PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : A po bie Qeveria Shqiptare?


faqet : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9

Kruja
16.05.2011, 16:07:43
U gjenden mbi 100 vota pėr Bashėn
Gjatė numėrimit tė votave pėr minibashkitė, proces qė ka nisur dje, kanė rezultuar deri nė mesnatė, tė paktėn 100 vota tė dhėna pėr Lulzim Bashėn, por qė gjatė procesit tė votimit, janė ngatėrruar nga qytetarėt duke i hedhur nė kutitė jo pėr kryetarin e baskisė sė madhe por tė kryetarit tė minibashkisė.

Ngatėrresa nė futjen e fletėvotimeve qe ishin katėr ku secila futej nė njė kuti tė caktuar, nė fakt pritet tė marrė pėrmasa mė tė mėdha, pasi shumė njerėz gjatė ditės sė votimit dhe mė tej, thanė se ishin tė painformuar pėr mėnyrėn e votimit, mėnyrėn e hedhjes sė votės dhe u ankuan pėr faktin se ngjyra sinjalizuese e ēdo fletėvotimi, ishte e pėrafėrt me njėra-tjetrėn.

Nga informacion i marrė dje nė KZAZ-tė e njėsive 6 dhe 7, si edhe nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve (KQZ), bėhet e ditur se vetėm nė hapjen e kutive tė para pėr njėsitė bashkiake, pikėrisht tek KZAZ tek kutitė ku hidhet vota pėr kryetarin e minibashkisė, janė gjetur tė paktėn 100 vota tė cilat ishin dhėnė pėr kryetarin e bashkisė sė madhe, duke bėrė si zgjedhje tė tyre nė votim, kandidatin Lulzim Basha.

Nisur nga ky fakt, kandidati Basha sipas ligjit, ka kėrkuar qė kėto vota tė pėrfshihen nė totalin e votave qė ka marrė ai si kandidat pėr kryetarin e Bashkisė sė Tiranės. Nė kėtė mėnyrė, kandidati demokrat Lulzim Basha vetėm me votat qė janė gjetur gjatė nisjes sė procesit tė numėrimit, shėnon njė avantazh prej tė paktėn 90 votash pėrballė rivalit socialist Edi Rama.

Nė fakt, kėto fletėvotimi, nuk mund tė pėrfshihen nė fletėvotime tė pavlefshme pėr arsye se vullneti i votuesit ėshtė ai qė ka rėndėsi. Nė momentin qė zgjedhėsi e ka shprehur vullnetin e tij me votė, ngatėrresa ne hedhjen te kutitė, nuk mund t'i heqė asnjė qytetari tė drejtėn e vlefshmėrisė sė votės.

Lidhur me kėtė fakt, deputeti demokrat Arben Imami i cili ndodhet si vėzhgues nė KZAZ e Njėsisė nr 7, tha mbrėmė se kishin konstatuar se disa fletėvotime qė ishin vota pėr kryetarin e bashkisė sė madhe ishin hedhur nė kutitė pėr kryetar minibashkie. Ai pohoi se bėhet fjalė pėr njė gabim njerėzor nė hedhjen e votės nė kuti tė ngatėrruar ndaj bėri thirrje qė shpallja e tyre e tė jetė e vlefshme.(KJ)

po per Ramen apo Milloshin nuk jane ngaterruar votuesit, apo vetem per Bashen?!
Keshtu i bie te hapen te gjitha kutite per te t'i hequr ato vota nga kutite e gabura dhe per t'i hedhur ne kutite e duhura.
Per te shmangur kete anarshi Ligji e ka parashikuar se vota eshte e pavlefshme kur hidhet ne kutine e gabuar. Vota del e pavlefshme edhe kur ka nje pike lapsi te tepert dhe jo me kur e gjitha hidhet diku tjeter.
Ky eshte skenari i rradhes i Sali BinLadenit per te justifikuar humbjen e thelle. Po filluan me keto gjera duke shkelur procedurat ligjore duhet t'a dije PD-ja se ne Shqiperi do te kete revolte masive te popullit. Prandaj t'i permbahen ligjit per voten e vlefshme dhe ate te pavlefshme qe eshte i njejti ligj per te gjithe kandidatet.
Nuk pine uje keto manipulime sepse ato vota i kane hedhur vete Sali Binladeni per te krijuar rremujen e rradhes.

Kjo eshte edhe nje aresye me teper qe basha te mos jete kryetar bashkie sepse kur ai nuk respekton ligjin zgjedhor per fletet e votimi atehere si mund te respektoje ligjin per ceshtje me te komplikuara?!

Sali Binladen prano humbjen sepse vete i hodhe gabim qe te justifikohesh. Boll vota i manipulove me marifete ku administrata voton nga frika se humb vendin e pune, paguan thase me miell dhe oriz per te blere voten e fakireve, paguan aroplane me 'mercenare' dhe zhvendosje njerezish per te rritur fiktivisht zgjedhesit ne tirane per te votuar bashen. Keto i dime te gjithe dhe ne nuk te besojme sepse nje genjeshtar. Je i djegur Sali binladen si kryeminister sepse askush nuk i pranon kryeministrat genjeshtare.

Je i djegur, heret a vone do t'a humbesh karrigen qe e ke uzurpuar me vota te vjedhura. Edhe ate karrige e ke shume shume te tepert me vota te vjedhura... lere mo tani... do edhe bashkine e Tiranes me vota te pavlefshme.
Pfii... bre sali Binladen e ke kot, mos e provoko popullin sepse ai votoj per nje dite kurse ti nuk i numuron votat as per nje muaj... mos thuaj pastaj qe po sulmojne 'shtetin' sali binladen, por sulmojne qeverine tende mizerabel qe vetem vjedh dhe vret.

Hajt ik kris bythen dhe prano rezultatin sepse ishte me numurimi 'me i sakte ne bote dhe ne gjithe KOZMOSIN'.

Dardani_Ferizaj
16.05.2011, 18:22:13
po per Ramen apo Milloshin nuk jane ngaterruar votuesit, apo vetem per Bashen?!
Keshtu i bie te hapen te gjitha kutite per te t'i hequr ato vota nga kutite e gabura dhe per t'i hedhur ne kutite e duhura.
Per te shmangur kete anarshi Ligji e ka parashikuar se vota eshte e pavlefshme kur hidhet ne kutine e gabuar. Vota del e pavlefshme edhe kur ka nje pike lapsi te tepert dhe jo me kur e gjitha hidhet diku tjeter.
Ky eshte skenari i rradhes i Sali BinLadenit per te justifikuar humbjen e thelle. Po filluan me keto gjera duke shkelur procedurat ligjore duhet t'a dije PD-ja se ne Shqiperi do te kete revolte masive te popullit. Prandaj t'i permbahen ligjit per voten e vlefshme dhe ate te pavlefshme qe eshte i njejti ligj per te gjithe kandidatet.
Nuk pine uje keto manipulime sepse ato vota i kane hedhur vete Sali Binladeni per te krijuar rremujen e rradhes.

Kjo eshte edhe nje aresye me teper qe basha te mos jete kryetar bashkie sepse kur ai nuk respekton ligjin zgjedhor per fletet e votimi atehere si mund te respektoje ligjin per ceshtje me te komplikuara?!

Sali Binladen prano humbjen sepse vete i hodhe gabim qe te justifikohesh. Boll vota i manipulove me marifete ku administrata voton nga frika se humb vendin e pune, paguan thase me miell dhe oriz per te blere voten e fakireve, paguan aroplane me 'mercenare' dhe zhvendosje njerezish per te rritur fiktivisht zgjedhesit ne tirane per te votuar bashen. Keto i dime te gjithe dhe ne nuk te besojme sepse nje genjeshtar. Je i djegur Sali binladen si kryeminister sepse askush nuk i pranon kryeministrat genjeshtare.

Je i djegur, heret a vone do t'a humbesh karrigen qe e ke uzurpuar me vota te vjedhura. Edhe ate karrige e ke shume shume te tepert me vota te vjedhura... lere mo tani... do edhe bashkine e Tiranes me vota te pavlefshme.
Pfii... bre sali Binladen e ke kot, mos e provoko popullin sepse ai votoj per nje dite kurse ti nuk i numuron votat as per nje muaj... mos thuaj pastaj qe po sulmojne 'shtetin' sali binladen, por sulmojne qeverine tende mizerabel qe vetem vjedh dhe vret.

Hajt ik kris bythen dhe prano rezultatin sepse ishte me numurimi 'me i sakte ne bote dhe ne gjithe KOZMOSIN'.
--------------------------------------------------------------------------------

Zt.Kruja mos u nxej po prite rezultatin e KQZ,e pastaj dihet fitusi,se edhe Edi Kristaq Rama u ngut me shpalljen e vetes fitus te zgjedhjeve, eshte dasht qe te pritet deri sa KQZ te shpall fitusin e pastaj me festu....

Shpetimi
16.05.2011, 18:53:24
Shekulli Online

Ambasadori amerikan Aleksandėr Arvizu, ambasadori i BE-sė Etore Sekui dhe ai i OSBE, Eugen Volfart mbėrritėn nė ambientet e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve pėr tu takuar me kreun e kėtij institucioni.


Shkak pėr takimin e befasishėm mendohet tė jetė vonesa qė KQZ ka sjellė nė shpalljen e rezultatit final pėr zgjedhjet nė kryeqytet.


Takimi nė fjalė zgjati rreth njė orė dhe u zhvillua me dyer te mbyllura pėr mediat. Pas pėrfundimit tė bisedimeve mes tyre, ambasadorėt nuk pranuan tė prononcoheshin pėr mediat.
************************************************** **************

Po ky Sali ēeēeni, zagari i Millosheviēit e Fazlliēit na beri me turp para bashkesise nderkombetare, he fere daltė!

Tani edhe ambasadori Arvizu e ka kuptuar se nuk ka te beje me nje "burrė shteti", siq e pati quajtur me pa te drejte Berishen, por me nje mashtrues e diktator te pėshtire, prandaj dhe eshte angazhuar qe ta permiresoj gabimin e bere ne raport me Saliun, e sidomos pas 21 janarit 2011.

Te shohim tani se ēfare u kane thene ambasadoret e huaj derdimeneve tane te KQZ-se, dhe se a ua kane hequr ndopak veshin, apo i kane inkurajuar ne shkeljen e metutjeshem te ligjit, siq e paten inkujaruar Lulin e Saliun pas vrasjes se demonstrueseve te paarmatosur me 21 janar 2011.

Shpetimi

Kruja
16.05.2011, 18:56:10
--------------------------------------------------------------------------------

Zt.Kruja mos u nxej po prite rezultatin e KQZ,e pastaj dihet fitusi,se edhe Edi Kristaq Rama u ngut me shpalljen e vetes fitus te zgjedhjeve, eshte dasht qe te pritet deri sa KQZ te shpall fitusin e pastaj me festu....

Une nuk kam aresye te nxehem. E di ti qe s'kam asnje interes vetjak nga keto zgjedhje? Une them te verteten dhe mbroj nje kauze te drejte nga e cila ne te ardhmen do te kete dobi cdo shqiptar pa dallim krahine, feje, apo politike. Une jam per nje shoqeri humane e cila e respekton cdo individ. Dhe aktualisht shqiptaret nuk e kane nje shoqeri te tille.

Perkundrazi me lojra te tilla politike duket se po synohet nje percarje e madhe krahinore sidomos pas 'ideve' serbe per ndarjen e Kosoves. Konflikti synohet te shtrihet ne Shqiperi per t'i vene shqiptaret kunder njeri tjetrit.

Prandaj zoteri ne duhet te jemi me te drejten dhe jo fanatike. KQZ-ja do t'i shpalle rezultatet sipas ligjit sepse perndryshe realizohet ajo percarja te cilen e theksova me lart. Dhe nuk besoj qe ti te jesh dakort apo jo?

Ligji duhet respektuar per voten e vlefshme dhe ate te pavlefshme dhe te mos ndryshohen gjerat sipas interesave politike. Aresyet perse pretendimet e Sali BinLadenit nuk mund te qendrojne ne kembe une i dhashe ne mesazhi i meparshem. Cdo 'rezultat' i pa bazuar ne ligj do te jete ne dem te te gjithe shqiptareve. Uroj qe Ristani t'a kuptoje kete gje qe tani sepse po u fut ne ate rruge nuk dihet si del kjo mesele. Prandaj bota nuk ben lojra me zgjedhjet sepse ka vuajtur nga te tilla situata shoqerore. Keto shpien ne shkaterrime sociale dhe ekonomike.

Prandaj 'mos u nxej' me rezultatin ligjor te KQZ-se dhe ngrie zerin kur shkelet ligji se ndryshe nuk ka te ardhme. Mbusheni mendjen ju te sales qe nuk ndertohet demokracia me diktature dhe arbitrarizem sipas deshires se atij qe eshte ne pushtet.

Une qe ju flas nuk jam i rames por i vetes time dhe deshiroj mire per cdo shqiptar. Populli eshte i zgjuar dhe i urte. Ai votoj, votat u numuruan, KQZ duhet te kishte shpallur tashme rezultatet sipas ligjit.

Shpetimi
16.05.2011, 19:06:30
PROCESVERBALI I NJĖSISĖ 5 MBĖRRIN NĖ KQZ, NUK ĖSHTĖ FIRMOSUR NGA PD

Ora 16:20- Sot rreth orės 16:10 minuta pas kėrkesave tė shumta ka mbėrritur nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve procesverbali i njėsisė bashkiake nr. 5. Tabela pėr kreun e Bashkisė ėshtė firmosur vetėm nga komisionerėt e PS dhe nuk ka konsensusin e PD-sė. Lajmi u raportua nga Gazetari i NEWS 24 Spartak Koka, i cili deklaroi se procesverbali ėshtė dorėzuar nė KQZ nga

Kryetari i KZAZ 49 dhe nėnkryetari i saj. “Tabela sapo ėshtė protokolluar dhe do jetė objekt debatesh nė mbledhjen e KQZ. Nė kėtė mbledhje ėshtė parashikuar edhe vizita e Ambasadorit Amerikan Aleksandėr Arvizu”, tha gazetari i NEWS24.
************************************************** ***********

Pse, a edhe ne KQZ u dashka qe te shkojne ambasadoret e huaj te akredituar ne Tirane per te zhbllokuar shpalljen e rezultatit te zgjedhjeve, ashtu siq ndodhi me rastin e bllokimit te nxjerrjes se rezultatit te kutise se fundit ne njesine bashkiake me numer 5?!

Mjafte o idiot se ja nxoret ujin e zi ketij shteti te rene ne duarte e mafise berishiste, te ketij karagjozi te papare deri me sot.
Po keto marifete nuk ndodhin as ne shtetet me te pazhvilluara te Afrikes, e lere me te flitet per shtetet e BE-se, ku synojne edhe shqiptaret te inkuadrohen.

Shpetimi

Kruja
16.05.2011, 20:52:52
PROCESVERBALI I NJĖSISĖ 5 MBĖRRIN NĖ KQZ, NUK ĖSHTĖ FIRMOSUR NGA PD

Ora 16:20- Sot rreth orės 16:10 minuta pas kėrkesave tė shumta ka mbėrritur nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve procesverbali i njėsisė bashkiake nr. 5. Tabela pėr kreun e Bashkisė ėshtė firmosur vetėm nga komisionerėt e PS dhe nuk ka konsensusin e PD-sė. Lajmi u raportua nga Gazetari i NEWS 24 Spartak Koka, i cili deklaroi se procesverbali ėshtė dorėzuar nė KQZ nga

Kryetari i KZAZ 49 dhe nėnkryetari i saj. “Tabela sapo ėshtė protokolluar dhe do jetė objekt debatesh nė mbledhjen e KQZ. Nė kėtė mbledhje ėshtė parashikuar edhe vizita e Ambasadorit Amerikan Aleksandėr Arvizu”, tha gazetari i NEWS24.
************************************************** ***********

Pse, a edhe ne KQZ u dashka qe te shkojne ambasadoret e huaj te akredituar ne Tirane per te zhbllokuar shpalljen e rezultatit te zgjedhjeve, ashtu siq ndodhi me rastin e bllokimit te nxjerrjes se rezultatit te kutise se fundit ne njesine bashkiake me numer 5?!

Mjafte o idiot se ja nxoret ujin e zi ketij shteti te rene ne duarte e mafise berishiste, te ketij karagjozi te papare deri me sot.
Po keto marifete nuk ndodhin as ne shtetet me te pazhvilluara te Afrikes, e lere me te flitet per shtetet e BE-se, ku synojne edhe shqiptaret te inkuadrohen.

Shpetimi

z. Shpetim kete qe thoni ju nje pjese e mbeshtetesve te sali berishes nuk e kuptojne kurse pjesa tjeter nuk i pranon pasi interesat e gjithfarellojshme ekonomike per ta jane me te rendesishme se ndertimi i nje shoqerie te denje. Dhe kane nje fare te drejte sepse kultura e komunitetit dhe me gjere, ajo e shoqerise eshte ende e pa stabilizuar ne nje pjese te njerezve.

Keta harrojne se kur fillon nje Loje ajo ka rregullet e veta perpara se te fillojem, kur zhvillohet dhe kur perfundon. Keta i pranuan rregullat ne fillim te lojes, edhe gjate zhvillimit te saj, por pas perfundimit te lojes nuk u pelqen rezultati dhe duan te ndryshojne nje rregull te lojes qe t'i nxjerre ata fitimtare. Ky eshte faji i tyre dhe faji i Sali Binladenit.

Une personalisht jam per shqyrtimin e cdo kundershtie vetem pasi te shpallet rezultati ne baze te ligjit elektoral me te cilin filluan dhe perfunduan zgjedhjet.

Pastaj, po te duan palet, ato mund te ndryshojne ligjin, mund edhe te anullojne zgjedhjet nese ashtu rezulton nga shqyrtimi i tyre. Mundet qe sic kane hedhur voten 'gabimisht' votuesit per Bashen po ashtu te kete me qindra mijra vota te hedhura neper kuti te gabuara edhe per kandidatet e tjere. Keto gjera le te shqyrtohen por pasi te shpallet rezultati sipas ligjit aktual.

Kete gje Sali Binladeni nuk e do sepse eshte Legen.

Nje Kryeminister do te deklaronte: Zgjedhjet u kryen, populli votoi qe ne te punojme edhe me mire per te, opozita te punoje edhe me mire per popullin. Ju ftoj se bashku te punojme per popullin tone dhe Shqiperine!

Nuk di Sali BinLadeni te flase keshtu?! Di, nuk eshte budalla. Por duke qene i C'mendur nuk e ben. Budalla lind i tille, te C'mendurit i iken mendja. Kjo e fundit ka ndodhur me kryeadministratorine e zgjedhjeve aktuale, kryetarin e qeverise aktuale, Sali BinLadenin. Por edhe C'mendja ka nje shkak i cili duhet kerkuar ne prapaskenat anti popullore dhe antikombetare te serbise dhe greqise. Simptomat e qarta si Janullatosi, Nafta, Deti i falur, tregojne me se miri karakterin e qeverise aktuale.

Sot degjoj se serbia po hedh idene e ndarjes se Kosoves. A eshte kjo nje perkim i rastesishem me zgjedhjet te cilat nuk po perfundojne kurre ndonese edhe me pranine e ambasadoreve - ne precedent ky i panjohur me pare. Kurse Sali Binladeni i quan zgjedhjet me te mira ne bote megjithese pa rezultat zyrtar dhe i njeh ato zgjedhje vetem nese ato rezultojne ne favorin e tij.

Sali binLaden alibia e 'fitores' madhore eshte e njejte me alibine e vrasjes se Binladenit.

mo
16.05.2011, 22:20:45
z.kruja kam ra n'dileme; me e rendesishme eshte fitorja e rames apo disfata e sali legenit, une kesaj te fundit i gezohem shume me shume.

Kruja
16.05.2011, 22:40:33
z.kruja kam ra n'dileme; me e rendesishme eshte fitorja e rames apo disfata e sali legenit, une kesaj te fundit i gezohem shume me shume.

z. Mo,

Personalisht mua me gezon procesi demokratik i zgjedhjeve nese nje gje e tille vertet ndodh te pasqyroje vullnetin e popullit. Ky eshte shqetesimi im dhe gezimi im njekohesisht.

Persa i perket rames apo berishes sinqerisht ju them hapur boterisht se une e perkrah edhe berishen pa rezerva nese ai ka parime te cilat u permbahet, ka politika te cilat vene punen ne baze te suksesit, dhe nese ai si politikan tregon qarte se e njeh edhe doreheqien.

Kohezgjatja ne politike e ve cdo politikan ne nje moment deciziv qe eshte doreheqia nga politika. Berisha eshte ne kete faze te jetes se tij sepse politiken e ka filluar prej dekadash ne socializem dhe vazhdon prej dy dekadash ne pluralizem.

Prandaj nuk e dua une Berishen sepse i ka kaluar koha dhe ai vete duhet te tregonte qarte ne publik se eshte duke e lene politiken, te pakten te tregoje se eshte duke e lene, megjithese doreheqia e tij tashme eshte shume e vonuar. Shqiptaret nuk kane nevoje per Berishen dhe politikane si ai.

Rama eshte dicka krejt tjeter. Ju dhe une mund te mos n'a pelqeje por ai e ka te drejten morale te kandidoje per kryeminister sepse dicka ka dhene per menaxhimin e Tiranes. Berisha eshte tashme karte e djegur por mbahet nga shtresat qe kane priviligje eknomike ne Shqiperi. Kurse demokracia nuk ka nevoje per Berishen.

Shpejtimi
17.05.2011, 00:31:47
E verteta don origjinalitetin e vet.s.Socialistet tere jeten e vet e kane kalue tue kopjue.Per socialistet partia eshte
nane, partia eshte babe.Partia socialiste nuk ka nevoje per
fabrika per te prodhua ta mira materiale.Nuk ka nevoje
sepse ajo ka prodhua vet fabrika.Mirepo fabrika e partise
ndryshon prej fabrikes ekonomike.Ndryshon se fabrika e
partise fabrikoi rrena,shpifje,lavdime ku popullin e pat
leckosur deri ne shpirt.Tani ajo fabrike ka fillua te shkep
edhe demokraci.Pse a zor eshte per te a?Ajo i ka plot xhepat me ckrole,ajo prej mengjesi e ne mengjes 24ore rresht a mane araz miletin e vet me thash e thane.Me cpifje e etiketime, me pas kudret me te madh socialsitet,
per 24 ore boten ta rrotullojne prapesht.Ata nuik kane shpirt se tera dhembjet ia kane ngarkue viktimes(miletit)
Ata nuk kane Zot sepse ata jane zot i miletit te vet.Per
ata mjafton me e kundershtue Zotin pasi edhe vete jane
zot i dikujna.Mesela sikur shiqeri qe eshte i embel pa
mare parasysh se a eshte nje kokerr sa bizelja apo eshte
nje vagan.Kshtu gjykojne ata, si vetetima shkrepin dhe
vrasin per ne te njejtin qast.

Kruja
17.05.2011, 03:34:00
Shpejtim, ju duhet te beni pak me shume mundim te shkruani shqip qarte dhe me drejtshkrim sepse kjo 'shqipja' juaj eshte e pakuptueshme. Mendimin e ke konfuz shtoi atij edhe menyren si shkruan dhe mesazhet tuaja nuk ka burre nene t'i kuptoje.

Ato fabrikat qe permend ti vetem me kujtuan fabrikat e cimentos ne Kruje qe i ka hapur Sali Binladeni duke e mbytur 'miletin' me pluhur te bardhe. Si duket edhe ketij Sali Binladenit do t'i kete mbetur kjo nostaligjia e 'fabrikave' kur ishte komunist. Mbase kete ke dashur te thuash ne mesazhin tend.

Shpejtimi
17.05.2011, 06:14:00
Kruje ty ndoshta te duket kjo shqipja ime <broken english>
Por nese nuk te pelqen, mos mu drejto o njeri.Me pas ngrit
fabrika komunistet e Shqiperise sa kane rrejt ata, jo vendi
shqipetar po as Europa nuk i kish nxane.Ata fabrikuan pa nda"ideologji revolucionare".Fabrika e tyre ka qene Kongresi partiak. Nga aty eshte prodhua me shifra marramendese;shpifje,lavdim,armiqesi,tradheti.Kong resi partiak ka qene; parlament,qeveri,gjykate prokurori dhe ekzekutor "i famshem"ndaj gjithe atyre qe kane pas "fatin"te lene koken per parti.Tani ate tragjedi ti edhe shoket e tu partiak mund ta quani edhe komedi mund te
quani triumf e cfare jo!?Shqiptaret me se shumti kane nevoje per veten e vet.Deri sa te jetojme me perbuzje dhe
urrejtje ne maje te gjuhes me siguri qe zemrat depo xeheri do te jene!?

Shpetimi
17.05.2011, 08:01:59
Berisha: T'u pėrvishemi kodrave, tė ndėrtojmė kopshtin mė tė bukur

Gazmira Ndoja

Kryeministri Berisha tha sot para mediave se nuk ka rėndėsi vota e marrė nė Tiranė, por ajo e marrė nė tė gjithė Shqipėrinė. "Ne kemi marrė 140 mijė vota mė shumė se koalicioni tjetėr", tha kreu i qeverisė duke vazhduar se pėr Tiranėn nuk votojnė vetėm qytetarėt e Tiranės, por e gjithė Shqipėria dhe si rrjedhojė forca e tij politike ishte fituese.


"Tirana ėshtė blu", tha kryeministri, ende pa dhėnė vendimin e saj KQZ-ja dhe mė pas tha se ai nuk po jepte njė vendim, por thjesht po pasqyronte ē'kishte ndodhur. "Forca ime politike ėshtė prapa ēdo vote", vijoi kryeministri, i cili pranoi se pa koalicionet Partia Socialiste ka marrė mė shumė vota nė tė gjithė vendin sesa Partia Demokratike, por pėr kėtė vijoi se duhej pritur rezultati i KQZ-sė.


Duke shprehur mirėnjohjen pėr "vlerėsimin qė qytetarėt shqiptarė iu bėnė reformave tė qeverisė, modelit ekonomik tė qeverisė sime, model i cili ka bėrė qė shqiptarėt tė kenė rritje tė rrogave dhe pensione nė kulmin e cunamit ekonomik", Berisha tha se:
- "Shqipėria ka burime tė jashtėzakonshme ujore pėr sipėrfaqen qė ka. Janė dhjetėra hidrocentrale nė ndėrtim e sipėr.
- Tani do t'u pėrvishemi kodrave, shpateve, luginave pėr tė ndėrtuar kopshtin mė tė bukur", tha Berisha gjatė konferencės pėr shtyp.

************************************************** ******

Shpejtimi, kondita e ju te tjeret qe jeni kthyer ne papagaj te Sali Berishes ne kete forum, vallė keni veshė per te degjuar, keni sy per te lexuar, keni mend per te menduar,....se ky idiot nuk ka hequr dore nga slloganet komuniste, te mesuara permendesh kur ishte Sekretar i PPSH-se ne Universitetin e Tiranes?!

Sigurisht qe keni veshė, keni sy e keni mendje, por juve sikur ju pelqen te degjoni "melodine" e dhendėrrushit te Serbise, te shikoni (shper)fytyren e tij shume te ngjajshem me te Radovan Karagjiqit kur eshte ne ekstazen e "fitoreve", e te mendoni se ai, dhe vetem ai, eshte "shqiptari me i madh" qe ka njohur ndonjehere historia e Shqiperise!

E lexuate, apo e pate ne ndonje TV shqiptar se ēka deklaroj Berisha dje?
Sigurishte se e keni lexuar ose pare maskaraden e radhes te Sales suaj!

Ai thote: "Shqipėria ka burime tė jashtėzakonshme ujore pėr sipėrfaqen qė ka. Janė dhjetėra hidrocentrale nė ndėrtim e sipėr."

E per cilet "dhjetra" hidrocentrale po na flet ky derdimen?!
Po per kaq budallenje i merr ky kargjoz shqiptaret?
Jo Salush jo, shqiptaret e dijne se hidrocentralet e Shqiperise jane te ndertuara para se te vinje ti ne pushtet, pra jane ndertuar nga Shqiperia e Enver Hoxhes, siq e quajne me sarkazem Shqiperine e kohes se socializmit shume kundershtar te regjimit komunist, e veēmas titistet shqipfoles te Kosoves, ndersa sot ti dhe banditet tu po i shfrytezojne keto vepra madhore, kuptohet per tu pasuruar sa me shume per vehten tuaj.

Ne saje te babezise se pushtetareve tu per tu pasuruar sa me shume, karagjozet e Sali Berishes e Ilir Metes i lane te fryhen se tepermi liqenet e hidrocentraleve, dhe vetem ne dy vitet e fundit dy here u permbyt Shkodra me rrethine.
Apo kane menduar Sala me sejmenet e tij se "koha sheron ēdo plagė", dhe populli harron!
E pra dijeni se humbja e Velipojes, Shengjinit dhe Rrethinave te Shkodres, si dhe e disa njesi tjera komunale te Qarkut te Shkodres jane produkt i kesaj babezie te shfrenuar te njerzve te regjimit te Berishes, ndaj shqiptaret e asaj krahine nuk e votuan Aleancen per Qytetarin, por besimin ja dhane Aleances per te Ardhmen.

Fare ne fund te konferences se tij per shtyp Berisha thote, citoj:
- "Tani do t'u pėrvishemi kodrave, shpateve e luginave pėr tė ndėrtuar kopshtin mė tė bukur"!

Po Salush, ke te drejte qe thua se do tu "perveshesh kodrave, shpateve e luginave, sepse pas zgjedhjeve te 08 majit 2011 ty te kane mbetur vetem kodrat, shpatet dhe luginat (pra teritore te pabanuara), per ti administruar.

Salush, premtimit tend te fundit te gjithe shqiptaret i besojne, sepse ne te gjitha Bashkite e medha te vendit Aleanca per Qytetarin (mbeti Aleanca per Fshatarin) ka humbur, pra ju "demokratet" (kupto fashistet) keni humbur mundesi tu "pervesheni" (kupto ti vidhni e shkatrroj, se per ti ndertuar me kohe e keni deshmuar se; ose nuk doni, ose nuk dini!) Qyteteve dhe pjeseve urbane te Shqiperise, ndaj dhe u kane mbetur per ti administruar vetem dy Bashki te medha, siq eshte Shkodra dhe Kuksi (edhe keto dy bashki nuk kane numer te madh banoresh, - shiko numrin e votueseve) dhe bashkit e komunat me numer te vogel banoresh.
Por edhe keshtu, sa i perket pushtetit lokal, ju nuk do ta keni keq, sepse Shqiperia ka shume hapsire te pabanuar me njerz, e ju keni mundesi qe ti administroni dhelprat, ujqerit, lepurat, e mbase edhe ndonje ari i mbetur ne alpet shqiptare.
E ēka ju duhet juve bregdeti shqiptar nga Saranda ne Velipojė?!
Asgje, sepse shumica nga ju ose nuk dini fare not, ose notin e keni mesuar ne pleqeri. Bile ti Salush ne not me duket vitin e kaluar e ke "thyer edhe nje rekord", apo jo?

Shpetimi

Shpetimi
17.05.2011, 08:23:46
Shekulli Online

Zoti Gjiknuri, tashmė kanė pėrfunduar zgjedhjet vendore dhe procesi i numėrimit. Cili
ėshtė komenti juaj pėr kėto zgjedhje?


Nė fakt, procesi i zgjedhjeve akoma nuk ka pėrfunduar plotėsisht nė kuptimin ligjor, pasi
akoma nuk ka mbaruar shpallja e rezultatit dhe procesi i ankimeve. Pavarėsisht nga kjo, pjesa mė e madhe e procesit zgjedhor qė pėrfshin fushatėn, votimin dhe numėrimin ėshtė kryer tashmė.


Pyetjes suaj tė pėrgjithshme mund t'i pėrgjigjem nė pėrgjithėsi qė kėto zgjedhje do tė mbahen mėnd si zgjedhjet mė dramatike pėr nga numėrimi, njė proces qė meriton tė
rishikohet seriozisht. Pjesa tjetėr e procesit vuajti nga simptomat tipike tė zgjedhjeve nė
Shqipėri, siē janė pabarazia nė garė dhe burime, keqpėrdorim tė administratės shtetėrore dhe akte dhune me motive tė qarta politike gjatė fushatės zgjedhore.


Do tė duhet mė tepėr kohė pėr tė nxjerrė konkluzione tė sakta pėr cilėsinė e vėrtetė tė kėtij procesi, por edhe ky proces nuk i shpėtoi problemeve. Dimensioni mė interesant
i kėtyre zgjedhjeve tė paktėn nė Tiranė, ishte fundi i procesit tė numėrimit, i cili u vėzhgua
nga tė gjithė njerėzit qė kishin njė dritare televizive, duke i ngjarė njė shfaqjeje reale, njė
lloj "Big Brother" zgjedhor, dhe askush s'mund tė kundėrshtojė atė qė e panė tė gjithė me sy. Kjo ishte e vetmja anė pozitive e agonisė sė numėrimit tė votave nė Tiranė.


Problemet mė tė mėdha nė procesin e votimit dhe atė tė numėrimit janė hasur nė kryeqytet ku ishte dhe beteja mė e ashpėr. Nė pėrfundim tė numėrimit u vėrejt njė ngadalėsim i procesit. Pse mendoni se erdhi ky bllokim dhe si e vlerėsoni situatėn qė ndodhi?


Bllokimi pėrveē lodhjes fizike dhe probleme tė tjera organizative erdhi si rezultat i dėshirės pėr tė kontrolluar rrjedhėn e procesit me qėllim inxhinierimin e njė rezultati elektoral nė varėsi tė diferencave tė votave tė krijuara nė zona tė tjera tė Tiranės dhe lėnien nė fund tė njėsisė 5, e cila tradicionalisht dihet si njė zonė me tendencė pėr tė votuar majtas.


Dhe nė fakt kjo ndodhi, duke e lėnė kėtė njėsi nė fund dhe duke ushtruar gjithė trysninė nė kėtė ZAZ, me qėllim arritjen e rezultatit tė dėshiruar pėr kandidatin Basha. Kjo gjė u bė mė evidente njė ditė pėrpara fundit tė numėrimit ku pa asnjė arsye ligjore njė pjesė
e votave tė kandidatit Rama filluan tė kontestoheshin e mė pas tė shpalleshin tė pavlefshme pa asnjė shkak ligjor.


Kjo solli kaos, tension dhe bllokim tė procesit tė numėrimit. Po tė mos ishte ndėrhyrja e ambasadorėve tė kryesuar nga ambasadori i SHBA-ve, Aleksandėr Arvizu, procesi do
tė ishte tejzgjatur pa fund dhe mund tė kishte njė fund jo tė pėlqyeshėm. Vazhdimėsinė e procesit normalisht unė personalisht ia dedikoj rolit kyē qė luajti zoti Arvizu dhe ambasadorėt e tjerė qė ushtruan ndikimin e duhur mbi tė gjitha palėt pėr tė pėrmbyllur njė proces tė tejzagjatur qetėsisht. Dita e fundit e numėrimit ishte model pėr
nga bashkėpunimi dhe emocionet qė ofroi.


Pavarėsisht bllokimeve dhe tensionit gjithnjė e nė rritje, nė pėrfundim kryetari i PS-sė, Edi
Rama, pėrmbysi rezultatin duke fituar me 10 plus, duke iu referuar edhe tė dhėnave zyrtare tė KQZ-sė. Por, PD, megjithėse firmosi dhe kishte premtuar njohjen e rezultatit tė dalė nga numėrimi, mė pas foli ndryshe. Edhe KQZ ende nuk ka njė rezultat zyrtar. Ēfarė mendimi keni ju pėr kėtė situatė?


Aritmetika e tabelave nuk mund tė ndryshojė nga orekset politike tė KQZ-sė apo atyre
qė qėndrojnė pas tyre. KQZ ka vetėm njė detyrim ligjor sipas nenit 123 tė mbledhė tabelat dhe tė tabulojė shumatoren e rezultatit pėr ēdo ZAZ. Tabelat tashmė i disponon ēdo subjekt dhe media, dhe ēdo kush mund ta nxjerrė rezultatin nėse di aritmetikė.


Kjo tė bėn tė mendosh qė shkaku dhe qėllimi nuk janė tek tabelat, por tek dėshira politike pėr ta vonuar atė qė i kapi tė papėrgatitur tė gjithė. Vonesa nuk bėn gjė tjetėr
veēse rėndon mė tepėr imazhin e kėtij institucioni tė dėrrmuar moralisht.


Nė daljen e fundit pėr mediat, kryeministri Berisha kėrkoi hapjen e kutive, njė kėrkesė qė ju e keni pasur prej 2 vitesh dhe nuk iu ėshtė plotėsuar. Sipas kreut tė PD, ai ka dokumente pėr ta kėrkuar kėtė gjė. Si e cilėsoni ju kėtė lėvizje tė mazhorancės?


Kjo ėshtė ironia e politikės Berishiane, e cila sa herė qė gjendet nė hall pėrdor standarde
qė ua ka mohuar tė tjerėve. Po ka njė ndryshim themelor sė nė kėtė rast ai ėshtė nė qeveri dhe i ka organizuar vetė zgjedhjet. Nuk e di qė pushteti i Berishės tė ketė vjedhur votat e Lul Bashės, nėse po, atėherė i takon Bashės ta kėrkojė njė gjė tė tillė.


Pas mospranimit tė humbjes nė Tiranė, ish-kandidati i PD, Basha, kėrkon nga KQZ qė tė merren nė konsideratė fletėt e votimit pėr kryetar bashkie qė janė hedhur nė kuti tė gabuar, sipas tij. Ai pretendon qė kėto duhet tė pasqyrohen nė rezultatin final. Sa e mundur ėshtė njė gjė e tillė?


Sė pari, kėto vota ligji i konsideron tė pavlefshme. Praktika zgjedhore nė Shqipėri,
por edhe jurisprudenca nė kėtė fushė e ka pėrforcuar kėtė qėndrim. Janė njė sėrė vendimesh tė KQZ tė vitit 2007, tė cilat kanė sanksionuar kėtė parim qė fletėt e gjetura nė kutitė e gabuara nuk mund tė konsiderohen si tė vlefshme.


Edhe vendimi qė pėrmend Berisha pėr komunėn e Temalit nuk ėshtė kėshtu, pasi nė
atė rast kutia e votimit ishte thyer me forcė dhe fletėt mė pas ishin futur nė kutitė e materialeve zgjedhore. Nuk e di qė nė rastin e Tiranės tė jetė thyer ndonjė kuti e mė pas fletėt tė ngatėrroheshin pėr t'u marrė nė konsideratė pėr rezultatin.


Pėr mė tepėr, kontestimi i fletėve tė tilla filloi vetėm nė ditėn qė tė gjithė panė humbjen
e Lul Bashės nė televizor, ndėrkohė qė njė pjesė e procesit tė numėrimit kishte pėrfunduar nė shumė njėsi. Nėse KQZ do tė konsideronte njė kėrkesė tė tillė, atėherė pala tjetėr do tė kėrkonte dhe rinumėrimin e tė gjithė kutive nga e para pėr cdo kandidat apo kėshilltarė pasi kudo ka fletė tė tilla, duke bėrė qė procesi i rinumėrimit tė fillonte nga e para.


Dhe, sipas ligjit, kėtė duhet ta bėjė KQZ qė do thotė qė pėr dy vitet e ardhshme ky organ
duhet tė merrej vetėm me kėtė punė. Nuk e di, nėse kjo ėshtė ajo qė duan, por kjo nuk bėn qė zoti Basha tė ulet nė karrigen e kryetarit tė Bashkisė nė tė ardhmen e afėrt.


Pėrkundrazi, kjo ėshtė recetė e sigurt pėr krizė politike apo mė gjerė, pasi numėrimin e kutitė sė fundit e kanė pėrjetuar tė gjithė dhe nuk mund tė fshijnė me njė tė rėnė tė lapsit nė tavolinė.

gjarperi
17.05.2011, 10:36:34
Po citoj z. Shpetim:

"Prandaj nuk ta shoh per te madhe qe Edi Ramen e quan "edi ram bregoviēi, sepse ne kete menyre ti dhe sorta e juaj perpiqeni qe gabimin e Rames per dhenjen e ēelsit te Tiranes nje kengetari nacional-shovenist si Bregoviēi ta barazoni me tradhtine shume te rrezikshme te Sali Berishes, duke filluar me Sllobodan Millosheviēin, duke vazhduar me Anastas Jonatullosin, me Damir Fazlliēin, e ne fund edhe me tentimin per faljen ose shitjen e mbi 350 km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise per llogari te shtetit grek."
-----------

Keta 'kosovaret' (dmth titistet) jane merakosur shume per celsin e Tiranes, te thuash ti me ate celes bregovici e ka ne dore te gjithe Tiranen. Po c'fare do beje fundja bregovici me ate celes? As edhe nje hale te Tiranes nuk e hap me ate celes.

Prandaj ju 'kosovaret' boll na cate trapin sic thone tiransit. ju spiunonit dhe vrisnit bashke-kombasit tuaj ne emer te 'bashkim vellazerimit' me sllavet komuniste, kurse sot hiqeni si demokrate dhe anti komuniste te perbetuar.

Sic e thote edhe z. Axhaku, ju jini njerez pa ideale dhe parime, njerez langaraqe qe kini kuptuar qe jini te humbur, i kini humbut betejat per Shqiperine dhe do t'i humbni ato ne te ardhmen.

Ju titisto-rugovic-salicet jini te tmerruar nga Historia prandaj e 'urreni' Enver Hoxhen sepse ju djeg kesula per tradhetite te cilat mundoheni t'i fshihni duke sulmuar Enver Hoxhen. Te thuash ti shqiptaret jane budallenj dhe ju jini te mencur. Ju jini thjesht injorante por nuk e kuptoni dot.

Jini katandisur ne ate derexhe sa nuk mundet te pranoni nje realitet demokratik, nje proces demokratik qe po kalon Shqiperia. Kaq injorante jini sa mundoheni t'i kunderviheni Oqeanit te Demokracise.

Shkoni dhe vendosni 'lule' ne varri i titos dhe i rugoves, shkoni se atje gjeni 'frymezimin' kunder shqiptareve. Shkoni dhe ngushelloni saliun, dhendrin e serbise (citoj z. Shpetim), se i ka rrene DAMLLAJA e Demokracise ne kaptine.

Ju titistet jini dhe do te mbeteni deshtake sepse nuk e kuptoni dot kohen qe jetoni. Jini nje fatkeqesi qe sot demtoni vetem veten tuaj.

Shqiptaret te gjithe sot jane ne FESTE! vetem armiqte e Shqiperise jane ne zi dhe merren me celsin qe as nje hale te Tiranes nuk e hap. Vazhdoni merruni me celsat se populli e di kush tradheton: Janullatosi, Nafta, Deti jane fjale kyce qe i ka shenuar tashme Historia dhe i ka shkruar VULE ANTIKOMBETARE.

Te pershendes Zotri Kruja, ju trumbetoni per Bashkim, vetem ky afishim tregon kjart se sa je i gatshem per kete Bashkim te trumbetuar, nga kjo shifet realiteti i keti bashkimi, prandaj me arsye te plote me bind se ky bashkim do te jete shume i larget, por per mua i pa evitushem/Bashkimi/, por me keso bindje si te juajat dhe te trumbetusve te tu, shume vone do ta shofim, por si duket ky bashkim do te vije ne kohen kur gjenerata e jote dhe e imja nuk do te egzistoj me,/Bashkimi do te ndodhe me apo pa deshiren time apo te juajen.

Shpetimi
17.05.2011, 11:33:26
Importi, hiqet dogana pėr ushqimet serbe

Genci Kondi

TIRANE-Shqipėria dhe Serbia kanė arritur kėshtu njė marrėveshje reciproke pėr heqjen e taksės doganore, pėr tė gjitha produktet bujqėsore. Sipas zėvendėsministrit tė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės, Enno Bozdo, "me anė tė kėsaj marrėveshjeje synohet tė rriten mė shumė shkėmbimet tregtare mes dy vendeve. Kjo masė ėshtė pjesė e marrėveshjes tregtare CEFTA, pėr krijimin e njė tregu tė pėrbashkėt me vendet e rajonit". Sipas Bozdos, qėllimi i kėtyre marrėveshjeve ėshtė krijimi i njė tregu tė pėrbashkėt ekonomik pėr tėrheqjen e mė shumė investimeve tė huaja, pasi vendet e rajonit janė tė penalizuara nga hapėsirat e vogla qė ofrojnė si tė vetme.
Ne nje prononcim per Gazeta Shqiptare, Ismail Beka, ekspert nė fushėn e tregtisė, thotė se Ballkani ėshtė njė treg, ku eksportet shqiptare i kanė humbur shanset. Sipas tij, Shqipėria nuk ka avantazhe konkurruese, krahasuar me njė treg solid si ai i vendeve ish-Jugosllave. Pjesa mė e madhe e eksporteve bujqėsore tona janė perime, tė cilat eksportohen tė freskėta me shumė pak vlerė tė shtuar. Ndėrsa, prodhime tradicionale qė njiheshin nė kėtė treg si pijet alkoolike (konjak, raki) apo duhan, sot nuk eksportohen mė. Kompanitė shqiptare nuk i ruajtėn ato tregje qė ndėrmarrjet shtetėrore patėn krijuar, ndėrsa ėshtė shumė mė e vėshtirė hyrja e njė produkti tė ri. Do tė duhej njė pėrpjekje e madhe pėr tė bėrė qė njė konsumator maqedonas, serb apo kroat tė zgjedhė tė konsumojė njė pije freskuese shqiptare, ndėrkohė qė me njė ēmim mė tė ulėt (nė rastin mė tė keq aq sa ai i prodhimit shqiptar) zgjedh njė produkt, tė cilit i njeh shijen, arrin tė lexojė etiketėn dhe mbi tė gjitha, e njeh si markė, - thekson ai.
Nga Serbia importojmė sheqer, misėr, fara, e prodhime tė tjera, hyrja e tė cilave nė tregun shqiptar ėshtė lehtėsuar nga "rruga e kombit". Ndėrkohė, me Kosovėn njė marrėveshje e tillė ende nuk ėshtė nė fuqi dhe mė shumė se njė herė autoritetet dhe biznesi kosovar janė ankuar pėr taksat doganore, qė vendosen nga Shqipėria me ēmime referencė tė ekzagjeruara, si pėr shembull nė rastin e patates. Sipas ministrisė, kjo ndodh se Kosova ka hyrė mė vonė nė marrėveshjen CEFTA dhe duhen vite qė tė arrihet eliminimi i tarifave.

Gazeta Shqiptare
************************************************** ************

Ky eshte "shperblimi" me i madh qe Sali Fazlliēi u bene shqiptareve te Kosoves, shumica e te cileve fatkeqesishte ende i besojne, kuptohet verberishte, pra pa e njohur sa e si duhet.

- Kur thuhet me fakte te gjalla (te pranuara edhe nga vet Berisha ne Parlamentin shqiptar) se Sali Berisha e theu embargon e OKB-se per llogari te Sllobodan Millosheviēit, karagjozet "kosovar" terbohen fare, dhe dalin me lloj-lloj akuzash kunder Enver Hoxhes dhe ish sistemit komunist ne Shqiperi, athuase se tani rrziku po vjen nga nje sistem tanime i rene.
- Kur argumentohet se Sali Berisha punoj ne sherbim te hegjemonisteve grek duke i dhene shtetesine shqiptare pershkopit grek Anastas Junatollosit, e per pasoje ky shovenist sot eshte Kryepeshkop i Kishes Autoqefale te Shqiperise, perseri karagjozet "kosovar" merren me Grmaoz Ruēin, Fatos Nanon (tani mik per kokė i Sali Berishes, kuptohet kunder Edi Rames), Pandeli Majkon, e shume politikaj tjere te se majtes shqiptare, por pa sjellur ndonje argument te besueshem (ne perjashtim te teorive titiste) se keta te fundit kane bere ndonje sherbim ne interes te Greqise apo Serbise.
- Kur me argumenta te pakontestueshme, bile te pranuara edhe nga vet Berisha ne Parlamentin shqiptar, se pas vitit 2005 Sali Berisha e ka sjellur ne Shqiperi serbo/boshnjakun Damir Fazlliē, te cilit i ka mundesuar pasurimin me rreth 50 milion euro ne Porto Romano te Durresit (mos harroni parullen berishiane "Shqiperia 1 euro"), karagjozet "kosovar" perseri merren me Edi Ramen dhe "ēelsin e Tiranes" qe ky i fundit i dha kengetarit nacionalist Bregoviē, duke bere perpjekje qe ti barazojne tradhtite e Berishes me Millosheviēin, Junatollosin e Fazlliēin, me tradhtine e "madhe" te Edi Rames qe ka bere me dhenjen e "ēelsit te Tiranes" Bregoviēit.
- Kur deshmohet para gjithe opinionit kombetar e nderkombetar se Berisha, Basha e Meta tentuan qe mbi 350 km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise ti falin (mbese ti shesin) Greqise, karagjozet "kosovar" perseri fillojne te ulurijne kunder Edi Rames, duke e quajtur here progrek e here proserb, por pa mundur te gjejne kurrfare deshmishė, kuptohet ne perjashtim te "ēelsit te Tiranes" qe i dha kengetarit nacionalist Bergoviēit.

Ka edhe shume e shume argumente tjera qe deshmojne katerciperishte se Sali Berisha dhe sejmenet e tij jane ne sherbim te armiqeve me te medhenje te kombit tone, siq jane serbet e greket, por perseri disa karagjoz shqipfoles te Kosoves nuk duane ta shohin te verteten ne sy, ashtu siq nuk po e shohin as kete tradhti qe po bene me heqjen e doganes per prodhimet ushqimore te Serbise, edhe ate duke e shfrytezuar "Rrrugen e Kombit", te cilen Berisha e Basha e ndertuan me nje ēmim shume-shume te kripur, pa llogaritur ketu edhe zhdukjen (vjedhjen) e mbi 230 milion eurove, shume te cilen e ka konstatuar Kontrolli i Larte i Shtetit.

Doni me per Sali Rame Berishen, burrin e mbeses se Serbise?
Besoj se edhe me kaq mjafton per ta shpallur si udheheqesine kryesor te disa karagjozeve shqipfoles te Kosoves, te cliet nga nostalgjia per Titon e Rugoven koheve te fundit kane kaluar ne halucinacione e ekstaze te plote ne perkrahje te ish komunistit te fundit qe udheheq nje qeveri te nje shteti ne Ballkan.

Shpetimi

kondita
17.05.2011, 11:40:25
Berisha: 8 maji na jep 14 deputetė plus
Votimet pėr pushtetin lokal treguan qė Partia Demokratike (PD) dhe koalicioni i saj do tė merrte 14 apo mė shumė deputetė nėse zgjedhjet do tė ishin parlamentare. Duke komentuar rezultatete paraprake tė sė djelės, kryetari i PD-sė nė daljen e tij tė parė tė gjatė pėr mediat tha se rezultatet janė njė shtysė e madhe pėr tė ardhmen.

“Sot ka njė forcė qeverisėse e pėrkthyer nė deputetė kjo, i thonė 14 deputetė tė standartit tė gruput tė maxhorancės, 16 deputetė tė standartit votė pėr deputetė, pak mė shumė tė minoreancės. Ata deputetė tė minorancės qė janė ulur nė parlament janė me 9 mijė vota pėr kokė. I nxori sistemi ashtu. Tanėt janė me 10 mijė vota. Kėto janė 140 mijė vota”, tha Berisha.

I pyetur pėr rezultatin e Tiranės, Sali Berisha tha se askush nuk mund tė dalė mbi KQZ-nė dhe sistemin qė ėshtė nė fuqi. Kundėrshtimi ėshtė baza kryesore dhe askush nuk mund tė dalė kundėr kėsaj mėnyre tė shpalljes sė fituesve.

“Nė ligjin elektoral fituesin e Tiranės, KZAZ e Tiranės ėshtė KQZ. Ky sistem bazohet nė tė drejtėn absolute tė kundėrshtimit. Ligji i jep tė drejtė atij tė ankimojė vendimin e KZAZ-sė, vendimin e KQZ-sė, tė ankimohet nė Gjykatėn e Apelit. Ēdo pėrpjekje pėr tė cėnuar tė drejtėn ekontestimit ėshtė goditje nė zemėr tė sistemit”, tha ai.

Sėrish, duke marrė pėr bazė votat e shqiptarėve, zoti Berisha e cilėsoi si fitorėn mė tė thellė atė tė Partisė Demokratike (PD).

“Qė nga viti ‘96 deri mė sot, rezultat tė tillė me 15 % a mė shumė, nuk kishim parė e nuk kishim pėrjeturar. U pėrballėn dy platforma, ajo “Fajin e ka Saliu: dhe ajo “I pari qytetari”. Tė parėt jeni ju”, u shprehBerisha.

Berisha i bėri thirrje sekretarit tė KZAZ-sė 49 qė tė kthehet nė detyrė dhe tė sjellė vulėn. Sekretari dhe komisionerėt qė janė tė PS-sė, sipas Berishės janė larguar nga detyra

Shpetimi
17.05.2011, 18:14:20
Ambasadorėt i kėrkojnė KQZ-sė shpalljen e fituesit

Luis Tanushi

Mbajtja peng e rezultatit pėr kreun e bashkisė sė kryeqytetit ka detyruar ambasadorėt qė t'I kėrkojnė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve tė shpallė sa mė shpejt tė jetė e mundur fituesin. Nė takimin e zhvilluar dje rreth orės 17:00 Ambasadori i SHBA-sė Aleksandėr Arvizu, ambasadori i Bashkkimit Europian Etore Sequi dhe ai i OSBE-sė Eugen Ėollfarth, diskutuan pėr mė tepėr se njė orė veēanėrisht pėr shpalljen e fituesit pėr Bashkinė e Kryeqytetit.


Nė takim kanė qenė tė pranishėm vetėm kryetari dhe nėnkryetarja e kėtij institucioni duke mbajtur tė fshehtė detajet qė janė diskutuar brenda. Burime pėr "Shekullin" bėjnė tė ditur se vizita e tre ambasadorėve mė tė rėndėsishėm nė vendin tonė ėshtė pėrqendruar vetėm pėr zgjedhjet nė Tiranė dhe nė mėnyrė tė veēantė nė njėsinė numėr 5.


Tė tre ambasadorėt kanė qenė nė njė linjė duke theksuar nevojėn e plotėsimit tė tabeleės pėrmbledhėse tė kėsaj njėsia dhe tė nxjerrjes sa mė shpejt qė tė jetė e mundur e fituesit pėr garėn e kryeqytetit. Mėsohet se vonesa nė shpalljen e fituesit pėr Bashkinė e Tiranės do tė vendoset pėrfundimisht edhe nga takimi midis ambasadorit amerikan me kryesocialistin Rama dhe shefin e mazhorancės Berisha.


Ndėrkohė pak para takimit rreth orės rreth orės 16:10 pas kėrkesave tė shumta ka mbėrritur nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve procesverbali i njėsisė bashkiake nr. 5. Tabela pėr kreun e Bashkisė ėshtė firmosur vetėm nga komisionerėt e PS-sė ndėrsa komisionerėt e djathtė kanė refuzuar qė tė firmosur. Nė fakt tabela pėrmbledhėse ka qenė gati vetėm se komisionerėt e pozitės kanė refuzuar tė firmosur gjithsesi selia rozė ka shfrytėzuar dispozitat e Kodit Zgjedhor i cili u jep tė drejtėn qė tė paktėn dy komisionerė tė KZAZ-sė mund t'i kėrkojnė KQZ-sė qė tė marrė vendim.
************************************************** ***************

Siq del nga ky informacion i Luis Tanushit, bllokimin e dergimit te Procesverbalit per njėsinė nr. 5 e bejne perfaqesuesit e PD-se, ndersa Sali Berisha del ne konferenca shtypi e genjen diten per diell, duke "i kerkuar Sekretarit te KZAZ-se te kthehet ne detyre e te sjell vulėn"!!!

Se kush jane ata qe po e bllokojne dergimin e procesverbalit te njesise nr. 5 ne KQZ dihet nga te gjithe, sepse besoj se askush nuk e ka harruar kaq shpejte se kush ishin ata qe u perpoqen te falsifikonin rezultatin e zgjedhjeve per njesine zgjedhore me numer 5, dhe vetem intervenimi i ambasadoreve te huaj e zhbllokoj situaten, te cilen e kishin bllokuar, kush tjeter pos kamikazet e PD-se se Sali kobures.

Prandaj, kot e kane talibanet e Sali Binladenit qe perpiqen ta bllokojne rizgjedhjen per here te katert te Edi Rames ne krye te Bashkise se Tiranes, sepse fitorja ne tryeze (une theme nen tryeze, pra permes mashtrimit ose dhunes se mazhorances) nuk njihet nga askush, e per me keq, nese ata kamikaz vazhdojne me kete rruge pa krye, atehere shqiptaret jane te detyruar qe edhe njehere te dalin ne rruge, kesaj radhe per mos tu kthyer ne shtepi pa e larguar pergjithmone Sali Fazlliēin nga pushteti i vjedhur.

Daullja bije per ata qe kane vesh, ndaj dhe Berisha kesaj radhe duhet ta degjoj jo vetem zerin e arsyes nga ambasadoret e huaj, por me shume se asnjehere tjeter duhet ta degjoj zerin e arsyeshem te popullit shqiptar, i cili vertete eshte lodhur nga terrori 20 vjeqar qe perjeton nga ky mizevir me mentalitet mesjetar.

Shpetimi

kondita
17.05.2011, 18:18:42
Edhe po mendon ti Shpetimi se keta te SPS-te jan per kurban a?!

Sikur keta te gjitha qfar i thone dhe veprojne jan me se te verteta?!!!

Jo ore, po vete fakti se rezultati eshte shume i ngusht krahasuar me zgjedhjet e gjertanishme te Bashkise se Tiranes, te bene me dije se populli nuk e don Ram Bregoviqin, ketu eshte problemi.

Shpetimi
17.05.2011, 18:51:59
Zonja kondita,
ēka mendon ti sikur Lul Basha ti kishte pasur ato 10 vota ma teper sesa Edi Rama, valle a do ta shpallte deri tani KQZ-ja rezultatin e zgjedhjeve?

E dij se nuk do te pergjigjesh me sinqeritet, prandaj po e shpreh mendimin tim:

- Po, zonja kondita, une jam plotesishte i bindur se Kryetari i KQZ-se, kamikazi Arben Ristani, rezultatin e zgjedhjeve per Kryetarin e Bashkise se Tiranes do ta kishte shpallur qe diten e shtunde, pra ketu e tri dite me pare.

Une e dij se edhe pala tjeter (PS-ja) nuk jane engjuj, por me Sali Berishen dhe talebanet e tij nuk mund te krahasohet askush ne Shqiperi apo Kosove, sepse ka mbi 20 vjet qe te gjithe e shohim se ēfare bene ky maskara, qofte per te ardhur, ose qofte per mbetur ne pushtet.

Eshte detyre e KQZ-se ti shpall rezultatet preliminare te zgjedhjeve, ashtu siq eshte detyre e KZAZ-ve ti dergojne brenda kohes (ligjit) procesverbalet ne KQZ, e pastaj jane rruget ligjore per tu ankuar pala humbese per parregullsite apo padrejtesite eventuale qe mund te jane bere gjate numrimit te votave.

Populli thote: "nese eshte ngrene pitja, tepsia ka mbetur"!
Prandaj, nese jane numruar keq fletet e votimit, ato nuk jane zhdukur nga faqja e dheut, por jane aty, se bashku me te gjitha materialet tjera zgjedhore.

Por jo, Berisha, Basha dhe gjithe militantet e tyre e dijne shume mire, bile shume me mire sesa vet krahu tjeter, se Edi Rama ka fituar, qofte edhe me 10 vota, prandaj ata perpiqen qe kete realitet te hidhur mos ta pranojne, ndaj dhe tani hedhin vickla.

Rezultati i ngushte apo i gjere, fitorja eshte fitore, prandaj humbesi duhet ta pranoj.
Berisha e Basha na paten lodhur b... duke kerkuar nga Edi Rama qe nese i humb zgjedhjet ta pranoj rezultatin, por tani qe humben vet, ata po bejne pikerishte te kunderten e asaj qe i kerkonin kundershtarit te tij!

Se Sali Berisha nuk eshte burrė, kete e kane ditur shumica e shqiptareve.
Ndersa sa i perket Lul Bashes, ky mistrec qysh pa ju futur politikes ka filluar me mashtrime (ne Holande), ka filluar me sherbimin per Tribunalin e Hages ne pergaditjen e Aktakuzave kunder UĒK-se, dhe e ka vazhduar me vjedhjen e qindra-milion eurove ne emer te Rruges se Kombit, me tentimin per faljen e 350 km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise per llogari te shtetit grek, dhe ne fund me 21 janar ka deshmuar se eshte edhe vrases, sepse ne cilesine e Ministrit te Brendshem gjate demonstrates se 21 janarit te ketij viti urdheroj vrasjen e 4, palgosjen dhjetra, si dhe rrahjen e arresimin e qindra demonstrueseve te paarmatosur te opozites se bashkuar shqiptare.

Une nuk besoj se Luli i Berishes te kete marrur aq vota nga qytetaret e mirefillte te Tiranes me rrethine, por nje numer shume te madh votash i ka peshqesh nga te ardhurit (vetem per te votuar) e koheve te fundit ne Tiranwe, te cilet nuk kane as banese e as shtepi ne Tirane, por jane regjistruar ne menyre fiktive si banor te kryeqytetit, ne mesin e te cileve jane edhe nje numer shqiptaresh te Kosoves.

Por nejse, kjo pune eshte shume e veshtire te deshmohet, sepse siq thote populli "ai qe e maron vegshin, ja ngjet edhe vegen", ngase paisja e njerzve me dokumenta identiteti eshte ne dore te Ministrise se Puneve te Brendshme, ne krye te se ciles deri para zgjedhjeve ishte Lulzim Basha.

Shpetimi

Shpetimi
17.05.2011, 19:05:25
TIRANĖ 17.05.2011

Komisioni Qendror tė shpallė rezultatin pėr Tiranėn tė mbėshtetur mbi procesverbalet e KZAZ-ve dhe nėse nuk ndodh kjo qytetarėt do tė regojnė me gjithė fuqinė e sė drejtės. Kjo ka qėnė kryefjala e deklaratės sė kreut socialist nga Selia Rozė menjėherė pas mbledhjes sė KQZ.

“E pa ēdo sy dhe e dėgjoi ēdo vesh numėrimin e votave nė Tiranė. Ne fituam dhe disponojmė tė 485 procesverbalet pėr ēdo votė tė numėruar nė ēdo kuti votimi tė kryeqytetit. KQZ-ja ka detyrimin ligjor qė thjesht tė shpallė rezultatin mbėshtetur mbi procesverbalet.S’kemi pasur kurrė ndonjė iluzion se kjo KQZ mund tė sillet ndonjėherė normalisht me tė drejtat ligjore tė opozitės. Por kjo qė po ndodh sot, kalon ēdo cak tė arsyes dhe kėrcėnon kufirin e fundmė tė durimit tė popullit qė votoi rezultatin e njohur botėrisht”,- deklaroi kreu i PS, Edi Rama.

Rama i ka bėrė apel kryeministrit Berisha qė tė mos pėrpiqet tė dalė me vendime qė cėnojnė ekulibrin nė vend, pasi nėse ndodh njė fakt i tillė opozita do tė reagojė nė mbrojtje te votės, ndėrkohė qė ka ripėrsėritur thirrjen ndaj KQZ qė tė shpallė rezultatin nė bazė tė provcesverbaleve tė 485 qendrave tė votimit.

“Po tentohet tė pėrmbyset rezultati i zgjedhjeve nė Tiranės me njė vendim kryekėput tė paligjshėm, njė akt dhune qė kėrcėnon vetė stabilitetin e vendit. Apeli im pėr Saliun ėshtė tė ndalet kėtu dhe tė mos imponojė njė shkelje ligjore qė nxjerr nga kontrolli procesin dhe minon themelet e bashkėjetesės demokratike nė kėtė vend. Nxjerrja e rezultatit mbi bazėn e 485 procesverbaleve tė 485 qendrave tė votimit nė Tiranė, ėshtė kėrkesė e ligjit, ėshtė kėrkesė e qytetarėve, ėshtė kėrkesė e komunitetit ndėrkombėtar e shprehur qartė sot. Ne presim me durim qė kjo tė ndodhė dhe i siguroj qytetarėt se s’ka forcė qė vjedh forcėrisht rezultatin tonė fitues nė Tiranė.”.- bėri apel kandidati dhe njėkohėsisht kreu i bashkisė sė Tiranės, Edi Rama.

Gazeta Shqiptare

kondita
17.05.2011, 19:35:55
Do ta kishte shpall vedin Kryetar te Bashkise se Tiranes njesoj sikur e shpalli Edi Ram Bregoviqi pa e shpall akoma KQZ-ja dhe do te kishte pall sikur po pall ltani Edvin Kristaqi, qka mendove ti?!

Nuk dallojne asnjeri nga tjetri, mos mendo, se te nje brumi jan sikurse edhe une e ty qe nuk pajtohemi ketu mes vedi.

Eshte e drejte sa e njerit aq edhe e tjetrit, nga se kur Edi Ram Bregoviqi kishte humb zgjedhjet parlamentare, qe nga ajo dite del e pall rrugeve te Shqiperise dhe merr jetra njerzish vetem per ti arrite qellimet e veta materiale, se nuk del per popull jo, mos mendo, kurse Berisha e ka kdhene provimin kur e theu komunizmin dhe tani ne dy mandatet e tija u treguan rezultate dhe e ndryshoj Shqiperine. Por qe ti ja ke marr aq inat sa vetm perse nuk eshte socialist e urren gjer ne palc!
Une i urrej socialistet enverist, jo te gjith socialistet, andaj nga pervoja e socializmit komunist pothuaj se i urrej te gjith sidomos keta te Shqiperise, nga se keta kur te turren jan ne gjendje te han per se gjalli, keshtu qe rrezikojne jeterat e te tjerve vetem per ta zene karriken e pushtetitn, sikur qe bene dy her katastrofalisht, kurse me 21 janar, 2011 fatmiresisht ju deshtoj, edhepse me pasoja katastrofale te te tjerve, te atyre viktimave qe i shkuan Edi Kristaqit mbrapa per asgje!

kondita
17.05.2011, 20:18:43
Ēlirim Gjata: Votat nė kutinė e gabuar tė trajtohen si tė vlefshme- KQZ duhet t’i numėrojė
Ish kryetari i Komisionit Qėndror tė Zgjedhjeve Ēlirim Gjata shprehet se votat e hedhura nė kutinė e gabuar, nuk janė tė pavlefshme dhe si tė tilla ato duhet tė konsiderohen si vota pėr kandidatėt. “Nuk e bėn tė pavleshme hedhja nė njė kuti votimi tė gabuar, ky ėshtė njė ometim prandaj ato duhet tė llogariten si fletė tė vlefshme nga KQZ-ja. S`ka ligj qė e rregullon kėtė akt administrative. Qytetari ka votuar se nuk ėshtė faji i tij se ėshtė hedhur gabimisht nė kuti. Nuk duhet me njė veprim administrativ tė shkelėsh Kushtetutėn”- theksoi Gjata. Sipas tij KQZ-ja duhet t’i numėrojė kėto fletė votimi nė bazė tė njėsive bashkiake dhe mė pas tė procedojė edhe me hapat e tjera

furragji
17.05.2011, 20:32:02
Skandal nė Portin e Durrėsit

Nga Express mė 15 maj 2011 nė ora 15:30

Policia kufitare shqiptare nė Portin e Durrėsit ka kthyer njė familje shqiptare nga Kosova nė drejtim tė Italisė, pasi qė ato kishin hyrė nė kufirin shqiptar pėrmes tragetit tė Barit.

Arsyeja e kthimit ishte se ēifti bashkėshortor dhe dy fėmijėt e tyre qė ishin nga Kosova kishin mbėrritur nė Durrės me pasaporta tė skaduara, por me dokumentacione tė rregullta tė lėshuara nga ambasada e Kosovės nė Romė, e cila me kėto leje i mundėsonte familjes qė tė shkonte nė Kosovė dhe tė pajisej me pasaporta tė rregullta.

Por, skandali ka pasuar kur policėt kufitar shqiptar kanė refuzuar kėto dokumentacione dhe pas disa orėve tė mbajtjes sė tyre kanė urdhėruar qė kjo familje tė kthehet prapa nė Bari tė Italisė, duke mos i lejuar qė transit tė kalojnė nė Kosovė.

Familja ėshtė kthyer nė portin e Barit dhe ėshtė marrė nėn mbikėqyrjen e policisė italiane, e cila ka vlerėsuar si skandaloz veprimin e policėve kufitar shqiptar.

Njė nga policėt italian nė port ka thėnė se familja kosovare aq mė tepėr ėshtė dėnuar me njė gjobė prej 4 mijė eurove, vetėm pse ka hyrė pa pasaporta tė rregullta tė hyjė nė territorin shqiptar.

Mario Levante Sommaria, shef i policisė kufitare ka deklaruar se ėshtė tejet i zemėruar pėr sjelljen e policisė kufitare nga Shqipėria, e cila ka kthyer kėtė familje.

Ai ka theksuar se prapė se prapė ata do tė ndihmojnė ēdo familje kosovare qė do tė ballafaqohet me probleme tė kėsaj natyre. /INA&comeze/
Shpėrndaje artikullin:
Facebook Favicon Digg Favicon Google Favicon LinkedIn Favicon
Komentet (44)lulja(New York): para 17 oreve

Edhe pse ky gjest eshte per akuze te madhe, buk duhet egzagjeruar aq sepse po qe se ky "zyrtar ' nuke ka njoht doc. e leshuar nga amabasada e Kosoves ,cka konsiderohet se eshte shtet tjeter dhe nuk i ka rastise te shohe, une kam nje pervoje tjeter me te hidhur. Para disa muajsh kam udhetuar me nje flet-dokument udhetime te leshuar nga Consullata Kosovare ne NY , nga SHBA neper Austri e destinacioni Prishtine. Kam kaluar neper dy shtete te cilat as qe e kan diskutu kete doc, ndersa kam mbrri ne Aeroportin e Prishten ku ai Polizi kufitar ne sportel me ka bere shume problem dhe shume pytje per kette lloj doc . te leshuar nga qeveria per te cilen ai sherben dhe paguhet. Nuk e kamiden se cka eshte kjo, nal ta pyti shefin'!!! Kjo ka qene pergjegja e atij " zyrtariKosovar" Pra komentues te dashur kjo ka ndodhe dhe ka me ndodhe deri sa te vazhdon te punojne debilat qe kan rene nga mali pa patur as nje dite kualifikim perkates. Ne Shqiperi maloket e Tropojes e denicaket...

E rekomandoj (+4)

Nuk e rekomandoj (-4)
mendimtari(Kosove): para 18 oreve

Po te ishte sezona e veres ateher kur Kosovarte shkojne ne deti me lane EURO ne Shqiperi nuk na kishin kthye,po me vjen keq per kete maltretim qe ja paskan ba kesaj familje,ndersa prej sot do ta mbaje veq flamurin e Kosoves e asnje tjeter.Yes Tani edhe une kom shtet Kosoven..

E rekomandoj (+8)

Nuk e rekomandoj (-3)
shqiperia etnike(shkoder): para 18 oreve

Ndoshta edhe mund te rrejn keta te portit por un shpresoj qe jo.Tham qe nuk keni nevoj me sha gjithe shqiptart e shqiperise ose me fol kunder bashkimit kombtar vetem sepse polict e durrsit jane njerez te flliqur.Normalisht qe ato qe thoni ju per doganat e per vizat keni shume te drejte dhe shpresoj qe nje dite kjo gja mos te ndodhi ma dhe ka me ndodhe me bashkimin kombtar :)

E rekomandoj (+7)

Nuk e rekomandoj (-0)
Naimi(France): para 20 oreve

Magjupi nuk behet Pasha....

E rekomandoj (+15)

Nuk e rekomandoj (-3)
Bekim(Prishtine): para 21 oreve

Per SHQIPERIA ETNIKE: 1. Ky lajm eshte shume i vertet, dhe artikulli te cilin ju e referoni, nuk demanton kete ndodhi te turpshme. Ky far Saimir Boshnjaku, natyrisht se i duhet ta demantoj, dhe ky ndodhta edhe nuk eshte shqiptar, me kete mbiemer, nuk del te jete shqiptar. 2. Pse u deshka qe zyrtari i ambasades se Kosove ne Rome te mbetej anonim?! Ky eshte nje absurd dhe nje argument se ai artikull eshte i porositur. 3. Zyrtari Boshnjaku deklaron: "Policia kufitare nė portin e Durresit nuk ka kthyer asnjė familje nga Kosova kėto ditėt e fundit..." qe do te thot se diteve me heret edhe kan kthyer. 4. Ti bashk me ata te www.koha.net.tarabu.ballava.tallava.kurshlluz.muha bet.hugjum.dallavere PO RRENI KOMPLET

E rekomandoj (+6)

Nuk e rekomandoj (-3)
UQALIJA(Zvicer437 9): para 21 oreve

Salih Satrapi Berisha qe shumfish ja kalon Esat Pash Toptanit ka hjekur vizat dhe pasaportat per shki dhe ata mund hyjn e dalin lirshem si ne shumadi si ne Shqiperi.Kurse familjet shqiptare nga Kosova i torturon ne menyren me brutale.Nasht shum mir po na e ban.Shumica e shqiptarve te Kosoves Salih Berishen e dijn si baba te kombit kurse ky kriminel ,ky bastard ne qdo aspekt na diskriminon ne krhasim me shkiet.Prodhimet serbe ne Shqiperi hyjn pa taksa dhe dogana fare kurse patatet dhe rrushi nga Kosova duhet ti nenshtrohen taksave dhe doganes.Prandaj :ZGJOHUNI OO SHQIPTAR PREJ GJUMIT ZGJOIHUNI DHE NGA SALI SATRAPI SA MA SHPEJT LIROHUNI:
Faleminderit pėr votimin tuaj
shqiperia etnike(shkoder): para 22 oreve

http://www.koha.net/index.php?cid=1,16,59074 ka qene komplet rrene

E rekomandoj (+0)

Nuk e rekomandoj (-10)
Kopili(United States): para 23 oreve

Une kam udhetuar me passaporte te skaduar dhe keto "lejet e fameshme te ambasadave tona te lodheta" nga USA dhe me eshte dashur te nderroje 2 aeroplane!...Atehere sipas kesaj logjike po i bie qe psh austriaket do duhej te me kishin kishin kthyer mbrapa apo jo?....
Faleminderit pėr votimin tuaj
Ballisti(Kosove): para 1 diteve

Ndoshta ai apo ata polic, kan qene kobilloviqa me nenshtetesi shqiptare? Bon vaki qe ai polic ne te kalueren, ka honger ndonji dajak nga ndonji Kosovar apo gruaja e ti ka pas ndonji afere me ndonji Kosovar dhe tash i urren globalisht te gjith. Arsya se cfar, apo pse ndodhi kjo pune, duhet te sqarohet Tash Thaci e ka rendin me vepru.
Faleminderit pėr votimin tuaj
Adrian Laurenti(Austri): para 1 diteve

Kjo eshte nje marri e cila duhet te behet shume publike, dhe t`i tregohet botes shqiptare si dhe asaj evropiane se ajo (Qeveria e Shqiperise) ende nuk eshte e gatshme qe te gjithe shqipetaret kudo qe jetopjne t'i sheh si shtetas te saj ose qe tu dale ne ndihme. Mos valle ata kosovare do te duhej te shkojne ne Serbi dhe te kerkojne ndihme? Kete pyetje do t'ua beja me deshire qeveritareve shqiptare te kabinetit te Sali Berishes, si dhe atyre policeve qe jane sjellur me keqe se sa serbet e serbise.
Faleminderit pėr votimin tuaj
Lejthia(as ne durres as ne bari): para 1 diteve

Po keta plaqkites ne portin e Durresit jane pikerisht nipat e atyre plaqkitesve te viteve 1940-1944 te cilet ne emer te luftimit te fashizmit vepronin ne Kosove duke i plaqkitur familjet shqipetare!!!,kurse shkinat plaka i thirrnin NENA!!! Mos u quditni,kjo nuk ka me qen e fundit!
Faleminderit pėr votimin tuaj
shpettimi(prishtine): para 1 diteve

shkurt e shqip NUK DOJM BASHKIM KOMBETAR

E rekomandoj (+21)

Nuk e rekomandoj (-12)
bajra(mollopolc shtime): para 1 diteve

ky eshte nje turp i rralles i sales qe nuk i njef dukumentacionin e ambasades se kosoves ne itali kesi lloj gjera ka pas shum e shum ne portin e durrsit qe nga pas lufta kan perfitu shum nga plaqkitje e kosovarve mue personalisht me ka ndodhur ne vitin 2000 ta paguaj doganen e vetures ne durres dmth doganat e veturav u pagujshin dy here nje ne portin e durrsit e nje tjeter ne kosove ket me se miri e din qaqim qaqi rrespekt express
Faleminderit pėr votimin tuaj
Manxholli(Gjermani): para 1 diteve

S`eshte faji te Populli i Shqiperise, faji eshte te Qeveria antishqiptare e Sali Berishes! Ky njeri institucionalisht punon kunder Bashkimit te Shqiptarve dhe defaktorizimit te tyre! Hidhjani nje sy zhvillimeve te 20-viteve te fundit dhe do te bindeni! Me vjen keq qe eshte kthye ajo Familje, por kjo seshte asgje e re. Te njejten e ka perjetuar edhe vellau im ne Portin e Durresit ani pse ka pas qendrim te rregullt ne Suedi dhe Dokumente te rregullta!!!
Faleminderit pėr votimin tuaj
Apollonia(Prishtine): para 1 diteve

Nese Kosovaret kan pasur pasaporta te Serbise patjeter se kan bere shume mire policet e Shqiperise qe i kan kthyer .Le te mesohen nje here e mire se pasaportat e Serbise nuk vlejne tani per asnje shtetas te Kosoves qe ka gjak Shqiptari.
Faleminderit pėr votimin tuaj
****(belgjik): para 1 diteve

te gjitha komentet i kam lexue me vemendej shumica e kan shum te drejt edhe i ksha lutur medjat te qojn deri ne fund rastin per tu zbardh
Faleminderit pėr votimin tuaj
Florim(Prishtine): para 1 diteve

Mendoj qe nuk eshte dasht ate familje ta kthejn per ne Itali, por ta lene te vije ne Kosove, sepse ne fund te fundit ne, te gjithe jemi shqiptare si ata ne Shqiperi ashtu edhe ne Kosove. Besoj qe herave tjera nuk do te perseritet e njejta ngjarje, dhe do te ken me shume konsiderste.
Faleminderit pėr votimin tuaj
Rolandi(arizona): para 1 diteve

AHA BASHKIM KOMBTAR A>?

E rekomandoj (+15)

Nuk e rekomandoj (-4)
Sokoli(usa texas ): para 1 diteve

hej kjo nuk e ka cek se cfare passaporta ka pas kta kan pas passaporta te serbise te skaduar dhe dokument te ambasades te kosoves per kinse ardhjen en kosove per te rregulluar passaporten . nuk eshte ne rregull qe i kan kthyer mirepo po quditem me disa komente qe keni ba si me na pas ba shqipria me zi se shkijet neve shka keni komentu !! cudi se di cfare gjaku keni apo jeni te perzier me sllav ! ska pyll pa derra e as policet nuk jan te gjith te mire mirepo mos harroni se kjo eshte shqiprija e 1998 e 1999 ku shumica e popullit tone jan strhuar e gjithashtu UCK kishte bazen kryesore aty . e more njerz nje e keqe po i harroni te gjitha te mirat cudi !! .

E rekomandoj (+11)

Nuk e rekomandoj (-8)
atdhetari(new york): para 1 diteve

o aji popull kurr nuk mushet men se asht populli ma i poshtri ne bot e ishalla kurr nuk bashkohem me ta as neket dyje e as nat tjetrense asht popull iposhter e no........ jau sh....... a te tanve
Faleminderit pėr votimin tuaj
Bashkimijon(Fushkosov): para 1 diteve

Keto probleme i ban policia kriminele e salih berishes qe i vrane edhe ata protestus te pafajshem duarthate me 21 janar. Na te kosoves boll mire na ban perderisa e perkrahim ate argat te fazlliqit. Nje keshill per krejt kosovart perkrahni Socialistet e edi rames se ata jan njerz te beses dhe kultur qytetare. Nese ta jep fjalen, e jep edhejeten per ty. Ne kohen e nanos dhe majkos ka pas probleme po kurre deri ne ket pike. Kejt e kunderta me salih berishen njerin mae te urryer ne shqipni. Njeri prej 20 vitesh qe su ngi me gjak shqiptari. Politika etij per 20 vite e ka mush shqipnin me ma shum vorre se lufta ne kosove.
Faleminderit pėr votimin tuaj
arben(Tirane): para 1 diteve

po me vika shume keq per familjen e lartecekur,dua te them me shume pergjegjesi se une kaloj nepermjet Shqiperise shpesh per Bari,nje njeri me pasaport te Kosoves me vize shengen nje hyrje nuk i lejohet nepermjet Durresit te udhtoj per Itali pa 100 EURO ne pasaport (korrupsion). Nje makine te sjellur nga europa me zoll tabela ne port te durresit duhet ti japesh se 250 Euro. ne portin e durresit nderrimi i mbremjes fiton komplet policia me dogane 6-7000 euro ne nderrim,ndersa ne mngjes sillet nga 6-9000 euro per nderrim, Ju lutem shtetit te ndermarr dicka ose po filloj ta postoj ne You tube incizimin.
Faleminderit pėr votimin tuaj
L,Tirane,ILIRI(Tirane,ILIRI): para 1 diteve

Kush i sponsorizon keto raste 1 ne 1 milion dhe i ben "lajm"...? Flake kashte e paskeni bo.
Faleminderit pėr votimin tuaj
LUANI(ZVICER): para 1 diteve

TURP TURP TURP
Faleminderit pėr votimin tuaj
LUANI(ZVICER): para 1 diteve

POLICI MA TE POSHTER KURR SKAM PARE SI NE SHQIPERI NJEREZ TE DOBET ME TE KEQIJT NE RAJON.I MBULOFT TURPI.SE VETEM PO K ERKONIN NJE SHKAS SHUM TE VOGEL PER TE MALTERTUAR.POLICIA MA E POSHTER DHE ME PA NJERZORJA NE RAJON ,ME LEHT MERRESH VESH E KUPTOHESH ME POLIC SERBE SE ME KETA TE PA NJEREZ ,POLIC TE DOBET DHE SHUM TE PA KULTURUAR.QE 26 VITE PUNOJ NE ZVICER DHE ME KA RENE TE UDHETOJ NEPER VENDE TE NDRYSHME DHE KEMI KALUE DISI EDHE NEPER SERBI,POR PERSHTYPJEN ME TE KEQE TE UDHTIMIT GJITHMON E KAM PASUR NE SHQIPERI.
Faleminderit pėr votimin tuaj
perparim(athin greqi): para 1 diteve

ky eshte shperblimi qe ju jep sala kosovareve per sherbimet qe i bejne duke ardhur dhe votuar ne menyre te paligjshme sa here qe e ndien veten ne humbje
Faleminderit pėr votimin tuaj
bitorri(tirane): para 1 diteve

ne policine shqiptare po ju siguroj se ka ish bashkpuntor te sigurimit komunist qe kan qene te lidhur me UDB.dhe keto lidhjei mbajne perseri si agjent te tyre.Duhet njoftuar menjeher Ministri Nishani qe eshte ajka e djalerise patriotike shqiptare.Ai duhet ta ndeshkoje ashper kete rast me siguri.Ky eshte veprim antikombetar.
Faleminderit pėr votimin tuaj
Besimi(Tirane): para 1 diteve

Po pse mor vellezer zemerimin tuaj e hidhni si balte permbi Shqipnine?Cfare faji ka ajo nane qe ujqit po ja ndajne copa-copa,cfare faji ka ajo kur permbi krye te Shqipnise eshte sot nje njeri qe nuk don tja dije per shqiptaret,shkoni shikoni komentet te gazetat e Shqipnise per kete ngjarje e do shihni edhe zemerimin tone,jemi vellezen e nuk ban qe nje njeri qe ban nje politike antishqiptare te na perēaje,Sali Berishen e kemi dash ne,po e keni dashtun dhe ju apo jo???Prandaj fajet i kemi te gjithe bashke,Albin Kurti ah sa shume kemi nevoje per ty ne Shqipni mor trim,qeverisemi prej antishqiptarve,por me e keqja eshte se kjo po na largon ne si popull,NE JEMI 1 KOMB dhe 1 POPULL,e tradhtaret sdo munden kurre me na perēa.

E rekomandoj (+23)

Nuk e rekomandoj (-2)
ish-azilanti(schengen-lu): para 1 diteve

Marrja e zotit,cka din me bo ata hajna,turpi i disave qe thone meu bashku e lesh,po na skemi sen te perbashket me ata derra,ata jane derra e na jemi lope,vec vv lyp qn se na e mur ftyren me gur e me bashkim e e lesh,rrofshin kosovaret ne ter boten,flamuri yne e cdo gje e jona.
Faleminderit pėr votimin tuaj
valdrin brahaj(prizren): para 1 diteve

shteti shqiptar ne krye me sali berishen sa te jete kryeminister vetem sa ka me na demtu,o kosovare kuptoni nje here e mire se sali berisha eshte bashkpuntor me shkaun,ai eshte anti shqiptar
Faleminderit pėr votimin tuaj
Phantom(Mnchen): para 1 diteve

Shkoni te Kurti dhe ankohuni , ndoshta ai ka nje zgjidhje per kete problem !

E rekomandoj (+5)

Nuk e rekomandoj (-8)
ylberi(GJermani): para 1 diteve

Tash nuk kemi qka te thojm, keta jan aq leht te shkelen me leke sa qe jan semur dhe po nuk ju jape diqka ata meshiren nuk e njohin as nuk din qka eshte. Ju vetem mund ta shiqon qfar koke kan kur eshte ne pyetje qeshtja kombetare e bllokojn vendin e vet e jau bejn qefin armiqve, ta shofim si do hyjn ata ne Evrop nese hyn Serbia para tyre se ata as armiqt nuk i njohin e sa i perket policeve te shqiperis nuk kam Coment veq me shkue niher edhe me pas pun dy minuta me ta e sheh si jan ata.

E rekomandoj (+5)

Nuk e rekomandoj (-2)
genci(shkupi): para 1 diteve

ambasada e kosoves e ka pajisur kete familje me dokumente qe te udhetojne ne kosove edhe pse i kane pasur passaportat e skaduara, policija e Shqiperise i kthen mbrapa ne Itali, atehere faji i kujt eshte ??? ambasades se Kosoves? apo policise se Shqiperise? keta te dy duhet te miren vesh dhe fajtori te paguan demshperblimet kesaj familje TURP , nje apo dy polic nuk perfaqesojne policine e Shqiperise

E rekomandoj (+10)

Nuk e rekomandoj (-1)
emiri(holand): para 1 diteve

Nuk e di sa asht e vertet , po nese asht e vertet athere menihere duhet te thirret ambasadori i shqiperise ne prishtine ne pytje ,kjo nuk duhet te tolerohet , udhtojme nate e dite e ne funde del nje police i prishte e ju gerdite femive tone shqiperi e kosove , edhe ashtu kur po i shohin krejt se cka po ndodhe me shume munde po i marrim me vete .

E rekomandoj (+7)

Nuk e rekomandoj (-1)
Urban(Prishtin): para 1 diteve

shteti i shpifur i Sali Fazlliqit, ketu fajin se kane shqiptaret e zakonshem te Shqiperise, por fajin e ka Saliu, dhe klani kriminal rreth tij, i udhehequr nga Damir Fazlliq dhe Shkelzen Berisha i biri i Saliut.

E rekomandoj (+8)

Nuk e rekomandoj (-5)
Albert(Anktartide): para 1 diteve

O mos u turrni pa kuptim se po ti pyesish 99% te Shqiptareve thone lenje more, letra pa letra. Pra s'ka faj populli i shkrete po QEVERIA qe drejtohet nga Salih Malok Berishovici qe Kosovaret e dun shume. Polici ben c'ti thone shteti. Ky e ka kthy kombin me dekada mrapa, s'ka as ligj as burrni.

E rekomandoj (+7)

Nuk e rekomandoj (-1)
PrishtinaKS(Kosove): para 1 diteve

Kosova duhet te perzej nga Kosova Ambasadorin e Shqiperis,nese Shqiperia sna pranon dokumentat e Ambasades Kosovare ateher edhe na se pranojme Ambasaden e Shqiperis ne Kosove...

E rekomandoj (+47)

Nuk e rekomandoj (-23)
Lumi(Prishtine): para 1 diteve

Nuk ka jep leke ai Kosovari sepse e kishin leshu menjhere, nuk ka Polici ne Bote ma te korruptuar se Policia e Saliut. TURP

E rekomandoj (+65)

Nuk e rekomandoj (-10)
besi(KosoveisheDradani): para 1 diteve

Ja sjellja e Shqiperis sipas planit me Serbin.. Turp dhe gjynah nga gyrbetqaret Kosovare te torturohen keshtu perderisa edhe Italis i vie keq ..

E rekomandoj (+60)

Nuk e rekomandoj (-5)
Kosovari(Republika e Kosoves): para 1 diteve

hajj me det e hajj ........ marija e tyne ska kufii ... veq Enver Hoxha i ka dal hakesh ktynee ..... e del Vetevendosja thot mu bashku KURENN E KURESSS KURR JO KURR. REPUBLIKA E KOSOVES

E rekomandoj (+32)

Nuk e rekomandoj (-28)
Albert(Anktartide): para 1 diteve

Kjo s'eshte gja more nga Berishovici, ai edhe Slobodanit i ka cu nafte ne 1990'at. Donje Berishen se mire ja u ban

E rekomandoj (+42)

Nuk e rekomandoj (-13)
dream(Mitrovic): para 1 diteve

Ne portin e durresit nuk me kan lejuar po ashtu te marr tragetin per bari megjithe jetoja qe prej 12 vitesh ne benelux dhe kisha vizen dhe gjith dokumentacionin, me kan detyruar te kthehem ne kosove dhe te marr avionin nga prishtina megjithese ne po te njejten rruge kisha ardhur ne kosove! Kulmi i poshtersise te policise kufitare ishte se ia ndalen nje familje nje femije 5 vjeē ...babai i saj kishte bere autorizim per motren e tij pra hallen e vajzes se vogel qe ta marre me vehte per ne france ... e pabesueshme por e lane nje femije 5 vjeē ne portin e durresit, nje familje tropojane u kujdes per te , eshte detyruar babai i saj te vije nga franca. E kam shqiperine ne zemer por policet ne barin e durresit jan shum te poshter...ishte hera e pare qe shijha shqiperine e s mund ta pershkruaj zhgenjimin qe me lane personeli i barit te durresit.

E rekomandoj (+48)

Nuk e rekomandoj (-3)
Fadil Asani(Suisse): para 1 diteve

Kėte e bėjn vetem Policet e pa pergjegjshėm,dhe pasaj ky skandal nuk i prish mardhanjet Shqiperi Kosove pasi qe e dijm se shteti Shqiptar eshte mbeshtetsi ma i madh i Republikes se Kosoves.

E rekomandoj (+21)

Nuk e rekomandoj (-31)
shaba(zwicerr): para 1 diteve

po te kishin qen serb i kishin lejuar pa problen tranzit me kalue, policia e shqipris esht e kalbur ne korrupsion(marre shka kan ba)

E rekomandoj (+47)

Nuk e rekomandoj (-6)

furragji
17.05.2011, 20:46:17
A e sheh moj zoja kondit se kush asht salih "koburja" sa kosovarėt Shqiptarė jan plaqkitur nga policija e sali berishes janė aqė shum sa verrtet me miliona miliona Euro kan derdhė Shqiptarėt Kosovarė nė arken e policisė sė Salos dhe kjo polici ashtė e kurruptuar sa ska ma dhe ende ma mbroni ket kopuk po jo skeni faj se dhe ju jeni tė till veq qė sken kaqik se ndoshta ma zi kishi bėr

Ndriti
18.05.2011, 00:04:55
Prit me muj e prit me vjet pushka e liles spo kerset. Te gjithe me vesh n`krah, ai miu i gjore kishte rrshqitur n`sapun e assesi t`mbarsej mali, : )))))!

Ndriti!

Kruja
18.05.2011, 01:38:28
Te pershendes Zotri Kruja, ju trumbetoni per Bashkim, vetem ky afishim tregon kjart se sa je i gatshem per kete Bashkim te trumbetuar, nga kjo shifet realiteti i keti bashkimi, prandaj me arsye te plote me bind se ky bashkim do te jete shume i larget, por per mua i pa evitushem/Bashkimi/, por me keso bindje si te juajat dhe te trumbetusve te tu, shume vone do ta shofim, por si duket ky bashkim do te vije ne kohen kur gjenerata e jote dhe e imja nuk do te egzistoj me,/Bashkimi do te ndodhe me apo pa deshiren time apo te juajen.

z. Gjarper,

Bashkimin Kombetar nuk nenkupton me domosdo edhe bashkim me titistet. Titistet duan bashkim me Serbine. Une nuk kam problem qe edhe ish-titistet t'i bashkohen shqiptareve nese pikpamjet e tyre titiste ata i kane braktisur dhe e kane kuptuar fajin [ata qe kane qene funksionare] dhe gabimi [per ata qe kane qene te frikesuar dhe te genjyer nga propaganda sllave e "bashkim vellazerimit".

Mbeshtetur ne ato c'fare une kuptoj, kam arritur ne konkluzionin se shumica e ish-titisteve sot enderrojne nje Shqiperi si Serbia ku qytetaret kishin statuse te dores se pare dhe te dores se dyte. Ish-titistet genjehen kur mendojne se duke mbeshtetur sipas tyre nje verior si Sali berisha do t'ja arrijne kesaj. Kjo politike shpie ne ndasi krahinore dhe kjo e demton Bashkimin Kombetar. Politika e Berishes ka patur pasoja kunder Shqiperise: Janullatosi, Nafta serbit, Deti grekut. Keto jane fakte. Shto ketu edhe politiken percarese partiake duke mos lejuar ecurine e demokracise se vertete ne Shqiperi dhe kuadri i politikes anti-kombetare dhe percarese te Berishes konturohet qarte.

Shumica e ish-titisteve per cudi te gjithe mbeshesin Berishen! Por berisha nuk ka per t'a arritur synimin e tij per zbatimin e planeve te UDBse per percarjen e shqiptareve.

Une jam per shtete ligjore dhe demokratike te verteta dhe jo per klika te korruptuara anti popullore si kjo e Sali Binladenit te cilat i mbeshtesin ish-titistet.

Tek une gjen mirekuptim dhe dashuri cdo shqiptare qe me sinqeritet e shikon shqiptarin tjeter, pamvaresisht nga pikpamja politike krahinore fetare, si nje vella te vertete dhe i dhimbset ai.

Kurse po te lexosh ish-titistet ata i urrejne tosket sepse sipas tyre tosket kane qene te privilegjuarit e Enver Hoxhes kurse tani geget duhet te jene te privilegjuarit pra me status te pare. Kjo eshte politike antikombetare te cilen ne menyre te rafinuar po e ndjek berisha. Berisha percarjen po e mbulon me vellon e ndasise politike. Ja shembulli qe ju z. Gjarpri t'a kuptoni: Berisha akuzon se kushdo qe nuk eshte me partine e tij eshte nje komunist. Ne fakt ky pohim i tij nuk eshte i vertete sepse ata qe jane kunder berishes nuk jane komuniste. POR per berishen nuk ka rendesi ky fakt qe ai e di mire sepse ai vete ka qene nje komunist funksionar dhe perseri eshte kreu i PDse! Ateher del qarte se berisha synon percarjen e shqiptareve ne menyre sa me radikale. Pikerisht kjo eshte politika e Berishes.

Kruja
18.05.2011, 01:52:47
Kruje ty ndoshta te duket kjo shqipja ime <broken english>
Por nese nuk te pelqen, mos mu drejto o njeri.Me pas ngrit
fabrika komunistet e Shqiperise sa kane rrejt ata, jo vendi
shqipetar po as Europa nuk i kish nxane.Ata fabrikuan pa nda"ideologji revolucionare".Fabrika e tyre ka qene Kongresi partiak. Nga aty eshte prodhua me shifra marramendese;shpifje,lavdim,armiqesi,tradheti.Kong resi partiak ka qene; parlament,qeveri,gjykate prokurori dhe ekzekutor "i famshem"ndaj gjithe atyre qe kane pas "fatin"te lene koken per parti.Tani ate tragjedi ti edhe shoket e tu partiak mund ta quani edhe komedi mund te
quani triumf e cfare jo!?Shqiptaret me se shumti kane nevoje per veten e vet.Deri sa te jetojme me perbuzje dhe
urrejtje ne maje te gjuhes me siguri qe zemrat depo xeheri do te jene!?

Shpejtim, une nuk te urrej edhe pse mendimet tuaja nuk perputhen aspak me mendimet e mia. Une me dashamiresi u drejtova te permiresosh shkrimin ne shqip sepse ke shume per te permiresuar.

Ceshtjen e fabrikave ju nuk e dini me mire se une qe i kam punuar per ndertimin e tyre dhe kam punuar si punetor ne ato fabrika. Une e di ate pune, ju dini vetem demagogjine konformiste te berishes. ky i fundit ka punuar vete vullnetar per ndertimin e hekurudhave dhe fabrikave. Ka patur shume fabrika jo pak. Por u shkaterruan sepse 'nuk benin' dhe do te ndertoheshin fabrika te mira, keshtu tha berisha. Dhe i ndertoi fabrikat e cimentos.

Shpetimi
18.05.2011, 06:57:51
Do ta kishte shpall vedin Kryetar te Bashkise se Tiranes njesoj sikur e shpalli Edi Ram Bregoviqi pa e shpall akoma KQZ-ja dhe do te kishte pall sikur po pall ltani Edvin Kristaqi, qka mendove ti?!

Nuk dallojne asnjeri nga tjetri, mos mendo, se te nje brumi jan sikurse edhe une e ty qe nuk pajtohemi ketu mes vedi.

Eshte e drejte sa e njerit aq edhe e tjetrit, nga se kur Edi Ram Bregoviqi kishte humb zgjedhjet parlamentare, qe nga ajo dite del e pall rrugeve te Shqiperise dhe merr jetra njerzish vetem per ti arrite qellimet e veta materiale, se nuk del per popull jo, mos mendo, kurse Berisha e ka kdhene provimin kur e theu komunizmin dhe tani ne dy mandatet e tija u treguan rezultate dhe e ndryshoj Shqiperine. Por qe ti ja ke marr aq inat sa vetm perse nuk eshte socialist e urren gjer ne palc!
Une i urrej socialistet enverist, jo te gjith socialistet, andaj nga pervoja e socializmit komunist pothuaj se i urrej te gjith sidomos keta te Shqiperise, nga se keta kur te turren jan ne gjendje te han per se gjalli, keshtu qe rrezikojne jeterat e te tjerve vetem per ta zene karriken e pushtetitn, sikur qe bene dy her katastrofalisht, kurse me 21 janar, 2011 fatmiresisht ju deshtoj, edhepse me pasoja katastrofale te te tjerve, te atyre viktimave qe i shkuan Edi Kristaqit mbrapa per asgje!

Tani ke folur (shkruar) nga zemra zonja kondita!
Keshtu eshte me mire, te tregosh hapur se ti nuk i urren socialistet, e as komunistet (sepse edhe vet ke qene komuniste, por e Titos e jo e Enverit, ndaj nuk ke si e urren komunizmin si doktrine politike), por i urren vetem ata qe jane komunist te Enverit, pra i urren komunistet shqiptar, e jo ata jugosllav, qofshin sllav, qofshin komunist shqipfoles te Kosoves.
Per juve me rendesi te jesh komunist i Titos, pra titist!

Ndersa sa i perket Sali Berishes, qe sipas teje ai e paska rrezuar komunizmin ne Shqiperi, kur dihet mir se Sala jo vetem qe ishte komunist, por ishte Sekretar i PPSH-se ne Universitetin e Tiranes (pa qene besnik i partise ne ate kohe e ke pasur te pamundur te zgjidhesh e rizgjidhesh Sekretar partie!), ka qene edhe kandidat per organet me te larta te PPSH-se, ti zonja kondita edhe vet e din se ja fut krejt kot, sepse nuk eshte e vertete.
Jo, Sali Berisha vetem sa ju ka bashkuar Levizjes se studenteve te Dhjetorit, edhe ate pasi kontaktoj me ta me urdher te Ramiz Alise.

Por nejse, mendoj se nuk ja vlen te merremi me biografine e nje antishqiptari siq eshte Sali koburja, sepse besoj se te gjithe e dijne se ēfare te "mira" i ka sjellur ky mizevir Shqiperise ne 20 vitet e fundit, prandaj mos te zgjatemi me teper.

Me rendesi eshte qe ti zonja kondita hapur e tregove se i urren (vetem) socialistet shqiptar, ēka do te thote se i urren te pakten mbi 400 000 votuesit e PS-se (si parti e jo si Aleance per te Ardhmen) qe e votuan kete parti me 08 maj 2011, prandaj besoj se nuk ja vlene te vazhdoj polemiken me nje antishqiptare si puna jote.

Zonja kondita, ja se ēfare ke thene ne postimin tend te mesiperm, citoj:
- "Une i urrej socialistet enverist, jo te gjith socialistet, andaj nga pervoja e socializmit komunist pothuaj se i urrej te gjith sidomos keta te Shqiperise,...", prandaj mos u perpiq ta mohosh ate qe e ke thene vet, duke u justifikuar "jo nuk i urrej te gjithe, jo terci e jo verci, por pranoje se je nje titiste e thekur, pra e brumosur deri ne ekstrem me ideologjine sllavokomuniste, dhe nuk ke se si del nga lekura jote!

Shpetimi

Shpetimi
18.05.2011, 09:01:12
Shekulli

TIRANĖ- Ngatėrrimi i kutive ku hidhen fletėt e votimit dhe shpallja e kandidatit fitues
nga vetė Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ėshtė rasti i parė nė Shqipėri. Katėr vite mė parė ky institucion ka marrė vendimin pėr shpalljen fitues tė kandidatit socialist nė Durrės, Vangjush Dako pasi Komisioni Zonal i Administrimit te Zgjedhjeve nuk ka pranuar qė tė miratojė tabelėn pėrmbledhėse, rast identik me atė tė njėsisė numėr pesė.


Gjatė miratimit tė kėtij vendimi kanė qenė pjesėmarrės tre nga anėtarėt e sotėm Arben Ristani, Klement Zguri dhe Dėshira Subashi. Komisioni ėshtė kryesuar nga Ēlirim Gjata
njė personazh ky qė ditėt e fundit ėshtė bėrė avokat i Berishės dhe ka dalė kundėr vendimit te firmosur prej tij nė 2007.


Pėr ironi tė fatit situata ngjan nė mėnyrė identike me rastin Basha-Rama. Edhe nė kėtė rast diferenca ishte aq e vogėl (227 vota) sa nėse KQZ pranonte ankimin e Telitit, ky
i fundit shpallej fitues. Nė Vendimin Nr 1575 datė 13.03.2007 ėshtė hedhur poshtė kėrkesa e kandidatit demokrat pėr Bashkinė Durrės Armand Teliti, i cili kėrkonte rivlerėsimin e votave qė ishin hedhur jo nė kutinė e kryetarit, por atė tė kėshillit.


Nga ana e tij Vangjush Dako kundėrshtonte vendimit tė KZAS-sė Durrės, e cila kishte marrė vendimin "Pėr mosmiratimin e tabelės sė rezultateve pėr kandidatėt pėr kryetar nė Bashkinė Durrės duke sjellė pėr pasojė njė pengesė procedurale pėr tė miratuar si fitues
kandidatin e Partisė Socialiste Vangjush Dako.


Pretendimet e demokratit Teliti janė identike me pretendimet e Berishės pėr mos shpalljen fitues tė Edi Ramės pėr zgjedhjet pėr kryetar Bashkie. Ja si shprehet Teliti nė kėrkesėn e tij: "Njė fakt tjetėr ėshtė se sipas numėrimit dhe vlerėsimit tė votave pėr partitė dhe kualicionet kanė rezultuar njė numėr tepėr i madh votash tė deklaruara si tė pavlefshme, tė hedhura nė kutinė e gabuar tė votimit, nė fakt kėto fletė votimi ishin
pėr kandidatin pėr kryetar dhe jo vota pėr partitė dhe kualicionet, tė cilat nuk janė pasqyruar nė rezultatin pėrfundimtar dhe nuk u janė shpėrndarė kandidatėve, pėrkatės tė cilėt ishin nė garė nė kėtė zonė zgjedhore".


Nė pėrfundim tė shqyrtimit, KQZ vendosi mospranimin dhe rrėzimin e ankimimit tė kandidatit demokrat Armando Teliti i cili kėrkonte rivlerėsimin e votave tė cilat janė hedhur gabimisht nė kutinė pėr kėshill.


Rasti Temali s'ka lidhje me ēėshtjen


Ditėn e djeshme, disa media proqeveritare kanė sjellė si shembull njė rast tė vitit 2007, ku kandidati demokrat pėr komunėn Temal, Nard Marku, kėrkoi pavlefshmėrinė e zgjedhjeve nė kėtė komunė tė qarkut tė Shkodrės.


Ky rast nuk ka asnjė lloj lidhje me hedhjen e njė numri fletėsh nė kutinė e gabuar, tė cilat pėr pasojė bėhen tė pavlefshme. Ky rast ėshtė pėrdorur nė mėnyrė mashtruese nga Tv Klan nė emisionin "Opinion" tė gazetarit Blendi Fevziu, me synimin e vetėm pėr tė pėrhapur konfuzion dhe si kundėrpeshė pas publikimit nga ana e "Shekullit tė disa vendimeve, ku duket qartė se nė raste tė ngjashme KQZ i ka cilėsuar fletėt tė pavlefshme pėr sa kohė qė qytetarėt i kanė hedhur ato jo nė kutinė pėr kandidatė por nė atė pėr kėshilltarėt e bashkisė.


Konkretisht, nė rastin "Temali" ankuesi, qė ishte kandidati demokrat, ka pretenduar
se rezultati pėr 5 QV e numėruara nxirrte fitues kandidatin e koalicionit tė majtė, ndėrkohė qė po tė numėrohej kutia e Qendrės sė Votimit me numėr 144 pėrmbysej rezultati, duke u kthyer nė favor tė kandidatit tė mbėshtetur nga PD.


Ndėrkohė, kandidati i Partisė Socialiste ka sqaruar se kutitė e Qendrės sė Votimit
me numėr 144 nuk janė pėrfshirė nė tabelėn e rezultateve, pasi janė konsideruar tė parregullta. KQZ nga ana e saj verifikoi kutitė nė fjalė tė cilat rezultuan tė thyera dhe jashtė ēdo kushti pėr t'u marrė nė konsideratė.


Pėr pasojė, tė gjithė anėtarėt me konsensus tė plotė vendosėn qė tė rrėzojnė ankimimin
e kandidatit tė mbėshtetur nga Partia Demokratike pėr pavlefshmėrinė e zgjedhjeve
nė Komunėn Temal tė Qarkut Shkodėr, duke e cilėsuar atė si tė pabazuar.


OSBE: Fletėt e hedhura nė kutinė e gabuar, tė pavlefshme


Numri i lartė i fletėve tė pavlefshme si rezultat e ngatėrrimit tė kutisė sė votimit ėshtė pasqyruar edhe nė raportin final tė OSBE /ODIHR-it tė 18 shkurtit 2007. Raporti i cilėson fletėt tė pavlefshme pėr sa kohė qė qytetarėt i kanė hedhur ato jo nė kutinė pėr kandidatėt, por nė atė pėr kėshilltarėt e bashkisė.


Pikėrisht nė faqen 18 tė kėtij raporti pėrfaqėsuesit e OSBE ODIHR shprehen: "Nė
Tiranė fletė votimit me ngjyra tė ngjashme janė pėrdorur pėr gara tė ndryshme. Kjo ka
sjell konfuzion dhe mund tė ketė sjellė si rezultat hedhjen e njė numri tė madh fletėsh
tė kutinė e gabuar tė cilat pėr pasojė bėhen tė pavlefshme".


Nė atė kohė kjo organizatė akuzonte Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve pėr punėn e dobėt pėr prodhimin e fletėve tė votimit me ngjyra tė ngjashme qė sillte edhe ngatėrrimin e personave. Pavarėsisht gabimit tė ardhur si pasojė e punės sė dobėt tė KQZ, OSBE ODIHR nuk shprehet pėr rivlerėsimin e kėtyre votave, pėrkundrazi i konsideron ato qartėsisht si tė pavlefshme pasi janė hedhur nė kutinė e gabuar.
************************************************** ***********

Ashtu siq pati bere ne me rastin e zgjedhjeve te majit te vitit 1996, duke mos e pranuar verdiktin e popullit, edhe ne maj te vitit 2011 Sali Berisha deshiron ta perseris te njejtin gabim, pra tenton ti fusi flaken Shqiperise.

Por, nese nese edhe kesaj radhe ndodh nje gje e tille (shpresoj te mos ndodh ne asnje menyre), atehere Sali Berisha nuk do te falet per here te dyte, per vet faktin se kesaj radhe nuk ka te beje me Fatos Nanon (tani mik per koke i Sali Berishes), pra nuk do ta mbroje as kryetari i opozites se bashkuar shqiptare, dhe as miqt nderkombetar, te cilet tanime u binden personalisht se ēfare eshte ne gjendje te beje Berisha dhe talibanet e tij per te marr me hir ose me pahir pushtetin.

Shpetimi

Kulla*
18.05.2011, 10:34:34
Politikė (http://zeriikosoves.org/index.php?option=com_content&view=category&id=1:politike&Itemid=2) http://www.shekulli.com.al/2011/05/18/karikature.jpg (http://www.shekulli.com.al/2011/05/18/karikature.jpg) (http://www.shekulli.com.al/2011/05/18/karikature.jpg)


Stalini, qė kurrė nuk ka pretenduar se ishte "demokrat", mendonte se pak rėndėsi kishte kush votonte, apo si votonte, sepse sipas tij rėndėsi kishte se kush numėronte votat.
Nė Tiranė, nė 2011, po tejkalohet stalinizmi.


Nuk ka rėndėsi as kush voton, e as si del numėrimi, por ka rėndėsi vetėm konfirmimi i etjes sė pashuar pėr pushtet i njė njeriu, qė quhet Sali Berisha. Ky nuk ėshtė Stalini dhe nuk ka fuqinė e tij sigurisht. Ky nuk ėshtė as demokrat, as teoricien.


Nuk ėshtė as diktator, as anti-fashist. Ėshtė veē njė rishfaqje, njė shekull mė vonė, e Esad Pashės, mitomanit injorant qė s'ka as besė as atdhe, meritė e vetme e sė cilit qe ofrimi i terrenit heroik pėr njė djalosh idealist.


Zoti Berisha, lėrini hiletė provokuese mbi votėn e shqiptarėve! Do tė dėshironim t'ju drejtoheshim sot nė funksionin institucional qė mbani, si kryeministėr i Shqipėrisė e i shqiptarėve, mirėpo nuk mundemi. Sepse ju e qeveritė tuaja kukulla, keni larė duart me gjak shqiptarėsh, si nė 21 janar, si nė Gėrdec, apo si nė 1997.


Ju keni trafikuar e shitur vendimmarrjen e qeverisė sė Shqipėrisė, keni zaptuar hapėsirėn pėr ēdo perspektivė zhvillimi, keni shkatėrruar moralin, besimin dhe unitetin kombėtar, keni tentuar tė shisni e tė dhuroni tek tė huajt, tokė e det.


Tė gjitha kėto, e bėjnė tė pamundur cilėsimin tuaj si kryeministėr i Shqipėrisė e i shqiptarėve, siē deshėt ta cilėsonit veten para dy ditėsh, kėsisoj, ju drejtohemi veē nė instancė personale, meqenėse vetė ju e keni ngritur personin tuaj mbi secilin institucion e mbi secilin prej nesh, duke i shndėrruar zyrtarėt tuaj dhe qytetarėt e lirė nė subjekte tė nėnshtruara ndaj njė padroni.


Zoti Berisha, ju nuk do tė mund tė manipuloni sėrish vullnetin e zgjedhėsve! Jo mė! Tė gjithė e panė numėrimin e votave prej ekraneve televizive, nė njė proces qė sė paku transparencėn e kishte tė siguruar (sigurisht jo pėr meritė tėnden).


Nuk mjaftuan miliardat qė tė shtini Tiranėn nė xhepat tuaja, nuk do tė mjaftojnė as kėto hile tė lira prej tufės sė ristanėve qė fatkeqėsisht kanė uzurpuar institucionet kushtetuese.


Vetėm se me kėto pėrpjekjet tuaja, po e ēoni sėrish kėtė vend nė buzė tė humnerės. Ky atdhe ėshtė i dobėt e i sėmurė sepse soji yt nuk i ka lėnė kurrė kohė tė shėndoshet, shpirtėrisht e moralisht, por ky atdhe ėshtė i tė gjithėve.


Shpresojmė qė t'i thėrrisni nė kohė arsyes. Hiqni dorė nga provokime kaq fort tė rrezikshme , sepse kėsaj radhe Shqipėria nuk do t'ua falė!


Historia e largėt dhe e afėrt jo vetėm nė Shqipėri, ėshtė njė mėsim i madh pėr diktatorėt e kallėpit tuaj. Drejtėsia popullore do tė veprojė me gjithė fuqinė e shpirtit tė trazuar, pėrdhunuar e tradhėtuar deri nė palcė. Mendohu edhe njė herė sot nė mėngjes kur tė lexosh kėto rreshta, Sali Berisha.

< Mėparshme (http://zeriikosoves.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1122:zbulohet-kontrata&catid=1:politike&Itemid=2)Burim i Zėrit tė Kosovės
Vijuesi > (http://zeriikosoves.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1118:tri-opsionet-per-kosoven&catid=1:politike&Itemid=2)

kondita
18.05.2011, 14:59:12
A e sheh moj zoja kondit se kush asht salih "koburja" sa kosovarėt Shqiptarė jan plaqkitur nga policija e sali berishes janė aqė shum sa verrtet me miliona miliona Euro kan derdhė Shqiptarėt Kosovarė nė arken e policisė sė Salos dhe kjo polici ashtė e kurruptuar sa ska ma dhe ende ma mbroni ket kopuk po jo skeni faj se dhe ju jeni tė till veq qė sken kaqik se ndoshta ma zi kishi bėr

Furaxhi

mos ma qel gojen, se per keso raste kam argumente dhe jam viktime e qeverise se Nanos dhe Majkos ku e kam paguar shume fish me shtrejte se kjo familje qe po cek ti dhe shume te tilla.

Mos mendove se Sali Berisha do te del dhe do ti legitimoj qytetaret gjate hyrjes dhe daljes?

Ajo familje eshte kthyer pasi qe u jan grabit katermij euro si arsyetim per gjobe, kurse posa jan kethyer ato mjete kan perfunduar ne xhepat e nje banditi e jo polici te mirefillt i cili jo qe e pergjake buken e gojes se femijve te vete, po edhe i qet hije te keqe kombit, qeverise dhe shtetit fqinj, gjegjesisht pjesese tjeter te mbetur jasht kufijve Ame e tj. e tj.

Andaj mos e merrni nje rast te nje individi si ceshtje te nje shteti apo nje kombi, nga se kape njerin dhe sjelli tjetrin jan njesoj si Berisha si Rama, Si Nano si Majio, Dokle, Milloshi, Millo e tj. e tj. te cilet me shumice edhe i mbajne mbiemrat e ish familjarve te tyre serrb!!!
Ne Shqiperi askush nuk e din se kush udheheqe qe nga koha e Milladinoviqve e Tempoviqve! Ata qe nga ajo kohe brez pas brezi i kan lene njerzit e vet dhe trashigimin se kush duhet te vije ne pushtete.
Sali Berisha duke e dite se qfar fare e milladinoviqve po mundohet ta mbaj pushtetin me dhune, edhe po lufton qe ata te qrrenjosen nga ato pushtete.

Ndriti
18.05.2011, 16:31:03
Po c`na bane hore keta dy magjup, po c`lypin me t`i pjerdh dru, si njerin si tjetrin. Ani thonin fitoi njera gjysme e bagles per 10 vota, (per ni gisht siqibisht),...! Turp!

Aktuale (http://www.evropaelire.org/archive/features/latest/705/705.html)

Tensione politike nė Tiranė

http://gdb.rferl.org/217302DA-CA29-4624-BAC6-1F8425AF17F7_w527_s.jpg (http://gdb.rferl.org/217302DA-CA29-4624-BAC6-1F8425AF17F7_mw800_mh600_s.jpg)

Tiranė, 18 maj 2011

Pėrditėsimi i fundit: 18.05.2011 15:52

Menada Zaimi (http://www.evropaelire.org/author/20454.html)

Shkalla e tensionit politik nė Shqipėri sa vjen e shtohet. Sė fundi Partia Socialiste, nėpėrmjet kryetarit tė Grupit kuvendor tė saj, Gramoz Ruēi, ka paralajmėruar revoltė popullore si zgjidhej tė vetme pėr atė qė e cilėsojnė numėrim policor tė votės, me qėllim ndryshimin e rezultatit pėr Tiranėn.

Situata politike ėshtė tensionuar ndjeshėm pas vendimit tė KQZ-sė pėr tė reflektuar nė rezultatin pėrfundimtar pėr Bashkinė e Tiranės edhe votat e kontestuara.

Pra, bėhet fjalė pikėrisht pėr ato vota qė i takojnė garės pėr kryetarin e bashkisė, ku vullneti i zgjedhėsit ėshtė i shprehur qartė, por qė gabimisht janė tė hedhura nė njė tjetėr kuti nga vetė votuesit.

Nė Tiranė janė konstatuar me dhjetėra raste tė tilla, por opozita e cila pretendon fitoren e kandidatit tė saj, Edi Rama, nė Tiranė, me 10 vota pėrparėsi ndaj kandidatit tė Partisė Demokratike Lulzim Basha, e cilėson kėtė tė papranueshme duke e akuzuar KQZ-nė se po mban peng shpalljen e rezultatit pėr Tiranėn.

Madje, tė mėrkurėn deputetė dhe mbėshtetės tė kėsaj force politike kanė tentuar tė hyjnė me forcė nė ambientet ku e zhvillon mbledhjen KQZ-ja, institucion ky qė prej mėngjesit tė sė mėrkurės ėshtė i rrethuar me forca tė shumta policie.

Me gjithė situatėn jashtė dyerve tė saj, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vazhduar punėn dhe ka marrė vendim tė numėrojė votat e kontestuara.

Gjithashtu, pėr shkak tė tensionimit tė situatės ka pasur edhe takime intensive edhe tė diplomatėve tė huaj me kryetarin e shtetit Bamir Topi, me kryetarin e Partisė Socialiste, Edi Rama, e gjithashtu edhe me kryeministrin e vendit Sali Berisha.

Nga njoftimet zyrtare pėr shtyp mėsohet se diplomatėt e huaj kanė kėrkuar qė tė respektohen institucionet e pavarura nė vendimmarrjen e tyre.


* * * * *

KQZ hap kutitė


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nė Shqipėri ka ndėrprerė pėr pak ēaste mbledhjen, pas njė pėrplasjeje fizike midis njė pėrfaqėsuesi tė Partisė Socialiste dhe njė punonjėsi tė administratės sė KQZ-sė, gjatė pėrpjekjeve pėr tė hapur njėrėn nga kutitė pėr tė rinumėruar votat e kontestuara.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nė Shqipėri mori vendim me 4 vota tė anėtarėve tė tij, qė tė hapė kutitė pėr tė numėruar votat, tė cilat po cilėsohen si tė kontestueshme nga ankesat qė janė parashtruar.

Partia Socialiste e kundėrshton hapjen e kėtyre kutive, duke u thirrur nė aktet ligjore, kurse Partia Demokratike ka bėrė thirrje qė ēdo votė tė numėrohet.

KQZ-ja, vendimin pėr hapjen e kutive e arsyeton me faktin se numėrimi i votave ende s’ka pėrfunduar.

Ndėrkohė, situata jashtė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve duket mė e qetė, ndėrsa ėshtė zbutur edhe prania e forcave tė rendit.

Partia Socialiste aktualisht ėshtė nė njė takim tė sajin dhe pritet tė merret njė qėndrim.

Kjo mbledhje mbahet pas njė takimi, tė cilin lideri socialist Edi Rama e ka zhvilluar me ambasadorin e Shteteve tė Bashkuara nė Tiranė, Aleksander Arvizu.


Tensionohet situata nė Tiranė

Deputetė tė Partisė Socialiste dhe mbėshtetės tė tyre po tentojnė tė hyjnė nė ndėrtesėn e Komisionti Qendror Zgjedhor, ku nė mbledhjen e filluar tashmė, pritet tė vendoset mbi fatin e atyre fletėve tė votimit, tė cilat gabimisht janė futur nė kutitė jo tė duhura.

Forca tė shumta policore dhe tė ndėrhyrjes sė shpejtė kanė rrethuar kėtė institucion dhe nuk po lejojnė deputetėt tė hyjnė brenda.

Arsyet e kėtij tenisonimi lidhen me rezultatin pėr Bashkinė e Tiranės. Deputetė tė Partisė Socialiste pretendojnė dhe kėmbėngulin qė Komisioni Qendror i Zgjedhjeve duhet tė shpallė rezultatin pėr kryeqytetin, ku, sipas tyre, fitues me 10 vota ka dalė kandidati i opozitės, Edi Rama, njėkohėsisht kryetar i Partisė Socialiste.

KQZ-ja kishte paralajmėruar njė mbledhje mesditėn e djeshme, tė cilėn pėr shkak tė tensionimit tė situatės, e shtyu pėr paraditen e sotme.

Gjatė kėsaj mbledhjeje do tė disktonte mbi fletet e kontestuara, fletė kėto qė i takonin kryetarit tė bashkisė, por qė janė gjetur nė kuti tė tjera, tė hedhura gabimisht. Mė pas, KQZ-ja do tė vendoste pėr rinumėrimin e tyre dhe ato do t’i bashkėngjiteshin rezultatit pėrfundimtar pėr Tiranėn. Vetėm atėherė, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do tė certifikonte rezultatin pėr kryeqytetin.

Kjo gjė ėshtė konsideruar e papranueshme nga ana e pėrfaqėsuesve tė opozitės. Ata e kanė cilėsuar si tendencė tė mazhorancės pėr manuipulim tė rezultatit pėr Tiranėn.

Megjithatė, mbledhja e sotme e KQZ-sė ka nisur me diskutimin me pėrfaqėsuesit politikė tė Partisė Demokratike, lidhur me fletėt e kontestuara dhe mėnyrėn se si do ta trajtojė KQZ-ja ēėshtjen. Po ashtu u diskutua lidhur me situataėn qė po zhvillohet jashtė ambienteve tė Komisionit, nėse deputetėt duhet tė hyjnė ose jo nė kėtė mbledhje.

Kryetari i KQZ-sė, Arben Ristani, tha se deputetėt nuk mund tė marrin pjesė, pasi KQZ-ja nuk ėshtė njė Komision Zonal i Administrimit Zgjedhor, duke iu referuar nenit 121 tė Kodit Zgjedhor.

Nė anėn tjetėr, kryeministri i Republikės sė Shqipėrisė, Sali Berisha, ka akuzuar kryesocialistin Rama se “po bėn pėrpjekje tė paralizojė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve, nė tentim pėr tė imponuar rezultatin paraprak si rezultat pėrfundimtar dhe qė ai tė mbetet jashtė procedurave normale tė shqyrtimit dhe vlerėsimit”.

Zoti Berisha ka konfirmuar se me rezultatin preliminar, zoti Rama qėndron pėr 10 vota para kandidatit demokrat, Basha, por, sipas tij, janė ankesat ato qė duhet shqyrtuar dhe votat qė duhet numėruar.

Kėto komente, zoti Berisha i ka bėrė nė mbledhjen e sotme tė Qeverisė shqiptare, nė kohėn kur Komisioni Qendror i Zgjedhjeve po mban mbledhjen e tij.

Shefi i Qeverisė shqiptare ėshtė takuar edhe me ambasadorin e Bashkimit Evropian, Etore Sekui, ndonėse nuk janė zbardhur ende temat e kėtij takimi.

Kruja
18.05.2011, 16:42:41
Shekulli

TIRANĖ- Ngatėrrimi i kutive ku hidhen fletėt e votimit dhe shpallja e kandidatit fitues
nga vetė Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ėshtė rasti i parė nė Shqipėri. Katėr vite mė parė ky institucion ka marrė vendimin pėr shpalljen fitues tė kandidatit socialist nė Durrės, Vangjush Dako pasi Komisioni Zonal i Administrimit te Zgjedhjeve nuk ka pranuar qė tė miratojė tabelėn pėrmbledhėse, rast identik me atė tė njėsisė numėr pesė.


Gjatė miratimit tė kėtij vendimi kanė qenė pjesėmarrės tre nga anėtarėt e sotėm Arben Ristani, Klement Zguri dhe Dėshira Subashi. Komisioni ėshtė kryesuar nga Ēlirim Gjata
njė personazh ky qė ditėt e fundit ėshtė bėrė avokat i Berishės dhe ka dalė kundėr vendimit te firmosur prej tij nė 2007.


Pėr ironi tė fatit situata ngjan nė mėnyrė identike me rastin Basha-Rama. Edhe nė kėtė rast diferenca ishte aq e vogėl (227 vota) sa nėse KQZ pranonte ankimin e Telitit, ky
i fundit shpallej fitues. Nė Vendimin Nr 1575 datė 13.03.2007 ėshtė hedhur poshtė kėrkesa e kandidatit demokrat pėr Bashkinė Durrės Armand Teliti, i cili kėrkonte rivlerėsimin e votave qė ishin hedhur jo nė kutinė e kryetarit, por atė tė kėshillit.


Nga ana e tij Vangjush Dako kundėrshtonte vendimit tė KZAS-sė Durrės, e cila kishte marrė vendimin "Pėr mosmiratimin e tabelės sė rezultateve pėr kandidatėt pėr kryetar nė Bashkinė Durrės duke sjellė pėr pasojė njė pengesė procedurale pėr tė miratuar si fitues
kandidatin e Partisė Socialiste Vangjush Dako.


Pretendimet e demokratit Teliti janė identike me pretendimet e Berishės pėr mos shpalljen fitues tė Edi Ramės pėr zgjedhjet pėr kryetar Bashkie. Ja si shprehet Teliti nė kėrkesėn e tij: "Njė fakt tjetėr ėshtė se sipas numėrimit dhe vlerėsimit tė votave pėr partitė dhe kualicionet kanė rezultuar njė numėr tepėr i madh votash tė deklaruara si tė pavlefshme, tė hedhura nė kutinė e gabuar tė votimit, nė fakt kėto fletė votimi ishin
pėr kandidatin pėr kryetar dhe jo vota pėr partitė dhe kualicionet, tė cilat nuk janė pasqyruar nė rezultatin pėrfundimtar dhe nuk u janė shpėrndarė kandidatėve, pėrkatės tė cilėt ishin nė garė nė kėtė zonė zgjedhore".


Nė pėrfundim tė shqyrtimit, KQZ vendosi mospranimin dhe rrėzimin e ankimimit tė kandidatit demokrat Armando Teliti i cili kėrkonte rivlerėsimin e votave tė cilat janė hedhur gabimisht nė kutinė pėr kėshill.


Rasti Temali s'ka lidhje me ēėshtjen


Ditėn e djeshme, disa media proqeveritare kanė sjellė si shembull njė rast tė vitit 2007, ku kandidati demokrat pėr komunėn Temal, Nard Marku, kėrkoi pavlefshmėrinė e zgjedhjeve nė kėtė komunė tė qarkut tė Shkodrės.


Ky rast nuk ka asnjė lloj lidhje me hedhjen e njė numri fletėsh nė kutinė e gabuar, tė cilat pėr pasojė bėhen tė pavlefshme. Ky rast ėshtė pėrdorur nė mėnyrė mashtruese nga Tv Klan nė emisionin "Opinion" tė gazetarit Blendi Fevziu, me synimin e vetėm pėr tė pėrhapur konfuzion dhe si kundėrpeshė pas publikimit nga ana e "Shekullit tė disa vendimeve, ku duket qartė se nė raste tė ngjashme KQZ i ka cilėsuar fletėt tė pavlefshme pėr sa kohė qė qytetarėt i kanė hedhur ato jo nė kutinė pėr kandidatė por nė atė pėr kėshilltarėt e bashkisė.


Konkretisht, nė rastin "Temali" ankuesi, qė ishte kandidati demokrat, ka pretenduar
se rezultati pėr 5 QV e numėruara nxirrte fitues kandidatin e koalicionit tė majtė, ndėrkohė qė po tė numėrohej kutia e Qendrės sė Votimit me numėr 144 pėrmbysej rezultati, duke u kthyer nė favor tė kandidatit tė mbėshtetur nga PD.


Ndėrkohė, kandidati i Partisė Socialiste ka sqaruar se kutitė e Qendrės sė Votimit
me numėr 144 nuk janė pėrfshirė nė tabelėn e rezultateve, pasi janė konsideruar tė parregullta. KQZ nga ana e saj verifikoi kutitė nė fjalė tė cilat rezultuan tė thyera dhe jashtė ēdo kushti pėr t'u marrė nė konsideratė.


Pėr pasojė, tė gjithė anėtarėt me konsensus tė plotė vendosėn qė tė rrėzojnė ankimimin
e kandidatit tė mbėshtetur nga Partia Demokratike pėr pavlefshmėrinė e zgjedhjeve
nė Komunėn Temal tė Qarkut Shkodėr, duke e cilėsuar atė si tė pabazuar.


OSBE: Fletėt e hedhura nė kutinė e gabuar, tė pavlefshme


Numri i lartė i fletėve tė pavlefshme si rezultat e ngatėrrimit tė kutisė sė votimit ėshtė pasqyruar edhe nė raportin final tė OSBE /ODIHR-it tė 18 shkurtit 2007. Raporti i cilėson fletėt tė pavlefshme pėr sa kohė qė qytetarėt i kanė hedhur ato jo nė kutinė pėr kandidatėt, por nė atė pėr kėshilltarėt e bashkisė.


Pikėrisht nė faqen 18 tė kėtij raporti pėrfaqėsuesit e OSBE ODIHR shprehen: "Nė
Tiranė fletė votimit me ngjyra tė ngjashme janė pėrdorur pėr gara tė ndryshme. Kjo ka
sjell konfuzion dhe mund tė ketė sjellė si rezultat hedhjen e njė numri tė madh fletėsh
tė kutinė e gabuar tė cilat pėr pasojė bėhen tė pavlefshme".


Nė atė kohė kjo organizatė akuzonte Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve pėr punėn e dobėt pėr prodhimin e fletėve tė votimit me ngjyra tė ngjashme qė sillte edhe ngatėrrimin e personave. Pavarėsisht gabimit tė ardhur si pasojė e punės sė dobėt tė KQZ, OSBE ODIHR nuk shprehet pėr rivlerėsimin e kėtyre votave, pėrkundrazi i konsideron ato qartėsisht si tė pavlefshme pasi janė hedhur nė kutinė e gabuar.
************************************************** ***********

Ashtu siq pati bere ne me rastin e zgjedhjeve te majit te vitit 1996, duke mos e pranuar verdiktin e popullit, edhe ne maj te vitit 2011 Sali Berisha deshiron ta perseris te njejtin gabim, pra tenton ti fusi flaken Shqiperise.

Por, nese nese edhe kesaj radhe ndodh nje gje e tille (shpresoj te mos ndodh ne asnje menyre), atehere Sali Berisha nuk do te falet per here te dyte, per vet faktin se kesaj radhe nuk ka te beje me Fatos Nanon (tani mik per koke i Sali Berishes), pra nuk do ta mbroje as kryetari i opozites se bashkuar shqiptare, dhe as miqt nderkombetar, te cilet tanime u binden personalisht se ēfare eshte ne gjendje te beje Berisha dhe talibanet e tij per te marr me hir ose me pahir pushtetin.

Shpetimi

z. Shpetim,

Zgjedhjet aktuale u zhvilluan mbeshtetur ne nje ligj elektoral. Nese ai ligj elektoral zbatohet edhe per numurimin e votave atehere palet politike nuk kane perse te perplasen.

E para, KQZ duhet te shpalle rezultatin e zgjedhjeve sipas kodit elektoral aktual. Pas shpalljes se rezultatit vijojne ankimimet e paleve politike ne kolegjin zgjedhor deri ne Gjykate. Kjo eshte procedura e rregullt dhe kjo procedure nuk duhet te kaperceje asnje hallke apo hap sepse pastaj gjerat do te politizohen dhe interpretohen keq.

Nese KQZ vendos per nje rezultat ndryshe nga si qe japin tabelat aktuale permbledhese atehere KQZ merr persiper pergjegjesine e vendimit te tij i cili mund te rezultoje edhe vendimi i drejte por edhe vendim jo i drejte qe anashkalon ligjin aktual mbi te cilin u zhvilluan zgjedhjet.

Sidoqofte, cfaredo vendimi te marre KQZ, ankimim do te kete nga njera pale politike. Si duket KQZ do te marr vendim per ndryshimin e rezultateve qe japin tabelat perfundimtare te numurimit. Ne kete rast do te jete PS qe do te beje ankimim sidomos nese kandidati i saj del humbes. Perseri do te jete kolegji zgjedhor dhe gjykata qe do te vendosin nese KQZ ka marre apo jo nje vendim mbeshtetur ne ligj.

Per mendimin tim, edhe pse nuk jam jurist, KQZ duhet te zbatoje kodin elektoral dhe te jape rezultatin sipas tabelave te numurimit. Pastaj KQZ merr ankimimet nga pala perkatese qe do te jete Partia Demokratike.

Kjo gje perputhet edhe me qendrimin e PDse dhe Berishes qe ankimimet drejtohen ne gjykate ashtu si per moshapjen e kutive te 2009-tes.

Neve KQZ ndryshon rezultatin aktual te numurimit athere PS do te kerkoje perseri hapjen e te gjitha kutive me argumentin se edhe ne kuti te tjera ka vota te hedhura gabim. Ky pretendim i PS-se do te jete shume i drejte sepse nese votat jane hedhur gabim ne nje kuti kjo tregon se te gjitha kutite duhet te kontrollohen dhe jo vetem nje kuti. Keshtu kalojme nga e para me ri-numurim te te gjitha kutive pa perjashtim. Pra kriza kthehet perseri ne HAP KUTITE! vecse me nje argument me shume per PS-ne qe i thote Berishes se ti vete e pranove hapjen e nje kutie nga KQZ bile me kerkesen tende. Tani me kerkesen e PS-se i bie qe KQZ t'i hape te gjitha kutite.

Nese KQZ nuk pranon t'i hape te gjitha kutite athere do te kete shume pasoja te rrenda ne Shqiperi. Pra duhen hapur te gjitha kutite dhe te rinumurohen votat nga e para.

Une nuk jam se kush do fitoje. Une jam qe numurimi te jete i drejte dhe njerezit te besojne se zgjedhjet nuk jane me hile.

Kruja
19.05.2011, 03:32:43
KQZ po numuron sistematikisht vota te pavlefshme ne favor te Bashes. Per ata qe kuptojne pak statistike votat e pavlefshme te numuruara cuditerisht flasin per nje trend te kundert me votat e vlefshme per perbejne 'popullaten' e votave te njesise 5.

Kuptohet shume qarte se dicka nuk shkon. Statistikisht pritej qe votat e pavlefshme te ndaheshin gjysem per gjysem midis dy kandidateve ashtu sikurse u ndane votat e vlefshme. Por e kunderta po ndodh gje e cila hedh dyshime te forta se keto vota jane trukuar artificialisht.

Arvizu e ka kuptuar mire lojen e Berishes ashtu sic e kuptojne edhe shqiptaret. Ai u shpreh se KQZ duhej te shpallte rezultatin paraprak mbeshtetur ne tabelat. Pastaj fillonin kontestimet.

Mos thoni se per kete ceshtje mua me tha Arvizu apo une i thashe atij. Si une dhe Arvizu mendojne shumica e shqiptareve pamvaresisht preferencave partiake sepse cdo njeri e kupton ligjin dhe te drejten.

Berisha e ka te humbur kete loje. Te jete i sigurt.

Kruja
19.05.2011, 04:06:05
Berisha duhet te kuptoje se opozita nuk eshte Armiku sepse kjo do te thote te besh Armik me shume se gjysmen e popullit.

Natyra e demokracise kerkon tolerance ndaj opozites sepse si mund te funksionoje nje shtet dhe nje parlament pa mirekuptimin e opozites. Askush nuk fiton ne Shqiperi pa mirekuptim me opoziten. Berisha duhet t'a kuptoje kete gje pamvaresisht pamundesise se tij per t'a kapecyer murrin ndares qe ka ngritur me opoziten.

Nuk mund te fuksionoje ne shtet pa mirekuptim me nje opozite kaq te madhe si ne Shqiperi. Arbitrariteti ne numurimin e votave kunder rregullave te lojes me te cilat u zhvilluan zgjedhjet con ne dhune fizike te shtetit ndaj qytetareve qe kane bindje se vota u eshte vjedhur apo tjetersuar.

Pozita duhet te bashkepunoje me opoziten per t'i drejtuar dhe edukuar njerezit per te respektuar ligjet dhe per te rritur besimin ndaj ligjit. Pozita duhet t'a kuptoje se pushtetet e teperta nuk i bejne mire asaj. Perkundrazi agjenda e Opozites do te redikalizohet, ligjet e domosdoshme ne Parlament per reformat nuk do te votohen dhe integrimi ne BE behet i pamundur.

Mos valle Pozita prioritet ka pushtetin dhe pastaj integrimin ne BE?! Duket se pushteti eshte me i rendesishem per Poziten. Por per gjithe shqiptaret me i rendesishem nuk eshte pushteti i Pozites por nje shoqeri demokratike luajale e denje per zhvillim ekonomik dhe social.

Berisha duhet t'a kuptoje demokracine sepse vjen nje dite qe demokracia pergjaket ashtu sic u pergjak ne 21 janar. Duhet t'a kuptoje Berisha tani dhe jo kur te persriten 21 janaret sepse shqiptaret nuk e kane te tepert gjakun per t'jua derdhur shteti i tyre. Boll gjak shqiptari kane derdhur serbet, greket dhe te tjeret.

Sali Berisha po perserit fajet e se kaluares. Demokracia nuk demtohet aspak nese Tirana administrohet nga Opozita ashtu sic edhe perfundoi votimi. Shqiptaret, te djathte dhe te majte, nuk duhet te behen lodra ne duart e serbeve dhe grekeve dhe te perplasen me njeri tjetrin per ndasi politike. Sepse ndasia politike do te rezultoje vetem nje vello maskuese per te realizuar nje percarje etnike te brendeshme.

Kujdes Berisha!

Shpetimi
19.05.2011, 08:57:00
Redaksionale

Komisionerėt, vegla tė kryeministrit Berisha nė KQZ me Arben Ristanin nė krye, dhanė dje gjithė ditėn njė shfaqje ekzemplare tė dhunimit tė ligjit. Kjo katėrshe politike e ka telendisur prej kohėsh me arbitraritetin e vet shembullor ligjin bazė tė zgjedhjeve. Ma merr mendja se dje e vrau pėr fare. Nuk besoj se ka mė kuptim tė flasim pėr Kod Zgjedhor pas asaj qė pamė e dėgjuam nė sallėn e mbledhjeve tė KQZ-sė.

Koncentrati i asaj shfaqjeje tragjike mund tė konsiderohet pjesa kur nėnkryetarja Dėshira Subashi i drejtohej nė mėnyrė tė stėrpėrsėritur Arben Ristanit apo drejtoreshės juridike tė KQZ-sė me pyetjen: "Mbi cilin nen tė Kodit Zgjedhor mbėshtetet kjo qė po bėni?"

Pėr ketė pyetje elementare publiku priti me kot njė pėrgjigje elementare: "Mbėshtetet nė nenin iks". Askush nga pala e qeverisė nė KQZ nuk kishte dhe nuk mund tė kishte njė pėrgjigje pėr arsyen e thjeshtė se Kodi Zgjedhor i Republikės sė Shqipėrisė, i miratuar konsensualisht nga deputetėt e Kuvendit tė Shqipėrisė, nuk ka asnjė nen ku tė mbėshtetet katrahura e djeshme.

Fytyra e drejtoreshės juridike nė momentin mė tė nxehtė juridik tė procesit zgjedhor nuk dukej gjėkundi dhe pėrjashtimi i saj nga teatri i ngjarjeve kishte kuptimin e pėrjashtimit tė vetė ligjit dhe Kodit Zgjedhor nga seanca. Procesi nuk ishte mė juridik, por tėrėsisht politik. Nuk referohej mė Kodi, por arroganca e kartonėve, arbitrariteti partiak, retorika e vullnetit tė qytetarėve, qė realisht nuk ka asnjė kuptim jashtė kuadrit ligjor ku shprehet.

Heshtja e Ristanit, sikur gjoja po injoronte Subashin, pėrkthehej me frazėn kyēe tė diktaturave dhe diktatorėve "ligji jemi ne".

Por bashkė me kėtė pėrgjigje tė pazėshme, Ristani lėshonte edhe ndonjė urdhėr tė tipit "mos fol", apo ndonjė hungėrimė onomatopeike, shprehje e njė turbullire mendore, qė mund t'i vinte nga lodhja, pse jo edhe nga vetėdija e krimit elektoral qė po pėrmbushte live, faqe gjithė shqiptarėve.

Ta pėrmbledhim: Nė asnjė nen tė kodit Zgjedhor nuk gjen mbėshtetje ajo qė bėri dje Arben Ristani dhe tre komisionerėt e tjerė tė shumicės nė KQZ. Nė asnjė nen nuk mbėshtetet miratimi me katėr vota i aktit normativ, kur duheshin minimalisht pesė vota. Nė asnjė nen nuk mbėshtetet shndėrrimi i KQZ-sė nė KZAZ. E tė tjera.

Nė zgjedhjet politike tė qershorit 2009, kjo katėrshe shkeli brutalisht dy nene tė Kodit - nenin 136 dhe nenin138 - pėr tė dalė aty ku kėrkonte tė dilte shefi i tyre, Sali Berisha: te mosrinumėrimi i votave nė Berat, Tiranė dhe Shkodėr, sipas kėrkesės sė paraqitur nga PS dhe dy anėtarė tė KQZ-sė.

Nė zgjedhjet vendore tė vitit 2011, e njėjta katėrshe shpiku nga mendja e vet "dispozita" tė paqena pėr tė dalė sėrish aty ku kėrkon tė dalė kryeministri Berisha: tė marrė nė tavolinėn e Ristanit atė qė nuk e mori nė kutitė e numėruara nė sytė e gjithė kombit.

Herėn e parė, kjo katėrshe mohoi dhe dhunoi dy nene qė ekzistonin nė Kod. Herėn e dytė, kjo katėrshe shpiku "nene" qė nuk gjenden nė Kod. Nė tė dyja rastet katėr zyrtarė qė paguhen nga taksapaguesit pėr tė zbatuar Kodin u ngritėn mbi Kuvendin, i vetmi qė ka tagėr tė ndryshojė dhe bėjė ligje. Nė tė dyja rastet kėta katėr zyrtarė pėrmbushen akte arbitrariteti me elementė tė grushtit tė shtetit.

A nuk ėshtė grusht shteti t'i mbivendosesh dhe t'i marrėsh tagrat ligjore Kuvendit tė Shqipėrisė? Pasojat e herės sė parė i kemi parė nė gjithė zhvillimin dhe produktin e krizės politike tė periudhės shtator 2009 - janar 2011. Refuzimi i kėrkesės sė Shqipėrisė pėr tė marrė statusin e vendit kandidat nė BE e ka zanafillėn te refuzimi i kėsaj KQZ-je pėr tė zbatuar nenet 136 dhe 138 tė Kodit Zgjedhor. Vrasja e katėr qytetarėve nė demonstratėn opozitare tė 21 janarit e ka zanafillėn tek i njėjti akt.

Pasojat e herės sė dytė, nėse vazhdon kjo maskaradė, mund tė jenė mė tė rėnda. Faktikisht, kjo katėrshe komisionerėsh dhe Sali Berisha qė qėndron pas tyre i propozuan dje Shqipėrisė njė krizė politike akoma mė tė thellė e mė tė dėmshme se e deritanishmja.

Tė shkelesh ligjin ėshtė tė dhunosh demokracinė, tė ngresh tensionet, tė provokosh kundėrshtarin, tė damkosėsh vendin para Europės dhe SHBA-sė. Tė shkelmosh ligjin ėshtė nė fund tė fundit tė ndezėsh luftėn, sepse askush qė ka si busull lirinė dhe shtetin e sė drejtės nuk mund tė pranojė dhunimin e tyre.

Ėshtė shumė e habitshme pėrse u ndėrmor nga Berisha dhe Basha kjo provė brutale force, kur fare mirė ata mund tė lejonin KQZ-nė tė shpallte rezultatin pėr Tiranėn, siē thotė Ligji dhe mandej tė ndiqnin tė gjitha shkallėt e ankimimit.

Ėshtė e habitshme dhe shqetėsuese gjithashtu qė kėta kanė ngulmuar nė provėn e tyre tė forcės dhe nuk janė ndalur edhe pas sugjerimeve tė qarta tė partnerėve ndėrkombėtarė drejtuar KQZ-sė pėr tė shpallur rezultatin dhe pėr tė mos u shndėrruar nė KZAZ.

Rezultati i ngushtė ėshtė njė dramė pėr atė qė humbet. Kjo dihet dhe mirėkuptohet nga tė gjithė. Nė raste tė tilla ka shumė dyshime dhe ndjeshmėri nė qarkullim. Vetėm Ligji na ndihmon tė gjithėve pėr ta mbyllur procesin me drejtėsi dhe transparencė. Ēdo rrugė tjetėr tė ēon nė qorrsokak dhe pėrplasje.

Askush nuk e paragjykon Lulėzim Bashėn dhe Berishėn qė po kėrkojnė prova andej-kėndej pėr t'i ankimuar. Por ata nuk po ankimojnė. Ata po kėrkojnė tė shpallen fitues jashtė sistemit qė ka krijuar Kodi pėr t'ia lėnė paskėtaj barrėn e ankimimit, opozitės. Tė sakrifikosh pėr kaq gjė Kodin, KQZ-nė dhe Zgjedhjet nė njė anė dhe tė hapėsh luftė me

Opozitėn dhe Perėndimin nė anėn tjetėr - kėsaj i thonė "pėr njė plesht tė djegėsh jo jorganin, por vatanin". Duhet tė jenė shumė dritėshkurtėr tė hedhin nė erė kaq shumė karta pėr kaq pak gjė, kur dihet se ankimimet do tė bėhen se do tė bėhen.

Cilido qoftė motivi i vėrtetė i arbitraritetit tė tyre nė kėtė fazė tė procesit, ata nuk mund tė bindin njeri me retorikėn e leximit tė vullnetit tė ēdo qytetari. Vota e ēdo qytetari duhet numėruar e respektuar patjetėr, por nė vendin e vet, jo si zogjtė e qyqes. Jashtė kutisė pėrkatėse, qė pėr mė tepėr zbulohet pasi ka mbaruar loja, vota ėshtė e dyshimtė dhe pėr rrjedhim e pavlefshme.

Dikush e hedh pa dashje, dikush e hedh me dashje pėr ta bėrė vetė tė pavlefshme. Format e pavlefshmėrisė sė votės janė tė larmishme. I kemi parė gjatė numėrimit. Edhe pavlefshmėria ėshtė shprehje e vullnetit tė zgjedhėsit.

Ndėrkaq, nuk pėrjashtohet mundėsia qė vota tė tilla tė futen me dorė apo tė "nxirren" nga xhepi prej komisionerėve dhe numėruesve manipulatorė. E vėrteta e qėruar e votave nė kutitė e gabuara nuk gjendet kurrė. Prandaj, ato janė shpallur kurdoherė tė pavlefshme. Nuk kemi asnjė precedent qė i shpall tė vlefshme. Edhe OSBE i ka konsideruar tė pavlefshme. Ēdo qėndrim tjetėr do tė inkurajonte njė rrėmujė tė paparė nė votime.

Shfaqja e djeshme me ndryshimin brutal tė rregullave tė lojės gjatė lojės dhe mė keq akoma, me shpikjen e "rregullave" tė reja tė pėrmbysjes kaēakēe tė rezultatit pėr Tiranėn, na tregoi fillimin e njė odiseje tė re pėrplasjesh, konfliktesh dhe betejash politike e ligjore, qė nuk dihet sa do tė zgjasin.

Berisha me Ristanin kanė nė dorė ta ndalojnė sot ketė konflikt tė ri, tė panevojshėm pėr shoqėrinė shqiptare. Por jo nesėr-pasnesėr kur t'i kenė shkuar nė fund aventurės sė tyre.

Kandidati i Qeverisė pėr bashkinė e Tiranės, Lulėzim Basha ka rolin e tij tė pazėvendėsueshėm nė kėtė zhvillim dramatik. Ai duhet ta dijė se nė skenarin e djeshėm tė Arben Ristanit, nuk po bėn gjė tjetėr veēse po humbet, gjoja duke fituar, ndėrkohė qė kishte fituar shumė si politikan i ri duke humbur me vetėm dhjetė vota.

Shekulli

Shpetimi
19.05.2011, 10:21:49
(Auto)biografia e Shkėlzen Maliqit

Thanas Mustaqi

Nė javėn e nxehtė elektorale nė tryezat televizive dhe nė prononcimet e politikanėve, kryesisht tė majtė, ėshtė lakuar emri i **** Bobit, a thjesht, Ganiut, me ngarkesė tė rėndė pexhorative. Filozofi dhe sociologu i ndjerė kosovar, **** Bobi (1943-1995) ėshtė identifikuar me pėrpjekjet e partisė nė pushtet pėr tė manipuluar rezultatin zgjedhor nė bashkinė e kryeqytetit.

Nė Shqipėri pėr herė tė parė **** Bobi u bė i famshėm me exit-pollin e zgjedhjeve tė 2009-ės. Por **** Bobi ka pėsuar dėshtim spektakolar nė sondazhe dhe ka fituar njė nam tė keq. Por padrejtėsisht. "**** Bobi" ėshtė njė institut anketimesh. Pas tij fshihet njė emėr tjetėr. 64-vjeēari Shkelzen Maliqi, filozof dhe publicist kosovar, ėshtė president i kėtij Instituti. Tė dy i bashkon miqėsia, filozofia dhe Beogradi.

Por mė shumė nė Kosovė Maliqi ėshtė mė i "sajdisur" dhe mė "i mallkuar". Partitė politike kanė pasur rezerva ndaj sondazheve tė Maliqit tė "**** Bobit". Ia kanė zėnė pėr tė madhe faktin qė Shkelzeni ėshtė djali i njė njeriu tė urryer nė Kosovė, Mehmet Maliqi, si kryepolic, krye-udbash dhe vegėl e bindur e jugosllavėve. Kjo pėrkon dhe me 30-vjetorin e demonstratave tė Prishtinės.

Shtypi perėndimor i viteve 1980 ėshtė marrė dhe me deklarimet e sekretarit tė punėve tė brendshme tė ish-krahinės sė Kosovės. Me kėtė rast, po botojmė disa fragmente tė dy studimeve, tė 15-16 shkurtit 1982, tė emitentit amerikan Radio "Evropa e Lirė".

Analist i mprehtė, Shkelzen Maliqi, gjithsesi, ėshtė figurė autoritare. Por ėshtė spekuluar pėr lidhje tė hamendėsuara me shėrbimet sekrete tė Beogradit, ku shkoi nė moshėn 19 vjeē dhe u kthye nė Prishtinė nė moshėn 35 vjeē. 16 vjet studime, punė dhe jetė nė kryeqytetin serb. Pėr kėtė periudhė ka folur pa shumė dorashka vetė Maliqi (fragmente tė rrėfimit po i botojmė nė kėtė numėr).

Ndėrkaq zėra tė ndryshėm nė Prishtinė kanė shprehur habinė pse "trioja" e publicistikės prishtinase: Maliqi, Surroi dhe Haxhiu, bij funksionarėsh tė regjimit komunist, bėrtasin mė shumė pėr hapje dosjesh.

Nga ana tjetėr, nė Kosovė, sėrish ėshtė lakuar emri i Maliqit tė "**** Bobit" lidhur me njė kallzim penal dhe ndaj tė atit tė Shkelzenit, Mehmet Maliqi. Deputeti Nait Hasani, ish-i burgosur politik, ka paditur nė prokurori ish-ministrin e brendshėm pėr gjenocid dhe bashkėfajtor pėr masakrėn e Tivarit. Por Kuvendi i Kosovės nuk ka dashur tė hetojė pėr kėtė fakt.

Kuvendi i Shqipėrisė ngriti njė komision hetimor, i cili pas njė zhurmėnaje tė madhe, ka rėnė "squkė". Burime tė pakonfirmuara pranė PD-sė nė Tiranė hamendėsojnė se Shkelzen Maliqi mund tė ketė vendosur kusht pėr t'i shėrbyer selisė blu nėse ajo heq dorė nga hetimi i masakrės sė Tivarit. Pas kėsaj, "**** Bobi" punoi pėr tė shpallur Lulėzim Bashėn fitues tė zgjedhjeve tė 8 majit me 58.4 pėr qind.
***

Koalicioni "Aleanca pėr Qytetarin" 'fiton' Tiranėn, jo vetėm nė bashkinė e madhe tė kryeqytetit, por edhe 10 nga 11 njėsi bashkiake, shkruante mė 9 maj shtypi afėr qeverisė. Sipas sondazhit tė bėrė publik nga Instituti "**** Bobi" fitues nė Tiranė, shpallej kandidati Lulzim Basha me 58.4 pėr qind tė votave, pėrballė kandidatit kundėrshtar Edi Rama me vetėm 39.8 pėr qind.

Ndėrkohė, Presidenti i Institutit Hulumtues "**** Bobi", Shkelzen Maliqi, theksoi se njė pjesė e konsiderueshme e personave tė anketuar nuk janė pėrgjigjur fare dhe ata kapin shifrėn 30 pėr qind. Maliqi, sqaroi se ishte parashikuar qė nė kėtė sondazh tė pyeteshin 5.000 persona, por 30 pėr qind e tyre kanė refuzuar tė pėrgjigjen. Ky fenomen, theksoi Maliqi, haset pėr herė tė parė nė kėtė lloj anketim dhe pse anketuesit nga Prishina u prezantuan "si njė ekip neutral", tha Maliqi. Marzhi i gabimit 10 pėr qind.

Ėshtė pėr t'u nxjerrė nė spikamė fakti qė exit-polli i Shkelzen Maliqit, qė studioi, u doktorua dhe jetoi pėr 16 vjet nė Beograd, nuk ishte paralajmėruar. Ai u thirr ēastin e fundit. Qarqet politike serbe janė tė interesuara pėr pėrēarje ndėrshqiptare, nė mėnyrė qė tė pengohet integrimi mbarėkombėtar.
******************
Pohime tė Shkėlzen Maliqit

"Babai im, ushtar i spikatur i revolucionit"
... Kam studiuar dhe jetuar nė Beograd qė nga viti 1966 gjer mė 1982. Nė studime kam shkuar nė moshėn 19-vjeēare, ndėrsa u ktheva nė Prishtinė kur i kisha mbushur 35 vjet. Edhe mė vonė kam qėndruar shpesh nė Beograd, kryesisht me punė, si bashkėpunėtor i Fondacionit "Soros". Ne qė nga viti 1993 e kishim kancelarinė e Fondacionit nė Prishtinė, selia e tė cilit ishte nė Beograd.

... Unė e kam njohur dhe pėrjetuar Beogradin nė fund tė viteve '60 dhe '70. Pėr fatet tona vendoste ende nė atė kohė politbyroja komuniste. Nė vitin kur u shkarkua Aleksandėr Rankoviq, mė 1966, unė e mbarova shkollėn e mesme nė Prishtinė dhe u nisa pėr studime nė Beograd. Midis katėr opsioneve pėr studime qė mė tėrhiqnin, pikturės, dramaturgjisė, letėrsisė dhe filozofisė, e zgjodha kėtė tė fundit.

... Pas vitit 1968, gjithnjė deri nė mbarim tė vitit 1969 ose fillim tė vitit 1970, unė isha njėri ndėr pjesėtarėt mė tė rinj dhe me siguri mė naivė tė tė ashtuquajturit grup studentor anarkist-liberal nė Fakultetin e Filozofisė...

Nė vitin 1970 ky grup yni ishte pak a shumė i shpėrndarė, ashtu siē qe thyer edhe lėvizja studentore... Unė nė atė kohė isha tėrhequr tashmė nga grupi, mė shumė pėr arsye familjare (babai im ishte nė atė kohė ministėr nė qeverinė kosovare dhe anėtar i Kėshillit tė Federatės, dhe pasi e kishte ofruar dorėheqjen nė tė gjitha funksionet politike pėr shkak tė aktiviteteve tė mia politike, unė dilemėn e madhe morale qė e kisha pėr shkak tė vuajtjeve tė mundshme qė mund t'i pėsonte e tėrė familja e zgjidha ashtu qė dola nga grupi. Kėtij vendimi i kishte kontribuar edhe ndjenja e zhgėnjimit dhe mungesės sė perspektivės nė lėvizjen studentore, si dhe zhgėnjimi me angazhimin politik pėrgjithėsisht).

... Diku nė fund tė viteve '70, duke i zgjatur vazhdimisht studimet dhe duke u marrė me gjithēka ngapak (letėrsi, film, filozofi, estetikė, art, politikė...), por me asgjė dhe pėrfundimisht nė mėnyrė serioze, e kisha njė periudhė kur e zbulova praninė kėrcėnuese tė njė Beogradi tjetėr nėntokėsor, tė tulitur dhe tė egėr, tė cilin nuk e kisha vėnė re mė parė.

... Babai im ishte njė ushtar i spikatur i revolucionit dhe shef i policisė kosovare nė vitet pesėdhjetė, kur edhe nė Kosovė zhvillohej lufta klasore kundėr "reaksionit borgjez" dhe tė tjerėve, ēka nėnkuptonte burgosje dhe tortura pėr kundėrshtarėt e regjimit, dhe pastaj pėr tė dytėn herė, qė nga viti 1981 gjer mė 1984, kur u burgosėn nė masė dhe iu nėnshtruan torturave me mijėra "kundėrrevolucionarė" kosovarė, "irredentistė" dhe "nacionalisė" shqiptarė. Por... e kisha fatin, ose mė parė privilegjin, qė nuk u detyrova ta paguaj edhe personalisht ēmimin pėr mashtrimet dhe mėkatet e babait tim, jo aq pėr arsye tė disidencės sime beninje tė mėhershme tė vitit 1968 ose, mė vonė, pėr shkak tė angazhimit politik dhe publicistik qė nga viti 1983 gjer mė tani, sa pėr shkak tė rrethanave tė tjera qė mbretėronin nė Jugosllavi dhe nė Kosovė, ku regjimi totalitar ishte shumė mė selektiv, qė tė gjitha format revanshiste prej mollohu dhe tė tjerat i ushtronte nė mėnyrė mė selektive.
Korrik 2000

Shkelzen Maliqi (i lindur mė 1947 nė Rahovec), filozof shqiptar, kritik arti, analist politik dhe intelektual kryesor nė Kosovė. Ėshtė djali i ish-sekretarit tė Punėve tė Brendshme tė Krahinės Autonome Socialiste tė Kosovės tė Federatės Jugosllave, Mehmet Maliqi, i njohur dhe ndėrkombėtarisht pėr ashpėrsinė ndaj "irredentistėve" dhe "nacionalistėve" kosovarė. Shkėlzen Maliqi studioi dhe u doktorua pėr filozofi dhe ka jetuar nė Beograd qė nga viti 1966 gjer mė 1982.

Konsekuent kundėr UĒK-sė!

Nė vitin 1998, vetėm disa muaj para ndėrhyrjes sė NATO-s, me cilėsinė e drejtorit tė Fondacionit Soros, kishte tubuar disa gazetarė e intelektualė. Shkėlzen Maliqi, mes tjerash, tha: "Nuk ka moment mė tė pavolitshėm se ky nė histori se me e nis tash luftėn me Serbinė".

Kurse, mė 28 mars 2011, njė muaj para sondazhit tė porositur nga TV Klan pėr zgjedhjet vendore nė Tiranė dhe 30 vjet pas demonstratave tė studentėve tė Prishtinės, Shkėlzen Maliqi (atėherė prej 16 vjetėsh me studime dhe punė nė Beograd), shkruante: "Nėse, p.sh., ndėshkohen Ramush Haradinaj ose Fatmir Limaj, qė janė komandantėt mė tė spikatur tė UĒK-sė dhe qė po ndiqen si tė dyshuar pėr krime lufte, kjo nuk do tė thotė se me kėtė do tė ndėshkohet edhe vetė UĒK-ja dhe se kjo ēon nė revidimin radikal tė historisė. Ndėshkimet eventuale tė Haradinajt, Limajt dhe tė tjerėve qė akuzohen, do tė jenė njė tagėr qė ata e paguajnė pėr idetė dhe praktikat parademokratike qė i kanė pasur pėr luftėn nė ato rrethana tė vėshtira tė rebelimit dhe rrezikut permanent, gjatė viteve tė konfliktit 1998-1999.

Njėfarėdore, pozitėn e komandantėve tė UĒK-sė qė po gjykohen e shoh si njė ndeshje tė dy koncepteve tė luftės dhe tė drejtėsisė - njėra tradicionale dhe paramoderne e rebelit dhe kaēakut qė ėshtė trim i pashoq, por luftėn e sheh si suspendim tė ligjeve ku ai vetė e merr rolin e arbitrit, qė vendos mbi jetėn dhe vdekjen e armikut dhe atyre pėr tė cilėt dyshon se janė bashkėpunėtorė tė tij dhe tjetra moderne, qė pėr luftėn ka vendosur konventa dhe rregulla, sipas tė cilave betejat e ushtrive konsiderohen tė paevitueshme, por ndalohen ekzekutimet dhe trajtimet ēnjerėzore tė ushtarėve tė zėnė rob dhe tė civilėve tė paarmatosur.

Sipas pikėpamjes sė parė dhe meritave, ata janė padyshim heronj. Por, pikėpamja e dytė thotė "na falni, trima, por ky ėshtė shekulli XXI dhe edhe nė Kosovė sot duhet tė sundojė ligji"".
************************************************** *****

Ja pra, Shkelzen tradhtari eshte njeri nder "kosovaret" me te besuar te Sali Berishes e Lul Bashes, i biri i Mehmet Maliqit, krye-UDB-ashit me te eger qe kishte lindur nje nėnė shqiptare ne Kosove!

Siq duket tradhtaret e njohin shume shpejte njeri tjetrin, ndaj nuk eshte aspak e quditshme qe Lulzim Basha dhe kuēka e Saliut Argita te kane pasur bashkpunim te mire me Shkelzen spiunin kur ishin ne sherbim te UNMIK-ut dhe Tribunalit te Hages ne Kosove.

Por fatkeqesishte ka shume truthare shqipfoles te Kosoves te cilet ende besojne ne "ndershmerine" dhe "atdhetarizmin" e Sali Fazlliēit e Lulzim hajn-tradhtarit, ndaj dhe e urrejne gjithėkend qe flet vetem nje fjale te keqe per keta pushta te ndyre!

Shpetimi

Shpetimi
19.05.2011, 13:14:46
KQZ numėron fletėt e
kontestuara, PS protesta
ne Fier,Kavaje,Durres, Lezhe

TIRANE- Komisioni Qendror Zgjedhor vazhdon numėrimin e votave tė kontestuara duke u shoqėruar me debate pro e kundėr mes anėtarėve tė maxhorancės e opozitės nė lidhje me fletėt e votimit, dhe procedurat e hapjes se kutive. Jashtė militantėt dhe deputetėt PS tentojnė herė pas here tė thyejnė kordonin policor pėr tė kaluar nė ambientet e KQZ-sė. Godina e blinduar nga policia, forcat e FNSH dhe RENEA. Shpėrthejnė protestat nė Fier, Kavajė e Durrės. Protestuesit bllokojne akset kryesore. Djegin goma makinash.

PROTESTA VAZHDON NE VLORE, DURRES, FIER, LEZHE, KAVAJE
Ora 12: 55 Nė orėn 12: 53 minuta, nė Vlorė protesta e socialistėve zhvillohej nė Novoselė, nė Fier, autostrada Fier- Lushnje vazhdon tė jetė e bllokuar prej gati 2 orėsh. Nė Lezhė, autostrada Lezhė Tiranė, ėshtė bllokuar prej njė ore nė afėrsi tė Lacit. Deputetėt PS i kanė bėrė thirrje policisė qė tė mos ndėrhyjnė. Nė Lezhė nuk ėshtė vėnė re rėndim trafiku pasi makinat kanė lėvizur nė njė rrugė dytėsore.

DURRES PROTESTUESIT PS DREJT TIRANES, BLLOKOHET AUTOSTRADA
Ora 12. 52 Nė Durrės qindra militantė PS kanė protestuar duke ecur nė kėmbė nga Muzeu i Dėshmorėve” deri nė hyrje tė autostradės Durrės- Tiranė. Protestuesit kanė hyrė nė autostradė e po i drejtohen Tiranės duke bllokuar lėvizjen e trafikut nė autostradė. Protestuesit janė te Ura e Dajlanit. Nė krye tė protestuesve janė deputetė socialistė, si Blendi Klosi.

LEZHĖ, BLLOKOHET AKSI DREJT TIRANES
Ora 12. 32 Nė Lezhė protestuesit kanė bllokuar aksin kombėtar Lezhė- Tiranė.

Shpejtimi
19.05.2011, 17:58:08
Te vetshpallurit pushtet mbi milet jane kah e rrezikojne
lirine dhe demokracine shqipetare per afro tete decenje
vazhdimisht.Per afro gjasht decenje komunistet e paten
mbajte pushtetin diktatorial ne emer te revolucionit klasor.
Tani pasardhesit e "moderuar"vetem per kah shendrrimi i
emerit prej komunisteve ne socialist kane ne gjak gjenin
politik qe nepermjet frymes revolucionare te trashiguar nga te paret e tyre politik te grabisin pushtetin me dhune.
Me dhune e paten grabite me 1997 sipas recetes "revolucionii vonuar".Gjithashtu me Janar te vitit 2011 per pak deshtuan pa e marre me force nene thirrjen "Qeveri
hapi kutite e votave"te zgjesdhjeve parlamentare te 28
Qershorit 2009.Tani ne zgjedhjet per pushtetin lokal 2011 shpallin veteveten fitues pa perfundua procedura e verifikiimit te votave te sakta mbi voten e lire te cdo qytetari.Per dallim nga thirrjja per te rrxuar pushtetin e dal nga zgjedhjet e Qersh..2009 "qeveri hapi kutite".Tani bejne te kunderten ndaj zgjedhjeve nene thirrjen me dhune"Mos hapni kutite"per verifikimin e votes se lire!?Ky eshte absurd i absurdeve "hapi me dhune,mos i hap me dhune"Duhet te reformohen socialistet njehere e per gjithmone qe mos te frikohen nga vota e lire e cdo qytetari.
Nuk duhet shqetesuar e bere panik tek qytetaret per interesa individuale kundrazi individi duhet te kete durim
qe te qetesoje masen per te ruajt vlerat e pergjithshme te
shtetit.KQZ,ja eshte organ i vetem legjitim qe te perfundoje numrimin e votave dhe te shpalle fituesin.
Kemi kerkuar demokraci demokracise duhet te i nenshtrohemi.

kondita
19.05.2011, 18:38:29
Siq duket tradhtaret e njohin shume shpejte njeri tjetrin, ndaj nuk eshte aspak e quditshme qe Lulzim Basha dhe kuēka e Saliut Argita te kane pasur bashkpunim te mire me Shkelzen spiunin kur ishin ne sherbim te UNMIK-ut dhe Tribunalit te Hages ne Kosove.

marr nga nje pjese e shprehjes se "Shpetimi"-t!!!
----------------------------
si duket edhe ketu ne kete Forum e kemi nje tipik Edi Rame Bregovic, qe gjat gjithe fushates parazgjedhore nuk ka lene fjali pa e permend "Saliun", sikur qe nuk po len fjali pa shkruajtur ky "shpetimi" duke njollos jo emrat kontestues, per te ilet nuk i beje vrejtje, por perse grat dhe bijat e tyre te cilet me se paku jan fajtor dhe jan ne konteste te temes?!!!

"keshtu neve e bejme bashkimin kombetar" qe nga 190012-ta, kur Ismail Qemal Vlora nuk e priti Isa Boletinin ne aktin me madhor te shpalljes se Pavarsise se Shqiperise, duke elene Kosoven jasht kufijve shteterore!!!

kjo rruge "shpetimqe" ka marr te keqen kahere, andaj nuk duhet te ndalemi vetem te keta qe me se paku kan fajin, po jo edhe vetem tek Shkelzen Maliqi, i ati gjyshi dhe stergjyshi, nga se te gjithe kishim nga nje baba dhe gjysh e stergjysh, andaj ti marrim edhe kontributet e babait, gjyshit dhe stergjishit te "shpetimave", se nuk do te dalin "qengja per kurban" jo!

Kruja
19.05.2011, 19:33:05
Te vetshpallurit pushtet mbi milet jane kah e rrezikojne
lirine dhe demokracine shqipetare per afro tete decenje
vazhdimisht.Per afro gjasht decenje komunistet e paten
mbajte pushtetin diktatorial ne emer te revolucionit klasor.
Tani pasardhesit e "moderuar"vetem per kah shendrrimi i
emerit prej komunisteve ne socialist kane ne gjak gjenin
politik qe nepermjet frymes revolucionare te trashiguar nga te paret e tyre politik te grabisin pushtetin me dhune.
Me dhune e paten grabite me 1997 sipas recetes "revolucionii vonuar".Gjithashtu me Janar te vitit 2011 per pak deshtuan pa e marre me force nene thirrjen "Qeveri
hapi kutite e votave"te zgjesdhjeve parlamentare te 28
Qershorit 2009.Tani ne zgjedhjet per pushtetin lokal 2011 shpallin veteveten fitues pa perfundua procedura e verifikiimit te votave te sakta mbi voten e lire te cdo qytetari.Per dallim nga thirrjja per te rrxuar pushtetin e dal nga zgjedhjet e Qersh..2009 "qeveri hapi kutite".Tani bejne te kunderten ndaj zgjedhjeve nene thirrjen me dhune"Mos hapni kutite"per verifikimin e votes se lire!?Ky eshte absurd i absurdeve "hapi me dhune,mos i hap me dhune"Duhet te reformohen socialistet njehere e per gjithmone qe mos te frikohen nga vota e lire e cdo qytetari.
Nuk duhet shqetesuar e bere panik tek qytetaret per interesa individuale kundrazi individi duhet te kete durim
qe te qetesoje masen per te ruajt vlerat e pergjithshme te
shtetit.KQZ,ja eshte organ i vetem legjitim qe te perfundoje numrimin e votave dhe te shpalle fituesin.
Kemi kerkuar demokraci demokracise duhet te i nenshtrohemi.

Shpejtim,

Opozita kerkon zbatimin e ligjit. Shpallet rezultati sapo perfundon votimi dhe pastaj KQZ merr ankimimet. Keshtu e ka ligji. Ankimimet perseri i shqyrton KQZ dhe vendos per drejtesine e tyre. Shpallja e rezultatit paraprak nuk eshte nje mandat per Ramen. Mandati jepet pasi shqyrtohen te gjitha ankimimet dhe nese ato ankimime dalin te drejta atehere hapen kutite. Palet kerkojne rinumurim.

Keshtu po ndodh faktikisht. Kutite jane hapur por kunder ligjit te shkruar. Perse KQZ-ja e merr ankimimin nga PD-ja vepron perpara se te shpallet rezultati paraprak, kjo eshte ceshtja. Duhet ditur PSE u shkel ligji, c'fare fshihet pas kesaj, kane lindur dyshime te rrenda tani. Pala tjeter thote qe jane hedhur flete votimi me qellim sepse ato flete i binte te ishin ne numur gjysmat ne favor te Rames dhe gjysmat ne favor te Bashes.

Nuk e di sa kupton statistike. KQZ ka hapur vetem disa kuti per te cilat ka patur ankimim nga PDja dhe rezulton se 70% e fleteve jane hedhur ne favor te Bashes. Kjo bie ndesh me rezultatin e pergjitheshem ku basha morri 50%. Meqenese jane hapur nje pjese e vogel e kutive atehere PS dyshoi me te drejte duke thene se pritej te dilte 50% me 50%. Por nga pikpamja statistikore kutite e hapura jane me perzgjedhje dhe jo ne menyre te rastesishme qe te perfaqesonin te gjithe popullaten e kutive 485 kuti gjithesej.

Atehere PS ka kerkuar hapjen e te gjitha kutive te Tiranes. A e dini ju Shpejtim aresyen se perse e kerkon PS hapjen e te gjitha kutive? Nese kupton statistike eshte e qarte aresyeja. Dmth votat e hedhura ne kuti te gabuara pritet te dalin ne total afesisht te ndara baraz midis te dy kandidateve. Kjo gje mund te realizohet edhe me nje kampion kutish te marra rastesisht nga totali. Por PSja sigurisht kerkon te evitoje cdo justifikim te PDse dhe i thote hapi tani te gjitha dhe nese te dalin 70% per Bashen dhe 30% per Ramen atehere dil dhe shpjego perpara publikut se si eshte e mundur qe ne 100 veta te cilet gabuan kutine 70 prej tyre kishin qene demokrate ne favor te Bashes kurse vetem 30 veta gabuan kutine dhe ishin socialiste ne favor te Rames. Nese votat dalin afersisht 50% me 50% atehere del se PD nuk ka hedhur vota neper kuti me qellim. Sigurisht qe kjo situate e fundit nuk e godet Ramen si tani me keto kutite e hapura me perzgjedhje nga PDja por perseri e rezikon rezultatin sepse deri tani Bashes po i jepen goxha vota jashte ligjit, POR zbutet permbysja e rezultatit dhe Rama ka shanse pothuajse te barabarta ne numurim.

Pra PD-ja do te perballet me nje situate te rrende qe nderkombetaret sigurisht do te qeshin. Bile kane qeshur ambasadoret ne zyren e Berishes por mbase ti nuk e ke kapur aresyen perse qeshin ata.

Kurse une dhe ti nuk duhet te behemi fanatike partiake por te shohim se kush e zbaton ligjin dhe ate te perkrahim. Bile une ju kam sugjeruar juve dhe shume te tjereve qe qytetaret i dalin ne krah opozites sepse ajo e ve ne pune poziten dhe e detyron te mos beje gabime dhe faje. Mirepo PDja po i perserit fajet me shkelje ligjesh dhe kjo e radikalizon maredhenien Pozite-Opozite. Si rrjedhim reformat ngelen ne vend numuro. vetem pushteti i ngelet PDse. Kjo do te vazhdoje deri ne 2013-ten. Do te behen zgjedhje te reja pastaj prit pa te shohim a u zhvilluan me standarte demokratike dhe vonesat jane te medha. Ketu e ha populli, une dhe ti sidomos ata qe jetojne ne Shqiperi por edhe ne Kosove.

kondita
19.05.2011, 20:30:29
ja kush po mundohet ta marr pushtetin me dhune:

Policia ēon nė Prokurori deputetė tė tjerė tė PSPolicia e Tiranės ka depozituar nė Prokurori padi penale nė ngarkim tė disa deputetėve tė opozitės.

Nė njė njoftim pėr shtyp policia njoftoi se janė depozituar materiale pėr konsumim tė veprave penale tė “fyerjes pėr shkak tė detyrės, tė punonjėsve tė policisė e kryer nė bashkėpunim.”

Policia ka paditur deputetėt, Paulin Sterkaj, Tom Doshi, Eduart Shalsi, Sajmir Tahiri, Armando Prenga, Fatmir Xhafa, Besnik Bare, Gazmir Bizhga, Dashnor Peza, Taulant Balla, Fidel Ylli, Armando Subashi, Arben Ahmetaj, Artan Gace, Fatmir Toci dhe Blendi Klosi.

Sipas zėdhėnėses Alma Katragjini, kėta deputetė kanė kryer veprime tė dhunshme ndaj forcave tė policisė.

Ndėrkohė janė paditur edhe 7 shtetas tė tjerė pėr konsumim tė veprės penale “kundėrshtimit me dhunė tė punonjėsve tė Policisė si dhe fyerjes pėr shkak tė detyrės, Sipas policisė kėta shtetas janė tė regjistruar me precedentė penal mė parė.

Shtetasit e paditur nė prokurori janė;

Shpėtim Marku, punonjės nė Bashkinė e Tiranė, me preēedent penal.

Ibrahim Porja, punonjės nė Bashkinė e Tiranės, person me preēedent penal,

Urim Marku, person me precedent kriminal,

Dritan Aga, person me preēedent kriminal,

Genc Lulja, person me preēedent kriminal,

Marjo Lulja, person me preēedent kriminal,

Florjan Serjani, punonjės i Bashkisė Tiranė,

Ardit Kaja, Drejtori i policisė ndėrtimore nė Bashkinė Tiranė

Policia tha se kėta shtetas nė bashkėpunim me njėri tjerin, kanė ushtruar dhunė sė bashku me disa deputetė tė subjektit politik Partia Socialiste, duke kaluar kordonin e policisė, ndėrkohė qė pėrkrahės dhe simpatizantė tė tyre, kanė qėndruar jashtė portės hyrėse tė Komisionit Qėndror tė Zgjedhjeve, duke shtyrė, goditur me sende tė forta dhe fyer forcat e policisė, me synim kalimin me dhunė tė kordonit tė policisė.

Njė ditė mė parė policia e Tiranės paditi nė prokurori deputetėt Gramoz Ruēi dhe Erjon Braēe.

Kruja
19.05.2011, 20:59:17
Berisha deklaron sot se pervec arsyeve te tjera KQZ i hapi kutite per te korrigjuar votat e te verberve qe nuk dallojne ngjyrat e fletave te votimit.

Tani i mbetet te shpjegoje se si eshte e mundur qe ne 100 te verber 70 prej tyre jane demokrate dhe vetem 30 jane 'komuniste'. Sepse keshtu po dalin votat e hedhura ne kuti te gabuara dmth ne 100 vota 70 i perkasin Bashes.

Ky kryeminister duhet ti jape pergjigje popullit te tij se si do t'i beje reformat me nje opozite te cilen e keqtrajton duke shkelur ligjet.

Shpetimi
20.05.2011, 07:34:54
Siq duket tradhtaret e njohin shume shpejte njeri tjetrin, ndaj nuk eshte aspak e quditshme qe Lulzim Basha dhe kuēka e Saliut Argita te kane pasur bashkpunim te mire me Shkelzen spiunin kur ishin ne sherbim te UNMIK-ut dhe Tribunalit te Hages ne Kosove.

marr nga nje pjese e shprehjes se "Shpetimi"-t!!!
----------------------------
si duket edhe ketu ne kete Forum e kemi nje tipik Edi Rame Bregovic, qe gjat gjithe fushates parazgjedhore nuk ka lene fjali pa e permend "Saliun", sikur qe nuk po len fjali pa shkruajtur ky "shpetimi" duke njollos jo emrat kontestues, per te ilet nuk i beje vrejtje, por perse grat dhe bijat e tyre te cilet me se paku jan fajtor dhe jan ne konteste te temes?!!!

"keshtu neve e bejme bashkimin kombetar" qe nga 190012-ta, kur Ismail Qemal Vlora nuk e priti Isa Boletinin ne aktin me madhor te shpalljes se Pavarsise se Shqiperise, duke elene Kosoven jasht kufijve shteterore!!!

kjo rruge "shpetimqe" ka marr te keqen kahere, andaj nuk duhet te ndalemi vetem te keta qe me se paku kan fajin, po jo edhe vetem tek Shkelzen Maliqi, i ati gjyshi dhe stergjyshi, nga se te gjithe kishim nga nje baba dhe gjysh e stergjysh, andaj ti marrim edhe kontributet e babait, gjyshit dhe stergjishit te "shpetimave", se nuk do te dalin "qengja per kurban" jo!

Zonja kondita, a edhe Shlezenin e krye-UDB-ashit Mehmet Maliqit nuk guxon kush ta denoncoj si klysh i titizmit a?
Apo mos rastesishte edhe kete maskara e ke idol, siq i ke te gjitha titistet shqipfoles, dhe te vije keq kur lexon fakte konkrete per angazhimin e tij thellesishte antikombetar?

Zonja kondita, ne kete forum eshte shkruar shume per kuēken Argita Malltezi - Berisha, dhe per gjithe rrethin e saje shoqeror, shumica nga te cilet sot jane ne kabinetin e babait te saj, disa te tjere jane te punesuar neper ambasadat dhe konsullatat e Shqiperise, e disa te tjere (si p.sh. Lulzim Basha, Edit Harxhi, e tjere) edhe kur jane ne kundershtim me ligjin jane krejtesishte te paprekshem.
Perveē koēkes Argita Malltezi-Berisha edhe i biri i Sales Xeni (Shkelzeni) eshte perfolur akuzuar per shume afera korruptive, e sidomos ne menyre skandaloze konstatohet angazhimi i tij direkt ne aferen korruptive te armeve ne Gerdec, afere e cila e solli Tragjedine e Gerdecit me 26 te vrare e qindra tjere te plagosur e gjymtuar perjete!
Mos e harro se edhe motra e Lirie Berishes eshte e lidhur me aferen e Tragjedise se Gerdecit, sepse burri i saj aty i ka lene eshtrat, apo jo? E pra ai sihte baxhanaku i Sali Berishes, pa ēka se Sala paturpesishte tha se "nuk e njihte" baxhanakun e tij!

Prandaj, sikur une mos te kisha lexuar, pare e degjuar per prapesite e familjes biologjike te Sali Berishes, kurren e kurres nuk do ti lejoja vehtes te permend femijet e tij, qofte ai (si individ) edhe krimineli me i madh i botes.

Zonja kondita, fol (shkruaj) pak me shkoqur se ēfare mendimesh ke per angazhimin e Shkelzen Maliqit ne sherbim te Sali Berishes e Lulzim Bashes, pra shprehe mendimin tend se; ēka e lidh ate idiot (por me idiot jane disa udheheqes te disa mediave publike qe i japin hapesire ketij kelyshi te UDB-se, sidomos RTK-ja) me fushaten elektorale per zgjedhjet lokale ne Shqiperi, dhe perse "**** Bobi" del me nje sondazh (besoj te porositur) krejte jashte realitetit, pra del me nje sondazh te rrejshem.

E dij se as ne kete pyetje ti nuk pergjigjesh me sinqeritet, sepse ju te shkolluarit e Kumrovcit jeni "specialista" per te deformuar gjitheēka qe juve nuk ju pelqen, pra edhe thelbin e nje teme apo diskutimi politik.
************************************************

Postimi (informata) tjeter qe sjell per denoncimin e disa deputeteve te PS-se nga policia e shtetit shqiptar (mos harro se deri para nje muaji kjo polici ishte nen urdherat direkte te Lulzim Bashes!) eshte krejte i pavlere, sepse dihet se ne Shqiperine e udhehequr nga Sali Fazlliēi nuk zbatohet asnje ligj.
Besoj se nuk ka nevoje ti permendim ketu se jo policia e shtetit, por edhe Prokuroria e Pergjithshme e Shqiperise nuk eshte e lire te veproj.
Dihet se kjo Prokurori ka ngritur procedura penale kunder Deputeteve e Ministrave te Qeverise se Shqiperise, por asnjehere nuk jane vene ne jete proceset gjyqesore, siq ishte p.sh. rasti i Tragjedise se Gerdecit, ku ish Ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu edhe pse u akuzua, ai nuk u gjykua asnjehere, perkundrazi, u shperblye me nje post tjeter ministror. Eshte edhe rasti tjeter me akuzen kunder Lulzim Bashes, i cili ne baze te Kontrollit te Larte te Shtetit akuzohet per zhdukjen (kupto vjedhjen) e mbi 230 milion eurove ne emer te Rruges se Kombit.
Tani ne procedure eshte edhe akuza kunder ish z.Kryemnistrit Ilir Meta, por ka shume pak gjasa qe ai idiot te dal para gjyqit, sepse deri me tani eshte deshmuar se nese diēka nuk i pelqen, Sali Berisha eshte mjeshter i devijimit te ēeshtjeve shume konkrete, pra ai permes njerzve te vet do ta gjej nje rrugdalje edhe per kanakarin e tij, kokederrin Ilir Meta!

Zonja kondita, a edhe me Ismail Qemalin te doli pune a?
Une e dij se ju sorta e titisteve shqipfoles jeni te mbushur me urrejtje antishqiptare deri ne vesh, por megjithate kam bindje te plote se ju kurr nuk do ja arrini ta perqani kombin tone ne toske e gege, siq po mundohen disa karagjoz te Kosoves, ashtu siq nuk kane arritur per shekuj me radhe armiqte e shumte te shqiptareve.

Shpetimi

Shpetimi
20.05.2011, 08:58:10
Kanė futur duart!

Redaksia e "Shekulli"-t

Maskarada e fabrikimit me ēdo kusht tė Lulėzim Bashės fitimtar shpertheu dje nė KQZ me njė fakt sensacional tė paturpėsisė dhe krimit elektoral. Nė kutinė e qendės sė votimit me numėr 1797 u gjend njė fletė votimi pėr kandidatin demokrat qė mbante vulėn e qendrės sė votimit me numėr 1801. (!)


Si ka fluturuar kjo fletė nga njė QV nė tjetrėn, nga njė kuti nė tjetrėn? Mos ka flatra hyjnore kjo fletė? Mos e ka spostuar ndonjė forcė e errėt e magjisė? Apo mos e kanė ngritur prej vendit perėnditė e Lulėzim Bashės pėr t'ja nxjerrė pėrpara Arben Ristanit qė ky ta lexojė e ta shėnojė pėr herė tė dytė nė defterin e tij tė manipulimeve?


As njėra, as tjetra. Ajo fletė e gjendur jo nė kutinė e gabuar, por nė kutinė e njė qendre tjetėr ėshtė dėshmia mė e qartė dhe mė tronditese e njė tė vėrtete tė qartė e tronditese: Kanė futur duart!


Kanė futur duart pėr tė futur votat qė i duhen Lulėzim Basha pėr t'u shpallur fitues me vota tė vjedhura. Pasi dėshtuan nė pėrpjekjen kriminale pėr tė ndėrruar pesė-gjashtė kuti, pasi nuk ju doli llogaria me votat reale qė u numėruan nė sytė e gjithė publikut dhe pasi nuk u doli as llogaria tjetėr e "e gabimeve tė mundshme" nė mbledhjen e shifrave tė 485 procesverbaleve, vunė nė veprim aktin e fundit tė manipulimit me tė ashtuquajturat "vota tė gabuara".


Por "u gabuan" edhe ata. Fati nuk i mbulon nė ēdo pikė kusarėt. Fleta me vulat e njėsisė 1810, qė u gjend nė kutinė e njėsisė numėr 1796 i demaskon, i nxjerr lakuriq para ligjit dhe popullit.


Zoti Berisha, pse ėshtė ajo fletė atje ku s'duhej tė jetė?
Zoti Basha, pse ėshtė ajo votė pėr ty atje ku s'duhej tė jetė?


Zoti Ristani, kush i ka futur duart, kush i ka hapur kutitė nė kundėrshtim me ligjin, kush ka hedhur vota pėr Lulėzim Bashėn, pasi ka pėrfunduar votimi dhe numėrimi?
Keni kohė tė pėrgjigjeni. Ligji nuk harron kurrė. Sidomos kur e dhunojnė dhe e masakrojnė kėshtu si ju.


Edhe pa u gjendur fleta demaskuese, ka qenė dhe ėshtė e qartė si drita e diellit se ndryshimi i rezultatit tė Tiranės nė kundėrshtim flagrant me Kodin Zgjedhor ėshtė njė vepėr penale me pasoja politike dhe shoqėrore tė pallogaritshme.


Por meqė dita e djeshme i shkėputi makinerisė sė krimit elektoral kėtė fletė, ne e ndjejmė pėr detyrė t'i bejmė jehonė kėsaj vepre tė fatit.


Zoti President i Republikės sė Shqipėrisė , Bamir Topi. Fleta e votimit e njėsisė numėr 1810 qė u gjend dje nė kutinė e njėsisė numėr 1797 tregon se janė futur duart nė kuti dhe po numėrohen vota tė vjedhura pėr llogari tė Lulėzim Bashės.


Zonjė Ina Rama, kryeprokurore e Shqipėrisė. Nė kutitė qė adminstron Arben Ristani krimi ka futur nė kuti duart qė tani duhej t'i kishte nė pranga.


Shkėlqesi ambasadorė, i nderuar zoti Sekui, ambasador i Bashkimit Europian, i nderuar zoti Arvizu, ambasador i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, i nderuar ambasador i OSBE-sė, i nderuar ambasador i Mbretėrisė sė Hollandės, i nderuar kryetar i Misionit tė Vėzhguesve tė ODHIR-it: Kanė futur duart!


Kjo fletė ėshtė skaneri i farsės sė re ne tokėn e Shqipėrisė dhe Europės. Ju drejtohemi si gazetė shqiptare opozitare: Ndalojeni kėtė farsė! I keni mundėsitė dhe fuqinė ta ndaloni! Shqipėria ėshtė nė orbitėn e Perendimit dhe jo jashtė saj.


Njė gjė ėshtė e sigurtė: shqiptarėt qė kanė parė numėrimin ligjor pėr Tiranėn dhe qė po shohin edhe sot me trishtim e revoltė tė brėndshme si po konsumohet njė krim elektoral nė KQZ nėn rrethimin e forcave tė policisė, nuk do tė pranojnė kurrė tė qeverisen me vota tė vjedhura.

Shekulli
************************************************** ****

Me kete zbulim te rastesishem te vjedhjes se (vetem) nje vote, nuk ka gjyq ne bote qe nuk do ta penalizonte gjithe procesin e jashtligjshem te maskarades berishiane te tentimin per tjetersimin e fitores se Edi Rames per Bashkine e Tiranes, ndaj besoj se nese ende ka mbetur ndonje cep i gjyqesorit shqiptar pa u kapur nga mafija politike e Sali Fazlliēit, atehere pas kesaj maskarade do te denohet krimi i Ristanit e Berishes, e si pasoje do te vendoset qe Edi Rama te vazhdoj mandatin e tij te fituar per Kryetar te Bashkise se Tiranes.

Ne te kunderten, nese do te kete marrje me dhune te pushtetit (fitore ne tavoline, e jo permes votes), siq ndodhi p.sh. me manipulimet dhe falsifikimin e votave te shqiptareve pas zgjedhjeve te 28 qershorit 2009, atehere ne Shqiperi do te kete nje levizje te pashembullte antiqeveritare (jo antishteterore, siq tentojne berishistet ta shesin sapuin per djath), me pasoja katastrofale per Sali Berishen, edhe pse as shqiptaret dhe Shqiperia nuk do te shpetojne pa pasoja.
Por nuk eshte faji i opozites nese do kete pasoja per shqiptaret dhe Shqiperine, por faji eshte i Kryeministrit Sali Berisha, i ketij diktatori anadollak.

Shpetimi

kondita
20.05.2011, 11:08:09
Aiiiii Shpetim shekulli, kishe e ke zbulue ameriken, se gajlja e nje vote nuk eshte fare, ajo vote shpallet e pa vlefshme dhe nuk kerset kiameti. Ka mundesi qe dikush e ka fut me qellim edhe nga krahu tjeter vetem e vetem per ti hap gojen "shekullit" dhe "shpetimave" te Kristaq Rames! Nuk jeni ju per kurban jo.

Shpetimi
20.05.2011, 11:55:59
Zonja kondita,
shpreh njehere mendimin tend per Shkelzenin e Mehmet Maliqit qe e merr ne mbrojtje, e vetem pastaj vazhdo te japesh mendimet per maskaraden e vjedhjes se votave nga KQZ-ja e kapur nga Sali Fazlliēi.

Nuk eshte fjala per nje vote qe eshte gjetur (hudhur gabimisht, kuptohet nga nxitimi se mos po i sheh kush) ne nje kuti te nje qendre tjeter votimi, por eshte gjithe procedura e vjedhjes se votave, ku po del se paskan gabuar vetem votuesit e Lul Bashes (Berisha dje tha se se demokratet e tij nuk po dikan ti dallojne ngjyrat, prandaj i kane hudhur ne kuti te gabuara!!!), ndersa votuesit e Rames paskan bere me pak gabime!!!

Edhe rrena duhet te ishte paksa me e besueshme, e jo siq po veprojne ristanet e Berishes, sepse ne vend qe "gabimet" e hudhjes se votave ne kuti te gabuara te ishin te pakten te peraferta me perqindjen e marrjes se votes nga secili kandidat me 08 maj, pra deri diku proporcionale, sipas "rezultatit" te deritashem te vjedhjes kjo perqindje eshte diku mes 60 e 70% ne dobi te Lulzim Bashes, kur dihet se ne baze te numrimit ishte rreth 50%!

Prandaj, sido qe te dal "rezultati" (kupto vjedhja), ai rezultat kurren e kurres nuk do te pranohet nga opozita, por do te denohet e gjykohet edhe nga faktoret tjere, perfshire gjyqet dhe Bashkesine Nderkombetare.
Por duket se Berisha te gjitha shpresat e mbijeteses se familjes se tij biologjike e politike i ka varur tek marrja me ēdo ēmim i Bashkise se Tiranes, mbase per ogurin e tij te zi.

Zonja kondita, mos kerce nga nje hu ne tjetrin, por nese deshiron te polemizosh me mua merri problemet me radhe. Keshtuqe, edhe njehere e perseris, nuk ke kurrfare te drejte te reagosh ne nje postim, ose bartje informacioni nga ana ime, nese nuk je pergjigjur ne pyetjet e meparshme, pyetje qe i kam bere vetem ne baze te reagimeve tua, e jo nga mendja e shendoshe!
Pra shkruaj, kush eshte per ty Shkelzen Maliqi, i cili se bashku me Baton Haxhiun dhe disa karagjoz tjere titist te Kosoves, me te gjitha forcat jane vene ne sherbim te Sali Berishes.

Shpetimi

kondita
20.05.2011, 13:08:29
e po Shpetim, ti ke te drejte deri diku qe une nuk qenkam prononcue per Mehmet Maliqin dhe pasardhesin e tije, por qe nganjiher po me shpetojne postimet pa i pare dhe me te thene te drejten edhe nuk ja vlen gjithaq me komentue per te tillet, nga se une personalisht e kam njoft Mehmet Maliqin si person, e degjue per te kam edhe me shume se ty, pastaj per Ali Shukriun, Sinan Hasanin, Xhavit Nimanin, Fadil Hoxhen, Asllan Fazliun, Mahmut Bakallin e shume te tjere te ati rangu po edhe te rengut me te ulet deri te disa kryetar Komunash dhe sekretar komitetesh, e qe nuk jan te pakete qe pasardhesit e tyre sot e rrethojne shume afet Kryeqeveritarin e pare te Kosoves Hashim Thaqin!!!

Pas perfundimit te luftes, shkova ne vendin epunes me shprese qe ish komunistat e perbetuar te sistemit monist, udbash dhe spiun me letra ne xhep, te cilat personalisht u kemi lexuar si njerez (strogo poverljivi), e qe per gjithe kohen nuk jan larguar ne vandi i punes edhe pas masave te dhuneshme administrative - detyrueshme nga seisetmi i dhunshem i beogradit nuk do ti shofim ne vendet e punes se gjertanishme, ata kishin zene zyrat dhe karrikat, bile shitnin nje patriotizem shume me te madh se sa disa njerz qe ne menyra te ndryshme kishin dhene sado pak kontributin e tyre per ceshtje kombetare! Qfar ndodhi me vone; ne shtepit dhe lokalet e ketyne personave, gjenim djem qe kishin perkrahjen e disa personaliteteve te UĒK-es, sikur gjeja kan qen te radhitur ne ushtrin clirimtare, pastaj kishin vendosur flamujt e vendeve kryesore te Europes dhe SHBA-ve neper lokale dhe shtepi, qofshin te shendosha qofshin pak te demtuara (nga se pasurit e tyre ishin ruajtur nga forcat serrbe dhe nuk ishin demtuar sikur shtepia ime e djegur dhe rrafshuar per toke), dhe ne pyetjen time nganjiher se ku e keni ate flamurin e gjermeparshem qe ju valvitke neper lokale, me kthenin si me trimeri dhe kercnim; "ate ta kemi lene ty, nese don mund ta vendosesh mbi shtepin e djegur dhe rrenuar"! Keta njerz z. Shpetimi kan emen dhe mbiemen, por qe sot eshte shume e rrezikshme ti zesh ne goje, nga se jan me te "shtier" se qent e terbuar ne emer te "patriotizmit kombetare" e qe disa prej tyre kan qen njerzit e parte te partise komuniste te jugos. ku pjese bente edhe Mehmet Maliqi me CO, dhe trashigimtaret e tyre.

Nje argument te tille nuk eshte veshtire sot ta dokumentosh dhe vertetosh, se te tillet sot e rrethojne Hashim Thaqin me Co. Andaj, po i zure keta njerez ne goje dhe fole diq per te tillet, Hashim Buroja po thot; deshen apo nuk deshen deshtaket, "rruga e kombit do te ndertohet", me ket po dua te them se Hashimi per ta mbrojte veten po i jep lak kuptimit te kritikes, se popullin nuk po kritikon qe te mos zhvillohet vendi, ndertohen rruge, ngriten vende te punes, por po kerkojne transparence per te gjitha mjetet e hargjuara dhe arsyetimin e tyre deri ne qindarke! Keshtu po vepron edhe kur po ja kritikojme ndonje zv.minister, minister apo keshilltar, qe nuk jan te paket qe kan nje te kaluar shume te dyshimt.

Me nje rast kishte ndodh nje incident ne komunikacion ne relacionin Prishtine-Vushtri, dhe personi qe kishte shkaktuar incident ishte nje ish anetar i Komitetit Krahinor te Kosoves te asaj kohe, dhe i gjithe faji ishte shkaktuar me leshiet e gabimet e vozitesit te anetarit te Komitetit, andaj fshataret dhe perfaqsuesi i viktimes kerkonte drejtesi dhe nuk e zhbllokonte rrugen fare, pavarsisht qe ne ate kohe policia e Kosoves ishte nene komanden e SUP-it te athershem dhe eperzier me shume police serrbe, ku me nje rast erdhi Mehmet Maliqi, atebote ishte Minister i puneve te brendeshme te Kosoves autonome dhe pa nje pa dy largoi mjetet nga rruga dhe i thirri personat e autorizuar per te bere fotografimin e falsifikuar pasi qe i vendosi makinen qe kishte shkaktuar akcident dhe viktimen, sikur ai i kishte zene rrugen makines me fajin e vete dhe neve qe ishim shiques te rastit na urdheorj qe te shkojme neper makina, qe ate bote ishin shume te rralla dhe fshataret i urdheroj qe te largoheshin si ne kohen e UDB_es ma! Ai ishte rasti i par i imi qe ta shof Mehmet Maliqin personalisht, ku me pastaj saher qe dilte ne TVP e TVB e njihja dhe e urreja deri ne palc, ku edhe te birin e tije sot Shkelzen Maliqin me dhembesin syt kur e shof (ndoshta nuk eshte si i ati, por nje thenje popullore thot; qfar ben baca, han minje).

z.Shpetimi, kontributi i Fadil Hoxhes, po edhe i Mahmut Bakallit dihet ne te kaluaren, nga se sikur qe sot ka deshmitar te gjall te luftes se fundit, kishte edhe deshmitar te gjalle te luftes se dyte boterore dhe shpjegonin edhe per Fadilin, edhe per A.Shukri UDB-ashin, bile per A.Shukrin e S.Hasanin mos te flasim, po keta te mdhejt hajde, po qfar kan bere keta te Komunave dhe Komiteteve, qe nuk jan te paket, besoj qe e din shumica e njerzve. Por ja qe tani ne krye te komunave sot jan jo te paket bijt e ish Komunistave te rryer e besa edhe te atille qe i kan sherbye ati regjimi me besnikeri.

Besoj qe fakti me i mire eshte ai i PDK-s per Fadil Hoxhen, dhe AAK-es per Mahmut Bakallin, i cili nuk kishte goje qe te fliste para kasapit te Ballkanit ne gjykimin e Hages, kur ju mbyll goja dhe sikur kishte friken te fliste, por edhe kishte shkuar ne gjykim pa asnje dokument me shkrim,. kur nga krye gjykatesi i kerkohej te pakten nje vendim administrativ leshuar ne organet e dhunshme administrative te beogradit per punetoret shqiptar qe te largoheshin nga puna!!! Vendim qe edhe une e posedoj dhe e ruaj si argument ne arhivin tim.

Keshtu z. Shpetimi. Sot te njejtit njerz apo bijt e tyre ta udheheqin Kosoven dhe po tu thuash se i ke syt e zi, menjiher ta zene ne goje nje eprore te larte te UĒK-es apo nje qeveritar, sikur ai eshte njeri nr. dy pas tyre!!! Prandaj nuk ja shof per kusur as z.Berisha, as z. Rama e as z. Basha, nga se e kam thene edhe me larte se te nje brumi jan, me perjashtim qe jan muduar te ndrrojne krahet partiak, asgje me teper.

Shpetimi
20.05.2011, 19:04:29
Zonja kondita, une asnjehere nuk kam dyshuar se ti personalisht i njeh shumicen e xhelateve shqipfoles te vene ne sherbim te pushtuesit serb, dhe ne baze te shkrimeve tua une asnjehere nuk jam hamendur se edhe ti ke qene e punesuar ne administen shtetrore te regjimit titist, e mbase ke pasur edhe poste politike.
Kete gje e deshmon me gojen (doren) tende kur thua se pas luftes ēlirimtare ke pasur kurajon te shkosh ne vendin e vjeter te punes, bile te kerkosh perseri te vazhdosh punen aty (ndoshta eshte dashur qe te pranojne, kushedi!), ashtu siq kane kerkuar shume koleg tuaj, nje numer i te cileve edhe kane depertuar te punesohen.

Eshte e vertete se ne administraten publike te Kosoves se pasluftes jane angazhuar nje numer jo i vogel ish administratoresh, e bile ne ato komuna ku ka fituar vazhdimisht LDK-ja disa nga ata jane emruar ne poste jo te ulta.
Ja, merre si shembull vetem komunen e Prishtines, ku Kryetar i saje eshte ish Kryetari i Komunes se kohen se komunizmit, dhe shiko se sa ish administratore te asja kohe jane neper vendet e tyre te vjetra te punes.

Une mendoj se nuk ka asgje te keqe nese ne administraten komunale jane te punesuar nje numer i ish punetoreve te komunave te kohes se para vitit 1990, por vetem ata qe nuk kane pasur poste politike, pra thjeshte punetoret e administrats.
Disa nga ata jane ekspert te fushave te ndryshme, dhe nese ata nuk jane te perlyer me pushtetin e kaluar, pra jane shqiptar vertete te ndershem, pse mos te punesohen te tillet, kur perveē tjerash edhe ka nevoje per eksperiencen e tyre.

Zonja kondita, sa u perket spekulimeve tua se gjoja ne rrethin e ngushte te Hashim Thaēit jane te angazhuar ish udheheqesit komunist te kohes se para vitit 1990 (ti thua, citoj: "e rrethojne Hashim Thaqin me Co"), me fal zonja kondita por me duhet te theme se po genjen, edhe ate fare hapur.
Ti thua se atyre personave (ish komunisteve te Titos) nuk deshiron tua permendesh emrat, duke lėnė pershtypjen se "ke frike" ti permendesh ata individ, por kjo nuk te shkone fare, sepse ketu te gjithe shkruajme nga anonimiteti, dhe nuk ka askush pasoja nese shkruan e denoncon diēka te tille.

Zonja kondita, permendi emrat e ish komunisteve qe qenkan prane Thaēit me CO pa kurrfare hezitimi, sepse perndryshe ti del si shume e pasinqerte, per mos te thene edhe genjeshtare.

Edhe une e kam gjykuar si te gabuar nderimin qe i eshte bere Fadil Hoxhes nga nje grup i caktuar i PDK-se, ashtu siq e kam gjykuar si te gabueshme e shume te demshme edhe angazhimin e Mahmut Bakallit e Azem Vllasit ne AAK.
Besoj se u perket ish komunisteve te Titos une shpeshhere e kam shprehur qendrimin tim, ndaj nuk ja vlene ti perseris qendrimet e mija edhe ne kete teme.

Kurse sa i perket LDK-se dhe partive tjera simotra te saj, une asnjehere nuk jam befasuar dhe nuk kam thene se eshte gabim qe jane angazhuar ish titistet shqipfoles ne ato subjekte, sepse ato parti kane qene dhe jane ēerdhe e asaj klase politike.

Zonja kondita, "quditerishte" te gjithe ish UDB-ashet dhe ish titistet e perbetuar shqipfoles te periudhes se para vitit 1990 jane ne mbeshtetje te Sali Berishes dhe politikes se tij antishqiptare, ashtu siq kane qene ne mbeshtetje te Ibrahim Rugoves sa ai ishte gjalle, dhe te cilet jane sot ne mbeshtetje te Isa Mustafes, Nexhat Dacit (ky "henger fiq e..., sa i perket karrieres politike), e ndonje ish titisti si keta.

Mirepo per pakurrizoret gjendet gjithmone nje deriēke per ti futur noēkat, ndaj sot ne kabinetin e Kryeministrit Thaēi i shohim nje numer titistesh e bir titistesh, ne mesin e te cileve "shquhet" i biri i kryetitistit I. Rugova, Uka!

Zonja kondita, pavaresishte se nuk je treguar plotesishte e sinqerte, pavaresishte se une e ti dallojme si nata me diten per sa u perket pikepamjeve politike (gje kjo e natyrshme, apo jo?), megjithate une jam ndar i kenaqur me pergjigjen tende, edhe per faktin se kesaj radhe ke shkruar me sinqeritet per sa i perket personalitetit tend, duke deshmuar se jo vetem qe i ke njohur personalisht nje numer xhelatesh shqipfoles te ish sistemit titist, por se edhe ti ke qene e involvuar ne ate sistem, qofte edhe si punetore e administrates!
Kete te fundit nuk ta besoj fare, sepse une i njoh njerzit e ish sistemit komunist, vetem se per dallim nga ti, une me ta jam njohur si i perndjekur, gjykuar e denuar si "nacionalist e irredentist", ndaj e dij kur flet (shkruan) nje punetor i thjeshte administrate, siq tenton te shiteshn ne postimin e fundit, e kur shkruan nje njeri besnik i pushtetit te kaluar!

Vetem ne nje pike nuk je treguar e sinqerte: perseri i dredhon pyetjes sime te mesiperme, se si eshte e mundur qe Shkelzeni i Mehmet Maliqit, dhe shoku i tij i idealit Baton Haxhiu jane vene me kaq zell ne sherbim te Sali Berishes, e jo p.sh. ne sherbim te Edi Rames (Edi Rame Bregoviēit, siq e quan ti), te cilin ju titistet e Kosoves e konsideroni here si proserb, e here si progrek, varesishte nga interesi i momentit.

Shpetimi

Shpejtimi
20.05.2011, 21:21:23
Numrimi i votave nuk eshte i garantuar per asnjeren pale.
Nuk ka mundesi teorike qe te futen fletvotime te tjera ne
kutite e votimit.Alarmi se po futen flete votime shtese ne
kutite e votimeve eshte thjesht rrene e kulluar nga burizanet e socialisteve.Kur dihet numri perfundimtar i atyre qe votuan dhe eshte shifrua numri i votave ne cdo kuti votimi e qe jane te mbyllura me vule, asesi askush nuk ka shanse te fute dore aty.Pastaj hapja e kutive eshte transparente para ekraneve televizive si dhe pjesmarrja aktive e antareve nga te dya anet (opozita dhe mazhoranca).Ky korigjim transparent qe po i behet votes
se lire eshte siguresa me e mire qe do te mbyll kanalet e
pishmangjive pas mbylljes se procedurave ligjore.Shume
te perpiket duhet me qene me socialistet.Keta i hane fjalet
dhe i bien pishman sa here qe do te humbin.Pasi i pranuan
zgjedhjet parlamentare ne Qersh.te vitit 2009 menjehere
i rane pishman.I pranojme si pranojme,hapni mos i hapni!?
Keto refrene qe kafshojne interesat e popullit shqiptar
datojne qe nga fillet e embrionit te partise komuniste qe
i la amanet ketyre zogjeve grabitqar(socialisteve).Me
transparente ska se si te behet procedura e ruajtjes se
votes se lire.Kjo transparence eshte deshmia me mire
e mundeshme qe rrxon per dhe te gjithe ata qe duan te
ngriten mbi organet legjitime te shtetit.Rama e vetshpalli
fitoren e vet pa prite rezultatin e fundit nga organi gjegjes
qe eshte i detyruar te shpall fituesin sipas rruges ligjore.
Hapja e kutive nuk i garanton as Bashes fitore.Askush nuk
mund te jete i sigurte deri ne numrimin e kutise se fundit.
Diferenca nuk eshte apsolute.Brenda numrimit te nje kutie mund te nderrojne raportet.Andaj duhet te kene durim te
dya palet.Keto zgjedhje nuk kriuan epersi apsolute per
asnjeren pale, pa marre parasysh se cila pale e fiton Tiranen.Bashkpunimi prap do te mbetet nene meshiren
e ketyre dy subjektive politike.Pushteti, pushtet ama mileti
nderton shtet.

Kruja
21.05.2011, 00:06:04
Numrimi i votave nuk eshte i garantuar per asnjeren pale.
Nuk ka mundesi teorike qe te futen fletvotime te tjera ne
kutite e votimit.Alarmi se po futen flete votime shtese ne
kutite e votimeve eshte thjesht rrene e kulluar nga burizanet e socialisteve.Kur dihet numri perfundimtar i atyre qe votuan dhe eshte shifrua numri i votave ne cdo kuti votimi e qe jane te mbyllura me vule, asesi askush nuk ka shanse te fute dore aty.Pastaj hapja e kutive eshte transparente para ekraneve televizive si dhe pjesmarrja aktive e antareve nga te dya anet (opozita dhe mazhoranca).Ky korigjim transparent qe po i behet votes
se lire eshte siguresa me e mire qe do te mbyll kanalet e
pishmangjive pas mbylljes se procedurave ligjore.Shume
te perpiket duhet me qene me socialistet.Keta i hane fjalet
dhe i bien pishman sa here qe do te humbin.Pasi i pranuan
zgjedhjet parlamentare ne Qersh.te vitit 2009 menjehere
i rane pishman.I pranojme si pranojme,hapni mos i hapni!?
Keto refrene qe kafshojne interesat e popullit shqiptar
datojne qe nga fillet e embrionit te partise komuniste qe
i la amanet ketyre zogjeve grabitqar(socialisteve).Me
transparente ska se si te behet procedura e ruajtjes se
votes se lire.Kjo transparence eshte deshmia me mire
e mundeshme qe rrxon per dhe te gjithe ata qe duan te
ngriten mbi organet legjitime te shtetit.Rama e vetshpalli
fitoren e vet pa prite rezultatin e fundit nga organi gjegjes
qe eshte i detyruar te shpall fituesin sipas rruges ligjore.
Hapja e kutive nuk i garanton as Bashes fitore.Askush nuk
mund te jete i sigurte deri ne numrimin e kutise se fundit.
Diferenca nuk eshte apsolute.Brenda numrimit te nje kutie mund te nderrojne raportet.Andaj duhet te kene durim te
dya palet.Keto zgjedhje nuk kriuan epersi apsolute per
asnjeren pale, pa marre parasysh se cila pale e fiton Tiranen.Bashkpunimi prap do te mbetet nene meshiren
e ketyre dy subjektive politike.Pushteti, pushtet ama mileti
nderton shtet.

Ristani me urdher te Berishes do te shpalle rezultatin paraprak qe nxjerr fitues Edi Ramen. Kjo do te ndodhe pasi te jene numuruar votat e pavlefshme. Sala nuk do te guxoje 'te korrigjoje' rezultatin paraprak.

Pastaj do te vijoje ankimimi i PDse ne kolegji zgjedhor.

Procesi do te rifutet nen presionin e faktorit nderkombetar ne shinat e ligjit. Por presioni i Berishes do te kaloje nga KQZ e cila e ka ezauruar 'punen' per saliun ne presion ndaj Kolegjite Zgjedhor. Nje tjeter beteje per demokracine do te zhvillohet atje.

Nje gje eshte e sigurt: Ligji elektoral aktual nuk do te mund te anullohet. Ligji elektoral u shkel por do te rivendikohet shume shpejt. Dmth Berisha do te detyrohet te terhiqet. Kjo eshte e sigurt.

Mos thoni pastaj qe jam i brendeshem dhe me ka thane Berisha qe do te ndodhe pikerisht shpallja e rezultatit paraprak me fitues Edi Ramen.

Keto zgjedhje u komprometuan. Berisha tregoi qarte se mund te arrije standarte vetem kur rezultati del ne favor te tij. Nese Basha do te kishte fituar me rezultatin paraprak, me aq mbyllej ky muhabet. Mirepo ndodhi ndryshe dhe prej ketij momenti ra maska e Berishes dhe ai i shkeli standartet. Kjo do te pasqyrohet qarte ne raportet e ODHIR/OSBE.

Pamvaresisht se kush fiton mandatin e Kryetarit te Bashkise se Tiranes, synimi kryesor qe ishte zgjedhje te lira dhe te ndershme nuk u arrit. Ky eshte deshtim prandaj Barrosso nuk e vizitoi Shqiperine.

Deshtimi i zgjedhjeve eshte deshtimi i qeverise qe i organizoi dhe administroi ato.

Me Berishen nuk ka reforma, ai do te largohet ne nje menyre apo ne nje tjeter. Kriza nuk zgjidhet pa largimin e Berishes. Edhe Edi Rama te largohet, kriza vazhdon prej 20 vjetesh.

kondita
21.05.2011, 12:07:35
z.Shpetimi

une me vemendje e lexova komentin tuaj ndaj postimit tim te ma larte shenuar. Andaj, nuk e shof te arsyeshme qe tani rresht per rresht i hy kunderargumenteve tuaja, nga se ju po i perzieni gjerat shume dhe nuk po ndani shapin nga sheqeri! Apo, me mire te them, po te them diqka se me paskesh thene diqka!
Kur e kemi parasysh Sali Berishen dhe Ibrahim Rugoven kunder Hashim Thaqit me Co, ka nje dallim shume te madh, andaj duhet te jemi te sinqert dhe gjrat ti cmojme realisht bazuar ne postin e tyre te meparshem dhe kohen ne te cilen kan vepruar si njeri ashtu edhe tjetri. Nese Salui Berishen sot e rrethojne "komunistet" sipas teje, Sali Berisha ka ndryshuar pasqyren e Shqiperise nga nje sistem Komunist, ne nje sistem demokrat, nga nje anim i Shqiperise drejte vendeve ish socialiste deri ne Kine, rusi, Kube, e dreq te mallkuar, e ktheu Shqiperin drejte Europes dhe Amerikes apo vendeve te ashtuquajtur nga enveristet "Imperilistet"!!!.......
Njesoj edhe Rugova ne kohen dhe momentin e veprimit beri nje gje jo me te vogel, po shume me te madhe shume ma me rreziqe, dhe natyrisht qe si bashkepunetor kishte te tere Kosoven pa dallim partije deri ne momentin kur nje gurp thaqist te manipuluar nga nanoisto-enveristet ju nda ne blloke dhe ne fillim filloi luften kunder rugovisteve, e me pastaj kunder shkaut qe nuk e ndoq seriozisht, po u mashtrua pas kapitalit dhe e harroj clirimin e te gjitha trojeve dhe puna ngeli gjysme mu me fajin e thaqo-nanoisteve! Andaj une nuk e mohoj se Sali Berisha po edhe Ibrahim Rugova punen e filluan me ata bashkepuntore qe ishin te asaj kohe, nga se demokrat nga planetet tjera nuk kishte, perveq atyre qe i kishin aty ne vendet e tyre. bile Sali Berisha kishte tere stafin dhe intelegjencen e ndjekur nga ish regjimi enverist gje qe te njejten gje e kishte edhe Rugova. por qe me vone per interesa partiake dhe karrika e kapital filluan tua kthejne shpinen edhe njerit edhe tjetrit. z. Shpetimi, dje jo me larg forcat paramilitare ne veri te vendit mu te Ura e Ibrit, Zubin Potok dhe Zveqani bllokuan te gjitha hyrje daljet pas 12 vite lirije ku te gjitha forcat e KFOR-it, EULEX-it, plus policia e Kosoves jan te mobilizuara dhe kush nuk guxofti edhe te pakten nje lotsjelles tua gjuaj, kurse kunder Vetvendosjes apo protestuesve shqiptar, simpatizanteve te sporti te ekipeve shqiptare perdoret shkopi i gomes dhe gazi lotesjelles nga urdherat e Hashim Thaqit dhe Bajram Rexhepit!!! Jo z.Shpetimi e akuzonit Rugoven i cili vepronte ne kohen kur ne Kosove ishin mbi 50 mij forca militare dhe paramilitare serbe me nje arsenal ushtarak qe zente venin e trete ne europe, kurse tani e mbroni nje pasivist si Thaqin qe mbas 12 vite lirije serrbet ja ferkojne hunden me "kalem" ne mes te Prishtine, Graqanices, Shterpces e mos te flasim ne pjesen veriore, ku nuk guxon as ta shkell nje kembe.

sa i perket anonimitetit tim, nuk kam nevoj te hapem, jo se ja kam fiken Thaqit apo Bajram Rexhepit, por qe nuk dua te dal te them se; ja une qenkam ndonje patriot me bateria sikur disa qe posa ti ndalesh nga krimi qe po e bejne ne Kosove ne "emer te patiriotizmit shqiptar" menjiher thon: une kam qene ne UĒK, une e kam Thaqin, une e kam Sabit *****, Azem Sylen, apo Sali Veselin e ku ta di une! Une ti them te gjitha pa dorza dhe pa ngarkese, te argumentuara qe topi nuk i leviz nga vendi, kurse ti mban anen e ish socialistave qe lan jo vetem #Shqiperin te robruar, por lan Kosoven me shume troje te jtera te ndara dhe kurr nje fishek - plumbe nuk e shprazen per trojet e tyre, perkundrazi, e mohojne edhe ekzistencen e kombit shqiptar ne Kosove, andaj edhe po na drejtojne drejt Beogradit dhe moskes!!! z. Shpetimi, sot nga e gjithe Shqiperia jan nis kolonat me autobuse e makina per ta kall Tiranin Demokratike, vetem se ate e zhvilloi PD-ja me Sali Berishen! ta beje nje pyetje ty; perse keta "trima" socialist nuk i mbushen autobuset dhe tenkat e ata pak aeroplan qe kishin kunder okupatorit shka, qe jo veq e vrisnin kombin shqiptar ne Kosove, por shume here edhe ua shkelnin teritorin e Shqiperise Etnike dhe masakronin banor ne mbrendesi te teritorit Shqiptar`?!! Po me leni pershtypjen z. Shpetimi se edhe ti i takon ati tabori qe i gezohesh te keqes se popullit Shqiptar dhe po qon uje ne mulli te armiqve shqiptar.

kondita
21.05.2011, 12:16:31
Pėrfundon mbledhja e KQZ nga 89 kuti tė hapura 150 vota Basha, 63 vota Rama
Shqipėri pėr tė respektuar procesin zgjedhor dhe tė ruajnė qetėsinė.serbėt nė Mitrovicė, Mugosha dhe Enver Hoxha, kanė lėnė trashėgimni tė pasur pėrmes zėzonjės akseve kryesore tė vendit.

* * * * * * ** * * * * * *

kondita
21.05.2011, 12:17:38
Pėrfundon mbledhja e KQZ nga 89 kuti tė hapura 150 vota Basha, 63 vota Rama
(I plotėsuar )- Socialistėt nė Shqipėri, si serbėt nė Mitrovicė- Misioni: Bllokim tė perspektivės sė integrimit tė shqiptarėve, kombit mė Evropian tė Ballkanit
Nga numėrimi i fletėve tė kontestuara, tė cilat nga Ristani quhen fletė tė panumėruara, nė 89 kuti votimi, Lulzim Basha ka arritur tė sigurojė 150 vota kundrejt 63 tė akorduara pėr Edi Ramėn.

* * * * * * *

Komisioni Qendror Zgjedhor (KQZ) vazhdon sot pėr tė tretėn ditė numėrimin e fletėve tė votimit tė gjetura nė kutitė e gabuara, pavarėsisht kundėrshtimeve tė pėrfaqėsuesve tė opozitės, tė cilėt akuzojnė KQZ se po shkel ligjet. Nga numėrimi i fletėve tė kontestuara, tė cilat nga Ristani quhen fletė tė panumėruara, nė 75 kuti votimi, Lulzim Basha ka arritur tė sigurojė 125 vota kundrejt 83 tė akorduara pėr Edi Ramėn. SHBA thirrje udhėheqėsve dhe tė gjithė anėtarėve tė partive politike nė Shqipėri pėr tė respektuar procesin zgjedhor dhe tė ruajnė qetėsinė.

* * * * * * *

Socialistėt mėsojnė nga serbėt- tė parėt bllokojnė rrugėt nė Shqipėri, tė dytėt bėjnė prita mbi urėn e Mitrovicės

Sulmet e tre ditėve tė fundit tė militantėve socialistė ndaj disa prej akseve kryesore tė vendit, kthyen vėmendjen tek gjetja e precedentėve tė ngjashėm ndaj kėtij skenari tė “mos bindjes civile”, ku nė kryefjalė qėndron shkelja e ligjit. Pa dyshim qė, bllokime rrugėsh nė shenjė proteste ka nė ēdo vend tė botės, por tė tejkalohet afati i lejuar ‘protestues’, pėrbėn njė shkelje tė rėndė ligjore dhe se mbi pėrgjegjėsit duhet tė rėndojė pesha e vetė ligjit. Nė kėtė sens, socialistėt nė Shqipėri dhe serbėt nė Mitrovicė, duket se kanė arritur nė korrespondencė marrėveshjen e binjakėzimit tė doktrinės “millosheviciane”, pėr tė aktivizuar kryqėzatat ndaj qeverisė dhe shtetit. Socialistėt shqiptarė po bllokojnė akset kryesore tė vendit, autostradat, superstradat dhe korridoret e rėndėsishme qė nė momente tė caktuara kryejnė shėrbime tė permanente shkėmbimesh tregtare me vendet fqinje si dhe sigurojnė nevojat mė jetike pėr popullsinė, duke shkaktuar kėshtu njė paralizė tė papranueshme, aq sa e ka tė pamundur tė depėrtojė qoftė edhe njė auto-ambulancė me njė tė sėmurė, i cili si domosdoshmėri ka marrjen e menjėhershme tė shėrbimit mjekėsor. Nė kėtė sens, tek socialistėt e rrugės ka vdekur ēdo ndjenjė humane, pėrsa kohė janė duke iu bindur injeksioneve ideologjike tė Millosheviēit, Dushan Mugoshės dhe Miladin Popoviēit, pėr tė penguar me ēdo kusht pėrparimin e Shqipėrisė dhe shqiptarėve nė rrugėn e tyre tė vėrtetė, atė tė integrimit Evropian. Lidhjet e socialistėve me kartelin kriminal tė Mugoshės dhe Popoviēit janė sa tė hershme aq edhe konkrete. Fakte kėto qė i njeh shumė mirė historia pluraliste, pasqyrimi i sė cilės ėshtė bėrė nė rrugė logjike dhe mbi bazė vėrtetėsinė. Dushan Mugosha dhe Enver Hoxha, kanė lėnė trashėgimni tė pasur pėrmes zėzonjės Nexhmije Hoxha se, tė majtėt politikė duhet tė marrin mėsime nga serbėt se si sabotohet ardhmėria euro-atlantike e njė kombi progresisht dhe me dinjitet evropian. Ashtu sikurse thoshte Mugosha se “ne serbėt i mėsuam Enver Hoxhės se si tė instalonte kthetrat e komunizmit eksperimental nė mėnyrė qė kombi shqiptar tė zhbėhej”, edhe sot e kėsaj dite pas-ardhėsi i nomeklaturės ‘hoxhiste’, Edvin Rama, merr mėsime antishqiptare nga serbėt. Kėta tė fundit kanė shpallur tė jashtėligjshme qeverinė e Kosovės dhe bllokojnė sa herė iu mbushet mendja urėn qė bashkon Mitrovicėn...pėr analogji, edhe njerėzit e Ramės po bėjnė tė njėjtėn gjė... s’njohin qeverinė dhe pėrkundrejt kėsaj teze “titiste”, bllokojnė autostradat e vendit si dhe shkaktojnė incidente duke dhunuar forcat e rendit. Si pėrfundim, nė Kosovė, paralajmėrimet janė tė natyrės qė, nxitėsit e akteve tė dhunės, tė cilėt cenojnė sigurinė dhe stabilitetin e vendit, do marrin pėrgjigjen e menjėhershme tė drejtėsisė. Tė njėjtin apel shpresojmė edhe ndaj huliganėve socialistė, tė cilėt prej 3 ditėsh gjenden si post-bllok nė disa prej akseve kryesore tė vendit.

* * * * * * *


KQZ shtyn mbledhjen pėr nė orėn 18:00

Ora 15:50- KQZ ka numėruar edhe njė kuti tjetėr, nga e cila dy vota i ka marrė Rama dhe 2 Basha. Pas mbylljes sė kėsaj kuti KQZ-ka mbyllur mbledhjen pėr njė pushim, pėr ta rinisur nė orėn 18:00. Nė total janė numėruar 75 kuti, nga tė cilat Basha ka marrė 125 vota dhe Rama 83.

* * * * * * *


Protesta para KQZ-sė, deputetėt e PS-sė: Mazhoranca po vjedh votat

Deputetėt e Partisė Socialiste po mbajnė fjalime para protestuesve tė cilėt janė mbledhur nė afėrsi tė godinės sė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve.


Deputeti socialist Namik Dokle nė fjalėn e tij theksoi se opozita nuk do tė lejojė qė “Shqipėria tė shkojė nė greminė”.

“Do mbrojmė votėn tonė. Nuk ka rrugė tjetėr. Fitorja ėshtė e jona nuk ka kush tė na e vjedhė as Ristani e as Berisha.. Ne do tė rezistojmė pėr votėn”, tha Dokle duke shtuar se fletėt e hedhura nė kutitė e gabuara janė tė pavlefshme dhe nuk mund tė numėrohen si pjesė e rezultatit. “Ne duhet tė rezistojmė pėr veten tonė, fėmijėt tanė dhe gjithė Shqipėrinė”, shtoi mė tej Dokle

Ndėrsa deputeti i PS-sė Blendi Klosi theksoi se mazhoranca po vjedh votat e qytetarėve pasi tė gjithė e panė mirė se kush i fitoi zgjedhjet.

Gjithashtu deputeti Klosi tha se opozita nuk po bėn njė betejė pėr mandatin e kryetarit tė PS-sė, por pėr gjithė vendin.


“E gjithė Shqipėria sot duhet tė jetė nė protestė, ne jemi me tė drejtėn, duam tė shpllet ligjshmėria. Po sot cfarė thonė injorantėt e KQZ? Nė spote thonė se vota e hedhur nė kuti tė gabuar nuk do tė numėrohėet, ndėrsa sot thonė gjė tjetėr. Ne nuk mund t`i lejojmė”, tha Klosi.


Ndėrsa deputeti Saimir Tahiri deklaroi se dje janė rrahur barbarisht nga policia dy protestues, tė cilėt nuk kishin bėrė asnjė shkelje.


“Dy miqtė tanė janė rrahur barbarisht nga policia, sepse protestuan bashkė me ne. Shpirti ynė sot ėshtė me ata nė spital. Ata qė guxuan dhe vunė dorė mbi dy vėllezėrit, ta mbajnė mend mirė se do japin llogari nesh dhe para ligjit”, tha Tahiri.

* * * * * * *

Ka nisur protesta e opozitės para godinės sė Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve (KQZ). Qindra protestues tė Partisė Socialiste (PS) janė vendosur nė rrugėn midis Pallatit tė Kongreseve dhe Stadiumit “Qemal Stafa”.

Forca tė shumta policie janė vendosur para godinės. Disa kordonė me forca tė rendit qėndrojnė pėrballė derės kryesore, ku dhe presioni i protestuesve pėr tė hyrė ėshtė mė i madh.

Deri nė nė orėn 10:30 nuk janė shėnuar incidente. Ndėrkohė qė organizatorėt e protesės janė nė pritje tė shtimit tė numrit. Sipas policisė, gjatė ditės sė djeshme u lėnduan 5 policė nga protestuesit.

* * * * * * *

furragji
21.05.2011, 17:46:53
SBE-ODIHR sfidon rinumėrimin e votave nė kuti tė gabuara

Publikuar: Sot, mė 21 maj 2011
http://www.koha.net/repository/images/21osbejpeg_2105111210_4.png

Shumė zhurmė rreth votės sė presidentit Topi (http://www.koha.net/index.php?cid=1,16,59649)
Ambasada e SHBA-sė nė Tiranė: Kujdes nga trazirat (http://www.koha.net/index.php?cid=1,16,59623)

Tiranė, 21 maj - Raporti i publikuar i vėzhguesve ndėrkombėtarė tė OSBE-ODIHR-it, pėr numėrimin e votave vlerėson se nuk ka bazė ligjore qė e arsyeton numėrimin e fletave tė votimit tė cilat janė hedhur nė kutitė e gabuara.
OSBE-ODIHR e jep kėtė vlerėsim duke u mbėshtetur nė faktin se Kodi Zgjedhor i Shqipėrisė “nuk e parashikon drejtpėrdrejt vlefshmėrinė e fletėve tė votimit gjetur nė njė kuti votimi, tė ndryshme nga ajo qė i korrespondon llojit tė zgjedhjes pėr atė fletė”. Raporti i organizatės ndėrkombėtare kujton se edhe “anėtarėt e grupeve tė numėrimit ishin trainuar pėr t’i konsideruar fletė tė tilla votimi tė pavlefshme dhe fletėt e votimit tė hedhura gabim ishin konsideruar tė pavlefshme nė Tiranė deri nė mbylljen e numėrimit pėr kryetar bashkie tė Tiranės mė 14 maj“.
Ndėrkohė agjencia e lajmeve, Asoshiejtėd Pres, raporton se disa autobusė janė duke dėrguar pėrkrahės tė opozitės socialiste shqiptare nė Tiranė pėr tė protestuar rreth vendimit tė KQZ-sė pėr numėrimin si tė vlefshme tė votave tė Tiranės qė janė hedhur nė kutitė e gabuara.
Menjėherė pas pėrfundimit tė votave pėr kreun e kryeqytetit shqiptar, kandidati socialist, Edi Rama, e shpalli vetėn fitues me vetėm 10 vota para kandidatit demokrat, Lulzim Basha.
Ky rezultat nuk ėshtė zyrtarizuar asnjėherė, ndėrsa tensionet janė shtuar nė masė tė madhe nga protestat e mbėshtetėsve tė Partisė Socialiste qė disa herė kanė tentuar tė hynin me forcė nė brendi tė KQZ-sė.

kondita
21.05.2011, 19:12:32
[xxxxxxxxxxxxx

gjarperi
21.05.2011, 23:30:44
Te pershendes Kondita une e lexova afishimin ku ne menyr te thukt e keni thane thelbin e kesaj qe po ndodhe, por monisteve eshte kote me u spjeguar, edhe nese u bani referat, sepse ata e kane moton e tyre "se cdo kush qe mendon ndryshe nga une jane tradhetar, sepse per ta egziston vetem nje e vertet dhe ajo e partis se tyre PPSH, atyre nuk u dhembe shume per Salihun dhe as Rugoven, por keta te dy ishin nismetaret e shkatrimit te tyre te perkrahur nga populli, te nje sistemi te kalbur Komunist te orjentuar dhe dirigjuar nga rusija, kina,serbija, stalini, mao,milladini dhe tito, dhe keta dy ishin ata qe ju prishen kumarin, dhe u orjentuan kah Amerika dhe shtetet demokratike Europjane, siqe jane Anglia, Gjermaini, per te cilet keta "demokrat te vonshem" dhe te imponuar keto shtete quheshin imperiajliste hegjemoniste, kapitaliste, dhe vetem pasi pane se sistemi i tyre u shporr ne shporten e mbeturinave, kane filluar disi te na bahen ma demokrat se armiqet e perbetuar te tyre, pra e gjithe kjo lufte behet per shkak te ideologjis, dhe mua me vjene mire qe sa ma shume te jene kunder Salihut dhe Rugoves ata me bindin ne meritat e ketyre dy figurave qe bene shkatrimin e Komunizmit, prandaj keto figura jane simbole te Demokratizimit te Shqipetarve, per te cilen keta kuqalosh na lane mbrapa Kombeve tjera Europjane per 50 vite, Kombin(Popullin) ma te vjeter ne Keto troje te Europes.

gjarperi
21.05.2011, 23:38:07
Keta Sociajlist keto zgjedhje i kane vetem preteks per te protestuar, dhe jame i bindur se nuk do te shkoj large do te kerkojne ndihme nga Rusia dhe Kina,

Agroni
22.05.2011, 00:36:19
Keta Sociajlist keto zgjedhje i kane vetem preteks per te protestuar, dhe jame i bindur se nuk do te shkoj large do te kerkojne ndihme nga Rusia dhe Kina,

Gjarperi,

mjafton te jesh sadopak realist edhe ta shohesh realitetin: qe KQZ po ben nje manover te tmerrshme, te cilen as ne vendet me diktatoriale nuk mund ta hasesh.
Dhe kunder kesaj po deklarohen te gjithe: OSBE/ODIHR thote "Votat gabim te pavlefshme", ambasadori amerikan Arvizu poashtu deklaroi me heret qe KQZ-ja gaboi dhe rideklarohet qe "nuk nderrojme qendrim".Presidenti Topi poashtu deklaron "KQZ te dale mbi partite", duke aluduar keshtu qe KQZ eshte nen ndikimin partiak.Dhe se fundi i Madhi Kadare i dergon nje leter Bashes qe te terhiqet. Kete leter do ta sjell me poshte:

Kadare: Basha, tėrhiqu!
21/05/2011 19:25

Kadare: Basha, tėrhiqu!
Shkrimtari Ismail Kadare nėpėrmjet njė letre tė hapur i ka kėrkuar kandidatit tė “Aleancės pėr qytetarin” nė Tiranė zotit Lulzim Basha, tėrheqjen nga kandidimi pėr kryetar bashkie.

Nė letėr Kadare thotė se i shqetėsuar seriozisht, si shumica e shqiptarėve brenda dhe jashtė vendit, po ju dėrgoj kėtė letėr tė hapur, me shpresė se ndoshta mund tė ndihmojė nė zgjidhjen e kolapsit tė papritur nė tė cilin ėshtė gjendur jo vetėm shteti, por gjithė kombi shqiptar.

“S’ėshtė nevoja - shkruan, Kadare - qė tė zgjatem kėtu pėr pasojat e rėnda tė kėtij kolapsi, qė nis prej tronditjes sė demokracisė dhe kalendarit tė jetės sė brendshme, gjer te rreziku i izolimit tė ri tė vendit, ēka do tė ishte fatale sot pėr tė dy shtetet shqiptare nė Ballkan”.

Shkrimtari i drejtohet Bashės me shpresėn se do e kuptojė drejt mesazhin e tij, i cili nga kėndvėshtrimi i klasės politike shqiptare mund tė duket i gabuar politikisht, strategjikisht, taktikisht, por nga njė tjetėr pikpamje, nga interesat e larta te vendit, tė republikės dhe tė kombit do tė ishte i drejtė dhe i saktė.

“Si politikan dhe si zyrtar ju jeni gjendur kohėt e fundit, nė qendėr tė njė cikloni, i cili jo vetėm mund t`ia mbyllė rrugėn pėrparimit tė kombit shqiptar, por ta kthejė atė shumė vite prapa nė histori. S`ėshtė nevoja kėtu t’ju kujtoj se sa e pandreqshme dhe e pafalshme do tė jetė kjo mbrapėshti. Nisur nga kjo, nė kushtet e njė fitimi ose tė njė humbjeje fare tė paqartė, do t`ju propozoja njė gjest, qė, sot pėr sot ėshtė i rrallė, gati i pėrjashtuar nga jeta politike shqiptare: tėrheqjen nga kandidimi pėr kryetar bashkie. Nuk e kam vėshtirė tė marr me mend, nė kėtė rast, reagimet e militantėve tė krahut tuaj politik. E bashkė me tė, hamendjet, dyshimet e gjithė britmat rituale. Do t`ju thoshja se prej kohėsh ato s’mė bėjnė asnjė pershtypje. Ndėrkaq, meqenėse kanė lidhje me njė pjesė tė popullit shqiptar, do tė doja t`ju jepja thelbin e mesazhit tim: Me kėtė propozim, pavarėsisht se si do ta kuptoni, unė ju nderoj”.

Kadare saktėson se kjo nuk ėshtė sfidė ndaj kundėrshtarit politik tė zotit Basha. “Propozimi pėr tėrheqje, - thotė Kadare - mund t’ia bėja secilit prej jush, por mendova se tėrheqja do tė ishte mė e lehtė pėr ju qė jeni nė pushtet, sesa pėr tjetrin, qė ėshtė shef i opozitės”.

“Prej kohėsh jam i paanshėm dhe ky qėndrim mė shumė se ndonjė meritė apo mosmeritė e imja, ka tė bėjė me profesionin tim. Pėr shkrimtarin gjithė bashkėkombasit janė nė radhė tė parė, lexuesit e tij, ndaj ai e ka vėshtirė tė jetė me njerėn gjysmė kundėr tjetrės. Ky vizion dikujt mund t`i dukej egocentrizėm prej shkrimtari, por nėse kjo do tė gjykohej e fajshme, do ta pranoja kėtė faj apo kėtė cen gjenetik. Duke ju propozuar tėrheqjen prej kandidimit, desha t`ju kujtoj se gjeste te tilla janė tė njohura nė historinė e pjesės mė tė emancipuar tė njerėzimit. Janė tė njohura dhe tė ēmuara si gjeste tė mėdha tėrheqja nga njė kėmbėngulje, nga njė post, nga njė dyluftim, madje nga njė fron, nėse kėmbėngulja, posti, dyluftimi apo froni shkaktojnė fatkeqėsi. Desha t`ju kujtoja se themeluesi i shtetit shqiptar, I.Qemali, mė 1912, ka qenė njėkohėsisht themeluesi i dorėheqjes shqiptare, kur me gjestin e tij madhėshtor, pas kėrkesės sė fuqive europiane, u tėrhoq nga posti i vet, pėr tė mirėn e Shqipėrisė”.

Nė fund tė letrės sė tij Kadare shkruan se:

“Shqipėria nuk duhet t’i harrojė kėto shenja tė mėdha tė qytetėrimit tė saj. Ajo duhet t`i kultivojė ato, tė tregojė se nuk ėshtė njė shtet tribal, por shtet europian demokratik, pjesė e familjes mė tė emancipuar tė kombeve. Ajo duhet tė tregojė se ėshtė nė gjendje, se mundet, se duhet tė jetė anėtare e denjė e familjes. Gjesti i juaj do tė jetė njė mesazh emancipimi dhe shprese pėr brezin e ri shqiptar, duke pėrfshirė edhe atė tė politikanėve. Ēdo gjest i tillė, pėrpara se tė nderojė njė politikan, njė krah apo njė stinė tė politikės, na nderon tė gjithėve. Jemi mėsuar me shprehjen ‘turp i pėrbashkėt’, qė mirė a keq, e kemi pėrjetuar gjatė shumė viteve, por rrallė herė me shprehjen tjetėr: ‘nder i pėrbashkėt’. Le tė shpresojmė se do tė vijė edhe koha e saj”.


A thua qenka rus edhe Kadare???

gjarperi
22.05.2011, 01:30:29
Te Pershendes Agroni, une pajtohem me ju, une nuk them se Kadare eshte Rus, por ne pergjithsi ketu kemi te bejme luften ideologjike, une ne vende te Kadares do ti kisha bere thirrje te terhiqen dy kandidatet,nese deshirojm te jemi te sinqert dhe nese deshirojme qetesi, Kadareja ka mendimin e vete, por po shifet se ende ne bindjen e tina ka ide te se kalures se hidhur.

gjarperi
22.05.2011, 01:34:04
Ose ti lehet te vendose gjygji kushtetues i Shqiperis, sepse ka kaluar koha e revulucioneve?, meqene se mua nuk me takon te perzihem ne punet e Shqiperis, sepse aty ka ende njerez Te menqur qe ta nxjerrin shtetin nga kjo krize politike, por ajo do te ndodhe kur ti thone lamtumir politikes Rama dhe Salihu

Kruja
22.05.2011, 02:38:39
Ose ti lehet te vendose gjygji kushtetues i Shqiperis, sepse ka kaluar koha e revulucioneve?, meqene se mua nuk me takon te perzihem ne punet e Shqiperis, sepse aty ka ende njerez Te menqur qe ta nxjerrin shtetin nga kjo krize politike, por ajo do te ndodhe kur ti thone lamtumir politikes Rama dhe Salihu

z. Gjarper,

Une e perkrah zgjidhjen brenda ligjit aktual zgjedhor me te cilat u kryen zgjedhjet dhe numurimi i cili u perfundua me po ate kod zgjedhor.

Konflikti lind kur papritur ndryshon rregulli i lojes dhe me kete ndryshim po ashtu ndryshon edhe fituesi i gares. Ne duhet tani vecse te presim perfundimin e numurimit te votave te pavlefshme sipas kodit aktual zgjedhor. Jam i bindur se KQZ do te marre perseri nje nderhyrje nga Berisha per te mos e korrigjuar rezultatin paraprak te numurimit. Pra Rama do te shpallet fitues dhe Basha do te kete dy rruge:

1. ankimim ne Kolegjin Zgjedhor,
2. terheqien nga gara ashtu sikurse e keshillon Kadare.

Per mendimin tim te dyja keto rruge jane te pranueshme sepse jane ligjerisht te bazuara. Rruga e pare, dmth ankimimi do t'a sjelle ceshtjen ketu ku jemi sot. Pra Kolegji Zgjedhor do te duhet te gjeje ne ligj te shkruar per te argumentuar korrigjimin e rezultatit. Nese ky ligj ekziston une do te mbeshtes vendimin e Kolegjit Zgjedhor. Nese nje ligj i tille nuk ekziston atehere Opozita nuk do te njohe rezultat te korrigjuar dhe kthehemi ne piken e vdekur te Krizes e cila ka 2 vjet qe vazhdon.

Gjasat jane qe ligj i cili mbeshtet korrigjimin e rezultatit nuk ekziston. Kjo duket shume qarte ne rastin e Projekt-Vendimit te KQZ per te hapur kutite qe nuk i perkasin kryetarit per Bashkine e Tiranes. Pra KQZ pa vendim, por me projekt-vendim, vetejustifikon hapjen e kutive, i numuron votat e pavlefshme, duke i thene Berishes ja ku jemi tani me numurat. Hidhu c'fare do besh me tutje, n'a thuaj, ta shpallim rezultatin e korrigjuar apo t'a shpallim ate paraprak i cili nxjerr Ramen fitues.

Berisha nuk eshte budall, ai eshte shejtan i prape dhe e kupton mire se ka prekur tabanin, fundin e pusit, eshte zhytur thelle ne krize mosbesimi edhe me nderkombetaret. Prandaj per t'a vazhduar me tej lojen do t'i thote KQZ-se te mos e korrigjoje rezultatin.

Kadare po jep nje keshille shume te mire. Ai thote troc, mos u merrni as me Kolegjin Zgjedhor sepse nuk ka rrugedalje, nuk ka ligj ekzistues qe mbeshtet nje rezultat te korrigjuar. Pra Kadare eshte nje hap me perpara por Berisha nuk do t'a beje ate hap. Ai do shkoje ne Kolegji Zgjedhor duke e ezauruar te gjithe rrugen qorre. Kur te ndeshet ne murri i qorsokakut te cilin ai tashme e di qe do t'a ndeshe, atehere do te terhiqet. Kjo loje politike do ti jape vetem nje frut. Qe Opozita nuk do te kete me ate radikalizim qe ka patur ne lidhje me qeverine e tij dhe gjasat per reforma jane me te mira.

Nese Berisha nuk terhiqet atehere kemi te bejme me nje agjent te serbise i cili ka nje agjende antikombetare per sabotimin e anetaresimit te Shqiperise ne BE.

Une keshtu i kuptoj gjerat.

Kruja
22.05.2011, 02:48:48
Ndaj mesazheve te fundit qe kini shruar ju z. Gjarper ju shfaqeni se jeni nje antikomunist fanatik. Nje fanatizem i tille e con njeriun ne rrugen e fashizmit. Edhe Amerika nuk mban qendrim fanatik ndaj komunizmit; mbase ketu mund te cuditesh por ka nje aresye te thjeshte qe u mesua nga historia e Luftes se Dyte Boterore kur Amerika lidhi aleance me Stalinin. Nje Amerike fanatike ndaj komunizmit do t'a kishte futur ate ne aleance me Hitlerin. Keshtu bene ballistet dhe zogistet ne Shqiperi.

Prandaj fanatizmi eshte antidemokratik dhe con ne diktature ose te majte ose te djathte. Ju shfaqeni ne krahun e diktatures se djathte dmth fashizmit.

Prandaj eshte me mire qe njeriu demokrat te jete tolerant dhe me ekuiliber sepse ndryshe bie pre e diktaturave.

Shpetimi
22.05.2011, 08:47:55
Mero Baze

Pak ēaste pasi raporti i ODIHR u bė publik, duke hedhur nė erė gjithė mekanizmin antiligjor tė transformimit tė rezultatit nė Tiranė, dhe pasi Grupi Ndėrkombėtar i Krizave e rifuti Shqipėrinė nė axhendėn e vet si vend qė rrezikohej tė futej nė spiralen e trazirave pėr shkak tė zgjedhjeve, kryeministri Sali Berisha zbuloi lajmin qė shpreson se mund tė zhurmojė kėto dy gjėma. Televizionet e tij, tė cilat kanė dy ditė qė spekulojnė me votimin e Presidentit tė Republikės Bamir Topi, zbuluan mė nė fund dhe cilėsinė e votės sė tij, pro Edi Ramės!!!


Lajmi u dha me urgjencė nė tė gjitha ato televizione ku nuk u dha akoma lajmi i rėndė i raportit tė ODIHR. Lajmi u dha edhe me njė cinizėm tė pafrenuar pėr tė zbuluar mė nė fund "tė keqen" nė kėtė vend. Por mbi tė gjitha lajmi u dha me bindjen e thellė pėr tė shantazhuar Presidentin e Republikės, institucionin i cili po faktorizohej kėto ditė si njė palė e besueshme pėr faktorin ndėrkombėtar. Sali Berisha nuk mund ta pranonte kėtė. Nėse pas 21 janarit i ra shkurt dhe e shpalli puēist sė bashku me Prokuroren e Pėrgjithshme, Shefin e SHISH dhe katėr gazetarė, kėtė radhė u pėrpoq tė ishte mė televiziv me faktet e tij. Shpiku njė ngatėrresė tė ngjyrės gjatė votimit tė tij dhe mė pas nė njė proces tėrėsisht jotransparent dhe tė papėrgjegjshėm sajuan dhe votėn pro Edi Ramės. Nuk ka rėndėsi pėr kė ka votuar realisht, as nuk ka rėndėsi sa vota tė tjera mund tė ishin ngatėrruar nė atė kuti. Rėndėsi ka vetėm fakti qė tė prodhohej ky lajm dhe Sali Berisha e bėri.


Si qytetar dhe gazetar qė e njoh qytetarin dhe politikanin Bamir Topi, as qė dua tė diskutoj fare cilėsinė e votės sė tij. Duke qenė njė pinjoll i sė djathtės kryeqytetase ai nė tė vėrtetė ka votuar publikisht pro Lulėzim Bashėn nė kėto zgjedhje. Mbėshtetėsit e tij nė Tiranė, njė kategori fanatike e PD-sė, por qė kanė Bamir Topin si pėrfaqėsues tė tyre, kanė votuar dukshėm Lulėzim Bashėn. Bamir Topi si qytetar dhe politikan duket qartė se i ka inkurajuar pėr kėtė.


Personalisht jam ndjerė keq qė ai nuk orientoi votėn e tyre kundėr Sali Berishės. Bile dhe njė fraksion i mbetur i sė djathtės nė Tiranė, Dashamir Shehi, e mbėshteti hapur atė. Nga ky qėndrim politik dhe qytetar i Bamir Topit Lulėzim Basha ka marr sė paku dhjetė mijė vota nė Tiranė. Kjo ėshtė nė tė vėrtetė taksa qė Bamir Topi duhet t'i paguajė konformizmit tė tij dhe "cipės" si politikan i sė djathtės nė Tiranė.


Spekulimi me votėn e tij pėr Edi Ramėn ėshtė i lig dhe cinik, pikėsėpari pėr respekt tė kėtyre dhjetė mijė votave, tė cilat Bamir Topi jo vetėm nuk i ka ndalur tė shkojnė drejt Lulėzim Bashės, por ka bėrė disa gjeste inkurajuese pėr to. Kjo mė bind se ky gjest vjen drejtpėrdrejt nga Sali Berisha, i cili e ka nė kulturėn e tij tė mosmirėnjohjes dhe nė trashėgimin e ligėsisė sė tij gjestin e pabesė tė fyerjes pas pėrdorimit politik.
Ai e pėrdori politikisht Bamir Topin dhe fluksin e tij elektoral nė kėto zgjedhje dhe e kafshoi dje kur kish nevojė tė fashiste retė e zeza mbi kokėn e tij. Nėse Bamir Topi do tė duhej tė mbėshteste Edi Ramėn, bile t'i bėnte punė reale atij, kishte mijėra vota para votės sė tij, por nuk e bėri. Dhe shihet qė nuk e bėri pėr tė zezėn e vet.
Sulmi i Sali Berishės ndaj tij, ėshtė njė sinjal se ai nuk ka pėr t'ia pranuar faktorit ndėrkombėtar kėtė njeri si ndėrmjetės tė krizės qė po pllakosur vendin. Sali Berisha ka humbur zgjedhjet dhe dje varrosi pėrfundimisht dhe standardet e tyre. Ai tani nuk do tė humbasė veten si palė nė zgjidhjen e kėsaj krize. Fakti qė Perėndimi po trokiste pėrditė e mė shumė nė zyrat e Presidentit Bamir Topi dhe perspektiva e errėt qė ju shfaq dje pas raportit tė ODIHR dhe Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave, zgjuan instinktet e ujkut tė vjetėr pėr tė eliminuar atė qė mund tė ishte palė e besueshme nė kėtė vend.
Sali Berishės i duhej doemos ky lajm, doemos ky "dekonspirim" i votės sė Presidentit pėr tu thėnė tė gjithėve, por sidomos ndėrkombėtarėve se ai ėshtė palė me Edi Ramėn dhe se ai nuk e pranon autoritetin e tij.


I mirėkuptoj ata mijėra njerėz qė ankohen se me kėtė skandal u shkel privatėsia e votės, apo u shkelėn ligji elektoral dhe nene tė tjera tė procedurės, por ato nuk kanė vlerė. Nuk kanė vlerė se nuk ėshtė e vėrtetė. E vėrteta e vetme e kėsaj historie ėshtė se Sali Berisha dje ka prekur fundin pasi ėshtė braktisur pėrfundimisht nga Perėndimi, dhe duke u zhytur nė pusin e thellė tė humbjes sė tij, kėrkon tė marrė me vete gjithkėnd qė e mendon si palė mbi palėt qė mund tė gjykojė atė.


Kjo ėshtė e gjitha ēfarė ka ndodhur me votėn e qytetarit Bamir Topi dhe me mijėra votat e politikanit Bamir Topi. Ato kanė shkuar dėm se kanė shkuar pėr Sali Berishėn dhe kandidatin e tij kukull. Thellė- thellė ndjehem mirė qė Presidentit Bamir Topi i ka hapur telashe qytetari dhe politikani Bamir Topi me inercinė e tij pėr tė respektuar ende PD dhe Berishėn.


Thellė- thellė mendoj se ky sulm i lig i Berishės mund ta na rikthejė njė president mė aktiv dhe tė qartė pėr padobinė e tė sjellurit si qytetar dhe politikan, me njė lider primitiv dhe tė lig. Thellė- thellė mė vjen tė plas qė Bamir Topi ka ēuar mijėra vota nė kutinė e kollovarit politik tė Sali Berishės, vetėm pėr shkak tė inercisė sė tij qytetare dhe politike. Shpresoj tė ketė zėnė mend.

gjarperi
22.05.2011, 11:14:06
Ndaj mesazheve te fundit qe kini shruar ju z. Gjarper ju shfaqeni se jeni nje antikomunist fanatik. Nje fanatizem i tille e con njeriun ne rrugen e fashizmit. Edhe Amerika nuk mban qendrim fanatik ndaj komunizmit; mbase ketu mund te cuditesh por ka nje aresye te thjeshte qe u mesua nga historia e Luftes se Dyte Boterore kur Amerika lidhi aleance me Stalinin. Nje Amerike fanatike ndaj komunizmit do t'a kishte futur ate ne aleance me Hitlerin. Keshtu bene ballistet dhe zogistet ne Shqiperi.

Prandaj fanatizmi eshte antidemokratik dhe con ne diktature ose te majte ose te djathte. Ju shfaqeni ne krahun e diktatures se djathte dmth fashizmit.

Prandaj eshte me mire qe njeriu demokrat te jete tolerant dhe me ekuiliber sepse ndryshe bie pre e diktaturave.

Te pershendes Zotri Kruja, une nuk jame antikomunist fanatik, sepse edhe partija komuniste do ta pranoja si cdo parti tjeter, e cila ne nje gare fer dhe demokratike te lufton per pushtet, por kame thene se ka kalar koha e revulucioneve, sot jemi ne shekullin e 21 e jo ne vitet e revulucioneve, dhe se koha e diktatures ka kaluar, une kame vrejt se ne kete forum kemi Komunista fanatik, dhe cdo send qe bjen ndesh me ta te denojn me epitete te ndryshme si psh Tradhetar*e cila perputhet tersisht me diktaturen e proletariatit*, e ne kuader te kesaj ma se shumti lakohen emrat e Salihut dhe Ibrahim Rugoves, prandaj me sjellje te tilla ndoshta ndoniher edhe une reagoj ma teper se qe duhet, por duhet ta kuptoni se ne Demokraci per zgjidhjen e cdo kontesti ka rruge te ndryshme dhe duhet marre rrugen qe fiton perkrahjene e shumices, dhe gjithe kjo lufte e ka arenene e vete i cili vend eshte parlamenti, sikur meqet e boksit qe mbahen ne Ring, ashtu edhe zgjedhja e kontesteve politike duhet te mbahen ne parlament.

kondita
22.05.2011, 14:24:10
Kerkesa e shkrimtarit te madh Shqiptar I.Kadares me nje leter te hapur drejtuar z.Lulzim Basha, kandidat per kryebashkiak te Tiranes edhe pse me qellim te mire, eshte e pa drejt dhe e pa kuptimt!

Me gjithe respektin e madh qe kam per kete shkrimtar, kesaj radhe nuk pajtohem me te per dy arsye; e para eshte se ai nuk i ka bere kerkese qe te dy kandidatve, e dyte eshte e padrejte te sheles mbi vullnetitn e mbi 130.000 zgjedheseve!

Kishe me qene shume me reale sikur z.Kadare tu bente kerkese qe te dy kandidatve dhe zgjedhjet per kryebashkiak te Tiranes te perseriteshin, se sa qe i ka kerkuar vetem njeres pale, nga se rezultati eshte aq i ngusht sa qe as njerit dhe as tjetrit nuk i jep me shume apo me pak te drejte te jete kryebashkiak.

Ne anen tjeter, eshte e pa drejte qe njeri apo vetem tjetri kandidat te terhiqet ne kete kohe, kur qe te dy kan mbarr nga afro 130.000 vota, vota keto te shprehura nga vullneti i qytetarve.

Shpetimi
23.05.2011, 09:38:22
TIRANE-Kandidati demokrat pėr Tiranėn, Lulzim Basha i ėshtė pėrgjigjur negativisht kėrkesės sė Kadaresė pėr tėrheqje nga kandidimi. “Ēdo tėrheqje e imja nė kėto kushte, jo vetėm do tė ishte njė akt antidemokratik, por besoj se nuk do tė pranohej as nga rivali im pėr Bashkinė e Tiranės, sepse pėr pasojė, edhe legjitimiteti i vijimit tė kryetarit aktual tė Bashkisė do tė ishte i kompromentuar”, - shprehet Basha nė letrėn e tij tė hapur pėr shkrimtarin.

LETRA E PLOTE E BASHES PER KADARE

"I nderuar Zoti Kadare,
Lexova me vėmendje letrėn tuaj dhe ju falenderoj pėr shqetėsimin qė shprehni nė lidhje me tė ardhmen europiane tė Shqipėrisė. Ky shqetėsim i pėrbashkėt duhet tė na preokupojė tė gjithėve. Ndaj pėrfitoj nga kjo mundėsi tė paraqes kėndvėshtrimin tim mbi faktet. Nė kėto zgjedhje kanė votuar mė shumė qytetarė tė Tiranės se asnjėherė tjetėr nė historinė e saj. Votuesit e kanė shprehur tashmė vullnetin e tyre dhe institucionet pėrkatėse janė duke bėrė ndėrkohė numėrimin e votės. Qytetarėt kanė vendosur se kush e ka fituar kėtė garė dhe se kush do tė vijojė tė administrojė qytetin. Unė kam vendosur tė respektoj tė gjitha procedurat normative qė parashikon procesi i numėrimit tė votės nė respekt tė shtetit ligjor, duke frymėzuar njė qėndrim paqėsor qytetar dhe nė shėrbim tė stabilitetit e paqes sociale.

E gjithė filozofia e fushatės sime ėshtė mbėshtetur nė dėgjimin dhe dialogun e drejtpėrdrejtė me qytetarėt. Ndaj sot e kam tė pamundur tė mbys zėrin e mbi 124 mijė qytetarėve, tė cilėt i janė pėrgjigjur pozitivisht planit dhe projektit tim pėr shndėrrimin rrėnjėsor tė kryeqytetit tė shqiptarėve, qė mjerisht po pėrjeton njė kolaps urban, mjedisor dhe mund tė themi, ekzistencial.

Nuk jam unė ai qė vendos nėse do tė bėhem apo jo kryetari i ardhshėm i Bashkisė. Ky ėshtė vendimi i votuesve dhe unė nuk kam asnjė tė drejtė, qė nė asnjė rrethanė tė braktis zgjedhjen qė ata kanė bėrė. Unė besoj se gara dhe demokracia i vlejnė tė ardhmes europiane tė Shqipėrisė. Ndėrkohė qė dhurimi nė tavolinė ose pazaret nė favorin tim apo tė kundėrshtarit, e dėmtojnė atė. Mė mirė njė garė deri nė votėn e fundit, sesa njė garė e munguar. Duke u tėrhequr, unė fyej votuesit, komisionerėt, ligjvėnėsit, ligjet, gjykatat dhe vetė demokracinė.
Me tėrheqjen pėr shkak tė presioneve politike, i bie tė mos bėhen mė zgjedhje nė Shqipėri. Vėrtet mund tė shpresohet tė kalohet mė lehtė njė sfidė imediate, por me ēmimin e madh tė rėnies sė demokracisė. Sistemi ynė demokratik ėshtė mė mirė tė pėrballojė sfida tė vėshtira, sesa tė shpallė se pėrfundimisht nuk bėn dot zgjedhje. Unė nuk mendoj se instalimi i njė pushteti qė do mbante peng kryeqytetin nė kundėrshtim me vullnetin e zgjedhėsve ėshtė mė europian dhe demokratik sesa rotacioni politik, qė ėshtė baza e ēdo demokracie. Ēdo tėrheqje e imja nė kėto kushte, jo vetėm do tė ishte njė akt antidemokratik, por besoj se nuk do tė pranohej as nga rivali im pėr Bashkinė e Tiranės, sepse pėr pasojė, edhe legjitimiteti i vijimit tė kryetarit aktual tė Bashkisė do tė ishte i kompromentuar. Jam i bindur se rrethimi i institucioneve, kėrcėnimet me djegie dhe kryengritje, apo pushteti i rrugės nuk janė mė tė pranueshme sesa votimi i lirė, numėrimi i votės sė vlefshme dhe vendimet e institucioneve.
Unė respektoj vullnetin e tė gjithė atyre qė kanė votuar pro meje, qė kanė votuar pėr njė ndryshim nė Tiranė, si edhe ata qė kanė votuar kundėr, duke lexuar dhe respektuar ēdo votė tė tyre, respektoj ata qė po presin me qytetari, pa dhunė, pa presion, si qytetarė tė vėrtetė europianė. Jam i gatshėm tė takohem para publikut dhe mediave, kudo dhe kurdo me rivalin tim pėr Bashkinė e Tiranės, pėr njė pakt moral dhe qytetar pėr respektimin e ligjit, pėr tė pritur me qetėsi vendimin e institucioneve, pėr t’i dhėnė fund gjuhės sė dhunės dhe pėr tė pranuar verdiktin e qytetarėve tė shprehur me votė.

Me respekt,
Lulzim Basha"
__________________________________________________ _________________

Kur lexova leteren e hapur qe Ismail Kadare kishte shkruar ne adrese te Lulzim Bashes, te cilin e "keshillonte" te terhiqej nga gara e metutjeshme per Kryetar te Bashkise se Tiranes, vetvehten shume te dhunuar, sepse kjo "keshille" e shkrimtarit Kadare mu teper dashakeqese, ne mos edhe me prapavije ogurzeze per te ardhmen e vendit.

Une nuk e dij se me ēfare morali guxon te shkruaj Ismail Kadare nje leter te tille, kur dihet se ky individ (kesaj radhe ai mund te konsiderohet si individ, sepse nuk perfaqeson asgje pos vetvehtes) as atehere kur Shqiperia kishte nevoje me shume se kurr per njerz te besueshem nga populli shqiptar u largua nga vendi (si kofini pas te vjelurave, sepse kur kadare u "arratis" nga Shqiperia tanime kishte rene sistemi komunist!), duke e lene Shqiperine ne duarte e Sali Berishes, Azem Hajdarit dhe nje grusht anarkistesh (ish antar te PPSH-se) te pavlere si ata.
Deri ne njefare mase une do ta kisha kuptuar si te drejte largimin e Kadarese nga Shqiperia, sikur ky te deklaronte hapur se ai po largohet nga vendi per shkak se deri ne vitin 1990 ai ka qene Nenkryetar i Frontit Demokratik te Shqiperise, pra ishte Zevendes i Nexhmie Hoxhes, dhe se tani Shqiperise i duhet nje klase e re politike, e ēliruar nga ish nomenklatura e vjeter e PPSH-se!
Por jo, Ismail Kadare deshi qe para shqiptareve dhe nderkombetareve vetvehten ta shes si disident i regjimit te kaluar komunist, kur ne te vertete deri ne vitin 1990 ai ishte si te thuash oborrtar i pushtetit te Enver Hoxhes e Ramiz Alise, bile njeri nder intelektualet me te priviligjuar te regjimit te asaj kohe.

Mirepo te shohim se ēka shkruan Lulzim Basha ne pergjigjen e tij dhene Kadarese, dhe sa te drejte ka Lulzim Basha per ta refuzuar nje "keshille" te tille nga shkrimtari yne i madh.

Une e mbershtes pa rezerve logjiken e pergjigjes se Lulzim Bashes per te mos u terhequr nga "gara" me Edi Ramen, sepse siq e thote edhe ai vet kjo terheqje eshte ne shkelje te plote te ligjit dhe votes se qytetarit shqiptar.

E theme se terheqja e Bashes eshte ne shkelje te ligjit, sepse; nese Lulzim Basha do te terhiqet ne kete faze te procesit te zgjedhjeve nga ana e KQZ-se, ai hapur e shkel ligjin, sepse del se KQZ-ja paska vepruar vetem ne baze te deshires (urdherit) nga ana e Qeverise (Berishes e Bashes) per te hapur kutite ku ishin votat e parregullta ose te kontestuara nga ana e KZAZ-ve, duke bere keshtu nje precedent te rrezikshem edhe per zgjedhjet e ardhshme.

Ndersa, kur theme se terjeqja e Bashes ne kete faze te procesit zgjedhor eshte ne kundershtim me voten e qytetarit shqiptar kam parasysh mbi 124 mij zgjedhes shqiptar te tij per Bashkine e Tiranes, te cilet ne nje rast te tille me te drejte do te kerkonin llogari nga Lulzim Basha per tradhtine qe do tu bente, sepse ata kane dalur ne votim pikerishte per ta zgjedhur kandidatin e tyre te preferuar, e jo te shkoj dem gjithe ai mund e vullnet i tyre politik.

Prandaj, nese nisemi sipas kesaj logjike qe e shkrova me siper, une konsideroj me anen e kesaj letre Ismail Kadare deshmon edhe njehere se atij nuk i intereson aspak vullneti dhe deshira e popullit shqiptar, nuk i intereson as zbatimi i ligjit, por atij i intereson interesi dhe egoja e tij personale, deshmi kjo e kjarte edhe per botkuptimin e tij politik, si nje ish komunist i pandreqshem, nga ata me regresivet (kameleon te tipit te Sali Berishes), i cili nuk do ta kuptoj kurr as interesin e mirefillte te kombit, dhe as konceptin e mirefillte te demokracise se vertete.

Dikujt do ti duket si teper i rend ky gjykim qe beje ne adrese te Ismail Kadarese, e ka te tille qe mund te mendojne: "si eshte e mundur qe nje anonim si une Shpetimi ta gjykoj ne kaq lehtesi nje mendje kaq te ngritur te kombit, siq eshte shkrimtari i madh Ismail Kadare!

Tani nuk do te zgjatem ne arsyetimet e mija per kete gjykim qe kam per involvimin e Isamil Kadarese ne vorbullen e politikes momentale qe po perjeton Shqiperia, sepse kjo teme do te ishte teper e gjere.

Jam i sigurt se ka shume nga ata lexues e pjesmarres te ketij forumi qe do te ma shohin per te madhe, ose nuk do te arrijne te me kuptojne se; si ka mundesi qe une kesaj radhe nuk po e perkrahi kete leter te Ismail Kadarese drejtuar Lulzim Bashes per tu terhequr nga gara me Edi Rames, kur dihet qendrimi im konstant kunder Berishes dhe kanakarit te tij Lulit.

Jo, per aq sa une jam ne gjendje ta kuptoj, une kurr nuk e kam perkrahur dhe nuk do ta perkrah paligjshmerine, e aq me pak nuk do ta perkrah e mbeshtes injorimin dhe fyerjen e njerzve (qytetareve), kesaj radhe votueseve shqiptar te Lulzim Bashes dhe PD-se ne pergjithesi.

Sikur Ismail Kadare te kerkonte zbatimin rigoroz te ligjit, pra sikur ky te kerkonte nga Berisha e Basha te mos e katapultonin Ristanin nga Kryetar i KQZ-se ne nje militant te mirefillte te PD-se, i cili ne shkelje te hapur te ligjit KQZ-ne e shendrron here ne KZAZ, e here ne KQZ, sipas interesit momental, edhe pse ky reagim i tij vije me vonese te madhe, une do ta kisha perkrahur e konsideruar si te drejte e ne sherbim te qetesimit te situates politike ne Shqiperi.
Mirepo, me kete leter Ismail Kadare bene nje goditje me dy presa.
- Ne njeren ane para opinionit kombetar e nderkombetar ai deshiron (perseri) te shitet si nje "demokrat" i vertete, si nje njeri qe Shqiperise dhe shqiptareve ua do te miren, qofte edhe duke e "sakrifikuar" nje kandidat per Kryetar te Bashkise se Tiranes.
- Kurse ne anen tjeter Ismail Kadere deshiron qe megjithate per opinion publik shqiptar te mbetet nje enigme shume e madhe per sa i perket te vertetes se; cili nga dy kandidatet per Kryetar Bashkie me 08 maj 2011 mori me shume vota, qofte edhe vetem 10 vota me shume, duke lene keshtu nje shteg te hapur per konflikte te vazhdueshme ne mes pozites dhe opozites shqiptare, konflikte qe po vazhdojne qe 20 vjet me radhe.

Me kete leter (e cila sigurisht qe nuk kishte si te merrej parasysh nga Lulzim Basha) Ismail Kadare edhe njehere deshmoj se ai asnjehere nuk ka qene ne lartesine e duher sa i perket politikes post-komunite ne Shqiperi, edhe per vet faktin se nga Ismail Kadare nuk e kemi lexuar ose degjuar asnje deklarate te tij sa u perket prapesive te Sali Berishes, Lulzim Bashes, e dallkaukeve si keta, duke u nisur nga:
- thyerja e embargos se OKB-se kunder Millosheviēit,
- rrezimi i projekt-kushtetutes antikombetare te vilit 1994,
- vjedhja e votes dhe dhunimin qe Berisha u beri opozites dhe shqiptareve ne maj te vitit 1996,
- tragjedia e vitit 1997 me mbi 3000 shqiptar te vdekur,
- grusht-shteti i deshtuar te shtatorit 1998,
- tragjedia e Gerdecit me 26 te vrare,
- vjedhja kolosale ne emer te Rruges se Kombit (nga Berisha e Basha),
- falsifikimi i votave te 2009-tes,
- tentimi per faljen e 350 km2 te teritorit shqiptar per llogari te shtetit helen,
- vrasja e 4 demonstruese te paarmatosur me 21 janar 2011,
-......e tjere.

Ismail Kadare me letren e tij drejtuar Lulzim Bashes per tu terhequr nga gara me Edi Ramen edhe kesaj radhe doli si kofini pas te vjelave, pra doli vetem pasi dolen te gjithe faktoret e rendesishme nderkombetar, duke u nisur nga OSBE/ODHIR, ambasadoret e pothuajse te gjitha venderve demokratike, perfaqesuesit te Departamentit Amerikan te Shtetit te SHBA-ve, perfaqesueseve te PE-se e BE-se, e tjera.

Shpetimi

Shpetimi
23.05.2011, 11:24:32
Pyetje: Z. Sollaku, si njohės i ēėshtjeve kushtetuese pasi keni qėnė anėtar i stafit teknik tė hartimit tė saj, profesor edhe i tė Drejtės Kushtetuese, ē'mund tė na shpjegoni, shkurt, nė aspektin kushtetues dhe ligjor mbi debatin pėr vlefshmėrinė e votave tė hedhura nė kutinė e gabuar?

- Duhet patur parasysh se demokracia ėshtė para sė gjithash procedurė. Ėshtė pikėrisht ky dimension i saj qė mundėson funksionimin e shtetit. Nga njė qasje moraliste dhe utopike, qeverisja dhe formalizimi i pushtetit do tė ishte e pamundur tė bėhej nga vetė populli, drejtpėrdrejtė. Natyrisht qė nė epokėn moderne nė tė cilėn jetojmė kjo nuk ėshtė efektike, pėr tė mos thėnė qė ėshtė e pamundur.

Prej ketej rrjedh edhe pėrparesia qė sistemi dhe kushtetuta i ka dhene demokracisė pėrfaqsuese. Kjo zgjedhje ka nje minus te formes morale, faktin qe pushteti eshte produkt i vullnetit tė shumicės sė thjeshtė tė votave tė zgjedhėsve qė i pėrgjigjen kėtij obligimi qytetar. Me tė drejtė mund tė shtrohet pyetja se pėrse shumica e thjeshte, 50% +1? Dhe pėrse shumica e thjeshtė e atyre qė votojnė dhe jo e tė gjithė trupės elektorale.

Pėrse pjestarė tė trupės elektorale jane vetėm qytetarėt shqiptarė mbi 18 vjec me zotėsi juridike pėr tė vepruar. Pėrse jo edhe qytetarėt e njė moshe inferiore nga kjo, pėrse jo edhe shtetasit e huaj me banim tė pėrhershėm nė vend ? Mund tė shtrohen nė lidhje mė kėtė ēėshtje edhe dhjetra pyetje tė tjera. Por tė gjitha kanė njė pėrgjigje tė thjeshtė: se kėshtu kemi vendosur.

Kėto janė rregullat, tė njohura, tė pranuara e tė vlefshme pėr tė gjithė. Qė kėtej buron edhe postulati, qė po e pėrsėris, se demokracia, pėrpara sė gjithash, ėshtė procedurė.
Pėrse e theksoj kėtė? Sepse aktualisht, procesi zgjedhor vendor nė Shqipėri duket se
po lėngon nėpėr qerthujt proceduralė tė ligjit. Mesa po shohim, njė numėr i panjohur, por
gjithsesi shumė i vogėl votash janė hedhur nė kutinė e gabuar. A do tė konsiderohen ato tė vlefshme apo jo? Pėrtej praktikės sė derisotme tė zgjedhjeve nė vend qė i ka konsideruar tė pavlefshme, do tė thoja se sidoqoftė ato janė problematike pėrsa kanė nxitur debat.

Pranohet qė ato nuk janė hedhur nė kutinė pėrkatėse, por a ėshtė ky fakt i parėndėsishėm apo i tillė qe ndikon thelbėsisht mbi kėto vota? Po e le pėr njė cast pėrgjigjen pa e dhėnė, pėr tė hapur njė tjetėr parantezė, pėr tė sqaruar se ēfarė ėshtė e drejta e votės? Pranohet nė teorinė e tė drejtės kushtetuese se e drejta e votes gjithashtu ėshtė njė akt procedural, qė nė vetvete dhe i shkėputur nga konteksti nuk ka asnjė vlerė. Pėrndryshe, si njė shpalosje e njė prej dimensioneve kryesore tė sė drejtės sė shprehjes sė mendimit, pėrmes instrumentit tė votės, qytetari ushtron tė drejtėn e tij themelore tė sovranitetit.

Pra, e drejta fundore bazė ėshtė pikėrisht ajo ēka parashikon kushtetuta se "sovraniteti i takon popullit". Pėrmes kėtij instrumenti qytetarėt zgjedhin pėrfaqėsuesit e tyre nė qeverisjen e shtetit. Le tė kthehemi tek situata konkrete. Njė numur prej kėtyre qytetareve prej padijes, papėrgjegjshmėrisė apo me koshiencė tė plotė kanė gabuar nė procedurėn e materializimit tė kėtij vullneti. Kjo ėshtė e qartė, ata kanė gabuar.

Rrjedhimisht do tė pasojnė edhe konsekuencat. Demokracia, sic thashė mė lartė, eshte procedure, ėshtė rregulla. Pėrndryshe do tė kishim vendosur qė tė gjitha votat tė hidheshin nė njė kuti tė vetme. Nėse ky rregull do te ishte parashikuar, njohur dhe
pranuar nga tė gjithė, ose nga shumica dėrmuese, atėhere nuk do tė kishte problem. Por, mirė a keq, u vendos ndryshe. Pėrse? Besoj se pėr tė siguruar njė dalje sa mė tė shpejtė e tė sigurtė tė rezultatit tė zgjedhjeve.

Veprimet e kunderta ēojnė, sikunder po cojne, nė vonim tė rezultatit dhe nė vėnien nė dyshim tė ndershmėrisė sė procesit e tė vetė rezultatit. Rrjedhimi mė i keq i kėsaj ngjarje ėshtė delegjitimimi i vetė demokracisė si menyrė organizimi shoqėror. Pėr ta mbyllur mendoj se shmangia e procedures, me justifikimin populist qė "zėri i cdo qytetari duhet tė dėgjohet", e thėnė ndryshe, gjasme respektimi nė ekstrem i demokracisė, po prodhon destabilitet dhe mosbesim te demokracia. A mund te quhet kjo fitore ? Natyrisht mendoj qė jo.

Pyetje: Si do ta vlerėsonit procesin e zgjedhjeve vendore nė Tiranė dhe ē'mendoni pėr mėnyrėn e tė vepruarit tė KQZ-sė me atributet e KZAZ-sė nė Tiranė?

- Duhet tė qartėsojnė ēfarė ka ndodh nė realitet? Tė gjithė e pamė se nė pėrgjithėsi votimi
nga qytetarėt, si dhe numėrimi i votave, u bė korrekt. Kjo falė edhe prezencės sė ndėrkombėtarve nė disa pika tė nxehta nė Tiranė. Gjithshka qė ndodhi u administrua, u shkrua nė procesverbalet pėrkatėse tė miratuara nga KQZ-ja dhe mbi ato rezultate secili Komision Zonal pranė cdo njėsie nė Tiranė njoftonte publikun, subjektet dhe KQZ-nė pėr rezultatin. Gjithashka ka qėnė transparente. Bile edhe vetė KQZ-ja nė fund tė numėrimit nė njėsinė numėr pesė nė Tiranė, mbi bazėn e sinjalizimeve qė i shkuan nga media, bėri reflektimin e rezultatit duke e saktėsuar atė.

Llogaritė e tė gjithė tė interesuarve nė proces nxirrnin Ramėn fitues me 10 vota para. Pikėrisht nė kėtė moment kemi ndėrhyrjen e Kryministrit dhe tė kandidatit tė PD-sė, qė duke mos u pajtuar me rezultatin deklaruan se do presim KQZ-nė sepse janė hedhur fletė votimi nė kutitė e gabuara. U orientuan pėrfaqėsuesit e PD-sė nė komisione,
pas mbylljes sė procesit, qė nė pamundėsi pėr tė vėnė dorė nė procesverbalet e firmosura, tė plotėsonin disa protokolle pėr ti quajtur tė kontestueshme votat qė mė parė i kishin konsideruar tė pavlefshme.

Duke mos patur asnjė rrugė ligjore pėr tė riparė vendimet e tyre, u sajuan ankime me qėllim futjen nė lojė tė KQZ. Mbi bazėn e kėsaj strategjie filloi hapja e kutive dhe doli ai rezultat nė tavolinė qė tashmė dihet, dhe qė pėr mendimin tim ėshtė i paligjshėm.

Pyetje: KQZ justifikon veprimin e saj duke pretenduar se ajo ka vepruar si KZAZ....

- Pėrsa i pėrket veprimtarisė sė KQZ-sė nė kėtė fazė, duhet ti referohemi Kodit Zgjedhor.
Sipas nenit 122, pika 6, KQZ vepron si KZAZ vetėm pėr tė nxjerrė rezultatin pėr Kryetarin
dhe Kėshillin Bashkiak tė Tiranės. Ky rezultat nxirret vetėm mbi bazėn e tabelave tė rezultateve qė kanė plotėsuar tė gjitha KZAZ-tė e Tiranės dhe qė ja kanė dėrguar KQZ-sė. Pra, pėr tah thėnė mė thjesht, KQZ bėn vetėm detyrėn e njė llogaritari duke mbledhur shumat e votave tė shkruara nė cdo procesverbal. Veē kėsaj kompetence, KQZ-ja nuk mund tė ushtrojė asnjė kompetencė tjetėr qė Kodi Zgjedhor ja ka dhėnė KZAZ-sė.

Bile, KQZ ka vepruar si KZAZ me kutitė e minibashkive, nė njė kohė qė Kodi thotė qė ajo duhet tė merret vetėm me rezultatin e Kryetarit dhe Kėshillit tė Bashkisė sė Tiranės, dhe nė variantin mė tė mirė pėr tė, duhej tė merrej me kutitė e votave pėr Kryetarin dhe Kėshillit Bashkiak tė Tiranės. Nėse ka pretendime pėr vendimarrjet e KZAZ-ve, subjektet kanė tė drejtėn e ankimit nė KQZ. Por, si ankimi dhe shqyrtimi i ankimeve nga KQZ-ja, ėshtė njė fazė pasi tė jetė nxjerrė rezultati pėr Tiranėn nga ana e KQZ-sė.

Prandaj gjykoj se mėnyra e tė vepruarit tė KQZ-sė, duke u justifikuar se po vepron si KZAZ, ėshtė i kundėrligjshėm. Nga ana tjetėr duhet patur parasysh qė Kodi Zgjedhor parashikon qė subjektet kanė tė drejtėn e ankimit administrativ nė KQZ dhe ankimit gjyqsor pranė Kolegjit Zgjedhor. Si kanė rrjedhur gjėrat, subjektet kanė humbur tė drejtėn e ankimit administrativ nė KQZ pėr vendimet e kėsaj tė fundit nė rivlerėsimin e
votave. Ose nėse do tė lejohet, do tė jemi nė njė situatė paradoksale dhe antikushtetuese. Kjo, sepse KQZ nuk mund tė gjykoj ankimet ndaj vendimeve tė saj, qoftė edhe kur vepron si KZAZ.

Prandaj, rruga ligjore do tė ishte qė KQZ tė shpallte rezultatin pėr Kryetarin dhe
Kėshillin Bashkiak tė Tiranės dhe tė priste ankimet e subjekteve nė lidhje me vendimet e
marra nga KZAZ-tė.

Pyetje: Ēfarė thuhet konkretisht nė Kodin zgjedhor pėr votat e hedhura gabim?

- Ėshtė e vėrtetė se ka njė diskutim tė gjėrė nė opinon publik nėse duhet konsideruar
tė vlefshme pėr tu numėruar e llogaritur nė rezultatin final votat e hedhura gabim nė
kuti tė tjera apo jo. Unė gjykoj se pėrfshirja e kėtyre votave do tė ishte e paligjshme pėr
shumė arsye ligjore qė i gjejmė nė Kodin Zgjedhor. Ky Kod parashikon nė nenin 106,
pika 2, detyrimin qė zgjedhėsi duhet ta hedhė fletėn e votimit nė kutinė pėrkatėse tė votimit. Ky rregullim i Kodit , pra hedhja e votės nė kutinė pėrkatėse dhe jo diku tjetėr, si element i procesit tė votimit ėshtė njė veprim personal i cdo votuesi. Pra votuesi duhet ta hedhė votėn personalisht dhe atje ku duhet.

Me tė drejtė shtrohet pyetja se cfarė ndodh nėse vota nuk hidhet nė kutinė e duhur? Edhe kėtė pėrgjigje na e jep Kodi. Sipas nenit 117, paragrafi tretė, gėrma "a" do tė quhen vota tė pavlefshme fletėt e votimit qė nuk kanė tė njėjtėn madhėsi, ngjyrė ose formė me fletėn e votimit tė miratuar nga KQZ-ja dhe qė gjenden nė kutinė pėrkatėse.
Fletėt e votimit pėr Kryetarin dhe Kėshillin Bashkiak tė Tiranės, qė janė gjetur nė
kutitė e votimit pėr minibashkitė e Tiranės janė tė ndryshme si nė madhėsi, nė ngjyrė
dhe nė formė. Duke qėnė kėshtu nuk ka vend pėr diskutim tė mėtejshėm pasi ato duhej tė konsideroheshin tė pavlefshme.Dhe nė fakt kėshtu kanė vepruar KZAZ-tė dhe grupet e numėrimit, tė majtė dhe tė djathtė.

Pyetje: Kreu i PD-sė, aktualisht kryeministėr thotė qė duhet numėruar ēdo votė para se tė dalė rezultati. A gjeni ndonjė gjė qė nuk shkon nė kėtė deklarim?

- Pėrgjigje: Kam pėrshtypjen se ky deklarim ėshtė njė hile, si shumė tė tjera tė kėtij Kryeministri. Askush nuk ka kundėrshtime pėr numėrimin e votave tė qytetarve
tė Tiranės. Por, ato me kohė janė numėruar nga grupet e numėrimit, rezultati i tė cilit
ėshtė shkruar nė procesverbalet pėrkatėse. Atė qė bėri KQZ-ja nuk ėshtė numėrim, por
rivlerėsim i votave. Ndėrkohė qė KZAZ-tė, bazuar nė Kod dhe nė precedentėt e krijuar,
bile bazuar edhe nė udhėzimet e vetė KQZsė, i kanė konsideruar tė pavlefshme votat
e gjetura nė kutitė e gabuara. Ndėrkohė qė KQZ, pas daljes sė rezultatit nga grupet e
numėrimit ndryshon qėndrim dhe i konsideron tė vlefshme. Mendoj se ky qėndrim bie
ndesh me Kodin Zgjedhor, jo vetėm pėrsa i takon anės proceduriale nė kėtė fazė tė procesit, por edhe pėrsa i pėrket anės materiale, thelbit tė cėshtjes.

Pyetje: Kemi njė pėrshkallzim tė keqėsimit tė situatės politike nė vend. Ēfarė pritet tė ndodh sipas jush?

- Une gjykoj se pavarėsisht shkeljeve flagrante tė ligjit nga KQZ, duhet pritur gjykimi
i ankesave nga ana e Kolegjit Zgjedhor. Pavarėsisht se nė zgjedhjet e vitit 2009 pati vendime zhgėnjyese nga ai kolegj, kam parasysh kėtu rastin e gjykimit qė lidhej me kėrkesėn e dy anėtarve tė KQZ pėr hapjen e kutive, vėrej se gjatė gjykimeve tė ankesave pėr zgjedhjet vendore tė tashme, ka vendime pėrgjithsisht tė bazuara nė ligj. Prandaj duhet pritur edhe vendimarrja e atij Kolegji. Besoj se pavarėsisht trysnisė politike, dhe jo vetėm politike, qė do ushtrohet mbi ta, ata do tė dinė tė tregohen tė
pėrgjegjshėm profesionalisht dhe moralisht.
************************************************** **************

Pas kesaj interviste me nje profesionist te fushes se judikatures, e veēmas profesionist te ligjeve per zgjedhjet, besoj se neve amatereve ne kete fushe nuk na mbetet shume per te thene.

As Ismail Kadare nuk duhet fare te lodhej duke i kerkuar (sygjeruar) kandidatit per Kryetar te Bashkise se Tiranes per tu terhequr nga gara me Edi Ramen, tani me sipas ligjit fitues i pakontestuar per mandatin e katert, por nese duhej patjeter reagimi i tij, atehere ai duhej te kerkonte zbatimin dhe vetem zbatimin e ligjit, dhe asgje me shume, ashtu siq po kerkojne edhe te gjithe miqtė nderkombtar te Shqiperise dhe shqiptareve, ashtu siq po kerkone edhe Aleanca per te Ardhmen me ne krye PS-ne.

Shpetimi

Shpetimi
23.05.2011, 14:19:33
KQZ SHPALLI SOT ONLINE REZULTATIN PARAPRAK PĖR TIRANĖN, RAMA 10 VOTA PARA

Ora 12:50-Pėr herė tė parė qė pas numėrimit tė votave pėr Bashkinė e Tiranės, KQZ shpalli sot nė eubsajtin online rezultatet paraprake pėr kryeqytetin.
Pas vlerėsohet se ka perfunduar numėrimi e 485 kutive gjtihsej, KQZ nė rezultatet e prezantuara sot online, rendit paraprakisht kandidatin Edi Rama i Aleanca pėr tė Ardhmen me 12 4623 vota ne krye te listės. I dyti poshte Ramės renditet Lulzim Basha me Aleanca pėr Qytetarin 124613 vota.
I treti ashtu Hysni Milloshi me 1391 vota.

************************************************** ***

Vetem fale intervenimit direkt te faktorit nderkombetar KQZ-ja vendosi me ne fund ta shpall rezultatin e zgjedhjeve te 08 majit 2011, duke u detyruar qe Edi Ramen ta shpall fitues.

Mirepo une kam pershtypjen se qorba (e derrit) e gatuar nga Sali Berisha, dhe e perzier nga Ristani me shoke, do te vazhdoj edhe per njefare kohe, megjithese nuk besoj se do t“ia arrijne qellimit qe permes manovrimeve antiligjore ta permbysin (ne tavoline) rezultatin e zgjedhjeve.

Te shohim se si do te reagoj tani Lulzim Basha, i cili publikisht ka delkaruar se nese Edi Rama do te shpallet fitues i zgjedhjeve, ai do i zgjas doren duke i uruar fitoren.

Shpetimi

Shpetimi
23.05.2011, 14:52:07
1. PARTIA SOCIALISTE E SHQIPĖRISĖ = 100783

2. PARTIA DEMOKRATIKE = 74530

3. LĖVIZJA SOCIALISTE PĖR INTEGRIM = 20525

4. PARTIA DREJTĖSI INTEGRIM DHE UNITET = 6941

5. PARTIA REPUBLIKANE SHQIPTARE = 4343

6. LĖVIZJA PĖR ZHVILLIM KOMBĖTAR = 3675

7. PARTIA LEVIZJA E LEGALITETIT = 3096

8. PARTIA DEMOKRACIA SOCIALE = 2899

9. PARTIA SOCIALISTE E VĖRTETĖ 91 = 2500

10. PARTIA SOCIALDEMOKRATE = 2052

11. PARTIA DEMOKRISTIANE E SHQIPERISĖ = 1703

12. ALEANCA DEMOKRATIKE = 1628

13. PARTIA G 99 = 1605

14. ALEANCA ARBNORE KOMBĖTARE = 1500

15. PARTIA BALLI KOMBĖTAR = 1094

16. BASHKIMI LIBERAL DEMOKRAT = 886

17. PARTIA LIGJ DHE DREJTĖSI = 856

18. PARTIA DEMOKRATIKE E BASHKIMIT MYSLIMAN TĖ SHQIPĖRISĖ = 716

19. PARTIA E GJELBĖR = 716

20. LIDHJA DEMOKRISTIANE SHQIPTARE = 688

21. PARTIA AGRARE AMBJENTALISTE E SHQIPĖRISĖ = 680

22. PARTIA BASHKIMI REPUBLIKAN SHQIPTAR = 660

23. PARTIA BALLI KOMBĖTAR DEMOKRAT = 608

24. PARTIA E TĖ DREJTAVE TĖ MOHUARA E RE = 505

25. PARTIA BASHKIMI POPULLOR I PENSIONISTĖVE SHQIPTAR = 502

26. PARTIA DEMOKRACIA E RE EUROPIANE = 497

27. ALEANCA EUROPIANE EKOLOGJIKE = 453

28. PARTIA KOMUNISTE E SHQIPĖRISĖ = 447

29. PARTIA E PUNĖS E SHQIPERISĖ E RIORGANIZUAR = 428

30. PARTIA PERSONAT ME AFTĖSI TĖ KUFIZUAR = 366

31. PARTIA REFORMATORE DEMOKRATIKE = 271

32. PARTIA ALEANCA POPULLORE = 247

33. PARTIA ALEANCA DEMOKRISTIANE = 196

34. PARTIA ALEANCA PĖR DEMOKRACI DHE SOLIDARITET = 192

35. PARTIA ORA E SHQIPĖRISĖ = 167

36. PARTIA KONSERVATORE = 77

37. PARTIA AGRARE AMBIENTALISTE E SHQIPĖRISĖ = 7

************************************************** **************

Siq del nga rezultati paraprak qe dha KQZ-ja per zgjedhjet e 08 majit 2011 Partia Socialiste e Shqiperise ka fituar 100783 vota, ndersa Partia Demokratike e Shqiperise ka fituar 74530, ēka do te thote PS-ja ka nje diference prej 26253 votash.

Edhe LSI-ja e Ilir Metes, si aleate e PD-se se Berishes kesaj radhe ka fituar 20525, qe sipas perllogaritjes del se PD + LSI se bashku megjithate kane 5728 vota me pak sesa PS-ja e vetme.

Partite tjera aleate te njerit apo tjetrit koalicion (aleance) tregojne diferencen qe kane kandidatet per Kryetar te Bashkise se Tiranes ne mes veti, megjithese shifrat nuk perputhen plotesishte, sepse ka pasur shume votues qe voten per Kryetar te Bashkise e kane dhene per kandidatin e njeres parti (aleance), kurse per Kryetar te Minibashkive, apo per Keshilltar Bashkiak e kane dhene per nje parti (alenace) krejt tjeter, pra sipas preferencave individuale qe kane pasur per Ramen ose Bashen.

Shpetimi

Kruja
23.05.2011, 16:40:52
Te pershendes Zotri Kruja, une nuk jame antikomunist fanatik, sepse edhe partija komuniste do ta pranoja si cdo parti tjeter, e cila ne nje gare fer dhe demokratike te lufton per pushtet, por kame thene se ka kalar koha e revulucioneve, sot jemi ne shekullin e 21 e jo ne vitet e revulucioneve, dhe se koha e diktatures ka kaluar, une kame vrejt se ne kete forum kemi Komunista fanatik, dhe cdo send qe bjen ndesh me ta te denojn me epitete te ndryshme si psh Tradhetar*e cila perputhet tersisht me diktaturen e proletariatit*, e ne kuader te kesaj ma se shumti lakohen emrat e Salihut dhe Ibrahim Rugoves, prandaj me sjellje te tilla ndoshta ndoniher edhe une reagoj ma teper se qe duhet, por duhet ta kuptoni se ne Demokraci per zgjidhjen e cdo kontesti ka rruge te ndryshme dhe duhet marre rrugen qe fiton perkrahjene e shumices, dhe gjithe kjo lufte e ka arenene e vete i cili vend eshte parlamenti, sikur meqet e boksit qe mbahen ne Ring, ashtu edhe zgjedhja e kontesteve politike duhet te mbahen ne parlament.

z. Gjarper,

Berisha dhe Rugova nuk jane shembuj patriotizmi por perkundrazi. Kjo eshte nje e vertete e qartesuar nga bemat e tyre ne praktike. Per kete pike nuk jam ASPAK i gabuar megjithese shume ish titiste shqipfoles (shqipe e gjymtuar) ndihen keq. Edhe ju ketij kontigjenti i perkisni megjithese shfaqeni i moderuar dhe e kini kuptuar c'fare eshte DIALOGU dhe vlerat e tij. Te pakten ju komunikoni dhe ky eshte nje hap i mire drejt se vertetes.

Qe te bindeni se une nuk gaboj lehte po ju sugjeroj te lexoni te gjitha mesazhet e mija te fundit lidhur me zgjedhjet lokale ne Shqiperi. Atje do te lexoni per shurje dritash elektrike, kontestime antiligjore te votave, bile atje do te gjeni edhe se berisha do te perkulej dhe terhiqej nga e gjithe aventura antiligjore. Bile bile kam deklaruar shume kohe me pare se kushdo tjeter gazete ne Shqiperi se Ristani do te shpalle rezultatin paraprak per kryetarin e bashkise se tiranes me urdher te Berishes. Dhe kjo gje ndodhi sot. Si ndodhi?! Ja keshtu: amerikani i tha zbato ligjin. Ristani telefonoj berishen, i tha cdo bejme. berisha i tha shpalle rezultatin. Kaq e thjeshte doli.

Lexoni, shikoni datat e mesazheve te mija dhe i krahasoni ato me lajmet e gazetave. Datat e mesazheve te mija i paraprijne dukeshem datave te lajmeve zyrtare. Shpresoj qe kjo t'ju binde pak me teper se kur bisedoni me nje njeri qe i permbahet parimisht se vertetes ju duhet te rivleresoni qendrimet tuaja te se shkuares. Sepse ketu ne forum njerezit qe mbrojne te drejten dhe te verteten kane parashikuar qarte ngjarjet thjesht sepse jane ne anen e se drejtes dhe se vertetes dhe jo sepse jane 'gjeni' si berisha dhe rugova.

Kruja
23.05.2011, 16:56:54
1. PARTIA SOCIALISTE E SHQIPĖRISĖ = 100783

2. PARTIA DEMOKRATIKE = 74530

3. LĖVIZJA SOCIALISTE PĖR INTEGRIM = 20525

4. PARTIA DREJTĖSI INTEGRIM DHE UNITET = 6941

5. PARTIA REPUBLIKANE SHQIPTARE = 4343

6. LĖVIZJA PĖR ZHVILLIM KOMBĖTAR = 3675

7. PARTIA LEVIZJA E LEGALITETIT = 3096

8. PARTIA DEMOKRACIA SOCIALE = 2899

9. PARTIA SOCIALISTE E VĖRTETĖ 91 = 2500

10. PARTIA SOCIALDEMOKRATE = 2052

11. PARTIA DEMOKRISTIANE E SHQIPERISĖ = 1703

12. ALEANCA DEMOKRATIKE = 1628

13. PARTIA G 99 = 1605

14. ALEANCA ARBNORE KOMBĖTARE = 1500

15. PARTIA BALLI KOMBĖTAR = 1094

16. BASHKIMI LIBERAL DEMOKRAT = 886

17. PARTIA LIGJ DHE DREJTĖSI = 856

18. PARTIA DEMOKRATIKE E BASHKIMIT MYSLIMAN TĖ SHQIPĖRISĖ = 716

19. PARTIA E GJELBĖR = 716

20. LIDHJA DEMOKRISTIANE SHQIPTARE = 688

21. PARTIA AGRARE AMBJENTALISTE E SHQIPĖRISĖ = 680

22. PARTIA BASHKIMI REPUBLIKAN SHQIPTAR = 660

23. PARTIA BALLI KOMBĖTAR DEMOKRAT = 608

24. PARTIA E TĖ DREJTAVE TĖ MOHUARA E RE = 505

25. PARTIA BASHKIMI POPULLOR I PENSIONISTĖVE SHQIPTAR = 502

26. PARTIA DEMOKRACIA E RE EUROPIANE = 497

27. ALEANCA EUROPIANE EKOLOGJIKE = 453

28. PARTIA KOMUNISTE E SHQIPĖRISĖ = 447

29. PARTIA E PUNĖS E SHQIPERISĖ E RIORGANIZUAR = 428

30. PARTIA PERSONAT ME AFTĖSI TĖ KUFIZUAR = 366

31. PARTIA REFORMATORE DEMOKRATIKE = 271

32. PARTIA ALEANCA POPULLORE = 247

33. PARTIA ALEANCA DEMOKRISTIANE = 196

34. PARTIA ALEANCA PĖR DEMOKRACI DHE SOLIDARITET = 192

35. PARTIA ORA E SHQIPĖRISĖ = 167

36. PARTIA KONSERVATORE = 77

37. PARTIA AGRARE AMBIENTALISTE E SHQIPĖRISĖ = 7

************************************************** **************

Siq del nga rezultati paraprak qe dha KQZ-ja per zgjedhjet e 08 majit 2011 Partia Socialiste e Shqiperise ka fituar 100783 vota, ndersa Partia Demokratike e Shqiperise ka fituar 74530, ēka do te thote PS-ja ka nje diference prej 26253 votash.

Edhe LSI-ja e Ilir Metes, si aleate e PD-se se Berishes kesaj radhe ka fituar 20525, qe sipas perllogaritjes del se PD + LSI se bashku megjithate kane 5728 vota me pak sesa PS-ja e vetme.

Partite tjera aleate te njerit apo tjetrit koalicion (aleance) tregojne diferencen qe kane kandidatet per Kryetar te Bashkise se Tiranes ne mes veti, megjithese shifrat nuk perputhen plotesishte, sepse ka pasur shume votues qe voten per Kryetar te Bashkise e kane dhene per kandidatin e njeres parti (aleance), kurse per Kryetar te Minibashkive, apo per Keshilltar Bashkiak e kane dhene per nje parti (alenace) krejt tjeter, pra sipas preferencave individuale qe kane pasur per Ramen ose Bashen.

Shpetimi

z. Shpetim, ju thoni te verteten ne te gjitha mesazhet tuaja. Por e verteta duket se 'i vret' jo pak fanatike krahinisto-politike nje pjese e te cileve kane shfaqur hapur urrejtje ndaj bashkekombasve te tyre me bindje te ndryshme politike dhe vecori krahinore. Keta 'krahiniste' me mendjelehtesi te habiteshme shpallin se vetem ata jane patriotet dhe demokratet e vertete dhe kushdo tjeter jane armiq te shqiptareve.

MIREPO FAKTET TREGOJNE SE 'KRAHINISTET' KANE GABUAR KEQ ASHTU SI NE TE KALUAREN GABUAN KEQ BABALLARET E TYRE, TITISTET SHQIPFOLES TE CILET E URRENIN SHQIPERINE DHE DONIN JUGOSLLAVINE, E URRENIN ENVER HOXHEN DHE DONIN TITO TOPALLIN.

"Krahinistet" kane nevoje per nje SHOK 'ELEKTRIK' te se vertetes sepse kane rene ne gjendje kome morale dhe shpirterore. Ish Titistet kane nevoje per ndihmen e shpejte urgjente 'mjekesore' dhe dihet se nga nderhyrje te tilla shpeton nje pacient ne 1000 te tille. Fatkeqesisht! jo per fajin e njerezve si ju por per fajin e tyre sepse ecin me kokefortesi drejt gremines edhe kur u tregohet se do te bien atje.

Kjo "Kondita" e forumit eshte nje nga keta sonanbula te mjere te cilet bejne te fortin dhe pastaj zhduken nga forumi si kripa ne uje.

Pershendetje per mezhet ndricuese z. Shpetim.

E vleresoj mundin tuaj ne kete forum.

Me respekt,

Kruja.

Shpetimi
23.05.2011, 18:33:55
z. Shpetim, ju thoni te verteten ne te gjitha mesazhet tuaja. Por e verteta duket se 'i vret' jo pak fanatike krahinisto-politike nje pjese e te cileve kane shfaqur hapur urrejtje ndaj bashkekombasve te tyre me bindje te ndryshme politike dhe vecori krahinore. Keta 'krahiniste' me mendjelehtesi te habiteshme shpallin se vetem ata jane patriotet dhe demokratet e vertete dhe kushdo tjeter jane armiq te shqiptareve.

MIREPO FAKTET TREGOJNE SE 'KRAHINISTET' KANE GABUAR KEQ ASHTU SI NE TE KALUAREN GABUAN KEQ BABALLARET E TYRE, TITISTET SHQIPFOLES TE CILET E URRENIN SHQIPERINE DHE DONIN JUGOSLLAVINE, E URRENIN ENVER HOXHEN DHE DONIN TITO TOPALLIN.

"Krahinistet" kane nevoje per nje SHOK 'ELEKTRIK' te se vertetes sepse kane rene ne gjendje kome morale dhe shpirterore. Ish Titistet kane nevoje per ndihmen e shpejte urgjente 'mjekesore' dhe dihet se nga nderhyrje te tilla shpeton nje pacient ne 1000 te tille. Fatkeqesisht! jo per fajin e njerezve si ju por per fajin e tyre sepse ecin me kokefortesi drejt gremines edhe kur u tregohet se do te bien atje.

Kjo "Kondita" e forumit eshte nje nga keta sonanbula te mjere te cilet bejne te fortin dhe pastaj zhduken nga forumi si kripa ne uje.

Pershendetje per mezhet ndricuese z. Shpetim.

E vleresoj mundin tuaj ne kete forum.

Me respekt,

Kruja.

Ju falenderoj z. Kruja per respektin qe tregoni per shkrimet e mija.

Tua theme te drejten z. Kruja, po mos te ishit ju personalisht, dhe angazhimet e here pas hershme te disa pjestareve tjere te forumit (fatkeqesishte shume te rralla ne kete teme), une kahere do ta kisha pushuar angazhimin tim ketu, sepse nuk ja vlene te humbasim kohen me debate te kota me njerz gjithashtu koti, siq jane titistet shqipfoles, pra ata qe vetvehten e konsiderojne "demokrat" te Ibrahim Rugoves e Sali Berishes, dy nga demtuesit me te medhenje te ēeshtjes sone kombetare ne 20 vitet e fundit.

Une i lexoj me kenaqesi analizat tuaja te vyera, sepse siq e thoni edhe vet ne postimin tuaj te parafundit, ju me nje saktesi mjafte te madhe i parashikoni ecurite politike ne Shqiperi, mbase edhe nga pervoja juaj e kaluar, por edhe nga afiniteti (talenti i lidur nga natyre) per ti kapur ngjarjet politike me nje kthjelltesi admiruese.

I nderuari z.Kruja, sot KQZ-ja me ne fund ka vendosur te shpall rezultatet paraprake te zgjedhjeve te 08 majit (per turpin e botes pas me shume se dy javesh nga perfundimi i votimit), dhe siq po shihet nga debatet qe po zhvillohen ne KQZ, nen presionin dhe urdherat kriminale te Berishes dhe Bashes Arben Ristani po matet te beje proven e fundit te shkeljes flagrante te Ligjit dhe Kodit Zgjedhor, duke e shpallur Lulzim Bashen si fitues per postin e Kryetarit te Bashkise se Tiranes.

Mua nuk do me pelqente aspak ta shikonja edhe njehere Shqiperine ne tym e flake si ne vitin 1997, por kam bindjen e thelle se nese Barisha dhe lakejt e tij nuk terhiqen nga prova e tyre kriminale per te vendosur fituesin ne tavoline (pra per te vjedhur votat, ashtu siq ndodh sa here qe zgjedhjet i kontrollon Berisha), atehere ne Shqiperi perseri do te kemi trazira te rrezikshme, ndoshta edhe me te rrezikshme, e me pasoja edhe me te renda sesa ato te marsit te vitit te mbrapshtė 1997.

Megjithate, te shpresojme se kesaj radhe skenaret ogurzeza te Sali Berishes e Lulzim Bashes nuk do ti shohin driten e diellit.
Mirepo, nese nuk do te ndodh realizimi ogurzi i skenarit te Berishes e Bashes per ta shkatrruar Shqiperine, une kam bindjen e plote se kjo do te ndodh vetem fale ndihmes qe do ta japin faktoret nderkombetar, sepse regjimi fashist i Sali Berishes nuk e degjon kurren e kurres vullnetin e popullit, e lere me te dij ta lexoj drejte voten e fituar nga kundershtaret e tij politik.

Une nuk kam ndonje respekt te veēante per Fatos Nanon, sidomos pas veprimtarise se tij tradhtare dhe shume te ulte ndaj subjektit te tij politik (PS-se), subjekt i cili dy-tre here e pati bere Kryeminister te vendit, por duhet pranuar fakti se ne keto 20 vitet e sistemit pluralist ne Shqiperi vetem nje here eshte bere dorzimi i qetė i pushtetit nga nje parti tek tjetra, e ky rast ka ndodhur vetem ne vitin 2005.

Ndersa sa here ka humbur Sali Berisha zgjedhjet, edhe atehere kur rezultati ishte shume i kjarte e transparent, ky xhahil anadollak asnjehere nuk e ka pranuar humbjen, por gjithmone ka gjetur nje justifikim, e si pasoje duke leshuar me pas zagaret e tij per ta kafshuar aty nuk e bane Shqiperine e lodhur e drobitur nga mundimet e stergjatura ne kete tranzicion te pafund.

Ju pershendes z. Kruja, dhe ju deshiroj kthim sa me te shpjete ne Shqiperi, ne ate vend ku edhe dielli na ngohė me mire se gjithkund teter ne bote.

Sheptimi

Ndriti
23.05.2011, 23:11:58
A u mbars mali dhe cili mi polli n`Shqiperi, ju t`dy "petllagjite", qe po i qitni shoi shoit? : ))))) Ju kam thene se nje bagel e ndame n`dysh jane.

Ndriti!

Kruja
23.05.2011, 23:32:48
Ju falenderoj z. Kruja per respektin qe tregoni per shkrimet e mija.

Tua theme te drejten z. Kruja, po mos te ishit ju personalisht, dhe angazhimet e here pas hershme te disa pjestareve tjere te forumit (fatkeqesishte shume te rralla ne kete teme), une kahere do ta kisha pushuar angazhimin tim ketu, sepse nuk ja vlene te humbasim kohen me debate te kota me njerz gjithashtu koti, siq jane titistet shqipfoles, pra ata qe vetvehten e konsiderojne "demokrat" te Ibrahim Rugoves e Sali Berishes, dy nga demtuesit me te medhenje te ēeshtjes sone kombetare ne 20 vitet e fundit.

Une i lexoj me kenaqesi analizat tuaja te vyera, sepse siq e thoni edhe vet ne postimin tuaj te parafundit, ju me nje saktesi mjafte te madhe i parashikoni ecurite politike ne Shqiperi, mbase edhe nga pervoja juaj e kaluar, por edhe nga afiniteti (talenti i lidur nga natyre) per ti kapur ngjarjet politike me nje kthjelltesi admiruese.

I nderuari z.Kruja, sot KQZ-ja me ne fund ka vendosur te shpall rezultatet paraprake te zgjedhjeve te 08 majit (per turpin e botes pas me shume se dy javesh nga perfundimi i votimit), dhe siq po shihet nga debatet qe po zhvillohen ne KQZ, nen presionin dhe urdherat kriminale te Berishes dhe Bashes Arben Ristani po matet te beje proven e fundit te shkeljes flagrante te Ligjit dhe Kodit Zgjedhor, duke e shpallur Lulzim Bashen si fitues per postin e Kryetarit te Bashkise se Tiranes.

Mua nuk do me pelqente aspak ta shikonja edhe njehere Shqiperine ne tym e flake si ne vitin 1997, por kam bindjen e thelle se nese Barisha dhe lakejt e tij nuk terhiqen nga prova e tyre kriminale per te vendosur fituesin ne tavoline (pra per te vjedhur votat, ashtu siq ndodh sa here qe zgjedhjet i kontrollon Berisha), atehere ne Shqiperi perseri do te kemi trazira te rrezikshme, ndoshta edhe me te rrezikshme, e me pasoja edhe me te renda sesa ato te marsit te vitit te mbrapshtė 1997.

Megjithate, te shpresojme se kesaj radhe skenaret ogurzeza te Sali Berishes e Lulzim Bashes nuk do ti shohin driten e diellit.
Mirepo, nese nuk do te ndodh realizimi ogurzi i skenarit te Berishes e Bashes per ta shkatrruar Shqiperine, une kam bindjen e plote se kjo do te ndodh vetem fale ndihmes qe do ta japin faktoret nderkombetar, sepse regjimi fashist i Sali Berishes nuk e degjon kurren e kurres vullnetin e popullit, e lere me te dij ta lexoj drejte voten e fituar nga kundershtaret e tij politik.

Une nuk kam ndonje respekt te veēante per Fatos Nanon, sidomos pas veprimtarise se tij tradhtare dhe shume te ulte ndaj subjektit te tij politik (PS-se), subjekt i cili dy-tre here e pati bere Kryeminister te vendit, por duhet pranuar fakti se ne keto 20 vitet e sistemit pluralist ne Shqiperi vetem nje here eshte bere dorzimi i qetė i pushtetit nga nje parti tek tjetra, e ky rast ka ndodhur vetem ne vitin 2005.

Ndersa sa here ka humbur Sali Berisha zgjedhjet, edhe atehere kur rezultati ishte shume i kjarte e transparent, ky xhahil anadollak asnjehere nuk e ka pranuar humbjen, por gjithmone ka gjetur nje justifikim, e si pasoje duke leshuar me pas zagaret e tij per ta kafshuar aty nuk e bane Shqiperine e lodhur e drobitur nga mundimet e stergjatura ne kete tranzicion te pafund.

Ju pershendes z. Kruja, dhe ju deshiroj kthim sa me te shpjete ne Shqiperi, ne ate vend ku edhe dielli na ngohė me mire se gjithkund teter ne bote.

Sheptimi

z. Shpetim,

Eshte shume e vertete qe i lexoj ngjarjet qe vijne duke u bazuar ne eksperiencen dhe njohjen e mentalitetit te shqiptareve ne Shqiperi. Duke qene nje nga ata shqiptare une e di se kur shuhen dritat, kur fillon nje sherr ordiner, kush e nis, si perfundon e te tjera si keto. Sjellja e politikaneve atje eshte e lidhur shume me te kaluaren e tyre, shkollen, familjen, psikologjine e atij brezi te cilit i perkas edhe une vete.

Ju falenderoj per vleresimin por per hir te se vertetes deshiroj t'ju them se une nuk dallohem per ndonje talent natyror per parashikimin e ngjarjeve. Por jam shume i sigurt se mund te parashikoj ngjarjet ne Shqiperi me mire se shumica e 'analisteve' qe sillen verdalle asaj ane thjesht sepse i referohem te vertetes. Duke qene larg nje gje e tille behet me lehte mbase.

Nano e dha doreheqien, kjo eshte e vertete. Por ai kishte nje motiv te erret personal. Ai beri pazar paraprak ne kulisa me berishen dhe rane dakort ne shkembim te 'ndereve' me njeri tjetrin. Nano u kenaq me 8 vjet pushtet. Berisha 8 vjet te tjera pushtet sepse i kishte ardhur "radha" sales. Por sala, ju e dini shume mire, do t'a bente nanon president! Pune 'nderesh" midis miqsh te vjeter.

Me Ramen duket se keto lloj 'nderesh' nuk beheshin dot dhe kjo gje do te rezultoje mire per demokracine. Eshte si eshte Rama, ky nuk i ben 'ndere' sales jo thjesht per aresye parimore. Motivi i Rames nuk eshte parimor por ky e shikon berishen si kaste te kuqe, brez me i vjeter. Keta nuk kane qene miq ne kohen e Enver Hoxhes sepse i ndante mosha, mentaliteti dhe formimi krejt i ndryshem. Rama i perket brezit te cilet shfaqnin kriticizem ndonese me ze te ulet dhe fshehur ndaj politikes se PPShse ne 5-6 vjetet e fundit te pushteti te saj. Dhe megjithe mungesen e parimit demokratik te Rames ndaj Berishes, mosqenia miq e tyre do te krijoje situata te favoreshme per demokracine. Sidoqofte procesi demokratik nuk kushtezohet vetem nga Rama dhe sala si persona jo miq me njeri tjetrin. Kryesore eshte nevoja per ndryshim dhe mbeshtetja popullore e cila duket qarte qe anon nga PSja.

Ceshtja e shpalljes se rezultatit paraprak u kushtezua nga fitorja legjitime e opozites ne Tirane, protestat e saj, dhe faktori nderkombetar. Ristani shpalli tashme dy rezultate. Nje paraprak dhe nje 'perfundimtar'. Kjo bie ndesh direkt me deklaraten e perfaqesuesit te BEse e cila tha se dy rezultate per te njejten gare jane te pa pranueshme ne demokraci. Por sic e thoni edhe ju, ne jemi ne para-demokraci. Kolegji zgjedhor, PDja, jane ne bank-prove. Maskat kane rene, Kodi Elektoral eshte ai me te cilin filluan dhe perfunduan zgjedhjet. Berisha ka dy rruge: ose rrugen demokratike duke pranuar humbjen ne Tirane, ose diktaturen. Ai po kercen me hope si xhongler: me kemben e majte kercen mbi shinen e diktatures, me kemben e djathte kercen mbi shinen e demokracise. Por asnjehere nuk qendron dot njekohesisht me te dyja kembet mbi shinat: njera e diktatures dhe tjetra e demokracise. Aresyeja eshte e thjeshte: keto shina jane larguar ndaj njera tjetra mjaftueshem sot ne vitin 2011 dhe berishes i duhet te kerceje hopthi per te arritur njehere njeren dhe pastaj tjetren por jo te dyja njeheresh me kembet perkatese. Kembet i ka patur te dyja mbi shinat deri tani por jo qe ketej e tutje.

Tani si do veje 'fati' i berishes. Ai do perfundoje ose ne njera shine ose ne tjetra me te dyja kembet njeheresh ose, rruga e trete eshte doreheqiea nga loja e tij. Per berishen rruga e demokracise eshte njelloj si rruga e diktatures: ME NJE SHINE. Nese eshte xhongler i mire mund te ece mbi njeren shine ose mbi tjetren. Varet se cila do t'i interesoje ose cila do t'i imponohet. Duke patur parasysh se berisha ka mbijetuar si politikan duke ecur me dy kembe secila prej tyre ne shinen perkatese, ky njeri nuk ka 'talentin' e nevojeshem per te mbijetuar mbi nje shine qofte ajo e demokracise qofte ajo e diktatures. Nuk e ben dot as te paren dhe as te dyten. Aresyeja eshte thjesht se ai kerkon te qendroje mbi 'tra' ose shine edhe kur e ka humbur plotesisht ekuilibrin. Normalisht i bie te hidhet midis dy shinave dhe te jape doreheqien me dy kembe ne toke. Por ky eshte tip qe nuk jep doreheqie ne kohen e duhur dhe atehere kur detyrohet ose bie me surrat ne toke ose bie me koke mbrapa ne toke. Ne vitin 1997 ra me surrat ne toke prandaj edhe si duket rihipi mbi shinat te cilat ishin ende afer per te perdorur te dyja kembet. Kesaj here nuk ka rrendesi se si do te bjere, mjafton kur te bjere te mos ngjitet perseri sepse ato shina tashme jane larguar.

Per Ramen demokracia ka dy shina, nese shprehem figurativisht. Sepse jam i bindur se Rama e njeh doreheqien si njeren nga shinat. Berisha eshte 'specie' diktature.

Jam i bindur se berisha ka humbur plotesisht dhe kjo humbje do te behet shume e qarte sa me shume afrohet 2013 sepse ai nuk jep doreheqie dhe kjo do t'a hedhe ose me koke prapa ose me surrat mbi toke.

Me respekt per ju z. Shpetim,

Kruja

Shpejtimi
24.05.2011, 00:12:45
"KQZ shpall rezultatin final Lulzim Basha zyrtarisht kreu i
ri i Bashkise se Tiranes me 81 vota me shume"...Sipas Ballkan Web 23 Maj 2011.
Tani na mbetet te presim zgjidhjen perfundimtare pasi
PS ka ankimuar prane Kolegjit Zgjedhore.Te nxanun
nga ankthi i urrejtejes Kruja dhe Shpetimi harruan te
festojne rezultatin e pare qe Rama vetshpalli vetveten
kryetar te BT duke ofendua e share me shprehje me banale
kundershtaret e tyre poltik qofte udheheqesit e PDSH qofte
simpatizuesit e e saj jashte dhe brenda keti forumi.
Meqense diferenca e marrjave te kokrrave nga te dy
kandidatet shkonte me nje dallim minimal ashtu qe cdo
rinumrim i dyte i votimeve ka mund te nxjerr fitues cilin do qofte nga kandidatet. Qysh ne fillim kur e vetshpalli vetveten fitues Rama pata cfaq mendimin se te dya anet
eshte mire te bejne nje befasi politike qe te vendosin
nje koalicion te perbashket per hire te respektit ndaj
qytetareve te vet se partite politike nuk duan konflikte dhe perqarje nderqytetare per rreth marrjes se pushtetit.
Nuk eshte e vertete se ne kosovaret qe simpatizojme per
PD te Shqiperise jemi anti Shqiperise.Thjesht jemi si
cdo smpatizant i nje krahu politik sikur psh qe Kruja apo
Rimlani i im ops Shpetimi qe anojne per PSte Shqiperise.
Sikur une te pyetesha prap kisha marre qendrim per nje
qeverisje te perbashket te Bashkise se Tiranes.Zgjedhjet
kane qene te nje niveli te larte andaj pse mos te festoje
Shqiperia dhe tere shqipetaret.

trixi
24.05.2011, 00:16:29
http://www.youtube.com/watch?v=JyZp9tliijU&feature=related

Kruja
24.05.2011, 02:03:48
"KQZ shpall rezultatin final Lulzim Basha zyrtarisht kreu i
ri i Bashkise se Tiranes me 81 vota me shume"...Sipas Ballkan Web 23 Maj 2011.
Tani na mbetet te presim zgjidhjen perfundimtare pasi
PS ka ankimuar prane Kolegjit Zgjedhore.Te nxanun
nga ankthi i urrejtejes Kruja dhe Shpetimi harruan te
festojne rezultatin e pare qe Rama vetshpalli vetveten
kryetar te BT duke ofendua e share me shprehje me banale
kundershtaret e tyre poltik qofte udheheqesit e PDSH qofte
simpatizuesit e e saj jashte dhe brenda keti forumi.
Meqense diferenca e marrjave te kokrrave nga te dy
kandidatet shkonte me nje dallim minimal ashtu qe cdo
rinumrim i dyte i votimeve ka mund te nxjerr fitues cilin do qofte nga kandidatet. Qysh ne fillim kur e vetshpalli vetveten fitues Rama pata cfaq mendimin se te dya anet
eshte mire te bejne nje befasi politike qe te vendosin
nje koalicion te perbashket per hire te respektit ndaj
qytetareve te vet se partite politike nuk duan konflikte dhe perqarje nderqytetare per rreth marrjes se pushtetit.
Nuk eshte e vertete se ne kosovaret qe simpatizojme per
PD te Shqiperise jemi anti Shqiperise.Thjesht jemi si
cdo smpatizant i nje krahu politik sikur psh qe Kruja apo
Rimlani i im ops Shpetimi qe anojne per PSte Shqiperise.
Sikur une te pyetesha prap kisha marre qendrim per nje
qeverisje te perbashket te Bashkise se Tiranes.Zgjedhjet
kane qene te nje niveli te larte andaj pse mos te festoje
Shqiperia dhe tere shqipetaret.

Shpejtim,

Numurimi perfundoi njehere brenda ligjit ekzistues dhe doli rezultati legjitim. "Rezultati" i dyte shkel ligjin ekzistues. Kolegji zgjedhor ka votuar njehere per moshapjen e kutive te 2009tes. Keshtu i bie qe te votoje perseri per moshapjen e kutive te cilat i hapi ristani me urdherin e berishes.

Perpara zbatimit te ligjit cdo rezultat nuk ka rendesi mjafton qe ai te jete rezultat legjitim. Ka vetem nje rezultat legjitim te cilin e dine te gjithe shqiptaret dhe e gjithe bota.

Nuk perjashtohet mundesia qe berisha te ule bashen ne karrigen e bashkise te tiranes por Shqiperia do te jete ndryshe, shume ndryshe nga c'fare ka qene ne keta 20 vjet te veshtira. Shqiperia mund te rreshqase ne diktature, te izolohet nga opozita dhe bota; si rrjedhim qeveria berisha nuk e ka te gjate. Mund te ulet basha ne karrigen e bashkise por do te bjere berisha nga karrigia e kryeministrise.

Shpejtim, demokracia eshte loje e rrende dhe mund te luhet vetem duke zbatuar ligjet dhe rregullat e vendosura ne bashkepunim me opoziten. Opozita eshte INSTITUCION jetik dhe armiqesimi me opoziten e ben cdo qeveri te rrezohet heret apo vone. Dhe keshtu mund te ndodhe me qeverine berisha nese basha ulet ne bashkine e tiranes.

Zgjedhjet nxjerrin nje fitues dhe jo dy fitues. Nje fitues legjitim ka. TE tjere mund te kete por jo legjitime.

Shpetimi
24.05.2011, 08:07:49
Me ne fund perfundoj edhe maskarada e klyshit te Berishes Arben Ristanit me „rinumrimin“ e votave per njesine numer 5, duke e shendrruar KQZ –ne thjeshte ne nje KZAZ.

Edhe injoranti me i madh i Shqiperise e kupton se Sali Berisha dhe kamikazet e tij te KQZ-se kane bere shkelje flagrante te ligjit dhe kodit zgjedhor, kane bere trukimin dhe vjedhjen e votes per llogari te vrasesit, hajnit dhe shitesit te atdheut Lulzim Basha.

Rezultati i ketyre zgjedhjeve per Tiranen eshte tersisht i manipuluar. Berisha devijoi plotesisht nga deklaratat e bera, ku jo nje here por mijra here deklaroj se, citoj: „edhe me nje vote po te dale kandidati fitues, une do ta njohe rezultatin.“
Por pasi Edi Rama doli me 10 vota si fitues per Bashkine e Tiranes, kjo deklarat u mohua nga vete Berisha.
Derisa u mbyll procesi i votimit dhe numrimit te votave per Kryetar Bashkie, megjithe perpjekjet per trukime te rezultatit nga ana e komisionerve dhe numrueseve te PD-se dhe aleateve te tyre, procesi shkoi relativisht mire. As Berisha e as Basha nuk paten asnje kontestim, pasi sipas perllogaritjeve qe kishin bere ata, kuptohet duke u bazuar ne trafikimin e votes, ata e dinin qe kandidati Basha do te dale fitues.
Ata bazoheshin ne shume faktore, dhe nje nga faktoret me te forte ishte trafikimi i votes qe bene, duke sjellur mijera votues fiktiv nga rrethet tjera te Shqiperise ne Tirane, bile edhe "kosovar" kishte me shumice, nder te cilet edhe Baton Haxhiun! (Athua pse edhe ai njeri i deshmuar i UDB-se duhej te involvohej ne procesin zgjedhor ne Shqiperi?!) Deshmia me e mire per kete te fundit jane ato karvane te shumta makinash nga Kosova, karvane te panatyrshme per kete periudhe kohore sepse ende nuk kishte filluar sezoni turistik (!), qe kaluan me 07 e 08 maj kufirin shtetror Kosove-Shqiperi. Pamjet e ketyre karvaneve me "kosovar" jane fiksuar nga kamerat televizeve, te cilat edhe jane transmetuar me 07 e 08 maj ne ekranet e televizioneve private.
Mirepo, kure rezultati doli si i pafavorshem per Bashen, pra doli me 10 vota plus per Edi Ramen, atehere Berisha hodhi tej masken qe kishte vene, pra e hudhi lekuren e qengjit dhe veshi ate te ujkut, duke ju perveshur shkeljes se Kushtetutes dhe Kodit Zgjedhore, dhe sipas zakonit te vjeter vazhdoj manipulimin.
Po si ndodhi ne te vertete ky manipulim, ketu me poshte do ti permendi vetem disa nga elementet qe deshmojne shume mire:

1. Para zgjedhjeve te 08 majit Berisha nuk pranoj te bente ndryshime ne kodin zgjedhore, duke u justifikuar ne mungesen e vullnetit te opozites per bashkpunim. Pra ne keto zgjerdhje hyri me kodin e viti 2009, ku ne baze te kushtettues ky kode ndalonte hapjen e kutive te votimit. Shembull kemi qendrimin e vet Berishes dhe KQZ-se se kapur nga ai ku nuk u pranua hapja e kutive te votimit, duke thene se „eshte ne kundershtim me kushtetuten dhe me kodin zgjedhore“. Besoj se te gjithe shqiptaret i kane degjuar mijra here keto deklarata qe ka bere Berisha, kur PS-ja kerkonte hapjen e kutive te votimit.
Mirepo siq jemi mesuar tanime te shohim ne 20 vitet e fundit, kete shkelje Berisha e beri vetem ku pa qe humbi Basha ne Tirane, sepse kur Berishes nuk i pelqen rezultati, ai nuk pyeti per as Kushtetute, e lere me per Kode zgjedhore.
Pra, ky proēes eshte i pa rregullt dhe ne kundershtim me vete Kodin Zgjedhor te Shqiperise.

2. Berisha beri shkelje pasi hapja e ketij proēesi normative duhej te behej me pes vota. Mirepo, edhe pse Arben Ristani nuk i mori votat e duhura per te hapur kutit, megjithate ai vazhdoj ne shkeleje te plote te ligjit dhe Kodit Zgjedhor, prandaj ne mungese te koncenzusit ne KQZ, rinumrimin e votave per Njesine Bashkiake numer 5 behet i pavlefshem. Kete shkelje flagrante te kodit e kane kundershtuar edhe OSEBE /ODHIR, ku hapur thane se komisioneret jane orjentuar qe votat e hedhura ne kuti te gabuar te quhen te pa vlefshme.

3. Ne fletet e votimit qe jane gjetur ne kutit e gabuera nuk perputhet ngjyra dhe formati me fletet e votimit qe duhej te ishin adekuate per ate kuti, ndaj per pasoje keto flete votimi jane te pavlefshme, pasi keshtu e thote ligji dhe kodi zgjedhor.
Prandaj, shikuar nese duhet zbatuar ligji me rigorozitet, e kete e thote vazhdimisht Berisha, rezultati i nxjerrur mbreme nga Arben Ristani, deshen Berisha e Basha apo jo, behet i pavlefshem, pra behet nul!

5. Me anen e kamikazeve te tij ne KQZ Berisha (Basha) keron te marr pushtet ne menyre abuzive dhe te pa merituar. Kjo eshte e qarte si drita e diellit. Askush nuk mund te pajtohet me nje manipulim e masaker masaker te tille qe beri Berisha pas zgjedhjeve te 08 majit 2011, dhe une nuk besoj se ai do ti gezoj te dyja vjedhjet, edhe vjedhjet e votave te vitit 2009, edhe kete vjedhje qe beri tani, ne te dyja rastet me ndihmen e Arben Ristanit dhe kamikazeve te tij.

6. Berisha tashme ka humbur ne ¾ e vendit, ashtu siq ka humbure edhe Tiranen. Berisha me kot perpiqet te shpetoj Bashen, e permes Bashes ta marr edhe Bashkine e Tiranes nen kthetrate e tij te pergjakura. Kjo eshte “fitore” e pa mundur, pasi ka njemije argumenta qe i hedhin poshte keto vota te vjedhura ne favor te Bashes.
Duke u nisura nge faktet e para publikisht, sidomos nga diferenca e panatyrshme mes votave qe gjate „rinumrimit“ dilnin ne favor te Bashes, duket kjarte qe njerzit e Berishes naten fusnin vota ne kutit e votimit, ndersa diten i numronte klyshi i Berishes Arben Ristani. Ky dyshim eshte shume i bazuar, sidomos nese bazohemi tek llogarite e thjeshta te perqindjes se votave te pergjitheshme (dihet se rezultati mes Rames e Bashes ishte 50 me 50%) qe kane marrur kandidatet per Kryetar te Bashise se Tiranes, prandaj ky rezultat i shpallur nga KQZ-ja e klyshit te Berishes Arben Ristanit, nuk munde te pranohet.

Si gjithmone deri me tani, Berisha edhe kete radhe tregoj se ai eshte kundershtari me i madh demokracise, eshte kunder Kushtetutes eshte kunder Kodit zgjedhore, dhe ne pergjithsi eshte kunder vlerave ten je shoqerie demokratike, e me kete deshmone se eshte kunder Shqiperise dhe shqiptareve, ndaj dhe me keto veprime kerkon qe perseri Shqiperine ta kthej ne gjendjen e vitit 1997.
Ky ishte Berisha i djeshem, po ky eshte Berisha i sotem, dhe kurr nuk mund te ndryshoj nje monster si ai, ashtu siq nuk kane mundur te ndryshojne diktatoret dhe terroristet e te gjitha koherave!

Shpetimi

Shpetimi
24.05.2011, 09:44:05
Ristani, evakuim nga zyrat e KQZ me helikopter

Dashamir Biēaku

TIRANĖ - Policia e Shtetit ka njė plan sekret pėr evakuimin e kryetarit tė KQZ-sė dhe personelit mbėshtetės, nga godina e Pallatit tė Kongreseve, ku janė tė vendosura zyrat dhe administrata e Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve. "Shekulli" ka dokumentin qė provon se njė plan i tillė ėshtė pėrgatitur nga Policia e Shtetit dhe ėshtė parashikuar tė realizohet nga forcat e repartit elitė tė forcave speciale tė Policisė sė Shtetit, RENEA.

Planėzimi dhe kryerja e tij ėshtė urdhėruar nga Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit, Hysni Burgaj, me 20 maj. Urdhri mban numrin 492, dhe ėshtė protokolluar pikėrisht nė kėtė datė nė disa nga drejtoritė nė varėsi tė Drejtorisė sė Policisė sė Shtetit, si Drejtoria e Forcave tė Lėvizjes Operacionale dhe Operacioneve Speciale, Drejtoria e Policisė Rrugore, Drejtoria e Policisė sė Qarkut tė Tiranės, Drejtoria e Policisė sė Rendit dhe Sigurisė.

Urdhri i Burgajt, mban titullin "Pėrgatitja e planit tė operacionit pėr evakuimin e personelit tė KQZ-sė".
"Urdhėroj: Drejtuesit e drejtorisė sė forcave lėvizėse operacionale dhe tė repartit special RENEA, tė marrin tė gjitha masat pėr kryerjen e studimit tė plotė tė ambienteve tė jashtme dhe tė brendshme ku ėshtė vendosur KQZ dhe mbi bazėn e kėtij studimi tė pėrgatitet plani i operacionit "Pėr evakuimin e personelit tė KQZ-sė", - thotė nė urdhrin e tij tė datės 20 maj, kreu i Policisė sė Shtetit, Hysni Burgaj.

Nė urdhėr kėrkohet qė mė sė pari "tė njihet kryetari i KQZ-sė me planin operacional tė evakuimit" dhe mė tej sqaron se duhet tė pėrcaktohen edhe mjetet e transportit qė duhet tė pėrdoren. Nė kėtė pikė thuhet: "nė rrugė tokėsore dhe ajrore", - duke pėrcaktuar kėshtu edhe pėrdorimin e helikopterėve. Nė shumė raste, RENEA pėrdor evakuimet me litar e madje kėto tė fundit janė mė se tė zakonshme pėr njėsinė elitė.

Nė urdhėr nuk lihen pa pėrmendur edhe detajet se cili do tė jetė personeli qė do tė kryejė operacionin e deri te drejtuesit dhe zėvendėsit e drejtimit tė operacionit nė planin pėrkatės.

Drejtori Burgaj flet nė kėtė urdhėr edhe pėr "armatimin dhe pajisjet speciale qė do tė pėrdoren, rrugėt e lėvizjes gjatė afrimit dhe largimit, mjetet e komunikimit dhe kodet qė do tė pėrdoren...". Po nė kėtė pikė, kreu i Policisė sė Shtetit iu ka kėrkuar strukturave nė varėsi tė tij, edhe pėrcaktimin e vendit ku duhet tė akomodohet personeli i KQZ-sė, pas evakuimit. Nė pikat 2, 3, 4 kreu i Policisė urdhėron departamentet dhe drejtoritė e tjera qė "tė marrin masat nė mbėshtetje tė operacionit", si drejtorinė e Policisė Rrugore, tė Drejtorisė sė Tiranės etj.
*********************************

Ish-Kreu i Gardės: Ky urdhėr djeg tė gjitha etapat e vendimmarrjes nė situatė emergjencash

TIRANĖ - Arjan Rugji, ish- drejtues i lartė i Policisė sė Shtetit dhe tė Gardės sė Republikės, e ka quajtur dje pėr "Shekullin", urdhrin e para disa ditėve tė drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė si antiligjor tė pabazuar dhe tėrėsisht jashtė kompetencave tė tij.

Sipas Rugjit, Drejtori i pėrgjithshėm i Policisė ka nxjerrė njė urdhėr kundėr tė gjithė kompetencave qė atij i lejon dhe i adreson ligji. Rugji, nė njė intervistė tė shkurtėr, ka dhėnė argumentet e tij duke kundėrshtuar urdhrin e Burgajt, si dhe duke e cilėsuar atė deri edhe antiligjor.

Pyetje: Z. Rugji, si ish-drejtues i Policisė dhe i Gardės sė Republikės, si e cilėsoni urdhrin e kreut tė Policisė, pėr evakuimin e personelit tė KQZ-sė?


- Urdhri bazohet nė ligjin "Pėr Emergjencat Civile", por nė tė kundėrt nga mėnyra se si ėshtė formuluar tė jep idenė se urdhri ėshtė formuluar dhe dhėnė pėr njė kohė kur nė fuqi duhet tė jetė njė vendim qė shpall gjendjen emergjencės, apo gjendjen e jashtėzakonshme. Pėr mė keq, plani operacional tė jep idenė e njė evakuimi nė kohė lufte.

Aktualisht nuk ka asnjė vendim tė qeverisė, apo ligj tė parlamentit, pėr shpalljen e gjendjes sė jashtė zakonshme, tė emergjencės civile e aq mė pak tė gjendje sė luftės.
Pėrpara se tė dal tek kjo mund tė them se gjatė kėtyre ditėve ka pasur angazhim tė RENEA-s, nė njė tubim apo protestė si dhe atyre tė Forcave tė Ndėrhyrjes sė Shpejtė, ēka bie ndesh me misionin e tyre dhe veēanėrisht tė RENEA-s qė nuk ka mision garantimin e Rendit Publik, por vetėm zgjidhjen e situatave me elementė tė armatosur dhe terroristė.

Misioni i RENEA-s, ėshtė e cilėsuar edhe nė emrin e saj, qė do tė thotė se ėshtė Repart i Neutralizimit tė Elementėve tė Armatosur. Pėr se duhet qė RENEA tė ndėrhyjė nė njė operacion, ku nuk ka persona dhe njerėz tė armatosur e aq mė pak tė ndėrhyjė pėr tė evakuuar njerėz nga institucione tė ndryshme shtetėrore.

Pyetje: Ju thoni se nuk ka gjendje tė jashtėzakonshme, pėr njė plan tė tillė. Duhet tė ketė njė situatė pėr njė operacion tė tillė?

- Sigurisht. Po tė lexoni, edhe urdhri i kreut tė Policisė ka bazė ligjore kryesore Ligjin e Emergjencave Civile. Nė kėtė rast mungon njė ligj apo njė vendim sė paku, pėr shpalljen e gjendjes sė jashtėzakonshme. Nė rastin konkret nuk ėshtė kompetencė e Policisė tė kryejė veprime tė tilla dhe tė shpallė dhe tė cilėsojė gjendje tė jashtėzakonshme apo tė zakonshme. Mė parė duhet tė ketė veprime nga institucione tė tjera qė duhet tė kryejnė detyrėn e tyre dhe mė pas nė fund nė se ka njė rrezik real, vendos policia, nėse duhet tė ndėrhyjė apo jo.

Ky urdhėr jo vetėm qė shkel nė mėnyrė tė hapur ligjin, por ėshtė dhe tėrėsisht i pabazuar. Mund tė them se ai djeg tė gjitha etapat e vendimmarrjes nė situatė emergjencash.

Drejtori i Pėrgjithshėm argumenton se jashtė godinės sė KQZ-sė ka pasur njerėz qė protestojnė...

Po nuk ėshtė Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė qė vlerėson, nėse ka njė gjendje tė jashtėzakonshme apo jo, pasi ėshtė jashtė kompetencės sė tij. Nėse ka njė tubim jashtė zyrave tė KQZ-sė, ai ka forcat e policisė qė kryejnė detyrėn. Ai nuk mund tė bėjė shpallje tė gjendjeve tė tilla, pasi nuk ka tagėr ligjor. Ky lloj evakuimi, ėshtė njė planifikim, siē ju thashė i parashikuar pėr njė situatė lufte.

Ai plan aty pėrdoret pėr evakuimin, e personaliteteve tė larta shtetėrore, si kryeministri, zv.kryeministri, Kryetari i Parlamentit, Presidenti i Republikės, Prokurori i Pėrgjithshėm. As kryetari i KQZ-sė, as ndonjė person nga personeli i KQZ-sė, nuk gėzon atribute tė tilla.

Pyetje: Po nėse kėrkohet futja e Gardės?

- Nėse mund tė jetė pėrllogaritur, apo kėrkohet ndėrhyrja e Gardės sė Republikės, mund tė them qė shkeljet ligjore janė akoma mė tė rėnda dhe mė flagrante. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ėshtė hequr me ligj nga lista e institucioneve, tė cilat duhet tė ruhen nga Garda e Republikės. Madje, edhe kryetari i KQZ-sė, nėnkryetari, apo anėtarėt KQZ-sė, nuk mbrohen nga Garda e Republikės, pasi edhe ata janė pėrjashtuar me ligjin e fundit tė Gardės.

Vetėm nėse ka ndonjė rrezik pėr sigurinė kombėtare, duhet tė mobilizohen tė gjitha strukturat shtetėrore pėr realizimin e njė evakuimi, qė parashikon mbrojtjen e institucioneve apo personaliteteve tė larta shtetėrore. Nė rastin konkret, nga mėnyra se si ėshtė organizuar ky plan operacional, tė le pėrshtypjen e njė rrėmbimi tė anėtarėve tė KQZ-sė, se sa evakuim i tyre pėr faktin se iu rrezikohet jeta.
************************************************** *******

Nuk ka se si ndodh ndryshe, pos krijimit te keture situatave e gjendjeve "para)shperthyese, sepse sa here qe Sali Berisha eshte ne pushtet, Shqiperia do te perjetoj vazhdimishte rrezikshmeri te njepasnjeshme, perfundimi i te cilave do te ndodh vetem atehere ky monster te largohet njehere e pergjithmone nga skena politike.

Por dihet se monstra pjellė monstren!
Prandaj, edhe pse Sali Fazlliēit se shpejti do ti vije fundi (ose me voten e shqiptareve, kuptohet nese do kemi ndonjehere zgjedhje ne Shqiperi, ose me dhunen qytetare te shqiptareve te lodhur e sfilitur nga tragjetite e njepasnjeshme qe i ka perjetuar populli shqiptar ne keto 20 vite nga nomenklatura terroriste e satrapit Berisha), ky antishqiptar i perbetuar po bene perpjekjet e tij te fundit per ta katapultuar artifecilishte virusin (larven) e tij ne krye te PD-se, pra te adhuruarin e familjes se tij biologjike (veēmas te adhuruarin e Argites!!!), pra virusin Lulzim Basha, i cili po pergaditet qe pas largimit definitiv te Berishes nga skena politike, ky ti marr frerėt e PD-se, e permes saj edhe te spektrit te "djathte" te politikes shqiptare.

Shpetimi

kondita
24.05.2011, 10:01:13
Vet fakti se rezultati ishte shume i ngushte si ne heren e pare te numrimit te votave, po edhe ne kete te fundit te bene me dije se Tiranasit jan te ndar ne dysh dhe praktikisht nuk kan vendos bindshem asnjerin kandidat te zgjedhur per Kryebashkiak te Tiranes.

Se sa ka pas te drejte KQZ-ja ne marrjen e vendimit te fundit, une personalisht mund te them se z.Ristani ka bere nje pune te drejte dhe pa hile duke mos e hedh asnje vote te qytetarit pa e numruar, nga se qytetari eshte ai qe e zgjedh kandidatin, e jo KQZ, nga se KQZ ka mund te mos votoj fare Tirana dhe ajo vete te zgjedh njerin prej kandidatve.

fundja Lulzim Basha eshte Shqiptar dhe ka nje pamje te njeriut, me pervoje dhe shume i afte per ti kryer punet qe i parashtrohen dhe qe Tirana si Kryeqytet Shqiperise i kerkon.

Edhe ashtu z.Rama ishte qelbe ne ate karrike te zenun e te lire te lenun pas puneve te pista me "bregoviqet", tani eshte radha qe dikush ate QELES ta bllokoj dhe nje shqiptari te vertete ia dorzoj per Tiranen, Qeles ky qe do ti hap te gjitha rruget drejt Europes se Bashkuar dhe SHBA-ve e jo drejt Athines, Beogradit, Moskes, Pekingut e hajt hajt...

Mire qe me ne fund perfundoj edhe kjo gare, tash te presin Instancen me te larte, nese SPS do te beje animimin.

Shpetimi
24.05.2011, 10:31:19
Ristani emėron Bashėn kryebashkiak: Nė kuti, mė shumė vota se sa votues

Luis Tanushi

KQZ ka mbyllur pas 15 ditėsh telenovelėn e zgjedhjeve nė Tiranė duke ndryshuar nė tavolinė rezultatin por duke bėrė njė gabim trashanik nė pėrllogaritje.
Sipas shifrave zyrtare tė KQZ-sė, nė Tiranė ka mė shumė vota nė kuti se sa njerėz qė kanė votuar. Diferenca ėshtė jo e vogėl, por 870 vota mė shumė se sa votues, njė shifėr kjo qė mund tė ndryshojė disa herė rezultatin e zgjedhjeve. Edhe nė zėrin e votave tė pavlefshme ka njė mospėrputhje, kėtė herė me 238 vota.

Rasti i parė

Nė orėn 23.00 kryetari i KQZ-sė Arben Ristani hodhi nė votimin miratimin e rezultatit tė ri pas ndryshimeve tė bėrė nga katėr anėtarėt e mazhorancės. Me gjithė kundėrshtimet e opozitės, vendimi u miratua me katėr vota pro dhe dy kundėr. Sipas tij, rezultati i ri i zgjedhjeve nė Tiranė ėshtė Edi Rama 124705 vota, Lulzim Basha 124786 vota dhe Hysni Milloshi 1394 vota.
Sipas KQZ-sė, kandidati Lulzim Basha ka marrė 81 vota mė shumė se sa kandidati Edi Rama.

Nė shpejtėsi pėr tė nxjerrė njė rezultat ku fitues ėshtė kandidati i djathtė Lulzim Basha, katėr anėtarėt e KQZ-sė dhe administrata e institucionit kanė pėrpiluar njė tabelė me shifra duke detajuar gjithēka pėr zgjedhjet e 8 majit. Sipas shifrave zyrtare tė KQZ-sė, nė Tiranė kanė votuar 256507 njerėz.

- Sipas shifrave zyrtare tė KQZ-sė, nė kutitė e votimit tė Tiranės janė gjendur 257377 vota.
- Diferenca: 870 vota mė shumė se sa votues!

Dy prej anėtarėve tė KQZ-sė dhe pėrfaqėsuesit e opozitės kėrkuan qė tė shihnin tabelat pėrfundimtare tė rezultateve tė bėra nga KQZ, por pėrgjigjja e Ristanit ishte negative.
Sipas tij, duhej miratuar rezultati dhe kaq!

Shpejtėsia e hartimit tė shifrave ka nxjerrė nė pah edhe njė tjetėr mospėrputhje, ndėrmjet numrit tė votave tė gjetura nė kuti dhe numrit tė votave tė pavlefshme. Diferenca mes kėtyre shifrave ėshtė 238 vota mė shumė. Kjo shkaktoi edhe debate nė mbledhjen e KQZ-sė:

- Njazi Kosovrasti: ..Votat i vlerėsuam dhe i lamė aty ku i gjetėm. Informacionin se ku i gjetėm u tha dhe u fiksua. Fakti qė nė atė kuti numri del 1 ose 2 numra mė tepėr se fletėt e votimit, dimė qė nuk ėshtė bėrė ndonjė manipulim. Kjo ėshtė nė vėmendje, tė gjithė e dinė shumė mirė se ēfarė ėshtė bėrė. Asgjė s'ka ndodhur. Shifrat rakordojnė qė tė gjitha dhe s'ka as tė voglin shqetėsim.

- Eridjan Salianji: Shifrat thonė nė tabelėn pėrmbledhėse 256557 vota, vota tė vlefshme + 257615, 257377 fletė nė kuti. Nėse kėto shifra do tė ishin tė sakta, ata duhet tė rakordonin.
Janė 238 fletė mė shumė se sa gjenden nė kuti tė votimit. Ju po nxirrni njė rezultat nga vota tė trafikuara nga bodrumet e KQZ-sė.

- Njazi Kosovrasti: Loja e shifrave ėshtė njė gėnjeshtėr. Mos tė krijojmė konfuzion.

- Eridjan Salianji: Pra kėtu solli ajo vendimmarrje, solli nė kėtė ngatėrresė shifrash. Nuk do tė zgjateshe, meqė s'po duron mbylljen, unė po ta them, ėshtė e vetmja KZAZ nė Shqipėri qė shpall njė rezultat me fletė qė nuk dihet se si janė nė ato kuti. Nuk kundron. Kontrolli bėhet nė bazė tė kėtyre 485 tabelave. Ju duke mos i plotėsuar dot ato tabela, e keni tė pamundur sepse nuk mund tė ndryshoni dot tabelat e grupeve tė numėrimit. Ky ėshtė njė akt nul. Ju i keni ndryshuar, por s'i pasqyroni dot. Nuk ju korrespondon asnjė shifėr. Nėse ju do tė sillni 485 tabela, nuk do t'ju dalė kjo llogari.

- Arben Ristani: Po pusho dy minuta dhe do ta marrėsh vesh se ku do tė dalim...

- Eridjan Salianji: Qė ke dal mis buzėqeshja kėto ditė e kemi kuptuar.

- Idajet Beqiri: Akoma s'i kemi tė qarta shifrat. Staticienėt e botės do tė ēuditen nga raporti qė kemi kėtu, qė megjithėse kanė votuar shqiptarėt, rezultati i votimit del i barabartė 50% me 50%, ndėrsa diferenca e gabimit ėshtė 68% pėr Lulzim Bashėn.
Ju po lini njollė tė madhe krimi nė kėto rezultate qė po nxirrni. Ju them, mbase ėshtė mirė qė sot tė kthjelloheni. Nesėr kėtu jemi prapė. Ju duhet tregonit paanshmėri, jo siē u treguat, 100% si anėtar i Partisė Demokratike.

- Arben Ristani: Kemi dy vjet qė kėtė kėngė dėgjojmė.

- Genc Gjonēaj: Kjo ėshtė e vėrteta...

- Arben Ristani: Kush ėshtė dakord tė shpallim zotin Lulzim Basha si fitues i Bashkisė sė Tiranės? Vendimi hyn nė fuqi menjėherė. Palėt mund tė ankimojnė kėtė vendim brenda tre ditėsh. Katėr pro. Miratohet.

- Numri i zgjedhėsve qė kanė votuar 256507
- Fletė votimi tė papėrdorura 226205
- Fletė votimi tė dėmtuara 1680
----------------------------------------------
- Fletė votimi tė gjetura nė kuti 257377
- Vota tė pavlefshme 6730
- Vota tė vlefshme 250885

************************************************** ***

Pra edhe njehere:

- Sipas shifrave zyrtare tė KQZ-sė, nė Tiranė kanė votuar 256507 njerėz.

- Sipas shifrave zyrtare tė KQZ-sė, nė kutitė e votimit tė Tiranės janė gjendur 257377 vota.
- Diferenca: 870 vota mė shumė se sa votues!

Edhe budallai me i madh mund ta kuptoj se KQZ ka manipuluar, duke shruar jo me pak sesa 870 vota, duke bere keshtu nje vjedhje te paskrupullte.

Pastaj:

vota tė vlefshme te gjetura ne kuti jane 257615, ndersa sipas KQZ del se jane 257377, qe sipas llogaritjeve matematikore shifra si me poshte:

257615 - 257377 = 238 vota me pak!

Se ku mbeten ato 238 vota, dhe per llogari te cilit kandidat duhej te shkonin, kete fakt duhet ta dij vetem kamikazi Arber Ristani me shoke.

Si perfundim, po te kishte vertete shtet ligjor ne Shqiperi, atehere Kryetari i KQZ-se Arben Ristani duhet te ndiqet penalisht per manipulim te qellimshem te rezultatit te zgjedhjeve te 8 majit 2011, e pastaj ne baze te kesaj duhej qe te shikohej edhe manipulimi qe ka bere ai me KQZ-ne e tij te kapur nga Kryeminstri Berisha te rezultatit te zgjedhjeve te kontestuara te qershorit te vitit 2009.
Por e dijme se fala eshte per Salistanin e talebanit Sali berisha e jo per Shqiperine demokratike, prandaj edhe nese Kolegji Zgjedhor apo instancat tjera gjyqesore do ta permiresojne gabimin e shpalljes se rrejshem te rezultatit te zgjedhjeve te 8 majit, megjithate Arben Ristanin do te mbetet i paprekshem, ashtu siq kane mbetur edhe shume kriminel tjere te veshur me pushtet.

Shpetimi

Shpetimi
24.05.2011, 10:46:41
Niazi Jaho: Veprimet e KQZ tė paligjshme dhe pa vlerė juridike

Luis Tanushi

Konstitucionalisti Niazi Jaho e ka vlerėsuar tė gjithė procesin e zhvilluar gjashtė ditėt e fundit nė KQZ, duke ndryshuar nė tavolinė rezultatin e zgjedhjeve pėr Tiranėn, si njė veprim pa asnjė vlerė juridike. Duke i cilėsuar vendimet e KQZ-sė si jo ligjore dhe arbitrare, Jaho shprehet nė kėtė intervistė pėr "Shekullin" se veprimet e KQZ-sė janė absolutisht tė pavlefshme. "Madje duhet thėnė se, nė raste tė tilla, gjykata s'ka ēfarė tė anulojė, sepse qysh nė fillim ai do tė ishte nul. Prandaj mendoj se gjykata do tė konstatonte vetėm pavlefshmėrinė e tij. Akte apo veprime tė tilla nuk kanė fuqi juridike",- thotė Jaho.

Pyetje: Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, me kėrkesėn e disa anėtarėve tė KZAZ-ve tė Tiranės, vendosi hapjen e kutive pėr tė numėruar dhe vlerėsuar fletėt e votimit tė hedhura nė kutitė e gabuara dhe tė cilėsuara si "tė kontestuara". Zoti Jaho, cili ėshtė mendimi juaj pėr kėtė ēėshtje, a ėshtė i bazuar nė ligj veprimi i KQZ-sė?

- Kodi Zgjedhor ka caktuar rregulla tė detyrueshme, si gjatė procesit tė numėrimit tė votave edhe pėr shqyrtimin e ēėshtjeve nga KQZ-ja. Nxjerrja e tabelės pėrmbledhėse tė rezultatit tė zgjedhjeve nga KZAZ-ja dhe nxjerrja e rezultateve nga KQZ-ja janė pėrcaktuar nė nenet 122 dhe 123 tė Kodit Zgjedhor. E shikoj tė nevojshme tė pėrmend se, pėr zgjedhjen e kryetarit dhe kėshillit bashkiak tė Bashkisė sė Tiranės, KZAZ-ja miraton tabelėn pėrmbledhėse tė rezultateve tė qendrave tė votimit tė njėsisė bashkiake pėrkatėse, ndėrsa kopja origjinale e tabelės pėrmbledhėse tė rezultateve dhe tabelat e rezultateve pėr ēdo qendėr votimi, dėrgohen nė KQZ pėr tė nxjerrė rezultatin sipas nenit 123 tė Kodit Zgjedhor. Kjo ndodh sepse, nė Kodin Zgjedhor tė miratuar nė Dhjetor tė vitit 2008, nuk u parashikua KZAZ e veēantė pėr Bashkinė e Tiranės.

Pyetje: Ēfarė thuhet nė Kodin Zgjedhor pėr nxjerrjen e rezultatit nga KQZ-ja?

- Nė nenin 123 tė Kodit Zgjedhor, thuhet se KQZ-ja nxjerr rezultatin pėr zonėn zgjedhore nė bazė tė rezultateve tė nxjerra nga KZAZ-ja e zonės pėrkatėse. Tabelėn pėrmbledhėse, ajo e miraton me vendim, jo mė vonė se 48 orė nga mbėrritja e tė gjitha tabelave tė zonės zgjedhore. Ėshtė e drejtė e KQZ-sė, qė tė bėjė korrigjimet pėrkatėse tė shifrave, duke u bazuar nė tabelat e rezultateve tė qendrave tė votimit.

Kur ky proces verifikimi ishte nė vazhdim, domethėnė i papėrfunduar, dhe qė duhet tė ēonte nė miratimin e tabelės pėrmbledhėse, KQZ-ja, pa marrė ndonjė vendim, por duke u bazuar vetėm nė kėrkesat e disa anėtarėve tė KZAZ-ve, kaloi nė njė proces tjetėr, tė paparashikuar nė ligj; urdhėroi hapjen e kutive pėr tė verifikuar dhe vlerėsuar fletėt e votimit tė hedhura nė kuti tė gabuara.

Pyetje: A mund tė pėrmendni shkeljet e vėrtetuara nė kėtė rast?

- KQZ-ja veproi nė kundėrshtim me nenin 123 tė Kodit Zgjedhor, sepse pa miratuar tabelėn pėrmbledhėse pėr rezultatin e zgjedhjeve pėr Bashkinė e Tiranės, ndėrmori veprime tė paparashikuara nė ligj. Nėse do tė miratonte tabelėn pėrmbledhėse, palėve tė interesuara, u lindte e drejta qė pėr kėtė vendim tė ankoheshin nė KQZ, sipas procedurave tė parashikuara nė pjesėn 10 tė kėtij Kodi, ku bėhet fjalė pėr ankimet administrative tė komisioneve zgjedhore.

Pyetje: Ju mė sipėr thatė se, pa miratuar ndonjė vendim, KQZ-ja hapi kutitė e votimit, pėr tė verifikuar, vlerėsuar dhe llogaritur nė rezultat edhe fletėt e votimit qė ishin gjetur nė kutitė e gabuara. A ėshtė i bazuar ky veprim?

- Fillimisht duhet thėnė se ky veprim u ndėrmor pa asnjė vendim. Si rrjedhojė, veprimi ėshtė arbitrar. E them kėtė sepse po tė ekzistonte njė vendim i tillė, do tė ishte bėrė i njohur, do tė zbardhej dhe publikohej. Ky qėndrim, pėrmendet edhe nė raportin paraprak tė fundit tė OSBE/ODIHR-it. Por, ēfarė vendimi mund tė merrte KQZ-ja, kur asnjė dispozitė e Kodit Zgjedhor dhe asnjė akt nėnligjor nuk e autorizonte atė tė hapte kutitė e votimit nė fazėn kur duhej miratuar tabela pėrmbledhėse!

Pyetje: Deri sa KQZ-ja nuk ka marrė ndonjė vendim, a lejohet ankimi nė Kolegjin Zgjedhor?

- Po, pala e interesuar mund tė ankohet nė Kolegj (neni 145/2 e Kodit Zgjedhor). Edhe pse nuk ka vendim, ankimi mund tė bėhej ndaj veprimit pėr hapjen e kutive. Edhe sikur tė ishte marrė njė vendim i tillė, ai do tė ishte absolutisht i pavlefshėm. Madje duhet thėnė se, nė raste tė tilla, gjykata s'ka ēfarė tė anulojė, sepse qysh nė fillim ai do tė ishte nul. Prandaj mendoj se gjykata do tė konstatonte vetėm pavlefshmėrinė e tij. Akte apo veprime tė tilla nuk kanė fuqi juridike.

Pyetje: Cili ėshtė mendimi juaj pėr fletėt e votimit qė hidhen nė kutinė e gabuar?

- Pėr kėtė, shprehimisht nuk thuhet asgjė nė Kodin Zgjedhor. Nėse ligjbėrėsi, do tė dinte qė edhe kėto vota tė vlerėsoheshin, do tė duhej tė pėrcaktonte procedurėn qė do tė ndiqej, madje ajo duhej tė ishte tepėr e qartė, qė tė mos krijonte asnjė konfuzion apo keqinterpretim, qė tė mos lejonte asnjė lloj zvarritje qė mund tė linte shtigje pėr manipulim.

Ligjbėrėsi nė fakt, ėshtė kufizuar vetėm nė atė qė thuhet nė pikėn 2 tė nenit 106 tė Kodit Zgjedhor se: "Zgjedhėsi, pasi del nga dhoma e fshehtė, e hedh fletėn e votimit nė kutinė pėrkatėse". Indirekt dhe pa e shprehur, ligjbėrėsi nė kėtė mėnyrė, i ka thėnė zgjedhėsit dhe e ka paralajmėruar atė se riskun do ta mbante vetė nėse fletėn e votimit do ta hidhte jo nė kutinė pėrkatėse.

Pyetje: Tek ne janė bėrė disa zgjedhje. A ėshtė trajtuar ky problem? Kodi Zgjedhor ka pėsuar disa ndryshime. A ėshtė diskutuar ēėshtja e fletėve tė votimit qė mund tė hidhen nė kutinė e gabuar?

- Po, tek ne janė bėrė disa zgjedhje. Kodi Zgjedhor i miratuar nė 2003-shin ėshtė ndryshuar nė 2004-ėn, dy herė nė 2005-ėn, nė 2007-ėn, ndėrsa nė Dhjetor tė 2008-ės u miratua Kodi i ri. Nuk di tė jetė diskutuar ēėshtja e fletėve tė votimit qė mund tė hidheshin nė kutinė e gabuar. I sigurt ėshtė fakti se, nė tė gjitha ndryshimet qė i janė bėrė Kodit Zgjedhor, pėrmbajtja e nenit ku thuhet se zgjedhėsi duhet tė hedhė votėn nė kutinė pėrkatėse, nuk ka ndryshuar. Edhe nė zgjedhjet e mėparshme janė quajtur tė pavlefshme fletė votimi tė hedhura nė kuti tė gabuara.
************************************************** *****

Me kjarte e pastert sesa kaq, une nuk dij se si mundet te interpretohet ligji dhe kodi zgjedhor, e si pasoje te kuptohet edhe shkelja flagrante e te gjitha ligjeve, kodeve dhe procedurave nga ana e kamikazit Arben Ristani.

Prandaj, ne mund te flasim apo shkruajme me dite, jave, muaj e vite te tera, por e verteta eshte nje dhe vetem nje, e ajo e vertete gjendet ne Ligjin dhe Kodin Zgjedhor te Republikes se Shqiperise!

Shpetimi

kondita
24.05.2011, 10:51:33
O prite Shpetimi he advokati i Krastaq Rames!!!

po ku te beson njeriu se keto vota te teperta me shume se votues nuk i ka fut njeri apo tjetri dhe si te tilla te 850 votat e teperta, cilat jan ato qe duhet hudh poshte; te gjita te rames apo te gjitha te bashes?! Apo te secilit ne menyre lineare, ku perseri regultati do te ishte ne favor te Bashes.

Xuki
24.05.2011, 12:11:33
A ra bre qeveria shqiptare??????

Urime Partisė Demokratike nė krye me Salėn :)

gjarperi
24.05.2011, 12:22:56
Niazi Jaho: Veprimet e KQZ tė paligjshme dhe pa vlerė juridike

Luis Tanushi

Konstitucionalisti Niazi Jaho e ka vlerėsuar tė gjithė procesin e zhvilluar gjashtė ditėt e fundit nė KQZ, duke ndryshuar nė tavolinė rezultatin e zgjedhjeve pėr Tiranėn, si njė veprim pa asnjė vlerė juridike. Duke i cilėsuar vendimet e KQZ-sė si jo ligjore dhe arbitrare, Jaho shprehet nė kėtė intervistė pėr "Shekullin" se veprimet e KQZ-sė janė absolutisht tė pavlefshme. "Madje duhet thėnė se, nė raste tė tilla, gjykata s'ka ēfarė tė anulojė, sepse qysh nė fillim ai do tė ishte nul. Prandaj mendoj se gjykata do tė konstatonte vetėm pavlefshmėrinė e tij. Akte apo veprime tė tilla nuk kanė fuqi juridike",- thotė Jaho.

Pyetje: Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, me kėrkesėn e disa anėtarėve tė KZAZ-ve tė Tiranės, vendosi hapjen e kutive pėr tė numėruar dhe vlerėsuar fletėt e votimit tė hedhura nė kutitė e gabuara dhe tė cilėsuara si "tė kontestuara". Zoti Jaho, cili ėshtė mendimi juaj pėr kėtė ēėshtje, a ėshtė i bazuar nė ligj veprimi i KQZ-sė?

- Kodi Zgjedhor ka caktuar rregulla tė detyrueshme, si gjatė procesit tė numėrimit tė votave edhe pėr shqyrtimin e ēėshtjeve nga KQZ-ja. Nxjerrja e tabelės pėrmbledhėse tė rezultatit tė zgjedhjeve nga KZAZ-ja dhe nxjerrja e rezultateve nga KQZ-ja janė pėrcaktuar nė nenet 122 dhe 123 tė Kodit Zgjedhor. E shikoj tė nevojshme tė pėrmend se, pėr zgjedhjen e kryetarit dhe kėshillit bashkiak tė Bashkisė sė Tiranės, KZAZ-ja miraton tabelėn pėrmbledhėse tė rezultateve tė qendrave tė votimit tė njėsisė bashkiake pėrkatėse, ndėrsa kopja origjinale e tabelės pėrmbledhėse tė rezultateve dhe tabelat e rezultateve pėr ēdo qendėr votimi, dėrgohen nė KQZ pėr tė nxjerrė rezultatin sipas nenit 123 tė Kodit Zgjedhor. Kjo ndodh sepse, nė Kodin Zgjedhor tė miratuar nė Dhjetor tė vitit 2008, nuk u parashikua KZAZ e veēantė pėr Bashkinė e Tiranės.

Pyetje: Ēfarė thuhet nė Kodin Zgjedhor pėr nxjerrjen e rezultatit nga KQZ-ja?

- Nė nenin 123 tė Kodit Zgjedhor, thuhet se KQZ-ja nxjerr rezultatin pėr zonėn zgjedhore nė bazė tė rezultateve tė nxjerra nga KZAZ-ja e zonės pėrkatėse. Tabelėn pėrmbledhėse, ajo e miraton me vendim, jo mė vonė se 48 orė nga mbėrritja e tė gjitha tabelave tė zonės zgjedhore. Ėshtė e drejtė e KQZ-sė, qė tė bėjė korrigjimet pėrkatėse tė shifrave, duke u bazuar nė tabelat e rezultateve tė qendrave tė votimit.

Kur ky proces verifikimi ishte nė vazhdim, domethėnė i papėrfunduar, dhe qė duhet tė ēonte nė miratimin e tabelės pėrmbledhėse, KQZ-ja, pa marrė ndonjė vendim, por duke u bazuar vetėm nė kėrkesat e disa anėtarėve tė KZAZ-ve, kaloi nė njė proces tjetėr, tė paparashikuar nė ligj; urdhėroi hapjen e kutive pėr tė verifikuar dhe vlerėsuar fletėt e votimit tė hedhura nė kuti tė gabuara.

Pyetje: A mund tė pėrmendni shkeljet e vėrtetuara nė kėtė rast?

- KQZ-ja veproi nė kundėrshtim me nenin 123 tė Kodit Zgjedhor, sepse pa miratuar tabelėn pėrmbledhėse pėr rezultatin e zgjedhjeve pėr Bashkinė e Tiranės, ndėrmori veprime tė paparashikuara nė ligj. Nėse do tė miratonte tabelėn pėrmbledhėse, palėve tė interesuara, u lindte e drejta qė pėr kėtė vendim tė ankoheshin nė KQZ, sipas procedurave tė parashikuara nė pjesėn 10 tė kėtij Kodi, ku bėhet fjalė pėr ankimet administrative tė komisioneve zgjedhore.

Pyetje: Ju mė sipėr thatė se, pa miratuar ndonjė vendim, KQZ-ja hapi kutitė e votimit, pėr tė verifikuar, vlerėsuar dhe llogaritur nė rezultat edhe fletėt e votimit qė ishin gjetur nė kutitė e gabuara. A ėshtė i bazuar ky veprim?

- Fillimisht duhet thėnė se ky veprim u ndėrmor pa asnjė vendim. Si rrjedhojė, veprimi ėshtė arbitrar. E them kėtė sepse po tė ekzistonte njė vendim i tillė, do tė ishte bėrė i njohur, do tė zbardhej dhe publikohej. Ky qėndrim, pėrmendet edhe nė raportin paraprak tė fundit tė OSBE/ODIHR-it. Por, ēfarė vendimi mund tė merrte KQZ-ja, kur asnjė dispozitė e Kodit Zgjedhor dhe asnjė akt nėnligjor nuk e autorizonte atė tė hapte kutitė e votimit nė fazėn kur duhej miratuar tabela pėrmbledhėse!

Pyetje: Deri sa KQZ-ja nuk ka marrė ndonjė vendim, a lejohet ankimi nė Kolegjin Zgjedhor?

- Po, pala e interesuar mund tė ankohet nė Kolegj (neni 145/2 e Kodit Zgjedhor). Edhe pse nuk ka vendim, ankimi mund tė bėhej ndaj veprimit pėr hapjen e kutive. Edhe sikur tė ishte marrė njė vendim i tillė, ai do tė ishte absolutisht i pavlefshėm. Madje duhet thėnė se, nė raste tė tilla, gjykata s'ka ēfarė tė anulojė, sepse qysh nė fillim ai do tė ishte nul. Prandaj mendoj se gjykata do tė konstatonte vetėm pavlefshmėrinė e tij. Akte apo veprime tė tilla nuk kanė fuqi juridike.

Pyetje: Cili ėshtė mendimi juaj pėr fletėt e votimit qė hidhen nė kutinė e gabuar?

- Pėr kėtė, shprehimisht nuk thuhet asgjė nė Kodin Zgjedhor. Nėse ligjbėrėsi, do tė dinte qė edhe kėto vota tė vlerėsoheshin, do tė duhej tė pėrcaktonte procedurėn qė do tė ndiqej, madje ajo duhej tė ishte tepėr e qartė, qė tė mos krijonte asnjė konfuzion apo keqinterpretim, qė tė mos lejonte asnjė lloj zvarritje qė mund tė linte shtigje pėr manipulim.

Ligjbėrėsi nė fakt, ėshtė kufizuar vetėm nė atė qė thuhet nė pikėn 2 tė nenit 106 tė Kodit Zgjedhor se: "Zgjedhėsi, pasi del nga dhoma e fshehtė, e hedh fletėn e votimit nė kutinė pėrkatėse". Indirekt dhe pa e shprehur, ligjbėrėsi nė kėtė mėnyrė, i ka thėnė zgjedhėsit dhe e ka paralajmėruar atė se riskun do ta mbante vetė nėse fletėn e votimit do ta hidhte jo nė kutinė pėrkatėse.

Pyetje: Tek ne janė bėrė disa zgjedhje. A ėshtė trajtuar ky problem? Kodi Zgjedhor ka pėsuar disa ndryshime. A ėshtė diskutuar ēėshtja e fletėve tė votimit qė mund tė hidhen nė kutinė e gabuar?

- Po, tek ne janė bėrė disa zgjedhje. Kodi Zgjedhor i miratuar nė 2003-shin ėshtė ndryshuar nė 2004-ėn, dy herė nė 2005-ėn, nė 2007-ėn, ndėrsa nė Dhjetor tė 2008-ės u miratua Kodi i ri. Nuk di tė jetė diskutuar ēėshtja e fletėve tė votimit qė mund tė hidheshin nė kutinė e gabuar. I sigurt ėshtė fakti se, nė tė gjitha ndryshimet qė i janė bėrė Kodit Zgjedhor, pėrmbajtja e nenit ku thuhet se zgjedhėsi duhet tė hedhė votėn nė kutinė pėrkatėse, nuk ka ndryshuar. Edhe nė zgjedhjet e mėparshme janė quajtur tė pavlefshme fletė votimi tė hedhura nė kuti tė gabuara.
************************************************** *****

Me kjarte e pastert sesa kaq, une nuk dij se si mundet te interpretohet ligji dhe kodi zgjedhor, e si pasoje te kuptohet edhe shkelja flagrante e te gjitha ligjeve, kodeve dhe procedurave nga ana e kamikazit Arben Ristani.

Prandaj, ne mund te flasim apo shkruajme me dite, jave, muaj e vite te tera, por e verteta eshte nje dhe vetem nje, e ajo e vertete gjendet ne Ligjin dhe Kodin Zgjedhor te Republikes se Shqiperise!

Shpetimi
Te pershendes Shpetim dhe shume shpetima tjer, mos hargjoni energji, per qeverin e Shqiperis, se ka kush i kryen punet atje se boll e keni Krujen, po kthenu ne shtepin e juaj qe e keni llug, se mos po vjen naj kush tjeter" unmiku apo eulexi", e pastaj po ju jet hatri, nese nuk e livron aren tane ta livron fqiu, ju si duket jeni ardhe ne qate situat, spo kini qka i bani unmikut dhe eulexit e ju keni gjujtur Shqiperis.

Shpetimi
24.05.2011, 12:49:21
Te pershendes Shpetim dhe shume shpetima tjer, mos hargjoni energji, per qeverin e Shqiperis, se ka kush i kryen punet atje se boll e keni Krujen, po kthenu ne shtepin e juaj qe e keni llug, se mos po vjen naj kush tjeter" unmiku apo eulexi", e pastaj po ju jet hatri, nese nuk e livron aren tane ta livron fqiu, ju si duket jeni ardhe ne qate situat, spo kini qka i bani unmikut dhe eulexit e ju keni gjujtur Shqiperis.

gjarper, ajo "ara e palavruar" qe e paskemi lene ne Kosove, dhe te cilen ne mungesen tone po e lavrokan te tjeret, besoj se nuk eshte vetem e imja, por e ēdo shqiptari, pavaresishte se nga cila krahinė shqiptare vije ai.

Kur ka qene puna per problemet e medha politike ne Kosove, une e kam dhene mendimin tim (dhe jo vetem mendimin, por nejse!), dhe besoj se edhe ti i ke lexuar shkrimet e mija ne kete forum.
Gjarper, edhe per problemet politike ne Kosove, si per te kaluaren paksa me te larget, pra per kohen kur Kosova ishte e pushtuar nga RSFJ, ashtu edhe periudhen e pas vitit 1990 e ne vazhdimesi (per luften dhe Kosoven e pasluftes), une e ti kemi qene ne linja te ndryshme politike (une e kam perkrahur rrugen e luftetareve te lirise, kurse ti politiken pacifiste te titisteve me ne krye Ibrahim Rugoven).
Prandaj, nuk eshte aspak e quditshme qe edhe per sa i perket politikes zyrtare ne Shqiperi une e ti dallojme shume, sepse ti je ne perkrahje te mikut te deshmuar te Millosheviēit, Jonutallosit, Fazlliēit, e tjere armiq te deshmuar te kombit shqiptar, kunse une nuk e perkrahi ne asnje menyre nje njeri qe me gojen e vet ne Parlamentin e Shqiperise e ka pranuar se e ka thyer embargon e OKB-se ne dobi te Millosheviēit, dhe se Damir Fazlliēin e ka mik, te cilin "po te jet nevoja do ta sillte edhe ne Parlamentin shqiptar"!

Keto jane percaktime politike, ndaj dhe nuk ka nevoje te vazhdoj te sjell ketu.

Ndersa ju qe kerkoni qe te mos merremi me Shqiperine, sepse sipas jush ne "kosovaret e paskemi aren tone te papunuar", une nuk e dalloj asnje pellemb te tokes shqiptare si pjese te huaj, por 100% si atdhe i imi, ndaj dhe kudo qe te kete goditje, deme e prapesi kunder kombit tim, kur e shoh te arsyeshme e shpreh mendimin tim, e kur e ka kerkuar nevoja dhe i kam pasur mundesite, une edhe kam dhene diēka nga vetvehtja, edhe pse e di se borgji qe i kemi atdheut kurr nuk mund te paguhet!

Pushteti mund te merret me vote, por fatkeqesishte, kur dikujt ju ka dhene mundesia, jo rralle ai eshte marrur edhe me dhune. Prandaj siq po duket Sali Berisha edhe kete here po tenton qe Bashkine e Tiranes ta marr permes dhunes, kuptohet me ndihmen e kamikazeve te tij te KQZ-se.

Te shohim se sa gjate do ti gezohet Basha kesaj fitorje, qe lehte mund te shendrrohet ne "fitore te pirros", nese e kuptoni se ēka do te thote kjo shprehje.

Shpetimi

kondita
24.05.2011, 16:05:57
Valla more Shpetim qare pa te shkrue nuk po kam, se me te vertete kam pas nje binje se din diqka, po me qit broqkullen e fundit taman me binde qe je ba si te gjithe Xhabir Zharkat, e do zharka te tjere qe i din edhe ti, po qe po te vjen inati me i zan ne goje!

Percilja nje emision ku ishte drejtepersedrejti edhe Xhabir Zharku me do te shoqerise civile, po fatkeqesisht nuk e kam zene nga fillimi. Megjithate, edhe ata qfar e pash, po ma qon mallin e muhalifeve tua te keti tekstit tend ma lert drejtuar Gjarperit;

Edhe Zharku per qfardo qe e akuzonin keta te shoqerise civile “dhe i kerkonin dorheqjen si akt moral, ai (zharku) ua kthente; qfar akti morel po mednoni ju, qka eshte akti moral, kush jeni ju, qfar po mendoni ju se jam une, a dini kush jam une, a dini qka kam ba une per Kosoven (veq qe nuk ju thoshte qe i kam ndjet .urvat ne hotele luxoze te Tiranes), e kam lene Ameriken e Suedin per qit vend dhe qit popull (edhe veq qe nuk ju thojke qe edhe ketu te njejten gje po e beje, beni ne paqi qka me ba), rrejke se armet i kam pas njet me i dorzue po masi te me leshohet nje amnesti.... e nuk i permendke fare torturat, kercnimet dhe uzurpimet qe u kishte bere njerzve dhe nuk arsyetohej se me qfar mjete kishte ndertuar nje shtepi milionshe, si ishte arrestue ne Bulgari dhe sa mjete ishin derdhe ne xhirollogari te tije qe te shpetonte (nga se nuk ka qen fare i arrestuar, por e perdori stilin Afgan qe te pasurohet e tj. e tj.)-

Zoti Shpetimi, keni kujdes kur krokasni se keni bere diqka per atdheun, nga se atdheu nuk i ka tri dit, tri vite apo dhjet vite. Atdheu eshte i perhershem, andaj kontributi per atedhe duhet te jet i pandalshem brez pas brezi, duke dhene shembuj me nje cilesi te larte njerzore dhe jo si Zharket e sotit, te cilet na e qiten faqen e zeze ne kater anet, nga se nuk eshte vetem nje Zhark, po na u kan bere shume "sharka"!

Ju z. Shpetimi, panderprere thirreni ne ate "pacifistin" - kreatorin e PAVARSISE se Kosoves, kurse kurr nuk e zen PACIVISTIN e sotit, te cilit shkiet ne kater anet e Kosoves po edhe ne mes te Prishtines po ja rerkojne kalemin per fytyre dhe nuk po eshte i aft te marr as edhe nje mas ndeshkuese kunder tyre, perveq qe kur eshte "Vetvendosja" ne pyetja, eshte ne gjendje ta shpraz tere mllefin, dhunen dhe terrorin deri ne burgosjen ndaj tyre!!! Keta te "Vetvendosja", z. Shpetimi jan burgos nga serrbosllavet, rrah dhe qnjerzue, e tani amanetin po e vazhdon Qeveria e Hashim Pacifistit, i cili jo qe nuk ka aftesi ta kontrolloj pjesen veriore, po as pjesen Qendrore te Kosoves nga militaret dhe paramilitaret serrb!

Nese mendon per nje pacifizem Thaqist, ke te drejt z. Shpetimi, nga se Thaqi tani ka; FSK-en, Policin e Kosoves, Eulex-in, KFOR.in po edhe UNMIK-un, kurse Kreatori i PAVARSISE kishte pushtimin serbosllav, ku ishim te pa mbrojtur nga askush.

z.Shpetimi, mire e paska ceke parafolesi, se; neve njiherit duhet ta punojme aren tone, e me pastaj te shiqojme nese do kemi mundesi per ate te komshiut. Ju e dini qe Shqiperia eshte e lire dhe demokratike e udhehequr nga shqiptaret (ani se te dyt te pakulturuar dhe te shume etshem per pushtet), kurse Kosova akoma udheheqet pjeserisht nga UNMIK-u, Eulex-i, KFOR-i, ICO-ja e dhe nje pjese nga militaret dhe paramilitaret serboslav, qe kan arrite deri ne thellesi te Parlamentit te Kosoves me benificione te Ministrive dhe zv.ministrive te ndryshme qe aq ministri nuk i kan partit tjera ne koalicion!!!

Kosova sot po ballafaqohet me shume sfida te ndryshme, qe dita dites po i linde nga nje e dy te reja sikur topi i shutuar pa kontroll, e te gjitha keto me fajin e PACIFISTIT Hashim Thaqi, qe kurr nuk qe i vendosur, por njeri i luhatshem i rrethuar nga njerz te papergjegjshem, keqperdorues qe nga drejtoret e bankave deri dhe tenderet e ndryshme te dyshuara, vjedhjet dhe krimet ekonomike te ndryshme e tj. e tj.,. andaj, te pastrojme njiher oborrin ton, e pastaj te shofim.

Kruja
24.05.2011, 16:48:41
A ra bre qeveria shqiptare??????

Urime Partisė Demokratike nė krye me Salėn :)

Qeveria berisha nuk ka rrene sepse jemi ende ne para-demokraci. Kolegji Zgjedhor do jape nje vendim i cili do te tregoje qarte nese e kemi kaluar apo jo cakun e para-demokracise. Nese hyjme ne demokraci atehere qeveria berisha bie ne 2013ten me zgjedhje legjitime. Nese nuk hyjme dot ne demokraci atehere "rrnofte saliu" dhe "partia" por fundi do te jete tragjik per saliun. saliu nuk eshte nga ai celik qe duron IZOLIMIN, ka per te rrene si fik i kalbur si ne 1997-ten.

U binda me keto zgjedhje qe eshte vertet KARADUZE budall. Humbi sepse zgjedhjet i prishi. Shpresoja se ishte pak shejtan por doli krejt KARADUZE.

kondita
24.05.2011, 16:57:55
Qeveria berisha nuk ka rrene sepse jemi ende ne para-demokraci. Kolegji Zgjedhor do jape nje vendim i cili do te tregoje qarte nese e kemi kaluar apo jo cakun e para-demokracise. Nese hyjme ne demokraci atehere qeveria berisha bie ne 2013ten me zgjedhje legjitime. Nese nuk hyjme dot ne demokraci atehere "rrnofte saliu" dhe "partia" por fundi do te jete tragjik per saliun. saliu nuk eshte nga ai celik qe duron IZOLIMIN, ka per te rrene si fik i kalbur si ne 1997-ten.

U binda me keto zgjedhje qe eshte vertet KARADUZE budall. Humbi sepse zgjedhjet i prishi. Shpresoja se ishte pak shejtan por doli krejt KARADUZE.

hehehehe!

keq valla, mos me i hap kutit, Sala hajdut, me i hap kutit Sala hajdut, po juve qfar jeni, nga qfar planeti keni ardhe?!

ju vete i keni mbush kutit dhe po dalin shume e konsiderueshme e votave me teper se sa zgjedhes-votues!
Hjekjuni qe te dyve linearisht ne menyre te barabart nga aq vota sa kan dal me shume se votues dhe mbaroj puna, serish Basha Kryetar Bashkie!

Merreni vedin me te mire, se kalojne edhe keto kater vite, ashtu si kaluan edh ato vitet e zgjdhjeve parlamentare te 2009-tes, se e din Rama se nuk e don populli at ish te ve, drogemarres dhe lesh palar ore.

kondita
24.05.2011, 18:36:28
Para njezet vitesh e mbollem nje lule.
E mbuloi Tiranen provoje e shkule.
Por ne ket vite e mbuloi Lulzimi.
Oh sa e bukur dhe te kenaqe shijimi.
Shija e kesaj lulje e mbuloi Tiranen.
Vazhdo me ket shije Lulja ja ka anen.
Ky qytet i bukur sa hije te ka.
Sa e mire qe u bere,sa shije i dha.
E patesh jeten t,gjate edhe shum vjet tjera.
Me eren te shijshme Tiranes ju rrit vlera.
Lulja mbulue me ere Drandofili.
Kenaqen fluturat kendon Bilbili.
Une e emeroj lulen Lulzim Basha.
Edhe shum vite si kryetar te pafsha.
Urime Fitorja Lulzim Basha.

zef doda ch 23.05

Shpetimi
24.05.2011, 18:45:29
Zonja kondita, u preke pse ta permenda krye pacifistin (ne te vertete krye titistin) e Kosoves, leshpalarin Ibrahim Rugava?
Mos e merr afer zemres ate depsuz, se ai shkoj per lesh, por shikoja partine e tij se si i ka ardhur puna, jane bere pike e pes, ashtu siq eshte bere edhe ajo ish kreatura te ciles i ka sherbyer me aq devotshmeri, pra Jugosllavia e Titos.

E sa per pacifizmin e Hashim Thaēit (besa edhe te disa ish luftetareve tjere, nder te cilet eshte Ramushi), kam mendimin se jo qe ai eshte me te vertete pacifist, por siq duket edhe ai ka mesuar te beje politike te holle, prandaj sot eshte Kryeminister i Kosoves.
Bile ky nen sqetullen e tij e ka futur edhe djalin e vogel te Ibrahim Rugoves, Uken, voten e te cilit e ka shfrytzar per ta formuar Qeverine e re te Kosoves, duke i mundesuar vehtit edhe nje mandat per postin e Kryeministrit.

Ky fare pacifisti i pas luftes (ē“eshte e verteta pas luftes se armatosur te gjithe duhet te jane pacifist per sa i perket perdorimit te dhunes per te ardhur ne pushtet) Hashim Thaēi ka arritur qe per interesa te tij karrieriste ta shfrytzoj edhe ish Kryetarin e LDK-se Fatmir Sejdiun, por tani pas zgjedhjeve te fundit e shfrytezoj edhe Isa Mustafen, te cilin e detyroj qe te beje kompromis per zgjedhjen e Presidentes se Kosoves, duke i dhene mundesi vetvehtes te qendroj ne pushtet.

Zonja kondita, nese i ke lexuar shkrimet e mija per veprimet ose mosveprimet e Hashim Thēit dhe udheheqjes qendrore te PDK-se, sidomos kur ne pyetje kane qene ēeshtje madhore, perfshire ketu edhe privatizimet e ndermarrjeve me rendesi kombetare, apo edhe ne lidhje me nenshtrimin e here pas hershem para faktorit nderkombetar, besoj se e ke verejtur se kur ma ka marrur mendja se ata kane gabuar, une pa kurrfare hezitimi edhe i kam kritikuar.

Disa here e kam thene, po e perseris edhe njehere se;
- une nuk jam i varur nga politika ditore, nuk perfitoj dhe as qe pretendoj te perfitoj ndonjehere ndonje gje materiale nga Qeveria e Kosoves, nuk me lidh asnje interes personal me ndonjeren nga partite politike, qofte te Kosoves qofte te Shqiperise, por une kam qene dhe jam shume i lidhur me atdheun tim, dhe kur eshte kerkuar angazhimi im personal, ne baze te mundesive te mija personale kam dhene diēka nga vetja ime.

Zonja kondita, siq duket kjo e fundit, pra permendja (kesaj radhe pa modesti te tepruar) e angazhimit tim, per aq sa kam pasur mundesi, aftesi e guxim, ty te ka penguar me se shumti, ndaj dhe ke reaguar paksa me nervoze.

Une e dij se ju titistet e keni kete hendikep (hendikepin e angazhimit tuaj ne sherbim te ish pushtetit komunist, sigurisht kunder spektrit politik te atdhetareve shqiptar qe jane angazhuar per ēlirimin e Kosoves dhe trojeve tjera shqiptare nga kthetrate e okupatorit serbo/sllav), ndaj dhe nuk mund te duroni kur dikush e permend angazhimin e tij ne sherbim te ēeshtjes kombetare.
Ju jeni mesuar qe atdhetaret e vertete shqiptar te jane shume modest, bile teper-teper modest, te cilet vetem ne ndonje rast te rralle jane thirrur ne sakrificen e tyre ne sherbim te ēeshtjes kombetare, edhe ate vetem ndonje individ i papergaditur sa duhet politikisht, por qe pas luftes ja ka pasur endja te merret me politike.

Por ju titistet kete modesti te tepruar te atdhetareve shqiptar e keni keqperdorur (nuk e keni keqkuptuar, por qellimisht e keni keqperdorur), dhe ne vend qe te turperoheni e ta ulni koken per veprimet tuaja ne sherbim te okupatorit, ju jeni hedhur ne ofanzive propagandistike, sidomos kunder ish te burgosrve politik, e gjate dhe pas luftes edhe kunder ish pjestareve te UĒK-se, duke tentuar te krijoni pershtypjen se ju keni qene ne "te drejten tuaj" kur ishit te angazhuar ne sherbim te LKJ-se (kupto UDB-se), ndersa "nacionalistet", "irridentistet" dhe "enveristet" e Kosoves kane qene "armiq te popullit", te cilet me te "drejte" jane perndjekur e denuar nga regjimi i kohes.

Zonja kondita, per kete teme une kam edhe shume ēka te theme, por besoj se nuk ja vlen te hargjohet kohe me ty, sepse une jam plotesishte i bindur se ti je njera nder ato qe per nje kohe te gjate i ke sherbyer regjimit titist, ndersa pas vitit 1990 e ne vazhdimesi u sherben mbeturinave te atij regjimi tanime te perenduar, ashtu siq e merr ne mbrojtje edhe nje sherbetori te Sllobodan Millosheviēit e Damir Fazlliēit, e ky eshte dora vet dhendrrushi i Serbise Sali Rame Berisha.

Shpetimi

kondita
24.05.2011, 20:37:32
Zonja kondita, u preke pse ta permenda krye pacifistin (ne te vertete krye titistin) e Kosoves, leshpalarin Ibrahim Rugava?
Mos e merr afer zemres ate depsuz, se ai shkoj per lesh, por shikoja partine e tij se si i ka ardhur puna, jane bere pike e pes, ashtu siq eshte bere edhe ajo ish kreatura te ciles i ka sherbyer me aq devotshmeri, pra Jugosllavia e Titos.

E sa per pacifizmin e Hashim Thaēit (besa edhe te disa ish luftetareve tjere, nder te cilet eshte Ramushi), kam mendimin se jo qe ai eshte me te vertete pacifist, por siq duket edhe ai ka mesuar te beje politike te holle, prandaj sot eshte Kryeminister i Kosoves.
Bile ky nen sqetullen e tij e ka futur edhe djalin e vogel te Ibrahim Rugoves, Uken, voten e te cilit e ka shfrytzar per ta formuar Qeverine e re te Kosoves, duke i mundesuar vehtit edhe nje mandat per postin e Kryeministrit.

Ky fare pacifisti i pas luftes (ē“eshte e verteta pas luftes se armatosur te gjithe duhet te jane pacifist per sa i perket perdorimit te dhunes per te ardhur ne pushtet) Hashim Thaēi ka arritur qe per interesa te tij karrieriste ta shfrytzoj edhe ish Kryetarin e LDK-se Fatmir Sejdiun, por tani pas zgjedhjeve te fundit e shfrytezoj edhe Isa Mustafen, te cilin e detyroj qe te beje kompromis per zgjedhjen e Presidentes se Kosoves, duke i dhene mundesi vetvehtes te qendroj ne pushtet.

Zonja kondita, nese i ke lexuar shkrimet e mija per veprimet ose mosveprimet e Hashim Thēit dhe udheheqjes qendrore te PDK-se, sidomos kur ne pyetje kane qene ēeshtje madhore, perfshire ketu edhe privatizimet e ndermarrjeve me rendesi kombetare, apo edhe ne lidhje me nenshtrimin e here pas hershem para faktorit nderkombetar, besoj se e ke verejtur se kur ma ka marrur mendja se ata kane gabuar, une pa kurrfare hezitimi edhe i kam kritikuar.

Disa here e kam thene, po e perseris edhe njehere se;
- une nuk jam i varur nga politika ditore, nuk perfitoj dhe as qe pretendoj te perfitoj ndonjehere ndonje gje materiale nga Qeveria e Kosoves, nuk me lidh asnje interes personal me ndonjeren nga partite politike, qofte te Kosoves qofte te Shqiperise, por une kam qene dhe jam shume i lidhur me atdheun tim, dhe kur eshte kerkuar angazhimi im personal, ne baze te mundesive te mija personale kam dhene diēka nga vetja ime.

Zonja kondita, siq duket kjo e fundit, pra permendja (kesaj radhe pa modesti te tepruar) e angazhimit tim, per aq sa kam pasur mundesi, aftesi e guxim, ty te ka penguar me se shumti, ndaj dhe ke reaguar paksa me nervoze.

Une e dij se ju titistet e keni kete hendikep (hendikepin e angazhimit tuaj ne sherbim te ish pushtetit komunist, sigurisht kunder spektrit politik te atdhetareve shqiptar qe jane angazhuar per ēlirimin e Kosoves dhe trojeve tjera shqiptare nga kthetrate e okupatorit serbo/sllav), ndaj dhe nuk mund te duroni kur dikush e permend angazhimin e tij ne sherbim te ēeshtjes kombetare.
Ju jeni mesuar qe atdhetaret e vertete shqiptar te jane shume modest, bile teper-teper modest, te cilet vetem ne ndonje rast te rralle jane thirrur ne sakrificen e tyre ne sherbim te ēeshtjes kombetare, edhe ate vetem ndonje individ i papergaditur sa duhet politikisht, por qe pas luftes ja ka pasur endja te merret me politike.

Por ju titistet kete modesti te tepruar te atdhetareve shqiptar e keni keqperdorur (nuk e keni keqkuptuar, por qellimisht e keni keqperdorur), dhe ne vend qe te turperoheni e ta ulni koken per veprimet tuaja ne sherbim te okupatorit, ju jeni hedhur ne ofanzive propagandistike, sidomos kunder ish te burgosrve politik, e gjate dhe pas luftes edhe kunder ish pjestareve te UĒK-se, duke tentuar te krijoni pershtypjen se ju keni qene ne "te drejten tuaj" kur ishit te angazhuar ne sherbim te LKJ-se (kupto UDB-se), ndersa "nacionalistet", "irridentistet" dhe "enveristet" e Kosoves kane qene "armiq te popullit", te cilet me te "drejte" jane perndjekur e denuar nga regjimi i kohes.

Zonja kondita, per kete teme une kam edhe shume ēka te theme, por besoj se nuk ja vlen te hargjohet kohe me ty, sepse une jam plotesishte i bindur se ti je njera nder ato qe per nje kohe te gjate i ke sherbyer regjimit titist, ndersa pas vitit 1990 e ne vazhdimesi u sherben mbeturinave te atij regjimi tanime te perenduar, ashtu siq e merr ne mbrojtje edhe nje sherbetori te Sllobodan Millosheviēit e Damir Fazlliēit, e ky eshte dora vet dhendrrushi i Serbise Sali Rame Berisha.

Shpetimi

Jo ore Shpetimi
Une nuk merzitem nga keta leshpalaret e sotem e qfar thone, me rendesi qe une nuk kam gabuar kurr qe e kam vlerlsua larte Personalitetin e Ibrahim Rugoves edhepse ju mundoheni kot ta paraqitni si njeri te deshtuar, nga se koha po e tregon qe ai ja arriti te gjithe ate premtim qe e beri. Por, qe tani ,punet kan ngele mu aty ku edhe e la e shkoj. Pavarsia e Hashim Thaqit ishte vetem riperseritje e shpalljes as me shume dhe as me pak, por e keqja u be qe me keta lopar qe e kan marr pushtetin me vota te vjedhura (deshmitar i te ciles je edhe ti vet), premtimet po mbesin vetem ne leter! Hashim Thaqi genjeu gjithe Kosoven po edhe me gjer kur premtoj njohjen e mbi njiqind shteteve brenda vitit, genjeu kur tha se do kete mbrenda gjasht muajve te qeverisjes 24 ore rryme, genjeu kur premtoj se do kete uj te pijshem 24 ore ne dite, genjeu qka nuk genjeu dhe ne fund genjeu kur tha se rritja e rroges do te behet prej 1 janarit 2011, ku per muajin janar, shkurt e ndoshta edhe Mars nuk u paguan ato ndryshime!!! Ne shtetet perendimore z.Shpetimi per keto genjeshtra do te kishte ra Qeveria si e pa suksesshme, por qe turpi nuk e paskesh mbyt asken, nuk po e mbyte as Hashim Burojen me Co, po as shpetimet e pa shpetim, e tani mundohen te kapen per te Dr.Ibrahim Rugoves, i cili premtimet na i beri realitet, deshen apo nuk deshen deshtaket, hajdutet dhe kriminelet, te cileve aktakuzat nuk po ju ndalen nga dita ne dite!!!

Nuk e kam fjalen per aktakuzat e nderkombetarve, po per aktakuzat e qytetarve dhe Kryetarit te komisionit kunder Korrupcion, i cili pikerisht sot u prononcua se se shpejti do te bien ne rrjet edhe peshqit e mdhenj!!!

Tani keta peshq z.Shpetimi jan te gjall, nuk kan ngordh, po se sa do te kete sukses drejtesia qe keta peshqi ti qes para bankes se zeze, veshtire se ka mundesi, pasi qe Minister i Drejtesise eshte perfaqsuesi i Peshqeve te mdhenje, e ti kunder ketyre Peshqive z.shpetimi nuk ke as guximin te shkruash, andaj merresh me te vdekurit, nga se nuk ja ke friken atyre se nuk jan ne kete bote!

z.Shpetimi, Dr.Ibrahim Rugova askujt nuk i ka ndertue shtepi, kisha, ambulanta dhe traktor e as qe ka pas ministra dhe zv.ministra serrb ne Presidencen e vete, kurse sot keta te preferuarit tuaj vertete jan bere Tit e kaluar Titos per "muti-etniqki" e kaluar "vllaznim-bashkim"-it!!!

A po ja ngjes z.Shpetimi, api eshte e vertete kjo qfar po te them une?!

Ku e kemi flamurin, lirin, kufijt e mbrojtur, doganat, tabelat e shume e shume tjera?!

Kruja
25.05.2011, 00:16:38
E tille eshte 'fitorja' e sales, ja ka fut vedit dhe nuk po i dalin gishtat se u plak, ja ka zene artriti gishtat, ja ka shtrembu brenda si cengela. Tani po i thote BE kerko ndihme nese nuk i nxjerr dot gishtat; goxha siklet e ka kapur Sali Binladenin.

Demokracia fitoi me fitoren e Rames dhe demokracia humbi me 'fitoren' e ristanit. Beteja per demokracine vazhdon. Te shohim a do te fitoje demokracia apo salibinladeni. Sali binladani i perket diktatures, i perket te shkuares, njuk ka te ardhme sepse SaliBinladenin e mban peng e kaluara dhe e sotmja.

Sali binladeni nuk i hapi kutite edhe pse u tha hapur se nuk kerkohet ndryshim rezultati. Kurse sot i hap pa ja kerkuar njeri dhe e ndryshon rezultatin. Duket se sa 'demokrat' eshte KARADUZA. Karaduza eshte 'ultra' 'demokrat' sic edhe ishte 'ultra' 'komunist'. KARADUZA eshte 'ultraKONFORMIST' HITLER DUCE STALIN BINLADEN i votes se popullit.

Pasi i humbi Zgjedhjet, BinLadeni i prishi Zgjedhjet. Grinci vjedh Krishtlindjet, Saliu vjedh Zgjedhjet.

Grasha_1
25.05.2011, 00:26:32
A edhe ti tek je me Socijalistat a? tu qi m“dole prej hujt krejt.

trixi
25.05.2011, 00:28:24
Shpetimi veq po shkon si Muqa mas Daive ,se lidhje ska se ka sa po shkon pasuli ne Shqipri.......veq po ja bon rrafsh Krujes deri sa tja then qafen......

Ndriti
25.05.2011, 00:31:42
Shpetimi veq po shkon si Muqa mas Daive ,se lidhje ska se ka sa po shkon pasuli ne Shqipri.......veq po ja bon rrafsh Krujes deri sa tja then qafen......

Kur pe shpallin defenitivisht rezultatin atje, se nuk e la edhe ktyne dyve pa ja u pru nga nje porcion qasishe qysh ja u pruna prame juve. Kame kam me shkue a, masi pi jepke fale ai shitsi. : )))))

Ndriti!

trixi
25.05.2011, 00:42:38
Kur pe shpallin defenitivisht rezultatin atje, se nuk e la edhe ktyne dyve pa ja u pru nga nje porcion qasishe qysh ja u pruna prame juve. Kame kam me shkue a, masi pi jepke fale ai shitsi. : )))))

Ndriti!

O ketyre Ndriti edhe mjalt me ju prue mbas rezultatit se idhet ka me ju ardhe ........hahahahah

Ndriti
25.05.2011, 00:50:28
O ketyre Ndriti edhe mjalt me ju prue mbas rezultatit se idhet ka me ju ardhe ........hahahahah

Jo e bo se besoj, pajtohen edhe keta, ani kur ti shohin ato porcionet e Dajtit, haj haj, bile edhe bashke vallzojne, qy. Keshtu e ka demokracia, enveri u dek moti. : ))))))

Rrofshin gjeneratat e reja ne gjithe Shqiperine Etnike!

Ndriti!

trixi
25.05.2011, 00:52:57
Jo e bo se besoj, pajtohen edhe keta, ani kur ti shohin ato porcionet e Dajtit, haj haj, bile edhe bashke vallzojne, qy. Keshtu e ka demokracia, enveri u dek moti. : ))))))

Rrofshin gjeneratat e reja ne gjithe Shqiperine Etnike!

Ndriti!

Eh me dit Enveri se kon e ka lon mbrapa ,me buzqeshje kish shku andej........hahahahah

Ndriti
25.05.2011, 01:20:42
Eh me dit Enveri se kon e ka lon mbrapa ,me buzqeshje kish shku andej........hahahahah

M`vjen keq vallha beli, s`un e din a, moti e ka hanger fiqin ai.

Ndriti : ))))))))

Shpejtimi
25.05.2011, 03:13:12
Demokracia hahet kokerr, kokerr!A monokracia perbinte
te gjitha kokerrat pernjehere!?
Tani keta pasardhesit e monokracise kuptohet qe i nguc
dhe i lendon revolta ndaj demokracise.I lendon sepse
nuk munden te i bejne lemsh kokrrat kesaj radhe per te
i perbi me nje gerrqame.He, he kjo dreq demokraci dallon nga monokracia.Per dallim nga ata qe i hypnine mbi shpine monokracise e nuk i zbritnine me kurre,perkundrazi,
demokracia nuk hec fare ne kembe.Ate e bartin gjithnje
mbi supe ata qe duan ta dhunojne.

Shpetimi
25.05.2011, 07:18:06
Zonja kondita, une nuk merrem tani per se vdekuri me Ibrahim Rugoven, por ate leshpalar (siq po shprehesh ti) e kam vleresuar si antishqiptar qysh se ka filluar te merret me LDK-ne (as themelues i saj nuk eshte, por eshte katapultuar me porosi te UDB-se ne krye te saje), e sidomos kur ka filluar te sabotoj me ēfare ka pasur ne dore luften e drejte te UĒK-se, themeluesit dhe pjestaret e se ciles i ka quajtur here "dore e zgjatur e Serbise", here "njerz te Arkanit apo Sheshelit" (qudi qysh nuk thoshte te UDB-se, por te terroristit Arkan e te ultra-nacionalistit Sheshel!), e ne fund kur doli se ata jane shqiptar e bije e bija shqiptaresh, i quajti njerz te "frustruar", te cilet kur bene atentat mbi rektorin e dhunshem serb te Universitetit te Prishtines tha se "duhet qe ti zbuloj FBI-ja amerikane"!

keto jane vetem pak nga ato "margaritaret" qe me kane bindur plotesishte se prapa fytyres antipatike te Ibrahim Rugoves fshihet dora gjakatare e Serbise, ndaj dhe asnjehere nuk kam pasur besim tek ky mistrec titist!

Zonja kondita, nese ti si femer qe je ke pasur deshire qe te mbahesh "per te Ibrahim Rugoves", une si mashkull nuk besoj se ka pasur as Fana e tij ne ēka te mbahet.
Mos u prek per kete fjaline e fundit, sepse ti vet e fillon me fjale te renda, e kur te tjeret ta kthejne, atehere behesh nervoz e ankohesh.

Zonja kondita, ne mes tjerash ti thua, citoj: "... ju mundoheni kot ta paraqitni si njeri te deshtuar, nga se koha po e tregon qe ai ja arriti te gjithe ate premtim qe e beri."

E ēfare arriti Rugova me politiken e tij pacifiste?!
Asgje tjeter, pos pacifizimin e nje numri shume te madh shqiptaresh, duke i frikesuar se me lufte Serbine kurr nuk mund ta largojme nga Kosova, sepse sipas tij; "po te donte Serbia, neve na zhduk per dy-tri dite"!
Kjo eshte nje thenje e tij autentike ne nje konference shtypi ne "te xhumate" e tij te famshme, e jo sajese e imja apo e dikujt tjeter!

Per mos tu zgjatur me shume me "trimerite" e "menqurite" tjera te Ibrahim Rugoves, me kete rast nje gje duhet theksuar.
Ku ishte Ibrahim Rugova kur u ēlirua Kosova?!
Pergjigja eshte e thjeshte; si azilant ne Itali. E pra pse nuk ishte edhe ai ne Kosove, aty ku ishin shumica e Shtabit te Pergjithshem te UĒK-se, ne mesin e te cileve edhe Hashim broja, ose te pakten pse nuk ishte ne Shqiperi?!
Ta theme une pse nuk ishte!
Nuk ishte sepse ai kurr nuk e ka besuar se Kosova do te ēlirohet nga Serbia, dhe e vetmja alternative e tij ishte dhenja (dhurimi) i njelloj autonomie te Kosoves, edhe ate si lemoshe nga regjimi i Millosheviēit.

Pastaj, pse Ibrahim Rugova nuk deshi te kthehej menjehere pas luftes ne kosove, por ju deshten dy muaj per tu bindur se "duhej" te kthehej?!
Pse Ibrahim Rugova kerkoj nga faktoret nderkombetar qe se pari te ēarmatosej UĒK-ja, dhe vetem pastaj ai do te kthehej ne Kosove?!

Keto pergjigje jepi ti zonja kondita, sepse besoj se e din se ēfare mendimi kam une per nje qyqar si ai.

Zonja kondita, as une nuk jam i kenaqur me te arriturat e deritanishme ne Kosove, kam edhe verejtjet e mija per klasen e re politike te Kosoves, pra edhe per Hashim Thaēin, por nje gje nuk mund ta mohsh as ti:
- sot ne Kosove nuk eshte as ushtria, as policia dhe as administrata serbe prezente, por eshte FSK-ja, si pararendese e ushtrise se ardhshme te Kosoves, eshte policia e Kosoves, dhe eshte administrata e Republikes se Kosoves.
Ndersa "shpallja Republiken e Kosoves" (as ajo shpallje nuk eshte bere nga LDK-ja dhe Ibrahim Rugova, por nga ish Kuvendi i KSAK, por nejse), qe sipas teje Hashim Thaēi vetem sa e ka "shpallur diēka qe ka ekzistuar"(!), me thuaj kondita, ēfare rezultatesh ka arritur ajo republike fantome (mos ma permend tani Qeverine e Bujar Bukoshit, sepse vetem para nga mergimtaret ka mbledhur, nje pjese e te cilave kane perfunduar ne xhepat e thelle te "qeveritareve" te asaj kohe), dhe kush e beri luften e armatosur per ēlirimin e Kosoves?!

Nuk e dij se si pergjigjesh ti, por e gjithe bota e din se luften per ēlirimin e Kosoves e beri UĒK-ja, pjetar i te ciles lufte ka qene edhe Hashim Thaēi.
Ndersa Ibrahim Rugova dhe sejmenet e tij, kuptohet ne perjashtim te atyre ish antareve te LDK-se qe nuk e degjuan lidershipin e LDK-se dhe ju bashkuan UĒK-se, vetem sa e sabotuan luften e armatosur, duke bere perpjekje edhe te krijojne amulli e anarki permes FARK-ut famkeq.

Zonja kondita, kjo polemike nuk e ka vendi tek kjo teme, prandaj une nuk do te zgjatem me teper.

Shpetimi

Shpetimi
25.05.2011, 07:34:33
Rezart Palluqi

Kadareja tregohet shumė naiv kur i kėrkon dorėheqje agresorit z. Basha tė reflektojė qytetėrim dhe tolerenacė. Ai shpreson nėpėrmjet njė letre pa nerv, pa pasion, tė bindė zotin Basha pėr tė mirėn e kombit, tė japė dorėheqje nga kandidatura pėr kryetar bashkie. Qė tė mos mė keqkuptojnė lexuesit e kėsaj letre, unė e pėrshėndes nga njė anė letrėn e Kadaresė. Ajo u shkruajt dhe publikua nė kohėn e duhur. Vetėm, se letra tė tilla, nuk i shkojnė pėr shtat, kalibrit tė Kadaresė. Ai njihet si njė shkrimtar qė lufton me veprat e tij tiraninė njerėzore. Disa prej romanėve tė tij i trajtojnė me mjeshtri dhe finokėri sistemet e ndėrlikuar qė ngrijnė tiranėt mbi kurrizin e popujve tė tyre.


Shkurt, unė personalisht pata shpresuar tė lexoj prej Kadaresė njė letėr krejt tė ndryshme nga ajo e sa-popublikuar nė disa gazeta shqiptare, ndėr tė tjerash, gazetėn Shekulli.


Kuptohet qė Kadareja pėrpiqet nėpėrmjet njė letre tė qetė, tė mos i hedhė benzinė zjarrit qė po ndizet kohėt e fundit. Por, kjo s'e frenon njė shkrimtar t'i distancohet zjarrit tė lirisė sė popullit tė tij. Ai s'hedh as benzinė, por as i hedh rėrė zjarrit me letrėn qė i drejtoi Bashės.


Si ėshtė e mundur, tė tregohesh kaq i butė ndaj njė zjarri tė egėr qė po e djeg trupin e lirisė sė popullit tėnd nė mes tė ditės? Bėhet fjalė pėr gjėnė mė themelore, zoti Kadare,votėn e lirė, frymėn e lirisė demokratik dhe jo njė sherr ordiner ndėrpatiak i bazuar nė interesa personale..


Po tė isha nė vendin tuaj, unė s'do ti drejtohesha zotit Basha , sic bėtė ju, pėr dy arsye :

1) Zoti Basha ėshtė levė e zotit Berisha. Basha nė fillim pohoi se do ta njihte rezultatin, mė vonė zbatoi urdhėrin/kėshillėn e Berishės pėr tė rinumėruar votat.

2) KQZ, nė realtiet ėshtė njė institucion i panvarur, qėndron mbi cdo parti pjesėmarrėse nė zgjedhje. Unė pra , do t'i drejtohesha zotit Ristani e t'i bėja atij thirrje tė mos punonte me dy standarde, sic pohojnė me tė drejtė specialistėt e ligjit.


Ju thoni, se si shkrimtar, pėrpiqeni tė mos merrni anė politike, pra tė reflektoni asnjanjėsi. Por, ju kur i drejtoheni zotit Basha, merrni automatikisht anė politike, sepse i kėrkoni lėmoshė ( nė vend qė t'i drejtoheni problemit me shpatėn e shkrimtarit nė dorė) zotit Lulzim Basha, i cili sipas dėshmive tė shumta ( uroj qė tė mos jenė spekullime politike) ka blerė dhjetėra mijėra vota, ndėr tė tjera, votat e 30 mijė kosovarėve.

Deri diku kishte tė drejtė gazeta Koha Jonė kur e rititulloi letrėn tuaj: Zoti Basha, hapni rrugė budallait.


Si ėshtė e mundur qė njė shkrimtar si ju, qė digjeni nga njė dėshirė e zjarrtė pėr tė luftuar mermimangat e tiranėve, tė tregoheni pėr tė satėn herė kaq i dobėt, frikacak ? Me letrėn tuaj ju vetėm se lani gojėn me ujė tė vdekur.


Ėshtė vota ajo qė e detyron zotin Basha apo Rama tė japė dorėheqje nga gara pėr kryetar bashkie. Gara edhe pse me rezultat mjaft tė ngushtė, shpalli zotin Rama si fitimtar. Unė jam pro idesė sė ndėrrimit nė politikė, pra s'kam asnjė kundėrshtim qė zoti Rama, pas 12 vite qeverisjeje humbet. Por, ja qė populli tiranas zgjodhi zotin Rama pėr tė katėrtėn herė.


Ėshtė njėlloj sikur ju, pėr njė votė tė fitoni njė cmim letrar, dhe kundėrshtari juaj t'i kėrkojė jurisė letrare tė rinumėrojė votat? Dhe juria e njėanshme t'jua anullojė cmimin letrar, qė ju nė fakt e merituat. Si do tė reagonit ju, zoti Kadare?


Ju, gjatė njė interviste letrare, keni pohuar se s'do t'i ndryshonit as edhe njė gėrmė romameve tuaja tė shkruar 30 vitė mė parė. Po rinumėrimin e votave,gjasmė tė gabuara pėrse s'e denoncuat drejtpėrdrejt?


Personalisht, po rivėrtetohet ideja ime e vjetėr, qė ju si shkrimtar keni meritė, vetėm se ju guxoni te denonconi tiranėt e vdekur. Tiraninė e kohės tuaj, si ajo enveriane, edhe kjo berishiane, ju s'keni guxuar deri mė sot ta godisni me cekicin e drejtėsisė, ashtu sic i ka hije njė shkrimtari universal, sic pretendoni tė jeni.


Nė mbyllje, e patė shumė mirė, se sa efekt pati letra juaj.

Nuk them se Basha do t'i bindej letrės tėnde denoncuese, por tė paktėn atėherė ju do e kishit bėrė detyrėn tuaj.

Me tė drejtė ai ju pėrgjigj: tėrheqja ime nga gara do tė ishte antidemokratike.


E pyes dhe e ripyes vehten, se si shpresuat ju qė zoti Basha tė distancohej nga kjo garė vdekjeprurėse?

Njė dorėheqje tė tillė e kemi parė rrallė herė tė ndodhė nė vendet me zhvillim tė lartė demokratik dhe jo mė nė Shqipėri ku demokracia shqiptare ėshtė katandisur nė nivele shumė tė ulėta. Si besuat ju nė njė mrekulli tė tillė?


Vetėm se nė rastin e Bashės ai po rizgjidhet me liri tė vjedhur, vota tė pamerituara, vota tė zhgėnjyera, tradhtuara, tė cilat me vetėdije, fluturuan nė kutitė e gabuara, ose humnerėn tragjike, nga ato humnerat tragjike qė Eskili, heroi tragjik qė ju ka frymėzuar kaq shumė, skicon nė veprat e tij.


Sidoqoftė, ju e latė gojėn me kryet e gomarit, sic thotė edhe fjala e urtė popullore.

I kėrkuat lėmoshė Tiranit tė japė dorehėqje, si njė njeri sakat,

ose iluminist francez i shekullit tė tetėmbėdhjetė dhe jo me shpatė nė dorė...


Ju pėrshėndes me adhurim nga hollanda,


Do vazhdoj t'ju lexoj, tė krenohem pėrpara holandezėve me veprat tuaja, ndėrsa nė kujtesė do t'ju mbaj mend, si shkrimtari trim, qė i preu kokat tiranėve tė vdekur...

Agroni
25.05.2011, 12:06:11
Te Pershendes Agroni, une pajtohem me ju, une nuk them se Kadare eshte Rus, por ne pergjithsi ketu kemi te bejme luften ideologjike, une ne vende te Kadares do ti kisha bere thirrje te terhiqen dy kandidatet,nese deshirojm te jemi te sinqert dhe nese deshirojme qetesi, Kadareja ka mendimin e vete, por po shifet se ende ne bindjen e tina ka ide te se kalures se hidhur.

Ose ti lehet te vendose gjygji kushtetues i Shqiperis, sepse ka kaluar koha e revulucioneve?, meqene se mua nuk me takon te perzihem ne punet e Shqiperis, sepse aty ka ende njerez Te menqur qe ta nxjerrin shtetin nga kjo krize politike, por ajo do te ndodhe kur ti thone lamtumir politikes Rama dhe Salihu


Gjarperi,

nuk eshte problemi i vetem nje kandidati ketu, por menyra sesi Intstitucionet po i kryejne detyrat e tyre.
Gjarperi, kondita, trixi, keni pare diku qe KQZ shkon e futet ne berllog te mbledhe votat e pavlefshme?
Lerini menjane ankesat e partive, po shikoni mendimet e vezhguesve te huaj dhe vendore, perfaqesuesit e BE-se dhe SHBA-ve dhe e shihni se demokracia ne Shqiperi po vritet ne menyre te paturpshme...

trixi
25.05.2011, 12:35:54
Gjarperi,

nuk eshte problemi i vetem nje kandidati ketu, por menyra sesi Intstitucionet po i kryejne detyrat e tyre.
Gjarperi, kondita, trixi, keni pare diku qe KQZ shkon e futet ne berllog te mbledhe votat e pavlefshme?
Lerini menjane ankesat e partive, po shikoni mendimet e vezhguesve te huaj dhe vendore, perfaqesuesit e BE-se dhe SHBA-ve dhe e shihni se demokracia ne Shqiperi po vritet ne menyre te paturpshme...

E vertet Agron ,por me thuaj se qka eshte kah shkon ne rregull qe do te bente vetem zghedhjet e parregullta,ka shumeqka qe po shkon kendej e andej pa rregull ...por kujt po i kerset se ....ata po i reregullojn punet e veta se si po dojn e pak ka rendesi se a te pelqen ty apo mue,keshto shqipet se kan ndermend me u mbush mend kur eshte interesi i vet partiak(personal)......

ps.
Shihi grevistet ne Prishtin apo Veriun e Kosoves mendon se eshte ne rregull diqka aty......eh interesi interesi .....po i harrojn te gjitha........

klm

Ndriti
25.05.2011, 13:24:35
E vertet Agron ,por me thuaj se qka eshte kah shkon ne rregull qe do te bente vetem zghedhjet e parregullta,ka shumeqka qe po shkon kendej e andej pa rregull ...por kujt po i kerset se ....ata po i reregullojn punet e veta se si po dojn e pak ka rendesi se a te pelqen ty apo mue,keshto shqipet se kan ndermend me u mbush mend kur eshte interesi i vet partiak(personal)......

ps.
Shihi grevistet ne Prishtin apo Veriun e Kosoves mendon se eshte ne rregull diqka aty......eh interesi interesi .....po i harrojn te gjitha........

klm

O ti dost, mfl qe po ta bej nje quote qetu, : ). Keta baco qeshtu e kane terezit, me jomshe sa t`munden n`emer t`politikse ditore dhe clirimit qe e beri Amerika se jo kta, po qu han ktyne shume a po ka mileti a jo. Me rendesi eshte me leh qashtu si Xhabir Zharku qe lehke te dielen ne nje emision te Policise se vec kta kane luftu e tash kane te drejt me hanger pllame pllame Kosoven tej sa ta hane edhe kryet e vet.

Ndriti!

P.S. Ty ste replikova direkt a, vec per okolla. : )))))))

gjarperi
25.05.2011, 13:41:22
Te pershendes Shpetimi, drejten me te thane mua as qe me intereson se kushe fiton ne Shqiperi Edi Rama apo lulzim Basha, sepse per kete vendosin populli i cili voton, dhe jame i bindur se kur dikush nuk ka drejt vote, se di pse hargjon kaqe shume energji, dhe ti perzihet sovranit te popullit(votuesit), kurse sa i perket politikes pro milloshevjane si duket e keni gabuar adresen apo mundohesh te shtremberon te verteten, milloshi ishte socialist, rama socialist kah ideologjija, dhe nese je i drejt vetem tregom kush ishte ne delegacion kur vizituan beogradin dhe ja urun kryetarllakun e millosheviqit, kur i muarr frenat per asgjasimin e popullit Shqipetar te Kosoves, sipas meje nuk ishin demokratet por socialistet e tu, por gjuha eshte prej tuli, kah tja majsh ajo shkon, e realiteti eshte tjeter, por jam i bindur se kur te perfundon kjo fushat e eger e juaja dhe disave ndaj demokratve, ndoshta ktheheni te socialistet(komunistet ) e kosoves qe cdo dite po e qojne ne hymner popullin e Kosoves.

Shpetimi
25.05.2011, 15:20:22
Te pershendes Shpetimi, drejten me te thane mua as qe me intereson se kushe fiton ne Shqiperi Edi Rama apo lulzim Basha, sepse per kete vendosin populli i cili voton, dhe jame i bindur se kur dikush nuk ka drejt vote, se di pse hargjon kaqe shume energji, dhe ti perzihet sovranit te popullit(votuesit), kurse sa i perket politikes pro milloshevjane si duket e keni gabuar adresen apo mundohesh te shtremberon te verteten, milloshi ishte socialist, rama socialist kah ideologjija, dhe nese je i drejt vetem tregom kush ishte ne delegacion kur vizituan beogradin dhe ja urun kryetarllakun e millosheviqit, kur i muarr frenat per asgjasimin e popullit Shqipetar te Kosoves, sipas meje nuk ishin demokratet por socialistet e tu, por gjuha eshte prej tuli, kah tja majsh ajo shkon, e realiteti eshte tjeter, por jam i bindur se kur te perfundon kjo fushat e eger e juaja dhe disave ndaj demokratve, ndoshta ktheheni te socialistet(komunistet ) e kosoves qe cdo dite po e qojne ne hymner popullin e Kosoves.

gjarper, e dij se te intereson edhe fort bile se kush fiton ne Shqiperi, kuptohet nese je edhe ti shqiptar (jo kosovar pa percaktim kombetar, por shqiptar!), ashtu siq me intereson edhe mua.
Por ti gjarper e perkrah nje mik te deshmuar me vepra te Sllobodan Millosheviēit (hej gjarper, vet Sali Berisha ne Kuvendin e Shqiperise e ka pranuar se e ka thyer embargon e OKB-se kunder Serbise millosheviēiane, prandaj fol me fakte e mos ja fut kot!), ndersa une pikerishte per kete veprimtari antishqiptare te tij nuk mund ta perkrahi, perkundrazi une kurren e kurres nuk do ta mbeshtes as teorikisht nje njeri shume i poshter, siq eshte Sali Berisha.

gjarper, ti thua se Edi Rama eshte socialist, ashtu siq ishte edhe Millosheviēi.
Po, eshte e vertete se Millosheviēi ka qene Kryetar i SPS-it serb, ndersa Edi Rama sot eshte Kryetar i PS-se shqiptare!
Po te nisemi nga ky fakt per ti vleresuar njerzit, ora sipas emertimeve te partive politke, atehere po del se Shesheli, Koshtunica, e tjere lider te partive serbe qe jane ne oponence me SPS-in na qenkan progresiv, e si pasoje te njejte si Sali Berisha, Ibrahim Rugova, Hashim Thaēi, e tjere lider te partive shqiptare, parti te cilat quhen demokratike, e vet-deklarohen si te djathta!!!

Por jo gjarper, kjo nuk perkon askund me realitetin, dhe ti nuk ke kurrfare te drejte te spekulosh me emertimet e ndryshme te partive politike.
Nuk ke te drejte, sepse po te nisemi nga kjo ēka broqkollis ti ne postimin tend te fundit po del se edhe SPD-ja (Partia Socialiste e Gjermanise) na qeka e njejte si SPS-si, edhe Partia Socialist farnceze na qenka e njejte si SPS-i, me nje fjale te gjitha partite e spektrit te majte na qenkan sikur SPS-i i Serbise.

Ndersa te gjitha partite europiane e boterore te spektrit te djathte, jane te njejta me partite e djathta serbe, ēka nuk perkon askund me realitetin.

gjarper, nuk e dij se perse po kerkon ta perkujtoj edhe njehere se kurrrrrr nuk ka qene Edi Rama pjese e strukturave udheheqese te PPSH-se, ndersa Sali Berisha per dy ose tri mandate, pra deri ne viti“n 1990 ka qene Sekretar i organizates se PPSH-se ne institucionin ku ka punuar, ka qene edhe kandidat per organet e larta te Komitetit Qendror te PPSH-se. Per keto qe po theme ka deshmi te mjaftueshme, vetem se duhet lexuar pa paragjykime.

gjarper, pasi e fillove na trego se kush ishte ne delegacionin, qe thua ti "vizituan Beogradin dhe ja urun kryetarllakun e millosheviqit", ne menyre qe te besojme se keto informata i ke origjinale, e jo te sajuara enkas per te hedhur dyshim mbi Edi Ramen.

Nuk e mbroj aspak Edi Ramen, sepse edhe une kam rezervat e mija per personalitetin e tij, por rrena e mashtrimi nuk me kane pelqyer ndonjehere, prandaj kam deshire qe gjithmone te thuhet e verteta.

Prandaj, na trego gjarper se kush ishte ne delegacionin e shqiptareve, qe sipas teje paskan qene ne Beograd "per ti uruar kryetarllakun" Millosheviēit.
Gjarper, tregoje me emra te perveēem (nese e din) se kush ishin ata individ qe kishin marr pjese ne ate delegacion, por kujdes se mos po del ndonjeri nga shoket e sotshem te Sales!

Por mos harro gjarper te na thuash mendimin tend edhe lidhur me:
1. thyerjen nga ana e Sali Berishes te embargos se naftes ne dobi te regjimit te Millosheviēit,
2. tentimin per faljen e mbi 350 km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise ne dobi te shtetit grek,
3. bashkpunimi (tani me i deshmuar me gojen e tij) i Sali Berishes me serbo/boshnjakun Damir Fazlliē, i cili ne Porto Romano ka marr si shperblim te ndihmes se tij dhene Berishes rreth 50 milion euro pasuri kombetare te Shqiperise,
....dhe na thuaj se cila eshte tradhti me e madhe; ta furnizosh makinerine luftarake te Serbise me nafte shqiptare, ti falesh 350 km2 ujra teritoriale te Shqiperise per llogari te shtetit grek, te lidhesh miqesi e ti dhurosh rreth 50 milion euro Damir Fazlliēit,
......apo ti urosh nje terroristi "kryetarllekun" per nje post politik, siq paska bere sipas teje Edi Rama, apo ndonje antar tjere i PS-se.

gjarper, nese ne ate delegacion ka qene rastesisht Ilir Meta (!), mos hezito ta permendesh, sepse ai kokėtul atehere ka qene pjese e PS-se, ndersa sot eshte aleati e shpetimtari kryesor i Sali Berishs.
Per Fatos Nanon nuk mund te thuash se ka qene ne ate delegacion, sepse ne nje rast te tille edhe indianet e xhunglave e kishin marrur vesh, e lere me ne shqiptaret e Kosoves.
Megjithese, tani edhe Fatos Nano eshte aleat i Berishes kunder Edi Rames!

Shpetimi

Shpetimi
25.05.2011, 15:29:54
Berisha: Do t'i shesim tė gjitha, nuk i mbajmė dot veprat e mėdha

Nė mbledhjen e sotme tė qeverisė, kryeministri Berisha ėshtė ndalur tek ēėshtja e privatizmit. "Privatizimi ėshtė njė proces jetik pėr vendin. Qėllimi i tij ėshtė njėkohėsisht rritje e madhe e eficencės sė menaxhimit. Ndaj nė ktė kontekst ėshtė e domosdoshme tė procedohet me shpejtėsi drejt privatizimit. Nuk ka asnjė vend tjetėr qė tė ketė sektor publik mė tė vogėl se Shqipėria. Nuk ka asnjė vend tjetėr qė tė ketė bėrė privatizime mė tė thella se Shqipėria, por ne do t'i thellojmė ato", deklaroi kreu i qeverisė gjatė mbledhjes.

Duke propozuar privatizimin e INSIG-ut, Berisha tha se janė edhe 1280 objekte tė tjera tė cilat janė nė proces e sipėr. "Pėr tė gjitha kėto objekte, nė rastet ku ato kanė pronar, atij do t'i respektohet e drejta e parablerjes. Ėshtė e domosdoshme qė ato tė kenė pėrparėsi. Tė tjerat do tė privatizhon nė pėrputhje me rregullat dhe transparencėn e plotė. Le tė konsiderojmė gjysmėn e dytė tė kėtij viti si vendimtare nė kompletimin e procesit tė privatizimit".

Sipas Berishės, me kompletimin e procesit tė privatizmit, "taksat e qytetarėve dhe biznesmenėve nuk do tė shkojnė pėr rroga, por pėr shkolla, rrugė, shėrbime e zhvillim. Ato do tė jenė nė funksion tė zhvillimit mė tė madhe e mė tė shpejtė, si kusht pėr tė realizuar objektivin tonė "Shqipėria vend i zhvilluar nė vitin 2017".

Gjithashtu, kreu i qeverisė pranoi se Drejtoria e Pėrgjithshme e Rrugėve nuk disponon kapacitetin pėr mirėmbajtjen e veprave tė mėdha infrastrukturore, qofshin kėto edhe tė pandėrtuara ende, ndaj ato duhet tė jepen pėr menaxhim. "Vendet e tjera ua japin kompanive tė mėdha pėr t'i mirėmbajtuar kėto lloj veprash. Ėshtė e domosdoshme tė nxisim, tė shqyrtojmė mundėsinė e aplikimit tė partneritetit publik privat, pasi ai ka potenciale tė mėdha", tha Berisha.

* * * * * * * * *


Vlen pėr t'u shtuar se privatizimi i 1280 objekteve shtetėrore u kundėrshtua me forcė nga opozita, madje ajo iu shtua arsyeve tė saj pėr protestat qė paraprinė fushatėn zgjedhore. Opozita e quajti kėtė privatizim atėherė njė "plaēkitje e objekteve shtetėrore nga oborri i kusarisė".

Po pra, Sali Berisha deshiron shpejte e shpejte (sa eshte ne pushtet) ti shes edhe ato 1280 objekte shtetrore qe kane mbetur te pa shitura, dhe pastaj ne rast humbje te zgjedhjeve ne vitin 2013 ta dorzoj pushtetin tek PS-ja pa kurrfare baze materiale, sepse dihet shume mire se parate qe do te grumbullohen nga privatizimi deri atehere ai do ti beje "rrush e kumbulla", siq i beri rreth 1.2 miliard euro ne emer te Rruges se Kombit.

Shpetimi

kondita
25.05.2011, 17:36:13
e qe de, tana anet shqiptaret po shesin; shiti Enveri Kosoven, Qamerin, Iliriden ne teris de per hater te posti qe ja beri Milladini.... qy ku mu kujtu nima, nje emision SPECIAL ishte mbrem, por e zuna me vonese ku pikerisht behej fjale pe Enverin dhe mikun e tij te ngusht Milladinin e Mugoshen! Ai ish ushtarak i Shqiperise tregoj edhe per fajin e Enverit dhe Koqi Xoxes per rastin e vrasjes se mijra Kosovarve shqiptar nga forcat serrbo-qetnike te depertuara nepermes teritorit te Shqiperise ne drejtim te Malit te Zi, ku ne vendin Tivar u pushkatuan qe te gjithe (me perjashtim nga fshati im jan kthyer 7 persona qe kan qen personalisht ne ate masaker, por qe kan shpetuar pa u qelluar, por qe pothuaj se te gjithe kan qene me pasoja mendora pas ati rasti)!

Po Shpetim, po shesin shqiptaret, po shesin gjithqka dhe gjithfar qfar nuk jan te zotet ta mbikqyrin vet! Nuk jan te zotet nga se nuk kan kuader te aft ne postet qe mbajne, e jo vetem ne Shqiperi, po ne te gjitha trojet shqiptare!

Gati harrova; u shiten edhe te gjitha kooperativat bujqesore dhe toka e tyre per cmime te lira, nga se ato me shumice i kan blere qeveritaret, ministra, zv.ministrat por ne emer te tyre i kan blere te afermit e tyre per dhjetra euro, kurse tani po i shecin copa copa per mijra euro arin, po e din ti a?!

Po i shte dhe Hashimi te gjitha, i ka lene shkret do qe nuk i ka shit ku duhet dhe si duhet! Disa prej tyre qe jan me fitumprurese i jan shite te jashtmive, kurse ato qe jan me pak profitabile i kan bler vete dhe sot e asaj dite pas shitjes nuk janpaguar leket, po edhe puna e tyre apo prodhimi nuk ka filluar fare! Edhe pse nje kohe mburreshim me Feronikelin, minierat ne Hajvali, Trepcen, Magurin e tj. pastaj Fabriken e kikirikave, Ballkanin e Suharekes-Therandes se sotme, fabriken e baterive, qilimave, ne gjilan, fabriken e duhanit, fabriken e birres, fabrikat per prodhimin e pjeseve "Amortizatori" "Llamkosi"- e njohur, fabriken e ngjyrave "Extra", "Poletin" e textilit, ndermarrjen e ndertimtarise qe te gjitha ne Vushtrri, e qe te gjitha kan ngordhe me fajin e qeverisjes se keqe, te shitura por jo ne prodhim dhe qe te gjithe punetoret kan ngele ne shtepi te pa pune! Nuk ponon as Napredaku, Ramiz Sadiku, Tjerrtorja, fabrika e ambelsirave, "KIB" e shume e shume tjera te Prishtines, tani qe vetem nje eshte profitalbile dhe ajo eshte PTK-ja, edhe ate e kan nxjerr ne shitje, po nuk e kan gjet blersin qe kan ven kusht qe 30%-shin e cmimit ta fusin ne xhepin e Kryeministrit!!! u shit edhe Aeroporti qe mbrenda nje viti sillte miliona udhetar, e qe do te thot qindra miliona euro!!!

Nuk ka mbet asgje pa u shit o Shpetim, po ne fund ka me ju mbet ne fyt dhe kan me i shit edhe femijt e vet sikur qe i shiti Mubaraku, Gadafi, Sadam Hyseni, Millosheviqi, Enver Hoxha e shume te tjerq ne nuk i gexuan se i kan pa derse...!!!

Shesin po si nuk shesin kur gjejne budallenje qe ne vend qe ta ngrisim zerin kunder ketyre matrapazve kriminel ordinar, neve ua japim voten dhe ua zgjasim jeten dhe luxin, kurse klasese punetore, qytetarve u vemi litarin ne fyte deri ne vetevrasje!!!

Po hajt hajt, a ka mbet akoma diq pa shit, se ndoshta nje dite do ti shesin edhe grat e tyre pa te keqen tone jarabi.

Ndriti
25.05.2011, 17:49:16
e qe de, tana anet shqiptaret po shesin; shiti Enveri Kosoven, Qamerin, Iliriden ne teris de per hater te posti qe ja beri Milladini.... qy ku mu kujtu nima, nje emision SPECIAL ishte mbrem, por e zuna me vonese ku pikerisht behej fjale pe Enverin dhe mikun e tij te ngusht Milladinin e Mugoshen! Ai ish ushtarak i Shqiperise tregoj edhe per fajin e Enverit dhe Koqi Xoxes per rastin e vrasjes se mijra Kosovarve shqiptar nga forcat serrbo-qetnike te depertuara nepermes teritorit te Shqiperise ne drejtim te Malit te Zi, ku ne vendin Tivar u pushkatuan qe te gjithe (me perjashtim nga fshati im jan kthyer 7 persona qe kan qen personalisht ne ate masaker, por qe kan shpetuar pa u qelluar, por qe pothuaj se te gjithe kan qene me pasoja mendora pas ati rasti)!

Po Shpetim, po shesin shqiptaret, po shesin gjithqka dhe gjithfar qfar nuk jan te zotet ta mbikqyrin vet! Nuk jan te zotet nga se nuk kan kuader te aft ne postet qe mbajne, e jo vetem ne Shqiperi, po ne te gjitha trojet shqiptare!

Gati harrova; u shiten edhe te gjitha kooperativat bujqesore dhe toka e tyre per cmime te lira, nga se ato me shumice i kan blere qeveritaret, ministra, zv.ministrat por ne emer te tyre i kan blere te afermit e tyre per dhjetra euro, kurse tani po i shecin copa copa per mijra euro arin, po e din ti a?!

Po i shte dhe Hashimi te gjitha, i ka lene shkret do qe nuk i ka shit ku duhet dhe si duhet! Disa prej tyre qe jan me fitumprurese i jan shite te jashtmive, kurse ato qe jan me pak profitabile i kan bler vete dhe sot e asaj dite pas shitjes nuk janpaguar leket, po edhe puna e tyre apo prodhimi nuk ka filluar fare! Edhe pse nje kohe mburreshim me Feronikelin, minierat ne Hajvali, Trepcen, Magurin e tj. pastaj Fabriken e kikirikave, Ballkanin e Suharekes-Therandes se sotme, fabriken e baterive, qilimave, ne gjilan, fabriken e duhanit, fabriken e birres, fabrikat per prodhimin e pjeseve "Amortizatori" "Llamkosi"- e njohur, fabriken e ngjyrave "Extra", "Poletin" e textilit, ndermarrjen e ndertimtarise qe te gjitha ne Vushtrri, e qe te gjitha kan ngordhe me fajin e qeverisjes se keqe, te shitura por jo ne prodhim dhe qe te gjithe punetoret kan ngele ne shtepi te pa pune! Nuk ponon as Napredaku, Ramiz Sadiku, Tjerrtorja, fabrika e ambelsirave, "KIB" e shume e shume tjera te Prishtines, tani qe vetem nje eshte profitalbile dhe ajo eshte PTK-ja, edhe ate e kan nxjerr ne shitje, po nuk e kan gjet blersin qe kan ven kusht qe 30%-shin e cmimit ta fusin ne xhepin e Kryeministrit!!! u shit edhe Aeroporti qe mbrenda nje viti sillte miliona udhetar, e qe do te thot qindra miliona euro!!!

Nuk ka mbet asgje pa u shit o Shpetim, po ne fund ka me ju mbet ne fyt dhe kan me i shit edhe femijt e vet sikur qe i shiti Mubaraku, Gadafi, Sadam Hyseni, Millosheviqi, Enver Hoxha e shume te tjerq ne nuk i gexuan se i kan pa derse...!!!

Shesin po si nuk shesin kur gjejne budallenje qe ne vend qe ta ngrisim zerin kunder ketyre matrapazve kriminel ordinar, neve ua japim voten dhe ua zgjasim jeten dhe luxin, kurse klasese punetore, qytetarve u vemi litarin ne fyte deri ne vetevrasje!!!

Po hajt hajt, a ka mbet akoma diq pa shit, se ndoshta nje dite do ti shesin edhe grat e tyre pa te keqen tone jarabi.

Ev, qe tybe ne lash pa ta qite nje kafe per kete postim, ev Kondita po gjan e rrehmisht e pake rroke ksihov., ev ev ev.

http://www.miami-lounge.at/assets/images/kaffee.jpg

Te befte mire a!

Ndriti !

kondita
25.05.2011, 19:33:13
Ev, qe tybe ne lash pa ta qite nje kafe per kete postim, ev Kondita po gjan e rrehmisht e pake rroke ksihov., ev ev ev.

http://www.miami-lounge.at/assets/images/kaffee.jpg

Te befte mire a!

Ndriti !
O nera tu rrite me muhabet,
Zoti te dhasht shume bereqet.

Po ti shiqoj nihere, punet tona lluge ne oborr, e keta kishe po e fshijne oborrin e huej!
Mire e keni thene ju; "sikur me i ra rroga nje bajge permes", nuk dallojne aspak nga njeri tjetri.

Shpetimi
25.05.2011, 19:39:35
zonja kondita, ty nuk te dhimbsen se jane prone e popullit asnje nga ato ndermarrje shtetrore qe i permende me siper, te cilat ē“eshte e verteta i kane shitur jo vetem keta qeveritaret e sotshem, Hasha me kompani, por edhe ata te deridjeshmit, pra shitjen e kane bere se bashku PDK, LDK dhe AAK, ashtu siq i ka shitur Sala i PD-se e e Fatosi i PS-se ne Shqiperi!
Jo zonja kondita jo, ty te dhimbset shume renja e sistemit komunist ne ish RSFJ, frytet e te cilit sistem ti dhe shoqet e shoket tuaj i keni shfrytezuar bukur si rrastė, e jo pasuria kombetare e Kosoves.

Ne kete ēeshtje nuk ke se ēka me thua mua, sepse une shume para teje ne kete forum kam shprehur mendimet e mija kunder keqperdorimeve qe jane bere dhe vazhdojne te behen gjate te ashtuquajturit privatizim te prones shoqerore, ashtu siq e kam denuar shkatrrimin e te gjitha pronave shtetrore te Shqiperise, ne menyre te veēante nga Sali Berisha.

Ndersa sa u perket atyre "shtitjeve" te Kosoves, Ēamerise, Ilirides, e tjera trojeve shqiptare te cilat qysh nga vitit 1912 kishin mbetur jashte shtetit te pavarur shqiptar, qe sipas teje pas Luftes se Dyte Boterore gjoja i paska shitur Enver Hoxha, jam i bindur se as ti vet nuk e beson, por ashtu ta don interesi i momentit ta thuash.

Por edhe sikur te ishte e vertete se Enver Hoxha e ka shitur me shume se gjysmen e trojeve shqiptare tek serbi e greku, une te pyes ty; ēfare bene udheheqesit politik e institucional te shqiptareve te Kosoves dhe viseve tjera per ti ēliruar ato troje?!
Ta theme une se ēfare bene:
- ne perjashtim te atdhetareve shqiptar, te cilet pas luftes se dyte boterore u angazhuan me mish e me shpirt per ti ēliruar trojet tona nga okupimi serbo-sllav, me kurorezim formimin e UĒK-se dhe ēlirimin definitiv te Kosoves nga pushtimi serb, te preferuarit tu, pra titistet shqipfoles, ne mesin e te cilve shquhet Ibrahim Rugova, u angazhuan per "vllazerim-bashkimin" famkeq, duke e demtuar ne menyre te vazhdueshme ēeshtjen tone kombetare, e shpeshhere edhe duke e terrorizuar ne menyren me barbare kombin shqiptar, te cilit pretendonin se i takonin.

Prandaj, kot e ke zonja kondita, sepse drita e diellit nuk mbulohet me gisht!

Ndriti, nese ke mundesi, mos u kurse e qitja edhe nje kafe nga ana ime zonjes kondita, se kur te takohemi ne Prishtine do ta kompenzoj!

Shpetimi

Kruja
25.05.2011, 22:28:05
zonja kondita, ty nuk te dhimbsen se jane prone e popullit asnje nga ato ndermarrje shtetrore qe i permende me siper, te cilat ē“eshte e verteta i kane shitur jo vetem keta qeveritaret e sotshem, Hasha me kompani, por edhe ata te deridjeshmit, pra shitjen e kane bere se bashku PDK, LDK dhe AAK, ashtu siq i ka shitur Sala i PD-se e e Fatosi i PS-se ne Shqiperi!
Jo zonja kondita jo, ty te dhimbset shume renja e sistemit komunist ne ish RSFJ, frytet e te cilit sistem ti dhe shoqet e shoket tuaj i keni shfrytezuar bukur si rrastė, e jo pasuria kombetare e Kosoves.

Ne kete ēeshtje nuk ke se ēka me thua mua, sepse une shume para teje ne kete forum kam shprehur mendimet e mija kunder keqperdorimeve qe jane bere dhe vazhdojne te behen gjate te ashtuquajturit privatizim te prones shoqerore, ashtu siq e kam denuar shkatrrimin e te gjitha pronave shtetrore te Shqiperise, ne menyre te veēante nga Sali Berisha.

Ndersa sa u perket atyre "shtitjeve" te Kosoves, Ēamerise, Ilirides, e tjera trojeve shqiptare te cilat qysh nga vitit 1912 kishin mbetur jashte shtetit te pavarur shqiptar, qe sipas teje pas Luftes se Dyte Boterore gjoja i paska shitur Enver Hoxha, jam i bindur se as ti vet nuk e beson, por ashtu ta don interesi i momentit ta thuash.

Por edhe sikur te ishte e vertete se Enver Hoxha e ka shitur me shume se gjysmen e trojeve shqiptare tek serbi e greku, une te pyes ty; ēfare bene udheheqesit politik e institucional te shqiptareve te Kosoves dhe viseve tjera per ti ēliruar ato troje?!
Ta theme une se ēfare bene:
- ne perjashtim te atdhetareve shqiptar, te cilet pas luftes se dyte boterore u angazhuan me mish e me shpirt per ti ēliruar trojet tona nga okupimi serbo-sllav, me kurorezim formimin e UĒK-se dhe ēlirimin definitiv te Kosoves nga pushtimi serb, te preferuarit tu, pra titistet shqipfoles, ne mesin e te cilve shquhet Ibrahim Rugova, u angazhuan per "vllazerim-bashkimin" famkeq, duke e demtuar ne menyre te vazhdueshme ēeshtjen tone kombetare, e shpeshhere edhe duke e terrorizuar ne menyren me barbare kombin shqiptar, te cilit pretendonin se i takonin.

Prandaj, kot e ke zonja kondita, sepse drita e diellit nuk mbulohet me gisht!

Ndriti, nese ke mundesi, mos u kurse e qitja edhe nje kafe nga ana ime zonjes kondita, se kur te takohemi ne Prishtine do ta kompenzoj!

Shpetimi

z. Shpetim,

Berisha filloj te llomotise per privatizime te ndershme! Dhe kush? Ai qe nuk numuron dot votat dhe i vjedh hapur kur shikon qe humbet.

Populli nuk mund t'u besoje politikaneve aktuale per te menaxhuar pronat sepse keta jane vetem hajdute dhe legena. Fatkeqesisht, te tille jane.

Kot e ke me Konditen. Kondites duket sikur i ka rrene rrufeja ne koke dhe eshte krejt e corrientuar nga ato qe shkruan. Nuk eshte faji i saj z. Shpetim. Ajo shikon qe ka edhe te tjere si ajo dhe e di se eshte normale te shkruash kodra pas bregut. Kurse Nderi i mban ISO Kondites, jane bere duet kurse z. Gjarper jep 'direktiva' pra eshte dirigjent.

Shqiptaret kane shume kuadro qe dine te menaxhojne por me pare duhet te kene shume me pak qytetare si Kondita dhe Nderi te cilet i thone kembes dore dhe hajnit babaxhan. Kur qytetari nuk do te drejtat e tij shume e veshtire eshte qe te gjesh 'kuadro te ndershem' sepse keta lloj qytetaresh preferojne hajnin, krminielin dhe legenin t'u menaxhoje te ardhmen. Ne vend qe te ishte krejt e kunderta, qe keta te merrnin ne duart e veta fatin e tyre permes vullnetit te shprehur ligjerisht me vote.

Po c'fare pret prej atyre qe jane dakort kur u vidhet vota dhe justifikojne hajnin qe i vjedh ato!

trixi
25.05.2011, 23:17:53
O ti dost, mfl qe po ta bej nje quote qetu, : ). Keta baco qeshtu e kane terezit, me jomshe sa t`munden n`emer t`politikse ditore dhe clirimit qe e beri Amerika se jo kta, po qu han ktyne shume a po ka mileti a jo. Me rendesi eshte me leh qashtu si Xhabir Zharku qe lehke te dielen ne nje emision te Policise se vec kta kane luftu e tash kane te drejt me hanger pllame pllame Kosoven tej sa ta hane edhe kryet e vet.

Ndriti!

P.S. Ty ste replikova direkt a, vec per okolla. : )))))))

Ok ,Ndriti e kam pa Xhabir Zezen ne TV ,po keta marren e kan honger me buk se me pas veq pak njerzi ai motiii ish dasht me jep doreheqje ,edhe dikun te Istogu mu flladit......hahahahah

klm

ps.
Per temem , Sala po jau dredh si po don deri sa te plasin bregoviqat ...

Ndriti
26.05.2011, 01:55:34
Ndriti, nese ke mundesi, mos u kurse e qitja edhe nje kafe nga ana ime zonjes kondita, se kur te takohemi ne Prishtine do ta kompenzoj!

Shpetimi

Jo po ta qes ty qetu nje kafee, se ke pa sjelle edhe ti ngapak n`PDK, ama vec me maje t`gishtave a, e jo rrast qysh e lypin. Jo per kompenzim spo ta qes por po ta qes fale, qe mem mbete edhe mu pak, nje trohe ndere.

http://www.miami-lounge.at/assets/images/kaffee.jpg

Te befte mire.

Ndriti! : )

Ndriti
26.05.2011, 02:02:40
Ok ,Ndriti e kam pa Xhabir Zezen ne TV ,po keta marren e kan honger me buk se me pas veq pak njerzi ai motiii ish dasht me jep doreheqje ,edhe dikun te Istogu mu flladit......hahahahah

klm

ps.
Per temem , Sala po jau dredh si po don deri sa te plasin bregoviqat ...

Po valla me pase pak nje trohe burrni po, ishte dashur me dhene doreheqje, mos me kane hesapi edhe i do dominave tjera masnej, pe di ti, eh.

Sa i perket Shqiperise punet nuk jane mire. Keta ahmakt e PS me pase pak tru terhiqen, sepse nuk eshte me ne pyetje vetem stabiliteti i Shiperise por edhe me gjere. E kjo me gjere, ne vete ngerthen edhe konotacione tjera destabilizuese,...!

Poashtu edhe ti kalo mire e nje nate te mire.

Ndriti! : )

Shpetimi
26.05.2011, 07:01:23
Berluskoni justifikon humbjen: Nuk dallohej mirė simboli i partisė

Rezultati nė zgjedhjet administrative kishte lidhje me zgjedhjen e kandidatit, u shpreh kryeministri Silvio Berluskoni. Ndėrsa u shpreh se nuk ishte i kėnaqur me shifrėn 26.42% tė votave (qė shėnon rėnie pėr partinė e tij), kryemininistri Italian tha se "duhet tė shihet edhe sistemi i votimit: kur hyra nė kabinė pėr tė votuar mė dhanė njė fletė dhe pata vėshtirėsi nė gjetjen e simbolit tė partisė sime nė radhėn e simboleve tė tjera". Mė pas deklaroi se gjithsesi partitė e tjera kishin humbje mė tė mėdha.


Berluskoni akuzoi rivalin De Magistris tė qendrės sė djathtė duke u shprehur se ai ishte njė burrė i pashėm, por i paaftė. "Nuk mund tė ekzistojė njė person me kokėn nė vend qė ta votojė. Nėse dikush e voton, mė pas duhet tė shkojė para pasqyrės dhe ti thotė vetes "unė jam pa tru", u shpreh Berluskoni. Ai tha se Morati, kandidati i vėnė nga partia e tij, ėshtė mė i aftė pėr tė drejtuar Milanon, ndryshe nga Pisapia.


Kryeministri Italian tha se humbja e Moratit i detyrohet shumė edhe faktit qė mediat e mėdha nuk kishin pranuar t'i jepnin hapėsirė duke e bllokuar. "Gazetat e mėdha, duke filluar nga 'Corriere della Sera', televizionet private Sky dhe 7, si dhe Rai e paguar nga paratė tona, ishin tė gjitha majtas. Dhe faji pėr humbjen e Moratit ishte keqinformimi nga mediat".
**********************************************

Ky informacion nuk ka te beje drejtperdrejte me temen qe po diskutojme, por eshte shume interesant te shihet se ashtu siq u ankua Berisha, duke i vene ne levizje kamikazet e tij per ta prishur rezultatin e pafavorshem per ta te zgjedhjeve te 8 majit, njejte ankohet edhe Berluskoni, i cili thote se per humbjen e kandidatit te partise se tij e paskan listat e gjata te kandidateve dhe partive qe kane marrur pjese ne zgjedhje, e si pasoje votuesit nuk paskan mundur ta gjejne "siglen" e partise qe donin ta votonin.

Berisha e Basha thane se "fajin" e kishin ngjyrat e kutive te votimit, ndersa Berluskoni thote se faji eshte tek siglat e shumta te partive konkurente ne fletet e votimit!

Nuk thuhet kot ne popull se "miku mikut i ngjet 40 vjet perpara", prandaj edhe Berisha e Berluskoni i ngjasin shume njeri tjetrit per sa i perket pafytyresise dhe veprimeve diktatoriale e krejte jashte normalitetit per shtetet ligjore, me nje dallim; Berisha nuk eshte kurvar, ndersa Berluskoni edhe ne moshen e tij te thyer nuk mund te heq dore nga orgjite e tij me goca te njoma, per ēka edhe jane duke u zhvilluar procese gjyqesore!

Shpetimi

Shpetimi
26.05.2011, 11:38:38
Une nuk e dij se si do te vendos Kolegji Zgjedhor per ankesat e PS-se, por pavaresishte vendimit qe do merr Kolegji Zgjedhor, kam bindje te plote se nuk ka zot qe do ti pajtoj Edin ose Lulin se kane humbur zgjedhjet per Kryetar te Bashise se Tiranes.

Prandaj, e vemja rrugedalje nga kjo situate eshte RIVOTIMI ne te gjitha njesite e Minibashkive te Tiranes, pra ne 11 Minibashki.

Por kesaj radhe duhet te behet vetem votimi per Kryetarin e Bashkise se Tiranes, e jo edhe per Kryetaret e Minibashkive ose Keshilltaret e Bashise se Madhe te Tiranes dhe Keshilltareve te 11 Minibashkive, ne menyre qe "qorrat" e Aleances per Qytetarin te "mos i ngatrrojne" ngjyrat e kutive te votimit.

Pra, ky votim duhet te behet ne te 485 vendvotimet, dhe vetem per dy kandidatet per Kryetar te Bshkise se Tiranes.

Dhe pasi qe tani nuk do te kishte nevoje te votohet ne te gjithe Shqiperine, dhe as per Kryetaret e Minibashkive, si dhe Keshilltareve te Bashkise se Madhe dhe Keshilltareve te 11 Minibashkive te Tiranes, atehere edhe vezhgimi do te jet shume i lehte, por edhe numrimi i votave do te behet ne kohe rekorde, pra ka mundesi qe brenda pak oresh te dihet Kryetari i ri i Bashkise se Tiranes, ashtu siq ndodh ne gjithe boten demokratike.

Mirepo kesaj radhe as manipulimet nuk do te lejoheshin, as trafikimet e votave nuk do te mund te beheshin siq ka ndodhur me 08 maj, e si rrjedhoje nuk do kane mundesi as ata mijera "kosovar" te votonin ne Tirane, ashtu siq nuk do te mund te vinin votues fiktiv nga Gjirokastra, Vlora, Saranda, Kuksi, Tropoja, Shkodra, Elbasani, Durrsi, Kavaja, Korēa, e tjra rrethe, e te votonin per Ramen apo Bashen!

Para zgjedhjeve te 08 majit, ne perpjekje per te shtuar ne menyre artifeciale numrin e votueseve ne nje qender votimi, ne kemi pare lloj-lloj maskaradash, si p.sh.:
- nje numer njerzish, ne menyre fiktive gjendeshin te lajmeruar si banor te nje fshati ose lagjeje edhe neper plevica e ahure kafshesh,
- nje numer shume i madh njerzish (edhe nga 20 e 30 shosh) gjendeshin te lajmeruar ne nje banese dy apo tri dhomeshe,
- pastaj kishte objekte te pabanuara e te rrenuara, ku rezultonin dhjetra njerz te lajmeruar si "banor",
- ....e tjera, pa i llogaritur ketu edhe nje numer shume te madh "kosovaresh", dikush thote disa mijera, te cilet gjate 07 e 08 majit kaluan kufirin shtetror mes Kosoves dhe Shqiperise, natyrisht per "turizem" njeditor!!!

Prandaj, nese do te kishte nje rivotim per Kryetarin e Bashkise se Tiranes, dhe nese do te kontrollohej ne menyre perfekte leternjoftimet (kartat e identitetit) e votueseve, e si rezultat te ndalohej trafikimi i njerzve ne menyre artifeciale, atehre do ta shohin e gjithe bota se sa qytetar te Tiranes do te votonin per Lulzim Bashen, e sa do ta votonin Edi Ramen, e si rezultat kushdo qe te fitoj voten e qytetareve, me siguri qe humbesi nuk do kishte kurrfare arsye te ankohej e te bente teater, siq po ndodh tani.

Mirepo Sali Berisha e Lulzim Basha jane te vetdijshem se ne nje rast te tille (nese perseriten zgjedhjet per Kryetar te Bashkise, dhe nese nuk lejohen manipulimet) ata nuk kane shance te fitojne, ndaj dhe nuk do lene gur pa levizur qe postin e Kryetarit te Tiranes ta marrin ne tavoline, gje e cila do ta sjell edhe njehere Shqiperine ne zgrips te shkatrrimit, siq ka bere Berisha edhe ne maj te vitit 1996 dhe ne mars te vitit 1997.

Mos te harrohet fakti se Sali Berisha ka 6 vite qe eshte ne pushtet (2005 - 2011), dhe siq dihet ne duarte e Qeverise se tij eshte gjithe arsenali shtetror, pra edhe mundesia e dhenjes se leternoftimeve (kartave te identitetit) per qytetaret shqiptar, dhe qysh nga fillimi si synim kryesor ka pasur (ri)marrjen e Bashkise se Tiranes, sepse ai koshient se ne Tirane jetone rreth 1/4 e popullsise se gjithembarshme te Shqiperise, dhe se aty eshte i koncentruar edhe kapitali me i madh material.
Pastaj nuk duhet harruar fakti tjeter se ne sherbim te Berishes jane vene te gjithe titistet shqipfoles te Kosoves, sidomos kesaj radhe ne ofanzive jane vene nje grup tanime i njohur per veprimet e tyre antishqiptare, siq jane Baton Haxhiu e Shkelzen Maliqi, si dy nga perfaqesuesit me eminente te titisteve shqipfoles te Kosoves.

Por megjitheate, nese do te beheshin zgjedhje te ndershme e te lira, mua ma merr mendja se shumica dermuese e qytetareve te Tiranes do ta votonin perseri Edi Ramen, jo se ky eshte kushedi se ēfare burri i mire, por ne raport me Sali Berishen e Lulzim Bashen ky eshte larg-larg me i pranueshem.
Kjo eshte deshmuar me zgjedhjet e 08 majit, ne te cilat zgjedhje, me gjithe venjes ne levizje te makinerise shtetrore te Sali Berishes e Lilzim Bashes, Edi Rama arriti te fitoj, qofte edhe ato 10 vota te arta, te cilat ja pamundesuan Lulzim Bashes marrjen e karrikes se pamerituar te Kryetarit te Bashkise se Tiranes.
Edhe nese me anen e dhunes shtetrore, permes kamikazit te KQZ-se Arben Ristani Luli do te katapultohet ne postin e Kryetarit te Bashkise me te madhe ne vend, megjithate une kam bindjen e plote se ai kurr nuk do ta perfundoj mandatin e tij.

Shpetimi

gjarperi
26.05.2011, 12:07:51
gjarper, e dij se te intereson edhe fort bile se kush fiton ne Shqiperi, kuptohet nese je edhe ti shqiptar (jo kosovar pa percaktim kombetar, por shqiptar!), ashtu siq me intereson edhe mua.
Por ti gjarper e perkrah nje mik te deshmuar me vepra te Sllobodan Millosheviēit (hej gjarper, vet Sali Berisha ne Kuvendin e Shqiperise e ka pranuar se e ka thyer embargon e OKB-se kunder Serbise millosheviēiane, prandaj fol me fakte e mos ja fut kot!), ndersa une pikerishte per kete veprimtari antishqiptare te tij nuk mund ta perkrahi, perkundrazi une kurren e kurres nuk do ta mbeshtes as teorikisht nje njeri shume i poshter, siq eshte Sali Berisha.

gjarper, ti thua se Edi Rama eshte socialist, ashtu siq ishte edhe Millosheviēi.
Po, eshte e vertete se Millosheviēi ka qene Kryetar i SPS-it serb, ndersa Edi Rama sot eshte Kryetar i PS-se shqiptare!
Po te nisemi nga ky fakt per ti vleresuar njerzit, ora sipas emertimeve te partive politke, atehere po del se Shesheli, Koshtunica, e tjere lider te partive serbe qe jane ne oponence me SPS-in na qenkan progresiv, e si pasoje te njejte si Sali Berisha, Ibrahim Rugova, Hashim Thaēi, e tjere lider te partive shqiptare, parti te cilat quhen demokratike, e vet-deklarohen si te djathta!!!

Por jo gjarper, kjo nuk perkon askund me realitetin, dhe ti nuk ke kurrfare te drejte te spekulosh me emertimet e ndryshme te partive politike.
Nuk ke te drejte, sepse po te nisemi nga kjo ēka broqkollis ti ne postimin tend te fundit po del se edhe SPD-ja (Partia Socialiste e Gjermanise) na qeka e njejte si SPS-si, edhe Partia Socialist farnceze na qenka e njejte si SPS-i, me nje fjale te gjitha partite e spektrit te majte na qenkan sikur SPS-i i Serbise.

Ndersa te gjitha partite europiane e boterore te spektrit te djathte, jane te njejta me partite e djathta serbe, ēka nuk perkon askund me realitetin.

gjarper, nuk e dij se perse po kerkon ta perkujtoj edhe njehere se kurrrrrr nuk ka qene Edi Rama pjese e strukturave udheheqese te PPSH-se, ndersa Sali Berisha per dy ose tri mandate, pra deri ne viti“n 1990 ka qene Sekretar i organizates se PPSH-se ne institucionin ku ka punuar, ka qene edhe kandidat per organet e larta te Komitetit Qendror te PPSH-se. Per keto qe po theme ka deshmi te mjaftueshme, vetem se duhet lexuar pa paragjykime.

gjarper, pasi e fillove na trego se kush ishte ne delegacionin, qe thua ti "vizituan Beogradin dhe ja urun kryetarllakun e millosheviqit", ne menyre qe te besojme se keto informata i ke origjinale, e jo te sajuara enkas per te hedhur dyshim mbi Edi Ramen.

Nuk e mbroj aspak Edi Ramen, sepse edhe une kam rezervat e mija per personalitetin e tij, por rrena e mashtrimi nuk me kane pelqyer ndonjehere, prandaj kam deshire qe gjithmone te thuhet e verteta.

Prandaj, na trego gjarper se kush ishte ne delegacionin e shqiptareve, qe sipas teje paskan qene ne Beograd "per ti uruar kryetarllakun" Millosheviēit.
Gjarper, tregoje me emra te perveēem (nese e din) se kush ishin ata individ qe kishin marr pjese ne ate delegacion, por kujdes se mos po del ndonjeri nga shoket e sotshem te Sales!

Por mos harro gjarper te na thuash mendimin tend edhe lidhur me:
1. thyerjen nga ana e Sali Berishes te embargos se naftes ne dobi te regjimit te Millosheviēit,
2. tentimin per faljen e mbi 350 km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise ne dobi te shtetit grek,
3. bashkpunimi (tani me i deshmuar me gojen e tij) i Sali Berishes me serbo/boshnjakun Damir Fazlliē, i cili ne Porto Romano ka marr si shperblim te ndihmes se tij dhene Berishes rreth 50 milion euro pasuri kombetare te Shqiperise,
....dhe na thuaj se cila eshte tradhti me e madhe; ta furnizosh makinerine luftarake te Serbise me nafte shqiptare, ti falesh 350 km2 ujra teritoriale te Shqiperise per llogari te shtetit grek, te lidhesh miqesi e ti dhurosh rreth 50 milion euro Damir Fazlliēit,
......apo ti urosh nje terroristi "kryetarllekun" per nje post politik, siq paska bere sipas teje Edi Rama, apo ndonje antar tjere i PS-se.

gjarper, nese ne ate delegacion ka qene rastesisht Ilir Meta (!), mos hezito ta permendesh, sepse ai kokėtul atehere ka qene pjese e PS-se, ndersa sot eshte aleati e shpetimtari kryesor i Sali Berishs.
Per Fatos Nanon nuk mund te thuash se ka qene ne ate delegacion, sepse ne nje rast te tille edhe indianet e xhunglave e kishin marrur vesh, e lere me ne shqiptaret e Kosoves.
Megjithese, tani edhe Fatos Nano eshte aleat i Berishes kunder Edi Rames!

Shpetimi
Te pershendes i nderuari Shpetim, po me vjen keqe qe paske humbur kaqe kohe, une deshiroj qe juve tu kthej ne Kosove dhe te hargjosh pake kohe per kosoven,une jame shqipetar dhe kame deshir te degjoj vetem mire per Shqiptaret kudo qofshin ata, por kur une nuk kame drejt diku te votoj, une nuk ju perzihem atyre qe kane drejt te votojn, sepse vetem ata kane drejt ti zgjedhin perfaqesuesit e tyre, kurse sa i perket socialistave une nuk do te hy me emra, por rrenjet dhe zanafillen gjithe socialistat ne bote e kane nga nje end dhe ide, e ajo eshte diktatura e proletariatit, kush ishte ne vizit te kryekasapi, ishin socialistat e Shqiperis, Meta, Mejdani e tjeret nuk i di, por seshte me randesi emrat, por me randesi se ata ishin ne emer te Socialistave, kurse une drejten me te thane asnje parti qe kane pranuar si shtete, Maqedonin, malin e zi dhe serbin nuk i dua, sepse me keto njohje ata kane pranuar qe trojet shqipetare te okupohen, por une i ndaj te keqijat dhe te mirat prej te keqeve, kurse socialistat jane edhe ma te keqe se keta te keqet tjer, prandaj kjo sot e kesaj dite me ka penguar qe te kyqem ne politik, dhe jame a politik, por vlersimet i epi nga prizma ime, i pa penguar dhe i pa detyrua, dhe i pa dirigjuar nga askush, kerkoj falje se po me duket e kote te humbi kohe pas ketyre shkrimeve te pa kuptimta.

Shpetimi
26.05.2011, 13:51:50
Te pershendes i nderuari Shpetim, po me vjen keqe qe paske humbur kaqe kohe, une deshiroj qe juve tu kthej ne Kosove dhe te hargjosh pake kohe per kosoven,une jame shqipetar dhe kame deshir te degjoj vetem mire per Shqiptaret kudo qofshin ata, por kur une nuk kame drejt diku te votoj, une nuk ju perzihem atyre qe kane drejt te votojn, sepse vetem ata kane drejt ti zgjedhin perfaqesuesit e tyre, kurse sa i perket socialistave une nuk do te hy me emra, por rrenjet dhe zanafillen gjithe socialistat ne bote e kane nga nje end dhe ide, e ajo eshte diktatura e proletariatit, kush ishte ne vizit te kryekasapi, ishin socialistat e Shqiperis, Meta, Mejdani e tjeret nuk i di, por seshte me randesi emrat, por me randesi se ata ishin ne emer te Socialistave, kurse une drejten me te thane asnje parti qe kane pranuar si shtete, Maqedonin, malin e zi dhe serbin nuk i dua, sepse me keto njohje ata kane pranuar qe trojet shqipetare te okupohen, por une i ndaj te keqijat dhe te mirat prej te keqeve, kurse socialistat jane edhe ma te keqe se keta te keqet tjer, prandaj kjo sot e kesaj dite me ka penguar qe te kyqem ne politik, dhe jame a politik, por vlersimet i epi nga prizma ime, i pa penguar dhe i pa detyrua, dhe i pa dirigjuar nga askush, kerkoj falje se po me duket e kote te humbi kohe pas ketyre shkrimeve te pa kuptimta.

Gjarper, megjithese e pata veshtire ta lexoj e kuptoj shkrimin tend, nese te kam kuptuar drejte, ti thua se te gjithe socialistat (pra komunistat) jane te keqinje, pa marr parasysh se ēfare emri te perveēem kane ata.
Nese mendon keshtu, perveē socialisteve te PS-se e LSI-se ne Shqiperi, atehere ti duhet ta thuash se nuk i adhuron (nuk i perkrah) as Sali Berishen qe ishte pjese e PPSH-se, edhe ate njeri nder me radikalet ne kohen e tij, as Ibrahim Rugoven (tani i ndjer), sepse edhe ai ishte ish antar (Sekretar i organizates baze te LKJ-se ne Institutin Albanologjik), dhe as shumucen dermuese te Kryesise se PD-se dhe LDK-se, te cilet ashtu sikurse udheheqesit e tyre ishin ose antar te PPSH-se ose te LKJ-se!

Ndersa sa i perket interesimit tim (besoj edhe interesimit tend) per Shqiperine, pavaresisht se kam apo jo te drejte vote (ti gjarper nuk e din se a kam apo jo te drejte vote, por nejse!), une besoj se nuk ka shqiptar ne bote qe nuk shqetesohet kur atje shkojne punet keq, ashtu siq nuk ka shqiptar ne bote qe nuk u gezohet rezultateve te arritura.

Prandaj, nese ty nuk te intereson se ēfare ndodh ne Shqiperi, ose nuk te pelqejne kritikat qe une i beje ne adrese te Sali Berishes dhe regjimit te tij antidemokratik, atehere mos u lodh fare ti lexosh shkrimet e mija ne kete teme, dhe sigurisht qe pastaj nuk do kesh dhembje koke!
Por kur ta marresh persiper te shprehesh mendimet tua, atehere mundohu te pakten te jesh sa me konkret, e jo ti pergjithesosh gjerat me emra njerzish, duke bere kujdes ti selekcionosh sipas preferencave dhe deshirave tua.

Pavaresisht se kemi mendime diametralisht te kunderta, une te falenderoj per pergjigjen.

Shpetimi

Shpetimi
26.05.2011, 15:27:08
TIRANĖ- Kolegji Zgjedhor pas kėrkesės sė Partisė Socialiste pėr mosmiratimin e tabelės pėrmbledhėse tė KZAZ 49 ėshtė tėrhequr pėr tė marrė vendim.

Pėrfaqėsuesit e PS kanė kėrkuar qė tė miratohet nga Kolegji kėrkesė padia e tyre si pėr tabelėn pėrmbledhėse tė KZAZ 49 ashtu edhe pėr rezultatin e Tiranės.

Kolegji sot rrėzoi kėrkesėn e Partisė Demokratike e cila ka deklaruar se pretendimet e PS nuk qendron pasi vendimi tashėmė ėshtė marrė nga Komisioni Qendror Zgjedhor dhe aktpadia nuk ekziston.

Gjatė seancės sė sotme tė Kolegjit Zgjedhor ka shqyrtuar anskimin e PS pėr mosmiratimin e tabelės pėrmbledhėse tė KZAZ 49 nga ana e KQZ-sė si dhe tejkalimin e afatit pėr nxjerrjen e rezultatit tė Tiranės.

Nė kėrkesėn ankimore tė paraqitur nga PS-ja thuhet se, nė pėrfundim tė numėrimit tė votave pėr kryetarin e Bashkisė sė Tiranės, dhjetė KZAZ-tė e kėsaj zone aprovuan tabelat pėrmbledhėse tė rezultateve tė qendrave tė votimit, ndėrsa KZAZ-ja nr.49 nuk e miratoi kėtė tabelė.

Bėhej fjalė pikėrisht pėr rezultatin e kutisė sė fundit, nga numėrimi i sė cilės kandidati i PS-sė pėr kryetar bashkie, Edi Rama, i cili e ka mbajtur kėtė post pėr tre mandate rresht, doli nė avantazh me dhjetė vota.

Gazeta Shqiptare

gjarperi
26.05.2011, 22:16:06
Te pershendes i nderuari shpetim, ndoshta une nuk jame i qart por po ta perseris"une jame shqipetar dhe kame deshir te degjoj vetem mire per Shqiptaret kudo qofshin ata, por kur une nuk kame drejt diku te votoj, une nuk ju perzihem atyre qe kane drejt te votojn, sepse vetem ata kane drejt ti zgjedhin perfaqesuesit e tyre"
une ketu e kame pasur per veten time, sepse une nuk e di se a keni apo jo drejt vote, kame nje bindje se ne Shqipetaret ne pergjithsi pa dallim politik nuk dime politik, pse po ndodhe kjo nuk e di, por si duket ne u besojme te gjithve, perpos vetes sepse tere kohen ishim jemi dhe do te jemi te ndare, per shkake te tjerve, ne nje raste me nje Suedez, me pyeti dhe me tha se nuk ju kuptoj juve, si nuk e respektoni njeri tjetrin, une i thashe se te gjithe i respektojm pa hile, si te ju besoj kur nuk e respektoni te juajin, kjo po ndodhe me shekuj, vite decenje, ne mesin tone.

Ndriti
27.05.2011, 01:50:13
VALLJA E KORBAVE NĖ VENDIN E “SHQIPONJAVE“

Shkruan: Behxhet Sh. SHALA - Prishtinė, 25. 05. 2011

Hape, mbylle, hape, mbylle….

Shqiptarėt pėrfundimisht kanė problem me demokracinė! Jo se nuk e kuptojnė ēka ėshtė demokracia por se e interpretojnė si mėnyrė dhe rrugė qė me ēdo kusht t’i arrijnė majat e pushtetit edhe duke e dhunuar demokracinė. Madje, krimet mė tė mėdha ndaj shtetit shqiptar janė bėrė kinse “nė mbrojtje tė vlerave demokratike“!

Shqipėrisė deri me tani pikėrisht shqiptarėt i kanė vėnė flakėn tri herė duke e rrezikuar vet shtetin me zhbėrje, pikėrisht nė emėr tė demokracisė! Shqipėria nuk ka qenė e rrezikuar nga “armiqėt” e jashtėm por nga armiqtė e brendshėm! Si mbrojtje nga “kėrcėnimet“ e jashtme diktatori Enver Hoxha ka ndėrtuar bunkerė nė thuaja ēdo 100 m ndėrsa ka ndėrtuar njė vetėdije dhe mentalitet hermetik brenda kokave tė shqiptarėve ku vetėdija kombėtare , dashuria ndaj shtetit dhe ndjenja pėr sakrificė personale nė mbrojtje tė interesit shtetėror dhe kombėtar ka qenė e pėrjashtuar.

Demokratėt e vėrtetė qė e kanė kundėrshtuar komunizmin i cili ka mohuar tė drejtėn e shqiptarėve qė tė jetojnė nė njė shtet i ka pushkatuar apo burgosur qysh nė vitin 1945 ndėrsa nė ēdo katėrvjeēar e ka herrė skenėn politike nė Shqipėri nga “ bima e keqe “ siē i ka cilėsuar ata qė e kanė kundėrshtuar apo qė kanė bėrė pėrpjekje pėr tė rikthyer ndjenjėn dhe dinjitetin kombėtar. Nė emėr tė luftės pėr shtet ai ka luftuar pėr pushtet duke e pėrdorur shtetin si mekanizėm pėr ruajtjen e pushtetit. Sidomos pjesėn represive tė shtetit; policinė, sigurimin shtetėror dhe ushtrinė! Kėshtu, e ka gjymtuar shpirtėrisht njeriun duke e xhveshur nga tė gjitha vlerat; kombėtare, morale, njerėzore dhe fetare. Njeriu pa kėto vlera nuk mund tė krijojė, mbajė e as tė mbrojė shtetin!

Mund vetėm tė shkatėrrojė shtetin! Siē ka ndodhur deri mė tani dhe siē ka gjasa tė ndodhė pėrsėri! Nė mungesė tė demokratėve tė mirėfilltė edhe demokracia ėshtė shndėrruar nė njė proces tė degjeneruar. Ėshtė shndėrruar nė njė vazhdim tė luftės, tash me mjete tė tjera. Ashtu siē ka shkruar Klauzeviqi. Nė vend se njė diktaturė apo autokraci shumė e dhunshme, pėrmes njė zhvillimi mė dinamik tė shndėrrohet nė demokraci kemi situatėn kur njė diktaturė komuniste dhe staliniste ėshtė zėvendėsuar me njė diktaturė autokratike nė pėrmbajtje por me njė ambalazhim “demokratik“.

Komunistėt e djeshėn dhe besnikėt e diktatorit Enver Hoxha brenda natės u konvertuan nė demokratė! Ideologjia e vjetėr u riciklua nė ideologji tė re! Shqipėria, nė rrugėtimin e saj drejt demokracisė nuk ka kėrkuar rrugė tė re por ka hecur apo mė mirė tė them ka qaluar nė rrugėn njėkahore tė Enver Hoxhės!

Nuk ka pasur transicion demokratik. Prandaj ėshtė pėrballur vazhdimisht me probleme! Prandaj po pėrballet edhe tash me probleme. Shqipėria njė kohė tė gjatė ka qenė peng i duetit Sali Berisha - Fatos Nano. I pari i deklaruar si demokrat ndėrsa i dyti si socialist. Ndėrkaq qė prejardhja e tyre politike dhe ideologjike ka qenė nga i njėjti burim; stalinizmi i Enverit.

Politikisht Fatos Nano ka qenė superior ndaj Sali Berishės sikur qė ėshtė edhe ndaj tė gjithė politikanėve tjerė nė Shqipėri dhe hapėsirat ku jetojnė shqiptarėt dhe kosovarėt e Halil Matoshit dhe Nexhit. Inferioritetin politik ndaj Nanos, Sali Berisha ėshtė pėrpjekur ta kompensojė me njė politikė folklorike ose me njė patriotizėm folklorik! Kjo politikė mė shumė ka prodhuar efekte jashtė territorit tė Shqipėrisė se nė vet Shqipėrinė shkaku se” trashigima politike dhe kombėtare” e Enver Hoxhės e ka bėrė tė veten.

Ka krijuar politikanė qė nuk u ka intersuar shteti dhe kombi por pushteti dhe pėrfitimet personale! Binomin e Saliut e hoqi nga skena Edvin Rama qė nuk la guri pa lėvizur deri e detronizoi nga posti i tė parit tė Partisė Socialiste. I pėrdori metodat ndėr mė tė ndyrat pėr ta larguar Fatos Nanon nga PS. Tash, nė vend tė Fatosit pjesė degjeneruese e binomit me Saliun u bė Edvin Rama. Ai ėshtė njė politikan tipik makiavelist qė synon pushtetin me tė gjitha mjetet. Ėshtė njė makiavelist i dhunshėm, anarkist.

Nėse nė fillim tė karrierės sė tij politike fitoi simpati duke bėrė ndryshime nė pamjen e Tiranės e cila deri atėherė mė shumė i ngjante fshatit Makondo nė romanet e Markesit se njė metropole ballkanike e lėre mė evropiane mė vonė u identifikua si njė absolutist i ē’akorduar, refuzues ndaj ēdo bashkėpunimi dhe kompromisi, si me faktorin politik vendor ashtu edhe ndėrkombėtar! U bė katalizator i ngritjeve tė temperaturave nė Shqipėri me efekte negative edhe nė shtetet ku jetojnė shqiptarėt dhe kosovarėt e shpifur.

U shndėrrua nė gjenerator tė krizave qė pati pėr pasojė protesta tė shumta qė pėrfunduan me njė protestė tė dhunshme, me viktima tė panevojshme tė njerėzve. Si kryetar bashkie bėnte thirrje tė sulmoheshin institucionet e shtetit shqiptar apo vet shtetin. Kėrkonte kurban pėr hiret e tij dhe dėshirėn qė me ēdo kusht tė mbetej aty ku ėshtė apo tė ngritej njė shkallare mė lart nė kierarkinė politike, tė bėhej kryeministėr i Shqipėrisė! Donte qė pėr trofe ta kishte kokėn e Saliut e jo interesin e Shqipėrisė dhe qytetarėve tė saj.

Pushtetin e donte vetėm pėr veten e tij dhe jo ta ndante me tė tjerėt madje as me anėtarėt e partisė qė e drejton dhe tė cilėn e pėrēau duke e pėrzėnė Ilir Dukatin. Nė zgjedhjet e parafundit pėr kryetar Bashkie tė Tiranės kishte mė shumė se 20.000 vota epėrsi ndaj kandidatit demokrat tė Sali Berishės. Tash, para se tė dalė me rezultate pėrfundimtare KQZ, autoritet suprem pėr zgjedhje, Edi Rama shpalli fitoren me 10 vota epėrsi ndaj Lul Bashės, kanakarit tė Sali Berishės.

Merreni me mend, 250.000 vota tė numėruara dhe rezultati aq i ngushtė! Kjo tregon pėr njė rėnie drastike tė popullaritetit tė Edvin Ramės. Rama, si slogan mobilizues pėr protesta qė pėrfunduan me gjakun e tė tjerėve dhe jo tė tij e pati :” Tė hapen kutitė”. Thirrte nė protesta gjithėpopullore nė mbrojtje tė votės duke rrezikuar jetėn e njerėzve dhe vet shtetin. Sali Berisha vetėm veshjen e ka demokratike ndėrsa pėrmbajtjen e ka autokrate!

Krejt pushtetin e ka pėrqėndruar nė figurėn e tij ndėrsa tash, nė perėndim tė karrierės sė tij politike po bėnė pėrpjekje ta vesh me pushtet Lul Bashėn tė cilin e kontrollon 102 %! Dėshiron njė vazhdimėsi tė “ jetės dhe veprės “ sė tij, tash tė inkarnuar nė personalitetin e Lul Bashės! Edhe ky, si popullist qė ėshtė thirret nė popull! Nuk pranoi me as njė ēmim t’i hapė kutitė. Tash, pas zgjedhjeve tė fundit lokale e kemi njė situatė ku rolet kanė ndryshuar. Edvin Rama kėrkon qė tė mos hapen kutitė ndėrsa Sali Berisha kėrkon qė ato tė hapen! Ec e kupto tash!

Tash nisi riciklimi i protestave “popullore“ nė mbrojtje tė votės sė ”lirė”. Kryepersonazh ėshtė pėrsėri kryetari i PS, Edvin Rama. Protestuesit po bėjnė pėrpjekje qė tė hyjnė brenda nė KQZ, pėr t’i mbrojtur votat. I keni parė deputetėt socialistė duke fluturuar si fluturake nė pėrpjekje ta kalojnė gardhin e gjallė tė policėve! Madje, po i sulmojnė policėt duke i lėnduar ata qė janė tė thirrur t’i mbrojnė institucionet e shtetit nė pėrgjithėsi ndėrsa KQZ nė rastin konkret! Keni parė gjithė atė vullnet, gatishmėri dhe sakrificė nė mbrojtje tė “ votės sė lirė “ ta them figurativisht apo pushtetit, ta them realisht!

Nė vend qė deputetėt tė mbrojnė institucionet e shtetit ata e sulmonin shtetin! Ndjenja pėr shkatėrrim apo vetshkatėrrim nė Shqipėri dhe nė vendet ku jetojnė shqiptarėt dhe kosovarėt e shpifur ėshtė shndėrruar nė instikt, refleks! Nė mėnyrė tė sjelljes! Nė formulė tė jetesės! Kam paraparė fitoren e Partisė Socialiste nė nivel vendi dhe fitoren e Edvin Ramės nė Tiranė. Kam gabuar vetėm nė vlerėsimin e fitores sė Edi Ramės sepse kam menduar se do tė jetė shumė mė bindėse!

Lul Bashėn e kam lėnė pa gjasa fare! Doli si doli dhe ende nuk i dihet fundi por jam i sigurt se Tirana meriton kryebashkiak mė tė mirė se Edvin Rama dhe Lul Basha! Njė kryebashkiak jopolitik, tė pavarur dhe tė pandikuar nga politika dhe krimi! Tė tillė nuk janė, as Edi Rama e as Lul Basha! Kėta dhe ata qė janė prapa tyre nuk e duan as popullin e as Shqipėrinė sepse pėr interesa personale duan ta shkatėrrojnė Shqipėrinė! Emėrues i pėrbashkėt i Edi Ramės dhe Sali Berishės ėshtė se gjakimi i tyre qė me ēdo kusht ta ruajnė pushtetin burimin e kanė nė mbrojtjen e interesave personale dhe sigurimin e imunitetit ndaj ndjekjes penale! Tjetėr interes nuk shoh kėtu!

Si e ėma, ashtu edhe e bija

As nė Republikėn e Kosovės nuk kemi gjendje mė tė mirė. Edhe kėtu politikanėt luftojnė pėr pushtet dhe jo pėr shtet. Koloriti politik nė Kosovė pėrbėhet prej demokratėve, socialistėve , enveristėve , titistėve dhe anarkistėve! Ėshtė edhe njė rrymė qė ėshtė nė rritje; rryma projugosllave! Kjo rrymė me hapa tė sigurt po rikthehet nė pushtet!

Kėto profile politike identifikohen me popullin, thirren nė popull ndėrsa skajshmėrisht e keqpėrdorin popullin. Nė bazė tė forcės sė votės! Edhe nė Kosovė partitė politike nuk i luftojnė programet ekonomike , politike , sociale etj. por individėt qė udhėheqin kėto parti.

Sulmohet Hashim Thaēi, Isa Mustafa, Ramush Haradinaj, Albin Kurti por jo programet e tyre. Nė protestat e fundit tė organizuara nga Vetėvendosje! tė cilat ishin tė dhunshme dhe shkaktarė tė dhunės ishin protestuesit “paqėsorė“ e jo Policia e Kosovės, kėrkesa e drejtuesve tė kėsaj lėvizjeje ishte dorėheqja e ministrit pėr Punė tė Brendshme, z.Bajram Rexhepi! Ky ishte vetėm pretekst pėr ta kėrkuar dorėheqjen e Hashim Thaēit, si qėllim kryesor ndoshta edhe i organizimit tė protestės! Pra, kėtyre u duhet koka e Hashim Thaēit e jo ndryshimi i gjendjes nė Kosovė!

Nėse vėrtet Hashim Thaēi qenka pengesa kryesore e tė gjitha proceseve pozitive nė Kosovė dhe bartės i tė gjitha tė kėqiave, atėherė le ta varrim publikisht dhe t’i rrjepin shtatė palė lėkura! Jeta e njė individi ėshtė e parėndėsishme karshi interesit tė shtetit. Qoftė ai edhe Hashim Thaēi! Vetėvendosje! propozon ndoshta Florin Krasniqin nė vend tė Thaēit apo mbase edhe vet Albin Kurtin! Nė rrethanat ekzistuese ka gjasa tė ndodhė kjo pėr aq sa ka gjasa qė unė tė zgjedhem Papė i Vatikanit!

Loja e Zėrit dhe loja e Editės

Qė nga fillimi i lojės shpėrblyese tė Zėrit mė doli gjaku duke gėrrithur kėtė gazetė me shpresė se do fitoj ndonjė shpėrblim! Duket se jam kandidat shumė serioz ta fitoj shpėrblimin kryesor i barasvlefshėm me atė qė do tė fitojė Kosova pas bisedimeve me Serbinė; tė trashėt e Surlės! Edita ėshtė treguar shumė mė e menēur se unė, nuk po e gėrrithė Zėrin por Hashim Thaēin! Me njė tė gėrrithur fitoi 600.000 euro! Sa pėr fillim! Para tė xhepit!

20 maj 2011 Prishtinė
Behxhet Sh. SHALA

Kruja
27.05.2011, 02:58:47
Dje takoj rastesisht nje rumun te cilin e kam njohur ketu. Ai e njeh Berishen ne fakt dhe me pyeti:

A i perfundoj Berisha zgjedhjet?

I them se zgjedhjet i ben populli dhe ai e beri zgedhjen.

Si doli perfundimi, me pergjigjet rumuni.

I thashe se ne fund te gares dolen dy fitues: njeri i opozites dhe tjetri i Berishes.

AHAHAAAA qeshi rumuni. Sa here eshte Berisha ne pushtet gjithmone keshtu ndodh me ate, e kthen perseri romuzin rumuni. E kini ekzemplar te vecante Berishen, me thote. E mbaj mend kur intervistohej ne BBC para disa vjetesh. Mbeti duke genjyer gjate gjithe emisionit.

I thashe rumunit se e njihte Berishen me mire se gjysma e shqiptareve.

Shpetimi
27.05.2011, 07:37:15
I nderuari z.Kruja,
duket se nuk keni arritur ta na njihni sa duhet neve "kosovareve", prandaj e merrni si shembull nje bisede qe keni pasur me nje rumun.
Pritni tani keta kalaveshat e ketij forumi kur t“iu hidhen ne fyt e t“iu akuzojne si antishqiptar, se keni pasur "muhabet" me nje rumun, shteti i te cilit nuk e ka njohur Pavaresine e Kosoves, pa ēka se edhe ai rumuni eshte njesoj si ju emigrant ne Kanada.
******************************

E lexova analizen e gjate te Behxhet Sh. Shala, ne brendesine e se ciles kishte gjithēka, vetem porosi te kjarte se si duhet dalur nga kriza politike qe e ka perfshire gjithe hapsiren shqiptare nuk kishte.

Megjithese ne shume pika Behxheti kishte te drejte, sidomos faktit se shumica e politikaneve shqiptar jane pasardhes direkt te ish partive komuniste, po te lexohet drejte porosia e tij e dhene per opinion ne kete analize, une kam pershtypjes se ajo porosi ishte pothuajse nul (zero), sepse po te merren si te mireqena kritikat qe ai i bėnė ne adrese te politikes shqiptare, neve na duhet qe te shkojme e ti marrim ne kopsht zoologjik kandidatet per udheheqes te insititucioneve tona shtetrore.
Sado te perpiqesh te gjesh, njerz krejtesishte apolitik nuk do te takosh as ne Shqiperi, as ne Kosove.
Po te nisemi nga ky mohim ekstrem i gjithēkaje nga Behxhet Shales del se shqiptaret kot shpresojne per "dite me te bardha", ngase sipas tij zgjidhje politike kurren e kurres nuk do te ketė.

Behxheti si neper dhemb e thote se per ta udhehequr Bashkine e Tiranes duhet gjetur nje njeri apolitik, pra sipas tij duhet gjetur nje kandidat qe nuk eshte as perfaqesues i Aleances per Qytetarin (PD-se), dhe as perfaqesues i Alenaces per te Ardhmen (PS-se)!

Mire do te ishte te ndodhte keshtu siq thote Behxheti, por mesa e dij une ne te gjitha shtetet e botes Kryetari i Kryeqytetit (gjithmone ka rendesi shume te madhe se kush e udheheq Kryeqytetin) propozohet nga nje parti politike, ndersa zgjidhet nga votat e qytetareve.

Une nuk e theme se nuk ka njeri tjeter (pos Edi Rames apo Lulzim Bashes) ne Shqiperi qe nuk do ta meritonte te propozohej e zgjidhej si Kryebashkiak i Kryeqytetit, por vendimet per kandidimin e nje njeriu eshte e drejte e ēdo subjekti politik, prandaj nuk ka askush te dtjete ti gjykoj vendimet e PD-se, respektivisht PS-se, se cilin person e kandidojne per ate post te larte.

Nese lexohet me vemendje pjesa ku Behxhet Sh. Shala shkruan per aktualitetin politk ne Kosoves, edhe ketu shihet njefare terheqje e tij, sidomos sa i perket Levizjes Vetvendosja.
Me fjale te tjera, duket se Behxheti i paska "kthyer pak kah shpia", siq thote nje fjale e urte popullore, sepse demonstrimet e Vetvendosjes i shikon me syrin e Qeverise se Kosoves, e jo siq i ka shikuar deri me tani me syrin e Kryetarit te organzates qe e perfaqeson.

Eshte drejte e ēdo njeriu ti kete mendimet, qofte edhe preferencat e veta politike e ideologjike, por mohimi i gjithēkaje nuk eshte se sjell ndonje dobi, pos sa krijon parakushte per anarki.

Sot jetojme ne nje sistem politik qe nuk lejon shume spekulimin me nocionin "ne emer te popullit", prandaj edhe Behxhet Sh. Shala duhet te jet pak me pragmatik ne qendrimet e tij politike, e mos ti merr te gjitha problemet dhe individet me "vllaqė".
Se ka ēfare te kritikohet klasa politike e shqiptareve, kjo nuk don kurrfare komenti.
Por qe te mohosh gjithēka, as kjo nuk sjell ndonje dobi.

Ne te kunderten, nese Behxhet Sh. Shala eshte plotesishte i bindur se ka 100% (ose 102%, siq thote ai ne nje rast) te drejte, atehere pse ky fare burri i menqur nuk kyqet drejteperdrejte ne politike, e te na shpetoj njehere e pergjithmone nga politikan injorant, te padijshem e te korruptuar, siq i konsideron gjithe, ama te gjithe klasen politike te shqiptareve, si ne Shqiperi ashtu edhe ne Kosove.

Apo ndoshta Behxhet Sh. Shala kurr nuk e ka degjuar maksimen, citoj: "ēdo popull i meriton Qeverine qe ka"?!
Kjo maksime popullore ka per qellim te tregoj se; nese nje popull me vulnetin e tij vazhdimishte i zgjedh njerzit e papershtatshem per ti udhehequr (perjashto sistemet diktatoriale apo njepartiake, kur populli nuk vendos ne mes shume kandidateve, por u imponohet kandidati nga partia shtet, e votuesit vetem shkojne prane kutise se votimit per te "kryer nje obligim qytetar"), atehere nuk ka pse ankohet, sepse ne fund te fundit, si pasoje e injorances dhe papergaditjes politike te vet kombit, votuesi nuk ka pasur njerz me te mire sesa ata per ti zgjedhur.
Une mendoj se me kaq thellesi gjykimi perfundon e gjithe analiza "profetike" e Behxhet Sh. Shales.

Shpetimi

Shpetimi
27.05.2011, 08:33:49
Igli Totozani

Ajo ēka po ndodh nė Shqipėri kėto ditė ėshtė pėrveē se njė histori me pasoja tė menjėhershme negative pėr shoqėrinė Shqiptare, pėr demokracinė dhe integrimin europian tė kėtij vendi edhe njė tregues mjaft i rėndėsishėm pėr atė ēka e ardhmja e afėrt dhe e largėt po i kanos kėtij vendi.


Pasojat e menjėhershme, pas deklaratave tė ndėrkombėtarėve, besoj tė qarta pėr tė gjithė, nė moment tė parė tė indinjojnė, tė nxisin ndjenjat e njė revolte tė papėrshkruar. Sytė tanė panė tė trallisur kėsaj jave, drejtpėrdrejt dhe nė mėnyrė transparente deri ku mund tė arrijė forca e njė pushteti mbi institucionet e pavarura, qė nė kėtė sistem duhej tė pėrbėnin garancitė mbrojtjes sė lirive tona prej tij.


Kjo skenė e shėmtuar dhe e pamundur pėr t'u gėlltitur, ka revoltuar me tė drejtė qytetarėt e kėtij vendi dhe merakosur miqtė tanė ndėrkombėtarė pėr njė konflikt tė mundshėm nė Shqipėri, pėr njė destabilizim tė saj, pa pasoja kėsaj radhe pėr Ballkanin qė jemi mėsuar ta quajmė tė trazuar. Vendet fqinjė po ecin shpejt nė proceset integruese dhe nė kėtė kuptim, destabilizimi ynė i mundshėm do tė jetė i izoluar dhe pa ndikime mbi ta.


Por, nėse do tė mund tė ruanim njė farė qetėsie dhe distance me ēka po ndodh dhe ta kundronim situatėn, pėr aq sa ėshtė e mundur nga "lart", ndjenja mė e fortė nuk do tė ishte revolta dhe indinjata, por trishtimi. Trishtimi pėr tė ardhmen e kėtij vendi, qė nga lart duket edhe mė e zymtė.


Le ta lėmė mėnjanė KQZ-nė nė paligjshmėritė e saj. Dhe le tė shikojmė pėrreth, nė ekrane, nė rrugė, nė shtypin e pėrditshėm, nė sallat qeveritare, se ēfarė po thuhet dhe mbrohet nga disa njerėz, nė atė qė do ta quanim post-KQZ. Justifikohet ky institucion, vendimi i tij i tij i paligjshėm, argumentohet nė mėnyrė populiste "leximi i votės sė ēdo qytetari", banalizohet ligji, rėndėsia e tij dhe e procedurės, shtrembėrohen parimet e demokracisė dhe shtetit tė sė drejtės, interpretohen keq raportet dhe deklaratat plot shqetėsim tė miqve tanė ndėrkombėtarė, kėrcėnohet opozita dhe mė pas flasim pėr ullirin si pemė e paqes. Kuptohet pra se nuk kemi tė bėjmė mė me njė "gabim" institucional apo administrativ tė KQZ-sė.


Kemi tė bėjmė me njė aktivitet, tė gjerė e tė bollshėm, tė premedituar deri nė hollėsi e detaje e mbi tė gjitha tė ndėrgjegjshėm, dukshėm tė ndėrgjegjshėm, pėr paligjshmėrinė e KQZ-sė. Tė ndėrgjegjshėm, pėr pasojat mbi demokracinė tonė, pėr liritė dhe tė drejtat tona. Kėta njerėz, vazhdojnė tė hiqen sikur s'kuptojnė, tashmė qė bėhet e qartė edhe nga vetė BE, se dėmi do tė jetė i madh mbi idealin tonė europian dhe se Shqipėria po kėrcėnohet me njė izolim tė vėrtetė.


Por ē'ėshtė mė shqetėsuesja, nuk kemi vetėm mbretin tė "sėmurė". Kjo histori e turpshme po tregon se kemi njė pjesė, sado tė vogėl, tė shoqėrisė sonė, tė paaftė tė vėrė tė ardhmen tonė mbi tė ardhmen e pasurisė personale. Tė ardhmes sė Shqipėrisė, po i bėhet njė atentat i rėndė dhe me pasoja vėshtirėsisht tė rikuperueshme. Por njė atentat kolektiv dhe nė bashkėpunim. Duket qartė dhe nė mėnyrė transparente qė njė grup i caktuar ka njė axhendė tjetėr dhe tė ndryshme nga e ardhmja demokratike dhe europiane e Shqipėrisė. Dhe ky grup, nuk po e fsheh mė kėtė e as po e kamuflon mė nė frazeologji boshe dhe pakuptim.


Kėta njerėz e dinė se ēfarė po bėjnė e se ēfarė kėrkojnė. E dinė gjithashtu se nė njė pjesė tė madhe tė shoqėrisė sonė, pėr arsye objektive dhe historike, mungon ose nuk ėshtė nė nivelin e duhur kultura dhe njohja e demokracisė, shtetit tė sė drejtės. Pikėrisht kėtė tė fundit po e "shtrydhin" nė maksimumin e mundshėm. Duke i prezantuar asaj, militantėve nė radhė tė parė, mbajtjen me ēdo kusht dhe ēmim tė pushtetit si njė vullnet pozitiv pėr "leximin e ēdo vote, dėgjimin e ēdo qytetari".


Ky ndėrgjegjėsim i tyre ėshtė rreziku i Shqipėrisė, i demokracisė, i integrimit europian tė saj. Me njė fjalė i tė ardhmes sė kėtij vendi.
Dhe kėtu zė fill trishtimi. Tė tillė qė Kolegji Zgjedhor, qoftė edhe me njė vendim tė drejtė, nė pėrputhje me ligjin, do tė mund ta lehtėsojė por jo zhdukė. Sepse ky kolegj, do tė mund tė zgjidhė pėrkohėsisht krizėn dhe tė kthejė ligjshmėrinė nė kėtė vend, duke qetėsuar kėshtu ndjenjėn e revoltės qė na kapėrtheu tė gjithėve.


Por ai nuk do tė mund tė zbėrthejė dhe zmbraps kėtė grup njerėzish qė aq qetėsisht dhe nė mėnyrė krejt transparente, frymėzuan dhe realizuan njė shkelje tė tillė tė ligjit dhe e mbrojtėn atė kaq ndėrgjegjshėm. Dhe nė kėtė kuptim, as axhendėn e tyre e cila siē u duk qartė, ditėn pėr diell, ka veēse njė objektiv: mbajtjen me ēdo kusht tė pushtetit. Pra, njė burim i pashtershėm rreziqesh, pengesash dhe vonesash pėr demokracinė dhe integrimin.


Si do tė zgjidhet kjo? Po mė pas si do tė vejė? A mund tė pritet demokratizim dhe integrim nga kėta njerėz ose mė thjesht akoma: a mund tė bėjė zgjedhje tė vėrteta Shqipėria nėn drejtimin e kėtyre? Nga gjithė kjo krizė, kjo ėshtė nė fakt pikėpyetja mė e madhe ose e thėnė ndryshe: kjo ėshtė ēėshtja.

Shpetimi
27.05.2011, 15:38:57
Tirana pa fitues deri mė 3 qershor, Kolegji do shqyrtojė padinė PS

Nga: SUELA GERA


TIRANE- Procesi zgjedhor pėr kryetarin e ardhshėm tė bashkisė sė Tiranės ėshtė zhvendosur sot nė Kolegjin Zgjedhor. Por ndėrsa mendohej se sot do mėsohej nėse nė karrigen e kryetarit tė Bashkisė do tė ulej lideri i opozitės Edi Rama, apo ish ministri i Brendshėm, Lulzim Basha, procesi mori njė rrjedhė tjetėr.

Nė axhendėn e sotme tė Kolegjit Zgjedhor ishte parashikuar tė merrej nė shqyrtim kėrkesė padia e Partisė Socialiste qė kėrkonte shfuqizimin e aktit normativ tė miratur nė parim nga KQZ mė 18 maj. Sipas kėtij akti KQZ nė rolin e njė KZAZ superiore vendos numėrimin e votave tė hedhura nė kutitė e gabuara. Nga ky numėrim Lulzim Basha u shpall fitues me 81 vota mė shumė. Partia Socialiste kėrkon shfuqizimin e gjithė procedurave te ndjekura pėr numėrimin e kėtyre votave dhe shndėrrimin e tyre nė nul.

Nė fillim tė seancės pėrfaqėsuesi ligjor i PS-se Eno Bushi i kėrkoi anėtarėve tė Kolegjit Zgjedhor qė objekt padisė t'i shtohej dhe padia qė PS kishte bėrė pak ditė mė vonė dhe ku kundėrshtonte vendimin e KQZ te datės 23 maj ku akti normativ ishte miratuar nė tėrėsi dhe kishte marrė fuqi ligjore.

Nga ana e tyre pėfaqėsuesit ligjor tė KQZ e kundėrshtuan kėrkesėn e PS-se, ndėrsa sa i pėrket aktit normativ te 18 majit nė KQZ deklaruan se nuk ka fuqi ligjore.

Kolegji Zgjedhor,me relatore gjyqtaren Sashenka Jonuzi e anėtarė Entela Prifti, Marie Qirjazi, Astrit Kalaja dhe Meriban Mullai u tėrhoqėn dhe nė vendimin e marrė pas disa minutave, nuk pranoi kėrkesėn e PS pėr bashkimin e 2 objekt padive ne njė, me argumentimin se PS nuk ka ndjekur procedurat pėr tė shtuar objekt padinė.

Nė kėtė moment pėrfaqėsuesi tligjor tė Partisė Socialiste u tėrhoqėn nga padia pėr tu pėrgatitur pėr objekt padinė ku kėrkohet pavlefshmėria e aktit normativ qė KQZ miratoi nė tėrėsi mė 23 maj pėr numėrimin e fletėve tė votimit pėr kryetarin e bashkisė nė kutinė e gabuar.

Kjo kėrkesė padi e dytė e paraqitur nė Kolegjin Zgjedhor kundėrshton vlefshmėrinė e aktit normative qė KQZ miratoi nė tėrėsi vetėm me 4 votat e maxhorancės, ndėrkohė qė pėrfaqėsuesit e opozitės e kundėrshtuan.

Menjėherė pas seancės, avokati i Partisė Socialiste tha se “Hoqėm dorė nga kjo kėrkesė padi, pėr tė vazhduar me gjykimin e kėrkesės tjetėr, qė ka njė objekt padie mė tė plotė.”

Me hedhjen e shortit u caktua gjyqtari Tom Ndreca si relator i ēėshtjes dhe anėtarėt e Kolegjit Zgjedhor tė cilėt mė 3 qershor ora 10:00 do shqyrtojnė ankimimin e PS.
Nė varėsi tė kėtij vendimi Kolegji Zgjedhor do tė vendosė pėr fatin e kreut tė ardhshėm tė Bashkisė. Nėse Kolegji vendos pro kėrkesės, duke shpallur tė “pavlefshėm” aktin normativ qė nxorri Bashėn fitues me 81 vota, Edi Rama do tė shpallet kryetar i bashkisė sė Tiranės, me 10 votat diferencė qė mori nga rezultatet e 485 qendrave tė votimit nė 11 KZAZ. Nėse kolegji e hedh poshtė kėrkesėn e PS, Lulzim Basha, do tė ulet nė detyrėn e kreut tė ri tė Bashkisė sė Tiranės me 81 vota mė shumė se rivali i tij, kreu aktual i PS.

Ndėrkohė qė Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet tė bėjė sot publike rezultatet nė rang vendi nė proporcional pėr secilėn nga subjektet politike qė garoi nė zgjedhjet lokale tė 8 Majit. “Gazeta Shqiptare” shkruan se rezultatet nė rang vendi pėr proporcionalin qė secila forcė politike ka arritur nė 8 Maj”, u shpreh ai.
************************************************** ***

Ne mungese te guximit te zbatimit rigoroz te ligjit, kuptohet frika vije nga falangat e Sali Berishes te veshura me uniformen e policise, Kolegji Zgjedhor e shtyri per nje date tjeter, edhe pse e drejta eshte ne anen e opozites se bashkuar, ose Aleances per te Ardhmen.

Dikush mund te thote, apo te dyshoj, se kjo shtyerje e vendimit nga ana e Kolegjit Zgjedhor mund te kete ardhur nga frika qe mund te kane nga zemrimi (per mua i ligjshem) i opozites, e cila ka paralajmeruar revolta popullore, apo ndoshta gjyqtaret kete shtyerje e bejne nga frika e perballjes eventuale me ligjin nese ata marrin nje vendim jashtligjor!

Sido qe te jet, nga keto lojera qe bene Sali Berisha (ai idiot perseri do te thote se Kolegji Zgjedhor eshte i "lire" te veproj si te doj, por nuk i beson kush) po shihet shume kjarte se me gjoja ri-numrimin e votave KQZ-ja ka bere shkelje flagrante te ligjit, dhe sigurisht se tani me mire se asnjehere tjeter shihet, bile tani eshte bindur plotesishte edhe faktori nderkombetar, se njerzit e PD-se i kane futur duarte ne kutite e votimit, duke ndryshuar rezultatin e zgjedhjeve ne dobi te Lulzim Bashes.

Por te presim deri me 03 qershor dhe te shohim se ēfare maskarade tjeter do te beje Sali Fazlliēi deri atehere!

Shpetimi

kondita
27.05.2011, 16:16:44
Dje takoj rastesisht nje rumun te cilin e kam njohur ketu. Ai e njeh Berishen ne fakt dhe me pyeti:

A i perfundoj Berisha zgjedhjet?

I them se zgjedhjet i ben populli dhe ai e beri zgedhjen.

Si doli perfundimi, me pergjigjet rumuni.

I thashe se ne fund te gares dolen dy fitues: njeri i opozites dhe tjetri i Berishes.

AHAHAAAA qeshi rumuni. Sa here eshte Berisha ne pushtet gjithmone keshtu ndodh me ate, e kthen perseri romuzin rumuni. E kini ekzemplar te vecante Berishen, me thote. E mbaj mend kur intervistohej ne BBC para disa vjetesh. Mbeti duke genjyer gjate gjithe emisionit.

I thashe rumunit se e njihte Berishen me mire se gjysma e shqiptareve.

eu eu, ani Kruja, ti i besove "rumunit" i cili i pat vra nja dy djem te rinje ne mes te Prishtines a?!

e di une qe ju i besoni rumunit, grekut, serbit po vetem shqiptarit ju nuk i besoni!!!

po hajt hajt, tregoni edhe diqka, qka thojke rumuni, a e kishin njet me e njoft pavarsin e Edi kristaqit te bregovicit?!!!

lum atdheu per kesi qe besojne ne rumun,grek, serb e jo ne shqiptar!

Shpejtimi
27.05.2011, 17:04:11
Neokomunistet vazhdimisht grumbnullojne dhe shperndajne helem per te pezmatuar gjendjen ne pergjithesi dhe fundos me trazira vendin.Djepi i tyre perkund,kendon ,rrite e prodhon ne pa kufi te zeza qe i pravullon me mllef e inat dhe ia ngarkon demokracise me qellim qe te ngulfat.Pse jane kaq te kompleksuar shihet nga avioni.Psh.neokomunisti plak Regjep Qosja gjuan e bombardon pa ndal demokracine e pozites aktuale ne krye me Berishen. A nuk gjene edhe te vetemen fjale ne mjetet e informimit qe ai i kushtoi psh zgjedhjeve te fundit ne Kosove.A nuk tregon ky shembull se pse Qosja perqafoi,ledhatoi zgjegjedhjet e zgjebosura e te bera pis nga neokomunistet e pozites aktuale ne krye me Thaqin qe pushtuan me hajni pushtetin ne Kosove.Dhe,ashtu i bere skllot Qosja me intelektualizmin e vet shkon e perplaset ne procesin e zgjedhjeve ne Tirane!?

furragji
27.05.2011, 17:26:07
Kjo ashtė e verrteta e Sali Berishes mos mendoni se ka qenė engjull!
http://www.youtube.com/watch?v=AItfw_1cZDE
http://www.youtube.com/watch?v=AItfw_1cZDE

Shpejtimi
27.05.2011, 17:40:05
eu eu, ani Kruja, ti i besove "rumunit" i cili i pat vra nja dy djem te rinje ne mes te Prishtines a?!

e di une qe ju i besoni rumunit, grekut, serbit po vetem shqiptarit ju nuk i besoni!!!

po hajt hajt, tregoni edhe diqka, qka thojke rumuni, a e kishin njet me e njoft pavarsin e Edi kristaqit te bregovicit?!!!

lum atdheu per kesi qe besojne ne rumun,grek, serb e jo ne shqiptar!
Kjo eshte shpresedhense se neokominizmi ne trojet shqipetare po bie po shuhet.Paramendoni z.Kondita
se komunistet enverian i paten pase harkoret ne nje
kend shume te gjere qe i shpie andej kah karpatet dhe
himalajet.Tani pra shoku Kruja po na deshmon se keta
enverianet ani pse jane tkurre prap se prap ashtu te tkurrur e te bere dyfish akoma qmallen me fabulat e tryre
dhe perqafojne haverat e tyre gjithandej kah belbezohet
"diktatura proletare".Rumunet me gjymyshet e Serbise
e paten shkurtua Qusheskun gjithashtu edhe eneverianet
me gjymyshet e Serbise e paten shkurtua Mehmet Shehun
ja se si kryqezohen polinomet e ideologjive komuniste.

furragji
27.05.2011, 17:52:23
Mitingje me tė vrarė, protagonist, Sali Berisha

Nga Gilmana Bushati , GSH (http://www.24-ore.com/index.php/author/maqo/) 02/04/2011 14:46:00
Madhesia e germes: http://www.24-ore.com/themes/tpl_4502_green/img/font_decrease.gif http://www.24-ore.com/themes/tpl_4502_green/img/font_enlarge.gif
http://www.24-ore.com/thumbnail.php?file=shqiperia/kronika/2prilli_715566625.jpg&size=article_medium Deshmoret e 2 prillit
Nė 20-vjetorin e 2 prillit 1991 rikthehet me njė intervistė Gjek Ēelaj, njė nga tė paktėt tė dėnuar pėr vrasjet dhe dhunėn e ushtruar nė kėtė ditė. Ai nė kėtė intervistė kėrkon falje pėr dhunėn e ushtruar te pjesa e pafajshme e asaj turme, kryesisht studentet dhe studentėt e shkollave tė mesme "Jordan Misja" dhe "29 Nėntori". Ēelaj shprehet se ndoshta mund tė ketė pasur drejtues tė lartė partie qė iknin nga dritaret, ndėrsa nė shesh kishin dalė tė rinjtė pėr tė protestuar, por shton se kishte dhe nga ata anėtarė partie qė e organizuan kėtė protestė. Ai nė kėtė intervistė pėr "Gazeta Shqiptare" thekson se 2 prilli i ngjan shumė 21 janarit, qė kanė vetėm njė emėr, njė protagonist, qė ėshtė Sali Berisha.
Zoti Ēelaj, si e kujtoni 2 prillin 1991 tani pas 20 vjetėsh?
Ngjarja e 2 Prillit 1991 nė Shkodėr, jo vetėm pėr mua, por pėr shumicėn dėrmuese tė shqiptarėve mbetet njė ngjarje tragjike, e dhimbshme, krejt e panevojshme dhe tėrėsisht e evitueshme. Pėr fat tė keq, ajo ngjarje ėshtė pasuar gjatė kėtyre 20 vjetėve prej ngjarjesh tė tjera edhe mė tė rėnda dhe me pasoja tė pallogaritshme pėr shqiptarėt dhe Shqipėrinė. Mundėsinė pėr t'i evituar kėto ngjarje e kanė pasur nė radhė tė parė ata qė i kanė nxitur, organizuar, udhėhequr apo frymėzuar. Protagonistėt e kėtyre tė kėqijave janė politikanėt e Shqipėrisė. Populli ėshtė viktimė e banditizmit politik tė manifestuar qartė nė luftėn pėr pushtet.
Dhuna atė ditė ra pėrgjithėsisht mbi studentet vajza. Dy prej tyre pėrfunduan nė spital nė gjendje tė rėndė. A ishin pikėrisht ato armiku i shtetit?
Mua mė kanė takuar shumė njerėz qė kanė marrė pjesė nė demonstratėn e 2 prillit dhe mė kanė treguar versione tė ndryshme tė episodeve tė ngjarjes. Unė i besoj ato qė thoni ju. Fatkeqėsisht, pjesa mė e pafajshme e turmės pėsoi edhe goditje me shkopinj gome. Kjo ndodhi sepse nxėnėsit e shkollave po pėrdoreshin si fasadė dhe pas tyre ndodheshin lumpeni, pjesa kriminale e shoqėrisė, e cila edhe ushtroi dhunė dhe i imponoi policisė pėrdorimin e forcės. Sa i pėrket "armikut tė shtetit", mė duhet t'ju them se policia ka ndėrhyrė pėr tė vendosur rendin dhe pėr tė mbrojtur objektet pėr popullin dhe pėr qytetarėt sepse shteti atėherė i kishte lejuar me ligj demonstrimet kur ato do tė ishin tė ligjshme, domethėnė kur pėr to tė ishte marrė leje dhe kur pjesėmarrėsit tė mos ushtronin kurrfarė dhune. Fatkeqėsisht, demonstrimi i 2 prillit nuk i plotėsonte asnjėrėn nga kėto kushte.
Mė 1 dhe 2 prill ju jeni parė duke komunikuar me organizatorėt e protestės, tė cilėt po pėrpiqeshin ta zbusnin turmėn. A kishit urdhėr ju pėr tė shtypur revoltėn apo u gjetėt tė papėrgatitur para reagimit tė turmės ndaj jush?
Sė pari, askush nuk ėshtė prezantuar ato ditė si organizator dhe kėtė fakt e kanė mohuar deri vonė ata qė ndodheshin prapa kėtij akti. Ėshtė e vėrtetė qė ka pasur individ qė kėrkonin pajtimin e turmės, gjė qė tregon se turma ishte agresive, por ata ishin tė pafuqishėm para atyre qė nuk dukeshin por qė vepronin. Atėherė as ne nuk i dinim kėto gjėra. Mė sė shumti i mėsuam nė vitin 1992 dhe mė pas, kur po dekoroheshin si protagonist tė ngjarjes, bashkė me lumpenin zjarrvėnės. Shpėrndarja e demonstrimeve tė paligjshme ėshtė kėrkesė e ligjit dhe jo dėshirė e autoriteteve. Sigurisht, qė policia e Shkodrės nuk ishte profesionalisht nė nivelin mė tė lartė pėr t'u ballafaquar me turmat, pasi eksperienca e policisė shqiptare nė atė kohė ishte minimale nė kėtė aspekt.
Urdhri qė i jepet njė polici pėr tė qėlluar mbi turmėn, deri ku e ka kufirin? Deri nė eliminimin e njė objektivi tė caktuar apo vetėm neutralizimin e tij?
Veprimet kundėr tubimeve tė paligjshme nuk bėhen me urdhėr sepse policėt nuk janė kukulla qė tė komandohen si nė teatėr. Veprimet e policisė kryhen mbi bazėn e legjislacionit nė fuqi. As legjislacioni i atėhershėm dhe as i sotmi nuk lejojnė ndokėnd tė qėllojė mbi turmėn. Sikur mė 2 prill vetėm njė polic tė shkrehte tė gjithė fishekėt mbi turmėn, do tė mjaftonte tė kishte dhjetėra tė vdekur.
Jeni nga tė paktėt e dėnuar pėr 2 prillin. A ndiheni edhe sot pėrgjegjės pėr atė qė ndodhi atė ditė?
Moralisht mė vjen keq dhe nuk kisha dashur as tė ndodhte ajo ngjarje dhe as tė isha unė i pranishėm. Nė vendimet e dėnimit tonė, tė tri shkallėve, thuhet qartė se ne "as kemi vrarė dhe as kemi dėshiruar tė vritet njeri, por kemi lejuar..." Me kėtė lloj akuze mund tė sjellje edhe Perėndinė nė bankėn e tė akuzuarve. Prandaj, unė nuk kam ndjerė dhe as ndiej asnjė lloj pėrgjegjėsie ligjore.
Ju ishit nė krye tė detyrės atė ditė, ndėrsa drejtuesit e partisė iknin nga dritaret kurse drejtuesit e ministrisė qėndronin nė Tiranė dhe jepnin urdhra. A ėshtė normale njė gjė e tillė?
Nuk e di pėr cilėt drejtues partie e keni fjalėn, por, siē rezultoi mė vonė, ka pasur drejtues qė iknin nga dritaret dhe drejtues partie qė organizonin demonstruesit. Unė mendoj se tė vetmit njerėz qė kanė qenė nė vendin e gabuar janė ata qė kryen demonstrimin e paligjshėm. Tė ikurit nga dritaret kanė mėkatet e tyre, por nuk janė shkaku i pasojave.
A mendoni se keni vuajtur dėnimin e dikujt tjetėr qė ju nuk e keni denoncuar? Ėshtė fjala pėr drejtuesit e kohės?
Unė nuk i kam pasur drejtuesit e kohės mė shumė "xhan" se pjesa tjetėr e popullit e sidomos jo mė shumė se ata qė shkonin nė shtėpitė e tyre dhe bėnin fotografi me gjithė qejf pėr t'ua treguar tė afėrmve dhe shokėve tė nesėrmen. Unė nuk kam qenė aq budalla sa tė bėj burg pėr dikė tjetėr. Pėr atė ngjarje, janė dy kategori njerėzish qė duheshin dėrguar nė burg. Sė pari, ata qė kanė vrarė (qė fatkeqėsisht, nuk dihen) dhe ata qė kanė organizuar ngjarjen pėr tė pėrfituar prej saj. Kėta dihen tashme por kanė pushtet mbi tė tjetėr dhe jo tė tjerėt mbi ata.
A e ka pėrcaktuar fatin e jetės tuaj ngjarja e 2 prillit, meqė jetoni edhe jashtė?
Ngjarja e 2 prillit dhe ata qe e sajuan atė, si dhe urdhėruan dėnimin tonė, nė tė vėrtetė e kanė dėmtuar rėndė jetėn time. Mė e keqja ėshtė se ata kanė dėmtuar edhe jetėt mijėra tė tjerėve dhe kėshtu do tė bėjnė sa kohė tė jenė mbi kėtė tokė.
Para dy vitesh, ju kini botuar librin "Kush vrau mė 2 prill?'. A ka pasur reagime apo kėrcėnime ndaj jush pas kėsaj?
Sigurisht qė ka pasur. Mė i spikaturi ka qenė shkrimi i njė hajduti shtėpish, i cili botoi njė shkrim tė gjatė nė gazetėn "RD", gazetė, tė cilėn Azem Hajdari e pati quajtur nė vitin 1996 "Gazetė Terroriste". Ky lloj hajnit u pėrdor nga regjimi pak para gjyqit pėr tė ndikuar nė opinion mbi gjoja fajėsinė tonė. Nė shkrimin e para dy viteve, ai merr pėrsipėr tė futet nė marrėdhėniet e mija me ligjin, me tė afėrmit e viktimave dhe me ish-Presidentin e asaj kohe. Pra, guxon tė futet nė pyll pa sopat. Ai dhe ndonjė tjetėr madje edhe me kėrcėnojnė nga larg, pėr tė mė mbyllur gojėn. Fatmirėsisht, unė jam admirues i patriotit Hasan Prishtina, i cili thoshte se "Nuk me trembin armiqtė e votrės, nuk mė thonė ari i gjithė botės". Unė kam njohur shumė hajna pėr shkak tė profesionit dhe nuk do tė merresha me tė, por ai u pėrdor dhe vetėpėrdor nga regjimi pėr tė dhėnė leksione mbi fajėsinė dhe te vėrtetat e ngjarjes. Sikur regjimi i Sali Berishės tė ishte sadopak demokratik, ky njeri dhe tė tjerė si ai do tė duhej te ishin ose nė burg ose tė fshiheshin nėpėr shpella, siē kanė bėrė gjyshėrit e tyre.
A mund ta dimė se kush ėshtė ky njeri?
Po. Ai quhet Alfons Grishaj. Ėshtė dėnuar nė vitin 1976 me 4 vjet burg pėr vjedhje tė pasurisė shtetėrore mė shumė se njė herė dhe nė pėrpjesėtime tė mėdha. Mirė se shtetin e vodhi sepse e kishte inat, po ēfarė pati me popullin? Nė vitin 1981 ėshtė dėnuar pėrsėri me 8 vjet burg pėr vjedhjen me pėrsėritje tė shtėpive tė qytetarėve tė Shkodrės. Ky njeri ėshtė dekoruar nga Sali Berisha "Pishtar i demokracisė". Merret me mend ēfarė pishtari ėshtė ky dhe tė gjithė ata qė po pėrpiqen prej 20 vitesh t'i imponohen dhe tė marrin nėpėr kėmbė popullin shqiptar. Gjithashtu, kuptohet qartė ēfarė pėrfaqėsojnė edhe ata qė e kanė dekoruar kėtė tip social. Zjarrvėnėsit nuk e ndalėn turravrapin nė vitet 1991-1992, por vazhduan edhe nė vitin 1998. I vunė zjarrin Gjykatės sė Shkodrės me shpresė qė do tė fshinin ēdo gjurmė nga e kaluara e tyre, por e vėrteta as nuk mbytet dhe as nuk digjet. Edhe vendimi nr. 448, datė 30.12.1976, edhe vendimi nr. 255, datė 24.11.1981, si dhe shumė vendime tė tjera i shpėtuan zjarrit tė "pishtarėve".
A shihni ndonjė ngjashmėri midis ngjarjes sė 2 prillit dhe asaj tė 21 janarit tė kėtij viti?
Po. Kėto dy ngjarje kanė kėta elementė tė pėrbashkėt: Sė pari, viktimat e tė dy ngjarjeve janė njerėz tė pafajshėm. Sė dyti, nė tė dy ngjarjet ka pasur persona nga turma qė kanė ushtruar dhunė ndaj policisė dhe ndaj objekteve nė ruajtje. Nė ngjarjen e 2 prillit dhuna ishte mė e ashpėr, sepse kishte qenė e organizuar. Aty u pėrdorėn edhe eksploziv e shishe me lėndė djegėse dhe objektet e sulmuara ishin mė shumė se njė. U sulmua edhe biblioteka e qytetit dhe godina e radios sė qytetit. Jam absolutisht kundėr dhunės dhe i dėnoj pėrdoruesit e saj, si tė djeshmit edhe tė sotmit. Sė treti, ėshtė domethėnės fakti se nė tė dyja ngjarjet, protagonist ėshtė, Sali Berisha. Ai, nė tė dyja ngjarjet pėrbėn njėrėn palė tė konfliktit. Mė 2 prill ishte i padukshėm dhe doli me vonė nė skenė, kur u mor vesh se ngjarjen e kishin organizuar fshehtas bashkėpunėtoret e tij, me miratimin e tij dhe sipas kėshillave tė Laboratorėve Ndėrkombėtare tė Krimit Politik. Ndėrsa nė rastin e dytė, ai ishte protagonist i hapur i ngjarjes. Kėto dy ngjarje kanė edhe mjaft ndryshime. Sė pari, protesta e 2 prillit ishte e pakėrkuar, deri e mohuar nė mėnyrė kategorike nga drejtuesit e PD-sė nė Shkodėr, rrjedhimisht edhe e paautorizuar. Ndėrsa ajo e 21 janarit ishte e autorizuar dhe kishte organizatorė legalė. Sė dyti, mė 2 prill, njė pjesė e turmės dogji e shkatėrroj, kurse njė pjesė tjetėr vodhi karrige, qilima e ēfarė gjeti. Kjo tregon edhe kategorinė shoqėrore tek e cila u mbėshtet Berisha pėr tė djegur Shqipėrinė pėr hir tė pushtetit tė tij. Sė treti, pas ngjarjes sė 1991, drejtuesit e atėhershėm te qeverise na thanė se " vrasjet ishin tė paligjshme dhe drejtėsia do tė pėrcaktojė fajėsitė" , kurse pas ngjarjes sė 21 Janarit 2011, drejtuesi i qeverisė i falėnderoi ata qe ishin pėrballė turmės dhe i shpėrbleu me disa rroga. Ai, madje, brenda disa minutave, dha edhe verdiktin se kush i kishte vrarė e se kush ishte fajtori, por "ra brenda" mė pas, kur tha se "mund tė vriteshin edhe 300 tė tjerė". Sė katėrti, nė ngjarjen e Shkodrės, drejtuesi i partisė, qe nuk kishte funksione shtetėrore, u dėnua dhe vdiq nė burg ndėrsa nė ngjarjen e Tiranės, drejtuesi i partisė ishte edhe drejtues i qeverisė dhe e ka ndėrmend tė qėndrojė mbi "kalė" deri sa t'i eci. Sė pesti, pėr ngjarjen e 1991 nuk ka rezultuar ndonjė provė qė tė implikojė drejtuesit e atėhershėm tė shtetit, ndėrsa pėr vrasjet e 21 janarit drejtuesi i qeverisė e pranon vetė autorėsinė kur, duke iu drejtuar kryetarit tė opozitės, i tha se "Herėn tjetėr do tė veēoj ty dhe nuk kam punė me tė tjerėt". Me kėtė fjali dėftore, zotėria desh tė thoshte se kėtė herė kishte vrarė kėdo qė i zuri pushka dhe herėn tjetėr do tė vriste drejtuesin e opozitės. Pra, kemi pranimin e autorėsisė sė katėr vrasjeve dhe kanosjen pėr njė vrasje tjetėr. Nė shtetin e ligjit, kėta njerėz pėrfundojnė nė burg, ndėrsa nė shtetin e Maliqit ata bėjnė pėrpjetė. Sė gjashti, pėr ngjarjen e 2 prillit, ekspertimet balistike dhe mjekoligjore i kanė pėrjashtuar armėt e policisė si mjete tė vrasjeve, ndėrsa nė rastin e kėtij viti, tė paktėn deri tani, njė armė e shteti u vėrtetua tė jetė armė vrasėse. Sė shtati, pas ngjarjes tonė, prokuroria dhe gjykatat u vendosėn tėrėsisht nėn urdhrin e politikės, ndėrsa kėtė radhė duket se fatmirėsisht do tė jenė deri diku mė tė pavarur. Unė uroj qė asnjė oficer apo polic i pafajshėm i kėsaj ngjarje tė mos dėnohet siē u veprua me neve.
Duket se ju fajėsoni Sali Berishėn pėr tė dyja ngjarjet, apo jo?
Sali Berisha ėshtė makina qė gjeneron dhunė dhe konflikte prej 20 vjetėsh. Mua nuk mė shqetėson individi Berisha, por fenomeni Berisha dhe gatishmėria jonė si popull pėr ta kultivuar, ndihmuar dhe frymėzuar sharlatanėt politikė qė tė vijnė nė pushtet dhe tė qėndrojnė atje sa mė gjatė qė tė munden. Nga drejtuesit e shtetit shqiptar, Sali Berisha ėshtė fenomeni me komik dhe tragjik. Ai ėshtė politikani mė pa identitet social dhe politik. Merreni me mend njė njeri qė gjysmėn e dytė tė jetės sė tij ua kushton pėrpjekjeve pėr tė vėrtetuar dhe bindur popullin se nuk ėshtė ai qė ishte gjysmėn e parė tė jetės sė tij. Ēfarė stėrmundim i kotė dhe i turpshėm! Ai e pėrdor statusin e tij social dhe politik (si komunist), qė e ka fituar dikur me lutje dhe mbajtur pėr 22 vjet me pėrkushtim, pėr tė etiketuar kundėrshtarėt politikė tė sotėm qė nuk e kanė pasur kurrė atė status. Nėse tė qenit komunist ka qenė njė turp, kjo do tė thotė se zotėria nė fjalė ka jetuar nė mėnyrė tė turpshme deri nė moshėn 47 vjeē. Po, as ulėrimat prej ēakalli dhe as skėrmitjet prej maēoku, qė pėrsėrit ēdo ditė prej 20 vjetėve, nuk do tė mund ta lanin atė turp, nėse ėshtė vėrtetė i tillė. Sali Berisha nuk ėshtė i dėmshėm, as pse ka qenė 22 vjet "komunist" dhe as pse ka qenė 20 vjet "antikomunist". Kėto nuk janė kritere pėr tė pėrcaktuar njeriun. Shqipėria ka pasur dhe ka edhe komunist tė ndershėm dhe antikomunist tė ndershėm. Sali Berisha ėshtė i dėmshėm pikėrisht se nuk ėshtė asnjė njėri as tjetri. Ashtu si flirti fizik midis pelės dhe gomarit sjell qenien biologjike shterpė qė quhet mushkė, flirti politik midis komunizmit dhe kapitalizmit ka sjelle qenien politike shterpė qė quhet Sali Berisha. Kur regjimit komunist i erdhi fundi, drejtuesit dinakė dhe tė plakur tė atij regjimi menduan pėr mėnyrėn e transplantimit tė "gjakut" tė tyre nė regjimin qė po vinte. Kam bindjen se e ardhmja do tė na sjellė shumė dėshmi qė do provojnė se Ramiz Alia me njė rreth tė ngushtė njerėzish, i dhanė Berishės, dhe jo vetėm atij, flamurin e antikomunizmit nė dorė pėr ta valėvitur qė ta shinin Perėndimi dhe ish- tė persekutuari dhe, nga ana tjetėr, iu dhanė "uniformėn e detyrės" (pardesytė e bardha) qe t'i njihte aparati shtetėror misionarėt e tij. Pastaj iu dha makina dhe bodigardė, gazeta dhe akses ne radio e TV qė tė shanin regjimin. Rėnia e regjimit komunist nuk varej nga nomenklatura e kohės. Prej saj varej vetėm mėnyra e rėnies. Zoti Alia do tė bėnte mirė tė linte nė dorėshkrim njė broshurė ku tė shpjegonte procedurėn qė ndoqi, pasi, kėshtu, tė paktėn ėshtė i sigurt se nė histori do tė kalojė si njeri i zgjuar, ani pse nė dy kampet "kundėrshtare" dėrgoi ndėr njerėzit mė tė padenjė pėr kėtė mision. Tė padenjė pėr tė bėrė diēka tė mirė pėr popullin dhe shumė tė zotėt pėr mirėqenien e tyre.
Sali Berisha ka bėrė aq shumė dėme dhe do tė vazhdojė tė bėjė nė tė ardhmen, nėse nuk i vihet freri. Njė popull i pjekur dhe pėrgjegjshėm, njerėz si Saliu i dėrgon ose nė burg, ose nė spitali psikiatrik dhe jo nė krye tė shtetit. Promotor i djegies dhe shkatėrrimit tė vendit; nxitės i urrejtjes dhe konflikteve kombėtare; autor i cenimit tė territorit shqiptar nė favor tė fqinjėve; drejtues i kontrabandave tė naftės, armėve dhe votave; mashtrues i klasit tė parė; gjel me tė vetėt dhe pulė e lagur me tė huajt; dhunues verbal por edhe fizik i kujtdo qė i duket se e pengon drejt pushtetit tė pėrjetshėm; blerės (me paratė e popullit) i influencės politike tė brendshme dhe tė jashtme; harbut i paimagjinueshėm nė komunikimin e pėrditshėm publik kėto mendoj se nuk janė pak pėr t'i thėnė "Ik, kėput qafėn!".
A keni menduar tė ktheheni nė Shqipėri nė tė ardhmen?
Shqipėria ėshtė vendi im pavarėsisht si erdhėn punėt. Atje kam shumicėn e njerėzve te mi tė dashur, atje kam fėmijėrinė dhe rininė, megjithėse ma burgosen. Dashurinė pėr vendin tim nuk mund tė ma largojnė horrat e pėrkohshėm.

furragji
27.05.2011, 17:56:32
Kommente (25 postuar)

02/04/2011 16:59:20
po ike o kollon e 5 mish per top ke qen
Pergjigje -1

02/04/2011 17:39:00
Qenke burre tamam Ke fituar respektin tim
Pergjigje 1

sabo 02/04/2011 20:14:40
Artikulli mire qe spjegon qarte kush eshte Sali mushka
Pergjigje 2

Gjyli S. 02/04/2011 23:55:41
Te lumte pena Gjek Celaj! Nje zotni si ju i duhet dhe i mungon policise shqiptare!Pershendetje vellazerore!
Pergjigje 0

shkodrani 03/04/2011 02:59:00
Kam lexuar librin e ketij zotenie, Gjekes "Kush vrau ne 2 Prill?". Kam qene deshmitare ne ate demonstrate. Ato qe kam pa une me sy dhe qe permenden rreshqitazi ne interviste dhe me hollesi ne liber jane tanesisht te vertata. Libri flet me fakte dhe dokumente. Askund nuk kam vene re tek ky autor spekulime dhe fjale te kota.
Eshte e vertete se Grisha ka qene nje vjedhes, por autori nuk thote se ai ishte sekretar i shoqates "2 Prilli" dhe se tani banon ne SHBA. Atje ka shku dhe rregullu bukuri me porosi dhe me ndihmen e zotit Rajerson. Na ne Shkoder dime me shume se kush eshte ai dhe do te tjere.
Pergjigje 1

shkodrani ne mergim 03/04/2011 09:27:57
jam plotesisht dakort me ty.as me njeh as nuk te njoh,nuk jam dhe as kam qene komunist(as ne familje,por kam respket per ato komunista qe kane qene te ndershem),jam demokrat pa tesere por e dua demokracine pa Salen,Jozin & Co,por ajo qe tregon eshte me se e vertete.edhe populli i shkodres e din por nuk e di pse hesht,pse nuk e ngret zanin,po ashtu jam i bindur se edhe Lija e din kush ia ka vra djalin por hesht,bile ne nje bisede me te ne ate kohe,ajo po u perpiqte ta largote djalin tjeter(Tanin)per ne amerike,por pse nderroje mendje ,ajo e din.
Gjek,eshte dashur te shtosh edhe disa emra ,si psh P.A apo Z.Gj etj etj ku dhe dyshimi me i madh shkon tek i pari(ndrit paste)qe kane bere lemsh e li ate dite.ishin po kete njerez si dhe ato qe permend ti,sollen rremuja ne shkoder edhe ne '97,ku Grisha i vogel (me nje perdesy lekure te zeze,si tip mafiosi)e te tjere ,doli dhe me revole ne dore ne pjace dhe duke gjuajter me te ne ajer etj etj etj ,pastaj me disa te tjere mbajten peng G.Podgoricen etj etj etj .
Pra edhe njehere jam 100 dakort me ate qe thua dhe ai nejri duhet te largohet nje ore e me pare nga jo vetem pushti por duhet te futet ne burg dhe te jape llogari per krimet dhe vjedhjet ne dem te shteti dhe te popullsise.
Me respekt
shkodrani ne mergim
Pergjigje 0

armand 03/04/2011 11:49:32
Te gjitha ato qe shkruhen ne kete artikull jane te verteta.
faleminderit
Pergjigje 1

rexhep 03/04/2011 13:22:39
ti more shoku qelaj qe ke dhan kete intervis ti more madhefaker un jam nje pjestar qe kam qen ne demostrat. timore qen bir qeni qe mundohesh te fajsosh te tjer pershkak se te iku karrikja kriminale qe eke mbajt prej disa vitesh me ket intervist qe e ke dhan mundohesh qe tilajsh duart kurr kurr duart e tua dhe te bashkpuntorve te tu nuk i lan as buna as deti prandaj hala nuk e ke marr denimin qe ti meriton bashk me gramoz qenin sa i perket te dashurit tend qenit alia per te lan nje liber ai separi duhet te perxhixhet per masakrat qe ika ber kombit shqiptar por ti dhe klika juaj jini aq maskarej aq qena qe nuk keni kurrajen as falje me kerku sa i perket berishes ti je shum i vogel per ta xhuku por per ta njoft me mir kush esht kjo figur pyte tezen tende se ajo e njf nga afer se sa qdo njeri prandaj kriminela keni qen dhe te till jeni maskarej keni qen dhe te till jeni por koha dotju xhykoj dhe xhaku i popullit do tju denoj ju more qena dhe femijt tuaj dota vuajn jumore maskarej poi vrisni jumore maskarej po organizoni mitinxhe sepse jeni mesuar te vrisne por popullit nje dit doti hum durimi dhe do te ju jap denimin mete ashper
Pergjigje -3

07/04/2011 11:05:53
ik more pler mor idjot or trap
Pergjigje 0

ALBAN DEGA 03/04/2011 21:36:34
JU LUMTE MENDJA E DORA !

Nuk ka monument me te madh te vertetes ne Bote se e verteta! Ju Gjek Celaj a mbroni ate profesionalisht. Nje sherbim monumental per brezat qe do te vine. Ai nuk ta sheron dot haracin qe pagove por te lehteson ndeshkimin e pamerituar nga demokratura e Kadafit shqiptar, Sali Berisha, fatkeqesia kombetare shqiptare, figura me e zeze ekombit shqiptar ne shekuj!
Te tjerat do te merren vesh kur te hapen dosjet e UDB-es e Co&.... .
Ju lumte mendja dhe dora! E pac mendjen femer, domethene pjellore ore Gjeke Celaj! Mirenjohje dhe nderim! Si thoshin greket e lashte : E kam mik Platonin por e kam me mik te verteten! Per hir te saj u dogj mbi turren e druve edhe Galileo Galileu edhe Xhordano Bruno.
" E pur se muove" ishin fjalet e fundit te tij. " E megjithate rrotullohet"... E vertete Toka vazhdon te rrotullohet edhe rreth Diellit edhe rreth vetvetes. E ndersa emrat e Galileut e Brunos jane te njohur e nderohen nga mbare njerezimi edhe sot pas qindra vjetesh prej ekzekutimit te tyre, emrat e ekzekutoreve nuk i njohin as trashegimtaret e vet....
Pse!? Sepse Galilut, Brunos u dha pavdekesine e verteta qe e jetojme derisa te kete Toke e jete mbi te! Mirenjohje dhe respekt Gjeke Celaj ! I ke nje sherbim te cmuar popullit, Shkodres, Shqiperise ... sepse i ke sherbyer se vertetes! Mirenjohje.... respekt !
Pergjigje 2

Sazan Trendelina 04/04/2011 14:35:51
Sali Berisha tashme eshte bere simbol i se keqes se popullit dhe shtetit Shqipetar.I lidhur gjithandej nen fijet e krimit me mvartesit e tij ,ministra, ai ka vendosur familjen e tij ne qender te kesaj vorbolle , qe zien pa u derdhur perdite, ne Shqiperi.Duke konsideruar kushtetuten paēavure dhe prostitute , kerkesa nga ai, per ta ndruar vazhdimish kushtetuten , kishte qellim legjitimitetin e sundimit te tij ne Shqiperi. Ky varrmihes i demokracise, mblodhi mbas vehtes llumin e popullit Shqipetar, largoi nga PD gjithe demokratet e vertete, vetem per tuajtjen e pushtetit te tij ashtu siē ruhet gjak marrja brez-pas-brezi prej trashegimtareve te tij.
Ky mjeran vendosi Shqiperine ne konferencen Islamike , eshte ne te miren e familjes se tij dhe te tij personalisht qe pas vdekjes se kryegjyshit begtashi, te zere vendin e tij e te behet kryegjyshi"Batakēi", keshtu qe s'do te kete me nevoje per vota, pasi per te vjedhur ata tashme i kane mbushur poturet e tyre . Sumb Gjembi
Pergjigje 3
1 2 3 gjithsej: 21 | shfaqur: 1 - 10

Shpetimi
27.05.2011, 19:14:02
Gary Kokalari

Nė e-mailin qė i dėrgova Tom Countryman-it dhe zyrtarėve tė tjerė tė shtetit mė 23 prill 2011, shkruaja: "Nėse mendoni se Berisha do tė marrė parasysh kėrkesat tuaja pėr zgjedhje sipas rregullave, atėherė jeni naivė nė mėnyrė tė paimagjinueshme. Berisha do tė bėjė gjithēka qė tė fitojė zgjedhjet, madje mund tė pėrsėrisė dhe njė herė episodet me mbushje kutish elektorale.


Dhe kjo ndodh sepse ai e di tepėr mirė qė pavarėsisht se ē'veprim ka ndėrmend tė bėjė, kur t'i japė fund gjithēkaje, ju dhe kolegėt tuaj nuk keni pėr tė ndėrhyrė. Nėse nuk e detyrojnė tė veprojė ndryshe, mos kini dyshim qė ai e dėshiron Tiranėn, sepse ai ėshtė diktator dhe vjedhės. Tirana ėshtė copėza e fundit e njė mozaiku qė do t'ia plotėsonte Berishės gjithēka qė do - pra dominimin e Shqipėrisė - politikisht dhe ekonomikisht.


Prej ēka mė thonė, ka shumė pak gjasa qė kukulla Basha tė fitojė nė zgjedhje tė lira e tė ligjshme, kėshtu qė, nėse fitorja i dhurohet atij, bėhuni gati pėr trazira nė Shqipėri"
Disa mund tė mendojnė se parashikimi im ėshtė prej fallxhori, mirėpo megjithėse do tė doja tė kisha aftėsi qė tė shihja nė tė ardhmen, nuk i kam.


Por nuk duhet ndonjė sferė e kristaltė qė tė bėsh kėtė parashikimin e mėsipėrm - ky ėshtė njė konstatim qė e nxjerr nga pėrvojat e drejtpėrdrejta qė kam me Sali Berishėn, qė e njoh pėr burrė egoist, pa skrupuj, gėnjeshtar tė sėmurė qė nuk ndalet para asgjėje qė i garanton kontrollin e pushtetit.


E pranoj qė opinionet e mia pėr Berishėn janė deri diku tė anshme, dhe pėrfundimet e mia mbi zgjedhjet bazohen tek fakti qė e njoh prej kohėsh Berishėn, dhe besoj qė ujku edhe kur ndėrron qimen, nuk i harron zakonet.


Megjithatė, njė konkluzion mė empirik mbi rezultatet e zgjedhjeve nė Tiranė ėshtė kryer nga Mark Kosmo, njė shqiptaro-amerikan i cili ėshtė doktor i shkencave ekonomike, dhe ka punuar mė parė pėr Bankėn Botėrore.


Shkurt, zoti Kosmo ka analizuar rezultatin e 250.000 votave tė hedhura nė Tiranė, tė cilat ishin 50% pėr Ramėn e 50% pėr Bashėn, me njė diferencė prej vetėm dhjetė votash qė ia jepte fitoren Ramės. Por pasi u numėruan kėto vota, si me magji u shfaqėn nja 300 vota tė panumėruara nga KQZ-ja e kontrolluar nga Berisha.


Mė vonė KQZ-ja e deklaroi Bashėn fitues me 81 vota mė shumė se Rama. Por, pavarėsisht nga ky rezultat z. Kosmo tregoi qartė qė te kėto vota tė shfaqura nė mėnyrė tė ēuditshme, se nė kėto 300 vota 67% ishin nė favor tė Bashės. Sipas z. Kosmo, shansi qė 300 veta tė zgjedhur "rastėsisht" nė elektorat tė kenė njė ndryshim statistikor nga totali i 250.000 votuesve, ėshtė 1 nė 200 milion. Pra, mund tė themi qė ka po aq shanse, saē ka mundėsi qė vdekja e Kosta Trebickės tė jetė aksidentale.


Me kėto vota fantazmė tė gjetura nė kuti votimi me vula tė parregullta, e ku rezultojnė mė shumė fletėvotimi se sa votues, dhe po tė kemi parasysh sjelljen e pistė, jo ligjore tė KQZ-sė sė kontrolluar nga Berisha, jemi duke u bėrė tė gjithė dėshmitarė tė njė operacioni aborti qė po kryen njė doktor me emrin Berisha mbi atė pak demokraci qė ekziston nė Shqipėri.


Dhe kėtė e themi duke marrė parasysh vetėm ēka ka ndodhur pas zgjedhjeve tė 8 majit. Sepse nuk po marrim parasysh mashtrimet e manipulimet qė kanė ndodhur para zgjedhjeve. E megjithatė nuk ka pėr tė pasur kurrė ndonjė hetim tė rezultateve zgjedhore, pėr tė njėjtėn arsye qė nuk ka pasur hetime as pėr vdekjen e Kosta Trebickės, dhe pėr tė njėjtėn arsye qė qeveria e Berishės nuk ka pėr ta hetuar kurrė krimin qė "AEY" ka bėrė ndaj SHBA-ve.


Dhe kjo ndodh, sepse Berisha ka frikė nga e vėrteta. Ajo do ta nxirrte para tė gjithėve si njė diktator tė korruptuar, ashtu siē ėshtė.
Ėshtė shumė ironik fakti qė KQZ-ja e kontrolluar nga Berisha nuk e pati problem tė hapte kutitė e zgjedhjeve lokale nė Tiranė, po nuk e pa tė arsyeshme tė hapte kutitė e zgjedhjeve parlamentare nė 2009. Nėse ky qenka fati i demokracisė nė Shqipėri, atėherė ndoshta s'ka pse tė lodhemi e tė mbajmė zgjedhje fare.

gjarperi
27.05.2011, 22:18:07
Ju pershendes te gjithve e ma se shumti ata qe shpenzuan energji dhe kohe me muaj, e ma ne fund si duket rezultati = 0, me pase qene une ndoni punedhanes do tu kisha larguar te gjithve nga puna per afarizem te dobet, kthehuni vlla ne Kosove dhe futeni nga 1000 vota ne kutija, do te paguheshit me nga 50 euro per vote, cka do te thot 50X1000= 50000 euro, fitim per te jetuar nja 5 vite rahat, dhe mos e kryeni punen e KQZ, apo Gjygjit kushtetus, sepse ata paguhen per ate pune, e ju ma se mbrami me gishta ne Goje.

Kruja
28.05.2011, 02:03:57
Kjo eshte shpresedhense se neokominizmi ne trojet shqipetare po bie po shuhet.Paramendoni z.Kondita
se komunistet enverian i paten pase harkoret ne nje
kend shume te gjere qe i shpie andej kah karpatet dhe
himalajet.Tani pra shoku Kruja po na deshmon se keta
enverianet ani pse jane tkurre prap se prap ashtu te tkurrur e te bere dyfish akoma qmallen me fabulat e tryre
dhe perqafojne haverat e tyre gjithandej kah belbezohet
"diktatura proletare".Rumunet me gjymyshet e Serbise
e paten shkurtua Qusheskun gjithashtu edhe eneverianet
me gjymyshet e Serbise e paten shkurtua Mehmet Shehun
ja se si kryqezohen polinomet e ideologjive komuniste.

zj. Kondita, une e kam per nder qe per ceshtjen kombetare jam ENVERIST. Jam i hapur me te gjithe dhe nuk fshihem si disa ish-titista qe sot mbahen per nacionaliste shqiptare si kofini pas te vjelit. Kur ishte koha e luftes keta i benin fresk Ibrahim pacifistit, nje deshtaku qe sot po keta titsta e mbajne per hero. Hero mbetet ai qe dicka i ka dhene kombit si Adem Jashari. Prandaj me Enver Hoxhen laje mire gojen kur t'a permendesh sepse ai mbetet burri me i madh i shtetit shqiptare i kohrave moderne. Ai hodhi themelet e shtetit te vegjelise dhe n'a la nje Shqiperi te PAVARUR nga te huajt pa as edhe nje qindarke borxh packa se berisha shkon dhe i jep miliona dollare serbise pa asnje te drejte sepse ata serbet duhet te n'a kthenin me qindra fish demshperblimet e luftes dhe vjedhjen e pasurise sone kombetare per shekuj me rradhe qe i bene tokes se Kosoves. Por per njerez si ty sali Koburja eshte 'patriot' sepse per ju kusht shet interesat kombetare eshte patriot kurse Heronjte per ju nuk jane te mire pasi ata frymezojne sakrifica per atdheun dhe jo vjedhje dhe hajni ne kurriz te atdheut. Ju titstat pandehni se Shqiperia perbehet dhe i takon vetem nje brezi dhe Hajt t'e nxjerrim lugen nga brezi dhe te marrim c'fare te marrim se nje here kemi per te rojtur dhe zjarri le t'i bjere kur te vdesim ne. Ju jini deshtake dhe historia ju ka denuar por ju ende jini te verber, shurdhe, dhe pa tru ne koke. Vetem me goje dhe llafe nuk behesh dot patriot si puna e Ibrahim pacifistit.

Une u besoj shqiptareve por ne radhe te pare i besoj vetes time. Rumuni eshte popull si une dhe si ti prandaj sic ju tha Shpetimi mos abuzoni sepse nuk pine uje. Une i thashe qe ne Nje gare dolen Dy fitues dhe kaq. C'fare ka ketu per t'i besuar apo jo nje rumuni?

Ndriti
28.05.2011, 02:26:10
zj. Kondita, une e kam per nder qe per ceshtjen kombetare jam ENVERIST. Jam i hapur me te gjithe dhe nuk fshihem si disa ish-titista qe sot mbahen per nacionaliste shqiptare si kofini pas te vjelit. Kur ishte koha e luftes keta i benin fresk Ibrahim pacifistit, nje deshtaku qe sot po keta titsta e mbajne per hero. Hero mbetet ai qe dicka i ka dhene kombit si Adem Jashari. Prandaj me Enver Hoxhen laje mire gojen kur t'a permendesh sepse ai mbetet burri me i madh i shtetit shqiptare i kohrave moderne. Ai hodhi themelet e shtetit te vegjelise dhe n'a la nje Shqiperi te PAVARUR nga te huajt pa as edhe nje qindarke borxh packa se berisha shkon dhe i jep miliona dollare serbise pa asnje te drejte sepse ata serbet duhet te n'a kthenin me qindra fish demshperblimet e luftes dhe vjedhjen e pasurise sone kombetare per shekuj me rradhe qe i bene tokes se Kosoves. Por per njerez si ty sali Koburja eshte 'patriot' sepse per ju kusht shet interesat kombetare eshte patriot kurse Heronjte per ju nuk jane te mire pasi ata frymezojne sakrifica per atdheun dhe jo vjedhje dhe hajni ne kurriz te atdheut. Ju titstat pandehni se Shqiperia perbehet dhe i takon vetem nje brezi dhe Hajt t'e nxjerrim lugen nga brezi dhe te marrim c'fare te marrim se nje here kemi per te rojtur dhe zjarri le t'i bjere kur te vdesim ne. Ju jini deshtake dhe historia ju ka denuar por ju ende jini te verber, shurdhe, dhe pa tru ne koke. Vetem me goje dhe llafe nuk behesh dot patriot si puna e Ibrahim pacifistit.

Une u besoj shqiptareve por ne radhe te pare i besoj vetes time. Rumuni eshte popull si une dhe si ti prandaj sic ju tha Shpetimi mos abuzoni sepse nuk pine uje. Une i thashe qe ne Nje gare dolen Dy fitues dhe kaq. C'fare ka ketu per t'i besuar apo jo nje rumuni?

Kruja, cila gjysmebagel po fiton aktualisht a pe din ende a jo? Hej edhe dicka, pernime edhe Enveri e edhe Rugova qe te dy nje bagel kane qene, mos harro a, sic jane sot Berisha me Ramen, nje mut. Ne Kosove me i mledh krejt bashke enveristat nuk del nje autobus e ndoshta ne Shqiperi dy autobusa (ama t` vertete). Ti qe ke ik ne Kanada (pse pernime nuk ndejte me e kultivu Enverizmin ne Shqiperi), sa kile qaj e kaqa i ke mbledhur per koperative ne kohen tende te "arte", te Enverit? Si u be me vrasjen e djemve te Isa Boletinit, dhe eshtrat e Fishtes? Pastaj, kam edhe ca pyetje tjera per ty ne vijim, nese me pergjigjesh ne keto.

Ndriti!

kondita
28.05.2011, 11:32:09
Ndriti, mos e krahaso njesoj Rugoven sikur Enverin, nga se asjge nuk kan pa te perbashket dhe se keta ndryshojne nga njeri tjetri sa nata me dite! Enveri kishte koken ne Moske, Peking, Varshave e ku di une, kurse Rugova kishte ne Uashington, Linder, Paris, Berlin e Prishtine dhe pikerisht dallimi mes ketyne dy personaliteteve kan qen ajo se Rugova ishte kunder te gjithe te preferuarve te Enver Hoxhes, kurse Enver Hoxha ishte kunder te gjithe miqve te Ibrahim Rugoves.......
....

Hasan Zeneli bashkėluftėtar i Zahir parazitit flet pėr herė tė parė pėr njė pėrpjekje pėr t;u takuar Zahir Pajaziti me presidentin Ibrahim Rugova. Pėr kėtė takim Zahir Pajaziti kishte ngarkuar Hasan Zenelin. Por nė vend tė takimit me presidentin Rugova, Zeneli ishte takuar me Rexhep Gjergjin. Pėrmes Rexhep Gjergjit, presidenti Rugova kishte dėrguar porosinė pėr Zahir Pajazitin dhe pėr tė gjithė luftėtarėt e tij.

“Ne jemi shqiptarė tė okupuar, ne jemi tė okupuar nga regjimi serbe dhe duhet tė pėrmbahemi nga dhuna, por secili nga ne ka tė drejtė qė me pushkė ta mbroj pragun e shtėpisė sė vetė’. Kjo ishte porosia e presidentit Ibrahim Rugova qė kishte dėrguar te Zahir Pajaziti dhe tė gjithė ata qė kishin vendosur tė marrin pushkėn kundėr okupatorit serb.

kondita
28.05.2011, 11:42:49
zj. Kondita, une e kam per nder qe per ceshtjen kombetare jam ENVERIST. Jam i hapur me te gjithe dhe nuk fshihem si disa ish-titista qe sot mbahen per nacionaliste shqiptare si kofini pas te vjelit. Kur ishte koha e luftes keta i benin fresk Ibrahim pacifistit, nje deshtaku qe sot po keta titsta e mbajne per hero. Hero mbetet ai qe dicka i ka dhene kombit si Adem Jashari. Prandaj me Enver Hoxhen laje mire gojen kur t'a permendesh sepse ai mbetet burri me i madh i shtetit shqiptare i kohrave moderne. Ai hodhi themelet e shtetit te vegjelise dhe n'a la nje Shqiperi te PAVARUR nga te huajt pa as edhe nje qindarke borxh packa se berisha shkon dhe i jep miliona dollare serbise pa asnje te drejte sepse ata serbet duhet te n'a kthenin me qindra fish demshperblimet e luftes dhe vjedhjen e pasurise sone kombetare per shekuj me rradhe qe i bene tokes se Kosoves. Por per njerez si ty sali Koburja eshte 'patriot' sepse per ju kusht shet interesat kombetare eshte patriot kurse Heronjte per ju nuk jane te mire pasi ata frymezojne sakrifica per atdheun dhe jo vjedhje dhe hajni ne kurriz te atdheut. Ju titstat pandehni se Shqiperia perbehet dhe i takon vetem nje brezi dhe Hajt t'e nxjerrim lugen nga brezi dhe te marrim c'fare te marrim se nje here kemi per te rojtur dhe zjarri le t'i bjere kur te vdesim ne. Ju jini deshtake dhe historia ju ka denuar por ju ende jini te verber, shurdhe, dhe pa tru ne koke. Vetem me goje dhe llafe nuk behesh dot patriot si puna e Ibrahim pacifistit.

Une u besoj shqiptareve por ne radhe te pare i besoj vetes time. Rumuni eshte popull si une dhe si ti prandaj sic ju tha Shpetimi mos abuzoni sepse nuk pine uje. Une i thashe qe ne Nje gare dolen Dy fitues dhe kaq. C'fare ka ketu per t'i besuar apo jo nje rumuni?

z.Kruja, se je Enverist dhe se je tradhetar i kombit dhe atdheut po shifet kjart!

mua nuk me duhen shume rreshta te lexoj qfar ke ti ke koke, une lexoj gjera me te menqura, por qe edhe keto te lloji tend ua leshoj nga nje sy sa per te kuptuar se sa koke bosh jan ca njerz dhe te tregojne akoma pa i pyetur se kush jan'!

Ja faktet; Enver Hoxha u lidh me armiqt e perbetuar te popullit shqiptar, sikur ta kishte vullnetitn Stalini ta shpetonte popullin dhe trojet shqiptare, serrbia - Ttitoja dhe Rankoviqi ne bashkepunim me shkuesin, ndermjetsuesin dhe formusin e partise komuniste ne Shqiperi Milladin Popoviqin, Tempon e te tjeret nuk do te kishin guxuar te masakronin shqiptaret e Kosoves qendore, asaj Lindore dhe Ilirides ne pergjithesi.

z.Kruja me lejen dhe urdherin e Enver Hoxhes grupe grupe jan sjell shqiptar nga Kosova Lindore, Kosova Qendrore po edhe Ilirida nepergjithesi ku nepermes trojeve te Shqiperise se ngushte jan derguar ne vende te ndryshme rreth Tivarit dhe jan pushkatuar, ku per keto masakra kan qen ne dijeni Enver Hoxha po edhe Koqi Xoxe dhe shume te tjere ku jo qe nuk ju kan ndal ne ndihme apo te pakten te ken reaguar. Te gjithe keta te masakruar e pushkatuar Shqiptar, njeher ftoheshin me ftese nga organet shtetrore jugosllave per sherbim ne ushtri, kur i tubonin neper qendra te tubimit i burgosnin dhe ne menyre te organizuar i drejtonin ne drejtime te ndryshme dhe i pushkatonin.

Hasan Zeneli bashkėluftėtar i Zahir parazitit flet pėr herė tė parė pėr njė pėrpjekje pėr t;u takuar Zahir Pajaziti me presidentin Ibrahim Rugova. Pėr kėtė takim Zahir Pajaziti kishte ngarkuar Hasan Zenelin. Por nė vend tė takimit me presidentin Rugova, Zeneli ishte takuar me Rexhep Gjergjin. Pėrmes Rexhep Gjergjit, presidenti Rugova kishte dėrguar porosinė pėr Zahir Pajazitin dhe pėr tė gjithė luftėtarėt e tij.

“Ne jemi shqiptarė tė okupuar, ne jemi tė okupuar nga regjimi serbe dhe duhet tė pėrmbahemi nga dhuna, por secili nga ne ka tė drejtė qė me pushkė ta mbroj pragun e shtėpisė sė vetė’. Kjo ishte porosia e presidentit Ibrahim Rugova qė kishte dėrguar te Zahir Pajaziti dhe tė gjithė ata qė kishin vendosur tė marrin pushkėn kundėr okupatorit serb.

Enveri i jot dhe shume i preferuar, asnje fishek-plumb nuk e ka shkrep kunder serrbit per ti mbrojt shqiptaret po as trojet shqiptare.

Une te besoj ty po edhe shume si ty e shpetimave se ju jeni enverist te perbetuar dhe vrasese te ajkes se popullit shqiptar si dhe bashkepunetor te ngusht te stalinit, Mao ce Dunit, 'Fidel Kastros e papandreosve, kjo nuk ka dyshim, nga se e gjithe bota mundohet qe toponimet e fshatrave, rrugeve dhe qyteteve ti emroj me emra kombetar shqiptar, vetem Enveri ka ven emra sllavesh jo vetem rrugeve dhe institucioneve po edhe te qyteteve te tera, bile nje prej tyre kishte emruar me emrin STALIN!!!

Fatmiresisht qe kjo kohe e juaja mbaroj, se ku me dite ndoshta nje dite edhe Tiranes do ti venit emrin BREGOVIC!!!

Ndriti
28.05.2011, 12:12:47
Ndriti, mos e krahaso njesoj Rugoven sikur Enverin, nga se asjge nuk kan pa te perbashket dhe se keta ndryshojne nga njeri tjetri sa nata me dite! Enveri kishte koken ne Moske, Peking, Varshave e ku di une, kurse Rugova kishte ne Uashington, Linder, Paris, Berlin e Prishtine dhe pikerisht dallimi mes ketyne dy personaliteteve kan qen ajo se Rugova ishte kunder te gjithe te preferuarve te Enver Hoxhes, kurse Enver Hoxha ishte kunder te gjithe miqve te Ibrahim Rugoves.......
....

Hasan Zeneli bashkėluftėtar i Zahir parazitit flet pėr herė tė parė pėr njė pėrpjekje pėr t;u takuar Zahir Pajaziti me presidentin Ibrahim Rugova. Pėr kėtė takim Zahir Pajaziti kishte ngarkuar Hasan Zenelin. Por nė vend tė takimit me presidentin Rugova, Zeneli ishte takuar me Rexhep Gjergjin. Pėrmes Rexhep Gjergjit, presidenti Rugova kishte dėrguar porosinė pėr Zahir Pajazitin dhe pėr tė gjithė luftėtarėt e tij.

“Ne jemi shqiptarė tė okupuar, ne jemi tė okupuar nga regjimi serbe dhe duhet tė pėrmbahemi nga dhuna, por secili nga ne ka tė drejtė qė me pushkė ta mbroj pragun e shtėpisė sė vetė’. Kjo ishte porosia e presidentit Ibrahim Rugova qė kishte dėrguar te Zahir Pajaziti dhe tė gjithė ata qė kishin vendosur tė marrin pushkėn kundėr okupatorit serb.

Oj Kondita, me qellim ja krahasova si panatyrshem, per me e kap n`grep, por ai "dreq" se hanger, i mori ere e iku. : )))))

Ndriti!

Shpetimi
28.05.2011, 13:26:42
I nderuari z.Kruja, une ju paralajmerova se me permendjen e nje emigranti rumun, me te cilin ju keni biseduar per zgjedhjet ne Shqiperi, ju u keni dhene material ketyre titsteve te broqkollisin, sepse ata jane mjeshter te rrenave e nashtrimeve. Kjo eshte nje pervoje qe ua ka lene amanet pushtuesi serb, ose UDB-ja jugosllave, dhe kete shkolle titistet shqipfoles e kane marrur ne shkollen e partise (LKJ-se) ne Kumrovc.

Ja z.Kruja, shikojeni (lexojeni) se me ēfare urrejtje shkruan kondita dhe bashkmendimtaret e saj per Enver Hoxhen, dhe me siguri qe do ta kuptoni se sa te hipnotizuar kane qene titistet nga propagande antishqiptare e politikes jugosllave.
Per ta kuptuar me mire kete hipnotizim, ose me mire thene kete besnikeri qeni te titsteve ndaj padroneve te tyre serbo/jugosllav, ne mund te marrim vetem disa shembuj te thjeshte:

1 Ne asnje rast keta nostalgjik te ish RSFJ-se nuk e permendin, dhe as nuk e denojne terrorin, gjenocidit dhe dhunen e shfrenuar te OZNA-s, UDB-se dhe politikes jugosllave kunder shqiptareve te Kosoves dhe viseve tjera te pushtuara nga ish Jugosllavia, ndersa flasin vetem per politiken "antishqiptare" te Enver Hoxhes.

2. Nga kondita dhe bashkmendimtaret e saj kurr nuk lexojme per rreth 30 000 shqiptar (kryesishte burra te zgjedhur) qe Tito dhe Rankoviēi i vrane menjehere pas Luftes se Dyte Botrore.

3. Nga ky grup njerzish kurr nuk lexojme ne kete forum per vitin 1947/48, kur regjimi titist i asaj kohe, ne emrin e "grumbullimit te tatimeve te prapambetura ne bujqesi" shqiptareve te Kosoves ua perlau edhe kokrren e fundit te drithit nga hambaret e tyre, e bile ua mori edhe grushtin e fundit te miellit ne maxhe, e gjithe kjo me qellim te presionit psikologjik e fizik, ne menyre qe shqiptaret edhe me anen e zijes se bukes te nenshtroheshin.

4. Titistet shqipfoles nuk e permendin asnjehere akcionin famkeq te "grumbullimit te armeve" qe ndodhi ne vitet “50-ta, akcion ky qe per qellim kishte frikesimin e shqiptareve, me pasoje shpernguljen e mbi 250 000 shqiptareve per ne Turqi.

Ka edhe shume e shume fakte tjera konkrete qe mund te permenden, ashtu siq mund te konstatohet se nderprerja e procesit te shpernguljes se shqiptareve te viseve te pushtuara nga ish RSFJ-ja per ne Turqi u be vetem pas intervenimit te shtetit shqiptar ne OKB.
E pra, ishte shteti i udhehequr nga Enver Hoxha ai qe zyrtarisht e denoncoj dhunen, terrorin, gjenocidin dhe shpernguljes e qindra-mijera shqiptareve per ne shkretetirat e Anadollit, prandaj nuk eshte qudi qe titistet (edhe ata shqipfoles) e urrejne pa mase Enver Hoxhen, ndersa e lartesojne deri ne piedestal "birin me te madh te kombeve dhe kombesive te RSFJ-se" (keshtu shkruantene Ibrahim Rugovanje liber te tij kushtuar Tito topallit).

Ja, ne shkrimin e saj te fundit kondita nuk mund te mos e deshmoj se sa i respekton agjentet e UDB-se, kur permend njerin nder me te rrezikshmit, siq eshte Rexhep Gjergji i Llapit.
Nese nuk e keni ditur ju z.Kruja, ua theme me ndergjegje se ky Rexhep Gjergji ka qene njeri nder besniket me te spikatur te UDB-se, dhe nuk kishte se si mos ti besoj edhe mundesia per te shkruar ne gazeten ushtarake te ish armates jugosllave, siq ishte Borba e asaj kohe.
Pastaj, jo shume njerz te Kosoves (shqipfoles) kishin mundesi te previligjoheshin nga ish armata jugosllave, te cileve u jepeshin stipendi e rroga te majme nga fondi federativ i ushtrise. E njeri nder keta perfitues ka qene edhe Rexhep Gjergji.

Une kam shume se ēfare te theme per "trimin" Rexhep Gjergji, por edhe pse nuk ja vlene te humbasim kohe me kete pinioll te UDB-se, mua me nxiti shkrimi i mesiperm i zonjs kondita te shpreh mendimin tim lidhur me kete njeri shume te dyshimt.

Spekulimi se gjoja Ibrahim Rugova ka dhene "instruksione" ne adrese te Zahir Pajazitit eshte nje rrene e kulluar, sepse spekulantet e dijne shume se te vdekurit nuk flasin.

Zahir Pajaziti dhe te gjithe themelueit e udheheqesit e UĒK-se kane qene jashte kontakteve direkte me LKD-ne, bile ndaj kesaj te fundit ka qene njesoj e mbyllur sikrse ndaj UDB-se, prandaj as Zahir Pajaziti dhe shoket e tij nuk kane pasur kurrfare kontakti me Ibrahim Rugoven, e aq me pak me nje pinioll te UDB-se, siq eshte Rexhep Gjergji.

Shpetimi

gjarperi
28.05.2011, 13:33:22
Te pershendes Kruja, jeni narcizoid, i dashuruar ne vetevehten dhe Enverin, shqiperin nuk e pavarsoj Enveri, sepse shqiperia u pavarsuar me 1912, kurse enveri te vetmen merit qe e lishte qe na i la mase 750000 bunkera, e sa per pavarsi seshte e vertet, sepse njeher ishte i mvarur nga milladini, pastaj nga stalini, nga maoceduni, dhe ne fund mbeti shteti ma i izoluar ne bote, dhe se sot askund ne trojet shqipetare nuk kendohet per te, perveq ne bindjet e juaja dhe te disave si ju, por kjo mua aspak nuk me pengon, sepse eshte e drejt e juaj e pa mohushme kend ta doni dhe ti kendoni, kjo ju garantohet me kushtetuten e Republikes se Shqiperis Demokratike, por zotri kruja une nuk jame nga ata qe ta mohoj gjithe ate qe veproj apo nuk veproj dikush, nuk jame extrem se gjithqka mundet me qene vetem e mire apo e keqe, prandaj kjo vlene edhe per Enverin dhe kohen e tije, por kur te qesim ne peshoj, ajo politik e tije ishte ma damshme se pozitive per popullin Shqipetar ne pergjithsi, kur te kishe parasyshe kohen e ndryshimeve dhe kur te qitet ne peshoje e gjithe proceset qe e kapluan popullin Shqipetar qe nga mbarimi i luftes se dyte botrore e ketej, per gjitha proqeset historike ipen vlersime nga prizma nga cila shiqohen, nese ju shiqoni nga prizma e Komunizmit(monizmit) ju keni te drejt, por nese ne i shiqojm nga prizma e demokracis(pluralizmit )ateher ne kemi te drejt, prandaj nese monizmi dominoj 50-60 vite, tani eshte koha e pluralizmit qe nuk dihet sa do te dominoj, por nja eshte e sigurt se koha e monizmit ka vdekur per gjithmone ne vedijen e popullit Shqipetar, sepse ajo ishte shkaketari kryesor i shkaperderejes se trojeve shqipetare.

gjarperi
28.05.2011, 13:41:48
Te pershendes Shpetim, folni nga prizma se te gjithe ata qe nuk mendojn si une jane tradhetar, kesj parulle i ka kaluar ngjyra sepse teni jemi ne kohen e demokracis dhe mendimit te lire te secilit, por ju pyes zotri shpetim, me trego te vetmin reagim te Enver Hoxhes dhe shtetit Shqiptar qe ka bere per vllazerit e tyre te Kosoves para vitit 1948, kur dihet se nga 1945 deri me 1948, populli shqipetar i perjetoj represaljet ma te medha te historis, dhe me trego se kure Enver Hoxha regaoj per here te pare per keto reprsalje.

kondita
28.05.2011, 16:02:43
I nderuari z.Kruja, une ju paralajmerova se me permendjen e nje emigranti rumun, me te cilin ju keni biseduar per zgjedhjet ne Shqiperi, ju u keni dhene material ketyre titsteve te broqkollisin, sepse ata jane mjeshter te rrenave e nashtrimeve. Kjo eshte nje pervoje qe ua ka lene amanet pushtuesi serb, ose UDB-ja jugosllave, dhe kete shkolle titistet shqipfoles e kane marrur ne shkollen e partise (LKJ-se) ne Kumrovc.

Ja z.Kruja, shikojeni (lexojeni) se me ēfare urrejtje shkruan kondita dhe bashkmendimtaret e saj per Enver Hoxhen, dhe me siguri qe do ta kuptoni se sa te hipnotizuar kane qene titistet nga propagande antishqiptare e politikes jugosllave.
Per ta kuptuar me mire kete hipnotizim, ose me mire thene kete besnikeri qeni te titsteve ndaj padroneve te tyre serbo/jugosllav, ne mund te marrim vetem disa shembuj te thjeshte:

1 Ne asnje rast keta nostalgjik te ish RSFJ-se nuk e permendin, dhe as nuk e denojne terrorin, gjenocidit dhe dhunen e shfrenuar te OZNA-s, UDB-se dhe politikes jugosllave kunder shqiptareve te Kosoves dhe viseve tjera te pushtuara nga ish Jugosllavia, ndersa flasin vetem per politiken "antishqiptare" te Enver Hoxhes.

2. Nga kondita dhe bashkmendimtaret e saj kurr nuk lexojme per rreth 30 000 shqiptar (kryesishte burra te zgjedhur) qe Tito dhe Rankoviēi i vrane menjehere pas Luftes se Dyte Botrore.

3. Nga ky grup njerzish kurr nuk lexojme ne kete forum per vitin 1947/48, kur regjimi titist i asaj kohe, ne emrin e "grumbullimit te tatimeve te prapambetura ne bujqesi" shqiptareve te Kosoves ua perlau edhe kokrren e fundit te drithit nga hambaret e tyre, e bile ua mori edhe grushtin e fundit te miellit ne maxhe, e gjithe kjo me qellim te presionit psikologjik e fizik, ne menyre qe shqiptaret edhe me anen e zijes se bukes te nenshtroheshin.

4. Titistet shqipfoles nuk e permendin asnjehere akcionin famkeq te "grumbullimit te armeve" qe ndodhi ne vitet “50-ta, akcion ky qe per qellim kishte frikesimin e shqiptareve, me pasoje shpernguljen e mbi 250 000 shqiptareve per ne Turqi.

Ka edhe shume e shume fakte tjera konkrete qe mund te permenden, ashtu siq mund te konstatohet se nderprerja e procesit te shpernguljes se shqiptareve te viseve te pushtuara nga ish RSFJ-ja per ne Turqi u be vetem pas intervenimit te shtetit shqiptar ne OKB.
E pra, ishte shteti i udhehequr nga Enver Hoxha ai qe zyrtarisht e denoncoj dhunen, terrorin, gjenocidin dhe shpernguljes e qindra-mijera shqiptareve per ne shkretetirat e Anadollit, prandaj nuk eshte qudi qe titistet (edhe ata shqipfoles) e urrejne pa mase Enver Hoxhen, ndersa e lartesojne deri ne piedestal "birin me te madh te kombeve dhe kombesive te RSFJ-se" (keshtu shkruantene Ibrahim Rugovanje liber te tij kushtuar Tito topallit).

Ja, ne shkrimin e saj te fundit kondita nuk mund te mos e deshmoj se sa i respekton agjentet e UDB-se, kur permend njerin nder me te rrezikshmit, siq eshte Rexhep Gjergji i Llapit.
Nese nuk e keni ditur ju z.Kruja, ua theme me ndergjegje se ky Rexhep Gjergji ka qene njeri nder besniket me te spikatur te UDB-se, dhe nuk kishte se si mos ti besoj edhe mundesia per te shkruar ne gazeten ushtarake te ish armates jugosllave, siq ishte Borba e asaj kohe.
Pastaj, jo shume njerz te Kosoves (shqipfoles) kishin mundesi te previligjoheshin nga ish armata jugosllave, te cileve u jepeshin stipendi e rroga te majme nga fondi federativ i ushtrise. E njeri nder keta perfitues ka qene edhe Rexhep Gjergji.

Une kam shume se ēfare te theme per "trimin" Rexhep Gjergji, por edhe pse nuk ja vlene te humbasim kohe me kete pinioll te UDB-se, mua me nxiti shkrimi i mesiperm i zonjs kondita te shpreh mendimin tim lidhur me kete njeri shume te dyshimt.

Spekulimi se gjoja Ibrahim Rugova ka dhene "instruksione" ne adrese te Zahir Pajazitit eshte nje rrene e kulluar, sepse spekulantet e dijne shume se te vdekurit nuk flasin.

Zahir Pajaziti dhe te gjithe themelueit e udheheqesit e UĒK-se kane qene jashte kontakteve direkte me LKD-ne, bile ndaj kesaj te fundit ka qene njesoj e mbyllur sikrse ndaj UDB-se, prandaj as Zahir Pajaziti dhe shoket e tij nuk kane pasur kurrfare kontakti me Ibrahim Rugoven, e aq me pak me nje pinioll te UDB-se, siq eshte Rexhep Gjergji.

Shpetimi

z.Shpetimi

per mos me bere replike te rresht per rreshti dhe fjale per fjale te cilat ti i paskesh gjete si arsyetime perse neve ua themi nerse dhe perse neve tani nuk po e kritikuakam regjimin titisto-rankoviqist e millosheviqist, po te beje me dije se kjo teme nuk eshte e titulluar per rankoviqizmin, titizmin dhe millosheviqizmin por eshte e titulluar drejtepersedrejti kunder QEVERISE SHQIPTARE te SHTETIT SHQIPTAR, ku edhe ti personalisht si nr. 1 dhe kruj envero-stalinisti nr. 2 keni dhene "kontributin" me te madhe ne kete teme, qe ja keni kaluar edhe hapesit - nikoqirit te kesaj teme.

z.Shpetimi, eshte e vertete se neve per tere kohen gjate luftes se fundit ne Kosove, jan numruar diku rreth tremij ushtar te UĒK-es, kurse me perfundimin e luftes na kan dal diku me teper se tridhjet mije e besa sot diku afro 300.000 te llojit te Krujes dhe Shpetimit!!!.

Keta rreshtat e fundit rreth aktivitetit te Zahirit e Edmondit me shoke nuk i kam shkruar une dhe nuk i kam qendise une, keta rreshta i ka qendise miku me i ngusht edhe me i hershem i tije i cili po mundohet sado pak ta zbardh te verteten e ketyre pseudopatriotve dhe luftetarve te menjiher pasluftes dhe te tanishmit qe kan kaluar nje shifer marramendese!!!

z.Shpetimi, tani eshte lehte te shesish patriotizem dhe te thirresh ne emer te "patriotizmit kombetar", patriot dhe atdhetar kan qen gjenerata e hershme e cila nen rrethimin e hekurt te titizmit (qe ti po i quan njerzit e asaj kohe si titista dhe kumrovcista) dhe rankoviqizmit nuk kan pushuar kurrnnjeher per te luftuar per te drejtat e veta, per flamurin, lirin dhe bashkimin e trojeve shqiptare nen nje flamur dhe nen nje kufi, e jo sikur keta qe ti i preferon dhe na quajn "mutietniqki" me nje poqaver flamur te harrnit me pes yje, ku as enveri nuk ja kishte vu me shume se nje edhepse ishte nje stalinist i perbetuar, e tash keta po ja kalojne edhe enverit e besa edhe stalinit e leninit, maos e kastros, te cilet nuk kishin me shume se nga nje ulli te partise ne flamur. Eshte e lehte tani te krekoseni z.Shpetimi dhe te shitni patriotizem me e pa kufij, me e pa uashtri, me e pa polici, me e pa okupim kur ne trojet tona kemi nje qeveri tutietniqki me shkije ministra, zv.ministra, magjup, rom, ashkali, turqeli, goran, boshnjak, malazez e e qka jo, te cilet secili ne menyren e vete beri gjenocit ne kete popull te shumvuajtur shqiptar, i cili luftoj pa nderpre qe nga koha e hekurt e gjer me sot per nje liri te vertete e jo gjysem liri, per nje flamur dhe per nje harren bythe, qe eshte me short qe po ta fshijsh prapanicen me te te ven ndonje virus vdekjeprures e tj. e tj.
Une muk terhiqem njmm. nga keto qe ti them, nga se ja kam thene gjithe struktures serrbo-shqiptare ne prani te mijra pjesemarresve se nuk ju njof dhe nuk i respektoj urdherat e juaja sidomos keto qe erdhen ne fund nga Beogradi, e jo nuk po ja them sot "shpetimave" te masbajramit te cilet shiten si luftetar te "patriotizmit kombetar", ja them ne sy edhe Hashimit, edhe Bajramit, edhe Rames, edhe Mustafe, ja kam thene edhe Sejdise ne prezence dhe secilit qe ma merr mendja se nuk i mbron interesat kombetare shqiptare dhe flamurin shqiptar do ja them deri sa te me punon edhe fryma e fundit.

Nga te gjitha deklaratat qe i ka then familja e Komandantit legjendar Adem Jashari, eshte me e qelluara kjo se fundmit se: "KOSOVA NUK ESHTE AJO PER TE CILEN DHAN JETEN DESHMORET E KOMBIT", mbarim citati.

Sllogani "Bac u Krye" eshte i pa qendrueshem dhe i demshem, nga se; "NUK ESHTE KRYE ASGJE, POR QE TANI ESHTE FILLIMI",.

Nxjerr nje kasht e dalin gjasht, thot nje fjal popullore, por si po duket z.Shpetimi, tani po thuhet edhe me rende; "nxjerr nje kasht e po dalin njiqindegjashte"!

Vet gjendja faktike per mase 12 vite (e ashtuquajtur sipas juve liri), po te tregon se eshte bere nje tradheti jo e vogel ndaj popullit e sidomos ndaj luftetarve te vertete te lirise e sidomos ndaj deshmoreve te kombit, ndaj invalideve te luftes, nga se une nuk jam duke bere greve urie para Qeverise z. Shpetimi, une nuk e kreatova kete flamur lecke z. shpetimi, une nuk i lash kufijt gjyzme dhe nuk formova qeveri magjupistanoshkavelle me njerz te dyshimt deri ne Kremlin! Une nuk i lash tabelat laramane, nuk e lash veriun e Kosoves ne duar te shkieve, se une nuk kam asnje resor, nuk kam asnje pozite ne hierarkin e Qeverise as asaj "nen hije bile". Une dhe miqt e mije jan ata qe jan rraf edhe nga titistet shume te cekur nga ti, millosheviqiste e enveriste, po edhe tani nga keta te "patriotizmit tend kombetar", saher qe e them te verteten dhe kerkoj drejtesi, liri dhe bashkim kombetar!

E ti z.Shpetimi dhe kruja, gezonju kesaj menyre Ramiqo-bregoviqese, rumuno-serrbe dhe Hashimo-Sylqe dhe bllaciste, une jo kuuuuuuurr!
,

Shpetimi
28.05.2011, 19:23:25
Zonja kondita, sa me shume te ngushtohet mundesia e mbrojtjes se titizmit dhe njerzve qe e perfaqesojne ate ideologji sllavo/komuniste, aq me shume merdhezesh e sikletohesh per te gjetur fjale kunder te gjithe atyre qe luftuan per lirine e Kosoves.

Ne mungese te argumentave, si dhe ne pamundesi te pergjigjesh se perse ti zonja kondita nuk e thua asnje fjale per gjenocidin serb mbi shqiptaret e Kosoves dhe viseve tjera shqiptare nen pushtimin e kreatures RSFJ, nuk e permend asnje emer te rendesishem te klases politike te titisteve shqipfoles, e sidomos nuk e thua asnje fjale per satrapin Tito, ti zonja perpiqesh te njollosesh te gjithe shqiptaret, duke mos i kursyer as luftetaret e UĒK-se, siq jane Hashim Thaēi, Azem Syla, e tjere.
Ti dhe shoqet e shoket tu te idealit kete gjuhe e keni perdorur edhe per Ramush Haradianjn sa ishte ai ne opozite me LDK-ne, por me vone disa njerz te seres suaj i terhoqen edhe akuzat qe kishin bere kunder Ramushit me shoke ne Tribunalin e Hages, dy nga te cilet Tribunali edhe i denoj.

Ti kondita me te drejte thua se kjo teme nuk e ka objektiv titizmin, ose thene me mire si objektiv nuk e ka as Titon apo kanakarin e politikes se tij Ibrahim Rugoven, por si objektiv ka Qeverine shqiptare, pra Sali Berishen.
Mirepo, nese te flitet per titizmin eshte jashte temes, te flitet per Enver Hoxhen dhe gjoja krimet e tij kunder shqiptareve te Kosoves, qenka brenda temes!!!

Jo kondita, ti je shume transparente ne mbrojtjen e ideologjise titiste, prandaj kot qe dredhon me permendjen e defekteve qe sot ka ne Qeverine e Kosoves, duke permendur flamurin e imponuar (te cilin une nuk e pranoj si simbol te kombit tim, ashtu siq nuk e kam pranuar as ate harrnin tjeter qe deshi tu imponoj shqiptareve te Kosoves titizmi i kamufluar si rugovizem), duke permendur Hashim Thaēin me disa politikaj tjere te politikes se sotme zyrtare te Kosoves.
Por per mua eshte pak e quditshme se qysh ty nuk te pengon fare Hajredin Kuēi, i cili sipas meje brenda PDK-se dhe Qeverise se sotme te Kosoves e perfaqeson ideologjine titiste(!), por te pengojne pikerishte ata qe e themeluan dhe e udheheqen deri ne fund te luftes UĒK-ne, ne mesin e te cileve edhe Azem Syla, te cilin nuk besoj se ti e njeh personalisht, te pakten jo aq sa duhet.

Zonja kondita, edhe une jam i vetdijshem, bile mund te theme se e dij shume me mire sesa ti (arsyen se perse e dij me mire sesa ti nuk po e permendi), se gjate luftes se armatosur ne Kosove ka pasur shume me pak ushtar te UĒK-se sesa jane dalur pas luftes.

Ti kondita thua se gjate luftes ishin vetem, citoj: "diku rreth tremij ushtar te UĒK-es, kurse me perfundimin e luftes na kan dal diku me teper se tridhjet mije e besa sot diku afro 300.000 te llojit te Krujes dhe Shpetimit", fund i citatit tend.

Kjo qe e thua ti eshte krejte e pavertete, si per "diku rreth 3000 ushtar te UĒK-se", te cilet sipas teje e paskan bere luften me Serbine (!!!), ashtu edhe per numrin e ekzagjeruar prej 300 000 ushtaresh, sipas teje "te llojit tim e te Krujes".

Vetem me kete minimizim te numrit te ish ushtareve te UĒK-se, duke thene se UĒK-ja kishte vetem rreth 3000 ushtar, kush din te lexoj ne mes rreshtash ti zonja kondita e tregon shume kjarte se sa e urren luften e drejte te popullit shqiptar per ēlirim, e lere me te zberthehet ne thellesi propaganda jote ultra-titiste.

Te gjithe ata qe kane dashur ta dijne, pra edhe ti zonje ke mundur te informoheshe, kane mundur te informohen se gjate luftes se armatosur ne Kosove Ushtria Ēlirimtare e Kosoves ka pasur diku rreth 20 000 ushtar, e jo 3000 apo 300 000 siq spekulon ti.

Mirepo, opinioni eshte mjafte mire i informuar se pas luftes se armatosur ka pasur shume njerz kane tentuar qe vehten ta shesin si ushtar te UĒK-se, disa nga te cilet edhe kane arritur qe pameritueshem te marrin statusin e Veteranti te Luftes se UĒK-se, e ata njerz jane pikerishte ajo kategori mashtruesish qe dijne me mire te notojne ne ujra te turbullta, sesa ne ato te kthjellta.
Keta karagjoz (pra, ata qe jane proklamuar rrejshem si ushtar te UĒK-se) ne shumice jane ata te cilet vetem sa e kane sabotuar luften e UĒK-se, e disa prej tyre e kane te kryer edhe shkollen e djallit, pra jane te indoktrinuar deri ne vesh me ideologjine titiste.
*********************************************

gjarper, ti perpiqesh te jesh pak me i matur sesa zonja kondita ne mbrojtje te titizmit, por edhe ti je lehtesisht i lexueshem se e perkrah vetem klasen politike qe i sherbeu, dhe vazhdon ne njefare forme ti sherbei edhe sot, politikes antishqiptare te serbo/sllaveve, te cilet si armikun me te madh te shqiptareve te Kosoves e kane akuzuar Enver Hoxhen dhe regjimin komunist te Shqiperise, ndersa politiken titiste jane munduar ta shesin si politik pro-shqiptare, apsurditet ky i llojit te veēante.

gjarper, histori as nuk fillon ne vitin 1945, dhe as nuk perfundon ne vitin 1948, kohe sa Shqiperia dhe RSFJ-ja kishin mardhenje te mira, edhe pse edhe ne ate periudhe kohore fajtoret direkt ishin komunistet jugosllav, ne bashkpunim me ata shqipfoles te Kosoves, per terrorimin, dhunimin dhe vrasjen e mijera shqiptareve te Kosoves.
Jo zotri gjarper, edhe nese Enver Hoxha dhe regjimi komunist i Shqiperise ne ate periudhe kohore mund ti ket mbyllur syte, e per pasoje nuk ka dashur ti shoh krimet sllavo/komuniste mbi shqiptaret e trojeve tona te mbetura nen RSFJ, megjithate fajtori kryesor nuk ishte Shqiperia, por ishin Tito, Rankoviēi dhe gjithe klasa politike e komunisteve shqipfoles te Kosoves, ndaj te cileve ju keni nje simpati te madhe, pa ēka se nuk e thoni hapur.

Gjarper, besoj se eshte e kot te diskutohet me ty, me konditen dhe gjithe ata qe e mbrojne titizmin si nje ideologji "humane" ne krahasim me enverizmin ne kete pike, sepse siq thote poulli "ēka piqet nuk hiqet".
Ju nuk e keni nga padituria apo naiviteti mbrojtjen qe i beni Titos dhe klysheve te tij shqipfoles, por ate mbrojtje ju e beni me vetdije e ndergjegje te plote, ēka ne te vertete do tu bente fajtor para popullit shqiptar!

Shpetimi

kondita
28.05.2011, 19:45:49
z. Shpetimi,

a po bie Qeveria Shqipetare, apo jo, dhe nese bie Qeveria Shqiptare, qfar Qeveria do vij ne Shqiperi?!

Shpetimi
28.05.2011, 20:19:29
zonja kondita, une nuk e dij se kur do te bije Qeveria shqiptare, vetem jam i sigurte se kete Qeveri dhe kete Kryeminister, mik te S. Millosheviēit e te Damir Fazlliēit, shqiptaret nuk e meritojne.

Ndersa pasi te bije Sali Fazlliēi nga pushteti, me siguri qe kurren e kurres nuk do te mund te gjendet nje anarkist antishqiptar me i keq sesa ky qe ka 20 vjet qe ne vazhdimesi e ka shkatrruar Shqiperine, pra sigurisht qe do te vije nje Qeveri me nje Kryemnister me te mire.

Zonja kondita, deshen titistet shqipfoles apo jo, natyra e bene te veten.
Prandaj, ngadal por sigurte, do tu vije fundi te gjithe te hipnotizuareve me ideologji antishqiptare te Titos dhe kelysheve te tij shqipfoles, ēka do te thote se se shpejti te gjithe maskarenjet e politikes se vjeter do ti kthejne patkojte nga dielli, e si rezultat populli shqiptar do te ēlirohen definitivisht nga nje e keqe shume e madhe.

Se sa i demshem eshte virusi Sali Fazlliēi mund te shihet edhe reagimi i diteve te fundit i disa konsullatave greke, te cilat shqiptareve te Shqiperise nuk po ua pranon ēertifikatat e lindjes ku eshte hequr rubrika ku shkruahet kombesia, dokument i cili nen trysnine e Alenaces Kuq e Zi ka ndryshuar ne dobi te ruajtjes se identitetit kombetar te shqiptareve.

Nuk eshte thene kot se "nje budalla e hedh nje gur ne ujė, e njeqind te menqur nuk mund ta nxjerrin"!
Prandaj, regjimit te Berishes shqiptaret ja kane pare sherrin ne te kaluaren, po ja shohen edhe sot, e ka rrezik se ky sherr do ti percjell edhe per njefare kohe.

Zonja kondita, pyeti titistet (rugovistet) nostalgjik se a kane qene se shpejti ne Dedinje per tu ēmallur me "birin me te madh te kombeve e te kombesive te RSFJ-se", dhe a ka mbetur ndonje fije shprese te kthehen ditet e "arta" te "vellazrim-bashkimit" apo perfundimishte ka marrur fund endrra e formimit te kombit jugosllav!

Por edhe nese perfundoj njehere e pergjithmone endrra e titisteve per formimin e kombit jugosllav, ka mjafte neo-titist tjere qe synojne formimin e kombit kosovar, fatkeqesishte kete tentative e ndihmojne edhe disa sylesh karrierist te diteve tona, te cilet gjithashtu do te deshtojne si parardhesit e tyre.

Shpetimi

Kruja
28.05.2011, 21:15:33
z. Shpetim,

Me luften e UCKse u vulos fitorja e shqiptareve kunder titiseve. UCK-ja frymezohej nga patriotizmi qe kultivoi me dekada te tera Enver Hoxha.

Persa i perket genjeshtrave banale te titisteve mua kjo gje me duket shume e natyreshme nga ana e tyre. Titistet, sa ishte gjalle Enver Hoxha, i mbushnin breket prej tij dhe shtetit shqiptar. Kurse pas vdekjes se Enver Hoxhes u bene 'trima' pas pilafi.

Une per nje gje jam mese i bindur sepse e kam jetuar vete kohen e Enver Hoxhes: Ai jua bente mire armiqve dhe spiuneve te titos. Shume mire jua bente Enver Hoxha sepse titistet ishin armiqte me te eger te Shqiperise. Keta titistet sot thone pse n'a vriste Enver Hoxha?! Po c'fare t'ju bente Enver Hoxha ju titisteve?! T'ju bente SEHIR qe te digjnit Shqiperine sic ben dhendri i serbise Sali Berisha?! C'fare prisnit ju t'ju bente Enver Hoxha? T'ju dekoronte sic ju dekoron sali binladeni. Shume shume shume... mire j'ua bente Enver Hoxha titisteve. Sa ishte gjalle nuk i la te kakarisnin sepse i njihte mire dhe sipas kokes mire shume j'ua bente.

Monizem apo demokraci, sistemi ishte ceshtje e Shqiptareve se c'fare do te zbatonin dhe jetonin. Ashtu menduan ashtu bene sepse ishin zoter te vendit te vet. Kurse persa i perket titisteve, keta jane njelloj si ne monizem dhe ne demokraci. keta jane armiq te shqiptareve dhe e perseris me bindje te plote qe Shume Shume mire j'ua bente Enver Hoxha sepse i njihte mire se cilet ishin dhe e dinte se t'i denonte me merite te plote duke i perdorur Enver Hoxha te gjitha mjetet e luftes kunder tyre ashtu sic titistet e luftonin. Armikun luftoje me armen e vet. Dhe pikerisht duke i njohur shkelqyer titistat, Enver Hoxha u erdhi Hakut. Dhe me i Lumte Enver Hoxhes, Burrit me te Madh te Shtetit Modern Shqiptar.

Prandaj titistat t'a lajne mire gojen kur te permendin Enver Hoxhen. Sepse ai ua hangri arrat sa ishte gjalle. Dhe shume mire j'ua bente. Dhe per titistat edhe sot duhet nje Enver Hoxhe qe te vendose shtetin LIGJOR qe mungon sepse kemi nje spiun te serbise ne qeveri, sali koburen i cili i puthte bythen Enver Hoxhes kurse sot si i paafte qe eshte dhe armik i popullit te tij kerkon te shese cdo pasuri qe trashegoi Shqiperia nga Enver Hoxha. Le te hidhet sali koburja t'i menaxhoje pasurite, lere mo te ndertoje dicka te re.

Enver Hoxha mbetet Frymezim per Drejtesi dhe Tribun i Vegjelise. Ai u tregoi shqiptareve dhe te huajve se shqiptaret mund te jene te Pavarur dhe Zoter te Vendit te Tyre. Ky eshte Mesazhi i Enver Hoxhes. Dhe Historia e ka lexuar dhe shkruar Kohen e Enver Hoxhes.

Une e respektoj Enver Hoxhen sepse ai hodhi themelet e demokracise se sotme sepse e nxorri popullin nga analfabetizmi, e shumfishoi popullin dhe resurset kombetare, i shkolloi njerezit dhe u dha mundesine te jene te zotet e vetes se tyre, i nxorri bujkroberit ne Shqiperi nga zgjedha e parmendes se drurit dhe kandilit me tym te zi ne driten e hidrocentraleve te cilat edhe sot ndricojne cdo tryeze buke te familjeve shqiptare.

Enver Hoxha j'a ndryshoi fytyren Shqiperise, e beri zonje dhe e futi ne OKB me te drejta te plota. Kot Fan Noli nuk e respektonte Enver Hoxhen.

Edhe nje here, shume mire jua bente Enver Hoxha titistave, u vinte hakut. titistat kishin gjetur USTANE qe u shtypte koken titistave sepse keta e urrenin cdo gje shqiptare dhe donin sllavet. titistat kendonin sllavce kurse Shqiperia bente Kongresin e Drejtshkrimit. Kombi Lulezoi me Enver Hoxhen. Ai frymezoi shqiptaret e Kosoves dhe u dha kurajo kunder pushtimit sllav prandaj titistet nuk i beson askush sepse Enver Hoxha ua shtypte koken.

Enver Hoxha mbetet nje Demokrat i vertete dhe Patriot Shqiptar si rralle kush.

Prandaj z. Shpetim njerezit nuk duhet te kene ndrojtje per te thene te verteten sepse jemi ne demokraci.

Ndriti
28.05.2011, 23:41:54
z. Shpetim,

Me luften e UCKse u vulos fitorja e shqiptareve kunder titiseve. UCK-ja frymezohej nga patriotizmi qe kultivoi me dekada te tera Enver Hoxha.

Persa i perket genjeshtrave banale te titisteve mua kjo gje me duket shume e natyreshme nga ana e tyre. Titistet, sa ishte gjalle Enver Hoxha, i mbushnin breket prej tij dhe shtetit shqiptar. Kurse pas vdekjes se Enver Hoxhes u bene 'trima' pas pilafi.

Une per nje gje jam mese i bindur sepse e kam jetuar vete kohen e Enver Hoxhes: Ai jua bente mire armiqve dhe spiuneve te titos. Shume mire jua bente Enver Hoxha sepse titistet ishin armiqte me te eger te Shqiperise. Keta titistet sot thone pse n'a vriste Enver Hoxha?! Po c'fare t'ju bente Enver Hoxha ju titisteve?! T'ju bente SEHIR qe te digjnit Shqiperine sic ben dhendri i serbise Sali Berisha?! C'fare prisnit ju t'ju bente Enver Hoxha? T'ju dekoronte sic ju dekoron sali binladeni. Shume shume shume... mire j'ua bente Enver Hoxha titisteve. Sa ishte gjalle nuk i la te kakarisnin sepse i njihte mire dhe sipas kokes mire shume j'ua bente.

Monizem apo demokraci, sistemi ishte ceshtje e Shqiptareve se c'fare do te zbatonin dhe jetonin. Ashtu menduan ashtu bene sepse ishin zoter te vendit te vet. Kurse persa i perket titisteve, keta jane njelloj si ne monizem dhe ne demokraci. keta jane armiq te shqiptareve dhe e perseris me bindje te plote qe Shume Shume mire j'ua bente Enver Hoxha sepse i njihte mire se cilet ishin dhe e dinte se t'i denonte me merite te plote duke i perdorur Enver Hoxha te gjitha mjetet e luftes kunder tyre ashtu sic titistet e luftonin. Armikun luftoje me armen e vet. Dhe pikerisht duke i njohur shkelqyer titistat, Enver Hoxha u erdhi Hakut. Dhe me i Lumte Enver Hoxhes, Burrit me te Madh te Shtetit Modern Shqiptar.

Prandaj titistat t'a lajne mire gojen kur te permendin Enver Hoxhen. Sepse ai ua hangri arrat sa ishte gjalle. Dhe shume mire j'ua bente. Dhe per titistat edhe sot duhet nje Enver Hoxhe qe te vendose shtetin LIGJOR qe mungon sepse kemi nje spiun te serbise ne qeveri, sali koburen i cili i puthte bythen Enver Hoxhes kurse sot si i paafte qe eshte dhe armik i popullit te tij kerkon te shese cdo pasuri qe trashegoi Shqiperia nga Enver Hoxha. Le te hidhet sali koburja t'i menaxhoje pasurite, lere mo te ndertoje dicka te re.

Enver Hoxha mbetet Frymezim per Drejtesi dhe Tribun i Vegjelise. Ai u tregoi shqiptareve dhe te huajve se shqiptaret mund te jene te Pavarur dhe Zoter te Vendit te Tyre. Ky eshte Mesazhi i Enver Hoxhes. Dhe Historia e ka lexuar dhe shkruar Kohen e Enver Hoxhes.

Une e respektoj Enver Hoxhen sepse ai hodhi themelet e demokracise se sotme sepse e nxorri popullin nga analfabetizmi, e shumfishoi popullin dhe resurset kombetare, i shkolloi njerezit dhe u dha mundesine te jene te zotet e vetes se tyre, i nxorri bujkroberit ne Shqiperi nga zgjedha e parmendes se drurit dhe kandilit me tym te zi ne driten e hidrocentraleve te cilat edhe sot ndricojne cdo tryeze buke te familjeve shqiptare.

Enver Hoxha j'a ndryshoi fytyren Shqiperise, e beri zonje dhe e futi ne OKB me te drejta te plota. Kot Fan Noli nuk e respektonte Enver Hoxhen.

Edhe nje here, shume mire jua bente Enver Hoxha titistave, u vinte hakut. titistat kishin gjetur USTANE qe u shtypte koken titistave sepse keta e urrenin cdo gje shqiptare dhe donin sllavet. titistat kendonin sllavce kurse Shqiperia bente Kongresin e Drejtshkrimit. Kombi Lulezoi me Enver Hoxhen. Ai frymezoi shqiptaret e Kosoves dhe u dha kurajo kunder pushtimit sllav prandaj titistet nuk i beson askush sepse Enver Hoxha ua shtypte koken.

Enver Hoxha mbetet nje Demokrat i vertete dhe Patriot Shqiptar si rralle kush.

Prandaj z. Shpetim njerezit nuk duhet te kene ndrojtje per te thene te verteten sepse jemi ne demokraci.

NC ! : )))))))))))

Ka moti kohe, ama moti a, qe skam lexuar ndonje budallaki me t`kulluar se kjo. Me ia permend sot ashim panles E.H. t`thot, shuj mos ma permend se budallaki kish qene, he t`dhefsha n`te! Kruja, pernime pse ike ne Kanada ti, e nuk ndejte ne Shqiperi me e kultivuar enverizmin vrastar?

Ndriti! : ))))))))))

Kruja
29.05.2011, 04:54:29
Mbrojtjen e te drejtave te shqiptareve shteti i Enver Hoxhes e bente hapur dhe drejperdrejt. Pra per ceshtjen kombetare Enver Hoxha dha nje kontribut shume te madh dhe une e vleresoj ne maksimumin e mundeshem sepse e jetova vete kohen e Enver Hoxhes dhe e di shume me mire se kushdo titist qe fliste dhe flet me mire sllavisht se shqip.

Persa i perket komunizmit une nuk i permbahem dot asaj gjeje prandaj edhe nuk pretendoj te bej komente. Por ceshtja e socializmit ishte ceshtje e shqiptareve dhe ata ashtu vendosen. Kjo nuk i perkete titisteve ta vleresojne. titstet jane armiq te perbetuar te shqiptareve.

Per ceshtjen kombetare Enver Hoxha u be udheheqesi shpirteror i shqiptareve. Nuk kemi perse t'a fshehim kete gje nga titistet. Ne shqiptaret i nderojme te gjithe heronjte e kombit dhe Enver Hoxha eshte nje nga me te medhenj Heronj te Kombit. Ai sakrifikoi jeten e tij per te mbrojtur vegjeline dhe shtetin e perdori per te shtypur armiqte e Shqiperise.

Ne 45 vjet me shtetin e Enver Hoxhes kane humbur jeten shume here me pak shqiptare se sa kane humbur jeten ne 20 vjet 'demokraci' nga viti 1991 deri me sot. Le t'a bejne bilancin armiqte e Shqiperise! Dhe mos n'a cajne derrasa ketu duke genjyer veten. Shqiptaret e duan Enver Hoxhen.

Kruja
29.05.2011, 05:16:54
titistat nuk kane perse merakosen se sa i mire apo sa i keq eshte Enver Hoxha. titistat kane hero Tito topallin. Shqiptaret kane Hero Enver Hoxhen dhe shqiptaret e dine vete punen e tyre mirepo kemi ne qeveri nje bande pro-titiste sot e cila ka marre peng integrimin e Shqiperise dhe e vonon ate qe te hyje me pare serbia ne BE pastaj serbia vendos veton domosdo si greqia.

Por Shqiperia do te hyje ne BE dhe titistet do te humbin sepse Kosova do te bashkohet me Memedheun. jane te humbur titistet edhe pse kemi ne qeveri sali spiunin gje qe ne shqitparet e dime te gjithe qe eshte spiun i UDBse por do te rrezohet sepse bie ndesh me popullin i cili nuk vdes kurre.

Kruja
29.05.2011, 05:24:03
Kurse per ty Ndrit te keshilloj te shkosh te fshish me ndonje cope pelhure fotografine e titos. Enver Hoxha nuk ka nevoje per mua qe t'a kultivoj sepse shqiptaret e duan vete pasi ai beri shume per shqiptaret dhe vrau vetem titiste. titistet le t'a urrejne, kjo nuk u prish pune shqiptareve.

Une mund te dilja dhe te mbroja edhe zogun por zogut i humbi ndikimi ne shqiperi pas ardhjes se komunisteve ne pushtet. Kurse Enver Hoxha duket si i gjalle sot ne Shqiperi pasi e do populli edhe pse kane kaluar 20 vjet pseudodemokraci. Enver Hoxha nuk vdes kurre se ka bere vepra konkrete per shqiptaret. Veprat flasin me shume se fjalet. Ja ky eshte ndryshimi midis nje Heroi dhe nje tradhetari. Heronjte nuk kane nevoje per t'u kultivuar sepse i do populli vete.

Enver Hoxha nuk e demton demokracine edhe pse ishte nje komunist me ndergjegje te plote. Ai nuk e demton demokracine sepse beri vepra patriotike dhe demokracia ka nevoje gjithmone per vepra patriotizmi.

kondita
29.05.2011, 11:14:11
Kurse per ty Ndrit te keshilloj te shkosh te fshish me ndonje cope pelhure fotografine e titos. Enver Hoxha nuk ka nevoje per mua qe t'a kultivoj sepse shqiptaret e duan vete pasi ai beri shume per shqiptaret dhe vrau vetem titiste. titistet le t'a urrejne, kjo nuk u prish pune shqiptareve.

Une mund te dilja dhe te mbroja edhe zogun por zogut i humbi ndikimi ne shqiperi pas ardhjes se komunisteve ne pushtet. Kurse Enver Hoxha duket si i gjalle sot ne Shqiperi pasi e do populli edhe pse kane kaluar 20 vjet pseudodemokraci. Enver Hoxha nuk vdes kurre se ka bere vepra konkrete per shqiptaret. Veprat flasin me shume se fjalet. Ja ky eshte ndryshimi midis nje Heroi dhe nje tradhetari. Heronjte nuk kane nevoje per t'u kultivuar sepse i do populli vete.

Enver Hoxha nuk e demton demokracine edhe pse ishte nje komunist me ndergjegje te plote. Ai nuk e demton demokracine sepse beri vepra patriotike dhe demokracia ka nevoje gjithmone per vepra patriotizmi.

Allahile z. Kruja, a po me tregon dallimin mes titisteve dhe stalinisteve qe ta nxjerr barazimin qe qka del tjeter perveq enverist!!!

ne mujsh me tregue qit ndryshim, po ta jepi noten kaluese ne histori.

sen nuk paske thene ne keto tri postime, bile ma te varfera nuk kam lexue kohe moooootiiiiiiii!
Stalini, Enveri, Tita, Qaushesku (me fal qe ta nenqmova rumunin) jan te nje kalibri, te nje gullashi, te nje qorbe, te nje supe, te nje marifeti, nuk dallojne aspak, perveq qe tita ka bere zullume ne shqiptar e boshnjak me teper, po edhe ne nacionalista tjere, kurse Enveri me te priveligjuar i ka pas greket e sllavet, sesa vet bashkombasit e vete shqiptaret!!!

Andaj, denimin e merr me te rende nga populli, nga se Enveri ka bere dhune, terror e ekzekutime ne shqiptaret, popull qe ati i ka takue per fat te keq, kurse Stalini e Tita kan bere zullume ne popujt tjere, qka do te thot se Enveri ka qen shume me i rrezikshem per popullin e vet se keta diktatoret tjere.

gjarperi
29.05.2011, 11:30:32
Te pershendes shpetimi, une nuk deshiroj askend ta sulmoj, dhe askend ta mbroj sepse per keto pune duhet ta bejne expertet e lamive te ndryshme, e ne kete raste eshte historia ajo qe duhet dhane shpjegim, por ju gjithni kur behet fjale per nje njeri apo rast konkret, ne munges te argumenteve filloni me refrenin e njohur te Enver Hoxhes, titist rankoviqist e shume epitete tjera, por keto refrene enveri filloi ti perdor shume vone, sepse gjer me 1948, ai ata i quajti vllazer, por ju kete nuk e pranoni, e dihet se krimi ma i madhe qe u ba ndaj Shqipetarve te kosoves ishin ato vite te pase luftes, e mese keti krimi ishte edhe ai i Tivarit, kurse Enveri asnje perpjekje ma te vogel se beri per ta ndaluar kete krim, e nese ju keni ndoni argument se ai beri diqka ateher tregom, pra ne munde te diskutojm per cdo teme, periudhe historike por pa etiketime, une keto kritika nuk i kame bere asnjeher gjer me 1990, e besa kur me lindi femiu i pare 1981 ja kame vure emrin e femiut te Enver Hoxhes, dhe ne desh ta dishe se shqipetaret e kosoves, asnjeher nuk e kane dashur dhe simpatizuar titon dhe jugosllavin, sepse ate gjithe e kane konsideruar njerke e shqiperin Nane, perveq disa karjeristave qe mund te numrohen ne gishta, por pasi Enveri i la ne meshiren e tyre, ata eshte dashur ne menyra te ndryshme te luftojn, pik se pari per egzistenc, nga asimilimi, zhdukja ku ne menyr permanente me ate qe patem e luftuam, me pune dhe shkollim dhe arritem ta krijojm nje popullat me moral dhe vetedije atedhetare e qe sot u konkretizuar me nje pavarsi edhe pse ende jo e plot, apo edhe per kete ndoshta tentoni te na bindni se na e pruri Enver Hoxha, Shpetim nese deshiron te diskutom ateher deshiroj te jemi te barabart, pa njollosje dhe pa prapskena, por me argumente konkrete,

gjarperi
29.05.2011, 11:30:47
Te pershendes shpetimi, une nuk deshiroj askend ta sulmoj, dhe askend ta mbroj sepse per keto pune duhet ta bejne expertet e lamive te ndryshme, e ne kete raste eshte historia ajo qe duhet dhane shpjegim, por ju gjithni kur behet fjale per nje njeri apo rast konkret, ne munges te argumenteve filloni me refrenin e njohur te Enver Hoxhes, titist rankoviqist e shume epitete tjera, por keto refrene enveri filloi ti perdor shume vone, sepse gjer me 1948, ai ata i quajti vllazer, por ju kete nuk e pranoni, e dihet se krimi ma i madhe qe u ba ndaj Shqipetarve te kosoves ishin ato vite te pase luftes, e mese keti krimi ishte edhe ai i Tivarit, kurse Enveri asnje perpjekje ma te vogel se beri per ta ndaluar kete krim, e nese ju keni ndoni argument se ai beri diqka ateher tregom, pra ne munde te diskutojm per cdo teme, periudhe historike por pa etiketime, une keto kritika nuk i kame bere asnjeher gjer me 1990, e besa kur me lindi femiu i pare 1981 ja kame vure emrin e femiut te Enver Hoxhes, dhe ne desh ta dishe se shqipetaret e kosoves, asnjeher nuk e kane dashur dhe simpatizuar titon dhe jugosllavin, sepse ate gjithe e kane konsideruar njerke e shqiperin Nane, perveq disa karjeristave qe mund te numrohen ne gishta, por pasi Enveri i la ne meshiren e tyre, ata eshte dashur ne menyra te ndryshme te luftojn, pik se pari per egzistenc, nga asimilimi, zhdukja ku ne menyr permanente me ate qe patem e luftuam, me pune dhe shkollim dhe arritem ta krijojm nje popullat me moral dhe vetedije atedhetare e qe sot u konkretizuar me nje pavarsi edhe pse ende jo e plot, apo edhe per kete ndoshta tentoni te na bindni se na e pruri Enver Hoxha, Shpetim nese deshiron te diskutom ateher deshiroj te jemi te barabart, pa njollosje dhe pa prapskena, por me argumente konkrete,

Ndriti
29.05.2011, 13:10:00
Kurse per ty Ndrit te keshilloj te shkosh te fshish me ndonje cope pelhure fotografine e titos. Enver Hoxha nuk ka nevoje per mua qe t'a kultivoj sepse shqiptaret e duan vete pasi ai beri shume per shqiptaret dhe vrau vetem titiste. titistet le t'a urrejne, kjo nuk u prish pune shqiptareve.

Une mund te dilja dhe te mbroja edhe zogun por zogut i humbi ndikimi ne shqiperi pas ardhjes se komunisteve ne pushtet. Kurse Enver Hoxha duket si i gjalle sot ne Shqiperi pasi e do populli edhe pse kane kaluar 20 vjet pseudodemokraci. Enver Hoxha nuk vdes kurre se ka bere vepra konkrete per shqiptaret. Veprat flasin me shume se fjalet. Ja ky eshte ndryshimi midis nje Heroi dhe nje tradhetari. Heronjte nuk kane nevoje per t'u kultivuar sepse i do populli vete.

Enver Hoxha nuk e demton demokracine edhe pse ishte nje komunist me ndergjegje te plote. Ai nuk e demton demokracine sepse beri vepra patriotike dhe demokracia ka nevoje gjithmone per vepra patriotizmi.Kam mendim pozitiv per Enver Hoxhen.

Mbrojtjen e te drejtave te shqiptareve shteti i Enver Hoxhes e bente hapur dhe drejperdrejt. Pra per ceshtjen kombetare Enver Hoxha dha nje kontribut shume te madh dhe une e vleresoj ne maksimumin e mundeshem sepse e jetova vete kohen e Enver Hoxhes dhe e di shume me mire se kushdo titist qe fliste dhe flet me mire sllavisht se shqip.

Persa i perket komunizmit une nuk i permbahem dot asaj gjeje prandaj edhe nuk pretendoj te bej komente. Por ceshtja e socializmit ishte ceshtje e shqiptareve dhe ata ashtu vendosen. Kjo nuk i perkete titisteve ta vleresojne. titstet jane armiq te perbetuar te shqiptareve.

Per ceshtjen kombetare Enver Hoxha u be udheheqesi shpirteror i shqiptareve. Nuk kemi perse t'a fshehim kete gje nga titistet. Ne shqiptaret i nderojme te gjithe heronjte e kombit dhe Enver Hoxha eshte nje nga me te medhenj Heronj te Kombit. Ai sakrifikoi jeten e tij per te mbrojtur vegjeline dhe shtetin e perdori per te shtypur armiqte e Shqiperise.

Ne 45 vjet me shtetin e Enver Hoxhes kane humbur jeten shume here me pak shqiptare se sa kane humbur jeten ne 20 vjet 'demokraci' nga viti 1991 deri me sot. Le t'a bejne bilancin armiqte e Shqiperise! Dhe mos n'a cajne derrasa ketu duke genjyer veten. Shqiptaret e duan Enver Hoxhen.


Enver Hoxha eshte Hero i Shqiptareve.

titistat nuk kane perse merakosen se sa i mire apo sa i keq eshte Enver Hoxha. titistat kane hero Tito topallin. Shqiptaret kane Hero Enver Hoxhen dhe shqiptaret e dine vete punen e tyre mirepo kemi ne qeveri nje bande pro-titiste sot e cila ka marre peng integrimin e Shqiperise dhe e vonon ate qe te hyje me pare serbia ne BE pastaj serbia vendos veton domosdo si greqia.

Por Shqiperia do te hyje ne BE dhe titistet do te humbin sepse Kosova do te bashkohet me Memedheun. jane te humbur titistet edhe pse kemi ne qeveri sali spiunin gje qe ne shqitparet e dime te gjithe qe eshte spiun i UDBse por do te rrezohet sepse bie ndesh me popullin i cili nuk vdes kurre.


Po mos t`ishte gjaku per te gjitha kohet, i shqiptarve te muhagjerise e gjithe trevave tjera jashte Shqiperise Londineze, juve do u hynte serbia e greku deri n`det, per fuqine e pshurrt qe kishte Enver vrastari. Duhet te jesh shume i pafytyre kur krijon keso ndasishe, duke ndjellur urrejtje ideologjike nder shqipetar, duke i ofenduar me titist e me idiotizem te pashoq. Vet Shqiperia mu ne mes te Tiranes ia pshurri bustin atij shizofreni. Lexoi tjeret cfare thone per te dhe sojin e tij. Me pas qene far burri ti kishe ndejt ne Shqiperi per ta ujitur "lulen" Enver. Por, ke ikur ne Canada, sic iken shumica ne perendim, ngaqe Enveri u kishte "lene" shume trashegimi e shprese per te jetuar neper koperativa. Pasojat e politikes se tij diktatoriale Shqiperia akoma do i barte mbi supe edhe per nje kohe, deri sa t`kondenzohen politikisht pjella e kopilve, respektivisht gjenerata, si Berisha e Rama. Duhet te t`vie turp ta lartesosh nje figure (e ti vet ne Kanada) qe ushtroi tmerr ne popullin e vet, ne kohen me t`erret qe po perjetonte Shqiperia ne sistemin komunist.

Ndriti!

gjarperi
29.05.2011, 14:08:56
Te pershendes Kruja,keto qe i thoni jane vetem peralla, tregom vetm nje moment qe Enveri i ndihmoj apo reagoj ndaj dhunes sistematike te titos dhe jugosllavis para vitit 1948, trego me date dhe ku, kurse disa reagime qe ai i bante cdo 4 vite ne kongreset e PPSH,ai jo qe na ndihminte, por ai me ato reagime na i leshonte ne qafe armiqet e perbetuar ushtrin jugosllave me masa represive e ai ndjke i terur ne tiren, pra pas cdo porrdhe qe leshonte ai, te ne futeshim masa te jashtezakonshme, ju keto nuk i keni ditur, ju deri vone as nuk keni ditur se ne kosove ka shqipetar, pas viteve 1974 kur ne kishim nje lloj Autonomie(ne leter), ai deklaron se ne jugosllavi egziston nje minoritet i konsiderushem shqipetar, gjersa ajo autonomi( ne leter) nuk na konsideronin minoritet por pjes perberse e asaj krijese te krijuar artificjalisht(jugosllavis), e cila siqe u krijua edhe u shua, e ne shurjen e saje rolin dhe fillesat ishin nga Shqipetaret e Kosoves e jo nga Shqiperija, e tani zotri Kruja deshironi te na ofroni nje Krahin dhe te na konsideroni si minoritar, por jo zotri, na edhe pse te pa mbrojtur nga Enveri, ponuam dhe luftuam pa ndalur deri ne clirimin perfundimtar, dhe prej regjimit te Enverit nuk patem asgje, por fale zotit edhe shqiperija e pa erresiren e komunizmit, dhe e shporri ate, nuk eshte me randesi se cilet jane emrat, por me randesi me shporrjen e komunizmit, filloi edhe ndihma ndaj Shqipetarve te Kosove, e cila ndihme nuk do te harrohet kurre as nga pushtetaret edhe nga populli, pra kjo ndihme ne vend qe te ndodhte fill pas remjes se nacizmit, ajo u vonuar per 50 vite.

trixi
29.05.2011, 21:24:18
Mbrojtjen e te drejtave te shqiptareve shteti i Enver Hoxhes e bente hapur dhe drejperdrejt. Pra per ceshtjen kombetare Enver Hoxha dha nje kontribut shume te madh dhe une e vleresoj ne maksimumin e mundeshem sepse e jetova vete kohen e Enver Hoxhes dhe e di shume me mire se kushdo titist qe fliste dhe flet me mire sllavisht se shqip.

Persa i perket komunizmit une nuk i permbahem dot asaj gjeje prandaj edhe nuk pretendoj te bej komente. Por ceshtja e socializmit ishte ceshtje e shqiptareve dhe ata ashtu vendosen. Kjo nuk i perkete titisteve ta vleresojne. titstet jane armiq te perbetuar te shqiptareve.

Per ceshtjen kombetare Enver Hoxha u be udheheqesi shpirteror i shqiptareve. Nuk kemi perse t'a fshehim kete gje nga titistet. Ne shqiptaret i nderojme te gjithe heronjte e kombit dhe Enver Hoxha eshte nje nga me te medhenj Heronj te Kombit. Ai sakrifikoi jeten e tij per te mbrojtur vegjeline dhe shtetin e perdori per te shtypur armiqte e Shqiperise.

Ne 45 vjet me shtetin e Enver Hoxhes kane humbur jeten shume here me pak shqiptare se sa kane humbur jeten ne 20 vjet 'demokraci' nga viti 1991 deri me sot. Le t'a bejne bilancin armiqte e Shqiperise! Dhe mos n'a cajne derrasa ketu duke genjyer veten. Shqiptaret e duan Enver Hoxhen.

Eh more Krruja.......

A din me spjegu ate thenjen e Enverit:"Miqet kosovar dhe vllezerit kinez",
besoj se kjo eshte thelbi i gjith politikes se Enverit , ai ishte i lidhur per komunizem e jo per Kombin

http://www.youtube.com/watch?v=lL3cWGJhr1I&feature=related

Kruja
30.05.2011, 03:59:49
Enver Hoxha eshte Hero i Popullit. Ky eshte fakt. Shqiptaret e duan Enver Hoxhen se ai vetem mire ju beri dhe nuk vodhi por ndertoi per popullin.

Une nuk ju pergjigjem nje per nje titisteve ose ish-titisteve sepse ata kane patur tito topallin komandant. Une kam patur komandant Enver Hoxhen dhe e mbroj se me takon. Mua dhe familjes time edhe farefisit tim Enver Hoxha nuk i beri ndonje te keqe por vetem mire. Per te vrare shteti i tij vriste vetem armiq dhe i perzgjidhte me gjyq dhe i vriste dhe mire shume jua bente sepse sehir nuk mund t'i bente qe t'a digjnin Shqiperine. Enver Hoxha i doli zot Shqiperise. Edhe Kosoven e ndihmoi me sa kishte mundesi ne kushtet e luftes se ftohte dhe kur Kosova ishte nen Jugosllavi qysh prej traktatit te londres. Por Shqiperine nuk e la te behej republike e jugosllavise sic deshironin titistet dhe shume mire beri qe nuk e lejoi.

Tani kemi nje qeveri me spiune te UDBse te cilet nuk lejojne demokracine te instalohet ne Shqiperi. Kjo duket cdo dite por shqiptaret do t'ja dalin dhe do ta votojne nje qeveri shume me te mire se kjo e cila vetem merr borxhe, i jep para serbise dhe vjedh para edhe per vete. Kriza ekonomike sa ka filluar ne Shqiperi nderkohe qe ketu ne Kanada ajo ka kaluar tashme. Qeveri e sales nuk ka perspektive sepse nuk e do populli. Zgjedhjet e fundit treguan qe kjo qeveri ka kunder shumicen e popullit.

Lani gojen ju titistat kur permendni Enver Hoxhen sepse ka kush e vlereson vepren e tij. Ai punoi per shqiptaret. Nuk vrau asnje njeri kot vetem ata qe ishin armiq te popullit i vriste me gjyq dhe me rregull sepse e meritonin. Kurse populli u arsimua dhe u punesua. Tani qe 'qeverisen' shqiptaret nga spiunet e udbse ka papunesi dhe krime, bile pushteti i vret ne mes te Tiranes jasht ligjit. Ne Kohen e Enver Hoxhes nuk kishte papunesi dhe krime por vetem shkollim dhe punesim. TE pasur nuk kishte por ato pasuri i kishte populli dhe borxhe nuk kishte si tito topalli qe u be agjent i amerikaneve dhe marri borxh 20 miliar dollare. Dhe kur milloshevici nuk e degjoi ameriken sepse ishte trap atehere amerika ja prishi te gjitha fabrikat sepse me paret borxh i kishte serbi dhe kot qahej perse u bombardua. Por ju titistet nuk i kuptoni keto sepse ju genjente titoja.

Shpejtimi
30.05.2011, 05:00:11
Tragjedia shqiptare ne te dy anet e kufirit pas luftes se Dyte Boterore ka nje emrues te perbashket e ai eshte komunizmi.Tradhtari me i madh i te gjitha koherave
shqipetare Enver Hoxha perpikerisht kreu detyrat qe i
shtruan Beogradi dhe Kremlini.Ay pushkatoi intelektualet
sepse ishin teprice teknologjike per ekonomine kooperativiste me rrota druri.Ay se pari klsifikoi per armiq
te llumpproletariatit intelektualet nga shkolla e perendimit.
Posa likvidoi perendimoret ay iu hodh ne qafe kuadrove te
para qe i shkolloi (dresoi) ne Moskve.Dhe vazhdimisht deri
ne vdekje ai kriminel eshte ushqye me koka intelektualesh.
I nderuari Trix neokomunistet enverian ne pergjithesi si
dhe shoket Shpetimi e Kruja imitojne bukfalisht reflekset
gjakatare te idealizmit te ngordhur komunist mbi kombin
duke emitua sikur mos me pa ndryshua asgje.Edhe pse
realiteti per shqipetaret eshte i dhembshem bere shume mire qe plasove kete link rrenqethes te ngjarjeve tragjike
qe pesoi populli shqiptar nga regjimi i pushtetit gjakpires
i diktatures moniste ne krye me E.Hoxhen.Popullshqipetare ne pergjithesi pa mare para sysh se ku gjinden duhet qe te shenojne nje dite perkujtimi per te renet nga klika vrastare
e ish shteteve komuniste si ne Shqiperi dhe Yugosllavine e
Titos.

Shpetimi
30.05.2011, 09:00:30
Ketu me poshte do te sjell vetem nje pjese te nje shkrimi te gazetarit Bedri Islami, i cili me pergjegjesine e nje intelektuali te guximshem hedh drite mbi rolin dhe angazhimin e drejteperdrejte te Enver Hoxhes per planin e luftes se armatosur per ēlirimin e Kosoves.

Une jam i sigurt se titstet shqipfoles te Kosoves, sidomos ata me naivet te cilet symbyllurazi i kane besuar Titos dhe udheheqesve te larte te ish LKJ-se, nuk mund ta imagjinojne e lere me ta besojne se Enver Hoxha e ka pasur seriozisht urdherin e tij per tu hartuar, dhe ne rastin e pershtatshem te vihet ne jete PLANI per operacionin luftarak "Shperthimi".
Mirepo e besuan apo jo titistet, eshte mire qe edhe ata ta lexojne kete plan sekret te hartuar nga specialistet ushtarak te Shqiperise, plan i cili fatkeqesisht nuk u vu ne jete gjate luftes se armatosur te popullit shqiptar te Kosoves me ne krye UĒK-ne, sepse pas vitit 1997 ushtria shqiptare pothuajse ishte e shperbere teresishte, e kjo fale idiotit Sali Berisha, i cili veē tjerash nga ushtria shqiptare i kishte larguar te gjithe oficeret profesionist te Ushtrise se Shqiperise, duke i zevendesuar me besniket e partise se tij.

Por te lexojme se si dukej plani sekret i titulluar "Shperthimi":
__________________________________________________ _________________

PLANI SEKRET ”SHPĖRTHIMI”

Fjala ėshtė pėr planin sekret "Shpėrthimi", i cili pėrfshinte nė vete njė seri operacionesh, nė rast tė njė lufte pėr Kosovėn dhe nė Kosovė. Ky plan , qė ka qenė tejet sekret dhe pėr tė cilin kanė ditur fare pak vetė, ėshtė pėshpėritur pėr herė tė parė, nga agjensitė e huaja, menjėherė pas ngjarjeve tė marsit, pastaj ėshtė heshtur pėr shumė vite dhe ėshtė zgjuar, i detajuar, nė kohėt e fundit. "Zgjimin" e tij e bėri njėri ndėr hartuesit kryesorė, ish shefi i shtabit tė pėrgjithshėm tė Ushtrisė shqiptare, Veli Llakaj. Nė njė intervistė tė gjatė tė tij, pėr herė tė parė, ai bėri tė njohur origjinėn e kėtij plani sekret, hartuesit e tij, urdhėrin e dhėnė drejtpėrsėdrejti nga EH, dhe seriozitetin me tė cilin ishte marrė ai plan. Megjithėse sot gjithshka mund tė quhet utopi dhe nė fakt ka shumė gjėra qė nuk do tė mund tė realizoheshin, ai pėrsėri ngre disa pika dyshimi.

Sė pari, pėrse E.H u kujtua pėr hartimin e kėtij plani kaq sekret dhe kaq masiv nė vitin 1980? Nė realitet midis dy shteteve kishte pasur ngrirje tė plota marėdheniesh, gjendje tė jashtėzakonshme, ulėrima, dėrgim agjentėsh, akte terrori nė tokėn shqiptare, njė shkrirje tė ēastit nė vitin 1956, pastaj pėrsėri akullim, kishte pasur masakra tė rėnda ndaj popullit shqiptar nė Kosovė, dhe, megjithatė, asnjėherė nuk ishte ndėrmarrė njė plan i tillė sekret, i cili, as mė pak e as mė shumė, planifikonte dėrgimin e ushtrisė sė shtetit shqiptar pėr ēlirimin e viseve shqiptare nė Jugosllavi. Pra nuk kishte pasur asnjėherė asnjė plan tė tillė e pėr mė shumė, nuk kishte pasė asnjė tentim tė tillė. Nė vitin 1980 klima mes dy shteteve nuk paralajmėronte ngrirje, shteti shqiptar nuk kishte mė asnjė aleat, ishin prishur marėdheniet me BS dhe me Kinėn, pra ishte njė Shqipėri, si kurrė ndonjėherė, krejt fillikat dhe pėr mė tepėr, njė Shqipėri me njė gjendje ekonomike, qė gjithnjė e mė shumė po vėshtėrsohej. Megjithė kėtė akullim nė lidhjet me botėn e jashtme, pėrsėri EH i garantonte hartuesit e planit sekret se Traktati i Varshavės, nga i cili Shqipėria kishte dalė nė vitin 1968, nuk do tė ndėrhynte. Nė kėtė kohė ndodhėn ngjarjet e marsit dhe kjo ishte edhe koha, kur pėr herė tė parė, qoftė edhe teorikisht, shteti shqiptar, mendon dhe tė ndėrmarrė diēka, qė nė fakt, i binte ndesh tė gjitha konventave ndėrkombėtare. “

vijon.........

Shpetimi
30.05.2011, 09:01:59
Si u bė hartimi i kėtij plani sekret, me emėrin e koduar "Shpėrthimi"

Le tė sjellim njė pjesė nga intervista e ish shefit tė shtabit tė pėrgjithshėm tė ushtrisė shqiptare, Veli Llakaj.

"Takimi nė zyrėn e Enverit„

Bisedėn e filloi me pyetjen se si jeni ju andej nga Komanda e Pėrgjithshme, ( se kėshtu e quante Enveri Ministrinė e Mbrojtjes), si janė shokėt, po poshtė nėpėr reparte si janė, si i keni lidhjet me ta, ēfarė kėrkesash imediate kanė dhe ēfarė ndihme kėrkojnė nga Komanda e Pėrgjithshme, si jua zgjidhni ju kėto probleme, i keni mundėsit apo jo etj. ”Kėrkoni ndonjė ndėrhyrjeje nga shoku Mehmet se ky ua zgjidh gjithēka, se ėshtė mė i mirinformuar, mė i lidhur me hallet e ushtrisė, pastaj vijnė shokėt e tjerė e nė fund vij edhe unė”, -theksoi mes tė tjerave Enveri. ....... ....Duke dėgjuar kėtė lloj pėrshkrimi apo panoramėn qė i bėmė, ai mė pyeti: ”Si thoni ju tė Komandės sė Pėrgjithshme dhe tė Shtatmadhorisė, mundet qė ne tė bėjmė njė ndėrhyrje ushtarake pėr ēlirimin e popullsisė shqiptare nė kėto treva pėr t’i ēliruar njė herė e pėrgjithmonė nga thundra revizioniste e fashiste, ashtu siē ndėrhymė edhe gjatė Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare?” Ky propozim mė ēuditi, por edhe mė hutoi, dhe isha nė vėshtirėsi e dilemė, qė pėrse nuk ia bėnte kėtė pyetje Mehmet Shehut, por mua? Jam i bindur se ata tė dy kėtė ēėshtje mund ta kishin shoshitur disa herė dhe kanė rėnė dakord, por tani, si duket, ka ardhur koha te konkretizimi dhe pėrgatitja e ndonjė plani operacioni luftarak. Qėndrimi im ishte disi indiferent, por i trembur. Nė moment nuk dhashė asnjė pėrgjigje, por thjesht mblodha supet, ēka do tė thoshte se nuk jam nė gjendje t’i pėrgjigjem. Enveri me njė herė ndėrhyri.”Pėrse heziton, ēfarė tė mundon, pse nuk ke besim!” Atėherė e mblodha veten dhe iu pėrgjigja: “Shoku Enver, nė situatėn aktuale tė krijuar, kur regjimit serb po i digjet toka nėn kėmbė nga forcat kryengritėse tė popullatės shqiptare kudo nė trevat e banuara nga shqiptarėt edhe mund tė ndėrmerret njė operacion i tillė, por ne nuk kemi atė fuqi jo vetėm goditėse, por as tė shpejtėsisė sė mjeteve tė blinduara ta bėjmė kėtė nė kushte kur nė kėtė situatė mund tė ndėrhyjnė Forcat e Traktatit tė Varshavės tė dislokuara nė Hungari, Bullgari e Rumani, pra po ndėrhynė kėto forca, ne jemi tė dėshtuar!”. “Sepse, -vazhdova t’i flisja mė tej Enver Hoxhės, - kėto (Forcat e Traktatit tė Varshavės) do tė vijnė mė shpejt se trupat tona jo vetėm nė Gjilan - Prishtinė - Ferizaj - Mitrovicė - Klinė, por unė mendoj se nė momentin kur ne tė kemi hyrė nė Prizren nga drejtimi i Kukėsit dhe Hasit, nė Gjakovė - Pejė - Deēan nga drejtimi Tropojės, apo nė Strugė nga drejtimi Librazhd - Rajcė etj. Forcat e Traktatit tė Varshavės nė bashkėveprim me forcat e ushtrisė jugosllave kanė mbėrritur pėrafėrsisht nė Tharandė (Suharekė) Malishivė-Rahovec.” Kurse nė drejtim tė Maqedonisė, - vazhdova unė mė tej - qė ne mund tė futemi nga Rajca mbi Strugė ose nga Tre Portat e Korabit drejt Kėrēovės ose nė ēdo drejtim tjetėr, forcat kundėrshtare na kanė marrė Kėrēovėn bashkė me divizionin e gjeneral Ibrahimit.

Pa mbaruar akoma argumentet qė po jepja, Enveri mė ndėrpreu dhe mė thotė: “Po sikur ta rregulloj unė me Mehmetin qė Forcat e Traktatit tė Varshavės tė mos futen, a mund tė futemi nė luftė e tė ēlirojmė Kosovėn?” Pashė i pėrqendruar, pa kuptuar fillimisht se ku donte tė dilte, ndėrsa mė pas do tė kuptoja disa gjėra qė as mė kishin shkuar ndėrmend deri nė ato momente qė isha nė krye tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė. Isha pėrgatitur t’i raportoja Enverit pėr ēdo problem nė strukturat e ushtrisė, por nuk e kisha menduar se thirrja ime urgjente nė zyrėn e tij sė bashku me Mehmet Shehun do tė kishte njė tematikė tepėr tė rėndėsishme, pėr mua, tė papritur! Gjithsesi, nėn efektin e “garancisė” qė mė afroi Enveri me shprehjen: “Po sikur ta rregulloj unė me Mehmetin qė forcat e Traktatit tė Varshavės tė mos ndėrhyjnė, a mund tė futemi e tė ēlirojmė Kosovėn?”, duhej tė bėja llogaritė shumė shpejt e tė pėrgjigjesha. Tė them tė drejtėn u shushata fare, se si ka mundėsi kur ne shaheshim pėrditė me revizionistėt e tė gjitha vendeve tė Lindjes e nė mėnyrė tė veēantė me ata sovjetikė, si mund ta rregullonin kėta kėtė ēėshtje luftarake kaq kapitale! Pa u menduar fare, por me njė analizė tė shpejtė qė bėra tė raportit tė forcave e situatės luftarake nė luftėn e pritshme, i pėrgjigjem: “PO!”. Bėhet fjalė pėr mė shumė se dy dekada e gjysmė mė parė, e ndoshta, ky moment e kjo bisedė ka qenė i pari pėr mua tė mėsoj se ē’ėshtė politika, ku jo ēdo gjė qė thuhet e premtohet haptas, ėshtė e do tė bėhet ashtu siē thuhet; pėrkundėr, nė tė shumtėn e rasteve, ndodhe kundėrta!

Pasi e pranova kėtė version, megjithėse jo shumė bindės pėr mua, duke menduar se kėta kėrkojnė tė mė fusin nė valle qė tė bėhet njė plan i ndėrhyrjes ushtarake pėr ēlirimin Kosovės dhe pastaj shohim e bėjmė sipas situatave qė mund tė krijohen. Enveri mė merr mendimin se sa kohė mė duhen ta paraqes planin tek ai dhe Mehmeti pėr miratim. Unė ju pėrgjigja se kjo varet me sa persona do tė punojnė pėr hartimin e tij. Ndėrhyn Mehmeti: ”Do tė punosh vetėm me njė person dhe unė, (pra, Mehmeti, V. Ll.), do tė jem nė krye tė kėtij grupi pune”. Kėrkova 30 ditė kohė. Enveri mė thotė: ”Po tė lėmė 45 ditė, por plani tė jetė i argumentuar saktėsisht e deri nė ēdo detaj nga ana ushtarake”. Marrja e detyrės u bė fakt i kryer, ishte njė detyrė e vėshtirė, jo e lehtė, por thellė ndjeva njė gėzim e kėnaqėsi tė pa provuar. Meqenėse mė lejohej tė bashkėpunoja vetėm me njė njeri, nuk ishte e lehtė tė zgjidhja e pėr mė tepėr tė vendosja vetė. Kėrkova se a kishin ata ndonjė mendim se me cilin do tė punoja unė. Enveri mė thotė: ”Zgjidhe vetė!” Propozova nja tre persona, ndėr kuadrot mė tė lartė e mė tė pėrgatitur ushtarakė tė vendit. Pasi dėgjojnė, Mehmeti i thotė Enverit: ”Do tė punojė vetėm me Maliq Sadushin qė ėshtė zėvendėsministėr i Mbrojtjes, ėshtė i aftė, konspirativ, ka mbaruar akademinė ushtarake “Frunze”, ndėrsa unė do tė jem nė krye tė kėtij grupi!”. Mehmeti i kishte idhuj tė gjithė ata ushtarakė qė kishin mbaruar akademitė ushtarake “Frunze” dhe “Vorshillov”, por Maliqi qe i pėrzgjedhuri i tij, edhe pėr faktin se ka qenė partizan i Brigadės 5 Sulmuese nė ēlirimin e Kosovės dhe e njihte shumė mirė terrenin, garanci kjo e domosdoshme pėr njė planėzim e zbatim tė saktė tė planit luftarak. Pėr mua, ishte njė kėnaqėsi tepėr e veēantė se do tė punoja me Maliqin pėr hartimin planit pėr ndėrhyrjen ushtarake nė Kosovė, pėr faktin se ishim shokė, kolegė, njiheshim mirė, si dhe ishte profesionalisht tepėr i aftė.

vijon......

Shpetimi
30.05.2011, 09:14:22
Fillimi i punės pėr pėrgatitjen e planit

Ajo natė, pėr mua, ishte njė natė ankthi. Vrisja mendjen se si do tė veprohej mė tej, ēfarė detyra do tė merrja, si do ta filloja punėn, ēfarė vėshtirėsish do tė hasja, e shumė e shumė gjėra tė tjera. Gjithēka kishte ardhur papritur, e tashmė suksesi i planit dhe operacioni i pritshėm varej nga ne. Tė nesėrmen e asaj dite Mehmet Shehun vjen nė zyrat e Ministrisė sė Mbrojtjes Popullore, mė thirri mua dhe shokun Maliq Sadushi, ku na precizoj detyrat pėrkatėse, na dha orientime shumė precize ashtu siē t’i jepte ai. Afėrsisht na pėrcaktoi zonat e veprimeve luftarake tė ēdo korpusi qė do merrte pjesė nė kėtė operacion, brigadat e kėmbėsorisė, tė tankeve, tė artilerisė dhe llojeve tė armėve e shėrbimeve pėr ēdo specialitet, afėrsisht vendkomandėn e grupit operativ tė Shtabit tė Pėrgjithshėm qė do tė drejtonte operacionin, disa vendkomanda rezervė nė drejtimin e Maqedonisė e tė Malit tė Zi, vendkomandat e korpuseve e tė brigadave, drejtimet e goditjeve kryesore pėr ēdo drejtim, rezervat materiale nė ushqim, veshmbathje e medikamente mjekėsore etj. Na pėrcaktoi afėrsisht edhe tė gjitha njėsitė ushtarake qė do tė merrnin pjesė nė operacion, duke caktuar edhe njėsitė sulmuese apo repartet e zbulimit qė do tė vepronin nė terrenet mė tė vėshtira e qė do tė jepnin goditje rrufe e nė befasi. Pasi na dha detyrat e mėsipėrme, Mehmeti shtoi: “Unė kaq munda t’u jap pėr sot, ju i shikoni dhe veproni me kompetencė vetė, ashtu si ta gjykoni dhe mos i qėndroni strikt kėtyre qė ju them unė”.

Ai u interesua shumė edhe pėr hartat topografike me tė cilat do tė pėrpilohej plani, duke mė porositur mua qė tė shikoj me shumė kujdes hartat qė tė jenė sa mė tė reja e tė kenė sa mė shumė objekte, nė tė kundėrt dėrgoni me urgjencė nė Austri ose Zvicėr. Pėr kėtė Mehmeti shtoi: “Tė merrni hartat mė tė fundit (tė reja e me shumė objekte), mos llogarisni ēmimin se sa janė!”. Mė pas shtoi: ”Kjo punė kėrkon operativitet, iniciativė dhe marrje pėrgjegjėsie mbi vete, e mos u mbytni me njė pikė uji!”. Pra, si duket, ai (M.SH) kishte menduar e punuar tėrė natėn dhe tė nesėrmen na i komunikoi ne kėto detyra. Pėr problemin e hartave, u konsultova me shefin e Degės sė Topografisė nė Ministrinė e Mbrojtjes shokun Limoz Alimucaj dhe drejtorin e Institutit tė Topografisė shokun Pėrparim Likaj. Mbasi ju kėrkoj hartat pėr njė studim tė hollėsishėm tė terrenit, nė trojet etnike shqiptare (Mali i Zi - Kosovė - Maqedoni), pa u treguar qėllimin e vėrtetė pse i doja. Ata mė rekomanduan, sipas tė dhėnave qė kishin, se harta tė tilla me objekte tė sakta e tė imtėsishme kishte kryesisht nė Austri. Atėherė bisedova me Pėrparim Likėn dhe ai u dėrgua nė Zvicėr pėr blerjen e kėtyre hartave, i shoqėruar nga njė punonjės i Ministrisė sė Punėve tė Jashtme, pjesėtar i zbulimit tė jashtėm. Kėto harta u blenė me ato ēmime qė afruan austriakėt. U sollėn nė Shqipėri, u pėrgatitėn nga grupi pėrkatės i Institutit tė Topografisė dhe iu dhanė Shtabit tė Pėrgjithshėm nė pėrdorim. Pra, plani i ndėrhyrjes ushtarake nė Kosovė, i quajtur “Shpėrthimi”, u pėrgatit mbi bazėn e kėtyre hartave qė kishin tė dhėna tė hollėsishme tė terrenit dhe objekteve pėrkatėse.

Kjo ėshtė njė dėshmi, pas mė shumė se 24 viteve, e ish shefit tė shtabit tė pėrgjithshėm tė ushtrisė shqiptare. Nuk mund tė vlerėsoj autencitetin e kėtyre ngjarjeve, fakt ėshtė se, nė shtypin shqiptar nė Tiranė, ku edhe u botua intervista e tij, nuk kishte kundėrshtime pėr vėrtetėsinė e planit, por debati u pėrqėndrua mė shumė, megjithėse nė fare pak kohė, nė utopinė e njė plani tė tillė. Mirėpo diēka tjetėr ėshtė e vertetė dhe kjo ėshtė tashmė e njohur. Nė veriun e Shqipėrisė, pak para ngjarjeve tė vitit 1981 dhe me mė shumė nguti pas tyre, u ngritėn depo tė mėdha armatimi, pėr rreth 3o mijė ushtarė, me tė gjitha mjetet e duhura logjistike, qė nga paisjet mė tė thjeshta dhe deri tek armatimi i rėndė. Ēdo gjė ishte e siguruar, pėrmes kanaleve tė ndryshme, nė shtetet perėndimore, logjistika ishte pėrgjithsisht angleze dhe e destinuar pėr njė luftė nė Kosovė. Ēdo gjė qė ishte nė kėto depo u shit pastaj, si ėshtė publikuar, me ēmime qesharake nga zoti Zhulali, diku nė Afrikė apo tek serbėt e Bosnjes. Ndoshta EH, nė vitin 1981, kishte menduar se, me anė tė njė lufte nė Kosovė, qoftė edhe utopike, mund tė shmangte vėshtėrsitė e vendit tė tij, mirėpo njė logjikė e tillė nuk mė duket e arsyeshme. Nėse shteti shqiptar, 25 vite mė parė do tė niste njė luftė tė tillė do ishte e vėshtirė, nė mos e pamundur, qė tė mos merrte edhe reagimin e ashpėr nga shtetet europerėndimore. 17 vite pas ngjarjeve tė marsit 1981, pėrsėri nė mars, kur nisi lufta nė Kosovė, megjithėse shteti shqiptar nuk i hapi depot, pėrsėri ai u vue nėn vėzhgim ndėrkombėtar.

Mundėsinė e shmangies sė problmeve nga njė krahinė shqiptare nė tjetrėn, gjithnjė sipas mendimit tim, unė e pėrjashtoj, pasi duke njohur deri diku, psikologjinė, karakterin dhe filozofinė politike tė E.H dhe ndihmėsve tė tij mė tė afėrt, shpesh herė shumė fish mė tė egėr, si Hysni Kapo dhe Mehmet Shehu, nuk e kishin zakon tė pyesnin pėr gjėra tė tilla dhe as tė bėheshin merak se ēfarė thonin rreth tyre. Kėtė EH nuk e kishte pasur edhe shumė vite mė herėt, nuk do e kishte deri nė fund tė jetės sė tij, duke sjellė, me dhimbje, kthimin e vendit tė tij, nė njė fortesė, ku mund tė rrije ankthshėm brenda, por nuk mund tė dilje jashtė. Shteti shqiptar, pėr kėtė jam i bindur, ka synuar githnjė, qė pėrmes mėrgatės shqiptare tė Kosovės dhe tė viseve tė tjera nė Jugosllavi, tė ndikonte tek njerėzit. Nuk e pėrjashtoj qė pėrme ambasadave shqiptare nė shtetet perėndimore, sidomos nė Zvicėr dhe nė Austri, janė bėrė tė gjitha pėrpjekjet pėr tė patur lidhje tė vazhdueshme me lėvizjet ilegale. Nga ana tjetėr, edhe ilegalėt qė ishin jashtė Kosovės, e kėrkonin dhe e donin kėtė lidhje, e cila, asnjėherė, nuk ka qenė njė lidhje agjenturore, e interesshme, edhe kur janė vendosur mes tyre strukturat e fshehta. Nė fund tė fundit shqiptarėt nė perėndim kishin dy ambasada ku mund tė shkonin, tek ajo e Beogradit dhe tek ajo e Tiranės.
*************************

gjarperi
30.05.2011, 10:32:19
Te pershendes Shpetim, une po i besoj te gjitha keto qe thuhen nga Veli Llakaj, dhe gjithqka qe ka ndodhur prej vitit 1948, por historija nuk ndertohet si i konvenon dikuj,kur te done dhe si te done, historia ndertohet sipas rendit dhe argumenteve, dhe nuk duhet lene bashlluk, per periudha qe nuk i konvenojn rexhimit te atehershem te Enver Hoxhes, ne dojme te ndriqojme se cka Ndodhi, prej vitit 1939-1948, e kure ta shtjellojme kete periudhe atehr mundemi ta vazhdojme edhe per periudhen 1956-60, kohen e Rankoviqit, ku me dhune u shperngulen ne Turqi mase 300000 shqipetar, kohen e demostratave te 1968, 1981, kohen 1990 gjer te clirimi 1999, dhe pastaj vazhdojm me kohen pase clirimit, pra te gjitha keto vlime qe ndodhen duhet shtjelluar me argumente, per te mirat dhe te kqijat qe i pesoj populli Shqipetar e sidomos ai i Kosoves, e jo si ju qe pretendoni te argumentoni vetem anet pozitive te Enver Hoxhes, nuk ka peridhe apo individ qe mundet me qene vetem pozitiv, e sidomos ne lamin e politikes, por ju mundoheni ta mbroni Enver Hoxhen jo me argumente, por duke e njollosur cdo argument te kundert me epitete te llojllojshem dhe kjo metod e juaj plotesisht perputhet me diktaturen e proletariati, basion i fundit i se ciles ishte Shqiperia, kjo diktatur kapituloi edhe ne ato vendet ku lindi, por e vazhdoj me perpikmeri argati(sherbtori i tyre) Enver Hoxha, le qe jo ne favor te vllazerve nga Kosova por edhe ne dame te qytetarve te vete te Shqiperis.

gjarperi
30.05.2011, 10:58:06
Te pershendes shpetim, une e lexova kete afishim me vemendje dhe sipas logjikes time, kete ide e paska pasur Mehmet Shehu, dhe ndoshta mu kjo ide e tije ka qene shkaktar i egzekutimit te tije te ma vonshem, dhe e dyta kur thuhet
citoj "ai mė pyeti: ”Si thoni ju tė Komandės sė Pėrgjithshme dhe tė Shtatmadhorisė, mundet qė ne tė bėjmė njė ndėrhyrje ushtarake pėr ēlirimin e popullsisė shqiptare nė kėto treva pėr t’i ēliruar njė herė e pėrgjithmonė nga thundra revizioniste e fashiste, ashtu siē ndėrhymė edhe gjatė Luftės Antifashiste Nacionalēlirimtare?”
Ketu zotri shpetim eshte nje genjeshter e madhe sepse forcat antifashiste nacionalclirimtare nuk kane nderhy por kane qene te ftuar nga ushtrija jugosllave ose tito, jo per ta qliruar kosoven por perkundrazi me i luftuar kerkesat e Shqipetarve te kosoves per formimin e shtetit te tyre apo bashkimin me Shqiperi, dhe deshmi per kete jane 50 vitet e kaluara, sepse me fillimin e luftes se dyte dhe ardhjen gjermanve ne Kosove, shqipetarve ju shtua nje shpres dhe moment qe ma ne fund te shlirohen nga pushtimi sllav.

gjarperi
30.05.2011, 11:04:27
Shpetim une dua tu them se sa ma shume qe te na sillni dokumenta te tilla, do te shihet dhe do te dele ne drite nje e vertet qe u mohuar per 50 vite.

Shpetimi
30.05.2011, 12:19:09
gjarper, e keni deshmuar ne praktike se kur juve rugovisteve (titsteve "modern) ua don interesi (per propagande), ju fare nuk e keni problem te ndrroni ngjyre (si kameleoni), ndaj dhe here beheni nazi-fashist, here komunist (kupto titist), e here "demokrat", por ne fund mbeteni po ata qe keni qene; gjithnje mbeshteteni tek te huajte.

Bile me kete reagim tendin te fundit, ne raport me Enver Hoxhen, ti edhe per Mehmet Shehun shkruan me simpati (kuptohet ne menyre paksa me te kamufluar!), te cilit ia atribon meriten per pergaditjen e Planit sekret per intervenim ushtarak per ēlirimin e trojeve te pushtuara shqiptare, kur dihet se ne ate kohe fjalen e pare dhe te fundit per probleme te tilla te karakterit madhor e kishte Sekretari i Pare i Partise, pra Enver Hoxha!

gjarper, une nuk e glorifikoj aspak figuren e Enver Hoxhes, sepse per nje udheheqes si Ai do ta thote fjalen e vet historia. Une gjithnje mundohem ta kuptoj e te shkruaj vetem ne baze te argumentave te prekshme, pra ne baze te te dhenave te argumentuara, dhe pa u ndikuar e leshuar ne fantazite e njerzve te goditur nga regjimi komunist i Shqiperise, te cilet i kane arsyet e veta qe tani pas renjes se komunizmit te perpiqen ta shesin vetvehten si patriot e demokrat, edhe pse dihet se shumica prej tyre kane qene te lidhur me agjenturat me antishqiptare te kohes, ndaj dhe e kane merituar denimin ne baze te atyre ligjeve qe kane ekzistuar.
Jam gjithashtu i vetdijshem se ne te gjitha regjimet komuniste, pra edhe ne Shqiperine e udhehequr nga PPSH-ja, ne emer te luftes se klasave ka pasur shkelje te shumta te te drejta te njeriut, shkelje te cilat, sidomos po te nisemi nga praktika dhe realiteti i sotshem politik, jane shume te medha.

gjarper, pasi qe ti mua ma bene nje pyetje direkte, edhe mua me lind e drejta te pergjigjem me nje pyetje gjithashtu direkte:
- ēka ta merr ty mendja, pse valle regjimi komunist i Titos ne Beograd i ka emertuar nje rruge me emrin e Esat Pashe Toptanit, dhe nje tjeter me emrin e Koēi Xoxes?!

Kur eshte vet-vrare (ose ndoshta e kane vrare!!!) Mehmet Shehu, une rastesisht kam qene deshmitar i nje euforie te pazakont te disa njerzve te regjimit titist te asaj kohe, te cilet ende pa u bere publike vet-vrasja e Mehmetit, me entuziazem te madh thoshin se "ne nje konflikt te armatosur qe ka ndodhur ne mesin e udheheqjes se larte te Shqiperise edhe Enver Hoxha eshte i vrare"!!!
Kete detaj nga pervoja ime jetesore une jam ne gjendje ta pershkruaj ne menyre te hollesishme, duke i permendur edhe vendin edhe njerzit qe ishin prezent, por ketu nuk jemi ne ndonje akademi shkencore, prandaj, siq thote nje fjale e urte popullore, une nuk e shoh te nevojshme "ta zbraz timen, e ti mbush dikujt tjeter"!

gjarper, i beson ti apo jo Gjeneralit Veli Llakaj, ka pak rendesi.
Me rendesi eshte se ai per opinion ka bere publike kete sekret shtetror te para 30 viteve, dhe eshte fakt se askush nuk ka mundur te dal e ta mohoj nje gje te tille, bile as "azganat" e Sali Berishes nuk kane pasur guximin te ballafaqohen me nje polemike lidhur me kete gje.

E sa i perket periudhes 1939-1948, periudhe te cilen ti gjarper perpiqesh ta sheses si periudhe negative te Enver Hoxhes, une vetem sa mund te qesh me kete konstatim tendin banal.
Ne vitin 1939 Enver Hoxha ka qene vetem nje njeri i thjeshte, dhe vetem pas pushtimit te Shqiperise nga fashizmi italian (ne prill te vitit 1939) ai dhe komunistet tjere te paorganizuar mire filluan konsolidimin e radheve te tyre.
PKSH-ja eshte formuar ne vitin 1941, pra ate vit qe edhe Jugosllavia u pushtua nga Gjermania naziste.
Deri ne Nentor te vitit 1944 Enver Hoxha dhe PKSH-ja nuk kane pasur kurrfare mundesie te ndikonin ne Kosove, ne perjashtim te ndihmes qe u dhane komunisteve te Kosoves per tu organizuar.
Mos e harro gjarper se ne fundvitin 1943 dhe fillimvitin 1944 ne Bujan te Tropojes eshte mbajtur Konferenca e Bujanit, nga e cila doli Rezoluta e famshme, e nenshkurar nga te gjithe pjesmarresit e asaj Konference, ne mesin e te cileve nenshkruan edhe tetė komunist te nacionalitetit serbo/malazez, ne te cilen Rezolute ne mes tjerash perafersishte thuhej keshtu, citoj: "....pas Luftes Nacianalēlirimtare Kosova dhe Metohija duhet ti bashkohet Shqiperise"!
E pra duhet se kete Konference e organizuan komunistet e Kosoves, por ne bashkpunim e koordinim te plote me PKSH-ne, ne krye te se ciles ishte Enver Hoxha.

Te tjerat besoj se i din edhe ti gjarper, e sidomos Mbledhjen ogurzez te Prizrenit, nga e cila doli nje Rezolute krejtesishte e kundert me te paren, e cila Rezolute e denonte Konferencen e Bujanit.
E pra kjo Mbledhja ogurzeze e Prizrenit u mbajte nen patronazhin e PKJ-se, dhe aty u nda njehere e mire "shapi nga sheqeri"!
Fadil Hoxha dhe nje grup shume i madh komunistesh shqiptar te Kosoves dhe Metohise (ashtu quhej atehere Kosova!) u dorezuan para presionit te komunisteve serb, ndersa nje numer pak me i vogel u qendroj besnik parimeve dhe Rezolutes se Konferences se Bujanit, e per pasoje keta te fundit ose u likujduan fizikisht, ose u burgosen e denuan me shume vite burg, ose u arratisen jashte Kosoves.

Periudha Nentor 1994-1948 (pra me pak se tre vite) eshte nje periudhe kur te dy partite komuniste (PKJ dhe PKSH) kishin bashkpunim "vellazeror", gjithmone nen patronazhin e BRSS-se dhe partise se saj komuniste, respektivisht ishin nen patronazhin e Komniternit.

Per kete periudhe kohore mund te kritikohet Enver Hoxha, por megjithate, nese duam te jemi objektiv, atehere duhet qe te mendojme e rezonojme sikur te jemi ne ate kohe, e jo te flasim duke u nisur nga realiteti i kohes se sotmshme, sepse pashmangshmerishte gabojme shume rend.

gjarper, gjenocidin, dhunen, shpernguljet (debimin) e mbi 300 000 shqiptareve, si dhe shfrytzimin ekonomik te Kosves nga viti 1948 e deri ne qershor te vitit 1999 serbo/sllavet e kane bere pa "ndihmen" e Enver Hoxhes, siq pretendoni disa nga ju "antikomunistet" e pas vitit 1990 (!), por fatkeqesishte per gjithe ate periudhe tragjike per popullin shqiptar, si ndihme e dore te djathte e serbo/sllaveve i kishin titistet shqipfoles te Kosoves dhe viseve tjera shqiptare nen pushtim, te cilet ti dhe shoqet e shoket tuaj te "idealit" i merrni ne mbrojtje, ose te pakten i kurseni nga kritika.

gjarper, nuk mjafton vetem te listohen emrat e ish udheheqesve komunist, si Stalini, Enveri, Ēaushesku, e tjere, duke e futur si "pahiri" aty edhe emrin e satrapit Tito, ne menyre qe te perpiqeni te tregoheni si "objektiv" e te "paanshem", sepse gjuhe me te cilen shkruani kunder Enver Hoxhes, me "majen" e gjuhes qe e akuzoni Titon dhe klyshet e tij eshte shume transparente, pra ju nxjerr zbuluar si te anshem e titist te vendosur!

Nese ti gjarper ne kete forum deklaraohesh me te madhe se je antikomunist i perbetuar, me shkrimet e tua te deritanishme une kam verejtur se ti je vetem antikomunist kur eshte ne pyetje "enverizmi", e jo edhe i sllavokomunizmit i Titos dhe klyesheve te tij shqipfoles, ne mesin e te cileve shquhet Ibrahim Rugova, njeri nder idolet tuaj me te medhenje.

Shpetimi

kondita
30.05.2011, 13:07:28
z.Shpetimi

Une i di te gjitha planet e pergatitura nga E.H. "per ēlirimin" e Kosoves, e di edhe nje plan qe e kishte bere ne kohen e Mehmet Shehut dhe pasi qe te gjitha kishin mbarua, pasi qe ishin nxjerr edhe hartat e reja dhe ishte kontaktue me disa aktivista tu Kosoves, me nje rast i kishte thirr E.H hartuesit e planit i kishte vu para vedi dhe qe te gjitha planet i kishte hedhe ne SHPORTEN E MBETURINAVE, dhe ua kishte bere BRRYL, dhe u kishte thene qe te gjitha ti hedhin dhe ti zhdukun nga faqja e dheut!!!

Ipas nje deshmitari te kohes dhe pjesemarres te ati plani, emri i te cilit per momentin nuk po me kujtohet por qe ka qen nje eprore shume i larte ushtarak, Mehmet Shehu i paskesh thene ushtarakut qe nje kopje te keti plani ta ruajne per cdo rast nevoje!!!

Qfar ndodhi pas keti plani?!

Si zakonisht E.H planet i bente per ti njoft njerzit me mire se cilet jan ata qe duan te ngrisin Koken si ne Shqiperi po edhe ne Kosove dhe ata qe nuk i zinte vet, i zinte Tita dhe ua shtrente dhunen, internimin, burgosjen dhe deri ne Goli Otok e Burrel!!!

Keso plane E.H. ka bere pa nderprere per hir te Milladinit si hakmarrje qe ja larguan nga jeta dhe e lan pa me te dashurin e tije dhe te D.Mugoshes e Tempos!

Pavarsisht kesaj, jan po gabimet e E.H. qe e quan Shqiperin deri ne IZOLIMIN TOTAL nga e gjithe bota, nga se nje proverb thot; "priftin nuk e deshe, po edhe hoxhen tha nuk e du, e po ku ne hamam ka dasht E.H. i vetum me shku", ate, E.H ase ne dhe nuk e kisha leshu.

E.Hoxha Shqiperin kurr nuk e zvilloj, perkundrazi, e shkatrroj dhe e izoloj nga e gjithe bota, dhe nga populli i Shqiperise ndertoj nje KARANTINE IZOLUESE, sikur ky popull te ishte i infektuar nga VIRUSI i pasherueshem per LIRI.

E.Hoxha nuk knaqej vetem me torturat e popullit te vete, ai saher qe hikte ndonje shqiptar nga viset e Kosoves apo ish juos. ai e mbyllte, torturonte dhe nese ishte i kerkuar nga organet e ndjekjes, e kthente drejt e ne duar te UDB-es, nga se kishte frike se mos po i joshte bashkevendasit e E.H te luftojne per demokraci dhe per nje drejtim pro perendimor.

Tani z. Shpetimi qe ti po mundohesh me cdo kusht te lartesosh vepren e E.H. kerkushit, po te kuptoj sa fundamentalist stalinisto-maocedunist je, nga se sikur E.H. ti ishte kthyer Perendimit dhe SHBA-ve me nje kerkim falje, edhe une do ta kisha rehabilitue ne nje far menyre, por qe ai kurr nuk u pendue dhe kurr nuk ju kerkoj falje shqiptarve per tradheti, tirani, torture izolim e pushkatim ai mbetet nje nga diktatoret me te ashpert te te gjitha kohrave te ish monizmit.

z.Shpetimi, nje kohe edhe une i brohoritja E.Hoxhes dhe ngitesha ne kembe per te, por kur e kuptova se qfar tirani ishte, kam filluar ta urrej ne pafundeshmeri, sepse nje gje te tille nga ai nuk e pritnja, kurse prej armikut te perbashket te shqiptarve nuk jam befasue kurr, nga se ate e kam prit ne cdo kohe dhe ne cdo moment.

trixi
30.05.2011, 14:13:32
Eh more Krruja.......

A din me spjegu ate thenjen e Enverit:"Miqet kosovar dhe vllezerit kinez",
besoj se kjo eshte thelbi i gjith politikes se Enverit , ai ishte i lidhur per komunizem e jo per Kombin

http://www.youtube.com/watch?v=lL3cWGJhr1I&feature=related

Krruja pergjigju ketyre fakteve nese ke b....
ndoshta simbas teje edhe Millosheviqi ishte demokrat ......

ja edhe nje link per Masakren e Tivarit,keta te shkret shqiptar kalojn neper territorin e shqiperise per te shkuar drejt vdekjes derisa Enver Dulla pinte se bashku me Mugoshen dhe Tempon....

http://www.youtube.com/watch?v=mRfnNBS7COY&feature=related

Shpetimi
30.05.2011, 14:30:36
zonja kondita,
me vije keq ta theme kaq drejteperdrejt, por mos genje kaq trashė se gjoja i ke brohoritur ndonjehere Enver Hoxhes, apo se je ngritur ne kemb kur eshte permendur emri i tij, siq thua me siper, sepse keto propaganda tua i kam degjuar shume mire, dhe bukur moti, pra qysh ne vitet “80-ta te shekullit te kaluar, edhe ate pikerishte nga UDB-ashet shqipfoles (e kam degjuar nga ata qe kane qendruar tere kohen me dajak ne krah kunder atdhetareve shqiptar), te cilet as me pak e as me shume sesa ti flisnin per Enver Hoxhen dhe Shqiperine socialiste.

Prandaj, ēka te thuash ne lidhje me Planin e hartuar nga Veli Llakaj, ti jo vetem qe nuk je aspak e besueshme, por per me keq deshmon se edhe sot e kesaj dite nuk ke hequr dore nga mendimet tua te zeza kunder popullit shqiptar dhe ēeshtjes se ēlirimit dhe Bashkimit Kombetar te shqiptareve.

zonja kondita, ti thua si me poshte, citoj:

"Sipas nje deshmitari te kohes dhe pjesemarres te ati plani, emri i te cilit per momentin nuk po me kujtohet por qe ka qen nje eprore shume i larte ushtarak, Mehmet Shehu i paskesh thene ushtarakut qe nje kopje te keti plani ta ruajne per cdo rast nevoje!!!"

E pse zonja kondita nuk po te "kujtohet" ai "deshmitar i kohes se planit"?!
Ta theme une pse nuk te kujtohet:
- Nuk te kujtohet sepse perpos Enver Hoxhes, si urdherdhenesit te hartimit te planit "Shperthimi", si dhe Mehmet Shehut, Veli Llakajt dhe Maliq Sadushit, si hartuesit e tij, nuk ka pasur deshmitar te tjere.

Ti zonja kondita po flet (shkruan) per te njejtin plan qe e solla me larte (Planin "Shperthimi"), e jo per ndonje tjeter. Prandaj benu "burrereshe" e thuaje; perse po perpiqesh te spekulosh me gjysem-informatat qe ua ka ofruar titisteve shqipfoles sherbimi sekret i RSFJ-se, pra UDB-ja jugosllave?!

Une e kam lexuar ne teresi intervisten e Veli Llakajt, ashtu siq e kam "lexuar" edhe heshtjen e "demokrateve" berishist, ashtu siq e kam "lexuar" dhe heshtjen e titisteve shqipfoles te Kosoves.
Dhe nuk ishte e quditshme heshtja e "demokrateve" te dhendrrit te Serbise Sali Berisha dhe titisteve (rugovisteve) shqipfoles te Kosoves, sepse ata as qe kishin qasje ne planet sekrete te shtetit shqiptar, dhe as qe mund te besonin se shqiptaret jane ne gjendje ti kthejne pushken shkaut.
Por ishin ata "tu Kosoves" qe jo vetem e besuan se mund ti kthejne pushken shkaut, por fale guximit te tyre filloj lufta e armatosur e shqiptareve te Kosoves per ēlirim nga Serbia, e si rezultat sot ne Kosove nuk shihet as qizmja e ushtarit e policit serb, dhe as administrata serbe, e cila deri ne qershor te vitit 1999 ishe e instaluar cep me cep te Kosoves.

E pra zonja kondita, ju titistet shqipfoles duhet ta kuptoni se tani ka marr fund koha juaj e "artė", dhe pavaresishte se ende shqiptaret u kane neper kemb edhe ca titist shqipfoles e dhendurr e sherbetor te Serbise apo Greqise, megjithate se shpejti te gjitha fundrrinave te tilla do tu vije fundi, ndersa populli shqiptar me ne fund do te marr fryme lirisht ne trojet e tyre te lira.

Shpetimi

kondita
30.05.2011, 15:14:36
he!

Po me vjen mire qe me ne fund po e pranon se une e di dhe e kam lezuar, gjithashtu edhe e kam kuptuar per planin, por nuk po e pranon se plani nuk ka qen me qellim zbatimi, po me qellim zbulimi, dhe si i tille shume kujt i ka kushtue, e sidomos vete hartuesve te tyre!!!

megjithate z. Shpetimi ketu siq po e thue edhe ti vet me posht, gjanat nuk po qendrojne ashtu si po thue ti, por qe po shpif ne dy raste shume serioze;

- se une nuk i kam brohorit E.Hoxhes dhe nuk qenkam ngrit ne kembe kur eshte pare, degjuer dhe permend, dhe

- se une jam kunder shqipetarve, qka nuk eshte e vertete, me perjashtim se nese ti mendon dhe je kunder shqiptarve e je pro miladinoviqve, stalinistve e maocedunisteve, je edhe kunder shqiptarve, mendon se jan e gjithe bota!!!

Gabohesh z. Shpetimi, por une jam ai i cili heci me kohen dhe ndaj shapin nga sheqeri dhe nuk jam BERISHE sikur je ti qe njeher ka thene; "bari qethet, e jo kositet"!!!

-------------
E pse zonja kondita nuk po te "kujtohet" ai "deshmitar i kohes se planit"?!
Ta theme une pse nuk te kujtohet:
- Nuk te kujtohet sepse perpos Enver Hoxhes, si urdherdhenesit te hartimit te planit "Shperthimi", si dhe Mehmet Shehut, Veli Llakajt dhe Maliq Sadushit, si hartuesit e tij, nuk ka pasur deshmitar te tjere.

------------

pra, se kemba e shkatu dhe atministrata e serbit nuk egziston sot ne Kosove fal ushtrise e trimave te Kosoves, dikur eshte kah genjen, dikush eshte duke bere tradheti, dikush eshte duke shkel mbi gjakun e trimave te vertete e sidomos atyne qe e paguan me jete per Lirin, e cila nuk eshte akoma.

Ne Graqanice flitet dhe administrohet, mesohet dhe urdhrat i marrin nga Beogradi, e njejta gje eshte edhe ne Shterpce, ne nje pjese te gjilanit, Ne plemetin dhe Prilluzhe te Vushtrrise, ne pjesen veriore pertej ures se Ibrit ne Mitrovice ku cdo gje, duke filluar nga flamuri, adminitrata, gjykata, kishat e reja, ambulantat, spitalet e shumta te Rrrethit te Mitgrovices ku pjese bejne perveq tani komunes se kollashinit, Lepostaviqit, Skenderajt, Vushtrrise dhe vete Mitrovices jan te uzurpuara nga shkiet dhe asnje shqiptar nuk sherohet ne ate spital, asnje mjek shqiptar nuk punon aty, asnje moter apo teknik tjeter nuk ka ne to dhe, te gjith banoret matan ures se Ibrit mbas 12 vite "LIRIE" te "shpetimve" qe po mendon se eshte liri edhe rrymen qe ju shitet nga koorporata energjetike e Kosoves, inkasimet i bene Serrbia, tabelat e makinave serrbe, policia nuk jap llogari dhe nuk i zbaton urdherat e komandes se policise tu Kosoves e te Bajram Rexhupit dhe asnje flamur tu Kosoves nuk valvit ne ate pjese!!!

Mire e paske gjete kete sllogan z.Shpetimi se ; "edhe genjeshtra e mashtrimin kan nje kufi", por deri kur?

Me mbetesh me shendet ne andrrime te mashtrimit z. Shpetimi, se une jetoj me realitetin.

Shpetimi
30.05.2011, 15:46:53
zonja kondita,
une e kam thene se ju te shkolluarit e Kumrovcit jeni mjeshter te genjeshtres dhe shtremberimit, jo vetem te historise, siq jane padronet tuaj, por edhe te fakteve e fjaleve te thjeshta.

Ja se ēka kam thene une, citoj:

"....Por ishin ata "tu Kosoves" qe jo vetem e besuan se mund ti kthejne pushken shkaut, por fale guximit te tyre filloj lufta e armatosur e shqiptareve te Kosoves per ēlirim nga Serbia, e si rezultat sot ne Kosove nuk shihet as qizmja e ushtarit e policit serb, dhe as administrata serbe, e cila deri ne qershor te vitit 1999 ishe e instaluar cep me cep te Kosoves",

- e ja se si i dredhon ti zonja kondita fjalet e mija, citoj:

"...Ne Graqanice flitet dhe administrohet, mesohet dhe urdhrat i marrin nga Beogradi, e njejta gje eshte edhe ne Shterpce, ne nje pjese te gjilanit, Ne plemetin dhe Prilluzhe te Vushtrrise, ne pjesen veriore pertej ures se Ibrit ne Mitrovice ku cdo gje, duke filluar nga flamuri, adminitrata, gjykata, kishat e reja, ambulantat, spitalet e shumta te Rrrethit te Mitgrovices ku pjese bejne perveq tani komunes se kollashinit, Lepostaviqit, Skenderajt, Vushtrrise dhe vete Mitrovices jan te uzurpuara nga shkiet dhe asnje shqiptar nuk sherohet ne ate spital, asnje mjek shqiptar nuk punon aty, asnje moter apo teknik tjeter nuk ka ne to dhe, te gjith banoret matan ures se Ibrit mbas 12 vite "LIRIE" te "shpetimve" qe po mendon se eshte liri edhe rrymen qe ju shitet nga koorporata energjetike e Kosoves, inkasimet i bene Serrbia, tabelat e makinave serrbe, policia nuk jap llogari dhe nuk i zbaton urdherat e komandes se policise tu Kosoves e te Bajram Rexhupit dhe asnje flamur tu Kosoves nuk valvit ne ate pjese!!!", fund i citatit tend.

Nuk eshte zotesi e "fitore" te genjesh e dredhosh faktet, por te lexosh, e pastaj te shkruash e flasesh me ndergjegje te paster.

zonja kondita,
nese ti nuk e kupton se ēka eshte qizmja e ushtarit dhe policit serb (legalisht e kam fjalen), dhe as administrata legale e nje shteti, atehere eshte pune tjeter!
Por une jam shume i bindur se ti shume mire e kupton se fale pushkes se luftetareve "tu Kosoves", siq shkruan ti me urrejtje kunder pjestareve te UĒK-se, e veēmas kunder Jakup Krasniqit, sot ne Kosove nuk ka as ushtar e as polic serb, ndaj dhe nuk ke si e honeps dot kete realitet.

E dij kondita se ti ke pasur deshire qe ne Kosove ende te vazhdonte nje realitet tjeter, pra
te vazhdonte "funkcionimi" i Republikes fantome te Kosoves se Ibrahim Rugoves, pa ēka se ne ate republike qe nga Morina ne kufi me Shqiperine, Hani i Elezit ne kufi me Maqedonine,
me nje fjale rreth e rreth kufirin e Kosoves me Malin e Zi e Serbine te ruanin vetem uniformat dhe qizmja e ushtarit serb, ndersa neper te gjitha komunat anekend Kosoves te flitej e te shkruhet vetem gjuha serbe me shkronjat ēirilice, por ja qe tani ajo enderr e juaja ka perfunduar njehere e pergjithmone, ndaj ju rrofshin keto fjale qe po i thoni nga anonimiteti.

Me asgje nuk mund te thuash se une kam pranuar se ti ke pasur te drejte ne postimin tend te parafundit, ne perjashtim te asaj qe ti as nje detaj te vogel qe je perpjekur ta shesesh si njohuri tenden te Planit "Shperthimi" nuk e thua drejte.

Jo zonja kondita, ti nuk ke si e thua drejte njohurin tende per thenjet e "deshmitarit" te Planit "Shperthimi", sepse ti dhe gjithe titistet tjere shqipfoles ende pa e degjuar "deshmitarin" apo lexuar intervisten e Veli Llakajt per ekzistencen e Planit, ju e paragjykoni si te pamundshme luften e popullit shqiptar kunder bishes gjakatare te Serbise!

Nuk e shoh te nvojshme te lodhem me teper ne polemika me juve qe me teper i besoni armikut te kombit tone sesa ēdo shqiptari ne bote, prandaj me kaq po e mbyll kete kapitull, me keshillen qe nese jeni te interesuar (e dij qe nuk jeni, por nejse) te informoheni me mire per Planin sekret "Shperthimi", atehere hulumtoni ne Google dhe do te gjeni patjeter materiale te bollshme.

Shpetimi

Gurke
30.05.2011, 16:44:59
zonja kondita,
une e kam thene se ju te shkolluarit e Kumrovcit jeni mjeshter te genjeshtres dhe shtremberimit, jo vetem te historise, siq jane padronet tuaj, por edhe te fakteve e fjaleve te thjeshta.

Ja se ēka kam thene une, citoj:

"....Por ishin ata "tu Kosoves" qe jo vetem e besuan se mund ti kthejne pushken shkaut, por fale guximit te tyre filloj lufta e armatosur e shqiptareve te Kosoves per ēlirim nga Serbia, e si rezultat sot ne Kosove nuk shihet as qizmja e ushtarit e policit serb, dhe as administrata serbe, e cila deri ne qershor te vitit 1999 ishe e instaluar cep me cep te Kosoves",

- e ja se si i dredhon ti zonja kondita fjalet e mija, citoj:

"...Ne Graqanice flitet dhe administrohet, mesohet dhe urdhrat i marrin nga Beogradi, e njejta gje eshte edhe ne Shterpce, ne nje pjese te gjilanit, Ne plemetin dhe Prilluzhe te Vushtrrise, ne pjesen veriore pertej ures se Ibrit ne Mitrovice ku cdo gje, duke filluar nga flamuri, adminitrata, gjykata, kishat e reja, ambulantat, spitalet e shumta te Rrrethit te Mitgrovices ku pjese bejne perveq tani komunes se kollashinit, Lepostaviqit, Skenderajt, Vushtrrise dhe vete Mitrovices jan te uzurpuara nga shkiet dhe asnje shqiptar nuk sherohet ne ate spital, asnje mjek shqiptar nuk punon aty, asnje moter apo teknik tjeter nuk ka ne to dhe, te gjith banoret matan ures se Ibrit mbas 12 vite "LIRIE" te "shpetimve" qe po mendon se eshte liri edhe rrymen qe ju shitet nga koorporata energjetike e Kosoves, inkasimet i bene Serrbia, tabelat e makinave serrbe, policia nuk jap llogari dhe nuk i zbaton urdherat e komandes se policise tu Kosoves e te Bajram Rexhupit dhe asnje flamur tu Kosoves nuk valvit ne ate pjese!!!", fund i citatit tend.

Nuk eshte zotesi e "fitore" te genjesh e dredhosh faktet, por te lexosh, e pastaj te shkruash e flasesh me ndergjegje te paster.

zonja kondita,
nese ti nuk e kupton se ēka eshte qizmja e ushtarit dhe policit serb (legalisht e kam fjalen), dhe as administrata legale e nje shteti, atehere eshte pune tjeter!
Por une jam shume i bindur se ti shume mire e kupton se fale pushkes se luftetareve "tu Kosoves", siq shkruan ti me urrejtje kunder pjestareve te UĒK-se, e veēmas kunder Jakup Krasniqit, sot ne Kosove nuk ka as ushtar e as polic serb, ndaj dhe nuk ke si e honeps dot kete realitet.

E dij kondita se ti ke pasur deshire qe ne Kosove ende te vazhdonte nje realitet tjeter, pra
te vazhdonte "funkcionimi" i Republikes fantome te Kosoves se Ibrahim Rugoves, pa ēka se ne ate republike qe nga Morina ne kufi me Shqiperine, Hani i Elezit ne kufi me Maqedonine,
me nje fjale rreth e rreth kufirin e Kosoves me Malin e Zi e Serbine te ruanin vetem uniformat dhe qizmja e ushtarit serb, ndersa neper te gjitha komunat anekend Kosoves te flitej e te shkruhet vetem gjuha serbe me shkronjat ēirilice, por ja qe tani ajo enderr e juaja ka perfunduar njehere e pergjithmone, ndaj ju rrofshin keto fjale qe po i thoni nga anonimiteti.

Me asgje nuk mund te thuash se une kam pranuar se ti ke pasur te drejte ne postimin tend te parafundit, ne perjashtim te asaj qe ti as nje detaj te vogel qe je perpjekur ta shesesh si njohuri tenden te Planit "Shperthimi" nuk e thua drejte.

Jo zonja kondita, ti nuk ke si e thua drejte njohurin tende per thenjet e "deshmitarit" te Planit "Shperthimi", sepse ti dhe gjithe titistet tjere shqipfoles ende pa e degjuar "deshmitarin" apo lexuar intervisten e Veli Llakajt per ekzistencen e Planit, ju e paragjykoni si te pamundshme luften e popullit shqiptar kunder bishes gjakatare te Serbise!

Nuk e shoh te nvojshme te lodhem me teper ne polemika me juve qe me teper i besoni armikut te kombit tone sesa ēdo shqiptari ne bote, prandaj me kaq po e mbyll kete kapitull, me keshillen qe nese jeni te interesuar (e dij qe nuk jeni, por nejse) te informoheni me mire per Planin sekret "Shperthimi", atehere hulumtoni ne Google dhe do te gjeni patjeter materiale te bollshme.

Shpetimi

:):):)

Nuk ju ka mbetur ketyre diqka tjeter ...pervec se prallave te Nastradinit :)

kondita
30.05.2011, 16:50:11
zonja kondita,
une e kam thene se ju te shkolluarit e Kumrovcit jeni mjeshter te genjeshtres dhe shtremberimit, jo vetem te historise, siq jane padronet tuaj, por edhe te fakteve e fjaleve te thjeshta.

Ja se ēka kam thene une, citoj:

"....Por ishin ata "tu Kosoves" qe jo vetem e besuan se mund ti kthejne pushken shkaut, por fale guximit te tyre filloj lufta e armatosur e shqiptareve te Kosoves per ēlirim nga Serbia, e si rezultat sot ne Kosove nuk shihet as qizmja e ushtarit e policit serb, dhe as administrata serbe, e cila deri ne qershor te vitit 1999 ishe e instaluar cep me cep te Kosoves",

- e ja se si i dredhon ti zonja kondita fjalet e mija, citoj:

"...Ne Graqanice flitet dhe administrohet, mesohet dhe urdhrat i marrin nga Beogradi, e njejta gje eshte edhe ne Shterpce, ne nje pjese te gjilanit, Ne plemetin dhe Prilluzhe te Vushtrrise, ne pjesen veriore pertej ures se Ibrit ne Mitrovice ku cdo gje, duke filluar nga flamuri, adminitrata, gjykata, kishat e reja, ambulantat, spitalet e shumta te Rrrethit te Mitgrovices ku pjese bejne perveq tani komunes se kollashinit, Lepostaviqit, Skenderajt, Vushtrrise dhe vete Mitrovices jan te uzurpuara nga shkiet dhe asnje shqiptar nuk sherohet ne ate spital, asnje mjek shqiptar nuk punon aty, asnje moter apo teknik tjeter nuk ka ne to dhe, te gjith banoret matan ures se Ibrit mbas 12 vite "LIRIE" te "shpetimve" qe po mendon se eshte liri edhe rrymen qe ju shitet nga koorporata energjetike e Kosoves, inkasimet i bene Serrbia, tabelat e makinave serrbe, policia nuk jap llogari dhe nuk i zbaton urdherat e komandes se policise tu Kosoves e te Bajram Rexhupit dhe asnje flamur tu Kosoves nuk valvit ne ate pjese!!!", fund i citatit tend.

Nuk eshte zotesi e "fitore" te genjesh e dredhosh faktet, por te lexosh, e pastaj te shkruash e flasesh me ndergjegje te paster.

zonja kondita,
nese ti nuk e kupton se ēka eshte qizmja e ushtarit dhe policit serb (legalisht e kam fjalen), dhe as administrata legale e nje shteti, atehere eshte pune tjeter!
Por une jam shume i bindur se ti shume mire e kupton se fale pushkes se luftetareve "tu Kosoves", siq shkruan ti me urrejtje kunder pjestareve te UĒK-se, e veēmas kunder Jakup Krasniqit, sot ne Kosove nuk ka as ushtar e as polic serb, ndaj dhe nuk ke si e honeps dot kete realitet.

E dij kondita se ti ke pasur deshire qe ne Kosove ende te vazhdonte nje realitet tjeter, pra
te vazhdonte "funkcionimi" i Republikes fantome te Kosoves se Ibrahim Rugoves, pa ēka se ne ate republike qe nga Morina ne kufi me Shqiperine, Hani i Elezit ne kufi me Maqedonine,
me nje fjale rreth e rreth kufirin e Kosoves me Malin e Zi e Serbine te ruanin vetem uniformat dhe qizmja e ushtarit serb, ndersa neper te gjitha komunat anekend Kosoves te flitej e te shkruhet vetem gjuha serbe me shkronjat ēirilice, por ja qe tani ajo enderr e juaja ka perfunduar njehere e pergjithmone, ndaj ju rrofshin keto fjale qe po i thoni nga anonimiteti.

Me asgje nuk mund te thuash se une kam pranuar se ti ke pasur te drejte ne postimin tend te parafundit, ne perjashtim te asaj qe ti as nje detaj te vogel qe je perpjekur ta shesesh si njohuri tenden te Planit "Shperthimi" nuk e thua drejte.

Jo zonja kondita, ti nuk ke si e thua drejte njohurin tende per thenjet e "deshmitarit" te Planit "Shperthimi", sepse ti dhe gjithe titistet tjere shqipfoles ende pa e degjuar "deshmitarin" apo lexuar intervisten e Veli Llakajt per ekzistencen e Planit, ju e paragjykoni si te pamundshme luften e popullit shqiptar kunder bishes gjakatare te Serbise!

Nuk e shoh te nvojshme te lodhem me teper ne polemika me juve qe me teper i besoni armikut te kombit tone sesa ēdo shqiptari ne bote, prandaj me kaq po e mbyll kete kapitull, me keshillen qe nese jeni te interesuar (e dij qe nuk jeni, por nejse) te informoheni me mire per Planin sekret "Shperthimi", atehere hulumtoni ne Google dhe do te gjeni patjeter materiale te bollshme.

Shpetimi

Une asgje nuk genjeva, perkundrazi, plani ka qen i perpiluem, por jo per tu zbatue por per te zbulue, andaj analitikve te planit ju koshtoj me jeten, ketu asgje nuk genjeva, perkundrazi, genjeshtra ishte e enverit dhe enveristeve, nga se kurr nuk e ka pas ndermend ta zbatoj ate plan sikur edhe qe mbeti genjeshter!

Edhe ketu nuk e kemi temen per armikun, por e kemi temen per veten ton, andaj mos i perziej gjerat, nga se askush nuk i ka besue as qe e kam ndermend ti besoj armikut, nga se ai qe i beson armikut, vdes pa fe, e i tille ishte Enveri dhe enveristet, nga se i besuan armikut shekullor te shqiptarve-sllaveve dhe qinezve, ja pra po te ishin miq te shqiptarve ruset dhe qinezet, neve do na pranon dhe nuk do te hezitonin.

z.Shpetimi, perse nuk e pranon, a nga inati, apo nga mos dija?

une po te pergjigjem me argumente, e ti me dokumente te pa realizuara, qe do te thot vetem te mbetura ne letra, kurse une po ti spjegoj ne vepra.

hajt, kalo nje dite me endrra enveriste te parealizuara kuuuuuuuurr.

Rrnoft Kombi Shqiptar, me miqe te vertete Amerikan e Perendimor, se per Stalinin e maon do te ishim bere hor.

responsible
30.05.2011, 17:43:11
Une asgje nuk genjeva, perkundrazi, plani ka qen i perpiluem, por jo per tu zbatue por per te zbulue, andaj analitikve te planit ju koshtoj me jeten, ketu asgje nuk genjeva, perkundrazi, genjeshtra ishte e enverit dhe enveristeve, nga se kurr nuk e ka pas ndermend ta zbatoj ate plan sikur edhe qe mbeti genjeshter!...


I perpiluar per tu djegur ....plani !

.............pasi nuk ka pas zemer e kurajo gjenerali Llakaj te ia ndal frymen tradhetarit enver hoxhe ....por del e bene publike "plane",pas sa e sa viteve !


Perveq E.H. dhe anetareve te byros politike..... edhe duo-ja : N.Xhuglini - R.Alia ...me perpikeri zbatuan planin e UDB-s dhe traktit te varshaves atebote !


bile mos te bajshin te madhe kete loje enveriste, mbi kurrizin e popullit te Kosoves !!!


klm i/e nderuar

.

gjarperi
30.05.2011, 18:04:18
Te pershendes Shpetimi, ju me te vjetren sepse ju mungojn argumentet, ju nese jeni nga kosova duhet me dite, por nese jo do ta them se Enver Hoxhen shqipetaret e Kosoves e kane dashur ma shume se shqipetaret e Shqiperis, sepse shqipetaret e Shqiperis e kishin pase dashur nga Friga, kjo po deshmon nga 1990, dhe sot as parti politike Komuniste nuk ka, dhe asnje kenge dhe ne asnje moment nuk permendet perveq ne kto forume qe jemi anonim, kurse Shqipetaret e kosoves e kane dashur me zemer dhe kane vujtur me vite denime dhe represalje, e per kete jane prononcuar edhe shume njerez te vuajtur, dhe kane pranuar se e kane pasur gabim, une me kete nuk tentoj qe ta ndroni mendimin,

Shpejtimi
31.05.2011, 05:03:57
Komunistet e Enver Hoxhes me aradhat partizane krah
per krahu me ushtrine barbare te Yugosllavise shtypen
dhe shuan me gjak kryengritjen e popullit shqiptar ne
Kosove dhe Maqedoni gjate Luftes se Dyte Boterore.Sikur
te kishte ekzistuar ndonje plan sekret i perpunuar nga
administrata usharake e diktatorit Enver Hoxha per nderhyrje Kosove me siguri se ka pas afat te mjaftueshem
kohor per te u pergaditur qe nga 1981 deri 1999.Mjerisht
per se dyti here komunistet e Shqiperise u treguan lojal
ndaj politikes se Beogradit!?Derisa Beogradi ne menyra me
barbare torturonte dhe poshtronte popullin shqiptare ne
Kosove,Tirana e kuqe dhezi fitilin e percarjes ndermjet
rrymave shqipetare taman sipas rabushit qe kishte veprua
gjat Luftes se Dyte Boterore!?Tirana e kuqe edhe njhere i
mbeti besnik padronit te vet nga Beogradi duke regrutuar
partizanet e vete qe se pari te marrin nder duar te veta
operacionin luftarak duke shpalle lufte te gjithe atyre shqipetareve qe nuk u perkulen urdherave te tyre!?Takimi
i Nanosit me Milloshevicin ne Krete tregoi se kryeqyteti i
Kosoves eshte Beogradi.Nen dy Nanosi publikoi marrveshjen qe kishin lidhur me Milloshevicin per hapjen
e koridorit ne drejtim te Maqedonise per per te ikur shqipetaret nga Kosova gjate operacioneve cfarosese nga makina ushtarako policore e Beogradit.Se treti komunistet e Shqiperise bene dille(marveshje )me pobratimat e Beogradit qe para se te merrte operacionin ushtarak Serrbia me te gjitha mjetet ne disponim kunder Kosoves,
komunistet e Shqiperise ne razi(pajtim) me partizanet
e Rexhep Qosjes dhe bylygbashin Demaci te bejne revolucion ne Shqiperi!?Kshtuqe kryengritja e Vitit 1977
e komunistave shqipetare per te rrxuar pushtetin aktual
ne ate kohe ishte akt i dyte vetevrases i kombit shqipetare !!??Ja pra qellimi i ati projektit sekret te Enver Hoxhes>
Kallja e Shqiperise me 1997 nga dora e komunisteve
shqipetare kishte per qellim qe te paralizoje faktorin shqipetare per rezistence kombetare kunder pushtuesit
shekullor te Serrbise fashiste.Pastaj cfare ngjau!? Beogradi
therrte femije, gra, pleq dhe shkatrronte cdo gje qe frymonte shqipetare a Tirana komuniste i armatoste me
do shkrepsa regrutet e vet ne do codilla rreth qafes dhe i niste me shkelema mbi byth per ne front.Dmth.Beogradi
bombardonte Tirana komuniste sabotonte..Ndoshta
ky sabotimi i tashem perkunder bombardimit qe bene
se bashku me serbet kunder Kosoves gjat Luftes se dyte
boterore i beri pak me kombetar e patriota dhe e imagjinuan planin sekret!?Shqipetaret kot e lypin Lirine
Ne Bruksel,Stamboll apo Kombe teBashkuara!?Shqipetaret
Lirine duhet kerkua ne Prishtine Shkup dhe Tirane.Shqipetaret si element i mekanizmave politike te
huaja do te amortizohen (asimilohen) shume shpejt.
Ai i krisuri Enver Hoxha ka pas que kogja do pluhur se
"nese sulmohet Shqiperia nga veriu do te ngritet Llapi
ne kembe dhe do te luftoje per te mbrojtur Shqiperine"!?
Keta komunistet e Internacionales e kane pas bere "kulture"te turpshme te flitet e te luftohet ne emer te kombit dhe dheut te vet.Cdohere kjo rrace e poshter ka
vra vllain e vet per te nxene e bere vlla serrbin dhe rusin!?

Kruja
31.05.2011, 06:44:30
Te pershendes Shpetimi, ju me te vjetren sepse ju mungojn argumentet, ju nese jeni nga kosova duhet me dite, por nese jo do ta them se Enver Hoxhen shqipetaret e Kosoves e kane dashur ma shume se shqipetaret e Shqiperis, sepse shqipetaret e Shqiperis e kishin pase dashur nga Friga, kjo po deshmon nga 1990, dhe sot as parti politike Komuniste nuk ka, dhe asnje kenge dhe ne asnje moment nuk permendet perveq ne kto forume qe jemi anonim, kurse Shqipetaret e kosoves e kane dashur me zemer dhe kane vujtur me vite denime dhe represalje, e per kete jane prononcuar edhe shume njerez te vuajtur, dhe kane pranuar se e kane pasur gabim, une me kete nuk tentoj qe ta ndroni mendimin,

z. Gjarper,

Me vjen keq por nuk bie dakort. Enver Hoxha eshte ne zemren e cdo shqiptari. Beri shume ai njeri per Shqiperine; nuk mund te mohosh me nje fjale goje kohen e tij. Ishte koha kur rilindi Shqiperia por ju nuk e kuptoni dot sepse mbase kini jetuar me nje realitet krejt tjeter.

Ka bere shume Enver Hoxha per Shqiperine. Sot per aresye UTILITARE dhe konformiste mund te degjosh shume absurditete por ne thelb shqiptaret e duan Enver Hoxhen sepse ai ka qene komandanti i tyre dhe ne rast lufte me urdherin e atij hidheshin ne beteje nje gjysem milion shqiptare te armatosur deri ne dhembe. Por ti nuk e di, nuk ke si ta dish se si ishte e organizuar mbrojtja e Shqiperise.

Tani te them nje detaj te vogel. Une kam qene oficer rezervist... titullin nuk t'a them per aresye thjesht modestie. Vetem te them se une dhe ushtaret e njesive tona te forcave te artilerise kane arritur qe per 20 sekonda te asgjesonin objektivat levizese ne terren. Jo me ndihmen e kompjuterave por me anen e planshetave te dores kur perllogarisnim koordinatat dhe korrektimet dhe pastaj jepnim urdherin e goditjes. Ai nivel pergatitje u arrit me stervitje jashtezakonisht te gjata, sterviteshim cdo dite mbi 5 ore ne dite me planshetat deri sa edhe ne gjume me shfaqeshin koordinatat dhe zgjidhjet e artilerise. TE gjitha variantet.

Te te them dhe te jesh i bindur ti dhe disa ketu se ajo ushteri nese do t'i vihej ne mbeshtetje ne kufi atyre 20 mije ushtareve te UCKse ne luften e Kosoves ishte ne gjendje te plote te mos lejonte asnje ushtar serb te mbijetonte ne Kosove. Aq e fuqishme ishte ushteria dhe kuadrot. Jo teknike e cila gjithashtu ekzistonte por organizimi dhe pergatitja e kuadrove ishte shume e madhe.

Dikush ketu thote qe ne rast lufte c'fare do te benim ne te Shqiperise. Ja ta them une planin. Flamuri i Shqiperise do te perfshinte Luginen e Presheves. Kishte nje bindje te plote ne forcat efektive te rregullta dhe ato rezerviste te Shqiperise dhe te kombinuara me forcat guerrile te Kosoves. Ishte e sigurt shkaterimi i serbeve. Por lufta nuk u hap sepse pritej nje sulm serb. Ai pritej por nuk e bene serbet sulmin. Duhej nje motiv dmth duhej justifikuar avancimi i ushterise tone ne Kosove me nje kundermesymje frontale. Ishin te gjitha kapacitetet. Ne ishim ne gjendje te zinim frontin e luftes brenda 15 minutash ne rast alarmi. Aq shume ishte e shperndare ushteria dhe rezervistet ne terren sa mjaftonin vetem 15 minuta qe gjysem milion ushtare efektive dhe rezerviste te fillonin luftimin. Ishte jashtezakonisht e organizuar. Prandaj ato bunkeret, kupolat sic u thoshim ne, nuk ishin kot sic duken sot. Atehere e kishin nje qellim shume te forte. Nuk kishte asnje mundesi serbi te kundermesynte ne territorin shqiptar. Perkundrazi ne do te kundermesynim pasi te hapej fronti guerril i shqiptareve te Kosoves.

Serbi nuk hapi lufte ndryshe do te kishte marre nje pergjigje fatale dhe ceshtja e Kosoves do te ishte zgjidhur krejt ndryshe. Por ju nuk e kuptoni dot. Ne keto pergatitje benim. Ishim gati te luftonim shume te organizuar. Pas 1991shit doli slloboja dhe permendi qe e marr tiranen me 10 gjatare te klubit te gjatareve te beogradit. E tha slloboja atehere por le t'ja mbante bytha te sulmonte Enver Hoxhen. Hoxha kishte gjysem milion ushtare qe ne ate kohe, flas per ate kohe, ishin gati te pergjigjeshin drejt e ne lufte. Nuk ja mbante kujt te sulmonte Shqiperine nga keto vendet fqinje sepse ishin edhe shqiptaret e Kosoves qe do te aktivizoheshin shume dhe ishin shume te motivuar sepse serbin e urrenin ne ate kohe.

Kruja
31.05.2011, 07:01:16
Krruja pergjigju ketyre fakteve nese ke b....
ndoshta simbas teje edhe Millosheviqi ishte demokrat ......

ja edhe nje link per Masakren e Tivarit,keta te shkret shqiptar kalojn neper territorin e shqiperise per te shkuar drejt vdekjes derisa Enver Dulla pinte se bashku me Mugoshen dhe Tempon....

http://www.youtube.com/watch?v=mRfnNBS7COY&feature=related

Trix, mos u bej qesharak. Enver Hoxha kishte nen urdher gjysem milion ushtare efektive dhe rezerviste. Ai ishte tjeter KALIBER. Mos u beni qesharake kur nuk kuptoni dot se perse ajo Shqiperi dhe qeveria komuniste nuk rrezohej dot kurre me dhune. Leri keto me mugoshat etj se Enver Hoxha fshinte bythen me mugoshat dhe tempot. Po te ishte ashtu sic pandeh ti atehere Shqiperia do te ishte pjese e Jugosllavise.

Mos u beni qesharake sepse Enver Hoxha ishte Kaliber tjeter. Nese sulmohej Shqiperia nga serbet vetem me nje fjale te Enver Hoxhes ngrihej i gjithe populli ne lufte dhe bile fjales se Enver Hoxhes i pergjigjeshin me dhjetra mijra shqiptare te Kosoves me arme ne terren. Kjo gje nuk ndodhi ne realitet se serbet nuk guxuan te sulmonin por u vertetua me vone me luften e UCK-se qe Enver Hoxha e kishte kontigjentin e plote te usherise edhe ne Kosove.

Prandaj mos u beni qesharake.

Shpetimi
31.05.2011, 07:46:32
1997, evakuimi i amerikanėve me "Sikorsky"

Gjergj Thanasi

Zgjedhjet e pėrgjithshme tė majit 1996 tė kontestuara nga bashkėsia ndėrkombėtare dhe kriza ekonomike, pėr shkak tė falimentimit tė firmave piramidale, qė ēuan nė trazirat e vitit 1997, futėn nė historinė e ushtrive amerikane dhe gjermane dy operacione jo-luftarake ("Silver Wake" dhe "Libelle") pėr shpėrnguljen e qytetarėve tė huaj, jeta e tė cilėve rrezikohej nga anarkia.

Nė mars 1997, ushtria gjermane pėr herė tė parė merr pjesė nė operacione jashtė vendit, madje me leje "post factum" tė parlamentit gjerman. Nė kėtė shkrim, mbėshtetur dhe nė tė dhena tė sė pėrjavshmes "Investigim", paraqiten disa fakte pak tė njohura pėr operacionet ushtarake tė shpėtimit me karakter civil.

Shpartallimi i ushtrisė

Nė datat 7-8 mars 1997, rebelėt e ardhur nga Saranda, nė bashkėpunim me ata vendas, shpartallojnė ushtrinė nė Gjirokastėr. Forcat speciale merren peng. Nė krye tė revoltės nė Gjirokastėr dalin deputetėt e PAD, Arben Imami dhe Ridvan Pėshkėpia. Sulmohet aeroporti i Rinasit nga fshatarė tė zonave pėrreth. Plaēkitet Universiteti Bujqėsor i Tiranės. Mė 9 mars formohet Qeveria e Pajtimit Kombėtar me nė krye Bashkim Finon, kryetar i bashkisė Gjirokastėr. Mė 11 mars krijohet Komiteti i Jugut qė kėrkon dorėheqjen e Berishės. Njė ditė mė vonė presidenti Berisha dekreton Qeverinė e Pajtimit Kombėtar. Tirana sulmohet nga grupe rebele.

Njė grup sulmon presidencėn ku ndeshet me vullnetarėt qė mbronin presidentin. Mė 14 mars austriaku Franc Vranicki emėrohet pėr tė zgjidhur krizėn. Sulmohet fabrika e Coca-Cola, nga tė paktat investime shumėkombėshe nė Shqipėri. Jep dorėheqjen shefi i SHIK, Bashkim Gazidede. Dhe pikėrisht nė datat 13-14 mars zhvillohen operacionet e evakuimit tė shtetasve amerikanė, gjermanė, italianė etj.

RAKETA SUPI KUNDĖR MARINSAVE

Pėr shkak tė anarkisė qė sundon nė Shqipėri, vendet perėndimore dhe Rusia u detyruan tė evakuojnė shtetasit e tyre, njoftonte CNN-i mė 14 mars 1997. Shtetet e Bashkuara, megjithatė, pezulluan pėrkohėsisht transportet ajrore tė shpėtimit kur armė zjarri dhe njė raketė supi kundėrajrore u drejtuan kundėr helikopterėve tė Marinės amerikane tė eskortės sė transportit, i thanė burime tė Pentagonit CNN-it.

"Sipas raporteve qė ne i kemi marrė nga pilotėt, ata u qėlluan dhe se ndaj kėtij zjarri pati kundėrpėrgjigje", tha Sekretari i Mbrojtjes Uilliam Kohen nė Uashington. Ai tha se helikopterėt amerikanė nuk ishin goditur ndonjė herė me armė zjarri. U godit njė helikopter italian, por nuk pati tė plagosur, tha qeveria italiane. Pranė kompleksit ku banonin diplomatėt amerikanė dhe ku po kryheshin evakuimet, u dėgjuan tė shtėna sporadike me armė zjarri, disi afėr dhe intensivisht. Dhjetra marins ishin nė rojė, tė shtrirė nė lėndinat me bar me automatikė M-16 nė duar, dukeshin pėrballė kompleksit tė gardh tė lartė, me maja tė mprehta.

Operacioni

Ambasadorja amerikane nė Shqipėri, Marisa Lino, doli nė TV shtetėror, duke i siguruar shqiptarėt se ambasada do tė mbetej e hapur. Tetėmbėdhjetė punonjės tė tjerė tė stafit tė ambasadės do tė qėndronin me tė, u tha gazetarėve nė Uashington zėdhėnėsi i Departamentit tė Shtetit, Nikėlls Bėrns (Nicholas Burns). Para se SHBA tė pezullonte pėrkohėsisht, evakuimet me rrugė ajrore, helikopterė transporti tė Marinės amerikane kishin filluar transportin e qindra shtetasve amerikanė nga Tirana, duke i siguruar nė anijet e marinės amerikane nė Adriatik.

Shumė nga amerikanėt e larguar ishin vullnetarė tė Korpusit tė Paqes. Bėrns-i tha se u evakuan gjithashtu nga ushtria e SHBA dhe njerėz nga 18 shtete tė ndryshme. Njė zėdhėnės i ambasadės amerikane nė Tiranė tha se deri 2.200 persona me shtetėsi amerikane dhe kombėsi tė dyfishtė mund tė jenė pėrfshirė nė operacionin, i cili do tė vazhdojė pėr aq kohė sa nevojitet. Helikopterėt e pėrfshirė nė operacion, "Sea Knight" dhe "Sea Stallion" me "Cobra" me ekuipazh prej dy vetash, qė garantonin sigurinė, ishin nga anijet amfibe "Nassau", "Nashville" dhe Pensacola" tė Marinės.

Italianėt

Mė parė gjatė gjashtė helikopterė ditė ushtarake italiane, mes tyre "Chinook"-ė gjiganėt, u ulėn nė stadiumin kryesor tė Tiranės dhe evakuan rreth 100 veta, pėrfshirė kėtu biznesmenė italianė, murgesha, diplomatė kroatė dhe rusė. Ministria e Jashtme italiane tha se kishte pėrfunduar njė evakuim tė filluar tė enjten, nė tė cilin rreth 1,000 veta, mes tyre njė numėr i vogėl shqiptarėsh, janė marrė nga vendi me rrugė ajrore dhe detare, duke i drejtuar nė portin italian tė Brindizit.

Gjatė rrugės pėr nė Itali u hipėn nė dy luftanije italiane, "San Giorgio" dhe "San Giusto", tha ministria. Njė total prej 69 shtetas francezė, shumica e tyre e stafit tė ambasadės dhe familjarė, u evakuan nga Tirana. Ata u drejtuan pėr nė portin e Durrėsit, ku helikopterėt po prisnin pėr t'i ēuar nė Itali. Rusia transportoi 16 familjarė tė diplomatėve rusė nė Tiranė, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax. Njė grup prej rreth 100 persona nga Gjermania, Austria dhe Greqia, u mblodhėn nė ambasadėn austriake nė Tiranė nė pritje pėr transportuar nė Durrės.

Dokumenti

Komunikatė pėr qarkullim tė menjėhershėm Nr. 118-97
14 mars 1997
Sekretari i Mbrojtjes Uilliam Kohen (William S. Cohen) urdhėron ushtrinė tė fillojė evakuimin e amerikanėve dhe shtetasve tė vendeve tė treta nga Shqipėria
Sekretari i Mbrojtjes Uilliam Kohen iu drejtua Komandės Evropiane tė Shteteve tė Bashkuara pėr tė filluar operacionin "Silver Wake", evakuimin e civilėve nga Shqipėria pėr tė garantuar sigurinė e qytetarėve amerikanė dhe atyre nga vendet e treta, kėtė mėngjes herėt. Tė enjeten, mė 13 mars u vendos njė skuadėr mbikėqyrėse prej 24 marinsash e Komandės Evropiane pėr tė ndihmuar ambasadoren Marisa Lino nė pėrgatitjet pėr evakuim. Udhėtimi nga njė strehė e sigurt drejt destinacioneve tė fundit do tė koordinohet nga Departamenti i Shtetit.

Operacioni "Silver Wake"

Operacioni "Silver Wake" ishte njė operacion jo-luftarak pėr evakuim, i udhėhequr nga SHBA. pėr tė evakuar nė mars 1997 civilė amerikanė, dhe shtetas tė vendeve tė treta nga Shqipėria. Ky operacion u realizua nga marinsat amerikanė tė Njėsisė Ekspedicionere tė 26-tė Marinės Amerikane qė drejtonte operacionet nga Grupi i Gadishmėrisė i Anijeve Amfibe tė aeroplanmbajtėses "USS Nassau". Marinsat e Batalioni I-rė tė Flotės sė 8-tė siguruan kompleksin e shtėpive dhe Ambasadėn amerikane. Gjatė operacionit u evakuan Gjatė operacionit janė evakuar 877 veta. Pjestarė nė operacion u dekoruan mė vonė.

Operacioni "Silver Wake" u ndėrmor nė pėrgjigje tė njė situatė qė pėrkeqėsohej me shpejtėsi nė Tiranė, mė 14 mars, 1997. Marinsat e Operacioneve Speciale filluan tė evakuojnė shtetasit nga Ambasada Amerikane nė Tiranė me helikopter "CH-47" dhe "CH-53". Brenda dy orėve nga marrja e urdhrit, tė shpėrngulurit e parė u dėrguan nga Shqipėria dhe nė mėnyrė tė sigurtė nė bordin e anijes "USS Nashville. Evakuimi pėrfundoi mė 27 mars, 1997.

Operacioni "Libelle"

Operacioni "Libelle" ishte njė operacion evakuimi i forcave tė armatosura gjermane nė kryeqytetin shqiptar Tiranė mė 14 mars, 1997. Nė tė njėjtėn javė, forcat amerikane dhe italiane ushtarake evakuuan qytetarėt e tyre nga Shqipėria. Operacioni "Libelle" konsiderohet nė Gjermani si i realizuar herė tė parė qė prej Luftės sė Dytė Botėrore qė ushtarėt gjermanė marrin pjesė nė luftime aktuale.

13 mars. Nė prag tė operacionit, ministri gjerman i Mbrojtjes, Folker Ryhe (Volker Rühe), vendosi tė ulė kohėn e reagimit tė forcave gjermane nė rast emergjence nė Shqipėri dhe urdhėroi fregatėn F122 "Niedersachsen" tė lėvizte drejt ujėrave shqiptare.

14 mars. Pesė helikopterė tė rėndė transporti CH-53G me 89 ushtarė nga kontigjenti gjerman i SFOR-t u nisėn nga Bosnja drejt Dubrovnikut, Kroaci. Nė tė njėjtėn kohė nė Gjermani, tri avionė transporti C-160 u mbajtėn nė gatishmėri pėr tė fluturuar drejt Ballkanit. Fregata "Niedersachsen" priste nė gatishmėri nė portin e Durrėsit.

Ora 11:30 - Qeveria gjermane e kancelarit Helmut Kohl vendosi tė ēojė forcat gjermane pėr shpėrnuljen e ambasadės. Pėr shkak se ushtria gjermane nuk mund tė vepronte jashtė vendit pa leje tė Parlamentit gjerman, Qeveria nxorri rregulla emergjente dhe tė vetėm sa informoi udhėheqėsit e parlamentit dhe Komitetin i Mbrojtjes lidhur me operacionin e planifikuar. Avioni C-160 fluturoi pėr nė Podgoricė, kryeqytetin e Malit tė Zi. Task forca, i pėrbėrė nga helikopter CH-53 dhe ushtarė tė njėsive tė luftimit, mbėshtetėse dhe mjekėsore, u nis nė Tiranė.

Ora 13:39 - Edhe pse Forcat amerikane kishte anuluar njė operacion tjetėr evakuimi nė Tiranė, pasi njė helikopter "Blackhawk" ishte goditur nga zjarri i armėve tė vogla, koloneli Glavac (Glavatz) vendosi tė vazhdojė mė tej. Helikopteri i parė u ul nė aeroportin e braktisur nė periferi tė Tiranės. Ishte ndėrtuar njė perimetėr sigurie dhe civilėt filluan tė hipin nė helikopterė. Shpėrtheu njė shkėmbim zjarri kur kryengritės nė automjete tė blinduara sulmuan civilėt qė po largoheshin me helikopterė. Mė shumė persona tė armatosur hapėn zjarr nė ajėr. Gjermanėt u kundėrpėrgjigjėn me zjarri dhe u pėrpoqėn pėr tė mbajtur sa mė larg sulmuesit.

Ora 16:09 - helikopter i fundit u largua nga Tirana.
Refugjatėt u sollėn nė Podgoricė pas pėrfundimit tė suksesshėm tė operacionit, nga ku u transportuan nė Bon, Gjermani.

Shpetimi
31.05.2011, 08:15:07
Pjese e kabinetit te Qeverise se Sali Berishes, si Minister i Mbrojtjes, eshte edhe rebeli antiqeveritar i vitit 1997, Arben Imami.

Kur degjoj se si flet, dhe se si vepron Arben Imami i diteve te sotshme, apo edhe disa kameleon tjeter si ai, siq eshte p.sh. Ilir Meta, vertete me vjene ndotė tua leshoj edhe sytė, e lere me te kam besim tek karakteri i tyre.

Shoqeria njerzore natyrisht se eshte ne nje transformim te vazhdueshem, ndaj dhe njeriu ne vazhdimesi ka te drejte te reflektoj.
Mirepo ka disa gjera qe nuk ndryshojne asnjehere, e njera nder ato eshte vepra tradhtare qe dikush e bene kunder atdheut te vet.
Te gjitha krimet qe nje njeri i bene nje nje moment te lig, pra qe i bene ne afekt, edhe mund te arsyetohen, e deri ne njefare mase edhe te falen.
Mirepo tradhtia ndaj atdheut nuk mund te falet kurren e kurres, aq me teper kur kjo behet nga nje personalitet i veshur me pushtet, siq ishte p.sh. ish Presidenti Sali Berisha.

Prandaj, per mua eshte krejtesishte i pakuptimte, i panatyrshem dhe shume i dyshimt "reflektimi" politik i Arben Imamit, Ilir Metes, si dhe i nje numri jo te vogel (palo)politikanesh shqiptar, te cilet gjate 20 viteve te fundit disa here i kane ndryshuar qendrimet e tyre politike, duke kaluar nga njeri ekstrem ne tjetrin.

Koalicionet dhe aleancat politike te partive politike ndodhin ne te gjitha vendet me sistem demokratik. Edhe pse ne raste te rralla, ka raste qe edhe ne shtetet me demokraci te konsoliduar nganjehere ndodh koalicion bashkqeverises te bejne dy apo me shume parti te spektrit te ndryshem politik me njera tjetren. Por kjo gje ndodh vetem atehere kur nuk ka rruge tjeter, e ēka eshte me e rendesishme secila parti, per aq sa eshte e nevojshme dhe e mundeshme e ruan pastertine e saj ideologjike, qofte e spektrit te majte, apo e spektrit te djathte.
Ndersa ne Shqiperi (edhe ne Kosove ndodh e njejta gje) ndodh krejte e kunderta.
Kur ne Shqiperi nje parti politike vendos qe te beje koalicion pas-zgjedhor me nje parti te spektrit tjeter politik, duke dashur qe te tregoj lojalitet dhe besnikeri ndaj Qeverise, ajo kalon ne ekstremin tjeter, duke e lepire gjithe pershtymen dhe vrerin qe kishte derdhur kunder partise me te cilen tani bashkqeveris.

Ky mentalitet i ulte tregon per papjekurine politike qe ka nje popull, por ne menyre te veēante deshmon se ne krye te partive tona politike kane ardhur njerz pa kurriz e dallkauk, te cilet si "ideal" te tyre kane vetem interesin meskin, e shume pak, ose hiq fare nuk e kane ne mendje interesin e popullit, te cilin pretendojne se e perfaqesojne!

Per ta deshmuar kameleonizmin e vetem njerit nga keta (palo)politikanet tane te "ndritur" une po e sjelli edhe njehere nje pjese te analizes se mesiperme te Gjergji Thanasit, i cili me pak rreshta e tregon dyfytyresine e kameleonit Arben Imami.

Shpetimi

*************************************************
Shpartallimi i ushtrisė

Nė datat 7-8 mars 1997, rebelėt e ardhur nga Saranda, nė bashkėpunim me ata vendas, shpartallojnė ushtrinė nė Gjirokastėr. Forcat speciale merren peng. Nė krye tė revoltės nė Gjirokastėr dalin deputetėt e PAD, Arben Imami dhe Ridvan Pėshkėpia. Sulmohet aeroporti i Rinasit nga fshatarė tė zonave pėrreth. Plaēkitet Universiteti Bujqėsor i Tiranės. Mė 9 mars formohet Qeveria e Pajtimit Kombėtar me nė krye Bashkim Finon, kryetar i bashkisė Gjirokastėr. Mė 11 mars krijohet Komiteti i Jugut qė kėrkon dorėheqjen e Berishės. Njė ditė mė vonė presidenti Berisha dekreton Qeverinė e Pajtimit Kombėtar. Tirana sulmohet nga grupe rebele.
***************************************

kondita
31.05.2011, 11:07:33
hehehehe!

Disave Sali Beriasha dhe Qeveria Shqiptare ju eshte bere kancer!

Keshtu e ka kur njerzit mesohen me poste te larta dhe me ryshfete-korrupcion tradhetija nga Greqia dhe serrbia, kina dhe rusia, dhe me leket e pa djerse shtypin popullin, vendosin kufinj te hekurt, inskenojne vepra penale deri me pushkatim, dhune e terror, internim, ndarje bashkeshortore vetem se i perket nje grupi tjeter, apo ka nje mendim ndryshe nga te tjeret!!! Ka njeriu qfar te shkruaj e te vajtoj nga keto ish qeveri pro greko-ruso-qineze, por qe ti biem me shkur po ju shkruaj nje shembull ne vijim;

Shkuem ne nje shkolle si prind, per tu informuar lidhur me ecurin e nxensve, sjelljet e tyre ne shkolle dhe problemet me te cilat ballafaqoheshin si nxenesit, poashtu edhe profesoret, nga se nxenesit ishin te shkolles se mesme.

Mes te tjerash pas tregimit te rezultateve mesimore, Kujdestari i klases ne te cilen isha edhe une ne ate mbledhje tha;

"Kemi probleme te medhaja dhe mosdiciplone nga nxenesit nga me te ndryshmet, vonesa, qendrim jashte bankave ne orar te shkurter, dalje dhe hyrje te panevojshme, qendrim ne oborr te “miqve te nxensave dhe mikeshave qka po e pengojne procesin mesimor, andaj jemi detyruar qe te perjashtojme nje numer jo te vogel te nxenesve ne nivel te shilles, po edhe nga kjo klase ka te perjashtuar dhe ne proces te ketille do ta vazhdojme akoma dhe secili qe prish rendin dhe qetesin do perjashtohet"!

E veta kujdestarin e klasese;

A keni ndonje rast qe e keni kthye ndonje nxenes te perjashtuar ne rruge nga procesi mesimor?

Kujdestari tha;

Jo tha shkurt!

I thash; qfar do beni ju kur te krijoni me shume rrugaqa dhe nje dite do ua kalojne dhe do jau marrin mandatin, a nuk do kishte me qen me mire qe te provoni, qe ata nxenesa ti ktheni ne mesim ne bankat shkollore dhe ti beni njerz......

z.Kujdestar (ate bote i thash shoku), ju jeni me profesion pedagog, po edhe koleget tuaj njesoj, ju duhet bere prepjekje qe nga te paaftit te beni te aft, nga te pasjellshmit te beni te sjellshem, nga te panjerzit te beni te njerzishem.....

Kujdestari dhe pjesemarrsit u pajtuan....

dmth. edhe une e kam urrejt Meten e Imamin, por pasi qe keta jan bere te permirsueshem dhe pan realitetin se pa nje bashkim fuqi nuk ka, tani po e dua me shzume se Sali Berishen, por, Saliu eshte nje Pedagog dhe Atdhetar i pa epur, e ka vendos qe ta ndryshoj Shqiperin per te mire dhe ta barazoj me te gjith zhvillimet dhe infrastrukturen e ta beje EUROPIANE.

Kruja
31.05.2011, 18:04:54
Eh Kondita, i paske mbushur mendjen mesuesit kujdestar sepse ai nuk e dinte c'fare te bente me nxenes qe thyenin rregullin!!!!!!!!!! goxha pikpyetje ketu por nejse...

Sali Berisha fatkeqesisht nuk mundi te motivoje popullin pozitivisht per pune, aresim, shendetesi, bujqesi, turizem etj si keto por beri pikerisht te kunderten. Une do ta mbeshtesja i pari Sali Berishen nese vertet ai do te dinte te behej udheheqes qe organizonte popullin dhe e bashkonte per progres por fatkeqesisht ai ka bere te kunderten. Ai krijoi klane me nanon dhe cdo here Klanet kacafyteshin sidomos ne prag zgjedhjesh jo sepse ishin SERDRALINJ per te sherbyer popullit. Jo, Jo JOOOOOO!!!!

Klani i berishes dhe ai i Nanos u kacafyten sepse Borxhet e te Huajve donin ti kishin secili per vete dhe t'i dorovisnin me 'tendera' per klanet e tyre. Prandaj edhe sot i vjedh votat berisha. Jo se ka merak per progres por sepse do para dhe pushtet. Dhe parane sot per sot e ka gjetur me marrje huaje. Greqine perpara syve e kemi, shiko si po i ben frymemarrje artificiale sot Gjermania.

Udheheqes qe MOTIVON eshte ai qe di t'a organizoje, bashkoje popullin per PUNE. Udheheqes Model eshte Enver Hoxha qe kishte krijuar aq shume besim ne popull sa qe populli j'a degjonte fjalen. Kurse armiqte e popullit qe ishin me 'mendim ndryshe' si ky i sotmi qe djeg dhe vjedh Shqiperine shteti atehere i denonte me merite te plote sic e meritonin. Dhe shume mire j'ua bente Enver Hoxha prandaj e donte i gjithe populli.

Sali Berisha Pedagog!!!! Ku e gjete kete fjale!!!!! del pedagogu perpara gjithe popullit dhe ne krah te tij rreshton femije shkolle dhe therret Shiko Edvin Rama eshte i Tredhur!!! Nese ky eshte pedagog per ty Kondita shko dhe peshoi topat Sali Berishes. Berisha eshte nje Legen sepse vete e ka treguar veten perpara te gjithe popullit prandaj populli nuk e do sepse ai eshte kthyer ne nje kryetar bande dhe jo kryetar qe qeveris popullin.

kondita
01.06.2011, 17:51:29
Eh Kondita, i paske mbushur mendjen mesuesit kujdestar sepse ai nuk e dinte c'fare te bente me nxenes qe thyenin rregullin!!!!!!!!!! goxha pikpyetje ketu por nejse...

Sali Berisha fatkeqesisht nuk mundi te motivoje popullin pozitivisht per pune, aresim, shendetesi, bujqesi, turizem etj si keto por beri pikerisht te kunderten. Une do ta mbeshtesja i pari Sali Berishen nese vertet ai do te dinte te behej udheheqes qe organizonte popullin dhe e bashkonte per progres por fatkeqesisht ai ka bere te kunderten. Ai krijoi klane me nanon dhe cdo here Klanet kacafyteshin sidomos ne prag zgjedhjesh jo sepse ishin SERDRALINJ per te sherbyer popullit. Jo, Jo JOOOOOO!!!!

Klani i berishes dhe ai i Nanos u kacafyten sepse Borxhet e te Huajve donin ti kishin secili per vete dhe t'i dorovisnin me 'tendera' per klanet e tyre. Prandaj edhe sot i vjedh votat berisha. Jo se ka merak per progres por sepse do para dhe pushtet. Dhe parane sot per sot e ka gjetur me marrje huaje. Greqine perpara syve e kemi, shiko si po i ben frymemarrje artificiale sot Gjermania.

Udheheqes qe MOTIVON eshte ai qe di t'a organizoje, bashkoje popullin per PUNE. Udheheqes Model eshte Enver Hoxha qe kishte krijuar aq shume besim ne popull sa qe populli j'a degjonte fjalen. Kurse armiqte e popullit qe ishin me 'mendim ndryshe' si ky i sotmi qe djeg dhe vjedh Shqiperine shteti atehere i denonte me merite te plote sic e meritonin. Dhe shume mire j'ua bente Enver Hoxha prandaj e donte i gjithe populli.

Sali Berisha Pedagog!!!! Ku e gjete kete fjale!!!!! del pedagogu perpara gjithe popullit dhe ne krah te tij rreshton femije shkolle dhe therret Shiko Edvin Rama eshte i Tredhur!!! Nese ky eshte pedagog per ty Kondita shko dhe peshoi topat Sali Berishes. Berisha eshte nje Legen sepse vete e ka treguar veten perpara te gjithe popullit prandaj populli nuk e do sepse ai eshte kthyer ne nje kryetar bande dhe jo kryetar qe qeveris popullin.

Ma mori mendja se ishte e mjaftueshme debati rreth kesaj teme, e cila ka nje titull te paqendrueshem!
Sikur ne Shqiperi te ishin disa nacionalitete te ndryshme te cilat do te mundoheshin ta marrin pushtetin ne emen te nacionalitetit apo kombit te ndryshem, kishte me qen me vend titulli i kesaj tem. Mirepo ne Shqiperi gjithnje ka qen vetem nje Qeveri dhe ajo eshte quajtur QEVERIA SHQIPTARE, e qka nese bjen QEVERIA SHQPTARE, kush do vi ne pushtet, ndonje qeveri greke, ruse, qineze, kubaneze apo PARTIA E PUNES ne krye me Krujen, birin e xhixha Enverit?!!!

Ndrro tem zoteri Kruja, nga se Populli nuk e ka dasht dhe nuk e don Enver Hoxhe fare, ate e ka bere dashuri nga frika dhe diktatura, andaj keto prralla shko tregoja Krujes dhe disa ish klyshve te Enverit qe i sherbyen me besnikeri nga frika dhe asgje tjeter.

Shpetimi
01.06.2011, 19:27:21
Detajet e tmerrit me bashkėshorten e kryebashkiakut tė Kavajės


Me poshte eshte versioni i pare i ndertuar nga deshmia qe kane dhene familjaret e Griselda Zaimi Rroshi, gruas se kryebashkiakut te Kavajes Elvis Rroshi:


Griselda Rroshi ka qene duke ecur mbreme rreth ores 19:15 ne zonen e Komunes se Parisit ne Tirane. Shtatezane, pasi ka pire nje kafe me nje mikeshe ne nje lokal, Griselda i eshte drejtuar nje zone ku qendrojne taksi, per te shkuar me pas ne shtepine e prinderve. Griselda kishte ardhur ne Tirane, pasi diten e premte priste te lindte e te shtrohej ne maternitet.
Teksa ishte duke ecur drejt taksise, nje fuoristrade me xhama te zinj ka ndaluar perpara Griseldes dhe nga makina kane dale 3 burra te armatosur qe e kane futur me force ne makine. Aty e kane rrahur, kercenuar dhe e kane cuar ne nje vendndodhje tjeter, te parapergatitur, ku vec tre burrave kane qene te pranishem edhe disa te tjere, madje edhe gra [mami]. Ne ato momente, Griselda eshte rrahur dhe goditur me tyte kalashnikovi dhe ka humbur ndjenjat. Kur ka riardhur ne vete, Griselda mban mend t'i jete injektuar nje serum, dhe disa momente me pas ka lindur. Per shkak te hemorragjise shume te madhe, Griseldes i kane nderruar edhe rrobat dhe ne oren 3.45 te mengjesit e kane marre serish me fuoristrade dhe e kane hedhur nga makina rreth 50 metra larg shtepise ne Kavaje. E gjakosur, e rrahur, Griselda eshte zvarritur deri ne shtepine e saj, pa femijen e sapolindur qe ka mbetur ne ambientin ku Griselda eshte mbajtur per me shume se 6 ore.
Ende ne keto momente nuk dihet as ku eshte femija, as si eshte femija.


(E pėrditėsuar) - Gruaja e kryebashkiakut tė ri tė Bashkisė sė Kavajės, Elvis Rroshi, ėshtė rrėmbyer nga persona ende tė paidentifikuar mbrėmjen e sė martės. Burime nga policia bėjnė tė ditur se rrėmbimi u krye nga dy persona pranė stadiumit "Dinamo" nė Tiranė.


Nga tė dhėnat e para rezulton se gruaja ishte shtatzėnė dhe se gjatė rrėmbimit ajo ėshtė detyruar tė lindė edhe fėmijėn. Burimet shprehen tė rezervuara lidhur me detajet, ndėrkohė qė dyshohet se ky ka qenė edhe qėllimi i rrėmbimit tė saj. Ende nuk ėshtė gjetur fėmija, ndėrkohė qė gruaja u gjet nė mėngjes nė njė kanal. Mbi tė ėshtė ushtruar dhunė fizike.


Bėhet e ditur se Rroshi ka qenė jashtė shtetit nė kohėn qė ka ndodhur ngjarja dhe ėshtė kthyer menjėherė pasi ka mėsuar nga tė afėrmit ēfarė i ka ndodhur bashkėshortes. Tė dy ata po i nėnshtrohen marrjes nė pyetje nga policia. Organet e drejtėsisė kanė qenė shumė tė rezervuara lidhur me kėtė ngjarje, duke mos pranuar tė japin asnjė detaj.


Redaksia Online
************************************************** **********+

Nuk e dij se sa shqiptare mund te quhet Qeveria e udhehequr nga miku i Sllobodan Millosheviēit e Damir Fazlliēit, kur edhe nje grua shtatzene (tre dite para se te lind) rrembehet e masakrohet ne ate menyre, me fajin e vetem se eshte bashkeshortja e njeriut qe pas 20 vitesh e theu bastionin e Sali barbarit, duke u zgjedhur Kryetar i Bashkise se Kavajes.

Une i lutem zotit, pra lutem nga toka ne qiell, qe kjo veper makabre mos te kete prapavije politike, pra ata bandit e bandite (ne ate akcion mafioz paska pasur edhe "mami", pra femra bandite he fare dalshin!) mos te kane kurrfare lidhje me njerzit e Sali terroristit, sepse ne te kunderten fundi i kesaj ngjarje tragjike nuk dihet se si do te vije.

E ēfare faji ka gruaja pse fiton burri ne zgjedhje?!
Po edhe nese gruaja ka "faj" pse bashkjeton me nje njeri qe e mundi Sali Berishen ne "ēerdhen" e tij, ēfare faji ka foshnja e palindur, pra foshnja ne bark te nėnės?!

Jo, gjithēka kisha menduar se mund te bejne mendjet e ēoroditura te njerzve pa ndjenja njerzore, por nuk kam besuar se mund te shkohet kaq larg.

Prandaj, pavaresishte se kush fshihet pas kesaj vepre makabre, te padegjuar ndonjehere ne Shqiperi, tani me shume se kurr tjeter njerzit do ta urrejne Sali Berishen, kete dhunues te pashpirt te te gjithave; edhe te lirise, edhe te ligjeve, edhe te moralit, edhe te gjithēkaje shqiptare.

Nese policia e shtetit nuk i zbulon dhe nuk i arreston shume shpejte keta terroriste, atehere nuk ka se perse te mendohet e besohet se ka shtet ligjor ne Shqiperi. Prandaj kjo Qeveri e udhehequr nga kriminel, shume nga te cilet te akuzuar per vrasje, vjedhje, korrupcion, e dhune te paimagjinueshme te ligjeve dhe shtetit te shqiptareve, sa me shpejte duhet te bije pertoke, duke i lene rruge ri-vendosjes se institucioneve te mirefillta shtetrore.

Shpetimi

kondita
01.06.2011, 22:09:42
Dhasht Zoti e mos qoft ashtu si po e pershkruan Shpetimi kete text rreth kesaj ngjarje makabre!

Personalisht (nese nuk eshte ndonje inskenim i qellimshem politik) nje rast te ketille e gjykoj per vdekje, pa marr parasysh kush qendron pas kesaj vepre.

Edhe "lojrat" politike kan nje kufi (nese ka motive politike).

Ka mundesi qe kete veper ta ken bere perkrahsit e Ram Kristaqit per tua bere "jadec" krahut tjeter politik?!

Po edhe fajet i ka Xhixha Enver, se keshtu i ka mesue dhe edukue shqiptaret te bejne terror ndaj njerzimit, sikur qe beri ai gjat gjithe regjimit te tije afro 60 vjeqar!!!

Sherim te shpejt zonjes, e dhasht Zoti qe femiu te gjendet i gjall dhe mire me shendet, tjeter nuk po di qfar te them.

qfar do e keqe qe te ndodh ne Shqiperi nga shqiptare, e keqja na prek te gjitheve.

Belle
01.06.2011, 23:15:47
Detajet e tmerrit me bashkėshorten e kryebashkiakut tė Kavajės


Me poshte eshte versioni i pare i ndertuar nga deshmia qe kane dhene familjaret e Griselda Zaimi Rroshi, gruas se kryebashkiakut te Kavajes Elvis Rroshi:. Prandaj kjo Qeveri e udhehequr nga kriminel, shume nga te cilet te akuzuar per vrasje, vjedhje, korrupcion, e dhune te paimagjinueshme te ligjeve dhe shtetit te shqiptareve, sa me shpejte duhet te bije pertoke,

duke i lene rruge ri-vendosjes se institucioneve te mirefillta shtetrore.

Shpetimi
shpetimi pershkrun nji ngjarje te tmerrshme qe na preku shum dhe asht per tu denu gjithku.
por ste kuptij pse lidh keto gjera

fazliqin ?
qeveri kriminele
hajnash
koruption
dhe te bije per toke

tash dua te pyes a more ket shembull per te fol per qerverisje te shqiperis apo per tmerrin qe perjetoi nji grue shqiptare ne troje shqipetare ne ditet e demokracis !

shpetin shpeto nga skizofrenia ....

Shpetimi
02.06.2011, 09:33:15
shpetimi pershkrun nji ngjarje te tmerrshme qe na preku shum dhe asht per tu denu gjithku.
por ste kuptij pse lidh keto gjera

fazliqin ?
qeveri kriminele
hajnash
koruption
dhe te bije per toke

tash dua te pyes a more ket shembull per te fol per qerverisje te shqiperis apo per tmerrin qe perjetoi nji grue shqiptare ne troje shqipetare ne ditet e demokracis !

shpetin shpeto nga skizofrenia ....

Belle, po mos te kishte qene ajo gruaja e Kryetarit te Bashkise se Kavajes, bashki e cila per 20 vite me radhe ishte bastion Sali Berishes, une edhe mund te mos kisha dyshuar se pas kesaj vepre fshihet politika.

Mirepo per vet faktin se kjo i ndodhi nje gruaje te nje njeriu qe pas 20 vitesh e theu mitin e Sali Berishes ne Kavaje, atehere mbetet shume per te dyshuar se kjo ishte nje hakmarrje e ndyre politike.

Une kurr nuk uroj qe ti ndodh dikuj tjeter nje gje tragjedi e tille.
Mirepo, pa mendo ti Belle sikur kjo gje ti kishte ndodhur grause se Sali Berishes, apo gruas se Lulzim Bashes, i cili ne Tirane eshte sfidanti i Edi Rames per Kryetar Bashkie, apo Kryetarit te Bashkise se Shkodres, valle ēfare do kishin thene "demokratet" e Shqiperise dhe titistet (rugovistet) shqipfoles te Kosoves?!

Nuk e dij se si medon ti Belle, por une jam i bindur se po tu ndodhte atyre ajo tragjedi kamikazet e Berishes do te dilnin qysh dje neper rruget e Tiranes dhe gjithe Shqiperise, duke djegur e shkatrruar gjithēka u kishte dalur perpara, ashtu siq kane bere p.sh. me rastin e vrasjes se Azem Hajdarit, pa ēka se Berisha e dinte shume mire se kush e kishte vrare, pra e dinte se e kishin vrare budigardet e tij, te cilet edhe jane denuar per vrasjen e Azemit.
Ndersa titistet (rugovistet) shqipfoles te Kosoves do ta zhvillonin nje propagande shume te ndyre kunder kundershtareve te tyre politik, ashtu siq kane bere pas vrasjeve enigmatike qe kane ndodhur ne Kosoven e pasluftes, duke i akuzuar pa kurrfare provash.

Kjo eshte Balle ajo qe mua me shtyri te shkruaj per Qeverine kriminale te Sali Fazlliēit, per hajnat, kriminelet e banditet, te cilet Shqiperine e kane kthyer ne nje vend ku krimi, dhuna e vrasjet jane bere te zakonshme.

Megjithate une kam bindje se kundershtaret politik te Sali Berishes nuk do ta keqperdorin kete rast tragjik te gruas se Kryetarit socialist te Bashkise se Kavajes, por do tu kerkojne organeve shtetrore te zbulojne e arrestojne kriminelet, e te zbardhet deri ne fund edhe motivi i kesaj vepre makabre.

Megjithe dyshimet e mija dhe te shumkujt per motivin politik dhe kriminelet e mundshem, megjithate ka mundesi qe kete veper shume te ulte, e jashte ēdo parametri njerzor, ta kane bere njerz me motive hakmarrese ndaj familjes se Kryetarit te Bashkise se Kavajes, por jashte interesave dhe inateve e hakmarrjeve politike.

Uroj qe te jet kjo e fundi, pra kjo ngjarje tragjike te mos kete motive politike.

Shpetimi

P.s.
Ja Belle, lexoje postimin e mesiperm te kondites se zeze, e cila ne njeren ane e denon aktin e dhunes se padegjuar ndonjehere ne trojet shqiptare, por nuk i rrine bytha rehat pa e akuzuar Edi Ramen si orkestrues te ketij akti barbar, e shkon edhe me larg, duke e akuzuar edhe Enver Hoxhen, kur dihet se ne kohen e Enver Hoxhes edhe per akte shume me te vogla te kesaj natyre njerzit jane denuar me vdekje.

Por keshtu e kane keta titistet shqipfoles, te cilet edhe per gabimet e veta te drejtperdrejta, edhe per krimet e shemtuara qe i bejne vet, siq jane p.sh. gabimet dhe krimet qe i bene i preferuari i tyre, dhendrri i Serbise Sali Berisha, ata perseri e akuzojne Enver Hoxhen, pa ēka se ai ka vdekur para 30 vitesh.

gjarperi
02.06.2011, 11:20:48
Belle, po mos te kishte qene ajo gruaja e Kryetarit te Bashkise se Kavajes, bashki e cila per 20 vite me radhe ishte bastion Sali Berishes, une edhe mund te mos kisha dyshuar se pas kesaj vepre fshihet politika.

Mirepo per vet faktin se kjo i ndodhi nje gruaje te nje njeriu qe pas 20 vitesh e theu mitin e Sali Berishes ne Kavaje, atehere mbetet shume per te dyshuar se kjo ishte nje hakmarrje e ndyre politike.

Une kurr nuk uroj qe ti ndodh dikuj tjeter nje gje tragjedi e tille.
Mirepo, pa mendo ti Belle sikur kjo gje ti kishte ndodhur grause se Sali Berishes, apo gruas se Lulzim Bashes, i cili ne Tirane eshte sfidanti i Edi Rames per Kryetar Bashkie, apo Kryetarit te Bashkise se Shkodres, valle ēfare do kishin thene "demokratet" e Shqiperise dhe titistet (rugovistet) shqipfoles te Kosoves?!

Nuk e dij se si medon ti Belle, por une jam i bindur se po tu ndodhte atyre ajo tragjedi kamikazet e Berishes do te dilnin qysh dje neper rruget e Tiranes dhe gjithe Shqiperise, duke djegur e shkatrruar gjithēka u kishte dalur perpara, ashtu siq kane bere p.sh. me rastin e vrasjes se Azem Hajdarit, pa ēka se Berisha e dinte shume mire se kush e kishte vrare, pra e dinte se e kishin vrare budigardet e tij, te cilet edhe jane denuar per vrasjen e Azemit.
Ndersa titistet (rugovistet) shqipfoles te Kosoves do ta zhvillonin nje propagande shume te ndyre kunder kundershtareve te tyre politik, ashtu siq kane bere pas vrasjeve enigmatike qe kane ndodhur ne Kosoven e pasluftes, duke i akuzuar pa kurrfare provash.

Kjo eshte Balle ajo qe mua me shtyri te shkruaj per Qeverine kriminale te Sali Fazlliēit, per hajnat, kriminelet e banditet, te cilet Shqiperine e kane kthyer ne nje vend ku krimi, dhuna e vrasjet jane bere te zakonshme.

Megjithate une kam bindje se kundershtaret politik te Sali Berishes nuk do ta keqperdorin kete rast tragjik te gruas se Kryetarit socialist te Bashkise se Kavajes, por do tu kerkojne organeve shtetrore te zbulojne e arrestojne kriminelet, e te zbardhet deri ne fund edhe motivi i kesaj vepre makabre.

Megjithe dyshimet e mija dhe te shumkujt per motivin politik dhe kriminelet e mundshem, megjithate ka mundesi qe kete veper shume te ulte, e jashte ēdo parametri njerzor, ta kane bere njerz me motive hakmarrese ndaj familjes se Kryetarit te Bashkise se Kavajes, por jashte interesave dhe inateve e hakmarrjeve politike.

Uroj qe te jet kjo e fundi, pra kjo ngjarje tragjike te mos kete motive politike.

Shpetimi

P.s.
Ja Belle, lexoje postimin e mesiperm te kondites se zeze, e cila ne njeren ane e denon aktin e dhunes se padegjuar ndonjehere ne trojet shqiptare, por nuk i rrine bytha rehat pa e akuzuar Edi Ramen si orkestrues te ketij akti barbar, e shkon edhe me larg, duke e akuzuar edhe Enver Hoxhen, kur dihet se ne kohen e Enver Hoxhes edhe per akte shume me te vogla te kesaj natyre njerzit jane denuar me vdekje.

Por keshtu e kane keta titistet shqipfoles, te cilet edhe per gabimet e veta te drejtperdrejta, edhe per krimet e shemtuara qe i bejne vet, siq jane p.sh. gabimet dhe krimet qe i bene i preferuari i tyre, dhendrri i Serbise Sali Berisha, ata perseri e akuzojne Enver Hoxhen, pa ēka se ai ka vdekur para 30 vitesh.

Te pershendes Shpetim, edhe une e denoj kete ngjarje makaber, edhe te gjitha ngjarjet tjera kriminale, por nuk ju kuptoj juve pse e sellni kete teme ketu, e dyta ju e denoni konditen qe e lidhe kete ngjarje me politik, por ne te njejten forme veproni edhe ju, prandaj duhet te jeni i sinqer, qe per te njejten veper e denoni dikent, kurse vetes i epni te drejt, por te kisha preferuar lereni kete muhabet, sepse nuk keni force qe ta rreconi qeverin e Berishes, sepse ate munde ta rrecon vetem vota e popullit, e jo ne neper internet kafe.

kondita
02.06.2011, 12:35:15
Ja pra perse une i jap te drejte vetes time kur theme se Enver Xhixha ishte e keqja e Kombit Shqiptar.........
----------------

- Kohėt e fundit flitet gjithmonė e mė shpesh pėr kėtė militantizėm qė dėmton interesat e Shqipėrisė. A mund tė na thoni diēka mė tepėr ?

Ismail Kadare: Natyrisht. Mendoj se rrėnjėt e sė keqes lidhen me njė problem tė vjetėr, atė tė pėrēarjes. S’jemi vetėm ne qė vuajmė prej saj, por , siē i thonė fjalės, secili shikon ku pikon pullazi i vet. Mendoj se sėmundja e pėrēarjes u rishfaq me forcė atė fillim gushti tė vitit 1943, kur nė shtabin komunist shqiptar erdhi lajmi se njė marrėveshje madhore ishte arritur. Ishte fjala pėr njė pajtim ndėrshqiptar, pėr luftė tė pėrbashkėt kundėr fashizmit tė dy forcave kryesore politike. Siē tregojnė dėshmitarėt e shumtė, ky lajm i madh, qė do tė duhej tė ndryshonte historinė shqiptare, u prit sikur tė ishte lajmi mė i zi nė botė. I dėrguari jugosllav, Miladin Popoviēi, pas britmave dhe sharjeve nė serbisht dhe shqip, pėr njė turp historik, pasojat e tė cilit i vuajmė ende sot, e detyroi palėn komuniste tė prishte marrėveshjen e pajtimit dhe ta zėvendėsonte me njė tjetėr pakt, njė tjetėr program, atė tė urrejtjes midis shqiptarėve.

Shpejtimi
02.06.2011, 15:17:03
Pasi dje sillte lajme nga gazetat shoku Shpetim per aktin
barbar qe i kishte ndodhe nje gruaje ne Shqiperi vetem sa per te kriminalizua krahun politik qe ky e lufton.Kishte me
qen mire per shokun ne fjale te sjelle lajmet e sotit se cfare
shkruajne per te njejten grua!?Nga ky kend le te vlersoje
vetveten secili se per cfare "demokracie" po mundohen te
flasin te tillet.Qe moti shoku Shpetim e luan rrolin e telallit
te lajmeve ditore nga shtypi ditor i se majtes.Ky Shpetimi
e ka bere kete forum me teper vend per te lexua shtypin
patologjen e te se majtes se sa kontribon me mendimet e
veta.Ky fare postjeri i keq i gazetave qe nxisin urrejtje,
percarje e thrrasin per te zeza nuk ka te ndalur.Per sot
i mbetet te pushoje se eshte lodhur dje nga gullmi duke
vesh me te zeza gjithqka cfare frymon e haperon ne
rruzullin shqipetare.Ku me dite ndoshta sot shkep barot!?
Te bijet dhe bijat e "nenes parti jane te pa lodhur".

Shpetimi
02.06.2011, 15:38:05
Te pershendes Shpetim, edhe une e denoj kete ngjarje makaber, edhe te gjitha ngjarjet tjera kriminale, por nuk ju kuptoj juve pse e sellni kete teme ketu, e dyta ju e denoni konditen qe e lidhe kete ngjarje me politik, por ne te njejten forme veproni edhe ju, prandaj duhet te jeni i sinqer, qe per te njejten veper e denoni dikent, kurse vetes i epni te drejt, por te kisha preferuar lereni kete muhabet, sepse nuk keni force qe ta rreconi qeverin e Berishes, sepse ate munde ta rrecon vetem vota e popullit, e jo ne neper internet kafe.

gjarper, kur e lexova informaten per kete ngjarje tragjike qe i kishte ndodhur gruas se Kryetarit te Bashkise se Kavajes, perveē keqardhjes se madhe qe ndjeva per fatkeqesine e nje femre shqiptare, gjeja e pare qe me shkoj ne mendje ishte fakti se pse pikerishte Kryetarit te Kavajes i ka ndodhur nje fatkeqesi e tille, kur dihet se fitorja e PS-se ne Kavaje ishte nje senzacion edhe per vet PS-ne.

Ne tanime sikur jemi imunizuar me tragjete dhe vrasjet enigmatike qe ju ndodhin opozitareve ne Shqiperi, siq eshte p.sh. vrasja e Deputetit te PS-se Xhindi, vrasja e nje kryetari te nje komuneje ne Rrethin e Shkodres, vrasja e deshmitarit te Tragjedise se Gerdecit Trebicka, dhe ne fund edhe vrasja e 4 demonstrueseve te 21 janarit 2011, prandaj dhe nuk na bejne shume pershtypje edhe mos-zbulimi nga ana e organeve te ndjekjes, dhe mos-ndeshkueshmeria nga ana e organeve gjyqesore e krimineleve per keto vrasje te shumta.

gjarper, se cila eshte e verteta lidhur me ngjarjen tronditese te gruas se Kryetarit te Bashkise se Kavajes une nuk e dij.
Por se policia e shtetit, pastaj edhe Prokuroria, jane shume konfuze dhe te papergjegjeshme, kjo mund te vertetohet nga qendrimet e tyre kontradiktore, te cilat lene shume per te dyshuar se edhe pushteti (Qeveria) e Sali Berishes ka gisht ne kete katrahure.

Une edhe ne postimin tim te mesiperm kam thene se ka mundesi qe fare te mos jet politika e involvuar ne kete ngjarje, por siq e thash edhe me larte kjo ngjarje e rende kishte nje afekte shume te madh tek une, ēka me detyroj te shpreh dhembjen time edhe ne kete forum, kuptohet duke e fajsuar klasen politike qe e solli nje situate te tille pasigurie, kaosi e humbje morali ne mase te madhe ne popull.

Ketu me poshte po e sjell nje informacion qe e lexova ne gazeten Shekulli, ku shihet kjarte se Policia dhe Prokuroria, ne vend qe te skjarojne rastin, ato vetem sa e ngatrrojne me teper, duke dalur brenda pak oresh me qendrime krejte kontradiktore me njera tjetren, por edhe me vet-vehten.

Shpetimi
************************************************** **********
Dashamir Biēaku / Flamur Vezaj / Lindita Ēela

- Prokuroria: Tė hapura tė gjitha pistat.

- Policia: Abort i vullnetshėm

TIRANĖ - Dita e djeshme ka zbardhur lajmin mė horror qė ėshtė dėgjuar ndonjėherė nė Shqipėri, ku bashkėshortja e kryetarit tė sapozgjedhur tė Bashkisė sė Kavajės znj.Griselda Roshi (Zaimi) shtatzėnė nė muajin e nėntė ka denoncuar rrėmbimin e saj, detyrimin pėr tė lindur fėmijėn me dhunė dhe zhdukjen e foshnjės. Por, nė orėt e vona tė natės sė mbrėmshme, burimet zyrtare tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit, shprehėn rezerva pėr kėtė denoncim tė bashkėshortes sė Elvis Roshit, i cili prej disa ditėsh ndodhej pėr njė vizitė familjare nė Itali.
************************************************** ****
Policia: 27-vjeēarja s'ka qenė kurrė shtatzėnė, ka mashtruar familjarėt

Policia e Tiranės nė deklaratėn e saj pėr shtyp ka zbardhur atė qė fillimisht u quajt "pengmarrja" e 27-vjeēares Griselda Roshi. Sipas policisė, e cila nė bashkėpunim me Prokurorinė e Krimeve tė Rėnda kishte ngritur dy grupe hetimore, Griselda Roshi nuk ka qenė asnjėherė shtatzėnė.

************************************************** ****************

Griselda Roshi ka mbėrritur rreth orės 12:20 nė Prokurorinė e Krimeve tė Rėnda, ku po merret nė pyetje nė lidhje me deklaratat pėr rrėmbimin e saj dy ditė mė parė. Sipas burimeve jozyrtare, nga hetimet e kryera, Prokuroria hedh dyshime mbi shtatzėninė e gruas nė momentin qė ajo pretendon se ėshtė rrėmbyer. N.q.s. dyshimet e institucionit tė akuzės vėrtetohen, Griselda rrezikon tė kthehet nga akuzuese nė tė akuzuar pėr kallėzim tė rremė. Ndėrkohė, mister mbetet fati i foshnjės sė gruas 27-vjeēare.
************************************************** *****************
Ēėshtja "Griselda", Prokuroria hedh poshtė pistėn e rrėmbimit

Prokuroria e Krimeve tė Rėnda ka hedhur poshtė pistėn e rrėmbimit tė bashkėshortes sė kryebashkiakut tė Kavajės. Sipas njoftimit zyrtar tė Prokurorisė, pas hetimeve tė kryera rezulton se nuk ka elementė qė tė vėrtetojnė pengmarrjen e Griseldės.

"Hetimet dhe analiza konkulduan se nuk ka elementė qė vėtetetojnė pengmarrjen e shtetases Griselda Roshi", thuhet nė njoftimin zyrtar tė Prokurorisė.
************************************************** ***********
Misteri i Griseldės, Instituti i Mjekėsisė Ligjore nis ekspertimin

Griselda Roshi, bashkėshortja e kryetarit tė ri tė Bashkisė sė Kavajės, e cila u rrėmbye dhe u torturua nė mėnyrė macabre nga persona tė panjohur dy ditė mė parė, ėshtė paraqitur sot nė Institutin e Mjekėsisė Ligjore nė Tiranė. Gruaja 28-vjeēare do t'i nėnshtrohet njė ekspertize, e cila pritet tė hedhė dritė mbi lindjen e fėmijės sė saj, fati i tė cilit nuk dihet akoma.

27-vjeēarja ėshtė paraqitur rreth orės 9:30 nė ambientet e Institutit tė Mjekėsisė Ligjore, e shoqėruar nga forca tė policisė dhe familjarė tė saj.

Griselda Roshi denoncoi njė ditė mė parė se persona tė armatosur e kishin rrėmbyer nė zonėn e Komunės sė Parisit nė kryeqytet dhe mė pas e kishin dėrguar nė njė vend tė panjohur pėr tė, ku mė pas i ishte hequr fėmija qė do tė sillte nė jetė pak ditė mė vonė.
************************************************** *********
Dėshmia

"Kisha disa ditė qė kisha vajt nė banesėn e prindėrve qė ndodhet nė rrugėn "Qemal Stafa". Nga pasditja e ditės sė djeshme (tė martė) kisha lėnė njė takim me njė shoqen time tek qendra tregtare "Kristal" ku do tė shikoja edhe pėr ndonjė rrobė pėr bebin, pasi prisja dita ditės qė tė lindja. Atje kam takuar nė lokal edhe kunatin (vėllain e Elvis Roshit) dhe mikeshėn time ku edhe kemi pirė kafe. Aty nga ora 19:00 ėshtė larguar kunati nga lokali. Para se tė largohet mė tha qė tė mė dėrgonte nė banesėn e prindėrve ku banoja, por, i kėrkova tė shkonte pasi do ikja vetė me taksi pasi tė rrija edhe pak me shoqen.

Pas 15 minutave jam ngritur sė bashku me shoqen dhe kam dal te taksitė pėr tė ikur nė shtėpi. Aty ėshtė afruar njė makinė e tipit "Fuoristrdė" me xhama tė errėta dhe kanė zbritur tre persona trup mėdhenj dhe mė kanė kapur pėr krahu duke mė futur nė makinė. Nuk kishin maska dhe nuk jam nė gjendje tė jap detaje tė fizikut tė tyre. Nė makinė mė kanė ulur kokėn dhe mė kanė zbritur nė njė shtėpi qė ndodhej afėr njė pyll diku nė autostradė, tė rrethit tė Komunės Kashar.

Aty nė njė dhomė mė kanė futur ku ndodhej njė grua dhe mė kanė shtrirė nė njė tavolinė. Aty me anė tė dhunės psikike dhe presionit mė kanė dhėnė njė serum nė krah, ku kam humbur vetėdijen dhe kur jam zgjuar nuk e kisha bebin nė barkė. Pėr shkak tė hemorragjisė qė kisha mė kanė ndėrruar edhe rrobat dhe bebin nuk e kam parė. Mė kanė hipur sėrish nė po tė njėjtėn makinė dhe mė kanė zbritur pak metra nga shtėpia e burrit nė Kavajė.

Jam zvarritur me aq mundėsi qė kisha dhe jam afruar derės kryesore, ku kam lajmėruar njerėzit e burrit dhe mė pas policinė. Nuk mbaj mend vendin ku mė kanė dėrguar dhe as pėrshkrimin fizikė tė tyre"-mėsohet se ka thėnė ndėr tė tjera 27 vjeēarja Griselda Roshi para hetuesve tė policisė dhe prokurorisė.

Shpetimi
02.06.2011, 15:55:44
Ē'ėshtė ky tmerr?

Sot jemi tė gjithė tė pafuqishėm tė ngushėllojmė familjen Rroshi pėr atė qė ka ndodhur, njėsoj si disa javė mė parė kur ishim tė pafuqishėm tė besonim se ai do tė mundte nė zgjedhje Sali Berishėn nė qytetin qė po e mban nė politikė pėr 20 vite.


Tipologjia e kėtij krimi ėshtė ndoshta mė makabrja qė ka ndodhur nė historinė e kėtij vendi. Ai mbart brenda njė urrejtje tė fortė, njė barbari tė madhe dhe njė guxim qė ta jep vetėm njė regjim ku krimet nuk ndėshkohen. Nėse ky ėshtė njė krim po shkojmė fillimisht nė versionin mė tė butė, nė atė qė krimi mund tė ketė ndodhur pėr arsye tė hakmarrjeve personale.


Njė operacion i tillė kriminal do shumė organizim. Ai kėrkon siguri nga policia, logjistikė nga sistemi shėndetėsor, dhe mbi tė gjitha qetėsinė e vrasėsve. I kanė pasur tė tria. Nėse ky ėshtė njė krim nuk do tė kryhej kurrė, nėse nuk do tė kishim kėtė politikė qė kemi ndaj krimit. Nė Shqipėri ėshtė inkurajuar njė sistem pervers i ndėshkimit, i cili bazohet tek kontributi i gjithsecilit qė ka dėshirė tė bėjė njė krim, mjafton qė atė ta bėjė ndaj kundėrshtarėve politikė tė qeverisė.


Kjo ėshtė politika qė ka prodhuar dje atė krim, nėse jemi nė kushtet e njė krimi ordiner, pa prapavijė politike. Kjo ėshtė politika qė mban nė terror ēdo opozitar, ēdo kritik tė qeverisė. Leksioni pėr tė gjithė kėtė kategori ėshtė i qartė, vrasėsit dhe dhunuesit e tyre nuk do tė gjenden kurrė. Ky ėshtė njė sistem makthi dhe frike qė Berisha e ka pėrsosur si sistem ndėshkimi ndaj kundėrshtarėve tė vet nė kėtė vend.


Ėshtė pra njė sistem qė vetėfunksionon, qė vetėfrymėzohet dhe bėhet agresiv duke pasur tė sigurt mosndėshkueshmėrinė. Asnjė diktaturė e pėrsosur nuk ka krijuar ndonjė sistem kaq tė pėrsosur ndėshkimi se sistemi i makthit pėr jetėn ku ka futur Sali Berisha kundėrshtarėt e vet. Me shembujt e gjallė tė mosndėshkimit tė asnjė prej vrasėsve dhe asnjė prej dhunuesve tė vet, ai ia ka dalė tė ketė patentėn e kėtij sistemi.


Diktaturat politike kanė pasur ligje kriminale, qė ta bėnin tė qartė fundin. Demokracitė e zhvilluara kanė sistem ligjor tė tillė qė ta bėjnė tė qartė sigurinė e jetės tėnde dhe tė drejtave tė tua. Sisteme mafioze si ky i yni janė mė tė kėqijtė se kėtu ka vetėm njė gjė tė sigurt, siguria qė krimi nuk ndėshkohet kur kryhet mbi kundėrshtarėt e Berishės.


Ky ėshtė thelbi i pistė i Sali Berishės, burracakėria e tij, pabesia dhe ligėsia ndaj kundėrshtarėve dhe mbi tė gjitha ndjenja e pėshtirė e tė kėnaqurit me fatin e zi tė kundėrshtarėve tė vet. Nė Kavajė thonė qė Elvis Rroshi ėshtė kėrcėnuar disa ditė mė parė. Ėshtė kėrcėnuar me jetė nė emėr tė asaj qė ai ka bėrė politikisht.


Mos ndodhtė qė ky tmerr i djeshėm mbi familjen e tij ka ardhur nga shkaku i fitores sė tij historike nė Kavajė. Nuk duam ta besojmė asnjė sekondė kėtė. Tė shohim ēfarė do tė sjellė dita e sotme.
************************************************** ************

Ky reagim i nje komentuesi anonim (diēka ashtu si ne ne kete forum) mua mu duk shume i kompletuar, ndaj dhe e solla per ta lexuar edhe ketu.

Me kete reagim te ketij komenti anonim, te cilin une e mbeshtes plotesishte, une e nderpres te shkruaj me teper lidhur me kete ngjarje makabre.

Te shpresojme se kjo ngjarje te jete sajesė e vet gruas se Kryetarit te Bashkise se Kavajes, pa ēka se me kete "sajese" do te perfitonin poltikishte Sali Berisha dhe kamikazet e tij.

Shpetimi

Shpetimi
02.06.2011, 16:09:33
Njesoj sikurse ne Kosove, edhe ne Shqiperi Qeveria po i shet (thote se po i privatizon!) disa nga ndermarrjet shteterore shume fitimprurese, gje kjo shume e dyshimte.
Ne Kosove si ndermarrje shtetrore qe sjellin te ardhura me te shumta jane Aeropori, Posta dhe KEK-u, ndaj dhe Qeveria e Kosoves po nxitohet ti privatizoj sa eshte vet ne pushtet.

Gjithashtu edhe ne Shqiperi eshte e njejta situate, ku Sali Berisha ka premtuar se brenda nje afati te shkurter do ti privatizoj edhe 1280 ndermarrjet e fundit shtetrore, ne mesin e te cilave jane edhe Hidrocentralet.
KESH-in, Aeroportin "Nene Treza" dhe Alb-telekomin tanime i ka shitur e bere "rrush e kombulla", ndersa kane mbetur edhe hidrocentralet per ti shitur, me parate e te cilave do ti mbuloj humbjet qe kishte gjate fushates elektorale per ti blere dhjetra-mijera vota per Aleancen per Qytetarin, aleance qe fitoj kryesisht neper fshatra(!).

Shpetimi
__________________________________________________ ____________

"Kur ndryshoi mendje kreu i qeverisė pėr hidrocentralet?"

Ndryshimi kaq i beftė i qėndrimit tė qeverisė pėr tė shitur jo vetėm hidrocentralet si biznese, por dhe digat apo basen ėshtė fare i papritur kur vetė kryeministri Berisha ėshtė shprehur pėr tė kundėrtėn e atyre qė propozoi sot Ministria e Ekonomisė.
"Shqipėria do tė ketė pronė publike digat e mėdha, shkollat, spitalet, parqet kombėtare, tokat pa pronarė", pati deklaruar disa ditė mė parė Berisha.


E dyshimte ėshtė edhe arsyeja pse kėto katėr hidrocentrale, dhe me gjase edhe shumė tė tjerė pas tyre, po privatizohen nė kėtė mėnyrė. Tė dhėnat zyrtare tė Korporatės Elektro-energjetike Shqiptare tregojnė se katėr hidrocentralet qė qeveria po nxjerr nė shitje janė ata me normat mė tė larta tė fitimit. Sipas tė dhėnave qė janė paraqitur nė relacionin shoqėrues tė ligjit, kėta katėr hidrocentrale sė bashku me HEC-in e Lanabregasit, i cili do tė vazhdojė tė mbetet shtetėror japin rreth 6 pėr qind tė tė ardhurave totale te KESH, por ndėrkohė zėnė vetėm 2.9 pėr qind tė shpenzimeve tė saj.


Ky tregues dėshmon se normat e fitimit tek kėto hidrocentrale janė tė paktėn dy herė mė tė larta nga mesatarja e KESH, duke konfirmuar leverdishmėrinė e tyre tė lartė. Sė dyti, tė paktėn Shkopeti dhe Bistrica janė HEC-e qė vitet e fundit kanė marrė investime nga fondet e buxhetit dhe ndihmave nga qeveria gjermane. Kjo do tė thotė se privatėt qė do i blejnė ato nuk kanė nevojė tė shpenzojnė para pėr investime, por do tė kenė njė fitim tė garantuar.


Sė treti biznesi i hidrocentraleve nė vetvete ėshtė specifik pasi menaxhimi i tyre ėshtė thellėsisht teknik, ndaj dhe kalimi i tyre tek privatėt nuk sjell pėrmirėsime ne menaxhim, eficence apo ulje korrupsioni, siē mund tė ishte nė njė ndėrmarrje tjetėr publike. Tė tre kėto argumente ngrenė pikėpyetje, nėse ėshtė privatizimi i kėtyre hidrocentraleve njė hap nė drejtimin e duhur, apo thjesht po diktohet nga nevojat e buxhetit dhe qeverisė pėr para. Nėse do tė jetė e vėrtetė arsyeja e dytė, atėherė shitja e tė ardhmes se shqiptarėve po bėhet vetėm pėr njė vit mandat qeverie.

Kruja
02.06.2011, 16:58:53
Ma mori mendja se ishte e mjaftueshme debati rreth kesaj teme, e cila ka nje titull te paqendrueshem!
Sikur ne Shqiperi te ishin disa nacionalitete te ndryshme te cilat do te mundoheshin ta marrin pushtetin ne emen te nacionalitetit apo kombit te ndryshem, kishte me qen me vend titulli i kesaj tem. Mirepo ne Shqiperi gjithnje ka qen vetem nje Qeveri dhe ajo eshte quajtur QEVERIA SHQIPTARE, e qka nese bjen QEVERIA SHQPTARE, kush do vi ne pushtet, ndonje qeveri greke, ruse, qineze, kubaneze apo PARTIA E PUNES ne krye me Krujen, birin e xhixha Enverit?!!!

Ndrro tem zoteri Kruja, nga se Populli nuk e ka dasht dhe nuk e don Enver Hoxhe fare, ate e ka bere dashuri nga frika dhe diktatura, andaj keto prralla shko tregoja Krujes dhe disa ish klyshve te Enverit qe i sherbyen me besnikeri nga frika dhe asgje tjeter.

Pyetjen se Perse kjo teme eshte titulluar "A po bie Qeveria Shqiptare?" beja personit qe e ka hapur temen. Kjo e para.

E dyta, demokracia nuk eshte atribut i nje 'udheheqesi' aq me pak i nje genjeshtari dhe horri si sali berisha prandaj t'a solla Modelin e Udheheqesit qe shqiptaret i nderojne dhe historia i vlereson.

E trete, ti nuk je nga ato qe te kesh kapacitet te vleresosh Enver Hoxhen. Brezat dhe Historia flasin me gjuhe krejt tjeter per burrat e shtetit si Enver Hoxha. Prandaj laje mire gojen kur t'ja permendesh emrin.

E katerta dhe e fundit, populli dhe historia vleresojne veprat dhe jo brockullat. Krahasoni dy Shqiperite: 20 vjet pas Luftes se Dyte Boterore Qeveria Shqiptare e kohes kishte investuar ne te gjitha fushat e jetes duke ngritur fabrika, kombinate, rrjet komunikacioni, hidrocentrale gjigande, bujqesi te perparuar, sistem arsimor dhe shendetesor, ushteri etj. Shikoni sot Shqiperine: 20 vjet pas doreheqies se Qeverise Komuniste te Ramiz Alise 'qeverite' e tranzicionit nuk kane bere asgje nga DETYRAT E SHTEPISE QE KA NJE QEVERI, dmth PUNESIM, INVESTIME, ARESIM, SHENDETESI. Perkundrazi, keto 'qeveri' kane marre borxhe dhe i kane VJEDHUR ato para duke j'a lene faturen brezave qe vijne. Po shesin hidrocentralet qe ndertoi qeveria e Enver Hoxhes, dhe shkaterruan cdo gje. Pra u be krejt e kunderta, u shthur ekonomia, shoqeria, rendi, aresimi dhe shendetesia. Cdo GJE SHKOI KUTURU!

Prandaj lajeni mire e mire gojen kur permendni Enver Hoxhen sepse ai mbetet nje nga figurat me te medha historike te Shqiperise. Dhe duke qene se ne shqiptaret te paket i kemi figura historike te permasave te Enver Hoxhes eshte anti-shqiptare qe te denigrohen me genjeshtra te tilla figura qe frymezojne brezat e ardheshem per PUNE.

kondita
02.06.2011, 18:34:22
Pyetjen se Perse kjo teme eshte titulluar "A po bie Qeveria Shqiptare?" beja personit qe e ka hapur temen. Kjo e para.

E dyta, demokracia nuk eshte atribut i nje 'udheheqesi' aq me pak i nje genjeshtari dhe horri si sali berisha prandaj t'a solla Modelin e Udheheqesit qe shqiptaret i nderojne dhe historia i vlereson.

E trete, ti nuk je nga ato qe te kesh kapacitet te vleresosh Enver Hoxhen. Brezat dhe Historia flasin me gjuhe krejt tjeter per burrat e shtetit si Enver Hoxha. Prandaj laje mire gojen kur t'ja permendesh emrin.

E katerta dhe e fundit, populli dhe historia vleresojne veprat dhe jo brockullat. Krahasoni dy Shqiperite: 20 vjet pas Luftes se Dyte Boterore Qeveria Shqiptare e kohes kishte investuar ne te gjitha fushat e jetes duke ngritur fabrika, kombinate, rrjet komunikacioni, hidrocentrale gjigande, bujqesi te perparuar, sistem arsimor dhe shendetesor, ushteri etj. Shikoni sot Shqiperine: 20 vjet pas doreheqies se Qeverise Komuniste te Ramiz Alise 'qeverite' e tranzicionit nuk kane bere asgje nga DETYRAT E SHTEPISE QE KA NJE QEVERI, dmth PUNESIM, INVESTIME, ARESIM, SHENDETESI. Perkundrazi, keto 'qeveri' kane marre borxhe dhe i kane VJEDHUR ato para duke j'a lene faturen brezave qe vijne. Po shesin hidrocentralet qe ndertoi qeveria e Enver Hoxhes, dhe shkaterruan cdo gje. Pra u be krejt e kunderta, u shthur ekonomia, shoqeria, rendi, aresimi dhe shendetesia. Cdo GJE SHKOI KUTURU!

Prandaj lajeni mire e mire gojen kur permendni Enver Hoxhen sepse ai mbetet nje nga figurat me te medha historike te Shqiperise. Dhe duke qene se ne shqiptaret te paket i kemi figura historike te permasave te Enver Hoxhes eshte anti-shqiptare qe te denigrohen me genjeshtra te tilla figura qe frymezojne brezat e ardheshem per PUNE.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

kondita
02.06.2011, 18:44:01
Ē'ėshtė ky tmerr?

Sot jemi tė gjithė tė pafuqishėm tė ngushėllojmė familjen Rroshi pėr atė qė ka ndodhur, njėsoj si disa javė mė parė kur ishim tė pafuqishėm tė besonim se ai do tė mundte nė zgjedhje Sali Berishėn nė qytetin qė po e mban nė politikė pėr 20 vite.


Tipologjia e kėtij krimi ėshtė ndoshta mė makabrja qė ka ndodhur nė historinė e kėtij vendi. Ai mbart brenda njė urrejtje tė fortė, njė barbari tė madhe dhe njė guxim qė ta jep vetėm njė regjim ku krimet nuk ndėshkohen. Nėse ky ėshtė njė krim po shkojmė fillimisht nė versionin mė tė butė, nė atė qė krimi mund tė ketė ndodhur pėr arsye tė hakmarrjeve personale.


Njė operacion i tillė kriminal do shumė organizim. Ai kėrkon siguri nga policia, logjistikė nga sistemi shėndetėsor, dhe mbi tė gjitha qetėsinė e vrasėsve. I kanė pasur tė tria. Nėse ky ėshtė njė krim nuk do tė kryhej kurrė, nėse nuk do tė kishim kėtė politikė qė kemi ndaj krimit. Nė Shqipėri ėshtė inkurajuar njė sistem pervers i ndėshkimit, i cili bazohet tek kontributi i gjithsecilit qė ka dėshirė tė bėjė njė krim, mjafton qė atė ta bėjė ndaj kundėrshtarėve politikė tė qeverisė.


Kjo ėshtė politika qė ka prodhuar dje atė krim, nėse jemi nė kushtet e njė krimi ordiner, pa prapavijė politike. Kjo ėshtė politika qė mban nė terror ēdo opozitar, ēdo kritik tė qeverisė. Leksioni pėr tė gjithė kėtė kategori ėshtė i qartė, vrasėsit dhe dhunuesit e tyre nuk do tė gjenden kurrė. Ky ėshtė njė sistem makthi dhe frike qė Berisha e ka pėrsosur si sistem ndėshkimi ndaj kundėrshtarėve tė vet nė kėtė vend.


Ėshtė pra njė sistem qė vetėfunksionon, qė vetėfrymėzohet dhe bėhet agresiv duke pasur tė sigurt mosndėshkueshmėrinė. Asnjė diktaturė e pėrsosur nuk ka krijuar ndonjė sistem kaq tė pėrsosur ndėshkimi se sistemi i makthit pėr jetėn ku ka futur Sali Berisha kundėrshtarėt e vet. Me shembujt e gjallė tė mosndėshkimit tė asnjė prej vrasėsve dhe asnjė prej dhunuesve tė vet, ai ia ka dalė tė ketė patentėn e kėtij sistemi.


Diktaturat politike kanė pasur ligje kriminale, qė ta bėnin tė qartė fundin. Demokracitė e zhvilluara kanė sistem ligjor tė tillė qė ta bėjnė tė qartė sigurinė e jetės tėnde dhe tė drejtave tė tua. Sisteme mafioze si ky i yni janė mė tė kėqijtė se kėtu ka vetėm njė gjė tė sigurt, siguria qė krimi nuk ndėshkohet kur kryhet mbi kundėrshtarėt e Berishės.


Ky ėshtė thelbi i pistė i Sali Berishės, burracakėria e tij, pabesia dhe ligėsia ndaj kundėrshtarėve dhe mbi tė gjitha ndjenja e pėshtirė e tė kėnaqurit me fatin e zi tė kundėrshtarėve tė vet. Nė Kavajė thonė qė Elvis Rroshi ėshtė kėrcėnuar disa ditė mė parė. Ėshtė kėrcėnuar me jetė nė emėr tė asaj qė ai ka bėrė politikisht.


Mos ndodhtė qė ky tmerr i djeshėm mbi familjen e tij ka ardhur nga shkaku i fitores sė tij historike nė Kavajė. Nuk duam ta besojmė asnjė sekondė kėtė. Tė shohim ēfarė do tė sjellė dita e sotme.
************************************************** ************

Ky reagim i nje komentuesi anonim (diēka ashtu si ne ne kete forum) mua mu duk shume i kompletuar, ndaj dhe e solla per ta lexuar edhe ketu.

Me kete reagim te ketij komenti anonim, te cilin une e mbeshtes plotesishte, une e nderpres te shkruaj me teper lidhur me kete ngjarje makabre.

Te shpresojme se kjo ngjarje te jete sajesė e vet gruas se Kryetarit te Bashkise se Kavajes, pa ēka se me kete "sajese" do te perfitonin poltikishte Sali Berisha dhe kamikazet e tij.

Shpetimi

z.Shpetimi, postimi me lart desha ta adresoj pikerit ty, e jo Krujes, por qe u ngatrrua!

Tani nuk me ka mbet asgje tjeter z.Shpetimi perveq te keshilloj edhe ty personalisht qe te shkoni ke nje gjinekolog psikiater dhe te kontrolloheni nga sipas propogandes suaj po del se edhe ju keni mbet shtatzene dhe ju sigurisht keni shkuar ne muajin e njimbdhjet!!! Keshtu thoni plakat per grat qe i harronin ndoshta ditet e thoshin qe sigurisht i paskan par pelat duke u eth! Edhe ju z.Shpetimi sigurisht qe paskeni par pelat ander rreth rastit te gruas se Rroshit, apo andrrat ju kan mbet nga xhixha Enver prej trishtimit dhe tani po sillni lajme andrrash, keshtu qe kishte me qen mire te shkoni ke nje psikiater dhe te sheroheni, nga se na keni shashtrise me kete lajme, sa qe kur te lexoja trupi mu dridhte nga ky lajm trishtues dhe isha ne gjendje ta denoj edhe qoft ky ma i "preferuari" juaj Sali Berishen!!!

Pra keshtu dini ju krahi enverist dhe te propagandoni dhe ta ngritni ne kembe te terin nje shtet po edhe me gjere nje kombe me deklarata false.

Tani nga une e keni nje karton te kuq dhe je i palexueshem dhe i pa besueshem ketu e tutje, nga se te kam vu ne defterin e te qemdnurve dhe me kaq ketu e ketej, qfar do qe te shkruash nuk do ti ve karar e kandar.

kondita
02.06.2011, 19:18:21
Ja shpetimave po ua vizatoj edhe njeher!

Griselda Rroshi: Nuk isha shtatzėnė. Sajova gjithēka
Policia jep detaje mbi hetimet e kryera rreth ngjarjes qė ēuditi opinionin publik, duke nxjerrė pėrfundimin se gjithēka ishte e sajuar dhe njė mashtrim i vėrtetė
Bashkėshortja e kryebashkiakut tė Kavajės, Griselda Roshi pranon se dėshmia e saj pėr rrėmbim ka qenė e rremė. Njė gjė tė tillė ajo e ka pranuar par prokurorėve tė Gjykatės sė Krimeve tė Rėnda. 28-vjeēarja e shoqėruar nga njė psikologe ka sqaruar ngjarjen e cila nė fakt si pėrfundim ka rezultuar se ka qenė gjithēka e sajuar prej saj. Ajo ka sqaruar se nuk ėshtė rrėmbyer dhe se nuk ka qenė asnjėherė shtatzėnė.

Policia: Gruaja e kryebashkiakut tė Kavajės, nuk ishte shtatzanė

Njė fakt tė tillė e konfirmoi zyrtarisht pak mė parė Policia e Tiranės, sipas tė cilės, nuk ėshtė aspak e vėrtetė dėshmia e dhėnė nga gruaja e kryebashkiakut tė Kavajės se qenka detyruar tė lindė me zor fėmijėn e saj nga persona qė e rrėmbyen.

Dhe kjo pasi, ai nė tė vėrtetė nuk ka ekzistuar fare.

"Janė identifikuar dhe pyetur personat qė janė takuar me shtetasen Griselda Zajmi, ku nga deklarimi i shoqes sė saj, me iniciale J.T, tregon se ka pirė kafe me Griseldėn tek ambjenet e lokalit tė Qendrės Kristal, ku kanė qėndruar deri rreth orės 19.00’.

Mė pas kėto, shtetase kanė dalė nga kjo qendėr dhe pėrpara saj, Griselda ka hipur nė njė taksi duke i thėnė shoqes qė do tė shkonte nė shtėpi.

Shtetasja J.T deklaron se Griselda dukej shtatzėnė pranė muajit tė lindjes", thuhet nė deklaratėn e policisė.

Mė pas, ajo shton se nė pyetje janė marrė edhe mjekėt e klinikės private, ku ėshtė paraqitur zonja e parė e Kavajės dhe ankohej pėr tė vjella dhe diarre, e se ka rezultuar qė kjo shtetase nė dukje nuk ishte shtatzanė dhe nuk patur ankesa nė lidhje me shtatzaninė.

Ndėrkaq, policia sqaroi mė tej se ka sekuestruar nė cilėsinė e provės materiale tė gjitha pamjet filmike tė regjistruara tek Qendra Kristal si dhe i ēdo ambienti tjetėr biznesi i pajisur me kamera pėrgjatė rrugės “Komuna e Parisit” ...

Ekpertiza: Griselda Rroshi nuk ka qėnė shtatėzėnė

Ekspertiza mjeko-ligjore arrin nė rezultatin se Griselda Rroshi muk ka qenė shtatėzėnė. Pas ekzaminimeve tė bėra pranė Institutit tė mjekėsisė ligjore, ekspertėt mjekoligjor,gjinekologėt dhe psikologėt kanė vėrejtuar se Griselda Rroshi nuk ka pasur shenja tė njė aborti tė bėrė ditėt e fundit.

Sipas informacioneve mendohet se aborti mund tė jetė realizuar kohė mė parė dhe Griselda ka pasur njė shtatėzani tė simuluar. Ekspertiza mjeko-ligjore ndaj Roshit ėshtė bėrė pas kėrkesės sė prokurorisė qė 28-vjeēares t`i bėhej ekspertiza pėr tė vėrtetuar mėnyrėn se si ajo kishte lindur fonjėn e saj.

Ekspertiza paraprake mjeko-ligjore pėrkon nė tė njėjtėn linjė me prokurorėt e ēėshtjes tė cilėt mė herėt hodhėn dyshime pė shtatėzaninė e 28-vjeēares. Ndėrkohė gruaja e kreut tė bashkisė sė Kavajes, Griselda Rroshi ėshtė marrė nė pyetje nga grupi hetimor, nė Prokurorinė e Krimeve tė Rėnda. Ajo do i nėnshtrohet njė seance pyetjesh pėr tė hedhur drite mbi vėrtetėsinė e ngjarjes, qė dyshohet se mund tė jetė njė inskenim i vetė gruas.

Mė herėt prokuroria hodhi poshtė pistėn e pretenduar nga 28-vjeēarja Rroshi pėr njė rrėmbim, pengmarrje dhe lindje tė dhunshme tė fėmijės sė saj pėr tė cilin ende nuk dihet asgjė. Griselda Roshi, bashkėshortja e kryebashkiakut tė Kavajės Elvis Roshi denoncoi dje nė polici se ėshtė rrėmbyer dhe mė pas ėshtė detyruar tė lindė forcėrisht fėmijėn e saj.

Prokuroria: Griselda Roshi nuk ėshtė rrėmbyer

Griselda Roshi nuk ėshtė rrėmbyer. Kėshtu ka deklaruar zyrtarisht Prokuroria e Pėrgjithshme, e cila i referohet hetimit tė deritanishėm tė Prokurorisė pėr Krime tė Rėnda dhe bashkėpunimit tė saj me Policinė e Shtetit.

Nė njoftimin zyrtar thuhet se pas regjistrimit tė denoncimit mė datėn 01.06.2011 pėr rrėmbenin e shtetases Griselda Roshi, realizuan njė sėrė veprimesh hetimore pėr verifikimin e rrethanave tė ngjarjes duke vlerėsuar dhe vetė sensibilitetin qė paraqet ky rast.

Nė bazė tė analizės tė veprimeve hetimore tė deritanishme, u arrit nė konkluzionin se nuk ka elementė qė tė vėrtetojnė rrethanat e pengmarrjes sė shtetases Griselda Roshi, ēfarė hedh poshtė pistėn e variantit tė rrėmbimit dhe marrjes peng tė fėmijės sė sapolindur.

Ndėrkohė, nga Prokuroria e Krimeve tė Rėnda, nė bashkėpunim me Policinė e Shtetit, po punohet pėr tė sqaruar mė tej arsyet dhe motivimin e denoncimit.

Shpetimi
02.06.2011, 19:44:43
Griselda Rroshi pranon: "Nuk isha shtatzėnė. Sajova gjithēka!"

Sipas informacioneve me te fundit, kjo sajese e gruas (e pakurorezuar) se Kryetarit te Bashkise se Kavajes eshte bere per te mbuluar para burrit dhe familjes se saj te genjeshtren se gjoja eshte shtatzene, dhe me kaq perfundon kjo "histori" e pazakont ne Shqiperi.

Kryetari i Kavajes me nje qytetari dhe sjellje shume njerzore ka bere falje publike per kete sajese te gruas (te pakurorezuar) se tij, me ēka edhe ai i jep fund spekulimeve te mundshme, siq ka ndodhur qe nga informacioni i pare lidhur me "rrembimin" e gruas se Kryetarit te Kavajes.

Shpetimi

Shpetimi
02.06.2011, 19:48:57
zonja kondita, lexoje se ēka kam thene ne postimet e mija te mesiperme, dhe aty do ta gjesh urimin tim te mos jet i vertete kjo ngjarje e pazakont, ashtu siq kam lene te kuptohet se edhe une kam dyshuar ne vertetesine e akuzave te ngritura.

Ndersa sa i perket te tjerave, besoj se pavaresishte kesaj ngjarje te sajuar nga nje grua, me asgje nuk mund te amnistohet regjimi fashist i Sali Berishes, edhe pse jam i bindur (siq e kam thene ne nje postim timin te mesiperm) se berishistet do te perpiqen ta shfrytezojne per interesat e tyre kete paudhesi te nje femre mashtruese.

Shpetimi

Shpetimi
02.06.2011, 19:50:27
KQZ, fleta e votimit e kutisė 1963: Vrasės pėrbri emrit tė Lulzim Bashės

Pėrfaqėsuesit e mazhorancės janė gjendur nė vėshtirėsi dje kur nė njė nga fletėt e votimit kandidati Lulzim Basha ishte cilėsuar vrasės. Fleta me etiketimin vrasės ėshtė gjendur nė kutinė numėr 1963, e cila i pėrket njėsisė numėr nėntė. Fletė qė kanė pasur shėnime qė nuk janė nė pėrputhje me specifikimet qė jep Kodi kanė qenė tė shumta nė kėtė proces, por shėnimi i gjendur nė njėsinė numėr 9 ėshtė edhe mė i veēanti.


"E quani tė vlefshme kėtė fletėn kėtu ku votuesi shikohet qartėsisht qė ka votuar pėr kandidatin e mazhorancės Basha.. ", ironizoi avokati i Partisė Socialiste, Eno Bushi.


Pėrfaqėsuesit e djathtė nuk kane humbur kohė. "Po pėr njė votė tjetėr qė ishte aty dhe nė krah tė emrit tė Ramės ka vėnė njė shenjė "kryq tė thyer" ?"- u shpreh Oerd Bylykbashi. Pas kėtyre debateve u vendos qė kjo fletė tė quhet e pavlefshme.


Nė 4 maj, nė ditėn e fundit tė fushatės, kandidati demokrat pėr bashkinė e kryeqytetit u quajt pėr herė tė parė publikisht "vrasės" nė Fakultetin e Inxhinierisė nga njė pedagoge, Flora Hanelli.


Incidenti ndodhi ndersa Basha ishte duke thėnė qė "do zgjidhim problemet e Tiranės, se do tu rrimė problemeve nė kokė etj". Nė kėtė moment pedagogia ėshtė ngritur dhe ka thėnė: "Nė krye ke qenė, pse nuk i ke zgjidhur problemet? Pse nuk kemi rend, pse nuk kemi qetėsi, ke qenė ministėr i brendshėm..".


Studentėt kanė nisur tė duartrokasin. Dy persona shoqėrues tė kandidatit tė PD-sė kanė tentuar ti presė fjalėn pedagoges, por ajo ka vijuar duke e quajtur "Ti je vrasės dhe maskara".


'Kandidati pėr kryetar bashkie filloi tė fliste pėr tė ardhmen. Njė njeri qė nuk i njohim asgjė nga e shkuara, na flet pėr tė ardhmen. Miklonte pėrfaqėsuesit e fakultetit dhe ata njerėz qė ishin tė tij duke thėnė se i ka patur partnerė dhe do t'i ketė nė punėt publike. Kjo tek shpura e tij krijoi ovacion ndėrsa ata studentė qė ishin, ulėn kokėn. E neveritshme pėr mua. Pėr t'i dhėnė kėtij njė sfond rinie pėrdorin fakultetin. Ndaj vendosa t'ia them dy fjalė. Ato qė askush nuk guxon t'ua thotė publikishtAta tentuan tė mė nxirrnin jashtė zvarrė dhe unė u mbajta fort pas karrigeve. Mė pas mė vijnė dy studentė, qė unė nuk u njoh kush ishin, u thanė atyre tė hiqnin duart nga mua. Filluan tė lėvizin dhe studentėt e tjerė. Kjo shkaktoi panikun e tyre, dhe mė pas u tėrhoqėn. Mė vonė filluan ulėrimat e pėrkrahėsve tė tyre dhe ishte e kotė qė tė rrija aty. Unė braktisa sallėn. Studentėt e mi mė duartrokitėn dhe mė pas filluan tė iknin dhe ata, - deshmoi znj.Hanelli asokohe nė njė intervistė pėr Shekullin.

kondita
02.06.2011, 20:22:10
KQZ, fleta e votimit e kutisė 1963: Vrasės pėrbri emrit tė Lulzim Bashės

Pėrfaqėsuesit e mazhorancės janė gjendur nė vėshtirėsi dje kur nė njė nga fletėt e votimit kandidati Lulzim Basha ishte cilėsuar vrasės. Fleta me etiketimin vrasės ėshtė gjendur nė kutinė numėr 1963, e cila i pėrket njėsisė numėr nėntė. Fletė qė kanė pasur shėnime qė nuk janė nė pėrputhje me specifikimet qė jep Kodi kanė qenė tė shumta nė kėtė proces, por shėnimi i gjendur nė njėsinė numėr 9 ėshtė edhe mė i veēanti.


"E quani tė vlefshme kėtė fletėn kėtu ku votuesi shikohet qartėsisht qė ka votuar pėr kandidatin e mazhorancės Basha.. ", ironizoi avokati i Partisė Socialiste, Eno Bushi.


Pėrfaqėsuesit e djathtė nuk kane humbur kohė. "Po pėr njė votė tjetėr qė ishte aty dhe nė krah tė emrit tė Ramės ka vėnė njė shenjė "kryq tė thyer" ?"- u shpreh Oerd Bylykbashi. Pas kėtyre debateve u vendos qė kjo fletė tė quhet e pavlefshme.


Nė 4 maj, nė ditėn e fundit tė fushatės, kandidati demokrat pėr bashkinė e kryeqytetit u quajt pėr herė tė parė publikisht "vrasės" nė Fakultetin e Inxhinierisė nga njė pedagoge, Flora Hanelli.


Incidenti ndodhi ndersa Basha ishte duke thėnė qė "do zgjidhim problemet e Tiranės, se do tu rrimė problemeve nė kokė etj". Nė kėtė moment pedagogia ėshtė ngritur dhe ka thėnė: "Nė krye ke qenė, pse nuk i ke zgjidhur problemet? Pse nuk kemi rend, pse nuk kemi qetėsi, ke qenė ministėr i brendshėm..".


Studentėt kanė nisur tė duartrokasin. Dy persona shoqėrues tė kandidatit tė PD-sė kanė tentuar ti presė fjalėn pedagoges, por ajo ka vijuar duke e quajtur "Ti je vrasės dhe maskara".


'Kandidati pėr kryetar bashkie filloi tė fliste pėr tė ardhmen. Njė njeri qė nuk i njohim asgjė nga e shkuara, na flet pėr tė ardhmen. Miklonte pėrfaqėsuesit e fakultetit dhe ata njerėz qė ishin tė tij duke thėnė se i ka patur partnerė dhe do t'i ketė nė punėt publike. Kjo tek shpura e tij krijoi ovacion ndėrsa ata studentė qė ishin, ulėn kokėn. E neveritshme pėr mua. Pėr t'i dhėnė kėtij njė sfond rinie pėrdorin fakultetin. Ndaj vendosa t'ia them dy fjalė. Ato qė askush nuk guxon t'ua thotė publikishtAta tentuan tė mė nxirrnin jashtė zvarrė dhe unė u mbajta fort pas karrigeve. Mė pas mė vijnė dy studentė, qė unė nuk u njoh kush ishin, u thanė atyre tė hiqnin duart nga mua. Filluan tė lėvizin dhe studentėt e tjerė. Kjo shkaktoi panikun e tyre, dhe mė pas u tėrhoqėn. Mė vonė filluan ulėrimat e pėrkrahėsve tė tyre dhe ishte e kotė qė tė rrija aty. Unė braktisa sallėn. Studentėt e mi mė duartrokitėn dhe mė pas filluan tė iknin dhe ata, - deshmoi znj.Hanelli asokohe nė njė intervistė pėr Shekullin.

ja pra serish ky shpetimi me fjale te grave!!!

dil he njeri nga kjo ode, se nuk e ke vendin ketu, nga se veq me fjale te grave po merresh, qy!

kondita
02.06.2011, 20:26:25
Lexoje Shpetim nje muhabet te burravem se qfar thon per te pa burret, se te kan lodh muhalifet e grave!

Kadare: Serbia ka detyrim ta njoh Kosovėn
Shkrimtari i madh Ismail Kadare tha se mosnjohja e Kosovės nga Serbia do tė thotė mospranim i lirisė sė njė populli tjetėr. Nė intervistėn pėr radion Blue Sky, Kadare tha se Serbia ka detyrim ta njoh Kosovėn.
--Ēfarė ju ka shtyrė ta publikoni librin « Mbi krimin nė Ballkan » pikėrisht nė kėtė kohė ?

Ismail Kadare: Ky libėr ėshtė nė kohėn e vet. Ka shumė kohė qė ky libėr ka qenė nė kohėn e vet. Kjo ėshtė njė dėshmi e domosdoshme, e ngutshme pikėrisht sot. Ju jeni Radio e Prishtinės. Mė mirė se kushdo ju duhet tė jeni nė dijeni tė fushatės qė po zhvillon Serbia kundėr tė vėrtetės nė Kosovė. Fushata serbe ėshtė nė kulmin e saj. Kjo fushatė ėshtė kundėr sė ardhmes sė Kosovės. Ajo ėshtė kundėr gjithė kombit shqiptar. Rrjedhimisht ky ėshtė problemi ynė numėr njė. Kėtė nuk e kuptojnė vetėm militantėt e skajshėm tė partive. Pėr ta problemi numėr njė, i pari dhe i fundit, ėshtė ai qė lidhet me partinė sė cilės i pėrkasin. Militantizmi i skajshėm partiak ėshtė sėmundje e re qė po bėn kėrdinė tek ne. Nė qoftė se kjo patologji nuk luftohet, ajo do tė sjellė tre tė kėqija tė mėdha: rrezikimin seriozisht tė demokracisė, thyerjen mė dysh tė kombit, ftohjen me aleatėt perėndimorė.

- Kohėt e fundit flitet gjithmonė e mė shpesh pėr kėtė militantizėm qė dėmton interesat e Shqipėrisė. A mund tė na thoni diēka mė tepėr ?

Ismail Kadare: Natyrisht. Mendoj se rrėnjėt e sė keqes lidhen me njė problem tė vjetėr, atė tė pėrēarjes. S’jemi vetėm ne qė vuajmė prej saj, por , siē i thonė fjalės, secili shikon ku pikon pullazi i vet. Mendoj se sėmundja e pėrēarjes u rishfaq me forcė atė fillim gushti tė vitit 1943, kur nė shtabin komunist shqiptar erdhi lajmi se njė marrėveshje madhore ishte arritur. Ishte fjala pėr njė pajtim ndėrshqiptar, pėr luftė tė pėrbashkėt kundėr fashizmit tė dy forcave kryesore politike. Siē tregojnė dėshmitarėt e shumtė, ky lajm i madh, qė do tė duhej tė ndryshonte historinė shqiptare, u prit sikur tė ishte lajmi mė i zi nė botė. I dėrguari jugosllav, Miladin Popoviēi, pas britmave dhe sharjeve nė serbisht dhe shqip, pėr njė turp historik, pasojat e tė cilit i vuajmė ende sot, e detyroi palėn komuniste tė prishte marrėveshjen e pajtimit dhe ta zėvendėsonte me njė tjetėr pakt, njė tjetėr program, atė tė urrejtjes midis shqiptarėve.

- Nė librin tuaj pėr krimet nė Ballkan e nė Kosovė, disa herė keni shfaqur mendimin se Serbia ka pėrfituar nga heshtja qė ėshtė mbajtur pėr to.

Ismail Kadare: Eshtė pikėrisht kėshtu. Ka rreth njėzetė vite qė po pėrsėritet ky mesazh. Njė pjesė e letrave qė publikohen nė kėtė libėr janė shkruar pėrpara njėzetė vitesh. Kam kritikuar heshtjen botėrore, nė kohėn qė Kosovėn nuk e zinte nė gojė askush, dhe mė pas heshtjen shqiptare pėr krimet. Qė tė mos ketė keqkuptime, duhet tė them se natyrisht qė ėshtė folur dhe shkruar pėr krimet. Nė kėtė libėr janė pėrmendur shembuj tė tillė. Por ato janė ende tė pakta , nė krahasim me tmerret qė kanė ndodhur. Nė qoftė se bota do tė merrte vesh tė vėrtetėn e plotė, Serbia nuk do tė guxonte tė fryhej sot si gjel , por do tė rrinte kokėulur. Dhe kjo, pėrveēse do tė hidhte dritė mbi tė vėrtetėn e Kosovės, do tė ishte nė tė mirėn e gjithė rajonit, duke pėrfshirė kėtu edhe tė mirėn e vetė Serbisė.

- Vuk Drashkoviq, njeri ndėr personat mė nacionalistė serbė, do tė thoshim antishqiptar, nė letrėn dėrguar juve mė 1987, ju ka akuzuar pėr trillime nė imagjinatėn tuaj pėr historinė e shqiptarėve, veēmas tė Kosovės. Ai madje shkruante se krimet dhe masakrat nuk po i bėjnė serbėt, por shqiptarėt! Komenti juaj ?

Ismail Kadare: Kjo letėr e publikuar njė ēerek shekulli mė parė ėshtė tepėr kuptimplote pėr tė kuptuar dramėn e Kosovės. Ajo dėshmon se si ėshtė projektuar krimi, si do tė kryhet ai krim, sė fundi si do tė pėrmbyset e vėrteta, duke e hedhur fajin mbi shqiptarėt. S’mė ka habitur asnjė herė letra e Drashkoviēit. Ajo ėshtė nė logjikėn e projektit serb. Siē ėshtė shpjeguar nė libėr, ajo qė mė ka habitur kanė qenė sulmet nga krahu shqiptar. E sidomos nga disa shqiptarė tė Kosovės. Do pėrpiqem ta shpjegoj thjesht : Tragjedia e Kosovės, si ēdo tragjedi, pati prologun, zhvillimin dhe epilogun e saj. Bota, nė radhė tė parė Perėndimi, e ndėshkoi Serbinė. Serbia nuk e pranoi dėnimin, pra, siē ndodh me gjyqet, kėrkon sot apelim. Thelbi i ēėshtjes nuk janė imtėsira, por ēėshtja themelore e moralit njerėzor: krimi. Nė kėtė shqyrtim tė madh, si nė ēdo gjyq, moral ose tė mirėfilltė, sulmi kundėr dėshmitarėve ka rėndėsi themelore. Siē ėshtė shpjeguar nė kėtė libėr, duke u sulmuar autori, nė tė vėrtetė ėshtė sulmuar dėshmitari. Dhe dihet se nė njė proces tė tillė, tė sulmosh dėshmitarin, dashur pa dashur bėhesh pjesė e krimit.

- Z. Kadare, sot Kosova dhe Serbia, janė duke biseduar pėr ēėshtje teknike. Meqė e njohim mirė strategjinė serbe, a mund tė pritet marrėveshje reale qė, mė nė fund, tė arrihet qetėsia nė kėto troje ?

Ismail Kadare: Do tė doja shumė tė ndodhte njė mirėkuptim nga ana serbe, por tani pėr tani shpresa ėshtė e paktė. Pak kohė pėrpara se ta kryenim kėtė intervistė, shumė media europiane jepnin pėrsėri pjesė nga fushata e pandėrprerė serbe, pėr rishikimin e dramės sė Kosovės. Duke dėgjuar fjalimet delirante tė ministrit tė palodhur Jeremiē, zbehet ēdo shpresė pėr mirėkuptim. Drama e Kosovės ka qenė njė ēėshtje e madhe pėr moralin europian dhe atė botėror. Ish kryeministri i Anglisė, Toni Bler, nė kujtimet qė sapo ka botuar, shkruan se nga Kosova ka njohur mė mirė shumė gjėra, duke pėrfshirė dhe vetveten. Eshtė e habitshme se vetėm Serbia, ajo qė do tė duhej tė nxirrte mėsimin kryesor, e refuzon njė gjė tė tillė. Do tė doja qė Europa, gjithė bota, tė thellohej mė shumė se ē’do tė thotė mosnjohje e Kosovės nga Serbia. Kjo mosnjohje nuk ėshtė njė aksident diplomatik. Eshtė shumė mė keq. S’do ta teproja po ta quaja njė sfidė primitive kundėr ēdo morali. Serbia jo vetėm ka detyrim ta njohė Kosovėn, por duhej tė ishte ndėr shtetet e para qė ta kryente kėtė akt. Serbia ka bėrė krime nė Kosovė. Njohja e Kosovės do tė ishte akti i parė i heqjes dorė nga doktrina qė i polli kėto krime. Mosnjohja e Kosovės do tė thotė njė shpallje publike se Serbia nuk heq dorė nga njė e kaluar qė s’e nderon. Nė rastin e Kosovės ėshtė edhe mė keq. Mosnjohja e Kosovės ėshtė mospranimi i lirisė sė njė populli tjetėr, e kjo do tė thotė mospranimi i ekzistencės sė tij. Me kėtė shpallje, me kėtė pėrkėdhelje tė krimit tė vet, Serbia synon tė hyjė nė Europė. Ajo ėshtė inkurajuar nga disa rrethana, e ndėr to ėshtė heshtja pėr kėto krime. Heshtja pėr tė vėrtetėn ėshtė gjithmonė e keqe. Por ajo ėshtė dyfish e tillė kur ndodh nė njė tragjedi. Nė tragjedi, heshtja e korit merr njė kuptim tė veēantė. Do tė shtoja se me kėtė mosnjohje ėshtė e vėrtetė se Serbia e pengon Kosovėn, por s’duhet harruar se mė shumė se Kosovėn ajo pengon vetveten. Mosnjohja e rrėzon maskėn e njė Serbie tė re, atė Serbi qė do ta dėshironim tė gjithė. Mosnjohja dėshmon , pėrkundrazi, njė Serbi tė vjetėr, tė dėnuar. Me dorėzimin e Mladiēit, njė veprim qė, ndonėse i vonuar, u pėrshėndet me tė drejtė nga tė gjithė, Serbia kujton se e ka shlyer borxhin qė ka ndaj fqinjėve tė tjerė, veēanėrisht Kosovės. Vazhdimi i mosnjohjes sė Kosovės, e zhvlerėson kėtė akt, thekson anėn tregtare tė tij, madje mė keq, thekson shpėrfilljen raciste ndaj njerit prej tre popujve kryesorė nė Ballkan, shqiptarėve. Ky mendim i fundit, mund tė duket njė teprim nga ana ime, por, po tė kujtojmė refuzimin e Serbisė pėr tė marrė pjesė nė takimin e fundit nė Varshavė, vetėm se nė kėtė takim merrte pjesė presidentja e porsazgjedhur e Kosovės, kjo mjafton pėr tė kuptuar se e keqja nuk shkulet aq lehtė nė gadishull.

- Duke u bazuar nė librin tuaj , ndėr personalitetet qė ju i jeni drejtuar pėr tė ndihmuar popullin e Kosovės , tė cilit, siē keni parandier, po i pėrgatitej njė masakėr, i jeni drejtuar edhe Papa Gjon Palit tė Dytė, mė 15 shtator 1991. Cilat ishin tė dhėnat qė ju parandiet sulme tė tmerrshme dhe masakra ndaj shqiptarėve ?

Ismail Kadare: Besoj se nuk kam bėrė ndonjė gjė tė re. Nė vitin 1919, kur po zhvillohej konferenca e Paqes nė Paris, e ku rrezikohej pėrsėri Shqipėria, pėrfaqėsia e delegacionit shqiptar qė udhėtoi nė Romė, pėr t’i kėrkuar ndihmė Papės, qysh nė fjalėt e para i bėri me dije se po vinte nė emėr tė delegacionit shqiptar, shumica e tė cilėve ishin tė besimit mysliman. Shembuj tė tjerė kanė ridėshmuar kėtė tipar tė madh tė emancipimit shqiptar.

- Populli shqiptar ka tri fe dhe disa komunitete fetare. A ėshtė kjo pasuri kombėtare apo pengesė, apo shkak, pėr tė cilin jemi ndėshkuar nga disa qendra ndėrkombėtare tė vendosjes ?

Ismail Kadare: Pėrpara se tė pėrcaktohet si favor apo si pengesė, mendoj se kjo ėshtė njė gjendje. Njė gjendje e cila nuk ka nevojė tė vihet nė diskutim, as tė nxitė pyetje apo pikėpyetje. Ashtu siē nuk shtrohen tė tilla pėr prindėt qė na kanė lindur, pėr kontinentin ku ėshtė vendosur atdheu ose pėr fatin historik. Duke qenė pjesė e kushtėzimit tonė, ėshtė njėkohėsisht pjesė e vullnetit tonė pėr tė qenė bashkė, ēka pėrbėn njė nga tiparet themelore tė kombit. Do tė shtoja se harmonia fetare ėshtė tipar i europianizmit tonė natyral. Ajo ėshtė vlerė e sė sotmes, e aq mė fort e sė ardhmes. Ndaj ruajtja e harmonisė fetare ėshtė njė mision i madh. Kohėt e fundit nė shtypin shqiptar ėshtė shfaqur njė shqetėsim i drejtė lidhur me provokimet me ngjyrim fetar, qė mund tė bėjė Serbia pikėrisht nė zonėn veriore, qė ajo pretendon t’ia marrė Kosovės. Shpresoj qė autoritetet e Kosovės, nuk do tė gjenden nė befasi.

- Z.Kadare do tė veēoja shkrimin nė librin tuaj « Kapardisja shqiptare », ku ftoni liderėt aktualė shqiptarė, thjesht tė vetėdijėsohen. Sa ėshtė kjo e vėshtirė tė bėhet ? Sė fundi, diēka pėr faktorin shqiptar nė Ballkan.

Ismail Kadare: E kam shkruar dhe botuar kėtė shkrim 12 vite mė parė. Do tė doja qė tė mos e pėrfshija nė kėtė libėr dhe kjo do tė ishte njė gjė e gėzueshme pėr mua si autor. Do tė ishte e gėzueshme sepse kjo do tė thoshte qė ky problem ishte i kapėrcyer. Pėr fat tė keq, nuk ėshtė aspak ashtu. Mė lejoni t’i kthehem ditės fatale tė gushtit 1943, kur, siē e thashė mė

lart, Shqipėria, e mirėfilltė, e natyrshme, u spraps pėrpara Shqipėrisė partiake. Energjia shqiptare ndryshoi drejtimin, pasioni kryesor i saj u bė lufta e klasave, pėrēarja. Mendoj se ka ardhur koha tė ndreqet ky gabim historik. Sigurisht qė demokracia s’mund tė mendohet pa partitė kundėrshtare. Ato bėjnė pjesė nė thelbin e saj. Por ato duhet tė zbuten, tė qetėsohen. Njė mendim primitiv ballkanik ngul kėmbė se partitė sa mė tė ashpra tė jenė, aq mė tė forta bėhen. Eshtė krejt e kundėrta. Ėshtė e dėmshme pėr to, por ėshtė sidomos e dėmshme pėr vendin. Sa mė i lartė tė jetė tensioni nė njė vend, aq mė tepėr kombi dobėsohet. Shikoni SHBA -tė, shtetin mė tė fuqishėm demokratik tė botės. Njė nga sekretet e mėdha tė forcės sė tij, ėshtė pikėrisht tensioni relativisht i ulėt midis dy partive kryesore.

- Njė pyetje e fundit. Nė dy sprovat tuaja « Mosmarrėveshja » dhe « Mbi krimin nė Ballkan » i jeni kthyer disa herė ēėshtjes sė faktorit shqiptar nė gadishull. A mund tė thoni diēka mė tepėr pėr dėgjuesit tanė ?

Ismail Kadare: Ēėshtja e faktorit shqiptar mund tė pėrmblidhet nė njė frazė : shqiptarėt kanė qenė nė qendėr tė historisė sė Ballkanit dhe sot janė kthyer pėrsėri nė qendėr. Ky fakt, fakti qė ky kthim u bė nė formėn befasuese tė dy shteteve, nuk ndryshon asgjė nė thelbin e ēėshtjes. Kryesorja ėshtė qė populli shqiptar, nė kėtė fazė tė re tė historisė sė tij, ka rastin tė tregojė , pėrpara vetes nė radhė tė parė, por pėrpara aleatėve tanė gjithashtu, se ky rikthim i tij ėshtė i mbarė, i shėndetshėm, drejtpeshues pėr tė dhe pėr tė tjerėt. Me fjalė tė tjera, s’kemi tė bėjmė kėtu me njė kėrkim revanshi apo mburrjeje, e aq mė pak me njė synim pėr tė dėmtuar dikėnd. Kam bindjen se kjo prani e fuqishme shqiptare do tė thotė, nė radhė tė parė, pėrgjegjėsi e dyfishtė pėr paqen dhe stabilitetin nė Ballkan. Dhe seriozitet i dyfishtė gjithashtu.

Shpetimi
03.06.2011, 06:57:40
--------------------------------------------------------------------------------

kondita, ne kete forum ekziston tema per njohjen e Kosoves nga shtetet tjera, prandaj kjo interviste e Kadarese aty e ka vendin, e jo tek kjo teme ku behet fjale per qafirin Sali Berisha dhe zagaret e zagaricat e tij.

Lexoje edhe njehere kerkesen e Kadarese qe ja ka bere Lulzim vrasesit per tu terhequr nga gara per Kryetar te Bashkise se Tiranes, dhe komentoje ate leter.
ndersa kete interviste te Kadarese do ishte e udhes ta transferoje tek tema adekuate.

E dij se ty zonja kondita nuk te pelqen ti kritikoj askush vrasesit e tipit Berisha e Basha, sepse ti ende merresh me sulmet tua kunder Enver Hoxhes dhe Shqiperise si shtet, amanet ky i lene nga titizmi tanime i vdekur e kallur ne dhe!

Ndersa sa per Ismail kadarene dhe ekzibicionet e tij politike te post-komunizmit kam kete mendim:
- Mos harro kondite se deri ne vitin 1990 ju titistet shqipfoles e patet share e mallkuar edhe Ismail Kadarene njesoj sikur te gjithe te tjeret, sepse ai shkruante me pietet te larte per Shqiperine socialiste, per Partine e Punes dhe udheheqesin e saj Enver Hoxha, me nje fjale e ngruķste ne qiell regjimin komunist te asaj kohe, pjese e te cilit regjim ishte edhe vet ai. Pra, deri ne vitin 1990 Ismail Kadare e kishte postin e larte te nenkryetarit te Frontit Popullor, Kryetare e se cilit Front ishte Nexhmie Hoxha!
Prandaj, kot qe mundoheni tani ju titistet ti shisni keto broēkulla "demokracie", kot merrni intervista e fjale ne erė (per tu promovuar si disident pas renjes se sistemit qe i keni sherbyer) nga kushdoqofte per te kaluaren, sepse nuk kane kaluar shekuj nga pervoja qe kemi pasur me juve.

Shpetimi

Shpetimi
03.06.2011, 07:09:31
Vetėvritet ish-kryetari i komunės sė Vaqarrit, policia nė vendngjarje
Shekulli Online | 02/06/2011 | Lajm i fundit | 0 KOMENTE | Facebook | - +
Duke pasur parasyshe presionin dhe dhunen qe u shkaktonte "i pari i krahines se Mirdites, per kapidanin Gjon Marka Gjonin malsoret e asaj ane kishin nxjerrur nje fjale e urte qe qarkullonte gjithandej, ku thuhej: "Mjer kush e ka mik, e mjer kush e armik"!

Prandaj edhe per Sali Berishen lirisht mund te thuhet e njejta gje, sepse nese kundershtaret e tij politik dhunohen e vriten sa here i rrezikojne pushtetin, aspak me lehte nuk kalojne as ata perkrahes te tij nese e kundershtojne per ndonje gje, e bile as te humbin vota nuk guxojne.

Lexoje zonja kondita se ēfare duhet te bejne ata qe nuk i plotesojne deshirat e Sali Berishes.

*******************************************
Ish-kryetari i komunės Vaqarr ėshtė gjetur i vetėvrarė nė ambientet e banesės sė tij nė fshatin Lale. Ngjarja dyshohet tė ketė ndodhur rreth orės 10 tė mbrėmjes sė tė enjtes ndėrkohė qė policia po punon pėr zbardhjen e shkaqeve.

Skėnder Drita, ish-kreu i komunės i cili rikandidoi nė emėr tė Partisė Demokratike, humbi zgjedhjet e 8 majit 2011.

Forca tė shumta policie si dhe grupi hetimor ndodhen nė vendngjarje pėr tė saktėsuar shkaqet dhe rrethanat e ngjarjes.

kondita
03.06.2011, 09:31:25
Vetėvritet ish-kryetari i komunės sė Vaqarrit, policia nė vendngjarje
Shekulli Online | 02/06/2011 | Lajm i fundit | 0 KOMENTE | Facebook | - +
Duke pasur parasyshe presionin dhe dhunen qe u shkaktonte "i pari i krahines se Mirdites, per kapidanin Gjon Marka Gjonin malsoret e asaj ane kishin nxjerrur nje fjale e urte qe qarkullonte gjithandej, ku thuhej: "Mjer kush e ka mik, e mjer kush e armik"!

Prandaj edhe per Sali Berishen lirisht mund te thuhet e njejta gje, sepse nese kundershtaret e tij politik dhunohen e vriten sa here i rrezikojne pushtetin, aspak me lehte nuk kalojne as ata perkrahes te tij nese e kundershtojne per ndonje gje, e bile as te humbin vota nuk guxojne.

Lexoje zonja kondita se ēfare duhet te bejne ata qe nuk i plotesojne deshirat e Sali Berishes.

*******************************************
Ish-kryetari i komunės Vaqarr ėshtė gjetur i vetėvrarė nė ambientet e banesės sė tij nė fshatin Lale. Ngjarja dyshohet tė ketė ndodhur rreth orės 10 tė mbrėmjes sė tė enjtes ndėrkohė qė policia po punon pėr zbardhjen e shkaqeve.

Skėnder Drita, ish-kreu i komunės i cili rikandidoi nė emėr tė Partisė Demokratike, humbi zgjedhjet e 8 majit 2011.

Forca tė shumta policie si dhe grupi hetimor ndodhen nė vendngjarje pėr tė saktėsuar shkaqet dhe rrethanat e ngjarjes.

Shpetim, shkruaj qfar te duash tani e tutje, nga se as vendet nuk po ua gjen lajmeve, mos vall edhe kete paska shkue Sala e paska vra?!!!

hahahahaha, pune grash edhe kjo o Shpetim, "runu sherrit te grave"! Ani Ram Bregoviqi anuloj nje takim me rendesi per ta vizituar familjen Roshi!!!

Shpetimi
03.06.2011, 09:54:57
Me "hapjen" e kutive per Bashkine e Tiranes, pavaresishte se kamikazet e tij bene gjitheēka munden per te qene ne rregull me ligjin, kesaj radhe Sali Berisha ra ne leqet e veta!

Shpetimi
__________________________________________________ ______
Nė kurthin e sė mundshmes

Preē Zogaj

Pse po e bėni kėtė? - qe pyetur kryetari i grupit tė shumicės republikane nė Kongresin Amerikan gjatė pėrpjekjeve tė ethshme pėr tė ēuar drejt shkarkimit Presidentin Klinton pėr shkak tė skandalit "Monika Levinski". Pėrgjigja e tij, e denjė pėr t'u shėnuar nė librin gri tė cinizmit politik, ishte kjo: Po e bėjmė, sepse mund ta bėjmė!

Ngjarjet, siē dihet, nuk shkuan tamam nė rrjedhėn ku deshėn t'i drejtonin armiqtė e Presidentit. Nė pėrfundim, Presidenti mbeti nė kėmbė dhe hyri nė histori. Kurse gjahtarėt e fuqishėm apo tė paskrupullt tė gabimit tė tij i mori me vete mė mos turpi, harresa e madhe amerikane. U provua edhe njėherė tjetėr se fuqia dhe mundėsia, aq sa janė mjete dhe avantazhe pėr tė arritur njė synim politik, janė edhe njė kurth kur shpėrdorohen apo pėrdoren nė mėnyrė abuzive.


Revenons a nos moutons! Tė vijmė tani te delet tona!
Pse e bėri Berisha gjithė kėtė katrahurė nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve pėr rezultatin e Tiranės?
- Nuk e dinte ai se nė tė gjitha zgjedhjet e mėparshme fletėt e hedhura nė kutitė e gabuara janė klasifikuar tė pavlefshme? E dinte.
- Nuk e dinte ai se aty ku ligji ka vakum, precedenti ka vlerėn e ligjit. E dinte.
- Nuk e dinte ai dhe bashkėpunėtoret e tij se KQZ i kishte trajnuar komisionerėt dhe numėruesit t'i klasifikonin si tė pavlefshme fletėt e hedhura gabim? E dinte.

- Nuk e dinte ai se numėrimi i votave kishte mbaruar nė bashkinė e Tiranės dhe nė mbarė Shqipėrinė kur i shkoi mendja tė nxirrte dhjamė nga fletėt e hedhura gabim? E dinte.
- Nuk e dinte ai sa e papranueshme dhe provokuese ėshtė pėr civilizimin, pėr arsyen, pėr ndjenjėn, pėr Perėndimin, pėr opozitėn dhe pėr publikun e gjerė ndryshimi i rregullave tė lojės pas mbarimit tė lojės? E dinte.

- Nuk e dinte ai se ndryshimi i rregullave tė lojės pas mbarimit tė lojės demaskon si rregull tundimin pėr tė manipuluar e ndryshuar rezultatin e zgjedhjeve me dorė dhe ushqen ndėrkaq mosbesimin e plotė tė publikut dhe opozitės, edhe po tė jetė njė engjėll nė vend tė Arben Ristanit nė krye tė KQZ-sė? Me siguri e dinte.

- Nuk e dinte ai se Kodi Zgjedhor, sado tė shpėrfytyrohej nga xherahėt dhe alkimistėt e tij nė KQZ, nuk mund tė prodhonte kurrė bazėn ligjore tė operacionit "Ristani? E dinte.
- Nuk e dinte ai se duke pasur nė shėnjestėr tė agresionit tė tij kryeytarin e PS-sė dhe shefin e opozitės, zotin Rama, po investohej dyfish si kryeministėr pėr thellimin e krizės dhe konfliktit? E dinte.
- Nuk e dinte ai se njė krizė e thelluar politike nė Shqipėri ėshtė njė aventurė me vete nė kontekstin e zhvillimeve rajonale dhe pėrkeqėsimit tė vazhdueshėm tė ekonomisė se vendit? E dinte.

Pse atėherė e bėri katrahurėn, kur gjithēka mund tė kishte pėrfunduar me njė fitore morale tė humbėsit Basha dhe me njė thyerje miti tė fituesit Rama?
Pėrgjigja ėshtė e thjeshtė dhe cinike. Sepse mund tė bėnte. Sepse rezultati i ngushtė i Tiranės e joshte ta bėnte. Sepse i kishte njerėzit nė KQZ pėr ta bėrė. Posaqė i kishte nė dorė kėto mundėsi, ligji duhej tė merrte formėn e vullnetit tė tij dhe t'i bindej.

Ėshtė njė shfaqje te cilen zoti Berisha na ka dhėnė mundėsi ta shohim sa e sa herė pėrgjatė karrierės sė tij si pushtetar. Ai ka provuar e vazhdon tė provojė pareshtur nė rrugėn e arbitraritetit, duke ndjekur parimin e faktit tė kryer.

Ajo ēfarė nuk ka ditur apo nuk ka llogaritur mirė Berisha kėsaj radhe ka tė bėjė me njė reagim shumė mė tė vendosur e tė qartė tė ndėrkombėtarėve nė njė anė, dhe me tė palarat e kutive tė hapura nga Ristani me shokė nė anėn tjetėr.
Berisha nuk ka arritur tė bindė asnjė amerikan apo europian qė merret me demokracinė shqiptare se operacioni "Ristani" ėshtė njė veprim i ligjshėm, i pastėr dhe i drejtė.

Pėrkundrazi, duke i "pasur nėpėr kėmbė" pėrfaqėsuesit e Perėndimit ėshtė detyruar t'i ofendojė dhe t'i zemėrojė me veprimet e veta arbitrare pa logjikė dhe pa referenca tė qarta ligjore. Me pohimet dhe pyetjet qė kanė ngritur, Brukseli dhe Uashingtoni praktikisht e kanė rrėzuar operacionin "Ristani". Nė kėto kushte, duket e pamundur qė Kolegjit Zgjedhur tė bėjė tė kundėrtėn, pra tė lerė nė fuqi kėtė operacion.

Njė gjykim i Kolegjit nė favor tė operacionit "Ristani" pas gjithė objeksioneve qė janė bėrė nga ministrat e BE-sė, nga Komiteti Amerikan i Helsinkit, nga ODHIR-i dhe nga shumė ambasadorė perėndimorė me peshė nė Tiranė do tė kishte kuptimin qė Berisha e kontrollon plotėsisht vendimmarrjen e Kolegjit Zgjedhor, ēfarė do tė ishte plotėsisht nė dėm tė Shqipėrisė dhe tė Berishės personalisht.

Disa analistė i atribuojnė kryeministrit vizionin e pashait tė krahinės qė gjykon pak a shumė kėshtu: "Ta marr njėherė Tiranėn, pa kėtu jemi, rregullohemi prapė me perėndimorėt". Ky ėshtė njė gjykim qė gjen mbėshtetje nė shumė veprime tė mėparshme tė Berishės. Por nuk mė duket se ėshtė rasti tani. Konfrontimi me Perėndimin dhe opozitėn e vendit ka njė cak pėrtej tė cilit fillon humnera. Unė mendoj se caku ėshtė pikėrisht rezultati pėr Tiranėn.

Nuk e di a ėshtė apo jo i vetėdijshėm, por fakti ėshtė se Berisha e ka humbur nė rrafshin ndėrkombėtar betejėn pėr "fletėt e hedhura gabim".

Si tė mos mjaftonte reagimi ndėrkombėtar, ka dalė edhe problemi i fletėve tepėr apo fletėve mangėt nė kuti tė ndryshme. Nė 117 kutitė e hapura nė kėrkim tė " fletėve tė hedhura gabim" rezultojnė tė jenė mbi treqind e pesėdhjetė vota me shumė se votues. Kėto diferenca rrėzojnė zgjedhjet. Me to po merret edhe prokuroria. Ato ngrenė dyshimet e pėrligjura se nė kuti janė futur duart.

Mė tej, kėto diferenca hapin nė shkallė tė gjerė "kutinė e Pandorės" nė lidhje me numėrimin dhe administrimin e votave nė zgjedhjet e mėparshme dhe nė kėto zgjedhje. I shkreti kryeministėr ka rėnė keq nė kurthin e oreksit, kur duke llogaritur se kishte edhe gurin edhe arrėn nė dorė, u nis tė gjente vota pėr Bashėn jashtė sistemit. Por i ndodhi si atij qė deshi tė vinte brirė dhe la edhe veshėt. Me mosrakordimin e numrit tė votave me numrin e votuesve sistemi i zgjedhjeve qė zhvillon kjo qeveri ėshtė nėn njė akuzė tė re tė mbėshtetur nė fakte kriminale.

Mundėsia fut nė kurth jo vetėm qėllimin polilitk, por edhe shpirtin e prishur. Pėrgjatė dy vjetėve Berisha refuzoi kėrkesėn ligjore tė opozitės pėr hapjen e kutive pėr qėllime transparence, duke predikuar botėrisht se nuk e linte ligji dhe kushtetuta. Sė fundi i la gojėhapur ndėrkombėtarėt kur hapi pa ligj kutitė qė i interesonin. Dhe nuk u mjaftua me kaq. Gjeti forcė edhe tė tallej pak me opozitėn duke e qortuar pse ajo nuk ishte dakord tė hapeshin kutitė, tani qė Berisha po i hapte ato qė donte pėr interesin e tij?

Kurthi i sė mundshmes ėshtė fatal pėr tė gjithė ata qė nuk dinė tė pėrmbahen, nuk dinė tė llogarisin, nuk dinė tė respektojnė, nuk dinė tė shohim pėrtej hundės sė tyre dhe interesit tė tyre. Pėr kėtė lloj kurthi populli ynė ka shprehjen " mjerė kush bėn ēfarė ka nė dorė". Pėr tė njėjtėn gjė pak a shumė shkrimtari i madh francez Honore de Bakzak ka krijuar metaforėn e famshme tė" lėkurės sė shagrenit".

Personazhi qė zotėron ketė lėkurė magjike ka mundėsi tė realizoje gjithēka qė dėshiron, mjafton ta thotė me gojė dėshirėn e tij. Por, ndėrkaq, pas ēdo dėshire tė plotėsuar, lėkura e shagrenit tkurret e zvogėlohet e bashkė me tė jeta e personazhit. Deri sa vjen fundi tragjik. Vėrtetė, mjerė kush bėn gjithēka ka nė dorė!

trixi
03.06.2011, 12:34:48
Shqiperia do te behet per inat te shqiptarve........thoshte dikur i ndjeri Faik Konica

-Ndoshta duhet Shpetimi dhe Krruja shume here me lexu ........po jo more kur se rrok se rrok veq vazhdone.....hahahahahaha

Shpetimi
03.06.2011, 14:50:47
Trixi, vertete Shqiperia do te behet.
Mirepo ajo do te behet jo per inat te shqiptareve, por per qefin e tyre.
Nese duhet te behet per inat te dikujt, atehere ajo do te behet vetem per inat te titisteve shqipfoles, dhe per inat te te gjitha atyre qe Shqiperise dhe shqiptareve nder shekuj u shkaktuan dhembje te vazhdueshme, perfshire ketu edhe sherbetoret e armiqeve tane shekullor.

Se Shqiperia do te behet per qejfin dhe deshiren e shqiptareve (e jo per inat te tyre, siq ka thene ne fillim te shekullit te kaluar ne nje qast dobesi Faik Konica) mund te konstatohet fakti se sot ne Kosove, per here qeverisin ish udheheqesite e UĒK-se, pastaj shumicen e votave te shqiptareve te Maqedonise e kane fituar gjithashtu ish udheheqesit e UĒKombetare, ndersa ne zgjedhjet lokale te 08 majit 2011 ne te gjitha Bashkite e medha e te rendesishme te Shqiperise ka fituar Aleanca per te Ardhmen.

Nese per Sali Berishen (edhe per titistet shqipfoles te Kosoves, te shendrruar pas vitit 1990 ne rugovist) te gjitha Bashkite e zones Bregdetare te Shqiperise, duke u nisur nga Saranda, Vlora, Fieri, Kavaja, Durresi, Shengjini e duke perfunduar ne Velipoje, pastaj te gjitha Bashkite tjera te medha, siq jane Gjirokastra, Pogradeci, Korēa, Elbasani, Tepelena, Berati, e tjera, nuk jane te rendesishme, atehere vertete nuk kemi se ēfare flasim me tutje.

Edhe ne Tirane, pavaresishte trafikimin e njerzve dhe votave ne menyre shume te hapur, bile duke transportuar mijera "kosovar" per te votuar per Lulin e Berishes, Aleanca per te Ardhmen ka fituar shumicen e votave, qofte edhe me 10 vota epersi ndaj Aleances per Qytetarin.
Mirepo fale manipulimit dhe keqperdorimit brutal te pushtetit, kamikazet e Berishes me ne krye Ristanin e KQZ-se, ne Tirane po zhvillohet nje shou e maskarade e papare deri me tani ne praktiken zgjedhore, duke befasur keshtu komunitetin nderkombetar, perfshire ketu te gjithe ambasadoret e akredituar ne Shqiperi, pra edhe ambasadorin amerikan, i cili ne nje qast dobesie Berishen padrejtesishte e pati quajtur si "burre shteti"!

Trixi, nese per ty (per Berishen po se po!) Shqiperia eshte vetem Shkodra, Kuksi dhe Dibra, Bashki keto ku ka fituar Aleanca per Qytetarit, si dhe disa Bashki e komuna te vogla, te fituara gjithashtu nga kandidatet e Aleances per Qytetarin, atehere eshte tjeter pune.

Por per mua dhe gjithe shqiptaret qe dijne ta lexojne voten e popullit, Shqiperi eshte nga Veriu ne Jug, nga Lindja ne Perndim, perfshire ketu Kosoven si shtet i Pavarur, si dhe te gjitha trojet tjera shqiptare te mbetura (edhe per fajin tone si komb) nen pushtimin serb, maqedonas, malazias apo grek.

Pra edhe njehere, ne shumicen dermuese te Bashkive te medha te Shqiperise ka fituar Aleanca per te Ardhmen e kryesuar nga PS-ja, ne Kosove ne zgjedhjet e fundit lokale dhe ato parlamentare ka fituar PDK-ja e Hashim Thaēit (eshe kete ju rugovistet e quani komunist e enverist, hajn, te korrutuar, e ēka jo tjeter), ndersa ne Maqedoni nga partite shqiptare me se shumti votohet BDI-ja e Ali Ahmetit, gjithashtu te akuzuar nga titistet shqipfoles si enverist e "spiun te Serbise", pa ēka se ai ishte Komandant e udheheqes kryesor i UĒKombetare.

Ju pelqeu apo jo titisteve shqipfoles, ju pelqeu apo jo armiqeve te popullit tone, titizmit dhe te gjitha mbeturinave te ideologjise sllavo/komuniste te lena pas vitit 1990 po u vije fundi ne te gjitha trojet shqiptare, ashtu siq po u vije fundi edhe miqeve te S. Millosheviēit, A. Jonutallosit, D. Fazlliēit, e viēerve tjere te Shqiperise, me ne krye dhendrrin e Serbise Sali Berishen.

Pra, Shqiperia gjithesesi do te behet, por ajo do te behet jo per inati te shqiptareve!
Shqiperisa do te behet e do te shendrise per jete e mot per deshiren e te gjithe atyre qe vehten e konsiderojne shqiptar, ndersa te gjitha fundrrinat qe popullit tone i kane sjellur deme e dhembje te vazhdueshem, kam bindjen e plote se shume shpejte do te marrin fund njehere e pergjithmone.

Liria e nje kombi nuk behet per inati te askujt, bile as per inati te njerzve te thjeshte te kombeve tjera, por ajo behet vetem si nevoje dhe domosdoshmeri e te gjithe liridashesve dhe njerzve te civilizuar!

Shpetimi

Shpejtimi
03.06.2011, 18:41:32
Belle, po mos te kishte qene ajo gruaja e Kryetarit te Bashkise se Kavajes, bashki e cila per 20 vite me radhe ishte bastion Sali Berishes, une edhe mund te mos kisha dyshuar se pas kesaj vepre fshihet politika.

Mirepo per vet faktin se kjo i ndodhi nje gruaje te nje njeriu qe pas 20 vitesh e theu mitin e Sali Berishes ne Kavaje, atehere mbetet shume per te dyshuar se kjo ishte nje hakmarrje e ndyre politike.

Une kurr nuk uroj qe ti ndodh dikuj tjeter nje gje tragjedi e tille.
Mirepo, pa mendo ti Belle sikur kjo gje ti kishte ndodhur grause se Sali Berishes, apo gruas se Lulzim Bashes, i cili ne Tirane eshte sfidanti i Edi Rames per Kryetar Bashkie, apo Kryetarit te Bashkise se Shkodres, valle ēfare do kishin thene "demokratet" e Shqiperise dhe titistet (rugovistet) shqipfoles te Kosoves?!

Nuk e dij se si medon ti Belle, por une jam i bindur se po tu ndodhte atyre ajo tragjedi kamikazet e Berishes do te dilnin qysh dje neper rruget e Tiranes dhe gjithe Shqiperise, duke djegur e shkatrruar gjithēka u kishte dalur perpara, ashtu siq kane bere p.sh. me rastin e vrasjes se Azem Hajdarit, pa ēka se Berisha e dinte shume mire se kush e kishte vrare, pra e dinte se e kishin vrare budigardet e tij, te cilet edhe jane denuar per vrasjen e Azemit.
Ndersa titistet (rugovistet) shqipfoles te Kosoves do ta zhvillonin nje propagande shume te ndyre kunder kundershtareve te tyre politik, ashtu siq kane bere pas vrasjeve enigmatike qe kane ndodhur ne Kosoven e pasluftes, duke i akuzuar pa kurrfare provash.

Kjo eshte Balle ajo qe mua me shtyri te shkruaj per Qeverine kriminale te Sali Fazlliēit, per hajnat, kriminelet e banditet, te cilet Shqiperine e kane kthyer ne nje vend ku krimi, dhuna e vrasjet jane bere te zakonshme.

Megjithate une kam bindje se kundershtaret politik te Sali Berishes nuk do ta keqperdorin kete rast tragjik te gruas se Kryetarit socialist te Bashkise se Kavajes, por do tu kerkojne organeve shtetrore te zbulojne e arrestojne kriminelet, e te zbardhet deri ne fund edhe motivi i kesaj vepre makabre.

Megjithe dyshimet e mija dhe te shumkujt per motivin politik dhe kriminelet e mundshem, megjithate ka mundesi qe kete veper shume te ulte, e jashte ēdo parametri njerzor, ta kane bere njerz me motive hakmarrese ndaj familjes se Kryetarit te Bashkise se Kavajes, por jashte interesave dhe inateve e hakmarrjeve politike.

Uroj qe te jet kjo e fundi, pra kjo ngjarje tragjike te mos kete motive politike.

Shpetimi

P.s.
Ja Belle, lexoje postimin e mesiperm te kondites se zeze, e cila ne njeren ane e denon aktin e dhunes se padegjuar ndonjehere ne trojet shqiptare, por nuk i rrine bytha rehat pa e akuzuar Edi Ramen si orkestrues te ketij akti barbar, e shkon edhe me larg, duke e akuzuar edhe Enver Hoxhen, kur dihet se ne kohen e Enver Hoxhes edhe per akte shume me te vogla te kesaj natyre njerzit jane denuar me vdekje.

Por keshtu e kane keta titistet shqipfoles, te cilet edhe per gabimet e veta te drejtperdrejta, edhe per krimet e shemtuara qe i bejne vet, siq jane p.sh. gabimet dhe krimet qe i bene i preferuari i tyre, dhendrri i Serbise Sali Berisha, ata perseri e akuzojne Enver Hoxhen, pa ēka se ai ka vdekur para 30 vitesh.

Ja se si shprehet ironia arragante e sherbetoreve te
idologjise komuniste .Tani mos shkoku Shpetim ti ishe
i kidnapuar nga ndonje argat i kryeministrit Berisha e
te detyruan te villesh vrere helmues ndaj botes
demokratike shqipetare !?Ani mire pate bere per
veten tuaj kur nene emocionin e zhgenjimit pate dhene
doreheqjeje nga pjesemarrja me shkrime ne kete forum.
Pate bere mire edhe per lexuesin qe te mos bie pre
nga burimet e arragances ,inateve dhe intrigave te reporto-
oarit te shtypit klasik komunist. Tani shoku Sheptim ca pyetje; a e ndien veten me te lumtur se e tere ajo tragjedi
e Grisella Rroshit ishte e sajuar e nuk doli e vertete apo
ndiheni i zhgenjyer dhe i mllefosur pse tragjedia nuk doli
ashtu si ti dhe ata te juajet keni deshirua ?
A nuk eshte sh.Shpetim e ngjajshme apo me me mire me thene identikie sajimi i kesaj tragjedie falce e kesaj gruaje
fatkeqe sikur rasti i asaj tragje dise falce qe e pat sajua ai pederi i shkijeve (Martinovici) vetem e vetem per ta quajtur politiken e autonomise se atehereshme te Kosoves
politike krimi kunder shkieve te Kosoves?
Nese gruaja e kryebashkiakut te Kavajes paska rrshqit psiqikisht, po e nxeme, si mundi qe nje person aq i ngritur
politikisht te mos e din se a ishte gruaja shtatezene edhe edhe ne muajin e nente te lindjes!!!!!!!!!!????????????
Sh.Shpetim a po e shehe ,ndegjon dhe ndien ende se sa perngjani ju enveristet me intrigat e juaja vrastare me
ato intrigat vrastare te vellezerve te juaj shkie per kah politika. Aferia e njerezve percaktohet nga prejardhja
bilogjike,ligjit dhe politike.Psh angloamerikanet kane dy
lloj vlazerish psh brother & brother in law<vlla dhe vlla
sipas ligji(dhendrri, burri i motres)>
Kurse enveristet per inat te vllait nga prinderit cpiken dhe
krijuan edhe vllaun nga politika(serbin, armikun me te perbetuar te shipetareve).

gjarperi
03.06.2011, 23:17:40
Detajet e tmerrit me bashkėshorten e kryebashkiakut tė Kavajės


Me poshte eshte versioni i pare i ndertuar nga deshmia qe kane dhene familjaret e Griselda Zaimi Rroshi, gruas se kryebashkiakut te Kavajes Elvis Rroshi:


Griselda Rroshi ka qene duke ecur mbreme rreth ores 19:15 ne zonen e Komunes se Parisit ne Tirane. Shtatezane, pasi ka pire nje kafe me nje mikeshe ne nje lokal, Griselda i eshte drejtuar nje zone ku qendrojne taksi, per te shkuar me pas ne shtepine e prinderve. Griselda kishte ardhur ne Tirane, pasi diten e premte priste te lindte e te shtrohej ne maternitet.
Teksa ishte duke ecur drejt taksise, nje fuoristrade me xhama te zinj ka ndaluar perpara Griseldes dhe nga makina kane dale 3 burra te armatosur qe e kane futur me force ne makine. Aty e kane rrahur, kercenuar dhe e kane cuar ne nje vendndodhje tjeter, te parapergatitur, ku vec tre burrave kane qene te pranishem edhe disa te tjere, madje edhe gra [mami]. Ne ato momente, Griselda eshte rrahur dhe goditur me tyte kalashnikovi dhe ka humbur ndjenjat. Kur ka riardhur ne vete, Griselda mban mend t'i jete injektuar nje serum, dhe disa momente me pas ka lindur. Per shkak te hemorragjise shume te madhe, Griseldes i kane nderruar edhe rrobat dhe ne oren 3.45 te mengjesit e kane marre serish me fuoristrade dhe e kane hedhur nga makina rreth 50 metra larg shtepise ne Kavaje. E gjakosur, e rrahur, Griselda eshte zvarritur deri ne shtepine e saj, pa femijen e sapolindur qe ka mbetur ne ambientin ku Griselda eshte mbajtur per me shume se 6 ore.
Ende ne keto momente nuk dihet as ku eshte femija, as si eshte femija.


(E pėrditėsuar) - Gruaja e kryebashkiakut tė ri tė Bashkisė sė Kavajės, Elvis Rroshi, ėshtė rrėmbyer nga persona ende tė paidentifikuar mbrėmjen e sė martės. Burime nga policia bėjnė tė ditur se rrėmbimi u krye nga dy persona pranė stadiumit "Dinamo" nė Tiranė.


Nga tė dhėnat e para rezulton se gruaja ishte shtatzėnė dhe se gjatė rrėmbimit ajo ėshtė detyruar tė lindė edhe fėmijėn. Burimet shprehen tė rezervuara lidhur me detajet, ndėrkohė qė dyshohet se ky ka qenė edhe qėllimi i rrėmbimit tė saj. Ende nuk ėshtė gjetur fėmija, ndėrkohė qė gruaja u gjet nė mėngjes nė njė kanal. Mbi tė ėshtė ushtruar dhunė fizike.


Bėhet e ditur se Rroshi ka qenė jashtė shtetit nė kohėn qė ka ndodhur ngjarja dhe ėshtė kthyer menjėherė pasi ka mėsuar nga tė afėrmit ēfarė i ka ndodhur bashkėshortes. Tė dy ata po i nėnshtrohen marrjes nė pyetje nga policia. Organet e drejtėsisė kanė qenė shumė tė rezervuara lidhur me kėtė ngjarje, duke mos pranuar tė japin asnjė detaj.


Redaksia Online
************************************************** **********+

Nuk e dij se sa shqiptare mund te quhet Qeveria e udhehequr nga miku i Sllobodan Millosheviēit e Damir Fazlliēit, kur edhe nje grua shtatzene (tre dite para se te lind) rrembehet e masakrohet ne ate menyre, me fajin e vetem se eshte bashkeshortja e njeriut qe pas 20 vitesh e theu bastionin e Sali barbarit, duke u zgjedhur Kryetar i Bashkise se Kavajes.

Une i lutem zotit, pra lutem nga toka ne qiell, qe kjo veper makabre mos te kete prapavije politike, pra ata bandit e bandite (ne ate akcion mafioz paska pasur edhe "mami", pra femra bandite he fare dalshin!) mos te kane kurrfare lidhje me njerzit e Sali terroristit, sepse ne te kunderten fundi i kesaj ngjarje tragjike nuk dihet se si do te vije.

E ēfare faji ka gruaja pse fiton burri ne zgjedhje?!
Po edhe nese gruaja ka "faj" pse bashkjeton me nje njeri qe e mundi Sali Berishen ne "ēerdhen" e tij, ēfare faji ka foshnja e palindur, pra foshnja ne bark te nėnės?!

Jo, gjithēka kisha menduar se mund te bejne mendjet e ēoroditura te njerzve pa ndjenja njerzore, por nuk kam besuar se mund te shkohet kaq larg.

Prandaj, pavaresishte se kush fshihet pas kesaj vepre makabre, te padegjuar ndonjehere ne Shqiperi, tani me shume se kurr tjeter njerzit do ta urrejne Sali Berishen, kete dhunues te pashpirt te te gjithave; edhe te lirise, edhe te ligjeve, edhe te moralit, edhe te gjithēkaje shqiptare.

Nese policia e shtetit nuk i zbulon dhe nuk i arreston shume shpejte keta terroriste, atehere nuk ka se perse te mendohet e besohet se ka shtet ligjor ne Shqiperi. Prandaj kjo Qeveri e udhehequr nga kriminel, shume nga te cilet te akuzuar per vrasje, vjedhje, korrupcion, e dhune te paimagjinueshme te ligjeve dhe shtetit te shqiptareve, sa me shpejte duhet te bije pertoke, duke i lene rruge ri-vendosjes se institucioneve te mirefillta shtetrore.

Shpetimi

Te pershendes Shpetim si duket keni filluar ta humbeni rrugen ne oborr, sepse afishimet e juaja kane filluar te mose jene ma te gjata se nje dite, por eshte e drejt e juaj se cka mendoni, por duhet ta dishe se demokracija nuk duhet te kuptosh se mundesh te thuash cka te duash, sepse demokracija ka rregulla, e sikur te respektoheshin keto rregulla, tani ju do te duheshi te pergjigjeni per cpifje, por po me vjene keqe se gjitha ajo energji qe e shpenzuat ketu rreth kesaj teme ju shkoje huqe dhe mbetet me gishta ne goje.

gjarperi
03.06.2011, 23:30:17
Ja se si shprehet ironia arragante e sherbetoreve te
idologjise komuniste .Tani mos shkoku Shpetim ti ishe
i kidnapuar nga ndonje argat i kryeministrit Berisha e
te detyruan te villesh vrere helmues ndaj botes
demokratike shqipetare !?Ani mire pate bere per
veten tuaj kur nene emocionin e zhgenjimit pate dhene
doreheqjeje nga pjesemarrja me shkrime ne kete forum.
Pate bere mire edhe per lexuesin qe te mos bie pre
nga burimet e arragances ,inateve dhe intrigave te reporto-
oarit te shtypit klasik komunist. Tani shoku Sheptim ca pyetje; a e ndien veten me te lumtur se e tere ajo tragjedi
e Grisella Rroshit ishte e sajuar e nuk doli e vertete apo
ndiheni i zhgenjyer dhe i mllefosur pse tragjedia nuk doli
ashtu si ti dhe ata te juajet keni deshirua ?
A nuk eshte sh.Shpetim e ngjajshme apo me me mire me thene identikie sajimi i kesaj tragjedie falce e kesaj gruaje
fatkeqe sikur rasti i asaj tragje dise falce qe e pat sajua ai pederi i shkijeve (Martinovici) vetem e vetem per ta quajtur politiken e autonomise se atehereshme te Kosoves
politike krimi kunder shkieve te Kosoves?
Nese gruaja e kryebashkiakut te Kavajes paska rrshqit psiqikisht, po e nxeme, si mundi qe nje person aq i ngritur
politikisht te mos e din se a ishte gruaja shtatezene edhe edhe ne muajin e nente te lindjes!!!!!!!!!!????????????
Sh.Shpetim a po e shehe ,ndegjon dhe ndien ende se sa perngjani ju enveristet me intrigat e juaja vrastare me
ato intrigat vrastare te vellezerve te juaj shkie per kah politika. Aferia e njerezve percaktohet nga prejardhja
bilogjike,ligjit dhe politike.Psh angloamerikanet kane dy
lloj vlazerish psh brother & brother in law<vlla dhe vlla
sipas ligji(dhendrri, burri i motres)>
Kurse enveristet per inat te vllait nga prinderit cpiken dhe
krijuan edhe vllaun nga politika(serbin, armikun me te perbetuar te shipetareve).

Te pershendes shpetim ju citoni
"Por keshtu e kane keta titistet shqipfoles, te cilet edhe per gabimet e veta te drejtperdrejta, edhe per krimet e shemtuara qe i bejne vet, siq jane p.sh. gabimet dhe krimet qe i bene i preferuari i tyre, dhendrri i Serbise Sali Berisha, ata perseri e akuzojne Enver Hoxhen, pa ēka se ai ka vdekur para 30 vitesh."
Eshte e vertet se Enveri ka vdekur qe 26 vite por ende po i ndiejm pasojat e tije e si shembull ma i mire per kete jeni ju qe genjeshtrat po u zgjasin vetem nje dite, sepse nder Shqipetar po perparon demokracija, sepse kur ishte ne forme monizmi i juaj genjeshtrat zgjaten deri ne 50 vite

Shpetimi
04.06.2011, 00:02:13
gjarper, nese i ke lexuar postimet e mija te fundit lidhur me kete sajese te grus se Kryetarit te Bashkise se Kavajes me siguri qe ke lexuar se une jam lutur qe kjo ngjarje mos te jet e vertete, ēka ne fakt edhe ashtu doli.

Gjithashtu pikerisht ty te jam pergjigjur se kjo informate ndoshta nuk e ka vendin tek kjo teme, por duke pasur parasysh gjithe ato skandale e krime qe ndodhin ne Shqiperi sa here eshte Berisha ne pushtet, e sidomos kur ishte fjala per grane e njeriut i cili e theu mitin e Kavajes si bastion i Sali Berishes, sigurshte qe une dyshova se kjo ishte veper e kamikazeve te Sales.

Pastaj nuk jam vetem une qe jam intriguar nga kjo ngjarje e padegjuar, por para dy ditesh u tronditen shume shqiptar, duke reaguar secili ne menyren e vet.

Vlene te theksohet se pasi qe njerzit e pushtetit ishin te sigurt se kamikazet e Berishes nuk kishin gisht ne kete pune, atehere per here te pare ne raste te tilla u angazhuan ne menyre shume efikase, duke e zbuluar ne kohe rekorde kete sajese te nje gruaje.

gjarper, pse policia dhe Prokuria e Krimeve te Renda nuk eshte ne gjendje ti zbuloj krimet tjera, siq eshte p.sh. vrasja makabre e Deputetit Xhindi, apo Prokuroria dhe gjyqesori tu shkoj deri ne fund hetimeve dhe gjyqit per tragjedi te ndryshme, siq eshte Gerdeci, 28 janari, apo edhe gjykimin e Lulzim Bashes per zhdukjen e rreth 230 milion eurove ne emer te Rruges se Kombit, ndersa per kete rast krejte banal, te gjitha organet shtetrore ishin kaq te shpejta dhe efikase?!
Une e uroj dhe pershendes nga zemra kete angazhim te organeve shtetrore per zbulimin e shpejte te kesaj maskarade te kesaj gruaje te ulte, sepse po mos te ishte zbuluar se ishte thjeshte nje sajese, atehere pasojat politike mund te ishin te pallogaritshme.

Gjarper, nese e ke pare filmin shqiptar "Njeriu me top", me siguri qe nuk e ke harruar instertin kur personazhi i filmit Mato Gruda shtepine e hasmit te tij Plakut Mere e gjane me top.
Kur ky Plaku Mere per ate goditje i akuzon partizanet, nder te tjera njeri nder ta i thote Plakut Mere, citoj: "...ne nuk te kemi gjuajtur me top, dhe ti e din shume mire kete. Mirepo ti i ke kapur ato dy gjyle dhe po mbahesh fort per to,..."

Keshtu eshte edhe puna e ju rugovisteve dhe titisteve te ketij forumi, qe ne mungese te argumentave dhe alternativat per te debatuar me mua lidhur me paudhesite dhe krimet shtetrore te Sali Berishes dhe regjimit te tij fashist, tani jeni kapur fort pas kesaj ngjarje qe doli se ishte e sajuar nga Kryetari i Kavajes, dhe po mbaheni forte, duke dashur te perfitoni sa me shume.
Prandaj mbajuni fort per kete ngjarje, e cila per nga natyre e padegjuar ndonjeher te kete ndodhur ne Shqiperi edhe mua me hutoj, duke e besuar si te vertete, megjithese qe ne fillim kam pasur dyshimet e mija, te cilat besoj se do ti kesh verejtur po ti kesh lexuar postimiet e mija me vemendje.
****************************************+
gjarper, nen presionin direkt te Sali Berishes tani edhe Kolegji Zgjedhor veproj ne shkelje te ligjit njesoj si KQZ-ne, duke provokuar keshtu ngjarje e trazira te padeshiruara nga askush ne Shqiperi.
Pergjegjesia per ēka do te ndodh ne Shqiperi perseri do te bije mbi Sali Berishen, por te shpresojme se do kete njerz e institucione vendore e nderkombetare qe do ta ndalin doren e Sali Berishes, megjithese gjasat jane te pakta.
Sala, si gjitjnje deri me tani as kesaj radhe nuk e degjoj as zerin e arsyes nga faktori vendor, por as nga ai nderkombetar.
Nuk e degjoj as Ismail Kadarene, i cili per here te pare ju drejtua Sali Berishes (permes Bashes) te heq dore nga shkelja e ligjit, popr as Kadareja nuk e levizi nga vendi koke-mushken Sali Berisha.

Te shohim se a do ti nenshtrohet Sali Berishes edhe Gjykata Kushtetuese e Shqiperise, e cila ē“eshte e verteta ne 6 vitet e fundit mbi 20 vendime te Berishes i ka hedhur poshte!

Shpetimi

Belle
04.06.2011, 01:21:11
hehehehe!

Disave Sali Beriasha dhe Qeveria Shqiptare ju eshte bere kancer!.

normal qe iu asht ba kancer , ju ka mbet edhe nji karrik pa hyp mi to ...
me vje keq por Saloa im mir po e mban karriken e tij dhe e flm se ia kan dhen voten shqiptaret e jo nji minoritet pa vlerź !

Bregu53
04.06.2011, 04:48:36
Perhajr ju kofet Lul Basha,

Kruja
04.06.2011, 05:34:41
Tani qe Kolegji zgjedhor e shpalli Lulezim Berishen kryetar bashkie ndodhemi ne sistem njepartiak.

Te shohim si do te behen reformat me nje parti-shtet dhe me kuvend me NJE parti. Sepse duket qe opozita ka per te vazhduar hiq e mos keput gjyqe pas gjyqesh deri ne vitin 2013 ku sala i 'fiton' edhe ato zgjedhje sepse i numuron vete votat si parti bollshevike.

Nuk ka reforma pa pjesemarrjen e opozites por berishes i intereson pushteti ne rradhe te pare. te tjerat jane te dores se dyte keshtu qe shqiptaret ne Shqiperi do te vuajne pasojat duke jetuar ne para-demokraci. Fajin per kete gjendje siqurisht e ka opozita e cila nuk e hedh vallen sic do berisha por ja prish vallen berishes. Valle KUTURU alla berisha... ka per te rene PDja e gjitha ne pus sepse nuk ka demokraci por vendos njeshi KUTURU.

o sali, "Shiti" te gjitha qe ndertoi shteti i Enver Hoxhes sepse as per t'i mirembajtur nuk je i zoti dhe jo me te ndertosh te reja. Kush te ndjek ty do te perfundoje ne pus bashke me ty te parin edhe delet 'demokratike' nga prapa ne pus.

Por nje dite do te perendoje 'ylli' sali, do te jetosh naten e gjate i vetmuar. Te gjitha c'ke shitur do t'i kthesh mbrapsht sepse jane prone e popullit.

"Fitoj" Lulezim Berisha dhe tani tirana do te ndryshoje... keta te cilet nuk jane te zotet te mirembajne dy hidrocentrale te vogla, do te bejne hatane me tiranen...

Qeveri KUTURU me borxhe deri ne gryke... eshte qeveri e mire, gjyna te ankohesh, eshte qeveria e 'parallinjve' si puna e Trixit, Belles, Kondites dhe Shpejtimit kurse Gjarpri eshte 'kapitalist i moderuar'.

Une dhe Shpetimi deshirojme qeveri 'komuniste' qe nderton hidrocentrale me pune vullnetare. 'kapitalistet' jane me partine e sali pusit.

Bregu53
04.06.2011, 05:50:11
Kruj, me mire te mos kete asi opozite si ajo e partis qe sajon e pjelle kopila,sot e 70 vjete! Shqypnia ka me ra ne veti mbase nje lengate te gjate 70 vjeqare, ka me pase pozit dhe opozit te shqyptare.

Kruja
04.06.2011, 17:11:14
Kruj, me mire te mos kete asi opozite si ajo e partis qe sajon e pjelle kopila,sot e 70 vjete! Shqypnia ka me ra ne veti mbase nje lengate te gjate 70 vjeqare, ka me pase pozit dhe opozit te shqyptare.

Nuk e ka fajin opozita. Opozita ka individe dhe parti nga me te ndryshmet perfshire edhe te perndjekur politike, edhe komuniste, edhe demokrate. Po ashtu edhe Pozita ka komunista, sigurimsa, demokrate. Bile Pozita sot e ka komunist kryeministrin.

Fajin e ka Mendesia Moniste per t'a mbajtur pushtetin me cdo mjet dhe me cdo kusht duke shkelur edhe ligjet nese ashtu nevojitet.

Nuk do dalim tani neper rruge dhe t'i gjejme sali berishes nje opozite te 'mire'! Opozita eshte ajo qe eshte dhe po te zbatohen parimet, rregullat demokratike dhe ligjet atehere demokracia funksionon. Mirepo si mund te ndodhe kjo kur sali berisha i ka rene me arkivol dyerve te shtetit, i ka rene me kallash dhe i ka vrare njerezit perpara te njejtes dere te cilen e theu dikur kur ishte ne opozite me arkivol. Dhe pastaj del e i thote opozites se mbron shtetin!!!! Askush nuk e beson sali berishen sepse duket qe politika te zhvesh lakuriq kur merresh shume kohe me politike. saliu eshte shume i vjeter, eshte dinosaur komunist prandaj ka humbur besimin se ka shkelur ligjet dhe i ka 'mbrojtur' ligjet sipas nevojes per te hipur dhe per te qendruar ne karrigen e kryeministrit.

Se fundi meqe opozita eshte e keqe atehere le te beje nje opozite PD-ja duke u ndare me dysh. Keshtu do te kishim opozite te 'mire' dhe 'demokrate'.

Shpetimi
04.06.2011, 18:01:55
Mero Baze

Kolegji Zgjedhor pranoi si tė ligjshme rregullat e ndryshuara pas pėrfundimit tė zgjedhjeve. Votat e mbledhura nė kuti tė tjera pasi Edi Rama u shpall fitues i zgjedhjeve, u konsideruan tė vlefshme, dhe tani Lulėzim Basha mund tė konsiderohet pa shumė etikė grabitės i mandatit tė Tiranės, ndėrsa gjyqėsori shqiptar humbės i madh i kėsaj beteje.


Tani gjithė vėmendja ėshtė e pėrqendruar tek vazhdimi i betejės opozitare. Paralajmėrimet ndėrkombėtare pėr Kolegjin Zgjedhor dhe sidomos komentet e medias botėrore kanė parandjerė qė vendi do tė hyjė nė njė spirale sfilitėse. Zėra nga opozita kanė kėrkuar revoltė deri nė rrėzim tė qeverisė, ndėrsa ndėrkombėtarėt si nė ēdo rast tjetėr do tė kėrkojnė "qė tė shikohet pėrpara".


Nė tė vėrtetė nuk bėhet fjalė fare pėr mandatin e grabitur tė Tiranės, se sa pėr rėnien pėrfundimtare tė shanseve pėr tė zgjidhur njė krizė politike me institucionet tona. Opozita shqiptare ka arritur nė kėto zgjedhje njė fitore tė thellė politike, pasi jo vetėm ka nėn kontroll tre tė katėrtat e Shqipėrisė, por ka zbuluar me zgjedhjet nė Tiranė thelbin pervers qė po rrėnon demokracinė kėto 20 vite nė Shqipėri, ka zbuluar si vjedh zgjedhjet Sali Berisha.


Fitorja e ngushtė e Edi Ramės ishte mallkimi i madh pėr Sali Berishėn. Zoti e afroi atė aq afėr fitores dhe e la jashtė dere, vetėm pėr ta rishfaqur dhe njė herė para syve tė shqiptarėve dhe gjithė botės filmin e vjetėr tė vjedhėsit tė votave. E parė nė kėtė kėndvėshtrim opozita shqiptare ka fituar betejėn elektorale tė 2011, por ka fituar dhe kauzėn morale tė vitit 2009 qė po mban dy vjet Shqipėrinė nė ngėrē.


Tani asnjė ambasador, asnjė kancelari e huaj dhe asnjė vėzhgues ndėrkombėtar nuk thotė dot qė Sali Berisha nuk prek votat. Tė gjithė e pamė se si ai qė mbajti dy vjet kutitė e mbyllura dhe i dogji buzė Erzenit, hapi kutitė qė pėrpunoi vet pas mbarimit tė zgjedhjeve dhe shtoi vota tė mjaftueshme pėr tė shpallur me dhunė kandidatin e tij kryetar.


Tė gjithė e pamė se Kolegji Zgjedhor e ka tė ndaluar tė lexojė ligjet pėr tė marrė vendime. Ata lexojnė vetėm vendimet qė u shkojnė tė zbardhura nga kryeministri. Kėto zgjedhje provuan se atje ku Shqipėria ėshtė e lirė tė votojė, Sali Berisha humbet. Beteja e tij pėr Tiranėn ishte mes tė tjerash betejė pėr tė futur nėn kontroll tė mafies sė tij politike opozitėn dhe aty futi duart nė zgjedhje.


Tani me opozitėn ėshtė e drejta e saj e mohuar pėr dy vite dhe e faktuar si krim i pėrsėritur para syve tanė dje para Kolegjit Zgjedhor. Duke pasur tė drejtėn e fitimtarit tė kėtyre zgjedhjeve, por dhe meritėn e rifaktimit tė vjedhjes elektorale tė vitit 2009, opozita ka tė drejtėn e plotė pėr t'i dhėnė fillimisht shans zgjidhjes politike, para se njerėzit tė dalin nė rrugė.


Ēdo krizė nė njė vend normal apo gjysėm demokratik pėrdoret pėr zgjidhje tė mėdha. Edhe nė Kosovė, njė vend parademokratik, kriza e rrėzimit tė Presidentit nga Gjykata, u pėrdor pėr njė zgjidhje politike pak mė afatgjatė, pasi u pranuan zgjedhje tė parakohshme, ndryshim tė Kushtetutės pėr zgjedhje tė presidentit, dhe ndryshime tė tjera politike. Opozita duke u sjellė si fitimtare e kėtyre zgjedhjeve, por dhe si faktuesja e krimit elektoral nė Tiranė, duhet t'i ēojė presidentit tė Republikės paketėn e zgjidhjes sė krizės, pėrmes zgjedhjeve tė parakohshme dhe ndryshime nė Kodin Elektoral dhe mė gjerė, nė kėmbim tė paqes sociale nė vend.


E di qė shumė opozitarė irritohen kur mendojnė se mund tė kėrkojnė paqe me Berishėn dhe Bashėn, tė cilėt kanė ende hesape tė pambyllura me familjet e viktimave tė 21 janarit, por ajo qė po them ėshtė se zgjidhja politike duhet ofruar si njė shans pėr paqen sociale nė vend dhe jo si njė lėshim pėr qeverinė. Zgjedhjet nė Tiranė provuan se sistemi nuk funksionon dhe se drejtėsia nė Shqipėri ėshtė njė shpresė e vdekur prej diktatit tė politikės.


Nuk ka pasur kurrė ndonjėherė nė historinė e kėtij vendi kaq shumė deklarata tė faktorit ndėrkombėtar, qė nga SHBA deri nė Bruksel pėr ta lexuar publikisht manipulimin e procesit nė Tiranė. Asnjėherė nuk ka pėr tė pasur aq shumė artikuj nė shtypin ndėrkombėtar qė paralajmėronin drejtėsinė shqiptare tė mos i vėrė zjarrin Shqipėrisė. Pėrfytyroni sa e fortė ka qenė oferta e Berishės pėr ata gjyqtarė tė trembur, qė bėn dje atė turp.


Kolegji Zgjedhor nė Shqipėri ka dhėnė vendime pėrgjithėsisht tė drejta deri sa Berisha ka marr kontrollin mbi ata dy vjet mė parė. Nėn diktatin e tij Gjyqi i Gėrdecit dje nė vend qė tė kishte nė bankė tė tė akuzuarve djalin e tij dhe Fatmir Mediun, ishte nė kėrkim tė karrocierit qė ka salduar karrocėn. Gjyqi i 21 Janarit nė vend qė tė kishte nė bankėn e tė akuzuarit Lulėzim Bashėn, ka degraduar nė ekspertiza plumbash qė njė ditė dalin se janė shkrepur nga pistoleta tė gardės dhe ditėn tjetėr qė kanė ardhur nga qielli. Ėshtė e kotė tė presim drejtėsi nėn diktatin e njė njeriu qė ka marrė gjithė pushtetet.


Opozita duhet tė bėjė ofertėn e saj pėr zgjidhje politike dhe t'i japė kohėn e duhur pėr pėrgjigje tė gjithėve. Zgjidhja tjetėr, ajo e revoltave dhe trazirave, s'ka nevojė tė ofrohet. Berisha le tė provojė tė mbrohet nga populli i vet, siē u mbrojt nga gjyqtarėt e vet.

Shpejtimi
04.06.2011, 20:24:53
Zgjedhjet e fundit per pushtetin lokal ne Shqiperi treguan se demokracia ka bere progres te dukshem.Kuptohet qe
aty ketu pat probleme qe ngadalsuan rrjedhat e proceseve
procedurale mirepo koha korigjoi hilegjiun sikur psh keta socialistet e pa permbajtur.Pse psh.ne vendet
ku fituan socialistet nuk pat probleme sepse PD u tregua fer
dhe respektoi maksimalisht voten e lire te qytetarit.
Socialisteve u mbetet ende qe te emancipohen qe se pari
te kene respekt shume me te madh ndaj qytetareve si dhe
ne mardhenjet demokratike duhet respektuar rivalin duke
kerkuar nga vetja qe te sakrifikojne shume me shume per
kalitjen e kritereve demokratike.Socialistet per inat kandiduan kryetarin e PS per kryetar te Tiranes vetem e
vetem qe te lane sherrin hapur nese socialistet e humbin
Tiranen.Mirepo shume me shume kishte me mbetur peng
demokracia nese Rama do te zgjidhej per heren e katerte
kryetar i Tiranes.Nuk duhet harrua se tani ne Shqiperine
demokratike fjalen kryesore e ka qytetari, pra kane rrshqit
metodat e frikesimit dhe diktatures.Me ne fund te dya anet
duhet me qene te kenaqura sepse me keto zgjedhje me se shumti fitoi Shqiperia demokratike.Fitimi i te dya aneve
eshte po thuajse simetrik shume i ngushte qofte per kah
numri i bashkesive qofte per kah numri i pergjithshem i votave.Andaj le te buqet festimi i te gjithe aderuesve
per fitoret e merituara e te mbreteroj paqa dhe liria
e Shqiperise demokratike.Gezuar Shqiperi demokratike
te prift e mbara. Urime L.Basha jeni vetembajt dhe ke tregua kulture demokratike shembullore!

furragji
04.06.2011, 22:22:45
Dhe nji video a pi perngjan realiteti!
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=lLQmEhStihk

Kruja
05.06.2011, 05:39:40
Zgjedhjet e fundit per pushtetin lokal ne Shqiperi treguan se demokracia ka bere progres te dukshem.Kuptohet qe
aty ketu pat probleme qe ngadalsuan rrjedhat e proceseve
procedurale mirepo koha korigjoi hilegjiun sikur psh keta socialistet e pa permbajtur.Pse psh.ne vendet
ku fituan socialistet nuk pat probleme sepse PD u tregua fer
dhe respektoi maksimalisht voten e lire te qytetarit.
Socialisteve u mbetet ende qe te emancipohen qe se pari
te kene respekt shume me te madh ndaj qytetareve si dhe
ne mardhenjet demokratike duhet respektuar rivalin duke
kerkuar nga vetja qe te sakrifikojne shume me shume per
kalitjen e kritereve demokratike.Socialistet per inat kandiduan kryetarin e PS per kryetar te Tiranes vetem e
vetem qe te lane sherrin hapur nese socialistet e humbin
Tiranen.Mirepo shume me shume kishte me mbetur peng
demokracia nese Rama do te zgjidhej per heren e katerte
kryetar i Tiranes.Nuk duhet harrua se tani ne Shqiperine
demokratike fjalen kryesore e ka qytetari, pra kane rrshqit
metodat e frikesimit dhe diktatures.Me ne fund te dya anet
duhet me qene te kenaqura sepse me keto zgjedhje me se shumti fitoi Shqiperia demokratike.Fitimi i te dya aneve
eshte po thuajse simetrik shume i ngushte qofte per kah
numri i bashkesive qofte per kah numri i pergjithshem i votave.Andaj le te buqet festimi i te gjithe aderuesve
per fitoret e merituara e te mbreteroj paqa dhe liria
e Shqiperise demokratike.Gezuar Shqiperi demokratike
te prift e mbara. Urime L.Basha jeni vetembajt dhe ke tregua kulture demokratike shembullore!

O Shpejtooo.. dale bre mbahu. luli 'gjakftohte' dhe me 'kulture'!!!! po kur i vrau njerzit me pushke, na e thuaj bre Shpejto, a ishte gjakftohte, i kulturuar dhe demokrat? Aman re Shpejtoo thuaje.

Po ata e dine more Shpejto e dine qe e kane 'fituar' qe pa nisur gara. Prandaj rine ashtu 'gjakftohte'. sic tha Jozefine, o Edvin prano rezultatin, i tha Jozefina bre Shpejto i tha pa nisur ende gara... po ti 'harron' Shpejto tifozi.

E prishen cdo gje keta salinjte bre Shpejto j'a kjajten nenen demokracise, ligjit, dhe institucioneve. Te gjithe e pane si i vodhen kutite sic u donte qefi duke shkelur ligjet.

Shko futja nje sy gjume Shpejto se e kemi te garantuar te ardhmen...

gjarperi
05.06.2011, 15:31:53
Te pershendes Kruja, shume nga ju shpezuat energji marramendese per zgjedhjen e bashkiakut te Tiranes, por eshte nje fate qe per kete nuk pyetemi ne se kushe te behet kryebashkiak, por per kete vendosin Votuesit, por ne vetem mundemi te supozojm epim mendimet, e ne keso raste une nuk do te hargjoj energji, per nje pune qe vendos tjeterkush, por deshiroj te rikujtoj nje teme aktuale te kohes, Bashkimin Kombetar, zotri Kruja-Mojsiu, tani e tutje per Bashkim Kombetar e keni edhe nje aleat te ri i qujtur Tadiq, i cili eshte per bashkimin kombetar te stilit te juaj, dhe ai per kete deshiron te bisedoj vetem me Shqiperin, por eshte nje fate se koha kur serbija gjente aleat per te biseduar per Kosoven me Shqiperin perendoj, me Esat Pashen, Enver Hoxhen, dhe se fundit me Fatos Nanon, tani me deshir apo pa deshir te juajen Kosova dhe populli Shqiptar i saje vendos per fatin e vete, dhe pas kesaj ka edhe mase 75 shtete, dhe ka perenduar Koha qe per fatin tone te vendosin serbia dhe aleatet e saj qe i gjente ne shqiperi, por tani do te implementohet nje faze e re qe filloi viteve te 90, per nje bashkim te mirfillt te ndersjellt dhe te favorshem per te dy palet, pa imponime dhe te pa barabart siqe ndoshi ne tri rastet e cekura, dhe ma ne fund do te dele ne drite gjitha ato qe ndodhen ne tri rastet e cekura, dhe se buk eshte e rastesishme pse serbia, kaloj kufit e kosoves gjate luftes se dyte botrore mes milladinit qe pike se pari ta formoj partin komuniste ne nje vende fqinje te saj Shqiperi, e jo ta formoj kete ne Kosove, dhe e dyta nuk eshte e rastesishme qe milloshi, para se te intervenonte Nato ne Kosove tentoj qe ta evitoj kete intervenim pikrisht me vendin fqi te saje Shqiperin mese Fatos Nanos, por ishte fate qe Fatos Nano ne ate Kohe nuk kishte fuqine e Enver Hoxhes, dhe se bombardimet e Natos u realizuan, pra si duket historia po perseritet dhe se serbija gjithnje Karten e fundit e Provon permes Shqiperis, por kjo e treta e verteta do tu dele deshtuse, sepse ata qe vendosen per neve kane shkuar ne shporten e historis, dhe ne skene kemi ata qe na dojne si vellazer te barabart nga gjaku e jo si vellazer te ideologjis

Kruja
06.06.2011, 02:35:06
Te pershendes Kruja, shume nga ju shpezuat energji marramendese per zgjedhjen e bashkiakut te Tiranes, por eshte nje fate qe per kete nuk pyetemi ne se kushe te behet kryebashkiak, por per kete vendosin Votuesit, por ne vetem mundemi te supozojm epim mendimet, e ne keso raste une nuk do te hargjoj energji, per nje pune qe vendos tjeterkush, por deshiroj te rikujtoj nje teme aktuale te kohes, Bashkimin Kombetar, zotri Kruja-Mojsiu, tani e tutje per Bashkim Kombetar e keni edhe nje aleat te ri i qujtur Tadiq, i cili eshte per bashkimin kombetar te stilit te juaj, dhe ai per kete deshiron te bisedoj vetem me Shqiperin, por eshte nje fate se koha kur serbija gjente aleat per te biseduar per Kosoven me Shqiperin perendoj, me Esat Pashen, Enver Hoxhen, dhe se fundit me Fatos Nanon, tani me deshir apo pa deshir te juajen Kosova dhe populli Shqiptar i saje vendos per fatin e vete, dhe pas kesaj ka edhe mase 75 shtete, dhe ka perenduar Koha qe per fatin tone te vendosin serbia dhe aleatet e saj qe i gjente ne shqiperi, por tani do te implementohet nje faze e re qe filloi viteve te 90, per nje bashkim te mirfillt te ndersjellt dhe te favorshem per te dy palet, pa imponime dhe te pa barabart siqe ndoshi ne tri rastet e cekura, dhe ma ne fund do te dele ne drite gjitha ato qe ndodhen ne tri rastet e cekura, dhe se buk eshte e rastesishme pse serbia, kaloj kufit e kosoves gjate luftes se dyte botrore mes milladinit qe pike se pari ta formoj partin komuniste ne nje vende fqinje te saj Shqiperi, e jo ta formoj kete ne Kosove, dhe e dyta nuk eshte e rastesishme qe milloshi, para se te intervenonte Nato ne Kosove tentoj qe ta evitoj kete intervenim pikrisht me vendin fqi te saje Shqiperin mese Fatos Nanos, por ishte fate qe Fatos Nano ne ate Kohe nuk kishte fuqine e Enver Hoxhes, dhe se bombardimet e Natos u realizuan, pra si duket historia po perseritet dhe se serbija gjithnje Karten e fundit e Provon permes Shqiperis, por kjo e treta e verteta do tu dele deshtuse, sepse ata qe vendosen per neve kane shkuar ne shporten e historis, dhe ne skene kemi ata qe na dojne si vellazer te barabart nga gjaku e jo si vellazer te ideologjis

Me vjen keq t'a them por ky mesazh i fundit tuaji le shije jo te mire... e ke bere sallate ruse mesazhin. I ke perzjere Heronjte e Shqiperise me Tradhetaret e Shqiperise. Tradhetaret e Shqiperise nuk ka nevoje te mundohemi shume per t'i kuptuar sepse ata i shperblen serbia me emra rrugesh si Esat Pashen, Zogun, Koci Xoxen bile edhe rugoven goxha suite mbrojtese i kishte siguruar ne kohen e luftes sepse spiuni rugova kerkoi pushimin e bombaridmeve te natos.

Enver Hoxhen sic e kam thene duhet t'a lani mire gojen kur t'ja permendni emrin sepse Shqiperia ishte plotesisht e parvarur dhe sovrane jo me nga serbet qe me t'a ai fshinte bythen por sovrane e plote nga Amerika, Rusia, dhe Europa dhe Kina.

Ne jemi per bashkim kombetar me te drejta te plota dhe te barabarta per cdo shtetas, jo vetem shqiptare por edhe kombesi te tjera si rome, sllave, dhe disa greke nga jugu minoritare.

Kalo me shendet dhe mos i perzje si sallate ruse faktet, ngjarjet, veprat e heronjve, bemat e spiuneve...

Kruja
06.06.2011, 06:06:52
z. Gjarper,

Se pari bashkimi i shqiptareve te Kosoves me Shqiperine varet shume nga vullneti i atyre vete. Kjo gje eshte treguar shume qarte prej dekadash dhe shekujsh.

Mirepo sot ne kemi qeveri te korruptuara dhe shtet te dobet. Keto dy faktore jane fatkeqesia jone pra e cdo shqiptari kudo qe jeton.

Ne kemi shqiptare qe ende votojne politikane te cilet kane kohe qe i kane tradhetuar interesat kombetare. Votohet ende megjithese ne pakice sali katastrofa, nje politikan qe ka vendosur postin e pushtetit permbi interesat kombetare. ky njeri vjedh votat, vjedh parate, vret njerez si me plumba edhe me bomba si ato te gerdecit, i shet naften serbise per te mbushur me ate nafte tanket qe vrisnin dhe digjnin shqiptaret e Kosoves, fali detin grekut, vendosi ne krye te kishes shqiptare nje grek spiun antishqiptar shume te eger qe shfaqet si engjell i Jezu Krishtit por qe nga prapa mban nje KAME goxha te madhe me helme per t'jua ngulur shqiptareve sa here t'i jepet rasti. sali katastrofa me qeverine aktuale i ka bere rrush e kumblla financat publike dhe arka e qeverise eshte bere trok se vjedhuri nga kusaret e tij ministra te hamamit. kjo qeveri hajnash i vjedh perdite shqiptaret dhe kur i mbarohen paret fillon dhe shet pasurite kombetare qe t'i rivjedhe perseri parate.

Keshtu nje shtet i dobet vasal pa ushteri dhe vegel qorre e te huajve bashke me nje qeveri kukull e korruptuar deri ne palce nuk mund te ndihmojne aspak bashkimin kombetar.

prandaj z. Gjarper mos u kthe mbrapa ne Esat Pashe toptani sepse Esati eshte ngjallur kukuth ne krye te qeverise se shitur shqiptare e cila sot i ka nxjerre ne ankand interesat e shqiptareve perfshire vullnetin e tyre per bashkim kombetar.

Fajin nuk e ka as Alfred Moisiu, as une dhe askushdo tjeter si ne. Fajin e ka shteti vasal, qeveria kukull qe vret qytetaret me pushke, dhe ata shqiptare qe mbeshtesin keta horra. as serbi nuk n'a e ka fajin. serbet gjejne dhe shijne sot sic ben Fazllici sepse kur ishte gjalle Enver Hoxha j'a u hante nenat ne vesh dhe shume mire jua bente prandaj populli e donte dhe ja degjonte fjalen.

Belle
06.06.2011, 06:59:59
Trixi, vertete Shqiperia do te behet.
Mirepo ajo do te behet jo per inat te shqiptareve, por per qefin e tyre.
Nese duhet te behet per inat te dikujt, atehere ajo do te behet vetem per inat te titisteve shqipfoles,

Nese per Sali Berishen (edhe per titistet shqipfoles te Kosoves,
.
kamikazet e Berishes me ne krye Ristanin e KQZ-se, ne Tirane po zhvillohet nje shou e maskarade e papare deri me tani ne praktiken zgjedhore,
pra edhe ambasadorin amerikan, i cili ne nje qast dobesie Berishen padrejtesishte e pati quajtur si "burre shteti"!

Pra, Shqiperia gjithesesi do te behet, por ajo do te behet jo per inati te shqiptareve!Shpetimi

sipas disa leximeve ne ket forum paska titista ne ks e titista ne Shqiperi
edhe Berisha titist eu eu eu sbeti kush pa u nxi peq qe nuk asht i pari ne pulatik.

edhe ambasadori amerikan pe qun Barishen burr shteti edhe ne ks e kemi geoge washingtonin po ashtu nga amerika , na i paskem punt fort mir me keta dy burr shteti.
po qfar te prishni qeverija ! Jo kurr jo
rrnoft amerika miki i jon ;)

Shpetimi
06.06.2011, 10:30:39
Edhe Maqedonia e udhehequr nga nacionalshovenisti Gruevski, Sali Berishes dhe kamikazeve te tij te KQZ-se u jep leksione demokracie!

Kur ne krye te shtetit shqiptar kemi njerz te egėr e te babzitur per te gllabruar gjithēka, kur kemi njerz pa pike kulture politike, pa piken e respektit per ligjin, dhe ne fund edhe pa piken e respektit e ndjeshmerise per popullin shqiptar dhe voten e tij, nuk ka se si ndodh ndryshe pos Qeverise shqiptare ti jap edhe Maqedonia e nacionel-shevenistit Gruevskit leksione demokracie!
A nuk eshte e turpshme kjo per Sali Berishen dhe kamikazet e tij te KQZ-se, e tani pas 03 qershorit edhe te Kolegjit Zgjedhor?!
Sigursihte se po. Por populli thote se "i laguri nuk ka dert per shi“, ndaj dhe theme se ai i cili eshte turperuari njehere, nuk e ka problem te turperohet edhe njeqind here te tjera.

Per turpin e Qeverise shqiptare, e veēmas per turpin e kamikazeve te Sali Berishes, ne Shqiperine "demokratike" ka nje muaj qe nuk mund te numrohen votat e shqiptareve, dhe ende nuk shihet drita ne fund te tuneleit, pra nuk nuk dihet se kur do te perfundoj maskarada pas-zgjedhore e 08 majit 2011.

Disa analist shqiptar ne debatet e tyre e paten thene profecine, citoj:
- „…do te behen zgjedhjet e pergjithshme ne Maqedoni, …do te dal edhe rezultati perfundimtar i atyre zgjedhjeve, ndersa ne Shqiperi do te vazhdon procesi i numrimit te votave te 08 majit 2011“!
Fatkeqesishte, per turpin e Sali idiotit dhe kamikazeve te tij te KQZ-se, kjo profeci e analisteve shqiptar doli si e vertete.
Maqedonia e udhehequr nga VMRO- DPMNE e shovenistit Gruevski jo vetem qe beri zgjedhje te Parakoheshme, jo vetem qe keto zgjedhje kaluan pa incidente e perplasje te medha, siq i kemi pare te ndodhin ne Shqiperine e udhehequr nga „demokrati“ e „atdhetari“ Sali gjambazi (gjambaz quhen tregtaret e palicencuar nga shteti per punen qe bejne), por edhe numrimi i votave behet ne kohe rekorde, duke e nxjerrur brenda 12 oreve fituesin e ketyre zgjedhjeve.

Ja se ēfare informon agjencia e lajmeve Balkanweb per zgjedhjet e djeshme ne Maqedoni:
************************************************** **********
Zgjedhjet nė Maqedoni kryeson VMRO- DPMNE e BDI e Ahmetit

SHKUP- Maqedonia zhvilloi dje zgjedhjet e parakohshme, dhe nga tė dhėnat e pėrpunuara nga numėrimi i 98 % i votave, koalicioni konservator i kryesuar nga VMRO-DPMNE e kryeministrit Gruevksi, udhėheq tek kampi politik maqedonas, ndėrsa BDI tek kampi politik shqiptar.

Nga tė dhėnat e paraprake tė Komisionit Shtetėror tė Zgjedhjeve nga numėrimi i 98 % tė vendvotimeve, VMRO-DPMNE ka fituar 426 mijė vota, koalicioni opozitar LSDM 358 mijė vota, ndėrsa nga partitė shqiptare BDI 108 mijė vota, PDSH 59 mijė vota si dhe partia e sapoformuar RDK 29 mijė vota. Ndėrkohė qė rezultati pėrfundimtar pritet tė zyrtarizohet sot.

GRUEVSKI: FITUAM

Mbrėmė vonė nga selia e VMRO- DPMNE,Gruevski ka deklaruar fitoren, dhemė pas kanė nisur festimet e mbėshtetėsve tė tij.
Me kėnaqėsi ju deklaroj se fituesi i kėtyre zgjedhjeve ėshtė VMRO- DPMNE, dhe koalicioni "Pėr njė Maqedoni mė tė mirė. Kemi fituar 55 deputetė nga 123 qė ka gjithsej parlamenti"- u deklaroi Gruevski mbėshtetėsve tė tij. Kryeministri deklaroi se fitorja e kėtyre zgjedhjeve ka njė peshė tė veēantė, pėr shkak se ajo u fitua nė kushte tė krizės ekonomike botėrore, por sipas tij, kjo fitore jep edhe pėrgjegjėsi mė tė madhe nga zgjedhjet e deritanishme.

AHMETI: URON ELEKTORATIN SHQIPTAR

Kryetari i BDI-sė, Ali Ahmeti gjithashtu ka uruar elektoratin shqiptar pėr fitoren nė kėto zgjedhje, duke theksuar se partinė e tij e presin pėrgjegjėsi tė mėdha. Lidhur me formimin e koalicioneve me partitė maqedonase, Ahmeti theksoi se respekton atė parti qė ka fituar verdiktin e elektoratit tė tij, duke aluduar nė VMRO-DPMNE.

Organizata joqeveritare "Most", e cila vėzhgoi zgjedhjet dha rezultatet e para preliminare duke nxjerrė dhe numrat e deputetėve. Sipas tė dhėnave tė para preliminare VMRO-DPMNE ka fituar 53 deputetė, LSDM ka fituar 43 deputetė, BDI ka fituar 14 deputetė, PDSH ka fituar 8 deputetė dhe RDK 2 deputetė. Shumė parti tė vogla politike nuk do tė pėrfaqėsohen nė Parlament, pasi qė nuk arritėn fitoren e asnjė mandati, ndėrsa shqiptarėt kanė humbur pesė deputet nga pėrēarja e votės si dhe jehona e vogėl e votuesve, raporton Ina.

THAĒI URON AHMETIN

Kryetari i PDSH-sė, Menduh Thaēi uroi nė orėt e para tė mėngjesit tė sotėm kreun e BDI-sė, Ali Ahmeti pėr fitoren e tij. “E uroj sinqerisht Ahmetin pėr fitoren dhe partisė sė tij, bashkė me partnerin e koalicionit, u takon ta formojnė Qeverinė e Apokalipsės pėr kėtė shtet”, ka thėnė Thaēi, raporton Ina. Thaēi tha se partia e tij ka dalė shumė mė e fuqishme nė Shkup dhe nė Kumanovė dhe se PDSH mbetet partia e vetme shqiptare opozitare: Partia Demokracia e Re E Imer Selmanit nuk ka arritur tė fitojė asnjė deputet.

CERVENKOVSKI URON GRUEVSKIN

Nė kampin maqedonas, edhe kryetari i LSDM-sė, Branko Cėrvenkovski dhe kandidatja e nominuar pėr kryeministre nė rast tė fitores sė opozitės, Radmilla Sheqerinska ka uruar VMRO-DPMNE pėr fitoren nė kėto zgjedhje.

"Beteja do tė vazhdojė. Nėse keni parė se ēfarė mund tė bėjmė me 18 deputetė, mund tė paramendoni se ēfarė do tė bėjmė me 43 deputetė", deklaroi Cėrvenkovski duke shtuar se LSDM nuk ndalet dhe se garantoi se koha e kėsaj partie po vjen.

Zgjedhjet e djeshme ishin shpresė pėr tė shpejtuar reformat e nevojshme pėr anėtarėsim nė Bashkimin Evropian. Komisioni Shtetėror i Zgjedhjeve (KSHZ) bėri tė ditur se pjesėmarrja e votuesve ka qenė mbi 63 pėr qind, ndėrsa zgjedhjet u vlerėsuan si tė rregullta dhe demokratike, me pėrjashtim tė parregullėsive shumė tė vogla. Kryetari i kėtij komisioni, Boris Kondarko paralajmėroi pėr sot shpalljen e rezultateve tė para jozyrtare.
************************************************** **************

Siq shihet nga ky informacion, perveq nxjerrjes se rezultatit te numrimit te rreth 98% te votave te qytetareve te Maqedonise, edhe lideret e partive politike qe kane humbur kane dhene disa deklarata per shtyp, me anen e te cilave e pranojne verdiktin e popullit, dhe ne asnje rast, te pakten deri me tani, nuk ka ankesa per manipulim votash, qofte gjate votimit te djeshem, qofte gjate numrimit te votave nga qendrat e numrimit.

Ēka eshte me befasuese (per te mire) kesaj radhe edhe Menduh Thaēi i uroj fitoren Ali Ahmetit, megjithese ende nuk ka dalur rezultati perfundimtar i zgjedhjeve.

Mirepo, ndoshta ky urim nga ana e mjekrroshit Menduh Thaēi (i cili njihet per karagjozelleqet e tij) vije nga fakti se BDI-ja e Ali Ahmetit ka marrur gati dyfish vota me shume sesa PDSH-ja e tij (BDI 108 mijė vota, PDSH 59 mijė vota), por cilido qe te jet motivi, ky urim eshte nje shenje e mire per lidershipin shqiptar, qofte ne Shqiperi qofte ne Kosove.

Tani te shohim se si do te sillen, e ēfare do te thone e prralisin kamikazet e Sali Berishes, te cilet dje dhe sot Maqedonia e shevenistit maqedonas Gruevsi i beri me turp!

Shpetimi

gjarperi
06.06.2011, 10:31:37
Te pershendes kruja, nuk jeni real, se kur ti permendesh shperblimet duhet permendur te gjitha, ju e dini sa i shperblye Enver Hoxha nga serbia, une nuk do tu a permendi sepse ju e dini ma mire se une, por mos u be per dikend nane e per dikend njerke, kurse sa i perket Rugoves ai ishte i burgosur dhe te gjithe e dinin, dhe dihet se kush vendos per te burgosurit, dhe sipas juve gjithe ata qe ishin te burgosur neper burgjet e serbis paskan qene spiun, kurse per deklaraten per ndaljen e bombardimeve(deklarat e imponuar) ajo nuk u realizuar nga Nato, por perkundrazi serbis ju shtua edhe nje kerkes nga Nato, per lirimin e Rugoves, i cili fill pas lirimit deklaroj se Nato nuk duhet ndalur bombardimet gjer sa te kapituloi serbia, keto i dini ju edhe ma mire se une, por me pelqen sinqeriteti i juaj kur thoni se jame per komunizem, prandaj me kete pa dyshim nuk me brengos asgje qe shkruani kunder Demokracis, por nuk me pelqen dyftyresija e juaj, kur per vepra te njejta dikend e shani e dikend e livdoni si rasti me dekorimet nga serbija Esat Pashen e Rugoven, kurse nuk e tregoni realitetin per shperblimin e Enver Hoxhes nga serbija.

trixi
06.06.2011, 12:17:48
Te pershendes kruja, nuk jeni real, se kur ti permendesh shperblimet duhet permendur te gjitha, ju e dini sa i shperblye Enver Hoxha nga serbia, une nuk do tu a permendi sepse ju e dini ma mire se une, por mos u be per dikend nane e per dikend njerke, kurse sa i perket Rugoves ai ishte i burgosur dhe te gjithe e dinin, dhe dihet se kush vendos per te burgosurit, dhe sipas juve gjithe ata qe ishin te burgosur neper burgjet e serbis paskan qene spiun, kurse per deklaraten per ndaljen e bombardimeve(deklarat e imponuar) ajo nuk u realizuar nga Nato, por perkundrazi serbis ju shtua edhe nje kerkes nga Nato, per lirimin e Rugoves, i cili fill pas lirimit deklaroj se Nato nuk duhet ndalur bombardimet gjer sa te kapituloi serbia, keto i dini ju edhe ma mire se une, por me pelqen sinqeriteti i juaj kur thoni se jame per komunizem, prandaj me kete pa dyshim nuk me brengos asgje qe shkruani kunder Demokracis, por nuk me pelqen dyftyresija e juaj, kur per vepra te njejta dikend e shani e dikend e livdoni si rasti me dekorimet nga serbija Esat Pashen e Rugoven, kurse nuk e tregoni realitetin per shperblimin e Enver Hoxhes nga serbija.

Topi se lun ,pajtohem plotsisht me mendimin e juaj i nderuar

Shpetimi
06.06.2011, 17:48:09
Berisha: Shqiptarėt nuk e njohin Shqipėrinė dhe potencialet e saj

"Shqiptarėt nuk e njohin realisht Shqipėrinė dhe potencialet qė ajo ka", u shpreh kryeministri Berisha gjatė mbledhjes sė grupit parlamentar tė Partisė Demokratike.
"Pėr fat tė keq, kėtė vend nuk e njohin sa duhet banorėt e saj. Kėtė vend nuk e njohin realisht shqiptarėt dhe nuk kanė parasysh potencialet qė ajo ka nė vetvete", tha Berisha, duke shtuar se pret bashkėpunimin me qeveritė vendore nė kuadėr tė projektit 'Shqipėria - vend i zhvilluar'.

"Shqipėria vend i zhvilluar do tė thotė rritje tė ardhurash, rritje e prodhimit industrial, qindfishim i potencialit tė kėtij vendi pėr drurėt frutorė. Ky ėshtė projekti mė frymėzues, mė jetik, mė kombėtar, projekti i tė gjitha projekteve. Kur fluturon mbi kėtė vend, gjėja e parė qė tė vjen nė mend ėshtė Zvicėr me det. Shqipėria nuk ka pasur mundėsitė e Zvicrės, por asgjė nuk mund ta pengojė atė pėr t'u bėrė njė Zvicėr e vėrtetė. Ky projekt kėrkon mund tė madh dhe kohė, por ne presim tė finalizohen zgjedhjet qė tė nisim njė partneritet me qeveritė vendore", theksoi kreu i PD.


Duke e cilėsuar fitoren e PSD nė Portugali dhe atė tė Gruevskit nė Maqedoni si fitore tė aleatėve tė tij tė ngushtė.

Berisha u ndal edhe nė vendimin e Kolegjit Zgjedhor pėr mosndryshimin e rezultatit tė nxjerrė nga KQZ-ja. "Ēdo votė e juaja nė garėn e ngushtė Basha-Rama u paraqit nė televizion dhe kjo ishte pavarėsisht nga zhurmat njė nga arritjet mė tė mėdha tė demokracisė shqiptare. Vendimi i KQZ-sė u gjet legjitim dhe nuk mund tė ishte tjetėr, sepse tė numėrosh votat e qytetarėve tė tu nuk ka gjė mė legjitime", tha Berisha.
************************************************** *

E shkeputa vetem nje pjese te informacionit lidhur me mbledhjen e Grupit Parlamentar te PD-se, ku nga goja e Kryeministrit te vendit degjohen fjalet me fyese qe mund te thotė nje njeri i i thjeshte i pushtit, e lere me njeriu "numer nje" i Qeverise.

Nen ekstazen maskarades zgjedhore te kamikazit Ristani dhe Kolegjit Zgjedhor, Berisha i lejon vehtes te thote se "shqiptaret nuk njohin Shqiperine", duke bere keshtu gafen trashanike te radhes.

Lidhur me hedhjen e votave gabim Berisha ne mes tjerash tha, citoj: "...rreth 10% e shqiptareve nuk dijne ti dallojne ngjyrat,....ndaj dhe i kane ngatrruar kutite e votimit"(!!!) (rrene kjo e kulluar, kuptohet per te fshehur hedhjen e votave pas mbarimit te numrimit te votave), kurse tani thote se "....shqiptaret nuk e njohkan Shqiperine"!

Prandaj shtrohet pyetja; valle, a e meritojne shqiptaret nje Kryeminister mashtrues e dalklkauk si shizofreni Sali Berisha?!

Deri kur do te degjojme nga ky maskara edhe fjale miradie per nacionalistin e shfrenuar Gruevski, te cilin Berisha e paska "aleat te tij te ngushtė"?!

Ne kete teme (edhe ne temat tjera) ne vazhdimesi sillen fakte e deshmi konkrete se Sali koburja eshte nje njeri i ēmendur, eshte serbofil e serbogrek( i deshmuar me vepra, e jo vetem me fjale), por megjithate titistet shqipfoles si dhe disa truthare tjere te Kosoves nuk jane ne gjendje ta kuptojne se ēfare eshte atdhetarizmi i vertete, e ne mungese te kunderargumenteve ata hidhen perpjetė duke u marrur me sistemin e kaluar ne Shqiperi.

Keta karagjoz si fajtor kryesor te te gjitha koherave e bejne Enver Hoxhen, edhe pse ata e dijne se Enver Hoxha ka vdekur qe ne vitin 1985.

Edhe kur deshmohet me dokumenta e fakte te pakundershtueshme se Sali Fazlliēi dhe shume shoke te tij te PD-se edhe pas vdekjes fizike te Enver Hoxhes e "vazhduan rrugen e tij dhe te PPSH-se", pra ishin pjese e PPSH-se deri ne vitin 1990, ata perseri perpiqen tu dredhojne fakteve, duke u marrur me akuza personale ndaj pjestareve te ketij forumi, ose perpiqen qe ti marrin pergoje politikanet tjere te Shqiperise apo Kosoves, duke mos i kursyer as luftetaret e UĒK-se, te cilet here i qujane "enverist", here "vrases" e here-here edhe "bashkpunetor" te Serbise, pa ēka se dihet se shumica nga themeluesit, ushtaret dhe komandantet e UĒK-se, kur Enver Hoxha ishte gjalle, ose ishin shume te rinje ne moshe, ose ishin nxenes te shkolles fillore, ose ishin femije shume te vegjel.

Vakia e zotit, pa e pyetur askush Sali Berisha me gojen e vet e thote se shovenistin atishqiptar, Kryeministrin nacionalist te Maqedonise Gruevski e paska "aleat te ngushtė"!!!

Shpetimi

Shpejtimi
07.06.2011, 01:48:10
Ky z. NN sipas ketij reagimi fund e krye e ngrine z Berishen kryeminister aktual te R.se Shqiperise si poliagjent te sherbimeve te huaja e posaqerisht njeri te UDBes te Beogradfit ku edhe i vesh shume te dhena sipas nje dosje patologjike qe cvlerson perqesh,nenqmon dhe perlloq deri ne fund ne radhe te pare shtetin shqipetare ,qytetaret dhe gjithe kombin shqipetare pastaj vie ne pyetje integriteti personal i z.Sali Berisha!?Me keso reagime tinxare ne emer te dosjeve shteterore te manipulohet nga skutat e erreta ende per pa u dhene drita e gjelbert e cpalimit te dosjeve nga vendimemarrja e institucioneve shteterore paraqet jo vetem dyshim por edhe antikulture totale qe gjason fund e krye gjuhes vrastare te ish pushtetit monist qe kafshoi pa ndal mbi kurrizin e popullit shqipetare.Meqense ceshtja e hapjes se dosjeve te shtetit shqipetare pergjat kohes se pushtetit te diktatures proletare ne krye me Partine e Punes ne radhe te pare eshte pengua nga, trashigimtaret e Partise se Punes -Partia Socialiste qe tani me NN-a epe sinjale te emitimit te dosjes "se nje anetari te tyre Sali Berisha" duke e mbyt ne lumin e gjithe atyre permbytjeve qe gllaberuan jetera me shume se nje gjysme shekulli!?Dmth.Deri sa Partia Demokratike e Shqiperise ishte per hapjen e dosjeve shteterore ne menyre qe te merret orientim sa me i paster per ardhmerine e zhvillimit te proceseve demokratike duke perjashtua cdo tentim hakmarres kunder cdo individi pa marre para sysh se cfare funkcioni ka krye ne te kaluarenPartia Socialiste ka qene kategorisht kunder cdo hapje te dosjeve te ish shtetit diktatorial.Tani shperthejne nepermjet shkrimeve anonime te personave anonim sikur ky NN e thrrasin gjykime paushalle pa fakte te mbshtetura ne dokumente zyrtare vetem sipas paranojes qe ua ka lene amanet Kongresi Partiak i PP ne krye me xhaxhin Enver>.Mendoj se gjithe ata qe duan te vyejne ne interes te vendit duhet nise kritikat per brenda vet institucioneve apo subjekteve politike.Shume me mire apo me frytedhenese kishin me qene analizat brenda vet partise politike e cila nuk shenoi rezultatet e deshiruara se sa te pozicionohen ne instikame luftimi per te fajsua per mosesukses partine tjeter politike.Ky tabiat banal eshte jo vetem i poshter por edhe vetvrases i interesave shteterore dhe demokratike te vendit.A jane ore me mend kjo race e cila i shpalle lufte popullit te vet sa here qe nuk mund te grabit pushtetin!?Dmth se atdheu po u dashka vetem nga karrika e fronit te pushtetit te gjithefuqishem!?Cka do te thot se me ate dakik qe humb pushteti duhet te i shpalle lufte vendit.

Shpetimi
07.06.2011, 07:47:16
Shpejtimi, kam vetem nje pyetje per ty:

- po ti interesonte Sali Berishes zbulimi i se vertetes lidhur me dosjet e regjimit te kaluar, valle do i pyeste ai socialistet?!

E dij se ti nuk pergjigjesh drejte, dhe thua se "Sali Berisha zbaton ligjet e shtetit", e broēkulla te cilave as ti vet nuk u beson.
Por e verteta eshte se kur Sali Berishes i intereson diēka ai nuk pyet as per SHBA-te (kujto vitin 1997, kur Sala SHBA-te i pati akuzuar se bashkpunuan me PS-ne per ta rrezuar nga pushteti!), e lere me te pyes per deshiren e PS-se per hapje dosjesh.

A e din ti Shpejtimi se vetem ne 6 vitet e fundit Sali Berisha dhe regjimi i tij fashist te pakten 23 here e ka shkelur Kushtetuten e Shqiperise, shkelje te cilat jane konfirmuar nga Gjykata Kushtetuese?
Sigurisht se e din, por nuk te pelqen t“ia pranosh as vetvehtes, e lere me ta pranosh ketu ne kete forum.

NN ne postimin e tij te mesiperme ka sjellur vetem nje pjese te biografise se Sali Berishes, pra ka sjellur vetem disa detaje, te cilat jane te pakontestuara nga askush.

Kur thuhet dhe argumentohet me fakte konkrete, duke i permendur edhe emrat e perveēem, se Sali Berisha per grua e ka vajzen e nje agjenteje serbe te UDB-se, titistet shqipfoles te Kosoves hidhen perpjete, duke thene se nuk eshte e vertete.

Por na thuaj ti Shpejtimi, a e beson se nena e Lirie Berishes ishte Milica, pra ishte serbe?

Pa mendoni sikur ndonjeri nga oponentet e Sali Berishes, per shembull Edi Rama, per grua ta kishte nje mbese Serbie, valle ēfare do te thoshin maskarenjet titist?!

Pa mendoni sikur ndonjeri nga oponentet e Sali Berishes ti vriste shqiptaret, siq beri Sala ne mars te vitit 1997 apo me 21 janar 2011, valle ēfare do te thoshin, pra me ēfare akuzash do te ngarkoheshin nga kamikazet e Sali Berishes?!

Pergjigje ne keto pyetje logjike as qe pres nga Shpejtimi (as nga perkrahesit tjere te agjentit te deshmuar te Serbise e Greqise Sali Rame Berishes), por do isha kurrshtar te degjoja (lexoja) se ēfare do thoshin ata pasi te dalin perfushe te gjitha maskaralleqet dhe paudhesit e ketij njeriu te pist, te cilit ka 20 vite qe Shqiperia dhe shqiptaret vetem sherrin jane duke ia pare.

Edhe sikur vetem nje pjese shume e vogel e ketyre fakteve qe sjell NN per Sali Berishen te ishin te verteta (une besoj se te gjitha akuzat e mesiperme jane mese te verteta), atehere ky njeri jo vetem qe nuk duhet pasur mundesi te zgjidhej ne krye te institucioneve te shtetit shqiptar, por ai duhej nje ore e mepare te arrestohej e ti jepet drejtesise, ne menyre qe te pergjigjet per tradhtite e tij antikombetare.

Shpetimi

Kruja
07.06.2011, 18:45:49
Te pershendes kruja, nuk jeni real, se kur ti permendesh shperblimet duhet permendur te gjitha, ju e dini sa i shperblye Enver Hoxha nga serbia, une nuk do tu a permendi sepse ju e dini ma mire se une, por mos u be per dikend nane e per dikend njerke, kurse sa i perket Rugoves ai ishte i burgosur dhe te gjithe e dinin, dhe dihet se kush vendos per te burgosurit, dhe sipas juve gjithe ata qe ishin te burgosur neper burgjet e serbis paskan qene spiun, kurse per deklaraten per ndaljen e bombardimeve(deklarat e imponuar) ajo nuk u realizuar nga Nato, por perkundrazi serbis ju shtua edhe nje kerkes nga Nato, per lirimin e Rugoves, i cili fill pas lirimit deklaroj se Nato nuk duhet ndalur bombardimet gjer sa te kapituloi serbia, keto i dini ju edhe ma mire se une, por me pelqen sinqeriteti i juaj kur thoni se jame per komunizem, prandaj me kete pa dyshim nuk me brengos asgje qe shkruani kunder Demokracis, por nuk me pelqen dyftyresija e juaj, kur per vepra te njejta dikend e shani e dikend e livdoni si rasti me dekorimet nga serbija Esat Pashen e Rugoven, kurse nuk e tregoni realitetin per shperblimin e Enver Hoxhes nga serbija.

Dekorimi i Enver Hoxhes nuk eshte bere nga Serbia por nga ish Federata Jugosllave ne vitet e pas luftes se dyte boterore atehere kur maredheniet shteterore zyrtare rregulloheshin nga blloku i lindjes me Stalinin ne krye. Pra ne kuadrin e shteteve me ideologji te njejte. Dhe tashme dihet mashtrimi dhe prapaskena e titos si kryetar i Federates Jugosllave dhe jo perfaqesues i Serbise, detaj qe ti gjarper e kapercen pa te keq. Enver Hoxha nuk kishte nevoje per dekoratat edhe te titos vete si kryetar i Federates Jugosllave sepse po te kishte nevoje ai e bente Shqiperine Reupublike te 7-te. Kishte premtime direkte ne ate kohe qe Kosova do te vetevendoste se c'fare do bente. Kur ky premtim nuk u mbajt dhe kur synimet e titos u bene te qarta per Enver Hoxhen ky i fundit e denoncoi titon ne Stalini i cili i futi nje shqelm bytheve topallit dhe e perjashtoi nga kampi socialist sepse ishte bere agjent i amerikaneve ne kohen e luftes se ftohte. Kjo eshte e verteta dhe aspak kjo nuk perkon me tradheti por perkundrazi me atdhedashuri dhe patriotizem nga Enver Hoxha.

Brahim rugova ishte nje frikacak, te pakten nje frikacak, kur vete ju thoni qe e beri nga zorri dhe nga pahiri. Cudi sa frike i paska hyre ne bark atij tradhetari qe edhe nga Parisi, jashte serbise, te deklaronte per pushimin e bombave!!!! Prandaj ju z. Gjarper dhe une sado t'a 'duam' rrugoven nuk e shpetojme dot nga faktet e hapura publike qe i kane degjuar e gjithe bota. Sa per faktin qe ishte i burgosur, goxha te mira i paska patur burgjet serbia!!! TE 'burgos' ne vile serbia me te gjithe kushtet dhe priviligjet. Ju keshtu po e nxirrni serbine vendin me demokratik ne bote! Pra me keto gjera as femijet ne kopesht nuk genjehen prandaj rugova ishte nje tradhetar tipik deshtak dhe kapitullues. Adem Jashari i doli zot Kosoves edhe pa qene 'president' hamami. Kot e kini ju titistat... historia eshte shkruar.

Po eshte e vertete qe une jam per nje shoqeri vertet komuniste pa prona dhe me njerez te lire. Por meqenese kjo shoqeri nuk realizohet sot per sot atehere jam per nje shoqeri sa me demokratike. Enver Hoxha eshte Figura e nje Demokrati ne kuptimin e plote te fjales sepse ai mbronte interesat e vegjelise dhe vete nuk kishte prona dhe as la trashegim prona private per familjen. Ai la trashegim nje pasuri kombetare, Shqiperine Sovrane, te cilen 'demokratet' e shkaterruan me gjithecka duke e vjedhur per vete dhe ca pjese deshin t'ja jepnin grekut.

Pra nuk jam me dy fytyra une por me nje fytyre, me Fytyren e nje shqiptari te zakonshem qe i mbron vlerat patriotike te se kaluares dhe te tashmes. T'a dine te gjithe ata qe mendojne se historia do te fallsifikohet se kush godet figurat historike si Enver Hoxha nuk eshte shqiptar por anti-shqiptar, me dashje apo pa dashje i tille eshte.

Shpejtimi
07.06.2011, 19:07:08
Shpetim ju pasardhesit e enverizmit e keni veshtire me u nda nga dhenja e epiteteve sipas deshires se juaj,pales rivale, ashtu si ju e keni mesua permendesh nga fjalori vrastar i Nenes Parti.Ju nuk e dini gjuhen e fakteve, aresyeve qe te beni seelekcionimin e me te mirit nder te miret,me te shpejtin nder te shpejteve me te sukseseshmin nder te sukseseshmit keshtu me radhe.Apo atehere kur e kerkon nevoja qe te behet selekcionimi i pozitives ndaj negatives apo edhe kur duhet bere njehesimin e dobesive.Ne kete
korelacion ju vuani nga gjeni i politikes se dominimit me
shtypje ,dhunime nenqmime dhe likvidime gjithcka cfare
ju del perpara.Shihe kete shkrimin tende se si e ke perpilua tamam si me pas qene prokuror publik kur bene
perpilimet e akuzave ndaj pales nene hetuesi per vepra penale!?Eshte me se e vertete se bariera numer nje per
hapjen e dosjeve se Shqiperise Enveriane ka qene Partia Socialiste e jo z.Berisha.Kurse per keta paragrafet e tjere
ku akuzoni dhe njekohesisht e denoni kryeministrin Berisha
sipas deshirave te juaja tregon se ju keni rrshqit qe moti nga platforma demokratike .Per dallim nga diktatura e
proletariatit qe per balle cdo fitimi duhej te ngordhte psimi.
Ne demokraci eshte e kunderta, perballe cdo suksesi apo
fitimi perpjestimisht ne menyre relative ngritet baza ne nivel me te larte te respektimit te elementeve te
zhvillimit te te gjitha poreve shoqerore.Kurse sa i perket
marteses se z.Berisha kryeminister i Shiperise nuk me lejon ndergjegjeja qe une te marr ne goje se eshte apo
nuk eshte martese patriotike.Por nujk besoj une qe juve
u mundon prejardhja e martesave patriotike >Ju me
me ate patriotizem keni pas ngordhe me ate dakik kur keni pas fut ne shtabin e udheheqesise PKSH Milladinat ,Tampot e Mugushat.Prandaj shihet se vuani ende .Kisha me iu preferua qe nese nuk mundeni te cliroheni nga
lengatat ish partiake mundohuni qe se paku te i zvogloni.

Kruja
07.06.2011, 21:43:13
A e lexon shkrimin e NN apo jo o Shpejto?! Mendon ti se do te kerkojne shqiptaret dokumenta te firmosura ne UDB qe te vertetojne se berisha eshte anti-shqiptar? JO o Shpejto, shiko se me sa shpejtesi sketerre e ka hedhur Shqiperine ne gremine ky kopuk, sa here e ka djegur, sa shqiptare ka vrare, sa toka det dhe ajer jua ka falur serbeve nafte grekeve det grekeve janullatos ne kishen shqiptare me nje GOXHA KEME me helm nga prapa veladonit per t'jua futur shqiptareve nga prapa shpine...

janullatos e deklaroj si me shaka kur tha shikoni ju shqiptaret se si do t'ju shkoje puna dale dale do t'a shihni... e dinte janullatosi para 10 vjetesh planin, edhe sali qykapikun briskun bisturine dhe penicilinen e kishin agjent te tyre... ky penicilina per pushtet e shet edhe Lirine sllobodanken...

rri o ti Shpejto se ka marre ferra urraten a kupton edhe lopa e kupton c'fare kane bere kunder Shqiperise ky soji i berisheve te gjithe agjente dhe spiuna jane... te shpejte jane per te shkaterruar drejt gremines dhe atje do te perfundojne vete.

Kruja
07.06.2011, 22:03:43
Topi se lun ,pajtohem plotsisht me mendimin e juaj i nderuar

Vazhdo mbaji iso gjarprit trix sepse te dy ngjani me profilin e nje serbi qe flet shqip nga ata qe tregon NN ne shkrimin e tij.

Vazhdoni ju por shqiptaret e dine historine e tyre dhe nuk kane nevoje t'ua tregojne serbet. Kisha edhe une ne Shqiperi ne pallat nje serbe Bora e kishte emrin, ishte agjente e UDBse vdiq ne burg sepse kishte zot Shqiperia atehere. ja si puna e bores e flisni shqipen edhe ju, kodra pas bregut dhe pastaj doni te diskutoni historine e shqiperise.

ju dhe gjarpri beni mire te ndiqni nje kurs shqiip analfabetizmi. per serbisht ma merr mendja se nuk kini nevoje per kurs analfabetizmi, duket se e flisni gjuhen e titos mire.

Shpejtimi
08.06.2011, 00:31:56
[QUOTE=Kruja;714546]A e lexon shkrimin e NN apo jo o Shpejto?! Mendon ti se do te kerkojne shqiptaret dokumenta te firmosura ne UDB qe te vertetojne se berisha eshte anti-shqiptar? JO o Shpejto, shiko se me sa shpejtesi sketerre e ka hedhur Shqiperine ne gremine ky kopuk, sa here e ka djegur, sa shqiptare ka vrare, sa toka det dhe ajer jua ka falur serbeve nafte grekeve det grekeve janullatos ne kishen shqiptare me nje GOXHA KEME me helm nga prapa veladonit per t'jua futur shqiptareve nga prapa shpine...

janullatos e deklaroj si me shaka kur tha shikoni ju shqiptaret se si do t'ju shkoje puna dale dale do t'a shihni... e dinte janullatosi para 10 vjetesh planin, edhe sali qykapikun briskun bisturine dhe penicilinen e kishin agjent te tyre... ky penicilina per pushtet e shet edhe Lirine sllobodanken...

rri o ti Shpejto se ka marre ferra urraten a kupton edhe lopa e kupton c'fare kane bere kunder Shqiperise ky soji i berisheve te gjithe agjente dhe spiuna jane... te shpejte jane per te shkaterruar drejt gremines dhe atje do te perfundojne vete.[/QUO

NN ua ripertriu memoaren e gjykimeve dhe nostalgjin
qe i bente Nana Parti para kongreseve partiake!
Ishte e tmerrshme dhe therriste kob Krujo cdo ardhje e
kongreseve te Partise se Punes.Ishte veshtire te mbulohej
zhvillimi ekonomik i vendit vetem me premtime te kota e e parolla partiake.Andaj kryesia e Partise se Punes duhej
te cpikete armiq te brendshem si dhe drejtonte gishtin andej kah perendimi per te fajsua per te gjitha huqet qe pesonte Shqiperia e "Nenes Parti".Fatkeqesisht
klika vrastare e Enver Hoxhes qe nga nisma e deri ne perfundim vazhdoi me persekutime,internime lecitje e me
plot te zeza tjera.Vera e vit.1990 mbahet mend kur
eksplodoi vala e refugjateve shqipetare neper ambasadat e shteteve perendimore > Fatkeqesisht apo fatmiresisht pas pese dekadave vuajtje, persukutime e internime Shqiperia e Enver komunistit u permbys.Nga vitet 1990 e kendej populli shqipetar u ballafaqua me realitetin balle per balli.U zgjuan nga endrra e keqe komuniste e cila i mbajti ne kome me fabula dhe parolla partiake dhe u dasht qe te kerkojne meshire nga vendet perendimore qe Enveri i jot Krujo i ka pas shpalle armiq.Njeri nder ata te meshiruem qenke edhe ti> Ani pse jo! Harroje, paske pas
nafake me pshtue ati regjimi te eger e barbar per pa te bere sakat.

gjarperi
08.06.2011, 00:38:13
Te pershendes Kruja, kote e keni sepse perdet e errta te juajt qe i perdoret 50 vite ju kane ra, sepse per 50 vite e mbajtet te mjere Shqiperin, duke e genjuar popullin, e tani jemi ne shekullin e 21, ku ne pergjithsi dominon Demokracija, nuk ka ma perde se kush nuk mendon si une eshte tradhetar, por ne munges te argumenteve turre e vrap te udb-ja,titistet, te bashkimi kombetar, por ne vende te saje zotri kruja pse nuk u pergjegjet ne shperblimin qe muarr Enver Hoxha nga serbija per kosoven, por zotri kruja serbija prap ka vendosur si ne kohen e luftes se dyte te kerkoj ndihme nga Shqiperija ta shlyaj pavarsin e Kosoves, por kesaj radhe e ka veshtir sepse tani nuk egziston Enver Hoxha dhe shqiperia komuniste, por tani kemi dy shtete shqipetare Demokratike dy vellazer te barabart me nje qellim te caktuar, dhe do ta kete veshtir tadiqi se keni mbetur pakice, kurse sa i perket kurseve te gjuhes nuk po dihet se kushe ka nevoje per kurse.

gjarperi
08.06.2011, 00:46:20
Te pershendes Shpejtimi, pikrisht vitet 1990, ju dualen genjeshtrat duqe kumunizmit si ati jugosllav dhe ati te Shqiperis, dhe pikrisht jo rastesisht akteret e ketyre antikomunistave ishin Ibrahim Rugova dhe Salih Berisha, prandaj keta mjerana cdo send qe ndodhe edhe nese ndodhe dicka ne afriken e jugut ata turren te keta dy akter, sepse i kane hale ne sy, por kote e kane se epoka e komunizmit muarr funde per 5 shekujt e ardheshem.

gjarperi
08.06.2011, 00:55:10
Te pershendes Zotri kruja, me vjen keqe sepse nuk e kame ne fjalorin time, por duhet te theme se genjeni, kur thoni se Rugova lypi te nderpriten sulmet e natos nga parisi, ai ate e ka bere kur ishte i privuar nga lirija dhe ate ne beograd te serbis, dhe ajo deklarat siqe ishte e imponuar u hudhe poshte nga Nato, e cila pastaj ja vuri serbis edhe kushtin e peste per ndaljen e bombardimeve, sepse Rugova gjate bombardimeve ishte ne Kosove e jo ne france, une nuk dua qe ta broj Rugoven sepse ate e mbron vepra e tije, e kete e tregoj edhe koha, por dua te reagoj ndaj cdo genjeshtre.

Kruja
08.06.2011, 02:14:16
Te pershendes Zotri kruja, me vjen keqe sepse nuk e kame ne fjalorin time, por duhet te theme se genjeni, kur thoni se Rugova lypi te nderpriten sulmet e natos nga parisi, ai ate e ka bere kur ishte i privuar nga lirija dhe ate ne beograd te serbis, dhe ajo deklarat siqe ishte e imponuar u hudhe poshte nga Nato, e cila pastaj ja vuri serbis edhe kushtin e peste per ndaljen e bombardimeve, sepse Rugova gjate bombardimeve ishte ne Kosove e jo ne france, une nuk dua qe ta broj Rugoven sepse ate e mbron vepra e tije, e kete e tregoj edhe koha, por dua te reagoj ndaj cdo genjeshtre.

Lutjen per nderprerje te bombave mund t'a kete bere ne Beograd. Nuk e kujoj plotesisht por me duket se kini te drejte pasi tani kujtoj qe u takua me Milloshevicin dhe i shtrengoi duart me kasapin. Po, e ka bere ne beograd deklaraten e pare sepse e kishte lene veten ne duart e armikut. Kurse Adem Jasharin e quante kohe me pare se te binte ne duart e serbeve se ishte nje fshatar i frastruar, nje terrorist.

Te gjitha rrjedhojat mjerane rugova i kishte nga vendimet e tij kaputillante mjerane. Prano edhe ti z. Gjarper nje te vertete se nuk behet qameti.

Ose ndryshe, thuaj a ka bere ndonje gabim qofte edhe te vogel brahim rugova? Per mendimin tim ai la pas shembullin e nje tradhetari. Po per ju a ka bere ndonje gabim te 'vogel' ndonjehere?!

Shpetimi
08.06.2011, 08:05:11
Lutjen per nderprerje te bombave mund t'a kete bere ne Beograd. Nuk e kujoj plotesisht por me duket se kini te drejte pasi tani kujtoj qe u takua me Milloshevicin dhe i shtrengoi duart me kasapin. Po, e ka bere ne beograd deklaraten e pare sepse e kishte lene veten ne duart e armikut. Kurse Adem Jasharin e quante kohe me pare se te binte ne duart e serbeve se ishte nje fshatar i frastruar, nje terrorist.

Te gjitha rrjedhojat mjerane rugova i kishte nga vendimet e tij kaputillante mjerane. Prano edhe ti z. Gjarper nje te vertete se nuk behet qameti.

Ose ndryshe, thuaj a ka bere ndonje gabim qofte edhe te vogel brahim rugova? Per mendimin tim ai la pas shembullin e nje tradhetari. Po per ju a ka bere ndonje gabim te 'vogel' ndonjehere?!

Z.Kruja,
me keta titistet shqipfoles te shkolluar ne Kumrovc duhet pasur kujdes ne ēdo fjale, bile edhe ne ēdo pikė e presje, sepse jane mjeshter te mashtrimit.

Ju z.Kruja e bete nje gabim te vendit se nga ku e beri Ibrahim Rugova apelin e tij per ndalimin e bombardimeve te NATO-s kunder Serbise se Millosheviēit, dhe keta rugovistet (titistet "modern) u kapen si i mbyturi pas kashtes, duke ju gezuar nje gabimi krejte njerzor e shume pak te rendesishem.

Mirepo keta harrojne se vet genjejne nga mengjesi deri ne darke.

Genjeshtra e radhes qe bene gjarperi (duke shpresuar se kete shkrim te tij e lexoni vetem ju i nderuari Kruja) eshte vendi nga ku bene thirrje Rugova per ndaljen e bombardimeve te NATO-s.
Ne vend qe te thote te verteten, se: - Ibrahim Rugova kete thirrje e ka bere nga Prishtina, pra nga shtepia e vet ku ishte i "burgosur" se bashku me Fanen, Uken, e gjithe familjen e tij, bile aty ishte edhe Adnan Merovci me familje, ai thote se "kjo thirrje eshte bere nga Beogradi"!!!

Ibrahim Rugova mund te kete bere edhe thirrjen e dyte nga Beogradi, sepse ai qe tradhton njehere nuk e ka te veshtire ta perserise tradhtine edhe njeqind here te tjera.
Thirrjen e pare e ka bere nga Prishtina, dhe kjo mbetet e pashlyer ne memorjen e njerzve, ne mjetet elektronike te mediave, ashtu edhe ne dokumentet historike.

Pastaj, te gjithe e din, besoj edhe gjarperi dhe rugovistet tjere te ketij forumi, se vetem pak dite pasi Ibrahim Rugova e beri thirrjen e tij per ndalimin e bombardimeve te NATO-s (kete thirrje e beri nga "rezidenca e tij presidenciale", pra nga shtepia e tij ne Prishtine, edhe ate para gazetareve te huaj), regjimi serb i Millosheviēit e organizoj kalimin e "presidentit historik" te Kosoves permes Beogradit per ne Itali, edhe ate si i "brugosur" qe ishte kalimin e beri me aeroplan special.
E kur u be ky kalim tranzit permes Beogradit per ne Itali?!
Ne kohen kur populli i "presidentit historik" debohej me dhune; me trena, me autobus, me kamion ushtarak te Serbise, si dhe ne kemb, keta te fundit duke kaluar dhjetra e qindra kilometra permes maleve e bjeshkeve te Kosoves, Shqiperise, Malit te Zi dhe Maqedonise.

Deshmite per keto maskarada rugoviane i ka dhene Adnan Merovci, i cili gjithashtu ishte i "burgosur" se bashku me Ibrahim Rugoven, nga i cili nuk u nda deri sa se bashku u "arratisen" me aeroplan special permes Beogradit per ne Itali.

Ēka eshte me interesante, as kur arriti ne Itali Ibrahim Rugova nuk e demantoj, dhe as nuk e terhoqi thirrjen e tij per ndalimin e bombardimeve te NATO-s, por si nje tradhtar qe ishte heshti, edhe pse pas zbritjes se tij me suiten rreth 50 personash nga aeroplani ne Aeroportin italian ishin grumbulluar shume gazetar te huaj, duke shpresuar se Rugova do te jepte interviste.

E si te jepte interviste Ibrahim Rugova, si te deklaronte se ka qene i burgosur (nuk mund te genjente diten per diell e te thoshte se ka qene i burgosur, sepse ne siuten e Rugoves ishin rreth 50 persona, ne mesin e te cileve edhe femije e gra) kur ai gjithe politiken e tij e kishte bere me ndergjegje te plote, perfshire ketu edhe apelin drejtuar NATO-s per ndalimin e bombardimeve?!

Pastaj, duke e ditur se ēfare tradhtie kishte bere, Ibrahim Rugova nuk u duk pothuajse fare gjate periudhes sa zgjati lufta ne Kosove (pra nga "arratisja" permes Beogradit), bile ate perkohesishte e kishin braktisur edhe bashkpunetoret e tij me te ngushte (!), ne perjashtim te nje perpjekje te tij te kalonte nga Italia ne Gjermani.
Por gjermanet nuk e deshen nje tradhtar te kombit te tij si "azilant" ne shtetin e tyre (askush nuk ka respekt per tradhtarin), prandaj ja refuzuan kerkesen per azil politik, duke dashur ti thone: "rri ne Itali, sepse njerz si puna jote Gjermania nuk i honeps dot"!

Edhe pas perfundimit te luftes se armatosur, pra pas largimit te ushtrise, policise dhe administrates serbe nga Kosova, per dy muaj rresht Ibrahim Rugova nuk pranoj te kthehej ne Kosove.
Dhe kjo frike e tij ishte e kuptueshme.
Tradhtari gjithmone ka frike nga populli i tij, prandaj ai mizevir, shpirt e gjak shitur tek Serbia e Millosheviēit, i beri thirrjen NATO-s dhe komunitetit nderkombetar qe njehere ta ēarmatosnin UĒK-ne, dhe vetem pastaj ai do pranonte te kthehej ne Kosove.

Kjo thirrje dhe kerkese e tij per ēarmatosjen e UĒK-se fatkeqesishte perkonte me interesat e nje pjese jo te vogel te faktorit nderkombetar, sidomos te disa miqeve te deshmuar europian te Serbise, pa perjashtuar as Rusine, e cila pranoj ne heshtje bombardimet e NATO-s kunder Serbise, siq duket me kushtin e disa leshimeve qe duhet bere ne interes te saj pas kapitullimit te Millosheviēit, prandaj komuniteti nderkombetar ua imponoj shqiptareve te Kosoves (perfaqesueseve te UĒK-se) pranimin e demilitarizimit dhe ēarmatosjen e UĒK-se.
Si pasoje e ketij hapi te komunitetit nderkombetar, pra pasu u ēarmatos UĒK-ja, atehere Ibrahim Rugoves ju hap rruga e kthimit ne Kosove.

Kjo eshte pak a shume nje pjese e historise se thirrjes se famshme te Rugoves per nderprjerjen e bombardimeve te NATO-s kunder Serbise, histori e cila nuk mund te ndryshoj per qefin e askujt, bile as per qefin e Hashim Thaēit, i cili per interesa te tij karrieriste duket sikur ka "harruar" se kush ishte Rugova, te birin e te cilit (Uken), pa pelqimin e LDK-se dhe rugovisteve (titisteve "modern") sot e ka brenda koalicionit qeverises.

I nderuari Kruja, si shqiptar i Kosoves, qe i njoh shume mire titistet shqipfoles, edhe njehere ju drejtohem me nje keshille:
- nese deshironi te debatoni me ta, atehere duhet te keni kujdes ne ēdo shprehje e ne ēdo detaj, sepse siq e thashe me larte, ata jane mjeshter te mashtrimit e manipulimit, shkolle kjo e perfeksionuar ne shkollen e LKJ-se dhe UDB-se jugosllave.

Per ta vertetuar me mire kete qe po ua keshilloj me siper e keni nje shembull tipik, kur Shpejtimi perseri dredhon ne polemiken me mua, duke kercyer nga dega ne dege, gjithmone duke dashur qe ta deformoj e devijoj tematiken e debatit atje ku i intereson atij, pra tenton te na degdise ne kohen e para 60 viteve (ne mardhenjet shqiptaro-jugosllave pas LDB), duke u marre jo me Sali Berishen (tema eshte e lidhur direkt me kete mik te deshmuar te Serbise e Greqise) dhe bemat e tij prej tradhatri, ne menyre qe te harrohen, ose te kalohen me lehtesi paudhesite e sotshme te titisteve dhe agjenteve te Serbise.

Shpetimi

trixi
08.06.2011, 08:36:36
Vazhdo mbaji iso gjarprit trix sepse te dy ngjani me profilin e nje serbi qe flet shqip nga ata qe tregon NN ne shkrimin e tij.

Vazhdoni ju por shqiptaret e dine historine e tyre dhe nuk kane nevoje t'ua tregojne serbet. Kisha edhe une ne Shqiperi ne pallat nje serbe Bora e kishte emrin, ishte agjente e UDBse vdiq ne burg sepse kishte zot Shqiperia atehere. ja si puna e bores e flisni shqipen edhe ju, kodra pas bregut dhe pastaj doni te diskutoni historine e shqiperise.

ju dhe gjarpri beni mire te ndiqni nje kurs shqiip analfabetizmi. per serbisht ma merr mendja se nuk kini nevoje per kurs analfabetizmi, duket se e flisni gjuhen e titos mire.

O djali Bores.....hahahahahahah a e kupton se Historia nuk te shkon mbas sipas deshires,Boren dhe Borasat jane vllezrit e Enverit qe ngritte dolli me Mugoshat e Tempot

Shpetimi
08.06.2011, 10:05:10
e shihni z.Kruja, ...edhe nje emer serbeje, qe ju e merrni si shembull, dhe sipas jush paska banuar nje nje pallat me juve, dhe te cilen e paska zbuluar, arrestuar e denuar regjimi i Enver Hoxhes si agjente te UDB-se, keta titistet e shfrytezojne per te bere propagande antishqiptare, edhe pse dihet se te gjithe titistet shqipfoles kane qene bythe e krye te lidhur me shkie e shkina te Kosoves, ne shebim te te cileve per dekada te tera ishin.

Prandaj, kot qe perpiqeni tu deshmoni diēka konkrete ketyre sherbetoreve te regjimit serbosllav, sepse ata nuk jane as naiv, as te "paditur", siq perpiqen te shiten, por jane tradhtar te kombit te tyre, prandaj me te tille nuk mund te bisedosh e komunikosh normalisht.

Ju z. Kruja para ca ditesh e moret nje shembull se si biseduat me nje emigrant rumun (i cili jeton ne Kanada) per gjendjen ne Shqiperi, dhe e patė se si ju versulen keta titistat e forumit duke ju akuzuar se keni komunikuar me nje "armik" te shqiptareve, duke e lidhur nje individ me politiken e shtet te tij qe nuk e ka njohur Pavaresine e Kosoves.
Por keta titistet shqipfoles te Kosoves nuk e kane per gje te akuzojne pa kurrfare argumenti te tjeret, kur ne fakt vet kane qene jo vetem ne kontakt te perhershem (disa nga ata edhe sot jane) me serb e serbe, e ēka eshte me keq ata ishin (dhe jane) ne sherbim te tyre.

Mirepo ju z. Kruja mos u shqetsoni fare se ēfare thone e broēkollisin titistet shqipfoles, sepse dita dites ata po humbin teren, dhe dita dites po behen me te pabesuar nga gjeneratat e reja te shqiptareve.
Ja, shikojeni vetem rezultatin e zgjedhjeve te fundit ne te gjitha trojet shqiptare, dhe me siguri vini ne perfundim se titistet shqipfoles ne Kosove dhe Maqedoni kane mbetur pakice, ashtu siq kane humbur teren edhe sherbetoret e agjenturave serbe e greke ne Shqiperi.

Ne Kosove ne zgjedhjet e fundit PDK-ja ka numrin me te madh te votave te shqiptareve. Shto ketu edhe votat e Levizjes Vetvendosja, si dhe te AAK-se, pjesa me e madhe e te ciles parti jane anti-titist, plus disa parti te vogla qe nuk jane te spektrit te "djthate" politik, del se ne Kosove mbi 60% e popullsise voton kunder LDK-se, LDD-se dhe partizave simotra me to.

Edhe ne Maqedoni shumica dermuese e votave te shqiptareve shkojne per "enveristet" e BDI-se se Ali Ahmetit (BDI ka fituar 15 deputet, ndersa e "djatha" (PDSH) ka fituar vetem 8 deputet) ka fituar gati dyfishin e votave me shume sesa PDSH-ja e mjekrroshave Arber Xhaferi e Menduh Thaēi.

Ndersa ne Shqiperi, edhe perkunder vjedhjes dhe manipulimit monstruoz te votave, PS-ja e "enveristave" ka fituar shume me shume vota sesa PD-ja e "demokrateve", duke i marrur te gjitha Bashkite e medha te vendit, perfshire ketu gjithe bregdetin shqiptar (pa shkeputje, nga Saranda e deri ne Velipoje), si dhe Tiranen, te cilen Sala e Basha, permes kamikazit Arben Ristani po duane ta marrin me dhune, siq kane bere edhe me zgjedhjet e qershorit te vitit 2009.

Prandaj, z. Kruja une konsideroj se ka ardhur koha qe ti japim fund polemikave te kota me titistet shqipfoles ne kete forum, sepse edhe ashtu koheve te fundit ka rene interesi i njerzve te angazhohen ne debate, por edhe lexuesit e ketij forumi jane rralluar shume.

Shpetimi

gjarperi
08.06.2011, 10:37:29
Ju pershendes si duket kemi ne prag te lindjes se milladin popoviqit te dyte(tadiqi), qe sipas disave qenka ide e mire per bashkimin kombetar, dhe po deklarohen pozitivisht, por edhe kjo e kote, sepse armiku shekullor i shqipetarve nuk ka kurfar gjase te gjene perkrahje te Populli Shqipetar, sepse perendun ata qe gjejshin perkrahje, perveq disa forumistave te mbetura nga koken e tyre Enverizmi, gjer ne vitin 1990 si ne Shqiperi ashtu ne serbi, pushteti mbahej duke manipuluar me Kosoven, ne Shqiperi Enveri i mbante te shtrydhur popullin duke u thirur ne Kosoven, kurse ne serbi e mbanin pushtetin duke u thirrur ne Kosoven(kosova semra e serbis), por me 1990 Shqipetaret e Kosoves e pane se edhe Enveri, po ashtu edhe tito paskan qene rrena, ata e muarren ne dore qeshtjen e pa zgjitdhur te tyre, pike se pari me politik duke e njoftuar boten demokratike per padrejtsit qe ju bane keti populli, e pastaj edhe me lufte te armatosur duke e bindur boten se serbia njefe vetem gjuhen e forces, arritum ate qe e kemi sot, por per befasi ne vende qe disa afishues ti gezohen keti fati(per Kosoven e Pamvarur), ata fillojn ti besojn milladinit te dyte, e kushe jane keta, jane mu ata qe i besuan milladinit te pare(1940), ata qe para Kombetares na e qesin Ideologjin kurse ne anen tjeter shtjeren duke u thirrur ne parulla te rrejshme te Bashkimit Kombetar, nuk ka Bashkim Kombetar me ate qe ta ofron milladini i dyte, me sa pat bashkim kombetar me milladinin e pare, dhe se nuk e di si mundeni te besoni kur nje here e provuat, pra ketu disa dojne Bashkim Kombetar pa gjysmen e trojeve Shqipetare, kurse disa dojeshin bashkim me serbin permes nje shteti te qujtur Ballkani, por kote si te paret ashtu edhe te dytet do te deshtojn, sepse Bashkimi Kombetar do te behet vetem mese dy Shteteve te forta dhe te njohura nderkombtarisht nga Bota demokratike ajo e Shqiperis Demokratike dhe e Kosoves Demokratike

gjarperi
08.06.2011, 10:46:58
pershendestje gjer ne vitet 90, shqipetaret e Kosoves disa shpresonin ne Enver Hoxhen e disa ne titon, por kur e pame se rrene ishte tito e rren ishte Enveri, ateher u orjentuam ne forcat tona dhe ne miqet tane Amerika, qe Enveri ne cdo dyten fjale i quante imperialista, dhe per kete disa here u deklaruan edhe ata ma te perbetuarit te Enverit si psh mendela i Kosoves Adem Demaqi.

gjarperi
08.06.2011, 10:57:08
Te pershendes Kruja, me vjene mire qe e pranon se Enveri ishte i Shperblyar, dhe se ishte bashkpuntor i jugosllavis, e ne perberje te saje ishte edhe serbija, e cila ishte tere kohen kryesorja e asaj federate artificiale, dhe se bashkpuntori i saj ma i ngusht ishte milladini, e ai nuk ishte asgje tjeter por serb(shka), pra kjo nuk ka asnje randesi a u dekuruar nga tito apo nga kujdo qofte, ju asnje here nuk e leshoni kete emer nga goja, duke i njollos me mija Shqipetar me ate emer qe pikrisht e ka dekoruar Enverin, e tani gjeni kajde se u dekoruar nga ky apo ai, sepse ndoshta dekorata e titos sipas juve paska qene me sheqer, por jame i bindur se do te vije dita qe do te zbarrdhet e gjithe e verteta e pushtetarit Enver Hoxha ndaj popullit Shqipetar te Kosoves.

Shpetimi
08.06.2011, 14:13:49
Sali Berisha e theu embargon e OKB-se kunder Millosheviēit ne vitet “90-ta, dhe kete fakt u detyrua ta praoje me gejen e vet ne Parlamentin e Shqiperise, tentoj ti fale shtetit grek 350 km2 teritor te Shqiperise, e lejoj Damir Fazlliēin ti fusė hundet ne mbledhjen e Keshillit per Siguri Kombetar te Shqiperise, ja dha mundesine ketij serbo boshnjaku pasurimin me mbi 50 milion euro ne Porto Romano te Durresit, kurse titistet merren me historite e para 60 a 70 viteve, kur Enver Hoxha merr nje dekorate nga ish Jugosllavia e Tito topallit?!

Por keso fare dekoratash, medaljesh e shperblimesh, qe tani kane mbetur per ta fshire prapanicen, kane marrur edhe shume titist shqipfoles te Kosoves, shume nga te cilet edhe sot e kesaj dite jane idol te gjarperit me shoke!

Ketu zhvillohet nje teme per Sali Berishen dhe tradhtite e tij, ndersa gjarperi me qellim devijimi (metode kjo e vazhdueshme e titisteve shqipfoles te ketij forumi) perpiqet qe te spekuloj me nje teme krejte tjeter, siq eshte ajo e propozimit te shovenistit serb Boris Tadiē per coptim te Kosoves ne mes Shqiperise dhe Serbise, athua se Shqiperia ka kerkuar ndonjehere nje gje te tille.

Jo gjarper jo, as kjo propagande e kaliburit te te shkolluarve te Kumrovcit nuk te bene pune, sepse faktet jane ne anen tjeter, pra faktet jane se sot ne shekullin 21 eshte Sali Berisha dhe perkrahesit e tij ata qe po e demtojne ēeshtjen tone kombetare, deri ne perpjekjen e tij per tradhti te larte kombetare, siq eshte tentimi per faljen ose shitjen per llogari te shtetit grek te rreth 350 km2 te ujrave teritoriale te Shqiperise.

Nese as vendimi i Gjykates Kushtetuese te Shqiperise kunder vendimit te Qeverise se Sali Berishes per tentim-faljen ose shitjen e teritorit shqiptar per llogari te shtetit grek nuk ta mbush syrin, dhe nuk e pranon si veprimtari thellesishte armiqesore te projektuesit te kesaj tradhtie te larte (tradhti e larte quhet kur kereator eshte nje personalitet i larte i shtetit, siq eshte p.sh. Kryeministri ose Presidenti i nje vendi), atehere nuk kemi se ēfare te merremi me me kete ēeshtje, sepse ti ne menyre te drejteperdrejte e pranon si te drejte kete tradhti.

gjarper, pa u pergjigjur ti dhe titistet tjere qe jeni te angazhuar ne debate me mua e me Krujen ne keto ēeshtje:

- ēeshtjen e shitjes ose faljes se mbetur ne tentative te rreth 350 km2 te teritorit shqiptar per llogari te Greqise,
- ēeshtjet se thyerjes se embargos se OKB-se kunder Millosheviēit,
- vjedhjen e votes ne maj te vitit 1996,
- vrasjen e Remzi Hoxhes nga SHIK-u i Gazidedes, dhe mos denimin e fajtoreve edhe pse ata dihet se kush jane,
- hapjes se depove ushtarake dhe armatosjen e militanteve te PD-se ne vitin 1997, pasoje e se ciles ishte gati shembja e tersishme e shtetit,
- tentim-grushtshtei i shtatorit te vitit 1998,
- Tragjedia e Gerdecit, ku ishte i perzier edhe i biri i Sales Xeni, dhe ende askush nuk u denua per kete veper makabre,
- vjedhjet e votes dhe moslejimi i hapjes se kutive te votimit te qershorit te vitit 2009,
- marrja ne mbrojtje e Lul Bashes i cili akuzohet per rreth 230 milion euro te "avulluar" ne emer te Rruges se Kombit,
- marrja ne mrojtje e Ilir Metes, edhe pse u pa me ze e fotografi korrupcioni i tij me tendera,
- marrja ne mbrojtje e vrasesve te 4 demonstrueseve te 21 janarit 2011, bile edhe shperblimi i tyre me para ne dore,
- shkelja me te dyja kembet e ligjit dhe Kodit Zgjedhor nga ana e kamikazeve te tij te KQZ-se me ne krye Ristanin,
-.....e te tjera akuza te faktuara si keto,

une nuk e shoh te nevojshme te polemizoj me tej me juve.

Dhelperia dhe pafytyresia jane binjake, dhe ju i keni qe te dyja, prandaj nuk ja vlene te respektoheni per te debatuar ne dhelrak e dredharak si puna e titisteve si ju.

Shpetimi