PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Si do duket fusnota!!!


euroballkani
22.02.2012, 13:32:50
Ky do jet kodi per Kosoven

"24722302161315171521262131726"

______________________________
Thaqi mbeshtet ne data e meposhme


17.02.2008 Dita e Pavaresise.
1244 Rezuluta
10 09.2010 Mendimi pozitiv i GJND-sė1 pėr. Kosovėn

euroballkani
22.02.2012, 13:40:51
Ja se qfare domethenje ka shifra.
1.A
2.B
3.C
4.C
5.D
6.DH
7. E
8.E
9.F
10.G
11.GJ
12.H
13.I
14.J
15.K
16,L
17,LL
18.M
19,N
20,NJ
21,O
22,P
23,Q
24 R
25, RR
26, S
27,SH
28,T
29,TH
30, U
31,V
32,X
33,XH
34,Y
35, Z
36,ZH


Republika e Kosoves

24722302161315171521262131726

euroballkani
22.02.2012, 13:55:46
DMTH e shifres.R e p u b l i k a e K o s o v e s
24 7 22 30 2 16 13 15 1 7 15 21 26 21 31 7 26

Grasha_1
22.02.2012, 17:45:02
2824162813141 7 1521262131726

E bajshit me shnet.

euroballkani
22.02.2012, 18:03:08
Hajredin Kuqi
Ai theksoi se pranimi i kėsaj fusnote nuk ėshtė duartrokitur nga institucionet, por sipas tij ka qenė harmonizim i qėndrimeve me SHBA-nė dhe BE-nė.
“Kjo ėshtė ēėshtje e balancave edhe politike dhe juridike. Nė kuptimin juridik pėr neve ka mė shumė ndikim Deklarata e Pavarėsisė, por ende ėshtė gjallė Rezoluta 1244”, ka thėnė ai.
Marrėveshje ėshtė pėr pėrfaqėsim rajonal dhe jo pėr organizim tė brendshėm tė Kosovės.
Mė tutje, Kuēi kėtė e ka quajtur zgjidhje tė balancuar dhe sipas tij zgjidhje e balancuar nėnkupton edhe kompromisin.
Nuk kemi dialoguar dhe nuk jemi pajtuar me qėndrimin e Serbisė. Jemi pajtuar me qėndrimin e SHBA-sė dhe BE-sė”, ka theksuar Kuēi.
Gjithashtu ai ka shtuar se ēdo marrėveshje ndėrkombėtare i ka format e veta tė ratifikimit, nė Kuvend tė Kosovės ose nga presidenca.


http://www.shk-clan.de/images/for_threads/news/koenig.jpg Qeveritari ne Kosovehttp://www.yogabuch.de/bigimg/hund_unten.jpg

Qeveritaret gjat paraqitjes ne rajon

Livadhi
22.02.2012, 18:15:17
sipas Thaqit do duket keshtu.

12441702200810092010


1244 rezuluta e OKB 17022008 Data e Pavaresise10092010 Data e vendimit te GJND

euroballkani
23.02.2012, 13:40:36
Fußnote

Eine Fußnote ist eine Anmerkung (http://de.wikipedia.org/wiki/Anmerkung) die im Druck (http://de.wikipedia.org/wiki/Druck_(Reproduktionstechnik))-Layout (http://de.wikipedia.org/wiki/Layout) aus dem Fließtext (http://de.wikipedia.org/wiki/Flie%C3%9Ftext) ausgelagert wird, um den Text flüssig lesbar zu gestalten. Eine Fußnote ist eine
„Anmerkung, Legende, Bemerkung, Quellenangabe oder weiterführende Erklärung zu einem Text- oder Bildmotiv“.[1] (http://de.wikipedia.org/wiki/Fu%C3%9Fnote#cite_note-0#cite_note-0)
Fußnote und Endnote</SPAN>

Hinter das betreffende Wort (http://de.wikipedia.org/wiki/Wort), den Satzteil (http://de.wikipedia.org/wiki/Satzkonstituente) oder Satz (http://de.wikipedia.org/wiki/Satz_(Grammatik)), dem man eine Anmerkung geben will, stellt man eine meist hochgestellte Zahl („Anmerkungsziffer“). Diese Zahl verweist auf eine mit derselben Zahl eingeleitete Stelle, an der der Anmerkungstext steht. Steht diese Stelle auf derselben Seite wie der Text mit der Anmerkungsziffer, dann spricht man von Fußnoten; bei einem Verweis auf Stellen am Ende eines Kapitels oder des gesamten Werkes spricht man von Endnoten (http://de.wikipedia.org/wiki/Endnote).
Gemäß DIN 5008 (http://de.wikipedia.org/wiki/DIN_5008) sind Fußnoten mit arabischen Ziffern (http://de.wikipedia.org/wiki/Arabische_Ziffern) oder Römischen Zahlen (V) über alle Seiten hinweg fortlaufend zu nummerieren. Sofern der gesamte Text nicht mehr als drei Fußnoten enthält, dürfen auch Sonderzeichen (http://de.wikipedia.org/wiki/Sonderzeichen) (z. B. Sterne) verwendet werden. Grundsätzlich dürfen sie nur am Fuß einer Seite und nicht beliebig am Textende positioniert werden. Sie sind vom vorangehenden Text durch mindestens eine Leerzeile und den Fußnotenstrich (Grundstrich) abzugrenzen. Es ist nicht erlaubt, unter der Fußnote und somit am Seitenende ein Bild einzufügen. Auch Endnoten (http://de.wikipedia.org/wiki/Endnote) sind nach DIN 5008 nicht zulässig, werden jedoch oftmals auch in wissenschaftlichen Publikationen verwendet, wie überhaupt die DIN 5008 für diese Art von Veröffentlichungen nicht verbindlich ist. Viele Herausgeber fürchten, Fußnoten könnten auf ein breiteres Publikum abschreckend wirken.

euroballkani
23.02.2012, 16:46:28
Burim Ramadani.
Aleanca pėr Ardhmėrisė sė Kosovės nuk ėshtė pjesė e mocionit pėr thirrjen e njė seancė tė jashtėzakonshme parlamentare kundėr fusnotės pėr pėrfaqėsimin e vendit nė rajon.

euroballkani
23.02.2012, 19:27:08
Soren Jessen-Petersen: Kosova nuk duhet tė bėjė kompromis
Ish-shefi i UNMIK-ut nė Kosovė, Soren Jessen-Petersen ėshtė i shqetėsuar qė dialogu mes Prishtinės dhe Beogradit pėr ēėshtje teknike, ėshtė kthyer nė thuajse njė rifillim tė bisedimeve pėr statusin e Kosovės, i cili thekson ai ėshtė pėrcaktuar dhe nuk ka pse tė rihapet.
“Tani, pothuajse nga njė derė e pasme, po diskutohet pėrsėri pėr statusin dhe Kosova ėshtė vėnė nėn njė presion tė madh, mesa kuptoj unė, qė tė pranojė qė pėr tė marrė pjesė ata duhet tė identifikohen si Kosovė dhe pastaj kjo tė shoqėrohet me njė asterisk dhe njė referencė pėr rezolutėn dhe Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė”,
“Nuk e kuptoj se pse duhet Kosova ta bėjė kėtė kompromis. 22 vende tė Bashkimit Evropian e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės, 87 vende nė gjithė botėn e kanė bėrė njė gjė tė tillė dhe vetėm 5 vende tė BE-sė qė nuk e kanė bėrė njė gjė tė tillė, duket se po pėrcaktojnė se ēfarė do tė bėhet. Dhe mendoj se kjo ėshtė shqetėsuese”, thotė zoti Petersen.
Ai shton se dialogu mes Serbisė dhe Kosovės ėshtė i rėndėsishėm, ashtu si edhe pjesėmarrja e Kosovės nė aktivitete ndėrkombėtare, por “duhet ta pyesim veten se ēfarė ēmimi i duhet tė paguajė dhe unė mendoj se po paguan njė ēmim shumė tė lartė”.

euroballkani
23.02.2012, 19:29:26
Renditja nė fusnotė?

Pas shumė orė diskutimi nė Bruksel duket se palėt kanė arritur pajtimin lidhur me mėnyrėn e pėrfaqėsimit tė Kosovės nė takimet rajonale, ndėrsa mbetet vetėm ēėshtje kohe nėnshkrimi i marrėveshjes, kanė bėrė tė ditur burime qeveritare pėr KosovaOnline.
Burimet nė fjalė bėjnė tė ditur se delegacionet e Kosovės dhe Serbisė kanė pėrafruar qėndrimet rreth pėrmbajtjes sė fusnotės sė Kosovės, ndėrsa ka mbetur vetėm renditja e pikave tė fusnotės.
Mėsohet se fusnota e pėrfaqėsimit tė Republikės sė Kosovės do tė jetė nė kėtė renditje,

Kosova –
Rezoluta 1244,
Opinioni i GJND-sė dhe
Deklarata e Pavarėsisė 17 shkurt 2008,

megjithėse deri nė nėnshkrimin e protokollit gjithēka mbetet e hapur.
Pala e Kosovės ka insistuar qė pjesė e fusnotės tė mbetet Deklarata e Pavarėsisė, derisa pala serbe ka kėmbėngulur nė pėrfshirjen e Rezolutės 1244 dhe renditja tė nis me tė.
Delegacioni i Kosovės dhe shefja e tij, Edita Tahiri gjatė tėrė ditės nuk janė deklaruar para mediave dhe nuk kanė dhėnė asnjė deklaratė as para e as pas nisjes sė takimit

piloti
23.02.2012, 19:59:04
Renditja nė fusnotė?

Pas shumė orė diskutimi nė Bruksel duket se palėt kanė arritur pajtimin lidhur me mėnyrėn e pėrfaqėsimit tė Kosovės nė takimet rajonale, ndėrsa mbetet vetėm ēėshtje kohe nėnshkrimi i marrėveshjes, kanė bėrė tė ditur burime qeveritare pėr KosovaOnline.
Burimet nė fjalė bėjnė tė ditur se delegacionet e Kosovės dhe Serbisė kanė pėrafruar qėndrimet rreth pėrmbajtjes sė fusnotės sė Kosovės, ndėrsa ka mbetur vetėm renditja e pikave tė fusnotės.
Mėsohet se fusnota e pėrfaqėsimit tė Republikės sė Kosovės do tė jetė nė kėtė renditje,

Kosova –
Rezoluta 1244,
Opinioni i GJND-sė dhe
Deklarata e Pavarėsisė 17 shkurt 2008,

megjithėse deri nė nėnshkrimin e protokollit gjithēka mbetet e hapur.
Pala e Kosovės ka insistuar qė pjesė e fusnotės tė mbetet Deklarata e Pavarėsisė, derisa pala serbe ka kėmbėngulur nė pėrfshirjen e Rezolutės 1244 dhe renditja tė nis me tė.
Delegacioni i Kosovės dhe shefja e tij, Edita Tahiri gjatė tėrė ditės nuk janė deklaruar para mediave dhe nuk kanė dhėnė asnjė deklaratė as para e as pas nisjes sė takimit

shume me e thjeshte fusnota do te ishte ashtu siq duhet te jete

REPUBLIKA E KOSOVES

me thjesht ska ku shkon


piloti

mo
23.02.2012, 22:07:37
shume me e thjeshte fusnota do te ishte ashtu siq duhet te jete

REPUBLIKA E KOSOVES

me thjesht ska ku shkon


piloti


jo ka, *kosova = albania

:)

Perdrinasi
24.02.2012, 08:49:15
jo ka, *kosova = albania

:)

...jo mo, ka edhe mė thjeshtė: Republika e Shqipėrisė

dr.rrumullaku
24.02.2012, 08:54:55
medemek keta anal fabetat e pulatikes katunare qitash hanez kane msu qka osht fusnota edhe end nota...

skan faj,

thejke mulla Tahiri rahmetlia: bjeri thiut tfurk se ndryshe s'merr vesh...

ku me i ra kur e hangren edhe thiun edhe mollen...hashimi me sejmenet e tij...

euroballkani
24.02.2012, 11:02:03
Deklarata e Pavarėsisė nuk bie ndesh me ‘12 44’

Deklarata e Pavarėsisė sė Kosovės nuk bie ndesh me Rezolutėn 12 44 dhe nė njėfarė mėnyre ėshtė konsekuencė e kėsaj rezolute- ka deklaruar zėvendės kryengociatori i OKB-sė nė bisedimet pėr statusin e Kosovės, Albert Rohan.

I pyetur nė njė intervistė pėr Radion Evropa e Lirė nėse Deklarata e Pavarėsisė bie ndesh me Rezolutėn 12 44, e cila parashihet tė shkruhet nė fusnotėn pėrfaqėsuese tė Kosovės, Rohan ėshtė pėrgjigjur: “Aspak, sepse Rezoluta 12 44 ėshtė ajo qė ėshtė zbatuar sė fundmi dhe sipas pikėpamjes sime ėshtė dokument historik. Ajo parasheh dialog politik pėr ēėshtjen e statusit, ndėrsa ky dialog ėshtė zhvilluar dhe ka rezultuar me deklaratėn e pavarėsisė. Prandaj, deklarata e pavarėsisė nė njėfarė mėnyre ėshtė konsekuencė e kėsaj rezolute. Unė me tė vėrtetė nuk e kuptoj insistimin e Serbisė qė ta pėrmend kėtė rezolutė, e cila i takon sė kaluarės”.
Sipas tij, kryesore ėshtė qė Kosova tė marrė pjesė nė bashkėpunimin rajonal. “Fusnota nuk mbetet veēse njė fusnotė. Mėnyra mė e lehtė sipas mendimit tim, do tė ishte qė ta shohim Kosovėn si pjesėmarrėse, ndėrsa sa pėr fusnotėn, tė shkruhej ‘Nuk njihet nga Serbia’. Diēka e tillė do tė ishte rrugėdalja mė e lehtė. E tėrė kjo ėshtė ekzagjeruar”, ka thėnė ai, duke shtuar se fusnota nuk do tė sjellė kurrfarė pasoje"Nuk njihet nga Serbia’Euroballkani
I keti mendimi jam edhe vete, kjo puna e fusnotes eshte kenaqje vizuale e serbeve dhe asgje me shume, dhe kujdes nga evropjanet qe te fitoin ne zgjedhje prap Tadiqi.
Pra ne aspektin juridik sdo kete kurrfare efekti juridik ose sdo prodhoi kurrfar obligimesh ndaj serrbis.
Ndersa pakenaqesia qe vjen nga qytetaret ka bazen nga pakenaqesit sociale , papunesia, gjendja e rende , korrupsioni dhe neputizmi ne institucionet tona , pra nje mbushje qe nuk e ka burimin vetem nga dje por si rrjedhoje e keqqeverisjes.Tash tja shtoim edhe sezoni dimror , e nese dalim ne pranver dalin perimet e del besa edhe bari e eshyne qeveria teri ne Tetor pa problem.

Grejzi
24.02.2012, 12:54:59
U arrit pajtimi per fusnoten. Ajo do te duket keshtu:

1244 dhe mendimi i GJND per deklaraten e pavarėsise se Kosoves.

euroballkani
24.02.2012, 13:02:16
Pala Kosovare nxerri konkluzione ne Bisedimet me serbin se Kosova duhet perfaqesohet keshtu.

Kosova
"1244-DeP-GJND"Rrjedhimish fusnota nen Presje -tregon periudhen kohore te ngjarjeve qe kaloi Republika e Kosoves.

Ndėrkaq, gazeta “Express” ka zbuluar pėrmbajtjen e fusnotės. “Pa paragjykim pėr pozicionin e palėve pėr statusin, nė pėrputhje me 1244 dhe Opinionin e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė pėr Deklaratėn e Pavarėsisė sė Kosovės”,

Kosova
"1244-GJND per DePK"

Grejzi
24.02.2012, 13:11:55
Pala Kosovare nxerri konkluzione ne Bisedimet me serbin se Kosova duhet perfaqesohet keshtu.

Kosova
"1244-DeP-GJND"Rrjedhimish fusnota nen Presje -tregon periudhen kohore te ngjarjeve qe kaloi Republika e Kosoves.

Ndėrkaq, gazeta “Express” ka zbuluar pėrmbajtjen e fusnotės. “Pa paragjykim pėr pozicionin e palėve pėr statusin, nė pėrputhje me 1244 dhe Opinionin e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė pėr Deklaratėn e Pavarėsisė sė Kosovės”,

Kosova
"1244-GJND per DePK"

Expresi se ka zbulu por Maja Kociancic :D

Gurke
24.02.2012, 13:16:05
Nime, cka do te thote kjo :D

:)

Grejzi
24.02.2012, 13:20:38
Kjo do te thote qe Deklarata e Pavaresise se Kosoves, si element i veēante nuk futet brenda fusnotes , por vetem mendimi i GJND-se per te. Dmth, fusnota ka me u duke ashtu qysh ka lype Serbia.

Gurke
24.02.2012, 13:25:11
GJND - Proklamon si te drejt shpalljen e Pavaresise :)

Serbija ka pranuar me kete si te drejt shpalljen e Pavarsise :)

Grejzi
24.02.2012, 13:26:58
GJND - Proklamon si te drejt shpalljen e Pavaresise :)

Serbija ka pranuar me kete si te drejt shpalljen e Pavarsise :)

O njeri.. a kupton ti a jo.
Mendimi i GJND nuk ka efekt juridik obligues e 1244 ka efekt obligues juridik.
Ti e pernime nuk po don me kuptu, po bahesh kishe je injorant apo pernime je.
Une nuk kesh tu ba hajgare.

Gurke
24.02.2012, 13:36:11
O njeri.. a kupton ti a jo.
Mendimi i GJND nuk ka efekt juridik obligues e 1244 ka efekt obligues juridik.
Ti e pernime nuk po don me kuptu, po bahesh kishe je injorant apo pernime je.
Une nuk kesh tu ba hajgare.

:)

Deri me tani kan njohur 88 vende te botes Kosoven si vend Sovran .. edhe pse kjo ishte/eshte ne kundershtim me :)Obligusen 1244 :) EFEKTO-JURIDIKE !

Eshte pak veshtire :)

Nuk eshte mekat nese nuk din,mekat eshte nese nuk e din se nuk din :D

Grejzi
24.02.2012, 13:41:01
:)

Deri me tani kan njohur 88 vende te botes Kosoven si vend Sovran .. edhe pse kjo ishte/eshte ne kundershtim me :)Obligusen 1244 :) EFEKTO-JURIDIKE !

Eshte pak veshtire :)

Ani Gurke... masi po thu ti qeshtu :)

Xuki
24.02.2012, 17:14:16
Gurke....fakti kryesor ėshtė, qė 5 shtete tė BE-s ende nuk e kanė njohur Kosovėn si shtet tė pavaruar dhe bile as mendjen nuk e kanė me njohur! Kurse Thaēi ytė po thotė qė ėshtė fitim i madhė pėr integrimin e Kosovės. Po ku hamamin e lejonjnė kėto 5 shtete tė bėhet Kosova pjesė e BE-s? Rruga u hapė pėr Serbinė tė futet para Kosovės nė BE dhe ky shtet do tė jenė pengesė pėr ardhmėrinė e Kosovės kishe tė pavarur! Tadiēi me qeverinė e tijė po bėn gjithēka qė ta pengojė ecjėn parpara tė Kosovės, kurse Thaēi me qeverinė e tijė po bėn gjithėēka te ndihmoj Serbinė qė ti arrijė qėllimet e veta.

Shpresoj qė populli shqiptar i Kosovės pėrfundon deri tė dielėn gjumin dimėror dhe iu bashkangjitet protestave tė VV tė hėnėn. Deri me tani, asgjė shqiptarėt nuk kanė pėrfitu nga kėto bisedime......edhe nė dalt diēka, mendoj qė maksimumi do jenė liberalizimi i vizave.....po ēka tė duhet viza, kur 90% tė popullit nuk kanė kushte pėr tė udhėtuar dhe ajo vizė nuk tė jep lejėn pėr tė punuar nė BE!!

Fundi i fundit.........populli qysh e zinė e hanė.....kur atyre qė jetojnė nė Kosovė nuk u dhem, atėher as mua nuk mė dhem, qė nuk jetoj atje!!!

Grejzi
24.02.2012, 17:39:10
Clinton: Marrėveshjet nė pėrputhje me integritetin territorial tė Kosovės

Prishtinė, (Kosovapress) 24 Shkurt 2012 16:04Sot, Kosova dhe Serbia kanė bėrė edhe njė hap tė rėndėsishėm drejt ardhmėrisė sė tyre tė pėrbashkėt evropiane, duke arritur marrėveshjet nė dialogun e lehtėsuar nga BE-ja lidhur me pėrfaqėsimin e Kosovės nė forumet rajonale dhe njė protokol pėr menaxhimin e integruar tė kufirit.

Dėshiroj tė falėnderoj Bashkimin Evropian pėr lehtėsimin e kėtyre diskutimeve dhe qė ka ndihmuar kėto dy shtete qė tė realizojnė njė tė ardhme mė tė ndritur, thuhet nė deklaratėn e sekretarės amerikane, Hillary Clinton.

“Ky ėshtė njė hap i rėndėsishėm pėr Kosovėn. Kėto marrėveshje janė nė pėrputhje me pavarėsinė, integritetin territorial, dhe sovranitetin e Kosovės, dhe e lėvizin Kosovėn pėrpara dhe mė afėr integrimit tė plotė evropian, tė cilin Shtetet e Bashkuara vazhdojnė ta pėrkrahin.Kosova tash do tė ulet nė tavolinė nė forumet rajonale si partnere e barabartė, ku do ta pėrfaqėsojė veten dhe do tė flasė pėr veten.


Ne poashtu shpresojmė se kėto marrėveshje do t’i hapin derėn kandidaturės sė Serbisė pėr BE.

Pėrparimi i Serbisė drejt integrimit evropian ėshtė gjė e mirė pėr Serbinė, mirė pėr Kosovėn, dhe mirė pėr tė ardhmen e tėrė rajonit.
Ne presim qė dialogu i lehtėsuar nga BE-ja tė vazhdojė lidhur me ēėshtjet tjera qė ndikojnė nė jetėn ditore tė qytetarėve tė tė dyja shteteve.
Shtetet e Bashkuara kanė njė miqėsi tė fortė dhe tė qėndrueshme me Kosovėn dhe Serbinė.

Ne kemi pėrkrahur kėtė proces qė nga filimi, dhe ne pėrshėndesim pėrkushtimin dhe vendimet e vėshtira qė ishin tė domosdoshme qė tė bėhet pėrparim. Dėshiroj tė lėvdoj tė dyja qeveritė pėr fleksibilitetin e tyre dhe punėn e vėshtirė qė e kanė bėrė gjatė kėtij dialogu.

I inkurajoj popujt e Kosovės dhe Serbisė qė tė zbatojnė kėto marrėveshje me mirėbesim, dhe qė tė pėrkrahin pėrparimin qė ėshtė bėrė. Tė dyja shtetet mund jenė tė sigurta pėr njė tė ardhme paqėsore dhe prosperuese si pjesė e njė Evrope tė tėrė, tė lirė, dhe nė paqė, vetėm pėrmes dialogut dhe besimit tė rritur”, thuhet nė deklaratėn e sekretarės Clinton, tė lėshuar nga Ambasada e SHBA-ve nė Prishtinė.


__________________________________________________ ___________


Se te gjithe (pos shumices se popullit shqiptar te Kosoves) jane te gezuar per kete marrveshje ne mes Edita Tahirit (kupto Hashim Thaēit) dhe Qeverise se Serbise, kete e muarem vesh.
Gjithashtu, e muarem vesh se ne baze te kesaj Marrveshje "historike" Serbia ne krahasim me Kosoven ka fituar shumefishe, edhe kjo tanime nuk eshte enigme per asnje njeri qe ka dy fije mend ne koke.


Mirepo une ende nuk jam duke e kuptuar se ēfare duhet kuptuar me te ashtuquajturin menaxhimin e integruar tė kufirit!


Pra, a mundet dikush nga ju te menqurit te na e shpjegoni; - ēka eshte menaxhimi i integruar i kufirit?


Pastaj, prej nga niset Hilari Klinton kur thote: "Shtetet e Bashkuara kanė njė miqėsi tė fortė dhe tė qėndrueshme me Kosovėn dhe Serbinė", kur dihet se as populli e as Qeveria serbe nuk e duan miqesine me SHBA-te, te cilave shpeshhere edhe ua djegin simbolin e tyre kombetar?!

Thuhet se politika "eshte kurve", por une mendoj se edhe politika duhet pasur nje fije moral dreqi e mori!
Ndoshta te huajte (edhe Z, Klinton) neve shqiptareve na konsiderojne si nje popull ende te pa formuar sa e si duhet si komb, por te na marrin per kaq leshko, vertete nuk me kishte shkuar mendja.

Zonja Klinton pret (dhe kerkon) nga populli shqiptar dhe ai serb qe te "vazhdojne" me marrveshje, mirebesim e respekt reciprok, por ajo kete pritje (dhe kerkese) nuk duhet tua drejtoj popujve, sepse dihet se as popullin shqiptar e as ate serb askush asnjehere nuk i ka pyetur se ēfare duane, por gjithnje ua kane imponuar me dhune deshirat e klasave politik, si atyre te brendeshme ashtu edhe te jashtme.

Pra, mos te perpiqet kush qe kete marrveshje (masakrade e radhes) t“ia faturoj popullit shqiptar, sepse siq kan ndodhur deri me tani, as kesaj radhe nuk i ka pyetur kush se a duan ata qe Kosova te prezentohet me fusnotė, apo te kembngule qe ne asnje menyre mos te hiqet dore nga Pavaresia e Kosoves!


E ēka prite me te thane Klintonka o perdrinasi a? Qe ja keni pippp nanen a? Jo shoq. Duhesh me kuptu diēka, qe kancelarite evropiane i kane kalkulu inetersat mire dhe krejt ne kurriz te Kosoves. Dhe ne kete rast kjo ka qene goditje edhe per politikat amerikane. E ēka dashte me te thane SHBA-ja ty a? Se jau kane rrase edhe atyne pak a? Joooo shoq. Pulitika eshte me spunta :D

Perdrinasi
24.02.2012, 17:42:58
Clinton: Marrėveshjet nė pėrputhje me integritetin territorial tė Kosovės

Prishtinė, (Kosovapress) 24 Shkurt 2012 16:04Sot, Kosova dhe Serbia kanė bėrė edhe njė hap tė rėndėsishėm drejt ardhmėrisė sė tyre tė pėrbashkėt evropiane, duke arritur marrėveshjet nė dialogun e lehtėsuar nga BE-ja lidhur me pėrfaqėsimin e Kosovės nė forumet rajonale dhe njė protokol pėr menaxhimin e integruar tė kufirit.

Dėshiroj tė falėnderoj Bashkimin Evropian pėr lehtėsimin e kėtyre diskutimeve dhe qė ka ndihmuar kėto dy shtete qė tė realizojnė njė tė ardhme mė tė ndritur, thuhet nė deklaratėn e sekretarės amerikane, Hillary Clinton.

“Ky ėshtė njė hap i rėndėsishėm pėr Kosovėn. Kėto marrėveshje janė nė pėrputhje me pavarėsinė, integritetin territorial, dhe sovranitetin e Kosovės, dhe e lėvizin Kosovėn pėrpara dhe mė afėr integrimit tė plotė evropian, tė cilin Shtetet e Bashkuara vazhdojnė ta pėrkrahin.Kosova tash do tė ulet nė tavolinė nė forumet rajonale si partnere e barabartė, ku do ta pėrfaqėsojė veten dhe do tė flasė pėr veten.


Ne poashtu shpresojmė se kėto marrėveshje do t’i hapin derėn kandidaturės sė Serbisė pėr BE.

Pėrparimi i Serbisė drejt integrimit evropian ėshtė gjė e mirė pėr Serbinė, mirė pėr Kosovėn, dhe mirė pėr tė ardhmen e tėrė rajonit.
Ne presim qė dialogu i lehtėsuar nga BE-ja tė vazhdojė lidhur me ēėshtjet tjera qė ndikojnė nė jetėn ditore tė qytetarėve tė tė dyja shteteve.
Shtetet e Bashkuara kanė njė miqėsi tė fortė dhe tė qėndrueshme me Kosovėn dhe Serbinė.

Ne kemi pėrkrahur kėtė proces qė nga filimi, dhe ne pėrshėndesim pėrkushtimin dhe vendimet e vėshtira qė ishin tė domosdoshme qė tė bėhet pėrparim. Dėshiroj tė lėvdoj tė dyja qeveritė pėr fleksibilitetin e tyre dhe punėn e vėshtirė qė e kanė bėrė gjatė kėtij dialogu.

I inkurajoj popujt e Kosovės dhe Serbisė qė tė zbatojnė kėto marrėveshje me mirėbesim, dhe qė tė pėrkrahin pėrparimin qė ėshtė bėrė. Tė dyja shtetet mund jenė tė sigurta pėr njė tė ardhme paqėsore dhe prosperuese si pjesė e njė Evrope tė tėrė, tė lirė, dhe nė paqė, vetėm pėrmes dialogut dhe besimit tė rritur”, thuhet nė deklaratėn e sekretarės Clinton, tė lėshuar nga Ambasada e SHBA-ve nė Prishtinė.


__________________________________________________ ___________


Se te gjithe (pos shumices se popullit shqiptar te Kosoves) jane te gezuar per kete marrveshje ne mes Edita Tahirit (kupto Hashim Thaēit) dhe Qeverise se Serbise, kete e muarem vesh.
Gjithashtu, e muarem vesh se ne baze te kesaj Marrveshje "historike" Serbia ne krahasim me Kosoven ka fituar shumefishe, edhe kjo tanime nuk eshte enigme per asnje njeri qe ka dy fije mend ne koke.


Mirepo une ende nuk jam duke e kuptuar se ēfare duhet kuptuar me te ashtuquajturin menaxhimin e integruar tė kufirit!


Pra, a mundet dikush nga ju te menqurit te na e shpjegoni; - ēka eshte menaxhimi i integruar i kufirit?


Pastaj, prej nga niset Hilari Klinton kur thote: "Shtetet e Bashkuara kanė njė miqėsi tė fortė dhe tė qėndrueshme me Kosovėn dhe Serbinė", kur dihet se as populli e as Qeveria serbe nuk e duan miqesine me SHBA-te, te cilave shpeshhere edhe ua djegin simbolin e tyre kombetar?!

Thuhet se politika "eshte kurve", por une mendoj se edhe politika duhet pasur nje fije moral dreqi e mori!
Ndoshta te huajte (edhe Z, Klinton) neve shqiptareve na konsiderojne si nje popull ende te pa formuar sa e si duhet si komb, por te na marrin per kaq leshko, vertete nuk me kishte shkuar mendja.

Zonja Klinton pret (kerkon) nga populli shqiptar dhe ai serb qe te "vazhdojne" me marrveshje, mirebesim e respekt reciprok, por ajo kete pritje (kete kerkese) nuk duhet tua drejtoj popujve, sepse dihet se as popullin shqiptar e as ate serb askush asnjehere nuk i ka pyetur se ēfare duane, por gjithnje ua kane imponuar me dhune deshirat e klasave politik, si atyre te brendeshme ashtu edhe te jashtme.

Pra, mos te perpiqet kush qe kete marrveshje (maskarade e radhes) t“ia faturoj popullit shqiptar, sepse siq kan ndodhur deri me tani, as kesaj radhe nuk i ka pyetur kush se a duan ata qe Kosova te prezentohet me fusnotė, apo te kembngule qe ne asnje menyre mos te hiqet dore nga Pavaresia e Kosoves!

Perdrinasi
24.02.2012, 17:56:48
E ēka prite me te thane Klintonka o perdrinasi a? Qe ja keni pippp nanen a? Jo shoq. Duhesh me kuptu diēka, qe kancelarite evropiane i kane kalkulu inetersat mire dhe krejt ne kurriz te Kosoves. Dhe ne kete rast kjo ka qene goditje edhe per politikat amerikane. E ēka dashte me te thane SHBA-ja ty a? Se jau kane rrase edhe atyne pak a? Joooo shoq. Pulitika eshte me spunta :D

Jo Grejzi, nuk kam pritur diēka ma mire nga Klintonka, dhe as qe e shoh fundin e botes pas kesaj marrveshje ne mes Kosoves dhe Serbise, edhe pse duket te jete tejet e pafavorshme per Kosoven. Mos harro Grejzi se Kosova ka qene nen pushtimin e plote (klasik) nga Serbia, dhe me sinqeritet te plote ta theme se as atehere nuk e kam humbur besdimin ne fitore e sukses, e lere me tani kur Serbia nuk e ka as ushtrine, as policine e as administraten e saje ne Kosove. Une jam plotesishte i bindur se me apo kete marrveshje, Kosova kurrrrrrr me nuk do te kthehet ne kuadrin e shtetit serb!
Por une vertete nuk jam ne gjendje ta kuptoj plotesishte, pra nuk kam pasur rast te lexoj apo degjoj diēka ma konkretete se ēfare kuptohet me "menagjimin e integruar te kufirit", prandaj ne komentin e mesiperme e shtrova ate pyetje.

Grejzi, une konsideroj se deri diku e kuptoj politiken e "kancelarive" europiane (ndoshta ti e kupton deri ne fund, pra thellesishte!). Por ketu ne po shprehim mendimet tona dhe po debatojme me njeri tjetrin per hallet dhe sfidat qe po kalon populli yne, e nuk jemi kah debatojme me diplomatet e huaj, me te cilet sigurishte qe duhet perdorur nje gjuhe krejte tjeter.

Pastaj, ti Grejzi nuk ke kurrfare nevoje te perdoresh nkete fjalor kaq te ndyre kur shpreh mendimet tua ne forum, ose te pakten duhet te permbahesh kur debaton me ata qe nuk perdorin te njejtin fjalor.
Ke se me kend te shprehesh ne ate menyre, edhe ne kete forum!

Gurke
24.02.2012, 18:09:28
Gurke....fakti kryesor ėshtė, qė 5 shtete tė BE-s ende nuk e kanė njohur Kosovėn si shtet tė pavaruar dhe bile as mendjen nuk e kanė me njohur! Kurse Thaēi ytė po thotė qė ėshtė fitim i madhė pėr integrimin e Kosovės. Po ku hamamin e lejonjnė kėto 5 shtete tė bėhet Kosova pjesė e BE-s? Rruga u hapė pėr Serbinė tė futet para Kosovės nė BE dhe ky shtet do tė jenė pengesė pėr ardhmėrinė e Kosovės kishe tė pavarur! Tadiēi me qeverinė e tijė po bėn gjithēka qė ta pengojė ecjėn parpara tė Kosovės, kurse Thaēi me qeverinė e tijė po bėn gjithėēka te ndihmoj Serbinė qė ti arrijė qėllimet e veta.

Shpresoj qė populli shqiptar i Kosovės pėrfundon deri tė dielėn gjumin dimėror dhe iu bashkangjitet protestave tė VV tė hėnėn. Deri me tani, asgjė shqiptarėt nuk kanė pėrfitu nga kėto bisedime......edhe nė dalt diēka, mendoj qė maksimumi do jenė liberalizimi i vizave.....po ēka tė duhet viza, kur 90% tė popullit nuk kanė kushte pėr tė udhėtuar dhe ajo vizė nuk tė jep lejėn pėr tė punuar nė BE!!

Fundi i fundit.........populli qysh e zinė e hanė.....kur atyre qė jetojnė nė Kosovė nuk u dhem, atėher as mua nuk mė dhem, qė nuk jetoj atje!!!


:)

Jo vetem keto 5 shtete ..por kemi edhe shtete ,shtete keto qe jan fuqi boterore te cilat nuk kan pranuar dhe nuk pranojne Kosoven si shtet ,
mirpo kemi edhe 88 shtete tjera(Shtetet me domethense ne Bote) ,qe kan pranuar Kosoven !

Kosova eshte aq e zhvilluar saqe te gjitha vendet e EU-se e pranojne menjehere ne EU :D ! Liberalizimi i vizave nuk eshte asgje !!

Dhe vetevendosja do ta beje nje gje te tille :D

Po me pihen nje kafe ,nasha vjen Klintonka ma pregadite :)

Do te ishte me i mire bashkepunimi me Avganistanin , koj sjell zhvillim dhe keta 90 % do te kene € per te udhtuar dika :)

klm.mire

Grejzi
24.02.2012, 18:33:08
Jo Grejzi, nuk kam pritur diēka ma mire nga Klintonka, dhe as qe e shoh fundin e botes pas kesaj marrveshje ne mes Kosoves dhe Serbise, edhe pse duket te jete tejet e pafavorshme per Kosoven. Mos harro Grejzi se Kosova ka qene nen pushtimin e plote (klasik) nga Serbia, dhe me sinqeritet te plote ta theme se as atehere nuk e kam humbur besdimin ne fitore e sukses, e lere me tani kur Serbia nuk e ka as ushtrine, as policine e as administraten e saje ne Kosove. Une jam plotesishte i bindur se me apo kete marrveshje, Kosova kurrrrrrr me nuk do te kthehet ne kuadrin e shtetit serb!
Por une vertete nuk jam ne gjendje ta kuptoj plotesishte, pra nuk kam pasur rast te lexoj apo degjoj diēka ma konkretete se ēfare kuptohet me "menagjimin e integruar te kufirit", prandaj ne komentin e mesiperme e shtrova ate pyetje.

Grejzi, une konsideroj se deri diku e kuptoj politiken e "kancelarive" europiane (ndoshta ti e kupton deri ne fund, pra thellesishte!). Por ketu ne po shprehim mendimet tona dhe po debatojme me njeri tjetrin per hallet dhe sfidat qe po kalon populli yne, e nuk jemi kah debatojme me diplomatet e huaj, me te cilet sigurishte qe duhet perdorur nje gjuhe krejte tjeter.

Pastaj, ti Grejzi nuk ke kurrfare nevoje te perdoresh nkete fjalor kaq te ndyre kur shpreh mendimet tua ne forum, ose te pakten duhet te permbahesh kur debaton me ata qe nuk perdorin te njejtin fjalor.
Ke se me kend te shprehesh ne ate menyre, edhe ne kete forum!

Ohhh bre Perdrini. Ok. Mund te kesh te drejte per fjalorin tim dhe kerkoj falje nga ti per kete. Por,jam i sigurte se ky fjalor eshte si biluri nekrahasim me ate ēfare lexoj qe i postojne te tjeret. por, sidoqofte, kerkoj falje.

Perndryshe, nuk jam kah e shaj une Klintonket dhe ajo nuk i ka fajet. keta tane eshte dasht me i hape syte me heret.
Bash per faktin qe kurre, amo bash kurre nuk e harroj dhe nuk kam me e harru pushtetin e plote te Serbise, une po reagoj kesisoji.
Edhe kete qe po e potencon ti, se Kosova me kurre nuk do te kthehet nen pushtimin klasik te Serbise, edhe per kete jam i sigurte edhe une.
Por, pushtimet e sotme, nuk nenkuptojne vetem pushtime klasike. Mjafton qe Serbise po i ipet shansi me ja nxi jeten Kosoves ne te ardhmen dhe me ju ba pengese per gjithēka. Nuk po di qysh me ta shpjegu ma thjeshte.
Menagjimi i integruar i kufijve duket keshtu : Nuk do te kete zone neutrale, por ne vendkalimet kufitare, ne nje objekt do te jene edhe doganieret e Kosoves edhe ata te Serbise, fiks ne linjen kufitare. Dhe ata e zhvillojne kontrollin e perbashket. Ngjashem e ke tash ndermjet Shqiperise dhe Malit te Zi, nese te ka ra rasti tash se voni me udhetu atje.
Edhe ky ke nje shpjegim i thjeshte.
por, prolemi eshte se ne e quajme vendkalim kufitar ndershteteror, e Serbia e quan vandkalim i kufirit administrativ, qe sipas saj, ne jemi ende pjese e Serbise.

Perdrinasi
24.02.2012, 18:47:32
Ohhh bre Perdrini. Ok. Mund te kesh te drejte per fjalorin tim dhe kerkoj falje nga ti per kete. Por,jam i sigurte se ky fjalor eshte si biluri nekrahasim me ate ēfare lexoj qe i postojne te tjeret. por, sidoqofte, kerkoj falje.

Perndryshe, nuk jam kah e shaj une Klintonket dhe ajo nuk i ka fajet. keta tane eshte dasht me i hape syte me heret.
Bash per faktin qe kurre, amo bash kurre nuk e harroj dhe nuk kam me e harru pushtetin e plote te Serbise, une po reagoj kesisoji.
Edhe kete qe po e potencon ti, se Kosova me kurre nuk do te kthehet nen pushtimin klasik te Serbise, edhe per kete jam i sigurte edhe une.
Por, pushtimet e sotme, nuk nenkuptojne vetem pushtime klasike. Mjafton qe Serbise po i ipet shansi me ja nxi jeten Kosoves ne te ardhmen dhe me ju ba pengese per gjithēka. Nuk po di qysh me ta shpjegu ma thjeshte.
Menagjimi i integruar i kufijve duket keshtu : Nuk do te kete zone neutrale, por ne vendkalimet kufitare, ne nje objekt do te jene edhe doganieret e Kosoves edhe ata te Serbise, fiks ne linjen kufitare. Dhe ata e zhvillojne kontrollin e perbashket. Ngjashem e ke tash ndermjet Shqiperise dhe Malit te Zi, nese te ka ra rasti tash se voni me udhetu atje.
Edhe ky ke nje shpjegim i thjeshte.
por, prolemi eshte se ne e quajme vendkalim kufitar ndershteteror, e Serbia e quan vandkalim i kufirit administrativ, qe sipas saj, ne jemi ende pjese e Serbise.

Grejzi, te falenderoj per skjarimin lidhur me "mengajimin e integruar te kufirit".
Une e kam kaluar disa here kufirin ne mes Shqiperise dhe Malit te Zi, e kam pare se si doganjeret shqiptar e malazez kishin nje ndertese te perbashket doganore, por nuk jam sigurte se ashtu eshte "mengajimi i integruar".
Por pasi une nuk kam kurrfare njohurie lidhur me kete pune, po e pranoj se ashtu eshte.

Grejzi, une nuk thash me asnje fjale se ti po e shane H. Klinton, por ndoshta e keqkuptuar faktin se une e perserita qmertimin qe i bere ti asaj "Klintonka"!
Pra, edhe kjo pune u skjarua, apo jo?

E sa per fjalorin e rende qe ke perdorur ne komunikim me mua, une te falenderoj qe kerkon falje, dhe me beso se te besoj plotesishte ne ato qe shkruan ne arsyetimin tend te mesiperme, sepse me sa po lexoj ne kete forum, shume pjesmarres ne debate po ta bejshen vertete borgj perdorimin e fjalorit te papershtashem per njerzit me kultur.

euroballkani
15.03.2012, 19:53:04
http://www.rts.rs/upload/storyBoxImageData/2012/03/15/9435802/fusnote.jpg