PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Lajmet mė tė reja nga vendi, rajoni dhe bota...


faqet : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9

kosovari50
21.03.2012, 10:35:09
PTK-ja do t’i pėrkrahė projektet e Qeverisė, qė janė nė shėrbim tė qytetarit
https://map.rks-gov.net/userfiles/image/News/fm_19032012_2.jpg
Ministri i MAP-it, Mahir Yagcilar, me bashkėpunėtorė, nė takime tė veēuara, ka pritur kryeshefin e PTK-sė, Ejup Qerimin, dhe shefin e AKP-sė, z. Dino Hasanaj.
Qėllimi i takimit me kryeshefin e PTK-sė ishte njohja mė pėr se afėrmi me udhėheqjen e kėsaj ministrie dhe bashkėpunimin e ndėrsjellė nė fushat e teknologjisė informative. Ministri Yagcilar, pasi falėnderoi kryeshefin Qerimi pėr kėtė vizitė, atij ia uroi emėrimin nė krye tė PTK-sė, duke shprehur gatishmėri pėr bashkėpunim nė fushėn e rrjetit informativ.
Kryeshefi i PTK-sė falėnderoi ministrin Yagcilar pėr kėtė takim, duke theksuar se PTK-ja do t’i pėrkrahė projektet e Qeverisė, qė janė nė shėrbim tė qytetarit, e kjo do tė ndodhė me njė bashkėpunim tė ndėrsjellė, por nevojitet pėrkrahje edhe mė e madhe nga Qeveria.
Ministri i MAP-it, Mahir Yagcilar, i shoqėruar nga drejtori i Departamentit Ligjor, Naser Shamolli, bisedoi edhe me shefin e AKP-sė, Dino Hasanaj, pėr harmonizimin e vendimeve pėr administrimin e objekteve shoqėrore dhe kalimin e tyre nė pronėsi qeveritare. Tė dy palėt u pajtuan se pėr realizimin e kėtij qėllimi duhet tė ketė takime tė tilla edhe nė tė ardhmen.

kosovari50
21.03.2012, 10:36:22
Yagcilar: Vlerėsoj pozitivisht kontributin e FINCA-s, si organizatė joqeveritare, nė zhvillimin ekonomik tė vendit tonė.
https://map.rks-gov.net/userfiles/image/News/fm_20032012.jpg
Ministri i MAP-it, Mahir Yagcilar, me bashkėpunėtorė, ka pritur kryeshefin ekzekutiv tė FINCA-s, Keith Sandbloom ( SHBA), i cili nė kėtė post erdhi nė Kosovė nga Zambia, ku ushtroi tė njėjtėn pozitė tė kėsaj organizate. Ardhja e tij nė MAP kishte pėr qėllim njohjen me udhėheqjen e kėsaj ministrie, por edhe vazhdimin e bashkėpunimit tė deritashėm ndėrmjet FINCA-s dhe institucioneve tė vendit.
Ministri Yagcilar, pasi falėnderoi mysafirin pėr kėtė vizitė, atij i uroi mirėseardhjen nė vendin tonė, e njėkohėsisht edhe suksese nė detyrėn e re, nė krye tė FINCA-s. Duke vlerėsuar pozitivisht kontributin e FINCA-s si organizatė joqeveritare nė zhvillimin ekonomik tė vendit tonė, Yagcilar u shpreh i gatshėm pėr bashkėpunim me kėtė institucion, nė fushėn dhe kompetencat qė mbulon MAP-i nė koordinimin e administratės. Me kėtė rast foli edhe pėr aspekte tė Ligjit, qė bėn rregullimin e funksionimit tė OJQ-ve, e nė rastin konkret edhe tė organizatave mikrofinanciare, siē ėshtė FINCA.
Keith Sandbloom, nga ana e tij, u shpreh mirėnjohės pėr mikpritjen dhe gatishmėrinė pėr bashkėpunim tė shfaqur nga ana e MAP-it, duke u zotuar se FINCA do tė vazhdojė tė respektojė dhe tė ēmojė Ligjin nė fuqi, qė kanė tė bėjė me OJQ-tė.
Edhe drejtori Bajram Kosumi, pasi foli pėr aspekte tė fushėveprimtarisė sė OJQ-ve, theksoi se aktiviteti i FINCA-s zhvillohet nė harmoni me Ligjin pėr OJQ-tė.

Yllėza*
21.03.2012, 10:37:25
Shtėpia e Isa Mustafės nė Gjermani?
http://info-kosova.net/images/resized/galeria/vendore/tjera/shtepia_mustafes_germany_330_230.jpg (http://info-kosova.net/galeria/vendore/tjera/shtepia_mustafes_germany.jpg)


Kjo ėshtė shtėpia e Isa Mustafės, e ndėrtuar me paratė e Fondit tė 3-Pėrqindėshit. Tė hollat ishin dhėnė nga mėrgimtarėt me synimin qė objekti tė shėrbejė si ndėrtesė e Qeverisė nė Ekzil, por Kryetari aktual i LDK’sė e pėrvetėsoi atė. Kėshtu deklaron Musa Daka. Sipas tij, nė kėtė fond, zyrtarėt e LDK’sė vazhdojnė tė marrin para. Kjo nuk mohohet nga deputeti Naser Osmani.
Musa Daka ka nisur tė nxjerrė tė dhėna, sipas tė cilit janė fakte, qė nxjerrin nė shesh sekrete pėr Lidhjen Demokratike tė Kosovės.

Atij i ka mbetur shumė hatri qė Isa Mustafa e ka larguar nga LDK’ja, Dega nė Amerikė, prandaj edhe ka vendosur tė flasė. Por jo vetėm me fjalė.
Pėr t’i mbrojtur tė gjitha pretendimet e tij rreth dallavereve, siē i quan ai, Daka ka prezantuar njė grumbull dokumentesh.

Tė gjitha kėto tė dhėna kanė tė bėjnė me Fondin e 3-pėrqindėshit, pėr tė cilin ai pretendon se ende ekziston, e madje ka njerėz qė edhe sot tėrheqin tė holla nga llogaria e kėtij fondi.
Ai ka treguar pėr Express edhe sekretin e njė shtėpie qė ndodhet nė njė lagje tė Stuttgartit nė Gjermani, pėr tė cilėn thotė se ėshtė nė emėr tė Isa Mustafės, kryetarit aktual tė LDK’sė dhe i Komunės sė Prishtinės./Express/

kosovari50
21.03.2012, 10:37:30
Zėvendėsministri i MAPL-sė, Basri Musmurati merr pjesė nė takimin e pestė drejtues tė LOGOS-it
https://mapl.rks-gov.net/getattachment/1f554020-4948-4a40-9f31-ed82c44b6d75/Zevendesministri-i-MAPL-se,-Basri-Musmurati-merr-p.aspx?maxsidesize=410

Nė fshatin Ropotovė e madhe/Komuna e Ranillugut, u organizua Komiteti i pestė drejtues Zvicėr-Kosovė, pėrkrahja pėr Qeverisje Lokale dhe Decentralizim/LOGOS.


Nė kėtė takim ishin tė ftuar Zėvendėsministri i Administrimit tė Pushtetit Lokal, Basri Musmurati, Pėrfaqėsues nga Zyra Zvicerane pėr Bashkėpunim, pėrfaqėsues nga Asociacioni i Komunave tė Kosovė/AKK, si dhe kryetarėt e komunave partnere: Han i Elezit, Kaēanik, Kamenicė, Kllokot, Novobėrdė, Partesh, Ranillug, Shtėrpcė dhe Viti.


Mė kėtė rast, Zėvendėsministri Musmurati ka pėrshėndetur tė pranishmit duke falėnderuar Komunat pėr njė bashkėpunim tė mirė dhe tė mėtutjeshėm me Ministrinė e Administrimit tė Pushtetit Lokal.


“MAPL vazhdon tė bashkėpunojė me komunat e Kosovės dhe brenda buxhetit pėrpiqet tė vlerėsojė projekte tė ndryshme tė cilat do tė ndikonin drejtpėrdrejt nė pėrmirėsimin jetės sė qytetarėve, por edhe nė ngritjen e kapaciteteve komunale” - theksoi zėvendėsministri Musmurati.

Nė vazhdim, Norbet Pijls, koordinator i projektit LOGOS, prezantoi Raportin vjetor 2011 dhe Planin Vjetor tė Veprimit 2012 pėr komunat e pėrzgjedhura partnere nė Kosovėn Jug-lindore: Han i Elezit, Kaēanik, Kllokot, Kamenicė, Novobėrdė, Partesh, Ranillug, Shtėrpcė dhe Viti.


Gjatė kėtij takimi Kryetari i Komunės sė Kamenicės, z. Shaip Surdulli dhe nėnkryetari i Komunės Han i Elezit, i kėrkuan
Zėvendėsministrit Musmurati, tė ndikojė nė Kuvend dhe tė lobojė pėr aprovimin sa mė tė shpejtė tė Ligjit pėr ndėrmarrjet publike .


Nė fund tė takimit, Koordinatori i LOGOS-it, Norbert Pijls, nėnshkroi kontratat me komunat qė kanė pėrfunduar dorėzimin e dokumentacionit tė projektit pėr investim nė vlerė prej 40 mijė euro pėr secilėn komunė.

Takimi i radhės ėshtė caktuar tė mbahet rreth muajit shtator.

kosovari50
21.03.2012, 10:40:12
Ministri dhe Komandanti i FSK-sė pritėn ambasadorėt e rinj tė Kosovės
http://mksf-ks.org/repository/images/Ambasadoret_e_rinje_ne_FSK_-I-_20.03.2012.JPG
Ambasadorėt e rinj tė Kosovės kanė vizituar sot, Ministrinė e Forcės sė Sigurisė tė Kosovės, ku u pritėn nga ministri dhe komandanti i FSK-sė, z. Agim Ēeku dhe gjenerallejtėnant Kadri Kastrati.

Ministri Agim Ēeku, me kėtė rast, i ka pėrshėndetur dhe i ka falėnderuar ambasadorėt e rinj pėr vizitėn e tyre, nė FSK-sė. Ai i ka njoftuar ambasadorėt e rinj, me zhvillimin e FSK-sė, misionin, zhvillimin dhe bashkėpunimin ndėrkombėtar e rajonal, qė ka Ministria e FSK-sė. Ministri Ēeku ka kėrkuar nga ambasadorėt e rinj, punė dhe angazhim mė tė madh, siē, tha: Kosova ka njė rini shumė tė mirė, shumė tė suksesshme, qė e pret njė e ardhme e mirė dhe neve na mbetet qė tė vrapojmė, mėsojmė dhe punojmė, pėr t’i arrit tė tjerėt, nė zhvillim ekonomik, arsimor dhe kulturor. Zhvillimin mund ta arrini ju, pėr kėtė aspak nuk dyshoj se ju keni energji tė reja, keni njohuri dhe kapacitete tė reja”, tha ministri Ēeku, i cili kėrkoi edhe njėherė nga tė rinjtė, qė tė orientohen pėrveē pėr ambasadorė, por edhe pėr oficerė tė FSK-sė, dhe drejtime tė tjera mė tė nevojshme pėr zhvillimin e Kosovės.

Nė emėr tė ambasadorėve tė rinj, ka falėnderuar Ministrinė dhe Komandantin e FSK-sė, pėr pritjen, drejtoresha e Qendrės sė Kulturės, nė Prishtinė, Teuta Hasani, qendėr kjo, ku po pėrgatitė me sukses; gjenerata e gjenerata tė nxėnėsve, pėr ambasador tė rinj.

Interesimi i ambasadorėve ishte tė dinė, sa mė shumė pėr Forcėn e Sigurisė tė Kosovės, dhe, brenga, mė e madhe pėr ta, ishte siguria e vendit nė tė ardhmen, si dhe pėrgatitjet e FSK-sė, pėr intervenime tė situatave tė jashtėzakonshme, natyrore e tė tjera, siē ishte rasti nė Restelicė, etj.

Komandanti i FSK-sė, gjenerallejtėnant Kadri Kastrati i ka siguruar ambasadorėt e rinj, se FSK-ja ėshtė e pėrgatitur profesionalisht dhe ėshtė e aftė pėr t’u pėr ballė me sukses nė ēdo situatė qė do tė ndodhė nė Kosovės.

kosovari50
21.03.2012, 10:42:42
Ministri Hoxhaj i ka dėrguar telegram ngushėllimi homologut francez, Juppe
http://www.mfa-ks.net/repository/images/4_Par6949593.jpg
Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, i ka dėrguar njė telegram ngushėllimi Ministrit tė Jashtėm dhe Ēėshtjeve Evropiane tė Republikės sė Francės, Alain Juppe, me rastin e vdekjes sė katėr personave nė sulmin kriminal tė kryer nė Kolegjin e Toulousit nė Francė.
Nė telegram, Ministri Hoxhaj, nė emėr tė qytetarėve dhe institucioneve tė Republikės sė Kosovės, ka dėnuar kėtė krim tė rėndė, duke i shprehur ngushėllimet mė tė sinqerta Ministrit Juppe, dhe duke theksuar indinjatėn dhe tronditjen e thellė tė opinionit kosovar, tė shkaktuar nga ky akt kriminal.

Ministri i Jashtėm i Kosovės, po ashtu, ka shprehur solidaritetin e plotė tė Qeverisė dhe popullit tė Kosovės me familjarėt e viktimave, Qeverinė dhe popullin francez, nė kėto ditė tė rėnda.

kosovari50
21.03.2012, 10:44:25
Ministrja Kusari – Lila takoi kryetarin e Graēanicės

http://www.mti-ks.org/repository/images/kryetari%20Stojanovic%20003.jpg
Nė vazhdėn e takimeve tė kryetarėve tė komunave, ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari – Lila, takoi sot kryetarin e Komunės sė Graēanicės, Bojan Stojanovic pėr tė diskutuar mbi bashkėpunimin nė mes tė pushtetit qendror dhe atij lokal, me fokus tė veēantė diskutimin e ligjit mbi inspektoratin dhe funksionimin e qendrės sė regjistrimit tė biznesit.

Ministrja Kusari – Lila kėrkoj nga kryetari Stojanovic pėr bashkėpunim tė afėrt lidhur me implementimin e ligjit tė inspektoratit sipas tė cilit bėhet kalimi i inspektorėve tė tregut nga menaxhimi ne nivel lokal, pra nga administratat komunale tek niveli qendror, respektivisht tek Ministria e Tregtisė dhe Industrisė.

Nė anėn tjetėr Z Stojanovic u shpreh:” Ligji i ri pėr inspektorat ėshtė vėshtirė i implemetueshėm. Nuk mendoj se ėshtė zgjidhja e duhur, megjithatė unė ju premtoj se nėse kryetarėt e tjerė tė komunave janė pro zbatimit tė kėtij ligji, unė nuk do tė bėjė pengesa”.

Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė Kusari - Lila diskutoi edhe reformat e tė bėrit biznes me theks tė veēantė ngritjen e kapaciteteve tė qendrave pėr regjistrimin e bizneseve (tė njohura si One Stop Shop). Pėr tė ngritur funksionalitetin e kėtyre qendrave, ministrja Kusari – Lila kėrkoj nga kryetari Stojanovic qė nė kuadėr tė kėsaj qendre t’iu ofrohen sa mė shumė informata investitorėve pėr tė bėrit biznes, me qėllim tė tėrheqjes sė investitorėve nė komunėn qė ai drejton.

Nė kėtė takim u diskutua edhe pėr ligjin mbi tregtinė e brendshme, nė bazė tė cilit ėshtė eliminuar leja e punės. Z. Stojanovic e informoj ministren Kusari – Lila se ėshtė duke e zbatuar kėtė ligj dhe do tė vazhdoj ta zbatoj edhe nė tė ardhmen.

Takime tė llojit tė tillė tė Zv. Kryeministres Kusari-Lila do tė vazhdojnė edhe me kryetarė tjerė tė komunave me qėllim tė ngritjes sė bashkėpunimit nė mes te nivelit qendror dhe lokal

kosovari50
21.03.2012, 10:47:18
PALLATI I 3-PĖRQINDĖSHIT
http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/Daka_thote_se_kjo_eshte_shtepia_e_Isa_Mustafes_ne_ Gjermani_469197.jpeg
Kjo ėshtė shtėpia e Isa Mustafės, e ndėrtuar me paratė e Fondit tė 3-Pėrqindėshit. Tė hollat ishin dhėnė nga mėrgimtarėt me synimin qė objekti tė shėrbejė si ndėrtesė e Qeverisė nė Ekzil, por Kryetari aktual i LDK’sė e pėrvetėsoi atė. Kėshtu deklaron Musa Daka. Sipas tij, nė kėtė fond, zyrtarėt e LDK’sė vazhdojnė tė marrin para. Kjo nuk mohohet nga deputeti Naser Osmani.

Musa Daka ka nisur tė nxjerrė tė dhėna, sipas tė cilit janė fakte, qė nxjerrin nė shesh sekrete pėr Lidhjen Demokratike tė Kosovės.

Atij i ka mbetur shumė hatri qė Isa Mustafa e ka larguar nga LDK’ja, Dega nė Amerikė, prandaj edhe ka vendosur tė flasė.

Por jo vetėm me fjalė.

Pėr t’i mbrojtur tė gjitha pretendimet e tij rreth dallavereve, siē i quan ai, Daka ka prezantuar njė grumbull dokumentesh.

Tė gjitha kėto tė dhėna kanė tė bėjnė me Fondin e 3-pėrqindėshit, pėr tė cilin ai pretendon se ende ekziston, e madje ka njerėz qė edhe sot tėrheqin tė holla nga llogaria e kėtij fondi.

Ai ka treguar pėr Express edhe sekretin e njė shtėpie qė ndodhet nė njė lagje tė Stuttgartit nė Gjermani, pėr tė cilėn thotė se ėshtė nė emėr tė Isa Mustafės, kryetarit aktual tė LDK’sė dhe i Komunės sė Prishtinės.

kosovari50
21.03.2012, 10:50:48
GRADUALISHT TE NJOHJA

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/KushtrimTernava_Intervista_me_Ambasadirin_e_Grecis _Dimitris_A_Moschopoulos_(1)_503618.jpg
Njohja e Kosovės nga Greqia do tė vijė natyrshėm dhe nė kuadėr tė perspektivės europiane. Marrėdhėniet tradicionale me Serbinė kanė ndikuar nė pozicionin grek, por ne duam marrėdhėnie tė mira edhe me shqiptarėt. Gjithēka ėshtė graduale nė kėtė jetė. Jam i lumtur qė vota greke do tė jetė vendimtare pėr anėtarėsimin e Kosovės nė BERZH. Ambasadori Dimitris Moschopoulos, Shef i Zyrės Ndėrlidhėse tė Greqisė nė Kosovė, flet pėr Express

Express: Z. Moschopoulos, Greqia ende ėshtė njėra nga pesė shtetet e BE’sė qė nuk e njohin pavarėsinė e Kosovės. Pse po ndodh kėshtu?

Moschopoulos: Ekzistojnė disa arsye. Ajo qė ėshtė mė e rėndėsishmja ėshtė se ne veprojmė si shtet i rajonit, si fqinjė. Ne e shohim se duhet tė mbajmė njė lloj balanci mes fqinjėve tanė, dhe nė kėtė logjikė ne kemi njė qasje shumė konstruktive karshi Kosovės. Po, ne ende nuk e kemi njohur Kosovės, por nė tė njėjtėn kohė, ne plotėsisht e mbėshtesim perspektivėn europiane tė Kosovės, dhe ne plotėsisht e mbėshtesim zhvillimin e saj ekonomik. Ne besojmė se zhvillimi ekonomik do tė ishte nė tė mirė tė popullit tė saj, dhe nė tė mirėn e paqes dhe stabilitetit nė rajon, dhe nė kėtė logjikė pėr tė gjithė ne. Ne dėshirojmė tė shihemi si fqinjė miqėsorė. Ky ėshtė mesazhi qė unė kam, dhe ne ju shohim ju si fqinjė miqėsorė, gjithmonė ju shohim si fqinjė miqėsor.

Express: A ka arsye specifike pėr mosnjohjen, p.sh. shtete tė caktuara thonė se pavarėsia e Kosovės pėrbėn precedent ose arsyetime tė tjera, cili ėshtė arsyetimi i Athinės?

Moschopoulos: Nė raste tė tilla, nuk mund tė gjesh vetėm njė arsye dhe tė thuash se kjo ėshtė arsyeja kryesore. Sa i pėrket pyetjes nėse Kosova pėrbėn precedent, ajo ėshtė e qartė, dhe ne pajtohemi me partnerėt dhe aleatėt tanė, se Kosova nuk pėrbėn precedent, ajo ėshtė rast unik. Kjo ėshtė pozita jonė, ne e kemi pranuar kėtė, e kemi adoptuar kėtė brenda Bashkimit Europian, dhe pėr kėtė arsye iu referohem partnerėve tanė, dhe brenda NATO’s, dhe pėr kėtė arsye pėrmenda aleatėt tanė. Pra po, ne nuk mendojmė se Kosova paraqet precedent. Ekzistojnė shtete tė cilat janė frikėsuara pėr kėtė, ne nuk jemi mes atyre shteteve. Tani, ne duhet tė respektojmė qasjen e secilit shtet, dhe ndjeshmėrinė e secilit shtet. Ajo qė ka mė sė shumti rėndėsi ėshtė se si veprojmė nė fund. Dhe, ēdo ēėshtje qė ėshtė e rėndėsishme pėr Kosovėn brenda Bashkimit Europian, ne kemi adoptuar njė qasje shumė konstruktive. Pra, ēėshtja e njohjes ėshtė diēka qė do tė vijė natyrshėm.

kosovari50
21.03.2012, 10:53:58
Autonomia pėr veriun, hap kutinė e pandorės
http://www.lajmonline.com/uploads/2-%20Kutia%20e%20Pandores+.jpg
Autonomia eventuale pėr veriun do ta hapte kutinė e pandorės nė Ballkan, vlerėsojnė deputetė tė Kuvendit tė Kosovės, duke komentuar deklarata tė diplomatėve ndėrkombėtarė pėr kėtė ēėshtje

Dhėnia e statusit, autonomi brenda Kosovės pėr veriun e vendit, ide kjo e propozuar nga diplomati austriak, Stefan Lehne, shihet e rrezikshme nga deputetė tė partive politike.

Ata vlerėsojnė se njė gjė e tillė do ta hapte kutinė e pandorės. Vlerėsohet se nė kontekstin historik do tė ishte shkėputje e mėvonshme e veriut, sikurse Kosova qė dikur kishte autonomi nė kuadėr tė Serbisė, por pas shumė kohėsh u nda, duke e shpallur pavarėsinė.

Deputetėt dhe analistėt thonė se pikėrisht ky do tė ishte efekti i autonomisė se veriut, pasi do tė mundėsohej shkėputja e mėvonshme. Nėse jo kjo, sėrish do tė ishte e rrezikshme pasi do tė krijohej njė Bosnje e dytė.

Lehne ka shprehur mendimin e tij se dialogu teknik nė mes tė Prishtinės dhe Beogradit duhet tė bėhet mė shumė politik dhe tė trajtojė ēėshtjen e autonomisė sė veriut tė Kosovės. Sipas tij, veriu duhet tė jetė temė e rėndėsishme e kėtij dialogu, por jo edhe e vetmja.
Lajm

kosovari50
21.03.2012, 11:04:33
Bankroft: Statusi nuk diskutohet mė
http://www.kosova-sot.info/uploads/images/option2/49ian-bancroft.jpg
Eksperti i ēėshtjeve tė Ballkanit, Jan Bankroft e ka cilėsuar si tė pamundur futjen e ēėshtjes sė statusit tė Kosovės nė dialogun Prishtinė-Beograd. Bankroft ka theksuar se njė gjė e tillė nuk mund tė bėhet duke parė pėrkrahjen ndėrkombėtare tė pavarėsisė sė Kosovės, por ka nėnvizuar se mund tė zhvillohen negociata pėr ndryshimin e kufijve. Nė njė intervistė pėr gazetėn serbe “Blic”, analisti i njohur i gazetės prestigjoze britanike “The Guardian” ka parashikuar se Serbia nuk do ta marrė datėn pėr nisjen e bisedimeve me BE nėse nuk shpėrbėn strukturat paralele dhe nuk zbaton marrėveshjet e arritura nė Bruksel me Kosovėn. Drejtori ekzekutiv i organizatės britanike “Transconflict” e ka vėnė theksin nė veēanti tek aplikimi i marrėveshjes pėr menaxhimin e integruar tė kufijve. “Beogradi do tė jetė nėn presion ndėrkombėtar pėr tė bėrė njė trysni tė fortė mbi serbėt nė veri, ndikim ky qė nuk e posedon sa duhet, nė veēanti pėr tė siguruar qasjen e plotė tė EULEX-it”, ka pohuar Bankroft. Mė tej, ai e ka cilėsuar marrėveshjen pėr pėrfaqėsimin e Kosovės nė nismat rajonale si njė pakt me interes pėr tė dyja palėt. Ndėrsa pėrsa i pėrket mundėsisė sė mbajtjes sė zgjedhjeve lokale serbe nė Kosovė, ai ka vlerėsuar se ky proēes vetėm sa do tė tensiononte mė shumė situatėn nė shtetin e ri. “Serbia do tė pranojė kompromisin qė nė Kosovė tė organizojė vetėm zgjedhje parlamentare”, ka shtuar mė tej analisti i njohur i ēėshtjeve rajonale.
Dy ditė mė parė ishte analisti tjetėr pėr ēėshtjet politike tė Ballkanit, profesori nė Universitetin e Oksfordit, Xhejms Petifer, i cili nė njė intervistė pėr TCh lėshoi alarmin se nė Kosovė situata mund tė pėrkeqėsohet.

kosovari50
21.03.2012, 11:43:21
Sulmohet autobusi me nxėnės nė Kumanovė
http://www.koha.net/repository/images/f1_21kumanove1332324441.jpg
Njė autobus me nxėnės shqiptar tė shkollės sė mesme tė Kumanovės ėshtė sulmuar mbrėmė me gurė nė fshatin Lubograd, informon agjencia e lajmeve INA.

Nga ky incident siē mėsohet dy nxėnėse tė shkollės sė mesme tė Kumanovės janė lėnduar. SPB nė Kumanovė ka konfirmuar incidentin qė ka ndodhur rreth orės 19.30, nė fshatin Lubograd, kur ishte sulmuar autobusi me nxėnėsit shqiptarė, qė po udhėtonin drejt fshatrave tė tyre - Nikushtak dhe Vishticė.

Shoferi i autobusit nė dėshminė e tij tė dhėnė pranė organeve policore ka thėnė se tre persona tė panjohur kanė sulmuar me gurė autobusin, me ē`rast nga thyerja e xhamave janė lėnduar dy nxėnėse.

Drejtori i Spitalit tė Kumanovės, Arif Latifi ka theksuar se nxėnėset kanė pėsuar lėndime tė lehta dhe nuk kanė pėsuar ndonjė rrezik tė madh. Ky ėshtė incidenti i parė qė ka ndodhur nė Kumanovė javėve tė fundit, kur kanė shpėrthyer incidente ndėretnike kryesisht midis tė rinjve nė Shkup dhe Tetovė. Fshati Lubograd i banuar kryesisht me popullsi serbe shtrihet nė rrugėn e vjetėr Kumanovė – Shkup.

kosovari50
21.03.2012, 16:19:25
BĖHEN HOMAZHE PRANĖ VARRIT TĖ KOMANDANT PLAKUT
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/plaku_724575.jpg
Express
Me rastin e shtatė vjetorit tė vdekjes sė njėrit nga bashkėnėnshkruesit e themelimit tė UĒK-sė, Gjeneral Xheladin Gashi-Komandant Plakut, bashkėveprimtarė, familjarė e drejtues tė institucioneve lokale dhe qytetarė tė shumtė kanė bėrė homazhe pranė varrit tė tij, nė Varrezat e Dėshmorėve nė Prishtinė.

Pėrveē, familjarėve, tė parėt qė bėnė homazhe pranė varrit tė Komandant Plakut, ishin dy bashkėluftėtaret e tij Nait Hasani e Rexhep Selimi dhe pas tyre edhe ish komandanti i UĒK-sė, Azem Syla, drejtues tė Kuvendit Komunal tė Drenasit, pėrfaqėsueset tė shoqatave tė dala nga lufta e UĒK-sė e shumė bashkėveprimtarė tė tjerė por jo edhe drejtues tė institucioneve qendrore, tė cilėt bashkėvepruan nė ilegale dhe legale me komandant Plakun.

E tashė e pesė vite, as organizatat e dala nga lufta dhe as kryeministri i Kosovės nuk ka organizuar asnjė akademi pėr njeriun qė dikur tė gjitha i ndanin bashkė.

Organizatat e dala nga lufta barazojnė tė gjithė veteranėt e vdekur pas lufte pėr kundėr asaj qė Komandant Plaku ishte njėri ndėr themeluesit e UĒK-sė dhe me pozita tė larta hierarkike nė ushtrinė ēlirimtare, kurse, derisa nėn patronatin e kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēin mbahen akademi tė ndryshme ai ka harruar njeriun me tė cilin dikur vepronte.

Organizata e veteranėve tė luftės sė UCK-sė nė qendėr thonė se nuk organizojnė akademi pėrkujtimore pėr rreth 700 veteranėt e vdekur pas lufte, duke thėnė se i mbetet degės sė veteranėve nė Drenas qė tė merren me kėto organizime e kjo e fundit thotė se nuk ka buxhet pėr tė mbajtur akademi pėr rreth 60 veteranė tė vdekur pas luftės.

Xheladin Gashi u lind mė 25.05.1946 nė fshatin Bushat (ish-Komoran). Me veprimtarinė dhe angazhimin e tij u bė sinonim i luftės ēlirimtare, i cili ishte ndėr organizatorėt e parė dhe drejtuesit e UĒK-sė, ishte bashkėnėnshkrues i themelimit tė UĒK-sė bashkė me Azem Sylėn, Xhavit Halitin dhe Nait Hasani. Ishte anėtar i Shtabit Qendror tė UĒK-sė, i cili zhvilloi aktivitete mė tutje nė strukturimin dhe zgjerimin e UĒK-sė anekėnd Kosovės nė bashkėpunim tė ngushtė me Nait Hasanin, Rexhep Selimin, Zahir Pajazitin, Lah Ibrahimin ....

Gjatė luftės ishte komandant i Zonės sė Veriut tė UĒK-sė, nė Qeverinė e Pėrkohshme ishte zv/ministėr i Rendit, pas zgjedhjeve tė para tė pushtetit lokal ishte nėnkryetar i KK tė Drenasit, dhe nė fund udhėheqės i Shoqatės “Miqtė e TMK-sė”.

Gjeneral Xheladin Gashi-Komandant Plakut, vdiq pas njė sėmundje tė rėndė mė 21 mars 2005. /Kosovapress/

kosovari50
21.03.2012, 16:35:10
Grumbuj gjarpėrinjsh afėr njė ure nė Mitrovicė
http://www.lajmonline.com/uploads/2-%20gjarperinjte%20000.JPG
Ditėve tė fundit janė paraqitur gjarpėrinj nėn njė urė nė fshatin Kēiē, nė magjistralen Mitrovicė-Prishtinė

Pas ankesave nga qytetarėt, Drejtoria pėr Mbrojtje dhe Shpėtim, ka angazhuar njėsitin e zjarrfikėsve, tė cilėt e kanė vėnė shiritin e sigurisė pėrreth vendit ku janė paraqitur gjarpėrinjtė.

Drejtori i kėsaj drejtorie, Behxhet Bala, tha se grumbuj gjarpėrinjsh janė duke u paraqitur ēdo vit afėr asaj ure, pas fillimit tė ngrohjes sė motit.

“Ėshtė bėrė dukuri qė ēdo vit tė paraqiten gjarpėrinj nė tė njėjtin vend, mirėpo asnjėherė nuk e kanė sulmuar ndonjė qytetar”, tha ai, duke sqaruar se pėr kėtė rast e kanė njoftuar edhe Agjencionin pėr Menaxhimin e Emergjencave.

Ai theksoi se shtėpitė nuk janė shumė afėr vendit ku janė paraqitur ata gjarpėrinj. “Ne me qėllim qė veprimi tė jetė i efektshėm, kemi kėrkuar ndihmė nga institucionet qendrore, tė cilat kanė shprehur gatishmėri tė ndihmojnė”, tha ai, duke kėrkuar nga qytetarėt qė tė jenė tė kujdesshėm dhe tė mos afrohen nė vendin ku janė paraqitur gjarpėrinjtė.

Nasuf Ibrahimi, njė banor i fshatit Kēiē, tha se nė atė vend janė paraqitur gjarpėrinj prej shumė vitesh. “Prej kohės kur kam qenė fėmijė, e mbaj mend se nė kėtė vend janė paraqitur gjarpėrinj, mirėpo nuk kanė paraqitur ndonjė rrezik pėr banorėt”

kosovari50
21.03.2012, 16:46:09
Thaēėt po ua ‘mohojnė’ identitetin maqedonasve
http://www.telegrafi.com/fo/maqedoni/f.0320211341502_m.jpg
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi dhe lideri i Partisė Demokratike Shqiptare nė Maqedoni, Menduh Thaēi, po punojnė nė interes tė linjave tė politikave tė Athinės dhe Sofjes pėr mohimin e identitetit maqedonas dhe ndarjen e Ballkanit.
Kjo tezė ėshtė hedhur tė martėn nga e pėrditshmja “Dnevnik” nė Shkup, e cila komenton deklaratėn e fundit tė liderit tė PDSH-sė, Menduh Thaēi pėr “Ora News” ku ka theksuar se ‘maqedonasit janė krijesė artificiale’, dhe se ‘Maqedonia njė shtet eksperimental’.

Ndėrsa, kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ėshtė komentuar lidhur me deklaratėn se shqiptarėt do tė jetojnė nė njė shtet, nė rast tė ndryshimit tė kufijve nė Ballkan.

“Qėndrimet e kėtyre dy politikanėve shqiptarė shkojnė nė favor tė politikės greke dhe bullgare ndaj Maqedonisė, sidomos rreth ēėshtjeve tė identitetit dhe tė emrit. Kėto deklarata janė njė bombė e kurdisur pėr Maqedoninė nė prag tė Samitit tė NATO-s nė Ēikago. Tezat e tilla shpeshherė janė tė plasuara nga mediat dhe politika greke dhe bullgare”, thekson gazeta, raporton INA

Jovan Donev nga “Euroballkan” thekson se deklaratat e Menduh Thaēit nuk janė pėr tu ēuditur pasi qė sipas tij, ai qė nga Samiti i kaluar i NATO-s me deklaratat e tij ka korrespodentuar me qėndrimet e politikės greke. Ndėrsa analistja Biljana Vankovska theksoi se deklaratat e Hashim Thaēit janė vetėm njė porosi pėr Beogradin dhe Bashkėsinė ndėrkombėtare se tė mos vij deri tek ndarja e Kosovės. /Telegrafi/

kosovari50
21.03.2012, 17:44:28
Zėvendėskryeministrja e Kosovės, znj Edita Tahiri priti nė takim njė delegacion tė Ministrisė sė Punėve tė jashtme tė Holandės
http://www.kryeministri-ks.net/repository/images/Takim_me_delegacionin_nga_Holanda__21.3.2012_v.jpg

Zėvendėskryeministrja e Qeverisė sė Kosovės, znj. Edita Tahiri priti sot njė delegacion tė Ministrisė sė Jashtme tė Holandės, tė kryesuar nga z. Jaap Werner, Drejtor i Drejtorisė pėr Evropė, znj. Onny Jalink, Zyrtare e Lartė e Deskut pėr Kosovė, znj. Else Riep, Zyrtare e Lartė e Politikave, Ministria e Drejtėsisė, si dhe ambasadorin e Holandės nė Kosovė, Robert Bosch.

Nė kėtė takim u vlerėsuan marrėdhėniet e shkėlqyeshme bilaterale nė mes tė Kosovės dhe Holandės dhe po ashtu u fol bashkėpunimin mes dy vendeve nė rrugėn e Kosovės drejt integrimeve euroatlantike.

Znj. Tahiri nė kėtė takim prezantoi prioritetet dhe reformat e Qeverisė qė janė ndėrmarrė pėr njė zhvillimi tė qėndrueshėm ekonomik, fuqizim tė sundimit tė ligjit dhe mirėqenie sociale e qytetarėve.

Sipas znj. Tahiri, kėto reforma do tė kontribuojnė nė integrimet euroatlantike dhe tha se Kosovės i duhet edhe me shumė mbėshtetje nga BE pėr Studimin e Fizibilitetit pėr MSA-nė, Liberalizimin e vizave, Marrėdhėniet kontraktuale ekonomike, si dhe anėtarėsimin nė EBRD etj.

Ndėrsa, sa i pėrket zhvillimeve rajonale, u tha se Ballkani e ka vendin nė BE si njė kusht pėr stabilitetin nė rajon. Gjithashtu, u vlerėsua se Bashkimi Evropian duhet tė jetė faktor i fuqishėm pėr zbatimin e marrėveshjeve tė arritura nė Bruksel, si dhe pėr tė mos lejuar Serbinė qė tė shkelė sovranitetin e Kosovės, pra tė mos lejojė mbajtjen e zgjedhjeve serbe nė Kosovė. Ndėrkaq, znj. Tahiri theksoi se marrėveshja pėr menaxhimin e kufijve duhet tė zbatohet sa ma shpejt.

Ndėrkaq, diplomati Werner tha se Holanda vlerėson larte angazhimin e Kosovės nė dialogun teknik me te cilin Kosova ka siguruar perspektivėn evropiane.

Tahiri kėrkoi mbėshtetje ndėrkombėtare dhe tė shtetit tė Holandez pėr shuarja e strukturave paralele dhe heqjen e barrikadave nė veri, si njė mundėsi pėr stabilitet nė rajon.

Nga ana tjetėr, delegacioni Holanda pėrkrah shtetin e Kosovės dhe sovranitetin e saj tė plot si dhe u zotuan se do tė kontribuoi nė rrugėn e Kosovės drejt reformave euroatlantike.

kosovari50
21.03.2012, 17:52:22
LDK NĖ DIASPORĖ, REAGON NDAJ SHKARKIMEVE NĖ PRISHTINĖ
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/ldk_689714.jpg
Express
Nėndega e LDK-sė nė Olten tė Zvicrės ka reaguar ndaj pėrjashtimit tė Ismet Krasniqit nga kėshilli i pėrgjithshėm i LDK-sė, veprim ky tė cilin, ata e kanė cilėsuar si tė ngutshėm dhe tė dėmshėm pėr kėtė subjekt politik, pasi, pa u konsultuar baza, po pėrjashtohen veprimtarė tė devotshėm tė kėsaj partie.

“Me 17.03.2012 nė mediat vizuele e tė shkruara lakohet emri i Ismet Krasniqit se ėshtė larguar nga kėshilli, kjo vėrtet ishte befasuese, por kulmi arrin atėherė kur nė lajmet e mbrėmjes nė RTK zoti Ismet Beqiri thotė se Berim Ramosaj dhe individėt e larguar nuk pėrfaqėsojnė askend, kjo pėr neve ishte e papranueshme, mund tė vlejė pėr dikend tjetėr por pėr rastin konkret nuk vlen. Ne i shtrojmė pyetje Ismet Beqirit se a ėshtė kjo njė fyerje pėr tė gjithė LDK-nė nė Zvicėr, a ėshtė ky veprim ofendues ndaj diasporės nė pėrgjithėsi kur deklaroni se nuk pėrfaqėsojnė askėnd. Kėsaj i bije se nuk ekzistojmė fare sipas jush, befasi pėr neve. Kėtė nuk e pritnim e as nuk e meritojmė as si kryesi as si anėtarėsi, e as Ismeti”, thuhet nė reagimin e nėndegės sė LDK-sė nė Olten tė Zvicres.

Mė poshtė, nė reagimin e saj, kjo degė, shkruan se Ismet Krasniqi kurrė nuk ka insistuar e nuk ka nevojė tė merr poste nė Kosovė ēfarė kanė pretenduar disa anėtarė tė kėtij kėshilli, si Ismet Beqiri.

“E nderuar kryesi e LDK-sė nė Prishtinė, i nderuar Kryetar i LDK-sė z. Isa Mustafa, Sekretar Ismet Beqiri ju lutemi qė mos tė merrni veprime tė tilla tė ngutshme pa u konsultuar me bazėn sepse kjo ju hakmerret me shkatėrrimin e mėtejmė tė LDK-sė. Mendojmė se kėtė e kanė tė njohur tė gjithė ata qė janė nga themelimi konseguent nė LDK. Tė tjerėve qė hynė si satelit mund edhe tė mos ju bėnė pėrshtypje largimi edhe i veteranėve”, pėrfundon reagimi i nėndegės sė LDK-sė pėrkitazi me shkarkimin nga Kėshilli i Pėrgjithshėm i LDK-sė, tė Ismet Krasniqit.

kosovari50
21.03.2012, 17:55:02
Zymberi merr postin e lėnė nga Xhemajli
http://lajmonline.com/uploads/2-Bajrush-xhemajli.jpg
Nė komunėn e Ferizajt nuk ka vakum institucional, pas dorėheqjes sė kryetarit Bajrush Xhemajli

Nė komunėn e Ferizajt nuk ka vakum institucional, pas dorėheqjes sė kryetarit Bajrush Xhemajli.

Deri nė zgjedhjet e jashtėzakonshme, funksionin e kryetarit tė Komunės sė Ferizajt do ta ushtrojė nėnkryetari i kėsaj komune, Besim Zymberi. Lajmonline

kosovari50
22.03.2012, 12:10:50
Bombė nė shtėpinė e tė vetėdeklaruarit agjent i SHIK-ut

Njė javė pasi ka rrėfyer nė EULEX, Naim Miftari ka shpėtuar nga njė bombė dore. Xhami i dritares sė dhomės, ku po qėndronte me familjen e tij tė martėn mbrėma, ia ka shpėtuar jetėn e familjes dhe tė tijėn, njeriut qė pretendon se ka qenė agjent i SHIK-ut, dhe se i janė ofruar para pėr tė bėrė vrasje pas lufte.

“E kam dėgjuar krismėn nė dritare. Xhami e ka kthyer bombėn jashtė edhe ka ra nė oborr pa shpėrthye. Kur dola jashtė i pashė nja tre tė rinj duke vrapu, por nuk u afrova me pa ēfarė kanė gjuajt. Mendova qė asht guri”, ka thėnė Miftari pėr “Kohėn Ditore”.

Se gjėsendi i hedhur kishte qenė bombė e jo guri, Miftari ka thėnė ta ketė kuptuar tek tė mėrkurėn nė mėngjes.

“Kur ka dalė nėna nė mėngjes nė oborr mė ka thanė qė ėshtė bombė. Kur e pashė i lajmėrova Policinė e Kosovės. Kanė ardhur edhe EULEX-i, kanė bastisur pėr dy-tre orė”, ka thėnė Miftari.

Njoftimin dhe evakuimin e granatės sė dorės e ka konfirmuar zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės pėr rajonin e Prishtinės, Agron Borovci.

“Rreth orės 8:30 tė mėngjesit kemi marrė njoftimin pėr njė mjet tė pashpėrthyer. Policia ka dalė nė vendin e ngjarjes dhe ekipet e specializuara kanė evakuuar objektin, qė ka qenė njė granatė dore”, ka thėnė Borovci.

Tė mėrkurėn e kaluar, Naim Miftari ėshtė pėrballur me pyetje tė shumta nga dy hetues tė EULEX-it. Pretenduesi se ka qenė hetues nė Shėrbimin Informativ tė Kosovės, shėrbim ky i afėr me Partinė Demokratike, ėshtė intervistuar pėr katėr orė rresht nė kampin “Alfa Bravo” nė Fushė-Kosovė. Burime nga EULEX-i thonė se biseda mė shumė ka qenė njohėse, derisa ajo pritet tė vazhdojė disa ditė. Kjo intervistė ėshtė konkretizuar me pyetje rreth Ibush Kllokoqit, vrasjen e tė cilit e ka marrė pėrsipėr Nazim Bllaca, njė tjetėr pretendues se ka qenė anėtar i SHIK-ut.

EULEX-i ka nisur hetimet pėr pohimet e Miftarit pas njė interviste qė kishte dhėnė muajin e kaluar pėr “Kohėn Ditore”. Ky mision madje ka caktuar edhe njė prokuror qė do tė merret me pretendimet e tij.

Ditėn kur i ėshtė gjetur bomba nė oborrin e shtėpisė, Miftari ka thėnė se nuk dėshiron mbrojtje tė afėrt as nga Policia e Kosovės e as nga EULEX-i. Sipas tij, misioni i BE-sė nė Kosovė i ka ofruar kėtė mundėsi, por nuk ka pranuar.

“Jo, unė nuk kėrkoj mbrojtje prej askujt. Ky ka qenė njė mesazh qė ma kanė dėrguar, por deri nė momentin qė tė mė vritet ndonjė anėtar i familjes unė nuk reagoj. Kur jam marrė nė pyetje nė EULEX, ata kanė dashtė mė i hy kėsaj teme, por unė nuk kam pranuar. Unė jam kėtu. Nėse dikush mendon me derdh gjak pse unė e kam thėnė njė tė vėrtetė kam me u mbrojt vetė. E zgjidhin ndryshe kėtė punė”, ka thėnė Miftari.

Miftari (1967) i lindur nė fshatin Beēuk tė Vushtrrisė pretendon se ka shumė informacione madje edhe pėr spiunimin qė njerėz tė afėrt tė UĒK-sė i kishin bėrė Adem Jasharit, Zahir Pajazitit e tė tjerėve. Nė njė intervistė pėr “Kohėn Ditore”, muajin e kaluar, ai ka thėnė se i ka raportuar rregullisht ish-shefit tė SHIK-ut, Kadri Veseli, nga i cili bile kishte marrė edhe detyra konkrete. Ai ka thėnė se gjatė viteve tė pasluftės ka pasur oferta nga zyrtarė tė lartė tė PDK-sė pėr tė kryer vrasje me pagesė, por kishte refuzuar. Miftari ka deklaruar se gjatė punės sė tij kishte parė kodin e Nazim Bllacės.

“Hetuesit janė interesuar pėr vrasjet gjatė dhe pas luftės. Ata janė interesuar pėr vrasjen e Ibush Kllokoqit. Shumicėn e kohės ėshtė diskutuar kjo ēėshtje”, ka thėnė burimi. “Miftari ka treguar pėr herė tė parė edhe pėr rrahjen e Ibush Kllokoqi pak kohė para sė tė vritej”.

Ish-shefi i SHIK-ut, Kadri Veseli, ka thėnė se Miftari nuk ka qenė asnjėherė pjesė e SHIK-ut.

P.s. Sa mė shpejt duhet tė hetohet ky rast,sepse ka mundėsi qė aj vetė ta ketė bėrė njė gjė tė tillė

kosovari50
22.03.2012, 15:55:29
DAKA: NUK DO TĖ NDALEM, DERI NĖ ZBARDHJEN E TĖ GJITHA KEQPĖRDORIMEVE TĖ BĖRA ME TRE PĖRQINDĖSHIN
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/musa_387271.jpg
Express
Musa Daka ėshtė bėrė i gjallė, pas 24 orė heshtjeje.

Ish-anėtari i Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė LDK’sė, deklaroi nė fillim tė kėsaj jave se Isa Mustafa ka keqpėrdorur paratė e Fondit tė Trepėrqindėshit.

Ai, madje, u ofrojė mediave foton e njė ndėrtesė nė Shtutgart tė Gjermanisė, e cila sipas tij, ėshtė blerė me paratė e kėtij fondi, por qė ėshtė pėrvetėsuar nga Kryetari aktual i LDK’sė.

Kėto pretendime nxiten reagime tė shumta tė mėrkurėn, kur Isa Mustafa mohoi qė kjo tė jetė shtėpia e tij dhe paralajmėrojė padi ndaj Dakės dhe mediave qė e transmetuan lajmin.

Por dje Musa Daka nuk ishte nė Kosovė. Ai po udhėtonte pėr nė SHBA. Sot, ka dėrguar njė deklaratė pėrmes sė cilės rikonfirmon deklarimet e tij tė mėhershme qė lidhen me keqpėrdorimet qė, sipas tij, janė bėrė me paratė e mėrgimtarėve shqiptarė.

“Dua tė konstatoj se pas kėtyre deklarimeve mė nė fund ėshtė konfirmuar se mjetet e Fondit tė Trepėrqindėshit, pavarėsisht se si quhen sot, ekzistojnė ende dhe ky fond ėshtė aktiv edhe mė tej. Kjo ėshtė konfirmuar nga deklarimet e njėrit nga tė apostrofuarit pėr menaxhimin e kėtyre Fondeve, zotit Naser Osmani, deputet i Kuvendit tė Kosovės nga radhėt e LDK-sė”, thuhet nė deklaratėn e Dakės.

“Unė do tė vazhdoj tė insistoj qė tė zbardhen tė gjitha tė dhėnat lidhur me kėtė Fond, shfrytėzimin dhe menaxhimin e tij, pėrfshirė edhe objektet nė ēfarėdo cilėsie qofshin ato, tė cilat kanė qenė apo janė nė pronėsi tė ish -qeverisė nė ekzil tė drejtuar nga zoti Bujar Bukoshi”.

Duke kėrkuar llogari pėr Dardania Bank.

“Nė pėrpjekjet e mia qė tė kontribuoj nė zbardhjen e kėtyre fakteve mund tė ketė pasaktėsi eventuale, por jam i bindur se kanė ekzistuar apo ekzistojnė pasuri pėr tė cilat duhet tė ketė hetim institucional se kush ėshtė titullar i tyre. Dhe pėr kėtė jam i bindur se pėrgjegjėsit kryesor tė menaxhimit tė Fondit tė Trepėrqindėshit e dijnė mė sė miri dhe kanė pėrgjegjėsi dhe obligim qė tė sqarohen para qytetarėve dhe institucioneve tė Republikės sė Kosovės”, thuhet ne fund te deklaratės.

kosovari50
22.03.2012, 16:18:24
Zgjedhjet nė Ferizaj, mė 29 prill ose 6 maj?
http://www.kosova-sot.info/uploads/images/option2/49ferizaj22.jpg
Ministria e Pushtetit Lokal ėshtė duke pritur njė shkeresė zyrtare tė nėnkryetarit i Ferizajt pėr tė dėrguar te presidentja dhe kryeministri kėrkesėn pėr shpalljen e zgjedhjeve tė jashtėzakonshme nė kėtė komunė. Derisa pėr kėtė kėrkesė kanė mbetur edhe 4 ditė afat, dy data janė lėnė nė opsion pėr zgjedhjet lokale nė kėtė komunė 29 prill apo 6 maj. Kėrkesa e Ministrisė sė Pushtetit Lokal, pėr tė shpallur zgjedhjet e jashtėzakonshme nė komunėn e Ferizajt ėshtė bėrė tashmė gati pėr t’iu dėrguar presidentes dhe kryeministrit. Sekretari i pėrhershėm i kėsaj ministrie, Besnik Osmani, i ka thėnė Radio Kosovės se nėnkryetari i komunės sė Ferizajt, i cili sipas ligjit ushtron pėrkohshėm detyrėn e kryetarit ka afat edhe 4 ditė pėr ta bėrė kėtė njoftim. Kėshilltari pėr media i presidentes sė vendit, Arbėr Vllahiu, ka thėnė se po presin kėrkesėn e Ministrisė sė Pushtetit Lokal. Ndėrkohė jo zyrtarisht mėsohet se janė nė opsion dy data 29 prill dhe 6 maj pėr mbajtjen e zgjedhjeve nė kėtė komunė.
Mandati i kryetarit tė deritashėm tė Ferizajt, Bajrush Xhemail, ka pėrfunduar ligjėrisht pas njė vendimi tė gjykatės me 2 vite e gjysmė burg pėr shkaktim tė rrezikut nė trafik, ku kishte humbur jetėn njė 21 vjeēar.
Sipas ligjit pėr vetėqeverisje lokale kryetari i ri i Ferizajt do tė ketė mandat vetėm deri nė zgjedhjet tjera lokale nė vitin e ardhshėm. Sipas kėtij ligji, nė Ferizaj nuk do tė ishin mbajtur zgjedhjet po tė kishte ndodhur vendimi i Gjyaktės nė gjashtė muajt e fundit tė mandatit tė kryetarit tė komunės.

kosovari50
22.03.2012, 19:27:29
Slobodan Petrovic nėnshkruan Marrėveshje Mirėkuptimi me OJQ-tė nė Veri qė kanė pėr qėllim integrimin e komuniteteve
https://mapl.rks-gov.net/getattachment/d1eb6c2c-6486-4f7b-8ddf-3d853f5d3c21/Slobodan-Petrovic-nenshkruan-Marreveshje-Mirekupti.aspx?maxsidesize=410

“Problemi mė i madh nė veri tė Kosovės qėndron nė mungesėn e sundimit tė ligjit dhe pamundėsinė qė qytetarėt tė informohen nė mėnyrė tė drejtė lidhur me tė drejtat e tyre dhe tė mirat qė sjell procesi I decentralizimit” tha Zėvendėskryeministri Petrovic me rastin e nėnshkrimit tė marrėveshjeve me OJQ-tė nga Veriu


20 mars 2012, Prishtinė

Nė vazhdėn e angazhimeve tė institucioneve tė Kosovės, pėrkatėsisht realizimit tė procesit tė decentralizmit, Zėvendėskryeministri i Kosovės, njehėrit Ministėr i Administrimit tė Pushtetit Lokal, z. Slobodan Petrovic nėnshkroi sot marrėveshje mirėkuptimi me organizata joqeveritare nga Veriu i Mitrovicės tė cilėt nėpėrmjet projekteve do tė promovojnė integrimin e komuniteteve.


Gjatė ceremonisė sė nėnshkrimit tė marrėveshjeve, Zėvendėskryeministri Petrovic tha se Institucionet Kosovare veprojnė nė mėnyrė tė kufizuar nė pjesėn veriore tė Kosovės me arsye tė mirėnjohura politike, edhe pse Institucionet e Kosovės veēanėrisht nė fushėn e decentralizimit qėllimin kryesor e kanė pėrmirėsimin e standardit jetėsor pėr qytetarėt.


Me rastin e nėnshkrimit tė marrėveshjeve me organizatat jo-qeveritare nga Veriu, Zėvendėskryeministri Petrovic falėnderoi OJQ-tė pėr kontributin e dhėnė nė implementimin e procesit tė decentralizimit, Ekipin Pėrgatitor Komunal tė Mitrovicės sė Veriut, si dhe organizatat ndėrkombėtare nė Kosovė, nė veēanti Zyrėn civile ndėrkombėtare .


Projektin pėr iniciativa tė pėrbashkėta me qėllim tė integrimit tė komuniteteve , Ministria e Administrimit te Pushtetit Lokal, e ka lancuar nė muajin janar tė kėtij viti me ē’rast ka bėrė thirrje pėr tė gjitha OJQ-tė, qė veprojnė nė rajonin e Veriut tė Mitrovicės, tė ofrojnė projekte konkrete qė ndihmojnė dhe promovojnė iniciativa tė pėrbashkėta mes komuniteteve.


Grantet e ndara sot, pėrfshijnė shumėn prej 3,000.00 deri nė 5,000.00 euro, ndėrsa kanė pėr qėllim promovimin e kulturės, nėpėrmjet panaireve, aktivizim tė nxėnėsve tė tė dy pjesėve tė qytetit nė aktivitete tė pėrbashkėta, organizim garash mes tė rinjve nė muzikė, aktivitete sportive si dhe aktivitete tjera kulturore.


Gjithashtu projekti pėrfshinė edhe programe pėr promovimin e zhvillimi ekonomik si dhe fushata informuese pėr qytetarėt lidhur me fenomenet negative nė shoqėri si droga, prostitucioni etj.


Pėrzgjedhja e organizatave pėrfituese ėshtė bėrė nga Ministria e Administrimit tė Pushtetit Lokal, Zyra Civile Ndėrkombėtare dhe Ekipi Pėrgatitor Komunal qė vepron nė Veri tė Mitrovicės.

kosovari50
22.03.2012, 19:28:37
MAPL ndihmon komunat me projekte pėr zhvillim regjional
https://mapl.rks-gov.net/getattachment/77846391-dd17-4416-a55a-0b67eaefc537/MAPL-ndihmon-komunat-me-projekte-per-zhvillim-regj.aspx?maxsidesize=410

Zėvendėskryeministri i Kosovės, njėherit Ministėr i Administrimit tė Pushtetit Lokal, z. Slobodan Petrovic nėnshkroi marrėveshje mirėkuptimi me Kryetarėt e komunave pėr financimin e projekteve pėr zhvillim regjional.


Me kėtė rast Zėvendėskryeministri Petrovic, theksoi se prioritet i kėtij fondi ėshtė mbėshtetja e regjenerimit ekonomik, krijimi i vendeve tė punės dhe zhvillimi i burimeve njerėzore.


“Si rezultat i reformės sė decentralizmi, komunat janė duke pranuar ēdo herė e mė shumė kompetenca nga qeveria qendrore, qė krijon pėrgjegjėsi dhe detyra tė shumta pėr tė gjitha komunat. Njė nga instrumentet qė shfrytėzohet mė sė shumti nė rajon dhe nė shtetet e BE-sė pėr tė tejkaluar mangėsitė nė kapacitete pėrderisa ruhet autonomia e njėsive lokale,ėshtė bashkėpunimi ndėr komunal kėshtu qė njė nga kritere kryesore pėr tė aplikuar pėr kėtė fond ka qenė qė komunat tė vijnė me projekte tė pėrbashkėta dhe tė krijojnė partneritete nė mėnyrė qė tė kemi njė zhvillim tė balancuar ekonomik ku tė gjithė pėrfitojnė”, tha Zėvendėskryeministri Petrovic.


Njė prezantim lidhur me fondin e MAPL-sė, pėr Zhvillim Regjional e bėri, z. Besim Kamberaj, Drejtor i Departamentit pėr Zhvillim Regjional dhe Integrime Evropiane, i cili shpjegoi procedurat e pėrzgjedhjes sė komunave pėrfituese.


Nė kėtė ceremoni u nėnshkruan marrėveshjet pėr financimin e gjithsej 12 projekteve nė komunat pėrfituese, nga dy-tre komuna nė partneritet: Prishtinė - Obiliq - Podujevė, Graēanicė - Lipjan, Viti- Kllokot, Shtėrpcė - Ferizaj, Partesh - Gjilan, Istog -Pejė, Junik - Gjakovė, Mitrovicė - Skenderaj, Vushtrri - Mitrovicė, Skenderaj - Mitrovicė, Rahovec - Malishevė - Suharekė dhe Prizren - Dragash - Mamushė.


Ky fond i MAPL-sė pėr Zhvillim Ekonomik Regjional 2012 nėpėr komuna, ka vlerėn 900 mijė euro.

kosovari50
22.03.2012, 19:29:32
MAShT mban takim tė veēantė me DKA
http://www.masht-gov.net/advCms/img/nws/1644_foto_nga_takimi.jpg
Drejtuesit e Ministrisė sė Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė kanė mbajtur sot takim tė veēantė me drejtorėt e Drejtorive Komunale tė Arsimit, ku kanė diskutuar pėr grantin specifik tė Arsimit pėr vitin 2013, qė nėnkupton ndarjen e buxhetit qendror pėr DKA-tė, sipas formulės shtetėrore tė financimit, e cila pėrfshin pagat pėr mėsimdhėnės, pagat pėr personelin administrativ dhe ndihmės, mallrat dhe shėrbimet, investimet e vogla kapitale dhe politikat e reja, tė cilat i planifikon Ministria e Arsimit.


Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, z.Ramė Buja, ka inkurajuar drejtorėt komunalė tė Arsimit pėr punėn qė po bėjnė, nė rrethanat dhe potencialet financiare, tė cilat ekzistojnė aktualisht, ndėrkaq ka thėnė se ky ritėm i punės duhet tė vazhdohet, pėr faktin se ēfarėdo arritje e shėnuar bėhet nė tė mirė tė tė gjithėve.

Ministri Buja, nė kėtė takim, po ashtu, ka diskutuar me drejtorėt e Arsimit, mundėsinė e njė vizite studimore nė Turqi dhe ka ftuar ata qė tė adresojnė nė Ministrinė e Arsimit ēfarėdo ēėshtje me tė cilėn ata ballafaqohen.

Drejtori i Departamentit tė Administratės sė Arsimit Parauniversitar, Alush Istogu, ka thėnė se granti specifik i Arsimit bazohet nė sistem tė hapur tė financimit, sipas ligjit tė financave tė pushteit lokal dhe synon tė mbėshtes objektivat e Ministrisė sė Arsimit pėr Arsimin Parauniversitar.

Drejtori i Arsimit Parauniversitar, Istogu, ndėr tė tjera, ka vlerėsuar se buxheti i arsimit pėr vitin 2012, i cili ėshtė mbi 1 milion euro flet pėr rėndėsinė qė i jep Qeveria e Kosovės dhe Ministria e Arsimit avancimit tė sistemit arsimor.

Ndėrkaq, disa nga drejtorėt e DKA-ve kanė kėrkuar qė tė zbatohet formula buxhetore, ashtu siē ėshtė e paraparė.

kosovari50
22.03.2012, 19:30:49
Ministri i MeD, Ibrahim Makolli, zhvilloi takim me pėrfaqėsues shoqatash shqiptare tė Zvicrės frankofone

Ministri i Ministrisė sė Diasporės z. Ibrahim Makolli, nė serinė e takimeve qė ka filluar t’i organizoj dhe zhvillojė me shoqatat dhe klubet e ndryshme nėpėr shtete tė ndryshme tė Evropės ishte edhe takimi nė Lozanė – (Zvicėr) qė u zhvillua mė 20 mars 2012 me pėrfaqėsues tė mbi 30 shoqatash shqiptare duke, filluar prej ansambleve, studentėve e deri te ato tė inxhinierėve dhe institute hulumtimesh.
Nė kėtė takim shumė tė frytshėm z. Ibrahim Makolli tha se shoqatat dhe klubet kulturo-artistike dhe sportive tė mėrgimtarėve tanė gjithmonė kanė qenė nė shėrbim tė bashkimeve tė mėrgimtarėve, duke ndihmuar drejtpėrdrejt kėrkesat dhe nevojave e Kosovės, si dhe ato kanė dhėnė kontributin e jashtėzakonshėm pėr lirinė e Kosovės dhe Pavarėsinė e saj.
Ministri theksoi se kontaktet e shoqatave dhe klubeve tė ndryshme, janė edhe kulturore, artistike, sportive dhe integruese nė vendin ku veprojnė ato dhe se shoqatat e tilla janė nė funksion tė vazhdueshėm dhe me qėndrim tė drejtė pėr tė ndihmuar dhe kontribuar edhe sot pėr Kosovėn, rimėkėmbjen e vendit dhe ndėrtimin e tij nė tė gjitha fushate jetės
Ministri Makolli foli edhe pėr Konsultėn e Shtudgardit qė mbajt mė 10 e 11 mars 2012 pėr mėsimit plotėsues nė gjuhėn amtare me bartės tė shkollės shqipe nė Diasporė.
“Rekomandimet qė kanė dalė nga takimi i Shtutgardit do tė merren pėr bazė nė organizimin e njė Konference Kombėtare nė Prishtinė, qė do tė ketė nė fokus mėsimi plotėsues tė gjuhės shqipe nė diasporė.” – tha Ministri Makolli.
Nė kėtė takim, Ministri ka shpalosur edhe njė herė objektivat pėr Diasporėn. Ai ka theksuar se ruajtja e identitetit kombėtar tė mėrgatės do tė jetė objektivi i parėsor i Ministrisė sė Diasporės, objektivi i dytė hapja e qendrave kulturore dhe pėrkrahja e mėrgimtarėve nė integrimin e tyre nė shoqėritė e vendeve ku jetojnė, ndėrsa objektivi i tretė inkurajimi dhe pėrkrahja e investitorėve tė mėrgatės qė tė investojnė nė Kosovė.
Pėrfaqėsuesit e shoqatave folėn pėr rolin e tyre, angazhimet dhe perspektivat e bashkėpunimit me Ministrinė Diasporės. U dhe njė pasqyrė reale pėr organizimin e mėrgatės nė pjesėn frankofone tė Zvicrės, ku u kėrkua mbėshtetja e drejtpėrdrejtė nga Ministria e Diasporės dhe Qeveria e Kosovės.
Ministri Makolli nė fund tha se kėrkesat, projektet si dhe shqetėsimet, qė u shtruan nga shoqatat, do t’i shqyrtojė dhe do tė angazhohet pėr realizimin e tyre duke u bazuar nė fushveprimtarinė e Ministrisė sė Diasporės dhe politikat qė ka Qeveria e Republikės sė Kosovės nė raport me Diasporėn.

kosovari50
22.03.2012, 19:31:37
Ministri i Ministrisė sė Diasporės, Ibrahim Makolli, vizitoi platformėn informative "Albinfo.ch"

Ministri i Diasporės nė Qeverinė e Kosovės Ibrahim Makolli, bashkė me stafin e tij dhe i shoqėruar nga Ambasadori i Ambasadės sė Republikės tė Kosovės nė Bernė, Naim Malaj, ka vizituar platformėn informative Albinfo.ch nė qendrėn e saj nė Lozanė.
Delegacioni u prit nga drejtori Bashkim Iseni, kryetarja e Shoqatės “albinfo.ch”, Sarah Grettler dhe nėnkryetari Leonard Bender.

Ministri Makolli ka shprehur respektin pėr projektin albinfo.ch, qė siē tha ai, pėrbėn njė bazė shumė solide pėr informimin e diasporės nga Kosova dhe nga gjithė hapėsirat tjera nga Ballkani . Ai ndėr tė tjera tha: "Kjo platformė informative luan rolin edhe tė njė ure lidhėse nė mes tė shqiptarėve tė Zvicrės dhe institucioneve tė kėtij vendi nė njėrėn anė dhe me shqiptarėt nė vendet e prejardhjes, nė anėn tjetėr. E kam pėrcjellė nga afėr kėtė portal i cili mė ėshtė shndėrruar nė njė dritare shumė tė mirė tė informimit, prandaj e pėrgėzoj shoqatėn dhe redaksinė pėr punėn e madhe tė bėrė nė informimin lidhur me aktivitetet, zhvillimet nevojat qė ka mėrgata jonė edhe nė raport me vendin ku jeton ajo. Organizimet qė kemi parė kėtu nė Zvicėr, si Albinfo.ch, Lapsh, UPSH, Kuvendi i Shqiptarėve etj., dėshmojnė mbėshtetjen e madhe qė shteti i Zvicrės ka dhėnė dhe jep pėr shqiptarėt kėtu dhe njėkohėsisht pėr ndėrtimin e shtetit tė Kosovės. Kosova e Zvicra kemi sė paku dy tė pėrbashkėta: janė rreth 200 mijė qytetarė tė Kosovės qė jetojnė nė Zvicėr dhe kemi njė kombėtare tė pėrbashkėt tė futbollit dhe ne i gėzohemi ēdo suksesi tė saj. Njė numėr i lojtarėve janė shndėrruar nė emblema tona tė pėrbashkėta. Ne jemi familjarizuar me albinfo.ch sepse ne kemi nevojė tė marrim informata tė sakta dhe kėto i marrim nga ky portal. Shprehim gatishmėrinė pėr bashkėpunim me albinfo.ch sepse synimet tona janė tė pėrbashkėta”, ka shtuar Ministri Makolli.

Mė tutje ministri Makolli ka shpalosur idenė e tij qė albinfo.ch tė shndėrrohet nė njė qendėr informimi tė mėrgatės shqiptare jo vetėm pėr shqiptarėt e Zvicrės por edhe pėr mėrgatėn tonė nė vendet tjera: “Albinfo.ch me resurset edhe pėrvojėn tashmė tė krijuar, mund tė zgjerojė punėn e saj, duke krijuar pikat e korrespondentėve nė shtetet ku ka pėrqendrim tė madh tė shqiptarėve. Pasi qė puna e saj ka arritur tė bindė autoritetet zvicerane pėr ta mbėshtetur, kjo do tė ndodhė edhe me autoritetet e vendeve tjera, tė cilat po kėshtu kanė gatishmėri pėr tė pėrkrahur projekte tė tilla tė dobishme”.

Sarah Grettler ka bėrė njė paraqitje lidhur me themelimin dhe veprimin e shoqatės si themeluese e platformės dhe tė punės sė kėsaj platforme. Ajo ka bėrė fjalė pėr vendin qė kjo platformė tashmė ka zėnė nė fushėn mediale tė mėrgimtarėve nė Zvicėr e mė gjerė, falė besueshmėrisė qė ka siguruar ky medium.

Ambasadori i Kosovės nė Bernė, Naim Malaj ka thėnė se ndėr tė tjera tha "E di se ka ende shumė pėr t’u bėrė por jeni nė drejtim tė mbarė, prandaj besoj se nuk do tė mungojė as ndihma e institucioneve tė Kosovės. Ekzistenca e njė portali tė tillė ka qenė njė domosdo pėr faktin se shqipja ėshtė bėrė gjuha e katėrt nė Zvicėr. Pėr njė pjesė tė madhe tė mėrgatės sonė tashmė atdhe i parė ėshtė bėrė Zvicra e pastaj Kosova”.

Leonard Bender, avokat dhe nėnkryetar i shoqatės albinfo.ch nė fjalėn e tij ka vėnė nė pah rėndėsinė qė platformės albinfo.ch i jepet nga institucionet zvicerane. Ai me kėtė rast ka njoftuar mysafirėt se tema pėr migracionin dhe pėr integrimin e tė huajve nė shoqėrinė e kėtushme ėshtė njė temė me shumė peshė nė debatin politik tė Zvicrės.

Ndėrsa Udhėheqėsi i portalit, Bashkim Iseni, mirėnjohje tė veēantė u ka drejtuar autoriteteve zvicerane qė kanė arritur tė vlerėsojnė me kohė rėndėsinė e projektit.

kosovari50
22.03.2012, 19:32:47
EULEX-i dhuron 23 vetura Ministrisė sė Drejtėsisė
http://www.md-ks.org/repository/images/kuci.jpg

Sot misioni i EULEX-it bėri dorėzimin e 23 veturave si donacion pėr pėr Shėrbimin Korrektues tė Kosovės. Ceremonia e pranim-dorezimit tė veturave u bė nga Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Prof. Dr. Hajredin Kuēi dhe Shefi i EULEX-it, Xavier de Marnhac.

Nė njė fjalim rasti, Shefi i EULEX-it Xavier de Marnhac that se ka shumė mėnyra nė tė cilat EULEX-i mund tė ndihmojė institucionet e Kosovės pėr tė pėrmirėsuar kapacitetet e tyre qė tė mund tė kryejnė detyrat sa mė lehtė. “Ne mund ta bėjė kėtė pėrmes mentorimit, monitorimit dhe kėshillimit, mund ta bėjė kėtė pėrmes trajnimit, por ne mund ndihmojmė, sikur qė jemi duke e bėrė sot, duke siguruar pajisje shtesė qė me vlerė tė konsiderueshme pėr kėto institucione pasi qė kanė nevojė pėr to”, tha de Marnhac.

Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Prof. Dr. Hajredin Kuēi falėnderoj misionin e EULEX-it, duke e konsideruar kėtė dhuratė si tė nevojshme dhe e domosdoshme pėr ngritjen e kapaciteteve nė Ministrinė e Drejtėsisė, nė veēanti pėr Shėrbimin Korrektues tė Kosovės

“Qėllimi ynė ėshtė qė tė pėrmirėsojmė ambientin pėr rend dhe ligj, qė tė pėrmirėsojmė edhe kushtet e njerėzve qė punojnė nė kėtė drejtim, e kam mendjen nė radhė tė parė pėr gardianė dhe njėsinė transportuese qė punon nė Shėrbim Korrektues tė Kosovės. Njėkohėsisht tė pėrmirėsojmė kushtet pėr transportim tė burgosurve nga qendra korrektuese deri tek gjykatat”, tha Kuēi, dhe theksoi se Ministria e Drejtėsisė do ti shfrytėzoj me nikoqirllėk kėto vetura, me kujdesin mė tė madh, pasi qė ėshtė edhe nė politikė tė tij tė mos blej vetura.

de Marnhac tha se do tė ketė donacione edhe pėr ministritė e tjera qė merren me sundim tė ligjit, pėrfshirė Ministrinė e Punėve tė Brendshme si dhe pėr Ministrinė e Financave, dedikuar administratės sė Doganės sė Kosovės.

Nė pėrmbyllje tė ceremonisė Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Prof. Dr. Hajredin Kuēi tha se pret bashkėpunim me EULEX-in edhe nė fusha tė tjera, qė bashkarish tė ndėrtohet ambienti pėr rend dhe ligj nė Kosovė

kosovari50
22.03.2012, 19:34:17
Komunikatė

http://www.mef-rks.org/images/stories/flash_galeria/Ministri%20Bedri%20Hamza%20ne%20konference%20per%2 0media%20-%2022.03.2012.jpg
Ministri i Financave, Bedri Hamza prezantoi Raportin Vjetor Financiar pėr vitin 2011
Tejkalim i planit pėr tė hyrat dhe ngritje kualitative nė investimet kapitale

Bazuar nė ligjin mbi Menaxhimin e Financave Publike dhe Pėrgjegjėsitė, Ministri i Financave Bedri Hamza, ka prezantuar sot para mediave raportin financiar tė Buxhetit tė Republikės sė Kosovės pėr vitin fiskal 2011.
Ministri Hamza theksoi se “veēoritė kualitative tė kėtij raporti janė ngritja substanciale e tė hyrave, tejkalim i planit pėr tė hyrat nė disa kategori, ngritja kualitative nė kategorinė e investimeve kapitale, si dhe rėnia simbolike tė shpenzimeve ne kategorinė e mallrave dhe shėrbimeve, pėrkundėr zgjerimit te dukshėm te fushėveprimit te institucioneve te reja”.
Ai nė vazhdim paraqiti njė pėrmbledhje tė raportit vjetor, pėr tė hyrat dhe shpenzimet, duke i pasqyruar tė dhėnat nė formė analitike dhe krahasuese pėr vitin 2011.
“Tė hyrat e grumbulluara gjatė vitit 2011, duke mos pėrfshirė grandet e pėrcaktuara tė donatorėve dhe fondet nė mirėbesim kanė qenė 1,303,328,000 Euro dhe paraqesin 101 % tė planit tė pėrgjithshėm vjetor. Kjo tregon se realizimi ka qenė nė nivel tė planit vjetor, ndėrsa kemi njė rritje prej 11%, krahasuar me vitin paraprak (2010)”.
Ndėrsa, sa i pėrket shpenzimeve Ministri Hamza tha se “Shpenzimet gjatė vitit 2011, duke mos pėrfshirė grandet e pėrcaktuara tė donatorėve si dhe fondet nė mirėbesim , kanė qenė 1,387,810,000 Euro dhe paraqesin 92% tė planit tė pėrgjithshėm vjetor. Krahasuar me vitin paraprak shihet njė rritje kualitative vjetore e shpenzimeve prej 9%, kryesisht nė kategorinė paga dhe mėditje qė janė 24% dhe kategorinė e investimeve kapitale qė janė 16% mė tė larta se nė vitin paraprak (2010)”.
Gjendja e fondeve me 31 dhjetor 2011 ėshtė 203,629,000 Euro.
Nė fund tė prezantimit Ministri Bedri Hamza , tha se raporti ėshtė edhe njė tregues i matshėm pėr suksesin e institucioneve tė Republikės sė Kosovės pėr kėtė periudhė raportuese si dhe njė dėshmi e pakontestueshme pėr potencialin e tyre, nė rrugėtim tė sforcimit tė shtetit tė Kosovės dhe ngritjes se mirėqenies sė qytetarėve tanė.

kosovari50
22.03.2012, 19:35:18
Ministri Beqaj nesėr takohet me Komisionarin pėr Energji, Gunther Oettinger
http://mzhe.rks-gov.net/repository/images/Ministri_-_Besim_Beqaj_-_portret.JPG

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj udhėton sot pėr nė Bruksel ku nesėr do tė takohet me Komisionarin pėr Energji, Gunther Oettinger dhe zyrtar tė tjerė tė lartė tė Komisionit Evropian.

Ministri Beqaj do ta njoftojė komisionarin Oettinger lidhur me zhvillimet e fundit nė sektorin e energjisė nė Kosovė duke pėrfshirė kėtu edhe privatizimin e distribuimit dhe furnizimit tė energjisė (KEDS), projektin e TC “Kosova e Re” dhe ēėshtjet tjera me interes tė ndėrlidhura me sektorin dhe komunitetin e energjisė.

Beqaj gjatė qėndrimit nė Bruksel do tė takohet edhe me Stefano Sanino, Drejtor i Pėrgjithshėm pėr Zgjerim nė Komisionin Evropian, me tė cilin do tė bisedojė lidhur me ēėshtjet e integrimit ekonomik, marrėveshjen pėr tregti tė lirė, liberalizimin e vizave dhe reformat strukturore nė ekonominė e Kosovės.

Ministri njė takim do ta ketė edhe me Peter Bekx, drejtor i Drejtorisė pėr Marrėdhėnie Ekonomike Ndėrkombėtare dhe Financiare nė Drejtorinė e Pėrgjithshme pėr Ekonomi dhe Financa nė Komisionin Evropian.

kosovari50
22.03.2012, 19:36:13
Kompanitė italiane interesohen pėr tregun e Kosovės
http://mzhe.rks-gov.net/repository/images/Zv.Ministri_Koci-_Feligini.JPG
Zv/ministri i Zhvillimit Ekonomik, **** Koci ka pritur nė takim, Bruno Feligini pėrfaqėsues i Kompanisė Tempo Gest, kompani e cila ofron konsulencė pėr ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme nė regjionin e Marche-s nė Itali.

Me kėtė rast zv.ministri Koci ka falėnderuar Feliginin pėr interesimin qė po tregon nė sektorin e ekonomisė, industrisė dhe teknologjisė.“Bashkėpunimi ynė nė fushėn e konsulencave ėshtė e mirėseardhur pasi pėrvojat e juaja nė fushėn e konsulencės mund tė avancojnė qasjen e bizneseve tė vogla dhe tė mesme nė Kosovė“, ka thėnė Koci.

Nė anėn tjetėr, pėrfaqėsuesi “Temp Gest”, Bruno Feligini ka shprehur interesim pėr klimėn investive qė ofron Kosova, me fokus tė veēantė nė sektorėt mė profitabil pėr tregun e Kosovės qė pėrfshijnė industrinė, agroushqimin, ndėrtimtarinė dhe infrastrukturėn.

Feligini ėshtė shprehur gjithashtu i interesuar pėr tė iniciuar projekte tė informatizimit tė shėrbimeve tė qytetarėve tė komunave, projekt i cili mund tė realizohet nė bashkėpunimin nė mes Asociacionit tė Komunave italiane me ato tė Kosovės.

kosovari50
22.03.2012, 19:37:19
BASHKĖPUNIMI RAJONAL – NDIHMON RRUGĖN DREJT BE-SĖ
http://www.mei-ks.net/repository/images/IMG_9921.JPG
Ministrja e Integrimit Evropian tė Kosovės, Vlora Ēitaku priti nė njė takim Teuta Arifin, Zėvendės Kryeministre pėr Integrim Evropian nė Republikėn e Maqedonisė.

Takimi u pėrqendrua nė marrėdhėniet ndėrmjet dy vendeve, me theks tė veēantė nė thellimin e bashkėpunimit rreth procesit tė Integrimit Europian.

Mė ketė rast Ministrja Ēitaku tha qė ėshtė e domosdoshme qė e ardhmja jonė nė Bashkimin Evropian tė jetė edhe si vazhdimėsi e bashkėpunimit rajonal qė duhet tė kemi mė tė gjitha vendet fqinje. Duke vazhduar bisedėn pėr progreset e arritura tė tė dyja vendeve mike nė tė gjitha fushat, njėkohėsisht edhe pėr qasjen ndaj sfidave tė pėrbashkėta qė i kemi, si dhe mundėsitė pėr ti kaluar ato nė mėnyre sa mė tė suksesshme. Kjo nėnkupton bashkėpunim tė mirėfilltė ndėrfqinjėsor dhe shkėmbim i mendimeve dhe pėrvojave ndėrmjet nesh, sepse siē dihet pikėsynime i tė dy vendeve ėshtė integrimi nė Bashkimin Evropian.

Nga ana e saj Zv. Kryeministrja Arifi tha se ėshtė shume e kėnaqur mė progresin e arritur nė Kosovė qė nga vizita e fundit dhe pėrgėzoi ministren Ēitaku me rastin e lansimit tė studimit tė fizibilitetit, duke shprehur gatishmėrinė e ofrimit tė mbėshtetjes nė tė gjitha fushat sa i pėrket Integrimit Evropian.

Ndėrsa Ministrja Ēitaku pėrshėndeti hapjen e dialogut tė nivelit tė lartė tė Maqedonisė nė Bashkimin Evropian dhe falėnderoj Zv.Kryeministren Arifi pėr mbėshtetjen e dhėnė deri me tani duke besuar nė bashkėpunimin e mėtejshėm nė tė gjitha fushat qė tė dy vendet nė njė tė ardhme sa mė tė afėrt tė jenė pjesė e familjes sė madhe Evropiane.

kosovari50
22.03.2012, 19:38:36
FSK trajnohet nga Ushtria e Turqisė pėr Operacione Mbėshtetėse tė Paqes

http://mksf-ks.org/repository/images/Ministri_dhe_KOMFSK_ne_percjellje_te_Togut_te_FSK-se_per_trajnim_ne_Turqi,_22_mars_2012_-I-.JPG
Ministri Agim Ēeku dhe komandanti i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės(FSK), gjenerallejtėnant Kadri Kastrati, nė njė ceremoni rasti nė kazermėn “Adem Jashari” tė Komandės sė Forcave Tokėsore(KFT), sot me 22 mars 2012, pėrcollėn njė Togė prej 33 pjesėtarėve pėr trajnim pėr Operacione Mbėshtetėse tė Paqes nė Turqi.

Me kėtė rast ministri i FSK-sė, Agim Ēeku u shprehė se ndjehet tejet i lumtur qė Ministria e Mbrojtjes sė Republikės sė Turqisė dhe Shtabi i Pėrgjithshėm i Ushtrisė sė Turqisė, kanė ofruar mundėsi trajnimi pėr FSK-nė, qė tė trajnohet pėr Operacione Mbėshtetėse tė Paqes, dhe kjo po ndodh pikėrisht nė repartet dhe pilogonet ushtarake tė Ushtrisė sė Turqisė, tha ministri i FSK-sė, Ēeku. Po ashtu ministri Agim Ēeku shtoi se kjo mundėsi pėr trajnimin e njė Togu prej 33 pjesėtarėve nė tė gjitha lėmit dhe aktivitetet tė cilat nevojiten pėr trajnimin e pjesėtarėve pėr pjesėmarrje nė operacionet paqėsore kudo nėpėr botė.

Nė ceremoninė e Pėrcjelljes sė Togut tė FSK-sė pėr nė Republikėn e Turqisė, mori pjesė edhe Kolonel Yucel Keles, pėrfaqėsues i Ushtrisė Turke nė Kosovė, i cili shprehu kėnaqėsinė qė ky projekt qė buron nga Marrėveshja Bilaterale e Bashkėpunimit ndėrmjet FSK-sė dhe Ushtrisė Turke po realizohet dhe se trajnimi i FSK-sė pėr Operacione Mbėshtetėse tė Paqes ėshtė njėra prej formave tė mbėshtetjes qė Ushtria e Republikės sė Turqisė ka ofruar pėr FSK-nė.

Togu i Forcės sė Sigurisė tė Kosovės, (33 pjesėtarė), tė cilėt sot udhėtuan pėr nė Turqi, do tė zhvillojė njė trajnim (nga data: 22 mars e deri mė 26 prill), nė Brigadėn e 28 tė Korpusit tė Tretė tė Forcave tė Armatosura tė Ushtrisė sė Turqisė dhe nė Qendrėn e Partneritetit pėr Paqe, nė Ankara.

Qėllimi i kėtij trajnimi ėshtė pėrgatitja e pjesėtarėve tė FSK-sė, pėr Operacione Mbėshtetėse tė Paqes. Trajnim realizohet nė bazė tė Marrėveshjes pėr Bashkėpunim nė mes tė FSK-sė dhe tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė sė Turqisė.

kosovari50
22.03.2012, 19:39:53
KFOR-i i dhuroi FSK-sė njė urė lėvizėse mbi 200 metra tė gjatė
http://mksf-ks.org/repository/images/Pranim_dorezimi_i_ures_gjeneralet_Kastrati_dhe_Die lla_22.03.2012_-I-.JPG
Nė Komandėn e Doktrinės dhe Stėrvitjes tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės(FSK), nė Ferizaj, sot, solemnisht u bė pranim-dorėzimi i njė donacioni tė KFOR-it, pėr FSK-nė. Dokumentin e pranim dorėzimit tė donacionit e nėnshkruan nė emėr tė FSK-sė dhe KFOR-it, gjenerallejtėnant Kadri Kastrati dhe gjeneralbrigade Franēesko Diella.

Me kėtė rast, komandanti i FSK-sė, gjenerallejtėnant Kadri Kastrati u shprehė, se ndjehet tejet i lumtur qė KFOR-i, edhe njė herė po jep njė kontribut pėr FSK-nė, nė zhvillimin dhe ngritjen e kapaciteteve tė plota tė saj. Mė tej gjeneral Kastrati shtoi: “ Unė dhe gjenerali Diella nėnshkruam pranim-dorėzimin e mjeteve, qė po duken kėtu, e cila ėshtė njė urė, 200 metra e gjatė dhe peshon mbi 500 tonelata, qė pėr ne FSK-nė ėshtė shumė me rėndėsi tė madhe”.

Komandannti i FSK-sė gjenerallejtėnant Kadri Kastrati tha se pjesėtarėt e Xhenios tė FSK-sė, pėr shtatė ditė pune, kanė arrit qė ta bartin kėtė urė, me mjetet e FSK-sė, qė njėkohėsisht ėshtė edhe njė trajnim, pėr montimin dhe ēmontimin e urave tė tilla. Komandant Kastrati vlerėsoi se kjo ditė ėshtė njė ditė shumė e rėndėsishme pėr FSK-nė, por edhe pėr Kosovėn nė pėrgjithėsi, qė ne tė jemi tė pėrgatitur pėr ndonjė fatkeqėsi natyrore, si; vėrshimet, etj. FSK-ja ėshtė e gatshme pėr montimin e urave tė tilla, qė nė rast tė ndonjė fatkeqėsie natyrore mund t’i nevojiteshin Kosovės.

NATO, jo vetėm me kėtė urė, por, ajo na ka ndihmuar qė nga formimi i FSK-sė, dhe ėshtė e gatshme dhe e pėrkushtuar qė FSK-nė, ta ndėrtojė me tė gjitha kapacitet e veta, bazuar nė misionin qė e ka. FSK-ja ėshtė operacionale dhe mund t’i kryej tė gjitha detyrat qė i merr me pėrgjegjėsi” tha nė fund komandanti i FSK-sė, gjeneral Kastrati.

Ndėrsa, gjenerali i KFOR-it, Francesko Diella, tha se; “ėshtė njė kėnaqėsi e madhe qė jam kėtu, nė kėtė ditė tė mrekullueshme, ėshtė njė ditė shumė e rėndėsishme pėr FSK-nė edhe pėr Kosovėn, nė pėrgjithėsi. Sot, pra u pėrfundua njė projekt qė e kemi filluar qysh nė pranverėn e
vitit 2011, pėr t’i dhanė njė donacion, kėtė urė, FSK-sė, dhe kėtė vit ėshtė arritur, kjo. FSK-ja, pjesėtarėt e FSK-sė kanė kontribuar nė kėtė operacion, sepse ka qenė njė operacion plotėsisht i kryer nga FSK-ja, po gjithashtu edhe i ndihmuar, nga ne. Nė kėtė rast FSK-ja ka qenė mjaftė efektive pėr shtatė ditė pune kanė arritur qė 93 kamionė t’i bartin, deri kėtu.

Kjo pajisjeje do t’i plotėsojė kapacitet e FSK-sė, kur flasim pėr kapacitet e FSK-sė, flasim pėr kapacitet e tėrė Kosovės, dhe ky ėshtė njė hap tjetėr i rėndėsishėm pėr tė demonstruar, se si FSK-ja ėshtė duke i pėrmirėsuar kapacitet e veta hap pas hapi, sė bashku me NATO-n. Kjo dėshmon se FSK-ja, ėshtė institucioni mė i besuar i Kosovės”, tha nė fund gjenerali i KFOR-it, Francesko Diella.

Nė ceremoni e pranim-dorėzimit, morėn pjesė pos gjeneral Kastrati dhe gjeneral Diella edhe, zėvendėskomandanti i KFT-sė, gjenerabrigade Gėzim Hazrolli, gjeneralėt Imri Ilazi, Enver Cikaqi, si dhe pėrfaqėsues tė KFOR-it, tė FSK-sė, etj.

kosovari50
22.03.2012, 19:41:37
MINISTRI PĖR KOMUNITETEVE DHE KTHIM, RADOJICA TOMIQ, DHE ZV/MINISTRI HUSNIJA BESHKOVIQ VIZITUAN FSHATIN RESTELICĖ NĖ KOMUNĖN E DRAGASHIT
http://www.mkk-ks.org/repository/images/Restelica_1.jpg
Ministri pėr Komunitete dhe Kthim, Radojica Tomiq, sė bashku me zėvendėsministrin, Husnija Beshkoviq dhe bashkėpunėtorėt e tij, vizituan fshatin Restelicė nė Komunėn e Dragashit ku nė muajin shkurt tė kėtij viti ndodhi tragjedia me ē’rast orteku i borės goditi disa dhjetėra shtėpi dhe mori me veti dhjetė jetė tė njerėzve. Ministrin Tomiq dhe bashkėpunėtorėt e tij i priti kryetari i shtabit tė krizave, i formuar pėr sanimin e pasojave tė fatkeqėsisė, dhe udhėheqėsia e Komunės sė Dragashit, me ē’rast u bisedua rreth ndihmės nė sanimin e shtėpive tė rrėnuara dhe parandalimin e orteqeve tė tjera tė borės nė kėtė fshat. Me kėtė rast, ministri Tomiq shprehu keqardhje pėr tragjedinė e ndodhur familjeve tė cilat humbėn tė dashurit e tyre dhe atyre qė shtėpitė iu rrėnuan.

’’Ministria pėr Komunitete dhe Kthim ėshtė e gatshme tė merr pjesė nė programin e Qeverisė pėr ndihmė nė renovimin e shtėpive tė rrėnuara. Nė koordinim jemi me Komunėn e Dragashit dhe do tė bėjmė gjithēka qė ėshtė nė forcėn tonė qė jeta nė Restelicė tė normalizohet. Sot kemi sjellė pako ushqimore pėr familjet mė tė rrezikuara nė fshat, ndėrsa Amserės sė vogėl, e cila humbi familjen nė ortekun e borės,i kemi bėrė pagesėn e njė shume tė caktuar tė parave nė xhiro llogarinė e saj. Dhe kjo nuk ėshtė e tėra, hapi i mėtejshėm, siē kamė thėnė, ndihma nė renovimin e shtėpive tė rrėnuara dhe parandalimi i orteqeve tė reja’’, theksoi ministri Tomiq. Imami i Restelicės, Haxhi Efendia, i cili ėshtė kryetari i shtabit tė krizave pėr sanimin e fatėkeqėsive, e falėnderoj ministrin Tomiq dhe zėvendėsin e tij Beshkoviq qė kanė ndarė kohėn e tyre pėr ti vizituar dhe qė personalisht tė njoftohen rreth gjendjes nė tė cilėn ndodhen banorėt e Restelicės. Ai ndėrkohė njoftoi mė gjerėsisht pėr situatėn gjatė atyre ditėve kur ndodhi fatkeqėsia se me ēfarė sfida janė pėrballur derisa nėn borė kanė tentuar qė tė shpėtojnė jeta.
Zėvendėsi Ministri pėr Komunitete dhe Kthim, Husnija Beshkoviq, gjithashtu i ėshtė drejtuar tė pranishmėve, duke shprehur ngushėllime pėr dhimbjen e familjes Reka dhe banorėve tė Restelicės, duke theksuar se tragjedia e cila ndodhi asnjėrin nuk e la indiferent dhe se Kosova gjatė atyre ditėve ka qenė nė Restelicė me tė gjitha kapacitetet e saja. Gjithashtu tha se, ata janė aty qė sado pak tė zbusin pikėllimin dhe dhimbjen, pėr ti dėgjuar nevojat e tyre nė mėnyrė qė Ministria dhe Qeveria t’ju dalin nė ndihmė me mundėsitė e tyre.
Pas takimit me shtabin e krizave pėr sanimin e pasojave tė fatkeqėsive, ministri Tomiq dhe zėvendėsministri Beshkoviq vizituan familjen Reka, anėtarėt e sė cilės pėsuan nga orteku i borės, pėr ti shprehur ngushėllime tė sinqerta pėr dhimbjen e tyre . Amserės sė vogėl pėrveē ndihmės financiare, si shenjė vėmendje, iu dhurua njė biēikletė.

kosovari50
22.03.2012, 19:43:06
Shėnohet Dita Ndėrkombėtare e Ujėrave
http://mmph.rks-gov.net/repository/images/path/Foto_nga_Konferenca_91801.JPG
Me moton “Uji pėr Ushqim tė Shėndetshėm dhe tė Sigurt”, Ministria e Mjedisit, shėnoi 22 marsin, “Ditėn Botėrore tė Ujit” dhe 23 marsin “Ditėn Botėrore tė Mtreologjisė”. Me moton “Uji pėr Ushqim tė Shėndetshėm dhe tė Sigurt”, Ministria e Mjedisit, shėnoi 22 marsin, “Ditėn Botėrore tė Ujit” dhe 23 marsin “Ditėn Botėrore tė Mtreologjisė”.
Nė konferencėn e organizuar pėr nder tė kėsaj dite, ku pjesėmarrės ishin zyrtarė tė Ministrisė sė Mjedisit dhe ekspertė tė kėsaj fushe, u vlerėsua se Kosova ėshtė njė vend, i cili konsiderohet me rezerva tė pamjaftueshme tė resurseve ujore dhe se nė tė ardhmen mund tė paraqesin pengesa nė zhvillimin ekonomik tė vendit.
Ilir Mirena, zėvendėsministėr i Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor, ka thėnė se institucionet e Kosovės, por edhe qytetarėt nė pėrgjithėsi, e kanė pėr obligim tė ndiejnė pėrgjegjėsi pėr veprimet dhe aktivitetet, tė cilat ndėrlidhen me resurset ujore, nė mėnyrė qė t’i ruajnė, mbrojnė dhe t’i pėrdorin sa mė racionalisht. Sipas tij, duke bėrė kėto veprime do tė arrihet qėllimi pėr tė pasur ujė tė mjaftueshėm dhe cilėsor.
Naser Bajraktari, Drejtori i Departamentit tė Ujėrave, ka vlerėsuar se sigurimi i ujit duhet tė shfaqet si njė pėrparėsi globale dhe duhet tė rezultojė nga njė vullnet i jashtėzakonshėm i pėrbashkėt tė bashkėsisė ndėrkombėtare, pėr miratimin e disa traktateve ndėrkombėtare, qė kanė tė bėjnė me sigurinė e resurseve ujore.
Po sot, ėshtė shėnuar edhe 23 marsi Dita Ndėrkombėtare e Meteorologjisė, me ē’rast drejtori Institutit Hidrometeorologjik tė Kosovės, Sylė Tahirsylaj ka pėrmendur tė arriturat dhe sfidat e kėtij instituti gjatė historikut tė zhvillimit nė Kosovė.Sipas tij, Ministria e Mjedisit ka realizuar projektet qė kanė ardhur si donacion i BE-sė nė vlerė prej 3 milionė euro, ku janė avancuar instrumentet, me tė cilat ėshtė mundėsuar qė tė bėhen tė gjitha analizat pėr ajrin, ujėrat sipėrfaqėsore, nėntokėsore dhe dheun.
Nė fund tė konferencės u hap debati ku nga tė pranishmit, u debatua pėr resurest ujore qė ka vendi ynė, sfidat dhe projektet qė duhet tė realizohen nė mėyrė qė kėtė resurs tė pazėvendėsueshėm, vendi ynė ta ketė nė sasi tė mjaftueshme dhe sa mė kualitativ.
Ndryshe, qė nga viti 1992, me vendim tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė Kombeve tė Bashkuara, 22 Marsi, Dita Botėrore e Ujit, ka hyrė nė kalendarin e shėnimit, si ditė ku manifestohet vetėdijesimi i popullatės pėr ruajtjen dhe menaxhimin sa mė racional tė ujit tė pijshėm.

kosovari50
22.03.2012, 19:44:19
Mbahet takimi konsultativ nė prag tė nisjes sė procesit tė pėrgatitjes pėr lėshimin e Kartelave biometrike tė identitetit nė kohen digjitale
http://www.mpb-ks.org/repository/images/MPBfotoreagimi210312.JPG
Ministria e Punėve tė Brendshme, me qellim tė forcimit tė bashkėpunimit dhe koordinimit ndėrministror dhe me partneret e jashtėm, do tė mbajė takim konsultativ nė prag tė nisjes sė procesit tė pėrgatitjes pėr lėshimin e Kartelave biometrike tė identitetit nė kohen digjitale.
Nė kėtė ceremoni do tė marrin pjesė, Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Zhvillimit Ekonomik, Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė, Oda Ekonomike e Kosovės dhe Shoqata e Teknologjisė sė Informacionit dhe Komunikimeve tė Kosovės (STIKK).
Ceremonia mbahet nesėr mė 22 mars, nė ora 11:00, nė objektin kryesor tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme.
Ftohen mediat tė marrin pjesė.

kosovari50
22.03.2012, 19:45:15
MPB demanton raportimet e mediave se Sekretari i Pėrgjithshėm, z. Ilhami Gashi ka dhėnė dorėheqje
http://www.mpb-ks.org/repository/images/Elhami-Gashi210312.jpg
Ministria e Punėve tė Brendshme dėshiron tė sqarojė pėr opinion e gjerė se nuk janė tė vėrteta informatat qė po qarkullojnė nė disa media, se Sekretari i Pėrgjithshėm i Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, z. Ilhami Gashi ka dhėnė dorėheqje.
Dėshirojmė t’iu informojmė se, Sekretari i Pėrgjithshėm i MPB-sė, Ilhami Gashi ėshtė nė pushim vjetor deri mė pesė prill dhe pas pėrfundimit tė pushimit do tė fillojė punėn normalisht.

kosovari50
22.03.2012, 19:46:05
U mbajt takimi konsultativ pėr pėrgatitjen pėr lėshimin e Kartelave biometrike tė identitetit nė kohen digjitale
http://www.mpb-ks.org/repository/images/Pamje%20nga%20takimi220312.jpg
Ministria e Punėve tė Brendshme, me qėllim tė forcimit tė bashkėpunimit dhe koordinimit ndėrministror dhe me partneret e jashtėm, mbajti takim konsultativ nė prag tė nisjes sė procesit tė pėrgatitjes pėr lėshimin e Kartelave biometrike tė identitetit nė kohen digjitale.
Nė kėtė ceremoni morrėn pjesė, zėvendėskryeministrja e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, Mimoza Kusari-Lila, ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, pėrfaqėsues tė Odės Ekonomike tė Kosovės dhe Shoqatės sė Teknologjisė sė Informacionit dhe Komunikimeve tė Kosovės (STIKK).
Me kėtė rast, ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, tha se sot po promovojmė fillimin e punės tė grupeve punuese nė kuadėr tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme pėr kartelėn e re biometrike tė identitetit tė Republikės sė Kosovės. Ai, tha se ėshtė formuar grupi punues pėr pėrgatitjen e Projektligjit pėr Ndryshimin dhe Plotėsimin e Ligjit pėr Letėrnjoftimin. Kėto ndryshime dhe plotėsime tanimė kanė pėrfunduar duke respektuar tė gjitha procedurat e parapara ligjore.
“Kartela e re biometrike, ka kėto qėllime, funksionin e pasaportės, duke lehtėsuar edhe me shumė lėvizjen e lirė tė qytetarėve tė Kosovės dhe ēipi i vendosur nė kartelė do tė kėtė dy role, tė zėvendėsoj nė formėn mė tė sigurt “emrin dhe fjalėkalimin” pėr autentikim nė internet dhe pėrmes certifikatave digjitale do tė ju mundėsoj tė gjithė qytetarėve gjatė marrjes sė shėrbimeve elektronike nga Institucionet shtetėrore, biznesi por edhe ndėrmjet veti.”- theksoi ministri Rexhepi.
Ministri Rexhepi, tha se pėrmirėsimi i shėrbimeve elektronike, konform “Strategjisė pėr Qeverisje Elektronike” dhe integrimi i kartelės se re biometrike nė kėto shėrbime, ėshtė njė ndėr objektivat afatmesme tė MPB-sė. Ky bashkėpunim pėr realizimin sa mė tė suksesshėm tė projektit tė kartelės biometrike tė identitetit, paraqet edhe njė tė arritur tė pėrgjithshme tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės drejt rrugės sė saj tė integrimit tė plotė nė BE.
Ndėrsa, Zėvendėskryeministrja dhe ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari-Lila, tha se me fillimin e punės pėr kalimin e procesit nė kartela biometrike, nga aspekti i Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė, ky proces ėshtė i rėndėsishėm pėr dy ēėshtje.
“Nė procedurėn e regjistrimit tė biznesit dhe lehtėsirave pėr tė bėrė biznes do tė mundėsojė njė identifikim mė tė shpejtė, mė tė sigurt dhe sė dyti me lehtėsinė e lėvizjes, gjegjėsisht me qarkullimin e lirė tė njerėzve, do tė ketė qarkullim mė tė lirė edhe tė mallrave nė rajon dhe mė vonė shpresojmė, pas procesit tė liberalizimit tė vizave edhe nė vendet e Bashkimit Evropian”, theksoi Kusari-Lila.
Zėvendėskryeministrja, Kusari-Lila, tha se kjo do tė jetė njė ndihmesė e drejtpėrdrejtė edhe pėr afaristėt dhe pėr sektorin e ekonomisė, prandaj janė tė dedikuar qė tė kontribuojmė nė kėtė proces nė angazhimin e plotė tė MTI-sė dhe qė sa mė shpejtė tė realizohet ajo ēfarė ėshtė si kriter i domosdoshėm i BE-sė, por gjithashtu edhe pėr lėvizjen e lirė tė qytetarėve tė Republikės sė Kosovės.

kosovari50
22.03.2012, 19:47:34
Doli nga shtypi numri i tretė i periodikut “Kosovo’s New Diplomat”
http://www.mfa-ks.net/repository/images/KND-_Foto.jpg
Ministria e Punėve tė Jashtme e Republikės sė Kosovės, ka botuar numrin e tretė tė periodikut dymujor, “Kosovo’s New Diplomat. Shkarko me rezolucion mė tė madh
Nė kėtė numėr trajtohen tema, ngjarje dhe zhvillime tė rėndėsishme nė politikėn e jashtme tė Kosovės, si dhe janė pasqyruar qėndrime tė bartėsve tė diplomacisė kosovare dhe ambasadorėve e personaliteteve tė ndryshme botėrore rreth Kosovės.
Nė kėtė numėr tė “Kosovo’s New Diplomat” mund tė lexoni :
- Kosova hyn nė fazėn e marrėdhėnieve multilaterale
- Arrihet marrėveshja. Serbia vazhdon tė bojkotojė takimet.
- Pesė pyetje pėr Ambasadorin Ernst Reichel: “Gjermania dhe Kosova kanė qenė gjithnjė veēanėrisht tė afėrta”,
- Vėshtrim nga jashtė, “Marrėveshja nė Bruksel, njė koncesion i nevojshėm pėr pėrforcimin e pavarėsisė”, nga Jean d’Aspremont.
- Shkrim autorial i Zėvendėsministrit tė Jashtėm, Petrit Selimi dhe Zėvendėsministrit tė Jashtėm, Ibrahim Gashi, rreth marrėveshjes sė fundit tė arritur nė Bruksel, pėrkatėsisht themelimit tė Akademisė Diplomatike tė Kosovės.
- Editorial i Yonatan Touval i botuar nė Gazetėn prestigjioze izraelite "Haaretz", me titull, "Koha pėr ta njohur Kosovėn",
- Njė reportazh nga fshati Restelicė i Dragashit,
- Lajme tė ndryshme rreth zhvillimeve dhe aktiviteteve nė diplomacinė kosovare, si dhe prezantime tė tjera nga fusha ekonomike dhe kulturore nė Kosovė.

Buletini dymujor “Kosovo's New Diplomat” ėshtė njė kanal i ri i komunikimit tė rregullt ndėrmjet MPJ-sė dhe qytetarėve tė huaj qė kontaktojnė ambasadat dhe konsullatat e Republikės sė Kosovės, si dhe mysafirėt e Ministrisė.

Buletini botohet vetėm nė gjuhėn angleze, fillimisht nė tetė faqe, dhe ėshtė prezent nė tri formate, si fletushkė e shtypur, PDF format dhe nė ueb faqen e MPJ-sė.

“Kosovo's New Diplomat” ėshtė iniciuar fillimisht si pjesė e projektit “KS TALKS EU” tė Kėshillit Britanik, tė pėrkrahur nga MPJ dhe Ambasada e Mbretėrisė sė Bashkuar.

kosovari50
22.03.2012, 19:49:40
Ministri Mujota priti drejtorin gjeneral tė Akademisė Mbretėrore, Ajrore tė Jordanisė, Muhammed F. Khawaldeh
http://mi-ks.net/data/news/bigthumb_Takimi%20me%20jordanezet_8321.bmp
Ministri i Infratsrukturės Fehmi Mujota priti sot njė delegacion nga Jordania. Delgacionin nė fjalė e udhėhiqte drejtori gjeneral i Akademisė Mbretėrore-Ajrore tė Jordanisė, Muhammed F. Khawaldeh.Interesimi i kėtij delegacioni ishte themelimi i njė shkolle pėr pilotė dhe mekanikė tė aviacionit civil, nė vendin tonė.Sipas planifikimeve kjo shkollė mund tė organizohet nė Gjakovė, ndėrsa pjesa praktike do mbahej nė Aeroportin e Gjakovės.

Akademia Mbretėrore Jordaneze ėshtė lidere rajonale nė Lindjen e Mesme nė fushėn e edukimit dhe trajnimit tė Aviacionit Civil, e cila akademi punon sipas standardeve tė Organizatės Ndėrkombėtare tė Aviacionit Civil dhe Agjensisė Evropiane tė Sigurisė sė Aviacionit.Me aftėsimin e pilotėve dhe mekanikėve tė rinjė, edhe nė Republikėn e Kosovės do tė jetė e mundur qė kėto standarde tė aviacionit civil tė zbatohen nė tė ardhmen.Gjatė kėtij takimi ministri i Infrastrukturės, Fehmi Mujota e falenderoi Khawaldehun, pėr kėtė inciativė si dhe pėr interesimin e tij pėr tė realizuar njė projekt tė tillė nė Kosovė. Me kėtė rast ministri Mujota vlerėsoi se ne si shtet i ri kemi nevojė qė tė kemi kėtė profil tė pilotėve dhe mekanikėve tė fluturakeve civile.

Nė anėn tjetėr ministri Mujota, shprehu mbėshtetjen nga ana e tij pėr kėtė projekt nė mėnyrė qė kjo inciativė tė realizohet sa mė parė.

kosovari50
22.03.2012, 19:50:50
MTI nėnshkruan memorandumet e mirėkuptimit me dy komuna
http://www.mti-ks.org/repository/images/IMG_0901.jpg
Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė Mimoza Kusari – Lila sot nėnshkroi memorandum mirėkuptimi pėr hapjen e dy qendrave pėr regjistrim tė biznesit tė njohura si “One-Stop Shop” me komunėn e Shtimes dhe Lipjanit.

Me kėtė memorandum pėrcaktohen masat pėr bashkėpunim nė mes tė palėve nė lidhje me themelimin, menaxhimin dhe funksionimin e njė "One-Stop Shop-i", qė do tė sigurojė shėrbim pėr tė gjithė klientėt e mundshėm ose klientėt e bizneseve ekzistuese.

Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari-Lila, nė fjalėn e saj tha: ‘‘ pas njė punė tė palodhshme, pėrfundimisht sot arritėm tė nėnshkruajmė memorandumin e mirėkuptimit me dy komuna. Unė shpresoj qė kėto dy qendra tė jenė sa mė funksionale, t’i ofrojė bizneseve mundėsi tė shpejt tė regjistrimit dhe tė shėrbejė si qendėr informuese pėr investitorėt e interesuar”.

Kėto qendra do tė ndihmojnė nė kompletimin e tė gjitha procedurave, qė zyrtarisht janė tė nevojshme pėr klientė pėr tė filluar dhe operuar nė aktivitetet tė ligjshme industriale dhe komerciale nė komunė. Sipas rregullave tė Agjencisė pėr Regjistrimin e Bizneseve Kosovare, nė kėto qendra do tė bėhet regjistrimi, ruajtja, procedimi dhe lėshimi i tė gjitha dokumenteve: regjistrimi i numrit fiskal, regjistrimi i TVSH-sė, si dhe dhėnia e kėshillave dhe udhėzimeve pėr klientėt afaristė.

Ministria e Tregtisė dhe Industrisė pėrmes reformave pėr tė bėrė biznes ėshtė duke u munduar tė pėrmirėsojė ambientin e tė bėri biznes: ėshtė eliminuar leja e punės, regjistrimi i biznesit bėhet pa pagesė, ėshtė reduktuar numri i dokumenteve pėr import dhe eksport, ėshtė eliminuar kapitali fillestar dhe ėshtė ngritur mbrojtja e investitorėve.

Deri mė tani nė Kosovė janė hapur 22 “One Stop Shop-e” pėr t’iu ofruar bizneseve qasje mė tė lehtė dhe mė tė afėrt pėr tė regjistruar biznesin e tyre, si dhe pėr tė marrė kėshilla. Nė gjashtėmujorin e parė tė kėtij viti janė paraparė tė hapen edhe gjashtė qendra tjera.

kosovari50
23.03.2012, 07:21:06
Zėvendėskryeministrja e Kosovės Edita Tahiri priti nė takim Zėvendėskryeministren e Maqedonisė, znj. Teuta Arifi
http://www.kryeministri-ks.net/repository/images/P1010782_(2)_[].JPG

Nė kėtė takim temė qendrore e bisedės ishte situata e pėrgjithshme nė tė dyja vendet, forcimin e marrėdhėnieve biletarale si dhe perspektiva e pėrbashkėt euro-atlantike.

Nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės, zėvendėskryeministrja Edita Tahiri falėnderoi shtetin e Maqedonisė pėr bashkėpunimi konstruktiv mes dyja vendeve si dhe pėrkushtimin pėr thellimin e marrėdhėnieve dypalėshe.

Nė takim u vlerėsuan marrėdhėniet e mira mes tė Republikės sė Kosovės dhe tė Maqedonisė dhe angazhimet pėr ti ngritur ato nė nivele tė reja dhe nė tė gjitha fushat e interesit tė pėrbashkėt.

Shtetet tona ndajnė vizionin e pėrbashkėt pėr integrime euro-atlantike dhe jemi tė pėrkushtuar pėr zbatimin e vlerave evropiane duke ftuar Bashkimin Evropian dhe NATO-n qė tė jenė mė afėr me rajonin, nė interes tė paqes, stabilitetit dhe sigurisė sė qėndrueshme. Po ashtu u potencua nevoja pėr bashkėpunim dhe kėmbim pėrvojash nė rrugėn e reformave evropiane.

Nė mėnyrė tė veēantė u nėnvizua se shqiptarėt nė Republikėn e Maqedonisė kanė luajtur njė rol kyē nė ndėrtimin e shtetit maqedonas dhe stabilitetit rajonal dhe me kėtė u theksua rėndėsia e bashkėpunim ndėretnik dhe zbatimi i plotė tė Marrėveshjes sė Ohrit e cila i mundėson gjithė qytetarėve tė kėtij vendi pjesėmarrje tė barabartė nė jetėn institucionale dhe politike.

Nė kėtė takim morėm obligime pėr mė shumė kontribut dhe angazhim pėr fqinjėsi tė mirė,
stabilitet, siguri dhe prosperitet, me qėllim qė rajoni ynė tė tejkaloj ēdo vėshtirėsi dhe sfidė nė konsolidimin e shteteve tė pavarura dhe demokratike, ku tė drejtat dhe liritė e ēdo qytetari pa dallim do tė jenė tė garantuara.

Nė veēanti u vu nė pah se rendi demokratik dhe vlerat evropiane janė njė mundėsi e mirė pėr rritjen e bashkėpunimit mes kombit shqiptarė nė mbarė rajonin, si njė faktor stabiliteti, paqe dhe prosperiteti nė Evropė.

Zėvendėskryeministrja Teuta Arifi shprehu pėrkrahjen e Maqedonisė pėr dialogun teknik dhe rezultatet e tij, duke vlerėsuar lartė rolin e pėrgjegjshėm tė Kosovės nė kėtė proces. U theksua se zbatimi i marrėveshjeve ėshtė njė ēėshtje esenciale pėr tė cilėn u kėrkuar pėrkrahje mė e madhe nga BE dhe SHBA-ja.

kosovari50
23.03.2012, 07:33:51
Hamza: Kosova me rritjen mė tė fuqishme nė Evropė

http://www.kosova-sot.info/uploads/images/option2/49Bedri%20Hamza-31.jpg
Kosova vitin qė e lėmė pas e ka pėrmbyllur me bilanc bankar prej 203 milionė e 629 mijė eurove. Pavarėsisht qė procesi i privatizimit tė Postės dhe Telekomit tė Kosovės nuk ka pėrfunduar, ministri i Financave, Bedri Hamza, gjatė prezantimit tė raportit vjetor pėr vitin 2011, ka thėnė se Kosova ka pasur bilanc pozitiv, ndėrsa bilanci i lirė bankar pėr shpėrndarje ka qenė 160 milionė. Sipas tij, kėto janė vlerėsimet e para tė hershme dhe janė jo vetėm tė ministrisė qė ai e drejton, por edhe tė FMN-sė dhe BB-sė. Hamza ėshtė lavdėruar se gjatė vitit 2011 Kosova ka pasur rritjen ekonomike mė tė fuqishme nė Evropė, qė ishte pak mė shumė se 5 %, ndėrsa deficiti buxhetor, sipas tij, ka qenė brenda parametrave, 1.8 %. “Trendi i investimeve kapitale ka qenė mjaft pozitiv, sipas Hamzės ka pasur njė rritje prej 16 %, janė ekzekutuar nė masėn prej 87 % nė raport me buxhetin qė shprehur nė miliona janė 531.229 milionė”, tha Hamza. Ai ka njoftuar se tė hyrat e grumbulluara gjatė vitit 2011, duke mos pėrfshirė grandet e pėrcaktuara tė donatorėve, fondet nė mirėbesim kanė qenė 1 miliard e 303 milionė e 328 mijė euro dhe paraqesin 101 pėr qind tė planit tė pėrgjithshėm vjetor. Kjo tregon, sipas tij, se realizimi ka qenė nė nivel tė planit vjetor, ndėrsa ka njė rritje prej 11 pėr qind, krahasuar me vitin paraprak .“Veēoritė kualitative tė kėtij raporti janė rritja substanciale e tė hyrave, tejkalimi i planit pėr tė hyrat nė disa kategori, rritja kualitative nė kategorinė e investimeve kapitale, si dhe rėnia simbolike e shpenzimeve nė kategorinė e mallrave dhe shėrbimeve, me gjithė zgjerimin e dukshėm tė fushėveprimit tė institucioneve tė reja”, ka njoftuar ai. Sipas ministrit Hamza, mbi 90 pėr qind e realizimit tė tė hyrave janė rezultat i deklarimit tė tatimpagueseve.

kosovari50
23.03.2012, 08:18:06
A DO TĖ HAPĖ RRUGĖ
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/KushtrimTernava_4-5_11448.jpg
Expres
Komisioni i Arsim Bajramit i ka dorėzuar tė mėrkurėn nė Kuvend propozimet pėr ndryshimet kushtetuese. Nė fund tė majit pritet qė deputetėt t’i miratojnė amendamentet e ndryshuara. Por, zgjedhjet presidenciale nuk mund tė shpallen nėse nuk jep dorėheqje Atifete Jahjaga. Nė Presidencė thonė se Shefja e Shtetit do ta shpalosė qėndrimin e saj pasi qė pėr kėtė ēėshtje tė flasė Gjykata Kushtetuese.

Pas pėrfundimit tė procedurave pėr ndryshimet kushtetuese, qėndrimi i Presidentes Atifete Jahjaga do tė jetė vendimtar kur ėshtė fjala pėr shpalljen e zgjedhjeve presidenciale nė vend.

Kjo paralajmėrohet edhe nga deputetėt e Kuvendit tė Kosovės, tė cilėt thonė se fjala e Presidentes do ta drejtojė procesin nėse zgjedhjet presidenciale mund tė mbahen sipas marrėveshjes sė partive politike apo nė bazė tė mandatit pesėvjeēar, qė shefja aktuale e shtetit e ka sipas kushtetutės sė vendit.

Llapjani_HH
23.03.2012, 18:37:22
Jep dorėheqje vėllai i kryeministrit
Njė javė pas pėrzgjedhjes nė pozitėn e drejtorit ekzekutiv tė Byrosė Kosovare tė Sigurimit (BKS), Gan i Thaēi ka paraqitur dorėheqje nga kjo pozitė.

Gan i Thaēi, i cili ėshtė vėlla i kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi, sipas burimeve tė gazetės “Zėri” dorėheqjen ia ka paraqitur tė martėn Bordit tė Byrosė.

Dorėheqjen e Thaēit e ka konfirmuar pėr “Zėrin” kryetari i Bordit tė BKS-sė, Rrahim Pacolli, pa dhėnė mė shumė detaje rreth arsyes sė dorėheqjes.

“Kam informacion se Gan i Thaēi ka ofruar dorėheqjen nga drejtimi i Byrosė Kosovare tė Sigurimeve, mirėpo nuk e di arsyen e vėrtetė tė dorėheqjes, sepse ende nuk e kam shikuar dokumentacionin”, pohon Pacolli.

Pacolli ka shtuar se fillimisht duhet ta shikojė arsyen e dorėheqjes, cilat janė shkaqet qė e kanė detyruar drejtorin e ri tė dorėhiqet dhe kush mund tė jetė zėvendėsues i Thaēit nė BKS dhe mė pas tė bisedohet pėr pranimin, apo jo tė dorėheqjes sė Gan i Thaēit.

Mirėpo, burimet e gazetės bėjnė tė ditur se Gan i Thaēi ka dhėnė dorėheqje nga pozita e drejtorit tė BKS-sė pėr shkak tė presioneve tė shumta qė u janė bėrė kryeministrit Hashim Thaēi nga institucionet e ndryshme ndėrkombėtare e vendore nė lidhje me pėrzgjedhjen e vėllait nė krye tė Byrosė sė Sigurimeve.

“Ka pasur kundėrshtime tė shumta pas pėrzgjedhjes sė Gan i Thaēit nė krye tė Byrosė Kosovare tė Sigurimeve, prandaj ka dhėnė dorėheqje nga kjo pozitė”, shprehet burimi.

Gan i Thaēi mė herėt ka qenė zėvendėsdrejtor i Shoqatės sė Kompanive tė Sigurimeve nga e cila pozitė ka kaluar si drejtor ekzekutiv i Byrosė Kosovare tė Sigurimit (BKS).

Kjo e fundit mbikėqyret nga Banka Qendrore e Kosovės (BQK) dhe e pėrfaqėson Kosovėn nė byronė ndėrkombėtare tė kartonit tė gjelbėr. Ky mekanizėm mundėson kalimin e kufijve pa paguar sigurime kufitare shtesė.

Me rastin e pėrzgjedhjes sė Gan i Thaēit drejtor tė BKS-sė, Rrahim Pacolli kishte deklaruar pėr medie se Thaēi i plotėsonte mė sė shumti kriteret pėr kėtė pozitė.

Jozyrtarisht mėsohet se nė krye tė Byrosė Kosovare tė Sigurimeve, pas dorėheqjes sė Gan i Thaēit, do tė vijė ish-kryeshefi ekzekutiv i Postė Telekomit tė Kosovės (PTK), Nuredin Krasniqi, i cili kishte konkurruar pėr drejtimin e BKS-sė, mirėpo Gan i Thaēi ishte zgjedhur drejtor ekzekutiv.

Bordi Drejtues i kėsaj byroje nė konkursin e hapur mė 29 shkurt e tė mbyllur mė 6 mars tė kėtij viti kishte vėnė si kriter qė drejtori tė ketė tre vjet pėrvojė menaxheriale. Thaēi, sipas Pacollit, kishte 3 vjet e gjysmė si zėvendėsdrejtor nė Shoqatėn e Kompanive tė Sigurimeve.

Gjithsej ka pasur dymbėdhjetė kandidatė pėr pozitėn e drejtorit ekzekutiv, paga e tė cilit arrin shumėn prej rreth 4 mijė euro.

BQK e painformuar

Nė Bankėn Qendrore tė Kosovės (BQK), e cila e mbikėqyr BKS-nė, thonė se ende nuk kanė marrė kurrfarė njoftimin nė lidhje me dorėheqjen e drejtorit tė ri tė BKS-sė. Megjithatė, edhe ata pranojnė se jozyrtarisht kanė mėsuar se Gan i Thaēi ka paraqitur dorėheqjen.

Byroja Kosovare e Sigurimit ėshtė pėrfaqėsuese kombėtare nė Kėshillin e Byrove dhe ėshtė pėrgjegjėse pėr tė gjitha detyrimet qė rrjedhin nga anėtarėsimi nė sistemin e kartonit tė gjelbėr. Kjo organizatė kryen edhe funksionin e Fondit tė Kompensimit pėr pagesėn e dėmeve tė parashikuara me kėtė ligj.
zeri.info

Llapjani_HH
23.03.2012, 18:39:23
Beqaj: U keqinterpretova, s’ka udhėrrėfyes
Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj, nė njė deklaratė tė dhėnė Radio Kosovės nga Brukseli, ku po qėndron pėr njė vizitė zyrtare, ėshtė keqinterpretuar nga ky medium tė ketė thėnė se “javėn e ardhshme Kosova do tė merr udhėrrėfyesin pėr liberalizim tė vizave dhe konfirmimin pėr studimin e fizibilitetit”.

Ministri Beqaj ka deklaruar saktėsisht se “gjatė vizitės qė drejtues tė Komisionit Evropian do t’i bėjnė Prishtinės javėn e ardhshme, do tė bisedohet pėr studimin e fizibilitetit dhe hapjen e perspektives evropiane”. /koha/

****

Komisioneri pėr Zgjerim i Bashkimit Evropian-sė, Stefan Fule do tė vizitojė Kosovėn javėn e ardhshme, ndėrkaq sipas ministrit tė Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj javėn e ardhshme vendi do tė merr Udhėrrėfyesin pėr liberalizim tė vizave dhe konfirmimin pėr studimin e fizibilitetit.

Kėtė lajm, sipas RTK-sė, e konfirmoi ministri i Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj, pas takimeve qė kishte nė Bruksel me drejtorin e pėrgjithshėm pėr zgjerim tė Komisionit Evropian, Stefano Sanino.

Beqaj i tha Radio Kosovės se ka marrė mbėshtetje tė fuqishme pėr synimet e Qeverisė sė Kosovės pėr integrimin e vendit nė strukturat evropiane.

Ai bėri tė ditur se javėn e ardhshme Kosova do tė merr udhėrrėfyesin pėr liberalizim tė vizave dhe konfirmimin pėr studimin e fizibilitetit.
zėri.info

Ef@
24.03.2012, 08:17:46
Tash o ne pytje veriu, takimet miqsore te Taqit me Tadiqin... me ja bo perhajr 1244 edhe republika srbska... a t qim none jan evropa kurve

Planifikohet takimi Thaēi – Tadiq


Artan M. Haraqija | 24-03-2012 07:23 CET
[/URL] (http://www.kosova.de/forum/#) (http://www.kosova.de/forum/#)[URL="http://www.kosova.de/forum/#"]


Nė takimet dhe bisedat e shpeshta qė ka pasur Boris Tadiq javėve tė fundit me shefen pėr Politikė tė Jashtme tė BE-sė, Catherine Ashton, njė nga premtimet e bėra nga lideri serb ka qenė relaksimi i marrėdhėnieve me Kosovėn, nė rast se ai ndihmohet pėr tė mbajtur pushtetin nė Serbi.
Pak para se Serbia tė fitojė statusin e kandidatit, gjatė njė prej bisedave qė Tadiq ka pasur me baroneshėn britanike nė krye tė diplomacisė evropiane ėshtė folur shumė pėr mėnyrat se si Partia Demokratike e Serbisė duhet ndihmuar pėr tė fituar zgjedhjet, nė kėmbim tė shtendosjes sė marrėdhėnieve Kosovė – Serbi.
Kjo dhe gatishmėria e shprehur pėr takim nga tė dy liderėt mė tė fuqishėm nė Prishtinė dhe Beograd, kanė nxitur pėrfaqėsues ndėrkombėtarė qė tė planifikojnė konkretisht takimin Tadiq – Thaēi.
“Zėri” ka marrė vesh nga burime tė saj nė Bruksel, se takimi po planifikohet pėr t’u zhvilluar pas zgjedhjeve tė 6 majit nė Serbi, ndėrsa vendi ka shumė gjasa tė jetė Sarajeva, kryeqyteti i Bosnjė e Hercegovinės.... (shkrimin e plotė mund ta lexoni nė numrin e sotėm tė Gazetės “Zėri”)

kosovari50
24.03.2012, 09:50:31
MAPL dhe MPB organizuan takim me kryetarėt e Komunave tė Kosovės
https://mapl.rks-gov.net/getattachment/017527ea-f16f-42d2-9f4c-dc1f7e8ff43d/MAPL-dhe-MPB-organizuan-takim-me-kryetaret-e-Komun.aspx?maxsidesize=410

Slobodan Petrovic: Menaxhimi i qėndrueshėm efikas, transparent dhe jo-diskriminues i pronės sė paluajtshme komunale ėshtė i njė rėndėsie tė veēantė pėr Organet Komunale, veēanėrisht pėr qytetarėt e saj


Organizuar nga Ministria e Administrimit tė Pushtetit Lokal dhe Ministria e Punėve tė Brendshme u mbajt takimi i pėrbashkėt me Kryetarėt e Komunave tė Kosovės pėr tė diskutuar lidhur me Udhėzimet administrative qė rregullojnė pushtetin lokal nė Kosovė.

Prona e paluajtshme komunale ėshtė aset i rėndėsishėm i komunės dhe dhėnia nė shfrytėzim e pronės sė paluajtshme tė komunės ndikon nė lehtėsimin e ushtrimit tė kompetencave komunale si dhe nė zhvillimin e qėndrueshėm ekonomik lokal, tha Zėvendėskryeministri Slobodan Petrovic gjatė takimit mė kryetarėt e Komunave.

Zėvendėskryeministri Petrovic tha se organet Komunale me rastin e dhėnies sė pronės sė paluajtshme publike komunale duhet ti pėrmbahet hollėsisht parimeve kyēe, qė kanė tė bėjnė me garantimin e interesit publik” tha Zėvendėskryeministri Petrovic.

“Menaxhimi i qėndrueshėm efikas, transparent dhe jo-diskriminues i pronės sė paluajtshme komunale ėshtė i njė rėndėsie tė veēantė pėr Organet Komunale, veēanėrisht pėr qytetarėt e saj” thekoi z. Petrovic.

Duke ju referuar problemeve me tė cilat pėrballen komunat nė menaxhimin e pronės sė paluajtshme komunale, Zėvendėskryeministri Petrovic tha se ky proces ėshtė sfidues pėr autoritetet komunale, nė tė gjitha shtetet e rajonit qė janė apo kanė kaluar fazėn transitore pėrfshirė edhe Kosovėn.

Nė takimin me kryetarėt e komunave u diskutua edhe pėr ligjin pėr Tregun e Brendshėm dhe funksionimin e Zyrave pėr regjistrim tė Bizneseve nėpėr Komuna, me ē’rast Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, znj. Mimoza Kusari, diskutoi me kryetarėt e komunave lidhur me problemet qė po ballafaqohen komunat nė kėtė drejtim dhe ofroi sqarimet pėr kryetarėt rreth kėsaj ēėshtjeje.

Ndėrsa Ministri i Punėve tė Brendshme tė Kosovės, z. Bajram Rexhepi diskutoi me kryetarėt e komunave pėr rolin e Kėshillave Komunale pėr Siguri nė Bashkėsi dhe funksionimin e tyre dhe pėr mėnyrėn e koordinimit mes nivelit qendror dhe atij lokal.

kosovari50
24.03.2012, 09:51:29
Ministri Buja pėr vizitė nė Oxford
http://www.masht-gov.net/advCms/img/nws/1648_ministri_Buja_large.jpg
Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, z.Ramė Buja, do tė udhėtojė sot pėr njė vizitė zyrtare nė Britaninė e Madhe, me ē'rast do tė takohet me pėrfaqėsuesit e Universitetit tė Oxfordit.


Qėllimi i kėsaj vizite ėshtė bashkėpunimi me Universitetin Oxford pėr mundėsinė e dėrgimit tė studentėve tanė pėr studime nė kėtė universitet.

Ministri Buja do tė shoqėrohet edhe nga rektori i Universitetit tė Prishtinės, z.Mujė Rugova, dhe prorektori pėr bashkėpunim ndėrkombėtar, z.Naser Mrasori.

kosovari50
24.03.2012, 09:52:46
USAID-i ka pėrkrahur bujqėsinė me mbi 40 milionė dollarė
http://www.mbpzhr-ks.net/advCms/img/images/content/news/22051_foto.23.03.2012_llarge.JPG
Ministri i MBPZHR-sė, Blerand Stavileci, Zv/administratorja e USAID-it pėr Evropė dhe Azi, Paige Alexander dhe drejtoresha e USAID-it nė Kosovė, Maureen Shauket, sot kanė vizituar kompaninė "Agrovizioni" nė fshatin Llugaxhi tė komunės sė Lipjanit.

Agrovizioni ėshtė storie suksesi nė agrobiznes, tha ministri Stavileci, i cili tregoj se kjo kompani, se bashku me dy partnerė tė tjerė kanė privatizuar rreth 120 hektarė tokė bujqėsore dhe tani tė gjithė kėtė tokė e kanė tė mbjellė me kultura tė ndryshme bujqėsore. "Gjatė kėtyre viteve, ne kemi thelluar bashkėpunimin me USAID-in dhe rreth aktiviteteve nė kėtė sektor ne vazhdimisht jemi duke u koordinuar. Me iniciativa tė reja tė pėrkrahjes sė fermerėve qė nuk kanė qenė mė parė, USAID-i mbetet njė hap para donatorėve tė tjerė. Ne tani jemi duke punuar edhe nė disa programe tė tjera dhe shpresojmė shumė qė nga viti nė vit, kėto mundėsi qė deri mė tani i kemi hulumtuar dhe i kemi identifikuar si fusha tė pėrbashkėta me tė cilat mund ta zhvillojmė bujqėsinė, do tė marrin njė pėrshpejtim edhe mė tė madh, sepse ne mund ta kemi njė bujqėsi tė zhvilluar vetėm nėse atė e shndėrrojmė nė njė biznes modern", tha Stavileci.
Ai tregoi qė kompania "Agrovizioni" ka pėrfituar rreth 54 mijė euro nga Ministria e Bujqėsisė nė vitet 2010-2011.

Ndėrsa, zv/administratorja e USAID-it pėr Evropė dhe Azi, Paige Alexander, tha qė USAID-i i ka ofruar sektorit tė bujqėsisė njė pėrkrahje prej mė shumė se 40 milionė dollarė deri mė tash dhe ka organizuar vizita tė ndryshme studimore pėr fermerė. "Ndjehem mirė qė investimet e USAID-it dhe bashkėpunimi me ministrinė ėshtė duke dhėnė rezultate shumė tė mira nė Kosovė. Kėtu tani kemi filluar edhe projektin e ri "Programi Mundėsitė e Reja pėr Bujqėsi", i cili do t'i nxis fermerėt drejt avancimit tė standardit tė cilėsisė dhe kompletimit tė tregut me prodhime cilėsore. Vlera e kėtij projekti ėshtė rreth 16 milionė dollarė", deklaroi zv/administratorja Paige Alexander.

Nė anėn tjetėr, pronari i kompanisė "Agrovizioni", Rexhep Spahiu, tregoi qė prej vitit 2008 ka filluar tė mbjellė pemė dhe perime dhe qė kėsaj veprimtarie i ka hyrė me seriozitet tė madh. "Nė fillim kemi startuar me 1.5 ha me mollė, ndėrsa tani kemi 13 ha. Me pėrkrahjen e USAID-it do tė rritemi kėtė vit, do tė mbjellim edhe dredhėz edhe dardhė. Ministria e Bujqėsisė na ka pėrkrahur gjithherė me 50 pėr qind dhe u jemi shumė mirėnjohės", tha Spahiu, duke shtuar se produktet pėrpos qė i shesin nė tregun e brendshėm, kanė kėrkesa edhe nė tregun e Shqipėrisė dhe tregjet tjera.

Zv/administratoren e USAID-it pėr Evropė dhe Azi, ministri Stavileci e informoj edhe pėr projektet nė tė cilat ėshtė duke punuar tani Ministria e Bujqėsisė, pėrkatėsisht pėr projektin e programit pėr kredi bujqėsore, projektin e ndėrtimit tė tre qendrave tė mėdha pėr grumbullimin, ruajtjen dhe klasifikimin e produkteve bujqėsore, projektin e shėrbimeve kėshillimore dhe atė pėr pėrmirėsimin e shėrbimeve nė institutet profesionale, pėr masat qė janė duke u ndėrmarrė nė ristrukturimin dhe forcimin e kapaciteteve institucionale dhe pėr masat e tjera pėr revitalizimin e sektorit tė bujqėsisė.

kosovari50
24.03.2012, 09:53:45
Ministri Makolli u takua me njė grup investitorėsh nga Cyrihu

Ministri i Ministrisė sė Diasporės, z. Ibrahim Makolli, mbajti njė takim informues dhe kontaktues me njė grup investitorėsh potencialė, nga Cyrihu, qė kanė shprehur interesimin pėr tė investuar nė Kosovė. Takimi u zhvillua nė njė atmosferė nė Zyrėn pėr investime tė Komunės sė Gjakovės pėr Zvicėr.

Nė fjalėn e tij, ministri Makolli tha se investimet nga investitorėt dhe nga biznesmenėt shqiptarė nė Kosovė mė nuk janė vetėm njė akt patriotik, por, nė radhė tė parė, edhe veprim me leverdi tė shumanshme.
“Ministria e Diasporės ka njė departament pėr pėrkrahjen e investimeve, ku mund tė drejtohen tė gjithė tė interesuarit pėr tė kėrkuar ndihmė dhe pėrkrahje profesionale. Qeveria e Kosovės, gjithashtu, po krijon njė pako tė ligjeve lidhur me investimet, si dhe lehtėsime dhe favorizime pėr bisneset nė Kosovė. Ka ardhur koha qė konferencat, tė cilat organizohen me qėllim tė tėrheqjes sė investimeve, tė prodhojnė rezultate. Kėtė vit, Ministria e Diasporės do t’i organizojė tri konferenca: nė Turqi, njė nė Zvicėr dhe nė Prishtinė, me ē’rast do tė nxirren pėrfundime konkrete lidhur me modalitetet dhe mundėsitė reale pėr investime nė vend”, tha ndėr tė tjera ministri Makolli nė kėtė takim.
Ndėrkaq, investitorėt dhe biznesmenėt e pranishėm, pėrveē qė shpalosėn ide, bėnė vėrejtje pėr legjislacionin dhe procedurat administrative. Ata kėrkuan nga Ministria e Diasporės qė t’i ndihmojė dhe t’i pėrkrahė mė shumė. Gjithashtu, kėrkuan qė tė kenė lehtėsira administrative dhe procedurale nėpėr komuna pėr sigurinė e bizneseve, pastaj nė dogana pėr mjete tė caktuara pune, si dhe krijimin e njė informatori, pėr t’ua lehtėsuar komunikimin dhe orientimin pėr investime nė Kosovė.

Ministri Makolli i njoftoi investitorėt potencialė lidhur me procedurat e investimeve nė Kosovė. Ai foli pėr infrastrukturėn ligjore, me ē’rast e pėrmendi Ligjin e partneritetit publiko-privat. Njėkohėsisht, e pėrmendi shembullin e komunės sė Therandės, e cila ka ndarė njė hapėsirė tė madhe toke pėr ndėrtimin e qendrave industriale e tė bizneseve nga tė interesuarit pėr investime.
“Nė Kosovė ka filluar tė ndryshojė pozitivisht qasja pėr investime. Deri tash janė krijuar rreth 300 biznese tė suksesshme nga Diaspora. Kjo mė sė miri dėshmon se nė Kosovė ka klimė pozitive pėr investime”, tha ministri Makolli, duke theksuar se Ministria e Diasporės kurdoherė do tė jetė e gatshme t’i pėrkrahė mėrgimtarėt qė duan tė investojnė.

kosovari50
24.03.2012, 09:54:46
Kuēi takoi ambasadorin e OSBE-sė z.Werner Almhofe
http://www.md-ks.org/repository/images/IMG_5328-(2).jpg
Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Prof. Dr. Hajredin Kuēi, ka pritur sot nė takim ambasadorin e OSBE-sė nė Kosovė z.Wermer Almhofe, nė takim kanė biseduar pėr zhvillimet e fundit politike nė Kosovė, si dhe kanė folur pėr ndihmėn e OSBE-sė, pėr reformat nė drejtėsi si dhe pėr ndėrtimin e modelit tė akademisė sė drejtėsisė ku edhe OSBE-ja mund tė jep rol tė veēantė.

kosovari50
24.03.2012, 09:57:10
Zėvendėsministri Mirena mori pjesė nė Konferencėn “Mozaik Mjedisi”
http://mmph.rks-gov.net/repository/images/path/Foto_nga_Forumi_2015_934157.JPG
Zėvendesministri nė Ministrinė e Mjedisit dhe Planifikimit Hapėsinor, Ilir Mirena, mė 23 Mars 2012, mori pjesė nė konferencėn e organizuar nga Forumi 2015, me temė “Mozaik Mjedisi – 4 ēėshtje sfidojnė qeverisjen”.
Nė kėtė konferencė, ku morėn pjesė pėrfaqėsues tė institucioneve shtetėrore, partive politike, eskpertė tė pavarur e pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile, zėvendėsministri Mirena diskutoi legjislacionin mjedisor nė Kosovė, duke thėnė se ky legjislacion ėshtė pothuajse i kompletuar dhe i bazuar nė direktivat e konventat ndėrkombėtare. Ai shtoi se krimet mjedisore vlerėsohen tė jenė tė larta, ndėrsa nė listėn e mė tė rėndave pėrmendi termocentralet nė Obiliq, deponitė e Trepēės, Ferronikelin, prerjen e drunjėve, guroret dhe keqmenaxhimin dhe rrezikun e mbeturinave komunale.
Ai shtoi se Qeveria e Kosovės, Ministria e Mjedisit dhe agjencitė pėrkatėse, pėrfshirė komunat dhe popullatėn, janė pėrpjekur qė pėrmes mekanizmave shtetėrore tė pėrmirėsojė ruajtjen e natyrės, sanimin e situatave tė ndryshmė pėrmes rikultivimit tė deponive, rikultivimin e sipėrfaqeve tė zhveshura pyjore dhe parandalimin e ndotjeve me procesin e pėlqimeve mjedisore.
Njėkohėsisht u pėrmend edhe vendimi e aksioni i ndėrmarrė nga Qeveria e Kosovės pėr ndalimin e tėrėsishėm tė shfrytėzimit dhe pėrdorimit tė rėrės ė zhavorit nga lumenjtė nė tėrė territorin e Kosovės. Zėvendėsministri Mirena pėrkujtoi se pėr tė pėrmirėsuar mjedisin dhe parandaluar keqbėrėsit duhet tė punojmė tė gjithė sė bashku.
Gjatė konferencės u shfaqėn katėr dokumentarė, si pjesė e projektit “Mozaik mjedisi– 4 ēėshtje sfidojnė qeverisjen” me qėllim tė sjelljes sė debatit dhe aksionit konkret pėr avancimin e mjedisit nė Kosovė. Nė kėta dokumentarė u shfaqėn katėr ēėshtjet madhore, duke pėrfshirė Ferronikelin, Eksploatimin e zhavorit nga lumenjtė, Shpalljen e Bjeshkėve tė Nemuna Park Kombėtar dhe Inspektoratin e Mjedisit.

kosovari50
24.03.2012, 09:58:52
Reagim ndaj shkrimit tė sė pėrditshmes “Zėri”, me titull: “Lugina me pasaporta nė Kosovė”

Ministria e Punėve tė Brendshme reagon ndaj shkrimit tė gazetės sė pėrditshme, “Zėri” me titull: “Lugina me pasaporta nė Kosovė”, tė botuar,mė 23 mars 2012.
Ministria e Punėve tė Brendshme dėshiron tė njoftojė opinionin publik se tė dhėnat qė ka publikuar gazetarja Lumturie Blakaj dhe gazeta nė fjalė se kinse qytetarėt e Luginės sė Preshevės obligohen tė udhėtojnė pėr nė Kosovė vetėm me pasaporta, nuk qėndrojnė.
MPB i njofton tė gjithė qytetarėt se nė Pikėn e Kalimit Kufitare, Dheu i Bardhė, ėshtė duke u zbatuar marrėveshja pėr lirinė e lėvizjes \"Kalimi me letėrnjoftim\", e arritur me datė 26 dhjetor 2011 dhe kalimi bėhet vetėm me letėrnjoftim.
Kjo marrėveshje nuk ėshtė duke u zbatuar nė Pikėn e Kalimit Kufitar nė Muqibabė, pasi qė autoritetet serbe kanė kėrkuar qė zbatimi i marrėveshjes nė kėtė pikė tė zbatohet mė vonė.
Pėrkundėr kėsaj, nga ana e palės kosovare nuk ka asnjė problem tė kalohet kufiri me letėrnjoftim, por nuk mundet tė kalohet nga ana e palės serbe. Qytetarėt e Luginės sė Preshevės, sikur deri mė tani mund tė hyjnė nė Republikėn e Kosovės vetėm me letėrnjoftime, pa pasaporta.

kosovari50
24.03.2012, 09:59:49
MPB dhe MAPL mbajtėn takim me kryetarėt e komunave tė Republikės sė Kosovės
http://www.mpb-ks.org/repository/images/Pamje%20nga%20takimi230312.JPG
Nė ndėrtesėn e Qeverisė sė Republikės Kosovės u mbajt takimi i pėrbashkėt me kryetarėt e komunave tė Kosovės, i organizuar nga Ministria e Punėve tė Brendshme dhe Ministria e Administrimit tė Pushtetit Lokal.
Qėllimi i kėtij takimi ishte diskutimi i pėrbashkėt pėr Kėshillat Komunale pėr Siguri nė Bashkėsi, Strategjia Nacionale dhe Plani i Veprimit pėr Sigurinė nė Bashkėsi dhe Udhėzimi Administrativ pėr dhėnien nė shfrytėzim dhe kėmbimin e pronės sė paluajtshme komunale.
Ky takimin u hap nga zėvendėsministri i Punėve tė Brendshme, Izmi Zeka, i cili vlerėsoi se takimet e tilla tė nivelit qendror dhe komunal ndihmojnė nė funksionalizmin mė tė mirė tė punėve nė praktikė qė kanė tė bėjnė me institucionet qendrore dhe lokale.
Nė kėtė takim, ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, prezantoi rolin e Kėshillave Komunale pėr Siguri nė Bashkėsi dhe Planin e veprimit pėr siguri nė bashkėsi pėr periudhėn 2011-2016.
Ministri Rexhepi kėrkoi qė tė funksionalizohet ky mekanizėm qė strukturat e sigurisė tė jenė mė afėr qytetarėve, tė cilat pėrveē detyrave tė pėrgjithshme qė i kanė, tė dėgjojnė edhe nga vetė pushteti lokal, bashkėsitė etnike, fetare dhe shoqėria civile, se cilat janė problemet reale tė sigurisė publik nė komunat tyre.
Nė kėtė takim morėn pjesė edhe zėvendėskryeministri i Republikės sė Kosovės dhe ministri i Administrimit tė Pushtetit Lokal, Slobodan Petrovic, i cili diskutoi pėr Udhėzimin Administrativ pėr dhėnien nė shfrytėzim dhe kėmbimin e pronės sė paluajtshme komunale dhe zėvendėskryeministrja dhe ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari-Lila, e cila diskutoi pėr Implementimin e Ligjit mbi Inspektoratin e Tregut, Ligjit pėr Tregun e Brendshėm, funksionimin e Zyrave pėr Regjistrim tė Bizneseve nėpėr komuna.

kosovari50
24.03.2012, 10:00:58
Ministria e Shėndetėsisė

NJOFTIM

Bordi Qendror pėr Shkollim Specialistik (BQSHS) i njofton kandidatėt, tė cilėt iu kanė nėnshtruar testimit pėr specializim -dega e Mjekėsisė sė Pėrgjithshme se konsultimet do tė mbahen mė 26. 03. 2012 duke filluar nga ora 10, sipas kėsaj renditje:

Grupi A: 10:00
Grupi B: 10:30
Grupi C: 11:00
Grupi D: 11:30
Grupi E: 12:00
Grupi F: 12:30
Grupi G: 13:00
Grupi H: 13:30

Konsultimet mbahen nė Ministrinė e Shėndetėsisė.

kosovari50
24.03.2012, 10:01:52
Ministri Mujota, udhėton pėr nė SHBA, pėr tė marrė pjesė nė Forumin Ekonomik pėr Evropėn Juglindore

Ministri i Infrastrukturės Fehmi Mujota, udhėton pėr nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, me ftesė tė drejtorit pėr Mardhėnie Transaltantike nė Universitetin JOHN HOPKINS nė Uashington, ku do tė merrė pjesė nė Forumin Ekonomik pėr Evropėn Juglindore, nga data 26 deri mė 30 mars 2012.Nė kėtė forum marrin pjesė, ministra dhe pėrfaqėsues tė shumė qeverive tė vendeve nga rajoni dhe bota si dhe pėrfaqėsues tė institucioneve financiare ndėrkombėtare.Gjatė kėsaj kohe, ministri Mujota do tė ketė takime me zyrtarė tė lartė tė Stejt Departamentit Amerikan, drejtues tė kompanisė „Bechtel“, kongresistin Eliot Engel dhe pėrfaqėsues tė komunitetit tė biznesit Shqiptaro-Amerikan.

kosovari50
24.03.2012, 10:03:00
Ministrja Kusari – Lila takoi asociacionin e kryetarėve tė komunave
http://www.mti-ks.org/repository/images/IMG_0942.jpg
Me qėllim tė koordinimit dhe bashkėpunimit mė tė afėrt, ministrja e Tregtisė dhe Industrisė Mimoza Kusari – Lila mbajti takim me kryetarėt e komunave. Nė takim u diskutua pėr dy ligje shumė tė rėndėsishme: ligji pėr Inspektoratin dhe Mbikėqyrjen e Tregut si dhe ligji pėr Tregun e Brendshėm.

“Deri mė tani inspektorati i tregut ka funksionuar nė dy shkallė, nė atė qendror dhe lokal, pra nė praktikė kanė rezultuar me dy inspektorate gati tė pavarura, qė kanė zbatuar plane tė ndryshme veprimi, strategji tė ndryshme tė mbikėqyrjes dhe me dyfishim tė aktiviteteve tė inspektimit. Me ligjin e ri tė inspektoratit tė tregut, ėshtė bėrė unifikimi i kėtyre dy organeve duke bėrė integrimin e plotė tė inspektorateve komunale tė tregut dhe inspektoratit qendror nė njė ombrellė tė vetme dhe funksionimin nė mėnyrė vertikale si alternativė e vetme pėr mbikėqyrje efikase dhe unike nė kushtet e Kosovės”. Kėto fjalė i tha ministrja Kusari – Lila nė takimin e kėshilli komunal pėr siguri dhe bashkėsi.

Gjatė takimeve qė Zv. Kryeministrja Kusari – Lila ka mbajtur me kryetarė tė komunave, ėshtė vėrejtur njė hezitim pėr implementimin e kėtij ligji. Lidhur me kėtė ajo tha: “ mė duhet tė qartėsoj se me ndryshimin e formės sė organizimit dhe funksionimit tė inspektoratit tė tregut, nuk janė marrė kompetencat e Komunave , por ėshtė bėrė vetėm reformimi i mbikėqyrjes sė tregut nė Kosovė. Ne duhet tė bashkėpunojmė dhe tė fillojmė zbatimin e kėtij ligji sa mė parė”.

Ēėshtja e dytė e rėndėsishme e kėtij takimi ishte implementimi i Ligjit pėr Tregun e Brendshėm. Heqja e lejes sė punės, e paraparė me kėtė ligj, nuk ndihmon bizneset, por ėshtė barrė e panevojshme pėr to.
Mė tutje, ministrja Kusari – Lila ngriti edhe ēėshtjen e zonave ekonomike, e cila tha: “gjatė takimeve qė kam pasur me shumicėn e kryetarėve tė komunave kam marrė ankesa pėr funksionimin e zonave ekonomike. Dua t’iu informoj qė ligji pėr zonat ekonomike do tė jetė gati deri nė fund tė prillit”.

Nga Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė u komunikua qė ligji do tė filloj tė zbatohet nėpėr komuna.

Takimi me kėshillin komunal pėr siguri dhe bashkėsi u organizua nga Ministria e Punėve tė Brendshme nė bashkėpunim me Ministrinė e Administrimit tė Pushtetit Lokal (MAPL). Z. Slobodan Petrovic, Zv. Kryeministri/ministėr i MAPL, foli pėr udhėzimin administrativ pėr dhėnien nė shfrytėzim dhe kėmbimin e pronės sė paluajtshme komunale, ndėrsa z. Bajram Rexhepi, ministėr i Punėve tė Brendshme prezantoj strategjinė nacionale dhe planin e veprimit pėr siguri nė bashkėsi 2011-2016.

kosovari50
24.03.2012, 10:38:24
XHANDARMERIA SERBE DETYRON PANTIQIN TĖ KALOJĖ PĖRMES JARINJES

Express
Tė premten xhandarmeria serbe ka ndaluar pėr disa orė kryetarin ilegal tė veriut tė Mitrovicės, Kėrstimir Pantiq, i cili tentoi tė kalojė nga Kosova nė territorin e Serbisė pėrmes rrugėve alternative, duke e detyruar atė tė hyjė nė Serbi pėrmes pikės kufitare Jarinje.

Pantiq ka akuzuar ministrin serb tė Punėve tė Brendshme, Ivica Daqiq, se serbėve tė Kosovės po ua mohon tė drejtėn e lėvizjes sė lirė, derisa zyrtarisht deklarohet pėr mbrojtjen e tyre nga pushteti i Prishtinės.

“Daqiq ėshtė njė hipokrit i cili nė njėrėn anė thotė se do t’i mbrojė serbėt nė Kosovė, ndėrsa nė anėt tjetėr ua ndalon atyre lėvizjen e lirė”, ka thėnė Pantiq.

Njė fat tė ngjashėm nė kėtė pike kufitare e kishte pėrjetuar tė enjten nga xhandarmeria serbe edhe ilegali tjetėr, Millan Ivanoviq, i cili pati provuar tė hyjė nė territorin e Serbisė pėrmes rrugėve alternative.

Serbėt e veriut tė Kosovės vazhdimisht ftohen nga strukturat ilegale qė tė bojkotojnė pikat kufitare zyrtare pėr shkak tė prezencės sė doganierėve dhe policisė sė Kosovės nėpėr kėto pika. /Kosovapress/

kosovari50
24.03.2012, 10:41:04
Serbia nuk guxon tė mbaj zgjedhje nė Kosovė

Njė zyrtar amerikan ka thėnė se zgjedhjet nė Kosovė nuk guxojnė t’i organizojnė as institucionet e Serbisė e as strukturat paralele.

Serbia duhet qė me bashkėsinė ndėrkombėtare tė arrijė deri te plani i pranueshėm pėr qeverinė e Kosovės, pėrmes tė cilit serbėt e Kosovės – qė kanė shtetėsi tė dyfishtė – do tė kenė mundėsi qė tė marrin pjesė nė zgjedhjet parlamentare tė Serbisė, u tha nė Departamentin amerikan tė Shtetit.
Njė zyrtar, identiteti i tė cilit nuk dihet, ka thėnė se UNMIK-u e ka refuzuar kėrkesėn e Serbisė qė nė Kosovė tė mbahen zgjedhjet lokale, dhe se kurrfarė zgjedhjes nuk duhet tė organizohen - qoftė nga Qeveria e Serbisė apo institucionet paralele serbe nė Kosovė, raporton Tanjug.

UNMIK-u dje ka deklaruar dje se rrethanat aktuale nė Kosovė nuk lejojnė mbajtjen e zgjedhjeve lokale serbe, ndėrsa Beogradi vazhdon tė deklarohet se do tė vazhdojė kontaktet me UNMIK-un dhe me faktorėt tjerė ndėrkombėtarė nė Kosovė pėr tė “gjetur zgjidhjen pėr mbajtjen e zgjedhjeve”

kosovari50
24.03.2012, 16:08:47
Ministri Makolli u prit nga zv/kryetari i qytetit tė Lincit
https://med.rks-gov.net/DesktopModules/DnnForge%20-%20NewsArticles/ImageHandler.ashx?Width=300&Height=300&HomeDirectory=%2fPortals%2f0%2f&FileName=01+Foto.jpg&PortalID=0&q=1

Ministri i Ministrisė sė Diasporės z. Ibrahim Makolli, me ftesėn e zv/kryetarit tė Lincit, z. Luger vizitoi komunėn e kėtij qyteti, njėri ndėr mė tė mėdhatė nė Austri.
Ministri Makolli u interesua pėr bashkatdhetarėt e shumtė qė jetojnė dhe punojnė nė kėtė komunė mjaft tė zhvilluar ekonomikisht. Ai tha se Ministria e Diasporės ka plane dhe projekte qė do t’i realizojė nė tė mirė tė zhvillimit kulturor dhe tė ruajtjes sė identitetit si dhe tė ndihmoj drejtpėrdrejt me kėto programe pėr integrimin e tyre nė jetėn ekonomike, kulturore e sociale nė Linc, kur dihet se njė numėr jo i vogėl nga bashkatdhetarėt tashmė janė edhe nė strukturat ekonomike, nė sistemim e edukimit dhe rrjetet sociale tė shoqėrisė austriake si qytetarė qė punojnė dhe kontribuojnė devotshėm.
Z. Luger, zv/kryetari i Komunės sė Lincit, i cili nė zgjedhjet e ardhshme do tė merr vendin e Kryetarit tė Komunės sė Lincit, tha se diaspora e Republikės sė Kosovės kėtu nė Linc, tashėm ėshtė e inkuadruar dhe e integruar mjaft mirė dhe ne jemi shumė tė kėnaqur me ta. Ata janė punėtorė dhe shumė tė kujdesshėm e korrekt nė punė dhe jetėn sociale kėtu nė komunėn tonė. Ne dėshirojmė qė edhe fėmijėt e mėrgimtarėve nga Kosova tė mėsojnė gjuhėn e tyre, dhe pėrmes kulturės dhe identitetit tė tyre tė integrohen sa mė mirė. Integrimin e kuptojmė si vlerė dhe ai nuk duhet dhe nuk ėshtė asimilim. Ai tha se nė fillim tė muajit tė ardhshėm do ta vizitoj Kosovėn, tė cilėn pėr herė tė parė e ka vizituar para 20 vitesh, dhe tash vizitėn e ardhshme po e pret me padurim. Z. Luger tha se do tė shikohen mundėsitė qė tė binjakėzohet njė shkollė e Lincit me njė tė Prishtinės si dhe do tė shikohet mundėsia qė mė shpejtė tė krijohen kushtet pėr grupet e ekspertėve tanė tė ekonomisė qė bashkė me ata tė shtetit tuaj, tė hulumtojnė nė Kosovė terrenin dhe do t’i vlerėsojnė kushtet edhe pėr tė investuar pėr shembull nė energjetikė, bujqėsi apo edhe turizėm.
Ministri Makolli theksoi nė mėnyrė tė veēantė pėr rėndėsinė e mėsimit plotėsues nė gjuhėn amtare tė fėmijėve tė diasporės sonė dhe tha se nga Republika e Kosovės, kemi sjellė edhe lektyra tė licencuar shkollore pėr nxėnėsit qė janė nga Kosova e vendet tjera nė Komunėn e Lincit, pėr ta mėsuar edhe mė mirė gjuhėn e tyre amtare dhe pėr ta ruajtur kulturėn dhe identitetin e tyre. Minsitri Makolli, z. Luger-it, nė zyrėn e tij ia dorėzoi njė numėr tė konsiderueshėm librash pėr bibliotekėn publike tė qytetit - Volkshochschule Statdtbbliothek. Nė kėtė kontingjent janė 270 ekzemplarė me literaturė tė ndryshme, historike, shkencore, historiografike e libra tė tjerė qė flasin pėr Kosovėn nga autorė tė ndryshėm shqiptarė dhe studiues gjermanė, austriakė, francezė, amerikanė etj., si dhe 300 librash (60 tituj nga 5 ekzemplarė) me lektyra shkollore pėr tė hapur njė kėnd tė veēantė e tė pėrhershėm me libra shqip nė kėtė bibliotekė tė njohur nė gjithė Austrinė.

kosovari50
24.03.2012, 16:18:27
QEVERIA BUKOSHI NUK I KTHEU 60 MILIONĖ MARKA BONO
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/Bukoshi_523681.jpg
Express
Diaspora shqiptare gjatė viteve ’90 pėrveē ndihmės sė drejtpėrdrejt nė fondin e 3 pėrqindėshit, ka dhėnė edhe nėpėrmjet blerjes sė bonove tė emetuara nga Qeveria nė ekzil e Bujar Bukoshit. Por blerėsit e bonove nuk u kompensuan asnjėherė.

Siē raporton gazeta “Kosova Sot” shuma e kėtyre bonove ishte 60 milionė marka gjermane. Por, pėr ish-kryeministrin Bujar Bukoshi kjo nuk paraqet asnjė sekret. Sipas tij, vlera e bonove tė atėhershme ishte 500 dhe 1 mijė maka gjermane. Ai e konfirmon se paratė nuk u janė kthyer blerėsve. Sipas tij, bonot nuk janė dhėnė pėr t’iu kthyer nė tė holla, por tė ketė njė evidencė qė kur Kosova tė bėhet shtet tė ketė lehtėsime nė investime pėr ata bashkatdhetarė qė kanė kontribuar.

Sipas Bukoshit, ky aksion ėshtė zhvilluar nė baza legale, nė kuadėr tė aksionit tė atėhershėm “Gjithēka pėr pavarėsinė e Kosovės”. Po ashtu, Bukoshi ėshtė zotuar se do tė bėjė njė raport sqarues pėr fondet e trepėrqindėshit. Kjo vjen pas akuzave pėr shpėrdorim tė kėtij fondi, tė lansuara nga Ibrahim Kelmendi, veprimtar i Lėvizjes Popullore tė Kosovės nė perėndim si dhe ish-anėtarit tė kryesisė sė LDK-sė, Musa Daka

kosovari50
24.03.2012, 16:20:47
PDK ME KABINET PĖR QEVERISJE TĖ MIRĖ NĖ PRISHTINĖ
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/blerand-stavileci-240312_861530_845547.jpg
Express
Partia Demokratike e Kosovės ka marrė vendimin pėr ta formuar Kabinetin e Qeverisjes tė Mirė pėr Prishtinėn. Pėr kėtė ide, nė cilėsinė e zėdhėnėsit tė PDK-sė ka folur Blerand Stavileci, i cili konsiderohet si kandidat potencial pėr kryetar tė Prishtinės nga radhėt e kėsaj partie.

Sipas Stavilecit, formimi i Kabinetit ka ardhur pėr shkak tė “qeverisjes sė keqe nė Prishtinė”. Ai tha se qytetarėt e Prishtinės “vite me parė krenoheshin me qytetin e tyre, por sot ata tmerrohen”, raporton Kosovapres.

“I gjithė mundi i atyre qė kontribuuan pėr tė ndėrtuar kryeqytetin ka rėnė poshtė, pėr shkak tė mos punės, pasivitetit dhe qeverisje sė keqe komunale”, ka thėnė ai, duke shtuar se modeli i Kabineti tė Qeverisjes sė Mirė pėr Prishtinėn ėshtė “njė model i provuar dhe i dėshmuar i ofrimit tė zgjidhjes dhe jo i retorikės sė pafrytshme”.

“Kabineti i Qeverisjes sė Mirė pėr Prishtinėn do tė angazhoj personalitete tė dėshmuara, profesionalistė, shoqėrinė civile dhe tė gjithė tė tjerėt qė kanė ide zhvillimore, jashtė kornizave partiake. Kabineti i Qeverisjes sė mirė pėr Prishtinėn do tė punoj sė bashku me qytetarėt dhe do t’i pėrfshijė ata nė tė gjitha proceset, diskutimet, debatet dhe proceset e tjera vendimmarrėse”, ka thėnė Stavileci.

PDK mė parė, si parti opozitare, kishte themeluar njė kabinet tė tillė pėr t’iu kundėrvėnė qeverisė sė koalicionit LDK-AAK.

Komuna e Prishtinės qė nga viti 2001 udhėhiqet nga Lidhja Demokratike e Kosovės.

kosovari50
24.03.2012, 16:23:47
NORVEGJI, AHMET BERISHA RREZIKON VETEN - SHPĖTON TĖ TJERĖT
http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/f1_24-rrezikon1332587683_427959.jpg
Express
Ahmet Berisha, 42 vjeēar nga Deēani, ėshtė bėrė hero lokal nė Oslo tė Norvegjisė, duke rrezikuar veten nė mbrojtje tė jetės sė tė tjerėve. Berisha u gjet nė mes tė njė aksioni policor qė po ndiqte njė tė ri, i cili sapo kishte kryer njė vjedhje tė rėndė. Kosovari i doli pėrpara me veturėn e tij dhe kėsisoj e ndihmoi policinė, e cila po shtinte nė drejtim tė hajnit nė lėvizje.

“Nuk doja qė ai tė vazhdonte nė qendėr tė qytetit, sepse mund tė bėnte shumė dėme nė njerėz. Meqė kisha frikė se mund tė vriste dikė, mendova se ėshtė mė mirė nėse ndalem dhe e bllokoj me veturėn time”, tha Berisha pėr gazetėn Dagbladet, transmeton Indeksonline.

Personi i dhunshėm e shtyu pėr njė metėr me automjetin e tij veturėn e Berishės, por mė larg nuk mund tė shkonte dhe policia e ndaloi shpejt. Berisha u shpreh i lumtur qė askush nuk u lėndua, kurse policia e falėnderoi pėr kėtė ndihmė.

kosovari50
24.03.2012, 16:25:01
MOS HARRONI TĖ NDRYSHONI ORĖN!
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/oraaaa_998047.jpg
Express
Nga e diela do tė flemė 60 minuta mė pak, sepse do ketė ndėrrim tė orės. Kėshtu, nė 2:00 tė natės, akrepat e orės duhet tė shtyhen pėrpara pėr plot 1 orė, domethėnė do tė shkojnė nga 02.00 nė 03.00.

Pėrllogaritja verore e kohės nė Evropė do tė vazhdojė deri mė 28 tetor, ndėrsa kjo bėhet me qėllim qė tė ketė mė shumė dritė gjatė ditės.

Ky sistem ėshtė propozuar nė vitin 1905, kurse pėr herė tė parė gjerėsisht ėshtė aplikuar nė vitin 1916 si masė kohore pėr kursimin e energjisė.

kosovari50
24.03.2012, 16:28:18
TIRANA FALĖNDERON NATO-N: PARA 13 VITESH GJUNJĖZOI SADAMIN E BALLKANIT
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/sali-berisha-deklarate-kryeministri-lsa_276851.jpg
Express
Qeveria shqiptare pėrkujtoi sot 13-vjetorin e fillimit tė ofensivės ajrore tė NATO-s mbi ish-federatėn e Jugosllavisė nė mbrojtje tė popullit tė Kosovės, raporton agjencia e lajmeve NOA.al.

13 vite mė parė, nė 24 marsin e vitit 1999, trupat e Aleancės sė Atlantikut tė Veriut nisėn sulmin ajror nė ish-Jugosllavi pėr tė mbrojtur liritė dhe tė drejtat e qytetarėve tė Kosovės nga barbaritė e kasapit tė Ballkanit, Sllobodan Millosheviēit.

Nė njė komunikatė pėr mediat Qeveria shqiptare vlerėson se “kjo ditė shėnon shndėrrimin e lirive dhe tė drejtave tė njeriut tė shqiptarėve nė Kosovė nė ēėshtje madhore tė NATO-s. Kėto sulme tė ndėrthurura me qėndresėn heroike tė luftėtarėve tė lirisė tė ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nė terren bėnė qė nė njė afat kohor relativisht tė shkurtėr Sadami i Ballkanit tė firmosė kapitullimin dhe tė marrė fund regjimi i tij kolonial nė Kosovė”, thuhet nė deklaratėn e qeverisė.

Sipas Qeverisė shqiptare kjo ofensivė historike pėr lirinė e shqiptarėve, por edhe tė Ballkanit nė tėrėsi shėnon gjithashtu dimensionin e ri nė misionin e Aleancės sė Lirisė, mė e fuqishmja e tė gjitha kohėrave nė mbrojtje tė lirive dhe tė drejtave njerėzore.

“Qeveria shqiptare shpreh mirėnjohjen mė tė thellė ndaj Presidentit tė SHBA-ve Bill Clinton, i cili udhėhoqi Aleancėn nė betejėn pėr ēlirimin e Kosovės, udhėheqėsit politikė tė asaj kohe, forcave ushtarake tė NATO-s pėr rolin e tyre vendimtar nė ēlirimin e Kosovės”, thekson Qeveria shqiptare.

Ekzekutivi shqiptar pėrshėndet popullin e Kosovės dhe udhėheqjen e saj qė nė njė hark kohor tė shkurtėr e shndėrruan Kosovėn e pavarur nė faktor paqeje, stabiliteti dhe bashkėpunimi nė rajonin e Ballkanit.

kosovari50
24.03.2012, 17:15:20
Kotlina pėrkujtoi 14 dėshmorėt dhe 15 martirėt e rėnė pėr liri
https://kk.rks-gov.net/kacanik/getattachment/696efb46-0add-4aad-b2d6-f71d18d8ad45/Kotlina-perkujtoi-14-deshmoret-dhe-15-martiret-e-r.aspx?maxsidesize=250
Nė fshatin Kotlinė, sot nė trembėdhjetė vjetorin e rėnies janė pėrkujtuar 14 dėshmorė dhe 15 martirė tė rėnė, tė kėtij fshati
Nė fshatin Kotlinė, sot nė trembėdhjetė vjetorin e rėnies janė pėrkujtuar 14 dėshmorė dhe 15 martirė tė rėnė, tė kėtij fshati.
Nė kėtė tubim pėrkujtimor, fjalė rasti, nė emėr tė Kėshillit Organizues pėr shėnimin e kėtij pėrvjetori, prezantoi z. Latif Loku. “Edhe sot na bashkon kjo datė, nė kėtė vend, qė si gjithnjė ti nderojmė tė rėnėt pėr lirinė e Kosovės dhe tė pėrkulemi para veprės sė tyre heroike, me respektin mė tė madh” u shpreh z. Loku ndėrsa shtoi se: “Ne sot po e kujtojmė ditėn kur nga ne u ndanė bijtė tanė por dhembja zbutet pasi ata iu bashkuan karvanit tė gjatė tė dėshmorėve e martirėve tė cilėt bėnė histori, duke u flijuar pėr lirinė e vendit” tha mes tjerash z. Loku.
Tubimin e ka pėrshėndet z. Hajrush Kurti, ish zėvendėskomandant i Brigadės 162 “Agim Bajrami”. Ai u shpreh se Ushtria }ēlirimtare e Kosovės e udhėhequr nga komandanti legjendar Adem Jashari, ishte arritja mė kulmore nė historinė tonė e cila ia ndėrroi rrjedhat historisė, ajo e vulosi fillimin e luftės pėr ēlirimin e Kosovės, por edhe fitoren e kėsaj lufte, ndėrsa familja Jashari u bė shembull mė kuptimplotė i sakrificės dhe flijimit pėr lirinė e Kosovės, me pėrmasa qė kaloi kufijtė real duke marr konturat e legjendės. Duke pėrshkruar betejėn e 24 marsit ai ka thėnė se kjo betėjė padyshim ishte mė e fuqishme dhe prova mė e rėndė qė pėrjetuan forcat e Brigadės 162 “Agim Bajrami” dh popullata vendesh e cila u gjend e rrethuar nga forcat ēetnike serbe. “Njėsitet e Brigadės 162 “Agim Bajrami” fuqishėm goditėn pozicionet e armikut duke ngjall panik nė radhėt e tyre” tha z. Kurti mes tjerash.
Tė pranishmit nė kėtė tubim pėrkujtimor i ka pėrshėndetur edhe z. Mustaf Loku, nė emėr tė familjeve tė dėshmorėve.
Nė Kotlinė, nė luftimet e 9 marsit tė vitit1999, ranė dy dėshmorė si dhe u djeg njė pjesė e shtėpive tė fshatit, ndėrsa mė 24 mars tė vitit 1999, nė mėnyrėn mė ēnjerėzore u vranė 26 kotlinas, prej tyre 11 dėshmorė dhe 15 martirė ndėrkaq mė vonė karvanit tė dėshmorėve nga ky fshat iu shtua edhe njė dėshmor i cili ra nė luftimet nė kufirin shqiptaro-shqiptar, nė Koshare.
Nė nderim tė tė rėnėve, nxėnėsit e shkollės fillore “Naim Frashėri” kanė shfaqur njė program kulturor artistik. Pranė lapidarit tė ngritur edhe te vendi i rėnies dhe janė vendos kurora lule e po ashtu janė vendos kurora lule dhe janė bėrė homazhe te kompleksi memorial i dėshmorėve

kosovari50
24.03.2012, 18:20:05
Kryeprokurorja e Shqipėrisė viziton Kosovėn
http://www.kosova-sot.info/uploads/images/option2/49ina-rama.jpg
Prokurorja e Pėrgjithshme e Republikės sė Shqipėrisė, Ina Rama, mė 26 dhe 27 mars 2012, do tė qėndroj pėr vizitė zyrtare nė Republikėn e Kosovės.Ajo vjen pėr vizitė me ftesė tė Kryeprokurorit tė Shtetit, njėherėsh Kryetarit tė Kėshillit Prokurorial tė Kosovės, Ismet Kabashi. Gjatė kėsaj vizite Prokurorja e Pėrgjithshme e Shqipėrisė do tė takohet me presidenten Atifete Jahjaga, me Kryeprokurorin e Shtetit, me kryetarin e Kėshillit Gjyqėsor tė Republikės sė Kosovės, me Kryetarin e Gjykatės Supreme tė Republikės sė Kosovės, me ministrin e Drejtėsisė dhe me ministrin e Punėve tė Brendshme.

kosovari50
24.03.2012, 18:23:19
Suspendohen gjyqtarėt Drane Simoni dhe Sejdi Blakaj
http://www.kosova-sot.info/uploads/images/option2/55cekici%205.jpg
Komisioni Disiplinor i Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės, tė premten ka marrė vendim pėr suspendimin e dy gjyqtarėve. Vendimi i Komisionit Disiplinor tė Kėshillit Gjyqėsor tė Kosovės pėr suspendimin e dy gjyqtarėve, sipas KGJK-sė ka ardhur pėr shkak tė sjelljeve tė pahijshme, respektivisht shkeljeve tė Kodit tė Etikės sė kėtyre dy gjyqtarėve. Suspendimi, sipas njė komunikate pėr medie tė lėshuar nga ky institucion prodhon efekt juridik deri nė pėrfundimin e procedurės disiplinore. Ndėrkohė, gazeta “Kosova Sot” ka mėsuar se tė suspenduarit janė kryetarja e Gjykatės Komunale nė Viti, Drane Simoni, si dhe gjyqtari i Gjykatės Komunale nė Pejė, Sejdi Blakaj. Vendimi i komisionit pėr suspendimin e Simonit ka ardhur pasi gjyqtarja nė fjalė ka qenė prezente nė njė drekė zyrtare me figurat mė tė larta tė Partisė Demokratike tė Kosovės, tė mbajtur nė shkurt tė muajit tė kaluar nė Degėn e PDK-sė nė Viti. Edhe pse pjesėmarrja e gjyqtarėve nė aktivitete tė tilla partiake ėshtė ndaluar, duket se kjo nuk e kishte shqetėsuar Simonin. Gjyqtarja nė fjalė ishte emėruar kryetare e Gjykatės Komunale nė Viti, nė faza e tretė tė riemėrimeve - emėrimeve pėr gjyqtar dhe prokuror, mė 22. 10. ‘10. Pikėrisht nga ish-ushtruesi i detyrės sė presidentit tė Kosovės, Jakup Krasniqi, i cili njėherėsh ėshtė edhe Sekretar i PDK-sė. Ndėrsa, mėsohet se gjyqtari i Gjykatės Komunale nė Pejė, Sejdi Blakaj, ėshtė suspenduar nėn dyshimin pėr kryerje tė veprės penale.

kosovari50
24.03.2012, 18:26:21
'SHOTA’ nė Shkodėr nis festimet pėr Pavarėsinė
http://www.kosova-sot.info/uploads/images/option2/46z10785.JPG
Edhe Ansambli Shtetėror i Kėngėve dhe i Valleve "Shota" do t'i bashkohet institucioneve kosovare qė do tė zhvillojnė aktivitete tė ngjeshura nė kuadėr tė manifestimeve pėr 100-vjetorin e shtetit shqiptar. Ansambli kėtė aktivitet do ta nisė nė Shkodėr me njė koncert, tė cilin do ta mbajė para qytetarėve tė kėtij qyteti mijėravjeēar shqiptar. Kjo ėshtė bėrė e ditur nga vetė drejtori i kėtij ansambli, koreografi Dilaver Kryeziu. Ai, nė njė prononcim pėr "Kosova Sot", ka thėnė se koncerti do tė mbahet nė prill dhe atje "Shota" do tė pėrformojė kėngėt dhe vallet mė antologjike qė ka nė repertorin e saj. Kryeziu ka thėnė se koncerti mbahet nė bashkėpunim me Bashkinė e qytetit tė Shkodrės dhe nė kuadėr tė marrėveshjeve ndėrmjet dy ministrive tė kulturės, pėr festimin e 100- vjetorit tė Pavarėsisė sė Kosovės."Koncerti nė Shkodėr do tė mbahet mė 19 prill, pėr tė vazhduar mė pas nė qytetet e tjera tė Shqipėrisė, nė Gjirokastėr, nė Korēė dhe nė Kukės", ka thėnė me kėtė rast drejtori i Ansamblit, Dilaver Kryeziu, duke shtuar se ky turne i "Shotės" do tė bėhet nė kuadėr tė kėtyre festimeve. Ndėrkaq, ka shtuar se nė kėto koncerte "Shota" do tė prezantohet me kėngė dhe valle nga gjitha trevat shqiptare. Mirėpo, sipas Kryeziut, ėshtė fare e natyrshme qė vallet me motive nga Republika e Kosovės tė dominojnė nė programet qė do tė mbahen nė qytetet e sipėrpėrmendura tė Republikės sė Shqipėrisė . "Ē'ėshtė e vėrteta, kjo po bėhet pėr tė treguar rėndėsinė qė ka ky pėrvjetor pėr gjithė shqiptarėt kudo qė jetojnė, kurse nė veēanti pėr ne nė Kosovė", ėshtė shprehur nė fund Kryeziu

kosovari50
24.03.2012, 18:38:57
Izraeli brenda tre muajve sulmon Iranin?
http://www.lajmonline.com/uploads/+++++++++++++++++++++00%20aIsrael.jpg
Derisa Washingtoni dhe Tel Avivi po vazhdojnė diskutimet pėr aksionin e mundshėm parandalues kundėr impianteve bėrthamore tė Iranit, ka shenja qė Izraeli brenda tre muajve do ta sulmoj Iranin.

Ministri izraelit i Mbrojtjes, Ehud Barak, ka thėnė se nė qoftė se Izraeli planifikon sulmin kundėr Iranit, kjo duhet tė ndodhė shpejtė, thotė njė burim pėr javoren Debka-Net. Barack e ka pėrmendur afatin prej tre muajsh qė Irani tė heq dorė nga ambiciet e saja bėrthamore.

Ndėrkohė, ish-shefi i shėrbimit sekret Mossad, Meir Dagan, ka thėnė se Izraeli do ta dijė se kur Irani do ta nisė fazėn e re tė prodhimit tė armėve bėrthamore, ashtu siē e di qė pasurimi i uraniumit ėshtė nė nivelin 90 pėr qind, raporton Haaretz.

Tė mėrkurėn Dagan ka thėnė se sulmi parandalues duhet tė jetė opsioni i fundit. Ai shtoi se forcat ajrore izraelite mund tė dėmtojnė seriozisht objektet bėrthamore tė Iranit, por pranoi se kjo do tė ketė pasoja serioze. Sipas tij, kundėr Izraelit do tė nisen qindra raketa, ndėrsa sulmet mund tė vijnė edhe nga Gaza nga ana e Hezbollahut qė qendrėn e ka nė Liban.

Tensionet nė rajon po shtohen ēdo ditė, ndėrsa retorika luftėnxitėse mund tė dėgjohet nga tė gjitha palėt. Diplomati iranian Alaeddin Boroujerdi ka thėnė se veprimi mė i vogėl i Izraelit mund tė cilėsohet si akt armiqėsor qė rrezikon ekzistencėn e atij shteti, shkruan RT

kosovari50
25.03.2012, 22:14:19
Akuzohen se vodhėn 600 mijė euro
http://lajmonline.com/uploads/2-%20Vodhen%20600.jpg
Gjashtė persona janė paraqitur tė premten para gjykatėsit nė Prishtinė, tė cilėt akuzohen se kanė hyrė me dhunė nė njė shtėpi dhe kanė vjedhur 600 mijė euro. Njėri prej tė akuzuarve ėshtė edhe nipi i tė dėmtuarės, djali i motrės, raporton JNK.

Tė njėjtit akuzohen se nė mars 2010, kanė hyrė me dhunė nė shtėpinė e tė dėmtuarės J. H. dhe kanė vjedhur 600.000 euro, tė cilat i kishte tė fshehura nė makinėn pėr larjen e rrobave.

Po ashtu, ata kanė vjedhur edhe ari nė vlerė prej 15.000 euro. E dėmtuara nuk ndodhej nė shtėpi.

Lidhur me kėtė ēėshtje, katėr nga tė akuzuarit e kanė pranuar fajėsinė, por nuk pajtohen me shumėn e parave qė i ngarkon aktakuza, duke pretenduar se shuma ka qenė mė e vogėl.

Njėri nga gjashtė tė akuzuarit mė parė e kishte pranuar fajėsinė dhe ia kishte kthyer tė dėmtuarės 87.000 euro. Nga kėta tė akuzuar, dy prej tyre janė deklaruar si tė pafajshėm.Lajmonline

kosovari50
25.03.2012, 22:15:32
Vritet njė 52 vjeēar nė fshatin Isniq
http://lajmonline.com/uploads/2-vrasja-isniq.jpg
Njė person i moshės 52 vjeēare, nga fshati Strellc, ėshtė gjetur i vrarė nė mėngjesin e sotėm. Ngjarja ka ndodhur nė fshatin Isniq tė komunės sė Deēanit, ndėrkaq lajmin e ka konfirmuar Zyra pėr Informim e Policisė sė Kosovės nė Pejė Nė njė komunikatė thuhet se personi ėshtė gjetur i vrarė nė vendin e punės.

I ndjeri ishte punėtor i sigurimit i pompės se derivateve “Dekor” dhe sipas hetimeve tė para dhe ekzaminimit tė vendit tė ngjarjes dyshohet se viktima ishte qėlluar mė armė zjarri. Lajmonline

kosovari50
25.03.2012, 22:16:53
Gjendet njė trup i pajetė nė Ferizaj
http://www.lajmonline.com/uploads/2-%20skenderaj%20police.jpg
Sipas njė njoftimi tė Policisė sė Kosovės, nė rrugėn “Ahmet Kaēiku” nė Ferizaj mė 22.03.2012 rreth orės 12:35 minuta, ėshtė gjetur nė rrugė trupii pajete i njėmashkulli (shqiptar)
Policia e Kosovės ka informuar se menjėherė trupi ėshtė dėrguar nė emergjencėn e Ferizajt, ku mjeku ka konstatuar vdekjen.

Trupi i pajetė i viktimės, me urdhėr tė prokurorit ėshtė dėrguar nė mjekėsinė ligjore pėr obduksion.

Sipas familjarėve, viktima kohė mė parė ka vuajtur nga sėmundja e diabetit. Lajmonline

kosovari50
26.03.2012, 10:05:36
Mbesin pa pushim pranveror
http://lajmonline.com/uploads/2-%20pushimin%20pranveror+.JPG
Ministria e Arsimit ka vendosur qė pushimi pranveror tė shfrytėzohet pėr zėvendėsimin e ditėve tė humbura tė mėsimit gjatė muajit janar tė kėtij viti. Gjithsej do tė zėvendėsohen 11 ditė mėsimi

Ndėrprerja e procesit mėsimor pėr shkak tė motit tė ftohtė, disaherė gjatė gjysmėvjetorit tė dytė nė shkollat fillore dhe tė mesme tė Kosovės, ka bėrė qė pushimi pranveror tė shfrytėzohet pėr t`i plotėsuar ditėt e humbura tė mėsimit.

Zyrtarė nga Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė (MASHT), kanė thėnė pėr Gazetėn “Lajm” se ėshtė bėrė planifikimi i nevojshėm i tėrė procesit mėsimor, duke pėrfshirė edhe 11 ditėt e humbura muaj mė parė. Ky kalendar ėshtė mirėpritur nga drejtues tė shkollave, tė cilėt thonė se nuk do tė jetė ngarkesė pėr nxėnėsit.

Drejtori i Arsimit Parauniversitar nė MASHT, Alush Istogu, ka thėnė se pas situatės sė rėnduar nga moti i lig dhe pas humbjes sė mėsimit pėr disa ditė ose javė nė tė gjitha shkollat e Kosovės, janė detyruar tė bėjnė njė planifikim tė ri tė procesit mėsimor. Aty janė caktuar ditėt, tė cilat do tė zėvendėsohen gjatė kėtyre muajve tė kėtij viti shkollor.

Gjithsej konsiderohen se janė 11 ditė tė humbura. Ne kemi ardhur nė pėrfundim, sė bashku me drejtoritė e shkollave tė Kosovės, qė pushimi pranveror tė mos mbahet, por tė shfrytėzohet pėr zėvendėsim tė kėtyre ditėve. Aty i kemi nė dispozicion 4 ditė, pasi qė njė ditė ėshtė festė”, ka thėnė Istogu.

Pushimi pranveror fillon mė 10 prill dhe zgjat njė javė.

Po ashtu, ai ka thėnė se njė javė shtesė do tė mbahet pas pėrfundimit tė procesit tė rregullt mėsimor, si dhe katėr tė shtuna brenda kėtyre dy muajve.

“Pėrjashtim bėn Komuna e Deēanit, por edhe tė tjerat, tė cilat kanė humbur mė shumė ditė mėsimi. Atyre ua kemi lėnė nė dorė qė tė bėjnė vetė planifikimin”, ka thėnė ai.

Ndėrkaq, sa i pėrket idesė dhe planifikimit tė zgjatjes sė procesit mėsimor, nė kuadėr tė reformave, qė pritet tė bėhen nė arsim, Istogu ka thėnė se kėtė vit kjo gjė nuk do tė ndodhė.

“Jemi duke i hartuar kurrikulat e reja. Aty do tė shikohet se sa javė do tė jetė procesi mėsimor pėr nivele tė caktuara dhe po punojmė nė atė drejtim”, ka thėnė ai.

Nxjerrja e kalendarit tė ri pėr zėvendėsimin e ditėve tė humbura kėtė vit ėshtė mirėpritur nga drejtori i Shkollės Fillore “Elena Gjika”, Osman Vitia.

Ai ka thėnė se mbajtja e mėsimit edhe gjatė pushimit pranveror ėshtė imponuar, pasi qė qershori ėshtė shumė i ngarkuar dhe duhet tė bėhen pėrgatitje pėr testin kombėtar, pėr testin e arritshmėrisė pėr klasat e 9-ta.

Ėshtė marrė njė vendim i logjikshėm, tė cilin neve si drejtori e kemi pėrkrahur. Besoj se nuk do tė ketė ngarkesė as pėr nxėnės”, ka thėnė Vitia.

kosovari50
26.03.2012, 10:08:59
PDK zyrtarizon Kabinetin pėr Qeverisje tė Mirė nė Prishtinė
http://www.lajmonline.com/uploads/+++++++++++++++++++++00%20BlerandS.jpg
Partia Demokratike e Kosovės (PDK) ka vendosur qė tė formojė Kabinetin e Qeverisjes tė Mirė pėr Prishtinėn. Nė njė konferencė pėr medie, nė cilėsinė e zėdhėnėsit tė PDK-sė, pėr kėtė ide ka folur Blerand Stavileci,ditė mė parė, konsiderohet si kandidat potencial pėr Kryetar tė Prishtinės nga radhėt e kėsaj partie.

Sipas Stavilecit, ideja pėr formimin e Kabinetit pėr Qeverisje tė Mirė ka ardhur pėr shkak tė qeverisjes sė keqe nė Prishtinė. Ai tha se qytetarėt e Prishtinės “vite me parė krenoheshin me qytetin e tyre, por sot ata tmerrohen”.

“Kryeqyteti jonė, Prishtina, ka qenė dhe duhet tė jetė epiqendėr infrastrukturore, edukative, kulturore, biznesore dhe intelektuale e Kosovės. Nė gjirin e saj, Prishtina ka mbledhur dhe ka edukuar shumė gjenerata, me mijėra tė rinj dhe tė reja, tė cilėt pėrēuan frymėn e zhvillimit gjithandej Kosovės”, ka thėnė Stavileci.

Ai mė tej tha se kryeqyteti ynė dikur inspironte qytetarėt e saj dhe tė gjithė Kosovės me art, teatėr, koncerte dhe i bashkonte ata nė tribunat e stadiumit tė saj “prej nga jehonte me krenari emri PRISHTINĖ”.

Sipas Stavilecit, Prishtina ėshtė zhvilluar dhe ndėrtuar nga gjenerata tė shumta nė njė kohė kur formėsimi i ēfarėdo identiteti shtetėror ėshtė penguar me tė gjitha mjetet e pushtetit tė asaj kohe. “Andaj, sot, ne shprehim falėnderimin pėr tė gjitha gjeneratat qė ndėrtuan dhe zhvilluan Prishtinėn nė formėn qė ajo kishte”.

“Por, forma e Prishtinės e cila ėshtė krijuar me shumė mund dhe djersė nuk ėshtė ruajtur dhe nuk ėshtė zhvilluar, pėrkundrazi ajo ėshtė degraduar dhe degjeneruar nga mungesa e vizionit aktual zhvillimor, pasiviteti, mospuna dhe qeverisja e keqe”, ka theksuar mė tej Stavileci, duke shtuar se e gjithė kjo ka shkaktuar dhe ka akumuluar, me tė drejtė, njė pakėnaqėsi tė madhe, tė cilėn, sipas tij, “ne, qytetarėt e saj, kemi obligim pėr ta shndėrruar nė energji, punė, zhvillim”.

“Kabineti pėr Qeverisjen e Mirė pėr Prishtinėn do tė ofrojė vizionin pėr Prishtinėn europiane.

Kabineti pėr Qeverisjen e Mirė pėr Prishtinėn do tė ofrojė alternativa konkrete pėr tė gjitha fushat e qeverisjes. Kabineti pėr Qeverisjen e Mirė pėr Prishtinėn do tė angazhojė personalitete tė besueshme, profesionistė tė dėshmuar, shoqėrinė civile dhe gjithė tė tjerėt qė kanė ide zhvillimore, jashtė kornizave partiake”, ka thėnė Stavileci, duke shtuar se ky Kabinet do tė punojė sė bashku me qytetarėt dhe do t’i pėrfshijė ata nė tė gjitha proceset debatuese dhe vendimmarrėse.

Kabineti pėr Qeverisjen e Mirė pėr Prishtinėn, sipas tij, do tė punojė aktivisht edhe pėr tė dhėnė alternativa zhvilluese; nė veēanti alternativa, ide dhe projekte pėr zhvillimin e bizneseve dhe tė ekonomisė lokale, do tė ofrojė plane konkrete pėr zhvillimin e baraspeshuar tė Prishtinės, qendrės dhe fshatrave pėrreth, do tė jetė promovues i transparencės nė shfrytėzimin e buxhetit, do tė ofrojė alternativa pėr bashkėpunimin ndėrkombėtar dhe shfrytėzimin e fondeve tė huaja pėr zhvillimin e kryeqytetit tonė.

Ai theksoi se modeli i Kabinetit tė Qeverisjes sė Mirė ėshtė model i provuar dhe i dėshmuar i ofrimit tė zgjidhjeve dhe jo i retorikės sė pafrytshme. “Kabineti pėr Qeverisjen e Mirė ėshtė nė shėrbim tė qytetarėve tė Prishtinės dhe i fton tė gjithė pėr tė kontribuar nė zhvillimin e saj”, tha mė tej Stavileci.

Ai tha se dėshira dhe synimi i tė gjithė qytetarėve ėshtė tė shohin njė Prishtinė tė zhvilluar me karakter evropian, epiqendėr infrastrukturore, edukative, kulturore, biznesore dhe intelektuale e Kosovės.

“Kabineti pėr Qeverisjen e Mirė u formua pėr tė qenė nė shėrbim tė qytetarėve dhe jo pėr tė qenė kundėr grupit udhėheqės tė komunarėve tė Prishtinės”, theksoi nė fund, kandidati potencial pėr Kryetar tė Komunės sė Prishtinės, Blerand Stavileci

kosovari50
26.03.2012, 14:03:50
Zėvendėskryeministri Petrovic vizitoi Shkollėn e Muzikės nė Stanisor tė Novobėrdės
https://mapl.rks-gov.net/getattachment/edd7d019-3449-44db-87b4-3f5f98259ce4/Zevendeskryeministri-Petrovic-vizitoi-fshatin-Stan.aspx?maxsidesize=410

Pėr t'u njohur pėr sė afėrmi me funksionimin e institucioneve shkollore nė regjionin e Novobėrdės, Zėvendėskryeministri i Kosovės, njėherit Ministėr i Administrimit tė Pushtetit Lokal, z. Slobodan Petrovic vizitoi Shkollėn e Muzikės "Stevan Hrstic", nė Stanisor tė Novobėrdės, me ē’rast u prit nga Drejtori i kėsaj Shkolle.

Gjatė vizitės nė Shkollėn e Muzikės Zėvendėskryeministri Petrovic u interesua pėr kushtet nė tė cilat mėsojnė fėmijėt si dhe pėr mundėsitė e krijimit tė kushteve sa mė tė mira tė mėsimit.

kosovari50
26.03.2012, 14:07:03
Njėsia Ndėrlidhėse pėr Reagim tė Krizave tė FSK-sė, u nis pėr njė ushtrim fushor nė Danimarkė
http://mksf-ks.org/repository/images/Komandanti_i_FSK-se,_n_epercjellje,_2._IMG_5729_[].jpg
40 oficerė dhe nėnoficerė tė Njėsisė Ndėrlidhėse pėr Reagim tė Krizave tė Forcės sė Sigurisė tė Kosovės, u nisėn sot, 25 mars 2012, pėr njė trajnim njėjavor nė Danimarkė. Ceremonia pėrcjellėse u organizua nė kazermėn “Adem Jashari” tė Komandės sė Forcave Tokėsore, ku pėr tė pėrcjellė pjesėtarėt e njėsisė, kishin dal; komandanti i Forcės sė Sigurisė tė Kosovės, gjenerallejtėnant Kadri Kastrati, sekretari i Pėrgjithshėm i Ministrisė sė FSK-sė, z. Shkėlzen Syla, zėvendės komandanti i KFT-sė, gjeneralbrigade Gėzim Hazrolli, etj.

Me kėtė rast komandanti i FSK-sė, gjenerallejtėnant Kadri Kastrati u shprehė se ndjehet tejet i lumtur.Sot ėshtė njė ngjarje e veēantė pėr Forcėn e Sigurisė tė Kosovės, sepse ne para tri ditėve e dėrguam njė tog tė FSK-sė, nė Republikėn e Turqisė, pėr trajnime Operacione Mbėshtetėse tė Paqes, dhe kjo ėshtė hera e dytė, qė ne po dėrgojmė tani njė njėsi tė plotė (40) jashtė vendit pėr trajnime pėr tė dhėnė kontributin tonė nė operacione paqeruajtėse nėpėr botė. Njėsia pėr Reagim Krizash shkon nė Danimarkė, pėr njė ushtrim kolektiv atje, dhe unė e falėnderoj shumė Danimarkėn pėr kėtė donacion dhe pėr kontributin qė po jep nė ngritjen e kapaciteteve tė Forcės sė Sigurisė tė Kosovės.

Pas arritjes tė kapaciteteve tė plota operacionale FSK-ja po tregon dita-ditės qė ėshtė forcė profesionale, ėshtė forcė e cila, jo vetėm pėr tė mirėn e Kosovės, por edhe pėr tė kontribuar nė operacione tė ndryshme nėpėr botė. Ne po tregojmė, me pėrformancėn tonė qė FSK-ja, po ecė drejt rrugės sė integrimeve nė NATO dhe ky ėshtė njė kontribut i Danimarkės, qė pėr ne ėshtė shumė mė rėndėsi dhe ka vlerė tė madhe, pėr arsye qė FSK-ja po tregon ēdo ditė se po i pėrmbush standardet e tė gjitha shteteve anėtare tė NATO-s.

Trajnimi i Njėsisė pėr Reagim Krizash, nė Danimarkė, ėshtė mundėsuar falė punės dhe bashkėpunimit tė gjithanshėm me ushtarakėt mentorues Danez, nėnkolonel Gjon Flarup, majorit Eluf Pedersen dhe Nėnkolonel Holger Fuglsang, tė cilėt nė mandatin e tyre u angazhuan dhe po angazhohen nė ngritjen profesionale tė NJNRK-sė. Nė pėrcjelljen e Njėsisė, pėr nė Danimarkė, ishte edhe nėnkolonel Holeger Fuglsang, i cili ka merita pėr kėtė trajnim, me kėtė rast tha, se: Qėllimi i kėtij ushtrimi ėshtė pėrgatitja e njėsisė pėr reagime tė krizave, me qėllim, pėr t’i ndihmuar qytetarėt e Kosovės, pėr raste emergjente, dhe fatkeqėsive tė tjera natyrore, etj. Besoj se Njėsia pėr Reagim Krizash e FSK-sė, gjatė ushtrimit nė Danimarkė, do tė arrijnė tė pėrvetėsojnė shumė, se aty janė procedurat standarde, siē i mėsojnė tė gjitha shtetet anėtare tė NATO-s.

Njėsia Ndėrlidhėse pėr Reagim tė Krizave (44 pjesėtarė), nė Danimarkė, do tė zhvillojė njė trajnim (nga data: 25 mars e deri mė 1 prill), nė Qendrėn e Agjencisė Daneze tė Menaxhimit tė Krizave Emergjente (DEMA), qė udhėhiqet nga Ministria Mbretėrore e Mbrojtjes sė Mbretėrisė sė Danimarkės. Trajnimin do ta udhėheq, Zv. Rektori i Kolegjit, nėnkolonel Martin Tomson.

Ky ushtrim do tė mbėshtet nga Forcat e Ushtrisė Daneze me personel dhe me logjistikė. Ėshtė ky njė testim i mirė pėr NJNRK-nė, e cila ėshtė duke punuar me modelin UNDAC, si standard ndėrkombėtar i menaxhimit tė krizave, njoftoi komandanti i Njėsisė, nėnkolonel Shemsi Syla.

kosovari50
26.03.2012, 14:09:38
Kėshilli Britanik nė Kosovė, Kėshilli Britanik nė Washington DC dhe Ambasada Britanike, nė bashkėpunim me Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Kosovės, organizojnė “Rrjetin Transatlantik TN2020”
http://www.mfa-ks.net/repository/images/25_03_12_146330_m_IMG_2997.jpg
- Kėshilli Britanik nė Kosovė ėshtė nikoqir i Konferencės “Rrjetit Transatlantik TN2020”, e cila do tė zhvillohet mė 27 deri 29 Mars, 2012. Tema e konferencės ėshtė ‘Fuqizimi nė Ballkan’

“Rrjeti Transatlantik 2020 (TN2020)” ėshtė njė rrjet i qėndrueshėm i liderėve tė rinj nga Evropa dhe Amerika Veriore i mbėshtetur nga Kėshilli Britanik, me qėllim tė zhvillimit tė ideve tė reja dhe qasjeve kreative pėr sfidat e pėrbashkėta. Iniciativa TN2020 ka pėr qėllim tė zhvillojė njė qasje praktike e cila mund tė shfrytėzoj rininė dhe kapacitetet e qytetarėve tė Ballkanit, pėr arritjen e synimeve dhe realizimin e qėllimeve tė pėrbashkėta.

Kjo ēėshtje komplekse do tė diskutohet, elaborohet dhe materializohet nė projekte konkrete. Kjo do tė ekzekutohet nga katėr grupe punuese gjatė tre ditėve tė konferencės:

• Grupi Qeveritar
• Grupi i Biznesit
• Grupi i Medieve
• Grupi i Shoqėrisė Civile

Njė konferencė e pėrbashkėt do tė mbahet tė hėnėn, mė 26 Mars 2012 nė ora 12:00, nė sallėn e medieve nė Objektin e Qeverisė sė Kosovės.

Nė konferencė, para gazetarėve do tė paraqiten Zėvendėsministri i Punėve tė Jashtme tė Kosovės, Petrit Selimi dhe Drejtoresha e Kėshillit Britanik nė Kosovė, Arjeta Emra.

Mediet, po ashtu, janė tė ftuara tė marrin pjesė edhe nė hapjen e sesionit tė konferencės, e cila do tė zhvillohet prej orės 09:00 deri mė 10:15 tė sė Martės, mė 27 Mars 2012 nė "Hotel Emerald".

Pėr mė shumė informata ju lutemi tė kontaktoni:

Artan Behrami
Ministria e Punėve tė Jashtme
artan.behrami@gmail.com
045 454 591

Donika Berisha
British Council
donika.berisha@ks.britishcouncil.org
038/243-292

kosovari50
26.03.2012, 14:10:52
MSh promovoi Strategjinė Kombėtare dhe Planin e veprimit pėr tuberkuloz 2012-2016
http://www.msh-ks.org/images/00000000000000000142.jpg

Ministri i Shėndetėsisė Ferid Agani , tha se ky ėshtė njė dokument strategjik qė sė bashku me planin e veprimit paraqet njė dokument tė sigurt pėr zhvillimin e aktiviteteve sistematike pėr ballafaqimin me sėmundjen e tuberkulozit.

Me rastin e 24 marsit-Ditės Botėrore tė tuberkulozit, sot nė Prishtinė, Ministria e Shėndetėsisė promovoi Strategjinė Kombėtare dhe Planin e veprimit pėr tuberkuloz 2012-2016, me pėrkrahjen e Zyrės sė OBSh-sė nė Kosovė dhe partnerėve tė tjerė.


Ministri i Shėndetėsisė i Republikės sė Kosovės, Ferid Agani , tha se ky ėshtė njė dokument strategjik qė sė bashku me planin e veprimit paraqet njė dokument tė sigurt pėr zhvillimin e aktiviteteve sistematike pėr ballafaqimin me sėmundjen e tuberkulozit. Ai tha se Ministria e Shėndetėsisė do tė angazhohet pėr zbatimin e kėtij dokumenti, ndėrsa e vlerėsoi si fakt shumė inkurajues zvogėlimin pėr 74 raste mė pak tė numrit tė prekurve nga tuberkulozi nė Kosovė.
“Ėshtė ky njė rast i mirė qė tė rekapitulojmė atė qė ėshtė bėrė nė vitin e kaluar nė ballafaqimin me kėtė sėmundje e cila para disa dekadave e ka paraqit njė barrė tė rėndė dhe tė papėrballueshme pėr shėndetėsinė tonė, ndėrsa sot ėshtė duke u shndėrruar nė njė problem shėndetėsor i cili me njė qasje gjithėpėrfshirėse tė pėrbashkėt ėshtė e mundur qė tė menaxhohet ”, ka thėnė ai
Ministri Agani tėrhoqi vėrejtjen se tuberkulozi do tė jetė edhe mė tej njė problem qė do ta rėndojė realitetin kosovar dhe nga institucionet ndėrkombėtare dhe OBSh ėshtė cilėsuar si kėrcėnim madhor i shėndetit publik, e sidomos rastet rezistente nė terapinė antituberkulare.
Dr. Skėnder Syla, shef i zyrės sė OBSH-sė nė Kosovė, ka theksuar faktin se tuberkulozi edhe sot e kėsaj dite vazhdon tė mbetet kėrcėnim serioz pėr shėndetin publik global. Sipas tij, nga tuberkulozi ēdo vit nė botė vdesin 1.5 milion njerėz, apo rreth 3800 persona nė ditė, por ai tregon se as rajoni i Evropės nuk bėn pėrjashtim nė kėtė aspekt, pasi qė pėrllogaritjet tregojnė se ēdo vit regjistrohen rreth 418 mijė raste tė reja tė tuberkulozit dhe rreth 60 mijė vdekje nė Evropė. “Njė problem kėrcėnues dhe problem serioz pėr shėndetin publik kėtyre viteve tė fundit paraqesin format e tuberkulozit rezistent nė trajtim dhe atyre formave skajshmėrisht rezistente nė trajtim. Kjo vjen si pasojė e kapaciteteve kufizuese tė vendeve anėtare nė diagnostikimin tė hershėm tė kėtyre rasteve”, tha dr. Syla.
Dr. Naser Ramadani, drejtor I IKSHP-sė, tha se me rastin e Ditės Botėrore tė TB-sė, Instituti ka organizuar aktivitete tė ndryshme pėr vetėdijesimin e qytetarėve nė luftėn kundėr kėsaj sėmundjeje dhe edukimin shėndetėsisė, me theks tė veēantė nė parandalim dhe zhvillimin e shėrbimeve diagnostikuese.
Dr. Rukije Mehmeti, menaxhere kombėtare pėr TB, prezantoi njė raport lidhur me situatėn epidemiologjike sa i pėrket TB-sė nė Kosovė. Ajo tha se gjatė vitit 2011 nė Kosovė janė regjistruar 846 raste me tuberkuloz apo 42 tė sėmurė nė 100 mijė banorė. Sipas saj, kjo tregon pėr njė rėnie tė tuberkulozit krahasuar me vitet 2000.
Me rastin e promovimit tė Strategjisė u kėrkua qė ajo tė implementohet sipas objektivave dhe aktiviteteve tė parapara nė tė. “Format konkrete tė strategjisė janė qė tė pėrmbushen kėrkesat e Rezolutės sė Mijėvjeēarit qė do tė thotė se deri nė vitin 2016, nga 44 incidenca e tuberkulozit tė zbret nė 33. Ne jemi nė rrugėtim tė drejtė pėr zvogėlimin e saj dhe njėkohėsisht rezultatet e mjekimit tė jenė mbi 85 pėr qind qė ne i kemi mbi 90 pėr qind”, tha Mehmeti.
Tuberkulozi ėshtė njė sėmundje ngjitėse qė pėrhapet pėrmes ajrit, nga i sėmuri te personi i shėndoshė pėrmes pėshtymės, teshtitjes dhe kollitjes. Shenjat e paraqitjes sė tuberkulozit janė plogėshtia dhe zbehja, humbja e oreksit, temperatura, djersitja gjatė natės, kollitja mbi tri javė dhe kėlbaza me shenja tė gjakut.

kosovari50
26.03.2012, 14:23:07
Edhe dy muaj paraburgim pėr policėt serbė
http://lajmonline.com/uploads/2-eulex.jpg
EULEXI u ka shtyrė masėn e paraburgimit edhe pėr dy muaj pesė pjesėtarėve tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė, tė cilėt janė arrestuar para njė muaji nė Gjilan
Kėtė e ka konfirmuar pėr mediat serbe zėdhėnėsi EULEX-it, Nikolas Hoton, citon RTK.

Ata janė arrestuar nga Njėsia Speciale e Policisė sė Kosovės, mė 25 shkurt, me akuzėn se kanė prishur rendin kushtetues tė Kosovės.

Ata ngarkohen me veprėn penale, se kanė dhėnė pasaporta dhe patentė shoferė tė Serbisė nė Kosovė. Lajmonline

kosovari50
26.03.2012, 17:34:29
AKK FALĖNDERON XHEMAJLIN PĖR PUNĖN NĖ KĖTĖ INSTITUCION
http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/26Sig-Bajrush_746297.jpg
Express
Asociacioni i Komunave tė Kosovės falenderon kryetarin e deritashėm tė AKK-sė, Bajrush Xhemajlin pėr punėn e tij nė udhėheqjen e Asociacionit tė Komunave tė Kosovės.

Kryetarėt e Komunave vlerėsojnė se Xhemajli udhėhoqi me sukses tė plotė Asociacionin e Komunave tė Kosovės qė nga viti 2010 nė mbrojtje tė interesave tė komunave tė Republikės sė Kosovės dhe nė pėrfaqėsimin e tyre.

”Pėr mė shumė se dy vjet kryetari Xhemajli ishte ideatori dhe kreatori i idesė se pushteti lokal ka nevojė pėr mė shumė kompetenca bazuar nė ligje nė mėnyrė qė shėrbimet ndaj qytetarėve nga ana e komunave tė jetė mė kuptimplota bazuar edhe nė parimin e subsdiaritetit. Nė tė njėjtėn kohė kryetari Xhemajli dha edhe shembullin se si duhet unifikuar qėndrimet e kryetarėve tė komunave, pavarėsisht pėrkatėsisė sė tyre partiake dhe specifikave tė komunave, nė njė zė tė vetėm pėrballė qėndrimeve shpesh centralizuese tė qeverisė dhe institucioneve tjera qendrore”, thuhet nė njė njoftim tė AKK-sė, siē transmeton RTK.

Asociacioni i Komunave mbėshtet plotėsisht kryetarin Xhemajli nė qėndrimet dhe vendimet e tij bazuar nė respektimin e ligjeve dhe akteve tė gjyqėsorit.

Ndėrkaq nė ditėn kur Gjykata Supreme e Kosovės e ka bėrė tė plotfuqishėm vendimin sipas tė cilit kryetari i Ferizajit, Bajrush Xhemajli, do tė vuaj dėnimin prej 2 vjet e gjysmė, ai ka dhėnė dorėheqje nga posti i tė parit tė komunės. Xhemajli u dėnua me 2 vjet e gjysmė burgim nga Gjykata e Qarkut nė Prishtinė, pėr aksidentin nė tė cilin vdiq njė i ri. Ai u gjet fajtor pėr thyerjen e rregullave tė komunikacionit qė patėn si pasojė vdekjen e njė personi. Atij i ėshtė ndaluar ngasja e veturės pėr 3

kosovari50
26.03.2012, 22:42:03
Mbledhja e Komisionit pėr Legjislacion
http://www.assembly-kosova.org/common/images/news/2012_03_26_Legjislacioni_v.jpg
Nė mbledhjen e Komisionit pėr Legjislacion, tė kryesuar nga kryetari i komisionit, Arben Gashi, u shqyrtua raporti me amendamentet e komisionit funksional pėr Projektligjin nr. 04/L-46 pėr Transmetimin Publik nė Kosovė.
Me kėtė rast, anėtarėt e komisionit paraqitėn disa nga shqetėsimet e tyre pėr kėtė projektligj. Me theks tė veēantė katėr amendamentet e projektligji ( amendamentet 8, 6, 3 dhe 16) ishin temė diskutimi gjatė kėtij takimi.

Duke theksuar se amendamenti i 8-tė i kėtij projektligji ėshtė nė kundėrshtim me ligjin e KPM-sė dhe Kushtetutėn e Kosovės, anėtarėt e komisionit pėrkrahėn raportin me amendamente tjera tė komisionit funksional tė Projektligjit nr. 04/L-46 pėr Transmetimin Publik nė Kosovė. Ndėrkaq, u tha se gjatė shqyrtimit tė projektligjit nė mbledhjen plenare do tė paraqiten vėrejtje nga komisioni pėr tri amendamente.

Mė tej, anėtarėt e komisionit nuk shqyrtuan raportet me amendamente tė komisioneve funksionale tė kėtyre projektligjeve: Projektligjit nr. 04/L-99 pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Kodit Doganor dhe tė Akcizave nr. 03/L-109, Projektligjit nr. 04/L-104 pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit nr. 03/L-161 pėr Tatimin nė tė Ardhurat Personale, Projektligjit nr. 04/L-100 pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit nr. 03/L-204 pėr Tatimin nė Pronėn e Paluajtshme,si dhe Projektligjit nr. 04/L-103 pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Ligjit nr. 03/L-161 pėr Tatimin nė tė Ardhurat e Korporatave.
U theksua se meqė Projektligji nr. 04/L-102 pėr ndryshimin dhe plotėsimin e Li
gjit pėr Administratėn Tatimore dhe Procedurat nr. 03/L-222, ėshtė nė kundėrshtim me Kushtetutėn dhe ligjet nė fuqi dhe meqė kėto projektligje ndėrlidhen me kėtė ligj, atėherė shqyrtimi i tyre do tė bėhet pas harmonizimit tė Ligjit pėr Administratėn Tatimore dhe Procedurat.

kosovari50
26.03.2012, 22:43:20
Ministri Buja: Higher-KOS, projekt i rėndėsishėm pėr Kosovėn
http://www.masht-gov.net/advCms/img/nws/1655_foto_nga_konferenca_large.JPG
Ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė, ka marrė pjesė nė konferencėn e cila shėnon lansimin e Projektit "Higher- KOS - Promoting Institutional Development in Higher Education and Research in Kosovo" (Higher-KOS- Promovimi i Zhvillimit Institucional nė Arsimin e Lartė dhe nė Shkencė nė Kosovė).


Ministri Ramė Buja, shprehu kėnaqėsinė e tij pėr fillimin e implementimit tė kėtij projekti qė "pėr ne nė Kosovė ėshtė shumė i rėndėsishėm". Ai falenderoi shtetin austriak pėr ndihmėn qė i ka dhėnė arsimit nė Kosovė pėr vite me radhė dhe theksoi se dikasteri qė udhėheqė ai do tė jetė gjithmonė i gatshėm tė pėrkrahė ata qė duan tė na ndihmojė. Poashtu, ministri theksoi faktin se nga ky projekt do tė pėrfitojnė kryesisht kandidatėt pėr studime tė doktoraturės dhe atyre tė post-doktoraturės dhe tha se kjo ėshtė shumė e rėndėsishme pėr institucionet tona dhe pėr arsimin nė pėrgjithėsi.

"Edhe Ministria e Arsimit e ka shpallur kėtė mandat si mandat cilėsie, pa pretenduar se kėtu pėrfundon cilėsia, por duam tė lėmė gjurmė tė dukshme nė kėtė drejtim", u shpreh ministri Buja.
Ministri i Arsimit, pasi qė theksoi se "jemi insistues ta realizojmė atė qė quhet vlerė", tha se kėtė vit janė hapur edhe studimet e doktoratės nė Kosovė nė 10 fusha studimore dhe nė 34 programe.

Ai pėrmendi edhe faktin se sapo ėshtė kthyer nga njė vizitė nė Londėr, ku me pėrfaqėsuesit e Universitetit prestigjioz tė Oksfordit dhe tė Kembrigjit, ėshtė diskutuar pėr realizimin e njė marrėveshje me tė cilėn studentėve kosovar do t'iu krijohet mundėsia pėr tė studiuar nė kėto universitete prestigjioze.

Edhe rektori i Universitetit tė Prishtinės, Mujė Rugova dhe ai i Universitetit tė Prizrenit, Mazllum Baraliu theksuan rėndėsinė e projektit, ku pėrfitues do tė jenė arsimi i lartė dhe shkenca.

Ndėrsa, Christuan Geosits, i cili ėshtė edhe pėrgjegjės pėr projektin, tha se kjo ėshtė njė vazhdimėsi e aktiviteteve austriake nė arsimin e lartė dhe nė shkencė. "Jam optimist se arritjet do tė jenė tė matshme", theksoi ai, ndėrsa pėrmendi se nė vitet nė vijim, MAShT-i, universitetet publike tė Kosovės, Agjencioni i Kosovės pėr Akreditim, Qendra e NARIC-ut dhe Kėshilli Kombėtar i Shkencės do tė bashkėpunojnė ngushtė me expertėt dhe institucionet austriake me qėllim qė bashkėrisht tė rrisin cilėsinė nė edukim, tė promovojnė shkencėn dhe tė kontribuojnė nė ngritjen e kapaciteteve dhe nė qeverisje tė mirė tė institucioneve tė pėrfshira.

Ky Projekt, qė do tė zgjasė tri vjet, (deri nė dhjetor tė vitit 2014), do tė financohet nga Agjensioni Austriak pėr Zhvillim, me bashkėfinancim nga Ministria e Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė e Kosovės dhe implementohet nga konzorciumi i tri institucioneve partnere: WUS-Austria (World University Service), ZSI (Center for Social Innovation) dhe OeAD (Austrian Exchange Service).

Projekti Higher-KOS, me pėrkrahjen qė do t'u ofrojė institucioneve arsimore tė Kosovės, duke ofruar rreth 15 PhD/PostDoc bursa, afro 10 grante pėr hulumtime shkencore, partneritete programore me universtete austriake, po edhe me ato nė rajon, si dhe me shumė veprimtari tė tjera, do tė kontribuojė nė funksionimin sa mė tė mirė tė sistemit tė arsimit tė lartė nė Kosovė, po edhe tė atij shkencor nė pėrputhje me vlerat, praktikat dhe standardet evropiane.

kosovari50
26.03.2012, 22:44:27
Ministria e Drejtėsisė nė vazhdimėsi ka kėrkuar mos ekstradimin e z. Nuhiu nė Serbi

Ministria e Drejtėsisė e Republikės sė Kosovės nė bashkėpunim dhe koordinim me Ministrinė e Punėve tė Jashtme dhe Ambasadėn e Kosovės nė Bernė, kanė punuar lidhur me rastin e shtetasit kosovar, z. Shemsi Nuhiu. Menjėherė pas marrjes se informatės lidhur me arrestimin e tij nga autoritetet zvicerane nė bazė tė fletė arrestit ndėrkombėtar tė lėshuar nga Serbia, pėr dyshimin e kryerjes se veprės penale ”Krime Lufte”, MD dhe Ambasada e Kosovės kanė kontaktuar me Departamentin pėr Drejtėsi dhe Polici nė Zvicėr, pėr sigurimin e informatave mė tė detajuara lidhur me ketė rast.

Pas sigurimit tė kėtyre informatave, MD nė kuadėr tė kompetencave dhe pėrgjegjėsive tė saj, iu ėshtė drejtuar me shkrese zyrtare datė 28 Prill 2011 autoriteteve zvicerane pėr tė kėrkuar qė z. Nuhi mos tė ekstradohet nė Serbi. Po ashtu, MD ka argumentuar se Serbia nuk ka kompetence dhe tė drejtė pėr tė lėshuar urdhėr – kėrkim ndėrkombėtare kundėr shtetasve kosovare, pėr dyshimin e kryerjes se veprave penale Krime Lufte nė territorin e Republikės sė Kosovės, pasi qė kjo e drejtė hyn nė kuadėr tė kompetencave dhe mandatit tė autoriteteve Kosovare, nė rastet kur ka dėshmi se janė kryer Krime Lufte nė Kosove.

Ministria e Drejtėsisė po ashtu me letrėn e datės 10 janar 2012 i ėshtė drejtuar me shkrese Sekretarit Gjeneral te Interpolit, duke kėrkuar marrjen e veprimeve pėrkatėse qė kėto urdhėr-kėrkime ndėrkombėtare tė lėshuara nga Serbia tė mos kenė efekt.

Po ashtu, MD nė konsultim tė vazhdueshėm me Ambasadėn e Kosovės nė Bernė dhe me Avokatin e z. Nuhiu, kanė kėrkuar qė tė shqyrtohet edhe mundėsia e transferimit tė procedurės penale nga Serbia nė Zvicėr, nė mėnyrė qė z. Nuhiut t’i mundėsohet njė gjykim i drejtė.

Nė vijim ne i kemi njoftuar autoritet kompetente qė nė bazė tė nenit 5 parag. 5.1 pika (f) tė Ligjit pėr Prokurorinė Speciale tė Republikės sė Kosovės, kjo Prokurori ka kompetence tė veēantė qė tė hetojė dhe ndjekė penalisht tė gjitha rastet e kėsaj natyre dhe kjo prokurori ka qenė e angazhuar nė vazhdimėsi pėr krimet e dyshuara tė kryera nė territorin e Republikės sė Kosovės, duke kėrkuar transferimin e procedurės penale nga autoritet serbe.

MD ka qenė e pėrkushtuar me kapacitetet e plota tė saj nė kėtė rast dhe ka pasur kontakt tė vazhdueshėm pėr tė bashkėpunuar me autoritetet zvicerane, Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Kosovės dhe ambasadėn e Kosovės nė Zvicėr, pėr mos ekstradimin e z. Nuhiu nė Serbi.

kosovari50
26.03.2012, 22:46:26
Ministri Rasic priti nė takim pune Komisionin Funksional pėr Shėndetėsi, Punė dhe Mirėqenie Sociale tė Kuvendit tė Kosovės.
https://mpms.rks-gov.net/DesktopModules/DnnForge%20-%20NewsArticles/ImageHandler.ashx?Width=250&Height=250&HomeDirectory=%2fPortals%2f0%2f&FileName=Gallery%2fAlbum%2f10%2f26_03_2012.jpg&PortalID=0&q=1
Sot, nė ambientet e MPMS-sė, Ministri i kėsaj ministrie, z. Nenad Rasic, i shoqėruar nga bashkėpunėtorėt e tij, kanė pritur nė takim pune anėtarėt e Komisionit Funksional pėr Shėndetėsi, Punė dhe Mirėqenie Sociale duke diskutuar mbi zbatimin dhe funksionalitetin e Ligjit tė Punės qė nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji e deri mė tani. Me kėtė rast, Ministri Rasic ėshtė shprehur se zbatimi i kėtij ligji pėrkundėr sfidave qė ka, ka rezultuar tejet i kėnaqshėm.
Zyrtarėt e Departamentit Ligjor kanė thėnė se nga Ligji i Punės deri mė tani janė nxjerrė tė gjitha aktet nėnligjore tė cilat janė tė pėrcaktuara me dispozitat e Ligjit tė Punės duke respektuar kėshtu tė gjitha afatet kohore, pėrfshirė kėtu edhe hartimin e mostrave te kontratave tė punės.

Ndėrsa anėtarėt e Komisionit pėr Shėndetėsi, Punė dhe Mirėqenie Sociale thanė se ky komision nė ditėt nė vazhdim do tė ketė njė cikėl tė vizitave nė teren, ku do tė njoftohen pėr sė afėrmi rreth zbatimit tė Ligjit tė Punės dhe mė pas do tė kenė njė takim tė pėrbashkėt nė mėnyrė qė t’i paraqitin komentet e tyre mbi implementimin e kėtij Ligji.

kosovari50
26.03.2012, 22:47:21
Ministri Rexhepi priti nė takim Prokuroren e Pėrgjithshme tė Shqipėrisė, Ina Ramėn
http://www.mpb-ks.org/repository/images/Pamje-nga-takimi.jpg
Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi, priti nė takim Prokuroren e Pėrgjithshme tė Republikės sė Shqipėrisė, Ina Ramėn.

Gjatė kėtij takimi, ministri Rexhepi e njoftoi Prokuroren e Pėrgjithshme, Ina Rama, me angazhimet Ministrisė sė Punėve tė Brendshme nė sundimin e rendit dhe ligjit, me fokus luftimin e krimit tė organizuar dhe korrupsionit, si dhe bashkėpunimin e Policisė sė Kosovės me Prokurorinė e Shqipėrisė.

Ministri Rexhepi theksoi nevojėn e thellimit tė bashkėpunimit nė mes tė institucioneve tė sigurisė tė Republikės sė Kosovės dhe Shqipėrisė, nė mėnyrė qė tė jenė sa mė tė suksesshėm nė luftimin e krimit tė organizuar, shpėlarjes sė parave dhe krimit ndėrkufitar.

Ndėrsa Prokurorja e Pėrgjithshme, Ina Rama ofroi pėrkrahjen e Republikės sė Shqipėrisė nė luftimin e kėtyre dukurive negative dhe premtoi se shteti shqiptar do tė jetė gjithmonė i gatshėm nė shkėmbimin e informatave nė mes tė dy vendeve pėr raste tė ndryshme kriminale dhe raste tė tjera nė interes tė dy vendeve.

kosovari50
26.03.2012, 22:49:43
U mbajt Komitetit Kosovar dhe Austriak pėr Bashkėpunim Ekonomik
http://www.mti-ks.org/repository/images/Picture%20018.jpg
Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari – Lila priti sot njė delegacion nga Austria, me qėllim tė intensifikimit tė marrėdhėnieve ekonomike nė mes tė Austrisė dhe Kosovės.

Takimi ėshtė kryesuar nga znj. Mimoza Kusari- Lila, Zv.Kryeministre dhe Ministre e Tregtisė dhe Industrisė dhe znj. Bernadette M. Gierlinger, Zv. ministre pėr Politika tė Ekonomisė sė Jashtme dhe Integrime Evropiane nė Ministrinė Federale pėr Ekonomi, Familje dhe Rini e Republikės sė Austrisė.

Nė fjalėn e saj hapėse Zv. Kryeministrja pėr ekonomi Kusari – Lila foli pėr ekonominė e Kosovės me fokus tė veēantė pėr reformat e tė bėrit biznes: “Bizneset tani kanė mundėsi tė regjistrohen nė njė vend pėr njė ditė, ėshtė eliminuar leja e punės, ėshtė reduktuar numri i dokumenteve pėr import dhe eksport, regjistrimi i biznesit bėhet pa pagesė si dhe mbrojtja e investitorėve ėshtė pėrmirėsuar dukshėm. Hapja e 22 qendrave tė regjistrimit nė tė gjitha komunat e Kosovės, do t’iu mundėsoj investitorėve qasje mė tė lehtė tė regjistrimit tė biznesit. Kėto dhe reforma tė tjera qė jemi duke punuar kanė njė qėllim: qė Kosova tė jetė vendi mė i mirė nė rajon pėr tė bėrė biznes” – theksoj ajo.

Pėr ambientin e tė bėrit biznes dhe investimet e huaja mbajti fjalim edhe kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės, Kryeshefi i Agjencisė pėr Investimet e Huaja, Shefi i Agjencisė Austriake pėr Zhvillim dhe konsulent nga Ambasada Austriake nė Prishtinė.

Nė pjesėn teknike, Kryeshefi i APIK-ut, Valdrin Lluka, foli pėr mundėsitė dhe sektorėt specifik pėr investime si dhe pėr pėrkrahjen dhe shėrbimet tė cilat i ofron Agjencia qė ai drejton. Ai veēoi disa nga reformat e ndėrmarra pėr pėrmirėsimin e ambientit investues dhe ngritjen e mundėsive ekonomike nė Kosovė.
Tema e radhės e diskutuar nė kėtė takim ishte identifikimi i sektorėve potencial pėr zhvillim si dhe bashkėpunimi i mėtejmė ekonomik. Pėrfaqėsues nga: Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Ministria e Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural, Ministria e Infrastrukturės, Ministria e Financave si dhe ekspert Austriak tė sektorėve tė ndryshėm ekonomik identifikuan sektorėt tė cilėt premtojnė bashkėpunim tė mėtejshėm ekonomik.
Gjatė takimit, pala austriake sugjeroi bashkėpunim nė sektorin e hekurudhave dhe informoi se aktualisht ka filluar tė bėhet identifikimi dhe pėrcaktimi i projekteve me interes tė pėrbashkėt.
Nė fund tė dy palėt nėnshkruan marrėveshje pėr vazhdimin e bashkėpunimit nė sektorėt me potencial pėr bashkėpunim, qė janė: teknologjia ambientaliste dhe burimet e ripėrtėritjes sė energjisė; bujqėsia dhe pylltaria; turizmi; bashkėpunimi financiar; menaxhimi i mbeturinave dhe ujėrave tė zeza si dhe infrastruktura teknologjike (sektori i hekurudhave).

kosovari50
26.03.2012, 22:52:03
JARINJA ĖSHTĖ HAPUR PĖR MALLRAT KOMERCIALE
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/ENG_front_742757.jpg
Express
EULEX ka bėrė tė ditur se kėtė mėngjes, Pikėkalimi 1 (Jarinje) ėshtė hapur pėr qarkullim tė mallrave komerciale si pjesė e procesit tė normalizimit tė pėrgjithshėm tė kontrolleve doganore nė veri tė Kosovės.

"Pas kėtyre masave, Pikėkalimet 1 dhe 31 tani janė plotėsisht funksionale pėr qarkullimin e mallrave komerciale dhe jo-komerciale. Nė korrik 2011, Pikėkalimi 1 ishte mbyllur pėrkohėsisht pėr qarkullimin komercial pėr shkak tė incidenteve tė dhunshme tė cilat i lanė pas objektet e dėmtuara tė cilat kishin nevojė pėr riparime. Nė tė dyja pikėkalimet kontrollet bėhen nga policėt dhe doganierėt e EULEX-it, nė bashkėpunim me kolegėt e tyre nga Policia dhe Dogana e Kosovės. Zhdoganimi i mallrave komerciale bėhet nė Terminalin e Mitrovicės. Importet e mallrave me akcizė, si alkooli, cigaret dhe karburanti, do tė vazhdojnė tė lejohen vetėm nėpėrmjet pikėkalimit nė Merdarė", thuhet ne njoftimin e EULEX'it.

EULEX-i ėshtė duke e zhvilluar njė fushatė tė informimit publik me fletushka dhe spote nė radio pėr ta informuar popullatėn lokale lidhur me procedurat nė kėto pikėkalime.

kosovari50
26.03.2012, 22:57:45
KEK-u nis betejėn ligjore ndaj operatorėve ilegalė nė veri
http://www.kosova-sot.info/uploads/images/option2/55KEK-Pagesa%20e%20rrymes%2015%2011%202011.jpg
KEK-u shpreh gatishmėrinė tė intervenojė nė secilin rast tė prishjeve nė rrjet nė pjesėn veriore tė Kosovės, nė ēdo rast qė paraqitet e domosdoshme. Korporata kėrkon vetėm krijimin e ambientit tė sigurt pėr tė operuar. Gjithashtu, KEK-u ka tė gatshėm planin e veprimit pėr tė rregulluar edhe konsumatorėt nė kėtė pjesė tė vendit, njėjtė si tė gjithė konsumatorėt e tjerė. Korporata do tė fillojė implementimin e planit me t’u krijuar rrethanat e favorshme pėr veprim. “KEK-u ėshtė i vetėdijshėm se dy entitete tė palicencuara, qė nuk janė kompani tė regjistruara nė Kosovė, pėrkatėsisht ‘Elektrokosmet’ dhe ‘Elektroprivreda Serbije (EPS)’vazhdojnė tė operojnė ilegalisht nė pjesėn veriore tė lumit Ibėr. Provat e mbledhura nga KEK-u tregojnė qartė se ‘Elektrokosmet’ dhe ‘EPS’, me mbėshtetje nga Elektromreža Serbije’ (EMS), sė bashku janė duke kryer aktivitetet e njė operatori tė sistemit tė shpėrndarjes sė energjisė dhe tė furnizuesit tė energjisė nė kėtė pjesė pa ndonjė bazė apo autorizim ligjor”, thuhet nė njė komunikatė pėr medie. Pasi KEK-u, sipas kornizės ligjore dhe rregullative tė vendosur nė vitin 2004 ėshtė i vetmi operator i licencuar i sistemit tė shpėrndarjes dhe furnizues publik pėr tė gjithė territorin e Kosovės, ka nisur aktivitetet ligjore ndaj kompanive serbe ‘Elektroprivreda Serbije’ (EPS) dhe ‘Elektrokosmet Priština’ (“Elektrokosmet) pėr ushtrim tė aktiviteteve tė paligjshme nė pjesėn veriore tė Kosovės. Padia ėshtė ngritur nė fillim tė kėtij viti nė Sekretariatin e Komunitetit tė Energjisė kundėr Republikės sė Serbisė pėr mosplotėsim tė obligimeve tė saj ligjore sipas Traktatit pėr Komunitetin e Energjisė. Prandaj, konsumatorėt pėrtej lumit Ibėr duhet tė shpėrfillin faturat e pranuara nga kėto entitete ilegale dhe ēfarėdo kėrkese pėr pagesė tė pranuar nė tė ardhmen nga ‘Elektrokosmet’/EPS. Pėrderisa tė gjithė mbėshtesin nevojėn qė konsumatorėt tė paguajnė pėr energjinė elektrike me tė cilėn furnizohen, e gjithė energjia elektrike e furnizuar nė veri tė lumit Ibėr ėshtė energji e KEK-ut. Prandaj, e vetmja kompani ndaj sė cilės konsumatorėt kanė obligim pėr t’ia paguar shėrbimet ėshtė KEK-u ose agjentėt e tij tė autorizuar, pasi konsumatorėt tė jenė regjistruar. “Nėse ndonjė konsumator nė veri tė lumit Ibėr ėshtė shkyēur pėr mospagesė tė energjisė elektrike nga operatorėt e lartpėrmendur tė palicencuar, ata duhet tė kontaktojnė menjėherė autoritetet e zbatimit tė ligjit pėr tė raportuar kėtė akt tė paligjshėm dhe tė aranzhojnė rikyējen”, thuhet nė njoftimin e kompanisė

kosovari50
26.03.2012, 22:59:52
Pacolli: Transaksionet mė tė mėdha tė pronave, nė kohėn e Beqirit e Hamitit
http://www.kosova-sot.info/uploads/images/option2/49Komuna%20e%20prishtines.jpg
Opozita e kryeqytetit ėshtė shumė e brengosur pėr mėnyrėn e trajtimit tė pronave tė komunės sė Prishtinės qė po i bėn garnitura e partisė nė pushtet, qė drejtohet nga kryetari i komunės dhe lideri i LDK-sė, Isa Mustafa. Madje, pėr kėto veprime opozita e ka akuzuar Isa Mustafėn se pronat e komunės po i jep nė shfrytėzim sikur tė ishin nė bahēe tė babės. Opozita e akuzoi kreun e komunės se tė gjitha kėto transaksione po i bėjnė nė mėnyrė perfide, pa asnjė lloj transparence, pėr interesa tė ngushta klanesh dhe qėllime pėrfitimi. Ndėrsa, arsyetimi i pushtetarėve ėshtė se tė gjitha kėto i bėjnė nė pajtim me dispozitat e ligjeve nė fuqi, qė e kanė rregulluar kėtė ēėshtje.

Komuna nuk ofron dokumente as pas njė muaji

Zyrtarėt e Komunės sė Prishtinės, as pas njė muaji tė plotė, nuk kanė kthyer pėrgjigje nga kėrkesa e gazetės se cilat janė transaksionet qė janė bėrė me pronat e komunės, sa janė dhėnė me qira dhe si janė bėrė kėto transaksione tė pronave dhe tė objekteve tė tjera afariste qė janė dhėnė nė shfrytėzim. Madje, ata nė mėnyrė qesharake sugjerojnė qė pėr kėto transaksione tė lexohen nė ueb-faqen e komunės dhe tė tilla nuk gjenden fare. Agim Salihu, nė postin e shefit tė Zyrės Ligjore tė Kuvendit Komunal tė Prishtinės, veprimet e Komunės pėr dhėnien nė shfrytėzim tė pronave tė saj, pėrkatėsisht paluajtshmėrive dhe lokaleve e objekteve tė tjera afariste, apo prona komunale tė ndonjė sfere tjetėr qė janė pronė e Komunės sė Prishtinės, ėshtė arsyetuar se janė bėrė nė pajtim me ligjin. Salihu thotė se dhėnia nė shfrytėzim e tokės nė pronėsi tė komunės ėshtė bėrė nė pajtim me dispozitat e ligjeve nė fuqi, qė i kanė rregulluar kėtė ēėshtje. Sipas tij, bazė pėr kėto vendime janė Rregullorja e UNMIK-ut, nr. 2000/45, Rregullorja nr. 2007/30 pėr qeverisje lokale dhe Ligji nr. 03/L- 040 pėr vetėqeverisje lokale, qė kanė qenė bazė dhe janė bazė pėr dhėnien nė shfrytėzim tė pronės komunale nė shfrytėzim. Gjithnjė sipas Salihut, dhėnia e tokės ėshtė bėrė nga ana e Kuvendit tė Komunės, nė kohėzgjatje deri nė 10 vjet, me mundėsi tė vazhdimit tė afatit edhe pėr 10 vjet tė tjerė.

Veseli: Dikush po vjel me tė madhe para

Deputeti nga radhėt e opozitės, Shemsi Veseli (PDK), ka thėnė se njėri nga vlerėsimet permanente qė e ka nxjerrė auditori i jashtėm gjatė vlerėsimeve tė punės qė i ka bėrė komunės ka qenė se Komuna e Prishtinės nuk ka ndonjė evidencė tė saktė (apo mbase krerėt komunalė nuk kanė dashur qė t’i paraqesin auditorit) se cila ėshtė prona e komunės sė Prishtinės.
Veseli thotė se tė kota kanė qenė kėrkesat e opozitės tash e 13 vjet qė tė dihet evidenca e saktė e pronave tė komunės sė Prishtinės pėr paluajtshmėritė dhe banesat e lokalet afariste, si dhe tė objektet e tjera. Veseli ankohet se asnjėherė opozita nuk ka marrė pėrgjigje nga zyrtarėt e komunės. Sipas Veselit, kjo punė po u shkon pėr shtati njė pjese tė pushtetarėve, pasi po krijohen kushte tė volitshme pėr keqpėrdorime. Sipas Veselit, opozita nuk e di se sa objekte e prona komunale qė nga paslufta janė dhėnė me qira. Ai thotė prerazi se kėtu dikush po vjel me tė madhe para, e kush ėshtė ai zyrtar thotė se nuk e di. Kėshilltari i PDK-sė ka sqaruar se nė vitin 2004, nė kohėn kur kryetar komune ka qenė Ismet Beqiri, ishte formuar njė komision qė do tė precizonte e tė regjistronte se cila ėshtė sipėrfaqja e saktė e pronave komunale nga paluajtshmėritė qė janė uzurpuar. Por, shton se puna sot e asaj dite ka ngelur nė gjysmė e nuk ėshtė vazhduar mė. Komisioni i atėhershėm kishte vlerėsuar se kanė qenė vetėm 17 hektarė tokė tė uzurpuara nė komunėn e Prishtinės, gjė qė ėshtė e pasaktė dhe joreale.“Kėto prona kryesisht kanė qenė te Spitali, nė "Veternik", nė "Bardhosh" etj. Sipas Veselit, nuk ka centralizim mė tė madh se marrja e informacioneve nė KK tė Prishtinės. Qeverisja nė komunėn qė e udhėheq Isa Mustafa ėshtė qeverisje e bllokadave nė informim dhe centralizėm dhe asgjė mė tepėr. Sipas tij, e veēanta e qeverisjes sė Isa Mustafės janė edhe vizitat qė i bėn kreu komunal i Prishtinės jashtė vendit, ku pėrveē njė rasti qė njė pjesėtar i AAK-sė ka qenė vjet nė Turqi, gjatė 30 vizitave tė vitit tė kaluar jashtė vendit, Isa Mustafa nuk e ka pasur nė pėrbėrje tė delegacionit komunal asnjė pjesėtar tė opozitės.

Transaksionet dinake, larg syve tė opozitės

Akuza tė njėjta nė adresė tė kreut tė Komunės sė Prishtinės, Isa Mustafa, ka bėrė edhe Aziz Pacolli, shef i Grupit parlamentar tė AKR-sė nė Komunėn e Prishtinės. Pacolli ka thėnė se krerėt e LDK-sė janė aq tė mbyllur ndaj informimit, saqė as kėshilltarėt komunalė nuk i kanė parė ato transaksione.“E vetmja gjė qė e kemi parė nė materialin e mbledhjeve kanė qenė vendimet me emrat e kompanive qė kanė pėrfituar”. Pacolli sqaron se periudha e pasluftės, nė veēanti, ėshtė shquar me uzurpime tė pronave e banesave nė komunėn e Prishtinės. Por, sipas tij, periudha mė e madhe e transaksioneve ėshtė bėrė deri nė vitin 2006, nė kohėn kur kryetar komune ka qenė Ismet Beqiri, kurse kryetar i Kuvendit komunal tė Prishtinės ishte Sami Hamiti, aktualisht kryesues i Kuvendit tė Komunės sė Prishtinės dhe njeriu numėr dy, pas Isa Mustafės. Pacolli, nga ana tjetėr, thotė se qė nga koha kur ėshtė kėshilltarė komunal, mbase njėri nga tė paktit qė nga paslufta, puna e kreut tė Komunės sė Prishtinės ėshtė shquar gjithmonė me transaksione tė fshehta e dinake, larg syve tė opozitės. Pacolli ankohet se krerėt e Komunės sė Prishtinės qėllimisht nuk po e mbrojnė pronėn e komunės. Pėr fat tė keq, sipas tij, gjykatat tona pranojnė qėllimisht edhe dokumente tė falsifikuara tė pronave dhe kėsisoj po u mundėsohet qytetarėve tė pandėrgjegjshėm qė tė tjetėrsojnė dhe pėrvetėsojnė pronat e komunės. Pacolli thotė se kėtė e dinė sidomos qytetarėt e vjetėr tė Prishtinės, kurse krerėt e komunės sė Prishtinės "ēuditėrisht" i tjetėrsojnė kėto prona, duke mos ushtruar fare ankesa dhe duke u pajtuar me humbjen e pronave komunale.
Komuna, vetėm 17 hektarė tokė!

Kėshilltari i PDK-sė, Shemsi Veseli, ka thėnė pėr "Kosova Sot" se nė vitin 2004, nė kohėn kur kryetar komune ka qenė Ismet Beqiri, ishte formuar njė komision qė do tė precizonte dhe regjistronte se sa ėshtė sipėrfaqja e saktė e pronave komunale nga paluajtshmėritė qė janė uzurpuar. Por, shton se puna sot e asaj dite ka ngelur nė gjysmė dhe nuk ėshtė vazhduar mė. Komisioni i atėhershėm kishte vlerėsuar se kanė qenė vetėm 17 hektarė tokė tė uzurpuar nė komunėn e Prishtinės, gjė qė ėshtė e pasaktė dhe joreale.

kosovari50
26.03.2012, 23:02:19
Pilotja qė bombardoi Serbinė pėr 200 orė rresht
http://www.lajmonline.com/uploads/+++++++++++++++++++++00%20apilotjaa.jpg
Nicole Malachowski (The USA Air Force) ėshtė pilotja e parė “bombarduese” amerikane e cila sot e 13 vite mė parė, pikėrisht mė 24 mars filloi ta gjunjėzoj Serbinė. Ajo ka marrė medalje tė ndryshme nderi nga Ushtria e SHBA-ve. Ajo ėshtė shquar pėr pėrsosmėri tė jashtėzakonshme nė goditjen e objekteve ushtarake serbe, edhe nėpėr qendra tė banuara, ose afėr qyteteve ku ndodheshin bazat.

Me gradėn “Majore”, pilotja amerikane, Nicole Malachowski, ėshtė dekoruar me medaljet e ēmimet mė tė larta tė Ushtrisė Amerikane si “Meritorious Service Medal”, “Air Medal”, “Air Force Commendation Medal”, “Air Force Achievement Medal”, si dhe medaljen “4th Fighter Wing”s”, tė cilėn e ka marrė si njė heroinė e madhe gjatė fushatės sė bombardimeve ajrore nė Kosovė, pėr mbrojtjen e civilėve gjatė bombardimeve. Ajo ėshtė shquar pėr pėrsosmėri tė jashtėzakonshme nė goditjen e objekteve ushtarake serbe, edhe nėpėr qendra tė banuara, ose afėr qyteteve ku ndodheshin bazat.

Besohet se Nicole ėshtė njė grua e guximshme dhe mjaft e aftė, e para femėr amerikane nė historinė 60-vjeēare tė aviacionit qė ėshtė pjesė e skuadronit bombardues luftarak “Pilotėt e vdekjes”. Ajo hyn kėshtu edhe nė analet e historisė amerikane tė fluturakėve, duke u renditur e suksesshme dhe me vlera tė spikatura mes pilotėve burra. Deri sot pilotja numėron rreth 200 orė fluturime bombarduese nė Kosovė (mars-qershor 1999 – 78 ditė) si dhe 10 ditė nė Irak (prill 2003).

Forcat luftarake-ajrore amerikane (The USA Air Force) kanė gjithsej 568 femra pilote. Nga kėto vetėm 71 prej tyre shėrbejnė me aeroplanėt fluturakė. “Unė, thotė Nicole, do tė bėj detyrėn, pavarėsisht se mund tė jem vendosur edhe nė qendėr tė debateve, se si ka mundėsi qė njė femėr tė kryejė kėtė detyrė kaq tė vėshtirė dhe me rrezik tė madh pėr jetėn”. Pilotja amerikane, Malachowski, ka kryer shkollėn e mesme nė vitin 1992 nė Las Vegas. Fėmija i tretė i njė familjeje tė vjetėr amerikane (nėna quhet Cathy dhe babai i saj Robert Ellingwood). Nicole ėshtė e martuar me pilot, edhe ai me gradėn “Major”, por me origjinė ruse, i quajtur Paul Malachowski. Nicole u rreshtua nė radhėt e Flotės Ushtarake Ajrore tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, nė vitin 1996, pas diplomimit nė Akademinė e Forcave Ushtarake Ajore, me nivelin B. S. nė Management dhe mė ulėt French.


Mė parė se tė inkuadrohej nė radhėt e skuadroneve bombarduese tė Flotės Ushtarake Ajrore tė SHBA-ve, “Bubullima e zogut” (Thunderbirds), ajo shėrbeu si instruktore dhe komandante me avionėt luftarakė “F-15E”, nė skuadronin “494th Fighter Squadron”, nė bazėn amerikane nė Britaninė e Madhe, “RAF Lakenheath”. Kėtu Nicole mblodhi rreth 1900 orė fluturime, nga kėto 1700 orė fluturime me bombarduesit “F-15” dhe “F-16”. Nicole Malachowski, nga Ēikagoja, ėshtė e datėlindjes 1974 dhe njihet nė SHBA si e para femėr amerikane pilote me gradėn “Major” dhe e para femėr amerikane e seleksionuar pėr tė shėrbyer nė radhėt e fluturimeve luftarake nė forcat ajrore “Thunderbrids, qė njihen ndryshe si “Pilotėt e vdekjes” apo “Bubullima e zogut”. Fluturimin e parė nė qiell tė hapur e ka kryer nė vitin 1996. Pėr piloten amerikane kanė shkruar e folur jo vetėm gazetat, revistat ushtarake, por edhe gazeta e televizione tė njohura nė SHBA si CNN, ABC, NBC, FOXNEWS etj.

KUSH ĖSHTĖ KJO PILOTE, BOMBARDUES E SERBISĖ ? Kosova, aty zė njė vend tė posaēėm, pasi atje pilotja amerikane ka kryer mėse 200 orė fluturime bombarduese gjatė fushatės sė vitit 1999. Siē dihet, mė 24 mars 1999, ėshtė edhe dita kur nisėn sulmet ajrore kundėr bazave ushtarake serbe nė Kosovė dhe nė territorin e Serbisė

kosovari50
26.03.2012, 23:03:48
Kacin: Serbia, jo nė BE me ideologji ēetnike
http://www.lajmonline.com/uploads/2-kacin.jpg
Raportuesi i Parlamentit Evropian pėr Serbinė, Jelko Kacin, tha se rehabilitimi eventual i komandantit tė ushtrisė jugosllave Dragolub Mihajloviq, do tė ishte “hap nė drejtim tė kundėrt nga Bashkimi Evropian” mund tė dėmtojė imazhin e Serbisė

“Rehabilitimi i gjeneralit Mihajloviq, ndikon keq nė proceset e integrimeve evropiane tė Beogradit, meqė fjala ėshtė pėr udhėheqės tė lėvizjes kolaboracioniste qė mundet vetėm t’i shkaktojė dėme imazhit tė Serbisė”, tha Kacin pėr gazetėn “Danas”, citon RTK.

Ai tha se rehabilitimi eventual i Drazhe Mihajloviqit mund tė krijojė raporte tė veēanta negative me fqinjėt, me shtetet qė ishin “viktima tė ideologjisė ēetnike” dhe do pamundėsonte pajtimin e mirėfilltė.

Kacin tha se e shqetėson “tentimi evident i ndryshimit tė sistemit tė vlerave” dhe shtoi se Evropa e pasluftės ėshtė ndėrtuar nė vlerat antifashiste, derisa rehabilitimi i Drazha Mihajloviqit “ėshtė hap nė drejtim tė kundėrt”.

Kundėr rehabilimtimit tė kėsaj figure tė Luftės sė Dytė Botėrore, ka reaguar ditė mė parė presidenti kroat, Ivo Josipoviq. Lajmonline

kosovari50
26.03.2012, 23:05:32
78 ditė ecje nė kėmbė pėr mirėnjohje ndaj NATO-s
http://www.lajmonline.com/uploads/+++++++++++++++++++++00%20aMSmajli.jpg
Ecja nė kėmbė e Maxhun Smajlit ka nisur mė 24 mars ndėrsa do tė pėrfundojė mė 10 qershor nė Kosovė, nė ditėn kur shėnon edhe hyrjen e kėmbėsorisė sė forcave ushtarake ndėrkombėtare tė NATO-s nė Kosovė, si dhe kthimin e popullatės shqiptare tė cilėt u dėbuan nė vatrat e tyre nė Kosov.

“Ideja e njė marshi tė tillė, daton qė nga ardhja dhe vendosja nė Gjermani, me 26 korrik 1999. Nė fillim pata menduar qė ky marsh tė realizohej nė 10-tė vjetorin e ēlirimit tė Kosovės. Pra, me 24 mars tė vitin 2009. Mirėpo, pėr shkak tė mangėsive tė shumta qė kisha nė dokumentacion, kėtė datė e kam shtyrė pėr 24 mars 2012, tė cilit vit i ėshtė bashkangjitur edhe njė ngjarje tjetėr shumė e rėndėsishme pėr popullin shqiptar; -100 vjetori i Pavarėsisė sė Shqipėrisė”, tha publicisti Maxhun Smajli, transmeton Albinfo.

Por ky marsh, shton Maxhuni, pėrkon dhe me simbolika tjera, si me 14 vjetorin e nisjes sė luftės ēlirimtare nė Dukagjin, me 13 vjetorin e bombardimeve mbi caqet serbe dhe lirinė e Kosovės.

Pastaj, nga kėtu Smajli do tė vazhdon rrugėn pėr tek varrezat e dėshmorėve nė Koshare, ku edhe do ta pėrfundojė marshin.

Kėtė marshim mėrgimtari Smajli do ta pėrfundojė me 12 qershor 2012, nė ditėn e ēlirimit tė Kosovės. “Aty do ta vendosi njė flamur kombėtar qė e kam dhuratė nga njė mėrgimtar, Besim Prekazi nga Drenica”, ka thėnė Smajli.

Distanca prej rreth 2000 kilometrash, simbolizon pėr Maxhun Smajli edhe distancėn e lėvizjeve qė ka bėrė pėr 13 muaj tė luftės, si reporter lufte, nėpėr 147 fshatra tė mė se dhjetė komunave tė Kosovės.

kosovari50
27.03.2012, 09:37:26
Manastirliu vrau Hasan Prishtinėn
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b2/Hasan_Pristina.jpg/220px-Hasan_Pristina.jpg
Kombi ynė ka lindur nė ēdo kohė trima dhe atdhetarė tė mirėfilltė, por kanė dalė dhe Juda shumė.

Tė gjitha ata qė kanė dhėnė ēdo gjė nga vetvetja disa dhe jetėn e tyre, gjatė periudhave tė ndryshme kanė qen tė pėrfshirė e disa bile kanė qen tė shpallur edhe si tradhtarė tė kombit. Shumica e tyre kanė mbaruar nė internim jashtė vendit tė lindjes dhe atje kanė vdekur, e shumicės nuk u dihet dhe varri se ku janė tė varrosur.

Njė ndėr ata qė la jetėn e vet dhe derdhi gjithė pasurinė e tij ishte dhe Hasan Bej Prishtina. Intelektuali dhe atdhetari i zjarrtė i cili edhe si deputet nė Kuvendin Popullorė tė Turqisė kishte punuar pėr ēėshtjen e kombit deri mė vitin 1912-tėn. Ai, nga viti 1909 e deri mė vitin 1912 ka qen pjesėmarrės nė organizimet e luftės ēlirimtare kundėr Xhontuqve, pėr ēlirimin e pjesės sė Shqipėrisė veriore, pra Kosovės.

Pas luftėrave Ballkanike dhe copėtimit tė territoreve etnike shqiptare, Hasan Bej Berisha-Prishtina duke u frikuar nga atentati i mundshėm nga ana e Serbisė, shpėrngulet pėr nė Selanik ku jeton dhe vepron atje gjithashtu pėr ēėshtjen e kombit tė vet.

Ka njė fakt historik tė cilin e vėrtetojnė dhe historianėt Bullgar se Hasan Bej Prishtina ka pasur lidhje me Todor Aleksandrovin dhe se ne tavolinė janė shqyrtua mundėsitė pėr bashkėpunim dhe rregullimin e ēėshtjeve kufitare mes Shqipėrisė etnike dhe Mbretėrisė Bullgare.

Me rėnien e Nolit nga Pushteti i shtetit Londinez Shqiptar, Hasan Bej Prishtina si Kryeministėr i kėsaj qeverie pėrndiqet dhe dėbohet nga regjimi i Mbretit Ahmet Zogu i cili vjen nė pushtet me ndihmėn e Mbretėrisė SKS( Serbėve, Kroatve dhe Sllovenėve), dhe mė vitin 1924 tė gjithė forcat progresive nga Shqipėria dėbohen nga Mreti Zog.

Ndikimi i Serbisė nė krijimin e politikės shqiptare ka qen shumė fatale dhe e dėmshme pėr Shqiptarėt si komb nė pėrgjithėsi, gjė qė edhe sot mund tė sajohet.

Duke mos u pajtuar me faktin se janė humbur territore, Hasan Prishtina fillon kampanjėn e tij pėr ta bindur Evropėn dhe Botėn qė tė ndryshonte mendimin dhe ti hidhte poshtė vendimet e mara paraprakisht pėr copėtimin e territoreve shqiptare. Mirėpo, ky aktivitet i Hasan Beut nuk i pėlqente as Serbisė e as Mbretit Zog, dhe pas njė kohe tė gjatė veprimi, ati do ti kryhet njė atentat dhe do vritet nga dora e zezė e tradhtisė nė mes tė Selanikut, para shitores sė vet.

Hasan Prishtina ka qen shumė i pasur dhe gjithė pasurinė e tij e ka derdhur pėr ēėshtjen e kombit tė vet. Ai, ka lindur nė vitin 1873 nė Kosovė, dhe do tė vritet nė Atentat kurdisur kundėr tij mė datė13 Gusht tė vitit 1933 rreth orės 14 pasdreke, afėr plazhit nė Selanik. Dora e zezė e vrasėsit at ditė do ta gjuaj 5 herė kėtė trim, tri plumba nė gjoks dhe dy nė kokė, dhe do mbetet trimi plak i vrarė nė rrugėn Ēimisqi tė Selanikut i qėlluar nga revolja e markės “SMITH” qė ia kishte dhėnė vrasėsit Mreti Zog pėr ta kryer kėtė akt mizorė dhe tinėzak, dihet me urdhrin e Serbisė.

Serbisė nuk i konvenonte qė atdhetarėt tanė me diturinė dhe fuqinė qė kishin se mund ti ndryshonin punėt dhe duke bashkėpunuar me pushtetet nė Shqipėrinė Londineze.

Kush ishte vrasėsi?

Ibrahim Ēelo, njė 28-vjeēar, i cili ishte pėrgatitur pėr kėtė akt tinėzak, ishte me prejardhje nga Manastiri nga njė familje Aristokrate Shqiptare shumė e pasur, e cila familje pas luftėrave Ballkanike u shkapėrderdh kush nė Evropė e kush iku nė Turqi, i cili pėr at kohė ka jetuar nė Nikeja tė Francės ku ėshtė marrė me tregti tė Frutave dhe ka qen pronarė i njė shitoreje tė Frutave atje.

Ibrahim Ēelo-Manastirliu ka qen pjesė e organizimit pėr rrėnimin e Fan Nolit nga pushteti shqiptar asaj kohe bashkė me Ahmet Zogun dhe shumė tė tjerė tė cilit kanė pas lidhje tė ngushta me Mbretėrinė Jugosllave pėr ta shkatėrruar Shqipėrinė pra pjesėn e mbetur Londineze, dhe ja arritėn qėllimit.

Ky person ka qen shumė shtrenjtė i paguar pėr ta krye kėtė akt krimi, kėshtu qė gjithė instruksionet janė marrė nga Serbia se si duheshe tė rridhte Atentati ndaj Hasan Bej Prishtinės. Burimet e Historisė Bullgare thonė se ai bile dhe ėshtė miqėsuar dhe ia ka treguar problemet Hasan Prishtinės, se si ai bėn pėrpjekje pėr ēėshtjen e kombit jashtė vendit dhe se ka marr pjesė nė aksione tė ndryshme luftarake.

Hasan Beu duke ikur nga Prishtina pėr nė Selanik qė tė jetė sa mė larg Serbisė sepse e ka ditur se do i ndodhi vrasja, ai nga dora e njė Shqiptari qyqan vritet nė Selanik para shitores “IVI” me 5 plumba, dhe para se ta nxjerr revolen ky vrasės i thotė dhe disa fjalė, se kėtu mbaron jeta jote. “Mė vjen keq por kam porosi qė tė ta marr jetėn”, dhe qyqarisht nė besim e vret atdhetarin plak para shitores sė tij qė gjendej pranė plazhit tė Selanikut.

Prandaj, fatkeqėsia qė po na pėrsėritet vazhdimisht nėpėr histori, ėshtė njė mallkim qė nuk e hedhim dot ne si komb nga vetvetja dhe po na pėrsėritet dhe kohėrave tė sotme.

Tė njėjtin fat e kanė pasur edhe shumė tė tjerė si Ismail Qemajli, i cili helmohet ne Itali, Gjerasim Qirijazi tė cilin gjithashtu e helmojnė dhe varri si dihet, dhe shumė e shumė tė tjerė qė u katandisėn jashtė vendlindjes dhe s’u kthyen nė atdhe.

Hasan Bej gjatė kohė nuk u rehabilitua dhe trajtohej nė Shqipėrinė e Enverit si tradhtarė deri mė vitin 1964, kur ju dha titulli i nderit, si Rilindės dhe Kryeministėr i qeverisė sė Nolit.

Pėr fat tė mirė, shtėpia e tij nė Selanik akoma ekziston dhe sot njė pallat i ēmuar, dhe aty gjendet shkolla e tė verbėrve.

Qė tė jetė fatkeqėsia mė e madhe, vrasėsi dorėzoi duheshe tė ishte nga qyteti ku ishin vėnė themelet e gjuhėsisė dhe diturisė. Andaj, kėtij qyteti i ndodhi se ēi ndodhi ajo, qė nė vitet e pasluftės tė zbrazet fare, duke u shpėrngulur Shqiptarėt pėr nė Turqi.

kosovari50
27.03.2012, 10:13:28
Sfidim i tepruar pėrkitazi me qasjet e qeverisė, synimeve zhvillimore
http://lajmonline.com/uploads/1-muhamet-mehmeti.jpg
Prof. Dr. Muhamet MEHMETI

Pėr aktualitetin e ecurive zhvillimore, nė rrethanat e tranzicionit, ku Kosova ėshtė bashkėrrugėtare me subjektet tjera ndėrkombėtare, sfidimi i tepruar i ekzekutivit qė nuk pėrkohet me objektivitet nuk mund tė dėshmojė kontribut dhe seriozitet ndaj kėsaj ēėshtjeje, sa tė rėndėsishme aq edhe e domosdoshme.

Natyrisht qė skena politike kosovare, qoftė ajo shtetėrore, partiake apo e organizatave joqeveritare etj., nė lidhje me ēėshtjet madhore kosovare, tė brendėshme dhe tė jashtme, rajonale dhe globale, duhet tė mbėshtetet nė tabanin e qėndrimeve tė pėrbashkėta, sidomos nė rrafshin ndėrpartiak.

Kjo nuk do tė thotė, qė tė krijohet monizėm politik ose partiak pėrkundėr pluralizmit apo policentrizmit, por paraqet gatishmėri pėr rrugėtim drejt krijimit tė njė realiteti jetėsor tė mirėqenies kombėtare dhe tė pėrgjithėshme njerėzore. Tek njė pjesė e konsiderueshme tė anėtarėve tė strukturave me atribute politike, krahas qartėsisė pėr ndarjen e funksioneve tė legjislativit, ekzekutivit dhe gjyqėsorit ekziston edhe paqartėsi, pėr funksionet e ndara qė kanė. Realiteti i kėsaj ndarjeje i diktuar nga vetė natyra e punės apo kėrkesave madhore tė brendėshme apo globale, nė njė masė ėshtė kompleks.

Nė teori mund tė haset nė mendime se nocioni i ndarjes sė funksioneve shtetėrore, sidomos ai mes parlamentit dhe qeverisė, i nėnshtrohet nevojave imperative pėr rirreshtim, sidomos kur kėtė e kėrkon urgjenca e interesave madhore.

Nė Angli, ka ndryshim tė madh edhe brenda Parlamentit. Pikėrisht, mes Parlamentit tė Shek. XVI, me Parlamentin e Mbretėrisė sė Bashkuar. Nė Zvicėr, Parlamenti nuk ka ekzekutiv tė ndarė. Gjithashtu, qėndrojnė dilema teorike, se Qeveria dhe Parlamenti, duhet tė pėrfshijnė edhe funksionin mbretėror apo jo.

Praktika nė Angli dhe nė sistemin e Presidencės sė fortė, si p.sh.: nė Francė, ku Mbreti lejon (urdhėron) Ushtrinė Mbretėrore, qė tė ndėrmarrė aksione lufte pėr ēlirimin e popujve (siē ishte rasti me KOSOVĖN) dhe gjithashtu, Presidenti i fortė nė Francė tė lejojė tė njejtėn gjė legjionarėve, janė veprime qė i pėrkasin Parlamentit dhe Ekzekutivit, mirėpo, nuk ushtrohen nga Parlamenti, ngase mund tė ndodhė qė Parlamenti nuk aprovon apo vonon vendime pėr kėto aksione urgjente.

Qė tė dy qasjet e cekura, janė nė funksion tė kuptimit tė vendimit apo konkludimit rezolutiv qė don tė thotė vendim nė vepėr apo nė akt, ashtu qė nuk ėshtė e domosdoshme qė tė jetė vendim paraprak me shkrim.

Nė pėrmasa botėrore, ka shembuj brilantė qė idea pėr tė realizuar synimet, sidomos ato tė krijimit tė shoqėrisė sė mirėqenies, ka krijuar epokė tė vlefshme shoqėrore. Ja disa shembuj historikė:

Liberalizmi duke ē‘rrėnjosur apsolutizmin mesjetar tė shteteve monarkiste dhe tė kishės, krijoi shoqėrinė e lirė qytetare dhe midis tjerash, shpalli shejtėrinė e pronės private etj., por shoqėria e kapitalizmit fillestar, pa njė rend tė mbikėqyrjes shtetėrore apo kuazishtetėrore, kaloi nė anarki, nė egoizėm tė paskajshėm dhe kėshtu krijoi kapitalizmin monopolist tė sė kaluarės, e cila bėri ndarjen e hapėsirave kontinentale pėrmes monopolizimeve tė mėdhaja dhe nxiti dy luftėra botėrore. Kėshtu, shpejt u ndie nevoja qė shteti tė kthehet nė skenėn politike dhe tė jetė rregullator kryesor, pėr tė vazhduar rrugėn e mirėqenies njerėzore. Hapin e parė pėr kėtė e bėri Udhėheqėsja e Ekzekutivit, Margaret THACER (1979–1990), e cila bėri EPOKĖN E NEOLIBERALIZMIT dhe krijoi shtetin rregullues, i cili ndėrmarrėsit privatė i stimuloi pėr veprim ekonomik, por nė kushtet ligjore tė politikiės fiskale tė disiplinuar (pa evazion fiskal) dhe kėshtu krijoi fondin pėr mirėqenien sociale, ku pėrveē tjerash, i dha fund anarkisė sė kapitalizmit tė shfrytėzimit tė pamėshirshėm tė resurseve njerėzore dhe natyrore. Kjo klimė politiko–shoqėrore dhe ekonomike, u quajt THAĒERIZĖM, sepse krijoi epokėn e mirėqenies popullore.

Nė SHBA, Presidenti Ronald REGAN (1981–1989), disiplinėn fiskale e ngriti nė nivel tė transkompanive multinacionale, ngase me anė tė konventave pengoi spekulimet e filialeve tė kompanive tė cilat me kalimin e domicilit prej njė shteti nė tjetrin, iu shmangnin detyrimeve fiskale. Ky veprim mundėsoi krijimin e fondit tė mirėqenies njerėzore. Kjo zgjidhje e problemeve socialo–ekonomike, krijoi epokė, e cila quhet REGANOMIKA.

Kėta dy shembuj tė mėdhej, midis tjerash, pėrforcojnė idenė se sa e dobishme ėshtė metoda e qasjes pragmatike, ngase lejon zgjedhjen e mjeteve pėr realizimin e qėllimeve tė mėdha, sepse bėn pėrshtatshmėri tė qėllimeve dhe mjeteve, pėr ti realizuar synimet.

Nė SHBA, departamentet e ekzekutivit, nuk kanė status tė njejtė, p.sh.: disa ministri, pėrkatėsisht sekretariate, janė shtetėrore (si p.sh.: ajo e punėve tė jashtėme, punėve tė brendėshme, mbrojtja, etj.) dhe disa janė tė klientelės pėrkatėse, sepse nuk i pėrfshinė tė gjithė shtetasit (p.sh.: pėr bujqėsi, shėndetėsi, etj.). Nė sistemin konventiv, p.sh.: Zvicėr, ekzekutivi nuk ėshtė i ndarė nga legjislativi.

Nė GJERMANI gjatė udhėheqjes sė Kancelarit KOL (1982–1990), rastet kur Parlamenti ėshtė vonuar dhe nuk ka respektuar agjendėn pėr ndonjė Ligj, Qeveria ka aprovuar Ligjin. Kjo e drejtė e quajtur “ekspediencė”, e ka bazėn normative nė Kushtetutė. Parlamenti kėtė ka mundur ta kundėrshtojė me padi nė Gjykatėn Kushtetuese dhe nėse Gjykata Kushtetuese konstaton se Ligji i miratuar nga Qeveria, nuk ėshtė nė kundėrshtim me Kushtetutėn, akti ligjvėnės i Qeverisė mbetet nė fuqi. Pas formimit tė monarkisė parlamentare, me ekzekutiv tė ndarė, nė Europė, ironizohet posti i Mbretit me shprehjen se: “ Mbreti Mbretėron, por nuk sundon.” Nė fazėn e mėtejshme tė zhvillimit tė institucioneve tė shtetit klasik, kur parlamentarėt aprovojnė ligje tė cilat profesionalisht me shumicė i formulon, por edhe i propozon Qeveria, Parlamenti ironizohet: “Parlamenti parlamenton, por nuk sundon.”

Disa kryeparlamentarė qė me kokėfortėsi insistuan tė luajnė rolin e baballarėve tė kombit, kanė pėrjetuar momente tė pakėndėshme tė eleminimit politik nga lėvizjet populiste, si dhe nga nazifashizmi dhe nacionalizmi.

Parlamenti edhe sikur tė ishte konstruktuar sipas imagjinatės tė mirėfillėsisė sė skajshme, prapėseprapė, nuk mund tė jetė institucion ideal i baballarėve tė kombit, ngase dėshirat dhe nevojat e njė pjese tė elektoratit tė disa subjekteve tė partive politike jashtė parlamentit, si dhe tė qytetarėve indiferentė qė nuk marrin pjesė nė zgjedhje, mbeten tė pa pėrfaqėsuar ngase pėr ēėshtjen se a mund tė kalojnė interesat e tyre dhe kur mund tė kalojnė, vendos Parlamenti nė kushtet e mospėrfaqėsimit nga kėta. Pėr situatėn kur Parlamenti vendos edhe pėr ata qė nuk i pėrfaqėson nė SHBA, poqese Shefi i Ekzekutivit konstaton ndonjė padrejtėsi, nė bazė tė pushtetit plebicitar qė ka, pėrdor tė drejtėn e vetos pėr tė penguar nė kėtė Parlamentin. Nė disa shtete, nė tė cilat Shefi i Ekzekutivit kryen funksionin e Kryetarit tė Qeverisė dhe tė Presidentit, bėn edhe ndėrhyrje pėr rregullimin e konflikteve greviste midis sindikatės dhe punėdhėnėsve, gjegjėsisht palėve industriale.

Ndėr metodat e realizimit tė politikės shtetėrore, veprimtari kjo qė nė pėrqindje tė madhe i pėrket ekzekutivit, vjen nė shprehje qasja pragmatike ngase opinionet, interesat e subjekteve tė shumta politke, janė nė dinamikė, nė lėvizje drejt synimeve pėr tė bėrė ndryshime, prandaj ekzekutivi nė pėrputhje me qėllimet e synuara bėn zgjedhjen e mjeteve dhe tė rrugėve tė cilat premtojnė sukses dhe kontribut integritetit shtetėror. Pėr ndryshim nga Kryetari i Parlamentit, Kryetari i Qeverisė ėshtė Kryetari i tė gjithė qytetarėve dhe jo vetėm i partisė sė vet apo koalicionit partiak.

Intelektualėt e vėrtetė dhe njerėzit qė dojnė tė logjikojnė, e kanė fare tė qartė se nė rrethanat aktuale, nė tė cilat gjenden disa shtete nė botė, mund tė ndikojnė qė njohja ndėrkombėtare e shtetit tė KOSOVĖS, tė ngecė nė njė shkallė qė nuk i pėrkon interesat e KOSOVĖS. P.sh.: Rumania, Rusia, Kina, Spanja, etj., kanė probleme tė brendėshme me disa nacione qė i kanė pėrbrenda shtetit. E qartė ėshtė, tė themi se, Spanja po qe se e njeh KOSOVĖN, mund tė ballafaqohet me rrezik tė luftės sė brendėshme pėr shkak se nuk u jep pavarėsinė Baskėve, por ndoshta edhe Galėve. nė tė njejtėn situatė gjenden edhe Rumania, Rusia, Kina, etj., edhe pėrkrah faktit se KOSOVA ėshtė rast specifik, mund tė ndodhė reagim zingjiror tė kėtyre nacioneve, qė mund tė shkaktojė krime lufte nė rrethanat kur tė arriturat teknologjike mundėsojnė luftė shkatėrruese tė pėrmasave tė pa parashikuara.

Por ky limit i mosnjohjes sė KOSOVĖS, nuk mund ta pengojė prespektivėn Euro–Atlantike tė KOSOVĖS, sepse janė tė mundėshme rrugė tė tjera, ashtu qė nė asnjė mėnyrė, nuk mund tė ndalohet procesi i integrimeve rajonale dhe globale. Aktualisht, Qeveria e KOSOVĖS i hodhi hapat drejt perspektivės dhe si produkt i dialogut me Serbinė, tė bėrė nė Bruksel/BELGJIKĖ, u arrit marrėveshja pėr pėrfaqėsimin e KOSOVĖS nė rajon dhe kėshtu faktikisht u bė njohja e KOSOVĖS, si subjekt i barabartė me shtetet e rajonit. Kjo marrėveshje, pėrveē tjerave, hapi mundėsinė e kyqjes sė KOSOVĖS nė mėse 40 institucioneve pėr zhvillim qė ka rajoni. Pėrkitazi me kėtė hap tė Qeverisė, u dhanė mendime tė ndryshme nga subjektet juridike dhe fizike. Krahas reagimeve tė partive politike, ėshtė pėr tu veēuar reagimi i disa parlamentarėve, e sidomos i Kryeparlamentarit, i cili si duket, duke mos pasur qartėsi pėr marrėveshjen, kėrkoi njėfarėlloj pararatifikimi tė saj, duke e porositur Qeverinė qė tė “mos ngutet”, por “tė kėqyrė mirė se ēfarė ka aty”. Jo vetėm kaq, por Kryeparlamentari, i pėrkrahur nga disa parlamentarė, insiston qė marrėveshjes ti bėjė njė mbiratifikim, duke mos e dalluar se nė fakt ka tė bėjė me marrėveshje tė tre subjekteve – atij tė rajonit, qė ka karakter multilateral dhe bilateralen KOSOVĖ – Serbi dhe kėshtu rrezikon qė Parlamentin ta vejė nė funksion qė tė pengojė ecuritė e marrėveshjeve ekzistuese, multilaterale tė rajonit, tė cilat janė tė ratifikuara nga parlamentet nacionale tė tyre. Parlamenti i KOSOVĖS, jo vetėm qė ėshtė i vogėl, por ėshtė edhe jashtė loje pėr tė bėrė ratifikimin e konvencionales sė rajonit. Pėrpjekjeve tė tilla, populli u thotė: “Dema don tė jetė mbi Hasan AGĖN”.

GURĖ, GURĖ, KALAJA BĖHET MURĖ

Nė fjalėn mjaft pėrmbajtėsore qė bėri Kryeministri THAĒI, me rastin e pėrvjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė sė KOSOVĖS, krahas maturisė dhe korrektėsisė, nuk e ceki realitetin objektiv tė shpėrputhjeve relativisht tė mėdha, qė qėndrojnė nė jetėn politike tė KOSOVĖS. Kryeministri duke folur pėr bashkėpunim tė mirė mes subjekteve politike, kur ėshtė nė pyetje interesi i KOSOVĖS, nė tė vėrtetė, dha njė mesazh tė mirėfilltė, pėr tė krijuar gatishmėrinė e subjekteve pėr njė bashkėpunim gjegjės. Si dėshmi e shkallės sė mosbashkėpunimit gjegjės, pėrveē tjerash, ėshtė rasti i reagimit, sidomos tė kryesuesve tė partive tė ndryshme pėr fusnotėn me tė cilėn KOSOVA duhet tė prezantohet nė pėrfaqėsimin rajonal. Vlen tė konstatohet, qė fatkeqėsisht vėrejtjet pėr fusnotė, kryesisht janė tė motivuara pėr shkaqe dhe interesa partiake, por edhe tė atyre grupore dhe personale. Reagimet e ndryshme nė mediat pubilke tė individėve tė ndryshėm partiakė dhe jashtėpartiakė, u treguan pjesėrishtė tė drejta, por pati edhe tė gabuara, por megjithatė, sjellin dobi pėr tu njohur me opinione tė ndryshme. Disa reagime partiake, shprehėn shpirtngushtėsinė dhe dashjepadashje, i shėrbejnė propagandės elektorale, mu pėr atė qė bėhen nė prag tė zgjedhjeve tė reja tė paralajmėruara. Sado qė duket digresive, megjithatė, nė njė shkallė tė lartė, e pėrkon qartėsinė e fusnotės, rasti i Maqedonisė, ku zyrtarėt kėrkuan qė edhe Maqedonia tė pėrfaqėsohet nė tubime rajonale me fusnotė, sa pėr tė dalė nga kėneta e mbyllur shtetėrore. Po qe se merret parasysh se disa shtete tė mėdha, siē u cek mė lart, nuk do tė bėjnė njohjen e KOSOVĖS si shtet, kryesisht pėr shkaqe tė brendėshme, atėherė, patjetėr vie nė shprehje parimi i “Gurė, Gurė, Kalaj bėhet murė”.

Nė funksion tė kėtij parimi, pikėrisht ėshtė fusnota, e cila fillon ndėrtimin e Kalasė me gurėthemelin mė tė fuqishėm:

Rezoluta 1244, qė hoqi armatėn serbe jashtė territorit tė KOSOVĖS. Me kėtė definohet territori i KOSOVĖS dhe kjo dihet botėrisht, se dilema mė pėr kėtė nuk ka.

Gurthemel tjetėr ėshtė Vėrtetimi i GJND, se pavarėsia e KOSOVĖS nuk ėshtė nė kundėrshtim me tė drejtėn ndėrkombėtare.

Nė vazhdimėsi tė ngritjes sė qėndresės sė KOSOVĖS, gjithashtu ėshtė Marrėveshja pėr Menaxhimin e Integruar tė Kufijve me Serbinė, qė zyrtarisht do tė thotė, njohje zyrtare e kufirit, ngase deshti apo nuk deshti Serbia, faktikisht tani i respekton pikat kufitare, si dhe nė tėrėsi kufirin me KOSOVĖN, e kjo dėshmon njohje faktike tė KOSOVĖS.

Individėt qė vuajnė nga sėmundja pėr tė kritikuar ēdo gjė, duhet tė kenė parasysh, qė ndoshta faktori ndėrkombėtar i bėn vetė qasjet gjegjėse pėr tė zgjidhur ēdo krizė jo vetėm nė KOSOVĖ siē ndodhi, por edhe nė rajon e mė gjerė. Gjithashtu, kėta kritizerė, duhet tė marrin parasysh qė vendi i shqetėsimeve qė krijon konflikt mes shqiptarėve, serbėve dhe forcave ndėrkombėtare nė Veri tė KOSOVĖS, nuk ofron siguri, nė rradhė tė parė pėr pjesėtarėt e nacionalitetit tė cilėt rreshtohen pas strukturave kriminale serbe nė Veri dhe mu pėr kėtė popullata serbe nė veri, i largoi me shumicė fėmijėt dhe njė numėr tė pjesėtarėve tė rritur tė familjeve duke i vendosur nė Serbi. Dėshmi pėr kėtė, midis tjerash, ėshtė reagimi i popullatės vendore serbe nė Veri, qė kundėrshton strukturat kriminale tė Serbisė, tė cilat kanė ardhur nė Veri tė Mitrovicės sa pėr tė krijuar atmosferė konfliktuoze, e cila shkakton pasiguri tė jetės.

Nė vazhdėn e dėshmimit tė pavarėsisė sė KOSOVĖS, rreshtohet fakti qė me 07 Mars ‘12, nė mbledhjen rajonale tė mbajtur nė Danillov Grad tė Malit tė Zi, KOSOVA bėri vetėpėrfaqėsim me fusnotė edhe pse UNMIK–ut i skadon afati i protektoratit kolektiv mbi KOSOVĖN, nė vitin e ardhshėm.

Ndėr dobitė e rėndėsishme qė pasuan si rezultat i pėrshtatshmėrisė sė KOSOVĖS si shtet i ri, kėrkesave tė tranzicionit, ėshtė hapja e studimit tė fizibilitetit pėr tu kyqur nė integrime rajonale dhe globale, pėr ēka KOSOVA posedon rrethana tė favorshme ngase nuk ėshtė e ngarkuar me ndonjė hipotekė apo traditė nga ndonjė e kaluar jo e mirė e shtetit, siē ėshtė rasti me shtetet qė kanė bėrė krime lufte nė rajon dhe mė gjerė. Pėrkundrazi, KOSOVA si dhe tėrė hapsira shqipėtare, zė vendin e parė nė rajon, pėr shkallėn e lartė njerėzore, tė mosnjohjes sė urrejtjes ndaj pjesėtarėve tė religjioneve, racave apo nacioneve tė ndryshme, ashtu qė nė kėtė pikėpamje aq tė rėndėsishme, jep shembullin mė brilant. Historikisht ėshtė i njohur dhe i dėshmuar, midis tjerash, rasti i mbrojtjes sė hebrejve nga torturat diskriminuese nazifashiste gjatė luftės sė dytė botėrore.

Pėr tu kyēur nė BE, KOSOVĖS, pėrveē tjerash, i duhet qė tė dėshmojė sukses nė luftė kundėr korrupsionit, krimit tė organizuar, trafikimit tė njerėzve dhe kėshtu ti kontribuojė stabilizimit pėr tu asocionuar konform marrėveshjes pėr stabilizim dhe asociim.

Si rrjedhojė e integrimeve rajonale dhe globale, faktikisht krijohet shengen–zona nė tėrė hapsirėn e integrimit. Pėr kėtė, liberalizimi i vizave ėshtė i domosdoshėm, por kjo parashtron plotėsimin e kushteve nga ēdo shtet. Asnjė shtet nuk mund ta ndimojė apo parandalojė ndonjė shtet tjetėr pėr tu integruar. Shkaqet e vonesės pėr integrim duhet kėrkuar nė mosveprimet gjegjėse tė vetė shtetit tė interesuar.

Vijon

kosovari50
27.03.2012, 10:13:58
KALLIRI I PLOTĖ E MBAN KOKĖN ULUR, NDĖRSA I ZBRAZĖTI PĖRPJETĖ

Nuk mund ti kontribuohet stabilizimit nė KOSOVĖ, kur kemi raste tė papėlqyeshme si p.sh. kur udhėheqjen me LDK dhe Kryeadministrimin e Kryeqytetit, e bėnė personi i cili vetė pohon pėr keqpėrdorime tė mėdha si ish–Ministėr i Financave tė Qeverisė inekzistente tė Bukoshit (krahas edhe vetė Bukoshit), se “kemi hargjuar mėse 3 milion marka meqenėse kemi qenė ‘Zotėri Qeveri’”.

Me kėto veprime inkriminuese nė shtetet tjera merret gjyqėsia. Nė asnjė vend nuk mund t’i ikė pėrgjegjėsisė Prefekti qė lejon ndėrtimin e lagjeve tė reja, siē ėshtė lagjia e “Spitalit” dhe ajo e “Kodrės sė Trimave”, etj., tė bėhet sipas modeleve mesjetare. Mandej, qė gjatė ndryshimeve nė disa pjesė tė kryeqytetit tė PRISHTINĖS, pas prishjes sė shtėpive tė vjetra, nė disa vende bėhet ndėrtim uzurpues mbi hapsirat publike. E tėrė kjo jep shkak pėr dyshim, se Kryetari Isa MUSTAFA ėshtė nė njė formė ortakllėku me kėta persona keqbėrės apo ėshtė i shantazhuar nga kėta pėr shkak tė unit tė tij tė madh qė pati nė tė djeshmen me pėrplot sjellje anarkike. Tė pėrkujtojmė nga e kaluara e afėrt qė Z. MUSTAFA dhe BUKOSHI, nuk u takuan me liderin partiak Dr. Ibrahim RUGOVĖN edhe pėrse, ai ishte nė tė njejtin qytet nė Gjermani, pėr tė vizituar bashkėkombasit. Tė pėrkujtojmė qė kur Kryetarit Dr. Ibrahim RUGOVA, iu pre lidhja nė telefonin fiks, nga kompetentėt sepse nuk mund ti pėrballonte pagesat pėr biseda tė shumta zyrtare ndėrsa “Qeveria Zotėri”, vazhdonte tė konsumonte miliona marka. Tė pėrkujtojmė qė audio–vizuelja e qendrave televizive tė KOSOVĖS, para pak dhjetėra ditėsh, duke treguar rrugėt qė pastroheshin nga dėbora, theksonte se rrugėt rajonale janė pastruar me vėshtirėsi nga dėbora e madhe, ndėrsa nė Kryeqytetin qė e administron Isa MUSTAFA, nė PRISHTINĖ, disa rrugė lagjesh ishin tė pakalueshme. Nuk ka gjė tė keqe qė me Kryeqytetin pas ēlirimit administruan partiakėt e LDK, por pėrgjegjėsia qėndron nė atė qė tė paktėn tė kishin realizuar ėndėrrėn e Udhėheqėsit tė tyre, Dr. Ibrahim RUGOVĖS, pėr atė qė LDK, do ti sjellė pėrparim tė madh KOSOVĖS. E tėrė kjo qė ndodhi me PRISHTINĖN, sikur sugjeron nė atė qė PRISHTINĖS i mungon qytetari i pėrkushtuar, i cili e don qytetin e vet dhe qė angazhohet pėr mirėsinė e tij, gjė qė ėshtė nė kundėrshtim me pėrvojat e mira tė qytetarėve tė kryeqyteteve nė ēdo shtet. Pse tė mbetet pėrshtypja sikur nė PRISHTINĖ, askėnd nuk e pengon aroma e plehut dhe e bėrllogut tė shumtė.

Fare e natyrshme ėshtė qė qytetarėt shfaqin opinionet e tyre pėr situatėn dhe ėndėrrėn e perspektivės, por sikur ėshtė e pabesueshme, kur disa intelektualė dhe specialistė tė profesinoeve tė tyre, shqyrren duke i mallkuar politikanėt zyrtarė, se po e shkatėrrojnė, po e copėtojnė dhe po e humbin sovranitetin e KOSOVĖS. Nėse kėta persona pėrkujtojnė (e sidomos ekonomistėt, konstitucionalistėt, politologėt, etj.), qė Organizata Ndėrkombėtare e Punės, e formuar mė 1919, bėri internacionalizimin e kapitalit dhe tregut tė fuqisė punėtore, e me kėtė relativizoi sovranitetin e ēdo shteti, atėherė fare lehtė duhet tė vetėdijėsohen, meqenėse edhe profesionalisht pėr kėta ėshtė e kapshme se apsolutizimi i institucioneve, si dhe pavarėsia apsolute ėshtė e paimagjinueshme pėrderisa ekziston interaksioni, sepse kooperimi dhe komunikimi mundėson pėrqimin e informacioneve tė cilat janė vertebra kurrizore e zhvillimit tė pandėrprerė. Meqenėse pjesa e konsiderueshme e akterėve udhėheqės politikė, shprehet pėr integrime rajonale dhe globale, atėherė, si pasojė e kėsaj, duhet ta kenė tė qartė qė nė rajonin e integruar shteti individual defaktorizohet dhe sovraniteti shtetėror sikur nuk ėshtė aq i nevojshėm. Qarqet sebre, bėjnė mbėshtetje nė Rezolutėn 1244, pėr tė dėshmuar sovranitetin mbi KOSOVĖ, ndėrsa zyrtarėt shtetėrorė tė KOSOVĖS dhe pėrfaqėsuesit e NATO, forcės kryesore ēlirimtare, mbėshtesin nė tė njejtėn Rezolutė konstatimin se KOSOVA ėshtė shtet i pavarur nė tėrėsinė e territorit tė vet, se territori i KOSOVĖS, si edhe i ēdo shteti tjetėr, nuk mund tė ndryshohet me dhunė. Megjithatė, Kryetari i LDK, shfaq dyshim dhe kritikon forcėn e goditjes kryesore, se kinse kjo po e hap rrugėn pėr copėtimin e KOSOVĖS. Me tė drejtė, mund tė pyesim dhe tė kėrkojmė pėrgjigje nga Isa MUSTAFA: ku ishte ky Ministėr i “Qeverisė Zotėri”, kur forcat ēlirimtare tė NATO, luftonin dhe se a lufoti ky vetė pėr ēlirimin e KOSOVĖS apo sėbashku me tė tjerė, nė kohėn kur KOSOVA digjej flakė, motivoi disa individė nga LDK qė nė fund tė Prillit 1999, tė armatosur tė shkojnė nė Tiranė pėr ta ēliruar Tiranėn nga klasa nė pushtet. Jo vetėm Isa MUSTAFA por edhe disa tė tjerė qė formonin patosin e tij dhe tė BUKOSHIT, duhet ta pėrkujtojnė rastin, e Kalimashit, kur kėto forca destruktive me njė kundėrvurje konfliktuoze, u ndaluan dhe u ēarmatosėn nga ēlirimtarėt e UĒK. Jo vetėm Isa MUSTAFA, por edhe disa tė tjerė, mund tė marrin mėsim tė madh nga aforizma popullore, e cila thotė: “Kalliri i plotė e mban kokėn ulur, ndėrsa i zbrazėti pėrpjetė.” Por kjo lė vend edhe pėr njė kritikė pėr Kryeministrin THAĒI, i cili publikisht, deklarohet se kur ėshtė ēėshtja e KOSOVĖS, tė gjitha subjektet bashkėpunojnė dhe se falenderon ata qė protestat i bėjnė nė mėnyrė tė qetė edhe pse nė kėto protesta nė mėnyrėn mė tė vrazhdė dhe tė tepruar e sulmojnė Qeverinė pėrkitazi me qasjet qė i bėn kjo synimeve zhvillimore. Qė tė jemi objektiv, duhet theksuar se nė kėtė THAĒi, ka njė dozė autokritike dhe duket sikur kėto vetėpėlqime nuk i preferon, ngase shpesh herė thekson se janė populiste.

kosovari50
27.03.2012, 10:37:05
Shkodėr, lėkundje tėrmeti me magnitudė 4.4 Rihter
http://www.lajmonline.com/uploads/+++++++++++++++++++++00%20aTermeti.jpg
Janė raportuar lėkundje tėrmeti nė qytetin e Shkodrės nė orėt e para tė mėngjesit tė sotėm. Sipas Institutit Sizmologjik, epiqendra e tėrmetit ka qenė nė detin Adriatik, mė saktėsisht pranė grykėderdhjes sė Bunės.

Mėsohet se lėkundjet kanė pasur magnitudė 4.4 Rihter dhe intensitet 5-6 ballė nė epiqendėr tė vendit.

Lėkundjet janė ndier edhe nė qytetin e Shkodrės e Lezhės, disi mė tė lehta nė qytetin e Tiranės. Po nga tė njėjta burime konfirmohet se tėrmeti ėshtė shoqėruar nga disa pas goditje tė lehta, tė cilat kanė ardhur duke u shua

kosovari50
27.03.2012, 10:39:33
Digjen pesė shtėpi nė Tetovė
http://lajmonline.com/uploads/2-zjarri-tetov.jpg
Pesė shtėpi janė djegur plotėsisht nga zjarri qė shpėrtheu sot nė mėngjes nė lagjen Kolltuk tė Tetovės

Zėdhėnėsi i SPB-sė nė Tetovė, Marjan Josifovski deklaroi se zjarri ėshtė njoftuar rreth orės 06.30 tė mėngjesit dhe menjėherė kanė intervenuar tetė ekipe zjarrėfikėsish.

“Pėr shkak tė vjetėrsisė sė shtėpive, zjarri menjėherė ėshtė shpėrndarė dhe plotėsisht ka djegur objektet, duke shkaktuar dėme tė mėdha materiale, por pa viktima dhe tė plagosur”, deklaroi Josifovski, transmton INA.

Objektet qė u dogjėn plotėsisht nga zjarri janė nė pronėsi tė vėllezėrve Zendeli nė Tetovė. SPB njoftoi se po grumbullon tė dhėnat nė terren pėr tė zbardhur shkaqet qė shkaktuar djegien e shtėpive. Lajmonline

kosovari50
27.03.2012, 10:41:34
Tėrmeti godet Ulqinin
http://lajmonline.com/uploads/2-Ulqini_termet.JPG
Enti sizmologjik i Malit tė Zi ka regjistruar sot herėt nė mėngjes njė termet me fuqi tė mesme nė pjesėn juglindore tė Ulqinit

Epiqendra e tėrmetit me fuqi 4,5 shkallė tė Rihterit ka ndodhur 19 kilometra nė juglindje tė Ulqinit, njoftojnė mediet e Podgoricės.

Tėrmeti nuk ka mundur tė shkaktojė dėme materiale. Lajmonline

kosovari50
27.03.2012, 10:44:11
Kryeqyteti mbėrthehet nga rrezet elektromagnetike
http://www.lajmonline.com/uploads/+++++++++++++++++++++00%20aIpko.jpg
Shpeshtimi i antenave tė telefonisė mobile tė vendosura nė pjesė tė ndryshme tė kryeqytetit, mbi pullaze shtėpish dhe mbi ndėrtesa gjithnjė e mė tepėr po i shqetėson banorėt prishtinas, nga frika se ato mund tė jenė tė dėmshme pėr shėndetin, si pasojė e lirimit tė rrezeve elektromagnetike.

Kėtė shqetėsim po e pėrkrahin edhe ekologėt, njė nga tė cilėt, Shyqeri Dumani. Nga ana tjetėr kėtė dilemė, janė munduar ta heqin kompanitė mė nė zė tė telefonive mobilė nė Kosovė, “Vala” dhe IPKO. Zėdhėnėsit e kėtyre dy kompanive shprehen kategorikisht se antenat e vendosura kudo nė kryeqytet dhe nė Kosovė nuk paraqesin rrezik pėr banorėt. Njė antenė e tillė, sė fundi ėshtė vendosur nė njė shtėpi nė lagjen “Kodra e Diellit” tė Prishtinės. Megjithėse nė kėtė lagje ajo nuk ėshtė e vetme, njė pjesė e banorėve janė aktivizuar pėr mbledhje nėnshkrimesh, me qėllim tė kundėrshtimit tė shtimit tė antenave tė tilla.

“Antena qė ėshtė vendosur mbi kulmin e shtėpisė sė njė fqinjit tim ka ngjallur frikė, jo vetėm nė shtėpinė time, por edhe mė gjerė. Ajo paraqet rrezik pėr shėndetin”, ka thėnė tė dielėn Selver Dėrmaku, banor i lagjes. Sipas tij, banorėt janė duke e nėnshkruar njė peticion, tė cilin do t’ia dėrgojnė Komunės pas pak ditėsh. Dėrmaku nuk ka qenė nė gjendje tė tregojė se cila nga kompanitė e ka vendosur antenėn e fundit nė lagje, mirėpo siē ėshtė shprehur ai, ‘e kujtdo qoftė, ajo paraqet rrezik pėr shėndetin’.

Tė njėjtin shqetėsim e ka paraqitur edhe banori tjetėr i lagjes, njėherėsh kryetar i Iniciativės pėr Mbrojtjen e Qytetit tė Prishtinės, Ejup Bajrami. Edhe ky flet me bindje se ato paraqesin rrezik pėr shėndetin, ndėrsa ka treguar se ajo antenė ėshtė e vendosur nga operatori i telefonisė mobile “Vala”.

“Antenat e tilla gjithsesi dėmtojnė shėndetin e qytetarėve”, ka thėnė Bajrami teksa ka theksuar se angazhimi i qytetarėve pėr ndryshimin e gjendjes ėshtė i zbehtė.

“Qytetarėt duhet ta ngrenė zėrin mė shumė pėr kėtė dhe ēėshtje tė tjera qė kanė tė bėjnė me ta, qoftė pėr shėndetin, qoftė pėr sigurinė e pėrgjithshme”, ka thėnė Bajrami. Ankesa tė kėsaj natyre ndaj antenave tė telefonisė mobile kanė edhe njė pjesė e banorėve nė lagjen “Dodona”. Kėta tė fundit vazhdojnė tė bėjnė ‘zhurmė’ tashmė 3 vjet e mė tepėr, porse antena vazhdon tė funksionojė nė tė njėjtin lokacion. Madje ata kanė dėrguar edhe peticione prej 200 nėnshkrimesh nė kompaninė “IPKO”, si operator privat qė e ka vendosur atė.

“Nuk ka asnjė lėvizje nė drejtim tė largimit tė saj”, ka thėnė banori i lagjes “Dodona”, Ramadan Koēinaj. Gjendje e ngjashme nė lidhje me antenat e telefonisė dhe tė tjera ėshtė pothuajse nė tė gjitha pjesėt e kryeqytetit dhe nė periferi tė tij.

Menduh Abazi, zėdhėnės i operatorit “Vala”, ka thėnė tė dielėn se antenat e kėsaj kompanie nuk e paraqesin as mė tė voglin problem shėndetėsor pėr rrethinėn.

“Antenat tona janė tė prodhuesve mė tė njohur nė botė dhe tė atestuara nga Organizata Botėrore e Shėndetėsisė (OBSH)”, ka thėnė Abazi, duke hedhur poshtė ēfarėdo mundėsie se ato mund tė rrezikojnė shėndetin e njerėzve. Ai nuk ka folur pėr ndonjė rast konkret, por ka thėnė se nė disa raste janė fqinjėt ata tė cilėt pėr shkak se nuk u janė vendosur antenat nė shtėpitė e tyre, ankohen.

“Janė bėrė tė gjitha analizat dhe ėshtė vėrtetuar se kėto antena kanė rrezikshmėrinė mė tė ulėt tė mundshme, madje edhe se valėt e ndonjė radiostacioni”, ka thėnė Abazi.

Me pothuajse tė njėjtat qėndrime pėr parrezkshmėrinė e antenave tė saj ėshtė edhe IPKO. Zėdhėnėsi i kėtij operatori, Alban Kastrati, ka prezantuar edhe njė analizė, pas njė kėrkese qė Ministria e Ambientit ia kishte kėrkuar pėr antenėn nė “Dodonė” pėr tė cilėn pati marrė peticion.

“Pajisjet e IPKO-s tregojnė se fusha elektrike e matur nė largėsi prej katėr metrash distancė nga antena ėshtė mė e vogėl se 10v/m, vlerė kjo e cila

zvogėlohet me katrorin e largėsisė, si p.sh. nė 20 metra kalon nė 1 V/m”, ka thėnė Kastrati, duke theksuar se kjo e dhėnė ka dalė nga Kėshilli Evropian, i miratuar mė 1999 nė lidhje me kufizimin e ekspozimit tė publikut nė fushėn elektromagnetike tė pajonizuara.

“Sipas atyre tė dhėnave qeniet njerėzore nuk duhet t’u eksponohen fushave elektrike me mbi 41.25 V/m dhe fushave magnetike me mbi 0.111 A/m.”, ka vijuar Kastrati, teksa ka shfaqur bindjen se as antenat e kėsaj kompanie nuk paraqesin asnjė asfarė rreziku pėr qytetarėt.

Por tė gjitha kėto, sikur i hedh poshtė eksperti i Ekologjisė, Shyqeri Dumani, i cili deklaratat e operatorėve tė telefonisė mobile i quan tė njėanshme. “Secili e mbron tregun e vet’, ka thėnė Dumani, duke e quajtur skandaloze vendosjen e antenave tė tilla gjithandej kryeqytetit dhe Kosovės. “Nuk duhet shkuar mė larg se nė lagjen ‘Lakrishte’, ku midis dy ndėrtesave kolektive ėshtė vendosur njė antenė e tillė prej 15 metrash. Valėt e kėsaj antene bien vizavi me banorėt e tė dy ndėrtesave, duke u paraqitur atyre rrezik potencial pėr shėndetin”, ėshtė shprehur ai. Ai ka shtuar se askund nė Prishtinė antenat e telefonisė nuk janė vendosur sipas standardeve ndėrkombėtare.

“Antenat e mėdha, sipas rregullave, duhet tė vendosur nė kodra, kurse tė voglat aty ku nuk puqen drejtpėrdrejt me qytetarėt, domethėnė nė pikat mė tė larta. Nė Prishtinė, dihet si ėshtė qyteti, i pakoordinuar, me shtėpi nivelesh tė ndryshme, duke bėrė qė valėt tė bien drejt e nė qytetarė”, ka pohuar ai dhe ka shtuar se po tė kishte shtet, njė gjė e tillė assesi nuk do tė lejohej. Dumani ka pėrmendur themelimin e njė Agjencie pėr mbrojtjen nga rrezatimi jonizues dhe jonizues, nė kuadėr tė Qeverisė sė Kosovės, por sipas tij, kjo Agjenci asnjėherė nuk ka dalė me njė analizė pėr tė sqaruar punėn e valėve elektromagnetike. “Ajo ėshtė kot fare”, ka thėnė Dumani.

kosovari50
27.03.2012, 13:18:50
VRASJE NĖ KRUSHĖ TĖ MADHE
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/krushe_937302.jpg
Express
Ėshtė vrarė Fatmir Hoti (1984) nė fshatin Krushė e Madhe, bėnė tė ditur Policia Rajonale e Prizrenit. Sipas hetuesve rajonal, vrasja ka ndodhur nė orėt e mesditės tė hėnėn, gjatė njė shkėmbimi zjarri nė mes tė dy kushėrinjve me mbiemėr Hoti.

I vrari ka marrė njė plumb, i cili dyshohet t’i kėtė shkaktuar vdekjen gjatė rrugės pėr nė Spitalin Rajonal tė Prizrenit.

Hetues Rajonal dhe krim-teknika kanė kryer hetime nė vendin e ngjarjes ku ishte i pranishėm edhe prokurori kompetent.

Nuk dihen rrethanat e as motivi qė ka pėrfunduar me vrasjen e tashmė tė ndjerit. Trupi i pa jetė ėshtė nė Institutin e Mjekėsisė Ligjore pėr autopsi./Kosovapress/

kosovari50
28.03.2012, 10:28:17
Ministri Kuēi dhe Jonston biseduan pėr Shėrbimin Korrektues tė Kosovės
http://www.md-ks.org/repository/images/850IMG_5372.jpg
Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Prof. Dr. Hajredin Kuēi, sot ėshtė takuar me Stephen Jonston, Udhėheqės i Shėrbimit Korrektues tė EULEX-it, me tė cilin ka biseduar pėr punėt qė po bėhen nė qendrat korrektuese dhe tė paraburgimit tė Kosovės dhe pėr mundėsin e ngritjes sė kapaciteteve tė kėtyre qendrave.

Ministri Kuēi ka kėrkuar mbėshtetjen e njėsitit tė Shėrbimit Korrektues tė EULEX-it nė ngritjen e kapaciteteve tė qendrave korrektuese dhe tė paraburgimit nė Kosovė. Sipas Kuēit ky njėsit duhet tė jetė pjesė aktive dhe tė merr pjesė nė tė gjitha veprimet qė shkojnė nė dobi tė SHKK-sė.

Ndėrsa, z. Jonston premtoi ndihmėn profesionale tė njėsitit tė Shėrbimit Korrektues tė EULEX-it nė luftimin e dukurive negative brenda qendrave korrektuese dhe tė paraburgimit tė Kosovės, posaēėrisht nė Qendrėn Korrektuese tė Dubravės, nė klasifikimin e tė burgosurve dhe risocializimin e tyre me anė tė programeve adekuate, si dhe funksionalizimin e njėsisė ekonomike tė SHKK-sė.

Po ashtu, u bisedua edhe pėr mundėsin e bashkėpunimit nė funksionalizimin e plotė tė Qendrės Korrektuese tė Smrekovnicės dhe nė trajnimin adekuat tė stafit qė do tė punojnė nė Burgun e Sigurisė sė Lartė.

kosovari50
28.03.2012, 10:29:31
KQP: Zgjatet afati pėr dorėzimin e ofertave pėr privatizimin e KEDS-it
http://mzhe.rks-gov.net/repository/images/keds.JPG
Komiteti Qeveritar pėr Privatizimin e KEDS (KQP), nė mbledhjen e mbajtur tė martėn, ka aprovuar shtyrjen e afatit pėr dorėzimin e ofertave deri me 20 prill tė kėtij viti. Ky vendim vjen me kėrkesėn e kompanive tė parakualifikuara (Limak, Calik, Elsewedy dhe TAIB) tė cilat kanė kėrkuar nga KQP kohė shtesė pėr t’i pėrgatitur ofertat e tyre, pėr privatizimin e Distribucionit dhe Furnizimit me Energji Elektrike tė KEK.

KQP nė pajtueshmėri tė plotė tė ministrave anėtarė, ka vendosur gjithashtu qė ti lejojė kompanitė e parakualifikuara nė kėtė proces privatizimi, qė tė kenė mundėsinė e formimit tė konzorciumeve nė mes veti, me qėllim tė nxitjes dhe stimulimit tė ofertave sa mė cilėsore.

Procesi pritet tė shkoj sipas agjendės sė paraparė nga KQP, ofertat e kompanive tė parakualifikuara pritet tė dorėzohen nga investitorėt nė afatin pėrfundimtar me 20 prill, deri nė orėn 12:00. Pranimi i ofertave do tė jetė i hapur pėr publikun.

Ofertat e kompanive tė parakualifikuara pritet tė pėrshkojnė nėpėr njė proces vlerėsimi qė sė pari parashihet tė pėrmbushen kriteret teknike tė ofertės dhe pas pėrmbushjes sė tyre, procedohet me ofertėn financiare. Oferta mė e lartė financiare, do tė shpallet fituese e tenderit pėr privatizimin e KEDS.

kosovari50
28.03.2012, 10:30:56
U mbajtė prezantimi Komunitetet nė FSK
http://mksf-ks.org/repository/images/Prezentami_per_Komunitetet_ne_MFSK_27.03.2012_-I-.JPG

Zyra pėr Ēėshtjen e Komuniteteve tė MFSK-sė, ka prezantuar arritjet e saj, pėr periudhėn 2009-2011 nė ambientet e Ministrisė pėr Forcėn e sigurisė sė Kosovės.

Nė fjalėn e tij, Ministri i FSK-sė, Agim Ēeku, i njoftoi pjesėmarrėsit pėr angazhimin, qė MFSK po bėnė pėr inkuadrimin e pjesėtarėve tė komuniteteve nė radhėt e FSK-sė.

Ai po ashtu tha, se njėra prej sfidave tė FSK-sė, ėshtė rekrutimi i sa mė shumė pjesėtarėve tė komuniteteve e sidomos pjesėtarė tė komunitetit serbė. “Ne vazhdimisht jemi nė terren, ku kemi takuar drejtpėrdrejt shumė qytetarė serbė, nė mesin e tyre shumė tė rinj, tė cilėt kanė vullnet dhe dėshirė pėr t’u bėrė pjesėtarė tė FSK-sė, por, sfida ėshtė se ata, kanė trysni nga njė pjesė e komuniteti i tyre. Problemi nuk ėshtė brenda FSK-sė, por jashtė FSK-sė” konstatoi ministri Ēeku.

Ministri Agim Ēeku, me kėtė rast, kėrkoi nga kryetarėt e komunave me shumicė serbe, qė tė ndihmojnė nė kėtė drejtim, sepse problemi nuk ėshtė vullneti i tė rinjve, por, ata duan mbėshtetje dhe inkurajim nga liderėt e tyre. Ne kemi krijuar kushte dhe ambient tė pėrshtatshėm nė FSK, dhe nuk e kemi njė rast tė vetėm; se njė pjesėtarė i komuniteteve e ka lėshuar FSK-nė, nga presioni ose diskriminimi i brendshėm. Po ashtu ministri Ēeku kėrkoi nga pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė qė donacionet pėr komunitetet t’i bėjnė pėrmes dhe nė bashkėpunim me MFSK-nė.

Ndėrsa, Drejtoresha e Zyrės pėr Komunitete, e ka bėrė prezantimin e temės: “Komunitet nė FSK-sė, 2009-2011”, duke i prezantuar tė dhėnat dhe konstatimet pėrmes filmimeve dhe botimit tė njė Buletini.

Nė takimin e mbajtur nė Ministrinė e FSK-sė, morėn pjesė; ministri Agim Ēeku, zėvendėsministrat; Dr. Shemsi Veseli, Bejtush Gashi dhe Sllavisha Filipovic, komandanti i FSK-sė, gjenerallejtėnant Kadri Kastrati, Sekretari Pėrgjithshėm i MFSK-sė Shkėlzen Syla, Shefi i Divizionit Kėshillues Ushtarak (MCAD), gjeneral brigade Francesko Diella, zėvendės ambasadori i Britanisė sė Madhe Joe Preston, ambasadori i Norvegjisė Jan Braathu pėrfaqėsuesi i Zyrės pėr Komunitete tė Qeverisė sė Kosovės, si dhe pėrfaqėsues tė komunave me popullatė serbe, etj.

Nė fund, tė gjithė pjesėmarrėsit ndihmuan me angazhimin e tyre pėrmes diskutimeve, pėr gjetjen e formave tė bashkėpunimit, pėr t’i ndihmuar tė rinjtė e komuniteteve pėr inkuadrimin e tyre, nė FSK.

kosovari50
28.03.2012, 10:32:11
Ministri i FSK-sė Agim Ēeku merr pjesė nė konferencėn rajonale “Karta e Adriatikut” tė ministrave tė Mbrojtjes
http://mksf-ks.org/repository/images/Agim_Ceku__foto__portret___MFSK.jpg

Ministri i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės Agim Ēeku dhe njė delegacion i Ministrisė pėr FSK, me ftesė tė Ministrisė sė Mbrojtjes tė Maqedonisė, do tė marrin pjesė nė punimet e konferencės sė ministrave tė mbrojtjes sė vendeve tė rajonit; “SHBA-Karta e Adriatikut”, e cila do tė mbahet nė Shkup tė Republikės sė Maqedonisė, me 28 dhe 29 mars 2012.

Organizator i Konferencės “SHBA-Karta e Adriatikut”, kėtė vit ėshtė ministri i Mbrojtjes sė Republikės sė Maqedonisė, Fatmir Besimi. Tema e konferencės do tė jetė; “Sfidat dhe zgjidhjet e pėrbashkėta”

Qėllimi i konferencės sė ministrave tė mbrojtjes sė vendeve tė rajonit, ėshtė nxitja e dialogut dhe shkėmbimeve. Pjesėmarrėsit do tė shqyrtojnė sfidat me tė cilat pėrballet regjioni, e nė veēanti shtetet e Ballkanit perėndimor me fokusim nė zgjidhjet potenciale tė pėrbashkėta.
Nė Konferencė do tė marrin pjesė ministrat e mbrojtjes sė vendeve anėtare dhe vėzhguese tė SHBA-Karta e Adriatikut, pėrfaqėsues nga Departamenti i Mbrojtjes i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, pėrfaqėsues nga Selia e NATO-s nė Bruksel, pėrfaqėsues dhe ekspert nga Qendra e Gjenevės pėr Politika tė Sigurisė dhe diplomatė tė tjerė tė lartė.

Karta e Adriatikut, ėshtė themeluar si njė mekanizėm qė tė promovojė dialogun rajonal, tė avancojė bashkėpunimin e mbrojtjes dhe tė forcojė kapacitetet nacionale drejt qėllimit tė pėrbashkėt, integrimit nė NATO pėr gjitha shtetet e regjionit.

kosovari50
28.03.2012, 10:33:45
Artistėt e teatrit tashmė kanė trajtim tė dinjitetshėm nga shteti, tha zėvendėsministri Abazi
http://www.mkrs-ks.org/repository/images/DSC_0085_505.jpg
Zėvendėsministri i Kulturės, Rinisė dhe Sportit, z. Hajdin Abazi, tha sot se prej vitit tė kaluar trajtimi ndaj artistėve, nė veēanti atyre tė teatrit, ka ndryshuar rrėnjėsisht.Nė ceremoninė e ndarjes sė ēmimeve vjetore pėr dramė “Katarina Josipi”, qė u mbajt nė Teatrin Kombėtar tė Kosovės, pėr nder edhe tė 27 Marsit – Ditės Botėrore tė Teatrit, zėvendėsministri Abazi tha se tashmė artistėt e teatrit nuk shihen si njė barrė e tepėrt pėr shtetin, por pėr ata tashmė ekziston njė trajtim i dinjitetshėm. “ Nė kėtė moment, do tė shfrytėzoja rastin qė nga ky vend, sot, tė kujtoj vendimet qė ka marrė dhe vėnė nė zbatim MKRS nė krye ministrin Memli Krasniqi: e para, Teatri Kombėtar, nė bazė tė ligjit ekzistues, ka ansamblin rezident tė aktorėve i cili pritet qė nė njė kohė tė afėrme tė pėrmbyllet si e tillė, dhe, e dyta, mbase mė e shumėpritura, pėr aktorėt, por edhe punėtorėt tjerė tė teatrit, kontratat mbi vepėr, tė cilat nė njė mėnyrė apo tjetėr e kanė cenuar dinjitetin e tyre krijues dhe profesional, dhe janė shpėrfaqur si kėrcėnim permanent pėr artistėt, u zėvendėsuan me kontrata tė rregulla tė punės, gjė qė gjithsesi nėnkupton edhe stimulimin mė tė mirė tė tyre dhe mbrojtje ligjore mė tė plotė. Pėrveē kėsaj pagat e tyre tashmė qe njė vit gati janė rritur njėqind pėr qind”, tha zėvendėsministri para tė pranishmėve. Ai me kėtė rast ka njoftuar artistėt se Ministri Krasniqi ka marrė vendim pėr themelimin e Ēmimeve Vjetore pėr Teatėr, pėr tė cilat do tė nxirret edhe njė rregullore e veēantė.

Zėvendėsministri Abazi ka vlerėsuar gjithė krijimtarinė teatrore nė Kosovė, duke thėnė se ajo ka pasur rolin e veēantė nė ngritjen intelektuale tė shoqėrisė. “Sukseset e hapėsirės teatrore tė vendit tonė, qė zėnė fill mbi veprat antologjike tė autorėve tanė dhe atyre tė huaj si dhe tė atyre tė shprehjes bashkėkohore vendore dhe botėrore, e kanė inspiruar publikun nė shqyrtimin e pėrditshmėrisė sė tyre si dhe e kanė pasuruar shpirtin e secilit individ”, ka thėnė ai, duke uruar artistėt e teatrit pėr ditė edhe mė tė mira. Ndėrkohė ēmimin e parė pėr dramė “Katarina Jopsipi” e ka marrė drama “Sodom Sadomazo”, me autore Dhurata Hoti. Me ēmim tė dytė ėshtė shpėrblyer drama “Misteri i Trekėndėshit tė Bermudės”, me autor Ferdinand Hysi, ndėrkaq me ēmim tė tretė ėshtė shpėrblyer drama “Eksperimenti”, me autor Agush Mulliqi.

kosovari50
28.03.2012, 10:35:31
Ministri Hoxhaj pėr vizitė zyrtare nė Itali
http://www.mfa-ks.net/repository/images/28_03_12_61066_10_11_11_98885_13_07_11_22058_Enver _Hoxhaj_BE.jpg
Me ftesė tė ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Italisė, Giulio Terzi, ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, ka udhėtuar pėr vizitė zyrtare nė Romė.

Pėrveē takimit me ministrin e Jashtėm italian Terzi, gjatė qėndrimit nė Romė, ministri Hoxhaj do tė zhvilloj takime edhe me pėrfaqėsues tė tjerė tė lartė tė institucioneve italiane. Nė kėto takime, Hoxhaj do tė marrė mbėshtetjen e shtetit italian pėr perspektivėn e qartė integruese tė Kosovės si dhe pėr proceset e tjera nė drejtim tė forcimit tė shtetėsisė dhe subjektivitetit ndėrkombėtarė tė Republikės sė Kosovės.

Ministri Hoxhaj, po ashtu do tė zhvillojė takime me diplomatė tė shteteve tė tjera tė akredituar nė Romė.

Ministri i Jashtėm i Kosovės, do tė paraqitet edhe nė aktivitete tė tjera tė nivelit tė lartė, si dhe do tė mbajė njė ligjėratė nė Shoqatėn Italiane pėr Organizmat Ndėrkombėtare (SIOI) , ku pėrveē personaliteteve tė shumta italiane dhe nga kori diplomatik, do tė marrė pjesė edhe presidenti i kėsaj shoqate, ish-ministri i Jashtėm italian, Franco Frattini.

kosovari50
28.03.2012, 10:37:19
Ministria e Tregtisė dhe Industrisė priti pėrfaqėsues nga “Rrjeti Transatlantik 2020”
http://www.mti-ks.org/repository/images/foto%20023.jpg
“Shtyrja e agjendės sė zhvillimit ekonomik pėrpara mbetet sfida kryesore pėr ekonominė e Republikės sė Kosovės”. Kėto fjalė i bėri tė ditur Zv. Kryeministrja Mimoza Kusari – Lila nė njė takim me grupin e biznesit tė “Rrjetit Transatlantik” tė cilėt po qėndrojnė nė Kosovė.
Tė etur pėr tė dėgjuar pėr ekonominė e Kosovės dhe pėr tė bėrė pyetje tė ndryshme, grupi i liderėve tė rinj nga Evropa dhe Amerika Veriore u informuan nga pėrfaqėsues tė MTI-sė, se ēfarė politika ėshtė duke ndėrmarrė kjo ministri.
Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė Kusari – Lila i informoj pėr objektivat qė ministria qė ajo drejton ka. “Fillimi i negocimit tė marrėveshjes pėr tregti tė lirė me BE-nė, vazhdimi i reformave tė bėrit biznes, tėrheqja e investimeve tė huaja, infrastruktura e cilėsisė si dhe reformimi organizativ dhe funksional i MTI-sė janė disa nga objektivat qė synojmė ti arrijmė gjatė kėtij viti” – theksoj ajo.

Pas prezantimit tė punės nga pėrfaqėsues tė MTI-sė, ajo qė mė sė shumti iu interesoj grupit tė biznesit nga rrjeti transatlantik ishte: ambienti i tė bėrit biznes nė Kosovė.

Ministrja Kusari – Lila foli pėr reformat qė kanė ndėrmarrė deri mė tani, e cila tha: “Jemi duke vazhduar tė punojmė me pėrkushtim tė plotė qė tė pėrmirėsojmė ambientin e tė bėrit biznes. Deri mė tani janė miratuar 11 ligje qė kanė pėr qėllim lehtėsimin e tė bėrit biznes, ėshtė shkurtuar koha pėr tė hap biznes, ėshtė reduktuar kapitali fillestar si dhe ėshtė reduktuar numri i dokumenteve pėr eksport dhe import. Reformat do tė vazhdojnė derisa tė arrijmė tė jemi vendi mė i mirė nė rajon pėr tė bėrė biznes”.

Mė tutje, pėr pėrkrahjen e bizneseve, foli edhe kryeshefi i Agjencisė pėr Ndėrmarrjeve tė Vogla dhe tė Mesme, Granit Berisha, i cili tregoj projektet qė tanimė kjo agjenci ėshtė duke i implementuar. Ai pėrmendi Parkun e Biznesit nė Drenas, si njė nga projektet ku parashihet tė punėsohen afro 1000 persona si dhe projektin pėr zhvillimin i politikave tė inovacionit qė ka pėr qėllim pėrmirėsimin e pozitės sė Kosovės nė pikėpamje tė konkurrencės. Ky projekt, do tė ndikoj nė zhvillimin e kapitalit njerėzor dhe nė nxitjen e inovacionit tek kompanitė vendore.

Rrjeti Transatlantik 2020 (TN2020), ėshtė njė grup prej 40 liderėsh mė tė mėdhenj nga Amerika Veriore, Evropa dhe Meksika. Kėshilli Britanik nė Kosovė, Kėshilli Britanik nė Uashington DC dhe Ambasada Britanike, nė bashkėpunim me Ministrinė e Punėve tė Jashtme tė Kosovės, ka organizuar konferencėn “Rrjetit Transatlantik 2020” me temė “Fuqizimi i Ballkanit”. Gjatė qėndrimit tė tyre ata kanė bėrė vizita tė shumta dhe do tė vazhdojnė agjendėn e tyre deri nesėr kur do tė pėrfundoj vizita e tyre nė Kosovė.

kosovari50
28.03.2012, 20:17:57
NAFTĖTARĖT KĖRCĖNOJNĖ EXPRESS'IN ME HEDHJE TĖ BOMBĖS – REAGOJNĖ AGPK E UGK
http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/Foto_TXT_Kryesor_Nafta_(5)_685681.jpg
Edhe Unioni i Gazetarėve tė Kosovės ėshtė shprehur tejet i shqetėsuar me kėrcėnimin e hedhjes sė bombės qė i ėshtė bėrė gazetės “Express” nga persona ende tė panjohur.

"UGK e dėnon ashpėr njė akt tė tillė tė kėrcėnimit dhe konsideron se shkrimi i gazetės ka qenė nė nivel tė lartė profesional dhe nga kjo shihet qartė se kėrcėnimi ėshtė bėrė nga grupe tė ndryshme tė interesit tė cilat janė prekur nga e vėrteta e publikuar nė gazetėn “Express”. Kėrcėnimet e tilla tė drejtpėrdrejta pėr jetėn gazetarėve dhe pronėn e medieve, janė tregues i qartė se ēfarė niveli tė rrezikut paraqet trajtimi i temave tė ndjeshme nga ana e gazetarėve dhe medieve. Pėr UGK-nė kėto akte janė tė papranueshme, andaj i bėjmė thirrje organeve tė hetuesisė sė Policisė sė Kosovės qė sa mė parė tė merren dhe rastin dhe autorėt e kėtij kėrcėnimi direkt t’i vė para organeve tė drejtėsisė, pare se nga njerėz tė tillė tė pėsoj gazetarėt dhe mediet", thuhet ne reagimin e UGK'sė.

UGK i inkurajon gazetarėt e gazetės “Express” qė tė vazhdojnė me shkrimet e tyre profesionale, qė janė nė shėrbim tė informimit tė drejt tė opinionit publik kosovar.

Ndėrsa, mė herėt Asociacioni i Gazetarėve Profesionistė tė Kosovės ka marrė me shqetėsim njoftimet se persona tė panjohur kanė kėrcėnuar se do tė hedhin bombė nė lokalet e tė pėrditshmes “Express”.

Gjatė gjithė paradites tė sė mėrkurės persona tė ndryshėm qė janė prezantuar si pėrfaqėsues tė naftėtarėve kanė kėrcėnuar se do tė “hedhin gazetėn nė erė”, pas publikimit tė njė artikulli ku njoftohet se MTI ka dėnuar kompanitė Petrol Company, Baci Kompani, Delta Group, Rek Oil, Agro Kabashi, Usa Sh.p.k, kompania Kastrati dhe NP Pajtimi pėr cilėsi tė dobėt tė karburanteve.

AGPK i bėnė thirrje Policisė sė Kosovės, misionit tė EULEX-it dhe tė gjitha institucioneve tjera tė drejtėsisė qė tė zbardhin kėto kėrcėnime.

AGPK dėnon fuqishėm kėtė akt dhe ēdo lloj kėrcėnimi qė iu bėhet gazetarėve pėr shkak tė kryerjes sė punės sė tyre. AGPK konsideron se kėrcėnimi i gazetarėve paraqet shkelje tė lirisė sė shprehjes dhe lirisė sė informacionit, tė drejta kėto shumė tė rėndėsishme pėr funksionimin e demokracisė.

Pompat e Ujit?

Petrol Company, Baci Kompani, Delta Group, Rek Oil, Agro Kabashi, Usa Sh.p.k, kompania Kastrati, NP Pajtimi dhe disa kompani tjera janė dėnuara nga Ministria e Tregtisė nėn dyshimet se kanė shitur karburante tė pėrziera me ujė. Naftėtarėt nuk pajtohen me kėto dėnime.

Gjobės pėr shitje tė naftės jocilėsore nuk i shpėtuan as naftėtarėt mė tė mėdhenj tė vendit.

Ministria e Tregtisė dhe e Industrisė, pėr shkak tė shitjes sė naftės jocilėsore, vendosi qė t’i gjobisė edhe kompanitė mė tė mėdha qė merrem me shitjen e karburanteve.

Nė listėn qė ka siguruar Gazeta Express, kompanitė e gjobitura janė Petrol Company, Delta Group, Baci Kompani, Agro Kabashi, Rek Oil, Usa Sh.p.k, NP Pajtimi e kompania Kastrati. Kėta naftėtarė janė gjobitur nga Inspektorati i MTI’sė, pėr shkak se ishin zėnė duke shitur naftė nė kundėrshtim me Udhėzimin administrativ pėr cilėsinė e naftės, tė cilin kjo ministri e kishte fuqizuar qysh nė tetor tė vitit tė kaluar.

Sipas dokumentit qė ka siguruar Express, tė gjitha kėto kompani tash janė nė procedurė pėr kundėrvajtje, pasi nė bazė tė analizave tė bėra nėpėr laboratorė ka dalė se ato kanė vazhduar tė shesin naftė jocilėsore.

“Petrol Kompania, Baci Kompani,Delta Group, Rek Oil, Usa Sh.p.k, Agro Kabashi, kompania Kastrati, NP Pajtimi janė kompanitė e gjobitura pėr shkak tė shitjes sė naftės nė kundėrshtim me Udhėzimin administrativ pėr cilėsinė e naftės tė MTI’sė”, thuhet nė dokumentin qė ka siguruar gazeta.

Deri tė ky vendim pėr gjoba, Inspektorati kishte ardhur, pas pėrfundimit tė analizave nė laboratorėt e caktuar pėr kėtė punė.

Shkėlqen Jusaj, drejtor i Petrol Company, nė njė bisedė pėr Express, thotė se kualiteti i karburanteve qė ai shet ėshtė nė rregull. Pėr tė kundėrshtuar edhe gjobėn qė ka marrė, ai tha se ka bėrė edhe ankesė, duke kėrkuar verifikim tė mostrave edhe nė njė laborator tjetėr.

“Ne nuk pajtohemi pėr shkak se ne kemi verifikuar produktin tonė nė disa laboratorė derisa ka ardhur puna te shitja dhe kualiteti i produktit ka qenė nė rregull”, thotė ai, duke shtuar se nuk ėshtė e mundur qė analizat nė njė laborator tė jenė nė rregull e vetėm nė laboratorin e caktuar tė mos dalin nė rregull. Ai shpreson qė tė verifikohen analizat dhe ėshtė i sigurt se gjithēka do tė dalė nė rregull.

Madje, sipas tij, nuk ėshtė problemi vetėm te kompania e tij.

“Nuk ėshtė faji vetėm te kompania jonė, sepse tė gjitha kompanitė kanė bėrė ankesė pėr tė njėjtėn gjė, pėr shkak tė njė gabimi atje, qoftė nga infrastruktura e tyre, ose metoda e tyre qė pėrdorin”, thotė Jusaj.

Sipas dokumentit, thuhet se pėr kompanitė Petrol, Np Pajtimi, Prishtinė, Agro Kabashi, Rek Oil nė Obiliq, Kompania Kastrati nė Klinė, Delta Group, Baci Kompani, brenda afatit ligjor merren edhe masat pėr kundėrvajtje.

Inspektorati i Ministrisė sė Tregtisė dhe i Industrisė, deri mė tash ka shqiptuar 66 gjoba ndaj kompanive qė merren me shitjen e karburanteve.

Ministrja e Tregtisė, Mimoza Kusari-Lila ka pranuar se ka raste kur kualiteti i naftės nuk ėshtė nė pėrputhshmėri me udhėzimin administrativ. E pėr kėtė ajo tregon se kjo ministri ka shqiptuar edhe gjoba.

E pėr shkak tė tregtimit tė naftės sė keqe, ministrja ka thėnė se do tė fillojnė me kontrolle pa paralajmėrim, nė mėnyrė qė ta largojnė nga tregu naftėn e keqe.

“Shumė shpejt do tė fillojmė me kontrolle jashtė planit tė monitorimit, tė cilat pėrfshijnė kontrolle pa paralajmėrim tė subjekteve, gjegjėsisht vizita ad hoc si nė pikat me shumicė, ashtu edhe nė ato me pakicė”, thotė ministrja, duke bėrė tė ditur se kjo metodė shtesė po bėhet pėr tė verifikuar kualitetin e naftės, pasi sipas saj, nė planin e monitorimit operatorėt janė tė informuar pėr vizitat.

Kusari-Lila pohon pėr Express se metodat shtesė tė kontrolleve po bėhen pėr shkak tė eliminimit tė veprimtarisė sė disa subjekteve, qė ende po manipulojnė me cilėsinė e naftės.

Ministria e Tregtisė dhe e Industrisė, gjatė vitit tė kaluar, kishte fuqizuar Udhėzimin administrativ pėr cilėsinė e karburanteve tė naftės, me tė cilin kėrkohej ngritja e kualitetit tė derivateve tė naftės nė tregun vendor.

kosovari50
28.03.2012, 20:22:05
HOXHAJ MERR MBĖSHTETJE TĖ FUQISHME NGA ITALIA
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/28_03_12_61066_10_11_11_98885_13_07_11_22058_Enver _Hoxhaj_BE_986104.jpg
Express
Ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, u takua sot nė Romė me ministrin e Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Italisė, Giulio Terzi.

Gjatė takimit, ministri Hoxhaj ka marrė pėrkrahje tė fuqishme tė shtetit dhe diplomacisė italiane pėr perspektivėn evropiane tė Kosovės dhe proceset tjera nė drejtim tė forcimit tė shtetėsisė dhe subjektivitetit ndėrkombėtar tė Republikės sė Kosovės.

Sa i pėrket proceseve integruese tė Kosovės, ministri Terzi ka ofruar ndihmėn konkrete tė shtetit italian nė kėtė proces, pėrfshirė edhe ndikimin te pesė vendet e BE-sė, qė ende nuk e kanė njohur Kosovėn, qė tė mos pengojnė nė asnjė formė rrugėn e Kosovės drejt integrimit tė plotė nė Bashkimin Evropian.

Dy ministrat kanė biseduar pėr forcimin e mėtutjeshėm tė marrėdhėnieve bilaterale, duke theksuar faktin se brenda kėtij viti pritet tė nėnshkruhen gjashtė marrėveshje pėr bashkėpunim ekonomik, tregtar, kulturor dhe arsimor.

Ministri i Jashtėm i Kosovės, Enver Hoxhaj, ka falėnderuar ministrin Terzi pėr pėrkrahjen e vazhdueshme tė Romės pėr Kosovėn, nė tė gjitha drejtimet.

Hoxhaj e ka njoftuar ministrin e Jashtėm tė Italisė pėr hapat e ndėrmarrė nga Kosova nė drejtim tė pėrmbushjes sė kritereve pėr avancimin e shpejtė nė proceset integruese evropiane, duke vlerėsuar rėndėsinė e pėrkrahjes italiane nė kėtė proces.

Ministri Hoxhaj tha se pas lansimit tė studimit tė fizibilitetit, Kosova ka nevojė qė sa mė parė tė marrė udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave, dhe proceset tjera kontraktuale me BE-nė.

“Lansimi i studimit tė fizibilitetit ėshtė njė fazė e parė drejt nėnshkrimit tė marrėveshjes sė Stabilizim-Asocimit, i cili ėshtė njė relacion i ri kontraktual mes Kosovės dhe institucioneve nė Bruksel”, tha ai.

Ndėrsa, gjatė njė konference pėr medie tė dy ministrave, pas interesimit tė gazetarėve, ministri i Jashtėm i Kosovės, Enver Hoxhaj, ka sqaruar gjendjen nė veri tė vendit, duke potencuar se mbajtja e zgjedhjeve serbe nė tri komunat e veriut, rrezikon gjendjen nė Kosovė dhe mė gjerė nė rajon.

"Jemi kundėr mbajtjes sė zgjedhjeve lokale serbe nė tri komunat nė veri dhe qėndrimi i Qeverisė sė Kosovės tashmė ėshtė i qartė pėr kėtė ēėshtje. Nėse mbahen zgjedhjet, kjo do tė vinte nė pikėpyetje tėrė arkitekturėn e sigurisė nė rajon”, tha ministri Hoxhaj.

Ndėrsa, shefi i diplomacisė italiane, Giulio Terzi, kėrkoi respektimin e sovranitetit tė Kosovės kur bėhet fjalė pėr zgjedhjet lokale serbe.

"Ēėshtja e zgjedhjeve lokale duhet tė zgjidhet duke respektuar pėrgjegjėsinė dhe sovranitetin e Kosovės mbi tė gjitha aspektet elektorale pėr organizimin e zgjedhjeve lokale nė Kosovė", ka thėnė Terzi, nė konferencėn e pėrbashkėt pėr medie.

Hoxhaj, gjatė takimit, ka informuar homologun italian edhe pėr hapjen sė shpejti tė njė departamenti pėr gjuhėn dhe kulturėn italiane nė Universitetin e Prishtinės, gjė qė ėshtė mirėpritur nga ministri Giulio Terzi.

Gjatė ditės sė parė tė vizitės zyrtare nė Itali, ministri Hoxhaj, i shoqėruar nga zėvendėsministri i Jashtėm, Ibrahim Gashi, ka pasur takime me personalitete tė jetės publike nė Itali dhe ka mbajtur njė ligjėratė nė Universitetin “La Sapienza” tė Romės.

Gurke
29.03.2012, 23:42:27
Parlamenti Evropian kundėr fusnotės, e trajton Kosovėn shtet

http://koha.net/repository/images/f1_29-parlev-balline-nr-51333038533.jpg

Publikuar: 29.03.2012 - 18:28

Bruksel, 29 mars - Parlamenti Evropian ka refuzuar tė enjten kėrkesėn e disa deputetėve tė kėtij parlamenti, qė nė dokumentet e Parlamentit Evropian Kosova tė referohet me fusnotė, siē ishin marrė vesh Beogradi dhe Prishtina pėr pėrfaqėsimin e Kosovės nė nismat rajonale.

Ky propozim ėshtė hedhur poshtė nė votimin e sė enjtes nė seancėn plenare tė Parlamentit Evropian, ku ėshtė miratuar rezoluta pėr Kosovėn.

Rezoluta edhe njė herė u bėn thirrje pesė vendeve tė BE-sė, tė cilat ende nuk e kanė njohur Kosovėn, qė ta bėjnė njė gjė tė tillė.

Ka kaluar edhe amendamenti, i cili i bėn ftesė Komitetit Olimpik Ndėrkombėtar qė tė mundėsojė pjesėmarrjen e sportistėve kosovarė nė Lojėrat Olimpike nė Londėr kėtė vit.

Po ashtu, ky raport ėshtė edhe kritik ndaj Kosovės nė disa fusha. Kėrkon qė sa mė parė tė merren masa ndaj pėrgjegjėsve pėr mashtrimet nė procesin zgjedhor; kėrkon qė Kosova tė bėjė mė shumė nė luftė kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit.

Raporti i miratuar tė enjten, me shumicė tė madhe votash tė deputetėve tė Parlamentit Evropian, kėrkon nga Komisioni Evropian qė sa mė shpejt t’i dorėzojė Kosovės udhėrrėfyesin pėr liberalizimin e vizave dhe qė procesi pėr Kosovėn tė jetė i ngjashėm me atė qė ka qenė pėr vendet tjera tė rajonit tė Ballkanit.

Pos pėr Kosovėn, tė enjten ėshtė miratuar edhe rezoluta pėr Serbinė. Edhe nga Serbia, sikurse ėshtė edhe nė raportin pėr Kosovėn, ėshtė kėrkuar qė tė pėrmbahet nga zhvillimi i zgjedhjeve nė Kosovė, pra i zgjedhjeve lokale, duke thėnė se njė gjė e tillė ėshtė nė kundėrshtim me rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė.

Ėshtė pėrshėndetur marrėveshja nė dialog ndėrmjet Serbisė dhe Kosovės, por ėshtė kėrkuar qė tė ketė implementim tė plotė tė tė gjitha marrėveshjeve qė janė arritur.

Deputetėt e PE-sė, me rezolutat qė kanė miratuar nė seancėn plenare tė sė enjtes, kanė mbėshtetur rrugėn evropiane tė tė gjitha vendeve tė rajonit tė Ballkanit, pėrfshirė edhe Kosovėn dhe Serbinė, raporton Radio Evropa e Lirė.

PE-ja kėshtu vazhdon tė jetė i vetmi institucion i BE-sė, i cili vazhdon ta trajtojė Kosovėn si shtet tė pavarur dhe i referohet asaj si Republika e Kosovės, pa pėrmendur asnjė fusnotė apo ndonjė gjė tjetėr krahas emėrtimit tė Kosovės.

Parlamenti Evropian, po ashtu kėrkon nga Komisioni Evropian qė tė mos vonohet me studimin e fizibilitetit pėr Kosovėn.


AAAAAAAAAAA :)[/URL][URL="javascript:;"] (javascript:;)

kosovari50
31.03.2012, 10:02:16
Portalet maqedonase: UĒK kthehet nė Likovė?
http://www.lajmonline.com/uploads/++++++++++++++++++++++00%20aUCK-MK.jpg
Dyshimet janė se do tė destabilizohet Maqedonia para samitit tė NATO-sė, ose grupi i armatosur ka dalė nė sipėrfaqe pas deklaratės sė Hashim Thaēit, i cili ka deklaruar qė nėse “preken kufijtė....

Disa portale maqedonase lajmėrojnė se nė Likovė tė Kumanovės ėshtė parė njė grup i madh ushtarėsh me emblemėn UĒK.

Kėtė informatė, gjithnjė sipas portaleve maqedonase, e kanė marrė nga shėrbimet sekrete. Enigma e kėtij lajmi qėndron nė faktin se thuhet qė mbėshtetės i kėtij grupi tė jetė shėrbimi sekret francez. Spekulimet shkojnė deri aty sa thuhet se pėr kėtė ėshtė i informuar edhe zv/ministri i MPB-sė, Xhelal Bajrami

Dardani_Ferizaj
31.03.2012, 16:41:25
Merdarė, Serbia arreston dy policė tė Kosovės


31-03-2012 14:20 CETPolicė tė Xhandarmėrisė sė Serbisė, tė shtunėn, rreth orės 10:30, nė rajonin e Merdarit, ka arrestuar dy policė tė Kosovės. Tė arrestuarit, sipas ministrit serb tė Punėve tė Brendshme, Ivica Daēiq, “kanė qenė tė armatosur me dy pushkė automatike, dy revole dhe aparaturė speciale pėr matjen e largėsisė”.
Tė arrestuarit, sipas medieve serbe, tė cilat e citojnė Daēiqin, janė Shukri Bunjaku dhe Sami Beqiri.
“Ēfarė po kėrkojnė ata nė territorin e Serbisė”, siē tha ai, “qendrore, dhe nė bazė tė ēfarė marrėveshjeje ata kanė hyrė nė territorin tonė”, ka thėnė Daēiq, duke shtuar se Serbia nuk do tė tolerojė akte tė tilla.
Ai i ka bėrė thirrje UNMIK-ut, KFOR-it dhe EULEX-it tė dalin me qėndrim rreth kėtij rasti dhe theksoi se kushdo qė guxon tė shkelė Marrėveshjen Ushtarake Teknike tė Kumanovės nė kėtė mėnyrė, do tė arrestohet.
“Kjo i ka tejkaluar tė gjithė kufijtė”, ka nėnvizuar Daēiq. /Zėri/


Keshtu e keni kur edheheqin Hashimat!!!!!!!!!

piloti
31.03.2012, 19:43:21
Merdarė, Serbia arreston dy policė tė Kosovės


31-03-2012 14:20 CETPolicė tė Xhandarmėrisė sė Serbisė, tė shtunėn, rreth orės 10:30, nė rajonin e Merdarit, ka arrestuar dy policė tė Kosovės. Tė arrestuarit, sipas ministrit serb tė Punėve tė Brendshme, Ivica Daēiq, “kanė qenė tė armatosur me dy pushkė automatike, dy revole dhe aparaturė speciale pėr matjen e largėsisė”.
Tė arrestuarit, sipas medieve serbe, tė cilat e citojnė Daēiqin, janė Shukri Bunjaku dhe Sami Beqiri.
“Ēfarė po kėrkojnė ata nė territorin e Serbisė”, siē tha ai, “qendrore, dhe nė bazė tė ēfarė marrėveshjeje ata kanė hyrė nė territorin tonė”, ka thėnė Daēiq, duke shtuar se Serbia nuk do tė tolerojė akte tė tilla.
Ai i ka bėrė thirrje UNMIK-ut, KFOR-it dhe EULEX-it tė dalin me qėndrim rreth kėtij rasti dhe theksoi se kushdo qė guxon tė shkelė Marrėveshjen Ushtarake Teknike tė Kumanovės nė kėtė mėnyrė, do tė arrestohet.
“Kjo i ka tejkaluar tė gjithė kufijtė”, ka nėnvizuar Daēiq. /Zėri/


Keshtu e keni kur edheheqin Hashimat!!!!!!!!!
Nuk di pse kesaj radhe Koqevari50 nuk e solli kete lajm te trishtueshem

AKSH -ne edhe nese nuk egziston duhet urgjent riaktivizuar dhe ngritur

me Shkije tjeter gjuhe nuk ka perveq grykes se kaqepshtrempes

piloti

Dardani_Ferizaj
31.03.2012, 19:57:20
Nuk di pse kesaj radhe Koqevari50 nuk e solli kete lajm te trishtueshem

AKSH -ne edhe nese nuk egziston duhet urgjent riaktivizuar dhe ngritur

me Shkije tjeter gjuhe nuk ka perveq grykes se kaqepshtrempes

piloti

Pilot kjo foto me ka shqetesu krejt,kemi ra aq posht sa qdo koment asht i tepert.....

piloti
31.03.2012, 21:01:25
Pilot kjo foto me ka shqetesu krejt,kemi ra aq posht sa qdo koment asht i tepert.....

Ata dy polic nuk me dhimbesn fare !!!, keta jane arrestuar ne teritorin e Kosoves!!, jane arrestuar madje te armatosur dhe ne detyre!!!, perqfare mahen armet!!!...per dekorim???,
Personat zyrtar kur gjinden ne detyr jane te obliguar qe te mbroin teritorin e vendit ..me perdorimin e armeve natyrisht ..kety dy polic eshte dashur qe armet e tyre ti perdorin dhe te konfrontohen me armikun!!!!... keta polic ,kur ti liron armiku ..keta duhet suspenduar menjeher!!!...
ata nuk eshte dashur te lejoin qe armiku ti lidh perse gjalli dhe ti perbuz me uniform per toke!!!!..kjo eshte nje perbuzje e rend per ROSAKET e Rexhep Gjarrahit...turp!!!!

piloti

kondita
31.03.2012, 22:51:19
Ata dy polic nuk me dhimbesn fare !!!, keta jane arrestuar ne teritorin e Kosoves!!, jane arrestuar madje te armatosur dhe ne detyre!!!, perqfare mahen armet!!!...per dekorim???,
Personat zyrtar kur gjinden ne detyr jane te obliguar qe te mbroin teritorin e vendit ..me perdorimin e armeve natyrisht ..kety dy polic eshte dashur qe armet e tyre ti perdorin dhe te konfrontohen me armikun!!!!... keta polic ,kur ti liron armiku ..keta duhet suspenduar menjeher!!!...
ata nuk eshte dashur te lejoin qe armiku ti lidh perse gjalli dhe ti perbuz me uniform per toke!!!!..kjo eshte nje perbuzje e rend per ROSAKET e Rexhep Gjarrahit...turp!!!!

piloti
Nuk po me dhimbsen policet qyqar, por po me dhimbesen banoret shqiptar qe jetojne ne afersi te kufirit, te cilet jan bind se nuk kan kurfar mbrojtje dhe ndjehen shume te pa sigurit! Keshtu eshte kur Ministel eshte nje i pa shkolle, frikacak dhe i pa aft per kryerken e detyres qe i ka caktue dhe besue populli.

Sa pe lajmin qe nuk e ka percjell Kosovari50, mos te mbetet hatri z.Piloti, nga se ai gjerat e tilla qe i degradojne Institucionet e BOSS-it te tije, nuk guxon ti paraqes, sikur qe shume pak u dok edhe BOSSI i tije sot ne mjetet e informimit me ato librat nen sjetull para kamerave sikur nxenesi i klasese se pare te shkolles fillore kur i humb klasa e sillet neper koridor, kurse ai ministreci i vogel qe i mbetet fjala ne fyt saher qe flet (kuqi) i shkon si viq pelmas dhe pall pa lidhje dhe kur flet, me shume qeshet me veten e vete se sa qe flet ndonje fjale te kuptimt.

Mbarum e hajt.

A thua deri kur keshtu?!

kondita
01.04.2012, 07:31:35
Padyshim se edhe nė policinė e Kosovės kanė arrijtė tė futen mjeran,se ka kohė qė pjestar tė U.Ē.K.-sė i pat suspendue U.N.M.I.K.-u si tė papėrshtatshėm,ndaj kėta ishin sigurisht pjestar mjeran nga foleja e qyqeve.

Te gjithe te pa suksesshmit i quani ju "fole te qyqeve" Kosovari50, por perkundrazi, ne kete rast keta persona jan shume te njoftun si PDK-ista, (Partise Diktatoriale tu Kosoves) ne ate ane te rrez malit te "Ēyēavices" tu Vushtrrise. Bile kur jan kan mbajt zgjedhjet le qe votonin nga disa here, por votonin edhe per ata te "mergates se qyqeve" qe i pat kullot tu Kosoves si "Lopen e Diaspores" sa her qe ju rajke huj per tembel. Qyqanlleku nuk u tregua vetem ne kete rast z.Kosovori50. Koheve te fundit po dalin shume "qyqan" kur eshte fjala ti kundervihen Serrbis, kurse per ta vjedh dhe vjel Kosoven dhe popullin e tu Kosoves, pothuaj se nuk mbet ministri e minister deri te Kryeministri e Kryekuvendari pa ju gjet keqperdorim te detyres zyrtare deri te te gjithe kryetaret e Komunave ku udheheq Partia Diktatoriale e tu Kosoves (PDK)! Nuk po leni poshtersi pa bere. Zaten edhe mjetet elektronike per cdo nate qe kan me paraqit nga nje e ma shume udheheqesa te kesaj partie diktatoriale si si po vjedhin e korruptohen, dhunojne dhe kercnohen popullit te vet te shumevuajtur, atyre qe disave ju dhan voten nga padituria e disave ua vodhen ate vote (qe me pavullnetin e tyre) u ban prijsa (lexoje pisa) dhe po e shkatrrojne Kosoven per cdo dite dhe po e ngulfatin ne katastrofe.
z.Kosovari, ku gjen QYQAN e MJERAN me te madh se vete Bajram Rexhepin, i cili akoma prej se eshte ne krye te detyres as edhe nje premtim te vetmin nuk e ka mbajt, vetem se leshon deklarata si lopa bajgen nga dita ne dite!

Nuk ka mbet tjeter vetem keti Bajram Qyqes ti kendohet kenga;

"her n“at tejte, e her n“ket te ejte,

o Bajram qyqja, perse na rrejte?!

Tani po i kthehem qyqanllekut te atyre policeve qe ti po i permend se paskan qen ata te "foles se qyqeve"!

z.Kosovari50, pikerisht ata dy police i njef e gjithe Vushtrria me rrethine se nuk i takojne ati krahut qe ti po mundohesh t“i paraqesish, pasi qe i keni ndrydhe e shtrydh si limonin, tani po mundoheni ti hudhni ne PLEH (nga se keshtu e kan BOSS-et zakon, ne kete rast edhe ju), sepse i tere plehu e ka kap majen e kapistalit dhe e ka bere Kosoven plehurin me veprimet e tyre te zeza te njepasnjeshme duke filluar ne te gjitha komunat ku i udheheq kjo parti diktatoriale pra edhe ne Vushtrri me kryemafiozin G.Imeri ku ne krah e ka pas edhe perfaqsuesin e familjes Beqiri.........

z.Kosovari, mos ua hapni gojen shume qytetarve, se ata din edhe qfar nuk dini ju, andaj nese ju i konsideroni qytetaret se jan "qyqan" dhe per hire te disa rrethanave kan shti "lesh ne vesh" dhe po durojne, e keni gabim.

Kjo parti te ciles ti ja ban argatin e dreqit, i ka prish te gjitha familjet e ndershme dhe te verteta shqiptare, mu si ne kohen e tites dhe enverit e stalinit!

Bisedat e mirefillta familjare nuk ekzistojne me ne keto familje, nga se kjo parti Diktatoriale qe ti ja ban argatin ka shti hasmeri mes tyre, ne te gjitha shkollat, spitalet, organizatat punuese, universitete, ambullanca dhe ne te gjitha firmat private dhe Institucionet e shtetit edhe me zi se ne kohen e Monizmit. Kercnim, dhun, terror, plaqkitje, korrupcion, dhunime e shantazhe nga me te ndryshmet.

Te gjitha qytetet e Kosoves ku kjo parti i udheheq jan ngulfat me ndertime dhe mbindertime pa lan. Po ju dhorohen troje, po i pajisin me leje ndertimi pa plan dhe pa kritere, po ju dhene e nuk ju dhen por ju premtojne tendere nga me te ndryshme vetem per ti vjedh votat, te cilat ne asnje shtet ne bote nuk kam degjuar se dikush te kete votue diken me mbi 150% (njiqindepesdhjetperqind) po ta shkrova edhe me germa se do te mendon dikush se ja kam shtue nje germe gabimisht apo nje numer. Kjo ka ndodh vetem ne Partin Diktatoriale tu Kosoves si ras "sugenerise"! Te gjithe kandidatet e tu Kosoves qe konkurojne per nje vend te punes si arsimtar, duhet ti sjellin se paku dhjet leje te njoftimit per ti anetarsue ne PDK- qe ta marr vizen e punes per te punuar si arsimtar, eshte apo nuk eshte i afte per ate lemi, nuk luan rrol, andaj edhe ne baze te '"fares qe po i gjuhet ares, po gorrim edhe rezultatin e grurit".

Tani edhe njiher po ju kthehemi policve.

Ju e dini me mire se neve se policet te cilet po i ushtron dhe meson Bajram Rexhepi, jan police analfabet me nje kurs gjashtdhjet ditor deri ne gjasht muaj, kurse policet se paku duhet te ken te kryer shkollen e rregullt per punetor te puneve te brendshme se paku dy deri kater vite, varsisht sektorit qe i takon dhe punet qe duhet kryer, qe keta police as plumbit te mos i frikesohen por te njejten te mund ta zene edhe me DHEMB, e jo te dorzohen si grat e keqija. Jo ato kritere nuk i kerkoni, ju kerkoni vetem numer e jo kualitet, por kerkoni kuantitet, andaj edhe po ja shofim sherrin keti kuantiteti.

Me befasoj edhe nje deklarate e keti qyqe Bajramit mbrem kur tha; ftoj qytetaret qe te jen te durueshem, te qete dhe te mos bien ne provokimet e atyre e te mos i ushqejne apetitet e ............ ! E hajmedet per kit Kosove kush po e udhheq....

Kosovari50, rri mire e mos e shti tfurkun thell, se kushedi qfar nxjerr, mos e zi popullin per qyqan, se na ti shkrujm nganjiher nga dy tri fjale sa me te shti ty me llomotit, se neve kemi kapacitet per dy ore me te gjue si mbeturin ne plehurina (qe tani i kan ndertua enkas) dhe te shtrydhin me bolduzher, se per tjeter edhe nuk keni mbet qfar jeni duke i bere keti populli dhe si po e degradoni nga dita ne dite.

kondita
01.04.2012, 09:50:25
SHkruan;Ragip Guraziu

Njė foto e publikuar me dy policė tė SHPK-sė tė shrirė pėrtokė me duar lidhur mrapa tė qarmatosur nga xhandarmėria e Serbisė,sėshtė gjė tjetėr veē njė marre qė se mbulon turpin.

Pra,sipas ministrit serb i Punբve tė brendshme tė Serbisė,Ivica Daēiq,u bė e ditur se rreth orės 10;30 janė arrestuar dy policė tė armatosur me dy pushkė automatike,dy revole dhe aparaturė speciale pėr matjen e largėsisė,duke thėnė Daēiqi se xhandarmėria e Serbisė(duke llogarotur nė paafėsinė e policėve tė SHPK-sė) se kėshtu do tė pėsojnė edhe tė tjerėt,bile edhe pak mė keq.

Ku mbeti ai prefesjonalizėm i SHPK-sė ?!
Policėt; Shukri Bunjaku dhe Sami Beqiri, a kanė llogaritur (para se ta pranojnė kėtė detryrė)qė tė jenė tė vetdishėm se munden tė rrezikohen dhe duhet tė mbajnė nderin e kombit dhe profesionit qė e ushtrojnė sepse kėtė foto tė publikuar e shofin edhe e gjithė Bota.A kanė qenė tė vetdishėm se si luftuan UĒK-ja dhe sa dėshmorė ranė nė altarin e lirisė,dhe paramedo siē kishte qenė ndryshe qe po e supozojmė ish ushtarėt e UĒK-sė akishin pėr tu dorzuar nė kėtė formė duke qenė tė armatosur. Nderi i kombit ėshtė mbi tė gjitha, Duhet tė jemi tė vetėdishėm kur ta pranojm deturėn se a jemi apo s'jemi tė zotėt tė pėrballojmė ato sfida me tė cilat pėrballemi. Po tani e pa e gjithė bota se si shtrihemi ne pėr toke nė detryrėn mė me pėrgjegjėsi,dhe nė shėrbim tė detyrės.

Bajram Rexhepi,si Ministėr i Punėve tė Brendshme tė Kosovės duhet tė jap dorheqje tė parevokueshme

Pas kėtij rasti Ministri i Punėve tė Brenshme,z.Bajram Rexhepi,edhe moralisht duhet tė jap dorheqje tė parevokueshme me rastin nė fjalė sepse kjo tani si dhe ēka ndodhi,ėshtė njė turp i madh pėr kombin tonė kur i shef njeriu se si dy policė tė SHėrbimit Policor tė Kosovės gjinden tė shtrir pėrtokė dhe me duar lidhur mrapa dhe tė qarmatosur qė mė tutej nuk do koment.Por edhe kėta dy policė tė SHPK-sė,duhet moralisht tė japin dorheqje sepse ky profeion pėr ta nuk ishte i proferuar.

Edhe rasti tjetėr qė u publikua thuhet se; Mbi dhjetė autobusė dhe shumė vetura tė bashkatdhetarėve qė vijnė kryesisht nga Gjermania janė ndalur nė kufirin nė Suboticė, pasi qė autoritetet serbe nuk lejojnė hyrjen e tyre pėr nė Serbi.
Sipas dėshmitarėve me tė cilėt ka kontaktuar disa zyrtar thuhet se , policėt serbė po kėrkojnė disa vėrtetime dhe dokumente shtesė vetėm e vetėm pėr tė penguar me ēdo kusht hyrjen nė territorin serb. Mėsohet se ka mbi dhjetė orė qė kėta udhėtarė janė duke pritur, kurse udhėtarėt mė tė moshuar dhe fėmijėt janė tė stėrlodhur.

Dhe derisa autori po e pregadit kėtė shkrim deri mė tani autobusėt ende gjinden nė kufi me Suboticėn dhe asgjė e re deri mė tani. Me kėtė rast mė duket se i erdhi radha edhge Qeverisė tė shkojė nė shpi sa nuk ka ndodhur turpi tjetėr qė do tė naj severojnė serbėt duke e parė se as Qeveri e aftė, as Polici tė aftė,e tani as shtet tė aftė.

Si ka filluar,Serbia po na turpron me tė madhe

Komandanti legjendar Adem Jashari,nė njė bised me ushtarėte vet tė UĒK-sė kishte thėnė(kur ka vrejtur se nė disa raste,jo tė gjithė)ushtarėt po bajnė naze nė disa istikame se;’’nė rast se njėherė turprohesh mbetesh i turpruar pėrgjithėmonė’’.Pra kėtė nuk po thot autori i kėti shkrimi por e ka thėnė Komandanti Legjendar Adem Jashari.Atėherė,kėta qė unė e shof tė arsyeshme qė edhe moralisht duhet tė japin dorėheqjen e tyre e qė i shėnova mė lartė,sė bashku me Qeverinė,duhet tė shkojnė sa nuk janė turpruar deri nė ekstrem e qė mė pastaj pėr tė mbetur tė turpruar e tė marruar pėrgjithmonė.

Dardani_Ferizaj
01.04.2012, 10:01:57
Qeveria e Kosovės organizon zgjedhjet serbe!
Jeton Llapashtica | 01-04-2012 09:29 CET

Pavarėsisht nga deklaratat e ashpra se nuk do tė lejojnė mbajtjen e zgjedhjeve serbe brenda territorit tė vendit, Qeveria e Kosovės, jo vetėm qė nuk do t’i ndalojė, por edhe do t’i organizojė ato.

Madje, pėr t’i “shėrbyer” sa mė mirė shtetit serb, qeveria qė drejtohet nga Hashim Thaēi, ka hartuar njė plan konkret, me tė cilin udhėzohet se si do tė votojnė qytetarėt serbė nė Kosovė, mė 6 maj 2012.

Dokumentin tė cilin e ka parė “Zėri” pėrcakton nė detaje se si do tė shkojė mbarėvajtja e procesit zgjedhor, ndėrkaq, pėr gjithēka qė ka tė bėjė me procesin nė fjalė do tė angazhohet njė trup ndėrkombėtar.

Sipas kėtij plani, trupi ndėrkombėtar, mes tjerash, do tė angazhohet qė tė sigurojė fletėvotimet, do tė ketė pėrgjegjėsi pėr numrin e fletėvotime tė shpėrndara, do ta mbikėqyrin futjen e fletėvotimeve nė kutitė e votimit, dhe do tė merret me transportin e fletėvotimeve dhe kutive tė votimit nga vendvotimet tek autoritetet serbe.

“Qytetarėt me shtetėsi tė dyfishtė mund tė votojnė nė komunat nė vijim: Prishtinė, Graēanicė, Novobėrdė, Ranillug, Kllokot, Gjilan, Shtėrpc, Prizren, Deēan, Pejė, Klinė, Mitrovicė, Zveēan, Zubim-Potok, Leposaviq dhe nė vendet tjera pėr tė cilat Qeveria e Republikės sė Kosovės dhe partnerėt e saj zbatues mund tė japin miratimin mė vonė”, thuhet nė njėrėn nga pikat e kėtij plani qė e ka parė gazeta...(shkrimin e plotė mund ta lexoni nė numrin e sotėm tė Gazetės “Zėri”)


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Me Hashimin kryeminister edhe kja asht e mundur!!!

Gurke
01.04.2012, 10:11:16
Qeveria e Kosovės organizon zgjedhjet serbe!
Jeton Llapashtica | 01-04-2012 09:29 CET

Pavarėsisht nga deklaratat e ashpra se nuk do tė lejojnė mbajtjen e zgjedhjeve serbe brenda territorit tė vendit, Qeveria e Kosovės, jo vetėm qė nuk do t’i ndalojė, por edhe do t’i organizojė ato.

Madje, pėr t’i “shėrbyer” sa mė mirė shtetit serb, qeveria qė drejtohet nga Hashim Thaēi, ka hartuar njė plan konkret, me tė cilin udhėzohet se si do tė votojnė qytetarėt serbė nė Kosovė, mė 6 maj 2012.

Dokumentin tė cilin e ka parė “Zėri” pėrcakton nė detaje se si do tė shkojė mbarėvajtja e procesit zgjedhor, ndėrkaq, pėr gjithēka qė ka tė bėjė me procesin nė fjalė do tė angazhohet njė trup ndėrkombėtar.

Sipas kėtij plani, trupi ndėrkombėtar, mes tjerash, do tė angazhohet qė tė sigurojė fletėvotimet, do tė ketė pėrgjegjėsi pėr numrin e fletėvotime tė shpėrndara, do ta mbikėqyrin futjen e fletėvotimeve nė kutitė e votimit, dhe do tė merret me transportin e fletėvotimeve dhe kutive tė votimit nga vendvotimet tek autoritetet serbe.

“Qytetarėt me shtetėsi tė dyfishtė mund tė votojnė nė komunat nė vijim: Prishtinė, Graēanicė, Novobėrdė, Ranillug, Kllokot, Gjilan, Shtėrpc, Prizren, Deēan, Pejė, Klinė, Mitrovicė, Zveēan, Zubim-Potok, Leposaviq dhe nė vendet tjera pėr tė cilat Qeveria e Republikės sė Kosovės dhe partnerėt e saj zbatues mund tė japin miratimin mė vonė”, thuhet nė njėrėn nga pikat e kėtij plani qė e ka parė gazeta...(shkrimin e plotė mund ta lexoni nė numrin e sotėm tė Gazetės “Zėri”)


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Me Hashimin kryeminister edhe kja asht e mundur!!!


:)

Mos e lexo Zerin , :)

Bogdanoviq: Pa zgjedhje lokale nė Kosovė

http://www.koha.cingerr.com/repository/images/f1_01bogdanoviq1333267286.jpg
Publikuar: 01.04.2012 - 10:00

Beograd, 1 prill – I ashtuquajturi ministėr pėr Kosovėn nė qeverinė e serbisė, Goran Bogdanoviq, ka deklaruar se “ zgjedhjet lokale tė Serbisė, sipas tė gjitha gjasave nė Kosovė nuk do tė organizohen”.

"Nuk duam ta shkelim Rezolutėn 1244 dhe sipas tė gjitha gjasave nuk do tė organizojmė zgjedhje lokale nė Kosovė”, ka deklaruar Bogdanoviq pėr TV B92.

Sipas tij, ėshtė nė interes tė shtetit qė tė mbahen zgjedhjet lokale dhe ato parlamentare nė Kosovė, por, siē ka thėnė ai , “ do tė krijoheshin tensione tė mėdha , para se gjithash me mbajtjen e zgjedhjeve lokale”.

Bogdanoviq nė vazhdim ka theksuar se pėr mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare dhe eventualisht pėr zgjedhjet presidenciale shteti ka mirėkuptim nga bashkėsia ndėrkombėtare dhe nga Prishtina.

"Nuk mundemi ne tė organizojmė ēfarėdo lloj zgjedhjesh pa ndihmėn e bashkėsi ndėrkombėtare. Nuk duam ta shkelim Rezolutėn 1244”, ka shtuar Bogdanoviq.
[/URL][URL="javascript:;"] (javascript:;)

piloti
01.04.2012, 10:28:17
[QUOTE=Gurke;752733]:)

Mos e lexo Zerin , :)----------------------------------------

Por Lexoe Novostin ,Politiken ..::::: Hajt Kastravec hajt

Gurke
01.04.2012, 10:34:58
[quote=Gurke;752733]:)

Mos e lexo Zerin , :)----------------------------------------

Por Lexoe Novostin ,Politiken ..::::: Hajt Kastravec hajt


Miremengjesi Pilotaga :)


Lajmi nga Novosti qe e solla kishte te bej me nje te vertete ,
ky lajm nga Zeri eshte shpikje !

kondita
01.04.2012, 14:05:18
Si duket ju nuk po i kuptoni mire gazetat edhe pse po i lexoni!

Ne nje komunikat te leshuar nga qarqet serrbe te Beogradit thuhet se; Zgjedhjet ne Kosove ka mundesi te mos mbahen dhe Serrbia nuk do ti organizoj. Por, nuk mbajm pergjegjesi nese ato i organizojn vet serrbet lokal dhe i mbajne!!!

Me kete do te thot se;

Megjithat, zgjedhjet do te mbahen, deshi apo nuk deshi Bashkesia Nderkombetare dhe Prishtina.

Gazetat serrbe duhet ti lexoni mbrapsht, nese doni ta gjeni te verteten. Keshtu me ka mesue gjyshi im ndjes past.

Gurke
01.04.2012, 14:16:15
Si duket ju nuk po i kuptoni mire gazetat edhe pse po i lexoni!

Ne nje komunikat te leshuar nga qarqet serrbe te Beogradit thuhet se; Zgjedhjet ne Kosove ka mundesi te mos mbahen dhe Serrbia nuk do ti organizoj. Por, nuk mbajm pergjegjesi nese ato i organizojn vet serrbet lokal dhe i mbajne!!!

Me kete do te thot se;

Megjithat, zgjedhjet do te mbahen, deshi apo nuk deshi Bashkesia Nderkombetare dhe Prishtina.

Gazetat serrbe duhet ti lexoni mbrapsht, nese doni ta gjeni te verteten. Keshtu me ka mesue gjyshi im ndjes past.


:)

Pa mbeshtetje nga KFORI, Eulexi, Unmik, Beogradi ,Prishtina ...nuk kane vlere keto zgjedhje nga bodrumet :)

hahahahahhaaa spo keni me se cka te shtoni ...

kosovari50
01.04.2012, 21:59:25
Te gjithe te pa suksesshmit i quani ju "fole te qyqeve" Kosovari50, por perkundrazi, ne kete rast keta persona jan shume te njoftun si PDK-ista, (Partise Diktatoriale tu Kosoves) ne ate ane te rrez malit te "Ēyēavices" tu Vushtrrise. Bile kur jan kan mbajt zgjedhjet le qe votonin nga disa here, por votonin edhe per ata te "mergates se qyqeve" qe i pat kullot tu Kosoves si "Lopen e Diaspores" sa her qe ju rajke huj per tembel. Qyqanlleku nuk u tregua vetem ne kete rast z.Kosovori50. Koheve te fundit po dalin shume "qyqan" kur eshte fjala ti kundervihen Serrbis, kurse per ta vjedh dhe vjel Kosoven dhe popullin e tu Kosoves, pothuaj se nuk mbet ministri e minister deri te Kryeministri e Kryekuvendari pa ju gjet keqperdorim te detyres zyrtare deri te te gjithe kryetaret e Komunave ku udheheq Partia Diktatoriale e tu Kosoves (PDK)! Nuk po leni poshtersi pa bere. Zaten edhe mjetet elektronike per cdo nate qe kan me paraqit nga nje e ma shume udheheqesa te kesaj partie diktatoriale si si po vjedhin e korruptohen, dhunojne dhe kercnohen popullit te vet te shumevuajtur, atyre qe disave ju dhan voten nga padituria e disave ua vodhen ate vote (qe me pavullnetin e tyre) u ban prijsa (lexoje pisa) dhe po e shkatrrojne Kosoven per cdo dite dhe po e ngulfatin ne katastrofe.
z.Kosovari, ku gjen QYQAN e MJERAN me te madh se vete Bajram Rexhepin, i cili akoma prej se eshte ne krye te detyres as edhe nje premtim te vetmin nuk e ka mbajt, vetem se leshon deklarata si lopa bajgen nga dita ne dite!

Nuk ka mbet tjeter vetem keti Bajram Qyqes ti kendohet kenga;

"her n“at tejte, e her n“ket te ejte,

o Bajram qyqja, perse na rrejte?!

Tani po i kthehem qyqanllekut te atyre policeve qe ti po i permend se paskan qen ata te "foles se qyqeve"!

z.Kosovari50, pikerisht ata dy police i njef e gjithe Vushtrria me rrethine se nuk i takojne ati krahut qe ti po mundohesh t“i paraqesish, pasi qe i keni ndrydhe e shtrydh si limonin, tani po mundoheni ti hudhni ne PLEH (nga se keshtu e kan BOSS-et zakon, ne kete rast edhe ju), sepse i tere plehu e ka kap majen e kapistalit dhe e ka bere Kosoven plehurin me veprimet e tyre te zeza te njepasnjeshme duke filluar ne te gjitha komunat ku i udheheq kjo parti diktatoriale pra edhe ne Vushtrri me kryemafiozin G.Imeri ku ne krah e ka pas edhe perfaqsuesin e familjes Beqiri.........

z.Kosovari, mos ua hapni gojen shume qytetarve, se ata din edhe qfar nuk dini ju, andaj nese ju i konsideroni qytetaret se jan "qyqan" dhe per hire te disa rrethanave kan shti "lesh ne vesh" dhe po durojne, e keni gabim.

Kjo parti te ciles ti ja ban argatin e dreqit, i ka prish te gjitha familjet e ndershme dhe te verteta shqiptare, mu si ne kohen e tites dhe enverit e stalinit!

Bisedat e mirefillta familjare nuk ekzistojne me ne keto familje, nga se kjo parti Diktatoriale qe ti ja ban argatin ka shti hasmeri mes tyre, ne te gjitha shkollat, spitalet, organizatat punuese, universitete, ambullanca dhe ne te gjitha firmat private dhe Institucionet e shtetit edhe me zi se ne kohen e Monizmit. Kercnim, dhun, terror, plaqkitje, korrupcion, dhunime e shantazhe nga me te ndryshmet.

Te gjitha qytetet e Kosoves ku kjo parti i udheheq jan ngulfat me ndertime dhe mbindertime pa lan. Po ju dhorohen troje, po i pajisin me leje ndertimi pa plan dhe pa kritere, po ju dhene e nuk ju dhen por ju premtojne tendere nga me te ndryshme vetem per ti vjedh votat, te cilat ne asnje shtet ne bote nuk kam degjuar se dikush te kete votue diken me mbi 150% (njiqindepesdhjetperqind) po ta shkrova edhe me germa se do te mendon dikush se ja kam shtue nje germe gabimisht apo nje numer. Kjo ka ndodh vetem ne Partin Diktatoriale tu Kosoves si ras "sugenerise"! Te gjithe kandidatet e tu Kosoves qe konkurojne per nje vend te punes si arsimtar, duhet ti sjellin se paku dhjet leje te njoftimit per ti anetarsue ne PDK- qe ta marr vizen e punes per te punuar si arsimtar, eshte apo nuk eshte i afte per ate lemi, nuk luan rrol, andaj edhe ne baze te '"fares qe po i gjuhet ares, po gorrim edhe rezultatin e grurit".

Tani edhe njiher po ju kthehemi policve.

Ju e dini me mire se neve se policet te cilet po i ushtron dhe meson Bajram Rexhepi, jan police analfabet me nje kurs gjashtdhjet ditor deri ne gjasht muaj, kurse policet se paku duhet te ken te kryer shkollen e rregullt per punetor te puneve te brendshme se paku dy deri kater vite, varsisht sektorit qe i takon dhe punet qe duhet kryer, qe keta police as plumbit te mos i frikesohen por te njejten te mund ta zene edhe me DHEMB, e jo te dorzohen si grat e keqija. Jo ato kritere nuk i kerkoni, ju kerkoni vetem numer e jo kualitet, por kerkoni kuantitet, andaj edhe po ja shofim sherrin keti kuantiteti.

Me befasoj edhe nje deklarate e keti qyqe Bajramit mbrem kur tha; ftoj qytetaret qe te jen te durueshem, te qete dhe te mos bien ne provokimet e atyre e te mos i ushqejne apetitet e ............ ! E hajmedet per kit Kosove kush po e udhheq....

Kosovari50, rri mire e mos e shti tfurkun thell, se kushedi qfar nxjerr, mos e zi popullin per qyqan, se na ti shkrujm nganjiher nga dy tri fjale sa me te shti ty me llomotit, se neve kemi kapacitet per dy ore me te gjue si mbeturin ne plehurina (qe tani i kan ndertua enkas) dhe te shtrydhin me bolduzher, se per tjeter edhe nuk keni mbet qfar jeni duke i bere keti populli dhe si po e degradoni nga dita ne dite.
A edhe ti na ēenke nga taborri i mjeranėve a?ahahahahaha Ndrysh nuk do gjuheshe si gaca nė prush.ahahahaha.Prit sa tė zgjohet Jezui i juaj dhe t'a gjej ndonjė mė tė pėrshtatshėm,qė t'a udhėheqė kalvarin e mjerimit drejt humnerės sė pafund(si gjithėmonė)
Po tė kishin qenė ēlirimtar,dy policėt e arrestuar,padyshim do dėgjonit kėngėt qė ju ngėrthejnė mornica n'pėr trup;
http://www.youtube.com/watch?v=suzBNKCKo4A
http://www.youtube.com/watch?v=4adK_S_kNoE

Ndriti
01.04.2012, 23:39:53
A edhe ti na ēenke nga taborri i mjeranėve a?ahahahahaha Ndrysh nuk do gjuheshe si gaca nė prush.ahahahaha.Prit sa tė zgjohet Jezui i juaj dhe t'a gjej ndonjė mė tė pėrshtatshėm,qė t'a udhėheqė kalvarin e mjerimit drejt humnerės sė pafund(si gjithėmonė)
Po tė kishin qenė ēlirimtar,dy policėt e arrestuar,padyshim do dėgjonit kėngėt qė ju ngėrthejnė mornica n'pėr trup;
http://www.youtube.com/watch?v=suzBNKCKo4A
http://www.youtube.com/watch?v=4adK_S_kNoE

:D, : ) : ) : )

Jezui eshte inkarnuar moti ne trupin e hashimit, mos paqe harru. Duhet me e thirr Lui-n e me e sjell ate fotografine me dhompir vecse me shefin tend tash ne te! :D


Ndriti!

kondita
02.04.2012, 08:57:25
Kosovari50 shkruajti;


A edhe ti na ēenke nga taborri i mjeranėve a?ahahahahaha Ndrysh nuk do gjuheshe si gaca nė prush.ahahahaha.Prit sa tė zgjohet Jezui i juaj dhe t'a gjej ndonjė mė tė pėrshtatshėm,qė t'a udhėheqė kalvarin e mjerimit drejt humnerės sė pafund(si gjithėmonė)
Po tė kishin qenė ēlirimtar,dy policėt e arrestuar,padyshim do dėgjonit kėngėt qė ju ngėrthejnė mornica n'pėr trup;

Pergjigje Kosovarit50;

Koha eshte qe te thuhen te gjitha troq.

Por, kur eshte koha per shqiptaret te thuhen te gjitha troq?

Koha do te ishte atehere kur neve do te mirremi me veten tone, pasi qe te kishim krye punet me armikun ton te perbashket, nga se armiqt e shqiptarve veprojne te gjithe se bashku jo vetem si parti politike te perbashketa, por veprojne edhe si shtete te perbashketa kunder shqiptarve.

Ju z.Kosovari50 ne krye me BOSSIN tende qe po ja ben argatin e dreqit nuk jeni te kesaj kategorije qe une ceka me larte, na se kur te ishte BOSSI yt i tille,

-nuk do ta kishte nda luften ne tri tabore,

-nuk do te kishte penguar furnizimin me arme luftetarve te lirise per qellime te caktuara,

-nuk do ta kishte kercnua eliten me te shkolluar ushtarakisht qe luftone per lirin e kosoves duke i thene se se; "s“pari do luftoj me ju, pastaj me Millosheviqin" (Millosheviqin e ka kursye para shqiptarve)!

-nuk do i kishte fshehur armet neper bunkere dhe lene njerzit me duar te that qe te bien pre e armikut pa u armatos, sepse ai e dinte qe nje dite keto arme do i duheshin per tregeti dhe pasurim si qe edhe ndodhi!

-nuk do te vriste ushtar shqiptar te lirise pas shpine, vetem se i perkisnin partise tjeter!

-nuk do i plaqkiste fondet ne kufi duke genjyer se ran ne duer te armikut!

Bossi juaj me bashkepunetor ndau dhe perqau popullin mu sikur xhixha Enveri ne kohen e vete kur nuk kan guxuar te flasin vllau me motren e as burri me gruan se nuk i besonin njeri tjetrit per hire te partise. Sot ne asnje familje shqiptare te Kosoves nuk ka harmoni shkaku i Boss-ve tuaj, te cilet kan shti hasmeri partiake edhe ne familje (por qe fatmiresisht jan nderkombetaret akoma kesajde, e nuk po mund te bejne arrestime e tortura si ne kohen e xhixha Enverit e stalinit e tites), kurse pas shpine sa u munduen ta fshehin doren, nuk lan per rahmet, ani mire disa i palosen!.........

Sot, kur shkjau edhe pas 13 vite te ashtuquajtur "lirie" vepron ne zemer te Kosoves duke qen te pranishme forcat me te mdhaja te botes ketu ne Kosove si; KFOR, UNMIK, EULEX e organizata tjera, BOSSET tuaj zgerdhihen me fjale te medhaja dhe pune kerkund, shkjau na i arreston jerzit mbrenda teritorit, ben barikada ku te doj dhe kur te doj, e BOSSET tuaj ne pushtet nuk kan guximin as edhe nje shepull tua japin, kurse, nese ne protesta dalin shqiptaret, ata rrafen, arrestohen dhe burgosen po nga keta BOSSET tuaj.

Tash shtrohet pyetja; kush jan mjeranet sipas teje Kosovari50?

BOSSET tuaj z.Kosovari50 jan njerz te cilet e kan shit shpirtin per kapitali dhe nuk duan te degjojne per popullin dhe shtetin, nga se ata nuk kan mundesi ta luftojne kriminalitetin e korrupcionin, sepse vet flejne mbi ate baze qe e kan krijuar ne menyre kriminale dhe me korrupcion. Kete e tha edhe vete z.Dell duke e drejtuar gishtin ke institucionet, nga se une ne kam mundesi edhe po te doja, por ato i beri DORA E FORTE E BOSSEVE TUAJ dhe sot Kosova po mirret per goje per cdo dite per krim te organizuar dhe korrupcion. Edhe mediat e shkruar, po edhe ato elektronike, per cdo dite kan temen ku akuzohen punetoret e BOSSIT tuj per keqperdorime, hajdni, korrupcion e besa edhe prostitucion, aq ma keq akuzohen nga vete koleget e tyre te te njejtes parti,e mos te flasim per akuzat nga populli dhe partite kundershtare; akuza kunder kryetarit te komunes Gjilan z.Mustafa. ati ne Kaqanik dhe denim me burg, Zharku, ati ne Ferizaj, Prizren, Vushtrri, Skenderaj, Mitrovice e gjetiu, komuna keto te gjitha te udhehequra nga Partia Diktatoriale e Kosoves (PDK).

Tash i kthehemi rastit aktual, arrestimeve-kidnapimeve.

BOSSET tuaj pas gjithe ketyre ngjarjeve trishtuese, nuk e pan te rruges qe ti dalin ne mbrojtje jo vetem policve, po as mergates e cila ja kishte msy vendlindjes per keto dy jav pushim sa kishin femijt e tyre ne Perendim.

U struken sikur grat e kqija (se ka gra qe ta zdritin fytyren, por kata Bosset tuaj as nuk jan burra e as gra), dhe nuk e pan te arsyeshme qe te ndermarrin nje veprim qe ose nepermes te Ministrit te Puneve te Jashtme (qyaqarit floklepires) Enver Hoxhat, ose nepermes ndonje Ambasadori te vendeve Perendimore ta vizitoj kufirin Hungarezo-Serrb qe te kontaktoj me qytetaret e bllokuar dhe ta ngris zerin qe kete problem ta ngris ne nivel sa me te larte, per ti bere me dije Europes se me Serrbin marveshjet nuk vlejne dhe te ken parasysh se kend po e pranojne ne radhet e tyre e kend po e anashkalojne dhe po e izolojne nga Europa!

Eshte dashte keta BOSSET tuaj, qe diten e neserme, pas kidnapimit te dy policve (qyqar, ne krye me qyqanin B.Rexhepi dhe Drejtorin e policise Maxhuni) ta organizojne nje proteste nga me te mdhat pas protestave te PRANVERES 1981 kunder ketyre veprimeve, e jo ta shajne mergaten perse po kalojne ketyre kufijve per te ardhe ne vizite atdheut dhe familjeve te tyre te dashura, nga se mergata ngado qe kalon, kalon nga ato shtete armike te cilat me fajin e tyre i kan nda dhe katandise dhe sot jan bere pjese e mergimit per kashoren e gojes, te cilen edhe sot e trembdhjet vite kinse lirije nuk po e gjejne ne atdheun e tyre nga gabimet, janit dhe plaqkitjen e KRYE-BOSSVE te tyre!

Ky rast duhet te shfrytzohej nga BOSSET tuaj, per ta bere me dije opinionin e gjere, se marveshjet me serrbin mbeten vetem ne leter e kursesi ne veper dhe ti anulonin te gjitha vizitat jasht vendit si shenje e keqsimit te situates nga revolta e popullit, e jo te venin lesh ne vesh dhe te hikin me bishte nder kembe....

Perdrinasi
02.04.2012, 14:52:53
Serbi, lihen tė lirė dy policėt kosovarė (http://www.shekulli.com.al/shekulli/2012/04/02/serbi-lirohen-dy-policet-kosovare/)

Dy policėt kosovarė qė u arrestuan tė shtunėn nga Policia Kufitare Serbe janė liruar.
Lajmin e ka konfirmuar pėr mediat kosovare ministri i brendshėm, Bajram Rexhepi.
“Dy policėt i janė dorėzuar EULEX-it”, ka thėnė ministri Rexhepi.
Rexhepi ka thėnė gjithashtu se tė dy policėt pritet tė kthehen nė Kosovė sot pasdite.
Ai gjithashtu ka thėnė se lajmin ia ka pėrcjellė shefi i EUELX-it, Xavier Bud De Marnhac.

"Shekulli"

gjithesia
03.04.2012, 10:53:13
...


...

Bosi i antikorrupsionit nė burg!http://www.zeri.info/fotot/50506/main_EULEX-it-l.h..JPG (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:void(0))zoom + (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:void(0))


Shefit tė Task-forcės kundėr korrupsioni nė Prokurorinė Speciale tė Kosovės, Nazmi Mustafit i mbeti birra nė gjysmė. Derisa ai ishte nė njėrin nga restorantet e kryeqytetit, njė thirrje telefonike nga sekretaria ia prish “rahatllėkun”, ku e njofton prokurorin Mustafi se nė zyrėn e tij po e prisnin disa policė, tė cilėt e arrestojnė atė me tė arritur nė zyrėn e tij.
Udhėheqėsi i Task-forcės sė themeluar nga kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi pėr luftimin e korrupsioni ėshtė arrestuar tė hėnėn pasdite nė lidhje me njė hetim pėr korrupsion, tė cilin po e zhvillojnė prokurorė tė EULEX-it qė veprojnė nė Prizren dhe Pejė.
Nė ditėn e arrestimit tė prokurorit Mustafi, i cili nė Prokurorinė Speciale ka hetuar krimet ekonomike, ėshtė arrestuar edhe Reshat Zherka, nga Gjakova, i cili sė bashku me vėllanė e tij, Xhelalin, janė miq tė shefit tė Task-forcės, tė cilėt dyshohen se janė deleguar nga prokurori Mustafi tek persona tė ndryshėm qė po hetonte prokurori, pėr tė kėrkuar dhe marrė shuma tė majme parash nė kėmbim tė mosakuzimit tė tyre.
Lajmi pėr arrestimin e tyre ėshtė konfirmuar nga burime tė “Zėrit” brenda EULEX-it. Po ashtu edhe zyra pėr informim e kėtij misioni ka raportuar pėr arrestimin e dy personave nėn dyshimin pėr korrupsion, por pa dhėnė detaje tė mėtutjeshme... (Shkrimin e plotė mund tė lexoni nė numrin e sotėm tė gazetės Zėri)


......http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon6.gifps.kur do u vie rendi bosave te bosit ? :D


....http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon6.gif
.

Butik
03.04.2012, 11:05:47
Po ska faj aj ore qysh me shpihunu vllauen e motren lej te vjedhin.hahahaha le te vjedhin
...


...

Bosi i antikorrupsionit nė burg!http://www.zeri.info/fotot/50506/main_EULEX-it-l.h..JPG (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:void%280%29)zoom + (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:void%280%29)


Shefit tė Task-forcės kundėr korrupsioni nė Prokurorinė Speciale tė Kosovės, Nazmi Mustafit i mbeti birra nė gjysmė. Derisa ai ishte nė njėrin nga restorantet e kryeqytetit, njė thirrje telefonike nga sekretaria ia prish “rahatllėkun”, ku e njofton prokurorin Mustafi se nė zyrėn e tij po e prisnin disa policė, tė cilėt e arrestojnė atė me tė arritur nė zyrėn e tij.
Udhėheqėsi i Task-forcės sė themeluar nga kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi pėr luftimin e korrupsioni ėshtė arrestuar tė hėnėn pasdite nė lidhje me njė hetim pėr korrupsion, tė cilin po e zhvillojnė prokurorė tė EULEX-it qė veprojnė nė Prizren dhe Pejė.
Nė ditėn e arrestimit tė prokurorit Mustafi, i cili nė Prokurorinė Speciale ka hetuar krimet ekonomike, ėshtė arrestuar edhe Reshat Zherka, nga Gjakova, i cili sė bashku me vėllanė e tij, Xhelalin, janė miq tė shefit tė Task-forcės, tė cilėt dyshohen se janė deleguar nga prokurori Mustafi tek persona tė ndryshėm qė po hetonte prokurori, pėr tė kėrkuar dhe marrė shuma tė majme parash nė kėmbim tė mosakuzimit tė tyre.
Lajmi pėr arrestimin e tyre ėshtė konfirmuar nga burime tė “Zėrit” brenda EULEX-it. Po ashtu edhe zyra pėr informim e kėtij misioni ka raportuar pėr arrestimin e dy personave nėn dyshimin pėr korrupsion, por pa dhėnė detaje tė mėtutjeshme... (Shkrimin e plotė mund tė lexoni nė numrin e sotėm tė gazetės Zėri)


......http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon6.gifps.kur do u vie rendi bosave te bosit ? :D


....http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon6.gif
.

kosovari50
03.04.2012, 13:49:37
Poshtėrimi sipas mentalitetit serb

Sikur tė kishin hyrė vėrtet policėt e Kosovės nė territorin e Serbisė pėr ndonjė veprim tė supozuar nga shteti serb, atėherė policėt e Kosovės do tė duhej tė maskoheshin. Kurse nė kėtė rast pėrderisa kemi tė bėjmė me maskimin e policėve serbė, parashtrohet pyetja pse iu desh xhandarmėrisė serbe tė jenė tė maskuar, pėr derisa ata nuk paskan kaluar nė territorin e Kosovės? Ėshtė e qartė se tėra kėto veprime Serbia po i bėn nė shenjė hakmarrjeje pėr shkak tė pamundėsisė pėr t’i mbajtur zgjedhjet serbe nė Kosovė. Prandaj nė kompensim tė kėsaj, si dhe pėr konsumim tė brendshėm politik bėn fizkultura tė tilla politike.

Pamjet irituese tė fotove me rastin e kidnapimit tė dy policėve tė Kosovės nga xhandarmėria serbe, janė nė harmoni tė plotė me demokracinė serbe, kulturėn serbe, etnopsikologjinė serbe, dinjitetin serb dhe perspektivėn serbe. Pėrderisa Serbia ėshtė ledhatuar dhe vazhdon tė ledhatohet nga faktori ndėrkombėtar deri nė pafundėsi, ky ledhatim i Serbisė ka kaluar nė opsesion lazdrimi qė flet pėr seriozitetin e qasjes ndaj Serbisė deri tani, dhe rrugėt e mundshme tė qasjes nė tė ardhmen ndaj saj. Daqiqi, si Ministėr i qeverisė aktuale serbe, me paraqitjen e tij para gazetarėve, si me rastin e arrestimit tė sindikalistėve metalurgjik tė Kosovės, si nė kėtė rastin e paraqitjes sė tij me foto triumfaliste nė dorė, tregoj para gjithė opinionit botėror se Serbia ėshtė po ajo qė ka qenė kėtu e shekuj me radhė, dhe ky njeri si ish nxėnės i Millosheviqit, ka pėrparuar aq shumė sa qė tė mbetet vetėm njė “Sllobė i vogėl”. Praktika e veprimeve kriminale serbe nė kėtė rast, u pa qartė se jo vetėm nuk ėshtė ndėrprerė, por madje as nuk kanė ndryshuar.

Prandaj poshtėrimi me tė cilin iu bė dy policėve tė Kosovės, nė fakt tregon pėr poshtėrimin qė Serbia dėshiron t’i bėjė Kosovės, si dhe vetė BE-sė, anėtare e se cilės synon tė bėhet. S’ka dyshim se edhe ky veprim si vazhdimėsi e veprimeve tjera, qė sė fundi u pasua edhe me veprimet e qėllimshme tė shtetit serb nė doganėn e Merdarės duke i lėnė tė presin banorėt e Kosovės pėr orė tė tėra, flet pėrpos pėr urrejtje patologjike tė shtetit serb tė ndaj shqiptarėve, edhe pėr ruajtjen me fanatizėm tė mentalitetit hegjemonist serb.

Hakmarrje si kompensim pėr zgjedhjet dhe kostum tė brendshėm politik

Ėshtė e qartė se tėra kėto veprime Serbia po i bėn nė shenjė hakmarrje pėr shkak tė pamundėsisė pėr ti mbajtur zgjedhjet serbe nė Kosovė. Prandaj nė kompensim tė kėsaj, si dhe pėr konsumim tė brendshėm politik bėn fizkultura tė tilla politike. Kjo u vėrejt me vet faktin se ajo u detyrua ti liroj policėt e Kosovės. Dhe i tėrė ky muhabet u bė pėr tė fituar zgjedhjet kjo udhėheqje aktuale nė Serbi.

Ajo qė vlen pėr tu potencuar nė kėtė rast, ėshtė arsyetimi banal serb se gjoja policėt e Kosovės paskan kaluar nė territorin e Serbisė. Me njė veprim tė tillė Serbia flet nė fakt pėr pranimin nė mėnyrė indirekte tė shtetėsisė sė Kosovės nga vetė Serbia.

Ndėrkaq paraqitja e xhandarmėrisė serbe me maska tregon qartė se kush ku ka hyrė. Sikur tė kishin hyrė vėrtet policėt e Kosovės nė territorin e Serbisė pėr ndonjė veprim tė supozuar nga shteti serb, atėherė policėt e Kosovės do tė duhej tė maskoheshin. Kurse nė kėtė rast pėrderisa kemi tė bėjmė me maskimin e policėve serb, parashtrohet pyetja pse iu desh xhandarmėrisė serbe tė jenė tė maskuar, pėr derisa ata nuk paskan kaluar nė territorin e Kosovės?

Nė kėtė drejtim vlejnė pėr tu pėrmendur edhe reagimet tė palės Kosovare, ku nė kėtė rast, opozita, pa asnjė pėrjashtim, pėrpos qė reagon kundėr veprimit tė Serbisė, e shfrytėzojnė rastin pėrsėri, qė edhe nė skenar tė tillė tė Serbisė ta sulmojnė Qeverinė dhe institucionet vendore. Edhe kjo flet pėr moralin politik qė mbretėron nė skenėn politike nė Kosovė, e cila, kėtė problem nuk e kupton si kohezion tė veprimit tradicional tė shovinizmit serb, por thjeshtė si njė pasojė e lėshimit tė vazhdueshėm tė Qeveris sė Kosovės.

Megjithatė, veprimet e tilla, grisin edhe njėherė nė fokus, realizimin e ēėshtjeve tė marrėveshjeve tė arritura mes Kosovės dhe Serbisė. Nė kėtė mėnyrė edhe marrėveshja e menaxhimit tė integruar tė kufijve e nėnshkruar para pak kohėsh nė Bruksel, ndonėse nuk i dihet pėrmbajtja, tani pėr tani, po shihet se nuk po realizohet para zgjedhjeve serbe. Edhe pse publikisht nuk dihet pėrmbajtja e kėsaj marrėveshje, implementimi i saj gjithsesi do tė ndihmonte nė shmangien e situatave tė tilla.

Megjithatė Serbia, edhe me kėtė veprim, duke dashur ta legjitimoj veten para opinionit ndėrkombėtar dhe vendor, nė fakt e bėri tė kundėrtėn, duke e legjitimuar Kosovėn si para opinionit ndėrkombėtar, ashtu edhe para atij vendor.

(Mos)veprimet tona

Edhe pse duket qartė se ky rast, ėshtė nė vazhdėn e skenarėve tė pėrgatitur nga shteti serb pėr konsum tė brendshėm nė prag tė zgjedhjeve serbe, njerėzit e Republikės sė Kosovės nuk ka nevojė askush t’i pėrdorė si tranbulinė pėr tė mbetur apo jo nė skenėn politike pasardhėsit e Slobodan Millosheviqit.

Serbia nuk ka nevojė tė pėrkėdhelet nė pafundėsi nga faktorėt ndėrkombėtarė, por fajėsinė pėr luftėrat e shkaktuara nė Ballkan duhet t’i paguajė shteti serb, dhe jo e kundėrta, duke u munduar qė pėr gjenocidin e ushtruar tė shtetit serb ndaj kroatėve, boshnjakėve dhe shqiptarėve tė fajėsojnė individ tė caktuar duke bėrė gjykime farse, pėr ta shfajėsuar shtetin. Nė kėtė drejtim, ėshtė pėr keqardhje gjendja nė institucionet shkencore e kulturore nė Kosovė, tė cilat as pėr sė afėrmi nuk kanė arritur qė tė prezantojnė nė mėnyrė tė denjė para opinionit ndėrkombėtar se cilat janė krimet e shtetit serb tė ushtruara ndaj civilėve shqiptarė.

Madje pėr tė qenė ironia mė e madhe , ėshtė zor tė dihet saktė edhe shifra e dėmeve tė luftės tė shkaktuara nga Serbia nė Kosovė edhe sikur Bashkėsia Ndėrkombėtare sot ta detyronte Serbinė qė t’i paguante dėmet e luftės nė Kosovė, sepse nė kėtė rast parashtrohet pyetja se ēka do tė prezantonte Kosova si dėme tė luftės ku nė shumė fshatra, pėrpos qė dihet pėr numrin e tė vrarėve, nuk i dinė dėmet tjera tė luftės. Kjo flet pėr seriozitetin e institucioneve shkencore e kulturore nė Kosovė, ku pėr shembull atė qė do tė duhej ta bėnin institucionet e ndryshme si Akademia e shkencave etj. , nė Kosovė, kjo punė nė tė shumtėn e rasteve ka mbetur nėn ‘rahmetin’ e individėve, siē ishte rasti me librin e dr. Nysret Pllanės. Dhashė zoti qė idealistėt nė Kosovė tė mos shuhen, edhe pse atyre u ėshtė ngushtuar hapėsira e veprimit deri nė skajshmėri.

kondita
03.04.2012, 18:35:42
Policia ka arrestuar tė martėn edhe personin e tretė nė lidhje me rastin e shefit tė Task Forcės kundėr Korrupsionit Nazmi Mustafi.

Burime tė Expressit kanė treguar se personi i tretė ėshtė arrestuar afėr kufirit me Shqipėrinė.

Ndėrkohė, seanca gjyqėsore pėr vendosjen e masės sė arrestit ndaj kėtyre tre personave ka filluar dhe ėshtė duke u mbajtur nė Gjykatėn e Qarkut nė Pejė.

-------


Eshte dasht edhe Hashimit me ja marr pasaporten e udhetimit, se ka gjasa qe edhe ky te jete i perzier ne keto afera korruptive, andaj mund te hik dhe te kerkoj serish azil, po kesaj radhe ne Amerike!

kondita
03.04.2012, 22:42:34
Aktivisti shumėvjeēar i PDK-sė, Bashkim Fazliu – Migjeni, ka dhėnė dorėheqje tė parevokueshme nga tė gjitha funksionet dhe anėtarėsia e PDK-sė. Kėtė vendim, ka thėnė ta ketė bėrė pėr tė mbrojtur nderin dhe dinjitetin e tij, i zhgėnjyer nga rrjedhat e fundit nė parti dhe nga akumulim i gjatė i zhvillimeve jo-demokratike brenda pėrbrenda PDK-sė.

“Mua mė vjen keq tė konstatoj kėsisoj, pasi ka vite e vite qė kam kontribuar nė kėtė subjekt, duke mos pasur kurrfarė interesash personale, pos atyre tė pėrēimit tė interesave tė qytetarėve tė Kosovės. Kontributi im ka qenė i vazhdueshėm qoftė nė aspektet organizative, mobilizuese, financiare e po ashtu edhe nė krijimin e njė kulture demokratike tė debatit tė brendshėm, duke e hapur PDK-nė sidomos nė Ferizaj”, thuhet tekstin e dorėheqjes sė tij. Ai ka shtuar se ende ka dinozaurė apo fosile tė politikės, tė tipit Adem Salihaj edhe nė PDK-Ferizaj dhe mė gjerė, njerėz tė stilit dhe kohės sė njėjtė, tė mėsuar me lojėra tė pista dhe pa kurrfarė burrnie, qė shkelin mbi ēdo vlerė demokratike me qėllim tė vetmin tendermaninė dhe uzurpimin e hapėsirave publike, ku korrupsioni ka arritur kulmin e tij, atėherė ēdo vazhdimėsi e tij nė kėtė grupim politik me kėtė strukturė, do ta bėnte edhe ate bashkėfajtor nėse do tė heshte dhe tė mos vepronte.

“E keqja e Kosovės, e skenės politike kosovare ėshtė PARA-POLITIKA, njė frazė aq shumė e pėrmendur nga Hashim Thaēi & Co., sa ishim nė opozitė dhe e zbatuar dhe e pėrkrahur aq shumė nga po ky, Hashim Thaēi &Co., tash qė jemi nė pozitė. Pra, mė vjen keq qė arrita vonė tė zbuloja se pas ēfarė njerėzish kam vrapuar, duke besuar nė vlerat demokratike, e sidomos nė vlerat e luftės, tė cilat i kanė shkelur me tė dyja kėmbėt! Si ka fytyrė tė del para bashkėluftėtarėve dhe tė gėnjen haptazi, duke mos bėrė asgjė pėr ta, duke lėnė qė bashkėluftėtarėt tė jetojnė nė mizerie e deri tek vetėvrasjet, pa e zgjidhur statusin e Veteranit tė UĒK-sė. Sigurisht, nuk ėshtė prioritet dhe nuk do tė jetė kurrė as 13 vite pas luftės, pasi Hashim Thaēi & Co, ka prioritete tjera, fatkeqėsisht, nė dėm tė Kosovės, nė dėm tė sė ardhmes sė fėmijėve tanė!”, thuhet nė tekstin dorėheqjes sė Fazliut duke shtuar se i ka tė freskėta kujtimet kur edhe nė Ferizaj vendimet qė pėrfshijnė kategorinė e luftės, tė cilat janė bllokuar pėr mos-realizim nga establishmenti i PDK nė Ferizaj dhe faktorėt e PARA-POLITIKĖS.

“Mė vjen keq qė PDK-ja, si pjesė e spektrit politik nė Kosovė, definitivisht ėshtė duke u shndėrruar nė njė parti diktatoriale dhe kjo nuk i bėn nder qytetarėve tė Kosovės dhe as demokracisė”, shkruan Fazliu duke shtuar se largim i tij nga PDK-ja nuk nėnkupton edhe largimin nga politika dhe nga aktiviteti. “Unė do tė vazhdoj t’i qėndroj besnik parimeve tė demokracisė, tė lirisė sė fjalės dhe do tė jem pėrherė zė i pandalshėm i luftimit tė krimit dhe korrupsionit nė shoqėrinė tonė, pavarėsisht prej kostos personale”, pėrfundon teksti i dorėheqjes sė Fazliut.

Ef@
04.04.2012, 12:00:33
Dialogu pėr veriun, pas zgjedhjeve nė Serbi
9:16 / 4.04.2012
Shpėrndaje13
Miqtė ndėrkombėtarė e kanė ndarė mendjen. Qeverisė sė Kosovės dhe asaj tė Serbisė do t`u kėrkohet qė menjėherė pas zgjedhjeve nė shtetin fqinj tė bėjnė marrėveshje pėr veriun e Kosovės.
Rezultati i procesit qė do tė quhet angazhim pėr veriun, por qė do tė mund tė jetė edhe dialog mes Kosovės, Serbisė dhe pėrfaqėsuesve tė veriut, mund tė jetė ēfarėdo qoftė dhe tė ketė ēfarėdo emri, por nuk duhet tė dallojė shumė nga Pakoja e Ahtisaarit.
Ambasadori i Francės nė Kosovė, Jean-Francois Fitou, nė njė prononcim pėr “Kohėn Ditore”, ka folur hapur pėr mėnyrėn e adresimit tė veriut. Rezultati, sipas tij, mund tė ketė ēfarėdo emri, por nė substancė duhet tė jetė i ngjashėm me Pakon e Ahtisaarit.
“Ēėshtja e emrave mund tė ketė kuptime tė ndryshme. Rezultati mund tė quhet Pako e Ahtisaarit apo sidoqoftė. Ajo qė ėshtė me rėndėsi ėshtė substanca. Substanca e Pakos sė Ahtisaarit adreson 95 pėr qind tė brengave tė qytetarėve nė veri. Emri mund t`i vihet ēfarėdo qoftė, por e rėndėsishme ėshtė substanca”, ka thėnė ambasadori francez. /Telegrafi/


hiqqqq mos e hjek pse po te shkon ftyr ME QEVERIN TAQI A?

Butik
04.04.2012, 12:18:45
Dialogu pėr veriun, pas zgjedhjeve nė Serbi
9:16 / 4.04.2012
Shpėrndaje13
Miqtė ndėrkombėtarė e kanė ndarė mendjen. Qeverisė sė Kosovės dhe asaj tė Serbisė do t`u kėrkohet qė menjėherė pas zgjedhjeve nė shtetin fqinj tė bėjnė marrėveshje pėr veriun e Kosovės.
Rezultati i procesit qė do tė quhet angazhim pėr veriun, por qė do tė mund tė jetė edhe dialog mes Kosovės, Serbisė dhe pėrfaqėsuesve tė veriut, mund tė jetė ēfarėdo qoftė dhe tė ketė ēfarėdo emri, por nuk duhet tė dallojė shumė nga Pakoja e Ahtisaarit.
Ambasadori i Francės nė Kosovė, Jean-Francois Fitou, nė njė prononcim pėr “Kohėn Ditore”, ka folur hapur pėr mėnyrėn e adresimit tė veriut. Rezultati, sipas tij, mund tė ketė ēfarėdo emri, por nė substancė duhet tė jetė i ngjashėm me Pakon e Ahtisaarit.
“Ēėshtja e emrave mund tė ketė kuptime tė ndryshme. Rezultati mund tė quhet Pako e Ahtisaarit apo sidoqoftė. Ajo qė ėshtė me rėndėsi ėshtė substanca. Substanca e Pakos sė Ahtisaarit adreson 95 pėr qind tė brengave tė qytetarėve nė veri. Emri mund t`i vihet ēfarėdo qoftė, por e rėndėsishme ėshtė substanca”, ka thėnė ambasadori francez. /Telegrafi/


hiqqqq mos e hjek pse po te shkon ftyr ME QEVERIN TAQI A?

Qysh jo ore ne deshtem Pavarsi dhe e fituam por tani qe sesht ma me rendsi krejt kemi me kthy autonomi veq ka filluar lepitja prap ne shka.

Llapjani_HH
04.04.2012, 15:14:03
Ėndėrronte tė bėhej ambasador nė Beograd
http://www.lajmonline.com/uploads/2-%20Arrestim_5.jpg
Kur Nait Hasani kishte dalė kundėr emėrimit tė Nazmi Mustafit – anėtar i Kėshillit tė Drejtues tė Institutit Gjyqėsor tė Kosovės, me arsyetimin se ishte bashkėpunėtor i regjimit tė Miloshevicit, ky prokuror ishte ankuar, se i ėshtė dėmtuar karriera nė rrugėn e tij, pėr t’u bėrė ambasador i Kosovės nė Beograd

Si rezultat i refuzimit tė deputetit tė PDK-sė, Hasani, mė 22 janar 2009, Nazmi Mustafi kishte marrė vetėm 13 vota pro emėrimit nė Kėshillin drejtues tė IGJK. 62 deputetė ishin deklaruar kundėr dhe dy kishin abstenuar. Ai nuk kishte kaluar.

Kėto argumente tė kėtij deputeti, kishin bėrė qė prokurori boshnjak, Nazmi Mustafi, ta ndiente tė dėmtuar veten. Ia kishte thėnė nė sy Hasanit pretendimet qė kishte nė karrierėn e tij.

“Kam pasur njė takim me tė (Nazmi Mustafi v.j.) nė hollin e Kuvendit, me ē’rast mė ka thėnė se ka pas ambicie tė bėhej ambasador i Kosovės nė Beograd. Njėkohėsisht e ka pranuar se ka punuar pėr sistemin e Miloshevicit dhe se ėshtė i gatshėm qė tė punojė prapė pėr tė njėjtin sistem nėse ai vjen nė Kosovė”, kishte thėnė Hasani nė njė seancė tė Kuvendit tė Kosovės.

Tri vjet mė vonė, karriera e prokurorit special mund tė pėrfundojė kėtu pėr shkak tė dyshimeve se gjatė punės sė tij ka marrė ryshfet nė kėmbim tė mosakuzimit tė disa tė dyshuarve pėr korrupsion.

Ai ka gjasa tė mos jetė mė as prokuror sikurse as ambasador nė shtetin serb qė po refuzon kategorikisht ta njohė pavarėsinė e Kosovės me pretendime territoriale. Prej sė hėnės ndodhet nė paraburgim, brenda tė cilit Mustafi ka dėrguar shumė njerėz tė cilėt mė vonė ishin liruar nga akuzat.

Rrezikon qė nėse gjenden prova tė bollshme, tė dėnohet me burgim mbi 10 vjet.

Tė hėnėn, ėshtė arrestuar edhe Reshat Zherka nga Gjakova, qė dyshohet se ka ndėrmjetėsuar nė mes tė Mustafit dhe tė dyshuarve pėr marrje tė ryshfetit.

Ndėrkaq, tė martėn nė mėngjes ėshtė arrestuar i kėrkuari i tretė, Xhelal Zherka. Gjykata e Qarkut nė Pejė ia ka caktuar Mustafit 30 ditė paraburgim me kėrkesė tė prokurorit, derisa Reshat Zherkės, 15 ditė. Lajmonline

Udhėheqėsi i Task-forcės sė themeluar nga kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi pėr luftimin e korrupsioni ėshtė arrestuar tė hėnėn pasdite nė lidhje me njė hetim pėr korrupsion, tė cilin po e zhvillojnė prokurorė tė EULEX-it qė veprojnė nė Prizren dhe Pejė, shkruan "Zėri"

O Kosovari50, a po e sheh qė krejt ish komunistav dhe bashkpuntorve t'millosheviqit Hashimi po u jep pozita t'nalta.

Qka u ba more kshtu me juve, ju po i akuzoni tjert si ish komunista e bashkpuntor t'serbis, a nė tė vėrtet ju i paski krejt ish komunistat dhe bashkpuntort e millosheviqit n'parti dhe n'qeveri!

Ani edhe po majkan ymyt me u kthye apet sistemi i millosheviqit e me punue apet pėr tė.

Hajde "patriota" hajde.

kondita
04.04.2012, 23:20:21
Kuēi dhe Zbogar: Kosova dhe Serbia duhet tė jetojnė nė fqinjėsi tė mirė

http://www.md-ks.org/repository/images/IMG_5459.jpg (http://www.md-ks.org/repository/images/IMG_5459.jpg)
Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Prof. Dr. Hajredin Kuēi, sot ka pritur nė takim Samuel Zbogar, Shef i Zyrės sė Bashkimit Evropian nė Kosovė, tė cilit i ka ofruar bashkpunimin e plotė tė institucioneve tė Kosovės, me qėllim tė ecjes pėrpara tė proceseve tė pėrgjithshme tė Kosovės.

Me kėtė rast, Kuēi dhe Zhbogar biseduan pėr zhvillimet e pėrgjithėshme nė Kosovė, me theksė tė veēantė pėr sundimin e rendit dhe ligjit, si dhe pėr raportet e Kosovės me Bashkimin Evropian.

Po ashtu, u bisedua pėr raportet e Republikės sė Kosovės me Republikėn e Sėrbisė, ku tė dy bashkėbiseduesit shprehen nevojėn qė nė mes tė kėtyrė dy vendeve tė ketė raporte tė fqinjėsisė sė mirė.

Zhgobar po i ngre veshin Kuqit dhe po i thot te beher djal i degjueshem, qe me serrbin duhet te silleni mire dhe ta uleni koken-perkuleni para saj! Duke e shiquar Kuqi Zhgobarin, ja kthem me fjale miradije, por gjithnje duke i mbetur fjala ne fyt, se neve do te jem shume te kujdesshem dhe nuk ja prishim timin e duhanit serrbise!

kondita
04.04.2012, 23:21:07
Ish luftėtari i UĒK-sė, Saim Tahiraj, nė njė intervistė nė emisionin Rubikon tha se Adem Jashari, Sali Ēekaj e Zahir Pajaziti nuk e kanė ditur, e as qė janė pyetur pėr emėrtimin e UĒK-sė. Kėtė emėrtim, sipas tij, e kanė vėnė nga Zvicra pjesėtarėt e Lėvizjes Popullore pėr Bashkim, tė cilėt gjithashtu kanė dėrguar edhe komunikata pėr aksionet qė i kanė ndėrmarrė Sali Ēekaj, Adem Jashari e Zahir Pajaziti kundėr ushtrisė serbe nė Kosovė. Sipas tij ėshtė jo e logjikshme qė kjo lėvizje nuk i njihte si pjesė tė UĒK-sė disa prej komandantėve tė tyre.

Ai gjithashtu ka rrėfyer se si u bė qė Sali Ēekaj tė ishte komandant i Adem Jasharit dhe i Zahir Pajazitit, si dhe pėr rolin dhe lidhjen e Fehmi Aganit me grupet e armatosura. Sipas tij, Ibrahim Rugova ishte nė dijeni pėr ēdo aktivitet qė njėsitė e UĒK-sė zhvillonin ndaj forcave serbe. Ai pėr kėtė ėshtė njoftuar gjithmonė nėpėrmjet Fehmi Aganit dhe Salih Ēekajt.

Tahiraj gjithashtu ka rrėfyer se pas luftės Shėrbimi Informativ Kombėtar e kishte arrestuar atė nė Durrės duke i kėrkuar mitė. Pikėrisht pėr kėtė ėshtė vrarė edhe Ahmet Krasniqi, ka thėnė Tahiraj. Sipas tij, e gjithė pėrēarja ndėrmjet UĒK-sė ka ardhur nga Hashim Thaēi dhe Bujar Bukoshi, ndėrsa i ka bėrė apel kryeministrit Thaēi dhe qeveritarėve qė t’i kėrkojnė publikisht falje familjes Jashari, tė cilėn sipas tij, ata e kanė tradhtuar gjatė luftės.

Perdrinasi
05.04.2012, 07:44:24
Ish luftėtari i UĒK-sė, Saim Tahiraj, nė njė intervistė nė emisionin Rubikon tha se Adem Jashari, Sali Ēekaj e Zahir Pajaziti nuk e kanė ditur, e as qė janė pyetur pėr emėrtimin e UĒK-sė. Kėtė emėrtim, sipas tij, e kanė vėnė nga Zvicra pjesėtarėt e Lėvizjes Popullore pėr Bashkim, tė cilėt gjithashtu kanė dėrguar edhe komunikata pėr aksionet qė i kanė ndėrmarrė Sali Ēekaj, Adem Jashari e Zahir Pajaziti kundėr ushtrisė serbe nė Kosovė. Sipas tij ėshtė jo e logjikshme qė kjo lėvizje nuk i njihte si pjesė tė UĒK-sė disa prej komandantėve tė tyre.

Ai gjithashtu ka rrėfyer se si u bė qė Sali Ēekaj tė ishte komandant i Adem Jasharit dhe i Zahir Pajazitit, si dhe pėr rolin dhe lidhjen e Fehmi Aganit me grupet e armatosura. Sipas tij, Ibrahim Rugova ishte nė dijeni pėr ēdo aktivitet qė njėsitė e UĒK-sė zhvillonin ndaj forcave serbe. Ai pėr kėtė ėshtė njoftuar gjithmonė nėpėrmjet Fehmi Aganit dhe Salih Ēekajt.

Tahiraj gjithashtu ka rrėfyer se pas luftės Shėrbimi Informativ Kombėtar e kishte arrestuar atė nė Durrės duke i kėrkuar mitė. Pikėrisht pėr kėtė ėshtė vrarė edhe Ahmet Krasniqi, ka thėnė Tahiraj. Sipas tij, e gjithė pėrēarja ndėrmjet UĒK-sė ka ardhur nga Hashim Thaēi dhe Bujar Bukoshi, ndėrsa i ka bėrė apel kryeministrit Thaēi dhe qeveritarėve qė t’i kėrkojnė publikisht falje familjes Jashari, tė cilėn sipas tij, ata e kanė tradhtuar gjatė luftės.

Kondita, pa pyete njehere (nese ke mundesi te komunikosh me te) ate "ish luftetarin" e UĒK-se, te cilin pas luftes SHIK-u e paska arrestuar ne Durres, se kush na qenka tash kjo "Levizja Popullore per Bashkim" (per kete organizate une kurr nuk paskam degjuar), e cila paska pasur aq fuqi e autoritet sa nga Zvicerr ta pagezoj Ushtrine Ēlirimitare te Kosoves, pra "LPB-ja" nga Zvicrra ja paska dhene emrin UĒK-se?!

Mos ja fut kot kondita, se vertete jeni bere qesharak me keto maskaralleqe qe po i plasoni per opinionin publik, duke shpresuar se permes rrenave te perfitoni ndonje pike ne luften e ndyre per pushtet.

Pastaj, ec mos qesh me keto gomarlleqe qe degjon e lexon njeriu nga ju, kur thoni se per UĒK-ne me shume paska ditur Ibrahim Rugova, sesa vet Adem Jashari, dhe sihariqi tjeter se Sali Ēeku paska qene komandant i Adem Jasharit e Zahir Pajazitit!!!

gjithesia
05.04.2012, 12:54:07
...


Pėrleshje masive etnike nė Graēanicė
http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/lajmet/graci.jpg&pozita=foto_lajm
Nė kthimin e Plisave nga Gjilani ka ndodhur njė pėrleshje masive e karakterit etnik nė Gracanicė. Raportohet se deri tek incidenti ka ardhur pas njė aksidenti nė rrugė me makinėn e njė femre shqiptare, qė serbėt e kanė penguar e Plista janė munduar ta ndihmojnė. Policia ka thėnė se ka gjetur disa thika nė vendin e ngjarjes.
Ende nuk ėshtė e qartė se sa persona janė lėnduar. Kryetari i Graēanicės (i zgjedhur nga zgjedhjet lokale tė Kosovės), Bojan Stojanovic i ka thėnė Balkan Insight se pėrleshja ka ndodhur kur “huliganėt shqiptarė kanė dalė nga autobusi dhe kanė nisur t’i sulmojnė serbėt nė rrugė”.


/indeksonline/
.
ps.njehere ti mbyte policet , pastai ti burgose , tani ti rrahe popullaten dhe i quan huligane .... shtetit tu Kosoves , de !

.

gjithesia
05.04.2012, 13:00:01
...


*


Hyseni: Fusnota “stagnoi” njohjet!

Thotė se institucionet e Kosovės kanė dėshtuar pėr shtimin e njohjeve. Sipas Skender Hysenit, treguesi mė i mirė i punės sė pakėt tė kėtyre institucioneve ėshtė numri ‘tmerrėsisht’ i vogėl i njohjeve.
Nė njė intervistė pėr “Tribuna Shqiptare”, ish-ministri i Punėve tė Jashtme tė Kosovės thotė se Serbia e pėrdori mirė Kosovėn nė dialogun nė Bruksel, pasi nė njėrėn anė e fitoi statusin e kandidatit pėr nė BE, ndėrsa nga ana tjetėr, nuk po i zbaton marrėveshjet e arritura.
Hyseni thekson se marrėveshja pėr fusnotėn, duket do t’i shkaktojė telashe tė mėdha Kosovės, pėr faktin se shtetet tė cilat kanė qenė neutrale ndaj pavarėsisė sė Kosovės, do ta kenė njė arsye me shumė pėr mos ta marrė vendimin pėr njohje.


/ Zeri/
.

piloti
05.04.2012, 14:53:02
Kosovari50 me keto sjellje Lajmesh eshte BER TEJET TEJET TEJET TEJET TEJET BAJAT!!!!

PILOTI

Llapjani_HH
05.04.2012, 18:21:09
Qeveria nuk ka emruar kryetar agjensionesh as nuk emron as gjykatės o teveqel ahahahah.
Cila parti ėshtė bastion komunistėsh e din edhe vet ti o cung ahahaha
Kush punoj e shpreson pėr kthimin e ''kohės sė artė'' te gjithė e dijnė o trumcak ahahahaha


Ngo ti analfabet, kur t'replikosh me mua mund ta pėrdorėsh fjalorin e njėjtė siq e pėrdori une me ty.

Deri mė sot asnjėher nuk t'kam ofenduar edhe pse e meriton nė qdo shkrim, prandaj kujdes si mė quan e mos mė detyro me ta kthye me fjalor tė njėjtė e ndoshta edhe mė tė egėr.

Une e di qė je msue me ata "patriotat" tu me pėrdor lloj lloj shprehjesh, por ato shprehje ruaji pėr vete.

Me me kėto shprehje vetėm se tregon edukatėn tėnde, qė dmth. se nuk kie kurrfar edukate.

Prandaj analfabet kontrolloje vehten dhe fjalorin tėnd kur t'mė drejtohesh mua.

trixi
05.04.2012, 21:05:51
Tahiraj nė Rubikon: Rugova ka ditur pėr aksionet e UĒK-sė

Publikuar: 04.04.2012 - 22:35

Prishtinė, 4 prill - Ish luftėtari i UĒK-sė, Saim Tahiraj, nė njė intervistė ekskluzive nė emisionin Rubikon tė KTV-sė, tha tė mėrkurėn mbrėma se Adem Jashari, Sali Ēekaj e Zahir Pajaziti nuk e kanė ditur, e as qė janė pyetur pėr emėrtimin e UĒK-sė. Kėtė emėrtim, sipas tij, e kanė vėnė nga Zvicra pjesėtarėt e Lėvizjes Popullore pėr Bashkim, tė cilėt gjithashtu kanė dėrguar edhe komunikata pėr aksionet qė i kanė ndėrmarrė Sali Ēekaj, Adem Jashari e Zahir Pajaziti kundėr ushtrisė serbe nė Kosovė. Sipas tij ėshtė jo e logjikshme qė kjo lėvizje nuk i njihte si pjesė tė UĒK-sė disa prej komandantėve tė tyre.

Ai gjithashtu ka rrėfyer pėr emisionin Rubikon tė KTV-sė se si u bė qė Sali Ēekaj tė ishte komandant i Adem Jasharit dhe i Zahir Pajazitit, si dhe pėr rolin dhe lidhjen e Fehmi Aganit me grupet e armatosura. Sipas tij, Ibrahim Rugova ishte nė dijeni pėr ēdo aktivitet qė njėsitė e UĒK-sė zhvillonin ndaj forcave serbe. Ai pėr kėtė ėshtė njoftuar gjithmonė nėpėrmjet Fehmi Aganit dhe Salih Ēekajt.

Tahiraj gjithashtu ka rrėfyer se pas luftės Shėrbimi Informativ Kombėtar e kishte arrestuar atė nė Durrės duke i kėrkuar mitė. Pikėrisht pėr kėtė ėshtė vrarė edhe Ahmet Krasniqi, ka thėnė Tahiraj. Sipas tij, e gjithė pėrēarja ndėrmjet UĒK-sė ka ardhur nga Hashim Thaēi dhe Bujar Bukoshi, ndėrsa i ka bėrė apel kryeministrit Thaēi dhe qeveritarėve qė t’i kėrkojnė publikisht falje familjes Jashari, tė cilėn sipas tij, ata e kanė tradhtuar gjatė luftės.

Marr nga KOHA

kosovari50
05.04.2012, 22:47:51
Shtetet e Bashkuara mbeten plotėsisht tė pėrkushtuara ndaj integritetit territorial dhe sovranitetit tė Republikės sė Kosovės
http://www.mfa-ks.net/repository/images/850Foto-3.jpg
Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, i shoqėruar nga Ministri i Punėve tė Jashtme, Enver Hoxhaj dhe Ministrja e Integrimit Evropian, Vlora Ēitaku, nė ditėn e parė tė vizitės sė zyrtare nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ku janė duke qėndruar me ftesė tė Shtėpisė sė Bardhė, sot ėshtė takuar me Sekretaren Amerikane tė Shtetit, znj. Hillary Clinton.

Nė takim Kryeministri Thaēi e njoftoi Sekretaren e Shtetit, Clinton, pėr zhvillimet e fundit nė Republikėn e Kosovės dhe pėr pėrkushtimet e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės pėr thellimin e reformave tė gjithėmbarshme.

Kryeministri Hashim Thaēi e falėnderoi Sekretaren Clinton pėr pėrkrahjen dhe angazhimin e saj personal nė lidhje me dialogun dhe marrėveshjet e fundit tė arritura nė mes tė Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė.

Sekretarja Amerikane e Shtetit, Hillary Clinton gjatė takimit siguroi Kryeministrin e Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi se pėrkrahja e saj dhe e SHBA-ve do tė vazhdojė, sidomos pėr rrugėn e Kosovės drejt integrimeve euro-atlantike.

Sekretarja Clinton theksoi se ēmon lartė lidershipin e Kryeministrit Thaēi dhe Qeverisė sė Republikės sė Kosovės nė procesin e dialogut mes Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė. Znj.Clinton gjithashtu theksoi se Kryeministri Thaēi ėshtė duke punuar me pėrkushtim tė madh pėr reformat e brendshme nė Kosovė.

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi nė vazhdim tė vizitės sė tij zyrtare nė SHBA, nesėr do tė pritet nė Shtėpinė e Bardhė nga Zėvendės Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Joseph Biden.

Nė vazhdim po japim deklaratėn e plotė tė Kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, nė konferencėn e pėrbashkėt pėr media me Sekretaren Amerikane tė Shtetit, Hillary Clinton nė Uashington.

Zonja sekretare, Clinton

Pėrfaqėsues tė medias,

Si gjithnjė ėshtė njė kėnaqėsi e madhe qė tė jem nė Uashington, sidomos tash nė prill me nisjen e lulėzimit tė qershive, qė ėshtė shumė bukur.

Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe ju personalisht gjithmonė i keni inspiruar njerėzit nė Kosovė, me vlerat e lirisė, demokracisė dhe drejtėsisė.

Kosova ėshtė njė demokraci e re.

Ne ende kemi shumė rrugė pėr tė bėrė me reformat, forcimin e institucioneve dhe tė ekonomisė, qeverisjes sė mirė dhe luftės kundėr korrupsionit dhe agjendave tjera reformuese, nė mėnyrė qė tė transformojmė shoqėrinė tonė dhe tė bėjmė ndryshime pozitive.

Por, disa gjėra nuk do tė ndryshojnė kurrė, e kėto janė liria jonė, pavarėsia jonė, integriteti dhe sovraniteti ynė territorial dhe e drejta jonė pėr tė ekzistuar si njė komb krenar nė familjen e madhe tė kombeve.

E shfrytėzova kėtė rast pėr tė falėnderuar zonjėn sekretare Clinton pėr rolin e saj dhe kontributin personal nė arritjen e marrėveshjeve tė fundit nė mes tė Kosovės dhe Serbisė, pėr pėrfaqėsimin rajonal dhe menaxhimin e integruar tė kufijve.

Vizioni im pėr Kosovėn dhe regjionin ėshtė njė e ardhme me kufij tė hapur dhe marrėdhėnie tė mira fqinjėsore.

Sot diskutuam edhe pėr shumė ēėshtje tė rėndėsishme bilaterale.

Jam krenar pėr miqėsinė mes dy kombeve tona.

Ne tė dy besojmė se marrėveshjet e fundit kanė hapur njė kapitull tė ri nė marrėdhėniet e Kosovės dhe Bashkimit Evropian.

Tė gjitha vendet nė regjion ndajnė tė njėjtin synim dhe vizion , atė tė integrimeve evropiane dhe anėtarėsimit nė NATO

Por, pėr ta bėrė tė realizuar kėtė gjė, ne ende kemi nevojė pėr njė fokusim tė fortė dhe prezencė tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe BE-sė, jo vetėm nė Kosovė, por po ashtu edhe nė gjithė Ballkanin perėndimor.

Zonja sekretare Clinton, ju faleminderit edhe njėherė.


Pas takimit me kryeministrin Thaēi, Sekretarja Amerikane e Shtetit, Hillary Clinton ka thėnė se “ėshtė gjithmonė kėnaqėsi qė t'i urojmė mirėseardhje nė Uashington, kėtu nė Stejt Department kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi, i cili ka treguar njė lidership tė fuqishėm pėr tė ndihmuar nė promovimin e stabilitetit demokracisė dhe sundimit tė ligjit nė Kosovė”.

“Kryeministri Thaēi ėshtė duke e udhėhequr shtetin drejt tė ardhmes pėr qytetarėt e Kosovės, atė tė ardhme qė e kanė dashur qytetarėt e Kosovės dhe atė tė ardhme tė dėshiruar edhe nga Shtetet e Bashkuara, njė partneritet tė plotė dhe anėtarėsim nė strukturat euroatlantike dhe evropiane” ėshtė shprehur nė fillim tė adresimit tė saj para medias nė Uashington, sekretarja Clinton.

Mė tej, znj.Clinton ka thėnė se nė takimin me kryeministrin Thaēi ėshtė diskutuar pėr progresin qė e ka arritur Kosova nė promovimin e tė ardhmes sė saj evropiane.

“Shtetet e Bashkuara fuqimisht mbėshtesin dialogun qė po e zhvillohet mes Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Serbisė, tė lehtėsuar nga Bashkimi Evropian, dhe gjithashtu jemi tė kėnaqur me marrėveshjet e arritura” ka thėnė znj.Clinton dhe ka shtuar se “Shtetet e Bashkuara mbeten plotėsisht tė pėrkushtuara ndaj integritetit territorial dhe sovranitetit tė Republikės sė Kosovės”.

Nė deklaratėn e saj, pas takimit, sekretarja Clinton po ashtu ka theksuar se marrėveshjet qė janė arritur nė kėtė dialogun mes Kosovės dhe Serbisė krijojnė parakushte pėr pjesėmarrjen e Kosovės nė forume, dhe Kosova do tė ketė njė pėrfaqėsim tė barabartė me shtetet tjera. Prandaj, ka shtuar znj.Clinton, inkurajojmė Kosovėn dhe Serbinė qė tė jenė tė pėrkushtuara ndaj kėtij dialogu dhe tė implementojnė ēdo gjė, pėr tė cilėn janė marrė vesh.

Gjithashtu, sekretarja Clinton ka pėrgėzuar Bashkimin Evropian pėr marrjen e vendimit tė nisjes sė Studimit tė Fizibilitetit pėr Kosovėn, qė paraqet njė hap pėrpara drejt anėtarėsimit pėr nė BE pėr Kosovėn. Kjo tregon se nė Kosovė, por edhe nė Bashkimin Evropian janė tė pėrkushtuar qė tė fuqizojnė marrėdhėniet e tyre – ka thėnė sekretarja Clinton.

“Pėrfundimisht, Grupi Drejtues pėr Kosovėn tani ka filluar me pėrgatitje pėr tė pėrmbyllur procesin e mbikėqyrjes sė pavarėsisė sė Kosovės nė vitin 2012, ndonėse mbetet shumė pėr tė bėrė. Gjithsesi Qeveria ėshtė duke miratuar legjislacionin dhe duke ngritur institucionet, tė cilat do tė udhėheqin reformat demokratike dhe tė sigurojnė sundim tė ligjit pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės. Ky vendim gjithashtu sinjalizon qė njė Kosovė stabile dhe e pavarur ėshtė e gatshme pėr njė pjesėmarrje tė plotė dhe anėtarėsim nė Bashkėsinė Ndėrkombėtare” ka theksuar Sekretarja Amerikane e Shtetit, Hillary Clinton.

“Shtetet e Bashkuara, zoti kryeministėr, janė krahėpėrkah nė favor tė Kosovės, derisa tė vazhdohet rruga pėr tė ardhmen e Kosovės. Dua t'iu falėnderoj edhe juve dhe t'iu pėrgėzoj pėr gjithė punėn e arritur dhe pėr progresin qė ne sot e shėnojmė” ėshtė shprehur Sekretarja Clinton, pas takimit me Kryeministrin Thaēi.

Ef@
06.04.2012, 08:55:48
Servilet e pdk,ldk,aak... i nenshtrohen diktatit te dellit dhe kunitit kjo e para veq vrapon te delli dhe kuinti si kurve eeee spo me ngojn.... kurvski..., dello edhe kuint luj qoqe me ato te cilat ja u ke nxan bishtin me der por smundesh me lujt me VV, se atyre sju han k kush jeni me diktue ju qdo gje qe ju shkon per shtati juve e ne dem te Kosoves, qine nonen ikni ma prej ktuhi se sen me te mire se shkijet spo dilni...


Pėrfaqėsuesit e koalicionit qeverisės e kanė gjetur “ilaēin” pėr t’i “urtuar” partitė opozitare. Njė presion triorėsh i ardhur nga “Dragodani” ka mjaftuar qė deputetėt e LDK-sė dhe ata tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės tė kthehen nė vendet e tyre nė Kuvendin e Kosovės pėr tė vazhduar seanca e sė enjtes.
Deputetėt opozitarė, qė javėn e kaluar kanė braktisur punimet e Kuvendit, dhe tė cilėt u zotuan se tė njėjtėn gjė do ta bėjnė edhe nė seancėn plenare tė sė enjtes, i kanė “hėngėr fjalėt”, shkruan “Zėri”.
Megjithatė, i njėjti “ilaē” nuk dha efekt te deputetėt e Lėvizjes Vetėvendosje, tė cilėt u treguan mė tė fuqishėm, duke refuzuar rikthimin nė Kuvend.
“Mollė sherri” pėr gjithė kėtė “hallakamė” nė mes grupeve parlamentare ėshtė bėrė Projektligji pėr bankat dhe institucionet mikrofi nanciare. Fillimisht seanca plenare nisi punimet me praninė e opozitės, por pas pak minutash ėshtė ndėrprerė, pasi qė grupet parlamentare opozitare kėmbėngulėn se do ta lėshojnė sallėn nėse nuk tėrhiqet nga rendi i ditės Projektligji pėr bankat dhe institucionet mikrofinanciare.
Ky “kėrcėnim” i opozitarėve bėri qė kreu i Kuvendit, Jakup Krasniqi t’i thėrrasė nė njė takim shefat e grupeve parlamentare, pėr tė gjetur njė zgjidhje.
Nė konsultėn e dytė ndėrmjet Krasniqit dhe nėnkryetarėve tė legjislativit ėshtė parė tė jetė i pranishėm edhe zėvendėsambasadori amerikan, Michael Murphy. /Telegrafi/

Llapjani_HH
06.04.2012, 14:42:53
Hahahahaha,mos more se gati mė frikove,me kėrcėnime.Ke kujdes tė mos mė citosh,ndrysh do marrėsh pėrgjigjen e merituar

Secilit qė nuk i pėlqejn gėnjeshtrat tua ka tė drejt tė citoj ty.

Por fjalėt fyese pėrdoren vetėm nga personat pa edukat morale, pėrdoren nga ata persona qė kanė probleme nė jetėn reale e vijn kėtu dhe tregohen "patriot" si ti.

kondita
06.04.2012, 15:28:58
Nė mbledhjen e fundit tė Kuvendit,Vetėfundosja u tregue ashtu edhe siē ėshtė,origjinaliteti i Partisė Socialiste Shqiptare,dhe vozhdi i sajė kopje e Edi Ramės.
Vetėm njė ndryshim tė vogėl ka nė mes tyre;nė P.S.SH. aderojnė ca koka intelektualėsh si magister,doktor lėmenjsh tė ndryshėm.....qė edhepse me bindje prokomuniste,mund tė mburren sė paku pėr diplomat nė gjep,ndėrsa kėta kėndej kufirit administrativ,janė malok tė rjeptė me diploma nga shkollat e natės.
Po u pyeten vozhdėt e kėtyre dy partive fatkeqėsisht shqiptare,pa njė pa dy do i bėnin shtetet e tyre hi e shkrumb,vetėm tė qėndrojnė nė kolltukun udhėheqės,qoftė pėr ca ditė apo edhe pėr disa orė.

fare nuk ma merr mendja se ti Kosovari50 e din se qfar ke shkruar ne kete artikull! Partia Socialiste ne Krye me Edvin Kristaq Ramen, jan simotra me Partin Diktatoriale te Kosoves ne krye me Hashim Thaqin dhe Jakup Krasniqin, edhe njeri edhe tjetri jan enverista te perbetuar, nese nuk beson, shko ne oden e Jakup Krasniqit dhe do ta shofesh foton e xhixha Enver Hoxhes dhe dije se keta dy te pa shpirt, kan mbet shume te pa koke ne marveshje me Fatos Nanon, Klosin e hamamin dhe diten qe te bie (nese bjen) PD-ja e Sali Berishes ne Shqiperi, do ta kuptosh se kush eshte Jakup Krasniqi me CO, te cilet per cdo dite punojne ne shembjen e Demokracise ne Shqiperi dhe ardhjen ne pushtet te enveristave komunist, ku me siguri qe edhe ti ben pjese, ose je aq i ceket se nuk e kupton politiken fare.

Grasha_1
07.04.2012, 07:58:31
Kjo eshte nisoj si me e hanger pasulin e djehit, e din qysh te rrok barku,hahhahh,
Po a mujte me marre vesh cili nga keta poliikanat tone i paska la e shperla 7 miljon € te punueme se, qi e paska ba kete investim.

Z@F
07.04.2012, 10:12:52
*

E kishin tufė kryet n'b***
E pse ashtu?
Sepse jane njerez te shantazhueshem ne cdo kohe.
Perse te shantazhueshėm?
Sepse jane te pėrlyer ne m***
Prandaj dhe, sa here vie puna…
...ulin kokat aq poshte, sa qe nuk i fusin aty prej nga del jashteqitja

Kokulur. Pėr gjynah.
07-04-2012 01:35 CET

Jakup Krasniqi vetėm rrinte dhe me dorė e fėrkonte gojėn. Ismet Beqiri vazhdimisht ka lėvizur. Adrian Gjini (AAK) e mbante kokėn ulur dhe me duar e shtypte kokėn. Adem Grabovci (PDK) vazhdimisht i shikonte me njė buzėqeshje pėrfaqėsuesit e opozitės, duke i injoruar”. Ismet Beqiri (LDK) i tha Adem Grabovcit se nuk ėshtė mirė tė na i gjuani amerikanėt nė qafė. Xhavit Haliti (PDK) thoshte se ėshtė mirė qė kėtu janė edhe pėrfaqėsuesit e Vetėvendosjes qė ta shohin edhe kėta se ēka ėshtė presioni.

Mė pak se pesė minuta kohė i janė dashur njė zyrtari tė lartė amerikan nė Kosovė, qė t’i rrėzojė “pėrtokė” dy partitė opozitare, Lidhjen Demokratike tė Kosovės (LDK) dhe Aleancėn pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK).

Kėmbėngulėsia e tyre se nuk do t’i votojnė, dhe madje as t’i pranojnė si pika tė rendit tė ditės dy ligjet, atė pėr Banka dhe Institucione Financiare dhe Ligjin pėr Ndėrtime, ka marrė fund vetėm pasi para tyre ėshtė “kollitur” zyrtari i lartė amerikan.

Njėri nga tė pranishmit nė takimin qė tė dy ditė mė parė (tė enjten) ka zhvilluar zyrtari amerikan me anėtarėt e kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės, ka treguar nė kushte anonimiteti “fije e pėr pe” ēdo detaj tė takimit.

Ky person ironizon me, siē thotė ai, amortizatorėt e butė tė LDK-sė dhe AAK-sė, ndėrsa thekson se pėr herė tė parė nė jetė ka lakmuar qė tė jetė nė vend tė anėtarėve tė Lėvizjes Vetėvendosje, tė cilėt nuk janė frikėsuar nga amerikani... (Shkrimin e plotė mund tė lexoni nė numrin e sotėm tė gazetės Zėri)


***

piloti
07.04.2012, 22:59:03
Njė Evropė gjermane?


Publikuar: 07.04.2012 - 20:26
Poloni dhe Suedi, Evropa ka nevojė pėr lidershipin tuaj. Por kjo mund tė mos jetė e mjaftueshme nė njė BE me mė shumė se 500 milionė qytetarė. Shtetet e tjera tė BE-sė duhet tė ndjekin shembullin e tyre me qėllim qė t’i bėjnė politikat e jashtme evropiane vėrtet efektive dhe me ndikim

Lisbonė-Riga – A ėshtė Evropa e sotme nė prag tė daljes nga kriza mė e madhe e euros, ajo e Gjermanisė? Gjatė krizės sė euros, fuqitė nė Bashkimin Evropian dukej se kishin ndryshuar drejt kryeqyteteve kombėtare nė pėrgjithėsi dhe drejt njė kryeqyteti kombėtar nė veēanti: Berlinit. Mirėpo, me Gjermaninė e heshtur, Francėn e nėnvlerėsuar dhe Britaninė gjysmė tė ngurruar, e reja e madhe nė rrėfimin e politikave tė jashtme evropiane ėshtė ajo se ka ardhur koha pėr ata mė tė vegjlit, tė cilėt kanė mendime tė mėdha.

Nė kėtė Evropė, veprime tė rėndėsishme tani nė disa raste bėhen nė Stokholm apo nė Varshavė, e jo vetėm nė Berlin, Paris apo Londėr. Dhe, me ēėshtjet e mėdha tė politikave tė jashtme qė ndodhen pėrpara dyerve tė Evropės – qoftė nė Egjipt, Bjellorusi apo tani nė Siri – iniciativa tė dobishme evropiane do tė mirėpriten, pa marrė parasysh se prej nga e kanė origjinėn.

Gjermania, si nė politikat e jashtme ashtu edhe nė fushėn e ekonomisė, mund tė ushtrojė njė lidership vendimmarrės nė tė gjithė BE-nė – kur ajo vetė e dėshiron njė gjė tė tillė. Pėr shembull, bashkė me Poloninė, ajo i priu tentimit tė BE-sė pėr tė zhvilluar njė afrim tė koordinuar kah Rusia dhe ia tregoi muskujt Serbisė. Por, pėr sa u pėrket ēėshtjeve tė tjera – pėr shembull, Libisė – Gjermania jo qė ka prirė aq shumė, pėrveēse tė pėrdorė hapėsirėn e saj tė sapokrijuar pėr tė manovruar nė ndjekje tė preferencave tė saj pėrballė shteteve tė tjera anėtare tė BE-sė.

Prandaj, pėrgjigjja e sotme pėr pyetjen e famshme tė Henry Kissingerit rreth asaj se kush duhet thirrur kur ai dėshiron tė flasė me Evropėn, jo domosdoshmėrisht ėshtė “kancelarja gjermane”. Derisa Berlini po i imponon gjithnjė e mė shumė preferencat e veta ekonomike te tė tjerėt nė eurozonė, ai nuk ėshtė i gatshėm qė tė pėrdorė forcėn ushtarake si njė mjet tė politikės sė jashtme, siē ka demonstruar nė rastin e Libisė.

Pėr mė tepėr, Gjermania duket se po shndėrrohet nė njė “fuqi gjeopolitike” tė nxitur nga nevojat e sektorit tė vet tė eksportit. Duke i pėrdorur mjetet ekonomike pėr ndjekjen e interesave tė saj tė politikės sė jashtme, Gjermania po ua kthen gradualisht shpinėn partnerėve tė vet evropianė.

Nė tė njėjtėn kohė, ndėrsa Franca po pėrjeton njė humbje pushteti karshi Gjermanisė pėr ēėshtjet ekonomike, ajo vazhdon tė luajė njė rol vendimtar nė politikat e jashtme. Franca i priu operacionit nė Libi dhe po e bėn pak a shumė tė njėjtėn gjė edhe me tentimet pėr tė vendosur sanksione mė tė fuqishme kundėr Iranit dhe me mbėshtetjen e fituar nga Kombet e Bashkuara pėr Gjirin e Fildishtė.

Mirėpo afrimi unilateral i Francės shpeshherė i armiqėson partnerėt evropianė. Pėr shembull, presidenti francez, Nicolas Sarkozy, i parapriu qėndrimit tė pėrbashkėt evropian pėr synimin palestinez tė shtetėsisė nė OKB, gjatė muajit shtator. Me fjalė tė tjera, edhe kur Franca prin, ajo nuk e bėn kėtė gjė nė mėnyrėn mė konstruktive tė mundshme.

Pėrveē rolit vendimmarrės qė luajti nė Libi pėrskaj Francės, Britania po bėhet gjithnjė e mė e padobishme pėr politikat e jashtme evropiane. Edhe para se tė pėrdorte veton e saj ndaj planit pėr krijimin e njė “unioni fiskal” pėr shtetet e eurozonės nė samitin evropian tė dhjetorit tė vitit 2011, Britania luante njė rol mė pak prijės se sa kishte tradicionalisht nė ēėshtjet kryesore tė politikave tė jashtme evropiane.

Britania ka vazhduar tė mbėshtesė zgjerimin e BE-sė, lidhjet mė tė ngushta me Turqinė dhe zhvillimin nė Afrikė, mirėpo nuk ka ofruar ndonjė iniciativė kreative pėr t’i pėrafruar edhe shtetet e tjera anėtare apo pėr t’i ndryshuar kushtet e debatit nė BE. Pėr ēėshtjet e tjera, siē ėshtė joshja e “partnerėve strategjikė” – Kinės dhe Rusisė nė veēanti – Mbretėria e Bashkuar shpesh ėshtė thjesht ndjekėse.

Derisa “treshja e madhe” gjithnjė e mė shumė po i ndjek interesat e veta kombėtare tė theksuara shumė qartė, sidoqoftė, shtetet e tjera anėtare tė BE-sė po shfaqen si prijėse nė fushat kryesore tė politikave tė jashtme. Pėr shembull, Suedia – anėtarja e 14-tė mė e madhe pėr nga popullata dhe e teta pėr nga GDP-ja – nėn udhėheqjen e kryeministrit, Fredrik Reinfeldt dhe ministrit tė Jashtėm, Carl Bildt, shkel shumė mė rėndė se sa pesha qė ka. Vitin e kaluar, vendi ka shtuar ndihmat vjetore pėr Afrikėn Veriore, propozoi njė mision tė BE-sė nė Tunizi vetėm njė javė pas revolucionit pėr mbėshtetjen e aspiratave demokratike nė kėtė vend, dhe ishte njė mbėshtetės i hershėm dhe i fuqishėm i rezolutave tė OKB-sė nė mbėshtetje tė kryengritjes nė Libi.

Polonia, po ashtu, po shfaqet si njė lider i vėrtetė i politikave tė jashtme. Kryeministri, Donald Tusk dhe ministri i Jashtėm, Radek Sikorski, nė mėnyrė tė posaēme kanė marrė iniciativė pėr prirjen e strategjisė sė BE-sė karshi Rusisė, ku Polonia me tė madhe ka tejkaluar dallimet e saj me Gjermaninė dhe tashmė ėshtė nė krye tė pėrpjekjeve pėr tė zhvilluar njė afrim produktiv. Polonia i ka prirė po ashtu njė mbrojtjeje evropiane (edhe pse ka refuzuar qė tė marrė pjesė nė intervenimin ushtarak nė Libi). Kjo gjė reflekton forcėn e ekonomisė polake, e cila pritet tė rritet deri nė mė shumė se 3 pėr qind nė vitin 2012 – mė shpejt se pothuajse ēdo kund tjetėr nė BE.

Gjermania mund tė tėrheqė tė gjithė vėmendjen nė kėto kohėra krize, mirėpo viti i kaluar ishte njė rikujtues se Evropa ėshtė shumė mė efektive dhe ka shumė mė tepėr ndikim, kur shtetet e vogla pėrfshihen dhe i bashkojnė forcat – dhe madje prijnė – me ato mė tė mėdha.

Pėr shembull, pėr ēėshtjen e Iranit (me pėrjashtim tė Greqisė), evropianėt janė bashkuar rreth njė politike tė qartė dhe qėndrimeve kolektive, siē ėshtė embargoja e naftės.

Kėshtu qė, Poloni dhe Suedi, Evropa ka nevojė pėr lidershipin tuaj. Por kjo mund tė mos jetė e mjaftueshme nė njė BE me mė shumė se 500 milionė qytetarė. Shtetet e tjera tė BE-sė duhet tė ndjekin shembullin e tyre me qėllim qė t’i bėjnė politikat e jashtme evropiane vėrtet efektive dhe me ndikim.(Vaira Vike-Freiberga ka qenė presidente e Letonisė. Antonio Vitorino ka qenė komisioner portugez i BE-sė pėr ēėshtjet e Brendshme dhe tė Drejtėsisė.


.................................................. ....

....Me fjale tjera, po ecim me hapa te sigurt drejt nje lufte te TRET BOTERORE...., lufte kjo e cila do te jete shume me e tmerrshme se ato dy te para......


piloti

Ndriti
07.04.2012, 23:22:16
Pilot : ),

Koha eshte per nje dlirje gjitheboterore; jo se eshte bere ngusht per t`jetuar porse nga nevoja e proceseve biologjike, sipas teorise pastrimit: )))). E tash sa na rrok neve eshte pikepyetje e parendesishme, haku i hajnise e kabullgjillekut. Mos gabo me lujt Loto,:D.

Ndriti! : )

kondita
08.04.2012, 00:36:09
E rrėmbejnė dhe e lidhin pėr shtyllė elektrike

http://www.telegrafi.com/fo/kronikaezeze/f.0406113702702_m.jpg
Mbrėmė, rreth orės 22:00, nė fshatin Carrallukė ėshtė rrėmbyer njė person nga dy tė dyshuar, tė cilėt mė pas janė arrestuar nga policia e Kosovės. Sipas njė kumtese tė lėshuar nga zyra pėr informim e policisė sė Kosovės, pėr rajonin e Prizrenit, viktima me dhunė ėshtė dėrguar nė njė mal, nė varreza tė fshatit dhe aty ėshtė lidhur me tel pėr njė shtyllė elektrike.
Policia pas njė hetimi ka ndėrmarrė njė operacion operativo-taktik me ē’rast ka arrestuar dy tė dyshuarit, ndėrsa viktima ka shpėtuar dhe ėshtė nė gjendje tė mirė, raporton Kosovapress.
Sipas hetuesve, dyshohet se rrėmbimi ėshtė kryer pėr tė ushtruar presion ndaj viktimės pėr kthimin e njė borxhi.

Pasi qe viktima ka shpetuar mire, po edhe te dyshuarit jan arrestuar, eshte e udhes qe te tregohen edhe emrat e ketyre keqpersve, qe mos te bjen edhe dikush pre e tyre. Perndryshe lind dyshimi se edhe keta jan simpatizant te Kosovari50, e po i vjen marre me i tregue se mos po jau merr fytyren!!! Qfar po i mbroni njerzit e kqinj?, thuaje troq; filani dhe fisteku, mjaft ma me keto mbulesa te marres.

Grejzi
08.04.2012, 16:06:57
Radio Evropa e Lirė

Vritet njė shqiptar nė Mitrovicė

Bekim Bislimi
Shpėrthimi i mjetit eksplodues nė veri tė Mitrovicės, nė orėt e para tė sė dielės, ka marrė jetėn e njė personi, Selver Haradinaj, me pėrkatėsi shqiptare, njoftojnė zyrtarėt e Policisė sė rajonit tė Mitrovicės.

Zėdhėnėsi i kėsaj policie, Besim Hoti, i ka thėnė Radios Evropa e lirė se rasti ka ndodhur rreth orės 01, pas mesnatės, nė rrugėn “Kolashini”, pėrkatėsisht nė zonėn e “Tre rrokaqiejve”, ku banesa e familjes Haradinaj ishte cak i sulmit, tė autorėve ende tė panjohur pėr policinė.

“Njė 38-vjeēar, i pėrkatėsisė etnike shqiptare, e ka humbur jetėn, si rezultat i sulmit me mjet eksplodues nė banesėn e tij nė veri tė Mitrovicės, pėrkatėsisht nė zonėn e ‘Tre rrokaqiejve’, zonė e banuar me popullatė tė pėrzier. Rasti ėshtė regjistruar si shkaktim i rrezikut tė pėrgjithshėm me pasoja fatale. Ndėrsa, besohet se mjeti eksplodues tė jetė njė sasi e eksplozivit plastik, njė bombė artizanale, me sasi tė 500 gramė tė eksplozivit plastik, e cila ėshtė vendosur. Mė pas ėshtė aktivizuar me fitil ngadalė- ndezės, tė vendosur nė parmakėt e dritares sė katit pėrdhes tė familjes Haradinaj”, ka konfirmuar Hoti.

Zėdhėnėsi i Policisė, Hoti, ka theksuar se dėmet nga shpėrthimi nė shtėpinė e familjes Haradinaj, kanė mundur tė jenė shumė mė tė mėdha, pėr shkak tė sasisė sė eksplozivit, por dritaret nė shtėpinė, e cila ka qenė cak i sulmit, kanė qenė tė blinduara.

“Gjithsesi, mėnyra, metoda dhe sasia e kėtij lloji tė eksplozivit qė ėshtė pėrdorur, konsiderohet nga ekspertėt e Njėsisė pėr identifikim tė mjeteve shpėrthyese, si sasi e madhe, pėr tė shkaktuar dėme tė mėdha materiale, duke marrė parasysh qė xhamat, dritaret e kėsaj shtėpie ishin tė blinduara, faktikisht tė mbyllura, tė mbuluara. Tė njėjtat janė shkatėrruar ose demoluar tėrėsisht, marrė parasysh fuqinė e shpėrthimit, si dhe disa automjete pėrreth, tė cilat kanė qenė tė parkuara afėr ndėrtesės”, ka theksuar Hoti.

Ai ka thėnė se motivet dhe shkaktarėt e sulmit ende nuk dihen, por policia ėshtė duke hetuar.

“Hetuesit rajonalė tė Policisė sė Kosovės nga sektori i krimeve tė rėnda, janė duke e hulumtuar shkaktarin, rrethanat, shkaqet, motivet dhe tė gjitha kėto, tė cilat deri mė tash janė tė panjohura, ashtu siē janė tė panjohur edhe tė dyshuarit ose kryesit e kėtij akti kriminal. Nė kėtė fazė, marrė parasysh ndjeshmėrinė e kėtij rasti, sigurisht qė nuk dėshirojmė qė tė spekulojmė, derisa nuk i arrijmė informacionet bazė, tė cilat mund tė lidhen me gjendjen faktike apo informacione, qė mund tė na japin fakte pėr tė besuar nė ēfarėdo lloj piste tė hulumtimeve. Mirėpo, gjithsesi qė nuk pėrjashtohet mundėsia e motivit tė paragjykimit mbi baza tė urrejtjes etnike”, ka sqaruar Hoti.

Ndryshe, lidhur me sulmin ndaj familjes Haradinaj nė veri tė Mitrovicės, kanė reaguar institucionet e larta tė Kosovės, si dhe partitė opozitare nė vend, tė cilat e kanė dėnuar aktin e sulmit dhe kanė kėrkuar nga organet e drejtėsisė qė ta ndriēojnė rastin dhe pėrgjegjėsit t’i vėnė para drejtėsisė.

Zyra e Presidentes sė Republikės sė Kosovės, pėrmes njė komunikate, ka dėnuar vrasjen, e cila ndodhi nė Mitrovicė, duke thėnė se, “Aktet e kėtilla tė dhunshme dhe sulmet janė tė papranueshme dhe nuk i kontribuojnė stabilitetit tė vendit. Ato pengojnė pėrpjekjet e vazhdueshme pėr vendosjen e rendit dhe tė qetėsisė nė gjithė Republikėn sė Kosovės dhe nė veēanti nė pjesėn veriore tė territorit tė saj”..

Ndėrkaq, Qeveria e Republikės sė Kosovės, po ashtu, pėrmes njė komunikate, e ka dėnuar sulmin, duke e cilėsuar atė si akt terrorist.

“Ky akt i drejtuar ndaj jetės, lirisė dhe pronės sė qytetarėve, ėshtė njė akt kriminal dhe terrorist, ndaj tė cilit Qeveria e Kosovės shpreh indinjatė dhe angazhohet qė ndriēimi i tij, kapja e akterėve dhe dėnimi i tyre tė bėhet sa mė shpejt”, thuhet nė komunikatėn e Qeverisė sė Kosovės.

Sulmin me eksploziv ndaj familjes Haradinaj dhe vrasjen e kryefamiljarit, ashpėr e ka dėnuar edhe Lidhja Demokratike e Kosovės. Ajo, pėrmes njė komunikate, vlerėson se, “Aktet e tilla kriminale, qė marrin jetė qytetarėsh dhe qė lėndojnė tė tjerė, janė tė patolerueshme dhe se institucionet pėrkatėse duhet tė punojnė shumė dhe nė mėnyrė tė vazhdueshme pėr tė garantuar siguri pėr qytetarėt shqiptarė nė atė pjesė tė Republikės sė Kosovės”.

Edhe Lėvizja Vetėvendosje e ka quajtur akt terrorist sulmin ndaj familjes Haradinaj nė Mitrovicė. Glauk Konjufca, deputet i Kuvendit tė Kosovės nga radhėt e Lėvizjes Vetėvendosje thotė se kjo lėvizje ėshtė e indinjuar dhe e tronditur thellė nga ky sulm.

“Selveri dhe familja Haradinaj kanė gjetur forcėn qė tė jetojnė nė atė pjesė (veri) pėr 13 vjet, nėn kėrcėnimet dhe pasigurinė, tė shkaktuara nga strukturave kriminale tė Serbisė. Ky sulm i pėrgatitur me aq kujdes, duke vendosur eksploziv pranė dritares sė banesės sė familjes Haradinaj dhe duke e detonuar atė, tregon se kemi tė bėjmė me njė sulm terrorist dhe me njė veprimtari tė organizuar tė strukturave tė Beogradit kundėr shqiptarėve nė veri”, ka thėnė Konjufca.

Pėrmes njė komunikate ka reaguar edhe Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, e cila e ka dėnuar ashpėr sulmin.

“Akte tė tilla kriminale janė tė patolerueshme dhe po e rėndojnė pėrditė jetėn e qytetarėve tanė nė veri tė vendit, duke e shndėrruar veriun nė oazė tė krimit, mungesės sė ligjit, rendit dhe tė sigurisė”, thuhet nė komunikatėn e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės.

http://www.evropaelire.org/content/article/24541095.html

Butik
08.04.2012, 18:27:30
Ndarja e certifikata pėr provimin e dhėnė tė jurispodencės
https://mapl.rks-gov.net/getattachment/ef297bfe-e42e-4d76-a4b5-15500cd8580b/Ndarja-e-certifikata-per--provimin-e-dhene-te-juri.aspx?maxsidesize=410

Organizuar nga Ministria e Drejtėsisė u mbajt ceremonia e ndarjes sė certifikatave pėr provimin e dhėnė tė jurispodencės.


Nė kėtė ceremoni morėn pjesė Zėvendėskryemisnitri dhe njėherit Ministėr i Drejtėsisė, Hajredin Kuēi, Zėvendėskryeministri dhe njėherit Ministėr i Administrimit tė Pushtetit Lokal, Slobodan Petrovic si dhe Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi.ky far shkau i shkines po ja vlejka me bisedu edhe per te
qmoni te huajt e vet vdisni

kosovari50
09.04.2012, 16:18:26
ky far shkau i shkines po ja vlejka me bisedu edhe per te
qmoni te huajt e vet vdisni
Secili qė ndihmon ne kalitjen e shtetit ja vlenė tė bisedohet me te,pamvarėsisht kush ėshtė.Edhe serbėt qė jetojnė nė Kosovė janė banorė tė Kosovės.Ka kalue koha e luftės,kur secili pat shansin tė tregoj atdhedashurinė.Tani jemi nė paqė,dhe duhet bėrė tė pamunduren tė mundur qė shteti tė funksionoj si tė gjitha shtetet demokratike tė botės.

gjithesia
09.04.2012, 16:21:03
.Tani jemi nė paqė
...

Te hangshin shtatqind mije dreqer bashk me vicat tu , pis! ....sikur qe te kan hanger ...phiiii po qelbesira qe ishe


.

gjithesia
09.04.2012, 16:55:23
Vėrtetė mė vie mirė kur kritikohem,nemem e ofendohem nga mjeranė,se vetėm kėshtu e kuptoj se jam ai qė due e duhet tė jem kundėr gjithė atyre qė u munduen e mundohen tė rikthejnė dorėn e tradhėtisė,gėnjeshtrės,vrasjeve qyqare.......nė Kosovė e gjithandej trojeve shqiptare,ndaj.......

...

Zhduku bre , zhduuuuuuuku ooo i humbur !


Zhduku !


.

gjithesia
09.04.2012, 17:05:11
...

Koēevari 1244 ,


ti definitiv lengon rende nga semundja e injorances ! Sinqerisht te them dhe plot dhimbje !


The qafen !


.

piloti
09.04.2012, 17:36:55
Kryenegociatorja Edita Tahiri dėnon ashpėr aktin terrorist nė pjesėn veriore tė qytetit tė Mitrovicės
http://www.kryeministri-ks.net/repository/images/09_04_12_120147_26_02_12_129087_30.3.2011_-_ZvKM_Tahiri.jpg

Kryenegociatorja Edita Tahiri dėnon ashpėr aktin terrorist nė pjesėn veriore tė qytetit tė Mitrovicės, qė mori jetėn e ēmuar tė njė qytetari dhe u plagosėn antarėt e familjes sė tij.

Ky akt terrorist dhe barbar vjen nga dora kriminale e atyre tė cilėt janė keqdashės dhe tė orientuar kundėr interesave tė Republikės sė Kosovės.

Duke shprehur indinjatėn pėr kėtė akt terrorist, kryenegociatorja Edita Tahiri fton institucionet kompetente qė tė ndėrmarrin tė gjitha masat pėr kapjen e aktorėve tė kėtij krimi makabėr dhe sjelljen e tyre para organeve tė drejtėsisė.

Shteti i Kosovės ėshtė ndėrtuar mbi themele tė demokracisė dhe luftės sublime tė popullit tė Kosovės pėr liri, andaj dhe Qeveria e Republikės sė Kosovės do tė jetė plotėsisht e angazhuar pėr sundimin e ligjit dhe do tė jetė e pakompromis nė luftėn ndaj tė gjithė atyre qė janė kundėr ligjit dhe rendit – thuhet nė deklaratėn e kryenegociatores Edita Tahiri.

Babadevojka e paska mbyt serbin tue e denue....eh mori Tahiraqka e nukt... shko prap e hyni ne prapanic atij Stankovicit ..ne ato gjoja bisedime ...

piloti

Butik
09.04.2012, 17:52:44
Kryenegociatorja Edita Tahiri dėnon ashpėr aktin terrorist nė pjesėn veriore tė qytetit tė Mitrovicės
http://www.kryeministri-ks.net/repository/images/09_04_12_120147_26_02_12_129087_30.3.2011_-_ZvKM_Tahiri.jpg

Kryenegociatorja Edita Tahiri dėnon ashpėr aktin terrorist nė pjesėn veriore tė qytetit tė Mitrovicės, qė mori jetėn e ēmuar tė njė qytetari dhe u plagosėn antarėt e familjes sė tij.

Ky akt terrorist dhe barbar vjen nga dora kriminale e atyre tė cilėt janė keqdashės dhe tė orientuar kundėr interesave tė Republikės sė Kosovės.

Duke shprehur indinjatėn pėr kėtė akt terrorist, kryenegociatorja Edita Tahiri fton institucionet kompetente qė tė ndėrmarrin tė gjitha masat pėr kapjen e aktorėve tė kėtij krimi makabėr dhe sjelljen e tyre para organeve tė drejtėsisė.

Shteti i Kosovės ėshtė ndėrtuar mbi themele tė demokracisė dhe luftės sublime tė popullit tė Kosovės pėr liri, andaj dhe Qeveria e Republikės sė Kosovės do tė jetė plotėsisht e angazhuar pėr sundimin e ligjit dhe do tė jetė e pakompromis nė luftėn ndaj tė gjithė atyre qė janė kundėr ligjit dhe rendit – thuhet nė deklaratėn e kryenegociatores Edita Tahiri.

Edita Tahiri edhe kjo nji bandite e vogel
Elona Cecelia ja kjo keshilltare apo hajdute e njerzve te varfer te Kosoves

Prishtinė, 13 nėntor – Zėvendėskryeministrja Edita Tahiri ėshtė kujdesur qė tė mos e lėrė pa punė vajzėn e motrės sė saj, Elona Cecelia. Kjo e fundit ėshtė kėshilltare politike e zv.kryeministres Tahiri qė nga koha kur Tahiri qe emėruar ministre e Administratės Publike, shkruan sot Koha Ditore. Qysh nė atė kohė Cecelia kishte mbajtur tė njėjtin post gjatė kohės, kur tezja e saj udhėhiqte kėtė dikaster pėr tė pauzuar njė kohė, derisa kryeministri Hashim Thaēi ia besoi postin e zv.kryeministres. Kėshtu, kjo e fundit tashmė e kishte tė gatshėm vendin e punės pėr mbesėn e saj. Ajo e ka angazhuar Cecelinė sėrish nė postin e kėshilltares politike dhe kjo pothuajse ēdo herė ėshtė pjesė e delegacionit kosovar qė udhėton pėr nė Bruksel ku mbahen bisedimet ndėrmjet Prishtinės e Beogradit.

Postin e besuar nga tezja e ka konfirmuar edhe vetė Cecelia.

“Jam kėshilltare e zv. kryeministres Edita Tahiri qė nga koha kur ajo ka qenė ministre e Administratės Publike”, ka thėnė Cecelia.

Por angazhimi i mbesės si kėshilltare politike me pagė prej mė shumė se 500 euro nuk i ka mjaftuar zv. kryeministres Tahiri. Kjo e fundit ka menduar qė ta ndihmojė familjen e mbesės sė saj edhe nė njė mėnyrė tjetėr. Tahiri ka zgjedhur qė tė jetojė me qira te Cecelia, pėr tė cilėn, sipas burimeve, ajo paguan qira 500 euro nė muaj. Prej kėsaj shume, 250 euro i paguan Qeveria e Kosovės, pasi qė ėshtė e obliguar nė bazė tė njė vendimi tė marrė shtatė vjet mė parė nga ish-kryeministri Ramush Haradinaj.

a nga kjo hamame me prit diqka

kondita
09.04.2012, 22:49:14
Kuēi: Nė Koshare u luftua nėn autoritetin e presidentit Rugova
Kastriot Shehdadi
Shėnohet 13 vjetori i betejes sė Koshares

(I plotėsuar) - Ėshtė shėnuar tė hėnen Epopeja e Kosharės, njėra nga ditėt mė domethėnėse tė luftės ēlirimtare tė Kosovės, dita kur pėrfundimisht u shemb kufiri qė ndante shqiptarėt padrejtėsisht. Nė njė akademi pėrkujtimore qė u mbajt nė varrezat e Dėshmorėve nė Koshare, e nė tė cilėn morrėn pjesė qindra qytetarė, mes tyre edhe ish-luftėtarė, familjarė tė dėshmorėve e pėrfaqėsues tė institucioneve tė Kosovės, u tha se beteja e Koshares vazhdon tė mbetet simbol i bashkimit dhe unitetit tė popullit tonė. “Beteja e Koshares e ka simboliken e unitetit politik e kombėtar. Nė kėtė betejė luftuar djem e vajza nga e tėrė Kosova dhe trojet tjera shqiptare, qė nė zemėr e kishin Adem Jasharin, qė respektuan urdhėrat e komandantit tė zonės sė Dukagjinit Ramush Haradinaj dhe e respektuan autoritetin e presidentit Ibrahim Rugova”, ka thėnė para tė pranishmėve zėvendės Kryeministri Hajredin Kuēi.

Nė akademinė qė kėsaj here ėshtė mbajtur nėn patronatin e kryeministrit Thaqi, kanė folur edhe Rifat Jashari dhe deputeti Daut Haradinaj, tė cilėt gjithashtu kanė pėrquar mesazhe paqeje e mirėkuptimi tek tė gjithė qytetarėt e Kosovės.

Nga ana tjetėr, duke folur nė emėr tė bashkėluftėtarėve tė Brigadės 138 “Agim Ramadani”, ish eprori i kėsaj brigade ka rikujtuar situaten e keqe nė tė cilėn ende ndodhen ish-luftėtarėt, invalidėt e familjarėt e dėshmorėve tė luftės. “E gjithė bota ėshtė kthyer nga e ardhmja, e ardhme tė cilėn e synojmė edhe ne. Megjithatė, pėr hirė tė sė ardhmes, ne duhet ta kujtojmė tė kaluaren dhe tė mos e harrojmė sakrificėn e tė gjithė atyre qė po i nderojmė sot”, ka thėnė ish eprori Berisha.


Ndėrkohė, nė pėrvjetorin e trembėdhjetė tė Betejes sė Koshares, ėshtė vėnė edhe gurthemeli i Kompleksit memorial tė dėshmorėve i cili tash e sa vjet ėshtė duke u kėrkuar me ngulm nga pjesmarrėsit e kėsaj beteje. Sipas veteranėve tė betejes sė Koshares, ndonėse i vonuar, ky hap pėr ngritjen e kompleksit memorial ėshtė i mirėseardhur dhe nė nderim tė tė gjithė atyre qė sakrtifikuan pėr lirinė e ditėve tė sotme.

Sot shėnohet 13 vjetori i Betejės sė Kosharės

Mė 9 prill tė vitit 1999 ishte thyer kufiri i hekurt midis Kosovės dhe Shqipėrisė.

Nė betejėn e Kosharės kanė rėnė 116 dėshmorė nė mesin e tė cilėve komandantėt Sali Ēekaj, Agim Ramadani, e tė tjerė, ndėrsa janė plagosur rreth 350 ushtarė tė UCK-sė. Sot gjatė gjithė ditės do tė bėhen homazhe nė varrezat nė Koshare.

Ndėrkaq, nė Prishtinė nėn patronazhin e kryeministrit shoqata e veteranėve tė luftės sė Koshares ”Brigada 138” organizon manifestimin ”Ditėt e Shqipes”.


PS;tani le ta kuptoj i gjithe opinioni paqdashes se perse ju ndaluar Dr.Ibrahim Rugoves ne Kullen e Jasharve, vetem per mos te dal e verteta ne shesh!

Yllėza*
10.04.2012, 10:52:20
Gjithe keto DENIME i paska marr "Dhuna ne Mitrovice"... per sot e 700 vjet lirine me sy nuk ka me pa ma. Eu po qe paskemi shpetu prej "dhunes"!!!!!! Ishalla i keni informu edhe banoret e veriut te Mitrovices, qe mos t'frikesohen me!!!!

A din kush me me tregu me sa vjet burg u denu?

gjithesia
10.04.2012, 11:03:26
...
..
.


A din kush me me tregu me sa vjet burg u denu?

...

Formale !


Te gjitha formalitetet jane ne nivel . Paj , doemos denim me vdekje ... ngase burgu u eshte dukur denim i vogel ! ;)


Ti nuk e di sa te "zotet jane , nuk ta merr mendja fare ty !


.

Z@F
10.04.2012, 11:46:33
Gjithe keto DENIME i paska marr "Dhuna ne Mitrovice"... per sot e 700 vjet lirine me sy nuk ka me pa ma. Eu po qe paskemi shpetu prej "dhunes"!!!!!! Ishalla i keni informu edhe banoret e veriut te Mitrovices, qe mos t'frikesohen me!!!!

A din kush me me tregu me sa vjet burg u denu?

Eh, po keshtu behen "denimet". Me deklarata.
Hajde keta te huajt po i kuptojme (meqe as palla s'iu han per ne). Por, si te kuptohen keta tanet, kur deklarojne "ne e denojme dhunen".
Sepse kjo gje s'ka ndodhur ne Afganistan APO Vjetnam e ta denojme "dhunen" atje, por duhet ta shporrim prej ketu…
Pyetene Ko*evarin peslletsh, ai juv tregon se ne jemi ne paqe, ani se na vrasin...


***

gjithesia
10.04.2012, 12:04:14
...


http://www.dailymotion.com/video/xopwe9_serbet-ne-veri-shpallin-pavaresine-vizion-plus-news-lajme_news?fb_action_ids=316718115060122%2C3167170 75060226%2C316716235060310%2C316714815060452%2C316 608938404373&fb_action_types=video.watches&fb_source=other_multiline&error_reason=user_denied&error=access_denied&error_description=The+user+denied+your+request.#_= _
Serbet duken se e kane menduar seriozisht kėrcėnimin e shpalljes se autonomisė ne veriun e Kosovės. Sikurse bėjnė me dije mediat vendase, ata tashme kane hartuar edhe njė "deklarate pavarėsie" pėr "Republikėn e Kosovės se Veriut".
Ky draft po qarkullon ne kėtė zone qe prej te hėnės paradite, kur ne Bruksel nisen bisedimet dypalėshe Prishtine-Beograd. Ne hyrje te saj theksohet "Zoti u jep te gjithė njerėzve te drejta te barabarta kur lindin dhe pas shume viteve vuajtje dhe tendence nga ana e Kosovės pėr te asimiluar serbet, ata detyrohen te shpallin shtetin e tyre te pavarur.

Ja disa nga pikat kryesore te kėsaj "deklarate pavarėsie":

1. Ne, liderėt e zgjedhur nė mėnyrė demokratike nga populli ynė, e shpallin Kosovėn Veriore shtet tė pavarur dhe sovran. Kjo deklaratė reflekton vullnetin e popullit tonė, qė do tė afirmohet me referendum.

2. Ne e shpallim Kosovėn Veriore republikė demokratike, sekulare dhe multietnike.

3. Ne marrim tė gjitha obligimet qė na takojnė si shtet demokratik nė pėrputhje me tė drejtėn ndėrkombėtare.

4. Ne do tė miratojmė Kushtetutėn sa mė shpejt, njė tė tillė qė reflekton pėrkushtimin tonė pėr tė drejtat e njeriut dhe liritė themelore tė tė gjithė qytetarėve.

"Deklarata e Pavarėsisė" vazhdon edhe me pika tė tjera ku thuhet se "Republika e Kosovės Veriore" ka pėr synim integrimin e plotė nė BE dhe nė NATO, ftohet prezencė ndėrkombėtare pėr ta mbikėqyrur "pavarėsinė" dhe thuhet se respektohet integriteti i shteteve fqinje

..


luaje mac kryt e buallit !

.

gjithesia
10.04.2012, 12:13:34
...

http://www.dailymotion.com/video/xor7ju_me-shqiptaret-ne-mitrovicen-e-veriut-top-channel-albania-news-lajme_news?error_reason=user_denied&error=access_denied&error_description=The+user+denied+your+request.#_= _


Me shqiptarėt nė Mitrovicėn e Veriut
Nė lagjen "Kodra e Minatorėve" nė Mitrovicėn e Veriut jetojnė mbi 60 familje shqiptare. Banorėt e zonės ankohen pėr mungesė tė ushqimeve, mungesė tė qarkullimit dhe mungesė tė shėrbimit mjekėsor....


.

gjithesia
10.04.2012, 12:20:46
...


Momenti i sulmit tė serbėve nė veri (VIDEO)http://shembulli.com/images/stories/shembulli/Lajme1/demolimi_i_barakes.jpg


Kanė mjaftuar pak minuta tė vendosjes sė bazės statike tė Policisė sė Kosovės, qė ajo tė hiqet dhunshėm nga grupe kriminale serbe. Nė video mė poshtė shihen momentet kur grupet e frustruara serbe ia kanė mėsyrė policisė qė e kishte vendosur bazėn e vet, pėrballė banesės ku u vra tė shtunėn pas mesnate Selver Haredinaj. Gjatė kėsaj ngjarje u sulmuan edhe gazetarėt..

Yllėza*
10.04.2012, 12:22:01
...


Momenti i sulmit tė serbėve nė veri (VIDEO)http://shembulli.com/images/stories/shembulli/Lajme1/demolimi_i_barakes.jpg


Kanė mjaftuar pak minuta tė vendosjes sė bazės statike tė Policisė sė Kosovės, qė ajo tė hiqet dhunshėm nga grupe kriminale serbe. Nė video mė poshtė shihen momentet kur grupet e frustruara serbe ia kanė mėsyrė policisė qė e kishte vendosur bazėn e vet, pėrballė banesės ku u vra tė shtunėn pas mesnate Selver Haredinaj. Gjatė kėsaj ngjarje u sulmuan edhe gazetarėt..

E denoj ashper kete sulm!!!!!!!

gjithesia
10.04.2012, 12:23:15
E denoj ashper kete sulm!!!!!!!


...

Sjelle videon ti ose dikush qe e posedon ... ngase nuk po kam mundesin , nuk e di perse :(


.

Yllėza*
10.04.2012, 12:26:16
...

Sjelle videon ti ose dikush qe e posedon ... ngase nuk po kam mundesin , nuk e di perse :(


.


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=wG_qQRd4-CQ


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CPZ5T3fnQHw

gjithesia
10.04.2012, 12:29:13
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=wG_qQRd4-CQ


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CPZ5T3fnQHw


...

Vallahin bilahin , per lakmi shkijet , per lakmi !


Neve shahemi e kercnohemi mes vehte ...


u lumte ! " & na lumte !


.

Butik
10.04.2012, 12:33:15
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=wG_qQRd4-CQ


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CPZ5T3fnQHw


Kosovari50 ti je ne ren shko bre burr thejav hunt atyre hahahaah

Llapjani_HH
10.04.2012, 18:21:54
Ja ku shihet njėsia speciale e Hashimit dhe Bajramit qė kan dal aty me reague ndaj Shqiptarve, e kur janė nė pyetje shkiet ata nuk duken andej pari por edhe nėse rstėsisht qėllojn aty ikun sa ma shpejt.

Ku ishin kėta policė kur ndodhi vrasja nė Mitrovicė?

Ku ishin kėta policė kur shkijet i ndoqėn 2 policėt Shqiptar dhe ja u rrotulluan kontenjerin qė policia e vuri aty?

Mos vall kjo polici pėrdoret vetėm pėr tė rrahur Shqiptar siq ishte rasti me protestat qė i organizonte VV-ja?

Jan kėta policė qė duhet mbrojtur popullin Shqiptar apo kėta mbrojn vetėm shkiet?

Jan kėta policė tė Kosovės apo ndoshta tė serbis?

Turp pėr kryeministrin, pėr ministrin e punėve tė brendshme dhe policin e Kosovės:mad:

http://koha.net/repository/images/f1_10protesta-jpg1334067587.jpg

Shqiptarėt po protestojnė te Ura e Mitrovicės

Rreth 100 qytetarė shqiptarė janė duke protestuar nė jug tė urės sė Ibrit nė Mitrovicė, nė shenjė revolte pėr ngjarjet e fundit qė ndodhėn nė pjesėn veriore tė kėtij qyteti, raporton KTV-ja.

Nė vendngjarje ka edhe forca tė shumta tė EULEX-it dhe pjesėtarė tė Policisė sė Kosovės, vazhdon njoftimi, i cili vazhdon se nė vendin e ngjarjes ka dalė edhe drejtori i policisė pėr rajonin e Mitrovicės, Nehat Thaēi.

KTV-ja po ashtu thekson se Thaēi ka komunikuar me zyrtarėt e EULEX-it dhe ka kėrkuar qė t’i largojnė makineritė e shumta nga ura. Ai u ka thėnė zyrtarėve tė EULEX-it se pėr ēdo veprim duhet tė konsultohen me Policinė e Kosovės

Zyrtarėt e EULEX-it kanė thėnė se paraprakisht kanė marrė njė informatė pėr mbajtjen e njė proteste dhe se kanė dalė nė terren pėr tė mbajtur situatėn nėn kontroll.

Lajmi pėr mbajtjen e protestės ka qarkulluar gjatė ditės sė djeshme nėpėr rrjetet sociale.

Nė protestėn e sotme ėshtė parė edhe anėtari i Kryesisė sė Vetėvendosjes, Fisnik Ismaili, njofton KTV-ja.

Butik
11.04.2012, 09:49:21
Zėvendėsministri Gashi vizitė zyrtare nė Arabinė Saudite dhe nė Egjipt

Zėvendėsministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Ibrahim Gashi, mė 7 dhe 8 prill zhvilloi njė vizitė zyrtare nė Arabinė Saudite. http://www.mfa-ks.net/repository/images/850Foto-Riad-Ibrahim-Gashi.jpg (http://www.mfa-ks.net/repository/images/850Foto-Riad-Ibrahim-Gashi.jpg)http://www.mfa-ks.net/repository/images/10_04_12_130867_850Foto-Riad-Ibrahim-Gashi.jpg (http://www.mfa-ks.net/repository/images/10_04_12_130867_850Foto-Riad-Ibrahim-Gashi.jpg)http://www.mfa-ks.net/repository/images/850Foto-Riad-Ibrahim-Gashi..jpg (http://www.mfa-ks.net/repository/images/850Foto-Riad-Ibrahim-Gashi..jpg)
Nė Riad, ai u prit nga Zėvendėsministri i Jashtėm pėr Marrėdhėnie Bilaterale i Mbretėrisė sė Arabisė Saudite, Khalid l Al Jindan. Takimi u zhvillua nė njė frymė shumė miqėsore.

Zėvendėsministri Gashi e njoftoi homologun e tij saudit pėr zhvillimet politike dhe ekonomike nė Kosovė dhe kėrkoi nga ai dhe autoritetet e kėtij shteti mik qė Kosova tė ndihmohet nė dy rrafshe, nė atė tė lobimit pėr njohje tė reja nga komuniteti i shteteve arabe dhe islamike dhe nė drejtim tė sjelljes sė investimeve nga ky vend me ekonomi tė zhvilluar nė Kosovė.

Mė konkretisht, u bisedua pėr lidhjen e disa marrėveshjeve bilaterale ndėrmjet dy vendeve si parakusht pėr thellimin e bashkėpunimit ekonomik.

Gjatė vizitės, Zėvendėsministri Gashi vizitoi Institutin Diplomatik tė MPJ-sė sė Arabisė Saudite me ē’rast u nėnshkrua njė Memorandum Bashkėpunimi midis kėtij instituti dhe Akademisė Diplomatike tė MPJ-sė sė Republikės sė Kosovės, e cila sapo ėshtė themeluar.

Gashi mė kėtė rast mbajti edhe njė ligjėratė me diplomatė, akademikė dhe biznesmenė e bashkėpunėtorė tė Institutit Diplomatik nė Riad.

Gjatė ditės, Zėvendėsministri Gashi takoi edhe pėrfaqėsuesin saudit pranė Organizatės sė Konferencės Islamike (OKI) dhe pėrfaqėsues tė Bankės Islamike.

Nė mbrėmje, Zėvendėsministri Gashi, i shoqėruar nga Ambasadori i RKS-sė nė Riad, Rexhep Boja dhe Sekretari i Pėrgjithshėm i MPJ-sė, Nagip Skenderi, shtruan njė darkė punė pėr 15 ambasadorė tė shteteve qė nuk e kanė njohur Kosovėn.

Tė hėnėn, delegacioni i MPJ-sė i kryesuar nga Zėvendėsministri Gashi udhėtoi pėr Kajro, ku do tė pritet nga homologu i tij egjiptian. Ai do tė takojė edhe Drejtorin e Institutit Diplomatik pranė MPJ-sė sė Egjiptit.

Temė qendrore e bisedės do tė jetė shqyrtimi i mundėsisė pėr arritjen sa mė tė shpejtė tė njohjes pėr Republikėn e Kosovės nga ana e Egjiptit dhe shteteve qė mund tė influencohen nga ai, si dhe fillimin e bashkėpunimit midis kėtij Instituti me Akademinė Diplomatike tė MPJ-sė sė Republikės sė Kosovės


Nashta kto marrveshje sjellin ma shum besim te Feja Islame se sa per Ekonomi :rolleyes:

kondita
11.04.2012, 11:57:23
LDK: Mallkuar qofshin ata njerėz qė vranė vllezėrit e tyre

Deklaratė e Degės sė LDK-sė nė Zvicėr lidhur me intervistėn e anėtarit tė kryesisė sė Degės sė LDK-sė z. Saim Tahiraj nė ciklin e emisioneve Rishikimi i nė Rubikon, mė 04 dhe 05 prill 2012.

Lidhja Demokratike Kosovės –Dega nė Zvicėr konsideron se Veprimtarėt dhe luftėtarėt e vertetė, qė respektuan institucionet legjitime dhe vullnetin e popullit tė Kosovės pėr liri e pavarėsi flasin kėshtu, shqip dhe troē! Me fakte, argumente, dokumentacion valid dhe nuk shesin mjegull! E vėrteta mund tė vonohet, por gjithmonė del nė shesh! Saim Tahiraj foli hapur, troē e ndoshta i trimėron tė tjerėt me folė se ishte sistem organizimi dhe pėrkushtim pėr liri tė Kosovės e jo luftė pėr pushtet, para se me ardhė liria.
Z. Saim Tahiraj, me intervistėn e dhėnė, nuk ka dyshim se ka hyrė nė historinė mė tė re tė popullit shqiptar, si njeriu qė ka denoncuar me fakte tė gjalla krimin dhe luftėn qė kanė bėrė "Lėpėkėistėt" neokomunist kundėr Kushtetutės sė Kaēanikut dhe institucioneve paralele tė shtetit tė Republikės sė Kosovės, tė udhėhequra nga lideri historik i Kosovės, Presidenti Dr. Ibrahim Rugova. Me njė fjalė, z. Tahiraj, edhe pse populli e ka ditur tė vėrtetėn se kush e ka sabotuar shtetndėrtimin e Kosovės qė nga viti 1990 e deri me 1999 dhe forcat e armatosura ushtarake tė Ministrisė sė Mbrojtjes, ai, me guxim dhe sinqeritet i ka identifikuar akterėt kryesorė, tė cilėt para popullit dhe historisė sonė kombėtare bartin fajet dhe pėrgjegjėsinė historike pėr shkeljen e Marrėveshjes sė Oslos, duke shkaktuar ndarje dhe pėrēarje brenda Lėvizjes sonė gjithėpopullore pėr ēlirim dhe pavarėsi. Ai tha me emėr dhe mbiemėr, se ata janė; Hashim Thaēi dhe Bujar Bukoshi.
Dega e LDK-sė nė Zvicėr, kosideron se z. Saim Tahiraj nė kėtė intervistė paraqiti vetėm njė pjesė simbolike tė kontributit tė nėndegėve tė LDK-sė –Dega nė Zvicėr e cila, krahas lėvizjes paqėsore ndihmoi edhe rezistencėn e armatosur kundėr okupatorit serb nė luftėn e fundit. Andaj jo rastėsisht kjo Degė dhe mėrgimtarėt shqiptarė nė Zvicėr ishin krahu ma i fortė i LDK-ės, i popullit tė sajė; kjo Degė ishte shtyllė e organizimit dhe burimeve financiare tė rezistencės sė organizuar paqėsore e formave tė tjera, e vlerėsuar shumė nga Kryetari dr. Ibrahim Rugova dhe bashkėveprimtarėt e tij.
Ėshtė koha e fundit ta mbrojmė tė vėrtetėn qė mos tė na falsifikohet historia e luftės sonė ēlirimtare nga profiterėt e saj, tė cilėt kanė uzurpuar me dhunė sakrificat dhe idealet e mijėra dėshmorėve tė kombit, nė emėr tė patriotizmit tė rremė. E vėrteta duhet tė tregohet deri nė fund. Jo pėr shkak tė sė kaluarės, por pėr hir tė sė ardhmės e nė shėrbim tė pajtimit shoqėror dhe mbrojtjės sė interesave shtetėrore dhe kombėtare nga dėmtimi i mėtutjeshėm.
Kėto fakte qė i argumentoi z.Saim Tahiraj, dhe qė do i argumentojnė edhe disa bashkveprimtarė tė tij, janė dėshmi ndaj tendencės sė uzurpimit dhe privatizimit tė ēdo gjėje qė ka tė bėjė me pėrpjekjet e popullit tonė dhe sakrificės sė tij sublime pėr liri e pavaresi! Z.Saim Tahiraj e shpjegoi nė mėnyrėn mė bindėse dhe mė argumentuese se kush kishte filluar sė pari pėrgaditjet pėr luftėn ēlirimtare, kur ka ndodhur kjo, si kishte filluar ky organizim, nėn ombrellėn e kujt si dhe argumentoij me data, shifra dhe fakte tė shkruara. Besojmė se e vėrteta do tė zbardhet, edhe pėr hir tė popullit, por edhe tė historisė!
Lavdi atyre qė jetėn e sakrifikuan pėr lirinė e atdheut - pa kėrkuar asgjė nė kėmbim!
Dega e LDK-sė nė Zvicėr, falėnderon z. Saim Tahiraj pėr dėshmitė qė i dokumentoi me fakte. Ata lotė qėe ju panė nė sy, nė fund tė emisionit na emocionuan edhe neve. Kuptohet... janė lotėt e dhembjes pėr shokėt e vrarė. Jemi krenarė dhe tė qetė se amanetin e tė madhit Sali Ēekaj e quat nė vend. U prefshin nė paqe tė gjithė ata qė dhanė jetėn pėr Kosovė! Mallkim pėr gjithė ata njerėz qė vranė vllezėrit e tyre, gjakun e tyre!
Te falemnderit z. Saim Tahiraj!”, thuhet nė deklaratėn e degės sė LDK-sė nė Zvicėr, tė nėnshkruar nga kryetari Haki Latifi. BS

Llapjani_HH
11.04.2012, 17:12:30
Cili nga kėta ''Mic Sokol-at'' kishte dalė tė manipuloj me protestuesit se harrova,se ata hedhin vallen e dreqit (si gjithėmonė)nė fatkeqėsinė e tė tjerėve

Hiq mos u tut se policia e serbis n'bashkpunim me policin e Hashimit dhe Bajramit ti ruan ty shokt shkie qė i kie n'veri t'Mitrovicės.

A ke edhe ti me ju nimue shokve tu shkie me e rrotullue kontenjerin e policve?

Llapjani_HH
11.04.2012, 17:14:50
Nikolic takohet me qytetarė serbė tė Mitrovicės
Edhe pse Prishtina zyrtare ėshtė shprehur kundėr mbajtjes sė zgjedhjeve serbe nė territorin e Kosovės megjithatė shteti serb ka nisur fushatėn paraelektorale edhe nė veri tė Mitrovicės.

Lideri i Partisė Pėrparimtare Serbe, Tomislav Nikolic ka arritur nė Mitrovicė ku ėshtė takuar me qytetarėt serb tė asaj pjese.
KTV-ja ka mėsuar se Nikolic ka ardhur nė Mitrovicė qė tė garantoj elektoratin se zgjedhjet e 6 majit do tė mbahen edhe nė Kosovė.

Nė tubimin e sotėm kanė marrė pjesė qindra serb. Po ashtu nė pjesėn veriore janė vendosur pllakate tė partisė sė Nikolicit.

Ndėrkohė, shumė serbė radikalė janė tubuar nė mėngjes nė pikėkalimin kufitar nė Jarinjė tė Leposaviqit ku kanė pritur liderin e tyre.
Telegrafi

Llapjani_HH
11.04.2012, 17:21:31
Ilegalėt e Panticit financohen nga buxheti i Kosovės
I ashtuquajturi ministėr pėr Kosovėn nė Qeverinė e Serbisė, Goran Bogdanovic, ka thėnė se 60 punėtorėt e Kuvendit paralele tė Mitrovicės, tė cilėt financohen nga Serbia, nė 15 ditėt e ardhshme duhet tė heqin dorė nga tė ardhurat qė marrin nga buxheti i Kosovės.

Bogdanovic e dha kėtė deklaratė pėr ditoren Politika tė Beogradit, nė lidhje me letrėn qė Krstimir Pantic, i ashtuquajtur kryetari Mitrovicės, ia ka dėrguar atij nė lidhje me “udhėzimet se si tė procedojė me 60 punonjėsit e administratės komunale nė Mitrovicė, tė cilėt janė nė listėn e pagave tė Qeverisė sė Kosovės."

"Ligji ėshtė mjaft e qartė. Unė nuk mund t'i pėrgjigjem Krstimir Panticit, kur dihet se ai po ikė nga pėrgjegjėsia. Pse nga unė kėrkon instruksione, kur para vetes e ka Ligjin pėr punėn dhe marrėdhėniet e punės tė Republikės sė Serbisė”, ka thėnė Bogdanovic.

Pantic ka thėnė pėr Politika se nga 109 punėtorė tė punėsuar nė administratėn ilegale tė Mitrovicės, 49 janė nė listėn e pagave tė Serbisė, derisa 60 tė tjerė qė nga viti 2002 janė nė listėn e pagave tė buxhetit tė Kosovės.
Telegrafi

Qe po shihet kush po i financon strukturat paralele dhe vrasėsit e Shqiptarve.

Ku jeni ju o mbrojtsit e Hashimit, qka i thuani ju ksaj pune?

Mirpo dihet, ju nuk i kundėrshtoni kto sene ngase ju i keni bizneset me ata shkie qė vrasin dhe maltretojn Shqiptarėt e Mitrovicės, ata janė shokt e juaj tė idealit prandaj edhe i mbroni ju ata.

gjithesia
11.04.2012, 17:43:09
O Zoti i madh !

Pse nuk mirreni o te nderuar me gjerat qe njiheni !


Ato te ardhura qe i shperndan buxheti i Kosoves , ne te vertet nuk jane nga buxhetit i Kosoves,, por ndihmat e Botes per Kosoven , dhe ketu nga keto ndima per Kosoven jane parapare edhe komunat Serbe ne Veri !

O jete ,o jete !

...

Qashtu skjaro kastravec , se po idhnohen njerezit "palidhje !

Ata myt neve , e na financoi per qasi , ēka ke ata ...


Ej , kame vendos prap te largohem nga forumi , a po vjen :D


.

gjithesia
11.04.2012, 17:55:59
O hanumsha ..:)

na si financojm ata por ata financohen nga keto ndihma nga bota , ku qeveria nuk i rregullon keto pagesa ,por jane te shenuara nga bota se kujt cka duhet ti ipet/paguhet !Shi apet do me shku a ?
spo mundesh vetem me shku , ti ,jo :)

Ku po shkojm ..? Diku larg shume larg :)


...


EUREKA!

Qysh nuk e kame dite se qeveria nuk rregullon gje , dhe as keto pagesa te dedikuara per ne Kosovaret e jo shkijet qe po mbysin Kosovare !


....dhe ? Ti nuk ke problem me kete , joh ? ... Joh de joh !
Une du me shku me u mbyt ne Siri , vullnetarisht ... do vish ? :) :D


.

gjithesia
11.04.2012, 18:30:23
mire mire ..eshte dicka e komplikuar ....:)

Ne siri , belivalla jame tu u menduar ..do te jet nje vdekje e mire ,Rome & Julia :) a pe do ni kafe :)

...

Ēdo here dhe te gjitha te komplikuara .http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon8.gif

....shshshsh kastravec , se po te ndin kush ! :) :D
Paj , qitnaj mos prito se po shkoi qetash , hajt !

.

piloti
11.04.2012, 18:40:05
...

Ēdo here dhe te gjitha te komplikuara .http://www.kosova.de/forum/images/icons/icon8.gif

....shshshsh kastravec , se po te ndin kush ! :) :D
Paj , qitnaj mos prito se po shkoi qetash , hajt !

.

Hajt mos keni dert se edhe nese bini ne duer te Asadit vjen Bexheti i Pacollve ( ups i Petrovgradit ) e ju nxjerr


piloti

gjithesia
11.04.2012, 22:30:23
Hajt mos keni dert se edhe nese bini ne duer te Asadit vjen Bexheti i Pacollve ( ups i Petrovgradit ) e ju nxjerr


piloti

...


Pilot ,

une thash me vdek vullnetarisht !

Mos nxjerr sefer , kaq !


.

Butik
12.04.2012, 09:39:51
http://www.bilder-upload.eu/thumb/a006c9-1334216348.jpg (http://www.bilder-upload.eu/show.php?file=a006c9-1334216348.jpg)


Nė ditėn e rėnies sė heroit tė Kosovės, Agim Ramadani, nė manifestimin e organizuar me kėtė rast, nga tė pranishmit janė adresuar kritika tė shumta mbi Qeverinė e Kosovės, deri te ajo se “shyqyr qė dėshmorėt e rėnė nuk e kanė ditur se ēfarė do tė bėhet me Kosovėn, se kjo do tė pėrfaqėsohet me fusnotė, apo se nė mesin e saj do tė vriten shqiptarėt edhe 13 vjet pas betejės sė Koshares”.
Bashkėshortja e dėshmorit Agim Ramadani, Shukrie Ramadani, ka thėnė tė jetė e lumtur qė Agimi realizoi ėndrrėn e tij, duke e prekur me dorė tė vet lirinė. “Agimi preku me dorė ėndrrėn e tij qė kishte thurur qė nga fėmijėria, qė Shqipėria tė ishte pa kufij”, ka thėnė ajo.
Sipas saj, nė momentin kur ėshtė thyer kufiri, Agimi i ka telefonuar nga Kosharja dhe kishte njė zė aq tė lumtur, duke thėnė se e hoqėn kufirin i cili ishte aty padrejtėsisht pėr 100 vjet.
“Mirėpo, sot me dhimbje e them se a mendoi Agimi se Kosova do tė bėhej me fusnotė, se nė zemėr tė Kosovės do tė vriteshin nė gjumė qytetarėt e pafajshėm. Ai nuk e ka ditur kėtė dhe mirė qė s’e ka ditur”, ka thėnė e mllefosur e veja e Agim Ramadanit.
Ministri i FSK-sė, Agim Ēeku, nė emėr tė kryeministrit Hashim Thaēi dhe tė Qeverisė sė Kosovės, ka shprehur respektin mė tė madh pėr heroin e Kosovės, Agim Ramadani.
“Duke nderuar veprėn dhe jetėn e Ramadanit, ne nderojmė tė gjithė luftėtarėt e Brigadės 138, tė rėnėt por edhe tė gjallėt. I nderojmė tė gjithė ata qė me luftėn e tyre e bėnė tė pavdekshme njė betejė tė lavdishme tė UĒK-sė, betejėn e Koshares, e cila ishte pjesė e rėndėsishme e formacionit sulmues pėr ēlirimin pėrfundimtar tė Kosovės, qė u organizua, u drejtua dhe u zbatua me plot sukses nga UĒK-ja dhe strukturat e saj”, ka thėnė Ēeku.
Ambasadori i Shqipėrisė nė Kosovė, Islam Lauka, tha se Agimi ishte piktor dhe strateg i shquar me vlera kombėtare. “Agim Ramadani, devizė tė tij e kishte bashkimin e gjithė shqiptarėve pėr lirinė e Kosovės. Kosova ishte e gozhduar keq nga Serbia dhe ēlirimi i saj nuk mund tė ishte vepėr e njė individi, grupi individėsh, apo qoftė edhe njė partie politike”, ka thėnė Lauka.
Pos figurave tė ndryshme qė dolėn nė skenė pėr tė luftuar pėr Kosovėn, sipas Laukės, Kosova kishte nevojė pėr ndihmėn e Shqipėrisė, e cila nuk mungoi. Ai tha se nuk mungoi as ndihma e NATO-s, e Amerikės dhe e partnerėve tė tjerė.

Butik
12.04.2012, 09:43:13
Burime tė Gazetės Express kanė thėnė se shumė shpejt pritet arrestimi i sė paku katėr zyrtarėve tė lartė tė Qeverisė sė Kosovės. Bėhet fjalė pėr ministra dhe sė paku njė zėvendėskryeministėr. Mbi ta rėndojnė dyshime tė rėnda pėr korrupsion dhe shpėrdorim tė detyrės zyrtare.
Sė paku katėr zyrtarėve tė lartė tė Qeverisė sė Kosovės pritet t’iu vendosen prangat nė duar ditėve tė ardhshme, nėn dyshime tė mėdha pėr pėrfshirje nė korrupsion dhe shpėrdorim tė detyrės zyrtare.
Burime tė Gazetės Express, tė afėrta me Prokurorinė Speciale tė Kosovės, kanė thėnė se ky mekanizėm qė pėrbėhet nga prokurorė evropianė dhe kosovarė, ėshtė nė pėrfundim e sipėr tė procedurave tė nevojshme ligjore para lėshimit tė fletarrestimeve pėr kėta zyrtarė tė Qeverisė sė Kosovės.
“Ne presim qė ditėve tė ardhshme tė arrestohen kėta zyrtarė”, ka thėnė njė prokuror ndėrkombėtar pėr Express, tė mėrkurėn.
“Bėhet fjalė pėr ministra. Por, sė paku njėri nga ta mban post tė zėvendėskryeministrit”, ka shtuar burimi i gazetės. /Express/


Nese nuk degjojm nga Kosovari50 Lajme Partie tani dihet se ku ka mbetur :D:D:D

Butik
12.04.2012, 09:49:44
http://www.bilder-upload.eu/thumb/86c6d6-1334216950.jpg (http://www.bilder-upload.eu/show.php?file=86c6d6-1334216950.jpg)

Prishtinė, 11 prill - Ministri i Arsimit, Shkencės e Teknologjisė, Ramė Buja, ėshtė pėrkujdesur pėr luksin personal gjatė lėvizjes nėpėr komunikacion. Nėse gjithēka shkon sipas planifikimit, Ministria qė ai drejton pritet tė nėnshkruajė njė kontratė me “Auto Kaqandolli” pėr furnizim me vetura pėr nevoja tė Ministrisė. Kjo Ministri pritet t’i shpenzojė rreth 200 mijė euro pėr furnizim me vetura. Kėto vetura do tė jenė tė tipit “Suzuki”.

Nė shpalljen e publikuar nė uebfaqen e Komisionit Rregullativ tė Prokurimit Publik thuhet se vlera e kontratės - ēmimi pėr njėsi, pritet tė jetė 47 mijė e 960 euro, qė ėshtė ēmimi mė i lirė qė ka aplikuar nė tender. Ndėrsa oferta mė e lartė e pėrgjegjshme ishte vetėm 500 euro mė e shtrenjtė se fituesi i tenderit, apo 48 mijė e 459 euro. Edhe pse i kanė pranuar vetėm dy oferta, zyrtarė tė kėsaj ministrie thonė se Ligji i ri i prokurimit publik specifikon se nėse janė dy oferta mund tė procedohet me tenderin.

Butik
12.04.2012, 10:53:00
Kur pastrues toaletesh mundohen tė zhdaravisin pėr tė thenė diē,ēdo koment ėshtė i tepėrt ahahahahah


Shprehi interesant kjo e jotja qe gjdo her mas nji shkrimi e shfaq ahahahaha ti vertet qeshesh apo veq ja fut kot ahahahaha


:D

Butik
13.04.2012, 10:26:04
PRISHET ME VETĖFUNDOSJEN
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/A.Atdhe_Mulla_869533.JPG
Jakup Krasniqi ėshtė konsideruar shpeshherė si pėrkrahės i Lėvizjes Vetėfundosje! Por, tė enjten, ai ėshtė hidhėruar keq me deputetėt e Albin Kurtit. Fillimisht i mbėshteti nė nismėn pėr mbajtje tė njė seance tė jashtėzakonshme pėr veriun. Mirėpo, kur deputetėt e kėsaj lėvizjeje protestuan duke nxjerrė njė pano para foltores, Kryeparlamentari i akuzoi pėr terrorizėm politik.

Pėr herė tė parė, Kryeparlamentari Jakup Krasniqi ėshtė pėrplasur me deputetėt e Lėvizjen Vetėfundosje.

Veprimet e deputetėve tė Lėvizjes sė Albin Kurtit i ka kualifikuar si terror politik.

Ky cilėsim i Krasniqit ka ardhur pasi dy deputetėt e Vetėfundosjes, Visar Ymeri e Glauk Konjufca, me t`u hapur seanca e Kuvendit kanė filluar tė protestojnė pėr shkak se nuk ėshtė vėnė nė rend tė ditės kėrkesa e tyre pėr seancė tė jashtėzakonshme pėr situatėn nė veri.

Visari nė anėn e djathtė, ndėrsa Glauku nė tė majtėn kanė dalė te foltorja e Kuvendit dhe janė kthyer me fytyrė kah deputetėt duke mbajtur njė mbishkrim nė duart e tyre me emrat e dy tė vrarėve nė veri, Selver Haradinaj dhe Enver Zymberi.

Pas njė pauze dhe njė takimi me zyrtarėt e Kryesisė sė Kuvendit dhe shefat e grupeve parlamentare, Krasniqi ka kėrkuar nga sigurimi i Parlamentit tė largohen deputetėt e Vetėfundosjes me forcė.

Kėrkesa e Shefit tė Kuvendit nuk ėshtė pėrfillur nga Policia e Kosovės, e cila ėshtė pėrgjegjėse pėr sigurinė e Parlamentit.

Dhe ka ardhur shpėrthimi i Kryetarit tė Parlamentit, i cili ka pasur raporte tė mira me deputetėt e Vetėfundosjes.

“Nuk ėshtė mirė qė kjo formė e terrorizimit politik qė vendos Vetėfundosje nė Kuvend shkon nė favor tė qarqeve tė qė vėrtet nuk ia donė tė mirėn kėtij vendi dhe qė krijojnė anarki dhe pasiguri nė vend”, ka deklaruar Krasniqi, duke u ngritur nė kėmbė.

Kryeparlamentari ka thėnė se ka nėnshkruar nismėn e Vetėfundosjes pėr seancė tė jashtėzakonshme, por se nuk kanė arritur t`i mbledhin 40 firmat e deputetėve pėr tė mbajtur seancė tė tillė.

Ai ka kėrkuar tė respektohen tė gjitha normat ligjore tė precizuara nė dokumentet e votuara nė Kuvend.

“Konsideroj qė edhe mosrespektimi i Kushtetutės nga ne nėn arsyetimin e terrorizimit tė qytetarėve nė veri tė Mitrovicės ėshtė njė lloj i terrorizmit politik qė po e shohim nė Kuvend”, ka shtuar ai.

Kėrkesa e Krasniqit pėr deputetėt e Vetėfundosjes, pėr t`u larguar nga pjesa ballore e Kuvendit, nuk ėshtė respektuar dhe seanca i ka vazhduar punimet.

Por, dy deputetėt e Lėvizjes kanė hequr dorė nga mbajtja e pankartės vetėm atėherė kur ėshtė vėnė nė rend tė ditės miratimi i Ligjit pėr bankat dhe opozita e ka braktisur seancėn.

Kur e kanė kuptuar se prezenca e tyre nė sallėn e Kuvendit e ka shtuar kuorumin e pozitės, Glauku dhe Visari kanė dalė nga seanca.

Nė njė konferencė pėr media, zyrtarėt e Vetėfundosjes nuk kanė dashur t`i komentojnė cilėsimet e Jakup Krasniqi.

I pyetur pėr kėtė, Visar Ymeri ka konfirmuar se kanė nėnshkrimin e Krasniqit pėr seancė tė jashtėzakonshme dhe ka dhėnė shpjegime pėr konceptin e terrorit, duke kėrkuar qė tė mos ngatėrrohen ato.

“Po qė se e shohim pėrkufizimin mė formal dhe mė tė thjeshtė tė terrorizmit – terrorizimi ėshtė akti i pėrdorimit tė dhunės pėr ndjellje tė frikės dhe pasigurisė ndaj popullatės civile dhe pėr qėllime politike”, ka thėnė Ymeri dhe ka vazhduar tė tregojė pėr veprimet e Serbisė nė veri.

Seancė me Kryeministrin

Deputetėt e Lėvizjes Vetėfundosje nuk kanė arritur t`i mbledhin nėnshkrimet e nevojshme pėr tė mbajtur njė seancė tė jashtėzakonshme pėr situatėn nė veri, pasi LDK, AAK dhe partitė nė pushtet nuk e kanė pėrkrahur njė nismė tė tillė.

Lėvizja e Albin Kurtit nuk i ka shfrytėzuar tė gjitha format e parapara pėr seancė urgjente ose tė jashtėzakonshme.

LDK dhe AAK kanė thėnė se pa prezencėn e kryeministrit nė Kosovė s`ka arsye pėr debat.

Por, ky arsyetim nuk ėshtė pėrfillur nga Lėvizja Vetėfundosje.

Deputeti Liburn Aliu ka thėnė se pas aktit terrorist nė veri duhet tė ketė reagim tė Kuvendit.

“Nėse pajtohen tė gjithė se ajo ēka ka ndodh nė Mitrovicė ėshtė aksion terrorist, atėherė duhet ta kemi tė qartė se si duhet tė jetė sjellja e Kuvendit nė lidhje me aktet terroriste. Mosmbajtja e njė seance tė jashtėzakonshme paraqet indiferencė ndaj terrorizimit”, ka thėnė ai.

Por, ka ardhur reagimi i LDK’sė dhe AAK’sė.

“LDK ėshtė pėr mbajtjen e seancės sė jashtėzakonshme, por jo pa qenė kryeministri i vendit kėtu”, ka thėnė Ismet Beqiri i LDK’sė.

Partia e Ramush Haradinajt ka kėrkuar edhe ndėrprerjen e seancės pėr shkak tė veprimeve tė Vetėfundosjes.

“Kur tė kthehet Kryeministri nė Kosovė, mbahet seanca. Nuk kemi nevojė me iu fol karrigeve. Po mė duket se prapėseprapė ėshtė prish atmosfera dhe propozojmė me u ndėrpre seanca”, ka thėnė Ardian Gjini i AAK’sė.

Me arsyetimin e LDK’sė dhe AAK’sė nuk ėshtė pajtuar deputeti i Vetėvendosjes, i cili ka kėrkuar nėnshkrimet pėr seancė tė jashtėzakonshme.

“Ju lusim tė gjithėve tė jepni nėnshkrimet dhe ta mbajmė seancėn e jashtėzakonshme nė pėrputhje me rrethanat. Kryeministri mund edhe tė mos vjen prej SHBA’sė. Ai mund tė qėndrojė edhe njė muaj, dy....”, ka thėnė Aliu.

Gjatė ditės, deputetėt e Lėvizjes Vetėfundosje kanė arritur tė mbledhin gjysmėn e nėnshkrimeve tė domosdoshme pėr tė thirr njė seancė tė jashtėzakonshme pėr veriun.

Nė mesin e atyre qė i kanė dhėnė pėrkrahje nismės sė Vetėfundosjes kanė qenė edhe katėr deputetėt tė PDK’sė.

Pėrpos Jakup Krasniqit, edhe Fatmir Limaj, Hydajet Hyseni dhe Nait Hasani kanė nėnshkruar nismėn e Albin Kurtit.

Edhe tre deputetė tė Koalicionit pėr Kosovė tė re – Muhamet Mustafa, Emin Gerbeshi dhe Suzan Novoberdali kanė nėnshkruar pėr seancė tė jashtėzakonshme.

E miratojnė ligjin pa opozitėn

Propozimi i partisė mė tė madhe opozitare, LDK pėr tė mos e futur nė rend tė ditės miratimin e Ligjit pėr bankat dhe institucionet mikrofinanciare ėshtė hedhur poshtė nga shumica e deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės.

Por, ka kaluar propozimi i PDK’sė pėr tė vėnė si pikė tė rendit tė ditės miratimin e Ligjit tė debatueshėm.

Nė momentin qė ka pėrmendur pikėn e katėrt pėr votimin e Ligjit pėr bankat, LDK, AAK dhe Vetėfundosje kanė lėshuar sallėn.

Megjithėkėtė, nė seancė kanė vazhduar tė qėndrojnė Glauk Konjufca dhe Visar Ymeri, me pankartė nė dorė.

“Ju lutėm, asnjė fjalė nuk e dua. Kemi 62 deputetė”, ka thėnė kryeparlamentari Krasniqi.

“64 o Kryetar”, ka bėrtitur njėri nga deputetėt e PDK’sė, duke formalizuar prezencėn e dy deputetėve tė Vetėfundosjes.

“Mirė, 64 u bė, mirė shumė”, ka thėnė Krasniqi dhe ka nisur votimin e amendamenteve.

Pas kėsaj, deputetėt e Vetėfundosjes e kanė palu pėlhurėn dhe kanė dalė nga seanca.

Deputetėt e Vetėfundosjes kanė mbajtur edhe njė konferencė pėr shtyp nė selinė e Lėvizjes, ku kanė thėnė se Ligji ėshtė miratuar pa kuorum.

Ata kanė shpėrndarė transkriptin e Kuvendit, nė tė cilin shkruan se prezentė kur ėshtė votuar ligji kanė qenė 54 deputetė qė kanė votuar pro, katėr kanė abstenuar, ndėrsa njė ka votuar pa kartelė.

Megjithėkėtė, me rastin e votimit, Kryetari i Kuvendit ka lexuar konfirmimin se nė seancė janė 61 deputetė.

Rikthehet Limaj

Rikthimi i Nėnkryetarit tė PDK’sė, Fatmir Limaj dhe dy deputetėt e Lėvizjes pėr Bashkim nė Kuvend e ka mundėsuar mbajtjen e seancės e Kuvendit, ku ėshtė votuar Ligji pėr bankat.

Limaj bashkė me dy deputetėt e LB’sė, Aurora Bakalli dhe Agim Kuletėn e kanė arritur numrin prej 62 deputetė, me ē’rast ėshtė arritur kuorumi.

Ndryshe, Limaj ka munguar nė seancat e Kuvendit tė Kosovės prej shtatorit tė vitit tė kaluar.

Sipas Kushtetutės, nėse njė deputet mungon pa arsye mė shumė se gjashtė muaj, i humb mandati.

Por, njėri prej hartuesve tė Kushtetutės ka thėnė pėr Express se mandati i Limajt nuk ka pėrfunduar pasi Kuvendi ka qenė i njoftuar pėr mungesėn e tij si dhe kanė pasur njoftim zyrtar pėr mosprezencėn e Fatmir Limajt nė seancat e Parlamentit.

Mir iav kan ber ktyre personav ne ket tub te hiqit po i dyshimt jam edhe me vet kta te VV se kta ma shum patriotizem e pak pun ne Ekonomi e Probleme te Popullit

Perdrinasi
13.04.2012, 12:22:54
Detyre te rende te kane dhene shefat. Gjithe diten e gjithe naten duke hulumtuar si bukla neper gazeta te ndryshme, bile edhe neper ato te Serbise, dhe pastaj duke i plasuar informacionet pro qeverise ne kosova.de!

Por mire bene qe sjell kaq shume informacione ketu, sepse te pakten une po e kam luksin te informohem pa u lodhur hiq duke hulumtuar neper faqe te gazetave te ndryshme, megjithese te theme te drejten po mjaftojne vetem titujt ti lexoj!

piloti
13.04.2012, 12:52:20
[QUOTE=kosovari50;754425]HAJNAT BĖJNĖ KĖRDINĖ
Express
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/8_425252.jpg
Shtepite ne Sibovc te Podujeves, nga te cilat janė vjedhur ar ne vlere 25 mije

Sali Devolli dyshohet se ka vrarė T. Halitin dhe ka plagosur B. Domnikun. Dy djemtė e rinj, nė mesnatėn e sė mėrkurės, me maska nė kokė ishin duke tentuar tė vidhnin njė shtėpi. Numri i vjedhjeve ėshtė shtuar kohėve tė fundit. Cak i hajnave janė edhe shtėpitė e mėrgimtarėve. Ditė mė parė, nė Sibovc tė Podujevės u vodhėn shtėpitė e lėna bosh nga dy bashkatdhetarė. Nga aty morėn ar nė vlerė 25 mijė euro.
------------------------------
gishti ju gzoft,kur sja ka qi n...edhe ati tjetrit

Tu thaft Goja !!!!,

Nuk vritet njeriu !!!!, akuzo per kete gjendje KAOTIKE Qeverin!!!, ku anteret esaj lozin me miliona € , ndersa rinia predhin posht e lart papune me xhepa te zbrazt!!!!!!

Mergimtaret!!!!!.... shume mergimtar , shkuan (iken dhe lane vendin e bashkombasit e tyre ne rrezikun me te madhe) ,ne emer te Kosoves -te atedheut ata u paisen me lejeqendrime ..me puna dhe te ardhura te majme ..vijn ne atedhe dhe edhe keta sikur Qeveria ...bejn hajgare me popullaten vendase...ORGANIZOIN Darsma marramendse 10000 20000€ per nje darsum,syneti!!!!..stoli me vler 25000€ !!!!!!!.... ndersa asekujna ti bie ndermend per ate rini te papupn ..rini e vorfun!!!!!...

piloti

Yllėza*
13.04.2012, 13:06:27
PLLAKATE RACISTE NĖ BEOGRAD
http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/Beograd_252228.JPG
Express
Dėboi romėt nga lagjet tuaja-ky ėshtė mbishkrimi i vendosur pėrreth Tashmajdanit nė Beograd, vetėm disa ditė pas protestave tė dhunshme tė banorėve tė lagjes Resnik, tė cilėt nuk dėshirojnė romėt si fqinjė, protesta kėto gjatė tė cilave u lėnduan 13 policė dhe dy qytetarė.

Kryesuesi i grupit tė njohur botėror, Kal, Dragan Ristic, me prejardhje rom, thotė se nuk e befason aspak kjo vepėr.

“Kjo ka mundur tė pritet pas incidenteve tė fundit. E di se nė Serbi ka mjaft racizėm. Romėt nė Serbi kanė probleme tejet tė mėdha”, theksoi Ristic


A po lodhesh Kosovari50, po e postoj nje citat tendin, qe i pershtatet po ashtu shkrimit tend... Ti tash fillo e zgerdhiju qysh e ke zakon!!!!!

Tė tjerėt marrin lajme nga Nin,Vecernji Novosti,Nasa Borba,Dnevni Telegraf..... tė pėrkthyera bukur dhe tė plasuara nė disa gazeta kinse kosovare ahahahha.E paske habitė adresėn pėr kėtė,dhashtė zoti vetėm kėsaj radhe ahahahaha.Kėtė pa dyshim e din ti dhe tė tjerėt.
Nė rubrikėn e lajmeve ēfarė tė plasohet pos lajmeve,pėr ndokend ndoshta pesimiste ahahahahha,por ja qė duhet tė informohet populli.Kohė krize ėshtė po thojnė dhe t'ua shpėtosh 30 cent njerzve nuk ėshtė pak ahahahaha.

Yllėza*
13.04.2012, 13:18:28
A mos edhe ti je e pėrzėnė nga atje moj?Nėse po,e lajmėrojmė Drews-in e Marnak-in,ndoshta bėjnė diē,se sa pėr Lidijen sikur i ka humbė zėri diēka ahahahaha


Gomari plak, nuk je ne gjendje nje fjali me e perfundu qysh duhet, pa u zgerdhi e pall si gomar. E nuk je ne gjendje kurre me u pergjigj ne ndonje pyetje qe te behet, pa ofendu. Se je njeri i piste, matuf, torollak. Je fsheh prapa nje monitori e shet trimeri, pa te takoj nje here balle-per-balle e t'a shohim se cfare xhevahiresh po nxjerr nga goja. Hup tash, zhduku!!!!

Butik
13.04.2012, 13:26:37
[quote=Sternx;754438]

Tu thaft Goja !!!!,

Nuk vritet njeriu !!!!, akuzo per kete gjendje KAOTIKE Qeverin!!!, ku anteret esaj lozin me miliona € , ndersa rinia predhin posht e lart papune me xhepa te zbrazt!!!!!!

Mergimtaret!!!!!.... shume mergimtar , shkuan (iken dhe lane vendin e bashkombasit e tyre ne rrezikun me te madhe) ,ne emer te Kosoves -te atedheut ata u paisen me lejeqendrime ..me puna dhe te ardhura te majme ..vijn ne atedhe dhe edhe keta sikur Qeveria ...bejn hajgare me popullaten vendase...ORGANIZOIN Darsma marramendse 10000 20000€ per nje darsum,syneti!!!!..stoli me vler 25000€ !!!!!!!.... ndersa asekujna ti bie ndermend per ate rini te papupn ..rini e vorfun!!!!!...

piloti

Te jep te drejt ty bre vlla se ky esht realiteti i mjer ne kosov. Po spo ka njeriu qa me ba nji fjal Popullore qysh tesht Populli ashtu jan edhe prijsat e tyre Ne populli llom e prijsat ma zi.
Per nji vjedhje me vra njeriun ta kujton vendet afrikan edhe kso rastesh do ket edhe ma shpesh se ne nji vend ku jan dy lluj njera pasuri te pa mas e ne anen tjeter varfri te pa skajshme nuk kemi ne prijsa qe atyre qe kan ti futim ne tatime per ti ndihmuar ata qe skan.

Butik
14.04.2012, 12:06:14
Me ardhjen e Pranveres erdhi dhe gjerlbrimi po te ishin vetem ato lulet e vogla qe menxi iken nga te ftoftit per ti kapur te mbares e nxeht dhe me nji buzqeshje ne drejtim te Diellit duke u munduar secila te jet e para.
Jo vetem tek lulet por edhe te Trandofilet e mdhej ka ardhur tani Pranvera e cila sjell gzim dhe nga rrezet e Dillit sjell shendet ne form Vitamin D. Por nese nuk je i kthjellt ne mengjes as nji rreze nuk arrin dot ta zbeh pluhurin e Dimrit. Populli ne kosov do bej gjithqka edhe buk e krip e zemer qe vetem ata Prijsat e tyre sikur ne kohen e Kriminelti A. Vllasit e deri me tani kta kriminelt prej taqit e deri te kupi me fatmirin e ram te buja duke kapur bythhirin e te gjith ata kriminelet ne Parlament e Kosoves kan vendosur te mos nalen ne pjellorjen e tyre te mbbrapsht duke krijo nji somali te vogel ne mesin e europes. Tani kta kriminel qe Populli i ka ndritur me pasurin qe ka duke i ushqyer nuk mjafton dot kta kan edhe shum e shum sekletar mas tyre vin edhe antar e tjer si sekletar te perhershum dhe jan mbushur me mend duke shiqu te madhin dhe kan vendos te shfrydzojn buken e kti populli se ka edhe asi qe kan e nuk di ta shfrydzojn.
Pluhuri i kryeqytetit nuk do t’i “prekė” dhjetėra zyrtarė tė dikastereve tė ndryshme qeveritare, tė cilėt punėn e tyre nė zyra do ta “zėvendėsojnė” me njėrin nga hotelet luksoze tė Dubait.
Pėr tė “shėtitur” pesė ditė nė Dubai, ekzekutivi i vendit ėshtė treguar dorėlirė, ngase pėr kėtė “trip” nga buxheti i vendit janė ndarė jo mė pak se 2500 euro pėr njė person.
E tėrė kjo shumė e parave do tė jepet nė emėr tė trajnimit tė kandidatėve pėr shėrbim civil, sistem tė pagave, dhe tė drejtėn e punės, trajnim ky qė do ta organizojė kompania private “Ekspertiza”.
Redaksia e “Zėrit” e ka siguruar njė ftesė zyrtare qė kjo kompani ua ka dėrguar institucioneve tė vendit, pėr t’i ftuar qė t’i dėrgojnė nė Dubai zyrtarėt e tyre.
Nė kėtė dokument shkruan pėrfituesit e drejtpėrdrejtė tė trajnimit do tė jenė sekretarėt, kryeshefat ekzekutivė, drejtorėt e pėrgjithshėm, drejtorėt e departamenteve dhe menaxherėt e personelit, dhe se trajnimi do tė mbahet nga njė ekspert ndėrkombėtar.
“Ēmimi i pjesėmarrjes pėr person ėshtė 2.499 euro. Nė koston e trajnimit pėrfshihet, transporti ajror nga Prishtina nė Dubaj dhe anasjelltas, akomodimi nė hotel luksoz “Holiday Inn” nė Dubai, mėngjesi, dreka dhe darka dhe sigurimi i vizės”, thuhet nė kėtė ftesė pėr pjesėmarrje qė kompania “Ekspertiza” ua ka dėrguar institucioneve tė vendit.

piloti
14.04.2012, 14:29:40
[quote=piloti;754447]

Te jep te drejt ty bre vlla se ky esht realiteti i mjer ne kosov. Po spo ka njeriu qa me ba nji fjal Popullore qysh tesht Populli ashtu jan edhe prijsat e tyre Ne populli llom e prijsat ma zi.
Per nji vjedhje me vra njeriun ta kujton vendet afrikan edhe kso rastesh do ket edhe ma shpesh se ne nji vend ku jan dy lluj njera pasuri te pa mas e ne anen tjeter varfri te pa skajshme nuk kemi ne prijsa qe atyre qe kan ti futim ne tatime per ti ndihmuar ata qe skan.

Te them te drejten (ndoshta edhe nuk beson ) nga natyra jam njeri i emocionuar ...kur lexova dhe po lexoi aso lajme nuk mujta ti permbaj lotet!!!!!,

Mu kujtua Luli i vocerr i Migjenit !!!!, mu kujtuan opingat e Lulit!!!!, meq Luli ishte i vocerr ai kishte lakmi per nje pal kepuc ..por tani LULI u rrit u be 18vjecar , 20vjecar , 25vjecar ,30vjecar !!!!, tanim Luli ka nevoi dhe deshir edhe per me shume se Kepucet ..ai deshiron jo vetem te mbijetoi (jete e qenit) POR EDHE TE JETOI!!!!!!,
Per jetes sot , duhet te kesh ca lek ne xhep ..per ti pasur ca lek ne rrethana normale duhet te kesh nje pune !!!..por kur je i gjykuar te jetosh si p.sh ne Kosove ateher ske ase lek e ase pune ..bredh e bredh e bredh posht e lart me duar ne xhepa ..here pas here vren te gjitha te mirat e kesaj jete ...dhe qte bej Luli .. shkon dhe bene ate qe kurr ska menduar ta bej !!!! ...has ne nje zotri i cili ka te gjitha edhe luxin edhe ari ne vler prej 25000€ dhe paloset per toke nga PLUMBAT eketij zotriu ... gjaku i mbulon xhepat e thate ..gjaku i mbulon edhe opingat e shkyeme .... perfundon kete jete me sy hapur.... perfundon ne moshen 18,20,25vjecare me 1000deshira te parealizuara ...e ndoshta edhe me bark te zbrast!!!!

PILOTI

Butik
14.04.2012, 23:06:40
SERBIA ARRESTON EDHE NJĖ SHQIPTAR NĖ MERDARE

Express
Nė vend kalimin kufitar nė Merdar Pjesėtarėt e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė, sot ka arrestuar Mark Kasnetin, i cili, sipas palės serbe, dyshohet se si pjesėtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės ka kryer krime mbi civilėt serbė.

Policėt e MPB-sė tė Serbisė kanė arrestuar Mark Kasnjetin nė Merdare, "bazuar nė njė arrest pėr krime lufte", raportojnė mediat serbe.

Lajmin e ka bėrė tė ditur ministri i Brendshėm serb, Ivica Daēiq, i cili ka thėnė se shqiptari kosovar "dyshohet pėr krime lufte kundėr serbėve, tė kryera nė vitet 1990 nė Kosovė".

"Ky arrestim nuk ka tė bėjė me pėrkatėsinė etnike. Bėhet fjalė pėr krime lufte kundėr popullsisė civile. Nėse ai ėshtė fajtor, do tė tregojė procesi i mėtejshėm", transmetojnė mediat serbe deklaratėn e Daēiqit.

Zėvendėsprokurori serb pėr krime lufte, Bruno Vekariq, ka thėnė se Kasnjeti, "si pjesėtar i UĒK-sė, ka kryer krime ndaj civilėve serbė nė fshatin Kramirovc, mė 1998".


E qna myti shkau he mjeri populli nga kjo masaker qe po krijon shkau gjdo dit Thaqi me kta kriminelet kan faj se kan ber marrveshje e shum nga Luftetaret mendojn se tash ka liri me shkauen e ndihen te lir e ja nanen e dacicit spe arreston thaqin e ata tjert sna kishin vy ma po i arreston kta tjert, deri kur do duroj ky popull nga shkau. regjepi i liroj ata shkavecat e shkua ende pi man ne burg e mjer na qka na ka gjet ka ardh koha si ne kohen e milloshit gjdo dit arrestime e vrasje pse spo arrestohen bythhiri po kta jan ber sikur vllasi e rrahmon morina e ali shukrija te pshtjellt me shkaun

Butik
14.04.2012, 23:21:24
Pritni ju nė kufi me bajlozėt e juaj,derisa tė udhėtoj Thaēi n'pėr Merdare ahahahaha dhe arrestojeni,po nuk keni qoke as me e shikue vengėr se jeni mjeranė ore.
Mjerė trolli i shqipeve pėrderisa ka nė hapėsirat e tij njerėz qė mundohen nga toaleti nė politikė ahahahahahah
e ore kosovar esht let te jesh patriot tastature shko ti me gjith at qeveri te familja e tij dhe shiqoj qfar gjendja jan ata ne ket moment se a munden ata te bejn gjum te rehatshum e ty te duket qesharake
flej ti mir se vetem patriot tstature je

Butik
16.04.2012, 13:38:51
ZĖVENDĖSKRYEMINISTRJA E QEVERISĖ SĖ KOSOVĖS, EDITA TAHIRI NĖ VIZITĖ ZYRTARE NĖ KROACI
http://www.kryeministri-ks.net/repository/images/16_04_12_137353_13_04_12_130604_09_04_12_120147_26 _02_12_129087_30.3.2011_-_ZvKM_Tahiri.jpg

Zėvendėskryeministrja e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, znj. Edita Tahiri udhėton sot pėr nė njė vizitė zyrtare nė Republikėn e Kroacisė.

Nė kėtė vizitė Zėvendėskryeministrja Edita Tahiri do tė zhvillojė takime tė nivelit mė tė lartė shtetėror, ku do tė takohet me Presidentin e Kroacisė z. Ivo Josipovic.

Nė Qeverinė Kroate do tė takohet me Zėvendėskryeministrin pėr Ēėshtje tė Brendshme, tė Jashtme dhe Evropiane z. Neven Mimica dhe me Ministren e Punėve tė Jashtme dhe Ēėshtjeve Evropiane, znj. Vesna Pusic.

Zėvendėskryeministrja Tahiri do tė zhvillojė takime nė Parlamentin kroat, si dhe do tė mbajė njė ligjėratė nė Akademinė Diplomatike tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Kroacisė. Gjatė kėsaj vizite ajo do tė takojė edhe pėrfaqėsuesit e shoqatave shqiptare qė veprojnė nė Kroaci.

Zevendskryeministrja me e fort deri me tani ati pacullit as qe i degjohet zeri e kjo bile kot por ladron.
pse jo masi te kthehet kan mu knaq Populli nga te mirat qe sjell kjo prostitutk

Frymori_
16.04.2012, 14:09:28
Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, ka mė shumė se njė vit qė ka bllokuar projektin pėr ndėrtimin e linjės 400 kilovoltėshe tė interkonjeksionit, e cila lidh Kosovėn me Shqipėrinė. Bllokimi i kėtij projekti nga ana e kryeministrit Berisha, i ka siguruar shtetit tė Serbisė monopol nė importin e energjisė nė Kosovė, pasi qė pėr momentin Kosova tė vetmen rrugė pėr import tė energjisė ka fqinjin verior.
Burime tė gazetės “Zėri” bėjnė tė ditur se nė mars tė vitit 2011, ėshtė hapur tenderi pėr linjėn e transmetimit tė energjisė, Shqipėri-Kosovė, me kapacitet 400 kilovoltėsh, projekt ky i cili financohet nga banka gjermane KFW, ku ndėrtimi i kėsaj linje midis Shqipėrisė dhe Kosovės, do t’i sillte vendit pavarėsinė nga linjat serbe.
Sipas kėtyre burimeve, biznesmeni serb, Vuk Hamoviq, njėri nga njerėzit mė tė pasur nė Ballkan, i cili operon nė kėtė biznes, nė bashkėpunim me Damir Fazliq, janė takuar nė Vjenė tė Austrisė me djalin e kryeministrit, Shkelzen Berisha. “Biznesmenėt serbė kanė paguar shuma tė mėdha nė instanca tė larta shtetėrore nė Shqipėri, pėr bllokimin e ndėrtimit tė linjės”, tha burimi i gazetės. /indeksonline/
http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/lajmet/sala_energjia.jpg&pozita=foto_lajmUne edhe ashtu jam kan i mbusht ne keta tradhetaret e shqiperise ama me tash kam e jemja nuk ka me e shkel ne shqypni.

Butik
17.04.2012, 08:09:30
[quote=kosovari50;755027]ZĖVENDĖSKRYEMINISTRJA EDITA TAHIRI U PRIT NĖ QEVERINĖ KROATE
http://www.kryeministri-ks.net/repository/images/850Tahiri---Pusic-160412-%281.jpgqfar esht ne ket moment duke menduar:Pytni ju lutem!, kur kryhet kjo konferenc se nkam spo muj rri, hm sa lek do i marr ne keto takime e shetitje qe kam, um ka pshtu thaqi se ate spe thrrasin se aj esht i dyshuar me krim te hapur. un jam zevendja e thaqit e para qe munohna edhe pse krejt mrapsht io kthej, un jum e sigurt qe per kosov punoj nese vjen puna edhe e shes,

Butik
17.04.2012, 09:55:29
Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, ka mė shumė se njė vit qė ka bllokuar projektin pėr ndėrtimin e linjės 400 kilovoltėshe tė interkonjeksionit, e cila lidh Kosovėn me Shqipėrinė. Bllokimi i kėtij projekti nga ana e kryeministrit Berisha, i ka siguruar shtetit tė Serbisė monopol nė importin e energjisė nė Kosovė, pasi qė pėr momentin Kosova tė vetmen rrugė pėr import tė energjisė ka fqinjin verior.
Burime tė gazetės “Zėri” bėjnė tė ditur se nė mars tė vitit 2011, ėshtė hapur tenderi pėr linjėn e transmetimit tė energjisė, Shqipėri-Kosovė, me kapacitet 400 kilovoltėsh, projekt ky i cili financohet nga banka gjermane KFW, ku ndėrtimi i kėsaj linje midis Shqipėrisė dhe Kosovės, do t’i sillte vendit pavarėsinė nga linjat serbe.
Sipas kėtyre burimeve, biznesmeni serb, Vuk Hamoviq, njėri nga njerėzit mė tė pasur nė Ballkan, i cili operon nė kėtė biznes, nė bashkėpunim me Damir Fazliq, janė takuar nė Vjenė tė Austrisė me djalin e kryeministrit, Shkelzen Berisha. “Biznesmenėt serbė kanė paguar shuma tė mėdha nė instanca tė larta shtetėrore nė Shqipėri, pėr bllokimin e ndėrtimit tė linjės”, tha burimi i gazetės. /indeksonline/
http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/lajmet/sala_energjia.jpg&pozita=foto_lajmUne edhe ashtu jam kan i mbusht ne keta tradhetaret e shqiperise ama me tash kam e jemja nuk ka me e shkel ne shqypni.

Gjermanėt shqetėsohen pėr “autostradėn energjetike


Bllokimi i projektit pėr ndėrtimin e autostradės energjetike Kosovė-Shqipėri, nga ana e kryeministrit Sali Berisha, nė masė tė madhe ka shqetėsuar edhe pėrfaqėsuesit e bankės gjermane KFW, tė cilėt janė edhe donatorė tė projektit nė fjalė.
Gazeta “Zėri”, ka siguruar korrespodencėn mes ministrit tė Financave, Ridvan Bode dhe drejtorit tė Bankės gjermane, Roland Siller, ku ky i fundit duket tejet i shqetėsuar Nė letrėn e drejtuar Siller ministrit tė Financave, Ridvan Bode, e kishe falėnderuar ministrin pėr letrėn qė ia kishte dėrguar bankės gjermane KFW, mė 19 janar tė kėtij viti.
Ēėshtjet qė janė ngritur nė letėr kanė qenė nė fokus tė tyre tė vėmendjes, qė nga nėntori i vitit 2011, kur e kanė marrė evoluimin final tė raportit. “Shqetėsimet e ngritura meritojnė vėmendje. Ne dy herė kemi arritur nė Tiranė, pėr tė diskutuar personalisht me OST, rreth rezultatit tė tenderit tė transmisionit 400 KW me Kosovėn”, thuhet nė letrėn qė drejtori Siller i ka dėrguar ministrit tė Financave, Ridvan Bode.
Mė tej nė letėr thuhet se nė pozicionin e financuesit Banka Gjermane KFW monitoron nga afėr tė gjithė procesin e tenderit.
Po ashtu, drejtuesit e bankės i kanė rikujtuar ministrit Bode se dallimi mes kompanisė qė e ka fituar tenderin dhe kompanisė tjetėr qė ka qenė konkurrente ėshtė tepėr i dukshėm.
“Kur i kemi pranuar draftraportin final tė vlerėsimit diferenca e ēmimit mes ofertuesit tė parė dhe tė dytė tė radhitur ėshtė i dukshėm. Ėshtė detyrė e KFW qė fondet tė shfrytėzohen sa me ekonomikisht tė jetė e mundur. Kjo ka shkaktuar shqetėsime te ne”, thuhet mė tej nė letėr.
Nė fund tė letrės drejtori i bankės gjermane KFW thotė se procedurat e tenderit duke i pėrfshirė edhe kriteret e pėrzgjedhjes ishin definuar nga agjencitė. Sipas tij, rezultat e vlerėsimit janė njė rezultat i procedurave tė pėrcaktuara dhe sipas tij, ato nuk mund tė kontestohen.
Po ashtu, gazeta “Zėri” ka siguruar edhe korrespodencėn e ministrit tė Energjetikės, Nasip Naēo me ministrin e Financave, Ridvan Bode dhe me kryeministrin e Shqipėrisė, Sali Berisha.
Naēo i ka rikujtuar kryeministrit Berisha, se pėr aq kohė sa financimi pėr kryerjen e veprave sigurohet nga donatoret e huaj ėshtė e natyrshme qė procedurat dhe rregullat tė vendosen nga ta.
“Mosarritja e njė zgjidhjeje pėrfundimtare mes tė gjitha palėve lidhur me ketė situatė mund tė sjellė dėme tė konsiderueshme si nė aspektin financiar, ashtu edhe nė atė politik me marrėdhėniet me njė donator serioz, siē ėshtė KFW, pėrfaqėsues e Qeverisė gjermane, duke e vėnė nė rrezik realizimin e kėtij projekti vital pėr sektorin elektroenergjetik dhe pėr ekonominė shqiptare”, thuhet nė fund tė letrės qė ministri Naēo ia ka dėrguar ministrit Bode dhe kryeministrit Berisha.
Pėrndryshe gazeta “Zėri” tė hėnėn ka raportuar se si djali i kryeministrit Sali Berisha, i ndikuar nga biznesmenė serbė ka bllokuar realizimin kėtij projekti pėr ndėrtimin e linjės sė transmisionit Kosovė-Shqipėri, ku si pasojė Kosova po pėson dėme tė konsiderueshme, pasi qė pėr momentin tė vetmen rrugė pėr import tė energjisė e ka Serbinė.
Shkelzen Berisha: Nuk u takova me Hamoviqin dhe Fazliqin
Shkelzen Berisha, djali i kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha, ka reaguar tė hėnėn ndaj njė shkrimi tė botuar nė gazetėn “Zėri”.
Nė reagimin e Berishės thuhet: Dje nė gazetėn tuaj nė shkrimin me titull “Sali Berisha, me “mafinė” serbe, kundėr Kosovės” nė njė nga paragrafėt e tij pohohet se sipas burimeve (qė nuk publikohen) tė gazetės suaj, unė jam takuar me zotėrinjtė Vuk Hamoviq dhe Damir Fazlliq nė Vjenė tė Austrisė me qėllim ndihmėn pėr bizneset e tyre dhe pengim tė projekteve energjetike qė lidhin Kosovėn dhe Shqipėrinė.
Dėshiroj t’iu bėj me dije ju dhe mbarė opinionit tė Kosovės qė kjo ėshtė njė shpifje e ulėt, pasi unė nuk jam takuar kurrė dhe asnjėherė me z. Vuk Hamoviq dhe as me ndonjė ndihmės, apo pėrfaqėsues te tij, as nė Vjenė e as nė ndonjė vend tjetėr tė rruzullit, pėr asnjė lloj pune, apo biznesi, dhe madje nuk kam as njohje me tė.
Takimi i supozuar mes meje, z. Hamoviq dhe z, Fazlliq ėshtė fund e krye njė trillim i ulėt i artikullshkruesit. Nė pėrputhje me kodin e etikės, kėrkoj botimin e plotė tė kėtij pėrgėnjeshtrimi nė tė njėjtėn hapėsirė dhe germė si gėnjeshtra e botuar dje, tė shoqėruar me ndjesėn pėrkatėse pėr shpifjen e bėrė ndaj meje.

Butik
17.04.2012, 09:58:36
Te lokalet e mia te vogla vin shpesh ata kontrollort me shiqu a kam pagu tatim e te kta te mdhejt as qe kan guximin.

Bedri Selmani miliona euro borxh shtetit


Bedri Selmani ka pėrfituar nga shfrytėzimi i mė shumė se 20 pompave tė naftės pa paguar asgjė pėr dhjetė vjet, duke i dėmtuar kėshtu institucionet e Kosovės me mbi katėr milionė euro. Ai kishte nėnshkruar kontrata nė emėr tė Kosova Petrolit me tė cilat obligohej tė paguante qira dhe pagoi pėr dy vjet, por pastaj nuk vazhdoi ta bėnte kėtė.
Pronari i “Kosova Petrol” Bedri Selmani kishte marrė obligime nga UNMIK-u qė tė paguante 70 mijė marka nė muaj pėr shfrytėzimin e pompave tė karburanteve tė naftės tėndėrmarrjes kroate “INA”. Kėtė shumė Selmani e kishte paguar nga janari i vitit 2000 e deri nė dhjetor tė vitit 2001. Pas dy vite pagese tė qirasė, Selmani e kishte ndėrprerė kėtė duke i mbetur borxh shtetit pėr miliona euro.
Nga dhjetori i 2001-es e deri mė tash Selmani nuk i ka paguar obligimet pėr 124 muaj ose pėr mė shumė se 10 vjet. Pėr ēdo muaj ai ėshtė dashur tė paguante nga 35 mijė euro qė ėshtė vlera e 70 mijė markave qė specifikohet nė marrėveshjen me UNMIK-un. Vlera totale qė ai ėshtė dashur tė paguante pėr shfrytėzimin e pompave tė karburanteve tė INA’s pėr 135 muaj kap shifrėn e 4, 3 milionė euro.
UNMIK-u qė e lejoi Selmanin tė shfrytėzojė pėrkohėsisht pompat e INA’s nuk ka dashur tė komentojė rreth qirasė sė papaguar. Por njė zyrtar i lartė i kėtij misioni nė kushte anonimiteti ka konfirmuar se Selmani ka paguar qiranė pėr njėperiudhė dyvjeēare dhe pas dhjetorit tė 2001-es nuk ka paguar mė.
Pronari i “Kosova Petrol”ėshtė pyetur pėr kėtė por nuk ka dhėnė pėrgjigje. Ai nė njė deklarim tė mėhershėm pėr ēėshtjen e pasurisė sė INA’s pati thėnė se Kosova Petrol e shfrytėzon atė nė mėnyrė tė ligjshme.
Bedri Selmani nė vitin 2000 kishte marrė leje nga Misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė (UNMIK) pėr shfrytėzim tė pėrkohshėm tė pompave pėr tė pėrmbushur “nevojat vitale” tė atij dimri pėr naftė nė vend.
Pėrkundėr lejes sė pėrkohshme, Selmani, pronar i kompanisė Kosova Petrol, vazhdon t’i shfrytėzojė kėto pompa tash e dymbėdhjetė vite.
Mė 25 janar 2000, Gerard Fischer, shef i departamentit tė Ēėshtjeve Ekonomike dhe Administratės sė Burimeve Natyrore nė UNMIK kishte nxjerrė urdhėresėn me tė cilėn lejonte Selmanin tė shfrytėzonte pompat e INA’s.
“Lejimi ėshtė bėrė si masė pėr tė siguruar furnizimin me produkte nafte gjatė kėsaj periudhe vitale tė dimrit”, thuhet nė urdhėresėn e Fischer.
Kėtė pasuri tė kėsaj ndėrmarrje shoqėrore qė operonte nė Kosovė, Selmani e kishte emėrtuar Kosova Petrol nė tė cilėn figuron si pronar i vetėm nė regjistrat e biznesit nė Ministrinė pėr Tregti e Industri (MTI).
Ndėrkohė Agjencia Kosovare e Privatizimit nuk ka bėrė njė pėrllogaritje tė borxhit tė“Kosova Petrol” pasiqė vlerėson se pompat e INA’s e kanė ende statusin e padefinuar.
“AKP vepron nė emėr dhe pėr llogari tė atyre ndėrmarrjeve statusi i tė cilave ėshtė definuar si pronė shoqėrore. Pėr shkak tė numrit tė madh tė NSH-ve ende disa ndėrmarrje e nė mesin e tyre edhe ndėrmarrja prona e sė cilės shfrytėzohet nga ‘Kosova Petrol’ ka status tė padefinuar. Prandaj edhe ēėshtja e borxhit eventual mund te definohet pas pėrcaktimit tė statusit”, ka thėnė Ylli Kaloshi, zyrtar i lartė pėr Marrėdhėnie me Publikun nė AKP.
Kjo agjenci, sipas tij, nuk ka ndonjė provė qė Selmani ka paguar nė vitet 2000-2001 pasiqė marrėveshja nuk ishte lidhur me pasardhėsen e saj Agjencinė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM) por me autoritetet e UNMIK-ut.
Agjencia e Privatizimit do tė nis inkasimin e qerasė pasi tė definojė qartė statusin e pompave tė INA’s. “Pagesa e qirasė dhe e drejta e AKP-sė qė ta inkasoj qiranė eventuale ka tė bėjė siē u theksua si mė sipėr me statusin e vete kėtij subjekti”, ka deklaruar Kaloshi
Ndėrkohė Agjencia Kosovare e Privatizimit e pėrshkruan Kosova Petrol’in si ndėrmarrje okupuese tė pronės shoqėrore nė njė raport ku pasqyrohen “asetet e uzurpuara nga individė, institucione lokale, institucione qendrore dhe institucione ndėrkombėtare”.
Raporti kallėzon pėr gjendjen e Ndėrmarrjeve Shoqėrore dhe ėshtė pėrpiluar nė vitin 2011. Aty Kosova Petrol figuron 23 herė si okupues i pompave tė INA’s nė pika tė ndryshme tė vendit.
Njėjtė e llogarisin edhe autoritetet kroate si Drejtoria Qendrore e INA’s si dhe Qeveria e Presidenca Kroate pasiqė Ivo Sanader e Stipe Mesiq patėn kėrkuar nga Qeveria e Kosovės qė uzurpatorėve tė iu pamundėsohet shfrytėzimi i pasurisė sė kėsaj ndėrmarrje shoqėrore.
Ndėrmarrja kroate INA aktualisht shfrytėzon me qira vetėm depot e rezervuarve tė naftės nė fshatin Bardhosh afėr Prishtinės. Njė marrėveshje tė tillė INA e ka lidhur me AKP-nė nė prill tė vitit tė kaluar pėrmes sė cilės ia paguan 22 mijė euro nė vit.
Kjo marrėveshje ėshtė ripėrtrirje e asaj tė para disa vitesh e lidhur me AKM-nė e cila kishte obliguar INA’n tė paguante qira pasi kjo agjenci ishte titullare e tė gjitha pronave shoqėrore qė gjenden nė territorin e Kosovės.
Kėtė mandat tash e ka AKP-ja.
Pėrkundėr pagesės sė qirasė pėr shfrytėzimin e pronės INA i paguan tatimin nė pronė Komunės sė Prishtinės pasi ky institucion e njeh kėtė ndėrmarrje si titullare tė pronės.
AKP-ja qė i ka mundėsuar kėsaj ndėrmarrje tė shfrytėzojė me qira rezervuarėt e naftės nuk e ka bėrė tė njejtėn edhe pėr pompat e karburanteve qė shfrytėzohen nga “Kosova Petrol”. Pompat e kaburanteve sipas AKP-sė ende kanė status tė padefinuar. (Jnk

Butik
17.04.2012, 10:08:22
se ne ditet ne vijim do jepet nji pergjigjje tash kur esht ber puplike ky krim ndaj Shqiptarve nga kta njerz te ult per interesa personale.
Kishte qen mir me ndihmu ket deputetin gaqi se ne ket e ka shum te drejt nga kta te marr
Interkonjeksioni Shqipėri-Kosovė- debate tė ashpra nė Parlament


Debate tė ashpra nė komisionin parlamentar tė Veprimtarisė pėr Prodhuese pėr mungesėn e linjės sė interkonjeksionit mes Shqipėrisė dhe Kosovės. Lajmi i publikuar nga gazeta “Zėri” i Kosovės ka qenė edhe objekti i diskutimeve mes deputetėve tė dyja kampeve.
Deputeti socialist, Artan Gaēi, nė mbledhjen e djeshme propozoi qė nė kėtė projektrezolutė tė shtohej njė paragraf, i cili tė detyronte entin qė tė intensifikonte pėrpjekjet pėr t’i bėrė presion pozitiv qeverisė pėr tė zhbllokuar ndėrtimin e linjės sė transmetimit Shqipėri-Kosovė.
Kjo linjė energjetike ka rėndėsi tė veēantė pėr tė dy vendet si Kosovėn dhe Shqipėrinė, rėndėsi jo vetėm ekonomike, por edhe strategjike, pėr faktin se krijon pavarėsinė e shtetit tė Kosovės nga linjat e transmetimit tė energjisė sė Serbisė.
Deputeti Gaēi duke demonstruar nė Komision gazetėn “Zėri” tė Kosovės qė ka si kryeartikull “Sali Berisha, me “mafinė” serbe, kundėr Kosovės”, tha se kjo linjė e transmetimit tė energjisė e financuar nga banka gjermane KFVV ka njė vit qė ka mbaruar tenderimi dhe mbahet peng ndėrtimi i saj nga qeveria shqiptare pa asnjė argument serioz.
Duka pasur si rend dite votimin e projektrezolutės sė ERE-s 2012, socialisti Gaēi kėrkoi qė tė vendoset si prioritet ndėrtimi i linjės 400 kilovolt.
“Sipas gazetės ‘Zėri’ tė datės sė sotme me titull ‘Sali Berisha, me mafien serbe kundėr Kosovės” thuhet se kėtu po favorizohen firma qė kanė monopole e transmetimit dhe janė kundėr ndėrtimit tė kėsaj linje. Sepse ndėrtimi i saj e prish monopolin e kėsaj linje tė transmetimit, e cila aktualisht funksionon. Do tė doja qė ta pėrfshini kėtė nė projektrezolutė paragrafin qė propozova”, theksoi Gaēi,
Por kryetari i komisionit, demokrati Jemin Gjana iu ėshtė drejtuar me ironi se “propozimi i PS-sė i ngjan tani bėjmė njė propozim qė na djeg nė shpirt pėr kosovarėt”. Pikėrisht njė deklaratė e tillė shkaktoi shumė debate nė sallė, ku opozita reagoi ashpėr ndaj njė qėndrimi tė tillė Gjanės. Gaēi kėrkoi qė tė mos bėhet ironia me ēėshtje tė tilla. Por, pas shumė debateve, PD-ja nė komisionin e Veprimtarisė Prodhuese nuk e ka hedhur nė votim propozimin e deputetit socialist.
“Jemi tė detyruar tė mendojmė qė njė prioritet i tillė nė interes tė Shqipėrisė dhe Kosovės, bllokuar prej njė viti e ca, duhet tė ketė qėllime ose korruptive ose interesa tė palėve qė nuk janė tė interesuar pėr krijimin e kėsaj linje me krijimin e pavarėsisė sė Kosovės. Ne do tė kėrkojmė nė seancė plenare qė tė zhbllokohet ky bllokim i qėllimshėm qė nuk ka asnjė argument nga ana e qeverisė shqiptare nė tė mirė tė vendit dhe tė Kosovės. Do tė kėrkojmė qė nė prioritet tė jenė interesat e shqiptarėve dhe jo tė serbėve”, theksoi socialisti Gaēi.
Linja e interkonjeksionit konsiderohet si njė projekt i rėndėsishėm si pėr Shqipėrinė, pasi siguron njė burim shtesė pėr tė blerė energji me kosto tė ulėt, por ashtu edhe pėr Kosovėn duke ulur ndėrvarėsinė e saj energjetike nga Serbia.
Reagimi i ministrit Naēo
Ministri i METE, Nasip Naēo ka reaguar nė lidhje me vonesat pėr ndėrtimin e linjės sė interkonjeksionit.
“Nė dijeninė time tenderi ėshtė bėrė prej disa muajsh. Autoriteti kontraktues nuk ka qenė gati qė tė lidhte menjėherė kontratėn pasi ka menduar qė termat e referencės kishin probleme nė lidhjen e kontratės. Ėshtė diskutuar nga zyrat juridike nė Ministrinė e Ekonomisė, por edhe tek ato tė OST-sė, ėshtė marrė njė mendim mė i kualifikuar dhe do tė jepet njė zgjidhje nė ditėt nė vijim. Sigurisht kemi pasur letėrkėmbim, ėshtė njė kontratė qė do tė lidhet mes KFĖ-sė dhe OST-sė. Nuk besohet qė njė kontratė mund tė firmoset me njė intervistė, ka disa kushte ligjore qė secila palė duhet t’i pėrmbahet dhe termave tė referencės. Nėse ėshtė nė pėrputhje do miratohet, nėse s’ėshtė, asnjė s’merr pėrsipėr qė tė shkelė ligjin nga presioni qė bėn dikush”, deklaroi Naēo pėr mediat.

Artan Gaēi nga Partia Socialiste ka thwnw se propozon tė shtohet njė paragraf nė p/rezolutė ku ti kėrkohet me prioritet OST-sė ndėrtimi i linjės 400 kė tė interkonjeksionit Shqipėri-Kosovė, duke pasur parasysh se kemi tė bėjmė me njė prioritet kombėtar, me rėndėsi shumė tė madhe pėr kombin shqiptar dhe pėr dy shtetet Shqipėri-Kosovė.
Balla: Berisha, peng i interesave serbe
Sekretari i Grupit Parlamentar tė Partisė Socialiste, Taulant Balla, ka reaguar pas shkrimit tė botuar nė gazetėn “Zėri” tė Prishtinės, duke deklaruar se Berisha ka sabotuar pavarėsinė energjetike tė Kosovės. Deputeti Balla, i cili deklaroi se sot do tė publikojė para mediave dosjen e plotė tė kėsaj afere deklaroi pėr “Zėri” se “Sali Berisha, Shkėlzen Berisha dhe Damir Fazlliē sabotojnė pavarėsinė energjetike tė Kosovės.
Sali Berisha ka mė shumė se njė vit qė ka bllokuar projektin pėr ndėrtimin e linjės 400 KĖ tė interkonjeksionit, e cila lidh Kosovėn me Shqipėrinė. Bllokimi i kėtij projekti nga ana e kryeministrit Berisha, i ka siguruar Serbisė monopol nė importin e energjisė nė Kosovė, sepse aktualisht Kosova mund tė importojė energji vetėm nga Serbia.
Sali Berisha ka punuar prej vitesh nė shėrbim tė interesave anti-shqiptare serbe dhe ky rast ėshtė shprehja mė e qarte se ky njeri ėshtė peng i kėtyre interesave. Nė ditėt nė vijim do tė publikoj tė gjithė dosjen e pėrfshirjes se Sali Berishės, Shkėlzen Berishės dhe Damir Fazlliē nė sabotimin e pavarėsisė energjetike tė Kosovės”.
Opozita shqiptare ka akuzuar disa herė mazhorancėn pėr afera tė fshehta me serbėt jo vetėm nė tregun e energjisė, por jo vetėm. Nėnkryetari i grupit parlamentar tė PS-sė, Erjon Braēe, deklaroi pak kohė mė parė se “Shteti ynė ėshtė i kapur. Shqipėria ėshtė e varur prej Beogradit dhe kjo ėshtė vepėr e kryeministrit tonė. 95 % e energjisė importohet nė Shqipėri nga Serbia. Veprat mė tė mėdha nė infrastrukturė po i ndėrtojnė firma qė kanė degė nė Serbi. Rrjeti mė i madh i shėrbimeve tregtareve ėshtė nė duart e serbėve. 45 % e shėrbimeve tregtare vjen nga Serbia. Veprat mė tė mėdha nė infrastrukturė po i ndėrtojnė firma qė kanė degė nė Serb

Butik
17.04.2012, 16:18:53
:)

hahahhaaaa *Zeri* hahahahhahaha


e qka me lexu tjeter RTK vall nuk lexohet sete merr gjumi nga Propoganda edhe shum kot jan aty ne zeri kam edhe dikan qe e njof ne Kohanet esht i afert me zerin bota sot esht edhe ma e merzitshme me do far info te thaqit edhe pse te kunderten e thojn ata Kosovapress i ka kaluar ditet e mira te saj gjdo dit e hapi po asgje pak e hiq. Normal kto info mund ti gjesh edhe ne gazeta tjera po thash aj paradoxi Kosovari po na myt me Parti e pse mos tja lujm pak karriken.:)

Ndriti
19.04.2012, 21:12:36
KUVENDI ME STANDARDE TĖ DYFISHTA PĖR GAZETARĖ

http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/Kuvendi_587389.jpg

Nga Express 19 Prill 2012 17:36

Kuvendi i Kosovės aplikon standarde tė dyfishta kur ėshtė fjala pėr gazetarėt qė i pėrcjellin seancat e Parlamentit.

Derisa gazetarėt shqiptarė nuk lejohen tė qėndrojnė nė pjesėn e prapme tė Kuvendit asnjė minutė pėrpos fotografėve dhe kameramanėve, e kundėrta ndodh me gazetarėt serbė.

Zyrtari i Kuvendit, Xhalal Iljaz (shih foton, i cili po qėndron nė kėmbė) vazhdimisht kontrollon dhe largon gazetarėt shqiptarė, derisa gazetarėt serb lejohen pa kurrfarė problemi tė pėrcjellin seancat nga kjo pjesė e Kuvendit.

Nė kėtė foto shihen dy gazetarėt serbė, tė papenguar pėrcjellin seancėn e Kuvendit e zhvilluar pėr situatėn nė Veri.

Ndryshe, Rregullorja e Punės sė Kuvendit nuk e ndalon askund qė gazetarėt krahas kameramanėve dhe fotografėve tė pėrcjellin seanca nga pjesa e prapme e sallės ku mbahen seancat e Kuvendit.

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,13,79266

Ndriti
19.04.2012, 21:26:46
Me "siguri" KFOR-i po "rren" se jo demagogu qe po thiret n`centimetra :D!

Ndriti!


Aktuale

Distancohen KFOR-i e EULEX-i

http://gdb.rferl.org/6E9FC413-BF67-48FB-B830-5C9F12C903DA_w640_r1_s_cx0_cy1_cw0.jpg

Edona Peci
19.04.2012

Vlerėsimet nė dhėnien apo mosdhėnien e lejes pėr hyrjen e zyrtarėve tė Serbisė nė territorin e Kosovės, bazuar nė mandatin e misionit, bėhen vetėm pėr kalimin pėrmes pikave kufitare 1 dhe 31 nė veri tė Kosovės, thanė pėrfaqėsues tė misionit tė Bashkimit Evropian pėr sundimin e ligjit.

Ata ritheksuan se njė kėrkesė pėr vizitė zyrtare duhet tė bėhet nė zyrėn e pėrfaqėsuesit special tė BE-sė nė Prishtinė pėr t’u proceduar mė pas nė EULEX.

Zėdhėnėsi i kėtij misioni, Blerim Krasniqi, tha se parandalimi i hyrjes sė kujtdo nga Serbia pėrmes rrugėve alternative nė veri, nuk hyn nė kuadėr tė detyrave tė EULEX-it.

“Sa u pėrket rrugėve anėsore qė nuk janė pikė-kalime zyrtare, ne nuk kemi persona qė merren kėto kalime jozyrtare”, tha Krasniqi.

Komenti i tij vjen pas qėndrimit nė veri tė Kosovės tė ish-kryeministrit serb, Vojisllav Koshtunica - vizitė qė pasoi me akuzat pėr “moskryerjen e detyrave” drejtuar KFOR-it dhe misionit evropian pėr sundimin e ligjit nga pėrfaqėsuesit e Qeverisė, tė cilėt thanė se mekanizmat nė fjalė e kanė “fuqinė dhe mandatin” pėr parandalimin e vizitave tė tilla.

Serbėt vazhdojnė nė rrugė jolegale

Nė kuadėr tė fushatės elektorale pėr zgjedhjet serbe tė 6 majit nė veri tė Mitrovicės kishin qėndruar - pa leje zyrtare, edhe krerėt e Partisė Pėrparimtare Serbe.

Vizitat e politikanėve serbė nė pjesėn veriore tė vendit, sipas autoriteteve kosovare, po i kontribuojnė pėrkeqėsimit tė situatės tashmė tė tensionuar nė atė zonė.

Tė mėrkurėn, pėrfaqėsues tė Qeverisė sė Kosovės thanė se mbyllja e tė gjitha rrugėve alternative tė vijės sė gjelbėr tė kufirit ndėrmjet Kosovės e Serbisė ėshtė “obligim i KFOR-it”.

Mirėpo, nė misionin e NATO-s nė vend thanė se nuk janė nė dijeni rreth ndonjė kėrkese tė institucioneve kosovare pėr bllokimin e rrugėve alternative nė veri tė Mitrovicės.

Zėdhėnėsi i KFOR-it, Uve Novicki, i tha Radios Evropa e Lirė se KFOR-i nuk kryen procedura policore apo doganore.

“KFOR-i po e monitoron nė tėrėsi vijėn administrative kufitare - kjo ėshtė e saktė, por KFOR-i nuk ėshtė i mandatuar tė zbatojė ēfarėdo procedurash apo punėsh policore e doganore. Roli ynė ėshtė tė pėrqendrohemi nė sigurimin e njė ambienti tė qetė e tė sigurt nė tėrė Kosovėn”, u shpreh Novicki.

Ekzistimi i njė ambienti tė sigurt nė veri tė Kosovės ėshtė vėnė nė pikėpyetje pas incidenteve tė fundit nė atė pjesė tė vendit, si pasojė e tė cilave vdiq njė shqiptar, ndėrsa u plagosėn disa persona tė tjerė.

http://www.evropaelire.org/content/article/24553750.html

piloti
20.04.2012, 12:44:27
Priten njohje tė reja
http://www.lajmonline.com/uploads/2-pacolli.jpg
Zėvendėskryeministri Behgjet Pacolli, nė kuadėr tė angazhimeve pėr lobim, ka zhvilluar njė turne tė shkurtėr nė disa shtete tė kontinentit tė Afrikės. Ai ka thėnė se ėshtė vetėm ēėshtje ditėsh zyrtarizimi i njohjeve, me ēka sipas tij, do tė kurorėzohej njė proces shumė i rėndėsishėm pėr Kosovėn


Prishtinė – Gjatė kėtyre vizitave, Pacolli ka zhvilluar takime tė rėndėsishme me krerė tė lartė shtetesh tė kėtyre vendeve tė rėndėsishme nė atė kontinent(emrat e tė cilave nuk do t’i bėjmė publike nė kėtė moment), prej nga ka marrė garanci tė fuqishme pėr njohje tė shpejtė tė Republikės sė Kosovės, thuhet nė kumtesė.

Sipas zėvendėskryeministrit Pacolli, nė ēdo moment pritet vetėm zyrtarizmi i njė procesi shumė tė rėndėsishėm, pėr tė cilin ėshtė shpenzuar shumė energji, kohė dhe mjete financiare pėr qėllime lobimi pėr njohjen e Republikės sė Kosovės.

“Ėshtė ēėshtje ditėsh zyrtarizmi i njohjeve, me ēka do tė kurorėzohej njė proces shumė i rėndėsishėm pėr Kosovėn. Njė proces pėr tė cilin ėshtė sakrifikuar dhe ėshtė bėrė punė jashtėzakonisht e madhe”, ka thėnė Pacolli. Lajmonline

Per zote si TI si ky dhandrri i Rusve G.... e K .... na e keni lodhe


piloti

gjithesia
21.04.2012, 10:51:02
...

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/s320x320/529855_10150892834727656_129077742655_12792659_121 777744_n.jpg


Rexheb Taip Erdoan - kryeministri turk, nė Parlamentin Europian tha:
"Shteti Ser...b duhet ta harrojė Kosovėn dhe sa mė parė tė mendojė pėr tė ardhmen, nė Inkuadrimet Evropiane, Ēėshtja e Kosovės ėshtė e mbyllur; Kosova ėshtė shtet!

Gjithashtu Serbia duhet ta dijė se mendimi i tyre qė 'Kosova ėshte pjesė e Serbisė' ėshtė njė gabim i madh. Po tė shikojmė ashtu, atėherė edhe ne do duhej tė kėrkonim qė i gjithė Ballkani tė jetė pjesė e Turqisė. Por e vėrteta ėshtė ndryshe!".

Butik
23.04.2012, 10:11:53
[quote=kosovari50;755981]Ministri Agim Ēeku priti Veselin Veljoviē kėshilltarin pėr Siguri dhe Mbrojtje tė Malit tė Zi
http://mksf-ks.org/repository/images/Takimi-i-ministrit-me-keshi.jpg


Qfar tepije apo zegjan a qysh u thirrshin ato qe marojke gjyshja edhe ministri bajrami e regjepi ma posht paskan te njejten

Butik
23.04.2012, 10:13:46
[quote=kosovari50;756199]Ministri Krasniqi hapi ndeshjen miqėsore nė minigolf, Kosovė - Kroaci

http://www.mkrs-ks.org/repository/images/DSC_0032_505.jpg


bet pasha zotin me lu mini golf:):)

gjithesia
23.04.2012, 17:36:19
...


Turqia VETO Izraelit nė Nato
[ TURQIA PO E THYEN ''MITIN'' E KRIJUAR NDAJ JAHUDIVE ]

Ankara – Turqia ka vėnė veton ndaj pjesėmarrjes sė Izraelit nė takimin e kreut tė NATO-s nė Ēikago, qė do tė mbajet mė 20 dhe 21 maj, shkruan gazeta “Radikal”. Vendimi, ėshtė deklaruar nga ministri turk i Punėve tė Jashtme, Ahmet Davutogllu nė takimin e shefave tė diplomacive tė vendeve-anėtare tė NATO-s. Sipas g...azetės “Hyriet dejli njuz”, sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Anders Fog Rasmusen dhe pjesėmarrės tė tjerė nė kėtė takim e kritikuan moslejimin e Izraelit pėr tė marrė pjesė nė forumin nė Ēikago, pa e pėmendur konkretisht Turqinė. Disa prej ministrave paralajmėruan se nuk duhet qė problemet e ndėrsjellta tė Turqisė dhe Izraelit tė mbarten nė Aleancė. Vitin e kaluar Turqia nuk lejoi emėrimin e njė pėrfaqėsuesi diplomat izraelit nė NATO.
Gazeta “Radikal” citon njė funksionar tė lartė nga MPJ e Turqisė, i cili ka theksuar se vendet tė cilat dėshirojnė qė Turqia t’i pėrmirėsojė marrėdhėniet me Izraelin, duhet ta pėrkujtojnė Tel Avivin se sė pari duhet t’i kėrkojė falje Ankarasė pėr sulmin nė anijen “Mavi Marmara”, me ē’rast u vranė nėntė punonjės humanitar turq, si dhe t’u paguhet dėmshpėrblimi familjeve tė viktimave.

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/523783_10151561044520444_342676440443_23944373_190 2925082_n.jpg


.

Butik
24.04.2012, 08:04:48
SHKUP, EVITOHET RRAHJA MES DEPUTETĖVE SHQIPTARĖ (VIDEO)
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/foto_530570.jpg
Nė Parlamentin e Maqedonisė tė hėnėn ėshtė evituar njė incident fizik mes deputetėve shqiptarė Xhevat Ademi, nga Bashkimi Demokratik pėr Integrim dhe Ymer Aliu, nga Partia Demokratike Shqiptare.

Dy deputetėt kanė kėmbyer akuza dhe fyerje nė komisionin parlamentar pėr sistem politik, gjatė debatit rreth projekt-ligjit tė ri pėr lustrimin.

Gjithēka nisi pasi Xhevat Ademi elaboroi qėndrimin e BDI-sė lidhur me proēesin e lustrimit, gjė qė nxiti njė reagim tė ashpėr tė deputetit tė PDSH-sė, Imer Aliu.

Madje, ky i fundit akuzoi Ademin pėr bashkėpunim me shėrbimet sekrete tė ish-Jugosllavisė nė dėm tė shqitparėve. “Xhevat Ademi le tė tregojė pėr vete se ka nėnshkruar pėr tė bashkėpunuar me shėrbimet serkrete”, deklaroi Aliu.

Por kėto akuza u hodhėn poshtė nga deputeti I BDI-sė. “Protestoj ashpėr dhe kėrkoj qė komisioni tė distancohet nga shpifja e ulėt, e pistė, e pamoralshme, nė interpretimin e keq dhe tendencioz”, tha Ademi.

“Cila ėshtė shpifja, se ke nėnshkruar tre faqe pėr tė bashkėpunuar”, vijoi replikėn Aliu. “Hesht bre legen”, u pėrgjigj Ademi.

Deputetėt shqiptarė nuk u mjaftuan me kėto akuza dhe fyerje. Ata ftuan njėri-tjetrin pėr pėrballje fizike jashtė sallės sė komisionit parlamentar.

Por zėnka midis tyre u parandalua nga kolegėt e tyre dhe sigurimi i Parlamentit. Pas kėtij skandali seanca u ndėrpre dhe pritet tė vazhdojė tė martėn.

Ky nuk ėshtė rasti i parė kur deputetėt e partive shqiptare sulmojnė njėri-tjetrin nė mėnyrė verbale apo fizike. Nė vitin 2007 u shėnua njė zėnkė e madhe fizike nė Parlament mes disa deputetėve tė BDI-sė dhe PDSH-sė.
http://www.youtube.com/watch?v=4SOb_2lhBIE& (http://www.youtube.com/watch?v=4SOb_2lhBIE&feature=player_embedded)


feature=player_embedded (http://www.youtube.com/watch?v=4SOb_2lhBIE&feature=player_embedded)ne kosov parlamenti esht ma i levizshem ndoshta per shkak se aty tan jan boosa te majm dhe nuk kan interes prishjen e punes per qeshtje te kaluara por tani leku esht ma i fort se diamanti.

Ndriti
24.04.2012, 16:21:49
Nga Takimi me Kreun e Zyrės sė BE-sė nė Kosovė, z. Samuel Zbogar

Me kėrkesė tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! sot u mbajt njė takim nė mes tė pėrfaqėsuesve tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, z. Albin Kurti, z. Xhelal Sveēla dhe znj. Puhie Demaku, me drejtuesin e Zyrės sė BE-sė nė Kosovė, z. Samuel Zbogar.

Fillimisht, nė kėtė takim, z. Kurti ngriti shqetėsimin lidhur me situatėn nė Mitrovicė, posaēėrisht pas vrasjes sė Selver Haradinajt pėrmes aktit terrorist dhe sulmeve tė vazhdueshme tė Serbisė atje. Z. Kurti shfaqi pakėnaqėsinė e VETĖVENDOSJE!-s me reagimin e butė dhe joadekuat tė z. Zbogar me rastin e kėtij sulmi terrorist dhe kriminal.

Z. Zbogar shprehu shqetėsimet e tij pėr ēėshtjen e Mitrovicės duke pyetur pėr mundėsitė qė sipas Lėvizjes VETĖVENDOSJE! do tė ndihmonin nė ndryshimin e gjendjes aktuale nė Mitrovicė. Z.Kurti tha se luftimi i strukturave ilegale shtetėrore tė Serbisė do tė duhej tė bėhej paralelisht me zhvillimin e njė plani pėr tė luftuar papunėsinė nė Mitrovicė.

Pėrveē ēėshtjes sė Mitrovicės dhe veriut tė vendit, pėrfaqėsuesit e VETĖVENDOSJE!-s folėn gjithashtu pėr miratimin e Kodit tė ri Penal, sidomos pėr dy nene qė cenojnė nė thelb lirinė e medias, nenin 37 dhe 38.

Puhie Demaku tha se ėshtė brengosėse se si qeveria po synon t’i disiplinojė mediat pėrmes kėtyre dy neneve, ku tani pėrveē kėrcėnimeve fizike, ndikimit nė politikat editoriale, dhe trysnisė politike qė janė identifikuar si probleme edhe nė Raport tė Progresit, gazetarėt mund tė pėrfundojnė edhe nė burg. Nėse po synojmė tė pėrqafojmė vlerat evropiane, kjo mėnyrė assesi nuk pėrkon me frymėn e BE-sė, tha znj. Demaku.

Nė vazhdėn e diskutimeve pėr gjendjen politike, Xhelal Sveēla foli pėr procesin zgjedhor nė komunėn e Ferizajt. Ai tha se ėshtė e nevojshme qė tė sigurojmė qytetarėt qė do tė ketė jo vetėm zgjedhje tė qeta, por edhe zgjedhje tė lira dhe pa manipulime.

24 prill 2012
Lėvizja VETĖVENDOSJE!

Ndriti
24.04.2012, 19:52:12
Pėrfaqėsues tė VETĖVENDOSJE!-s takohen me Ambasadorin e Gjermanisė

http://www.vetevendosje.org/repository/images/DSC_02461041338477_thumb_2.JPG
24 PRILL 2012 - E Martė 08:45

Sot u mbajt njė takim nė mes tė pėrfaqėsuesve tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, z. Albin Kurti, z. Rexhep Selimi dhe z. Visar Ymeri, me Ambasadorin e Gjermanisė nė Kosovė, Dr. Ernst Reichel.

Nė fillim tė kėtij takimi, z. Kurti paraqiti shqetėsimin e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! pėr situatėn nė Mitrovicė dhe nė veri, veēanėrisht pėr vrasjen e Selver Haradinajt pėrmes aktit terrorist. Z. Kurti shfaqi mospajtimi parimor tė VETĖVENDOSJE!-s edhe me mundėsinė e pėrfolur pėr mbajtjen e zgjedhjeve tė pėrgjithshme tė Serbisė nė Kosovė, duke i vlerėsuar edhe kėto, sikur ato lokale, tė papranueshme.

Dr. Reichel shprehu shqetėsimet e tij pėr ēėshtjen e veriut tė Kosovės duke pyetur se ēfarė sipas Lėvizjes VETĖVENDOSJE! do tė duhej bėrė pėr ndryshimin e gjendjes aktuale atje. Ai tėrhoqi vėrejtjen pėr hapat, tė cilat do tė mund tė ēonin drejt acarimit tė situatės. Z.Kurti tha se luftimi i strukturave ilegale shtetėrore tė Serbisė do tė duhej tė bėhej paralelisht me zhvillimin e njė plani zvogėlimin e papunėsisė nė Mitrovicė dhe pėr zhvillim ekonomik atje.

Pėrveē ēėshtjes sė Mitrovicės dhe veriut tė vendit, pėrfaqėsuesit e VETĖVENDOSJE!-s folėn gjithashtu pėr miratimin e Kodit tė ri Penal, sidomos pėr dy nene qė cenojnė nė thelb lirinė e medias, nenin 37 dhe 38.

Visar Ymeri tha se Lėvizja VETĖVENDOSJE! ka qenė e vetmja e cila ka votuar kundėr kėtyre dy neneve, duke i vlerėsuar ato si ndėrhyrje nė pavarėsinė e mediave dhe kėrcėnim pėr lirinė e tyre, qė ėshtė nė kundėrshtim me standardet evropiane.

Nė fund tė kėtij takimi u bisedua edhe pėr zgjedhjet lokale nė Ferizaj. Z.Kurti tha se ėshtė e nevojshme qė tė kemi jo vetėm zgjedhje tė qeta, por edhe zgjedhje tė lira, tė ndershme, demokratike dhe pa manipulime.

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

Butik
25.04.2012, 10:34:53
http://www.koha.net/index.php?page=1,13,97003

Butik
25.04.2012, 10:53:22
Nė njė dasėm i kishin thėnė kėngėtarėve hajt bre kėndoni njė kėngė pėr trimat e gashit,e kėngėtarėt ua kishin kthye,na tregoni cilėn kėngė trimėrie e kanė gash-janėt dhe po ua kėndojmė.Meqė nuk kishte asokohe kėngė trimėrie pos asaj tė Halit Gashit pėr gashėt,dasmorėt nuk bėzanė.Noshta e kupton,apo edhe tani ja fut butik-qe ahahahahaha

Interesant por ka asi qe edhe shpatin e qajn me kok edhe pse koka te shkon por esht von per ta kuptuar.

gjithesia
25.04.2012, 14:06:53
...

Grupe tė armatosura pritet ta marrin veriun me forcė !http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/lajmet/kfori_24.png&pozita=foto_lajm
Me titullin “Maqedonia nė kazanin kosovar” e pėrditshmja maqedonase ‘Fokus’ e ditės sė Martė shkruan se nė rajonin e Likovės dhe pėrgjatė kufirit Maqedoni - Kosovė ka grupe tė uniformuara dhe tė armatosura. Kėto grupe tė uniformuara, sipas gazetės, i kanė parė edhe policia dhe me kėtė janė tė njohur instancat mė tė larta tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme, transmeton shkrimin portali Shqipmedia.
‘Fokus’ ka kontaktuar ish-ministrin e Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė Pavle Trajanov i cili pėr gazetėn nė fjalė ka thėnė se sipas informatave qė ka ai, pėrgatitet destabilizimi i Kosovės pasi pėrgatitet marrja me forcė tė veriut tė Mitrovicės.
"Bėhet fjalė pėr njė operacion tė gjerė qė pėrfshin nė plan edhe destabilizimin e Maqedonisė dhe Luginės sė Preshevės me tė cilėn do tė tentohet tė tėrhiqet vėmendja e ndėrkombėtarėve pėr zgjidhjen e problemit tė Kosovės. Jo rastėsisht NATO ka kėrkuar trupa shtesė nė Kosovė", ka thėnė pėr gazetėn Trajanov.
Ndryshe dje nė artikullin e tij tė pėrjavshėm gazetari i “Vecer” Dragan Pavlovic-Latas, i cili njihet si mik i ngushtė i kryeministrit Gruevski, pėr vrasjen e 5 maqedonasve para disa javėsh nė Shkup drejtoi gishtin kah kosovarėt.


/indeksonline/


.

gjithesia
25.04.2012, 14:31:37
...

Edhe nje lajm se gadi harrova :


kosvari 1244 & CO = http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/529174_290467097704335_135513719866341_659349_9929 08759_n.jpgps.Kujdes se nirthni mandej ! ;)


.

gjithesia
26.04.2012, 11:59:52
...

E vrasin Florim Islami kontrabandistet shqipetare ne qender te Mitrovices dje , pas deshtimit te vrasjes se tij nje dite mepare ne Suhodoll !


Vrasja eshte si pasoj e thirrjes se Florimit (Allahu e paste meshiru vellaun e devotshem ) per ndalim kontrabandes me shkije . Kontrabandistet shqipetare te mllefosur me keshillat e tij , dolen ne prite dhe e vrane babain e tre femijeve .


http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/26028_109444562405603_100000201807613_232381_83235 34_n.jpg

Florim Islami , pjestar i UĒK -se , baba i tre femijeve dhe trajner i xhudos ne Mitrovice !Ēka eshte duke ndodhur me ne , di kush te me tregoi ? !!!!????


.

Ndriti
26.04.2012, 14:00:20
...

E vrasin Florim Islami kontrabandistet shqipetare ne qender te Mitrovices dje , pas deshtimit te vrasjes se tij nje dite mepare ne Suhodoll !


Vrasja eshte si pasoj e thirrjes se Florimit (Allahu e paste meshiru vellaun e devotshem ) per ndalim kontrabandes me shkije . Kontrabandistet shqipetare te mllefosur me keshillat e tij , dolen ne prite dhe e vrane babain e tre femijeve .

http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/26028_109444562405603_100000201807613_232381_83235 34_n.jpg

Florim Islami , pjestar i UĒK -se , baba i tre femijeve dhe trajner i xhudos ne Mitrovice !

Ēka eshte duke ndodhur me ne , di kush te me tregoi ? !!!!????

.

Shkaku dhe pasoja jane pergjigjja. Ne keto 400 milione euro eshte i involvuar edhe faktori vendor. Ky veselinoviqi nuk do kishte mundesi te kontrabandonte sikur mos t`i kishte edhe klientet shqipetar madje edhe neper institucione. Ja pse!

Ndriti!

Mbi 400 milionė euro humbje nga kontrabanda nė veri

http://www.koha.net/repository/images/f1_zvonko21335426952.jpg

Publikuar: 26.04.2012 - 09:52

Prishtinė, 26 prill – Nė vazhdimin e sotshėm tė “Kohės Ditore” tė dosjes pėr kontrabandėn e Zvonko Veselinoviqit dhe tė afėrme tė tij, nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, konstatohet se si pasojė e kėsaj kontrabande buxheti i Kosovės ėshtė dėmtuar 30 deri nė 35 milionė euro. Pėr dhjetė vjet tė kėsaj veprimtarie, Kosova ka humbur mbi 400 milionė euro. Autoritetet kanė ditur pėr kėtė veprimtari. Dogana e Kosovės ka informacione se vlera e mallrave kontrabandė nga firmat e kontrolluara nga Zvonko Veselinoviq ėshtė 22.330.510,01 euro, derisa evazioni fiskal ėshtė 14,881,367.87 euro.

Paratė me prejardhje kriminale tė disa bosėve tė naftės nė veri tė Kosovės kanė qarkulluar nėpėr bankat e Kosovės pa asnjė problem. Tė paktėn dy llogari, njė nė Raiffeisen Bank dhe njė nė NLB Prishtina kanė dalė tė jenė nė emėr Jordan Raskoviqit, i njohur si marionetė e Zvonko Veselinoviqit. Nė to janė kryer transaksione gati njė milion euro. Prejardhja e tyre dyshohet tė jetė kontrabanda e naftės nga Serbia nė Kosovė.

Nė pjesėn e dytė tė hulumtimit pėr krimin e organizuar dhe kontrabandėn nė veri tė Kosovės, “Koha Ditore” sjell detaje tė fitimeve tė mėdha nga futja e naftės nė tregun e Kosovės nga njė grup serbėsh tė pjesės veriore.

Sipas dokumenteve zyrtare, pėrveēse nafta ka hyrė kontrabandė, duke iu shmangur detyrimeve doganore e taksore, kontrabandistėt serbė e shqiptarė kanė dėrguar derivatet nė disa pika grumbulluese pėr t’i pėrzier me ujė e vajra para shpėrndarjes nėpėr pompat e Kosovės.

Nė njė urdhėr tė lėshuar nga prokurori Jonatan Ratel nė nėntor tė vitit 2010 pėr pėrgjimin e njė numri tė telefonit qė pėrdoret nga Mentor Beqiri, njė biznesmen nafte nga Mitrovica, nė komunikim me Zvonko Veselinoviqin, vėllanė e tij Zarko Veselinoviq, tė atin Jovan Veselinoviq dhe Jordan Raskoviq, i njohur si “Mico” nėn dyshimin pėr kontrabandė tė mallrave, shmangie nga tatimi dhe krim tė organizuar janė zbuluar detaje tė biznesit tė tyre me anė tė tė cilave brenda njė kohe tė shkurtėr kanė fituar mbi dy milionė euro.

Jordan Raskoviq ėshtė pėrcjellė nga tė paktėn katėr hetues tė EULEX-it muaj tė tėrė. E pėrshkruajnė si njė njeri qė bėn jetė modeste, ndonėse nė bankė ka rreth njė milion euro. Dy llogari bankare nė Kosovė nė emrin “PP Raskos” i menaxhon ai. Nė NLB Prishtina, llogaria me numėr 1714200014009458 e hapur mė 7 qershor 2005, nė vitin 2010 kishte 942.733,40 euro. Nė llogarinė tjetėr me numėr 1503031000969747 e hapur mė 6 shtator 2006 po kaq para. Hetuesit kanė zbuluar se Jordan Raskoviq ka njė llogari tjetėr nė emėr tė “Starkos doo”, nė Komercjalna Banka, me numėr 205-0000000110953-36 e hapur mė 2 tetor 2006 me valute RSD. Nga llogaria e fundit janė bėrė transfere tė shumta tė dyshimta ndėrkombėtare (gjerėsisht nė Kohėn Ditore”).

http://www.koha.net/?page=1,13,97122

Butik
27.04.2012, 11:44:35
Sot Kosova kujton 1800 tė pagjetur

http://koha.net/repository/images/f1_27tepagjetur-jpg1335515547.jpg (http://koha.net/repository/images/f1_27tepagjetur-jpg1335515547.jpg)
Publikuar: 27.04.2012 - 10:31Prishtinė, 27 prill - Sot shėnohet Dita Kombėtare e tė Pagjeturve. Nga numri i pėrgjithshėm i personave qė llogariten si tė zhdukur qė nga pėrfundimi i luftės nė Kosovė mė 1999, kanė mbetur edhe 1800 njerėz, pėr fatin e tė cilėve nuk dihet asgjė.

Prishtina dhe Beogradi deri mė tash kanė zhvilluar njė sėrė takimesh teknike pėr tė ndihmuar nė ndriēimin e kėtyre rasteve, por rezultatet deri tash kanė qenė tė pakta.

Dita Kombėtare e tė Pagjeturve nė Kosovė shėnohet me njė varg aktivitetesh.

Shėnimi i kėsaj dite mė 27 prill bėhet pėr faktin se nė kėtė datė, nė vitin 1999, nė fshatin Mejė tė komunės sė Gjakovės, forcat serbe patėn vrarė dhe zhdukur 377 civilė shqiptarė tė moshės 15 deri 75 vjeē.

Butik
27.04.2012, 11:45:51
Qeveria e gatshme t’i takojė ilegalėt e veriut

http://koha.net/repository/images/f1_26qeveri1335463628.jpg

Publikuar: 26.04.2012 - 20:04Prishtinė, 26 prill - Qeveria e Kosovės duket tė ketė ndėrruar mendje sa i pėrket komunikimit me pėrfaqėsuesit ilegalė tė veriut. Pėr tė tejkaluar kėtė gjendje, njofton KTV, kėshilltarja e kryeministrit Hashim Thaēi, Dhurata Hoxha, nuk e ka pėrjashtuar mundėsinė qė tė ketė takime edhe me kryetarėt ilegalė, nėse ata zgjidhen nga qytetarėt e asaj pjese.

Nė veri tė Kosovės funksionojnė disa komuna me kėshilltarė e kryetarė tė dalė nga votimet e bėra sipas ligjeve dhe kushtetutės sė Serbisė

Butik
27.04.2012, 11:47:13
Paratė e kontrabandės kaluan edhe nėpėr bankat kosovare

http://www.koha.net/repository/images/f1_zvonko1335512053.jpgPublikuar: 27.04.2012 - 09:31Prishtinė, 27 prill – Nė vazhdimin e tretė tė shkrimit hulumtues tė “Kohės Ditore” rreth kontrabandės nė veri tė Zvonko Veselinoviqit dhe tė afėrme tė tij, bėhet fjalė pėr pėrdorimin prej tyre tė bankave tė Kosovės pėr kėto punė tė pista. Rreth 140 mijė euro kishte depozituar nė njė llogari bankare Stale Staletoviq, njėri nga njerėzit besnikė tė Zvonko Veselinoviqit. Paratė qė dyshohen se janė fituar nė mėnyrė kriminale nga kontrabanda ishin depozituar nė njėrėn nga bankat e Kosovės nga Jevro Panteliq.

Hetuesit kanė zbuluar se nė llogarinė bankare me numėr 1703-0030-201973.52 NLB Prishtina nė emėr tė Stale Staletoviqit, nga gushti i vitit 2010 deri nė prill tė vitit 2011 ishin depozituar 136.015.00 euro. Asnjė depozitė nuk kalonte vlerėn e 10 mijė eurove. Shumat e depozituara sillen nė mes 5.000 dhe 10.000 eurove. Duke mos kaluar 10 mijė euro, ai u shmangej rregullave pėr deklarimin e prejardhjes sė tyre siē parasheh ligji nė Kosovė.

Hetuesit kanė vėrtetuar se kėto depozitime ishin bėrė nė llogari tė Stale Staletoviq, nga Jevro Panteliq, i cili ėshtė arrestuar vitin e kaluar. Ai po mbahet nė paraburgim dhe tashmė ėshtė ngritur aktakuzė kundėr tij

gjithesia
27.04.2012, 15:36:11
...

http://www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/(u59u)erdogani%20pak%20lodhte.jpg

Pas Francės, edhe Turqia kėrcėnon Sirinė me luftė

Pas Francės, edhe Turqia kėrcėnoi tė enjten Sirinė me pėrdorimin e forcės, nėse njė zgjidhje pėr krizėn nė vend nuk do tė gjendet sė shpejti.

E premte 27 Prill 2012 11:08
Ditėn e mėrkurė, Ministri i Jashtėm i Francės, Alain Juppe, tha pėr herė tė parė se “forca ndėrkombėtare ėshtė njė opsion”, pėr tė detyruar qeverinė e Bashar al-Assad qė tė tėrhiqet nga masakrat qė realizon ndaj civilėve.
”Nėse Damasku do tė krijojė trazira tė reja nė kufirin me Turqinė dhe shkelje tė reja do tė ndodhin, do tė marrim masat tė pėrshtatshme, si njė vend sovran dhe njė anėtar i NATO-s”, deklaroi kryeministri Erdogan.
Deklarata e Erdogan u bė gjatė njė interviste eksluzive me rrjetin arab “Al-Jazira”. Nė mė shumė se njė vit trazira nė Siri, kanė qenė disa rastet nė tė cilat emigrantėt janė sulmuar pranė kufirit tė pėrbashkėt apo nė kampet e refugjatėve, nė territorin turk.
”Turqia ėshtė njė shtet me forca tė fuqishme tė armatosura. Siria duhet tė ketė tė qartė qė nė rast tė dhunimit tė ri tė kufirit, reagimi ynė do tė jetė shumė mė i vendosur se mė parė”.
Deklarata e kryeministrit Recep Tayyip Erdogan erdhi nė tė njėjtėn ditė nė tė cilėn nė Siri mė shumė se 70 persona mbetėn tė vrarė nė shpėrthimet e qytetit tė Hamės, ku beteja urbane vazhdon, pavarėsisht armėpushimit nė fuqi qė prej mesit tė prillit. /tch/
.

Butik
30.04.2012, 21:47:01
[quote=kosovari50;757052]Sekretari i Pėrgjithshėm i MPJ-sė, Nagip Skenderi ka zhvilluar njė vizitė zyrtare nė Republikėn e Bullgarisė
http://www.mfa-ks.net/repository/images/_m_Nagip_Skenderi.jpg


WAW fotelet si te mijat i pskan :D

Butik
30.04.2012, 21:50:36
Dhanė betimin 39 noterėt e parė tė Republikės sė Kosovės
http://www.md-ks.org/repository/images/IMG_5935.jpg
Nė njė ceremoni solemne tė organizuar nga Ministria e Drejtėsisė, e nė tė cilėn morenė pjesė Ministra, udhėheqės tė institucioneve tė drejtėsisė, Ambasadorja e Zvicrės, krerėt e Odes sė Noterėve nga Shqipėria dhe Maqedonia, dhanė betimin 39 noterėt e parė tė Republikės sė Kosovės.

Me kėtė rast, Zėvendėskryeministri dhe Ministri i Drejtėsisė, Prof. Dr. Hajredin Kuēi tha se me krijimin e institucionit tė noterisė ėshtė bėrė edhe njė plotėsim nė sistemin e drejtėsisė sė Kosovės. Sipas tij sistemi i noterisė do tė ndikojė nė shėrbime me tė mira pėr qytetaret, nė forcimin e renditė dhe ligjit dhe do tė jetė njė mbėshtetje pėr gjyqėsorin dhe lehtėsim pėr punėn e tyre.

Duke falėnderuar shtetin zviceran, Kėshillin Gjyqėsor dhe atė Prokurorial tė Kosovės, pėr ndihmėn e ofruar nė krijimin e sistemit noterial, Ministri Kuēi kėrkoi nga noterėt qė punėn e tyre tė mos e kenė vetėm detyre, por edhe mision.

Krijimi i sistemit noterial nė Kosovės ėshtė mbėshtetur edhe nga shteti zviceran, andaj nė kėtė ceremoni e pranishme ishte edhe Ambasadorja e kėtij vendi, Krystyna Marty, e cila para tė pranishmeve tha se njė shėrbim noterial funksional ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr Kosovėn dhe shtoi se ky sistem mund tė jep njė kontribut thelbėsor nė sistemin gjyqėsor tė vendit.

Pėr rolin pozitiv qė do ta luaj sistemi i noterisė dhe pėr ndihmėn qė do t’i ofrojė sistemit gjyqėsor, nė kėtė ceremoni folėn edhe krerėt e institucioneve tė drejtėsisė sė Kosovės, Kryetari i KGJK-sė, Enver Peci, Kryeprokurori, Ismet Kabashi dhe Kryetari i Gjykatės Supreme, Fejzullah Hasani.

Kjo ceremoni ėshtė pėrshėndetur edhe nga Kryetarja e Odes sė Noterėve tė Shqipėrisė dhe ajo e Maqedonisė.


Kuqi
Hajredin Kuqi

Policėt e Kosovės, pushime nė Budvė me para tė kriminelėve
Artikujt tjerė

Nė Graēanicė u konfiskua material zgjedhor tė Serbisė
Policėt e Kosovės, pushime nė Budvė me para tė kriminelėve
Gerxhaliu: Varfėria nė Kosovė, bombė e kurdisur
KQZ: Nė balotazh pėr Ferizajn PDK dhe LDK
INPO: Aliu dhe Salihaj nė balotazh pėr Ferizajn
DnV pėr parregullsitė nė votime
Jahjaga do kthejė Kodin Penal
Rend dhe ligj pėrmes dialogut?!
Ferizaj: Votimet, pa probleme
Pa koordinator pėr veriun

Prishtinė, 30 prill – Ish-komandanti i stacionit Policor nė veri tė Mitrovicės, Milija Milosheviq, ishte bėrė garantues i kriminelėve mė tė mėdhenj atje. Nė kėmbim tė veprimtarisė kriminale pa pengesė, Milosheviq, i njohur si “Piksi”, pėrfitonte pagė mujore tė rregullt, vetura, pushime verore nė Budvė, dreka e darka. Dikush i paguante 300 euro nė muaj, dikush 400, ndėrsa Zvonko Veselinoviq ishte donatori mė i madh. Nė kėtė mėnyrė, kontrabanda e naftės, alkoolit, drogės e armėve zhvillohej pa ndonjė pengesė serioze nė veri tė Kosovės.

Nė dosjet e hetuesve tė EULEX-it tė siguruara nga “Koha Ditore”, shihet se Milosheviqi kishte pasur pėrcjellje tė afėrt nga kolegėt e tij ndėrkombėtarė. Dinin gjithēka pėr tė, sikurse edhe autoritetet pėrgjegjėse tė Prishtinės. Mirėpo, kurrkush nuk e pengonte derisa doli hapur duke e thyer zinxhirin komandues tė Policisė sė Kosovės.

Kur bashkėpunėtorėt e tij arrestoheshin nga policė serbė tė Kosovės, ndėrhynte Milosheviq. Zhdukte raportet dhe bllokonte hetimet. Bile nė njė rast i kishte kthyer armėn e zėnė pa leje djalit tė njėrit prej liderėve tė veriut, Milan Ivanoviq

Ndriti
30.04.2012, 23:46:34
Ani KFOR-it leter a, :D! Dhe, plus i referohen Koha.net.-it : )

Doktor? Nese s`je i gatshem me nis luft per Veri mos u korit me letra e budallakina t`surrme.

Ndriti!


QEVERIA DO TI DĖRGOJĖ NOTĖ PROTESTE KFOR-IT, S’I KONTROLLOI KAMIONĖT RUS

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/bajram-rexhepi1_667086.jpg

Nga Express 30 Prill 2012 23:19

Ministri i Brendshėm, Bajram Rexhepi, shprehet i indinjuar me KFOR-in qė ka lejuar futjen e njė kamioni, dėrgesė nga Rusia, gjoja se bartte barna dedikuar Spitalit tė Mitrovicės. Sipas tij, ai kamion mund tė ketė pasur edhe armatim brenda.

Ndaj Qeveria e Kosovės ka vendosur t’i dėrgojė njė notė proteste NATO-s pasi qė nuk po e respekton marrėveshjen e shtatorit pėr tė mbyllur rrugėt alternative nė veriun e vendit, nėpėrmjet tė cilave po zhvillohet kontrabanda, raporton KTV.

Ministri Rexhepi ka potencuar se aksioni i mbrėmshėm nė Laplasellė dhe nė Graēanicė ishte nė kuadėr tė strategjisė sė Qeverisė sė Kosovės pėr parandalimin e zgjedhjeve serbe nė Kosovė. Sidoqoftė, Rexhepi ka potencuar se Qeveria do tė mund tė lejojė mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale pėr ata qė kanė 2 shtetėsi me ndėrmjetėsimi tė OSBE-sė, transmeton Koha.net.

piloti
01.05.2012, 12:33:54
ZJARR NĖ TERMOCENTRALIN 'KOSOVA A'

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/termocentralet-111_724109.jpg
Nė orėt e pasdites ka ndodhur njė shpėrthim zjarri nė termocentralin “Kosova A”, ku pos dėmeve materiale nuk ka pasur tė lėnduar. Shpėrthimi mė saktėsisht ka ndodhur nė shiritin transportues tė qymyrit, i cili e furnizon bllokun 3 tė kėtij termocentrali.

Incidentin nė fjalė e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovės. “Rreth orės 16 ka ndodhur njė shpėrthim zjarri nė termocentralin “Kosova A”, me ē’ rast nuk ka pasur tė lėnduar, ndėrsa pėr dėme materiale ende nuk dihet”, ka thėnė zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės, Baki Kelani, raporton Kosovapress


me siguri per festat e 1 Maj e kan ndez zjarrin ...per mos me i denue Policia !!!!

piloti

Apokalypse
02.05.2012, 11:48:56
Fatmir Limaj lirohet nga tė gjitha akuzat
LAJME, PRISHTINĖ | 2 Maj, 2012, 11:45

Sot trupi gjykues i Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė mori vendim tė liroj nga tė gjitha akuzat Fatmir Limajn pėr rastin “Kleēka”, nė procesin gjyqėsor ndaj tij dhe tre bashkėluftėtarėve tė tij, Nexhmi Krasniqi, Naser Shala dhe Naser Krasniqi.
Ndaj katėr tė akuzuarve pėr krime lufte, i njohur si rasti “Kleēka”, trupi gj...ykues kishte vendosur kohė mė parė qė tė vazhdonte gjykimin, me arsyetimin se ata gjatė kohės pėr tė cilėn akuzohen, kanė pasur pozita komanduese nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės.
Pas vendimit pėr vazhdim tė gjykimit ndaj tyre, prokurori dhe mbrojtja kishin vendosur qė dėshmitė e mbetura tė konsiderohen si tė lexuara dhe nė kėtė mėnyrė tė shmanget njė seancė tė dytė e shqyrtimit gjyqėsor.
Trupi gjykues, nė fillim tė procesit, i dha njė goditje tė rėndė shpresave tė akuzės, duke pėrjashtuar nga lista e dėshmive tė vlefshme atė tė Agim Zogajt, i njohur ndryshe si dėshmitari “X”, mbi tė cilin ishte bazuar njė pjesė e mirė e provave tė prokurorisė.
Sipas orarit tė publikuar tė seancave tė EULEX-it, seanca e sotshme u mbajt nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė, duke nisur nga ora 10:00.

Butik
02.05.2012, 11:52:29
Fatmir Limaj lirohet nga tė gjitha akuzat
LAJME, PRISHTINĖ | 2 Maj, 2012, 11:45

Sot trupi gjykues i Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė mori vendim tė liroj nga tė gjitha akuzat Fatmir Limajn pėr rastin “Kleēka”, nė procesin gjyqėsor ndaj tij dhe tre bashkėluftėtarėve tė tij, Nexhmi Krasniqi, Naser Shala dhe Naser Krasniqi.
Ndaj katėr tė akuzuarve pėr krime lufte, i njohur si rasti “Kleēka”, trupi gj...ykues kishte vendosur kohė mė parė qė tė vazhdonte gjykimin, me arsyetimin se ata gjatė kohės pėr tė cilėn akuzohen, kanė pasur pozita komanduese nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės.
Pas vendimit pėr vazhdim tė gjykimit ndaj tyre, prokurori dhe mbrojtja kishin vendosur qė dėshmitė e mbetura tė konsiderohen si tė lexuara dhe nė kėtė mėnyrė tė shmanget njė seancė tė dytė e shqyrtimit gjyqėsor.
Trupi gjykues, nė fillim tė procesit, i dha njė goditje tė rėndė shpresave tė akuzės, duke pėrjashtuar nga lista e dėshmive tė vlefshme atė tė Agim Zogajt, i njohur ndryshe si dėshmitari “X”, mbi tė cilin ishte bazuar njė pjesė e mirė e provave tė prokurorisė.
Sipas orarit tė publikuar tė seancave tė EULEX-it, seanca e sotshme u mbajt nė Gjykatėn e Qarkut nė Prishtinė, duke nisur nga ora 10:00.

Ky esht lajm i mir por te korruptuar esht kshtu dhe ashtu

Butik
02.05.2012, 13:01:20
Kriminel si ky ia prishen imazhin Luftes se UCKs

Azem Syla lėshon Zvicrėn dhe pėrmbush obligimet ndaj saj

http://www.koha.net/repository/images/f1_02-syla1335955140.jpgSolothurn, 2 maj - Siē bėn tė ditur zyra e avokatėve, Syla do tė zbatojė vendimin e institucioneve dhe deri mė 15 maj do tė jetė jashtė Zvicrės.

Shikuar nga ana juridike, gjithēka duket e qartė. Azem Syla, i cili pėrmes bazės sė invaliditetit ka pėrfituar mbėshtetje materiale prej 426 mijė frangash dhe krahas kėsaj ka ndėrtuar karrierė politike nė Kosovė, duhet ta braktisė Zvicrėn. Kėtė e ka vėrtetuar edhe Gjykata Federale, e cila nuk e ka marrė fare nė shqyrtim ankesėn e Sylės kundėr vendimit pėr dėbim.

Siē bėn tė ditur zyra e avokatėve qė pėrfaqėson Azem Sylėn, klienti i tyre do tė zbatojė vendimin e institucioneve gjegjėse. “Ai, deri mė 15 maj do tė jetė jashtė Zvicrės”, i ėshtė thėnė gazetės “Solothurner Zeitung” nga kjo zyrė, transmeton albinfo.

Sipas gazetės, Syla aktualisht gjendet ende nė Zvicėr ku po i nėnshtrohet marrjes nė pyetje nga Prokuroria e Pėrgjithshme. Ndėrkaq, kundėr tij ėshtė duke rrjedhur procedura pėr shkelje tė tė drejtės sė tė huajve dhe pėr abuzim me ndihmat sociale dhe ajoo do tė vazhdojė edhe pas kthimit tė Sylės nė Kosovė.

Ndėrkohė qė ana juridike e ēėshtjes po kristalizohet, problemi ka shkaktuar shumė kokėēarje nė strukturat politike e institucionale tė komunės Biberist ku ka jetuar Azem Syla dhe nė Kantonin e Solothurnit. Institucionet pėrgjegjėse i hedhin fajin njėri tjetrit pėr neglizhencėn nė rastin e dhėnies, siē thuhet, pa tė drejtė tė ndihmave politikanit kosovar.

Nė kėtė shkėmbim akuzash nuk mbetet i paprekur as niveli federal, i cili, sipas gazetės, duhej tė mbante nė dijeni institucionet kantonale mbi veprimtarinė politike tė Sylės jashtė vendit

Butik
02.05.2012, 13:03:37
Tan e kan kshtu se shoku enver esht i rrept ja me dasht shum ja ta zvoglon:):):)


Avokati i Popullit i akuzon institucionet pėr “hakmarrje”

http://koha.net/repository/images/f1_ombudspersoni-jpg1335945138.jpgPublikuar: 02.05.2012 - 09:50Prishtinė, 1 maj – Avokati i Popullit, Sami Kurteshi, ka fajėsuar institucionet e vendit se ia kanė zvogėluar pagėn si veprim hakmarrjeje ndaj reagimeve tė fundit qė janė bėrė nė lidhje me pakėnaqėsitė rreth shumės sė pagave tė pesė zėvendėsve tė tij.

“Unė kam marrė pagėn muajin e fundit sa tė zėvendėsve tė mi, dhe ky shkurtim mė ėshtė bėrė nė mėnyrė arbitrare nga Qeveria, pas reagimeve qė ne kemi bėrė nė lidhje me pakėnaqėsitė pėr pagat”, ka deklaruar Kurteshi, tė martėn, pėr “Kohėn Ditore”.

Ai ka bėrė tė ditur se pagėn e fundit e ka marrė pėr afro 50 euro mė pak, nė krahasim me pagėn e deritashme.

“Deri nė muajin e fundit unė nė konto i kam marrė 808 euro pagė, ndėrsa herėn e fundit kam marrė 760 euro, aq sa marrin edhe zėvendėsit e mi”, ka pohuar Kurteshi, duke thėnė se si dėshmi pėr kėtė mund tė ofrojė “letrat nga banka”.

Sipas tij, ky shkurtim ėshtė bėrė nė mėnyrė arbitrare nga Qeveria, madje as pa e njoftuar fare pėr kėtė.

Me gjithė pėrpjekjet, gazeta e ka pasur tė pamundur kontaktin me zyrtarėve tė Ministrisė sė Financave. Megjithatė, Kurteshi ka insistuar se paga i ėshtė zbritur pėr shkak tė reagimeve nė lidhje me pakėnaqėsitė rreth shumės sė pagave, e cila gjė do tė duhej rregulluar me ligjin pėr pagat e zyrtarėve tė lartė, i cili ende nuk ka kaluar as nė Qeveri.

Avokati i Popullit, ndėrkaq, ka njoftuar edhe pėr dėrgimin e njė reagimi publik nė Kuvendin e Kosovės, qė sėrish lidhet me ēėshtjen e pagave. Por ka tė bėjė me

kundėrshtimin e mėnyrės se si janė sjellė deputetėt e Komisionit pėr Buxhet me njėrin nga zėvendėsit e tij, Basri Berisha, gjatė njė takimi ku po diskutohej kjo ēėshtje.

Aty deputetėt kanė kėrkuar qė Berisha tė lėshonte takimin. Mė i ashpėr ndaj tij ka qenė nėnkryetari i Komisionit, Naser Osmani, i cili deklaratat e Berishės i ka quajtur “pallavra”.

Tashti, Kurteshi thotė se arsyeja e vetme e dėrgimit tė kėtij reagimi ėshtė pėr tė treguar se institucioni i Avokatit tė Popullit nuk e pranon kėtė formė komunikimi me askėnd, ndonėse ka shtuar se “nuk pres bash asgjė nga ky reagim”.

Sipas tij, fakti qė Kuvendi nuk ia ka tėrhequr as vėrejtjen Osmanit, tregon se nuk do tė bėjė punė kurrfarė reagimi.

“Mėnyra se si deputeti Naser Osmani i ėshtė drejtuar zėvendėsit tė Avokatit tė Popullit, duke i thėnė ‘nuk dėshiroj tė dėgjoj pallavra’, cenon dinjitetin e tij si pėrfaqėsues i institucionit, dhe si individ. Njė mėnyrė e tillė komunikimi ėshtė nė kundėrshtim me normat elementare tė mirėsjelljes njerėzore dhe me etikėn elementare qė njė person publik do tė duhej tė kishte, prandaj ėshtė krejtėsisht e papranueshme dhe e patolerueshme pėr Institucionin e Avokatit tė Popullit”, thuhet nė kėtė reagim.

Ismet Krasniqi, sekretar i Kuvendit tė Kosovės, ka pohuar se Kryesia ka shqyrtuar reagimin e Ombudspersonit, nė takimin e sė hėnės.

“Kryesia ėshtė vėnė nė dijeni pėr reagimin e rrjedhės sė mbledhjes sė Komisionit, por nuk ėshtė dhėnė asnjė deklarim”, ka thėnė Krasniqi.

Megjithatė, ai ka nėnvizuar se Kryesia ka konstatuar se ndaj pagave tė tyre ėshtė treguar njė moskorrektėsi.

“Por, sėrish u propozua qė ata tė marrin pagat ashtu siē i parasheh Ligji aktual i Buxhetit”, ka theksuar Krasniqi.

Sipas tij, ėshtė dalė me rekomandim qė tė kėrkohet nga Qeveria procedimi sa mė i shpejtė i Ligji pėr pagat e zyrtarėve tė lartė. Nė mungesė tė kėtij ligji, drejtues tė Institucionit tė Ombudspersonit kanė kėrkuar qė pagat e tyre tė jenė sikurse ato tė gjyqtarėve tė Gjykatės Supreme, e cila arrin diku afro 1.300 euro.

Butik
02.05.2012, 14:57:20
Edhe Limaj,Haradinaj...... dhe gjithė ēlirimtarėt pėr juve ishin dhe mbeten kriminel.Ju jeni legenė dhe infeksioni mė i rrezikshėm pėr popullin,pėr tė cilin derdhni lot krokodili.Turpi ju ka mbulue qėmoti juve argatėve tė sllavizmit


Ti ske qare pa e mbrojt shokun enver se te ndodh sikur kti Avokati i Popullit, Sami Kurteshi,qe ia kan zbritur rrogen. bravo ke filluar at zakonin me hahahahaa me hjek ke msauar mga shkrimet e mia.:D

Butik
03.05.2012, 07:49:27
Unė tė mėsoj nga shkrimet e njė legeni qė para dite urren tėrė botėn e pasdite veten e tij ahahahahah?Prap shprehja jote hahahahaha ne gjdo fund te shkrimit edhe si duket vetem kur ofendon dikan ndjen ket shprehi e keqe kjo

gjithesia
04.05.2012, 21:47:09
...

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/529768_450413991652039_198602673499840_1763831_152 0990580_n.jpg..

Protestė gjithpopullore 05.maj (e shtune) 2012

http://www.youtube.com/watch?v=ntsprYy4PyE&feature=share


.

gjithesia
05.05.2012, 00:17:17
...UĒK mund tė rimobilizohet!

Xhezair Shaqiri, i njohur si Komandant Hoxha, ka deklaruar se tensionet nė Maqedoni janė pjesė e komplotit tė shėrbimeve sekrete maqedonase dhe serbe pėr tė shkaktuar njė luftė dhe pėr t’i ngulfatur mė pas shqiptarėt nė enklava tė vogla, tė krijuara sipas modeleve tė spastrimeve etnike.

Shaqiri ka thėnė pėr ‘Tribuna Shqiptare”, se vetėm Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė aftėsi pėr t’i zbuluar dhe pėr t’i parandaluar kėto konspiracione.
Ai poashtu ka thėnė se ndihet i ēuditur nga fakti qė politikanėt shqiptarė nė Maqedoni nuk reagojnė nė kėtė situatė.
Shaqiri ka thėnė se situata nė Maqedoni ka bėrė qė kohėve tė fundit tė ketė takime ndėrmjet ish-komandantėve qė udhėhoqėn luftėn nė Kosovė dhe nė Maqedoni, duke mos pėrjashtuar mundėsinė qė nėse vazhdojnė provokimet, tė bėhet rimobilizimi i strukturave tė UĒK-sė nė njė luftė guerile, me qėllim qė ta mbrohet popullata.
“E ku do tė dalė kjo, vetėm njė Zot e di”, ka thėnė Shaqiri, i cili qė nga viti 2003 deri nė vitin 2011, ka udhėhequr njė grup tė ish-luftėtarėve, qė nuk lejuan policinė maqedonase tė hynte nė fshatin Tanushė, nė afėrsi tė kufirit me Kosovėn./Telegrafi/
.

Ndriti
05.05.2012, 16:25:32
Eh, "po de po" : ), pasiqe paskeshh thene kjo Lėpiska Patė do behet dikur; ani me 2020 ? : )))).

Ndriti !

http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_470x261/tekst_4-5_855515.jpg

VLORA 2020

Kosova po bazohet nė pėrvojat rajonale, kur po i krijon mekanizmat qė kanė tė bėjnė me proceset integruese. Ministrja e Integrimeve, Vlora Ēitaku, thotė se tė gjitha kėto instrumente kanė nga njė punė pėr tė bėrė dhe nuk po dyfishohen. Kjo zyrtare e qeverisė ėshtė mjaft optimiste...mė shumė

http://www.gazetaexpress.com/

gjithesia
05.05.2012, 17:28:00
...http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/318152_419061401445954_272328659452563_1598755_128 9378545_n.jpgKryeministri turk Erdogan ne nje interviste per kanalin shteteror turk deklaron ...se Turqia do mbeshtese vellezerit shqiptare nese do jete e nevojshme me trupa ushtarake , ai shtoj me tej se populli shqiptar ka te drejten e vetevendosjes per krijimin e nje shteti te madh shqiptar , dhe se UCK nuk eshte organizate rebele terroriste por vullneti i shqiptareve per te mbrojtur trojet e tyre. Erdogan ka kercenuar me shperberje te maqedonise dhe gjithe ballkanit nese te drejtat e shqiptareve nuk merren parasysh. Ai shtoi se trupat kombetare turke jane ne gadishmeri dhe do ndihmojne shqiptaret per clirimin e trojeve shqiptare. Kjo deklarate ka bere qe ministrat e jashtem grek dhe serb te reagojne ashper.


.

piloti
06.05.2012, 18:08:53
Nė Zveēan votohet edhe pėr zgjedhjet lokale serbeNė Zveēan po mbahėn zgjedhjet lokale dhe atė nė afėrsi tė vendeve ku po zhvillohet votimi pėr zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale....Postuar: 02:16:14 / 06.05.2012


keshtu Lajmron RTKLIVE.COM,Hm , o Kosovari50 , a je kune gjall a jo, dicka tu ka shurdhueee pipaa!!!!,

ku eshte Bajram Xharrahi me Roskat e vet (ban vaki se u shkue edhe ky me votue se qatu afer e ka Zveqanin !!!!...po Hashim Broja ...mos u shkue prap ne USA me naj ministresh - ani vizit zyrtare !!!piloti

Lui
06.05.2012, 19:07:04
A prap zgjedhje lokale serbe nė Kosovė, a?
... gajret o burra, se nuk janė as t' parat e as t' fundit...

ka edhe ma keq... mbase, edhe kjo qė bė(j)nė shkitė - e ka mbushė kupen...
por pėr KFOR'in dhe qeverrinė e hejnave - ban si s' ban... ata vetėm dojnė qetėsi e rehati...
gjithnjė nė moton, e spoteve bajate qė na servohen si reklama gratis nė RTK'nė e e qeverrisė, alias TV e (pa)'varur shtetrore... mu si kjo pavarrėsia e kosoves,... qė i gjason Hanit tė Kaēit... apo shtėpive publike nė kosovė, ku ata me xhepa tė thellė, dhe para nga tenderat e qeve'risė dhe droga e nėntokes ballkanase, ushtrojnė zullum me halete nė dorė, ndaj cucave prej moldavisė, bullgarisė, ukraines, serbisė ... edhe .... shqipėrisė..., ku derdhen djersė sa grushti... gjamė e piskamė... si n' Hanin e Kaēit, ku hynė e dalin, kuj t'i qohet ma s' pari k...

...?

gjithesia
07.05.2012, 00:18:40
...


GJENDET I VDEKUR ISH USHTARI I UĒK-SĖ, DYSHOHET PĖR VETĖVRASJE

Pranė trupit tė tė ndjerit, Arsim Berisha (33), ėshtė gjetur njė armė automatike e tipit AK 47, ndėrsa dyshohet se i ndjeri ka kryer vetėvrasje. Varrimi i tė ndjerit do tė bėhet nesėr nė orėn 16:00 nė varrezat e fshatit Drenoc tė Rahovecit....


Sipas zyrės pėr informim tė Policisė sė Kosovės nė Prizren, nė orėt e para tė datės 6 maj, nė Drenoc tė Rahovecit ėshtė gjetur i vrarė Arsim Berisha (33). Pranė trupit tė tė ndjerit ėshtė gjetur njė armė automatike e tipit AK 47, ndėrsa dyshohet se i ndjeri ka kryer vetėvrasje. Arsimi ka qenė pjesėtar i UĒK-sė dhe sipas burimeve familjare, kohėve tė fundit ėshtė pėrballur me kriza financiare, kurse qė nga paslufta ka qenė i papunė. Varrimi i tė ndjerit do tė bėhet nesėr nė orėn 16:00 nė varrezat e fshatit Drenoc. Organizata e veteranėve tė UĒK-sė nė Rahovec ka paralajmėruar ceremoni tė organizuar tė varrimit tė ish-pjesėtarit tė UĒK-sė Arsim Berisha.


..

Me ia pas fale se paku nje nga xhipat bashkluftetarit keta hajnat , ndoshta e kish shite e kish jetu edhe naj dite !


TURPI I TURPIT TE MARRES !


HAJNA!


.

gjithesia
07.05.2012, 12:14:49
...


00:34 / E hėnė, 07 Maj 2012

"Mund ta riaktivizojmė UĒK-nė"

Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK) u ris-shfaq. Ajo pėrmjet njė deklarate politike ka kėrkuara qė tė mbahet njė konferencė ndėrkombėtare pėr ēėshtjen shqiptare nė Ballkan.
Nė kėtė deklaratė tė LPK-ė thuhet s propozimi nė fjalė ka dal pasi njė takimi nė pėrbėrje nga strukturat politiko – ushtarake nė Shkup, qė ka ardhur pas zhvillimeve tė fundit.
LPK thotė se ėshtė ėshtė pėrpjekur nė vazhdimėsi t'i shėrbej paqes nė rajon. Me gjithė kėto pėrpjekje, terrorizmi shtetėror i Beogradit dhe i Shkupit, po vazhdojnė politikėn ekspansioniste kundėr shqiptarėve autokton. Duke pasur parasysh tė drejtėn ndėrkombėtare pėr vetėvendosje tė shqiptarėve, LPK thėrret qendrat e vendosjes, pėr organizimin e njė konference ndėrkombėtare, pėr zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare nė Ballkan.
Kumtesa e LPK=-sė pėrfundon me njė kėrcėnim se nėse kjo nuk ndodh, „LPK detyrimisht ėshtė e obliguar tė riaktivizojė strukturėn ēlirimtare - UĒK- nė“.
Deklarata e plotė e LPK-sė:
„Duke pasur parasysh situatėn aktuale tė popullit shqiptar nė trojet e saja tė mbetura padrejtėsisht jashtė Shqipėrisė, e veēanėrisht situata tepėr tensionuese nga terrori i pandalshėm serbo – maqedon, kundėr shqiptarėve autokton nė Mitrovicė, Kosovė Lindore dhe IRJM, LPK u bėn me dije faktorėve relevant shqiptar, forcave tė errėta terroriste sllave - serbo – maqedone dhe faktorit ndėrkombėtar, se luftėrat ēlirimtare tė organizuara nga LPK, ende nuk e kanė arritur qėllimin pėrfundimtar tė programit tė LPK-sė – ēlirimin e trojeve tė robėruara dhe bashkimin kombėtar.
Ēėshtja e pa zgjidhur shqiptare ėshtė pasojė e Kongresit tė Berlinit, Londrės dhe Parisit, tė cilat fuqitė e mėdha, pėr interesat e tyre gjeo -strategjike, i copėtuan trojet shqiptare.

Rikonfirmojmė se, LPK ishte kundėr Marrėveshjeve tė: Rambujesė, Kumanovės, Konēulit dhe Ohrit si dhe bisedimeve nė Vjenė e Bruksel, tė cilat duke mos ofruar zgjidhje tė ēėshtjes shqiptare, nuk arritėn tė ofrojnė as paqe tė qėndrueshme nė Ballkan.

LPK duke pasur parasysh zhvillimet politike botėrore, ėshtė pėrpjekur nė vazhdimėsi t'i shėrbej paqes nė rajon. Me gjithė kėto pėrpjekje, terrorizmi shtetėror i Beogradit dhe i Shkupit, po vazhdojnė politikėn ekspansioniste kundėr shqiptarėve autokton.
LPK duke pasur parasysh tė drejtėn ndėrkombėtare pėr vetėvendosje tė shqiptarėve, thėrret qendrat e vendosjes, pėr organizimin e njė konference ndėrkombėtare, pėr zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare nė Ballkan.

Nė tė kundėrtėn, LPK si bartėse e tri luftėrave pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar, detyrimisht ėshtė e obliguar tė riaktivizoj strukturėn ēlirimtare - UĒK- nė“.

/Indeksonlin/
.

Ndriti
08.05.2012, 10:13:46
: ), Jo ore, "shpifje jane keto". Ligjvenesit "nuk shkelin ligjin" do kokorizej ndonje leshpalare.

Ndriti !

UP-ja shkel ligjin pėr ta bėrė “Kamishin” asistent

Publikuar: 08.05.2012 - 08:59

http://koha.net/repository/images/f1_kamishi-asistent-jpg1336460358.jpg

Prishtinė, 8 maj – Emri i Bekim Haxhiut do tė vihet kėtė javė para senatorėve tė Universitetit tė Prishtinės, pėr t’i dhėnė votėn qė tė zgjidhet asistent nė Fakultetin e Mjekėsisė. Ai s’i plotėson tė gjitha kriteret ligjore pėr tė marrė tė tillė thirrjeje akademike.

Senati formalisht voton listėn e kandidatėve pėr thirrje tė caktuara akademike, pasi tė bėhet pėrzgjedhja nga organet e fakultetit dhe nga njė komision profesional nė Rektorat.

Puna nė Fakultet ka pėrfunduar javėn qė shkoi. Nė dy hallka i ėshtė dhėnė drita jeshile “Kamishit”, nofkė kjo me tė cilėn njihet Haxhiu. Fillimisht nė Komisionin recensues dhe tė premten edhe nė Kėshillin e Fakultetit. Tė hėnėn ka kaluar edhe nė hallkėn e tretė dhe tė fundit para se tė dalė nė Senat – nė Komisionin e studimeve tė UP-sė.

Deputeti i PDK-sė ėshtė nė rrugė pėr tė marrė statusin e asistentit, falė ndryshimeve nė Fakultet. Konkursi ishte shpallur nė kohėn sa ishte dekan **** Bajraktari. Atėkohė, Komisioni recensues pati vendosur pėr dy nga 27 konkurrentėt, duke lėnė jashtė Haxhiun. Ishin Arbnore Ibrahimaj dhe Valentina Dushi. Tė dyja ishin nėn 30 vjeē dhe kishin notė mesatare mė tė lartė se 9.

Bekim Haxhiu ėshtė mė shumė se 40 vjeē. Nota mesatare e tij ėshtė pak mė e lartė se 8.

Me tė tillė moshė, Haxhiu nuk i plotėson kriteret pėr t’u zgjedhur nė ndonjėrėn prej kėtyre dy thirrjeve: “asistent i ri” apo “asistent”.

Neni 186 i Statutit tė UP-sė pėrcakton qė pėr titullin “asistent i ri” kandidati duhet tė jetė nėn moshėn 28-vjeēare (respektivisht 30 nė Fakultetin e Mjekėsisė, duke i dhėnė prioritet specialistit) kur emėrohet pėr herė tė parė. E, neni 185 i po tė njėjtit Statut pėrcakton qė pėr titullin e “asistentit” kandidati duhet tė plotėsojė edhe kėtė kusht: tė jetė nėn moshėn 35- vjeēare kur emėrohet pėr herė tė parė (gjerėsisht nė “Kohėn Ditore”).

http://www.koha.net/?page=1,13,98550

kosovari50
09.05.2012, 12:18:59
Jehona e pushkės sė Artim Jasharit
http://www.youtube.com/watch?v=6sGn9mSuW6Y

Artim Jashari ka lindur mė 2 Korrik 1974, nė Mitrovicė. Si djalė i zgjuar dhe trim, u dallua si nė mėsime, ku ishte student i dy fakulteteve; i atij Xehtaro-Metalurgjik nė Mitrovicė dhe i fakultetit tė gjuhės angleze nė Prishtinė, ashtu edhe nė veprimtari kombėtare, nė aktivitete tė ndryshme konkrete ēlirimtare.

Edhe pse jetonte nė Mitrovicė, me familje, Artimi qė nga viti 1993 kishte kontakte tė shpeshta direkte me Hamzė e Adem Jasharin. Kėta heronj, me tė riun, po ashtu me pėrmasė heroi, me Artimin nuk lidheshin vetėm nė bazė tė vijės familjare (trungut tė fortė e tė pėrbashkėt tė familjes sė madhe Jashari) por mė shumė lidheshin nė bazė tė idealeve tė pėrbashkėta ēlirimtare kombėtare.

Artim Jashari ka marrė pjesė aktive nė demonstratat e vitit 1990, 1992, 1997.

Ai ka bėrė punė e veprimtari kulturore, politike e ushtarake nė nivele dhe kohė tė ndryshme.

Artimi kishte njė diapazon tė gjerė kulturor dhe njė cilėsi tė rrallė qartėsie politiko-kombėtare e trimėrie nė veprime. Kjo u dėshmua edhe nė verė tė vitit 1996 kur Artim Jashari merr pjesė nė njė Konferencė tė organizuar nė Prishtinė nga Zyra amerikane. Ėshtė takuar me udhėheqėsin e zyrės z. M. Meclein me tė cilin ka komunikuar nė anglishte.

Artimi me kėtė rast e ka pėrshkruar qartė situatėn e atėhershme tė shtypjes nė Kosovė nga makineria pushtuese serbomadhe. I ka paraqitur tendencat dhe kėrkesat qytetare, shtetėrore e kombėtare tė shqiptarėve tė Kosovės, duke kėrkuar edhe ndihmėn e shtetit amerikan; duke garantuar aktivitetin dhe qėndresėn e vazhdueshme tė shqiptarėve tė Kosovės pėr liri, pavarėsi e bashkim kombėtar.

Njė lloj i veēantė i aktivitetit ushtarak tė Artimit ka qenė edhe aktiviteti i tij pėr ruajtjen e shkollave shqipe, nga huliganėt dhe policia serbomadhe, e cila pėrcillte dhe ndiqte shkollėn shqipe kėmba-kėmbės. Nė kėtė Nisjativė qytetare Artim Jashari nuk ishte vetėm por punoi edhe me shokėt e tij siē ishin; Muhamet, Rama, Hastret Bekteshi, Vesel Neziri, Gėzim Kėpuzi etj. Kjo Nisjativė qytetare e kryesuar nga Artim Jashari bėri njė punė tė ēmuar dhe tė pazėvendėsueshme pėr atė kohė nė ruajtjen dhe mbrojtjen e arsimit shqip.

Artimi ėshtė dalluar edhe nė aktivitete politike qė kishin qėllime radikale ēlirimtare, si pėr shembull ka qenė Kryetar i Rinisė Republikane Shqiptare (mė 1992), nė nivel qendror.

Vlen tė theksohet se Artim Jashari ėshtė kthyer nga Suedia, ku i kishte pasur letrat, sepse kishte vendosur qė tė luftoj pėr lirinė e Kosovės, deri nė vdekje.

Duke e parė karakterin e kėtij udhėheqėsi tė madh tė rinisė mitrovicase dhe mė gjerė, unė pa asnjė dyshim ia kisha dhėnė materialin ilegal propagandues ēlirimtar grupit tė djelmoshave ku bėnte pjesė Artimi. E kam borxh ta ceku se kėtė material propaganudues (“ĒLIRIMIN” me materiale tė ngjashme sqaruese pėr masat e gjėra popullore) i kishim marrė prej kolosit tjetėr ēlirimtar Mehė Ukės.

Vendosmėria dhe karakteri i pathyeshėm i Artim Jasharit u pa edhe mė 30 shtator 1997, kur ai vuri nė vende publike nė Pjesėn Veriore tė Mitrovicė, lajmėrimet pėr Demonstratė tė studentėve tė UP-sė, me ē’rast ėshtė arrestuar nga policia serbe pėr 24 orė, me kusht qė mos tė dilte tė nesėrmen nė Demonstratė. Ai ua tha haptas, ndėr sy, policisė sė pushtuesit se gjithsesi do tė dalė nė demonstratė tė 1 Tetorit, dhe, pėrnjėmend doli, po aty duke lozur njė rol shumė aktiv dhe ku tregoi vendosmėri tė pashoqe nė rrugėn e fitimit tė lirisė, edhe pėrmes kėsaj demonstrate aq tė fuqishme dhe tė pandalshme nga okupatori qyqar.

Aksionin e famshėm tė 6 majit 1998, apo kryeveprėn e tij ēlirimtare Artim Jashari e ka bėrė me vetėdije tė plotė nė stacionin e autobusėve nė Mitrovicė, me ē’rast vrau 4 policė e plagosi njė. Po atė ditė militanti i UĒK-sė vdiq me armė nė dorė duke mbetur gjithmonė i gjallė nė kujtesėn e kombit tonė.

Aksionin e tillė po e quajmė KRYEVEPĖR E ARTIM JASHARIT, sepse jehona e pushkės sė tij ēlirimtare shqeu fort e fuqishėm terrin e robėrisė duke i dhėnė krahė dritės sė lirisė, duke treguar se aksione tė tilla tė befasishme tė luftės guerile nė qytetet nuk do t’i lėnė kund vend elementėve tė makinerisė sė pushtuesit gjakatar dhe makinerisė fashiste serbomadhe po i mbetej vetėm njė rrugė; ajo e tėrheqjes nga Mitrovica dhe Kosova e pranimi i disfatės sė pashmangshme nga forcat ēlirimtare shqiptare dhe ndėrkombėtare. Neve ushtarėve tė UĒK-sė, qė ishim nė Malet e Shalės, aksioni rrufe i Artim Jasharit na dha edhe mė shumė zemėr sepse e pamė qė lufta ēlirimtare, me aksione tė tilla aq tė suksesshme guerile, po zgjerohej e po merrte hov tė pandalshėm. Jehona e pushkės sė Artim Jasharit, nė mesin e shumė pushkėve ēlirimtare tė UĒK-sė heroike, e gėzoi edhe Tiranėn dhe aleatėt ndėrkombėtar (nė rend tė parė ata amerikanė), ndėrsa e pikėlloi Beogradin dhe aleatėt e tij.

Jehona ēlirimtare dhe lavdia e pėrjetshme do t’i mbetet shenjė madhėshtore pushkės sė djalit dhe trimit tė kombit, Artim Jasharit.

Pushka e Artim Jasharit vrau robėrinė.

Artim Jashari ka lėnė pasardhės, djalin Endritin, tani 14-vjeēar.

Ndriti
10.05.2012, 03:31:31
Fjalimi i Albin Kurtit nė Akademinė Pėrkujtimore me rastin e 14 vjetorit tė rėnies sė Ilir Konushefcit dhe Dr.Hazir Malajt

09 MAJ 2012 - E Mėrkurė 08:06

Tė dashur luftėtarė tė UĒK-sė,

Tė nderuara familje tė dėshmorėve,

Tė dashura familje Konushefci dhe Malaj,

Tė nderuar pėrfaqėsues e zyrtarė tė institucioneve,

Tė nderuar pjesėmarrės tė kėsaj akademie pėrkujtimore,

Dėshmorėt dhe heronjtė kanė dalė nga populli dhe kanė rėnė pėr popull. Pa histori, nuk ka ardhmėri. Me ardhmėri, kemi edhe histori. Sepse, pa ditur nga vijmė, s’e dimė se ku do tė shkojmė e kah duhet tė shkojmė. Dhe, me rrugėn e sė ardhmes, ndriēojmė e rikujtojmė tė kaluarėn.

Historia e kombit tonė ėshtė histori e dėshmorėve tė kombit. Po ia hoqe historisė dėshmorėt, nuk mbetet pothuajse asgjė. Pa dėshmorė, e humbasim historinė, dhe, pėr pasojė, edhe ardhmėrinė. Politikanėt prijnė veēse teknikisht. Dėshmorėt e kombit janė udhėheqėsit e vėrtetė politikė. Ata fizikisht kanė pushuar sė qeni nė tė kaluarėn, porse politikisht janė tė gjallė edhe atje ku ne s’kemi mbėrritur ende: nė tė ardhmen. Pra, dėshmorėt nuk janė pas nesh, por para nesh. Nuk i kemi lėnė prapa, por i ndjekim nga pas. E kaluara i pėrket historisė, por historia nuk i pėrket vetėm tė kaluarės. Te dėshmorėt e kombit, vepra e tyre gjithsesi e mbijeton jetėn e tyre.


Dėshmorėt e kombit me gjakun e tyre dėshmuan vullnetin e paepur pėr liri. Gjaku i dėshmorėve ėshtė fara e lirisė sė popullit. Mirėpo, realiteti qė e jetojmė sot ėshtė trashėgimi e dėshmorėve por jo edhe ideali e amaneti i tyre.

Dėshmorėt nuk nderohen vetėm duke iu ngritė varre e pėrmendore. Dėshmorėt nderohen kur nderohet qėllimi dhe ėndrra e tyre. Dėshmorėt nderohen kur e ēojmė mė tej luftėn e tyre. Dėshmorėt nderohen jo vetėm kur i kujtojmė, por kur na kujtojnė se ēka duhet tė bėjmė, kur na kujtojnė se sakrifica na takon edhe ne.

Mirėpo, institucionet e Kosovės nuk mund tė thuhet se e njohin UĒK-nė. Ajo s’pėrmendet nė Deklaratėn e Pavarėsisė dhe as nė Kushtetutė. Lufta ēlirimtare u mohua nga shpallja e pavarėsisė. Nė emėr tė ēlirimit, Kosovės iu mor UĒK-ja, ndėrkaq, nė emėr tė pavarėsisė, edhe TMK-ja. Luftėtarėt e UĒK-sė konsiderohen mė shumė pjesė e problemit nė Kosovė e jo si ata qė sakrifikuan pėr zgjidhje.

Nė Kosovė po pėrforcohet pavarėsia si pavarėsi prej Shqipėrisė (psh. flamuri e himni i ri) kurse po dobėsohet pavarėsia si pavarėsi prej Serbisė (psh. tolerimi i strukturave ilegale e vendosja e fusnotės nė emrin e shtetit). Kjo ėshtė shumė e rėndė, aq mė tepėr kur dihet se, nė bazė tė betimit tė UĒK-sė, tė gjithė dėshmorėt janė tė Shqipėrisė dhe pėr Shqipėrinė, sepse ata u betuan pėr ēlirimin e trojeve tė okupuara shqiptare dhe bashkimin e tyre.


Duke mos iu referuar historisė kombėtare dhe UĒK-sė askund nė Deklaratėn e Pavarėsisė dhe nė Kushtetutėn e Republikės, po del qė pavarėsia e Kosovės ėshtė (edhe) pavarėsi prej historisė kombėtare dhe prej UĒK-sė. Jo vetėm TMK-nė sot, por edhe FSK-nė dje, qytetarėt e Kosovės, i shohin si urė lidhėse ndėrmjet UĒK-sė dhe ushtrisė sė ardhshme tė Kosovės. Pra, i vlerėsojnė ato pėr prejardhjen dhe potencialitetin, pėr atė prej nga vijnė dhe pėr atė ku po shkojnė, e jo pėr aktualitetin e tyre.

Pavarėsia pa sovranitet reflektohet nė nevoja qė nuk shndėrrohen nė tė drejta, pra nė nevoja tė popullit qė nuk bėhen tė drejta pėr shtetin, siē ėshtė puna e mungesės sė ushtrisė. Ushtrinė qė e krijuan dėshmorėt nėn pushtim, e zhbėnė politikanėt nė liri. Por, liria pa ushtri ėshtė liri nė rrezik.

Qeveritarėt kosovarė sot ia pėrmendin UĒK-nė popullit tė Kosovės, jo ndėrkombėtarėve, dhe ia pėrmendin krimet e Serbisė sėrish popullit tė Kosovės, e jo Serbisė me tė cilėn bėjnė dialog nė Bruksel.

I gjithė shekulli XX ishte shekull i rezistencės shqiptare. Ajo kishte formė dhe intensitet tė ndryshėm, por gjithmonė ishte aty. Nganjėherė ilegale, e shpesh legale. Nganjėherė paqėsore, e shpesh e armatosur. Mirėpo, kulmi i rezistencės ishte padyshim kryengritja e UĒK-sė. Me UĒK-nė bėhet ballafaqimi me armikun, jo evitimi i tij. UĒK-ja ėshtė momenti kur e drejta politike pajiset me forcė tė zbatimit tė sė drejtės.

Ilir Konushefci dhe Dr. Hazir Malaj ishin ndėr tė parėt. Ata e kishin mė sė vėshtiri. Kushdo qė erdhi pas tyre nė UĒK e kishte mė kollaj se ai. Ilir e Doktori iu rrekėn pa pushim maleve qė ndajnė fizikisht Kosovėn prej Shqipėrisė. Ata ishin vetė shpirti i kombit, qė lufton gjeografinė e kombit. Ata ishin njerėzit qė e mundėn natyrėn, shqiptarėt qė e mundėn ndarjen. Iliri dhe Doktori ishin shumė tė vetėdijshėm qė epėrsia morale dhe njerėzore ishin nė anėn e shqiptarėve. Atyre iu mungonte armatimi. Prandaj, Iliri dhe Doktori jo vetėm qė luftuan por ata edhe punuan pėr luftėn. Ilir Konushefci dhe Dr.Hazir Malaj po bėnin mė shumė se luftė ēlirimtare. Ata po e mundėsonin luftėn ēlirimtare.

Pa luftėn ēlirimtare dhe dėshmorėt e kombit nuk jemi nė gjendje ta dallojmė tė mirėn nga e keqja nė politikėn shtetėrore. Nėpėrmjet luftės ēlirimtare ėshtė bėrė e mundur etika nė politikė.

Institucionet e Kosovės nuk duhet tė thonė frikėn e tyre, por vullnetin e popullit. Deri tani politikanėt e Kosovės, me frazat e tyre kanė thėnė frikėn dhe kanė pamundėsuar Kosovėn.

Pėr tė gjithė politikanėt shqiptarė ka ardhur koha tė flasin nė cilėsinė e shqiptarit. Le tė mendojnė njėherė nė histori se ē’i nevojitet shqiptarit, dhe vetėm pastaj se sa u pėlqen kjo tė tjerėve. Shqiptarėt nuk duhet tė ndalen dhe nuk mund tė ndalen deri nė bashkimin kombėtar tė tyre. Sepse, Serbia, Maqedonia, por edhe Greqia e Mali i Zi, nuk duan dhe nuk mund tė ndalen nė sulmet e tyre ndaj shqiptarėve.

Ne duam t’i bashkohemi Bashkimit Evropian, porse ne duhet tė shkojmė nė BE tė bashkuar. Kur ecim bashkė, bėhemi bashkė dhe arrijmė tė bashkuar. Kur ecim ndaras, nuk arrijmė as ndaras. Kosova dhe Shqipėria duhet ta ndihmojnė njėra-tjetrėn, por jo thjesht qė tė avancojnė tė dyja por qė tė bėhen NJĖ, njė shtet, sepse ne jemi NJĖ, njė komb!

Duhet tė kemi shumė kujdes qė bashkimi kombėtar tė mos jetė i llojit tė pavarėsisė sė Kosovės. Sė pari, tė mos jetė i rrudhur: shteti i ri shqiptar matet me Mitrovicėn dhe Shkupin. Sė dyti, tė mos jetė i kufizuar nė simbole: duhet tė kemi sovranitet dhe ushtri tonėn tė fuqishme. Dhe, sė treti, tė mos nisin privatizime edhe mė tė egra: ne kemi nevojė pėr zhvillim ekonomik qė sjell prodhim e punėsim. Dėshmorėt e kombit i lanė familjet e tyre dhe ia dhanė jetėn kombit. Tash, nuk bėn qė kombin ta zbresim te familja dhe individėt. S’kemi nevojė pėr privatizim, por pėr kombėtarizim.

Dėshmorėt nuk na kanė lėnė neve. Vetėm ne mund t’i lėmė dėshmorėt. Veēse ne s’bėn kurrsesi t’i lėmė dėshmorėt. Dėshmorėt janė dėshmuar para kombit tonė. Ėshtė kombi ynė qė duhet tė dėshmohet ndaj dėshmorėve.

Lavdi Ilir Konushefcit dhe Dr.Hazir Malajt!

Lavdi tė gjithė dėshmorėve tė kombit!

Tiranė, 9 maj 2012

http://www.vetevendosje.org/?cid=1,2,4526&author=0

kosovari50
10.05.2012, 20:16:56
KOMUNIKATĖ E QEVERISĖ SĖ REPUBLIKĖS SĖ KOSOVĖS


Duke marrė parasysh kėrkesat e vazhdueshme tė medieve dhe keqkuptimet rreth shpenzimeve tė zėvendėskryeministrit tė parė tė Qeverisė sė Kosovės, z.Behgjet Pacolli ju informojmė si vijon:

Zėvendėskryeministri Pacolli ka realizuar njė seri udhėtimesh zyrtare nė Afrikė, Azi, Amerikė dhe Evropė me qėllim tė promovimit dhe shtimit tė numrit tė njohjeve, nė kuadėr tė pėrgjegjėsive institucionale dhe nė koordinim me Qeverinė e Kosovės.

Me ftesė tė zėvendėskryeministrit Pacolli, Kosovėn e kanė vizituar ish presidenti Stipe Mesiq, presidenti i Hondurasit, Lobo Sosa dhe disa delegacione nga Afrika etj.

Nė kuadėr tė aktiviteteve tė tij, zėvendėskryeministri Behgjet Pacolli, brenda njė viti, personalisht ka shpenzuar 17.966.63 euro (Akomodim dhe udhėtime qė janė parapaguar nga buxheti i Kosovės).

Pjesėn tjetėr tė shpenzimeve tė tij, ai e ka paguar nga buxheti privat. Kėto shpenzime janė raportuar dhe zyrtarizuar, por nuk janė paguar nga buxheti i Kosovės.

Kjo informatė bėhet me qėllim tė sqarimit tė opinionit publik dhe pėr tė evituar ēdo keqkuptim tė publikut nė kėtė drejtim.

kosovari50
10.05.2012, 20:19:56
Informacion mbi Komisionin pėr gjuhė

Informacion mbi Komisionin pėr gjuhė – adresa e pėrkohshme pėr ankesa pėr shkelje tė Ligjit pėr pėrdorimin e gjuhėve

Me 4 prill te vitit 2012 hyri nė fuqi Rregullorja e Qeverisė nr.07/2012 pėr Zyrėn e Komisionarit pėr gjuhė. Si rezultat:

- Komisioni pėr gjuhė ka ndėrpre punėn.

- Ai do tė zėvendėsohet me njė zyre te re te Komisionarit pėr gjuhėt, mandati i tė cilit ėshtė i rregulluar me Rregulloren nr. 07/2012.

Ku duhet adresuar ankesat nė lidhje me zbatimin e pėrdorimit tė gjuhės, deri sa Zyra e Komisionarit nuk formohet:

Nė rast se ju doni tė parashtroni njė ankesė nė lidhje me shkeljet e pretenduara tė drejtave tė juaja te gjuhės sipas Ligjit pėr gjuhėn(http://www.assembly-kosova.org/common/docs/ligjet/2006_02-L37_sr.pdf), ju lutem dėrgoni:

- Shėrbimit tė arkivit nė Zyrėn e Kryeministrit, nė adresė: ndėrtesa e Qeverisė, Bulevardi Nėnė Terezė, Kati I, Zyra nr.108

- Mbani njė kopje tė ankesės suaj

- Zyra e Kryeministrit / Zyra pėr ēėshtje tė komuniteteve do tė bėnė regjistrimin dhe ruajtjen e ankesės suaj.

- Kur tė themelohet, Zyra e Komisionarit pėr gjuhėt, atėherė do tė shqyrtojė dhe pėrpunojė ankesėn tuaj, nė pėrputhje me Rregulloren e Qeverisė nr. 07/2012.

Ju faleminderit pėr mirėkuptimin tuaj!