PDA

Braktis arkiven dhe shih kėtė faqe nė dizajn standard : Azem Syla -Daja


Kushtrimi_
20.03.2012, 22:12:11
Athua ishte nje teater qesharak apo vertete kemi ze bejme me nje ze paditur tanime boterisht

Ndriti
20.03.2012, 23:08:34
Athua ishte nje teater qesharak apo vertete kemi ze bejme me nje ze paditur tanime boterisht

Fatkeqsisht dhe mjerisht jam tejet mase i zhgenjyer me pergjigjet e Azem Syles karshi akuzave qe i ngarkoheshin ne debatin e sontem duke pasur parasysh faktin per kontributin e tij ne sherbim te ceshtjes. Eshte tejet deshperues fakti se ky nuk kishte as guxim e as oratori t`i demantonte me fakte te qendrueshme keto akuza te renda qe i veheshin per barre (mbase; ndoshta nga vet casja e involvimit direkt ne to). Ishte i tmerrshem opinioni i tij kur thonte se permes ketij denigrimi qe po m`behet personalisht po perlyhet edhe e gjithe UCK-(thua se ajo ishte prone e tij), gje qe nuk qendron fare si fakt i tille. Njerzit e arsimuar dijne ti dallojne keto ceshtje prandaj edhe ngriten procese per ti denonsuar deri ne disciplinim; respektivsht per t`a ndare shapin prej sheqeri. Mund te kete ketu edhe ndonje kunderthenje nga militantet por e verteta fle thelle ne detale, ngaqe sic u tha psh. (mosrealizimi i kontigjentit te armeve per Familjen Jashari ne vlere prej 40 markave gjermane) dhe, adresimi i pergjegjesise ne ndergjegjen e Selimit dhe Lladrovcit nuk le shume hapsire per besueshmeri ne pergjigjen e varfer qe e dha Azem Syla.

Kur po e kujtoj njerin daje edhe nana pom gerditet, fatkeqsisht.

Ndriti !

euroballkani
20.03.2012, 23:32:30
Azem Syla

Lidhur me pėrfoljen se Azem Syla, duhet ta dijė se ku kanė mbetur 40 mijė marka pėr blerjen e armatimit pėr komandantin legjendar Adem Jashari, Syla ka thėnė se tė gjitha mjetet kanė shkuar nė destinacion.

“Unė flas prej zemrės, tė gjitha mjetet, jo 40 mijė marka, por edhe 4 milionė, ose 40 milionė, kanė shkuar nė destinacion. Ato para nuk kanė mbėrri tek unė, sepse nuk kam qenė drejtues i fondit, por megjithatė them se kanė shkuar nė destinim. Ndėrsa etiketimet qė mė janė bėrė pėr kėto 40 mijė euro, nuk qėndrojnė. Ata qė mendojnė se ku janė kėto para, le ta pyesin ndėrgjegjen e vet”, ka thėnė Syla, duke pėrmendur Rexhep Selimin.

Syla nė emisionin ”Debat” ka bėrė edhe njė rekapitullimi tė jetės sė tij ndėr vite.

euroballkani
20.03.2012, 23:36:19
Christoph Blocher soll Bankgeheimnis gebrochen haben
20.03.2012, 19:13 Uhr
Es geht um dubiose Devisengeschäfte der Gattin von Philipp Hildebrand, ehemalig Präsident der Schweizer Nationalbank - und um kopierte Kontoauszüge. Nun gerät der Politiker Christoph Blocher ins Visier der Ermittler.
_

http://handelsblatt.met.vgwort.de/na/56ee15ddd4844d5c9979f635548ba617

http://www.handelsblatt.com/images/swiss-peoples-party-former-swiss-minister-blocher-attends-a-news-conference-in-bern/6352458/3.jpg?format=format3Christoph Blocher, ehemaliger Justizminister der Schweiz. Quelle: Reuters

ZürichDie Staatsanwaltschaft Zürich hat gegen den bekannten Schweizer SVP-Politiker und früheren Justizminister Christoph Blocher ein strafrechtliches Ermittlungsverfahren wegen des Verdachts auf Verletzung des Schweizer Bankgeheimnisses eingeleitet. Nach Angaben der Staatsanwaltschaft wird untersucht, ob Blocher an der Weitergabe von vertraulichen Bank-Daten des früheren Präsidenten der Schweizerischen Nationalbank (SNB), Philipp Hildebrand, beteiligt war. Die Polizei durchsuchte Blochers Haus und Büros seiner Firma.

euroballkani
20.03.2012, 23:40:35
Akso reicht Strafanzeige gegen Azem Syla ein

http://www.aargauerzeitung.ch/solothurn/kanton-solothurn/akso-reicht-strafanzeige-gegen-azem-syla-ein-122594611/asset/0/@@teaserImage/detail
Azem SylaQuelle: youtube.com
Jetzt muss sich auch die Solothurner Staatsanwaltschaft mit dem Fall Azem Syla beschäftigen. Die Ausgleichskasse hat gegen den kosovarischen Politiker eine Strafanzeige eingereicht. von Franz SchaibleIm Fall des kosovarischen Politikers Azem Syla könnte sich schon bald eine neue juristische Front öffnen. «Die Ausgleichskasse des Kantons Solothurn hat gegen Azem Syla eine Strafanzeige eingereicht», bestätigt der Solothurner Oberstaatsanwalt Felix Bänziger eine Meldung in der «SonntagsZeitung».
Klagegrund seien «Widerhandlungen gegen das Bundesgesetz über Ergänzungsleistungen, allenfalls Betrug», ergänzt Bänziger. In einem ersten Schritt werde nun geprüft, ob formell ein Strafverfahren eingeleitet werde. Der Entscheid soll noch diese Woche fallen. Die Strafanzeige sei am 5. März bei der Staatsanwaltschaft eingetroffen.
Ausreise bis am 15.Mai
Die Akso wirft Syla vor, während rund neun Jahren «zu Unrecht» Ergänzungsleistungen in der Höhe von rund 426 000 Franken bezogen zu haben (wir berichteten (http://www.solothurnerzeitung.ch/solothurn/kanton-solothurn/kosovarischer-parlamentarier-sackte-sozialgelder-ein-121699892)). Die Zahlungen wurden im Februar 2011 gestoppt. Zugleich fordert die Akso die Rückzahlung von rund 191000 Franken. Warum nicht die gesamte Summe zurückgefordert wird, liegt daran, dass in solchen Fällen nur die Leistungen in den letzten fünf Jahren zurückverlangt werden können. Die Verfügungen - Zahlungsstopp und Rückzahlung - sind vor dem Solothurner Versicherungsgericht hängig.
Das Solothurner Verwaltungsgericht hat in seinem Urteil vom 13. Februar 2012 festgehalten, dass Syla «das hiesige Sozialsystem über Jahre hinweg in erheblicher Weise ausgenutzt oder sogar missbraucht» habe. Das Gericht bestätigte die vom Migrationsamt verfügte Ausweisung von Azem Syla. Laut Urteil muss er die Schweiz bis am 15. Mai 2012 verlassen. Syla seinerseits hat den Weiterzug des Urteils an das Bundesgericht angekündigt.

Perdrinasi
21.03.2012, 07:43:09
Pas intervistes se mbremshme te Azem Syles, edhe pse ne shume pergjigje ai (Azemi) ishte jo forte i kjarte, mbase nga mungesa e oratorise, apo edhe nga presioni i gjithanshem qe ka koheve te fundit, megjithate disa gjera jane skjaruar.
Ne pyetjen e gazetarit te RTK-se lidhur me akuzate per marrje dhe shfrytzim te padrejte te shumave te medha parash, Azemi tha se ai nuk kishte marrur pension invalidor, siq thuhet gjithandej, por deri ne shkurt te vitit 2011 ai dhe familja e tij kane marr ndihme sociale, e cila ndihme u jepet te gjithe emigranteve qe kane statusin e azilantit politik ne Zvicerr.

Ndersa ne pyetjet qe gazetari i RTK-se i beri rreth angazhimit te tij politik ne sherbim te ēeshtjes kombetare, angazhim qe shtrihet ne disa dekada, pra nga mesi i viteve `70-ta te shekullit te kaluar e deri me sot, sipas mendimit tim Azemi nuk shkelqeu as ne keto pergjigje, perseri ne mungese te oratorise.
Kush e njeh Azemin e din se atij i mungon oratoria para publikut, dobesi kjo e shume njerzve.
Pastaj, edhe perpjekjet e Azem Syles qe ti thote te gjitha ne nje interviste te vetme ishte gabim i madh, sepse nje gje e tille eshte krejte e pamundur edhe per akademik e orator te perkryer.

Une jam i sigurte se pas kesaj interviste te gjate te Azem Syles opinioni publik do te merret jo pak me te, e sidomos do te merren kundershtaret e tij, kuptohet duke u perpjekur te shfrytezojne mangesite e tij oratorike.

E dij se ne kete koment u bera i merzitshem me perseritjen e fjales oratori, mirepo jam i bindur se ketu ishte pika me e dobet e Azemit, kuptohet krahas presionit psikologjik qe ka ai per shkak te akuzave te renda qe i ngarkohen nga kundershtaret e tij politik, si kundershtareve te brendshem (shqiptar), ashtu edhe ajo pjese e komunitetit nderkombetar, pra kundershtareve te Pavaresise se Kosoves dhe ēeshtjes shqiptare ne pergjithesi.

Por te presim se ēfare do te na thone ata qe kur kane degjuar per ngritjen e akuzave kunder Azem Syles, jo vetem qe kane filluar me shpifje e akuza pa mbulese, por edhe jane gezuar si femija kur prinderit i blejne biēikleten e pare!

dr.rrumullaku
21.03.2012, 08:24:06
Ndihma tė azilit deri nė vitin 2011?!

A ka ba me kanė azilant edhe pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė aaa?!

Ky imazh nuk i duhet Kosovės...

Duhet qėruar kėta dembel pėrfitues qė na e murėn ftyrėn anekend botes...

Gentiani
21.03.2012, 09:40:26
emisionin nuk e kam percjellur, por qarte qe diēka eshte dashur te thote,por ne raste te tilla heshtja eshte thesar ari e dukati, se te dalesh me deklarata te tilla !

shembull, "shume... shume i shkelqyeshem" i nje ministri te luftes :D per qytetaret e shtetit te Kosoves qe edhe ne 2012 u tregon qe hale ka rrezik dhe duhet te qendroj Azil, e edhe arsyetim i forte per tu qqeverine qe nenshkruan marreveshje te pranim-dorezimit te qytetareve te saj, si parakusht i atyre marreveshjeve te nenshkruara, per heqjen e vizave per Kosoves- ne procesin figjibilitivo-evolutiv! :D

Nuk besoj qe eshte ēeshtje oratorie, por do te ishte te pakten ēeshtje e karakterit te njeriut, te permbledhe veten e tij dhe te qendroj edhe para gabimeve te bera, e edhe per ate qe akuzohet,.... Ah, lere.... se belivalla, nuk ja vlene :confused:

Z@F
21.03.2012, 10:10:56
Nuk besoj qe eshte ēeshtje oratorie, por do te ishte te pakten ēeshtje e karakterit te njeriut, te permbledhe veten e tij dhe te qendroj edhe para gabimeve te bera, e edhe per ate qe akuzohet,.... Ah, lere.... se belivalla, nuk ja vlene :confused:

Kur je i drejte, ne te drejte,
... kur nuk je fajtor
...kur nuk ke cfare te fshehesh


nuk ke nevoje per oratori as sa nje miligram.

Mjafton t'i kuptosh pyetjet dhe t'i pergjigjesh atyre pa ekivoke (shtremberime) apo hijeshi(me) sic eshte, ta zeme, oratoria.


*

Ndriti
21.03.2012, 11:28:37
Pas intervistes se mbremshme te Azem Syles, edhe pse ne shume pergjigje ai (Azemi) ishte jo forte i kjarte, mbase nga mungesa e oratorise, apo edhe nga presioni i gjithanshem qe ka koheve te fundit, megjithate disa gjera jane skjaruar.
Ne pyetjen e gazetarit te RTK-se lidhur me akuzate per marrje dhe shfrytzim te padrejte te shumave te medha parash, Azemi tha se ai nuk kishte marrur pension invalidor, siq thuhet gjithandej, por deri ne shkurt te vitit 2011 ai dhe familja e tij kane marr ndihme sociale, e cila ndihme u jepet te gjithe emigranteve qe kane statusin e azilantit politik ne Zvicerr.

Ndersa ne pyetjet qe gazetari i RTK-se i beri rreth angazhimit te tij politik ne sherbim te ēeshtjes kombetare, angazhim qe shtrihet ne disa dekada, pra nga mesi i viteve `70-ta te shekullit te kaluar e deri me sot, sipas mendimit tim Azemi nuk shkelqeu as ne keto pergjigje, perseri ne mungese te oratorise.
Kush e njeh Azemin e din se atij i mungon oratoria para publikut, dobesi kjo e shume njerzve.
Pastaj, edhe perpjekjet e Azem Syles qe ti thote te gjitha ne nje interviste te vetme ishte gabim i madh, sepse nje gje e tille eshte krejte e pamundur edhe per akademik e orator te perkryer.

Une jam i sigurte se pas kesaj interviste te gjate te Azem Syles opinioni publik do te merret jo pak me te, e sidomos do te merren kundershtaret e tij, kuptohet duke u perpjekur te shfrytezojne mangesite e tij oratorike.

E dij se ne kete koment u bera i merzitshem me perseritjen e fjales oratori, mirepo jam i bindur se ketu ishte pika me e dobet e Azemit, kuptohet krahas presionit psikologjik qe ka ai per shkak te akuzave te renda qe i ngarkohen nga kundershtaret e tij politik, si kundershtareve te brendshem (shqiptar), ashtu edhe ajo pjese e komunitetit nderkombetar, pra kundershtareve te Pavaresise se Kosoves dhe ēeshtjes shqiptare ne pergjithesi.

Por te presim se ēfare do te na thone ata qe kur kane degjuar per ngritjen e akuzave kunder Azem Syles, jo vetem qe kane filluar me shpifje e akuza pa mbulese, por edhe jane gezuar si femija kur prinderit i blejne biēikleten e pare!

Ne pyetjen e gazetarit te RTK-se lidhur me akuzate per marrje dhe shfrytzim te padrejte te shumave te medha parash, Azemi tha se ai nuk kishte marrur pension invalidor, siq thuhet gjithandej, por deri ne shkurt te vitit 2011 ai dhe familja e tij kane marr ndihme sociale, e cila ndihme u jepet te gjithe emigranteve qe kane statusin e azilantit politik ne Zvicerr.
Pensioni Invalidor (IV-Rente) nuk i takonte ligjerisht si pasoje e mungeses se kontributeve nga mardhanja e punes (meqe nuk kishte punuar asnjehere). Mbase krejt ceshtje tjeter jane te ardhurat shtese (EL) si kompensim per te jetuar brenda kufijve te ekzistences minimale. Keto, pra te ardhurat shtese nuk mund te realizohen pa nje ekzaminim mjekesor (konstatim) se individi ne fjale ishte nga ana psicike 100% i paafte per te ushtruar ndonje pune (keshtu interpretohen rastet e caktuara ne administratat e sigurimeve te ndryshme invalidore), prandaj u lejohet realizimi i ketyre te ardhurave, por jo edhe keqperdorimi. Ne momentin qe eshte kyqyr ne ndonje funksion prej nga do prodhonte te ardhura tjera ky eshte dashur qe me kohe t`a paraqes kete ndryshim mbi gjendjen finansiare tek organet gjegjese. Prandaj i gjithe ky reagim mbase edhe me te drejte nga opinioni publik dhe medial brenda dhe jashte.

Pastaj, edhe perpjekjet e Azem Syles qe ti thote te gjitha ne nje interviste te vetme ishte gabim i madh, sepse nje gje e tille eshte krejte e pamundur edhe per akademik e orator te perkryer.
Ky e kishte kete mundesi te rrefimit rreth ngjarjeve te kohes me vite, e kishte mundesine e intervistimit neper media vendore, me publikimin e librave, ndonje Fejtoni a kolumneve, doreshkrimeve nese ka poseduar, (ani se ne mungese oratorie si drejt-shqiptim apo drejteshkrim) opinioni vendor me kohe do kishte konsiderate dhe nje pasqyre krejtesisht tjeter sikur t`kishte menduar per keto ceshtje jo te parendesishme me kohe. Prandaj une shpeshhere theksoj se njeriu nuk jeton vetem per vete, per sot; por, edhe pas nje shekulli per hire te trashegimtarve, brezave dhe vendit tend.

Une jam i sigurte se pas kesaj interviste te gjate te Azem Syles opinioni publik do te merret jo pak me te, e sidomos do te merren kundershtaret e tij, kuptohet duke u perpjekur te shfrytezojne mangesite e tij oratorike.
Une nuk besoj se Opinioni Publik vendor do meret shume me te ngaqe zhgenjimi ka kaluar kufirin e kujteses per pastertine e propaganduar; mjerisht dhe fatkeqsisht (kujto akuzat e njepasnjeshme, bastisjet,..). Nuk mund te jene te gjithe kundershtaret imagjinate e sajuar ireale nga "meria".

E dij se ne kete koment u bera i merzitshem me perseritjen e fjales oratori, mirepo jam i bindur se ketu ishte pika me e dobet e Azemit, kuptohet krahas presionit psikologjik qe ka ai per shkak te akuzave te renda qe i ngarkohen nga kundershtaret e tij politik, si kundershtareve te brendshem (shqiptar), ashtu edhe ajo pjese e komunitetit nderkombetar, pra kundershtareve te Pavaresise se Kosoves dhe ēeshtjes shqiptare ne pergjithesi.
Kur njeriu eshte i vetedishem per pergjegjesine qe mer mbi supe per te drejtuar nje ceshtje, atehere do duhej t`i kete kalkuluar dhe parallogaritur mire me veteveten per te gjitha sfidat me te cilat do perballohej nje dite. Plasaritjet e dalura ne shesh burojne ne zanafille diku me thelle se sa qe interpretohet me ndjenjen se koha e kishte hanger kashten. Oratoria si term nuk duhet t`kuptohet patjeter si ndonje titullar me thirrje akademike per c`gje i apostrofuari kishte tentuar t`i kompenzoj pas lufte. Oratoria mund te jete edhe gjuhe shume e bukur popullorqe ani se i ashper ne qendrime por me drejtesine ne krah, ne parim, dhe veprim, ngaqe keqperdorimi ka cmim.

Por te presim se ēfare do te na thone ata qe kur kane degjuar per ngritjen e akuzave kunder Azem Syles, jo vetem qe kane filluar me shpifje e akuza pa mbulese, por edhe jane gezuar si femija kur prinderit i blejne biēikleten e pare!
Une nuk besoj se eshte gezuar ndokush madje as nga ata per te cilet ti pandeh ketu. Zhgenjimi e zemrimi jane sfida ne vete qe kerkojne sqarim shtese kur nuk pret keso renjesh nga njerz per t`cilet dikur i kishim konsideruar si idealist, si modele t`clirimit. Por, ja qe edhe keto ngjajne ne jete,...!

Ndriti!

Gentiani
21.03.2012, 11:32:47
Kur je i drejte, ne te drejte,
... kur nuk je fajtor
...kur nuk ke cfare te fshehesh


nuk ke nevoje per oratori as sa nje miligram.

Mjafton t'i kuptosh pyetjet dhe t'i pergjigjesh atyre pa ekivoke (shtremberime) apo hijeshi(me) sic eshte, ta zeme, oratoria.


*

Hey, ku humben be qita pydykashat tjere, qe nuk po vijne me kallezuar qitu diēka ?!!! :D

Jo ka thene Kamishi e Lulla :D tani ju kallezojne edhe i mesojne qysh funksionojne institucionet edhe e drejta !

Qishtu ua ndreq Zhvicrra cigaret e fafrikes me filter te dyfishte edhe ate :D vetem ta terheqin sikur babloki, po munden :D:D

Lere, lere..... ama perhere, ajo metafora; ish kane njani, pastaj erdhi edhe nje tjeter...edhe e vazhduan po bejne, po bejne llafe... deri sa erdhi perseri edhe nje; njeri tjeter = 3 x njani ! edhe u tha: ...e din ti, pjesen tjeter ta kam shkruajtur ne mesigje :D

mo
21.03.2012, 19:04:23
azem syles as baloshi nuk duhet ti kerleshet per keto zagaricat vendore e nderkombtare dmth as per shqipfolesit zagarica te serbofilave t'europes por as per keta tjert te cilet po mundohen te ngjiten vet duke shkelur mbi tjert.

ani kur zagaricat e gazetaricat e kohes dhe zerit ligjerojn mbi moralin, humanizmin, drejtesin, manipulimin etj..etj... me nder me thane lemza me tu qu.

lehni aty kunder azem syles dhe ēlrimtarve dhe hani sa t'mundeni tum se per qat pune ju ka fale dreqi, qelbsira!

Ndriti
21.03.2012, 20:27:21
Kur je i drejte, ne te drejte,
... kur nuk je fajtor
...kur nuk ke cfare te fshehesh


nuk ke nevoje per oratori as sa nje miligram.

Mjafton t'i kuptosh pyetjet dhe t'i pergjigjesh atyre pa ekivoke (shtremberime) apo hijeshi(me) sic eshte, ta zeme, oratoria.

*

Po praaa, fjala yte Z@F.

Ndriti! : )

Gentiani
21.03.2012, 22:08:52
nuk ka nevoje per oratori; leke, leke, Ojra ose switzerland francs, ato nevojiten ēdo here edhe sosin pune :D

po edhe keta zhvicrranet pisa :D jo me dhene edhe nja 5 milione franaka te kishte bere njeriu fushate elektorale, e te vazhdoje me urdhera per vrasje gjithandej here ne emer te Uqkes e here te SHIK-ut!

eh ketu, po i punon oratoria surratit hajn e kriminel ? merr ndihmat e nje shteti tjeter, pra paguhet me ndihmat-parate e taksapaguesve te nje shteti, per te dhene urdhera vrasjesh! ketu oratoria po i punon aaaaa ? Dr. Hejnit, Dr. Kriminelit, Dr. Mashtruesit.... Dr. Distances !

http://www.youtube.com/watch?v=P20Ywax4dBI

mo
21.03.2012, 22:41:25
ne zvicer kishte perkrahes por edhe kundershtar te pavarsis se kosoves... keta te fundit shquhen jo vetem si kundershtar te pavaresis, njohjes se saj nga ana e zvicres por edhe si antishqiptar ekstrem.

po te njejtit jane edhe akuzuesit ndaj azem syles, hashim thaēit etj..etj..

prandaj shtrohet pyetja pse shqiptart apo shqipfolesat radhiten vullnetarisht ne anen e antishqiptarve?!

Grasha_1
21.03.2012, 23:29:15
Dy fjale bashk spo mujke mi ba.

Ylli
22.03.2012, 02:14:47
Dy fjale bashk spo mujke mi ba.

skie faj se ke pas deshir gjithmon shkinisht qe te flasin ne rtp more shoq
e je knaq me nji shqipe te hajrie spikerices

Ylli
22.03.2012, 02:17:29
Fatkeqsisht dhe mjerisht jam tejet mase i zhgenjyer me pergjigjet e Azem Syles
Ndriti !

pse mos je kan naj here i knaqun ti me Ēlirimtaret
qe ta prishen rehatin me dajt tu a heeeeee

dr.rrumullaku
22.03.2012, 11:32:43
ne zvicer kishte perkrahes por edhe kundershtar te pavarsis se kosoves... keta te fundit shquhen jo vetem si kundershtar te pavaresis, njohjes se saj nga ana e zvicres por edhe si antishqiptar ekstrem.

po te njejtit jane edhe akuzuesit ndaj azem syles, hashim thaēit etj..etj..

prandaj shtrohet pyetja pse shqiptart apo shqipfolesat radhiten vullnetarisht ne anen e antishqiptarve?!
bali MO nuk lahet tumi me rrush jo balo...

tash mundesh me thane qka te duash,veq qka osht gabim osht...kerkush s'ja ka ngjit bishtin perpos vetja balit...

edhe tona here ka pa thane mulla Tahiri rahmetlia qe: E KAJTJA E KORIT BURRIN!
Erifi kish mar pare si azilant(vet e tha ashtu) deri frike e ti thue jo anej knej...ku ka pas azil mas luftes aaa? azil prej kujt?

kesaj i thone MARRE balit,se spo me han as per Azemin e as per Hashimin,per te bamat e tyne,po imazhi ku po jet seeee...

se me nis ashtu sa Azemi,sa Hashimi e sa Xaj Shajkovci sillnet knej neper tu Kosoves,historia as nuk u nis me ta e as nuk u bitis... qishtu balit.

kosovari50
22.03.2012, 12:16:36
Athue kush e ka radhėn pas dje limaj,haradinaj......sot Syla,po nesėr kush mund tė mirret nė shėnjestėr nga ''Mic Sokol-at'',kukuvajkat......dhe drugarėt e djeshėm e tė sotėm????

dr.rrumullaku
22.03.2012, 12:36:54
Athue kush e ka radhėn pas dje limaj,haradinaj......sot Syla,po nesėr kush mund tė mirret nė shėnjestėr nga ''Mic Sokol-at'',kukuvajkat......dhe drugarėt e djeshėm e tė sotėm????

Me ta ngul dikush e hjek kallaj,me ja ngul vetit beli shtir osht me hjek aaa?

lej rofet,ky ja kish ngul vetit,pavaresisht prej atyne t'mirave qe i ka ba ma heret...ajo eshte tjeter sen...meritokracia nuk e tejkalon shtetin balo...

Ndriti
22.03.2012, 13:52:36
pse mos je kan naj here i knaqun ti me Ēlirimtaret
qe ta prishen rehatin me dajt tu a heeeeee

"Loqkumq" : ) mos fol palidhje sa me e ba nje reck, hajde ta qes nje kafe te veni atje posht me ni bardak uj, e ta tangllaisi profilin se si do duhej te dukej dhe veproj nje Clirimtar i denje ne syte e opinionit vendor dhe nderkombetar. Ketu po pritoj ngaqe nuk je ne gjendje ta percpetosh dimensionin e rrefimit. E atje te kafet ja fusum katunarqe, pe di ti : )))).

Ndriti! : )

kosovari50
22.03.2012, 15:44:46
Me ta ngul dikush e hjek kallaj,me ja ngul vetit beli shtir osht me hjek aaa?

lej rofet,ky ja kish ngul vetit,pavaresisht prej atyne t'mirave qe i ka ba ma heret...ajo eshte tjeter sen...meritokracia nuk e tejkalon shtetin balo...
Edhe Haradinaj,edhe Limaj........tani edhe Syla,nesėr dikush tjetėr nga ēlirimtarėt tė gjithė ishin,janė e do jenė fajtor,sepse pėrzunė okupatorin dhe ndryshuen tabllon e jetės sė popullit.Dėshtimet e njėpasnjėshme tė ''vetqeverisėsve'' dhe ''Mic Sokolave'' nė zejen e tyre tė mallkuar,s'po kan tė ndalur.Krokatjet e korbave sikur po meken nga triumfi i sė vėrtetės pėr luftėn dhe paqen hahahahahaha

Shpejtimi
22.03.2012, 15:47:26
Holle e holle me e kshyr azilanti po as edhe ai qe merr ndihme sociale nuk kane drejt me
marre pagesa as ne emer te azilantit po as ne emer te ndihmes sociale kur te lshojne vendin
e ati shteti ku i paguan ato ndihma materiale.Shteti i Zvicres eshte tregua shume shtet
human ndaj shqiptareve nga vertet meriton respekt sa te jemi gjalle nga ne shqiptaret.Pa
shih ti edhe sa fer eshte tregua para dhe gjat luftes ne Kosove.I ka lejua te shkojne te organizohen e te rreshtohen ne rezistence azilantet shqiptar edhe i ka pague.A nuk eshte
booll ajo ndihem a?Menjiher pas perfundimit te Luftes te gjithe ata qe kane marre detyra
ne Kosove eshte dashte te i lajmrohen tek institucionet e shtetit zvicran te ua dhane nga
nje percafim dhe te hallashtisen si burrat.E jo me hanger me dy luge.Edhe te kuptohemi
se me e rende se me henger prej ndihmave sociale per nje njeri te shendosh e normal nuk
ka bre.Shqiptare veteditesohuni gjithe andej kah te gjindeni mundohuni te ngriteni integri-
-itetin personal mbi veprimtarine dhe punen e juaj.

mo
22.03.2012, 18:36:52
bali MO nuk lahet tumi me rrush jo balo...

tash mundesh me thane qka te duash,veq qka osht gabim osht...kerkush s'ja ka ngjit bishtin perpos vetja balit...

edhe tona here ka pa thane mulla Tahiri rahmetlia qe: E KAJTJA E KORIT BURRIN!
Erifi kish mar pare si azilant(vet e tha ashtu) deri frike e ti thue jo anej knej...ku ka pas azil mas luftes aaa? azil prej kujt?

kesaj i thone MARRE balit,se spo me han as per Azemin e as per Hashimin,per te bamat e tyne,po imazhi ku po jet seeee...

se me nis ashtu sa Azemi,sa Hashimi e sa Xaj Shajkovci sillnet knej neper tu Kosoves,historia as nuk u nis me ta e as nuk u bitis... qishtu balit.


n'ty kam pas pak ymyd por edhe ti ia paske fale dreqit krejt..

ngo balin, fushata taze kunder azem syles eshte komplet e pergaditur nga serbofilat e euleshit dhe keto zagaricat e gazetaricat vendore.

formula eshte komplet kopje e fushates kunder fatmirit dhe tjerve, fatmiri gjoja ka keqperdoru bugjetin, ka vjedh, etj..etj.. ndersa qellimi ishte "kleqka" siq u vertetua tani me.

tani qellim me azem sylen eshte i njejt, ta ngaterrojn disi edhe kete me keqperdorime te ndihmave ne zvicer gjoa por qellimi eshte qe euleshi ti bej procesin sipas shpifjevet e bllaces qe e kane ble serbofilat. verehet qarte kordinimi; kosove, zvicerr, bruksel..

po le krejt, krejt po beso inat po mvjen sa injoranta shqipfolesat, si mashtrohen kaq leht, se? nje asht prej serbofilave europian mjafton e priti zagaricat e gazetaricat pastaj... me ligjerata e moral si nuk eshte dasht te veproj etj..etj..etj..

mem pas ngu mue azem syla u kishte thene ketyre gazetaricave dhe zagaricave ēkruni ēka te doni se kush n... nuk po ua q... e as baloshi mos mi hanger.

o dr. rrumbulluka, mbushu mend e hiqu ktyne fundrrinave pash zotin, po s'ka njeri permbi dhe pa pa t'meta e gabime por nuk ben ore keshtu perher zastojen ne brina e kunder ēlirimtarve.

dr.rrumullaku
23.03.2012, 08:35:30
n'ty kam pas pak ymyd por edhe ti ia paske fale dreqit krejt..

ngo balin, fushata taze kunder azem syles eshte komplet e pergaditur nga serbofilat e euleshit dhe keto zagaricat e gazetaricat vendore.

formula eshte komplet kopje e fushates kunder fatmirit dhe tjerve, fatmiri gjoja ka keqperdoru bugjetin, ka vjedh, etj..etj.. ndersa qellimi ishte "kleqka" siq u vertetua tani me.

tani qellim me azem sylen eshte i njejt, ta ngaterrojn disi edhe kete me keqperdorime te ndihmave ne zvicer gjoa por qellimi eshte qe euleshi ti bej procesin sipas shpifjevet e bllaces qe e kane ble serbofilat. verehet qarte kordinimi; kosove, zvicerr, bruksel..

po le krejt, krejt po beso inat po mvjen sa injoranta shqipfolesat, si mashtrohen kaq leht, se? nje asht prej serbofilave europian mjafton e priti zagaricat e gazetaricat pastaj... me ligjerata e moral si nuk eshte dasht te veproj etj..etj..etj..

mem pas ngu mue azem syla u kishte thene ketyre gazetaricave dhe zagaricave ēkruni ēka te doni se kush n... nuk po ua q... e as baloshi mos mi hanger.

o dr. rrumbulluka, mbushu mend e hiqu ktyne fundrrinave pash zotin, po s'ka njeri permbi dhe pa pa t'meta e gabime por nuk ben ore keshtu perher zastojen ne brina e kunder ēlirimtarve.

Bali MO,
ngo knej:
AI qe eshte kunder luftes clirimtare i raft zhuga e qeneve a more vesh,mirepo edhe ai qe e perlyen luften clirimtare i raqft zhuga e magareve...pranadaj duhet me ba dallimin e njesise(individit) edhe masivitetit(popullsise),qishtu na msojke mulla Tahiri rahmetlia Statistiken ktyne here...

Per qata,ska ketu fushate te pregaditur,perpos vetvetja e dajkit,se qishtu edhe BACI hazer e ka njejt,edhe ai merr njejt para nga zhvicrra e sillet komandant tu kosoves...
mere shtruar... thojne kullerat;)

Butik
26.03.2012, 08:18:20
Po qka esht shqetsuese esht se ky kriminel te njejtin vjedhje e ban edhe ne Kosov, e per fat te keq ne kosov njerzit jan ne skamje te mjerume. Un nuk po e di ju ku pi merrni kto info se ne kosov qenka mir. Shkoni ne katune shiqoni femij qe flejn ne lloq, shiqonio njerz qe perveq miellit asgje ne Sofer skan, ka familje ku as nji femij nuk shkon ne shkoll nga skamja, Se di a keni par ju Femij duke te lodhur ku nga ligshtija as me kajt nuk mujke........
e kjo esht Kosova.
Milloshevici na ka qit tave jasht dikan nga dhuna e dikan nga skamja. Tani taqi e kriminelet tjer ne ahrin (parlamentin e kosoves) e kanm thithur aq shum Popullin sa te gjith tani ene mundohen me dal jasht Kosoves nga skamja.

kosovari50
26.03.2012, 09:36:22
Po qka esht shqetsuese esht se ky kriminel te njejtin vjedhje e ban edhe ne Kosov, e per fat te keq ne kosov njerzit jan ne skamje te mjerume. Un nuk po e di ju ku pi merrni kto info se ne kosov qenka mir. Shkoni ne katune shiqoni femij qe flejn ne lloq, shiqonio njerz qe perveq miellit asgje ne Sofer skan, ka familje ku as nji femij nuk shkon ne shkoll nga skamja, Se di a keni par ju Femij duke te lodhur ku nga ligshtija as me kajt nuk mujke........
e kjo esht Kosova.
Milloshevici na ka qit tave jasht dikan nga dhuna e dikan nga skamja. Tani taqi e kriminelet tjer ne ahrin (parlamentin e kosoves) e kanm thithur aq shum Popullin sa te gjith tani ene mundohen me dal jasht Kosoves nga skamja.
Tė gjithė e kemi dijtė se nė disa butik tė sotėm,ka mall tėrėsisht falso,por qė brenda tyre ka edhe plehurina qė mundohen t'a helmojnė popullin,kjo po vertetohet katėrcipėrisht,ndaj nuk merakosemi nėse dėgjojmė nga trumcak ngjyrash tė ndryshme ,duke e lartėsuar satrapin Milosevic dhe duke u munduar tė dėmkosin ēlirimtarėt e djeshėm.Fatmirėsisht,tė paktė kanė mbetė (si ferrat ndėr lule) ata fatzinjė qė provojnė rroba tė kontaminuara nga butiq tė tillė.

Butik
26.03.2012, 10:22:51
Un dje pash kur nji Organizat nga Gjermania ia dhuroi Komunes se Obiliqit dy Kombi per transport Urgjent se aty ska fare apo jan te shkatrruar. E gjith kjo ndihm e vogel qe kishin tubuar disa Gjerman u shif se kushtoj 26 mij€. Pra ne e dim se para pak kohe Ministri hajn i Kultures ka bler automjet 50 mij€. Nji automjet per urgjens edhe aj pshton jet nuk pshtohet jeta veq me kalashnikov nese ia don Popullit te miren mbroje ate mos e shkatrro as me pushk as me buk.

kosovari50
26.03.2012, 22:33:31
Un dje pash kur nji Organizat nga Gjermania ia dhuroi Komunes se Obiliqit dy Kombi per transport Urgjent se aty ska fare apo jan te shkatrruar. E gjith kjo ndihm e vogel qe kishin tubuar disa Gjerman u shif se kushtoj 26 mij€. Pra ne e dim se para pak kohe Ministri hajn i Kultures ka bler automjet 50 mij€. Nji automjet per urgjens edhe aj pshton jet nuk pshtohet jeta veq me kalashnikov nese ia don Popullit te miren mbroje ate mos e shkatrro as me pushk as me buk.
Gabim ka bėrė ministri.Duhet,tė gjithė ministrat,edhe kryeministri e presidenti tė vozisin biēikleta si nė kohėn e proletariatit nė Shqipėrinė enveriane,apo nė sheshin Tien An Men tė Pekingut nė kohėn e Maos ahahahahaha.
A e din Bedri Hamza qė din aq ''saktė''tė llogarisėsh??? se i duhet njė llogaritar si ti ahahahahah

Butik
27.03.2012, 10:13:52
Deputet gjerman shkojn me Bicikleta ne Pun edhe nuk ja zen fare gabim se esht e shendosh. Por nuk jam as un qe te gjith te shkojn me Bicikleta por aj Ministri ka mujt jo te blej nji Automjet per 50 mij € por kishte mjaftu me ju perdshtat pak spaku sa gjysma e atij Karroce.Po edhe populli esht ne mjegull se si kisha lan ata kriminel me gjipa e vet skan buk. E ken ber Kosoven Somali, egjipt.... Mubaraku kur aj kriminel e kan qit para gjyqi e kan vrejt se 7 Miljard€ vetem ne gjermani kish pas te kursyera i njejti fakt esht edhe ne kosov.

kosovari50
27.03.2012, 10:25:34
Deputet gjerman shkojn me Bicikleta ne Pun edhe nuk ja zen fare gabim se esht e shendosh. Por nuk jam as un qe te gjith te shkojn me Bicikleta por aj Ministri ka mujt jo te blej nji Automjet per 50 mij € por kishte mjaftu me ju perdshtat pak spaku sa gjysma e atij Karroce.Po edhe populli esht ne mjegull se si kisha lan ata kriminel me gjipa e vet skan buk. E ken ber Kosoven Somali, egjipt.... Mubaraku kur aj kriminel e kan qit para gjyqi e kan vrejt se 7 Miljard€ vetem ne gjermani kish pas te kursyera i njejti fakt esht edhe ne kosov.
Askush nuk ua ndalon tė ndiēni shembullin e atij Tibet-ianit,kur dje i vuri flakėn vetes.....ahahahaha.Populli,asnjėherė mė parė nuk ishte mė syēelė dhe i ngazzllyer me tė arriturat e shtetit tė tyre,tė arritura kėto tė lakmuara edhe nga shtete tė fuqishme europiane e mė gjėrė.Mos harro rritjen mė tė madhe ekonomike nė rajon,kur shtete edhe brenda U.E.po ballafaqohen tmerrsisht me falimentim e kolaps.Ėshtė krejt tjetėr nėse t'ka ra fuqia blerėse nė ''butik-un'' tėndė dhe kakarisė duke e quajtur secilin gjer edhe kriminel ahahahah
E ke humbė busollėn butik-ooooooo ahahahha

Butik
27.03.2012, 11:13:27
Spo te njof por nashta je i ri e sje ngusht per asgje.
Por nji po te them shko ne Fshatin Likoshan dhe takohu me banoret e Likoshanit. ma shum se gjysma e tyre vetem buken e gojes e kan asgje ma shum, femijt ne shkoll smunen mi qu nga skamja, Autobusi prej Qirezi ne Skenderaj kusht 20€ per nji muj e nji familje qe ka dy apo tre femij ne shkoll aj ska mundsi mi qu ne shkoll ata e aty jan shumica kso raste. Likoshana e qireza ka shum katune tjera ne kosov ne ket gjendje te mjer. Ti nashta ke buk e nga nji her edhe del ne qytet e pin naj kafe por edhe shkon shetitesh. kur te kthehesh ne shpi ke buk, sa me te ndryshem e mish, e te gjitha por mundohu vet nji jave vetem me buk te jetosh apo edhe diqka nese ke motra apo femij e vlazni aq ma keq nese jan te vegjel edhe jan te smur nashta nga nji grip sa ma i leht edhe ske mundi mi qu te mjeku at her do e kuptosh se per qka jam kah bisedoj tani. Lere ti butik ktu apo atje un ne te vertet jetoj jasht kosoves por sa her qe jam ne kosov mundohem kso familjesh me iu ndihmu se ka shum shum shum e spo ka mundsi te gjithve e per ket po me vran zemra se kam femij dhe vet dhe per gjdo cikrrim qe e shof femis tim kam deshir edhe tjert qe skan as buk ne kosov e kjo me vran jo vehtja ime se te thash un si kam kto probleme per fat te mir me ndihmen e zotit ..... Ndoshta jam shum kritik i Politikes ne kosov se vertet jam i zhgenjyer nga ata. Ti flet per ekonomi te mir ne Kosov por un po e shof se gjdo her e ma shum po shof ne kosov njerz qe kan nevoj per ndihma socjale. Ok Kosovari50 ne te vertet nuk jam regjistru ktu per tu ankuar por ma shum mu deshten disa informacjone.

QELI
30.10.2012, 14:18:12
http://www.gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/azem-syla-daja-590x350_631400.jpg

Prokuroria pezullon hetimet ndaj Azem Sylės

Nga Express 30 Tetor 2012 12:26

Prokuroria e EULEX’it ka pezulluar hetimet ndaj Azem Sylės, deputet i PDK’sė dhe ish-Komandant i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK’sė.

Kjo ėshtė bėrė e ditur nė njė konferencė pėr media tė avokatit tė tij, Tomė Gashit.

Prokuroria tash e sa muaj po hetonte Azem Sylėn njė lidhje me akuzat qė janė bėrė nė adresė tė tij nga Nazim Bllaca.

kosovari50
30.10.2012, 14:40:57
Ndrysh patėn mendue kaqurelėt e mjeranėt pėr A.Sylėn ahahahahah
Sa e sa herė u akuzue e ''dėnue''nga bashkėpunėtor tė falangave shqipfolėse serbo-ēetnike,por ja qė e vėrteta doli nė shesh.
Mjerė ata qė mashtrojnė veten ahahahahaha

Perdrinasi
30.10.2012, 15:08:16
Jo kosovari50, nuk eshte psikopati Nazim Bllaca pjellė (sajesė) e Levizjes Vetvendosja, siq po mundohesh ti ta shesesh tani, por ai idiot eshte nje majmun qe ishte futur kontrabande tek njerzit e SHIK-ut (fajet i kane prej shefit te SHIK-ut e deri tek bashkpunetoret e tij qe sot po hetohen e gjykohen per vrasjen e spiuneve e UDB-asheve, nder te cilet Selim Brosha), dhe ne fund eshte shfrytezuar e keqperdorur per interesa te tyre nga **** **** e Adem Salihu.
Pastaj, deri me sot une kurr nuk kam degjuar nga Vetvendosja ta perdorur emrin e Nazim Bllaces per ta degraduar PDK-ne, por jane te tjeret ata qe e kane perdorur kete mistrec per nevojat e tyre (per ta shantazhuar Azem Sylen, e permes tij edhe Hashim Thaēin e PDK-ne ne pergjithesi), me te cilet koheve te fundit Hashimi po bashkpunon per te qene sa me te "pranueshme§ bisedimet me Serbine.

Prandaj, kot perpiqesh me spkulime e dredhi, sepse je teper-teper i dobet.

p.s.
me vije shume mire qe Azem Syla qenka liruar nga presoini i prokuroreve e gjyqtareve te "miqve" tane nga BE-ja, sepse nje njeri si Ai nuk e meriton te viktimizohet nga psikopat si puna e Nazim Bllaces.
Por, ky lirim i Azemit nga aktakuza mund te kete ardhur edhe si "karrote" e pare, ose thene ndryshe si dhurate per leshimin pe te Qeverise se Hashim Thaēit karrshi kerkeses se faktorit nderkombetar per bisedimet pa kushte me Serbine!
Kushedi....., sot njerzit po e shesin b....then per me pak se kaq, e lere me kur ju tregohet dera e burgut!

Perdrinasi
30.10.2012, 15:10:26
...e pse ne komentin tim emri i G.a.n.i G.e.c.i.t shkruhet me *****?!
Qudi!
Pra dikush nga moderatoret e forumit ate emer te urryer e ka pamundesuar ta shkrujme ketu!

eliot ness
30.10.2012, 18:57:00
Jo kosovari50, nuk eshte psikopati Nazim Bllaca pjellė (sajesė) e Levizjes Vetvendosja,


Perdrinas...nuk eshte pjelle e vetvendosjes nazim bllaca...mire e ke ti.
POR,albinkurti e nazimbllaca e kane nje gje te perbashket;qe te dy jane pjelle e te njejtit organizem...qe te dy jane te perpunuar nga e njejta kuzhine-qeboshlivovicase.Ti e di kete i bindur jam sikurse qe e dine edhe keta vremcat e trishtuar qe me cdo kusht mundohen ta mbrojne tradhtine e nazimit e albinit!

jane te njejtit qe qitshin shkume per goje ktynehere tu e mbrojte farkin qe tash as emnin nuk guxojne me ia permend,se u vje marre,as tahirzemen nuk guxojne me permend ma...tash kan pshtu,e kane gjete zevendsimin e farkut me vetevendosjen dhe tahirzemen ua ngjalle albinkurti!!!

beterat mbesin betera gjithmone...hahahaha
mos na lashte zoti pa ta,se nuk do ter ishte interesant forumi pa pranine e tyne.
rrofshin beterat...rroft edhe shkuma e tyre simpatike...shkume jarge-albinotahirzemce

Ndriti
31.10.2012, 00:19:32
Perdrinas...nuk eshte pjelle e vetvendosjes nazim bllaca...mire e ke ti.
POR,albinkurti e nazimbllaca e kane nje gje te perbashket;qe te dy jane pjelle e te njejtit organizem...qe te dy jane te perpunuar nga e njejta kuzhine-qeboshlivovicase.Ti e di kete i bindur jam sikurse qe e dine edhe keta vremcat e trishtuar qe me cdo kusht mundohen ta mbrojne tradhtine e nazimit e albinit!

jane te njejtit qe qitshin shkume per goje ktynehere tu e mbrojte farkin qe tash as emnin nuk guxojne me ia permend,se u vje marre,as tahirzemen nuk guxojne me permend ma...tash kan pshtu,e kane gjete zevendsimin e farkut me vetevendosjen dhe tahirzemen ua ngjalle albinkurti!!!

beterat mbesin betera gjithmone...hahahaha
mos na lashte zoti pa ta,se nuk do ter ishte interesant forumi pa pranine e tyne.
rrofshin beterat...rroft edhe shkuma e tyre simpatike...shkume jarge-albinotahirzemce

Ndrysh patėn mendue kaqurelėt e mjeranėt pėr A.Sylėn ahahahahah
Sa e sa herė u akuzue e ''dėnue''nga bashkėpunėtor tė falangave shqipfolėse serbo-ēetnike,por ja qė e vėrteta doli nė shesh.
Mjerė ata qė mashtrojnė veten ahahahahaha

Masi po kokorizni si shume me hahahaahah atehere po ju shti qetu me ni cev sebepi qe mos me ba shume harq :D

Ndriti de! :D

P.S.

Nje foto sa 1000 fjale! Po shihet kush a me Policine lokale te Rades.

http://www.preshevajone.com/wp-content/uploads/2012/03/azemsyla1.jpg

QELI
31.10.2012, 02:03:44
Masi po kokorizni si shume me hahahaahah atehere po ju shti qetu me ni cev sebepi qe mos me ba shume harq :D

Ndriti de! :D

P.S.

Nje foto sa 1000 fjale! Po shihet kush a me Policine lokale te Rades.

http://www.preshevajone.com/wp-content/uploads/2012/03/azemsyla1.jpg

po siguriasht se ka qen babai i yt polic i ishe UDB-es e ishe komandir i serbska policis se serbis komandir iz Hajkobille
qja muarrt ftyren valonit e hajt

kosovari50
31.10.2012, 09:29:32
OVL'tė mirėpresin pushimin e hetimeve ndaj Sylės
http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/azem-syla-daja-590x350_631400.jpg

Lajmit pėr pushimin e hetimeve ndaj ish-komandantit tė pėrgjithshėm tė UĒK-sė, Azem Syla, nuk i ėshtė gėzuar vetėm ai personalisht, por kėtė kėtij gėzimi i janė bashkėngjitur edhe bashkėluftėtarėt e tij.
OVL tė UĒK-sė, pėrmes njė komunikate pėr media ka pėrshėndetur vendimin e Prokurorisė sė EULEX-it pėr ndėrprerjen e hetimeve ndaj ish-komandantit tė pėrgjithshėm tė UĒK-sė, Azem Syla.
“Qė nga fillimi i kėtij procesi, OVL tė UĒK-sė ka qenė e bindur se ėshtė fjala vetėm pėr njė tentim tė njollosjes sė njėrės nga figurat emblematike tė UĒK-sė. Ne asnjėherė nuk i kemi besuar shpifjeve dhe insinuatave tė individėve dhe grupeve tė caktuara kundėr krerėve dhe luftėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės”, thuhet ndėr tė tjera nė komunikatėn e lėshuar nga OVL tė UĒK-sė.
Mė tej nė komunikatė thuhet se “orvatjet e tė gjithė atyre qė tentojnė tė njollosin luftėn ēlirimtare dhe bartėsit e saj, do tė dėshtojnė”.

Ndriti
31.10.2012, 09:36:21
MOS U PĖRZIENI NĖ AKADEMI!

http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/B_638728.JPG

Po mundohem ta ruaj Akademinė nga ndikimet politike. Nisma e PDK’sė pėr krijimin e njė komisioni ndėrkombėtar pėr inspektimin e zgjedhjeve nė ASHAK ėshtė absurde. Deputeti-gastarbajter Ramė Vataj synon shkatėrrimin e institucionit qė unė e udhėheq. Hivzi Islami, kryetar i Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės, flet pėr Express.

...

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,21,95577

kosovari50
31.10.2012, 09:43:53
Perdrinas...nuk eshte pjelle e vetvendosjes nazim bllaca...mire e ke ti.
POR,albinkurti e nazimbllaca e kane nje gje te perbashket;qe te dy jane pjelle e te njejtit organizem...qe te dy jane te perpunuar nga e njejta kuzhine-qeboshlivovicase.Ti e di kete i bindur jam sikurse qe e dine edhe keta vremcat e trishtuar qe me cdo kusht mundohen ta mbrojne tradhtine e nazimit e albinit!

jane te njejtit qe qitshin shkume per goje ktynehere tu e mbrojte farkin qe tash as emnin nuk guxojne me ia permend,se u vje marre,as tahirzemen nuk guxojne me permend ma...tash kan pshtu,e kane gjete zevendsimin e farkut me vetevendosjen dhe tahirzemen ua ngjalle albinkurti!!!

beterat mbesin betera gjithmone...hahahaha
mos na lashte zoti pa ta,se nuk do ter ishte interesant forumi pa pranine e tyne.
rrofshin beterat...rroft edhe shkuma e tyre simpatike...shkume jarge-albinotahirzemce
I dijnė kėta maskarenj maskarallėqet qė i bėnė e po i bėjnė,por kot se e kanė shitė qėmoti lirė prapanicėn ke sllavi ahahahaha

Perdrinasi
31.10.2012, 09:44:40
MOS U PĖRZIENI NĖ AKADEMI!

http://gazetaexpress.com/repository/images/thumb_670x357/B_638728.JPG

Po mundohem ta ruaj Akademinė nga ndikimet politike. Nisma e PDK’sė pėr krijimin e njė komisioni ndėrkombėtar pėr inspektimin e zgjedhjeve nė ASHAK ėshtė absurde. Deputeti-gastarbajter Ramė Vataj synon shkatėrrimin e institucionit qė unė e udhėheq. Hivzi Islami, kryetar i Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės, flet pėr Express.

...

http://www.gazetaexpress.com/?cid=1,21,95577

Pasi LDK-istat (kupto titistet shqipfoles) e bene p..rdhe e piskame Akademine e Shkencave te Kosoves, i paisen pa kurrfare merite shume titist me titullin e "akademikut", tani ata idiot therrasin e piskasin se PDK-ja po u perzihet ne "punet e brendshme", athua se ka mbetur diēka e shenjet per tu mbrojtur ne ate klub shqipfolesish titist.

Po nuk e din ky mizeviri Hivzi Islami se shumica e intelektualeve te mirefillte e dijne ne Akademine e Shkencave te Kosoves, dhe ne ate post te pamerituar per te e kane futur kontrabande titistet shqipfoles?!

Po ik ore p..rdhu me gjithe ate fytyre prej idioti, se nuk te beson kush ne sinqeritetin tend te p...shurrur.

Qyre njehere mizeviri i dreqit!

Ndriti
31.10.2012, 09:49:01
Pasi LDK-istat (kupto titistet shqipfoles) e bene p..rdhe e piskame Akademine e Shkencave te Kosoves, i paisen pa kurrfare merite shume titist me titullin e "akademikut", tani ata idiot therrasin e piskasin se PDK-ja po u perzihet ne "punet e brendshme", athua se ka mbetur diēka e shenjet per tu mbrojtur ne ate klub shqipfolesish titist.

Po nuk e din ky mizeviri Hivzi Islami se shumica e intelektualeve te mirefillte e dijne ne Akademine e Shkencave te Kosoves, dhe ne ate post te pamerituar per te e kane futur kontrabande titistet shqipfoles?!

Po ik ore p..rdhu me gjithe ate fytyre prej idioti, se nuk te beson kush ne sinqeritetin tend te p...shurrur.

Qyre njehere mizeviri i dreqit!

Perdrinasi :D,

Kujt po i thu kshtu ketij a mu? :D

Ndriti!

P.S.

Haj kuku haj : ))))))

Perdrinasi
31.10.2012, 09:58:20
I dijnė kėta maskarenj maskarallėqet qė i bėnė e po i bėjnė,por kot se e kanė shitė qėmoti lirė prapanicėn ke sllavi ahahahaha

Se kush e ka shitur, dhe perdite e me teper po e shet prapanicen tek te huajt, edhe te Daēiqi e Tadiqi, kjo po shihet hapur nga te gjithe.
Por, kur dikush i ka syte e zene me perden e erret te militantizmit ekstrem, e sidomos ata qe nuk shohin me larg sesa hunda e tyre (ah po, se gati harrova, ata gomar grazhdin ku ua servir padroni ballgurin e shohin bukur si mire!), nuk eshte qudi qe nuk e sheh fenomenin e shitjes se prapanices nga disa karagjoz te klases se sotme politike, siq e shisnin dikur prapanicen edhe Fadil Hoxha, Ali Shukriu, Azem Vllasi e Rrahman Morina tek padronet e tyre sllav, pra tek Tito, Rankoviē e Millosheviē, ndaj dhe nuk pres ta shohesh as ti kosovari50.

Perdrinasi
31.10.2012, 10:06:52
Perdrinasi :D,

Kujt po i thu kshtu ketij a mu? :D

Ndriti!

P.S.

Haj kuku haj : ))))))

Jo Ndriti jo, nuk po te theme ty keshtu, por po i drejtohem ketij karagjozit Hivzi Islami, deklaraten e te cilit e paske sjellur ti me siper.

Prandaj, mos e merr barren e huaj persiper.
Mirepo, nese ti e merr si te drejte reagimin (deklaraten) e Hivzi majmunit, atehere nuk kam se si mos te shprehi habine time per nje gje te tille!

Keshtuqe, te lutem Ndriti skjarohu pak me mire se ēfare mendimi ke per reagimin (deklaraten) e Hivzi Islamit, pra sa ka te drejte ai mizevir ta kritikoj PDK-ne, e cila po kerkoka qe te formohet nje komision nderkombetar per ti inspektuar (kupto kontrolluar e verifikuar ) zgjedhjet ne Akademine e Shkencave te Kosoves.

P.s.
duket se me kete reagim te Hivzi Islamit kemi dalur teresishte nga tema, apo jo Ndriti?!

kosovari50
31.10.2012, 13:13:18
Se kush e ka shitur, dhe perdite e me teper po e shet prapanicen tek te huajt, edhe te Daēiqi e Tadiqi, kjo po shihet hapur nga te gjithe.
Por, kur dikush i ka syte e zene me perden e erret te militantizmit ekstrem, e sidomos ata qe nuk shohin me larg sesa hunda e tyre (ah po, se gati harrova, ata gomar grazhdin ku ua servir padroni ballgurin e shohin bukur si mire!), nuk eshte qudi qe nuk e sheh fenomenin e shitjes se prapanices nga disa karagjoz te klases se sotme politike, siq e shisnin dikur prapanicen edhe Fadil Hoxha, Ali Shukriu, Azem Vllasi e Rrahman Morina tek padronet e tyre sllav, pra tek Tito, Rankoviē e Millosheviē, ndaj dhe nuk pres ta shohesh as ti kosovari50.
Mirė po ju paguajnė gazdallarėt apo,se gogja ''punė atdhetare'' po bėni ju zhgjebanat e harlisur ahahahaha

kosovari50
31.10.2012, 14:51:16
http://www.kosova.de/forum/attachment.php?attachmentid=171&d=1351690135 (http://www.kosova.de/forum/attachment.php?attachmentid=171&d=1351690135)
Dragani,Stefani,Sokolovic-i,Doncic-i apo ''shpėtimtari i Kosovės nga kosovarėt'' i paska dėrgue dinar apo euro zogut tė shkinės? ahahahaha

Ndriti
31.10.2012, 15:08:29
Jo Ndriti jo, nuk po te theme ty keshtu, por po i drejtohem ketij karagjozit Hivzi Islami, deklaraten e te cilit e paske sjellur ti me siper.

Prandaj, mos e merr barren e huaj persiper.
Mirepo, nese ti e merr si te drejte reagimin (deklaraten) e Hivzi majmunit, atehere nuk kam se si mos te shprehi habine time per nje gje te tille!

Keshtuqe, te lutem Ndriti skjarohu pak me mire se ēfare mendimi ke per reagimin (deklaraten) e Hivzi Islamit, pra sa ka te drejte ai mizevir ta kritikoj PDK-ne, e cila po kerkoka qe te formohet nje komision nderkombetar per ti inspektuar (kupto kontrolluar e verifikuar ) zgjedhjet ne Akademine e Shkencave te Kosoves.

P.s.
duket se me kete reagim te Hivzi Islamit kemi dalur teresishte nga tema, apo jo Ndriti?!

Tungatejeta i nderuar Perdrinasi,

Une e solla ate interviste pak si me qellim ani se nuk i pershtatet temes fare. Ky daia tash e ka nje hall sic edhe e ka shprehur.

Kur e solla kete interviste te tij jo pa shkas nuk bera asnje koment pervecse ne maje te postimit tim kam qeshur dhe ate me qellim sepse e dija se keta "t`shtirt" ketu nuk do reagonin a per ty ma merte mendja se kete mizevir nuk e leshon dy kembesh pa ja gjujt nje grusht miza dhe prandaj kam qeshur ne ze ne postimin e kaluar kur te shtrova pyetje :D.

Ktyne "t`shtirve" kur ju vjen hesapi si dyz hiq se paramendojne kush e ka sjelle Akademine deri ne kete deregje sic nuk po ua ndin bile "edhe me hiq" qe po i kritikojme pse po asishen me Raden e qisi sylejbensh melez "t`ndershem".

Hivzi Islami ka ra ne hall prandaj edhe po vjell vner n`PDK. Keta qe deri dje u ckerdhejshin bashke me LDK s`u paska pas rene ndermend te bejne ndonje Reforme ne Akademi por tek tash kur kta "t`shtirt" po kerkojne Komision extra per verifikim.

Jo te drejte ai ska hiq msa kta qe po kerkojne legjitimim permes ndonje komisioni nderkombetar sepse qe n`zanafille te dy palet kane pretendu per tjetersim te ketij Instituti elit, mjerisht sipas politikave ditore.

Une nuk besoj se do ia arrijne asnjera pale t`a kompromitojne ne vijimesi Akademine e shkencave permes idiotizmave kapricioz "intelektual". Pe di ti kur t`fillojne intelektualet me u eth ne mendje ata me nuk shohin asgje :D.

Prandaj te shkrova me larte kuku per ne.

Ndriti!

Shpejtimi
31.10.2012, 16:34:23
Te gjithe ata qe u ferkuan drejt "relaksimit brenda rratheve thaqist" u ndoqen me miza botheve".Tue fillua nga Demaqi,Qosja,Sejdiu... tani presin radhen partia e Pacollit dhe ajo e Haradinajve.Me ne fund i doli timi edhe "Akademise se Shkencave te Kosoves" e cila paska pas heshtur para problemeve te renda nacionale ,gjoja se s'paska pas dashur "te ua veshjtersoi punet Qeverise se Kosoves.Shtohet pyetja se ku na ishin akademiket kur Kosoves iu ndrrua kursi politik nga pamfleti i dokumetit te Ahtisarit i cili vizatoi ardhmerine e Kosoves kryekput ne ndarjen e territoreve perbrenda Kosoves ne baza te perkatesise nacionale!?Ku na ishte akademia e cila nuk dual ne mbrojtjen e interesit nacional historik te shqiptareve por lejuan qe fatin e shqiptareve te perckyejne partite politike per interesa partiake!?Ku na ishte akademia kur niveli i shkollimit ne Kosove ka rene nder kthetrat e interesave individuale,klanore e partiake!?Ku vlerat e cilesise pesuan ndaj maskarelleqeve per te dominua korrupcioni,padituria me diploma ne leter !?Per cfare arsye akademiket nuk dualen para qyetetareve per te ua spjegua se mbi te gjitha, kultura qytetare e civilizimit te nje vendi peshohet me vlera qytetare e jo me urrejtje nacionale,fetare e racore!?Pse akdemiket nuk dualen para miletit e te u shpjegohet se shkolla e fese perveq anes pozitive qe ka luajtur qe nga fillet e saj ka qene edhe ngarkur me tendenca te demshme qe ka futur perqarje katastrofike ndermes popujve neper tragjedi te medha historike te njerzimit!?Pse nuk po del publikisht akademia e "famshme" per shfaqjen e tendencave tarigiane nga BIK-u e cila me ndikimin e vet po shkaton jo vetem nencmime dhe percarje kombetare por edhe permbrenda rrymimeve te sekteve kane fillua plasaritje brenda vet fese myslimane!?...Pse akademia'prestiogje"nuk po del boterisht me opinionin e vet per rrolin nacionalist ,e fashisoid te Kishes orthodokse serbe qe eshte duke udhehequr ne Kosove kunder popullit shqiptar dhe kunder "Shtetit te Kosoves''i cili i fali te drejten apsolute te dominimit te doktrines kishtare serbe mbi te kaluaren historike per nenqmimin dhe mohimin e pranise se paraardhesve shqiptar dh vete shqiptareve mbi trojet e veta!?!....

kosovari50
12.11.2012, 09:43:49
Urime, komandant Daja!

http://ts1.mm.bing.net/th?id=I.4578212590781720&pid=1.9

U pėrpoqėn me i hedh marre. U pėrpoqėn me ia fye e shembur pėrpjekjet e mundin e trimėrinė e dėshirėn pėr liri. U pėrpoqėn me linēua. U pėrpoqėn me ia shpall kriminele UĒK-nė e popullit, ushtrinė e sakrificės tė gjakut e djepit tė popullit.
U pėrpoqėn djajtė me ia vendosur prangat djalit tė familjes sė mirė, bukėdhėnėse, bujare. Provuan me e poshtėrua, me ia pėrgojua, jo vetėm varret e tė parėve, por edhe celulėn e gjakut e tė jetės sė tij, UĒK-nė. U pėrpoqėn shtrigat e Shėn Savės, ato ballkanike dhe disa evropiane, gjakun, sakrificėn, bukėn, besėn e pushkėn e bijve e bijave tė popullit me e helmua, nga lavdia e krenaria kombėtare me e kthye nė krim, vrasje. U pėrpoqėn argatėt e shqipfolės, haj medet, ky rod i keq, ilegalit, luftėtarit, atdhetarit dhe birit tė shtrenjtė tė Drenicės, Azem Syla, me ia ndėrrua diellin, me ia ndėrrua fe e atdhe, u pėrpoqėn me ia ndėrrua betimin e besėn atdhetarit Azem Syla. U pėrpoqėn sakrificėn, vuajtjet, rrugėn e gjatė tė lirisė me ia shndėrruar nė krim, poshtėrim, tradhti. U pėrpoqėn pėr ta kalbur prapė nėpėr burgje, pėr ta shpallur vrasės tė lirisė, shkelės tė bukės e tė djepit e tė rritės sė popullit tė tij. U pėrpoqėn, por s’ia arritėn lugetėrit pėr t’ia ndėrruar gjakun, bėrthamėn, specien UĒK-sė, pėr t’ia ndėrruar nė tradhti, krim e vrasje. U pėrpoqėn djepin e gjakun e sakrificėn popullit tė Kosovės me shndėrrua nė hiqej, me ia shndėrrua sakrificėn e bukėn e gjakun popullit nė vetėvrasje, dhe, njė ditė, pėr ta shpallė kriminel komandantin e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė.

Ilegali dhe celula e parė e Luftės Ēlirimtare tė Kosovės
U pėrpoqėn ta vrasin pėr sė gjalli, t’i qesin marre, ta listojnė, ta gjunjėzojnė, por, jo, jo, as furtunat e thikės e plumbit e territ tė burgjeve serbiane s’e frikuan as s’e mposhtėn Azem Sylėn, njėrin nga celulat e para tė ilegales shqiptare, veprimtarin e ideatorin e fitores sė lirė me pushkė, qė nga viti 1970 e deri sa ēlirimtarėt (UĒK-ja) e sollėn nga malet lirinė, ēlirimin e Kosovės 1999. Azem Syla njėri nga bijtė atdhetar, veprimtar mė i autoritetshmi dhe mė meritori pėr bashkimin e celulave tė Ilegales sė Kosovės nė njė trung me emrin:UĒK! Komandantin e SHP tė UĒK-sė, ideatorin, bartėsin dhe frymėzuesin pėr mbi tridhjetė vjet tė brezave tė rinisė kosovare pėr luftėn pėr liri e pavarėsi. Tė ndjekurin e tė pėrndjekurin nga soldateska serbo-ēetnike. Tė burgosurin dhe simbolin e qėndresės nėpėr terratinat e burgjeve serbe, i frymėzuar dhe i brumosur nga mėsuesi e poeti Fazli Greiēevci (ishte nxėnės i tij), simbol i flamurit tė kombit. A vrahet dielli i UĒK-sė, aq mund tė mposhtet dielli (e vėrteta, pafajėsia!) e komandantit ēlirimtar, njeriut tė luftės ēlirimtare e kombėtare, sakrifikues i devotshėm, personaliteti NDER I KOMBIT dhe i respektit tė popullit, atdhetari, veprimtari, komandanti historik i UĒK-sė, Azem Syla.

Shpifėsi ra nė kokėrrshpinė!
Po tė zemėrohej dhe tė gjunjėzohej i urti nga njė budalla, nevrastenik, paranoik, qė nė menynė e tij tė jetės ka qėllimin pėr tė pėrfituar kinse njė asht prej dinari serb, sa pėr me lėpi me mjetet e tij tė njohura qelbanike: thashethemnajat, iftiret, rrenat, atėherė, kjo do tė thotė se i urti do tė gabonte. Pse do tė gabonte i urti? Sepse, budalla pėrpiqet qė sot tė jetė fatmjerė, rrenacak, pėrgojues, shtirės, ndryshe pas shpine, ndryshe para syve, pėr tė shpresuar budallallisht se nesėr do tė pėrfitojė nga ai budallallėk, do tė bahet i lumtur, i pasur, i ndershėm, i autoritetshėm nė rrethin e tij ku jeton. Do tė bindeni se e keni tepėr vėshtirė, sidomos kur dihet se budallai mbyll sytė para ndėrgjegjes sė tij (nėse vėrtet e ka!) dhe gjithmonė ai shndėrrohet nė njė gjahtar shtrigash, lugetėrish, kukudhėsh, rrenacakėsh, aty dhe atje, gjithmonė e gjithkund, nė ēdo stinė, nė ēdo shtet ku mungon morali i drejtėsisė, ku mė shumė shiten (ēmohen) rrena, dyshimi, pėrgojimi, se sa sundimi i ligjit, etika e moralit dhe e dinjitetit njerėzor.
S’u beson askush rrenacakėve, tė sėmurėve pėr mend, shitėsve, tyxharėve, pėrveē atyre qė ia duan tė keqen, kobin, terrin dhe shembjen Kosovės. Njė hiē njeri! Njė rod nė biēim budalle, i krisuri pėr mend, (por edhe aq budalla s’ėshtė jo!). Njė pacient i doktorėve nė za tė psikiatrisė. Njė dallaveraxhi dhe mashtrues i popullit me shitblerje pasurish dhe rrahje e vrasje. Del njė Bllacė i shitur, i mashtrua me pak dinarė tė Serbisė, njė rrenacak, njė borxhlinj i qytetarėve me shitblerje tė pasurive tė patundshme, njė njeri i mashtruar dhe mashtrues (me nder me thėnė), dhe fyen e shantazhon personalitetet mė tė fuqishme, mė kyēe tė UĒK-sė, tė luftės ēlirimtare pėr liri, duke i quajtur vrasės! Duke i pėrgojuar fytyrat mė tė ndershme, mė tė respektueshme nga populli i Kosovės, siē ėshtė komandanti i SHP tė UĒK-sė, Azem Syla. Por, s’u mposht komandanti i SHP tė UĒK-sė, Azem Syla. Kėrkoi lirinė – e fitoi! Kėrkoi pavarėsi – e fitoi! Kėrkoi shtet – e fitoi! Kėrkoi drejtėsi – e fitoi! Populli u gėzua shumė. Dhe pati tė drejtė tė gėzohet. Dėgjoje si e shfaqin ushtarėt, luftėtarėt e shokėt e komandantit krenarinė, gėzimin pėr fitoren e drejtėsisė, e brohorisin: Urime fitorja mbi djallin e zi, komandant i SHP tė UĒK-sė, o Dajė!

Vrasėsit e moralit, etikės, gjyqėsisė...
Kush ėshtė vrasės mė “atraktiv” nė Kosovėn e lirė? Kush tregon “dėshmitė” e vrasjeve pas luftės sė UĒK-sė, dhe askush s’ia prish tymin e duhanit. As prangoset, a burgoset, e qe besa as nuk merret nė pyetje nga prokurori. Po ashtu, nė pikėditė, njeriu me sa fuqi pati bėrtiti:”Unė jam hajn!” Dhe askush nuk e mori nė pyetje, as s’e pyeti prokurori as drejtėsia as gjyqėsori: A edhe ti je hajna, a? Atėherė meqė qenkėsh edhe ti hajn, atėherė, si ke aq moral e kulturė prej qytetari qė pėr ēdo muaj tė marrėsh pagėn e institucioneve shtetėrore tė Kosovės? Dhe, lajmi mė keq dhe mė i ēmendur ishte ai i njėfarė Makifete Saliukės, e cila, me vetėdije, para etikės dhe moralit tė gjyqėsisė e drejtėsisė, jo vetėm i jep vetes aq tė drejtė ēmendurave pėr tė folur publikisht, pėr tė gėnjyer dhe pėr tė dezinformuar ashiqare, por, lexo, o njeri i mirė dhe pyet veten tėnde si ka mundėsi tė rrejė, tė dezinformojė, tė fyejė etikėn dhe moralin e gjyqėsisė, drejtėsisė, duke fyer institucionet e medieve tė lira tė Kosovės, duke dezinformuar e fyer pa mėshirshėm dinjitetin e personalitetin njerėzor e qytetar tė stafit, veēmas tė kryeredaktores ndėr personalitetet mė tė shquara e mė tė suksesshme gjithandej Kosovės dhe jashtė saj, e dėshmuar me punė, vepėr e sakrificė, e dėshmuar me dije, kulturė e mjeshtri tė rrallė profesionale, duke hedhur nga goja e saj (Makifete Saliuka) pohimin bastard: “Pronari i gazetės dhe kryeredaktorja janė porositėsit e vrasjes, pra paguajnė pėr tė vrarė, gazetarėt janė vetėm ekzekutuesit, prandaj nė kėtė rast nuk janė gazetarėt, por pronari i gazetės dhe kryeredaktorja ata qė paguajnė tė shkruhet”. Kryeredaktorja e gazetės “Kosovė Sot”, vrasėse? Cilat janė viktimat? Kė e vrau kjo intelektuale e dėshmuar? Ku gjenden varret e kėtyre vrasjeve? A kanė emėr e mbiemėr tė vrarit e kryeredaktores sė gazetės “Kosova Sot”? Si mund tė ndodhė njė dezinformim dhe ēmenduri e tillė e njė gjyqtareje tė shtetit tė Kosovės dhe as gjyqėsia, as prokurori, askush, askush tė mos i kėrkojė dėshmi pėr vrasjet qė paskėsh bėrė stafi, kryeredaktorja e “Kosova Sot”, me ndihmėn e gazetarėve tė paguar? Edhe ēka duhet tjetėr tė dezinformojė e rrejė e pėrgojojė kjo gjyqtare pėr t’u marrė nė pyetje pėr rrenat e huqet e saj profesionale, duke fyer e shembur e denigruar shkel e shko personalitete e qytetarė tė pafajshėm. Fli, gjyqėsi e Kosovės, fli! Bota po flet pėr marifetet tuaja! Epo: Kush po vret drejtėsinė? Kush po e ngulfatė drejtėsinė? Kush po e poshtėron moralin e profesionit tė gjyqtarit? Ja tek e kini, gjendet afėr jush! Veproni!

QELI
05.01.2015, 19:30:38
http://images.botasot.info/uploads/largea_sokol-bashota1420467695.jpg
http://botasot.info/reklama/azem-syla5j.jpg

Azem Syla “daja” ėshtė shqiptar i vėrtetė

05.01.2015 15:21 • Shkruan: Sokol Bashota , Klinė – Kosovė

Azem Syla “daja” ėshtė shqiptar i vėrtetė
Kushdo qė pėrpiqet ta pėrlyejė biografinė e tij tė pastėr, s’mund tė gjejė tek ai asnjė njollė. As prokuroria jonė, as tė huajat. As mediet tona, as mediet e huaja. Askush. Po patėt durim, lexojeni kėtė tekst deri nė fund, kėtė biografi tė shkurtė tė tij, ato pėrpjekje tė kota tė disa medieve qė e luanin rolin e prokurorisė e jo tė gazetarisė.

Prita disa javė qė disa medie tė Kosovės tė bėjnė njė kėrkimfalje ndaj njė ish-komandanti, tė cilit para disa vitesh iu turrėn si ujqėrit kopesė, duke u pėrpjekur ta luajnė rolin e gjyqėsisė. Ishin medie shqipe tė ndikuara nga ato serbe, tė cilat i marrin si prototipa tė punės e tė gjahut ndaj figurave mė tė ēmuara tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Por, s’e bėn dot. Madje disa prej atyre qė kishin shkruar vite mė parė fjalė tė kėqija pėr tė, kėtė herė nuk e publikuan lajmin pėr ndėrprerje tė hetimeve. Edhe pse patėn qejf qė Azem Syla tė shpallet fajtor, e bėn pėrpjekje t’i ndihmojnė prokurorisė ta dėnojė, Syla fitoi pėrballė tyre. Thėnė tė drejtėn, nuk qe Syla qė fitoi pėrballė tyre, por ishte e vėrteta qė doli publikisht pas disa vitesh hetime ndaj tij. E pasi Syla vazhdon tė heshtė, siē vazhdojnė tė heshtin edhe mediet ndaj tij, tė cilat nuk ndjejnė kurrfarė pėrgjegjėsie morale pėr kėrkimfalje, mė dhanė rastin ta shkruaj e ta shpreh kėtė opinion publikisht tash nė kėtė numėr festiv tė kėsaj gazete, ashtu siē e kam shprehur kohė mė parė edhe nė takime me miq gjahun e disa medieve ndaj tij. Me kėtė rast, sė pari dua t’i shkėpus ato opinione qė kanė dalė nga prokuroria e qė janė publikuar nė medie tė tjera, jo edhe nė ato qė synon ta luanin rolin e prokurorit.

Tė martėn e 11 nėntori 2014 u dha lajmi se Zvicra ka ndėrprerė ndjekjen penale ndaj Azem Sylės, se prokuroria ka ardhur nė pėrfundim se nuk ka mundur tė dėshmohet asnjė sjellje ose veprim i deputetit kosovar qė mund tė ndiqet penalisht. Pavarėsisht hulumtimit kohė tė gjatė ndaj Azem Sylės, akuzės pėr mashtrim dhe mosplotėsim tė detyrimit pėr paraqitje, asnjėri prej tyre nuk kanė mundur tė dėshmohen. Po ashtu, prokuroria pati njoftuar se nė kuadrin e hetimeve janė shqyrtuar akte dhe dokument tė ndryshme, pastaj ėshtė kryer njė bastisje nė banesėn e tij dhe janė bėrė disa marrje nė pyetje. Ėshtė kontrolluar nė mėnyrė sistematike edhe gjendja financiare e tė akuzuarit nė bankat si nė Zvicėr ashtu edhe nė Kosovė. Pas tė gjitha kėtyre, prokuroria ka ardhur nė pėrfundim se nuk ka mundur tė dėshmohet asnjė sjellje ose veprim qė ndiqet penalisht. Pra, ėshtė dėshmuar pastėrtia e Azem Sylės. Po ashtu, ėshtė dėshmuar se gjatė periudhės mė relevante, pėr hetimet nė mes tė vitit 2002 dhe 2011, i akuzuari nuk ka realizuar tė ardhura. Pėrveē kompensimit material, nuk kanė mundur tė dėshmohet ndonjė burim tjetėr tė ardhurash. Kundėr mundėsisė sė tij pėr tė siguruar tė ardhura flet edhe fakti se fėmijėt e tij tė rritur e kanė mbėshtetur atė financiarisht, pasi kantoni i Soloturnit nga shkurti i vitit 2011 ia kishte ndėrprerė tė ardhurat kompensuese. I akuzuari nuk ka fshehur ndonjė pasuri, bėhej me dije, ndėr tė tjera, nė komunikatėn e prokurorisė. As gjatė bastisjes nė shtėpi dhe as nė konsultimet e bėra nė bankat pėrkatėse nuk janė gjetur tė dhėna pėr ndonjė xhirollogari relevante tė tij.
Hetimet kanė konstatuar, nėpėrmjet atesteve mjekėsore tė pavarura, se i akuzuari ka qenė nė gjendje tė rėndė shėndetėsore dhe rrjedhimisht nuk ka mundur tė punojė. Kėtė gjendje nuk e ndryshon as fakti se ai ka bartur disa funksione nė Kosovė. Ndėrsa postin e ministrit tė Mbrojtjes e ka mbajtur vetėm pėr dhjetė muaj, madje tre vjet para periudhės relevante pėr hetimet. Ky dhe funksionet e ngjashme nuk paraqisnin barrė pėr Sylėn dhe i janė ngarkuar atij nė bazė tė shkallės sė njohjes qė ai gėzonte. Kėto ishin, pak a shumė, fjalėt e prokurorisė, tė pėrcjella nėpėrmjet medieve, tė cilat u pėrpoqėn vazhdimisht ta dėmtojnė, ta sjellin para nesh njė njeri qė s’ėshtė i sinqertė para ligjit. Por, ndryshe nga to, prokuroria e bėri tė veten: solli para nesh njė Azem Sylė siē e njohin shumica e njerėzve qė i kanė ndenjtė pranė kohė tė gjatė, njė njeri tė sinqertė, tė vendosur, besnik. Nė mesin e atyre miqve tė shumtė tė tij, jam edhe unė. E unė Azem Sylėn e njoh qėmoti. E di qė ka pėrjetuar rėndė barrėn e robėrisė, nė familje dhe nė jetėn e popullit shqiptar. Por, ai ishte edukuar pėr atdhetarizėm, prandaj edhe u persekutua shpeshherė nga shovinizmi serbomadh. Megjithatė, “Daja” kurrė s’u thye. S’u thye as nė demonstratat e vitit 1981, tė cilat i pėrkrahu paskajshėm, pėr ēfarė edhe u dėnua me burgim deri nė vitin 1988. Edhe pse i bajti gjithė kėto vite burg, doli nga ai edhe mė i fortė. Veprimtarinė atdhetare e vazhdoi edhe mė me kėmbėngulje, veēanėrisht atėkohė kur filluan ngjarjet e lėvizjeve tė mėdha popullore nė vitin 1989. Nė kėtė vit arrestohet sėrish. Mbahet nė izolim prej marsit deri nė gusht. E kur lirohet, nis jeta e tij e ilegalitetit. Nga viti 1993 bėn punė dhe jetė gjysmilegale, kurse nga viti 1994 kalon nė ilegalitet tė thellė. Pėr kėtė arsye, pėr shkak tė veprimtarisė sė ngjeshur, herė pas herė kalon nė Shqipėri, apo nė Maqedoni, si pėrvojė e bashkėrendimit tė veprimeve taktike, ngase gjatė kėsaj kohe kryhen edhe aksionet e para kundėr stacioneve policore tė Serbisė nė Kosovė, si dhe kundėr elementėve tė ndryshėm tė pushtetit tė asaj kohe. Tė kujtoj me kėtė rast se, gjatė kėsaj kohe, kur e kam takuar nė Shqipėri, s’kishte para as pėr tė blerė pėr bukė.
Gjithherė, jo vetėm kur nisi dalja nė dritė e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Azem Syla kėrkonte realizimin e tė drejtave kombėtare dhe njerėzore, pastaj edhe realizimin e tė drejtave pėr vetėvendosje.
Nė vitet e tetėdhjeta ėshtė njė ndėr themeluesit e Lėvizjes Popullore tė Kosovės (LPK-sė). Ishte njė prej drejtuesve kryesorė tė LPK-sė, sidomos nė sektorin e saj pėr pėrgatitjen e luftės sė armatosur. Ėshtė e ngjeshur veprimtaria e tij nė kėtė organizatė politiko-ushtarake.