Hoxhaj.

Kongresmenėt amerikanė edhe njėherė kanė rikonfirmuar mbėshtetjen e pakursyer tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė konsolidimin e brendshėm dhe tė jashtėm tė shtetėsisė sė Kosovės.

Ministri Hoxhaj do tė ketė edhe takime tjera me pėrfaqėsues politik dhe tė jetės publike nė Washington.

Perdrinasi
10.02.2012, 08:37:31
Informacionet vijnė nga Presidenca.Kryeministria dhe ministritė e jo nga rruga siē jemi mėsue tė dėgjojmė e lexojmė nga ''patriotėt'' si ju.Pyeteni Albinin kur ka protesta ahahahahaha

pse, a ne ndonjeren nga keto institucione te Kosoves punon ti kosovari50 a?!
E sheh pra ti pellumbi i xhaxhit se ky kosovari50 paguhet per keto informata qe na i sjell ketu?
Ky po thote se keto jane informata te dalura "taze" nga Presidenca, Kryeministria apo Ministrite e Kosoves, e jo nga "rruga", siq po marrken informacione "patriotat".

kosovari50, a nuk e sheh se duke u dhene material (diskreditues per ty) te tjereve, te cilet sipas teje nuk kane qasje neper institucione te Kosoves, por vetem ne rruge, ti ne te vertet u bere perralle?!

Pellumbi2011
10.02.2012, 13:04:24
pse, a ne ndonjeren nga keto institucione te Kosoves punon ti kosovari50 a?!
E sheh pra ti pellumbi i xhaxhit se ky kosovari50 paguhet per keto informata qe na i sjell ketu?
Ky po thote se keto jane informata te dalura "taze" nga Presidenca, Kryeministria apo Ministrite e Kosoves, e jo nga "rruga", siq po marrken informacione "patriotat".

kosovari50, a nuk e sheh se duke u dhene material (diskreditues per ty) te tjereve, te cilet sipas teje nuk kane qasje neper institucione te Kosoves, por vetem ne rruge, ti ne te vertet u bere perralle?!


Mire de, marrka page. Ne kete rast dhe i lejohet. Nuk qenka budalla por i shkathet, ngase jo patjeter kosovari50 duhet te besoje ne keto qe sjell ketu.

Po ēka hamamin po m'u drejtohesh mua me "xhaxhit". Mos je Albini?

Perdrinasi
10.02.2012, 13:59:31
Mire de, marrka page. Ne kete rast dhe i lejohet. Nuk qenka budalla por i shkathet, ngase jo patjeter kosovari50 duhet te besoje ne keto qe sjell ketu.

Po ēka hamamin po m'u drejtohesh mua me "xhaxhit". Mos je Albini?

Jo pellumbi i xhaxhit, une nuk jam Albini, se ai eshte i ri me ju drejtu dikujt me "xhaxhi"!
Une po te drejtohem me kete emer perkėdheles, edhe per faktin se ke zgjedhur nje emer simpatik, por edhe duke konsideruar se jam me i vjeter se ti ne moshe.

Jam plak i vjeter te keqen xhaxhi, ndaj dhe i lejoj vehtes tu drejtohem te rinjeve me perkdhelje.
Po nese te vjen merzi, une nuk te drejtohem ashtu!

Pellumbi2011
10.02.2012, 14:16:00
Jo pellumbi i xhaxhit, une nuk jam Albini, se ai eshte i ri me ju drejtu dikujt me "xhaxhi"!
Une po te drejtohem me kete emer perkėdheles, edhe per faktin se ke zgjedhur nje emer simpatik, por edhe duke konsideruar se jam me i vjeter se ti ne moshe.

Jam plak i vjeter te keqen xhaxhi, ndaj dhe i lejoj vehtes tu drejtohem te rinjeve me perkdhelje.
Po nese te vjen merzi, une nuk te drejtohem ashtu!


Ok, xhaxhi - ne qofsh me i moshuar.

Grejzi
11.02.2012, 17:51:22
Dy tė vdekur nga orteku i borės nė Restelicė

Pėrditėsimi i fundit: 11.02.2012 17:40
Radio Evropa e Lirė

Njė ortek bore, me thellėsi 10 metra dhe me gjerėsi 500 metra ka goditur 15 shtėpi, tė cilat gjenden nė anėn e djathtė tė fshatit Restelicė tė komunės sė Dragashit. Lajmin e ka konfirmuar pėr Radion Evropa e Lirė zėvendės-ministrisė si Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, Shemsi Veseli. Ai ka thėnė se “si pasojė e kėtij orteku, vdekjen e kanė gjetur tė paktėn 2 persona, ndėrkaq, qė dyshohet se tė paktėn edhe 6 persona tė tjerė gjenden tė mbuluar me borė”.

“Orteku nė fshatin Restelicė i ka vėrshuar ato 15 shtėpi, nė orėn 7: 30 tė mėngjesit. Sipas informatave tė konfirmuara, deri mė tash janė gjetur 2 kufoma. Ėshtė njė mashkull, i lindur mė 1958, me inicialen e emrit N. Reka, mbiemrin ashtu siē ne i kemi tė dhėnat dhe ėshtė njė kufomė tjetėr e gjinisė femėrore, mosha e tė cilės nuk konfirmohet. Dyshohet qė sė paku, tash pėr tash, janė edhe 6 persona nė dėborė”, ka thėnė pėr Radion Evropa e Lirė, Veseli.

Nė vendngjarje, pėr tė ndihmuar pėr largimin e borės dhe shpėtimin e mundshėm tė banorėve tė goditur nga orteku, kanė dalė njėsitė e FSK-sė, tė Policisė sė Kosovės dhe banorėt lokal. Veseli ka bėrė tė ditur se nė Restelicė kanė shkuar njėsitė e gjenios, njėsitė pėr kėrkim-shpėtim, njėsia pėr dhėnien e ndihmės mjekėsore dhe njėsia pėr menaxhimin e krizave.

“Pėr momentin, uroj fatin pėr ata persona tė cilėt janė tė pėrfshirė nėn dėborė, qė tė jenė nė ndonjė pjesė ku kanė mundur tė strehohen dhe qė orteku nuk ka mundur t’i pėrfshijė dhe gjithmonė me shpresėn qė do tė arrijmė me kohė qė tė mund t’i nxjerrim. Ndoshta do tė jetė ndonjė prej tyre qė do tė jetė i gjallė. Do tė bėhet maksimumi qė me tė gjitha ekipet e mundshme tė nxirren ata”, ka sqaruar Veseli.

Ndryshe, dyshohet se janė edhe 11 persona nėn borė, anėtarė tė familjeve, tė cilat i ka goditur orteku i borės.(b.b.)

http://www.evropaelire.org/content/article/24480994.html

Pellumbi2011
11.02.2012, 18:28:54
ALlahu iu ndihmofte si dhe ua shtofte durimin familjareve te te ndjereve! Vertet lajm trondites!

kosovari50
11.02.2012, 18:35:33
pse, a ne ndonjeren nga keto institucione te Kosoves punon ti kosovari50 a?!
E sheh pra ti pellumbi i xhaxhit se ky kosovari50 paguhet per keto informata qe na i sjell ketu?
Ky po thote se keto jane informata te dalura "taze" nga Presidenca, Kryeministria apo Ministrite e Kosoves, e jo nga "rruga", siq po marrken informacione "patriotat".

kosovari50, a nuk e sheh se duke u dhene material (diskreditues per ty) te tjereve, te cilet sipas teje nuk kane qasje neper institucione te Kosoves, por vetem ne rruge, ti ne te vertet u bere perralle?!
Se kush u bė pėrrallė,po e shohin tė gjithė ahahahaha.Pėr juve ėshtė diskredituese ''materiali''apo informatat nga presidenca,kryeministria apo ministritė,hahahahah.Vėrtetė qesharakė jeni bėrė,apo kopsht fėmijėsh siē thot Reichel.Me rėndėsi ėshtė tė mos paguhem nga Doncicet apo Sokolovicet,por nga populli im.S'po mbetet gjatė gjė nėn rrogoz jooooo ahahahahaha.

kosovari50
11.02.2012, 19:07:49
Komisioni pėr Punė tė Brendshme, Siguri dhe Mbikėqyrje tė FSK-sė, u takua me ish - komisionerin e Forcave tė Armatosura tė Gjermanisė, z. Reinhold Robbe

http://www.kuvendikosoves.org/common/images/news/2012_02_10_Siguria_v.jpg
Anėtarėt e Komisionit pėr Punė tė Brendshme, Siguri dhe Mbikėqyrjen e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, u takuan sot me ish - komisionerin e Forcave tė Armatosura tė Gjermanisė, z. Reinhold Robbe.
Gjatė kėtij takimi kryetari i komisionit parlamentar pėr siguri, Ahmet Isufi, duke iu dėshiruar mirėseardhje delegacionit gjerman, fillimisht dha detaje lidhur me detyrat e kėtij komisioni parlamentar. Ai tha se komisioni tė cilin e pėrfaqėson ai bėnė mbikėqyrjen e institucioneve tė sigurisė dhe krijon bazėn ligjore, gjė e cila mundėson funksionim normal tė institucioneve relevante, ndėrkaq pėrmendi edhe ligjet tė cilat janė miratuar nė Kuvend.
Mė tej Isufi foli edhe pėr situatėn e sigurisė nė vend. Ai tha se situata nė veri tė vendit ėshtė mjaft brengose, meqė nė kėtė pjesė ka ndėrhyrje nga shteti serb, tė cilėt pengojnė integrimin e komunitetit serb.
Isufi shtoi se ka angazhime tė Qeverisė dhe tė institucioneve tė vendit nė kėtė drejtim, duke pėrmendur edhe ndihmėn e shtetit gjerman dhe forcave tė KFOR-it, tė cilėt janė munduar qė tė garantojnė integritetin dhe sovranitetin e vendit. Po ashtu, anėtarėt e komisionit theksuan se kėtė vit nė Kosovė bėhet pėrfundimi i mbikėqyrjes ndėrkombėtare tė pavarėsisė dhe se aktualisht Kosova ėshtė nė procesin e ndryshimeve kushtetuese.
Gjatė kėtij takimi u diskutua edhe pėr vizitėn qė anėtarėt e komisionit do ta zhvillojnė nė Bundestagun Gjerman dhe pėr mundėsinė e njė bashkėpunimi me kėtė shtet, veēanėrisht nė fushėn e sigurisė. U tha se nga pėrvojat e shtetit gjerman mund tė krijohen mekanizma tė cilėt mundėsojnė efikasitet mė tė madh nė krijimin e gjendjes sė sigurisė nė Kosovė.
Komisioneri i Forcave tė Armatosura tė Gjermanisė, z. Reinhold Robbe, gjatė kėtij takimi theksoi faktin se ėshtė i informuar pėr situatėn e pėrgjithshme tė sigurisė nė Kosovė, ndėrkaq shpalosi detaje lidhur me detyrat dhe kompetencat e Komisionerit tė Mbrojtjes nė Bundestagun Gjerman.
Ai tha se Komisioneri i Mbrojtjes ėshtė njė dorė e zgjatur e parlamentit, kontrollon ushtrinė dhe respektimin e tė drejtave themelore tė tyre. Duke treguar njė sėrė funksionesh qė kryen komisioneri, gjatė kėtij takimi u diskutua edhe rreth funksionimit tė Komisionierit tė Mbrojtjes nė Kosovė. U vlerėsua se ėshtė e nevojshme tė ekzistojė njė institucion i tillė nė vend.

kosovari50
11.02.2012, 19:08:53
Nga dėgjimi publik i Komisionit pėr Buxhet dhe Financa
http://www.kuvendikosoves.org/common/images/news/2012_02_10_Buxhet_v.jpg
Projektligji pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit pėr tatimin nė pronėn e paluajtshme ishte ēėshtje shqyrtimi nė dėgjimin e sotėm publik tė Komisionit pėr Buxhet dhe Financa, tė cilin e kryesoi Safete Hadėrgjonaj, kryetare e komisionit.
Ministri i Financave, Bedri Hamza dhe kryetari i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės (AKK), njėherėsh kryetar i Komunės sė Ferizajt, Bajrush Xhemaili, tė ftuar nė kėtė dėgjim publik, prezantuan qėndrimet e institucioneve qė pėrfaqėsojnė.
Paraprakisht, kryetarja e komisionit, Hadėrgjonaj, duke potencuar rėndėsinė e kėtij dėgjimi publik, theksoi se ai ėshtė organizuar nė funksion tė marrjes sė qėndrimeve nga palėt me tė cilat ka tė bėjė projektligji. Ajo tha se projektligji ka tė bėjė me ndryshimin e normės sė tatimit nė pronėn e paluajtshme, por njėkohėsisht rregullon edhe disa procedura tė ankimimit. Plotėsim-ndryshimet, sipas saj, kanė tė bėjnė me nenet 7, 15 dhe 22 tė projektligjit.
Ministri Hamza, ndėrkaq, bėri njė rezyme tė ecurisė sė amendamentimit tė projektligjit nė qeveri deri nė procedimin e tij nė Kuvend. Ai tha se synim i qeverisė ėshtė qė komunat tė kenė vetqėndrueshmėri financiare, tė grumbullojnė sa mė tepėr tė hyra vetanake dhe t'i rrisin ato. Tatimi nė pronė, sipas tij, ėshtė njė prej tė hyrave qė u takon qind pėr qind komunave, ndėrsa nė kėtė aspekt, Kosova ka ndėrtuar njė sistem pėr me tė avancuarve nė rajon.
Sa i pėrket ndryshimeve tė propozuara nė ligj, konkretisht, ndryshimit tė nivelit tė poshtėm tė tatimin nė pronėn e paluajtshme, Hamza tha se paraprakisht ėshtė marrė qėndrimi miratues nga kryetarėt e komunave tė Kosovės. Aktualisht, sipas tij, mesatarja e tatimit nė pronė qė paguan njė familje nė Kosovė, ėshtė 38 euro.
Kryetari i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės, Bajrush Xhemaili, nga ana e tij, theksoi se nė funksion tė diskutimeve pėr decentralizimin financiar nė Kosovė, Bordi i AAK-sė ėshtė takuar me Fondin Monetar Ndėrkombėtar, ndėrsa nė raportin e tij tė fundvitit tė kaluar, FMN-ja ka propozuar nė norma mė e ulėt e tatimit nė pronė tė jetė 0.5 pėr qind. Ky nivel kaq i lartė, sipas Xhemailit, ka qenė i papranueshėm pėr komunat. Ai tha se pėr kėtė arsye, Kėshilli i kryetarėve tė komunave ėshtė takuar me ministrin Hamza dhe ėshtė arritur konsensusi qė kjo normė tė jetė 0.15 pėr qind.
Gjatė kėtij dėgjimi publik, anėtarėt e komisionit shtruan pyetje nė adresė tė tė ftuarve dhe shfaqėn qėndrimet e tyre sa i pėrket propozim-ndryshimeve nė projektligj.

kosovari50
11.02.2012, 19:10:37
U promovua libri “Renovimi i klasave”
http://www.masht-gov.net/advCms/img/nws/1537_foto_nga_konferenca_large.jpg
Tė gjithė ata qė janė tė interesuar pėr pėrmirėsimin e ambientit nė klasė, nė mėnyrė qė nxėnėsit tė ndjehen mė tė lumtur, mė rehat dhe tė mėsojnė mė mirė, tashmė do tė kenė mundėsi qė tė marrin instruksione nga libri "Renovimi i klasave", i cili ėshtė promovuar sot nė njė ceremoni solemne tė organizuar nga programi i USAID-it "Basic Education Programe (Programi pėr Arsimin Themelor)" , nė bashkėpunim me Ministrinė e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MAShT).


Duke qenė se tashmė ėshtė filluar me kėtė program, i cili ka zgjuar interesim tė madh te komuniteti nė pėrgjithėsi, zėvendėsministri i Arsimit, Nehat Mustafa, theksoi se nga programi ne po pėrfitojmė dyfish, sepse pėrmes rregullimit tė ambinetit tė shkollave, ndėr tė tjera po pėrfitojmė edhe bashkėpunimin mes shkollave, prindėrve dhe bizneseve.

"Besojmė se pėrmes kėtij libri edhe shkollat tjera do tė marrin instruksione pėr rregullimin e klasave tė nxėnėsve, ndėrsa iu sygjerojmė edhe Drejtorive Komunale tė Arsimit qė tė ndajnė nė pjesė tė mjeteve edhe pėr kėtė qėllim", tha zv/ministri Mustafa. Dhe falenderoi USAID-in, i cili po ndihmon nė pėrmirėsimin e ambienteve shkollore dhe nė sgmente tjera.

Ndėrsa, pėrfaqėsuesja e USAID-it pėr zhvillim ekonomik, Elizabet Santucci, theksoi kureshtjen dhe interesimin qė ka zgjuar ky program nė shkollat ku tashmė ėshtė realizuar. Ajo tha se librin do ta kenė tė gjitha shkollat e Kosovės, ndėrsa tha se programi do tė ndihmojė nė renovimin e 100 klasave pėr 2 vjet radhazi. "Nuk ėshtė e mjaftueshme pėr tė plotėsuar tė gjitha kėrkesat, por ky libėr ndihmon prindėrit, mėsimdhėnėsit dhe shkollat qė tė bėjnė ndryshime nė ambientet shkollore me njė ēmim shumė tė ulėt. Edukimi nuk mund t'i lihet vetėm Qeverisė, por i gjithė komuniteti duhet tė pėrfshihet nė edukimin e fėmijėve", tha ajo.

Bajram Beqiri, kryetar i Komitetit tė Prindėrve tė Kosovės theksoi rėndėsinė e madhe qė ka ky program nė funksionimin e bashkėpunimit tė shkollės me prindėrit, e qė shkon nė tė mirė tė nxėnėsve.

Shkolla fillore "Naim Frashėri" nė Vushtrri, ėshtė shkolla e parė e cila ka pėrfituar renovimin e njė klase nga ky program, ndėrsa qė atėherė prindėrit dhe komuniteti lokal janė organizuar dhe kanė renovuar tė gjitha klasat.

Programi pėr Arsimin Themelor ėshtė njė iniciativė 5 vjeēare e dizajnuar pėr t'i kontribuar tė gjitha shkollave publike fillore dhe tė mesme tė ulėta nė Kosovė, e cila ėshtė financuar nga USAID-i dhe Qeveria e Kosovės.

Programi pėrfshinė tri komponente: 1)Ngritja e kapaciteteve menaxhuese tė shkollave nė mjedis tė decentralizuar; 2)Pėrmirėsimi i vlerėsimit tė rezultateve tė tė nxėnit; 3)Pėrmirėsimi i ngritjes profesionale tė mėsimdhėnėsve pa shkėputje nga puna.

kosovari50
11.02.2012, 19:13:04
FTESĖ PĖR MEDIA
shkurt 10, 2012

Sot, e premte, 10.02.2012, Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale, gjegjėsisht Departamenti i Mirėqenies Sociale i kėsaj ministrie, nė koordinim me ShHB “Nėna Terezė”, Kryqin e Kuq tė Kosovės dhe BpB, pas njė aksioni pėr grumbullimin e ndihmave pėr 35 familje tė fshatrave Bistricė, Cerajė dhe Koshtovė tė Vllahisė, nė komunėn e Leposaviqit, do tė bėjė shpėrndarjen e ndihmave nė gjėra ushqimore, higjienike, veshmbathje dhe barna esenciale.
Nisja nga Mitrovica e kėtij grupi do tė bėhet nė orėn 10:00, nga stacioni i trenit ose qendra tregtare “Emona”.
Me kėrkesė tė MPMS-sė ėshtė mobilizuar edhe njė ekip mobil i BpB pėr tė bėrė shpėrndarjen e ndihmave sociale pėr muajin janar 2012, pasi qė banorėt e kėtyre anėve, pėr shkak tė borės sė madhe qė ka rėnė dhe temperaturave tepėr tė ulėta, nuk kanė pasur mundėsi qė tė tėrheqin ato, pikėrisht pėr shkak tė kėtyre rrethanave atmosferike edhe ėshtė organizuar ky aksion.

piloti
11.02.2012, 19:18:12
Se kush u bė pėrrallė,po e shohin tė gjithė ahahahaha.Pėr juve ėshtė diskredituese ''materiali''apo informatat nga presidenca,kryeministria apo ministritė,hahahahah.Vėrtetė qesharakė jeni bėrė,apo kopsht fėmijėsh siē thot Reichel.Me rėndėsi ėshtė tė mos paguhem nga Doncicet apo Sokolovicet,por nga populli im.S'po mbetet gjatė gjė nėn rrogoz jooooo ahahahahaha.

Siq po deshifrohet edhe nga kjo shkres , qeveria ups SHIK-u i Kamishis-llulles paska angazhuar agjent per te hulumtuar madje edhe neper forume !!!!!

PILOTI

Grasha_1
11.02.2012, 19:54:56
Siq po deshifrohet edhe nga kjo shkres , qeveria ups SHIK-u i Kamishis-llulles paska angazhuar agjent per te hulumtuar madje edhe neper forume !!!!!

PILOTI

Une ta vertetoj me fakte
U mundova ta shkruaj emrin e **** ***** tek tema e Kamishit por nuk ban dalin vetem 8 yje!!!???
Ja ky guxon me fol ne televizion,kurse ketu nuk guxojm te ja permendim emrin.
http://www.youtube.com/watch?v=8tmXmyR3Wjo&feature=related
http://www.kohavision.net/video/interaktiv/3522/

Pellumbi2011
11.02.2012, 23:03:14
Une ta vertetoj me fakte
U mundova ta shkruaj emrin e **** ***** tek tema e Kamishit por nuk ban dalin vetem 8 yje!!!???
Ja ky guxon me fol ne televizion,kurse ketu nuk guxojm te ja permendim emrin.
http://www.youtube.com/watch?v=8tmXmyR3Wjo&feature=related
http://www.kohavision.net/video/interaktiv/3522/


I nderuar, tani me hutove me shkresen tende te fundit. Na e thuaj edhe i here, per c'emer behet fjale si dhe ne c'vend s'guxojme te shkruajme emrin e kujt. Kamishit? Apo? Ti shkrove se t'u shfaqkan 8 yje ne vend te emrit. Nje sqarim, te lutem.Ok, nga videot kuptohet se u beka fjale per emrin e **** *****. I hutuar jam, akoma??

trixi
12.02.2012, 01:00:57
11 Shkurt 2012 - 07:51 | Kosova


Haxhi Lleshi pėr Masakrėn e Tivarit: Mirė ua bėmė kosovarėve
Nga: FATMIRA NIKOLLI
Haxhi Lleshi pėr Masakrėn e Tivarit: Mirė ua bėmė kosovarėveTIRANE-Ish-ministri i Brendshėm Haxhi Lleshi nuk u pendua kurrė pėr atė qė bėri me shqiptarėt e Kosovės nė Masakrėn e Tivarit. Kur i dėrgova njė dokument pėr tė konfirmuar firmėn e tij, ai tha 'nuk jam penduar. Ne ishim njė me jugosllavėt. Kosovarėve ua bėmė mirė se ishin reaksionarė". Ky qe njė ndėr rrėfimet rrėqethėse qė historiani Uran Butka solli dje nė Ministrinė e Kulturės gjatė promovimit tė librit tė tij "Masakra e Tivarit dhe pėrgjegjėsia e shtetit shqiptar". Pasi ka shfrytėzuar arkiva shqiptare e tė huaja, ndėr to tėrthorazi edhe ato jugosllave, Butka ka mundur tė sjellė dokumente qė vėrtetojnė se nė masakrėn famėkeqe tė Tivarit nė marsprillin e 1945-ės kanė gisht edhe komunistėt shqiptarė. Nė libėr autori ka ofruar dokumente tė firmosura nga Ramiz Alia, Shefqet Peēi, Enver Hoxha, Gjin Marku e Haxhi Lleshi qė vėrtetojnė dijeninė e tyre pėr ngjarjen por qė gjithashtu lejojnė dorėzimin e shqiptarėve tė Kosovės nė duart e jugosllavėve. Pėrveē kėsaj, njė fakt edhe mė i rėndė ėshtė vrasja e tyre pėrgjatė udhėtimit Prizren-Kukės-Shkodėr-Tivar dhe urdhri qė ata tė qėllohen nėse pinė ujė nga burimet shqiptare. Masakra e Tivarit ėshtė njė masakėr qė iu bė tė rekrutuarve shqiptarė nga Kosova nė pėrfundimin e Luftės sė Dytė Botėrore nė Tivar, Mali i Zi dhe nė rrugė pėr nė Tivar. Ata u nisėn pėr tė luftuar kundėr gjermanėve, por u vranė pabesisht rrugės pėr nė Tivar dhe nė Tivar nga forcat serbo-malazeze. Numri i tė vrarėve nė kėtė masakėr varėsisht prej burimeve sillet 1700-4300.
Promovimi
Nė promovimin e librit tė Butkės morėn pjesė emra tė njohur tė historisė e studimeve shqiptare. Fjalėn e hapjes e mbajti shkrimtari Bardhyl Londo i cili vlerėsoi librin si njė botim qė nxjerr nė dritė informacione qė deri tani janė fshehur. Pas tij pėr librin foli edhe ministri i Kulturės Aldo Bumēi, i cili e konsideroi Masakrėn e Tivarit njė ngjarje me pėrmasa tė frikshme. Sipas tij, botimi i kėtij libri nxjerr nė pah edhe njėherė nevojėn e rishkrimit tė historisė. Fjalėn mė tė gjatė nė takimin e djeshėm e mbajti drejtuesi i Institutit tė Historisė, prof.Beqir Meta i cili nė fakt ofroi edhe njė analizė tė librit nga ana shkencore, por jo vetėm kaq. Duke ritheksuar se sa e vėshtirė ėshtė tė gjesh dokumente mbi veprimet e ushtrisė jugosllave, ai u shpreh se libri tregon se nė Shqipėrinė e vitit 1945 ka pasur luftė civile, gjė qė bėri qė shqiptarėt tė vriten mes tyre. "Partizanėt shqiptarė nuk bėnė asgjė pėr ta mbrojtur Kosovėn. Ata ia dhanė mė duart e tyre ish-Jugosllavisė. Nuk kėrkuan tė drejta pėr ta. Ushtria Nacionalēlirimtare shqiptare u bė bashkėpunėtore e asaj jugosllave duke i dorėzuar shqiptarėt e Kosovės nė duart e vrasėsve", - tha Meta dje. Drejtori i Institutit tė Historisė u shpreh se shqiptarėt e kohės nė mėnyrė qė tė merrnin pushtetin me ndihmėn e jugosllavėve lanė nė baltė e dorėzuan shqiptarėt e Kosovės. "Pėr fat tė keq shumė udhėheqės shqiptarė nė kohė tė ndryshme, kanė vėnė interesat e tyre politikė para interesave tė kombit. Kjo ndodhi atėherė e kjo ndodh edhe sot",-deklaroi Beqir Meta. Ai nuk ngurroi tė pohonte se sa i takon Masakrės sė Tivarit, dijeni kishin edhe komunistėt e Kosovės, por edhe ata heshtėn. "Ata e dinin qė nė fillim dhe kanė qenė gjatė gjithė kohės tė informuar se ē'po ndodhte me shqiptarėt qė ishin nisur drejt Tivarit. Askush nuk e lėvizi gishtin dhe tė gjithė qenė bashkėpunėtorė nė masakėr, komunistėt e Kosovės, ata tė Shqipėrisė si edhe jugosllavėt. Jo mė kot rrinė tė mbyllura arkivat e Beogradit", - pėrfundoi Meta. Agron Tufa, nga Instituti i Studimit tė Krimeve tė komunizmit duke vlerėsuar studimin e Butkės la tė kuptohej se lufta e partizanėve nuk ka qenė luftė, por shtrirje pushteti nėpėr Shqipėri. "Ēfarė donin partizanėt aty ku s'kishte gjermanė, nė mos tė shtrinin kontrollin e tyre? Aty ku nuk kishte luftė ata donin vetėm qė tė vendosnin pushtetin e vet, pushtet qė bashkėpunoi me jugosllavėt pėr tė vrarė shqiptarėt e Kosovės", - u shpreh ai. Njė tjetėr problem i shtruar prej tij, ka tė bėjė me faktin se shumė prej atyre qė Tufa i quajti "kriminelė komunistė mbajnė ende dekorata si heronj tė popullit". I tė njėjtės frymė ishte edhe historiani Enver Bytyēi. Vetė autori i librit u shpreh i kėnaqur qė mė nė fund shteti shqiptar po i kushton rėndėsi kėsaj ngjarjeje historike. ai rrėfeu para tė pranishmėve njė bisedė qė ka pasur vite mė parė me ish-ministrin Haxhi Lleshi. "Mė ra nė duar njė dokument i firmosur prej tij mbi masakrėn dhe e mora nė telefon sepse doja ta konfirmoja nėse qe vėrtet firma e tij apo jo. I thashė se me kėtė rast ai ka mundėsi tė kėrkojė ndjesė meqė ėshtė edhe nė fund tė jetės. Ai pranoi qė ajo mbi dokument ishte firma e tij, por jo tė kėrkonte ndjesė. Kur i thashė se si qe e mundur qė kishte dhėnė autorizim qė tė vriteshin shqiptarėt, ai tha: Ne nė atė kohė ishim njė me jugosllavėt nga ana politike. Nuk jam penduar pėr atė qė kam bėrė sepse kosovarėt qenė reaksionarė, - pėrfundoi rrėfimin Butka.

(d.b/GSH/BalkanWeb)

--------------------------------------------------------------------------------------

Eshte mire keta enveristat e vonshem me lexu edhe me kuptu diqka nga Historia e Xhaxhit projugosllav

kosovari50
12.02.2012, 22:41:49
Haxhinasto ngushėllon Hoxhajn
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0212200318682_m.jpg

Zėvendėskryeministri dhe ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Edmond Haxhinasto, i ka shprehur ngushėllime ministrit tė Jashtėm tė Kosovės, Enver Hoxhaj, pėr humbjet e jetėve nga orteku nė Restelicė tė Dragashit.
MPJ e Shqipėrisė ka bėrė tė ditur se Haxhinasto pėrmes njė bisede telefonike me Hoxhajn, ka shprehur bindjen se nė kėto ēaste hidhėrimi tė thellė e vėshtirėsish tė mėdha me tė cilat po pėrballen familjet e tė ndjerėve, Qeveria dhe i tėrė populli i Kosovės po demonstrojnė njė ndjenjė tė lartė solidariteti, duke bėrė maksimumin pėr t’u ardhur nė ndihmė familjeve tė viktimave, si dhe gjithė banorėve tė prekur nga ky mot i acartė.

Ai njėkohėsisht shprehu gatishmėrinė e Qeverisė shqiptare pėr tė dhėnė ndihmėn dhe asistencėn e nevojshme nė zonat mė tė prekura nga ky dimėr i jashtėzakonshėm.

kosovari50
12.02.2012, 22:44:53
GJERMANIA NUK DI PĖR KRIZĖ, RRITEN PAGAT
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/Ursula_von_der_Lejen_229377.jpg
“Gjermanėt meritojnė rritje pagash”. Kėshtu ka deklaruar ministrja e Punės, Ursula von der Lejen, ndėrsa ėshtė ndalur nė kėrkesėn e saj se pagat duhej tė rriteshin me 2 pėr qind.

Ky reagim mori kritika mjaftė tė forta nga liderėt e koalicionit tė qeverisė sė saj.

Pėr gazetat “Bild” dhe “Sontag”, ajo ėshtė shprehur se punėtorėt nė Gjermani meritojnė rritje pagash mbi nivelin e inflacionit, qė aktualisht ėshtė 2.1 pėr qind.

Pagat pėr rreth 9 milionė punėtorė pritet tė negociohen nė javėn e ardhshme, pasi sindikatat mė tė mėdha nė Gjermani po kėrkojnė njė rritje prej 6.5 pėr qind.

Punėdhėnėsit kanė hedhur poshtė kėrkesat, duke i quajtur tė ekzagjeruar

kosovari50
13.02.2012, 18:09:14
Aktivitetet ditore tė Kryeministrit Hashim Thaēi

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, takim me kryetarin e Gjakovės, Pal Lekaj
Vendi: Kuvendi Komunal Gjakovė
Koha: 13:00
.................................................. ............................................
Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, takim me kryetarin e Junikut, Agron Kuēi
Vendi: Kuvendi Komunal Junik
Koha: 14:00
.................................................. ............................................
Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, takim me kryetarin e Deēanit , Rasim Selmanaj
Vendi: Kuvendi Komunal Deēan
Koha: 14:30
.................................................. ..............................................
Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, takim me kryetarin e Pejės , Ali Berisha
Vendi: Kuvendi Komunal Pejė
Koha: 15:30
.................................................. ...............................................
6. Zėvendėskryeministri i parė i Kosovės, z.Behgjet Pacolli do tė marrė pjesė nė ceremoninė e varrimit tė 9 anėtarėve tė familjes Reka, qė humbėn jetėn nga fatkeqėsia natyrore nė fshatin Restelicė.
Vendi: Fshati Restelicė
Koha: 15.30

kosovari50
13.02.2012, 18:11:30
Ministri Petrovic ngushėllon familjen Reka nga Restelica e Dragashit

Sot, Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Administrimit tė Pushtetit Lokal z. Slobodan Petrovic, ka ngushėlluar familjen Reka nga Restelica e Dragashit, pas fatkeqėsisė qė ka pėsuar nga orteku i borės.
Ai ka shprehur keqardhjen e madhe dhe ka nėnvizuar gatishmėrinė e Ministrisė pėr ti qėndruar pranė kėsaj familje nė ditė tė vėshtira qė po pėrjeton sikurse gjithė qytetarėt e komunės dhe mbarė Kosovės.
Po ashtu, njė letėr tė pėrkrahjes i ka dėrguar edhe Kryetarit tė Komunės sė Dragashit, tė cilin e ka pėrgėzuar pėr angazhimin e strukturave komunale nė menaxhimin e situatės dhe , pėrpjekjet e bėra nė shpėtimin e jetėve nga fatkeqėsia e Restelicės.
Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Administrimit tė Pushtetit Lokal z. Slobodan Petrovic, ka shprehur zotimin e MAPL-sė, pėr ta ndihmuar financiarisht kėtė komunė pėr mbulimin e kostos sė operacioneve pėr tejkalimin e situatės nga bora e madhe dhe nė veēanti angazhimin nė fatkeqėsinė e fundit tė pėrjetuar nė Restelicė tė Dragashit.

kosovari50
13.02.2012, 18:14:10
Ministri dhe Komandanti i FSK-sė gjenerallejtėnant, kanė vizituar sot njėsitė e FSK-sė nė Restelicė tė Dragashit
http://mksf-ks.org/repository/images/FSK_ne_aksion_Kerkim_-_Shpetim_-Restelice_12.02.2012_151_-I-_[].JPG
Ministri i FSK-sė Agim Ēeku, Komandanti FSK-sė gjenerallejtėnant Kadri Kastrati, gjeneral Brigaqe Imri Ilazi, kanė vizituar njėsitė e kėrkim shpėtimit tė FSK-sė nė vend incidentin e Restelicės nė komunėn e Dragashit, ku ndodhi tragjedia nga orteku i borės e qė rezultoi me 9 tė vdekur.

Delegacioni i MFSK-sė dhe FSK-sė ka shoqėruar edhe delegacionin e Qeverisė sė Kosovės tė kryesuar nga Kryeministri Thaqi, Zėvendėskryeministri Kuqi dhe ministri i Komunikacionit dhe Infrastrukturės zoti Fehmi Mujota.

Kryeministri dhe delegacioni qeveritar, Ministri Ēeku dhe komandant Kastrati nė fillim u njoftua me pėrmasat e fatkeqėsisė dhe dėmet e shkaktuara nga orteku. Ata panė nga afėr angazhimet e pjesėtarėve tė FSK-sė qė po punonin nė gjetjen edhe tė personit tė fundit tė kėrkuar. Pėr shkak tė pa mundėsisė sė pėrdorimit tė makinerisė teknike e tėrė puna ėshtė duke u bėrė me vegla dore.

Nė ditėn e sotme nė fshatin Restelicė janė tė angazhuara 192 pjesėtarė tė FSK-sė: nė kėrkim – shpėtim, nė angazhimet pėr hapjen e rrugės dhe ndihmės mjekėsore qė po i ofrojnė popullatės vendore. Po ashtu forcat e FSK-sė janė marrė edhe me transportin e trupave tė pa jetė deri te vendi i caktuar nė fshatė, nga ku do tė fillojnė pėrgatitjet edhe pėr ceremoninė e varrimit tė tyre.

kosovari50
13.02.2012, 18:14:46
Ushtria e Republikės sė Shqipėrisė i ofron mbėshtetje FSK-sė pėr operacionin nė Restelicė

Komandanti i Forcės ė Sigurisė sė Kosovės, gjenerallejtėnant Kadri Kastrati ka pranuar ngushėllimet pėr tragjedinė e ndodhur nė Restelicė nga shefi i Shtabit tė Ushtrisė sė Republikės sė Shqipėrisė, gjeneralmajor Xhemal Gjunkshi.

Mė kėtė rast, gjeneralmajor Gjunkshi, ka shprehur edhe admirimin pėr angazhimin maksimal nė operacion tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės dhe ka lavdėruar angazhimin e pjesėtarėve nė operacion. Shefi i Shtabit tė Ushtrisė Shqiptare po ashtu ka ofruar ndihmėn e Ushtrisė Shqiptare, nė rast nevoje.

Shefi i Shtabit Gjeneralmajor Gjunkshi shprehu gatishmėrinė pėr ta ndihmuar Forcėn e Sigurisė sė Kosovės dhe popullin e Kosovės nė raste tė tilla, ashtu sikurse Forca e Sigurisė sė Kosovės ka qenė e angazhuar dy here nė mision gjatė vėrshimeve nė Shkodėr.

Komandanti i FSK-sė, gjeneralmajor Kadri Kastrati e ka falėnderuar Shefin e Shtabit tė Ushtrisė Shqiptare, pėr ngushėllimet si edhe pėr gatishmėrinė pėr ti dal nė ndihmė popullit tė Kosovės nė rast fatkeqėsive, si edhe ka shpreh bindjen se FSK-ja ka kapacitete tė mjaftueshme pėr ta pėrballuar kėtė situatė

kosovari50
13.02.2012, 18:15:18
MINISTRI TOMIQ: OFRIM URGJENT I NDIHMĖS PĖR BANORĖT E RESTELICĖS

Ministri pėr Komunitete dhe Kthim, Radojica Tomiq, pas tragjedisė sė djeshme nė tė cilėn nga orteku i borės, nė vendin Restelicė, tė komunės sė Dragashit, janė vrarė dhjetė anėtarė tė familjes Reka, shprehu ngushėllimet e thella pėr tė afėrmit dhe miqtė e viktimave, dhe njoftoi se Ministria pėr Komunitete dhe Kthim nė bashkėpunimi me institucionet tjera relevante, do tė ofrojė tė gjitha ndihmat e nevojshme pėr banorėt nė nevojė.
Ministri Tomiq, theksoi nevojėn e koordinimit tė mėtejshėm tė pėrfaqėsuesve tė institucioneve vendore dhe ndėrkombėtare dhe tė vetė banorėve tė Restelicės, duke theksuar se ata janė tani nė vendin e parė pėr solidaritetin e nevojshėm dhe veprim tė pėrbashkėt me gjithė fuqinė tonė pėr tė parandaluar qė kjo tragjedi e tmerrshme tė pėrfitoj pėrmasa edhe mė tė mėdha.

kosovari50
13.02.2012, 18:16:35
Zv.ministri i MPMS-sė, z.Fatmir Shurdhaj po qėndron ne Berishe pėr te pare nga afėr hapjen e rrugėve tė bllokuara
https://mpms.rks-gov.net/DesktopModules/DnnForge%20-%20NewsArticles/ImageHandler.ashx?Width=250&Height=250&HomeDirectory=%2fPortals%2f0%2f&FileName=Gallery%2fAlbum%2f10%2fZv_ministri+Shurdh aj+ne+Malishev%c3%ab.jpg&PortalID=0&q=1

Me vendim te Qeverise se Kosovės pėr mobilizim te te gjitha kapaciteteve qeveritare pėr ndihme banoreve ne nevoje, Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale, ka ndihmuar Shtabin Emergjent te Malishevės me 500 litra karburant pėr hapjen e rrugėve ne Berishe, Kleqkė, Divjak, Tėrpezė dhe Novosellė.
Zv.ministri i MPMS-sė, z.Fatmir Shurdhaj po qėndron ne Berishe pėr te pare nga afėr hapjen e rrugėve dhe gjendjen e banoreve ne ato ane.
Me kėrkese te Qendrės pėr Punės Sociale-Malisheve, Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale gjithashtu ka ndare ndihma pėr 35 familje te cilat janė te bllokuara pėr shkak te kushteve klimatike, bora dhe acari. Familjeve ne nevojė ndihmat ( artikuj ushqimor,dhe higjenik) do t’ju shpėrndahen gjate kėsaj jave.

kosovari50
13.02.2012, 18:17:28
Nė Akademinė e Kosovės pėr Siguri Publike filloi kursi pėr Inspektim
http://www.mpb-ks.org/repository/images/Pamje%20nga%20ceremonia130212.JPG
Nė Akademinė e Kosovės pėr Siguri Publike (AKSP), filloi kursi bazik pėr inspektim pėr zyrtarėt e Inspektoratit tė Policisė sė Kosovės. Ky trajnim u organizua nga Programi Mbėshtetės Trajnues i Hetimit tė Krimit Ndėrkombėtarė nė Kosovė (ICITAP).
Nė kėtė ceremoni morėn pjesė, ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, Kryeshefi Ekzekutiv i Inspektoratit tė Policisė sė Kosovės, Fitim Shishani, Menaxheri i ICITAP-it nė Kosovė, Darrel Hart dhe zyrtarė tė lartė i AKSP-sė.
Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, falėnderoi ICITAP-in pėr mbėshtetjen e vazhdueshme qė po i ofron pjesėtarėve tė sigurisė publike. Ai theksoi se mbikėqyrja demokratike e institucioneve tė sigurisė ėshtė njėri ndėr parakushtet kryesore tė shtetit modern tė bazuar nė respektimin e tė drejtave tė njeriut dhe vlerave demokratike.
“Puna e deritashme e Inspektoratit tė Policisė sė Kosovės ka ndikuar drejtpėrdrejt edhe nė cilėsinė e Policisė sė Kosovės, si institucioni mė i besuar nė Republikėn e Kosovės. Bashkėpunim mes policisė dhe inspektoratit garanton rend dhe siguri pėr gjithė qytetarėt e vendit”, tha ministri Rexhepi.
Ministri Rexhepi vuri nė dukje se ndėr pėrgjegjėsitė e Inspektoratit tė Policisė sė Kosovės, nė tė cilėn parashihet edhe nė ligjin pėr IPK-nė, ka tė bėjė me inspektimin e strukturave dhe funksioneve tė Policisė sė Kosovės, pėr tė siguruar llogaridhėnie dhe efikasitet nė mėnyrėn e kryerjes sė detyrave nga ana e zyrtarėve policor dhe vlerėsoi se vijimi i kursit pėr inspektim ėshtė mjaft i rėndėsishėm pėr zyrtarėt e IPK-sė.
Ndėrsa, Kryeshefi Ekzekutiv i Inspektoratit tė Policisė sė Kosovės, Fitim Shishani tha se trajnimi pėr inspektim ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr zyrtarėt e IPK-sė. Ai tha se ky trajnim do tė aftėsojė zyrtarėt nė ngritjen e vazhdueshme profesionale duke u pėrkujdesur qė ligji tė zbatohet nė mėnyrė profesionale. Kursi pėr inspektimin do tė zgjatė dy javė.

kosovari50
13.02.2012, 18:18:37
Njoftim

Ministria e Infrastrukturės njofton tė interesuarit pėr dhėnien e provimeve pėr shoferė se pėr shkak tė gjendjes sė krijuar nga kushtet atmosferike, pezullohet mbajtja e provimeve teorike dhe praktike nė tė gjitha njėsitė e patentė shoferėve deri mė 20 shkurt 2012

kosovari50
13.02.2012, 18:19:19
Ministria e Tregtisė dhe Industrisė ndan 50 mijė euro pėr zonat e bllokuara nga bora

Ministria e Tregtisė dhe Industrisė (MTI), sot ka marrė vendim qė tė ndajė 50 mijė euro pėr zonat e bllokuara nga bora nė tė gjithė vendin .

Ndarja e kėtyre mjeteve do tė bėhet pėrmes Kryqit tė Kuq tė Kosovės, varėsisht prej nevojave tė familjeve tė cilat jetojnė nė zonat, ku kushtet klimatike iu pamundėsojnė qarkullimin.

kosovari50
14.02.2012, 11:22:12
Trembėdhjetė vjet nga Konferenca Ndėrkombėtare e Rambujesė (2)
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQJTrvBD4NxoWsgV7-fymu9duVJIKVcuWjh8qaUvQ4eR95imwF2
Konferenca pasuese e Parisit mė 18 mars solli “Po”-nė e delegacionit shqiptar pėr planin e paqes tė bashkėsisė ndėrkombėtare dhe me kėtė miratim tė palės shqiptare pėr marrėveshjen e paqes bėhej i mundshėm fillimi i luftės ajrore kundėr infrastrukturės ushtarake dhe policore tė Jugosllavisė sė mbetur. Pas Konferencės sė Rambujesė rrjedha e ngjarjeve u bart sėrish nga Grupi i Kontaktit tek NATO-ja, pėrkatėsisht tek SHBA-ja dhe me kėtė u hap rruga e nxjerrjes sė Kosovės jashtė sovranitetit dhe integritetit territorial tė Jugosllavisė sė mbetur.
“Jo”-ja e palės serbe edhe nė pėrpjekjen e fundit, mė 22 mars 1999, tė dėrguarit tė posaēėm amerikan Riēard Hollbruk, i cili nuk arriti ta bindte Milosheviqin pėr ta pranuar njė marrėveshje pėr Kosovėn dhe vendosjen e trupave ushtarake ndėrkombėtare, ashtu si dėshtimi paraprak i treshes ndėrkombėtar pėr Kosovėn. Boris Majorkit (rusi), Volgang Petriē (BE) dhe Kristopher Hill (ShBA), i hapėn rrugėn fillimit tė bombardimit tė NATO-s mė 24 mars, tė cilat pas 78 bombardimesh rezultuan me tėrheqjen e forcave ushtarake dhe policore serbe nga Kosova dhe vendosjen e administratės sė pėrkohshme tė OKB-sė (UNMIK) dhe tė trupave ushtarake tė NATO-s (KFOR).
Por, koncepti i Perėndimit kishte tri dobėsi elementare. E para, komuniteti ndėrkombėtar besonte se Qeveria serbe nė Beograd do tė lėshonte pe para njė ultimatumi dhe do tė lejonte vendosjen e njė trupe ushtarake nė Kosovė. E dyta, qėndronte nė faktin se mund tė implementohej njė autonomi e Kosovės nė kuadėr tė Serbisė sė Milosheviqit. E kaluara tregonte se autonomie kishte qenė njė formulė qė asnjėherė nuk kishte funksionuar, madje dhe nė kuadėr tė federatės jugosllave, e lėre mė vetėm nė kuadėr tė shtetit serb, qė kurrė nuk kishte qenė pjesė e tij, duke pėrjashtuar kėtu periudhėn represive 1990-1999.
E treta, udhėheqėsit perėndimorė shpresonin se Milosheviqi, pas tri ose katėr ditėsh bombardime tė vazhdueshme, do tė dorėzohej. Pra, nuk ishte parashikuar qė presidenti serb do tė shihte me qetėsi se si shkatėrrohej infrastruktura e vendit tė tij, pasi ai shpresonte se mund tė pėrballonte luftėn ajrore, duke llogaritur nė ndihmėn e Rusisė dhe nė faktorin e mosunitetit brenda shteteve anėtare tė NATO-s.
Por, nė fund Milosheviqi, duke mbetur gjithnjė e mė i izoluar, duke pasur parasysh trysninė ushtarake nga ajri dhe kėrcėnimin me ofensivė tokėsore nga ana e NATO-s, nuk ishte mė nė gjendje qė tė rezistonte. Ai nuk kishte arritur t’i realizonte synimet e veta dhe se nė vend tė kėsaj, mė 9 qershor 1999, pranoi qė ushtarakėt e tij tė nėnshkruanin me gjeneralin anglez, Mike Jėkson, komandant i NATO-s nė terren, Marrėveshjen Ushtarako-Teknike nė Kumanovė. Njė ditė mė pas Kėshilli i Sigurimit miratoi Rezolutėn 1244, e cila me gjithė formulimin e saj me njė gjuhė diplomatike e jo plotėsisht tė pėrcaktuar, nė thelbin e saj me praninė ushtarake e civile ndėrkombėtare, de facto nxjerrtė Kosovėn jashtė sovranitetit tė Serbisė, e kėtė tani ai u detyrua tė pranonte njė marrėveshje dhe kushte shumė mė tė kėqija se ato tė Konferencės sė Rambujesė, plus prapa kishte edhe shkatėrrimin e infrastrukturės sė vendit tė tij.
Me Marrėveshjen e Kumanovės dhe me miratimin e Rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė pėrfundimisht mori fund lufta e Kosovės, ndėrsa Milosheviqi filloi tė tėrhiqte tė gjithė trupat e tij ushtarake e policore dhe administratėn shtetėrore, ndėrsa NATO-ja dislokonte trupat e saj nė Kosovė. Fundi i luftės sė Kosovės, e katėrta qė Serbia e kishte bėrė dhe humbur nė dhjetė vjetėt e fundit tė shekullit 20, krijonte mundėsinė qė edhe Ballkani Perėndimor tė ndiqte hapin me zhvillimet evropiane dhe tė linte prapa epokėn e nacionalizmit dhe tė luftėrave pėr territore.
Adresimi i statusit politik tė Kosovės dhe ndėrtimi i njė ambienti demokratik pėr tė gjitha komunitetet mbeteshin sfidat mė tė vėshtira dhe afatgjata pėr Perėndimin. Gati tė gjithė e pranojnė se adresimi i menjėhershėm i statusit tė Kosovės, nė kohėn sa Milosheviqi ishte nė pushtet, do tė kishte ndihmuar demokratizimin mė tė shpejtė tė Serbisė dhe do tė kishte hapur perspektiva mė tė mira pėr ndėrtimin e raporteve ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.
Trembėdhjetė mė vonė, Kosova hynė nė 4 vjetorin e pavarėsisė sė saj, e njohur nga 86 vende, pėrfshirė ShBA-nė, Gjermaninė, Britaninė e Madhe, Francėn, Australinė dhe nga vende tė tjera shtete tė botės, dhe nė bisedime pėr ēėshtje teknike, tė cilat kanė filluar qė nga viti 2004, pėr tė rifilluar shtatė vjet mė vonė, me 2011, por pa njė konvergjencė tė konsiderueshme nė ēėshtjet e hapura. Edhe trembėdhjetė pas Konferencės sė Rambujesė, derisa Kosova vazhdon rrugėtimin e saj drejt pėrmbylljes sė procesit tė pavarėsisė sė mbikėqyrur dhe konsolidimit tė pozicionit tė saj rajonal dhe ndėrkombėtarė, Serbia e sotme me politikėn e saj ndaj Kosovės i ngjan asaj tė viteve tė ’90-ta tė shekullit tė kaluar dhe ende shpreson pėr dekompozimin e Kosovės historike si nė kohėn e Milosheviqit.

kosovari50
14.02.2012, 11:27:30
Seancė solemne nė 4-vjetorin e pavarėsisė
http://www.kosova-sot.info/uploads/images/option2/49Kuvendi.jpg
Kryesia e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, nė mbledhjen e pėrbashkėt me shefat e grupeve parlamentare, i ėshtė bindur kėrkesės sė presidentes sė Kosovės Atifete Jahjaga dhe kryeministrit Hashim Thaēi pėr mbajtjen e njė seance solemne pėr 4-vjetorin e pavarėsisė dhe ka vendosur qė seanca e kėrkuar tė mbahet ditėn e enjte, mė 16 shkurt, nė orėn 14:00. Ky vendim i Kryesisė sė Kuvendit ėshtė bazuar nė kėrkesat gojore dhe jo tė shkruara nga tė dy krerėt e institucioneve tė vendit, dhe kėshtu ėshtė ndryshuar njė qėndrim i mėparshėm i Kryesisė sė Kuvendit pėr tė hequr dorė nga seancė solemne e shėnimit tė pavarėsisė sė Kosovės me motiv tė kursimit tė mjeteve buxhetore. Nė seancėn solemne, deputetėve dhe mysafirėve tė ftuar do t’u drejtohen me nga njė fjalė rasti presidentja e Kosovės Atifete Jahjaga, kryetari i Kuvendit Jakup Krasniqi dhe kryeministri, Hashim Thaēi. Kėtė agjendė e bėri publike kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi. “Kemi dy seanca nė kėtė javė, seancėn mė 15 shkurt, seancė tė rregullt tė punės sė Kuvendit, dhe tė enjten, mė 16 shkurt, seancė solemne, me rastin e katėrvjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės”, tha kryeparlamentari Krasniqi.

kosovari50
14.02.2012, 11:40:52
RINISIN KĖRKIMET NĖ RESTELICĖ
http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/Atdhe_Mulla_Restelic_Orteku_002_49357.jpg
Pjesėtarėt e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK) nisin sėrish sot kėrkimet pėr viktimėn e fundit, nga orteku i tė shtunės nė fshatin Restelicė tė Dragashit.

FSK, mbrėmė ishte detyruar tė ndėrpresė pėrkohėsisht kėrkimin, pėr shkak tė reshjeve tė vazhdueshme si dhe erėrave tė fuqishme.

Me vendim tė ministrit tė FSK-sė Agim Ēeku dhe urdhėr tė komandantit tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, gjenerallejtėnant Kadri Kastrati, Forca e Sigurisė sė Kosovės ka vazhduar sot nė mėngjes herėt operacionin e kėrkimit tė personit tė njėmbėdhjetė tė zhdukur nga orteku i borės nė Restelicė tė Komunės sė Sharrit.

Nėnkolonel Mehmet Lladrovci, komandanti i Batalionit tė Dytė tė Brigadės pėr Reagim tė Shpejtė ėshtė caktuar komandanti i operacionit dhe do tė udhėheq kėrkimet nė Restelicė, deri nė gjetjen e personit tė fundit qė konsiderohet i zhdukur nė kėtė fatkeqėsi natyrore, thuhet nė njė njoftim tė FSK-sė.

Nė operacionin e sotėm nė Restelicė janė tė angazhuar 154 pjesėtarė dhe 21 automjete. Kjo ėshtė dita e tretė e angazhimit tė FSK-sė nė kėtė operacion.

kosovari50
14.02.2012, 11:42:47
Tahiri: Jo Rezolutės 1244!
http://www.lajmonline.com/uploads/1-edita-tahiri.jpg
Edita Tahiri thotė se Ndėrmjetėsi Robert Cooper do ta sjellė sot nė Prishtinė propozimin evropian pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė pėrfaqėsimit tė Kosovės nė forumet rajonale. Sipas saj, askush nuk e di se ēfarė oferte do tė bėjė britaniku.

Zėvendėskryeministrja thotė se e sigurt ėshtė se Prishtina s’e pranon praninė e Rezolutės 1244 nė fusnotėn e saj, e as heqjen e Republikės.
“Nesėr, pas takimit me zotin Cooper, do tė prononcohem pėr media dhe unė mund t’ju them se qėndrimet janė diametralisht larg njėra-tjetrės meqė qėndrimi ynė ėshtė qė pėr Qeverinė e Kosovės zgjidhja e pranueshme ėshtė vetėm zgjidhja e cila ėshtė nė harmoni me Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės dhe interesat nacionale tė vendit tonė”, ka thėnė Zėvendėskryeministrja Tahiri

kosovari50
14.02.2012, 11:45:23
Ambasadori Maas: S'ka shpresė se Serbia merr kandidaturėn pėr BE mė 1 mars
http://www.lajmonline.com/uploads/++++00%20Maas90.jpg
Ambasadori gjerman nė Serbi, Wolfram Maas, ka thėnė se shpreson se Serbia deri mė 1 mars do tė pėrmbushė kėrkesat e shtruara, nė mėnyrė qė ta fitoj statusin e kandidatit pėr anėtarėsim nė BE. Por, pėrkitazi me kėtė, ai pranon se nuk ėshtė optimist

"Unė nuk jam krejt optimist, por as pesimist. Kushtet pėr kandidaturė janė tė qarta dhe tė lehta pėr t’i pėrmbushur: zbatimi i marrėveshjeve me Prishtinėn, shtrimi i mandatit tė EULEX-it dhe KFOR-it nė tėrė territorin e Kosovės dhe marrėveshja pėr pėrfaqėsimin rajonal tė Kosovės", tha Maas gjatė takimit me studentė, nė ambasadėn gjermane nė Beograd, nė kuadėr tė programit "Mirė se vini nė Gjermani".

Ai ka thėnė vendi i Serbisė ėshtė BE, ndėrsa ka kritikuar ashpėr qėndrimin e kryetarit tė Partisė Demokratike, Vojislav Kostunica, “se Serbia po humb kohė me zbatimin e Marrėveshjes sė Stabilizim-Asociimit”.

“Kush e thotė kėtė, ose nuk di ēka flet, ose thjesht gėnjen. Pėr tri vite tė zbatimit tė marrėveshjes janė humbur 500 milionė euro, por janė fituar 1.5 miliardė”, ka shtuar Mass.

Llapjani_HH
14.02.2012, 18:52:16
Zyrtarė e UNMIK-ut punojnė edhe nė strukturat paralele
Tė paktėn 8 zyrtarė tė UNMIK-ut, qė operojnė nė veri tė Mitrovicės, punojnė edhe nė komunėn paralele tė Serbisė.

Dragan Spasojevic, drejtor i Urbanizmit nė Administratėn e UNMIK-ut nė veri tė Mitrovicės (UAM), ka tė njėjtėn pozitė edhe nė komunėn ilegale tė Serbisė, raporton “Koha Ditore”. Edhe Borivoje Djuric merr dy rroga dhe ka dy pozita tė ngjashme nė tė dy mekanizmat, ku ėshtė drejtor pėr financa dhe ekonomi. Njėjtė vepron edhe drejtori tjetėr, Momcilo Barovic.

Nė njė dokument tė hartuar nga ICO-ja dhe Qeveria, ku planifikohet mbyllja e administratės sė UNMIK-ut nė veri tė Mitrovicės qė financohet nga Qeveria e Kosovės, puna e dyfishtė e kėtyre zyrtarėve pėrmendet si njė nga arsyet se pse duhet mbyllur UAM-in.

Administrata e UNMIK-ut nė veri tė Mitrovicės ka njė staf prej 163 personave nė dhjetė departamente. Udhėheqėsit e tetė prej kėtyre departamenteve punojnė edhe nė komunėn paralele serbe, e cila, sipas Rezolutės 1244, ėshtė ilegale.

Pėrveē tre drejtorėve, qė kanė pozita tė njėjta, pesė drejtorė tjerė tė UAM-it kanė punė tė dyta nė komunėn paralele.

Milos Milidragovic, Katas Shcekic, Zoran Bratic, Bilana Petrovic, Zoran Smikic, janė drejtorėt qė marrin paga edhe nga buxheti i Kosovės edhe nga ai i Serbisė.
Nė dokumentin e publikuar ditė mė parė nga “Koha Ditore”, konstatohet se “80 pėr qind e UAM-it ėshtė e njėjtė me komunėn paralele tė Serbisė”.
Telegrafi

Siq po shihet qeveria n'krye me Hashimin po i financojn strukturat paralele.

A thue pse?

A thue pse Hashimi nė njėrėn anė i kritikon strukturat paralele e n'anėn tjetėr i financon ato struktura?

kondita
15.02.2012, 09:44:01
Une ta vertetoj me fakte
U mundova ta shkruaj emrin e **** ***** tek tema e Kamishit por nuk ban dalin vetem 8 yje!!!???
Ja ky guxon me fol ne televizion,kurse ketu nuk guxojm te ja permendim emrin.
http://www.youtube.com/watch?v=8tmXmyR3Wjo&feature=related
http://www.kohavision.net/video/interaktiv/3522/

Pershendetje

Mundesh me ja tregue emrin ne privat

Grasha_1
15.02.2012, 09:51:42
Pershendetje

Mundesh me ja tregue emrin ne privat

Ganiu i Gecve,
Vet paska kerkue qi mos ti permendet emri ne Kosova.de rrota e tije hahahahahahah

kondita
15.02.2012, 09:55:17
Informacionet vijnė nga Presidenca.Kryeministria dhe ministritė e jo nga rruga siē jemi mėsue tė dėgjojmė e lexojmė nga ''patriotėt'' si ju.Pyeteni Albinin kur ka protesta ahahahahaha

eeee, natyrisht qe vine nga keta kryediktatoret, nga se nuk lejojne qe te publikohen neper mjete te informimit gjerat e verteta, por ato qe ju shkojne per shtati dhe per ti mashtruar opinionin publik! Ashtu mendojne keta kryediktator, por e verteta eshte e tera ne popull, andaj populli te gjitha keto marifete te pista te ketyre pushtetarve i ka dite me kohe, por nuk ka pas guxim ti beje publike, nga se kerciste njiher dajaku, e me vone sipas nevoje edhe plumbi dhe eleminohej! A ju kujtohet qe ne te gjitha tubimet pas luftes i mbulonin vendet ku mbaheshin manifestime te ndryshme me uniformista te ndryshem, civil te SHIK-t e tjer dhe nuk lejonin qe dikush rastesisht te hap gojen dhe te flas te verteten?!
Tani kan filluar per interesa te ngushta ti qesin njeri tjetrit te gjitha ne fushe!
Te gjitha do dalin mos keni merak.
Edhe kjo e keti Kosovarit50 do dihet se eshte i paguar bile edhe shtrenjt, nga se para tije mund edhe tua permend te gjithe propoganduesit e SHTIER ne kete Forum, po une te gjitha shkrimet e komentet e tyre ua kam lexuar te kunderta me ato per qka jan lavdruar keta apo kan lavdruar BOSET e tyre.

kosovari50
15.02.2012, 11:52:24
eeee, natyrisht qe vine nga keta kryediktatoret, nga se nuk lejojne qe te publikohen neper mjete te informimit gjerat e verteta, por ato qe ju shkojne per shtati dhe per ti mashtruar opinionin publik! Ashtu mendojne keta kryediktator, por e verteta eshte e tera ne popull, andaj populli te gjitha keto marifete te pista te ketyre pushtetarve i ka dite me kohe, por nuk ka pas guxim ti beje publike, nga se kerciste njiher dajaku, e me vone sipas nevoje edhe plumbi dhe eleminohej! A ju kujtohet qe ne te gjitha tubimet pas luftes i mbulonin vendet ku mbaheshin manifestime te ndryshme me uniformista te ndryshem, civil te SHIK-t e tjer dhe nuk lejonin qe dikush rastesisht te hap gojen dhe te flas te verteten?!
Tani kan filluar per interesa te ngushta ti qesin njeri tjetrit te gjitha ne fushe!
Te gjitha do dalin mos keni merak.
Edhe kjo e keti Kosovarit50 do dihet se eshte i paguar bile edhe shtrenjt, nga se para tije mund edhe tua permend te gjithe propoganduesit e SHTIER ne kete Forum, po une te gjitha shkrimet e komentet e tyre ua kam lexuar te kunderta me ato per qka jan lavdruar keta apo kan lavdruar BOSET e tyre.
Gjithėmonė keni shkuar kundėr,edhe atėherė kur zėri i atdheut e obligonte ēdonjėrinė t'a braktisė qerdhen e injorancės e fatalizmit dhe ti bashkohet popullit nė luftė pėr Liri,ndaj nuk mė bėnė pėrshtypje si i lexon ti shkrimet e mija.Do ishte nė dobi tė shėndetit tėndė tė mos i lexosh fare shkrimet e mija,se e dij se tė ngritet tensioni,ēakėrdisesh dhe e dėmton shėndetin tėndė edhe ashtu zaif.Pamvarsisht kėsaj nuk mund tė gėnjej dhe tė vallėzoj nė vallen e qoftėlargut pėr t'ta pėrmbushė dėshirat e juaja tė marra.

kosovari50
16.02.2012, 04:23:47
Yagcilar falėnderoi pjesėtarėt e ushtrisė turke edhe pėr kontributin e dhėnė nė Kosovė, qoftė nė aspektin ushtarak, civil, social, nė ndėrtimin e infrastrukturės, tė shtėpive e tė ngjashme.
https://map.rks-gov.net/userfiles/image/News/fm_14022012.jpg
Kolonel Ahmet Ēelik, komandant i ushtarėve turq qė veprojnė nė Kosovė, nė kuadėr tė KFOR-it, ėshtė pritur nga ministri i Ministrisė sė Administratės Publike z. Mahir Yagcilar. Vizita e kolonel Ēelikut, nė MAP kishte tė bėnte me ēėshtjet e bashkėpunimit ndėrmjet ushtarėve turq dhe institucioneve tė Republikės sė Kosovės.
Ministri Yagcilar, pasi falėnderoi kolonelin turk Ahmet Ēelik, pėr vizitėn nė MAP, nė emėr tė institucionit qė ai drejton, falėnderoi pjesėtarėt e ushtrisė turke pėr angazhimin dhe kontributin qė dhanė me rastin e tragjedisė tė shkaktuar nga natyra nė fshatin Restelicė, ku humben jetėn 9 njerėz, kurse deri tash i shpėtoi kėsaj tragjedia vetėm njė vajzė pesėvjeēare. Pėrveē, kėsaj, Yagcilar falėnderoi pjesėtarėt e ushtrisė turke, edhe pėr kontributin e deritashėm, nė Kosovė, qoftė nė aspektin ushtarak, civil, social, nė ndėrtimin e infrastrukturės, tė ndėrtimit tė shtėpive e tė ngjashme.
Koloneli Ahmet Ēelik, pas u falėnderua pėr mikpritjen, theksoi se ushtarėt turq do tė vazhdojnė t’i mbėshtesin institucionet dhe komunitetet, qė jetojnė nė vendin tonė, me qėllim tė pėrforcimit tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės.

kosovari50
16.02.2012, 04:24:59
Zėvendėsministri Mustafa takoi ambsadorin austriak
http://www.masht-gov.net/advCms/img/nws/1560_15_shkurt_2012_large.JPG
Zėvendėsministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, z. Nehat Mustafa dhe kėshilltari Nuri Bexheti, zhvilluan njė takim me ambasadorin e Austrisė nė Kosovė, z. Johann Brieger, tė shoqėruar nga Robert Zeiner, udhėheqėsi i projektit ADA nė Kosovė dhe bashkėpunėtorė tjerė tė tė dy palėve.


Qėllimi i kėtij takimi ishte pėr tė parė si po implementohet marrėveshja qė ka tė bėjė me projektin ADA, fuqizimin, pėrkrahjen nga MAShT nė funksion tė pėrmbushjes sė objektivave, qė ka ky projekt e e qė janė krijimi i kapaciteteve menaxhuese nė arsimin e lartė, sigurimin e cilėsisė nė arsim dhe bashkėpunimin me institucione tė arsimit tė dy vendeve.

Zėvendėsministri Nehat Mustafa tha se MAShT i ėshtė shumė mirėnjohėse Austrisė pėr ndihmėn qė ka dhėnė nė sferėn e arsimit veēanėrisht nė zhvillimin e Arsimit tė Lartė dhe krahas kėsaj ngritjen e kapaciteteve pėr sigurim tė cilėsisė pėrkatėsisht krijimin e Agjencionit tė Akreditimit . "Ne ju kemi sugjeruar tė gjithė bartėsve tė arsimit tė lartė nė Kosovė qė tė shfrytėzojnė pėrvojat mė tė mira nė arsimin e lartė tė vendeve tė zhvilluara evropiane, siē ėshtė edhe Austria, tė bindur se vetėm mė arsim cilėsor, kuadro tė afta mund tė pėrshpejtojmė zhvillimin dhe afirmimin e vendit tonė", tha z Mustafa . Duke folur pėr sigurimin e cilėsisė pėrkatėsisht Agjencioni i Akreditimit, zv. Mustafa tha se ky agjencion deri me tani po e kryen detyrėn me sukses konform pėrgjegjėsive qė ka, pra ėshtė plotėsisht i pavarur.

Nga ana e tij, ambasadori Brieger tha se Kosova ėshtė vend mik i Austrisė dhe ne kemi marrė pėrsipėr tė ndihmojmė nė pėrshpejtimin e integrimit tė vendit tuaj nė Bashkimin Evropian. "Kjo mund tė arrihet nėse kemi arsim cilėsor, kushte tė mira pėr sigurim tė cilėsisė dhe kuadro tė afta menaxhuese", tha ai.

Ambasadori gjithashtu insistoi qė Agjencioni pėr Akreditim tė jetė sa mė i pavarur nė ushtrimin e detyrės qė ka. "Vetėm me sigurim e cilėsi lartė tė arsimit ju mund tė llogaritni nė mundėsitė e integrimit ne hapėsirat evropiane tė arsimit tė lartė, studim jashtė vendit pėr tė rinjtė tuaj, si dhe punėsimit kudo nė Evropė", tha ambasadori Brieger .

Nė kėtė takim u bisedua edhe pėr mundėsitė e krijimit tė partneriteteve tė institucioneve tė arsimit tė lartė tė Kosovės me ato tė Austrisė. Delegacioni austriak pėrkatėsisht ambasadori Brieger premtoi pėrkrahjen pėr krijim tė raporteve tė tilla multilaterale edhe me vendet tjera tė BE sė dhe shtoi se bashkėpunimi i ndėrsjellė nė mes tė dy vendeve deri me tani ėshtė nė nivelin e duhur.

kosovari50
16.02.2012, 04:26:32
Ministri Kuēi: Kėshilli tė jetė konsultativ dhe tė pėrfshi luftėn kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar
http://www.md-ks.org/repository/images/IMG_4774.JPG
Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Prof. Dr. Hajredin Kuēi, sot ka marrė pjesė nė takimin e parė tė Kėshillit Kombėtar Kundėr Korrupsionit, i themeluar me iniciativėn e Presidentes sė Republikės sė Kosovės, Ahtifete Jahjaga, ku ka thėnė qė ky Kėshill tė jetė konsultativ dhe tė pėrfshi luftėn kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar.

Ministrit Kuēi vlerėsoi se prania e shumė institucioneve nė kėtė takim, si dhe pėrkushtimi i Presidentes, jep mesazh tė qartė pėr pėrkushtimin e tė gjithėve kundėr korrupsionit dhe tregon seriozitetin e tė gjitha institucioneve qė tė luftohet kjo dukuri qė po e rėndon tė ardhmen e Kosovės.

“Kosova ka tė drejtė qė tė mburret mė institucionet kundėr korrupsionit qė ka krijuar, veēanėrisht, infrastruktura ligjore qė mundėson kėtė, andaj lufta kundėr korrupsionit ėshtė e shumtė, e sofistikuar dhe e fuqishme. Ministria e Drejtėsisė nė bashkėpunim me ministritė tjera, ėshtė pėrkujdesur qė gjatė kėsaj kohe tė krijojė kushtet mė tė mira pėr tė ashpėrsuar luftėn kundėr korrupsionit dhe kėtė e ka nisur me ligjet qė i kemi krijuar. Ndėrkohė presim qė ligjet me shumė peshė nė kėtė fushė, si Kodi Penal e Ligji pėr mbrojtjen e dėshmitarėve, tė hyjnė nė fuqi. Ne po punojmė nė forcimin e mėtejshėm tė kėsaj infrastrukture me Ligjin pėr Konfiskimin e Pasurisė sė fituar me vepėr penale, Kodin e Procedurės Penale dhe e Ligjin pėr Ekzekutimin e Sanksioneve Penale”, tha Kuēi.

Me tej Ministri Kuēi ka thėnė se ekziston edhe Task Forcė kundėr korrupsionit, qė pėrfshinė njė numėr tė prokurorėve e hetuesve tė specializuar pėr t’i atakuar rastet e korrupsionit, Prokuroria Speciale shumė profesionale, Agjencia Kundėr Korrupsionit, si dhe Bordi i Pėrbashkėt Bashkėrendues pėr Sundimin e Ligjit, ku tė gjitha kėto si fokus tė veēantė e kanė pikėrisht luftimin e korrupsionit.

“Sot, dua tė rikujtoj gjithashtu njė nismė qė Ministria e Drejtėsisė, nė bashkėpunim me Prokurorin e Shtetit, Kėshillin Gjyqėsor dhe EULEX-in, sė shpejti do tė krijohet njė Dhomė tė Veēantė nė kuadėr tė Gjykatave tė Rregullta, e cila do tė shqyrtojė dhe vendosė ekskluzivisht mbi rastet pėr krim tė organizuar dhe korrupsion. Kjo ide ka ardhur pikėrisht pas brengės sonė tė pėrbashkėt qė raste tė tilla me shumė rėndėsi, duhen tė kenė gjyqtarė po aq tė specializuar nė kėtė fushė, edhe prokurorė, e pėr mė tepėr tė trajtohen me prioritet nga Gjykatat. Besoj shumė nė gjyqtarė dhe prokurorė profesionist, tė paanshėm, tė pavarur, tė guximshėm dhe i pėrgėzojė pėr punėn e deritanishme, andaj pres tė bėhet vlerėsim pozitiv nga qytetarėt dhe bashkėsia ndėrkombėtare pėr ta”, theksoi Kuēi.

Ministri Kuēi tha se Kosova ka njė mekanizėm tė mirėfilltė e tė plotėsuar pėr tė luftuar korrupsionin, duke shtuar se kushtet janė krijuar dhe tani duhet marrė vetėm veprimet.

Sipas tij, gjatė kohės prej paraqitjes si ide e deri sot nė inaugurimin e kėtij Kėshilli, ai tė vetmen kėrkesė ka pasur qė tė respektohet Kushtetuta e vendit dhe tė mundėsohet veprimi i kėtij Kėshilli brenda kufijve tė Kushtetutės dhe ligjeve ekzistuese, ku si fokus tė veēantė ka pasur respektimin e kompetencave dhe autorizimeve ligjore te tė gjitha institucioneve tė tjera.

Nė fund tė fjalės, Ministri Kuēi tha se Ministria e Drejtėsisė do tė vazhdojė qė tė drejtojė luftėn kundėr kriminalitetit nė pėrgjithėsi dhe shprehu kėnaqėsinė e tij qė luftės kundėr korrupsionit po i bashkėngjitet edhe njė institucion tjetėr.

kosovari50
16.02.2012, 04:27:46
Komunikatė
http://www.mef-rks.org/images/stories/LLOGO-ME%20HIJEZIM.png
Ministri Bedri Hamza kerkonė bashkėpunim dhe koordinim tė pėrbashkėt pėr tejkalim e situatės sė krijuar nga tė reshurat nė Kosovė
Duke pas parasysh situatėn e krijuar nga kushtet klimatike nė vend dhe vėshtirėsitė me tė cilat po ballafaqohen qytetarėt dhe institucionet e Republikės sė Kosovės, Ministri Bedri Hamza nė nje leter te leshuar sot per Zėvendėskryeministrat, Ministrat dhe Kryetarė e Komunave, kėrkoi nga Institucionet e Qeverisė njė bashkėpunim dhe koordinim tė pėrbashkėt pėr tejkalim e kėsaj situate.
Ministria e Financave nė kuadėr tė pėrgjegjėsive dhe kompetencave qė ka ėshtė e gatshme tė punojė me institucionet perkatese qė t’ju pėrgjigjet kėrkesave pėr ndryshime nė buxhet ( tė lejoj transfere, rialokime) apo edhe dhėnien e pėlqimit pėr alokime shtesė brenda kuadrit ligjor.
Duke pasur parasyshė nevojat emergjente pėr tejkalimin e situatės sė krijuar kėrkohet nga institucionet qendrore dhe lokale qė nė njė afat sa mė tė shkurtėr tė njoftojnė Ministrinė e Financave pėr ndryshimet apo pershtatjet e buxhetit tė institucioneve tė aprovuar pėr vitin 2012.
Ndryshimet nė buxhet ju ofrojnė mundėsinė qė Institucionet tė ju pėrgjigjen kėrkesave individuale dhe publike pėrmes ofrimit tė ndihmave nė ushqime, barna, mirėmbajte tė rrugėve, ndėrtime apo meremetime tė shtėpive dhe kėrkesave tjera tė paraqitura sipas nevojave.
Ministri Hamza se bashku me stafine tije shprehin gadishmerine pėr tė ju dalur ne ndihmė institucioneve dhe popullates pėr tejkalimin e situatės sė krijuar.

kosovari50
16.02.2012, 04:29:12
Beqaj: Raporti i ekspertėve rekomandon shkuarjen pėrpara me Projektin “Kosova e Re“
http://mzhe.rks-gov.net/repository/images/Beqaj_-Taylor-_konferenca_per_media_(1).JPG
Raporti i panelit tė ekspertėve tė pavarur pėrkrahė Projektin TC “Kosova e Re” me komponentėt e saj, duke rekomanduar qė Qeveria e Kosovės tė shkojė pėrpara me projektin e propozuar sa mė shpejt tė jetė e mundur me qėllim tė pėrmirėsimit tė sigurisė sė energjisė elektrike dhe ndotjes sė mjedisit, ka deklaruar ministri i Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj.

Kėto komente Beqaj i bėri nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr media me udhėheqėsin e panelit tė ekspertėve Dereck Taylor pas prezantimin tė raportit tė panelit tė ekspertėve tė pavarur dhe diskutimeve me pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile tė cilėt paraqitėn vėrejtjet dhe rekomandimet e tyre lidhur me tė.

Beqaj tha se pėrputhje me Strategjinė e Energjisė sė Kosovės dhe legjislacionin nė fuqi, Ministria e Zhvillimit Ekonomik pėrmes Komitetit Drejtues tė Projektit TC “Kosova e Re” ėshtė nė prag tė finalizimit tė Kėrkesės pėr Propozime pėr Projektin nė fjalė.

“Kėtė e them pikėrisht pėr faktin se Raporti i Ekspertėve tė Jashtėm tė angazhuar nga Banka Botėrore (BB) ėshtė bazė shtesė pėr ne dhe analizon pikėrisht kėtė Projekt nga kėndvėshtrimi i pėrkrahjes sė projekteve tė prodhimit tė energjisė me bazė thėngjillin, bazuar nė kriteret e parapara me Kornizėn Strategjike pėr Zhvillim dhe Ndryshime Klimatike”, tha ai.

Kreu i MZHE-sė tha se projekti i TC “Kosova e Re” me komponentėt e saj, synon pėrmirėsimin e furnizimit me energji elektrike nė Kosovė pėrmes ofrimit tė furnizimit bazė dhe tė sigurt me energji elektrike nga burimet vendore dhe furnizim tė mjaftueshėm me lignit nga Mihja e Sibovcit, duke trajtuar edhe ndikimet tjera. Kjo do tė realizohet pėrmes ndėrtimit tė dy blloqeve tė reja me kapacitet prej 2x300MW (TC “Kosova e Re”), rehabilitimit tė njėsive gjeneruese ekzistuese (TC “Kosova B”) dhe hapjes sė Minierės sė Re.

Sipas tij, nga aspekti i konkurrencės, Projekti trajtohet nė kuadėr tė Modelit tė Tregut tė Energjisė Elektrike, model i cili ofron njė treg konkurrues tė energjisė elektrike nė Kosovė dhe po ashtu merr parasysh edhe mundėsitė ekzistuese gjeneruese nė Kosovė dhe ky model ka pėr qėllim tėrheqjen dhe lehtėsimin e investimeve, rritjen e sigurisė sė furnizimit dhe promovimit tė rritjes ekonomike.

Sa i pėrket ndikimit nė tarifa, ministri Beqaj tha se sipas legjislacionit aprovimin e tarifave e bėn Zyra e Rregullatorit tė Energjisė, tė cilat duhet tė kenė kosto tė reflektuar. Kjo nėnkupton se tarifa duhet tė reflektojė investimet e reja por ato nuk do ti tejkalojnė ēmimet e rajonit pėr shkak se energjia elektrike nė Kosovė do tė bazohet nė djegie me linjit dhe kosto nuk do tė jetė e lartė.

Ministri Beqaj nėnvizoi se Qeveria njė vėmendje tė posaēme i kushton edhe aspektit social dhe mjedisor duke premtuar se do tė marrė nė konsideratė rekomandimet e palėve tė interesuar lidhur me kėto ēėshtje.

Nga ana e tij, drejtuesi i panelit tė pavarur tė ekspertėve, Dereck Taylor tha se projekti i TC “Kosova e Re” pėrmbush gjashtė kriteret e Bankės Botėrore pėr marrjen nė konsideratė tė projekteve tė gjenerimit tė energjisė nga thėngjilli dhe ka dhėnė njė numėr rekomandimesh specifike pėr Qeverinė.

Sipas tij, Qeveria e Kosovės dėshiron tė sigurojė energji adekuate, tė besueshme, duke gjetur nė tė njėjtėn kohė njė mėnyrė pėr tė dekomisionuar TC “Kosova A” e cila ėshtė shumė ndotėse, dhe BB do t’i ndihmojė Kosovės tė gjej njė zgjidhje tė balancuar pėr mungesat e energjisė.

Ai tha se Kosova ka nevojė pėr kapacitete tė reja gjeneruese dhe projekti i termocentralit “Kosova e Re” pėr momentin ėshtė zgjidhja mė optimale e cila duhet tė shoqėrohet edhe me alternativa tjera

kosovari50
16.02.2012, 04:31:07
Ndihma nga ajri pėr barinjtė e izoluar nė Zli Potok afėr fshatit Restelicė

Pas marrjes sė lajmit, nga banorėt lokal te Restelicės dhe fshatrave pėr rreth, ku raportohej pėr 5 fshatarė barinj tė cilėt kishin mbetur tė izoluar nga bora e madhe nė vendin e quajtur ,,Zlli Potok” dhe tė cilėt ishin duke u kujdesur pėr bagėtitė nė njė fermė, dje me datėn 14 shkurt 2012 , morėn ndihma nga ajri, tė shpėrndara nga KFOR-i me anė tė Helikopterit.

Qendra e Situatave e Ministrisė sė FSK-sė nė bashkėrendim me Qendrėn e Situatave tė Qeverisė, KFOR-in, banorėt lokal dhe Shoqatėn ,,Nėna Terezė” arriti me sukses tė koordinoj tė gjitha aktivitetet, qė ky operacion humanitar dhe emergjent tė pėrfundoj me sukses. Tani kėta banorė mė nuk janė nė rrezik, pasi qė ndihmat e dėrguara, do tė ua mundėsojnė atyre njė qėndrim mė tė gjatė nė ato lokalitete duke qenė tė furnizuar me artikujt ushqimor tė domosdoshėm dhe me gjėra tjera tė nevojshme qė kėta banorė kanė kėrkuar.

Kėta banorė shprehen shumė falėnderues pėr tė gjitha institucionet qeveritare dhe jo qeveritare tė Republikės sė Kosovės, KFOR-in dhe tė gjithė ata qė kontribuuan nė kėto momen

kosovari50
16.02.2012, 04:32:59
Shefja e GP 6+ falenderon ministrin Agim Ceku dhe FSk per operacion ne Restelic

http://mksf-ks.org/repository/images/Shefja_e_GP_6+_falenderon_ministrin_Agim_Ceku_dhe_ FSk_per_operacion_ne_Restelice_15.02.2012.jpg

kosovari50
16.02.2012, 04:34:32
KFOR-i vlerson lart angazhimine FSK-se ne tragjedine e Restelices

http://mksf-ks.org/repository/images/KFOR-i_vlerson_lart_angazhimine_FSK-se_ne_tragjedine_e_Restelices__15.02.2012.jpg

kosovari50
16.02.2012, 04:35:52
MINISTRI TOMIQ: OFRIM URGJENT I NDIHMĖS PĖR BANORĖT E RESTELICĖS

Ministri pėr Komunitete dhe Kthim, Radojica Tomiq, pas tragjedisė sė djeshme nė tė cilėn nga orteku i borės, nė vendin Restelicė, tė komunės sė Dragashit, janė vrarė dhjetė anėtarė tė familjes Reka, shprehu ngushėllimet e thella pėr tė afėrmit dhe miqtė e viktimave, dhe njoftoi se Ministria pėr Komunitete dhe Kthim nė bashkėpunimi me institucionet tjera relevante, do tė ofrojė tė gjitha ndihmat e nevojshme pėr banorėt nė nevojė.
Ministri Tomiq, theksoi nevojėn e koordinimit tė mėtejshėm tė pėrfaqėsuesve tė institucioneve vendore dhe ndėrkombėtare dhe tė vetė banorėve tė Restelicės, duke theksuar se ata janė tani nė vendin e parė pėr solidaritetin e nevojshėm dhe veprim tė pėrbashkėt me gjithė fuqinė tonė pėr tė parandaluar qė kjo tragjedi e tmerrshme tė pėrfitoj pėrmasa edhe mė tė mėdha.

kosovari50
16.02.2012, 04:39:02
Botohet shtojca e Kosovės nė revistėn prestigjioze “La Lettre Diplomatique”
http://www.mfa-ks.net/repository/images/850Ballina.jpg

Botohet nė Francė numri mė i ri i revistės mujore “La Lettre Diplomatique”, me shtojcė enkas dedikuar Kosovės, e cila ka distribuim tė gjerė nė mes tė opinionbėrėsve dhe diplomatėve nė botėn frankofone.

Numri mė i ri i revistės qė botohet nė Francė, por qė ka distribuim dhe audiencė globale, ėshtė fokusuar nė shtetet e Kosovės, Rusisė, Tanzanisė dhe El Salvadorit.

Shtojca e Kosovės e titulluar “Kosova – njė demokraci e re nė zhvillim” nė rreth 30 faqe, ėshtė pėrgatitur nga Ministria e Punėve tė Jashtme e Kosovės dhe Ambasada e Republikės sė Kosovės nė Paris.

Pėrveē temave nga fusha e ekonomisė, diplomacisė dhe tė drejtave tė njeriut, nė shtojcėn kosovare janė botuar edhe intervista e zgjeruar me Ambasadorin prof. Muhamedin Kullashi, si dhe kolumne tė veēanta nga Kryeministri Hashim Thaēi, Ministrat Enver Hoxhaj dhe Vlora Ēitaku si dhe shkrime autoriale nga drejtori i Aeroportit tė Lyon qė operon me koncesion nė Prishtinė, z. Philippe Bernard, Dr. Odile Perrot nga Misioni i OSBE-sė si dhe Zėvendėsministri Petrit Selimi.

Kjo ėshtė hera e dytė gjatė gjashtė muajve tė fundit qė Republika e Kosovės prezantohet tek audienca e targetuar e diplomatėve botėrore, pas botimit tė njė dosje tė ngjashme nė revistėn mė tė vjetėr diplomatike nė botė “The Diplomat”, qė botohet nė Britani tė Madhe.

kosovari50
16.02.2012, 04:41:03
Hoxhaj: Pas njohjes do tė thellojmė bashkėpunimin me Haitin
http://www.mfa-ks.net/repository/images/850Hoxhaj---Kryeministri-i-.jpg
Vetėm njė ditė pasi iu konfirmuar njohja nga Republika e Haitit, Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj ka vazhduar takimet me pėrfaqėsues shtetėror nė Port-au-Prince.

Ministri Hoxhaj fillimisht ėshtė takuar me Kryeministrin e Haitit, Garry Conille, tė cilin e ka falėnderuar pėr vendimin e Qeverisė sė tij pėr tė njohur pavarėsinė e Kosovės.

Ministri Hoxhaj ka thėnė se me kėtė vendim, Haiti i ėshtė bashkuar shteteve tė fuqishme e demokratike botėrore, tė cilat me njohjen e tyre i kanė kontribuar paqes dhe stabilitetit nė Ballkanit.

Nga ana tjetėr, Kryeministri i Haitit, Garry Conille ka vlerėsuar se tani Haiti dhe Republika e Kosovės duhet tė thellojnė bashkėpunimin politik dhe ekonomik.

Ministri Hoxhaj dhe Kryeministri Conille janė pajtuar qė sė shpejti nė mes tė dy shteteve do tė nėnshkruhen disa marrėveshje bilaterale.

Mbrėmė, Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Haitit, Laurent Lamothe, pas njė takimi zyrtar me Ministrin e Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr shtyp kanė bėrė publike njohjen zyrtare tė pavarėsisė sė Kosovės nga Haiti.

Dy ministrat kanė deklaruar se Republika e Kosovės dhe Republika e Haitit shumė shpejt do tė vendosin marrėdhėnie diplomatike, pėrmes akreditimit tė ambasadorėve jorezident si dhe do tė nėnshkruhen disa marrėveshje nė fushėn e arsimit.

Ministri Hoxhaj po ashtu ia ka ofruar Haitit ndihmėn e Republikės sė Kosovės, sidomos nė ofrimin e pėrvojave pėr procesin e rindėrtimit.

Republika e Haitit ėshtė shteti i 87 qė e njeh pavarėsinė e Kosovės.

Njohja nga ky shtet vjen nė kohėn kur Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Kosovės ka intensifikuar maksimalisht pėrpjekjet pėr tė pėrmbyllur procesin e njohjeve tė pavarėsisė sė Kosovės.

Republika e Haitit, ėshtė shtet i Karaibeve me sipėrfaqe prej 27,750 kilometra katrorė, me popullsi prej rreth 9,8 milionė banorė dhe ka kryeqytet Port-au-Princin.

kosovari50
16.02.2012, 04:42:26
Ministri Agani nė vizitė zyrtare nė Emiratet e Bashkuara Arabe
http://www.msh-ks.org/images/00000000000000000132.jpg
Njė delegacion i Ministrisė sė Shėndetėsisė i Republikės sė Kosovės, i kryesuar nga Ministri Ferid Agani po zhvillon njė vizitė zyrtare nė Abu Dhabi tė Emirateve tė Bashkuara Arabe, me ftesė tė zyrtarėve tė lartė tė kėtij shteti arab.
Gjatė kėsaj vizite, Ministri Agani me bashkėpunėtorė ėshtė pritur nė Ministrinė e Shėndetėsisė tė kėtij shteti nga dr. Easa Al Mansoori zėvendėsministėr dhe drejtor pėr marrėdhėniet tė jashtme dhe organizatat ndėrkombėtare.
Nė kėtė takim, Ministri Agani ka falėnderuar nikoqirėt pėr ndihmėn dhe mbėshtetjen e dhėnė pėr shtetin dhe popullin e Kosovės dhe ėshtė biseduar pėr fushat e bashkėpunimit nė shėndetėsi.
Po ashtu, Ministri Agani, i ka njohur mikpritėsit edhe zhvillimet nė shėndetėsinė kosovare me theks tė posaēėm nė procesin e reformave.
Delegacioni i MSh-sė ėshtė pritur nė Abu Dhabi edhe nga drejtori gjeneral i Gjysmėhėnės sė Kuqe, dr. Mohamed Ateeq Al Falahi, me tė cilin ėshtė biseduar pėr kontributin dhe rolin e organizatave humanitare nė mbėshtetje tė shėndetėsisė dhe bashkėpunimin e ndėrsjellė.
Nė kėto takime, Ministri Agani dhe delegacioni i MSh-sė, ėshtė shoqėruar nga i ngarkuari me punė i Republikės sė Kosovės pėr Emiratet e Bashkuara Arabe, dr. Rexhep Boja.
Paraprakisht, para udhėtimit pėr nė Emiratet e Bashkuara Arabe, delegacioni i MSh-sė ka qėndruar nė Turqi, ku ėshtė pritur nė Shoqatėn e Prishtinasve nė Stamboll si dhe ka vizituar edhe komunėn e Bajram Pashės nė Stamboll, ku ėshtė pritur nga kryetari i Komunės, Kryetari i bashkisė dhe deputetė tė Parlamentit turk.
Nė takimin e organizuar nga Komuna e Bajram Pashės, pėr ta shoqėruar delegacionin e Kosovės pėrveē pėrfaqėsuesve tė shoqatave tė bashkė-atdhetarėve nė Turqi, delegacionit tė komunės sė Bajram Pashės, deputetėve tė Parlamentit turk, kanė marrė pjesė edhe bashkė-atdhetarė, ndėrsa nė takim, Ministri Agani ka falėnderuar popullin turk dhe bashkė-atdhetarėt pėr ndihmėn e dhėnė pėr Kosovėn, duke i ēmuar lart vlerat njerėzore qė i bėjnė tė tregojnė respekt pėr njėri-tjetrin dhe pėr bashkėjetesė.

kosovari50
16.02.2012, 04:43:52
Ministri i Infrastrukturės, Fehmi Mujota, mbajti konferencė me gazetarė lidhur me gjendjen aktuale tė rrugėve
http://mi-ks.net/data/news/bigthumb_Foto%202%20(1)_8352.jpg
Sot nė Prishtinė ministri i Infrastrukturės, Fehmi Mujota, mbajti njė konferencė me gazetarė, me ē’rast i informoi ata lidhur me gjendjen e rrugėve magjistrale dhe rajonale tė Kosovės, qė janė kompetencė e ministrisė sė ai e drejton, pas reshjeve tė borės sė kėtyre ditėve, qė shkaktuan probleme tė shumta.Nė hapje tė konferencės ministri Mujota tha se ajo ėshtė organizuar pėr tė paraqitur gjendjen aktuale nė rrugėt e Kosovės dhe pėr tė informuar opinionin e gjerė pėr masat e ndėrmarra nga Qeveria, Ministria e Infrastrukturės dhe nga tė gjitha autoritetet e vendit pėr tejkalimin e gjendjes sė krijuar.- Qė nga fillimi i tė reshurave tė borės e deri sot rrugėt magjistrale dhe rajonale nė Republikėn e Kosovės nė vazhdimėsi kanė qenė tė kalueshme, tha nė fillim ministri Fehmi Mujota dhe vazhdoi: - Bazuar nė sasinė e tė reshurave dhe kushteve tė pėrgjithshme, Republika e Kosovės ėshtė pėrballur me sukses, madje me sukses mė tė madh se tė gjitha vendet e rajonit. Rrugėt magjistrale dhe rajonale nė gjatėsi rreth 2 mijė kilometra, qė janė pėrgjegjėsi tė Ministrisė sė Infrastrukturės, sipas raporteve zyrtare edhe tash janė tė kalueshme. Po kėshtu, gjatė tėrė kohės sė kushteve tė vėshtirėsive qė kanė mbretėruar gjatė kėsaj kohe, mund tė themi se autostrada Vėrmicė-Suharekė ėshtė mirėmbajtur me rregull.Nė vazhdim tė fjalės sė tij, ministri Mujota tha:- Vlenė tė pėrmendim se shumica e rrugėve drejt vendkalimeve kufitare janė tė kalueshme, me pėrjashtim tė pikės kufitare Pejė-Kullė-Rozhajė, meqė pjesa nga Mali i Zi ėshtė e pakalueshme, ndėrsa nga pjesa e Republikės sė Kosovės rruga ėshtė e kalueshme. Vėshtirėsi ka edhe nė zonat kodrinore-malore, si nė aksin rrugor Pejė-Kuqishtė, Qafė Morinė, Qafė Prush, aksi rrugor Prizren-Prevallė, pjesa e rrugės drejt Qendrės sė skijimit nė Brezovicė, si dhe segmenti qė lidh Shalėn e Bajgorės me Podujevėn, i cili presim tė lirohet gjatė orėve tė ditės sė sotme. Rrugė e kalueshme , por me vėshtirėsi, ėshtė edhe rruga nė drejtim tė Leskovcit, pėr ēka nevojiten pajisje dimėrore dhe kujdes nga shoferėt.Gjatė kėsaj periudhe Qeveria e Republikės sė Kosovės dhe Ministria e Infrastrukturės e kanė ngritur gatishmėrinė dhe kanė koordinuar tė gjitha veprimet nė mes tė dikastereve pėrkatėse nė nivel vendi me qėllim tė pėrballimit sa mė tė mirė tė gjendjes sė krijuar. Gjatė kėsaj kohė ne nė vazhdimėsi kemi qenė tė koordinuar nė pėrcjelljen e situatės nga Kryeministri, ministrat pėrkatės, siē janė Ministri i Punėve tė Brendshme, Ministri i Forcės sė Sigurisė, po ashtu me Policinė e Kosovės dhe me tė gjitha autoritetet komunale.Deri tash edhe komunikacioni hekurudhor ėshtė zhvilluar pa pengesa, ndėrsa ka pasur disa pezullime tė linjave ajrore nė aeroportin “Adem Jashari” nė Prishtinė, ku tash gjendja ėshtė normalizuar.Gjatė kėsaj kohė Ministria nėpėrmjet kompanive pėr mirėmbajtjen e rrugėve ka ndihmuar disa lokalitete nė komuna tė caktuara tė vendit, me kėrkesė tė autoriteteve lokale, siē ishte rasti me Novobėrdėn, Dragashin, Gjakovėn nė Dushkajė, ndėrsa me kėrkesė tė autoriteteve lokale tė Bajram Currit kemi ndihmuar hapjen e aksit rrugor Qafė Morinė-Tropojė nė Shqipėri.Pėr hirė tė informimit tė opinionit duhet tė themi se kostoja e mirėmbajtjes verorė dhe dimėrore nė Republikėn e Kosovės, pėr rrugėt magjistrale dhe rajonale ėshtė diēka mė tepėr se 9 milionė dhe kjo tregon se mirėmbajtja e rrugėve, edhe dimėrore edhe verorė, kėrkoni njė buxhet tė shtuar dhe besoj qė nė tė ardhmen Qeveria e Republikės sė Kosovės dhe buxheti i Republikės sė Kosovės do tė jenė edhe mė shumė tė orientuara nė drejtim tė mirėmbajtjes sė rrugėve.Ministria e Infrastrukturės dhe Qeveria do tė vazhdojnė tė punojnė nė drejtim tė krijimit tė lehtėsirave dhe ofrimit tė ndihmės pėr tė gjithė qytetarėt e Republikės sė Kosovės duke monitoruar punėn e tė gjithė operatorėve tė kontraktuar pėr mirėmbajtjen e rrugėve. Me kėtė rast dėshirojmė t’i ftojmė tė gjithė mekanizmat institucionalė dhe qytetarėt qė tė japin kontributin e tyre nė kėtė drejtim duke bashkėpunuar mes vete pėr ta pėrballuar kėtė situate tė krijuar nga moti i ligė nė ditėt e fundit, - tha nė pėrmbylljet tė konferencės pėr medie ministri Mujota, i cili nė fund u pėrgjigj nė disa pyetje tė gazetarėve tė pranishėm.

kosovari50
16.02.2012, 04:45:04
Ministrja Kusari – Lila: ka ende punė pėr tu bėrė pėr rolin e femrave vendim-marrėse
http://www.mti-ks.org/repository/images/DSC_6754.JPG
Agjencia pėr Barazi Gjinore organizoj sot tryezė tė rrumbullakėt mbi “Rolin e medieve nė trajtimin e ēėshtjeve gjinore”, nė tė cilėn Zv. Kryeministrja Mimoza Kusari – Lila tha se ėshtė shėnuar progres nė barazinė gjinore por ka ende punė pėr tu bėrė.
Gjatė kėtij takimi shoqatat e grave dhe pėrfaqėsues tė medieve diskutuan roli i femrave nė vendim-marrje. Derisa numri i femrave nė pozitat menaxhuese nė media ėshtė i kėnaqshėm, kjo mbetet brengosėse pėr sektorė tė tjerė publik dhe privat.
Zv. Kryeministrja Kusari – Lila gjatė fjalimit tė saj tha: “Kosova ka ligjin pėr barazinė gjinore, instrumente funksionale qė promovojnė mundėsi tė barabarta si Agjencia pėr Barazi Gjinore pranė zyrės sė Kryeministrit, krahas instrumenteve tjera simotra nė nivelin qendror dhe atė lokal”. Ajo po ashtu dha mesazh tė ēartė qė mediet duhet tė punojnė nė ērrėnjosjen e stereotipeve, shmangien e fjalorit diskriminues dhe tė afirmojnė njė gjuhė tė tolerancės.
Sipas njė hulumtimi tė bėrė nė vitin 2011 nga Agjencia pėr Barazi Gjinore del se 42% e femrave kanė pozita vendimmarrėse ndėrsa 58% kanė rolin jo-vendim-marrės

kosovari50
16.02.2012, 04:46:27
Kryeparlamentari Krasniqi priti drejtorin rajonal tė NDI-sė, Rob Benjamin
http://www.assembly-kosova.org/common/images/news/2012_02_15_Benjamin_v.jpg
Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, dr. Jakup Krasniqi, priti sot nė takim drejtorin rajonal tė Institutit Demokratik Kombėtar (NDI), Rob Benjamin, me tė cilin bisedoi pėr bashkėpunimin e deritashėm ndėrmjet Kuvendit dhe NDI-sė, pėr mundėsitė e thellimit dhe zgjerimit tė mėtejmė tė kėtij bashkėpunimi nė tė ardhmen, si dhe hapave qė duhet ndėrmarrė nė kėtė drejtim.

Duke i uruar mirėseardhje, kryetari Krasniqi e njoftoi z. Benjamin me ecurinė e zhvillimit dhe tė ngritjes sė kapaciteteve tė administratės sė Kuvendit, me ē'rast ēmoi lart mbėshtetjen dhe kontributin qė NDI-ja ka dhėnė nė kėtė drejtim. Kryeparlamentari foli edhe pėr bashkėrendimin veprimeve tė Kuvendit me tė gjithė partnerėt e tij, pėr njė vlerėsim tė tė arriturave tė deritashme dhe pėr identifikimin e nevojave tė administratės, nė tė cilat do tė fokusohej mbėshtetja nė tė ardhmen. Nė kėtė funksion, kryetari Krasniqi pėrmendi disa nga sektorėt nė tė cilėt do tė mund tė pėrqendrohej kjo mbėshtetje, si: hulumtimet parlamentare, stafi mbėshtetės i komisioneve etj.

Drejtori rajonal i NDI-sė, i cili nė kėtė takim ishte i shoqėruar nga zyrtarė tė NDI-sė nė Kosovė, vlerėsoi lart bashkėpunimin me Kuvendin e Kosovės dhe premtoi mbėshtetje edhe nė tė ardhmen. Ngritja e kapaciteteve nė sektorin e hulumtimeve parlamentare, tė stafit mbėshtetės tė komisioneve dhe marrėdhėnieve me publikun (pėrfshirė hapjen e Qendrės pėr Vizitorė), ishin fushat kryesore qė i potencoi z. Benjamin dhe nė tė cilat do tė fokusohet mbėshtetja e NDI-sė.
Kryeparlamentari Krasniqi dhe drejtori rajonal i NDI-sė u pajtuan pėr sektorėt nė tė cilat duhet tė shtrihet kjo mbėshtetje, duke e vlerėsuar atė tė nevojshme pėr zhvillimin e mėtejmė tė administratės sė Kuvendit tė Kosovės.

Duke pasur parasysh qė ky takim u zhvillua nė vigjilje tė 4-vjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, z. Benjamin e uroi kryetarin Krasniqi pėr kėtė pėrvjetor tė shtetėsisė sė vendit.

kosovari50
16.02.2012, 04:47:42
Deklarata pėr shpalljen tė paligjshėm referendumin nė veri tė Kosovės


Kuvendi i Republikės sė Kosovės
Nė bazė tė nenit 65.1 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės dhe tė nenit 6
paragrafi 1 dhe 49 tė Rregullores sė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės;
Duke u mbėshtetur nė neni 1.1 tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, i cili thotė: "Kosova ėshtė shtet i pavarur, sovran, demokratik, unik dhe i pa ndashėm";

Duke shprehur mbėshtetjen pėr mbrojtjen dhe realizimin e tė drejtave tė komuniteteve, si dhe implementimin nė tėrėsi tė Propozimit Gjithėpėrfshirės pėr zgjidhjen e statusit final tė Kosovės;
Duke rikonfirmuar vullnetin pėr integrim institucional dhe shoqėror tė komuniteteve qė
jetojnė nė Republikėn e Kosovės;
Duke u bazuar nė veprimin institucional, brenda rregullave qė ofron rendi juridik dhe
kushtetues i Republikės sė Kosovės, me propozimin e Grupeve parlamentare, miraton kėtė:

DEKLARATĖ

1. Kuvendi i Republikės sė Kosovės e kundėrshton dhe e shpall tė paligjshėm e tė pavlefshėm Referendumin e strukturave paralele nė komunat veriore tė Kosovės, tė financuara e tė drejtuara nga Republika e Serbisė kundėr Pavarėsisė, Sovranitetit dhe Integritetit territorial tė Republikės sė Kosovės.
2. Kuvendi i Republikės sė Kosovės e vlerėson kėtė referendum cenim tė rendit juridik dhe kushtetues tė Republikės sė Kosovės;
3. Kuvendi i Republikės sė Kosovės konstaton qė i ashtuquajturi Referendum i organizuar nga strukturat ilegale, nuk prodhon asnjė efekt juridik, politik dhe si i tillė ėshtė i pavlefshėm;
4. Organizimet e tilla jashtė institucionale dhe ilegale dėmtojnė pėrpjekjet e vazhdueshme tė Institucioneve tė Republikės sė Kosovės pėr integrim tė komunitetit serb nė jetėn institucionale;


5. Kuvendi i Republikės sė Kosovės inkurajon komunitetin serb tė pjesės veriore qė sa mė shpejtė tė angazhohet nė implementimin e Propozimit Gjithėpėrfshirės pėr zgjidhjen e Statusit tė Kosovės.
6. Institucionet e Republikės sė Kosovės konfirmojnė gatishmėrinė e tyre pėr mbrojtjen dhe respektimin e tė gjitha konventave ndėrkombėtare, qė garantojnė liritė dhe tė drejtat e qytetarėve, si dhe tė drejtat e pakicave.

Kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės
Dr. Jakup KRASNIQI

kosovari50
16.02.2012, 04:48:48
Mbledhja plenare e Kuvendit tė Kosovės
http://www.assembly-kosova.org/common/images/news/2012_02_15_Seanca_v.jpg
Punimet e mbledhjes sė sotme plenare tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės filluan me njė minutė heshtje nė nderim tė viktimave tė fshatit Restelicė tė Komunės sė Dragashit, qė u mbytėn si pasojė e ortekut tė borės.
Pas shterimit tė pikave e pėrhershme: ēėshtje jashtė rendit tė ditės dhe pyetje parlamentare pėr punėn e Qeverisė sė Kosovės, deputetėt shqyrtuan Projektligjin pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit pėr tatimin mbi vlerėn e shtuar, tė cilin projektligji e prezantoi ministri i Financave, Bedri Hamza.
Ai mes tjerash theksoi faktin se nė kėtė projektligj janė liruar nga tvsh-ja mediat elektronike dhe tė shtypura pėr furnizimet, shėrbimet dhe mallrat e importuara, gazetat, revistat, universitetet private, shėrbimet spitalore dhe kujdesi mjekėsor.
Ministri Hamza tha se ndryshimet nė kėtė projektligj janė me qėllim tė avancimit tė mėtejmė tė legjislacionit pėr tatimin mbi vlerėn e shtuar, vėnien e tij nė funksion tė plotė tė pėrkrahjes sė bizneseve, zhvillimit tė aftėsimit profesional dhe uljes sė kostos pėr mirėqenien e shėrbimeve sociale. Krejtėsisht nė fund ministri Hamza deklaroi se nga ky ligj pėrfitojnė mediat, sektori i shėndetėsisė, si dhe sektori i arsimit.
Projektligji pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit pėr tatimin mbi vlerėn e shtuar, u pėrkrah nė parim nga deputetėt e Kuvendi.
Nė vazhdim tė seancės sė Kuvendit tė kryesuar nga kryetari i Kuvendit, dr, Jakup Krasniq, (njė pjesė u udhėhoq nga nėnkryetari Xhavit Haliti) deputetėt kundėrshtuan mbajtjen e referendumit nė veri tė Kosovės pėrmes miratimit tė njė deklarate tė harmonizuar nga grupet parlamentare (me pėrjashtim tė grupit parlamentar tė Lėvizjes Vetėvendosje!). Mbajtja e referendumit ilegal ėshtė kundėrshtuar nga faktori ndėrkombėtar dhe nga Qeveria e Kosovės, tha shefi i grupit parlamentar tė PDK-sė, Adem Grabovci gjatė prezantimit tė kėsaj deklarate.
Ndėrkaq, shefi i grupit parlamentar tė Lėvizjes Vetėvendosje, Visar Ymeri, tha se ky grup parlamentar do tė apstenojė nė votimin e kėsaj deklarate, meqė nė tė janė pėrfshirė dy pika tė panevojshme. Ai shtoi se bazuar nė kėto dy pika thirret pėr zbatim tė Planit tė Ahtisarit, si dhe pėr shkak se mungon njė pikė tjetėr nė tė cilėn do tė duhej tė jetė e pėrfshirė kėrkesa pėr ekzekutivin qė tė marrė masa konkrete nė pengimin e mbajtjes sė njė referendumi tė tillė, theksoi Ymeri.
Deklarata lidhur me mbajtjen e referendumit ilegal nga ana e strukturave ilegale serbe nė veri, e harmonizuara nga grupet parlamentare, u mbėshtet nga deputetėt e Kuvendit, me disa plotėsime tė cilat u paraqitėn gjatė kėsaj seance.
Me anė tė kėsaj deklarate Kuvendi i Republikės sė Kosovės e kundėrshton dhe e shpall tė paligjshėm e tė pavlefshėm Referendumin e strukturave paralele nė komunat veriore tė Kosovės, tė financuara e tė drejtuara nga Republika e Serbisė kundėr Pavarėsisė, Sovranitetit dhe Integritetit territorial tė Republikės sė Kosovės.
Tutje, deputetėt shqyrtuan dhe miratuan edhe Projektligjin pėr shėrbime kėshilluese pėr bujqėsi dhe zhvillim rural, si dhe Projektligjin pėr Arkivat.
Nė vijim deputetėt shqyrtuan dhe pėrkrahėn me shumicė votash edhe Propozim-Programin e punės sė Kuvendit, pėr vitin 2012. Disa nga kryetarėt e komisioneve parlamentare duke paraqitur qėndrimet e tyre pėr kėtė ēėshtje, theksuan se meqė jemi nė procesin reformues tė Kushtetutės, shumė ligje pritet tė vijnė nė Kuvend pėr t'u ndryshuar, duke pėrmendur mes tjerash edhe iniciativėn pėr pėrfundimin e pavarėsisė sė mbikėqyrur. U theksua po ashtu se 40 pėr qind e kėsaj strategjie legjislative do tė ndryshojė, ndėrsa shtuan se e gjithė puna e Kuvendit varet nga Qeveria si sponzoruese e ligjeve. U tha se ekzekutivi duhet ta respektojė dinamikėn dhe procedurat e ligjeve, si dhe tė dėrgojė me kohė projektligjet nė Kuvend.
Mė tej deputetėt duke kritikuar faktin se zbatimi i ligjeve nė Kosovė po fillon me vonesa, theksuan se edhe Rregullorja e Punės sė Kuvendit duhet tė pėrfundojė sa mė shpejt.
Po ashtu u tha se viti 2012 do tė jetė shumė dinamik pėr Kuvendin dhe se plani i paraqitur ėshtė ambicioz dhe tejkalon kapacitetet e Kuvendit.
Kuvendi po ashtu shqyrtoi dhe miratoi edhe raportin e Komisionit pėr Shėndetėsi, Punė dhe Mirėqenie Sociale pėr mbikėqyrjen e zbatimit tė Ligjit pėr Inspektoratin e Punės, si dhe pėrkrahu kėrkesėn e Komisionit pėr Shėndetėsi, Punė dhe Mirėqenie Sociale pėr afat shtesė pėr ta shqyrtuar Projektligjin pėr regjistrimin dhe evidencėn e tė papunėsuarve dhe punėkėrkuesve.

kosovari50
16.02.2012, 04:54:26
CNN – Happy Birthday Republic of Kosovo (video)
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_T1iAyxwv7I

Rrjeti i njohur televiziv i lajmeve, CNN, ka filluar tė shfaq njė spot tė ri promovues pėr Kosovėn nė katėrvjetorin e shpalljes sė pavarėsisė sė shtetit mė tė ri evropian.
Spoti ka si qėllim promovimin e potencialeve tė Kosovės para investitorėve tė huaj.

Qeveria e Kosovės ditė mė parė ka miratuar propozimin pėr ndarjen e mjeteve financiare nė vlerė prej njė milion eurosh pėr promovimin e Kosovės tek investitorėt e huaj, nė Agjencinė e lajmeve CNN.

kosovari50
16.02.2012, 04:56:27
Zėvendės/sekretari amerikan vjen nė Kosovė
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0215190754462_m.jpg
Zėvendės/sekretari amerikan i Shtetit, William Burns, i shoqėruar nga ndihmės/sekretari i Shtetit pėr Narkotikėt dhe Zbatimin e Ligjit, William R. Brownfield, do tė fillojnė tė enjten njė turne pune me ndalesa nė Austri, si dhe nė disa vende tė Ballkanit Perėndimor.
Dy zyrtarėt e lartė amerikanė nga data 16-20 shkurt do tė zhvillojnė takime me zyrtarė tė lartė nė Serbi, Bosnje-Hercegovinė, Kosovė dhe Kroaci lidhur me ēėshtje dypalėshe dhe rajonale.

Gjatė takimeve, zėvendės/sekretari Burns do tė nėnvizojė angazhimin amerikan ndaj vendeve tė Ballkanit Perėndimor dhe mbėshtetjen e vazhdueshme pėr aspiratat e tyre euro-atlantike, raporton VOA

Burns do t’i nxisė vendet pėr bashkėpunim mė tė madh rajonal, si dhe do tė theksojė nevojėn qė udhėheqėsit e kėtyre vendeve tė punojnė seriozisht nė pėrgjigje tė sfidave si forcimi i shtetit ligjor dhe zhvillimi ekonomik.

kondita
16.02.2012, 11:18:01
Kryeveterani i UĒK-sė akuzohet se votoi 150 herė

Kryetari i OVL tė UĒK-sė, Muharrem Xhemajli akuzohet se ka votuar 150 herė nė njė fshat tė Drenasit nė zgjedhjet e dhjetorit 2010. Xhemajli pėr kėtė vepėr penale mund tė dėnohet deri nė 5 vjet burgim. Njė prokuror i EULEX-it ka ngritur aktakuzė pėr kėtė rast pėrderisa vetė Xhemajli ka mohuar tė ketė votuar.
Sipas tij, kėto janė shpifje dhe akuza tė pabaza tė Lėvizjes Vetėvendosje dhe se nuk ka votuar. ėshtė e vėrtet qė atė ka qenė nė fshatin dhe shkollėn qė ėshtė votuar por e ka bėrė kėtė pėr ta vizituar njė shok tė tij.

kosovari50
16.02.2012, 14:45:03
Thaēi: Me deficite serioze patriotike janė ata qė bėjnė zhurmė patriotike
http://www.lajmonline.com/uploads/+thaqi.jpg
“Opozita ka tė drejtėn qytetare dhe kushtetuese t’i kritikojė politikat qeverisėse, por mė duket e paarsyeshme qė tėrė kohėn t’u bijė sirenave tė alarmit”, ka thėnė kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi.

Sipas tij, brenda njė harku kohor shkumė tė shkurtėr, Kosova ka hedhur hapa tė rėndėsishėm nė tė gjitha aspektet e fuqizimit tė shtetėsisė.

“Natyrisht ende ka shumė punė pėr t’u bėrė. Ka gjėra qė duhet pėrmirėsuar, por realiteti historik i popujve tė tjerė na ka treguar se shtetet demokratike nuk bėhen brenda natės”, ka thėnė Thaēi.

Kreu i Qeverisė thotė se marrėveshja pėr bashkėpunimet rajonale, pėr tė cilėn po bisedohet kėto ditė, nuk do ta dėmtojė shtetin e Kosovės.

“Mė asnjė mėnyrė nuk do tė ndodhė diēka e tillė. E pėrsėrisė, nė asnjė mėnyrė”, shton ai.

Thaēi nė kėtė intervistė ka folur edhe pėr “patriotėt e vonuar” tė skenės politike tė Kosovės.

“Ėshtė njė fakt i mirėnjohur se ata qė bėjnė zhurmė patriotike rėndom kanė deficite serioze patriotike nė jetėn e tyre. Shpeshherė kjo i komplekson, por politika nuk ėshtė vend ku shėrohen komplekset”.

Ditė mė parė, derisa kryenegociatorja Edita Tahiri po takohej me ndėrmjetėsin e bisedimeve Robert Cooper, aktivistėt e Lėvizjes Vetėvendosje shkruan parullėn “Kosova Republikė”, nė ndėrtesėn e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės. Aksioni, sipas lėvizjes, kundėrshtonte bisedimet “pėr tė hequr dorė nga Republika”.

Thaēi thotė se tė shkruash nėpėr mure parulla politike nė vitin 1981, ka qenė domosdoshmėri e luftės pėr liri brenda njė regjimi diktatorial.

“Tė bėsh njė punė tė tillė parullash nė Kosovėn demokratike tė vitit 2012 ėshtė komike, foshnjore dhe jokreative”

kosovari50
16.02.2012, 14:50:22
Zhbogar: BE do tė ndihmojė nė integrimin e veriut
http://www.lajmonline.com/uploads/++00%20zhbogar250.jpg
Pėrfaqėsuesi Special i Bashkimit Evropian nė Kosovė, Samuel Zbogar, ka thėnė se misioni i BE-sė pėrkrahė Kosovėn nė rrugėn evropiane.

“Pėr kėtė qėllim ėshtė vendosur qė zyra e Komisionit Evropian nė Kosovė tė jetė edhe ajo e pėrfaqėsuesit tė BE-sė pėr Kosovė”, ka thėnė Zbogar gjatė takimit me kryetari e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa.

Sipas tij, gjatė dhjetorit tė vitit tė kaluar BE-ja ka ndėrmarrė vendime tė rėndėsishme pėr Kosovėn, pėrfshirė fillimin e procesit pėr liberalizimin e vizave, marrėdhėniet kontraktuale tregtare si dhe proceset tjera qė do tė vazhdojnė transmeton Telegrafi.

Ai e cilėsoi tė rėndėsishme procesin e dialogut Kosovė-Serbi dhe ndihmėn qė BE-ja ėshtė e gatshme ta ofroj nė kėtė aspekt e qė nėnkupton integrimin e veriut, pėrfaqėsimin rajonal tė Kosovės etj.

Nė anėn tjetėr, Mustafa ka thėnė se LDK-ja ka pasur vėrejtjet e saja rreth fillimit tė procesit tė dialogut Kosovė -Serbi, veēmas ndaj aspektit tė pėrgatitjes jo tė duhur, agjendės jo tė qartė, dhe qasjes jotransparente ndaj Parlamentit dhe opinionit publik.

kosovari50
16.02.2012, 14:56:28
Faleminderit zoti Cooper, por jo
http://lajmonline.com/uploads/kuqi_15022012_lajm.jpg
Katėr vite kanė kaluar pas shpalljes sė pavarėsisė, Kosova ka arsye tė krenohet, ka thėnė zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi. Nė njė intervistė,Kuēi ka folur pėr vizitėn e fundit tė ndėrmjetėsit tė BE-sė nė dialog, Robert Cooper, duke thėnė se ai kishte ardhur tė gjejė zgjidhje tė pranueshme pėr dy palėt lidhur me pėrfaqėsimin e Kosovės nė nismat rajonale.

Nė njė intervistė,zėvendėskryeministri dhe ministri i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi, ka folur rreth sfidave qė kanė pėrcjellė Qeverinė e Kosovės gjatė katėr viteve tė shtetndėrtimit. Ai ka vlerėsuar se nė kėto vite ekzekutivi ka pėrmbushur detyrat qė ka marrė nga legjislativi. Ai thotė se veriu i vendit mbetet sfida mė e madhe, ndėrkohė qė nuk premton se do tė zgjidhet ky problem ketė vit

Ai ka konfirmuar atė qė ėshtė thėnė nga kryeministri se, nė nismat rajonale Kosova do tė pėrfaqėsohet si shtetet e tjera.

Pyetja: Kosova ka shpallur pavarėsinė tash e katėr vite. Si e vlerėsoni kėtė periudhė. A ėshtė bėrė mjaft nė shtetndėrtim?

Kuēi: Katėr vite pas shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės ne kemi arsye qė tė krenohemi, pėr shkak se ndjehemi mirė si qytetarė tė Republikės sė Kosovės. Kosova ėshtė ndėrtuar si shtet. Pėr katėr vite ėshtė plotėsuar infrastruktura ligjore. Ėshtė ndėrtuar njė qėndrueshmėri institucionale dhe ėshtė zhvilluar demokracia pėrbrenda vendit. Kosova ka arritur tė ketė njė qėndrueshmėri ekonomike me zhvillimin e saj qė tė afrohemi nė integrimet evropiane. Pėr katėr vite, Kosova ka arritur tė jetė shtet konkurrent me shtetet tjera rreth saj.

Pyetja: Ministrja Ēitaku nė fund tė vitit 2011 ka deklaruar se nė fillim tė kėtij viti, do tė ketė riformatim tė Qeverisė. A do tė ndodhė njė gjė e tillė muajin tjetėr?

Kuēi: Nuk besoj qė qeveria ėshtė nė atė kohė tė riformatimit, ngase kemi stabilitet institucional, kemi pėrgjegjėsi tė lartė tė ministrave nė kryerjen e punėve tė tyre. Do tė them me kėnaqėsi se nuk ka ndonjė skandal. Mirėpo, se kur duhet bėrė ndryshime, ėshtė vlerėsim qė duhet tė vijė nga kryeministri, pra nuk ėshtė pėrgjigje qė mund ta jap unė.

Pyetja: Nė cilėn kohė ka qenė qeveria kur ministrja Ēitaku i ka bėrė ato vlerėsime?

Kuēi: Sikur sot.

Pyetja: Para dy ditėsh nė Prishtinė qėndroi ndėrmjetėsi i BE-sė, Robert Cooper. Cili ka qenė propozimi qė solli ai pėr pėrfaqėsimin e Kosovės nė nismat rajonale dhe cili ishte qėndrimi i Qeverisė?

Kuēi: Mė duhet tė theksoj se nuk kam marrė pjesė nė ato takime. Por, mund tė them se qėndrimi i Qeverisė sė Kosovės ėshtė se Kosova do tė trajtohet e barabartė me vendet tjera nė takimet rajonale dhe kudo tjetėr.

Pyetja: A u kthye me zgjidhje Cooper, me zgjidhje tė problemit?

Kuēi: Cooper ka qenė nė Kosovė nė orvatje tė zgjidhjes sė pranueshme pėr Kosovėn dhe Serbinė. Ne kemi ardhur nė pėrfundim gjatė takimit se dialogu do tė vazhdojė. Kemi respekt pėr zotin Cooper, por qėndrimi ynė ka qenė pak mė ndryshe.

Lajm: Republika e Kosovės ėshtė njohur nga gjithsejt 87 shtete. Kur do tė bėhet Kosova pjesė e organizmave ndėrkombėtarė?

Kuēi: Njohja e Kosovės ka pasur pėrparėsitė e veta. Na kanė njohur shtetet mė tė fuqishme nė botė, mė demokratike dhe mė me ndikim. Por kanė qenė pengesat qė kanė ardhur nė Kėshillin e Sigurimit. Nė kėtė rast e kam fjalėn pėr Rusinė nė veēanti dhe nė ndonjė rast nga ndikimi i Serbisė. Po ashtu do tė thosha se Kosovėn ende nuk e kanė njohur 5 shtetet anėtare tė BE-sė. Kjo ėshtė njė nga pengesat sa i pėrket pozicionit tonė nė arenėn ndėrkombėtare. Kemi nevojė qė nė radhė tė parė ta zhbllokojmė gjendjen me 5 shtete tė BE-sė, pastaj edhe nė Kėshill tė Sigurimit. Por, Kosova ėshtė e konsoliduar si shtet, funksionon si shtet. Dhe gradualisht do tė fitojmė njohje tjera.

Pyetja: Lobimi i zėvendėskryeministrit Pacolli dhe ministrit tė Jashtėm, Enver Hoxhaj, kryesisht ėshtė pėrqendruar nė shtetet e Afrikės. Ēka po bėn Qeveria qė ta zhbllokojė kėtė gjendje dhe tė kemi njohje nga ndonjėri prej vendeve tė BE-sė?

Kuēi: Ne kemi nj strategji pėr lobim. Ai bėhėt nė dy drejtime. I pari, nėpėrmjet institucioneve tė Kosovės, nė mėnyrė bilaterale me shtete veē e veē, pėrfshirė edhe shtete anėtare qė nuk e kanė njohur Kosovėn. Dhe e dyta, nėpėrmjet partnerėve tanė ndėrkombėtarė. Nė kėtė drejtim duhet tė fuqizohen tė dy palėt. Fuqia jonė ėshtė mė e vogėl sesa e partnerėve. Partnerėt tanė mund dhe duhet tė na ndihmojnė nė shumė ēėshtje, nė njohjen e atyre shteteve nė veēanti qė janė mė me ndikim nė botė.

Pyetja: A ka arritur Qeveria tė pėrmbushė detyrat qė ka marrė nga legjislativi nė kėto katėr vite?

Kuēi: Mė duhet tė them qė kemi proceduar shumė ligje. Ato janė ligje tė mira dhe, tė mira i quaj ato qė pėrmbajnė standardet evropiane dhe qė janė tė aplikueshme nė Kosovė. Ēėshtja e implementimit tė ligjeve, pėr veē tjerash, ėshtė ēėshtje qė kėrkon buxhet shtesė, traditė nė respektimin e tyre, ngritje tė kapaciteteve. Mirėpo, Kosova ka bazamentin e ligjeve dhe bazamentin e funksionimit. Mbi tė gjitha ka mentalitet pėr respektimin e rendit dhe ligjit. Dhe, qytetarėt sot, pikė reference e kanė ligjin nė kėtė vend.

Pyetja: Sundimi i ligjit e lufta kundėr korrupsionit janė prioritete tė Qeverisė pėr funksionim mė tė mirė tė shtetit. Realisht kėto detyra dalin edhe nga Raporti i Progresit. Kur do tė arrijė Kosova nivelin e kėnaqshėm pėr t’u bėrė pjesė e familjes evropiane ?

Kuēi: Janė dy procedura. E para, ajo qė ka tė bėjė me proceset qė duhet t’i plotėsojmė ne, detyrat e shtėpisė siē thuhet. Proceset pėr ngritjen e kapaciteteve tona tė angazhimit dhe hyrja nė BE, nuk vijnė si rezultat i mbėshtetjes sė dikujt, po si rezultat i meritės. Dhe e dyta, ka tė bėjė mė zhvillimet politike. Po i quaj kėshtu, se ka shtete tė BE-sė qė duhet ta njohin Kosovėn, dhe ato shtete tė paktėn tė mos behėn pengesa pėr Unionin Evropian. Deri tash nuk kanė qenė pengesė. Unė pres qė Kosova do tė jetė krah pėr krahė mė vendet tjera tė rajonit, se paku nuk do tė jetė e vetme apo e fundit.

Pyetja: Veriu i vendit ende vazhdon tė jetė sfidė pėr Qeverinė. Si do ta shtrini autoritetin atje, ditėve tė fundit ėshtė pėrfolur krijimi i njė grupi tė unitetit pėr veriun?

Kuēi: Ne nė planin e punės kemi atė qė tė bėjmė zhvillime pozitive pėr veriun, krijimin e komunės sė re, legjitimitetin demokratik dhe mbajtjen e zgjedhjeve. Ne do tė punojmė, por nuk japim garanci, sepse nuk varet vetėm nga ne qė t’i bėjmė tė gjitha brenda kėtij viti. Kėtu ka nevojė pėr njė aktivitet tė shtuar tė EULEX-it dhe tė KFOR-it nė veēanti dhe aktivitet tė Bashkėsisė ndėrkombėtare pėr presion mbi Beogradin. Ne jemi nė koordinim me partitė politike. E keni parė qė kryeministri ka bėrė mirė qė ka arritur koordinim sa i pėrket pėrfundimit tė pavarėsie sė mbikėqyrur, reformave zgjedhore, stabilitetit institucional etj. Ne nuk jemi pėr atė qė tė formojmė njė grup tjetėr tė unitetit. Institucionet le ta marrin pėrgjegjėsinė e vet, nė koordinim me partitė politike. Institucionet janė ato qė marrin veprimet e tyre.

kosovari50
16.02.2012, 15:09:01
Spekulim me njė aspiratė shekullore
http://lajmonline.com/uploads/thumbs/haliti_11022012_thumb.jpg
Nė pėrmbyllje tė pėrgjigjes sė titullit tė shkrimit do tė nėnvizoja se “Vetėvendosja”, si lėvizje edhe parti e tretė, e pėrfaqėsuar nė Kuvendin e Kosovės, apo lėvizja “Kuq e Zi”, ende vepruese nė kuadėr shoqate, synojnė marrjen e pushtetit nėn flamurin e nacionalizmit. Por, ky flamur ėshtė i pafuqishėm dhe i paaftė tė pėrcaktojė identitetin dhe karrierėn politike. Politika, pavarėsisht stazhit, ka si kriter pėr pranimin nė tė tė ekzistencės sė ndėrgjegjes kombėtare. Ky proces kėrkon kohė. Aktivizimi “rrufe” i kėsaj ndėrgjegjeje tė tė rinjve qė nuk kanė qenė tė lindur dhe as aktivė nė procesin e arritjes sė Pavarėsisė, duke qenė i parakohshėm, tingėllon dhe i pabesueshėmS’mund tė vihet kurrsesi nė dyshim se bashkimi kombėtar ėshtė njė aspiratė shekullore pėr shqiptarėt qė jetojnė nė trojet e veta etnike nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni, Serbi, Mal tė Zi dhe nė Greqi. Ky bashkim ka qenė dhe mbetet aspiratė e jona, sepse u lindėm, u formuam, u konsoliduam dhe funksionojmė si komb tė ndarė nė kufij administrativė (nė kuadėr tė katėr vilajeteve) dhe politikė (pas pėrcaktimit tė kufijve tė shtetit shqiptar nga Fuqitė e Mėdha mė 1913-ėn). Kjo veēori historike, krijimi dhe demonstrimi botėrisht i njėsisė kombėtare tė shqiptarėve (Lidhja e Prizrenit), para krijimit tė shtetit shqiptar, ėshtė njė burim pėr gjallimin dhe manifestimin e dėshirės sonė pėr bashkim kombėtar.

Shpallja e Pavarėsisė sė Shqipėrisė u pėrdor nga fqinjėt tanė ballkanas, por dhe nga Fuqitė e Mėdha, pėr interesat e tyre politike dhe strategjike. Fqinjėt sllavo-grekė, aleatė nė luftėn ballkanike, kishin planifikuar dhe kėrkonin botėrisht mosnjohjen e Pavarėsisė sė njė shteti shqiptar, me argumentin e mosekzistencės sė njė kombi shqiptar dhe tė etiketimit tė shqiptarėve si “plaēkitės” e “vrasės”.

Por, Konferenca e Ambasadorėve nė Londėr e njohu “Pavarėsinė e Shqipėrisė”. Arsyeja kryesore e arritjes sė kėtij pėrfundimi mendoj se ishte rezultat i logjikės evropiane-perėndimore. Jam dakord me pėrfundimin e njė studiuesi e historiani amerikan, A. Bushnell Hart, qė nė njė artikull tė botuar nė “New York Times”, mė 19.10.1913, shkruan: “Kjo (njohja e Pavarėsisė sė Shqipėrisė-shėn.im) ėshtė vetėm sajesė e Komunitetit Evropian, pjesėrisht pėr tė penguar tre shtetet sllave pėr tė arritur nė Adriatik….pėr tė qenė sa mė pranė influencės austriake e italiane”. Tė shkruara para njėqind vjetėsh, fraza e mėsipėrme tingėllon si profeci e ecurisė historike tė kombit tonė nė kuadėr tė njė shteti shqiptar.

- Territori i njohur prej Fuqive tė Mėdha si shtet shqiptar ishte vetėm njė e treta e territoreve shqiptare tė njohura e tė konfirmuara si tė tilla edhe ndėrkombėtarisht deri nė dhjetėvjetėshin e parė tė shekullit XX .

- Konferenca e Paqes e Parisit, ku u vu rrezikshėm nė diskutim nga fqinjėt tanė tėrėsia territoriale, madje edhe ekzistenca e shtetit shqiptar, rikonfirmojnė Vendimet e Konferencės sė Londrės.

- Edhe nė Konferencėn e Paqes nė Paris, pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore, u vu pėrsėri nė pikėpyetje ekzistenca e shtetit shqiptar. Pretendimi i Greqisė pėr ta rreshtuar atė pėrkrah nazi-fashistėve dėshtoi, por mbijetoi akuza false greko-serbe pėr bashkėpunimin e shqiptarėve tė Ēamėrisė dhe tė Kosovės me fuqitė e Boshtit.

- Zhvillimet e dy dekadave tė fundshekullit XX nė Kosovė dhe nė vendet ish-komuniste nė Evropė pėrgatitėn dhe finalizuan ēlirimin faktik tė Kosovės nga Serbia. Dihet ecuria e ngjarjeve, siē dihen edhe faktorėt dhe aktorėt e arritjes sė kėsaj fitoreje, qė u pasua, jo pa vėshtirėsi nga shpallja e Kosovės shtet i pavarur.

Kėto zhvillime krijuan realisht pėrshtypjen se ėndrra shumėshekullore e shqiptarėve pėr bashkim kombėtar ishte nė pragun e realizimit. Por dhe ne, qė nisėm jetėn politike qysh para ngjarjeve tė 1981-shit, dhe qė kontribuuam e vepruam nė krijimin, organizimin e luftės sė UĒK-sė, qė aspiruam si rrallėkush pėr ēlirimin dhe bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė, fillimisht u stepėm dhe, ca mė vonė, u pajtuam me idenė e aleatėve tanė pėr krijimin e shtetit tė pavarur, Kushtetutės dhe flamurit tė Republikės sė Kosovės. Pėr kėtė “pajtim” nuk jam penduar! Deklarohem kėshtu nė pėrballje tė tri elementeve: aspiratė (dėshirė e fortė) – mundėsi hipotetike – mundėsi realiste. Dy tė parat, qė janė tė pranishme dhe sunduese nė ndėrgjegjen dhe pavetėdijen e gjithė shqiptarėve nė Kosovė, pėrballen, duam apo nuk duam, me pėrfundimin aksiomatik tė aleatėve tanė: “Nuk do tė ketė ndryshim kufijsh nė Ballkan”!.

Mendoj se ndryshimi i kufijve tė Kosovės, qoftė edhe kėmbimi reciprok i territoreve mes Kosovės dhe Serbisė (propozim i bėrė) do tė hapė “kutinė e Pandorės”, dhe, mė sė pari, kėrkesėn ligjore e historike tė Kosovės pėr njėsinė historike tė ish-vilajetit me kryeqendėr Shkupin.

Aspirata anon pėrherė nga dėshira. Realiteti, qė pėrshfaqet nė raporte, interesa dhe zhvillime konkrete nė rrafshet sociale, ekonomike dhe politike e kufizon (pėr tė mos thėnė e sundon) aspiratėn. Ajo meriton tė gjallojė e tė mbijetojė nga lėvizje publike, intelektuale dhe civile. Kėto lėvizje, kurdoherė qė shfaqen, nė kuadėr tė ligjit, meritojnė dhe do tė kenė mbėshtetjen e shpirtit tonė, “shqiptarizmit”, por jo tė shtetit e tė politikės sonė zyrtare. Por kur kjo aspiratė pėrvetėsohet dhe shndėrrohet (nė pėrputhje me dėshirėn e aspiratėn tonė shekullore, por haptazi nė kundėrshtim me zhvillimet e tashme e tė pritshme kombėtare) nė program dhe moto tė njė partie politike ėshtė vėshtirė tė mos thuhet se diēka ėshtė thyer nė raportin konkret qė ēdo shqiptar ka personalisht dhe kombėtarisht me patriotizmin.

Nė pėrmbyllje tė pėrgjigjes sė titullit tė shkrimit do tė nėnvizoja se “Vetėvendosja”, si lėvizje edhe parti e tretė, e pėrfaqėsuar nė Kuvendin e Kosovės, apo lėvizja “Kuq e Zi”, ende vepruese nė kuadėr shoqate, synojnė marrjen e pushtetit nėn flamurin e nacionalizmit. Por, ky flamur ėshtė i pafuqishėm dhe i paaftė tė pėrcaktojė identitetin dhe karrierėn politike. Politika, pavarėsisht stazhit, ka si kriter pėr pranimin nė tė tė ekzistencės sė ndėrgjegjes kombėtare. Ky proces kėrkon kohė. Aktivizimi “rrufe” i kėsaj ndėrgjegjeje tė tė rinjve qė nuk kanė qenė tė lindur dhe as aktivė nė procesin e arritjes sė Pavarėsisė, duke qenė i parakohshėm, tingėllon dhe i pabesueshėm.

Ndėrgjegjja e lirė kombėtare, e pranishme e me peshė nė krijimin dhe funksionimin e shtetit tonė tė pavarur, mundėson secilin prej nesh tė pėrballė dėshirėn apo aspiratėn tonė me pėrgjegjshmėrinė pėr aktualitetin dhe perspektivėn e Republikės sė Kosovės, si dhe me kuptimin e pėrshkallėzimin e veprimtarive patriotike dhe nacionaliste nė Kosovė.

kosovari50
16.02.2012, 16:46:58
Zėvendėsministri Musmurati priti konsulent nga Zyra Zvicerane pėr zhvillim Ekonomik nė Kosovė
https://mapl.rks-gov.net/getattachment/32d86805-feae-47ee-a34a-772baf70b024/Zevendesministri-Musmurati-priti-konsulent-nga-Zyr.aspx?maxsidesize=410

Zėvendėsministri i Administrimit tė Pushtetit Lokal, Basri Musmurati priti nė takim konsulentin nga Zyra zvicerane pėr zhvillim ekonomik nė Kosovė, z. Markus Schultze.


Me kėtė rast zėvendėsministri Musmurati dhe Sekretari i pėrgjithshėm i MAPL-sė, Besnik Osmani, njoftuan mysafirėt lidhur me procesin e arritur tė decentralizimit, dhe rolin e Ministrisė nė raport me Komunat e Kosovės, veēanėrisht me Komunat e reja si dhe integrimin e komunitetit serb nė institucionet e Kosovės.


Po ashtu nė kėtė takim u diskutuan edhe nevojat dhe pėrkrahja qė do tė mund tė ipej nga donatorėt e jashtėm.

kosovari50
16.02.2012, 16:47:51
Ora e parė e mėsimit- Pavarėsisė sė Kosovės
http://www.masht-gov.net/advCms/img/nws/1563_ministri_Buja_large.jpg
Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, z.Ramė Buja, me rastin e katėrvjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, uron tė gjithė mėsimdhėnėsit, nxėnėsit dhe prindėrit, si dhe tė gjitha institucionet arsimore tė Republikės sė Kosovės.


Me kėtė rast, ora e parė e mėsimit, dita e hėnė, mė 20 shkurt 2012, duhet t'i kushtohet shpalljes sė Pavarėsisė dhe pėrpjekjeve shekullore tė popullit tė Kosovės pėr shtet tė pavarur dhe sovran.

kosovari50
16.02.2012, 16:48:58
Mesazh urimi i Ministrit tė Diasporės, Ibrahim Makolli, nė pėrvjetorin e 4-tė tė Pavarėsisė sė Kosovės
https://med.rks-gov.net/DesktopModules/DnnForge%20-%20NewsArticles/ImageHandler.ashx?Width=300&Height=300&HomeDirectory=%2fPortals%2f0%2f&FileName=ibrahim+makolli.jpg&PortalID=0&q=1

Tė nderuar bashkatdhetarė,
Kosova po shėnon katėr vjetorin e shpalljes sė pavarėsisė sė saj.
Nė kėtė pėrvjetor pėrulemi dhe nderojmė tė gjithė burrat dhe gratė qė me dekada dhanė jetėn pėr liri, pėr krijimin e shtetit tė pavarur tė Kosovės, e qė pėr ne do tė mbeten gjithmonė model i sakrificės pėr atdheun.
Ky vit pėr ne ėshtė i veēantė, sepse tė gjithė shqiptarėt shėnojnė edhe pėrvjetorin e 100-tė tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė.
Tė nderuar bashkatdhetarė,
Me kontributin tuaj tė pashoq jashtė vendit sot jemi dy shtete tė pavarura, me tė njėjtat ndjesi dhe aspirata, qė si bazė kanė trashėgimin e tė parėve tanė.
Ėshtė e vėshtirė tė imagjinohet sot ekzistenca, si e Kosovės ashtu edhe e Shqipėrisė, pa angazhimin dhe punėn e palodhshme tė mėrgimtarėve tanė.
Diaspora jonė ėshtė njė dhe e pandarė dhe e tillė do tė mbetet gjithmonė, prandaj jam mė se i bindur se, pėr ju tė nderuar mėrgimtarė, ditėlindja e shtetit tonė-Kosovės, ka njė domethėnie tė veēantė.
Kjo datė pėr ne shėnon realizimin e njė ėndrre shekullore, finalizim tė njė sakrifice, vijimėsi tė njė qėllimi tė pėrbashkėt.
Sot jemi shumėfish mė mirė sesa ishim dje, por qėllimet tona tė pėrbashkėta duhet tė jenė qė nesėr tė jemi shumėfish mė mirė sesa jemi sot. Kur shikoj tė rinjtė tanė qė jetojnė jashtė Atdheut, kėtė kapital tonin tė ēmueshėm, dashurinė e madhe qė ata kanė pėr tokėn e tė parėve tė tyre, besoj fort se e ardhmja jonė ėshtė e ndritshme.
Bashkatdhetarė tė nderuar kudo qė jetoni,
Urime pavarėsia e shtetit tonė, Republikės sė Kosovės.
I juaji,
Ibrahim Sh.Makolli
Ministėr i Diasporės

kosovari50
16.02.2012, 16:50:17
Ministri Beqaj priti ambasadorin kanadez Edwin Loughin me seli nė Zagreb
http://mzhe.rks-gov.net/repository/images/Ministri_Beqaj-_ambasadori_kanadez_Lloughin.JPG
Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj ka pritur Edwin Loughin Ambasador i Kanadasė me seli nė Zagreb.
Takimi ka pasur fokus diskutimin e mundėsive tė bashkėpunimit ekonomik nė mes dy shteteve.

Me kėtė rast Ministri Beqaj ka informuar ambasadorin kanadez z. Loughin me aktivitetet qė po zhvillon Ministria e Zhvillimit Ekonomik, pėrfshirė krijimin e ambientit sa mė tė mirė pėr investitorėt e huaj.

Ministri Beqaj gjithashtu ka njoftuar z. Loughin qė Kosova ėshtė duke avancuar infrastrukturėn ligjore pėr investitorėt e huaj, duke e ftuar atė qė edhe shteti tė cilin ai pėrfaqėson tė inkurajohet pėr tė investuar nė Kosovė, “Ne jemi duke punuar nė fuqizimin dhe promovimin e sektorit privat dhe nė kėtė drejtim ftojmė tė gjitha ndėrmarrjet e interesuara tė investojnė nė Kosovė sepse ata do tė gėzojnė trajtim adekuat” , ka pohuar Ministri Beqaj.

Nga ana e tij, Ambasadori Loughin ka shprehur interesim tė bashkėpunimit nė fushėn e sektorit minerar dhe gjithashtu ka ftuar ministrin Beqaj tė organizoj njė mision tregtar nė Kanada me qėllim tė eksplorimit tė mundėsive pėr bashkėpunim tė ndėrsjellė nė mes dy shteteve.

Ministri Beqaj ėshtė shprehur falėnderues pėr interesimin qė shteti i Kanadasė po bėnė nė drejtim tė bashkėpunimit nė fushėn ekonomike nė mes dy shteteve.

kosovari50
16.02.2012, 16:51:46
Leter urimi nga Komandanti i Gardes Kombetare te Ajovas SHBA

http://mksf-ks.org/repository/images/Leter_urimi_nga_Komandanti_i_Gardes_Kombetare_te_A jovas_SHBA_16.02.2012.jpg

kosovari50
16.02.2012, 16:53:15
Ministri Krasniqi diskutoi me drejtues tė qendrave filmike tė shumė shteteve mundėsitė e realizmit tė kooproduksioneve filmike
http://www.mkrs-ks.org/repository/images/FOTO_1_505.jpg
Mundėsitė e bashkėpunimit, veēanėrisht nė fushėn e kooproduksioneve filmike, kanė qenė tema kryesore nė takimet qė Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sportit, z. Memli Krasniqi, ka pasur nė Berlin nė kuadėr tė edicionit tė 62-tė tė Festivalit tė Filmit Berlinale, me drejtues tė qendrave filmike nga vende tė ndryshme, si nga Turqia, Izraeli, Kroacia, Gjeorgjia, Maqedonia etj. Ministri, i shoqėruar nga Drejtori i Qendrės Kinematografike tė Kosovės, z. Fatos Berisha, dhe Kryetari i Bordit, z. Arben Zharku, ka njoftuar drejtuesit e qendrave filmike me zhvillimin qė ka pasur filmi nė Kosovė nė vitet e fundit si dhe me angazhimet qė po bėhen nė mėnyrė qė tė ketė suksese edhe mė tė mėdha nė kėtė drejtim. Ai tha se ky vit solli lajme tė mira pėr filmin kosovar, me arritjen e disa sukseseve ndėrkombėtare, dhe vlerėsoi se ky ėshtė njė motiv shtesė pėr angazhim edhe mė tė madh.

Ministri Krasniqi gjatė qėndrimit nė Berlinale ka takuar edhe shumė regjisorė, aktorė e producentė nga shumė vende tė botės, ku edhe me ta fokus tė bisedės ka pasur kinematografinė e Kosovės dhe mundėsitė e bashkėpunimit me vendet tjera.

Pėrveē takimeve tė shumta me personalitete tė kinematografisė, Ministri Krasniqi ka marrė pjesė edhe nė ceremoninė speciale pėr dhėnien e ēmimit tė veēantė “Ariu i Artė i Nderit” aktores sė famshme Meryl Streep. Nė kėtė ngjarje, qė u zhvillua mbrėmė, ėshtė shfaqur edhe premiera gjermane e filmit “Iron Lady”, ku aktorja Streep personifikon jetėn e ish-kryeministres britanike, Margaret Thatcher. Po ashtu Ministri Krasniqi ka marrė pjesė edhe nė ceremoninė zyrtare tė ndarjes sė shpėrblimeve “Shooting Stars”, qė u jepet 10 aktorėve premtues nga shtete tė ndryshme evropiane. Nė kėtė ceremoni ėshtė dhėnė premiera botėrore e filmit “Jane Maynfield’s Car” i regjisorit dhe aktorit tė njohur Billy Bob Thornton. Po mbrėmė, ministri Krasniqi ka marrė pjesė edhe nė pritjen zyrtare qė e ka bėrė Qendra Kinematografike e Kosovės ku kanė marrė pjesė shumė filmbėrės nga shumė vende, pėrfshirė edhe ata nga Kosova qė veprojnė nė vende tė ndryshme tė Evropės.

Ditė me parė ministri Krasniqi, i shoqėruar nga Drejtori i Qendrės Kinematografike tė Kosovės, z. Fatos Berisha, dhe Kryetari i Bordit, z. Arben Zharku, ka takuar sot nė Berlin disa nga organizatorėt e Festivalit tė Filmit Berlinale, konkretisht znj. Karin Hoffinger, Udhėheqėse e Marrėdhėnieve Ndėrkombėtare si dhe me z. Nikolaj Nikitin, Selektor i Filmave tė Evropės Qendrore dhe Lindore. Ministri dhe organizatorėt e Berlinale shprehen dėshirėn qė nė vitin e ardhshėm nė konkurrencėn zyrtare nė kėtė festival tė ketė edhe filma nga Kosova. Njėkohėsisht, u konfirmua se kėtė vit faza para-seleksionuese pėr filmat nga Ballkani Perėndimor pėr Berlinalen e vitit tė ardhshėm do tė bėhet nė Kosovė. Me kėtė rast Ministri Krasniqi shtoi se MKRS dhe QKK do tė pėrmbushin tė gjitha kėrkesat e nevojshme pėr realizimin e suksesshėm tė kėtij evenimenti. Republika e Kosovės pėr herė tė parė ėshtė prezente edhe zyrtarisht nė Berlinale me njė stand nė Tregun Filmik tė Berlinales, ku Qendra Kinematografike e Kosovės ka prezantuar filmat e subvencionuar prej saj, e nė tė njėjtėn kohė gjithė krijimtarinė kosovare nė kinematografi, si dhe planet pėr tė ardhmen.

kosovari50
16.02.2012, 16:54:52
Kroacia i ofron eksperiencėn e saj Kosovės drejt integrimeve evropiane
http://www.mfa-ks.net/repository/images/850IMG_6352.jpg
Gjatė vizitės nė Republikėn e Kroacisė, nė kuadėr tė shėnimit tė ditės sė Pavarėsisė sė Kosovės, Zėvendėsministri i Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Kosovės, Ibrahim Gashi, u prit sot nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme dhe tė Integrimeve Evropiane tė Kroacisė nga Zėvendėsministri kroat i Punėve tė Jashtme, Joshko Klisoviq me bashkėpunėtorė
Nė takim ishte i pranishėm edhe Ambasadori i Republikės sė Kosovės nė Zagreb, Valdet Sadiku.

Zėvendėsministri Gashi e uroi homologun e tij kroat pėr pėrfundimin e negociatave pėr anėtarėsim tė Kroacisė nė BE si dhe e falėnderoi shtetin dhe popullin kroat pėr mbėshtetjen e vazhdueshme qė i kanė dhėnė popullit dhe shtetit tė Kosovės, nė rrugėn e tyre drejt pavarėsisė si dhe nė realizimin e shtetėsisė dhe afirmimin e saj nė botė.

Tė dy zėvendėsministrat gjatė bisedės u pajtuan se marrėdhėniet midis dy shteteve janė shumė tė mira dhe miqėsore dhe ato duhet tė avancohen edhe me tej nė tė gjitha fushat me interes tė dyanshėm.

Po ashtu, Zėvendėsministri Gashi e njoftoi homologun e tij pėr sukseset e arritura tė Republikės sė Kosovės gjatė kėtyre katėr vjetėve tė shtetėsisė, si dhe pėr sfidat dhe synimet qė ka pėrpara shteti i Kosovės nė rrugėn e forcimit dhe tė bashkėpunimit rajonal si dhe tė zbatimit tė Planit tė Ahtisarit edhe nė komunat e pjesės veriore tė Kosovės.

Zėvendėsministri Gashi gjatė takimit kėrkoi qė gjatė bashkėpunimit nė tė ardhmen shteti kroat t’i ofroj eksperiencėn e vet Republikės sė Kosovės nė procesin e integrimeve nė BE, sepse kjo do tė ishte njė ndihmė shumė e ēmuar pėr kosovarėt nė synimin e tyre po ashtu drejt BE-sė.

Kjo kėrkesė e Zėvendėsministrit Gashi u prit me kėnaqėsi dhe nė kėtė kontekst pala kroate u shpreh plotėsisht e gatshme tė ofroj ndihmėn e saj, eksperiencėn dhe njohuritė e veta tė arritura gjatė kėtij procesi.

kosovari50
16.02.2012, 16:58:10
PĖRUROHET ANEKSI I RINOVUAR I KUVENDIT
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/perurimi-kuvend-160212_656535_396707.jpg
Para dhjetė vjetėsh, nė legjislacionin e parė tė Kuvendit tė Kosovės, ndėrtesa e Kuvendit ishte shtėpi edhe e institucioneve vendore edhe e atyre ndėrkombėtare dhe, vit pas viti, nė tė njėjtėn ndėrtesė ėshtė krijuar hapėsirė pėr tė gjithė deputetėt, pėr nėnkryetarėt e Kuvendit dhe pėr Grupet Parlamentare. Kėshtu ka thėnė kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, Jakup Krasniqi, tė enjten gjatė pėrurimit tė aneksit tė rinovuar tė Kuvendit tė Kosovės.

Ai, nė fjalimin e tij para tė pranishmėve, duke i pėrgėzuar pėr lėshimin nė funksion tė kėsaj pjesė, ua rikujtojė atyre se si para dhjetė vjetėsh, mu kjo ndėrtesė ishte e pėrbashkėt pėr tė gjitha institucionet, si vendore, ashtu edhe ato ndėrkombėtare, duke bėrė kėshtu qė hapėsira e punės tė jetė mjaft e kufizuar.

“Para dhjetė viteve, nė legjislaturėn e parė tė Kuvendit tė Kosovės, kjo shtėpi ishte e tė gjitha institucioneve. Edhe e institucioneve vendore, edhe e institucioneve ndėrkombėtare. Kėshtu qė, vit pas viti, ėshtė zgjeruar hapėsira e deputetėve, ėshtė zgjeruar hapėsira e shtėpisė sė qytetarėve tė Kosovės, e pėrfaqėsuesve tė qytetarėve tė Kosovės dhe sot po e pėrurojmė dhe po e lėshojmė nė punė kėtė pjesė, pėr tė krijuar hapėsira tė reja pėr deputetėt e Republikės sė Kosovės, pėr nėnkryetarėt e Kuvendit, pėr Grupet Parlamentare, por edhe pėr deputetėt”, ka thėnė ai.

Krasniqi ėshtė shprehur i bindur se edhe kjo hapėsirė do ta pėrmirėsojė dukshėm punėn e tyre.

“Jemi tė vetėdijshėm se ende deputetėt nuk i kanė kushtet siē i kanė deputetėt nė vendet e tjera, por po shpresoj se sė shpejti secili deputet do ta ketė zyrėn e vet tė punės. Por edhe kjo hapėsirė qė sot do tė vėhet nė shėrbim tė deputetėve do tė pėrmirėson dukshėm mundėsitė pėr tė punuar dhe pėr tė kontribuuar deputetėt e Republikės sė Kosovės”, ka thėnė ai.

Aneksi i lėshuar sot nė funksion do tė jetė nė shėrbim tė deputetėve, tė Grupeve Parlamentare si dhe tė nėnkryetarėve tė Kuvendit tė Kosovės.

Ky aneks pritet qė sado pak ta lehtėsojė punėn e deputetėve, duke krijuar hapėsirė mė tė madhe pėr ta, e cila deri sot konsiderohej si e kufizuar.

Nė kėtė pėrurim kanė marrė pjesė edhe nėnkryetar Kuvendi, pėrfaqėsues partish, deputetė etj.

kosovari50
16.02.2012, 17:01:15
SA DO TĖ NDIHMOJĖ GARDHI?
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/Temaaaa_761495.jpg
Kritikėt thonė se gardhi, tė cilin Greqia po e ndėrton nė brezin kufitar me Turqinė, nė rastin mė tė mirė do tė ndryshojė rrugėt e emigrantėve dhe do tė vendosė mė shumė barrė mbi Turqinė.

Me njė numėr tė llogaritur prej 55 mijė emigrantėsh tė paligjshėm qė hynė nė prefekturėn e Evrosit nga Turqia, trysnia intensive e brendshme politike mbi qeverinė greke pėr tė frenuar valėn e emigracionit tė paligjshėm ėshtė shfaqur me njė gardh sigurie katėr metra tė lartė, pėrgjatė lumit Evros.

Ndėrtimi i gardhit me gjatėsi 12.5 kilometra, tė pajisur me tela gjembor dhe njė qendėr komande e lidhur me tė, filloi nė fillim tė shkurtit, me njė buxhet prej mė shumė se 5 milionė euro dhe me datė tė parashikuar tė pėrfundimi nė fund tė vitit 2012.

"Gardhi i mirė bėn fqinjė tė mirė," shkroi dikur poeti Robert Frost, por simbolika e ana praktike duken tė turbullta nė rastin e gardhit tė Evrosit, me opinione tė ndryshme nga tė dyja anėt e lumit qė shpesh del nga shtrati.

"Kjo nuk ėshtė njė masė qė merret kundėr Turqisė ose Greqisė", tha kryeministri turk Rejjep Tajip Erdogan nė janar tė vitit 2011, kur e pyetėn nė lidhje me projektin me kryeministrin e atėhershėm grek.

"Ėshtė gabim ta konsiderojmė kėtė si njė mur, ėshtė thjesht njė pengesė. I besojmė plotėsisht njėri-tjetrit," shtoi ai, duke e minimizuar rėndėsinė e gardhit.

Megjithatė, Janis Grigoriadis, njė studiues grek pranė Universitetit Bilkent nė Ankara, tha se beson se ndikimet praktike tė gardhit nė kufizimin e emigracionit tė paligjshėm do tė jenė minimale, pasi vala nuk do tė ndalojė, por thjesht do tė drejtohet ndaj pikave tė tjera tė kalimit nė mė shumė se 200 km brigje vijė kufitare tė pėrbashkėta, qė ndajnė Greqinė e Turqinė.

"Njėkohėsisht, ky projekt ka njė domethėnie simbolike negative. Projekti i integrimit evropian, qė ka frymėzuar gjithashtu afrimin greko-turk, nėnkupton krijimin e urave e shembjen e gardheve, jo ndėrtimin e tė rejave aty ku nuk kanė ekzistuar," shtoi ai.

Kjo ndjenjė, megjithatė, do tė kishte qenė jashtė logjikės rreth 900 km larg mė 6 shkurt nė qendrėn e Athinės, tė pllakosur gjithnjė e mė shumė nga krimi.

Gjatė njė forumi politik mbi problemin e emigracionit tė paligjshėm, anėtari grek i Parlamentit Evropian, Giorgos Papanikolau, tha se Athina dhe BE-ja duhet tė bėjnė presion mbi Ankaranė qė tė pėrmbushė plotėsisht angazhimet dypalėshe e shumė-palėshe tė saj, veēanėrisht njė protokoll historik tė riatdhesimit pėr emigrantėt, tė nėnshkruar mė 2001 mes tė dy vendeve.

Folėsit nė forum nėnvizuan se studimet tregojnė se rreth gjysmė milionė emigrantė jo tė ligjshėm ėshtė llogaritur tė jenė nė Greqi, me njė mesatare prej 300 personash, kryesisht nga Lindja e Mesme, Afrika e Veriut e Azia Qendrore, qė pėrpiqen tė kalojnė ēdo ditė kufirin e Evrosit. Shumica shpresojnė tė arrijnė njė destinacionin pėrfundimtar tė tyre nė Evropėn Perėndimore, por pengesa e parė shtrihet nė Evros/Merich.

Guvernatori i qarkut Merich, Halid Jilldiz, tha se Greqia dhe BE-ja duhet tė gjejnė njė mėnyrė tjetėr pėr tė trajtuar problemin, duke pasur parasysh gjendjen kritike tė Turqisė si vend tranziti pėr emigrantėt e paligjshėm.

"Kjo gjendje nuk do t'i shėrbejė asnjė qėllimi tjetėr, pėrveēse pėr tė transferuar barrėn nga kurrizi i Greqisė nė atė tė Turqisė", tha ai.

Pėrtej lumit, gazetari veteran i zonės sė Evrosit, Dimitris Petrovic, tha e mbetet pėr t'u parė efektshmėria qė do tė ketė gardhi.

"Pėr momentin, ka emigrantė tė paligjshėm qė hyjnė nga tė gjitha anėt. Kemi nevojė pėr mė shumė personel policor pėrgjatė kufirit dhe mbi tė gjitha, kemi nevojė pėr bashkėpunimin e palės turke," tha ai.

I pyetur se pse ky korridor i veēantė toke ėshtė kaq i preferuar si "pikė kalimi" pėr trafikantėt e emigrantėve, Petrovic tregon faktin se kėtu kalimi i lumit nuk ėshtė i rrezikshėm.

"Tani, ekziston besimi se njė pjesė e madhe [e valės sė emigrantėve] do tė devijohet drejt sektorėve qendrorė e jugorė tė Evrosit. E vetmja zgjidhje afatgjatė ėshtė presioni mė i madh i BE-sė mbi fqinjin tonė. Fatkeqėsisht, ky ėshtė njė 'biznes i madh' nė anėn tjetėr tė kufirit, tė cilin disa e quajnė 'agjenci jozyrtare udhėtimi'", thotė ai.

Bajram Colakoglu, drejtor i Shoqatės Kulturore e tė Bashkėpunimit tė Turqve me Origjinė Ballkanike, gjithashtu tha se gardhi ka tė ngjarė tė prodhojė tragjedi tė tjera nė tė ardhmen, duke detyruar emigrantėt e mundshėm qė tė zgjedhin rrugė alternative e mė tė rrezikshme.

Pellumbi2011
16.02.2012, 17:20:53
Sikur ne vendin e Greqise te ishte Turqia ajo (po zeme edhe anetare e BE), ne krize ekonomike, qe do te permendte se do te ngrehnin nje gardhe, Evropa PROSTITUTE jo do t'ia anuloje ndihmat, por do ta nxjerrnin jashte BE-se.

Ndryshe tani, ngase behet fjale per nje shtet kryqtar!

Llapjani_HH
16.02.2012, 18:19:56
Strukturat paralele merren edhe me borėn
Shteti serb nuk ndalė ndėrhyrjen dhe provokimet nė Kosovė. Ajo ka funksionalizuar kompaninė e paraluftės “Magjistralja” nė Gjilan, pėr tė bėrė pastrimin e rrugėve nga bora, nė vendbanimet serbe qė tani shkojnė me Komunėn e Novobėrdės.

Dy borėpastruese me targa BG qe disa ditė po operojnė pėr pastrimin e rrugėve nė fshatrat Stanishor e Strazhė.
Pėrfaqėsuesit e strukturave paralele nė Novobėrdė nuk janė mjaftuar me kėtė, por kanė shkuar edhe tek kryetari i komunės, Bajrush Ymeri.

“Po, ėshtė e vėrtetė se ish kompania ‘Magjistralja’ ėshtė riaktivizuar nga strukturat paralele dhe me ndihmėn e shtetit serb ka filluar pastrimin e rrugėve magjistrale nė fshatin Strazhė. Ata madje kanė ardhur tek zyra ime dhe mė kanė thėnė qė t’i lejoj qė ta bėjnė edhe pastrimin e rrugėve tjera, por nuk i kam lejuar. Kjo ėshtė shqetėsuese dhe unė sot kam qenė nė Ministrinė e Infrastrukturės dhe e kam informuar kabinetin e ministrit pėr kėtė ēėshtje.
Gjatė bisedės ėshtė kuptuar se kėtė rrugė magjistrale nuk e ka tė kontraktuar asnjė kompani vendore”, tha Ymeri pėr “KosovaTimes”.

“Ata mė premtuan se do ta bėjnė sė shpejti kontraktimin e njė kompanie”.
Telegrafi

Llapjani_HH
16.02.2012, 18:22:36
Fitu: Heqja e vizave merr vite
"Nėse ndokush nė Kosovė mendon se dialogu pėr liberalizimin e vizave do tė jetė i lehtė, atėherė ai gabon.
Nėse mendon se ky dialog do tė jetė i shkurtėr, atėherė pėrsėri gabon.
Po ashtu, nėse ndokush mendon se ai dialog do tė bėhet sivjet, pėrsėri e ka gabim....
Pėr ta arritur njė regjim tė plotė pa viza me BE nė, do tė duhet qė tė kalojnė vite tė tėra", thotė ambasadori francez Zhan Fransua Fitu nė Prishtinė njė intervistė pėr gazetėn "Kosova sot".

Ndėrkaq, lidhur me zhvillimet nė veri, Fitu mendon se integrimi i veriut nė Kosovėn si tėrėsi "kėrkon kohė", sepse sipas tij, "kjo ėshtė njė situatė shumė e komplikuar".

"Njerėzit duhet tė bisedojnė, duhet ta ndajnė vizionin e tyre. Ata duhet tė shohin se janė tė mbrojtur dhe duhet tė ndjejnė se janė pjesė e kėtij vendi. Kjo do tė kėrkojė kohė. Natyrisht, sė pari duhet arritur njė normalizim bazė tė situatės, pa bllokada tė rrugėve, pa barrikada dhe, natyrisht, pa struktura tė sigurisė, tė cilat nuk janė pjesė e institucioneve tė Kosovės", tha Fitu.

Pėrsa i pėrket bisedimeve rreth liberalizimit tė vizave dhe nėse kjo do tė marrė dy vjet, Fitu tha se "dialogu pėr liberalizimin e vizave ėshtė njė proces i komplikuar burokratik" dhe se "ky proces do tė zgjasė mė shumė pėr Kosovėn, sesa pėr vendet e tjera".

"Nėse ndokush nė Kosovė mendon se dialogu pėr liberalizimin e vizave do tė jetė i lehtė, atėherė ai gabon.
Nėse mendon se ky dialog do tė jetė i shkurtėr, atėherė pėrsėri gabon.
Po ashtu, nėse ndokush mendon se ai dialog do tė bėhet sivjet, pėrsėri e ka gabim.
Dhe, sė katėrti, nėse mendon se ky dialog do t'ju mundėsojė atyre qė tė udhėtojnė dhe punojnė nė Evropė, pėrsėri e kanė gabim", nėnvizoi Fitu duke thėnė se bėhet fjalė pėr njė dialog rreth vizave afatshkurtra turistike.

"Pėr ta arritur njė regjim tė plotė pa viza me BE nė, do tė duhet qė tė kalojnė vite tė tėra", tha ai.

Ambasadori francez saktėsoi sė dy vjet do tė duhen pėr marrėveshjen rreth vizave turistike, pėr tė shkuar nė Paris dhe pėr ta vizituar Kullėn e Ajfelit.
QIK-u

kondita
16.02.2012, 18:26:11
Ēohu akuzon pretenin pėr falsifikim dokumentesh

Prishtinė, 16 shkurt - Organizata Ēohu dhe Qendra pėr Gazetari Hulumtuese kanė akuzuar drejtorin e Agjencisė Kundėrkorrupsion, Hasan Preteni, se ka falsifikuar formularėt e deklarimit tė pasurisė tė shtatė deputetėve, pas reagimit tė organizatave se deputetėt nė fjalė nuk kanė deklaruar bizneset e tyre, raporton KTV.

“Pas reagimit tonė, drejtori Preteni ka thėnė se bizneset e tyre janė pasive, pėrderisa ne kemi hulumtuar nė Administratėn Tatimore duke gjetur se bizneset e katėr nga shtatė deputetėve kanė qarkullime financiare”, ka thėnė Lorik Bajramaj.

Drejtuesit e organizatave kanė pėrmendur emrat e deputetėve qė janė mbrojtur nga Preteni, pastaj mė vonė Agjencia ka ndėrhyrė duke i shtuar bizneset, por ka harruar tė ndryshoj datat – shkelje kjo e rėndė e ligjit, sipas Ēohu. Ata kanė paralajmėruar deponimin e dosjes edhe nė prokurori.

Shtatė deputetėt qė i referohet Ēohu janė Shaip Muja, Sala Berisha, Hashim Deshishku, Teuta Sahatqija, Nezane Breca, Agim Kuleta dhe Vesimir Saviq.

kondita
16.02.2012, 18:34:44
Tė premten nė Tiranė pėrurohet rruga "Dr.Ibrahim Rugova"
B.Morina -Bota sot

Nė njė ceremoni rasti qė do tė mbahet ditėne premte nė Tiranė, mė 17 shkuurt, nė katėrvjetorine shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės, do tė pėrurohet rruga qė mban emrin e Dr.Ibrahim Rugovės. Rruga gjendet nė njė nga sheshet kryesore tė Tiranės, ndėrkaq vendim i pėr emėrimin e kėsaj rruge e mori muaj mė parė kryebashkiaku i Tiranės Lulėzim Basha.
Nė kėtė ceremoni do tė marin pjesė edhe familja e presidentit Ibrahim Rugova, djali Ukė Rugova si dhe kryetari i LDK-sė dhe i komunės sė Prishtinės Isa Mustafa.
Gjatė qėndrimit tė tij nė Tiranė, kreytari Mustafa do tė ketė takime fillimisht me kryebashkiakun Lulėzim Basha e mė pas edhe me liderėt e tjerė politikė e institucionalė tė Shqipėrisė.

kosovari50
16.02.2012, 22:36:05
Kryeveterani i UĒK-sė akuzohet se votoi 150 herė

Kryetari i OVL tė UĒK-sė, Muharrem Xhemajli akuzohet se ka votuar 150 herė nė njė fshat tė Drenasit nė zgjedhjet e dhjetorit 2010. Xhemajli pėr kėtė vepėr penale mund tė dėnohet deri nė 5 vjet burgim. Njė prokuror i EULEX-it ka ngritur aktakuzė pėr kėtė rast pėrderisa vetė Xhemajli ka mohuar tė ketė votuar.
Sipas tij, kėto janė shpifje dhe akuza tė pabaza tė Lėvizjes Vetėvendosje dhe se nuk ka votuar. ėshtė e vėrtet qė atė ka qenė nė fshatin dhe shkollėn qė ėshtė votuar por e ka bėrė kėtė pėr ta vizituar njė shok tė tij.
Si edhe kundėr Rambos,Limajt.......do provohet edhe njėherė-tani me kryeveteranin -qė tė njolloset e demonizohet lufta e shenjtė e U.Ē.K.-sė.Disa do kėnaqeshin po tė dėnoheshin djemt e vajzat mė tė mira tė kombit,por gabohen rėndė tė gjithė ata qė duke i vizituar prokuroritė vendore e ndėrkombėtare me shpifje e trillime,do arrijnė tė mbjellin mosbesim nė popull ndaj ēlirimtarėve.Tė dėshtuarit nė jetėn politike,mundohen tė bėjnė ēdo gjė,gjer edhe bashkpunimin me ish strukturat kriminale serbo-sllave,gjithėnjė nė dėm tė shtetit dhe popullit vetė tė ngriten nga gremina ku me vetėdėshirė u pėrplasen.Kosova ėshtė e vogėl tė mbahen nėn rrogoz tė bėmat e secilit.

kondita
17.02.2012, 23:57:37
Murat Jashari: Thaēi e Lushtaku nuk hyjnė nė Kullėn tonė

(I plotėsuar) - Pėrfaqėsuesi i familjes Jashari, Murat Jashari ka bėrė kritika tė ashpra nė adresė tė institucioneve tė Kosovės. Ai ka konfirmuar nė emisionin Interaktiv tė KTV-sė se kryeministri Hashim Thaēi dhe kryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku nuk hyjnė dot nė Kullėn e Jasharėve nė Prekaz, pėr shkak tė qėndrimeve kritike tė familjes Jashari pėr proceset nėpėr tė cilat po kalon Kosova.
Jashari ka thėnė Kosova ėshtė larg prej asaj qė ėshtė pritur dhe ėshtė koha e fundit qė tė ketė ndryshime politikanėsh. Ai e ka krahasuar gjendjen aktuale me atė tė viteve ’90, duke thėnė se njerėzit po kėrkojnė tė dėshpėruar qė tė dalin jashtė pėr shkak tė mungesės sė perspektivės ekonomike.
Pėrfaqėsuesi i familjes Jashari ka thėnė se Kosova ėshtė larg prej asaj pėr tė cilėn kanė sakrifikuar breza tė tėrė, dhe se duhet mė shumė punė pėr tė pasur atė qė kemi dėshiruar.
Ai ka kritikuar gjendjen nė tė cilėn gjendet sidomos shėndetėsia e Kosovės, duke thėnė se njerėzit e duhur tė nė tė gjithė sektorėt nuk janė vendosur aty ku duhet.

Jashari i pakėnaqur me arritjet nė katėr-vjetorin e pavarėsisė

Njė nga pasardhėsit e familjes legjendare nga Prekazi, Murat Jashari ka shprehur kritika tė shumta nė RTK me rastin e katėr-vjetorit tė pavarėsisė sė Kosovės.

Ai ka thėnė se Kosova nuk ka pėrparuar fort nė kėto katėr vjet dhe nė pėrgjithėsi ka rėnė vullneti dhe dėshira pėr tė punuar.

"E kemi sektorin e shėndetėsisė tė dobėt, e kemi sektorin e arsimit qė nuk ėshtė nė nivel, dhe kemi shumė probleme nė gjyqėsor. Pėrgjegjėsinė pėr kėtė e kanė ata qė kanė shkuar derė mė derė, qytet mė qytet pėr tė kėrkuar vota. Nėse nuk janė tė zotė tė udhėheqin duhet t'ua lėnė vendin gjeneratave tė reja", ka thėnė Jashari.

Pas njė pauze Jashari kėrkoi falje pėr ato qė tha dhe i luti qytetarėt t'i mirėkuptojnė kritikat e tij dhe t'i marrin si gjykime reale.

kosovari50
18.02.2012, 17:50:01
Murat Jashari: Thaēi e Lushtaku nuk hyjnė nė Kullėn tonė

(I plotėsuar) - Pėrfaqėsuesi i familjes Jashari, Murat Jashari ka bėrė kritika tė ashpra nė adresė tė institucioneve tė Kosovės. Ai ka konfirmuar nė emisionin Interaktiv tė KTV-sė se kryeministri Hashim Thaēi dhe kryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku nuk hyjnė dot nė Kullėn e Jasharėve nė Prekaz, pėr shkak tė qėndrimeve kritike tė familjes Jashari pėr proceset nėpėr tė cilat po kalon Kosova.
Jashari ka thėnė Kosova ėshtė larg prej asaj qė ėshtė pritur dhe ėshtė koha e fundit qė tė ketė ndryshime politikanėsh. Ai e ka krahasuar gjendjen aktuale me atė tė viteve ’90, duke thėnė se njerėzit po kėrkojnė tė dėshpėruar qė tė dalin jashtė pėr shkak tė mungesės sė perspektivės ekonomike.
Pėrfaqėsuesi i familjes Jashari ka thėnė se Kosova ėshtė larg prej asaj pėr tė cilėn kanė sakrifikuar breza tė tėrė, dhe se duhet mė shumė punė pėr tė pasur atė qė kemi dėshiruar.
Ai ka kritikuar gjendjen nė tė cilėn gjendet sidomos shėndetėsia e Kosovės, duke thėnė se njerėzit e duhur tė nė tė gjithė sektorėt nuk janė vendosur aty ku duhet.

Jashari i pakėnaqur me arritjet nė katėr-vjetorin e pavarėsisė

Njė nga pasardhėsit e familjes legjendare nga Prekazi, Murat Jashari ka shprehur kritika tė shumta nė RTK me rastin e katėr-vjetorit tė pavarėsisė sė Kosovės.

Ai ka thėnė se Kosova nuk ka pėrparuar fort nė kėto katėr vjet dhe nė pėrgjithėsi ka rėnė vullneti dhe dėshira pėr tė punuar.

"E kemi sektorin e shėndetėsisė tė dobėt, e kemi sektorin e arsimit qė nuk ėshtė nė nivel, dhe kemi shumė probleme nė gjyqėsor. Pėrgjegjėsinė pėr kėtė e kanė ata qė kanė shkuar derė mė derė, qytet mė qytet pėr tė kėrkuar vota. Nėse nuk janė tė zotė tė udhėheqin duhet t'ua lėnė vendin gjeneratave tė reja", ka thėnė Jashari.

Pas njė pauze Jashari kėrkoi falje pėr ato qė tha dhe i luti qytetarėt t'i mirėkuptojnė kritikat e tij dhe t'i marrin si gjykime reale.
A nė gazetėn koha Ditore-vjesti e more kėtė shkrim a?Mos lexo moj gazeta prosllave,se ato ta shtjerrin mendjen dhe tė bėjnė tė dyshosh edhe nė vetėvete.

kosovari50
18.02.2012, 18:38:37
Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, dr. Jakup Krasniqi, vizitoi Memorialin Pėrkujtimor “Adem Jashari”, nė Prekaz
http://www.kuvendikosoves.org/common/images/news/KrasniqinePrekaz120.JPG
Sot, nė katėrvjetorin e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, kryetari i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, dr. Jakup Krasniqi, i shoqėruar nga kėshilltarėt e tij, bėri homazhe nė Memorialin Pėrkujtimor "Adem Jashari", nė Prekaz, duke vendosur kurorė me lule.
Me kėtė rast, kryeparlamentari Krasniqi, fillimisht uroi tė gjithė qytetarėt pėr ditėn e pavarėsisė dhe tė lirisė, ndėrkaq theksoi se tė gjithė pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės e shohin obligim dhe pėrgjegjėsi pėr tė bėrė nderime, aty ku historia ka ndryshuar rrjedhat e saj pozitive.
"Ne ishim kėtu pėr tė vendosur lule pėr pavarėsinė e Kosovės dhe jemi tė bindur qė tė gjithė shqiptarėt dhe qytetarėt e Kosovės e kanė kontributin e vet pėr kėtė ditė. Por, kryekontributi pėr kėtė, ėshtė nė kėtė lagje. Tė gjitha shenjat janė kėtu, meqė kėtu ėshtė bėrė njė ngjarje e madhe dhe njė kthesė e madhe", theksoi kryeparlamentari Krasniqi.
Kjo kthesė dhe kjo ngjarje, shtoi kreu i Kuvendit, i ka hapur tė gjitha perspektivat tė cilat i kemi sot nė Kosovė. "I ka hapur perspektivat si qytetarė, si institucione, si politikė, si vend qė pretendojmė qė vėrtetė ta gėzojmė kėtė tė cilėn e kemi arritur dhe t'i konsolidojmė institucionet, si dhe tė krijojmė siguri dhe kualitete tjera pėr jetėn e qytetarėve tė Kosovės", tha kryetari i Kuvendit.

Kryeparlamentari Krasniqi vizitoi edhe familjen Jashari, me ē'rast u uroi festėn e pavarėsisė sė Kosovės.

kosovari50
18.02.2012, 18:42:15
FSK-ja parakaloi pėr herė tė parė nė nderim tė 4 vjetorit tė Pavarėsisė sė Kosovės
http://mksf-ks.org/repository/images/18_02_12_17584_Parakalimi_i_presidentes_dhe_Komand antit_17.02.2012.JPG

Kuadratet e njėsive tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės parakaluan solemnisht nė manifestimin qendror shtetėror, sot, me rastin e 4-vjetorit tė Pavarėsisė sė Republikės tė Kosovės, pėrgjatė sheshit “Nėna Terezė” nė Prishtinė.

Nė Manifestimin qendror morėn pjesė; Presidentja e Republikės sė Kosovės Atifete Jahjaga, Kryeparlamentari Jakup Krasniqi, Kryeministri Hashim Thaqi, Ministri i FSK-sė Agim Ēeku, Komandanti i FSK-sė, gjenerallejtėnant Kadri Kastrati, zėvendėskryeministra, ministra tė kabinetit qeveritar dhe qytetarė tė shumtė nga e gjithė Kosova.

Nė kėtė manifestim parakaluan kuadratet e tė gjitha njėsive tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, fillimisht paradės i priu Togu Ceremonial i FSK-sė, pėr tė vazhduar me kuadratin e Brigadės pėr Mbėshtetje Operacionale, Komandės sė Doktrinės dhe Stėrvitjes, Batalionet e Brigadės pėr Reagim tė Shpejtė, Regjimenti i Mbrojtjes Civile dhe kadetėt e Qendrės pėr Studime Universitare. Parakalimet e kuadrateve tė FSK-sė u pėrcollėn nga Trupa Frymore e FSK-sė.

Nė manifestimin qendror shtetėror i cili u mbajt nėn patronatin e Presidentes sė Kosovės, Atifete Jahjaga dhe Kryeministrit Hashim Thaqi, Forca e Sigurisė sė Kosovės mori pjesė pėr herė tė parė qė nga shpallja e pavarėsisė sė Kosovės.

kosovari50
18.02.2012, 18:44:37
Misionet diplomatike dhe konsullore tė Kosovės shėnojnė Ditėn Pavarėsisė
http://www.mfa-ks.net/repository/images/505Ftesa-high-res-3.jpg
Ambasadat dhe konsullatat e Republikės sė Kosovės nėpėr vendet e tjera, nė koordinim me Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Kosovės, kanė shėnuar katėr vjetorin e pavarėsisė sė shtetit tė Kosovės, me ceremoni solemne tė organizuara me kėtė rast.
Nė pritjet e organizuara, kanė marrė pjesė personalitete tė shquara tė vendeve ku janė hapur ambasadat dhe konsullatat e Republikės sė Kosovės, pėrfaqėsues tė jetės politike e publike tė kėtyre shteteve, si dhe diplomatė tė huaj e bashkėatdhetarė tanė tė cilėt jetojnė nė kėto vende.

Ceremonitė solemne janė karakterizuar nga prania e shumė miqve tė Kosovės, tė cilėt kanė shprehur bindjen e plotė se Kosova do tė vazhdojė me sukses tė plotė rrugėn drejt ndėrtimit dhe konsolidimit tė shtetit.

Ata, pėrmes stafit diplomatik pėrkatėsisht konsullor tė Kosovės, kanė uruar popullin dhe udhėheqėsit politikė tė Kosovės pėr vendosmėrinė e tyre nė ecjen pėrpara, me theks tė veēantė nė proceset integruese nė Bashkimin Evropian.

Nė anėn tjetėr, stafi diplomatik pėrkatėsisht konsullor i Republikės sė Kosovės nė shtetet pritėse, nė emėr tė Ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Kosovės, Enver Hoxhaj, ka falėnderuar pėrfaqėsuesit e vendeve mike dhe diplomatėt e tjerė tė pranishėm, pėr mbėshtetjen qė po i ofrojnė Kosovės dhe kanė premtuar vazhdimin e angazhimit tė plotė tė shtetit dhe diplomacisė kosovare pėr forcimin e gjithanshėm tė Republikės sė Kosovės.

kosovari50
18.02.2012, 18:46:06
Republika e Ugandės njohu pavarėsinė e Kosovės
http://www.mfa-ks.net/repository/images/Flamuri_1.jpg

Republika e Ugandės ėshtė shteti i 88-tė qė e njeh Kosovėn shtet sovran dhe tė pavarur.
Lajmi pėr njohjen e Kosovės nga ky shtet ėshtė prezantuar nga kabineti i Zėvendėskryeministrit tė parė tė Republikės sė Kosovės, Behgjet Pacolli, nė njė konferencė pėr media, ku ėshtė prezantuar edhe letra verbale e njohjes nga Republika e Ugandės.

Uganda shtrihet nė Afrikėn Lindore dhe kufizohet me Sudanin e Jugut, me Republikėn Demokratike tė Kongos, Ruandėn dhe Tanzaninė dhe ka kryeqytet Kampalan.

Republika e Ugandės ka rreth 32 milionė banorė.

kosovari50
18.02.2012, 18:47:44
Nėnshkrimi i Marrėveshjes pėr Statusin e Forcave mes Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe Republikės sė Kosovės
http://www.mfa-ks.net/repository/images/IMG_6278_med.jpg
Zėvendės Sekretari i Shtetit i SHBA-ve, William Burns, dhe Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, nėnshkruan sot, me 18 shkurt 2012, njė Marrėveshje pėr Statusin e Forcave, nė Zyrėn e Kryeministrit nė Prishtinė, Kosovė.
Nėnshkrimi i Marrėveshjes pėr Statusin e Forcave (MPSF) mes Qeverisė sė Kosovės dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, riafirmon dhe forcon partneritetin e thellė mes dy shteteve. Kjo mbėshtetė bashkėpunimin dhe partneritetin tonė aktual pėr tė pėrparuar sigurinė e popullit tė Kosovės dhe pėr tė kontribuar nė stabilitetin dhe paqen nė Ballkan.

MPSF siguron kornizėn ligjore brenda cilės personeli civil i ushtrisė amerikane dhe Departamentit tė Mbrojtjes tė SHBA-ve, e tė cilėt nuk janė pjesė e misionit tė NATOs, do tė veprojnė nė Kosovė. Nė bazė tė kėsaj, ky personel do tė punojė me pjesėtarėt e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK) pėr tė zhvilluar tutje aftėsitė e KSF-sė nė kryerjen e katėr misioneve tė saja thelbėsore: Zjarrfikjen, Kėrkimin dhe Shpėtimin, Largimin e Materieve tė Rrezikshme, dhe Largimin e Mjeteve Eksplozive

kosovari50
18.02.2012, 19:11:08
ZAHA, EDHE PA BUKĖ, I GĖZOHET PAVARĖSISĖ
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/zaha_577679.jpg
Tek ndonjėri kontejnerė tymon oxhaku e tek disa tė tjerė jo, kjo ngase nuk kanė dru pėr t’u ngrohur edhe pse temperaturat arrijnė nė – 22 gradė celsiusė. Kjo ėshtė gjendja nga jashtė e 17 familjeve qė jetėn e bėjnė nė kontejnerėt te Fushėn e Pajtimit nė Prishtinė, apo siē e quajti pak ditė mė parė avokati i popullit, Fusha e Mjerimit.

E nė kėtė ditė feste pėr gjithė vendin, ata kanė probleme tjera. I gėzohen pėrvjetorit tė pavarėsisė sė vendit, por nuk kanė kohė tė mendojnė pėr tė.

Ėshtė Zaha Rexhepi, ajo qė nė 4 vjetorin e pavarėsisė sė Kosovės, merret me tavanin e saj. Ajo mbanė njė kovė poshtė qė tė shpėtojė nga uji i cili pikon, vende vende.

Megjithatė, ėshtė e lumtur qė edhe pse nė kėtė gjendje, vendi i saj gėzon pavarėsinė.

“Shumė jemi gėzuar qė u ba Kosova shtet, por nuk na ka gėzuar me asgjė Komuna. Edhe pse nuk na ka gėzuar neve, na jemi tė kėnaqur kur tė tjerėt e gėzojnė. Edhe na kemi qef mu gėzu se edhe na jemi nė Kosovė. Kemi qef me kanė krejt tė kėnaqur me fytyra, jo tė mrrolta.Komuna nga njė metėr dru na i kanė pru... Ēka dalin ato”, thotė ajo.

Zaha kujdeset pėr dhomėn e vetme qė e ka, por ėshtė i biri i saj, Arbeni vetėm 10 vjeēar qė e kanė marrė fqinjėt ta ngrohin meqė ai ėshtė sėmurė nga tė ftohtit. Hallet e kėsaj familje nuk janė vetėm i ftohti. Zaha thotė te ketė raste tė shpeshta kur edhe e gėnjen tė birin e saj, meqė nuk ka ēfarė t’i jap pėr tė ngrėnė.

“Ēka m’i thanė hajt bajna diēka pėr darkė? Hajt se bajna diēka pėr drekė... E mashtrojė dyqysh...Ēka m’i thanė po e mashtrojė qysh po muj”, thotė ajo.

Pėr shėndetin e saj nuk mendon aspak. Ėshtė e lumtur qė kėto ditė djali po ka ku tė ngrohet, por gjithė kohėn rri nė pritje qė dikush do i ndihmojė, meqė aty mė nuk ka si tė jetojė. As energji elektrike nuk ka.

“Uji krejt u hy nėpėr tavan, u hy nėpėr kablla. Po na dridh rryma e po qet flakė. Siguresa nuk pe man. Mu kanė kall krejt, me shtikera, me kablla m’u kanė djegė. Nuk kisha as nxemjen ku me lėshu, as dru ku me kall koftorin, edhe ai i shjerrun, si e dhezsha qitke tim, u dashke me qel derėn me dal tymi tani u bėjke edhe ma ftohtė”, thotė ajo me lot nė sy.

Atė nuk e pranojnė as familja e burrit e as ajo e veta, por ėshtė falėnderuese ndaj tė gjithė qytetarėve qė e kanė ndihmuar deri mė sot me ushqime.

Kėto familje jetojnė prej shtatė vitesh nė Fushėn e Pajtimit, edhe pse Komuna e Prishtinė u pati dhėnė vendimin pėr vetėn gjashtė muaj qė tė qėndrojnė aty, e pastaj do t’u siguronte kulm mbi kokė.

Dy javė mė parė, Avokati i Popullit, Sami Kurteshi pėrveē qė e quajti Fusha e Mjerimit, ka thėnė se duhet mbyllur ky vend urgjentisht dhe se kėtyre familjeve u duhet gjetur njė zgjedhje.

kosovari50
18.02.2012, 19:13:35
KFOR-I LARGON BARRIKADĖN E FUNDIT NĖ JARINĖ
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/Jarinje-2-527_654980.jpg

Trupat e misionit tė NATO-s nė Kosovė kanė larguar barrikadėn e fundit rrugore nė pikėn kufitare 1 nė Jarinė, duke rikthyer mundėsinė pėr qarkullim pėrmes kėsaj pike. E njėjta gjė ka ndodhur edhe nė pikėn kufitare 31 nė Bėrnjak, ku rruga ėshtė pastruar gjithashtu nga dėbora dhe tani ėshtė e lirė pėr qarkullim.

Zėdhėnėsi i KFOR-it, Uve Novicki, tha se largimi i barrikadave ėshtė bėrė pa shkaktuar ndonjė incident apo tubim kundėrshtues tė banorėve serbė, siē kishte ndodhur nė tė kaluarėn.

Megjithatė, ai tha se nė veri tė Kosovės mbesin ende dy barrikada rrugore.

“Me sa di kanė mbetur edhe dy barrikada; kjo vlen pėr urėn jugore tė Mitrovicės dhe Rudarėn; pėrndryshe, nuk ka mė barrikada”, njoftoi ai.

Dhjetėra barrikada rrugore ishin vendosur nė veri tė Kosovės nga serbėt protestues pas aksionit policor tė autoriteteve kosovare, tė zbatuar mė 25 korrik tė vitit tė kaluar, me qėllim rimarrjen e kontrollit nė pikat kufitare 1 dhe 31.

kosovari50
18.02.2012, 19:17:52
Deēan: Shtyhet deri mė 27 shkurt procesi mėsimor
http://www.lajmonline.com/uploads/+00%20autostrada.jpg
Mė vendim tė kryetarit tė komunės sė Deēanit, Rasim Selmanaj, njėkohėsisht edhe kryetar i shtabit emergjent, dhe pas verifikimit tė tė gjitha shkollave dhe rrugėve qė shpijnė deri te shkollat e kėsaj komune- sėrish ėshtė shtyrė procesi mėsimor.

Nė 17 shkollat fillore dhe tri shkollat e mesme tė Komunės sė Deēanit, procesi mėsimor do tė rifillojė me 27 shkurt.
Kėshtu, shkollat nė kėtė komunė do tė hyjnė nė javėn e tretė tė pushimit si shkak i vėshtirėsive tė krijuara nga bora e rėnė dhe shpalljes sė gjendjes sė jashtėzakonshme.

Ndėrkaq, sa u pėrket dėmeve qė ka shkaktuar bora nė kėtė komunė, ėshtė themeluar ekipi i cili po merret me verifikimin e dėmeve, ndėrsa kryetari Selmanaj shpreson se Qeveria e Kosovės do t’u dalė nė ndihmė pėr kompensim qytetarėve qė kanė pėsuar nga bora.

kosovari50
19.02.2012, 22:01:34
Dy tė arrestuar, konfiskohen rreth 19 kg marihuanė

http://www.kosova-sot.info/uploads/images/option2/49marihuana%2017.JPG
Drejtoria pėr Hetimin e Trafikimit me Narkotik – Njėsia rajonale nė Mitrovicė, nė vazhdėn e luftės kundėr kriminalitetit tė organizuar dhe krimeve tė tjera, pas hetimeve njėjavore, nė bashkėpunim me njėsitė e tjera pėrkatėse, tė enjten ka zhvilluar dy bastisje nė rajonin e Mitrovicės. Si rezultat i kėtij operacioni policor janė arrestuar dy persona tė dyshuar pėr dyshimin e bazuar se tė njėjtit kanė kryer veprėn penale “blerje, posedim, shpėrndarje dhe shitje e paautorizuar e narkotikėve tė rrezikshėm dhe substancave psikotropike”. Sipas zyrės sė policisė rajonale nė Mitrovicė tė dyshuarit janė: Muhamet K. (1978) dhe Makfir S. (1966) shtetas tė Kosovės. Gjatė bastisjes sė njėrės nga shtėpitė e personave tė dyshuar janė gjetur dhe konfiskuar 20 paketime me substancė narkotike tė llojit marihuanė dhe njė pushkė 8.5 mm prodhim italian, ku sasia totale e marihuanės sė konfiskuar arrin nė 18 kg. e 627 g. Personave tė dyshuar me autorizim tė PPQ-sė nė Mitrovicė u ėshtė shqiptuar masa e ndalimit policor pėr 48 orė.

kosovari50
19.02.2012, 22:08:24
Komuna e Prishtinės i zhgėnjeu qytetarėt nė Ditėn e Pavarėsisė

http://www.kosova-sot.info/uploads/images/option2/55Pavarsia-pervjetori%20i%204-te-21.jpg
Ndonėse vitet paraprake festa e 17 Shkurtit –Ditės sė Pavarėsisė ėshtė kremtuar nėn tingujt e kėngės dhe valleve, si dhe aktiviteteve tė shumta nė sheshin “Nėna Tereze”, kėtė vit kjo festė erdhi tėrėsisht e zbehur.
Edhe pse Prishtina ishte stėrmbushur me flamuj tė shumtė dhe me qytetarė nga tė katra anėt e Kosovės, ata nuk u ndanė tė kėnaqen me festėn, tė cilėn e kishin pritur me padurim.
Disa nga ta, madje kishin ardhur edhe nga vendet e perėndimit me familjet e tyre enkas pėr festėn e Pavarėsisė, duke menduar se kjo festė do t’i ngjante sado pak, tri festave tjera.
Safet Gashi, 48-vjeēar nga Prishtina, i cili jeton qe 25 vjet nė Gjermani kishte ardhur enkas nė Kosovė me bashkėshorten dhe dy fėmijėt e tij, pėr ta festuar Pavarėsinė nė Kosovė. “Kam ardhur prej atje pėr t’u ēmallur me njerėzit e mi tė dashur, me popullin tim, qė ta festojmė kėtė festė tė bashkuar, ashtu siē duhet. Ne mėrgimtarėt jemi tė pėrmalluar dhe jemi ngopur duke i shikuar festat pėrmes ekranit televiziv, andaj shumica prej nesh kemi zgjedhur qė kėtė festė ta shohim pėr sė afėrmi dhe ta ndjejmė e ta pėrjetojmė”, shprehet mėrgimtari Gashi.
Sipas tij, vitet e kaluara kjo festė ėshtė shėnuar mė mirė dhe nė mėnyrė mė tė organizuar. “Nuk mund tė them se ka qenė keq, por kemi pritur mė shumė. T’ju them, tė drejtėn unė kam ardhur vetėm pėr Pavarėsi, dhe ēdo vit vi vetėm pėr kėtė festė. Dhe t’i bėsh gjithė ato kilometra nga Gjermania pėr nė Prishtinė, dhe tė mos ndahesh i kėnaqur, kjo nuk ėshtė e drejtė, pėr vendin tonė dhe institucionet tona”, shprehet Gashi.

Asgjė pėr qytetarėt
Edhe qytetarja tjetėr Sahadet Tmava, 37-vjeēare nga Fushė-Kosova, e cila po ashtu kishte dalė me familjen e saj qė ta presė Ditėn e Pavarėsisė, thotė se komuna e Prishtinės dhe Ministria e Kulturės nuk kanė bėrė asgjė pėr qytetarėt e Kosovės.
“Pėrveē flamujve dhe disa valleve nėn tingujt e daulleve nuk ka pasur atmosferė festive. Qytetarėt kanė dalė tė gjithė duke mos kursyer as temperaturat e ulėta, por ajo thotė se ata nuk kanė pasur se me ēfarė ta shijojnė kėtė festė”, ka thėnė Tmava.
Burbuqe Thaēi, pėrgjegjėse pėr protokoll nė komunėn e Prishtinės, ka thėnė se nė uebsajtin e Komunės nė agjendėn e 17 shkurtit e kanė shkruar poshtė si vėrejtje qė koncerti ėshtė planifikuar tė mbahet ashtu siē ėshtė mbajtur gjithmonė, edhe pėr fėmijė edhe pėr tė rriturit, por kushtet atmosferike e kanė bėrė tė pamundshme”, ka thėnė ajo. “Duke e marrė parasysh se koncertet kanė karakter nė ambient tė hapur, ashtu edhe siē ka filluar nga viti 2008, kur edhe ėshtė shpallur Pavarėsia, atėherė aktivitetet janė anuluar”, ka thėnė ajo. “Pra, gjendja ėshtė krijuar si pasojė e temperaturave tė ulėta dhe tė reshjeve, ka thėnė Thaēi, duke shtuar se kjo ka qenė arsye pse ėshtė anuluar.
Ajo ka thėnė se kjo pėrgjegjėsi ėshtė edhe kompetencė e nivelit qendror, sepse Pavarėsia nuk ėshtė vetėm e Prishtinės, por e tė gjithėve, kėshtu qė ishte dashur qė edhe niveli qendror tė jetė mė i pėrkushtuar, pasi dihet qė zakonisht vetėm komuna ėshtė ajo, e cila i ka bėrė koncertet dhe organizimet, e jo niveli qendror”, ka thėnė Thaēi.
Veseli: Fajtor,
kryetari i komunės
Shemsi Veseli, shef i Grupit Parlamentar tė PDK-sė na Asamblenė Komunale tė Prishtinės, ka thėnė se nuk ėshtė asgjė transparente nė kėtė aspekt qė tė thuhet se pėr ēfarė nuk ėshtė festuar nė raport me Kuvendin. Dhe, kjo ėshtė njė e metė, sepse shkojnė me njė aktivitet rutinor se sa qė ėshtė diēka pėrmbajtjesor.
“Mendoj se kėtu nuk ka faj shumė drejtoresha, se sa qė ka faj kryetari i komunės sė Prishtinės. Ndoshta nganjėherė po nisen nga ai reflektimi se ky ėshtė njė aktivitet dhe barrėn dhe pėrgjegjėsinė do ta mbajė niveli qendrorė”, ka thėnė Veseli.
Sipas tij, manifestimi jo i duhur nuk ėshtė arsyetim pėr arsye se kryetari i komunės ėshtė pėrgjegjės pėr komunėn e Prishtinės, dhe njėherėsh manifestimi do tė duhej tė jetė nga ēdo pore e institucionit nė kėtė rast, edhe nga vetė komuna, e mandej nivelet qendrore i kanė ceremonitė tjera, tė cilat organizohen. “T’ju them tė drejtėn, unė brenda kėtyre ditėve kam qenė dhe jam nė diasporė nė Turqi dhe nuk e di se atje ēfarė ėshtė bėrė, por sado kudo konsideroj se ėshtė njė e metė qė po vazhdon tė pėrsėritet te Kuvendi i Komunės”.
Nė veēanti kur ta bėjmė krahasimin me standardet e mėhershme, qė kanė qenė edhe festat tjera dhe krahasimin me mandatin qė e ka pasur Ismet Beqiri dhe Isa Mustafa, prapė konsideroj se kryetari Mustafa tash nė kėtė aspekt ėshtė shumė mė i ngathėt dhe jodinamik e pėrgjegjės nė raport me respektimin e datave historike.
Veseli ka shtuar se gjithsesi pėr Festėn e Pavarėsisė ka mundur qė sė paku tė koordinohet me njė program tė pėrbashkėt, pėrderisa pėr Festėn e Vitit tė Ri, ka pasur. “Gjithsesi mendoj se ka mundur dhe ėshtė dashur tė koordinohet ndonjė aktivet. Pėrderisa kanė mundur tė organizojnė pėr Festėn e Vitit tė Ri, atėherė pse tė mos organizojnė edhe pėr 17 Shkurtin- Ditėn e Pavarėsisė”, ėshtė shprehur ai.
Ai thotė se nuk i di arsyet dhe pengesat pse nuk kanė mundur tė koordinohen. “Ėshtė pėrgjegjėsi e tyre dhe nė kėtė kontekst unė gjithsesi konsideroj se ata janė pėrgjegjės. Pra, nė kėtė rast janė qė tė dy pėrgjegjės, pra, edhe kryetari Isa Mustafa, edhe drejtoresha, Vlora Dumoshi. Edhe nėse nuk ka ndonjė aktivitet ėshtė dashur tė paktėn qė tė dilet dhe t’i tregojnė arsyet apo opinionet e tyre para qytetarėve, ka thėnė Veseli.

kosovari50
19.02.2012, 22:11:02
Bėrns: Asnjė hap qė dėmton pavarėsinė e Kosovės
http://www.kosova-sot.info/uploads/images/option2/55Hashim%20Thaqi-William%20Burns-1.jpg
Zėvendėssekretari amerikan i Shtetit, Ulliam Bėrns, ka qėndruar tė shtunėn pėr njė vizitė nė Kosovė larg syrit tė medieve. Shefja e diplomacisė amerikane, Hillari Klinton, para vizitės sė zėvendėssekretarit tė SHBA-sė, Ulliam Bėrns kishte thėnė se Bėrns do t’i inkurajojė Kosovėn dhe Serbinė tė jenė mė tė hapura ndaj kompromiseve tė dialogut. “ SHBA-ja mbėshtet fuqishėm dialogun Kosovė Serbi qė po i prin BE-ja pėr tė bėrė integrimet euroatlantike tė Serbisė dhe Kosovės. Zėvendėssekretari amerikan Bėrns, i cili kėto ditė po i bėn vizitė vendeve tė Ballkanit, do t’i inkurajojė dy vendet qė tė jenė mė tė hapura ndaj kompromiseve tė dialogut”, ka thėnė Klinton pas takimit me shefen e diplomacisė sė BE-sė Ketrin Eshton tė mbajtur nė Uashington. Ndėrkaq Eshton ka thėnė se Bashkimi Evropian po punon pėr tė ardhmen e Kosovės dhe Serbisė, ndėrkaq ka pranuar se ardhmėria e kėtyre dy vendeve ėshtė BE-ja. “Gjendja nė Kosovė dhe Serbi padyshim ėshtė shumė e rėndėsishme pėr bashkimin evropian, ndėrsa ardhmėria e tė dyjave ėshtė BE-ja. Ekipi ynė po punon hapur pėr tė ardhmen e dy vendeve, Kosovės dhe Serbisė. Kosova dhe Serbia do tė jenė nė gjendje tė punojnė sipas planit tė BE-sė. Sipas kėtij plani Serbia do ta fitojė statusin e kandidatit dhe Kosova do tė punojė pėr heqjen e vizave dhe pėr tė ardhmen e BE-sė“, ėshtė shprehur Eshton.

kosovari50
19.02.2012, 22:12:36
Rreth 3000 biznese tė reja pėr 4 vjet
http://www.kosova-sot.info/uploads/images/option2/49biznes.jpg
Qė nga shpallja e Pavarėsisė sė Kosovės, katėr vjet mė parė, mė 17 shkurt, nė tėrė vendin janė regjistruar edhe 2938 biznese tė reja, kanė njoftuar zyrtarėt e MTI-sė, pėrgjegjės pėr regjistrimin e bizneseve nė kėtė ministri. Bajram Shala, zyrtar pėr koordinim, planifikim dhe komunikim nė Ministrinė e Tregtisė dhe Industrisė, thotė se nė shėnimet e kėsaj ministrie qė nga Pavarėsia e Kosovės e deri mė sot nuk ėshtė bėrė ndarja e bizneseve, se a janė prodhuese apo shėrbyese. Qė nga paslufta e deri mė sot, numri i bizneseve tė regjistruara nė MTI pati kaluar shifrėn e mė shumė se 100 mijė bizneseve, mirėpo kjo shifėr pėr shkak tė vėshtirėsive tė afarizmit si dhe falimentimeve tė kompanive tė regjistruara ka ndryshuar dhe vazhdon tė ndryshojė nga viti nė vit. Njoftimet e fundit na thonė se aktualisht kjo shifėr ėshtė nėn 100 mijė biznese qė afarojnė nė Kosovė. Sikurse zyrtarėt e MTI-sė, as ata tė Aleancės Kosovare tė Bizneseve, si dhe Oda ekonomike e Kosovės, nuk kanė ndonjė evidencė tė saktė tė numrit tė kompanive qė nė Kosovė merren vetėm me sferat e prodhimit. Kryetari AKB-sė, Agim Shahini, ka thėnė se ėshtė i vėshtirė klasifikimi i bizneseve, pasi edhe veprimtaritė e tyre qė nga momenti i parė i regjistrimit e deri nė njė kohė tė caktuar mund tė ndryshojė shumė shpesh, varėsisht nga afarizmi dhe rrjedha e tij. Kjo pasi ndėrkohė njė lloji tė biznesit ose mund t’i ndryshohet ose mund t’i ndėrrohet ndonjė sferė e veprimtarisė, andaj kjo e bėn shumė tė vėshtirė mbajtjen e shėnimeve tė sakta, se cilat janė bizneset qė merren ekskluzivisht vetėm me veprimtaritė prodhuese apo edhe me shėrbime tė tjera dhe tregti.

kondita
19.02.2012, 22:51:40
Dy firmat e Halitit

Nėnkryetari i Kuvendit tė Kosovės, Xhavit Haliti, ėshtė edhe biznesmen. Nė dy firma tė regjistruara nė Kosovė emri i tij figuron si bashkėpronar. Haliti, zyrtar i lartė i PDK-sė, vetėm njėrėn firmė e ka deklaruar nė Agjencinė Kosovare kundėr Korrupsionit, nga e cila thotė se nuk fiton asnjė cent. Pėr tjetrėn thotė se nuk di gjė.

Sipas Kohės Ditore, “DBBH Kosova Clinic Management” me numėr regjistrimi 70405407, e regjistruar mė 25 janar 2007, figuron nė formularin e deklarimit tė pasurisė tė Xhavit Halitit. Ai thotė se nė kėtė firmė private ka 25 pėr qind tė aksioneve.

Pėrveē Halitit, pronarė figurojnė edhe **** Dreshaj, Roland Josef Berlinger dhe Olaf Baas. Aktivitetet e saj tė pėrshkruara nė formularin qė gjendet nė Agjencinė pėr regjistrimin e bizneseve nė kuadėr tė Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė janė hotelet, motelet dhe restorantet, pėrgatitja dhe dhėnia e barnave sipas recepturės, tregtia me pakicė e mjeteve mjekėsore dhe ortopedike, veprimtaritė e mjekėsisė sociale, veprimtaritė e spitaleve, veprimtaritė e praktikės stomatologjike, veprimtaritė e tjera tė rekreacionit, ndėrtimi i lartė dhe i ulėt. Kapitali i saj ėshtė i deklaruar 25.000,00 euro.

Firma tjetėr e regjistruar si shoqėri me pėrgjegjėsi tė kufizuar ėshtė edhe “Macrometal Kosova”, me seli nė Vrellė tė Istogut. Pronarė tė saj figurojnė Xhavit Haliti, **** Dreshaj dhe Alexander Michael Julius. Aktivitete tė saj janė tregtia me shumicė e drurit, materialit ndėrtimor dhe pajisjes sanitare, kompletimet e tjera ndėrtimore, tregtia me shumicė e artikujve tė imėt metalikė, materialit instalues dhe pajisjes sė ujėsjellėsit dhe ngrohjes, etj. Kapitali i saj figuron tė jetė 3000,00 euro. Pronari i kėtyre dy firmave, Xhavit Haliti, ka mohuar tė ketė ndonjė firmė. Ai nuk ka dhėnė pėrgjigje tė qarta pėr pronėsinė e tij e as pse nuk e ka deklaruar edhe firmėn tjetėr.

kosovari50
20.02.2012, 23:29:01
Koordinohen veprimet pėr fillimin e implementimit tė Ligjit pėr Mbrojtjen e Dėshmitarėve
http://www.md-ks.org/repository/images/IMG_4811.jpg
Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Prof. Dr. Hajredin Kuēi, sot ka marrė pjesė nė takimin e Kėshillit Ministror pėr Integrime Evropiane, ku u diskutua pėr progresin dhe pėrmbushjen e kritereve politike, ekonomike dhe standardeve Europiane.

Nė kėtė takim, Zėvendėskryeministri Kuēi tha se Ministria e Drejtėsisė, Ministria e Punėve tė Brendshme, Kėshilli Gjyqėsor dhe Kėshilli Prokurorial i Kosovės, janė pajtuar qė bashkėrisht t’i koordinojnė veprimet lidhur me fillimin e implementimit tė Ligjit pėr Mbrojtjen e Dėshmitarėve gjatė kėtij viti dhe shprehi besimin e tij qė deri nė fillim tė vitit 2013, e gjithė infrastruktura e nevojshme do tė jetė e kompletuar pėr implementimin e kėtij ligji.

Po ashtu, Zėvendėskryeministri Kuēi ritheksoi se Ministria e Drejtėsisė ka funksionalizuar objektin pėr dėshmitarėt e mbrojtur tė dėnuar, i cili gjendet brenda Qėndresė Korrektuese nė Dubravė.

kosovari50
20.02.2012, 23:30:25
Beqaj uron minatorėt dhe menaxhmentin e “Trepēės”
http://mzhe.rks-gov.net/repository/images/Ministri_Beqaj_-_portret.JPG
z. Ferat Shala,
Drejtor Menaxhues,
Kompleksi Minerar - Trepēa


I nderuar z. Shala,

Mė lejoni qė nė emėr tė Ministrisė sė Zhvillimit Ekonomik juve dhe tė gjithė minatorėve tė Kosovės tė ju uroj javėn e Minatorėve.

Minatorėt gjatė historisė sė ndritshme tė Kompleksit Trepēa gjithnjė ishin nė krye tė pėrpjekjeve pėr mbrojtjen e interesave kombėtare dhe kanė shėrbyer si shembull i punės, angazhimit dhe flijimit pėr liri, pavarėsi dhe zhvillim tė vendit tonė.

Grevat e shumta kundėr eksploatimit tė egėr nga ana e sunduesit, pjesėmarrja masive e minatorėve nė protesta dhe forma tė tjera tė shprehjes sė pakėnaqėsive, i bėjnė minatorėt e Trepēės shembullin mė tė mirė tė mbrojtjes sė interesave kombėtare dhe luftės pėr njė tė ardhme mė tė mirė, prosperitet dhe zhvillim tė vendit tonė.

Trepēa gjithnjė ka qenė dhe mbetet krenari e Kosovės ndėrsa minatorėt e saj shembulli mė i mirė se si me angazhim konkret nė punė, me pėrgjegjėsi dhe pėrkushtim punohet pėr tė mirėn e vendit.

Qeveria e Kosovės, pėrkatėsisht Ministria e Zhvillimit Ekonomik duke ju uruar javėn e Minatorit ju siguron qė pėrmes legjislacionit pėrkatės, ėshtė e pėrkushtuar tė hartojė politika tė favorshme pėr ngritjen e kėtyre kapaciteteve nė interes tė zhvillimit ekonomik tė Republikės sė Kosovės .

kosovari50
20.02.2012, 23:31:41
MBAHET TAKIMI I DHJETĖ I KĖSHILLIT MINISTROR PĖR INTEGRIM EVROPIAN (KMIE)
http://www.mei-ks.net/repository/images/IMG_9083.JPG
I organizuar nga Ministria e Integrimit Europian, mbahet takimi i dhjetė i Kėshillit Ministror pėr Integrim Europian pėr tė diskutuar progresin dhe pėrmbushjen e kritereve politike, ekonomike dhe standardeve Europiane.

Ky takimi ka pėr qėllim diskutimin e ecurive rreth tė arriturave nė adresimin e objektivave tė identifikuara si mė prioritare pėr secilėn ministri. Nė veēanti, teme e diskutimit do tė jetė progresi lidhur me pėrmbushjen e kritereve nė fushėn e liberalizimit tė vizave dhe marrėveshjes tregtare.

Gjatė takimit Kryeministri Thaēi tha se: Muajin a kaluar nė bashkėpunim me Komisionin Evropian lansuam dialogun pėr liberalizimin e vizave. Kjo nuk ka qenė dhuratė e fund vitit, por rezultat i punės sė palodhshme dhe rezultateve tė treguara gjatė muajve tė kaluar. Merita pėr kėtė i takojnė gjithė spektrit politik, nivelit qendror dhe lokal. Qeveria e Kosovės mbetet e pėrkushtuar qė tė plotėson tė gjitha kushtet e procesit tė liberalizimit tė vizave nė afat rekord pas pranimit tė udhėrrėfyesit. Nė bashkėpunim me Komisionin Evropian, presim qė udhėrrėfyesi tė dorėzohet Qeverisė sė Kosovės gjatė muajve nė vijim.
Kryeministri vazhdoi pėr tė thėnė se: Kosova ka vetėm njė destinacion. Dhe ai ėshtė Bashkimi Evropian.

Takimi vazhdoi me raportim nga ana e ministrave pėr tė arriturat qė janė shėnuar deri me tani qė nga publikimi i Raportit tė Progresit, pėr planet e tyre nė muajt nė vazhdim, si dhe pėr tejkalimin e sfidave qė kanė pėrpara vetės nė pėrmbushjen e kritereve pėr anėtarėsim.

Ndėrsa ministrja Ēitaku tha se ėshtė mė se e kėnaqur me pėrkushtimin edhe angazhimin e tė gjithave ministrive pėr ta shtyrė pėrpara agjendėn evropiane.

kosovari50
20.02.2012, 23:33:35
Ministri Gashi falenderon mediat, OJQ-tė dhe qytetarėt
http://mmph.rks-gov.net/repository/images/path/Foto_lumi_zhavor_214146.png
Gjykata Supreme e Republikės sė Kosovės ka marrė vendim pozitiv dhe ka pranuar ankesėn e Ministrisė sė Mjedisit dhe Planfikimit Hapėsinor, dhe ka ndryshuar aktvendimin e saj tė mėhershėm, me tė cilin ishte paraparė shtyerja e ekzekutimit tė vendimit tė Qeverisė pėr ndalimin e nxjerrjes sė rėrės nga lumenjtė e Kosovės.
Duke u bazuar nė ankesėn e MMPH-sė, Gjykata Supreme refuzoi kėrkesėn pėr shtyerje tė ekzekutimit tė vendimit, e cila ishtė bėrė nga OJQ “Zhavorri”, nga Leshani, Komuna e Pejės, "Union Comerc" nga fshati Vragoc, "Dakaj-M" nga fshati Gllaviqicė, "Ermali" nga Deēani dhe N.T.N. "Besniku-Q" nga fshati Qyshk, Komuna e Pejės.
Kolegji i shkallės sė dytė i Gjykatės Supreme pranoi ankesėn e parashtruar me kohė nga Qeveria e Kosovės, pėrkatėsisht MMPH-ja, ku ishin paraqitur dėshmitė se vendimi paraprak i datės 13 Janar 2012, ishte vendim jo i plotė dhe i pabazuar nė gjendjen faktike.
Kolegji i shkallės sė parė kishte miratuar kėrkesėn e paditėsve pėr shtyerje tė ekzekutimit tė vendimit. Por, Kolegji i Shkallės sė dytė i Gjykatės Supreme tė Kosovės, ka konstatuar se nuk janė plotėsuar tė gjitha kushtet nga ana e paditėsve dhe rrjedhimisht kuptohet se vendimi i Qeverisė konsiston nė ruajtjen e shtretėrve, brigjeve dhe hapėsirave pėrreth lumenjėve nė gjithė territorin e Republkės sė Kosovės.Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor, Dardan Gashi, ka pėrshėndetur aktvendimin e Gjykatės Supreme dhe siguron se do tė jetė i vendosur nė zbatueshmėrinė e vendimit Qeveritar dhe ligjet tjera tė cilat garantojnė interesin publik nė Republikėn e Kosovės. Gjithashtu, Ministri falenderoi mediat, OJQ-tė, shoqėrinė civile dhe qytetarėt e Kosovės tė cilėt u angazhuan pėr implementimin e vendimit dhe dhanė pėrkrahjen e vazhdueshme pėr mbrojtjen e brigjeve, shtretėrve dhe hapėsirave pėrreth lumenjėve.
Ky vendim ėshtė marrė si rezultat i brengave tona tė pėrbashkėta pėr mbrojtjen e lumenjėve tė Kosovės, dhe si i tillė ka gėzuar mbėshtetjen e vazhdueshme tė tė gjithė akterėve tė pėrgjithshėm tė shoqėrisė kosovare. Pėrkrahjen pėr kėtė vendim e kanė shfaqur edhe pėrfaqėsues tė institucioneve europiane, specifikisht raportuesja nė Parlamentin Europian pėr Kosovės, znj. Ulrike Lunacek dhe komisioneri pėr mjedis nė Bashkimin Europian, z. Janez Potocnik. Vendimi i fundit i Gjykatės Supreme tė Kosovės edhe njė herė ka konfirmuar legalitetin e vendimeve tė Ministrisė sė Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor dhe nė pėrgjithėsi tė Qeverisė sė Kosovės.
Ministri Gashi mbetet i pėrkushtuar tė vazhdojė bashkėpunimin me tė gjithė akterėt e pėrgjithshėm nė Kosovė pėr mbrojtjen e mjedisit.

kosovari50
20.02.2012, 23:34:48
U mbajt takimi i Bordit Ekzekutiv pėr Ri-integrimin e Personave tė Riatdhesuar
http://www.mpb-ks.org/repository/images/pamje%20nga%20takimi200212.JPG
Bordi Ekzekutiv pėr Ri-integrimin e Personave tė Riatdhesuar nė Kosovė mbajti takimin e radhės nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme.
Nė kėtė takim morėn pjesė, ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora Ēitaku, zėvendėsministri i Punėve tė Brendshėm, Izmi Zeka, Sekretarėt e Pėrgjithshėm tė ministrive tė Qeverisė sė Kosovės, tė cilėt janė anėtarė tė Bordit, pėrfaqėsues tė organizatave ndėrkombėtare, zyrtarėt e Sekretariatit tė Bordit si dhe zyrtarė tė tjerė tė lartė qeveritarė.
Ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora Ēitaku, pasi pėrgėzoi Bordin pėr punėn e deritanishme, kėrkoi pėrkushtim edhe mė tė madh nė mbėshtetjen e personave tė riatdhesuar pėr ri-integrimin e tyre, sidomos nė zhvillimin e kurseve tė gjuhės dhe projekteve pėr gjenerim e tė hyrave vetanake, me qėllim qė ky proces tė jetė sa mė i qėndrueshėm.
Ndėrsa, kryesuesi i Bordit, Ilhami Gashi, Sekretar i Pėrgjithshėm i Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, theksoi se tė gjitha palėt e pėrfshira nė kėtė proces janė duke i pėrmbushur tė gjitha detyrat dhe obligimet qė dalin nga Strategjia pėr Ri-integrimin e Personave tė Riatdhesuar, por gjithnjė nevojitet pėrkushtim i vazhdueshėm nė kėtė proces jashtėzakonisht tė rėndėsishėm pėr Kosovėn, sidomos pėr ri-integrim tė qėndrueshėm tė personave tė riatdhesuar.
Nė kėtė takim u aprovuan 163 kėrkesa tė personave tė riatdhesuar pėr mbėshtetje nga Programi i Ri-integrimit, bazuar nė kriteret pėr pėrfitim nga ky program. Kėrkesat kryesisht kanė tė bėjnė me pako ushqimore, higjienike, sigurim tė banimit, strehimit, ndėrtim, renovim tė shtėpive dhe financimin e projekteve pėr gjenerimin e tė hyrave vetanake.

kosovari50
20.02.2012, 23:35:55
Ministri Hoxhaj i dėrgoi telegram ngushėllimi homologut tė tij, Edmond Haxhinasto
http://www.mfa-ks.net/repository/images/1235.jpg
Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, i ka dėrguar njė telegram ngushėllimi ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, Edmond Haxhinasto, pas vrasjes sė njė ushtari shqiptar dhe plagosjes rėndė tė njė tjetri.
Nė telegram thuhet se shqiptarėt kudo qė janė bashkėndjenė me dhimbjen e familjeve tė viktimės dhe i bashkohen lutjeve pėr mbijetesėn e ushtarit tjetėr.

”Nė emėr tė Qeverisė dhe popullit tė Republikės sė Kosovės, ju shprehim ngushėllime pėr humbjen e jetės sė njė ushtari tė Komandos sė Kontingjentit “EAGLE-4” tė Ushtrisė Shqiptare nė Afganistan dhe plagosjes rėndė tė njė tjetri. Kjo vrasje ka tronditur popullin shqiptar kudo qė ėshtė. Ne, si qeveri, dėnojmė ashpėr vrasjen e ushtarėve shqiptarė, tė cilėt kanė dhėnė njė kontribut tė ēmuar nė sigurimin e paqes nė Afganistan”, thuhet ndėr tė tjera nė telegramin e ngushėllimit dėrguar Ministrin Haxhinasto.

trixi
20.02.2012, 23:46:01
Dėshmi: Ushtarėt e Dikoviqit kanė ekzekutuar 35 tė mitur
Kajtaz Gecaj | 20-02-2012 18:03 CET

Provat e Natasha Kandiqit, drejtoreshė e Qendrės pėr tė Drejtėn Humanitare nė Beograd, me tė cilat ka dėshmuar pėrgjegjėsinė e shefit tė ri tė Ushtrisė sė Serbisė, Lubisha Dikoviq, pėr krime nė Kosovė, vijnė duke u zgjeruar edhe me dėshmi tė tjera, tė atyre qė kanė qenė viktima tė dhunės sė ushtarėve serbė, nė vitin 1999, nė Qirez tė Skėnderajt dhe nė Ēikatovė tė Vjetėr tė Drenasit.

Njė prej dėshmitarėve, Xhafer Veliqi, nga Polaci i Skėnderajt, i cili, siē thotė, ka parė me sytė e tij, kur ushtarėt e gjeneralit Dikoviq kishin mbledhur burra dhe gra, nė mesin e tė cilėve kishte edhe fėmijė, dhe i kishin dėrguar nė xhaminė e Qirezit. Sipas tij, pas njė kohe, ushtarėt serbė kishin selektuar vetėm tė rinjtė, 35 prej tė cilėve nėn moshėn 18-vjeēare, i kishin hipur nė kamionė dhe i kishin nisur nė drejtim tė Drenasit.

“Nė mesin e tyre ka qenė edhe djali im 15-vjeēar. Njė komandant serb, i cili hiqej si i mėshirshėm, tha se po ta marrim djalin edhe kemi me ta dėrgu nė shkollė, ka m’u aftėsu. Ai thoshte se kėta djem tė rinj duhet m’u shkollu. Nė kėtė mėnyrė, edhe mua mė tha qė mos tė mėrzitem se kanė me ma kthy djalin. Unė e dija saktėsisht se ēfarė do tė bėhej me ta. Mė thjesht, morėn shumė burra aty, mė shumė tė rinj, 35 prej tyre kanė qenė nėn moshėn 18-vjeēare. I dėrguan andej kah Drenasi, dhe ne menduam se po i dėrgojnė pėr nė Prishtinė. Ka qenė prilli i 1999-tės. Mė nuk kemi ditur gjė pėr ta, ua humbėn gjurmėt. Pas lufte, ne i kėrkonim tė zhdukurit dhe kur u zbulua varreza masive ‘Te Shavarinat’ nė Ēikatovė tė Vjetėr tė Drenasit, aty ėshtė gjetur edhe djalim im, edhe disa tė tjerė, tė cilėt i kishin pas pushkatu”, kujton Xhaferi.

Sipas tij, ushtarėt serbė, kanė pėrdhunuar disa femra shqiptare dhe ato pastaj i kanė hedhur nė bunar...(shkrimin e plotė mund ta lexoni nė numrin e nesėrm tė Gazetės “Zėri”)

trixi
20.02.2012, 23:49:13
AAK: Fusnota me 1244, prapakthim
20-02-2012 17:47 CET

Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) e kundėrshton fuqishėm pėrfaqėsimin e Kosovės me fusnotė nė tė cilėn pėrmendet Rezoluta 1244, nė emėrtimin e saj nė nismat rajonale.

Pėrmes njė komunikate pėr medie, kjo parti e konsideron kėtė pajtueshmėri tė Qeverisė sė Kosovės si kompromis tė dhimbshėm dhe tė rėndė, tė bėrė me Beogradin, nė disfavor tė shtetėsisė sonė, tė sovranitetit dhe tė tė gjitha tė arriturave tė deritashme nė funksion tė avancimit tė statusit tė Republikės sė Kosovės.

“AAK e konsideron fusnotėn me 1244 si prapakthim tė madh politik nė statusin e Kosovės, tė bėrė nga Qeveria e Kosovės, dhe si njė gabim qė do t’i kushtojė shumė vendit tonė nė hapat e mėtejmė tė ruajtjes sė subjektivitetit shtetėror dhe tė sovranitetit”, thuhet nė reagimin e kėsaj partie, duke shtuar se “fusnota me 1244 ėshtė goditja mė e rėndė qė i ėshtė dhėnė shtetėsisė sė Kosovės, nė 4-vjetorin e shpalljes sė pavarėsisė”.

Nė tė njėjtėn kohė, AAK pėrshėndet rolin e SHBA-ve dhe i falėnderon ato pėr kontributin e madh dhe mbėshtetjen nė tė gjitha proceset nėpėr tė cilat ka kaluar dhe po kalon Kosova dhe populli ynė. /Zėri/

trixi
20.02.2012, 23:51:43
1244 e pamundėson lobimin
Artan M. Haraqija | 20-02-2012 00:33 CET

Nėse qeveria e Kosovės vėrtet e ka pranuar rezolutėn 1244, atėherė kjo e bėn lobimin pėr pranimin e Kosovės pothuajse tė pamundshėm, vlerėson njė eurodeputet pėr “Zėrin”.

I shqetėsuar nga lajmi qė ka marrė tė dielėn se kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, e ka pranuar pėrfaqėsimin e Kosovės edhe nė kuadėr tė rezolutės 1244, njė nga pjesėtarėt mė me ndikim i parlamentit tė BE-sė e ka kontaktuar “Zėrin” pėr ta konfirmuar nėse kjo ėshtė e vėrtetė apo jo?

Duke mos pranuar tė flasė zyrtarisht, ai kujton kohėn kur raportuesja pėr Kosovėn nė Parlamentin e BE-sė, Ulrike Lunacek, e kishte prezantuar rezolutėn e saj tė fundit pėr Kosovėn.

“Atėkohė eurodeputet socialistė grekė, rumunė e qipriotė, por edhe disa nga pėrfaqėsuesit e partive popullore (grupi mė i madh parlamentar) kėrkonin me ngulm pėrfshirjen nė kėtė dokument edhe tė rezolutės 1244. Kur ne qė vijmė nga shtete qė e kanė njohur Kosovėn nuk e lejuam kėtė gjė, ata na pyesnin, ‘ēka keni kundėr kėsaj rezolute’? Ne iu thamė, pėrderisa 22 vende e kanė pranuar Kosovėn shtet, rezolutė 1244 nuk ka mė. Tash, tė them tė drejtėn nuk e di se ēfarė do tė themi mė”, thotė ky eurodeputet qė ėshtė dhe njė nga pėrkrahėsit mė tė mėdhenj tė pavarėsisė sė Kosovės.

Ai kujton njė takim para pak ditėsh nė Strasburg me komisionerin pėr Zgjerim, Stefan Fyle, i cili ėshtė dukur i shqetėsuar nga kokėfortėsia e palės kosovare qė tė paraqiten patjetėr si Republikė dhe pa rezolutėn 1244.

“Ai ishte i shqetėsuar se po afrohej koha e takimit tė radhės, kur pritet t’i jepet Serbisė statusi i kandidatit, ndėrsa pala kosovare dukej se nuk do tė lėshonte pe. Tani besoj se edhe vetė Fyle ėshtė habitur me kėtė qėndrim krejt tė kundėrt. Ndoshta vizita e Burnsit ėshtė arsyeja pse ndryshoi qėndrimi kaq papritmas”.

marr nga Zeri

trixi
20.02.2012, 23:56:21
LDK: Fusnota betonon neutralitetin ndaj statusit
Nga Express 20 Shkurt 2012 13:27Lidhja Demokratike e Kosovės ka shprehur shqetėsimin e saj pėr "kompromisin e bėrė nga kryeministri Thaēi, qė Kosova, nė forumet rajonale, mos tė pėrfaqėsohet si Republikė, por nė vend tė kėsaj tė shtohet njė fusnotė, e cila i referohet edhe Rezolutės 1244".

"LDK-ja beson fuqishėm se njė qėndrim i tillė pėrfundimisht betonon neutralitetin ndaj statusit", thuhet nė komunikatėn e kėsaj partie.

Sipas sė njėjtės, Thaēi mundohet tė manipulojė opinionin, duke theksuar se Kosova nė tė njėjtėn kohė do tė pėrfaqėsohet me njė fusnotė qė pėrveē Rezolutės 1244 i referohet edhe Mendimit Kėshilldhėnės tė GJND-sė dhe Deklaratės sė Pavarėsisė sė Kosovės.

LDK-ja konsideron se heqja dorė nga Republika paraqet heqje dorė nga elemente kushtetuese tė shtetėsisė.

"Ky vendim mund t’i ndihmojė vetėm Serbisė nė rrugėn e saj drejt statusit tė kandidatit pėr anėtarėsim nė BE, ndėrsa kompromisi, qė ėshtė nė dėm tė Kosovės, po bėhet pikėrisht pėr shkak se Serbia nuk pranonte tė qėndronte nė tė njėjtat salla ku merrnin pjesė edhe pėrfaqėsuesit e Kosovės", thuhet pos tjerash nė komunikatėn e LDK-sė.

trixi
20.02.2012, 23:59:09
Krasniqi: Qeveria tė mos ngutet rreth pėrfaqėsimit rajonal tė Kosovės
Publikuar: 20.02.2012 - 13:01

Prishtinė, 20 shkurt - Kryetari i Kuvendit, Jakup Krasniqi, ka deklaruar se Kuvendi nuk ėshtė pjesė e bisedimeve dhe rrjedhimisht nuk ka kurrfarė materiali pėr pėrfaqėsimin rajonal tė Kosovės, raporton KTV. Ai u ka bėrė thirrje institucioneve dhe veēanėrisht Qeverisė, qė tė kenė kujdes dhe tė mos nguten lidhur me prezantimin e Kosovės nė rajon. Ndėrkaq lidhur me pyetjen nėse kjo marrėveshje duhet tė ratifikohet nė Kuvend, Krasniqi ka deklaruar se marrėveshja mund tė bėhet nė atė mėnyrė qė tė mos vijė fare nė Kuvend, ashtu siē ka ndodhur edhe me konkluzionet e tjera tė arritura nė bisedime. Krasniqi nuk ka treguar nėse dikush duhet tė japė pėrgjegjės nėse nuk pėrmendet fjala republikė. Seanca e ardhshme e Kuvendit tė Kosovės do tė mbahet mė 1 mars.

Marr nga KOHA

trixi
21.02.2012, 00:03:26
Edhe Vetėvendosje e AAK kundėrshtojnė Thaēin pėr fusnotėn
Nga Express 20 Shkurt 2012 16:08

Deklarata e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi, e dhėnė dje, lidhur me pėrfaqėsimin e Kosovės nė nismat rajonale me fusnotėn ku pėrfshihet edhe Rezoluta 1244, ėshtė mendim personal i tij dhe i cili nuk ka bazė ligjore e as Kushtetuese. Kėshtu thanė tė hėnėn drejtues tė Lėvizjes Vetėvendosje nė njė konferencė pėr media, tė cilėt shprehen pakėnaqėsinė ndaj koncesioneve tė kryeministrit tė vendit.

Deputeti Visar Ymeri nga Lėvizja Vetėvendosje, njėherėsh shef i Grupit Parlamentar tė kėsaj lėvizjeje, tha se deklarata e bėrė dje nga kryeministri i Kosovės nuk ka bazė ligjore e as kushtetuese, pasi qė Kushtetuta e definon qartė Kosovės si Republikė.

“Lėvizja Vetėvendosje konsideron se kjo deklaratė e djeshme e kryeministrit nuk ka as bazė ligjore, e as bazė kushtetuese nė Republikėn e Kosovės. Kjo deklaratė e kryeministrit tė Kosovės ėshtė deklaratė antikushtetuese, pėr shkak se Kushtetuta e Kosovės e definon Kosovės shumė qartė si republikė dhe nuk e definon Kosovės as me fusnota as me ndonjė dokument tjetėr”, ka thėnė ai.

Ai ka thėnė se Hashim Thaēi duhet ta tėrheq deklaratėn e tij menjėherė dhe Qeveria e Kosovės nuk duhet ta pranojė kėtė qėndrim disfatist tė kryeministrit, sepse sipas tij, ky qėndrim personal i kryeministrit nuk ėshtė vendim i Qeverisė dhe nuk rrjedh nga ndonjė mbledhje e Qeverisė.

Ndėrkaq, anėtari tjetėr i Vetėvendosjes, Shpend Ahmeti tha se kryeministri po heq dorė nga republika, duke i plotėsuar kėrkesat e Serbisė dhe jo tė qytetarėve tė Kosovės, pėr tė cilėt edhe ėshtė i obliguar tė punojė.

“Ky kryeministėr po heq dorė nga republika, po thuajse nga gjithēka qė po i kėrkohet atij nė kėtė dialog. Qė emrit tė shtetit tė Kosovės t’i hiqet republika e t’i shtohet fusnota, kėtė e ka kėrkuar Serbia. Pra, kryeministri i Kosovės po i plotėson kėrkesat e Serbisė e jo tė qytetarėve tė Kosovės, mirėpo, duhet t’ia kujtojmė edhe njėherė se ai paguhet dhe se ka pėrgjegjėsi ndaj qytetarėve tė Kosovės qė t’i plotėsojė kėrkesat e kėtyre qytetarėve e jo tė atyre tė Serbisė”, ka thėnė ai.

Ai ka thėnė se duke marrė parasysh se kryeministri ėshtė shprehur i gatshėm ta pranojė Rezolutėn 1244, tregon se kjo Qeveri shumė shpejtė do tė heq dorė edhe nga kufiri.

Sipas Ahmetit, heqja dorė nga republika, do tė thotė kthim nė tė kaluarėn dhe hedhje poshtė e tė gjitha sakrificave qė janė bėrė deri mė tani pėr ta shpallur Kosovėn Republikė.

Gjithashtu, drejtuesit e Vetėvendosjes kanė bėrė tė ditur se janė duke punuar nė bashkėrendimin e planeve edhe me partitė e tjera, nė mėnyrė qė, siē thanė ata, ta parandalojnė mė tė keqėn qė po i kanoset vendit.

Ata kanė thėnė se do t’i shfrytėzojnė tė gjitha rrugėt institucionale qė Kosova tė mos pėrfaqėsohet ndryshe, pos si republikė, nė tė kundėrtėn, ata paralajmėrojnė edhe organizimin e demonstratave.

AAK: Fusnota e kthen Kosovėn nė kohėn e UNMIK-ut

Deklarata e kryeministrit, Hashim Thaēi qė Kosova tė pėrfaqėsohet nė nismat rajonale me Rezolutėn 1244, ėshtė kundėrshtuar edhe nga drejtuesit e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK), duke e vlerėsuar se kjo rezolutė e kthen Kosovėn nė kohėn UNMIK-ut. Madje ata kanė thėnė se nė kohėn kur Kosova ėshtė nė fazėn e pėrmbylljes sė pavarėsisė sė mbikėqyrur dhe pėrfaqėsimin i saj me rezolutėn ėshtė njė kthim prapa.

Sekretari i AAK-sė dhe njėherė deputeti i Kuvendit tė Kosovės, Burim Ramadani nė njė prononcim pėr Kosovapress ka thėnė se pranimi i kėsaj fusnote e dėmton skajshmėrisht procesin e pėrmbylljes sė pavarėsisė.

“Ne si aleancė konsiderojmė se ky vendim i Qeverisė sė Kosovės qė tė pranoj fusnotėn e Rezolutės 1244 nė pėrfaqėsimin rajonal tė Kosovės, po e dėmton skajshmėrisht procesin e pėrmbylljes sė pavarėsisė sė mbikėqyrur tė Kosovės. Si aleancė kemi mbėshtet njė rezolutė qė e pėrmbyll pavarėsinė e mbikėqyrur tė Kosovės, por kjo qeveri pėrkundrazi me rezolutėn po vepron nė kthim mbrapa jo vetėm tė pavarėsisė sė mbikėqyrur por nė kohėn e UNMIK-ut”, ka thėnė Ramadani.

Ai i ka bėrė thirrje qeverisė qė tė reflektoj fuqishėm se ēfarė dėmi po i shkakton pėrmbylljes sė pavarėsisė sė mbikėqyrur. Ramadani ka shtuar se kėto dy koncepte Rezoluta 1244 dhe pėrfundimi i pavarėsisė sė mbikėqyrur nuk shkojnė bashkė dhe janė komplet tė kundėrta.

Deputeti Ramadani ka thėnė se kėto vendime tė cilat po merren duhet tė kalojnė nėpėr Kuvend tė Kosovės, pasi qė ėshtė institucioni mė i lartė i vendit.

“Definitivisht kjo tashmė ka edhe elemente politike dhe duhet tė vij nė kuvend. Pra pėrfaqėsimi i Kosovės nė nismat rajonale duhet tė bėhet nė pėrputhje me rezolutat e kuvendit edhe me kėtė rezolutėn e fundit pėr pėrfundimin e pavarėsisė sė mbikėqyrur dhe vendimet e tilla duhet tė vijnė nė kuvend, sepse nuk janė ēėshtje vetėm teknike”, ka deklaruar ai. /kosovapress/

default user imageaga2012-02-20 23:21:43une sen spo marre vesh mos me pranu spo na don bote ese guxo me pranu po na bjen keq sen ma keq se me kan i lige skishe te na thojshin pleqt luje mac kryt e bullitE rekomandoj (+0)Nuk e rekomandoj (-0)

trixi
21.02.2012, 00:07:42
Demaēi: Qosja nėse ka tokė, mund t’ja jap Serbisė

Me deklarimin e akademikut Rexhep Qosja, qė veriu i Kosovės t’i jepet Serbisė, e Lugina e Preshevės, Kosovės, nuk pajtohet veprimtari Adem Demaēi. Ai madje thotė se, “Serbia e Qosja mund tė kėqyren kah dielli”.

“Po ku ka sot Kosova me dhanė tokė falė pėr Serbinė?! Po a e dini ju se Serbia na i ka borxh tokat tona deri nė Nish. Kosova jo qė nuk do t’ia jap Veriun, por sikur Mitrovica ashtu edhe Lugina e Preshevės janė dhe do tė jenė pjesė tė Kosovės”, citohet tė ketė thėnė Demaēi pėr “Presheva Jonė”.

“Rexhep Qosja nėse ka dikund naj copė tokė, naj truell tė vetin, mund t’ja jap Serbisė”, shton ai.

“Por, ne ja bėjmė me dije Serbisė dhe kėtij Qosjes tonė se Kosova nuk ka asnjė pėllėmbė pėr t’ia dhėnė falė Serbisė”.

Demaēi thotė se Lugina e Preshevės sot ėshtė pjesė e “Serbisė sė madhe”, sepse Serbia me luftė, dhunė e presion e ka tkurrur Kosovėn pėr ēdo 20-30 vjet, “duke e shtyrė gurin e mezhdės prej Nishi, tek Molla e Kuēe”.

“Ngushto e ngushto deri nė Leskoc, shtyje e shtyje deri nė Vranjė, e sot e ka prurė gurin me sukses deri nė Medvegjė dhe dėshiron t’i mbajė sot me zor edhe Preshevėn e edhe Bujanocin e banuar me shumicė shqiptare”, thotė Demaēi, sipas tė cilit Serbia kurdoherė shqiptarėve do t’ua kthej tokat e veta

“Nėse ky serbi mundet me i mbajtur me zor, t’i mbajė! Kosovėn a mundi ta mbante?”.

Marr nga Bota Sot

kondita
21.02.2012, 13:36:11
Vazhdojnė hetimet e EULEX-it ndaj Limajt

EULEX-i ėshtė duke i vazhduar hetimet ndaj deputetit tė PDK-sė, Fatmir Limaj pėr periudhėn qė ka tė bėjė kur ai ishte nė nė postin e Ministrit tė Transportit.

Edhe pse, EULEX-it i kanė mbetur pak mė shumė se dy muaj (68 ditė) kohė pėr ta hetuar deputetin Limaj, ende nuk asgjė zyrtare se deri ku ka shkuar procesi hetimor i nisur nė fund tė prillit tė vitit 2010.

Deklarata e vetme qė jepen nga EULEX-i ėshtė se ndaj ish komandant Ēelikut po vazhdojnė hetimet, nėn dyshimin pėr korrupsion. "Hetimet pėr rastin e Ministrisė sė Transportit janė ende duke vazhduar", ka thėnė Blerim Krasniqi.

Ai nuk ka treguar nėse Limajt do t`i ngritet aktakuzė apo hetimet do tė pushojnė nė mungesė tė fakteve. Mė 28 prill tė vitit 2012, mbushen dy vite prej se EULEX-i bastisi Ministrinė e Transportit dhe pronat e Fatmir Limajt, nėn dyshimin pėr korrupsion.

Bashkė me Limajn ėshtė bastisur edhe ish sekretari i Ministrisė sė Transportit, Nexhat Krasniqi.

Aktualisht Fatmir Limaj ėshtė nėn arrest shtėpiak, derisa EULEX po e vazhdon gjykimin pėr krime lufte pėr rastin "Kleēka".

kosovari50
22.02.2012, 09:49:11
Nga mbledhja e Komisionit pėr Zhvillim Ekonomik ...
http://www.kuvendikosoves.org/common/images/news/2012_02_21_Ekonomia_v.jpgKomisioni pėr Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturė,Tregti dhe Industri i Kuvendit tė Kosovės, nė mbledhjen e sotme tė kryesuar nga Zenun Pajaziti, shqyrtoi dy projektligje: Projektligjin pėr turizmin dhe shėrbimet turistike dhe Projektligjin pėr shėrbimet e shoqėrisė informatike. Amendamentet e Projektligjit pėr turizėm dhe shėrbime turistike, para Komisionit i paraqiti kryesuesi i grupit punues, Hashim Deshishku. Gjatė shqyrtimit tė tyre, anėtarėt e Komisionit miratuan (pėrpos amendamentit tė gjashtėmbėdhjetė tė nenit 33), amendamentet e paraqitura nga kryesuesi i grupit.
Amendamentet e Projektligjit pėr shėrbimet e shoqėrisė informatike i paraqiti Teuta Sahatqija, kryesuese e grupit pėr amendamentimin e kėtij Projektligji. Komisioni miratoi disa nga amendamentet, ndėrkaq, amendamentet e tjera Komisioni do tė vijojė sė shqyrtuari nė mbledhjen e sė enjtes.

kosovari50
22.02.2012, 09:49:56
Nga mbledhja e Komisionit pėr Buxhet dhe Financa
http://www.kuvendikosoves.org/common/images/news/2012_02_21_Buxheti_v.jpgKomisioni pėr Buxhet dhe Financa i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, i kryesuar nga Safete Hadėrgjonaj, kryetare e komisionit, ka shqyrtuar dhe pėrkrahur sot amendamentet pėr dy projektligje, tė propozuara nga grupet punuese tė komisionit.
Nė emėr tė grupit punues pėr amendamentimin e Projektligjit pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit pėr Administratėn Tatimore dhe procedurat, kryetarja Hadėrgjonaj prezantoi amendamentet e pėrgatitura. Pas shqyrtimit njė pėr njė tė tyre, komisioni i pėrkrahu ato dhe projektligji nė tėrėsi u procedua tutje nė Kuvend.
Amendamentet e grupit punues pėr Projektligjin pėr lojėrat e fatit, ndėrkaq, i prezantoi kryesuesja e kėtij grupi, deputetja Hykmete Bajrami. Komisioni shqyrtoi secilin amendament veē e veē dhe pas njė diskutimi pėrmbajtėsor, me disa ndryshime, i pėrkrahu ato. U pėrkrahėn, gjithashtu, edhe disa propozim-amendamente tė deputetit Shaip Muja.
Nė kėtė mbledhje, komisioni formoi njė grup punues pėr mbikėqyrjen e zbatimit tė Ligjit pėr parandalimin e pastrimit tė parasė dhe parandalimin e financimit tė terrorizmit, si dhe njė grup tjetėr pėr shqyrtimin e Projektligjit pėr ndryshim-plotėsimin e Ligjit pėr tatimin nė vlerėn e shtuar.

kosovari50
22.02.2012, 09:51:02
Kryekuvendari Krasniqi ngushėllon znj.Jozefina Topalli
http://www.kuvendikosoves.org/common/images/news/Krasniqi_portret_flamur_v.jpg
Me rastin e vrasjes sė ushtarit tė Komandos sė Ushtrisė Shqiptare dhe plagosjen e njė tjetri,me shėrbim nė Afganistan,kryetari i Kuvendit tė Kosovės, dr. Jakup Krasniqi, i dėrgoi njė telegram ngushėllimi, kryetares sė Kuvendit tė Shqipėrisė,znj. Jozefina Topalli, me kėtė pėrmbajtje:"
E nderuara Zonja Kryetare,

Me keqardhje dhe indinjatė tė thellė mėsuam lajmin pėr vrasjen e njė ushtari tė Komandos sė Ushtrisė Shqiptare qė ishte nė shėrbim nė Afganistan dhe plagosjen e njė tjetri.
Nėpėrmjet kėsaj letre dua t'ju siguroj se institucionet dhe populli i Kosovės e kanė pėrjetuar rėndė vrasjen dhe sulmin mbi ushtarėt shqiptarė tė cilėt janė duke dhėnė kontribut tė ēmuar nė sigurimin e paqes nė Afganistan.
Nė emėr tė Kuvendit dhe tė popullit tė Kosovės, si dhe nė emrin tim, ju shpreh Juve shkėlqesi, familjes sė ushtarit tė vrarė dhembjen e thellė dhe ngushėllimet mė tė sinqerta, ndėrsa ushtarit tė plagosur i urojmė shėrim sa mė tė shpejtė.

Ju lutem Shkėlqesi, pranoni shprehjen e konsideratės sime mė tė lartė", theksohet nė telegramin e kryekuvendarit Krasniqi.

kosovari50
22.02.2012, 09:52:40
Me rastin e pėrvjetorit tė katėrt tė Pavarėsisė se Kosovės, nė Stamboll, u prezantuan parimet politike tė Qeverisė sė Kosovės, vizioni i Ministrisė sė Administratės Publike, bashkėpunimi shumėdimensional i Kosovės me Turqinė nė ekonomi, kulturė, turizėm dhe nė fusha tė tjera.
https://map.rks-gov.net/userfiles/image/News/fm_20022012.jpg
Nėn organizimin e komunės Bajram Pasha tė Stambollit dhe nė koordinim me Ministrinė e Administratės Publike tė Qeverisė sė Republikės se Kosovės, nė Stamboll, u shėnua pėrvjetori i katėrt i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės. Ky pėrvjetor u shėnua me aktivitete tė ndryshme kulturore, debate publike, diskutime ekonomike dhe vizita tė shumta. Nė pėrbėrje tė delegacionit tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, qė morėn pjesė nė kėtė ceremoni festive, ishin: zėvendėskryeministrja znj. Edita Tahiri, ministri i MAP-it, z. Mahir Yagcilar, pėrfaqėsuesi i familjes Jashari, z. Murat Jashari, nėnkryetari i Kuvendit tė Kosovės, z. Enis Kėrvan, ambasadori i Kosovės nė Turqi, z. Bekim Sejdiu, deputetė etj.
Ministri i Ministrisė sė Administratės Publike, z. Yagcialr, me kėtė rast, zhvilloi takime tė shumta me pėrfaqėsues tė shtetit turk, me shoqata turke dhe me shoqatat turko-kosovare si ajo e Prizrenit, Gjilanit etj. Ministri Yagcilar mori pjesė nė njė debat tė zhvilluar me rastin e pėrvjetorit tė katėrt tė Pavarėsisė sė Kosovės, ku prezantoi parimet politike tė Qeverisė sė Kosovės, vizionin e Ministrisė sė Administratės Publike, duke nėnvizuar “bashkėpunimin shumėdimensional dhe tė shkėlqyeshėm tė Kosovės dhe tė Turqisė nė fusha tė ekonomisė, kulturės, turizmit dhe nė fusha tė tjera. Nė kuadėr tė projektit pėr administratėn publike, ministri Yagcilar shkėmbeu ide pėr tė shqyrtuar mundėsinė e projektit tė pėrbashkėt nė kuadėr tė administratės publike, me qėllim tė pėrfitimit tė administratės publike tė Kosovės nga administrata e suksesshme e shtetit turk.
Kryetari i komunės Bajram Pasha, Atilla, ritheksoi gatishmėrinė e madhe tė kėsaj komune dhe tė popullit turk pėr tė vazhduar pėrkrahjen ndaj Kosovės me projekte tė ndryshme . Me kėtė rast, kryetari i komunės Bajram Pasha, Atilla, ministrit Yagcilar i dha njė mirėnjohje.
Pėr nder tė pėrvjetorit tė katėrt tė Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, pėr mysafirėt dhe tė pranishmit, u shfaq njė koncert nga shoqata “Besa” e Stambollit.

kosovari50
22.02.2012, 09:53:35
Me Rregulloren e pagave tė funksionarėve publikė, duhet tė njoftohen tė gjithė kryetarėt e komunave.
https://map.rks-gov.net/userfiles/image/News/fm_21022012_1.jpg
Ministri i Ministrisė sė Administratės Publike, Mahir Yagcilar, ka pritur kryetarin e komunės sė Ferizajt, Bajrush Xhemajlin, me tė cilin ka biseduar pėr mundėsitė e trajnimit tė zyrtarėve komunalė pėr protokoll dhe pėr Rregulloren e pagave tė funksionarėve publikė.
Ministri Yagcilar ka falėnderuar z. Xhemajli pėr vizitėn dhe bashkėpunimin ndėrmjet komunės sė Ferizajt dhe institucionit qė ai drejton, duke kėrkuar njėkohėsisht, qė me Rregulloren e pagave tė funksionarėve publikė, tė njoftohen kryetarėt e komunave. Yagcilar, nga ana e tij, u zotua edhe pėr angazhim nė organizimin e njė trajnimi pėr zyrtarėt e komunės sė Ferizajt pėr protokoll.

kosovari50
22.02.2012, 09:57:23
Ministri Buja mori pjesė nė shėnimin e ‘ Ditės Ndėrkombėtare tė Gjuhės Amtare’
http://www.masht-gov.net/advCms/img/nws/1584_foto_ministri_Buja_large.jpg
Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Ramė Buja ka marrė pjesė sot nė aktivitetet e organizuara pėr shėnimin e ‘ Ditės Ndėrkombėtare tė Gjuhės Amtare', e cila ka bashkuar fėmijė nga shkolla tė ndryshme, tė cilėt flasin gjuhė amėtare tė ndryshme, pėr tė krijuar sė bashku ‘murin e fjalėve' tė quajtur "Zėrat e Kosovės".

Ministri Buja ka uruar nxėnėsit qė tė mėsojnė dhe komunikojnė nė sa mė shumė gjuhė, ndėrkaq ka vlerėsuar se gjuha amėtare ėshtė gjuha bazė tė cilėn duhet ta dijė secili prej tyre.

"Porosia ime ėshtė qė ta mėsoni mirė gjuhėn e mėmės dhe pastaj gjithsesi do tė keni mundėsi dhe aftėsi tė mėsoni gjuhė tė tjera. "Njeriu vlenė aq sa gjuhė di" ėshtė njė fjalė qė e thonė tė urtit dhe nėse ėshtė kėshtu atėherė pėrpiquni dhe mėsoni gjuhėt e tjetrit, sepse kjo ėshtė pasuri e juaja dhe e jona", ka thėnė ministri Buja.

Ministri i Arsimit ka thėnė se nisma pėr tė shėnuar kėtė ditė edhe nė Kosovė ėshtė nismė e bashkimit tė tė gjitha komuniteteve, andaj edhe ka marrė mbėshtetjen e Ministrisė sė Arsimit, e cila ėshtė shembull i mirė i diversitetit dhe bashkimit, i shumėgjuhėsisė dhe unitetit.

Ndėrsa , drejtoresha e USAID-it, Maureen Shauket ka theksuar se, shoqėrimi i nxėnėsve tė kulturave tė ndryshme me aktivitete tė tilla e bėn dallimin mes kulturave tė ndryshme. Shauket tha se, sikur tė gjithė njerėzit tė kishin tė njėjtėn kulturė dhe tė flisnin tė njėjtėn gjuhė, do tė ishte gjė e mėrzitshme.

kosovari50
22.02.2012, 09:58:21
Ka filluar faza e parė e aplikimit pėr tė pėrfituar nga pėrkrahja e Ministrisė sė Bujqėsisė

http://www.mbpzhr-ks.net/advCms/img/images/content/news/84160_foto19_12_2011_llarge.jpg
Ėshtė hapur periudha e aplikimit pėr tė pėrfituar subvencione dhe grante investive nga faza e parė e pėrkrahjes sė Ministrisė sė Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural. Tė gjithė fermerėt qė i plotėsojnė kriteret e publikuara ditė mė parė nė shtypin e shkruar dhe nė faqen zyrtare tė ministrisė, mund tė aplikojnė pėr tė pėrfituar subvencione pėr krerė tė lopėve qumėshtore, pėr krerė tė kafshėve tė imėta (dele/dhi) dhe pėr herė tė parė edhe pėr zgjoje bletėsh.

Po ashtu, nė kėtė periudhė fermerėt mund tė aplikojnė pėr tė pėrfituar edhe grante pėr investimet e tyre nė sektorin e hortikulturės, pėrkatėsisht pėr ngritjen e sipėrfaqeve tė reja me pemishte, me hardhi tė rrushit tė tryezės dhe me perime nė serra, si dhe mund tė pėrfitojnė grante investive edhe pėr zėvendėsimin, zgjerimin dhe pėrmirėsimin e infrastrukturės nė fermė (rrjete mbrojtėse kundėr breshėrit, sisteme tė ujitjes, sisteme mbajtėse dhe rrethoja, pajisje tė ndryshme pėr fermė, etj).

Zgjerimi i gamės sė pėrkrahjes dhe aktivizimi i tė gjitha burimeve pėr zhvillimin e sektorit tė bujqėsisė ėshtė objektivė kryesore e Ministrisė sė Bujqėsisė dhe pėrveē pėrkrahjes sė deritanishme pėr sektorin e blegtorisė, sektorin e hortikulturės dhe atė tė drithėrave, sivjet pėr herė tė parė do tė pėrkrahet me subvencione edhe prodhimtaria e farės sė grurit, prodhimtaria e misrit dhe ajo e lulediellit dhe kolzės. Periudha e aplikimit pėr prodhimtarinė e kėtyre kulturave bujqėsore do tė hapet nė muajin mars. Ndėrsa, pėr tė pėrfituar grante investive pėr ndėrtimin e fermave tė reja pėr lopė qumėshtore dhe pula vojse, pėr pajisje pėr mjelje, pėr pėrgatitjen e ushqimit pėr bagėti, pėr ndėrtimin dhe renovimin e dhomave tė qumėshtit dhe pėr pajisje dhe mekanizėm mė tė rėnd bujqėsor, periudha e aplikimit do tė hapet nė muajin prill. Vlen tė potencohet se theks i veēantė nė hartimin e kritereve ėshtė vėnė edhe tek inkurajimi i tė rinjve dhe grave fermere, si dhe tek inkurajimi i banorėve tė zonave tė thella rurale, tė cilėt nė sistemin e poentimit do tė kenė pėrparėsi mė tė madhe me projekte pėr zhvillim rural.

Faza e dytė e aplikimit pėr tė pėrfituar nga skema e pėrgjithshme e granteve pėr agropėrpunimin dhe prodhimtarinė primare, tė cilat Ministrisė sė Bujqėsisė i janė vėnė nė dispozicion nga projekti i Bankės Botėrore dhe projekti i Danida-s, do tė hapet pas gjashtėmujorit tė parė tė kėtij viti.

kosovari50
22.02.2012, 10:00:07
Kuēi dhe Marnhac vizituan Kėshillin Gjyqėsor tė Kosovės
http://www.md-ks.org/repository/images/850IMG_4836.jpg
Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Prof. Dr. Hajredin Kuēi dhe shefi i EULEX-it, Xavier de Marnhac, sot kanė vizituar Kėshillin Gjyqėsor tė Kosovės, ku janė takuar mė Kryesuesin e kėtij kėshilli, Enver Peci.

Me kėtė rast, Kryesuesi i KGJK-sė Enver Peci, ndėr tė tjera foli pėr sfidave nėpėr tė cilat ka kaluar gjyqėsori i Kosovės, si dhe sfidat tė cilat e presin nė tė ardhmen, ndėrsa me thekės tė veēantė ka folur pėr funksionalizimin e gjykatave nė veri dhe ka kėrkuar qė sa mė parė tė bėhet funksionalizimi i tyre.

Nė anėn tjetėr, Zėvendėskryeministri Kuēi edhe njė herė rikonfirmoi mbėshtetjen e Qeverisė sė Kosovės pėr njė pavarėsi dhe funksionalizim tė plot tė gjyqėsorit, duke ua mundėsuar qė nėpėrmjet infrastrukturės ligjore dhe asaj financiare tė kenė barazi tė plotė. Po ashtu, ai kėrkoi pėrkushtim mė tė madh tė gjyqėsorit pėr zvogėlimin e numrit tė madhe tė lendeve tė pa zgjidhura, tė cilat sot gjinden nė gjyqėsor dhe u zotua edhe njė herė qė themelimi i Akademisė sė Drejtėsisė do tė jetė ndėr prioritetet e Ministrisė sė Drejtėsisė, akademi e cila do tė mundėsoj njė shkollim dhe trajtim adekuat jo vetė pėr gjyqtarėt dhe prokuroret e ardhshėm, por edhe pėr bartės tė institucioneve tjera tė drejtėsisė.

Ndėrsa, Shefi i EULEX-it Xavier de Marnhac, shprehu pėrkushtimin e vazhdueshėm tė misionit pėr reformat dhe fuqizimin, e nė veēanti, ngritjen e pavarėsisė sė gjyqėsorit.

kosovari50
22.02.2012, 10:01:06
Zėvendėskryeministri Kuēi u takua me Ministrin e Mbrojtjes sė Maqedonisė, Fatmir Besimi
http://www.md-ks.org/repository/images/IMG_4827.jpg
Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Prof. Dr. Hajredin Kuēi, sot ka pritur nė takim, Ministrin e Mbrojtjes tė Republikės sė Maqedonisė, Fatmir Besimi.

Nė kėtė takim, bashkėpunimi nė mes tė dy shteteve u vlerėsua tė jetė i shkėlqyeshėm nė tė gjitha sferat, pėrderisa sfera e mbrojtjes dhe sigurisė u konstatua tė jetė e njė rėndėsie tė veēantė dhe u tha se dy ministritė respektive do t’i bashkėrendojnė kapacitetet e tyre drejtė integrimit tė plotė euroatlantik.

Me kėtė rast, Zėvendėskryeministri Kuēi inkurajojė Ministrin e FSK-sė, Agim Ēeku dhe atė tė Mbrojtjes sė Maqedonisė, Fatmirė Besimi, qė ta intensifikojnė dhe materializojnė partneritetin e dy vendeve nė fushėn e sigurisė dhe mbrojtjes.

kosovari50
22.02.2012, 10:02:10
Misioni i FMN-sė pėr vizitė nė Kosovė
http://www.mef-rks.org/images/stories/LLOGO-ME%20HIJEZIM.png
Nė Kosovė ka arritur sot pėr vizitė njė mision i Fondit Monetar Ndėrkombėtar, ku pritet tė qėndrojė nė vendin tonė deri mė 5 mars pėr tė bėrė vlerėsimin pėrfundimtar tė marrėveshjes pėr monitorim nga stafi, tė arritur me Qeverinė e Kosovės nė qershor tė vitit tė kaluar.
Ministria e Financave pret vlerėsime pozitive nga ky mision i Fondit Monetar Ndėrkombėtar pėr marrėveshjen e monitoruar nga stafi si dhe sa i pėrket qėndrueshmėrisė fiskale, pasi qė edhe vlerėsimi i cili ėshtė kryer gjatė nėntorit tė vitit tė kaluar ka qenė pozitivė, ku nė kėtė mėnyrė do tė hapet edhe mundėsia pėr arritjen e marrėveshjes pėr programin e ri “Stand By” dhe pėr pėrfitimin e fondeve nga FMN.
Gjatė kėsaj kohe misioni i Fondit Monetar Ndėrkombėtar do tė takohet me pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Financave dhe pėrfaqėsues tė organizatave buxhetore

kosovari50
22.02.2012, 10:03:18
Beqaj njofton komunitetin e biznesit me projektet e MZHE-sė
http://mzhe.rks-gov.net/repository/images/Ministri_Beqaj_-perfaqesuesit_e_biznesit.JPG
Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj ka shpalosur sot programin e MZHE-sė para asociacioneve tė biznesit dhe ka njoftuar ata nė mėnyrė tė detajizuar me projektet tė cilat aktualisht ėshtė duke i zhvilluar kjo ministri, ndėrsa ėshtė diskutuar mundėsia e pėrballimit sa mė tė mirė tė krizės ekonomike qė ka pėrfshirė vendet e Evropės.

Nė njė takim ku merrnin pjesė drejtues tė asociacioneve tė biznesit si Oda Ekonomike e Kosovės, Oda Ekonomike Amerikane nė Kosovė, Oda Ekonomike Britanike nė Kosovė, Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe Oda Ekonomike Frengo-Kosovare, Beqaj ka rikonfirmuar edhe njė herė planin dhe vizionin e zhvillimit ekonomik tė Qeverisė sė Kosovės pėrmes transformimeve strukturale nė ekonomi.

Ai tha se ky transformim pėrfshin edhe procese tė reformave nėpėr ndėrmarrjet publike por edhe procese tė privatizimit dhe zhvillimit tė projekteve tė reja, tė cilat kanė ndikim tė drejtpėrdrejtė nė punėsim dhe nė rritje ekonomike.

“Unė pata sot njė bisedė mjaft miqėsore dhe thelbėsore me komunitetin e biznesit. I njoftova ata pėr projektet qė Ministria i ka nė fushėn e energjisė, pėr hapat tė cilat i kemi nė procesin e privatizimit dhe distribucionit dhe furnizimit me energji elektrike, proces i cili presim nė prill tė kemi shpalljen e fituesit dhe fillimin e procesit tė investimeve dhe pėrgatitjen e kontratės pėr njė proces jashtėzakonisht tė rėndėsishėm”, tha Beqaj.

Kreu i MZHE-sė tha se drejtuesit e komunitetit tė biznesit i ka njoftuar edhe me projektin e TC “Kosova e Re”, projekt i cili siguron furnizim me energji elektrike pėr qytetarėt e vendit dhe synon fatura tė pėrballueshme pėr qytetarėt, duke respektuar nė maksimum standardet ambientaliste tė BE-sė. Nė tė njėjtėn kohė ėshtė diskutuar edhe pėr projektet e energjisė alternative, projekte tė cilat duhet tė kristalizohen dhe tė hapen mundėsi tė reja pėr investime.

“I njoftova po ashtu edhe pėr reformėn tė cilėn e kemi filluar nė PTK, me ndarjen e Postės nga Vala dhe Telekomi i Kosovės, pėr planin e biznesit tė cilin e ka pranuar Komiteti i Ministrave pėr ndėrmarrjet publike dhe pėrgatitjen qė kjo ndėrmarrje publike tė shkon drejt privatizimit”, tha ministri Beqaj.

Pjesė e kėtij takimi ishin edhe diskutimet pėr minierat, Strategjinė Minerare, tantiemat, pėrgatitjet tė cilat janė duke u bėrė pėr valorizimin e resurseve ekonomike tė Republikės sė Kosovės, tė cilat do tė mundėsojnė tėrheqje tė investimeve.

Nga ana e tyre, drejtues tė asociacioneve tė komunitetit tė biznesit i kanė dhėnė mbėshtetje projekteve energjetike dhe procesit tė privatizimit duke vlerėsuar se kjo do t’i jepte njė impuls ekonomisė sė vendit dhe do t’i hapte rrugė investimeve.

kosovari50
22.02.2012, 10:04:40
Ministri i Mbrojtjes i Maqedonisė vizitoi Ministrinė e Forcės sė Sigurisė tė Kosovės
http://mksf-ks.org/repository/images/mk1.jpg
Ministri i Mbrojtjes sė Maqedonisė z. Fatmir Besimi i shoqėruar nga zyrtarė dhe oficerė tė lartė tė Ministrisė sė Mbrojtjes tė Republikės sė Maqedonisė, ishte sot, pėr njė vizitė zyrtare nė Ministrinė e Forcės sė Sigurisė tė Kosovės, ku u prit, nga ministri i FSK-sė, z. Agim Ēeku dhe Komandanti i FSK-sė, Gjenerallejtėnant Kadri Kastrati si dhe zyrtarė tjerė tė lartė tė MFSK-sė.

Ministri i Mbrojtjes sė Maqedonisė z.Fatmir Besimi u prit me nderime ushtarake nga Togu Ceremonial i FSK-sė.
Tė dy ministrat, fillimisht, patėn njė takim kokė mė kokė, pastaj mbajtėn takimin nė pėrbėrje tė plotė tė dy delegacioneve. Ministri i Mbrojtjes sė Maqedonisė Fatmir Besimi pati njė takim tė pėrbashkėt edhe me komandantin e FSK-sė, gjeneralljetėnant Kadri Kastratin.

Ministri i FSK-sė Agim Ēeku dhe komandanti i FSK-sė, kanė falėnderuar ministrin e Mbrojtjes sė Maqedonisė pėr bashkėpunimin e deritashėm nė mes FSK-sė dhe Ministrisė sė Mbrojtjes tė Maqedonisė.

Qėllimi i vizitės sė sotme i Ministrit tė Mbrojtjes sė Maqedonisė nė Ministrinė e Forcave Mbrojtėse tė Kosovės, ishte vazhdimi i bashkėpunimit tė dyanshėm, nė mes tė FSK-sė dhe Ministrisė sė Mbrojtjes sė Maqedonisė, nė sferat e ndryshme me interes tė pėrbashkėt, si: nė sferėn e sigurisė, tė mbrojtjes, tė shėndetėsisė, nė trajnime tė ndryshme ushtarake dhe nė kontributin e pėrbashkėt me qėllim tė ruajtjes sė paqes nė rajon. Pėr kėtė qėllimin edhe u nėnshkrua njė Marrėveshje e Bashkėpunimit Bilateral nė mes dy ministrive, nėnshkruan nga tė autorizuarit e dy ministrive; Bekim Maksuti nė emėr tė Ministrisė sė Mbrojtjes sė Maqedonisė dhe kolonel Ilir Qeriqi, nė emėr tė MFSK-sė.

Me kėtė rast ministri i FSK-sė, Agim Ēeku tha se; me Ministrinė e Mbrojtjes sė Republikės sė Maqedonisė kemi njė bashkėpunim tė shkėlqyeshėm dhe mund tė themi qė kjo mund tė shėrbej si shembull i njė bashkėpunimi tė frytshėm i njė bashkėpunimi dinamik dhe shumė produktiv. Vizita e ministrit Fatmir Besimi ėshtė edhe njė hap tutje nė thellimin e kėtij bashkėpunimi. Ne sa e nėnshkruam njė Marrėveshje pėr bashkėpunimin bilateral, pėr vitin 2012. Ky plan do tė jetė shumė i ngjeshur qė do ta ndihmojė zhvillimin e FSK-sė dhe do ta forcojė bashkėpunimin tonė. Ministria e Mbrojtjes sė Maqedonisė na ka ofruar shkollimin pėr katėr kadet nga Kosova, tė cilėt gjuhėn sllave e kanė gjuhė amtare si serbėt dhe boshnjakėt tė cilėt nė FSK, do tė shėrbejnė si oficerė.

Do tė marrim pjesė nė kampin veror, nė Krivollak, tė akademive ushtarake me shumė vende tė rajonit, do tė zhvillojmė njė ushtrim fushor me temėn: “Zbarkimi jashtė vendit, ushtrim fushor pėr komunikimin strategjik me radio. Me kėto aktivitete fuqizohet FSK-ja dhe pėrgatitet pėr tė marrė mbi vete detyra mė kompetente si brenda ashtu edhe jashtė vendit nė operacione tė udhėhequra nga NATO, tha nė fund ministri Agim Ēeku.

Ndėrsa ministri i Mbrojtjes i Maqedonisė, z. Fatmir Besimi ka falėnderuar ministrin e FSK-sė, Agim Ēeku pėr mikpritjen e ngrohtė dhe shprehu gatishmėrinė pėr bashkėpunim tė mėtejmė, pėr shkak tė synimeve tė pėrbashkėta, drejt anėtarėsimit nė NATO dhe EU.

Ministri Fatmir Besimi premtoi nė ndihmė pėr FSK-nė, i cili me kėtė rast, tha; “Mund tė llogaritni nė Republikėn e Maqedonisė, Ministrinė e Mbrojtjes, nė drejtim tė avancimit tė reformave tė cilat ju po bėni e keni partner nė tė gjitha iniciativat, si nė planin bilateral nė kėmbim tė pėrvojave ashtu edhe nė planin e plotė tė pjesėmarrjes sė Kosovės, nė iniciativat rajonale, si dhe nė rrugėn tė cilėn ju po bėni pėr integrim nė Strukturat Euro Atlantike, tė gjitha kėto nė funksion tė paqes dhe tė stabilitetit nė rajon, njė paqe tė qėndrueshme dhe ta bėjmė rajonin pjesė e cila do t’i kontribuojė paqes, jo vetėm nė rajon por edhe nė nivel global, nė atė qė ėshtė parim i NATO-s dhe parim i partneritetit.

Pas konferencės pėr media, tė dy delegacionet bėnė njė vizitė nė Qeverinė e Kosovės, ku u pritėn nga zėvendėsministri Hajredin Kuqi, dhe mė pas me vizitėn nėQendrėn pėr Studime Universitare tė FSK-sė, nė Komandėn e Forcės Tokėsore tė FSK-sė, nė Kazermėn “Adem Jashari”, ku u njoftuan me tė arriturat dhe zhvillimin e studimeve tė kadetėve tė FSK-sė, pėrfunduan vizitėn e sotme zyrtare.

kosovari50
22.02.2012, 10:06:56
Zėvendėsministri Selimi takoi nėnkryetarin e Parlamentit Evropian Othmar Karas dhe diplomatė tė lartė austriakė
http://www.mfa-ks.net/repository/images/Othmar_Karas_und_Selimi.jpeg
Gjatė vizitės zyrtare nė Austri, zėvendėsministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Petrit Selimi, u takua me nėnkryetarin e Parlamentit Evropian dhe politikanin e njohur austriak Othmar Karas, ambasadoren Heidemarie Gurer, njėherėsh edhe drejtoreshė pėr Ballkan, Kaukaz dhe Azi Qendrore nė MPJ tė Austrisė si dhe disa pėrfaqėsues diplomatikė dhe udhėheqės tė organizmave multilaterale me seli nė Vjenė. Shkarko me rezolucion mė tė madh
Qėllimi i vizitės ėshtė informimi i palėve dhe organizmave pėr momentin prezent politik nė Kosove si dhe tė shpjegojė nikoqirėve lėvizjet strategjike tė Ministrisė sė Jashtme tė Kosovės duke kėrkuar ndihmė drejt anėtarėsimit nė organizma shumėpalėsh.

Nė takimin e gjatė dhe tė pėrzemėrt me nėnkryetarin e Parlamentit Evropian nga Partitė Popullore Europiane Z. Karas, tė mbajtur nė Shtėpinė e Evropės nė Vjenė, z. Selimi njoftoi nikoqirin pėr zhvillimet e fundit nė Kosovė, pritjet e Kosovės nė fushėn e integrimeve evropiane dhe strategjinė dhe lėvizjet e diplomacisė kosovare drejt bashkėveprimit mė tė ngjeshur nė organizma shumėpalėsh. Z. Selimi po ashtu falėnderoi z. Karas pėr ndihmėn qė partia e tij i ka dhėnė Kosovės, qė nga koha e Alois Mock, ish-ministėr nga radhėt e partisė konservatore.

Z. Karas shprehu interes pėr situatėn prezente dhe diskutoi skenariot e mundshėm tė zhvillimeve nė muajt e ardhshėm. Z. Karas shprehu gatishmėri tė ndihmojė proceset politike qė po zhvillohen nė Kosovė, pėrfshirė punėn nė lobimin me 5 shtetet e BE-sė qė s’e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės.

Nėnkryetari i Parlamentit Evropian ftoi zėvendėsministrin Selimi tė mbajė njė ligjėratė nė takimin e radhės tė liderėve dhe ministrave tė rinj evropianė nga Partitė Popullore qė do tė mbahet nė Bruksel. Z. Karas, i cili ėshtė edhe drejtor i Institutin tė mirėnjohur Schuman ofroi MPJ-sė sė Kosovės bashkėpunim konkret nė projektet e diplomacisė publike dhe shprehu interesim pėr njė vizitė tė shpejtė Republikės sė Kosovės.

Nė takimin me ambasadoren Gurer, drejtoreshė pėr Ballkan, Kaukaz dhe Azi Qendrore tė mbajtur nė MPJ tė Austrisė, z. Selimi prezantoi pikėpamjet e Qeverise kosovare nė procesin e dialogut teknik, situatėn e pėrgjithshme politike nė Kosovė dhe znj. Gurer shprehu pėrkrahjen pėr perspektivėn evropiane tė Kosovės dhe punėn e deritashme tė diplomacisė kosovare.

Ajo nėnvizoi rėndėsinė e arritjes sė marrėveshjes pėr pėrfaqėsim tė Kosovės duke thėnė se Republika e Kosovės mund t’i gėzohet pėrfitimeve konkrete nga inkuadrimi si shtet dhe anėtar i barabartė nė shumė organizma rajonale dhe potencoi se bashkėpunimi i Kosovės nuk do tė kalojė pa u njohur nga partnerėt evropianė.

Zėvendėsministri Selimi po ashtu mbajti njė seri takimesh me pėrfaqėsues diplomatikė dhe udhėheqės tė disa iniciativave dhe organizmave pan-evropiane tė vendosura nė Vjenė, ku u diskutua mundėsia e rritjes sė komunikimit direkt tė Kosovės deri nė anėtarėsi tė plotė nė kėto organizma.

kosovari50
23.02.2012, 03:27:54
Mbledhja e Komisionit pėr Mbikėqyrjen e Financave Publike
http://www.kuvendikosoves.org/common/images/news/2012_02_22_Financa_v.jpgNė mbledhjen e Komisionit pėr Mbikėqyrjen e Financave Publike, tė kryesuar nga Ali Sadriu, kryetar i komisionit, u shqyrtua propozim-plani vjetor financiar pėr aktivitetet e Komisionit dhe azhurnimi i listės ekzistuese tė ekspertėve, pėr vitin 2012.
Me kėtė rast anėtarėt e Komisionit pėrkrahėn listėn me emrat e kandidatėve tė propozuar pėr ekspertė tė komisionit.
Gjatė kėtij takimi u diskutua edhe pėr procedurat e pėrzgjedhjes sė auditorit pėr auditimin e Zyrės sė Auditorit tė Pėrgjithshėm, me ē‘rast u tha se duhet ripėrsėritur tenderi, meqė ofertuesit nuk i kanė plotėsuar kriteret e kushteve.
Tutje, anėtarėt e komisionit diskutuan edhe pėr Ligjin e Zyrės sė Auditorit tė Pėrgjithshėm. Duke kritikuar Qeverinė e Kosovės pėr faktin se nuk e kanė pėrfshirė nė agjendėn e saj legjislative edhe plotėsim ndryshimin e kėtij ligji, anėtarėt e komisionit u dakorduan qė nė mbledhjen e radhės tė ftohet Ministri i Financave pėr tė diskutuar lidhur me iniciativėn e komisionit pėr plotėsim ndryshimin e Ligjit pėr Zyrėn e Auditorit tė Pėrgjithshėm.

kosovari50
23.02.2012, 03:28:43
Kundėr reagim i kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, dr. Jakup Krasniqi, ndaj pėrgjigjes sė menaxhmentit tė Feronikelit, lidhur me shqetėsimet e organizatave mjedisore dhe qytetarėve pėr nivelin e ndotjes s&e
http://www.kuvendikosoves.org/common/images/news/2009_10_08_Krasniqi_v.jpgPas pėrgjigjes sė mehnaxhmentit tė Ferronikelit, nė lidhje me reagimin e kryekuvendarit Krasniqi lidhur me shqetėsimet e organizatave mjedisore dhe qytetarėve pėr nivelin e ndotjes sė ambientit, kryetari i Kuvendit tė Kosovės,dr. Jakup Krasniqi, bėn njė kundėr reagim me kėtė pėrmbajtje:"
Derisa besonim qė menaxhmenti i Ferronikelit, do t'i pėrgjigjej shqetėsimeve tė organizatave mjedisore dhe tė qytetareve, lidhur me nivelin e ndotjes dhe masat qė do tė merrte pėr pėrmirėsimin e kualitetit tė jetės sė tyre, ata si duket qėllimisht e kanė zhvendosur debatin e tyre nė reagime politike, pėr tė krijuar mjegull, duke arsyetuar shkeljet e tyre ligjore dhe operimin me teknologji mjedisore, tė cilave ka mė shumė se njė shekull qė u ka skaduar afati.
Unė vazhdimisht do tė insistoj qė debatin mbi shqetėsimet e profesionistėve, tė shoqėrisė civile dhe tė qytetarėve lidhur mė kėto ēėshtje ta orientoj nė rrugėn institucionale dhe nė tryezat e profesionistėve. Andaj i bėj thirrje menaxhmentit tė kėsaj kompanie qė ta braktisė komunikimin nė formėn e "letrave rrufe" dhe tė angazhohet nė tryezat e profesionistėve pėr t'i dhėnė pėrgjigje pyetjeve lidhur me parametrat ndotės, nivelin e rehabilitimit tė tokave tė shfrytėzuara, menaxhimin e mbetjeve industriale, kapacitetet mbi monitorimin e emetimeve e imitimeve, dhe shumė ēėshtje tjera qė kėrkojnė trajtim mbi bazėn e fakteve shkencore", theksohet nė kundėr reagimin e kryekuvendarit Krasniqi.

kosovari50
23.02.2012, 03:29:32
Nė Drenas u promovuan tre libra tė kryeparlamentarit Krasniqi
http://www.kuvendikosoves.org/common/images/news/2012_02_22_Promovimi_v.jpgNėn organizimin e Shoqatės sė Inxhinierėve tė Drenicės dhe Intelektualėve tė Drenasit, sot nė Drenas janė promovuar tre libra tė kryetarit tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, dr. Jakup Krasniqi: "Pranvera e Lirisė '81", "Guxo ta duash Lirinė" dhe "Flijimi pėr Lirinė".
Pėr rėndėsinė e kėtij tubimi, nė cilėsi tė organizatorit, foli **** Krasniqi, ndėrsa pėr secilin libėr veē e veē, folėn: Zeqir Bekolli, deputeti Hydajet Hyseni dhe shkrimtari Daut Demaku.
Duke folur pėr librin "Pranvera e Lirisė ‘81", Zeqir Bekolli theksoi se ky libėr pėrmban njė vlerėsim real pėr demonstratat e vitit 1981, duke u mbėshtetur nė rrethanat vendore e ndėrkombėtare tė kohės. Duke potencuar rėndėsinė dhe masivitetin e kėtyre demonstratave, Bekolli bėri njė elaborim tė situatės politike tė viteve tė '80-ta dhe tė qėndrimit tė udhėheqjes sė atėhershme tė Kosovės karshi popullit nė demonstratė dhe kėrkesave tė tij, zhvillime kėto tė trajtuara nė librin e Krasniqit.
Edhe pse kėto ngjarje kishin dimensionet e veta politike, sipas Bekollit, sintezės sė Krasniqit nuk i shpėtojnė pėr asnjė ēast as sakrificat e Asllan Pirevės e Naser Hajrizit, ndikimet e ilegales dhe rėniet e Jusuf e Bardhosh Gėrvallės, Kadri Zekės, Rexhep Malės, Nuhi Berishės, Afrim Zhitisė e Fahri Fazliut.
"Autori me tė drejtė konstaton se meritėn mė tė madhe historike dhe kombėtare pėr rivendosjen e ēėshtjes shqiptare nė analet ndėrkombėtare, nė radhe tė parė e ka sakrifica titanike shqiptare, lėvizja kombėtare dhe sė fundi Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, e udhėhequr nga Komandanti Legjendar Adem Jashari", theksoi Bekolli.
Deputeti Hydajet Hyseni, nė fjalėn e tij pėr librin "Guxo ta duash lirinė", theksoi se Jakup Krasniqi ėshtė ndėr ata qė e kanė bėrė historinė dhe e kanė shkruar atė. Dhe e veēanta, sipas tij, ėshtė fakti se tė dyja i ka bėrė me pėrkushtim tė shquar.
"Jakup Krasniqi historian, nuk ka lejuar tė bėhet peng i politikės dhe i interesave tė saj, por e ka ruajtur konsistencėn e tij shkencore, dhe Jakup Krasniqi politikan, nuk ka lejuar asnjėherė qė tė bėhet rob i tė kaluarės, por i ka shikuar ato nė proces, nė pėrputhje me kėrkesat e kohės. Kjo vėrehet qartė nė gjithė krijimtarinė dhe veprimtarinė e tij", theksoi Hyseni.
Nė librin "Guxo ta duash Lirinė", sipas Hysenit, Jakup Krasniqi e vazhdon atė qė e ka pėrmbledhur nė librin "Pranvera e Lirisė '81" dhe e ka lidhur me Epopenė e lavdishme tė UĒK-sė e tė familjes Jashari, nė librin "Flijimi pėr Lirinė". "Kėto lidhen nė mėnyrė tė natyrshme, siē janė lidhur edhe nė veprimtarinė e vet autorit", u shpreh Hydajet Hyseni.
Shkrimtari Daut Demaku, nė fjalėn e tij para tė pranishmėve, theksoi se nė librat e Jakup Krasniqit, do tė gjeni me shembuj konkretė, prioritetin e parė: flijimin pėr lirinė. Ai tha se librat e Jakup Krasniqit kuptohen qartė, posa tė zbėrthehet filozofia e titullit: "Flijimi pėr Lirinė".
"Mė lejoni tė lexoj vetėm njė fjali shumė tė shkurtėr: ‘Vetėm aty ku fle Ēmimi Nobel pėr Liri, si guri nė vend tė vet, aty ėshtė pallati i pavarėsisė sė Kosovės'. Unė po e vazhdoj, te Jasharėt nė Prekaz", theksoi Demaku.
Kryeparlametnari Krasniqi, duke iu drejtuar me njė fjalė tė pranishmėve dhe duke i falėnderuar ata pėr pjesėmarrje, theksoi se kėto tri vepra janė tė shkruara gjatė 20 vjetėve: 1991 - 2011. Ai tha se nė kėto libra shkruhet pėr tė gjithė gjeografinė shqiptare, por epiqendra, sipas tij, ėshtė Drenica.
"Jam pėrpjekur qė tė japė pėrmasėn e njė flijimi tė veēantė tė familjes Jashari dhe komandantit Legjendar Adem Jashari. Ata janė flijuar qė ne tė jemi tė lirė dhe sė bashku me qytetarėt, tė jenė ēliruar edhe 11 mijė km˛", u shpreh Krasniqi. Ai shfaqi bindjen qė familja Jashari nuk mund tė ketė njė simotėr, jo vetėm nė Kosovė, por as jashtė Kosovės, pėr faktin se flijimi i kėsaj familjeje, tre breza njėherėsh, ka mobilizuar popullin shqiptar pėr tė rrėmbyer armėt dhe pėr t'i sjell vendit lirinė.

kosovari50
23.02.2012, 03:30:51
Ministri Yagcilar pėrmendi edhe pėrparimet qė janė bėrė nė hartimin e legjislacionit dhe tė rregulloreve, qė dalin nga Ligji i Shėrbimit Civil, por edhe pėrpjekjet nė drejtim tė pėrmbushjes sė obligimeve nė fushėn e Reformės sė Administratės Publike.
https://map.rks-gov.net/userfiles/image/News/fm_22022012.jpg
Ministri i Ministrisė sė Administratės Publike z. Mahir Yagcilar ka pritur kryesuesin e Sektorit pėr politika ekonomike dhe tė sektorit pėr integrime tė BE-sė, nė Kosovė, z. Khaldoun Sinno. Nė kėtė takim ėshtė biseduar pėr mundėsitė e bashkėpunimit me ndėrmjet kėtyre sektorėve tė BE-sė dhe MAP-it.
Ministri Yagcilar, pasi falėnderoi mysafirin pėr vizitėn elaboroi njė varg aspektesh me tė cilat ballafaqohet MAP-i gjatė realizimit tė objektivave tė cilat i ka parashtruar vetės. Nė kėtė drejtim, nė harmoni me planin e punės, kjo ministri po pėrpiqet t’i pėrballojė vėshtirėsitė, qofshin ato nė planin e akomodimit, reformės, legjislacionit e tė ngjashme. Me kėtė rast Ministri pėrmendi edhe pėrparimet qė janė bėrė nė hartimin e legjislacionit dhe tė rregulloreve, qė dalin nga Ligji i Shėrbimit Civil, por edhe pėrpjekjet nė drejtim tė pėrmbushjes sė obligimeve nė fushėn e Reformės sė Administratės Publike. Ai pėrmendi edhe hapa qė parashihen tė ndėrmerren edhe nė planin e inxhinjeringut, me qėllim tė krijimit tė hapėsirave tė nevojshme pėr institucionet e administratės shtetėrore.
Takimin e pėrshkoi konstatimi se njė bashkėpunim ndėrmjet MAP-it dhe mekanizmave ndėrkombėtare qė veprojnė nė Kosovė ėshtė nė tė mirė tė vet institucioneve tė vendit , gjė qė po dėshmohet gjithnjė e mė shumė.

kosovari50
23.02.2012, 03:31:44
Petrovic: Veriu prioritet i institucioneve tė Kosovės
https://mapl.rks-gov.net/getattachment/c83be774-0420-4383-8e02-3530eb9041e6/Petrovic--Veriu-prioritet-i-institucioneve-te-Koso.aspx?maxsidesize=410

Domosdoshmėria e stabilizimit tė situatės nė Veri tė Mitrovicės ishte temė kryesore qė u diskutua sot nė takimin e zhvilluar mes Zėvendėskryeministrit tė Kosovės, njėherit Ministėr i Administrimit tė Pushtetit Lokal, Slobodan Petrovic dhe pėrfaqėsuesin special tė Bashkimit Evropian nė Kosovė, z. Samuel Zhbogar.


Gjatė kėtij takimi Zėvendėskryeministri Petrovic e njoftoi z. Samuel Zhbogar pėr pėrparimin e arritur nė zbatimin e procesit tė decentralizimit, posaēėrisht krijimit tė komunave tė reja si dhe pėr veprimet e fundit tė ndėrmarra nga institucionet e Kosovės nė Veri tė Mitrovicės.


“Situata nė veri ėshtė e brishtė, qytetarėt e Veriut kanė nevojė pėr stabilitet dhe meritojnė tė jetojnė mė mirė” tha Zėvendėskryeministri Petrovic.


Zėvendėskryeministri Petrovic tha se nė kuadėr tė angazhimeve tė institucioneve tė Kosovės pėr tė ndihmuar qytetarėt nė Veri tė Mitrovicės, Ministria e Administrimit tė Pushtetit Lokal, javėn e kaluar ka filluar shpėrndarjen e ndihmave humanitare nė Veri tė Mitrovicės pėr familjet nė gjendje tė rėndė sociale dhe ky aktivitet do tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen.


Nė takimin me z. Samuel Zhbogar, Zėvendėskryeministri Petrovic theksoi se krijimi i komunės Veriore tė Mitrovicės dhe forcimi i demokracisė qytetare mbetet nė agjendėn prioritare tė Institucioneve tė Kosovės.


Pėrfaqėsuesi special i Bashkimit Evropian nė Kosovė, z. Samuel Zhbogar i ofroi mbėshtetje tė plotė Zėvendėskryeministrit Petrovic nė realizmin e agjendės pėr stabilizimin e situatės nė Veri tė Mitrovicės.

kosovari50
23.02.2012, 03:33:41
Dita e Pavarėsisė sė Kosovės shėnohet nė njėrėn nga Qendrat Ushtarake nė Stamboll
http://mksf-ks.org/repository/images/DSC_9674.jpg
Nė organizim e njėrės nga Qendrat Ushtarake tė Forcave Tokėsore tė Turqisė, nė Stamboll, u festua 17 Shkurti Dita e Pavarėsisė sė Kosovės. Kjo ėshtė traditė pėr t’i nderuar pjesėtarėt e ushtrive mike, qė kanė oficeret e tyre, nė kėtė Qendėr Ushtarake.

FSK-ja e ka dėrguar nėnkolonel Sefer Isufin pėr shkollim.nė kėtė Qendėr Ushtarake (nė kuadėr tė implementimit tė Marrėveshjes pėr Bashkėpunim nder-ushtarak) Nė mesin e flamujve tė shumė vendeve tė Botės, kėtu ėshtė vendosur edhe Flamuri i Republikės sė Kosovės. Programi festiv u mbajt nė Sallonin e Ceremonive me pjesėmarrjen e Komandantit tė Qendrės, gjeneralit K.Cemal Tatar dhe oficereve tė shumė vendeve tė Botės, qė aktualisht studiojnė nė kėtė Qendėr, pjesėtarė nga: Kina, Koreja Jugore, Afganistani, Turkmenistani, Algjeria, Mauritania, Gambia, Ukraina, Moldavia, etj.

Festimi filloi me Himnin e Republikės sė Kosovės, ndėrsa pėr rrjedhat historike dhe shoqėrore tė Kosovės, pozitėn gjeostrategjike, statusin demografik dhe ekonomik, specifikat kulturore dhe etnologjike, kumtesėn e paraqiti nėnkolonel Sefer Isufi. Nėnkolonel Isufi prezantoi edhe njė reportazh tė shkurtėr pėr qytetin e Prizrenit, pėr begatitė kulturore, historike dhe muzeale qė posedon dhe harmoninė e natyrshme tė bashkėjetesės sė tė gjitha komuniteteve, veēanėrisht nė fokus atė shqiptaro–turke. Kjo u pasqyrua me foto edhe nga kontingjenti i KFOR-it Turk, qė shėrbejnė nė Kosovė.

Nė shenjė falėnderimi pėr atė qė kanė bėrė pėr popullin e Kosovės dhe FSK-nė, nėnkolonel Isufi i dhuroi Gjeneralit K.Cemal Tatar, (komandantit tė kėsaj Qendre Ushtarake), njė punim artistik me Hartėn e Kosovės. Gjenerali K.Cemal Tatar pėrshėndeti popullin e Kosovės dhe pjesėtarėt e FSK-sė, me rastin e Ditės sė Pavarėsisė, pėr tė shprehur kėnaqėsinė e pėrfaqėsimit tė Kosovės, me oficerėt e saj, ku gjithashtu shprehu besimin, se nė tė ardhmen, mė shumė oficerė tė tjerė tė Ushtrisė sė Kosovės, tė studiojnė nė kėtė Qendėr Ushtarake

kosovari50
23.02.2012, 03:35:32
Ministri Rashiq, zhvilloi takim me delegacionin e FMN-sė
https://mpms.rks-gov.net/DesktopModules/DnnForge%20-%20NewsArticles/ImageHandler.ashx?Width=250&Height=250&HomeDirectory=%2fPortals%2f0%2f&FileName=Gallery%2fAlbum%2f10%2f22_02_2012.jpg&PortalID=0&q=1
Sot, nė ambientet e MPMS-sė, ministri i kėsaj ministie, z. Nenad Rashiq, zhvilloi njė takim pune me njė delegacion tė ekspertėve tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar, ku nė fokus tė bisedimeve ka qenė mbėshtetja e vazhdueshme e FMN-sė pėr MPMS-nė, nė ato fusha ku ėshtė e nevojshme asistenca teknike dhe politika afatmesme fiskale.
Ministri Rashiq ka njoftuar kėtė delegacion tė FMN-sė mbi agjendėn legjislative pėr kėtė vit, ku pos tjerash ka njoftuar tė pranishmit edhe pėr Projektligjin pėr skemat pensionale tė financuara nga shteti, i cili ėshtė kthyer nga kuvendi nė qeveri pas peticionit tė mbi 50 mijė pensionistėve, qė janė tė pakėnaqur me kėtė projektligj. Me qėllim tė arritjes sė njė kompromisi nė mes qeverisė dhe pensionistėve, lidhur me kėtė projektligj, ministri Rashiq ėshtė shprehur se nė ditėt nė vijim do tė ketė takime tė vazhdueshme me pensionistėt dhe se me ekspertė vendorė e tė huaj do tė shikohet mundėsia e ndėrhyrjes nė ato pjesė tė projektligjit pėr ndryshime eventuale nė ato nene ku ėshtė e domosdoshme. “Besoj se brenda njė periudhe shumė tė shkurtėr ky projektligj do tė modifikohet teknikisht dhe do tė jetė i gatshėm tė procedohet nė parlament”-ka thėnė ministri Rashiq.
Lidhur me Projektligjin pėr veteranėt e luftės, ministri Rashiq tha se ėshtė caktuar komisioni qeveritar, qė ka pėr detyrė caktimin e metodologjisė, pėrgatitjen e njė analize dhe vlerėsimin e ndikimit fiskal tė kėtij projektligji, ku edhe janė mbajtur dy takime tė kėtij komisioni dhe janė pėrcaktuar hapat paraprak qė do tė ndėrmerren pėr realizimin me sukses tė kėtij projektligji.
“Janė krijuar dy grupe punuese nė kuadėr tė kėtij komisioni qeveritar, pėr metodologjinė e punės nė ndikimin fiskal tė kėtij projektligji, detyrė tjetėr parėsore e kėtij komisioni ėshtė pėrcaktimi i saktė i numrit tė veteranėve tė luftės ku pas modifikimit do tė dėrgohet nė qeveri pėr miratim”- tha ministri Rashiq.
Nė takim ėshtė diskutuar edhe pėr Ligjin e skemės sė asistencės sociale, nė tė cilin ligj ėshtė duke u punuar nė ndryshimin dhe modifikimin e tij pėr pėrcaktimin e kritereve mė tė avancuara, me qėllim tė disiplinimit tė kėsaj skeme.

kosovari50
23.02.2012, 03:37:49
Deklaratė e Ministrit Hoxhaj pas vrasjes sė gazetares sė ēmuar znj. Marie Colvin dhe kolegut tė saj
http://www.mfa-ks.net/repository/images/22_02_12_2120_marie7_2146737b.jpg
Ministri Hoxhaj nė emėr tė popullit dhe qeverisė sė Republikės sė Kosovės i ka shpreh ngushėllime familjeve tė vrarėve dhe komunitetit tė gazetarėve nė botė, pas vrasjes sė znj. Marie Colvin dhe kolegut tė saj.Shkarko me rezolucion mė tė madh
Me pikėllim tė thellė kemi kuptuar pėr vdekjen e Znj. Colvin dhe kolegut tė saj, gjatė detyrės nė qytetin Homs tė Sirisė.

Znj. Colvin me mjeshtėri dhe saktėsi ka mbuluar ngjarjet nė Kosovė dhe vende tė tjera. Ajo do tė mbahet mend edhe pėr trimėrinė dhe dhembshurinė e saj pėr viktimat e luftės. Znj. Colvin asnjėherė nuk hezitoi tė raportojė pėr mizoritė e bėra kundėr civilėve gjatė luftės sė Kosovės.

Raportet e saj ndriēuan tė vėrtetėn dhe vuajtjet e civilėve tė pafajshėm. Puna e saj ka qenė njė kontribut i jashtėzakonshėm nė shtegun pozitiv tė njerėzimit dhe shėrben si pishtar pėr punėn e gazetarėve tė tjerė.

Ne, fuqishėm dėnojmė kėtė akt kundėr vlerave tė gazetarisė, duke shpresuar qė populli sirian do tė fitojė lirinė e tij shumė shpejt.

Sot, populli dhe institucionet e Kosovės, sė bashku me familjarėt dhe kolegėt e saj, janė nė pikėllim tė thellė pėr humbjen e njė gazetareje madhėshtore tė tė drejtave tė njeriut.

Enver Hoxhaj
Ministėr i Punėve tė Jashtme

kondita
23.02.2012, 18:19:11
Bllaca e Miftari ia rikujtojnė Veselit bashkėpunimin

Nazim Bllaca e ka ftuar tė mėrkurėn Kadri Veselin qė nėse dėshiron tė bindet ēka ka bėrė organizata e tij, le ta ndjekė gjykimin kundėr Fahredin Gashit e tė tjerėve, qė fillon mė 27 mars. Naim Miftari i ka thėnė ish-shefit tė SHIK-ut se pėr gjithēka qė po flet ka fakte, derisa i ka rikujtuar atij njė bastisje, siē e quan ai, bashkė me Bekim Haxhiun e Esat Ujkanin nė zyrat e “Trepēės”.

Tė dy kėta persona qė pretendojnė se kanė punuar pėr organizatėn e Kadri Veselit kanė reaguar ndaj cilėsimeve e deklaratave qė ka dhėnė ai nė njė intervistė pėr KTV-nė.

“I nderuari z. Veseli, kam pėrcjellė intervistėn e fundit qė keni dhėnė dhe si rezultat i saj jam i obliguar pėr shkak tė krimeve tė bėra nga SHIK-u pėr vite me radhė tė tė drejtohem ty me njė kėrkesė”, ka thėnė Bllaca.

“Lidhur me krimet e bėra nga SHIK-u dhe pozita ime nė raport me SHIK-un ēfarė ka qenė, ju bėj njė kėrkesė qė tė merrni pjesė nė procesin ‘Bllaca 2’ qė ka tė bėjė me veprat penale me karakter politik tė kryera nė vitet 1999-2000 kundėr zyrtarėve tė lartė tė LDK-sė”, ka shkruar Bllaca. Ai i ka thėnė Veselit qė seancat janė publike dhe nė to mund tė marrė pjesė edhe ai nė cilėsinė e publikut pėr tė dėgjuar, siē ka thėnė ai, se si atak do tė jetė organizata qė ka drejtuar ai.

“Z. Veseli, mos humbni kohė, por ejani aty ku procedohen provat dhe ku nuk ka vend pėr matrapazė dhe kodoshė, sepse populli e ka kuptuar legalitetin tuaj, thasėt me dokumente tė marra nga Beogradi, bashkėpunimin tuaj me gjithė kryeministrat e Kosovės, mungesa e dokumenteve tė SHIK-ut, financat e 90 agjentėve pėr dhjetė vjet, si dhe pėr trajtimin e njerėzve e pastaj vrasjen e tyre”, ka thėnė Bllaca nė kėtė reagim. Nė fund tė reagimit i ka shkruar: “Me respekt, Nazim Bllaca, autori i njė vrasjeje”.

Naim Miftari nė reagimin e tij ka thėnė se nuk po mund ta kuptojė Veselin se “pse po bėhet nervoz” derisa asnjėherė nuk e ka akuzuar pėr asgjė. Miftari qė pretendon se e ka takuar tė paktėn 13 herė Veselin nė zyrėn e tij nė Prishtinė, ka thėnė se ai asnjėherė nuk ėshtė thirrur nė emėr tė SHIK-ut nė Kroaci te pėrfaqėsuesit e kompanisė INA, me tė cilėt kishte nėnshkruar kontratė pėr menaxhimin e 32 pompave nė Kosovė, tė cilat shfrytėzohen aktualisht nga Bedri Selmani, ish-deputet i PDK-sė.

Miftari ka thėnė se nė Zagreb nuk ka qenė vetėm, por me njė pjesėtar tjetėr tė SHIK-ut. Ai ka thėnė se nuk ka pasur nevojė tė thirret nė emėr tė SHIK-ut, kur shok e ka pasur Ante Gotovinėn e Branimir Glavashin (i pari ish-kryetar i Komunės sė Osjekut, ndėrsa i dyti gjeneral i ushtrisė kroate, i arrestuar nga Tribunali i Hagės).

“Me i pas shokė ata nuk ke nevojė as kuletė me pas me vete”, ka thėnė Miftari nė reagimin e tij. Ai ka ofruar si dėshmi kontratėn e nėnshkruar me INA-n mė 2 prill 2003, nga e cila kishte hequr dorė, siē ka thėnė, pas kėrcėnimeve se do t’ia vrisnin edhe djalin katėr vjeē.

“Kurrfarė problemi nuk i kam nxjerrė Kadri Veselit. Problemi ka qenė kontrata me INA-n e Zagrebit. Pa hy nė atė punė e kemi pyet Adem Grabovcin, nėpėrmjet tij i kemi dėrgu fjalė edhe Hashim Thaēit edhe Kadri Veselit nėse jeni tė pėrzier nė kėtė punė mos tė hymė ne. I kemi ēu fjalė, unė, Zef Qupi, Shqyqyri Duraku, ata kanė thėnė hyn”, ka thėnė Miftari. “Problem nuk kemi pas derisa e kemi marrė kontratėn. Kur e kemi marrė kontratėn kanė nisur problemet nga Adem Grabovci dhe rrethi i tij. Nė atė kohė kanė qenė gjithmonė bashkė me vėllanė e kryeministrit, Blerim Thaēin.

Ja pra qfar njerzish pretendojne te na udheheqin!!!

kosovari50
23.02.2012, 22:10:39
Kur dilnim nė demonstrata nė vitet '80....89.....gjithėnjė kundėr nomenklaturės serbo-sllave,mu pat ofrue njė milic shqiptar dhe mė tha;ruajuni nga agjentėt shqipfolės se neve na diktoni nga uniforma.Ashtu edhe tani duhet tė ruhemi nga shqipfolės mercenar qė po ushtrojnė zejen e njejtė vite e dekada tė tėra,se E.U.L.E.X. diktohet lehtė nga uniforma.
Sigurisht se do dalin edhe Bllaca e Miftara tė tjerė,sepse Serbia po e shfrytėzon ēdo kuisling kundėr luftės sė shenjtė tė U.Ē.K.-sė dhe bartėsve tė tyre,edhepse e din se nuk do luaj nga vendi nė asnjė mėnyrė,kulla e Lirisė dhe Pavarėsisė sė Kosovės.Nuk do tė luaj,se ėshtė betonuar pėrjetėsisht me gjakun dhe sakrificat e bijve e bijave mė tė mira tė kėtij kombi e kėsaj toke,tė rreshtuara nė tė lavdishmen U.Ē.K.
Tek secili popull nė botė ka qelbėsira shtetėrore e kombėtare,ndaj edhe ne jemi pjesė e botės dhe nuk mundemi tė bėjmė dallim.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b5/UCK_KLA.svg/170px-UCK_KLA.svg.png
http://www.youtube.com/watch?v=k2XDLNy9xyU

kosovari50
23.02.2012, 22:47:56
Mbledhja e Nėn-komisionit pėr Mandate, Imunitete dhe Rregullore tė Punės
http://www.kuvendikosoves.org/common/images/news/2012_02_23_Mandate_v.jpgNė mbledhjen e Nėn-komisionit pėr Mandate, Imunitete dhe Rregullore tė Punės, tė kryesuar nga kryetari i nėn-komisionit, Armend Zemaj, u shqyrtua mocioni procedural i Grupit Parlamentar tė Lėvizjes Vetėvendosje!, qė ka tė bėjė lidhur me seancėn e 31 janarit tė kėtij viti, pėr rezolutėn e propozuar nga PDK-ja dhe Koalicioni Qeverisės, tė miratuar nė Kuvendin e Kosovės.
Pas njė diskutimi tė gjerė tė anėtarėve tė komisionit, nėse ka pasur ose jo shkelje procedurale nė seancėn e jashtėzakonshme tė 31 janarit, me shumicė votash u konstatua se nuk ka pasur shkelje tė rregullave procedurale gjatė kėsaj seance.
Kėrkesa e parė pėr seancė tė jashtėzakonshme tė propozuar nga pesė grupe parlamentare, ka pėrmbushur kėrkesat formalo-juridike, bazuar nė Rregulloren e Kuvendit.
Nuk ka pasur shkelje procedurale as pėr mėnyrėn e procedimit pėrmbajtėsor, rezolutės pėr seancė tė rregullt, nuk ėshtė cenuar rregulla 21.2 e Rregullores sė Kuvendit, si dhe nuk ėshtė cenuar neni 42 apo rregulla 49. 1, meqė sipas shumicės sė anėtarėve tė komisionit, grupi parlamentar i Lėvizjes Vetėvendosje nuk e ka njoftuar Kryetarin e Kuvendit paraprakisht pėr propozimin e rezolutės dhe se rezoluta e kėtij grupi parlamentar ėshtė bėrė gjatė rrjedhės se séances plenare.

kosovari50
23.02.2012, 22:48:53
Nga mbledhja e Komisionit pėr Zhvillim Ekonomik ...
http://www.kuvendikosoves.org/common/images/news/2012_02_23_Ekonomia_v.jpgKomisioni pėr Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturė,Tregti dhe Industri i Kuvendit tė Kosovės, edhe nė mbledhjen e sotme tė kryesuar nga Zenun Pajaziti, vijoi sė shqyrtuari Projektligjin pėr turizmin dhe shėrbimet turistike dhe Projektligjin pėr shėrbimet e shoqėrisė informatike.
Anėtarėt e Komisionit nė mbledhjen e kaluar patėn miratuar amendamentet e Projektligjit pėr turizmin dhe shėrbimet turistike, (pėrpos amendamentit tė gjashtėmbėdhjetė tė nenit 33), i cili nė mungesė tė ministrit tė MZHE-sė nuk u shqyrtua as nė mbledhjen e sotme. Komisioni, ndėrkaq, miratoi amendamentet e Projektligjit pėr shėrbimet e shoqėrisė informatike, tė cilat para Komisionit i paraqiti Teuta Sahatqija, kryesuese e grupit.

kosovari50
23.02.2012, 22:49:51
Kryekuvendari Krasniqi priti z. Fleckenstein dhe znj.Fajon
http://www.kuvendikosoves.org/common/images/news/2012_02_23_BE_v.jpgKryetari i Kuvendit tė Kosovės,dr. Jakup Krasniqi, kishte sot njė takim me shefin e delegacionit tė Parlamentit Evropian nė Komisionin pėr bashkėpunim parlamentar BE-Rusi, njėherėsh i ngarkuar edhe me Ballkanin Perėndimor, veēanėrisht me Serbinė, Knut Fleckenstein, si dhe znj. Tanja Fajon, raportuese e Komisionit pėr Punė tė Jashtme tė Parlamentit Evropian mbi ēėshtjet e liberalizimit tė vizave pėr Ballkanin Perėndimor. Me kėtė rast u bisedua rreth bashkėpunimit ndėrmjet Parlamentit Evropian dhe Kuvendit tė Kosovės. Nė kėtė frymė, kryekuvendari Krasniqi u falėnderua pėr bashkėpunimin ndėrmjet parlamenteve, ndėrsa mysafirėt nga Bashkimi Evropian u zotuan pėr thellim tė mėtejmė tė kėtij bashkėpunimi.
Duke folur pėr situatėn aktuale nė Kosovė, pos tjerash u fol edhe rreth dialogut Kosovė-Serbi. U tha se Serbia duhet tė respektojė marrėveshjet e arritura. Nė takim gjithashtu u bisedua edhe pėr pėrshpejtimin e procesit tė liberalizimit tė vizave.

kosovari50
23.02.2012, 22:58:08
Oficerė tė lartė tė FSK-sė, diplomojnė nė Akademinė Ushtarake tė Shqipėrisė
http://mksf-ks.org/repository/images/grada.jpg
Nė Komandėn e Doktrinės dhe Stėrvitjes tė Akademinė sė Mbrojtjes “Spiro Moisiu” nė Tiranė, kanė diplomuar me sukses shtatė oficerė tė lartė tė Forcės sė Sigurisė tė Kosovės, nė nivelin Master(grada nėnkolonel dhe major). Oficerėt e FSK-sė e kanė filluar Kursin e Komandės dhe Shtabit tė Pėrgjithshėm si dhe Kursin e Oficerit tė Lartė, nė Akademinė e Mbrojtjes “Spiro Moisiu” nė Tiranė, mė 13 shtator 2010 dhe e kanė pėrfunduar me sukses, mė 20 dhjetor 2011.

Nė Kursin e Komandės dhe Shtabit tė Pėrgjithshėm kanė marrė pjesė 5 oficerė tė FSK-sė, grada major, kurse nė Kursin e Lartė tė Oficerit kanė marrė pjesė gjashtė oficerė tė FSK-sė, grada nėnkolonel, ku tė gjithė e kanė pėrfunduar me sukses shkollimin e lartė nė Akademinė e Mbrojtjes. Nė kuadėr tė Akademisė sė Mbrojtjes nė Tiranė, janė mbajtur programet Master profesional dhe Master shkencor nga lėmi i Mbrojtjes dhe Sigurisė. Ceremonia e diplomimit ėshtė organizuar mė 22 shkurt 2012, nė Akademinė e Mbrojtjes nė Tiranė.

Ky ėshtė grup i parė i oficerėve tė lartė, qė ka kryer studimet pėr master, nė Akademinė e Mbrojtjes nė Tirnaė. Nė emėr tė Ministrisė sė Mbrojtjes tė Forcės sė Sigurisė tė Kosovės, ka pėrshėndetur zėvendėsministri i FSK-sė, prof. Bejtush Gashi, i cili me kėtė rast ka falėnderuar Shtetin e Shqipėrisė dhe Akademinė e Mbrojtjes sė Shqipėrisė, pėr ndihmėn e dhėnė nė shkollimin e oficerėve tė FSK-sė, ndėrsa tė sapodiplomuarve u uroj dhe kėrkoi nga ta, qė tė gjitha mėsimet e marra kėtu, t’i pėrcjellin tek pjesėtarėt e FSK-sė, atje ku punojnė.

Nė emėr tė diplomuarve pėrshėndeti nėnkolonel Bajram Bekteshi. Tė diplomuarit nė shkallėn Master Shkencor nė lėmin e Mbrojtjes dhe Sigurisė janė, nėnkolonelėt Hysni Shabani, Hysen Dreshaj, Mentor Zejnullahu, Ajet Potera dhe Bajram Bekteshi. Ndėrsa tė diplomuarit nė shkallėn master profesional, nė lėmin Mbrojtje dhe Siguri, janė: Nėnkolonel Enver Gėrguri dhe major Fadil Hoxha.

Kėtė kurs tė nivelit tė lartė, nga Kosova,-(shoqėria civile) me sukses e ka kryer edhe Lulzim Jashari.

Oficerėve tė diplomuar, Akademia u ka dhėnė edhe nga njė certifikatė nderi, me motivacionin: ”Pėr rezultatet tė larta nė pėrvetėsimin e programit mėsimor, gjatė vitit akademik, 2010-2011”.

kosovari50
23.02.2012, 23:01:00
Hoxhaj dhe Fajon: Kosova e ka tė sigurt tė ardhmen evropiane
http://www.mfa-ks.net/repository/images/IMG_6418.jpg
Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, priti sot nė njė takim Raportuesen e Parlamentit Evropian pėr ēėshtjen e vizave, Tanja Fajon dhe Knut Fleckenstein, me tė cilėt bisedoi pėr zhvillimet e fundit nė vend. Shkarko me rezolucion mė tė madhShkarko me rezolucion mė tė madhShkarko me rezolucion mė tė madh
Ministri Hoxhaj i informoi deputetėt evropianė nė mėnyrė tė hollėsishme pėr progresin qė ka arritur Kosova nė konsolidimin e shtetėsisė sė brendshme dhe tė jashtme, nė numrin e njohjeve qė kemi marrė dhe nė rrugėn e pandalshme tė forcimit tė shtetit tė Kosovės.

Ministri Hoxhaj po ashtu mysafirėt i informoi edhe pėr procesin e dialogut teknik ndėrmjet tė Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė, i cili po zhvillohet kėto ditė nė Bruksel.

“Biseduam pėr tė ardhmen evropiane tė Republikės sė Kosovės, pėr vendimet qė i ka marrė Kėshilli Evropian nė dhjetor tė vitit tė kaluar, sidomos pėr sa i pėrket dialogut pėr liberalizimin e vizave dhe ne presim shumė shpejt qė nė Kosovė tė vijė edhe udhėrrėfyesi pėr liberalizimin e vizave, pėr marrjen e marrėdhėnieve kontraktuale nė formėn e marrėdhėnieve tregtare. Sikurse sot, si Qeveri e Republikės sė Kosovės, presim qė komisioni evropian nė njė konferencė shtypi do t’i informojė tė gjithė qytetarėt e Kosovės pėr fillimin e hartimit tė njė studimi tė fizibilitetit qė ėshtė si fazė e parė qė Republika e Kosovės gjatė njė kohe tė caktuar do tė nėnshkruajė edhe marrėveshjen e stabilizim asocijimit, e cila ėshtė korniza e mirėfilltė pėr tė filluar njė proces tė integrimit evropian tė Republikės sė Kosovės”, tha ministri Hoxhaj, duke theksuar pėrkushtimin e Qeverisė sė Kosovės qė agjendėn e saj evropiane ta dhėndėrojė nė njė agjendė tė mirėfilltė tė integrimit tė plotė tė Kosovės nė Bashkimin Evropian.

Ndėrkaq, duke komentuar zhvillimet e fundit rreth pėrfaqėsimit tė Kosovės nė iniciativat rajonale me fusnotėn 1244, ministri Hoxhaj theksoi se tė gjitha dokumentet zyrtare tė hartuara deri mė tani sa i pėrket Kosovės kanė pasur referencė rezolutėn 1244.

“Deri mė tash, ju e dini qė unė si ministėr dhe pararendėsi im, Skender Hyseni, kemi marrė pjesė nė tė gjitha takimet e mundshme ndėrkombėtare nėn autoritetin e rezolutės 1244. Tė gjitha dokumentet zyrtare qė janė hartuar deri mė tash sa i pėrket Kosovės edhe raporti i progresit i BE-sė, ēdo herė ka pasur njė referencė nė rezolutėn 1244. Mendoj se ajo ēka po ndodh sot nė Bruksel ėshtė se si ky pėrfaqėsim i Kosovės tė jetė mė i avancuar dhe si tė balancohet me njė referencė qė ka tė bėjė me realitetin faktik nė Kosovė, me Deklaratėn e Pavarėsisė sė Kosovės dhe me opinionin e GJND-sė. Mirėpo ēdo interpretim tjetėr mendoj se ėshtė interpretim, i cili nuk pėrkon me realitetin”, ka sqaruar ministri Hoxhaj, duke shtuar se “nėse sot arrihet njė marrėveshje nė Bruksel, ajo ēka do tė ndodhė me Kosovėn ėshtė njė ndryshim kualitativ pozitiv”.

“Kosova mund tė anėtarėsohet nė organizatat rajonale evropiane dhe globale; mund ta pėrfaqėsojė veten nė kėto organizata; mund tė flas nė emėr tė saj nė kėto organizata dhe nė tė njėjtėn kohė ka autoritet tė nėnshkrimit nė kėto takime multilaterale”, tha Hoxhaj. Ai bėri tė ditur se MPJ deri mė tash ka 85 marrėveshje tė nėnshkruara, por kėto marrėveshje tė nėnshkruara, janė bilaterale nė mes tė Republikės e Kosovės dhe shteteve qė e kanė njohur Republikėn e Kosovės. ”Pėrderisa pas njė formule qė do tė arrihet nė Bruksel, pas njė emėrtimi tė ri, ne do ta kemi mundėsinė e pėrfaqėsimit, prezantimit dhe tė nėnshkrimit tė vendit tonė si shtet i pavarur dhe sovran. Sigurisht qė kjo formulė qė do tė gjendet nė pėrfaqėsimin dhe anėtarėsimin e Kosovės nė rreth 40 organizata tė rajonit, kjo formulė do tė pėrdoret edhe nė marrėdhėniet kontraktuale nė mes tė Republikės e Kosovės dhe institucioneve tė BE-sė, kjo formulė do tė pėrdoret edhe pėr nėnshkrimin e marrėveshjes sė Stabilizim Asocijimit. Mendoj se ėshtė njė dallim i madh kualitativ nėse nė mėnyrė precize interpretojmė realitetin nė formėn se si ka ndodhur”, ka shtuar Hoxhaj.

Nė anėn tjetėr, raportuesja e Parlamentit Evropian pėr cėshtjen e vizave, Tanja Fajon tha se sot ėshtė njė moment shumė jetik pėr Kosovėn dhe pėr tė ardhmen e saj nė shtegun e vet drejt integrimit evropian.

Ajo tha se ėshtė shumė e lumtur qė Komisioni Evropian dhe Bashkimi Evropian kanė vendosur qė ta nisin dialogun me Kosovėn dhe nė javėt qė do tė vinė do tė presim udhėrrėfyesin pėr Kosovėn. “Ju e dini qė Parlamenti Evropian ėshtė njė pėrkrahės pėr zgjerimin e Bashkimi Evropian dhe pėr liberalizimin e vizave pėr Kosovėn dhe ne do tė bėjmė ē’ėshtė e mundur qė Kosova tė hyjė nė kėtė shteg”, tha Fajon, duke nėnvizuar se institucionet kosovare kanė bėrė mjaft nė tė kaluarėn pėr tė arritur deri kėtu, por e gjitha sipas saj, varet shumė nga puna nė terren.

Ajo tha se nuk ėshtė mirė qė qytetarėt e Kosovės tė vazhdojnė tė jetojnė brenda kėtyre dyerve tė mbyllura nė Ballkanit Perėndimor.

“Jemi shumė tė vetėdijshėm pėr kėtė dhe shpresoj se nė muajt nė vijim do shohim njė pėrparim tė qartė lidhur me Kosovėn. Ajo qė po ashtu pres sot ėshtė qė tė gjitha vendimet qė i marrim nė Bruksel tė jenė vendime tė cilat nuk heqin kurrfarė integriteti apo pavarėsie tė Kosovės:, vlerėsoi deputetja Fajon.

Fajon tha se ėshtė shumė me rėndėsi qė Kosova tė vazhdojė nė shtegun evropian dhe sipas saj, kjo ėshtė shumė e rėndėsishme pėr brezat e rinj. “Viteve tė fundit kam pasur shumė kontakte me tė rinjtė dhe ėshtė shumė vėshtirė tė kuptohet se rinia e Kosovės nuk i ka ato mundėsi dhe ato oportunitete sikurse edhe rinia nėpėr vendet nė rajon”, tha ajo.

Duke iu pėrgjigjur pyetjes se pse nuk i referoheni Kosovės si Republikė e Kosovės kur parlamenti i juaj e njeh Kosovėn si shtet tė pavarur, a do tė thotė se do tė vazhdoni ta pėrdorni fusnotėn mbas kėtyre zhvillimeve, Raportuesja e Parlamentit Evropian pėr ēėshtjet e vizave Tanja Fajon tha se unė iu referova qytetarėve tė Kosovės nė vend se tė them Republikė e Kosovės.

“Ju e dini se Sllovenia e njeh shtetin e Kosovės dhe kjo ėshtė shumė me rėndėsi se pesė shtete tė Bashkimit Evropian do ta njohin vendimin e sotėm dhe gradualisht do tė arrijmė edhe me njohjen edhe nga pesė vendet e Bashkimit Evropian. Mendoj se jemi ecur nė drejtimin e duhur dhe ky lajm pozitiv nga Brukseli mendoj se do tė perceptohet mirė nė mėnyrė qė tė kemi mundėsi mė tė mira me folė me pesė shtetet anėtare. Unė mendoj se jemi duke ecur nė drejtimin e duhur dhe mendoj se vendimi nga Brukseli do tė jetė njė lajm tepėr pozitiv pėr Kosovėn”, ka thėnė deputetja Fajon.

kosovari50
23.02.2012, 23:02:52
Ministrja Kusari – Lila pėruron fermerėt e vitit
http://www.mti-ks.org/repository/images/Picture%20019.jpg
Oda Ekonomike e Kosovės, nė bashkėpunim me Shoqatėn e Prodhuesve tė Qumėshtit dhe Shoqatėn e Pėrpunuesve tė Qumėshtit, organizoi ceremoninė e shpalljes sė ‘’fermerit tė vitit’’.

Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari – Lila pėrmes fjalimit tė saj tregoi se njė nga prioritetet e Qeverisė sė Kosovės ėshtė stimulimi i rritjen sė prodhimit vendor dhe reduktimin e importit tė produkteve bujqėsore, duke ndihmuar nė kėtė mėnyrė nė uljen e papunėsisė.

Ēmimi i parė, pėr fermerin e vitit 2012, i takoi Adem Sufaj, i cili fitoi njė lopė, ndėrsa ēmimi i dytė i takoi Brahim Bicorri, i cili fitoi njė Laktofiz, nė vlerė prej 2500 eurosh. E sponsorizuar nga ‘’Devolli Kompani’’, pėrfitues tė kėsaj ngjarje ishin edhe tre fermerė tjerė, ku fituesi i pestė fitoi 400 euro, i katėrti 300 euro dhe i treti fitoi certifikatėn dhe ēekun prej 200 eurosh.

Para qindra fermerėve tė pranishėm, pėrfaqėsues tė shoqatave tė fermerėve dhe donatorėve, zėvendėskryeministrja Mimoza Kusari – Lila tha: “Ne jemi duke punuar nė njė varg reformash tė cilat do tė pėrmirėsojnė edhe mė tutje ambientin pėr tė punuar dhe pėr t’u zhvilluar nė Kosovė, e cila do tė ndikojė nė pėrmirėsimin e mbrojtjes sė konsumatorėve kosovarė dhe nė tė njėjtėn anė do tė rrisim nivelin e besimit tė konsumatorėve nė ofertėn nė treg”.

Mė tutje, Zv. Kryeministrja Kusari – Lila i informoi tė pranishmit pėr lehtėsimin e procedurave pėr tė eksportuar mallra vendore dhe i inkurajoi fermerėt tė vazhdojnė me punėn e tyre tė palodhshme.

Ngjarja “Fermeri i Vitit” organizohet tradicionalisht nga viti 2003 pėr tė motivuar fermerėt pėr rritjen edhe mė shumė tė angazhimeve tė tyre nė rritjen e prodhimtarisė.

kosovari50
23.02.2012, 23:07:21
THAĒI SQARON TAKIMET ME TADIQIN

http://72.10.37.79/repository/images/thumb_670x357/pavars_506517_641341.JPG
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, sot mbase pėr herė tė parė ėshtė deklaruar edhe nė njė pyetje e cila i ėshtė kėrkuar nė Kuvendin e Kosovės, konkretisht nga lideri i Lėvizjes Vetėvendosje lidhur me takimet e tij nė Greqi e New York, me presidentin e Serbisė Boris Tadiq.

“Me Boris Tadiqin jam takuar nė Vjenė, jo njė herė por 3-4 herė, kemi drekuar dhe darkuar sė bashku, kam qenė si pjesėtarė i delegacionit tė Kosovės, nė kėtė delegacion kam qenė si i katėrti, tė tjerėt kanė qenė afėr Boris Tadiqit por nuk i akuzoj”, ka thėnė sonte, kryeministri Thaēi nė rubrikėn “Rubikon” pėr KTV.

“Nė konferencat ndėrkombėtarė kur tė marrėsh pjesė, kushdo qė tė jetė duhet tė sillet si burrėshtetas. I vetmi ish kryeministri serb, Vojsllav Koshtunica ėshtė ai qė i ka braktisur drekėn e darkėn e pėrbashkėt me delegacionin e Kosovės, ku ka qenė edhe kryetari i Serbisė, Boris Tadiq dhe pėrfaqėsuesve ndėrkombėtar, nga SHBA dhe Bashkimi Evropian. Pra me Tadiqin jemi takuar nė Vjenė konkretisht nė Baden”, ka thėnė Thaēi.

Nė pyetjen mė konkretė pėr takimin e tij si kryeministėr i Kosovės me presidentin serb, Boris Tadiq nė New York e Greqi, pėr ēka edhe ka kėrkuar sqarime lideri i Lėvizjes Vetvendosje Albin Kurti, Kryeministri Thaēi ka pranuar faktin se edhe kėto takime kanė ndodhur.

“Ne kemi marr pjesė nė shumė konferenca rajonale qė janė mbajt pėr Kosovėn. Me Tadiqin jam takuar edhe nė New York, nė Kėshillin e Sigurimit, jemi pėrshėndetur krejt njerėzisht, unė si kryeministėr, ai si president. Ai ka mbajt qėndrimin e vetė unė timin.

Jam takuar edhe nė Greqi nė pritjen e ish-presidentit tė atėhershėm tė Greqisė, ku kanė qenė prezent edhe shumė kryeministra e president nga vende tė ndryshme. Madje jemi takuar edhe nė Sofje dhe Londėr nė konferenca ndėrkombėtare, ku jemi pėrshėndetur", ka thėnė Thaēi.

Tė gjitha kėto takime, sipas kryeministrit Thaēi, kanė qenė publike dhe janė pėrcjellė nga gazetarė tė mediave mė tė fuqishme botėrore, si CNN e Reuters dhe kėtu nuk ka asgjė pėr tu fshehur.

Kryeministri ishte decidiv se krahas kėrkesės sė Serbisė, pėr Rezolutėn 1244 tė cilėn e ka pranuar kryeministri, do tė jenė edhe mendimi i GJND-ės pėr shpalljen e Pavarėsisė sė Kosovės dhe Deklarata e Pavarėsisė sė Kosovės. “Nėse nuk pranohen edhe kėto fusnota”, ishte kategorik kryeministri Hashim Thaēi, “atėherė nuk do tė ketė marrėveshje me Serbinė”.

Kreu i Qeverisė sė vendit nė emisionin “Rubikon” ka theksuar se ēdo kush ka tė drejtė tė kritikojė situatėn nė Kosovė dhe nė kėtė plan i ka dhėnė tė drejtė edhe Murat Jasharit i cili kohė mė parė kishte theksuar se “kjo nuk ėshtė Kosova pėr tė cilėn ėshtė sakrifikuar” duke shtuar se kulla e Jasharajve ėshtė e mbyllur pėr Hashim Thaēin dhe pėr Sami Lushtakun. Thaēi ka thėnė se ėshtė rritur me familjen Jasharaj dhe se ka shkuar dhe do tė shkojė nė Kullėn Jasharajve nė Prekaz.

Kryeministri Thaēi, ka deklaruar se ish-shefi i SHIK-ut, Kadri Veseli, ėshtė njė personalitetet qė ka kontribuuar nė ēlirimin dhe pavarėsimin e Kosovės, dhe ėshtė i mirėseardhur qė tė hyjė nė partin e tij, Partinė Demokratike tė Kosovės.

P.S.do ishte mirė qė edhe z.Albin Kurti tė sqaroj pėr takimet me Doncicet dhe Lidija Sokolovocin

kosovari50
24.02.2012, 12:40:16
Hoxhaj: Zvicra, mbėshtetėse e fuqishme e zhvillimit ekonomik tė Kosovės

Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj priti sot njė delegacion tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Konfederatės sė Zvicrės.
Nė takimin me drejtorin politik tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Zvicrės, Peter Maurer, ministri Hoxhaj ka diskutuar pėr marrėdhėniet bilaterale mes Republikės sė Kosovės dhe Zvicrės, tė cilat janė tė shkėlqyeshme si dhe pėr mbėshtetjen qė mund tė japė Zvicra nė zhvillimin ekonomik si dhe nė shtimin e njohjeve pėr Republikėn e Kosovės.

Fillimisht ministri Hoxhaj ka falėnderuar shtetin e zviceran pėr mbėshtetjen e madhe qė i ka dhėnė popullit tė Kosovės nė dekadat e shkuara si dhe pėr shtetndėrtimin e Republikės sė Kosovės.

“Zvicra ka dhėnė njė kontribut tė ēmuar nė lirinė dhe shtetndėrtimin e Kosovės. Pėr kėtė do tė jemi gjithmonė mirėnjohės”, ka shtuar Hoxhaj.

Nga ana tjetėr me drejtorin politik tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Zvicrės, Peter Maurer ka theksuar mbėshtetjen e shtetit tė tij pėr zhvillimin ekonomik tė Republikės sė Kosovės. Ai ka theksuar se Zvicra edhe kėtė vit ka ndarė njė fond shumė tė madh pėr shtetet e Evropės Juglindore, prej tė cilit do tė pėrfitojė edhe Republika e Kosovės.

Ministri Hoxhaj ka mirėpritur gatishmėrinė e shtetit zviceran pėr tė mbėshtetur projekte, tė cilat do tė ndihmojnė drejtpėrdrejt zhvillimin ekonomik tė Republikės sė Kosovės.

Duke folur pėr perspektivėn evropiane tė Kosovės, ministri Hoxhaj ka kėrkuar mbėshtetjen e shtetit zviceran, nė mėnyrė qė kosovarėt sa mė parė tė lėvizin pa viza nė Zonėn Shengen.

Nė kėtė takim ėshtė diskutuar po ashtu pėr ndihmėn qė mund tė japė Zvicra nė kthimin e tė pagjeturve si dhe nė pėrpunimin e sė kaluarės nė Ballkan.

kondita
24.02.2012, 13:29:24
Soren Jessen-Petersen: Kosova nuk duhet tė bėjė kompromis

Ish-shefi i UNMIK-ut nė Kosovė, Soren Jessen-Petersen ėshtė i shqetėsuar qė dialogu mes Prishtinės dhe Beogradit pėr ēėshtje teknike, ėshtė kthyer nė thuajse njė rifillim tė bisedimeve pėr statusin e Kosovės, i cili thekson ai ėshtė pėrcaktuar dhe nuk ka pse tė rihapet.
“Tani, pothuajse nga njė derė e pasme, po diskutohet pėrsėri pėr statusin dhe Kosova ėshtė vėnė nėn njė presion tė madh, mesa kuptoj unė, qė tė pranojė qė pėr tė marrė pjesė ata duhet tė identifikohen si Kosovė dhe pastaj kjo tė shoqėrohet me njė asterisk dhe njė referencė pėr rezolutėn dhe Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė”, thotė zoti Petersen nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės.
“Nuk e kuptoj se pse duhet Kosova ta bėjė kėtė kompromis. 22 vende tė Bashkimit Evropian e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, 87 vende nė gjithė botėn e kanė bėrė njė gjė tė tillė dhe vetėm 5 vende tė BE-sė qė nuk e kanė bėrė njė gjė tė tillė, duket se po pėrcaktojnė se ēfarė do tė bėhet. Dhe mendoj se kjo ėshtė shqetėsuese”, thotė zoti Petersen.
Ai shton se dialogu mes Serbisė dhe Kosovės ėshtė i rėndėsishėm, ashtu si edhe pjesėmarrja e Kosovės nė aktivitete ndėrkombėtare, por “duhet ta pyesim veten se ēfarė ēmimi i duhet tė paguajė dhe unė mendoj se po paguan njė ēmim shumė tė lartė”.
Intervistėn qė kolegia Keida Kostreci i mori zotit Petersen kėtu nė Uashington, mund ta ndiqni tė premten nė emisionin Ditari.

kondita
24.02.2012, 13:37:00
THAĒI SQARON TAKIMET ME TADIQIN

http://72.10.37.79/repository/images/thumb_670x357/pavars_506517_641341.JPG
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, sot mbase pėr herė tė parė ėshtė deklaruar edhe nė njė pyetje e cila i ėshtė kėrkuar nė Kuvendin e Kosovės, konkretisht nga lideri i Lėvizjes Vetėvendosje lidhur me takimet e tij nė Greqi e New York, me presidentin e Serbisė Boris Tadiq.

“Me Boris Tadiqin jam takuar nė Vjenė, jo njė herė por 3-4 herė, kemi drekuar dhe darkuar sė bashku, kam qenė si pjesėtarė i delegacionit tė Kosovės, nė kėtė delegacion kam qenė si i katėrti, tė tjerėt kanė qenė afėr Boris Tadiqit por nuk i akuzoj”, ka thėnė sonte, kryeministri Thaēi nė rubrikėn “Rubikon” pėr KTV.

“Nė konferencat ndėrkombėtarė kur tė marrėsh pjesė, kushdo qė tė jetė duhet tė sillet si burrėshtetas. I vetmi ish kryeministri serb, Vojsllav Koshtunica ėshtė ai qė i ka braktisur drekėn e darkėn e pėrbashkėt me delegacionin e Kosovės, ku ka qenė edhe kryetari i Serbisė, Boris Tadiq dhe pėrfaqėsuesve ndėrkombėtar, nga SHBA dhe Bashkimi Evropian. Pra me Tadiqin jemi takuar nė Vjenė konkretisht nė Baden”, ka thėnė Thaēi.

Nė pyetjen mė konkretė pėr takimin e tij si kryeministėr i Kosovės me presidentin serb, Boris Tadiq nė New York e Greqi, pėr ēka edhe ka kėrkuar sqarime lideri i Lėvizjes Vetvendosje Albin Kurti, Kryeministri Thaēi ka pranuar faktin se edhe kėto takime kanė ndodhur.

“Ne kemi marr pjesė nė shumė konferenca rajonale qė janė mbajt pėr Kosovėn. Me Tadiqin jam takuar edhe nė New York, nė Kėshillin e Sigurimit, jemi pėrshėndetur krejt njerėzisht, unė si kryeministėr, ai si president. Ai ka mbajt qėndrimin e vetė unė timin.

Jam takuar edhe nė Greqi nė pritjen e ish-presidentit tė atėhershėm tė Greqisė, ku kanė qenė prezent edhe shumė kryeministra e president nga vende tė ndryshme. Madje jemi takuar edhe nė Sofje dhe Londėr nė konferenca ndėrkombėtare, ku jemi pėrshėndetur", ka thėnė Thaēi.

Tė gjitha kėto takime, sipas kryeministrit Thaēi, kanė qenė publike dhe janė pėrcjellė nga gazetarė tė mediave mė tė fuqishme botėrore, si CNN e Reuters dhe kėtu nuk ka asgjė pėr tu fshehur.

Kryeministri ishte decidiv se krahas kėrkesės sė Serbisė, pėr Rezolutėn 1244 tė cilėn e ka pranuar kryeministri, do tė jenė edhe mendimi i GJND-ės pėr shpalljen e Pavarėsisė sė Kosovės dhe Deklarata e Pavarėsisė sė Kosovės. “Nėse nuk pranohen edhe kėto fusnota”, ishte kategorik kryeministri Hashim Thaēi, “atėherė nuk do tė ketė marrėveshje me Serbinė”.

Kreu i Qeverisė sė vendit nė emisionin “Rubikon” ka theksuar se ēdo kush ka tė drejtė tė kritikojė situatėn nė Kosovė dhe nė kėtė plan i ka dhėnė tė drejtė edhe Murat Jasharit i cili kohė mė parė kishte theksuar se “kjo nuk ėshtė Kosova pėr tė cilėn ėshtė sakrifikuar” duke shtuar se kulla e Jasharajve ėshtė e mbyllur pėr Hashim Thaēin dhe pėr Sami Lushtakun. Thaēi ka thėnė se ėshtė rritur me familjen Jasharaj dhe se ka shkuar dhe do tė shkojė nė Kullėn Jasharajve nė Prekaz.

Kryeministri Thaēi, ka deklaruar se ish-shefi i SHIK-ut, Kadri Veseli, ėshtė njė personalitetet qė ka kontribuuar nė ēlirimin dhe pavarėsimin e Kosovės, dhe ėshtė i mirėseardhur qė tė hyjė nė partin e tij, Partinė Demokratike tė Kosovės.

P.S.do ishte mirė qė edhe z.Albin Kurti tė sqaroj pėr takimet me Doncicet dhe Lidija Sokolovocin

Ani de Hashim ti nje gabim paksa me te vogel se Fatos Nano qe kurr nuk tregoj se per qfar u bisedue ne Krete, po si po duket takimi i Nano-Millosheviq, qenkan mbjellja e fares se takimeve tuaja te fshehta me Tadiqin!!!
Shko tash kape ngryk Tadiqin haptaz e benja perhajr Autonomin e Kosoves pasi qe marveshja e arritur me kit FUSNOTE 1244 dhe heqja e REPUBLIKA e Kosoves ne pervaqsime rajonale, per te cilen pate qit shume LOT KROKODILI para ca diteve, do ta kthej Kosoven nje hap mbrapa!

Fatkeqesi se jo mahi! Po perse jo kur gjen popull budall dhe lejojne me ju pri nje edhe me budall.

kondita
24.02.2012, 16:31:51
Tadiq: Konfirmohet politika “Edhe Evropa, edhe Kosova”

Me arritjen e marrėveshjes pėr bashkėpunimin rajonal, presidenti i Serbisė, Boris Tadiq, ka thėnė se ėshtė konfirmuar politika “Edhe Evropa, edhe Kosova”.

“Kosova, nė forumet rajonale, nuk do tė pėrfaqėsohet si shtet i pavarur, por nė pėrputhje me Rezolutėn 1244 tė OKB-sė dhe me vendimin e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė”, ka thėnė Tadiq.

Sipas tij, Serbia do tė vazhdojė tė jetė konstruktive dhe e hapur pėr dialog me Kosovėn, me qėllim gjetjen e kompromiseve pėr problemet e njerėzve tė zakonshėm, tė cilat “gjithmonė do tė jenė nė pėrputhje me Kushtetutėn e Serbisė dhe interesat e qytetarėve tė saj”.

PS; te dy palet fitues nuk do te jen!!!

gjithesia
24.02.2012, 17:22:28
...

Vetėvendosje proteston tė hėnėn


Kosovės ia hoqėn Republikėn dhe ia shtuan fusnotėn. Sot, nė Bruksel, pėrfaqėsuesit e kryeministrit tė Kosovės, u morėn vesh me Serbinė edhe pėr pėrmbajtjen e fusnotės. Fusnota i ka dy elemente: sė pari, Rezolutėn 1244 dhe, sė dyti, mendimin kėshillues tė GJND-sė. As pavarėsia dhe as shpallja e pavarėsisė nuk janė elemente tė fusnotės. Aty vetėm sa thuhet nė mėnyrė njoftuese se pėr ēfarė ishte ky mendim kėshillues i GJND-sė. Kėshtu ka deklaruar nė njė konferencė pėr media lideri i Lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti.
Kjo marrėveshje nuk ka tė bėjė vetėm me pėrfaqėsimin, por edhe me bashkėpunimin rajonal. Pra, Republika e Kosovės kėsisoj privatizohet. Atė mund t’ia shfaqim vetes sonė por jo edhe tė tjerėve. Jemi Republikė vetė-me-veti. Mirėpo, kjo ėshtė saktėsisht e kundėrta e konceptit tė Republikės”, ka thėnė Kurti duke shtuar se me kėtė marrėveshje, katėr vjet pas shpalljes sė pavarėsisė, “Kosovės pėrsėri po i bėhet statusi i papėrcaktuar, pėrsėri pėr Kosovėn e paqartė po legjitimohen dy palė: vetė Kosova por edhe Serbia”.
Sipas tij, rezultatet e dialogut nė Bruksel janė realizim i kėrkesave tė Serbisė qė po i arrin qėllimet “nėpėrmjet kryeministrit tė Kosovės”.
“Prandaj, tė hėnėn, me 27 shkurt, duke filluar nga ora 12:00, nė sheshin ”Nėna Terezė” dhe para Qeverisė sė Kosovės, do tė mbajmė njė demonstratė paqėsore. Kjo demonstratė e parė do tė zgjasė katėr orė. Ajo do ta pezullojė pėr katėr orė punėn e kėsaj Qeverie qė po na e pezullon shtetin dhe pavarėsinė”, ka paralajmėruar Kurti.
Ndėrkohė, Visar Ymeri nga kjo lėvizje, ka thėnė: “Ne kemi kėrkuar qysh tė hėnėn takim me dy subjektet politike tė opozitės pėr bashkėrendim tė hapave nė kundėrshtim tė kėsaj marrėveshjeje. Ne do tė presim edhe sot t’i mbledhim nėnshkrimet e nevojshme pėr seancė tė jashtėzakonshme, 40 sosh sa janė tė nevojshme. Deri tash kemi arritur t’i sigurojmė nėnshkrimet e mjaftueshme. Nėse nuk e arrijmė kėtė qė nga nesėr do tė fillojmė mbledhjen e nėnshkrimeve tė qytetarėve tė Kosovės pėr ta kėrkuar seancėn pėr kėtė ēėshtje. Pėr kėtė na nevojiten 10 mijė nėnshkrime”.


/Telegrafi/


.

Llapjani_HH
24.02.2012, 17:59:17
MSA, kur tė pėrmbushen kriteret
Deklaratat e zyrtarėve tė lartė tė Qeverisė sė Kosovės, se kompromisi qė Kosova nė nismat rajonale tė prezantohet me Rezolutėn 1244 do tė “shpėrblehet” nga BE me marrėveshjen e stabilizim-asocimit, ėshtė hedhur poshtė tė enjten nga zyrtarė tė BE-sė.

Burime tė Zėrit nė Bruksel kanė thėnė se Bashkimi Evropian, nė asnjė mėnyrė nuk i ka garantuar Kosovės marrėveshjen e stabilizim- asocimit, si kusht qė ajo nė forumet e ndryshme rajonale tė prezantohet me fusnotė dhe me rezolutėn.

Sipas tyre, Kosova Marrėveshjen e Stabilizim-Asocimit mund ta arrijė vetėm nėse i pėrmbush kriteret.

“Ėshtė e vėrtetė qė kur tė vijė puna pėr njė marrėveshje tė tillė, mund tė vijė deri te njė kompromis me kėto pesė vende qė nuk e kanė njohur akoma pavarėsinė e Kosovės. Por, kjo do tė ndodhė atėherė kur Kosova tė pėrmbushė kriteret e kėrkuara nga BE”, thonė kėto burime.
Telegrafi

kosovari50
25.02.2012, 09:46:00
Clinton: Tash do tė rriten njohjet pėr Kosovėn
.................................................. ............
Westerwelle: Marrėveshja hap nė drejtimin e duhur
.................................................. .............
Hague pėrshėndet marrėveshjet
.................................................. .............
Presidenti Topi vlerėson marrėveshjet e arritura mes Kosovės dhe Serbisė
.................................................. .....................
Kacin: Marrėveshja i jep fund bllokadės sė Kosovės
.................................................. .....................
Ambasada e SHBA-ve i uron Kosovės nėnshkrimin e marrėveshjeve
.................................................. .......................
Deklaratė e Ashton dhe Fule: Kosova sikur tė tjerėt nė Ballkanin Perėndimor
.................................................. .......................
Berisha: Serbia pranoi pavarėsinė e Kosovės
.................................................. .......................
Feith: Marrėveshja e rėndėsishme pėr tė gjithė
.................................................. .......................

kondita
25.02.2012, 13:30:41
Per marveshjen e arritur me URDHERIN E DIKTATORIT Hashim Thaqi, shprehen edhe ministra e zv. ministra shume te brengosur se eshte bere hap i ngutur dhe i pa analizuar mire;


Hoxhaj: Prezantimi nė KS tė OKB-sė do tė bėhet si UNMIK

Ministri i Jashtėm i Kosovės, Enver Hoxhaj, nuk e sheh si kompromis faktin qė do tė mbajė para vetes njė fusnotė qė i referohet Rezolutės 1244 dhe Opinionit tė GJND-sė sa herė qė do tė marrė pjesė nė takime kur prezent mund tė jetė edhe ndonjė shtet qė nuk e ka njohur Kosovėn.

Ministri Hoxhaj e pranon se nė OKB do tė vazhdojė tė prezantohet edhe me UNMIK-un, por strategjia e Republikės sė Kosovės, sipas tij, do tė ndryshojė kur tė arrihen 100 njohje.

“Nė KS tė OKB-sė, mjerisht ashtu siē nuk e bėn asnjė ministėr i rajonit, ish-ministri Hyseni e ka bėrė mbi 20 herė. Unė mjerisht e kam bėrė shtatė-tetė herė, duhet tė raportojmė kėshtu, derisa dy anėtarė tė pėrhershėm, Rusia dhe Kina, mendojnė se duhet raportuar pėr Kosovėn”, ka thėnė ministri Hoxhaj.

PS; Marveshja eshte marveshje, dhe si e tille mund te qendroj shume gjate apo edhe te mos mund te ndryshohet fare. Kjo marveshje eshte ne dem te Kosoves keshtu qfare eshte, e per ndryshime do te shofim a do te arrijme ndonjeher apo do kaloj serish nje shekull deri te lind edhe nje Dr.Ibrahim Rugove dhe nje Adem Jashar dhe te eliminohen keta TRADHETAR qe bejne pazar koke ne vedi pa e pyet as Kuvendin, po as popullin i cili me se shumti dhe per kete LIRI te vjedhur nga hajdutet e Partise Diktatoriale tu Kosoves (PDK).

kondita
26.02.2012, 09:06:56
Stefanoviq i thotė Editės: Fjolla nuk do tė shkrihet

Homologu i Edita Tahirit, Borko Stefanoviq i ka premtuar dimėr tė gjatė asaj dhe Kosovės. Nė njė konferencė shtypi nė Beograd pas kthimit nga Brukseli, Stefanoviq ka thėnė se Serbia nuk e ka njohur e as nuk e ka ndėrmend ta bėjė kėtė.
Ai ėshtė lutur tė komentoj edhe deklaratėn e Tahirit se fusnota ėshtė si fjollė bore qė do tė shkrihet me kalimin e dimrit. “Mashtrohen ata qė mendojnė kėshtu. Dimri i pakėnaqėsisė sė tyre nuk do tė kalojė, sepse kjo fusnotė nuk do tė hiqet”, ka thėnė Stefanoviq.

PS; une nuk dua ti besoj kesaj deklarate te jete e vertete, por NENSHKRIMI I MARVESHJES te OBLIGON per aq kohe te gjate sa njera pale nuk deshiron ta ndryshoj! Se sa do te zgjat kjo "bore e E.Tahirit" dhe "dimri i B.Stefanoviqit" do te shofim ne te ardhmen. Nje e di qe me kete me teper u LIDHEM VETE (na lidhi Hashim Broje analfabeti) pa u konslulltua me Popullin koke me vete), se sa qe na LIDHI DIKUSH, nga se kete marveshje e nenshkruajti koke ne vede Kryeministi i inkriminuar i Kosoves per ta shpetuar vedin e vete qe mos te ndiqet nga Bashkesia Nderkombetare e per hire te Serrbise qe ta ndihmon hyrjen e saj ne Europe dhe Kosova kurr mos te kete qasje ne Veriun e Kosoves! Do jemi gjall dhe do ta vertetojme kete. Kjo eshte THIKE PAS SHPINE e Hashimit ndaj Kosoves. Ne do te perfaqsohemi ne pjesemarrje rajonale, por do te perfaqsohemi si nje Autonomi e Serrbise kam friken.

Gurke
26.02.2012, 09:13:51
Fjale Kafeneshe !

Resoluta 1244 do te thote organet shteterore te serbise jan ne Kosove ne te gjitha nivelet ! Mirpo kjo nuk eshte keshtu !

Nese organet e serbise jan ne Kosove ne te gjitha nivelet ,sipas 1244,

Kosova nuk mund te paraqitet ne nismat rajonale/ndershteterore ,ne asnje menyre !

bla bla bla

Ef@
26.02.2012, 09:28:40
Fjale Kafeneshe !

Resoluta 1244 do te thote organet shteterore te serbise jan ne Kosove ne te gjitha nivelet ! Mirpo kjo nuk eshte keshtu !

Nese organet e serbise jan ne Kosove ne te gjitha nivelet ,sipas 1244,

Kosova nuk mund te paraqitet ne nismat rajonale/ndershteterore ,ne asnje menyre !

bla bla bla

Qysh me ta spjegue bre gurke kete fusnoten 1244, po ta spjegoj thjeshte qysh e di une... 1244 eshte unaz ne kemb, kam pas asi lloj unaze njo 2 muj ..., keshtu e ke qdo levizje jasht skices veq bon piiiiiiiiiiiiip edhe veq lajmrojshin qe e ke shkel vin e kuqe.

Kqyre dacicin qka thot per rezulute... 1244

Gurke
26.02.2012, 09:35:39
Qysh me ta spjegue bre gurke kete fusnoten 1244, po ta spjegoj thjeshte qysh e di une... 1244 eshte unaz ne kemb, kam pas asi lloj unaze njo 2 muj ..., keshtu e ke qdo levizje jasht skices veq bon piiiiiiiiiiiiip edhe veq lajmrojshin qe e ke shkel vin e kuqe.

Kqyre dacicin qka thot per rezulute... 1244

Or mik , 1244 eshte e vedekur !

A po e she ti Dadicin ne Prishtin diku si krytar Komune !
A po e she ti Tadicin diku si krytar te Kosoves !
A po e she ti Jeremicin diku si minister te punve te jashtme te Kosoves !!

lene ,lene se na knaqent me pollavra te Serbise !

:) Spjego ,spjego

Ef@
26.02.2012, 09:52:11
Or mik , 1244 eshte e vedekur !

A po e she ti Dadicin ne Prishtin diku si krytar Komune !
A po e she ti Tadicin diku si krytar te Kosoves !
A po e she ti Jeremicin diku si minister te punve te jashtme te Kosoves !!

lene ,lene se na knaqent me pollavra te Serbise !

:) Spjego ,spjego
Ndersa republika ku mbeti ? dhe kush e kerkoj te mos perfaqsohet si republik dhe per hater te kujt u be keshtu ? dacicit pra.... me ju duartrokit Taq Toptanit

Gurke
26.02.2012, 10:02:56
Ndersa republika ku mbeti ? dhe kush e kerkoj te mos perfaqsohet si republik dhe per hater te kujt u be keshtu ? dacicit pra.... me ju duartrokit Taq Toptanit


Ti ke te drejt !

Ef@
26.02.2012, 10:03:40
?
?
?
Hahahaha e more gurke

Per qka luftuan Shqiptaret..., per te u perfaqsuar ashtu si kerkon Serbia edhe Evropa Kurve, apo per te vendosur vet se si do te prezentohen ne qfardo perfaqsimi rajonal apo nivel nderkombtar ?
Kjo nga analistet politik edhe atyre jurudik qon ne nje konfederat, konfederata eshte nje prezentim si nje shtet mirpo ne marrveshjet e ndryshme behen si te them Taqi ben marrveshje per veti me ke don edhe nuk i obligohet Serbis, mirpo ne prezentimin e jashtem 1244 te definon si Konfederat
Pse nuk po na lejohet nje gje e tille neve me Shqiperin.. por po na rr me Serbin, ateher pse luftuam

Gurke
26.02.2012, 10:08:20
?
?
?
Hahahaha e more gurke[quote=Gurke;745990]http://s1.directupload.net/images/120220/9cjmacwb.gif

Or mik ,une nuk te kame faje se nuk kupton !

Ti ke te drejt ..te lutem drejtohju dikujt tjeter !

Ef@
26.02.2012, 10:14:40
[quote=Gurke;745990]http://s1.directupload.net/images/120220/9cjmacwb.gif

Or mik ,une nuk te kame faje se nuk kupton !

Ti ke te drejt ..te lutem drejtohju dikujt tjeter !
O dost, edhe ti ke problem me kuptue qe 1244 e prezenton Kosoven edhe Serbin si konfederat..ndersa konfederatat kan vdek qe 200 vjet kan ekzistuar dikur por nga konfederata kan kaluar ne pavarsi republika te pavarura shtet.
Siq po e komentojn te tjeret me vone ja nin krizmen

Gurke
26.02.2012, 10:28:21
[quote=Gurke;747498]
O dost, edhe ti ke problem me kuptue qe 1244 e prezenton Kosoven edhe Serbin si konfederat..ndersa konfederatat kan vdek qe 200 vjet kan ekzistuar dikur por nga konfederata kan kaluar ne pavarsi republika te pavarura shtet.
Siq po e komentojn te tjeret me vone ja nin krizmen


O mik ...mos hargjo kohe kot

Kėshilli i Sigurimit Rezoluta 1244

Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirė
(Pėrcjellė nga Kėshillit tė Sigurimit tė Rezolutės 1244 (http://www.kosova.de/w/index.php?title=%D0%A0%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BB%D1% 83%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%A1%D0%B0%D0%B2%D0%B 5%D1%82%D0%B0_%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%B1%D0%B5%D0%B4 %D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8_%D0%A3%D1%98%D0%B5% D0%B4%D0%B8%D1%9A%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%85_%D0%BD%D 0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0_1244&redirect=no) )
Shko te: navigacion (http://www.kosova.de/forum/#mw-head) , kėrko (http://www.kosova.de/forum/#p-search)
http://www.kosova.de//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2f/Small_Flag_of_the_United_Nations_ZP.svg/50px-Small_Flag_of_the_United_Nations_ZP.svg.png (http://www.kosova.de/wiki/%D0%94%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:S mall_Flag_of_the_United_Nations_ZP.svg)
Rezoluta e Kėshillit tė Sigurimit
nr. 1244
Data:10 Qershor (http://www.kosova.de/wiki/10._%D1%98%D1%83%D0%BD)1999Pa Session.:4011VOICES:Pėr: 14 abstenojnė: 1. Kundėr: 0Axhenda:Situata nė Kosovė dhe MetohiRezultati:Pėrbėrja e Kėshillit tė Sigurimit (http://www.kosova.de/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D1%82_%D0%B1%D0%B5%D0%B7% D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8_%D 0%9E%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1% 86%D0%B8%D1%98%D0%B5_%D1%83%D1%98%D0%B5%D0%B4%D0%B 8%D1%9A%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%85_%D0%BD%D0%B0%D1%86 %D0%B8%D1%98%D0%B0) pėr vitin 1999.:anėtarė tė pėrhershėm me:
http://www.kosova.de//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cc/Serbia_Map_including_with_de_facto_regime.png/250px-Serbia_Map_including_with_de_facto_regime.png (http://www.kosova.de/wiki/%D0%94%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:S erbia_Map_including_with_de_facto_regime.png)Kosov a dhe Metohia nė Serbi hartėnKėshillit tė Sigurimit 1244 tė Kombeve tė Bashkuara miratoi 10 Qershor (http://www.kosova.de/wiki/10._%D1%98%D1%83%D0%BD)1999 (http://www.kosova.de/wiki/1999) . , Menjėherė pas luftės nė Kosovė (http://www.kosova.de/wiki/%D0%9A%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8_% D1%80%D0%B0%D1%82) nė mėnyrė qė tė sigurojė njė bazė pėr krijimin dhe administrimin e Kosovėn e pasluftės janė ndoshta tė pėrcaktuar statusin e ardhshėm politik tė Kosovės.
[ redaktoni (http://www.kosova.de/w/index.php?title=%D0%A0%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BB%D1% 83%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%A1%D0%B0%D0%B2%D0%B 5%D1%82%D0%B0_%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%B1%D0%B5%D0%B4 %D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8_%D0%9E%D0%A3%D0%9D_ 1244&action=edit&section=1) ] Pėrmbajtja

Qėllimet kryesore tė 1244 janė:

Vendosja e Kosovės nėn administrimin e pėrkohshėm tė Kombeve tė Bashkuara (http://www.kosova.de/wiki/%D0%9E%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D 1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D1%83%D1%98%D0%B5%D0%B4%D0 %B8%D1%9A%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%85_%D0%BD%D0%B0%D1% 86%D0%B8%D1%98%D0%B0) (duke kryer kėtė detyrė e Misionit tė OKB-sė Administratės sė Pėrkohshme nė Kosovė, UNMIK-ut (http://www.kosova.de/wiki/%D0%A3%D0%9D%D0%9C%D0%98%D0%9A) ), ndėrsa Serbia mohon ēdo rol nė menaxhimin e Kosovės dhe Metohisė;
Forca autorizuar paqeruajtėse e udhėhequr nga NATO (http://www.kosova.de/wiki/%D0%9D%D0%90%D0%A2%D0%9E) tė om simbolit KFOR (http://www.kosova.de/wiki/%D0%9A%D0%A4%D0%9E%D0%A0) );
Administrimi i UNMIK-ut pėr tė krijuar institucione tė pėrkohshme tė vetėqeverisjes lokale nė Kosovė;
Duke ripohuar integritetin territorial tė Republikės Federale tė Jugosllavisė (http://www.kosova.de/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B0_%D0%A0% D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0_%D 0%88%D1%83%D0%B3%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0% B8%D1%98%D0%B0) (p.sh., Kosova do tė mbetet pjesė e Jugosllavisė, e cila Serbia ėshtė njohur tani vendin e vazhdimėsisė (nė mes tė Serbisė dhe RFJ-DZ dhe Malit tė Zi dhe Republikės sė Serbisė ka njė shenjė e barazisė);
Autorizon Kombet e Bashkuara pėr tė nisur njė proces politik pėr tė pėrcaktuar statusin e ardhshėm tė Kosovės (ky proces ka filluar nė fund tė vitit 2005).
Rezoluta gjithashtu thekson se njė numėr i personelit serbė do tė lejohen tė kthehen dhe pėr tė ruajtur praninė e:

sinqerisht mos ma humb kohen kot ,

TI KE TE DREJT ,TE KUTEM MOS MU DREJTO

kondita
26.02.2012, 16:51:53
Or mik , 1244 eshte e vedekur !

A po e she ti Dadicin ne Prishtin diku si krytar Komune !
A po e she ti Tadicin diku si krytar te Kosoves !
A po e she ti Jeremicin diku si minister te punve te jashtme te Kosoves !!

lene ,lene se na knaqent me pollavra te Serbise !

:) Spjego ,spjego

Perse z.Gurke, ty a nuk te bejne syt drite a?!
Mire qe po dishe me shkrue te pakten, sigurisht e ke mesue alfabetin e tastatures e po shkrujshe pa par fare!

Nese ti z. Gurke nuk po i shifshe keta njerz, bile dhe do me te ZI ne Kosove anekend (ku me dite, ndoshta ti je ne Amerike, Zelande te Re apo Australi, se po te ishe ne Europe do i shifje), ku per her vine dhe nuk kerkojne as leje, se Hashen nuk ta bajne llogari, kurse Bajram Rexhepin nuk e bajne hesap as per njeri dhe shkojne shpi per shpi te shkieve, manastire e kisha "bajram" per "bajram" te tyre, sikur ketyre here kur krejt xxxxxxx dhe grate e tyre shqiptare i thojshin; "perhajr bajrami o Novice"! Bile mos shkofshin edhe neper nej shpi te shqiptarve!!! edhe qimja e flokut nuk ju mungon! Ani kur e pat marr ni akcion Hasha me dal deri te kufini ne veri me marveshjen e Tadiqit, si ne bese na e paten naqet nje djale ma te mirein sherri i Thaqit sa me ba "BUM" ne media. Ja pat nise ky Bajram Rexhepi me leshue deklarata POMPOZE; do ti kapim dorasit, do ti hekim barrikadat, do ti hekim tabelat serrbe, do ti hekim keta qe po na vin e nuk po na vesin nga Serrbia mu si UFAT, po ne realitet ato veq pordhe kali ishin kan!!!

Qishtutnaj valla Gurke, prit nje muaj e prit qe trembdhjet vjet, fjala e ketyne rrencave e tradhetarve kurr spo del!

Devja deve u kan edhe kur ki ba me ndrrue jete, ju afrue i zoti me ja lyp hallalin e i tha;

-a ma ban hallall bre deve se te kam mundue e te kam grah unt e pa uje?

-tana hallall te kofshin i ki pa than devja, veq nja hallall sta baj kurr! Eu tha i zoti, a ban me dite qka ke kjo?

- po i tha devja, veq magarin qe ma qitshe me me pri, kurr hallall nuk ta baj......

Po ta vizatoj si thjesht qitu, se me ta tjerr holl droj sun e merr vesh, sikur qe nuk po te bajkan syt drite se nuk po u shetitkan shkiet e beligradit lirshem neper Kosove!!!

Keta shkiet kan me u shetit edhe kan me u ruejt si zojt e qures, kan me marr kredina pa kamat, kan me marr traktora pa lek, kan me hi ne vende te punes deri edhe femia pa i ba vjet e pjekunise, kan me jau marue shpiat deri me nja (beli vallha Gurke shpin teme nuk ma maruen qe ma kallen ne lufte, edhe po te baj be qe hala qashtu monument historik e kam lan, po nuk po kam lek me ja qit nji mbitavan si kulles se qe mos me ma rrzue bora e shiu), rruget te gjitha ne asfallt te kl. I-re e qishtutnaj krejt keto i ka prej Hashim Panles dhe qeverise te tina.

Gurke
26.02.2012, 17:21:41
Perse z.Gurke, ty a nuk te bejne syt drite a?!
Mire qe po dishe me shkrue te pakten, sigurisht e ke mesue alfabetin e tastatures e po shkrujshe pa par fare!

Nese ti z. Gurke nuk po i shifshe keta njerz, bile dhe do me te ZI ne Kosove anekend (ku me dite, ndoshta ti je ne Amerike, Zelande te Re apo Australi, se po te ishe ne Europe do i shifje), ku per her vine dhe nuk kerkojne as leje, se Hashen nuk ta bajne llogari, kurse Bajram Rexhepin nuk e bajne hesap as per njeri dhe shkojne shpi per shpi te shkieve, manastire e kisha "bajram" per "bajram" te tyre, sikur ketyre here kur krejt xxxxxxx dhe grate e tyre shqiptare i thojshin; "perhajr bajrami o Novice"! Bile mos shkofshin edhe neper nej shpi te shqiptarve!!! edhe qimja e flokut nuk ju mungon! Ani kur e pat marr ni akcion Hasha me dal deri te kufini ne veri me marveshjen e Tadiqit, si ne bese na e paten naqet nje djale ma te mirein sherri i Thaqit sa me ba "BUM" ne media. Ja pat nise ky Bajram Rexhepi me leshue deklarata POMPOZE; do ti kapim dorasit, do ti hekim barrikadat, do ti hekim tabelat serrbe, do ti hekim keta qe po na vin e nuk po na vesin nga Serrbia mu si UFAT, po ne realitet ato veq pordhe kali ishin kan!!!

Qishtutnaj valla Gurke, prit nje muaj e prit qe trembdhjet vjet, fjala e ketyne rrencave e tradhetarve kurr spo del!

Devja deve u kan edhe kur ki ba me ndrrue jete, ju afrue i zoti me ja lyp hallalin e i tha;

-a ma ban hallall bre deve se te kam mundue e te kam grah unt e pa uje?

-tana hallall te kofshin i ki pa than devja, veq nja hallall sta baj kurr! Eu tha i zoti, a ban me dite qka ke kjo?

- po i tha devja, veq magarin qe ma qitshe me me pri, kurr hallall nuk ta baj......

Po ta vizatoj si thjesht qitu, se me ta tjerr holl droj sun e merr vesh, sikur qe nuk po te bajkan syt drite se nuk po u shetitkan shkiet e beligradit lirshem neper Kosove!!!

Keta shkiet kan me u shetit edhe kan me u ruejt si zojt e qures, kan me marr kredina pa kamat, kan me marr traktora pa lek, kan me hi ne vende te punes deri edhe femia pa i ba vjet e pjekunise, kan me jau marue shpiat deri me nja (beli vallha Gurke shpin teme nuk ma maruen qe ma kallen ne lufte, edhe po te baj be qe hala qashtu monument historik e kam lan, po nuk po kam lek me ja qit nji mbitavan si kulles se qe mos me ma rrzue bora e shiu), rruget te gjitha ne asfallt te kl. I-re e qishtutnaj krejt keto i ka prej Hashim Panles dhe qeverise te tina.


http://s14.directupload.net/images/120226/bfbatoem.jpg

Natyra .

kosovari50
26.02.2012, 23:45:12
Zėvendėskryeministrja e Republikės sė Kosovės Edita Tahiri nė NATO
http://www.kryeministri-ks.net/repository/images/26_02_12_129087_30.3.2011_-_ZvKM_Tahiri.jpg

Zėvendėskryeministrja pėr politikė tė jashtme dhe siguri nacionale, znj. Edita Tahiri, qėndroi nė NATO me ērast u takua me Ambasadorėt e vendeve anėtare tė Aleancės Veriatlantike dhe tė disa vendeve partnere tė Aleancės.

Nė kėtė takim tė pranishėm ishin: Zv. Pėrfaqėsuesi i Pėrhershėm Amerikan nė NATO, z. Joseph Manso, Ambasadori i Shqipėrisė, z. Artur Kuko, Ambasadori i Gjermanisė, z. Martin Erdmann, Pėrfaqėsuesja e Pėrhershme e Mbretėrisė sė Bashkuar, znj. Mariot Leslie, Ambasadori i Francės, z. Mark Abensour, Ambasadori i Italisė, z. Ricardo Sessa, Ambasadori i Turqisė, z. Haydar Berk, Ambasadori i Belgjikės, z. Rudolf Huygelen, Ambasadori i Bullgarisė, z. Todor Churov, Ambasadori i Luksemburgut, z. Jean-Jacques Weflring, Ambasadori i Holandes, z. Frank Majoor, Ambasadori i Norvegjisė, z. Vegard Ellefsen, Ambasadori i Kroacisė, z. Igor Pokaz, Ambasadori i Hungarisė, z. Istvan Kovacs, Ambasadori i Latvisė, z. Maris Riekstins, Ambasadorja e Portugalisė, znj. Christina Serpa De Almeida, Ambasadori Slloven, z. Andrej Benedejcic, Pėrfaqėsuesi aktual i Kanadasė, znj. Isabelle Poupart, Zv. Ambasadori Cek, z. Petr Chalupceky, Pėrfaqėsuesja e Danimarkės, znj. Anja Levysohn, Zv. Ambasadori i Estonisė, z. Artur Kink, Pėrfaqėsuesja e Lituanisė, znj. Tatyana Karadzhova, Zv. Ambasadori Polak, z. Michal Miarka, Udhėheqėsja e Zyrės sė Irlandės nė NATO, znj. Shane O`Neill si dhe nga anėtare partnere tė NATO-sė ishin edhe pėrfaqėsuesi nga Zvicra, z. Paul Garnier, Finlanda ishte z. Pia Rantala – Engberg si dhe nga Suedia.

Takimi u kryesua nga Ambasadori i Shqipėrisė nė NATO, z. Artur Kuko, qė njėherit ishte edhe organizator i kėtij takimi, i cili fillimisht paraqiti biografinė e zėvendėskryeministres Tahiri duke veēuar rolin e sajė tė jashtėzakonshėm nė historinė e re tė Kosovės dhe si kryenegociatore e Republikės sė Kosovės nė dialogut teknik tė Brukselit.

Zėvendėskryeministrja Edita Tahiri nė fjalėn e sajė fillimisht falėnderoi NATO-n dhe vendet anėtare tė NATO-s pėr pėrkrahjen e tyre nė tė gjitha fazat e shtetndėrtimit tė Kosovės nga ēlirimi e deri nė ditėt e sotme kur Kosova me plotė meritė ėshtė vend aspirant pėr tu bėrė anėtare me tė drejta tė plota nė NATO, si aleanca mė e madhe ushtarake nė botė. Ajo tha se NATO ka luajtur rol kyē nė ēlirimin dhe pavarėsinė e Kosovės, dhe nė periudhėn e pasluftės NATO dhe KFOR kanė dhėnė dhe po japin kontribut qenėsor pėr paqen dhe sigurinė nė Kosovė. Po ashtu ajo vlerėsoi lartė angazhimin e NATO-sė nė pėrgatitjen e arkitekturės sė sigurisė nacionale tė Republikės sė Kosovės duke ndihmuar drejtpėrdrejt nė zhvillimin e Forcės sė Sigurisė, forcė kjo e cila ėshtė duke ecur drejt e nė hapa tė sigurt si forcė kompatibile me standardet e NATO-s dhe shumė shpejtė do tė jetė ushtri e cila do tė i kontribuoj paqes nė rajon dhe mė gjerė.

Mė pas znj. Tahiri foli pėr vizionin euro-atlantik tė Kosovės dhe pėrkushtimin e Qeverisė sė Kosovės pėr tė zhvilluar reformat strukturore mbi parime euro-atlantike nė interes tė tė gjithė qytetarėve dhe komuniteteve qė jetojnė nė vendin tonė. Ajo ndėr tjerash theksoi se gjatė katėr viteve tė pavarėsisė kemi konsoliduar institucionet demokratike tė shtetit tonė tė ri dhe kemi forcuar pozicionin ndėrkombėtar tė Kosovės i cili tashmė ėshtė njohur nga pjesa mė e fuqishme e botės, me 88 njohje nė mesin e tė cilėve ėshtė SHBA-ja, vendet kryesore tė BE-sė e mė gjerė. znj. Tahiri nė veēanti elaboroi hollėsisht vizionin pėr zhvillimin e shtetit tė Kosovės duke thėnė se vizioni jonė pėr shtetin ka pėr bazė parimet themelore tė demokracisė, sundimit tė ligjit dhe tė ekonomisė sė tregut dhe jemi tė vendosur qė ta bėjmė Kosovėn njė shtet tė suksesshėm i cili do tė mirėpritet nė familjen e NATO-sė, tė BE-sė dhe OKB-sė si njė shtet i respektuar dhe i pėrgjegjshėm pėr obligimet ndėrkombėtare. Nė kėtė kontekst, ajo tha se gjithnjė do tu jemi mirėnjohės tė gjitha vendeve anėtare tė NATO-sė pėr njohjen e nė njohjen e shtetit tė pavarur dhe sovran tė Kosovės dhe iu bėri thirrje qė tė vazhdojnė ta pėrkrahin Kosovėn si dhe tė angazhohen pėr rritjen e numrit tė njohjeve.

Ajo mė pas njoftoi tė pranishmit pėr rrjedhat e dialogut teknik qė po zhvillohet nė mes tė Republikės sė Kosovės dhe Serbisė me ndėrmjetėsimin e Bashkimit Evropian dhe pjesėmarrjen edhe tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Ajo vlerėsoi marrėveshjet e arritura si njė pėrparim tė rėndėsishėm nė dialog por konstatoi se suksesi i vėrtet i dialogut qėndron nė zbatimin e plotė tė marrėveshjeve pėr tė shtuar se Kosova ka qenė palė konstruktive dhe me pėrgjegjėsi ka kryer tė gjitha obligimet e dialogut mirėpo Serbia ka ngecur nė obligimet implementuese andaj duhet tė qė tė jetė mė serioze nė implementimin e obligimeve tė marra nga procesi i dialogut teknik qė kemi zhvilluar nė Bruksel.

Zėvendėskryeministrja Edita Tahiri nė veēanti vlerėsoi rėndėsinė e marrėveshjes pėr menaxhimin e kufirit mes dy shteteve dhe atė pėr bashkėpunime rajonale qė janė kontribut pėr njohjen reciproke mes shteteve, fqinjėsinė e mirė dhe stabilitetin rajonal. Ajo tha se raundi i fundit ishte shumė i vėshtirė por vendimet tona si Qeveri e Kosovės tregojnė pėrcaktimin tonė tė qartė pėr integrime evropiane dhe evroatlantike andaj me tė drejtė mirėpresim fillimin e procesit pėr Marrėveshjen e Stabilizim Asocimit tė cilėn e konfirmuan liderėt Evropian. Zn. Tahiri poashtu falėnderoj Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės pėr kontributin qė dhanė nė dialogun teknik.

Kosova dhe Qeveria e saj po kontribuojnė pėr stabilitetin e rajonit dhe fqinjėsisė sė mirė por natyrisht qė kėrkohet seriozitet mė i madh edhe nga pala tjetėr pėr zbatimin e marrėveshjeve, tėrheqjen nga ndėrhyrjet ilegale nė Kosovė dhe heqjes sė barrikadave dhe zhbėrjen e strukturave ilegale nė veri tė vendit. Ajo tha se ajo pjesė e serbėve nė pjesėn veriore tė Kosovės duhet tė dalin nga iluzione dhe tė pranojnė qė ta kuptojnė rėndėsinė e zbatimit tė pakos sė Ahtisarit sepse ėshtė nė dobi tė tyre dhe e cila ėshtė pėrtej gjitha standardeve ndėrkombėtare pėr tė drejtat e pakicave. Kushtetuta e Republikės sė Kosovės ka pjesė integrale Pakon e Ahtisarit qė ėshtė oferta e qeverisė sė Kosovės pėr integrimin e pjesėtarėve tė komunitetit serb nė pjesėn veriore tė Kosovės e shoqėruar edhe me rritje tė investimeve socioekonimke nė atė pjesė tė Kosovės.

Zėvendėskryeministrja Tahiri tha se pavarėsia e Kosovės i ka kontribuuar stabilitetit dhe paqes nė rajon, duke shtuar se sa mė parė qė tė anėtarėsohet edhe Kosova dhe gjitha vendet e rajonit nė struktura euro-atlantike atėherė do tė pėrmbushet qėllimi i botės demokratike pėr njė Ballkan stabil dhe paqe tė qėndrueshme.

Ambasadorėt e pėrhershėm tė vendeve anėtare tė NATO-sė pėrgėzuan Zv. Kryeministren Tahiri pėr katėrvjetorin e pavarėsisė sė Kosovės si dhe vlerėsuan rezultatet e konsiderueshme nė konsolidimin e shtetit, forcimin e institucioneve demokratike, reformat e pėrgjithshme evropiane si dhe progresin e shėnuar edhe nė ndėrtimin e Forcės sė Sigurisė konform standardeve tė NATO-sė. Ato rikonfirmuan pėrkrahjen e plotė tė vendeve tė tyre pėr sovranitetin dhe integritetin territorial tė Republikės sė Kosovės si dhe premtuan mbėshtetje pėr ardhmėrinė euro-atlantike tė Kosovės.

kondita
27.02.2012, 10:14:25
EULEX-i do tė merret me 6 pjesėtarėt e MUP-it serb

EULEX-i do tė merret me gjashtė pjesėtarėt e MUP-it serb tė arrestuar tė shtunėn nė rajonin e Gjilanit.
Mediat raportojnė se tė arrestuarit pritet tė dalin para trupit gjykues nė Gjykatėn e Qarkut nė Gjilan. Arrestimi i tyre ėshtė bėrė nėn dyshimin e bazuar pėr sulm ndaj rendit juridik nė Kosovė dhe presion ndaj institucioneve tė Kosovės.

PS:Kosova ne mungese te Pavarsise, kushtetutes dhe guximit te ministrise se drejtesise te gjitha punet ja len EULE(SH)XIT!

kESHTU eshte kur i ke Institucionet e pa afta qe nga Kryeministri, ministri i brendshem, ministri i drejtesise e me radh!

Llapjani_HH
27.02.2012, 18:34:02
Swoboda: Serbia t’i pėrfaqėsojė serbėt e Kosovės
Kosova do tė detyrohet tė pranoj se interesi i serbėve nė Kosovė ėshtė qė t’i pėrfaqėsojė Serbia. Kur Serbisė me tė vėrtetė i mundėsohet dhe i pranohet qė t’i mbrojė serbėt nė veri tė Kosovės, por edhe ata nė enklava, edhe pse tė ashtuquajturat enklava nuk duhet tė jenė enklava, ky do tė jetė njė pėrparim i madh, ka thėnė Hannes Swoboda, shef i grupit socialdemokrat tė Parlamentit evropian.

Ai fton BE-nė dhe Kosovėn qė t’i marrin seriozisht propozimet e kryetarit tė Serbisė, Boris Tadic, dhe qė tė flitet pėr planin katėrpikėsh tė tij pėr Kosovėn, sepse “Plani Ahtisaari ka tė meta”.

I pyetur nėse kėrkesa e kancelares gjermane Angela Merkel pėr tė eliminuar institucionet serbe nė Kosovė do tė jetė kushti kryesor pėr anėtarėsimin e Serbisė nė BE, Swoboda thotė pėr “Blci” se”Gjermania nuk do qė prapė tė duket si shteti i vetėm qė kundėrshton shumicėn e shteteve tė BE-sė”.

“Gjithashtu, interesi kryesor i Gjermanisė ėshtė tė ruhet stabiliteti nė rajoni. Ju mund ta kritikoni Gjermaninė pėr vendimet nė shumė fusha, duke pėrfshirė politikat ekonomike, por Gjermania nuk ėshtė njė vend qė vepron gabimisht”.
Telegrafi

kondita
28.02.2012, 00:09:00
Azem Syla mori qindra mija franga

Mbi 16 vjet Zvicra i ka pėrkrahur financiarisht Azem Sylėn dhe familjen e tij. Sot refugjati i dikurshėm ėshtė anėtar i Kuvendit tė Kosovės. Megjithatė, Syla kėrkon qė Zvicra edhe mė tutje tė mbulojė shpenzimet e tij tė jetesės dhe tė mbajė lejeqėndrimin C.

Po ashtu ai refuzon t’i kthejė kontributet financiare qė i ka marrė nė formė tė pensionit. Dy procedura gjyqėsore janė duke u zhvilluar, ka konfirmuar avokati i Sylės pėr “SonntagsZeitung”.

Syla nuk ka punuar kurrė nė Zvicėr. Pasi mori ndihma sociale, ai nga viti 2002 mori njė pension, sepse gjoja ishte 100 pėr qind invalid pėr arsye psikike. Pasi “SonntagsZeitung” nė janar 2011 kishte njoftuar se Syla ende e ka lejeqėndrimin C, kantoni i Solothurnit mė 1 shkurt 2011 i ndėrpreu pagesat. Deri atėherė ai kishte marrė 426 mijė franga. Syla nuk e pranon ndėrprerjen e pagesave, ai dėshiron tė marrė edhe mė tutje pension. Pėr kėtė duhet tė vendosė gjykata e ēėshtjeve tė sigurimeve, transmetojnė mediet.

Nė janar 2012, kantoni i Solothurnit vendosi tė kėrkonte nga Syla qė t’i kthente prapa 190,954 franga qė i kishte marrė si pension, pasi kėto para i kishte tėrhequr pa pasur tė drejtė. Edhe kėtė ai e kundėrshton.

Ky kosovar gjatė gjithė kėtyre viteve, kur kinse ishte i paaftė pėr punė, ishte mjaft aktiv: gjatė luftės sė Kosovės 1998/99, ai ishte shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, mori pjesė nė negociatat pėr paqe nė Rambouillet, u bė anėtar i Kryesisė sė Partisė Demokratike tė Kosovės tė kryeministrit Hashim Thaēi dhe ministėr i Mbrojtjes nė Qeverinė e Pėrkohshme. Ai kreu studimet nė distancė nė njė universitet privat amerikan dhe nė dhjetor 2010 u zgjodh deputet nė Parlament. Nė webfaqen e Parlamentit tė Kosovės figuron kjo adresė e Sylės: Kishnarekė nė Kosovėn Qendrore.

Por avokati i Sylės thotė se klienti i tij ende banon nė kantonin e Solothurnit. Sipas tij, kur kantoni ia ndali pagesat, ai u detyrua qė bashkė me gruan e tij tė shkonte pėr tė banuar te e bija e tij.

Megjithatė, Syla nuk ėshtė i detyruar tė heqė tė zitė e ullirit. Sipas medieve kosovare, ai para zgjedhjeve ka bėrė publike pasurinė e tij: ai merr 12 mijė euro rrogė vjetore si anėtar i Kryesisė sė Partisė Demokratike tė Kosovės. Rroga mesatare vjetore nė Kosovė ėshtė 3600 euro. Syla ka deklaruar se shtėpia e tij nė Kishnarekė vlen 170 mijė euro, ndėrsa nė xhirollogari bankare i ka 150 mijė euro. Po ashtu, siē thotė avokati i tij, ai merr rrogė edhe si deputet.

Ish-pjesėtari i UĒK-sė, Azem Syla, ėshtė famėkeq: sipas raportuesit tė Kėshillit tė Evropės, Dick Marty, ai ėshtė i pėrfshirė nė tregtinė e mundshme me organe, tė kryer nga njerėz tė UĒK-sė. Po ashtu edhe njė ish-anėtar i shėrbimit sekret tė UĒK-sė SHIK e ka akuzuar atė rėndė. Ish-anėtari i SHIK-ut (fjala ėshtė pėr Nazim Bllacėn, v.j.) ka thėnė se Syla i takon kuadrit tė trupės, e cila pas luftės ėshtė angazhuar pėr interesa tė kryeministrit Hashim Thaēi dhe mendohet tė ketė vrarė kundėrshtarė politikė.

Enti i Migracionit i kantonit tė Solothurnit tani dėshiron ta dėbojė Sylėn. Deri mė tani ai ka kundėrshtuar me sukses. Por, mė 13 shkurt 2012 ai humbi para Gjykatės Administrative. Nė vendimin, tė cilin e ka SonntagsZeitung, gjyqtarėt flasin qartė: ata thotė se Sylės nuk ėshtė dashur t’i jepej lejeqėndrimi C nė vitin 1999. Atėbotė ai ishte anėtar i Qeverisė sė Pėrkohshme tė Kosovės. Gjyqi shkruan: “Qė njė ministėr i mbrojtjes nė detyrė i njė vendi tė prekur nga lufta parimisht duhet tė qėndrojė nė vendin e tij, kjo duhet tė konsiderohet si e vetėkuptueshme”.

Mė tutje gjykatėsit theksojnė se Syla “pa asnjė dyshim ėshtė nė gjendje” tė punojė dhe tė fitojė para. Duket se ai nga kjo “dėshiron tė heqė dorė” dhe “me vite tė tėra nė mėnyrė drastike e ka shfrytėzuar dhe madje keqpėrdorur sistemin social tė Zvicrės”.

Gjykata Administrative e Solothurnit ka vendosur qė Azem Syla ta lėshojė Zvicrėn deri mė 15 maj 2012. Ende ėshtė e hapur nėse ai do tė ankohet kundėr kėtij vendimi gjyqėsor.

Nė komentin e “SonntagsZeitung” theksohet se Syla e dėmton imazhin e bashkėkombėsve tė tij tė ndershėm

Azem Syla nuk ėshtė i vetmi nga kasta drejtuese e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, tė cilin Zvicra e ka pranuar si refugjat gjatė viteve 90. Zvicra lejoi qė kėta aktivistė nga kėtu tė organizojnė luftėn e armatosur nė Kosovė. Pas vitit 1999, prijėsit e UĒK-sė pak a shumė vullnetarisht hoqėn dorė nga lejeqėndrimet zvicerane C dhe nga ndihma sociale. Qė nė vitin 2011, politikani i privilegjuar nė Kosovė, Azem Syla, lufton me gjyq kundėr ndėrprerjes sė domosdoshme tė ndihmės sociale zvicerane, ėshtė diēka e padėgjuar. Me kėsi parazitėsh socialė Syla e dėmton edhe imazhin e bashkėkombėsve tė tij nė Zvicėr.

kosovari50
28.02.2012, 09:51:54
Zėvendėskryeministrja Edita Tahiri u prit nė Senatin e Belgjikės
http://www.kryeministri-ks.net/repository/images/850nga-takimi-ne-Sentain-be.jpg

Nė vazhdim tė qėndrimit nė Bruksel, Zėvendėskryeministrja e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, znj. Edita Tahiri u prit nė Senatin Belg nga Zėvendės Kryetari i Senatit, z. Danny Pieters. Nė takim u bisedua

progresin e arritur nė Republikėn e Kosovės, forcimin e marrėdhėnieve bilaterale nė mes dy vendeve si dhe pėr rrjedhat e fundit nė dialogun teknik qė u zhvillua nė Bruksel.

Znj. Edita Tahiri theksoi se gjatė katėr viteve tė pavarėsisė, Kosova ka shėnuar progres substancial nė zhvillimin e shtetit demokratik si dhe ka avancuar pozicionin ndėrkombėtar tė Kosovės, nė pėrputhje me Kushtetutėn dhe vullnetin e popullit tė Kosovės.

Zėvendėskryeministrja Tahiri poashtu kėrkoi vazhdim tė angazhimit edhe nga Senati Belg pėr ta pėrkrahur Kosovėn nė rrugėn e saj drejt integrimeve euroatlantike dhe rritjen e numrit tė njohjeve ndėrkombėtare. Ajo tha se pa dyshim qė angazhimet e fundit i BE-sė pėr fillimin e Marrėveshjes pėr Stabilizim Asocim nė mes tė Kosovės dhe BE-sė afrojnė mė shumė Kosovėn me BE-nė dhe tregojnė njė arritje tė madhe nė kėtė vit pėr institucionet dhe qytetarėt e Kosovės. Qeveria e Kosovės ėshtė e pėrkushtuar pėr ardhmėrinė evropiane tė shtetit tonė dhe Kosova e meriton vendosjen e marrėdhėnieve zyrtare me Bashkimin Evropian, tha ajo.

Nė vazhdim, bashkėbiseduesit folėn edhe pėr rrjedhat nga dialogu teknik tė Brukselit. Zėvendėskryeministrja Tahiri foli pėr angazhimet serioze pėr arritjen dhe zbatimin e marrėveshjeve. Nė veēanti ajo theksoi se marrėveshja pėr menaxhimin e integruar tė kufirit do tė mundėsojė zbatimin e modelit evropian nė bashkėpunime ndėrshtetėrore pėr kontrollin kufitar dhe ka rėndėsi tė veēantė pėr respektimin e ndėrsjellė tė sovranitetit dhe integritetit territorial mes dyja shteteve.

Znj.Tahiri mė tej shtoi se zbatimi i plotė dhe i shpejtė i kėsaj marrėveshjeje do tė mundėsojė zhbėrjen e barrikadave dhe strukturave ilegale serbe pėr ti hapur rrugė normalizimit dhe demokratizimit tė jetės nė pjesėn veriore tė vendit dhe pėr integrimin e qytetarėve serb tė kėsaj pjese.

Duke folur pėr marrėveshjen pėr bashkėpunime rajonale, zėvendėskryeministrja Tahiri tha se rajoni ka nevojė pėr mė shumė bashkėpunim dhe mė pak pengesa dhe se beson se kjo marrėveshje do tė kontribuoj pėr arritjen e kėtyre qėllimeve. Ajo sidomos potencoi se angazhimi i Kosovės pėr reforma evropiane dhe konstruktiviteti nė dialog dėshmojnė vizionin evropian tė Kosovės andaj duhet shpejtuar integrimin e Kosovės nė BE. Nga ana tjetėr, ajo vuri nė pah se Serbia ka dėshtuar nė zbatimin e plotė tė marrėveshjeve dhe rrjedhimisht tė kushteve tė caktuara nga samiti i Kėshillit Evropian nė muajin Dhjetor tė vitit 2011, duke kėrkuar qė tė rritet presioni ndaj Serbisė pėr pėrmbushjen e obligimeve tė dialogut.

Zėvendėskryetari i Senatit Belg, z. Pieters e vlerėsoi lartė punėn e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr forcimin e shtetit dhe pėr tė avancuar nė rrugėn e saj drejt integrimeve nė BE dhe nė NATO. Ai konfirmoi pėrkrahjen e vazhdueshme tė shtetit Belg pėr sovranitetin dhe integritetin territorial tė Republikės sė Kosovės duke thėnė se Senati Belg do tė bėjė gjithė ēfarė ėshtė e mundur pėr ta ndihmuar mė tej Kosovėn. Ai po ashtu pėrshėndeti rolin konstruktiv tė Kosovės nė dialogut teknik si njė kontribut pėr stabilitetin rajonal dhe pėr fuqizimin e perspektivės evropiane pėr Kosovėn.

kosovari50
28.02.2012, 09:58:25
FITIM SADIKU DHE TERESA MASH NĖNSHKRUEN NJĖ KONTRATĖ
https://map.rks-gov.net/userfiles/image/News/fm_27022012_1.jpg
Kontrata ka tė bėjė me modifikimin e sistemit tė burimeve njerėzore dhe ndėrlidhjen e tyre me sistemet aktuale tė pagave dhe tė thesarit.
Nė Ministrinė e Administratės Publike, sekretari i pėrgjithshėm Fitim Sadikut dhe kėshilltarja nga Anglia Teresa Mash kanė nėnshkruar njė kontratė, qė ka tė bėjė me modifikimin e sistemit tė burimeve njerėzore dhe ndėrlidhjen e tyre me sistemet aktuale tė pagave dhe tė thesarit.
Kontratė ėshtė nė kuadėr tė projektit tė Bankės Botėrore pėr modernizimin e Sistemit tė financuar nga Banka Botėrore dhe si e tillė do tė shėrbejė edhe si njė lloj analize pėr rekomandimet e mėtejme nė automatizimin e proceseve tė punės nė kėto sisteme.

kosovari50
28.02.2012, 09:59:40
Yagcilar u takua me emigrantėt e shumtė nga Kosova dhe Maqedonia ku u njoftua me projektet dhe aktivitet e tyre.
https://map.rks-gov.net/userfiles/image/News/fm_27022012.jpg
Ministri i Ministrisė sė Administratės Publike z. Mahir Yagcilar dhe kryetar i Partisė Demokratike Turke tė Kosovės, me ftesėn e Shoqatės sė Turqve tė Ballkanit, realizoi njė vizitė dyditėshe nė Bruksel. Ministri z. Yagcilar morri pjesė nė mbrėmjen e organizuar nga Shoqata e Turqve tė Ballkanit e titulluar: “Baloja familjare e themelimit tė vitit tė II – tė”, ku ishte njė pjesėmarrje tė gjerė e mėrgimtarėve.
Ministri z. Yagcilar realizoi edhe njė varg takimesh tjera, si bie fjala: vizita e organizuar nga ministri i qeverisė rajonale tė Brukselit z. Emir Kır, ku ishin tė pranishėm edhe ministri i Maqedonisė z. Hadi Nezir, kryetari i federatės sė Turqisė nė Ballkan z. Ayhan Bölükbaşı dhe kryetari i bordit menaxhues tė kanalit televiziv Tek Rumeli z. Atila Baykal. Me kėtė rast u diskutuan shumė ēėshtje qė kishin tė bėnin me investime nė Maqedoni dhe nė Kosovė, pėrvojat e Belgjikės dhe kėmbimi i ndėrsjellė i mundėsive nė favor tė turqve qė ekzistojnė dukshėm nė Belgjikė.
Nė vazhdim delegacioni u takua me emigrantėt e shumtė nga Kosova dhe Maqedonia, ku u njoftuan me projektet dhe aktivitet e tyre. Me kėtė rast u theksua se, me emigrantėt qė jetojnė nė Turqi, Belgjikė dhe nė shtete tjera evropiane, nė tė ardhmen, duhet tė krijohen lidhjet tė pėrbashkėta kulturore, sociale dhe ekonomike.
Delegacioni ėshtė takuar edhe me senatoren e Belgjikės znj. Fatma Pehlivan dhe deputeten e rajonit tė Brukselit znj. Mahinur Özdemir, ku u theksua nevoja e krijimit tė mundėsive pėr bashkėpunime tė ngushta nė fushėn e kulturės dhe tė ekonomisė me bashkatdhetarėt qė jetojnė nė Turqi, Belgjikė, Maqedoni dhe nė Kosovė.

kosovari50
28.02.2012, 10:00:38
U mbajt takimi i tretė i Grupit Punues pėr pėrdorimin e gjuhėve zyrtare nė Kosovė
https://mapl.rks-gov.net/getattachment/215ed4b7-6047-4473-a484-07b2a53529ea/U-mbajt-takimi-i-trete-i-Grupit-Punues-per-perdori.aspx?maxsidesize=410

Takimi i tretė i grupit punues pėr pėrdorimin e gjuhėve zyrtare nė Kosovė u mbajt sot nė Prishtinė. Takimin e Grupit Punues e kryesoi Zėvendėskryeministri dhe njėherit Ministėr i Administrimit tė Pushtetit Lokal, Slobodan Petrovic, ndėrsa procesin e udhėhoqi Zyra e Kryeministrit tė Kosovės, Zyra pėr Komunitete nė krye me Drejtorin e saj, Srđan Popovic.


Zėvendėskryeministri, Slobodan Petrovic, tha se Grupi Punues pėr Reformė tė komisionit pėr pėrdorim tė gjuhėve ėshtė nė pėrfundim tė punimeve pėr pėrgatitjen e dokumentacionit tė nevojshėm pėr njė reformė tė suksesshme tė komisionit pėr pėrdorim tė gjuhėve.

“Dua ti falėnderoj tė gjithė anėtarėt e kėtij Grupi Punues nė pėrpjekjet dhe kontributin e tyre dhėnė gjatė kėtyre muajve tė fundit dhe besoj se janė krijuar kushte tė mira, ėshtė krijuar njė bazė e mirė pėr formimin e njė zyreje tė ardhshme komisionit tė gjuhėve , e cila do tė jetė nė gjendje qė nė mėnyrė cilėsore dhe profesionale tė pėrcjellė pėrdorimin e gjuhėve nė Kosovė” ka thėnė ministri Petrovic.

Grupi Punues do tė jap rekomandime tė qarta pėr reformėn e komisionit tė gjuhėve dhe promovimin e pėrdorimit tė gjuhėve nė Kosovė si nė nivelin lokal po ashtu edhe nė atė qendror.


Grupin Punues e pėrbėjnė pėrfaqėsues tė disa Ministrive, ndėrsa vėzhgues tė kėtij grupi janė pėrfaqėsues tė OSCE, ISO, UNDP-sė, Ambasada Amerikane, Ambasada Norvegjesze, Ambasada Zvicerane dhe Komisioni Evropian. Pranė Parlamentit tė Kosovės, anėtar grupi ėshtė Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Kosovės , Petar Miletić.

kosovari50
28.02.2012, 10:02:10
Kuēi: Po i plotėsojmė kriteret europiane nė drejtėsi
http://www.md-ks.org/repository/images/IMG_4851.JPG
Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Prof. Dr. Hajredin Kuēi, sot ka marr pjesė nė dėgjimin publik tė ftuar nga Komisioni pėr Integrime Europiane i Kuvendit tė Kosovės, lidhur me sfidat e dala nga Raporti i fundit i Progresit pėr Ministrinė e Drejtėsisė.

Nė prezantimin e tij para Komisionit, Ministri Kuēi tha se Ministria e Drejtėsisė ka pėrpiluar njė plan tė brendshėm tė veprimit i cili i adreson sfidat e dala nga Raporti i fundit i Progresit dhe masat tė cilat janė vlerėsuar si hapa tė nevojshėm pėr mėnjanimin e sfidave. Sipas tij, Ministria e Drejtėsisė gjithashtu ka ndėrmarrė edhe aktivitete tė shumta tė cilat identifikohen nė takimet e rregullta tė Bordit tė Pėrbashkėt Bashkėrendues pėr Sundim tė Ligjit, takimet e rregullta me EULEX-in, KGjK-nė, KP-nė, ICO-nė, Ambasadėn Amerikane dhe tė vendeve tė tjera bashkėpunėtore.

Lidhur me reformėn nė drejtėsi, Ministri Kuēi ka thėnė se Ministria e Drejtėsisė ka paraparė tė hartojė edhe njė numėr tė madh tė ligjeve.

“Ministria e Drejtėsisė ėshtė angazhuar sikur vitin e kaluar ashtu edhe kėtė vit pėr tė plotėsuar infrastrukturėn ligjore pėr luftimin e korrupsionit nė veēanti. Nė kėtė drejtim, duhet pėrmendur veēanėrisht Kodin e ri Penal i cili ėshtė tani nė shqyrtim nė Kuvend dhe ėshtė pritur me mjaftė afirmim nga Komisionet qė e kanė shqyrtuar atė deri tani. Ky Kod nė veēanti ashpėrson edhe mė tej luftėn kundėr korrupsionit, duke qartėsuar mė tej dispozitat ekzistuese por duke shtuar gjithashtu shumė dispozita tė reja pėr luftimin e korrupsionit dhe krimit tė organizuar dhe gjithashtu janė rritur ndjeshėm dėnimet pėr kėto vepra”, ka thėnė Kuēi.

Ai ka folur edhe pėr Ligjin pėr Faljen, ndėrsa lidhur me Ligjin pėr Konfiskimin e Pasurisė sė fituar pėrmes veprės penale, ka thėnė se grupi i brendshėm i Ministrisė sė Drejtėsisė tashmė e ka punuar njė draft, i cili kėtė javė do tė fillojė tė diskutohet me grupin e madh punues dhe planifikohet qė se shpejti tė dorėzohet pėr aprovim nė Qeveri.

Ministri Kuēi, po ashtu para komisionit ka paraqitur edhe veprimet tjera tė ndėrmarra nga Ministria e Drejtėsisė pas publikimit tė Raportit tė fundit tė Progresit, veprime qė ofrojnė shumė plotėsimin e kritereve europiane nė drejtėsi.

Gjatė kėtij debati publik, Ministri Kuēi i ėshtė pėrgjigjur interesimit tė anėtareve tė Komisionit pėr Integrime Europiane, tė cilėt kanė parashtruar pyetje konkrete lidhur me punėn e sistemit tė drejtėsisė.

kosovari50
28.02.2012, 10:04:23
HOXHAJ DHE ĒITAKU MARRIN MBĖSHTETJE NGA VENDE TĖ FUQISHME TĖ BE-SĖ
http://www.mei-ks.net/repository/images/DSC02635.JPG
Ministri i punėve tė jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, dhe ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora Ēitaku, kanė vazhduar takimet me shumė ministra tė punėve tė jashtme tė shteteve anėtare tė Bashkimit Evropian.

Dy ministrat kanė zhvilluar njė takim me zėvendėskryeministrin dhe ministrin e punėve tė jashtme tė Ēekisė, Karel Schwarzenberg.

Fillimisht, dy ministrat kanė falėnderuar ministrin Schwarzenberg pėr mbėshtetjen e vazhdueshme qė qeveria e tij i ka dhėnė shtetndėrtimit tė Republikės sė Kosovės.

Dy ministrat kanė marrė mbėshtetje nga zėvendėskryeministri Schwarzenberg qė shteti i tij edhe mė tutje do tė mbėshtesė rrugėn e Kosovės drejt Bashkimit Evropian.

Ministri Hoxhaj dhe ministrja Ēitaku kanė zhvilluar njė takim edhe me ministrin e punėve tė jashtme tė Estonisė, Urmas Paet. Ata kanė zhvilluar njė takim pune edhe me ministrin e punėve tė jashtme tė Finlandės, Erkki Tuomioja, tė cilin e kanė falėnderuar pėr mbėshtetjen qė ky shtet ėshtė duke i dhėnė Republikės sė Kosovės.
Nė tė gjitha kėto takime, dy ministrat kanė marrė pėrkrahje nga shtete tė fuqishme tė Bashkimit Evropian pėr marrjen e udhėrrėfyesit, nėnshkrimin e marrėdhėnieve kontraktuale dhe pėr fillimin e studimit tė fizibilitetit pėr marrėveshjen e Stabilizim- Asocimit.

Dy ministrat gjatė tėrė ditės kanė zhvilluar takime me pėrfaqėsues tė lartė tė Bashkimit Evropian dhe ministra tė punėve tė jashtme, nga tė cilėt kanė kėrkuar mbėshtetjen e tyre pėr proceset integruese tė Republikės sė Kosovės.

kosovari50
28.02.2012, 10:05:33
Interesim i tė rinjve pėr t’u bėrė pjesėtarė tė Komponenti tė Rezervės sė FSK-sė
http://mksf-ks.org/repository/images/Foto_1,_IMG_3858_[].jpg
Fushata informuese pėr rekrutimin e Komponentit tė rezervės sė FSK-sė, ka ditė qė ka filluar. Tė gjithė qytetarėt e Kosovės, pėrmes publikimeve tė ndryshme; fletėpalosjeve, reklamave, banerit, Web faqes sė FSK-sė, dhe tė spotit televiziv, po njoftohen me konkursin dhe kushtet pėr t’u bėrė pjesėtarė tė FSK-sė, me moton; “Bėhu pjesėtar i Rezervės sė FSK-sė, bėhu pjesė e jona”

Interesimi i tė rinjve qė tė bėhen pjesėtarė tė Komponentit tė Rezervės ėshtė i madh, u tha sot, gjatė vizitės qė Grupi Punues i FSK-sė, vizitoi Ekipet Mobile dhe Statike, tė FSK-sė, nė qytetin e Prishtinės dhe tė Ferizajt.

Udhėheqėsi i Grupit Punues pėr fushatėn informuese, shefi i Departamentit pėr Politika dhe Plane, z. Faruk ****, gjatė vizitės, tha se fushata po realizohet sipas planit, ndėrsa interesimi i tė rinjve pėr t’u bėrė pjesėtarė tė Komponentit tė Rezervė ėshtė mjaft i madh, kjo u pa edhe sot, gjatė kohės sa ishim nė terren, ku shumė tė rinj dhe tė reja, pėrfaqėsues tė gjitha komuniteteve, po aplikojnė. Ekipet mobile dhe statike deri mė tani kanė shpėrndarė qindra aplikacione.

Grupi punues pėr FSK-nė, (tė gjithė anėtarėt) kanė pėrgėzuan Ekipet mobile, pėr punėn e pėrditshme qė kėto ekipe, po bėjnė, nė tė gjitha qytet e Kosovės, pėr tė qenė sa mė afėr tė rinjve, qė tė kenė mundėsi tė aplikojnė pėr tu bėrė pjesėtarė tė Komponentit tė Rezervės sė FSK-sė

kosovari50
28.02.2012, 10:08:43
Ministria e Punėve tė Brendshme dhe Departamenti i Mbrojtės i SHBA-ve, nėnshkruan Memorandum tė Bashkėpunimit
http://www.mpb-ks.org/repository/images/Pamje%20nga%20nenshkrimi%20i%20memorandumit270212. JPG
Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi nėnshkroi Memorandumin e Bashkėpunimit ndėrmjet Departamentit tė Mbrojtjes tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės (DM) dhe Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, pėr Shkėmbimin tė Informatave tė Identifikimit Biometrik.
Nė ceremoninė e nėnshkrimit tė kėtij memorandumi morėn pjesė, Ministri i Punėve tė Brendshme, Barjam Rexhepi, zėvendėsministrat e Punėve tė Brendshme, Izmi Zeka, Sasha Rasic, Darrel Hart, menaxher i Programit Ndėrkombėtar pėr Trajnime nė Ndihmė pėr Hetime Penale (ICITAP), George Rick Clark nga ICITAP dhe nėnkolonelja Emily Thomas, pėrfaqėsuese e Departamentit tė Mbrojtjes sė Shteteve tė Bashkuara nga Ambasada e SH.B.A-ve nė Prishtinė.
Qėllimi i kėsaj marrėveshje ėshtė pajisja e Qeverisė sė Kosovės me mundėsinė e identifikimit tė kriminelėve tė njohur, terroristėve, trafikantėve dhe personave tė tjerė me interes, tė dyshuar pėr vepra tė ndryshme kriminale qė tė gjenden dhe tė identifikohen pėrmes teknologjisė biometrike.
Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-ve do tė ofrojė pajisje biometrike pėr Doganat e Kosovės, Policinė Kufitare dhe Departamentin pėr Shtetėsi, Azil dhe Migracion (DSHAM) pėr tė mundėsuar marrjen e shenjave tė gishtėrinjve, iridės, imazheve tė fytyrės tė huajve tė cilėve u ėshtė refuzuar pranimi nė Pikat e Kalimit Kufitar, tė arrestuar pėr tentim hyrje ose dalje nė mėnyrė ilegale nė Kosovė, tė arrestuar pėr arsye se qėndrojnė nė mėnyrė ilegale nė Kosovė, qė kanė aplikuar pėr pėrfitime tė ndryshme lidhur me migracionin nė Departamentin e Shtetėsisė, Azilit dhe Migracionit tė MPB-sė.
Programi Ndėrkombėtar pėr Trajnime nė Ndihmė pėr Hetime Penale (ICITAP), prej datės 29 shkurt deri mė 9 mars tė kėtij viti, do tė ofrojė njė trajnim lidhur me atė se si tė mirėmbahen pajisjet biometrike. Trajnimi do tė mbahet nė Akademinė e Kosovės pėr Siguri Publike.

kosovari50
28.02.2012, 10:10:08
Hoxhaj dhe Ēitaku: Ėshtė koha e fundit qė Republika e Kosovės tė marrė udhėrrėfyesin, marrėdhėniet kontraktuale dhe marrėveshjen pėr Stabilizim Asociim
http://www.mfa-ks.net/repository/images/Hoxhaj_dhe_Michael_Spindelegger.jpg
Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj dhe Ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora Ēitaku kanė vazhduar takimet nė Bruksel.
Fillimisht Ministri Hoxhaj dhe Ministrja Ēitaku kanė zhvilluar njė takim me Zėvendėskancelarin dhe Ministrin e Punėve tė Jashtme tė Austrisė, Michael Spindelegger.

Nė kėtė takim ėshtė kėrkuar pėrkrahja e Austrisė pėr procesin e integrimeve evropiane tė Republikės sė Kosovės. Me kėtė rast Ministri Hoxhaj ka thėnė se ėshtė e papranueshme qė edhe mė tej kosovarėt tė jenė qytetarėt e vetėm tė cilėt nuk gėzojnė lėvizjen pa viza nė zonėn Shengen.

Sipas Hoxhajt dhe Ēitakut, ėshtė koha e fundit qė Republika e Kosovės tė marrė udhėrrėfyesin, tė nėnshkruhen marrėdhėniet kontraktuale dhe tė fillojė studimi i fizibilitetit pėr marrėveshjen pėr Stabilizim Asociim me Bashkimin Evropian.

Ata kanė pasur njė takim edhe me Ministrin e Punėve tė Jashtme tė Hungarisė, Jįnos Martonyi, nga i cili kanė kėrkuar mbėshtetjen e Hungarisė pėr ofrimin e pėrvojės nė procesin e integrimeve evropiane.

Edhe nė takimin e punės me Nickolay Mladenov, Ministėr i Punėve tė Jashtme i Bullgarisė, Ministri Hoxhaj dhe Ministrja Ēitaku e kanė informuar atė pėr reformat qė Republika e Kosovės ka pėrmbushur, duke nėnvizuar se Kosova ėshtė e gatshme pėr rrugėn e saj Evropiane.

Ata kanė pasur takim edhe me Ministrin pėr Ēėshtje Evropiane tė Mbretėrisė sė Bashkuar, David Lidington. Nė kėtė takim ata janė siguruar se Britania e Madhe do ta mbėshtesė Republikėn e Kosovėn nė procesin e integrimeve rajonale dhe ndėrkombėtare.

Gjatė ditės Ministri Hoxhaj dhe Ministrja Ēitaku do tė zhvillojnė takime me shumicėn e Ministrave tė Punėve tė Jashtme tė shteteve anėtare tė Bashkimit Evropian, nga tė cilėt do tė kėrkojnė mbėshtetjen e kėtyre shteteve pėr agjenden evropiane tė Kosovės.

kosovari50
28.02.2012, 10:12:26
Ministri Agani u prit nė Ankara nga Zėvendėskryeministri i Turqisė Bozdag dhe homologu Akdag
http://www.msh-ks.org/images/00000000000000000136.jpgMinistri i Shėndetėsisė i Republikės sė Kosovės, Ferid Agani kryesoi sot njė delegacion tė Ministrisė sė Shėndetėsisė, i cili nė Ankara zhvilloi takime tė frytshme me Ministrin e Shėndetėsisė tė Republikės sė Turqisė, Rexhep Akdag, Zėvendėskryeministrin Z.Bekir Bozdag dhe Zėvendėsdrejtorin e Agjencionit qeveritar TIKA, z.Mehmet Syreja Er.


Nė kėto takime, delegacioni i MSh-sė ishte i shoqėruar edhe nga Ambasadori i Kosovės nė Turqi, Bekim Sejdiu.
Nė takime tė ndara dhe tė zhvilluara nė frymė tė njėjtė mikpritėse u diskutua pėr projekte konkrete nė vazhdėn e bashkėpunimit nė sektorin e shėndetėsisė dhe u dakordua pėr njė intensifikim tė kėtij bashkėpunimi nė implementim tė projekteve konkrete.
Ministri Agani dhe homologu i tij Akdag dakorduan qė bashkėpunimin e mėtutjeshėm nė sektorin e shėndetėsisė ta konkretizojnė pėrveē se me projekte konkrete, edhe duke themeluar njė grup punues tė pėrbashkėt pėr bashkėpunime tė ndėrsjella.
Ministri Agani bėri homazhe edhe nė Memorialin Anitkabir.

kosovari50
28.02.2012, 11:41:46
Lambsdorf pėr Albinin


............................Njė ēėshtje tjetėr e diskutimitmit ishte edhe qėndrimi i Lėvizjes „Vetėvendosja“, pėrkatėsisht Albin Kurtit. Duke komentuar vlerėsimet e njė diskutuesi se Albi Kurti ėshtė njė nacionalist dhe paraqet rrezik pėr paqen nė Kosovė dhe Ballkan, Nik Lambsdorf tha se para pak kohėsh ėshtė takuar nė Berlin mė Kurtin, dhe vlerėsimi tij ėshtė ky: Kurti ėshtė shumė mė tepėr nacionalist kundėr Qeverisė sė tij sa sa kundėr serbėve.

Kurti nuk paraqet problem tė madh, sepse asnjė parti nė Kosove nuk dėshiron as sot e as nesėr tė krijoje qeveri tė pėrbashkėt mė Vetėvendosjen. Nacionalizmi tek shqiptaret e Kosovės duhet shikuar mė rrethanat e atjeshme. Shqiptaret e Kosovės kanė pėrjetuar aparteid dhe luftėn mė serbet. Pėr tu tejkaluar kjo duhet mė shume kohė. Kėtė na mėson edhe historia e pas luftės nė Gjermani,tha Lamsdorf.

kondita
28.02.2012, 23:56:22
Spanja bllokon edhe MSA-nė pėr Kosovėn

As pėr nisjen e fizibilitetit pėr Kosovėn nuk pajtohet dot Madridi. Qeveria e re e Mariano Rajoy ka kundėrshtuar ashpėr nisjen e studimit tė fizibilitetit pėr Marrėveshjen e Stabilizim Asociimit pėr Kosovėn nga BE-ja. Pėr mė tepėr, Spanja thotė se nuk e ka ndėrmend ta ndryshojė aspak qėndrimin pėr pavarėsinė e Kosovės.
“Qeveria spanjolle ka ndryshuar, por jo edhe qėndrimi i saj kundėtshtues pėr ndarjen unilaterale qė ėshtė nė kundėrshtim me tė drejtėn ndėrkombėtare”, ka thėnė ministri i jashtėm spanjoll, Jose Manuel Garcķa-Margallo. Qėndrim tė ngjashėm kishte edhe qeveria socialiste e Jose Luis Rodriguez Zapatero.

kondita
29.02.2012, 13:01:13
Kosovarėt tėrhiqen zvarrė mbi tavolinė
Nga Erich Rathfelder
Anėtarėsimi i Serbisė nė BE

Serbisė praktikisht i ėshtė premtuar nė dorė kandidatura pėr anėtarėsim nė BE. Kjo shkakton nė Kosovė protesta kundėr qeverisė.

Mijėra shqiptarė kanė protestuar dje nėn udhėheqjen e partisė opozitare Vetėvendosje kundėr qeverisė. Ata e fajėsojnė qeverinė e Hashim Thaēit qė ta ketė vėnė nė lojė gjatė bisedimeve me Serbinė "pavarėsinė e vendit tė fituar me vėshtirėsi tė mėdha" .

Arsyeja pėr kėto protesta ėshtė rezultati i bisedimeve, pėr tė cilin delegacioni i Kosovės dhe ai i Serbisė tė premten janė pajtuar. Sipas tij nė tė ardhmen Kosova paraqitet nė konferencat rajonale me emrin "Kosovo" dhe jo, siē ka kėrkuar Prishtina, me emrin "Republika e Kosovės".

Kėshtu Kosova tani vetė mund tė bėjė marrėveshje ndėrkombėtare nė rrafshin rajonal-deri mė tani kjo nuk i ishte rezervuar misionit tė OKB-sė. Por emri i Kosovės do tė pajiset me njė yll tė vogėl."Ky emėr nuk e prejudikon statusin e Kosovės dhe ėshtė nė pajtim me rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė si dhe opinionin e Gjykatės Ndėrkombėtare mbi shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės."

Gjykata Ndėrkombėtare e kishte deklaruar tė drejtė mė 2010 shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės, ndėrkohė qė me rezolutėn e OKB-sė 1244 Kosova definohet si pjesė e Jugosllavisė.

Sukses diplomatik pėr Beogradin

Kėshtu prakitikisht Prishtina del si humbėse nga maratoni i bisedimeve tė ndėrmjetėsuara nga BE-ja mes serbėve dhe kosovarėve. Nėse nesėr ministrat e jashtėm tė BE-sė e miratojnė kėtė rezultat tė bisedimeve, nė ēka nuk dyshon mė askush, Serbia e merr statusin e kandidatit pėr pranim nė BE. Kėshtu Beogradi do tė realizonte njė sukses tė madh diplomatik.

Nė Beograd lajmi pėr marrėveshjen u prit me gėzim tė madh. Serbia, e cila veten e sheh si pasues juridik tė Jugosllavisė, me kėtė formulim e ka shmangur njohjen e statusit tė Kosovės si shtet i pavarur.

.Koncesioni qė Kosova tė paraqitet nė konferenca rajonale, nuk ėshtė i rėndėsishėm. Sepse faktikisht ky vend ka marrė pjesė nė konferenca tė tilla edhe mė parė, edhe pse nėnshkrimet nė fund tė marrėveshjeve janė vėnė nga misioni i OKB-sė.

Trysni e tmerrshme

Vetėm disa ditė mė parė qeveria e Kosovės kėtė gjė e kishte refuzuar nė mėnyrė kategorike. Qė ajo u nėnshtrua, kjo mund tė shpjegohet me qėndrimin e BE-sė. "Ne ishim nėn njė trysni tė tmerrshme diplomatike" i deklaroi gazetės sonė njė anėtar prominent i qeverisė, qė nuk deshi tė indetifikohet. "Nuk ka madje as pėrparime pėr problemin e Kosovės sė veriut."

Kėto pėrparime i pati kėrkuar nė mėnyrė kategorike kancelarja federale Angela Merkel me rastin e vizitės sė saj nė Beograd nė shtator 2011. Trupat e stacionuara tė KFOR-it mė pas u pėrpoqėn shumėherė mė kot pėr t'i hequr barrikadat e ngritura nga popullsia serbe nė Kosovėn e veriut.

Gjatė pėrleshjeve madje qe hapur zjarr me municion luftarak kundėr trupave tė KFOR-it, pati tė lėnduar dhe njė tė vdekur. C'ėshtė e vėrteta tė dyja palėt tani pėrfundimisht u pajtuan pėr marrėveshjen qė rregullon administrimin e pėrbashkėt tė kufijve si dhe tė drejtėn e udhėtimit tė lirė, mirėpo kjo marrėveshje ėshtė e dhjetorit dhe deri mė tani nuk ėshtė realizuar nga ana e Serbisė.

Se sa tė tendosura janė marrėdhėnjet tani, kėtė e tregon mė sė miri fakti i arrestimit tė gjashtė policėve serbė nė Kosovė. Siē ka njoftuar misioni i BE-sė pėr shtet ligjor EULEX tė hėnėn nė Prishtinė, kėta burra janė arrestuar nė kėtė fundjavė nė Gjilan, nė enklavėn serbe tė Parteshit nė juglindje tė Kosovės. Ata thuhet - sipas urdhėrave tė Beogradit- t'u kenė bėrė trysni banorėve serbė qė tė mos njohin institucionet nė Kosovė.

Kancelarja kishte tėrhequr vėmendjen sė fundmi me pozitėn e saj tė qartė mbi ēėshtjen e sovranitetit tė Kosovės mbi veriun e saj. Sipas informatave nga CDU-ja, ajo ende thuhet se ngurrom qė tė pranojė plotėsisht vijėn e BE-sė.

kondita
29.02.2012, 13:04:07
Bugajski: Pjesėmarrja pozitive, fusnota negative

Marrėveshja do ta sjellė Qeverinė e Kosovės nė forumet ndėrkombėtare me Serbinė. Por, anė negative ėshtė fusnota, e cila ėshtė potencialisht dėmtuese, ka vlerėsuar Janusz Bugajski, nga Qendra pėr Studime Strategjike dhe Ndėrkombėtare, me seli nė Washington, nė njė intervistė dhėnė Radios Evropa e Lirė.
Ai ka thėnė se marrėveshja e vė nė pyetje legalitetin e pavarėsisė sė Kosovės, duke thėnė se paragjykon. Me fjalė tė tjera, nėse diēka nuk paragjykohet, logjikisht do tė nėnkuptohet se nuk ėshtė zgjidhur. Ky ėshtė pozicioni i qeverisė sė Serbisė prej fillimit.

“Unė mund ta paramendoj njė situatė ku Serbia do tė vazhdojė ta sfidojė Kosovėn, duke e theksuar kėtė marrėveshje, duke theksuar se mė nuk quhet Republikė nė kėto forume ndėrkombėtare dhe duke deklaruar se pėrfundimisht kėrkohet zgjidhje.

Pra, shoh probleme tė ardhshme si pasojė e kėsaj marrėveshjeje dhe nuk jam i befasuar me kundėrshtimet nė Prishtinė ndaj fusnotės dhe heqjes sė termit Republikė”, ka thėnė Bugajski.

Sipas tij, dialogu ndėrmjet Kosovės e Serbisė ėshtė i rėndėsishėm dhe ēdoherė duhet tė ketė dialog. Por, dialogu duhet tė ketė rezultate tė caktuara, nga tė cilat pėrfitojnė tė dy palėt. Ai mė tej, shtoi se pasi Serbia qartazi po pėrfiton nga dialogu, meqė duket se tash do ta ketė statusin e kandidatit pėr BE, shtrohet pyetja se ēka po fiton Kosova?

“Nė rregull, ka fituar pėrfaqėsim potencial nė organizata ndėrkombėtare dhe forume, por ende nuk ka njė plan drejt kandidaturės pėr nė BE, drejt njė statusi nė BE. Shpresojmė se kjo do tė zgjidhet mė vonė kėtė vit. Me fjalė tė tjera, qė Kosova tė lėvizė nga tė, qenit subjekt i BE-sė, nėn misionin EULEX, te kandidatura ose aspiranti potencial pėr anėtarėsi nė BE”, tha Bugajski.

Duke folur pėr veriun, ai theksoi se statusi i veriut tė Kosovės mund tė zgjidhet dhe duhet tė zgjidhet gjatė bisedave me Serbinė, me presion mė tė fuqishėm tė BE-sė dhe tė Shteteve tė Bashkuara.

Sipas tij, nėse ka pasur presion ndaj Kosovės pėr tė bėrė kompromis pėr emėr nė pėrfaqėsimin nė strukturat rajonale, atėherė duhet tė ketė presion ndaj Serbisė pėr t’i tėrhequr tė gjitha strukturat paralele nga Kosova dhe ta pranojė integritetin e plotė politik dhe administrativ tė Kosovės si njė shtet.

“Mendoj se tash duhet tė ketė presion tė njėjtė ndaj serbėve, siē pamė presion ndaj kosovarėve gjatė disa javėve tė kaluara”, tha ai.

Bugajski mė tej vlerėsoi se Beogradi dhe serbėt lokalė, pėr momentin, kanė arritur nė njė konkluzion se ēfarėdo bisede pėr ndarje do tė krijonte probleme tė mėdha pėr kandidaturėn nė BE.

“Si rezultat i kėsaj, ata tash po flasin pėr autonomi, status special, po e shtrojnė modelin e sistemit dy-entitetėsh nė Bosnjė... me fjalė tė tjera, po shikojnė pėr ēfarėdo lloj formule, sipas sė cilės komunat veriore nuk do tė ishin pjesė e autoritetit tė qeverisė nė Prishtinė. Ēfarėdo vendimi i tillė, mendoj se do tė jetė i keq, pasi do tė krijojė njė konflikt tė ri ndėrmjet veriut dhe pjesės tjetėr tė vendit dhe do ta lejonte Serbinė tė vazhdojė tė ushtrojė presion ndaj Prishtinės. Pėr kėtė arsye, mendoj se kėto katėr komuna duhet tė integrohen plotėsisht nė shtetin e Kosovės. Kjo duhet dhe do tė jetė temė e bisedimeve gjatė muajve tė ardhshėm”, u shpreh Bugajski.

Ai ka folur edhe raportet se Shtetet e Bashkuara do t’i tėrheqin disa ushtarė nga Evropa. Mirėpo, sipas Bugajskit, tash pėr tash, Washingtoni ka deklaruar se prania e trupave amerikane nė Kosovė do tė vazhdojė.

“Mendoj se forca e brendshme e Kosovės duhet tė pėrmirėsohet, tė rritet dhe tė bėhet mė efektive. Kuptohet se trupat e Shteteve tė Bashkuara do tė jenė tė pranishme, por nuk ėshtė e nevojshme qė ato tė jenė tė pranishme nė formė masive”, tha ai.

Bugajski, duke folur pėr njohjet e shtetit tė Kosovės tha se numri duhet tė ishte mė i lartė.

“Besoj se numri duhet tė ishte mė i lartė. Nuk mendoj se, veēanėrisht nė fazat e para, ėshtė bėrė mjaft nga Uashingtoni ose Brukseli, pėr tė mbledhur njohje jashtė Evropės, veēanėrisht nė botėn arabe dhe mė gjerėsisht nė atė myslimane. Nuk mendoj se vetė qeveria nė Prishtinė ka bėrė mjaft nė vitin e parė, qė tė arrijė njohje. Por, kuptohet se politika e Serbisė, e veēanėrisht gjatė katėr viteve tė pavarėsisė, ėshtė qė tė parandalohen vendet nga njohja e Kosovės”, tha ai.

PS:KUVENDI I KOSOVES DUHET ME NJE REZOLUTE TE POSAQME TA ANULOJ MARRVESHJEN E BERE TRADHETISHT NGA HASHIM THAQI.

Perdrinasi
29.02.2012, 14:18:32
http://www.shekulli.com.al/shekulli/wp-content/uploads/2012/02/unmik-300x240.jpg (http://www.shekulli.com.al/shekulli/wp-content/uploads/2012/02/unmik.jpg)

UNMIK-u do tė ketė mirėkuptim pėr Qeverinė e Kosovės. Misioni i OKB-sė ka vendosur qė tė tėrhiqet vetė nga mekanizmat rajonalė, ku Kosova do tė paraqitet si Kosovo*.
Njė ditė pasi u publikua marrėveshja e arritur nė Bruksel pėr pėrfaqėsimin rajonal, ku UNMIK-ut i jepet e drejta qė nė organizatat ku ka prezantuar Kosovėn mė herėt tė vazhdojė tė ftohet dhe tė jetė palė edhe mė tutje, misioni i OKB-sė ka marrė qėndrim qė tė lehtėsojė zbatimin e konkluzioneve.

“Pėr ne ėshtė me rėndėsi qė ta shohim Kosovėn tė pėrfaqėsohet nė nismat rajonale. Ne nuk kemi interes qė tė marrim pjesė nė takime kur ka alternativa tė pėrfaqėsimit tė Kosovės, pėr ēka pajtohen tė gjitha palėt”, ka thėnė Oliver Slagado, zėdhėnės i UNMIK-ut.

Misioni i OKB-sė, sipas zėdhėnėsit, ėshtė i interesuar qė tė ndihmojė nė zbatimin e marrėveshjes.

Por falėnderues pėr vetėtėrheqjen e UNMIK-ut nuk ėshtė treguar tė martėn kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi.
Shefi i ekzekutivit ka thėnė se UNMIK-u nuk do tė jetė as nė korridore tė takimeve dhe nuk e ka komentuar pikėn e gjashtė tė marrėveshjes nė Bruksel, e cila ia mundėson UNMIK-ut prezencėn.

/Kosova.com
--------------------------------------------------------------------

Nuk e dij se sa i nevojshem ka qene ky provokim i Hashim Thaēit perkundrejte UNMIK-ut, aq me teper kur dihet se jo vetem Qeveria e Kosoves e personalisht Kryeministri, por edhe UNMIK-u vepron sipas direktivave (diktatit) te SHBA-ve, pa ēka se thuhet se ai eshte mision i OKB-se.
Une e kuptoj se Kryeminstrit Thaēi i duhet te tregoj se "nuk ja ndien veshi" per UNMIK-un (sepse e ka mbeshtetjen e garancionin e SHBA-ve), dhe se tani ai kerkon ta fitoj sadopak respektin e luhatur te shqiptreve per shkak te nenshkrimit te Marrveshjes me Serbine per fusnoten, por keto deklarata te "forta" kunder UNMIK-ut sikur nuk i shkojne diplomacise.

kosovari50
29.02.2012, 21:17:00
Yagcilar:

Projektrregullorja pėr shtesat mbi pagėn bazė dhe kompensime tė tjera tė nėpunėsve civilė dhe Projekrregullorja pėr standardet e organizimit tė brendshėm dhe sistematizimin e vendeve tė punės janė bėrė gati dhe do t’i kalohen Qeverisė pėr miratim.
https://map.rks-gov.net/userfiles/image/News/fm_28022012.jpg
Ministri i Ministrisė sė Administratės Publike, Mahir Yagcilar, me bashkėpunėtorė, priti njė delegacion tė Bankės Botėrore nga Uashingtoni, tė pėrbėrė nga Jan Peter Olters, Muhamet Ihsan Ajwad dhe Evis Sulko. Ministri Mahir Yagcılar, nė emėr tė institucionit qė ai drejton, falėnderoi Bankėn Botėrore pėr mbėshtetjen e vazhdueshme, qė po u jep MAP-it dhe institucioneve tė Kosovės. Ndėrkaq, duke folur pėr Ligjin e Shėrbimit Civil dhe Ligjin e Pagave tė Nėpunėsve Civilė, theksoi se kėto akte ligjore ndihmojnė Ministrinė e Administratės Publike qė ajo tė rregullojė pozitėn dhe pagat e shėrbyesve civilė. Nė kėtė plan, theksoi ai, kur ėshtė fjala pėr pagat e shėrbyesve civilė dhe pagat e funksionarėve tė lartė, ėshtė punuar nė pėrgatitjen e infrastrukturės ligjore. Rregullorja pėr klasifikimin e vendeve tė punės ėshtė miratuar nga Qeveria e Kosovės dhe deri nė fund tė vitit shpresojmė se do tė bėhet klasifikimi i tė zėnėve me punė nė tė gjitha institucionet e Shėrbimit Civil. Ndėrkohė, edhe Projektrregullorja pėr shtesat mbi pagėn bazė dhe kompensime tė tjera tė nėpunėsve civilė dhe Projekrregullorja pėr standardet e organizimit tė brendshėm dhe sistematizimin e vendeve tė punės janė bėrė gati dhe do t’i kalohen Qeverisė pėr miratim. Edhe Projektligji pėr Pagat e Funksionarėve tė Lartė pritet tė pėrfundojė sė shpejti dhe pa vonuar do tė procedohet pėr miratim. Mė pas, theksoi Yagcilar, do tė pėrgatitet edhe Ligji pėr pagat e nėpunėsve publikė, qė, sipas Ligjit tė Shėrbimit Civil, nuk janė pjesė e Shėrbimit Civil.
Pasi tė kryhet infrastruktura legjislative, mund tė gjendet njė formulė pėr pagat e tė gjitha fushave qė paguhen nga buxheti i Kosovės dhe vetėm atėherė mund tė pėrgatitet njė listė e pėrgjithshme. Ministri ishte optimist se deri nė fund tė vitit do tė kryhet infrastruktura legjislative, qė ka tė bėjė me fushėn e pagave.
Pėrfaqėsuesit e Bankės Botėrore kanė falėnderuar Ministrinė pėr seriozitetin qė kanė treguar nė hartimin e legjislacionit lidhur me pagat, duke thėnė se pėr njė afat shumė shkurtėr MAP-i ka shėnuar njė sukses nė kėtė fushė. Mbi kėtė bazė, ata premtuan vazhdimin e bashkėpunimit.

kosovari50
29.02.2012, 21:35:39
Intervistė e Zėvendėskryeministrit Slobodan Petrovic dhėnė radios Beogradase “Pescanik“
Intervistė – Slobodan Petrovic
Tamara Nikēeviq

Pas aktit tė fundit tė njė shfaqje tė menduar mirė dhe tė luajtur nė mėnyrė solide nė tė cilėn pozita pothuajse e pashpresė dhe dramatike e presidentit dhe humbja e papritur e optimizmit - si ndonjė Deus ex machina moderne – u zgjodh nga ministri i jashtėm i Gjermanisė, Guido Westerwelle, publiku mė nė fund morri frymė lirshėm: ndihmėsi i presidentit, duke mos e harmonizuar si zakonisht, tekstin e folur nė pėrputhje me mimikėn, i deklaroi regjimentit se pavarėsisht nga tė gjitha pengesat, nė sajė tė pėrpjekjeve mbinjerėzore tė udhėheqjes sonė tė zgjuar, Serbia prapėseprapė ėshtė sot njė hap mė afėr qėllimit tė saj tė madh - Evropės. Sigurisht, kur kėtė ta vlerėsojnė mjeshtėrit oborrtarė-dramaturget, lajmin e lumtur zyrtarisht do ta njoftojė edhe aktori kryesor - drejtpėrdrejt, nė mėnyrė tė qartė, me njė afektim simpatik tė njohur: Fitore! Edhe Kosova dhe Evropa!

Gjithēka ėshtė mirė, vetėm nuk mund tė rregullohet! – ishte tallur me realitetin nė 1969 e largėt Studenti i Beogradit. Dhe kjo tingėllon si tė ishte - sot.
Edhe pse nuk ėshtė personazh i pėrmendur nė dramė, zėvendės kryeministri i Kosovės, Ministri i Pushtetit Lokal dhe kryetari i Partisė sė Pavarur Liberale, Sllobodan Petroviq, u shpreh i kėnaqur me marrėveshjen e Beogradit dhe Prishtinės mbi pėrfaqėsimin rajonal tė Kosovės, dokumenti, thotė ai, nė proceset qė pasojnė, ėshtė thelbėsor pėr tė dy palėt.

"Nė qoftė se ju tashmė flisni pėr dramaturgjinė, kur i dėgjoni pikėpamjet nga pala serbe dhe e Kosovės para se tė mbėrrijnė pėr nė Bruksel, thjesht frikėsoheni nga sa janė tė largėt dhe kundėrshtues. Mendoni - nuk ka kompromis! Nė fund tė fundit, keni dėgjuar ēfarė betejė dramatike ėshtė zhvilluar pėr – fusnotėn. Pėr fat tė keq, si shumė tė mėparshme, edhe kjo temė ka shėrbyer pėr tė komplikuar dhe ngadalėsuar mė tej marrėdhėniet dhe proceset e rėndėsishme ", - thotė Sllobodan Petroviq.

Tamara Nikēeviq: Ēfarė ka shėrbyer pra shkresa me tė cilėn Prishtina nga Brukseli ka kėrkuar qė nė mars Serbisė mos ti jepet statusi i kandidatit?

Sllobodan Petroviq: Shkresa paraqet njė formė tė luftės nė tė cilėn ēdo anė nė negociatat pėrpiqet pėr tė nxjerr maksimumin.

Tamara Nikēeviq: Por a ka kėrkuar pėlqimin tuaj mbi ēėshtjen ndonjė prej zyrtarėve tė Prishtinės?

Sllobodan Petroviq: Letrėn nuk e ka dėrguar Qeveria e Kosovės, atė e ka dėrguar kryenegociatorja e tė ekipit negociues tė Kosovės, Edita Tahiri. Prandaj, pasi qė nuk ka origjinė nga qeveria, nė lidhje me letrėn nuk kam qenė i konsultuar. Pėrndryshe, pėr aq sa di unė, zonja Tahiri ėshtė ankuar pėr Serbinė, respektivisht pėr moszbatimin e marrėveshjeve tė caktuara qė janė arritur mė parė nė Bruksel.

Tamara Nikēeviq: A kanė qenė nė ndonjė mėnyrė tė pėrfshirė pėrfaqėsuesit e serbėve nė Kosovė nė platformėn pėr zhvillimin e negociatave me Beogradin tė udhėhequra nga Edita Tahiri?

Sllobodan Petroviq: Pėr fat tė keq, nuk mund tė them se kėto konsultime janė nė nivel tė lartė. Duke pasur parasysh faktin se dialogu merr dimensione shumė serioze politike – duke prodhuar shpesh konkluzione dhe marrėveshje konfuze - ne jemi tė vetėdijshėm pėr domosdoshmėrinė e pjesėmarrjes mė aktive tė serbėve. Nė kėtė drejtim, ėshtė e nevojshme pėr tė punuar nė thjeshtimin e dialogut dhe thjeshtimin e komunikimit me publikun qė ėshtė shumė i interesuar nė atė pėr ēfarė po merren vesh Beogradi dhe Prishtina.

Tamara Nikēeviq: Pasi qė politikanėt, siē e di, thjesht kėnaqen duke folur pėr media, me tregoni: ēka nėnkuptoni me – thjeshtimin e komunikimit me publikun? Ēka ju mungon medieve tė juaja?

Sllobodan Petroviq: Ja pra, nė mėnyrė konkrete: mendoj se problemi mė i madh ėshtė mungesa e mbulimit nga mediet dhe mos-ekzistenca e mediumit relevant pėr tė ndikuar nė formimin e opinionit publik. Sa pėr qytetarėt e nacionalitetit serb, nė Kosovė ende kryesisht shikohen programet televizive nga Beogradi, tė cilat, nė shumicėn e rasteve, nuk ofrojnė informacion nė lidhje me disa ēėshtje tė rėndėsishme, pėr shembull, planin e Marti Ahtisarit…

Tamara Nikēeviq: Ēfarė, sipas mendimit tuaj, ėshtė e rėndėsishme qė qytetarėt tė mėsojnė nė lidhje me planin e Ahtisaarit?

Sllobodan Petroviq: Sė pari, plani ėshtė paraqitur nė media si njė dokument shumė i keq, e cila nuk ėshtė e vėrtetė. Sė dyti, unė nuk jam i sigurt se qytetarėt e dinė se plani i Ahtisaarit nuk ėshtė zbatuar plotėsisht dhe se ėshtė duke u siguruar detyra e plotė e zbatimit tė tij nga ne qė jemi nė institucione. Pėr mė tepėr, njerėzit nuk janė tė informuar edhe se, duke iu falėnderuar atij dokumenti – nė pjesėn qė vlen nė veri tė Kosovės, ku do tė bazohet strategjia e ardhshme e qeverisė sė Kosovės - Arsimi dhe Shėndetėsia janė veēuar disi si zona qė duhet tė mbahen brenda Republika e Serbisė, nė tė njėjtėn kohė, plani ofron njė mundėsi pėr institucionet e formuara nė Prishtinė, si komuna tė sapoformuara, me investim nė staf dhe nė infrastrukturė, mund tė forcojnė mė tej fushat qė kam pėrmendur. Sė fundi, nga i njėjti dokument, plani mėsimor mbetet nga Serbia, dhe do tė ndryshohet vetėm me marrėveshje tė mundshme nė procesin e dialogut ... Tė gjitha kėto i them sepse mendoj qė, pėr fat tė keq, injoranca dhe interpretimi arbitrar i planit tė Ahtisarit ėshtė themeli i manipulimit politik.

Tamara Nikēeviq: Kur thoni se strategjia e qeverisė, ku ju jeni zėvendės kryeministėr, e cili i referohet veriut tė Kosovės, do tė bazohet nė planin e Ahtisarit, ēfarė doni tė thoni me kėtė? Ēfarė mund tė presin serbėt nga autoritetet nė Prishtinė?

Sllobodan Petroviq: Sė pari, strategjia pėr veri e qeverisė sė Kosovės mė sė shumti ka tė bėjė me zhvillimin ekonomik tė asaj pjese tė Kosovės. Kur ju pyesni se ēfarė serbėt mund tė presin prej autoriteteve tė Kosovės, unė do t'ju them: gjithēka ėshtė njė parakusht pėr besimin reciprok nė mes tė serbėve dhe shqiptarėve, krijimi i institucioneve demokratike tė forta, me pjesėmarrjen e qytetarėve tė tė gjitha nacionaliteteve. Nėse ne shikojmė nė planin afat-gjatė tė serbėve nė Kosovė duhet tė jetė krijimi i njė komuniteti tė respektuar qė do tė konkurrojnė nė ekonomi dhe prodhimtari, e cila kėshtu do tė bėhet njė faktor serioz shoqėror.

Tamara Nikēeviq: Ti rikthehemi marrėveshjes sė fundit tė arritur mes Beogradit dhe Prishtinės. Nėse vėni mėnjanė atė qė ju keni pėrcaktuar si periferike nė fillim tė kėtij diskutimi...

Sllobodan Petroviq: Siē edhe kam thėnė: sajesa nė lidhje me tė ashtuquajturėn fusnotė ishte krejtėsisht e panevojshme…

Tamara Nikēeviq: Pse?

Sllobodan Petroviq: Sepse qė nga fillimi tė gjithė e kishin tė qartė se Prishtina do tė duhet tė lėshojė pe me rastin e Rezolutės 1244 - me shtimin e pozitės sė GJND-sė mbi Deklaratėn e pavarėsisė sė Kosovės - dhe se Beogradi do tė duhet tė bėjė disa ndryshime nė pozicionet e tyre fillestare tė forta. Pra, ēfarėdo qė ėshtė shkruar nė fusnotė, as qė do tė pakėson rėndėsinė e Rezolutės 1244, dhe as qė do tė zvogėlojė rėndėsinė e Deklaratės pėr shpalljen e njėanshme tė pavarėsisė sė Kosovės. Prandaj, kjo nuk ka rėndėsi. Ēfarė, nė anėn tjetėr, ėshtė e rėndėsishme si rezultat i njė marrėveshje mbi pėrfaqėsimin rajonal tė Kosovės, ėshtė fakti se Prishtinės sė shpejti do ti ofrohet pėr nėnshkrim Marrėveshja e Stabilizim-Asociimit, ndėrsa Beogradit – statusi pėr kandidat pėr anėtarėsim nė BE. Nė kėtė kuptim, nė ditėt e ardhshme pres zbatimin e marrėveshjeve sė pari, dhe pastaj njė rifillim i dialogut qė unė shpresoj se do tė jetė me pėrfitim tė drejtpėrdrejtė pėr tė gjithė qytetarėt tanė. Nė kėtė pikė, mė e rėndėsishme do tė ishte qė njerėzve t'iu sigurohen tė gjitha tė drejtat siē i kanė kombet tjera evropiane, pėrfshirė edhe jetėn normale njerėzore...

Tamara Nikēeviq: A do t'iu mundėsojė Qeveria, zėvendės kryeministėr i sė cilės jeni zoti Petroviq, tė gjithė qytetarėve tė Kosovės atė "jetė normale njerėzore", ēfarė mendoni ju?

Sllobodan Petroviq: Asgjė dhe askund nuk ėshtė e pėrsosur, secili prej nesh do tė ketė tė drejtė tė ankohet ... Megjithatė, nė kėtė pikė, ėshtė thelbėsore qė Kosova po hyn nė njė fazė qė tregon njė prirje tė pėrgjithshme pozitive. Pėr normalizimin e jetės nė Ballkan, kjo merr kohė dhe durim.

Tamara Nikēeviq: A keni pėrshtypjen se njerėzit ngadalė po humbin durimin? Dhe konkretisht, a jetojnė sot serbėt nė Kosovė njė jetė tė denjė tė njeriut?

Sllobodan Petroviq: Edhe pse jemi tė vetėdijshėm se para nesh ėshtė lufta e gjatė pėr ndryshim themelor, futje tė standardeve evropiane dhe zbatimin e tė drejtave tė njeriut, ne duhet tė pranojmė se jeta nė Kosovė sot ėshtė mė e mirė. Qytetarėve tė cilėt jetojnė nė jug tė lumit Ibėr iu ėshtė pėrmirėsuar, pėr shembull, infrastruktura, duke futur komunat e reja tė decentralizuara pėr tė lehtėsuar qasjen nė shėrbimet lokale, ėshtė krijuar njė mekanizėm funksional,qė megjithatė duhet tė pėrmirėsohet. Ndoshta tėrė kjo ju tingėllon si shumė e pėrgjithshme, por si njė ilustrim, unė do t'ju them se pėr njė kohė tė shkurtėr komunat e reja kanė bėrė shumė mė tepėr se sistemi i Republikės sė Serbisė nė trembėdhjetė vitet e fundit!

Tamara Nikēeviq: Po nė lidhje me serbėt nė veriun e Kosovės? Cili ėshtė statusi i tyre?

Sllobodan Petroviq: Statusi i serbėve nė veri dhe serbėve nė jug tė Ibrit, nuk ndryshon vetėm gjeografikisht, por edhe politikisht. Gjegjėsisht, nė veri ėshtė bėrė njė sistem qė mundėson forcimin e individėve radikale, fjala ėshtė pėr emrat e njėjta, tė njėjtėt njerėz…

Tamara Nikēeviq: Si ėshtė e mundur kjo?

Sllobodan Petroviq: Ėshtė e mundur, sepse, pėr fat tė keq, nė veri ka njė problem serioz me mungesėn e sundimit tė ligjit, ai sistem nuk ėshtė nė gjendje ti ofrojė qytetarėve mbrojtje elementare juridike. Ju keni parė: Qėllimi i referendumit tė kohėve tė fundit ishte njė forcim i mėtejshėm i po atyre elementeve radikale, forcimi i pėrfaqėsuesve lokal tė cilat, tė marra sė bashku, kanė dėrguar Serbinė nė njė pozicion tė palakmueshėm. Edhe pse referendumi nuk ka absolutisht kuptim as pėr tė bashkėsinė ndėrkombėtare as pėr Prishtinėn, serbėt nga veriu thirrėn pėr rezultatet e zgjedhjeve, tė cilat, pavarėsisht nga Prishtina, pika kyēe pėr integrimin e mėtejshėm evropian tė Serbisė, e cila mė tej irriton nė Bruksel ku referendumi u interpretua si njė dobėsi e Beogradit.

Tamara Nikēeviq: Sipas mendimit tuaj, a mund tė interpretohet referendumi nė kėtė mėnyrė? Me fjalė tė tjera, sa ėshtė ndikimi i vėrtetė i Beogradit pėr situatėn nė veriun e Kosovės?

Sllobodan Petroviq: A ndikimi ėshtė kyē! Nuk ėshtė sekret se pėrfaqėsuesit e serbėve nga Kosova veriore i paguan qeveria e Serbisė. Tėrė marrėdhėnia ėshtė mjaft konfuze: nga njėra anė ju keni tregues qė tregojnė se kėta njerėz janė tė menaxhuar nga opozita e Beogradit, e nė tjetrėn, i financon - pushteti ... Ju e dini se, shoqėria kosovare po pėrballet me probleme tė mėdha, papunėsinė e madhe, shumica prej 45 pėr qind janė tė rinjtė - popullsia ėshtė e pėrshtatshme pėr lloje tė ndryshme tė manipulimit, sidomos ato mbi fenė dhe pėrkatėsinė etnike. Nėse nė njė shoqėri tė tillė me kėrkesa tė paarsyeshme dhe veprime tė pamenduara vazhdimisht rrisni tensionet, do tė shkaktohet paqėndrueshmėri dhe nė mėnyrė tė pashmangshme do tė krijohet njė atmosferė nė tė cilėn njeriu i zakonshėm ėshtė i pasigurt, tė shqetėsuar dhe tė paaftė pėr tė bėrė ndonjė plan afatgjatė, nė tė njėjtėn kohė, duke mos lejuar shoqėrinė tė konsolidohet. Pa ndonjė qėllim pėr tė dhėnė mėsime, unė duhet tė them se unė mendoj se ėshtė koha qė Beogradi tė tregojė njė strategji tė qartė, nė tė kundėrtėn, hyjnė mospėrputhjet nė rritje.

Tamara Nikēeviq: Ēfarė do tė duhej tė bėnte konkretisht Beogradi?

Sllobodan Petroviq: Para sė gjithash, me politikėn e vet, Beogradi duhet tė ndihmojė serbėt nė Kosovė pėr tė pėrmirėsuar ndjeshėm marrėdhėniet me shqiptarėt, kjo ėshtė mėnyra e vetme pėr tė mbijetuar nė Kosovė. Unė gjithmonė them se kur ėshtė fjala pėr politikėn, jo vetėm tė Beogradit por edhe tė Prishtinės, qytetarėt e veriut duhet tė kishin mėsuar nga ne nga jugu. Tė jetosh nė mėnyrė tė izoluar kurrė nuk mund tė jetė e mirė dhe ne jemi nė jug tė Ibrit, pėr fat tė keq, me pėrvojė mė tė keqe nga tė gjithė. Nga izolimi nuk na ka nxjerrė Beogradi, as nuk na ka ndihmuar qė tė krijojmė komunikim bazik me shqiptarėt e Kosovės, aty bashkėsia ndėrkombėtare ka luajtur njė rol tė rėndėsishėm.

Tamara Nikēeviq: Ēfarė roli?

Sllobodan Petroviq: Duke mbėshtetur dhe ndihmuar institucionet e Kosovės seriozisht, por edhe nėpėrmjet programeve tė ndryshme, komuniteti ndėrkombėtar ėshtė duke punuar nė krijimin e komunikimit tonė tė pėrbashkėt. Ky komunikim, megjithatė, nuk ėshtė ideal, por – ekziston.

Tamara Nikēeviq: Kur ju thoni se serbėt nga veriu duhet tė mėsojnė nga ju nga jugu…

Sllobodan Petroviq: E pra, kėtu: nė qoftė se ju mendoni se rrogat nga Serbia mund tė pėrcaktojnė statusin, mendoni pėrsėri. Nuk ka asnjė dyshim se ēdo qytetar nė jug dhe nė veri tė Ibrit do tė jepte tė gjitha pėr njė punė tė sigurt dhe njė sistem nė tė cilin ai mund tė ushtrojė tė drejtat e tij. Por njė politikė qė kapluar veriun e Kosovės dhe e cila thuhet qė mbėshtetet nga grupe opozitare tė Beogradit, unė kam frikė se shtrenjtė do ti kushtojė njeriut tė rėndomtė. Shpesh nuk mund tė largojė pėrshtypjen se udhėheqja radikale nė veri nuk ka kujdes pėr atė qė shkakton tensionin, dhe ato, siē e kemi mėsuar pėr fat tė keq nga luftėrat nė ish-Jugosllavi, lehtė mund tė kalojnė nė konflikt serioz dhe destabilizimin. Kjo ėshtė pika devijuese e pikėpamjeve dhe interesave tė serbėve nė veri dhe nė jug tė Kosovės.

Tamara Nikēeviq: A keni ndonjė informacion zyrtar pėr numrin e serbėve qė jetojnė nė veri dhe nė jug tė Ibrit?

Sllobodan Petroviq: Nuk ka tė dhėna zyrtare pėr serbėt nė veri, por supozimi ėshtė se ka rreth 45,000, gjithashtu konsiderohet nė jug tė lumit Ibėr jetojnė deri 75.000 qytetarė tė nacionalitetit serb. Dhe, edhe pse ne ishim mė shumė, unė nuk mund tė mbajė mend kur herėn e fundit kam dėgjuar pėr njė projekti tė veēantė ose njė vizitė tė lartė tė Beogradit, nė tė njėjtėn kohė, nė veri nuk shohim ēdo ditė.

Tamara Nikēeviq: Pse ėshtė kjo kėshtu, ēfarė mendoni ju?

Sllobodan Petroviq: Kjo ėshtė politikanizmi. Pėrshtypja ime ėshtė se Serbia, kur ėshtė fjala pėr integrimin e saj evropian, ende ėshtė tregtare nė veri. Me sa duket, nė jug nuk ėshtė aq interesant pėr ta.

Tamara Nikēeviq: Megjithatė, a ekzistojnė kontaktet e shtetit tė Serbisė – formale ose joformale - me serbėt tė cilėt janė tė pėrfshirė nė sistemin e Republikės sė Kosovės?

Sllobodan Petroviq: Kontakte formale nuk kemi, joformale kemi. Me duhet tė them se me vjen keq pėr kėtė, sepse unė jam i sigurt se ne do tė ishim partnerė tė shkėlqyeshėm pėr tė pėrmirėsuar jetėn e qytetarėve tanė nė Kosovė. Fatkeqėsisht, Serbia, e pėrsėrisė, vendosi tė kontaktojė me tė ashtuquajturat komunat paralele nė Kosovė sepse ato - ndonėse tėrėsisht jo-funksionale – paraqesin partner ideal dhe shėrbejnė si sistem pėr tė paguar rrogat.

Tamara Nikēeviq: Kur keni biseduar pėr herė tė fundit me ndonjė zyrtar nga Serbia?

Sllobodan Petroviq: Zyrtarisht - kurrė! Nga ana tjetėr, pasi jam duke folur me ju si zėvendės kryeministėr i Kosovės, unė besoj se kontaktet e mia joformale janė tė parėndėsishme.

Tamara Nikēeviq: A keni bashkėpunim me pėrfaqėsuesit e Kishės Ortodokse Serbe?

Sllobodan Petroviq: Po, ēdo ditė. Partia e Pavarur Liberale ka ndėrmarrė shumė nisma pėr pastrimin dhe rehabilitimin e varrezave tė shkatėrruara, si dhe pėr rregullimin e pronės sė uzurpuar tė KOS. E gjithė kjo punė bėhet nė bashkėpunim tė ngushtė me pėrfaqėsuesit e kishės. Nė kėtė drejtim, kam theksuar pėrpjekjet e Shkėlqesisė sė Tij, Peshkopit Teodosije, i cili ka bėrė shumė pėr popullin serb nė Kosovė: bashkėpunimi i tij me tė gjithė ata qė i dėshirojnė tė mirėn Kosovės dhe komunitetit serb ėshtė i paēmueshėm.

Tamara Nikēeviq: Interesant, ju keni kontakte tė rregullta me persona tė rėndėsishėm tė politikės botėrore – sidomos me funksionarė tė lartė nga SHBA – te tė cilėt shumica e autoriteteve tė Beogradit nuk kanė gjasa tė arrijnė. Cila ėshtė linja e pėrbashkėt nė tė gjitha kėto diskutime qė keni pasur pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės? Pse jeni aq interesant pėr ata?

Sllobodan Petroviq: Aq sa kam mundur tė kuptoj, njerėzit qė ju pėrmendet ēmojnė shumė – pėrgjegjėsinė. Nė fakt, nė qoftė se ju keni pranuar pėrgjegjėsinė pėr tė zgjidhur njė problem, atėherė duhet zgjidhur atė, mos lejon qė me udhėheqje tė shtetit t'ju prijė popullariteti, por - pėrgjegjėsia, kujdesi pėr qytetarėt, pėr tė ardhmen e vendit nė tė cilin ju jeni duke kryesuar. Pėr fat tė keq, unė kam pėrshtypjen se shumica e politikanėve nė Serbi nuk mendojnė nė atė mėnyrė, kėshtu qė ky lloj i papėrgjegjshmėrisė nė mėnyrė tė paevitueshme prodhon efekte tė caktuara. Pėrveē kėsaj, kur ju mė pyesni pse iu jam aq interesant, unė do tė pėrgjigjem direkt, nėse ju jeni nė pozicion ku jam unė, ėshtė logjike qė ju shiheni si njė burim interesant informacioni, njė shembull i mirė i kėmbėnguljes dhe dėshirės pėr tė ndihmuar nė mbijetesėn e popullit serb nė Kosovė. Unė e di se kam filluar me politikėn time me zgjidhjen e problemeve tė vogla lokale, por politika e lartė ėshtė diēka qė vjen kur ju sinqerisht dhe seriozisht pėr tė trajtuar problemet kryesore tė popullit tuaj. Lirisht mund tė them se nė botė ende kam shumė miq tė cilėt sinqerisht dėshirojnė tė ndihmojnė jo vetėm serbėt, por edhe tė gjithė qytetarėt e Kosovės. Sepse vetėm njė Kosovė e qėndrueshme dhe garanci stabiliteti pėr popullin e saj dhe nė rajon. Sidomos kur bėhet fjalė pėr aspiratat evropiane tė vendeve tė Ballkanit.

Tamara Nikēeviq: Kur ju thoni - pozita ku aktualisht jam - ēfarė mendoni ju?

Sllobodan Petroviq: Unė mendoj nė pozitėn e zėvendės kryeministrit dhe kryetarit tė partisė serbe qė ka marrė mė sė shumti vota. Asgjė tjetėr.

Tamara Nikēeviq: Gjatė bisedave me personalitete tė rėndėsishme politike tė botės - kohėt e fundit, ju, sa kam njohuri unė, u takuat me sekretaren amerikane tė Shtetit, Hillary Clinton – a ėshtė pėrmendur njėherė mundėsia e ndarjes sė Kosovės?
Sllobodan Petroviq: Pėr ndarje tė Kosovės - qė ju mund tė ju them lirisht – bashkėbiseduesit nė botė nuk kanė njė opinion tė mirė. Thjesht, kjo temė ėshtė i vjetruar. Ose, nėse ju pėlqen, unė nuk do tė thosha se asnjėherė nuk ėshtė konsideruar seriozisht. Pse? Sepse nė qarqet politike tė mėdha perceptohen si njė mundėsi pėr tė hapur edhe tė mėdha, probleme tė frikshme. Njė qėndrim i tillė, mendoj unė, pėrkon me pozitėn e SLS: ndarja e Kosovės do tė ishte zgjidhja mė e keqe qė do tė vinte mbi kombin tonė! Nė vend tė krijimit tė kufijve tė rinj dhe thellimit tė urrejtjes etnike, ata duhet tė kėrkojnė maksimumin nė situatėn ashtu siē ėshtė aktualisht dhe tė pėrpiqen pėr tė gjetur zgjidhje praktike mė tė mirė pėr njė jetė mė tė mirė pėr tė gjithė qytetarėt.

kosovari50
29.02.2012, 21:36:48
Ministri Buja priti nė takim kryetarėt e sindikatave tė arsimit tė Kosovės, Shqipėrisė dhe Holandės
http://www.masht-gov.net/advCms/img/nws/1593_foto_nga_takimi_large.jpg
Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, Ramė Buja ka pritur sot nė takim tė pėrbashkėt kryetarin e Sindikatės sė Bashkuar tė Arsimit, Shkencės dhe Kulturės, Ali Shabanaj, kryetarin e Sindikatatės sė Arsimit tė Holandės, Drescher Wallter, pėrfaqėsuesin e Edukimit Internacional, Nicolas Richars dhe kryetarėt e Sindikatave tė Arsimit tė Shqipėrisė, Xhafer Dobrushi dhe Bajram Kruja.


Ministri Buja fillimisht ka folur pėr gjendjen e arsimit nė Kosovė, tė arriturat dhe sfidat tė cilat po e pėrcjellin avancimin e kėtij sektori nė vend. Ministri Buja e ka vlerėsuar lartė vetėdijen e njerėzve pėr tė quar pėrpara proceset nė kėtė fushė.

Ministri i Arsimit nė Kosovė ka theksuar se, asnjė nga komunitetet nė vend nuk ėshtė nė mungesė tė arsimimit nė gjuhėn amtare, ndėrkaq ka shtuar se ėshtė duke u punuar maksimalisht nė arritjen e nivelit mė tė lartė tė shkollimit tė tyre.

Ministri Buja po ashtu ka premtuar vazhdimin e dialogut gjer nė realizim tė plotė, tė integrimit tė komuniteteve pakicė nė sistemin arsimor tė Kosovės.

Kryetari i SBASHK-ut, Ali Shabanaj ka theksuar rėndėsinė e thellimit tė partneritetit mes sindikatave dhe ministrive tė arsimit tė Kosovės dhe Shqipėrisė.

Shabanaj po ashtu ka bėrė tė ditur se, SBASHK-u, Federata e Sindikatave tė Arsimit dhe Shkencės FSASH dhe Sindikata e Pavarur e Arsimit Shqiptar SPASH kanė nėnshkruar njė marrėveshje bashkėpunimi,e cila objektiv kryesorė ka zhvillimin cilėsor bashkėkohor tė arsimit shqiptar dhe fuqizimin e lėvizjes sindikale nė funksion tė kėtij objektivi.

Marrėveshja tripalėshe parasheh edhe gatishmėrinė dhe angazhimin e plotė tė tyre pėr tė mbėshtetur dhe ndikuar nė plotėsimin e marrėveshjes ndėrshtetėrore tė nėnshkruar nga ministri i Arsimit dhe Shkencės sė Shqipėrisė dhe ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė tė Kosovės, pėr kordinimin e projekteve tė pėrbashkėta nė fushėn e arsimit, harmonizmin e planeve dhe programeve mėsimore, uljen e braktisjes nė arsimin bazė dhe tė mesėm, projektin e Abetares sė pėrbashėkt, bashkėpunimin nė reformėn e kurrikulės, etj.

Kryetari i Sindikatatės sė Arsimit tė Holandės, Drescher Wallter, ka thėnė se ėshtė i kėnaqur me punėn qė ėshtė duke e bėrė SBASHK-u nė pėrmirėsimin e gjendjes nė arsim, si njė nga faktorėt mė tė rėndėsishėm nė shoqėri.

Ndėrsa, kryetarėt e Sindikatave tė Arsimit tė Shqipėrisė, Xhafer Dobrushi dhe Bajram Kruja janė pajtuar se ekziston vullneti i sindikatave tė arsimit tė Kosovės dhe Shqipėrisė pėr tė nxitur kėmbimin e pėrvojave, informatave, si dhe pėr tė pėrkrahur objektivat qė kanė ministritė e tė dyja vendeve

kosovari50
29.02.2012, 21:39:54
Ka filluar faza e parė e aplikimit pėr tė pėrfituar nga pėrkrahja e Ministrisė sė Bujqėsisė
http://www.mbpzhr-ks.net/advCms/img/images/content/news/84160_foto19_12_2011_llarge.jpg
Ėshtė hapur periudha e aplikimit pėr tė pėrfituar subvencione dhe grante investive nga faza e parė e pėrkrahjes sė Ministrisė sė Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural. Tė gjithė fermerėt qė i plotėsojnė kriteret e publikuara ditė mė parė nė shtypin e shkruar dhe nė faqen zyrtare tė ministrisė, mund tė aplikojnė pėr tė pėrfituar subvencione pėr krerė tė lopėve qumėshtore, pėr krerė tė kafshėve tė imėta (dele/dhi) dhe pėr herė tė parė edhe pėr zgjoje bletėsh.

Po ashtu, nė kėtė periudhė fermerėt mund tė aplikojnė pėr tė pėrfituar edhe grante pėr investimet e tyre nė sektorin e hortikulturės, pėrkatėsisht pėr ngritjen e sipėrfaqeve tė reja me pemishte, me hardhi tė rrushit tė tryezės dhe me perime nė serra, si dhe mund tė pėrfitojnė grante investive edhe pėr zėvendėsimin, zgjerimin dhe pėrmirėsimin e infrastrukturės nė fermė (rrjete mbrojtėse kundėr breshėrit, sisteme tė ujitjes, sisteme mbajtėse dhe rrethoja, pajisje tė ndryshme pėr fermė, etj).

Zgjerimi i gamės sė pėrkrahjes dhe aktivizimi i tė gjitha burimeve pėr zhvillimin e sektorit tė bujqėsisė ėshtė objektivė kryesore e Ministrisė sė Bujqėsisė dhe pėrveē pėrkrahjes sė deritanishme pėr sektorin e blegtorisė, sektorin e hortikulturės dhe atė tė drithėrave, sivjet pėr herė tė parė do tė pėrkrahet me subvencione edhe prodhimtaria e farės sė grurit, prodhimtaria e misrit dhe ajo e lulediellit dhe kolzės. Periudha e aplikimit pėr prodhimtarinė e kėtyre kulturave bujqėsore do tė hapet nė muajin mars. Ndėrsa, pėr tė pėrfituar grante investive pėr ndėrtimin e fermave tė reja pėr lopė qumėshtore dhe pula vojse, pėr pajisje pėr mjelje, pėr pėrgatitjen e ushqimit pėr bagėti, pėr ndėrtimin dhe renovimin e dhomave tė qumėshtit dhe pėr pajisje dhe mekanizėm mė tė rėnd bujqėsor, periudha e aplikimit do tė hapet nė muajin prill. Vlen tė potencohet se theks i veēantė nė hartimin e kritereve ėshtė vėnė edhe tek inkurajimi i tė rinjve dhe grave fermere, si dhe tek inkurajimi i banorėve tė zonave tė thella rurale, tė cilėt nė sistemin e poentimit do tė kenė pėrparėsi mė tė madhe me projekte pėr zhvillim rural.

Faza e dytė e aplikimit pėr tė pėrfituar nga skema e pėrgjithshme e granteve pėr agropėrpunimin dhe prodhimtarinė primare, tė cilat Ministrisė sė Bujqėsisė i janė vėnė nė dispozicion nga projekti i Bankės Botėrore dhe projekti i Danida-s, do tė hapet pas gjashtėmujorit tė parė tė kėtij viti.

kosovari50
29.02.2012, 21:44:29
Kuēi: Avokatėt kontribuojnė nė perceptimin pozitiv pėr drejtėsinė nė Kosovė
http://www.md-ks.org/repository/images/850IMG_4944.jpg
Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Prof. Dr. Hajredin Kuēi, sot ka vizituar Oden e Avokatėve tė Kosovės (OAK), ku ėshtė pritur nga Kryetari i kėsaj ode, Ibrahim Dobruna.

Me kėtė rast, Ministri Kuēi ka uruar z. Dobruna pėr zgjedhjen nė postin e Kryetarit tė Odes sė Avokatėve tė Kosovės dhe ka ofruar mbėshtetjen e Ministrisė sė Drejtėsisė dhe ndihmėn e tij personale pėr fuqizim e kėsaj ode.

“Fuqizimi i OAK-ut nėnkupton edhe fuqizimi tė drejtėsisė nė Kosovė, avokatet janė pjesė e sistemit tė drejtėsisė, nė kuptimin e asaj pėr gjetjen dhe vendosjen e rendit dhe ligjit, nė kėtė drejtim do ta keni gjithė mbėshtetjen time. MD-ja do tė angazhojė nė gjitha organizmat e veta OAK-un, qė nga procedura e miratimit te ligjeve dhe do e mbėshtesim OAK-un nė ndryshimin e Ligjit pėr Avokatin, i cili do tė jetė mė funksional nė praktik, njėkohėsisht edhe mė i pėrshtatshėm pėr avokatėt nė Kosovė”, tha Kuēi.

Ministri Kuēi shprehi bindjen e tij qė avokatet nė Kosovė kontribuojnė shumė nė vendosjen e rendit dhe ligjit, nė vendosjen e drejtėsisė, mbi tė gjitha nė perceptimin pozitiv pėr drejtėsinė nė Kosovė.

Nė anėn tjetėr, Kryetari Dobruna tha se me Ministrit Kuēi kanė biseduar pėr bashkėpunimin nė mes tė Odės sė Avokatėve tė Kosovės dhe Ministrisė sė Drejtėsisė pėr gjitha fushat qė janė me interes pėr zbatimin e ligjit dhe shtoi se bashkėpunimi i OAK-ut dhe MD-sė ka ekzistuar, por nė kėtė takim, sipas tij kanė vlerėsuar qė ky bashkėpunim duhet tė vazhdojė nė mėnyrė qė qytetari i Kosovės duhet tė ketė qasje nė drejtėsi dhe tė jetė i barabartė para ligjit.

kosovari50
29.02.2012, 21:45:49
Ministri Kuēi ka takuar pėrfaqėsuesit e Projektit tė Binjakėzimit
http://www.md-ks.org/repository/images/IMG_4955_1.jpg
Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Prof. Dr. Hajredin Kuēi, me rastin e pėrfundimit tė misionit, sot ka takuar kėshilltarin rezident tė Projektit tė Binjakėzimit “Standarde tė BE-sė pėr Ministrinė e Drejtėsisė”, Bernd Messerschmidt, tė cilin e ka falėnderuar pėr kontributin e tij dhėnė nė kėtė projekt. Ai njėkohėsisht vlerėsoi punėn e projektit, i cili me kėrkesėn e Ministrisė sė Drejtėsisė do tė vazhdojė edhe pėr gjashtė muajt e ardhshėm, nė dhėnien e ndihmės sa i pėrket ngritjes sė kapaciteteve nė ministri.

Ndėrsa, kėshilltarit tė ri tė kėtij projekti z. Jan MacLean, Ministri Kuēi i ka ofruar bashkėpunim tė ngushtė nė realizimin e planit tė punės se projektit tė Binjakėzimit.

kosovari50
29.02.2012, 21:47:03
Lazard Freres S.A.S nė konsorcium me Raiffeisen Investment AG, pėrzgjidhet pėr kėshilltar tė transaksionit pėr privatizimin e PTK-sė
http://mzhe.rks-gov.net/repository/images/PTK_-_ndertesa.jpg
Komisioni Qeveritar pėr Privatizimin (KQP) i PTK-sė, njofton opinionin publik se ka pėrfunduar procesi i pėrzgjedhjes sė Kėshilltarit tė Transaksionit pėr privatizimin e Postės dhe Telekomunikacionit tė Kosovės (PTK-sė).

Nė kėtė proces fillimisht, kishin konkurruar dymbėdhjetė kompani dhe konsorciume nga ku ishin pėrzgjedhur pėr para-kualifikim 6. Pesė nga gjashtė kompanitė apo konsorciumet e para-kualifikuara, kanė marrė pjesė nė fazėn e dytė tė tenderit, duke konkurruar pėr kėshilltar tė transaksionit nė kėtė proces.

Kompanitė apo konsorciumet e para-kualifikuara qė kanė dozuar dosjet e tyre nė fazėn e dytė tė tenderit janė:
• Ernst & Young, Poloni
• ING Bank NV (nė konzorcium me K&L Gates LLP)
• Lazard Freres S.A.S, (nė konzorcium me Raiffeisen Investment AG)
• PWC, Poloni
• Zagrebacka Banka, UniCredit Group (nė konzorcium me Schoner Rechtsnawalte, Baker Tilly Makedonija dhe Analysis Mason)

Pėr analizimin e dosjeve tė kompanive qė kanė aplikua, Komisioni Qeveritar i Privatizimit, ka caktuar njė komision profesional vlerėsues, tė pėrbėrė nga shėrbyes tė lartė civil, nga secila ministri pjesėmarrėse nė KQP.

Pas analizimit tė ofertave teknike dhe financiare tė tė gjitha kompanive pjesėmarrėse nė kėtė proces, me rekomandimin e Komisionit Vlerėsues, kompania Lazard Freres S.A.S (nė konzorcium me Raiffeisen Investment AG) ėshtė pėrzgjedhur si Kėshilltar i Transaksionit i Qeverisė sė Kosovės, pėrkatėsisht Komisionit Qeveritar pėr Privatizimin e PTK-sė, pėr procesin e shitjes sė 75% tė aksioneve tė PTK-sė.

KQP vlerėson se pjesėmarrja nė kėtė proces i njė numri tė madh tė kompanive tė dėshmuara nė nivel ndėrkombėtar dhe pėrzgjedhja e njė konsorciumi shumė tė suksesshėm dhe me pėrvojė nė tė gjithė botėn por edhe nė rajon, pėr ofrimin e shėrbimeve tė transaksionit, garanton kualitet shumė tė lartė tė ofrimit tė shėrbimeve nga konsorciumi i kompanive tė pėrzgjedhura. Gjatė pėrzgjedhjes sė bėrė pėr kėtė proces janė pėrdorur standardet mė tė larta ndėrkombėtare pėr procese tė tilla.

Konsorciumi i kompanive fituese tė kėtij tenderi pėrbėhet nga dy kompani shumė tė njohura.

Lazard, njėra nga kompanitė mė tė njohura kėshilluese financiare nė botė, vepron nė 27 shtete tė ndryshme nė tė gjithė globin. Kjo kompani vepron nga viti 1848 dhe ofron kėshilla mbi bashkimet dhe blerjet, ēėshtjet strategjike, ristrukturimin dhe strukturėn e kapitalit, tė rritjes sė kapitalit dhe financave tė korporatave, si dhe shėrbimet e menaxhimit tė aseteve nė shoqėritė, ortakėritė, institucionet, individėt.

Ndėrsa, Raiffeisen Investment AG ėshtė lider si Kėshillues nė Financat Korporative tė Evropės. Grupi i Bankave tė Raiffeisen ka njė nga rrjetet mė tė forta tė bankave komerciale dhe bankave investuese ne Evropėn Qendrore & Lindore dhe zyrat pėrfaqėsuese nė tėrė botėn, qė operojnė 3,200 degė me 60,000 tė punėsuar.

Pėrveē vendeve tjera, Raiffeisen ka ofruar kėshilla tė transaksionit pėr mė shumė se 250 procese tė privatizimit nė Evropėn Qendrore dhe Lindore, ndėrsa gjatė dekadės sė kaluar ka qenė veēmas shumė aktiv nė sektorin e telekomit, ku ka marrė pjesė nė shumicėn e privatizimeve mė tė mėdha nė kėtė sektor tė kryera nė rajon.

kosovari50
29.02.2012, 21:48:22
DANIMARKA DO TA LUAN ROLIN E MBĖSHTETĖSIT PĖR PROCESET INTEGRUESE

http://www.mei-ks.net/repository/images/27_02_12_109725_p-019984-00-02h.JPG
Nė vazhdėn e takimeve intensive pėr informimin e shteteve tė BE'sė pėr hapat e mėtutjeshėm qė priten nė proceset integruese Evropiane, nė Bruksel sot u mbajt njė takim ndėrmjet Zėvendės kryeministres, Edita Tahiri dhe Ministres sė Integrimit Evropian, Vlora Ēitaku, me Ministrin pėr ēėshtje Evropiane tė Danimarkės, Nicolai Wammen.

Nė takim me ministrin e shtetit kryesues tė BE'sė, zėvendės Kryeministrja Tahiri dhe Ministrja Ēitaku kanė pėrshkruar fazat e fundit tė dialogut si dhe hapat e pėrshpejtuar tė mėtutjeshėm qė marrėveshja si e tillė garanton sa i pėrket pėrfaqėsimit tė barabartė tė Kosovės dhe nėnshkrimit tė marrėveshjeve.

Ministri Wammen pėrshėndeti marrėveshjen e arritur duke thėnė se ajo ka hapur dyert pėr tė dy shtetet tė ecin hapave tė pavarur drejt perspektivės sė tyre evropiane. Nė kėtė proces, Danimarka do ta luan rolin e mbėshtetėsit edhe si kryesuese e radhės.

kosovari50
29.02.2012, 21:49:35
HOXHAJ DHE ĒITAKU KЁRKOJNЁ DINAMIKЁ NЁ INTEGRIMET EVROPIANE
http://www.mei-ks.net/repository/images/European-Parliament_(1).jpg
Ministri i Punёve tё Jashtme i Republikёs sё Kosovёs, Enver Hoxhaj dhe ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora Ēitaku kanё vazhduar takimet me pёrfaqёsues tё lartё nё Bruksel.
Dy ministrat kanё zhvilluar njё takim me Edgars Rinkēvičs, Ministёr i Punёve tё Jashtme i Latvisё, tё cilin e kanё falėnderuar pёr mbёshtetjen e deritanishme. Ata kanё kёrkuar mbёshtetjen e kёtij shteti nё aspiratat e kosovarёve pёr t’u integruar nё Bashkimin Evropian.

Dy ministrat kanё takuar edhe Nicolai Wammen, ministёr pёr Ēёshtje Evropiane tė Danimarkёs.

Ndёrsa, njё takim tё veēatё kanё zhvilluar edhe me shumё eurodeputet, tё kryesuar nga raportuesja pёr Kosovёn, Ulrike Lunacek, Eduard Kukan, Jelko Kacin . Dy ministrat kanё falėnderuar eurodeputet pёr mbёshtetjen e fuqishme Parlamenti Evropian i ka dhёnё Republikёs sё Kosovёs. Ata kanё kёrkuar nga Parlameti Evropian qё integrimet evropiane pёr Republikёn e Kosovёs tё marrin njё dinamikё tё re.

Ministri Hoxhaj dhe ministrja Ēitaku theksuan se Republika e Kosovёs tashmё ka plotёsuar shumё standarde dhe refroma tё nevojshme pёr rrugёn e saj evropiane.

Ministri Hoxhaj nё kёtё takim ka theksuar se Qeveria e Kosovёs, integrimin evropian gjithmonė e ka parё si njё instrument pёr tё modernizuar shoqёrinё tonё dhe pёr tё implementuar reforma tё duhura, nё mėnyrё qё Kosova tё jenё konkurrente me shtete tjera nё BE.

Dy ministrat sot kanё takuar edhe Tonio Borg, ministёr i Punёve tё Jashtme i Maltės dhe kanё zhvilluar takim me Grupin Punues pėr Ballkanin Perėndimor tė Parlamentit Evropian, pjesё e sё cilit janё shumё eurodeputet qё pёrkrahin Republikёn e Kosovёs nё vazhdimsi, si eurodeputetja Doris Pack etj.

Nё tё gjitha kёto takime, dy ministrat kėrkuan qё Kosova tё marrė udhėrrėfyesin, tё nёnshkruhet marrėdhёniet kontraktuale dhe tё fillojё studimi i fizibilitetit pёr marrėveshjen pёr Stabilizim- Asociim me Bashkim Evropian.

Ministri Hoxhaj dhe Ministrja Ēitaku do tё kenё edhe nesёr shumё takime me pёrfaqёsues tё Bashkimit Evropian, nё pёrpjekje pёr tё marrė sa mё shumё pёrkrahje pёr agjendėn evropiane tё Kosovės.

kosovari50
29.02.2012, 21:52:04
Ministri Agim Ēeku shpalosi programin pėr Manifestimin “Epopeja e UĒK-sė“
http://mksf-ks.org/repository/images/28_02_12_81060_Ministri-Agim-Ceku-ne-konfe.jpg
Nė Ministrinė e Forcės sė Sigurisė tė Kosovės, sot, u mbajt takimi i radhės i Komisionit Organizativ, pėr mbajtjen e manifestimit “Epopeja e UĒK-sė“, mė 5, 6 dhe 7 mars 2012. Nė takim, morėn pjesė: Ministri i FSK-sė, Agim Ēeku, njė herit edhe kryetar i Komisionit, Organizativ, Bajram Rexhepi, ministėr i Punėve tė Brendshme, Jehona Shyti Shefja e Kabinetit tė ministrit tė Ministrisė sė Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, **** Koci, zėvendėsministri i Ministrisė sė Zhvillimit Ekonomik, Muharrem Xhemajli kryetar i Organizatės sė Veteranėve tė Luftės (OVL), Kėshilltari i Kryeministrit, pėrfaqėsues i Komunės sė Skenderajt, etj.

Nė emėr tė Komisionit pėr Organizimin e manifestimit “Epopeja e UĒK-sė, ministri i FSK-sė, Agim Ēeku, ka mbajtur konferencė pėr media, ku ka shpalosur programin organizativ, pėr tri ditėt e manifestimit. ”Qeveria e Republikės sė Kosovės, mė 5, 6dhe 7 Mars, organizon manifestimin gjithė-popullor, nė nderim tė Epopesė sė Ushtrisė Ēlirimtare dhe nė kujtim tė Komandantit legjendar Adem Jashari, familjes Jashari dhe gjithė dėshmorėve tė kombit, si dhe tė gjithė tė rėnėve pėr liri dhe Pavarėsinė e vendit dhe popullit tonė, me moton “Nderojmė tė kaluarėn –Ndėrtojmė tė Ardhmen”.

Ceremonia kryesore, mė 5 mars, do tė mbahet nė Kazermėn “Adem Jashari” nė Prishtinė, me parakalimin e kuadrateve tė FSK-sė, duke filluar nė orėn 11.00, dhe mė pas do tė ketė njė program kulturo-artistik.

Mė 6 mars, nė Kompleksin Memorial “Adem Jashari” nė Prekaz, duke filluar nė orėn 10.00 deri nė orėn 12.00, do tė bėhen homazhe para varrit tė Komandantit legjendar Adem Jashari dhe Varrezave tė familjes Jashari, nė Skenderaj dhe nė tė gjitha Komplekset memorial tė UĒK-sė, nė Kosovė.

Ndėrsa po mė 6 Mars, duke filluar nga ora 18.00, nė Sallėn e Kuqe tė Pallatit tė Rinisė dhe Sporteve, nė Prishtinė, do tė mbahet Akademia Pėrkujtimore kushtuar Komandantit legjendar Adem Jashari, familjes Jashari dhe tė gjithė dėshmorėve dhe tė rėnėve pėr liri. Akademia do tė pėrcillet me njė koncert tė Filarmonisė sė Kosovės.

Mė 7 Mars, ora 18.00, nė Kompleksin memorial Adem Jashari, do tė mbahet manifestimi “Nata e Zjarreve” ku do tė ndizen flakadanėt e zjarreve (simbol i lirisė), si dhe nė tė gjitha vendet e fushė betejave nė Kosovė. Ndėrsa programi kulturo-artistik, do tė mbahet nė Sheshin “Adem Jashari” nė Skenderaj.
Ministri Agim Ēeku, gjithashtu ka njoftuar se nė kuadėr tė Manifestimit do tė organizohen edhe aktivitete tė ndryshme sportive.

Kryetar i Komisionit pėr organizimin e Manifestimit “Epopeja e UĒK-sė”, ministri i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, Agim Ēeku, nė fund, u ka bėrė thirrje tė gjithė nxėnėsve, veteranėve dhe qytetarėve, qė sa mė shumė tė marrin pjesė nė Manifestimin Pėrkujtimor, mė 5, 6 dhe 7 Mars.

kosovari50
29.02.2012, 22:04:40
Projekti i binjakėzimit i mbėshtet pėrpjekjet e Kosovės pėr pėrmbushjen e standardeve tė BE-sė pėr azil dhe ri-pranim

Nė kuadėr tė mbėshtetjes sė Bashkimit Evropian pėr forcimin e sundimit tė ligjit nė Kosovė, Ministritė e Punėve tė Brendshme tė Kosovės dhe tė Austrisė, sot pėrfundoi projekti i binjakėzimit “Forcimi i Sundimit tė Ligjit nė Kosovė (Ri-pranimi dhe Azili)”.
Nė kėtė ceremoni pėrmbyllėse morėn pjesė, ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, Christof Stock, Shef i Operacioneve nė Zyrėn e BE-sė nė Kosovė, Johann Brieger, Ambasador i Austrisė nė Kosovės, pėrfaqėsuesit e partnerėve tė binjakėzuar, ata tė Zyrės sė BE-sė nė Kosovė dhe tė vendeve anėtare tė BE-sė.
Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, falėnderoi Komisionin Evropian pėr mbėshtetjen e ofruar nė procesin e integrimit tė Kosovės nė Bashkimit Evropian dhe ekipin pėr Projektin e Binjakėzimit, tė cilėt kanė kontribuar dukshėm nė zhvillimin e kapaciteteve institucionale nė Departamentin pėr Shtetėsi, Azil dhe Migracion, duke krijuar kėshtu kėtė departament shumė funksional dhe me staf dhe kapacitete tė mjaftueshme.
“E rėndėsisė sė veēantė nė angazhimin e kėtij projekti qėndron nė faktin se ėshtė treguar fleksibilitet pėr tė mbėshtetur Ministrinė e Punėve tė Brendshme dhe ministritė tjera nė pėrmbushjen e prioriteteve qė kanė dalė nė procesin e liberalizimit tė vizave, nė veēanti nė pėrmbushjen e parakushteve pėr hapjen e dialogut pėr viza me Bashkimin Evropian dhe nė kėtė drejtim duhet theksuar mbėshtetjen qė na ėshtė ofruar nė pėrmbushjen e veprimeve qė dalin nga strategjia dhe plani i veprimit pėr ri-integrimin e personave tė riatdhesuar”, theksoi ministri Rexhepi.
Ministri Rexhepi, tha se me krenari mund tė konkludojmė se me punėn e pėrbashkėt ėshtė ndikuar qė Komisioni Evropian nė Raportin e Progresit tė vitit 2011 pėr Kosovėn tė nxjerr pėrfundime se Kosova ka arritur progres tė konsiderueshėm nė plotėsimin e parakushteve pėr liberalizim tė vizave, si dhe hapjen e kėtij dialogut nė janar tė kėtij viti.
Ndėrsa, Christof Stock, Shef i Operacioneve nė Zyrėn e BE-sė nė Kosovė, theksoi ėshtė i kėnaqur se nė Kosovė ri-pranimi ėshtė duke funksionuar dhe se janė zbatuar reforma substanciale nė fushėn e ri-integrimit.
“Fillimi i dialogut pėr vizat tregon se nė fushėn e ri-integrimit tė personave tė riatdhesuar ėshtė bėrė njė progres i konsiderueshėm dhe ky pėrmirėsim ėshtė paraqitur edhe nė Raportin e Progresit tė KE-sė pėr vitin 2011. Ne besojmė se ky projekt ka kontribuar dukshėm nė pėrmirėsimin e harmonizimit tė Kosovės me standardet dhe praktikat evropiane nė fushat e azilit, ri-pranimit, ndonėse nevojitet tė bėhet edhe mė shumė progres\", tha Stock.
Nė vitin 2011, mbi 5.000 njerėz janė kthyer nė Kosovė dhe ėshtė kryesisht detyrė e autoriteteve tė Kosovės qė tė mundėsojnė ri-integrimin e tyre nė shoqėri. BE-ja ėshtė e pėrkushtuar qė tė vazhdojė tė pėrkrahė Qeverinė e Kosovės nė ketė proces me mbėshtetje financiare, ekspertizė dhe me mėsimet e mėsuara. Nė mėnyrė tė veēantė nė fushėn e ri-integrimit tė kthyerve, BE-ja sė shpejti do tė fillojė njė projekt nė vlerė prej 1.2 milionė eurosh, i cili do tė ketė pėr qėllim tė forcojė kapacitetet institucionale dhe administrative tė institucioneve pėrkatėse dhe tė sigurojė ofrimin e masave gjithėpėrfshirėse socio-ekonomike pėr personat e riatdhesuar.
Qėllimi i kėtij projekti ka qenė qė tė ndihmojė nė harmonizimin e legjislacionit tė Kosovės pėr migrim dhe azil me Acquis e BE-sė dhe qė tė forcojė edhe mė tej kapacitetin administrativ tė institucioneve tė Kosovės pėr zbatimin e legjislacionit.
Pėrmes kėtij projekti tė binjakėzimit, Kosova ka bėrė pėrmirėsime tė prekshme nė mėnyrėn se si menaxhohen fushat e azilit, ri-pranimit dhe ri-integrimit. Skema e binjakėzimit ėshtė dėshmuar si njė instrument shumė i vlefshėm nė ketė proces, duke mundėsuar angazhimin afatgjatė tė profesionistėve nga administrata e BE-sė pėr tė punuar krahė pėr krahė dhe pėr tė bartur ekspertizėn e tyre te homologėt e tyre kosovarė.

kosovari50
29.02.2012, 22:05:17
Ministri Hoxhaj merr mbėshtetje tė fuqishme nga Belgjika
http://www.mfa-ks.net/repository/images/Ministri_Hoxhaj-Ministri_Reynders_v.jpg
Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, ka zhvilluar sot njė takim bilateral me Ministrin e Punėve tė Jashtme tė Belgjikės, Didier Reynders.Shkarko me rezolucion mė tė madh
Nė kėtė takim ėshtė diskutuar pėr marrėdhėniet bilaterale mes dy shteteve, tė cilat janė vlerėsuar si tė shkėlqyeshme nga tė dy ministrat. Me kėtė rast, Ministri Hoxhaj ka falėnderuar Ministrin Reynders pėr mbėshtetjen e vazhdueshme tė Belgjikės nė shtetndėrtimin e Republikės sė Kosovės.

Nė kėtė takim ėshtė folur edhe pėr perspektivėn evropiane tė Republikės sė Kosovės si dhe pėr marrėveshjet e arritura mes Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė, nė dialogun teknik tė lehtėsuar nga Bashkimi Evropian.

Me kėtė rast, Ministri i Punėve tė Jashtme i Belgjikės, Didier Reynders ka pėrgėzuar Qeverinė e Republikės sė Kosovės pėr sjelljen evropiane nė kėtė dialog.

Reynders ka theksuar se Belgjika mirėpret konkluzionet e Kėshillit tė Ministrave tė Jashtėm tė Bashkimit Evropian pėr tė filluar studimin e Fizibilitetit, si hap i parė drejt nėnshkrimit tė Marrėveshjes tė Stabilizimit dhe Asociimit mes Republikės sė Kosovės dhe Bashkimit Evropian.

Ministri Hoxhaj po ashtu ėshtė siguruar nga Ministri Reynders se Belgjika edhe mė tutje do tė mbėshtes Republikėn e Kosovės nė proceset integruese si dhe nė anėtarėsimin e saj nė organizatat ndėrkombėtare.

Ministri belg ka pėrgėzuar Ministrin Hoxhaj pėr reformat e gjithėmbarshme qė janė ndėrmarrė nė Republikėn e Kosovės, tė cilat kanė pėrshpejtuar procesin e pėrfundimit tė pavarėsisė sė mbikėqyrur.

kosovari50
29.02.2012, 22:06:32
Nė Prishtinė u mbajt Punėtoria pėr ujin e pijshėm
http://www.msh-ks.org/images/00000000000000000139.jpg


Kjo punėtori ishte e organizuar nga Zyra Ndėrlidhėse e Komisionit Evropian nė bashkėpunim me IKSHP

Organizuar nga Zyra Ndėrlidhėse e Komisionit Evropian nė Kosovė, nė bashkėpunim me Institutin Kombėtar tė Shėndetėsisė Publike, sot nė Prishtinė i filloi punimet punėtoria dy ditore me temėn: “Transpozimi i direktivės sė ujit tė pijshėm nė Kosovė: korniza legjislative dhe roli i palėve”.
Ministri i Shėndetėsisė i Republikės sė Kosovės, Ferid Agani tha nė kėtė takim se duke ditur problematikėn e ujit tė pijes nė Kosovė dhe nevojėn qė popullatės t’i ofrohet uji i pijes kualitativ, MSh ėshtė nė proces tė krijimit tė kornizės ligjore, e cila inkorporon edhe Direktivėn e ujit tė pijes 98/83/EC qė ėshtė transponuar nė legjislacionin e Kosovės pėrmes Udhėzimit Administrativ pėrkatės qė

ėshtė hartuar nė MSh dhe do tė hyjė nė fuqi sė shpejti.
Ministria pėrmes legjislacionit dhe asistencės teknike qė ėshtė duke iu ofruar IKSHP-sė, theksoi Ministri, do tė kėrkojė nga Instituti tė zbatojė direktivat e BE-sė pėr ujin, ashtu qė uji tė jetė nė funksion tė shėndetit tė qytetarėve e jo burim i infeksioneve.
Naser Ramadani, drejtor i IKSHP-sė, tha se nga aspekti i shėndetit publik, cilėsia e ujit ka rol tė veēantė, prandaj theksoi ai, menaxhimi i cilėsisė sė ujit zbatohet me rregullore dhe standarde tė veēanta ndėrkombėtare dhe kombėtare, ndėrsa IKSHP do tė jetė nė funksion tė zbatimit tė legjislacionit tė ri qė do tė mundėsojė monitorimin e cilėsisė sė ujit tė pijshėm,rrjedhimisht nė mbrojtjen dhe pėrparimin e shėndetit publik.
Mentor Sadiku, drejtor i Departamentit tė Integrimeve Evropiane nė MSh ka bėrė thirrje nga institucionet shėndetėsore qė ta shfrytėzojnė mė shumė asistencėn teknike qė ofrohet nga Zyra Ndėrlidhėse e KE pėrmes instrumentit TAIEX-it. Gazmend Salimi nga Zyra Ndėrlidhėse e KE-sė tha se kjo zyrė ka ofruar dhe do tė ofrojnė asistencė teknike pėr IKSHP-nė pėr monitorimin e cilėsisė sė ujit tė pijes dhe pėrmirėsimin e kėsaj cilėsie.
Ndėrsa, Graham Cleverly ka paraqitur rezultatet e studimit tė fizibilitetit pėr cilėsinė e ujit tė pijshėm nė Kosovė, ku rėndėsi e veēantė i kushtohet forcimit tė kornizės ligjore dhe kapaciteteve tė IKSHP-sė, pėr monitorimin e cilėsisė sė ujit.
Direktiva e ujit tė pijshėm 98/83/EC ėshtė transpozuar nė Ligjin e Kosovės pėr ujėrat nėpėrmjet Udhėzimit Administrativ tė paraqitur aktualisht nė Ministrinė e Shėndetėsisė dhe pritet tė hyjė nė fuqi sė shpejti. Udhėzimi i ri administrativ do ta zėvendėsojė UA IA 2/99.
Punėtoria qė vazhdon edhe nesėr 2 ditore ka pėr qėllim tė punoj me tė gjithė palėt relevante ku MSH dhe IKSHPK janė bartės tė transpozimit dhe zbatimit tė Direktivės sė ujit tė pijshėm, pėrmes shkėmbimit tė njohurive tė ekspertėve vendor dhe tė jashtėm nga shtetet anėtare tė BE.

Perdrinasi
01.03.2012, 08:19:12
kosovari50, vertete e ke tepruar me keto informata qe i sjell ne kete forum, te cilat per vet sasine e tyre, une nuk besoj se i lexon kush, kuptohet ne perjashtim te titujve, si dhe shikimin e fotove!

Ndersa kur ka tema, akuza apo kritika te pakendshme per Hashimin dhe rrethin e tij te ngushte,.... aha, ty nuk te gjendet kund "nami as nishani"! Pra nuk lodhesh fare te shprehesh vendosmerine tende ne mbrojtje te shefave.
Apo ty te duket me e lehte qe te sjellesh shkrime qe bejne te tjeret neper mediat publike (kryesishte te atyre qe jane nen kontrollin e pushtetit), ndersa vet nuk lodhesh hiq!

P.sh. ēka mendon ti kosovari50 per provokimin (per mua te panevojshem, e aspak diplomatik) qe i beri Hashim Thaēi UNMIK-ut, per te cilin tha se: "UNMIK-u nuk do tė jetė as nė korridore tė takimeve", pa e komentuar pikėn e gjashtė tė marrėveshjes nė Bruksel, e cila i lejon UNMIK-ut te jet pjesmarrese e te gjitha takimeve ku prezenton Kosova?!

Dhe kete deklarate skandaloze Hashim Thaēi e beri pasi Misioni i OKB-sė ka vendosur qė tė tėrhiqet vetė nga mekanizmat rajonalė, ku Kosova do tė paraqitet si Kosovo*.

Pastaj, si eshte e mundur qe ti kosovari50 te mos reagosh fare, ama hiq fare, kur flitet per "Dajen e vogel", shokun numer nje te Hashim Thaēit, ish Komnadantin e SHP te UĒK-se, Pjesmarres ne Konferencen e Rambujese, Minister i Mbrojtjes ne Qeverine e Perkoheshme te udhehequr nga Hashim Thaēi, tani Deputet i PDK-se ne Parlamentin e Kosoves, Azem Sylen?!

E ēuditshme, apo jo?!

kosovari50, edhe pse nuk besoj se i lexon kush shkresat nga mediat qeveritare qe sjell ti ketu per takimet e Jangjigllarit, Hoxhes, Bujes, Jahjages, Thaēit, Kusarit, Kuēit, "kuēkes", "zezes" e "larmes" me delegacione te huaja, megjithate ti mire bene, sepse me kete sasi informacionesh qe sjell ti perdite e pernate ne kete forum, te pakten e arsyeton angazhimin qe ke marre per ta mbrojtur Qeverine e udhehequr nga Hashim Thaēi.

kosovari50
01.03.2012, 14:26:41
kosovari50, vertete e ke tepruar me keto informata qe i sjell ne kete forum, te cilat per vet sasine e tyre, une nuk besoj se i lexon kush, kuptohet ne perjashtim te titujve, si dhe shikimin e fotove!

Ndersa kur ka tema, akuza apo kritika te pakendshme per Hashimin dhe rrethin e tij te ngushte,.... aha, ty nuk te gjendet kund "nami as nishani"! Pra nuk lodhesh fare te shprehesh vendosmerine tende ne mbrojtje te shefave.
Apo ty te duket me e lehte qe te sjellesh shkrime qe bejne te tjeret neper mediat publike (kryesishte te atyre qe jane nen kontrollin e pushtetit), ndersa vet nuk lodhesh hiq!

P.sh. ēka mendon ti kosovari50 per provokimin (per mua te panevojshem, e aspak diplomatik) qe i beri Hashim Thaēi UNMIK-ut, per te cilin tha se: "UNMIK-u nuk do tė jetė as nė korridore tė takimeve", pa e komentuar pikėn e gjashtė tė marrėveshjes nė Bruksel, e cila i lejon UNMIK-ut te jet pjesmarrese e te gjitha takimeve ku prezenton Kosova?!

Dhe kete deklarate skandaloze Hashim Thaēi e beri pasi Misioni i OKB-sė ka vendosur qė tė tėrhiqet vetė nga mekanizmat rajonalė, ku Kosova do tė paraqitet si Kosovo*.

Pastaj, si eshte e mundur qe ti kosovari50 te mos reagosh fare, ama hiq fare, kur flitet per "Dajen e vogel", shokun numer nje te Hashim Thaēit, ish Komnadantin e SHP te UĒK-se, Pjesmarres ne Konferencen e Rambujese, Minister i Mbrojtjes ne Qeverine e Perkoheshme te udhehequr nga Hashim Thaēi, tani Deputet i PDK-se ne Parlamentin e Kosoves, Azem Sylen?!

E ēuditshme, apo jo?!

kosovari50, edhe pse nuk besoj se i lexon kush shkresat nga mediat qeveritare qe sjell ti ketu per takimet e Jangjigllarit, Hoxhes, Bujes, Jahjages, Thaēit, Kusarit, Kuēit, "kuēkes", "zezes" e "larmes" me delegacione te huaja, megjithate ti mire bene, sepse me kete sasi informacionesh qe sjell ti perdite e pernate ne kete forum, te pakten e arsyeton angazhimin qe ke marre per ta mbrojtur Qeverine e udhehequr nga Hashim Thaēi.
Athue po tė shenoja genjeshtra qajtoresh,a do me thoje keshtu ahahahahaha ose po te shenoja shkrime nga nasa borba,vjesnik.......padyshim se do perfitoja lavdata apo?
Po shihet cilat rubrika jan me te lexuarat.Nuk mund te sjell ketu debate qajtoreh te njerzve te deshtuar,se e dij se populli e kerkon tė verteten si gjithemonė,ndaj m'fal qė plasoj te vertetat e jo shpifjet,trillimet,genjeshtrat.

kosovari50
01.03.2012, 17:44:47
Nga vizita e Komisionit pėr Buxhet dhe Financa nė Ēeki
http://www.assembly-kosova.org/common/images/news/2012_03_01_Buxhet_v.jpg
Njė delegacion i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, i udhėhequr nga kryetarja e Komisionit pėr Buxhet dhe Financa, Safete Hadergjonaj, po qėndron nė njė vizitė tre ditore nė Republikėn e Ēekisė. Gjatė kėsaj vizite, ndėr tė tjera, delegacioni i Kosovės u prit nga anėtarėt e Komisionit pėr Buxhet dhe Financa, tė Parlamentit tė Ēekisė, tė drejtuar nga nėnkryetari Vladislav Vilimec.
Gjatė takimit u diskutua pėr progresin qė ka arritur Kosova nė vitet e fundit, dhe mundėsitė e vazhdimit tė bashkėpunimit ndėrparlamentar nė tė ardhmen. Gjatė takimit znj,Hadergjonaj theksoi: "Republika e Ēekisė, ėshtė ndėr vendet e para tė BE-sė qė ka njohur shtetin e Kosovės dhe ne jemi mirėnjohės pėr bashkėpunimin dhe mbėshtetjen e ofruar gjatė kėtyre viteve. Mė duhet tė theksoj veēanėrisht bashkėpunimin me Kuvendin e Kosovės, dhe tė vlerėsoj se ne mund tė pėrfitojmė shumė nga pėrvoja dhe praktikat e mira tė Parlamentit ēek"
Njė takim tjetėr i veēantė u zhvillua edhe mes sekretarit tė pėrgjithshėm tė Parlamentit tė Ēekisė, Petėr Kynstetr dhe sekretarit tė pėrgjithshėm tė Kuvendit tė Kosovės, Ismet Krasniqi. Gjatė takimit, z. Kynstetr shprehu gatishmėrinė pėr tė formalizuar bashkėpunimin bilateral me Kuvendin e Kosovės dhe pėr tė ofruar asistencė veēanėrisht nė zhvillimin e kapaciteteve tė administratės sė Kuvendit.
Gjatė qėndrimit nė Republikėn Ēeke, delegacioni i Kuvendit tė Kosovės u njoh nga afėr me organizimin dhe funksionimin e njėsisė pėr hulumtime legjislative, organizimin e punės nė komisionet parlamentare dhe procesin e shqyrtimit dhe miratimit tė buxhetit.
Ky program studimor ėshtė mundėsuar nga Instituti Demokratik Kombėtar (NDI), si pjesė e programit rajonal parlamentar, qė synon tė nxisė bashkėpunimin nė mes tė parlamenteve tė shteteve tė rajonit dhe shkėmbimin e praktikave mė tė mira, me shtetet e Bashkimit Evropian.

kosovari50
01.03.2012, 17:46:10
Ministri Petroviq: “Qellimi kryesor I MALS ėshtė forcima i strukturave tė vetėqeverisjes lokale ”
https://mapl.rks-gov.net/getattachment/e692e91f-e929-40af-8f73-90d20064dfdc/Ministri-Petroviq---Qellimi-kryesor-I-MALS-eshte-f.aspx?maxsidesize=410

Zevendes Kryeministri,dhe ministri veteqeverisjes locale dhe kryetari I partise liberale , Sllobodan Petroviq, duke folure nė “Ceremonin e nderjes sė fodnit stimulativ USAID/DEMI dhe MAPL”, ka thėne se forcimi I strukturave tė vetėqeverisjes locale,tė ciiėt kishin me ofrue shėrbime sa mė efikase pėr qytetarėt, paraqet qėllimin kryesore tė Ministarisė sė administrimit tė pushtetit lokal.

“Dua te ju bindi qe edhe strategjia e re per vetėqeverisjen lokale,qė ėshtė nė fazen pėrfundimtare,nė thelbe ka rezultatet e punes sė komunave dhe shėrbimi efikas i tyre ndaj qytetareve. Ne po pėrpiqemi tė marim pėrvojat dhe tė pėrcjellim trendin e tė gjithe atyre qė kane njė demokraci tė konsoliduar . Mendojme qė kjo do tė na ndihmoje,pėr realizimin e se ardhmes evropiane”, ka thėne zėvendės kryeministri.

Petroviqi ka shtuar gjithashtu qė Ministaria e administrimit te vetėqeverisjes lokale do tė vazhdoj tė perkrahe tė gjitha komunat dhe do tė angazhohet cdo dite,pėr tė siguruar sa mė shume fonde.

“Kete do te bėjme,jo vetem pėr tė realizuar obligimet tona ligjore,por qė me shėrbimet efikase tė permirsojme kualitetin e jetes tė qyteteve tonė”, ka pėrfunduar ministri Petroviq.

Nė Cermnine e sotme gjithashtu kane marė pjese kryetert e komunave dhe zėvendes ministri i administrimit tė pushtetit lokale, Rifat Krasniq.

kosovari50
01.03.2012, 17:47:13
Drejtues tė MAShT-it pritėn nė takim pėrfaqėsues tė Kėshillit tė Rinisė Evropiane
http://www.masht-gov.net/advCms/img/nws/1595_foto_nga_takimi_large.jpg
Drejtues tė Kėshillit tė Rinisė Evropiane tė Kosovės janė pritur sot nė takim nga kėshilltarja e ministrit, Drita Kadriu. Takimi kishte pėr qėllim konstituimin e Komitetit pėr Arsim dhe Mbrojtjen e Interesave tė Studentėve, i cili funksionon nė kuadėr tė Kėshillit.


Kėshilltarja Drita Kadriu fillimisht ka vlerėsuar lartė pėrfshirjen e tė rinjve nė nisma tė tilla, tė cilat kanė pėr qėllim ndėrtimin e koncepteve integruese dhe stabilizmin e mėtejmė tė Kosovės si shtet.

Kėshilltarja Kadriu ka theksuar se njohuritė dhe shkathtėsitė, tė cilat i marrin tė rinjtė pėrmes edukimit formal dhe jo formal, pėrkatėsiht aktiviteteve siē ėshtė organizimi nė strukturat e Kėshillit tė Rinisė Evropiane kėrkon sakrificė.

"Edhe nė Kosovė kėto aktivitete kanė filluar tė vlerėsohen shumė dhe tė ēmohen pėr shkak se pėrveē njohurive tė reja tė cilat fitohen, pėrmes kėtyre aktiviteteve tė rinjė fuqizohen edhe nė shkathėtsi tė ndryshme, udheheqėse, menaxheriale etj., nė ndėrtimin e koncepteve hulumtuese qė kėrkohen nė trendet e reja", ėshtė shprehur kėshilltarja Kadriu.

Presidenti i Kėshillit tė Rinisė Evropiane tė Kosovės, Avdullah Hasani, nga ana e tij, ka thėnė se Kėshilli i Rinisė Evropiane tė Kosovės, nė kuadėr tė komuniteteve tė tjera ka themeluar edhe Komitetin pėr Arsim dhe Mbrojtjen e Interesave tė Studentėve, qė do t'i bashkėrendojė aktivitetet me Parlamentin Studentor, Organiztatat Studentore dhe Ministrinė e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė.

Kėshilli i Rinisė Evropiane tė Kosovės ėshtė organ ndėrkombėtarė qė e ka degėn e vet edhe nė Kosovė. Ėshtė institucioni mė i lartė pėrfaqėsues i tė rinjve tė Kosovės nė sferėn ndėrkombėtare.

kosovari50
01.03.2012, 17:48:48
Ministri Beqaj hapi panairin RealEx Prishtina 2012
http://mzhe.rks-gov.net/repository/images/ministri_ne_panairin_Realex.JPG
Ministri i Zhvillimit Ekonomik (MZHE) Besim Beqaj, ka hapur Panairin dhe Konferencėn Ndėrkombėtare tė patundshmėrive “RealEx Prishtina 2012”, nė tė cilin panair marrin pjesė liderėt rajonal tė zhvillimit tė sektorit tė pasurive tė patundshme.

Me kėtė rast Ministri Beqaj ka pohuar se Qeveria e Kosovės ėshtė e angazhuar pėr tė eliminuar barrierat e mundshme nė mėnyrė qė Kosova tė shndėrrohet nė njė shtet joshės pėr investitorėt pėrfshirė kėtu edhe fushėn e ndėrtimtarisė.

“Qeveria e Kosovės ėshtė tėrėsisht e angazhuar nė garantimin e tė gjitha reformave qė stimulojnė zhvillimin e sektorit privat, ku pa dyshim qė zhvillimi i sektorit tė ndėrtimtarisė dhe patundshmėrisė ėshtė njė nga prioritetet e Qeverisė sė Kosovės”, ka thėnė ministri Beqaj.

Ai mė tej ka shtuar se organizimi i Panairit dhe Konferencės Ndėrkombėtare tė Patundshmėrisė ėshtė njė mundėsi unike pėr tė sjellė pranė tė gjithė akterėt kyē tė kėtij sektori si kompanitė ndėrtuese, investitorėt potencial siē janė; Bankat, agjencionet e patundshmėrive dhe Qeverinė e Kosovės si rregullatorin e kėtij sektori.

”Jam i sigurt sė gjatė kėtij evenimenti do tė mund tė krijohen lidhjet e nevojshme ndėrmjet kėtyre akterėve, qė do tė mund tė sjellin lindjen e projekteve tė rėndėsishme pėr vetė sipėrmarrėsit, por edhe pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės”, ka thėnė ministri Beqaj.

Ndėrsa Arben Jusufi drejtor gjeneral i “Leoron Group” njėherit organizator i Panairit tha se Panairi do tė ofrojė mundėsi tė mira qė akterėt e fushės sė patundshmėrive tė komunikojnė mes vete nga i cili komunikim pret tė dalin edhe projekte konkrete.

kosovari50
01.03.2012, 17:50:17
MBAHET TAKIMI I GRUPIT PUNUES SEKTORIAL PĖR KOORDINIM TĖ DONATORĖVE "FINANCAT PUBLIKE"
http://www.mei-ks.net/repository/images/IMG_9515.JPG
Nėn organizmin e Ministrisė sė Integrimit Evropian, u mbajt takimi i grupit punues sektorial pėr koordinimin e donatorėve qė ka pėr qellim koordinimin dhe pėrkrahjen e donatorėve nė fushėn e Financave Publike. Pėrveē donatorėve kryesor, nė takim ishin pjesėmarrės edhe Ministria e Financave, pėrfaqėsuesit e Doganave dhe Tatimit, Enti Statistikor si dhe Zyra e Auditorit Gjeneral, tė cilėt janė edhe pėrfituesit kryesor tė projektit.

Qėllimi i takimit ishte qė tė prezantohen projektet e Instrumentit tė Para-Anėtarėsimit IPA pėr vitin 2013 nga Ministria e Financave dhe Doganat e Kosovės. Projekti i MF, ka tė bėjė me ngritjen e kapaciteteve tė institucioneve tė Kosovės nė kuadėr tė decentralizimit tė menaxhimit tė fondeve tė BE-sė, projekti do tė implementohet pėrmes Binjakėzimit, ku shuma totale ėshtė 2 milion euro.
Nga ana tjetėr Doganat e Kosovės prezantuan projektin e tyre qė ka tė bėjė me ngritjen e kapaciteteve Administrative dhe Humane tė Doganave, nė shtyllėn e zbatimit te ligjit, dhe ky projekt do te implementohet pėrmes Binjakėzimit ku shuma totale ėshtė 2.5 milion euro.

Takimet e Grupit Punues Sektorial janė takime tė rregullta qė mbahen ēdo tre muaj. Ndėrsa nė kuadėr tė Grupit Punues Sektorial, janė tė krijuara nėn grupet sektoriale tė cilat janė nėn grupe teknike dhe takohen nė baza mujore. Pėrbėrja e nėn grupeve nė kuadėr tė Financave Publike ėshtė si vijon; Doganat dhe Tatimet, Menaxhimi i Financave Publike si dhe Statistikat dhe Cenzusi.

Ky takim ka shėrbyer po ashtu si pėrgatitje pėr takimit e Forumit tė Tretė tė Nivelit tė Lartė, i cili do tė mbahet nė fund tė muajit Maj, ku do tė diskutohen ēėshtjet relevante lidhur me zbatimin e donacioneve tė programuara gjatė Konferencės sė Donatorėve, e cila ėshtė mbajtur me 11 Korrik 2008 nė Bruksel. Forumi i Nivelit tė Lartė ėshtė vendosur si njė mekanizėm i pėrhershėm me qėllim tė shqyrtimit dhe vlerėsimit tė progresit tė zhvillimit socio-ekonomik dhe efikasitetit tė ndihmės sė jashtme. Pėr mė tepėr ky forum ėshtė trupi mė i lartė vendim-marrės nė fushėn e koordinimit tė donacioneve i cili merr vendime politike pėr tė funksionalizuar koordinimin e donacioneve nė Kosovė.

Historiku:

Ministria e Integrimit Europian (MIE) ėshtė pėrgjegjėse pėr koordinimin e ndihmės sė jashtme nė nivel tė Republikės sė Kosovės, e ndihmuar nga Bashkimi Europian dhe donatoret tjerė pėrmes instrumenteve te ndryshme, duke pėrfshirė kėtu edhe prezantimin e prioriteteve tė qeverisė para donatoreve tė jashtėm.

Ministria e Integrimit Europian, nė bashkėpunim tė ngushtė me tė gjitha ministritė, koordinon tė gjitha aktivitetet e donatorėve nė nivel sektorial dhe nėn-sektorial, duke siguruar qė kėto ndihma tė jenė nė harmoni tė plotė me prioritetet zhvillimore si dhe tė jenė tė ndėrlidhura sa mė shumė qė ėshtė e mundur me dokumentet strategjike nė mėnyrė qė tė arrihet efektivitet mė i lartė i kėtyre ndihmave.

kosovari50
01.03.2012, 17:53:53
Ministrja Kusari – Lila vizitoi rajonin e Prizrenit
http://www.mti-ks.org/repository/images/Mimoza%20Kusari-Lila.JPG
Me qėllim tė ngritjes sė bashkėpunimit publiko-privat dhe pėrkrahjes sė bizneseve kosovare, ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari – Lila, takoi Kryetarin e Komunės sė Rahovecit dhe bizneset e rajonit tė Prizrenit.

Sė bashku me Kryeshefin e Agjencisė pėr Regjistrimin e Biznesit dhe Kryeshefin e Agjencisė pėr Promovim tė Investimeve, ministrja Kusari – Lila hapi tre ēėshtje me kryetarin e komunės sė Rahovecit, Smajl Latifin, si: kalimi i Inspektoratit komunal tė tregut nga niveli lokal nė qendror, funksionimi i qendrave pėr regjistrimin e biznesit, si dhe promovimi i investimeve.

“Implementimi i ligjit mbi Inspektoratin do tė jetė sfidė pėr komunėn e Rahovecit, por nė bashkėpunim me MTI-nė, shpresojmė qė do tė funksionojė”, tha kryetari Latifi.

Kryetari Latifi kėrkoi ndihmė nga ministrja Kusari – Lila nė ofrimin e trajnimeve pėr zyrtarė tė komunės nė mėnyrė qė tė punojnė mė me efikasitet qendrat pėr regjistrim tė biznesit.
Ndėrsa kryeshefi i APIK-ut, Valdrin Lluka i premtoi se do tė ketė trajnime brenda vendit, por me ndihmėn e projekteve qė ka kjo agjenci do tė mundėsojė trajnimin e zyrtarėve tė komunave edhe jashtė vendit.

Nė anėn tjetėr, Zv. Kryeministrja Kusari – Lila tha ‘’Tashmė kam marrė disa komente dhe dyshime nga kryetarėt e komunave qė Ligji i inspektoratit do tė jetė vėshtirė i realizueshėm, por unė ju siguroj qė me bashkėpunim tė ndėrsjellė mund tė arrijmė sukses. Pėrveē kėsaj, ju lutem na njoftoni pėr ēdo brengė tė investitorėve qė paraqiten tek ju nė mėnyrė qė ne tė punojmė bashkėrisht pėr t’iu mundėsuar qasje sa mė tė lehtė pėr tė bėrė biznes”.

Mė tutje, ministrja Kusari – Lila vazhdoi vizitėn e saj nė Prizren, ku takoi afėr 80 biznese tė kėtij rajoni. Nė promovimin e projektit “Javėt e Biznesit Kombėtar 2012” ajo pėrshėndeti kėtė iniciativė dhe tha se viti 2012 do tė jetė kthesė pozitive nė raportin e tė bėrit biznes tė Bankės Botėrore. “Kemi punuar dhe jemi duke punuar vazhdimisht nė reformat pėr tė mundėsuar lehtėsimin e tė bėrit biznes nė Kosovė, kemi lehtėsuar proceduar pėr tė eksportuar dhe importuar nė vendet e rajonit dhe tė vendeve tė BE-sė” tha zėvendėskryeministrja gjatė fjalimit tė saj.

Kjo vizitė ėshtė pjesė e vazhdės sė takimeve nėpėr komuna qė ministrja Mimoza Kusari – Lila ėshtė duke i realizuar me qėllim tė ngritjes sė bashkėpunimit publiko-privat.

Perdrinasi
01.03.2012, 17:56:19
Athue po tė shenoja genjeshtra qajtoresh,a do me thoje keshtu ahahahahaha ose po te shenoja shkrime nga nasa borba,vjesnik.......padyshim se do perfitoja lavdata apo?
Po shihet cilat rubrika jan me te lexuarat.Nuk mund te sjell ketu debate qajtoreh te njerzve te deshtuar,se e dij se populli e kerkon tė verteten si gjithemonė,ndaj m'fal qė plasoj te vertetat e jo shpifjet,trillimet,genjeshtrat.

kosovari50, nuk e kupton se nuk ti lexon kush ato informata qe po i sjell ketu, apo eshte detyra e jote per ta bere kete forum te merzitshem?

Po lere o burr i dheut, se mjafton me kaq.
Ta theme me sinqeritet te plote se kur po e shoh nikun tend (ani kosoari, per te deshmuar keshe sa forte e done Kosoven!) ne tema te ndryshme, une vertete po e kaloj pa e lexuar fare, sepse po e dij se veq syrata t“bukurosheve e t“bukuroshave t“qeverise do te shoh.

Ose te kisha propozuar qe ti ta hapesh nje teme te veēante, ne te cilen askush pos teje mos te shkruaj, dhe ata qe duan te informohen me mrekullite e Qeverise se Hashim Thaēit, sigurishte qe ti ua ofron kete mundesi.

E sa per ato gazetat serbe, qe thua ti se po ti sillesh artikujt e tyre ketu une do te lavdroja ty, nuk ke nevoje fare, sepse ja i kemi keto simotrat e tyre te Kosoves; Boten Sot, e cila shume mire e zevendeson "nasha borben", e kemi edhe Kohen Ditore qe e zevendeson "Tanjugun", dhe poashtu e kemi Zerin, qe e zevendeson "Vjesnikun" apo ndonje gazete tjeter bulevardeske te Beogradit.
Dhe per te mos mbetur ty borgj, i kemi keta karafilat tjere qe tek Qeveria e Kosoves, e personalisht tek Hashim Thaēi shohin vetem tradhti, vjedhje, korrupcion, mashtrim, vrasje, kercnime, dhe asgje te mire!!!

A nuk e kupton ti kosovari50, se me ekstremizmin tuaj te paskrupullte kunder njeri tjetrit, te dy palet ne "konflikt" jeni ne nje vale veprimi?!
Ti dhe disa mbrojtes te "vendosur" te Qeverise dhe Hashim Thaēit rrezoni gur, bresher e zjarr mbi Albin Kurtin, kurse kundershtaret e idhte te Hashim Thaēit dhe disa shokeve te tij, sigurishte qe e bejne te njejten gje, vetem personazhet dallojne.

Por vazhdojeni se mire e keni.
Dhe te jesh i sigurte se po vazhd ky trend i mbrapsht ne politiken e Kosoves edhe per shume kohe, atehere nuk ka si shpeton qe edhe Kosova te behet sikur Shqiperi, ku ka mbi 20 vjet qe zgjate gjoja tranzicioni. Por une theme ky nuk eshte tranzicioni qe zgjate. Jo, kjo eshte agonia, varferia dhe humbja e dinjitetetit kombetar te shqiptareve, me pasoja te renda per gjeneratat e ardhshme te shqiptareve. E kush jane kreator ktyesor te kesaj katrahure qe ndodh ne Shqiperi, tanime edhe zogjte e malit e dijne: pra jane Sali Berisha, te cilin Hashimi po matet ta kopjoj 100%, si dhe Fatos Nano, Ilir Meta, e tani se fundi kesaj rruge eshte nisur edhe Edi Rama, e te tjere.
E deshiron ti kosovari50 te krijohet edhe ne Kosove e njejta gjendje si ne Shqieri?
Nuk e besoj.
E cila eshte rruga per ti shpetuar kesaj gjendje?
Une mendoj se fillimi me i mire per te mos ndjekur ate rruge te gabuar eshte heqja dore nga kulti i individit.
Dhe kur individi (politikani) e sheh se nuk e ka mbeshtetjen pa kushte te njerzve (elektoratit qe do ti votoj), atehere edhe gabimeve do tu ruhet si djalli temjanit.

kosovari50
01.03.2012, 17:59:33
SHĖNOHET KATĖRMBĖDHJETĖ VJETORI I BETEJĖS SĖ LIKOSHANIT DHE QIREZIT
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/pic_773529.jpg
Shėnohet katėrmbėdhjetė vjetori i betejės sė Likoshanit dhe Qirezit, e zhvilluar mes pjesėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe forcave tė armikut tė vendi i quajtur “Tre lisat”. Beteja e njohur e Likoshanit dhe e Qirezit ėshtė zhvilluar mė 28 shkurt tė vitit 1998.

Pas njė beteje tė zhvilluar tė UĒK-sė dhe forcave serbe mbetėn tė varė disa policė serb dhe nė shenjė hakmarrjeve forcat serbe rrethuan fshatrat Likoshan dhe Qirez pasi i bastisėn, plaēkiten dhe djegėn shtėpitė e kėtyre fshatrave, ata ekzekutuan 24 civilė, nė mesin e tė cilėve kishte edhe fėmijė dhe njė grua shtatzėnė. Kjo ishte masakra e parė ndaj civilėve shqiptarė qė forcat serbe ndėrmorėn nė Kosovė para fillimit tė luftės me UĒK-nė.

Masakra nė familjen Ahmeti dhe Xheli dhe familjet tjera, tmerroi gjithė popullin, ndėrsa pak ditė mė vonė, pushtuesi rrethon familjen e Komandantit Legjendar tė UĒK-sė, Adem Jashari, ku kryen masakėr edhe mė tė madhe, pėr tė vazhduar me vrasje e masakra deri nė pėrfundim tė luftės, nė qershor tė vitit 1999

Ef@
01.03.2012, 22:05:49
SHĖNOHET KATĖRMBĖDHJETĖ VJETORI I BETEJĖS SĖ LIKOSHANIT DHE QIREZIT
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/pic_773529.jpg
Shėnohet katėrmbėdhjetė vjetori i betejės sė Likoshanit dhe Qirezit, e zhvilluar mes pjesėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe forcave tė armikut tė vendi i quajtur “Tre lisat”. Beteja e njohur e Likoshanit dhe e Qirezit ėshtė zhvilluar mė 28 shkurt tė vitit 1998.

Pas njė beteje tė zhvilluar tė UĒK-sė dhe forcave serbe mbetėn tė varė disa policė serb dhe nė shenjė hakmarrjeve forcat serbe rrethuan fshatrat Likoshan dhe Qirez pasi i bastisėn, plaēkiten dhe djegėn shtėpitė e kėtyre fshatrave, ata ekzekutuan 24 civilė, nė mesin e tė cilėve kishte edhe fėmijė dhe njė grua shtatzėnė. Kjo ishte masakra e parė ndaj civilėve shqiptarė qė forcat serbe ndėrmorėn nė Kosovė para fillimit tė luftės me UĒK-nė.

Masakra nė familjen Ahmeti dhe Xheli dhe familjet tjera, tmerroi gjithė popullin, ndėrsa pak ditė mė vonė, pushtuesi rrethon familjen e Komandantit Legjendar tė UĒK-sė, Adem Jashari, ku kryen masakėr edhe mė tė madhe, pėr tė vazhduar me vrasje e masakra deri nė pėrfundim tė luftės, nė qershor tė vitit 1999

O kalaveshi 50, kqyre knej o vasal i Taqit, mos mendon Taqi se o ka i bene nder me perkujtime te betejave ne Likoshan e Qirez, mos te mendon se po ashtu po i bon nder edhe betejes per liri dhe mbrojtje nga shkau te Familjes se Shaban Jasharit me djemt e nipat ne kullen e tyre ne Prekaz

Veprimet e Taqit sidomos te ketij viti duke bere pizdarina ne kuffi ne merdare me VV, edhe pizdarina e fundit qe beri.. me fusnoten qe ja veri kulmin kjo eshte tradhti kunder gjithe ketyre te vrarve qe po i perkujton sote nen patronatin e Qeveris me organizim manifestim te ditve te lavdis e kili mili... ky po i vret perseri me bresheri kallashnikovi mbi vorre te tyre po ja u shkerdhen gjakun qe e kan derdh per kit vend.... as per se vdekuri spo i len rehat duke kerkuar ne emer te tyre te perfitoj ende ndonje pozite ...me keqperdore keshtu gjakun e deshmorit e invalidit te luftes me kso deklarata pompozee kjo o katastrof...e me kos far manifestimesh... e knej rrasjau e mos i pyte a jan gjall kundi...
Nuk i perfill as nuk konsulltohet per qeshtje madhore te vendit as shoket e luftes as familjet e atyre qe ran per kit toke.. kjo o nje poshtersi e madhe e Taqit... me keto veprime tash me kso organizime me bere ... kjo o me la m me sh... asgje tjeter.

kosovari50
02.03.2012, 10:23:23
kosovari50, nuk e kupton se nuk ti lexon kush ato informata qe po i sjell ketu, apo eshte detyra e jote per ta bere kete forum te merzitshem?

Po lere o burr i dheut, se mjafton me kaq.
Ta theme me sinqeritet te plote se kur po e shoh nikun tend (ani kosoari, per te deshmuar keshe sa forte e done Kosoven!) ne tema te ndryshme, une vertete po e kaloj pa e lexuar fare, sepse po e dij se veq syrata t“bukurosheve e t“bukuroshave t“qeverise do te shoh.

Ose te kisha propozuar qe ti ta hapesh nje teme te veēante, ne te cilen askush pos teje mos te shkruaj, dhe ata qe duan te informohen me mrekullite e Qeverise se Hashim Thaēit, sigurishte qe ti ua ofron kete mundesi.

E sa per ato gazetat serbe, qe thua ti se po ti sillesh artikujt e tyre ketu une do te lavdroja ty, nuk ke nevoje fare, sepse ja i kemi keto simotrat e tyre te Kosoves; Boten Sot, e cila shume mire e zevendeson "nasha borben", e kemi edhe Kohen Ditore qe e zevendeson "Tanjugun", dhe poashtu e kemi Zerin, qe e zevendeson "Vjesnikun" apo ndonje gazete tjeter bulevardeske te Beogradit.
Dhe per te mos mbetur ty borgj, i kemi keta karafilat tjere qe tek Qeveria e Kosoves, e personalisht tek Hashim Thaēi shohin vetem tradhti, vjedhje, korrupcion, mashtrim, vrasje, kercnime, dhe asgje te mire!!!

A nuk e kupton ti kosovari50, se me ekstremizmin tuaj te paskrupullte kunder njeri tjetrit, te dy palet ne "konflikt" jeni ne nje vale veprimi?!
Ti dhe disa mbrojtes te "vendosur" te Qeverise dhe Hashim Thaēit rrezoni gur, bresher e zjarr mbi Albin Kurtin, kurse kundershtaret e idhte te Hashim Thaēit dhe disa shokeve te tij, sigurishte qe e bejne te njejten gje, vetem personazhet dallojne.

Por vazhdojeni se mire e keni.
Dhe te jesh i sigurte se po vazhd ky trend i mbrapsht ne politiken e Kosoves edhe per shume kohe, atehere nuk ka si shpeton qe edhe Kosova te behet sikur Shqiperi, ku ka mbi 20 vjet qe zgjate gjoja tranzicioni. Por une theme ky nuk eshte tranzicioni qe zgjate. Jo, kjo eshte agonia, varferia dhe humbja e dinjitetetit kombetar te shqiptareve, me pasoja te renda per gjeneratat e ardhshme te shqiptareve. E kush jane kreator ktyesor te kesaj katrahure qe ndodh ne Shqiperi, tanime edhe zogjte e malit e dijne: pra jane Sali Berisha, te cilin Hashimi po matet ta kopjoj 100%, si dhe Fatos Nano, Ilir Meta, e tani se fundi kesaj rruge eshte nisur edhe Edi Rama, e te tjere.
E deshiron ti kosovari50 te krijohet edhe ne Kosove e njejta gjendje si ne Shqieri?
Nuk e besoj.
E cila eshte rruga per ti shpetuar kesaj gjendje?
Une mendoj se fillimi me i mire per te mos ndjekur ate rruge te gabuar eshte heqja dore nga kulti i individit.
Dhe kur individi (politikani) e sheh se nuk e ka mbeshtetjen pa kushte te njerzve (elektoratit qe do ti votoj), atehere edhe gabimeve do tu ruhet si djalli temjanit.

-Se sa janė apo jo tė lexuara lajmet nė kėtė rubrikė,hiq syzet e errėta dhe shikoje numrin e atyre qė i lexojnė.
-Nuk je i vetmi qė tė bezdisin shkrimet e mija.Sidoqoftė,nuk dij tė gėnjej,mashtroj e trumbetoj,se populli kėrkon tė vėrtetėn nė mes tė gjithė kėsaj propaganda alla putin-ēe e alla kaqurrel-qe qė bėhet kundėr ēdo gjėje progresive nė Kosovė e Shqipėri.
-Kam hapur disa tema,dhe kur e ndiej tė nevojshme do hapė edhe tė tjera,ku do mundohem si gjithėmonė tė plasoj tė vėrtetėn,pamvarėsisht se do fyhem e shahem nga dogmat e dallkauk ngjyrash tė ndryshme,qė nuk shohin pėrtej hundės.Po po,do plasoj tė vėrtetėn,se vetėm ajo i duhet popullit.
-Asnjėherė nuk u mundova tė rrėzoj as gur as breshėr as zjarr jo nė kaqurrelin,por nė asnjėrin nga tė ashtuquajturit lider partiak,por tė vėrtetat duhet plasue qfarėdo qofshin ato,i pėlqyen dikujt apo jo.
-Mendoj se nuk ėshtė katrahurė nė Shqipėri,edhepse mendoj se disa do kėnaqeshin po tė ishte ashtu.Ėshtė luftė e padrejtė pėr pushtet,ashtu sikur edhe nė Kosovė.Unė gjithėherė kam mendue e mendoj,se pushteti muk mirret nė rrugė e me dhunė siē veprojn Rama e Kurti nė tė dyja anėt e kufirit.
-Kur thue se Thaēi mundohet tė jetė kopje e Berishės,gaboheni.Ne,tė gjithė e dijmė se ishte po ky Berisha qė burgosi edhe vet Thaēin gjatė luftės,por pamvarėsisht kush ėshtė e do jetė ne qeveri e presidencė,dy shtetet tona duhet te bashkėpunojnė ngushtė pėr tė mirėn e populli nė tė dyja anėt e kufirit formal.
-Kam shkrue se kult ėshtė secili pėr mue qė kontribuoj e kontribuoj nė njė mėnyrė ose tjetėr pėr ēlirim e qeverisje tė mirė.
-Verdikti i popullit-verdikti i Zotit

prishtinasi-pp
02.03.2012, 10:26:43
kosovari50


Arritja ma e madhe e Qeveris esht , qe i tha mundesi Serbis per te hyr ne Evrop :D mos harro me qit si Lajm te pare ,se mos po jet naj kush ksajde pa u informu me budallakinat e Qeveris tone te dashur :p

kosovari50
02.03.2012, 11:14:37
O kalaveshi 50, kqyre knej o vasal i Taqit, mos mendon Taqi se o ka i bene nder me perkujtime te betejave ne Likoshan e Qirez, mos te mendon se po ashtu po i bon nder edhe betejes per liri dhe mbrojtje nga shkau te Familjes se Shaban Jasharit me djemt e nipat ne kullen e tyre ne Prekaz

Veprimet e Taqit sidomos te ketij viti duke bere pizdarina ne kuffi ne merdare me VV, edhe pizdarina e fundit qe beri.. me fusnoten qe ja veri kulmin kjo eshte tradhti kunder gjithe ketyre te vrarve qe po i perkujton sote nen patronatin e Qeveris me organizim manifestim te ditve te lavdis e kili mili... ky po i vret perseri me bresheri kallashnikovi mbi vorre te tyre po ja u shkerdhen gjakun qe e kan derdh per kit vend.... as per se vdekuri spo i len rehat duke kerkuar ne emer te tyre te perfitoj ende ndonje pozite ...me keqperdore keshtu gjakun e deshmorit e invalidit te luftes me kso deklarata pompozee kjo o katastrof...e me kos far manifestimesh... e knej rrasjau e mos i pyte a jan gjall kundi...
Nuk i perfill as nuk konsulltohet per qeshtje madhore te vendit as shoket e luftes as familjet e atyre qe ran per kit toke.. kjo o nje poshtersi e madhe e Taqit... me keto veprime tash me kso organizime me bere ... kjo o me la m me sh... asgje tjeter.
Dada Efė,ėshtė obligim i secilit qytetar qė mė pietet tė pėrulet para varrit t'tė rėnėve,aq mė tepėr i atyre qė ishin,janė dhe do mbeten pjesė e idealit tė tyre madhor.
Poziten secilit i japė populli nga veprat e tija,ndaj koha e pėrfitimeve me gėnjeshtra,shpifje,trillime,akuza ka mbaruar njeherė e pėrgjithėmonė............se populli din tė vlersoj secilin,ashtu si dijti gjithėmonė.
Jemi dėshmitar tė pėrkrahjes sė gjithanshme ndaj qeverisė,si nga faktori e brendshėm poashtu edhe nga jashtė,me gjithė zėrat e mekur qė si gjithėmonė mundohen tė pėrfitojnė nga populli,por jemi gjithashtu dėshmitar qė populli secilit po i tregon vendin ku duhet tė ulet,nė odėn e madhe shtetėrore e kombėtare.
Unė edhe po te doja,nuk do tė mund tė dilja kundėr vullnetit tė popullit,ashtu sikur me rekomandojnė ca agjaminjė,se do bėja mėkat dhe do shkilja turpėsisht mbi veprėn time dhe tė popullit,sado modeste qė pėr dikend mund tė duken ato vepra.
Se kush u mundue edhe para,gjatė e pas luftės e edhe sot tė pėrfitoj nga ēlirimtarėt;se kush u mundue tė shkelė nė gjakun e dėshmorėve dhe tė rėnėve qoftė edhe duke tentue ti ndajė dėshmorėt dhe ēlirimtarėt nė baza partiake;se kush u mundue,po mundohet e do mundohet me forcėn e djallit tė demonizojė luftėn e shenjtė tė U.Ē.K.-sė,edhe kėtė e kemi pa dhe po e shohim,por ju garantoj se tė gjithė ata kushdoqofshin,do dėshtojnė nė nismat e tyre tė marra e qė ishin,janė apo do jenė nė dėm tė popullit fisnik.Padyshim se po mbesin si palaqo,qė pa kurrfar efekti krokasin gjithandej rrugėve tė Kosovės e Shqipėrisė.Populli,dijti,din dhe gjithėmonė do tė dijė t'i zgjedh prijsit e vet qė tė shtegtoj guximshėm,nė fitore tė reja.

http://www.youtube.com/watch?v=9TWnl3NLobg

Ndriti
02.03.2012, 11:31:52
Dada Efė,ėshtė obligim i secilit qytetar qė mė pietet tė pėrulet para varrit t'tė rėnėve,aq mė tepėr i atyre qė ishin,janė dhe do mbeten pjesė e idealit tė tyre madhor.
Poziten secilit i japė populli nga veprat e tija,ndaj koha e pėrfitimeve me gėnjeshtra,shpifje,trillime,akuza ka mbaruar njeherė e pėrgjithėmonė............se populli din tė vlersoj secilin,ashtu si dijti gjithėmonė.
Jemi dėshmitar tė pėrkrahjes sė gjithanshme ndaj qeverisė,si nga faktori e brendshėm poashtu edhe nga jashtė,me gjithė zėrat e mekur qė si gjithėmonė mundohen tė pėrfitojnė nga populli,por jemi gjithashtu dėshmitar qė populli secilit po i tregon vendin ku duhet tė ulet,nė odėn e madhe shtetėrore e kombėtare.
Unė edhe po te doja,nuk do tė mund tė dilja kundėr vullnetit tė popullit,ashtu sikur me rekomandojnė ca agjaminjė,se do bėja mėkat dhe do shkilja turpėsisht mbi veprėn time dhe tė popullit,sado modeste qė pėr dikend mund tė duken ato vepra.
Se kush u mundue edhe para,gjatė e pas luftės e edhe sot tė pėrfitoj nga ēlirimtarėt;se kush u mundue tė shkelė nė gjakun e dėshmorėve dhe tė rėnėve qoftė edhe duke tentue ti ndajė dėshmorėt dhe ēlirimtarėt nė baza partiake;se kush u mundue,po mundohet e do mundohet me forcėn e djallit tė demonizojė luftėn e shenjtė tė U.Ē.K.-sė,edhe kėtė e kemi pa dhe po e shohim,por ju garantoj se tė gjithė ata kushdoqofshin,do dėshtojnė nė nismat e tyre tė marra e qė ishin,janė apo do jenė nė dėm tė popullit fisnik.Padyshim se po mbesin si palaqo,qė pa kurrfar efekti krokasin gjithandej rrugėve tė Kosovės e Shqipėrisė.Populli,dijti,din dhe gjithėmonė do tė dijė t'i zgjedh prijsit e vet qė tė shtegtoj guximshėm,nė fitore tė reja.

http://www.youtube.com/watch?v=9TWnl3NLobg

I nderuar kosovari50,

Heren tjeter agjaminjte shkruhet me xh. Une per veten time kisha pasur frike po te kisha shkruar sic shkruan ti n`emer te popullit, thua se je i mandatuar. Luften e paster askush nuk po e demonizon, as sakrificen e shume brezave. Tjeter ceshtje eshte se nga lufta e fundit ne shesh nxori edhe shume te palara qe gjithe atij mundi e sakrifice shekullore i hodhi hije te zeze. Sikur te tregoje pak ca permajtesi do ishte me e keshilluar. Ti edhe vet po e shef se ke mbetur pakice ne kete mes, ta thane edhe ca tjere. Eshte per turp te perulesh para te reneve (per q`qellim rane?) e ne anen tjeter e relativizon , respektivisht barazon gjakun e tyre me degradim sic eshte rasti jo vetem me Fusnote.

Sinqerisht,

Ndriti!

kosovari50
02.03.2012, 11:41:04
I nderuar kosovari50,

Heren tjeter agjaminjte shkruhet me xh. Une per veten time kisha pasur frike po te kisha shkruar sic shkruan ti n`emer te popullit, thua se je i mandatuar. Luften e paster askush nuk po e demonizon, as sakrificen e shume brezave. Tjeter ceshtje eshte se nga lufta e fundit ne shesh nxori edhe shume te palara qe gjithe atij mundi e sakrifice shekullore i hodhi hije te zeze. Sikur te tregoje pak ca permajtesi do ishte me e keshilluar. Ti edhe vet po e shef se ke mbetur pakice ne kete mes, ta thane edhe ca tjere. Eshte per turp te perulesh para te reneve (per q`qellim rane?) e ne anen tjeter e relativizon , respektivisht barazon gjakun e tyre me degradim sic eshte rasti jo vetem me Fusnote.

Sinqerisht,

Ndriti!
Uhhhhhhh,paskam gabue more me at shkronjė,por po mundohen ta hjekin fare nga alfabeti ē,xh.....ata thirren ne akademi ahahaha.Nė cilin mes mendon se kam mbetur pakicė ahahahahah?
Se kush u mundue e mundohet ti qs hije tė zezė ēdo gjėje nė trojet e arbėrit me avantura u pa e po shihet,ndaj degradimi vie nga matrapazėt qė pa sukses mundohen tė depėrtojnė tek populli

Ndriti
02.03.2012, 11:51:41
Uhhhhhhh,paskam gabue more me at shkronjė,por po mundohen ta hjekin fare nga alfabeti ē,xh.....ata thirren ne akademi ahahaha.Nė cilin mes mendon se kam mbetur pakicė ahahahahah?
Se kush u mundue e mundohet ti qs hije tė zezė ēdo gjėje nė trojet e arbėrit me avantura u pa e po shihet,ndaj degradimi vie nga matrapazėt qė pa sukses mundohen tė depėrtojnė tek populli

Pakice o kosovari50 vec ni paqe mshele syte me kast; kur do me e rishiku pozicionin tend mė, ė ? Kur t`konvertohesh ne nje kazan me Rada Trajkovicin e Sllobodan Petrovicin s`ke cfare tregon. Sidoqofte, n`keto "sliquka" keq ke-ni me u thye.

Zoti hajr e beft, ti mos u merzit.

Ndriti !

kosovari50
02.03.2012, 12:19:31
Pakice o kosovari50 vec ni paqe mshele syte me kast; kur do me e rishiku pozicionin tend mė, ė ? Kur t`konvertohesh ne nje kazan me Rada Trajkovicin e Sllobodan Petrovicin s`ke cfare tregon. Sidoqofte, n`keto "sliquka" keq ke-ni me u thye.

Zoti hajr e beft, ti mos u merzit.

Ndriti !
Ne nuk jemi konvertue tamam sikur kaqurreli me Doncicet apo ahahahah dhe pret qė edhe ne tė marrim mėsim nga aj apo?Jo jo,flm nuk na duhet kopja e keqe
Se kush u vetėthye kete e dijmė tashmė tė gjithė

Ndriti
02.03.2012, 12:43:39
Ne nuk jemi konvertue tamam sikur kaqurreli me Doncicet apo ahahahah dhe pret qė edhe ne tė marrim mėsim nga aj apo?Jo jo,flm nuk na duhet kopja e keqe
Se kush u vetėthye kete e dijmė tashmė tė gjithė

I nderuar kosovari50,

Urrejtja patologjike eshte mik i keq. Ofro kualitet e cilesi si i pushtetshem me mandat te qullet qe ke, me pas do te rishikojme pozicionet. Mos harro kete gje: Koncesionet qe i bete ju me shkie po t`ekzistonte mundesia e zgjimit nga varri, Ademi e Zahiri do ju pushkatonin pa rusate. Ju e perlyet idealin e te reneve, mjerisht dhe fatkeqesisht u dhat pas endjes; pas hiqit. Turp!

Sinqerisht!

Ndriti!

trixi
02.03.2012, 17:51:07
I nderuar kosovari50,

Urrejtja patologjike eshte mik i keq. Ofro kualitet e cilesi si i pushtetshem me mandat te qullet qe ke, me pas do te rishikojme pozicionet. Mos harro kete gje: Koncesionet qe i bete ju me shkie po t`ekzistonte mundesia e zgjimit nga varri, Ademi e Zahiri do ju pushkatonin pa rusate. Ju e perlyet idealin e te reneve, mjerisht dhe fatkeqesisht u dhat pas endjes; pas hiqit. Turp!

Sinqerisht!

Ndriti!

Ndrit,tregoj ketij kosovarit50 se ne cilin grup eshte ky me poshte :

Kemi katėr lloje tė njerėzve: ai i cili din-dhe e din se dinė; ai i cili din, por nuk e din se dinė; ai i cili nuk dinė, por e din se nuk din; dhe ai i cili nuk din, por nuk e din se s`din ( ky ėshtė tipi mė i rrezikshėm i njeriut, i cili ėshtė i gatshėm qė edhe koka tė marr pėr tė dėshmuar se edhe ai ėshtė dikushi. I.H.D ) Popullore

vizatoja pak ........hahahahah

Ndriti
02.03.2012, 22:01:36
Ndrit,tregoj ketij kosovarit50 se ne cilin grup eshte ky me poshte :

Kemi katėr lloje tė njerėzve: ai i cili din-dhe e din se dinė; ai i cili din, por nuk e din se dinė; ai i cili nuk dinė, por e din se nuk din; dhe ai i cili nuk din, por nuk e din se s`din ( ky ėshtė tipi mė i rrezikshėm i njeriut, i cili ėshtė i gatshėm qė edhe koka tė marr pėr tė dėshmuar se edhe ai ėshtė dikushi. I.H.D ) Popullore

vizatoja pak ........hahahahah

O e din ky e din, po qe e ka ngrire koken dhe eshte bere si ai i dehuri per gardhi. E kam nje droe qe kur ti vijne mendet do i humbasin te gjtha delet.

Ndrit !

trixi
02.03.2012, 22:02:26
O e din ky e din, po qe e ka ngrire koken dhe eshte bere si ai i dehuri per gardhi. E kam nje droe qe kur ti vijne mendet do i humbasin te gjtha delet.

Ndrit !

jo mos ki droe hiq se ky i ka hup motiiiiiiii ....edhe ja ka honger uki.....hahahahaha

Ndriti
02.03.2012, 22:07:30
jo mos ki droe hiq se ky i ka hup motiiiiiiii ....edhe ja ka honger uki.....hahahahaha

A s`ja kish lane asnja a, bile naj nja prej synit pranverse? Aiiiii hajt se ja falim naj nja na fukarete e shkrete. Qeshtu jane kta t`majmit ja ua han uku ja e thejne qafen, ja zinen me pele per dore e tovonaj as pizhmann si bien se leje ma tjeter. Kujt i ka hyp? Slicukve a, :D:D:D

Ndriti!

P.S.

Moderator i nderuar ,

fshij masnej keto se sdurohet kur te vjen kosovari50 thot ma paskan zhgallavite ktuhen krejt. : )

trixi
02.03.2012, 22:09:39
Ah gati harrova se i paskan met edhe do "dele" n`Parlament !!!

kosovari50
03.03.2012, 09:13:48
Ndrit,tregoj ketij kosovarit50 se ne cilin grup eshte ky me poshte :

Kemi katėr lloje tė njerėzve: ai i cili din-dhe e din se dinė; ai i cili din, por nuk e din se dinė; ai i cili nuk dinė, por e din se nuk din; dhe ai i cili nuk din, por nuk e din se s`din ( ky ėshtė tipi mė i rrezikshėm i njeriut, i cili ėshtė i gatshėm qė edhe koka tė marr pėr tė dėshmuar se edhe ai ėshtė dikushi. I.H.D ) Popullore

vizatoja pak ........hahahahah
Qėmoti t'kam thėnė plisi nuk e ka vendin mbi plehra,ndaj largoje at figurė vampiri, se po na kujton kohėt mė tė kėqija pėr kėtė popull.
As disa nga drugarėt e djeshėm e tė sotėm,s'po ua vejnė veshin krokatjeve tė juaja si dikur ahahahaha

kosovari50
03.03.2012, 09:26:47
I nderuar kosovari50,

Urrejtja patologjike eshte mik i keq. Ofro kualitet e cilesi si i pushtetshem me mandat te qullet qe ke, me pas do te rishikojme pozicionet. Mos harro kete gje: Koncesionet qe i bete ju me shkie po t`ekzistonte mundesia e zgjimit nga varri, Ademi e Zahiri do ju pushkatonin pa rusate. Ju e perlyet idealin e te reneve, mjerisht dhe fatkeqesisht u dhat pas endjes; pas hiqit. Turp!

Sinqerisht!

Ndriti!
Ka kaluar koha e pushkatimeve pa gjyq ahahaha.E dijm tė gjithė se u ėshtė ndalė ora dhe vitet n'tė kaluarėn e errėt,dhe puna e parė mė me vlerė qė do duhej bėrė ju ''Mic Sokola'',do ishte tė mendoni e kuptoni se jemi nė 2012 e jo nė 1990.Kush u mundue e po mundohet me ose pa vetėdije t'a pėrlyej idealin e tė rėnėve pėr Liri,e kan kuptuar tashmė edhe delet nė vathė,ndaj.......
Kush po shtegton symbyllazi drejt hiqit e greminės po e tregon populli

kosovari50
03.03.2012, 09:43:42
Pėrmirėsimi i shėrbimeve sociale nė procesin e decentralizimit
https://mapl.rks-gov.net/getattachment/dc3ff91f-26ab-4f03-b34e-d61712172cc8/Permiresimi-i-sherbimeve-sociale-ne-procesin--e-de.aspx?maxsidesize=410
“Sfidat dhe mundėsitė e decentralizimit tė shėrbimeve sociale” ishte tema e takimit tė sotėm nė tė cilin morėn pjesė Zėvendėskryeministri dhe njėherit Ministėr i Administrimit tė Pushtetit Lokal, Slobodan Petrovic dhe Ministri pėr Punė dhe Mirėqenie Sociale, Nenad Rashiq.


Zėvendėskryeministri, Slobodan Petrovic, ka pėrshėndetur punėn e deritanishme tė Komisionit Kėshillėdhėnės pėr decentralizimin e shėrbimeve sociale , nė veēanti angazhimin dhe punėn frytdhėnėse tė projektit mbėshtetės pėr forcimin e sistemit administrativ dhe financiar pėr decentralizimin e shėrbimeve sociale.


“Sa i pėrket reformės tė Pushtetit Lokal, nė tė vėrtet decentralizimin e shėrbimeve tė caktuara tė cilat zhvillohen te ne , mund t’ju them se kjo reformė ka pėr qėllim forcimin e njė sundimi tė mire , rritjen e transparencės, si dhe rritjen e efikasitetit tė shėrbimeve publike”, ka thėnė Zėvendėskryeministri Petrovic.


Ministri Petrovic gjithashtu shtoi se Ministria qė ai drejton ka vėzhguar me vėmendje tė veēantė procesin e decentralizimit tė shėrbimeve sociale tė cilat i ofron Qendra pėr Punė dhe Mirėqenie Sociale, tė decentralizuara nė pėrputhje me Marrėveshjen e Mirėkuptimit, qė ishte nėnshkruar nė shkurt tė vitit 2009 nė mes Ministrisė pėr Punė dhe Mirėqenie sociale, Ministrisė sė Administrimit tė Pushtetit Lokal, Ministrisė sė Financave dhe Komunave tė Kosovės.


Ministri pėr Punė dhe Mirėqenie Sociale, Nenad Rashiq, ka thėnė se Ministria pėr Punė dhe Mirėqenie Sociale ka implementuar procesin e decentralizimit tė shėrbimeve sociale , edhe pse ka qenė nė dijeni se do tė pėrballet me sfida dhe vėshtirėsi tė natyrave tė ndryshme qysh nė fillim tė implementimit.


“Me takimin e sotėm ne do tė kontribuojmė nė vazhdimin e procesit tė decentralizimit dhe do tė sigurojmė bartjen e kompetencave te Komunat, ndėrsa nga ana tjetėr presim nga Komuna qė ti marrin pėrgjegjėsitė pėr ofrimin e shėrbimeve sociale tė cilat janė tė nevojshme pėr qytetarėt e tė gjitha Komunave ”, ka thėnė Ministri Rashiq.


Pos, pėrfaqėsuesve tė Komunave dhe anėtarėve tė Komisionit pėr Grande , nė takimin e sotėm gjithashtu mori pjesė edhe Kryetari i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės, Bajrush Xhemajli.

kosovari50
03.03.2012, 09:44:25
NJOFTIM

Me rastin e pėrvjetorit tė rėnies heroike tė komandantit legjendar Adem Jashari dhe Epopesė sė lavdishme tė Jasharajve dhe UĒK-sė, Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MAShT), iu rekomandon tė gjitha shkollave fillore dhe tė mesme, qė mė 05.03.2012, orėn e parė tė mėsimit t'ia kushtojnė Epopesė se Jasharėve, rėnies se Komandantit Legjendar Adem Jashari, tė gjithė heronjve tjerė, si dhe sakrificės sublime pėr lirinė, pavarėsinė dhe shtetin e Kosovės.

kosovari50
03.03.2012, 09:47:40
Ministri dhe komandanti i FSK-sė inkurajojnė tė rinjtė qė tė konkurrojnė nė Komponentin Rezervė tė FSK-sė
http://mksf-ks.org/repository/images/Vizita_e_ministrit_Ceku_ne_Brestovike_te_Pejes__1. 03.2012__-I-.jpg
Ministri Agim Ēeku dhe komandanti i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės (FSK), gjenerallejtėnant Kadri Kastrati, nė kuadėr tė fushatės pėr rekrutimin e Rezervės, vizituan sot, fshatin Brestovik tė Komunės sė Pejės, pėr t’i inkurajuar tė rinjtė e kėtij lokaliteti pėr tė konkurruar nė Komponentin Rezervė tė FSK-sė.

Ministri Ēeku dhe gjeneral Kastrati fillimisht qėndruan nė fshatin Brestovik, komuna e Pejės, ku u pritėn nga nėnkryetari i komunės sė Pejės, Drenko Todoreviq, me bashkėpunėtorė, s’i dhe pėrfaqėsues tė lokalitetit si edhe qytetarė tė interesuar pėr t’u njoftuar me kushtet e konkursit tė MFSK-sė, pėr rekrutimin e pjesėtarėve tė Komponentit Rezervė tė FSK-sė.

Me kėtė rast, ministri Ēeku e njoftoi nėnkryetarin e komunės sė Pejės, Todoreviq, dhe pėrfaqėsuesit e fshatit, me tė arriturat e FSK-sė, nė plotėsimin e Kapaciteteve tė Plota Operacionale, si dhe me fillimin e fushatės sė rekrutimit pėr pjesėn e Komponentit Rezervė tė FSK-sė. Ministri Ēeku si edhe komandanti i FSK-sė, gjenerallejtėnant Kadri Kastrati u shprehėn falėnderues ndaj mbėshtetjes qė Komuna e Pejės, nė kėtė rast, ka dhėnė nė mbėshtetje tė fushatės informuese dhe inkurajimin e tė rinjve pėr tė konkurruar pėr Rezervėn e FSK-sė.

Nė kėtė takim tė pėrbashkėt nėnkryetari i Komunės sė Pejės, z. Todoreviq, ofroj gatishmėri tė plotė nė mbėshtetje tė fushatės informuese tė Ministrisė sė FSK-sė, si edhe u shpreh se ndjehet i lumtur qė ministri i FSK-sė ka vizituar Brestovikun pėr tė dhėnė mesazhin se tė rinjtė e tė gjitha komuniteteve kanė ofertė pėr t’u inkuadruar dhe shėrbyer nė FSK.

Ministri Ēeku, gjeneral Kastrati dhe nėnkryetari Todoreviq u bėnė thirrje tė gjithė tė rinjve tė komunės sė Pejės, qė tė aplikojnė pėr ta veshur uniformėn e FSK-sė, e sidomos apelojnė te tė rejat dhe pjesėtarėt e komuniteteve tė kėsaj komune, qė tė bėhen pjesė e kėtij institucioni tė rėndėsishėm pėr sigurinė e vendit.

Vizita e sotme e ministrit tė FSK-sė, Agim Ēeku dhe komandantit tė FSK-sė gjenerallejtėnant Kadri Kastratit nė Brestovik tė komunės sė Pejės, u zhvillua nė kuadėr tė mbėshtetjes qė udhėheqėsit e Ministrisė dhe FSK-sė, po i bėjnė fushatės sė rekrutimit tė Komponentit Rezervė tė FSK-sė.

Njėkohėsisht vizita u zhvillua pėr tė mbėshtet Ekipet Mobile tė Rekrutimit tė FSK-sė tė cilat po zhvillojnė aktivitet tė dendur pėr tė informuar dhe inkurajuar tė rinjtė qė tė konkurrojnė nė konkursin e hapur nga MFSK-ja me 20 shkurt tė kėtij viti, pėr rekrutimin e pjesėtarėve tė Komponentit Rezervė tė FSK-sė.

kosovari50
03.03.2012, 09:49:38
U nėnshkrua memorandumi i mirėkuptimit ndėrmjet MMPH dhe KK Mitrovicės
http://mmph.rks-gov.net/repository/images/path/Kryetari_Kastrati_dhe_ministri_Gashi_pas_nenshkrim it_te_Memorandumit_596769.JPG

Sot nė mesditė, Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor, Dardan Gashi dhe Kryetari i Komnuės sė Mitrovicės, Avni Kastrati kanė nėnshkruar memorandum mirėkuptimin pėr rregullimin e liqenit akumulues nė lumin Ibėr nė Mitrovicė.
Ky projekt qė kap vlerėn investive rreth 4.2 milionė euro, ka pėr qėllim pėrmirėsimin e gjendjes mjedisore nė komunėn e Mitrovicės, ndėrsa financues do tė jenė MMPH dhe KK i Mitrovicės. Gjatė takimit ndėrmjet Ministrit Gashi dhe Kryetari Kastrati u arrit marrėveshja qė gjatė vitit 2012, MMPH tė financojė kėtė projekt me 800.000 euro, ndėrsa pjesa tjetėr tė finanacohet sipas Kornizės Afatmesme tė Shpenzimeve nga MMPH deri nė vitin 2014.
Sipas kėtij memorandumi, Komuna e Mitrovicės obligohet qė projektin detal ekzekutiv ta paraqesė nė MMPH dhe tė aplikojė pėr pėlqim mjedisor dhe lejet tjera tė parapara sipas ligjeve nė fuqi qė e rregullojnė kėtė fushė nė Kosovė. Gjithashtu, Komuna e Mitrovicės obligohet qė tė hartojė ėlaboratin e shpronėsimeve dhe uzurpimeve eventuale tė pronės dhe t’u paraprijė konflikteve tė mundshme pronėsore-juridike nė hapėsirėn e tėrėsishme nė tė cilėn do tė realizohet projekti.
Pas nėnshkrimit tė memorandumit, Ministri Gashi dhe Kryetari i KK Mitrovicės Kastrati vizituan lokacionin ku do tė ndėrtohet liqeni akumulues , si dhe Lagjen e Boshnjakėve nė pjesėn veriore tė qytetit.

kosovari50
03.03.2012, 09:51:11
Reagim ndaj shkrimit tė sė pėrditshmes “Bota sot” me titull: “Ndryshimi i ditėlindjes, ryshfeti kushton prej 5 deri nė 10 mijė euro”

Ministria e Punėve tė Brendshme, reagon ndaj shkrimit tendencioz tė gazetės sė pėrditshme, “Bota sot” me titull: “Ndryshimi i ditėlindjes, ryshfeti kushton prej 5 mijė deri nė 10 mijė euro”, tė botuar sot mė 2 mars 2012.
Ministria e Punėve tė Brendshme dėshiron tė njoftojė opinionin publik se asgjė nga tė dhėnat qė ka publikuar gazetari dhe gazeta nuk qėndrojnė. Gjithashtu dėshirojmė tė njoftojmė opinionin publik, se letra anonime tė cilės i referohet gazeta e ka poseduar MPB-ja. Kjo letėr ėshtė shqyrtuar nga organet kompetente tė MPB-sė dhe ėshtė konstatuar, se asgjė prej asaj qė thuhet nė atė letėr nuk qėndrojnė nė realitet.
Ju bėjmė me dije se tė gjitha vendimet janė nxjerrė nė bazė tė Legjislacionit nė fuqi, duke pėrfshirė edhe vendimet e gjykatave pėr miratim dhe refuzim tė kėrkesave.
MPB-ja ėshtė e hapur qė pėr ēdo rast tė lėndėve qė janė cekur nė kėtė letėr anonime, tė ofrojė prova materiale pėr vendimet e marra.
Ju bėjmė tė ditur se redaksia dhe gazetari, kanė bėrė shkele tė Ligjit dhe kodit gazetaresk, duke prejudikuar fajėsinė e zyrtarėve tė MPB-sė, tė cilėve u janė publikuar emrat. Ju kujtojmė se vetėm gjykata ėshtė kompetente pėr tė konstatuar, nėse njė person ėshtė i fajshėm, apo i pafajshėm.
MPB-ja nė kuadėr tė sigurisė sė dokumenteve dhe luftimit tė korrupsionit, fton tė gjithė qytetarėt se nė rast se kanė dyshime pėr keqpėrdorime, tė bashkėpunojnė me organet kompetente.

kosovari50
03.03.2012, 09:53:02
MTI lansoi projektin ‘‘Zhvillimi i politikave tė inovacionit’’

http://www.mti-ks.org/repository/images/Picture%20047.jpg
Agjencia pėr Mbėshtetjen e Ndėrmarrjeve tė Vogla dhe tė Mesme, qė vepron nė kuadėr tė Mistrisė sė Tregtisė dhe industrisė (MTI), sot organizoi ceremoninė e lansimit tė projektit tė pėrzgjedhur me temė: “Zhvillimi i politikave tė inovacionit”

Nė kėtė ceremoni morėn pjesė pėrfaqėsues tė institucioneve qendrore, tė mekanizmave ndėrkombėtarė, tė komunitetit tė biznesit, tė donatorėve, si dhe pėrfaqėsues tė sindikatave.

Me kėtė rast, zėvendėsministri i Tregtisė dhe Industrisė, Cuneyd Ustaibo, fillimisht e pėrshėndeti lansimin e kėtij projekti dhe tha ‘‘Pas njė pune tė palodhshme pėr tre muaj mė radhė, me qėllim tė pėrmirėsimit tė konkurrencės nė Ballkanin Perėndimor, janė 24 pilot-projekte tė prezantuara me Iniciativėn e Ballkanit Perėndimor pėr Konkurrencėn Rajonale. Lasimi i projektit mė tė mirė, zhvillimi i politikave tė inovacionit, nuk ka dyshim se kemi tė bėjmė mė njė aktivitet tė rėndėsishėm me qėllim tė pėrmirėsimit tė pozitave nė pikėpamje tė konkurrencės. Projektet e shqyrtuara nė tetor tė vitit tė kaluar u vlerėsuan nė bazė tė ndikimit tė tyre nė zhvillimin e kapitalit njerėzor dhe nė nxitjen e inovacionit te kompanitė vendore. Kėto dy lėmi kyēe janė tė identifikuara si prioritare jo vetėm nė Kosovė, por nė tėrė rajonin. Prandaj ėshtė mė se e vėrtetė se kemi nevojė pėr adresimin e mangėsive tek aftėsitė e potencialit tonė njerėzor, po aq sa kemi nevojė pėr stimulimin e kapaciteteve pėr inovacione dhe ngritje e mundėsive tė bizneseve pėr absorbim tė teknologjive tė reja.’’, theksoi zv.ministri Usatibo.

Ndėrsa nė fjalėn e tij, zv.ministri i MZHE-sė, Ramadan Hasani, potencoi se rėndėsia dhe potenciali i kėtij projekti e konfirmojnė padyshim edhe faktin e pėrzgjedhės sė 24 pilot-projekteve nga drafti i iniciativave tė Ballkanit Perėndimor pėr konkurrencė regjionale. Qeveria e Kosovės dhe Ministria e Zhvillimit Ekonomik ėshtė e angazhuar nė garantimin e tė gjitha reformave qė stimulojnė nė zhvillimin e sektorit privat, ku pa dyshim qė fuqizimi i ndėrmarrėsisė tė ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme, qė pėrbėjnė rreth 99% e ndėrmarrjeve nė vendin tonė, ėshtė njė nga prioritetet kryesore tė Qeverisė sė Kosovės.

Kurse, zv.ministri i MASHT-it, Nehat Mustafa theksoi se qėllimi i kėtij projekti ėshtė nxitja e zhvillimeve tė reja nė kėtė fushė, me qėllim tė rritjes ekonomike dhe zgjedhjen e problemeve shoqėrore. Po ashtu ai ceku se edhe projekti i sotėm shpresojmė qė do tė ofrojė rrugė dhe mėnyra tė reja qė inovacionit t’i qasem nė mėnyrė sa mė gjithėpėrfshirėse dhe atė tė bėjmė njė nga komponentėt e arsimit tė lartė.

Ndėrkaq, Granit Berisha, kryeshef i Agjencisė pėr Mbėshtetjen e Ndėrmarrjeve tė Vogla dhe tė Mesme, njėherėsh edhe organizator i kėtij projekti theksoi: “Agjencia pėr Mbėshtetjen e NVM-ve, nė kuadėr tė MTI, si pjesėmarrėse nė ‘’Iniciativėn e Zhvillimit tė Ballkanit Perėndimor pėr Konkurrencėn Rajonale’’, se pas njė pune disamuajshe bashkėpunimi me mes sektorit publiko-privat arritėn njė pikė pajtimi pėr nevojėn e implementimit tė kėtij projektit, qė pėr produkt ka strategjinė mbi inovacionet dhe planin aksionar tė saj’’, potencoi kryeshefi Berisha.


Ky projekt ėshtė pėrzgjedhur mė 27 tetor 2011, ku ėshtė bėrė konsultimi i njėzetekatėr pilot-projekteve konkurruese. Projekti ka pėr qėllim zhvillimin e ekonomisė, ngritjen e aftėsive konkurruese tė ekonomisė kosovare, si dhe pėrmirėsimin e gjendjes socio-ekonomike nė Kosovė.

Ndriti
03.03.2012, 10:11:09
Ka kaluar koha e pushkatimeve pa gjyq ahahaha.E dijm tė gjithė se u ėshtė ndalė ora dhe vitet n'tė kaluarėn e errėt,dhe puna e parė mė me vlerė qė do duhej bėrė ju ''Mic Sokola'',do ishte tė mendoni e kuptoni se jemi nė 2012 e jo nė 1990.Kush u mundue e po mundohet me ose pa vetėdije t'a pėrlyej idealin e tė rėnėve pėr Liri,e kan kuptuar tashmė edhe delet nė vathė,ndaj.......
Kush po shtegton symbyllazi drejt hiqit e greminės po e tregon populli

Miremengjesi i nderuar kosovari50,

A ke fjete mire?
Po pse bre burre po filozofon me fraza t`njejta qe sa e sa kohe? A nuk e veren se je bere i merzitshem?

- A nuk eshte perlyerje e idealeve te t`reneve keqperdorimi qe po beni ju "luftetaret e paepur" ne emrin e gjakut te t`reneve?
- A nuk eshte keqperdorim zhvatja e t`ardhurave padrejtesisht t`realizuara nga Syla ne Zvicer e Kosove?
- A nuk eshte keqperdorim pasurimi i maramendshem brenda nate pikerisht nga individet per te cilet ju pandehni se ishin vet "clirimi i kesaj Toke"?
- A nuk shef mire ti apo ndoshta ke telashe me perceptim?

Rrefehu pak ca kur t`kesh kohe, miqesisht : ).

Nuk dua te t`ngarkoj me shume me pyetje sepse e di qe nuk ke hall te pergjigjesh drejt e mencur, sepse e di se do i eskivosh si zakonisht pyetjeve e hajt thash bile t`diskutojme pak ketu sic e do rendi pa ate injorancen e improvizimit moralist kur ne pyetje eshte ekzaminuesi i pushtetit per te cilin ti vjell flake se e bete fet. Pra, eja te ballafaqojme sukseset dhe deshtimet e pastaj do kokorizemi kush po kendon me mire.

Sinqerisht, : )

Ndriti !

Ef@
03.03.2012, 11:42:35
Prezantimi i Kosovės nė nismat rajonale pa fusnotė mund tė ndodhė vetėm atėherė kur tė fillojnė bisedimet politike me Serbinė dhe kur tė arrihet njė kompromis pėr veriun. gurkeeeeeeeeeeeeeeeeeee,kalaveshiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, etj etj etj..., a po ja nini timin qitash fluskes se vejushkes tahiri... edhe esat pash toptanit
Kėshtu thonė burimet diplomatike pėr “Zėri”, sipas tė cilave heqja e fusnote - e cila i referohet edhe Rezolutės 1244 - do tė jetė shumė e vėshtirė. Madje, ky burim diplomatik ironizon me kryenegociatoren Edita Tahiri.
“Kjo fusnotė nuk dot tė shkrihet si njė fjollė bore, me kalimin e dimrit, ashtu siē ka thėnė thnė Tahiri”, thotė thėnė burimi.
“Jetėgjatėsia e fusnotės, e cila i referohet edhe Rezolutės 1244, do tė jetė deri atėherė kur Serbia e Kosova tė arrijnė njė kompromis pėr veriun. Bashkimi Evropian dalėngadalė po e fut Prishtinėn nė rrugėn drejtė bisedimeve politike me Serbinė pėr ēėshtjen e veriut, e fusnota do tė pėrdoret pėr kėtė qėllim”, thonė kėto burime ndėrkombėtare.
Sipas kėtij burimi, propozimi i radhės do tė jetė statusi special pėr veriun.
“Si ‘shpėrblim’ pėr dhėnien e kėtij statusi do tė jetė heqja e fusnotės nga emri i Kosovės. Pra, me kėtė propozim mund tė pajtohet edhe vetė Beogradi”. /Telegrafi/

A po n ja nin krizmen o Kalaveshi i epopes se Taq Toptanit .. ja shiqoje tash vegza e ngreh vegzen ... veriu ne lojeee me 1244-in e taqit...,ja ne qfar kushti na futi Esat pash Toptani trim mbi trima Esat pash Toptani tani duke ja dhuruar Veriun dejure e me hjek fusnoteeeeeeeeeeeen, qysh me ja dhurue serbis veriun duke ja dhen republika srbskaaa ne pokrahinen e Kosoves...

piloti
03.03.2012, 13:38:14
Ka kaluar koha e pushkatimeve pa gjyq ahahaha.E dijm tė gjithė se u ėshtė ndalė ora dhe vitet n'tė kaluarėn e errėt,dhe puna e parė mė me vlerė qė do duhej bėrė ju ''Mic Sokola'',do ishte tė mendoni e kuptoni se jemi nė 2012 e jo nė 1990.Kush u mundue e po mundohet me ose pa vetėdije t'a pėrlyej idealin e tė rėnėve pėr Liri,e kan kuptuar tashmė edhe delet nė vathė,ndaj.......
Kush po shtegton symbyllazi drejt hiqit e greminės po e tregon populli

Nuk jemi ne 2012 por mjerisht dhe fatekeqsisht je ne 1244 ...,vullnetin e popullit, mundin e popullit nuk bene asesi ta anashkaloi nje njeri apo nje parti!!!!...., prandaj Kosovari 50 , me vjen shume keq ..por kjo qe po ndodh nuk ka te bej asegje me ate per qka u flijuan dhe rene per liri qindra e mijra atedhedashur ....


piloti

kosovari50
04.03.2012, 06:37:05
OVL E UĒK-SĖ NGUSHĖLLOI FAMILJEN BERISHA
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/ovl_491844.jpg
Kryesia e Organizatės sė Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, ka ngushėlluar familjen Berisha, me rastin e ndarjes nga jeta tė Gjeneral Tomė Berishės.

“E nderuara familje Berisha, mbahuni e qėndroni tė fortė nė kėto momente dhimbjeje qė ndjeni pėr babain e juaj. Ai nuk ishte vetėm i juaji, por edhe i popullit, sepse dihen kontributet e mėdha tė tij, qė dha pėr ēėshtjen kombėtare.

Lavdi jetės dhe veprės sė tij”, thueht nė telegramin ngushėllues tė OVL tė UĒK-sė.

Tė mėrkurėn nė Zagreb, nė moshėn 89 vjeēare, ka ndėrruar jetė atdhetari i ēėshtjes kombėtare, gjeneral Tomė Berisha.

Tome Berisha lindi ne Podgoricė ku kreu shkollen fillore dhe gjimnazin. Si bursist i Mbretėrisė sė Shqipėrisė dėrgohet ne studime nė Itali, nė Torino dhe Bolonje sė bashku me shumė atdhetarė tė shquar shqiptarė. Lufta e Dyte Botėrore e nxen nė Itali prej ku i bashkėngjitet aradhave ēlirimtare shqiptare nė Malesi tė Madhe dhe u dallua pėr aktivitet dhe pėr mbrojtje tė kauzės kombėtare.

Pas luftės sė Dyte Botėrore diplomon ne Universitetin e Lublanes ne Fakultetin Teknik, dhe punėsohet si drejtues i Akademisė Teknike Ushtarake nė Zagreb ku njėkohesisht mbrojti doktoraturen.

Nė moshen 56 vjecare Armata Popullore e Jugosllavisė e pensionon duke mos i dhene gradėn gjeneral. Aktiviteti i tij vjen e shtohet nga vitet 1968 e posaēėrisht ne vitet qe pasojne nga 1981 e deri nė ēlirim te Kosoves, duke u lidhe ngushtė me veprimtarėt mė tė medhenj tė Kombit shqiptar. Ai pėr 20 vite rresht krahas ligjėrimeve nė Akademinė Teknike Ushtarake nė Zagreb ligjeron dhe ne Universitetin e Prishtinės.

Ne vitet e shkatėrrimit te Jugosllavisė artikuloi interesat kombėtare, jo vetėm nė diasporė, por edhe nė Kosovė dhe Shqipėri.

Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosoves pėr veprimtarinė e tij shkencore i jep titullin Akademik, kurse Ushtria Ēlirimtare e Kosovės i jep gradėn Gjeneral.